quẽ ſuſcipit pᷣparatus. Qui enim diccbat
LConcupiuit anima mea deſiderare iuſtiſi

catiões tuas:⁊ ꝙ deſiderat deſiderare de
um / vtiq; habet vel habebat vnũ deſide⸗

2.

riump quod querebat aliud deſiderium

qð nodu habebat.Similuer⁊ qui querit

dem in fo miam ymaginis ſeu moduluma amare deum vtiq; iam amat deuſed nõ

infuſionem. Et ſicut terſio et ablutio ⁊ op
poſitio ſpeculi ad foꝛme in eo apparitio/
nemlomnibus enim pꝛecedentibus aut
pꝛeparatoꝛus quaſe molliſicat coꝛ huma
num vt ei ſe coniungat et impꝛimat᷑ chꝛi⸗
ſtus dñs qui ẽ ymago dei inuiſibilis.ſicut
legitur.j.ad Lolł.Et qui ẽ figura ſeu chara
cter ſubſtãcie dei patris ſicui legit᷑ in..ad
Heb.Et qui ẽ ſigna culũ ſeu ſigillũ ad ĩpꝛi
mendũ decoꝛis ſui ſiłtudinẽ coꝛde huma
no.ſicut legit᷑ in.viij. Cant᷑.pone me inꝗt
ſimt ſignaculũ ſuꝑ coꝛ tuũ.Et iterũ. Qua
ſi excolitur coꝛ hbumanum et aratur uimo⸗
re.terit᷑ doloꝛe.cõpluiturlachꝛimisi/ſemi⸗
natur verbo dei. cogitando ſeu meditan⸗
do ante ſuſceptionẽ gratie gratũfacientis
In ipᷣa vo ſulſcepnione grauie viuificum ſe
men ſanctu ꝓpoſitũ in eo exoꝛitur. Simi
liter tanq; ſpeculũ abſtergitur deſertione
peccatoꝝlabluitur lachꝛimis.a dmonetur
et aptatur edirecto ad ſuſceptione gratie
gratũfacientisque nõ eſt niñ ſuſceꝑtio ſi
militudinis diuine pulchꝛiuudinis. Inte
cõtritionẽ vo perfectã et opationes gre pᷣ
ueniẽtis ↄſumatas non eſt medium.imo
ipa gra gratũfaciens terminus eſt totius
huius pᷣparationis ⁊ finis qui per illaʒ in
xenditur nec differũt im̃ ſᷣm magis⁊ minꝰ
imo differunt m ſpeciꝗfoꝛſitan gratia pᷣ⸗
ueniens ſeu pᷣparans ſcʒ ſ gra gratũfaci⸗

ens ſiue iuſtificans.quemadmoduʒ lum
dgð ẽ in vmbꝛa.et ſolis radius.aut

equiuoce dicitur in hijs.ſicut caloꝛ invege
tabilibꝰ qui eſt in eis etiam cũ frigiditate
actualijet caloꝛ actualis atq; ſenſibilł equi
uoce caloꝛ dicũtur. Alter em ẽinſenſibilis
et mulcebꝛis et nõ ledens vxllatenus id in

quo eſt. imo adiuuatadeovt caloꝛ vitalis

ꝓpter hoc nominetur. Alter vo cũ inualu
erit ſenſibilit᷑ ledit er ꝓpꝛiuũ ſubiectum de
ſtruit aut extinguit. Sic charitas mulce⸗
bꝛis ẽhe caloꝛ viuificus ⁊ inſenſibilis adeo

uẽad
modu ſplendoꝛ lune ⁊ fulgoꝛ ſolis/foꝛſitã

g pené nulli illũ in ſe ſenciant. Otſi quis
ixerit ꝙ differant ſecundu magis el mi⸗ KR

dum eo amoꝛeſquẽ querit.Cum eniʒ que⸗
rat amare deuʒ vtiq; deſiderat amare de
umlQui autem deſideratet amatamat
ergo amare deumſet non amat illud niſi
ꝓpter deũ. Multo ergo ſoꝛtius amat de⸗
um quia ꝓpter quod vnũquodq; aliꝗd
illud magis. amoꝛ ergo quo iſte amat de
umjet amoꝛ quem querit et quo nondum

amat deum ſicut vnius et eiuſdem videli

vnius et eiuſdẽ ſpecieih ita non differunt
niſi ᷣm magis ẽt minus. In appꝛehenſio
nibus enim et affectionibus generalitter
verum videtur. qꝙ cum fuerint quecunqʒ;

cet dei. ⁊ ᷣm idem et ꝓpter ideʒ.ſunt ergo
enſt

due vnius et eiuſdem numero et ſᷣm ideʒ

ſunt ſpecie eedem.ſicut ſaencie que fuerũt

vnius et eiuſdem numero et ſ̃m idem ſeu

ꝓpteridem erunt eedeʒ ſpecie. Sciencia

enim quia/et ſciencia ꝓpter quidnõ ſunt

vnius et eiuſdem ſᷣm idem et ꝓpter idem
imo pꝛopter diuerſa ſeu per diuerſa. amo
re autez pᷣparatoꝛio amatur deus ſᷣm qð
deus et pꝛopter id quod deus/ quẽadmo
dum amoꝛe quicharitas dicitur. Quare
erunt eiuſdem ſpeciei amoꝛ pᷣparatoꝛius

⁊ amoꝛ qui charitas dicitur veruʒ de hiis

vſq; ad certum perſcrutari non eſt pꝛopo
ſiti pᷣſentis. s
Iligeñter autem attende ꝙ peni⸗
tenciam ſupꝛa nominauimꝰ refu⸗
gium et confeſſtionem operimen⸗
tum̃ atʒ latibulumet ita de vnaquaq; ali
arum nominationũ. Inde enim nomina
uimus eam refugiuʒ /quia in ea tuti ſumꝰ
ab ira et gladio diuine animaduerſionis/
pter hoc nominauimꝰ confeſſionẽ ope⸗
rimentum quia ipᷣa reuelatio pie ac deuo
te confeſſio nis velamen quodamodo eſt
et operimentum quo peccata noſtra quo
dammõ teguntur et abſcondũtur ab ocu
lis deine ęa videat ad vindictam. Et ad
hunc mohum conſidera diligenter de ce⸗
teris.
oꝛe motꝰ iſti fiat in coꝛde penitẽtòet ſe ad
gratiã pparaãtis. Dicimꝰꝙ ſpũſcõ motoꝛe

Si quis autem querat quo mo

g

4 4 2 5 4 4. 4 „R WG 6 — ”s ” 5 H .
— —
.
2 .
. uome Saſferus me Fr⸗ moty RteXα —RN—
R
. .

Be =

imo tota trinitate mouẽte. Ipe enim ẽ cu⸗
ius miſericoꝛdia pᷣuenit pᷣparando iuſtifi-
candos: ſubſequit᷑ iuſtificãdo ppatatos,
Di quis aut querat cur potius vna hora
* 4 Käala. Kndes. in ipe ſolus hoc no⸗
uit qui quẽadmodũ miſeretur cuiꝰ vulet
clemens ẽ in queʒ placuerit. Sicut legitur
Exodi.xxriij.Et quęadmodũ vbi vul ſpi⸗
rat.Sicut legitur Johannis.iij.Sic qua/
do vult et quõ vult. Interduʒ tñ occaſio
nem tangẽdi coꝛda nra reſpiciendi ac viſi
4 tandi nos.quodaã mõ ſumitjex aliquibus
op eribus liberi arbitrij.ſola naturali bo/
nitate bonisiſicut piꝰ in pauperes ſola

2„ P'

. 2 „ 2„ .
etate naturali reſpicit et viſitat ſupaddes

Dona gratuita. Sicetalijs bonis natura⸗
libus bene vtentes ſuꝑ addictiõe gratui⸗
toꝝ illuſtrat. Sicut legitur wathei.xxv.et
Zuce.xxiij.in ꝑabolis talentoꝝ ⁊vinearũ
2mInterdũ aũt ſuffragijs eccleſie et oꝛationi
2 bus ſanctoꝝ multi viſitant. Interdum ſo
la habũdantia diuine pietatis. Inter luz
occa ſionaliter ipa magnitudine et hoꝛri⸗
J bilitate peccatoꝝ. Plerumq; enim qui mi
noꝛa non ſennũt nec eis terrent/in mon⸗

Ntriſfica ſcelera et ignominioſas abhomi⸗

nationes ꝓlabi ꝑmittunt᷑. Quoꝝ magni
tudine et hoꝛribilitate exterriti nõ ſolum
illaſed etiam minoꝛa que necvidebatnec
ſentiebant ſtudioſiſſime coꝛrigũt et emen
dant. Quẽadmodũ modicas labes in pe
plo ſuo mulier interdũ lauare negligens/
aliqua magna ſoꝛde ſuꝑiniectanon ſolũ
ulam ſed etiã minoꝛes quas pus neglige⸗

. ca ſciſſura veſtis nõ ſtatim reficit᷑ſſed poſt
ᷓᷓ increuerit. eius reꝑatio feſtinatur· Sie
pꝛopter doloꝛẽ capitis nõ ſtatim medicus
adit᷑. Sʒ iuxta illð multiplicate ſunt infir⸗
mitates eoꝝ poſtea accelerauerũtad me⸗
eũ ſubaudił medicinam. Si vo quera
ur qualit᷑ ab inuicem differant motagra
ABuca motus liberi arbitrij. Rñdeo.qꝙ vᷣm
duas intentiões dicit᷑ motus liberi arbi⸗
trij. m ᷣmã pure ⁊ ſolius liberi arbitrij ⁊
moi motũ vocamus naturalẽſ quẽ ſci⸗
licet nulla gra opatunſicut eſt ambulare.
agros cotere.comedere et bibere.cũ rela⸗
ta nõ fuerint ad dei honoꝛificentiqvłglo
riam nec ad ſalutẽ ſ̃ᷣm alterã vo intentio⸗
nẽe dicit motus liberi arbitrij veut in mo
. dico ip ius et qſi ꝓ parte cũ ſit gre imperã
tis et illũ emanatis.liheri vero arbitrü vt
Neauẽtis ſuſtinetis illũ/atʒ poꝛtãtis.Et iteꝝ

„ . bat ſtudioſe diluitł abſtergitſie ꝑꝓmodi

ſacramento penitentie

gratie vt dominãtis illius et miniſtrantis⸗
et iteꝝ gratie vt fontisliberi vo arbitrüvt
aluei atq; riualis. Gra em̃ vt rex ẽ ſeu im/
peratoꝛ in mẽte humana/⁊ vt fons ſcatu⸗
riens ac redundãs in terra liberi arbitrij.
ſeu coꝛdis humani emanans velut riuos
varios.qc rectas et lucidas cogitationes.
ſanctas affectioneꝗ quibꝰ mẽebꝛa coꝛporꝭ
tanq; machine varioꝛũ oꝛga soꝛum etin
ſtrumentoꝛũ tanq; ductibꝰaquarum mo
uent exterius ad opera rectitudinis ver
a.Quod aũt querit᷑ de doloꝛe contritio
is ⁊ aljs motibꝰ quos nominauimus,

foꝛtes validiq; potẽtes ad cõterendum

veterem hominem. In multis vero adeo
debiles et penẽ inſenſibiles videant/vi⸗

genturetiam peruerſi ⁊ ridiculoſi.tantus
enim doloꝛ eſt de amiſſione modice rei tẽ

poꝛalis adeoq; ſenſibilis ⁊ penẽ incõſola

bilis de amiſſione vero dei et eterne here
ditatis pᷣterq; in pauciſſimis rariſq; peni⸗
tentibꝰ pene inſenſibilis ẽ doloꝛ.
plius.ꝓ amiſſione patris carnalis aut fra
tris quis nõ videat doloꝛes inconſolabi⸗
lesjet eiulatꝰ ⁊ plancta intollerabiles ho⸗
minũ/ꝓ amiſſione patris ſpiritualis dei
et fratris ſpiritualis.videlicet ipᷣius qᷓᷓ le⸗
uis ſit doloꝛ.q; are lachꝛime.q; facilę are
ſcentes. Pꝛochdoloꝛ abſqʒ vllo penẽ ſen/
ſu cõpaſſionis.et in alijs iugiter conſpici⸗
mus el in nobis inceſſanter ſentimus.
Amplius.ſi incompabiliter plus dolẽ
dum atʒ lugendũ ẽ ꝓ damno atq; amiſ/
ſione hmõi ſpũaliuʒ q̃ nominauimus/q;
ꝙ damno et amiſſione quoꝛũcunq; tem/
poꝛaliũ/maioꝛ auteʒ pars penitenciũ imo
pene omnes econtrario facere videntur.
Waioꝛ auteʒ pars penitentiũ incomꝑabi⸗
liter longe eſſe videtur a condigno ⁊ con
gruo doloꝛe penitudinis/c ꝓpter hoc a re

miſſione peccatoꝛũ atʒ a virtute et effectu

ſacramẽti penitencialis.⁊ ꝓpter hoc ꝓre
miſſione et abſolutiõe ac benedictione ſa
cerdotali repoꝛtare illuſſonẽ. Ampli⸗
ſi plus dolendũ ẽ iſti de amiſſione capit
coꝛpoꝛalisſ de moꝛte ſpũali qᷓ;ᷓ de moꝛte
coꝛpoꝛali et nõ ita dolet/Non dolet ergo
quantũ dolendũ ẽ ei. Pꝛeſertim cum ſcri
ptum ſit in.vj.Hiere. Luctũ vnigeniti fac
tibi amaruʒ. Et Johelis.j. Plange quaſi

virgo ⁊ accincta ſacco ſuper virum puber

tatis tue. Quaſi ergo amiſſi vnigeniti lu⸗
ctus ⁊ quaſi amiſſi ſponſi puberiatt plan

quia in paucis penitẽtibus videntur eſſe

ſsdeten
uulan⸗
ſappenea
noecutea
covmege
Canisoare⸗
ſoltzetol
ſiu

4

.⸗

uaeleni
Vſnedſane;

canciln
ſoidiomns
otoinn
honſtanene
ctmnrsre
ſuuisgait
memnele
ncalsb
ſazsſentin

chmnome
Mria m

ſäle
Mſisin

päiſmni
öbonnn
örunn

Henepent

Nncicuinttn

(Eſenigdal

Mizia

binelſonici

Mninio a
Mſſlsenpe

in
inne⸗

hütlencie

einlelor
Mec noc
idiceregn
Eeſeeutmna
undſenci

nloringbaf
ſtrocine

ſhadd⸗ ctus debent eẽ luctus ⁊ planctus penitẽt tentione.Alia vᷣo motus ex illo dono ꝓp½
miſa ⁊ quaſi exitꝰ quaꝝ debei eſſe fluxus lacri/ neniens.ita ⁊ doloꝛ.Et ſicut gaudiũ vn⸗
nſtſonsie maꝝ penitẽtibꝰ ſic legit᷑.in pſal.Exitꝰ aqᷓ eſt de fructibus ſpũſſancti. Sicut legitur
mibeiene rum deduxerũt oculi mei quia non cuſto in.v. ad galla.ita ⁊ doloꝛ. Unde ⁊ donuzʒ
munsntlin dierunt legem tuã.Et iob.iij.quaſi inun- lucta nominat vſitate.et fons lachrima/
RWSR dantis aque ſicrugitus meus. Juxta bũc ruʒ in.viiij. Jere. Quis dabit capiti meo
ndun moduʒ eſt diſputare de timoꝛe pudoꝛe ? „ aqua ⁊ oculis meis fontẽ lachriman.
ianwen⸗ us noĩatt Ja aut dixiain pᷣcedetibus qe/autqueritur incompabiliter minꝰ dolet
Wraunm Aufficit vt d’oꝛ vulneꝝ pctõꝝ tãtus ſital aq; dolenduzʒ ſit diſtinguere debes & o⸗
inäni aciet egrũ. q̃rere penitẽualis ſacramen⸗ lendum ſit diciturĩm debitũ vna intenti
dedolennng ti medicinaʒ tradereq; ſe regendũ acme/ one.Alio modo ̃m dignitatẽ. Si fm de⸗
Stonitannn dicandu ſpirituali medico videlicʒ cõfeſ/ bitum interrogan falſe u eſt ꝙ dicit incom
afüm ſoꝛi Dirimus et᷑ ꝙ plerũq; ꝙ minꝰ hʒ at pabiliter musin dolet q; dolendum ſit ei

tritioſ?⁊ ꝙ minꝰ habent moius eiuſde de Is em eſt ſenſus/qᷓ; dolendũ ſit ei/ex de⸗
moꝛtificatione veteris hoĩs ſuplet ⁊ ſuꝑ bito. Non em̃ tenet᷑ doleꝛe quis/neq; ex
addit virtus ⁊ efficatia ſacramẽti pnĩalis/ debito plus ei dolendum eſtq; requirat

rr 1
Gaaclerene

Tn 4 . .D

eik Hic autẽ addimꝰ ꝙ erat homines in ꝑpii moꝛtificatio peccaton ſiue ↄueniens ppa
— ⁊ debilis intellectus in hoc.qꝛ nec ea que ratio ad moꝛtificationẽ Diſting uendum ☛
Erwmlrihe coram oculis hʒ videre pᷣualent. Nõ em eriam eſt de doloꝛe actu ⁊ habitu. Inter
arluch ꝗ magis ſentitur ignis maioꝛẽinec q ma dum em̃ qui plus dolet actuminꝰ dolet
Nunemnde ioꝛ eſt ymo mag ſentitur ex neceſſitate. et habitu ⁊ ecõuerſo.Si vero ſecundũ di⸗
e hoc elt quia minuit ſenſus ignis aperte gnitatẽ intelligat dolendũ. veruʒẽ qð di⸗
el. d ignis quandoq; qñdoq; aperte ſenſus citur. quia minꝰ dolet vnuſꝗſq; peccatoꝛ
nsamndlin Aperte ignis interduũ minoꝛatione ignis de peccat ſuis moꝛtalibus incopꝑabiliter
rsilloſſtil incendij remotioe. Interduʒ interpoſto qᷓ; dignum ſi euʒ doleꝛe. Nec vᷣtus hu⸗
niolerdblun ꝓhibente ⁊ impediente caloꝛẽ ipius.quo mana ſi mceretpfate doloꝛem/ fundere
msſollugr vnus/aut minoꝛ pꝛoueniat ad ſentiente,y lachrimas in iſta moꝛtalitate/quibus di/
aknapug Aperte vero ſenſus ẽ impedimentũ ſenti gna ſunt eius peccata moꝛtalia. Quẽad-
ineo endicu inſtrumentũ ſenius minꝰ peſſibi moduʒ ergo cũ deus in infinitũ ſit dignꝰ
nileen le fuerit a caloꝛeſt hocẽ duobꝰ mõis.vcʒ diligiet etiam dignus vt diligat in infi/
lisnnglli duricia ſuiaut ſpiſſitudine qbꝰ reſiſtit c⸗ nitum/ hHoc eſt dilectione in inſinitalnul.
ſanerſanm loꝛi vel ſtupiditate ſua qlis accidit ex fri· lus tñ peccat eo ꝙ non diligit eũ in infiniꝛ
SS goꝛe nimio. Paſſi enim frigus nimiuʒ in tuiſic licet longe maioꝛi doloꝛe ⁊ luctu di
damntit manibus aut pedibus Manꝰ aut pedeſ gna ſint peccata moꝛtalia q; doleanturſæ
onindane in medias flaãmas inmittũt nec ſtatim ſẽ/ iugeantur etiã a digne penitentibus non
e aagiamt riunt z hoceſſmodus quo anĩe noſtre ſe tamẽ peccant ꝗ ea dolent ⁊ lugent quan⸗
sniu bit in iſta coꝛruptõe in qua ſumꝰad ignẽ tum debentaiĩs tenent/quantucũq; ſuffi
n Seſtnn ſpũalem qui caritas dñi. In ipᷣo em̃ ma/ citad oblutiõðʒ eoꝝ ⁊ quantucuqꝗʒ deo ſa

*
neE
4 e MNz

nentes illuz plerũq; em̃ ſentiũt. Interdnñ tis ẽ. Huius rei aliud exemplũ eſt viremi
aũt ad modicũ illũ ſentiunt Indevix eſt nentis bonitatj quẽ ſi honoꝛares eouſqy

geen qui dicere audeat ſe ſeniire charitatẽ ve vt dignus Motum quicqd haberes expẽ?
n ſe eſſe aut manere in illa. Tuxta hunemo deres ⁊ adhuc dignitatẽ eius honoꝛe nõ
e dum dicendũ eſt de doloꝛe non em ideo equares. Nunqd ꝓpterhoc quig toltum o
n minoꝛ inqbuſdã quia minus ſentit᷑ Quẽ iſtud non facis peccas in eũ minꝰ hono⸗
admodũ neq; amo: quidã enim ſunt du rando eum q; debeas abſitimo dico pbila
unn ri ⁊ vt ita dica ſpiſſi coꝛdis vt magno vnt ne/ꝙ abſoluis te ſi honoèas quantum
den nere doloꝛis percuſſi ad modicũ illõ ſen - debes⁊ quantũ teneris. Alioqn nullima
nn en tiunt ſicut ⁊ de timoꝛe verũ eſſe apparnit gno viro paucula pocula vini pſentäda
ſenn in abꝛabã Beñ.xxij. bi dixit dominus elſſentſed magna pocula balſami. ⁊vaſa
A MNunccognoui id ẽcognoſcerete fec. nõ aurea faculiies hoĩm excellentia pera⸗
lunn ſciebat abrahaʒ vel ſentiebat in ſe tantũ renda eſſent Ne dubites aut multũ dole
l , donũ timoris dei quantũ expimẽto obe/ habitu /et ſi non actu ſeu ſenſu doloꝛis
gnm , diens ſe habere cognouit.Et attende ꝙ hominẽ illum qui quecuqʒ contra deum
niin⸗ ſicut limo: et donũ eſt ſeu virius vna in·hmauerat vel hubuerat ꝓpter m lin
D .

X

beſcenda turpitudo. vt indignanda vili⸗

Stg ſuntc eque dignũ ⁊ iuſtũ eſt iſtis mo⸗

1

O●

„ ec incredibile eſt omipotentiſſimũ ac mi

JFitas ⁊ ecõuerſo.Oꝛ ergo motia ſiue pᷣn⸗
cipia motuũ iſtoꝝ eꝗqlia ſunt/z eque mo⸗
UB.

Be ſacramento penitentie.

quit atq; deponit.et omnia contraria ad ne.Etiten motu ſpei Non em̃ veniret ad
conſiliũ eccleſieꝛ mandatum aggreditur ſacrm penitęetiale niſi ſparet ð vema opti
⁊ ſuſcipit facienda pariter ac tolleranda. nẽda ⁊ gratia amiſſa recupanda. Neceſ
ſe etia eſt vt moueat᷑ motu dilectiõis ali/

cuiusſiue ſit illa charitas ſiue non. Non

ſericoꝛdiſſimũ deum quos voluerit ſiue cui ritas ſin Mor.
ferro ⁊ igne.ſiue toꝛmento ⁊ doloꝛe ſana⸗ em̃ quereret per penitẽliale ſlacramẽtu ve
ri poſſe.aut minoꝛi toꝛmento aut doloꝛꝛ niam ⁊ gratia niſi diligeret denderarer
maioꝛiq; pꝛout fuerit beneplacitũ miſeri illas alterũ aũt iſtoꝝ ex neceſſitate dubiũ
coꝛdie ſue.etrũ enim lacrimis ⁊ amari/ eſt vtrũ per vnum iſtoꝝ moti decez ſcʒ
tudine penetudinis ſaluauit Sicut legit quos ſepe nominauimꝰ fieri po ſſit cõtri
Warmhei vii. Pauluxvero ꝓſtratione
⁊ excecaliõe.ſicut legit᷑ Actt.vllij.Veriſi/
mMile em̃ eſt aliquem tanto amoꝛe dei illu
ſtrati poſſe tantaqʒ ſpe letificari vt gaudi
um ſit ei deſerere omia peccata ſua ⁊ face
re quicquid ei faciendũ ab eccleſia conſu
litur/tantaq; ꝓfundi hilaritate ſpeivt nul
lus ſit ei timoꝛ de pᷣreritis malis quare ⁊ ij in
tanto gaudio vt nullus ſit ei doloꝛ de ei· Põt aſt fieri vt dum intuet᷑ ea ⁊ cõcupi⸗
dem. Amplius manifeſtũ eſt ꝙ abſqʒ ſcittũc erubeſcat intueri ea/ꝓpier ſpectan
motu pudoꝛis poteſt eẽ cõtritio/ſi poteſt tes/⁊ timeat etiã intueri eã ꝓpter maritũ
eſſe cur non ⁊ abſq; motu doloꝛis. Eque
em̃ ab hominanda eſt ſpurcicia peccato⸗
rumvt timenda penalitas ipᷣoꝝ. vt eru⸗

vnũ fieri nõ poteſt. neceſſe ẽ eam nõ poſ
ſe fieri in inſtanti omino. aut ex neceſſita

vno ⁊ eodẽ inſtantiſ hic in via id ẽ in ſta
tu vite iſtius. Maniſeſtũ aut eſt qꝛ qui vi
det mulierẽ ⁊ ocupiſcit ea ſimul mouetur
motu viſionis ⁊ motu deſiderij in eãdeʒ

derij erubeſcie ⁊ timoꝛis videtur ſimul eẽ
in aĩa iſtiusꝗ ſi foꝛte caſtus fuerit moue⸗
bit᷑ ↄtrario motu illi deſiderio. Qui em̃
ↄcupiſcit ⁊ repᷣmit ↄcupiſcetiã ſimul vide
tur habere duos motusvic motũ ipᷣj cõ
cupiſcẽtie ⁊ motũ repᷣſſiuũ illius. Si em̃
qñ mouet motu rppᷣſſiuo nõ mouet᷑ mo iu
tibus perſeꝗ impugnare arcere ⁊ cõtere- ↄcupiſcẽtie.Qualr ergo repᷣmitur cũ no n
reveterem hoiem.equaliter in attritione ſit. Si nec ſimul ſunt ↄtrarij motus in eo
⁊ ↄtritione vetenis hoĩs requirunt᷑. Qua i/desðlotus em̃ illi in dubitater ↄtrarii ſũt
re ſi vnus eoꝝ ex nccitate requirituræ ocs ſcʒↄcupie ⁊ caſtitatt alt illoꝝ pungnato
⁊ ſi nec vnus nullus. Moniua vocamus altern. Qõ nolo inꝗt apls in. vij. Ad ro.
penalitatẽ peccatoꝝ ſpurcicia turpitudinẽ

las.vt hoꝛrenda venenoſitas ſeu moꝛtife

.

tera hmõi que oĩa videntur equaliax ꝓ
pter boc toꝛmenta ĩ inferno illisrũdentia
vidẽtur eqlit peccat reddenda foꝛe eqᷓ
iaſverbi gra. Ut quãtus erit doloꝛ ex vul
neribus peccatoꝝ in inferno.tantus ẽ fe⸗
⁊oꝛ ex ſpurcicia ipoꝝ.tantus pudoꝛ ex tur⸗
pimcliteiontanta cotumelia ⁊ expono

ꝗ vehemẽter ſitit poculũ ſibi noxium ⁊ ta
men ſibi nõ acgeſcit ſui ſed mag repᷣmit
Quapꝛopt᷑ videtur ſimł moueri ↄtratijs
motibꝰ. Ja aũt hoc determiauimꝰin pᷣce

facere vt no ſitvvel facere vt debilioꝛ ſit qñ
eſt.nõ cogimur ergo dicere. Si mot? iſte

lio ex vilitate ipſoꝛum. repᷣmitur ergo ẽ.ſed ſeꝗtur vel vt non ſit

Euertamur ad id in q; eramus et
dicamꝰ ꝙ ſi om̃s iſti motus req/
runt in attritione vel contritione
eteris hoĩs accidet otritionẽ ⁊ iuſtifica-
tione peccatoꝛis nõ poſſe fieri in inſtanti⸗
vel lubito/vel vno ⁊ eodẽ ingati moueri
aiam humana oĩbns motibꝰ iſtis alijs
etia quos ñ noĩauimꝰ hic adhuc neceſſe
eſt em̃ vt moueat attritur vel contritur
de peccat motu ſidei ſeu alia appᷣhenſio

4

telligimꝰ debilioꝛẽ ↄparatione ſoꝛtitudi⸗
nis quã haberet ſi motus repᷣſſiuus non
ſenſum. Intelligimꝰ enãaã debelioꝛe; licet
interduʒ poſt motũ repꝛeſſiuũ ſurgat foꝛ
tioꝛ ⁊ inualeſcat multũ. Quia licet ei ſoꝛti
tudo multa accreſcapoſt motũ repꝛeſſio
nis maioꝛ accreſceret niſi illũ motus repᷣſi

tio ⁊ moꝛtificatio veteris homĩslaut ſi xꝓ

te mouebitur aĩa hũana multis motibui

pꝛeſentem.Ecce iſte tres motusvic deſi -

. ſpurcicia turpitudinẽ Poc ago id ẽ cõcupiſco inuitus ſcʒ iß=am
damnoſitate Moꝛliferitatẽ ⁊ vilitatẽ ⁊ cc ↄcupiſcẽtiaʒ repᷣmenslidè eſt in egrotate

dentibꝰ repᷣmere em motu non eſt niſi vł

vel vt debilioꝛ ſitqñ eri ſi tamẽ erit.Etin

eẽt.ꝛocederet em̃ vt creſceret vſqʒ incõ⸗

ſiuus ↄpeſcereti Et poſſibile eſt ꝙ anima

gumenenm
ocenit
alomen
ſoopoben
peſtoeene
senon⸗
gsilan Ee
Guaakoun
meanur d
wovenrpun
C acoglan
Alinou
hlalererel
humuni non
ſebnöjolue
ſeodebocpe
OAbe⸗
eg
ſore
fütmin
ſptteiuimn
unibelie
Aeme
fflenncelegit
ratoͤſa
ſhicſerano
nedeggdrin
bonſepunan
ſpteligant.s
lepevenent
ſuri gon
Pluerflgnn
ckpnivent
leſtakſep

ir
eitei

ANE
Aleeppbatin
aatoſeumn
klamicere
Nepporalor
nglopmin
nioroaden
haſecogie
foneſe
Geneden
npgie

–—

ſlii⸗ Nſoß⸗
nſann
mtn ſn
ftämn

ſfenos,

tiüſen
Re
nd
un
Komna
Nndit
neckftur
Shbonseun
Meiumnr
Atn

Auläsee

Nennuitint
uctgen
üinulnora
tiinaͤt
nmicͤtcha
naguſutn
näganun

kuintn

„

Nihniß⸗

ſi lus

Wononutn
AMuienit,
Auhiun
U o wer
—☛
mäſpinmn,

S

üſeinas n

ntren O

nn

coꝛdibꝰ penitetiũ pᷣparãs ea atʒ purificãs
luriqʒ ⁊ frequẽtius oꝑat᷑ tres ſeʒ in viu
3 te appᷣhenſiua ſiue rõnali. Pꝛima ẽ recoꝛ

„ Fol

humana moueatur motibꝰ multis vno
⁊ eodem inſtanti vybi alter ex altero eſt ſi⸗
cut motu appᷣhenſionis ⁊ motus qui ẽ ex
ipſa appᷣhenſione. Quẽadmodũ impꝛo⸗
poſito exemplo apparet. Uiſu em mulie
ris ⁊ motu ↄcupiſcẽtie ſimul mouet᷑ intu
ens illam. Eodẽ modo ſi alter motus ad
iuuet alterum, quẽadmodũ ſi aliquis in

tueatur dodoꝛẽ vt attentiꝰ audiat ſimul

xlvj.

tuoꝛ vero vltimarũ quelibet poteſt eſe vᷣ
tima/c a qualibet illarum poteſt incipere
ſpuũſſanctus ſanationẽ virtutũ motinarũ
In quibuſdaʒ enim incipit ab ira ſancta

in quibuſdãa a timoꝛe In quibuſda pudo
re in quibuſdã a doloꝛe. Lotum aũt oꝛdi

natum eſt quicquid beneplacitũ ſpũſſan

inon humanũ artiſicium neq; oꝛdo ar⸗

onbumanh operatiõibꝰ ſpũſſan/
S

monuetur viſti ⁊ auditu/t inſuper intelle⸗( ificialis queritun ſicut euidẽter vides in⸗

ctu.⁊ cogitatiõe/quod audit ab ipſo.vbi
antẽ motus ſe inuicem nõ adiuuant.vet
vbi alter ex altero non eſt ſimile eſt aiam
humanã moueri non poſſe inſtatu huiꝰ
vie hmõi diuerſis motibus ſimul.Quid
vero de hoc veritas habeat inpatria nõ
Oſt hec debes hic diffinimꝰ.
( ſcire ꝙ ipſa ↄtritio ſeu iuſtiſicatio
ſoũali ⁊ terminatiõʒ egritudinis ſpũalis

vicioꝝ quã reſurrectiõeʒ a moꝛte
ſupꝛa noĩiauimꝰ. Suſcitatiõe pueri queʒ
ſuſcitauit heliſeus.iiij.Re.iiij. Et ſanatio

ne pueri quẽ ſaluatoꝛ in euagelio. Joha.

liij.ſanaſſe legitur figuratur. Motus vᷣo
pᷣparatoꝛij ſq; altritionis ⁊ gratie pᷣparan
tis.vij.oſcitationibꝰpueri heliſi ⁊.vi.ho
ris de quibꝰ in.iiij. Johãnis legitur. Qꝛ
hoꝛa feptima reliꝗt eũ febꝛis cõgruenter
intelligunt. Septe enim vniuerſitas gra
tie pꝛeuenientè ac pᷣparantis recte intelli⸗
gitur! uz Pnlen ſeptenariũ qui ẽ numerꝰ⸗
vniuerſitateſtũ ꝓpter ſeptifoꝛmẽ ſpirituʒ
tũ ꝓpt᷑ vniuerſitatẽ vicioꝝ ac peccatoꝝ qᷓ
vniuerſa ad ſeptẽ pᷣncipalia reducunt᷑.tũ
Lbee ſeptẽ oꝑatiões ſpũſſancti quas in/-

datio ſen irrogatio bonoꝝ a deo auctoꝛe
⁊ largitoꝛe receptoꝛũ maloꝝ eidẽ reddi
toꝝ. Scdᷣa ẽ recogitatio bonoꝝ ꝓmiſſoꝝ
ac pᷣparatoꝝ dñi diligetibꝰ atʒ ꝗqrentibus/
⁊ maloꝝ minatoꝝ ac pᷣparatoꝝ ↄlumaci/
vus ⁊ ad deũ redire nolẽtibꝰ.Tertia vᷣo
E ipᷣa recogitatio vie.inꝗſitio atʒ pꝛeuiſio
ipᷣius vie.ſq; qua ab bijs malis effugiatæz
ad deũ redeat bona eiꝰ recuꝑet.hus tri
bus recogitatiõibꝰquaſi tribus oſcitatio
nibꝰ velut os coꝛdis apperit ſpũaliter ſu/
ſcitãdꝰ vt ſom̃ſanctũ attrahat/Quatiuoꝛ
vero ſequentęs oſcitationes ſunt timoꝛ ⁊

Doloꝛ.ird ⁊ pudoꝛ.⁊ iſte ſeptẽ oſcitatiões

ſunt ſicut ſeptẽ hore. In qua ſeptima fe⸗
bꝛis ſpiritualis penitentẽ relinquit Qust

ti
a

pluriq;: aliter.
non ab vna coꝛ

dictaminibꝰ ipſius vbi nec oꝛdo nature
inueniri poteſt Quemadmodũ nec in vi
ſionibus ſpiritus enim ꝓphetaruʒ nunc
hucnũc illuc ferebat᷑.Et ꝓpter boc Can.

iij. dicitur ſponſus ſaliens in motibus trã
ſiliens colles. Sic? in oꝛationibus expe/
rier ſpm̃ſanctũ incipientẽ tagere coꝛ oꝛa/

iginterdu a gratiaꝝ actione Interdum
uipius accuſationequãdoqʒ; a dolo:e
qñq; a timoꝛe.⁊ pluriq; ali᷑ econuerſo ⁊
uemadmodũ cythariſta
a incipit oẽm cantilenaʒ
nec ab vnius coꝛde eodem gradu/ Sed

diuerſis oꝛdinibus et gradibus tangens

coꝛdas varias foꝛmat ex eiſdem vocibus

cantilenas ſic ſpuſſanctꝰ coꝛ qdð foꝛmauit
er cauatione huiliſatis in cytharamè ner

uis virtutum aptauitac ſpirituales reſo

nantias varüs oꝛdinibus tagens hmõi
neruos varias modulationes/altritionẽ

⁊ oꝛationẽ conficit et cõponit ex earundẽ
virtntũ atʒ donoꝛũ ſonishoc eſt motibꝰ
⁊ operationibus iniernis

—„ 4

Oft autem manifeſtu eſt otriti⸗

¶q äp onẽ moꝛtificationẽ eſſe vetert ho

minis⁊ extinctiõʒ vite culpabilis

cationẽ ſeu ſanctificationẽ reſurrectioneʒ
eſſe noui hoĩs in vitam gratie ſiue in iuſti
ficationẽ ipſius ⁊ noue.hoc eęſt laudabi/
lis ⁊ ſpũalis vite inſpirationẽ ſeu infuſio
nẽ. Et ꝓpter hoc eas ad inuicẽ ſe habere
ſi coꝛrupnõ ſe generationẽ ⁊ ſicut egreſ⸗
ſum de vno loco ⁊vᷣgreſſum in aliu.Qui
em̃ ↄtritur ſeu iuſtificatur ſicexit de ꝓfun
do vicioꝛũ peccatoꝝ ſicut de cloaca ſter
coꝝ ⁊ immũdicie. Sicut de lacu miſerie ⁊
luto fecis.ſicui de ſepulcro ſpurcicia ſple⸗
niſſimo ⁊ vᷣmibꝰ ſcatente ſicut de carcere
hoꝛrido ⁊ vincłis duriſſimis.ſcutð limo
ꝓfundi vbidon eſt ſubſtatia.ſicut de oꝛe
leonis. Sicut ionas de ventre ceti. Jone
i. Sicut de altitudine ventris inferi. Ecc.
vltimo. SDicut de inſeruo inferioꝛi. Zn⸗

X

ac peccarricis. Maniteſtũ eſt ißam iuſtiff

Be ſacramento penitentie.

admodũ legitur in pſal. Siꝗdẽ infirmis na gratie p̃ter quam ſolã caſtitatẽ coꝛpo⸗ eſſtt
ſuꝑioꝛpena ẽ. Inferioꝛ vᷣo ifirmis culpba ris que in duobꝰcruribus intelligit vel p Aabilinet⸗
Et iterũ Egredit᷑ pctõꝛ ⁊ deo educete ⁊ ex ter quã ſpem ⁊ timoꝛẽ quibus velut cruri berpöned⸗
trahpete. Sicut damula de mann dyabo⸗ bus non nulli peccatoꝛes adhuc ſuſten/ mieſtbn
li. Intellige ex vij. ꝓuer. Et ſicut auis ð la tantur qui quauis aſſidue peccent nõ ta honcun
qo piſcis de hamo ex.ix. ccnedie. men abſq; timoꝛe dei ſunt peccantes ſulb nienrant
aut ſicut apothecã ſpnſſanctiet cellã oim deo vt dicitur vſitate nec abſq; ſpe ſunt. xnientes
aromatũ ſpũalium Et ſicut oꝛtũ volupta dum ſe de multitudine mif̃icoꝛdie ſpera⸗ Hd
tum ſpũaliũ/c paradiſũ ſanctan deliciaa viſitãdos aliquãdo ac de peccatoꝝ capti⸗ enern
Et ſicut vitã aut regionẽviuoꝛũ ſicut in al nitale ac vinculis eripiẽdos? eruendos. ubconnia
. titudinẽ/⁊ locũ ſpacioſuʒ q̃ſn equus inde Taũt de ipſa contritiõe ſit tibi vx hererisbe
ſerto ⁊ non inpingẽs.⁊ quaſi aĩal in capo ¶ v boꝛũ copia exhoꝛtatiõis habũdã usprk
laſciuiẽs.ex vj.ylat iõ ↄgruenter ſeꝗtur Mtioꝛ.conſidera diligẽter foꝛma fu⸗ mmirnorrn
ſpuũs dñi ductoꝛ eiꝰ fuit. Sicut vineã ſine ture re urrectiois coꝛpoꝝ ⁊ verba que de ihromal
impedimẽto ⁊ campũ germinatẽ ex pfun hac leguntur. Eʒech.xxxvij. Qnia indubi .einenan
do nimio. Ex vltio Sapᷣ.ſicut in manus tanter illa reſurrectio vic; coꝛpoꝛalis que dectmoſtub
clemẽtiſſimi patris ⁊ ſicut in gremiũ tora dam ſimilitudo reſurrectiõisde qua loꝗ ſſrioluen
aggratulatiõe blãdiẽtè matris.Et ſicutli,/ mur ſpiritualis. Sicut expᷣſſe teſtatur ve⸗ armeano
tus traquillitatis ⁊ ſecuritatis. Et ſicut in ritas. Johan. vij. Quia venithoꝛa ⁊ nũe ſunmrin
domũ refugij. Sicut in celũ inferius qð ẽ eſt quando moꝛtui audient vocẽ filij dei Unerwepn
ſtatꝰ puriſſimꝰ gratie.Celũ enim ſupms Sicut em̃ tunc ocurret pulnis a qualtuoꝛ Puonan
ſtatus ẽ gloꝛie. Et ſicut in libertatẽ ſecuri/ventis incineratoꝝ coꝛpoꝝiuſſu ⁊ virtu⸗ Cicnoum
Diſcurſus atʒ natat .generaliter aũt egr (5 te dei omnipotetis ad refoꝛmationẽ ipo⸗ aunlaſe
. AUlitur de ꝑditione in ſaluteʒ ⁊ ſaluatur ex n ie 2hicad interiors auditũ vocis Cſconda
oiꝛe anguſto ⁊ lacu nõ habente fundamẽ filij dei hoc ẽ ſacre exhoꝛtatiõis concurrit Ciiegrene
tum ſubter ſe. Sicut legit᷑ Job. xxv..Et ſi velut pulais diſpſarũ cogitationũ ⁊ deo Ueniaſie
cut pᷣda de dẽtibainiꝗ cõtnitis molis ſiue cõpingete colligiturſæ cõglutinaf in y nie Mirfenus
molaribꝰipᷣi Quẽadmodũ dauid.xxvij vt efficiatur vnu coꝛ nouu vnitis cogitalt honiniscekr
pᷣmi Re.Quia veniebat leo vel vrſus et onibus ad vnũ inꝗrendũ ⁊ inueſtigadũ Abognis ni
tollehat arietẽ de medio gregis ⁊ pſeque ⁊ vnitis affectionibꝰ ad vni adheren duz Nc laigi
bar eosleruebãq; pꝛedaʒ de oꝛe eoꝝ⁊ illi ꝙ vnu deus eſt. Exeunt ergo velut de lu⸗ ſitelſeron
ↄſurgebant aduerſu meh apphendebaz mulis ipſa coꝛda de rebus male amatis Nirinchen
entũ eoꝝ⁊ ſuffocaba.interficiebãq; eos omne em̃ amatũ moꝛtuũ: omne amatũ nintinzen
A¶ Nic verus ac ſpnalis dauid xpᷣus dominuſ illicitetumul⸗ ẽ/c ſepultura amant?ſicut Pistigis
contrius dẽtibus dyaboliid ẽ aculeis ten legit ꝓuer.xij.deſideriũ impij monumẽ⸗ Nmcrn.
— tationũ ꝗbus ſoluũ aias peccantiũ deuo⸗ tum ẽ peſſimoꝝſᷣm vnaã litteram deſideri Urmian
* rat velut arietẽ aut ouem eripit qͥs iuſtifj um id eſt res deſiderata. Hec aũt eſt es nungtedt
t. Mirabile aũt ẽ valde ꝙ öt Amos.iiij amata ideo dictũ eſt et ſepulcra cosg do⸗ Kegnengn
Quũo ſi eruat paſtoꝛ ðᷣ oꝛe leonis duo eru mus illoꝛũ male ſcʒ amantiũ dom⸗ nas mo denmn
ra aut extremũ auricule. Sic eruent filij NIrca hoc ergo attende gnal ler⸗ Pafülain
. iſrael Oꝭè q;uis iuxta lram intelligebatur remotus ſiat per timoꝛẽ ini e AN
de paucitale ⁊ reliqis eoꝛũ de filijs ifrael & Aſurrectioe. qualiter in aduẽtu filij nicfemnaie
— A non erat dandi in captiuitatẽ gladiũ dei adiilluſtrandũ coꝛ penitentt illuminẽ Irbkinel
oO inimicoꝝ deo eruente ſiue liberaãteſtũ ſpi⸗ tur abſcondita tenebꝛarũhoc eſt omnes iia op⸗
ritualiter velut vſq; ad extremũ auricule feditates et defoꝛmitates peccatis ſeu pe/ otatonont
a dyabolo deuoꝛati intelligunt/in qbus nitentis quas Hns non videhat mam eiüſi
oĩa bona gratie detibꝰ dyabolict id ẽ ten feſtantur cõſili coꝛdiũ ꝑ reuelatione con agfonſot
tationibuſ ⁊ peccat ↄſumpta ſunhoc ſo /feſſiõis.Sicut legit᷑ in ũij. pᷣme ad Loꝝ. Zbio⸗ bun
lo excepto ꝙ; aliqd licet ad modicuũ ð dei PAende etia qualiter iſta reſurrectio fiat nmnen
bis ⁊ ſacris erhoꝛlationibalibenter au⸗ ad penitentiale iudiciuqualiter omnes nenntii
diũt. Qui auditus ſiue audodi volũtas ſic reſurgẽtes optʒ manitfeſtari. ex. v. ſcoöe fizifn
Per euremn aunicule deſignat᷑. Sic ⁊ nul ad Coꝝ. ante tribunal xpijqð eſt ſoꝛuʒ pe Güdin
. us vſq; ad duo crura denoꝛaſſe intelligi- nitentiale. vbi velut officialis xpi velutp mnuten
tur dyabolus vicz in gbus om̃is alig bo/ c ſpiritue lis. velut iudex animan ſeger migen

. 4

ie

K
henen
kteimi
nnun
enanut
degelun
icostmnn.
dügägfen
NrN
ſiccrn
osdegti
uciſelfum
Amiboutin
an ifii
Amussgtan
rnittd
dhnaignii
tengimdin
olnöt
icogandi
irii
enci tiniit

AAmnit:

cuntagſtun
elebrsniet
mütn
ummt:

nelxe

taſcnn

confeſſoꝛ Et in eo ac ꝑ eum ſic recte ac lau
dabiliter officiũ conteſſoꝛis exequitur iu/
dex xpᷣus dominus. ꝓpter quod diximus
ante tribunal xpᷣi. Et quẽadmoduʒ dam/
nandi tunc timetes dolentes erubeſcẽtes
venient ante tribunal rpᷣi indicãtis. Sic⁊
penitentes venire ↄuenit ad ſedem con⸗

eſſoꝛis. Et ſicut ibi damnãdi dabũtur in

oꝛtem etegiã ⁊ abyſſum amaritudinũ
ita hec omnia vicia ⁊ peccata id eſt mem
bra veteris hominis tãq; quidã impioꝛũ
cetus po teſtate iudiciaria virtute claui
um in moꝛtem eternã abſqʒ vlla reſurgẽ⸗

di ſpe danda ſunt/quod viiq; luncfit Im·

ꝙ hic intendimꝰ cũ ꝓpoſitum nunquaʒ
de cetero relabendi virtute clauiũ ⁊ my⸗
niſterio ſacerdotali penitenti infunditur
Eiquemaamodi in futuro iudicio iuſti
aſſumentur invitã eternam Sic in iſta re
ſurrectione pꝛima ſpũali quecunq; virtu⸗
les aut dona noui hominis mẽbꝛa tam-
quã electoꝛum cetus nutrienda augenda
roboꝛanda ſeoꝛſumſtamquã agni ab he/
dis ſepanda aſſumenda ſunfin vem
gratie ppetuamiꝑpetuaã dico ꝓpoſito pſe
neratia indefectibilis ⁊ phennis Hic ve
lut infernus damnatiõis ppetue veteris
hominis eſt penalitas ipᷣa ↄtritionis vbi
ab aquis ni niũ tranſferendus ẽ iugiter
ad caloꝛẽ nimiũ.Sicut legitur iob.xxiiij.
videlicet congelicidio ⁊ tremoꝛe timoꝛis
ad ire indignatiõis ⁊ odijquas ſupꝛa no
minauim ardoꝛes.hic velutſtagnuʒ ſul
phuris ⁊ ignis ſunt abbominatio/quam
diximus ira.ꝓpter fetoꝛẽ ſulphuris ab
hominatio.ꝓpter ardoꝛem ira.hic velut
mare gelediſſimũ ⁊ amariſſimũ in quod
frequenter.immergendus eſt. vetus ho/
mo / donum luctus eſt et affluennia lacri⸗
marũ lacrimaꝝ dico nimoꝛis atq;doloꝛis
Et iuna has ſimilitudines cetera toꝛmen
ta infernalia ꝓſequi facile eſt exercitatis
n hꝰt inteiligẽti. Seire etiã debes ꝙ iſta
mirifica oꝑpatio diuine virtut: ⁊ bonitat:
creatio noui coꝛdis noĩat᷑ in plal. Nomi

natur etiã ſcilicet coꝛmundum crea in me

deus non ſolum ꝓpter hoc quia tanquã
ðð nihilo humilitatt quodã modo per co
tritionem coꝛ nouũ a deo efficitur Sedg
pter ammirãdos ⁊ ſoli om̃ipotẽti ðo po
Rbilis cõfirmatiões.Eſt em̃ creatio noui
coꝛdis ſiue iuſtificatio ſiue generatio vi/

tri mundiſſimi excinere vehementia calo

ris liquefacto ⁊ reſoluto: ſq cinis eniʒ eſt

xlvij.

cor peccato:is Sicut legit. Eccle x. Quid
ſuperbis terra ⁊ cinis. Hunccinerẽ vebe/
mentia caloꝛis ſpũſſancti reſoluit ⁊ lique
facit in vitrum mundiſſimũ atq; lucidiſſi
mũ tranſfoꝛmat.De quo ipſa ciuitas hie
ruſalem ⁊ platea eiuſdem ediſicanda eſt
ꝓ magna parte.ſicut legit᷑.apo.xxl.J pia
ciuitas aurum mundũ ſimile vitro mun/
do.Et iteruʒ. OPlatea ciuitalis auru mun
dum tanquã vitrum perlucidum. Et iteꝝ
Ißa ẽ fiẽ generatio ert ex lapide veheme
nia caloꝛis diſſoluto ac liquefacto. Sicut
legitur Job. xxviij. Lapis caloꝛe ſolutus
in esvertitur.Coꝛ em̃ quocũ q;vitio opdu
ratum lapis eſt Sicut in eodem eiuſdem
legitur. Lapidẽ quoq; caliginis ⁊ vmbꝛa
moꝛtis diuidit toꝛrens a populo peregri⸗
nante. Et eiuſdẽ.xij.Coꝛ eius indurabitur
quaſi lapis.Et ſterũ. Eʒech.xI. Auffera coꝛ
lapideum de carne eoꝛũ. Huius ergo la⸗

pis caloꝛe diuine dilectiõis reſolutus ac

liquefactus in es ſuauiſſime ſeuerilatis/⁊
indeficientis ſoliditatis vertitunvt confeſ
ſionem peccatoꝛũ ⁊ laudum diuinarũ ſa
lubꝛiter ac delectabiliter reſonet. Et eſt ita
diuine virtutt opatio ſicut deſtructio vni
us ymaginis per reſolutionẽ metalli ipi⸗

et generatio contrarie exeodem metallo

in contrarium modulum tranſfuſo/Coꝛ
enim peccatoꝛis ymago dyaboli eſt dya/
holice turpitudinis ſunilitudine ſigillata
Pec enim ſimilitudo deletur hec dyabo/
lice de foꝛmitatis impꝛeſſio a coꝛde pec⸗

catoꝛis igne diuini amoꝛis reſolutaſcon⸗

traria in eodes coꝛdeid eſt dei vymago ge
neratur. eroecoꝛ diuine ſimilitudinis ei⸗
dem impᷣmitur ipſa infoꝛmaã ſeu modulũ

diuine legis tranſfuſa.Et hoc eſt ꝙ legi⸗

tur in pſal. vꝓymaginem eoꝛũ hec eſt dya/
bolice ſimilitudinis turpitudinẽ in ciuita
te ſua ad nihilum redigesin ipſo enim in
greſſu ciuitatis qui eſt baptiſmꝰfluminis
aut flaminis in adultis tota illa dyaboli
ce defoꝛmitatis monſtruoſitas penitus
aboletur. Si qua em̃ in chꝛiſto nona cre⸗
atura eſt vetera traſierunt ecce noua fa⸗
cta ſunt omnia. Sicut legitur in. ij. Coꝝ.
v. in pſal. Sicut fluit cera a facie ignis. ſic
peccatoꝛ a facie dei. Quemadmodũ eniʒ
in cera liquefacta. nec ſcpᷣtura nec ſigilla⸗
