patio tãto ẽ ĩ eis ĩuicẽ maioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ amo
ris ꝑticipatio maioꝛq; iuiceʒ familiaritas

½ a

*

De

niſi autĩuidia aut alteriꝰ peſtis coꝛruptio

hoc ipedieriti licet aũt diuerſa nũero ſint
que cõicant hoĩes in multis iſtorũ exem/
plonvnit tñ eos ⁊ cõſociatſſiue naturalit
ſiue ſecularit᷑ ia ſimilitudo pꝑticipatoꝛuʒ.
ſmarxime autẽè naturaliter eos vnit amoꝛe
id qð maxime ab eis diligit ſicut cauſa eſ
ſendi vt pr ⁊ mr.⁊ cauſa ↄuerſatiõis et cõ
ſeruatiõis ipᷣiꝰ vt victus veſtitꝰ et domꝰ.
NQue ergo gr̃e ſunt ⁊ pꝛopoꝛtionalia iſtis
naturalibꝰ marxime effectiua ſunt ad eos.
viuendos vnione gre.omunio ergo in
patre ſpiritualiq ẽ xpᷣus dñs omniũ rege
neratoꝛumlſet cõmunio vicius ſpiritualis
que ẽ cauſa maxime cõſeruãs eẽ ſpiritua/
le id ẽ vitã grei⁊ cõicatio domus ſpualis.
id ẽ eccleſie ⁊ cõmunicatio veſtitus ſpiritu
alis id ẽ ⁊ conuerſatiõis exterioꝛis xpᷣiane
mayime habent vnire inuicez vnione gre
ipos hominesadiuuamur aũt et in hoc
ꝑ hboc ipᷣm ꝙ viclus ipe ſpualis id ẽ cibus
⁊ polus omnibꝰ ꝑ oĩa vnꝰ ẽnuero. om̃ia
autẽ quoꝝ exempla ↄnũerauimꝰ ꝓpoꝛti⸗
onaliiẽ xpᷣGs dñs electis:Illũ eĩ ↄmunicaãt
vt deũ veriſſima religiõe ſcultuq; ſancciſſi
mol⁊ dñm deuoto obſequio ⁊ obediẽcia
ꝓmptiſſimatvt patrẽ regeneratiõe ſancii

Fficatiua.vt nutriciũ ſpũalis victꝰ admini⸗

ratione aſſidua. Deinde vt bꝛenit᷑ omĩa

curramꝰ vt cibumet potũ vel vt medicũ

t medicinã vt aduocatũ vt ꝓpugnatoꝛẽ
et belliduco vt retributoꝛẽ atʒ mercedẽ.vtł
domũuũ/⁊ refugiiet vt generalit᷑ dicamus
omne bonũ amabile cõmune oiĩbꝰ ſe ex⸗
hibel vt oẽs in ſe hoc ẽ ſibinnicẽ ſancte di
lectionis cõmunione ⁊ participio vniret.

Quapꝛopter ſi tot enũeratis vnũ vł duo

ↄmunionẽ naturalẽ vel ſecularẽ poteſt in
pticipibꝰ ſuis efficere.Quãatotoꝛtius ĩ ipᷣo
oĩa iſta ꝓpoꝛtionalit᷑ aggregata atq; con
geſta ppoꝛtionabilẽ.id ẽ ſpualẽ munio

o nẽ in ſuis pticipibꝰ efficiet. Et q ↄmunica

tio cibi ⁊ potꝰ viuentibꝰmagis neceſſaria

magis itima magiſq; iocũda eſt ceteris

magis eligẽde fiũt.ceteris ad iudicandaʒ
efficiendaq; ſpiritualẽ smunionemyt per
neceſſitatẽ eiuſdẽ vicinitatẽ atʒ iocundita⸗
tem oñderet illa ⁊ efficeret affectioꝛvicini
oꝛlatʒ iocũdioꝛi eĩ hʒ naturaavictꝰ ↄmu
nicatioſad naturał dilectiõis Zinunionẽ.
Hochʒ neceſſario ſpũalis victꝰ cõmunio
ad ſpũalis dilectionis munionẽ. Sicut
ergo natural vict ad ↄmunionẽ intendẽ
tib⸗/⁊ querentibꝰ naturalis victꝰ ↄmuni⸗

atz certiſſimã.

ſacramento euchariſtie

catio ĩ domibꝰſuis.maxime iſtituẽda qet
celebꝛãda vtpote maxima et euidẽtiſſima
illiꝰ cauſa. Sic ex neceſſitate ſapietiſſimo
deo electis ſuis ſpũalẽ dilectionẽ intẽden
tix querẽti ꝑ ſui victus vmunicationẽqrẽ
da fuit vtpote ꝑ cauſa maxime effectiua il⸗
lius:⁊ via electis maxime ambulabilẽ. vt⸗
pote ſilitudine ſua et exẽplo cagnitiſſimã
Ampᷣ ſi ſentiet᷑ ſpiritua
lis victꝰ ſuauitas.ſi nuda videret᷑ eiuſdẽ
veritas ꝗs dubitat ꝗs int᷑ ↄuiuas ſuas fi
dẽ ⁊ amiciciã in diſſolubilit᷑ aſtringeret/et
hoc ipᷣo ſenſu ↄmunicatiõis ſue.Quẽad/
modũ ſenſus naturał ꝓpoꝛtiõabilit᷑ oꝑa
turvt in ↄmunicatoꝛibꝰ ſuis.cũ ergo ſen⸗
ſus iſte vmunisneceſſe ẽ vt ꝙ tũc natura

li opatiõ e faceret hoc efficiat nũc virtute⁊

hoc ẽ ꝙ diximus ⁊ fides hʒ. Quia vtute

diuina ↄuiuas ſuos reficit ſacramentũ il

ludllicet pie recolẽtes⁊ viuaciter recogit⸗
tes id ẽ naturali oꝑatiõe ſua paſcãt᷑.Ueꝝ

tñ nõ ſit nec eouſq; vt ipam ſuauitatẽ ſa⸗

poꝛis ipᷣius vt odorꝭ flagratia ſencientes.
ðßzJe auũt credit/vt hii ꝗ ea fide q̃ de
cet reuerẽciaq;ſe deuotiõe ac deſi
derio obtinẽdi veniã/ ac liberatio
hẽ a peccatis quoꝝ ſe reos cognoſcũtdaʒ
deſerere nitunt ad iſtud ſacramentũ acce

dũt nõ frandari ſpe ſua et deſideriovta

fonte ſanctificatiõis oĩm graꝝ vacui rece
dãt a medicina tãte ſalutis cũᷣ ſuis moꝛ/
bis ⁊ vulneribus reuertat/Hõ eni panis
vite tm̃ eſcæ eſuriẽtibusſed etia ſalꝰẽ egro
tatibus ⁊ ſacrificiũ recõciliatiois iram dei
timetibus Eſt etia int᷑ pellatoꝛ ꝓ oĩbꝰ ad
ſe fugientibus.Eſt eria miſeratoꝛ venieqʒ
largitoꝛhũilit᷑ peccata cõ fitẽtibꝰ et venia
ex coꝛde poſcẽtibus. Nõ ei lantũ ibiſacri⸗
ficiũ ẽ aut ſacramentu.Sʒ etiaʒ ibi deus ẽ
cui offert ꝗ ſacrat atʒ ſanctiſicat pia fide

hũili ſpejet timoꝛata reuerẽtia accedẽtes.

jꝗ ad hoc ibi ſe exhibet vt ĩuitet ad venia⸗
7 graciã generaliter omnes ꝓpter hoc eo

uſq; acceſſitvt ad ipum ꝓfidenter accede⸗

rent ꝗ lõge erãn⁊ penẽ ipꝛobũ ſe nobis ĩ
gerit dũ tadiu penẽ ĩ omni ecclia ↄuiuas
expectat adicit etiã vim ⁊ violentia ſumẽ

di dũ pᷣcipiendo dicit Cantic.j. Comedite

amici ⁊ bibite ⁊ iebꝛiamĩ chariſſimi. Sʒ?
gladio excõicatiõis feriri vult eosꝗ tam
magnificum tam ſalutare tam ſanctiſica

riuuũ eiuſdem ↄuiuiũñ dixer̃t recuſandũſad
iecturus et tandem eterne gla dium dam/
nationisinullatenus em̃ ſtillam gre dene

¹

Lummn

dhn

arulenn
holiil
galat
mnoes
tiontsg
mieecene
ſear

—

Aurdel

leaarmentn
emeſcrt

ſholsern

geudees

inen
ſpwießhſ

en
glauß
Nunſpise

tcnſi

—

Aufisr⸗

nicigalla

Awcan
fügfusho
ſietiſagiän

Bnnce
ſdew.

mediioſap

uulbyſg⸗
aſoblinie
lincigi⸗

poinel
wWunny
Nus⸗
Ulfcnäii
Uutten

üubtüce
Alppegdic
gonndu.
ſhnosſtiſe
Leſcipane⸗

adnnent

dacennon
ipalane

anibe
ullini
lüßſenn
bien
lpyter

ine

1 a⸗
Aaldſi

—L H 4 KWl 4 DM R R
rniui gare cqedendus ẽ qui totũ ipᷣm fontẽ gra guſtus pᷣdito ꝓxima cac pᷣſentiſſima ipᷣm
uth tiarũ tam impꝛobe offen tam patenter auũt ab ea remotiſſimũ. Quod em detect⸗
Aanl „ Exponit. Qualit᷑ ant pᷣparare ſe debeant· t& viſus ſiue ſenſus lucis in ceco. Pocẽ de
dd qui ad tam ſanctä fanq; veneranda men lectus huiꝰquſtus ſiue ſenſus ſapoꝝ ſpiri
nminni Zſam accedunt ſermonibus publice expoꝛ: tualiũ in coꝛdis palato n etig iam noſti
tuneeſih, tationis aj̊ declamatiõis/a quibꝰ diebꝰ qꝛ nõ oĩa palata ſʒ nec oẽs guſtus co:po⸗ .
nhrek, dDyuñice cene/ ſancte paſce nullatenusvaca rales poſſunt in omẽs ſapoꝛes ſenſibiles .
oc teæ debent quibus vacat duximꝰ relinqu?ę Palatũ eĩ poꝛcinũ et guſius aſiniꝰnõ pot
ilnin dũ. Quorfiq ani mirant nõnulli in ta Junt ĩ ſapo:es aromatũ. HNõ ergo mixerd 5
Ri lauto ⁊ delitioſo coõniuio in pane om̃e de ſi palata multoꝝ etiã mũda ⁊ ſananõdũ
t uunst lectamentũ omnẽ ſuauitatẽ ſapoꝛis ha⸗ attingũt ad ſenſũ ſapoꝝ ſpiritualiũ. Hoc
aktime vente.ſicut legitur Sap.xvj. Nihil ſoũak em̃ ꝓhibet ſublimitas et nobilitas ipo:ũ
iosſui ſapoꝛis aut ſuauitatis pleriq; ſenciãälnon ſapoꝝ atʒ groſſicies atʒ obtuſio palatoꝝ.
onöhrg Attendẽtes quõ longe ſint palata coꝛdiũ / An nonullis aut defectus maſticatiõis ⁊
usdüe liloꝛia ſenſu ſublimi er nobili ſpiritualiũ ʒexpſſionis ſapoꝝ ſenſum ĩpedit eoꝛundẽ.
ingtün ſapoꝛũ alʒ ſuanitatuũ. Queadmodũ enim Quidã enim panẽ vite degluciuũt/c ea ve
funtürnin intellectus in fide illuminat multaq; ſci locitate ac feſtinatione illũ traſire ⁊ abire
Duste encia ſacra pᷣditatus longe ẽ ab eo qui ꝓ faciũtvt nõ ſolũ nullü ex eo ſapoꝛẽ ſuaui
üſonmmni phbelico ſolẽdoꝛe clareſcit Sic et afectus tatis maſticãdo expᷣmant/ſed nec etiã ſal
tfunaners ligcet ſanctꝰ ſi ab om̃i labe moꝛtalis pec tẽ illũ odoꝛis eius et tenue veſtigiũ retine
eſun läi cali purificat palalũ coꝛdis ſanũ lic ex Ont. Alij vᷣo nec faucibus coꝛdis illuʒ tan
nſnii muũdũ et nulla febꝛe iniquitauis coꝛruptũ/ Rageſe ſpecietenus tm̃/ oꝛe coꝛpis eidẽ
ainiſnen ſit. Adhuc tamẽ valde lõge ẽ ab illa excell⸗ olumodo appꝛopinquãt.in vtriſq; ergo
bügtin ltia guſtus ſpnalis ⁊ vtus ſapoꝛãdiq do eoũ cauſa euidens ẽquare nihil ſpůalis
r nuũ eti ſapiẽtie ꝓpᷣe ðꝛ de quo Job. xxxi ſuauitatis ac ſapoꝛis ex eo ꝑticipat/Et .
immüichn liij. Duttur eſcas guſtu diiudicat. Et iterux virtus ſapoꝛandi ſcilicet atq; ſenciedi ita
–W eiuſdẽ. xij. Auris verba pbat ⁊ fauces co ſublimiteroonũ eſt ſolius dei cui⸗ aliqd
Me mædẽtis ſapoꝛẽ.qꝗᷓ ambo teſtimonia ð ſpi ꝑ modicũ et tanq; arra nonnuilis hic ele⸗

=S=S ritualibꝰ ſapoꝛibꝰ ⁊ de faucibꝰ ⁊ gutture ctoꝝ pᷣrogatur. Plenitudo aũt eiſdẽ in po

. — 75 7
tuaunn ea ſublimitate⁊ nobilitaie ſapoꝛadi ⁊ ſen ſterũ reſeruatur. Non aut eſt noſtre pote
eingan ciendi quã diximꝰ pᷣdictis ſpũaliter ꝓcul ſtatis adiuuare viros ſanctos ad obtinẽ⸗
nscin⸗ dubio intelligunt᷑. Pꝛopter hoc ⁊ Exodi. dũ illud/vinutẽ aũt maſticatiua hui⸗ ſan
i nane xvj. Manna vocatũ ẽ manhu.quod int: criſſimi delitioſiſſimi cibi/qꝗᷓ ẽ intellectꝰ fi⸗
ſeilüſi ptatur. Quid ẽ hoc in. v. Apoc.vocat ma deet alis luminibꝰ vtuoſis illuminatos/
S na abſconditũ ⁊ ꝙ eiꝰ delitioſitas atꝶ ſu ad modicũ ſaltẽ poſſumꝰ cõſoꝛtare.Den
tlid anitas hic eo mõ pleriſq; abſcondita ſiti tes ſiqdẽ intellectꝰ in ipᷣm/quãto ꝓſundiꝰ
Vnignnn in futuro aut reuelãdalꝙ ille videbat᷑ in- poſſuũtſigẽdi ſuntvt inde ſapoꝝ expᷣmat᷑
cötinte, telligere ꝗ dicebat. Saciaboꝛ cũ apparue ſuauitas. Hoꝛũ ant denui fictiões nõ ſũt
iii, rit gloꝛia tua. Euc ei ve ſuauitatis odoꝛis mſi ꝓfunde atʒ acute de illo cogitatiões.
Gai ſapoꝛis ſuilſaciabit et replebit electos cuʒ anter has ergo ma eomnipotetis vtu⸗
ſdi ſe eiſdẽ panẽ vite eẽplena manifeſtatiõe uis diuie ammiratiolnõ dubitationis ſed
fepcnian reuelaueritplenoq; oꝛe comedendũ eiſdẽ laudis. ⁊ magniſicatõis.qᷓ tã mirifica tr⸗
eniinnß degderitnouoq; ſenſu nouaq; vtute ſapo ſubſtãtiatione panẽ celeſtẽ atʒ viuifici po
Neogonn rãdi palata eoꝝ ſeu guſtus gloꝛificauerit. tũq; ſalutarẽ ſub foꝛma panis et vini ex⸗
nm Necmitu hoc cu ipſe fons oim aromatũ] bibet vinbili. Becuidg ẽ diuie ſapiẽtie
eitibin aiʒ ſuauitatũ ſpũaliũ deꝰ in multis ⁊ prr ⁊ ꝓuidẽtie q̃ aðo ſalubꝛ adðoqʒ cõueniẽ
onnes e elſſenciã pᷣſentia ⁊ ꝑ grateifaclent gratia/c ter nr̃e eruditiõi.nr̃eqʒ refectiõi ꝓ ſtatuꝑ
u ni ſic inhabitennec iñ ſapoꝛẽ ſuauitatis eius uulitatt ⁊ ipfecnõis vie oſultũ ꝗvt ipᷣa foꝛ
Sial ſentiũt ꝓpter elongationẽ qua diximꝰ l ma vinbitiißan refectionẽ qᷓtenꝰnobis
nitimnd iße de? ꝓximus ⁊ pᷣſentiſſimꝰ ſit eiſdem. nũc eã vidfe poſſibile ẽſe ad eã nos inui
iialeih, Nuemadmodũ eĩ lux ceco pᷣſentiſſima ẽ tetſancteqʒ dilectionis omunionem nos .
neun n ipe aũt ab ea remotiſſimaſic fontalis xpi Ainuicem paberoſnadeni. Cercia eſt di „
eiee1 deilæ abyſſalis ſuauitas palato coꝛdis nõ uine bonitatis habũdantia atqz diuicke
nun n, ũ illa virtute ſapoꝛandi ſiue ſublimitate nobis ibi ſpũalẽ ſacietatẽ atʒ refectionẽ
eeSeN
S

Sde. ſacramento euchariſtte

* imiſſis

et tãta ꝓmptitudine offert ⁊ tanta hylari aptius ſapoꝛes iſtos noĩart.· Pee erũtno noſeuſu
tate ac feſtiuitate nin p ſe ſteterit erbibet. minatioes ipſius vt miſcdie ſapoꝛ vncdio Ponen
N2= Quis eĩ digne exiſtimet vel admiretur ce tſubinſtar olei atq; pinquedinis lralis ſeu enhlent
lebꝛitatẽ feſtiuitatẽq; cõuiuii vbi ĩ medio materialis. bonitatis vo dulcis. ſapiẽcie ſoiiin
angeloꝝ panis vite comedit. HNon ei cre actus virtutis. et potẽcie ſolidus. Sa⸗ lainil
dendũ eregẽ angeloꝛũ dñm abſqʒ multa poꝛes autẽ ipſius panis vite in eo quideʒ ſuiſgno⸗
frequentiũ aſtantiũ angeloꝝ ſacerdotale Racfiftelfig 2exʒelo pietate ſimł ac beni⸗ jͦ⸗ ci
vel pontificale ibi officiuʒ exercere. Quis uoleẽcia oblatũ tres ſunt eius ſapoꝛes.qͥn nie
enim epũs abſqʒ miniſtroꝛũ frequẽcia et tu ad ardoꝛẽ zeliſapoꝛ eius eſtvt afſature enc
oꝛnatuſſacra miſſarum ſolennia celebꝛat. V!—l vſtulature ꝙ vulgo ðꝛ bꝛulex. Ex pieta zu
Quid ergo ſenciẽdũ ẽ de põtiſice vniuer te vero ſapoꝛ eius ẽ ſicut frirure. Igne na⸗ wost⸗
ſali xpᷣo dno vbi ſacrũ tã ſolenne agit offi q; tribulatiõis frixus ẽ in oleo micdie ei unl
ciũ putas/nõ ſolũ eẽ in altari ⁊ nõ haben pietatis.Oleosvero grece miſcdia latine lef
tẽ ſanctoꝝ angeloꝝ qualẽ requirat eiꝰglo interpᷣtatur. Inquantu vero ex beniuolen n nocü
ria comita tũ. Quaria ẽ miſcðie diuine re cia qua bonũu gre ⁊ gloꝛie nob eouſq; vo n nun
cogitatio in hoc q; ꝓpᷣo filio ſuo nõ pep⸗ luit vt pꝛecio ipſo ſui ⁊ moꝛte nobis illud ate
cit.ſed ꝓ nobis omnibꝰ tradidit illũ.ſieut emeret ſiue compararet. Sapo: eiꝰ ẽ ſicut di e
legitur ad Roma.viij. Hoc eſt omemoꝛa cocture er clybano/Lres ergo iſte coccio⸗ nen n,
tio dñice paſſionis quã ipſe panis vite in/nes tres nominatos pᷣcogitantibus inge aaun
iſto ſacramento ſacienda docuit. Wathei runtſi apoꝛes. Pꝛima videlicet ʒeli ipſius: hen
exxvj.marc.xiiij.Luc.vij. Hoc facite in me, quo eouſq; exarſiquo a deo gloꝛia patr enin
ↄmemoꝛationẽ. Hijs quattuoꝛ vi ita dicã ʒelatus ẽquo cõtumeliam eius a deo fer ulnn
maſticatiõibꝰvelut qtuoꝛ nobis ſapoꝛes re non ſuſtinuit vr ꝓ illa reſtauranda at,ʒ gagöli
expᷣmũut quibꝰ omnibꝰſpes ĩ deũ⁊ amo?ꝛ magnificanda ꝓ hac vero enerminanda maacken
reſicitur· Dum ei omnipotentẽ virtutẽ ad y mon non dubitauerit. Secunda miſcoie tgtizit
tranſubſtãciandas mutadaſq; ſubſtãcias atʒ compaſſionis ipᷣius qua miſeriam no mnichann
ac maturas ꝓpter ſalutẽ noſtrã a deo pa ſtram aſſumere etpoꝛtare nec non et pꝛo ufn
ratã ꝓmptamq; cernimꝰ. Dũ eius ſapien latrocinüs noſtris in ligno crucis pende⸗ Nunnmſt
ciã adeo ſtudioſam circa ſalutẽ noſtrã ip̃a re dignatus eſt. Tercia beniuolencie qua noſpaſn
eadẽ illuminate cognoſcimꝰ. Dum eiꝰ bo a deò nobis bonum voluitvt tanto pᷣcio ſmifi
nitatẽ adeo largamatʒ redundantẽ erga illud nobis emeret vt diximus/et iſti res ſmmorhn
nos conſpicimus. Dũ miſcõie eius ſuper ſapoꝛes quemadmodũ quattuoꝛ ſupꝛadi kanort.
abundantiſſima multitudinẽ miſeris no cti ſapoꝛes ſunt ſolius bonitatis ipſius et hnnſtnin
A ſtris tot tantiſq; pᷣſidijs occurrentẽ experi charitatis quã erga nos oſtendit.Zelꝰ ei ſnlcddna
„J„ munſſicut illo ſacramẽto nobis oſtenditur et pietas et beniuolentia tres ſunt vel ra ininnuit
et nos etiã ꝓ pꝑte ꝓſecuti ſumꝰ. In hijg qt, mi vel partes vel officia charitatis. Jam ſuidant⸗
tuoꝛ quis locꝰ nobis diffidẽtie aut deſpe//autem didiciſti in naturalibꝰ ꝙ ſimile ex taumnnn
rationis relinquit᷑. Quis locus abſceſſio/⸗ aſimili generaturet ſimile ex ſimili nutritur le
nis a caloꝛe eiꝰ nobis innenit. Quis ado et qualiter hoc ſijet in moꝛalibus etiã no fAti
ruinoſus aut hereſitãs ẽ vt his ſubpedia tiſſimũ eſt et vſu⁊ cõſuetudine certum.q; oſnpngend
culis nõ fulciat᷑. Quis adeo frigidus aut ſicutignis igne cõueniẽtius accenditur.et iulevn
amoꝛe terrenoꝝ gelidus vt tantoꝛũ bñfi/ fortius atqʒ faciliusiita amo: amoꝛe cha ainſobn
nioꝛũ tãtis facibꝰ inflamet᷑.Et cũ iſta qttu titas charitate.Quia ergo iſtud ſacrificiũ ſigulek
2 pſcrutatius cõſideraueris nõ aliud ea totisvt diximus flamis charitatis flagrat imnbalſam
ſapere inuenies quã ipᷣam diuinã bonita et ardettota ſpirituſſancn foꝛnace ſuccen ſndiſoani
tẽ. Sed quidẽ pmptitudo omnipotẽtiſſi⸗ ſum flameſcit quid cõuenientius aut effi⸗ fiichooge
mne õ ſapiencie vniuer catius incendendo igni ſancte dilectõnis eſknosen
aiie enone ari bonitatèpᷣmitiue atʒ fon nutriẽde augẽde roboꝛãdeqʒ charitati vk istiifan
noslols n ancia imẽſe pigtatis erga adhiberi potuit vł excogitari. Quia i natu ſbefegne
odoré ſineſ nos traſmittũt di aine pietatt ralibꝰaudiuiſti/qð meliꝰ ſapiſmeliꝰ ⁊ nu tanendene
obee abore quo ſapoꝛe ſpes nra ad trit. Nihil autẽ meliꝰ poteſt ſape ſacriſiciũ fnk⸗
robarae 7 ge meru Dilectio aut inde illud quaʒ charitatẽ qua in donis dei nul lens ceni
r lrge vt ex iniecto oleo flama lũ maiꝰvt dicit Augꝰ/nec aliquid magis nitiſine
gnis aridis incendiũ./x ſivis eam ſaꝑe quã ipᷣm cum eam ſcoᷣm omneʒ lieden

ibaei
nbit⸗

s D

enneda
enn
esſegeng
in
dnatn
noonna
emice
daban
enobentg⸗
☛
1
Sooiſecotn
Candbrst
adedgdg
untisel
uleſuu;
goenani
Stuman
crammin
e dernten
os
Abenuonan
olrurtſsnin
uimnskin
Bicumaihr
eninßhit
stſntr
uont,
ucrus

,ntuti
=

ı£

ſui partẽ ſeu ramũ ſeu officiũ ſapiat in vl⸗

timo ſeu ſummo ſapoꝛis quantũ in eo ẽ.

Non emaliam charitatẽ quaʒ eam q ma
ioꝛem nemo habet. vt legitur Johannis./

xv.ſapitſchantate.Nanq; qua ipᷣe xpᷣus a
det cui nulla ↄpabilis maximo certiſſimo

riũ recogitandũ ẽ quãta ipa ſit q tantã ſa⸗
poꝛis ſuauitatẽ tantaʒ odoꝛis flagraciam

ſentire nõ ſinitt iſtas cogitatioes in du⸗

s diuidim vł vt vna cogitatio ſit ð ao

theca aromatũ’c alabaſtro vngẽtoꝝ. alig

ſunt de coꝛrupnõe ? elongatione et gelici

q; ſui ſigno ſeu ieſtimonio oſtendit. maxi ꝓ dio vt diimꝰ. Decimo cogita ndu ẽ de ſa

mũ ſiquidẽ fuit maxime dilectionis ſignũ

dominice gilecrionis vel paſſionis bene⸗

iciũ. nihil autẽ illo ſigno verius habertã
frequens eius oblatio ad patrẽ.oõmuni

catio in nos tantoq; ꝓmptitudo atʒ ſedu

litas offerendi ſe nobis et exhibendi quo
tiens voluerimus et vltra etiã quam veli⸗
mus. Interdũ ſiquidem vocatus venit ꝓ
voluntate noſtra. Detentus nobiſcũ ma⸗

nelet in ſacris ſcrinisſſeu ſacrarüs impo⸗
ſitus ꝓ noſtre beneplacito volũtatis expe

ctat expleto myniſterio dimiſſus ad celos

redit. Inde et miſſa recte nominata vide
eo ꝙ expleto cius myniſterio vera hoſtia

Dimiſſa vel traſmiſſa ſit ad celos.Quia er

go magis maioꝛẽq; charitatẽ ſeu dilectio
nem ſape ingerere ac impᷣmere poteſt pa-

lato coꝛdis ad hoc ydoneoſtam tante bñ⸗
ficencie ꝓmptitudoſtantaq; ſedulitas tan
qʒ infatigabilis etia in ingratos ⁊ malos
dominatiſſime maieſtatis pene impoꝛtu⸗

tãdum ẽ xpᷣi ſacerdotꝙ vas oim aroma⸗

tũ.ymo ⁊ ſpiritus ſcilicet apothecã ctotam

habet in oꝛe ſeu faucibus. Siquidẽ xpᷣus

omniũqʒ; donoꝛũ et graciarũ tanq; ſon’a⸗
lium aromatũ excellecia refertiſſimꝰ. e

faucibus coꝛdis ⁊ oꝛi quibus de tãta apo

ſpecaſtann nobiliũ ac pᷣcioſoꝛũ aromatuʒ
dis gut ſuanitatis influit aut di

nihil

ſtillat Ad hũc modũ quia ipᷣe ẽ alabaſtrũ

oĩm vngentoꝝ ſpualiũ in cuiꝰodoꝛe om̃s
ſancti cucurrerũt.ſic legit᷑ Cantico.j.Cuiꝰ
odoꝛ in iohane euageſiſta concupiſcẽcias
generauit ełnas.Et qꝛ ipe ẽ ſicut ccnamo
mũ⁊ balſamũ aromatiʒãs ſicut mirra ele
cta dãs ſuauitatẽ odoꝛis.Ubi parit᷑ cogi⸗

tãdũ ẽ q;lõge ab ipſo ſinꝰ ſeu quãtũ cha
os int᷑ nos et ip̃m firmauerimꝰ Luce.xvj.

ad qͥs tati ſapoꝛis ſuauitas nõ puenitſtãti

odoꝛis flagracia nõ ꝑtingittãte foꝛnact ar

doꝛnon penetrat. Pꝛochdoloꝛ vbi ſe ab⸗

—————

ſcõdit miſ ſacerdosſa caloꝛe eiꝰ/quibꝰ ex
is. quarũ moliũinterpoſitione tanti
camini flamas a ſe ꝓhibuit. Juxta hbune
modũu et decoꝛruptiõe palati coꝛdis ⁊ na

tremis.ꝗq

dis aqua vbiqʒ dat᷑ſed etia ne in eũ diuiĩ

cramẽto ipᷣo in eo ꝙ ſ acramentũ cuius ſa

poꝛ in eo ꝙ ſacramẽtũ ſanctuas ẽ. Quan

te em̃ ſanctitatis ſit ſanctꝰ ſanctoꝛum. imo
Ffons auctoꝛ atʒ largitoꝛ oimqʒ ſanctifica⸗

tionũ quate etia ſanctitatis ſit ipm ſancti⸗
ficationis inſtrumentũ vas et liber vt als
diximꝰ. Liber in quo legivas vñ haurit

inſtrumẽtũ qͥ; efficit᷑ tota attentioe / cogitã

dũ et ex hac cogitatiõe ingerit nob illõ

velurſapoꝛ ipᷣa ſanctita que nõ ẽ niſi re⸗
uerẽcia aut venerato ſanctoꝝ qᷓ reſiimꝰ2
metu quodã ⁊ foꝛmidine ab eisſmetuetes
illa ↄtingere vel tractareſc indigniatqno
ſtrã dignitati eoꝛundẽ applicareſanctita⸗
tẽ ergo ſapit ſacramẽtũ iſtud illi/ cui ſapo-⸗
rẽ q; diximꝰ impᷣmit. Qui aũt ſapoꝛe iſlti
Ee nõ ſentit vt canis aut poꝛcus ad illõ
c

cedit. ꝓpter quod dictũ eſt WMathei.vij.

Nolite ſanctũ dare canibus/nõ abſq; ti

moꝛe ⁊ reuerẽcia nõ abſqʒ veneratõe ad

2illud ꝓpinquat ꝗ ſanctitatẽ eiꝰ viuaciter
na offeroſitas. Qctaua cogitatione cogi⸗: cogitat. Undecimo co litandũ ẽ de eo in⸗

qntũ panis vite vitaliſqʒ refectio vbitria
manĩe cogitãda ſunt.Pꝛimũ quatũ eſuriẽ

. Ziquidẽ xus d ſitã ſalutarſcib? ⁊ qntũ ſ iciẽdus potꝰ/
dominꝰ ſpiritu.ſ.ſ̃m ꝙ homo pleniſſimnꝰ Deinge quãaãto lachꝛimaꝝ diluuio/c inun
datioe lotꝰ eẽ debeajꝗ ad tã venerädam

mẽſam accedit.Tercio quãti ſit apð patrẽ
miſericoꝛdiarũ qui ab ipo ad panem an⸗
geloꝛum manducandum inuitatur/cui et
apponit᷑.Quid autẽ aliud cogitare debet
ꝗ refectionẽ iſta non eſurit⁊ ſititimſi moꝛ⸗
tificatã ſe hrevᷣtutẽ appetitiua ĩterioꝛe aut
plenũ hr̃e coꝛdis ſtomachũ ſpurcicis vici
oꝛũſebꝛiũ qʒ ſe eẽ voluptate carnis aut va

nitate mi. Qui vᷣo abſqʒ flumie lachꝛia

rũ ad illud accedere pſumitnõ ſolũmõ ſe

nõ inuitatũ eẽmerito dʒ agnoſcere eo &

cõuiuis añ diſcubitũſoꝛi manib abluẽ

—

tus aĩaduertat puniat᷑ grauiſſime foꝛmi
dare ſicut ondit oñs. Leui.x.ĩ nadab⁊ ablł atme ⁊ad

yron qͥs iguis deuoꝛauir vbi ⁊ dixit. San

ctificaboꝛ h hijs q appꝛopinquãaãt mihi et
Apoſtolus in.x.ad Hebꝛeos. Irrita eni,
quis faciens legem moyſi ſinevlla miſera

tione duobꝰ aut tribus teſtibus moꝛitur.

rur Far grete⸗
P ſr

Be ſacram ento euchariſtie
Quanto magis putatis deterioꝛa mereri menſam iſtam accedimus. Jurta manda nnunt
. ſupplicia qui filiũ dei conculcauerit et ſan tũ eiuſdem Pꝛouerb.xxiiij. Sedentesad Rammie
guinẽ teſtamenti et ſpiritum gre in qͥ ſan⸗ menſam dei diuitns qualia nobis appoſi Aurteift,
ctificatus eſt contumelia feceri.Cercio ve ta ſunt grata viciſſitudine apponimus et ſonelpote⸗
„ ro quis angelica dignitate honoꝛatum ſe et nos illi. Sðð guebbri
cogitayet non inde velut quendam ſapo- — De penitencia. Gcetſenelk
rem deuotioꝛẽ in ſuũ honoratoꝛem quo⸗ ſt hec loquemur de penitencias utnodl
dammõ expmat ⁊ in graciarũactiões nõ et ptibus eius ac fructibus. Hanc guelurdeusa
Wl tm reſoluatur aut liquefiat. Duodecimo aulẽ ex affectibus ſuis et vtilutati⸗ ſerboeha
. ⸗ co gitandũ de ipᷣo in eo ꝙ cõmunio ẽ coꝛ⸗ bus. laudates nominare cõlueuimus in Penzuni⸗
poꝛis et ſanguinis xpi qua cogitatiõe qᷓn: publicis exhoꝛta tionibus et reſuſcitatricẽ heieligit.
tum ad imitanduʒ patremjet ſequendum luccurratricem in pᷣlio occiſoꝛũ.ſanatrice,z ſtinepeniil
magiſtrũ xpᷣm dñm ↄmuniõe et bñficẽcia infirmoꝛũ. Rectificatricẽ rumarũ.renoua gleniabie
inuicem et in omnes quis nõ videt. q̊ em tricem inueteratoꝛui. reſtitutricẽ depditoꝝ ſoninenan
exemplo ingeri magiſq; impᷣmi potuit coꝛ Becontciliatricẽ o fenſoꝝ. repatriceʒ detu iglappſer
dibus noſtris paterne dilectionis ⁊ bene roꝛum. reuelatricẽ lapſoꝛũ.reductriceʒ ob Gholnlilien
ficencie cõmunioſquam exemplo cõmuni errantiũ.Emendatricẽ foꝛefactoꝝ. Juſtiſi Meiutne
onis coꝛꝑis et ſanguinis domini quo ma catricẽ malefitioꝝ. Lotrice ſoꝛdidatoꝛum. aiton
gis ↄculcari ac ꝓſterni exterminariq; po⸗ Solutricem male concreditoꝝ. Liberatri ſri doßer
tuit cõtracta illa et nudata deterrime aua cem captiuoꝝ. Et felicis conuiuij cõicatri⸗ rpoſtbit
ricie ⁊ infauſte atq; maledicte ppᷣetatis ex cem ſcʒ in bonos comunicatricẽ dico ma⸗ ibedͤſci
cõmunicatio. Tu autem noſti ex alijs qd loꝛũ et ſimiliter reſolidatricem fractoꝛum ſuenelenre
ſapoꝛatio ſuſceptio ſimilitudinis eſt ſapo „ Pas omnes vtilitates ⁊ fructus eius eſſe (mlciſedin
rato inſtrumento guſtabili. Quapꝛopter/ ola dubitat vel ignoꝛat impietas infide⸗ utigin
ve comedit ſapoꝛat et guſtat ſacramentũ litatis que omnes vtilitates ei denegarei fiintletge⸗
iſtud/qui ſimilitudines eiuſdem quas ex⸗ vſqʒ errauerũt quidaʒ heretici vt omnino imnepertin
pꝛeſſimus in palato coꝛdis recipit Hhas er aſſererent ꝙ non ẽ peccantibꝰ animabus ddkfſen
g duodecim meditationes ſeu cogitatio reuerſio. Et atqʒ q: nulla ei ſpes venie lo. lientinte
. nes ſeu maſticatioues ſpirituales idcirco cũ poſt lapſumſumẽtes occaſionẽ erroꝛis cmiüiß ne
(Woinmanimngai non minima occaſi⸗ a verbo Apli e legit᷑ ab heb:eos vj. In ſnunden
onẽ et non modicũ pᷣſtant adiumentũ ad poſſibile ẽ eos qui ſemel ſunt illuminati lorvſcene
pcipiendos ſapoꝛes ſalutares atq; vinifi⸗ lſtauerunt etiaʒ donũ celeſte ꝑpticipes itepnin
cos ex pane vite et potu.erũ quia nõ ta acti ſunt ſpirituſſancti. Guſtauerũt nibil leegoerccit
vi comedimus qua etiam vt comedamur ominus bonum dei verbu virtuteſq; ſecu ini
ad menſam iſtam accedimus vt laute et li venturi ꝓlapſi ſunt. Rurſus reuocari üngenle
ſplen dide xpᷣm dñm ęxnobis reſiciam ↄto ad penitenciam que locutio ſi iuxta puer⸗ igfonherig
* lis ſtudijs ac viribus eniti debem/ vti ſitatem eoꝛum intelligenda eſſet. NHo ver mii
ꝙ; facimſi aſſatos ʒelo gloꝛie deiſi frixos bum apoſtolicũ fuiſſetſed apoſtalicum? eihin
Jraterna compafſſione ſi cocos pie ac ſan ab eis vel eoꝛum ſimilibus ſcilicet ſacraꝝ cnnien
Le beniuolẽde deſiderijs nos eidem exhi ſcripturarũ adulteratoꝛibus et coꝛruptoꝛi nteritn
beamns Demi ſi vas aromatũ ſpirituali busverbis apoſtolicis inſertũ qui tate im fitenie
um interioꝛa virtutum pletitudineſi ala⸗ pietatis ſacrilegio auctoꝛitatẽ apoſtolicã tiſſelgi
* baſtra vngentoꝛũ exterioꝛũ exempioꝛum erroꝛibus ſuis imponere non verentur et ine
redolentiaſet bone fame teſtimonio.De⸗ inpingere non foꝛmidãat. Intelligitur er̃ ſie
inde ſi ſanctos hoc eſt puros ab omni exe/b e renouatione baptiſmali de qua ꝙ rur in at
cratione peccati et ſeoꝛſum a mũdana cõ ſus fieri aut iterari non poſſit iam euiden Engan
uerſatiõe deiqʒ fuitio totaliter ad dictos niet irrefragabili oſtenſiõe docuim?. Uel uc
noſipos ei obtulerimus. Si paneʒ abſqʒ de renouatione in futuravita ſub hoc ſen cm
fermento malicie et nequicſe? abſaz mu⸗ ſu impoſſibue eſt eos renouari. Hoc ẽ in otani
iditate/ſi aʒimos puritaterecęntes noui altera vita que eſt poſt hãc.quaſi diceret. unlbein
tate calidos charitate/tenero bbediẽcia ęos qui nouitatẽ ſa nctiſicationis hic. id ẽ anmuſert
et hietate. Si cõmunes ſiue cõmunicãtes in bac vita dono ſ anctiſpiritus ſuſceperit eindnon
* noſipos et bona noſtra aliſs ad menſam amittunt vel potius dimittunt. Hic hocẽ lahioin
. iſta venerimꝰ. Alioquin excõmunicati ad in iſta vita eos rurſus hoc ẽ poſt hãc vitã e
“ . “ . 4. !

n renouari ad penitentiã hoc ẽ impoſſibile mittitur hoſpes Deinde manitfeſtũ ẽ pber
Wndhet vt amiſſa hec finalr nouitas iten reſtau ſe eſſe rerũ natura impoſſibilin nullã eſſe R
neiend reiur vel ſm moꝛẽ ſcripture exhoc verbo omnino obligatione. Querimꝰ ergo ab nkafmin evnεα☛
ſemel pot colligi idẽ ſenſus. Sicut legitur/ Auio e iſto qui ꝓlapſus ẽ ⁊ penitet ⁊ p
u. PYuerb.xxviij. Qui ꝑuerſis gradit᷑ vs cõ tus eſt emẽdare ꝓ viribꝰ ꝙ deligt. Que
nudeſ cidet ſemel hoc ẽ abſq; repatione. Juxtaꝰ rim⸗ inq; quid ab eo requiratur npi,
Nfuing hunc modũ legitur Job.xxviij. Semel lo Cum em vltra vires ⁊ poſſe aliquid face/
Dl quetur deus hoc ẽ abſq; iteratiõe.Et pio re natura ipoſſibile ſit vnicuiq;ergo nul⸗
Ariſian pter hoc ſtasim ſequit᷑ ⁊ ſcᷣo idiᷣm non la eius eſt obligatio. Simit ibm non pec
Zõ repetit juxta ergo hüc modũ ſeml ꝓlapſi caſſe vel non eſſe ꝓlapſum modoẽ natu
einilte hic ĩitelligũt. Hocẽabſq; reꝑatiõe velite ra impoſſibile ⁊ omnino nõ cadens ſub
linnmnin ratione penitẽtiali Manifeſtũ em eſt eos prate liberi arbitrij. Non tenet/ergo nec
ine quiamiſſa hic baptiſmalis ſactiticatiõis peccaſſe nec ab eo requirit deꝰ vt nõ pec⸗
– nouitate per pniam hij non recuperatrur caueritqꝛ ergo totũ facit quod ab eo reꝗ
ünai ſus ſeu poſtea renouari ad penitentiãſeo rit deꝰ /2 exigit iuſticiaietiaꝰ de pᷣterito la/ 22—ð
trite ꝙ poſtvit iſtam penitentie non ſit locus/ pſu facergo quicꝗd iuſtueũ facere ergo
— hmõòi auᷣt intelligutur ſemel ꝓlapſi ꝙ vi luſtus eſt. Pꝛeterea aut requirit deus ab
imi delicet qui non adiciũt hie per pniam vt eo emendationẽ pᷣteriti lapſus aut nõ. ſi
– reſurgat. Poſſet tamẽ intelligi illð impoſ regrit et non reꝗrit qð ei eſt impoſſibite
Bnmunſſach ſibile impoſſibile nature.nature enim im vriam diximꝰ. Requirit ergo ab eo ſolũ
un poſſibileẽ qſcũq; a ſtatu gratie plapſos qð ei poſſibile ẽvt nos poſuimꝰ. Cotũ er
Cnan ſich reſtaurare ſeu reſtituere ad eandẽ licet ſit go facit ꝙ ab eo requirit deus. Nihil aũt
5 nguucht omnipotẽtie diuine ANile. Aten gee ab eo requirit deꝰqð nõ requirit iuſticia
lmnlun catoꝛes ad pniaʒ reſurgũt non eſt nature vel ecõuerſo.Totũ ergo quod facitꝙ iu
eseda efficient ſed grande ſtupendũq; miracu⸗ ſtum ẽ eum facere/⁊ emẽdat quicꝗd iuſiũ
baeianen lum. Hoc ani dixit apls vt deterreret a la eſt eum emẽdare.Quia ergo facit deo ꝗc
Canädam pſu ꝑ diffieilitatẽ et impoſſibilitatẽ natu-⸗ quid ab eo regꝗritunneceſſario deo ſatiſ-
aſes ralem reſurgẽdi. Hnncergo erroꝛem tam facitatq; iuſticieergo nihil amplius petit
wogalcninn glmnii taq; nephariũ pꝛimuʒ agredimur ab eo deus pꝛo eo qð peccauit Quatum
a ehees deſtruere Deinò erroꝛẽ hebꝛe.q cõfeſſiõʒ ergo ad deuʒ pꝑinde eſt ac ſinon peccaſſet
raſnl ſoli deo faciendaã eẽnullatenus aũt ſacer Walet ergo penitentia in hoc qð in ſtai
hnüctefte dotibus pertinaci cecitate cõrendũt In ᷣ pſtinu reſtituit penitentẽ. Si at nõ reqrit
W mis ergo accidit iſtis erroneis vt non ſo⸗ ab eo emendationẽ certũ autem ẽ ꝙ reꝗ
ebämnmtt um nulla ſit ſantificatio penitẽtialis ſed rit ab illo quicꝗd facere tenetur ⁊ debet.
Nunse etia vt pene nulla et etiã noxia ſit in adqul! Sequit᷑ ergo vt iſte non teneat emenda
endo iunn tis ſanctificatio baptiſmalis/Adeo enim tione facere. Si aũt non tenetur emẽda⸗/
much ſ per pauci perſiſtunt abſq; lapſu in ſancti tionẽ facere ergo nec ad penanec ad alið
eightten tate baptiſmali vt penẽ nulli cenſẽdi ſin ꝙ eo tenetur quod ẽ manifeſte incõueni
iis coparaſioe multitudinis eonꝗ pꝛolapſi ens. Amplius. ꝙ deus non reſtituit
orbusgthn ſunt ex iſta. hijs aſt omnibꝰ non ſolum ſicpenitenti grati ſua.aux ẽ pꝛetertu pꝛe⸗
–W irrits et nulla facta ẽ ſanctiſicatio baptiſ/teriti lapſus aut alia de cauſa. OQ, ſi dixe
– malis ſed etia ingratitudinis ⁊ a poſtaſie rit ꝙ pꝛetextu ⁊ merito pᷣteriti lapſus ſeq⸗
– defecto occaſio.ita vt melius eſſet eis ni tur manifeſte ꝙ inique punitur. Neceſfſijia o
i qᷓ fuiſſe renatos poſt gratia regeneratio/ ria em̃⁊ impoſſibilia ſicut nõ habẽt lege,ʒ
Arai nis in ingratitudine ⁊ apoſtaſia facti ceci ita nec pctm nec pᷣuaricationẽ nec penam
ann diſſe. Meliuſq; eis eẽt ad deũ nũq; aceceſ necremũeratiõ aꝛ ergo iſtũ peccaſſe ne⸗
n ſiſſe q;cũ accumulatiõe ingratitudis quã ceſſariũ ẽ ⁊ ipᷣm non peccaſſe ipoſſibile/ et
oni de facto vocauimꝰ ab ipo receſſiſe. Ju iam nullomõ valuntariũ hoc ẽ volunta/
mn i tta illõ mathei.xxvj. Bonũ erat eis ſi na tni vel libero arbitrio ſubiectũ.et ꝙ ampli
a n tus non fuiſſet.⁊ marci.niij.⁊.ij.pe.ij. e us eſt volumti iſtius cõtrariũ /vellet em
li erat eis nõ cognoſcere viã iuſticie quũ quãtnum poteſtiſe non peccaſſe. Inique er

—
=
S= 2
=— —

.

nde n poſt agnitionẽ retroꝛſũ cõuerti ab eo qdᷓ go cũ eo agitur quacũq; pena ꝓ hoc pu/ 6
ſmn ti illis traditũ eſt ſancto mãdato. Inde di/ niatur. DPunitur autẽ pena damni ꝙ hoc *
nintii clum eſt ⁊ ilud Lurpiꝰ eijcit᷑ qua nõ ad/ Amplius.nec deus nec iuſticia 45 eo
AANN,

He ſacromento penitentie.

requirit vt nõ peccauerit vt dirimꝰ.Qũo

⁊ ita ipe ira deique nõ poteſt eẽ niſiiuſtii ntaelot
autem magt requni vł exigi poteſt alicd ſimacõtinet mificoꝛdia eiuſdẽ atʒ ꝓpiby unetd
ab aliquo quã toementt. Si ꝓ hoc pena omino a pᷣnitẽte. Uerũ ẽ qð diximꝰ qibi anli
tanta ei irrogat / ab eo ergo reqritur non parua vel nulla inuenit miſericoꝛdia dei hlalfiul
emendatio peccati qð feciiſed magis toꝛ vbi eam deceret maxima atʒ habũdatiſũ Guspenin
mẽt extoꝛqri ab eo intenditurꝙ nõ pec maã inueniri. Non em e inuenire peccato- 0unann
caueritquia pena tanti damni ei irroga⸗ rem ꝗ non ſit penitẽs. aut cõtumax.aut nnu ke
tur pꝛo eo ꝙ peccauerit/⁊ ꝓ ipſo peccaſſe neuter Qnẽadmodũ puulꝰ aut iuſt' ⁊ig aſſonan
ꝙ vtiq; iam neceſſariũ eſt eiet in euuabi norans ignoꝛatia ſimplici. Qvni em negli MiOe
lepuniẽdꝰ ſiquide eſt ꝓ eo ꝙ peccanerit gentia ⁊ ignoꝛãtia ant illa ꝗᷣ ſolʒ dici craſ ſpgſant
⁊ pꝛo ipſo peccato peccaſſe q iam nõ ca/ ſa ⁊ ſupina ignoꝛas ẽ non ſolũ ignoꝛans (ilscton⸗
dit in prate liberi arbitrij ſicut nec iᷣm nõ dicẽdus ẽ.ſed cõlumax eo ꝙ nolnit intel penee
peccaſſe. Amplius.ipᷣm penuere ſiue ligere vt bñ ageret. Quia ergo cotumax fertvsdet
penitudo motus naturalis ẽ in homibꝰ ⁊ penitẽs contrarii ſunt⁊ malie a ſe diſtã ñnmre
quo recedere nitimur a peccaty et reuerti tes in genere peccatoꝝ. Coõtumax aut per nennd
ad pᷣſtinam innocentia. Judicat aut illuy ipᷣas ↄtumacia remoniſſim penitetes mie cpninielne
eſſe naturale hoc ipᷣm qðò in omni indiui dei⁊ gratie iuſtificatiõis ſunt ꝓpingoꝛes Phlie
duo ipᷣius ſpeciei huane ſq; inuenit dum medus⁊ extremis Cõtumaces em̃ omino flletorl
mõ capax ⁊ ſuſceptibile ſit illiꝰqð dicimꝰ ſe elõgãt ⁊ receduũt a mia dei.Medi atin Munonie
ꝓpter puulos.Lertũ autem ẽ qꝛ nullꝰmo nſllło appꝛopiquat ⁊ appꝛoxiant q i nullo tlege
ius nalure ſiue conatusfruſtra ẽ natura conãt nec etiaʒ intẽdũt Wanifeſtũ ergo ẽ Mrtluet
liter neq; vnqᷓ; natura ad aliquid conat q penitẽtes ꝓpin ꝗoꝛes ſũt dei mie ⁊ gre Pclidner
a quo ſit naturali impoſſibilitate ꝓhibi/ iuſtificatõis quaʒ alij pctõꝛes.Et hocẽqꝛ cſnolr
ta. a pᷣſtina ergo innocentia impoſſibile ẽ ip̃i tota ſtudioſitate atʒ conatu ad illa tẽ⸗ eAuonixe
naturã humana naturali impoſſibilitate dant apꝛoximãt vt medij.ſi ergo in eis no lunmanten
eſſe ꝓhibitam cuʒ ad illaʒ motu penitus inuenit᷑ mia dei babũdantiſſimamm eſt nlanniil
obtinendã naturalr enitatur Amp.la qðò diximain plios euñ mificoꝛdie di nag nmnit
pſus animaꝝ auæ irrepabilis aperte di / cẽ eam habũ dantiꝰ opari. Quẽadmodu Aunnsſunt
uine mificoꝛdie que pa iapſuʒ eiſdẽ in er zin naturalib⸗ fieri videmꝰ. Ignis emvi nienodied
oꝛabilẽ ⁊ omnino inflexibilẽ eiſdẽ ſe rel-⸗ cinioꝛa ſeu ꝓpinꝗoꝛa ſibi vebemetiꝰ ca⸗ Ouomcnoe
dit aut apte ipſarũ animaꝝ qᷓ adeo huiꝰ lefacit ⁊ lux eadẽ magis illüinat er ia 5⸗ ciotuicr
lapſibus vulneratur vt medicina vlteriuſ ꝙq alũs. O ſi iuſticia dei adeo artat eiꝰ mie lisbeluvs
locũ in eis non habeatvel eouſq; inqnã ſericoꝛdiaãvt penitẽtes ad pᷣſtina gram no Hemgnitgn
lur vi ablutio atq; deletio macularũ eis admittat aliqd auti eo fac dei mia auint ndocontt
impoſſibilis de cetero ſit. Qi ſi apte diui bilSi nihil eodẽ mõ ſe bʒ ergs penueles Wtaäitz
ne miſericoꝛdie ſequerent᷑ eos manifeſte vt erga ↄtumaces it hoc ẽ euidẽs iniqlas Ualenni
duo incõueniẽtia quę non taʒ falſo qus ſc; vt no magis reſpiciat penitentes den Neinegiien
etiam impie de deo ſentiunt᷑. Pꝛimũ eſt miſericoꝛdia quã ↄtumaces? omninovo ſkpictlst,
