ſides non dubitat. Quẽadmodũ in pᷣmi
tiua eccleũa ſimpliciter iterrogabant᷑ ba⸗
ptiz anduvtrum crederent vtru? dyabolo
et pompis eius renunciarentivtrũ bapti⸗
ſatri vellent.nec interrogabantur vtrum eſ
ſent mundi a peccatis an non. ⁊ vtrum in

ſacramẽto penitentie

perualida et non inuenietur de fracturis

eius teſta in qua poꝛtetur igniculus de in⸗
cendio.aut hauriatur parum aque de ſo⸗
uea.talis eſt contritio veteris coꝛdis itavt
non inueniat dyabolus de eo vbi ponat
igniculum pꝛaui deſiderijſ aut modicum
aque hoc ẽ noxie voluptatis ſimile eſt il/
lud.xix. Hieremie. Sic conteram populũ
iſtum ⁊ ciuitatem iſtam ſicut onterit vas
ſiguli ꝙ non poteſt vltra reſtaurari.Ex q̊
veriſimile eſt coꝛ non eſſe contritum cõtri/
tione perualida neq; illa qua ↄrerendum
dixit dominus iudeoꝛum populum ꝙ ſta
tim reſtauratur ad relapſum peccati ad re
cidiuuʒ nec nominatur contritio quia ab
ipᷣis peccatibus peccata linguntur ſiue la/
buntur exterius. Juxia illud Inimici eiꝰ
terram lingent. Inde ⁊ amalech lingens
terram vel ſanguinem interpꝛetatur tan⸗
q; ſuperficietenus mollita falſaq; dulcedi
ne delinita./Penitentes autẽ ea cõterũt ſi
cut lactucas agreſtes/t ius ſiue ſuccũ ama
riſſimũ qui in eis latebat ipſa contritione
et ruminatione recogitationum ſollicitiſ⸗
ſimarũ aut pꝛofundiſſim arum inde expꝛi
munt.ꝓpter quod cum pꝛimum eis dulce
ſaperent dum ea faciebant nunc amaruʒ

eiſdem ſapiunt. Hec eadeʒ contritio voca

ur ſciſſio coꝛdis Johelis.ij Scindite coꝛ/

da veſira. Scin deda ergo ſunt coꝛda pec

catoꝛum velut virus dyaboli. vt tota fecu

lentia totũq; virus peccatoꝛum inde efflu

at nec vlla in eis ſtilla remaneat.Efluxio
autem peccatoꝛum ex coꝛde deſertio ẽ ipᷣo
rum perfecta. Nominatur etiaʒ compun
tio ſiue ꝓpter illud quia tunc pꝛimo ſen/
ciuntur ſpine et aculei peccatoꝛum cu ſpi⸗
ituſſanctus coꝛ peccatoꝛis infuſione gra⸗

batur. Sic et in ſacramento penitenciali
digne et deuote accedentibus pꝛeſtari cre

charitate eſſent. vtru ʒomnium virtutüva
rietate decoꝛi ac diuites.ſed magis virtu⸗
te baptiſmi hoc eis pꝛeſtandum pꝛepara⸗

tie ſue viuificauerit ac ſanctificauerit.ſiue
quia tunc in imo coꝛdis et in intimum coꝛ
dis infiguntur. Juxta illud quod legit in
Pſalm. Conuerſus ſum in erumna mea
dum configitur ſpina. Aliquando em̃ an⸗
te aduentum eius et viuificam eiuſdeʒ vi
ſitationem coꝛde ſtupidovel potius moeti
ficato et moꝛtuo nec vulnꝰ peccati nec fer
rum in vulnere ſenciebatur nec aculei pec
catoꝛum nec punctiones ipoꝛum. Nomi⸗

dimus ꝙ intendunt. eo quod venientes
nondũ habent ꝓpter quod ⁊ ꝑ ſacramen
tũ illud querũt. s
NMOſt hec autem loquemur de par
tibus penitẽcie ſigillatim pꝛoſeqn
tes comparationes earũ atʒ virtu

redactio veteris hominis Juxta illud qdᷣ

ege mir auditis compuncti ſunt coꝛde.velꝙ eo cõ
legitur yſa. xxx. Et cõminuetur quẽ admo

punctio nominatur Quia omne peccatu

dum conteritur lagena ſiguli contruione eſt gladius biceps. Sicut leguur Eccleſia

nes earũ natur autez compunctio in Pſalm. Que
Jes. Dicemus ergo quia con i tio eſt con dicitis in coꝛdibus veſtris ⁊ in cub ſlib ve
Tractio ⁊ cõminutio et quaſi ipuluerem ſtris cõpugimini. Et Actuũ.ij. Hüjs auteʒ

₰

j

nniquias.
foſumor
leacpeoch
laſnat?
gaumenal
i letali
riio o

ſononins
vygelde
dunnego
Pakiin
ſelpoäusde
ſenabusdei
NNN
nteorprr
ſinonorute
l d⸗
Nubſn
Glos.
Kaonocn
nreſznan
lugoegite
ſkpoar
ſeaotir
bahainde
Mrinſeneos
Alenvoen
Mnclſmun
cmn ſoni
binflgero⸗
nulucte
keſongbui
liczeg⸗
micknoe
umenden
Cohrangden
Gotſätpee
lulentes)
Puſperete
hunſtio, 7
Ciuncect
flunbog
ſcuneſtco⸗
ſoghinime
zgeſanie

ne

Nnt
il
Nmntng
Nenſd
Conmnnme
nalcſimn;
Keconnne,
cNn
mhohung
1cenda
Eild nin
nnopre)
Aufld
uinaüni

rinsſrtſacän

otia ru
gnonunſ
mnanmminn
1pamomc
dan nunen
sina⸗
agounc,
uunum

namn
neuinn
unsinin⸗
eſatiun
uincn,

autem vocamus illud acumen eo ꝙ pꝛo/

o. x·

tici. xxxj. Quaſi romphea bis acuta om̃is ſicut bos et aſinus in lutum merſus.vei ſi
iniquitas. Alterũ acumen babet qᷓſi amo cut equus qui vulgo dicitur infaugatus.
roſum atq; mellicum fallaciſſima ſuauita Quemadmodum ergo boui vel equo in
te ac pꝛoditioſa. Et vt verius loquar fanꝓ faugato aculei vel caicaria adhibenturvt
taſmata ⁊ ſompniali tranſfigitq; ꝑ huius de luto exiliat. Sic clementiſſimus deus
acumen atq; tranſuerberat eo pernitioſiꝰ peccatoꝛes de lacu miſerie et de luto fecis
atq; letalius quo ſuauius ꝓpter hocnõ edQducere volens compungitvt ſupꝛa petrã
punitio. non tranffirio. nec tranſuerbera chꝛiſtum dominum vel ſancte conuerſio/
tio nomin wur a ſtultis et coꝛde inſenſibi⸗ nis ſoliditatem ſeu firmitatẽ exiliant. Uet
libꝰ.Sed delectatio atqʒ ſuauitas et gau quia hoc eſt natura coꝛdis humani maxi
dium/neq; dicit ſe infeliciſſime moꝛtupec me ſᷣm ſtatum miſerie pꝛeſentis vt delini⸗
catoꝛ vulneratum moꝛiifera delectatione tum delicijs et nutricum pꝛoferat ſtulticiã
ſed potius delectatum Job.xxx.Eſſe ſub- punctum vᷣo peoferat ſenſum. Sicut legi/
ſentibus delicias computabantAliudve tur Eccleſiaſtici.xxij. Qui pungit coꝛ con
ro acumen peccata ſenſibiliter ledit eivyui fert ſenſum.pꝛopter hoc inq; compunctio
nerat ⁊ pꝛopter hoc ſalubꝛter. Totuʒ em̃ nominatur ipſa penitudo interio: que de
virtus moꝛtifere delectatiõis acumẽ iſtud ſtulto coꝛde ſenſum pꝛoducit emendatio⸗
expellit. Duo autem acumina iſta in omi nis vel ideo dicitur compunctio. qꝛ quem
peccato ſunt. Placoꝛ eius quo ſeducit?⁊ in admodum arboꝛes thuris et mirre ſudi/
ebꝛiat fatuos.et nocumentum quod irro⸗ bus ferreis vulnerantur ⁊ ipᷣa vulneratio
gat.quo nocumẽeto ⁊ vulneratos alio ſus ne velut lachꝛimate aromata mirre tbu
acumine ſanat. ⁊ ſanos contra ſeipſum ex ris pꝛoferunt. Thus enim et mirra lachꝛi⸗
citat pꝛotegit et armat qudd ſomniaſſeyꝛi me ſunt huiuſmodi arboꝛumſſed coagu/
ſus eſt poeta. vulnus achilleo ꝙ quondã late. Sic cõpuncta coꝛda penitentiũ thus
fecerat hoſti. vulneris auxilium. Pely'as deuote oꝛanonis et mirram interne ama
haſta tulit.verum Poeta dicit obiuſuʒ ꝓ ricationis enittunt. Nominatur et reuer/
pter inſenſibilitatem vulneratoꝛuʒ. NHos ſo quaſi de hoſtibus ad paceʒ.ſiue de re
gione longinqua de regione diſſimilitu⸗
undiſſimumvulnus ac letabiliſſimum in âdinis. quaſi ð egypto ignoꝛantie.de baby
terdum foꝛtiſſime atq; ſtudioſiſſme arma lone lurune. de chaldea ſuperbie. ad hie-
tis infligiti⁊ de ꝓfundo coꝛdis non niſi di ruſalem eccleſiead terram ꝓmiſſionis et
uine ſapictie artifitio ac diuine manꝰ vir patriqm.Egyptus nanq; tenebꝛe interpꝛe
tute nunq; huiuſmodi cuſpis extrabitur. tatur pꝛopter quod diximus ignoꝛantie.
Renitetes ergo non acumine vno pecca Babilon conſuſio ꝓpter quod diximꝰ lu
ti im. id eſt nocumento.quia non vno im̃ xurie que eſt omniũ vitioꝛum viliſſmum
nocumento eiuſdem.ſed multis ſe tranfſſi acconfuſione digniſſimi.chaldea vo de
gunt atq; tranſuerberant.tot doloꝛes ſũt. monium. ꝓpter quod diumꝰ ſuperbie q;
quo t ſũt peccata ſeu peccatoꝛes cuſpides eſt dyabolice turpitudinis ſimilitudo ve⸗

ſenti entes Inde ergo dicitur compunctõ riſſima pꝛopriuſq; character. Quia ergo
quaſi per circuitum huinſmodi cuſpidibꝰ de omnibus hijs exijt. Et ab bijs omnibꝰ

tranſnxio. Juxta quod legitur Job.xvl. ſpiritualiter coꝛde redit qui de omnibape
Circundedit me lanceis ſuis conuulnera nitudine interna conuertitur.et de omni/
uit lumbos ſuos. Undiq; enim tranſſi bus hijs offenſis atq; iniurijs pacem cum
gẽdum eſt coꝛ ferro medicinalivt vndiq; deo facit. vt vulgariter dicatur merito re⸗
moꝛs ſpiritualis in eo moꝛiatur et vndiq; uerſio ad pacẽ ab inimicis et reuerſio ad
virus ac ſanies eſfluat peccatoꝛum.vel ꝓ patriam a pᷣnominatis auxilij regionib⸗
ter hoc compunctiovt leuiathan q doꝛ⸗ contritio nominatur. ſicut legitur. yſaie.x
mire vnlt et quieſcere in peccatoꝛibus hu- xx.Si reuertamini et quieſcatis ſalui eritt
inſmodi cuſpidibus aculeatus exire et in /½ Similiter et Hieremie. viij. Appꝛehende⸗
de fugere compellatur. Quemadmoduy runt mend qium et noluerũt reuerti. No
byſtriones interdum pungunturvt ꝗ ali/ pminatur etiam conuerſio quemadmodu
as volunt vel ſic ſaltem de domibus eoꝝ⸗⸗ eæt conuerti dicitur qui ad religionẽ ſe trãi
quibus oneri ſunt exilientes exeant. Nel fert. Certum enim eſtxpᷣianam veriſſimaʒ
vꝛopter hoc compunctio quia peccatoꝛ eſt religionem eſſe a ꝓphanitate et S .
J JN in

ne peccati ad deum et veram religionẽ cõ
uertitur qui de peccatis conteritur. el ꝗꝛ
peccatoꝛ ante contritionem doꝛſum habʒ
ad deumiet nõ faciem. Sicut legitur Hie⸗
remie.ij. Uerterunt ad me tergum et non
faciem. Cum autem cõteritur de peccatis
vertit ad deum faciem ⁊ tergum ad pecca
ta. Uel ꝓpter hoc nominatur cõuerſio qꝛ
peccatoꝛ dum in peccatis eſt ſubuerſus ẽ:
habens ſubiquod deberet habere ſupꝛal
⁊ econuerſo.videlicet ſpiritum habet ſub/
et carnem ſupꝛalcum eſſe debeat econuer
ſo/ et conuerſus eſt.habens ante ſe quod
deberet habere retro et econuerſo/habet
enim faciem ad poſterioꝛa hoc eſt tempo
ralia ſeu terrena. Siquidẽ oculos habet
dd illa vt alia non videat. Unde Pꝛouer
bioꝝ. xvij. Oculi ſtultoꝛum in finibus ter/
re. Similiter ⁊ aures habet ad illa vt alia
audire non poſſit Sicut legitur Pꝛonerbᷣ
xviil. Non recipit ſtultus verba pꝛudẽtie.
Eodem modo et nares ad eadem habet:
vt nihil ei redoleat ſuaue niſi ſtercoꝛa tem
poꝛalium.Sicut legitur vſai.iij.Et erit ꝓ
ſuaui odoꝛe fetoꝛ. Sic fauces et palatum
non habet niſi ad illa.et ꝓpter hoc nõ co
medit et ſapoꝛat niſi illa. Similiter ⁊ euer
ſus eſt habens in dextera qð debet habe
re in ſiniſtra.Et econuerſo Sicut legit᷑ Ec
cleſiaſti.x. Coꝛ ſapientis in dexrera eius ⁊
coꝛ ſtulti in ſiniſtra eius. Et eiuſdẽ.vj.Coꝛ
ſapiennum vbi triſticia eſt et coꝛ ſtultoꝛuʒ
vbi leticia. Ex ẽ euerſus habens extra qð
debet habere intra et econuerſo.Eſt eniʒ
ertra plenus et intus vacuus ſextraj diues
intus pauper.Extra veſtitus intra nudus
extra nitidus intus ſoꝛdidus. extra domi

nus intus ſeruꝰ.extra equus.intus iumẽ⸗/

tum dyabholi. Et iterum extra homo intus
bꝛutum. Et interdum extra ſanctus intus
execrabilis. Extra monachꝰ ſiue clauſtra
lis. Intus autem om̃i laſcinia et in oꝛdina
tione ſecularis.Et iterum extra rex coꝛona

tus. Intus autem latro ſpirituali ſuſpen⸗

dio damnatus. Extra epiſcopus pontifica
libus oꝛnamentis decoꝛatus.intus aureʒ
yabolice turpitudinis inſignüs deturpa

tus.Extra ſacerdos infulatus.intus autez
monſtris ſcelerum contamin tus. Et iteꝝ

extra clericus tonſo:atus. in Os laycus ca
pillatus. Et iteruʒ extra vir barbatus. int⸗
vero puer inberbis. vel ꝙ deterius ẽ mu

„₰

ſacramẽto penitentie

lier inbecillis et omnino inbellis. Weni⸗
to ergo conuerſio dicitur ab iſta peruerſi⸗
tate atq; inoꝛdinatione ad debuũ oꝛdinẽ

⁊ cõuenientem compoſitionem.reuerſio

vᷣo qua efficitur vt ſit ſubquod debet ſub
eſſe et ſit ſupꝛajqð dẽt ſupꝛa eſſe.et ad hũe
modum de alijs. Sunt et alie nominatio
es ip̃ius contrinonis quibus non ſoluʒ
elegantius ſed etiam euidentiusvirtutes
eius et fructus declarantur. Pꝛima eſt
qua dicit᷑ baptiſmus flaminis ſiue baptii
mus in ſpirituſancto ſiue in igne. Qui ba
ptiſmus ſiue intelligitur tinctio /ſiue inun⸗
datio recte intelligiturquia omni decoꝛe
ac varietate virtutũ mens penitentis ſpiri
tualiter in ea coloꝛatur:ibi enim ⁊ candoꝛ
puritatis ⁊ ruboꝛ charitatisjet liuidꝰ coloꝛ
humilitatis ceterarũq; virtutum omniuʒ
illi tribuitur:ibi ab omni labe et ſoꝛde pec

catoꝝ moꝛtalium emundatlur. Hohpt hot
autem baptiſmus flaminis dicitur:vt ab
baptiſmo fluminis ſeu aque diſcernatur.
Dic et baptiſmus ignis ꝓpter ſpiritũſan⸗

ctum. Qui quemadmoduz ignis ligna in

cinerat ⁊ metalla purificat.Sic vicia⁊ pec

cata inſic penitente conſumit ipſumq; pu

—

rificat.Dicituxr ⁊ victoꝛiagratie ſcilicet con

tra culpam dimicantis/⁊ naturam ab op⸗

pꝛeſſione vitioꝝ ⁊ lyrannide liberatis ibã

q; cateruatim trucidantis. Juxta bũcmo
dum⁊ terminatio egritudinis ad ſalutem

gratiarumtanq; medicina ſpiritualimoꝛ
bum peccatoꝛis vincente et per ſudoꝛem

lachꝛiman diſcrelionis fluxũ et abomina
tionis vomitum. noxios humoꝛes.cogita
tionum. affectionum opera tionũ expek
lente. Nominatur ętiam nominibus
uattuoꝛ feſtiuitatum. Dicitur enim nata
le quia ea naſcitur penitens ac filius dei.
per gratiam adoptionis efficitur. Dicitur
⁊ paſcha ꝓpter tranſitum domini quia re
uera penitentem tranſit dominꝰ ineſtima
biliter parcens ipᷣi:et egyptios peccatoꝝn ?öY·

vitioꝛum occidens in co: vel paſcha ꝓpt
reſurrectiõʒ pᷣma/que ẽ a moꝛĩe vicioꝝn ad
vitam gratie. Dies eniz paſche dies eſt re

ſurrectionis. Dicit ur? penthecoſte ꝓpter
deſcenſum et receptioneʒ ſpirituſſancti ex
qua eſt ipᷣa cõtritio. Dicitur ⁊ aſcenſio. ga
in ſublime gratie et quaſi de inſeris ĩiſßm
celum eccleſie. Hoc eſt in luminoſitatem ⁊

P

litien
gualmr
Feucyti
ublauon
gurluen
Poauus
linzteo
funeine⸗
lsden 4
ggenle
in n
oega
a
ſitunturpe
gonhaben
Ctunauset
Megeien
NomnoebJ
ſmdebe
☛
loplumen
enſeniſſun⸗
ſollagola
Aſcnllienin
ſeröpdreſt
ſatctedce
Ar n
ſomnzduple
Hutatioſuea
Gcenam.
1l un 4
Ciic
ℳectonent
GCnckan
Mgndriſie
Unſſopdra
Connan
Qagoce
lenn peceat
ſonremus
pulantnrpe
beni
lbeeſeſtn
lus eante
ed deb
e ceg
ſberunchen
püiueib
ſbe⸗ ſeert
nuncindi

õ sApenn

d Fo. ẽ’ li
nd itatem couerſationis ſancte hee ſunt albedinem fien eritex neceſſitate in maen ?
ntin 3s eſunt albedinem fieri. erit ex neceſſitate in men * .
dis quattuoꝛ pclare feſtiuitates quan gaudio te bumana vere mundari et ablui nunc-
fitn velut epulis totuũ celu reficitur/ quatum mo mundam vel loſam eſſe non em̃ que⸗
teiſe iu bilatione totum celu reſonat. Sicut le, admodum in coꝛpoꝛalibus mens huma⸗ .
Rã gitur luce. xv. De filio pꝛodigo reuertente na per partes⁊ continue erqt de ſoꝛdibus
ane 4 4 Pꝛo cuius reuerſioe Pater inſtaurauit co ſuis. nec per partes ac continue munda- .
un uiuiuz reſonare fecit ſymphoniam. ⁊ cho tur aut mundiciã recipit: ſed tota ſimul et
mum et in eo eiuſdem: gaudium eſt ange- ſnbito. Si enim aliquid eius pꝛius mun⸗
mucrtet lis dei ſuæœr vno peccatoꝛe penitenceiam daretur. et aliud ſui poſtea neceſſario in/
r agente. Si quis autem querat de ipo pe- neniretur aliquid eius ⁊ aliud ſiue pars?
nneſtii nitente quando conteritur vtru; habeat pars. Wanifeſtum autem eſt et declarati
enigr Rilla peccata de quibus conteritur: aut nõ ipſam eſſe impartibilem partitione conti
unncſen habeat eadem eſt queſtio et de illo cui re nuitatis. In coꝛpoꝛibus autem et coꝛpoꝛa
rguom mittuntur peccata vtrum habeat illa: aut libus et omnimodo in continuis genera
sonitnf non habeat illa. Zinon abet illa ergo le eſt/ ſi fiinõ eſt ſed reuera ſi fit partim *
re eſt ſanctus et innocens ⁊ ſine peccato. HNHi eſſtet pars eius non eſti pꝛopter hoc verũ
ninse ue hil ergo ei remittirun eadem eſt queſtio et eſt quia ſi abluitur pannus nondũ lotus
Gm N de omni debito vtrum relaxetur debenti eſt Si quis dixerit autem quia poſtq;
micheaſocer vel non debenti. Si enim non debet nůe iquid nunc fieri in ſpinitualibus ⁊ imꝑti
md. d tum pꝛius deberet ergo iam remiſſum e bilibꝰ eſt. Iſtud nunc pꝛimo eſſe.quia cõ
edr ei debitumeet ita non remittitur ei nunc.ſy ſequens eſt ꝙ aliquid nunc deſtrui in eiſ-
dien iam remiſſum eſt. Si autem adbuc debet gemeerit illud nunc vltimo eſſe/dicimus
nis ahenn Iſimul ergo ſunt remiſſio debiti?⁊ debitum quia non eſt verum. Ex hoc enim accide⸗
noczigneß et ſimul remiſſio peccatoꝛum ⁊ peccataꝙ ret virtutes et vicia eſſe ſimł in eodẽ. Quã
imn Senu eſſe nõ poteſt cum contraria ſint ꝙ appa/ dao eniz quis iuſtificatur ſit iuſticia in ipſo
ſumue ret ex eo ꝙ alterum alterum deſtruit ⁊ ex et creauur a deo in ipo. Similiter et tuc in
ninenntien pellit. In quo dicimus remiſſio pecca iuſticia deſtrultur in eo quare fm hoc tũc
— ioꝛuʒ dupliciter intelligitur.pꝛimo no im/ vltimo erit iniuſticia in ipſo et tunc pꝛi⸗
nnniaeirs pultatio ſiue non exaciio ipſoꝛum qntum mo fimiliter iuſticia. Quare ſimul erut iu
uns an ad penam. Secundo ablutio macularuz ſticia et iniuſticia in eodem et ad hũc mo
Jincnen ſoꝛdium que interdum culpe nominan qũ haber de alijs vicijs ⁊ virtutibꝰOm
13 inßin r. Uñ pcta picunt᷑ remitti duplicit᷑ äntũ nes enim virtutes ſine quibus non eſt ſa⸗
– ad penam ſciliceet qntum ad culpaʒ. Et lus in ipſo inſtanti iuſtificationis fiunt in
nit venꝝ eſt ꝙ neutra iſtarum remiſſionũ ẽõvel ipo qui iuſtiſicatur/ergo pᷣmo tunc in illo
Ee eſſe poteſt cum eo cuius eſt remiſſio hoc ẽ ſunt ſcõᷣm hoc. Quoniam autem omniag .–
– neq; remiſſio culpe cum ipᷣa culpajneq; re vicia eiusin eodẽ deſtruuntur in illo.erũt 3
nichen miſſio pene cum ipᷣo debito penepꝛopter neceſſario tunc vltimo in ipſo.et ita erunt
m contrarietatem quam habent ad illam. omnia vicia. et omnes virtutes ſine qui⸗
undrn, querit remittũtur ſancio etinuno bus nõ eſt ſalꝰſimłin ipſo Et ita erit ſimu?t
enini centi peccata omnino non habenti. Re- deo odibilis et amabilis. ſimul bonus et
ſns ſypoondemus quia merito omnino non im malus. Simul damnandus et gloꝛifican
nen⸗ putantur peccata iam tam ſancto ⁊ ea nõ ꝗ dus/Erroꝛ autem iſte inde accidit. Quia —
SS habenti que tamẽ pꝛius habebat. Remit/// deſtruere in huiuſmodi eſt facere nõ eſſe/
neglin tere em eſt non vitra exigere ad penã/que et expellere eſt facere ibi nõ eſſe uap:ꝛo
inc alias ⁊ ante exigende erant/⁊ abſolui hbu pter deſtruere peccatum non eſt facere il⸗
e nutͤ iuſmodi debitis eſt nunc poſt illa non ha ind vltimo eſſe.ſed potiꝰ facere pꝛimo njõ
nze ner bere. Sic ⁊ ablui ab huius ſoꝛdibus eſtii eſſe. Similiter et deſtruere gratiam nunc
e GSls nunc pꝛimo carere. Aliquid enim fieri non eſt facere eam nunc vltimo eſſe. Sed
n in ſpiritualibus et impartibilibus ẽ illu magis nunc pꝛimo non eſſe. Non er⸗
dunnn ſubito eſſejet nunc fieri aliquid in illis eſt go leauigrſ fieri nunc.eſt nunc pᷣmo eſſe
deſiche, nunc pꝛimo illud eſſeiquia ergo ablui vel quod deſtrui nunc ſic nunc vltimo eſf/ſe.
uſng mundari eſt mundiciaʒ fieri ſicut alberi ẽ Sed magis nunc pꝛimo non eſſe 4 de⸗ . „ ð

Be

ſtructione enim non debet ſequi eſſe neq;
cum vltimatione. videlicet cum pᷣmo eſſe
ſed magis non eſſe Juxta hunc modum
attende ꝙ pugnare dicitur grat contra
peccatũ/quando iam ipſum peccatũ moꝛ
tuum eſt.non eſt gratia de qua hic loqui⸗
mur viuente peccato in aliquo peccatoꝛe/

dico moꝛtali Inelligimus ergo pugnare
iſtud.ipᷣm intendere ad non eſſe ip̃ᷣius pec
cati.ſiue ad maioꝛem elongationẽ ipſius
ab eſſe.ſiue ad deſtructionem aut attenu⸗
ationem eoꝛum/quibus adiuuari poteſt
peccatũ ad hoc vt ſit velvt facilius ſit. Ille
enim qui luxurie motus in ſe extinguicõ
tra luxuriam dimicat et in virtute caſtita⸗
tis aut alia. Et ille qui nibil huiuſmõi mo
tiuum patitunſatagit auteʒ et cauet vt nec
etiam cogitet de hijs que ad luxuriaʒ pꝑti
nent. Sicut Job. xxxj. Pepegi fedus cuʒ/
oculis meis vt ne cogitareʒ quid de virgi
ne oꝛatione autem pugnant interduʒ ſan
cti et alis ſacris exercicijs/contra peccata
que non ſunt nec fuerunt nec erunt. Hijs
enim armis que nominauimꝰcompeliũt
ea et pꝛohibent ea a finibus ſuis hocẽ ꝓ
pellere ſiue repellere illa pꝛohibere ſcilicet
ne ſint. Alij hoſtes vinciviuere ſimłpoſ
ſunt niſi occidantur. Idẽ dicitur ⁊ de vir⸗
tuubus.Si enim viuant vicia eoipᷣo q vi
uunt et vincũt. Similiter et virtutes viue
re ergo vtriſq; vincere eſt. Wanifeſtũ etiã
eſt ex hijs quia ſi gratia habet pᷣmum ſui
eſſe vicium vel peccatũ non habet vltimũ
ſui eſſe et peccatum moꝛtale ſeu viciuʒ ha
beat vlcimum in vno homine ſcilicet ⁊ eo
dein neceſſe eſt vi pꝛimum iſtud e vltimũ
Ant idem inſtans aut diuerſa.Si ideʒ no
minemꝰ ergo illuchaicũ ergojalſcdᷣm hoc
eſt pꝛeimum inſtans exiſtẽtia ipᷣius gratie.
id eſt in quo pᷣmo ẽ ipᷣa gratia in homine
iſtojet eſt vltimum exiſtentie ipius moꝛta/⸗
lis peccati in bomine eodem. quare gra⸗

.

ſacramento penitentie

ſtũ eſt quia poſt a continue eſt non ẽ ma⸗

lus. Similiter et cum in b ſit pᷣmo bonns
continue ante b nõ eſt bonus.et ita ẽ ho.

mo adultus capax diſcretionis et boni et
mali toto tempoꝛe qð eſt inter a. et b. nec
bonus nec malus.necdamnandnec glo

rificadus ꝙ ſimiliter eſt incueniensjma
nifeſtum. et nec diuine bonitati congruẽs

aut ſapientie. Qt enim expecret poſtq;

vas coꝛdis iſtius euacuaſjet atq; mundaſ
ſet a fecibus vitioꝛum atq; peccatoꝛumvt
non ſtatim illud gratia ſanctitatis replere
tur. Wanifeſtum ergo eſt quia ſi gratia hʒ

pꝛimum exiſtentie ſue peccatuʒ nõ habet
vltimũ et econueerrſſo.
Oſtq; autem declaramus ratiõʒ
contritionis/⁊ poſuimus nomina
tiones multas ipᷣius et compara/
iones quibus eluceſcunt vtilitas ⁊ fructꝰ
ipius dicemus conſequenter eſſentiaʒ ei⸗
dictione eſſenciali et ꝓpꝛia. Dicimꝰ ergo
ia contritio eſt motus virtutis confrin

gentis veterem hominem ac funditus ac

adicitus moꝛtificantis et dicemus ꝙ iſte

motus poteſt eſſe cuiuſibet er virtuibus
affectiuis ſiue motiuis. Poteſt ſiquidem

iſte motus timoꝛ eſſe ſiue timoꝛis. Juxta

faciat ad penitencialis ſacramenti reſugi

um ⁊ intra illud recipi. Manifeſtũ eſt hun⸗
iuſmodi timoꝛe moꝛtificatũ eſie radicitus
veterem hominem ⁊ affixum iam patibu
lo penitentiali. Non enim intrat peniten
cialis ſacramenti refugium niſi qui pꝛeco
ni ſpiritualiſid eſt cõfeſſoꝛi ſe tradidit cru⸗

cifigenduũ hoc eſt cruci penitencie affi gen/
u. Idem dicimus et de motu pudoꝛis ſi
ideo foꝛtis fuerit vt erubeſcentem de pec
catis ſuis abſcondi faciat operimento cõ
feſſionis atq; latibnlo.Similiter ⁊ ð mo

tia ⁊ peccatum moꝛtale ſunt in a.in homi doloꝛis ſi tantus fuerit vt ipᷣm inducat

ne iſto. Sed alterum pᷣmo et alterum vlti

rint diuerſa pꝛimum grane et vlttmũ pec/
cati.nominemus ergo illa a et b.quia er⸗
go iam oſtenſum eſt demonſtratione in

nia eſt totum tempus continuum Neceſ-
ſe eſt illo tempoꝛe intermedio qð eſt inter
a er b iſtum nec eſſe malum nec eſſe bonũ
cum enim ina ſit vltimo malus. manitfe⸗

mojet ita contraria erunt ſimul in eodem/
t erit ſimul iſte bonus et malus/Si pee

ad percipiendũ ſacramẽti penitẽcialis me
icamentũ.Sic ⁊ de motu ire.Si adðᷣo em̃
ccẽderit ſit iuxa conſiliũ eccleſte vindica
re aggrediatur in ſemeripᷣo dei cõtumelia
7 as iniurias quas ipᷣemet ſibi peccan

raſcimi imꝑatiue ⁊ nolite peccare. Si cæ
motu idignatiõis cũ eouſq; ad penitẽtẽ
erexerit t ſrce pctõꝛũ tanqᷓ; nobilitate
ſua ĩdigniſſi lice fuitut
vehementi excuſſionẽ abijciat. Auxiliũ qͥ

quod legitur Eccleſiaſtici.j. TCimoꝛ domi
ni expellit peccatum. Si enim adeo foꝛtis
fuerit ipᷣe timoꝛ vt ipum timentem fugere

. . 10 ovrogauit. Juxta hunc modũ dictũ eſt.
naturalibus/œ inter quelibet duo inſtan
0

mas⁊ iugũ diabolice ſᷣuitutt

gipenna
cun
Eiuta

,drund
⸗
Guegeßl
cninaron
ſtont
pecaonn
lloclel

ao⸗
Maande
1aunbus
uvenna
kangete
Henaccfan
ſoneumt
enot
6Aldama
cden
pftenyrpi
a opoanie
V ſocliricice
ſancifiaue
/Mnino s—

YIlUudeſeſtai

Vmalecica:
pocencisco⸗
lincyenere
aleaaſe⸗
Cummn
brked
Wumheri
ſcapen
lisbonie
ueckoonn
Wfolao⸗
aſopooy
Ueres
ſennomun.
lafoag
mereſt
mhetomit⸗
iich
Mno ſn
nen
lsEtſci
feman
Mucfimne
Unfian

ne

ecnni
ödd
unsein
Wniehe
knmten
Wrnen
onlain
Z
naimse
eai

elumsn
Dolunusnt
iusaon
mIniustfu
enaſange⸗
gu depog
Gsud
nenatndt
adaeng,
ibaanim
doren n
enndis
Ziannenſ

mnenmn

sdMeni
fiaticknte
pmmurd
ienimnte

Denon

nbconig
ennften
vuri

uii

vt ad dignitatem ſuam redeatꝑ facram? gpcuſſione facta. Hi
tũ peniteciale qrat. Juxta qð legit yſa.lxxiij telligimus ſimplici
Indignatio mea ipſa auxiliata eſt mihi.
Etiuxta ꝙ Poeta.Si natura negat facit
dignatio verſum. Sic ⁊ de motu abho
inationis ſi nauſeam vl vomitum
ntegreq; confeſſionis induxerit Later
enim et non venter humanus iudicanda
eſt conſciencia/que abbominabiliſſimam
peccatoꝛum feculentia? potius retinere ac
cuſtodireſq; vomitu ↄfeſſionis eücere eli⸗
it. Sic et de vomitu hoꝛroꝛis ſi adeo fo⸗
Nis fueritvt a peccatis tanq; a moꝛtiferis?
venenatis tanq; ab ipᷣa moꝛte toto cona/

rium anime humane fiat

Scoöm pꝛo-

le autem contritionẽ in
iter deſtructionem: ſeu
anuilationem veteris hominishocẽ mo
tum vel paſſionem quo efficitur in penitẽ
te vt vetus homo non ſindeſtruere em̃in
iritualibus ⁊ impartibilibus non eſt ni
facere non eſſe.
Am ergo ex hiis euidenter appa⸗
bi quando queritur/ꝗs mo/
ontritio ſit et in quo irium vi
uia reſponde⸗
re debes ꝙ quedam contritio eſt limoꝛ et
quedam pudoꝛ.et ita de alijs. Quemad/
modũ ſi queratur cuiuſmodi actio ſit occi
tu et viribus reſilire longeq; ſe facere. et ſio. Reſpondebis ꝙ quedam occiſio ẽ la/
velut ſerpentes atq; bufones a ſe pꝛoijce
re atq; ꝓpellere⁊ tanqᷓ; paruulus ad ma
lrem eccleſiam et patrem confeſſoꝛem ⁊ in
ſinum eoꝛum ſe recipere faciet penitẽtem⸗
Sic et de motu odu ſi adeo in eo increue
ritvt ex animo belluʒ vicus et peccatis in
§Sdicat et arma penitencie ipᷣm ſumere faci⸗
at. Sic et de motu execrationis.ſi tantꝰ in
eo fuerit vt vicia et peccata tãqᷓ; ſacrilegia
el ꝓphanationes diuino cultui et venera
Mtioni inimicas ex coꝛde a ſe auertauet per
ſanctificationẽ penitencialem in minimis
nino ab eis fieri querat. Sic et demo
lu deteſtationis vt vicia et peccata tanqᷓ;ᷓ
mmaledicta ⁊ maledictiõis cauſasſota im⸗
paciencia coꝛdis declinare/atq; ab eis il/
lum auertere et per benedictionem ſacer⸗/
dotalẽ ea a ſe exterminari querat. Hii er/
go decem motlus quos nominauimꝰ di/
recte ſunt ad deſtruendũ ⁊ moꝛtiſiccendũ
veterem hominem. Et ꝓpter hunc effeciũ
ſcilicet ꝓpter moꝛtem er extinctionem ve/
teris hominis nominant᷑ moꝛtificatio iſßpi
us et contritio quẽadmodum exuſtio ſub
merſio.lapidalio.diſſecatio nominantur
occiſio pꝛopter effectum moꝛtis qui ſequi⸗
tur ex eis. Limoꝛ ergo nominat ipᷣm timo
rem nominatione eſſenciali et ꝓpꝛia.con⸗
tritio ꝰo agnominat vt ira loquamur ipʒ
timoꝛẽ ex effectu quẽ diximꝰ Jdẽi
moꝛ et ↄtritio ſubiecto.quẽa
albũ quẽadmodũ potatio.ĩebꝛiatõ.
git cõtritio effectũ moꝛtisvt diximꝰſicut ⸗
inebriatio ſuper potationem addit Idẽ ẽ
de pudoꝛe et doloꝛe et alis que nomina,⸗
imus.Et ſcito ꝙ contritio non ſᷣm ꝓpꝛiã
ominationem accipitur hic.
am em̃ intentionem contritio eſt violen
lsa diuiſio partium alliſione ⁊ colliſone ?

tio quedam eruſtio quedã ſcilicet diſ
ſecatio quedam tranſſfixio quedam pꝛeci/
pitatio Debes etiaʒ reſpondere ꝙ occiſio
non nominat actionemſſed potius agno
ninat.Et nõ opoꝛtet vt laboꝛemus inad⸗
eniendo pꝛobationesad declarandum
ꝙ quemadmodum timoꝛ veterem bomi
nem moꝛtificatet expellit peccatumſſic pu
doꝛiſic et doloꝛ⁊ quelibet aliarũ quas no
minamus paſſionum. Hoc enim ꝓximũ
et penẽ inditum et impꝛeſſum eſt vniuſcu
iuſq; intelligentis intellectui.
foꝛtitudinis ſunt cum fuerint
ſionis/ cum alia fuerint in reis pena.ſen
ſu etiam ⁊ experientia manifeſtuʒ eſt hboc
Non enim minus neq; pautioꝛes auertu
tur et compeſcuntur a vicijs et peccatis ni⸗
moꝛe q; pudoꝛeſi eque videant ignomini
am et turpitudinem peccatoꝛumvt gedux
iminens eis toꝛmẽtũſnec minꝰ toꝛqbunt
doloꝛe toꝛmẽtoꝝ mali in ĩferno q; pudoꝛe
patẽtiũ om̃i oculo tuppitudinũ.vides etis
qᷓ; multi ſolo pndoꝛe a muitt illicitis auer
tuntur qui pudoꝛem eoꝛmento magno ſi
poſſent redimerent. onn
audies etiam multos malos dixiſſe et
etiam dicentes ꝙ mallent flagellari in ab
ſcondito q; argui in puplico.Et quemad/
modum omnium viri anune bumane.
virium dico pꝛemia etunt equalia in ele⸗
ctis ⁊ gloꝛificatis. Sic veriſimile ẽ licet no
dum ſide aut ſacroꝛum eloquioꝛum teſti-
monio diffinitum ſeu declaratum in ma⸗
lis et damnatis toꝛmenta trium pꝛedicta⸗
ualia foꝛe/licet enim non om
equalia ſinttamẽ in vnoquo
q; ope peccatrice vires nomĩate eq̃li᷑ pec
care vel delinquere videntur verbi gratia
Oſtendamns hoc in exemplo virtutis cõ

n alüs

Eiuſdem em

eiuſdem intẽ?

eſt econuer

—

— Arenctaà n ite S atre =— uſe
P à c , 4

eſm.
* Ean
Be ſacramento penitentie
O cupiſcibilis et ſit opus peccati foꝛnicatio. litate hoſtẽ arcere poteſt gladio ⁊ baculo altete
DODico ergovbi equales ſunt obligationes jeque peceat nõ arcendo illũ gladio vt nõ nalio ne
equales ſunt et tranſgreſſiones.Quia er⸗ arcendo baculoſet ecõuerſo.Sic ⁊ videt hocekſe
o eque tenebatur virtꝰ rationabilis dili⸗ de peccate ꝙ equalit᷑ peccet novtendo ar emorhu
uadere vt bonus ac fidelis ↄſiliariꝰopus mis ſeu defenſionibꝰ vnius vis ſeu vinu ſcuterane
illud⁊ ponere ante oculos tentatiomnia tisvt alterius.Et quemadmodum cuſtos alonen
mala atq; pericula quibꝰ auerti poſſit ab cum equa facilitate poſſit hoſtẽ ꝓhibere. cunolen
opere foꝛnicationis/et iterum clamare in vel latronẽ a quolibet trium hoſtioꝛum ſictti⸗
aures coꝛdis eius vt bonus ac fidelis ſp· equaliter teneatur illa cuſtodire equaliter loninſon⸗
culatoꝛDeinde ſuadere ei bonum caſtita peccat admittendo hoſtẽ ſiue nõ ꝓhiben fatoten.
tis ſeu ↄtinentie ⁊ alligare ꝓ ea ſtudioſiſſi do ꝑ quodcunqʒ illoꝛũ ⁊ a quocũq; illoꝝ rohen
me ne deſererẽt/ ac diligẽtiſſime ⁊ ð ſpurci Si pe Augcunc; trium viriũ admittatur henlonni
ciã foꝛnicatiõis ne admitteret᷑ allegarevyꝛt hoſtis dyabolusſſeu peccatum non ꝓhi⸗ ptpmnmnt
bonꝰac fidelis aduocatus.Quia inqᷓ; iſta beatur.ſiue per pꝛopꝛia arma et defenſio unmraet
tria officia eque exequi tenetur vis ratio- nes.ſiue per alterius aliarum equalit vi/ ſneoſen.
nabilis contra tentationem foꝛnicatiõis detur heccani Laue tenetur vnuſquilſ⸗ ginueeh⸗
vt vis concupiſcibilis ſua officia. Similiẽ qʒ ꝓhibere buius hoſtes per arma vniusz Croblice
vis iraſcibilis eque tenetur facere ꝙ ſuuy virium ab alteravt non admitteret hoſtẽ aini⸗
eſt contra eandem tentationẽ. Eadem em per illam. Quapꝛopter eque peccat nõ ꝙꝓ mciero
lege pᷣceptum eſt omnibꝰ eadẽ auctoꝛita- bibendo a quacunq; vi hoſtẽ hmõi.non ineeit
te ſcilic diuina cui equaliter ſubdite ſunt ꝓhibendo inq; armis alterius vis. vt ad lienecut
et equaliter obedire tenentur. Quia ergo mittendo in illam ſiue per illamſcum eniʒ ſaniurco
equales ſunt obligationes eoꝛum in hoc/ eque teneatur pꝛohibere vt non admitte⸗ eivolo⸗
equales ſunt traſgreſſiones. Equalit᷑ em̃ re hoſtẽ equaliter ex neceſſitate peccat nõ unrdobos
peccant negligendo ſeu tranſgrediendo. pꝛohibendo aut admittendo nec ecõuer/ enenie
hoc eſt 8 ſuum eſt non faciẽdo. et contra ſo. In perſcrutanda autem ad certuʒ veri Ninteſl
riũ ei qð ſuum eſt faciẽdo. Quacunq; em̃̃ tate in his nos immoꝛari nolumꝰad alia ſeſni

earum faciente qð ſuuʒ eſt non caderet ꝗ feſtinantes. Tu autem recoꝛdare ꝙ alibi ſerurchn
ntatur imo vinceret.⁊ attende q; queli⸗ /Rdiciſti qualiter peccata intendeantur ex zermnt
vet illarum peccat non ĩ̃ in non faciẽdo tribꝰ partibꝰ ſeu comparationibꝰ. Et em twpure
as uũ eſtſed etiam infaciẽdo contrariuʒ peccatum omne moꝛtale vna comparali⸗

ei qð ſacere deberet/ Uis etiam rationa- one eſt dei iniuria. alia peccantis ipi⸗ vul n
bilis figit oculos ſiue aſpectum cogitatio nus aut moꝛbus. Tercia in ſemetipſo eſt (önionet⸗
nis in ip̃am pulchꝛitudinem ↄcubue mu⸗ motus aut operatio aliqua vel pꝛiualio. äkcan
lierisi⁊ inſuauitatem ſpurcicie voluptatt ⁊ ꝓpter hoc ̃ᷣm quamlibet iſtarum cõpa D
cum deberet ſe ab eis auertere.⁊ nõ auer rationum recipit magis et minus. dicitur Nkaͤn
tit eos a turpitudine et ſpurcicia ipius pec q; maius et minus peccatum. Scire etig hdlrne
catimaliciaq; illius/atq; a malis et pericu/ↄebes quia nulla ẽ ratio quare potius ti⸗ inodien
lis que ex ea ꝓueniunt: et que ꝓuentura. zmoꝛ introducit charitatem/quaʒ pudoꝛ ac D
ſuntlin quibus defigere debuiſſet cogitati doloꝛ aut queuis alia ex diſpoſitionibus asr ei
onis aſpectum. Sicet vis iraſcibilis quia ,;Penominatis ei quis quelot que ſit dii· ſeum
arma pudoꝛis et i atq; timoꝛis ceteraꝗꝰ/Merentia inter attritionem ⁊ contritionem n ige
hbmòi arripere negliginec ſolnz emolliri. get inter motus pꝛeuenientes gratiam gra lati ne
fallaciſſimo blandmento huiusvolupta tumfacientemet motus ipᷣius gratie.Qui une⸗ D
iis. Sed ętiam vilifcari conculcariq; ſe ?ꝑ enim pijs lachꝛimis elemoſinis ⁊ ſacris n u
mittit. et hoſtem arociſſimũ intra arcem exercitationibus ieiunioꝛum diſciplinarũ –
mentis qua cuſtodire debuerat abſqʒ re- oꝛationum et oblationum. gratiam que/ giertldd
ſiſtentia aut ictu turpiſſime admittit. Hec runt quam nondum acceperunt. nullate/ nulghbis
autem non ad certum diffiniendo. ſw ma nus dubitandum eſt quin gratiam quan tuckino
gis diſputãdo dirimus vt inquirẽde veri dam pꝛeuenientem habeant/et pꝛeparan bocn
tatis in hijs ſtudioſis ceaſto Baltana ve tem eos ad gratiam gratumfadentẽ. Di/ hlaſtit
„ mꝰ. Nec refert qᷣmũ ad id qð intendimꝰ co ergo ꝙ attritio ad cõtritionẽ ſic ẽ ſicun utguen
an lres vires peccare/an hõ ꝑ illas pecca- vuineratio nõ letalis ad occiſionẽt gra pᷣ W
te dicat. Sicut ergo cuſtos qui equa faci neniẽs ac pᷣparans ad gram gratuũfacieniẽ miuin
6 d
£

en

tte

liguien
Rn
Wnd
musſiſan

beſſin
cen
kiſactig
nGmüadni
ANNI
Deumu
Smn
Weininbet
Tenemuulto⸗

Vibeſtbad..ctnd

nsre
egaiancen
dennontan
eſtaehern
ndonelti
enadcan
munoinn
nNdure
ainnder,
Aaenactn,
mideitni
um 9
–

1adhen

snin

=

☛
£ — —
=S= —= — – —,
☚WB = =
☛ — = — == – –
S = =— = ☛ =

S —
S

— =ŕ =

Per ie ſorlanan es Jerge daeae,
=ð 1 AL T r
Porwe

7

grin 6 Gunane Palche ted

2
ſicut calefactio ad arſionem ⁊ ſicutillumi
natio que eſt in vmbꝛa ad irradicalione⸗
hoc eſt ſicut lumen crepuſculi ad radium⸗
2 mołhuius gratiead motus illius ſunt

ſicut aratio rigatio et ſeminatio ad viuifi

cationem ſeminis ⁊ exoꝛtum. Et ſicut mol
liticatio cere ad eiuſdem ſigillationem. et
ſic calefactio ac reſolutio metalli ad eiuſ/

1 22
xluij
nũs tm̃ amoꝛ deiquo feruetille ꝗ adgr̃ay
gratuifadientem ſe pᷣparatet amoꝛ ille dei
