ſtra ſpalia id ẽ vᷣtutes eoꝝ oꝑa ta extio/
ra quã interioꝛa penitus ↄcrematur.fugi⸗
enda etiã vt aquam exunctionis que ſpi/-
rituale nrm quo ad omnẽ viniſicũ caloꝛẽ

exuinguit. Silr etiam vt aquã immerſiõiſ

vbi totus choꝛus vtutum ⁊ gratiaꝝ ſub/
mergitur. vt virium inſaniſſime debꝛia⸗
tionis vt toxicum peſſime ac lurpiſſime
enecationis.vt adulteria fallaciſſime bla
dationis. ⁊ vt ſpucicia execrãde ab homi
natiõis.Uerũ quoniã anec effugere neqʒ
etiaʒ fugare poſſibile eſt cõitati hominũ
in ſtatu pꝛeſentis coꝛruptiõis abſq; deteri
mento fructus nobiliſſimi quã ꝓlem dixi

mus ⁊ abſq; nature noſtre multiplicatio

nis. Neceſſario cõſulendũ fuit genen bu
e nda via me
dia.ad hibendũqʒ remediũ quo nec ipᷣa
fugeretur in danum fructificatiõis.neqʒ
poſt eam abijretur in tam multiplicẽ per⸗
niciem euntiũ. Jam aũt declarauimꝰnul

lum eſſe remediũ nullamqʒ viam mediã

qua occurratur vtriqʒ iſtoꝛum periculoꝛũ

lxxij.

pꝛeter matrimoniũ. Oè ſiquis dixerit ꝙ
in opibus nature oꝑꝰ generatiõis eximi⸗

um eſt ꝓpter pꝛecioſitateʒ fructus. ⁊ ide

qeatoꝛ ⁊ inſtitutoꝛ nature inſtituit iotvum
inter omnia coꝛpoꝛa delectabiliꝰ vt ei opi

ꝓpenſius ⁊ inſtantiꝰ intenderet᷑. Si em

tanta diligentia ⁊ laboꝛe inſtatur ab ipii/

hoĩbꝰmultiplicatiõi ceteroꝝ anialiũ imo

etiã mitofoꝛtius inſtandũ émuitiplicati-
oni hoim. Reſpondemaq: ⁊ iſte truciꝰ ẽ

ſicut equus ⁊ mulus quibus non eſt intel
lectus. Sicut em̃ delectatioʒ in potu aut
cibo magis facit ⁊ auget vehemęetia ⁊ ar⸗
do:ꝛ ſitis ⁊ famis quã ipia potatio ⁊ come

Q ſtio. ſic ⁊ delectalionẽ in vſu mulieꝝ facit
vehementia ⁊ ardoꝛ cõcupiſcetie.⁊ ſic co/

meſtio ⁊ potatio per ſeipas non ſunt æ⸗

lectabiles ſed per eſuriem ⁊ ſitim Sic nec

cõmitio maris ⁊ femine per ſeipam dele⸗

clabilis eſt delectatiõe carnali Habet emm̃
delectationem ſpualem hinõi cõmixtio

Duplicem pᷣmam ſo naturaleʒ quã faciũt

ſpes ⁊ amoꝛ ꝓlis.cuius ſimilis inuenitur

in omni aratoꝛe⁊ ſeminatoꝛe ⁊ omnis ge
neris agricolatoꝛe.quibus ſpes ⁊ amoꝛ

fructus etiam acerbiſſimoslaboꝛes agri⸗

colantiũ delectabiles faciũt.Quia vo ea
que a creatoꝛe ſunt.oꝛdinata ſunt contra

oꝛdinem vero eſt vt id quod melius ẽ ſit

ꝓpter minus bonũ.aut id quod nobili⸗
eſt ſit ꝓpter vilius.Uilioꝛ aũt ẽ voluptas
ex opere generatiois quam ipᷣm ⁊ minus
bona quare nunquũ ex oꝛdinatiõe crea⸗
toꝛis eſt opꝰ generatiõis ꝓpter volupta⸗
tem que eſt ex illo. Ampliꝰ.cũ vis ge⸗

neratiua non ſit niſi ꝓpter fructum ꝓlis
erinſtitutione creatoꝛis nec opus genera

tionis qð non eſt niſi via ad fructũ debet
eſſe niſi ppter ipſuʒ Intoꝛquete ergo ipᷣm

in aliunm finẽ.abuſio eſt contra oꝛdinati

oneʒ creatoꝛis. Amp̃.ſi ſuffecit in alis

operibus agriculationis ſpe et amoꝛe fru

ctus mouere agrielas ad opera ſua. Et
ſufficit etiam agricòlis ad eos mouẽdos
in parte iſta. quaãtofoꝛtiꝰ ſufficere debuit
⁊ iſti ⁊ illis in illo opere tam nobilis agri
colationis.hoc eſt in cõmixtione mard et
femine vtſola ſpes ⁊ amo: ꝓlis eos na⸗
turaliter ad opus generatiõis mouerent
Quanto etiaʒ magis decuit creatoꝛẽ hac
ſpem ⁊ amoꝛem augere qui recti ſunt dũ
in finem debituʒ ſolumodo intendũt atʒ
ſeſpieiunt gudigtn cutuũ amoꝛem ſcilʒ
voluptatis. Maxime cũ iſte amoꝛ. numn

—

nerationis qnod in finẽ fructus ⁊ pꝛolis
dirigendũ ⁊ exercendũ erat. ad ſe rapiat
T in ſeipᷣo ſtare cogat. Ita vt non ſolum
fructus pꝛolis nõ curetur a cõmiſcentidꝰ
ſed vt etiam nõ ꝓueniat ꝓcuretur ne vo
luptatẽ ipßam aut minuat aut ex toto etia
tollat. Amplius. ipᷣa voluptas ſuo au
gmento ⁊ vebementia impedit fructũ ge
neratiõ is. Oui em̃ maxime ardent hmoi

pꝓcupiſcẽtia pauce gene:atiõis ſunt.⁊ pau

ci fructus aut nullius. ⁊ cito ſteriles effici/

untur. ⁊ ad generatiõʒ inepti.ſiue ꝓpter

hoc quia ex hmõi ardoꝛe ſemen generati
uũ ↄſumitur ſiue quia frequẽtatio ipius
ↄmixtiois nę in vita coaleſcat hmõi ſemẽ
impedit/quod apparet in mulieribus ꝓ/
ſtitutis que raro: vel nunquam cõcipiunt
ve lnimio ardoꝛe exhauſte vel nimia fre
quentatia turpitudinis ſemen in ſe vitaʒ
habere 2 coaleſcere pꝛohibente. Mani⸗

feſtum eſt aũt iudicium et multiplica tio

ↄcubinaꝝ quas falſo noĩe vxoꝛes nuncu⸗
pant ⁊ ↄtra nature legem eẽ ⁊ deo penii⸗
non placere.⁊ ꝙ multiplicationẽ gentis
ſue quã per hoc intenduũt ſacraceni nõ aſ/
ſequantur. Inq cunq; em̃ regno alterius
gentis eiuſdem amplitudins 2 fertilitat:

terre.inuenit᷑ tanta nũetoſitas popuſoꝛũ
indigenarũ quanta inquocũq; regno gẽé

tis ſarracenoꝝ.niſi foꝛte peſte aut gladio

aut alio incomodo ſecus ↄtingat Quare

manifeſtum eſt ꝙ multiplicano vxoꝛum⁊
opeꝝ qua dant generationi nõ efficiũt gẽ
tis ſue multiplicanʒ quaʒ intenduũt Ne
q; caſtitas coniugalis ⁊ ſingularitas mr̃i
monioꝛuũ diminuuiõʒ aut detrimentũ ꝑe⸗
rit gentis noſtre qua diminutionẽ in ſua
gente tatopere foꝛmidant.Diligenter aũt

altendẽtibꝰ in hoc maniteſtũ. ſatis oꝛna⸗

tũ eẽ virũ cuiuſcũq; ↄditiõis ⁊ ec quãtecũ

q; npotẽtie aut opulẽtie ſit ꝓuiſõe ⁊ exhi⸗

biiõe domꝰ vniꝰ ec ndioeri numeri q̃ ẽ

D xij.conlinẽs ſibi liberos.cũ falia nccaria ⁊
centi.etiam ſi rex ſit pᷣpotens atq; ditiſſ/

mus pꝛo ↄgrueniia gloꝛie ſue ac magniſi
centie vix poterit duodecim filis decẽter

atq; competenter ꝓnidere.Poterit vtiq;ʒ

eis tanquã ſeruis veſtitum ⁊ cibaria ꝓui
dere⁊ hoc abſq; onere⁊ difficultatenõ ãt
Vt regis ſilijs vt decet celſitudi

*

diuitiarum ſeu potentiarũ ipſius diuicijſ

poſentijs. Manifeſtũ eſt hmõi nu⸗

He ſacramento matrimonij.

ſinem et fructus plis impediat.et opꝰge

Et dece ding; regiam
quia ꝓpoꝛtionalia ſunt genera hmõi

meri donũ oĩs genert diuites perigentia

virium onera. Pauperes vo impoꝛtabili
liter.vix aũt inuenitur vir ⁊ vxo: qui edu
cando et erudiendo omniq; modo ꝓni/

uidendo duodecim liberos ad virilem ꝓ

ducat etatem.et quia quod eſt nidus ma
nibus aut nido ſimile hoc eſt domus in
hominibus. vnus autem et vna tantũ in
vno nido puliiſicant. Sic vnus et vna ta
tum in vna domo generãt. ewoc eſt per
ſe ꝓp:ium matrimonij domũ ſciiicet vna
edificare ꝓpter quod mas et femina ba-

trem et matrem reliquunt. ſibiq; adinui⸗

cem adherent. vt ſibi alam domũ edifi⸗

cent. Sarraceni vero non domos ediſica

re.ſed ciuitates ſingulas intendunt.et in
fra domoꝝ ſingularuʒ anguſtias ↄclude
re ciuitates. miſera cecitate domum et ci
uitatem pariter ↄfundentes dum domũ

non pꝛius edificare ↄtendũt quã ciuitatẽ
imo ciuitatẽvt dixiꝰ intra domũ.Ciuitas
em̃ oĩs quedam multitudo domoꝛũ eſt.

Moaniteſtũ ergo eſt mrimonia ſingu
laria ſcʒ inter vnũ et vnam ipſas limites

et anguſtias facultatũ ac diuitiarũ requi

rere.⁊ quãtumcũq; ampla ipſarum opu⸗

lentiam ſatis onerare. ⁊ extenſionem ſeu
multiplicationẽ ipſoꝛuʒ aut non lalis eſſe
poꝛtabilem facultaubꝰ. aut nullaten? de
cere humana naturam Ex quo ⁊ aliud in
conueniens ſequitur manifeſtũ vicʒ tan
ta inhũanitas tantuſq; filioꝛũ cotempt⸗

vt ipſi parentes non pluris habeant pꝛ-o

pꝛios filios quã poꝛcos ſuos dum ſimui
ad fſo:um rerum nõ alias.ſilios adducũt

ad vendẽdum nec aliter vxoꝛes ſuas ha
beant quam poꝛcos.Equaliter em̃ deſe⸗
cunditate ꝓpꝛiaꝛum vxoꝛum queſtũ faci
unt vt poꝛcoꝛũ ſuoꝛum Jam ergo maniſe

ſtum ẽ ex hijs quia matrimoniũ eſt reme

dium infirmitatis et ſalis ? conſeruatio

fecunditatis. Pꝛopter quaʒ dictum eſt &
nuptie implent terrã. et quia inſirmitas ẽ

ardoꝛ ⁊ febris virtutis generatiue. ardoꝛ
quia exceſſꝰ caloꝛis febꝛis quia eſt ſuvper

grediens curſuʒ nature.nature dico in ſui

pmitiua inſtitutiõe. ? intellige admirada
diuine bonitatt ſapientia que malo iſtiꝰ

inſirmitatis tam bene vtitur. Tantus ꝗqʒ
pe eſt doloꝛ partus tanta erumnoſitas pᷣ
gnantiũ.tantus laboꝛ ⁊ miſeria nutrime

tum. vt ad opus generationis aut nulla

aut pene nulla ſemel ab hijs liverata. re
nerteretur mulier. niſi eam illecebꝛa volu

4

Pheis
dorm
enine
libose
drepn
peerab
Kerent
amnal
inteno
bonie
ſecn⸗

9
cf

gneſtpi
ſclcein
(undon
Dn
Ecnihe
wonin
escon
Sinele
moner
ſonema
liundo
gugibn⸗
Cuisna
neanrt
VuNd
lamian
fliosg
talema
noneke
wererig

AMnnatt

Mrigere
Mamern
udde⸗
ſenigi
Citmen
loliſtue
ue con
aulem.
ſipient
cſemn
lheeſta

ine
14
Nd
bein

dSA
3
6
Xc
emsdn
ſondäen

7
eHn .
isſere.

mdoni
1dondseen
nuenemdn
a
Ee

e e
R NAT5
haß

Aee
(Daare
,4 4
1Rer
.
eeſe
e
dſe
AAKT
s
. “
42 se
fie
rOe! e
2*
„ zil
E
e.
1s ete
„
. 4
4
S
1 .
ℳ 19

gzne ſit vintus ſacramentalis m
ſcilicet quã gratiam preſtet ⁊ quod reme⸗

pᷣtatis huius traheret ⁊ concupiſcentie ar
doꝛ vrgeret idem dicimus⁊ de viris. Nõ
enim eſt leue onus pꝛouidere de pꝛegnã⸗
tibus enixis ⁊ nutrientibꝰ.Siliter cuſto/
dire ꝑnulos nutrire et erudire. Quapꝛo⸗
pter ab opere generationis ommino deſi
ſterent niſi eos ad illud concupiſcentie

carnalis infirmitas impelleret niſi ipſos
intẽtio ſublimioꝛ charitatis ⁊ iuſticie aut

boni alterias de quibus ſupꝛa intentiõ,

fecimꝰ ad hmõi opus induceret.

Oſt hoc relinquitur nobis deter
minare qſtiones circa hoc hee aãt

ſunt numero quattuoꝛ. Pꝛima ẽ

dium cõtra peccatũ ⁊ hoc ſacramẽtaliter

Nanifſfeſtum em̃ eſt ꝙ ipᷣa ↄtrarieta⸗

le quã habet ad ꝓſtitutionẽ foꝛnicariã et
abhominationẽ ſodomiticã adiunat cõ⸗
iuges contra illos nec minꝰ manifeſtum
eſt intelligẽtibus ipᷣo ſui mernto apud de⸗
um contra carnaliũ inquinationũ execra⸗

tionem apud largiſſimũ retribntoꝛẽ om/

nium bonoꝛũ deum remedium obtinere
pↄiugibus.Qui em̃ ea pia intentione vin⸗
culis matrimonialibꝰ ſe aſtringũt.et one
ra matrimonij que tam grauia ſunt ſube

atrimonij

½

lxxxiij.

teſtimonio quibus hoc diuinitus datuʒ

eſt in ipſa ſua confeſſione hoc cognoſcen
tes. Nõ inuenimꝰ aũt cui attribuere poſ
ſimus donũ iſtud tam magnũ tanqʒ mi⸗
rabile niſi virtute ſacramẽtali ipſius ma⸗

trimonij.ꝙ autem ſecus accidit impleriſ⸗

qʒↄiugatoꝛnm. peccatis eon imputandũ

ↄtraxerant.vel non in ea reuerẽtia er ho⸗
noꝛe quo decet illud habent. Utrum aũt

ſacramentũ veri nominis et ſacramẽtaliſ
virtutis ſit ſi pꝛeter nuptialẽ benedictionẽ
et oꝛationẽ qm hr̃e poteſt ↄtrahat᷑.Uerꝝ
certũ eſt quia et ſacrũ ſignum eſt et ſacras
ſiue ſanctificans virtute eſſentiali ſeu cõ⸗

trarietatis vt diximꝰ. Et foꝛſitã merito eũ
modo nuptialis benedictio nõ ↄtemnat᷑
ſed virtutẽ ſacramentalẽ omnino nõ ha⸗
bet nec veri nominis eſt ſacramentũ niſt

ſicur dixvſimus. Unde et matrimoniũ apð

fideles et apud infideles equoce dicitur

apud infideles em̃ non ẽ niſi ſicut diximꝰ
apud fideles autẽ et illo modo el inſuper

ſacrans benedictiõis virtute. Qè em̃ pꝛo
ꝛie ac veroꝛũ plene virtutis ſacramẽtoꝝ

cva queſtio eſt circa vᷣtutem virgi/
itatis ⁊ continẽtie ↄtra quas multi neꝗſi

unt vt deo ſe immaculatos a phibitis cõ. ? ſime ſenſerunt. Si em̃ ꝓſtituta foꝛnicatio

tamiĩationibꝰ carnis cuſtodiant.⁊ vt eidẽeꝰ

filios generẽt ⁊ nutriant.⁊ ne per infirmi
tatem carnis ipᷣm offendant. Dubitandũ
non eſt eos apud eiuſdẽ miſericoꝛdiaʒ
mereri qð intendunt.Pꝛeſto em̃ eſt deus
adiunare conantes ad ip̃ᷣm manum ſuaʒ
poꝛrigere.venire cupiẽtibus ad ipʒ. Nen
ter autem eoꝛũ modoꝛũ ſacramẽtalis eſt

quod em̃ facit matrimoniũ virtut: ſua ei/

ſenciali hoc eſt contrarietate aut quod fa
cit merito ſuo.non facit virtute ſacramen
lali ſiue virtute benedictionis ⁊ oꝛatiois
que conſueuit fieri ſuꝑ nubentes.Ad hoc
autem reſpondemꝰ quod digne pieq; ſu
ſcipientibus ſacramentũ iſtud reuerenter
q; ſeruare volentibus ipſa viute ſacramẽ

iipꝛeſtatur multum refrigeriũ contra ar⸗
doꝛem ↄcupiſcẽtie carnalis ita vt interdunui

etiam ad ꝓpꝛias vxoꝛes iuuenes ⁊ coꝛpu
lenti ciboꝛũq; et potuum opulentia ? de
licis inceſſanter vtentes frigidi ſint lłʒ ipᷣe

ſpecioſe fint,.ad alias autem mulieres pe
ne gelidi et enam ſi ſpecioſe ſint. Idem et
de mulięribus dicimus non ex rumuſcuł
bominũ aut opinione ſed de ipᷣa experiẽ⸗

et ſodomia.belue. nature humane inimi

ciſſime.⁊ fructeius vaſtatrices ſeuiſſime/⸗

licet non deſinit et de medio exterminan-

de eo qꝙ fructificare nobiliſſimã arboꝛem
hũane nature non ſinunt. Idem aũt faci
unt virginitas et ↄtinentia.ergo inimice
hũane nature ſunt et de medio tollende
In quo rñdemꝰ quia virginitas et ↄtinẽ
tia non impedimentũ aut deſtructionem
huius fructus querunt: ſed inmaniſſimã
beluã imo hoꝛrendiſſima voꝛaginem car
nalis voluptatis foꝛmidates quaʒ operi
generatiõis inſidiari non dubitant ſemẽ
retinent et ab opeæ iſto ſe ↄtinent· Quẽ
admodũ ſi agricola ſciret lupum aut leo
nem et inſidiari ſibiet ꝓpter hoc agrum
intrare nõ auderet et ſemen in eo ſperge
reinimicus non eſſent habendꝰ fecundi⸗
tati ipſius agri. Sic virgines et caſti non

. ..

inimici habendi ſunt fecũditatis humae
ſedjmagis ſibi ꝓſpiciẽtes et cauti Similx

qui hm agricola ne in agro tali ſemina
ret auerteret inimicus fecuditatè agri nut
latenus habẽdus eſſetſed potius amic⸗

ugricole reputadus. Cũ ergo Keming fiſ
Hiuq

.

BHDe ſcramento matrimonij. .

cuta ger bumane ſeminatiõis ⁊ maſculꝰ ra negociatiõis ipſa femina ẽvt ſtatovtẽ

ſicut agricolaiinſidiat aũt in hmõi agro di femina plenus illecebris voluptatẽ ve
beſtia fallaciſſima voluptatt ipi agricole luł latronibus ꝗ coꝛda furant᷑ ⁊ alis dit
vᷣginitas ⁊ continentia que hmõi ager co ficultatibus a qubius non niſi fiat vio/
lam non ab agro vel eius ſeminatioe ſed lentia velut violẽtiſſimus raptoꝛibus ne/
a belue inſidiantis faucibꝰ auertunt ami mo eripiair aut euadit. Lucrũ vero buiꝰ

ce agricole talis manifeſte ſũt nullatenꝰ negociatiois fructus eſt ꝓlis.negociatio

aute agri vel agricole inimice quanq;ᷓ Z ipᷣm opus generationis de iſto lucro du⸗/

ſublimioꝛ plerunqʒ ⁊ eſſe debeatvirgini bium aut omnino incertũ eſt an pueniu
tatis ⁊ caſtitatis intentio.Qui em̃ amoꝛe ruin ſit ex opere vel opera gemrationis.

et honoꝛe celeſtis ſponſi ⁊ ißam volupta Quia ergo qð tutius mag eligenům ma
rem oẽm fructum ꝓlis deſpicit/t ne eidẽ mifeſtum eſiꝙ magis eligenda eſt vgina
impedimẽto eſſent quo ſincerius atʒ libe⸗ lis ſecuritas quã coniugalis diſcriminoſi
rius amoꝛi ⁊ honoꝛi eiuſdẽ vacaretpecli- tas.ethoc eis potiſſimu quos infirmiras
nat et fugit omnia hec quodammodo ipᷣim carnis ad id qð minꝰbonum eſt non im/
ymolat. Quemadmodũ rex dauid quõ⸗ YV pellit hoc autem eſt qð innuit Aplłs.j.ad
dam aquaʒ cyſterne quã vehementer cõ CLoꝛin.vij. Qni cum vroꝛe eſt ſolicitus eſt

cupiuerat volens bibere libauit domino que funt mundi quomodo placeat vxoꝛi

Sicut legitur.ij.Re.xxiij. Pꝛoſtitute libi⸗ et diuiſus eſt. Qui autem ſine vxoꝛe ſolici

diniget ſodomitice abhoiationis hoĩes tus que domini ſunt.Et iterum in eodeʒ
in ipᷣas fauces huiꝰ beſtie irruũt.etin vo / melius eſt nubere quã vri. Qui enim ar/
lutabꝛũ ſpurce voluptatis toto pᷣcipitioſe dent ↄcupiſcenna ruũ deſiderijs ne vrant
demergunt.non ſolũ de induſtria fructũ neceſſe habent repetere refrigerium ac re

declinantes. Sed etiã ipſum opus ꝙ de medium nuptiaru. Reſpondemꝰ autem
buit eẽ generatiõis in turpitudinẽ ang d aliud quia non licet cuiquã ſeminare

quentes et ad fructũ penitus inutilem et⸗
icientes. Rñſum etia eſt per hanc viam

iſum em̃ eſt eis de maſculo ad generaæ⸗ Maniteſtũ autem eſt quia om̃is mu⸗

tionẽ ex complexiõe aptoq ſeminare de lier⁊ om̃is vir res dei eſt iure pleniſſino
beat in omni agro hoc eſt in omni mulie ac ſingulariſſimo. Nõ licet ergo illis ſe in
. õ hoc poſſi ſine iniu- micem contrectareniſi quomodo vult et
ia alterius Oð dicunt ꝓptermulieres ꝗqᷓ gquando dñs. Non aũt vi contrectent ſe

maritos habẽt. Idem em exemplũ belue vel vtentur ſe inuicem niſi matrimoniali⸗
rñderi poteſt de omni agro quod de vno ter. Omms em̃ alia ↄtrectio deo diſplicit
reſpondimꝰ. Rñdemus aũut ⁊ aliud ſi ali ꝓpter ſui turpitudinẽ et nocumẽtũ quod
cui talentũ traditum eſſet ea conditiõe inſtat hbumane nature.Omis enim alius

ſiue in eo negociaret ſiue non. Illud ta⸗ vſus eoꝛum inuicem omnis alia ↄmixio
men ⁊ integrum et illeſum ſeruare et red paris ⁊ femine aut amatoꝛia ẽaut meri⸗
dere teneret dño ſuo/cũ terra autẽ nego/ tricia aut extra oꝛdinaria qnã a ſodomia
ciatiois eẽt plena latronibꝰatʒ raptonbꝰ non multum diſtinguim? Jam aut decla
alijſq; piculis innuerè Oubiũ eẽ eẽt eide rauimus turpitudines iſtar ↄmixtionũ et
⁊ omino incertũ an lucrũ de negociatiõöe nocumenta que nature humane irrogat
ꝓuentum eſſet an non. Manifeſtũ ẽ ppter qᷓs cauſas eas ðᷣo diſplicere iaʒz du
n Hoc c bium non eſt. Declaratũq; eſt ſimulnon
negociationet duo ſimul pericula decli aliam ↄiunctionem maris et femine deo
naret videlicet ne ſimul operã laboꝛis ſui placere quã eam que ſacramento matri-

quia in hoc caſu tutius eſſet ei ſup ſedere

deret nihil lucrans ⁊ inſup creditaʒ ſibi monij ⁊ excuſatur et quantũ in eo eſt ſan

anmma eius quam ſeruare ⁊ reddere inte tiſſme iudicare ꝙ ſola ↄiunctio maris ?
gram etilleſaz enetur deo creditoꝛi. Cer femine que ſm ipm eſt deo placita eſt et

Aſic niſi in agro ꝓpꝛio. Non poteſt autem
fieri muliebꝛis ager cuiuſq; viri pꝛopꝛius
per exemplũ pꝛemiſſuʒ ad illud aliud qd niſi per matrimonin. Ampliꝰ. furtu,
nõnullus ſarracenoꝝ in errorem in duxit eſt contrectatio rei aliene inuito domino

oꝛem. Iſte eſt caſus in quo ſunt vgines ctiſicatun. Ampli⸗. intnere diligenter
branes Eiſti vnicniq; em velut tglentũ ſi⸗ ipiam honeſtatẽ matrimonijdecoꝛemq;
Ceclitu et ↄmiſſuʒ a deo eſt ipſemet vł eius ⁊ vtilitates. Et videbis hec om̃ia ap⸗

N
p
ſtyir
llien
ſren
Hiwet
eerpen
ſenigat
ſonm
Unke
e pir
akerer
anoe
amos
use
H
ocoſ
lore
ger a0

. Aſeni

Urquia
Paralure
7eſonene

Menſru
—

Hin
ſteni
cheet
ſin
layde
inan
dhu
ſoo
fuaus
hlooꝛe⸗
unni⸗
narin
ſenia⸗
i
Wnni
Wy
e⸗
Nen
deicd

i

iſt
mizits
r
eſne
mchtn
osnim
nunektdon
mnt Pe
Liklolcss

dPn..

nwewrte

—

2 4 rene
WSH.
—

ℳ

r ol. —RKMM egeee el,

accepta nõ impoſita pceptovel debito ne Hee aũt cauſe multofoꝛtiꝰ cogerent ſup⸗

teiſitatis Sed magis indulta defectu hu plendutn eſſe mulieribus vitoũ detectũ

mane infirmitatis ⁊ collerata ↄſeruatiõe cum ipᷣe magis pateant incõtinentie peri

Jecunditattis

es ſarracenoꝝ ⁊ nonnullos iude
oꝛum hèc eſtcũ toto lempoꝛe grauiditat
Ppter iutili atẽ ſeminatiois abſtinendũ
ſit viris ab vxoꝛibusillo em̃ tempoꝛe inu⸗

re enijiõis ſeu purgatiõis ex parte eo qðᷣ
piculoſe ſeminaret᷑. Similr tunc ꝓles pꝛo
pter periculũ lepꝛe ⁊ aliaꝝ occantonũ que
ſeminatis eodem tꝑe partubus aut inna
ſcuntur aut poſt natiuitatẽ accidunt.
Madifeſtũ eſt ad modicum tempꝰ ocelſ⸗
ſum eſſe in vxoꝛum ꝓpꝛiarũvſum.Toto

eniſeaſeubu⸗ pꝛoles. Rimlr tempo⸗

ergo reſiduo tempoꝛis neceſſe eſt ocioſaʒ

eſie vim generatius in eis ⁊ incõtinentie

patere piculis niſi multitudine vxoꝛũ qu?,·
admodum ⁊ multitudo rorewrauem/ .

admoduʒz ſeminato vno agro ſeminatu
alius et non eſt ocioſus agricola. Sic et
vyna pꝛegnata imp:egnetur ⁊ aliajnec ſit
ocioſus vir qui eſt in parte iſta velut na/
ture quida agricula. Similrz dum vnus
ager ad ſuſcipiendũ ſemen pꝛeparatur et
ad ſeminandũ nondum aptus ꝗſemine/
tur qui ad ſeminandum pᷣparatus ẽ. Pꝛe
paratur aũt mulier ad ſuſcipiendũ ſemẽ
2 fouendũ atqꝗʒ ↄcipiendum purgatione

menſtruali. In quo reſpondemꝰ eis ꝗa
Henenda eſt ↄcupiſcentia carnis?⁊ mode
randa ꝓpter pericula ſpũaliaque ſupꝛa
tetigimus ⁊ ꝓpter ſpirituale bonum con
tinentie. Simir quod expᷣſſimꝰ Moderã
da ẽ etiã ppter pꝛole que ꝓpter hoc na-
citur vperiòꝛ robuſtio? ⁊ modis omnibꝰ⸗
laudabilioꝛ. Ipᷣa em frequenna bmõi ſe
minatiois ſemen huane generaliois di⸗
minuii: iã ſubſtantia quã virtute. Nonẽ
ergo ocioſus agricula qui de ocio ſuo tot
fructus ſpũales/⁊ ipſum coꝛpalem lauda

bilioꝛẽ colligit ⁊ repoꝛtat fructũ. Nec ne⸗

gamꝰ incõninetie ſemp imminere picula
maribus et feminis q;diu feruet concupi
ſcentia Sed ea habere ſcimus mrimonij
foꝛtiſſima pᷣſidia que mrimoniov ebita re
nerentiã ßuauerunt ⁊ honoꝛẽ. Nec dubi⸗

tamꝰ vllatenꝰ illis adeẽ ⁊ pꝛeſto eẽ diuie

gratie ⁊ virtutt auxilia.qui ꝓpter dei ho
noꝛem ⁊ gloꝛiã contra carnis illecebꝛas ⁊
Denderia ſtatuerint ⁊ ſtuduerit pugnare

Frcia queſtio que non ꝓediocri⸗
t⁊ Nter mouitł mouet adhuc fapien

inconueniens.

culis vipole infirmioꝛes hac parte et con
cupiſcentie vehemẽtiorè. iro em̃ egritu
dine detento/aut in negociatiõe in remo
tis partibꝰ occupatoi aut alijs de cauſis
ad tempus a cohabitatioe coꝛpis vxoꝛis

ager illo mpe ſit ocioſus ⁊ ne ipſa vxoꝛincõ

tinentie pateat piculis ꝙ eſt manifeſtum

Uartam qſtionem nobis p mul⸗

ſanctoꝛũ ſicut Abꝛabe iacob? da
uid qui om̃es multitudinẽ vxoꝛum legen
tur habuiſſe ⁊ inſuper etiã iacob dauid

ↄcubinas nec ꝓpiter hoc nomẽè ſancutatt

amiſiſſe. Muliitudinem etiã vxoꝛum ap⸗
ꝓbare videtur vetus lex expſſe ſicut in li⸗
lo repndii. In quo rñdendũ eſt viros

pu dei pᷣditos ni

pu dei pditos nibil temeri⸗ nibil abich
dei conſilio ⁊ reuelatione in rebus tã di⸗

NIcriminoſis egiſſe/⁊ deũ ex certa cauſa ali

quid vltra ↄmunem legẽe indulſiſſe. Scie/

— 7

bat em eos velle poꝛtare onera multitudi

nis mrimonio:ũ vt large vtamur voca⸗
bulo matrimonij. Sciebat eos ſeruare ſi
dem multis vxo:ibus magis quã vnũ ex
hominibꝰ noſtri tꝑis vni ſoli vxoꝛi. Scie

bat ⁊ eos ſpecioſitate vxoꝛũ ⁊ multitudie

ea tpantia vti vellequa ꝓpagande pꝛoli
⁊ non carnis voluptati inſeruirent.Quẽ⸗
admodũ ergo indulſit eis diuicias ⁊ glo
riam ꝗbus vtentur cũ modeſtia ⁊ humi⸗
litate.Sic multitudinẽ vxoꝝ ac ſpecioſita

tem quibus vti nouerũt cum tpantiax ca

ſtitate/ abſq; iniꝗtate tamen ⁊ iniuria al⸗
teriꝰ potuit omnipotẽs deus ſtatutoꝛ le⸗
gis mrimonialis ↄtra legem ila diſpeſ
vo eit Bailegiarga parte iſta? eximere
ab hnius ſeruitute quos voluit maxime
qui hũilis ⁊ ſanctius pᷣuilegio libertatis
iſtius vti noſſent/quã nos ſciamus vincu

lo ſeruitutis. Rectius aũt dicitur ſanctos

pres vxoꝝ multitudinẽ ſuſcepiſſe quã di
xiſſe.vt potius hoc eis factũ ſiue de eis di
uino cõſilio vel mandato qua ipᷣos illud
eciſfle. Cui em videri poteſt viros ſancti⸗
rate ⁊ g eminẽtiſſimo stimoꝛe vi plenii
ſimos nuptiaꝝ multitudine nõ ta laſciue
e voluiſſe quã ec ſeipos libidini ꝓſtituii
ſe. Ueriſile etia eſt ⁊ modis oĩbus nae di
un

4.

ͤpolſent victe concupiſcentia. vel non vel

AQ

efficerẽiſſedvite natos ſtatim tra

dien hominn

gnũ eos vᷣi ac viui dei cultũ ⁊ religiõʒ am

pliare ac dilatare voluiſſe.ac ꝓ viribꝰ ſtu

duiſſe Qui cũ doctrina et exẽplis ꝑtinaci⁊
rebellione ydolatrarum ⁊ puerſitate coꝛ/
ruptionis ſacere impedirent᷑ et ꝓhiberẽ⸗
tur pꝛudenti conſilio genus ſuũ multipli⸗

care elegerunt lvt ſaltem in ſuis vere reli⸗

gionis inuenirẽt ſuſceptionẽ ſacilem. quã

alieni cõtumatia inuincibili reſpuebant

MNon enim ignoꝛabant ſpiriiu dei docti
homines filios ad imitationẽ patrum na
turaliter pꝛonos eſſe et ad eoꝛundem do
ctrinam capiendam atq; tenenda facilio/
res difficilius auerſibiles ab eiſdem. No
uerat quid virtutis habeat ⁊ efficalie ge
igris ſeu cognationis amoꝛquam fſoꝛti⸗

rum coꝛdibus credendum eſſe patribus
et parendum.Quareę manifeſtũ eſt intel⸗
ligentibus eo pfundiſſimo ſapientie cõ⸗
ſilio hos fuiſſe in parte ipſa quo ipᷣius na
ture conſilium contra tenebras erroꝛum
impietatis cõlra veſaniam ydolatrie cõ/
traq; tonius hũane coꝛruptionis ꝑuerſita
tem ⁊ neꝗtiam aduocarent.Et vis gene/
ratiua coꝛꝑis virtutem generatiuã ſpũalẽ

Ncut reuera dignũ⁊ iuſtum eſt adinnaret

fanen arurg ſeruirer Clincnaſ; neceſ
itudinũ hoc eſt cognationũ et affinitatũ
2 retraherentur ab vtraq; moꝛte ſanctoꝝ
filij retraherentur ad vitã ſecureq; ⁊ abſ
q; piculoſ generarent et naſcerentur ge
parentum ⁊ religio naſcentes acciꝑet.ſa⸗
utdriſq; doctrine viuificoꝝ exemploꝛum
pꝛeſidijsab vtraqʒ hoc eſt natiua ⁊ aqſi⸗
tam coꝛruptione ſeruaret Tales ergo me
rito decuit et etiam opoꝛtuit filios non ſo
ium generarelſed etia generationi eoꝛum
multitudine vxoꝛũ multiplicare/qui eos
non moꝛti gingnereninec moꝛtis pabulũ
. 2 erẽt vi⸗
teq; erudiendo ⁊ inſtituẽdo ſeruarẽt.Ce⸗
nu quemadmodũ quercꝰ ſilua
rum poꝛcis infernalibꝰ fructificabat de

nullo pietatis pꝛeſidio excepti ſiue ꝓtecti

infan tes poꝛcoꝛuʒ infernalium quemad⸗

autẽ eſſe in aliquo tempemaioꝛ eni mul⸗

titudo mulierũ in populo dei quã viroꝛũ

Etideo neceſſe fuit vnumvirũ nailtas du
cere ne cum ipᷣe mulieres cõtinere velnõ

lent amoꝛe poſteritati

5

modum poma putrida cꝗdebant potuit

„

ð

ptatis iſta occaſione viris ie ydolatris co
ſᷣ poteſtate eoꝝn adeo

pularetſicqʒ fa cte

is an foꝛſitan volu⸗

te
11e⸗
.

auerſe ad ydolatriam ſe tranſſerrent. po.

tuit eęt ege illa infirmitas viroꝝ tunc tem⸗

t
poꝛis cum nec erant eruditinec in vera re
ligione firmati vt multitudinẽ vxon emu

lantes ydolatris. Sicut et multi multin/
dine dinician eos exhoc botos ⁊ ſe miſe

ros reputarent. Non em̃ mino: fuit vro/

rum ↄeupiſcentia abinitio qua diuitiari
cupidita gnec minus habuit emulatiois

Marime viris aut in luxuria aut inter lu
xurioſos emitteris. Adeo enim exarſit ſp
in hominibus illis hoc eſt tranſmarinis

u concupiſcentie incendiumvt magna muł
ter natura impᷣſſerit vniuerſoꝛũ ⁊ ſingulo titudo eoꝛum nec etiamvxoꝛũ multitudi⸗
nevoluerit eſſe contenta quantacũqʒ ſpbe
cioſitate pollerent quin etiam in mares?
bꝛuta animalia ceca libidine inſanirent.
Quid ergo facerẽt tam flagicioſiviri ſi ad
ſingularia hoc eſt ad ſingulariũ vxoꝛum

matrimonia artarent᷑. Maut peſtis iſta

n iſto populo iudeoꝝ inualuerir expꝛeſſe
apparet.xxix. Judicuʒ vbi vit filij benia⸗
myn parentes leuitevxoꝛẽ eius nep haria

abuſione ſuffocauerũt. Ut ergo ⁊ piculo

ydolatrie. et ſiagicioſitati ſodomitice et
emulationi inſipiẽtie occurrerex/vt cultus

dei ꝗ alienigenas nõ poteratin filijs ſal⸗
tẽ ſanctoꝝ ꝓpagaref/ multitudo vxon aut

tollerata ẽ.ne deterioꝛa ſcʒ vt diximus fie
rent.aut ſuſcepta diuio ↄniſio vt gens ſan
ctoꝝ multiplicaret᷑ ⁊ diuini cultus religio
dilataret Quarus em honoꝛ ſancte poſte
ntatis ſanctis mulieribꝰ antiqtus fuerit
euidenter oñdit ſaraſque virum ſanctũ et
ſanctoꝝ pr̃em abꝛaha ingredi ſuaſitvł po

tius coegit ad ancilla ſuas agar. Sicut le

gitur Beñ.xvl.Eodẽ modo ⁊ filie Loth ᷓ

patri ſuo doꝛmienti ↄmixte ſunt vt vel ſie

generis ſui ſemen quodam totius hůani
generis qð ſubuerſiõe ſodomoꝝtimebat
50 fructificabt qua in eis cum eranſeruarent atq; ſalua/
ipſis veninbus matn ipſi fruqus liberoꝝ um ergo pfectis alia fuit cauſa vt
b

us.alia deęterioꝛa timẽnbꝰ⸗ ⁊ hoc pᷣcipue

mðo adhuc iudei noticia ⁊ cultura noui

cio ⁊ nud peneq; lamẽtario. Ueꝝ ꝑfectio

nis enagelio ſiue lacius ⁊ copioſiꝰ radiã
te oĩa hec abrogata ſunt ⁊ auctoꝛitate di
uina interdicta. Sic legie mat. xix. ⁊ luce
izo ſacratiſſimo vx

xv. Ubi ipᷣ̃a vitas oꝛe

iximꝰ multitudinis vxoꝛũ alia laſciuiẽti

Nd
UR e
4
pec
lih
Pun
bain⸗
nud
ſtnen
ſeund
fauin
nnet
ſyune
konpe
mune
,üni
ncari
leißs
Ktinpit
(fli
lel
ise
QNigd
osp
gafoe
ſteis⸗
mume
M4
Mio
hol
noei
inaide
ringt
goſor
mnpo⸗
plin
titt
Unan
Wlten
e

kne
Miin
unn
Nie
Wlie
onge
mina

mn

Tuipotin
munnen
ianeitn
ſhufitt
miir
Taäpt
Nia
os.
inc
nni
–

NAN

on multitudinẽ imo eẽ dualitatẽ ꝓhibuit
⁊ ſepationẽ ⁊ excepta ſola cã fo:nicatiõis

interdixit. Sequitur.

iniqᷓ atqʒ immiſericoꝛditæ iundei⁊
ſarraceni/et ſentiant et agant faci
le eſt fieri manifeſtum. Lex enim de repn
dijs q legitur Deut᷑.vriiij. ꝑmiſſio fuit nõ

pꝛeceptio osduritiaʒ coꝛdis iudeoꝛum vt

cũq; lollerata hoc eſt lege non vindicata

MNunc ipſa veritas teſtata eſt eiſdẽ. Ma⸗ t

hei.xix. Ne enim in vxoꝛes quotiẽſcũqʒ
eis diſplicerẽt graſſarentur ad moꝛtemiſ
ſtinendum repudiũ id eſt ſine vltione pᷣte
reundum et non tan quã adulterium vin⸗
dicandum duxit dominꝰ. Jam aut deda
rauimꝰ matrimoniũ ius eſie perpetuu et

vinculũ indiſſolubilevbi ex eis cauſas q̃ſ
ſupꝛa no minauimꝰ videlicet ſi foꝛſitan ea

bona veil bonũ iſtud potiſſimũ ꝓpter qd

maxime inſtitutũ eſtid eſt matrimoniuy rationibꝰ. .
ſontesn impungnauerit. CLauſam vero

»„*

oꝛnicationis non ſolũ pꝛudenter led etiã

iuſte ipᷣa dei ſapiẽtia que xpᷣus dominus

eſt in.xix. Mathei adiecit duabꝰde cau⸗
ſis. Qui em̃ fidẽ non ßuauit thoꝛi marita⸗
lis vt ei ſeruet᷑ indignum ſe merito reddit
⁊ ius thoꝛi quod polluit iuſtiſſime amiſit

Deinde ne viri ipius hereditas que iure

ſucceſſionis ad cognatos eius atq; ꝓpin

quos pꝑtinetranſeat ad adulteros hoc ẽ
ad filios ex vxorſ adulterio genitos.Ler

lia etis cauſa eſſe potuit.Zelus viroꝛuð ꝗ
maxime excandeſcere cõſueuit in vxoꝛes
ꝓpter adulteriũ.vt ergo ⁊ viris a moꝛte
pũali quaʒ incurrerent vxoꝛes occidẽdo
et vxoꝛibꝰ a moꝛte coꝛpoꝛali ꝑ timoꝛeʒ di/
uoꝛcii a moꝛte ſpũali in quaʒ foꝛnicantes
inciderẽt. Sunt foꝛſita ⁊ alie ⁊ lrales ⁊ ſpi
rituales qᷓs nos induſtria ptraſimꝰ Si er
go foꝛnicata fuerit vxoꝛ alicuiꝰ vel innu/

pta maneat vel viro ſuo recõciliari pꝓcu-
et Seiendũ tñ eſt ꝙ ex bac cauſa no con
ſueuit diuoꝛtiu celebꝛari ꝓpter fragilitatẽ

ͦLñü

le polluãtc mulieres amplius foꝛnicent᷑.
Et qꝛ iſta cauſa.que ad foꝛtius aſtringen
da matrimonia introducta ſuntiea intol⸗

diam que inter vires vxoꝛes ſuboꝛiretur
⁊ qnotienſcũq; vel viro vxoꝛivel vxoꝛivir

alius plus placeret non ſolum foꝛnicare⸗
lur vxoꝛſed eliam viroꝛũ malignilas foꝛ⸗

diuo:cijs agtem ? repudijs quã

nicatioſſem pcuraret vroꝛum. ? ſic maios
pars matrimonioꝝ ꝓculdubio ſoluereX̃.

Salubꝛius ergo ꝓcurat reconciliationes
eccleſiaſuſtinet ꝙ adultera ad tempꝰ ſu/
ſpendatur a thoꝛo maritalivt iſtavltione

⁊ ipſa erubeſcens hũilietur.atq; penitea ?

⁊lin mariti quieſcat. Niſi ſoꝛſitan ſimili

culpa foꝛnicationis ſe maritus inuoluat.

Tũc em̃ ei nõ licet in vxoꝛe punire/qð ipᷣe

noſcit᷑ ↄmiſiſſe. Ged de bociam iura edi
nis ab

ſunt et eccleſiaſtica ſtatuta. Si

uitas ſub poteſtate viri potins cobeme

da eſt ac frenanda qu paritatis in viruy

guas lpᷣi ſufficietes ad hoc reputãt dmioꝛ

ira ex qbus tin

tashoc eſt menſtruoꝛũ flurus iefragibi
lis. Lertia defoꝛmitas Quarta ſterilitas

Quãq; iſtarum dicuni ſarraceni fufficere

ad matrimoniũ diſſoluendũ et ex vnaqᷓ⸗

eere viro ad alia vota ſe tranſferre.
ſi verum eſt licebit idipſum ? muliert

bus ex neceſſitatelcum non minus conſu

lendum ſit eis quã viris et longemac in

digeat bmõi ſubſidijs.

mplius. ſi
poſtq; aliquot annis eam habueritvir le
pꝛoſa efficiatur mulier aut defo:mis lice⸗
it ſecundũ hoc viro eam derelinquere.
LCertum autẽ eſt q cum lepꝛoſa vel defoꝛ
mis effecta eſtmagis eget ſolatio mariti
pꝛopꝛij.vtpote cui ꝓpier defoꝛmitatẽ au

lepꝛam pꝛeſciſa eſt omnis ſpes aliarum
nuptiarum. Amplius. coſenſus quo

inuicem conſentiut mas et femina, q;diu

durabit mulieris ſæcioſitas ſanitas arx
fecunditascõſenſus amatoꝛius eſt tannũ

ſRue cõcubinariꝰ aut foꝛnicarius ſicut oñ⸗

dimus. Quare qui ſic coueniunt cõcubi
narie tantũ ſeu amatoꝛie conueniũt. NHõö

eft ergo inter eos niſi ↄcubinatꝰani ama
toꝛia turpitudo nõ ſolum diſſoluẽdi ſed

nec ad hoꝛam etia ſuſtinẽdi. Nibil erg
ad matrimoniũ de hus Non enim reſert
qntuʒ ad mmrioniũ qd inter ↄcubinarios

ant amatoꝛes neq; nos de hijs hie
nalt inepetus ⁊t indiſſolia

intẽdimꝰ Cõſen

vroꝛi ab io non liceat Inpꝛomptu mtmÖnsn
quia nec illa pencula litterslia neq; ſpi/
ialia ſunt que hec cogant k muliebꝛig

andatia indulgẽda. Qè aut exeis canſis⸗

cia eẽ non debęatmanifeſtũ facim? hii⸗

a ex ꝗaous timet᷑ moꝛs vxoꝛis. Scõa te⸗
ditas qualis eſt lepꝛa vel iugis mẽſtruoſf’᷑

at Omio?
m? bis

—
—* „

non poſſe? ſocietatẽ que auctoꝛitate diui

Be

bilem ſocietatem maris et femine ſolus
matrimonialis eſt. Hmoi autem conſen
ſus manifeſte pꝛohibet diuoꝛtia faciẽda
eſſe bmõi enim conſenſu ius ꝑpetuũ alte
nialter in ſeipo dedit. ⁊ adſeruãdã inuicẽ
Jocietatẽ indiſſolubilẽ ſeu indiuiduam ſe
mutuo cõiuges obſtrurerut. Mani⸗

na firmata eſt diſſolui ꝑ hoĩem nõ licere.
Amp̃ᷣ.qꝛ hunc amoꝛẽ ſola pepꝑit laſci⸗
nia et non iuſticiamanifeſtũ eſt iuſticie ſi
quidem pars eſt altera pietas contra pie
tatem auũt euidenter ẽvt ꝓpter miſeriam
mulier deſeratur cũ ꝓpter ipᷣam miſeriaʒ
noſerendũu ſit ipſius ⁊ intentio pietatſ ⸗
pꝛia finiſq; ipſius ſit miſeri tollere ⁊ leni
Tre.

maritatarũ inueniantur. Pauciſſime na⸗
* ſunt que nõ ſunt menſtruoſe aut lepꝛo
le

eaut defoꝛmes aut odioſe ſint maritis

„ 2

viris iracũdis ⁊ ad odij paſſionẽ abilibꝰ

niſi multitudinę mulieru vnam poſt aliã

pollueret ⁊ nuplias ſeptimanis ſingulis
innouare cũ nulla inueniri poſſit cu qus ſe
valeant in pace et ↄcoꝛdia diebus paucii
mpᷣ.em hoc non erit ¶
mrimoniu niſi pᷣtentatio et quaſi ꝓbatio
feminan. Amp. quq inique quã impie
agat ꝑ iſta diuoꝛtia cotra muliers ꝗs n.
videat. oteſt ei odio bri mulier ſine cul
pa ſua ⁊ ita poſtq; delloꝛata fuerita viro
⁊ etiam grauidata dimittet a viro vilifi/
cata ſimul er onerata ceteriſq; viris deſpi
cabilis effectu ⁊ hoc totum ſine culpa ſua/
uare iniq; neq; hmõi deſertoꝛ auferti
etiam om̃es alios vi/

ſimis habitare. Am

ei ſeipᷣm ſolun. Sed

ros quantũ in eo eſt ʒum talem eam efſi
cit talemq; dimittit vłĩnd.
viris alijs diſplicere.
ex hijs que diximus neceſſ

.

tia virginitatt caſtitanis qᷓͥ non tam vin⸗

atur infirmitas qᷓ etia fragrantiſſime ſua
nitalis ſacriſicio ⁊ ymolat᷑ deo carnis vo

luptas et offertur quodamodo?ſa que
naſcituravidebatur poſteritaslet obtine

tur ab immaniſſime beluevoꝛacitate ſecu

„
5

nitas. Elucelat etiam ex bijs ſtatutoꝛuũ ec⸗

. Amp. quisp ſeptimanã vnam ha
bebet vxoꝛem.per pauci quidẽ atqʒ rariſſi
mi cuʒ lam faeilis ſit vxoꝛũ deſertio ⁊ hu
iuſmodi cauſe deuoꝛtioꝝ in maioꝛi parte

ſuis. Amp̃.quid reſtabit ſecundũ hoc

am ergo apparer
6 e Oirimnus necelktas mrimonij
quã coegit inſfirmitas et vlilitas ipſius qᷓ
nature huane ſernat fecnditas. remien-

De acramct o õ

ſacramento matrimonj. ·

cleſiaſticon circa matrimoniũ rationabi⸗

ſlſitas vt enim matrimonio ſpuali liberi⸗

vacelux vi ſpũᷣali copule artius inſerniat᷑
vt ſoiritualis fecunditas vberius ppage
