quia tunc vel parna vel nulla inueniatur leætes reuerti. Si aũt gliad opatur in o⸗ fſtlant
dei mißicoꝛdia quando illa decer habun deimia aliad inq; ſue miſergtiõis ncce ⸗ iegiet
dantiſſimã eſſe. Quis em̃ dubitat tune ma vt illud ſit vel reſtitutio gre nca wen ianosha
xiine decere ſuperbabũdantẽ eſſe miſeri· quã pᷣſtina fuerit ⁊ ita declaralũ d iſnospzeſt
„ ccordiam deiquando maxime babundat debamꝰ videlʒ qð ẽ reuerſio aiab⸗ ackes lnosfti
mſe, mMiß icoꝛdia et nõ obſiſtit iuſticia in eisin ditus ad dei gram ⁊ amoꝛẽ lierno d3 ſſetorceede
eis aũt qui penitẽt vt dixim non ſolũ nõ tam a qnta pꝛolapſa ſunt.Et nos a ene Nlantone
obſiſtit iuſticia ſʒ etiã adiuuatdum em̃ ſe dilſcuciemꝰ infra vel erit diminuiio ade inlggun
ipᷣm iuſticiat ⁊ toꝛq̃t ꝗ penitet⁊ diuie iuſti infernalis ⁊ hec diminutio vel erit h vt numilinte
cie ſe ꝓ beneplacito ſuo toꝛquẽduʒ expo tam ipᷣam penã nũ erantis adicit is e iniacedej
nit ⁊ traditiſoũ mipicoꝛdia loto denderio aliquota totiꝰ vel non.s iaut fuerit vns ſaecin
totoq; eiulatu⁊ toto luctu Oꝛ:dis expoſcir neceſſe ẽ per penitudinẽ tandẽ tota pe 3 ſoimönl.
vbi queſo decet dei mificoꝛdiã inueniri ſi infernalẽ euacuari. Om̃is enim huiꝰ ps ormcus⸗

. . . .— . 1 Ra —— „π e, . 4 6
in caſu iſto miſeratiões eius defecerit OQO aliquotiẽs pꝛeciſe ẽ in ſuo toto Qua ꝙp u gnm

. „ — . „ 5 α☚ ef
* ſi dixerit ꝗs qm obſiſtit iuſticia q̊ minꝰpe ſi hac penitudie tanta.tanta Baalens antn
Uc, nitenti ⁊ eã poſcẽti impendat᷑ miſicoꝛdia lis pene tollitur. Canta iterũ penii ine nenne

—

te.

deii
mäng
godene
inieie
cdn
nt
na Na
iaqnd
nonſoäge
eon
Miscon
nnuittlhi
1lömuain

linpeninin

dsin gg
Mmansehonn
nuda Natien
riingin
mDmidid
Nes füdan,
NN
idaniiinen
fünificoteſr
Nan Outn

„

gs linidn

Naaanaui,
SS

=
☛

—-

S—
=
S = = =

—
SS
=ð
—
E
=
—
- E =.
—

tanta alia tolletur? ita donec cõſumatur
Si ita eſt de miſericoꝛdia dei vel iuſticia
vt tanta penitudo tiñ de pena pꝛedicta di
minuat.ſiat ergo tandẽ vt replicatt ⁊ ite/
ratis penitudinibꝰtanta pena infernalis

abſumatur. quapꝛopter tota dampnatio

eterna.Eſt ergo effugiũ ⁊ euaſio ab eter/
na dampnatioe per penitudinẽ ſeu peni
tentiã. Si vo no fuerit parsjaut erit ma
ius parte aut non. Q ſi fuerit maius pte
cicius ergo veniet᷑ ad conſumptioneʒ to⸗
cius pene per viam quã diximꝰſi autẽ nec
fuerit ꝑs nec maiꝰ pꝑte erit ergo qua libʒ
pte minꝰ qre erit ſic punctꝰ ad totã penaʒ
Quare detractio illiꝰa toto erit ſic detra⸗
ctio pũcti a linea / vł eoꝛꝑe nõ ẽ diminutio
illius in alid. Relinquit᷑ ergo ex omnibꝰ

hüis miſericoꝛdiã dei in eos qui penitẽt ni

hil miſerationis opari.Q nec reſtitutio/

nem gratie nec diminutionem pene et ita
omnino nulla eſſe miſericoꝛdiã dei in eoſ

ene tempalis vel dilationẽ pene iehẽna
is. Dilationẽ vero vninꝰ diei vłmultoꝛũ
etiam manifeſtũ ẽnõ plus dixiſſe q; ſi de⸗
tractionem pũcti dixiſſet ex lineavel coꝛpe
ad eternitatẽ em̃ necmilia annoꝛũ pluſqᷓ;
punctus ſunt quanlũ autẽ indecẽs ſit hoc
miſericoꝛdie dei apparet ex illo exemplo.
Quemadmodum ſi ꝗs deberet alicui re/
gi incdlito valde ac ꝑmagnifico innumera
biles theſaurosnullomõ deceret regis il
lius magnificenciaʒ obulũvnũ remittere
ſolummodo vel minutũ. Sed potius cõ
tumelia eẽt ei adeo vilẽ facere remiſſione
⁊ adeo paucũvtilem recipiẽti.tantofoꝛti⸗
dei magnificentia et gloꝛiã decere non pᷣt
iſta puctalis ⁊ ridiculoſa remiſſio Am
pliꝰ ſi ſtilla miſericoꝛdie permodica ĩ no⸗
bis erga peccãtes in nos ⁊ veniã poſtulã

hezefe ſi dixerit ꝙ operat diminutionẽ
P
—w 1

les ita nos habere cogitvt non ſolũ veni

am nos pꝛeſtare ſed etiam adijcere bene
fitia nos faciat. Quid fons ille abiſſalis
miſericoꝛdie deiĩ pctõꝛes penitẽtes faciet
Stilla aut ꝑmodica ẽ omis humana mi/

ſericoꝛdia quantacumq; eſſe videatur ad

miſericoꝛdie dei.

fontem illũ indeficientẽ⁊ redundãatiſſimũ
miſeri Ampliꝰ Qualiter ve
riſimile eſt iuſticiã dei eouſq; artare miſe
ricoꝛdiam ipᷣius vt non recipiat penitẽtes/

⁊Z non potius miſericoꝛdiã eius rigoꝛẽ iu/

ſticie flectere ſe veritatẽ nec minꝰ in illam
potẽs quã conuerſo. Amp̃. quã iuſtici
qʒ regꝗrere põt a peccãte niſ qm põt ſauiſ⸗

6 14
xxxuij.
factionẽ.ergo obtẽta ſatiſfactiõe quã põ:
nulle ſunt vlteriꝰ ptes iuſticie.Quare de/
inceps totũ relinquit ipi miſerationẽ di
uine. Quia ergo qͥ minꝰ recipiat dei miſe
ricoꝛdia ſola obſiſtit iuſticia. Wanifeſtũ ẽ
ꝙ ſatiſfacientẽ alias fatiſfactionẽ recipit
miſeranone diuina. Ampliꝰ. ipſe qui
penitet adiuuat quantũ in ſe eſt dei iuſti
tia toto ſtudio ⁊ viribus. Iniquitas an
tem eſt malum pꝛo bono retribuereiuſti/
cia ergo diuina non impeditipᷣm qua/
do miſericoꝛdiã conſequatur ⁊ certum eſt
ꝙ alius ipſum non impedit neq; obſiſtit.
Amplius. ipſa iuſticia dei via ẽ ad mi

ſericoꝛdiã obtinenda. Qè em̃ flagellat ex

iuſticia aut hocẽ ꝓpter correctiõʒ ⁊ emẽe⸗
datiõʒ flagellati ⁊ alioꝝet tũc manifeſtũ
eſt ꝙ ipſa iuſticia flagelloꝝ via ẽet adin/

mentũ ad miſericoꝛdiã eius ꝗ ſic flagella/

tur Multũ em miſeret᷑ deus q̊n correctio
nẽ ꝑ flagella ꝓcurat.Et ampᷣ.eoꝝ miſerii
tendit ꝓpter ipᷣaʒ coꝛrectiõꝰ poſtqᷓ; corre
cti fuerint. Si aut ꝑ flagella non intendit
niſi vindictã ⁊ pena in eo ꝙ penanon vi/
detur iſta intentio eè iuſticie ſed potiꝰma
lignitatt ⁊ ire. Dyabolꝰ em̃ aduerſus ele⸗
ctos non intendit niſi toꝛmẽetũ et pena in⸗
qᷓntũ toꝛmentũ ⁊ pena. Amp̃.pᷣfecti ⁊
pᷣcones rei publice ſcłar per penas quas

.

malifict infligũt intẽdũt coꝛrectiõʒ hoim/

nec ſiſtit intentio eoꝛũ ĩ penis toꝛmettx in

eo ꝙ talia ſunuſʒ vunt eis vt vijs ad coꝛ⸗
rectionẽ ⁊ tran qllitatẽ vite bominũ.Quato
ergo foꝛtius diuina iuſticia longe erit ab
ira ⁊ malignitate dyabolicalvt nõ ſiſtati
eis. Sed mag: vtitur eis vt vis et ainini
culis ad bona que decʒ intendere magni
ficentiã bonitatis ſue. Manifeſtũ ergo ex

hijs iuſticiam dei viam pᷣparare ⁊ adituʒ

pandere miſeꝛicoꝛdie ipſius pꝛeſentium
fla gelloꝛum inflicti onibuset nullatenus
obſiſtere miſericoꝛdie quo minꝰlarga ſit
in peccatoꝛes q per penitentia iuſticie dei
ſe ſubmittunt ⁊ ſe ibos quaſi de iniuria ⁊
cõtumelia in ſeipis vindicãtes toꝛquen:
velud quidam diuine iuſticie executoꝛes
⁊ p̃fecture ipᷣius attrociſſimi liccoxs.
Amplius neceſie eſt cõcoꝛdare diuinam
iuſticiã ⁊ miſericoꝛdia nullamqʒ eſſe repu
gnantiã int qeas. Sicut autẽ ſe babet ad
cõtumaces ihſticia ſic ad penitentes miſe
ricoꝛdia quapꝛopter erit et pmutatum vt
quemadmodũ ad contumaces miſericoꝛ
dia ſic ad penitentes inſtida.Qunar⸗ ſicut
d ge ö

DBe

contumaces eternaliter nõ liberat miſe/

ricoꝛdia.ucʒ quãtũ ea decʒ ð eoꝛũ minuat
pena. Sic penitẽtes nõ danabit eternali

ter iuſticia q;uis in eo ꝙ iuſtũ eſt aduciat
penam Amp̃.ſic ſe habẽt ad inuicẽ cõ
tumatia ⁊ penitẽcia ſic liberatio ?⁊ damna
tio et na.Et iterũ ſic iuſticia ad damnatio

n em eoꝛũ/ſic miſericoꝛdia ad liberationẽ
eoꝛundemiquia vtraq; vt cauſa efficiens

pꝛopꝛie ⁊ ꝑ ſe ergo et ꝑmutatim vt quẽad
modum cotumacia ad eternam damna/
tio nenyuc penitentig ad oppoſitam libe
uare qnicꝗd aut quantũ põt

rationeʒ. lantuͦ poõt
cõtumacia ad eternaʒ damnationẽ totũ
id et im ex neceſſitate valebit penitẽtia ad
oppoſitam liberationẽ. Et iterũ ſi iuſticia

per cõtumaciã.merito infligit eternaʒ dã
nalionem.erit vt ⁊ miſericoꝛdia ꝑ penitẽ/

liam operetur oppoſita liberationẽ Mo

dis enim omnibꝰ neceſſe ẽ vt quõ contu
macia cauſa e eterne dãnationis.ſic peni

tentia cauſa ſit oppoſue liberationis
Ampilius cũ fuerint.a.⁊.b. termini ad in

uicem diſtates ⁊ eregione atq; ex directo

oppo ſiti. Dein de.e.⁊.c. ſimiliter inuicẽ ſe
habentes et eiuſdẽ diſtantie ab inuicem
vt illi ita vt quantũ diſtant ab inuicem. a
2.b. diſtant im̃ ab inuicem.e.⁊.f. Qui vti

q; fuerit ꝑpendiculariter et eque diſtätes

e ſub.a.⁊.f.ſub.b.dico quia neceſſe eſt vt
cum. c.⁊.D. eo demmodo ab inuicem ha/
beant ſe tam oppoſitione qᷓ; diſtantia vt

a.b. ⁊.e.f.ſi fuerint.c.ꝑpẽdiculariter ſub

a.hoc eſt inter.a.⁊.eę.erit neceſſario.d.in

eadem equediſtantia inter. b. ⁊.f. æ nullo

modo ꝓpinquius. e. . f. diſtantia enim
D.ad.eę.eſt ſicut dra gonalis recti anguli q̃ᷓ
dranguli ſiue ſicut latus oppoſituʒ recio

angulo inierangulo oꝛtogonio. diſtatia

vero.d.ad f.eſt ſicut latus eiuſdẽ quadrã

guli vel ſicut larpᷣnominati trianguli qd

cum alio continet rectũ anguluʒ. Quare
ſi debet eſſe motus qui vtiq; nõ poteſt eẽ

niſi rectus ⁊ ſecundũ rectum erit ex.a.p.c.

m.eę.⁊ ex.b.per.d.m.f.Et ſi impoſſibilis ẽ
motus.a.b.per.d.in.f.neceſſarioerit im/
poſſibilis motus a termino.b.per c.in.eę.
verbi gratia.ſicut ſi.a ⁊.b.ſint ira ⁊ miſeri
coꝛdia.c.⁊.D.vt contumacia ⁊ penitentia
e vero ⁊.f.ſicut eterna dammtio ⁊ eiꝰ op
poſitum. Quia ergo ex ira dłi ⁊ cõtuma⸗
cia peccantiũ eſt eterna damnatio quaſi

motus ex.a. per.c.in. e.erit ſimiliter ex dei
miſericoꝛdia per penitentia eterna libera

* 4

ſacramento penitentie.

nio ſen ſalus quaſi motus ex b. per. d. m. =
Et ſicut impoſſibilis eſt motus a cõtuma
cia in eternam ſalutem ſeu liberalionẽ q;

eſt a termino.c. interminũ.ſ. ꝓpter obliq

tatem atq; diſtantia.ita ex neceſſitate im/
poſſibilis eſt motus ab ipᷣa penitentia in

eternam damnationẽ ꝙ eſt a termino.d
ad terminum. e. ꝓpter eandem obliꝗta/
tem ? diſtantiamſmotus enin ſiue ope⸗
ratio tam ex ira dei q; ex miſericoꝛdia ei/
usimpoſſibile eſt ꝙ ſit ſecundũ obliquũ
per ſe ſed magis ſecundũ rectum ⁊? quaſi
ppendiculariter. Zunt enim cõtumacia
⁊ penitentia. ⁊ generaliter merita ex mo
do aliquo ſicut diſpoñtiones naturales
in natura ſiue naturaliter paſſibilitates.
Unde quemadmodũ ex virtute natura⸗
liter agente neceſſe eſt paſſibilia ab illax
tute recipere pꝛout congruit diſpoſitioni
bus paſſibilitatis ſueſicut apparet in ca/
loꝛe.qui lutum indurat et ceram emollit
Sic ex eadem dei optima voluntate con
tumax et penitens pꝛo meruis ſuis adſi/
militudinẽ materialium diſpoſitionũ cõ
traria recipiuutſcilicet cõtumax condem
nationem ⁊ penitens remiſſionẽ.Et ſicut

— —

impoſſibile eſt vt ſi contumacem ⁊ nõ re
uertentem omnino non cadat operatio
ire. ila impo ſſibile eſt vt ſuper penitenteʒ
non deſcendat operatio miſericoꝛdie dei

que eſt remiſſio et gratia.interdum tamẽ

etiam in contumaces deſcendit miſericoꝛ
dia dei vt deſera t cõtumacia ſuã ⁊ emol
liatur ad obediendũ creatoꝛi. Hoc aute-ʒ

non eſt per ip̃am contumaciaʒ neq; cau-
ſaliter neq; occaſionaliter.cõtumatia em̃

ꝑ ſe edirecto opponit ſe miſericoꝛdie dei
ſicut legirur Job.xv. Tetendit aduerſus
deum manũ ſuam ⁊ contra omnipoten⸗

tem roboꝛatus eſt cucurrit aduerſus deũ

erecto collo et pingui ceruice armatus eſt

MN ergo operatio dei ad cõtumaces in/

terdum deſcendit de habundantia et in⸗
undatioe eius eſt/que tantũ obicem ymo
muriet montem cõtumacie ſue impelu
et foꝛtitudine irrumpit. Et ꝓpter hoc pec
catum in ſpiritumſanctum irremiſſibile
dixit veritas. Wathei.xij.et Maci.iij. et

Luce. xijj. Amplins.querimꝰ ab huius
blaſphemis qualiter intelligant deuʒ nõ
miſereri penitentibꝰ eouſq; vt inpꝛiſtinã
gratiam eos recipiat ſiue reſtituat. neceſ

ſe habent de cere deum non poſſe vel de
um non poſſe reperare lapſus qui em̃ de

bioce
niywuen
oepha
toveneen

enſere

r

Imnii

—

Prms hon
Mnodind⸗
iisſhet
usluoronn
honcenst⸗
fcablenn
genmiarabee.
leecngepoe
ſoniunans
ilanause
heustul
uidcun
unnatone
ſrausui
ileq; d

(eluorte
Vgenumy

sdiemi,

blenenie
ANpiens

ſiibrsnuen
lguirrobede
Plactorolun
Noncoptine

ſſeyiegyuien

liſsbonta

,

aefnuimn
arlübeiene

ſecknnepen
ſieck⸗
okintani
fippalnt
ſneſefümmen
lubdefegus

bilis ſte

cnocipnn

Mheſtlanabe
unnlondan
Mlgincarn

uſtppocg
ni nö

latbſcen

Enonen in
ſiſtatonin

bo Nene

t.

i⸗
ilei⸗
nal
DKhan
einen
Mlnn ſun
miine
ſtntige
ioes
r geſtvian
taen
Mſiblisthi
a ternine
ecm
m Kmnarn
onenns i

=

ndiidini.

Hcömu
DGumadni
Nona
nioniaud
nunu. n⸗
Bicani
unmuj/
elantinna
aueninten
v. dn
icntnt

nibilo creauit. Nemo audet dicere ſimili
ter ipᷣm neſcire lapſum repararenon mi/
nus nepharium eſt nec minꝰ manifeſtuʒ
incõueniens. Reſtat ergo vt dicant deuʒ
nolle miſereri penitentibꝰ eouſq; quo di
ximus. NHon poſſunt autem effugere quẽ
4 gSadmedAiüniarentaceielſe un
omne poſſibile et ſaentiam vel ſapientia
eius ſuper Ribile Sic neceſſario bonitas
eius ſuper omne ſibi congruens et ſimilr
reſpondensvt iuſticia eius ſit ſuper om̃e
iuſticiabile miſericoꝛdia eius ſuper om
ne miſerabile. Sicut ergo nulluʒ poſſibi⸗
le effugit potentiam eius. nullum ſcibile
ſcientiam eius.ita nullum iuſticiabile iu/
ſticiam eius.nulluʒ miſerabile miſericoꝛ/
diaʒ eius ⁊ nullum iudiciabile vt ita dica
mus iudicium eius.⁊ nullum damnabi/
le damnationẽ eius.nullumq; ira dignũ
iram eius Quid autem eſt iuſticiabile iu
diciabile atq; damnabile iraq; dignum/
niſi peccatoꝛ rebellis ⁊ contumax contra
dei optimam voluntatẽ. Quid ergo mi/
ſerabile ac miſericoꝛdia dignum niſi pec⸗
catoꝛ penitens ac reuerſus toto ſtudio ac
viribus nitens ad emẽdandũ deo/qð de
liquit ⁊ obediendum de cetero ſue bene/
placito voluntatis Manitfeſtũ ergo eſt
non continet ſe miſericoꝛdia delſcer pe
nitentes qui et hoc ipſum qð penitent de

diuicijs bonitat: eius recipiũt O ſi foꝛte
quis dixerit ꝙ quẽadmodum non defe
fectus eſt vel impotentia ſapĩe dei ꝙ ipſa
non ſcit hoĩem eſſe aſinũ. Sed defectus
iſte eſt aꝑte ipſius ꝙ eſt hoĩem eſſe aſinũ
videlʒ qꝛ ipſuʒ in natura ſua non ẽ ſcibile
eęodẽmodo nõ exdefectu miſicoꝛdie dei
eſt ꝙ peccatoꝛ licet penitens non repatur

ſiue reſtituitur ad pᷣſtinam graʒ. Sed po

tius defectus eſt aꝑte ipᷣius/qui in ſeipſo
repabilis ſiue reſtituibilis non ẽ. Quem
admodũ vulnus inneruo ꝑ tranſuerſum
non eſt ſanabile neq; neruus ꝑ tranſuer
ſum ruptus aut ſectꝰ iterũ reiungibilis et
vulnus incarne⁊ ſi ſanabile ſit non tamẽ
eouſq; vtvocaui et maculaʒ cicatricis nõ
relinquit. In mis dicimus ꝙ ſenſus cõ
tradicit huic erroꝛi.quis enim nõ videat
coꝛrectionem in hominibꝰ poſt delicta.⁊
melioꝛationẽ multam eouſq; ad ſublimi
oꝛa bona peruenire poſt peccata ⁊ maio
ra q; eſſent illa a quibus peccando pꝛola
pſi ſunnec ſoluʒ in hominibus iſtud eſt
Sed etiam in brutis animalibꝰquevide

ma domari a ferocitate ſua coꝛrigi a bꝛu⸗/

talitate ſuaſſicut apparet in canibus quo
rum vehementia auiditas voꝛacitat tẽ
poꝛatur ⁊ coꝛrigit minis atq; verberibuſ
adeo/ vt menſis dominoꝝ ſuoꝝ app:opi
quare non audeantinec quicq; ex eis ca/
pere ymo cum multa manſuetudine ex-

ſpectant ꝙ eis vel detur vel pꝛouciat᷑.De

inde etiam erudiriq; apparet in ipſis ca⸗
nibus qui erudiuntur etiam vſq; ad inue
ſtigationẽ latronum vt de alis taceamꝰ
⁊ de auibus que erudiuntur eti vſq; ad
loquelam ⁊ ſalutationẽ magnatum. Ad
hoc ergo inconueniens deueneruntvt ſo
lum hominem ponant incorrigibilem ?
inemendabilem ⁊ indiſciplinabilem cuʒ
iſta incomparabiliter magis eis congru/
ant quã alujs animalibus. Amplius.
nulli dubium eſt qn tota voluntas mala
qua iſte eſt auarus ſeu cupidus ſeu luxu⸗

rioſus extingui poſſit in iſto et contraria

„ „

voluntas in eo fieri.videmus enim alis
pꝛimo auaros ⁊ poſtea largos. Eodem/

modo videmꝰ quoſdam pꝛimũ luxurio/
ſos ⁊ poſtea caſtos.certum aũt eſt ꝙ con

trarium ſupueniens deſtruit contrarium
ſuum funditus.Quare caſtitas ſupueni⸗
ens deſtruit funditus luxuriã El ad hunc
modum ẽ videre de om̃i vicoo. Ampᷣ.
de virtute appᷣhenſiua manifeſtuʒ eſt ÿ—
ab erroꝛe qntocũq; eſt ei reuerſio ad ſcie⸗
tiam ⁊ ab obliuione ad memoꝛiã.Et inſu
per ꝓficere contingit eũ in mulio nobili⸗
oꝛeʒ et cercioꝛem ſcientiã qua ſit illa aqua
p obliuiouẽ deciditiergo ⁊ vi motiua ſil
euenire neceſſe ẽ. Quis em̃ dubitat quin

ab ira ſcit ſe redire ad pacẽ/⁊ ab odio ad

amiciciam maioꝛẽ etiam quaʒ ante fuerit
Quapꝛopt᷑ om̃e viciũ delebile ẽ naturali

ter ab anima humanaęet oĩs virtus in ea

naturaliter plantabilis om̃iſq; mala vo⸗
tũtas eiuſdeq; naturaliter ⁊ ĩ otraria mu
tabitis. O mis ergo hũana anima natu⸗-
raliter ẽ ad ſtatuʒ pᷣſtine innocentie reuer
ti poſſibilis ⁊ in ſtatũ pᷣſtinum repabilis.

Amß. ſi natura arboꝛũ ⁊ plantanꝝ po⸗
tens eſt inrepationey ⁊ reſtitutioneʒ oim

eoꝛum que vis ⁊ cõtrarietas hiemalis ei
abſtulit. ſicut videmꝰin vᷣno tempoꝛe oia
vegetabilioc ẽ herbas ⁊ plantas rern
perare quecũq; aſperitas hiemalis eiſdẽ
abſtuleraliſcʒ floꝛes ⁊ folia ⁊ etiã frondeſ
vt in ſalicibus ⁊ vitibꝰapparetac denuo
reueſtire ſe ac exoꝛnare his omnib⸗ 3*

₰W

*

modi ⁊ emendatiõis eipet
vero pꝛobalio eſt et hocipᷣmiſt ipſa na⸗
kure interna confeſſio ac recognitio qua
vnuſqſqʒ; interrogatus an libent gau⸗

De ſcramenio penitentie.

tofoꝛtius natura humana eouſq; deſeri
non debuit vt abſq; ſpe vlla ſurgendi ca
deret per peccata. Amplius. n ſerpẽti
ꝗ tyrus dicit ⁊ multis auibꝰ vt aquilis ?
accipitribus ⁊? ceruis virtutem ipſoꝛum

renouatiua veiſtatiſq; ac de foꝛmitatt ex

rerminandaſiuine ſapientie bonitas de
ditquomõ incomꝑabiliter magiſq; hui⸗

modi virtutem hominũ indigenti de illa

non pꝛouidit. Amplius.ſi coꝛpoꝛi bu
mano vires dedit quibus a caſu ſuo coꝛ/

poꝛali videiʒ reſurgere poſſit. Qualr mi⸗

ſericoꝛdiſſimꝰ deus anima humanam a

tam neceſſaria tamq; ſalubꝛi virtute nu-
dam ac panperem derelinquit Amp.

ſi recidiuo coꝛport dei miſericoꝛdia medi
cinaʒ pꝛouidit. quomodo non multofoꝛ⸗

tius recediuis animaꝝ. Si enim coꝛpoꝛa
non ſunt curanda niſi ꝓpter animas qa

nec vtilia niſi ꝓpter easadeo aũt cure ſit

curatoꝛi omniũ deo vt moꝛbis eoꝝ ſiue pᷣ
mitiuis ſiue recediuis medicina ꝓuidet
quãtofoꝛtiꝰanimaꝝ moꝛbis vtriuſq; me⸗
dicinas neceſierias ? ſalubꝛes pꝛouidit.
Amplius. hominẽ libertate arbitri pᷣ

ditum naturaliter eſſe ac ꝓpꝛij iudicij P/
Pꝛieq; poteſtatis illam facultatẽ naturali
ter habere per ſeipᷣm manifeſtuʒ eſti Etſi

quis ad exterius ratione hoc ẽ lingua in

hoc cõtradicere voluerit coꝛde tamẽ iſtᷣ
concedit. Indę ẽ ꝙ coactio ⁊ violenna tã

qᷓ; nature huane contraria ab om̃i hoĩe

naturaliter ſugiunt᷑ ac ꝓviribus repellũ
tur. Indeeſt etis ꝙ cũ aliquis in nos pec

—— =

cauerit ipſuʒ reum erge nos naturali iu
dicio iudicamꝰ. Similiter ⁊ noſipſos ſi
in alios dereliquerimꝰ. Poc autem nul/
lomodo faceremaſi nec nos nec illos no/

ſtri iudicij eſſe aut poteſtatis creÄderemui

In eos enim qui merito ignoꝛat⁊ in eos

qui aliena vi ⁊ violentia ferunt non ſolũ

mõ faciles ſumus ad veniã. ſed nec in ali
quo eos reos eſſe vel ᷣliquiſſe reputamꝰ
Rercium iudiciuʒ eſt quia ipſos delinqn
tes nature inſtinctu tamqᷓ; ſui ipſoꝛuʒ iu/

dices adimus vt nobis qð delinquerunt

emendent tamqᷓ; de ſe nobis iuſticiaʒ fa⸗

cientes tamqᷓ; debitoꝛibus iuſticie huiuſ

imꝰ. Quarta

denter non ſolũ volẽter foꝛnicet᷑ vel alið

faciat quod ẽ peccatũ intus id ẽ corde cõ

—

fitebit᷑ et recognoſcet ꝙ ſie. Qnaq; emin
multis verũ ſit ꝙ non purevolunt quod

faciunt ymo expte ⁊ fᷣm quid volunt. Sic

legit᷑.ꝓuer.xij. Uult et non vult piger.iñ

verum ẽ ꝙ ſola voluntate faciũtei inſup
maioꝛi voluntate vident᷑ hoc facere qua
ſi pure illud vellenymaioꝛ em̃ aqua vide
tur qua obices irrumpit et reſiſtentia ꝓ/
pellit atʒ repellit quaq ſine odice ac reſ-

ſtentia fluit maioꝛ: inq;ᷓ in eo ꝙ talis.

——

Amß. ſ tirare arbitru non eet hõ pᷣditꝰ
ed necitate ſola aſʒ violẽtia vel naturevł

fati vel aſtroꝝ vel demonũ ſiue alteri⸗ cu

iuſcunqʒ ferret᷑ ſiue impelleref᷑ aduolita

⁊ cupitaac ꝓhibere tur a volitt ac cupit:
Jomino nemo peccaret. nẽo laude vel vi⸗

tuperio dignꝰ eẽt.diſciplinaqʒ atʒ corre⸗
ctio et eruditio omino nihil eent.nec agẽ
dum eẽt hoĩbus de moꝛibꝰ neqʒ de vᷣiu⸗
nibꝰ aut vicijs ſic nec cũ lapidibꝰ.ↄttariũ
em̃ nature ⁊ ncãtati nihil recipit. Sic ne⸗
qʒ lapis recipe qcq; poteſt diſciplina vel

eruditiõe ptra motũ queʒ nature nccitas

aut violẽtia ipi vel viderit vł imlerit.Pa
lam ergo ẽ ex hijs hoiĩeʒ ſui iudicij ſueqʒ

eẽ ptãtis ſuiqʒ; eẽ iudicẽ ⁊ arbitrũ El ꝓpt᷑

hoc omni alij de ſe merito ↄqrẽti vel etiã

nõ ↄquerẽti teneri de ſeipᷣo iudiciũ ⁊ iu⸗
ſticia exhibere. Si ergo in deũ peccauerit

tenet᷑ ei iudiciũ ⁊ iuſticiã facere de ſeipᷣo.

tenet᷑ gᷓ ↄdẽnare ſe ren ꝙ ẽ ſnĩare õ ſeipᷣʒ

⁊ toꝛre ſevłpunire als ſʒ exigẽtia delicti
Cũ at hoc fecerit ðo ſatiſtetm̃ erit⁊ ab eo ĩ
pte iſta nihil ampᷣ. de iure exigere poterit
deꝰ Hoc aut ẽ veracit᷑ penitere vo hociu

diciũ ⁊ hac iuſticiã de ſeipᷣo facere.Et hoc

qð legit᷑ in pſal Judiciũ ⁊ iuſticia corre
ctio ſedis tue Et iob.xxxiiij. Nũqdꝗq non

amat iudiciũ ſanari pt.Et iten in pſal.SFe

ci iudiciũ ⁊ iuſticiã non tradas me calum
niãtibꝰ me Oꝭ de alio iudicio atʒ iuſticia
intelligi non põt.Et iteum.j.Con.xij.QOt ſi
noſmetipᷣos dijudicaremꝰ nõ vtiqʒ iudi
caremur. Ja ergo fecimꝰmanifeſtũ ꝙ oĩs
peccatoꝛ tenet᷑ penitere ſen pniam agere.
Hocẽ indiciũ ⁊ iuſticiã de ſeipᷣo facereet

hac lege acptate ſeu auctoꝛitate natu:e le
ge inqᷓ; quã in ſeipᷣo naturalrvnuſꝗſqʒ le

git nature indita ⁊ inſcpᷣtã.auctoꝛilateqʒ

7 ptãte qua ſe naturalr vnuſqſoʒ pᷣditum
euidenter cognoſcit ⁊ interna ↄfeſſiõe re

cognoſcit.Oꝛ ergo huiꝰ leg ſolus deus

ẽ auctoꝛ latoꝛqʒ inſcpᷣtoꝛ huius ptat ſiue

gucloꝛitatè inſtitutoꝛ ⁊ dato: neceſle eſt

cſvcl

öni⸗
hnölli
enttu⸗
ſeiuci
voſiole
ſiſeuren
hnotlue
ſueenin
ſrabſolga
Colälunt
Slom
ſoleede

mſean

sremane

ocbool
clee
Kleun de
cajdamn
ltlclpen
giunnih
naleracd
Mepeian
mesnanun
sgriut
eni⸗
Neiotgcun
Menucni
lriphhine
hioa⸗
nllniro⸗
Pogtie
mwllden
chisne
ellhanen
fulnenn
nnelecens⸗
Aſtinder
micla din
hbochibn

Lecinorit
Eeqnop

iualum
Plerap

.

Nol
w
aälen
.
boefung
niu
An
dneüboſe

ſede

polac
olgncen
Nacz
blemu;
Woeczut
necht
s diinn
Wtauenns
udni
udaiſu
ihnne

iebind
⸗
ai tuſtin
. 44
mii Tend
ſvchctt
1 ¾ 4
R

ü

—— .

ipᷣm ⁊ ratum ⁊ gratum habere iu diciũqʒ
hmõi lege ab huiuſmodi poteſtate ſactuũ
fuęrit tanqᷓ; pꝛopꝛiun. Heceſſe em̃ eſt eius
eſſe iudiciuũ cuiꝰ lege ⁊ auctoritate fit. Im
poſſibile ẽ ergo hꝰ indiciũ ab ipᷣo rtracta
ri ſeu reuocari. Rata ergo hʒ ſniam quã
hmõòi iudex ac lege ſiue Im hac legeʒ ꝓ ſe

ſiue ↄtra ſęip tulerit.ergo ⁊ abſolutu h
ſic abſolut ⁊ ↄdẽnatũ ſic Pden atu. Ab⸗

flumine lacrimarũ pꝛofluere. illo pudoꝛe

conſundi.illoq; timoꝛe terreri.illo tremo⸗
re concuti quod vnius etiam ſolius pec⸗
cati moꝛtal vulnus imminẽſq; ſuppliciuʒ
eterne damnationis feditaſq; ac turpitu/
do nuditaſq; eiuſdem peccati coꝛã oculis
dei merito enigunt. Non eſt moꝛtuaꝝ ſpi
ritualiter animaꝝ poſſibilitas ſed gratie
viuificãtꝭ ſenſificatè ac illuinantis interio

ſoluti ſunt ergo apð deũ veraciter penitẽ es oclos incõꝑabilr donuſuꝑſedeꝰ me

tes. Cum em̃ id totuʒ ſoluant qð lege illa
ſoluere debere iuſtiſſime iudicatur neceſ
aArio abſoluti ſunt. Iam ergo declaratu;
Eſt tibi penitentie iudicium reuocari non
poſſe ac per illud abſolutos in nullo vlte
Urius remanere ligatos Et quia neceſſario
a deo abſoluti habent tamq; eius legeꝛ
auctoꝛitate abſoluti.Et quia impoſſibile
eſt iterum damnari eos qui penitẽtialis
iudicij damnationẽ in ſe recte tulerunt ri
leqʒ ſuſceperũt ⁊ poꝛtauerũt.Ex quo reli⸗
quitur vt nibil omnino dãnationis reſtet
veraciter ac digne penitẽtibꝰ poſt ꝑactaʒ
digne pniam. Uerum qm̃ ipſa lex quã di
ximus naturalis regulas honeſtatè natu
ralis ac iuſticie ptinens oꝛiginali coꝛrupti
onę penẽ tota ſepulta ⁊ ↄſuetudinali pe⸗
ne tota cumulata tamq; aggere malaꝝ
ↄſuetudinũ ſuperimpoſito. Quia etiam
lux ipſa interioꝛis vſus muluplicibus te
nebꝛis quas numerare ſuperſedemus in
uoluta ẽ ⁊ obſcurata.ſicut ðt Job.xxxvij.
Nos quippe inuoluimur tenebris. Et ite
rum eiuſdem.iij. Circumdedit eum deus
tenebꝛis.pꝛopter inq; iſtas duas cauſas
nec liber mentis inſcriptas regulas hone
ſtalt plene aut plae exhibʒ legibilesi nec
intellectus noſter in eodem legere poteſt
diſtincte ⁊ aperte hinc ẽ ꝙ tria nobis am
micula diuine pꝛouidentie miſeratio no⸗
bis adhibuit videlicet.ncernaʒ ſcriptu
re.adiutoꝛium doctrine.ſpiraculum gra⸗
tie de quo pꝛouerb.xx. Lucerna hominis
ſpiraculum hominis que inueſtigat om⸗
nia ſecreta ventris. Quantum em̃ offen⸗
dat ipſe qui peccata quatis bonis cadat
⁊ inquãta mala ſe inijtiat.Deinde quan⸗ .

— —

tis auxilijs gratie diuine vt reſurgat ⁊ re

—

pꝛolixitatis enumerare? enartare qua
mpoſſibile ſit peccatoꝛi diuĩo auxilio atʒ

2

pꝛeſidio deſtitutoj victo ⁊ in victoꝛijs dy⸗

aboli poteſtatem dato⁊ in eius ſeruitu⸗
tem redacto ex. viij. Johã. ⁊.ij. Cañ. pe/

tri.ij. Deinð letaliter vulnerato finibuſqʒ;

peccatoꝛũ conſtricto.Ex.v. ꝓuerb. quam
inquã impoſſibile eſt ei tot ⁊ tantis inco⸗
modis ꝓſtrato obꝛuto ⁊ obſeſſo eripi de
poteſtate tenebꝛarum de faucibus leonũ
infernalium. De manibus vehemolb de
quo legitur Job.xli. Non eſt ſuper terraʒ

poteſtas que comperetur eiqui factus ẽ

vt nullum timeretper ſe ergo hoc eſt ſolũ
viribus ſuis ⁊ reſurgere non poteſt miſer
rimus infideliſſimus infeliciſſimuſq; pee

catoꝛ qui per ſe ſoluʒ cadere potuit. Quẽ
admodum alibi idem alijs verbis dici-

tur.ſcil poſtq; homo eſt ſpiritus vadens
⁊ non rediens. Uadẽs ſcilicet per ſe nõ re

diens autẽ per ſe. De alto nãq; gratie de

arce virtutum quaſi de lurrre excelſa atʒ
ſublimi pꝛecipitare ſe poteſt incloacã im/
mundicie quantu ad luxuriaʒ ſecundum
Aug.infoꝛnacẽ vicioꝛũ ⁊ ꝓfunditat abyſ
ſum. Sed vt confractis vel potius amiſ/

ſis alis illuc reuolet.⁊ non ſolum confra
ctis ſed potius ↄtritus illuc redeat eſt im
poſſibile. Wanifeſtũ eſt de hac contritio

ne. Job. xvj.De cõtritione ⁊ confractiõe

ſimul. Mathei.xri. Qui ceciderit ſuper la

pidem iſtum confringetur ſuper quẽ aũt
ceciderit cõteret eum.Et iterum. Luce.xx.
Omnis qui ceciderit ſuper iſtuʒ lapidem

conquaſſabitur.ſuper quem aũut ceciderit

cõminuet eum. Jam ergo patefeamꝰ re

nerſionem eſſe animabꝰ humanis ac re⸗
pationem ſeu reſtitutionẽ poſt lapſum in

leuetur indigeat noſſe atq; videre non ẽpeccata ⁊ qualiter etiam eſt hoc videlicet

nature tot et tantis malis in mixte et im⸗
merſe atq; inuolute virtus aut officium
ſed diuine gratie ineſtimabile atq; irre⸗
ratiabile beneficium. pꝛeter hoc ⁊ eo ſen
ſu doloꝛis ⁊ compunctionis affligi.illoq;

quia partin ex conatu ipſaruʒ animarũ/

licet ad modicum.partim antem ad plu⸗

rimum ymo pene ad totuʒ ex ſuperhabũ
dãti gra vbi pᷣus habũdauit dilictũ de⸗
clarauimꝰ etiam cũ hoc ⁊ eliam ſtabiliui

„

e

mꝰ libertateʒ arbitrij ſiue liberũ arbitriũ
licet multum depᷣſſum atqʒ detritũ in no
bis.⁊ quia largitas miſericoꝛdie dei nul-
lomodo ſe denegat ad illam redire conã

tibus qui conatus abſq; eius adiutoꝛio

reuera nihil eſt. Sicut dicit Augꝰin libꝛo
cõfeſſionũ. Scio inquit quia ſine te nihil
ſunt omnes conatus mei. Et ipſa veritas
Johan. xv. Sine me nihil poteſtis facere
Qui etiaʒ conatus.gratie dei puenient:
dona ſunt.quando ⁊ ipᷣm deſiderare gra
tiam.gratlie ẽ ſicut dicit Augꝰ.in libꝛo de/
coꝛrectione ⁊ gratia.Deſiderare autẽ gra
tiam ⁊ munus eſt.⁊ ante oꝛdine naturali
qua ipſum conari ad gratiam. Quapꝛo/

ens eiusquod eſt conari ad gratia. Mul
tofoꝛtius ipſum conari ad gratiaʒ grati

pter ſi ipſum eſt gratie cum ſit cauſa a,

ſacramento penitentie.

dex erit. Alius ergo audiet delicta q; ipſe
qui deliquit.alius cognoſcet atq; ꝓnũcia
bit. non autem audiet alius omnia ⁊ ꝑp
fecte niſiipſa qui deliqtconfitenteſ enar
rante.quia ipſe ſolus ?⁊ maxime omnia il
la nouit.confeſſio ergo alij faciẽda eſt qᷓ
deo. Amoliug deo ſacr confeſſione
quid ipſe inde iudicet vel ꝓnunciet virũ
abſoluat aut condemnet penſius ignoꝛa
tur nec pꝛo abſoluto necpꝛo condemna/
ro ſe habere debebit. Sed pendebit pa⸗
uidus ⁊ dubius pendente ſentẽtia et hec
tota vita iſta. Sentencia ergo huiꝰ iudi-
cij reſeruatur ad alteram vitam. ? conſeſ
ſio iſta in nullo illaʒ accelera t quo perue

iat ad confitentẽ. Qualiter autem iſtud
eputabitur iudicium vel iuſticia de quo

nulla apparet ſentencia quo nullꝰ appa⸗

erit ꝙ vtiq; verum eſt ſecundũ rectam inret abſolutusvel ondemnatus. ſi di

tentionem eius ꝙ eſt conariinterdus ta/
men conari ad gratiam intelligitur abu/
ſiue:Qui facit aliquid quo facto ad grati
am recipiendam eſt habilioꝛ.licet non in
tendat ad gratia. Intendere em̃ ad grati
ametiam gratie oquia ipſum noſſe gra/
tiam non poteſt eſſe niſi ex gratia. Aliud
autem eſt longe conari redire ad innocẽ⸗
tiam atq; iuſticiam qualem natura ſug⸗
gerit ⁊ oſtendit aliud conari ad ſublimi⸗
tatem gratie quã ſimiliter gratia ſola oñ
ditfoꝛtaſſis enim poſſibile fuit natuꝛe hu
mane in ſtatu naturalis innocentie ſi ab
illo per peccatum non cecidiſſet ſi alia le/
ſio vel vis quã ipſum peccatum ſecuta eſ⸗
ſet ad illam redire ⁊1 omnẽ maculam exil
lo inherentem vel relictam naturali peni⸗
tudine abradere atq; abolere. ab altitu/
dine autem gratie cadentes ad illam re⸗

uolare nature viribus.per ſe impoſſibile
eſt ĩidubitanteræſᷣm hunc ſtatum nature
rationes quas ſupꝛa poſuimꝰ ad hoc fa-

cientes intelligimus. .
Unc vero iuxta ꝓmiſſum ſerroꝛeʒ
n ſecũdum qui pꝛopꝛius hebreoꝛũ
eſt qui negant confeſſionẽ facien
dam eſſe ſacerdotibꝰ deſtruere aggredie
mur dicentes in ᷣmis/q ſi deus peccato⸗

rem merito vt ſuſpeccum ⁊ vt paulo ante

inimicũ recuſare volueritk i dicem eum
habere in cauſa quã aduerſ ipᷣm bʒvo

luerit.Quis dubitat qn ð iure facere poſ
ſit. Si g iudiciũ et iuſticiaʒ de ſeipᷣo pctõꝛ

per pniaʒ deo facere noluerit merito ⁊ iu

re in eadem cauſa alius quã ipſemet iu⸗ 6

£☛

xeꝛit. Quia huius confeſſio mitigat ira⸗

iudicis et hoc quidem verum eẽ concedi⸗

mus ſi ex deuotione fuerit. Amplius
hec eſt figura ſeu foꝛma iudicijvt pꝛimus
iudex ſedeat in medio actoꝛ et reus ſtent

ante iudiceʒ alter alteri ex aduerſo. Dein

de aduocati ⁊ teſtes. Aduocati vt de iure

cauſaʒ inſtruant.teſtes vt de facto.cautũ

at eſt in iure iſto ſcłani ⁊ poluicovt nemo
iure ſuo ius ſibi dicat: eo ipſo ꝙ iſtudpᷣ
ſumpſerit reipſa careat. Quia ergo peni
tẽs in eo iuditio q̊ cũ deo iudicãdus e re⸗
ẽ ⁊ a deo impetit᷑.merito in eodẽ iudicio
iudex eẽ non poteſt ſub alio ergo ⁊ hali
um iudicãdus ẽæa quia ipᷣe deus ibidẽ ac⸗

toꝛ eſt.nr̃is legibus ⁊ ↄſuetudinibꝰ ↄgru

entiſſimũ eſt ymo eiſdem firmatum ⁊ ob

— ——,—

ſ̃uatum vt tercius in medio ſedeat ꝗ ius

reddat.poniſſimũ illa de canſa.qꝛ nfis le
gibꝰ ⁊ ↄſuetudinibꝰ taq; vijs notiſſimis
atz certiſſimis maxie reducẽdi reducibi/

les ſumꝰ ad lucẽ veritat ⁊ via ſalutis p/
pter qð ⁊ hocideʒ ipᷣe elegit yſa.xliij. Re
duc in memoꝛia vt iudicemur ſil. Narra

ſi qd habes vt iuſtificert. Mih.vj. Judi

diciũ domini cũ pplło ſuo ⁊ cum iſrael iu.
dicabitur. De hoc.iob. xxxj. Si contepſi
iudiciũ ſubiire cũ ſßuo meo ⁊ ancilla mea

cũ diſceptarẽt aduerſũ me.Om aut ꝑec/
catũ non ſolũ peccatum eſt/et iniquitas.
Sicut legit. Johã. iij. ſed etiam vnlnus
eſſiue mo:bus ſiue egritudo. et eſt ſicut

dilapidatio ſiue diſſipatio. Et ſicut fur⸗
tum eſt vel rapina que committit in de⸗
. neceſſario ex hijs tribus tres ralioes

ſaher⸗

giort
ſonena
Genm
losſiec⸗
giranus.
entſrmin
guuntun
lacesh⸗
Nciſua
ſigiuci
Wrtitsi
nchſg.
Nperunt
tbeicbr⸗
us tacn/
lichlonc.
Pucdien
NWennul
nsevie
mmmnenit
uſten
eaito:
(foni Nui
ſonarden⸗
fncrentt⸗
Colaugn
ſsfuirpi
Monaucden
öten ko
Ccor ial
1Cmaten
lontuerat
Rhanpins
urmade
cgiurn
liop
llet
lonauce
fkeaenr
featſunm
Clſefſon⸗
ſteungi,
fealointnw
Maneude
unmg
Uflengi
Nenie,
iſceſt ee
W
uun
eitſ⸗

dagg
iid

Wermenk
nſicade
nonnlon
mans
icfo niet

panmee

um. N
ginchcipn⸗
D
igsdueſen

ardoe

E
. Oucg
ionda
uen,

14 1

ſninm

Wre e
SD

othe &οα reſe⸗ Cιu⁰ Ar. alkri 4 Ppve

Fo.

oriunt/quibus enidenter oſtẽditur cõfel⸗
ſionem coꝛam alioq; deo eſſe faciendaʒ
Si enim iniquitates et iniurie tempoꝛa⸗
les ſiue coꝛpoꝛales indices habẽt/ac ma⸗
giſtratus ꝓpꝛios qui eis iudicẽt pꝛonunci
ent⁊ miniſtros qui iudieũ ſentencias ex
equantur. Quatofoꝛtius ſpũales iniurieę

iudices habebunt 7 magiſtratusz alia qᷓ

iudicij ſum. Quapꝛopter erit ð hüis neceſ
ſario iudiciũ ideo iudex ſeu iudices.Cer
tum aũt eſt quia de biis iudicare neque/
unt abſq; cognitione.heęc aũt non põt ni
ſi per confeſſionẽ.conteſſio ergo facienda
elt de rebus iſtis huiꝰ iudicibus. Am
plius ⁊ aduocatꝰ qui occultat. Jus ⁊ teſtꝭ

qui abſcondit vitatatẽ factivterq; peccat
in iudicem. Si vtriuſq; reuelatio ꝓdeſſe

Reuelatio aũt con

debeat nulli obefle.

feſſionis euidẽter ꝓdeſt cofuentibꝰ ⁊ nul

li obeſt. Et ſi foꝛntan in aliquo caſu cõtra

rium inueniret foꝛſitan ibi non eſſet con/
leſſio facienda. Qnẽadmodũ ſi confeſſi⸗
onis auditoꝛ ꝓditoꝛ eſſet et publicatoꝛ cõ

feſſionũ.Alij etiam caſus ſunt in quibus
non audemꝰ dicere ꝙ teneant homines
facere confeſſionẽ. Quemadmodũ ſi ꝗs
cogitauit vel cõiurauit in moꝛlẽ ſacerdo⸗
tis ſui ⁊ videat eum ad iram ⁊ odiũ facilẽ
non audemꝰ dicere ꝙ teneat hoc eidem
cõfiteri.Eodẽmodo ſi mulier ſpecioſa la⸗
cerdotè ſui laſciuia ac petulantiã nouerit
2qõ mulieres ſipi ofitentes nota eaꝝ in⸗
firmitate ⁊ auditis tẽptationibus ſolicita
re deturpitudie cõſueuerit.mõis omibuſ

ↄſulimavt de licencia ipius vel epᷣi ſui ſa⸗

cerdoti alteri cõfiteatur. Eodẽmodo ſi in
ↄcupiſcennã ſacerdot: ſui aliqua exarſe/
rit qvtiq; grade hoꝛrendũq; peccatũ eſt
ſi ſacerdotem ſuũ infirmũ carne nouerit.
non audemꝰ conſulere qð hec eidem co⸗

fiteatur Juta iſtos mõs facile ẽ excogita

re caſuum quibꝰ licitum eſt aliq; ꝓpꝛio
confeſſioneʒ facere ſacerdotiſicut in hijs
que tangũt ipᷣm ſacerdotẽex quoꝝ ſc; no
ticialſpirituale piculuʒ innuent ſacerdoti
vel quaudo ſpuale vel etiam coꝛpale ꝑi/
culum magnũ ex ipſa ↄfeſſione imineret
con fitenti. Dalus em̃ perↄſeſſidem aue⸗
renda eſt ⁊ ſaluti nõ ꝑiculo debet ↄfeſſio
deſeruire.

co pꝛopꝛia voluntate ſed officio et digni⸗

tate ipſius medici.neceſſe habet eger de

bitoꝛ eſt facere ꝙ ſuum eſt quo minꝰ im⸗

incõ ꝑabilr maioꝛis dengi ancovobil⸗

i Amplius.ſi cure medici cõ/
