gquẽ plinebat hereditas ſetius buani ge
neris ⁊ ad eundẽ ꝑtinebat ⁊ onus. Sed
onus erat debitũ quo ſe ad totã poſteri⸗

tatem obligauerat adã. Et hoc erat debi
tum obedietie quo ꝓ cõmiſſo malo ⁊ ali

as obedire tenebat ergo illud debitũin⸗

cũbebat heredi gener hũani ſcilicet filio

dei. Amplius. ad ipſum vnigenitum
dei patris pertinetbat recuperare male-
diſtacta ⁊ alternaa. De hereditate ſua et
redimere etia obligata qñ non eſt qui re
dimat alius. Quia ergo merito volebat
ex hereditari meritovoluit⁊ velle debuit
redimere adã qui pctõ peccati ſeiſßm ven
didit et oẽm poſteritatẽ ſuã ⁊ hoc vite eo
cuius eſt arbo: eiꝰ eſt ⁊ fructus. Cũ ergo
Lota poſteritas ade fructus eius eẽ velu-
arboꝛis eo vendito tota poſteritas eius
vendita ẽ.Et ꝓpter hoc ab ipᷣo herede to
la poſteritas opetèti peccato erat redimẽ
da. Sed nulia creatura pura potuiteẽ pᷣ

cium totius hũani generis.ꝛeciũ enim
opoꝛtet equare rẽ que eo emit ſi iuſtũ pᷣ⸗

cium eſt.ergo neceſſe fuit vt ſeipᷣm daret.
Amßp. quia ſuſpẽdiũ pena latronuʒ ẽ
fures aut et latroni fuerunt pmi pctõꝛes
vt iam oſtẽdimꝰ. Reos ergo ſuſpẽdio ſe
fecerunt q pena ⁊ ſi iuſte eis infligeret᷑.tiñ
non abſq; p iudicio ⁊ detrimento dñi ſui.

Detrimentũ ãt donũ ẽ ſeruoꝝ dñi amiſ⸗

ſio.Amittebat aũt hmõi ſeruos dei filiui
p ſuſpẽdin eoꝝ ⁊ ſum culpa ſua.ergo ⁊ ſi
ſuſpendẽdi erant ſuo merito ꝓpᷣo.iamen
non erat dei filius afficiẽdus dano vt ſala

ua ergo eẽt? omino illeſa iuſticia nccano

ꝑ aliu vel ab alio q; ab eo ſoluenda fuit

—

hmmöipe
ſpendii
encern
pclo ?n
punlot⸗
Ceturinl
lioumc.
ppalsen
ſelinere⸗
onfiet
Necannd⸗
nitrechp
tin. g
Mionhe
nnut
innleui
nmmeit
0ot
ſerortt
ſbeſſee
llsvte
lonpalis.
Eois
Wupal
Wanda
neiſus
plucha
lerant

ooni

tam
ge
olat
gin
hes)
Ans
Whne
i
Abite
ſomr
il
ner
went
Ninen!
n et
in⸗
wlin

ert,
michy,
n
5 “
e,.
1
1.
“
ſuthtt
irn
d
uttan
—

Fo.

hmõi pena. Nos aũt intelligimꝰ hoc ſu/
ſpendiũ infernalę vel eternale. De tꝑale
em̃ certum ẽ quod non eẽt pena codigna
pctõ ⁊ nos illud certũ alibi faciemꝰ in ca.
pitulo ſcʒ ð et nitate penan futuraꝝ.Et vi
detur iuſta ↄpenſatio ꝑ adeq̃tionẽ cõtra⸗
rioꝛum cõplexꝝ vt moꝛs eterna eius qui
tꝑalis erat moꝛte tꝑalis eius ꝗ eternꝰerat
redimeret᷑. Sũma ergo huius rõnis ẽ qꝛ
non ſine iniuria heredis filij dei de pᷣmis
peccãtibꝰ iuſticia fieret. neceſſario intue/

nit redeptio que illos a moꝛte redimeret

etna. Sʒ moꝛs eterna moꝛtẽ eterna redẽ
ptionẽ habere non potuit qꝛ moꝛs illa et
na que eẽt alterius redẽptio.ſi par eẽt.eẽt
inutilis cũ par danum afferret domino ſi

minoꝛ eẽt inſufficłs.ſi maioꝛ eſſet daãnoſi

oꝛ.nõ potuit ergo moꝛs e᷑na redemptio
eſſe moꝛt eterne pᷣoꝛuʒ parentũ peccatiuʒ
Neceſiſe ergo eſt vt ſit eterne ꝑſone moꝛs
alis vt et᷑nitate dignitateq; ꝑſõe moꝛs
tempalis.quãſmoꝛs eterna perſone tꝑals
Et ſi quis dixerit qꝛ pᷣmi peccates non po/

tuerunt ſe vẽdere cũ non eẽnt ſui iurt nec
mandatũ haberẽt ad hoc.ymo ꝓbibitõʒ
ne iſtud faceret acceperãt ⁊ maxima et in

pᷣiudiciũ domini ſui de ſe nibil facere po/
terant qð ratum eẽ deberet. Recte dicit ⁊
nos nihil aliud querimꝰ niſi vt ſaluũ eẽt
ius dñi Non aũt poterat eẽ ſaluũ ius eiꝰ
niſi per redẽptiõʒ.qꝛ niſi a moꝛte eripere
tur e᷑na eterna poſieſſionis iacturã ac ſᷣni

tutis eoꝝ incurrebal dñs. Si autẽ fures

non ſuſpẽderet.iacturã ꝓpꝛie iuſticie in/
curreret ergo vt vtrũqᷓ; ſeruaret ſcʒ ⁊ ius
ſuũ in ᷣuis ⁊ iuſticia in ſe. Neceſſe fuit vt
redẽptioneʒ ꝓ eis daret.moꝛs vo redem
ptionẽ non hʒ niſi moꝛtẽ hoc certũ eſt ga
nullum pꝛeciũ eſt comꝑabile vite. Sicut
dicit veritas in euãgelio Mathei. xvj. et
Marci.vii.quã dabit homo ↄmutatioʒ
ꝓ anima ſua.et hoc eſt qdð querimꝰ qua⸗
ſiter neceſſe fuit vt furis tpalis eternuʒ ſu⸗

ſpendiũ innocentis eterni redimeret tba⸗

le ſuſpendiũ. Amßp. iuſticiã ⁊ miſcdiaʒ
oẽs vᷣtutes neceſſe ẽ eẽ in vltio ⁊ ſuᷣmo

„

2 vltimo vltra ꝙ ñ ſit cogitare miſericoꝛ/

diam. Sed ſᷣm magnitudinẽ ipſius.ſit et

miſericoꝛdia illius cũ ipſo eſt. Sicut legi⸗

tur ecci.ij. quia ꝓpoꝛcionalia ſunt habitꝰ

⁊ opera eonvbi circũſtantie opera no im
pediunt. Neceſſe ẽ opera miſericoꝛdia vt
ſuo fonti reſpõdeat ꝑuenire ad ſupꝛemu
vltimũ vltra ꝙ non ñſit cogitare opꝰ m

Eber et de opere milcðie.

ſericoꝛdie. Similr et de iuſticĩa neceſſe eſt

extremũ aut et ſupꝛemũ opus miſcdie eſt
extremã inimicoꝝ miſeriã ĩ ſeipo ſuſcipe/
re.neq; em̃ hʒ miſcdiam vltra inimicos.
neq; opus vltra extrema miſeriam eoꝛuʒ
quo ſe poſſit extẽdere.Si em̃ mulier extre
mũ iuſticie ⁊ ſupꝛemũ ſupplicij qð alii de
iuſticia infligendũ eẽ a ſeipᷣo ſolo iuſticie

exigeret. et iſta duo in iſto fecit. qðᷣ tociẽs
replicatũ ẽ euidenter appere vt em fieret

de pꝛimo peccato iuſticia.a ſeipᷣo exigit pᷣ

monꝝn peccatoꝝ ſuppliciũ.et hoc vt iuſticia

pier; labſqʒ oĩ iniuriã altena. Sodemod
ſubditus eadẽ fide ſibi tenent᷑.qꝛ ergo
nilo fidelioꝛ dominꝰ excogitari poteſt q;
deus neceſſario fidẽ qu requirit a ſybdi
tis in neceſſitate debet ⁊ ipᷣe impẽdere ilł.

Si ergo requirit ab illis vt in neceſſitate

dz hoc ipᷣm eis impẽdere ergo ſi moꝛtem
eius tpalẽ tantũ requirebat ereptio eoꝛu
a moꝛte eterna in tata neceſſitate non po⸗

tuit eis denegare moꝛtẽ ſuam tpalem.g
Amp.ſi ſine detrimẽto ſuo potuit eis

pᷣſtare redeẽptionis illius beneſiciũ fidem
eis iure dominatiõis debitam non ſerua

bit. et inſupꝑ immiſericoꝛdẽ ſe eis exhibe⸗

bit Quis eĩ dominꝰ ſi ſine detrimẽto poi

ſit ſubditoꝝ ſuoꝝ liberatiõʒ non querat.

quis em adeo imilſericoꝛs e vt viſceſa ſua
claudat miſero ſi abſq; detrimẽto ſuo q⸗
cunq; poſſit eius miſeriã releuare ergo qꝛ

ſine omni ðᷣtrimẽto ſuo genert hũani mi

ſerie occurreret deꝰ ſi ira occurriſſet vt fi⸗
des pᷣdicat neceſſe ẽ illũ ita occurriſſe.Et
illa enim noſtre hũanitãtꝭ ſeſceptione ni
hil ei ð hijs que ad deitatẽ pertinebat de
perijt nihil aperte humanit ei acceſſit qðᷣ
detrimẽtũ dici poſſit vł öbebat niſi moꝛs
ipſa ⁊ vite quã hic ęꝗgit miſeria. Sed cum
iſta miſeria quã hdbebat ipᷣe in humani⸗
tate ↄtinuauit diuine viſiois.gaudiũ qðᷣ
animã ſua nec in ipᷣa moꝛie delſeruit. Ita
enim fides pᷣdicat⁊ ila eſſe neceſſe ẽ quia

ergo nulla comꝑpatio in magnitudine to⸗

tius illius miſerie pauꝑtatis ⁊ moꝛtis eſt
illud gaudiũ domini. Ceteraſq; donoꝛũ
et criſmatũ diuicias quibꝰipᷣe pᷣditus erat
interius anifeſtũ eſt ꝙ non ſolum ꝑ il⸗
la compeſſabatur detrimentũ huius mi/
ſexie. Sed etiã incomꝑabiliter magis fe⸗
lix atʒ beatus erat interius quã eſſe poſſet
miſer exterius.Et nõ interioꝛisvite in ani
ma eius interrũpit beatitudinẽ. Sed ex

△D 1

“

*
,. Z
. ALuur beus homo.
terio:is vite miſeriam. dimittamꝰ ãt hoc ſue ſeruitutis ꝑpetna quã deo qntum in N
x⁊compemꝰad inuicẽ pꝛeteritas in eo paſ eis erat fecerat. qꝛ qð ipſe gratia ſua eos 4
S fſones ⁊ poſterioꝛes gloꝛias ſicut dict POe recupꝑayerat nõ eis erat cõputatũ ad ab, ce
trus in pᷣmo canonice ſue ꝑſone etvidebi ſolutionẽ ſuam. Sed deo adhabũdantẽ S nn
mus qᷣ non ſunt cõdigne ad illas. Ille ei miſcdiam. Adhuc ergo reſtat qᷓutum ad
ppetue ſunt. Iſte fnerũt tpales. Si em ad eos ſaluendũ debiiũ obligate hereditat 50
elernas miſerias nõ habent compatiõey aut pꝛeciũ ab alienate. Adauc reſtat offe 1
eterna gaudia multomin? nec ad pꝛeſen rendũu obſequium placanoõlĩs. Adhuc de no⸗
tes. Deinde ↄtumelie et illuſões iudeoꝝ erat placatoꝛ vt diximꝰ qui aliunde qᷣren guun
quid habent comꝑationis ad veneratio-⸗ dus erat q; ex genere huano. cuz genus ſſ
0 nes totius ppli Maniteſtũ eſt ergo humanũ nec ꝓiam accept beneficis ad Aq
dei filius plus bonoꝝ abſq; vlla comꝑpa⸗ gratum ſola ſufficeret actionẽ ⁊ ad obſeꝗ uff
ℳ tione habuit ⁊ hʒ in humanitate quã paſ oꝛum iam debitoꝛ contiuua exhibitiõem Mntt
* — aß luit malon Abſqʒ ergo detrimẽto ſuo Opoꝛtuit ergo deũ ſibi ꝓnidere victimã lben
Omnino erit iſte modꝰ redeptionis gene:O holocauſti Sicut dicit Abꝛahã. xxij. Geñ. u
ris humani Non em̃ patitur detrimentũ ⁊ nouam victimãa alias non debitã nouũ laen
ꝗ daꝑ nũmuʒ ⁊ accipit centu marcas. da q; pꝛecium ad redẽptioſfem celeſtis here/ hant
ergo miſeria hũana hoc reqrebat vi divi ditatis.⁊ qð non alias deberet vt ſepe ia uns
mus.⁊ nullũ ei ex hoc detrimentũ immi⸗ diximꝰ.hec aũt omnia ita diximꝰ ne cui lhho
nebat. Neceſſe fuit vt hoc mõ redẽptiõ, vigdeatur vt penitẽtes pᷣmi ad dei gratiaʒ el
ſaceret Amp̃.pꝛimi homines heredita redeuntes.nõ ideo credant ꝙ ex neceſſi⸗ Mu
teʒ et᷑ne btitudinis ex pctõ illo pᷣmo amiſe tate ⁊ taq; ex illo ðbito reddat᷑ eis aut ali lnsr
runt et ſuis poſteris abſtulerũt. Quia em enata vel obligata hereditas.quẽadmo⸗ hom
ſe deo abſtulerant merito ſe ills abſtulit dum ſi quis iuſte ꝓ delicto ſuo amiſit ca⸗ el
deus. et qꝛ ſe moꝛti id eſt dyabolo ad per- ſtrum ipam qua gratia domini ad qua re ded
petud ſeruituteʒ obligauerãt cum iactura ſtituit tanta eẽ poſſu que caſtrũ reſtitui fa ð
ippius ⁊ ſue ſeruitutè ꝑpetue.merito deus dat.Sicut ergo inter gratia reſtituta⁊ ca⸗ oß!
quaſi obligatã detinebat.q̃ᷓntum ad eos ſtri reſtiiutiõem neceſie ẽ. Aut gratie ma⸗ pt
celeſtẽ hereditateʒ donec ſe ⁊ ſeruicia ſua gnitudinẽ aut noua obſeꝗa ſupaddi. ſic min⸗
deo reſtituerũt et de condigno placerent ęæt ex hacparte verũ eſt. ꝙ penitẽtibus ce llat
Duo ergo neceſſaria ſuerũt ad hoc vt ce/ leſtis hereditas reddit᷑ diuine gratie ma⸗ herie
lelſtis eis reſtitueret᷑ hereditas. Sʒ ſe deo gnitudine. NHõnunq; tamẽ longis la⸗ ſion
reſtituere nõ potuerat ꝑ ſe.qꝛ peccãdo cõ boꝛioſis obſequis illa reddit poſt grazʒ ſhia
tinue infirmioꝛes dyabulo q; ſubiectio ante adepta. Nos aũt hic non attẽdimꝰ nian
nes fiebat. Sed nec in eis aut in ſota po⸗ niſi in quirere qdiauris ſit de exigẽtia meri mir
ſeritate inqaum erat poſteritas inueni- toꝛum buani generis vt ad deu redeat ? lioe
ri poterat placatoꝛ dei cũ oẽs ⁊ naſcerent celeſtem hereditatẽ merito pctõꝝ amiſſlaʒ den
peccatoꝛes. et pꝛia voluntate efficerent recipiat. Amp̃. qnaliter melius ꝑ iuſti Si⸗
magis puaricato:es Erepiio auũt de pta, ciam ⁊ micoiam ſuã ꝓuidere potuit deꝰ tae
ie dyaboli non potuit eri niſ pꝑ gratiam generi humano de eis que ꝑtinẽt ad ſan⸗ utit
o lſicnt et adepiio ptatis Rcius in eoos non eſt ctificationẽz ſalutem niſi dando eis ſacer han
facta niſi per culpã Neceſſe ergo fuit vt ꝑ dotem cuius eẽt perhẽnis ⁊ aſſidua inter Dlryer
grati iuſtificarctur qꝛ re erſ ubiecto nibil pellatio et neceſſaria er merit exaudinio Uyel
aliud ẽ iuſtiſicatio niſi queda in ius dei er non potuit aut eſſe neceſſaria peo lolo ge i
Fuitute de ſeruitute peccatt traſlatio. ¶ neri bumano ex menttis exauditio. niſi ðð
poterat ergo redire ad deũ niſi per gratiã merita interpllatis ſufficerent. cuz neceſſe ei
gua iuſtificaret. Sanctificati aũt ? iuſti⸗ haberent vtad opus alioꝝ vltra ſufficien R’””
ficati adhuc obligati hereditatꝭ xei erant tis ꝓpꝛiam habudaret. Amß. fulcien
Ii nhil adhuc ſoluiſſent de ſuo In eo em da fuit huana diffidentia ne infirmitate ꝗ”
„ eii unt Aatinto dei dono non ipnt pꝓpꝛia in deſperationẽ rueretet erigenda
„ aaone potinsiora muer recipi⸗ fuit ſpe foꝛtiſſima vt oĩa dedi ame:e ⁊ bo
Intuzad eos ren . degten Adbuc ergo nitate pᷣſumeret. ſeqʒ obtenturã coſideret ’
9 remanfr güt oblis it obligata hereditas que neceſſaria eẽnt ad obtinenda eternaã i
Snl uigatac ipis et ꝙ iactura kelicitatẽ. Lale quid ergo faciendũ ei fuit F

Nüſu
l
Adorre
delünei
nats

* 2
Eüee
RNNY

6

ning

“
ℳ 2

„
44.
won,

7
tt

Fo.

poſt ꝙ nulla ei reſtaret dubitatio defaciẽ
dis.hoc auũt ſolù erat moꝛtis ꝓ nobis ſu/

ſceptio. hac em̃ exhibita de celerig ben efi

cijs non poterat genus huani vlla diffi/
dentia heſitare. Sicut öt apls in. iiij. ad

Ro.Qui ꝓpꝛio filio ſuo nõ pepercit ſed
ꝓ nobis oĩbz tradidit illũ. quõ non etia

nobᷣ cũ illo ola donauit. Jdeo at dixrimꝰ

quia erigi opoꝛtuit genꝰ humanũ ſpe foꝛ
liſſima in deũ.ne ꝓ magnitudine negocij

et multitudine infirmitat ſue et heſitans

diffidẽtia ⁊ gratuite et multitudine pcton

terret deliqueret deſperatũ Contra terro
res ergo moleſtiarũ ⁊ difficultatũ erigen/
dus fuit ſpe ⁊ coꝛdis magnificẽtia.⁊ ↄtra
illecebꝛas retrabennũ ↄcupiſcentiaꝝ tra⸗
hendus fuit ſurſin amoꝛe foꝛtiſſimo alli
gatus deo. ꝓpter qð ei ſe illi deus pᷣmum
amoꝛe nimio colligauit et hoc ẽ quod le⸗
git᷑ Oſee.n. Infuniculis ada trahaʒeos ĩ
vincu lis charitt. Certũ eſt aũt ꝙ nec foꝛ⸗

tius vinculũ cogitare potuit ad trahẽdũ

homineʒ ad ipᷣm contra minã diffidentie
⁊ heſitationis ſuppiandũ. Si ergo hijs
duobus indigebat huana miſeria.ꝙ in/
de apparet ꝗꝛ etiã hijs duobꝰ in adhibẽ/

tis vix ſurſum trahit᷑ amoꝛe et deſiderio.
ꝓpter retrahẽtes cõcupiſcẽtias vix q quo
minus ruat in baratũ diffidetie. Dũ diffi⸗
cultates ⁊ obſtacula.dum infirmitatẽ ſuã
per tantũ fulcimentũ ſuſtinek. Amp.
ſi omniũ recte phantiuʒ vna ẽ indubitara

inia homin? eſſe deificandũ ⁊ hãc eſſe glo
riam ad quã rec:itudine vite ven it. Quid
mirum ẽ deum factũ eſſę hominẽ ꝑticipa

tiõe humane nature. vt homo etia fieret
deus congruẽti ſibi ꝑticipatione deitatis

₰— —

Sic em̃ longe ẽ huana natura a ſublimi⸗
rate deitatis vt deitas ab hũilitate huani

tatis nec difficilioꝛ putari dʒ deſcenſio ad

hanc quã aſcenſio illius ad illa. Si quis

dixerit qꝛ non potuit fieri ta longe ab in⸗

uicem diſtatia naturaꝝ tata ap oximatio

iam de diuine potẽtie limitibus. et de ea

menſuraãda qua ↄſtat eſſe immẽlſaʒ ad di
ſputandũ nos ꝓtrahit.in quo nõ eſt du/

bium q tutius ẽ ample magniſiceqʒ ſen/
uire de diuina potẽtia.quã eam limitare
noſtri iutellectus angnſtijs. Ita enim an
guſte lentire de illa nõ facit quaq; niſi ꝓ⸗
pꝛii intellectus anguſtia. Suaſum aunt oʒ
eſſe omniũ intelligentiũ qꝛ diuina poſen⸗

ria mẽſura ei capacitatt pᷣcripſit.⁊ limites
vt de dei oꝑibus nõ capiat nin imuʒ dat

ei capere. Sibi aut non hoc deꝛimpoſuit

vt non opetur ipᷣe niſi ꝙ intellectꝰ noſter
capiat. Sic ðt ſalomõ in. vii. Ecciaſtes
Itellexi qð oꝑm dei nullã poſſet homo
inuenire rationẽ. Si non dixerit ꝙ nõ de
cuit maieſtatis illiꝰ celſitudinẽ ad infima
nrᷣa deſcẽdere tanq; indigna ſuſcipere p⸗
fecto non videt qntum bonitatẽ blaſphe
mat. Nihil em adeo docet diuina bonita

tem vt amoꝛ ⁊ miſcia.amare ⁊ miſerere

Iſti cũ ſint pᷣmi ⁊ maximi bonitat fluxus

vbiq; amoꝛ em nihil aliud ẽ quã amantt
⁊ amati vnio queda potiſſimũ autem in

bonis. Miſcdᷣia autẽ vnio eſt miſerẽtis

Qniſerati. et hoc in malis illis ſicut ſonai
ipᷣm fontem miſcdia. Eſt em̃ miſcdia mi-/
ſeria coꝛdis de alieno malo. Sic ⁊ pene
uolentia ſiue amo: ẽ quedã alieni bni ſi⸗
bi vendicatio. Ipᷣa ergo dei bonitas iſtꝰ
coegit vt et ſe ⁊ ſua oĩia nobis pam oꝛẽ lar

giretur. et vt mala nr̃a ſibi aſfumerer per
miſcdiam. Neceſſario fecit hoc em̃ eſt ꝓ⸗

ꝛium bonitat vt ad ſui fruicionẽ alios
aſſociet et ſe malis eoꝝ poꝛtadis atq; do⸗/
lat. Wanifeſtůü
ergo eſt ex hus qꝛ ergo ꝗ banc ſocietatem
dei ⁊ hbominũ negant id qð potiſſimũ hʒ
non ſolũ diuinitas. Sed eti quecũq; de
illa negarẽt veriſſima em̃ ratio bonitatis

lendis omnino exponat.

eſt ꝙ ipa eſt virtus aſſocialiua alisꝛũ ad
percipiendũ bona ſua.Sui aũt ad ꝑcipiẽ

da alioꝛũ mala.qui ergo negãt rationem
diuine bonitatis de deo.negant nccario
et bonitatẽ de illo. Aggregantes ergo ex

oĩbus antedictis ⁊ colligetes vna ratioci

nationẽ dicimꝰqꝛ pᷣmum peañ.qꝛ in oibꝰ
tantam medicina et qꝛ niu ria tantã ſatiſe

factionẽ qꝛ tãta ſuꝑbia tanta humiliatio/
nem.et q tanta inobediẽtia tantã obedi

tionẽ reꝗſiuit etiã tantam ec totius huani
generſ cauſa tiñ pałernũ tantaq; taq; mul
tiplex pctõꝝ vniuerſitas tari ſacrificu expi
atione.tanta ec totius hũani generè iniꝗq

tas tantam in prono ſuo iuſticiam. cui et

eiꝰ merito deberet᷑ remiſſio.⁊ inſuꝑ oim
pꝛo quibus ſtaret gloꝛificatio. tanta totiꝰ
gener hũani pollutio. tantaʒ ſacerdote
fuo ſcuta tẽ.Deinde tim lrociniũ im ſuſpen

dium re ebat.⁊ tanta dei bonias cuiꝰ

non ẽ meſura.tanta reꝗrebat ſocietas cõ/
munionẽ vt de bonis ſuis nullũ incõica/

tum retineret.⁊ de maloꝝ ſuoꝝ nullũ in/
ſuceptũ relinqret Ipᷣa etiam diuine boni

tatis immẽſitas pꝛo ipᷣa fontis abyſſall co
KRu

D

„₰

ALur deus homo.

pioſitate ſiuxꝰ hr̃e debuit vſq; ad vltimũ
et ſupꝛemũ vt ea eſſent opera miſcdie ab

ißp̃a vltra que ⁊ ſupꝛa q quo ſe extenderet

ferat ⁊. moꝛt ꝓ inimico ſuſceptio qᷓ nihil
inimici maius habẽt in malis qðq; fides

ueret tui oneri poꝛtãdo nulla creaturarũ
potuit ſufficere neq; pꝛecinʒ totiꝰ humani

giaꝝ crea tura ſufficit. Unaqq; em ſatt oc
cupata erati ꝓpᷣis vt ſupꝛa diximꝰ. Curã

nõ hẽret Et hoc indubitater fuit ſui ipius
largitio.q̃ nihil hʒ mitius in bonis vt cõ⸗

et etia amicicia qᷓs ſibi exhibere iubet a ſu
is pꝛimo ⁊ maxime eis exhibeda fuerunt
ah illo ⁊ qꝛ ius hereditate poſſidẽdi genꝰ

humannum reꝗrebatz onꝰheres ipᷣe poꝛ
taret ⁊ debitũ quo obligatũ erat ipſe exol

exoluere. hec ẽ ſumma rationũ qᷓs iaʒ p⸗
milimꝰ Nũc vero moꝛaliter id ẽ per ibos
bhommũ moꝛes et enã ad moꝝ infoꝛmati
onem hanc fidẽ noſtre redẽpiiõis inueni
Te tentabimuuuus.
— mũ igr illud dicimꝰ qꝛ necel⸗
ſariũ fuit cultũ diuinũ ⁊ eẽ ⁊ inſti
lIi. in quo et eẽt deo digna vene⸗
atio et cultoꝝ ſanctificatio. Cera em̃ reli
gio eſt qᷓ ⁊ deo digna veneratio impẽdit
Et cultoꝛibꝰ cõgrua ſanctificatio.Et ꝓpt
hoc neceſſe fuit legẽ eſſe ⁊ ſacerdotiũ ⁊ le⸗
giſlatoꝛẽ ⁊ ſacetdotẽ. Sacerdotiũ emvter
qᷓ; deſernit ſeʒ diuine veneaatiõi z hüa,
ne ſanetificatiõi.lex vo vtruq; docet ⁊ pci

——

Pꝛimũ i

pit. Maniteſtu eſt ſtudioſe intẽdenti⸗
bus ꝙ nulla pura creatura tato ſacrificio

digna eẽ potuit. Hulla creatura tot milia

igr⸗ tocius vnsierſalis eccie⁊ totiꝰ hũane
4

iet ꝓo lot milibꝰ recõciliadis ſanctificãdis
r Hre potui offerret inq;. 7
ſua ipᷣa acceptabilitate ſpẽ daret ſalutis.

ctificatiõis ſacerdotiũ purã creaturã br̃e

non decuit. Quis eĩ tanta cura non expa⸗
ueſceret Sʒ neq; pura creatura qo ofſer

gloꝛificãdis hre potui

„

Tm igit᷑ eẽ opoꝛtuit in ſeipo ſacrificiũ q
1 olĩbus offerendũ erat vt ſpem obtinẽ/

ni tria que dium⸗ daret eis ꝓ ꝗbus offer
retur. Et ꝓpter hoc neceſſe fuit vt eẽt om⸗

nino ⁊ alias indebituũ et in ſeipᷣo m̃ deo

1a acceptu vt ex eius oblatiõe tria iſta me
rito ſparent. qð ſi pura creatureeet non
olum nõ eſſet debitu. Sʒ etiam in infini

tum min eo cuius impeiratio qrebat᷑ p
illud. et ppter hoc ſpem abrogaret cibu
et diffidenti incuteret ſui. quẽadmodũ ſi

bos aut hircus pꝛo toto hüane genere of

ferretur rideda eẽt ſpes huͦani generd in

hoc ſacrifieio. Manikeſtüu igr ꝙ deus

ſolus potuit et tanta ecciam regere. Et qe

nõ dechit vt in ea ſacerdos inſtitueret ni

ſipomo.nõ enim potuit habere qð offer

ret in ſeipᷣe deꝰ nec offerre ſufficiebat hõ.

Amp. duo nccarla erãt in mediatoꝛe
ſcʒ vt deo eẽt miniſter fidelſſimꝰ ⁊ mile⸗
rie genert huani ↄpacientiſſimꝰ. Sʒ nec
deo fidelioꝛ ipſo eius filio ex cogitare bo
tuit. Nec hoihus oↄpatiẽtioꝛ.Ei hocẽ qd
ðᷣt Job. nij. Si knerit ꝓ eo angelus lo⸗

—

qułes vnus de ſimilibꝰ inueni in quo ei ꝓ

picier. Et apls ad hebꝛe.iii. Nõ habemꝰ
neris vlla creaturaꝝ potuit ſ ufficientero pontiſicẽg non poſſiu ↄpan ĩfirmitatibꝰ
noſtris. Amß. ſi inter deũ 7 hominez
ſuꝑ pace refoꝛmada opœtuit inueniri me
diatoꝛẽ. optuit vt eqliter ꝑtinerent advirã
q; partẽ.Hec autẽ erat eqlitas filiatio ſcʒ
ad deum ⁊ ad hominẽ fraternitas ꝙ pꝛi⸗
mus ẽ gradus oſanguineitatj vtrũq; o⸗
pter officiũ medianõis vt eſſet partibꝰ in

ſuſpectus.⁊ pꝛopt᷑ hoc arbitrandi officiũ

ncẽce fuit vt arbiter ptãtem haberet in am
bobus.Et hocẽ de quo ↄquerebat᷑ Job
ix. Non ẽ ꝗqvtrũq; valeat arguereꝛ põere
manũ ſuam in ambobus.Iſtud auᷣt eſſe

non potuit niſi mediatoꝛ et arbiter deus

potuit. Amp̃.mulier foꝛnicaria ⁊ pꝛo⸗

pter ſolam fo:nicatiõʒ oĩno pdita ad ca/

ſtitateʒ nulla via meliꝰ reduci poterat qᷓ;

per mr̃imoniũ.Eſt em̃ matrim oniũ reme
dium foꝛnicatiõis ⁊ ſicut carnale mfimo

nium remediũ cꝗ tra foꝛnicatiõʒ carmalẽ.

aũt matrimoniũ carnale ↄſumat᷑ in copu

la carnis ad carnẽ. Sic mrimoniũ natiu⸗
raie per copulã naturaꝝ fuit conſumadũ
vniõeʒ dico nature ad natura. Sicutillõ
vnionẽ carnis ad carnẽ Alioꝗn relinqre⸗

tur naturale mr̃oniũ incõſumatũ. Quã⸗
tum ad coꝛpus qntumcuũq; deꝰ ⁊ aia ſpi/
ritnaliter ↄſiderarent. Qlſant aĩa huana
deum ſponſum habeat inde manifeſtum

ẽꝙ vis aia rõnalis ipᷣa ſponſam bʒ natu

raliter veritatẽ? ad illa ẽ naturalr ↄuerſo
eius,. Uñ naturalr eius amplexꝰ 2 copulã
rit vt inde generer ſobolẽ cõgnitionũ et
ſcian.qð eſt optimũ vinonũ aut viſionis
vnius que ſit lucidiſſma omniũ.Eodem

eẽt ⁊ homo.Indeo aũt ptateʒ habere nõ

Ita ſpuale ↄtra ſpnale. Nec dubitat dei
filiaſpõſus eẽ vniuſcuiulq; aie buane cui
loli adherere dʒ et ꝓpter patrẽ et matre,
et ad illũ naturalr eſt ↄuerſio eius. Sicut

.
— —M —

irge
rcgr⸗
delhi
nn
pc!
r
üithonn
umane
m
kfii,
ieen
bucen
gius

Are

eni
tnin
Krn
main
zuns
uiſen,
an
Giltn⸗
tundh
ging
mit,
ng,
ng⸗

ſoli diuine

vim ↄcupiſcibilẽ⁊ gloꝛia ſeu magnificẽtia

ad vim iraſcibilẽ. Pec igrveritas Nue ſoo

ſa eſt huani intellectus autẽ deus autnõ
ſi non eſt deus igr manifeſtü eſt ꝙ deus

modo ſe hʒ de bonitate ſeu ſuauitate ad nocentia ſcʒ puritate cãdiſſimꝰ congruẽ

tius ; dei filius miles ad dimicandum

in bũanitate ꝓ nobis fact? accipi poteſt

que vidua nobilis ⁊ ex heredata elegatiꝰ
accipi poteſt q; vniuerſalis eccleſia velud

non eſt vir eius.nec intellectui hũano licJ

ne MNritate adherere.et eam ſola
amplecti qꝛ eẽt ei dimittere ſpoſam ꝓp:i

a gygante dyabulo furide ex hereditate

celeſti eiecaa. Amp̃. deducat᷑ cauſa hu

um ⁊ adherere adultero hoc aũt manife

ſtum falſũ. Reſtat igr vt deus ſit ſpoſus
naturalis aĩie humane ſm ſe tota ⁊ ꝓpter
hoc totius humane nature totiuſq; hũa/
ni generis ᷣm potiſſima eius partẽ.et per
ↄſequens etia ᷣm hoc qð eſt foꝛma coꝛꝑii

⁊ coꝛpus aliquid ipᷣius eſt. Neceſſe igitur
fuit mrimonium hmõi naturali copula

conſumari.Et hoc ẽ matrimoniũ de quo
ſonant oia vba ſicut Olſee pᷣmo et.ij. Q·ꝛ

vero inter virũ ⁊ vxoꝛeʒ ↄmunia ſunt oia

Neceſe fuit celeſtẽ ſpõium comittare de/
bitſ totius hũani generi. Quia ergo one

ratuʒ debite moꝛtis elerne.⁊ obligatũ ge
nus humauũ in vxoꝛẽ accepit neceſſario
onus ipᷣm⁊ debitũ moꝛtis eterne ꝓ parte
eius pſone ſoluendũ incubuit ipſi vo hu⸗
mano generi quaſi hmõi debiti ſupple⸗
mentũ. Et boc eſt qð legit᷑ pᷣmo ad Colł.
Adimplebo ingꝗt aplis ea que deſunt paſ/
ſionum xp̃i in carne mea ꝓ coꝛpoꝛe eius

dqð eſt eccleſia.Et ad hãc rationẽ pertinet
v⁊lis ⁊ bellũ vxoꝛis viro incũbere debʒ

Uironꝝ enim ẽ lites ⁊ bella agere. Mulie⸗
res vᷣo nec ad litigandũ admittũt᷑.cũ vi⸗

ros hẽant ⁊ ad bella ſt inepte. Cauſa igr

bũani genert ⁊ bellũ agere rõne mrimo/
nij deo incubuit.Et ſi genus humanũu di/

ceret᷑ viduatũ.ꝗd de dei miſcdᷣia dignus

cogitari põt qua cauſas viduaꝝ⁊ pupillo
rum defendere. ꝓpter qð dauid patrẽ oꝛ

phanoʒꝝ illũ vocat. Et ipemet de ſe dicit
yYſaie.xliij.Ego ſum ꝗ loquoꝛ iuſticia tan⸗
qᷓ; aduocatus ſubaudi ⁊ ꝓpugnatoꝛ ſuñ
ad ſaluandũ ecce bellandi officiũ. Siue

ergo vxoꝛẽ dicamꝰ vniuerſalẽ eccleſiaʒ de

iuſticia ptinuit ad eum cauſa eiꝰ ſiue bel⸗

la ſiue iites tägende eẽnt. Siue viduam
dicamus de miſcdia ad ipſum ptinuit.qꝛ

et in hoĩibus ſimilis miſcðᷣia nõnunq; in-
uenta. Dicit ſicut in milite qui vocat᷑ ad

hoc miles agneꝰ qui ꝓ nobili vidua et ex
beredata ſingulare certamen contra gy-

gantem quẽdam dicit᷑ ſubijſſe. Qſ quidẽ
ſiue ſit hyſtoꝛia ſeu fabula mirabiliter co

gruit huic facto Quis em̃ digniꝰmiles in

mani generis in iudiciũ coꝛam deo patre
omniu.an non in expenſis eius debetei

pꝛouidere ðs iudex pꝛopugnatoꝛẽ.ſiopꝰ

fuerit aduocatuũ Hocem enam legumbu
manan ſtatuit equitas vt indigetibus pa
trocinio expẽſis ſuis pꝛouideat᷑ de pa

no. ? renera de expẽſis hbumani geneſls
Ddatus eſt aduocatus. ⁊? pꝛapugnatoꝛ de

ina etiam huana natura dalũ eſt dſo ſcu

tum carnis ⁊ anime velut framea. hoc
eſt quod ipe quonda clamabatad ipʒʒ ap

pꝛehendo arma⁊ ſcutũ in quibus pꝛo me

dimices et decertes.de ſuo etia ipius hu⸗

mane nature pꝛouiſuʒ ẽ eidem interpella
tionis ſacriſiciũ qð offerret ſeipᷣʒ enim in

qntum homo erat obtulit de eadẽ etiam

ſolariũ ſi dicere phas ẽ ſue patrocinatiõiſ

eidẽ. et quotidie ſoluitur in eis às tidie

datr ei deus pater ipᷣm enim regnũ eccle/

ſi merces eius eſt. Sicur legitur yſa. liij.
Dꝛo eo in qt deus deꝰ ꝙ tradidii in mo:

tem anima ſuam diſperna ei plurnas et

iuſticia ſua iuſtificabit multos. Hoc igit
modo et aduocatꝰ in expẽſis ſuis huma

no generi pꝛouiſus ẽ et dei filius.⁊ hoc ẽ

beneficiũ iuris qð nulli reo negari poteſt

trimoniu firmius pacificam conſueuerit.
nullũq; fedus firmius cogitari poteſt qᷓ;

matrimoniũ. Nulla etia via pacis ad pa
cificandũ eque cõueniens et eſſicax. Ipſa
em facit vtriuſq; partis eẽ et vtranq; ob/

tinere qð milite Rducitur. Et hoc eſt qa

coõmunes ſunt partiũ heredes per matri/

moniũ et vnũ ſunt io quos vnit matri/
moniũ vnde quod habet vxoꝛ habertet

vir x econuerio.· quod aute habet vir ba⸗

ber genus eius in eo. Sic ẽ et in vxoꝛe qðᷣ

ipſa habet habet genus eins. Kecte igi

„

tur diximꝰ quia partes diſcoꝛdates ꝑ ma
trimonii inuicem cõtractum obtinent in
tegre quod inter eas milite deducit᷑. Per
ipſum ergo vterq; partiũ ad votum ſatiſ-
fit ipſun igif᷑ matrimoniu via eſt conue⸗

nientiſſima ad pacificanduũ diſcoꝛdes.

Amßp. firmiſſimuũ fedus ipſum eligere
opoꝛtuit ne ruptura lant firmi kacrit. ne
H iun

Lur deus homo.

dicã vnã renouationẽ Sed infinitas foꝛ⸗
ſan induceret pꝑ matrimoniũ ergo decuit
ſapientiſſimũ deum pacem inter ſe ⁊ bo⸗
minez refoꝛmare. Ampᷣ. magnates dũ
fedus adinuicem inierint conſueuerũt et
annoꝝ ſuoꝛum inſignia cõmunicare⁊ ve
ſtium foꝛmis et coloꝛibus ſeinuicẽ confoꝛ
mare. Ipᷣm ergo fedꝰ initum requirebat
vt deus ⁊ veſtem ſibi noſtre moꝛtalitatis
aſſumeret et nos immoꝛtalitate ſua ⁊ glo
ria veſtiremur. Amß. et pax et matri⸗
monium cõſueuit oſculo confoꝛmari. Si
igitur pax refoꝛmanda erat inter deum et

Pvninẽ decens eratvt oſculo partium fir
marelur. Neceſſe igit erat vt os ſuũ de⸗
pater homini poꝛrigeret atqʒ cõiungeret
que po:rectio non fuit niſi fili eins incar⸗
nem miſſio.Os em̃ dei patris filius eſt.⁊

ſi quis bene conſideret oꝛis ad humanã

naturã coniunctio non fuit niſi eiuſdẽ hu
mane nature oſculatio. qᷓpꝛopter filij in/

carnatio nihil fuit niſi huane nature oſcu

latio.⁊ hoc eſt qð ipᷣa petebat in pᷣncipio

Cantꝭ dicẽs. Olculet me oſculo oꝛis ſui

Confirmatiõz igitur pacis ⁊ matrimonij
petebai ſub noie oſculi. Egrũ etiam erat
genus humanũ quod ad medicum etiaʒ

accedere nõ valebat.Decuit igitur vt ipe

medicus viſitaret. Sine medicina aũt et
cathaplaſmate ad egrum accederet ſi ſine
huma nitate veniret.qꝛ nec frigꝰ ab amo⸗
re debito nec oᷣfidentia a debita ſpe alio

medicamento adeo ↄueniẽter ſanari po⸗

rerant. Amp. inclinare debuit ſe quia
iacentem volgoat erigere. Deum igr vo⸗
lentem genus humanũ quod infirmitatẽ
pᷣſſum iacebat erigere optuit ab alto dei
tatis vſq; ad infimũ humanitatis deſcen
dere. Amp. dicebat miſericoꝛdiſſimuʒ
deum hominẽ de lacueniſerie⁊ de luto fe
tis extrabere Decebat eũ igitur derteram
el poꝛrigere.Sicut dicit iob.in.xiiij. Ope

n manuu tuarum poꝛriges dextera Buꝑp
uacua autẽ eſſet dextere poꝛrectio niſi ta⸗

la fieret eius ad eũ quo extrahendꝰ erat
alligatiovt pondere eius rumpi aut ſolui
non poteſt. Pondus aũt generis huma⸗
m non erat niſi pena ⁊ cuipa adoo igitur
lenere ſe opoꝛtuit derteram dei patris ge
neri bumano vt adherentia eius ad id
alʒ ligatio nec pena nec culpa rumpi aut
ſolui poſſet. Quare igitur ligationẽ gra⸗

tie iam pꝛius ſ oluerat culpa.ncce fuit ma

loꝛem eẽ ligetionem qua gratie ergo pl?
—

facere qᷓ faceret ligatio gratie in ligando

Sed gratia facit ea que ligat vnum gra

tie. Ligano ergo iſta de q̃ loquimur pius
vnũ fec qᷓ; vnũ gꝗre igr fecit ligatio illa de
xterã dei pris ⁊ huanuʒ genꝰ vuũ natue
Amp̃.no potuit riera dei pris hoiem
de lacu miſerie extrahere nimipᷣm apphbe
deret appᷣhẽſiõe foꝛtioꝛi qð eẽt apppeſio
gre.Illa ei iaʒ rupta erat cũ eẽt ho nulliꝰ
põder tam pene q; culpe.Optuit igr vt
eẽt foꝛcioꝛ appꝛehenſio ſcõᷣa vel vnio q
eſſet vnio gratie. Neceſſe igitur eratvt ei⸗
ſet vnio nature. De hac appꝛehenſione.

Ad hebꝛeos pᷣmo. Nuſq; angelos appꝛe

hendit.Sed ſemen abꝛabe app:ebendit

Ad hoc facit ⁊ illud quos tam crebꝛũ eſt
in ꝓphetis appꝛehendit manũ eoꝛum vt

educeret eos ð terra egypti.Et reuera foꝛ
tis fuit iſta appꝛehenſio que bꝛachio dei

trahentis pꝛe magnitudine ponderts ge⸗

neris humani quo trahebatur rupto fir⸗

ma permanſit. Ruptum fuit bꝛachium il

lud in die ſancto paraſceue.Et vt vulgo

dicitur in duo fruſta volauit. Alterũ ſali

cet anime alterum coꝛꝑis que ab inuiceʒ

in illa pꝛecioſa moꝛte ſeparata ſunt vmo⸗

ne duarum naturarũ diuine ſcilicet hua⸗

ne ⁊ inuicem illeſa manente. Ex quo ap-

paret quanta opoꝛtuit eſſe vnionẽ duarũ

naturarũ adinuicem. qua nec moꝛs que
vnionem coꝛpoꝛis ⁊ anime ſeparauit riu⸗
pere nequiret.fſoꝛtioꝛ igitur fuit illa ligati-
one que moꝛti ceſſit qua illa non ſolumin
uicta. Sed etiaʒ ilieſa ſeparamt. Apparet

etiam hoc ex hoc entum eſſet pondus hu

mani geneni pꝛo quo trabendo dei bꝛa/
chium rumpi opoꝛtuitx. Hic eſt funiculus
ille tripiex qui difficile rumpitur. De quo
in. iiij. eccleſiaſtes. Funiculum illum tri/
plicem bꝛachium ſuũ fecit deꝰ pater.tres

in eo naturas. vnam deitat:.alteraʒ ani⸗

me.terciam coꝛpoꝛis.quaſi tres coꝛdellos

in eo colligans vt eo genus humanũ ad

ſe traheret. que licet difſicile tamen ruptꝰ
eſt. hanc rupturam fecit noſtre extractio
nis difficultas. difficultatem vo pene ſim!

⁊ culpe ponderoſitas. Ampliꝰ.chaos
magnũ peccati inter deum ⁊ homiuẽ lit⸗
matum erat. Ponte; igitur ? viam neceſ
ſe fuit interponi per quem homo a ſeipᷣo

tranſire poſſet ad deum. qui ponderoſis

tante multitudints tranſiture poꝛtare ſuł

ſiceret ⁊ adeo longum qui vtranq; rib z
coõtingeret ei vterq; firmiter ſe teneret. Al

— — — — „—

— —

n
l
ei
A
engs

sn
naid⸗
nomg
mmnd
L
C
c
uds
1

e N
IRE

en
miu
Gie
.
ni
M

Fo.

tera ripa erat humanitas. altera deitas.
donleʒ igitur inter iſtas duas nipas me

tie. Igit ipſa moꝛs vnigeniti. et ip̃ᷣe calix

dominice paſſionis nonũ teſtamentũ ſi-/

ium opoꝛtuit vterq; ripe et vmti eẽ at⸗

continuũ.quod eſt deum ⁊ hominẽ dice

re.et hoc videtur ſonare illud Sapi. vin.

Attingit ſapientia a fine vſq; ad ſinẽ foꝛ⸗
titer quaſi rim ad ripam ⁊ iſte pons ſub
pondere tante multitudinis fractus eſt ?
fractus manſit per triduũ per qua eiꝰ fra⸗
cturam in chaos infidelitatis multi pꝛ?'o
lapſi ſunt. Amplius.per dei ſapientiaã
dyabulo qui concluſerat omnia ſub pec/
cato concludendũ fuit concluſiõe confuſi
onis perpetue.Et fuit ſylogiʒanda maioꝛ
extremitas ſcilicet deitas ð minoꝛe ſcilicet

gumento huiuſmõi quã etiam conferẽda
Non enim ſolũmodo inferenda erat ne⸗

ganti vel dubitanti homini deitas. Sed

etiam conferendo eodemmodo quo illũ
eam recipere fas fuit. Medium ergo ter/
minum huius ſilogiſmi. Sic opoꝛiuit in/
ter. in duas extremitates eſſe. etvt maio?ꝛ
de illo pꝛedicaretur.et ipᷣe de minoꝛe qdʒ
eſt dicere ꝙ rpᷣus eſt deus et quidam ho⸗

mo eſt xᷣus. Per boc medium deitas hu
iuſmoi non ꝛam illata eſt quã etiaʒ colla⸗

ta ⁊ concluſum eſt moꝛti atq; dyabulo.

de homine. Et n tam inferenda viia ar-

Amp̃. decoꝛdiuine ſimilitudis in ioſa

dei ymagine que eſt homo leſus atq; de⸗

foꝛmatꝰ per peccatũ eiuſdem ſigilli impᷣſ⸗

fione refoꝛmãdus fuit.quẽadmodum vi

demus. Sʒ oↄpꝛeſſioꝛi impᷣſſione refoꝛmãa⸗

dus fuit quèadmodũ videmus in ymagi

ne cerea. Cuius ſi decos ⁊ figura leſa fue-

ℳ „

rit foꝛtioꝛẽ quã pꝛius fuerit impᷣſſionem ſi
gilli requirit. foꝛtius igit impmenda erat
dei ymago que vtiq; filius eſt quã fuerit

impſſio naturalis aut gratie. Hoc aut no
poteſt cogitari niſi vnio vnienda igr fuit

vnienda ⁊ decoꝛãda homini.Et hec cau/

ſa quare potius vnitus eſt nature filins

qui eſt ymago dei inuiſibilis. Sient legit
ad coł.pᷣmo. Splendoꝛq; et fſigura eius.
Amßp. liver 2 nouum teſta
mentum nõ alio incauſto ſcribi opotuit
qua vnigeniti ſanguine. Scriptura enim
et lber nihil aliud eſt quã deſignatio cex

heb. pꝛimo.

—

ta. Sed vt iam ſepe diximꝰ ⁊ maniſeſtũ
eſt in ſe nlio alio ſigno ſufſicienter ſignaꝛi
potuit dei dilectio in nos quata ⁊ qualis
eſſet niſi moꝛte ſeu effuſione ſanguinis ꝓ
nobis. Manifeſtu eſt igitur ꝙ nec al

ter nec alio modo ſcribi polui liber gra⸗

cut ſcriptura dicit. Quia igitur teſftamen⸗
tum erat ſcribendu quo beredes fierent ?æ
fedus ſimiliter amoꝛis:et pacis inier nos
et deuʒ iniri nec alio incanſto ſcribi. PHoc
eſt ad certuʒ⁊ liquidũ dengnari opoꝛtuit
niſi iſto vt diximus.ergo non aliter ſcri⸗n
bi potuit Scribendu autem fnit de necei⸗
ſitate quia omne teſtamentũ ⁊ fedus ſcrii
bitur. Effundendus igitur ſuit ſanguis il ·
le pꝛecioſiſſimus 1 moꝛs ſubeunnna.
Amßp.ſi vie coꝛpoꝛali ði bontas om
nium viuentiũ adeo large pꝛouidit de gle
ca ⁊ nutrimento igitur multo amplius vi
te ſpirituali vita autem ſpiritualis amoꝛ
eſt aut ſecundum totum. aut ſecungũ ſui
potiſlimuʒ. ꝓuidere igitur debuit diuina
bonitas nutrimentũ amoꝛi quo diligi vYv
lebat a nobis. nutrimentũ auteʒ amoꝛis
non eſt niſi beneficiũ ⁊ amoꝛ coꝛrelatiuꝰ.
Igitur de his duobus opoꝛtuit dininꝰ
bonitatem ꝓuidere amoꝛi noſtro. S v
ſepe diximus nec alio beneficio ſuſtenta⸗
ri potuit et nutriri.nec alio amoꝛe accẽdi
ꝓut noſtra regꝗrebat infirmitas. Hec au
ratio melius aptat᷑ euchariſtie ſacramen
to quod eſt ſpuale nutrimentũ charitans
NQua filius incarnatus eſt 21 non pr.
Unc aũnt quare 1 qualiter àd boe
n venit filius ⁊ potius q; pater aut
pirituſſanctus oſtendamꝰ. Dici⸗
