re. Si de cetero coꝛ ſuũ omniſtudioſa ſer
nare ꝓponat vt nihil in eo inueniat ocua
los dei offenſurũ.Si ſe tradere dyabolo
polluendũ ⁊ diſtrahẽdũ ꝑ ſtergꝗliniaꝛ ſpi
nas vicioꝛũ vehemẽter aſꝑnet᷑ et odiat ſi
ðo velut pꝛotui ⁊ littoꝛi ſecuriſſimo adöube
rere de cetero diſponat vicioꝛũ ↄſenſ-ve⸗
gſe ſpo lut tẽpeſtatẽ ⁊ vicia ipavt ꝓfunda abyſſo
us igr erit penitẽs viꝝ ſeip̃; ⁊ ſua ò rum pauẽs ⁊ abhoꝛres. Utrũ ipᷣe regi
Abus deũ ſpoliauerat vel ſibi vſurpãdo

ne celoꝛũ que pᷣma eſt poſt deũ ſaluatoꝛẽ
ad int᷑pellandũ ꝓ peccaſdꝛibꝰ gratus ſit
⁊ toti curie celeſti cuius pᷣcibus ſe adiutũ

eęẽ ignoꝛare nõ dʒ. Et de feſtiuo illo gau⸗

dio q́̊ tota illa celeſtis curia ꝑfuſa ẽ. Utrũ
ſe ſentiat ⁊ agnoſcat toti celeſti curie dẽre

eẽ de cetero obnoxiũ et debitoꝛẽ. Utrũ re
gine celoꝛũ que pᷣma poſtvnigenitũ redẽ
ptoꝛẽ ẽ ſe obnoxiũ reputet ad gratiarũac
tiones ſoluẽdas.Quociẽs de vincuł moꝛ
tis ⁊ carceribꝰ dyabolict ipᷣm eripuit diuni
ne gre magnitudo ꝓ tã indebita ſolicitu
dine ſue ſalutis ſi de hoc qð ciuis ſccõꝛuʒ
fcũs ẽ ⁊ domeſticꝰ dei letet᷑ ꝗ ciuis babi
lonicꝰ ⁊ dyaboli pᷣus fuerat Si ð hoc iße
gaudeat ꝙ tota celeſtt curia pᷣꝰ ab aſpcũ
et afacie eiꝰ auertebat nares ⁊ oculos fe
toꝛẽ ſterꝗlini dyabolici quo plenꝰeratfer
re non ſuſtinẽs ⁊ hoꝛrẽdas turpitudines
dyabolice ſuggillgtiõis et machinatus ꝗ
bus deturpatus erat cernere ⁊ videre ab
hoꝛrẽs. Nũc aũt toto applauſu tota ag-

gratulatiõe le intuẽt et mirant᷑.Et cũ ve/

ner añ oſpcm̃ dei vt pᷣces tuas ei offeras
ei occurrũt ſeduli oẽs ſe offerrunt auxilio
tuo. Negocia qᷓ gerere ſeu expedire hẽés
in illa celeſti curia oẽs ꝓviribꝰ expedien
do gaudẽter et feſtiue ſuſcipiũt petitiões
tuas clemẽtiſſimo pri poꝛrigũt pᷣciuʒ ſuaꝝn
mira ſedulitate ⁊ inſtatia oipotẽti pri gra
tiſſima pᷣces pꝛemouẽt an non letaris de
tot ⁊ tantoꝛũ amicoꝛũ acqſitiõe. Suſpice
celum ſi potes et intuere quid tibi iam eſt

in celo ex cui gloꝛie ibi aſcriptus es.Que

et quaʒ feſtiua te expectat iam celeſtium
miliciarũ ſocietas.Eructa ſi potes memo
riam ſuauitatis dei qua tam indigno p/
us tam ingrato pᷣus lanta tam indebitxs

q; benekficia donata ſt.
tes ꝗd eras añqᷓ; pr ille mian per gram co
pnnciiõis te traheret. Cereꝰ an carvo ex
tincius eras nil habens niſi fimũ ex ſetoꝛẽ
et tenebꝛas. Nuũc vo cereꝰ e lumiolꝰ aut
lãpas dei in ↄſpciũ dei.aut lucerna lucecs
luie vere cognitiõis et ardẽs ardoꝛe ſctẽ
dilectiõis Regulcꝝ eras pᷣusvbi moꝛtua
aĩam tua ex ſedatione btevite aian qͥ deꝰ
ẽ. vᷣmes vicioꝝ ↄmedebat.Ibi ſanguiſu⸗
ge guile luxurie exugebãt eã et emugebat
totu hauſtu ſota impᷣſſõe ire idẽ intoꝛcu/
lari pᷣſſurãtes eã ibi gurguliões auaricie
⁊ tineeinuidie eã iugit rodebat.Quid de
vocat ſuꝑbie de ſerpẽtibꝰ frandulẽtie ee
de ranis garrulitatt de ſcoꝛpiõibꝰire ſiue
ſerpẽtibus ignitt. Quid de cimicibꝛin pa
ciẽtie et demmuſca grauiſlima diuerſi gene
ris qᷓ inco gitatiõibꝰ tuis volãtes affectu,
tuũ tãta imptunitate pũgẽtes ſtimilabat
et vlcerabat. Quid ꝙ canes illi ĩfernales
te vndiq; detrabẽtes et dimoꝛdẽtes dila⸗
cerabãt. Hec oĩa vulnera aia tua moꝛtua
O ſenuire nõ poterat. Nũc vo qͥ canes illi et
coꝛui infernales ↄſumſert repauit tibi
tis ad integrũ er ↄtra merita diulne gra-
tia largitat De ſepulco qo plenũ erat oi
ſpurcicia tẽpluũ iã fec ſue ĩ hĩitatiõis ⁊ diui
cian ſpnaliũ gaʒophilaciũ. Deſterqlinio
et volutabꝛo poꝛcoꝝ infernaliũ te iam oꝛ
tum voluptai? refoꝛmauit gramibꝰ ſctän
cogitationũ virẽtẽ ſcõꝝn denderion velut
floꝛibus ſuauitati odoꝛe fragatẽ vᷣtutu ar
boꝛibus plantatũ ⁊ vt ad vnũ dicâ inſtar
pa dyſi celeſtt oim ſpecioſa nouitatè ame

Fo.

4

cxõoſide:a ſi po

polimitã ex olm vtutũ varietate ↄtextaz
vltra ſtilũ et eloqntia; tendef oro. Aperi
igr oclos fidei vt intuearꝭ diuine ſuauitri⸗
tis habũdantiaʒ vtad mirert q; pcioſis te

circũueſtiuit varietatibus quo honoꝛe eet

gloꝛia illuſtrauit ꝗ gratu te fecittoi curie
celeſti ſpectaculũ vt totam pulchritudin?
tua miret et ei ogaudeat. Qualis autö

us ees agnoſcilo tuicatus eras panoſus

carbonat et maceratatotus ißon demo

nũ ludibꝛiũ.Qualẽ te credis tũc fuiſſe ein

tot vicijs ſoꝛdebas tot ymagines aialiuy

et reptiliũ et oim imundoꝝ et ĩ hoiabiliũ

indueras cuʒ nõ ſolũ vna turpitudine de
foꝛmatus ſʒ velut babilonẽ oigenũ mu⸗
eitudinẽ mõſtꝛoꝝ circũferebas ſpectaculſ’i
ob ꝓbꝛi et irriſiois eius oĩb⸗ vidẽtib'nö
ei quo te coopires hẽbas. Appebat vtiq;

&*

tot ettate deioꝛmitates ? turpitudie tue

Adue.tis ne ꝙ tota p enũerataʒ gliaz ve
ſtium et oꝛnamẽtoꝝ pieceras. Agno
ſcis qua ↄmutatioʒ feceras.Memẽto qſo
q̃ et qnta fecerat tibi ðs ꝙ tibi videt eſt
ne aie ꝗᷓ in tata głia et decoꝛeẽ declinãädũna
in volutabꝛũ petõꝛuʒ⁊ ſentinaʒꝭ imũdic
An ꝓponis te ð cetero ĩmergere in hmoi
ſteraliniũ.An pᷣelegis fuarę tota ſoliciuu
dine ſpecioſitatẽ q do gratũ te reddit.O
anima an põt de cetero imeniẽ venire vt
tantã gliaʒ ↄmutes inſterꝗliniũ an pote⸗
ris cogitare de cetero ꝗcq; ꝙ gliaʒ ilaʒ tſi
bi auſerat.An poter illa dimittere facile
an poterit iclinari coꝛ tuũ ad hocvt igno
minioſitas oöria tibi placeat. Amabis

ne de Etero demoõioꝛũ e ludibꝛiũ. Reco

6

nitate vnantẽ Quid ve gimẽta glie et o- le ſtatũ tuũ in q̊ eras qñ in via tua erat te

namẽta decoꝛt referamũs ꝗbus aiam ex
oꝛnauit et illuſtrauit oĩpotẽs ðs quoꝝ ta

— 2

ta ẽ miriſicatio.tata venuſtas vt ipam vo

„

grata. dei amplexibꝰa digna dei aſpectibꝰ
placitã efficiat toti curie celeſti admirabi⸗
lem amabilẽ groſam exhibeãat. ac dei ſpvõ
ſam ac filia indubitata pbatiõe oſtẽdat.
SDi delcribere velĩ tibi illa coꝛonã fidei ra
dioſam atq; choꝛuſca. Si annulũ illu gẽ⸗
matum puriſſimo nitidiſſimoq; ſaphiro

ſpei. Si monile in quo radiat üle rutilas
inflamabũdus charitat caruũculꝰ. Si
armillas ⁊ lõ ganimitatt et pacie. Si bꝛa⸗
chialia iuſticie. Si calciameta in abꝰ pul
chꝛi ſt greſſus pncipis vt legit᷑. Si cicdade?
ilia auro texta qᷓ ſe induta gloꝛiabat᷑ btà
agnes. Si biſſuʒ ⁊ purpura q̃ ndumẽtuʒ
eius legunt fuiſle Pꝛouer. vlii. Sl veſtẽ

nebꝛe ⁊ lubꝛicũ? angelꝰ maeus pſedbat

te coartaſ⁊ ſtimulas te.coartãäsad modũ

venatonꝝ ⁊ piſcatoꝝ feras ⁊ piſces coartãa⸗

tiuʒ et recia intrare cogẽtiũ. Qñ iuuẽettum

timoꝛis et mali anſbꝛis quo volebat cireũ
ducẽtis et diſtoꝛqnt et ſtimulis velut cai
caribus ocupiſcẽcian vrgetd. Recole vrti⸗
cas pun getes ⁊ vretes ſil libidinisvrticce
ſen lectũ vrucũ aut carcerẽvius libidinis
quo die noctuq; volurabert. Ibi velut in
ſartagine ferrea fergebat coꝛ tuũ vrentiũn

bꝛo libidinis immergi et in eodẽ voluta⸗
bꝛi moꝛe ſuis imundiſſime. Nuũc aũt cum

ſpõſo celeſti paſceris inter lilia id ẽ floꝛes

caſtiſſimoꝛũ ſandoꝛuq; deſiderioꝛn. Nuc·
O

pꝛurituuũ vndiq; ↄfo diebat aculeis quas⸗
do gauQu tuum erat ſourciſſimo voluta.

Hbruit dulciſſimꝰ pr atq; pijſſimꝰ.

multo ſancte depurate conſcie quiere ſua
uiſſima ⁊ iocũdiſſima frueris ꝗ lectus to⸗/
tus floꝛidus totus floꝛibus ſanctoꝝ reſp⸗
ſus ⁊ ſtratus eſt. Lotus aromatibus ha/
bens celeſtem ſuauitatẽ ſpiranciũ pꝛo tot
⁊ tantis malis tot ⁊ tanta bona tibi retri⸗
Reſpi
ce ſpinetũ queſo auaricie vt ſubſentibus
eſſe delicias ↄputabas vt legit᷑ Job. vx.
vbi ſpinaruʒ ſarcina te compꝛimens vlce
rabat⁊ cruẽtabat vbi inſtar talparũ rerrã
pmedebasiĩ põdere artiſſimo ⁊ lucẽ ſꝑ fu
giens latitabas velut imundum ⁊ ab ho
minabile reptile in cauernula ſua ſi up te
aggere terre cumulabas ad modu talpe.
3tararancanteipmeuitrad⸗ telam e
inanẽ ad capiẽdas muſcas texebas id eſt
ſolicitudine acquirẽdoꝝ volatiliũ ⁊ ſoꝛdi
darunmdiuiciaruvelut filũ filio adiitiens
curam cure addebas. Nuũc ad celeſtes to
tus diuitias inhyas ſpe circa ⁊ deſiderio

J luaui ⁊ mulcebꝛi. Quid dicã de pcella

9

ſuperbie q tot flatibꝰ adulantiũ ⁊ detra⸗/
hentium te circũagitans tot ſcadalis alli-
debat qua qñq; viq; ad celos aſcẽdebas
apud temelipium elatus vt maio: ⁊ gra⸗
uioꝛ nbi ruina immineret. Deinde co:rue
bas in abyſſum male hũiliationis vane/
ſcente gloꝛia illa quã vite apud te ſom/
niabas duʒz le inde ſibilari a pplo audie
bas. Cin vane laudis gloꝛia expectabas
Relpice queſo qͥ ſit facta in te cõmuta⸗
no dextere id eſt ꝓpitiationis excelſi qui
poſt tatas ⁊ tot tempeſtates pacatiſſimo
⁊ ſecuriſſimo littoꝛe penitẽtie gaudes ſo/
lido et lapideo vbi lapidi illi augulari et
ſummo patri ʒpᷣo totis deſiderijs. An de
Lot ⁊ tanti malis liberatio tot et tantoꝝ
bonoꝛuũ tam indebita largitio diuiuevite
dllectiõis ignẽ adhuc accedere potueruüt
An quod abiſit carbo penitus es æ nul-
la fufſflatioe accendi połes fruſtra quidẽ
tam diu ſufflatur in carbonem penitus
extinctũ fruſtra tot cremia tot intetiua be
nelſicion dei cognoſcimꝰ. Si nec düu laltẽ
Vna diuina amoꝛis ſcintilla in te accenſa
eſt. Inutiliter quippe ſtrues huius ligno
rum ſup altare coꝛdis ponitur. Si adhuc
diuim amoꝛis ignẽ oino frigeſct. Tu vo
le ipᷣſin habens hmoi incitamẽtisae com⸗
moue ⁊ co lapideũ tuũ ad lapidem ill
angularem allide crebꝛa? iugi conſidera
tione bonitatis eius vite malicie 2 tue
ingtaſitudinis in eu. Si em̃ vebemẽs fue

Be penitentia. “ *

rit illa colliſio neceſſe ẽ æ inde ſancti amo

ris ſcitilla diſſiliat. De hijs igit ꝛ hmoi
velut flabellũ tibi cõpinge qui te adiuuã 6
te ſuccõdas ⁊ peſtiferum atʒ ꝑnicioſuʒ cõ 4ð
cupiſcentiaꝝ incẽdiũ extinguas.QO: ſi nec
dum lignum fumigãas es. Sed adhuchu
moꝛem hũane viriditatis retines ⁊ putre *
dinis hoc ip̃ᷣm conſidera q te tam ingra
tum tam malũ ⁊ deum iugłł᷑ relinquen/
tem ⁊ aduerſantẽ vt vulgariter ðꝛ adhuc
ad miſencoꝛdiã pijſſimꝰ dulciſſimꝰ pater
expectat. Adhuc miſcdie tibi tatam offert
largitatẽ tantis bonitatè ſue delicias. Ad
huc offert coꝛona illam eterne gloꝛie ⁊ le
velut amatoꝛ ab amaſia ſua ↄtemptꝰ cõ/ SIJ
ſeruetur. Audi ꝗd poſt te clamat Eyech.
xviij. Quare moꝛiemini domꝰ iſrł nolo
moꝛtem peccatoꝛis vel moꝛiẽns. Reuerti⸗
mini ⁊ viuite.vide vnde te reuoceta moꝛ⸗ 9
te ſc vñ tu cucurriſti offenſas ſuas ⁊ cci/

mina quibus te inuolueras condonare

paratus eſt gratuitã omniũ offert indul⸗
gentiam tot iniurijs ⁊ ↄtumelijs laceſſit⸗ 4
omniũ illoꝝ obliuiſci paratus ẽ. De ſola 8
vita tua ſolicitus ſua oia negligit ſolam .
vitam ſalutem tuã querit. Quare cdamat
ad te reuertere Can. vj. Reuertere ad pa-
creʒ dulciſſimu amantiſſimu O fili cha
nädme reuertere ad ſpõſuʒ tuũ a quo foꝛ/
nicãdo cũ viris turpiter receſſeras. O ſoõ
ſa reuentere. O ſerue fugitiue ad dñ̃m iu . S
um cui teipᷣm ⁊ opera. ad fratrem cuico⸗ Z
heres regni celeſtis effecta es per gratiaz.
Ipe quippe xpᷣus dominus heres vniner
ſoꝛum per naturã qua eſt dei patris vni⸗
genitus nos autẽ coheredes eius fattiſu
mus ⁊ hoc per gratia ſicut ⁊ fili. Attende
ad ꝗd te voc⁊ vnde le reuoc; a moꝛte te

tam ingratum ⁊ malũ tam in debita pie⸗

tate reuocat ad vita beatiſſimaã ⁊ iocũdiſ⸗ HW
ſimam vocat Oſtende mibi faciem tunz .
Cañ.ij. Tu vero doꝛſum oñdis ei ant fa⸗

ciem q tua nonẽ. Induiſti quippe facieʒ ”M
dyabolicã ⁊ turpitudines abhominabi⸗
les de quibus intractatu baptiſmi lacuis dd
locuti ſumꝰ foꝛte facies iſtas abbomina⸗ H
biles audes oſtenderere deo hoſtiũ ſuo⸗
rum inſignia ſiue ſigna que in teipo qͥ do ”
mus dei eẽ debueras ⁊ caſtrum inſignũ
ſue victoꝛie demões poſuerũt. Andes illi o!
ſponſo celeſti gaudicla id ẽ amoꝛis mu/
nuſcula oñdere que ab adultero accepi⸗
ſti. Audes in ↄſpectu eius adulterio; mo

rum inſignis circuferre ſed bochacienus

un
us

6

im

pn

Fo.

△D
„

Deßpncipali reſtitutiõe eoꝛum ꝗbus
ipflum ſpoliaſti.

Ediamꝰ ad ipᷣam reſtitutionẽ ſe/
cure offer deo reſtitutiõseoꝛum q

pᷣt ne diceronolo te eẽ meuʒ cũ tu velis eẽ

ſimus volo te placere mihi cũ tu velis ei
placere hoc ẽ dicere volo te eſſe bvonũ vo
lo te eẽ iuſtu; an põt deo diſplicere boni/
tas aut iuſticia tua. Malus nccario ẽ cui
bonitas diſplicet. Nunꝗd neceſſe hʒ exe
quitate ſua ſtare iudicio tuõ cũ te iudice,ʒ

inter te ⁊ ipᷣm ↄſtituerit. Neceſſe igit᷑ hʒ
parere rei iudicate q̃re ſi adiudicet᷑ ei poi
ſeſſio nccario gcipiet illa Iteʒ nũꝗd non
ipᷣe rapiat a dyabulo penitentes ⁊ enpit
de manibꝰ eius. Nungd non ipe eſt qui
alligat foꝛtem dyabolũ atrium ſuũ id eſt
pctõoꝛem quem ipᷣe cuſtodiuit vt atriuʒ ſu
um. Amß. dico eo ipe te iam poſſidet
ꝙꝙ vis ab ipſo poſſideri hoc vinculo boni
tatis ⁊ amoꝛis poſſidet te ⁊ tenet Uide er
go vtrum vis ab eo poſſideri. Si em̃ vis
poſſideris. Uide vtrũ velis eum reſtitue/
re teipᷣo hoc ẽ teipᷣʒ ei Si emvis iam ergo
te ei reſtituiſti. Si vis eſſe ſuus de cetero
amicꝰ intellige ymo ſi vis eu habere fide
liſſimũ et veriſſimũ amicum. Si em̃ hoc

vis et eſt. Si vis vt amet te.iam amicus
Iuus eſt. Si emvis amoꝛẽ eius aut amas

multofoꝛtius ipᷣm cũ amoꝛeʒ eius nõ niſi

ꝓpter euʒ ames aut velis qᷓre iam amas

Putas aũt ipſum non amare amantẽ ſe

pultas ꝙ amoꝛ ab amꝛe ſe poſſit deſen/
Nere. putas ꝙ amoꝛ ſe negare poſſit amo
n aut repellere amoꝛẽ abſit.Alia reculare
poteſt foꝛtaſſis ⁊ alijs negare ſe ſʒ ſibi nõ
poteſt negare ſe Suꝑ hoc exꝑientiam cõ
ſule an putare potes adeo illiberalẽ deũ

vt pᷣneniri ſe in amado pateret᷑ ⁊ nõ ma⸗
gis pᷣneniret oẽm amatoꝛẽ ſuum cum ipe

de ſe. Ego pꝛimus ⁊ nouiſſimus pꝛimus

quidem in acceſſu amoꝛis ⁊ vltimꝰ in di⸗

ſceſſu bene arbitraris amorem illũ adue/
niſſe tibi voluntatẽ qᷓ dei amicus de ce⸗

tero eſſe et amas ⁊ vis. An a teipſo tantũ

bonuʒ oꝛtũ putas abſit. Illud igr bo⸗
num. in quo maxime bonus es quo ma/
xime de places ⁊ gratus es et ab ipᷣo tibi
datum ẽ ꝙ defonte dilectionis ſue. Exta

to igr munere ipſum deũ amoꝛe ſuo te pᷣ

neniſſe agnoſcito. Sciebat nanq; deus

Vrvus ipᷣm ſpoliaſti an times ne re⸗
ſtitui velit ꝗ deſpoliatiõe ſua conqrit q
in iu dicio ea petit. Uide ſi pᷣt eaʒ accuſare

deo ſe bonũ amoꝛis ſui diligere vt necel⸗/
ſe haberet oẽm illuʒ cui bonu illud dedii
ſet diligere.Cuũ ergo ſciret anteq; illud bo
num tibi daret ꝙ opoꝛtebat vt te dilige⸗
ret per bonũ illud amoꝛis ſui hac de cau/
ſa dedit vt amplius diligeret ⁊ ei ampliꝰ
pPlaceres dilexit quippe te pꝛius ꝙ tibi taã⸗/
li oꝑis exhibitio aut hoc qrebat in te vo⸗
no ſuo vt te ſibi gratioꝛẽ et amabilioꝛem
redderet. Ideo igr ⁊ amatoꝛẽ ſuuʒ ⁊ ami
cum vult eſſe qui amoꝛẽ quo hoc eſſes ti /
bi largitus ẽ ⁊ ad hoc largitus eſt vtama
toꝛem ⁊ amicum ſuũ te faceret. Hoc autẽ
eſt poſſidere te amari vicʒ a te. Amicicia
ꝗppe mutua ẽ animoꝝ poſſeſſio matua
dnatio ſed ſpontanea et iocũdiſſima. Si
ergo amas ipſum iaʒ te poſſidet. Si in;
ſolum. Non em̃ amat deus pogeſſionis
ſue participẽ non em̃ vult habere medie-
tariũ. Si vna eſt ⁊ integra dilectio te poſ
ſidet. Scito ipſum eẽ ʒelotipum adeo vt
nec nutus neq; ſigna aliqua cõtra thoꝛi
fidem paciatur. Statuit ⁊ firmauit ſuper
te oculos ſuos iugis ⁊ aſſiduꝰſpeculatoꝛ
luus effectu s. Oẽs nutus oẽs aſpectus di
ligenter ↄſiderans non ſolũ opera tua et
ſermones ⁊ affectiones ſed ⁊ cogitatiões
negꝗd foꝛtaſſe adulterine laſciuie videat
in te.Attẽde aũt ꝙ auris celi audiuit oĩa
Dee damnon reſtitutione et eooꝝ ſatil/
Er acta aũt reſtitutiõe in integrũ
ꝙ fit perſpontanea et volũtariaʒ
lnui ipſius traditionẽ ⁊ hoc ẽ cũů pe
nitens ſe amo:i tradit deo per manus ſa-/
cerdotis. Cradet inq; ſe comittitdeo re
gendum ad eius beneplacigi fm ꝙ ppo
nit ⁊ vult ſe victurũ de cetero. Reſtat ſatii
ſacere de danis irrogatis et de pditis a
quippe de ablatis qᷓ penitẽs ſe hebat ibſe
penitens abſq; oilatiõe debuit reſtituere
hoc eſt ſeipᷣm ⁊ bona volunta te atq; pꝛoꝰ
poſito ⁊ ſiqua ſint alia.De ablatis ꝓero qᷓ
penes ſe non habet ſatiſfactio faciẽda eſt
Hoc aũt erit firmitas ꝓpoſii non exigere
ab eo conſilio meo ꝓmiſſio vel votuʒ de
emendatione faciẽda.De futuris em̃ nul⸗
la eſt exigenda certitudo ſed ſolius ꝓpoſi
ti et veluntatis certitudo requiritur. Uhi
em̃ quẽq; inuenit dñs ibi iudicat eum de
pꝛeſenti igr voluntate et ꝓpoſito interro⸗
getur ad votũ vel ꝓmiſſionẽ non artetur
ne poſtea recidiuas cum ipᷣo recidiuo mẽ
daciũ aut voti tractionẽ incurrat. Sod⸗

dat petm̃ hoc occaſione pctõ. Ablataantẽ
Attuoꝛ erunt vniuerſo. Pꝛimũ ꝙ toto
tpe peccati fraudauit deũ debito Fᷣuitio

⁊ cultu ſuo nihil em̃ deo gratũ fecit eo tꝑe
quo tolo hoſtis eius fuit. Quare iactura
illius tẽpoꝛis reſtituenda ẽ deo cum peni
tentibus facultas affuerit. Scðo ſeipᷣʒʒ to/
to eodem tẽpoꝛe aſſumpte negociatiõis
lucris fraudauit. Cenebat᷑ auiem toto il/
lo tempoꝛe in talẽtis nature ⁊ gratie ⁊ tẽ⸗

poꝛalibꝰnegociari non ſolũ alus ſʒ ⁊ ſibi

Lercio ꝓrĩos auxilio qͥ medio tłꝑe de
ſtituti ſunt viui ꝑiter et moꝛtui quos ope⸗

ribꝰ ſuis ⁊ oronibus adiuuare tenebat

Julgeuͤt tempoꝛe toto ab eo nil habuere
auxilij pꝛeſertum ſi clericus ẽ tytulatus aut
beneficiatus in eccia Beneficia em̃ eccleſi
aſtica regẽptio ſunt animanꝝ. Qui igit᷑ re
demptioneʒ animaꝝ ꝑcipiunt iugiter pꝛo
earum redemptiõe vigilare tenent.Qui
enim ſtipẽdia beneficioꝝ eccleſiaſticoꝝ ꝑ
cipiunt ſpũ ali milicie ſpecialłr aſcripti ſũt

hoc eſt animaꝝ acqſitioni et liberationi.
Quia igr toto tempoꝛe pcti dyabulo mi⸗

litauit eo ꝗ in penitẽtia eum dei hoſtem

effecit. Manifeſtũ eſt toto tꝑe peccati

animas peccatoꝝ carceribꝰ induſas ant
in carcere purgatoꝛij dctẽtas nihil ab eo
peccatoꝛe ꝑcepiſſe pꝛeſidij. Eo quippe tẽ⸗
poꝛe aꝑpxud deũ nec ꝓ ſeipᷣo quicqᷓ; pote/
rat quafre ꝙ alijs inanes ⁊ vacue fuerunt

oꝛationes ip̃ius q; in ipſo erat. Dana igr
de perditoꝝ eo tempe ſuſſragioꝛũ anima

= . „ .
peminere dz ſequẽs vſta pᷣoꝛi ſq; vt gratie
tam indebite gratũ ⁊ deuotũ ſe expihbeat
miſericoꝛdiſſimo ac clemẽtiſſmo pri qui

eũ tam inalebi:a ſue ſuauitat babunda⸗
na eduxit de lacu miſerie ⁊ de luto fecis
vinctũ immedicitaie ⁊ ferro⁊ ſibi flium

heredem de ſpurio tam ignobili et de ge
nere tanta largitate adoptaui. An decet

tam indebitoꝝ tanq; beneficioꝝ ſtupẽdo

rum nulla eẽ memoꝛiã nullã eſie retribu⸗

tionẽ dicebat em̃ dauid. Genedicanima
mea dno et noli obliuiſti oẽs retributio⸗

nes eius.Et alibi Quid retribua dño pꝛo
omnibus q retrib uit mihi. Calicẽ ſaluta⸗/
ris accipiã. Hic ẽ calix id ẽ menſura certa

oaliquoꝝ bonoꝝ operum. Sed ꝗ de nau⸗
fragio aut alio ꝑiculo diuina gra ſe gau-/

dent liberatos aliꝗd certè recognitionis
velut inſignũ ⁊c memoꝛiale ſcʒ imponere
ſolẽt in memoꝛia tati beneficij vt tate gre
apud eos aut memoꝛia aut gratitudo in

uneniatt⸗ Quartũ ẽ ſi quos dyaboli ia⸗ S

queis irretiuiiſi quos in pctm̃ deiecit⁊ dy

abulo tradidit vt ad liberationẽ ⁊ reꝑpa/

tionem eoꝝ inuigilet ⁊ ſicut dyabulo mi⸗/

litauit ſic⁊ cõtra eũ militare ſiudeat ⁊ eri
pere ei quoſq; poterit q̃ſi coniuratꝰ deo

cõtra eum quaſi exheredationẽ dyaboli

iurauerit. ei nec glebã vnam terre relin,
quere foꝛtiſſime diſpoſuerit q̃ñ ei bellu,ʒ

inexoꝛabilẽ ⁊ capitale indixerit hocẽ ſa/
lutare ſacrificiũ et oculis dei gratiſuimũ ⁊
acceptiſſimũ ymo iocũdiſſimũ. Quale te

bus a quibus milicie ſue ſtipendia pcepit credis in oculis deizdntam granam on
„⸗ „ eſtituere renet An putas iuſtiſſimu Zeuz tentuꝝ ſi ʒelo ʒelatus ueris P eo cuʒ be⸗
. nolle audire ugem clamoꝛeʒ animaꝝ de lya. Si ꝓpungnwoꝛẽ eius te cõſtitueris
hbmõi gerice eos ſue liberationis claa⸗ ꝓhereditate ua Segtur. de geta
mabunt ꝑcèpiſſe ſtipendia 7 eaꝝ liberati tiõe ĩterioꝛi reſtitute paſſiõis. .

ni non militaſſe cũ clamabut eos rede⸗
Puonem earum cõmediſſe ⁊ ꝓ redẽptio/
. ne earum fraudulẽter⁊ infideliter ſatagii
o ſe de reſarciẽdis igitur danis iſt fenetur Atis dationẽ et cautionẽ ſiue, ſecuritatẽ feẽ.
hbemiens Ka near igr ſaltem firmitate pso. Quid reſtat niſi peũ pacifica æ geta poi⸗ WM
poſithoc em̃ eſt apud deũ ſufſiciens ſani ſeſſione teneat. Hoc em̃ ẽ oſficium iudic
Hetio gue iudicat hoiem im ſtatum in delegati ? oĩm iudiciũ vt eum geta et pa

Oſtq; aũtireſtitutiõʒ ꝑ egerit vtpᷣ T
diximꝰ de danis irrogatis et de ꝑ

„ ditis firmo ꝓppoſito ⁊ volũtate ſa

. m illu in quo nondũ ẽ. Uides igr cifica poſſeſſione gaudere faciat cui poſ/
3 futura opa penitetis adeo pᷣcellere de⸗ ſeſſonẽ adiudicauerũt. Ueruntamẽ dele
1 etiam bonis opibus que etiaz ante gatus non poteſt eũ tueri impoſſeſſione
lehueng atur e ouerſatio toi ? vita niſi p annum. ? bocẽ quia palẽ non ꝑ/
ctuens adeo vʒ eſſe melioꝛ pterita vt re petuam habetiuniſ dictionẽ. Penitẽs aut
ido lenebꝛoſi tpis in quo in, ſiue otdinaueris fiue delegatus iudex ſit
Leiat a redenebꝛ an ſepult cõputuæ perpetuã habet ſui ipᷣius iuriſ dictionem.
. bißi 2alijo ggeaoln reſtinat vτ ; OQuare ppetuo beu tueri debet inquieta
talas naltiſlime odrẽtibꝰ. Sʒ ? alio ⁊ pacifica ſuipius poſſeſſine Pꝛimi U¶ .
%
4
„

igr omneʒ ingetationẽ in ſeipo ſedare vt
Deus in eo quieſcat. Eſt autem gma inge
tudo paruuloꝝ babilonioꝛũ vagitus ⁊ vl
lulatꝰ qui deuũ in bomine non ſiniuit hij
autem ſunt motus pᷣmi concupiſcẽtiaruʒ

noſtraꝝ ⁊ gdioꝛum. Hij ſtatim allidendi

ſuntad pelrã pꝛimum tenedi ſunt ne pꝓce

dant vlterius deinde allidẽdi ſunt ad pe
tram xpᷣm dñm per inuocationẽ ipſius vł

ꝑ memoꝛia paſſiõis vel timoꝛe vamore
ipſiꝰ Uñ dauid. Btũs ꝗ tenebit : allidʒ

par.ſuos ad petra.deinð abiciẽde ſt᷑ cimi

ces egyptie ⁊ muſce diuerſi gener q circũ
nolitates ⁊ circũſtrepentes in coꝛde peni⸗⸗

tentis deũ in ipſo geſcere non ſinunt bee
ſunt immũdaiʒ cogitationũ fantaſie et
turpium de quibus quoda in curſu tot fa
taſmatuʒ turbat᷑ coꝛdis ſabbim̃ hee ſunt
muſce moꝛiẽtes que ꝑdũt ſuauitatẽ vngẽ
ti.i.deuotionẽ oronis.Ecciaſtes.ix.Qua
velut mulcebꝛi⁊ ſalubꝛivnctiõe reſicimur

iunitas quemq; geſcere poſſe. hee ſunt
anes quas abꝛaha a ſacrificio abigebat

BGeñ.xv. hHee non nũq; impꝛobe⁊ imptu
ne in vngnntũ oronis ſe mergunt ⁊ ſa/
crificium ſpũs ↄtibꝛulati nõ nunq; inqui
nare conant᷑ ⁊ odoꝛem inde ſuauitat per

dere ⁊ deuotionẽ haꝝ itaq; impꝛobitatẽ

plerũq; inuiti ⁊ renitentes patimur⁊ tunc
non obſunt oĩno ſed patiẽtiam ⁊ foꝛtitu/

dinẽ noſtrarum exercẽt Hec ẽ plaga cimi
eſt plahũ ꝙ etiamviri ti ab hmõt cimi⸗

cbus moleſtanf. Plaga vo grauiſſima

rum muſcaꝝ diuerñ generis curata legit᷑

r quo dat intelligi ꝙ muſca grauiſſima
non ſine atuleo puctionis ⁊ inqnamento
dilectionis eſt. Unde neceſſe hũitcurari.

Curata autẽ legit᷑ virtute oꝛationis moy⸗
ſi in eodem cdpitulo.Docemur igr inqui

nantes ⁊ aculeantes cogitatiões abigere

Relique vero quas oino inuite patimur
non obſũt. Hoc tamen in coꝛde ſemꝑ ha
beatur et dicatut eis nec vocaui vos nee
admitto nec per me veuiſtis hucnec per
me remanebitis ſi vlteniꝰ remaleritis me
cum licet aduocengũ veneritt incomodũ
tamen meũ vos cõ nertam et ſeruire vos
mibi cogam. Diveniſtis ad impediendũ
oꝛationem meã melioꝛ eſt mihi oꝛatione
debellatio noſtra.oꝛabo igiiur ſi remaſe
ritis debellabo vos. Orabo ſi receſſerit
vtrun. oꝛo et certando cõtra vos et oꝛa⸗

do nec minus deo meo grata erit debel⸗
latio veſtra qua ipſa oꝛatio. Stultus eſt

qui miſit vos adimpediẽdũ me quia ſal⸗

uum mihi erit oꝛationis pᷣmium ⁊ fructꝰ

dum me impoſſibilitas ab oꝛatione ꝓhi
bet et inſuꝑ certaminis quo cõtra vos di

mico triumphꝰ et pᷣmum mihi veſtro mi⸗
niſterio adaugetur. Audi igr qui foꝛma
tus es ad illudendũ tibi. Uide qualiter il
luderis. Uide qualiter tibi a diuiua gra⸗

lia et ſapientia illuditur dũ omnis frau⸗
dis lue conatus in uluſionẽ tuam. in op⸗

ꝛobꝛium et detrimentũ et ſancoꝝ oꝛi⸗
am et perfectionẽ cedunt. Sciendum
tamen peſtem iſtã muſcarum oꝛatione cu
rari ſicut ⁊ omnes peſtes mentig exem

A0 moylſi manitfeſtum .ęt hociphm dixit

Auguſtinꝰ ſuꝑ.xviu. Mat.ſuꝑ.illo. vbo
Hoc genus demonioꝝ non eicet nin in

oꝛatione et ieiunio. Qm̃ autem tria ſun
er lu reficimur que hominẽ expellunt a domo ſcʒ fumꝰ
putas vbi ẽ muſcaꝝ inchoꝛuſcatio ⁊ imp⸗ .

ſtillicidium et vxoꝛ. Domum coꝛdis tui
operire ⁊ circunclaudere diligenter opte
bit ne velut pluuia ventus ⁊ grandine tẽ·
ptationum extrinſecan que a mundo vel

a malis hominibꝰ vel a demonibus ve⸗
niunt inquietet᷑ habitas Deinde a fumo

hoc eſt ab eis que interi ab ipſo igne cõ

cupilcentie oꝛiuntur que cõcupiſcentia fu
mare non ceſſat niſi eam aqua gratie vel

lacrimaꝝ aut cõfeſſionis ſemꝑ eam extin

oſtrarum exercẽt Pec ẽ plaga cimi guere ſtuduerè aut in maioꝛi igne diuini
cum que nõ legit᷑ curata.Exo.viij.Et hoc, am

is exiccatũ aduertere. Mala vero
vxoꝛ que etiam de padyſo homine eiecit
eſt coſuetudo que inceſſnter rixarurz a
conſuetis recedere non pꝑmittit niſi cũ ira
vel triſticiavł velut riravel adminiſtratio
vel platio quecũ q;velut ſolicitudinis ſue
rixam quonda E ſtrepitum indeficientẽ
cõcitat hoc aũt eĩ perientia maniteſtũ eſt o
Qui em epᷣus eſt.tantaʒ pꝛelium temꝑa⸗
lium in ſe rixam ⁊ ſtrepitũ tumultudriu in
ipſo cogitalionũ patitur vt tanqᷓ; ſui obli
tus alijs viuere merito ſe videat cumad⸗
nertit boc ꝙ ⁊ ei quodamodo ſeipᷣm tem
poꝛalia furent. Illiberalis eſt hmõi ho/
ſpes ene ramen eũ in hoſpitio rece/
perit cůᷣm eo nunq; eſt nec mirum quonꝰ
am nec ſecuʒ. Quid ergo mirũ ſi deus hu
iuſmõi hoſpitio fugit pariter vel hoſpici⸗
um aquo niil niſi tumultũ tpalium audit
aut videt.Qualiter autem hmoi hoſpes
feſtinadus ſit inferius in læco ſuo dicemꝰ
De aueilatioe exe joꝛ eiuſdem.
U

*

4

.

Bepenitentia. .

Epacificanda autẽ erterius ab in
curſu ſcʒ hoſtium hic dicemꝰ vt pᷣ
mu opoꝛtunitates ipᷣe velut pon⸗

iſies et platee quibus ad caſiꝝ illud ẽ acceſ
ſuus hoſtibus amoueant᷑ funditus vt vbi

viam habebat publicã ⁊ plana velut val
lum difficultatè inneniãt.hic autẽ implea

tur aqua lacrimarũ quotiẽs oꝑtunitates
recolimus ꝗbus deum a nobis eiecimus

de muris et turri et de añmurali ei de cu⸗
ſtodibus hic ꝑ tranſimꝰ/Sed hoc ad cu/
ſtodiaʒ teneatur vt quotiẽs hoſtes incur

ſant noua in eos pena aiaduertatur vt q̃

tien onoxia cogitatio aut affectio in men
tem tua irruerit nouam aliquam penam

tibi pꝛo illa impone et hoc iotiens donec

in vſum ꝑerſum fuerit ſtatim in te hmõi
cogitationes ⁊ affectiões vindicabuntur
Impone tibi aut alicuiꝰ pſalmi de canta
tationẽ aut hymni. Saluberrima ẽ autẽ

inuocatio pũſſancti cuius penitẽtie lumi

noſitatem vetidi ⁊ abhominabiles ſpũs

tenebꝛaꝝ inſtinere nõ poſſũt. Hec igr pe
na ſalularis ẽ medicina. A flatu em̃ ſpuũſ⸗
ſancti hmõi muſce fug ant.Eſt ⁊ alia pe⸗
na dicere oratonẽ dominicam Cũ auteʒ
iülla ſolicitudo in vſum venerit ex frehquen
lia ſua a noxijs co gitationibꝰ liberari te
non duꝑites vidẽs enim dyabolꝰ ſe non
poſſe ꝓñicere⁊ te ſeimꝑ gladium euagina
um tenere vt trucides latrunculos pᷣmo⸗
vnm motuũ el cogitationũ ⁊ quaſi iam te
Ere viſſe patibulũ vt latrocinantẽ carnem

affligas fugiet exercitus ſicut dixit dtob

iiij. Renſtie dygbulo fugiet a vob. O

ſi memoꝛiale allqð dominice paſilonis te
cum poꝝauelis aut ipſa huiuſmõi cogita

tione tibipſi memoꝛiale eius impꝛeſſeris

Conſide hoſtẽ ſtatim fugare. Recoꝛdatio

ne quippe victoꝛie qua vetus fuit conſfun
tur et vexilluʒ milicie chꝛiſtiane quod ẽ
Oñs ieſus Ipᷣus in cruce conſpicere pꝛe cõ⸗
fnſione non poteſt. Eſt enim memoꝛiale

doloꝛis et ignominie ſue. Erige ipᷣm in ar

cem mentis tue per meditationem confi⸗
dens quia virtutem haber confoꝛtandi te

et ſternedi hoſtem. Memoꝛia le autem ẽ

vt coꝛrigia nodoſa circa carnem tunn ali⸗
quatulum pꝛeſſius aſtricta ſit cane ini in⸗

ſignum et memoꝛiale vinculoꝝ ⁊ flagello

rum quibus rex celoꝛum et domin⸗ ſecu⸗

loꝛum pꝛo redemptione tua alligari ⁊ fla

gellari dignatus eſt. Ot ſi ipſa hoꝛa qua
* ie muſce moꝛdentes vrgent paimas tgas

aut vnguibus tuis aut aliquo alio pnnxe
ris vel leuiter in memoꝛiam clauoꝛũ qui⸗
bus ille ſascte? venerabiles manꝰ domi
ni ſaluatoꝛis confixe ſunt et affixe pꝛecdlare
⁊ ſalunſere crucis ligno ⁊ facere frequen⸗
ter in vſum tibivenerit ꝙ fructum exhijs
collecturus ſis cum leuiſſimawideantur
et reuera ſint ipſa experientia te docebit.
PHec autẽ ne inuenticia credas. Audi oꝛi⸗
ge.ſuper epiſtolam ad Romanos dicen
tem. Lante virtutis et efficatie eſt domi⸗
nice paſſionis meditationis ſedulitas vt
et noxias cogitationes et affectiões peni
aus abſtergat a mente. OQꝛ ſi te eẽ ſpe
taculum in agone cogitare aſſueueris et

vndiq; obſeſſum et hoſten tenere gladi⸗

um vt le perimat et rugire circa te et que⸗/

rere te ad deuoꝛandũ⁊ te etiam eſſe incar

cere erumnauʒ etpenalitatum pꝛeſentis
vite. ignoꝛareq; qualis futura ſit et que in
nuent tibi ſentetia adinſtar furis qui ſer/
uatus incarcere ſolum ſuũ attendens et
expectans iudicium de alijs cogitare non

valens.ſi te cita tum pꝑẽptoꝛie vt compe⸗
reas ante tribunal rpᷣi reſponſurus ſuper

omnibus cogitationibus ſermonibus et
operatioibus tuis.⁊ inſcripſiſſe dyabolũ
contra ie accuſationẽ ſcʒ inſcriptis hahe⸗
re omnia peccata tua et reſcriptũ iliud ꝓ

poſſe augere ⁊ ſeruare nequid eius debe
as vt in illo contra te iudicio tremendo it

lud exhibeat ineuitabiliter per illud et ſe

cunduʒ illud ludicanduũ. Si te in ludo ſꝑ

Et incectamine contra aſtunſſimũ etʒ foꝛ
riumũ et fraudulentiſſimu conſtituiu ſi
non peccunia ſed vitam ꝓpꝛiam in ludũ
et certamen deductam cogitare aſſueue/
ris a turpibus cogitatiõibus et noxis li⸗
beraberis.

tage et dyabulo per viam qͥ oſtendit tibi
aut per ſimilem eripere ſolicitus eſto. St
enim hoc bene cuſtodiatur in tuto ſunt
omnia tua et teipᷣm in pace poſſidet de/
us. Hec igitur etiam eſt poꝛla coꝛdis tuix
feneſtra Pancigitur obſeruare lotis viri
bus toto conamine ſtudeto ne feceris ho

ſtiarium tuũ peccatuʒ ſicut Cayn cui dixit

dominus.iiij.Gene. Peccatum tuum in⸗

foꝛibus aderit. Et petrus ſecunda ſecun⸗

do ſue epiſtole. Oculos habẽtes plenos
adulters. Oculi auteʒ foꝛes anime ſunt
Scito quia hoſtiarius huiuſmõti nulluʒ
bonum in te intrare permittet.nullũ ma⸗

beris. Buper omnia ig dauem B
coꝛdis tui id eſt cogitationẽ cuſtodire ſa⸗

„ „
. 5
. „—
Fo. cxxv
Clum introire vetabit. Sacbonum al tia. Nec eſt incõſuetũ.fureʒ.fame occide
H què nbi hoſtiariũ ſi dei timo:em ⁊ amoꝛẽ re. hHec autẽ fames et ſi ſitfames veteris
hoſtiarium facere potert limo: oẽs ꝓdiro hominis et inglumei abſtinentia tũ ſalu .
d res tuos oẽs hoſtes repellat. Mnoꝛè vero taris ẽ noni et dieta moderata. Poſthee⸗ *
omnes bonos oĩa bona ſalutaria introi reſtat vt moꝛiatur volũtas pꝛeterita auue
„ re compellit ⁊ intrantia gratulabũdus lſu cum moꝛtna ẽ cuʒ pꝛeteritan turpitudinun „
ſcipiet Obſtrue partem illã aliquo bono doloꝛ adeſt et volutas emendandi illas ,„

e ſemꝑ ponealiquid incogitatiõe quo eaʒ

ci obſtruas quo ea daudas. Alliga illud co luntas niſi cu vina ẽ in eo abla ta
n gitationi tue neceſſitate aliqua que ſit ve reſtituendi volutas.oĩno inde moꝛtifica⸗
do ctis ⁊ ſera non ꝑmittens illud euelli a co⸗ de ſunt locutioes et cogitatioes turpitu⸗
gitatione qꝗlis neceſſitas ẽ. Aſſumptio ali⸗ dines bnius tandẽè ipſoꝛũ libidini ſufran⸗/
t cuius ſancti ⁊ honeſti officij ⁊ ſancte ⁊ lo gantiumvolũtas qualis ẽ voluntas vidẽ
neſte occupatiõis que cum aſſumpta fue di mulierem amatavel audiendi aliquid
tiiße! rit ißa aſſumptio velut neceſſitatẽ inducʒ de ea vel ab ea. Sed ⁊ volũtas colluẽz
Rä ⁊ executiõis ⁊ ſolicitudinis ſue.hec neceſꝰ di cum eo vel cũ ea perquem aut quatur
i ſitas vectis ⁊ ſga ⁊ gumphus ⁊ verticu⸗ pitudo ipſa coſiliata ẽ et cuius ꝓcuratide
lum non ſinen aperire dvyabulo cogitati etinteruentu patrata. Holũtas gtiam re
t onis nr̃e partem Hhec eſt que cuſtodit cla quentadi locum hmõi turpitudinis Iſta
Dã uem vt diximns coꝛdis. Hũs igr ⁊ vmõi em̃ omnia velut carbones ſunt ⁊ ſcinnille
ui adiuuari poterit penuens qni de ſciennis remanẽtes ð exe rioꝛi libidinis incendio
iuris vel modicum appᷣhendit. 2 ſolent plerũq; extinctũ turpitudis amo
t De ſententie execunione. r.s r einſlamare incendiũ. Hee igitur ſů=t
D Unc ad executionẽ ſentẽtie ꝓce⸗ partes ⁊ mẽbꝛa veter hominis quẽ ama F
ne n damus. Uide igr ſi ſurem occidi⸗ toꝛem hnius diximus ? furantẽé. Hati *
i Aaãiſti an adpuc im viuere patert bulum autẽ quo furem iſtů affigas adin⸗
iut ſi ijm totum interfeciſti. Uiuit neadbuc ſtar dominice crucis ex qttuo: bꝛachüs fa
in te voluntas furadi quicq; de his omi- bꝛicabo aut cõpingam tibi. Pꝛimũ eri
* bus que ſua eẽ cognoſcis.Si vtiq; volũ⸗ doloꝛ cõpunctionisvbi configen dum eſt
* tas ſeruandi æ reddẽdi deo que ſua ſunt furis caput. Caput autem ex quo totus
l integre ⁊ fideliter in te viuit moꝛtua ẽ vo/ fur aut foꝛnicator penitʒ amo: fiſt auto
luntas furandi aliqd deo ex hbijs omni/ luntas. Quid aũt rectius moꝛtificatvolũ
nac bus que ſua ſunt ſed in te viuit voluntas latem quã doloꝛ.Scõʒ bꝛachiũ eſt timoꝛ
mn reſtituendi ablata deo. moꝛtua ẽ ex toto quq autẽ rectius moꝛtificat᷑ ſtulta pᷣſum
n volungas qua qũq; aliquid deo furaius, ptudſa andacia ? ſeim domino rapien.
iihn es.Eſt ne moꝛtuũ ex tgo cõſiliũ quo hoc di quãa timoꝛe eius.Unde pſal.Conſige ti
n feciſti. moꝛtuũ dico quo ad te vt iöům mo moꝛe tuo carnes meas. Crciũ bꝛachium
ui do ab humeris ⁊ moꝛtiferũ ſnias ad hũc pudoꝛ erit confeſſionis ⁊ h congruit vt
ſn modum de hijs ꝙ qdam ant partes aut impudentiam qua ante dei oculos q ſua s
ns, mẽbꝛa furis huiꝰ ſunt qnẽadmodũ cogi⸗ erant rapere nõ erubuiſti nec veritus es
n tatiões locutiões quoꝛundã que infurto pudoꝛ confeſſiqnis terminet ⁊ moꝛtificet
H fuffragant᷑ vęlut ſeminaria aut partiũ ſu Quartum ⁊ infimũ bꝛachium totum poꝛo
n E arum colliganões Cerbi gra. Atma/ tans patibulũ et iᷣm furem ſiue pes cru⸗
bas amo:e fedo ? turpi mulierculã aliq; cs illius eſt laboꝛ ſatiſfactiõis labꝛ ſciilſi
7 eras fur coꝛpoꝛis aie abutendo eis ⁊ c cet operum contrarion qui ſurem bmoi
n tractando ↄtra dei voluntatẽ fur igr aff/ reminiſcere non ꝛfinit veſtigia ſiqua erat
gendus patibulo ille amatoꝛ libidinoſus veteris vite moꝛtificat ⁊ nouam nutrit at
i eſt. Pꝛimũ ergo amoꝛ ipᷣe quivita pᷣnciba q; confoꝛtat hec vno velut clauo duo illi
