que comunionem iſta ſacratiſſimã amo⸗
lis operari poſſit non eſt dubium cũ ipe
chꝛiſtus ſeipſum ibi exhibeat. Quia via
exhijs tribus ↄgregata oĩm ↄuenienliſſi
ma ac efficaciſſima eſt videlicet ad indu⸗
ctione ſctẽ ↄmmuũionis et exterminationem
ercomunicationis quare niſi optimus ac
ſapientiſſimus deus hãc adhoc elegiſſet
bpeocul dubio non iuxta bonitatem et ſa⸗
pientiam ſuam in parte iſta egiſſet. Cum
vlam optinam ad intentionẽ ſuam et ⁊ ef
ficaciſſimam omiſſiſſet. Et ad boc iſtam
rationẽ inducimꝰ vt eũ hac via vſũ fuiſſe
⁊ vti q; diu opus eſt aſtruamus Qualit᷑
autem chriſti ſacratiſſimũ eius coꝛpus ac
pꝛecioſiſſimꝰ ſanguinis reficiat digne ſu.
mentes docebimꝰ in ſequennbꝰ. Scien⸗
dum ergo ꝙ tribꝰ modis aliquid ab ali⸗
quo effici dicitur. Pꝛimũ quidem natura
ſiue naturali operatiõe vt eſt ca lefieri ab
igne. Secnudo merito.meritum enim ne
ᷓ congrui neq; condigni ꝓpꝛie dicitur ef
ficerevt veri nominis cauſa efficiẽs id qðᷣ
Ppter meritum efficitur a remuneratoꝛe
ipſiꝰ et tamẽ vſitate dicitur peccata tua fe
cerunt tibi hoc vel bona merito fecerunt
tibi illud bonum. Tercio virtute occulta
ſeu diuina quomodo ſacramẽta operari
dicuntur. Q: autem quis pane refici dici
tur nõ tamẽ pane materialiter dicitur pa
tet. Quia ergo vera chriſti caro quã ꝓ no
bis aſſumpſit et pꝛo nobis crucſ patibulo

affigivoluit cibus mentis humane perſe

ipſam eſſe non poſſit manitfeſtũ eſt. Hon
enim ipſa pꝛopter ſe et ſecundum ſe vni⸗
bilis eſt nobis vnione coꝛpoꝛali vel ſpiri⸗
tuali.Quẽadmodũ nec ꝓpter ſe diligibil
aut diligẽda ſed ꝓpterillum cuius caro ẽ
Eodem modo de ſanguine eius luterali
ſeu materiali. Reſtat ergo vt alio modo
quã ipᷣa ſua eẽncia reficiat mentes ſumẽ⸗
nũ⁊ ꝓpt᷑ hoc reſtatvt vł merito vel vᷣute
Et merito ꝗdẽ ſuo ĩpoſſibile eſt cũ nulluʒ
ſit. Impoſſibile enim eſt meritum eſſe ni⸗
ſi in ſubſtantia intellgente. Amplius
ſi merito offerẽtis aut ſumenciũ ergo nõ
iam vt ſacramentum vtpota quod de ſe
nihil pꝛeſtaret inde ſumentibus aut ſa⸗
cramentatis. Sed potius exmeritis eoꝛũ
dem haberet Unde eos reſiceret⁊ ſancti
ſicaret Si enim ſanctificatio baptiſmalis

limno

ſfanentct
ſnbii
ſpeuſcnete
enonnune
Ninn⸗ grema
nrecteſe

Cntesquae

ſecn⸗
fonnbukh
ſoneage
epgegun
nsuftiene
eiven in
lcdcreepe
nulrtpnc
ſnimsnta
Chotcontan
ſtioni
ſtcvod d
ſoneaveree
rckpos B
Meundnirel
neicäidobi
fiensſueeſe
ſekpdruse
ſutineoianst
medinna
nalorereſt
ſaans nonna
lve verbun

lonenuide

mioinſtume
Pücefuvinun
ätgramen
Entinunin
ostümmii
ſcntzeneen
Clcenige
ltandelrn
lunnonrercd
ſisopine
ſcopolstpe
mit prome
ſgenſuone
whocyeſtine
Mſcdes ſuge
Molibzcut
uloltacu
Malimara
lueerig
iſes Reoba

S DFI = ==
— — = — —
E = = S= n .

S==
S=

—
=

4

dnurt⸗
nifungt
adbin
kums
mnans oi
in dien
en don
nicndenu
eeſtcden
Menunae
kimhennunt
nanend ten
guis oheſci⸗
enaner n
Hriſticaen,
oisu,N,
misbonan
—
etlemnart
Neri
rilumanc
glrtskn
ſcami
neionc

W
—⏑

er meritis eſſet aut baptizantiũ quaʒ ſan⸗

clificarent᷑ ab illo ſiue per illum cum hoc
ipſum baptiſmo pꝛeſtarẽt meritis ſuis vt

ſanctiſicaret eoſdem reſtat ergo vt virtu⸗
te non nature eſſentie ſue vt ſupꝛa oſten⸗

dimꝰ quemadmodũ cibus coꝛpalis ipſe

nature et eſſentie ſeu virtute reſicit come⸗

dentes quare relinquitur vt vircute diui⸗

na que ex ſꝗlo beneplacito dei operatur

in omnibus ſacramentis. Sicut ergo ſu⸗
perfuſione aque ſiue ablutione exterioꝛi
que per aquam fit adeſt virtus omnipo
tentis ac miſericoꝛdis dei ad efficiendam
interioꝛem ⁊ ſpiritualem ablutionẽ. Sic
refectione coꝛpoꝛali exterioꝛi quevtiq; foꝛ
ma ſen figura eſt aut exemplũ interne ac
ſpiritualis refectionis adeſt virtus diuĩa
ad perſiciendam deſignatam vt diximus
refectionẽ. Q ſi quis querat qualiter ve⸗
rum eſt quod dicit veritas in.vj. Johan.
Caro mea vere eſt cibus ⁊ ſanguis meus

4=

vere eſt potus Rñdemus quia vere aſſer

„ „

tiue accipi poteſt ac ſi diceret. Caro mea

vere id ẽ indubitanter eſt cibus hoc eſt re
ficiens ſiue refectiua ⁊ ſanguis meus veꝭ

re eſt potus. Hoc eſt indubitanter polas

ſiue inebꝛians licet non ſua natura ſed vꝰ

tute diuina. Quemadmodũ aqua baptii
malis vere eſt aqua regenerãsvnda puri
ficans non natura ſua ſed virtute diuina
que ꝑ verbum inuocatiõis accedens ad
elementũ id eſt ſacrationis ſiue ſanctifica
tionis inſtrumentũ. Sic vera ⁊ litteralis
xpᷣi acceſſuvirtutis dinine que ab ea nüq;

recedit ſacramentũ eſt id eſt ſacrationis

ſacratiſſimum inſtrumentũ ⁊ ſacre re ecti
onis adiumentũ digne ſumeutibus. Q⸗
ſi quis eam virtuoſiſſimaʒ aut dixerit aut
crediderit ꝓpter dei ſapientiſſimam ſapi

entiam dei virtute cuius ipſa eſt veſtimẽ

tum non recedit a puritate fidei. Si eni⸗

veſtis iohanis euangeliſte ex tactu ſacra⸗
ti coꝛpoꝛis ipſius iohannis id virtutis ob
nnuit vt ꝑ manum Anſtodemi increduʒ
li tactu ſuo tres moꝛtuos ſuſciraret quid
de hoc veſtimento virtutis omnipotẽtis
pia fides ſuggerit ſenciendum. Si petri
apoſtoli baculus ex tactu petri conſequi

potuit vt tactu ſuo moꝛtuum ſociumvide

licet beati marcialis lemoniceñ.epiſcopi

fuſcitaret et vſqʒ in pꝛeſens retinet vt de⸗

mones de obſeſſis coꝛpoꝛibus eüciat vt

etiam ad loquendũ compellet. Quid de
ſacrariſſimo chꝛiſti coꝛpo:e ſenciendum.

inte eſſencie. eung
to foꝛcius pꝛecioſa aciam gloꝛioſa chriſti

.xxiiij.

Si chꝛiſtus domiuus tantasvirtutes conn

poꝛibus ſanctoꝛum ſuoꝛum largitus eſt

ymo oſſibus eoꝛum aridis et capillis vei
uod plus eſt pulueri eoꝛum ⁊ ſepulchꝛii/
uomodo no incomperabiliter multo

„

maioꝛes ipſi carni ſue iamvita gloꝛie vi⸗

uenn virintes tribuit. Quid enim mirabę

le cogitari poteſt quod non ad ſanetioꝛ’i

ſuoꝛum reliquias vel etiã memoꝛias op⸗
atus ſit 2 vſqʒ bodie operetur chriſtꝰ do
minus. Amplius.ſi fimbꝛie veſtimen⸗
ti ſui hoc pꝛeſtitit vt eius tactu emoꝛroꝛſſa

ſanaret᷑ afluxn ſanguinis ſicut legitur. ix⸗

Wathei ⁊ marci.ij. ⁊ Luce.viij. Putaſne
ꝙ funbria veſtimenti ſui pluris babeat

quam ipſam carnem quam ꝓ ſ alute bu⸗
mani generis induit Si carnibus anima

lium ⁊ piſcium nutriendi ac reficiendi au

gẽdi⁊ impinguandi coꝛpoꝛa nravtutẽ de

dit naturalem ⁊ inditam et vino virtutez
reficiendi letificandi et inebriandi. Qnan
toſoꝛtius carni ſue virturem dediſſe cresa
Dengdus eſt nutriendi reficiendi 1 augen

di et invinguandi animas no ſtras et pꝛe
cioſo ſanguini ſuo virtutem reficiendi le
tificãdi et in ebꝛiandi ſalubꝛiter et ſobꝛie
animas noſtras tanto enim magis veri⸗

ſimile eſt magiſq; credendum boc feciſſe

ꝓ animabus quam illud pꝛo coꝛpoꝛibus

Quanto certum eſt ipſum animas mag-

curari quam coꝛpoꝛa ? bona animarum
quam bona coꝛpoꝛum. Item ſi carni vet

pinguedini ſerpentine de qua tyriaca co

ficitu virrtutem dedit quavenenu; quod
ſolamvitam coꝛpoꝛris extinguit eiſat erx
eſfuget. Quanto foꝛcius ſacratiſſie carn?
ſue hoc pᷣſtiliſſe cedendꝰẽ venenum peuiꝛ·
qð aĩarũ vitam extinguit omnimodo cu

rer. Amplius. ſilapides pꝛecioſi vir
tuoſi virtutes innumeras 7 admirandas

habẽt vt multis vicerur ermodico ꝗ in
vnoquoqʒ eoꝛum ẽ quinte eſſencie.

caro que pꝛo nobis quodammodo mil⸗
ſa multas ac pꝛeſtanſtiſſimasvirtutes ha
ber ceredendaeſt ex ipᷣa pꝛeſentia toclus
diuine acomnibus ſupeminentis eſſen⸗
tie. Amplius. ſi ſanguinem byrcoꝛum

2⁊ ſanguinẽ draconis acẽt ſanguinẽ inen
ſtruum miris acmo nſtrificis dona uitvir
turibus ſi YPlinio creditur Quomodo nõ

multofoꝛcius pꝛecioſum ſanguinem ſuũ
Amß. Si li gnum vtie in medio padi

pfſioſitũ ac virt ute pᷣditũ eẽ voluit vt vila

De ſacramento euchariſtie

coꝛpalem pꝑpetuaret vrentiũ fructum illi⸗
Quo non potius earni vel ſanguini ſuo

hoc tribuit vt ꝑpetuare poſſint vitã aĩa⸗

rum. Qui vtiq; quodamõ fructus illius
ſunt ipſe vero veriſſime vite veriſſimũ li⸗
gnum. Amplius.ſi hanc virtutẽ dedit

herbe pꝛonie ⁊ lapidi iaſpidis vt fantaſ⸗
mata fugeret ⁊ demonia. Si hanc virtu⸗
tem dedit verbis quoꝛunda exoꝛciſmatũ

vt eis arceantur⁊ ligentur demões⁊ alia
ſiãt miranda que in libꝛis magicis conti⸗

nentur. Qũo verbũ per quod omnia fa⸗

cta ſunt carnem ſuam quam ꝓ ſalute aĩa
rum aſſumpſit non omnibus virtutibus
gloꝛie ſue congruentibꝰiu parte illa ⁊ aia
rum ſaluti expedientibꝰ illuſtrauit ꝓpter

hec omnia ⁊ alia innumerabilia mirabi⸗

lium ipſius quorũ nos aliqua metu ꝓli⸗
titatis tranſimꝰ. Alia vero nec noſſe nec
numerari ſufficimus merito dicimꝰ ſenci
endum eſſe ampliſſime ⁊ magnitficentiſi ſi
me devirtuoſitate tanti tamqᷓ; venerandi
illð tota deuotiõe totaq; veneratiõe am
plectunt et que gracia iſtam ineſtimabilẽ
qua tanta ꝓmptitudine ſtatim adeſt pa⸗
nis vite rite vocantibus atqʒ petentibus

nõ abhoꝛrẽs cruẽtas manꝰ ſpurciſſimoꝝ

ſacramenti beatos reputãtes omnes qui

videtis manducaturi eſtis nec hunc ſan⸗
guinem bibituri ſed myſteriũ aliquod cõ
mendaui vobis hoc ipᷣa veritas expꝛeſſi⸗
teſtarividetur. Johannis.vj. Spus? qui
viuiſicat caro non ꝓdeſt quicqᷓ; ac ſi dice
ret Spus eſt qui viuificã refectionẽ infun
dit digne ſumẽtibus ipam carnẽ et ſagui⸗
nem caro aũt nõ ꝓdeſt qui cqᷓ; ꝓpꝛia ſcʒ
natura atq; virtute vel poteſt intelligi ve
re cibus id eſt vere cibationiꝰ ſiue refecti⸗

onis. Illã enim digne ſumens vere refici⸗

lur id eſt ipaveritate que eſt pũs quã ſpi

ritualiter ſumit et ſibi incoꝛpat hoce᷑ incoꝛ
dat et ſpũaliter inuiſcerat. Quẽadmodũ
expoſuimus ſupꝛa et iterũvere cibus hoc
eſt ſcðᷣʒ veritate.Alio enim cibo nõ cibaf
homo neqʒ reficitur Sed cibare ſe ſomni
at et mentitur attribuẽs ſibi cibationẽ eq
ſui vel aſini id eſt certis.To polie ergo ci
bus falſo cibuseſt et fallax quãtũ ad lpᷣuz
verũ hominẽ ille enimverus homo id eſt
interioꝛ nunqᷓ; vere cibatur ſed ſolus eq
eius vel aſinus vt ita loquamurvere. au
tem cibatur ꝑ ipᷣam carnẽ xp̃ᷣi et opatione
diuine virtutis vt iam multociẽs diximꝰ.
oſt hec anf t debes ſcire ꝙ caro xpi
O ſcom vnũ modũ vel intẽtionẽ di⸗
citur ipᷣm ſignũ vel deſignatio ſ
0

ſacerdotũ ſacramentũ iſtud cõficientiũ us id eſt foꝛma viſibilis panis quomo

ↄtrect antiũ nec hoꝛa ðᷣi maledicciõe aut

amaritudine plena indeuote indigneqʒ
accedentiũ iugi graciaꝝ actione nũquãqʒ
ceſſati collaudatiõe ac benedictione ple
Enertamur ergo adid quẽtur
in quo eramꝰ ⁊ dicamꝰ. O: iſto
Aaro mea vere eſt cibus põt etiã
intelligi ſub hoc ſenſu caro mea vere eſt
eibus id ẽ veritate quã continet eſt cibus
non ꝙ per ſe ipᷣ̃am paſcat ſed per me qui
ſum veritas qua continet. Quẽadmodũ
aliquid dicit᷑ non vere argentũ quãdo in
tus non eſt argentũ.vere eſt argetũ qñ in
tus eſt argentũ Sic ⁊ caro xpᷣi vere cibus
dicit᷑ hoc eſt ꝑ id quod intus hʒ quod in
quam eſt venitas ⁊ vita ⁊ verbũ vite⁊ pa
nis acſi ergo diceret. non quod foꝛis ex⸗
hibet caro. Non quod inea vel de ea ap⸗
paret cibus eſi aiarum per ſe ⁊ ſᷣm ſe. Sʒz
magis illud quod in ea latet quod intel⸗
ligi voluit in eo quod dixit vere. Ueritas
enim eſt intus ⁊ intimũ in onai re et hec
inſinuant erba. Augu. Qui dicit donuʒ
dixiſſe que iñ litteta noſtra non hʒz. Hec
gulem ſunt verba illa non hoc coꝛp⸗ qðᷣ

ymago petri dicitur petrus et petrus ſcri⸗

ptus ðꝛ eſſe vbi nomen eius ſcriptum eſt
et alia deſignatio ipᷣiꝰ. Secũdo ipᷣa caro
de beata virgine ſumpta id eſt pꝛo nobiſ
patibulo crucis affixa. Tertio tota ſocie⸗
tas ſanctoꝛũ ſiue totus cetus fideliũ quo
modo in.pſalmo dicitur.Coꝛpus autem
quod perfeciſti mihi et.in ad. Choꝛnth.
Vnum coꝛpus multi ſumus et in.ij eiuſoẽ.
Quarto vero carnes agni dicũt ipᷣa cha⸗

riſſmata quibus xpũs dominꝰ omnibꝰ

hominibꝰ incomꝑabiliter ſupemiẽt ſzm
homo. Qualiter auũt com edenda ſit ip
ſa caro xpᷣi miſtica iam expꝛecedentibꝰ in
noteſcere debet tibi totus enim ceus ele⸗
ctoꝛũ ſpũaliter cõmeditur cũ in hoc ipᷣm
coꝛ cõmedentis aſſumit᷑ eiq; ſpũali vniti
one que amoꝛ ſanctiſſimus eſt vnitur Jllũ
enim vere xpᷣianũvereq; carne xpi miſtica
refectum eſſe nullatenus dubites qui to⸗
tam rp̃i eccleſiam in viſceribus beniuolẽ⸗
tie ac pietatis geſtat adeoq; illi vnitus ẽ

vt oĩm ſinguloꝝ bonis cognitis ↄgaude

„

at et in malis compaciatur hecenim ẽ ſa⸗

ge dilectionis comunio hec ſanctavnitaſ

ected
umen
ſoaensde
nionieg⸗
loniqrin
ppiſtpore
gidebone
potiapel
demels⸗
gius ins.
Hinyſtuan
nl Nosent
Nobenole
unhuc
ſedomnoin
Nubiiſg
Nſantueat
Punam en
Crhuus
inhameli
nitin. Sa
urclisqu
Nensdletie
ge
Musipndiig
ilen
naücnins
fanenpiu
ceemam

rezcen,
ſolbysbon

nurelanplin
lesfnhe
Udonnseter
Wennale
zümn

g Na

ftſigk tde
bueninunse
liode
Nebonitag
nohs. Qu
ugnsrero⸗

Rqici; g
ni
Rionikſn
urensng
mopebir
npceche

erinchetödt

Deicbaelſe
iͤbichaonn
golopglsag
Arannindß
mmnsdonor
damſelſtun
Blooemman
nmuloci,
nüeldeſgu

neneusſhr
. Sichi
ngtaidehr
2. Umiodutn
Nsnsflis
Crpui
tainhitlin
ſünusa tisn
ggi ii
isdeninn
biinigni
itcontnu
min,
ons,
imifi
nita in
ganiin
us its nn
inglinan
iie
nkun

— — —
☛ . — =

☛ = — —

5*

de qua Actuũ.iiij. Wultitudinis credenti-

um erat coꝛ vnũ et anima vna. Hec ſacta
ſocietas de qua pᷣma Johãnis.j.Cõmu⸗
nionẽ ergo neceſſario efficit bonoꝝ etma
loꝛũ quã et qualem diximus. Huius cibi
vnũ ſapoꝛem delectabilẽ ſentit comedens
cũ de bonis alioꝝ letatur. Amarũ vero ſa
poꝛẽ et palato coꝛdis eoꝝ moleſtum cum
de malis soꝛũ iraſcitur qui ſapoꝛ non ẽ ꝓ
pꝛius ipius. Hunc cibũ vero hoc ẽ carneʒ
xpᷣi myſticam reuomit qui eos amare deſi
nit. Illos enim de ventre coꝛdis et de inti

mis beniuolentie et pietatis viſceribꝰ reij
cit. Juxta hũc modum ⁊ de ipᷣo pane vite

pᷣo domino inlelligendũ eſt quia ſuauis
delectabiliſq; ſapoꝛ ſentitur cum vł inter
na ſuauitate quis reſicitur quod quidem
ppaucoꝛum eſt vł cum eius gloꝛie aggau
detur. Amarus vo ſapoꝛ ex eo ꝑcipit᷑ cum
eius contumelia quis vꝛitur et cõtra eam
excadeſcit. Saginatur autẽ quis et impin
guatur alijs quado de bonis alioꝝ auge⸗
tur eius dilectio in deum et in ipſos.Qui
em̃ ꝓpter bona que alijs facit deus am⸗
plius ipᷣm diligit de bonis eoꝝn impingue
ſcit. Adeps em̃ et pinguedo animarũ hũa
narũ charitas ẽ eodẽ modo ⁊ qui dei glo
riam amplius vel amplioꝛẽ agnoſcit etin

de eam amplius diligit ac feruentius que

rit de eadem pingueſ̃cit. Inde ẽ ꝙ de ma⸗

ioꝛibus bonis fraternis opulentius refici⸗

mur et amplius inpinguamur ꝓpter hoc

etxpᷣus ſᷣm ꝙ homo erxcellencia charimſma

tũ omnibus electis incomꝑabiliter et ſuꝑ

omnem menſura pinguioꝛ magis incom

Pabilfer cognitoꝛes et amatoꝛes ſuos re
icit etimpinguar. Iſta autẽ refectio quaʒ
dinmus pene naturalis oꝑationis ẽ ⁊ vir
tutis. Natura em boni eſt vt cognoſcentẽ
reficiat ? delectet. Gonũ em̃ ẽ naturalit ci
bus virtutis et appetitiue interioꝛis nobi

lis.Et quod eſt dulcedo ad palatũ coꝛpis

hoc ẽ bonitas vt ſupꝛa diximꝰad palatuʒ
mentis. Quare manifeſtum ẽ ꝙ refectio
qua quis recogitãs dei ſiliũ hominẽ factũ
paſſum et moꝛtuũ ꝓ nobis amplioꝛi eius
amoꝛe pin gueſcit et velut quodam ſapo⸗
re ſuauitatis eius gaudio reficitur pꝛo eo
ꝙ tanti apud ipᷣum fſuimus ⁊ tam chari q̃

retectio ſacramentalis non eſt ſed vr dixi⸗

mus natur is. Non enim virtute ſacra⸗

menti ſic reficitur ſed bonitate ipius bene

ficij que naturaliter cognoſcenteʒ amoꝛe
benefactoꝛis inflamat et gaudio quo dixi

xxv

neus eſt vt tantü beneficin iſta in eo ope
tur. Quemadmodũ enim ſolꝑ lumen ca⸗
lefacit calefactione coꝛꝑali coꝛpa calefacti
bilia ſic ſol intelligẽcie ⁊ iuſticie xpᷣs domi
nus ex quarto ſcilʒ capitulo ſapiencie ꝑ lu
men ſue cognitionis amoꝛe ſuo calefacit
coꝛda calefactibilia et gaudio ſuo recreat
et refouet eos qui palatum coꝛdis non p⸗
diderũt ð febꝛe iniquitatis. Jam ergo de⸗
claratum eſt per ea que diximus quia pi⸗

etas et munificentia diuina neceſſario fa

ciunt debere eſſe menſam paratam in ðoʒ

mo ipᷣiꝰ et appoſitam in panem vite ⁊ po

tum er hoc cognoſcibiliter ⁊ eſibiliter con
uiuis alioquin inutiliter ibi eſſent et quia
foꝛma panis ⁊ vini materialis ppter expᷣſ

ſam ſimilitudinem ſola ẽ que menſam ſa

cram. et appoſita in eadem maxime facit
cognoſcibilia cõmunitati homi num quã
tũ in ſe eſt et ſi ad eam intenderint et quia

denſa acie pugnat dei bonitas in hoc ſa

cramento contra peſtem ymo beſtiam ꝓ
pꝛietatis videlicet ſignificatione beneficiẽ
cie ſue et cõmuniõis.Deinde exemplo dũ
eam tanta exhibet comedentibus vt ipᷣm
coꝛpus et ſanguinem ſuum cõmunicet eiſ
dem qua largitate ⁊ beneficiencia ſi cotti
dianitas eius.ymo aſſiduitas et generali
tas qua omnibus illam offert attendatur
maioꝛ magiſq; conculcãs atqʒ peſſundãs
excomunicationem auaricie et ꝓpꝛietatt
inueniri non poteſt Tercio virtute qua ſa
cramẽtiſſime illi carni ⁊ pcioſiſlimo ſaãgui⸗
ni adeſſe oſtendimus qua via ſeu modo
expugnationis melioꝛ et efficatioꝛ excogi⸗
tari non potuitl. Et ꝓpter hoc ſapientiſſi⸗
mũ ac miſencoꝛdiſſimũ deum illam elige

re tanq; optimam decens fuit. Fecimꝰen

am ſciri qualiter comedatur xp̃i caro ⁊ bi
batur eiꝰ ſanguis ⁊ qualiter iſta refectio.
refectio mẽtis ſit Refectio eĩ exterioꝛ q̃ ſpe
cietenus ibi ẽ refectionè interioꝛẽ ac ſpiri⸗
tualem opꝑatur in mente digne accedetis.
Ex quibꝰ euidens eſt quia in illo ſacxamẽ
to xpᷣus dominus et magiſtrum veritatis
doctrina et exemplo ſe oſtendit et verum
deũ virtute mirifica ſe eſſe declarat ibideʒ

In ipſa enim foꝛma panis et vini viſibi⸗

li quid ipᷣe vobis ſit et ꝗd nos nobis inui
cem debeamus eſſe palam docet⁊ lucide
eĩ ipᷣe ſit ſola cottidiana⁊ ſuꝑſubſtacia
lis deinde ſolida iocuda et infaſtidibilis

animarũ noſtrarũ refectio foꝛma vanisr

●

mus iocundat. Si tamen cognoſcẽs ydo

6

BSe ſocramẽto euchariſtie
vini aperte deſignat. Panis em̃ materia? x capitulo dictũ ẽ petro.Occide et mãdu⸗ nmſi
et vinũ talis ſunt refectio coꝛpoꝝ noſtroꝝ ca.Et iob.xiiu. Diuidũt illũ negociatoꝛes gababe
qualẽ refectionẽ xpᷣm dñm eſſe dicimꝰani Si ꝗsvero qrat inquã ſui ſiſitudinem coꝛ gurhicde
maruũ. Oſtẽdit etiã eandẽ foꝛmã panis et pus ecclie cõuertat. Rñſio Quia in ſancti ſon
vini ſacte dilectiõis vmunionẽ etindiſtin tatẽ ⁊ bonuatẽ ⁊ ꝓpter hoc xpᷣs dñs come thhleim
ctionẽ ſocietatẽq; ſanctoꝛũ inſeꝑpabilẽ.de gdere ðꝛillos quos in nutrimentũ coꝛpor enusaot
qua ditit ad Gala.iiij. Nõ ẽ iudeus neq; ſui myſtici ⁊ augmẽtũ cõuertẽdo aſſumit. Letorürt
grecus nõ ẽ ſeruus neq; liber nõ ẽ maſeu Si quis aũt querat q̃lit᷑ comedãt in iſto ſcbiecala
lus neq; femina oẽs em vos vnũ eſtis in ſacramẽto illi qui iam cõuerſisunt⁊ electi tponc
rp̃o ieſu. Iſte em̃ conditiones ⁊ diſtinctio Cibus eĩ coꝛꝑalis ia ſumptꝰ ⁊ in nutrimẽ⸗ Gaunn.
nes foꝛis ſunt et affoꝛis ſunt et nihil perti⸗ tũ coꝛpꝑis iam ↄuerſus nõ videt᷑ poſſe ite⸗ beio Bent
net ad intimũ ſancte ſocietatis ⁊ cõmuni⸗ rũ comedi.Dicimꝰ qui ia vniti ſunt coꝛpo ſl Gen
onis ſanctoꝛũ. Manifeſtũ etiã et pᷣceptio⸗ ri ecclie poſſunt magis vniri et qui ia ſunt ueeten
nẽ charitatis ſiue ſãcte vmunionis ammi illi quaſi mẽbꝛa poſſunt fieri alteriꝰ modi inerarb⸗
rabili exeplo cõicatiõis ꝓpꝛij coꝛꝑis ⁊ ſan ⁊ nobilioꝛa ⁊ intimioꝛa etia et ita verũ eſt ſtibebi
guinis cõfirmat. Hec aũt duo ſcilʒ doctri: ꝙ comeſti ab ipᷣo coꝛpe ecclie poſſũt iterũ ſetn
na ⁊ exemplũ verũ cõpꝛobãt eẽ magiſtrů̊. comedi.Uides ergo qna ratio nabilit᷑ cele D
Uirtute vero q̃ imaculata ſacerdotali bfñ ſti magiſterio inſtuutũ ſueritvt particibes ſgoie
dictiõe panẽ ⁊ vinũ in coꝛpꝰ ſuũ ⁊ ſangui eſſent tati ſacrificii electi taq; ſancti et qua miüns
nẽ trãſſoꝛmat dñm ſe eſſe oñdit.Quapꝛo⸗ ſublimis ac venerade menſe tanqʒ filij.ſi nten
pter ĩ illo ſacramẽto ⁊ magiſteriũ eiꝰ⁊ do quidẽ de ſacrificiis veſci non licet niſi ſan ueue
minatio appet intelligẽtibꝰ Et qꝛ iam dixi ctis ⁊ mẽſa patris nõ parat niſi filis. Qꝛ: . en
mus ſacramẽtuʒ illud etiã eẽ ſacrificin ap ſi foꝛte alij temere pᷣſump:uoſeqʒ ſe ingeſ⸗ i
paret duplerx efficatia ipius. Pꝛima effica⸗ ſerint iudiciũ ſibi comedũt ⁊ bibunt. ſicut nnhl Nn
cia recõciliatiõis ad deũ. Secũda ſanctia legitur in.xv..ad Loꝛint᷑. Jam ergo appet nenona
ficationis ⁊ hoc ẽ ei in eo ꝙ ſacrificiũ. Sã euidẽter qualit᷑ intelligẽdum ſit ꝙ ipe ſal Maonon
ctificatiõis vero efficacia in eo ꝙ ſacramẽ uatoꝛ beato Auguſtino dixiſſe legit ſcilicʒ Uiul
tũ. In eo em̃ ꝙ ſacrificiũ ẽ dei placatiuũ æ nec ego mutaboꝛ in te ſed tu mutaber in e
iracũdie eiꝰ in eo auerſatiuũ. In eo vero me. Hoc ei ẽ dicere in mei ſimilitudinem arhl
ꝙ ſacramentũ ẽ ſumentiũ ſanctiſicatiuñn. Quẽadmodũ ignis ferrũ in ſe hocẽ in ſui nain
gneo aũt ꝙ mẽſa refectiõis et eoꝝ q̃ refe ſilitudinẽ ↄuertit. Si ꝗs aũt querat quö ĩ eeg ini
ctionis ſũt effectuũ. Sanctificatiuũ aute,y tam ꝑuo loco ⁊ ſub ta ꝑua foꝛma illõ głio ninegoiie
ꝓpꝛie et directe ab execrarione excõicatio ſum coꝛpus ꝙ vtiq; lõge maioꝛis ẽ quau nenmmn
nis ſiue ꝓpꝛietatis ꝓpter quod ⁊ ſacra cõ tatis eẽ poſſit.Dicimꝰ qꝙ idẽ eſt ac ſiquere ſanquepolee
munio nominatu.„ ifitet quare in tam obſcuro loco coꝛpꝰ tate mihwin
NAAligẽter auũt tendẽtibus in iſtaʒ ſa claritatis eẽ poſſit loco remanẽte obſcuro Nuinmnei
d cratiſſima refectionẽ manifeſtũ fi Sicut em̃ in poteſtate habet claritatẽ ſus hlneriri
elrtvere ac ſpualit᷑ comedẽtes vera nõ oſtendere et quo minus locũ in quo ? WE
ciſſime ibidẽ comedi. Juxta ſimilitudine,z lumine repleat retinere. Sic nõ incredibi ſnen
coꝛpalis comeſtionis. Qð licet beato Au le ẽ et magnitudinem ſuã ne locũ illum re ftleſenn
guſtino diuiavoce oñſuʒ fuerit nos tamẽ pleat aut occupat ita vt aliud coꝛpus ſecãũ niokglari
iſtud exẽplo ⁊ ratiõibꝰ aſtruemꝰ. veracir nõ paciat retinere. Et ſicut claritates coꝛ⸗ nenus in
eĩ illud comedit iurta ſimilitudinẽ come⸗ poꝛis ſiue fulgoꝛẽ in libera poteſtate habʒ lüſpor Ae
ſtionis coꝛpalis mutatione ſui in aliud vt parũ vel multũ illius et in loco vl circa unano dar
aſſumit᷑ et in ſimilitudinẽ aſſumẽtis tranſ locũ in quo eſt diffundat ſic ⁊ magnitudi nnzturi
mutat.nõ eĩ ligna ignẽ comedũt ſʒ ignis nẽ ſuam om̃ino habet in ſue beneplacito mneenin⸗
ligna. Sic ẽ ꝙ to tũ coꝛpꝰ ecclie comedẽt? voluntatis et ſicut ſalua et illeſa h omnia licgninitur,
ſpũalit᷑ in iſta ſacra mẽſa veracit᷑ comedir claritate ſui coꝛpis locũ in quo ẽ vel certũ hnonsint
qꝛ illũ in ſui ſiłitudinẽ ↄuertẽs ĩ ſe ĩ ſui nu-⸗ iacentem paruũ vel modicũ vel omnino inetden
trimentũ aſſumit vł augmenm. Nutritur in nullo illuminat ꝓut vult. Sic et ſalua nr⸗
eĩ reficit ⁊ auget᷑ coꝛpaid ẽ vniuerſitatem per omnia magnitudine ſui coꝛpis occu⸗ Egeee
repꝛoboꝝ auertẽdo a malo et cõuertẽdo pat de loco ꝙ vult et quantũ vult ita ꝙ li nennn
ad deũ comedit ꝓpter quod dictu ẽ illud berũ ẽ ei abſq; diminutione illius inquas rmun
Dediſti eũ eſcã pplis ethyopũ.Et in Actu. libet paruo eſſe loco.que eniʒ ralio vi cla Muen
*

ſe

Nicker
lüge
uſinin
Ciane
elisdin
mmennic
duenicoi
Guatſaam
Wtn;
10 Weite
äynuaſenen
uiename
aüainſit
nuſgtonie
üginerins
enolennoziu
dänonleni,
Pannt if
. ,
gicduntil
—

UsſonaH

otacii
ban boin⸗

Titatem ſui coꝛpo:is in poteſtate omnimò
da habeat ⁊ non magnitudinẽ nec loqui
mur hic de omnipotẽcia virtutis qu ha⸗
bet ſcom ꝙ dens ẽ de qua certu eſt quod
nihil ẽ impoſſibile vł eua difficile. Sed di
cimus et pie credimus hac eſſe gloꝛiã oĩim
electoꝛũ vt omnino libere voluntati eoꝛũ

ſubiecta ſunt omnimodo nõ ſoluʒ coꝛpo

ra ipoꝝ ſ etiã quecunq; ſunt coꝛpoꝛum.

SDi enim verũ ẽ ꝙ dixit demon. Berith ð
beato Bartholomeo qð oſtenderet ſe ſi
vellet. Si autem noller videri non poſſet
Quid credenduũ ẽ de eo ꝓ ſtatu gloꝛie.Si
enim ex vmbꝛa tenuiſſima gloꝛie hac po⸗
teſtale habuit in coꝛpe ſuo quõ dubitari
poteſt inco mꝑabilit᷑ maioꝛẽ illũ habituꝝ
eſſe poteſtatẽ in patria ex ipᷣa pfectione et
veritate gloꝛie. Si quis aũt querat qli
ter viuificus panis int᷑ manus ſacerdotis
veniat. ſcilicet vtrũ ꝑ motu aut ſubito cuʒ
ipᷣm ante pᷣſentia eius in altari ↄſtet fuiſſe
in celo aut ĩ alio loco. eadẽ ẽ queſtio quõ

in vno altari mõ exiſtens iam erit in alio

vtrũ ꝑ motũ aut ſubito. In quo Rñdeo:
ꝙ nõ ꝑ molũ qualis coꝛpoꝝ.id ẽ tranſuuũ
continuũ. Lunc eĩ in omni loco inter me⸗
dio neceſie haberet eẽ ⁊ ideo dicimꝰ quia
ſubito.Et hic effectus vnus ẽ dotis coꝛpo⸗
rũ gloꝛificatoꝝ qᷓ nominatur agilitas ex qᷓ
neceſſe ẽ rñũdere agilitatem ipᷣius volũtati
anime gloꝛificate ita vt ſicut anima impe⸗
rat ei mõ moueri in ſtatu miſerie iſtiꝰ ad

locũ quẽ voluerit ita in ſtatu gloꝛie impe⸗

ret ei eſſe vbi voluerit.Alioquin nõ ſibin⸗
uicẽ congruerẽt imperiũ volũtatis ipſius
anime ⁊ obediẽcia agilitatis ipᷣius coꝛpo
ris. Quoniã autẽ difficilius ſuadetur.im⸗

perſtis et difficiliꝰ ab eis capit᷑ xpᷣi coꝛpus

ſimul eſſe poſſe in celo et in altari.⁊ inſuꝑ
in tot altariũ milib us euitemꝰ hoc.ne ad
iuuemus incredulitatẽ vel potius imperi
ciã ipoꝝ.Attendent ergo in pᷣmis qꝙ coꝛpꝑi
humano danf motꝰ innaturales.ymo et
cõtra natura ipᷣius in loca innaturalia ex
virtute anime cui cõiunctum eſt pꝛeſtãtur
et acquirũtur.videlicet motus in ante⁊ re
tro motus in dertrũ et in ſiniſtrũ. motꝰ in
ſurſum et deoꝛſum.nõ quidẽ exmõ in de⸗
oꝛſum quo per ſeipᷣm naturaliter mouere
tur. Sed longe aliter et modo contrario
moueretur. moueret᷑ em̃ in deoꝛſum natu
raliter motu recto ata; continuo. Sed vir
tute anime imperãtis mouetur in deoꝛſuʒ
motu flexnoſo muluſq; quietibꝰ ſeu pau⸗

xxvj

. . „ „ .„ H “ „.
lIationibus interrupᷣtis. Deinceps mouet

ꝓ ea et ꝑ eam in circulũ et trigonũ et qua⸗

drum ⁊ per omnẽ figurã non ſolum ꝓ ne
ceſſitate vel vtilitate quacunq; ſed ꝓ volũ
tate penitus anime imperantis. Similit᷑
ẽ videre de locis cuʒ enim nõ habeat coꝛ⸗
pus humanũ naturaliter niſi vnũ locuũ ſi⸗
bi ꝓpꝛiũ et nature ſue congruũ. videlicet
nature infimũ qð eſt tocius mundi medi⸗
um ſiue centrum: pꝛeſtantur tamẽ eidem
coꝛpoꝛi et acquiruntur per animã cui con

iunctũ eſt et tot loca ipſi tam in naturalia

⁊ a loco naturali eiuſdem adeo diſtancia
Si ergo nunctantũ poteſt anima huma⸗
na naturaliter in coꝛpus ſibi cõiunctũ cõ
tra naturam eiuſdem ⁊ hoc ꝓ ſola volun

tate abſq; om̃i neceſſitatevel vtilitate quã

tofoꝛtius anima xpᷣiꝓ ſumma neceſſitate
et vtilitate poterit in coꝛpus ſuum contra
naturã ipſius quicquid eadem neceſſitas
vel vtilitas requiſierit. Si nõ poteſt obſi⸗

ſterevel reſiſtere natura coꝛpoꝛis humani

voluntati anime imperantis.licet otioſe⁊
pernitioſe quin feratur aut moueatf᷑ in lo

cũ ſibi inogruũ.et hoc motu nature ſue tã

reſiſtet voluntati anime ipᷣius ſaluatoꝛis

et hoc neceſſariſſime ac vtuiſſime natura

coꝛpis ſui quin ſe expibeatad omne bene
placitum eius in omni loco in quo pᷣſenti

am eius requirit tantaq; vtilitas. pᷣſertim

cum incompabiliter plus poſſit in coꝛpus
ſuum anima illa qua anima tua naturali
ter̃ poſſit in tuum.et cum omniũ creatura
rũ potentiſſima ſit ivbſa anima redempto⸗
ris et coꝛpus ſuum iam nõ ſolũ non ſit ei
ſarcine vllo mõ ſed ſoli gloꝛie poſtqᷓʒ vel

ſupꝛa quã non ſit gloꝛia coꝛpalis. Qꝛ ſiꝗs

querat que ſit neceſſitas vł vtilitas que re
quirat pᷣſentiam huius coꝛpoꝛis in tot al⸗
tarium milibus. Rñſio quia neceſſitas vł
vtilitas hec ſunt eccleſie vniuerſalis medi

tatio ſiue ſanatio. eiuſdẽ reconciliatio ad &
partẽ miſericoꝛdiaꝝ.ſiue eiuſdẽ patris mi
ſericoꝛdiarũ ad eccleſiam ſuam placatio.

Tercio ipius eccleſie ſacratio ſiue ſanctifi⸗
catio. Quarto eiuſdem eccleſie ſpinitualis
refectio.Quia illud venerandum coꝛpꝰ ⁊
er mealena ſaluberrima eſt et ſacrificiuzʒ
placabill

,

imuʒ et ſacramentũ noſtre ſan
ctificationis ⁊ cibus ſpiritualis refectiõis
ſicut ſupꝛa oſtendimꝰ.Et quia myniſteria
miſſarum nõ ſunt niſi quattuoꝛ: hecq dixi
mus. Neceſſe eſt vbicunq; miſſarũ agun
8
.

Be ſacramẽto euchanſie

tur ſolennia coꝛpis huius ſacratiſſimi ve

1 ruʒ et libertas multa ſernitute depꝛeſſa et Neenmns
riſſima ad eſſe pᷣſentia. Non enim quęad potencia in numeris debilitatibꝰinfirma Binotog
6 moFũ delirant quidãa heretici ſufficit denn ta. Amplius. Quid mirũ ſi vbi totum nnuint
gnatio ſiue ſignũ ſiue figuratio coꝛꝑis iſti ibi partes et partes. Quinpotius ecõtra⸗ Glneoti
uures vinilſici ? ſanguinis pᷣcioſi ad iſta qua rio mirabile ẽ ꝙ in mullis locis ſit totum ſecilapen
U„,A, Inoꝛ pagen da. imo neceſſario requirũt vi vbi non ⁊ partes.Cum ergo cenũ iam ſit punenan
uifici panis et vini pᷣſentiſſimã veritatem quia anima rationalis et caro partes ſũt boouipun
neqʒ eniʒ figura neqʒ alia deſignatio me filij dei ex quibus cõpoſius eſ ſᷣm ꝙ hõ e
„,. Qiicine p̃ſtare poteſt vllomõ ſalutem. Sp non eſt mirabile ſi vbi ⁊ ipᷣe eſpet ibi et ꝑ/ nteush
92 ſola ipᷣius pᷣſens veritas medicine. Simi tes ipᷣe.Sed hoc potius ammiratione di⸗ Akaczfpiu
liter impoſſibile ẽ ꝑ ſolam et inanem denñ gnũ.quia cũ ipᷣe vbiq; ſit nõ vbiq; tñ ſunt ſodoezetg
gAnationẽ ſacriſici placari iratũ aui reeon eiuſdẽ dicte partes.hoc autẽ eſt quoniam fuevdinpe
cCiliari offenſũ abſq; ſacrificuũ veritate. Hi ad certas vtilitates et myſteria aſſumpie Cicuoloe
milit᷑ neq; ſacrari aut ſancificari poſſibi⸗ ſuntet ꝓpter hoc vbi locus eſt huius vti- Mn
le ẽ quẽq; abſqʒ ſacramenti veritate cum litatibus et myniſteris ibi eas eſſe in ipſo Ceinster
virtutẽ ſanctificationis ſola veritas habe ſuo toto et cum ipſo ẽ neceſſe. Ubi antem Nönnue
at ſacramẽti. eodẽ mõ impoſſibile eſt ali non eſt locus huius myniſterũs aut vtili⸗ iuonius
duẽ refici paſci atq; potari ſola deſignati tatibus. ibi eas vel nuilatenus eẽ neceſſe ſodneni
one ſeu figuratione panis ⁊ vini.Alogn eſt excepto loco vbi pᷣmium et remunera⸗ Gniteni ad
nõ indigeremꝰniſi figurisvel picturis ad tionẽ iſtoꝛũ meritoꝛũ obtinent. Qui ẽlo⸗ nenavd
iſta quatuoꝛ ⁊ ꝓ nihilo laboꝛaret ĩ miſſa cus gloꝛie ipᷣarum et hic eſt celum celoꝛũ. inerduod
rũ ſolennijs cũ ſufficerent picture altarin ſiue celum empirreũ. Quia ergo in omni porigeba
. ⁊ ſacrarũ oblationũ ad iſtas quatuoꝛ no altari vbi miſſa agitur locus ẽ pᷣdictis vti⸗ Uoenttaadt
. minatas vtilitates. Hec auteʒ inſania ad litatibus et myniſteriis neceſſe eſt pnom fihnadne⸗
hec eos irrefragabilit᷑ deducit vt pictura natas partes in ipſo ſuo toto et cum ipſo rimun
diluuij ſola ſine veritate mundũ ſubmer ad eſſe pꝛeſentiſſima vt diximus veritate Cranmornfn
ga ⁊ pictura ignis quo mundus inferioꝛ Sed queẽadmodũ vt ſupꝛa tetigimus vbi Nennſulen
cCcoflagradus ẽ iam mundũ exurat ⁊ pictu meditatio exhibenda ibi optei medicum Hugipoſin
raa ſola panis paſcat ⁊ reficiat. Sic ⁊ pictu eęẽ cum alabaſtro vngentoꝛum. ⁊ ibi recõ ſlus I
ra vini potet ⁊ inebꝛiet. Sic igit᷑ demẽcia ciliatio ibi mediatoꝛem cum ſacrinlio. et lpysiluat
eeon ẽ aperta vt omnino non diſtinguaunt vbi ſacramẽtatio ibi ſacerdotem ſeun pon frorluoft

qualiter virtutẽ et efficaciã ſignis attribu⸗ tificem cum ſacramentis.⁊ vbi refecto ibi ihmm⸗

auunt et veritati. Amplius.ſicut locus ꝓ dapiſerũ cum cibo et potu. Alibi autẽ nõ futbiden
piꝛius naturalis eſt eidem ſic eiuſdem loci ẽ neceſſevt iſta exhibeat. Licet igitur neq; Atönmi
. vnitas.querit ſicut locus innaturalis cõo⸗ anima neq; carne careat dei finus tamen nſinde
tra natur eiuſdem ineſt ſic ⁊ locoꝝ multi lullas non erhibet in mundo iſto inferioꝛi inen
tudo. et ſicnt ſurſus et deoꝛſum in locis cõ niſi vbi locus ẽ vtilitatibus et myniſterüs nsſtn⸗
rraria ſunt.ſic vnũ et młta in eiſdẽ et eque pꝛopter quas aſſumere dignatus eſt. gſteſan
cContraria.queritur ſicut poteſt anima ch Amp. quoniã hũanitas ip̃ius ẽ velut Nriie
ſti contra natura coꝛpoꝛis ſui vt expibeat veſſtis ſacerdotalis ip̃ius in qͥ ꝓ nob fun lan
iplum quandocunq; voluerit in ſurſum? gitur offitio ſacerdotis.quid mirũ ſi ilam fiae⸗
. Jaandoa; volneririn deoꝛſum. ſic ex ea exhibet velin celo vbi pareat vultui dei ſlii en
₰dur— gem potencia nõ obſtante vlio modo v ad interpellandũ ꝓ nobis.vł in altarivbi ni *
reſiſtente natura coꝛpoꝛis cõtraria poteſt ſacerdotale myniſteriũ ꝓ nobis exequit᷑ ninte
illud exhibere in quotcũq; locis voluerit alibi vo cur illam expiberet. Amp̃.qd mineie
cum non magis ſit naturalis eidẽ loci vni mirũ ſi de conſoꝛtio deitatis huic ſacratiſ e ſgi
taS q́; locus ipe neq; magis contra natu-⸗ ſimo coꝛpoꝛi collatũ eſt vi ſimul poſſit eẽ Urlaeſ⸗
tam ipius locoꝛum multitudo quã locus in multis locis licet cõtra naturam ſuam lillaut
innaturalis ip̃ius.hoc ergo in gnima ſNmſi Quẽcadmodũ ipᷣa diuinitas vbiq; ꝑ natu Wunn
ſaluatoꝛis potifſimũ locum nõ abet. tuz ra ſuam eſt cum eidem ex eodem conſoꝛ/ elſiͤ
qguia coꝛpoꝛi ſuo imperat et eo vtitur po- tio impaſſibilitas et pene ſpiritualis agili 6 ſnn,
teſtate liberrima. tum quia omniũ creatu tas atqʒ ſubtilitas collata ſunt contra na ln
1 re ſupereminetr potẽcia ſoꝛtiſſima. In no tur ipᷣius coꝛpis. Non enim verius ↄtra wünef
ſtris enim animabus longe ſecus eſt quo naturaʒ ipius coꝛꝑis eſt perpetua illa ſine D

nſe

edent

hmüſphinn
mpointi
Shsſirn
nscſtfne,
ſechabe⸗
anmmin
noſcit
daseſtbuuser
bicgscſeni
ſeiun
nikensetti
Uumnseineti
mnrenenere
nen Ci
tundri
Oiaapu
loas 5an
naeſſeckin
woldi anß
dirmsnr
Atiogannan
nncnn tit
manbnin
ſumtamnt
hon. Abinn
en rg
eudaifue
nmmtgldin
brsenni
ne e
nte

4 V

perennis impaſſibilitas T iuiſibilitas om

nimodo quo inſenſibilis ẽ ſenſbus nr̃is
in via iſta hot ẽ vita hominũ q; coꝛpoꝛuʒ
caduconꝝ tã mirifice penetratiua ſubtilitas
nec illa pene ſpiritualis agilitas quibꝰ re
muneratũ ẽ ⁊ gloꝛificatuʒ ẽ illud coꝛpꝰ q;

locoꝛũ pluralitas.Si ergo nõ obſiſtit nec

obſiſtere gotuit n ature coꝛpoꝛisiillius cõ/
trarietas quin de conſoꝛtio anime gloꝛifi
ca te atqʒ ipᷣius deitatis recipet pᷣnomina⸗
tas dotes et gloꝛias nõ poterit vlteriꝰreſi
ſtere vel impedire quin recipiat ex eodeʒ

conſoꝛtio locoꝝ pluralitatẽ ſeu multitudi

nẽé. Amplius. cũ p̃nominatas dotes ⁊
gloꝛias receperit coꝛpus illud ad pꝛemiuʒ
nec cõtrarietas nature ſue obſiſtere pote/
rit quo minus multitudinẽ locoꝝ ⁊ recepe
rit ad meritũ ⁊ ad exequendũ ſuſceptum

myniſteriũ. ad meritũ quidẽ in ipᷣa ſacra⸗

