ſtitutio ⁊ mandatũ eccleſie qð ei dat ad?

terpellandũ ſacerdotẽ inq; qntu ad iſtuch

de quo nune agimus officiũ. Juxta hunc
modũ nuneiũ nõ facit depoꝛtatio littera/
rũ ſed miſſio.Idẽ autẽ ẽ conſtitutio ſacer⸗
dotuũ ⁊ oꝛdinatio ſiue miſſio interpellan/
dum qntũ ad idẽ offiei6. Amplius. ſi

virtus et foꝛtitudo bellica non faciũt milẽ

cẽ ſed aſſcriptio ducis ⁊ inſtitutio/ nec po⸗
teſtas ſuper decẽ milites decurionẽ/ſʒ ipᷣa
pncipis electio et conſtitutio ita gra ⁊ go⸗
leſtas impetradi non faciũt ꝓcuratoꝛem.
Sed vrt diximus conſtitutio. Amplius

Sicut aduocatũ publicũ nõ ſcientis⸗ iurt
aut eloquentia necetiam ipᷣa iuſticia facẽ
ebant.Eſſe aute ſacerdotẽ e eẽ publicũ ad

uocatũ in cauſis animarũ.Ergo nec ſcien
tia iurd celeſtꝭ nec ſacra eloquetia nec ipſa
iritualis inſticia facient ſacerdotẽ. Sed
gquẽadmodũ ibi conſtitutio pᷣncipis ita ⁊

hec ↄſtitutio ſeu oꝛdinatio pontificis.id ẽ

eccleſie miniſterio illius.Et quẽadmod
non licebat cuiqᷓʒ vſurpare publici aduo⸗

cati officiũ/⁊ ſi vſurparet repelleretur niſẽ
electus eſſet ad boht nſitama eienut

li licet vſurpare publice interpeilatiõis o

ficiũ hocẽ ſacerdotale qᷓntũ ad hoc.Ma⸗

nifeſtũ ergo ẽ ꝙ nec ſanctitas quantecun/
q; gratie ſit apud deũ facit ſacerdoteʒ q̃n
tũ ad pᷣdictum officiũ neq; iniquitas quã
tacunq; ſit aufert officij ſacerdotalis oꝛdi

nem/quemadmodũ nec iuſticia quatacũ⸗/

q;ʒ ſit nunciũ aut ꝓcuratoꝛem aut aduoca
tũ efficere ſufficit. Sed miſſio vt diximꝰ ei
conſtitutio neq; iniquitas quantacuq; ſit
in nuncio ꝓuocare vel aduocare.Sʒ ma
dati reuocatio. Sicut enið ſola miſſio aut
conſtitulio vt ita loquamur deſtruũthoc
Ene ſicut faciunt. Non negamus aũt quã
o omnis vir ſanct nec in conſpectu deo
gratioſusoꝛare ꝓ omnibus teneatur. Et

atur. Sed audiatur vt amicus et filius.et

oꝛat ſimiliter atq; interpellat. Non autez

vt ꝓcuratoꝛ vt nuncius vniuerſalis ecclłie
neq; vt æꝙ ea miſſus ad hoc ꝙ ẽ ꝓpꝛium
ſacerdotalis oꝛdinis officiũ.NQuis em̃ di
bitat iuxta reges ⁊ pꝛincipes eſſe pauperu
⁊ oppᷣſſoꝛum interpellatoꝛes ⁊ hoc nor t

quin apud diuine miſcðᷣie diuitias audi⸗

ſacramẽto oꝛdinis

Be
o officiũ publice adq boc ↄſtitũtosſʒ magis ẽ ꝙ nec ꝑ ſe nec ꝑ nuncios andit deꝰ.Etꝓ ttt
beniuolẽtia et miſeratiõe ad boc ⁊ pꝛsom⸗ pier hoc cũ ſacerdos eiaſe gerit determia nin
ptos nec cum eo rogatu ip̃i rogani pꝛinci te ant expᷣſſe nihil ĩpetrat ex ꝑte ei neq; in up .
pes ꝓpter hoc nuncij aut ocuratoꝛes ſüt aliquo nullatenꝰ exaudit᷑. Et dicimus
miſeron. Amplius. in rege pali inne⸗ hmòi ſacerdos mutat formam eccleſie ca ſole
niunf interdũ duo. ſdlicet regale officiu, tholice g mutat etia rem ⁊ petitionẽ ipᷣius elhec⸗
atz iuſticia. Et ſicut regale officiũ ſe babet Cuũ ei dicit in archano miſie vt nobis fiat raren
ad iuſticiã ſic ſacerdotale officium ad ſan coꝛpꝰ ⁊ ſanguis dilectiſſimi filij tui bermi nanein
Rätare Sicut eĩ nõ ẽ eligendus rex niſt iu nalie itelligẽs ? intẽdẽs nobis manicheis gefuin
ſtus ſic nec ſacerdos nik ganetns. Et ſicut gurulterius herelice Eumugre aclonis u
rex myniſter debet eẽ iuſticie. ſic ſacerdos Aliter pꝛoꝛſus petit qᷓᷓ petat vel intendat Pnr
ſer wrniſterebete⸗ iuſticia p leregens eccleſia catholica al; peut 3 ex Pienſte⸗ Carinns,
acit niſi ſuipius nõ eĩ eoipᷣo ꝙ iuſtꝰ ⁊ rer rius q̊ʒ ex ꝑte eccleſiecatholice. Petit em̃ uhrr
ẽ ſup alios Et ſi ſit recoꝛ iuſtus iuſticiato: eccleſie manicheoꝝ neq; aduocaiũ. neq; ſoſcen
uipᷣius Sicneaq; ſanctitas ꝑſe faciet ſacer pꝛocuratoꝛc. Quare merito neq; ſacerdo⸗ fhereie
dotẽ nec eoipo ꝙ ſanctus ⁊ ſacerdos erit tẽ niſi maledicte illiꝰ factionis. Sacerdo/ dalnnon
aisoꝝ. Et ſi foꝛte ſit ſanctus cuſtos ſanctuſj tẽ inq;ᷓ qᷓntũ ad hac lririoni 7 ideo meri nni⸗
q; ĩiuiolatoꝛ ſuipᷣius et ſanctꝰoꝛatoꝛꝓ ſe ? co gerit ſe antiſtitẽ dyabolinullatenꝰ aũt untiaie
alijs. El hec ꝗdem charitas ⁊ pietas non ſacerdotẽ xpᷣi ⁊ eccleſe ſue.Quare nulla⸗ iiedert
pubaʒce functionis vt diximus officio. Et tenus gerit ſe mediũ inter eccleſiam xp̃i et Außigt
atte nde ꝙ ↄgruis ſimilitudinibꝰ vtimur / ipᷣm. Si autẽ vel determinate intẽdir pꝛo
inter Selhes eccliaſticos 7 ſeckares. Sut 9 eccleſia catholica vel ſaltẽ in generali etĩ rerpe
eiĩ varij oꝛdines reipublice tpales. Quat⸗ plicite ſeu iuolute ꝓ eccleſia dei ⁊ id face⸗ Maugin
niones deciriones cẽtuftiones. Cyligrchi re vel petere qð faciũt miſtri eccleſie deiſp ſenpert
reges ⁊ pᷣnẽipes ⁊ iterũ nuncij pꝛocuraro culdubio nec foꝛma murat. nec petitionis mmiſtenio
res oduocati ↄſiliarij inreeſſoꝛes r ugi ſubſtanciã ⁊ ex pteĩ veritate eccleſie loqui lelꝛinin
ces.Et iterñ Còci pincene pdnices ch o tur eiq; petit eiuſq; petitionẽ oꝛe poꝛrigit. meii eper
des et diſpenſatoꝛes. Sic et in domo dei / Ecõtrario vᷣo nõ eccleſie ſancte petitionẽ. What
magnain req; nunlie⸗ ſpirituali eiuſdex 4 S; ee rdirm⸗ malignand ovolthli Urn
ſunt oꝛdines myniſtroꝝ às noĩauimus et ce factiõis moꝛe geſtat ſacerdos maniche d
alij s nõdũ urautn, Atide auleoſi⸗ oꝛũ/ſic intendẽs vt diximꝰ.⁊ vox ipᷣa inte⸗ (iſuang
gen ter ꝙ oꝛdinatio ſanctificatio ↄſtitutio rioꝛ q intellectus ẽſignificatio vox ẽ dya/ neaqe
ad ſacerdotale ſeu quo dcunq; alið ſacrũ bolice illius factionis. Hinc aũt vox ẽ ſan mepao⸗
myniſteriũ ſubiectoꝛiet eſſencia vnũ ſunt cte ac deo dilecte ↄgregationis.Quid er⸗ lügenere
ꝛdinare eĩ ⁊ ſanctificare et ↄſtituere bu go mirũ ſi hac exaudit miſericoꝛs deꝰ etſi muiſin
iuſmõi miſtros euidẽter ynũ ſunt ſubſta- eius ꝓcurat celeſtis aduocatꝰ ꝗ ẽ eiuſdeʒ niſisge
ciaſſilr eẽ nnciũ eẽ ꝓcuratoꝛẽ eẽ aduòca⸗ ſponſus eccleſie.Et ꝗd mirũ ſi ili repellit Pmeite
tũ hui⸗ ſcilice apud deũ vel coꝛã deo pꝛo vt vocẽ ꝑtis inimice. Hic ergo indubitan⸗ nmmidi
eiꝰ eccleſia.vnũ ſunt. Silr ſubiecto ſine re ter fnit ſtellecbeati Cypani quatum no/ mniſton
J Snünus ð inquatũ detfert iĩas qles di bis mõ videri poteſt ⁊ boc mõ intellexit. ſtünehe
cimꝰ⁊ ex ꝑte eccłlie aduocap inqntũ ꝓpo⸗- Sacramẽta eon irrita ⁊ inania ꝗᷣ tũc eoꝝ dishic
nit allegatiões ꝓ cauſa eccleſie coꝛaʒ deo ęẽè intelligẽda ſun:quãdo totũ ⁊ lots peti wennen
ꝓcuratoꝛ inquantũ pꝑgtitiones eius offert tio vt dicmꝰeoꝝ ẽhoc ẽꝓ pꝑte eon ⁊ nom galioſt⸗
o deo aut porrigit. Euideter aut idẽ ẽ differ⸗ ne ⁊ eti ſiue pꝛo eis determinate ſit. Hoc dijnuse
re ibi offerre ⁊ pꝛoponere. Sicut eedẽ ſũůt eiẽ ĩdubitater õ foꝛmã eccleſie catholice ? llgimas
lire petitiões ⁊ allegatiões qð ẽ apte vide etiã ertra illã cu oĩno excludat. Mtzo die rpvo
re ĩ oꝛatiõibꝰ ſcpᷣtis qᷓ vſnalit᷑ collecte no- beat Augꝰ erraſie pᷣfatũ maripre/c ſeſeca uninst
minãat᷑. Appet etia euidẽter ex hijs qliter ? tũ fuiſſe erroꝛẽ illũ i eo ſaltẽ martyrij/pꝛo- eg
merito ſacerdotẽ hereticũ/ hereticoꝝn an- culdubio ſentiebat beatꝰ Augꝰ pꝛeſaluʒ poley⸗
tiſtitẽ dyaboli beatꝰ Cypᷣanus martyr di- martyrẽ tãto ʒelo ſidei exarſiſe atra here⸗ fini⸗
Ferit ⁊ ſacrificia hereticoꝝ inanig et fatua. licos eoſq; eſie odibiles deo credidiſſe vt inin
Cũ eĩ eccleſia hereticoꝝ eccleſic nalignan etia ĩ foꝛma eccleſieveritatẽ traderẽt ſacta i
tium ſit ⁊ deo odibilis vtpote adultera et mentoꝝ. dic auiẽ idẽ Augꝰ hereticis. Sa ſaſe
apoſtatrix ſiue apoſtatics. WBanifeſtũ cramẽta q nõ mutaſtis pꝛout ſunt ſic fuit hiini⸗

nanns
erne
gan,
enter

Neürultert.

e Osrenh
Aſr

ee

MRNWENX

. — 4 4
CNct,

e

1en.

nhon ,
,
nnl

a

MAN
N

i, V76 0
olin, G
H
b,
vuß

. .
— 5
r s 24 » S
. 5 7 ☛R . — . „
☛

apud nos. In calu antẽ quẽ quãtã muta
tionẽ faciãt dum in pſona petentis/eam
cui petitur alias om̃ino faciũt q; ecclie ca⸗

tholice ſacerdotes euidẽs ẽſet q;longe ſit
ex pte canũ ⁊ canibus dans pergge filioꝛuʒ
⁊ a pr̃e miſcdᷣiarũ ab eo ꝙ ẽ ex ꝑle filioꝛu⸗
panẽ petere filioꝝ ab eode pre. Quaq; lõ
ge fuit ꝑſone canineja ꝑſonis filioꝝ pſona
adultere ⁊ gpoſtatricis a pſona ſponſe in
coꝛruptibills caſtitatis etia inſeparabilis
charitatis. Deinde vox coꝛuina a colũbi/
na.latratuſq; caninus a voce filioꝛũ quis
nõ videat. Amplius ꝓponamus ponti
ficẽ hereticoꝝ oꝛdines celebꝛare cum ergo
dicit in oꝛatiõeyt eccleſie tue miniſtri puri
accreſcãt hoc intelligit atꝭ intendit dermi
nare eccleſie herenicoꝝ petit ergo ex parte
eccleſie hereticoꝛuʒ adeo vt illi eccleſie ac/
creſcat ii quosoꝛdinat miſtri ⁊ ipᷣi ecclie
ſue hic. Quare aggregatis hoĩbus ⁊ pen
ſatis ⁊ ex parte hereticorũ petit ⁊ ipi eccłie
petit augmentũ miniſtroꝛũ ⁊ ꝓ ipis myni
ſteria petit et accreſcant hereſi et ſacrilego

myniſterio. Quare ex parte inimicoꝝ dei

petit ⁊ inimicis ipᷣis petit ⁊ boc ad dei ↄtu
meliã ⁊ perditionẽ ipoꝝ miniſtrorũ. Oiĩa
ergo ibi abſiſtüt ne ipetret⁊ hec intẽtio ſit

der minata ⁊ limitata vt dixrimus foema ẽ
q̃ oꝛdinare ⁊ ſanctificare miſtros eccleſia⸗

q¶riũ ſuaꝝ credũt heretici. Si ant intẽtio eo⸗

rũ eẽt q̃is ẽ pontificũ noſtroꝝ licet malo⸗
rũ ⁊ pctoꝝ ⁊ interdũ ſceleratoꝝ/ꝗ intẽdũt
in generali ⁊ groſſe facere qð facit eccleſia
merito impetrarent gratia ſanctificatiõis

miſtris quos oꝛdinat.nõ ꝗdẽe merit ſuis

iz meritt eccleſie excuiꝰ pſona ⁊ nomie pe
tunt tibi purilatẽ ⁊ augmentuʒ poſtulant
miſtroꝝ. Et ſicutĩ ꝓpoſito caſu oia ſubſi/

ſtut ne pontitices hereticoꝝ impetrẽt.Sic

oĩs hic adiunat. Stelera ei miniſtroꝝ nec
merita eccleſie minunt.nec eius gratiã ſeu

gratioſitatẽ ĩpediũt apud ſponſu.Ot aũt

diximus ꝙ miſtri impetrat in hoc caſu ſiĩ

telligimus in hoc caſu ſicut ⁊ de ꝓcurato⸗

re p quo vel ꝓpter quẽ nec exauditur nec
admittit᷑ nec magis aut citius.ſʒ ſolũmõ
ꝓbter gratia eius cuius eſ ex cuius parte
vel noie poꝛrigitf᷑ vel offert᷑.adhibet tamẽ

ſolũ miſteriũ poꝛrectionis vel oblationis

Sic ⁊ miniſtri hmõi ſolũ miniſteriũ adhi
bent petiti õibus eccleſie poꝛrigendo eas
ſen offerendo nec ꝓ eis nec ppter eos ex/
audiantf ⁊ oĩno cũ nihil ꝓpter eos addat
gxauditionem qꝛ nec faciliꝰ nec mag.nec

xc.

a ſacramentoꝛuũ q; ip̃a inientio. Et ꝓpx᷑
hoc manifeſtũ eſt hereticos vbi adᷣo ↄtra
ria intentiõe agũt ſoꝛmaʒ eccleſie mutare
incõtranũ qᷓniu ad iᷣam intentionẽ ipᷣaʒ
mutat tamẽ interius dũ itellectũ ipoꝝ ad
ſemetipᷣos ſiue eccleſis ſua inuertũt interi⸗
us ⁊ intoꝛquèt. MWaniſeſtu ergo eſt ex
hüs oibus quoniã qᷓntũ ad interpellandi
officiũi nõ poteſt ſacerdos niſivt oiximus
Miſſus oↄſtitutus ⁊ inſtitutus atʒ ſanctifi
catus miſſus ſq; vt nuũcius.ↄſtitutus vt ꝓ
curatoꝛ.inſtitutus vt aduocatus publicꝰ.
ſanctificatus vt ſacroꝛũ miniſter hoe W⸗
croꝛũ pᷣtũ ⁊ ſacroꝛũ elogoꝛũ qntũ ad ſio
officiũ. Appet ergo falſos eẽ ſecerdotes ꝗ

cunq; alias vſurpãt ſibi hmõi ſacers ota⸗

le officiũ nec eſſe vłᷣ haberi ratũ aliqd qð
in hijs attentare pᷣſumat.Qð ÿ dicũt he
retici ꝙ oĩs ſanclus ſacerdos apparet eẽ
maniteſte falſum niſi nomine ſacerdotis
equiuoce vtlantur.

Eſtruamus autẽ et hune erroꝛem
aliter ꝓſequẽtes ſcdᷣm ſacerdotał
officij miniſteriũ qð ſuꝑiꝰ vocaui

mꝰ ſanctificationẽ.hoc ẽ ſacri myſterij.id
ẽ ſacratiſſime euchariſtie ↄfectio ne Diee⸗
mus ergo in pᷣmis ꝙ cũ nõ poſſit eſſe cer⸗
tũ vllomõ niſi pꝑ reuelationẽ an ſanctꝰ ſit.
qui ſacerdotale foꝛis exequit᷑ miniſterius
nõ erit nullatenꝰ certũ an ſit ſacerdos an
nõ ſcom hmõi opinionis erroꝛẽ.Et ꝓpter
hoc erit incertũ ex neceſſitate an ↄficiat ſa
crũ iſtud miſteriũ an nõ.⁊ ꝓpter hoc illu/

det ſepiſſime fidelibꝰ populis dũ ꝓ ſacra

tiſſima euchariſtia dabit᷑ ets pierũq; pu/
rus panis materialis. Illudet etiam deo
ODuʒ pꝛo vero illo ⁊ immaculato ſacrificio
offertur ei panis purus et materialis.
Aumplius. ipe Varetdos foꝛis agit mi
ſteriũ in altarivb Bicit in archano miſſe.
HNob fiat coꝛpꝰ ⁊ ſanguis dilectiſſimi filij
tui ⁊c.eccleſia et hoc petit fieri et ex ꝑte vel
noie ipſius ⁊ vox eccleſie intus ẽ vt ſupꝛa
diximꝰ⁊ vox ẽ ipius eccleſie quã oꝛe geſtat
⁊ petitio ſilr ipius eccleſie ⁊ quã pr̃i miſeri

coꝛdiarũ vt diximꝰ offert ⁊ poꝛrigitqð er

go dicũt de ſanctitate ſacerdot ilingaut
uz

ſufliciunomerita eccleſie ad impetran

qðõ petitur ex pte ipᷣius.aut non ſufficiunt
Q ſi ſufficiunt nõ ẽ ergo neceſſaria ſancti
ias ipſius ergo abſq; ſauckltgte goda

melius pꝛo eis vel ppter eos exaudiunt᷑.
ebes aſt ſcire ꝙ nihil magis eſt de foꝛ⸗

foꝛma vel verboꝛũ ⁊ ſi exterius nõ mutenti

2.„
9ler r .

4

D

„

Be

.— . 22 . , „
exauditur huiꝰ petitio. OQuare conficit᷑ ſa

cratiſſime euchariſtie abſq; ſanctitate ſa-

cerdotis. Q⁊è ſi dixerit ꝗꝛ ⁊ merita eccleſie

non ſufficiut niſi adiuuent᷑ ab ipᷣa ſancti⸗

tate ſacerdotis hoc euidẽter ridiculoſnʒ ẽ

Hoc eĩ ẽ acſi diceretur magnus exercitus
innumerabiliũ ſoꝛtinmilia continẽs non
ſufficit ad poꝛiandũ pondus vnũ niſi ad/
iuuetur a publico vno. Et ꝙ milia miliuʒ
ſanctoꝛum amicoꝛũ dei non fufficiunt im
petrare boc apud miſericoꝛdiam eius niſi
gdiuuent ab iſto. Amplius. cũ oꝛalio

ſit ſicut arboꝛ ſuauitatis ex aromatibꝰ vir
tutum aſcendẽs ad nares miſcdie deicuʒ
ißpa eccleſia tota ſitvelut apotheca aroma

mm ſpiritualiũ. Lotum vo qð habet ſa⸗
cerdos gre et ſanctitatis quantũcũq; emi
nens ſit et excellens nõ ſit milleſima vni⸗
garigphili ad totam apothecajerit dicere

non fufficiunt merita eccleſie ſiue ſanctita

te ſacerdotis ac ſi diceretur non ſuftficit to
ta apotheca niſi a diuuetur milleſima vni
us gariophili. Amp̃. Aut id qð ↄtinet
petitto ſupꝛa dicta eccleſie debetur merit
eccłie aut nõ. Si ſic.nõ ergo ſine ſiuria ec
cleſie poteſt ei denegari. Impoſſibile aũt ẽ
patrẽ miſcoiarũ irrogare eccleſie ſue. Im⸗
poſſibile ergo ẽ ĩm non exaudire penilio

nem illam. Si vo non debetur meritis ec

tiens opus eſt et perit. Jam autem decka⸗

ramns tracratũ de euchariſtia ꝙ opus et
neceſſariũ eſt.⁊ detur ei ſub foꝛma panis
⁊ vini viſibili. Manilſeſtum ergo ẽ nõ
obſiſtere maliciã ſacerdotis quo minꝰmi
niſtretum detur a deo patre eccleſie ſue ci
bus et potus vite.Eo dẽ eſt argumentarũ

ex pte patriſfſamilias. Si enim paterſami

cleſie aut ea tamen ẽ gratioſitas eius piiſ/

ſimi pairis vt hec ſemꝑ obtineat quociẽs
opus ei eſt aut non. Si ſic ergo cuʒ nõ mi
nugs opus ſit ei obtinere petitũ cũ per ma
lum ſacerdotem offertur eius petitio. qᷓ;
cum ꝑ bonũ poꝛrigatur nõ minus obtine
bit illud malo ſacerdote myniſtrate qᷓ; bo
no. Non obſiſtit ergo malicia ſacerdotis
quo minus aſiciatur ſacrũ illud euchari⸗
ſieq; myniſteriũ. Si vᷣo dixerit ꝙ nõ eſt
ea gratioſitas eccleſie in conſpectu dei pa
trisvt obtineat id qð illa petitione ↄtinet᷑
Nihil autem aliud continet illa petitio ni

ſñn vt panis vt potus ve hoc eſt coꝛpus ⁊

ſanguis redemptoꝛis miniſtreiur et detur

ei ſub foꝛma panis ⁊ viniqᷓʒ euidẽter fal⸗

lſum ſit hic in ꝓmptu eſt videre. Si enim
nulla ẽ familia lralis ſeu coꝛpalis n
ſpectu ſui patriſfſamilias gratnaʒ iſta non

hHabet videlicet vt det ei viclum coꝛpalem

quotiens opus eſt. Et ſicut opus eſt ei. In
compꝑpabiliter aũt maioꝛis gratigẽ ſeu gra

tioſitatis in conſpectu dei patriffamilias
Jfamilia ſpiritualis ipᷣius id ẽ eccileſia. In/

tompꝑpabiliter antem magis datur ei quo

lias lrał ex ſtilla ſeu ſcintilla ꝑmodica di/
lectionis et pietatis in familicen litterales

non obſiſtente quacunq; ſeu quantacun

q; aliena malicia ꝓuidet illi victum lr̃alẽ
neceſſarium quotiens petit et opus ẽ qua

tofoꝛtius paterfamilias eccleſie deꝰex to/

ta foꝛnace dilectionis totoq; fronte pieta

tis non obſiſtente quacunq; myniſtrant

malicia ꝓut dictum eſt eidem dabitur.

——

ſtri merito repꝛobat et regellit ⁊ eam con/
tumelia tanto ſacramento non ſuſtinet ix

ro gari videlicet vt polluto oꝛe conſeeret᷑.
et immũdis manibus contrecteiur. Poc
em̃ indignũ ẽ ⁊ indecens ſacramẽto.Ape

ri ergo oculos ⁊ vide impiſſimum erroꝛẽ

latitare ſub p̃textu et velamie iuſticie et pi

etatis. Pꝛimũ quia ſecundũ hoc plus po
terit vnius iniqtatis apud dei iuſticiam⁊
pietatem ⁊ impediendum quo minus ex

auditur eccleſie petitio q́ʒ innumerabili/

um ſanctoꝛum miliũ gratioſitas ad ꝓmo
uendum eandẽ. Et 5 iniquus ẽ manile⸗
ſte quia in ꝑte iſta poterit neceſſe ipᷣi eccle
ſie aliena malicia apud dei iuſticiam ⁊ eti
am miſericoꝛdiã quam pꝛopᷣa ſanctitas ⁊
gratia pꝛodeſſe dum ꝙ tota ipᷣa eceleſia ꝑ
oblatam petiuonẽ obtinere nititur mali⸗

cia ſola myniſtrantis et vt obtineat impe⸗/

dit et auertit. Amplius. ſi pꝛopter hoc
ne tam venerãdo ſacramento ſiat hic cõ⸗
tumelia videlicet vt immũdis manibꝰcõ

trectetur. Retrahit pater miſericoꝛdiaru,

largiſſime manum pietatis ſue.imo clau
dit ne aꝑiat ad poꝛrigendum panem vite
ſub foꝛma ⁊ modo quo id facere poſtula
tur. Incompabiliter autem fnit ↄtumelia
ↄſpui flagellari et crucifigi et occidi. Qua
re ſi adeo pꝑcere vult cõtumelijs et üurus
chariſſimi vnigeniti incompꝑabiliter foꝛti/
us pꝛouidit ne tradetur conſpuentibus ⁊

flagellantibus et cruafigennibus 2 occidẽ

tibus. hec ergo impietas ad hoc deducit
erroꝛes vt ipᷣam filij dei paſſionẽ euacuẽt.
2 mũdi redemptionem atq; ſalulem irri⸗

tent.Qſi dixerit ꝙ im̃ bonum ſuit ſedem

pᷣ.que ẽ cauſa quare malicia mini

de
rloe
acuen
ſoe⸗
keinst
gucn
tealie
Uure
Zyde
cecunt
lalgco
gepls
ſentatio
fernt
ſoneno
bonoce
ſeſtee
lienon
Mions⸗
Pidan
oen

1

nun
tngchut

* „
dun deden

WI

Borir
ane
laann
zunani
opti
ng
tans
Ne
mdüe
nininn
nincki⸗
e,

SeeN
H

1, ½ e
grpledn

ptio et ſalus mundi vt ꝓ eo merito decue

rit dei filiũ tam indigna perpeti.Et nos ex

aduerſo replicamꝰ.qꝙ tm̃ bonũ ẽ ſuſtenta

tio ⁊ ↄſeruatio cõuerſio ipius mundi hoc
ẽ eius totius qð paſſione redemptoꝛd ac/
quiſitum atq; ſaluatũ ẽ vtꝙ eo merito de

ceal ipᷣm ſaluatoꝛem. Hic de qu bus agi/

tur tamlonge minus indigna ſuſtinere.

Ingdigna enim paſſionis non minus ex⸗
cedunt indigna vt ita lo quamur ſacramẽ

talis confectionis.imo incomꝑabiliter lõ
ge plus qᷓ;ᷓ bonũ redemptionis bonũ ſu/
ſtentationis ſeu cõſeruationis. Lante em̃
fuerunt ille iniurie et ↄvtumelievt maioꝛes
foꝛte non maius eſt aut nõ multo maius
bono conſeruationis cũ ſine illo et inuti⸗
le ſit conſeruari indigentibꝰ et occaſiona/
liter noxiũ non pſeuerantibꝰ in gra redẽ/
ptionis ꝓpter ingratitudinem maioꝛ erit

ipᷣa damnatio ſut legitur.ij. Canoni. pe

tri.ij. Melius eratillis viam veritatis nõ

agnoſcere.

Euertamur autẽ et dicamus ꝙ cõ
tumelie ⁊ iniurie que in ſacramẽ⸗

Nito altaris redemptoꝛis fit ꝑ quan⸗

tãcunq; maliciam miniſtri ſeu miniſtroꝛũ
maloꝛũ ad contumeliã vel iniuriã paſſio⸗
nis nulla ẽ comꝑatio. Eſt autẽ boni ↄſer/
uationis ad bonũ redemptionis compa⸗
ratio. Nõ em in infinitũ melius ẽ ad gra-
tiam redimi ſeu reparari qᷓ; in enadem nu⸗-
triri conſeruari confirmari ⁊ augeri q oĩia

ſacramento altaris pᷣſtantur. Decuit autẽ
ꝓ illo bono redemptionis illã tantaã cõtu

meliam et iniuriam redemptoꝛẽ pati mul

tofoꝛtius ergo pꝛominatis bonis in ſacra
mento altaris decuit ⁊ etiam oꝑtuit malo

rum miniſtroꝛu iniurias et ↄptumelias pa

ti ſaluatoꝛis. Intelligamus ergo tanta in
iuriã contumeliãq; ea ꝓpoꝛtione vel com

paratione ſe habere ad iniuriã ⁊ ↄtumeli

am paſſionis q̃ ſe hʒ bonũ qð pᷣſtatur ſa⸗
cramento altaris ad bonũ redemptionis
Dico ergo ſi ꝓ bono redẽptionis tãta fuit
ſuſtinenda iniuria vel ↄtumelia redẽpto/
ri ergo ꝓ duplo minoꝛe duplo minoꝛ ⁊ ꝓ
tripio minoꝛe triplo minoꝛ. Ita de alüs.
Quare pꝛo bono qð nobis pᷣſtatur ſacra
mento ałiaris ſuſtinẽda fuit iniuria quaʒ
poſuimus. Euidẽtius aũt erit in pꝛecis ⁊
emptionibus. Uocemus ergo bonũ redẽ
nonis a ⁊ iniuriã paſſionis b bonum vᷣo
acramẽti altaris c ⁊ poſitã iniuriã d. qꝛ er
go ſic ſe habʒ bonu a ad bonũ c.ita ſe bʒ

fpciũ að ẽ b. ad pᷣeiũ qð ẽ d. Fuit aſt emẽ⸗

dũ bonũ a pᷣcio b.erit ergo emendum bo
nũ c pᷣcio.d.Omnis aui iniuria vł ↄtume
lia qᷓͥ p malos myniſtros fit ſacrameto al/
taris ⁊ in miniſtrado minoꝛ ẽ incomꝑabi⸗
liter omimõ ↄparabili ſeu ꝓpoꝛtionabili
ipᷣi b.d.autẽ vt poſuimus comparabile ẽ
certe pꝛopoꝛtionis ad ipᷣm b. Poſiti em̃
gbuſcunq; duobus quibus quoꝝ alteriꝰ
ad alterũ fit certa pꝛopoꝛtio. neceſſe eſt vt
omne qð ẽ certe pꝛopoꝛtionis ſeu cõpara
tionis ad alterũ ſit ſimiliter ⁊ ad reliquuʒ

Quare manifeſtũ ẽ emenda ſeu redimen

da eſſe pᷣcio d.que ſacramento altar eccle
ſie dei pᷣſtatur d.ei eſt incomꝑabiliter ma
ioꝛ iniuria vel ↄtumelia oĩbus illis q̃ irro
gantur ſacramento altaris ꝑ indigniatẽ
ſeu maliciam miniſtrantiũ. Cũ ergo d.ði⸗
uine bonitati in parte iſta nõ obſiſtẽt illa
qua minus exaudiatur pꝛecio eccleſe.
Ampliꝰ. Si ita refugit ſacrauſſima eu

chariſtia indignitatẽ atq; maliciã. qd fiet.

ſi rite conſecrata fiũt ⁊ ↄfecta per ſacerdo
tem ſcilicet iuſtum et ſanctũ. Poſtmoduʒ
autem attentet eam contrectare ac fideli⸗
bus diſtribuere miniſter indignus et ma⸗
lus aut fugiet aut euaneſcet panis vite de

ſub foꝛma illa viſibili panis vite aut non.
Si nõ palam ergo ẽ ꝙ ſuſtinet ſe ↄtrecta

ri manibꝰ pollutis panis vite nec refugit
eas. Multofoꝛtius ergo nõ refugiet vba
ſiue vocem eccleſię ſue licet ex oꝛe polluto
et multofoꝛtius nõ pꝛohibebit eum adue
nire ſub foꝛmã illam viſibilem. Cum attre

ctatio manuũ pollutarũ multo maiꝰ ma/
lum ſit.imo inco mꝑabiliter qᷓʒ oꝛatio ſiue

ſanctoꝝ verboꝝ pᷣſumptio ey oꝛe polluto.
Amplius. ſi diſtribui ſe ſuſtinet ꝑ ma⸗
nus pollutas quãtofoꝛtius poꝛrigi ſe ſuſti
nebit ſiue dari ad petitionẽ eccleſie ſue li/
cet ꝑ vocem pollutaʒ. Qt ſi fugit ⁊ euane
ſcit accidunt multa incõueniẽtia.Pꝛimuʒ

ſcilicet illuſio eccleſie qᷓ credit ſe reciꝑe pa⸗
nẽ iuſte de manu Miniſtri mali ad minus

occulti ⁊ non recipit niſi panem materia⸗
lẽ ſcõᷣm eos. Deinde plus poterit malicia

ad ipᷣm effugandũ qʒ denotio ⁊ ſanctitas

totius eccleſie ad ipᷣm retinenduʒ. Tercio
accidit hanc medicinã oim medicinarum
infirmiſſima eſſe. Nuilla enim ẽ medicina
coꝛpoꝛalis adeo dehilis et parum efficax
vt eius oirtutem infirmitas meditantis ſi
ue poꝛrigentis euacuet. Infirmitas ſpiri⸗
tualis ſacerdotis poꝛrigentis bonehe de
ih

14

clnam eſt eius indignitas ſiue malicia.
Amp̃ᷣ.quia ſacramentũ hoc euidẽter
ẽmedicamentũ ſaluberrimũ humanarnʒ
animarũ et hoc virtute pꝛopꝛia ac diuina
Manifeſtũ ẽ nihil ꝑertinere ad ipſuʒ
vel virtutẽ eius ſanitatẽ vel infirmitatem
poꝛrigentis ſeu meditantis pertinere inqᷓ
ntũ ad hoc vt ex illa angeatur vel minn
alur virtus eius. In nullo em medicamẽ⸗
toꝝ coꝛpoꝛaliũ hoc inuenini poteñt vt ſani
tas vł infirmitas miniſtrantis ipᷣm pro ſe
addat aliud vel minuat vᷣtuti ipius.Quã
tofoꝛtius ergo medicina ipſa diuiniſſima
hoc ẽ diuina virtute pleniſſima non pen/
debit in aliud ex ſanitate vel infirmitate
ſpirituali miniſtraãtis illam. Amplius.

Quid ad panẽ vel virtutẽ ipᷣius ſi ſatur 6

am ieiunus qui myniſtrat ipum. ⁊ qd ad
ignem de caloꝛe aut frigiditate myniſtra/
luis ißwum. Amp̃. ꝙ malicia vel indigni
tas myniſtroꝛum impedit ſacramentum
iſtud ⁊ hoc naturaliter fit.id è naturali ac
tiõe aut merito ſiue iuditio. Naturali ac⸗
tione eſſe non poteſt quia malicia iſta nõ
agit niſi in ꝓpꝛiũ ſubiectũ ſed neq; in ſan
ctitatem eccleſie aut ipᷣ̃am eccleſiam nec in
deu aut eius bonitatẽ. Hoc em̃ impoſſibi
le ẽ. Reſtat ergo vt hoc ſic merito ipiꝰdiui
noq; iuditio. Diuinoq; iudicio fit vt ꝓpt᷑
malicia myniſtri huius ſubirahat᷑ panis
vite filijs ⁊ ita innocẽtes filij iudicio diui⸗

no tam attrociter puniũtur ꝓpter maliciãõẽ

alienaz. Amp̃ ip̃e malus myniſter qni
p̃ᷣſumit indigne tam venerandũ myniſte/
rin neceſſario punitur aut puniendꝰ ẽ di/
uino iudicio. Sicut autẽ peccat in hoc. ſic
dignũu et inſtũ eſt eũ ſolũ puniri pena em
non debet excedere peccatum nec extendi

in innocentes grauiſſima autẽ pena ẽ ſub
traclio panis vite. Quare nulio modo ꝓ

prer indignitatẽ vel maliciã myniſtri puni

enda ẽ dei familia ſubtractione vᷣtus ſui.
Amp̃.⁊ adeo magnũ ẽpeccatũ huius
myniſtri ꝙ non poteſtuniri ſeu vindica
ri in eo ſolo ſufficiente ant non OQt ſi adᷣo
grade ẽ magis extendẽda eſt vindicta illi
us etiam complices ⁊ fautoꝛes peccati ſui
qʒ in omino inſcios et innocentes. Si ve
ro non eſt adeo grande nulla ergo neceſſi
tas vt pena illius extendatur in alios.
Amplius. anteq; iſte pᷣſumeretſ acruʒ
iſtud myniſterium certa erat pena⁊ deter
minata que reddẽda erat peccalls ſuis in

iehenna peccatis illis addit pᷣlumptioneʒ

ſacramẽto oꝛbinis

.
ſacri myniſterij. Hecautem pᷣſumptio nã

minuit pcedentia peccata. Hec autem pꝛe

ſumptio aut eſt motale peccatum puniẽ
dum moꝛte eterna cu alijs aut veniale iñ̃

Si moꝛtale aut merito iſtius ſoli impedi⸗

tur ſacramentũ aut merito iſtius ⁊ alioꝛũ
aut ergo detrahit aliquid de pena debita
alijs peccatis aut non detrabit pena dico
iehennali. Si detrahit aliquid et hoc niſi
occaſione huiꝰ none pene videlic; quam
inſligit ratione ipᷣoꝝ ꝓ ꝑte ⁊ parte rati⸗
one huiuſmõi pᷣſumptionis. Commutat
ergo id quod detrahit de pena illa iehen
nali que tota eteĩna eſt in eam tempoꝛalẽ

penam quam inffigit in iſto myniſterio ſio

ne myniſtratione ſacramẽti. Poc autẽ eſt

eęuacuatio virtutis ſacramẽti ꝓ parte ma

ioꝛi. Cõmutatio autem pene gehennalis

in tempoꝛalẽ quantacunq; gratia magna

Cet beneficium. Acciditergo vt in debitz

pᷣſumptione tanti myniſterij beneficiũ re
poꝛtetur pᷣſumptio et eccleſia in pie illa oĩ
no indecens damnũ et penam nõ leuem
videlicet ſubtractionẽ viuifici panis quo⸗
rum vtruũq; apud dei iuſticiam maniteſte
inconueniens. Si vo nihil detrahit pe
na ieh ennali debiia pᷣcedentibus peccat?
reſeruat ergo ſufficienter punienda in ie⸗
henna vltra ſuſſicientem aut et debitã pe
nam nullam penam infligit iuſtiſſimꝰ de
us ergo nec myniſtrum. nec alium potuit
huius peccansvlterius nec in parte nec
in toto. Nulli ergo infert occaſioneʒ illo⸗
rum penam quãcunq;. Quare occaſione
illoꝛum non aufert penã tanti damni quã
ta eſt amiſſio virtutis ⁊ fructus tanti ſacra
menti.nec in parte. ſcilicet infert eam nec
in toto maxime ecdeſie ſue infert eaʒ que
omnino immnunis et innocens eſt ab hu/
ius peccato. Si autem pᷣſumptio myniſte
rij huius eſt veniale peccatum maniſeſtũ
ẽꝙ occaſiõe illiꝰnõ infert deꝰ tantã penã
vt ꝙ illa ſubtrabat panẽ viuiſicũ et ſaluta
rẽ filis. Ampᷣ.Attende dominicã paſſi

onem que ſuit holocauſtum tota apothe

ca ſpirituſſancti refertum totaq; ſuauitate
omnium aromatũ ſpiritualium fragran⸗
tiſſimũ.⁊ vide quia tim̃ tanq; veneranduʒ

ſacrificium ſolum ꝓcurauit. ⁊ vt ita dica⸗

mus myniſtrauit peccatum. Totum enim
q circa illud ſiue ꝓpter illud oꝑatus ẽ dy
abolus peccatum fuit ire innidie odij at⸗
qʒ ſupbie. Totumq; quod iudas cupidi⸗

las ⁊ delractio totum quod ſenbe et pꝑog

ſie
hoꝛ
em
guo
miln
liig
ſpe
Ue⸗
ſooi
oblen
foum
liun⸗
lapere
fani
mmi
lüini
Nitrun
le⸗
gui
cin
ſetſi
ſhon
nnne
lanen⸗
gninn
fiee
alo
Ws
e⸗
1md
man
opu⸗
hibus
menie
ri
and⸗
ſanm⸗
lani
aui⸗
lett⸗
hen
hari

moc

nes
lum
kati
ſori
lele
Ep⸗
Mee
W

Ks
eſſe
7
ihen
„ n.:
Neemie
nanm
40
eeeehene
nnee

3 ene
5 NREE.

CCi
m and;
2 1506

n

6

△
riſei inuidia cupiditas ⁊ ambitio qua ho
noꝛibus ſuis ⁊ dignitatibus per eius moꝛ
tem conſulere ſe credebant.Etiteruʒ totũ
quod pylatus fecit malo timoꝛe fecit.Si/
militer ⁊ populus peccauit clamando cru
cifigatur. CLarnificesvero quid fęcerunt ni
ſi peccatuʒ. Similiter teſtes ⁊ a Cuſatoꝛes
Uide ergo tam ſanctum venerandumq;
ſacrificiũ in ara crucis vndiq; vallatum ⁊

obſeſſum geccatis ꝓpcurantium petentiuzʒ

ratum ſeu gratum habentiuʒ contrectan⸗
tium. Et ſi fas eſt dicere inuiolantium ille⸗

ſa per omnem modum ſuauitate fragrã/

tiſſimũ et indiminute penitus placoꝛe pa/
tri miſericoꝛdiarum acceptiſſimũ atq; gra
tiſſimũ. Uides ergo manifeſte ꝙ tota mi⸗

niſtratio tanti ſacrificij peccatuʒ fuit et tm̃

peccatum cui ſimile atʒ comꝑabile nec co

gitari quidem poteſt. Deinde enim veruz

ac dei filium euremis iniurijs ⁊ contume
lijs afficere. moꝛteq; turpiſſima occidere
ſuꝑ omnia alia peccata eſt que in eum cõ
mitti poſſunt. Manifeſtũü ergo eſt qᷓn/
tum errent in parte iſta heretici huiꝰ. Qui
enim manibus impioꝛum flagellari cruci
figi et occidi ꝓ ſalute ſuoꝛum tam pia di/

gnatione ſuſtinuit ⁊ in peccatis eoꝛũ ma/

nibus ſacrificium noſtre reconciliationis
eſſe voluit.Quo non leue vt ita dicamus
momentaneum ad tactum pollutarum
mannuʒ in ſacramento altaris quotiens
opus eſt ſuſtinebit. Amplia. Cũ a ma
nibus quantũcunq; pollutis nihbil inqna
menti ad mundiſſimumvite panem nihil
leſionis a quatacũq; malis miniſtris ad
eum omniuo ꝑuenire poſſit. Qua decau
ſa refugiet huius cum ſoꝛdes manuumil
larũ nec ipi nec alij noceant niſi ſolis hüs
qui eas polluerunt. Ampli⸗. Quia pa
rerfamilias etiam p canes aut poꝛcos pa/
nem filijs mitteret ſi ꝑ illos in nullo inqui
nari in nullo ledi panis poſſet.Quemad
modum et deus ipᷣe ꝑ poꝛcos panes⁊ car
nes mittebant helye Sicut legitur.iij. Re
gum. xvij.Ita autẽ eſt de mundiſſimo ſa/
cratiſſimoq; pane vite. Qt per caninos ⁊
poꝛcinos homines nullatenus inquinari
vel ledi poteſt Idem dicimus de immun
dis pincernis atq; dapiferis ſi eoꝛum im/
mundicia nec eſcas nec pocula inquinare
poteſt quis paterfamilias abhoꝛrebit mi
niſterium eoꝛum Ampliꝰ. Si longius
ſunt ab ipſo pane vite ſoꝛdes ſpirituales

xcij)

miniſtroꝛum. id eſt peccata quã celũ a ter
ra qualiter ꝓpter illas dimitte: panis vi⸗
te venire ad eccleſiam ſuam licet per ma⸗
nus impioꝛum. Maniteſtum autem ẽ
ꝙ peccata miniſtrorum in animabus eo
rum ſunt. Maioꝛ autem eſt diſtantia ani
marum a quocunq; coꝛꝑe quam diſtatia
coꝛpalis celi et terre.et quid de hoc ſit ma
ioꝛ diſtantia indubitanter quoꝛumcunq;

peccatoꝛum a pane vite qui eſtxpᷣs domi⸗
nus q;ʒ inter celum et terram. Sicut legi⸗
ur yſa.lvj. quia ſicut exaltantur celi a ter
ra.ita exaltate ſunt vie mee a vijs veſtris

c. Amplius. Petitio eccleſie nõ inni

titur niſi dei miſericoꝛdie et meritis eccle⸗

ſie. Sed nihil ad hanc vel illam de pecca/
tis miniſtroꝝ nec in hanc nec in illam ali⸗
quid poſſunt. Quare nihil poſſunt ctra

ea quibus ſolis innititur totaliter eccleſie

„ ʒ

ip̃ᷣius ergo non poſſunt eaʒ impedire quo
minus exaudiantur. Amplius.ſi om⸗
nes mali ꝗ ſub celo ſunt eo tempo:e quo
offerenda hoſtia agni immaculati in ara
crucis peterent a patre miſericoꝛdiaꝝ eaʒ

petitio nihil ergo poſſunt cõtra paitionẽ

offerri ex pte ipᷣius eccleſie dei et nomine.

Nunquid malicia petentium impediret
quominus dei eccleſie petitio.Certum eſt
ꝙ nõ ſic ergo cum dei voluntas bona ſit

pane vite nutrire filios non ꝓpter malicis

eoꝝ ꝗ hoc petunt ex pte eccleſie et nomine
dimittet deus quin ergo filios ſuaʒ bonaã
impleat voluntatem. Ampᷣ. Quis pa
terfamilias ꝓpter fracturam vel immũdi
ciam cophini que cibum nullatenꝰ ledat
aut inquinet dimittet in illo ⁊ per illum fi

lijs myniſtrare cibu. Amplius.aut ali

qua eſt virtus ſacramentoꝛũ in ſeipis om
nino non pendens ex miniſtris ant nulla
Si aliqua ſiue boni ſiue mali ſint miniſtri
virtus illa manet ſalua per omnia et ille⸗
ſa ergo nihil ad virtutem ſacramentoꝛuʒ⸗
de bonitate vel malicia miniſtroꝛum. Si
vero nulla eſt qłà nõ pendeat ex ipᷣis nõ
eſt ergo virtus diuina virtus ſacramento
rum. Nulla eniʒ virtus diuina pendet ex
hominibus. Amplius. Si ſlacramen⸗
ta ſunt ſicu: medicamenta virtus aut me⸗
dicamentoꝛum nullo modo pendet exrme
dicantibus quin ſalua ſit eis et integra ſi⸗
ue illi ſani ſint ſine egri.ergo virtus ſacra⸗

mentooim non pendet ex myniſtrantibꝰ

Amp. Uirtus diuina eſt que tranſub

O uh

W

nem materialem in dominicum coꝛpus.
Huic autem virtuti nihil obſiſtere vel reſi
ſtere poteſt quin hic faciat quandocunq;
voluerit et vbicunq; ſiue in manibus im⸗
pij myniſtri vel aliter. Reſtat vt ſi hoc face

re voluerit in manibus impioꝝ myniſtro
rum ꝙ hec peccata myniſtroꝛum nullate-
nus auertere poſſint vult autem ꝓcuidu/
bio hoc facere ibi ſi decet et expedit.Decꝭ
autem diuicias bonitatis eius vt plus fa-
noꝛis et gratie inueniant apud eum milia

milium ſanctoꝛũ qui in eccleſia ſunt quaʒ
vnus malus myniſter ire ⁊ indignationis

et vt plus trabatur tantiſq; ſibi gratis in/
numerabilium ſancoꝛum meritis ad pꝛe

ſtandum eis panem vite qua renr abètvni

nomali demeritis a tanti benefici largi/
tione. Expedit autem euidẽter ac ſaluber

rimum eſt toti fa milie ſue hoc fieri ſcilicet

preſti hoc eis ſic panem vite. Nulla er⸗
go malicia myniſtri poteſt obſiſtere mi/
nus hoc faciat et in manibus impioꝛum.

Amplius. Sacerdos in altari ſe gerit

vt myniſtrũ et geſtoꝛem alieni negocij vi⸗
delicet negocij ipᷣius eccleſie perſonaʒ eti⸗
am et vocein ſeu verba genit eccleſie. Ille
aulem agit negocium cuius nomine agit
Et illi fit lotum quod fit ꝓpter quem vſcu
ius nomine fit. Cum ergo in iſto myniſte⸗
rio nibil ſuum gerat nihil ex perſona vel

notnine ſuo ſicut euʒ admittere in hocvel
exaudire ſit ipᷣm repellere in eo ꝙ talem⁊

ſic agentem extra eccleſiam eypellere ſiue
non exaudire non erit ꝓpter perſonã. Im
poſſibile autem eſt deum repellere vłnõ
exaudire eccleſiam ſuam. Impoſſibile er
go eſt irritum vel vacuum eſſe myniſteriũ
ſacerdotis in altari licet eius perſona ſᷣm
ſe accepta non ſit.nec vllo modo neceſſa⸗
rium eſt ꝓpter hoc ꝙ dicit. Oꝛemus aut.

Da nobis queſumus oomine vt ipᷣe vn⸗
eoꝛum ſit vł qui petunt vel quibus hoc pe
titur ſicut non eſt neceſurium vt aduoca⸗
lus qui pꝛoponit ꝓ vniuerſitate quacũqʒ;
vel collegio ſit de illa vel illo. Si enim in⸗
terpellando iudicem diceret. adiudica no
bis hoc cõnumerans ſe vniuerſitati cum

de ea non eſſer non audiretur ꝓ vniuerſi⸗

tate. Non enim ꝓ vmuerũſtate peteret ſʒ
O ſe ipo et vniuerſitate. Sic opoꝛtet ꝙ fa⸗/
cerdos rite oꝛans ꝓ eccleſia perſgnam ec

deñie induat et vocem ecclelie aſſumst.

ſacramẽto oꝛdinis

ſtanclat mirabiliter et ineſtimabiliter ba⸗ MNon ꝓhibemus tamen quin et ſuam et

eccleſie petitionẽ deo offerat. licet aut ſua
non admitiatur.eccleſie tamen petitio rite
ꝓpoſita vt diximus ſemper pꝛoculdubio
exaudiatur in talibus. Amplius. my⸗

niſtri ſanctitas ⁊ iuſticia ꝓculdubio necei

