tiam non minus ſit in ſe ; pꝛeferre illam
imo ma tato qnto ẽ facere qᷓ; dicere ma

in foꝛo indicialipſequẽter deſtruẽdns eniit ius. Si ergo pꝑ carniſices impijſſimos iu/

ſtiſſimarũ lententiarũ poteſt executio iu⸗
ſtiſſime fieri multofoꝛtius ꝑ iniquos et iu
ſte et eficaciter poteſt fieri iuſtarũ ſenten
tiarum pꝛonunciatio. Amp̃. edicta iu⸗
ſtiſſima et ſaluberrima ꝑ pꝛecones viliſſi⸗

blicata et valent ⁊ tenent non obſtate tur
pitudineaut infamia eorum valent et te⸗
nent pꝛopter auctoꝛitatẽ ↄſtituentii Qua
to ergo foꝛtia cottidiane ſentẽtie liſigatio
nũ/⁊ ſolutionũvalebũi ⁊ tenebunt ꝓpter
auctoꝛitatẽ eccleſie⁊ poteſtatẽ cũ eiꝰaucto
ritate ferrent Amplius. ſe det ↄciliũ et
viliſſimus atq; nequiſſimꝰ ꝓnuciat ſtatn
ta ipius. Nunꝗd ideo minus valent aut
vigent ſtatuta huiuſmõiquia per talẽ ꝓ⸗
nunciata publicata ſunt. Abſit. Et nemo
vnqʒ ad ilam inſaniaʒ deuenit / vt iniqui
tates ⁊ peccata pꝛonunciantes ⁊ publicã⸗

tes illa credere poſſit nullatenus infirma

re. Sic ſedet eniam in ſolio regis ſpiritua⸗
lis dna gentiu pꝛouinciarũ pᷣncepsiſtalu-
ta ſua edicta ſententias viliſſimis atq; ne

quiſſimis interdu ad pꝛonunciandũſe pu

bilicandũ interdum ad exequendũ de mã
datis nec pꝛonunciantiũ nec exequenuiũ
peccata ea que fiunt auctoꝛitate ipſiꝰ.aut
etiã deum irritare nunqʒ poſſunt autifir⸗

mare aut quo minus valeant nullatenus

eſficere. Quia ergo iudex eccleſiaſticꝰ cos
ram auctoꝛitate ipſius eccleſie facit in hu⸗
iuſmõi ꝙ rite facit ⁊ vt ipᷣius eccleſie oꝛga

nũu ⁊ myniſter qina manifeſtum ẽ qꝛ vicia
eius eĩ peccata in nullo infirmant vel ſta⸗

tuta vel edicta vel ſentẽtias ipſius eccleſie
Rate ergo ⁊ valide ſunt ſentẽtie eccleſe qᷓ
cunq; etia ꝑ ſceleratiſſimos late. Ampᷣ

ſi nõ poteſt eccleſia demadare ſeu ↄmitie

re pctõꝛibꝰiudicia huiꝰſiue cauſas.Geqk
er hoc vt nec ↄſiliũ regrere a iuriſpitt iniu
ſte viubtibꝰ. Et cũ maiꝰſit dare cõſiliũ ſen
tẽtiãq; dictare q̃ʒ ipᷣaʒ ꝓnũciare ⁊ ↄſeqn

ſegt᷑ vt neq; examialionẽ teſtiũ neq; ſcrin

—

mr depoſitionũ ipon auleʒ ipi⸗ ſentẽtie
poſſit comittere niſi ſanctis. Si em̃ pecca/

ta indicis ſententiaʒ irritam faciunt cur et
no et peccata examinatoꝛis teſtiuõ exami
nationẽ vt ipᷣo iure nõ valeatvt per pecca
toꝛem et iniquum facta. Fodem modo et

ſcriptura ſcribentium tentationũ ſiue ipſi

us ſententie nulla erit ꝑ peccatoꝛem facta
Si enim ꝓnunciatio iniqui ꝓnunciantis
irnitat ſentenciam cur nõ et ſcriptura iniꝗ
ſcriventis euacuabit eam cum ꝓnuncian
dum ſit in ſcriptis.et ideo ſcribenda ſentẽ
tia anteqᷓ; ferenda. Similiter cur nõ pec⸗
cata et iniquitates examinãtis teſtes eos
irritet vt teſtimonium eoꝛum non valet.
Ad hoc ergo ex neceſſitate deducũt eccle⸗
ha dei heretici iſtivt omnino iudicare poſ
ſint alios pᷣmũ cũ ſᷣm eos nõ niſi ſancti et
iuſti iudicare poſſunt alios.nemo autem

inuenit᷑ qui hoc de ſe pᷣſumat aut vixLin⸗

ueniatur qui hoc de ſe pꝛeſumere audeat
erit ex neceſſitate.aut vniuerſalis defect⸗
iuſticie et iudicij iſtiꝰ in eccleſia dei.aut pe

ne vniuerſalis.⁊ ho. q̃ntũ incõuenic ſit(

appꝑet euidenter ex hijs que pᷣceſſerũt.Tã
ta em erit bonoꝝ maloꝝ ꝑmixtio tanta ſa
ctoꝛum ꝓphanatio tanta innocenter op⸗
pᷣſſio autvix aut nuſqᷓʒ inueniatur iudex ꝗ
malos a bonis ſegreget ⁊ ꝓphanos atq;
imundos a ſanctis arceat qui ĩiuſtos ali
oꝛum oppꝛeſſoꝛes compᷣmit et compeſcat.
Accidit ⁊ id aliud incõueniensvt gladiuʒ
iſtũ et poteſtatem pene inutiliter hoc ha⸗
beat eccleſia ſanctis et iuſtis pꝛudenti hu
militate poreſtatem iſtam recipe refugiẽ⸗
tibus. Malis autem et iniquis nõ ſolum
impꝛudẽter et impꝛobe ſed etiam violẽter
in ülam ſ. ingalentius et impingentib⸗
Tercium incõuenieus ẽ quod neceſſe ha
behit iudex eccleſiaſticus pmũ ſemetipᷣm
diſcutere atqʒ coꝛrigere anteq; iudicare pᷣ
ſumat. Deinde ſanctos ac iuſtos aſſeſſo⸗
res teſtiuʒ examinatoꝛeg ⁊ ſcriptoꝛes ſan
o clos pquirere.Similuer et ſententiarum
pꝛonunciatoꝛes om̃ino abſq; macula pec
cati.ne iniquitas alicuius iſtoꝝn ſententiã
irritet aut pꝛoceſſum. Quartũ incõueniẽs
E maloꝛũ impunilas atʒ defenſio Tot em
habebũt mali refugia tot defenſionũ ſcu
ta quot inueniri poterũt in pᷣnominatis p
ſonis peccata. Hij ergo ſunt ꝗ vo unt niſt
furtis et palis aureis eijcipode lukũ et im
mMuũdicias de domo dei cũ nõ niſi pfectos
g iuſtos nolunt poſſe mũdari eccleſia dei

ſaamento oꝛdinis.

ab immũdis hij volunt lapidari poſſe ſpz

rituales adulteros niſi lapidibus pᷣcioſis

nec ngarvoſte eiſirinenls anreis aut ar

genteis. Deinde vero ipᷣam poteſtateʒ ec
cleſie et auctoꝛitatẽ adeo minuunt vi ma⸗

lis ſubduais ea vti nõ poſſe dicant in his

in ꝗgbus vnus eoꝛum maxime vtilis maxi
meq;; ſalub:is. Sanctificatio enim et coꝛ⸗

rectio omnium operũ que ꝑ homines fie

ri poſſunt optima ac ſaluberoma ſuntiĩ ꝗ
bus dicunt eccleſiam dei malisvti nõ poſ
ſe cũ dicunt ad ſanctiſicandos alios ecdle
ſia ꝑ malos myniſtros nihil facere verita
tem et virtutẽ ſacramenioꝝ eoꝝ myniſte⸗

no ſubeſſe negãtes. Similiter ⁊ ad coꝛre/
8 ctionem maloꝛum que vtiq; per iuſticiaz,

dei et iudiciũ facienda ẽ per malos myni⸗
ſtros eam nihil poſſe facere penitus affir
mantes cum poteſtatem igandi atq; ſol⸗

uendi malos myniſtros omnino aſſeruni

habere non poſe.
Eſtruamus autem et aliis vijs er⸗
roꝛem iſtum et dicamus. ꝙ cũ de

nullo conſtet vel cõſtare poſſit in

vna iſta ipᷣm eẽ mundũ ⁊ immunẽ omni⸗
no a moꝛtali peccato Sicut dicit Salom̃
Pꝛouerbioꝝ.xx. Quis poteſt dicere mun

dum ẽ coꝛ meum ⁊ purus ſine peccato.Et
iterũ Eccleſia ſtici.x. Neſcit hõ vtrũ amo

re vel odio dignus ſit, Non poſſit autem
ſᷣm erroꝛem iſtũ ſoluerevel ligare niſi ſan
ctus ⁊ iuſtus.nõ poterit certum eſſe cuiq
an ſoluat neq; an liget. Similiter nec ſci
re poterit aliquis an ligatſit neq; an ab⸗
ſolutus ⁊ ita ↄmittet ſe diſcrimini ↄmuni
cando ſacramentis ⁊ ingerendo ſe ſanct
Similiter ⁊ ipᷣi qui pᷣumunt officiũ ligan
di pares erũt neceſſario in huius poteſta/

ti ligandi atʒ ſoluen di cõmittunt ſe diſci

mini cum nõ ſciant ſe habere poteſtatem
quã pᷣſumunt ⁊ illudent ſepe ſubditis val

de diſcriminoſe cum eos cõpellant ſerua

re ſententias que foꝛte nulle ſunt ſiue ſin⸗
abſolutionis ſiue ligationis. Nulla autẽ
periculoſñioꝛ fieri poteſt hominibꝰ qᷓʒ ſi x
abſolutiõe eis ipendat᷑ p nõ ẽ abſolutio
Amplius.poteſt eẽ ꝙ ipᷣe pᷣlatus toto
tpe excoõmunicationis cauſe ſit in charita
te et ipſa hoꝛa qua ꝓnunciaturꝰ ẽ cadit ꝑ
conſenſum in peccatũ moꝛtale. Quid er/
o faciendũ erit tunc ex neceſſitate eri: diſ
erenda ſentẽtia abſolutionis vel ligatio
nis cum cadens a charitate pᷣlatus ille ce
ciderit pariter? ab huius poteſtate.Et its

—

tpeen
entan
ſubog
retis
nenci.
uendie
omuni
ſancute
Our
iſtilige
liaie
letaret
lmari
cſelii
Notanio
ſoneuch
ſopoett
porplan
hoccioen
Meñ
glluee
werie
Nfunen
lsana
honus
teleſiar
ita⸗
ladicao
lläbe
mü.
ſyepo
eccleſia
partes
fulsag
lerane
guidue
quian
ideis
ſtien
ſeco⸗
finisa⸗
ſacit:
luapd
lgit.7
ſordin
lenne
nent
ne

i

4

dmmnnge
Kedanns
meſtin
RKRKZrZ
Wegdenne
nlri
cosenet
hiir
etem
nitar
s
ine anust
nndgt
Kameſen
Nans
lcöſtnd
Ratdue
ekun

sineend

orga
tamce
i
mnorfi⸗
et
enint
Kanmn
lrttin
vctrut
“
s un

l *

expectandũ erit donec reſurgat per peni/
tentiam vel alius ſanctus ⁊ honus eide⸗
ſubrogetur. De quo poterit ſimilr accide
re ⁊ ita fiet ridiculũ poteſtas ligadi ac ſol
uendi. Amp. poleſtas ligan di aʒ ſol⸗
uendi aut ẽ ipᷣa ſanctitas aut inſepabilłr
ↄmunicãs ſanctitatẽ aut neutruũ.Qt ſi eſt
ſanctitas.Quicũqʒ ergo habʒ hac hʒ illa
Quare oiig anctus habebit poteſtateʒ
iſtã ligandi Ztqʒ ſoluendi ⁊ pares in ſan/
ctitate pares erũt neceſſario in hmõi po/
teſtate ⁊ eminẽtiſſimꝰ. Similłr ſanctitate
erit maximꝰin hac poteſtate.Põt autem
eſſe eꝙ laicꝰ vel mulier aliqua ſuꝑ emine⸗
at omnibꝰ alijs ſan cti ate quare perit in
tota eccleſia dei ſiue ſuꝑterra tota ecciaʒ
ita poteſtate ⁊ ita hebit iuriſdictioneʒ ſu⸗
per tot am eccleſiam. Qualiter auteʒ erit
hoc cũ occulta ſiapcerto huius ſanctitas
Tales em̃ ſecundũ eos indubitãter ſctũs

erit ſine papa ſine foꝛſitan papiſſa. Quid

ergo erit cum omniũ ſanctoꝝ qui in eccia
dei ſunt merita ignoꝛent᷑.⁊ pᷣſumant᷑ po⸗
tius quã ſciantur et diuerſoꝛũ iuditio idẽ

bonus ⁊ malus ſit. Ad hec tandẽ deduc,

eccleſiam erroꝛ iſte vt neceſſe ſit ip̃aʒ ſcin

di ſciſmatibus innumerabilibꝰ. Quẽ em̃

iudicabit multitudo vnaqqʒ ſanctiſſimũ
illũ habebit ⁊ papam ſiue pontificẽ ſum
mũ. Quare erunt innumerabiles pape

ſiue pontifices ſummi i eccleſia ymo nec

eccleſia quia non erit vna ſed lacerata ꝑ
partes ⁊ fruſta. Amp. aliud eſt ex me⸗
ritis agere cũ hominibꝰ aliud ex poteſta⸗
te ⁊ aucto ꝛitate.Ex meritis em̃ vel gratia

quibus aliꝗs apud deũ pꝛeditus eſt ali⸗

quid hominibꝰ facere. Non aliud ẽ quã
id eis fieri a deo ſuis meritis obtinere ni
ſi ipſe deus indubitãter operatoꝛ eſt ⁊ ef

fectoꝛ. Ipᷣe vero qui impetrat⁊ cuius me

ritis agitur cauſa eſt ꝓpter quã fit et moõ

facit ⁊ alteriꝰ ptate agitur id quod fit nõ

ſua.vbivero quis erx ptate ſua ſeu virtute
agit. Jpᷣe eſt qui agit non ꝓpter que agi
tur. Et intelligimꝰlarge ptatem ſuam ſiue
ſit oꝛdinaria ſiue delegata ſiue indita ſi⸗
ue in nata ſeu quolibet mõ acqſita.Silr
⁊ agentẽ dicimꝰ eadẽ amplitudine ta au/
ctoꝛem quã miniſtrũ tam mouente quaʒ
oꝛganum ſen inſtrumentũ.manifeſtũ er⸗
go exhijs quod aliud ẽ ptãs tigandi atʒ
ſoluendi aliud ſanctitas ſeu iuſticaa.
Amp.cuiꝰ actus eiuſdẽ ⁊ potetia.Et ſi di
uerſi actus diuerſe potentie ꝑ ſe ad illos

Quia ergo alius actus eſt per ſe ſoluere
⁊ ligare quaʒ mereri ſiue impetrari.aliud
adeo neceſſario alia ẽ potentia merendi
alia abſoluendi ⁊ ligãdi.pᷣa autem ſan⸗
ctitas ſeu iuſticia potẽtia eſt ⁊ pᷣncipiũ ex
quo eſt ipᷣe actus merẽdi. Maniteſtũ
ergo eſt qm̃ ipᷣa ſanctitas non ẽ ipſa pote
ſtas ligadi atqʒ ſoluendi Sed ↄmunicãs
ipᷣam inſeꝑabiuiter. Accidũt eadem incõ⸗
ueniẽetia que pᷣus diximꝰ videlicet quod
inutiliter? vane largiat eam deus maxie
pꝛo parte ſanctoꝝ cu ea nec vtant᷑ nec vti
velint. Deinde cuũ nec credent nec confite⸗
antur ſe habere illa in maximũ vicium in
cidũt ingratitudinis. Amõ. ſicut ſe hʒ
Foreſtas regia ad iuſticia.ſic ptas iſta ſa⸗
cerdotalis vel pontificalis ad ſanctitaſe.
Quẽadmodũ enim ptãs ꝓpter hocyt ſer
uiatur iuſticie ſic ptãs iſta ſacerdotalis vł
põtificalis vt ſeruiat ſactitati. Sicut ergo
ptãs regia non er neceſſitate ſui eẽ ſed ex
volũtate hñtis ſeruit iuſticie ⁊ ꝓpter hoc
ab illa ſepabilis ſit ptãs iſta ſacerdotalis
nõ ex neceſſitate eẽntie ſue ſeruit ſanctita⸗
ti ſʒ ex volũtate habẽtis.Et ꝓpter hoc ab
ipᷣa ſanctitate ſepabilis. Amp̃.ptãs et
dignitas habẽdi illã vbiqʒ ſepabiles ſüt
ad inuicẽ. Non em̃ omnis ꝗ dignꝰeſt illa
⁊ ita de alijs. Sicut non om nis ꝗ dignꝰ
eſt caſtro ⁊ hʒ illud. Sicut nõ omnis ꝗ di
gnus eſt honoꝛe magiſterij illũ habet et
ita de alijs deo ſolo excepto ⁊ gratia eius
quã habet omnis ꝗ dignꝰ eſt eo.Quicũ⸗
q; habet illa dignus eſt ea ⁊ generaliter
ita inuenies in omni alio bono ⁊ dignita
te ißius. Amp̃. ptãs ligandi atʒ ſoluẽ
di nec vtus nec grania eſt ſᷣm hoc.Omni
aũt bono ꝙ nec vᷣtus nec gratia ẽ contin⸗
git vel poſſibile ẽ abuti habenti illð hoe
eſt male ⁊ iniuſte vti. Sicut viſu auditu ?
P sfogia atehhli poſſibile ergo eſt ha
entẽ piatem ligandi atq; ſoluendi ea in
iuſte vti. Neceſſe an eſt iniuſte vtentẽ in⸗
iuſtũ eſſe. Quare impoſſibile ẽ iniuſtũ ha
bere ptatẽ ligandi atj ſoluendi cũ impo⸗
ſibile nõ habentẽ hmõi ptãtem ea vti vł
bene vel male. Amp. ſoluere ⁊ ligare
ſunt foꝛinſeci actus liberi arbitrij. Om̃es
aũt foꝛinſeci actus ſunt receptibiles boni
tatis atʒ malicie ſiue iniqtatſ ⁊ iuſticie ꝙ
appet in is egregijs eiuſdẽ actihꝰ ꝗ ſut
docere pᷣdicare elemoſinas dare. Ipᷣi em
actus ⁊ boni ⁊ mali eẽ poſſunt ⁊ iniꝗ ⁊ iu
ſti. Quare multoſoꝛlius ſoiurre ei mare

non poſſunt aũt eſſe iniuſti actůs ꝗqn ⁊ ſa
ciẽtes. Poſſibile ergo ẽ inis habere pts
tem ligandi atʒ ſoluẽdi. Amp̃. ꝗd eſt
excõmũicatio qntũ ad ↄmũicantẽ ꝑtinet
niſi ꝓhibitio vtriuſqʒ ↄmũionis qua dixi

mus.Et qntũ ad excõicatũ niſi vinculũqͥ

ipe ꝓhibitus ẽ et ligatus ne alioꝝ cõioni
ſe

miſceat.Et qᷓntũ ad alios niſivinculũ q̊

⁊ ipᷣi ꝓhibiti coicare illi. Nõ eſt ãt dubiũ
ꝗn naturalr ⁊ inſe ⁊ indifferẽs ſic ꝓhiberi

a cõione foꝛinſeca ſctõꝝ⁊ ſaccoꝝ⁊ qn pot

ſit eẽ iniuſtũ ⁊ iniquũ. Similxr et iᷣm ꝓhi
bere. Quare tã excõicare quam excõicari
naturaliter põt eẽ ⁊ bonũ ⁊ malũ ⁊ iuſtũ

⁊ iniquũ. Non põt aũt eſſe iniquꝰ actus

niſi in iniquo ſubiecto. Juſtꝰaut oĩs ac
At eſt aut ſaltẽ poteſt ee in ſubiecto ſuo

°

Quare excõicare qᷓntũ eſt de natura ſua

naturalr põt eẽ in ſubiecto iuſto qua iniq̊

bꝑuũq; auteʒ poteſt eẽ actus ⁊ potẽtia.

Quare ptãs excõicandi quantũ eſt de na

tura ſua eẽ poteſt in bonis ⁊ in malis.Q⁊
ſi ptas ligandi atʒ ſoluendi.nec ẽ ipſa ſan

ctitas neciuſticia. nec cõicans eaʒ inſeꝑa
bilr. Manifeſtũ ẽ euidẽter eã poſſe ſine il
la⁊ ita poſſe eẽ ſiue ſubiecto in quo nec ſã

—

ctitas ẽ nec iuſticia. Manifeſtũ g ẽ piatẽ li
gadi atʒ ſoluẽdi eẽ ĩ malis ⁊ inigs hoĩb⸗
Aumß.ſi demãdato ſentẽtie excõicatio
nis fieri p̃t per ininſtũ ⁊ peccatoꝛẽ cur nõ
⁊ꝓnunctiatio. Amp̃.eſto q; iudexſan

ctus et bonꝰ pᷣcipiat ſubdito malo ⁊ pec⸗

catoꝛi ⁊ excõicet aliqueʒ ⁊ ille excõicet de

facto de mandato tamen iuſti⁊ ſancti iu⸗
dicis nũquid non erit excõicatus talis. ſi
em ille excõicet cuius auctoꝛitate cõicatur
MNMWanifeſtũ eſt ꝙ ipe mandatoꝛ excõ
municat nos obſtate iniꝗtate mandata
ri. Sic cũ eccleſia per ius canonicũ ſepᷣtũ
pcipiet ⁊ mandet ex cõicari tanquã per lit
teras ſuas excõicatione ipſa excõicat pꝛe
lati vero velut maãdatarij ꝓnunciant nũ⸗
ciant ⁊ exequẽtur ecclaie ſentẽtias.Et attẽ
de ꝙ non refert an dicas pᷣlatos ptatevti
eccleſie an ptate chꝛiſti in ptate iſta. Om̃s

em̃ rationes quas adduximꝰ eque valẽt

vtrũlibet illoꝛũ duoꝛũ dicas. Eccleſia em̃
auctoꝛitate vtit᷑ diuina in his ꝙ ipſa foꝛ
ma excõicationis expᷣmit dicẽs.Et aucto⸗
ritate dei omnipotẽtis ⁊c. Scito etiam ꝙ
omnes rõnes iſte eque ꝓbantqtãtem li⸗
andi atʒ ſoluẽdi in foꝛo penitẽtiali. Cau
a aut erroꝛis iſtius eſt ignoꝛãtia erroneo
Inm qua nonvident pitem ſiue officiũ ſi

Se ſacramẽto oꝛbinis.

ue miniſteriũ ligandi atq; ſuluẽdi non re
quirere in miniltro fundamentũ ſubſtra
mentũ iuſticie et ſanctitatis. Sed ſolum⸗
modo canonice ſeu legittime inſtitutõis
Canonica enim ſeu legittima iſtitutio in
epiſcopo ſeu ſacerdote reqritur pꝛeeſſe ſᷣ
ne ſubeſſe ptati ligandi aiq; ſolnendi to/
ta dyociſi Sicut ⁊ in rege nõ iuſticia pꝛe/
ſtat ptãtem regiam nec pᷣiaceęre de neceſſi
tate exigitur vt illa ſupuenidl.Sed cano⸗
nica ſeu legittima eiuſdẽ electio vel inſti⸗

tutio. Si quis aũt dixerit ꝙ pᷣlatus malꝰ

vlpote ligatus vinculis dyabolicis hocẽ
vicioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ non poteſt aliũ liga⸗
re cum et ipᷣe exira cõmunionẽ ſando:uʒ
ſit et extra coꝛpus xpᷣi miſticu ꝙ eſt eccle⸗
ſia neminem poteſt extra comunionem
facere.Similiter cũ ipſe ligat⸗ ſit neminẽ
poſſe ſoluere errat manefeſte quia ipᷣe ali
ter ligatus⁊ aliter ligat et abſoluit.nõ eſt
ligatũ in eo videlicet officiũ vel poteſtas
Quẽadmodũ ſi rex in ferro ligaius ſit vt
obſes vel ob aliã cauſaʒ dũmodo admi⸗

niſtra tionẽ regni liberam habeat ligat 2

ſoluit captiuat ⁊ liberat in regno ſuo qno

vult non ex libero vel ſoluto coꝛpoꝛe ſed

ex libera ſoluta ptate. Sic malus pᷣlatus

non ex ſoluta et libera mẽte ligat vel ſol⸗

uit. ſed ex ſola et libera ptate.Excõmuni⸗
catus aũt vel ſuſpenſus pꝛelatus notoꝛie
ideo non poteſt ſoluerevel ligare quia id
in eo ligatũ eſt per quod ſolum poteſt ſol
uere vel ligare ſcilicet ip̃m ponnſicale vel
ſacerdotale officiũ. Ab ipſo vero coꝛpoꝛe
chꝛiſti quod totũ viuit de ſpiritu eiusvita
gratie pꝛecedenti ptãtem. Si tamen ptãs
dicenda eſt ⁊ non potius deſeclus ruino/

ſitas ⁊ dolẽda ac lugenda ſemꝑ debilitat

ſolus habet miſer homo.deus ⁊ ſi poteſt

inde quemquã pꝛeſcindere vel abrumpꝑe

non quidẽ ex potentie penuria.ſed exba
bundantiſſime bonitatis ſue iuſticia que
nec iniuriam nec contumelis ſui vtin no/
ſtrum tantũ detrimentũ illud quicquã fa

cere ꝑmittit. Iniuriam em̃ eius acõtume⸗

lia ſolu peccatum ẽ ⁊ noſtrum totũ ⁊ ma⸗
rimum detrimentũ. Inde eſt ꝙ nemineʒ

in moꝛtem peccati pᷣcipitare põt cum oĩia

poſſit omnipotẽs neminẽ deſerere qui ei
adhereat. Solũ ergo erterioꝛẽ cõmunio
nem ſacramẽtoꝛum et ſanctoꝛũ auſterre
poſſent de officio ſuo ſiue ptatem pꝛelati.

Quod ſi quis dixerit ꝙ ius meũ eſt com/
munio ſanctoꝝ ac fideliu iniuſte me ꝓbi

unglic

pelen
ulkalia

peleme

unan
lcenne

eonn

auineu
Re auſe
blsin
nadie
iuſati

bene
ſelotte
auſs
iap
ſocky
ſtin⸗
hie
met
e in
lalsa
ſeſpnct
disg
Eſwan
nans,
malle
Ppeud
medie
muli,
nust⸗
reis⸗
ſuen⸗
auten
Eni
tini
wit
dni⸗
Vg
n
A
Un

e
Gääe

Ite
Weii
ni
Knri

en
Ae
Lclenen
g nr
dli
1doleſttü
niniſze
nſtrioa

Mraifti
Ardnttig
en it,

ungee

1Rin

1 irt
eNlan
bnre
künnun
MepradN
siin
ne⸗ e⸗

R
iunid
in u
nt iunn
giuin
R

nniſen

ns

„. e:.

bet ? arcet inde pᷣlatus meꝰ nolo eius pa

rere inique ſentetię ius qð mihi iniuſte au
ferre nititur vi defendã ⁊ violẽter me ſan
ctis ingeram repellẽtibꝰ ⁊ arcentibus me

viribus reſiſtazʒmultis de cauſis Mare co⸗
aciẽtiaʒ

gitat ⁊ male agit. Pꝛimũ cõtra Baciẽtiaʒ
qua et tantaq; metuenda paciẽter ſuſtinẽ

da eſt Deinde contra iuſticiam poteſtati
et oꝛdinationẽ dei reſiſtens vbi et recogi⸗
tare debet. Quia ⁊ ſi foꝛte ex canſa illa qᷓ
pꝛetenditur penam excõicationis nõ me
ruit aliquo tamẽ alio peccato vel ignoꝛat
vel emendare ↄ:empſit diuina ꝓuidẽtia

ꝓcurante ei infligitur Quod ſi alia cauſa

eidem non occurrat. Iſtam ſaltẽ cogitat
gque omnes innolunit videlicet

aut irreuerenter frequẽtamus. Hac ergo

de cauſa et ſi in illa alia ſubeſſet merto
ab illis interdũ arcemur ꝓpter hec ⁊ alia
multa dictum eſt ꝙ ſententia paſtoꝛis ?
iniuſta timenda vel tenẽda ẽ nõ nocumẽ
ta malicie ſue que medicinalis ⁊ ſalubꝛis
eſt bene vrẽtibus ⁊ coꝛrigi volentibꝰ. SS

ne ſoꝛte in eo inqua lata eſt aliqua ſic ex
cauſis quas diximꝰ. Timẽda etiam ẽ ſen
tentia paſtoꝛis nõ ſoluʒ quia pena rubo

ris eſt vel confuſõis magne exira caſtrũ
ſideliuʒ quaſi inſideiẽ phiberi. Sed etiã

quia pena damni ineſtimabilis ẽ. Quis

em̃ eſtimet beneficia remiſſionẽ⁊ gratiaꝝ

que vtuti ſacramẽti ⁊ oꝛationis eccĩe ſpe

—

cialis que ad deũ ꝓ circunſtatibus in mii
ſa funditur tibi nõ eſt tota gratia deuoti⸗
onis ꝗ populis in ipᷣo aſpectu redẽptoꝛis
eſt manibꝰ redẽptoꝛis vel ſacerdotis ele/
uatus ſalutaãdus ⁊ adoꝛandꝰ ipſis in foꝛ/

ma illa ſacramẽeti oſtẽdit᷑. Que oĩa bona

ꝓculdubio amittũt excõicati Eſt etiaz nõ

mediocris pene nec leuis doloꝛis ⁊ luctuſ

multis fidelibus ſingulis diebꝰ inter ma
nus ſacerdotis nõ videre ſicut ibipbas ẽ
2 eis concedit redemptoꝛẽ vicʒ in foꝛma

ſiue ſub foꝛma ſacrameti. Manikfeſtũ
autem damnũ eſt ⁊ euidens vnicuiq; no

admilti ad ſacramentũ confeſſiõisvel eu
chariſtie vel oꝛdinis vel matrimonij vbi

amittũt ⁊ excõicati indubitater quicquid

boni ꝓuẽtuꝝ erat eis ex officio ſepulture

æ exeqarum ſuffragrijs. Illa em excõica-
nis non impendũtur nec fiũt ꝙ eis. Si as

aũt obiecerit de occulte excoicatt ꝗ etia⸗

ſancta

xcviij.

videlicet quantũ ad ipᷣos quantum igno

rantervłquantũ ad ecdeſia ꝙ eſt dicere
vel ipſis excõicatis occulta eſ excoica⸗
lio ſua vel ipſi eccleſie ꝙ ſi occulia fuerit

eis ⁊ non per culpam ſuã dummodo ali⸗

as pie viuant in nullo quantũ ad remiſ⸗

ſionem peccatoꝛũ vel gratiam obtnendã

nocet eis ⁊ ſi quantuʒ ad alia nocere eis
poſſit verbi gratia ad incurrenda neceſſi⸗
latem. Si vero in tali ſtatu ſuſceperit oꝛ⸗

dines vel in ſuſceptè adminiſtrauit pie cũ

credimus ⁊ ſentimus ꝙ miſericoꝛs deus
ignoꝛantiã hmõiin ſuis non ſuſtinet qn
potius illuminet reducens eis ad memo⸗

riam hmõi errata ſiue aliter ꝓcurãs ipis
vt abſolutiones ſuas ꝓcurent ⁊? ꝓuideat
beneficia abſolutiõis ⁊ ideo pium eſt mhi

ſericoꝛdieq; et iuſtitie dei magis ↄueuiẽs

ita credere et ſentire ꝙ pieviuentes geus

in hijs errare non ſinat cũ ſcriptum ſit in

ſipᷣme Cano.iohanis Unctio docet nos

de omnibus.Et iterum ioha.xiiij. Para⸗
clitus quẽ mittet pater in nomine meo il⸗
le vos docebit omnia. Nullo em̃ modo
veriſimile eſt in mente q; ſol iuſticie habi
tat tam pnicioſe ignoꝛantie tenebras re⸗
manere.Qꝭ ſi foꝛte remanerẽt et pietati fi
dei conſonũ et diuine bonitatis diuicijs

congruentiſſimũ vt epiſcopus vel paſtoꝛ

animan xpᷣus dominꝰ ſicut in vincla pec
catoꝝ occulta vᷣtute ſua atʒ mificoꝛdia di
mittit atʒ diſrumpit ſic auctoꝛitate ſua et᷑

ptate occulte excõicationis vinculũ per ſe
metipᷣm ſoluit.Pꝛima vero a bſolutioeʒ.

Bꝛego.cõfirmat dicens pius deus pie pe
nitentibus aut nõ intellecta cõdonat. Et
ita non ẽ poſſibile aliquẽ ſanctũ ⁊ iuſtum
occulte eſſe excõicatũ. O vel docẽtevncti

one innoteſcit ⁊ reuelatur excoicatio ⁊ ita

non ẽ occulta vel abſoluẽte xpᷣo pontifice

diſſoluitur ⁊ ita nulla. Si vo per culpaʒ

ſua ⁊ negligentia qua ignoꝛat ſqʒ ſe eẽ ex-
cõicarum. Nece

eſt hmõi culpam ſuaʒ
7 negligentia eſſe moꝛtalẽ cũ culpaʒ veni
alis nec vnctiõʒ ſpititꝰ ſcʒ abolere nec ab
radere valeat nec dlaritatem ſolis eouſq;
obnubat ⁊ tã damnoſũ tanq; piculoſum
vinculũ electo ac dilecto ſuo onñdat.
Amp.cũ vinculo excõicationis nemo li⸗
getur niſi rõne peccati moꝛtalis excõica⸗

tionis eco maioꝛis. In iſto aut de q agi
ad ſacra admittũtur ꝗboetiã Jura exega tur ſi nulla ẽ culpa moꝛtalis nullũ omĩno
rum in moꝛte impendut᷑. Rñdemꝰ ꝙ oc⸗
culle excoicau duobꝰ? mois intelligi vbnt

tale peccatũ. Manikteſtũ eſt ꝙ non ꝑ⸗
mitnit deus ipᷣm eſſe ⁊ tam ꝑnicioſo erro⸗
H PpPpDä
„
₰

BSBDe

re tanq; piculoſo ꝗn oſtẽdat ei ſtatũ ſuũ
Aliogn multo grauiꝰ ipᷣm punit qua ipſe
delinqret cũ negligentia vel culpe venia/
lis tm̃ ſit et tenebꝛe huiꝰ ignoꝛatie tã pni/
cioſe.nẽo em̃ auderet ei iniũgere ꝓ qnto⸗
cũq; peccato veniali qᷓdraginta dierũ ie⸗
iuniũ in pane ⁊ aqᷓ. Cui at non tollerabi⸗
lius ẽ non ſolũ q̃dragita dieꝝ ſʒ qdragin
menſiũ aſprima pniĩa quã iſta ta noxia ig
noꝛãtia tanq; diſcriminoſa q̃ ignoꝛat an
liceat ei intrare ecciaʒ cõicare ſacramẽtis
7 ſacramẽtalibus immiſcere ſe cõioni fi/
deliũ an teneat᷑ ab hüs oĩbus abſtinere.
Amp̃.cũ culpavenialis in nullo dimi
nuat gratiavt alibi oñdimus qᷓliter fietvt
ngc dono intellectꝰ nec dono ſcie nec dog
nõ conſilij nec luce fidei nec vtute pꝛude⸗
tie videre poſſit in domo cõſciĩe ſue in via
moꝝ ſuoꝛum tm̃ vinculũ tantũq; laqum
et ſi foꝛte ipe non videret qliter miſ̃icoꝛs

deus ipᷣm tam ꝑnicioſe ligatũ non ſolue

ret.Qñ ipʒ ingerit oꝛantẽ atʒ petentẽ.Da
mihi intellectu. Illumina oclos meos ne

vnq; obdoꝛmiã ⁊ huiꝰ cũ ſanctus ⁊ iuſt⸗
non ex audiet. Amp̃.cũ pctm̃ illud moꝛ

tale ꝓpter qð vinculo excoicationis liga
tus ẽ miſ̃icoꝛs deus dimiſerit⁊ indiminu
ta gratia ſua non obſtate veniali illa ne⸗

gligẽtia qᷓliter eũ in vinculo excõicatiõis

dimiſit.Qualtr eũ in ꝑte abſoluit ⁊ in ꝑte
ligatũ reliꝗt ymo deliꝗt atʒ deſeruit eouſ

q; ꝙ nec ipe abſoluit a vinculo excõicati/
onis nec ipᷣemet abſolutionẽ ſuã ꝓcuret
adiunit.Qè ſi dixerit ꝙ tunc cũ dimiſſum
fuerit ei moꝛtale pectm̃ bene oñſum fuit ei

vel int᷑ na inſpiratiõe vel extᷣna cõicatiõe
ipᷣm vinculũ excõicationis qᷓ tenebatur.
Sʒ poſtmocu ꝑ negligentia venialem qᷓ
oblitus ẽ ipſius. ⁊ hoc impoſſibile mani

feſte videtur ex multè cauſis. Pꝛimũ apte

mißicoꝛdie dei qᷓ illũ queʒ gratie reſtituit
cui ⁊ ipam gratia adhuc ↄſeruat im̃ ſui pi
culũ ignoꝛare paciat igiterq; oꝛanteʒ et
depᷣcantẽ vt ab oĩbus piculis ipᷣm eripiat
7 qð maius ẽ ipᷣam ecciam ſanctoꝝ ꝓ eo

ciñ alijs inceſſanter ſupplicantẽ non axau

diat Amp̃.ꝗs in boue ſuovel aſino tm̃
piculũ ſuſtineat.Quãtofoꝛtiꝰ pater miſe⸗

ricoꝛdiaꝝ ĩ filio ſuo electo atz dilectio nõ

ſuſtinebit. Apte vo ipᷣius excõicati ſimilr
impoſſibile eè videtur Cũ enim illo pec
cato ꝙ quo exccõicatus erat ⁊ ↄtritus fue/

rit et cõfeſſus ⁊ pniam egiter ſi ꝓ illo ſcie
bat ſe eẽ excõicatũ. Quo credibile eſt vel

ſacramẽto oꝛdinis. *

poſſibile ꝙ ablolutiõʒ pcurare neglexe⸗
rit maxie cum ſanctis et electt excõicatio

adeo terribilis ſit adeoq; odioſa vt nihit
mag fugere videat.Si vo neſciebat tũc
ſe eẽ exicatuʒ ꝓ illo qualiter miſericoꝛs
deus illũ in alijs ad ſalutẽ pertinẽtibꝰ il⸗

luminauit ⁊ in hoc ad ſalutẽ adeo ꝑtinet
Amp̃.ꝙ mag

illuminare nõ curauit.
exꝗrendũ eſt fidelibꝰ quã vsindigne ſan

ctis appꝛopiquet ⁊ vt indigne ↄmunicet

ſacramẽn. Quid ẽ ad ꝙ tata ſolidtudine
tataq; diligentia ſe pparẽt.Quare mani/
feſtũ ẽ viris ſanctis totis ſtudijs in ſemet
ipſis pſcrutari at; ꝑquirere neꝗd habeãat
7 ne qd lateatĩ eis qdð eos indignos ſan⸗
ctis ⁊ ſacramẽtꝭ efficiat. OQꝛ ergo pcta ⁊ ex
cõicationes eos maxie ſanctis ⁊ ſacramẽ
tis efficiũt certum ẽ conſęqñs eſſe eos illa

ſtudioſius in ſe ꝑꝗrere inuenta a ſe per
Arere.Et non nullatenaa ſe viros ſanctol

p negligẽtiaʒ poſſe latere. Amp̃.etiaz
ſi lateat in viris ſanctis excõicationũ vin⸗
cula in eis nullatenus remanẽt cũ ipſi in
confeſſionibꝰ ſuis ſꝑ petat generalẽ abſo
lutionẽ non ſolũ a pctis de quibꝰ non re
colunt.ſʒ ⁊ a ſentẽcijs ſi q̃ ſunt ꝗbus tene
antur. Qlſi ꝗs dixerit ꝙ multis ſentecijſ
teneri poſſunt etiaviri ſancti in ꝗbus con
feſioꝛes eoꝛũ nullam penitus habet ptatẽ
Rñdemus ꝙ ſi inuincibilis ignoꝛãtia eo

rum in pte iſta qſi in ea ſtatu ſunt quaãtuʒ

ad ꝓcurandũ abſolutionẽ ſuam in qlilli
excõicati a domino papa ꝗ laboꝛãt extre
mis ſicut em iſti non poſſunt adire ſedem
aplicam et ibi ꝓcurare abſolutionẽ ncc/

tate egritudinis coꝛpalis detẽti ſic nec illi

egritudinis nccitate ſpũalis ſe ignoꝛãtie
et in vinculis ꝓhibiti nequnt ꝓcurare et

petere abſolutionẽ ſuam cũ ipſam excõi⸗

cationẽ ſuaʒ inuincibiliter ignoꝛẽt ⁊ ideo
ſubuenit eis dei miſicoꝛdia ĩ ꝑte iſta ſup/
plens ꝑ ſemetip̃am ꝙ minꝰ hʒ ptas con/
feſſo:ꝛũ aut eoꝛũ in pte iſti. Amplius ptatẽ

Si aſñ̃t vincibilis ẽ ignoꝛatia vinci᷑ ꝓcu

dubio vtute gratie puũctionis atʒ vᷣtute
ſacri.Mirũ videtur at teneri aliqueʒ ſnia
excõicationis ignoꝛãter hoc eſt cũ ad ipᷣ
omino nunq; puenerit. Quẽadmodũ ac⸗
cidit inqbuſda tam clericis quaʒ laycis ꝗ
adhuc ignoꝛat ⁊ canonez quicontra eos
ↄſtitutus fuit in mana violentas mitterẽt
in clericos ⁊ religioſas pſonas ⁊ eẽ cano⸗
nicuz iſtü et ee late ſnie multi adhuc igno

rant ⁊ vl vidẽt ſine culpa cũ nihil adbut

deee
eñt
leie
chil
(and
tor
iſtz
nos!
hote
lusf
ſadi⸗
Min
poln
btiuſ
teltin
Poner
Binſi
ſepben
necis
ſceol

nin
ioaft

Gien
Umau
nifiue
ih
wisne
ad
oniſi
elipil
pnqꝓ
gatoch
ſuſe
eglih
kiinde

gncin

Ais.)
pof
iniec
pſon
dehe
neap
ſtatut
hneey
Pecun
Wagt
mẽ
nzi
N
In

8

E

. Oremeee
3R

1
K

.
4
4 õ

ndalg
4
enes
MME
4 . 74
n.
SaUN
„
4 eeee
õ
2
4 6
.* 4
Poſen W.
192*
““
eN
e ree
ℳA SN 8
“”
ae
ſol oc ,

ReI ,N.
4

,2 1
7 1 1.
aAE1EN
ePAA
Ee 8
* 4
R 8
6

WVMVWV „
. „
aa.
N 1,
9

s H,

4
EY, ſ6
6
17 OEAN
9

6
„ 44
AAR

4/ N
A 1s 4

ultischl ,

4 lc

R 1s
Se

de eo audierint velſcptuʒ legerint. Hon

em̃ videt᷑ teneri ad deriuandũ ſtatuta ec
cleſiaſtica cũ ꝑ pꝛelatos ſuos eis publicã
da ſint. Pꝛeterea eſto ꝙ publicãdꝰ ſit iſte

canõ in regione aliq̃ pᷣt eſſe ꝙ ſine culpa

eoꝝ ꝗ de nouo naſcunt᷑ ceſſet pi plicatio

iſta ⁊ ꝑ neminẽ veniat ad illos c ad an/
nos maioꝛes venerit.Erũt ergo tales ſᷣm

hoc excõicati. Eadẽ rõe quacito ꝓ mulga

tus fuit ille. a nõ vel rome vlalibi. Si ꝗ

ſcʒ dietas longe a loco ꝓmulgatiõis ſeu
ꝓſtitutiõis iſtius canonis mitterẽt manꝰ

violẽtas in clericos ſtatim eẽnt excõica t.
Et ita ſi papa rome excõicat aliquẽ ꝗ eo

pe ſit in anglia ipſa hoꝛa q̃ᷓ ꝓnũtiabit
Kome iſta ſnĩa erit excõicatus in anglia
Et ita ſi exeq̃tur officiũ oꝛdinis efficiet᷑ ir⸗
regularè in magno ergo pꝑiculo ſunt ꝗq ro

me cãs hñit a roma tã longe remoti.Oð
ſi ꝗs dixerit ꝙ teles non ſut excõicati q̃li
ler effugiẽt eũ excõicare ⁊ excõicati coꝛre
latiua ſũt ⁊ alten ſine altero eẽ non poſſit

Si em̃ papa excõicat iſtũ iſte excõicat᷑ a
papa ꝙ aliud ẽ ſnĩia excõicationis alind
vinculũ.Sʒ interdũ adheret denũciatio-
nẽ ſiue puentiõi ſnie ad illũ ↄtra quẽ lata

S.Et ꝓpt hoc dictũ eſt ꝙ ſnia excõicatio⸗

nis neminẽ ligat vinclo excõicationis añ-
qᷓ; ad ipᷣm puenerit.Qm ſiue denuntiati⸗
oni ſiue ꝓuẽtioni. Huius at maniſeſtũ ẽ
exẽplum ẽ ſtatutũ regiũ ſiue lex qcunq; a

vincipe ſuo ↄdita ꝗqᷓ ꝓculdubio neminẽ li

gat ad obfᷣuatione ſui nec vinculo tranſ⸗

greſſionis quẽq; obligat niſi publicata ei

dẽ alimõ hoc ſiue ꝑ pconẽ ſiue p ſcpᷣturã
Etinde ẽ ꝙ pᷣus ligat ciues vniꝰ ciuitatis
qnã ciues alteriꝰ ſi pᷣus eis publicet᷑ quã

galiis. Cuʒ vo facto adheret excõicatio cũ

lpſo facto piter incurrit᷑. Sic cũ ipᷣo facto
iniectiõʒ.ſ.manuu clericos vel religioſas

pſonas.Et idẽ ẽ ſimlłr de fact dãnatis ſic

de hereſi dãnata de incẽdio ðᷣ falſificatio

ne aplice pulle.Cui⸗ euidẽs exẽplũ eſt in

ſtatuto regio ſi ita ſtatuerit rex aliquisvel
pnceps ꝗqcunqʒ tale ꝗd fecerit ſoluat tm
pecunie obligatio ſolutiõis talis ſumme
nõ adheret ipſi ſtatuto quo huiꝰ fetm̃ dã
natũ ẽ adheret ipſi facio dãnato.Itavt ꝗ
cunq; in factũ incidit incidat ĩ obligatioʒ
ſoluẽdi huiꝰ ſummã.De hoc ꝙ qrſ ꝙ pa
pa excõicat iſtũ ergo iſte excõicat a papa
Scire debes ꝙ excõicatus ſiue excõicari

duplr dðꝛ. Eſt em̃ excõicare excõicationis
ſniaz ĩ aliquẽ ꝓnũacire ⁊ ẽ excoicare vin/

ꝓpt hoc irregularitatt piculo mera

„
xeix.
cnlo excõicationis ligare. Et ppt᷑ hoc e-
cõicatus dupłr ðꝛ vicʒ excõicationis ſnĩa

danatus excõicatus vinculo inno datus

duplicitas iſta ꝓuenit inde qꝛ excõicatio
ðꝛ ꝙ ipſa ſnia excõicationis in ipᷣm vincu

lũ. Un ⁊ abſens longe quẽ lata ẽ excõi
cationis ſnia ⁊ ad quẽ nondũ ꝑuenit ex⸗
cõicatus ꝑ ſniaʒ ꝗdem ẽ non aũtꝑ hniui
vinculũ aſtrictus ⁊ vſualr ita ðᷣꝛ cuʒ qrũt
hoies qd faciũ eſt in curia illa ſeu ↄſiſto⸗
rio ↄtra illũ ꝗ pñs non erat ſʒ per ꝓcura

toꝛẽ ibi hẽbat excõicatus ẽ ꝙꝙ aliter niſi ſi

cut diximꝰ fieri non pᷣt intelligi.Hinc ẽ q⸗
medio ſꝑe hocẽ inter ſnie ꝓnũciationem
1 ad ſit excõicatũ ꝓuentionẽ non peccat

vllomõ ſi ſe immiſceat ſacramẽtt vicʒ vt

„

ũi Si ꝗs aũt qrat ſi foꝛte pꝑ negligẽtiaꝰ pᷣ
latoꝝ. Canones huiꝰ ſcʒ late ſnie non ꝓ
mulgent aut publicẽt᷑ Quid erit de cidẽ
nibus dicimꝰꝙ excõicati ſunt ⁊ ignoꝛatia
iſtam ſi alijs pctis deputare neſciãt impu

tant eã ſaltim ipſis fact dãnatt ꝓpt᷑ que
in excõicatione incidũt. Omne em̃ peum
tenebra ẽ ⁊ ſeipᷣm ⁊ ſeqlam ſua abſcõdẽs

a ppetratoꝛe ſuo. Reuertẽtes aũt ad illõ

in q̊ eramꝰ ⁊ dicamꝰ declaratũ eẽ ai ex di
ctt oĩbꝰ ñ eẽ poſſibile electos ⁊ dilctõs ði.
teneri vinculo occulte excõicatiõis occul

te inq; qntũ ad ipos quã ipſi ignoꝛãt qm̃

in huiꝰ ignoꝛatia non poſſunt incidere ꝑ

culpã venialẽ vt diximꝰ. Sʒ nec ꝑ culpaʒ

venialẽ moꝛtalẽ, Cum em̃ deſinerẽt eẽ ele
cli aſʒ dilecti. Si vo occłia excõicatio qᷓn
tũ ad ecciaʒ notã aut ipſis excõicatt. Ma

nifeſtũ eſt non ſolũ nõ ꝓdeſſe eis ſacra⁊

ſacra ꝗbus ſe in digne ⁊ irreuerẽter inge⸗

runt. Sʒ etiã abeẽ. ſic ðᷣt Aplus in.xj.pᷣme

ad LCon. Si ꝗs maducat ⁊ bibit indigne

iudiciũ ſibi maducat ⁊ bibit ⁊c. Jaʒ ergo
declaratũ ẽ de vtriuſq; excõicatꝭ.i.de oc⸗
culte excõicatt qᷓntũ ad ſe ꝗ non poſſunt

eẽ niſi mali ⁊ de excõicat occulte qntum

ad ecciam ꝗ ſimir pon pñt eẽ niſi mali qe
non ꝓdeſt ei imo obeſt excõicatio ſacroꝝ
⁊ lacroꝝ De malis aũt ⁊ manifeſte excõi
catis maniſeſtũ eſt ꝛ illis obeſt ↄmũica/
tio ſacroꝝcũ non ſolũ irreuerẽter ſe immi

Olſt hec aũt ꝓſeqmur ſceant.
p vel potius pſedmur erroꝛẽ terciũ

—

ſnullaq; ſia iudict eccleſiaſtict poſe eos
vinculo excõicationis aſtringiſed ſolũ vtł
ayũt petm̃ excõicat hoĩem,/In quo n
PHei

ꝗ eſt bonos non poſſe excõican

„

Be

excõicationẽ vicʒ aut ſeparari a commu/

nione exterioꝛi ſacramẽtoꝛũ atʒ fidelium
aut ſepationẽ ab interioꝛi cõione ipſoꝛuʒ

N ſi dixerint intẽtione excõicationis eoſ

luigunt coione; interioꝛe. Quia ipſa indu

Batuarus eccleſaſticus pigſem illa in hoc

ecciaſticos qui pꝛefati coꝛpis mẽbꝛa eſſe

—

onem. Excoicare enim ſᷣm hanc intentio/
nem eſſet coꝛpus xpᷣi myſticũ ꝙ ex ſanctis

a1 iuſtis fidelibꝰ conſtructũ eſt at: com,
Pctum crucidare atʒ mẽbꝛatim lacerard
Hoc eſſet ⁊ vitã gratie quam de cõione ⁊

ſocietate mẽhꝛoꝛũ de ſoũſancto viuentiũ
yit ratie cõicant vel contrahut extigue
revel aufferrehoc eẽt pᷣlatos vel iudices

debent gladio in ipᷣm coꝛpus pꝛenoĩatuʒ
⁊ in ipſam matrẽ ſanctiſſumã eccleſiam in

audita crudelitate ſeruire. Oris enim ſic

õ manu pᷣlati eſlet in manu fi
lij ad iugilandũ ſpualiter patrem ſpualẽ

vp̃m dominũ/ trucidanda matreʒ eccia,ʒ
? gladius eẽt datus vni mẽbꝛo ad conci⸗

dendum coꝛpꝰ. Pec aut inſania ſicut di⸗
ximusg nnnq; aſcendit in coꝛ hoĩs ſani ca
pilis.Et ſupꝛa diximꝰ nec ipſe omp̃s ſic ex
(oicare poteſt nec ex oᷣfectu potẽtie ſeu pe
nuria ſed exhabundatiſſime bonitatt in-
ſticia. Zolus miſer hõ ptãtem iſtã habet

que nunq; ptas nominanda ẽ ſed magis

——

in potetia ⁊ miſeria ꝓꝛſus infirmitas poſ

ſe em̃ peccaronon poſſe ẽ.

icut neq; poſ

de eſſe vulnerarineq; poſſe ledi aut poſſe
moꝛi imo potiꝰ ẽ a potẽtia ſeu ptate defi⸗
cere.Et ꝓpter hoc poſſe ligari vinclłis pec
catoꝛũ eſt poſſe moꝛi moꝛie culpe poſſep
ſcidi a vino coꝛpoꝛe ſie ſepari ab hijs
quoꝛũ ſocietate ⁊ ↄmunione vinit ſta⸗

= excõicationẽ ab illa exte
i
1

i Oione erroꝛis iſtius.Quis em̃ dubi
atviros ſanctiſſimos eijc poſſe de eccle⸗

Jis viſibilibꝰ ⁊ arceri poſſe a ſanctis ⁊ ſa⸗
cramentis etia inuitos. Quis dubitat fi⸗
deles poſſe abſtiere a cõione eoꝝ in iure

cõibus. Qnuis dubitat ſacerdqges poſſe
denegare eis 7 ſacramentũ confeſſionis
2slia ſacramenta. Maniteſtũ eẽ ergo

ſacramẽto oꝛdinis.
ab eis querẽdum ẽ quid intelligãt ipſam

eos poffe ꝓhiberi ⁊ arceri a ſacrt ⁊ facra

mentis ⁊ vtraq; cõione pꝛiuari Qt ſi dixe
