bꝛis neq; in abſcondito.ſicut legitur Job
triceſimoquarto. Non ſunt tenebꝛe et nõ
ẽ vmbꝛa moꝛtis vt abſcondant ibi ꝗ ope
rãtur iniquitatẽ.neq; eĩ vltra in hoĩs pote
ſtate ẽ vt veniat ad deũ in iudiciũ.Et ꝓpt
hoc errauit poſt ada hocẽ exẽplo ipſius ꝗq

advmbꝛa malicie excuſandas excuſatões

in peccatis ⁊ ad folia verboꝛum mendaci
um quaſi ad folia ficus et vt inde puden

da ſua operiat conſugiũt. Sicut de Adaz

dicitur Beneſis iij. Hij dum turpitudines

ſuas velare et operire ſe exiſtimant maio

res turpitudines pꝛioꝛibus adijciunt ma/
ioꝛ autem turpitudo eſt excuſatio aut de
fenſio turpitudinis qᷓ; ſit ia que excuſat᷑.
aut defenditur turpitudo. ꝓpter hoc em̃
ſcutuʒ gladis et iaculis poſſe reſiſtere ſpe
ratur. Hüs ergo peccatis tanq; foꝛtioꝛibꝰ
cetere pꝛoteguntur et armantur. Sicut le
gitur Job quadrageſimo. Pꝛotegũt vm
bꝛe vmbꝛam eius. Pꝛo batlo autem qua
euidenter oſtenditur ꝙ ipſa reuelatõ pec
catoꝛis que in confeſſione velatio fit ⁊ co⸗
operatio eoꝛum hec eſt cum enim veritas
magna pars iuſticie. maxime ſit veritas
contra ſe hoc eſt in pꝛopꝛium toꝛmentum
et contumeliam pulcherrimum operimẽ/
tum ac nobiliſſimum peccatis ſuis ſuppo
nit qui veritatem hanc hoc eſt recognnio
nem in qᷓ;piam et iuſticia eiſdeʒ ſupponit
Et quoniã nõ eſt dubiũ tota bonã vitã ſe
quentẽ hoc ẽ decoꝛẽ ↄuerſatiõis eneion

Be

ab oculis hominũ abſcondere. Sicneceſ
ſe ẽ ⁊ decoꝛis vite interioꝛis pᷣteritã defoꝛ⸗
mitatẽ interioꝛẽ abſcondere ab oculis dei
⁊ operire ꝓpter quod dictũ eſt Pꝛouerbᷣ
Uniuerſa delicta opit charitas.Et ĩ pſal.
Beati quoꝝ remiſſe ſunt iniquitates ꝑ dei
miſericoꝛdia ſubaudis ⁊ gratiã. Et quoꝛũ

lecia ſunt peccata ſequẽiis vite ſiue interi-

oꝛis ſiue exterioꝛis de coꝛde.Et Jaco.vlti.
Qui cõuerti fecerit peccatoꝛẽ ab erroꝛevie
ſue ſaluabit anima eiꝰ a moꝛie ⁊ opit mul
titudinẽ peccatoꝛũ. Licet autem euidẽs ſit
ita eẽ vt diximꝰ ⁊ vt ipſa ſcriptura habeat
et vſus loquẽdi tamen cauſaliter euiden⸗
tius ẽ.Cum enim penitenciale iudiciuʒ et
penitecialis iuſticiatio totaliter intellecta
futuraʒ iuſticiationẽ totaliter euacuet ne/
ceſſe ẽ vt pars partẽ hoc ẽ accuſatõ accuſa
tiosẽ et teſtificatio teſtificationẽ et allega
tio allegationem ⁊ condemnationem cõ
demnatio punctio punctionem ⁊ cõfuſio
confuſionem. Hoc autem eſt differencie
ꝙ ſi quis in foꝛo penitenciali ⁊ dignum ⁊

iuſtum eſt ſe excuſauerit bona ſide cõtra

ſemetipᷣm teſtis fuerit contra ſe veritatem
de vicijs ſuis ac peccat recognouerit ſimi
liter et vt fidelis dei aduocatus contra ſe
allegauerit et iudex veritatis contra ſe ꝓ
nunciauerit ſiue ſentenciauerit penã que
ſibi a pꝛecone ſpirituali. id eſt cõfeſſoꝛe in
iuncta non ſolu ſuſtinuerit. Sed velutiu/
ſticie diuine executoꝛ. et carnifex ſeu lictoꝛ
ac toꝛtoꝛ cõtra ſacerdotalẽ inunctionem ſi
bi nõ pepercerit. Sed totũ vt diximus iu
dicuũ penitencialis iuſticiationem fideliter
in ſe ac diligenter contra ſeipᷣm ꝓ deo ⁊ ꝓ
pter deum expleuerit futuri iudicij iuſtici
alionẽ que eterne damnationis et ſine fi⸗
ne cruciatus ẽ indubitanter euadit Sicut
legit.i.ad Coꝝ.vj. ſi noſmetipᷣos diiu⸗
dicaremus hoc ẽ ſi contra noſmetipᷣos p⸗
tes indicij penitencialis vt diximus agere
mus. Hõ vnq; iudicaremur. Et quia cuʒ
eis ẽ clementiſſimus deus ac dei filiꝰ ꝗ cũ
eo ſunt ⁊ ꝓ eis ꝗ ꝓ eo ⁊ in quibus ⁊ qua
liter erit neceſſario ꝓcuratoꝛ teſtis aduo/
catus et iudex in futuro iuditio ꝓ eis qui
hoc in iuditio penitenciali. vel in alijs iu⸗
dicijs. Ubi iſta ꝓ eo locũ habẽt fidelit᷑ ac
ſtudioſe ſteterint ꝓ eis in iuditio ⁊= ipᷣe ſta
bit. ſicut legit᷑ Luce.ix. Qui eebuerit ſer
mones meos hunc filius hominis erube
ſcer cum venerit in maieſtate ſua. Et Ma
thei. x. Omnis qui cõſitebi
nis qui cõfitebitur me coꝛam

.

ſacramento penitentie

hominibus confiteboꝛ ⁊ ego eum coꝛam
patre meo.qui autem negauerit me coꝛaʒ

hominihus negabo ⁊ ego eum coꝛam pa

tre meo.Et iterũ generaliter Luce.vj.Ea⸗
dem menſura qua menſi fueritis remecie

tur et vobis. Pꝛopter hoc neceſſe ẽ vt fide
les ac diligẽtes ſuipᷣoꝛum in foꝛo iſto accu

ſatoꝛes et contra ſeipſos teſtificatoꝛes al⸗
legatoꝛes vitatis recogitatoꝛes ſuiq; ipſo
rũ damnatoꝛes iuſtiſſimi implacabileſq;

toꝛtoꝛes inqᷓʒ quatũ exigit iuſticia foꝛi pe/

nitencialis neceſſe ẽ vt deum habeant ex⸗
cuſatoꝛem teſtem ⁊ aduocatum iuſticieq;
ipſoꝛũ coꝛam patre recognuoꝛem et abſo
lutoꝛem et ꝓ toꝛmentis penitencialibꝰ re
gni celoꝛum et eterne beatitudinis largi⸗
toꝛeʒ.Sicut legitur yſa.ilxj. Dabit coꝛonã
ꝓ cinere oleum gaudi ꝓ luctu palliũ lau
dis pꝛo ſpiritu meroꝛis.Cinis autem et lu

ctus et ſpiritus meroꝛis indubitanter pe⸗

nitencialem afflictionẽ ſignificat. Am/

plius.quia diſceptationu duo ſunt gene/

ra alterum ſcilicet ratione et alterũ viribꝰ

Solis aũtt viribus diſceptare beluinũ ẽ=

ↄtra beluas quibꝰ rauone nihil veri vl re

cti ſuaderi poteſt ſuo ipᷣo genere diſcepta/

tionis hoc ẽ viribꝰſolis ꝓculdubio vten/
dũ quoniã ⁊ ipᷣe ſolis viribus rebellauit.
Sic ⁊ cõtra contumaces ꝗ ei ꝙ verũ ei re
ctũ ẽ acꝗeſcere volũt indurata ꝑtinacia re
ſiſtetes viribꝰ vtendũ ẽ vt ad eos coꝛrigẽ⸗

dos ac ꝑ domãdos aut ſaltẽ cõpeſcẽdos.

⁊ repᷣmendos.Ipᷣa enim vt flexibilis con
tumacia eoꝝ atq; ꝓteruitas pene beluis
coequat᷑ aſtimilat Sicut legitur in Pfal.
Compꝑatus ẽ iumẽtis inſipietibꝰet ſilis fa
ctus ẽ illis. Quia ergo penitentes ⁊ belui

na ptinaciã ⁊ dyabolica contumaciã om̃i⸗

no depoſuerint ominoq; imun es ab illis

ſunt nõ viribꝰaut violentia cũ illis agen/

dũ ẽ ſed potius iudicio diſceptandum.Et
quoniã in iudicijs peritas ſeruãda eſt ne/
ceſſe ẽ penitentẽ ⁊ audire ⁊ videre iudice
ſuũ ſimilit᷑ ⁊ audire et videre q̃ cõtra ipᷣm
vel ꝓ ipᷣo in iuditio ſuo fient. Impoſſibi/
le autem hoc eſt niſi hominem habeat iu
dicem. Neceſſe ergo eſt neceſſitate equita

tis et iuſticie iſtud exigentium inter deum

et peccatoꝛes homines iudicare.Quia ſi

quecunq; poteſtas inuiſibilis inter deum
et penitentem iudicaret ſolus deus illam
videret ⁊ audiret non penitens ⁊ ila non

ſeruaretur paritas in iudicio illo. Am

plius. Sicut contra falſitatem diſceptan⸗

ne
infi
genpt
ſuſtnen
lis pe
fentecl
ledone
linads.
lemmee
ſtninby
immn
ticis
ihnscn
ſthsre
Gmmen
intl
Cnude
ctön
Gbunane
wtpdon
Nllnbel
Ummum
moac
girdliot
Gmuree
un E
Krakſn
Ueduüne⸗
Cnenen
kiunne
obſervan
oone⸗
lancia
nedeboc/
Cuſons
Rpcinig
Utene

—

nnontes

Endommind

(ſdergon

umpeccne

lermrin
lintoꝛde

ionbus

liserge
Welegis
ſthoſtee
meſſari
ſniolen
lnsde
ige etf
tcics
unn

.

Rancn
undee
and
Wnsn

Cntreſein

mnioniche
fann
lgeſuen
umacbi
Kiuſtcanin
cunbthent
ocdlunita
Dlornan
eainins,
deen
Oluali
Cusumen
i
diz
lur Mun
enbimt
auldubot

1gagſin
iNadenel,
uuſali oſoe
miusſn
da min
Ninei
enudißt,
insnut
irtini
nicrii

. en. h

dum eſt pbationum artificio. Sic contra
ininſticiam agenduʒ eſt iuditio ⁊ hoc qui⸗

dem pꝛimũ donec in negante veritatẽ aut
ſnſtinente falſitatem appareat inſuaſibi/
lis ꝓteruitas. Sic et cuʒ iuſticie ſue adhe/

rente et ab iniquitate ſua diſcedere nolen
te donec inueniatur in eo inflexibilis per/

tinacia. Poſtqᷓ;ᷓ enim in alterutro eoꝛũ al

terum eoꝛum que diximus inuentum fue
rit viribut violentia ſupplitioꝛum con⸗
tra vtrunq; vtendum eſt. Erroꝛibus enim
et vicis quibꝰ pꝛobationibus ⁊ diſſuaſio
nibus conſuli non poteſt neceſſe eſtvt ſen
ſu ipᷣius veritatis aut ſenſu ſupplitioꝛũ oc
curratur aut reſiſtatur. Et hic oꝛdo dociri

ne qntũ ad veritatem et ſcienciam ⁊ coꝛre

ctionis qᷓntũ ad vicia et iniuſticiam quaʒ
vna de pᷣmis impꝛeſſionibus eſt in intelle

ctu humano. Et inde eſt ꝙ hic oꝛdo ſerua
tur apud omnes qui nomine hominũ di

gni ſunt beluina enim natio eſt et nec dũ

hominum nomine digna que pᷣus bello
2 armis aduerſarios impetit quã ratione

ſeu iuditio ipᷣos conneniat et quoniaʒ oꝛ/

do nature oꝛdo eſt quem omnipotẽs deꝰ
inſtituit. Et ideo oꝛdo rectiſſimus neceſſe

eſt neceſſitate dico non violentie ſed iuſti

cie diuine que non poteſt non amare oꝛ⸗
dinem equitatis cuius ipᷣa et auctrix et in

ſtitutrix ẽ non ſolum nolle puertere ſʒ etiã
obſeruare.Et hoc eſt quod legit᷑ Job.xxj
Di contempſi iudicium ſubire cum ſeruo
vel ancilla mea cum diſceptaret aduerſuʒ
me de hoc ſimpliciter Deutro.xx.Si qua

do acceſſeris ad expugnandũ ciuitatẽ of/
fers ei pᷣmuʒ pacem. Et hoc eſt qð legitur
Wiche.ij. Surge contende iuditio aduer⸗
ſum montes. Similiter Oſee.iiij. Judici
um domino cum habitatoꝛibus terre. uu
dicio ergo neceſſe ẽ iuſtiſſimũ deuʒ agere
cum peccatoꝛibus pᷣmũ qui ſi iuri ſtare no

luerint⁊ iudiciũ pertinaciter ſubire recuſa
uerint oꝛdo equitatis et iuſticie ẽ potẽcia

etiuribus merua eis irrogare ſupplicia.
Quia ergo naturalis iuris obligatiõe atʒ
diuĩe legis diſtrictiſſima iuſſiõe aduerſa/

ri ⁊ hoſtes om̃imõ tenent᷑ eẽ iniuſticiarii
aduerſarij ſcilʒ in lite ⁊ hoſtes in bello ne
ceſſario tenemur q iniuſticiã agere. Quic
ꝗqd litis ẽ et quicqd belli.Et ꝓpter accuſa
tionẽ teſtificationẽ ⁊ ceteras ꝑtes litis atʒ
iudicii qᷓs ſupꝛa nũerauimus. Et quõ ipſi

nfe iniuſticie maxime tenemur eẽ aduer-

lv

bis in imitanti a nocẽti.⁊ ð qua tãto di⸗
ſtrictius a nobis requiritur tam a iure na

urali qᷓ; a dinino vt eam tam lite q; bel⸗

lo omniq; modo alio pꝛoſequamur quã⸗

to contra iam pilus poſſumus q́ʒ contra

alienam. Quẽadmodum et de nobiſmet

ip̃is diſtrictioꝛ ralio à nobis exigitur 2 exi

genda eſt qᷓʒ de alis eo ꝙ poteſtate libe⸗
ri arburij naturali Z ꝓpter hoc maioꝛi no

biſipᷣis pꝛefecti ſeu pᷣpoſiti ſumꝰ?̃. Am⸗

plius. Si ꝓximo ſequit fratri hoc ẽ cuiuis

hominũ quãdocũq; ſine in comodo ſuo.
⁊ alterius cuiuſcũq; facere poteſt quid ali
quid eoꝛum que ſunt iudici vel omnia dᷓ
ſupꝛa enumerauimus videlicʒ; eſſe accuſa
toꝛ aut ꝓcuratoꝛ aut teſtis ĩ cauſa ſua.ſeu

iudicio quatofoꝛtius vnuſquiſq; hominũ

hoc facere tenetur deo ſiue ꝓ eo.Et qa in
coꝛporabiliter plꝰ tenetur adherere deo
qᷓᷓ ſbipſi deo habente cauſam aduenfſus
ipm neceſſario tenetur deo aſſiſtere in om
nibus que diximus etiã contra ſemetiᷣm
ergo ⁊ accuſare et teſtificari ⁊c.Et interro⸗
gatꝰ a iudice qui ſedet medius inter ipᷣm
et deum. Reſpondere veritatem de omni
bus que ad canſe illius faciunt expeditio
nem. Et quoniam manifeſtum eſt ꝙ qui

omnia iſta ꝗᷓ ſupꝛa enumerauimꝰ videli/

cet partes iudicij penitencialis ⁊ ipᷣiꝰ iuſti
ficationẽ exequitur. Hoc ẽ qui iudiciuʒ fa
cit ⁊ iuſtificationẽ ex integro de omnibus
iniuſticils ſuis vltra iudiciũ aũt ꝑfectuʒ et

iuſticia completã de omnibꝰ querelis qs
deus habebat aduerſus eũ nihil omino

ab eo vltra de iure querere poteſt deꝰnec
alius ꝓ eo. In nullo ergo remanet iniuri
oſus deo ⁊ ꝓpter hoc in nullo iniurioſus
vel ĩiunſtus.Quapꝛopt᷑ abolita ⁊ abꝛaſa ẽ
ẽ ab eo omnis iniuria vel iniuſticia. ꝗa
plene ⁊ vniuerſaliter facere iudicium ⁊ in
ſticiam de ſemetipſo non poteſt eſſe ſine

iuſticia imo non niſi ex iuſticia et illa vni-
uerſali et plena neceſſe eſt iſtuʒ perfecle iu

ſtiſicatum eſſe ac plene iuſtum.Etpꝛopter
hoc plene remiſſas eſſe iniqtates eius pᷣte
ritas et plene tecta eſſe peccata qᷓ ante pe⸗

nitẽciale iudiciũ ab eo fuerãt cõmiſſa. Ex
quo etia manifeſtũ ẽ venturũ iudicẽ viuo

rũ ⁊ moꝛtuoꝝ xpᷣm dñm in eo ſi in iſta iu⸗
ſticia pſeuerauerit nõ ſolũ nõ inuenturã
qað merito damnet ſʒ etia qð acceptet ⁊ re
muneret Rxta magnificẽcie ſue largitateʒ

⁊ repꝛomiſſionũ ſuarũ infallibilẽveritatẽ
muemturum. Mc

Be
Onſidera diligenter iſtas nouiſſi
cC mas declarationes ? ꝓbationes

lquibus iam patefactũ ẽ intelligẽti
bus quia neceſſe ẽ inter deũ et peccatoꝛes

iudices eẽ homines non celeſtes virtutes

aut inuiſibiles poteſtates ⁊ coꝛam huiut
modi hominibus cauſam dei peccatoꝛes
agere cõtra ſemetipᷣos accuſando ſcilicet
ſe teſtificando contra ſe allegãdo cõtra ſe
recognoſcẽdo ↄtra ſe reuelado ⁊ deregen
do occulta coꝛdis ſui turpitudines abſcõ⸗

ditas contra ſe in ſui ignominiã ⁊ pudoꝛẽ

Deinde ↄdemnado ſe quod ẽ ꝓclamãdo
ſe reum moꝛtis q̃ eſt ſexta nominatio ſiue
facies ſiue comꝑatio cõfeſſionis quã tibi
condemnatione nominauimꝰ quia nõ ẽ

—

neꝑ ſentenciã ſeu iudiciuʒ reo irrogande
Et hũc moꝛem habet ſacra ſcriptura vt iu

dices appellet eos etia qui nõ ex offitio vł
poteſtate vel bona vel mala de alijs aſſe

runt.Sicut legit᷑.j.ad Coꝝ.iiij. Mihi aũt
ꝙ minimo ẽ vt a vobis iudicer aut ab hu
mano die. Silr et 5 aco.Qui detrahit fra
tri aut qui iudicat fratr
⁊ iudicat legem ⁊ multa hmõi.ꝓpter hoc
ergo condemnationẽ nominauimꝰ quia
ſentencia ẽ vt dixvimus declaras penã ⁊ di

gnũ eſſe pena illũ cõtra queʒ ẽ licet in bar
te iſta a nõ iudice lata ſit ſiue ꝓlata. PHoc

mõ verbo vſus ẽ ſaluatoꝛ in euãgelio luẽ
vj.Nolite condemnare ⁊ nõ cõdemnabi
mini condẽnare ſubaudis illos. In nos
em̃ iſtud poſſumꝰ ex poteſtate liberi arbi/

trü qua nobis naturaliter pᷣditi ſi umus et

in aliquo indices noſtri ipᷣoꝝ.

as nominationes ſeu compatões
cõſeſſionis quarũ alterã diximus

tris coꝛpalis aut in ꝑte aut in toto ꝑ os ſi-
ne myniſterio oꝛis euacuatio inq; ventris

coꝛpalis in ptevel in toto quam inducere

ſolet. Nel indignatio ſtomachi vel vẽtris
vel abhominabilitas alicuiꝰ ꝙ in ventre
E ſic ꝑ os ſiue miſterio oꝛis euacuatur ſiue
exoneratur venter coꝛdis ſiue ↄſciẽcia avi

cijs ⁊ peccatis ea ſcilicet dicẽdo ac manife

ſtãdo ſacerdoti. Quemadmodũ ergo ĩdi
gnatioventris intendẽs expeilgre ſiue qð
nocet ipᷣi ſiue qð nõ cõuenit en ven/
tre ⁊ os aperit atʒ dilatat ad exitum illius
Sie nobilis ac ſancte ĩdignatiois conſciẽ

ipᷣa declaratio criminis.ſed ſupplicij ⁊ pe

atrẽ ſuũ detrahit legi

Oſt hec ꝓſequemur ſequẽtes du

vomitũ alterã cõputationẽ. Quoniam er
go vomitus e iuxta litterã enacuatio ven

ſacramento penitentie

cia ventrẽ coꝛdis exẽdit et cõ cutit ad exeu
ciendũ ⁊ expellendũ abhominationes et
ſpurciciasvitioꝝ atqʒ peccatoꝛũ aperiens

os ałʒᷣ dilatãs ad exitu earũ ꝑ verba ofeſ⸗

ſionis.Cũ ergo ex hac indignatiõe ⁊ con
cuſſione veniris ſpũalis ſiue ↄſciccie noxi

us humoꝛ vitioꝝ ⁊ peccatoꝝ abbomina,
bilis ad os impellit᷑ et inde ꝑ confeſſionẽ

exit manifeſta cõfefſionẽ ipjamvomitum

ſpũaleʒ merito dicimꝰ ex ſilitialine vomi

tus coꝛpalis. Tu aũt iam noſti ꝙ vomit⸗
ẽ interdũvna ex purgationibꝰcoꝛpalibus

⁊ fit in ventre cũ fuerit materia febꝛilis in
orifitio ſtomachi vł ꝓpᷣe oꝛificiũ.Et tũc ei

puenit abhominatio illiꝰ ad virtutem gu

ſtabilẽ et ꝓpter hoc diſtẽdit᷑ os ſtomachi
cũ fautibꝰ diſtenſione foꝛti ad expulſionẽ
illius Cũ auũt ꝓfundata fuerit ĩi ſtomacho
vel inteſtinis fit vomitus hmõi aut rarus
aut nullus. Juxta hũc modũ manifeſtũ ẽ

intelligere valẽtibꝰ ꝙ cum feces vitioꝝ et

peccatoꝛũ ꝓfundate fuerint ꝑ conſuetudi
nẽ aut ignoꝛanciã aut longitudinẽ tempo
ris vomitus ↄfeſſionis autrarus aut nul
lus ẽ. Silr cũ moꝛtificata fuerit ſeu debili⸗
tata virtus guſtabilis ⁊ vtus vẽtis ita vt

illa ſapoꝛes abhominabiles et ĩſipidates

humon illa vo noxietates eoꝛũdęẽ ſentire
nõ pᷣualeat minuet᷑ vomitus aut nullabi

tur ꝓꝛſus.Et cũ virtus ſpiritualis guſtabi
lis aut moꝛtificata fuerit aut debiład ſen
ſum ⁊ ſapoꝛationẽ amaritudinũ ⁊ abho⸗
minibilitatũ ſpiriualiũ minuet᷑. Uomit⸗

iſte ſpiritualis aut anullabit᷑ om̃ino. Cuʒ

autem inualuit atq; multiplicabitur vir⸗
tus iſta inualeſcit at; multiplicabitur vo
mitus iſte. Sicut legitur Eccleſiaſtes pꝛi/
mo. In multa ſapiencia. id ẽ in multa vir
tute ſpirituali ſapoꝛãdi multa indignatio
nauſeãt ſtomachi ſpũalis ad abhomina
tiones et ſpurcicias vitioꝛum eas penitus
non ferẽtis tantaq; excuſſione ſui ac diſtẽ
tione oꝛis illas a ſe expellentis ac reijcien
tis.Et quemadmodum cum coꝛrupla fue
rit atq; Pernerfa et errans via appetitiua
ſiue guſtabilis coꝛꝑalis fit in ea appetitus
contra legẽ et oꝛdinationẽ nature ⁊ cõtra
ſalutem ipᷣius coꝛpoꝛis ſaſtidiũq; ⁊ abho
minatio ſalubꝛium ac delectabiliũ ciboꝝ
appetunt᷑ q; cineres carbones vł ſpurcicie
nõ nominade.Sic ⁊ coꝛrupta vᷣtute ſpũa
li appetitiua ſiue guſtabili fitvomitꝰ ⁊ ab
homiatio atʒ faſtidiũ ſalubꝛiũ ac delecta⸗

biliũ ciboꝝappetũt᷑ q; cinereſ carboneſvł

hmnite
Hinnet
ſtponin
ſolubnus
ſthoret
Hokranan
lamenel
onneſuet
utleniw.
D
lebryi
Caugye
olengrec
Uoſfuren
gemrpul
munmmh

Neinscan
Wipnͤ⸗
toleedi

lons inr

Aonmal
fönluante
Ghusat⸗
Vrimerſe

jacreni⸗

Gnttolcr,
ſtenigamnn
Walrurii
mnin
Nsſenui
Hsſucorn
ſonromtä
ſuntchen
nscogte
Posſnſib
lfoneadn
fgnentor,

fliſpenaen

fnonibon

lbſog
onltus

noiala
ofßing
Wdelaran
lene

münee
nütt

ien
Dũf
Cedcot
keN
ſümen
nnoſignm
da
Meiſenie
eanen i
annm
iliosſ
uisapclin
SMisaen
NNdianiti
anſerit
nottal

ondNdin

dumu
ſuentan
tusnindt
iesckiſget
minseun.
mmclt
inime, 0
Alibtent!
nuligietn
chice
n lkiti⸗
Ga tinnn
itiuk⸗

Soo0o.

—

ſourcicie nõ nominande. Sic et coꝛrupta

virtute ſpirituali appetitina ſiue guſtabili

fit vomitus ⁊ abhominatio atq; faſtidiũ

ſalubꝛiũ ac oelectabiliũ ſpiritualiũ ciboꝝ
Et hoc eſt qð legitur Numeri.xxj.Anima
noſtra nauſeat ſupꝑ cibo iſto leuiſſimo.cũ

ta men eẽt panis omne delectamentum et

omnẽ ſuauitatẽ ſapoꝛis in ſe habens. Si
cut legitur Sap.xvj.Et in Pſal. Omnem

eſcam mina ẽanima eoꝝ.Et Pꝛo

uerb. xvij. Anima ſaturata calcabit fauũ.

Fit etia appetitus contra legẽ ⁊ oꝛdinati⸗
onem gre cotra ſalutẽ animarũ. Ex iſta ꝑ

uerſitate erroꝛe atq; coꝛruptione Sicut le

gitur yſa.iil.Erit ꝓ ſuaui odoꝛe fetoꝛ. Et

Job. vj. Que pᷣus tãgere nolebat anima

mea nunc pᷣ anguſtia cibi mei ſunt.⁊ Pꝛo
uerbioꝝ. xvij. Anima eſuriens etia amaꝝ

pꝓ dulci ſumet.Et iterũ. Job.xxx. Mande
vat herbas ⁊ arboꝝ coꝛtices et radix iuni⸗
peronꝝ erat cibus eoꝝ. Evt clare ⁊ non im
parabolis de hus loquamur. Quid ẽ ap
petitus carnalis delectationis niſi appeti

tus ſpurcicie ſpiritualibꝰ ⁊ ſanis naribus
intollerabilis fetoꝛis. Quid autẽe appetit

Diuiciarũ niſi appetitus ſtercoꝛũ niſi foꝛte
deceptus fuerit. Apoſto.in.iii.ad· Philip̃ᷣ
Qui omnia lucra arbitrahat᷑ vt ſtercora
vi xpᷣm lucrifaceret.Quid ẽ auaricia niſi ĩ
oꝛdinaius ac puerſus demẽtiſſimuſq; ap/

Petitus terre hoc ẽ terrene ſubſtãcie. ⁊ iðo

terre fimi et feni ⁊ palearũ ⁊ lignoꝛũ et la
pidũ et cinerũ ⁊ carbonũ ⁊ coꝛticũ ⁊ radi/
cum ⁊ folioꝛũ.Et iterũ calcis et arene ⁊ ce
menti et attramenti. Omnia em̃ iſta vẽdi
bilia ſunt ⁊ alicuiꝰ pᷣci ſunt.Et pꝛopt᷑ hoc
non effugiũt appetitũ aut fauces aut ven
tres ſpiritualiũ auarũ. Quid aũt ẽ appeni
tus ſupboꝛũ niſi appetitꝰ mẽdatioꝛuũ.Hij
ſunt omniũ ꝑditoꝛũ deceptiſſimi. Hij pa⸗
ſcunt chymeris ⁊ figmẽtis que de bꝛãtiſſi
mis cogitalionibꝰ de ſeipis apud ſemet⸗
ipᷣos ipᷣi ſibi ſingunt vel ludibꝛioſiſſima il
luſione adulatiũ ipᷣis fingut᷑. Omniũ aũt
figmentoꝛ:ũ ꝓdigioſiſſimũ ẽ ipe ſuybꝰom
niũ ſpectaculoꝛũ ridiculoſiſſimũ oĩm mõ⸗

ſtruoũ hoꝛrendiſſimũ. Wanifeſtum ergo

ẽ ex hijs ꝙ ipſa ↄfeſſio nõ imerito noĩata
⁊ vomitus ſpiritualis ⁊ ꝓpter quã cauſaʒ
ſic noiata ẽ ⁊ qd eã adiuuet aut impediat.
aut om̃ino ꝓhibeat.Ex quibetiã ↄſequẽ
ter dedaratũ eſt nõ iã ventrẽ neq; os aut
oꝛifitiũ ſtomachi nominadũ eẽ.ſed potiꝰ

rum ſuo

*

ficiũ latrine coꝛ ⁊ conſcienciã qᷓ tantã fetu

lentiã tãtaſq; ſordes vitiorũ et peccatorũ
abſq; vomitu ⁊ indignatiõe vlla ↄtinent
2 qð ẽ mirabiliꝰ atʒ intollerabiliꝰ.ꝗa nec
latrinis comparanda ſunt. Latrine enim
oms habẽt qai eas curent atʒ mũdificent
ſi curabiles ac mũdificabiles ſũt.Iſta vo
coꝛda nõ habẽt ꝗ eis curã huiuſmodi cu/
rationis exhibeat.Et attẽde quia vomitꝰ
iſte ſicut verba Eccliaſtes continẽt ex mul

titudine gre ẽ interdu q; irruẽs in fauces

coꝛdis modica ſpurcicia ab ea ſtatim re/

pulſa expellit per vomitum confeſſionis

Quemadmodum muſica interduz in os
alicuius inuolans ſtatim vomitu impetu
oſo reucitur. Cuius crebꝛa exempla et ſili
tudines inuenies in multis viris ſanctis.

ac mulieribꝰ qui nec muſcula vna ſoꝛdide

aut noxie aut etiam vane cogitationis in
oꝛe intellectus ſui paciũtur. Sʒ ſtatim ybi
iuolauerit celerrime ↄfeſſiõis vomitu illa
expurgaãt. Alios vo iuenies belcʒebub id
ẽviros muſcaꝝ ꝗ agmia muſcan hocẽ vo
latiliũ ſoꝛdidaru atz pũgẽtiũ cogitalionu
oꝛe intellectus poꝛtitãt inceſſanter atʒ cix
cũferunt abſq; vlla indignatione ⁊ abbo
minatione ⁊ qð ẽ abhominabiliꝰ muſcis
paſcuntur huiuſmodi ⁊ ab ipᷣis ipi depai
cunf. Interdũ autem fit vomit' iſte ſpũa

lis ⁊ ſaluberrimus deo mediante ⁊ medi

cina gratie ſue coꝛdi huiuſmodi noxiis et
abhominationibus humoꝛibꝰ infirmate
ſeu laboꝛate in ißam naturam coꝛdis bu/
mani iſta medicina cõfoꝛtante ⁊ non ob
ſtante erubeſcẽcie freno os coꝛdis ad iſtũ
vomitum dilatante. Ne dubites autem
pluriq; vomitus iſtius purgationem imꝑ

fectam eſſe tunc. deinde vo complet eſie

cum ventrem coꝛdis ab iſtis humoꝛibus
euacuauerit.et vt ita loquamur cum ibm
auirulentia iſta omnino exgutauerit. Re
miniſci etiam debes in loco iſto qualiter
in aquis immerſ totam aquam que coꝛ⸗
poꝛa eorum intrauit euomere compellun
tur. Suſpenduntur enim pedibus capite
obuerſo ad terram ⁊ aperto oꝛe aliquoq;ʒ
ouro ne daudere valeant in miſſo. aqua
oꝛa eorum ſponte defluit. Sic pedibꝰ af⸗/
fectiuum ad celum abuerſus inde pende⸗
re debet penitens et oꝛe aperto diſtincta
et lucida enarratione vitioꝛum et peccato
rnm aquas maris mundi huiꝰꝗ
be ĩmerſus le repleuerat euomere vim fa

laterna ⁊ cloaca imũdicie ſpiritualẽ et oꝛi⸗ ciẽs ore ſuo ne claudat᷑.ſicut legit iob.vij

Be

Non parcam oꝛi meo loquarin tribulati
one ſpiritus mei.⁊ ſicut huiuſmodi ſuſpẽ
ſus litteralis.ſcilicet de quo loquebamur

REðð”ðZ

non ha hbet poteſtalẽ oꝛis ſui. Sic deo⁊ ſa

cerdoti tradere debet in poteſtate os ſuuʒ
penitensvt loquatur ꝙ iuſſerint aut inter
rogauerint in cõfeſſione.Ipᷣi os eius ape
riat ⁊ apertũ teneant donec aque iſte ma

ledictionis et amaritudinis ex toto exiue/

rint.Et quoniã nulli dubiũ eſſe poteſt coꝛ
eſſe purgandũ a noxijs humoꝛibꝰ ⁊ euo⸗

mendas eẽ tante abominationis ſpurcici

as euacuandas eſie etiã tante maledictio
nis et amaritudinis aquas ⁊ hoc per hec
quando alias exire non poſſunt. Declara
tum ẽ etiam confeſſionẽ facienda eẽ exn e
ceſſitate.declaratũ inq;ᷓ ꝑ hoc quod ipſa ẽ
vomitus neceſſe ac ſalularis purgationis
⁊ euacuationis ſpiritualis.Si autẽ queſi
eris vnde iſte vomitus eẽ debeat.reſpon
deo.quia ex ſoꝛdibus in quibusvolutar
niſi foꝛſitan poꝛcus es cui ſpurciſſima vo⸗
lutabꝛavelut apothece ſunt⁊ celle aroma
tum ⁊ ingẽtia ſterquilinia alicui cxnamo⸗
mi ⁊ gaʒophiloꝛum quoſda aũt dyaboli⸗
ce tranſtoꝛmationis miraculo adeo dege/
neraſſe videmus a nobilitate ſpeciei hua
ni vt iam non ſic habẽdi homines ſi ſpur
ciſſima vita eoꝝ ⁊ cõuerſatio attendatur.
Sed potius mutati videantur in poꝛcos
Poꝛcum ergo reputa nõ hominẽ in q̊ tan
ta abhominationuʒ volutabꝛa tanta ali
cui ſpurciciarũvomitũ iſtũ ſpiritualem ac
ſaluberrimũ ꝓuocare nõ poſſut. Reſpõ/
deo igitur quia vomit2 eẽ debet tibi nau/
ſea inreſtringibilis ex latrina qu a intrate
geſtas hoc ẽ ex ipᷣo coꝛde qð ẽ omni latri/
na ſourcicijs innominabilibus pleni⸗ atʒ
fetidius. Jactaroꝛibus autẽ qui de ꝓpꝛijs

—

immũdicijs ſe iactat qa ꝓppᷣas ſpurcicias

nò ſolum in oꝛe poꝛtitant Sed etiam eas
alis narrant? detractoꝛibus quia aliena
ſtercoꝛa velut aromata ſemper ruminani
⁊ in oꝛe ſemꝑ reuoluere nec abhominan/

tur nec erubeſcant.ꝓpter quod dictuʒ
int. Ppler quod dictuʒ eſt
Pꝛouerbioꝝ.xxiiij. Abhominatio homi/

nũ detractoꝛ ſpũaliter enim hoc vidẽtes

vomitũ continere non poſſunt ſiẽ nec poꝛ
ci qui aliena ſtercoꝛa maſticare cibum. et
delicias habent. Hijs inq; duobus gene⸗
ribus hominũ.ſcilicet pparungimmundi
ciaru et alienaꝝ enarratoꝛibus in oꝛe eſt.
Unde vomitus eſſe eis debeat ⁊ eẽt indu

bitant niſi fauces eoꝝ ⁊ guttura ſen pala

ſacramento penitentie

ta poꝛciñe immũdicie coꝛruptio puertiſſet
⁊ ſtercoꝛa ꝓ aromatibus eos hre feciſſet
quas velut aromata pᷣcioſiſſima maſtica⸗
re ⁊ ruminare aſſidue delectantur.
St etiaʒ vomitus beſtiolaꝝ vene
natarum ⁊ vermiũ iuxta litteram
Interdum enim bibunt ſerpentes
dum adhuc paruuli ſunt. Intrant int᷑duʒ
per oꝛa incaute doꝛmientiũ quoꝝ vomitꝰ
et deiectio medicinali artifitiꝰ pꝛocuratur
SDic in aquis doctrinarũ ꝑuerſarũ ſerpen
tini bibuntur erroꝛes ⁊ in aquis volupta⸗
tum ſerpentes infernales hoc eſt vicia car
nis vel ii demones.Sic ⁊ in multoꝝ ſug
geſtionibus bibunt velut ſerpentes igni⸗
ti ira inuidia et odium. Cum adulatiõe eĩ
ſeu bona laude bibitur velut regulꝰ.hHoc
ſerpentũ ſpũalium ⁊ ex ſupbia aut inanis
gloꝛie. In detractionibus ſiue cũ detracti
onibus cum audiũtur bibitur odium fra⸗
ternum tanq;; alius ſerpens infernalis et
ignitus in delicis ciboꝝ et potuũ bibũtur
velut due ſanguiſuge gula ⁊ luxuria⁊ ad
hunc modũ de alis. Iſtas beſtias vomi⸗
tu cõfeſſionis eücere celeſtis ac diuine ar
tis medicinalis et virtus ⁊ opus eſt. Iſta

autẽ reptilia ⁊ quadrupedia immũda qᷓs

Eechiel vidit ingreſſꝰ tẽplũ.Sicut legit
eiuſdẽ.viij. Hec etiam ſunt que iuſſus eſt
petrus occidere ⁊ mãducare Actuũ.x. Hen
quot ſunt peccatoꝛes ꝗ huiuſm odi reptili
bus venenatis ⁊ quadrupedibꝰ immun/
dis plenos habent ventres coꝛdiũ et nec
pauent nec foꝛmidant ne dicam a facie et
pᷣſentia eoꝛũ. Sʒ q; eſt admirabili⸗ intra
ſe ea habentes et repoꝛtantes ea ꝑ coꝛda

ſua ſentientes. Sibilos eoꝝ et voces au⸗

dientes quin etiam moꝛſus ⁊ punitiones
ipᷣoꝝ ſencientes nec querunt ab eis effugi
um.imo ꝙ magis ſtupendum ẽ cibus eo
rum et pabulum eẽ ſe gauderet et ſepius
gloꝛiant᷑.Wanifeſtum eſt eos nõ habere
oculos ſpũales et om̃ino cecos eſſe interi
us. Nõ enim ſine abhominatione ⁊ hoꝛ
roꝛe nec ſine tremoꝛe atqʒ timoꝛe tam im⸗
mũda mõſtra tanq; moꝛtiferavideri poſ/
ſent. Hec nunq; ꝑfecte deventre coꝛdis ex
eunt niſi pᷣmoꝛiua nũqᷓ; euomi poſſũt qᷓ;⸗
diu viuunt.Et ꝓpter hoc vt euomant pꝛi
mũ moꝛs eoꝛum ꝓcuranda ẽ. Jam autes
didiciſti alias que potionibꝰ ⁊ medicinig
occidũtur lumbꝛici in ventribus puero:ũ

paruuloꝝ. Sic et ſerpentes ⁊ buffones cũ

in eis inuenti fuerint. Sicut ergo dat ab/

ſnthüüts
hricos
lgtiondtn
onis lad
ſamales
uasno⸗
Minguut.
ſumetaoo
Iocaſona⸗
lepisne
ahle nino
Chicibißts
güuramz“
(kupenene
unennel
ſerpdieeſ
bohneme
ſnpniequl
Pnmnona!
vomnone
nmiſpüat

beſn.

nottenod
inchiie
hünenrepii⸗a
NMadetor
nendaaſes
Nngezi
Tpalupene
ſinnrche

Tj
se

nloſuisre
lnnencaſt

eEentmnid
Vniünun
4 gnuitüd

oſtisatroe

mainacde

pdicturpe
Mgnicerta

Abat Pt
moſalte,
Menet el

gnonmnid⸗
tanvinnnn
hfmmte⸗
nhenän
ubhanet⸗
Gnngge ſ
N

ſen

.

wdſeſt
inane
Amg.
ekicn
ucenn
miton
eriken
nasſt

Sboretnag
Ninmuen

Cunadtlti
wurſegb
dutute
iuecident
wönint
aäbti
tnl
kasbekusnt⸗
sdiint
caimmis;
ſantgreuſet
ar iin
bainſtcünn
nethin
naes itt
nedintii
anin
Nans
1eNnnin
stin
uemis,
mite/
ctewinn
onan
anun,
no
enunif

Fol.

ſinthiũ ⁊ acetũ ⁊ alia quedã contra lum⸗
bꝛicos. Sic interdũ amaritudinibꝰ tribu
lationũ ⁊ maxime amaritudine ↄpuncti/
onis ⁊ lacriman ĩterſiciũtur iſte beſtie in⸗
fernales.Et attede ꝙ ipſis ↄpunctionibꝰ
quas irrogant ⁊ ipᷣo doloꝛe quẽ inferunt
extinguũt᷑. Cõpunctio em̃ abaculeis ipᷣo/
rum eſt ⁊ doloꝛ de ipſis ab eis materiali
⁊ occaſionasiter. Quẽadmodũ ſcoꝛpius

⁊ ſerpẽs medicine ſunt ↄtra ſe.Ex eis em̃

acaipit᷑ vñ nocumentũ eoꝝ ſanatur. Sic

⁊ hic ab ipᷣis hmõi beſtijs venenat acci/

piũtur arma ⁊ remedia ↄtra ipᷣas de bijſ
que in ptaãte noſtra eẽ vident᷑ ꝙ leſſones
eoꝝ maxime ſanat ⁊ ea maxime interficit
ſermo dei eſt. Sicut legitur Sapᷣ.w. Nõ
herba neq; malagma ſanauit eos.ſʒ tuꝰ
ſermo dñe qui ſanat oĩa.⁊ in eodẽ eiuſdẽ
In memoꝛia ſᷣmonũ tuoꝛũ exterminabã
tur. Sermo nanq; dei ẽ lyriaca⁊ cõtra oẽ
venenũ ſpũale ⁊ gladiꝰ acutiſſimꝰ cõtra
oẽm beſtiã.Sicut legit᷑ ad Hebꝛe.iiij. Ui
uns eſt ſmo dñi ⁊ penetrabilioꝛ om̃i gla/
dio ancipiti ⁊c. Noſti ⁊ etia ⁊ ſonitu vocł
hũane reptilia abſterrent᷑ atʒ fugãtur Et
ꝓpter hoc conſiliũ ſaluberrimũ eſt pᷣno⸗
nem dei aſſidue audire.Hoc eſt em̃ ⁊ ſtre
pitũ queʒs ſuſtinere nõ poſſunt eis facere
⁊ velut veneno eis moꝛtilero inceſſant᷑ ꝑ
fũdere gladioq; acutiſſimo ea trãſfigere
Lqm̃ confeſſionẽ maxime impe/
dire ſolet erubeſcẽtia in eis vicʒ ꝗ
bus ẽ deſiderio reuerti ad deũ et
a malis ſuis recedereqᷓliter expungnada
⁊ vincenda ſit ꝓpter inſtruẽdos cofeſſo⸗
res⁊ adiuuãdos penitẽtes ea bꝛeuitate qᷓ
mittimur docere tentabimꝰ. Pꝛimũ er
o auxiliũ ↄtra eã eſtvt cognoſcat᷑ eẽ iſßa
oſtis atrociſſimꝰ. Illam em̃ velut foꝛtiſ⸗
ſima in acie extremaſqᷓ retrogardia vul/
go dicitur ponit dyabolus in iſto campo

magni certamĩs totoq; exercitu eius cru⸗

ciato atʒ ꝓſtrato in cõtritiõe illa vel vul/

nerato ſalteʒ ĩ cõtritione iſta ſola ſtat⁊ cã

pum tenet eidẽ Siquidẽ moꝛtificat: inter

dum omnibꝰ vicijs ⁊ pctis ⁊ renouato ex
ercitu virtutũ in coꝛde penitẽtis armato⸗

q; firmitate ꝓpo ſiti ad recuperãdũ atiʒ
occupandũ quicqd amiſſuʒ fueratarm

to a paratoſſola reſiſtit/ ⁊ obſiſtit erube
ſcentia que ſacramentũ confeſſiõis ⁊ gra

tia ſacerdotalis benedictiõis ⁊ abſoluti⸗

oms cecuꝑare nõ ſinit Similit᷑ ⁊ fructus
penitẽtie impedit arare ⁊ ſeminare ⁊ que

lvn.

aggriculatiõis ſpũalis ſunt facere tam in
terra coꝛdis quã interra coꝛpoꝛis / ꝙhibet

⁊ auertit oꝑa ſiquidẽ penitẽtialia opera que

ſpũalis aggricuiture ſuntſicut doceberis
tnſequentibꝰ. Iſta ẽ erubeſcẽtia que no⸗
ui homĩs tenerrimũ adboc ꝑium naſci
in lucem exire nõ ſinit. Sicut legit᷑ yla.
xxxvij.Uenerũt multitudinis filij ad ꝑtũ
7 nõ eſt virtus paricdipꝑeam ſpũalem pꝑp/
tus id eſt os male obcludẽete erubeſcẽtiã
poſito em̃ naſcitur nouus hõ in coꝛde
penitẽtis/quaſi natiuitate in vtero q̃ fre/
quẽtius ↄcepiũio dicitur. Cõfeſſone vero
et oꝑe foꝛinſeco velut ex vtero naſcitèqa
in lucem apitionis et manifeſtatiõis egre
ditur Oĩimergo hoſtiũ ſeuiſſimꝰ videtur
erubeſcẽtiacũ magis ꝓſequit᷑ qui necna
ſci ſinit qᷓ; qui iw natum nutriuit. Iſta ẽ a
deo ꝑtinax et inuincibilis belłatrix vi nee
hoſtes iã moꝛtuos ð capo certamis exire
Anat. ae ſi ſaret eos in ꝓrimo et facile ſub
Iiſtendos et aduerſũ te o penitẽs cõſurre⸗
cturos ꝙ vtiq; fiet ſi diucius eos ibi dimi
ſert hHabʒ em terra hũani coꝛdis et coꝛpꝰ
ex maledictione ade id eſt pꝛopter adam
eidẽ inflicta ẽ dyabolice mirificẽtie vtutẽ
qua et hmõi moꝛtuos id ẽ vicia et pecca⸗
ta facillime reſuſcitat ⁊ nouos moꝛtifera

fecunditate ↄtinue germinat. Iſta em̃ eſt que

ſcutũ ſupbie ⁊ inanis gloꝛie maxime/⁊ ex
ercitus dyabolici ꝓtectrix et abſcõditrixæ/
Interroga teipᷣm ꝗ te facit erubeſcere et
inuenies /quia ſuꝑbia vel inanis gloꝛia
tanquãaã oculos baſuũiſci aſpectushoĩm ex
paueſcit. Sic vicia et pctã aliaſub oꝑimẽ
to et ꝓtectiõe erubeſcẽtie tantuʒ viuũtin
aſpectu hoĩm non ſolũ moꝛitura ſed etiã
nec vnquã naſcitura. Iſta ẽ que inſtarla
tronũclamoꝛẽ eoꝛum rum domos ſpo⸗
liant timentiũ et ꝓpier hoc oꝛa eoꝛuʒ ob/
ſtruentiũlita vt clamare nõ poſſint os tu⸗
um obſtruit ne vocẽ ↄfeſſiõis emittasſtãů⸗
quam ſi ſciret ad hmõivocẽ ad eẽ tibi ſta
tim deiliberatoꝛis auxiliuʒ/nulla eẽ voce
efficaciꝰ inuocatur celeſtis curſus auviliu
In nulla etia voce facilius impetrat᷑ quã
voce pio ac ſincereↄfeſſiõis.Et attẽd lxia
repla eſa q̃ attrociras inimicicie
maio: eſſe pᷣqᷓʒ obſtruere os virus euo⸗
mere patotz nolentime virus exeatjet a⸗
ꝗs immerſ atʒ impleto ne effluantx pie
ne ſerpentibꝰ et alijs reptilibus venena⸗
tis vt de eo exeãt Iſta obſtructo oꝛe in bibi
tuũ te tenet erubeſcẽtia. Jpfa em̃ eſt H

„Eæ Be ſacramento penitentie. ir
dyabolica hoc ẽ oꝛis obſtructoꝝ. Ipᷣa eſt ſtis victoꝛia tibi ꝓmittit. Si em̃ reuelare nnsgilel
frenũ dyabolicũ qð tenet os tuũ infrena vicioꝛũ ⁊ peccatoꝝ turpitudines otra eru oeofrri
tiunmn ne loquar: contra eũ. Sidqdem deie beſcẽtiã vincere eſt erubeſcẽtiam ergo vi⸗ cpocind
₰M —E cus eſt deſuꝑ te qui tibi pꝛius velut equo ctoꝛioſum quare ⁊ gloꝛioſũ quare aclau⸗ lus ,⸗
ſuo yvel aſino inſedebat. Per ſoluʒ frenu de dignũ æ ergo erubeſcis cõfiteri erube Cerſho
2 iſtudite tenet cũ iam alia pctã dimiſeris æ ſcis vincere erubeſcis facere ꝙ eſt gloꝛio/ genia iu
alia vincula eiꝰ dirupert. Ecce quã arror ſum aclaude dignũ. Amp. vide quaʒ launura
hoſtis ẽ tibi erubeſcẽtia quãtuð nocens ti turpiter erras qui credis turpę ignomino ſil uui
bi ac peſtilens ⁊ tu adhuc heres ei non ſum quod pulcerrimũ eſt/⁊ głoꝛoſũ vic ſcncond⸗
abücis potiꝰ illã a te totoq; ſtudio ⁊ viri ip̃m vincere erubeſcẽtiam quam tantam ninamlon
bus pſequeris. Jpa tamẽ mulupir te pſe tanq; foꝛtẽ tu ipſe teſtaris. Amplius. Ouuniren
quitur ⁊ hoc ad moꝛtẽ perpetua an crediſ quid turpi⸗ quid abiectius quid ignomi⸗ ☛
ills opire ⁊ abſcõdere turpitudines tuas/ nioſius quid omniũvituperio irriſione ſanconet
certum ẽ ꝙ ab oculis dei ⁊ oculis omniũ dignius/quam adeo timere hoſtẽ qui nõ Nri⸗
Aeas lucidiſſime viſuri ſuntin futuro iu dum eſtjt ſi erit.erit debilis penè inermiſ lunetalg
Alilio non abſcõ dit eas iſta erubeſcenia vt mutire non audeat nec os aperire ad⸗ Minid
ꝗSed credis foꝛſitan ꝙ eas abſcondit ab loquendũ. Erubeicentia em quam times iichncts
ogilis afeſſoꝛisſludibꝛioſiſſime tibi ac p⸗ nondum eſt ſicut dirimꝰ nec erit niſi eum eunrofti
nicioſiſſime iliudit erubeſcentia tua q ab reuelabis turpitudines tuas ſpirituales turiuſti
huius hoĩs aſpectu vic ↄfeſſoꝛis turpitu ⁊ tunc qui inermis ſit⁊ debilis ſi hoc ſcire lunaeme
dines tuas abſcõdit vt in extemo inditõ vis ipſa expientia vt diximus te docebit. hrsrtuti
oim viſibus eas exponat atʒ diuidet ⁊ ſfa ¶lidi qualiter pᷣlatum tuũ feciſti eubeſcc Cdennhe
ciat vniuerſale ſpectaculum. ttiam/7 quã te ei turpiter ſubdidiſti. Siꝗ/ mcgeati⸗a
NAde qua turpe ⁊ quã ignomiĩoſũ gdem iam ſuſpẽdit teſt impoſuit tibi ſilen/ agstan
v ſent tot⁊ tatis hoſtibavictisjiſtis exr tium cũ nec dum natus ſit ⁊ ita chimeraz hipodiea
tremo ſuccũbere⁊ tanto vicroꝛie quandaʒ feciſti pᷣlatum tun quaʒ finxiſti Ndriganc
