ifeſtũ eſt hoc ⁊ falſum eẽ ⁊ iniquũ.ſalſũ tis ſuis ⁊ delictis abſoluent᷑ per ipas pᷣto hubuit
quidẽ qꝛ ipe ſacri canones eas dicũt eſſe nianas penas ibidẽ damnati mulilan ſuſ ſpani
arbitraria giniquũ vero oꝛ in eo.dẽ gene-· pẽſudũmodo penas illas eo animoꝛ in/ heben
re pectati ↄtingunt vnũ plus peccare aliũ tentione exciperet a carnificibꝰquibus ilł Gei
min canonica em̃ penitentia ſeu ſatiſſa⸗ capitulares diſciplinas a pᷣoꝛibus ? alijs ſee
ctio hoc eſt in canonibus. ſtatuta. Una ẽ maioꝛibꝰſuis Hij pfcõ neſaut foꝝ capitu ſ
pʒo genere peccatiin vno aut genere pec lare iudiciale ni equaſi qdd vt ira loq⸗ em
cũti incidũt maius ⁊ minꝰpeccatũ vt diri mur pꝛetoꝛiũ Ignoꝛantetiam intentionẽ An
mus. quare maius ⁊ minꝰ peccatũ ſcom eẽ etiam pᷣſidentis capitulomnõ ad remiſ⸗ ontue
limetationẽ canonũ vna et eadem pena ſionem peccatoꝝ ſed magis ad vindictã ſunen
penitẽtialé punirenturet vna atqʒ equa⸗ eoꝛum et ad de Kanafs vingiert gniis
retur. Er hec eſt iniquitas vic; vt in eua⸗ vero penitẽtiale magis eẽ ſacromẽtale q cacat
liter peccates equaliter iuſticient vno em̃ iudiciale Intẽtionemq; ↄfeſſoꝛis in eo q; ſtin
et eodẽ adulterio cõtingit duos ſacerdo⸗ ↄfeſſoꝛad ſacratione animarũ ⁊ remiſſio nnen
tes ineaualt peccare/ et etiã vnum ⁊ enn nem peccatoꝛũſquam etiã omnipotentis anbe
„ gem adulter andũ interdum grauia inter dei miſericoꝛdia ↄfeſſoꝛis miniſterio v᷑ᷣtu enin
GrattαRum min- grafuite peccare. Hon oportz te clauiũ inuiſibilr operatur. Manifeſtũ okeſo
immoꝛan in hijs cũ ipſi canones hoc der autem eſtiq non attendu nec abſ olu⸗ .
minent yt diximꝰ ⁊ ipſa auctoꝛitas eccie tio ſic punitt ac diſciplinatisnunq; pꝛeſta mnun
id ẽ ſedes aplica hoc fatetur in ipis cno turin capitulis ſicut nec in ptoꝛio ſeculari nan
nib. Quare canonice iniuctiones magt ßptoꝛiali ſeueritate danatis ac punitis jnec nen
pene ad co:reciõʒ peccantiũ ſtatute/quã ideo nimis iudiciale ẽ ſiue ptoꝛianũ capi t
Jacamẽtales ſatiſfactiões nõnullis ineẽ culare foꝛũ q; ſeculare pꝛetoꝛiũ ꝗa mino⸗ tiece
ident Nõnullis aut exemplaria ſatiſſa res in eo pene quã in ſeculari ptorio inſii 1 u
cuonu pnialium iuxta illas vel cũ viſum guntur. Si em minoꝛitas penarũ ſiue dif ndl
fuerit aliq de hijs aut eti ipemer pnie ca erentia penarũ in maioꝛitate ⁊ minoꝛita unn
nen en ubus iniugantin non pa te eouſq; foꝛa diuerſificaretmneceſſario di dun
deʒ ne e onſalts eẽ teſſo ribus dů eil uerſificaret ides ſemina ſeipſo ⁊ ipᷣa foꝛa ſiai
nirenna onu p ipas pe pꝛetoꝛia ſecnlaria eouſq; diuerſificaretvt aen
pene⸗ Recanbnnang ex parte aliq̃ ſunt a etiã minoꝛitate penaꝝ cogeret interdũ ea iis ij
beree andũ ẽ ↄfeſſoꝛes ſeq de eſſe regularia ſiue clauſtralia. Cu em̃ Apo
bere canones pnĩales/quatenꝰ et fragili⸗ iudei . F. vna liſtaſ⸗
tati nr̃oꝝ t Squaten etfragili⸗ ſtolus a iudeis ꝗgnquies quadrageñ.vna ſe
Irninerenscenegam qlitali penitetiũ con- minus accipet ſicut teſt atur in. n. ſce ad ſe ac
Rcerato etig dee APlex tuptura v? Kon. et vtiq; in foꝛo ſeculani ac toꝛiano enn
Srrearo e ſen ane pmagnitudie a iudicibus em̃ ꝓpter iſta pena infligẽda
be bodie in lonuũ piſciũ valde modi erat.ſicnt ⁊ ipſe dominꝰ in lege ſtatuerat n .
debes erfoze nregtu e illeſũ. Scire etiaz Ut legitur deutro.xv. In capitulis aũt re dno
cctoꝛiã ⁊ vindi ulloꝛum qui penam coꝛre Salenib⸗ interdũ maioꝛ flagellatio omni nvnt
cialem ſatiſta uratoꝛt⸗ deligorum penite⸗ bus bijs qñqʒ irroget delinanenbuenc⸗ ie de
debita que in eis ſin rep uin Ppie ⁊ cidereyde neceſſitaie regulare ſoꝛum ſoꝛũ hee
fuerin confiteri an n ita vel vindicata magis eſſe p̃ᷣtorianuʒ quã ipſum ſeculare Lanrin
leroigaarunigoibunataefe eie fencmen aden entenimnetntn e
tale adſecerit tradat᷑ ad carate granis ronei non debere eẽ contẽti diſciplina re⸗ age

Fo. uuurxru. .
on derritsrj ſanctificatiõs eret.⁊ idem eſt deo in officio penitẽtiario
re foꝛum penitẽtiale ꝓpter ſanctificatiẽ Tiaem eit ded in . ucei
untn ⁊ ad dei reconcilianonẽ que etiaʒ Rein tales miniles inſtlaei e tenti
amnn iti ꝛeſtatur. Qm̃ vero quibu in via reconcili⸗ .
Ach nis orilfgeti penitentialis videt᷑ de⸗ pꝛebere/ꝛ hoc eſſe vel ele⸗ eos eir reeet
ð vytr omnis mino: neceſſaria ſuppletioe in lud penitentibacumt Ebng. Jlern
wuugli digeat cui, ſi bic quod deeſt aòditĩ non tium abſolutiõis a confeſioꝛ
. 5 — * 110 . on habeat vel ipſi 5
WrN fuerat in purgatoꝛio ſupplebit᷑. Si quid qʒ cum vel poteſtaten nabt D
emde liminatũ eſt apu . noꝛates et ignari ſintvt di
Nemdiſen autem ſupa qua liminatũ eſt apud deu, us offic Miign erod nibll ſunt re⸗
ncheſe nbN ua in 1 . ũ hoc ergo nihil ſuntr
a fu⸗ habuit de iniunctiõe ſacerdotali illð eſſe umus. Becundu hocel facit eccle
RR ſuperfluũvel iniquũ/quid veritas de hboc miſſiones ſine inazulgerie anag ol e er.—
ecn leatertäteh ec auers ſ bunersgen claues eccleſie deſtrue⸗
arehet Si em̃ ita eſtouo incõ uenientia euiden bncroꝛendaues etcleſis Reſtrut⸗ .
W ANH A la ſit oteſtatẽ ſacerdotum adnullare. Et
l ter ſequuntur. ꝛimũ eſt vr nulla ſit pote r l itentiale qð in pcedentibꝰ taʒ
Nigne iuũ ũ penitentiale qð in pᷣce Ie
gaiſbean ſtas eccleſienulla virtꝰ clauiuũ. Si em de⸗ iudiciũ pe iliuimꝰpenitꝰ euacua
n ted ſiariej multipliciter ſtabiliuimꝰpenitꝰ euacu
cai utt terminatuʒ iudicio vel ſtatuto regio que n imn le incõöue⸗
WMR et quanta pena furi irroganda ſiti Pkur Er nneeſlm ecmnochbi impot
—– ana uee reitgtegeienin dl laitathmdzeaemeeanam enbat
Wnfii ſtum eſt nulla eiſs Porenetepietols ze. D . faliumn er ei oabüs abolan
Ne ifici el minue te ”ͤ”ͤ . KNE 7 In-
— tlgifrig augene abt non eit nin ſicutß ceqʒ doctrine ac veritali omino —
a do vel carniferin hoc quare nulla ẽ ptäs ⁊2 inconueniẽtẽ. Dicimꝰ ergo determine
ni ſoae intono vennenalt Amp.ſicut ir tum eẽ apud deũ ernmane infallibilis
Atunn nes et de igaiting. lus ma, ſcientie ſue que quata qualiſue iniungen
ime mandatarius ma/ ſcientię ſue qu da qualil .
an umeſt Zeggindgie nan i fines ex da ſit ſatiſfactio penitentialis penitẽn cii·
jomndonn datum habẽs limitatũſi madati fines e utẽ determinatũ pꝛeciſa qung
RKHZ qui vliq; ma enitens liberari põt 2 abſolui diuerſaꝝ
m Mu conſeſoꝛaniy penitens liberari põt ⁊ abſolui di
e ⁊ de abſoluendo peniten penitens liberari põt⸗ liter peccõ
une da ſaliſfactioe ⁊ penitẽ penitentiarũ iniunctiõeſt equaliter
n datuũ habet abſoluendo ⁊ penit⸗ p ; penitentib“ iniungi ſalubꝛiter
RSZ iemandatu . it. Ampli. quis au tibus atq; penitentibꝰ iniungi lalubꝛit
i n tiam iniungẽdo egit. Ampli. quis au * lespenitẽtie ſeu ſatiſfactio⸗
enze debit eſſe cofeſſoꝛ ⁊ quid ſtultius demen⸗ poſſut inequalespenitẽtie ſeu ſatiſfa
+ debit eſſe cõfeſſoꝛ ⁊ quid ſtultt rbitrio cõfeſſoꝛis invo
se ins q; confeſſoꝛis officiũ ſuſcipere/⁊ hoc nes.Cuʒ enim in arbitrio cõfeſſoꝛi⸗ .
inezran lus ͤ con eſſoꝛs ᷣdi venitẽs Si nitentialẽ ſatiſfactionẽ poſitaʒ
iurßfait officiu ſit iungẽdiz abſoluedi penitẽs Si luntate penitentialẽ ſatiſfactionẽ po
RKZ officiu ſit iungedix abſo icimꝰ cõſeguẽter ꝙ in bo
Neri n ire poſſet qs quatas quales peni e emicamns Dielmachſe⸗ geter odboeo.
ndningeredebenn Berunnilne güoaiitscst Tat aniseef⸗ —
— H eſt að cum deus — ſenele Lran⸗ . asinn ve ſcripta ſanctorũ atz
iur uantitatẽ ⁊ limitationẽ penitentialiũ ſe 55 nitentig atqz iniunctiõe
nd nſfactioni quic aliud velle videt᷑ quã er dendenläde Poracertetn gon fuſfticit⸗/
e tin rare miniſtros ſuos iniungẽdis penitẽ=⸗ vᷣ delliberatioe atq; conſilio pe⸗
ſrun thg cñ nec eis er leuic de Rigntt ſwiomi hoc miſericoꝛs deusſtan⸗ .
ln teiſta facere debear nec ipi pocper ſemet aitenti ininurit! factionẽ/⁊ ſacrificiumre
ulte rege omni pꝛeſidẽete erit de rec ir Si en iniudiciojq̊ de agro
nii rorem iſtum negligẽtioꝛ. Nemo em̃ regn vi ei 16 enet miemooralt agittu
unie beißaeniinz vulthabere mir ducf face tantopere cõſuluntur libꝛi legum ac iudi
R bus non iniũgat atqaʒ dedaret qui i⸗ cioꝛum ſeculariuũ taʒ ſolicite examinaãtur —
iunn vebeant/ Coſeſſoibun dauͤrnon veenni factum de quo vel per quod iudicanduʒ
Atin nat nec declarat deus beneplacitũvolun fa ircũſpectionẽ cogitatur depura
aneg ao! Amplius. quis eſttanta circũſpectionẽ cogitatur depute
iguren tans ſue in parte illa. Amplius. quis e ircũgditur atʒ ꝓnunciat᷑ etia inſcri⸗
rle, adeo inſipies eſt ex pꝛeſidetibus vt in ali tur c fa gaont omagis ſemilta omm
en ne d̃ officio velit inſtitui inſcios ⁊ ignoꝛãtes ptis ſententiaſquantomagis ſimilia *
mn in, dohid⸗ eltr illo officio debeant. Jdem nia faciẽda ſunt ĩ hoc iudicio Pial⸗ S 2
iſpanton uid agele ex io ofcio debeant. Ide inoꝛi diligentiawteretur in iſto iudic
. enim eſſet hic ac ſicecos miniſtros inſtitu minoꝛi diligemiawtere a
nnin H
imnn

õäs
2ð

7 6 „ 4 ,
/

— . Offerie gfeſe de hu⸗ r Pen ffrur
.à.7ͦ Be ſacramento penitentie.
quã iniudicio ſeculari. Manifeſte negli · uiniq; nominis inuocationẽ vincula pec⸗ ſis
gens eẽta iniquus aſʒ infidelis iudex. Cũ catorum diſrumpunt in coꝛdibus penitẽ? donn
eſſe debeat diligẽs inueſtigatoꝛ iurisvtri tium. Macule abſterguntur gralie infun ſxa
uſq; partis que coꝛã ipſo contenduũtſe fi⸗ dunturvenie ? remiluũoes penarũ gehen Wacun
delis ꝓſpectoꝛ ambobus ac debitoꝛ con- naliũ ⁊ etiam penitentialin de dimmni lar — oe
ſeruationis iuris ſui nec poſſumnon ma gitatis muniſicentia tribuunt᷑. Pꝛopter lne
S le fidei iudice reputare ꝗ periculoſiſſimaʒ ocq; maxime congruit eideẽ vt ſanctus cWii
arduoſiſſimãq; cauſam animarũ imꝑicie( ipſe ⁊ immaculatus ſicuiꝰ miniRerio et glen
ſue cõ mittit/ Interdũ tamẽ milericoꝛdiſſi per quem penitẽtes ⁊ conſitentes ſancti⸗ ſeon
us ac ſapiẽtũſimꝰ deus hũilib ac deuo ficari ⁊ ſperant ⁊ querũt.Congruit etiam , inrs
tionẽ confitentiũ reſpiciens imꝑitis con⸗ ⁊ vtin loco ſacro ſi fieri poteſt⁊ ſacra ſio . ſeue
feſſoꝛibus etiã ignoꝛantibꝰ inſpirat ſalu la oꝛnatuslłofeſſiones audiat ꝓpter reue⸗ nie
berrima conſilia ſatiſfactionũ. Quia er⸗ rentiaʒ ⁊ ſanctitatẽ ſancti miniſterijita v ſte
. — go contingere poteſt in eodẽ genere pec⸗ ipſe locus ⁊ oꝛnatus migicn denatian Mmi
cati diuerũs confeſſoꝛibusſſoollerter ac ſtu aut augeat aut excitet cõſitentibꝰExiſto n
deoſe agentibusſdiuerſe in equales vide officio imcumbit idẽ longe facere penitẽ⸗ v
antur iniungẽde ſatiſfactiões⁊ boc ð cõ tesnon ſolũ ab execrationibꝰ peccatoꝛũ E
ſilig pꝛudentiũ vel de ꝓpꝛia circũſpectio⸗ ſed etiam a mundo ⁊ dehüs que mundi r
ne atʒ pꝛudentia pie credimꝰ ⁊ ſentimus ſuntdeoq;ʒ illos ꝓximos facere ⁊ in ſeꝑa (iinni
quia vtraq; ſatiſfactio grata eſt deo ⁊ ac- biliter adherentes/⁊ quotiẽs põtillos ⁊ We
cepta ⁊ vtraq; ſuſficit. Licet ineales ſint q illoꝝ ſuntin honoꝛem ⁊ obſeqũ eiꝰ cõ⸗ hg
ipſe/ equalia peccata pꝛo quibus iniun⸗ Ecundũ officium eſt of / uertere. odo
guntur. Illa enim reputamꝰ ſatiſfactionẽ ficium iudicãdi ex quo incumbit nnel
W.. fuſkicienteque de conſilio eccleſie iniungi ei vt ſciat ſinguloꝛum terminũq; ttſonn
YM Aur. Conſiliũ aut ecclenñe in qua neceſſe ẽ iuſſiciationes ꝓpꝛial ipᷣa crimina ad in- ſromin
deumſdeo pꝛouidente 2 faciente copiam uicem dinoſcere atz diſtinguere vigelicet Pnck
eſie conſilioꝛũ ſalutariũq; pꝛudentiũ cir- vt ſciat exurendũ eſſe apoſtataʒ ſpualem mace
cuũſpectioel ſcripta ſanctoꝝ dictaueritet er mactandũ eſſe domino ſacrilegiũ ⁊ ex
hanc dicimꝰ eſſe ptatem eccleſie et hoc ei heredandũ eſſe cum tota poſteritatereũ ach
in parre iſta ↄmiſſum vt ſatiſfactiões qᷓs maieſtatis lapidandũ eſſe adulteru d
ea fide eoq; conſilio quibus diximꝰ con: ſuſpendendũ ſeu crucifigendũ latronem “W D
fitentibus iniunxeritra tas gratas ⁊ acco ⁊ ſubmergendũ eſſe pyratam⁊ illuſioni⸗ H ue
ptas habeat miſericoꝛs deusnulliq; pec bus ac ↄtumelijs alieni honoꝛis raptoꝛẽ Aoae
cati pꝛecidit aut limitauit deus i iknnts ⁊ refligandu eſſe ſeruũ fugim⁊ ſepelien/ clann
„ nem quin ⁊ maioꝛi ⁊ minoꝛi ꝓutiuris di ñ eſſe viuũ ꝓditoꝛẽupoſtatam aut ſpua Aanr
uini ↄſultꝰ videlicet valeat experi ri. Si/⸗Aem intelligimꝰ/oẽm peccatoꝛẽ xpianum da
cut em̃ non artauit totã ecclefiam ſuam ¶ qeo ꝙ poſt ſuſceptaʒ ritũ xpᷣianũ⁊ partici mnmni
omnes diuini iuris conſultus ad dandũ? paniõʒ ſacramẽtoꝝa deo recedẽs ꝑ moꝛ enm
vnum ac ſingulare in vnoquoq; peccato tale peccatũ dyabolo adhereyfactus ſer⸗ 6 Meo
conſilium. Sic neq; omnes equaliter pec nuus ipᷣius.hũc ęrurendu diximꝰ igneire Aunch
tantes ad vnã nũero ⁊ ſingularẽ ſatiſſacti ſancteꝗᷓ aduerſus ſemetipᷣm excãdeſcere. noſen
* onem Et ꝓpter hoc lieʒ eccleſie dei eui ra dʒ/totuiq; ↄflagrari donec apoſtaſia h oeruot
didit claues regni celoꝛũ. Aliijs aũt aliter in eo penitꝰↄſumat᷑ vel igne tribulatiõii nagzde
aperire.Et cui cõmiſſa eſt apotheca me⸗ pnialis vel igne ſpũſſancti qui Bbeho⸗ mumd
dicamẽto:u ſpualium alijs ſic alijs aliter Æρ1tas nücupatur luxta pũc modu etſacri gyl
conſulere ⁊ mederiæ augeri⁊ minuere pe/ legum oẽm xpᷣianũ pctõꝛem dicimus qui bieaa
—0 nitetia les ſatiſfactiões ⁊ mutare ꝓut hoetemplũ deivel ipſemet ẽ in ſeipoviolauu momn
pertinere videbit ad dei gloria et honoꝛẽ ſoccidens in ipo homineʒ ſcʒ ſpirituatliter nnecote
⁊ ſaluti penitentiũ expedire. taminatione peccatii euertit edificiũ v⸗ coſe⸗
Oſt hec nominabimꝰ numera tutũ ⁊ bonoꝝ operũ ſubnertens erxcuſſit lengo
bimꝰ officia confeſſoꝛis.hoꝛũ er/ incedio ſcʒ ire ⁊ inuidie aut odij aut cui⸗ Momo
doffi go omniu pꝛimum atq; pꝛecipuũ cunq; alteriꝰ huiꝰpeſtis et hoc ẽ qo legit᷑ N
eſt officium lanctiſicatiõis. Ex quo ofncio/ pᷣma ad Coxꝝ.iij. Sigꝗs templũ dei viola/ Conde
ᷓ ad abſolutionẽæ benedictionẽ ipius di Kue

uerit diſperdet illũ deus. Lemplum em

gnn
ai
tiscenul
aenti
neka re
on
iniuti
ngordiic

N ““
okaN

„„ 4
er E
n,⸗

ℳ 3 D
denneic

.
Achrilni,
—. 1

E
/4
olatin

44 Sr
4 ICeRe
EWͤ,
,

Fo.

dei ſanctuz eſt as̈ eſtis vos. Et iterũ. Ne
Kius guia tenrium dei eſtis. et ſpiritus
omini habitat in vobis. Lemylũ inq;
lunt omnes cheiſtianiopere ſpuſiancti di

catum 2 cõſecratum vt dicit Augꝰ. Meri

to ergo tam nepharius ſacrilegus diſper
denens atq;mactandodñojhoc eſt in ei⸗

ſeruitio totus cõſumandusiita vr nihil ſa

crilege iſtis s execratiõis in eo remaneat

Inconſumdtũ. Sic ⁊ reum maieſtatis di/
HD cimus eſſe experedandũ ? exierminandũ

eſſie cum tota pꝛogenie ſua. Merbi gratia

EFoꝛnicatoꝛ hẽ ce reus maieſtatis diuine/

ſcilicet contra cuius honoꝛẽ ⁊ dominatio
nemlinimicu etiam capitalem id eſt dya/
bolum in caſtrum ſeu ciuitatẽ qua ab ipo
ðo ſingulari omagio ac ligio tenebat/id
eſt ſemetip̃ᷣm introduxit dominũq; eiuſ/

dem fendiimoꝛtalis peccati ſeruitio/atq;

ſeruituti illum cõſtituiyipſo q; ciuitare vxł
caſtrodeo quantum in ipſo eſt expereda
uilſeq; a deo recedens dyaboloq; ad he
rens hoſtẽ dei efficiſfoꝛnicatoꝛ ergo reus
eſt maieſtatis huius genus ſeu ꝓgenies

ſuni ſo:nicationis cogitatoꝛ foꝛnicatiõis

concupitoꝛ foꝛnicationis delectatoꝛ. In

lxxij.
adulterarũ lapidatio erat ĩ lege. Sicut le
gitur Leuiti.xx.⁊ Johan.viij. apidatio
autem he duobus modis factenda ẽéwe

vt audeat penitens frequenter moꝛd a/

iſſimos doctoꝛes⁊ pꝛedicatoꝛes/qui ſcil,-

durius peccata repehendendo ꝑcuciunt
Uel ſt iße penitẽs ſacris litteris fuerit eru

ditus hoc ipſe faciat ſemetipᷣm duriter ac

ſepius obiurgando/donec omnino cõfra
cta cõminuta atqʒ contrariaſit adultera
anima eius Quia vero etiã fuſtigatioppe
na litteralis/id eſt fla gellatio pꝛinata in/
iungẽda eſt eivt adulter peccati ſni reco/

lat ad confuſionẽ adducentem gratiamꝰ?

222

gloꝛias. Sicut legitur Ecc.iiij. ⁊ iᷣm adui

terum pena cõſueta vindicet. Juxta hos

modos ꝓſequendum eſt de alus vi ſpi⸗
ritualis pirata inmegatur in mari lacri⸗
marum alieni hono:is raptoꝛ hocqeum

bicioſuꝭet inanis gloꝛiatoꝛ ꝓprijs irriſio

nibus atqʒ cotumelijs aut alienis efficia⸗

tun non declinans alienas irriſiones / vt
ꝓbꝛa niſi ꝓpter dei honoꝛẽ et eccleſieſſca

dalum irriſiones etiam/ ſubſannatoꝛes

uos habẽt/vt iuſtificatiõis ſue miniſtroſ

foꝛnicationem conſentitoꝛ foꝛnicatiõig ꝑ iquanto ipſi magꝭ gratis hoc eſt ſine ſum⸗
pelratoꝛ foꝛnicatiõis iteꝛatoꝛ foꝛnicatõĩis ptu curie ſueiuſticiaʒ exſequitur. Alii em̃

aſſuefactoꝛ. Deinde excuſatoꝛ detẽſoꝛ glo

Lognati vero eius atqʒ ꝓpinqui
unt ꝓlocutoꝛ ꝓcuratoꝛ receptatoꝛ ſimili⸗
ter intentoꝛ ſeu infamato:ꝛ In quibus vo
lumus vt intelligantur exoꝛnatoꝛ turpiũ
q; cantilenarũ decanatoꝛ Et omnimodo

Tota ergo iſta meledicta ꝓgenies exter⸗/⸗
minada eſt cum ipᷣo capite ſuo ſcilicet fo

quicquid eſt huius turpitudinis adiutoꝛ uc
aheoudbllnl lapidanda erit qᷓ

pꝛeto honoꝛabili ↄnubio qo cuʒ rege re
um chꝛiſto domino ſotraxeratin baptiſ⸗
moſpꝛetoqʒ regis celeſtis dotalitio /oĩm
coꝛruptionũ alʒ lenonuʒ viliſſimum eter
naqʒ damnatione a celeſti regno foꝛe bã
nitumdyabolũpatibuloq; infernali abſ

qʒ vlla ſpe redemptionis ad iudicatum

abiecta veſte pꝛecioſſſimaac ſpecioſiſſi
ma omniumq; vintiutum decoꝛe ac vanie
tate cõtexta/nuda⁊ ignominia plena pec

cando ſeꝗinec erubuit nec verita eſt we/

rito ergo lapidanda eſt duriſſimis obiur
gationibus ſacroꝛum eloquioꝛumq̃ᷓ ſunt
lapides limpidiſſimi detoꝛrente quibus
quondam percuſſus eſt golias a dauid
Sicut legitur.j. Re.xvij. Pena ſiquideʒ

pᷣtoꝛes non abſqʒ ſumptu ⁊ mercede toꝛ⸗
toꝛes habẽtatqʒ carnifices Penitens vᷣo
tales habet quales diximꝰ qm̃ nõ ſolum
vlcio ſed etiã impꝛobe ſe ingerũtvtc urie
ipᷣius penitentis iuſticiã ſiue iuſticicatiõʒ
abſqʒ diminutionẽ ⁊ fictione dulciter ex⸗
Sepeliri vero viciũ intelligimꝰ in
udi penitẽtem in recluſoꝛio ⁊ intrudi in
onaſterio vel a publicis cõſpectibꝰ atʒ
ſpectaculis quoliber mõ ſecludiwel occul

et executoꝛesjet tato amplius eas diligat/

tare pᷣterite vite turpitudinẽnoue ac ſana

cte cõnerſationis decoꝛe. Solemꝰautem

viuos ſepultos ꝓpꝛie intelligere eosin

bus adhuc qui viujtquidem peccãdi vo⸗

luntas. Sed timoꝛe ac pudoꝛe nõ mani/

feſtatur operibꝰ/ymo clauſa tenetur non

audens exire in luceʒ maniueſtatiõis. Si
milliter et regularis ꝓfeſſionis omnesſin

quibus vetus homo viuit voluntate pec

candixcarnalibus cogitatiõibus ac deſi⸗

deriis nondum extinctis ſub habitu ve⸗
lut ſudario et ſub aggere clauſtraliuʒ ob
ſernanti Num velut rumnlohinunt ſepnt
tiviuũt inquir veteri hec autem pena
videlicet ſepultura viuentisjmagnoꝛum
ſcelerum pena eſtapud iudices ſecularei

G
MN

4 .
Be ſacramento penitentie.
Uen put hic intẽdim niſi de tumulis iſte q; partem cõtentam eſſe opoꝛtʒ eo quod u
ꝓrumpentes exeant in teſtimoniũ infer· per inquiſitionẽ ad eam pertinere inuen⸗ cen
nalis ac dyabolice reſurrectiõis/facile in tum fuerit Si inter deũ ⁊ penitentẽ inqui tan
ipſis tumulis extinguitur ꝓpter quod pe: ſitione de vtriuſq; iureper fidelem ac ve⸗ nr
riculoſiſſimũ eſt peniſẽtibus ⁊ hoꝛłendũ ridicam alteſtationẽ ipſius penitentis di ſen
ſpiriiualibꝰ oculis/ſepultos huius exire ligentiſſime facta. Nihil amplius ſibi vẽ⸗ ſumn
. de tumulis ⁊ vulgo moꝛtuiljequitantes ?æ dicet penitens quã quod eidem inquiſitõ abn
armis dimicanteset in haſtis ludentes donauerithoc eſt ſolam cõfuſioneʒ in fa lſp
familia exercitus herleclꝛimdicuntur apo cieſſolamq; culpam atq; penam culpe de ſlone
gallicos. apud hyſpanos vero exercitus bitam/ generaliter omnia bona deo tri nl
antiquꝰ.de hijs vero ⁊ de huiuſmodi in buant ſibi mala Sicut legitur Daniel.ix. un
tractatu quem de angelis et demonibus Nobis confuſio faciei tibi autẽ domino tan
ceteriſq; ſpiritualibus ac nobilibus ſub- deo noſtro miſericoꝛdia ⁊ ꝓpitiatio. Ni⸗ Olin
ſtantijs deo fauente et deo comite ſcribe bhil enim amplius ad ſe pꝑtinere miſer pec gen
re ꝓponimꝰ pꝛout nobis celitus donabi catoꝛ inueniet per actiſſumam examiantiſ ſcſcä
mur picemmius. ſfſimamq; inquiſitionẽ quem culpam pe ſusn
Ercium officiũ confeſſoꝛis offieia nam metitam quibus ſi cõtentus eſſe vo A
6 L eſt pacifici inter deum ⁊ peniten- luerit/c in omnibus dei bonis nihil ſe ꝓr nun
em mediatoꝛis. g hoc autem of ſus iuris ſe habere recognoſcens ea deo nud
ſici imeumbit ipſi pꝛimũ noſſe modos ? dimiſeritnullũ de cetero niſi de madato Aalen
,vias quib⸗ pax refoꝛmari ſolet etia apðo eius aut bñplacito vſurpaturus pacẽ ha uuiſni
homines inter diſcoꝛdes qui ſunt ſeptem bet cũ deovt iure ſuo contentusx ius di/ (E(Aiav
inuniuerſo. Pꝛimu eſt iudicio. Sicut le⸗ uinũ quantum eſt de ꝓpoſito eius/ꝛ vo Hii
gitur Pꝛouer. xvj. Judicium determinat Oluntatenon inuaſurus. Lercius modus leunl
cauſas. Siquidem ni penitens qui perè ia refoꝛmandi pacis dicitur per conſenſum ſunen
zen ſoꝛoPenitentiali ſludieio illius ſter ſiue coꝛde ad coꝛ fit autem par per hanc nen
ſecundũ om̃es partes illius iudicj quas viam inter penientẽ ⁊ deumxcũ penitẽs miecin
in pcedentibus nominauimꝰ? ? numera⸗ ad conſenciendũ diuine voluntati indu⸗ maen
uimusſpacem habebit eũ deo. Nihil em cit᷑ vicʒ vt facere velitjſiue cõſentiat ꝓ re/ erit
vltra id quod iure deo adiudicanduʒ eſt cupanda dei pace ⁊ amoꝛe quod eum fa mnh
penitente reꝗrere poteſt Inqauib? om⸗ cere ſciuerit diuine beneplautũ volunta⸗ eſt
nbbue pꝛimũu eſt vt deo poſſeſſionẽ fundi tis. Lonſeſioꝛis aut eſt noſſe in pane vo- ehin
quo ipCᷣj penitens iniqſiſſimeq; ſpoliauit luntatem diuina hoc eſt qua ſatiſfactioeʒ liſci
reſtituati fundus autem iſte ipemet peni ab vno quoq; penitente ꝓ peccalis ſuis 6
P)ens eſt. Secudo yvt de fructibus medio deus gratam habeat ⁊ accepta. Quart⸗ 4
hoc eſt toio peccati tempoꝛe amiſſisante / modus eſt arbitrio complacito per quaʒ Ve
ingreſſum litisdeo per cautionẽ ſiue ſatil/pax inter penitentẽ et deum reformatur ſi
factionemſcũ alias nõ poſſit ſatjfiat. Hec noiſeßs penitens arbitrio hoc eſt bene⸗ won
autem cautio intelligẽda eſt firmitas bo: placito cõfeſſoꝛis omnino ſe ſubdit com/ tſtno
ni ꝓpoſitinon votummon iuramentum mittit ⁊ tradipꝛudentis em̃ ac fidelis cõ/ ſupen
nec etiam ꝓmiſſio ſimplex Nulluʒ enim feſſoꝛis voluntati ac beneplacito cauſas ſosho
Hoꝛuʒ; trium exigendũ eſt a penitente ne quas aduerſus habʒ deus ſimilr cõmiſit urns
Jiant laqueus maioꝛis ruine De hijsaũt lvtita dicamꝰin eiꝰ bñplacitũ iraſcibiliter nan
in alio tractatu de penitentia nos lacius ac irreuocabiliter cõpꝛomiſit Sigilliq; p woeeo
diximus penas vero ſpintuales? nõ nul pꝛij appenſiõe hoc eſt filij ꝓpꝛij ſuſpenſio lefle
las coꝛpoꝛales q́s dei iniuriato: at male qui eſt figura ⁊ caracter ſubſtatie ſue.Ex ſibro
factoꝛ penitentiali iudicio ſuſtinere debz pmo ad hebꝛe. ac litteris euangelicis cõ⸗ “
— Pbparte numerauimꝰ. Genera vero pati pꝛomiſſiõʒ foꝛmauit Mathei.xv.Quod n
bulo:um ſiue toꝛmentoꝝ in tractatu qu? cunq; ligauer quodcunq; ſoluert. Quin i
de paſſione dominica ſcpᷣſimꝰ diligenter us modus eſt tradere ſiue reddere miſe⸗ in
“ aninnata et elucidata ſunt. Fedus Tationẽ eius ↄtra quẽ peccatũ eſt ſeu deli mei
.,(Arer leaeeatiois pacis diciur vulgal ctu. Sic ? penites deo pacificat cũ bene⸗ W
. er legitima inquiſitio per quã oe iure pliadcto diuĩe miſatiõis omino ſe tradit. W
viriuſq; pantis liigantiu conſtet vbi vtraãa S Bext? modꝰ?dono vel pᷣcio. Interduũ emn

„D)

Nrhn
Nuen
Pncn
entni
nund

emier
ganaenien

mahn,
COtnncken
bonitlen
Mzan
wnintiu
mumein
nnnun
uper
n aen
mns

1e!

4

denten

nenen

Fo.

Pijcit quis pecuniã vt redimat ſibi paceʒ iuter penitẽtt de quo aliqd ſup:a dirimꝰ.

quoniam pav fit inter deum et penitentt Uintũ officium confeſſoꝛis eſt?
₰ ſiduũ obſtetricis de quo Job. xvj.

⁊ cum ipſe penitens de conſilio confeſſo⸗
ris aliꝗd eoꝛũ que voli ſunt domino ðᷣo
aſeirdanient eſt ingreſſus religionis/aſ/⸗
ſumprio hieroſolimitãe peregrinationis
ethmõi alis dona ideo vocamꝰ ꝗa gra/
tuito et non ex debito offeruntur Que ve
ro mandatoꝛũ ſuntſiue in pꝛecepio non
donallice webita nõ donata ſed reddita

ria que interdu bellis fiunppacè imponit

et inimicos in ſubditos⁊ ſeruos cõuertit
Sic interdũ vincit deus penitẽtes aut be
neficijs aut flagellis/aut ſimul vtriuſq;
itaq; vt rebellare aduerſus eũñ de cetero
vel non audeant vel non velintquin po
tius deo ſeruiant vel non velint quin po

⸗ dicẽda. Septimus modus eſt victo

Oi ius deo ſeruiant ſubiugatiad pacẽ vero
penitentes inducere vrgentiſſimũ ac effi⸗

caciſſimũ eſteiſdem oſtendere quanta in
ſtantia per legatos ſuos docloꝛes ſcilicet
et pꝛedicatoꝛes rogare non ceſſat ea qᷓ pa
cis ſunt ac ſi rebeilione noſtra vinci foꝛmi
darent/ac ſi de nobis vindicare non poſ/
ſent nec rogare ſolũ contentus eſtſed eti⸗
am redimere ⁊ emere toto pꝛecio diuitia/
rum celeſtiũ ⁊ regni ſui. Intatam auiem

inſolentiã ymo dementia nonulli pecca/

torum abalienati ſuntvt nec verbum de
pace iſtahoc eſt ſacras expoꝛtationes au
dire dignent᷑.et attende ꝙ oẽs iſti modi
pacificationũ re vnũ ſunt faciebꝰ atʒ re⸗

VUartũ officium cõfeſ ſpeciib⸗
ſoꝛis eſt officiũ medici ſiue medi/

cantis ex quo etia conuenit ei noſ
le diſtinctionẽ ⁊ diuerſitatẽ pulſuuʒ id eſt
motuũ coꝛdis ꝗ ſunt deſideria.Eius em̃
eſt noſſe ſi deſideriũ reuertendi ad deum
in penitẽte foꝛte eſtac validuũſi vitalis ca

loꝛhoc eſt viniſicatio dilectio qᷓ deus eſt

Joꝛlis eſt in eo aule debilis ſi ſudoꝛ lacri⸗
manꝝn multus/an paucus. Si vniuerſalis
hoc ẽ omnia mẽbꝛa lauans omibuſq; ſu⸗
perfluens acſ wperigundansar oinniũ
mebꝛoꝝ male adminiſtratis officiis fluat
qð eſt cũ ipſe penitẽs luget ſigillatim pec/

cata que oculis ppetrauit que auribus

et ita de alijs mebꝛis. Amplius.ſi ipſe

ſudoꝛ foꝛtis fueriita vt cauſam et᷑ radicẽ

moꝛbi ſpũalis expulerit.ita vt nullũ eius
veſtiginʒ in coꝛde penitent remanſerit.

elnhe coꝛtuoſus. Hebꝛee ſiquidẽ mulie

Obſtricante manu dei eductus

res obſtetricandi habent ſcientiã. Sicut

legitur Exo.x.hee mulieres intelligũt cõ

feſſoꝛes ꝓpter familiaritatẽ per qua ſecre
tiſſma abiconditiſſimoꝝ peccatoꝛũ eiſdẽ
creduntur ac reuelant. Sicut obſtertrici
bꝰ parientes mulieres ea ꝗͥ malime eru/
beſcunt maximeq; abſcõdita eſſe nolunt

deltegunt ⁊ cõmittunt. Secũdo ꝓpter ſu

——

auitatem cõtractandi et educendi partũ
tenellũ.Tercio ꝓpter muliebꝛis benigni⸗
latis et cõpaſſionis dulcedinẽ. Hæ ergo
tota vigilantia ſtudendi eſt cõſeſſoꝛibes/
vt caunſſima ſit eoꝝ ſuauitasſuauiſſima
q; cautela inducẽdis hoꝛrẽdiſſimoꝛũ pec/
catoꝛũ monſtris in lucẽ confeſſioniꝰ⁊ pᷣ/
cipue ignominie paſſionibus id eſt extra
oꝛdinaris peccatis carnisjet generaliter

om̃ibus illis que maxime erubeſcentia ?

confuſione oꝛa penitentiũ obſtrnũt⁊ pex
confeſſionem ea egredi non ſinunt
Exium officiũ eſt amantiſſimi pa
tris. Sic em̃ excipiendus eſt peni
tens a cõfeſſoꝛe vt ab amãtiſſimo
patre filius rediuiunꝰ hoc eſt toto gaudio

et agratulatiõe loto applauſu aiʒ feſtiui
tate.Sic em̃ illum recipit pater miſericoꝛ/

diaꝝ quẽadmodu legit᷑ Luce.xv. de filio

vaigo reuertente.

Eptimũ officium ẽ mairis dð ilecte
⁊ munuſculis ꝑpuulo blandientis
ad bona libet inuitatis. De hoe

Oſẽe.v.Lactabo eum ⁊ adducã in ſolici

tudinẽ.Et iterũ yſai.lxiii.Advbera poꝛla
bimini ⁊ ſupblandietur nobis quo ſicnt
mater blandiatur filio ita ego cõſolaboꝛ
vos Et boc quidẽ de penitentia finẽ facie
musp̃ᷣtermüitẽtes multa ꝑ neceſſaria at

ſalubꝛia que nos alibi diriſſe et ſcripſiſſe
memimꝰ ⁊ in alioꝛũ ſcriptis legiſſe. Mul⸗
ta aũt hec diximus ad elucidationẽ ipius

acramenti. Multa etiam vt via ſacrarũ

exhoꝛtationũ pᷣdicantibus aꝑiremus vbi

ꝓbatliones inducere ſuperſedimus eo q;
narratio ꝑ ſeip̃am illa ſufficiẽter declarat

Uinto loco in oꝛdine ſacramẽto/
( ponemꝰ matrimoniũ. Inci

iemergo auxiliate ðοτ dicemꝰ

DPoſtmodũ incumbit ei ſcire de ipſa ſatiſ/⸗qðð matrimoniũ eſt ſancta ſanctificatia es

factione ꝙ dieta debʒ eſſe ⁊ medicina pa

ꝑfecta ſocietas mar ⁊ femie in gũe bũůs⸗

Be pcramento matrimonij.

° nolſiye vinculũ ſiue neceſſitudo/que eos liter hac operatiõe naturali ſola naſcun B
huius ſocietatis facit inuicem ſui in alter in ſpecie hominũ fili hominu iſcriptura 1
να☛1α, utruz debitoꝛes. Siqdem natura huůana tamcrebro nominaent. 4
velut arpoꝛ nobiliſſima ⁊ dei agricolãtis ιa Is auntita poſitis dicim ncce V
plãtatõ pᷣcioſiſſiavelut ex duobꝰ ramis ẽ bſ eſt adunatione maris ⁊ ſemie ſo . B
maſculꝰ ſeʒ ⁊ feminaſcuiꝰ indiciũ ẽ vis ge Ecialem eſien ſanctaſhoc eſt vincu⸗ Un
neratiua que ambobus iſtis ramis inſi lo ſocietatis qua ſupꝛa noĩauimꝰ aſtricrcẽ
indita eſt. In neutro vero eoꝛũ comple- 2 fuãdꝰ ẽ pᷣcioſi mꝰ feuctꝰ ſuus arboꝛi täã zt
. ta. Sed partẽ ſuihabẽs in altero/a partẽ nobili ⁊ ſeruanda ipᷣa fructificatio Perit un
in altero. Qucadmoduʒ ⁊ ſemen huane au fructificatio per ſodoma opublicaec ſee
generationis ex neutro eoꝛuũ totaliter eſt ꝓſtiruſã foꝛnicationẽ perit fructificatio id un
Jmo parti ex altero ⁊ ꝑtim ex altero. NHon eſt opus generatiõisſnue ſanclificanõis u
em̃ ſolũ ſemen maſculinũ generauõi hu qa inutililer agitur quãtũ ad fencũ Pꝛe/ a
mae ſuſffictaut ſolũ femininũſicut nec ſlo ter vinculũ aut ſancte ſodetatt maris ⁊ ſe KD
lũ coagulũ aut ſolũ lac ad generatiõʒ ta⸗ mime. Et ſi fructus interdu ex opere gene⸗ And
leiſic neq; ſola maſculinitas/que ẽ virtus rationis exoꝛitunaul exparte aut ex tolo ini
abicindendi ð ſe ſiue a ſeſemè actiuũ ad perit.Lum nõ ſit ꝗ cuſtodiat nutriat. edu Higl
generationẽ qð ẽ ficut coagulũ/ Neq; ſo cet erudiat ⁊ alia neceſſaria ac ſalnbꝛia pꝓ Aui
la ſeminitas que ẽ virtus abſcindendi de l ꝓuideatſaut inumera et intollerabilia ſgi
ſe ſiud a ſeſemen paſſiuũ ad generation?ę naiure pariter ⁊ gratie patit detrimenta. nn
qð eſt ficut lacad generatione caſei. NH Duis em eniye in tanta miſeria cõſtitute N
inqᷓ; altera iſtarũ ſola virtus coaguli/ne· ꝓuideai in tanta indigentia poſitetum Mh
q; virtus lacus per ſevirtus generatiua ẽ ignoꝛetur de quo ꝓlẽ ſuſceꝑit. Quis aſt Mllke
eaſei. aul ſemen maſcuu ⁊ ſemẽ femi⸗ imptmgnãdo eaoccaſiones tante miſerie innu
7 ne ſicut coagulum ſint/z ſicut ladet legis æ indigentie dederitxũ poſſim ⁊ ind ſflerẽ czfel
Job.x. Nõ ne ſicut lac mulſiſti me ⁊ ſiut ter fuenit omnibꝰ libidinsubus ꝓſtituta hno⸗
caſeuʒ me coagulaſti. Neq; figura mem- Appet ergo immanitas atʒ ꝓnicies odi- ſüſgnun.
Pꝛoꝝ genitaliũ ſtantu iudiciu eſt ſeu teſti biliſſimarũ ⁊ execrabilſſimaꝝ beſtian ſo W
moniũ maſculinitatt aut feminitatt. Cuz domite ſ ꝓſtitute ac meritricie foꝛnica iſt
in quoda genere animaliũ mas ſemẽ re-⸗ tiois Siq deʒ beſtie quaſi vaſtie dicte ſũt Mumanc
cipiataut membꝝ genitale feminiũ tan- a vaſtando ſcom yſidoꝛum Pee anitinfä ſchnng
tũ habeat id ẽ poꝛta matricẽfemina vo diſſime beluemnõ ſola mobilia ac primo⸗ pe
ecõtrario maſculina mẽbra habeaindi⸗ nia vaſtant eoꝛũ/qui ſpuꝛciſſima turpitu/ unan
cin hmõi certiſſimũ eſt ipſe fructus id eſt dinẽ earum ꝓfeſſi ſunt Sed etia coꝛpoꝛa hocen
ꝓles que non poteſt eẽ niſi duoꝝfructul velut infernales ac dyabolice ſanguiſuge ltie
—„ aut ⁊ arboꝛ quaſi coꝛrelatiue ad inuicem ⁊ immundiſſimaꝝ diſſenteriaꝝ ab homi uinl
dicunturnec accidit vnq; nec ditit᷑ vt fru: nabiliſſimũ fluxus diſſipant ⁊ cõſumunt unmhe
crus vna numero multarũ arbon. Qua⸗ Et hee ꝗdeẽvaſtatiões pene nulie ſt copa nen
re manifeſtũ eſt maſculũ ⁊ feminã arbo⸗ ratione duanquas faciũtvelut em̃ peſteſ niͤncdt
Famsnien eẽnin ſpecie bumana ex duo⸗ ſeuiſſime ipſa ſemia humane generanoiſ ſca
cöplet miſ eim genera tiua integrã atq; nò expectates eroꝛtuʒ ſiue ꝑtum pᷣfocant M i .
. eob. eraz in tota arboꝛe in vtroq; ramo etr peringuct. Mobuanans ergo vniuer ntos
„ Ameedrem ſui habere vt diximus. ſe nature arboꝛoſeu planta ſcil pbumanã knonp
feml enn , nõ adiuuat maſculũ ? naturamſructu ſuo pcioſiſimo innunere .
Im olſioilee 7 vna in opere generatiõiſ pꝛolis orbant. Quapꝛopter⁊ in celũ ißm taſto
5 Gan Zuochen eſt vt adiuuet vnũ/⁊ da ronſurgere cõtra peſtes iſtas / qui innͦe⸗ nai
„ -— iotaltareer *vnã Quare manifeſtũ eſt ros ciues pripiunt terra armari cuiꝰ ple lline
— dn 60 atẽ ⁊ integritateʒ huius arboꝛis in nitudinẽ ⁊ habitationis decoꝛẽ tanta ſui lig ig
hnncco e dictis ramis conſiſtereſcum pante pᷣcidunt ac mutilant Jphaq natura ustnn
Vs Bone generanonis perfici niſ a duo humana toto furoꝛe excandeſcere debʒ Aghonin
crus eſſe n Knu adunatiqec fru ſcui fructũ ermunere pꝛoliꝗin ipo ſemine ſüeſde
AAullus em̃ n n er duabus naſuralirer generis abſoꝛbẽt 2 deuoꝛat. Si em̃ inimi M
. nill duo⸗li Et ger vel eſt vel eẽ põt cas humane nature beſtias lupos atz ſer ecn
nilt. t ꝙbier hoc quicũq; natura,⸗ petes quarũ ſeuicin is paucos homines N

un
niſſ

danſi
ochn

m. ween
* .

4.

ſihii
eſit⸗
c
migan
m
vabhuyr
ninwlcnr
üdnme
wupi
Wbas
1 ict
biuxii

—.
“

mE MHι⅝.h

wiri
Nuiſen
vinn
N
iNN
nie
94,
ril

N

denoꝛat ⁊ conſumit. Reliqui bominũ tã⸗

ta ira et odio merito ĩpugnant ⁊ pſequũt

Quanlofoꝛtius contra beſtias iſtas infer
nales gla dio et igne totiſq; ſtudijs acviri

ſtes que non nin detri

aliarũ modicoꝛũſet vilium faciunt/tanto⸗

pere euitantur.Quid contra iſtas faciẽdũ
ehumane mture. ſ

gent.quatoſoꝛtius a beluis iſtis immaniſ
ſimis ac crudeliſſimis humano ſemini ac
generiꝓuidendũ ẽ.Et ſi ergo non alia de

ſtes infandiſſimasamoꝛe tamẽ ipᷣiꝰ natu
re qᷓ; tam nequiterq; tam atrociter impu/
gnant omni gladio et igne puugnandũ ẽ/

Multofo:tius amoꝛe gre/ dum enim natu
ram aut extinguunt penitus aut execrabi⸗

liter inquinatnec gre ne gloꝛie in pte illa

quicq; relinquunt Merito autem clamoꝛ

ſodomoꝝ multiplicatus ad deũ aſcendiſ⸗

ſe dicitur Geneſ.xviij.lamoꝛ inq; natu⸗
re vim ſeuviolentiaʒ in tam nepharia ſu
abuſione pacientis cõtumeliatintate abo ter matrim
minationis inquinatione detrimentuyet cõcubinatus ois illicitus ẽ

iacturam intanta ſui fructus damnificati
one.ꝓpter has iniurias qua a ſodomitis

q; ad polluendos angelosauſum ſue pꝛe
ſumpriois erexitvi angelice pulchꝛitu⸗
dinis ⁊ puritatipᷣus nepharie iſtius libidi
nis rabies parat.Et ꝙ etiam angelicis of
