idẽ. Sʒ neq; ſᷣm diuerſappr᷑ remotiſſima peeccata q cõfeſius es mihi.ſ̊ potius oĩa. euond
diſtancia qᷓ abinuicẽ diſtantſupꝛemũ gio Qui ſi ꝑ ali ſacerdotẽ gratis ſanctiſicati ſauln
rie et intimũ dãnationis eterne ⁊ ꝓpt᷑ im onis ⁊ plene abſolutiõis recepitſſic confi umnllerpi
partibilitatẽ anime hũane/ꝓpter quaʒð in tẽs ꝑ alterũ accipiet augmentu gre.Sive elaor⸗
ipᷣa hũana animaſimpoſſibile ẽ repire di- o querat cũplene abſolutꝰſit iſte coꝛaʒ pᷣ (ſanmtau
gerſa illaſin quoꝝ vno ſunt pena iehenna/ Ms ſacerdotead qd addit ſcõm ad ꝗqd eti Kignennuſt
lis in altero vo gloꝛia beatitudinis illiusꝗ am facit ↄfeſſionẽ de peccato. J rñium ẽ Maſtons
Quare in eadẽ anima hũana ĩpoſſibile ẽ2in hoccũ eĩ per gram ↄtritionis remittũt 6oggauſc
piungi retributionẽ beatitudinis/et penã peccata lnihilominꝰtñ poſt accepta gram lenndeſek
eterne danatio nis. Pꝛopoꝛtionalia autẽ pↄtritionis de eis confeſſio faciẽda ẽ/ſ cau Qaenon,
ſunt merita ⁊ pᷣmia.erita ergo incõiu⸗ ſas in hoc ſuꝑius aſſignauimꝰ.Dicimus uſngn
Abilia ant eadẽ etiã ratio ẽ incõiugibi//Eti qꝛ poteſt diuidi confeſſiojita vt aliꝰau eenn
itatis ioꝝ meritoꝝ. Cũ em̃ cõtraria ſint diat ad conſiliũ/⁊ iniungenda penitencia ſocin
Qdinuicẽ ac repũgnatiſſima ſanctitas ſeu ¶ſalutarõſalius autẽ bñdicnonẽ ſacerdoſa⸗ ſugiinäine
. gra gralũfaciẽsſet moꝛtalis culpaipſa re- lẽ ⁊ abſolutionẽ fadet ſuꝑ penitentẽ. Hoc meng
pugnũtia cõtrarietatis nõ patitur ambas autẽ ibi licitũ ovbi ſacerdos ſimplex ?⁊ ſa⸗ Rnachäan
ſimul eẽ in anima humanapm idẽ et ip ſa crarũ lr̃arũ ignarusſibi ei poteſt aduoca⸗ Mrenenün
impcibilitas anime hũanejnon patit᷑ eaſ re ſociũ tanq; cõſiliariũ aſſeſſoꝛeʒ ſibi in Penſiünis
dẽ eidẽ ineſſe fm diuerſa hoc eſt diuerſas iudicio penifenciali. Si em̃ in inditio ſoꝛẽ marpoſe
ptescũ diuerſitas partiũ in ęa eſſe nõ poſ ſi ⁊ ſeculari hoc licet ne erret in illo/quan nelasni
I nt. Ald cuiꝰ ergo ſacerdotis bñdictionẽ et tofoꝛtius iſto iudicio vbi erroꝛ incompa tlideten
abſolutionẽ gratiã ſanctficatiõis recipier biliter piculoſioꝛ Cuũ em dyaconus cdlaues ghatluce
penitẽs. Cũ ei partẽ peccatoꝛũ ſuoꝝ coõfue nõ habeat interdũ auteʒ et ſcienciã medi⸗ ſtüſtantie
atur vni partẽ alij ſe gratis ſanctificatio- cine celeſtis habeatnon ẽ dubitandũ de⸗ bsctogge
nis per partes recipe non poſſitjabvtroq; ectũ ſacerdotis in hocipᷣum poſſe ⁊ debe edepoꝛ
illã recipiet vela neutrok ſi a neutro cuʒ ꝑ re ſupplere Et vt verius loquamur in hu nſeſone
ißm nõ ſtet manifeſtũ ẽ ꝙ ſola diuiſio ecõ ius caſu non penitẽcia ipe iniungitlſj ma⸗ W
Jſeſſonis gratiã ſanctificationis impediuit gis ſacerdos cuiꝰ auctoꝛitate ipᷣe facit hoe gnncgeri
Quare cofeſſionẽ om̃ino diuidere nõ lice Auemadmod aſſeſſoꝛ licet ſentencia di menonof
bit. Si vo p vtrũq; ſacerdotaram ſancti cet iudicinnon tamen ipᷣe iudicat/ nec eiiaz ngnaf
. Jicatiõis ⁊ abſolutionis recepiti iſtud vi cum de madato iudicis ſentenciam ꝓfert kui
. detur nõ ſolũ incoueniẽs /ſʒ etia iniqnum ſipe ſentẽciatiʒ magis index per ipᷣm. Jdẽ k
.

n dicimus. Si foꝛte barbarus fuerit cõfits noñn tam iudicium eſt; etiam ſacaamein
R quia ſacerdos poteſt aduocare ꝗ barba⸗ tum. Et plus in virtute lacramentali agit
* ri confeſſionẽ audiatet ipſe interpꝛetetur. q; iudicio limo minoꝛi diſcretione iudicia
OQt ſi foꝛte illittera tus ille ſacerdos fuerit nia agenduʒ eſtz in eis que ſunt mera iu
l etia totuũ interpꝛeti poteſt ↄmittere. Si ſal dicia.Et ꝓpter hoc non eſt neceſſevt tam
ule tem ſacerdos ſit dyaconꝰ reſeruata tamẽ diligens examinatio fiat de peccatis in ꝑ —
ſulint ſibi benedictiõe/c abſolutiõeque ſine po 4 Rilter ie ergo credimus miſericoꝛdie di
uale teſtate clauiũ in peccatis moꝛtalibꝰ locuʒ ine ſufficere vt in generali iſta dicat con .
ocgen non habent. In venialibus autem pecca itens quia cuʒ deo multas et magnas in
anm tis ſm quoſdam abſoluere poſſunt etiaʒ iurias irrogaſſem peccandoj⁊ de quibꝰre
naſtnne layci in neceſſitatae. colo ⁊ de quibus per negligentiam meaʒ 9
enſern Trum autem iteranda hoc eſt er ⁊ incuriam memoꝛiam non habeo.Om⸗
Dnunandt p integro iterũ facienda ſit cõfeſſio niaq; illa mihi in debita fargitate miſeri⸗
m oſt quemcunq; in moꝛtale pecea coꝛdie ſue remiſiſſeymeq; indignũ.in gra
egdſur tum relapſum ſeu recidiuũſqua queſtioneę tiam ſuam per penitenciaʒ reuocaſſerom
nlifriröz tercio loco poſuimus plane dicetes ꝙ no nium iſtoꝛum tantoꝛum et tam ineſtima⸗ .
inoſhane ex debitoſita vt qui no iterauerit.ex eo re⸗ bilium benefitioꝛuʒ ingratus denuo ipᷣm
ſcinin⸗ um moꝛtis eterne ſe faciat/abſit hoc a no offendere ſic nõveritꝰ ſumnet hoc cũ mul⸗
itöeen bis ⁊vt ex hoc moꝛti eterne adiudicemug ta aggregatione dicendũ et multis lachꝛi
er an ex hoc videliq quod poſt recidiuũhmõi mis ſi datum deſuper fuerit penitentiDe
confeſſionem ex integro non iteratet ſin- ingrantudinę enim/ vł alia taceanturam
ð gula peccata ſua cum ipo in quod iapſus cognoſcentibus modis omnibus facien⸗
RRM eſt denuo non cõfitetur O ſi quis dixerit da eſt confeſſio.AIlla enim eſt id quod ſo/
Fünt uia iudexpenitẽciarius eſt id ẽ confeſſo-ꝛ lũmodo ſibi deus in omnibꝰ donis ſuis
ösmis non aliter pleue inſtruetur ad iudicandũ ſibi ſoli retinuittotuʒ ſurripit furatur vi/
—RZ de peccato recidiui niſi omnia alia que p⸗ deliq; gratiarũactiones gloꝛiam laudeʒ⁊
ertun ceſſerunt audiat. Quemachnoc; ſiguis benedictionem. HNipil enim iſtoꝛum deo
ün aliquẽ iniuſte percuſſiſſetncui ille iniunriam reddi patitur iniqſſima ingratitudo. ꝛo
di percuſſionis benigne granſq; remiſiſ at pter quod etipᷣm fontem bonoꝛum tedũ⸗
nſe vo percuſſo: ingratus denuo illum percu dantiſſimum atq; largiſſimum penè plus B
mnd terretoe ſecũda percuſſione iudex recte iu omnibus vicijs nobis obcludit fluenta
intune dicare non poſſetſi de pᷣoꝛe ei percuſſione beneficioꝛum eiusg velut obex infernalis
Heigilii eiuſdem gratuita remiſſione non ↄſtaret⸗ duriſſimus ⁊ impẽtrabilis a nobis auertit
ſm Yonge enim maioꝛ iniuria eſt ſecunda ꝑꝓ nec ſolum ebſiſtit largitati diuine quo mi
= ruiſio q; pꝛima. Non conſtabit ergo ei de nus noua munera largiaturſed etiam vx
ng magnitudine ſecũde iniurieſſi ei taceatur pꝛedonata tanq; iniuſtis detentoꝛibꝰ au/
icniu⸗ pᷣmaſet induigentia ipius ita nec eſtima ferat. Merito enim et iure euidentiſſimo
eſagſen re nec iudicare poterit illa quata ẽc quali feudum vel pꝛedium amittit qui domino *
R ter emendandaLũ ergo ſacerdos iuderx a quo habet illud iusqð in eo ſolum reti
ibicnd, penitẽcialis ſitinon poterit indicarevł eſti nuit reddere contradicit. Licet autem ite⸗ *
mitin, mare poſterius irrogatas iniurias ⁊ cotu/ Jationem confeſſionis ſaluberrima; ⁊ in/
gam, melias niſi conſtiterit de ᷣmo irrogatis credibilis virtutis eſſe nouerimusſet eam
nemtin etiã de remiſſione ipᷣaꝝ ſi facta eſtquoniã pꝓut nobis datum ẽ pꝛedicare ſuadere cõ
Prtibtii ingratitudo nec leue peccatũ eſtinec leuis ſulere non ceſſemus nec vnqᷓ; ceſſare po.
eie, circũſtantia peccatoꝛum. Sed valde gra⸗ ponamus. Illud tamen et hic ⁊ vbiq; ſait o
ein⸗ uis et aggrauans/ Non poteſt autem cõo⸗ ua fidei pietate et catholice doctrine veri⸗
Pmini ſtare de pᷣoꝛibus iniurijs et peccatis niſi ꝑp tate poſſumus detlarare intendimꝰ⁊ vo⸗
iiniti confeſſionem nec plene conſtare niſi p pie lumus ne laqueos moꝛtis nobisaut aliis
D nam cõfeſſ lonem. lene ergo ex integro iniciamus.ne nos aut alios eterne dänagas —
ii iteranda erit confeſſio poſt recidiuu?ma⸗ tioni obligemusgaut obtigatos dicamus
nn fiii ime nouo ſacerdoti. In hoc autem dici⸗ ,/Sivero nouus ſacerdos fuerit cui confef/
rrn us quia ſi iudicium penitenciale meruʒ Oſio faeieng⸗ Hoc eſt qui als peccata pꝛe ela
neic iudiclum eet. Ita gler reuera in ea ſicut in ter id in qllod relapſus eſtpenitens ei cõ⸗
4 ne iudicijs foꝛenſibus faciendum verum. da fiteri teneatuntentione vtiq; vel debilo qʒ „

„ ÿ
r

relapfu

Ne Be

moꝛti et damnationi eterne illum obliget
eęet adducat dicere nõ audemus nec iſtam

negligentiã iudicare moꝛtalem non eniʒ
inconfeſſa relinquit pᷣterita peccata qui ð
ingratitudine vt diximꝰde eis in generali
ſe accuſat ⁊ culpabilem reddit. Ingratiiu

dinem antem non agnoſcere etnon confi

teri nõ modica pars ẽ ingratitudinis nec
culpe lenis. . . .
Elinquitur nobis quartã inueſti⸗
gare queſtionem /atq; delermina
revidelicet vtrũ peccata redeãt p
m ſeu recidiuum que fuerant ante
imiſſa. In quo illud pᷣmo manifeſtũ eſt
⁊ om̃ino declaratione ꝓbationũ nõ indi
gens ſcilʒſ; neq; male cogitationes rede
unt atʒ reſurgunineq; male affectiõesneę
q; male locutiões/et hoc ſenſu manifeſtũ
eſtjneq; aliquẽ eouſq; delirare aut inſani
re poſſe credimus vt eivideatur. Reſtat er

go vel vt macule ſeu inqnamenta ipoꝛuʒ

redeant vel debita penarũꝗᷓ ꝓ ipſis ante
acceptam remiſſionis gratiã delebant᷑. et

— redire impoſſibile ſit declara/

imus declaratione irrefragabili ⁊ mani
feſta⸗ Pꝛimũ quoniã auariciã maculã ali

guam impmere dicimus eſſe impoſſibile

Sicut enimvirtus non aliam pulchꝛitudi
nẽ impᷣmitiqᷓ; ipᷣs ſinec pulchꝛam aut ſpe

cioſam facit anima humanaſllia ſpecioſi-

tate ⁊ pulchꝛitudine q; ſeipᷣa. Si em̃ aliaʒ
pulchꝛitudinẽ impᷣmeret illa/vel ect virtus
vel non eẽt virtus.Q⁊ ſi nõ eẽt virtus im/
poſſibile eẽt es eẽ pulchꝛam animaã buma

nad. Si enim alio q́; virtute pulchꝛa eſſet

hoc foꝛmalit accideret vt ſublata om̃i vir
tute ꝑ itellectũ abſtrahentẽ telligat rema

nere pulchꝛa. Cauſam eĩ ſufſicientẽ abſtra

here aut ſeparare ab effectu ſuo poſſibile
ẽ intellectui mõſſicut frigiditatẽ abſtrahe/
re vel ſepare ab albedinei Haãcergo poſi⸗

tionẽ recipit itelleciꝰ noſtenvidelicet vt re

maneat coꝛpꝰ aliqð albũ/ſublata frigidi/

telaqu a erat ei albedo/nõ aũt recipit

unaer hac
poſitionevt remaneat aia huana pulchꝛa
vel ſpecioſa om̃i vᷣtuie ſublata.Nõ ſũt er
go ſepabiles itellectu ab in uicẽ pulchꝛitn⸗
do anime hũsne ? vtus. Si auũt haberet
ſe ad inuicẽ vr cauſa efficiens ⁊ eiꝰ effect⸗
ꝓculdubio ſeꝑare poſſet eas abinuicẽ in⸗
tellect⸗ noſter. Amp̃. ſublata illa pul⸗

chritu dine quaibiſ. omniasnihil depiret.
de meritis anime huane/cũ ovmerũia ex

ſolis viunib⸗ ſint. Quare nibil depiret ei⸗

ſacramẽto penitencie

dẽ de pᷣmüs/ꝛita qᷓntũ ad merita etpᷣmia
ſuꝑuacua ẽ huiuſmoi pulchꝛitudoj qᷣntũ
ad naturã ſiquonia ⁊ pꝰ illa ẽe pꝰ graʒ
ſicut tu ponis. omino igit᷑ ccioſa ⁊ ſupua

cua ẽ. Amp. Si vus imprimit hmoi
pulchꝛitudinẽ ⁊ ẽ ſue ſpecieixrunt due ſoꝛ
me eiuſdẽ ſpeciei in eo dẽ vt ſᷣm idẽ videl,ʒ

virtus ⁊ pulchꝛitudo quãimpmit. Si ⁊0
uerit alteriꝰ ſpeciei hoc cõtra naturaʒ ẽ

vt virtus ꝑ ſe ⁊ ſecũdũ ſe agẽsgeneretnõ
virtutẽ aut hoc nõ hominẽ. Amplius

huiuſmodi pulchꝛitudo eadẽ rauone im
pᷣmet alia etita in infinitu. Ampᷣ.quo
niã agere ⁊ pali cotraria ſunt ſicut date ⁊

accipemaniteſtũ ẽ quonia ĩpoſſibile ẽ ipßa
eſſe in eodẽ ſᷣm ide ſagit autem vnuquod
q; ſubiectũ ꝑ foꝛma ſua onie id qo ſoꝛma
eius a gere dicit/ergo pulchꝛitudine quaʒ
virtus impmit ſeu efficit in aĩia hũana ef⸗

ficit ip̃a ⁊ impᷣmit ſibipſi ꝑ virtutẽ. Qua ð

cauſa erit impᷣmens ⁊ impſiaſagẽs et paci
ens“ das ⁊ recipiẽs ſibipᷣi pulchꝛitudine,z
hmõinõ ſᷣm diuerſaſꝗ: imꝑtibihergo ᷣm
idẽ ⁊ boc im poſibeigchee lu quo ſe
tur erit impoſſbile. Impoſiibile ergo ẽ
Anine alia pulchꝛitudine impmere eilde⸗
npoſit

vijs 7 ꝓbationibus ẽ oſtẽdere ꝙ im

bile ẽ viciũ macuis aliãſeu defoꝛmitatem

ſeu turpitudinẽ aliã impmere. Ja ergo de

claratũ ẽ maculas peccatoꝛuʒ nõ aliud q;

ipᷣa peccata eẽ pulchꝛitudines virtutum
nihil niſi ißas vᷣtutes ee. Amp̃ᷣ. Mani
feſtũ ẽ intelligibilia intelligẽtibꝰ/auaricia
nõ debere generare naturalit᷑ vel ꝓdiga
litatẽ vel defectũ ipiuswel qð debet eẽ ex
oppoſito ſeu cõtrario naturalit᷑ ĩpoſſibile
c. Licet ergo iſte relabat in peccatũ auan
cie nõ iðo vł ꝓdigalitatẽ vel effectũ ꝓdi/
galiuatè ex hmõi peccaio generan neceſſe
imo nec p natura etia ẽ poſtibile. Am
plius.vñ iſta fecũditas ta monſtruoſa tã

qᷓ; nature cõtraria vt ex vno generẽt᷑ tan/

ta monſtra aliarũ ſpeciexvideliq ex peto
anaricie oĩm alioꝛũ peccatonꝝ mõſira. Ne
q; em̃ hoc naturalit᷑ eẽ poteſiineq; volũta

rie hoc ficũ hoc nec ĩtẽdat nec velit ipſe.A

peccat necviolẽtecñ ei ĩputet ꝗ peccatvio
lẽta aũt nũq; iputada ſũt illi cui ifert. Sʒ
potiꝰinferẽni/ Reſtat ergo peccata redire
olũmõ qntũ ad pena hocc relapſum de⸗
nuo iĩputari ad penã. nõ ergo alio intelle
ctuvłſenſu dicũt peccata redire ꝗ hoc ſen

ciũ; qᷓntũ ad pena Zen aur phrernor
quẽcũq; relapſũapud eos diſienno ell.ꝗ

c

iii
arel
hocen

ltboe
niſce
ahacn
Abend
Felinin
ganid
nani
ſie b
ledepe
Delanee
ntfen
iuceyi
Paunere

lg
grüredi
ſryuant
ſlezoiap
Mtg
niieh
1 biuſu⸗
Muinegin
mml
Golnin
Npenus⸗
ſtageni⸗
ſiſedeig
Kche⸗
1 d
Noane
Molge⸗
löbakni
toniſp⸗
lopen
onpino⸗
Peccgtis
ſpenah
hun pi
Mhuntit
nlencale
ſoncg
unenin
genr
ang

eN
ncseae
S
Mmd

Nnde

. —
ca
WL
4
KNs

is

ee
Ndt.

olbnii

Eid getn
diabin

1 1
„ eerad
ac

nssni

S
r1. 61

.

PotwI hie eſuß Nep &α„α⅛ab

Fo.

—

ea redire cõcedũt in alijs aũt ne

hoc expᷣmit de ipenſo frat᷑no odio.ſiue ð
miſcdia nõ ipenſa ꝓximo.⁊ Jacob.iij.vꝛ

det᷑ hoc ideʒ expᷣſſum vbi vꝛ. Judiciũ ſine

miſcðia ſiet illi ꝗ nõ fecerit miſcdiam. Iu

reſi dicũt oĩa redire peccata.Apoſtaſia ei
el hereſis omino auertũt a deo hoſtem
vel inimicũei faciũt? ꝓpter hoc omneʒ;
gratiã dei extinguũtac oẽm remiſſionem
euacuãaãt.Eodẽ mõ dicũt de penitẽcia peni
tecie. Hoc ẽ ſi penitet aliquẽ penitẽciã egiſ
le de peccatis ſuis. Sicut em penitecia de
peccatt et ia peccata ⁊ debita penaꝝ eua
cuatlſic iſta execrabilis ⁊ dyabolica peni/
lẽcia debita penarũ q̃ ꝑ penitencis relaxa
ta eranbreducit ⁊ reuocatqa teſtimonijs

eis rationibꝰ vꝛgent ad ita ſencienduʒ in

kus ac ſanctoꝝaut cogẽtibꝰxvalidis

hijs caſibꝰ. Idcirco et ita ſenciuntin alüs
omnino negates redire pcta ſicut expoſui
maliq vo in om̃i recidiuo moꝛtali debete
omiĩa redire petã ſicut expoſuimꝰ. Alij vo
interpᷣtant᷑ reditũ eoꝝ in ingratitudinẽ di
cẽtes oĩa peccata redire ꝓpt᷑ ingratitudi⸗
nẽ. Ingratus ei ẽ de remiſſione oĩm et fin
gulon ⁊ ꝓpter hoc ꝓ omibꝰ⁊ ſingulis pu

Ridae. eſtione ut hʒ eriã ſi in aliqͥ ca
ui

uſtũ ẽ oĩa redire peccata.Si eĩ apð ho

¶mines iniqſſimü iudicat ita vt iuſticia huj

poteſt de iure

mana iſtud pati nedat quãatofoꝛttus iuſti
cia diuina iſtud pati nõ poterit. Cũ eĩ iſte
de pᷣteritis peccatis cõdigne deo ſatiſſece
ritet plenã eoꝝ remiſſionẽ ab eo obtinue
riii qcũq; peccatũ relabatur. nihil pene
vel ſatiffactiõis vlterius ꝓ illis ab eo exi/
t de i⸗ Amp̃.cuũ ꝑ penitencie
acramẽtum adeo reſtitutꝰ ſit in itegrũ vt

vt oĩa eiꝰpctã/ ꝓ nõ factt habeant / cuʒz nõ

labat niſi in vnũ peccatũ nõ põt exigi ab
eo niſi pena illa debita. Alia ei nõ habet
cũ ꝑ penitenciã oĩa deleta ſunt⁊ reſurgere

omnino nõ poterũt vt oſtendimꝰ. Amp̃
peccatis illis ꝗᷓ dimiſſa erantnõ debet᷑ ni

ſi pena hic quã mõ exigit deꝰ qui totã de/
bitam ꝓ ülis exigit ꝓpter relapſum vt ipᷣi
ponunt.iniuſte ergo engit deus penaʒ pe
nitencialem ꝓ illis. Ampliꝛ. non erit
ſecundũ hoc ratum penitenciale iudiciuꝰ
cum enim per relapſum ſeu recidiuum re
nocetur penitencialis reabſolutionis ſen

encis et initetur penitenciale iudiciũ nee

dã ei in eis ſolis caſibain ꝗbus expſſuʒ eſt
— —— „ „- . — . Bnverdt
gra ipa vilas in euagelio math.ca.xviij

lxv/

Fatum eſt nec ſtabile ppter hoc in erroꝛes
impietatis inducti ſunt quidam vt diceret
penitencialem ablolutionem conditiona
lem tmi eſſe/⁊ peccata per penitenciam re/

mitti ſub conditione tantũ videlicet ſi nõ5

relapſus fuerivel non recidiuauerit.

liq no ke . Pic autem exxoꝛpᷣmnm facit denʒ ini ⸗
xta hũc modũ in crimine apoſtaſie ⁊ ĩ he⸗ SAaaueſermner oenioneroe⸗
Fn. .

is. Quarum pꝛima eſt in hoc plus poſ
unt apud deum ad damnandum penitẽ
tem peccata que nondum habent eſſenee
dum fecit.qᷓ; bonum penitencie qð haber
ad ſoluendum ipᷣm.
ꝙ iudicatur penitens non qualis eſti ſed
qualis futurus eſtqua puerſitate que ma
loꝛ elſe poteſtvt non iudicetur bonus qui

bonꝰ.nec penitẽs ꝗ veracit᷑ penitẽs ẽ᷑/.Sỹ5

mag? iudicet᷑ otumax qualis nondũ ẽꝗqa
contumax foꝛſtan futurus eſtt Zercis
cauſa eſt in hoc ꝙ iuſtum punit deuspꝛo
peccatis futurisſanteq; ipſa faciatdum ei

gratiam remiſſtonis et abſolutiõis ei ſub

irahit ꝓ peccato qð nondũ fecit. Sed fa⸗
cturus eſtindubitanter punit enim deus
anteqᷓʒ pecca uerit. autem erroꝛ iſte im
poſſibilis ſit non ſolum impius euidenter
docemus hac vna pꝛobatione. Poſſibile
enim eſt duos penitentes quoꝝ alter pai
ſurus eſt recidiuum/alter vero pſeueratu
rus in bonojequaliter omnia facere que ꝑ
tinent ad penitencie ſacramentum. Cum
ergo iſti duo eque atterantuneque conte⸗
rantur equaliter omnino peniteant/om⸗
nia autem equalia merita equales remu⸗
n erationes ſeu pᷣmia apud deiiuſticiam
Si aliter ex merito obtinet a dei iuſticia
plenam remiſſonem peccatoꝛumneceſſa
rio obtinebit et reliquusihoc autem non
eſt verum ſcðᷣm ipſum/quia ille qui perſe/
ueraturus non eſt.remiſſionem non obti
nebit. In hoc ergo caſu accidit euidenter

deum iniuſtum eſſevt equalium meruo⸗
rumlalterum reſpiciat et alterum non.

Amplius. Scᷣm hoc quid repoꝛtant᷑
fideles ex ſacramento confeſſioniscuꝰ em̃
incerti ſint de futura perſeuerantiaſincer/
ti ſunt et de abſolutione ſuaſincerti de re/
miſſione et venia. Zt peopier hoc qua te⸗
memeritate accedent ad percipiẽdam ſa⸗
cratiſſimam euchariſtiam cum merito du
bitant an ſint ſacramento penitencie mũ⸗
dati et lotiet a peccatoꝛum vinculis abſo⸗
luti. Et Mera.

Secunga in boc

Euertamur ergo ad inquirenduʒ
Ne⸗&Que ſii cauſa reditus peccatoꝛũ ſi⸗
nnein caſibꝰ nominatisſiue alibi.
f fraterno odio redeunt dimiſſa peccata.
aut hoc eſt ꝓpter magnitudinem peccati

ex eoſvt ſine ipis eẽ non poſſit/aut ex alia
cauſa. è autem magnitudo eius cauſa

huiuſmodi reditus non ſint inde manife/

ſtum eſt quia multa alia maioꝛa ſunt fra
d terno odioſſicut blaſphemialaut ipᷣm pec/

catum homicidii aut ydolatria. Si ergo
magnitudo huius peccati cogeret debita
eẽ alioꝛum peccatoꝛumlet obligaret ad pe
nas alioꝛum omniamaioꝛaimultofoꝛtiꝰ

hoc ipᷣm efficerent.et hoc ſiue eẽnt dimiſ⸗
ſa ſiue non. Remiſſio enim pᷣcedens non
potius videtur facere ad deſtructionem ⁊

moꝛtificationem peccatoꝝqᷓ; ad reſuſcita

tonte m ipᷣoꝛum. Si vero hoc eſt ex neceſ/

ſaria coilligatione ⁊ comitantia alioꝝ pec
catoꝛum ad ipᷣmiltunc nec ante remiſſionẽ

necpoſt poteſt eẽ fraternum odiuʒ abſqʒ;

cat niſi fraterno odio et foꝛte peccato ĩgra
titudinis ergo non eſt puniendus niſi p:

iſtiusjaut hoc eſt quia alia eouſq; pendeẽet

ſacramento penitentie

Sicut dicit idẽ Apoſtolus in eiſdẽ capitu
lis Et Petrus in.iiil.pᷣme.Unuſquiſq; ſi/
cut accepit gratia in alterutru illam admi
niſtrantes ſicut boni diſpenſatoꝛes multi
foꝛmis gratie deiet ꝓpter hoc furti reus ẽ
in alios ⁊ amittit meritio et iuſte/ ſibi in

inimicus dei eſt eoipᷣoſdeũ enim in eſſen/
cia ſua impugnare nõ poteſt ſed in homi

ne ſuo. Reges em̃ et pᷣncipes et ſi in perſo
nis ſuis impugnationes hoſtiũ ſuoꝛũ nõ
ſuſtineantin hominibus tamẽ ſuis ſuſti⸗
nent et in alijs rebus ſuis. Non eſt auteʒ
mirum ſi is qui ſe inimicum dei conſtituit
quantũcunq; autem placatus ei fuerit ira

quia reuera merito iratum illum ſibi red/
dit qᷓntũ ad peccatum illud videlicet odij/

debitis alioꝛum. Amplius.iſte non illum ſibi reddit Sed dices foꝛtaſſe.

hüs duobus. Non ergo erit puniendꝰ ꝓ

* —

camꝰ quia lex iuſticie eſt/c rectitudo vt in
ea puniatur quis in quo deliquit/e ꝑ que
peccat quis per hec toꝛqueatur. Sicut le⸗

am dimiſſis. Utergo iſta expediamꝰ.di

fraterni. Sed qntuũ ad alia que ex miſeri⸗

coꝛdia ſua remiſerat.nõ niſi immerito etĩ

iuſte iraſci decetero poteſt/Pꝛopt᷑ hocad
iecimus de lege iuſticie de qua dictum eſt

Luce.vj.et in caſu iſto ea menſura q̃ men

gitur Sap̃. x. Eoꝝ enim bonoꝛum maxi⸗ ſi fueritis remecietur vobis. Lex enim iu
Ger narne n noα Me debitoꝛes ſumꝰ in alios que ronen ſhe⸗ eſt vt ꝙ quis in alios ſtatuit eodem

recepimus/ꝙ omnes in ſe creature oſten
dunt.que eniʒ maxime lucem receperun
maxime lucis large ſunti et maxime eam
tranſfundunt. Sic et de odoꝛe. ſic ⁊ de ſa
poꝛe euidens eſt in omnibus alijsiita vt
nulla creatura ſibi donũ aliquod ſeu bo/
num recepiſſe videatur. Sed potius om̃i⸗
̈ bins ians illud ↄmunicare poteſt. Bic
et de donis gratiarũ in toto coꝛpoꝛe eccle
ſie ſciendum eſt. Quẽadmodum enim in
coꝛpoꝛe humano quod eſt exemplum ⁊ fi

gura coꝛpoꝛis eccleſie. Sicut oſtendit apo

ſtolus in.xij.ad Rom. Et in.xij.pᷣme ad
Coꝝ. Nullũ membꝛũ ſibivel ſeipſum vł
officiũ quo indictum ẽ appꝛopᷣare poteſt/
ſed toti coꝛpoꝛi et ſingulis membꝛoꝛũ ſer⸗
nit ⁊ viuit ſe toto atq; officio ſuo taqᷓ; hoc
notũ.Sic et in membꝛis ecclie dei ex lege
ſpiritus quo viuut neceſſe ẽ vrqgna gra⸗
tiaru nullũ ſibi appꝛopꝛiet aut excoõmuni
cet. Sʒ magis alia alijs in eis ⁊ miniſtrẽt

„ .

ipᷣe vtat/vt ꝗ iram Fuat in alios ſeruet᷑. et
ipi.ſic legit᷑ Eccłiaſti.xxviij.Hõ hoim fᷣuat
irã ⁊ a dño qrit medelaã.Et alia mita ſimi⸗
lia legũt ibidẽ.hec ergo ẽ iuſticia ꝓpt᷑ quas

dimiſſa debita repetimurquia dimittẽda

nõ dimittũt/accedit ad hocĩgratitudo cu
ius pena iuſtiſſima õvt bñficiũ ꝙ gra coõ
digna nõ reddit᷑ ĩgratopenitꝰ auferat.ſi

cut ⁊ alibi de ſeruo manumiſſo dicit᷑ vt in
ſᷣuitutẽ pᷣſtinã ꝓpterviciũ ĩgratitudinis re
digat᷑. idẽt aũt eqles ee jᷣm hoc vnum
qðq; peccatũ ⁊ igralitudo ð remiſſiõe ipi
us. Si ei ꝓpter igratitudinẽ de remiſſiõe
auferẽda ẽ de iure ipᷣa remuſſio⁊ iuſte pꝛo

pter ĩgratitudinẽ ð̊ remiſſiõefacta denuo

efficit᷑ pene pᷣus dimiſſe debitoꝛeiuſdẽ er
go pene efficit᷑ debitoꝛ ꝑ ingratitudinẽ re⸗
miſſiõis ⁊ ꝑ petm̃ añ dimiſſũ.Quccũq; au

tẽ eiuſdẽ pene debitoꝛẽ efficiũt ſiue ad eůÜ⸗
dẽ penaã obligãteq̃lia pctã ſũt ĩ vnoð.Ex

quo manifeſte conſequẽs ẽ per ingratitu⸗

ſte appꝛopᷣare vo lebatet ſibi retinerepꝛo
ꝓter hoc qui miſericoꝛdiaʒ in alios facere
recuſat ipᷣm fontem miſcðie ſibi obſtruit.
jet hoc quacunq; hoꝛajet quãdocunq; fra/
tri in ſe peccati nõ remittit/nec deo remii

ſionem accipit. Nõ ergo ꝓ magnitudine
peccati tm̃ hoc ſed ꝓpter naturam pecca
Li que peccatoꝛem ſuum inimicum dei ef⸗
ficit. Inimicus enim cuiuſcunq; hominis

S
AMagnn
Olchanne

aine
ſelit
poi
onil
feni
inge
lespe
perſe
Eralei
imus
les c
Cclane
deblor⸗
unri
G
aon
Patsnn
Nucnd
ezit
ſnilu
Nustn
rnlle,
Keuſde⸗
mebat
fuggreg
luco⸗
lpel

—
=
=

Pchsne
Parde⸗
Wn

Ungrin
peert
lenco
enin
gußſte
licino⸗
skej h
Utonid
feant et
Cbicſt
ſoamni
unr
ee

e

mil

nn

Wheoſ
No
tn
u

eninack
S Afü
Oſtüſconn
1greani

4.
.4 ſ
2

ſini⸗
i

dinẽ ſeu ingratitudines tãtas pᷣenas redi vel dñi aliquis ex holtbus eiuſdẽ. Si de
re ſuꝑ relabẽetes/quate pᷣus eis debeban denit ei caſtrũ vłpꝛediũ quodcũq;/nunq

ꝙ oĩbꝰpeccatt ſuis.Cũ eĩ de vnoq̊ʒ pecia Kreceſſerit ab eo poſtmodus /c ad hoſtes

torũ ſit facta remiſſio erit et de vnaquaq; eius ſi tranſtulerit aliqd ex donarijs ſibi a

remiſſione recidiuante ſeu relabente vua p̃ncipe datis ei ſeruabituncertũ eſt ꝙ nõ.

ingratitudo/⁊ ꝓpter hoc nũero erunt ed/. Qi ſi donata ei iure auferantur. Et meri⸗

les peccatis pᷣus dimiſſis et ſubſequentes to cur non etcondonata. verbi gratia. ſi
per recidiuũ ingratitudinesequales autẽ debita ei multa cõdonata fuerint.cur nõ
erat et magnitudine ſiue intenſiõe vt oſtẽ et ipᷣa cõdonatio datoꝛũ iure ⁊ merito re
dimus quare et pene eis debite erũtequa uocabitur. Amp. ſi vita ipᷣa indignuʒ
les.Equal& ergo pene debitoꝛ efficitur re ſe efficit⁊ mẽbꝛis quibus contra deuʒ pec
cidiuans per ingratitudinẽ illicuius pqus canuit/quantofoꝛtius ipᷣa remiſſione pecca
debitoꝛ anteqᷓ; per penitenciã remiſſioneʒ/ toꝛum.Si enim honis naturalibus indi⸗

an multas ⁊ vnam ingratitudinẽ an mul gnum ſe reddit ita vt merito ei auferri poſ

tas. Siue enim ſit vna remiſſio aggrega/ ſint quantofoꝛtius gratuitis. Ampli⸗.
ta ex omnibus remiſſionibus ſinguloꝛum locus gre ⁊ remiſſionis peccatoꝛũ cckeſ, a
peccatoꝛũ ſiue ſint multe per ſeſet de ingra dei ẽcertũ enim eſt quia extra illa nec gra
litudinibus ſimiliter idem ſequit᷑. Si em̃ nec remiſſio peccatoꝛum. Cum eniʒ ꝑ pec
partes ſingule cuiuſq; totiꝰ equales ſunt catum moꝛtale recidiuum quodcunq; ex
ſimilibus partibus ſingulis cõiuſcunq; al tra eccleſiam recidiuans ſe faciat extr gfra
terius totius erit totum equale toti. Imo iiam ei remiſſionẽ omnino ſe facit. Quẽ⸗/⸗
generaliter ſicut pars ad parteʒ ſimilẽ hoc admodum ſi quis oꝛbem luminis ſolaris
eſt eiuſdẽ denominationis/ita totũ ad to exeatextra caloꝛem et lumen ſolis ſe faci⸗
tum ſe habere neceſſe eſ etiam ſi non ſit ens vtroq; ſe pᷣuat.Eſt enim eccleſiavelut
ibi aggregatio totalitas. Si tamen eſt in⸗ oꝛbisveri ſolis intelligẽtie atz iuſticie quã
gratitudo vna de tota remiſſione peccato et luce ⁊ cognitione ſalutaris veritatis il⸗
rũ factavel de omnibus iilla erit eqtis om luminat ⁊ caloꝛe viuiſice charitatis infla⸗
nibus peccatis ante eſſe dimiſſis ſimł ac⸗ mat. Amplius. In ſola eccleſia ⁊ ipi ſo
ceptis cum ſit eiuſdem obligatoꝛia vel ea⸗ li eſtet gra ⁊ parextra vo ira ⁊ ꝑditio vni

rundẽ ſicut oſtendimus.ſiue ergo ꝓpt᷑ le- uerſaliter/ faciens artus exteti ⁊ imminẽ

gem iuſticie qua diximusſiue Ppter ĩgra⸗ tis gladij. Qui vero in eccleſia ſũt ſicut in
titudinem recte dicuntur redire peccata id refugio ſunt/⁊ ſicut ſub ſcuto diuine pꝛote
E debita penarũ/quia tate debent ingrati cctionis. Qui ergo a foꝛis in eccleſia veni⸗
tudini qᷓnte dimiſſe fuerant/ꝓpter legem unt tanqᷓ; a facie arcus ⁊ imminentis gla
autẽ iuſticie dicimꝰq̃ntũ ad caſus expꝛeſ- dij fugiunt.Cum ergo exeunt inermes ar
pꝛeſſos in quibus ſolum volunt quidam cui eidẽ extento diuini ſcilicet iudicii ⁊ gla
locum habere reditum peccatoꝛũ. Centa dio imminentihoc eſt vindicte ipᷣius iner

zen autẽ declarare iſtud aliter dicemꝰ mes ſeipᷣ̃os exponunt.Ex hoc ergo exem⸗

quia quocunq; peccato moꝛtali ꝗ poſt re· plo manifeſtũ eſt ꝙ recidiuantes peccato
cepta remiſſione relabitunindubitãter ex res in ipᷣam iramquã per penitenciã effu⸗
tingnit in ſe gram/qua deo gratus eratlet erant incidunt et gladio quem euaſerãt
ꝓpter hoc ſequelaipᷣius aut effectũ ac ſal ſe exponuntad infernale patibulum a cu
tem cõicantẽ inſepabilit᷑ remiſſionẽ. Siẽ ius via reducli erant deuiantes a viaveri
enim non poteſt pꝛeſtari remiſſio pctõꝛuʒ tatis et reclitudints recurrũt. Intellige er
In pᷣſtet ⁊ gra ſic nec ee! Amp̃ᷣ.Sicut di go ſane et circumſpecte remiſſioneʒ pena
uidi nõ poteſt gralita vtĩ ꝑte ſit aligs ſan rum/quia magis pꝛopꝛie euaſio eſt ſiue eſ
ctus ĩ pie peccatoꝛ Sic nec remiſſo pec- fugium ab eis. Quemadmodũ enim qui
catoꝛũ diuidi poteſtividelicʒ vt in parte te videt caſuʒ fluminis et declinat ictũ ipſiꝰ
neant᷑ et in pte dimittantur. PHoc aũt acci vel trahit᷑ ab aliqᷣ a patre ſcilʒ vł amico ſe
dit hicſi ita eſtvt maneat facta pᷣus remiſ oꝛſuʒ a via fulgur ne cadat ſuꝑ ipᷣm. Sic
ſio cum pᷣterita dimiſſa ſunt ⁊ recidiuũ te largiſſimꝰmiſeratoꝛ deꝰ fulgurãtiſſimam
neatur. In ꝑte ergo dimittũtur ⁊ in parte iram etene dãnationisvides caſuraʒ ſuꝑ

retinent᷑ peccata iſtius. Amp̃ᷣ.ſi reuer- peccatoꝛẽtrahit ipᷣm ſeoꝛſũ in pꝑtem ſoꝛtis

ſus fueritet receptus in gratin pncipis ſui ſanctoꝝ que pars ſua eſttrabat ini ipᷣm

X 2

Se ſſacramento penitentie
ber penitenciam et declinata viap qũam tiſfactoꝛi exegerit cum potius dicendum n3
S= venit hoꝛrenda illa damnatio.Ei qa hoc eſſ ꝙ donũ illud medicinale ac virtuoſũ i
facit gratis ctum ipſe peccatoꝛ contrarium peccatoꝛi deus miſericoꝛdiſſime dederit.
meruerit dicit᷑ remittere penam ſiue dam Sed de hijs melius loquemur in ſequeèti⸗
. nationem eternamſjet ipſa peccata remit⸗ „ busſet attende ꝙ rectius dicitur peccaloꝛẽ MK.
„ tere qᷓntum ad penamſoum ꝓpter illa nõ/ eldluanten penasſſibi dimiſſas repete/ (emc
dimittit quin auertit ipſum atq; declinet al ꝓreq; deum. Quemadmodu qui de aqnuis l
via qua currebat ad eternam damnatio⸗ extractus eſtet denuo ſe immergens aq̊s
nem. Sicut ergo eadem eſt iehbenna. nee repetipet de incendio raptus. Iteruʒ ſe pᷣ/ Yanlih
mutatur ſiue vt curras ad illaʒſiue diuer cipitans in illud ꝓpꝛiũ incendium repetit (Gddin
tas ab ilaſer manet ſemper eadem. ed MNon autem vtriuſq; extractoꝛaut libera⸗ AI
dicitur remitti tibi cum declinaueris ⁊ ab toꝛqui ſe foꝛte habent in aqua illũ in ine Aunto
ſtraheris a via qua itur ad illam. Sic ad ꝓpter incoꝛrigibilitatem ſuam et ↄtuma⸗ delanst
iram et incendiũ vnum.et idem redii pec- ciam dimilſeritnon penarum illarum ex⸗ loten
cato: recidiuãs a quo pᷣus ꝑfugeratſꝑ pe ractoꝛ ſed potius prmniſſoꝛhhac decauſa di Aah olt
,Db--- „ nitenciã ergo peccata remittit deus pecca cendus eſtquãq; placeat eiet merito con Wiseut
toꝛibus q́;tũ ad penaãſid ẽ non ĩputat qua tumaciũ atq; rebeliũ iuſtiſſimis pena atʒ (xrenpn
do nõ ſinit illos ire ad illa. Quatũ vo ad y- damnatio. Si quis autem quereret vtru Mnsti
culpã qualit᷑ remittat. Jam diximus in agis malus recidiuans peccatoꝛ qᷓ; an/ fnei
edẽtipus.ergo dicutur redire peccata. e fueritſſcilicet qᷓ; peniteretllicet dici poſz ntn⸗
h Antu ad penã magis ꝓpᷣe diceret redeũut ꝙ ſic et a multis et magnis iam dictũ ſit. WMii
peccatoꝛes ꝑ recidiuũ ad penãſ ad illam quisa maioꝛis pene debitocuʒ ſit debitor Gein
eandẽ ad quã ante penitenciã recurrebat. etr penarum per penitenciã antea dimiſſa FFVnno⸗
Dʒ tñ ꝑ recidiuũ maioꝛẽ effectũ. Quid au rumeet penitencie pꝛo quo recidino pecca ecun⸗
tẽ abijcit de diuino iuditio/quia novidet to debetur eidemhoc emm quaſi ꝓ regu⸗ geelſu
eẽ ratũ ⁊ ſentẽcia abſolutionis irritapoſt la habẽt vt magis malus ſit qui maioꝛis (tſub
qᷓ; oia reuocantur ꝑ recidiuũ euidẽti exem pene debitoꝛ eſt gehennalis Poteſt tame dionis
peffee plo ſoluimꝰ. Si em duceretur latro ad pa dici iuxta ea que ante diximꝰ; magè ma Mulrn
£ tib ulũ et iudex miſcðia motus in eũ eribe lus eſt tantoſq̃nto addit peccatum recidi/ ſſhone
ret eũ de manibus toꝛtoꝝet in domũ ſuũ uumeerx ingratitudine tam malus qᷓntum fſberonon
adduceret et iter filios collocaret atq; co⸗ antelvt ſupꝛa oſtendimus.Super ingrati Letone
hoꝛtẽ quoniãa illis ↄſtiuueret. Ille vo ſpꝛe- tudinesſauteʒ habet maliciam peccata re ſlörbo⸗
ta illa hereditate pᷣclaralac ſocietate filioꝝ cidiui. Si quis autes obüciat ergo maior Wiut
gra ꝗqadoprionis illiꝰ contempta/domũ//ꝓenitencia iniungenda eſt ei q; pꝛius/ſi in Afoge
exiretſet ſe toꝛtoꝛibus tradensjeadẽ viavl vintelligat magis penaliomale eſſet ſcõᷣm Ahae
alia denuo ad patibulũ ſpõte ire. Omia Grpelestoabue conſuetudinarüsſt coꝛ⸗ Hommdn
„ data ſibiet ꝓmiſſa ab ipᷣo rege facta/et ir- poꝛe delica ris beneren vbi ſequitur ho⸗ idde
rila faceret et inutilia ſibi redderet. Sicet mo eſt magis infirmus q; ante.ergo ma/ è”
miſer peccatoꝛquecunq; per penitencim toꝛ ei potio ſeu medicina danda.Manife faperſe
a rege regumvel data vel pꝛomiſſa fuerat ſtum eſt ꝙ non ſequitur.Si autem ita in AW
euacuatet ſentenciam abſolutionis ꝓ ſe. telligat quia magis malusſimo mag pu 6epeca
vt ita dicamus latamſinutilem ſibi reddit niendus urhennaliteſergo erpenitenger Aler
et penitenciale iudiciũ irritai nec ratum ẽ literhoc vtiq; ſequeretur ſi penitencia vel ſonalbir
* AIntũ ad ip̃ᷣm dum ipᷣ̃m ſeruare non vult. penam direcie intenderetvel virtus eius ſiſeoſun
Lalia em iudida in poteſtate ſunt ludicãa⸗ ſet efficada conſiſteret in pena Nos autez lelariar
tiũ et alioꝝ iudicioꝛũ ſentencia/ita vteos in ſequentibus fructus penitẽcie nomina fohtokſ
contra quos late fuerint eas ſeruare com te et numerate intendimus declarare. che
pellanthic autẽ non fu. Q⁊è vᷣo abijcit ad Summa autem omnium iſtoꝛum eſt Pletitn
— penam ſatiſfactionis multũ abutitur no⸗/penas peccatoꝛum iam dimiſſoꝛum redi/ Vobhentt
men ſatiſfactionis.et multuʒ nomie pen re ex integroſde iurelet iuſticia vel ponus Mſene
magis eĩ ſacramentũ ẽ medicina ipa perecidiuantes peccatoꝛes redire et recidere iſii
nitẽcia quia ſanſfactio vel pena.nſuper in ipᷣas quantũ eſt de iureet iuſticia meri⸗ ndine⸗
penuecia tota don ũ dei eſt. Et ꝓpter hoc toꝛum ipoꝛumſfines autẽ miſcdie dei vhł li idne
,. niijil dictu e deus iniuſte pens illam ſa mites nõ bic ſʒ alibi cribimꝰ. ſz immẽſi⸗

n
Wnle
Nisn
en
menasi
Nann
nandonn
mmiene
et enee
mispeus
ngraent
eait
dag
Sundot.
lch
iamenni
Nunſe
ſeguinis
cun en
encint

Fo.

tatẽ ei ſemper et veneramur et pᷣdicamꝰ.

eOſt hoc ergo de ipᷣa ſatiffactõe qᷓ
et qlis eẽ debeat ꝓut nobis dona
bitur deſup dicemꝰ. In d adiuua

mur ab ipo noie ſatiſfactiõis rõne ipᷣius
j Jatiſfactio ẽ q̃ Zo ſatis fit hoc ẽ deo ſatis ẽ
vel deo ſuſſicit de vita vel de ↄuerſatione

penitetis ꝓ iniurũs et ↄtumelijs qᷓ ei pec⸗

cado irrogauit.Et ꝓpter hoc ipᷣa cõtritio.
Interdu ipᷣꝰſatiſtactio ẽvltra quã nihil re
quirit deꝰ a penitẽte ꝓ oĩbꝰ peccatis atqʒ
delictis ſuis. anluũ eie nõ nũqᷓ; deſideriũ
reuertendi ad deũu in penitente et reſtituẽ
di aiʒ augẽdi deo quicꝗd ſubtraxit ei ho⸗

noꝛis aut gloꝛie. Tatus ʒelus vlciſcendi ĩ/

ſemetipᷣm irrogatas deo ſiurias vłcontu
melias tãta ira et odiũ in oĩa ea q̃ deo diſ
plicent vicia et peccata.tantus ardoꝛ dile
ctionis in ea que deo placẽet et ad vtutes
⁊ oꝑa earũ tãtus doloꝛ de affenſa dei ⁊ re
eſto ne ab ipᷣoſtã magnitficũ taq; feruens
ꝓpoſitũ oĩa agrediẽdi augendli et ſuſtinẽ
di quecunq; beneplacitã dei fueriĩipſum
agere et ſuſtinere tanta humilitas abijciẽ
di ſe et ſubijciendi conſilio eccleſie tata de
pᷣcationis ⁊ oꝛationis deuotio: vt merito
baptiſmus flaminis vocãda ſit Baptiſmꝰ
inq; plene emẽdationis a culpis et plene
liberationis a penis vt euolare abſq; ſen

ſu et purgatoꝛuũ exꝑientia faciat penitẽtes/

ſi ĩa hoꝛa ex coꝛꝑibus exceſſerintet retro

