ga vo peccat omne / cotumelia eſt ĩ deũ/
6 72 vulnergtiò ip̃iꝰ peccãtoꝛiset damnifica

ꝗdãa tanta gra ↄtritionis. Aliꝗ illuſtratur/⸗

io ꝓximoꝛuũ neceſſario emẽdatio eiusvel

expiatio debet continere tria iſtis ↄtraria
videlicet vt ſit honoꝛatoꝛia etn meditaãto/
„ na penitentis et reſtitutoꝛia pximoꝛum⸗

ne peccatũ Sicut dicẽ Joh. ĩ iij.pmacano
ſire neceſſario ſatiſfactio debet eẽ iuſticia

4e iniuria ſeu iiuſticia ſen inigtas ẽ om/

toꝛia ipius.Quia vᷣo medicaroꝛia ẽdeber
eſſe ↄſumptoꝛia ſeu expulſoꝛia moꝛbi atʒ

reliquiarũ ipi deber eſſe ↄfoꝛtatoꝛia calo
ris vital ſiue viuificiquem vſitato noĩe di
cim charuatem. Tergo dʒ ene ↄſerualo/
4 ria ſanitat ſiue ſalutis. Hũj ſunt ſeptẽ fru
ctus penitentie viq; dei honoꝛatio otra ir

—

rogãtem ei ↄptumeliã peccati peccãt/ Ipi⸗

us iuſticiano q iniꝗtatem et iniuſticiã pec

eatianoꝛũ illaſoꝛu. reſtitutio cõtra dani⸗

ficationẽ et nocumentũ ipius. Quarto ſa

—E—

natio cõtra leſionem ſeu vulnerationem

peccatisCuiꝰ tres fruc noiauimꝰ vide⸗ entius ⁊ efficacius expientur.Eodem m

efficitur. vt contraria contraris conueni⸗

–— —, ſ△

niqtate

Ere;

H R D e9 2 H“l eg, D

lxviij

licet cõſumptionem moꝛbi ſeu reliquiarũ
ipᷣius cõfoꝛtationem vitalis ac viuifici ca⸗
loꝛis conſeruationem ſalutis ſeu ſanitatt.
Septimꝰ vero fructus eſt ſanctiſicalio pe
nitentè/. Que eſt elõgatio nõ ſolũ ab exe⸗
crationibꝰ pctõꝛũſʒ etiã a ꝓphanatiõibꝰ⸗
cõis ac ſecularꝭè vite atʒ applicatio ⁊ adhe
ſio ſanctoꝛũſta ſcilicet hominũ ſanctoꝛũ qᷓ;
rerũſet hoquonia om̃e peccatũ execratõ
eſt hoc eſt ſanclificati contrariiũ.
Onfeſſo: ergo in iniũgendo ſatii
(Ka nem ſollerter penſet dei cõ⸗
Aumeliã ĩ peccato penitent vt ho⸗
noꝛe cõtrario expiet vbi gra. Si peccauit
penitens i loco dei honoꝛi et gloꝛie depu⸗
tato puta in eccłia niũgendũ ẽ ei vt in ipſa
eccleſia ſpecialẽ honoꝛẽ ꝓ expiatiõe illius

ↄtumelie vei ad tpᷣs vel ꝑpetue deo repen

dat. Quemadmodũ vt flexis genibꝰgtqʒ
nudalis ſit ĩ ecclia tpe aliquo vłhoꝛa: Si
militer ſi cõtra locũ ſanctu peccauerit effu
gerendo ſeu aliꝗd auferẽdo ex ipᷣo vt illũ
eundẽ vel aliũ honoꝛet vel vite ↄſtructio⸗
ne vel oꝛnamẽti alicuiꝰoblatiõe.N ſi cõ

tra ſacratiſſimã euchariſtia aliꝗd execra⸗
bile cõmilſerit.verbi gra.blaſphemia autł

maleficũ qð vuigo ſoꝛciaria dicũtiniũgẽ
dus erit ei ſpecialis. Hono:ſac veneratio/

ipᷣius vt ab ipᷣa hoꝛa qᷓ ſacerdot manibꝰ
eleuatur ĩ miſſa ſalutanda a popnł ⁊ ado
rãda/flexis ac nudatis genibus caput ad
terra ponatſ⁊ qᷓ deuotiõe ei datũ fuerittã
ti ſceleris veniã pᷣceturſa miſericoꝛdiſſimo
redẽptoꝛe idẽ faciat. Ubicũq; eandẽ ſacra
tiſſima et venerandiſſima euchariſtiã vel

repoſita vel tranſeuntẽ cognouerit ſa

diues hoc tꝑalibus habundans feceritſvt
vas pᷣcioſuʒ atʒ ſpecioſum ĩ quo reponat
ipᷣa veneranda euchariſtia redemptoꝛis
offerat iniungatur.vel cereos qui añ ipᷣaʒ

Die ac nocte ⁊ ardeãt lucidantvel incenſuũu

qð cremetur in hoꝛa incenſus ſuiſint᷑ ma⸗

nus ſacerdotis iuxta moꝛem laudabilem
quarunda eccleſiarũ cum ydoneis thuri
bilis. Juxta hunc modum ſi cõtra ſanctũ

chꝛiſma aliquid nepharium fecit vt in ali

qua afflictione coꝛpoꝛis ſui interſit conſe⸗

crationi ipſius vel aliquo alio opere ho⸗

noꝛem ipᷣm aut oblationem vaſis ſpecioſẽs

aut reponendũ ſeu depo:tandum ipſum/
dix aum vbationis in hüs et in alijs
e quibuðs hic agitur contrarietas eſtqua

nid ſer ⸗ mitenteſr dei
õ
n

cetera oꝛis obſequia iniungẽda eruntliu/
H Aa hunc modũ iniungẽda erit ſatiſfactio
2 ꝓ exhonoꝛationibus ſeu cõtumeliis ſctõ
rum vt ſi gloꝛioſam dei matrẽ blaſppema
uerit ad impendendũ ei ſpecialẽ honoꝛeʒ
6 vel obſequij vel oblatiõis inducat. hHinc

Oaas Jrſerr
èò

blaſohemis laudes ? benedictiões et

Ale- ι

P Oα L aς eEnivi .
ſacramento penitentie
liter Sicut albeco non voreſt fierinigra:
nec nigredo a n⸗Su vicia peccata nuq;
ieri poſſunt bona. Hulla ergo ſpes eml⸗
datiois de ipᷣis habenda ẽ ido de terra
coꝛdis et coꝛꝑis ꝑ moꝛtẽ ipoꝝ penitꝰ aufe⸗
rẽda Sicut legitur ad Collł.iij. Moꝛtifica⸗
te mẽbꝛa veſtra que ſũt ſuꝑ terra.Ue ulis

o mutilatquales ſũt ꝗ multo nũero fer⸗

ẽ ꝙ eis qui metu ſupplicioꝝ xpᷣm dñm Re. Aui latrones penitus occidẽdosſſolumo⸗

gauerũt coꝛam infidelibus/vt illũ ibidem
cõſtanter cõfiteant/otumeliq abnegatio
nis honoꝛificẽtia cõſeſſionis emendãtes.
pter hoc etiã et hijs qui turpitudinẽ con
Anerlationisecdeſi, dei ſcandaliſauerunt
⁊ exempla pꝑniciei ſuetranſmiſerũt ad ali⸗
osconſulte ac ſalubꝛiter iniũgit᷑ vt mani/
feſto ſue coꝛrectiõis exemplo ſcandali ſui
coꝛruptionẽ aboleant bonũ nomen xpᷣi
dõ fecerat fetidũſapo maledicos ſanctũ ⁊

us hõne opationis fragrantia ſe reſona
tia bone fame. Sicut legit᷑ ad Coꝝ.ij.D
his ſpecialit᷑ intelligit᷑ illud Eccleſiaſti.xx
quonia bonũ eſt coꝛreptũ manifeſtare pe
nitencia/qᷓ; gloꝛioſum ſq; deo/ ꝓpter deuo
tionẽ inde ipum laudantiũ qᷓ; vtile ꝓpter

venexabile efficiantfacti bonus nenen

edificationem innitarivolentium q; ſalu-

bꝛe ꝓpter reꝑationem reuertentiũ/qᷓ;ᷓ ſua
ne ꝓpter flagrantiam opinantiũ atʒ nar⸗
rantium.

erserus iar Einde quia peccatũ om̃e iniqtas
ZFaf oNa FWIS PN
lud Exodi.xil. maleficos nõ paiepvine
re.Jeiuniũ eĩ ꝗð gꝗule voꝛacitatẽ noõ e
guit ieiuniũ no ẽ. led dilatio ↄmeſtiõis ꝓ
pter meliusſaut auidius c
commutatio commeſtionum duarxum in

——
—„ — 5„

debet eẽ iuſtificalio penitẽtis eẽ
iuſticiatio/qᷓ moꝛtẽ ipᷣius ſpiritualẽ aut vi

vnaſque ⁊ lautioꝛ ẽſ ſeruiẽtibus laboꝛio/
ioꝛ.gule vero et ventri ſuauioꝛ. dyabolo

gratioſioꝛ et pꝛecio ſumptuoſioꝛ q; duę.
. Zeiuniũ ergo qõ quinq; fructus iſtosſe ſe
o xtũ ꝗ eſt elemoſyna auferre debuit ad mi
nus Quãdoq; iſta detrimẽta ſeu nocumẽ

ta deo ⁊ animabus infert. Sic ⁊ de omni

afflictione attendendũ ẽwvt moꝛtiferaʒ vo
luptatẽ abꝛadat penitus extinguat/Nõ-
ei quẽadmodũ de materialibꝰ latronibꝰ
macerationiꝑꝰ ſola mutilatiõe interdum
iuſticia fit eõſq́; coꝛrectio ⁊ emẽ
. . ſperatſita ⁊ de ſpiritualibꝰmalelłcis faciẽ
—̃ dũ ẽ in hus vbi nulla ſpes ẽ emẽdationis
Nibil eĩ recipit ↄtrariu eẽncie ſue natura

ininſticia. loſe ſatiſractio ꝓ illo
ifi

e culpabilis extinctioneʒ effeci t. Juxta il
extin

omedendu ſaut

tio eoꝝn

culoꝝ vnã tim̃ abſtinẽtie detraputcum in/
luuialis illa multitudo atʒ varietas nõ
olũ ꝑ ſymoniaʒ neceſſitatis pᷣcidenda ẽſʒ
etiã vite rius detruncãda/Moderalioe ei
neceſſitatisſoli pᷣſenti guloſitati occurrit
⁊ obſiſtitur ſed pᷣterita ꝑ illam nequaquã
iuſticiat/niſi ⁊ ab ipᷣa neceſſitate hoc ẽ pᷣci
oſa ⁊ neceſſaria refectionis ſufficiẽcia ali⸗
gquid detrahat. Nõ nulli vo in illud inci/
erũt ridiculũ vt latrones qͥ̊s crucifigere⁊
occidere debuerũtſhoneſtẽt potius et de⸗
coꝛentquaſi indecentẽ ſuꝑfluitatẽ capillo
rũ ⁊ barbe eiſdẽ recindẽtesvt honeſtiꝰ ſcĩꝭ
licet incedãt/⁊ ab irriſiõe ⁊ obpꝛobꝛio ho
minũ parcat᷑ eiſdẽ.Hij ſunt qui avicijs cõ
meſſatiõis et ebꝛietatis frequẽtatiões ta⸗
bernarũ et inductiones ſaccoꝛũ ceteraſꝗʒ
ribaldicevilitatis ignominias abſciderũt
claris ac fulgidisveſtibꝰmagnificeq; ſtru
cture domibus pᷣfata duo officia exoꝛnã⸗
tes ac decoꝛaãtes.Uides ergo ꝙ frequẽta/
tio tabernarũac denudatio coꝛpoꝝ a ve⸗
ſtibus ſuis induitioq; ſaccoꝛũſnon de ſub
ſtacia ſunt cõmeſſatiõisaut ebꝛietat.Sʒ
ſicut ſuꝑpfluitates ſunt capilloꝝ aut barbe
deturpates ea Et ꝓpt᷑ hoc ꝗ talia ab iſtis
ſuis vicijs auferũt.ſunt quemadmodum
iniquiſſimi pᷣfecti et ridiculoſi iuſticiaru ꝗ
latronibus crucifigẽdis /nõ ſolũ parcũt ſp
eos exoꝛnat atʒ decoꝛãt vt ſine obp:ꝛobꝛio
⁊ ignominia int᷑ iuſtos et ſanctos viuant
Amplius.ea dehet eẽ cibi potuſq; ꝑci⸗
tas/qᷓ virtutẽ continẽcie adiuueteaq; ſan/
cti laboꝛis exercitatioqᷓ ſuꝑfluũ tercie di⸗
geſtionis cõſumat.Ex illo em̃ ſunt ebulli⸗
tiones ⁊ inundationes temptationũ lurvu
rie.Juxta hũc modũ ea debet eẽ ſanctarũ
exercitationũ occupatio/qᷓ nullũ locũ ocdo
p ſtati parcere ſinat. Eſt em occupalio ſicut
urus altus et foꝛtis/omninoq; dyabolo
inpuius ⁊ impenetrabilisomnẽ via ei re
mouens ⁊ omnẽ aditũ ad coꝛ noſtrũ eidẽ
obcludẽs ocioſitas vᷣo ſicut muri deſectꝰ
atʒ clauſure viapatẽs hoſtibꝰ inſernali
bus abſq; repagulo/ꝓpler qð dicit Eccle

Puroſalif

ouratde
Ntan Mün
ſalaeseic

lirt
nsklin
nbi

alld./
ſoplunin
nuuolise
laloro

lndo ib⸗

goceneſt
ſblores⸗

kultſueh⸗

Eeſnetuen
lnplnirpe
ſcpnnorn
ncirken

hadpiä
ltarpecca

(cyelet
nsnot
unzſoüale
ſewdbinc
ndeclni
(letablano
luenh
ins ol ern
inasno
eepyemuet
(hſennoſtn
cſinls
amimne
(igticun
hubpdn
eßnepotde
Autolbus
udeiof

lcamne ſaa

dſer ppt
rßlatus

Aennaſa

nſten

ilefe
(ptndi
ſunneeſ

ucger d
nſtſgnet
küng

rryfern) Peca r ef eF Ce Rre ſV

. —
ini laaſtlci.xxiiij Multã malitiã docuit ocioõſi um iſtud adimplere vi delicet maloꝝ pꝛe
tas Et iuxta exempla iſta de alijs iuſticaa latoꝛũ amo tionc/⸗ bonoꝛũ ſubſtitutio⸗ .
8 Eun nionibus ſentiendu eſt. HOnpnem Peurare aut lacere omnino ceens
Aun päKtitulio vero quã tercium fructũ cẽ qui no videt.Cercio ſiipemet locũ regi⸗
Nr ſatiſfactionis ſupꝛa poſuimꝰſpiri minis exigatvel occuhat in dei ↄtumeliã/
— tualis intelligẽda eſti? non tem ⁊ pernicieʒ animaruũ eccleſieq; ꝓpꝛie ſub⸗ „
nſn poꝛalis. Tempꝑpoꝛalis em reſtitutio no eſt uerſionẽ cui ſimilr ipſa reſtitutio danoꝛũ
egſen⸗ pars ſauiſſactiõis vllo modo ſicut reſtitiu⸗ irrogatoꝛũ deo ⁊ animabꝰ ad integrum .
nind tio vſuràrũ æ rapinaru. Reſtitutio vo ſpi impoſſibile eſt. Iniungendu eſt aunt ei vt
mNH ritualis ẽ pꝛim animaꝝ/qua milſer pec/ reſignationè ſua; ꝓeuret collaterales
Brme catoꝛ vᷣo abſtuli/qua dicim⸗ penitẽti ſi ei atq;mimiſtros qui animas querant picu *
söalnu; dem poſſibilis eſtᷣmitus ⁊ marime inin ean occurrere. Jamq; pditas recuperare
oennin gendum eſſe. Siue em̃ puerſitate dignita „ gotis ſtudijs ac viribꝰ enitatur/ ꝓpter hoe
Giuioent ns aliquas animas ſubuertit vel deo ab/quantu capio duo genera maloꝛũ hoĩm
EnNen ſtulit ſiue pꝛece vel pᷣcio ſiue vi ſine frau⸗ Pditiſſima ſunt/ a perditiõe pene irreuo
ſuurbgii de ſiue en am exẽplo aliquas animas coꝛ cabilia et quibꝰ via ſalutis etiã a doctiſ⸗ 0 „
ca rupitr in peccatoꝛũ moꝛtẽ induxitſad eaꝝ ſimis vix iueniti poſſit/ videucet eccleſiaꝝ
Hiindi⸗ reꝑationem ſiue recuperationẽ deoq; fa⸗ ↄuentualiũ canonia wel mona chimmine
Saufe iendã refectionẽ. In pᷣmis ⁊ maxime la⸗ res maioꝛeſq; pꝛelativnius em̃ electionii
ſweiuten oꝛare debet, Si puellas aliquas coꝛru- peccatoſvicʒ qð vn us in ea canonic? au.
R pit aut ꝓſtituitvt eas vel nuptui tradarſi monachus comittit/⁊ difficilis ẽ inuenini
RK facultates eidem in boc ſuppetũtvel alio conueniens ⁊ cõ digna ſatiſfactio ⁊ pene

modo ad viã vite reducat. Si em non di impoſũbilis effectuſetiã ſi aliud in ea noõo

unni mittitur peccatuũ niſi reſtituat᷑ ablatũ ta regretur q;ᷓ reſtitutio danificationis quã⸗
riudd ler hoc vel effectu vel ſalteʒ affectu. Quãa diximꝰ aĩaꝝ Que ant ſat ficõ iniũgenda
oin tofoꝛtius non dimittet ſi pcioſiſſimũ ab/ ſił pᷣlato maio:i qui talẽ minoꝛey no dicc
usthli latum ſpũale cui deus aliud pᷣciuʒ impo⸗ in eccleſia inſtituit. Sʒ tali lupo atz cann
nughittt nere noluit q; vnigenitũ ſuum pꝛo quo ? fici animas crud adas tradit ia flagicioſo
Netintn ipᷣm deditniſi reſtituatur quatenꝰ poſſibi corruptoꝛixpᷣi ſpoſam ꝓſtituin niſ vt illo
s le eſt ablatoꝛi. Secũdo ſi impediuit gſiaꝝ amoto ydoneũ pᷣficiat/qui q ipſo ſancte
amt ſalutem vt bonũ paſtoꝛẽ haberentautfa ↄuerſatiõis meritis ac diligentiſſima pa⸗
Wmingn ciens aut ꝓcurans vt malũ baberent qui J ſtoꝛalis officu executiõe ſaĩiſfaciat.Quar
re animas nõ quereret. Que danatio quia? to ſidefraudauit veuʒ debitis officijs / et
mels pene ppetua eſt. Et in mẽſuram aut eſtia animas debitis ſuffragijs atq; ſeruicijs
lnnn tionem noſtraʒ nõ caditeiuſq reſtitutio officia intelligim bic eccleſiaſtica videlic,
en impoſſibilis vix habet cõſiliuʒ. Quot em oꝛandi pſallandi ? legendiſi hoꝛas ſcilicʒ
nn milia animaꝝ pereant ꝑ vnius pꝛelati ne canonicas omnino no diyitaut no vt de
ninn gligetia aut malitia quis eſtimer Deinde buitz decuit. Si miſſas nõ celebꝛauitſaut 5„
i Hiui pditio hereditaria eſbmultiplicatis miſſis non interfueritaut ſi vtrung fectt
tun em̃ nepotibus ⁊ maiitie ſue miniſtris/al- non tamẽ ꝓut debuit et decuit. Sino ſuf
bunmn autoꝛibus accidit vt hereditate ſanctua⸗ Pagia debita animabꝰimpedit videli cer
inid riuʒz dei poſſideat in poſter Quicui em̃ onis /vt ꝑpſeuerẽt atq; ꝓficiant malisvt
S ex carne ſua ibidẽ canonici ↄſtituti fabea reuertant᷑ ⁊ reſipiſcãteis qui ſunt impur⸗
igin, ro ſte Ypt᷑ hoc ꝗcũq; in eadẽ ĩ poſteꝝ no⸗ gatoꝛio vt cito liberenturc im ſſam glo .
bäutn cetur platus ex ipis aut per ipos caro erit riam obtineãt. J niugendũ ergo erit eirt
menmn P em naſcitur excarne caro c. Sic legit iſta autmino:? ut maioꝛis vↄuotiõis pbin
tinn Johan. iu. Huic ergo quid aliud iniunge guedine in poſterũ reſtituatſaut reſtitui
iuinin dum videtunniſi ex vt laboꝛer ad livera- a viris ſanctis ⁊ collegijs ſanctoꝝ emẽdi⸗
i f⸗ tionẽ eccleſie illius/ animarũ totius epi· cando ꝓcuretivel a uod extremũ eſt ſups —
wein ſeopatus p amonitionẽ ſcilicet ipius pla⸗ pleri hocabus ſuſfragioꝛũ debitoꝛeſtoe
minli niqui tante ſtragis animan ? caput eſt?æ? ma gnitudine miſericoꝛdie dei omnibꝰdi
nuumm J anctoꝛ/7 ad ſubſtitutionẽ paſtoꝛis q ani⸗ ebus quanm deuotione ei datum fuerit
Unn tin mas ?⁊ querere velit ⁊ ſufficiat. O nã difſi⸗ PpPꝛecetur ⁊ oꝛet. Seruiga vero nne puriis .
i cile aũt ⁊ plerumq; impoſſbile ſit conſii Uocamꝰ docere iudicare Pdicare eiſn „

. ⸗ ”M Srrcr Ueralo vae, ſict fave 4 veſtg taen Sori rα TWπο Pice-
.

S

ctio Oο
tE6e
.

. ad eos pueniat. Medici
d. „ 7 pueniat. Medicina

Oveve

De
* care. Hoꝛũ omniũ reſtitutio facienda eſt
et diſtrictius iniüugenda cireuſpecle vero
indicatibus nec pars ſatiſſactiois necſru
ceius iudicãdus eẽtcuʒ om̃ia hec alias de/
bita ſinhec ẽ per ſemetipᷣa licet peccatu,
nullu pceſſiſſet. Quinto ſi fama danifica⸗
nit aliquẽ/qð furtũ grauiſſimuʒ iudicat.
Ambꝛo picens ⸗ tollerabilioꝛes ſunt fu⸗
res qꝗ veſtes ⁊ alia bona noſtra diripiũt
qquda detracloꝛes qui fama noſtraʒ lacerãt
⁊ cetera.ſame ergo ⁊ opiniõis leſe facien
da eſt reſtitutioſque q dem ꝑdi ficilis eſt
a nullo ea adhuc factaʒ audiuimꝰ/7 ꝓpt᷑
boc appet magnitudo ꝑiculi ⁊ pene ieua
Nbilitas in iſtis danificatiõibꝰ quas no⸗
minauimꝰ. Quid ergo iniũgendũ erit de
tractoꝛibꝰ niñ vbicũq; mala ſeminauejr̃t
ibi ⁊ pdicent ⁊ ſuadeant ne de malis ꝓri
moꝛũ yel dictis vel dicẽdis eis credatur ⁊
IrSurwir hoc indicãt eos qui ipſis in ꝑte iſta credi⸗
derant pꝛout comode poſſunt.
Edicatoꝛia vero dʒ eſſe ſatiſfactio
vᷣmũ ſrozi morh, eut reli
guiarũ ipſius vᷣbi gra Si luxgrig

.„ .

Err W
5 eſe⸗ 2 S Llec extingueda edeclinandũ aſpectus mij⸗
2 2 P = ntασiern declinãda earũ colloqaſauerte au-
9 Fere;

ſus &α☛ Cres à catilenis amatoꝛijs ? a flatibꝰ vena
Wc ſ ciſſimus hocẽ ſuggeſtionibꝰ pᷣcibus tra//
ctatibu vengrie turpitudinisſdeclinado
etis cibòꝝ ⁊ potuũ luxuriã ca:nis iflamãati
um /vel vſus vel ſaltẽ ſuperfluitas. Dicut
eĩ iſta q enñerauiꝰluxuniã carnis incẽdũt
augent ⁊ nutriũt. Sic ſubtractio eoꝛũ ne
cel Fio luc extinguit penifuſe⸗ cõſt umit.
⁊ in hoc eſt ꝓbatio a ↄtrarijs/⁊ generali
termedicina eſſicatiſſima ad extinguẽduũ
— omnẽ moꝛbu vicioꝛum/ peccatoꝛu confi
citur ex omnibꝰ cõſideranõibꝰ quas tibi
in tractatu de attritione ⁊ ↄtritiõe noĩani
mus ⁊ nuerauimꝰ et colligunt᷑ om̃ia hec
atʒ aſſumũt᷑ ęxipᷣis vicijs ⁊ peccat. Quẽ
admodũ ex ſerpentibꝰ ⁊ ſcoꝛpionibꝰ me
dicina

Vaa pncalε πααiτ ιαι

ſacramento penitentie.

co tam tpalis quã eterne, Ceterũ egritudi
nes vulnera carceresvincula omneq; ge
nus tribulationũ medicamẽta validiſſi⸗
ma ac ſaluberrima ſunt. Sed illa miſeri⸗
coꝛdiſſimꝰ deus interdũ per ſemetipᷣm ſo

lumjiinterdũ per alios adhibʒ penitẽtibꝰ
7 ꝓpter hoc illa non ſunt a cõfeſſoꝛibus
iniungenda. Sanctis vero laboꝛ ⁊ volũ⸗

taria afflictiomultũ conferunt ad ↄſum/
ptionẽ ⁊ extinctionẽ vicioꝛun⁊ peccatoꝛũ

ꝗ generaliter autẽ ſeoꝛſum fieri a peccatoꝛi

us peccata cõciliantibꝰſſeu ꝓcuranti⸗

bus/⁊ declinare opoꝛtunitates ⁊ intẽtiua

vicioꝛuʒ ac peccatoꝛũ/ cohabitare cũ ſan

—,— —

ctis ac iuſtis ac vacare bonis exercitatnoi
busque peccatis cõtrarie ſunt/ac repun/
gnates medicina cõſumptiua ac extinci/
ua vicioꝛũ ac peccatoꝝ Heoc autẽ medica

menta tantũ loquimur que in nobis idẽ

inpoteſtate noſtra poſita eſſe vidẽtur Sci
mus em̃ ſcriptũ eſſe in.iii. Deutro.ꝙ de⸗

noſter ignis conſumẽs eſtnec dubitam⸗

ipſam gratis dei ſuper omnia moꝛtificati
uam eſſe ac extinctiuã vicioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ
Ebet eſſe cõfoꝛt ato:ia ſiue con/

itualis vita omniũ virtutũ eſt/ omniũ in

geat et roboꝛet. Quẽadmodũ fidem mi⸗
raculoꝛũ auditus ⁊ lectio ipoꝛum autin⸗
ſpectio ſi ea videre datũ fueritſimilit cha

ritatẽ diuine bonitatis cõtemplation be
neficioꝛũ eiuſdẽ crebꝛa rememoꝛatio Sie
ſoem diuinarũ ꝓmiſſionũ exhibitio ele

ctoꝛum intribulatione poſitoꝛũ liberatio

⁊ conſolatioſinimicoꝛũq; humiliatio ſi tãẽ
ta cogitatiõe er mente ⁊ pꝛe oculis coꝛdii

X1p oꝛpion uerint eodem modo ⁊ timoꝛẽ diuine ſtri
efficitur cõtra nocumẽta ipᷣoꝛumſi ctionis ⁊ iudicioꝛuũ meditatio ac toꝛmen⸗

ias ea penitenti iniũgenda ſunt que vi

cut ibidẽ oſtendim valent/c ad idẽ eas⸗ infernaliũ pꝛecogitatio ⁊ iuxta haſ
4*

biurgatiões. Et ꝓpter hoc iniũgendũ ẽ
6 moibenitetibus vimorgaces Falcato
res/a
les frequẽter audiat: Canes etia m detra⸗
ctoꝛesſlinguas habẽt medicingles in par
te iſta ⁊ ꝓpter hoc expedit huiꝰ penitenti
bus vtinfamia ſua moꝛſuſq; detractoꝛãũ
ina git vehemen
ter eficaciterq; ↄſumptiuarememoꝛatio
eſt ⁊ recogitatio moꝛtis aſſidualmoꝛtt di

tam ſp
ſequentatioſſanctòꝛũq; vifoꝛum coͤnui
ctus ⁊ cohabitatio / vel ſaltẽ frequens vi⸗
f(ſitatiodu mõ declinẽt᷑ ↄtraria pcipuu

locum obtinere videnturvirtutey autem

humilitatis/mirabiliter excitat ⁊ roboꝛat

ipſum exemplũ domini ſaluatoꝛis de ab

lutione pedum ſeruoꝛu ſicut dicit Augꝰ.

(ondlds

oꝛr atiuaſita vt non ſolum vitaz
ſpiritualẽ deficere/nõ deſinatſed
etiam vt roboꝛet ⁊ augeat/ quia vita ſpi

qſine quibus nec deo placeturjnec eter
ne felicitat merces aꝗrit ea dʒ eẽ ſatiſſa/
ctionis exercitatio/que om̃es virtutes au

er ce ato iruualẽ nutriant⁊ cõfoꝛtent. Inter
pernime acerringeq; vicia ſuggillã⸗ que lectio ⁊ oꝛatio diuinoꝛũq; officigꝛum
8 nui⸗

ſper un
naghes
inleſe
ſochilon
gedian⸗
noꝛſeloo⸗
gebisale
libilem⸗
lonoc
arapr
ſruci
Orgon
Newade⸗
Gchoussn
lunme
Neelanes:
lusohiuf
ſu prense
ſilhcionis
uenae
fuineau

otoia
binhn
ſöpalperi
langceo
ftamenso
igeiaghe
ceepoce
emporn
ſonemrede
duolcauc
lnſſoodi

Aleſoͤce

ganungen

Mecende
Mtdkſi
ioreſnen
noſacs
cacrvpte
(reſlt
cantiöͦ
no ai

lnngesn

en moc

nrloen
ſani deb⸗
anita
titlen⸗
Thenſgrori
lakrerofi
ichenger
iginiones
ngfi

S
ri

cn
eimus
amr
unfri
nfaen
Wadtesni
Mmeſant am
mpänzarm
r baauita
Vcne nroze

. ANee i
4 4 nope
. . 4

e

ſont De
iſionicze
newirl,
214 “
““

Kiture poꝛtaret.Sic⁊ de illo quẽ tan

Qmilerieoꝛdia operata eſt. Pꝛimũ ſiquidẽ

totam vna die dicereypoſtmodũ vt vna

ticiam eius perueniret minatus diſpenſa

Jurem puniret.Deinde cũ in fine anni ra⸗

gquantum pꝛecepit eivt duplo tantũ in an

aliquid de bonis meis datur pauperibꝰ
Ocum ita per multos annos factum el

atq; magniſicarettam magniſico cel

lxx.

vᷣtutis adiutoꝛio vlcta eſt auaricia adeos
q; deiectavt diſpenfatoꝛi preciperet diees
Laue de cetero ne parcas bonis meis fu/
rare inde quicquid poteris/et rape vi de
manibus meis/ da pauperibus etiã iunu⸗

ſus ⁊ pꝛohibitus a me. In quo a quanta
n firmitate et debilitate 34 quantam foꝛ
titudinema quanta puitate ad quantaʒ
magnitudinem virtus largitatis in eo ꝓ⸗
uecta fuerit/que furtum et rapinam non

ſuper xiij. capitulo Johan. oꝛudẽtia aũt
magna eſt et ſaluberrimũ artiſicium exer
citare ſe in modicis ac leuibus verbi gra⸗
tia.ſi à toto ferculo abſtinere non potes
egrediaris gulam vincerein vno ſaltem
mo:ſello poſtea expiaris ⁊ in alioet vi⸗
debis atq; gaudebis inſperatuʒ ⁊ incre/
dibilem abſtinentie pꝛofectũdiuino ad/
iutoꝛioſac iuuamine inde tibi ſuccurrere/
icutz experineeto didicimꝰ de illo ꝗ mul
lavi ac difficultatevix abinitõ poꝛtare po

terat vt ſeptimã partẽ dñice oratiõisvna
die tota dicere ſufficereddeinð paulatim
adiutus atq; confoꝛtatus diuinitus vt eã

coegit. Sic et ſimile miraculũ virtut ſue
operari dignata eſt diuina clementia tẽ/
poꝛibus noſtris in quo da nobili et diui/
te. Qui cum terre ſancte peregrinationẽ
agreſſus eſſet ad mare vſq; perueniſſet
videns mare/extimuit ingreſſum nauis/
et expauit et in littoꝛe remanſit. Luctaba
tur de die in diem virtus foꝛtitudinis in
eo licet modica ⁊ debilis contra timidits
tem ⁊ hoꝛroꝛẽ maris Qt cum vincere nõ
poſſet ꝑ ſemetipᷣamiincidit coꝛdi eius di⸗
nina inſpiratione cõſilium magnificum/
videlicet vt pᷣciperet ſeruis ſuis vt eis pe⸗
dibus ⁊ manibus foꝛtiter ligatum/quan⸗
tumcũq; inuitum ac renitentem illnm in
nauem mitterẽt nulla iracundia eius nul
lis minis aut terroꝛibus ipſiusſipſum de
naui emitterent. donec ad terram ſanctã
applicuiſſentet vt etiam iuramento exac
tiſſima firmarent. Que omnia ſic facta
ſunt.tranſuectus eſt in tertam ſanctaʒira
tus ⁊ renitens acrepungnans ꝓ uiribus
eruis minas toꝛmento:ũ et moꝛtis omni
2 diebus 2 noctibus tranſiectationisin
no fequenti eidem erogareweruntamen geminanslin quo facto q; modica fue⸗
hoc eo inſcio faceret/ ſimiles ei minas p rit ab initio virtus foꝛtitudinis ? q;de⸗
oꝛibus intentãs qð et ipᷣe fecit. Elapſo vo bilis que maris aſpectum ferre non pote
anno facta computatione inuenit bona ratdeinde ad illud culmen perfectionis
quadruplicata. Et interrogauit a diſpen⸗ ꝓueccta eſt vt eum a deo inuincibilẽ red⸗
ſatoꝛe ſicut pꝛius/auditoq; ab eo quid et deretvt ipſemet victus et ſpoonte manus
quantũ pcepit ei dices furare mihi et iſto dans puſillaminitati enam de ea inuituſ
onno quadruplũ ei? quod pᷣterito anno Nnal ⁊ ꝓpoſito tlriumpharet. Pꝛo⸗

die ſepties diceret. Q⁊è cũ aliquantis die⸗
bus obpᷣuaſſet eouſq; fauẽte diuina gra/
tia ꝓpuectus eſtvt omne onus iniũcte ſibi
ſatifactionis non ſolũ leuiter.ſed etiam

a uitute auaricie viciũ oppᷣſſeratvt om
nino nihil dare poſſetomnipotentis dei

ſeepiedif penſatoꝛi ſuo aliquid de bonis
ſuis pauperibus erogareverũ a deo mo
dicum adeoq; occulten nullomõ adno⸗

loꝛi quia ſi hoc quocũq; modo depꝛehen
dere po ſſetipſum tanq; diſpenſatoꝛẽ atʒ

tionem reddente diſpenſatoꝛe bona ſua
duplicata eſſe cognouiſſerinterrogauit il
lum ſi quid illo anno pauꝑibus erogaſſ
Quo reſpõdente quia erogaſſetet etiaʒ

furatus es mibi da pauperibns verun⸗/Mpter quod modis omnibꝰ ſuademus vt
tamen modis omnibus caue ne iſtõ ſci gteneris adbuc inſermis penitentibus /et
Hia. nullo enim modo videre poſſum qd tanquã de grauibus moꝛbis? egritudini
bus conualeſcere incipientibusnon ſolũ
leues ac ſabubꝛes exercitationes ſed etiã
iocundeſſi fieri poteſt iniungatur. IJocun
dum autem eſt ſanctoqʒ riſu pleniſſimuʒ/
illudere dyabolo et eum velut iocando
cõfundere erbi gratia.Dum tenes moꝛ
ſellum ſuauẽ in manu paratd caro tua
7 aperit ad recipienduũ Uluzparat efrer⸗,

ſetvidelicet quod dominus piuʒ furtum
diſpenſatori multiplicare pᷣciperet / diſpẽ
ſatoꝛ vero fideliſſimã fraudem domino
ſuo facerettł miſericoꝛdiſſimꝰ deus mul⸗
liplicationes bonoꝛũ ſuoꝛum ad augeret

ſolum vicitſed etiam ſibi ſeruire noluit v?

Be

0 tendit tnanu gule ad recipiendũ momẽ⸗
tanei lenocinij de eodem pedagiũ/quod
lenociniũ deo pedagium dicimꝰ/ quia a
palato et guttere per tranſitumſ ratione
a tranſitus percipitur. arat fauces ⁊ ven
rem dyabolusvt te per illum moꝛſellum
„ deuoꝛet/aut ſaltim aliꝗd de ſanguie tuo
uggalveuoꝛat te per moꝛſellum cum gu
ſenociniũ moꝛtale peccatũ tibi ẽ. Sug⸗
△ git aliquid de ſanguine tuo infixo vulne
re non letali. Sed tamen nõnullo. Ille
ergo vitio gule ſil atq; dyabolo/vt moꝛ
ſellum ad quem toto hÿatu fauces poꝛri⸗
gunynon ſoluʒ non percipist. ſed pꝛo eo
plagam quemadmodũ dum ſolet illudi
Santbus. J
.ad illudendum ei. Dum em̃ pijcit huius
moꝛſellum inter reliquiaemenſe tue/eo ꝑ
cutit᷑ dyabolus ⁊ gula ſimul eoſvelut ſua
iſſimi odoꝛis ſacrifitio delectatur clemẽ
tiſſimus deus eo velut lancea tranſfigũ⸗
tur boſtes tui dyabolus ⁊ gula ſicut legi⸗
tur. Ecele.xxix. Super lanceam inimicũ
tuum pungnabit elemoſina. ==
Ebet eſſe et cõſeruatoꝛia vt non
ſolum cõſeruet vitam ſpiritualeʒ
ſed etiam p̃ieruer a ſuturis. Et im
Aninenlibus nocumentis in quo quatu⸗
1 oꝛ remedia validiſſima ſunt. Quoꝛũ pꝛi⸗

mum eſt oꝛatio q̃ ſeruatio atq; cuſtodia
tota deuo:ione atq; obſecrauoe a miſeri
coꝛdiſſimo omniũ bonoꝛũ largitoꝛe deo

erpetende ſunt / Sicut legitur in pſal.Cõ. autem eſt que penitentẽ a mundo eteis

ſerua me domine. Et iterum. Cuſtodi me
¶vt pupillam oculi. Secundũ eſt occupa-
io ſancta atq; conn nua Eſt em interpola
Rone ſctαααπσια aααα io ſancle occupatiõis velut aptio ianue
hνα⅜αα9behe E, o adultero Et velut ruptio muri hoſtibus/
Et velut foꝛamen in naui nauigantibus.
welut foꝛamen neſe liggonem pcioſij⸗
umum in eo poꝛtantibus. Quanta ergo
4 nic tudine obſtruenda ſunt foꝛamina?
ein nauiſne aque intrent obſtruen/
„% dum foꝛamẽ vaſisine liquoꝛ effluat. Cõ/

inuanda ẽ occupatio ſct ne aque ama⸗
rüfmeae fetidiſſime Becratoge⸗ uẽ coꝛ⸗
dis inrenune halſamuz pꝛecioſiſſimum
Diuine gratie effluens effundatur Terciũ
e noniſamoꝛi memoꝛatio videlicʒ moꝛ
is coꝛpoꝛalis moꝛtis eterne et vite etern
de hoc Eccle. vij. In omnib openbu⸗
tuis memoꝛare nouiſſima tudz ineternũ

„ non peccabis. eſtli iſitati
2 F. peccabis. Quartu eſt ipſa viſitatio

pſe enim eſt draco foꝛmatus

ſacramento penitente.

ſpeciem tuam non peccabis q; eſt dieere
id eſt ſolerter conſiderans nobilitatẽ ſpe⸗
ciei tue quia homo es ad ymaginẽſ cilicet
dei conditus/foꝛmatus. Et hoc eſt ꝙ di
cit. Tullius in libꝛo tuſculanarũ queſtio/
numſſedationom aniſni orinet in conſpe
ctu poſita humana natura quicquid con
gruat in eandẽ actem conſfugiendum eſt
Eadem ſunt arma ſumenda. Alij intelli⸗
gunt vite ſpeciem viſitatio:e fratrum in⸗
tribulatione poſitoꝛumſhoc eſt viſitarein
firmos incarceratos/⁊ pauperes hoc eſt
conſolari eos et alere. Et recae quantum
capimꝰ intelligũt. In huins enim operi⸗
bus humilitas et pietas coniuncte ſunt.

pendere coꝛpoꝛalibus infirmitatibus fa/

ctum hoc impetrat a deo rependi ſpiritu⸗
alibus noſtris.Audiuimus etiam diceu⸗
tem ex hoc multum ſe ex frequentatione
pauperum et infirmoꝛũ in parte iſta ꝓfe
ciſſe et robur multum contra peccatoꝛuz
inſultus accepiſſe. Eccle. Ne pigriteris vp
ſitare infirmu ex hoc enim in charitate fir

maberis.
ſuimus ſupꝛa. Datiſfattionẽ con
tra execrabilitate peccatoꝛũ. Pec

que mundi ſunt ſeoꝛſum facij ad deum
ip̃m colligitlet in deum ip̃m conferita v!
ipſi ſoli viuat.Sicut legit᷑ in pſal.Et aia
mea illi viuet. Et hoc eſt qð dicit.Apls in
ij. ad Loꝛinthi.xx. Nemo militans deo

implicat ſe ſecularibus negocijshoc eſt

que nõ ſolum illicita/⁊ ꝓhibita id eſt vi⸗
cia ⁊ peccata declinanturiſed etiam licita

⁊ conceſſa ꝓpter hoc iniungenda eſt in⸗

terdum penitentibus abſtinentia ab am

plexibus ꝓpriarum vxoꝛum. Sicut dicit

Apoſtolus in ſeptimo pꝛime ad coꝛinthe

Nolite fraudari inuicem niſi ſoꝛte ex con
ſenſu ad tempus vt vacet oꝛationi.Silx

⁊ declinare conſoꝛtia hominũ/⁊ conſpe⸗
ctus publicos fugere/atq; ſpectaculaa ne

gociatiõibus deſiſtere ab armoꝛũ exerci
cijs ceſſareꝭ licet iſta licita ⁊ conceſſa ſint.

Noõnunq; tamen penitentibꝰ iniungen

dum ſe recedere ab huiꝰ marxime in bijs

pedei noſtre. Sicut legi Job. v. Ciſnas in buius piclitati ſunt. Onabus autẽ

Humilitas autem conſeruat a caſu quo/
ndam ſulim eiin ymo delinet poſſeſſoꝛeʒ
Unde Auguſtinus. Humilitas in ymo ẽ

⁊ ideo non habet quo cadat. Pietas vo
quicquid ſubſidij vel ſolacij nos facit im

Eptimũ fructum ſ guiſlag ionis po

decut
choort
Ppplerpe
nir⸗
ſedeog
aot
Hinorun
nohesg

lndonn

oaucn

cuuin
glaao⸗
neobeen
dneuten
inen⸗
Mmen
0

Ghlanmn
lcmodd

nodiſin
Aumoyen
(ünudur

honsdon
ecwelio
Penere⸗
nl.Yech
elnecggo,
adom
Emamo⸗
rard
Rone

on
bliliagen

oterbe
Cuntniſ,
Meret

unnian

ſnautt
ſtonere

mnigſunt
lhn que
ſnoperg
ninEtk
leindie
Wba
Keſne
MWmir

(li⸗

Rhin

Aſenmnet

mſkarn
Mitm
non,

O

de cauſis ab hijs ſecedendũ ẽ penitẽtib⸗
⁊ hocvel ex toto vel ad tempus videlicet

ꝓpter periculũ vt diximꝰ quia vix et ra/

cunq; modo ſe polluerent. Nos aute di-
amꝰ diſtinguen důͦ eſſe. Zunt enim qaue⸗
adam opera quoꝝ nec augetur gratiaſnec
minuitur peccatu :UVerbi graſia.Baſilica

na. Si ediſicata fuerint ĩ peccatowel etiã deũ Quartus eſt⸗
expeccato. Et ꝓpter hoc quantũ eſt in ſe naturaliũ ſeu inual
ipſis. vᷣo minꝰ accepta.Et ideo ſi facta fu/

go ex neceſſitate iterãda hmõi opa ope⸗

ipᷣm. aut nõ placent ei nec placat ip̃m. Et

irrita ſuntet ideo vel iteranda el locoꝛũ

ro ſine peccato exercentur.Et quia vaca⸗
re deo aut omnino non ſinuntſaut ſalteʒ
vocationem ipſius non paruũ detrabũt

ꝓpter hunc fructuminiungende ſunt di⸗

ninoꝛum beneſicioꝛũ conſideratiões ora
tiones grati rũ actiones benedictiões ⁊

ſanctoꝛum veneratiõ es/Hon ſolum ſan

ctoꝛum angeloꝛum ⁊ hominũ.ſed etiam
anctoꝛũ locoꝛum vaſoꝛũ/⁊ oꝛnamentoꝝ
atq; ſacroꝛũ dierum/ꝓpter ꝙ vigilie ⁊ ce
tere obſeruãtie ſolennitatũ ge conſuetu/
dine eccleſie iniungũtur penitẽtibus Tũe
enim erit omni laude tumulta ſatiſfactio
tunc erũt digni fructus penitentite
Oſt hoc ſequitur determinare
vtrum iterari neceſſe ſit ſatiſtactio

In quo viſum eſt quibuſdã ꝙ pꝛo infe-
cta haben da ſitſicut dies ritus naʒarẽoꝝ
qv infectis habebant᷑ ſi velvno die ante

vi
9

nẽ ſi in moꝛtali peccato facta fiũt⸗

ieiunare.oꝛare.pſallere.edificare ergo eſt
opus operansſipᷣm vero edificiũ eſt opꝰ
operatũ. Si ꝗs querat ad dd ergo vale
zunt opera huius ſe de genere bonoꝛa

facta ĩ peccato moꝛtali Reſpõ deo qm ad

multa. Primũ enim ſunt acceſſus ⁊ apꝛo
pinquatio ad viã viteſ quaſi reuerſio ad
ipſam. Quẽadmodu ſi auis querat de ue
rante qui aberrauit a via ſualet reuertit
ad ipam. Rũdeo ipᷣa reuerſione leue⸗
ra non agit ircepiu. Sic huius peni
tens per huius opera in moꝛtali facta le⸗
uera non vadit ad vitamſſed ad vi vite
Edert eneret in eis. Reuertiturſexgo vn⸗

fructus huius opertin eſt reuerſio adviã

te. Zecuũdus eſt diminutio tentationu
emo em̃ onbitat quin ieiunia alie aſ-
flictiones omneſq; bone exercitatiõesſi⸗
cet in peccato moꝛtali fiant/ꝙ tentaso⸗
nes diminuũt⁊ vᷣtute et mũerolita vt eng
pautioꝛes ſint ⁊ debilioꝛes/⁊ hoc ẽ eis ex
ipſa natura ſua. hoc eſt ex naturali ofra
rietate quam habent ad tentationes atq;

ad vicia ⁊ peccata.Lereius fructus elt re⸗
ſtrictio poteſtatis dyabolice. minꝰ emmm
ex neceſſitate poteſt in eos qui vteuq; re⸗
bellanticontra eũ atq repungnanquaz
in eos qui omnino cedẽtes. eum ſuper le
pacifice regnare permittunt conantibus
em̃ contra dyaboluʒ/⁊ vicia alq; peccata/
neceſie ẽ adiuto:ẽ adeẽ miſericoꝛdiſſimũ
deũ Quartus eſt ↄfoꝛtatio noſtraꝝ viriu
eſcẽtia ipſarũ. Om̃is
em̃ virtusſipo vſuſuim exercitatiõe mode
rata ac debita cõfoꝛtat/⁊ innaleſcit. Ab/
nſione vero ſui ⁊ ocio inmoderatoſebi⸗
litatur ⁊ tandem deficit. eo em vſq; beas

expletum numerũ ſatiſſactionis ſue quo⸗

pons domus cũ ſint hbona queda opera/
nec melioꝛa ſunt ſi cõſtructa vel ediſicata
uerit er charitatenec mala aut mmus bo

grint in moꝛtali peccato ex iniũctiõeſatiſ
actoꝛianõ ſunt ꝓ infe ccthabẽda Nec er

rata. Sut ⁊ alia quoꝝ bonitas ⁊ accepta geſcere vt omĩno deficiat in eo vᷣtus gre
bilitas aut charitas ẽ aut ex charitate. Et ſibilis/⁊ eo vſq; ar e a vilu p entpa
ꝓpter hoc ad placandũ deum non ſuffi⸗ efficiatur cecus. Quintus Mudus elt pp

ratio ad gratia. Qucadmodũ oꝛatio ⁊ ro
gatio pᷣparatio ſuntad ſemis exotiunet
remollitio cere ad Feriptura 7 ſsltani⸗ 5
ideo nec eis ſatiſfacint. Manifeſtũ eſt ꝙ , ne ſupꝛa diximꝰ in ca.de atiritioe. Sexl⸗
quantũ ad placarionẽ ſeu ſatiſfactionem fructus ẽ impetratio gre gralum facientè

„ —

buiꝰ⸗ em opera cũ manſerit deñnderio re⸗
nertẽdi ad deũſa inualuerint ↄſuetudine
atʒz pingerint deuotiõe.meritoꝛia efficiũt

ciunniſi cũ facta fuerint ex charitate. Si
em̃ per charitate ⁊ placent deoſ placant

eoꝛum que deo placeat iniungẽda.Et hic
ſunt opera que ↄſuerunt vocari opa ope

rantia. Et hoc eſt ꝙ dñs dicit yſaie. lviij. inpſi? gre grain lacientmeritoria in cq;
Excce in die ieiunij noſtri inuenit᷑ volũtas cogruo diuine largitatis et clemẽtienon

Ad iſtud vocaui ieiuniũ. Opera ergo iſta

ötentiões iei i re iuſticie congruit
noſtra. Ecce ad lites ⁊ cõtentiões ieiuna-⸗ aut ex condigno noſtre iuſtici⸗ on⸗
tis Nunqꝗ tale eſt ieiuniũ qð elegi. NHũ⸗ ſiqdem dinicijs largitati diuine pietatꝭ
ra er ſic pulſantibꝰ apireiſic ⁊ petentibus dare

opantia vocam⸗ ipᷣm operani noſtru? vt ſic querentibus ſe oſtendere. ii

.
.

gulari. Sed poſt vel ante illa debere adi⸗

7,
. BDe ſag amento penitentie.
Oſt hec religt nobis igrere viꝝ culpe vno anno.Eſtimant ergo ꝙ poſtẽS eſe
ſanſfcõnes iſte arbitrarie ſintaut ſic delinquẽgpen renearecegnfant 1
Lelenniate aut limitate. ita vt ni· ſuſtinuit / nec cõfeſſione nec penitentia iggi
„ Z hil de eis minuere vel detrahere cõſeſſoni ampliꝰ indigeãt ꝓ illo delicto Et genera
oceſſũ ſit nihil adijcere Aſigs direrſ⸗ liter de ꝗbuſcũq; delictt in capffnſis s cen
. eas eẽ limitalas hoc mõ neceſſe ẽwt ea li /per ipᷣaʒ diſciplina capitularẽ ſiue regula⸗ on
mitatiõe quã ſacri canones pᷣſcribere vi⸗ rem vindicatũ fueriiſſe repuiat apud deũ aige⸗
dent/aut alia limitatiõe q nondũ ẽ eccle· penitꝰ abſolutos/ex quo enoꝛe de necel⸗ ua
ſie reuelata. è ſi limitatiõe canõica ma V ſitate accidereiꝙ in ipo pꝛeto:io a pecca⸗ auen
