miſſus eſt eger ⁊ hoc iure vel lege non di

rxvij.

peditur medicantis officium. Quapꝛop?
de tegere ei ac renelare moꝛbos ſuos et
vulnera. Quia ergo maniſeſiũ eſt ſacer⸗
dotes curatos cui eſt medicine ſpiritualii
omniũ eoꝝ habere geis cõmiſſi ſũtꝑ hoc
non eſt voluntate eoꝛumſſed iploꝛũ me⸗
dicoꝛum officio⁊ dignitate palam eſt abſ
qʒ iniuria ſacerdotu moꝛbos ſuos ⁊ vul-
nera non poſſe ab eis abſcondere parro-
chianos eoꝛuʒy niſi ex cauſis quarũ ſupꝛa
fecimꝰ mentionem. Amplius. ſi licet
fraternos moꝛbos et vulnera ſpiritualia/
tenetur vnuſquiſq; reuelare ei qui poteſt
pꝛodeſſe⁊ non obeſie tenetur inqua er de
bito et officio fraterne caritatis. Hon mi
nus autẽ tenetur ſibipſi ymo longe am⸗
plius ex eodem debito et officio ſibipſi
tenetur conſulere q;ᷓ cuiuis alij. Multo

ergo foꝛtius tenetur moꝛboꝛum ſuoꝛum

ſpiritualium ac vulnerũ confeſſioneʒ ſen

reuelanioneʒ facere ſacerdoti qui pꝛodeſ

ſe debeat non ſcilicet obeſſe. Juxta ꝙ ie⸗
tigimus. Amplins. ſi de omni tempo
rali commiſſo neceſſe habet cõmiſſarius
ſeu diſpenſatoꝛ rationẽ reddeꝛe ſuperioꝛi
ſuo in officio diſpenſationisincomꝑabi/

liter autem cautius ⁊ habenda etſeruan
daſſi incõpabilr circũſpectiꝰ diſpẽſanda

incõꝑabilr diſtrictius exigenda taneqnaʒ
auteʒ alias ergo foꝛtius reddenda eſt ra
tio ſpiritualium cõmiſſoꝛum ſpiritualiſq;
villicationis ab vno quoq; noſtro maio
ribus noſtris in hoc ſcilicet ſpiritualibus
Certum autem eſt quia ſacerdotes cura,
animarũ noſtrarum habentes vt maio⸗
res noſtri ſunt in hocet velut ſuperiores
diſpẽſatoꝛes ſeu camerari ratione de no

pis ⁊ nr̃is hoc eſt de tota vita noſtra deo

reddituvi. Sicut legitur ad hebꝛeos.xiij.
O bedite pꝛepoſit veſtris ⁊ ſubiacete eis
ipſi enim peruigilant quaſi reddituri ra⸗
tionem pꝛo animabꝰ noſtris. Ampli⸗
us ſi ſubditus ſecularis vel ſeruus dam-
nificationeʒ ſui dñi videritſẽ pꝛocuratori
eiuſdem per queʒ damnum donuʒ illius
vel auerti vel reſtitui poteſti non denun
ciauerit cum ſine periculo aut dampnifi⸗
cantis incomodo hoc facere poſſitindu/
bitanter accat in dominumſet in ibſum
diſpẽſato *m quia et illi debitam fidem
non ſeruat et iſti debitum auxilium ad cu
ſtodiam rerum dominijnon impendit.

Cum ergo quilibet peccatoꝛvideat ſemet

Be ſocramento penitentie.

. ipᷣm damnificantẽ deum in ſeipſo aufer? toꝛem adulte etati debitoꝛẽ eſſe confeſſio Ra
. doſſcʒ ei ſeipſum totius vite ſue ſeruitiũn mnis ⁊ ſaniſfactionis ꝓ arbitrio ſacerdolis ncel
ex neceſſitate tenet hoc denunciare ſacer quẽ diximus magiſtratus. Amplius. gteſee
doti taqua cuſtodi aut diſpẽſatoꝛi domi peccatoꝛqui nec culpabilẽ ſe recognoſcit eiiNo
ni. Pꝛeſertim cũ hoc ſine om̃i ꝑpiculo ⁊ in nec de erratis ſatiſfacere curat neceſſario nletihi
. comodo facere poſſit ipſius quem denũ/ cõtumax eſt.Contumacia aũt maioꝛẽ dei ſhcönes
uiat. Non em in maioꝛi fide tenet domio contra peccatoꝛẽ iram ꝓuocat. Sicut le⸗ ſſtücke
de alterius danificatione qᷓ; de illa qua, gitur iob.xxxiiij. Ne deſinas ab homine efede
„ „ ipſemet facit eiſem. Amp̃.ſi furem vł inigtatis qui addit ſuper pecesta ſua ſuꝑ 7 MM
latronẽ aliquis in domo ſua abſcõderit biam. Orl aiterttauis nõ opoꝛtʒ vt alij aalui
et per eius perditionẽ ſeu traditionẽ/fur⸗/eulpabilem ſe recognoſfatvel confitteatur k ig⸗
tiue ſublata ⁊ omnia male ablata reſtitu/ qq;ᷓ deoneqʒ; vt alij ſ grlſtactar,nerelſari mMare⸗
ere poſſintſine incõmodo damnificantt ¶reditur ad ilud incõueuiens ꝙ ſuꝛpa in⸗ nſe
. et in ipſum iudiceʒ ſeu mgꝗratumſpeccatj? tractatu de baptiſmo oſtendimꝰ videlic ͤ wt
in ipos qui damna vel iniurias paſſi ſůt vt pareant inter fratres ſpũales neceſſitu n
æ iudicandus c vt furti particeps et ſociuſ dines ſpirituales.Quare peribũt mutna in .
furis Quare peccatoꝛ qui ſe ißjm abſcon⸗ innicem ſuffragiamutue dilectionigmu/ cgete
dit et ſacerdotiſqui iuder eſt vel mgratus tue inter eos beneficiẽtie non modicum nelin
ſpũalis eſt ipſum nõ detetigit exponitet minuet᷑. Si em̃ reuerſio eius qui non ab 8
pumendũ tradit. Cum ꝑ hoc⁊ damna re errauit non apparuitque viiq; niſ ꝑcõ⸗ AhMeb
ſtaurenturet paſſis et iniurie tm̃ darent᷑ keſſionẽ delicta ſeu delicoꝝ ad emẽdatlio Anllſt
hijs quibus irrogata ſunt eoipſo puni- nẽ ipoꝝ appere non pᷣiñ appebit ſpũalis uiſie.
endus eſt. Ipemet et furis ſocius et furtri germanitas ſiue fraternitas ſiue ſancta funel
pticeps eo inq; ipſo ꝙ ipᷣm furem non iu ciuilitas.⁊ ꝓpter hoc nõ habebit iſte vt Aluugeen⸗
dicat exponitac tradit. Hõem̃ mag ma frater ſiuevt ↄfinis Quapꝛopt pibit meß⸗ Maaſe
ioꝛẽ ve as deo⁊ ſacerdoti ſeruate tene᷑ vel minuelur in multo beneficia fratera laac
vnuſgſaq; in alio S inſemenipᷣo et hoc efſt Amp̃ᷣ.ꝗ ſocietas ẽ ⁊ quoddꝗa collegiũ Mgm
ꝙ diclu eſt regi iſrael p ꝓphetã.iij. Re.xx a quo ſi quis turpiter ⁊ cũ ſcandalo receſ hng
Quia dimiſiſti virũ moꝛie dignũ de ma ſeritad qm ðvᷣnuo recipiat niſi cũ rcogni ggi
nu tua erit aĩia tua ꝓ aĩa illius. Ampᷣ. nõe? ſatiſfactiõe ſeu emẽdatiõe. Am· ſbusflue
quia peccatoꝛ a baptiſmali ſanctitate la⸗ pliꝰ.ꝗſquis in collegio aliquo vł ciuitate ußuilt
pſus ſicut ciuis eſtab ipᷣa ciuitate ſanctiſi qᷣcũq; videat domũ vn conburi vel uuua ueninu
cata et dilecta qua tociens ſupꝛa in tracta cũq; ciuſdẽ ꝑticul ex q̊ toti domui vei ci⸗ itsnd
iu de baptiſino noiauimus recedẽs etad uitati iminere videat᷑ incendiũ non cla lunorbn
*„„ uerſus in aduerſariũ eius cõſurgẽs etin moꝛe ⁊ alis modis ꝗbus valuerit ignis mMhzti
hoſtẽ conuerſus. Cum ant peniet eſt ſiẽ piculu indicet vt ei vndiq; occurrẽtibꝰ oc Milaip
ab hoſtibus reuertes ⁊ ad ſanctã ciuitatẽ currat᷑ Quãtoq; incendiũ illud ei vicinio MzN
cuuitalis ſanctificate reſtitui volens pe⸗ tri fuerintanta illud maioꝛi clamoꝛe alti⸗ a
tens ſatiſfactionem de eo ꝙ; aberranit of oꝛi vociferatiõe illud alijs indicabit ad 6Popplos-
ferens. nũquid per mgratus ipſius ciui eius extinctiõʒ qſcũq; ⁊ vndecũq; poterit oſatene
lalis non ẽ recipiendus atʒ reſtituendus aduocabit. Idẽẽ ſi dereptionẽ in ꝑte ali/ cuſaeene
„ qui non obtulerit ſatiſſactioneʒ ſuꝑ eo q gqua ciuitat quicũq; exciuibꝰ fieni videt llefſe
lam ꝓditio ſe ad hoſtes ſe traſtulit ⁊ ciui ſtatim illã clamoꝛe ? ꝓuocatiõe ad arma (cumnſen
tatem ſua deſeruit ⁊ etiã impugnauit nec quibuſcũq; q adiuuare poterũt. Iudica⸗ liucici
recipiendus ẽ a ſapiente magiſtratu. Sa bit eo autem inſtantius ac vebemennius mütbm⸗
tiſſactionẽ aũt non faciat nec etia offert ni quo incomodũ incendij vel depꝛedatio- Petnlari
ſi qui culpaʒ ſuã recognouerit deliqniſ nis ad ſe magis pertinere videbit. Oſi .
ſe non confeſſus fueri ifeſtũ lnchncto bi kide
Hõ erit. Rrer l pꝛo temꝑalis incendio ſibi depꝛedalio⸗ Panen
e omni oberrate hoc eſt peccatoꝛe ip nem rerũ tpalium que adeo viles ſunt et lii
non eſſe recipiendũ in conſo Ruʒ ſancto compatione ſpiritualiũ omnine nulle et P uun⸗
ſtir 55 „W. LRr En ! * — Wpery
u nec reſtituenduʒ eſſe ciuiſtati/ quam vilipende et ita ſic et ita facienndum eſft ntſemit
. adeo puer deſeruit niſi culpabilem ſe quid pꝛo ſpũali incendio ac de pꝛedatio⸗ heſi
. boralen elſionẽ recdiderit et ſatiſfactionẽ ne animaꝝ humanarum que adeo nobi n
obtulerit. WManifeſtũ ergo eſt omnẽ pecca les ſunt adeoq; pꝛecioſe faciendum eſt. un

—

ün

. O n

t
Ntuſan
cpone

Lantenk
nslnt
üsleserin
eperüna
enrode
dansinend
nenig ni d
mulmmitlie
jſhide
niasſur
obabentſe⸗
opepor
efcafmmn
rodcie
Cäſand
gaininan

iclit. 1

aichoftan
nii
oi nid
ancitth⸗
Ps inn
gdn
Nänien,
Goitann

uotie

.
.
.

een H

Quãto ergo foꝛtius ludicãde 7 reuelãde

ſunt depᷣdationes ⁊ incẽdia animaꝝ. Re

uelande inqua hüs qui adiuuare pñt atʒ
ꝓdede ad ereptionẽ ſeu liberationẽ ipſa

rum ⁊ ertinctionẽ. 2 ergo peccata moꝛ

talia nihil aliud ſunt quã incendia æ va-

ſtacõnes ſen depᷣcatiões anmaꝝ Mani

feſtũ eſt ea eẽ reuelãda hijs qui ex officdo

ꝓdeſſe depent ⁊ poſſunt. Ampli. deo

cõquerente de quocũq; homine iuſticiaʒ

q; et iudiciũ de eo egente manitfeſtũ eſte
vnũuũqðq; debere deo aſſiſtere ac ſtare ꝓ
eo ⁊ contra ſeipᷣm. Juſtam em̃ eẽ dei cau
ſam vbiq; in omnibus neceſſe ẽ. Semꝑ
duũt pꝛo iuſticia ſtandũ et contra iniquita

tẽi nulli ergo licet deo in cã ſua ↄtraiqua⸗

cunq; cauſam habebat denegare vel pꝛo

curationis effectũ vel patrociniũ vel reſti
moniũ vel ſinẽ ꝓnũcliationẽ vel eiuſdeʒ
executionẽ. exrgo etiã contra teipm tenert
ꝓcuratoꝛ pꝛo deo ⁊ teſtis et aduocatus⁊

luder ⁊ ſniẽ exſecutoꝛ eẽ. eneris erg o te⸗
ſtificari et allegare ↄtra teipʒʒ in cauſa dei

et alia que iudicii ſunt facere.Teſtiſicare

aũt contra te.hoc eſt cõfiteri⁊ ampliꝰ te/
neris ergo ex neceſſitate confiteri coꝛã iu/
dice ꝗ inter te et deũ ſedet. mediꝰ hic aũt
eſt ſacerdos. Si enim cauſe ciuiles ⁊ ſecu

lares agẽde ⁊ exaniinãde ſunt coꝛã recto/-
ribus ſiue iudicibus/ergo ⁊ cauſe anĩaꝝ
ſiue ſpũales ventilãde erunt coꝛa rectoꝛi-

bus animaꝝ vel iudicibus. Rectoꝛes em̃

et iudices noſtri in coꝛpalibꝰ ſeu tpalibꝰ⸗

illi ſunt quibus leges tpales date ſunt in
manibus qui ſcʒ latoꝛes et expoitoꝛes ea
rum ſunt ad pplłm. Sic rectoꝛes ⁊ iudices

animaꝝ noſtraꝝ ſunt in quoꝛumanibus

—

adimplendũ ⁊ docendũ ſine ferendũ ad

popnulos lex data ẽ. Hij ant ſunt ꝓculdu

bio ſacerdotes. O em̃ ali ſunt doctoꝛes/
quã ſacerdotesſſupplementũ eſt ſacerdo

talis officij. IJdem dicimꝰ de doctoꝛibus
legum ſeculariũ in adiutoꝛiũ em̃ ⁊ ſi uccur

ſum iudicũ recepti ſunt. Uñ abinitio non
fuerũt hmõi doctoꝛes ſed ipi legum lato
res ſeculariũ eas feꝛebat et exponebãt ad
populũ. Poſtmodũ autemtu ꝓpter im⸗
piuiam audiennũ. tũ ꝓpter occupaunões

iudicũ.tum ꝓpter emerſionẽ queſtionuʒ
lum ꝓpter puerſitatem male interpᷣtanti

um. ⁊ ſemitas iuditioꝝ puertere conanii

um aſſupti ſunt ⁊ cõſtituii doctoꝛes. Idẽ
factum ẽ ⁊ eiſdem de cauſis in doctrina ⁊
legibus animan. Amplius. ſi emedẽ⸗

xxxviu.

da ſunt delicta animarũq; emendẽda ęẽ
nemo ſani capitis dubitare poteſtnõ ſũt
emendẽda niſ per legẽ dei ſiue legẽ aian/
de lege aut cui credendũ niſi eis qui et ex
officio habet ea⁊ docere et diſcere. Hu at
ꝓculdubio ſunt ſacerdotes. Qu ꝓptex
conſilio eoꝛũ emendẽda ſunt animaꝝ de
licta quemadmodũ ⁊ cõſilio rectoꝛũ ſeeu

lariũ vᷣlicta ſecularia nec hec nec illa emeę

7.

dari poſſunt niſi venerint in no licia eoꝛu

5 —

per quos emẽdẽeda ſunt hoc ergo in no

ticia rectoꝛum ſeculariũ ⁊ ill in noticiam
rectoꝛũ ſpũaliũvenire opꝑtet. Quap:opt᷑

deliga anian que oia integre ſciri tergi⸗
uerſari nõ poſſunt ꝑ confeſſionẽ qui ⁊ oc

⁊ circũſtãcie ipᷣoꝝ occulte ſunt.Qm̃ ſi ma

nifeſta fuerint oꝑtet vt ſeculariter iudicen
tur ſi iundicem huerit ipe qui delinat et ni

hilominꝰ optet ecvt ſpualit᷑ ð eis iudicet᷑
uine naq; delictu manifeſtũ duo
o babetr iudicia 1 duos iudices Si
cut enim duplex eſt pax duplerq;
vite hũane tranꝗllitas videlicet exterioꝛ

ꝓpt quã ⁊ leges ſecłares ⁊ plates inſtitu

ie ſt px ãs turbatiõibꝰ exterioꝛioribꝰhuiꝰ
vite occurriturhocẽ rapinis fuſtis rixis
alüs exterioꝛibus iniurüs.Et interioꝛ pax
videlicet ad deñ inuicẽ ad hoies Eniui
turbatiõis ſunt ipᷣa pctã ſiue occulta ſiue
maiĩfeſia peccatt em̃ in eo qð peccata ſũt
deus offendiur/ Offenſio aũi turbatio ẽ

„

pact. Sic odia ⁊ ire lic occulte ſintet oẽs
alie peſtes hmõi pacem que inuicẽ inter
hoies eſſe dʒ perturbãt et ſocietatẽ eoꝛuʒ
ſanctã deſtruũt ciuitatem ſanctiſicatam
eximũt diſſipant euertũt.Captiuoſq; fa⸗

ciunt homies vinculis dyaboliciset car⸗

ceribus eos mancipates et vtraq; mole
ſcilicet ᷣma et ſecunda eos interficientes

et vt ad vnũ dicamꝰ⸗ non eſt clãdes nõẽ,
calamitas non c toꝛmentũ vel moꝛs qułqd

dem ꝓpoꝛtionalr ac ſpualiter peccata nõ

infligant hoĩibꝰ Quare incõparabilĩ ma o

gis occurrendũ fuit per pacẽ cõtrariã pa⸗
ciſq;illius cuſto des ⁊ cõſeruatoꝛes.Qua

pꝛopter manifeſtu et leges ſpnales ſiue

animarũ et iudices ſeu rectoꝛes debuiſſe
et debere eſſe. Alioquin vtiq; rei publice
ſueſom̃ipatẽtifſimꝰ ac ſapientiſſimꝰ deus
inſufficie leer et impfecte ꝓuidiſſet. Jam

auüũt remouimꝰ ab ipᷣo inſufficientia et im

pfectionẽ quãtum ad res magnas p hoc
ð nec in mimis opibus ſuis videlicʒ ſuc

*

culta ſunt ꝓ maiori parte etiam radices

curſione publice illas ſuſtinet. Quia er⸗
go exterioꝛa delicta vtraq; pacem pertur-
bantineceſſario ſubſunt vtroꝛũq; rectoꝛũ/

hoc eſt ſpiritualiuð⁊ ſeculariũ iudicio.Et
ꝓpter boc furta ⁊ rapine et alia hmõi nõ
ſolnmõ iudicada ſunt iudicio ſeculari ꝓ/
pter exterioꝛẽ huius vite traquillitatẽ.ſed
etiam in foꝛo ſpuali ꝓpter interioꝛẽ et ſpi

ritualem que ad deum et hoĩes eſt pacẽ

ſiue tranꝗlitatem. Et ꝓpter hoc neceſſe

habent de hijs ſpualiter cognoſcere do⸗/ G iuſticiam facere voluerit.

ctoꝛes ſeu iudices animaꝝ. In noticiã er/
go eoꝛũ neceſſe habent venire.Quocũq;
auũt modo ei ĩ cognitionẽ iudicũ ſpualiuʒ
veniatquam per cõſfeſſionẽ ſpontaneam

ipſoꝛũ delinquẽtiũ fruſtra ⁊ inutiliter ve/

niunt quãtum ad finẽ ⁊ fructũ ſpualis iu
dicij/qui finis et fructus ẽ pacis intuere re
fſoꝛmatio. Qui em̃ cõfueri contepnit ⁊ in
iurioſus deo exiſtit qꝛ ius eiuns non reco⸗
gnoſcit ⁊ iudiciũ eius impedit. Amp̃.
ſic tenetur non expᷣmere falſitatẽ inquo⸗

cũq; iudicio ita et nõ ſuppᷣmere venitateʒ

interrogatus. Quia ergo tã multipliciter
delinquid abſcõdens peccata ſua/⁊ in iu
dicio illa cõ fiteri nolens non ſolũ pacem

ſacromento penitenttie.

ſue pꝛefectos pꝛetoꝛio. Et ꝓpter hoc ſicut
ſunt exterioꝛes pene ſiue ſupplicia quib⸗
conſulitur temꝑali pati tranꝗllitatiet eſt
quedaʒ carnificina et cyrurgia exterioꝛ di
ſciplina et gladiꝰpoteſtatũ tempaliñ Ita
neceſſe eſt pꝛefecturam eẽ ſpũalem et pꝛe
toꝛium ſpirituale vbi fiant munlationes

Nſa gellatiões et exerceatur velut quedaʒ
carnificina ſpũalis quã ſponig ⁊ ſubeant

et ſuſtineant ꝗ deo de ſeipſis iudiciuʒ ac

buſq; facere vltionẽ deo de ſeipſis. Uelẽ

eis poſſibile in hac vita vel non ꝙ ñ dixe
rit quis nõ eſſe Pannbts:ergo nec natura

li inſtictu ac deſiderio ad iſta naturaliter

mouebunt cuʒ naturalis motus nũq; ſit
ad ea que ſũt naturali impoſſibilitate ꝓ⸗

hibita.Si aut ẽ poſſibile et certũ ẽ ꝙ non

aliter fieri poteſt niſi ꝑ iudices alios a ſe

mayie cũ communitas hoim ignoꝛet iu⸗

diciũ iſtudet iuſticiã Manifeſtu ergo ẽ ꝙ
comunitati hoĩm conſulendũ fuit de iu⸗

dicibus ſpũalibꝰ quoꝛu iudicio deo ſatiſ

fieret de eis. Amp̃ offerente ſe pecca/

ad deũ non conſequit᷑. Sed etiaz maius toꝛe iuri coꝛã deo neceſſe hʒ deus illüũ reci

bellũ contra ſe cõcitat. Certum aut eſt ge
quid ſit de alis iudicijs ⁊ cauñs indei tñ
iudicio et cauſa neceſſe hʒ vnuſꝗſq; teſti⸗
moniũ perhibere maxime interrogatus
a iudice ſimilłr et parere ſententie iudicis.
Am ergo declaratũ eſt iudiciũ pe

Qenemur etiam cõtra nos ipſoset
pꝛo deo c ꝓcuratoꝛes eẽ ⁊ teſtes etaduo
cati. Similiter et executoꝛes ſnĩe etiam P
pꝛie condẽnatiõis et ppter hoc lictoꝛes
et toꝛtoꝛes noſtri ipᷣoꝝ. Et quia ſi in alis
iudicijs tenẽtur homies et eos ꝓdere ac
etiam exhibere iudicibus ad ſupplicia et

hoc pꝛo pace ⁊ tranqllirate temꝑaliac ꝓ
conpᷣuatiõe ſeu defenſione rerũ tempali⸗

um que nullius momẽti omnino ſunt cõ
paratione ſpũaliũ/multofoꝛtiꝰnos ipſos
quotiẽes rei ſumꝰ ꝓdere et aceuſare tene⸗
mun et exhibere iudicibus ſeu rectoꝛibus
animaꝝ non dico ad ſupplicia ſed medi/
camenta et ſalutẽ ab vtraq; moꝛte et per⸗

Dilioe. Et qm̃ om̃e peccatũ inimnia in deũ
eſt merito eareenach eſt eipeius iudi/

cium atq; iuſticiam. Judiciũ aũt et iuſtici
am debet habere tribunalęfoꝛũ audito/
num ſeu cõſiſtoꝛiũr iudices atq; pcones

0

nitentiale debere eẽ/⁊ quia in eo

pere.Alioquin iniuſtus eẽt ſepatum ſtare
iuri vltraq; iudiciũ et iuſticia ꝗbus ſe of⸗
fert exigunt illũ grauaret.Oſm̃es aũt ve/

raciter penitẽtes offerũt ſe iuri in curia ſeu

conſiſtoꝛio ipᷣius deijet hoc hic id ẽ in hac

vita qui ſi non hʒ hic curi ſiue conſiſto⸗
riũ vbi tata ẽ multitudo et eoꝛũ iuri ſe of/

ferentiũ.quis non videat quato detrimẽ
to gloꝛie ſue. Sic iſte defectus dum necſ
iſpi facir de hmõi et eis tam gloꝛioſam
iuſticiam. Modice ſiquidẽ gloꝛie ẽ in eos
qui inuite paciun tur exercere iuſticiamcõ

paratione eoꝛũ qui ſe non ſolnm ſponte

exponunt patibulis/ſed etiam velut dei
miniſtri ⁊ lictoꝛes atq; toꝛtoꝛes atrociſſi
mi in ſemetipᷣosdei iniurias et cõtumeli

as vlciſcuntur. Deinde quatum deſu gu/
bernatiõi hominũ etſi phas ẽ debere re⸗
gie dignitatis officio ſi intanta pꝑte regni
ſui non ꝓuideat qui iura reddat petenti
bus. Amplius, manifeſtũ qꝛ in pecca⸗
toꝛe penitẽte duo ſunt videlʒ natura quã

deus condidit ⁊ que ẽ opus eius ⁊ cuipa

ſeu viciuʒ ſeu peccatũ quã miſer peccatoꝛ

de ſuo aduenitx infelici infauſtaq; ↄiun⸗

ctiõe bono dei operi admiſcuit vei ad iũ
xit veradiler auũt penitẽs totũ qð fuũ ẽ ꝙ

erit. Ampli?. vo
lentibus ſatiſfacere deo per iudiciuſaciu
ſticiam de ſemetipᷣis querentibꝰ volenti/

—

Moiran
iudical
ſadicamn
ſa hocet
lbenatbin
Ntermninn⸗
pnlreoet
cicdraue

Atonesd

Conmleloan
ſdes hosl
Ntionsarp⸗

ſiens n

Ufoede

Necnolbus
hionntſane
Purtienan
ſſegtpupe
hugven
Gunnnore

(Mdbetan
r mno
Mrreumine
Mlgeeopus

fineconchäirce

Mneh

undorinoun

mMgtlahe
Drantese
ußbonnig
luntfclins
Abboueouen
horſaſtgi⸗
ſhendeltsſ
aotit d

dehn fi

((onnnfen
obaünän

ulenigkinenn
lllaheti

oſbeniein

Coumnump

Oſtentqdo⸗

nodein
lnnabſoluto⸗

MNinfſeoffen

fniegeie
Ppiitſdire

glrtcbholn

Gſonte gune

gleit

ſinc bi
Dommd
mikian

nland,
Mngllut
mnmitnn
Auimgi,
hineni
Enimrduin
ur Kug⸗

ſpontimnan

ſgtsnäiz
. M
deſchisl
1Amorg
eoneetin
Kiſtz namnal
isnonsnic
moſſoicae 5
eatnüige
us üot
sdnign
aricfneci,
ſulencifnden
iucido Nel
gnentr
seäſunin
tuſhan gee
nükeinisan
abocbeitin

euni inecn

atiin
temsn
iciggun
crarii
enonnnf
ſelun ein
gnotnuimnd
uin M
ge int
u n
gnitßtſil,
S

=

S

—

=
S=S

ngn,
ituſi ef
miit 7
ieM

reęe ſatagit/ꝓut poteſt atʒ cõten

pꝛio iuditio damnat moꝛtiq; ⁊ perditioni

adiudicat gladioq; penitudinis feritic vt

ita dicamus de tota regione ſeu ꝓuincia
ſua. Hoc eſt de tora poteſtate ſeu ditione
liberi arbitrij ſui velut maleficos quoſdaʒ

exterminat et ꝓfliganhoc autẽ dicimꝰ qn

um in eo eſt ant ꝓ viribus. Iſti autẽ ma⸗
efici quattuoꝛ ſunt pᷣmi⁊ minimi male co
gitationes. Deinde male affectiones. Ter
cio male locutiones. Quarto male opera
tiões. Iſtos tanq; dei hoſtes de terra ſue
ditionis ac poteſtatis vt diximus veracit᷑
penitens ꝓ viribus expellere conat᷑. Na/
tura vo que dei opus ẽ ab hüs latronibꝰ
de pᷣdatoꝛibus liberare ⁊ a leſionibus q̃s
intulerunt ſanare nec non ſpolia q̃ abſtu
lerunt eidem ab eis eripere ini roſtitue⸗
i

ergoduo querimus ab aduerſaruũs/pᷣmũ
an ꝓpugnatoꝛem iſtũ ſuum deum in iſto
bello adiuuet an deſerat.ſi dixerit qa
deſerit ⁊ nõ adiuuat ipᷣm in hoc duo ſe
quũtur eum incõuenientia. Pꝛimũ ẽ dei

negligere opus ſuũ.id ẽ naturã quã in bo

mine condidit contra cuius hoſtes nullũ
pꝛeſtat eidẽ auxiliũ/⸗Scðom eſt deũ omni⸗
um dominoꝝ infideliſſimum ac crudeliſſi

muʒ qui athletas ſuos et bellatoꝛes ꝓ eo

decertantes adiuuare non curat.in nullo
em̃ hominũ quantũcunq; infideli ac ſeuo
iſta in fidelitas atʒ crudelitas inueniũtur.
N ſi foꝛte dixerit quia ꝓpᷣe vires peniten

ti in hoc ſufficiũt ⁊ ideo neq; infidelitas ẽ

neqʒ crudelitas ſi nouũ ei ad hoc nõ pᷣſta
tur auxiliuʒ. Ponamus ergo ꝙ penitens
p ſeipᷣm pficiat id qð intendit et ad id ad
qð conatur ſicut dicit aduerſariꝰ. Ad hũc
ergo ſtatũ reſtitutus eſt penitens vt nibil
inueniat in eo niſ opꝰ deiletillud reſtau
ratuũ ẽ atʒ reſtitutũ vt diximꝰi quapꝛopter
no inueniet in eo iuſtiſſimus iudey deꝰ vł
qð damnum vel ꝓ quo damnat.nihil in
eo ĩuenit qð oderit aut repꝛobet.Dęæ iudi
tio ergo dei nõ repoꝛtabit iſte niſi ſjenten
ciam abſolutionis. cõfidenter ergo ac ſe/
cure vireſe offerunt in dei curia ſiue in cõ⸗
ſiſtoꝛioſveraciter penitens/et confidenter
ergo petũt ſibi reddi ius cũ eis debeatur
ſentencia abſolutionis a pᷣteritis peccatis
ſi dixerit quia iudicat eos deus nõ q/
es ſunt ſed quales fuerunt. Manifeſtũ ẽ

(S quia euidens ẽ in hoc et iniquitas et puer

ſitas. Quemadmodũ in viſu diceretur eẽ
ꝑuerſitas ſi eo iudicarelur eſſe albũ qð ni

t. In hoc

xxxr
grũ eſt. Iniquitas in eo q; malus iundica/

lur qui bo uus ẽet in hoc ꝙ deterioꝛis eſt

conditionis et minus potes apud deũ pᷣ⸗
ſens bonitas que vtiqʒ extat qua pᷣterita
malicia/que omnino abꝛaſa et abolita ẽ.
ac penitus adnihilata. Quid autẽ iſto ini
quiꝰ cogitari poteſt qᷓ; vt bonitas nõ tm̃
valeat ad placandũ miſericoꝛdiſſimũ de⸗
um bonitas inq; que eſt quantũ malicia

que omnino deleta ⁊ adnihilata ẽ ad ippj
offendendũ ſeu ꝓnocandũ. Quid vo ꝑ⸗

uerſius inueniri poteſt qᷓ; vt malũ iudice/
tur qð malũ non ẽet bonũ nõ iudicet᷑ q

bonũ ẽ.Si autẽ pꝛeſtat auxiliũ deus peni
tentibus ad ꝑficiendũ ꝙ intendunt/vult

ergo eos ꝑficere ꝙ intendũt.totũ autẽ cᷣ
intendunt eſt recuperare pᷣſtina innocent

am er gratiam ergo ad hoc perducit eos

Wwanifeſtũ ergo eſt penitẽtes veraciter ad
pꝛiſtinã innocentiam ⁊ gratiã reſtaurari.
C Edeamus ergo et dicamus aggre
egata ratiocinatione quia peniten
es ſunt qui et vereſe offerũt ĩ dei

curia vel cõſiſtoꝛiojnõ tam ad ſuſtinẽduʒ
ius hoc ẽ iuſtificationẽ qualem exigit dei
curia/ vel conſiſtoꝛiũq; ad ꝓſequendum

ius abſolutiõis et reſtitutionis gre deiſqᷓ;
in auditoꝛio ilio reddi ſibi petunt/ꝙ ſino

Juerit qui reddatquis maio: defectus ma

giſqꝗ; dei gloꝛie derogansſqᷓ; neleilcetei
eice va

deſit qui iuſticiam et iudiciũ faciat poſce⸗

libus.quid autẽ aliud qᷓ; indicem petebat
ꝗq dicebat. Judica me deꝰ et diſcerne cau⸗
ſam meas. Similiter et qui dicebat. Judi
ca me dñe quoniãa in ĩnocẽtia mea ingreſ⸗

ſus ſum.Et iterũ de vultu tuo iudiciũ me⸗

um ꝓdeat. HNeceſſe ẽ ergo deũ habere et
iudices et curiã ſiue auditoꝛiũ vbi ⁊ iuſti⸗

cientur iuſtificandi et reſtituent᷑ reſtituen

di. Auditoꝛin autẽ ſeu ↄſiſtoꝛiũ ⁊ iudiciũ
nõ poſſunt eẽ qualia decetniſi habeat ac

cuſationẽ et teſtificationẽ. Hec autem nõ
poſſunt integre fieri niſiꝑ ipᷣos qui pecca⸗
uerũt.tũ quia multa ſunt occulta.tũ quia
etiam ſpontanea debeteſſe accuſatio.
Amp̃.vᷣo iuſticia ab ipᷣo incipit in quo
eſt et in lio maxime in pᷣmis opatur ſicut
caloꝛ id in quo ẽ maxime et in pᷣmis cale/
facit et lux id in quo ẽ maxime.et in pᷣmis
illuminat egd hũc modũ de om̃ibꝰalis

Quare iuſtidia de veri noĩs ſeu verailluʒ carbne

in quo ẽ in pᷣmis ⁊ maxime iuſticiat.Qua

re in pᷣmis et maxime cõſa ipᷣm accuſati/

ones inſtruit inſtaurat teſeslenteng cõ

toꝛ eſt ſui. Quoniam autem iſta ſcilice ac

SBe ſacramẽto penitentie

demnationis dictat. toꝛmenta parat. tox dictionẽ ſeu diuini nominis inuocationẽ

toꝛes inſti gat ſicut legitur in Pouerbüs. Et quia vinculũ ẽ neceſſario requirit abſo
xviij. Juſtus in p̃ncipio ſermonis accuſa luſionem. Ex quibus omnibꝰ manifeſtuʒ
j uare penitencie aſſignari ſolẽt tria. vic;
cuſatio teſtiricatio c cetere partes iuſtific gconmitio cofeſſio er ſatiſfactio. Quia eni

tionis ſeuerius rectius et per omnem molpeccatũ vt dixim offenſa ẽ deiſ nõ c in

dum iuſtius coꝛam alio ⁊ per aliuʒ fiunt lapſis repꝛopiciatõſeu recõciliatio eiꝰatʒ

qua coꝛam ipo et per ipᷣm qui deliquit ſi- ſatiſfactio eiꝰ abſq; ſacrifitio ↄtriti coꝛdis

cut manifeſtũ eſt. Quis enim dubitat mi- acↄtribulati ſpũs:Et ꝗa inigria eſt nõ eſt

nus longe iuſticiariminus per omnẽ mo pacificatio de ipᷣa abſq; iuditio. Indiciuʒ
dum puniri. minuſq; iuſte ſub ſe coꝛam ſe autem non eſt abſq; accuſatione et teſtiſi
et a ſe/ quam coꝛam alio et ſub alio vt em̃ catione contra delinquentem.Et hoc ẽcõ
de alijs taceamus ſola accuſatõ ſiue reue feſſio. neq; eſt iudiciu abſq; iuſticiatione

latio delictoꝛum coꝛam alio plus habʒ iu delinquentis et emenda facienda iniuriã

ſticiationis ⁊ toꝛmenti interdũ q́; magna paſſo ⁊ hoc eſt ſatiffactio. Apparet eii
ieiunia et magne flagellationes. Am am tibi cum hijs ꝓppter quid ipᷣa peniten/

plius. quid iuſtius ſiue iuſticie congruen cia ſitet dicatur ſacramẽetum videlicet ꝗa

tius qᷓʒ vt qui peccando/ſe ſuper ſe extulit ſacralatʒ ſanctificat a recidiuis ⁊ iteratis

emendando ſe in fra ſe depꝛimat/aliqʒ ſe execrationibus et quia habet ſignum ſa/
iudicandum toꝛquendũq; ſupponat So crans atq; ſanctificans. Signũ dico ſimi/
li enim ſibi velle eſſe ſubiectumnon tam litudinem habens cum ipia ſanctificatio
ſuperbie ẽ qᷓ; iniquitatis ⁊ iniuſticie. Cen ne interioꝛi. Manus enim ſacerdotis ſuꝑ
dicare enim ſibi pꝛepoſituram aut iuriſdi caput penitentis manũ diuinam ſiue vtu

tionem iure omnino aliena caſtra videli: tem adeſſe ſignificat ad ſanctificandu vel
cet vel ciuitatẽ abſqʒ ſuperioꝛis licenciavy? ſignificandum penitentem. Ab ſolutio au
uuctoꝛitatenoõ ſolum iniuſtiſſimu eſtſſed tem ſacerdotalis ant benedictio abſoluni

etiam iniquiſſimũ. Quapꝛopter nullus in onem interioꝛẽ ac ſpiritualem quã omni⸗
ſemetipſo ſibi iuriſditionem ſiue iudicãdi potens dei virtus atq; clementia in peni⸗

auctoꝛitatẽ vendicare debetabſqʒ volun tente operant expꝛeſſa ſimilitudine ſignat

.

tate dominatoꝛis vniuerſoꝛum dei. Qui lin boc ꝙ lucernis accenſis qui per totam
ſi in tempoꝛalibꝰ que adeo vilia ſunt no⸗ quadrageſimã extra eccleſiam fuerant pu
luit aliquem ſibi iudicẽ eſſe vel ius ſibi di blicos ſcilicet penitentes introducat in eã
cere. imo coꝛam alio ⁊ per alium ius andi per epiſcopuʒ in die ſancto Jouis expꝛeſ

re. Quanlo ergo foꝛtius adeo in arduis ? ſe apteqʒ figuratur/ꝙ per peccata et a do

periculoſis videlicet ſpiritualibus noluit mo dei excluſi ⁊ a conſoꝛtio ataʒ commu
aliquem in ſenſu ſuo ambulareinec volũ nione ſanctoꝝ ſeparati per penitenciaʒ re
tate ꝓpꝛia ducilnec auctoritate inniti. NHe cipiuntur ⁊ reſtituũtur ad vtranqʒ illarũ.
ceſſe ergo habemus in hijs alioꝛũ ſubijfre Et quia lucerne eoꝛumque per peccata ex

iudiciũ/quia omninovel nullũ erit vel ini tincte fuerant per penitenciaʒ reuiuiſcunt

quũ nin deveritate delictoꝛũ iudici perfe in igne ſpirituſſancti ardeant et luceant ſi
cłe conſtiterit qð eſſe nõ poteſt niſi ꝑ con/- cut pꝛius. ” 1.
feſſionẽ et teſtificationẽ peccantis Am VUoniam anteʒ recidiuis ſoꝛdibꝰ
plius.quonia omne peccatũ offenſa ône/ coꝛporũnec deñnit lotoꝛes ſeu lo
cefſario requirit repꝛopiciationẽ ſeu recõ MWMOä ices nec launacrũ:⁊ recidiuis vul
ciliationẽ.Et hoc impoſſibile ẽ vt ſit niſi xꝓ neribus eorundeʒ ac moꝛbis nec medica
ſacrificiũ ſpũs cõtribulatiſſiue coꝛdis pri toꝛes nec medicamentum. Similiter reci
ti in ꝓlapſis.Et q iiuſticia ẽ neceſfario eri diuis detritionibus eoꝛũ alꝗʒ ruinis nec
git iuſticlationẽ ⁊ toꝛmentũ ipius pecran reparatoꝛes et reparameniũ et hoc omnt
nisſei qꝛ execratio qneceſſari exigit ſancti potentis dei miſericoꝛdia et ꝓuidentia et
ficationẽ ſiue ſacramentũ. O ſicutſepe di bonitate faciente que malis bominibus
ximꝰ ⁊ oſtẽdimusjneceſſe ẽ Pabere ſimili- aut leniendis aut tollẽdis remedia bono
tudinẽ foꝛinſecam atqʒ viſibilẽ cũ ipa ſan rum oppoſitoꝝ redundantiſama benefi/
crificatione interioꝛi. Sanctificatio autey ciẽtie ſue largitate oppoſi uit. quantofoꝛli⸗
interioꝛ nõ ẽ niſi ꝑ oꝛationem aut benedi us recidiuis ſoꝛdibus animarum loloes

£

hüinele
buselmne
ſedcan
ſonibust
vesgo
jonbuse
odeeſe
niredu⸗
lcßenven
naefkl
feunckte
Ctamenun
Heteian
nu
Aaeou
Vluioronas
ſogeagyit
atumn

Kounnone
kieiusekiä
Ganemen

faduingun.

Catonecua

Adetant

nereorſase
fipenutier
ſaninoluse
Peneninia
cterſocn
Mnanide
aminen
edünuse
Cuigpenuen
Wlscüven
ſocffgin,
ingelboen
mirt
unnielaae
leſeerg⸗
ſſpeenſe
ſsinpuli
ſfniioe
ſedeiignie
lcbſolnio
agionen
ſiſnn
Mſiinnn

tt

iisinn
Ndnnn
Mnſclän
idekti
ungͤdlnn

cnlaäonett
dabſczuſin
Maſcmndi
Canilöt n
anandustion
u be inont
ancaſunch
nänindne
taclndiipnt
men Atun
Adenechattn
Dinden
Mgdenenng
nfnina⸗
ennsinme,
nignnan
üiur 1,,

NNG,

ſpirituales erlauacrum recidiuis vulneri
bus et moꝛbis earundem medicatoꝛes et
medicamentum recidiuis ruinis ac detri⸗
tionibus earuʒ reparatoꝛes ſeu reſartita/
toꝛes ad reparamentum recidiuis execra
tionibus earum ſacramentum et ſacrato
res deeſſe voluit.Et quid aliud bonũ con
a ecina mala animarũ ꝓuidere potu
it q; penitencie ſacramẽtum. et quoniam
iam patettu eſt / quia penitencia et ſacri
ficium eſt et iudiciũ ⁊ ſacxamentum et me
dicamentum. Cum hoc etiam ſcire debes
ꝓ eſt etiam pacis inter penitentem ⁊ deu

refoꝛmano ſeu refoꝛmamentũ.Debes eti

am ſcire quia tres ſunt modi ſanclificatio

3 nis ipius. Sanctificat enim merito recõci

liationem ad deum impetrans piacatoꝛe

fuo et acceptibilitate tanqᷓ; ſacrificiũ ſan/

crificat etiam naturali oꝑatione videlicet

contrarietatẽ qua habet ad execrationes
qua illã qntũ ad affectiones locutiones ⁊
opera deſtruit.exterminat ⁊ diſſugat.Pu
doꝛ enim ꝓpꝛie accuſationis et confeſſio/
nis impudentiam qua dei pᷣſentiam ⁊ an
geloꝛum non erubuit. nec coꝛaʒ eis pecca
re veritus eſt ipᷣa naturali repugnantia et

cõtrarietatem qua habet ad ipam deſtru

it et exringuit. Sic doloꝛ penitudinis dele

7

ctationẽ quam habuit in peccatoſ timoꝛ

audaciam.qua aliquid contra deũ pꝛeſu
mere auſus eſt. Sic ira penitudinis qᷓ cõ/
tra peccatũ et contra ſeipᷣm pꝛopter pecca
tũ animoſus excandelſcit laxitatẽ ⁊ remiſ⸗
ſionem animiqua tentatione tam leui ta
qʒ; turpiter ſuccubuityt tã leuiter hoſti dy⸗
abolo manũ dedit ꝑpetueqꝙ; ſeruituti ipiꝰ
ſe quantũ in eo ẽ ſi ubiecit. iuattuoziſta
que diximus quattuoꝛ bꝛachia ſunt pᷣme
crucis penitencialis pᷣmiq; patibuli ſpiri⸗
tualis cui vetus homo iuſtiſſimo dei iudi

tio affigitur· Cercio ſanctificat virtute di/

nina et hoc vt ſacramentũ videlicet ꝑ ab⸗
ſolutionẽ ⁊ benedictionem ſacerdotalem
cum rite facte neceſſe eſt virtutem diuina
adeſſe et ꝙ poſtulatur tribuere niſi ſtete⸗
rit per pe nitentẽ neceſſe inq; eſt nõ coacti
onis impulſione nec alligationis violẽta
aſtrietiõe Sed liberrime ac liberaliſſime
ſue benignitatis ac beneficencie largitate
ad abſolutionem ſiquidẽ ⁊ benedictionẽ
ſacerdotalẽ rite factaʒ dirũpi vincula pec
catonjeffugari maledicta ipſ. oꝛuſaduenire
ſpirituſſancti gratiam ad ſanctificandũ ⁊
implẽdum penitentem niſi hoc ipᷣe impe/

dierit nullatenus dubitamꝰ. Eruſtra em̃
tante pietatis officium omnipotenuſſimꝰ
ac clementiſſimus deus in eccleſia ſua in⸗
ſtituiſſet/ꝓditioſeqʒ penitentibus illude⸗
re ſi ſacerdotum miniſterio in eoꝛu bene

dictionibus ⁊ abſolutionibus adeſſe nol

let penitentibus/ergo.qui iam ſanctifica⸗
ti iam a vinculis peccatoꝝ abſolutionem
iam gratie pᷣſtine reſtituti ſacerdotalẽ be⸗
nedictionem? abſolutionem peccata ſua
ofeſſi recipiuntpie credimus ac ſentimus
ip̃am gratiam qua afferunt ſacrameto pe
nitencie et ſacerdotali miniſterio adauge

ri. Num enim ſanctificatis ac gratie pꝛiſti
ne reſtitutis ad gratiaſtamẽ penitencialis

ſanctificationis ſicut decet appꝛopinqua⸗
tibus ⁊ paratis ⁊ peccata ſua ꝓut recolũt
plene confeſſis credimus ⁊ dicimus ſacer
dotali abſolutione ⁊ benedictione remii
ſionem peccatoꝛum omniũ et gratiã qua

decetero grati ðo ⁊ acceptabilesviuant pᷣ

ari. Si quis autem querat que debe
at eſſe pparatio ⁊ que ⁊ quot requirantur
ad hoc vt ydonei ſunt penitentes ſicut de/

cet parari confitentes ad recipiendũ gra⸗

tiã ſanctificationis penitencialis. Dicimꝰ
quia quattuoꝛ ſunt quoꝛum pᷣmum eſt de
ſideriũ ſiue voluntas acquirende ipiꝰſan
ctificatiõis. Secundũ eſt fides ſiue crnde
litas obtinendi ipᷣam ꝑ illud ſacramẽtum

videlicet penitenciale.Terciũ eſt ꝓpoſuũ

cxedu!

non relabendi ſiue abſtinendi de cetero a

peccatis moꝛtalibus.Quartum eſt ꝓpoſi
tum ſiue voluntas emendandi ſiue ſatiſ⸗
faciendi vitamq; ſuam componendi ⁊ oꝛ
dinandi ad arbitrium ſeu conſiliũ eoꝛum

quibus eſt iſtud et videre datum et credi/

tum ꝓuidere.Ex quo conſequens ẽ vt ſe
ipᷣm tradat ificiandu an regendum eiſ
em et pꝛopter hoc vt ipᷣe per confeſſionẽ
ſe coꝛam ipᷣis accuſetſet alias iudicij ptes

contra ſeipᷣm hoc eſt in ſui toꝛmentũ et cõ

tumeliã ꝓ deo.hoc ẽ ꝓ honoꝛe eiꝰ et glo/
ria ꝓſequaturl verũ quantũ deſiderium.
hoc eſt q; feruens aſſequendi gratiaʒ ſan
ctificationis penitencialis quta fides ipᷣi
us ſacramenti.qᷓ; viuax ſeu vehemens ꝓ⸗/
poſitum pᷣteritos lapſus emendandi ⁊ ite
rum non relabendi ſolius dei eſt et noſſe

et metiri. Ampliſſime tamẽ atʒ magni
fice de cagibus eccleſie et poteſtate et ſa⸗

cerdotali miniſterio ſenciendum eſſe non
dubitamus claues eoꝛumals enim eccle⸗
ſie date ſunt officiaq; et poteſtas Ker

—
6
—.0
—
6

Be

tibus ꝓpter diſpenſandas diuicias miſe

ricoꝛdie dei vi eſſent qui aperirent pulſan
tibus et intro ducerent intrare volentesſ

tanq; officiales miſericoꝛdie ipſius fugiẽ⸗
tes adipᷣam tota aggratulatiõe⁊ applau

ſujreciperent reosſabſoluerent peccata re

mitterent omnibus bonis gratie ⁊ gloꝛie

ſpoliatos a latronibus infernalibusjreſti

tuerent vulneratos ſpiritualiter et moꝛbi/

dos celeſti medicina ac virtute diuina ſa

cramento:ũ medicamentis ſanarent. Pie
etiam credimus et ſentimus eos qui cum
fide huius ſacramenti et vehementi deñ⸗
derio redeundi in dei pacem et gratiamſli
cet timoꝛe infirmitatis ſue et oppꝛeſſione
male conſuetudinis pꝛopoſitum abſtine⸗

di conſuetis et eadem emendandi nõ ha
beantinterdum de diuine pietatis abun

dantia virtute clauiũ et ſacramenti iſtius
pꝛeſtari eis huiuſmodi ꝓpoſitum ⁊ infun

diſconantibus enim ad deum reuenti de⸗
xteram auxilij ſui poꝛrigere patrem miſe⸗
ricoꝛdiarum dubitandum nõ eſt. Quem

admodum ille qui lunaticum ſilium attu

lit ad dominum ieſum in.ix.marc. Crede

re quidem nitebatur. ſed nondum fidem

ad quam conabatur habebat ꝓpter qð⁊
dicebat. Credo domine adiuua increduli
tatem meam. Merito tamen ſui conatus
et filio ſanitatem et ibemet fidei donũ ob
tinuit. Sic de ſimiliter conantibus ꝙ pꝛe
ſto ſit eis diuine beneticientie auxiliũ pia
