ſi per ipſos ſteterit pꝛo quibus petit q

benedictõnisſoĩa mirabilia ab initio mũ non impetret. Amplius quis ex viſis

cius neceſie ẽ exaudiri pᷣces omniũ bũdi⸗ ad nares modo eins aſcendebat odoꝛa⸗

noeſtn
nifcum
ſectelo
cebantt
nanus

devoii

ſimec
mneue
filuig
—
Nacblir
ſickelſu
demanid
manibus
locnuſun
ſilini.
Claaeo
unnston
Neroboto
Nolvoere
ſtuslaaa
ſerorese
erpoluere
eiamob
Rredn
GAnames
bnt ap⸗
uchariſcte
laesn
Säunnn
hisſenn
Noneagen
ginutenon
nulimnik
Msnägn
nännn
lennoren
ſuſcyhiere⸗
bunt.
alielipe
neta pde
anpaſtio
potiusqu
ſelie..
nquom
unnllopne
fiſa
Uintig⸗
MUmnläſe
rhan
luſh
niii
eiie
un

Lenpgtüe

epenfun

Sõ

Whiknu

iene
Kmmicänett
maun nt
esnen
ellen
1 o hellec
nn aibsei
lueebellan
nmaeiſeß
elei ſere

i acſenonſni.

naiggingiſen
gneani
dlamnen⸗
aineg d⸗
mdi. ;
gwuentt
criicnlin
ſeſcin,
nürnnisn
Hinimin
tuumin:,
1.

us eſt non attendens cruentas manꝰcar maloꝝ myniſtroꝛꝝ. Amp. Impolſſibile
niſicum non ariditatẽ ligni conſiderans. eſt obice curſum fluminis impedire niſi ꝗ
nec fetoꝛem malignitatis quam illuʒ occi flumine oppoſitus et in alueo eius poſitꝰ
debant reſpiciens. Sicmaloꝛũ ſacerdotũ fuerit. Qui ergo fluuius gracie que dan⸗
manus ſanguine plenas et ariditatẽ eoꝝ da. neq; alueum niſi ipſum coꝛ iſtius eſt/
a deuolione et lachꝛymis et fetoꝛem ſpur ſiſti non habet alium curſum ad coꝛiſtius
ciſſime cõuerſationis eoꝛumiquaſi non at Wanifteſtũ ẽ ꝙ obex peccati vbicũq; alibi
tendens pater miſericoꝛdiarũ hoſtiã vni⸗ poſitus quam in coꝛde iſtius flurum gra⸗
geniti ſuiſqsã in altari tam indigneq; con cie ad coꝛ iſtiusnõ porerit ꝓhibere p obi
trectant et offerũt merito placatoꝛis ſuiac cemjniſi qui fuerit interipum vas et fontẽ
placabilitatis oto vultus ſui ſerenitate re quia ergo ſola ꝓpᷣa Pekata nrer loyeem
ſpicit et ſuſcipit. Sic martyres ſanctos nõ gracie donũ⁊ coꝛda hominũ obices ſunt
de manibus ſanctoꝝ et innocentiũ ſed de nullatenus aũt aliena impoſſibile ergo ẽ
manibus nephandoꝝ carnificũ velut ho peccata iſton ꝓhibere impetũ fluminis ꝗ
locauſta medullata in odoꝛem ſuauitatis letificat ciuitatẽ dei a cordibꝰ alioꝝ.QOuo
ſuſcipit. Si maculati ipſi carnifices et ma niã non ꝑ coꝛda myniſtroꝝ tranſiẽs influ⸗
culata eoꝛuʒ et intentio et ſanguine plene itin coꝛda ſacramentandoꝝnſed immedia
manus eoꝝ neq; ipᷣos ſanctos martyres. te exipſo fonte graciarũ deſcẽdit in coꝛda
nec oblationẽ qua de ſeipſis deo faciebät quoꝝ voluerit. Idẽ ẽ et de nube ⁊ de tene
polluere vel impedire potuerũt. Quanto bꝛa d lumen ſolare et radios ꝓhibere nõ
foꝛtius ſacratiſſimã euchariſtiaʒ maculati poſſunt niſi ab eis quos operiunt. Sʒ cer
ſacerdotes et pollutas manus habentes tũ ẽ ꝙ nubes er tenebꝛe peccatoꝝ nõ ope
nec polluere poteruntnec impedire quin riũt niſi coꝛda eoꝝ quoꝝ vel in quibꝰſuni
per ipᷣam obtineat eccleſia quod intendit Non poſſunt ergo ꝓhibere lumẽ gracie
Sed quẽadmodũ ipᷣo ſanguine quo lan ęt radios donoꝝ ab alus peccata miſtro⸗
cii martyres rutilabãt carnifices eon cruẽ⸗ rum. Errauerũt ergo et de deo non ſenſe
tabant᷑ et polluebaãtur. Sic ipᷣa ſanctitate/unt in bonitate qui peccata myniſtroꝛu,
euchariſtie indigni et indeuoti contrectaj qmaloꝝ imputare voluerũt eccleſie dei /ita
toꝛes occaſionaliter polluti ⁊ execrabiles vt pᷣces eius ꝓpter eoꝝ peccata non exau
efficiuntur. Si vero myniſtri dñice paſſio diant et facies ipᷣius nõ ſuſcipiatur/ vta
nis ſiue ymolationis licet contraria inten benefaciẽ do ſanctis ⁊ innocentibꝰ ꝓpter
tioñe agerent eam tamen a ſuo effectu et peccata alioꝝ malorũ diuina largitas re⸗
virtute non ꝓhibuerunt.Sicmultofoꝛtiꝰ trahat manũ ſuam.Si em̃ aliquis ſancꝰ
mali myniſtri eccleſie ſanctificatõnes qui et innocẽs in ſacrameto baptiſmi.vł alio
bus indigni ſe immiſcentcum eis nõ con quocũq; ſacramẽto ꝓpter peecatũ miſtri
tradicunt neq; aduerſus eas contraria in non pꝑadpit de diuine gracie largitate qð ꝑ
tentione nituntur nõ impediẽt nec digne ciperet bono myniſtro ſacramentũ eide
ſuſcipiẽtes debito fructu aut effectu frau- miniſtrate/ꝓſecto verũ ẽ qð diximꝰ.Sed
dabunt.Sunt enim ecdeſia dei myniſtri. nos de hoc alibi alia dicemus hicauũt di
qui et ſi peccatoꝛes ſintcupiũt tamẽ ſacra⸗ xiſſe ſufficiat ꝙ bñdictionibus et inuocali
mẽta ꝓdeſſe ſuſcipientibus. Illi vero dnmi onibꝰ eccleſie oꝑatur diuina virtus/⁊ mi⸗
cam paſſionẽ nulii volebant pdeſſe quin ſericoꝛdia in ſacramẽtis et ip̃a ſolennitas
po tius quo minus ꝓdeſſet conabant᷑ im ſignoꝝ viſibiliũ ſliber quodamodo eſt in
pedire. O ſi hoſtes ecdeſie phibere poſ quo legitur virtus et gracia que ſacramẽ⸗
ſent quo minus deus exaudiret eccleſfam to pꝛeſtantunſſicut oſtendimus in viij.illis
in nullo vnq; exaudiret eccleſiã exaudita anßin ſacramento nnrin. adhihent z
fuiſſet Am pli⸗ nulla maioꝛ: iniquitas adua et oleo igne et ſale veſte inſuſttar;,
vel iniuſticialqua vt p delicto alterius alr ſiue inſpiratione ſimiliter in.vii.opꝑatõe
vel malũ ſuſtineatvł bonũ amittat ommi adue ſalutaris inuiſibilis oſtendimꝰ veꝝ
no vt peccatum alterius alterũ impediat vtrũ vnius gracie merito ſint vij iſte oꝑa⸗
Nec iuſticia humana patitunquatio ſoꝛti tiones omnes quas hic nominauimus ⁊
us iuſticia diuinaſiſtud pati non poterit. numeranimus an multoꝛũ nunc diſcute⸗
Nec ſuſcipientẽ ergo ſacramẽta nec eccle re nõ curamus. Jam ergo declaratuʒ ẽ ex
ſiam dei in aliquo impedire poſſunt pcta hijs que diximus quia neceſſe Sesener

Be

zari ſeu tingi in igne et ſpiritu. Et quia ne

netrenaſci etrenouari filios ade ⁊ bapti lntag ue draſaubeneuagger 33

ceſſe ẽ eis apponi aquaʒ viſibilẽ/et eos in.

eam immergi ſub inuocatione diuini no
minis ⁊ virtulis.Et quia benedictio ⁊ oꝛa

tiones ſanctoꝝ impioſa eſuꝑ omnẽ natu

rã coꝛpalem ex bñpiacito et virtute omni⸗

potẽtis dei Et quia ſanctificatio ſiue eoꝛ

0. qui cõuertunt᷑ ſiue qui reuertunt᷑ ad ciui
tatem dei et populũ ſanctoꝛũ virtute fit
oꝛationũ et pᷣcuʒ occaſione ſanctoꝝ et nõ
impeditur gra ſanctificatiõis malicia ipᷣo
rũ myniſtrorũet dedimus aliquas ratio⸗
nes et exempla in hoc ⁊ ſuo loco dabimꝰ

lias et alia. Nũc reſtat nobis declarare

quid ipᷣa ſanctificatione baptiſmali impᷣ⸗

matur animabus ſanctificadis. vtrũ ſola

graciaſqua deo accepti et placentes effici⸗
unturlan etiam character et ſignaculũ qðᷣ

poſt amiſſionẽ gracie illius remanetæ ꝗqd

ſit im hmõi ſignaculũ et quis fructus vł
effectus ipius/ et vtrũ iterari opoꝛteat ba⸗
ptiſmũ in nullo mõ ſit iterandum.

ẽ aut aliquid relinqui ſeu reman
re pꝰ amiſſionẽ gracie gratũ deo

facientis in eis ꝗ baptiſmo ſanciificati ſũt

aut nõ quia ſi nihil remanet ꝓinde videt᷑
ac ſi nõ eſſent baptiſati. Si em̃ totũ quod
ſacramẽto baptiſmi collatuʒ ẽ ita deletur

baptiſmate

3

alicuius qð equaliter eſt omniũ qualitas
tum actiõnũ et paſſionũ et etiQ omniũ re⸗
rũ. Nihil em̃ eſt in tota rerũ vniuerſitate
quod habente illud non deſignet a non
habẽte etia pes diſtinguit habenta pedẽ
a nõ habẽteet oculꝰ ⁊ cꝗꝗd dici vłcogita
ri poteſt. Diſtingui ergo ſit/eneceſſitate
ſequitur vnaquaq; rem ꝑ ſe ipſam. Non
opoꝛtet ergo vt character ponatur ppter
hoc ſolum fſcilicei vt diſtinguat cum null⸗
rei effectus nouus vłoperatio inducatur
per hoc. Si enim poſuerimus characteri
aliũ effectum ꝓpum pꝛincipaleʒ etiimme
diatum nihilominus ſequit᷑ etiſte. Quẽ⸗
admodũ albedo et ſi ꝓpꝛium habeat effe

ctum albũ facere ſeu diſgregare viſum. ni

hilominus ſequitur eam iſte effectꝰdiſtin

rencia maxima que ẽ contrarioũ ab inui
cem. Manifeſtũ ergo eos in hoc duplici

conſequens cex neceſſitate. Deinde quia
pmũ et pᷣncipalem effectũ deglucint 1 ab
oꝛbent Impoſſibile em̃ eſt qualitate eſſe

ue Aer errare. Pꝛimũ quia ponũt eſfectũ qui
Rimũ ergo dicemus quia neceſn

1 ꝙ non ſit in aliqua ſpecie generis quali

tatis et que non habeat denomination
ſpecialẽ Diſtin guere vero vel diſſifſare ad
aliquid ꝗet diſtintio relatiua denomina

Pꝛima quia no poleſt dici ꝓpꝛius effecꝰ

guere a nigro diſtinctione cõpleta ⁊ diffſe

p moꝛtale quodcũq; peccatuũſic vt om̃ino tio eſt.Quẽadmodũ ergo ſi poneret cuam
inde nullũ veſtigiũ remaneat qᷓntum ad hoc qualitati accidat ⁊ eam ſequat quaſi
ex caſu ita õ iſtumpo
ʒzandus et hoc quidẽ expedientius et ſalu ſtructio ẽ quia ſi nullus eſſet non baptiza
1 tus fruſtra eẽt hmõi character.ymo non
tenciam a gere poſt lapſum cũ baptiſmus eẽt. Non enim diſtingueret cuʒ nõ diſtin
guat baptiʒatos abinuicẽ ſed ißos aneon
atq; penarũ penitencia vo non. Sed iam baptizatis im̃. Poſſibile autẽ fuit vt oms
homines baptiʒzarẽt nõ impᷣmeretur au-⸗

vaptiſmũ ſomnino ſe videtur habere ac ſi

nũq; eſſet baptiʒatꝰ et ꝓpter hoc rebapti

nunt ꝓpter id quod accidit.
vꝛius et incomꝑabiliter videtunquã peni
plenam remiſſionẽ conferat culparũ oĩm

conſenſerunt ſacri doctoꝛes in hocꝙ pꝛe he Niz ne
ter graciaʒ pᷣter totum decoꝛem virtutum cxẽ character ei qui vltimo baptiʒaretur et

et honoꝛem ſine quibus deo nõ placetur/ ſi hoc eẽt et delerent ommnes characteres
impmatur character lcet non declaraue- qui impꝛeſſi eſſeni baptiſatis vł inutiliter
eſſent cum totus et ſolus eoꝛum fructꝰ v
vtilitas eẽt diſtinguere Pꝛeterea hmoi di

rint nec fecerint ſcire quid ipᷣe character ſit
ſpecie et ſi tamen dicant ipᷣm eẽ in genere
qualitatum nõo tamen determinat nobis

——— — „

4 nen determinat! ſtinctio quibus fit cũ character huiuſmo
qualem efficiat anima baptiʒati vłipſum di non appareat etia hüs qui illo inſigni,

baptiʒatuũ.O ſi dixerint ꝙ nõ efficit eum i ſunt et illũ in ſe habẽt et alus multo mi

niſi baptiʒatũidem eſt/ac ſi diceret᷑ ꝑcuſſi
one impᷣmitur character qui acit gcuſſuʒ
Et diſtinguit ſiliter pcuſſio percuſſuʒ a nõ
„ pcuſſis.ſicut baptiſmus baptiʒatũ a non

aptiʒ atſʒ ⁊ hoc dixerũt ꝓpꝛiũ effectũ eẽ

nus. Cuʒ ergo nullꝰ hommũ p bmõicha
ractere diſtinguat ſe vel auũ a quocunq
non poteſt dici ꝙ iſte ſit vſus vel effectus
hmõi characteris vt per hoc inuicẽ ſe ho⸗

tquis ad hocẽ vt ꝑ boc baptisatia non

—

charactert iſtiꝰſcʒ diſtiguere baptizata nõ H i

daisndvorenion dinoſcãt.Qꝛſi diie

hhi
Uice.
Giſti
litaiea
em̃no⸗
ſiselh
eñſeoc
ſnsett
lant
ee⸗
ſbap⸗
nnllere
perna
liin
iſnoe
hotdiet.
w
Ber
hilich
ſhner
onusſe
retoſce
Nboißn
ſeiabin
Man⸗
Nerpd
oemne
euntn
ſcurel
bmno
Piauͤtn
Hedbe
Ninror
lloonof
A⸗
taden
bra
Diinic

iullel

cPohpot

gnieffia
hoſeei
giciin
Pinſubi
ſenode
laſöge
uſtcis
fsbit,
Gad
ſage
iſte

unn
Wki
Nn
dn
aggtduiſt
ahet
larti
mmnscne
nmgen
enkeſkl
1ageznerien
4

utentut
nicaiie
ngheliht;

G
ſbiennin
w
Obvtmn

F S
☛᷑

baptizatis ſint diſtincti et differẽtes abin⸗

uicẽ. Interrogamus eum quid intelligit
ꝙ iſti non ſint illivł nõ ſint tales quales
illi tales inq; qntũ ad baptiſmũ.In alis
em̃ non ꝓbibet eos eſſe ſimiles characte
ris et hoc ſupuacue et erronee ponit᷑.Idẽ
em̃ ẽ ac ſi diceretur ꝙ character iſte appo⸗

ſitus eſt huic paruulo ne foꝛte iſti eſſent u⸗
li aut aleg guales illi tantũ ad baptiſmũ
ꝛeterea Rone bonũ eſſet ꝙ ſimiles eẽnt
in baptiſmo ſi dicit ꝙ ſic ergo malũ ẽ diſſi

mulare eos vel diſtinguere in hoc ergo ꝓ

pter malũ ponitur iſte character. Si vero
dicit ꝙ malũ eſſet ipᷣos eſſe ſimiles in ba⸗
ptiſmo qua ratione malũ potiuſq; bonũ
hoc dicit. Ampᷣ.eque diſtiguit pᷣuatio int
eos.pᷣ uatio inqᷓʒ characteris vt ipᷣe chara
cter. Si ergo nõ alius vſus vel fructus eſt
huius characteris quã diſtinctio/eque ne

ceſſaria et vtilis ẽ puatio hmõi characterꝭ

et totius ſacramentiſeque em̃ diſtinguun

tur et differunt non baptiſati a baptiſatis

ꝑ hoc ipᷣm ꝙ non ſunt baptiſati vt bapti⸗
ſati ab illis per hmõi characterẽ differunt
Rſi dixerit in patria erit neceſſarius cha

. —
—

Mfracter vbi omnia interioꝛa videbuntur et

—

Aboc magis erroneũ videtur. Quia em̃ ibi

erunt non baptiſati qui ab inuicem dino
ſcẽtur et diſtinguẽtur ⁊ a ſe et ab alijs abi
q; hmõi charactere et nõ minus quaʒ ba
ptiſati ſuperfluet ergo character qntuʒ ad
hoc.Pꝛeterea vbi omnia clariſſime vide⸗

buũtur que neceſſitas erit adiuuari ad me

lius dinoſcendũ ab hmõi charactere.
Amp̃. Sacramta in via neceſſaria tã
tũ in patria ceſſabunt. Jpᷣi aũt characterẽ
hmõi bapiiſmi vocant ſacramentum ba⸗
ptiſmi. Cũ autẽ dicant ꝙ hmõi character
cauſa eſt gracie gratũ deo facientis duo⸗
bus mo dis errare videntur. Pꝛimum qę
non poteſt poni in alio genere cauſarum
quã efficientiũ. Efficiens autẽ nõ videtur
poſſe eẽ. Si enim efficit vt operetur idam
graciã cum omne quodcũq; virtus opat᷑
ipᷣm ſubiectũ in quo ẽ virtus hmõiſſic om
ne quod caloꝛ opatur oꝑatur ipᷣm calidũ
⁊ita ipᷣa anima bumana opabitur gracia
et iuſticiã in ſeipſa et ita iuſtificabit et ſan⸗
ctificabit ſe omne em̃ qð opꝑatur iuſticiam
in aliquo vel ſanctitatẽ ſanctificat illud ſi⸗
cut quod opꝑat᷑ caloꝛẽ in aliquo calefacit
Amõp̃.cum anima impartibilis

ſit accidet vel ſcõm idẽ ſit agens et paciẽs
ct inſluens et recipiens.Cum em̃ oꝑet gra

quãaãtacun

I

ciã in ſeipᷣa certũ ẽ ꝙ illã et dat et recipit
ſimulẽ iuſtificans et iuſtificata.Eł qꝛ atra
ria ſunt dare et recipere ergo erunt in ipᷣa
anima ſcõm diuerſa et hoc nõ ẽ poſſibile
cum imptibilis ſit. Si autẽ ſcõᷣm idẽ eritt

contraria in eodẽ ſimul ſ̃m idẽ et hoc iteꝝ

impoſſibile. Ampᷣ.Omis opatio ꝑ ſe
et ſcõm ſe cuiuſcũq; virtutis ẽ ſcõm ſimili⸗
tudinẽ vt caloꝛ ſi opetur ꝑ hoc ꝙ caloꝛ ca⸗
loꝛẽ oꝑabitur. Si ergo character iſte ꝑ ſe
opatur nõ opabitur niſi ſue ſpeciei quali⸗
tatẽ et ita nõ opabitur niſi aliũ characte⸗
rem erunt ergo due qualitates eiuſdẽ ſpe
ciei ſimul in eodẽ ſubiecto ſcõm et nunq
puenitur ad operationẽ gracte Ampli
us q; virtus aliqua agat in pꝛopꝛiũ ſubie
ctũ vel in ſubiectũ ſimile ꝑ illam vt qð al⸗

bũ agat in ſepꝑ albedinẽ vel in aliud eque

albũ p albedinẽ impoſſibile e. NHos autẽ
icimꝰꝙ illud qð impᷣmitur in baptimo
pᷣter graciã gratũ deo facientẽ et qð rema
net poſt amiſſionẽ ipius ſanctitas quedã
ẽ cuius exemplũ et figura ẽ ſanctitas baſi
licarũ conſecratarũ et vaſoꝝ. Baſilica em̃
conſecrata quantũcunq; poſt conſecratio
nẽ polluat᷑ aut ꝓphanet᷑ ſancta remanet
Alioquin nõ eſſent ſacrilegiviolatoꝛes in
naſoꝛes et pollutoꝛes ipius. Wanifeſtũẽ
autẽ quia ↄſecratio baſilicarũ exemplũ ẽ
et figura conſecrationis ſeu ſanctificatio⸗

nis baptiſmalis. Quare ſanctitas ſancti⸗

tatis ſicut enim ſanctitas ad ſanctificatio

nem ſic ſancuitas ex ipᷣa relicta ad ſanctita
tem relicta ex illa a ppoꝛtiõe et a ſimili. Si

cut em̃ ſanctificatio baſilicalis ad ſuã ſan⸗

ctitatẽ ſic ſanctificatio ad ſanctificationes

ſic ſanctitas ad ſanctitatẽ.Et ꝓpter hocſi⸗

cut ſanctificatio figura ẽ ſanctificatiõis ſic
ſanctitas ſanctitatis. Et ꝓppter hoc cũ veri

tas immobilioꝛ ſit qua figura ſic poſt figu

ralem ſanctificationẽ ⁊ ex illa remanet in

baſilicis ſuis ſanctitas figuralis ſic ꝑꝰ ve⸗
ritatẽ ſanctificationis in haptiſatis et ex il

la veritatẽ remanere neceſſe eſt ſanctitatſ.

et hoc eſt qð dicit Aplus.j.ad Loꝝ.Tem⸗
pluʒ dei ſanctũ ẽ quod eſtis vos vb idicit

Auguſtinꝰ Oꝑe ſanctiſpũs in baptiſmo
dicatũ. Unde ſicut pollutio abbominatõ

quantũcunq; erecrabilis nõ aufert a ſan
ctificata baſlica ſanctitatis figuram. Sic
atacun ſceleroſitas aut flagitioſitas
auferre non poterit a ſanctificatis baptiſ⸗

mo veritatẽ ſanctitatis remanet ergo ſan
cus hmõi ſanctitate quamacunos pecea

iĩ

W baptiſmate

.toꝛũ abhominationibus ſe polluat pia⸗ vult ſi legif. Johã.ij. eiſdẽ qs ven etnõ

ℳ us. Et ꝓpler hoc ſpirituale ſacrilegium furtiuũ ſigillũ vel characterẽ Eran
n lenen o Amüfikettempineiztcat d Hncidcatonianonates vierf dona re
Nak moꝛtali peccato ſe polluit xpᷣianus gis regũ ſeʒ plena remiſſioneʒ pctõ:ũ cul
Et huic atteſtat᷑ Apls in. v..pᷣma Coꝝ.d. parũ atq; penarum ⸗ data optima dona
An neſqtis quo nia coꝛpa vra templu ſůt ; perfecta omniũvirtutu ſine quibus nõ

ſpirituſſancti qui habitat in vobis et non ẽ ſalus largitur. Turtiuũ qut ſigilluũvłcha
eſtis veſtri. Etiterũ ſi quis templũ dei vio racterem hmòi habent vldeferunt ſpꝛe
lauerit diſperdet illũ dominus cuiuſmoi ¶ta tpi eccleſia ſcilicet calholica ab herelic
auitem ſanctitas iſta ſit ⁊ quis eius effectꝰ ſe baptiʒari faciũt. Furtiuũ chtẽ ſigillum

ex eius figura et ſigno ſcilʒ ſanctitate baſi merito dicimus qð ↄotra volũtatem eius

licali apparet quęadmodũ em ex illa ſan⸗ cuius ẽ impꝛeſſum
clitale hoc habet vt arceſtur ab ea demo intelligimus ſiue eo non ſciente ſiue pꝛohi

nes vt minus poſſint ↄtra frequentantes bente. Pꝛohibiti autẽ ſunt heretici ſacra⸗
ipam ſcq oꝛantes pſallentes et ſadificites mẽta dñica iractare vel myniſtrare qa ab
in ipᷣa et hac etia virtute pᷣdicta ẽ vt oꝛates eccleſia catholica dei et auctoꝛitate excom
in ea facilius exaudiant᷑ et gra etiã deuo⸗ municati ſũtet ꝓhibiti ab bijs. en
tionis facilius viſitẽtur et illuſtretur. Sic habent veru characlerẽ hunc vel deferũt
Eex iſta ſanctitate baptiſmali de qua loqui qui nõ iuita foꝛmã in euãgelio pꝛeſcripta
mur debilitatur poteſtas demonũ aduer etauctoꝛe deo miin uugelo einhu⸗
eati alinatei Qm̃quidẽ ẽ im defecuio et ideo bapti
minus poteſt contra ipos quã ↄtra alios ſandi ſunt tanq; no vo baptiſati. Cauſa
Er deinde facilius gra denotonis illuſtra autem efficiens gre hmoi ſanctitatis nul⸗-
iur ad oꝛandũ et ad alia bona faciẽda. fa lo modo eſt. Nec aliquid aliud niſideus
Olius etiam gra ↄpunctionis viſitantur ?. Seg e habilitas adiuuans ad graciam
reuertunt ſi lupſi fuerint ipis etiw demoni obtinendam et conſeruanda excauſis qᷣs
bus magis verendi et ſonnicohſten imnr dirimus. El hec cca uſa ꝓpter qua nõ de
grauiduſq; toꝛquentur demones ſi eos tẽ/ Bet nec etiaʒ poteſt iterani baptiſmus. Si
tationibus inuaſerint aut ſi foꝛte peccatis ꝗqem̃ iterareturimpᷣmeret᷑ denuo S
Ppolluerũt. Quẽadmodũ de locis ſacris ? eiuſdẽ ſpeciei aut nõ impmeretur. Sinos
ꝗ/deo dicatis. Et ꝓpter hoc pᷣuilegijs immn impmeretur non relinqueret ergo bmòi
nitatis gaudẽtibus obſeruatur vt graui⸗ enefer nontainageret reo ni
in eoꝛũ inuaſoꝛes et violatoꝛes iudicẽtur elſt ſanctificatio baſlice que baſilitarẽ ſan
Sic ſanclitas iſta poteſtate demonũ. Ex ctitatẽ non relinquit ſic non ẽ ſanctificatio
bacergo ſanctitate iſta pueniunter ex ea baptiſmalis que congruentẽ ſibi ſanctita
aptiſati de ſoꝛte ſunt et de pte dei appꝛso tem nò relinquit =
Ha ii et ꝑ ſanctitatẽ iam. Et hocẽ ſanctiſi duas einſdem ſpeciei ſoꝛmas eſſe in
care domino vel dicare vł appꝛopꝛiare ei ſcom idem. Semel ergo ba ptiſmo ſancti
Aeum et in ius et in ꝓpꝛietatem ſpecialem ſficato ipoſſibile eſt denuo ſanctiſficari ſan
eiuſdẽ aliquid tranſſerre et per hocſtatm ciificatione baptiſmali. N em poleſtim
2 ſu ipm baptiſatu mundatedificat ⁊ er pꝛimi character baptiſmalis ſanciificgtis
oꝛnat repietq; donis virtutũ ⁊ graciarum bmõi iteratione. Si autẽ non impmitur
niſi p ipm ſteterit ⁊ ſanctitas hoc eſt ignũ non eſt ſanctiſicatio baptiſmalis. Amp

gre gra tũ deo facientis. Quẽadmodum autẽ ⁊ cõtumelia ſieret nõ tam ſacramen

anulus regius ſignũ eſt doni quo quisp 0 qʒ ei cuius eſt ie bapnimus ſacramẽ⸗
Eum inueſtitur. aut crux poſita ſuper faſti tu. Jpᷣa em vnitate ppter qua dicitur vnũ
gin domus quod religioſavel reiigioſoꝛ bapniſma in.iiij.ad Ephef. Figural ipa;
kuaſieni ad ſigillũ regiũ theſan. vnitatẽ moꝛtis rpᷣi que redẽptioni ſoclius
riſariꝰ ſeu diſpenſatoꝛ eiuſdem regni dat mundi ſufficit quã moꝛte nullo mõ itera⸗
dona regalia illud poꝛtatibꝰpbi ven?⁊ nõö ri opus ẽ quatũcunq; increſcant et multi⸗
Jurtinũ ſllud eſe cognoueri⸗ ic diſpen⸗ pꝓplicentur peccata mundi.Et ꝓpter hocqꝛ
ſatoꝛ chariſmatũ id ẽ donon et graru ſpi⸗ ſigura etveritas ccoꝛdare debent ſtevna
rnituſſanctus qui diſtribuit ſingulis piont moꝛs dñi ſaluatoꝛis ita ſit et vnũ baptiſ⸗
vult. ſic legitur in.xij.lad Coꝝ⁊ ſpirat vbi ma. e

—

Aſaſten

Pelit

Mtlit

frſti

Vbeatletd

ſnmn
ſngdil
puiiece

hanl
ictenn

tucan

ptenar
Aſinf
an c
shumne
crolola
Ciipacauſt
ondeind⸗
eoffindo⸗
ſicgalben
ſigetiut
o pulen
lalonis gt
lppeterp⸗
nnigztefi,
ſſftafone
fuezede
Gllnciſca
fensfniſen
nbominem
lucnoe
egenenb
lungleete
atnſe
ns 4 Ke

„ . . 27 — 5 .
—
—— — —

nõ eillo mõ ſacramẽtũ domini c; operũ tpis puentuſq; et incremẽta ii o

r auig ipm no Eillo ma dmini 1
X paiſiis er figura ſed rememoꝛatio. Si eca expeniretur quaſi in vnius paruuli ern
, „Quis gu querat cum virtus iraſcibilis ſir⸗ clitione atq; ꝓuectione donec advinilero
NN metur et muniatur ſacramento pꝛopꝛio æ? bur et ſenilem maturitatẽ ꝑtingat. et non
ienen ſpecialividelicet ſacramento cõfirmatois aliter conſulendũ eſſe toti coõmunitati de
RKZ 7 vᷣus acupiſeihil ouobaſacramẽtis.vicʒ ꝓfectu ſuo et pfectiõe quã vni puulo ⁊ in ℳ
Al ſacrameto altari⁊ ſacramẽto mrimoni vna cõmunitate hominũ ad ſiſitudinẽ et
R ſupꝛa diximꝰ.cur no ſila vᷣtuti ratiõa bili ꝓpoꝛtionẽ vniuſcuiuſq; hominis quaſi qᷓ
* ꝓniſũ ẽ quo armet᷑ et muniat᷑.Reſpoõſio dam ſex etates ꝓuentuũ et incrementoꝛũ

5 4 4

— q ſufficere debẽt ei et poſſunt docinget atq; defectuũ eſt euidenter reꝑire.quẽad * *
— miracula quibus et ſi alie vires adiuuet. modi iytus liuinus pplo romano hmoi
en onke⸗ dieda et in fide roboꝛãda ſpecialiter fiũt. Gꝙſignat. Od ergo querit cur ad ſacramẽtũ
l Digna em̃ data ſunt infidelibꝰvt noua p baptiſmi fines ſeculoꝝ ⁊ ſenectus mundi
l dicatibus crederẽt quos nona facerevide expectata eſt. Idẽ ẽ ac ſi quereret᷑ cur ſub⸗ *
anmin AEnt. uſte nis querat poſts tãta eratvti limibus ſapiẽcie et ꝑfectioni virtutũ expe⸗
itbis 6 litas et neceſſitas huius ſacramẽn.videl, ctat᷑ matura etas vicʒ iuuẽtus aut ſenecꝰ
mi baptiſmi cur ta diu dilatũ ẽ.videlicet vſq; et non potius infancia aut puricia trada⸗
naigio ad fines ſeculoꝝ ad ſextã moi etatẽ. Neqʒ tur.aniteſtũ ẽ igr ꝙ nouiſſima mundi
tamaü eiñi veriſile eſt deũ om̃ino neglenſſe ſalutẽ etas ſiue ſenectus ſola apta fuit et cõgru⸗
Nnoco generis humani tot milib annon negle ens euãgelicis ſacramentis. Alia em etas
ieellu Eit autẽ ſi alias generi hbumano nõ ꝓuidit mundi ea ſuſciꝑe om̃ino apta nõ fuit cuʒ
bmöikenan, In quo licʒ ſufficiẽter reſponderi poſſit di ſuſceptio eoꝛuʒ.de qua hic agimus fides
ida uinèe voluntatis nulla penitus eẽ cauſam eon ſit atq; cradalitas. Hon em negamꝰ cvealies
nnatdmn cũ ipᷣa cauſa ſit oiĩm et cõſilioꝝ atq; iuditi quin omi tꝑe viri ſapiẽtes et ſancti fuerint
—RRMZMN oꝛũ dei nõ eẽ inueſtigationè atq; alligati ſacramẽtoꝝ iſtoꝝ altitudinẽ ydonei ſuſci⸗
a Ees om̃ino omipotẽcia virtuti ſue ſacramẽ pere vel ena cape ſed ↄmunitas hominũ
imnits ti qua libere ꝓ bnplacito vol ũtatis ſancti nò ante maturitaté ſuãæ ſenectute ad hec
mi anner ficat et iuſtificat ſimpir ſemꝑ quos vult et ydonea fuitque eti cum ei tradita ſunt ⁊=
oinznumd quõ vult nec vnq; defuiſſe graciã ſanctiſi indicta.tanta magnificentia et mirificen⸗
–W cauonis antiquis tpibus. ſicut euidenter tia miraculoꝝ adiuta ẽ qua totmũdvbi
minit appet erpbatiſſime fidei byſtoꝛia ſeribli c; lerrarũ velut fulgutas choꝛuſcat totali
i rarũ q; teſtimonijs in quibus ſacrificia ex ter illa hoc ẽ ̃m ſe totã ſuſciꝑe vel capere
ein 4 iuſtificationes multiplices ipoꝝ leguntur nòõ potuit licet ꝓ maioꝛi ſui ꝑte ea ſuſcepe
ne ſicut legit᷑ de Abel Melchiʒzedech et Job rit. In quo euidẽter appet quata ſit virtus .
mi qui ſanctiſicauit filios ſuos ne foꝛte in cõo⸗ fidei qua ꝑ aquã ſiue in aqua ſub inuoca *
W uiuiſs de quibus ibidẽ agitur aliquo mõ tione beate et gloꝛioſe trinitatis as ſancti
ginati ſe maculaſſent ex quibus et alie iuſtifica⸗ ficare ſe credit. Apparet inq; ex hboc ; tan
d, tiones fuiſſe merito intelligutur. Rndeo ta difficultate tamlonga expectatione teʒ
angtee, tamen quia quẽadmodũ in vno ſingula⸗ multiplicibus operũ exercitatioibatantis
aifit, ri homine multũ temꝑis etatis ſue detur miraculoꝝ adiuuamẽtis ſãctoꝛũ tatis do .
Niinels , vt multoq; laboꝛe et induſtria indiget p⸗ cumentis ⁊ exẽplis vix tandẽ ad e pꝑtinge *

lanintn harari ad ſublimia ſapiencie ad pfectõe, re comunitas hominu potuit. Deinde n „
bapeine . vtutũ ſuſcipiẽdã. Sic ⁊ cõitas hoim mul ta pugna et virtuoſitate teneamur cotra
nni, ta eruditiõe pᷣparani opus habuit multiſ-⸗ ſuggeſtiones ſpũs blaſphemie cõtra ob
wes h generibus operü exerceri anteq;; pfun murmurationes ppꝛij ſenſus otra diſon
—R da kaei erfaramenton amneast ctionẽ? tationes phyloʒophoꝝ ᷓ iacula heretico
euangelice ſanctitatis eſſet apta ſuſcipe et rũ cõtra opiniones ⁊ irriſiones vulgariũ
nn hoc no ſolum in tota cõmunitate huma⸗ hominũ cõtra blaſphemias iudeorũ ſoli
ldin ni generis ſed in qualibet congregatione pene nouerut q hoc vel in ſeipᷣis paſſi ſũt

tannn et duitate ſi eam aggreſſi fuerimus ſaluta vel a paciefſdus didicerut ⁊ cuʒ fides pia
Gaerte ribus eruditionibus et ſacris exercitatioi venidica et ſalutaris in omnibꝰ intellectu
ehmnin bus ad pfection? ſanctitatis pducere eoſ⸗ excedat in ſacramẽtis tamẽè illũ nimia ſua 4
n de laboes et dimcuitates expectalieneſe⸗ oppſſione cptinat et in quibuſda eoꝛum
mnn =YU B üil

—

De baptiſmate

pene abſoꝛbet. et etiam ſenſus exterioꝛes rancia parunloꝛũ quo minus oꝛanionib⸗
euacuat ſicut in ſacramẽto altaris. Appet buiuſmodi parẽtũ et manis dei bonitas
0 ergo euidenter ꝙ illa ſola etas mũdi ſiue largietur eiſdẽ et ſpualis ſanitatis graciã.

generis humani ſola congrua ⁊? apta fuit ęt alia dona quibus ipos ad vitã ſpiritua

huic tante ꝑfectionis et ſublimitatis vtu⸗ lẽ obtinenda indigere cognoſcit. Si enim
QN ii que plurimũ eruditionibus et alijs exer myniſterio parentũ carnaliũ et interdum
citationibus adiuta et ꝓfecta ſe pᷣaraue meritis et pᷣcibus largitur dei bonitas ſi⸗
rat et hoc indubitater erat ſenectus et faci lijs carnalibus vitã ⁊ ſanitatẽ coꝛpalem⁊
limũ fuit ab initio et deinceps hominibꝰ alia tpalia bonaabus interdi ipaʒ impu

* * credere ſe muneribus et hoſtiüs iuſtifica⸗ gnat quatomagis meritis etpcibus pare
ri et ſanctificari.iramq; dei placari et hoc tum ſpiritualiu dabit filijs ſpᷣalibus do
p ſimilitudinẽ ſcilicet talia videre cõſneue na quibus ip̃i digne et laudabiliter ſerui⸗
rat et experiri apud homines. Reges em̃ atur et hoc hactenꝰdicimꝰ vt appeatigno
et pᷣncipes et om̃ino maioꝛes ſuos cõſue⸗ rantiã puuloꝝ merita et oꝛatione ſctè ma
nerãt placare muneribus et ꝓp:er hoc fa tris ecclie in quo minus impetrẽt et diuie
„. cile inducti ſuut vt talia regi regũ deo ex bonitatis largitatẽ quo minus ſanclitalẽ
Hiberent et ꝑ hoc eũ placari ſibi ſperartét. baptiſmalẽ tribuat impedire nullatenus
Hec erat virtuoſum.nec magna laude di poſſe.De hoc autem ꝙ querit cur intero
gnũ ſic eredere vt ipſa cõſuetudinis exper/ R puulus de fide cum ſciatur omnino
iẽtia ſuadebat.ymo puerilis infirmitatis 4n5 credere et reſpõ dere nõ poſſe. Idẽ eſt
erat. Nullus em erat adeo eruditus cui ac ſi quereretur de pupillo cur cõ nenit᷑ in
y non eſſet facile ſic ſentirelan e autem eſt iuditio cũ non intelligat quid ab eo peta
ab iſta puerili paruita te ſublimitas ſidei tur nec ſciat petitioni nullatenus rñdere.
Jacramentoꝝ. Si quis autẽ querat cur er In quo manifeſtũ ẽ ꝙ tutoꝛ debet eunde
go baptiſant ꝑuuli qui omino incapaces fendere et ꝙ ipᷣo rñdere ac totã cauſaʒno
ſunt hmòi fidei ⁊ qre de fide interrogan mine illius agere ſicut ergo negat aut co⸗
quos certum ẽ in illa etate om̃ino credere cedit noſe pupilli ipſo penuus aut non in
non poſie.Deinde quare reſpondet patri telligente aut ignoꝛate ⁊ ꝓdeſt pupillo
nus credo Si em nomine ſuo dicit hoc di vtilit ꝓ eo lutoꝛ egerit et eo penitus igno
cit quidem. Sed nõ reſpondet cuʒ de cre rante aut ctia cõtradicente rebellante faci
dulitate eius nõ fiat interrogatio. Si an exconditionẽ eius melioꝛẽ in cauſa quam
tẽ nomine paruuli ⁊ mentiri videtur cum pꝛo ipᷣo agit.Dic et multo incomꝑabiliter
puulꝰ nõ credat et ſupuacuũ ẽ dicere ho foꝛtius in cauſa animaru ꝙꝙ fiet per tuloꝛẽ
ꝓ illo cum ille ratũ hoc non habeat. In ̊ ſpũuũalem ſiue conſitẽdo ſiue negando pꝛo
dicimus ꝙ quẽadmodum puulo non cre deſſe debebit ad lucrũ ſpuale eidẽ. Am
. denti et omnino neſcienti pᷣſtantur muita plius.ſi leges humane ⁊ inſtituiio hũana
beneficia myniſterio parentũ ſicut cibus ꝓuidit pupillis carnalibꝰtutoꝛes et alios
potus el veſtitus et cetera qᷓ educationis adiutoꝛes ad acqſitionẽ ↄſeruationẽ ⁊ mł
ſunt aut nutriture nec impedit in aliq̊ͥ aut titudinẽ mitiplicationẽ tpaliũ ⁊ caducoꝛũ
repellit iſta beneficia illius ignoꝛancia vł uantofoꝛtius iuſticia et lex diuina pupil
. incredulitas. HNõ em̃ ꝓpter hoc minꝰ in- los ſpuales abſq; hmoiadiuton ſpirilua

„ uoluitur pannis aut lauatur ant ſopoꝛat liũ ꝓuiſione nõ derelinquit ꝓpt᷑ bono:ũ
qꝛ ignoꝛat iſta ſibi fieri. Silt medicamẽta ſpuũaliũ ⁊ eternoꝝ acquiſitione ↄſeruatio
nihilominus ei adhibent᷑ et ſanitas acq,; nẽ et multiplicationẽ. O ergo patrinꝰ re⸗
ritur ha ſibi neſciat illa adhiberi ſic ⁊ ſi oꝛa ſpondet credo cõfeſſio ſiue ꝓfeſſio fidei ẽ
tione parentũ abſq; medicamẽtis diuini q fit nomine paruuli et obligat en ad ob
mus ei ſanitas tribuat᷑ ſi vnq; ignoꝛancia ſeruationẽ fidei q̃ obligatio nõ ẽ niſi meli
eius ant deuononẽ parentũ impedit aur oꝛatio ſue cõditionis.Et dicimꝰ ꝙ puul⸗
bonitatẽ diuinã manifeſtũ ẽ ꝙ nõ. Quia credit per patrinum et patrinus credit ei.
ergo parẽtes ſunt ſpũales i ſa neti et v id eſt ad opus et comodum eius. Quem
mater ſpũalis ẽ ipᷣa eccleſi a Huctoruoln admodum pupillus reſpon dei per tuto⸗
illoꝝ qui myniſterio illoꝝ ſiue ipius ecckie rem.Sicut autem in inditio poſt confeſſi
£ ſpiritualiter generatur ſiue regenerat nõ onem tutoꝛis fertur ſentencia pꝛo pupillo
obſtat vllo mõ necimpedire poteritigno ita poſt ꝓfeſſonem fidei per immeriovẽ

4

2

cpel
beranon
Mpon
naled.
Gahpe⸗
am
neten
moy
oſie
1Sco
ſteran
lanse
tuor.
mnuonie
ſlensp
ſulnee
elum.
neom
fniau⸗
chiſepe
uiſante
hunen
Nenan
näm
fmes
ſhne
nhut
elpo
ſblier
er

ℳ. vy», O
baptiſmalẽ confertet gracia baptiſmelis catione baptiſmalei licet erronei cauſam o
ini, paruulo.Et quemadmoduʒ; ſupꝛadinmꝰ non intelligant et inſenſati non ſenciat. eł
walni non aliter in ciuitatẽ vt ciuis eius efficia? quoniam baptiſmali ſanctiſicatione eleæ⸗ .
—RKHñB aliquis admiitetur niſi ciuem ſe velle fieri cii expugnato dya bolo ab eiq; eiectoꝛ de
M aut ꝓſiteatur. Sic in ciuttatem ſanctorũ tracto deo acgrunt dignuũæ iuſtuũ ẽ vt quẽe·
r in graciam baptiſmalem non aliter quis A admodũ arci et munitioni capte ſignu ſi⸗ ℳ
WR admittit᷑ niſi fidẽ qͥ ciuilital cinitas ſacco ue in ſignium regis capientis ſuperimpo
r rum eſt oꝛe ſuo vel alieno fuerit ante con⸗ nitur ſignum regis regum quod eſt ſalu⸗
7 e ſſus ſiue ꝓfeſſus. Si quis autem paruun tifere ac viuifice crucis in ſignium eis im⸗ „
chi Naslana eens baptiſmali nullo modo ponatur. Hinc eſt ꝙ bapuſandis pꝛimuʒx *
fie indigere dixerit hic non ſolum de multitu in fronte ſignum ſaluatoꝛis hoc eſt ſignũ
luccde⸗ dine erroneoꝛum eſt qui intelligibilia nõ crucis impꝛimitur. ſcilicet captionis atqʒ
mntige⸗ intelligunt. ſed etiam de mulutudine in⸗ expugnationis et victoꝛie. Quod mani⸗
dgalge ſenſatoꝛum ⁊ inſenſibilium qui ſenſibilia feſtum eſt fieri ſimiliter expugnationibus
Snpeemn. non ſentiunt dum innatum ſibi ardoꝛem vebium caſtroꝛum ⁊ munitionum. Et qui
onmnsſne amoꝛis ad vilia et infima carnalium ⁊ ca hoſpitantur in domibus in quibus hoſpi
NAenlag. ducoꝛum conuertit. Innatum ergo ſibi ge taturi ſunt ſuperimponunt inſignia ſuavt
licidium ab amoꝛe nobilium ſcilicet ſubli hij qui de comitatu eoꝛum ſunt agnoſcãt
mſämen mium ſpiritualium et eternoꝛum non ſen quo eis declinandum ſit et ali illuc intra
nnoofe tit.Deinde ſuppᷣſſionem ⁊ immerſionem re non pꝛeſumant. Sic rex celoꝛum in eo
oaröm et captiuationem nobilium viriũ ſuarum qui baptizandus ẽ hoſpitaturus inſignio
Mcdtde id eſt intellectiue et voluntatis in coꝛpoꝛe armoꝛum ſuoꝛum ⁊ vevillo gioꝛioſi ſui tri
leinti. et coꝛꝑalibus diſſicuitatem erectionis ⁊ li umphi ſuper quo dyabolum et eius exer⸗
gmodet berationis earundem ipᷣo earum ſtupoꝛe cituʒ debellauit deſignirivult id ad quod
aia vel potius moꝛtificationem ſentire no pꝛe decdaraturus eſt hoſpicium. Quod autẽz?
gronen ualet. Deinde exroꝛemvirtutis appetitiue in ſanctificatis habitet manifeſtum eſter
R atq; puerſitatem ipamq; bꝛutaliiatem ſm ſcripture ſacre teſtimonijs. Ineternum di
Er atienr quam totum viuit nec videt nec aduertit. cit Pſalmiſta. Erxultabunt ⁊ habitabis in
RZ nec etia attendit. NHon em aſinina ſolum eis. Et Apo ſtolus in. iij.pᷣme ad Coꝛinth.
nettter mõ viuii ſtoliditate.ſed et equina impe⸗ Meſcitis quia templum dei eſtis ⁊ ſpiritꝰ
Aoeinani tuoſitale ⁊ lupina rapacitale.etita ð alijs dei habitatin vobis .Et in. vj eiuſde. Ne
MR ex quo appet denſitas tenebꝛaruʒ oꝛigina ſcitis qꝛ mẽbꝛa veſtra templũ ſũt ſpuſſan
. lis coꝛrupiionis que cũ reuera bꝛutalitas cti qui in vobẽ.Et iteꝝ.Gliſicate⁊ poꝛtate
Rone ſit et animalitas et ex omniũ immundoꝛũ deu ĩ coꝛpe vro.Et qꝗꝛ teplũ dei ipa baptii
=S= vicis animalium quo damodo compoſi⸗ mali ſactiſicatõe vnuſquiſqʒ electꝰ efſici᷑ „)
iiuet. ta ⁊ cõpacta hoꝛrifica mõſtruoſiias. Nec merito idẽ ſignũ in ipᷣa ſanciificatiõe eidẽ 6„
Ninin inius vicijs innumerabilibus moꝛdens. ſuꝑiponit᷑ Et qt oꝛtus dni oeꝛtꝰ voluptatis
n rodens pungens et diſcerpens ſe ſennrire ⁊ pdyſus deliciaꝝ eadẽ ſignificatioe ꝗ pꝛi
nnn ſinit nec exteriꝰ innumerabiles facies ani us erat deſertum et ſolitudo infernalis ef
en malium coꝛam ponens et oſtendẽs vide⸗ ficitur merito in eo ſignum crucis quod ẽ
baen ri ſe ꝑmittit nec tot vocibꝰ ſibilis et ſonis velut foꝛmido et expauentaculũ volucruʒ
oein , circuquaqʒ ſtrepens atq; tumultuans au et beſtiarum infernalium in eo erigitur er „
ne diri ſe patitur ab alijs qui adhnc ea inno quia fit per eandem ſanctificationem ci⸗
