tura remane. Sic a coꝛde igne ſanctiſpi⸗
ritus liquefacto omnis ſcriptura moꝛtife
ri erroꝛis omnis dyabolice ſimilitudinis
defoꝛmitas euanelſcit.Eſt eliam Grope
Siij

N

Pa

5

SZdZe ſcramento penitentie.

O ratio diuina vicʒ veteris hominis otritio tio aũt interioꝝ oculoꝝ⁊ auriũ attẽtio ſcʒ nh
ſicut hois niuei ſen glacialis quẽ pueri ex intellectꝰ.⁊ deſideriũ affectus. Ad id em nein
niue ↄgeſta in plateis effigiare ſolentde· qꝙ anendimꝰ apimus intellectũ vt intret len N⸗
2 ſtructio atq; adnihilatio per caloꝛem diſ per cognitionẽ ad id r deſderam api⸗ nohy⸗
ſoluentẽ ipſum mebꝛa enim veteris bois maa ectũ vt intret ad fruitionẽ/ Que em gichſc
. vicia ſunt ſicut legit᷑ ad Coll.iij. Moꝛtifi nota ſunt iam intrauerit intellecti ⁊ que ii
cate mẽbꝛaveſtra que ſunt ſuꝑ terrã foꝛni animata per fruitiõð ſeu gaudiũ obtenta hbefen
cationẽ immũditia libidinem. ⁊c. Quẽad iga intrauetit affectu. Lercio intueri dʒ. et onis
modũ enim de hoie huius quãdo totus in id quod cognoſcere⸗ a q ittuminani de onpin
. niuẽs eſt nullũ relinquit caloꝛ diſſoluens ſiderat verterẽ faciẽf dirigere aciẽ oculo/ Ahen
veſtigiuz nullü exiſtentie pᷣcedentis indi- rum ne de illis ſit qui ſtatuerũt oculos ſu end
ciumymo remanet terra nuda que illum os declinare interra et ꝗ vertut ad deum ſoele
poꝛtabat. Sic cõgerie illa ſeu coꝛpoꝛe vi⸗ tergũ non faci eʒ yſ a.xxxiiij. Quartũ eſt elhel
cioꝛũ atq; peccatoꝝ ſuperradiate ſole in- vt auertat ſe a tenebꝛis ⁊ ne qrat in eis lu lidelonga
2* telligentie atq; iuſticie diſſoluto remanet cem veritatq ꝓpter illos dicim? qui ꝓ (gluncet
velut terra nuda natura coꝛpis humani pꝛio ſenſui adeo adherẽt ꝙ ab illo auer gisaie
que monſtrũ illud ifernale poꝛtabat. De ti non poſſunt. Nõnulli vero alieno ſen- emüco⸗
hoc legitur. Eccle.iij. Soluent᷑ quaſi gla⸗ ſui humano tamẽ eouſq; addicti ſunt vt ſetbes
ies inferno peccata tua. Si aut qratur a non niſi doctrinis⁊ traditiõibꝰ hominũ ehngi
nobis qliter obtinebit iſtud tam ſalubꝛe credere poſſint. Lũ ergo ſenſus humanꝰ cisbͤa
taq; mirificũ iſtud dei donũ vicʒ gra con quantuũ in ſe eſt ⁊ in eo quod humanꝰ te entae
tritiõis atʒ iuſtificanõis. Rndeo ꝙ tribꝰ nebꝛe ſit atʒ ſtulticia. Sicut docet Aplus ſlensf
modis obtinetur. Pꝛimꝰ modus gratui in.ij ⁊.iij.pᷣme ad Loꝝ.ab eis auertere ſe. Wapace
te tm̃ hoc ẽ nulla cooꝑatiõe nullo merito neceſſe hʒ ꝗ diuine vitatis luce illuſtrari Menonn
nec ꝓpꝛio ſcilicʒ nęc alieno. Sed ſolo dei deſiderat.Ex qͥ apparet inſaniſſima ceci⸗ Mmngi
iuſtificantis vel viuificatis miſeratione. tas hereticoꝝ ⁊ oim in rebus diuis inſen nn
Secũdo meritis intercedentiũ ſiue eoꝛũn ſu ſuo ambulare volentiũ. Zcoa oopa cons
qui in celis ſuntſiue eoꝛũ qui interris ſũt/iione ſua calefactio ẽ.⁊ quis nõ videat qꝛ eiladn
⁊⁊ hoc ẽ dicere ſuſrragijs ſanctoꝝ. Tercio Icalefieri volẽtes igni appꝛopiquat ⁊ algẽ M
coopatione æ adniſu ſiue conatu eoꝛum tes manus interdum in medias flamas Aro
abus tribuit iſtud dei donũ/Hmõi autẽ immittuntlextrema⁊ alia interpoſita qui nlopn
cooꝑatio multiplex ẽ quia em iſta coopa bus caloꝛ ab eis ꝓphibet vel impedit᷑ tol ibep
tio quantũ ad recipiẽtes.vij.hʒ coopatio lunt nec ſtatim ſe ab igne auertunt.quin lgeeku
nes notiſſimas et alias qua plures.ipſis potius tam diu iuxta igneʒ ſunt donec le isg
☚ coopationibꝰ ligdo edocemur qualr co/ ſentiãt calefactos. Et ſi aliquid diſſolui vł Ciones
* operariæ qualr quod in nobis eſt facere liquefieri voluerint etiã follibꝰ et flatu ac ii
vt receptiõi tante gratie ydonei ſimꝰ de vento vim caloꝛis in intima illius quodã at
beamꝰ quia em illuminatio ẽ pᷣma ſui co modo impingunt ſic ⁊ tibi faciendũ ẽ ad enni
obpatuone docet nosvnũ ex quattuoꝛ face deum qni ignis cõſumens eſt. Sicut legi eemil
Si qrimus illuminari. Pꝛimũ ẽ ad lu tur. Deut.iiij. In mediũ verboꝛum eius Knl
AARinen accedere. Accedite inꝗt ad eũ ⁊ illu⸗ que ignis ſunt. Sicut legitur Hiere. xxiij. ““ goctzd
— miamini ꝗð eſt ad lucẽ doctrine ⁊ exeplo Quius eloquiũ ignitũ vehemẽter. ſicut le (unune
iũ rectitudinis: hocẽ ſancton opum ap:o git in pſal. Et ta diu tenere ĩ iſto igne coꝛ Qual
pinqte.hocà recte et gratioſe doceti, fuũ donec ilud ſentias calcfactunec de⸗ orl
bus vᷣba ſalutis audireaſj ſanctoꝝ viro- bes ipᷣm ꝓicere vel mergere in aquã geli ſea
mm ouerſationẽ ⁊ opa videre. Doctrina diſſima mundẽe ſollicitudis ac voluptatt ininn
em æ exemplũ velut due feneſtre ſunt per goi em̃ non ſolũ infrigidat᷑ ſed etia cõge⸗ Auo
s lux veritatis ad audientiũ atʒ ſi pecta ſatur⁊ aura gre penitus moꝛtificat᷑. Lol otcc
nu coꝛda traſfundit᷑. Scõo apiende ſunt le extrema q̃ ie abſcõdũt a caloꝛe eiꝰ.hHec gencn
feneſtre ſeu hoſtia dom⸗ n r lux diuie aut ſunt oĩa alia cogitata. oẽ em aliud co duleg,
Zgralie adintradum panſſimâ viam qᷓ in- gitatu deũ abſcõdit cogitatiõe ſaltim ho acne
. tret beat ſeneſtre iſteſet oſtia oculi ſunt et ra cogitatiõis. Qſi fuerit amoꝛe ⁊ ſolli⸗ Uenee
. 5 aures ſũt la interioꝛes quã telioꝛes Aꝑ citudine fixũ ĩ coꝛde erit ſic ꝑies int coꝛ tu⸗ aa

l
1citn
nnnn
geeninr
Amenda
gnenüetn
nm
thegtans
ugabo
ſgäd ſn
Pnsbas
dcdonar
Dndoend
uintim
chusdinen
mii. Ic
1gusniien
ber unme
lozin
ml',
nmis,
S
nmngdi
ei⸗
S=
mmn en

s
2 TN

sNolf,
. 90,
Hahi
imn
K⸗ e
iten

4

—

4

ſI

S=ꝛSÄ
—

—
☛

= =

—,—

=

—

ie inuitãdo ad gratiaʒ offerend

um ꝛ ipᷣm phibẽs caloꝛẽ eius a te. de hoc 9

piete dicitur. Cañ.ij.En ipſe ſtat poparie⸗
tem.Et eʒech.xiij. Cõplebo indignatiõeʒ
mes in pariete Lolle ergo pietẽ demedio
qui abſcõdit a te foꝛnacẽ immenſam⁊ ca
minũ infinitũ diuine bonitatſꝛ Deino ad
hibe flatum ꝓpꝛie exhoꝛtatiõis ⁊ recogi⸗

tationis tęrribilis iudicij dei ⁊ ireque cõ
ſumptura ẽ aduerſarios. Sicut legit in.x
ad Hebꝛe.Deinde diuicias bonitatis eiꝰ

in creando ⁊ foꝛmãdo le naturalibꝰ do

nis ac tpalibus ditãdo. Deinde diuicias

ciẽtie longanimitatt eiꝰin ſuſtentãdo ⁊ e
ſpectando te. Quarto ſuphabundanii
pietatis atq; dilectiõis eius in renoe39
te cõ
ſideratiões ⁊ recogitatiões ſunt ſicut fla⸗
tus impingẽtes diuinã bonitatẽ ĩ intima
coꝛdis hũani. Diuina at bonitas foꝛnax
immenſa eſt ⁊ caminꝰ infinitus emicãs ⁊
emittens flamas ſue dilectionis in eos ꝗ

illiꝰ capaces ſunt.Et ꝓpter hoc charitate

arqdettotum celũ id eſt milia miliũ ſancto

.

gergo vis conteri coꝛ tuum aut tu ipᷣe pcu⸗

rum angeloꝛũ⁊ beatarũ animaꝝn. Tercia
coopatione ſua contritio ẽ per cuſſio. Si

te illud malleo verbi dei qui eſt malleus
conterẽs petram. Sicut legit Hiere. Niij.
Aut expone illũ malleatibꝰ hoc eſt huiꝰ
malleo pcutiẽtibꝰ hoc ẽ obiurgatibꝰet in
crepatibꝰ ponẽs ipᷣm ſub malleo vbi dei

iugi ac ſtudioſe audito ſacre doc᷑ne ⁊ p/
catiõis.Et ſilłr ſub vᷣga ferrea d

lationis Si em̃ ſubtertug flagella diuie
iuſticie.Si auertas coꝛ tuu ab illis non q

ris cõtritionẽ ipſius ſed potius integrita/

tem vt ita loqr fractiſſimaã /⁊ ſanitatẽ moꝛ
ũdatio. Ipſa autem mundatio vnum
quodq; docet exire de ſoꝛdibꝰ⁊ q̃rere la-
uacrum /⁊ ab attactu ſtulticiarũ ſe auerte
re. Qualiter em̃ illuʒ ꝗ ſe aſſidue volutat

Sram illius. Quarta cooperatione eſt

inſoꝛdibus aque mudificantis ductus

a ſe auertitc aditus quo minꝰad eum ve
niant obſtruit mundari velle dicemꝰhoc
ẽ ꝗ quotidie repetit⁊ iterat ſtulticias ſuaſ⸗
quemadmodũ lota ſus inuolutabꝛo luti
Sicut legitur.ij.Cañ.petri.iij.Omni ſiꝗ/
dem opere malo amplius ſoꝛdet qui in
ſoꝛdibus eſt amplius elongat ⁊ auertit
a ſe fluenta gratiarũ c amplius obſtruit

7 obcdudit coꝛdis aditus intellectũ ſuum

D

ſcilicet et affectu. Quinta coopatione eſt

JGanulti ineſtimabilis receptioque eui⸗

enter docet manũ extendere/⁊ ſaccũ coꝛ

d
dis aperire ad recipiendũ. Manũ exten⸗
dit ad recipiendũ dei donum quod non
dum habet qui eandẽ extendit ad opera-⸗
dum ex bono qð iam habet.Quẽadmo⸗
dum ſt quis bonũ caſtitatis nondum hba
bet. Sed tamen bonũ pietatis in baupe⸗
res habetquotiens manũ ad dandumʒ
pauꝑibꝰ poꝛrigit toties illã ad recipidu
gac tꝑa 4 Deihgedt a deo bonum ꝙ non habet extendit. Ze
mie eius in repando texeꝛcio diuicias en viuificatio eſt ſiue reſurrectio vt dixi/

mus.Maniteſtũ autem eſt tibi ꝙ viuiſi⸗
cabile ⁊ nondũ viuens in effectunon ac⸗
cipit vitam niſi a viuolꝛet habente vitam
vel ab ipſo fonte vitel Et pꝛopter hocnon

olũ neceſſe habet alterutri eoꝛum coniũ

herendum eſt coꝛpoꝛi ipſius eccleſie coha

bitatione ſcilicet ⁊ comitatu ſanctoꝝ.ad/
herendum ſimiliter deo multavymo iugi
⁊ aſſidua frequentatione ipſius.aſſidue
audiendo eum in ſuis eloquijs.Loquen

do ei confeſſione oratione? laudibus.fa
m

ulande
lendo adiuuando fouendo benefaciedo

ct ſuis. Qui auteʒ ſic deo ⁊ eccleſie fonti diu
iuĩe flagel//adheſeritcito vite gratie pticeps erit. Seę
rima cooꝑpatione recõciliatio ẽ ſiue paci
ficatio ad deum vbi quis dubitat ſacrifi⸗

cium offerenduʒ eſſe ⁊ pꝛeces fundendas

ad ipſum. Et ꝓpter hoc pꝛecibus obnixis
feruentibꝰ lacrimoſis eundẽ exoꝛandum

eſſe quis neſciat: Deinde cuiuſmodi aial

occidendũ eſt deo in ſacrificiũ nin qð pec

cauerit hoc ẽ miſer? coꝛ peccatoꝛis. Quid

em̃ meruere boues aĩal ſine fraude dolo
lſſunt alie bles noĩatiões ſeu opalioeſ
s nos cauſa bꝛeuitan p̃ᷣterimꝰ ſicut eſt

directio a toꝛtitudie⁊ reſartio ſeu repatio
a detritiõe/⁊ reediſicatio a deſtructiõe/⁊
rueſtitio a ſpoliatiõenſanatio a vulnera
tione cõtractio a dñatione ⁊ reſidentia
ſeun menti reuerſio ab ebrietate / aliena
tione. ⁊ multa huiꝰ quoꝝ vnũquod cõ
ſiderantẽ euidenter docet qualiter ipᷣm qͥᷓ
rendum ac ꝓcurandũ ſit.

JN

gi abſq; medioſed etiam adherere. Im⸗
poſſibile eſt enim mẽbꝛum qð non adbe
ret coꝛpoꝛi viuentilaut alicui ex nembꝛis
eius vitam accipere.⁊ coꝛpus qð non ad
heret anime neceſſe eſt moꝛtuũ eſſel pꝛo⸗
pter hoc viuere querẽtibꝰ vita gratie ad

4 anco ei ſaltem in ſuis hoc eſt conſu⸗

—-—————UNG

7 5
at Salde Genæ otaν „ο .νh
—

e ſocramento penitentie.

Unc vero declarare tentabimus
n vtrum remiſſionẽ peccatoꝝ pꝛece
2 dat gratia oꝛdine naturali ꝙ mul

nis videt an ecouerſo res ſe bẽat vt multi

ea dixim; de remiſſione peccatoꝛũ vic

. ſeu⸗ 65 ntint. In quo rememoꝛandũ eſt ꝙ ſu⸗
8

qua duabus intentiõibꝰ dꝛ. imu non
ſputatio ð cetero Scðo abluto ſiue abo⸗
litio ipſaꝝ macularũ peccator quibꝰinꝗ

nata ⁊ öfoꝛmata erat aia peccatoꝛis. O

etero. pcedatex hoc maniteſtũ eſt. pᷣus

tnnd ma remiſſio que ẽ nõ imputatio de
C

. 2
06ranas ſraled hon e

em̃ diciturvno mõ ſᷣm eſſendi ↄſequentia

vicʒ ꝙ ſequitur aliud nõ cõuerſun ex

go gratia ſequitur nõ imputatio ⁊ nõ ecõ
uerio. Si em gratiaz hʒ quis ex neceſſita

te nõ imputant᷑ ei pctã non aũt ecõuerſo

Pon em̃ ſi non imputant ei pctã ideo ex-

neceſſitate gratiã hʒ. Quemadmoduũnò
ideo q aliꝗs ſuſpendẽdus non Eleu alit
puniẽdus ꝓpter hoc exnctate regio hbo
noꝛe donãdus eſtiaut aliter remunerãd⸗
Sed ecõtrario bene ſeꝗtur/gratia aũtſi

ponoꝛ regius ẽet ſicut ius et dignitas re/

gniceloꝝnac remuneratiõis eterne.Exroꝛ

auũthmõi hominũ ex hoc ꝓuenit quia ea

largitas pietatt ac dulcedinis diuine vt
nulli remittat pctãſiue non imputet qua-
tum ad penã cuinon vlterius ⁊ amplius
bonũ faciathocẽ gratam infundat/eaq;
cuſtodienti ꝛegni celoꝝ gloꝛiã tandem ap

els aleg aut non eſt neceſſe naturalis

9

hfe hoſtẽ ꝙ iõ velit ipʒʒ hĩe filiũ maife petitio venie quã alterius doni ab eodẽ.

oꝛdis ↄſeꝗqntia ꝙ ſiðs nõ vult aliquẽ pu
nire velitioõ ip̃ʒʒ renũerare.Sinõ vult ipʒ

ẽ etiã ꝑua intelligẽtibꝰ oĩm em̃ donoꝝ q̊ꝝ

alteꝝ naturalit᷑ alterũ ſeꝗtur ipoſſibile ẽ

aſñcedẽs ĩueĩri ſiue oſeqnti Oè ſ añcedẽs
aliqñ vł alicui inueniri poſſibile ẽ ſiue cõ
ſequẽtemanitfeſtũ eſt ↄſeqns ex illo ance
dentinon ſeꝗ nullo mõ conſeqntia natu
rali. Inuenit aũt apud nos remiſſio iſta
abſq; gratia remittetis./Olerũq; em̃ apõ
nos offenſi ⁊ irati alis offenſas ſuas eis
remittũtita vt penas vel ſatiſfactiões ab

eis nec exigãt nec requirãt. Non tñ eis pᷣ⸗

ſtinam gratia reſtituũtinec ſpẽ vlla remu⸗
neratiõis aut benefſicij eis tribuũt.Sʒ de

non vindicãdo im̃ ⁊ de non inferẽdo ma

lũ ꝓmiſſionẽ eis faciũt. Maleſtu ergo

qꝛiſta remiſſio pctõꝝ ſequitu? ad gratiaʒ

non ↄuerſim. Quare pᷣoꝛ eſt ſᷣm eendi cõ
ſequentiã, Hic eſt ant vnus modꝰ dicẽdi

pᷣus ſicut alibi didiciſti. Ampᷣ an mul

ℳ

ta nccario eſt vnus. Oꝛ ergo non iratũ eẽ
in aliquẽ eſt ſicut vnũl⁊ beniuolũ ſeu bũ/
ficum eẽ. eſt ſicut duo igit᷑ ſic multa ncca
rio eſt poſt vnũiſic non iratũ eẽ aliquẽ in

alium pus eſſet q; eẽ beniuolũvel beneſi

cũ.nanq; beniuolũ ſeu beneſieum eſſe in
aliũ eſt ſicut duo/ vicʒ potẽtia ⁊ ↄſeqntia
vicʒ non qrere ſeu inferre maluʒ⁊ qrere
illi ſeu facere bonũ. Nõ iratũmũt eſſe ali
quem alijẽ non arere vel non velle face⸗/
re ei malu. Amp̃.qui ẽ oꝛdo cauſarũ
ſimiliũ idem ẽ ⁊ effectuũ ipſarũ ꝓpoꝛtio⸗
naliũ. Oè ergo placatio pᷣoꝛ eſt naluralit
quãaã beninoſentia ſeu benelſicẽtia in irat

ſiue in irato nccario ⁊ effectus placatiõis

id ẽ remiſſio ſiue nõ imputatio ad penaʒ
poꝛ erit quã effectus beniuolẽtie ⁊ beneli
cientie. Effectus aũt beniuolẽtie ſeu bene
ficientie donũ eſt quodcunq: Quare pᷣoꝛ
eſt nccario remiſſio quantũ ad pena qua
gratia Idẽ aũt eſt oꝛdo affectionũ apud
deũ qui eſt affectionũ apud nos Uñ etia
noibus affectionũ nraꝝ noĩant aſſectio⸗

„.

nes diuine. Ira em apud deuʒ non ẽniſt
vindicta ⁊ placatio no eſt niſi nõ exactio

vindicte apud deũ.ſimilr ⁊ beniuolentia
ſeu beneficiẽtia cõtraria ire apud deũnõ
ẽ niſi donũ bonitat ip̃ius ſiue illud dica/

tur gra ſiue alid. Amp̃.idẽ eſt oꝛdo pHe

titionũ qui ẽ⁊ petendoꝝ generalnomniũ

em̃ donoꝛũ quoꝛũ alterum pᷣus petendũ

eſt altero petitio eius pᷣoꝛ petitiõe illius
Oè ergo ab irato pꝛius ẽ petenda venia

quã aliud ꝙ cũq; donum nccario pᷣoꝛ eſt

Quarevenia nccario pᷣus datur ab irato

— — „ . . .—
pꝛius ẽ ex illo quã ꝙcunq; aliud donuũ
2 iſte oꝛdo ẽ quaſi de pᷣmis impᷣſſionibus

Ome eniʒ coꝛ humanũ in ſeipᷣo legit hoe
quaſi naturaliter inditũ ⁊ inſcpᷣtũ.vt pᷣus
petat ab irato veniã vel aliqd ad venia⸗
ptinens quã aliqð alind donũ pᷣus pla
cet ac mitiget iratũ erga ſe iuxta iſtudpo
ete. Sed motus pꝛeſtat cõponere fluctus
Quis em̃ poſt reſtitutã grati pꝰ recuꝑa/
tam amiciciã petit venia ſicur em̃ poſt re/
ſtitutam gratia. poſt redditam amicicia⸗

nemo aduerſus ſic reſtitutus naturaliter

retinetiram Sic ⁊ nemo hocmodo reſti
tutus ab eodem poſcit veniam. Am⸗
plius quia omnip otens deus ab adam
in ſtatu innocẽtie quando ſ cilicet nondũ
ipſum offenderat continuit largitateʒ bo
nitatis ſue quantum ad hoc vi lunc eidẽ

höͤſfiu
alorti
borun
Plauns
ſteibi
gabocſea
gitont
debelge
deofio⸗
ſoͤnoen
ipfiere
oſnnpol⸗
Cbſtopen
linens
etlnein
ſtasnngn
hcellr
irmn
huüe
iieſta
olsder
Etennnin
listlaus
ſPhecaniſe
hoenafen
Aduii
hewann
funcne
lalügin
otun
ſioiwe⸗

laſcteſſ⸗

faloimae
6Dapton
W
wvd
funfen
ſchen
diuiepee
geſst
hüͤhmne
alladiſt
ounpra⸗

6 fumpe
lpoteſt

mogleer
Peiad
ſrötabi

undet
u
üſgny

mron
Mah⸗

We
rmäͤſe
meinnee

leneen

len oe⸗
zoctar
neitiinni
ndad
noler 1o
Wüͤeſattr
mgumn
nnisdiat
aſennigt
raneic⸗
noinni in
deßi
ſtniinoe
1ibenie
emnen
asioeltn
ii
Snnin
umneinnk,
WD
un
nis

ing,
itnin

aG8
6 S „A

Sgo.

nõ infunderet gratiã multoſoꝛtius a bec

catoꝛe ſi velit poterit cõtinere largitatem

bonitat ſue qntum ad idem/videlicet vt

placatus quãtum ad penam ſeuvindicta
ſi ſtat ibi ł non pꝛocedat vlterius ſtatim
ad hoc ſq; vt infundat ei gratiaʒ ſicut em̃
adã non iratus erati tamẽ ipᷣi non infun

debat gram. Sic ⁊ iſti peccãti quantũ eſt
de omipotetianon iratus eẽ põt hoc mõ

ſcʒ nõ exigẽdo vindictã tamẽ nõ ſtatim

infüdere gratis. Amp. ꝗd ꝓhibere p̃t
omnipotentia eius ꝗn ſi velit non exigat
ab iſto peccate pena⁊ lauet ⁊ mũdet ipᷣ

jreſtituens ipᷣʒ pᷣſtine mũdicie ac puritati

nec tamẽ impleat eũ gralqũo poteſt laua

re eas inqnatũ ſi velit ⁊ tamẽ non ſtatim

implere illud. Si cecidiſſet adã a ſtatu in
nocẽtie tmnon aũta ſtatu gre.Quis du⸗
bitat deũ potuiſſe rſtituere illũ ad pᷣſtine

innocẽtie ſtatũ onamꝰergo ꝙ fecit om

nipotẽs deus. Uides ergo ⁊ in hoc caſu

qꝛ ⁊ remtttit deus ade ad pena⁊ qoð am⸗

plins qlauat ipᷣm ac mũdat ab inqnamẽ

to peccati ſuinec tamẽ infundit gratiã. et
hoc maifeſtũ ẽ Non em̃ ꝙ largitas boni
tatj diuie ita facere ↄſue uitxt nũqᷓ; remit
tat peccatũ quantũ ad pena eterna an in
fundat ⁊ gratiaſiõ puertit ⁊ oꝛdinẽ natu/
raliũ ꝗ inter ipᷣaʒ remiſſionẽ ⁊ gratiã. R
miſſio vᷣo que ẽ abſolutio maculaꝝ acd
letio turpitudinuʒqᷓ ſunt ipſa peccatavel
ipᷣis irrogate poſterioꝛ ẽ in vitate ipſa gra
tia ſicut efectus cauſa ſuala ſicut ablu tio
ipᷣa lęxiua aqua efficit᷑. Eodẽ mõ dicimuſ
diruptio ipᷣoꝝ vinculoꝛũ peccatoꝛũ ꝗ/
bus pctõꝛ ambulare per via vᷣitatis ꝓhi
bebatur poſtenioꝛ ẽ ipſa gratia vt effectuſ
ca ſua ſicut legit᷑ yſa.x. Cõputreſcet iugũ
ſupple pctõꝛuʒ a facie olei hoc eſt gratie
diuĩe peccatoꝛẽ lib eratis. Dicimꝰ? etia q;
greſſus ſpũalis pᷣoꝛ ẽ quã diruptio vincu

loꝛũ hmõi quẽadmodũ motꝰ q̊ͥ ipſa vin

cula diſrũpuntur pᷣoꝛ eſt ipſa diſruptiõe

eoꝛũ vt aclio paſſione ambulando em̃pᷣt
gꝗs rumpere vincula pedũ ſuoꝝ adeò foꝛ
us poteſt eẽ molio pedũſſiue ambulatio
ymo alterius ſolius pedis motus alliga
tus eũ ad ſtipitem tanto impetu mouere
ſe põt ab ipſavt funẽ qua alligatus ẽ dil⸗
rumpet. Harũ aulem omniũ exempla le⸗
guntur. xvj.i Judicũ in diſruptiõe vincu⸗
loꝛũ ſamꝑſonis.nec ẽ neeeſſe vt pꝛius rũ⸗
pantur vincula quã ambulet quis. Sed
Ane dubio veceſſe ẽlvt rumpatur ſiue ſol⸗

„

xlix.

nantur q; ambulet liber. Quẽadmoduꝰ?
enim ſampſon reſtituta virtute duebus
manibꝰ duas calumnias templi philiſti⸗
noꝛũ cõcutiens euertit· Sic ⁊ peccatoꝛ pe

nitens reſtituta ſibi diuine gratie virtute

totũ dyabolicum ediſiciũ hoc eſt pecca⸗

tricis cõuerſationis carcerẽ dyaboli vero

dinis euertit.

fanum cõcuſſione ⁊ ↄmunitione penitu⸗

reſurgat peccatoꝛ penitẽs aut qn
ra per peccatũ cecidit de termina⸗

omnibꝰ iudicus ſeruanda eſthoc in iſto

iudicio videlicet penitentiali qd diuiniſa⸗

ſimũ eſt non ſeruaretur,/Cũ em̃ deus ple/

ne reſtituatur in ipſo recuꝑans ſcq; pecca⸗
toꝛeʒ ⁊ quecũq; peccatoꝛis ſuntPenites
autem non ea plenitudine gratie deum

recuperetqua illũ ante poſſidebatnec to

tam gratia recipiat quam ante peccatum
obtinebat non ſeruatur paritas in iſto in

ditio inter partes/cũ altera ſcilicet deus

Oſt hec vtrũ in tantam gratiam

um nobis erit ꝓut ðſuper dabitur. Oè
auteʒ in minoꝛẽ reſurgat impoſſibile om
nino videtur. Pꝛimũ qua paritas que in

reſtituatur integrumaltera vero tantum

Aeſtituitur in integrũ in eo ꝙ fructibꝰ bo

parte. Qt ſi dixerit quis quia deus noõ
.

—

oꝛum operũ.⁊ ſeruitio penitẽtis quibus

defraudatus eſtvel dãnificatus tolo tem
poꝛe peccati non reſtituiturlicet poſſumꝰ
dicere ꝙ iſtoꝛum non poteſt peii reſtitu/
tio quoꝛũ non fuit poſſeſſioſed magis re

uſio ſeu reſartio in parte iſta locũ habe⸗

at. Dicimus tamẽ ꝙ de damnatis ⁊ per⸗

ditis
ꝓporuo ſatiſfaciẽdi quodam modo ipſa
ſatiltlactio impenditur ⁊ ipa firmitas ꝓ/
poſuideo tamquã quodã cautionis ſecu
ritas inde datur. Ampli. quia ꝓpoſi⸗

tum penitentis/ voluntas eſt deo 3 oĩia
ti

pꝛo ſue voluntatis beneplacito ſatiſface⸗
re nec poteſt ab ipᷣo peti nunc aliter ſatiſ/
faciat.Et ideo non eſt iuſtũ vt nunc aliter

ſatiſfaciat. Manifeſtuũ eſt quia deo ſatis

it de omnibus ꝓut dignũ ⁊ iuſtum eſt ⁊
pꝛo ſue etia beneplacitovolũtatt. Am

plius.ſicut in pꝛincipali reſtituitur deusz⸗

in integru hoc eſt in ipſo peccatoꝛe et eiꝰ
pꝛopoſito ſeu voluntate. Sic et peccatoꝛ
in pꝛinciali reſtituendus eſt in integruʒ
id eſt in deo ⁊ eius gratia. Amplius.

ſicut penitẽs ex parte ſua plene et integre

deo pacificat᷑.nihil omino retinens auer

N

ueniẽter deo ſatiſfacit quia in ĩo

e sſcramento penitentie.

A Konis nihil contrarie voluntatisi ſic ne⸗
celſe eſt ⁊ deũ eidem ex integro pacificari
⁊ nihil ire vel inimicicie retinere.multum

aũt retinet ire ſi partem vite tã gratie qus

loꝛie aufert ⁊ ſubtrahit peniteti⸗/ Hoc at
acit ſi partem pᷣſtine gratie detinet ⁊ no

detrahatur ⁊ ſilis pars gloꝛie. Amp̃.
in parte amicus ⁊ in pꝑte inimicus erit pe⸗
. nitenti deus cũ tanta atrocitate in eũ vin
dicet. Si em̃ melioꝛ eſt dies vna in atrijs
eius ſuper milia vite temꝑalis naturalis
ſicut pſal.dicit.Ergo maioꝛ auſter diem
vVnã auferendo vna dico de atrijs eius q;
milia temꝑaliũ. Quare atrociꝰ vindicat
in penitentẽ ſi ſubtrabendo parteʒ gratie
⁊ per hoc gloꝛie quã ſi milies eum coꝛpo⸗/

Zalcer occideretl Et attẽde qꝗꝛ vᷣtractio iſta

ue ſubtractio nõ pᷣt dici ſiueintelligi niſi

. ire cum ſolũ cedat in incomodũ peniten

tis ſlagella em̃ que cedũt ad comodũ pę/
nitẽtibꝰ? merito pñt ⁊ debẽt diuie mie de
putari.Cedũt inqᷓ; quantũ in eis ẽ/detra⸗
ctio vo gratie ſeu diminutio ipᷣiꝰ nõ pnñt
æẽ niſi ĩ incomodũt᷑ pernuiẽ peccantiũ.
Almßp.ↄtumelioſum eſt oeo medicãati/
minoꝛẽ ſanitatẽ reſtituere eisãs tã ſtudio
ſe curatqᷓ; fuerit ſanitas pᷣſtina. Similr et
refoꝛmatoꝛi deo ignomĩoſũ ẽ minoꝛẽ foꝛ/
maʒ minoꝛẽq; decoꝛẽ reſtituere ymagini
+ ſue quã pꝛius habuerit/ Sic reedificatoꝛi
deo dedecus ẽ minoꝛis ſpecioſitatt ac ma
gnificie reediſicare domũ quã fueritei ab
Hoſtib diruta vel euerſa Sic ⁊ ridiculũ ẽ
vrbem captaʒ ⁊ euerſam ab hoſtibus in/
firmioꝛibꝰ murt /ac turribꝰ muniere quã

Pnie eiter em bellũ hñs hoc faciat.niſi

reddit.cum gratia vita ſit que dicitur vi⸗
ta gratie ⁊ quacũq; parte eius de tracta

ribꝰ neceſſe ẽ euacuari omĩno paulatim
gram ita vt remiſſio peccatoꝝ abſqʒ infu
ſione gratie tandẽ fiat inſic peccantibꝰ ex
Eepli gratia. Ponamꝰ aliquẽ a ſtatu gra⸗
tie cecidiſſe in peccatũ foꝛnicatiõis ⁊ ꝑ pe
nitẽtia reſurgere. a ergo iſte reſurgitad
minoꝛẽ graʒ ⁊ finito minorẽ. In vila em̃

vel foꝛe quoꝝ alterũ altero inſinitũ mai⸗
fit. Cũ ola dona iſta invita neteſſe ſic eſſe
finita. Excedit ergo gratia a qᷓ cecidit iſte
peccatoꝛ gratiã ad quã repatur certo ⁊ de
terminato exceſſul Eſt ergo ꝙ excedat ter
ciavel quarta. Si ergo iſta denuo hoceſt
pꝰ repationẽ ſuã labatur ⁊ pꝰ lapſũ iterũ
reſtauret᷑ cũ ſcõa foꝛnicatio ꝓpter circum

ſtantiã iteratiõ is ⁊ ingratitudis maioꝛſic

hoc ẽmaius peccatũ ⁊ magis culpabilis
quaã pᷣſtina ncca rio magis minuet gratis
pniĩalis reꝑationis qua pᷣma. De iuſticia
em̃ diuia ꝓ maioꝛi pctõ neceſſario maioꝛ
infligit᷑ pena qᷓre maioꝛ diminutio ſeu de
tractio gre.Eodẽ mõ ſi tercio labat iterũ
q; reſtauret᷑ ſiue reſurgat in gramqꝛma⸗
ius pctm̃ ẽ ꝓpter dictas cauſas tercia foꝛ⸗
nicatio qua ſcdᷣa.maio: ꝓpt illã ð iuſticia
dei irrogabit diminutio ſen ðᷣtractio gre

2 ita augebit᷑ ſʒ dimĩutio gre ⁊ ꝓpt᷑ hoc

nccario veniet᷑ ad ↄſumptioõeʒ cerlo ⁊ de
terminato nũero foꝛnicatiõʒ. Si em̃ eqliſ
fieret detractio ſꝑ.vᷣbi gratia.Utſi mille⸗
ſima totiꝰ gratie ꝑ vnaquãq; foꝛnicatiõð
tollere⸗ necanis mille ſomicatigibne is
gra oↄſũeret᷑. Cũ ergo ſꝑ augeat et culp
r poſ uim nccario pᷣus veniet ad oſum
ptione ipᷣius ratie ⁊ ita manifeſtũ e ꝙ di

„

Joꝛte velit eam denuo amittere hec autẽ/ põſtetur remiſſio peccatoꝛũ vt nihil gre in⸗

omnia facit deus in vno eodemq; pecca
tore penitente.Si ad minoꝛẽ gratiam eũ
reſtituit eſſet illa a qua cecidit. Ipſa em̃
glatia ⁊ ſanctitas ſpũalis eſt animarum
⁊ foꝛma ſiue decoꝛ ymaginis dei que aĩa
humana eſt ſpecioſitas eſt ac magnifi
centia domus deiqui eſt murꝰ⸗/humana
ſimiliter munuio ac foꝛtitudo eſt eadem
Fani vrbis ſeu caſtri in quo et deqͥ ↄtra
Hoſtes inuiſibiles id ẽ demones et vicia

pungnat deus. Amp. ſi veruz ẽ ꝙ pe/
Ritentes ad minoꝛẽ granaz ieren? qua
„ e ſas qua. ceciderũt tria ſeqᷓrent᷑ ma⸗
nifeſta icoueniẽtia. Pꝛimũ ẽ ꝙ iteratiõe
pclõn ãlis accidit in oↄſuetudinariis pctõ

„

fundatur. Si em̃ eo mõ detractiões iſte ⁊

„ 2 .„

diminutiões fierentvꝛ occaſiõe pᷣme ſoꝛ-
nicatiõis detrahet᷑ tcia tociꝰ gralie.⁊ oc
caſione ſcõe.tercia reſidui⁊ ita deincepg
ñ poſſz finitoſ⁊ certo nũero foꝛnicationu
tota gratia tolli hocẽ qꝛ diuiſio cõlinui
p diminutiõʒ nõ hʒ finẽ. Sʒ tñ augedo

vt diximꝰ ꝓcedat dimĩutio taqᷓ; vindicta

ſeu pena de diuĩa iuſticia inflicta incce eſt
vt ciciꝰ veniat᷑ ad ↄſumptiõeʒ totius gra
tie quã veniretur ꝑ equales detractiones
Secundu incõueniens eſt qð ſeqtur huc
Erroꝛem ſcilicet hoc ꝙ tanto inpenitetes
minoꝛ inuenietur dei miſericoꝛdia quau-

*

iſta ĩ eodeʒ hoĩe ĩpoſſibile ẽ duo dona eẽ

ximꝰ ſq; tandẽ veniet ꝑ iteratioes foꝛni ·
cationũ ſeu aliorũ peccatoꝛũ vt pniti ſoli

ſegen

o ea maioꝛe indigereta tanto minoꝛem

ſütenp
lis nelon
zumeet
ſunn t
naſuaſo
czoeol
eoneum
Ne Tiurn

nccrei tte

ſolancii
Pinnlonm
niusan
pincieuia
orngof
ſckiſon
Pidin
Gristt
noranebe
linioſot
unnspe
nideſtu
Monags,

Gnepincto⸗

gieipale,
Kpeinsdt
Gwann
Gdire
hcset
nnſenai

orne
Mloleil

iluen
Una rifteon
Mnmage
cninn
wärduür
ſeugec
Cagon
vli nag
Egedeſt

Uenereſtn

knißſtin

iuͤgein
uſonig
1 Ban

weileer

4

Nieze

=

Dnianiösen
noni rni
nunckeit
ſepemreore
ſdemnt
1Plpiti

aio n

Taidsnent
geliſ
oedntudad⸗
iemtin
gatir ingn
laded
nidgen

mmniclte

igni S

Aee

Muſeit

R

magioꝛ: ei vᷣtes pꝛeſtada eſt

git gre defectũ⁊ diminutiõeʒ.

Fo.

virtutem pꝛeſtabit penitentibus quanto
eis maioꝛa incumbit onera poꝛtare. Cer⸗,

tum em̃ eſt ꝙ iſte peccatoꝛ de quo locuti

ſtituta quaʒ erat gratia que eſt perpecca

tulamiſia. ſi dixerit ꝙ reſtuutio gratie

eſt ex benignitate aut largitate ſeu bene/

ſumꝰ ⁊ ipſa aſſuetudine labendi milleſi ficiẽtia diuina:. Cerin auteʒ ẽvnaquamq;

ma ſua foꝛnicatione erit factus infirmioꝛ

atq; debilioꝛ⁊ maioꝛa ei penitentie augẽ

de oneꝛa incũbẽiqua in pꝛima foꝛnicatio
ne.Igitur maioꝛi mip̃icoꝛdia indigebit ⁊
1 it aut ecotr
rio ſecundũ iſtum erroꝛõergo milerie ma
ioꝛi maioꝛi mia ſuccurrenduʒ eſt/⁊ maioꝛ
infirmitas atq; debilitas maioꝛi vᷣtute ac

foꝛtitudie fulciẽda atʒ roboꝛada. Am
plius magis fugitiua beſtia vel fera ma⸗
ioꝛibus ac foꝛtioꝛibꝰ vinctis religanda ẽ.
Et iterũ.Quãtomag ponderolus ẽ ꝗq ce
cidit ĩ puteũvł foueã tato foꝛtioꝛi fune erit
ex inde extrahendꝰ. Scom iſtos aut deꝰ
ecõtrario facit. Quia quato magis ↄſue⸗
tudinarius peccatoꝛ.hoc eſt crebꝛioꝛ⁊ im

pudentioꝛ ſtulticiaꝝ iteratoꝛ ſeu repetitoꝛ/

tanto magis fugitiua vera ẽ ergo foꝛtiori

gratie vincto religadꝰatq; tenedus.Silr
quia ipa ↄſuetudine velut maioꝛi ponde
re pꝛeſſus difficilius eleuatur atʒ de ꝓfun
do peccatoꝝ difficiliꝰ extrahit / foꝛtioꝛ er/
go diuine gratie funis extrabendo adhi
bẽdus eſt. Amplius. qꝛ longo maioꝛ

mileria épeccatoꝝ pſectus gratie quã af⸗

flictio pene.magiſq; deo ↄtumelioſami⸗

ſericoꝛdie aũt diuine ẽ miſerias tollere vł

ſalte lenire at minuereopatur em̃ iſta di

nina lhicozd ſimpliciter ſic decet⁊ ex⸗
1 .

peditæ magꝭ expedit maioꝛes mifias tol
lere vel minuere quã minoꝛes.ſꝑ ergo in
tendit diuina mia in hoc mag: tollat de
fectus ⁊ diminutio gre quã afflictio pene
Oꝛ ergo in vere pnitẽtibus totã penã ſꝑ
tollit mia gehẽnalis młtofoꝛtiꝰ totũ colli
fectũ? Amp̃. ſi
plene reſtituit diuina mia penitente? ad
ſtatũ pᷣſtine innocẽtie.Lur nõ ⁊ ad ſtatuʒ

pſtine gratie. Si em ex mia eſt vtraq; re
ſtitutõ qliter altera minuit iuſticiavicʒ re
ſtitutionẽ gratie. Altera vo minuere non

põt. Si aut remiſſio pctõꝝ ſeu reftitutio

innocẽtie ex mia eſt. Reſtitutio vo gralie
aut erit ex iuſticia dei in eo ꝙ iuſticia aut

Elji iuſticia ergo nõ minuet necim

pediet ipaʒ rmiſſionẽ pctõnnec miuit nec

umpedit ſa potiꝰ auget vt opꝰ ſun qð effi⸗
cit ſic ſi ipa reſtitutio gre opꝰoiuie iuſticie

H Pinlſtici illaz nec impendit nec minuet.

on eꝛgo de iuſticia dei minoꝛ eſt gra re

cecidit. Amf
ditus erat ada ᷣm hocaut magꝭ peccauit

iſtan non minoꝛẽ eſſe quam ſit miſericoꝛ
dia dei qre nec effectꝰ minoꝛ effectu. Siẽ
ergo plenus ẽ effectꝰ remiſſionis in peni⸗
tente ex dei mĩa. Dic plenꝛ eſt effectus re
itutionis in eodẽ ex dei benignitate vel
beniuolẽtia. Amp̃. aut determinatu ᷣ
apud dei iuſticiã/quaãto minoꝛ gratia re⸗
ſtituatur vnicuiq; eoꝝ qui per penulentia
reuertunt ea gratia a qua pꝛolapſi ſunt/
aut non ſi ſic cũ hic determinatũ ſit ꝑ iu/
ſticia ⁊ vitatẽ⁊ diminutio gratie vnicuiq;
eoꝛũ inflicta ſit per iuſticia ꝓ modo cuipa
rum ipᷣoꝛũſque ergo ꝓpoꝛtio ſiue ↄpalio
peccati ſiue culpe ad culpaʒ ſiue pctm/ ea

erit diminutioõis gratie reſtitute ad dimi⸗

nutionẽ Qꝛ ergo peccati ade ad petm̃ per

ſimplicẽ foꝛnicaniõeʒ a gratia cadẽtis ſᷣm

quoſdã nulla ẽ comꝑatio ꝓpter remotiſ⸗
ſimã ſtatus ad ſtatũ diſſimilitudinẽ/⁊ foꝛ

ſitan qꝛ gratia ade ad gratia iſtiꝰ in mul⸗
tis qnaſi nulla ⁊ nimie diſtantie erat co

ꝑatioſſicut in cognitiõe dei ⁊ cognitiõis
certitudie diminutio ergo ipᷣiꝰgratie a de
reſtitute ad diminutiõʒ gratie iſti lõqui

mur reſtitute nulia vel quaſi nulla com
patio gratia ergo que ipſi ade reſtituta

ſgd

incõ pabiliter aut quan incõꝑabiliter pl -

minoꝛ eſt gratia a q cecidix q;; gratia reſti
tuta iſti aluſit grana Silra qua iſte aliꝰ
Amp̃.qꝛ vel. ꝙ maioꝛi gratia pᷣ.

ſm hocaut ꝙ magt peccauit ad minoꝛeʒ
eſt gratiã reſtitutꝰ.Ergo quato in maioꝛi

gratia erat ada ante petm̃ tato in minoꝛi

oſtea reſurrexit ita pene mimus oim

gratia ꝙ petm̃ ade ꝓpter pn ĩaʒ ſtatus ec
millecuplo maiꝰfuerit pctm̃ ade qua pec

catũ iſtius ſimplic foꝛnicatiõts millecu⸗
plo ergo minoꝛ: erit gra ade reſtituta quã

fuerit eiuſdeʒ gratia pᷣmajvel pᷣſtina ⁊ ita

reſurget equalis in gratia iſti. in gratia in
q; qua hẽbat ante foꝛnicationẽnec mul⸗
tũ curamꝰ an adã redigat᷑ ad eqtitatem
iſtiꝰ ante Kniealihezve! poſt ex ſoꝛnicati

one reſurcaonẽ̃.Quia noõ multũ diſtat
gratia ante fo:nicationẽ ab ea ad quam
poſtea reſtitutus eſt. Item non multũ re
fert vrrum comparatio fit vel fuerit inter

HM

hoim in gratia reſurrexit ipe ada edla ⸗

remꝰ auũt illud ⁊ exeéplo ⁊ ponamꝰ exẽpli

BDe ſacramento penitentie.

gentoti
pᷣſtinã gratiam ade ⁊ pᷣſtinam gratiã iſtiꝰ to tanquã vna ⁊ eadem infligunt᷑.verbi riin
dum modo conſtetꝙ mille vel lõge am⸗ gratia.vbi in lege dictũ ẽ.Exo.xxi.Si ꝗs nn
plius maioꝛ ea fueru quia ſufficit ad oñ/ furatus fuerit rem alienã reddet dupiuʒ misinpn
dendum incõueniens ꝙ dixim? videlicʒ Non em̃ quia p̃cioſius qujd aliquis alio guisuit
quia ada reſurrexit in gratia equali gra- furatus eſt. Et quia duplũ illius maius ẽ horespy
tie quantũcunq; parũ ſancti vel iuſti.qꝛ dDuplo alterius furti ideo magis punitur tiſ4
enim ꝓcerto comꝑatio ẽ certi exceſſus atʒ qui furatur pᷣcioſius qᷓ; qui furatur vilius lleralen
finiti. Licet magni ⁊ multi inter gratiim Non em̃ eſt niſi vna pena duplũ furti re wwlant
illam pᷣmitiua ade ⁊ gratiam quatumcũ/ ſtituere.quẽadmodũ qᷓdragenta plagan pimmie
qꝙʒ; parũ iuſti vcʒ centupla vel nullecupla pena vna qꝛ erat in lege Qui ãt erattene Gigudee
Pꝛopoꝛtionales aũt ſunt culpe⁊ gratiaꝝ rioꝛis carnis ampliꝰ ledebat᷑ ſine dubio nugader
dimiutiões erit neceſſario ſicut culpe ad quadraginta plagis q; qui erat cute duri ſim
culpa.ita diminutio gratie ad diminutio or ⁊ minuſq; ſenſibilis. Non ergo eſt de unnsn
neʒ ⁊ detractio ad detractionẽ.quare de intentiõe pene legalis ſiue legis. Illa di püfnlun
gratia ade tm̃ determinatũ eſt per dei iu- uerſitas ten eritudinũ ⁊ leſiouũ. Sʒ acci⸗ nmumnt
ſticiam merito peccati ipſius quantũ er⸗ dit quemadmodũ ſi dicatur. Quicuũq; ta innuniin
cedebat gratias iſtius parui iuſti/tita re lequid cõmiſerit tercia ꝑte bonoꝝ ſuoꝛũ Nunmmeen
dacta eſt ad equalitatè iuſticie ſeu gratie pᷣu tur. ſicut vnũ eſt delictũ pꝛo quo ⁊ ita itmsot
ipſius modicũ iuſti vel ſancti/⁊ hoc nõ ſe vnam penã ſtatuit. Oè aut tercia bonoꝛũ ſipoſe
ipᷣm impꝛobabile ſed impoſſibile eſti Et alicuius maioꝛ eſt tercia bonoꝝ alterius iensel
huiꝰ impoſſibilitatẽ ita declaramꝰ Sint de bijs eſt que accidũt. Quemadmoduʒ Mocafon
em̃ a ⁊ b. duo iuſti ⁊ ſit a ſacuitate vel gra em delictũ vnum eſt contra quod pena,z Pnederrac
tia duplus ad b. qm̃ quemadmodum oñ ler ſtatuit licet illud idem in vno minꝰin ſneiſg⸗
. ſum eſt adam reſurgere equalem aeadẽ alio magis ꝓ diuerſitate circũſtantiax in Nestbis
via eſt oſtendere ipſum reſurgere equa- ueniatur Sic ⁊ pena vna licet ea interfrdſdä· eclie
lẽ b. Si b peccauerit pctõ moꝛtali duplo aliquis alie magis affligaf. Ampliꝰ. minlicts
minoꝛe q; a. Quare ſequitur adam reſur ſi equaliter amant iſte multũ diues ⁊ iſte miiſhe
. gere equalem ambobꝰ duobus.ſq; a⁊ b parum diues bona ſua equaliter affligũ nelep
L que autem ſunt eidẽ equalia ⁊ ſibunuicẽ tur ambo amiſſione tercie partis Quare Frötennu
quare a ⁊ b. erunt equales inuicẽ in ſan verum ẽ ſecundũ hoc quantũcũq; iuſtus encjnus
ctitate vel gratia ⁊ hoc eſt impoſſibile cũ amiſſione ꝗnte partis gratie ſue ⁊ quan/ Vlljniiire
poſitũ ſit a eẽ duplũ in ſanctitate vel gra tumcũq; minꝰ iuſtus vel ſanctus amiſſi- W
ad b. eadem via erit oſtendere q adam one ſimilis partt vna pena puniunt.nec Wüti
MM reſurrerit eqlis in ſanctitate vel gra vtri eſt vnñ delictum relabentiu in peccatum inecin
* „ q; eoꝛum.ꝗ ſunt vel fuerunt vel erunt eo vt contra illud a iuſticia dei pena vna ali ſtie
minꝰiuſti ꝓ ſt atu ante peccatũ ex quo ſe qua ſtatuatur non em in vnũ ſolum rela ſelrti
quitur per viam quaʒ oſtendimꝰeos oẽs buntur vnũ intellige genus vel ſpeciẽ be nen
fuiſſe/⁊ eſſeæ foꝛe equaliter iuſtos ſiue eqᷓ cati. Sed in multa tam genere q; ſpecie phefſde
les in gratia vłſanctitate.Qð ſi dixerit ai diuerjſa ergo impoſſibile eſt ðᷣterminatũ icke
uis ita determinatũ ẽ per diuina iuſticis eẽ per diuina iuſticia omnibus relabeni· milet⸗
vt magis iuſtus cuʒ peccat/maioꝛi parte bus ⁊ per pnĩam reſtituendis quata eis unicn
inſticie vel gratie caret etia per penitentiã diuine gratie detractio irꝛogetur Alioqn Duntſic
reſurgens /q; minus iuſtus bocſcʒ modo ei qui labitur in ſimplicẽ ſoꝛnicatiõeʒ ? ei· “
verbi gratia. qnta parte careatque qnta qui labitur in bomicidiũ vel hereſim eqᷓ n .
