maioꝛ eſt in magis iuſto q; in minus iu- lis detractio gratie infligeretur.OQl ſi di⸗ 6an l
ſto. Licet ergo vterq; pᷣuetur quinta par⸗ xerit ꝙ in idẽ peccatũ labentibus ſimilis n
te gratie ſue tamẽ maioꝛ eſt pᷣuatio vel de ⁊ equalis irrogatur detractio gratie ⁊ ite –
trauo tante partis a maioꝛi toto ⁊ ꝓpter rum hoc iniquũ eſtvidelic; ꝙ laycus ſim inin
hoc magis punitur detractiõe ſeu dimi⸗ plex in ſimplicẽ relabens foꝛnicatioeʒ ed ope
nutione gratie magis iuſtusg⸗ minus iu puniatf detractiõe gratie vt pontifex ⁊ ſa W
ſtus. Quemadmodum et mg: peccabit cer doctoꝛ vłpᷣdicatoꝛ ⁊ vna eadẽq; pena goode
hoc aut eſt manifeſte falſum. Equalr em̃ ſtatuatur. oic tamẽ põt dici ꝙ non ẽ ſun⸗ W
. * puniunturæ nulla lex iudicat penas iſtas plexfoꝛnicatio ſacerdotis a a ſacri doeto⸗ iandin,
ris declarabimꝰ aũt illud declaratioe eu⸗ Gei

inequales ymo pꝛo vno ⁊ eodem pecca-

.

ie
neind
ittii

güllusne

cone

edehäͤ
gnſ
KOnänd
ddett innn
Saninan
re
itlini
e wetr
Nrintn
Amubpri
mng tinn
t emadned
cn aſen

ena
Mtedriſmanaaun

maigu
emidu
muemmnt⸗
nenen
egnanniait
isganrinin
s Neſene

MM

Fo.

Aentio:i. Dicemus ergo ꝙ inter peccata ⁊
Qqueda veriſimile ẽ ⁊ foꝛſitanverũ nullam
comparationẽ et videtur quaſi vna de pꝛi

mis impᷣſſionibus iſtud eſſe. Hõ em̃ ẽ ali/

quis qui non mallet quantaſſibet foꝛnica

tiones ppetraſſe quã ſiliũ dei ſcienter cru⸗

cifixiſſe. Et pꝛopt hoc iudicat vnuſquiſq;
alteꝝ altero in infinitũ maius eſſe. Quia

ergo ſcdᷣm erroꝛẽ iſtuʒ occaſione relapſus
in ſimplicem foꝛnicationeʒ detrahit᷑ pars
aliqua determinata gr̃e reſtituẽde.Exem⸗

plii gra determinemꝰ eam et ſic quinta vł
ſeptima. Si poſtmoduũ ꝑ penitenciam re⸗
ſtauratus relapſus fuerit in illud vel alið

in infinitum malus et ab illo iterũ ꝑ peni⸗
tenciam reſtauratus. Querimus cuiuſmo
di ꝑ diuina iuſticia fiat ei gratie diuine de
lractio.aut enim tota gra eidẽ detracta eſt
aut minus lota Si tota ecce incõueniens

quod ꝓpoſueramꝰ ſi minus tota videlicʒ
medlietas vel due tercie. Ecce apte inigtas

cum occaſione pᷣoꝛis peccati ſcilict foꝛnica
tionis detracta eſſet tm̃ ſeptima. id ẽ occa
ſio ne iſtiꝰ ꝙ eſt in infinitũ magis im̃ due
ptes.Ex hijs omnibus aggregatis ex ne/
ceſſitate colligitur nullã eſſe determinataʒ

diminutionẽ gre reſurgentibus per peni⸗
tenciã. Hoc ẽ non determinatũ. Uc quin/

ta vel ſeptima vel alia ꝓpoꝛtione pꝛiſtine

gre pᷣuentur. Hoc enim ſtare nõ poteſt vt

oſtendimus vbi relapſus eſt ſiue relapſio
ĩ peccatũ ĩ infinitũ maiꝰq; ſic illud a q alia

reſtauratiovłl reſurrectio ꝑ penitẽciã facta

eſt. Qè aũt aliquod peccatũ alio ſit infini

tũ maius exinde euidenter apparet. quia
ſicut obligatio ad obligationẽ ita trãſgrei
ſio ad tranſgreſſionem generaliter. Quo

niam ergo in infinitũ maioꝛ eſt obligatio

nobis in deũ q; in ꝓximũ neceſſario ma/
ins eſt peccatuʒ qð directe cõmittit᷑ in de

um. Uerbi gra conuitioſa blaſphemia in
deum q́; conuitiuʒ ſimplex in pꝛsoximum.

Quare ſt ab hijs duobꝰ reſtaurẽtur duo
peccantes per penitenciã in infinitum mi
noꝛi ꝙᷓ; reſtaurabitur alter q; reliquus. Et

ita gra alterius eoꝛuʒ in infinitum erit mi

noꝛ gra alterius. Hoc autem impoſſibile
ẽ eſſe in viavidelicet ꝙ aliquis ſit in infini

tum iuſtioꝛvel ſanctioꝛ alio nec de chꝛiſto

domino hoc intendimus de quo certiſſi⸗
mũ eſt quod ei datus ẽ ſpiritus nõ ad mẽ
ſuram. Sicut legitur Johaunis.iil. Nec
ipᷣe tanq; in via vel tanq; viatoꝛ iudicãd⸗

⁊ cum eſſet etiam in via. Qui cum eẽt etiã

H

in via erat ⁊ cõpꝛehenſoꝛ in vltimo cõpꝛe
henſionis. Eodem modo necin patria ex
cepta gloꝛia domini ſaluatoꝛ in quẽ gan
dent vel deſiderant angeli ꝓſpicere. Sic
dicit.J. Cano Pet᷑.j. Nulla eſt gloꝛia crea
ta in quocun ꝙ; ſanctoꝝ angeloꝛumvłſan
ctarum animarũ ad alterius gloꝛiã quan
lũcunq; paruam in infintam. Si autem

non fuerit determinatum apud iuſticiam

diuina quata irrogetur ſeu reſeruet reſur
gentibus ꝑ penitencia diminutio vel ſub⸗
tractio gre. Manifeſtũ ẽ ꝙ neq; ꝑ iuſticiã

erit huiuſmodi ſubtractio. Omnis em̃ pe
na que ꝑ iuſticiam infligitur. Determina
ta ẽ et ꝓpoꝛtionata culpe pꝛo qua infligit

certaq; comparatione oſtendens et occux

rens eidem. Sicut legitur yſa. xxvij. In
menſura cõtra menſura cum abiecta ſue/
rit iudicabit eam Et quia omnia iſta incõ
uenientia et impoſſibilia ex vna illa radi/

ce ſequentur q̃ ponitur penitẽtes reſurge⸗
re in minoꝛi gra qᷓ; eſſet illa a qua cecde⸗
rũt.neceſſe ẽ radicẽ iſta eſſe falſa ⁊ ipoſſibi

lẽ. Et pꝛopter hoc ↄtrariũ neceſie ẽ eſſeven
neceſſe ergo ẽ penitentes reſurgere nõ in

minoꝛi gra qᷓ; pᷣus eſſent et pꝛopter hoc in

tanta reſurgent neceſſario vel maioꝛi.vbi
autem inueniũtur.vel ſacre ſcripture vł te

ſtimonia vel ſanctoꝛũ dicta que aliud vel

contrariũ ſonare vident᷑ non diminutio
gre gratũfacientis in eis vel intelligẽda ẽ

Sed polius diminutio gloꝛie illius que ẽ
continuitas integritatis et illeſe ꝑſeueran

tie decus.Et ſi enim ſatiffaciant deo ſuffici

enter ⁊ ꝙ beneplacito voluntatis ſue qui
ab eo ꝑ peccata quandoq; deuiant ⁊ rece
dunt tamen non poſſunt ſimiliter gloꝛiari
hijs qui ei inſeparabiliter adheret quos
ab eo nullus impulſus tribulationis ab/
rupit.nullus illectus blandientis tentati-
onis ab ipᷣo abduxit vel abtraxit. Nõ em̃
vlla pulchꝛitudo veſtis ẽ continua eiuſdẽ
integritas qua nec reſeruaturã habet nec
reſarciturã. Sic ⁊ in vaſe nõ modica glia

integris a fractura cũ ſimilis nũqᷓ; erit re

fectionis gloꝛia licet filo aureo vel argen/
teo reſarciatur aut reparet licet etiam ipᷣa
fractura reſolidata auro ⁊ gemmis pꝛecio
ſis deſuper adoꝛnetur. Reſpice totum te⸗
noꝛem vite eoꝛũ qui baptiſmalis ſanctita

tis puritate et integritatẽ illeſa pſeuerã⸗

tia ab omni inquinamẽto moꝛtalis pecca
ti vſq; ad finem vite cuſtodiunt ⁊videbis
eam tanq; veſtem vnicoloꝛẽ abſi q; eiraf

—*

Be

Qeone et ſciſſura. Reſpice ex altera pꝑte totuʒ
tenoꝛemyvite eoꝛum qui ꝑ penitentiam re
ſtaurati ſunt ⁊ videbis eam velut veſtem
multarũ detritionũ ac ſaſſurarũ. Sʒ mul
lipliciter reſarciatã atqʒ refectam ⁊ inter/
dum ipas detritiones ſuas et ſciſſuras ac
. nobili ac pᷣcioſa refectione nõ ſolũ redun

dit qui non ſolũ errata ſua coꝛrigũt⁊ emẽ

ſacramẽto penitencie

beſceñnda turpitudo ſen fetidas ⁊vaſtãda
Heoc eſt toto impetu animi referienda in⸗
iurioſitas/⁊ delenda damnoſitas ⁊ abbo
minanda ſpurciòſitas/c indignanda vili

tas odienda inimicabilitas et exhoꝛren
da moꝛtiferitas(⁊ execranda ꝓphanitas
⁊ deteſtanda maledictio et incomunicabi

dantes ſed etiã ſuperantes. Qè in eis ne ,,nian ſi foꝛte quis querat. Unde acci⸗

dant ꝑ penitenci ſed ip̃am coꝛrectionẽ e
* emendationem penitenciali multarũ ſub
limiũ ac pᷣcioſon operum magnitſicenciaʒ
atq; mirificentia ſuptumulant. Quemad
modũ petrus et Paulꝰ⸗ et maria magda/
lena maria egypciaca feciſſe noſcunt Sic
eoꝛundẽ vite tenoꝛem videbis vtvas mul
tarũ fracturarũ ac ꝑfoꝛatarũ.Sed ecõta
rio multarũ reparaturarũ ⁊ exoenationũ
Licet ergo vas ſeu veſtis interdum longe
pcioſioꝛ ſit ꝑ huius refectionẽ et exoꝛnati/
onem tamen ad eam gloꝛiam cõtinue ac
illeſe integritatis perduci non poteſt. licet
ad maioꝛem interdũ longe ꝑ mirificaʒ ac
pcioſam refectionem et exoꝛnationẽ indu

bitanter ꝑtin gat. Sic mulier coꝛrupta licʒ

per penitencia et vite ſequentis excellenti⸗
am ad longe maioꝛem gloꝛiaʒ interdum
ſublimetur quã ea que virginitatis itegri
tatem ſeruauit ꝑpetuam.ad gloꝛi tamen
virginitatis eam reparari impoſſibile eſt.
multis enim milibus ſacratiſſimarũ virgi
num ſublimioꝛ in celo ſeet Maria mag
dalena. Longeq; gloꝛioſioꝛ atq; beatioꝛ.
Illam tamen gloꝛia virginitatis licʒ mul
to et incomꝑabiliter minoꝛem habere no
poteſt. Oè nobis pꝛeſfſfa.
1 Edeamus aũt ad ipᷣam contritio/
nem ⁊ in hoc vno finem fadamꝰ
tractatus ipius.Et dicamꝰꝙ ipſa
rontrilio ꝑ ſe debitum eſtjet tale debitum
omnis eius debitoꝛ ſponte/⁊ ꝓpꝛia vo
luntate confitetur. Unde ⁊ debitũ eius et
„ quaſi de pᷣmis impꝛeſſionibus ẽ. Nullus
enime qui no recognoſcat in ſemetipo et
confiteatur. Nullus enim ẽ

nim ẽ ꝗq nõ videatz

5 piam timoꝛem.el ita de alus affectionibꝰ

poſſem tibi rũdere. Unde hobes ſecurita

tem a peccatis tuis. Herutamen ex pena⸗

litate imminentiũ ſupplitioꝛũ timo: quo/
dammodo hauriendus ẽ. Maxime autẽ

ex eoipſoꝙ nõ times tibiſumendu ẽet ex

eo ꝙ non doles dolendum/⁊ ad hũc mo

dum de alüs.Ex eo maxime tremendum

ꝙ nullũ tibi adiutoꝛiũ ad conteren dũ ve
terem hoĩem.Ex eo etiam maxime ſimen
dum ꝙ viteqꝛ gre ẽ nullũ tibi rectũ veſti⸗
giũ.nullũ pꝛeſtitũ initiũ/quado nulla iſta/
rũ affectionũ tibi tribuitur.Et vt advnum
dicamusnihil te magis mouere debet vl

poteſt ſi ea vti volueris/q; ip̃a pᷣuatio mo

tuũ iſtoꝝ ſiue immobilitas nihilenizʒ ma

gis limendum eſt q́; defectus timo:i ſiu
intimoꝛabilitas et nibil magis erubeſcen

dum q́; impudentiai quia nihil ea turpi⸗
Sic nibil magis dolendum q̃ʒ ipe ſtupoꝛ

mentis membꝛoꝝnq; ſpiritualiu ſiue inſen
ſibilitas/ eo ꝙ nihil ea moꝛtaliusnihil re
ſtaurationi ſeu reparationi amiſſoꝛũ bo/
nonꝝ ſpiritualiuʒ repugnantius. Sic nihil
magis iraſcendum q́; ipᷣa iraſcibilitas qᷓ
nihil eſt in homineyvt ita loquar inertius

nihil viciniꝰ ſiue iacentius. Nihil ictibus
ferientiũ expoſitiusnihil pedibus concul⸗
cantiuʒ ſubiectius atq; paratius.Et iuxta

pos modos et vias facile ex pꝛoſequi de
alijs. 7

De confeſſine.
Oſtqʒ autẽ expediuimus nos de
contritione? nominauimꝰaiʒ nu
merauimus cauſas ipᷣius ⁊ vtilita

tes et fructꝰa ſignauimꝰcomꝑationes eiꝰ

multas ⁊ noĩationes ⁊ nominationũ rati

coꝛde dicat ð vicis eẽ ⁊ peccatis exeundũ escõueniens ẽ vt ↄſequẽter aggredia-
WVicia et peccata eẽ HH oquẽdo de ſcða ꝑte penitecie quam
u

Similiter ad deũ redeundũ eẽ eiq; toti
viribus ac ſtudis adherendũ. Eode mo
do dicimus et ſingulas nominationes cõ
tritiõis ſeu iuſtificationisipes ſe notas eẽ.
⁊ ſtabilitione als pꝛobation nullatenus
„ indigere. Nulli enim dubium ẽ ꝗqn timen
* da ſit peccatoꝝ imminẽs penalitas et eru

—r

pꝛa cõfeſſionẽ nominauimꝰ Huius

ergo octo ſunt nominationes pꝛopter to⸗

tidem earũ rationęs ſeu compꝑationes vi

·— ⸗

elicet accuſatio ſuipins. Deinde teſtifica
tio. Tercio allegatio. Quarto ofeſſio hoc
ẽ diuini iuris recognitio.Quinto ſuißius
cõdemnatio. Sexto releuatio als reuelg

ſo.yi

Ppuni⸗

imſii
sondenn
cbecudltoꝛ
ſoderdi⸗
fudiciis
noͤſoucbe
livanmidei/
os coſen
ofeii Qnc
metumnin
lipcfſend
ſeeamurt
ſuneetiun
igſſeſion
Anonsen
nümeralic
higedinm
hentiait

gtäsdini

lechiner⸗
Ollisnibun

in Gdenne

ſungaal

fheranone

Ulppahnug
öinrentt⸗
mnentodepnt
ctano glouit
wbicanmiſ
ilenſcöeſu
belspconi⸗
ünionüfn
ſimann
italanſi
guidcönde
determicha
peniinis⸗
brinſtiaao⸗
loobnenis
ſunicodee
ſhoes abua
ſuuroe
Chinarig
roſſeos gea
fnlinabe
hmninslache
g negm
teeren⸗

meſast
Mene
Aeedn

mnae

Dnddr;
en Den
alsichet⸗
ehwonn
r.
nauneracbi
mlirbii

l

õ

li 4 „
Ns

anoldug
S

ginde L
ſscde an

gomputatio. Hoc ẽrationis redditio. No
d autẽ accuſatio inqntũ ẽ ad obtinẽ⸗

7

Fo.

tio. Septimo vomitus ſpũalis. Octano

a ↄdemnationẽ ⁊ pena accuſationis ad
uerſus accuſatũhocẽ ſemetipᷣmvłꝙ ma
gis conueniẽs ẽ atʒ ꝓpꝛiũ foꝛo penitẽciali
qð ẽ auditoꝛiũ ſeu coſiſtoꝛiũ diuine miſe⸗
ricoꝛdie vbi in coꝛde ↄfeſſoꝛis rite ac recte
iudicãtis ꝓ tribunali ſedereoꝛũ ↄfeſſoꝛũ

noõ ſolũ abſolutrivſed etiã ſaluatrix atʒ re

uiuatrix dei miſcðᷣia/cuius officialis ſacer/
dos cõfeſſoꝛ cuiꝰ officialitas confeſſoꝛis
officiũ. Quid inqᷓ; Poelus ↄueniẽs atʒ ppᷣ
um ẽtam mirifico ſalutari ↄſiſtoꝛiojvl au
ditoꝛioqᷓ; ſentẽcia ẽ abſolutionis a vincu
lis peccatoꝛũ liberationis a meritis ſup
plicis/⁊ reſtitutionis pᷣſtine greqᷓntuʒ ad
ius ⁊ poſſeſſionõ pᷣus debite gloꝛie q;tũ
ad ius Eius em̃ poſſeſſio in patria im̃ pꝛo
mittiturnec alibi poteſt obtineri. Hanc ⁊
hoꝛuũ que diximꝰ ſentenciã ꝑ ſuipᷣius accu
ſatione intẽdit penitẽs ꝑ os ſacerdotis ꝓ
mulgata a diuina miſcðia ibi pᷣſidente ac
iudice obtinere. In alijs autẽ cõſiſtoꝛis ⁊

ab alijs tribunalibꝰ ꝑ accuſationẽ intẽdi

tur in cõ demnatione pen ã accuſatoꝛuʒ
reoꝛum ꝗ acculan᷑.hic aũt in abſolutio⸗
nẽ liberationẽ reſtitutionẽ ⁊ ꝗd ẽ admira
biliꝰ an magnificẽtius remunerationẽ re
oꝛũ intenditc etiã ꝑuenit/vt ꝗ ełnis erat
merito deputaãdi ſupplicijs ad eterne feli/
citatis gloꝛiã vᷣtute ↄfeſſionis ⁊ merito ſu
phabũdantiſſima ac ſtupẽda largitate di
uine miſcdie ſubliment /⁊ de carcere ac ca
thenis vicioꝛũ⁊ peccatoꝛũſad regnũ egre
diant᷑ celoꝛũſſicut legitur Eccleſiaſtici.uij.
n hoc ergo tribunali vt dixim ſedet mi
ericoꝛdiaſaſſid et autem iuſticia vbi quic-
quid cõtra penitentẽ inſcrihit iuſticialtotũ

delet miſcõᷣiaacumẽ ſtili velut figẽs in coꝛ

de penitẽtis ꝑ cõpunctionẽ ſcribit ⁊ inſcri
bit iuſticia obtuſum ipᷣius ad tabulas coꝛ

dis obnertẽs totã inſcriptionẽ iuſticia cõ⸗
planãaãdo delet miſcõᷣia. Sedet miſcdia iu

rala oẽs tabulas inſcpᷣtiõis dyabolice cõ
planare/om̃e memoꝛiale dyaboli in aqua
lachꝛimarũ aut in ignẽ penitudinis ꝓüce
re om̃e os accuſatoꝛt obſtruere.De hac
iectione legitur Wichee vlł᷑. Pꝛoijcietĩ ꝓ
fundũ mar hoc ẽ in ꝓfunde itimeq; ama
ritudinis lachꝛimas oĩa peccata nra. Hee

ſanxaane amariſſime ꝗbus ſacerdos iuſ
ſus ẽde

lere maledicta mulieris ʒelotipie.
Numero. v. Sedet in hoc cõſiſtoꝛio dei

miſcia iuraſa delere moꝛtis nr̃e cyrogra
phum de quo legit᷑ ad Colbłij. et afſigere
illud cruci penitẽciali. Sicut ibidẽ legitur
MHic liber moꝛtis ⁊ carta debitoꝛa quaʒ
de ſanguine animarũ ſuarũ velut icauſto/
in ip̃is coꝛdiũ ſuoꝝ tabuiis dyabolict ſcri
bunt inſaniſſimi peccatoꝛts. Hunc libꝛũ
ſeu l̃as ad ipᷣos determinãdos als dira⸗

tionãdos ⁊ obtinendos in inditio futuro

ꝓſeret accuſatoꝛiid ẽ dyabolꝰ quas ſi hic
acramento penitẽcie deleueritdei miſeri

coꝛdianõ habebit ĩ futuro iuditio quod

cõtra nos dicatvel ꝓferat dyabolꝰ accu⸗
ſatoꝛ fratrũ noſtro:uũ ꝗ accuſat eos die ac
nocte Sicut legit᷑ Apoc.xiſ.Ad hoc tribu
nal miſcðie vt diximꝰ appella cõfidenter
O peccatoꝛ aggrauamieꝙ merito times
et qð tibi imminet iuſticie/a pꝛeeminet hic
aut in futuro iuditio. In quo pᷣſdebit iu/
ſticia et miſcõᷣia aſſidebit.⁊ attende qali
bi nõ vale: appellatio a iuſticia vel cõtra
iuſticiã.Hic autẽ ab ipᷣa iuſticiain qua iu⸗
dicaturus eſt oꝛbẽ terrarũ dei filiꝰcui om
ne iudiciũ dedit pater.ſicut legit᷑ Johan.
v.Appellare licet miſcðiam ad tribunal
ipᷣius ad foꝛũ penitenciale/quod ẽ cõſiſto
riũ miſcdᷣie tanq; ad maius auditoꝛium.
ſcui appellationi neceſſe habet iuſticia de
ferre tanq; inferioꝛ. Ratractat aũt imo re
reuocat ⁊ irritat miſcdiaomnẽ ſentenciaʒ
quã cõtra appellatoꝛes ſuos et ĩ foꝛo ſuo
experiri atʒ iudicari volẽtes dictauerit vel
tulit iuſticia.Qui enim nõ credit iam iudi
catus ẽ.ſicut legitur Johanis.iij.Hic ita iu
dicatus ſi ad foꝛuʒ miſcdie ab iſto iuditio
ꝙ vtiq; iuſticie eſt appellaueritibiq; iudi
cari noluerit Quis dubitat ꝗn iſtud iudi/
ciũ retractetur ibidẽ atʒ irritetur ⁊ damna
tus pᷣuspꝑ iuſticiã/ ab ipᷣa miſcðia poſtmo
dũ abſoluaturx. Ita factũ ẽ Judic.x.Cũꝑ
iuſticiã dixiſſet Oñs filiis iſrael nõ addavt
vltra vos liberẽad miſcdðᷣiam confugien⸗
tes ſentenciã illa iuſticie ꝑ miſciam reuo
cari ac retractari obtinuerũt. Sʒ ⁊ niniui⸗
te ſentenciã ſue ſubuerſionis qua ex ði iu
ſticia p os Jone ꝓpheie audierat per ap⸗
pellationis ad miſcdᷣiam dei cõfugiũ eua
cuari impetrauerũt/⁊ miſertus ẽ deus ſu
per maliciã quaʒ locutus ẽ vt faceret eis ⁊
non fecit. Sicut legitur Jone. ii. Sic rex
Eʒechias audita ſentencia iuſticie ð moꝛ/
te ſua ex & yſaie ad huius appellauõis
confugiũ cõuolans moꝛtis ſentenciã non
ſolũ reuocari obtinuit. ſed etia angmaein,

Se

vite annoꝝ ſcilicet qgndecim repdꝛtauit ſi/
cut ait ſcriptura vſa.xxxviij. Sic et achab
rex impijſſimus nõ vna im̃ ſentenciã ↄtra

ſeiſed poſteros ſuos de animaduerſione
diuine iuſticie ꝑx os Helye ꝓphete audiẽs

talis appellationis cõfugio effugit Zicut
legitur. iij. Regt. xvj. Hocẽ quod legitur
Hãe.xviil. Si egerit iniquus penitentia ab

omnibꝰiniqunatibꝰ ſuis ⁊c. ⁊ omniũ ini/

gquitatũ nõ eiꝰrecoꝛdaboꝛ ampliꝰ.Ex qui
bus vᷣbis euidẽter apparet quanta ſit eua

cuatio atʒ deletio huiꝰ ſentẽcie cuiꝰmens

et memoꝛia apud deuʒ dicitur remanere.

nec inde miretis ſe retractat inſticie diuie
Mntecläſeius miſcdia cũ ſcriptũ ſit in pſal.

Miſericoꝛdia eius ſuꝑ oĩa opera eius.Et

Zacobi.iij.Miſcðia ſuꝑexaltat iudiciũ vł
iuditio. Euides autẽ iuſticia ẽvt deus cuʒ
eo ſi cũ deo ſt ꝙ eo qui ꝓ deo ẽ. Et ꝓp⸗
peer hoc/quia nunqᷓʒ virtuoſins cum deo
quis eẽ poteſtiq; recedẽdo a ſe et deſeren
do ſeipᷣm. Nuſq; fideliꝰ ac magniſicetius
ꝓ do ſtare/q; ſtando aduerſus ſemetipᷣm
quis po teſt. Nun; ei tanta fidẽ ſeruare
nuſq; adeo magnificũ ꝙ ꝓꝙ ipᷣo facere ꝗs
poteſt q; auertere ſe a ſemetipᷣo pꝛopter il
lũ et agere quicꝗd ẽ litiget quidꝗd ẽ belli
ꝓ illo:ra ſemetipᷣm neceſſe ẽ ĩ illo oꝑe vł·

caſu dñimagis eẽ cũ homine ⁊ ꝓ ipᷣo qᷓ; ĩ

penitẽcie ſacramento/Et ꝓpter boc ꝗ ad
accuſandũ pꝛo deo ſtat/accuſatoꝛ cõtra ſe
ipᷣm auerſus omnino a ſeet ſibip̃ᷣi aduer⸗
ſa et ius conſtituẽs neceſſe ẽ vt deũ habe⸗/

at aſſiſtentẽ ſibi cõtra mala ſua⁊ accuſato

rẽ ab illis. Impoſſibile enim ẽ manifeſtũ
ẽ deũ habere aduerſariũ vel etiã nõ adiu
toꝛẽ eũ ꝗ ſibipᷣi ꝓ eo ẽ aduerſariꝰ eiqʒ aſſi
ſtit cõtra ſeip̃ᷣm. Sed de hoc poſt declara
tionẽ aliarũ nominationũ cõfeſſionis ali
quid inferius loquemur.

deveritate totius facti totius cauſe penitẽ
uis inſtrui iudex cõfeſſoꝛ. ꝓpꝛiũ em̃officiũ

Ecũda nominationũ qnas poſu⸗
imus teſtificatio ẽ et pᷣmittit᷑ ante
teſtificatio eo ρ ipſam intendit

teſtis ẽ iudicẽ defecti inſtrui veritate ⁊ pꝛo

pter hoc multa pᷣmeditatio diligenſq; ac
circiiſpecta totiusvite ſue rememoꝛalio pᷣ
cedere debet conſeſſionẽ. ſicut ille ſcilicert
Byechiel dicebat.yſa.xxviij.Recogitabo

tibi oẽs annos meos in amaritudine ani

me mee. Et job vij.Cõfabueboꝛ cũ ama

riudine anime mee.Quemadmodũ aũt

teſtis in cauſis ſecularibꝰ non alit teſtis ẽ

*

ſacramẽto penitencte

niſi iuratus. Juratus inq; de nõ tacenda
veritate q ad indicis inſtructionẽ expedi⸗

at ⁊ de no inſinuada falſitate.⁊vt ad vnũ

dicamus ꝙ bona fide de tota veritate fa
cti indiceʒ inſtruet. Sic ⁊ in iſta cauſa ani
me tue o penitens ac ſi pᷣſente deo ⁊ audi
ente tolã veritatẽ ꝓ eoipᷣo lanq; teſtis ab

eo ꝓductus de omnibus peccatis tuis ſa

cerdoti cõfeſſoꝛi ſincere ⁊ bona fide dices

pᷣoculis habẽs illud quod legit Pꝛouer.
xiiij.Teſtis fidelis nõ menciet ꝓfert men
daciũ doloſus teſtis.Et iterũ eiuſdem.iij.

Fallus teſtis nõ erit impunitus et qui lo⸗

quitur mẽdacia peribit ſcientervel contra
conſciencia intellige. Si em crediderit ali⸗
quis feciſſe peccatu aliqðᷣ.qð tamẽ nõ fecẽ
renetur ad alterũ duonꝝ ſub diſiunciiõe vi

delicet aut erroꝛẽ iſtum deponere ſeu coꝛ⸗

rigere aut illud conſiteri vhi nõ ẽ mentiri

iudicandus aut falſus teſtis reputandus

cũ bona fide illud ſolũ dicat ꝙ ſentit ven
cũ certitudinẽ de hijs que conſciencia eiꝰ
remoꝛdent nõ habet penitens tutius ẽ ei.
vt dicat ſe credere peccata illa commiſiſſe

ßmr¶ vt illa ſimpliciter aſſerat ſe feciſſe. atten
dendũ etia ẽ quanto diſcrimine ab huius
teſtibus veritas ſuppᷣmatur. Quẽadmo⸗/

dum eiĩ in ſecularibꝰ cauſis ſi ꝑiclitata fue
ni cauſa alterius ꝓ eo ꝙ in atteſtatõe tus

vel veritatẽ ſuppꝛeſſerisvel expꝛeſſeris fał
ſitatem ad reſtituendũ teneris eidẽ id qd

dolo tuo in cauſa illa amiſerit. Sic et hie
cum per dolum tue ſuppꝛeſſonis cauſam
ſuã deus amittat.id ẽ animã taaã que peni

tenciali inditio ⁊ adiudicanda et reſtituẽ/
da erat enim illi ipo merito huius doloſe
ſuppᷣſſionis reſtituere teneris.Et ſi als eis

dem non leneris et in indicijs ſecularibꝰ
falſi teſteis iudicũ manus interdũ effugiũt
dei autẽ manum effugere impoſſibile eſt.

Quẽadmodũ etiam in ſecularibꝰ cauſis.
leſtis interrogatus a iudice reſpondereſe
netur ⁊ quod nonerit ⁊ quod cedit de fa
cto ſuper quo teſtis pꝛoducitur dicere.ſic
et hic interrogationes confeſſoꝛis ad cau⸗
ſam anime tue pertinentes reſpondere te

neris veritatem. Et in illis quidam cauſs
interrogantur teſtes vt plurimuʒ de facto

alieno hic autemn O penitens de facto ꝓ
pꝛio tuo interrogaris. Tria ergo tibi potiſ
ſimũ cauenda ſunt quiteſtis adeo contra
teipᷣm pꝛoduceris. Pꝛimũ ne deus a le ſre
uirat ꝓpter falſitatẽ quam diximus cau
ſe ſue periculum ac deirimentũ. Secudo

necope
astid
aduenan
boli
(alssnon
lspeccat

Neinustn
Ommniiconn
gtuätela
dalpenten
Maipnsc⸗
göniene
iiciuſeot
nüſc
nsſeft
Nlocoepin
ci Ta
Pdeiaduo
lerglegat
lenagtonis
Ghmi
Rewrpche
Gegen
lncauen
acenget
ſatorer)
lcjseien
lucicod
gubeis
mendr
Mro
Geneit⸗
feinsfn
handäe
lpanes
gennsbo
ſalgnoga
huitaa
ſicelicere
ns deoe
ugneiub
e us
hecegt
tner
lnen
hienm
ione
ünnun
ſnded

Ken
apen
unſtan
Nnden,
etbenien
oelin
nenceigen
Lüerücnſn
ſüenenter
Ninceleni
rini
ſodlunni
niroitoi ner
kouan
igeut
aniecnin
unlacn
nttekaite
ſoiniecbs
nan i
nsrcneet⸗
imnanstnn
unien
Naiadiul.
namiobun

penu
4 7 AAS
aee
is n

glgn⸗

6S

Fo.

ne contra teipᷣm aduerſarium tuum voue
as ac adiuues in moꝛtẽ tuam atʒ ꝑpniciem
aduerſariũ. Inq; veterẽ hominẽ vel dya⸗
bolũ.CTercio ne pᷣcedentibꝰ vicijs ac pec/
catis nouũ addas falſitatis atq; doloſita

tis peccatum.

rcio poſuimus allegationẽ que
eſt aduocati ꝓpꝛiũ officiũ quod ẽ
iugicem inſtruere de iure. Quem
admodun et teſtis offſicium ẽ eundem in
ſtruere de factoſconfeſſionem allegationẽ
dicimus in circũſtanciarũ expꝛeſſionibꝰ et
omniũ eoꝛũqᷓ peccata confitentis vel ag/
grauãt vel attenuant in dictionibꝰ. Cũu ei

dicit penitens poſt puram et ſimplicẽ foꝛ⸗
nicationis confeſſionẽ. Sacerdos eraʒ ſa

cris myſterijs cõſecratus. Deinde ⁊ addi
cit quia ſacris etiam eram lris eruditꝰ.Et
poſtmodũ ſcandalũ ſpurcicia ſiue foꝛni
cationis ſe feciſſe in populo cui eſſe debu
erat odoꝛ vite in vitam. Sicut legit᷑.ij.ad
Conꝝ.iij. Lanq;ᷓ celeſtis oratoꝛ tanq; fide⸗

lis dei aduocatuscontra ſeipᷣm laudabi⸗

liter allegat.Eodem modo ſi debilitatem
tentationis. Si frigiditat: complexiõis.
ſi defoꝛmitatẽ mulieris in cuius turpitudi
nẽ turpiſſime inciditex coꝛde contra ſe ex

aggregauerit. Si iuſticiã dei contra ſeip̃ᷣʒ
laudauerit. Si diuicias lõganimitatis et
paciencie dei erga ſe cũ vehementi ammi

ratione ⁊ ſtupoꝛe narrauerit.Si ſe eẽ ſup
plicijs eternis deputandum iuſtiſſimo ac

laudado dei iudicio humiliter aſſeruerit.

⁊ alia huius quibꝰ pars ⁊ cauſa ſua inſir
metur. Pars vo dei et cauſa ſemꝑ confir/
matur ⁊ potioꝛ ſemper appareatipᷣeq; iu
dex penitencialis contra veterẽ homineʒ
ipᷣius magis cõmoueri ad ipum condem
nandũ atq; toꝛquendu debeat congeſſe/
rit/ partes ⁊ officium diligẽter exequit/ pꝛu
denus boniq; atq; fidelis celeſtiſq; digni
ſalario aduocatiſde ipſo autẽ iure diuino

huic aduocato allegatões accipiẽde ſuni

videlicet exr obligationibus ⁊ debitis qui

bus deo ex toto tenetur obedirehoc eſt?

ea que iubet facere ⁊ ea que ꝓhibet decli

nare. Jus iſtud eſt qdð habet in nobis ra/

tione creationis ratione conſeruatõis ra
tone reparationis.ratiõe redemptionis.
ratione ꝓmiſſe ⁊ pᷣparate gloꝛificationis
Et iterum rarione ductiue ſuſtentationis
Batione ad penitenciam expectationis.
Et iterum ratione reuocationis et ad gra
tiam dei diligentis et impoꝛiune inuitati⸗

vniue un
in eum nec extendas manum luam. Nec

—

onis et eiuſdẽ gratie indefeſſe oblationis
Iterum ralione naturaliũ bonoꝛum rati

one tempoꝛalium ratione gratuitoꝝ. Ite
rum ratione obſequioꝛuʒ ⁊ famulationũ

quibus non ſolum omnis creatura iugi⁊=

officioſſiſſimo non ſolũq; oppoꝛtuno.ied

etiam impoꝛtuno famulatu nobis obſeꝗ
tur. Sed etiam ipᷣe rex celoꝛũ xpCᷣs dominꝰ

Joꝛmam ſerui ꝓ nobis accipiẽs. Sicut le⸗
git in.ij. ad Philippᷣ.et miniſter circũciſio

nis effectus. Sicut legit᷑ in.xv.ad Roma

Ineſtimabilibꝰ? et pene innumerabilibꝰ
officijs atq; ſeruicijs nobis inceſſant᷑ my-
niſtrare dignetur. Que omnia obſequia
nec pᷣſentis ꝓpoſiti eſt enarrare.licet ꝑ vti

liſſimũ ac ſaluberrimuʒ / nec credimus ad

enarrationem eoꝛum ſufficere quatu poſ⸗

ſe ex obſequioꝛum largitione cõtinuaſqn

ta ſit iniquitas noſtra in tam largum lar/

gitoꝛẽ in ioꝛum quanta magnitudinis ꝑ

nerſitas quata offenſarum noſtrarũ erga
eum immẽſitas et pene innumerabilitas
jquis non videt nec ſolum augetvł aggra
uat iniquitates noſtras et peccata tam in
eſtimabilia tam mirabiliũ beneficioꝛum
continua largitio/qᷓ; etiam tam impudẽs
ingratitudinu noſtrarũ ꝑtinacitas/qᷓ tatis
aggeribꝰ beneficioꝛum obꝛuta ⁊ obſeſſa.
et quaſi diluuio diuine largitatis ac bñſi⸗
cientie immerſa innumera bili rebellione
aduerſus dei bonitatẽ erecta pſiſtit Ipſa

etiam defenſio animatinõ paruz addit

nequicijs. quin etiam multa ſaluberrima

allegationuʒ copiam dei aduocato myni
ſtrat. Q enim aſtutiſſimũ et foꝛtiſſimum
hoſtem dyabolum ligatum tenetcũ toto

exercitu ſuo ne tentet nos ſupꝛa id qð poſ
ſumus.Sicut legitur.j.ad Loꝝ.x.ꝙ tenet
leones infernales et cattulos eoꝝ rugien
tes ne rapiant vt non aliter quid deuoꝛẽt
de animabus noſtris habeãijniſi querat.

a deo eſcam ſibi petendoſſcilicet tentandi

licenciam pecierunt a xpᷣo in euangelio in
trandi in poꝛcos. Mathei.viil. Et iterum
Job.j.vallatum dicit. Job dyabolꝰ ⁊ do
minij eius vniuerſamq; ſubſtaciam eius
per circuituminſinuans nihil omnino ſe

poſſe tangere de tota ſubſtancia eius ðOo
per omnia que eius erant per circuitu; ꝓ
egents vonet dictum eſt ei ibidem. Ecce
a eue habet in manu tua ſunt tm̃

mirum ſi deo ꝓtegente nocere nõ poteſt
dyabolus quado Bartholomeo gpoſto⸗
. D ii

lo p̃ſenlenec etaʒ loqui poterat aſtaroth

ſquis enim ſtaret cõtra eum cui in ſtipulaʒ
verſi ſunt lapides funde/qui eſtimat qua
ſi ſtipulam malleum/qui deridet vibꝛantẽ
haſtam/qui reputat quaſi paleas ferrum
et quaſi lignum putriduʒ es.Cui nulla po
teſtas ſuper terram comparatur. Sicutle
gitur Job xlj. hic eſt leo rugiẽs qui circu/
it querens quem deuoꝛet.ſicut legitur pꝛi⸗
ma Lano. Petri vltimo. Quis etiam eſti
met als enam cogitet mala que nobis ir/
rogaret: in que nos pꝛecipitaret vł trahe
reniſi hunc omnipotẽs dei miſericoꝛdia

ligatum teneret. Non vinculis ferreis ſed

intranſgreſſibilibus limitibus ſue volun⸗

tatibusſcui nihil reſiſtit. Sicut legitur ad

Romanos.ix. Iſta ſunt pericula que ra/
riſſimi vident et ꝓpter hoc liberatoꝛi deo
raro eta pauciſſimis inde gratie referun⸗

W0 r Auid vero de diuicijs paciencie dei⁊

longanimitatis eiuſdẽ allegare poſiit dei
aduocaius /facillimum eſt videre ipᷣas vi⸗
dentibusvel ſaltem credentibus. Nõ em̃
ſolummodo erubeſcendum ſed exhoꝛren
dum eſt cogitare iniurias et contumelias
quas inſaniſſimi peccatoꝛes deo irrogare
non veruntur.De quibus eętiam admira⸗
ri non ſufficimus ꝙ in coꝛ humanũ aſcen
dere potueruntque ne ipſum aerea pollu
ant et ne pias aures offendantłęt ne vnqʒ
incogitationem humanam redeaãt jnec lo
quẽde vnq; ſũt niſi vbi ipſa locutio moꝛs
ipis eſtlid eſt in confeſſione.nec ſcribende
vſq; ſunt/nec in aliqua remaneat eaꝝ me

moꝛia.ſed pereat potius cum ſoniiu con⸗

feſſionis. Diuicie ergo paciencie dei ſunt
in eos qui iſia monſtra ſcelerum et mira/
bilia dyabolica perpetrare nõ hoꝛrentq;
vel ad momentum ſuſtinentur.vt nõ ſta⸗
tim ad eterna ſupplicia rapiantur ꝙ ipis
ſceleribus non continuantur toꝛmenta di
uicie vero Snganimitatis eiuſdeʒ ſunt in
hoc ꝙ penèe vſq; ad finem vite multos ex
peccatoꝛibus et alios vſq; ad extremã eta
tem ad penitenciam expectat. Hinc elice
allegationes ad magnificandas et exage
randas iniurias tuas o penitens. Simili
ter ad eliciendum confirmandam erma-/
gnificandam dei iuſticiam contra te.
Ecce apperuimꝰ tibi pharetras vnde
accipias ſagittasad ſagittànenmvite ho
ſtem antiquum et veterem hominem ap⸗
peruimꝰ libi libꝛos magnos et ſpacioſos

ſacramẽto penitencte

diuini iuris. Unde tibi ſuppetant allega⸗
niones quibus euidenter et liquido de iu
re dei et tuis iniurus doceas ipſum iudi
cem inter te et deum ſcilicet confeſſoꝛem ſi

inſtructione indiguerit ſufficienter inſtru⸗

asiſtos libꝛos apperuimus tibi non euo
luimus quia eos euoluere nec poſſibile ẽ

Et multa etiam de hijs pꝛeſenti tractatui

inſererem niſi pꝛoliitatem inxollerabileʒ

generarei. Studioſis tamen Licet parum
exercitatis atq; ꝓfectis iſta poſſe ſufficere

non dubitamus.

Uartam nominationem confeſſi
onis poſuimus diuini iuris cogni
ionem. Iſta fieri ſolet in cauſis ſe

cularibus duabus de cauſis. Potiſſimuʒ
pꝛimumivt cicius perueniatu rad finem li
tis hoc eſt indicium ſiue diffinitiuã ſenten

ciam. Secundo vt releueiur ab onere
pꝛobationum/aduerſarius et iudex a te/

dio et laboꝛe.Tercio que ꝓculdubio cau
ſa pꝛecipua eſyvt liberet animam ſuam ꝗ

recognoſcit veritatem et veritas eum libe

ret. Sicut ſcribitur Johanis.viij. Ne dũ

per mendacium ius alienum acquirerev
relinere nititunperdat animam ſuaʒ et in
felici commertio viliſſime poſſeſſionis ac⸗
gſitione vel retentiõe anime ſue faciat de

trimentũ. In foꝛo autẽ penitenciali adeo
multiplex eſt cauſa multiplexq; fructꝰ ſin
cere ac pure diuini iuris/et noſtrarum in⸗
iuriarum recognitionis. In ſoꝛo ſeculari

vt diximus condemnatur/qui vel ius alie

numvel pꝛopꝛiam iniuriam recognoſcit.

Hic autem abſoluitur Sicut legitur Pꝛo

uerbioꝛum.xxviilj. Qui abſcondit ſcelera

ſua nõ dirigeturſqui autem confeſſus fue

rit et reliquerit ea miſericoꝛdiam cõſeque

tur et in Pſalmo.xxxj. Dixi cõfiteboꝛad

uerſum me iniuſticiam meam domino.?

tu remiſiſti impietatem peccati mei. Huiꝰ
Jidem pꝛobationibus inferius faciemus.

Secũda vtilitas eſt ex hoc quia pars
iuſticiè vna de ſeveritas. Intm̃ iniuſtici⸗
am ſuam minuit. et tm̃ iuſticie ſue addit.
Et ꝓpter hoc intm̃ cauſam ſuam ⁊ condi
tionem melioꝛem facit Texcia vtilitas
in hoc ꝙ ipᷣa veritas confeſſionis cnia me
ritum habet contra penamque debelur
iniuſticie ſcilicet merituʒ remiſſionis/qua⸗
pꝛopter neceſſario aut tollit aut ſaliem mi
tigat iudicis iram. Inter vtilitates iſtas

intelligimus etiam euilaliones incomo⸗

lount
Ctore
Houalp
lalunne
finante
Ghertee⸗
lisg
nsluhne
Cum en
aniſa
laresſea-
Niencal
anguihh
gcidenan
cundem
rſeonck
gümrt.
tuik
Keine
ceda
onodot
longer
Noſtn
lnapanit
hoblenepe
Cnod
Uintegrn
deſtann
golbiot
lneme
nllenaec
lelecogno
ſan Jie
ſlundde
Wdonn
Umang
(eſol⸗
agän
Halionts
guenbii
lienusd
fcere
etl

Prin
Gnitol
ihhenitn
Aeetoru
Anenn

nd
gnico
Cnſſon
SWirn
enaedoſir
Monmeer
nnlan
iaen
aofelti

nonen e
loctinant
s dolie
aredf.
aurebore,
Ba ceree

pennssane.

umncrior

manmaßt n

thoſſeſicnn
meſteſt
elnofnn

TWol
IO ee

ℳ

A

Zanlnn,
1 .
ablorcii
et
uncniie
Dancirt⸗
1

1Ree

abel i,

amittit ſcoðᷣ

doꝛum vbi euidens vna eſt euitatio ſcili/

cet noue moꝛtisinouo enim mendatio vł

noua ſuppꝛeſſione veritatigin nouuʒ pec

catum moꝛtale et noua moꝛs culpe incur
ritur in foꝛo penitenciali.ſcoõm incomodũ

—,.—

Ppoerrecognilonen effugitur eſt amiſſio
S8S mendacium vel verita

iuris ꝙ per huius mei j.
ns ſupp:eſſionem amitteret. Quẽadmo⸗
dum enineudd qui domino ſuo celat

lares itavt hic qui ius diuinum in foꝛo pe
nitenciali celauerit.Quemadmodum eti
am qui foꝛe factuʒ dico qð in pᷣfectura eiꝰ
accideritquia emenda illius foꝛe facti pꝛe
fectum defraudat/ipſius emende debito
rem ſe conſtituit.Sic ⁊ hic miſer peccatoꝛ
quãtum in ſe eſt totius penitencialis emẽ
de ſeu ſatiſfactionis quã per iſtã celationẽ
effugere intendebat per ipſam ſuppꝛeſſio/
nem vel celationem debitoꝛem ſe facit.
Pecognoſcens autem veritatem ab iſto
inco modo ſe liberat.Et quia tacens veri⸗
tatem vł expꝛimens falſitatem iudicis im
pedit officium. Et aduerſarij ſui iusvel de

tinet vel nititur detinere quoꝛum vtrunqʒ

non leue peccatum eſtgrande decdlinat in
comoduʒ qui in foꝛo penitenciali puram
et integram de hijs que anime ſue cauſa
deſiderat loquitur veritatem. Sufficit er/
go tibi o miſer peccatoꝛ tot incomoda pꝛe

terite vite incurriſſe. Ztude potius illa pe

nitencie comodis redimere atqʒ emenda

re recognoſce deo ine anne tuam iniu⸗
riam. Si enim non licet tibi cuiqᷓ; alij ius
ſuum abſcondere vel negare.quantofoꝛ/

nus deofnon licet hoc tibi facere. Pꝛeſer⸗
lim cum iſta negatio vł abſconſio tibi no
cere ſoli valeaſ et non illi neqʒ enim ꝑ mẽ
daciũ tuum differri vllo modo poteſt da⸗
nationis tue ſentencia damnationis dico
que tibi imminet in futuro iudicio nec vl⸗
latenus declinari.vel ad modicũ mitiga/
ri ⁊ cetera. —
V Uintam poſuimus reuelationem
q ler hoc eſt duoꝛum ſcilicet occulto⸗
rum et erubeſcendoꝛũ.Debes er⸗
go velum ignoꝛacie ſacerdoti de facie coꝛ⸗
odis tui tollere. et deſuper totam vitam tu⸗
am penitus amouere vt totum tenoꝛeʒ vi
te tue totumqʒ intus et extra videat indu⸗
bitanter confidens ꝙ ſi per huiuſmodi re
uelationem te viderit. Omnis turpitudo
quam erubeſcis abſcondetur.Ei ipo eius

.

leges/et conſuetudines ſecu

luij

aſpectu latrones fugiant iñfernales. licet

de altero iſtoꝛum miracula multa fidem
iam fecerint. nos lamen pꝛobationem in

hoc dabimus:et noſtnis nanq; tempoꝛi/
bus et ante ſcriptura peccatoꝛum ipia re/
uelatione eoꝛum deleta eſtvirtute diunina

et peccata dyabolo abſcondita. Cũ ea an
te cõfeſſionem de eis factam liquido noſ
ſet atʒ videret poſt reuelationem cum cõ⸗
feſſionis illa omnia videre nequiuit.pꝛo/

pter quod et ſupꝛa confeſſionem vocaui⸗

mus latibulum et hic vocamus illam co⸗

opertoꝛium ſiue operimentum. NHudus

enim eſt peccatoꝛ ⁊ patentis turpitudinis

atq; diſcooperte ſemper anteq; turpitudi
nem ſuam diſcooperuit reuelatione con⸗

feſſionis. Sicut legitur Jobviceſimoſerto
Nudus eſt infernus coꝛam eo et nullum

eſt operimentum perditioni. Amspli⸗
us. In palam eſt et in manifeſto omnis

turpitudo peccatoꝛis et in luce nõ in tene⸗

