ſaria eſtſacro myniſterio ad honoꝛẽ et re
uerenciam. Certum autem eſt ꝙ necvirtu

tem nec efficaciam pᷣſtat eidem. Uirt⸗ em̃

et efficacia ſacramenti deſurſum tunceſt.

Item gratiam et fauoꝛem apud deuʒ nõ

pꝛeſtat eccleſie neq; aliter auget gratiaʒ ⁊z
fauoꝛem ipᷣius niſi merito. Boc autem fa

cit quilibet ſanctoꝛũ equali ſanctitate pꝛe⸗

ditoꝛum. Iſtud autem angmentũ nò ita

eſt neceſſarium eccleſie vt per abſentiaʒ ſi
ue defectũ ip̃ius neceſſe ſit petitiões eiuſ⸗/

dem rebelli.Cũ eni quotdie cadunt mi⸗-
ti de eccleſia ĩ peccata moꝛtalia niſi toudẽ

aut tante ſanciitatis reſusgerent in eadeʒ
Si diminutio iſta vniuerſalis fauoꝛẽ ſuũ
aufferret eccleſie quotidie impedirẽt᷑ oꝛa⸗

tion es eccleſie et ꝓhiberetur earum exau

ditio apud deum eſſetq; in poteſtate my⸗
niſtroꝛũ aureſq; miſericoꝛdie dei claude/
re vel aperire petitionibus eccleſie ſue.
ergo declaratum eſt bona vł

us pertinere ad virtutem vlł et
icaciam ſacramentoꝛũ. et ſi ad honoꝛiſi⸗
cenciam vel contumeliam pertinent eoq;
ſola omnipotentie diuine virtute et miſe⸗/
ricoꝛdia fiat ſoliſq; meritis et gratioſitati

eccleſie pᷣſtentur ſicut medicamentoꝝ coꝛa⸗
poꝛabilium virtus ex ſanitate vel infirmi
tate medicoꝛum nullatenus pendet. ſicut

nec virtus panis ex ſaturitate vł eſurie cõ

trectatis nec virtus cuiuſcunq; lapidis ex

ſoꝛtitudine vel infirmitate geſtanus ipᷣm.

Ut autem clarius faciamus iſtud dicimꝰ2

ꝙ ſi adeo refugeret peccatoꝛum immũdi

cias panis vite non ſolum manus myni⸗
ſtroꝛum maloꝛum.ſed etiam omniũ aſtãa⸗

tium altari atq; circumſtantiu ſacrificio pᷣ
ſentiam ꝓpter vnius ſolius maliciam de

clinatet. Sic et omnem locum quocunq;
moꝛtali peccato pollutum tanqᷓ; pᷣſentiaꝰ

gloꝛie ſue indignum declinabit et auertet
e ab illo. Loca em̃ pecca toꝛũ ſoꝛdibꝰ pol
luta indigna ſunt vt ea inhabuet vel eiiã
intret. Uides ergo q̃liter ꝓſcpᷣſerunt ipᷣm
iſti heretici et tam pauca loca reliquerunt

ei in muũdo iſto inferioꝛi.Accidit ⁊ ſm boc

mala merita myniſtroꝛum nullaa⸗

ſßen
(lara
que⸗
Ln
glat
nael
lolo
ne
ſedan
abll
nſan
ſnipoo⸗
ggiloi
ſſege
(efnan
igsing
letcue
iſelns
eſene⸗
tſenta
eſem
Eepiör
(enalt
alius
la.
glaiß⸗
doit
gis
10
fonn
haun
Bar
her
dün⸗
lie
füme
Md
mie
Pfe
nol
pan
keri
ſican
lo./
adit
ldd
ſene
von
in
in
in

B . . „ „ 2. „ 22 5„ 5 V 5 &α- E ia ertiy t0 enſam deie
e
Mncn clarauimus eſſle vbiqʒ Srrin e bi Sicutlegitur. .. Coꝝ.
unſin ꝛte bhabeai eſſe poſſe. ciũ mãducat et bibit Sicut legitur.. Co „
Nel ue moꝛtale peccatum habea i eſſe poſi . IA fonte ilio ſaluraris hats
Nnc 2 nim ationẽ et co⸗ rii.Eccleſia vo de fonte ilio ſalu at
mun itatum maioeis ſanctitatis. Sic ia diui rit aquas ſalutares aanri de
1* * —— = 11 lem a
aaer 8 ia quã coꝛp'et ſanguig imo quã rũ ſicut legit᷑ yſa.xi. Et haurit ſalu
1 na eſſencia qua coꝛpꝰet ſang Ro. ſicut legit Pꝛonuer. xij. Qui bonus ẽ
R tots humanitas redemptoꝛis. Eoꝛpꝰ au/ dño. ſicut legit᷑ · Pꝛ fo.
„.— NR * 4 . : B OW
chun tem et ſanguis ppter ſui ſanctitatem con baunt grenzad. de ſuſpẽſis et ex
Knſ iectari non poſſint necpaciantur. Incom cõicatis.᷑ vtru ii oficiũt ſacrũ alta
Nomag iliter toꝛtius non pacietur fons omni olcaus. virn pl oNaut ſgern g. 14—
ſel pa biliter teenus non pacietun is miſteriũ tpe excõicatiois vłſu
W um ſancti cationũ diuina eſſencia ſe eſſe . m iſu aligb⸗ qno. peuratoꝛ
Ange in ipſo peccatoꝛe onge enin maigs ele ürem iorgies peunitl o vel g ſuſpẽdit a
aar in illo in quo ⁊ peccata ſunt q̃ʒ contrec iõe ſi ſe igerat ſe ſuſpeſionis huiꝰ
WsI r. tariab; ret exne Peuratiõe ſi ſe igerat ſp̃e ſuſp 3⸗
W ri ſe geſtarlab illo Quareſeque t ie hu ſeu iterdictifalſus ꝓcuratoꝛ ðꝛ.p falſũ añt
lugranin ceſſtatevt fugiat diuia eſſencia a acie toꝛé geqd saic irritu e. Qna decau „
— verndmadmomntanocifaname venm, aran ee kerſdziale Krdg te ſwünſte
iose cet quemadmodu caro et angu . —”ü ir nihil agi p huius
„D i Onis⁊ excõicatiõis ? ita nibi agi p huius
eraamn ni ſaluatoꝛis ⁊ ꝓpter hoc moꝛi et deſtrui is e ſuſpẽde⸗
muti enſfencialiter omes peccantes fugicte enizʒ 9 13 Neusese ſn 44 tp̃s aliud seuoca
Wnas eſſencia que vonquodq; poꝛtat ? ſuſtinet ,g. fteuocatgs eroto ei Prhratoet oſſi⸗
iind et eſſe neceſe eſt recidere in non eſſe. Un/ re. Wanifeſto?⸗ g, ea q iure fiſturnn
cenii de ꝑ ipᷣm rgtaalucrum aͤeie z oc a ſoism venfanifgen nt lpo iure nila ſut.
zame dem alibi iam dedarauimus. Accidit A Eencet d 3 b2 ũ eẽt ipᷣo
DdN mia. Idemq; vt ſacratiſſima euchariſtia FRerE. e
ecte s mig. Ide: SDeEt ſacra 5 ofitenf nulle.Sʒ ſi ſuſpẽſus eẽt pꝛiocuratoꝛine pe/
ug iõi h rrima eẽ ↄfitent᷑ nõ nulle. Sʒ fi ſui vel ne ſpetraret
Nst qua ipi heretici ſaluberri⸗ it ſalus terent aliqꝗd ex ꝑte dñi ſui vel ne ĩpetrare
8 poſſit ↄferre niſi ſanis⁊ ita non erit ſalus ugd er petitũ eet/
rumneint voſit Seiſe niſiſanis? s enid vſq; ad tpᷣsſi peteret medio tpe petitũ eẽ
egris nec vita moꝛtuis Hoc autẽ ẽ euiden . tü eet maxie ſi im
mninns egris nec viia⸗ nẽ dicere vt de imoᷣo ſi imperraret impetratũ ectamaxie ſi im
alent us abſurditatis hoc emẽ dicere vt de ipᷣo tu aliqd qð i facto vno oliſteret. Si
nutnnn fonte ſlancuſicationis minꝰ incõpabiliter petratũ idr anaerd medio S
ae hauriãt accedẽtes qʒ ex vno riuoꝛũ ipᷣius 83 mi⸗ eẽt bonũ aurũ vel argentũ qz i⸗
— Sacramẽtũ em euchariſtie fontẽ totũ cõ 1 lnbete dno mpertaſſet. ger pateit al⸗
int danm ſnernen vons⸗ inarn 6 tinhin ci pꝛopter ſol pꝛohibitionẽ ſalſus pꝛocu⸗
RNNR = 1 2 1111 * 21 „ „
W Dum ⁊ hoc ᷣin vtraq; ſui na ura diuin 5 erit ipe/ꝗ ↄſtitnitammo/⸗
nat) ſcilicet ⁊ humanã. Et hoc pᷣſencialit᷑ atꝭ ve ratoꝛ donec direnit ibeq EEO
tin ſclicct zu nand. Erhocß e eodẽ ſaca veo te ab iſto officio penitus nec ratũ ha
riſfume ſicut iam in tractatu de 1 HH te pꝛocuretur. Quia er le. £
— nẽto patefecimꝰ. Sacramẽtu vo baptil-⸗ beo quicq; ꝙ ꝑ te pꝛocureni erg
ini mero Pa tetecima. ig li ſuſpenſio vel excõicatio nõ aufert officim
mfi⸗ 21 tũ ofeſſionis licet plene ac ſuſpenſt netiz ei? executione i
mi iacamentd a ñ vel ri nec ab illo ammouerſʒz eiꝰ executionẽ in⸗
n net pfecte ſanctificatiois ſint fluenta iñ vel ri ibetad tp̃us nec nens ratihibitionẽ pqus
mnn uolos ſolos ↄtinẽt graꝝ. Ipa efſubſa , ſn ecclie⸗ ideo nec falſos efficit pꝛocura
nuin panis vite reſicimur abſq; medio að fiti⸗ bresinoi pocenraroetznre vacat ne ena
nn etißm aretecion?. ; uis grau ſancti ar miniſterii igoꝝ. Erauctoꝛatio aute
– ſicamur tam ipius ẽ qʒ baneiſnilame depoſiloſie ſacefdotes a clero omino re-/ o
innuin to. aüt nob obüciũt ꝗꝛ ſi is 451 ict⸗ mo uet abijcit pᷣuilegioqʒ clericali oino
mmüunn ad intercedẽdũ mittit᷑ irati animꝰ iudicis Enat 2exnintraab offitio acer lotalt oſg
n temere intercedere p̃ſumit ⁊ maieſtan cerdotali officio decetero mñ falſo at fat „ „
nmiſn gics n peret ſpurciclag vicion alleiul⸗, Jaciterigererens po ſũt vrei ver⸗ pioos
nun manienerclere aallen alen ienter⸗atoꝛ ſit duo ex neceſſitate reqrũt vicyt C d
pil dẽ ingerere. Silrc otra illu g talẽ 41 rez dñs cauſe ꝓcuratoꝛẽ habeat ſe ⁊ reputer
ntten ad intercedenduũ mittit. Nullaten mind „deide e ipemet ꝓcuratoꝛẽ ſe geratvicz
Gtain totra eccleſiã ſanctoꝝ ꝗᷓ in ꝑte in de⸗ illo ſolũ qð ei unctũẽ petẽs aut ꝓſedns
na⸗ innocẽs ẽæ imunis. Alioan er alie Oe „

Se

Cum ergo eccleſia exauctoꝛatos atʒ depo
ſitos licet ſacerdotes ſuos eos conſtituat

Dacerdotes tamen ipᷣos poſt exauctoꝛa/

tionẽ et depoſitionẽ non habeat nec repu
tet.imo a ſacerdote penituſq; ſubiectos ⁊
ideo nec ratum habeat quicquid de ſacer
dotali miniſterio attẽtare pᷣſumpſeritne/
ceſſe eſt preſumpnionem eoꝛum et attẽta/
tionem qntum ad ſacerdotale officiũ va⸗
cuam et irritam eſſeet hoc ipᷣm foꝛma ex⸗
auctoꝛatiõis et exoꝛdinatiõis iudicat eui
denter quaveſtimentis ſacerdotalibus ſi
gillatim⁊ illis inuerſatis exuũtur ꝑ quod

ludicare intendit eccleſia manifeſte nihil

eis dignitatis poteſtatis officiq; ſacerdo
talis relinqui ſicut de veſtimẽtis ſacerdo⸗
talipus nec vnũ eis relinquitunr. Apo/
ſta lke vo et heretici publice ⁊ manifeſte ab
eccleſia recedẽtes ⁊ ad ſynagogam ſatha
ne hot eſt quãcunq; ſectam pfidie tranſe
untes:nec ſacerdotes eccleſie catholice ſʒ
potius ſynagoge ſathane ſe gerentest ex
ecrandas eius petitiones in ſacrilego my
niſterio ſuo/vt ſupꝛa diximus oꝛe geſtates
uihil aguntex ꝑte eccleſie catholicecuius
neq; nuntios neq; miniſtros ſe gerẽt.Sʒ
nec ex parte ꝑfide factionis ex cuius parte
loquũtur cuius vocem deus omnino nõ
auditi ſed tanq; coꝛuinam tanqᷓʒ ſibilum
ſerpẽtum exhoꝛret et execratur.Et ua ma⸗
nifeſtum eſt. ꝙ duabus concurrentibus
perficitur ſacerdotale officium. vel myni⸗/
ſterium videlicet ranhibitione eccleſie/ et

niſterio auferendi oꝛdines/

ſacramento oꝛdinis

2„
ipius oꝛdinibus congruentem. Sic etad
abolendum ipᷣa ſignacula dubitandũ nõ
eſt eiuſdem eccleſie miniſtris/eandem ad
eſſe et operari virtutem et perſicere intus
ꝙ agit foꝛis eccleſia. Amplius. ſi diui
ne virtutis tm̃ eſt et eccdleſie ipius miniſte⸗
rij oꝛdinłs impᷣmere fundare. Siceiuſdẽ
virtutis eſt per contrarium miniſteriũ eoſ
dem delere auferre
do deeſſet diuina virtꝰ eccleſię in iſto mi/
az lalubꝛe
tanq; neceſſarium eſt ad iuſticiam exercẽ/
dam contra execrabiles eoꝛundẽ pꝛeſum
ptoꝛes ⁊ cõtaminatoꝛes.Q ſi eccleſie intẽ

tio non fuerit ip̃os oꝛdines auferre myni

ſterio exauctoꝛatiõis/et depoſitionis ſᷣm
ſolam eoꝛum excuſationem maniteſtũẽ.
ꝙ oꝛdines in auctoꝛatis et depoſit rema
nere neceſſe eſt eoſq; ab ipᷣa executiõe ſo⸗
lummodo de ꝑpetuo eſſeduſpenſos.Etꝙ
pter hoc ſi poſtea ſuffragantibus reſtituã
tur oꝛdinari uerũ eos nullo modo ẽ poſſi
bile ⁊ tm̃ in tractatu baptiſmi de hoc dixi

mus docuimus. Qui enim ſacerdos ẽ oꝛ

dinari ſacerdos iterum non poteſt. Et ge/
generaliter impoſſibile eſt vt oꝛdinẽ queʒ
abet quis recipialſicut album albedinẽ

recipe non poteſt. eo ꝙ duas foꝛmas eiuſ

pꝛocuratoꝛis officij limitata executione.
„Et ſimiliter duabus decauſis irritat᷑ cum
euacuatur hoc eſt apte eccleſie ⁊ apte ipo

rum miniſtroꝛum. Hinc eſt ꝙ rauonabi⸗

liſſime dixiſſe videt᷑ ꝙ exauctoꝛatos atqʒ

depoſitos reoꝛlinandos eſſeſſi redierint.
⁊ eccleſia eos reſtituere voluerit.Ceteros
autem ab eccleſia apoſtantes/recõcilian⸗
dos tm̃nõ autem iterum oꝛdinados. Si
enim eccleſie intentio et ex auctoꝛando et
deponendo ſiue degradando oꝛdinãtes
epiſcopos characteres oꝛdinũ delere ſiue

abolere in illis non ſolum veriſimile. SS

etiam neceſſe eſt eccleſie intenionem om
nipotentie diuine virtute que miniſterio
eccleſie ſemper aſſiſtit per ipᷣm operatur
impleri. Sicut eĩ miniſterio eccleſie adeſt
omnipo:tens virtus ad impᷣmenda ſancti
tatis ſignacula ſiue characteres qnos oꝛ/⸗
ines vocamuslet ad infundenda gratia

dem ſpeciei ſimul in eodeʒ eſſe impoſſibi/
le eſt.Et quoniã carentia omnis motus ⁊

mutationis pᷣncipium eſt ſine quo nõ po

teſt. Manifeſtü ergo ẽ ex hüs ꝙ ſi fue
rit intentio eccleſie aufferre ſeu abolere ca
racteres oꝛdinum exauctoꝛatis et depoſi/

tis.Si poſtmodum reſtitui obtinuerit ite

rum oꝛdinandi ſunt oꝛdinuʒ ſignaculis
impᷣmendi ſeu ſignificandi vipote in qui
bus miniſterio eccleſie foꝛis agente et vir⸗/

tute diuina intus operãte characteres oꝛ⸗
dinum aboliti fuerant penitus et abꝛaſi.

Alioquin exauctoꝛatio et depoſitio nihil
Klinc eſſe
ne perpetua ſuſpenſio nec timendum nul
latenus iniuriam fieri ſacramẽto oꝛdinis.
ſi hoc modo vt diximus iteretur.Sic eniʒ
non reputatur iteranduʒ quod neſcit᷑ eſſe
factum.multofoꝛtius non eſt reputanduʒ
iteratum ꝙ ſcitur abolitum eſſe penitus
et deſtructum. Similiter ſi debaptiz aret᷑
quos iuxia hunc moduʒ vt ei penitus au⸗

ferret ſanctitas baptiſmalcharacter ſic ꝑp⸗
fidia iudeoꝝ ſomniat poſſe fieri quuſdaʒ

execraãdis abꝛaſionibꝰ ⁊ nephandis acim

Ampliꝰ. quomo⸗

viderentur qᷓᷓ ab ipᷣa executio⸗

wu
can
de
lun
lccte
cee
ſae
bep
inb
ine
71
640
fontu
Copeo
Unot
ctauc
he
en
hon
bupiß
pogie
Atar
cſtite
biam⸗
Eimr
fane
Rdi

8

ſ
ehunn
dan
Warg
aſang
Nde
Winci
Sninn
MWüidni
Aiate
hsſcin

beei⸗

„

wecege

ionti

3 61
eS

1une
tirr
nelate.
—R

Berfaudbag Erbeſie R 7 1 gales

:n fyde Cxx ſe

Fo.

mundis ablutionibus ⁊ poſtmodũ reuo

cante eũ diuina gra ad eccliaʒ reuerteret

Denuo baptizandus eſt vtpote ſibi nul⸗
lum baptiſmi refugium remanſiſſetverũ
eccleſia iſtud non fecit vnq; nec faciet nec
credimus eam quacunq; ſ uggeione vel

/

in baptiſmo longe aliter ſenciendũ ſit q;

in aljs ſagamentis de iniuria iteratiõis

In gliijs autem nulla videtur iniuria ſᷣm
ea que diximꝰ ſi iterentur tum omnia ite/
rentur euidenter abſq; vlla ſui iniuria ex⸗
cepto ſolo oꝛdinis ſacramẽti cui nulla om
nino fieret iniuria in caſu quem poſuim⸗
ex auctoꝛatoꝛum atʒ depoſitoꝛum. Si ec/
cleſia ex auctoꝛatione ⁊ depoſitione cha/
racteres oꝛdinum ab eo abꝛadere penitꝰ

intenderet ⁊ auferret. Sacramentũ vero

baptiſmi quia vacra mentum et figura eſt
moꝛtis xpᷣi qua ꝓpter largiſſimam ſuffici/
entiam ſuam vnicam ⁊ ſolam eſſe neceſſe
eſt iterarinon ſolum non decet. Sed nec
etiam poſſibile eſt vt iam diximus ⁊ oſtẽ⸗
dimus. In oꝛdine vero nec ꝓhiber figu⸗
ra nec deſignatio aliqua ſi ivbᷣm abꝛadi vt
vt diximus et aboleri omnino cõtingeret
ue autẽ ſit inientio eccleſie in oꝑe ex au⸗

cioꝛationis et depoſitionis ab ecclia Ro
(mana penes quam reſidet auctoꝛitas vni

uerſalis eccleſie cuius ⁊ auctoꝛitate de au
ctoꝛationibus ⁊ depoſitionibus omiĩa ſta
tuta edita ſuntadiciendũ eſt tamen eius
legem interpᷣtari eſt qui condidit. Inten⸗
tio autem eccleſie ſemper aut ſacra erudi/
tione aut diuina inſpiratione in hijs que
generaliter ſtatuit ⁊ foꝛmauit ꝓculdubio

et firmatur/ꝓpoſitum vero noſtrum non

eſt hic vel canones ſacros exponere vl cõ
trarias opiniones doctoꝝ ipoꝛuʒ de hijs
ad cõcoꝛdiam reducere.ſed veritatẽ⁊ ſan
ctitatem oꝛdinũ virtutumq; eoꝛuʒ nec nõ

⁊ poteſtatem eccleſie impᷣſtandis et aufe⸗

rendis ipᷣis rationibus ac declarationibꝰ
Aan uin poſſumus aſtruere. Sequitur
Slu d. M —
Uia vo ſacerdotalis oꝛdinisvnũ
B officium ẽ ſoluere et ligare cui he⸗
,reiica ꝑfidia cõſueta inſania con⸗
tradiciijcõſequenter et iſtud officiũ aſtru⸗

os modos ſoluendi atq; ligandijalterum
videlicei in foꝛo penitenciali quod iam in

65 ere tentemus.Et quia iam oſtendimꝰ du

vractatu de penuentia et ſtabiliuimus et

„
xciiij
declarauimus cum omni virtute ſua et ef
ficacia atq; fructu. Relinquitur nobis al⸗
terũ ꝓſequi cõſequenter qð eſt in foꝛo pe-
nitentiali hoc eſt poteſtas qua pontifices
excomunicant ⁊ interdicunt. Et vocat o
teſtas ligandi atʒ ſoluendi et iuriſditio ee

ereticoꝛum circa officium iſtud. Poꝛum
pmus eſt quo dicunt non niſi bonos ſa
cerdotes et ſanctos habere poteſtateʒ hu
iuſmodi.Secundus eſt quo dicut bonos

ſuaſione ad hoc poſſe induciwt aliquẽ de cleſiaſtica. Scito ergo duo ſut erroꝛes
vaptiʒare intendinvł dexpᷣianarellicʒ a
P

⁊ ſanctos ſacerdotes hanc poreſtatẽ non

habereniſi in malos et peccatoꝛes/ſubdi
tos nihil autem poſſe eos in ꝑte iſta olra
bonos ſubditos peccatum eęnim inquiũt:
excõmunicar hominẽ nõ ſentẽcia. Nuc
ergo in pᷣmis aggrediamur pᷣmũ erræeʒ
deſtruere et dicemus e ſicut regum ſecu⸗
larium poteſtas eſt excõmunicare coꝛpa
literhoc eſt communione auferret eoꝛpa⸗
lium. Ita eſt ⁊ regum ſpiritualium excõ⸗
municare ſpiritualiteri hoc eſt auferre cõ/

munionem ſpiritualium. Hic autem ſuꝝp

ſacramenta et ſacramentalig. Ampli⸗
us. Sicut de ciuitate coꝛporali eijciendi
ſunt qui leges eius/atqʒ ſtatutaque ſuſ⸗

ceperunt ſeruare contradicuntnec qᷓ; diu

hoc faciũt in numero ciuium ſunthaben⸗/
di.Sic deę ciuitate ſpirituali /que eccleſia ẽ/

— — — —

qui ꝓfeſii ſuntcum xpiani effecni ſuntſer⸗

nare cõ tradicunt eijciendi ſunet ſicut in

de ꝑ iudicem ſecularem ac ſeculare iudici
um ſic habere p iudicem eccleſiaſticumq
iudicium. Amplius.quia manifeſtum
eſt eſſe duas res publicasneceſſe ẽ et ouuo
eſſe genera admyniſtratoꝛum vei res pu⸗
blica abſq; myniſtratoꝛibus atqʒ rectoꝛi⸗

bus ſeu pꝛocuratoꝛibus eſſe non poſſit.

Quia ergo pꝛopoꝛtionales ſunt admy⸗

niſtratoꝛ reipublice ſecularis et res publi⸗

ca ſecularis eiuſq; ſubditi ſeu ciues arʒ le⸗
ges ſtatuta et indicia eiuſdem reipublice
ſic a⸗

ſic adminiſtratio ges ad rem publicã ſpũa

les cuiuſq; ſubdiłòs ſtatuta atq; iudicia.
Manifeſtum eſt ꝙ quicquid licet ma
giſtratui reipublice ſpiritualis ſtatuere in
ſubditos ſuos bonumaut reipublice ſpi/
ritnalis. Pꝛimum maximum eſt dei glo
rificatio et honoꝛatio. Deinde animaruʒ
ſalus. Tercio emendatio delictoꝛum.

Quartg declinatio ab ip̃is.Quiato bono

— . —

rũ ſpirſtualiũ ſalutariũ Berto ampliano
ſen ꝓpagatio ipoꝝ ꝗcqd adiſta ſex bona
vrine He ad ea efficieda cofuada ſiue anz

èòU

Be ſacramento oꝛdinis
gęẽda aut amplianda pertinet et coopera⸗ bit paſtoꝛibꝰ lalibus ex officio paſtoꝛali
tur. Licʒ ſtatuere magiſtratui ſpirituali in ali. Quatofoꝛlius incũbere debet ſepa⸗ grise
ſubditos ſuos. Quia ergo ad dei gloꝛiaz tio ſiue excõicatio ouiũ ſpñaliũ paſtoꝛibꝰ un
ptinetvt eius ↄtumelia tollatur de medio ſpũalibꝰ ex officio paſtoꝛalitatis. Am 6u
. et vt ↄtumelioſi eidem eüciant᷑ de medio pliꝰ.ſt hec in mebꝛis lr̃alibꝰfaciendũ ẽ me bleen
ſanctoꝝ et hoc magiſtratui reipublice ſoli dicis coꝛtoꝛalibꝰ/videlicet vt putrida pꝛe ſcdiont
commiſſum ẽ eiq; ſoli incumbit ex officio. ſcindat ſeu reſecẽtne putredo eoꝛũ ſerpẽs nislons
„ Maniteſtũ ẽ huiuſmodi magiſtratui ſe tranſfundat in alia.Quãto ſoꝛtius me⸗ ſaſan
licere tales eicere de conſoꝛtio ſanctoꝛñn. dicis ſpũalibꝰ curã ſalutis hmoi ſacratiẽõs veeid
* Aump̃.quantomagis e vicino ſuntho ſimi coꝛpis habẽtibꝰ qð ex onj coaptatio QW
ſtes ciuitatis ſanctificate deoq; dilecte ei ne ſanctoꝝ deo ipᷣo operãte cõpactum eſft uau
dem tanto grauiꝰ ip̃am impugnat atq; ꝑ ppuidendũ eſt a mẽbꝛis putridis ne putre enjol
nitio ſiꝰ. Maxime aũt e vicino ſũt illi qua do eoꝛũ ſerpat in alia.O⁊ ſi medicinaʒ re Auune
do populi ꝑmixtiæ imixti ſunta maximo tceperint nulla alia via ſanis mẽebꝛis cane iſtie
autẽ nocumento et maxima impugnatio ri poteſt ab infectione ipᷣoꝝ niſi ꝑ ſepara/ ſodere
3 ne marime cauendũ ẽ ei dẽ cuitati. Qua/ tionẽ iſtoꝝ boc ẽ execratio pᷣmũ.Deinde ien
re amixtione ſeu immixtione maloꝛum etiã alia ſeparatio ſcilicet carcerè aut moꝛ denegn
maxime cauendũ eidẽ. Iſta autẽ cautela tis ex neceſſitate adhibẽda erit. Amp̃. ue
manifeſte incumbit rectoꝛibus ⁊ magiſtra cũ innũerabiles ſanent hocẽ reſipiſcãt et lhen
tni eindeʒ ciuitatis in alio amen genere reuertaãt a delictis ſuis p ſam excõicatio ſtiri
maloꝝ incumbit magiſtratui ſecularipur nẽ. Manifteſtũ eſt excõicationẽ medici encl
gare ꝓuintias ſiue ciuitates a malis ho- na eẽ delictoꝛũ ſalutarẽ. Omi aũt ſalutari an
minibus. In quo et adiutoꝛes ſunt pote- medicina vtendũ ẽ medicè ſpalibꝰ ↄtra nie
ſtates ſeculares magiſtratus ſpiritualis? moꝛbos vicioꝝ ⁊ pctõꝝ. Quare⁊ hocam imä
debitoꝛes adiutoꝛi/ ꝙpter qð inuocandi plius ſi nõ haheret medici eccleſiaſtici po i
a magiſtratu ſpũali cum pena ſpiritualis leſtatẽ vtẽdi iſta medicina nec eẽt iſta me nie
intimet. Amp̃.nulla ẽcõgregationul⸗ dicina in eccleſia deiſtñ euidẽter ⁊ neceſſa We
lũ collegiũ nulla ciuitas ſi ydoneos haby tia ſit in viris egris ſpũalib⸗ et manifeſte in 1
rectoꝛes qᷓ myniſterio eoꝝ rebelles ⁊ con- lſalutaris vt diximus nec egris ſuis de me e
tinuatis ꝓfeſſionibus ⁊ obſeruancijs ſu dicamætis ſalutaribꝰ nec medicꝭ ð bijs 8
ig ⁊ inobediẽtes legibꝰ atqʒ ſtatutis ſuis. ad officiu medicadi ptinẽt ſufficiẽt puidii aun
idẽ ſe nõ eiciat ↄmunione ſua non pꝛi⸗ ſetdeꝰ.Quare nec ſaluti gener huani q nnſe
uet hoc nõ tam iuſte ⁊ legittime qᷓʒ etiaz ſummope curatyvt deceret pꝛouidit.Cum eſa
vtiliter et ſalubꝛiterne fermentuʒ malicie aũtet de pꝛopᷣa carne fecit antidotũ et de nan
eliã paucoꝛũ ſi nõ expurget totã maſſam pꝛopᷣo ſanguine fecit antidotumlei de ꝓ⸗ gan
coꝛrumpat. M tcauendũ ẽ incom pꝛio ſanguine fecit ſyropum nullum nolu
vabiliter a fermento malicie. Ciuitate ſan it deeſſe medicamentũ ſaluti. Amp̃. ſi AA
ctitate qua diximꝰ ꝓpter ſalutẽ ſpiritual? medici ecclie nõ habẽt poteſtatẽ niſi mo⸗ A
et alia bona ſpfritualia qᷓ cinitati ſeculari uendi expoꝛtandi arguendi interpᷣtandiꝰ “ð?
ꝓbter bona coꝛpalia vł tpalia. Quare in ſimilia ſaciendiſet iſta multoꝛum moꝛbis s
compabiliter magis incubit rectoꝛibꝰ ſpi curandis nõ ſufficiant. Quid fiet eis cum unce
iitualibus q; rectoꝛibꝰ ſecularibus expur amplius ſcõm hunc erroꝛẽ eccleſia nõ ha⸗ ton
. gare ſuo mõo/Mulio ergo foꝛtius euides beat quid faciat. NHeglexit ergo deus ſalu bus
o eẽ debet expurgationẽ mõi fermenti in- tem eoꝛum quibus no pꝛouidit remediuʒ glis
cumbere ex officio regiminis ſpiritualis re et minus inſufſicienter inſtruxit armauit dom
ctoꝛibus ſpiritualibꝰ. Hec aũt expurgatio ſarmauit atʒpᷣ̃parauit eccleſiam ſuam cnʒ guib⸗
excoicatio eſt ſiue de tota eccleſia eiectio. in ea ſufficientia remedioꝛum ↄtra omnẽ (ole
6 Amßp̃.qꝗs paſtoꝛ onẽ moꝛbidam hocẽ moꝛbũ ſpiritualeʒ nõ inueniatur. Et ppo lsp
mo:bo cõtagioſo laboꝛanteʒ a grege ſuo ſtere egit cuʒ coꝛpoꝛa magis curauerit in Kpi
ſepare nõ debetEt ꝓpter hoc ſalutẽ oim parte iſta q̃ animas. Coꝛpoꝛibus em̃ ſul Went.
ſolſt liũ coꝛpoꝛalẽ. quato ergo foꝛtius pa ficientia remedioꝛum contra omneʒ moꝛ rſe
Vernt aalise5 agioſem ous ſpuͦ he; ne bum eoꝛum curabilẽ pꝛonidit. Si anima U
grege ſepare debe ia inſiciat ne dica totu; bus ↄgruẽtẽ ſibi remedioꝝ ſufficiẽcia pᷣo
rege lepare debeta grege. Et ſi illa incũ⸗ nidere neglexit qm̃ ſacramẽta ſctiſſima ſt. .
X .

mmmen
Nheit

Miles
idsrr
nsnote
dmigee
Wid
un.

teiſihnat

bearih

chien
Oumu
itt
mnaukn
miäin
benet
NGri
uned

Maanifeſtũẽ execratis ⁊ omnino indi
gnis cõmunione eoꝝilla nullatenus eſſe

ↄmunicanda. Pertinaces aũt in quocun

ꝙʒ; peccato moꝛtali ⁊ boc manifeſte et pu⸗
blice matime execrabiles ſuntet maxime
idigni ſancn tate ſacramẽtoꝝꝑęt hoc ẽ quo

nia longiſſimi ſuntiſicut remotiſſimi a gra
tia ſanctitatis vtpote contrarij ⁊ repugna

tes eides ⁊ aduerſus ip̃am armati atʒ cur
reuies Sicuolegitur Job. xv. Teiẽdit ad
uerſum deũ manu ſua contra omnipotẽ
tem roboꝛatus ẽ ſcuto ſcilicet ptinacie ſeu

ptumacie ⁊ gladijs defenſionũ. Ma⸗
nifeſtũ ergo ꝙ talibꝰ ſacramentoꝝ cõmu
nio denegada ẽac penit⁊ dicẽda.Eiuſdeʒ
autẽ poteſtatis ẽ ſacramẽta impendere ac
denegare eiuſdẽqʒ offici. Quarũ ſacerdo
tũ erit vtraq; poteſtasſiue officiũvidelicʒ
ſacramenta impęndẽdi et eadẽ denegadi

ſeu ĩterdicẽdi. Et hec ẽ poteſtas ligadi atʒ

ſoluendi. Amplius. quia ſacramenta
medicamẽta ſunt ſpiritualiaſmedidis ſpi⸗
ritualibus ꝓpter curã ⁊ curationẽ anima
rũ tradita certũ auiẽ ẽ qꝛ; medicamenta et
medicine male pparatis noxia ſunt atq;
moꝛtifera. Medicoꝝ aur ſpiritualiũ offici
umſt poteſtas eſt medicantis quoꝝ vłcu⸗
rationẽ ſuſceperũ: ⁊ iniũgere ſalubꝛia etĩ
terdicere noxia atʒ moꝛtifera. Male igit᷑
paratis ad medicamenta ſacramentoꝛuꝰ-
interdicere ſeu ꝓhibere ↄmunionẽ eoꝛnzʒ

poteſtas et officiũ ẽ atʒ medicoꝝ ſ pualiũ.
iſen autẽ declarauimus in tractatu ð pe

nitentia ꝙ ẽ iudicibus ſpnñalibꝰſiue recio

Bribus medicis omino parendũ ſiue obe
diendũ ẽ a ſubditis/⁊ cure ipoꝝ cõmiſſis.

Quare

rendũ ẽ ſentẽtijs excõicationũ

2

Z interdictionu ſeu ꝓhibitionũ quas dixi

mus Amp.omi diſpenſatoꝛi victualiũ

in qᷣcunq; domo cum ipo officio diſpenſa

nionis cõmiſtum ẽ quibꝰ diſpenſet erg⸗/
bus deneget. Quare diſpẽſatoꝛi vicꝰ ſpũ
alis ⁊ viuifici panis ⁊ vini ↄmiſſum eſt in
domo dei magna⁊ ꝗbus illa diſpenſet et
auibus illa deneget Amp̃. 4s dubitat
ydolatras ? menſis demonioꝝ comunica
les ꝓhibẽdos e? omino arcẽdos a men
AJa xpi. Per quos auiẽ fiet iſtud niſi p ipiꝰ

menſe miſtros ſacros ſcilicet põtifices ſa

croſq; pincernos hoc ẽ ſacerdotes.Cuʒ er
go peccatuʒ cõtumacieac ꝑtinacie ex ipſa
natura ſui euidenter ſit peccatũ ydolatrie
ſpiritualis. Et ſicut legitur.j. Reguʒ...Oec
canũ arioladi ſit repngnare ⁊ qſi ſcelꝰydo

Xeyv

latrie nolle acquieſcere. Maniteſtů &⸗
contumacibꝰ interdicendã eẽ menſam ſa
cre cõmunionis. Ampᷣecum ſacrame-
ta medicamenta ſuni animan⁊ vtiq; ila
rũ ſolummõ q̃ ſub cura medicoꝝ ſunt ſpi
ritualiũ.qꝛ ⁊ ꝓpter illas ſolũmõ medicis
tradita ſuntqa ⁊ illis ſolum ſalutaria ⁊c.
Q uia ergo aut cura hmõi medicoꝛũ dyas
bolico pꝛiuilegio/qð ẽ ſupbie ptinaciaab

earum cura ſe eximunt nipil iuris habens

. 5.

in ſacramentis. Arcendi ergo ſunt ab eis
ſicut a iure alieno. Et ſi ſe ingerat feputan

di inua ſoꝛes ⁊ per vim armata etia rebel-

lendi. Amp. nulla ẽ domus adeo ma
le diſpoſita in qua ⁊ ꝓuiſoꝛes eiuſdeʒ nõ
abeat poteſtatẽ vt ab ea hoſtes eiciaãt et

piſcere ac reuerti nolentes / imo penit re⸗

nerti contradicentesnon ſolũ alienia do
mo deiſed etiaʒ hoſtes eiuſdẽ ſunt. Et in

ſuper poꝛci ac canes ſpirituales immũda

qʒ animalia ⁊ venenala in domo dei ſpi ⸗
rituali reputatur.

Manifeſtum ẽ mini
ſtris et ꝓuiſoꝛibus eiuldem domus.non
ſolum cõmiſſum eſt.ſed diſtrictius pꝛece⸗
ptum vt tales ꝓijciant ⁊ arceant ab eadẽ

Amplius. quis myniſter ſanctoꝛuz nõ
habeat poteſtateʒ non dare illa canibus

Sicut legit᷑ Mathei.vij. Nolite dare ſan
ctum canibus.Et quis myniſter ſeu filioꝝ
dapifer menſe filioꝛum nõ habet poteſta
tem ꝓhibendi inde canes et arcendi. Si⸗
cut legitur Wathei.vil. Nõ eſt bonum ſu

mere panem fſilioꝛum ⁊ miltere canibus.

qſi verbo phibitionis aſtyicti menſe nõ
auerterinpbaculo ſunt ſeu gladio poteſta
tis exterioꝛis arcendi ac rebellendi. Am
plius. ſiꝑ magiſtratum ſecularem lepꝛoſi
coꝛpoꝛales a ciuitatibus ſecularibus.pꝛo
pier contagij perigilũ ſunt coꝛpoꝛaliter ex
pellendi. Qua ntofoꝛtius per magiſtrati
ſpiritualem lepꝛoſi ſpirituales ꝓpter inco
parabiliter magis ſpiritualis cõtaminati
onis periculumerunta ciuitatibus ſpũa
libus.id eſt eccleſis euciẽdi.Et inſuper ſi⸗

cut certi ſũt indices ac ꝓbatoꝛes lepꝛe coꝛ⸗

poꝛalis in ciuitatibꝰ coꝛpalibus/quoꝝ iu-

ditio ſig lepꝛoſi declarati fnerint ad ſentẽ⸗

nã eoꝝ neceſſe hñt ſecedere a cõi habitati

one ſanoꝛũmłtoſoꝛtiꝰ neceſſe ẽ certos iu⸗

dices ac ꝓbaloꝛes lepꝛe ſpũalis ad quoꝝ

tiã alienos. Multo ergo foꝛtins immis
da ac venenata animaliapoꝛcos ſcilicð
canes ſerpẽtes et ſcoꝛpiones ⁊ alia hmoi
uia ergo peccatoꝛes a peccatis ſuis reſũẽ

*

„ „ .
Be ſaſcramento oꝛdinis. m
iudicium atq; ſententiam hnius lepꝛoſi ſe ſiue ſoiritual poteſtas atʒ offici’. Am mie
parent᷑ ⁊ ſeoꝛſum fiant a ſanctis et iuſtis. paterfamilias ſiliũ ꝓteruũ ⁊ ↄtumacema mat
Aumplius. qꝛ manifeſtũ eſt cuſtodiam domo eijcit quẽ alias coꝛrigere nõ poteſt Aeñlen
ſanctuarij atʒ ſanctoꝝ ↄmiſſam eſſe ac cre⸗ ypᷣuateum iuſte ia ↄmunione vict⸗ oeda Audd
dita ſacerdotibus. Dotiſſime autene pꝛo lis atʒ veſtitus. Multo ergo fo:tius prfa⸗ ſhe
phanent/ ad offciũ pertinet cuſtodũ/In/ milias ſpiritualis. id ẽ platus ſimili pena ugl
quinatur aute 7 ꝓphanent maxime p cõ animacduertere ⁊ poteſt ⁊ deberĩ fiios re
5 municatione inqnatoꝝ æ ꝓphanoꝛũ. Ad belles ? ↄtumaces. ſimilẽ eĩn oĩa poteſfits ·
. eoꝝ ergo officiũ ptinet ne talibus ↄmuni⸗ tẽ hʒ paterfamilias ſpũalis m domo ſpn⸗ RA
J cent. Quare eos arcere ab hijs ⁊ exclude/ alieet in familia ſpiritualem p eſtati priſ⸗ i
re ex neceſſitate ẽ ſacerdotis ofſcin. Quia familias lr̃ali id ẽ in domo lir̃a 2 familiaỹ ſobie
ſi magiſtratus ſecularis abſq; indicio nõ liralem. J am ergo declaratum ẽ in ciuita⸗ Sl
erit de ciuitate ſuamniſi manifeſte reumul te ſpirituali de q loꝗmur in eccleſa habe e
tofo:tius magiſtrat ſpiritualis a temeri-⸗ re magiſtratũ ſpiritualem ⁊ iuriſditioneʒ Ihnnſn
tale ⁊ pᷣcipitatione ſeruare ſe debetvtnul et iudicia: penas et negocia ad eiꝰ cogni (ogne
2 lũ feriat ſentẽtia excõicationis abſq; iudi 8 tionẽ ſolã pꝑtinentia. Et q parendum eex ſeeſen
. cioꝰ Amplius. ꝗa ꝓſe manifeſtuʒ ẽ nõ neceſſitate ſententie ipius et ipſi ſententie lil
paſſim exponẽda eẽ ſancta dignis et indi excõicanionisad minus cum iuſta fuerit. Mſt
gnisſ⁊ ad ſecularẽ magiſtratũ non ꝑtinet Quado vero iniuſta fuent in ſequentibꝰ Ulenin
om̃in iudicare inter ſancta et pꝛoppana determinabimus. . 2ð hen,
Neceſſariuũ autẽ ẽ ne iudiciũ om̃ino ſit in Ebes autem ſcire ꝙ qttuo: debẽt genie
voluntate miſtroꝝ reputare quos volue⸗- currere ĩ intentiõe ꝓnunciatiõig (ſeine
rũt pꝛophanos. Sequit ergo iudicio de/ ſiue ferẽtis hmõi ſentẽtiã. Pꝛimũ utma
clarandũ eẽ magiſtratus ſpiriualis q ha eſt dei honoꝛ pꝛo cuius ↄlumelia tollda igni
bendi ſunt ſanctiet ꝗ pꝛopham Judicii gladioexcõicatiõis exercet Scõʒ dz eẽ ho ſandie
ei nõ iudicig.id c nõ habetis iuriſditionę noꝛ ſanctoꝝ hoc eſt ſacramentoꝝ?⁊ alioꝛũ ſegest
nullũ ⁊ nullius momẽti. Quare neceſſe ? quũ ꝓpter ferenda eſt huiuſmodi ſenten ſtin
eos iudicare de ſanctis atʒ pꝛophanis po tiane ſancta ſcilicet pꝛophanentur ⁊ cõta ſbiver
teſtatẽ hr̃e iudiciaria in hoc ſiue iuriſdio minentur. Zerciuʒ eſt eccleſie ipius ſalus ſnn
neſq̃re ⁊ cohabitationẽ. Quonia autẽ iu⸗ ſpiritualis. Ppter quã ↄſeruandam mem AA
riſdictio ⁊ ſubiectio oppoſita ſun tc hecyt bꝛum putridum ſeu moꝛbidum gladio ex iſiſheyt
reiatiua quoꝝ altern ſine altero eẽ nõ poe communicationis pꝛeſ cinditur. Quarluz pllsnt
reſt. Manikfeſtu eſt 2 ſanctos et ꝓpha eſt coꝛrectio ipſius. qui excõmunicalur et Wct
nos ſubditos eſſe magiſtratui ſpũaliſine alioꝛũ. Noſtris vero tempoꝛibus iſte gla anan
iudicibus eccleſiaſticis. Quare ex neceſſſ dius dilatatus eiret extenſ us adeo vt en ſunn
tate ⁊ pafere debere eoꝝ in ꝑte iſta ſenten am tempoꝛalia eo maxime defendantur. Unni
* ti. Amp̃. qe eiuſdẽe iudicis ẽ cognoſce, Attende autem quod excõmunicatio a i
re ? pꝛonuciarede ꝗbus cognouenit. Co⸗/ plex vt iia loquamur vinculum eſt. videli it.
gnilio aulẽ de hoc ſcʒ vtrũ aliꝗs ſit arcen cet quo ipe excõmunicatus ligatus ek ne ben
dus a ſanctis an no. non eſt niſi magiſtra ſe ſanctis immiſceaterne cõmunioni fide Pn
lus eccleliaſtici.qre ⁊ pꝛonunciare de hoc lium ſe ingeratexceptis vite neceſſarijs blie
ſiue ſententiare nõ erit niſ eiuſdeʒ. Nihil licet ei a quocunq; petere tempoꝛe neceſ ſeen
. autẽ pꝛoderit aliquẽ pꝛonuũciaſſe eſſe indkſi tatis. Alterum vero vinculum quo ligati offia
o ann ſanctis abſq; cohertione.Quare ne⸗ ſunt ip̃i fideles ne ipi excõmunicato com pois
ceſſario habent cohentionẽa ſancis q ha municent inuite communionibus niſi ne ſeno
bent hmõi cognition. Amp̃. Manife ceſſitas oceſſa in ſacris canonibus expꝛei ßiie
ſtũ ẽꝙ excõicatio pena ẽq innũerabiles ſarelinquimus. In neceſſitate vo idcirco ſiin
„ . Digni ſunt. Eſt ergo iuſta eoꝝ pena et idõo diximus qua nec fame nec ſiti nec alio p⸗ dean
ili p indie ci. AI ergo ex neceſſi „ Debes auüt ſcire ꝙ ſcom vinculũ ſequit᷑ ex
rae iudex ſiue magiſtratus ꝗ ꝑ iu Gciũ bʒ naiud ei paterfamilias ob ſui ꝓterni 8
iigere hmõi pena. Eenu autẽ eſt ꝙ ma⸗. latẽ 2 2tumacia abiecit nec familia necali
giſtratus ſecularis nõ hʒ iſſigere quia hec gs de familia debʒ admittere ? quẽ rerfo
. erit ex neceſſuate magiſtratus eccleſiaſtici ro baniuit ſiue ſecłlaris ſiue ſpiritualis nut
.½ .

46

R.K*
i
%&
. 8
Wrröe
,

nuf

l

Mmn
asdi,
CMn
Eand

ſenii d
i
Niunt
ien
miginn
nan

HWα1

Fo.

lus debet ſubditoꝛũ receptare. Cui em̃ in⸗
terdicta ẽ ciuita sinterdicta ẽ et omnis do
mꝰ cuitatis. Alioquin familia euacuaret
ſentenniam patriffamilias ⁊ irritaret eius

iudiciũ ⁊ ſubditi deſtruerent qð ageret᷑ ꝑ
regem et pugnaret cinitas conirq ppꝛium
magiſtratum.

.

Tquoniã iam patefactum eſt ma
giſtratũ eccleſie hoc ẽ ſacerdotes
potiſtatẽ hr̃e ligãdi atq; ſo luendi

nobis ſecundus erroꝛ hereticonquo erra
uerunt circa poteſtatẽ iſta dicentes ſolos
Pnege et iuſtos lacerdotes habere illas
Puiuſmodi ergo erroꝛ⁊ deſtructio facilis

Eſcognoſcentibus poteſtatẽ magiſtratus/

ſine ſecnlaris ſine ſpiritualis eſſe poteſta/
tem ciuitatis ipius cuiꝰ ẽ ipᷣe magiſtratus
WMagiſtratus em̃ omnis ciuitatis ſueſer⸗
uit enã imperamlo/Solam el habet exe⸗

——.— ——

culionem ſiue exerciciũ iuriſditionis q ipᷣi

us ciuitatis eſt pleno iure hic autẽe euides

ꝑ ſe ẽ in ciuitatibus qᷓ ſibi pficiunt ⁊ cõſti/

tuũt magiſtratus nec rex ibi in regno ſuo

Aliquid ampliꝰ ẽ qᷓ; myniſter ipᷣius regni
ſicut dicit ad ilos Sapiẽ.vj. Ad vos ergo
reges ſũt hij ſermones mei ꝗ cu eſſert mi/
niſtri regni mei ⁊c. Si enim aliꝗd ampli⸗
ſibi vendicat qᷓ; myniſteniũ dyabolice pꝛe
ſumptiõis et ſuꝑbie vſurpatio/⁊ inuitatio

Rmul eſt. Ad hoc em̃ pᷣmũ conſtituti ſunt

reges vt in officio regiminis ſeruirent po⸗
pulis videlicet ĩ regẽdo eos defendẽdo⸗/
vnde et reges romanoꝛũ pᷣmũ reipublice
ꝓcuratoꝛes ſe nominabani.Et hoc tũdiu
leruatuʒ eſt /qdiun duranit fidelitas in eis
amminiſtratioõis ſeu ꝓcuratiõis. Peſtqʒ
aũt livido dñatõis⁊ faſtꝰ ⁊ iſolẽcia ſe imi
ſcuit. Inꝑatoꝛes ſe noĩare auſ ſun ꝗ dẽ
bent eẽ ſeruoꝛũ omniũ ſubiectiſſimi atq;

ꝓmptiſſimi pᷣuitoꝛes. Pꝛinceps vᷣo reixuj

blice ſpiritualis Romanꝰponliſex agno⸗/
ſcens ſibi nõ aliud eẽ ↄmiſſum qʒ ſuitutꝭ
officiũ ſeruũ ſeruoꝛũ dei ſe nominat.Hũce
moꝛẽ ab aplis accipiens ꝗ ſeruos xpᷣi ieſu
ſe nominabaãt⁊ maxime a paulo ꝗ ſeruuʒ
xpᷣi ieſu ⁊ ſernoꝝ eius ſatebat Sicut legit
in.iij.pᷣme ad Coꝝ. HNon nos metipᷣos p
dicamꝰ ſʒ ieſũ xpᷣm dñm nrjm. Nos anteʒ
fſᷣuos nros ꝑ ieſum. Ad hoc eĩ publica po
teſtas cõſtituta ẽ vt reipublicę ſeruiat/hie
ergo ↄſtate pᷣfixaq; radice videlicet ꝙ po/
teſtas ligadi atʒ ſoluẽdi iudiciaria ipſius
eccleſie ẽ manifeſte conſequẽs ẽ merita mi

z mos vitaq; turpiſſimos ac clamata aꝓu

5
Xeyv
niſtroꝝ ſiue ꝑ q̊s pꝛonunciat ſiue t q̊s era
minat cauſas ligandoꝝ atʒ ſoluendon ni
hil addere nibii detrahere bhmõi poteſta/
ti. Nuili aũt iudici denegatũ ẽ etiã ꝑ iniꝗi

ſima a lgnnpeerre ſentenciã. Sen/
tẽtia ei ꝑ aſſeſſoꝛẽ ſiue iuſtũſiue iniquũde
madato iudicis lata et auctoꝛitate ipſius
iudicis. Amplius.Cum exequi ſenten
