rint ꝙ non poteſt hoc fieri ꝑſniam ſed p

vim tm̃ neceſſe eſt vt dicant alterũ duoꝛuũ
tioni vicz eos non ſeruari cõione de qua loꝗ/
ſeparan ab interioꝛi cõione ſacroꝛũ/æ fi:
delium adhuc qrimus ab eis quid intel⸗

mur.Et ſi eijciat de eccleſus vel vt dicant

eos pe? vim violentie vtrũq; iſtoꝛum pon-
u ſunt tam mali qua boni vtiq; em poſſunt
biltanter eſt cõmunio ⁊ ſocietas ſanctoꝛũ
atq iuſtoꝛum. De hac nemo dubitat ꝗn
Jolum peccatuũ ab eo ſepet ⁊ ea pꝛiuet nec
vVnqua cogitatum fuit ab eccia dei ꝙ ma/

5„

ingerere ſacris ⁊ ſacramẽtis ⁊ contra pꝛo
hibitionem pꝛelatoꝛũ ⁊ per giolentiam ſi

viribus eis pᷣualuerint. Quare quantum
ad hoc in nullo potioꝛes ſunt boni quaʒ
1 mali. Hiſi foꝛte dicat ꝙ bonis ꝓſunt ſa⸗
aberet. Iſta em̃ poteſtas eẽt indeſtructi

cramenta etia cum ꝓhibiti fuerint ſiue er
communicati. Malis vo ſemper obſunt
quia indigne ⁊ irreuerenter illis ſe ingert

Add hoc ergo tandem deuenit iſte erroꝛvt

neceſſe hanc confiteri alterũ duoꝛum vicz

vel ꝙ boni iuſte excõicari non poſſun v!
qtumcunq; iuſta ſit ſen etia excoicationiſ
ei parere non teneant vtriuſq; autẽ iſto-
rum facilis eſt deſtructio. Pꝛimũ ergo ge

iſte vir ſanctus ? iuſtus poteſt credere in

ſe eſſe peccatũ moꝛtale qð reuera non eſt

In hac conſcia tenetu ripſemet arcere ſe

2 ſacramẽtis 2 nullomõ immilcere ſe ii

lis licet ſanctus ⁊ bonus ſit. Si ergo er
ſa

pꝛie oſcie ſententia tenetur abſtinerea!
crament multotfoꝛtius ex ſnia ſuperioris
ſui ⁊ iudicis.

Amp̃. ex ſola huilitate et
reuerentia ſacroꝛũ ⁊ ſacra men toꝛũ poteſt
vir iuſtus ⁊ ſanctus abſtinere ſea ſacra/
mẽtis ſiue ↄmunioe eoꝝ.Siclegit puer.

xxvii. Bealus hõ qui ſpeſt pauid.Et pe

trus. Luce. vj. Pꝛocidit ad genua ieſu xpᷣi

dicẽs. Exi a me dñe quia homo peccatoꝛ
ſumm.Et eiuſdẽ.vij. Centurio ad ipm. Dñe

non ſum dignus vt intres ſub tectũ meuz
ꝓpter qð⁊ me ipᷣm non ſum dignus arbi
trans vt venirẽ ad te. Maniteſtũ ergo eſt
S. dir ſanctus poteſt a ſacris ⁊ ſacramẽtꝭ
ecedere? hoc ꝓpꝛio iudicio. Multofoꝛ⸗
tius iudicio ſupeꝛiortꝭ. Amp.eſto ꝙ ob
mitta tur vel obuciat᷑ contra virũ iuſtum
⁊ ſanctũ aliqð crimẽ vel debitũ a quo le
immunẽ ipſemet bene ſcit. ſed pꝛobatur
contra eũ per falſos teſtes aut inſtrã con

rra que ipſe nibil obijcit iudicabitur reus
criminis illius vel debiti tanquaʒ conui⸗
ctus non vult ſatiſfacere quia ſcit ſe non
teneri poſtmodũ ꝓcedit iudex contra eũ

tanqꝙ; contra contumacẽ excõicans eum.
Manifeſtũ eſt ſententiã excõicatiõis

iuſtiſſimelalam in euz licet ſanctus er iu⸗

ſnt
ſer
cal

alie
ſten
lent

ſac
ſuſti
fui⸗

W.
ſſebe⸗

helan
fumat

uſe
ſeppi

gct
imre
ſco⸗
hbeni⸗
liuc
Amer
lune
ſerev

aber

tike

man

eninn
nadin
Ohn
Z
lnpee
mmi

ng ih
. en

cöfmmgt
iege
Apin
afuirn⸗
atei
N
undnd

mini
ans in
anin
Uin⸗
amiin
run
ütn
tsuni
t0

ſtus ſitiuſte aũt ſententie neceſſe babʒ pa
rere quare neceſſe habet ſuſtinere excõi/

cationem ⁊ gerere ſe excõicatũ. Amp.
eſto ꝙ ſanctus ⁊ iuſtus intret religionem
alienam vbi neſcitur de eo ꝙ chꝛiſtianuſ
ſit et apparet ex facie iudeus eſſeel ſarra
cenus et ꝓpter hoc credat᷑ exploꝛatur cer
tum eſt ꝙ non admittetur ad ſancta vel
ſacramenta licet ſit vir ſanctus ⁊ iuſtus et
iuſtiſſime upellit᷑ a ſanctis ⁊ ſacrametis.

Euidentius aũt eſt ſi ↄſtat ipʒi fuiſſe inde⸗
um vel ſarracenũ ⁊ nõ poteſt docere ſe fu

iſſe baptiʒatũ. Quis dubitat ꝗn iuſte re/

pellatur a cõione ſacroꝛum ⁊ ſacramẽto⸗

rum atq; fideliũ. Nulli autem licet repũ⸗

gInare iuſticie quare non licet ei repugna

re ꝓhibitioni ſeu excõioni ctum iuſte ſiue
per iuſticiam ei fiant. Neceſſe ergo habʒ
ei parcere. anifeſtũ ergo eſt viros
ſanctos ⁊ iuſtos iuſte poſſe excõicari et ꝓ
hiberi a ſanctis ⁊ ſacramentꝭ iuſte qntuʒ
ad iudicem atq; ſententiam non qᷓntum

ad merita ipſoꝛũ Oè ſi dixerit ꝙ iuſte ſen

tentie iuſte quidẽ er oꝛdine non deber pa

rere vir ſanctus in caſibus ꝓpoſitis cum

et benefaciat iudex excõicando et benefa
ciat etiam vim contumatia in ferendo eũ
q; ad Hareau ſententie ↄpellendo. Male
ergo faciet ipſe reſiſtendo merita ⁊ bona

⁊ ſancta ſubditoꝛũ in nullo minuũtvel in

firmant iuriſdictionẽ vel poteſtatem pᷣla⸗
Tvoꝛum. In nullo ergo enmunt vel pᷣuile/
giant ſubditos ſuos quo minꝰ debeant
parere ſententis ſuperioꝛũ.

ſendere non ſufficiãt ipſum cui pena iſta
intendit ⁊ aliam defenſionẽ non habeat
neceſſe hʒ illaʒ ſuſtinere patiẽter. Merita
em̃ neminẽ excuſant.Alioꝗn ⁊ ſctũs Job.
⁊ multa qui innocentes tã dira paſſi ſunt
cõtradicere⁊ reſfiſtere diuinis iudicijs me
rito potuiſſent. Judicinñ antem omne dñi
dei ẽ Sicut legit Dent. . Amp̃. leges

⁊ iudicia ⁊ oĩa iura omnibꝰ edita ſunt ꝗ

ↄdentibꝰ illa ſiue edentibus ſubditi ſunt
oẽs ergo tenent ⁊ ligant. Nullꝰ ergo eoꝝ
exemptus ẽ qnantoꝛũq; pꝛiuilegio meri⸗
rum ⁊ ſi foꝛte dicerent ꝙ vir ſancius ⁊ iu/
ſtus eiectus foꝛis ab eccia a ſatrt ⁊ ſacra-
mentis eiectus inquam eiectione exterio
ri ⁊ litterali adhuc cõicat ſanctis ⁊ ſacra⸗
mentis ergo neceſſario intus ẽ. Idem em
ẽ commũuicare ſanctis ⁊ ſacramẽtis ꝙ in⸗

excõicatio pena ſit ⁊ iuſte illata impꝛpoſi
⁊o caſu licet non ex meritis cum merita de

dus eſſe ſiue intra ecciaʒ eſſe.Ecce non vi⸗

det erroneus ꝗd loquitur cum em̃ intus?
extra contraria ſint. Impoſſibile ẽ ea dici
ſimul de eodẽ ᷣm idem eodẽmodo ſe ha
bent cõicatio et excõicatio.Cum ergo cer
tuzʒ ſit ip̃ᷣm eẽ cõione exterioꝛi pᷣuationũ.pᷣ
uatio vo ⁊ habitus de eodẽ ſimul dici nõ

poſſunt.Quare maniteſtũ ipſum cõionẽ

exterioꝛem ᷣm ſe non habere. Reſtat er/d

go vt dicat ip̃ᷣm ſolam cõionem interioꝛẽ

abere per le ⁊ hoc ẽ indubitanter fruct⸗

⁊ vtilitas exterioꝛis cõionis ⁊ res illiꝰ illa

vo ſignũ iſtiꝰ.Quare ad hoc deueniet vt
vitatem neceſſario confiteat᷑.quia ſoluʒ

fructũ ſiue rem exterioꝛis cõionis non at

ipſam pᷣm ſe. Jam ergo clarũ eſt quid ſit

excõicatio et quid excoicari ſᷣm vtrusq;

modum et q̃tiens errauerunt iſti nouiſſi⸗

mi qui drierunt bonos non poſſe excõi⸗

—

cari. Manikeſtũ enim eſt eos poſie ex

cicari ſicut eos excõicare intendit eccle/
ſia. Non em̃ intendit eccia quemq; pᷣua⸗
re niſi cõione exterioꝛi. Qè ꝓpter hoc pꝛi

uat cõione exterioꝛi vt reducat ad cõionẽ

interioꝛẽ. ꝓpter hoc ſolũ percutit gladio

excõicationis exterius vt ſanet medicina
ſpũalis ↄmunionis interius.⁊ alias intel
ligere n on poſſũt erronei qð petm̃ ſolum
exoↄmũuicet hoĩeʒ niſi qᷓntũ ad ↄmunionẽ
interioꝛẽ que eſt ↄmunio vite ſpualis⁊ vi

ctus. Sciendũ tamen ẽ ꝙ ipſe ↄtemptus

excõicationis ⁊ rebellio etiamvnu de pec
catis ẽ que marime ſpũalem cõionẽ aufe
runt.Sicut le.j.regũ.xv.qꝛ quaſi peccatũ
arioladi eſt repungnare ⁊ qſi ſcelus ydo
latrie nolle acꝗeſcere. Iſtud em̃ peccatuʒ
ſcindit⁊ lacerat ipſam ecciaʒ ſciſſuris ⁊ ſciſ
mata introducit duz enim ſubeẽ nolunt
hũiliter atʒ pacifice neceſſeẽ vt rebellent⁊

ꝓpter hoc optet non ſolũvt diuidant᷑ ab

inuicem. Sed etiã vt contra ſe inuicẽ pun
gnent. Poſſibile tamẽ eſt vt qui puatus

eſt exterioꝛi vmunjone per vᷣtutẽ paciẽtie

⁊ huilitatis interdũ plus ꝓficiat magiſqʒ

meritoꝛie ſuſtineat excõicationẽ quaʒ vtẽ

do ante ea ipſa ↄmunione exterioꝛi. Si⸗

cut verbi gratia aliquis cõtraxit de facto
cũ ſoꝛoꝛe ſua non poteſt ꝓbare eã eſſe ſo

roꝛẽ ſuã. Separat eũ thoꝛo excõicatur qa

non vult ei reddere debitũ coniugale.cer

tumẽ ꝗgrenetur potius ſuſtinere excõica
tionem quã inceſtũ cõmittere cum ſoꝛoꝛe
Multis aũt ipſam excõicationẽ exterioꝛẽ
ſuſtinere non minꝰ moleſtu eſt hboen⸗
P iiij

ſibile eſt aliqᷓ plus ꝓficere quantũ ad int
nam cõionẽ vt viros ſanctos et iuſtos ex

ſuſtinenda taʒ dire tanq; hoꝛrende pene

q; ꝓficerent in ipſa pace exterioꝛis cõio⸗
nis ſancti viri ⁊ iuſti ex aduerſitate maxie
ꝓficiũt in ipſa pace exterior cõionis ſan
cii viri ⁊ iuſti ex aduerſitate maxime ꝓfici
unt. Sicut legit᷑ Exo.j. Quanto oppme⸗/
bant eos tanto multiplicabant᷑ ⁊ creſce/
ba nt fecit em̃ deus cũ ipſa temtatione ꝓ⸗
uentũ. Sicut legi.ix.pᷣme ad Coꝝ. Et dat
eis auxiliũ de tribulatione vᷣgaqʒ ipſa et
baculus diuine conſolatiõis eos conſolã
tur atʒ intribulatiõe dilatat eos dominꝰ
Sicul legit in pſal. Manifeſtus ergo eſt
erꝛ iſte tercius quo debẽt nullũ ſanctu
⁊ iuſtũ poſſe excõicari vinculo excõicatio⸗
nis exterroꝛis ⁊ foꝛte illud dedit cauſam
erroa iſtius qð nõ fraudant toto fructu
interne cõionis. Interdũ enim ⁊ ꝓficiũt
vt diximus in illa.Quã ſalutaris aũt me/
dicina ſit excõicatio exterioꝛ cũ hijs q̃ di/
ximus appet euidenter ex publice ſiue ſo
lẽniter penitẽtibꝰ ꝗbus non tanqᷓ; pena
infligitur ymo tanq; pnĩa ſatiſfactoꝛia in⸗
iungit᷑ et tanqᷓ; medicina ſalutaris moꝛ:hᷣ
⁊ vulneriba vicioꝝ⁊ peccatoꝛũ ipſoꝝ ap⸗
ponitur. In capite em̃ ieiunij ab ep̃is de
eccleſüs euciuut.⁊ vſq; ad q̃rtamvel ꝗn⸗
ta feriam penalis ebdomode extra ecciaʒ
poſiti tanq;excõicatos a ſacrt ⁊ ſacramẽt:
ſe Serunr donec pᷣnoĩatis per epᷣm in eam
reducant᷑.Q⁊ aũt dicit vitas in euãgelio
Mat.Quodcũq;ʒ ligauer ſuꝑ terraʒ erit
ligatuʒ ⁊c.Ita intelligendũ eſt. Oiĩis ſnĩa
tam ligationis qᷓ; abſolutionis quã rite
mlieris ſup terram rata habebit᷑ incelis.
Et ꝓpter hocdic ibi auctoꝛitas claue nõ
errante non em̃voluntate pᷣlatoꝝ ↄmiſſuʒ
ẽ ſoluere vel ligare. Sʒ pꝛudenti eoꝝ di/
ſpenſationi ⁊ ꝓpter hoc condita ſunt iu⸗
ra ꝗbus declarata qñ nie eoꝝ nulle eꝛgo

eſt qntum ad ecciam tRũphantẽ id ẽ liga

tionẽ eius ratã hʒ eccia triũphãs quã fec
hic eccia militãs lʒ ſit vir ſctus⁊ iuſtꝰ liga
ta ẽ qntum ẽ ad vtrãq; foꝛis tm̃. Si ꝗs at
Qrit de occulte excõicato vel ſuſpẽſo pᷣla⸗
tonꝝ vtrũ ipſe liget vel abſoluet. Rñdemꝰ

ꝙ licet eis ſententia nulla ſit in ſe aamẽ q·

foꝛis habetur aliqᷓ qm̃ ipſe non gppet ex⸗
commuicatusvel ſuſpẽſus neceſfe habet

illam obſeruare ille contra quẽ fertur ta⸗
men non poſſit ꝓbare excõicationeʒ vel

Be ſacramẽto oꝛbinis.·
quqᷓ; manyrũ ꝓpter quod dirimꝰ. oſ⸗

☛☚

„ „

ſuſpenſionẽ. Si autẽ pꝛobare poſſetliicet

liceret ei non ſeruare ⁊minuere applicarti

one.Quẽadmodũ non fuerit venał ſnia

ↄtra quẽ lata ẽ licet ipſo iure nulla ſit. ta⸗

men ſi üle contra que lata eſt non poteſt
Pbarevel non vult ꝙ venalis ſit neceſſe
pjʒ ei parere. Q⁊ ſi quis q̃rat vtrum oẽcs
ſacerdotes habeant ptãtem ligandi atqʒ

ſoluendi.dicemꝰ ꝙ habẽt daues tam po

teſtatis q; ſcie. Clauis aũt ſcæntie.aucto⸗
ritas ẽ docẽdi ⁊ doctoꝛes inſtituẽdi ⁊ nõ
eſt iſta clauis iſta ſcia ſicut qdam opinan

tur nec habẽt claues ligatas nullomodo

ymo ſolutas et liberas. Quemadmodũ
electus ſiue licẽciatus ad magiſteriũ ſta⸗

tim hʒ q uctoritatẽ docendi libera et ſolu⸗

tam licet non habeat diſcipulos vel audi
toꝛes qͥs doceat. Sic ⁊ clauẽ hʒ qui ptate,z

ligandi ⁊ ſoluẽdi liberam ⁊ ſoluta rite oꝛ⸗
dinatus in ſacerdotẽ licẽt non habeat do
mũ id eſt ecciam vel parrochiã quaʒ clau

dat vel aperiat. Queadmodũ ⁊ liberà hʒ

ptatem equitadi⁊? nauigadi ꝗſanus ẽ coꝛ
poꝛe licet non habeat equum vel nauem
quam aſcendau. “́
Uia vo circa ſacerdotalẽ oꝛdineʒ
errat adhuc hoſtes vᷣitatis contra
Dicẽtes ĩdulgẽtijs ⁊ remiſſionibꝰ
q̃ per̃ eos ex officio ſacerdotali fiunt ncce

habem' erroꝛẽ iſtum deſtruere ipᷣaſq; re

miſſiões indulgẽtias ſtabilire Ca ergo er

rorè atʒpᷣma potiſſima ẽ ſtulticia opiniõii

q̃ credũt venales eẽ huiꝰ indulgẽtias.ea

venalitate qᷓ s defraudaretñ ſolũ vltra
dimidiũ iuſti pᷣcij.ſʒ etia vltra eſtimatiõʒ.
Cũ em̃ benefactoꝛibꝰ alicuius loci tercia

pars iniũctarũ pnĩaꝝ remittit᷑ benefacto
res aũt ſunt ꝗ nũmos ſinglosvel obuloſ
vel etiã oua tribuunt ꝓ q; tercia ps pniaꝝ
iniũctaꝝ vt dicũt remittit᷑. Defraudet er⸗
go deꝰ cũ duoꝝ annoꝝ pnialiũ ſacrificiũ
cuũ vniꝰ oni vel obuli oblatiõe cõmutat᷑
Scða cauſa ẽ alia ſtulticia opiniõis qᷓ ini
quu credun tvt ex pᷣcio longe⁊ ques pnie
q̊ bꝛeues eq̃li et leues redimatur. Si em̃
cuitonga ⁊ aſpera pnĩa iniũcta ẽ nummũ
vnũ velobulũ offerat tali loco eã reꝑtat
tercia partẽ remiſſionis pnie ſue vt ille cui
iniũcta ẽ bꝛeues ⁊ leuis tantundẽ offerẽs
eodẽ pᷣcio redimunt maxime nũme pnie

Tercio viſuʒ ẽ eis qð hocẽ facere ſpymſan

ctum ſcʒ gram venialẽ. Quanto inꝗũt ꝗdᷣ
reſtat niſi vtipi magt peccẽt hoĩes ſi tale⸗
uis imo ridiculoſa e peccatoꝝ redẽptioæꝙ

nimi
auli

ſoſas
enier!
cane
eſen

ſoneibe

in dee

davon
1ricn
mepe
ſcenie
eier
Lunrun
henite
üitte
etci
Perpe
mrecde
lulgeri
wnfin
täſfica
foney
calus
oden
ſeden
comt⸗
luucun
bommen
wateſt
Wun
in⸗
nen⸗
M
feni
ſean
fun
lin⸗
peeai
miy
luie
lca
ſenil
ſagn
im
W

.

=
SEe

.

=

Nn
en

ſeltt
nigir
1 nniin
gengn
s er
1 nglii
Mberiat
ſinoenien
ianio
Wioniſe⸗
Wmed
necrgt
Cnoithni,
igic aid
nun ua

Kes
st i
fwinoͦge
liſnan
inmnrd⸗
niui

Hõ
*

Fo.

tribus em̃ mũmis per tres tales indulgẽ/
tias abſoluitur iſte a tota pnia ſua et ita
eqbunt᷑ triuʒ oblatiões nũmo ꝝ pegrina
tiõʒ hieroſolimitanevł cuicũq; alij qᷓͥ ↄtra
inimicos fidei. Inſaniſſima ergo ſunt ꝗ
cauſa agẽdi pniam longas iſtas ⁊ labo⸗
rioſas pegrinationes ſuſcip iũt ⁊ qui car⸗
ceri et reigiõi ⁊ mrimonio ſe ſbciũt⁊ ad
dicunt cũ tria oua vel tres obuli tm̃ ꝓ eis
pꝓvgeſſent. Sontra pᷣmũ erroꝛẽ dicimus ꝙ
non ẽ ibi venalitas cũ ꝓ peccunia vel ibi
fiat. Pꝛelatus em̃ qui hmõi indulgẽtiam
dat.non peccuniã ſed dei honoꝛẽ intẽdit
⁊ animan vtilitatẽ non em̃ intẽdit coacer
uare peccuniam ſed ampliare dei honoꝛi

ficentiam ⁊ cultũ. Ad hoc em̃ edificat᷑ ec⸗

eturvt in ea ſancti digna veneratiõe cele⸗
bꝛent ⁊ ad hocinſuꝑ vt diuinũ officiũ ſer

uitiũ ⁊ remiſſiones ⁊ gratie.ceteraq; dei
beneficia aiabꝛimpetrent᷑. Sic ergo ⁊ nõ
pPpter peccuniã licet per peccuniã edifice/
tur eccleſia. Sic non ꝓ peccunia fit ip̃a in
dulgętia. ſʒ pꝛo dei ſola indulgentia licet

non fine peccunia qm̃ locꝰ hmõi non p̃t
edificari ſine peccunia.Contra defrauda
tionẽ vero huiꝰ quia ip̃e datoꝛ ẽ ⁊ honoꝛ
cultus ip̃ius atqʒ ſeruitiũ non ſolũ ſuplet

ꝙ de penitẽtijs ꝑ indulgentias detrahit

ſed etiã ſuper habũdat in multo maxime
cum ſacrificiũ laudis oꝛationũ incenſa et
laudum thimitha plus deus diligat qᷓ;

toꝛmentoꝛũ pnĩaliuʒ carnificinã ſicut ipᷣe
met teſtatur. yſaie.lviij. Nunquid tale ẽ
ieiumũ qð elegi ꝑ diem affligere hominẽ

animã ſuam. Nundqd ſaccuʒ ⁊ cinerẽ ſter
nere.⁊c.Et ſicut non pꝛo aqua ſed tamen

per aquã ⁊ non ſine aq̃ᷓ in baptiſmo dat᷑
remiſſio peccatoꝝ. Sic non pꝛo peccunia
ſed tamẽ ꝑ peccunia et non ſine peccunia
fiunt huiꝰ indulgẽtie.Ad illud aũt qð de

„ „ „ —

lirant de iniquitate videlicet ꝙ de eodeʒ

pꝛecio maioꝛes ⁊ minoꝛes penitẽtie redi⸗

mi videntur qð eſtiniꝗtas vt ipſi butant
euidẽter ſe oſtendunt neſcire vtutem dei
et clauiũ poteſtatẽ. Sic enim nõ maioꝛeʒ
remiſſionẽ obtinet peccatoꝝ qui in maio
ri aqua baptizatur qᷓ; qui ĩ minoꝛi. Sic
qui maioꝛẽ peccunia offert non maioꝛem
remiſſionem ſuam q; minoꝛẽ habent. Et
boc ẽ quoniã ſicut non ex aqua eſt remiſ⸗

ſio in baptiſmo ſed ex vᷣtute diuina que

adeſt ſacramento ſic ibi non ex oblatiõe

Rue ex oblatis ſed ex clauibus ⁊? miniſte⸗

. *
R . * —

rio pꝛelaton. Ad tertiũ vero. Jam exbis
reſponſum eſt cũ nihil ibi venalitatis eſſe

dicamus et inſuper cũ in veritate magis

cõmutatio ſit q; remiſſio. Sed quia lon⸗

e leuius eſt offerre habentibꝰ ⁊ habun⸗
ntibus. qᷓ; penitentiales laboꝛes atqʒ

moleſtias ferre remiſſio reputatur omn/
tatio penitẽtiatis affuctiõis et munus ob

lattonis O aũt qnarto obijciũt videlicet
de in pniali peccantiũ ſic ſoluimus. Qm̃
cum certũ ſit eos ſolas indulgẽtias huiui

pcipere qui mũdi ſunt ⁊ immunes a moꝛ

talibus peccatis. Nnlli aũt eſt certum ꝙ
immunis ſit et mundus ab illis.nulli er/

go certum eſt ꝙ indulgentias huius per⸗

cipiat.certũ autem eſt vnicuiq; ſe lſe de⸗, —

cleſia vt dei cultus ⁊ honoꝛificẽtia ampli & bitoꝛeʒ iniũcte ſunt penitẽtie vel iniũ en?Ä“ñBf MD

de.quare certum ẽ nemini debere ꝓpter

huius indulgẽtias ceſſare ab agenda pe-
nitentia ne comittat ſe ꝑiculo ⁊ in Nſtima
bileʒ acerbitatẽ ignis purgatoꝛij incurrat
pniaʒ negligentia agẽdipniaʒ ſuam que

q̃ntumcunq; aſpera ſit leuiſſima tamẽ eſt
comꝑatiõe acerbitat illus ignis. Et hoc
nulli ꝓ certo atʒ pꝛeciſe ꝓmittimꝰ indul⸗

gẽtias iſtas. Sed ſub cõditione illa ſi im
munes ſint? mundi a moꝛtalibus. Quig

ergo viri ſacti ⁊ iuſti ſy timoꝛati ſunt et cũ
aplo ſemꝑ dicũt. Nihil mihi ↄſcius ſum
non tamẽ in hoc iuſtificatus ſum qꝛ eſſe

poteſt qdð ignoꝛo. Manifeſtũ eſt nullũ

virũ ſanctũ ⁊ iuſtũ ex huiꝰindulgẽtijs im

pniĩalitatẽ pᷣſumere maxĩe cũ eã timoꝛ dni
timere faciat culpas etiã vbi nõ ſunt hoc

em̃ bonaꝝ mentiũ ẽ vt ðt Gego.Quiat
vltra adiciũt ꝙ nõ plus ꝓſunt religiões
carceres atʒ materia viris religioſis.⁊ nõ
plus lõge laboꝛioſeq; pegsinatiõis ꝑegri
natibꝰ qᷓ; tria oua vel tres obuli indulgẽ
tias iſtas freqntaãtibꝰ hʒ iaʒ ſolutũ pꝑ ea qᷓ
diximꝰ ſcʒ per hoc qð non vᷣtute oblatio/
nis nec ꝓ ea huiꝰ indulgẽtie obtinent᷑ lʒ
non ſine eis.Dicimꝰ lamẽ vnuʒ exemplũ
ad elidendã ipſam qua ipſi obſtinant ab
iectionem ⁊ dicimꝰ ꝙ quẽadmodũ plus
ꝓdeſt trina immerſio in aquã ſa nctifica⸗
tam ad remiſſionẽ peccatoꝝ⁊ ꝓpter vᷣtu/
tem ſacramẽti q; quecunq; qnatumcũq;

alſpe ablutiõ es ſeu balneatiões in aqua
frigida licet fiant ⁊ penaliter ⁊ plus valet

peluis guius aque ea baptiſmaliter vien
tibꝰ. Sic modica oblatio aut leuis labo⸗
in opibus ſeu fabꝛitis ꝓpter quas indul⸗
gentie fiunt longe plus ꝓſunt ad optinẽ⸗

Jqam remiſſionẽ q; magne oblatiões gra
ueſq; laboꝛes alias facte aliaſq; ſuſcepti
⁊ hoc quidẽ ꝓpter vᷣtutem clauiũ non ꝓ
pter ſe. Sicut inde ꝓpter vᷣtutem ſacrenti
baptiſmalis abſolutiões tam mirifice tã/
q; magniſice ꝓſunt non ꝓpter ſe. Pꝛeter
vtutem autem clauiũ ↄfidendum eſt oe
ſanctoꝝ ſuffragijs ſpãliter quoꝛũ in lociſ
. huius memoꝛia ⁊ veneratio habet᷑. Se
cun do ex ipſis meritis eccie totius cuius
vox in locis huius de cetero non ſilebit.
Quicꝗd enim ⁊ pſallendo ⁊ legendo vł
etiam cantãdo vel alias quocũq; modo
oꝛando iudei ſeruitio ibi de cetero dicet
voxe ccleſie ẽ cum exeius ꝑſona dicatur.

HZe ſacramẽto oꝛdinis.
recipiat ? tanq; pniale; ſatiſfactionẽ bet

ei imponimꝰ ⁊ ſic de alijs maioꝛibꝰ ⁊ mi

noꝛibꝰ admiſtratiõibꝰ manifeſtũ eſt ee?æ

ſentiendũ et faciendũ. Hec aũt exẽpla ꝓ⸗

pter hoc poſuimꝰ ꝗa omia in eccia dei de

bẽt eſſe enunia ꝓpꝛietatẽ enim ⁊ excõica
tionem omĩno deteſtat᷑ et reucit vmunio
ſanctoꝛ. Maniſfeſtũ ergo ꝙ cũ maioꝛ
honoꝛ deo ſit maioꝛq; vtilitas aiabus ꝓ
pter cauſas q̃s diuino ſeruiii ſeu cultui
ſanctius aſſignauimꝰ edificani baſilicam
vnã in qua deo iugiter ſeruiat᷑.anĩabus
ſacrificijs ⁊ oronibus aſſidue ſuccurratur
ſanctoꝝ ſuffragia qui quecũq; voluerint
apud dñm poſſunt die ac noct e eis impe

— tio ↄſiderandũ eſt de meritt atqʒ ſuf trentur. in qᷓ inceſſant᷑ hoſtes inuiſibiles
Lus dim ſanctoꝝ rum aut generalis Q impũgnent᷑.ceteraq; bona q̃ numeraui⸗

aut ſpalis veneratio ⁊ mẽoꝛia ibi faciẽda
⁊ habẽda ẽ.Qnarto de ipᷣa gratioſitate
⁊ vᷣtuiẽ cultus ꝗ non poteſt eè niſi gratio
ſus apud deũ cuius honoꝛ ipſe ⁊ glia eſt
neq; em̃ vtuoſus ab ipſo ad abſterrẽdos
demones ad nuniẽdos inſultus ipoꝝ et
tentationes ad debilitãdas vires eoꝛum
Deinde aduocãdum gram ↄpunctiõis

gramq; deuotiõis.gracioſus aũt ẽ apud

miſicoꝛdiſſimũ deũ adimpetrãdas veni/
as ad optinẽdas gr̃as ad eas roboꝛan⸗
das intuẽdas ⁊ augẽdas. Poſtq; aũt re⸗
ſpondimꝰ gdictionibꝰ erroꝝ iſtoꝝ ⁊ diſ
ſoluimꝰ obiectiões eoꝛũ ⁊ declarauimu

cãs erton iſtoꝛũ. Modo relinꝗt᷑ nobᷣ ſta/

bilire ipſas indulgẽtias ꝓbationibus ac
declaratiõibus. Dicemꝰ ergo in pᷣmis ꝙ
cuiꝰ plas ẽ pnĩales ſatiſſactiões iniũgere
eiuſdõ ẽ eas augere minuere ⁊ mutare ꝓ
vt ad vi honoꝛificẽtiaʒ ⁊ aiaꝝ ſalutẽ pub
licam ſpecialẽ vtilitatẽ videret expedire.
Quare ⁊ pnialẽ afflictiõeʒ in elimoſinas
oblatiões ⁊ oroes ⁊ in oẽ qdð deo magt
accepiũvederit eẽ licitũ ẽ pᷣlato ſueq; ptaã⸗
tis ẽ ⁊ officij mutare ꝓut xpᷣi penitenti aut
eccie de q̃ eſt aut ciuitataut patrie aut to
ti eccie viderit expedire.ꝓpter hoc tanq;
pnialẽ ſatiſfactiõʒ iniũgimꝰ inte rdũ re⸗
gularibꝰvt ſuſcipiãt ad miſtratiões q eit
imponunt᷑ vt pᷣoꝛatũ ꝓpt᷑ refoꝛm ationẽ
2 aut ↄſeruatiõꝰ religionis aut cameraria
ne aliꝰ ꝓpr᷑ ſecularẽ freqntiã piclitet᷑ ac 6
eliter et pꝛudẽter ⁊ ſine frm̃ ſcãdalo tꝑa⸗
lia diſpẽſent᷑. Silr ⁊ viro pꝛudẽtis iuſto⸗
atzʒ pot?ti ⁊ incoꝛruptibili acceptiõe pſo/
nan vel munerũ ↄſulimꝰ in foꝛo cõfeſſio
* nis vt oſulatuũ vel pᷣfecturaz ad boc elect

mus ⁊ noĩiauimꝰ ibi ſine interceſſiõe aĩa⸗

bus impendãatur. Waioꝛ inqᷓ; ẽ bonoꝛ ðo

maioꝛq; aniabus vtilitas qua quantacũ
q; afflictionũ pnĩalium carnificina.Epᷣa⸗

lis ergo ptãtis ⁊ officij ẽ carnificialẽ illam

afflictionẽ qᷓntamcuũq; ſiue ꝓ parte ſiue ꝓ
toto ſicut expedire viderit in huius bonũ
vel ſile vel etis alterius mõi ꝙ publica re
Arit vtilitas cõicare. Amp̃. qꝛ omnis
ſeruus bona dñi ſui in honoꝛem ipſius ⁊

głliam et regni vel domus ſue vtilitatẽ te⸗

netur expẽdere et vbi maioꝛẽ vel honoꝛẽ
vel vtilitatẽ vel ambos videt ibi largius
cuũ eiꝰ fidei ↄmiſſa ſit eoꝝ diſpẽſatio.Ad⸗
ditiões aũt diminutioes ↄmutauões re/

laxatiõ es pnĩalium ſatiſfactionũ pᷣlatis

indubitaãter ↄmiſſe ſunt Manitfeſtũ gẽ

ad eos ꝑtinere vt bona iſta q̃ͥ noiauimuſ

expẽdent largius ant ꝑtius ꝓ vtnegocia
vel opꝑa ex paruitate vel magnitudie diui

ni honoꝛis ſpũaliſq; vtilitat plus aut mi
nus reqſierii.Et ꝓpt᷑ boc qꝛ maxvimusdei
hondꝛ e interra.xpᷣiana religio maximsq;
aĩaꝝ vtilitas et pᷣuata ⁊ publica.certũ ẽ ½

ꝓ ea plantaãda ↄſeruada ampliãda et de/
fendẽda neceſſe hʒ hmõi expendere pᷣfati
ſerui dei.de pᷣnoĩatis bomis ꝗcquid pᷣdi⸗
cte nccitates reꝗgrunt. Neceſſe ergo habẽt
relaxatiões diminutiones ↄmutationes
pniaꝝ facere qᷓntãcunq; reꝗrit plantatio
cõſᷣuatio amplicatio defeſioq; chꝛiſtiane
religlonis ſiue vltra mare ſiue in pꝛouin⸗
tia ſiue alibi vbicunqʒ ⁊ hec eſt cauſa ꝓ⸗
pter quam largiſſime indulgẽtie fiunt ab

eccleſia pꝛo ſubſidio terre ſlancte ⁊ genera

liter contra inimicos ſidei et chꝛiſtiane
religionis. Amplius. ſi rex vel pꝛin⸗

hitn
an
ktügi
tamai
N
Whan
i
fen tn
nt i
weſuon
ri wwan
noaecsen
uänner
6gigcnud
mniriit
miii
e uri
zinbasen

Na
nie
1Ahttn
ohlen

–WG
Ngud
n,
wutn

So.R.

ceps bellum habebat datpoteſtatem du
abus ſuis perquirendi conducendi bel
latoꝛes digniſq; ſtipendijs remunerandi

Quia ergo rex regũ ⁊ dominus dominaã

tium chriſtus dominus beilum habuit a
tempoꝛe ꝗqno cepit eccia bellum q; non
ſolum ſpuůale ſed etiam litterale ſeu coꝛ
poꝛale ſiue materiale contra hereticos et
glios chꝛiſtiane religionis inimicos vide
licet pagangs ⁊ a tẽpoꝛe machometi ſar⸗

racenos neceſſario dedit poteſtatem du/
cibus ſuis id eſt pꝛelatis perquirendi bel⸗

latoꝛes materiales ⁊ conducendi eos cõ

gruis ſtipendijs remunerandi Quid aut

Epꝛedicare indulgẽtias ⁊ ꝓmittere hmõi

bellatoꝛibus niñ eos perꝗrere ⁊ condu/
cere regi regũ chꝛiſto dño.Et quid ẽ peni⸗
tentias ei iniuncta s remittere niſi partem
aliquam ſtipendioꝛũ eis dare. Quemad
modũ enim ſtidia peccati moꝛs. Sic le
gitur. v.ad Ro. Sic ſtipendia huins bel⸗

latoꝛuʒ ꝓ maxima ac nobiliſſima ſui par
te renumeratio eterna erit. Amplius
Quis rex pungnaturꝰ non aperit erariũ
ſuum ad largiendũ bellatoꝛibus⁊ alia fa

cienda que bellum requirit⁊ rex regũ chꝛi

ſtus ergo domin aperit erarium ſuumꝰ?

elargitur bellatoꝛibus ſuis. Erariũ eius
autem theſauros continet indulgentiaꝝ
gratiarum ⁊ gloꝛiarũ.]. Amplius.quis

habere bellatoꝛes ſi eos viderit debitis
obligatos que eos ꝓhibeãt ire ad bellũ

ſuum niſi pᷣus liberat ab huius quã mit⸗

tat ad bellum. Quia ergo debita pnĩalia

huius bellatoꝛes bellũ huiꝰ agere non ſi

nunt ſic ieiunia ligature ferree alieq; bu/

ius affectiones longeq; oꝛationes ⁊ alie
pegrinatiões neceſſe eſt vt deus bellato/
res tales liberet debitè anteq; eos mittat
ad bellum liberatio autẽ non eſt hic niſi
per remiſſionꝰ. Amp̃.cum iſta ſtipen/
dia remiſſiones ſq; ⁊ indulgentias huiuſ
toto ope deſiderent ⁊ reqrunt bellatoꝛes

vt nihil a deo eos inducere videatur ad
huiꝰ bellũ ſuſcipiendũ. Maxime aũt illa
facienda ſunt bellatoꝛibꝰ ſi comode fieri

poſſunt per que maxime inducuntur ad

fideliter acriterq; pungnandũ. Indulgẽ⸗

tie ergo iſte ⁊ remiſſiones faciẽde ſunt hu

ins bellatoꝛibꝰ ⁊ non ſunt faciende niſi ꝑ
miniſtros nec aliter comode fieri poſſunt

Amß. nullns eſt nceps milicie mate

rials ſiue coꝛpoꝛalis qui non habeat po

teſtatem conducendi bellatoꝛes 2 conue

.

niendi ſtipendijs cũ ipſis ꝓut hello ſiue
gregi domini ſui videtur expedire. Mul/
iofoꝛtius ergo pꝛincipibꝰ milicie ſpualis
ex ipſo pꝛincipatu huius eſt poteſtas con
ducendi bellatoꝛes et conueniendi cũ eiſ

de ſtipendijs ꝓut bello dei viderint expe

dire. Quia ergo manifeſtũ eſt ꝙ ſtipen⸗
dia remiſſionu et indulgentiarũ maxime
colligunt deo exercitũ maximeqʒ; augent

illum maxime ꝓuocant ad bellandum
maxime huius ſtipendia pꝛomittenda ⁊z

danda ſunt bellatoꝛibus dei. Si quis at
dixerit ꝙ ſufficit huius bellatoꝛibus mer
ces regni celoꝛũ dicimꝰ ꝙ ipſo ſenſu ma⸗
nifeſtum ẽ pauciſſimos intuitu ſolo mer⸗
cedis illius poſſe colligi bellatoꝛes Quia
oergo querẽda ẽ ſufficietia bellatoꝛũ peni—
am per quaʒ fieri comodius poteſt ⁊ hec
via omnibꝰ ↄmodioꝛ qm̃ ⁊ deo honoꝛifi

centioꝛ ⁊ regno ſuo ſiue ciuitati quesſt ec

cleſia eius vluilioꝛ atʒ ſalubꝛioꝛ. Nihil em̃

a deſt adeo gloꝛioſum deo vt miſereri et

penas meritas relaxare penuẽtibus nul⸗

lum ei honoꝛiſicentiꝰqua daꝛe ſe in moꝛtẽ
aut moꝛtis diſcrimine ꝓ eius ho noꝛificẽ/
tia ⁊ cultu vel plancãdis vel conſernãdis
vel ampliandis vel defendẽdis. Seruis

aüut dei nullũ obſe eaum pieſtare oed vol
4

ſibule ẽ ſibi vtilius ſiue ſalubri?Äà Ampᷣ.

ſi toto ſanguſe totaq; ſtrage ſancon mar
tirum redimi voluit chꝛiſtiana religioneʒ
ne periret per ydolatriam aut aliaʒ ſuper

ſtitionem ſiue per iudaiſmum litteralem
qntofoꝛtius vult eam redimi leuiſſimovt

dicamꝰ ita pꝛecio cũ eam ſic poſſe redimi
videat ⁊ defendi. Si em̃ tantos laboꝛes?

doloꝛes tantaq; ſupplicia etiaʒ moꝛtis ſu
ſtinere voluit ſanctos aplos etmartires
ſanctoſqʒ confeſſoꝛes ꝓ detenſione chꝛi⸗
ſtiane religiõis.qᷓntofoꝛtius relaxabit lõ

ge minoꝛẽ pꝛo defenſione eiuſdeʒ cum in

comparabiliter magis pꝛonus ſit ad rela
xanda ſuoꝛuʒ ſupꝑlicia änd ea inoga
da aut irrogari ſultinen
liter etia magis diſpendiũ eſt ſi ppas eſt
dicere deo ſuſtinere tantã afflictionẽ ami
coꝛum ſuoꝝ quã relaxare incompabiliter
minoꝛẽ in huius bellatoꝛibus. Quare ſi
idem eſt fructus illius afflictiõis ⁊ iſtius

remiſſionis ꝙ apparet exconſenſu. Mul
tofoꝛtiug facit indulgẽtias ⁊ relaxationes

iſtas. JIt Aulgentie aut que fiunt ꝓbaſili⸗
cis vel ampliadisvel qlibʒ aliomõ melio

randis etiam ꝓpam ꝓbatione; babent

a. Incomꝑabi⸗

4
äl
êð

o ſcs. Cum em̃ quilibet ſanctoꝝ maioꝛis in
compꝑabilis gratie ſit apud deũ quam ꝗ
libet ieruus malus apud dominũ ſuum
vel e ia amicus apð amicũ.ũ ergo ma⸗
nifeſtũ eſt vnũquem ꝙ ſeruũ gratioſum
* a domino ſuo vel amicũ ab amico in nu

meras remiſſiões peccatoꝝ⁊ pniarum in

eſtimabiliter vinatoꝛibꝰ ac cultoꝛibꝰſuis
a largiſſimo bonoꝝ oĩm largitoꝛi deo.Et
ſitiſſti ex igniculo dilectiõis⁊ ſtilla beniuo
lentie ita ſoliciti ſunt ꝓ neceſſitatibꝰ cha/
roꝛum ſuoꝝ qntofoꝛtiꝰ ſancti ex camino
charitatis quo toti ardẽt ⁊ diluuio redun
dantiſiſimo beniuolẽtie quo ioti defluũt
ſoliciti erunt ꝓ neceſſitatibꝰſibi deuotoꝝ
eq; veneratiũ atqʒ colentiũ. Manifeſtũ

1
Sea lancei quon mẽoꝛia ⁊ veneratio
haberet ex ꝓfundiſſima beniuolẽtia ſoli
citi intercedere ꝓ veneratoꝛibꝰ ſuis ⁊ ex
gratiò ineſtimabili quã habent deũ potẽ

les impetrare.Quia ergo ⁊ volũt ex beni

uolẽtia ⁊ poſſunt ex gratia neceſſario im

petrat.benefactoꝛes aut ecciaꝝ in quibus

memoꝛia ⁊ veneratio cuiuſcũq; habet᷑ ve
neratoꝛes ſpũales ipᷣius ſũt.Qnare illi⸗
impetrat. Qui em poſtulant dũmodo et

deũu deceat ⁊ illis expediat acciꝑpe ꝙ intẽ⸗

dunt certũ eſt aut ꝙ decet deũ ⁊ honoꝛa
re ſanctos ſuos in hoc vicʒ vt eos exaudi
at ꝓ veneratoꝛibꝰeoꝝ non ſolũ in remiſſi
one culpaꝝ ſʒ etiã penaꝝ ſiue ſint pniales

BDe ſacramẽto oꝛdinis.
ctoꝛum ꝗbus opera illa ſeruiũt quarũla⸗

boꝛum ⁊ afflictionũ quas illi iter agendo
⁊ aliquo laboꝛado iſti clauſt:oꝛuũ carcereſ
ſuſtinẽdo habẽt ꝑticipes fiunt merito eis
patitur a pnialibus laboꝛibus ⁊ affiictio
nibus qui melio:es ꝙc ſe reſpõſales cõſti⸗
tuert vic viros ſanctos ꝗbus opera illa
fuiũt vel beneficia ⁊ deo magt acceptos
laboꝛes qua ꝓpꝛii pniales eent per alios
reddunt. Non em dubitãdum e quin la
boꝛes ſanctoꝛũ clauſtraliũ eł affectiones
deo magꝭ accepti ſunt quã iſti foꝛinſeci vt
pote puriſſima ſacriſicia.qᷓre non tã remiſ
ſio eſt qua in melius ↄmutatio indulgen
tia in huiꝰ caſibus facta. Juxta hunc mo
dũ etiam faciendũ eſt de induigẽtüs que
fiunt beneſactoꝛibꝰ pauperũ.Queadmo
dum ẽ ꝓpter dei amoꝛẽ ⁊ honoꝛẽ ⁊ labo⸗
res ⁊ affuctiões pauperũ relenãt apð dei
miſicoꝛdia merito reuelattonẽ laboꝛuʒ ⁊
afflictiõʒ pnĩaliũ ꝓmerẽtur.Et ꝓpter hoc
merito ad animandos eos ꝓuocandos
magꝭ ⁊ magis ad opera pietatt non ſolũ
ↄſuetudine largitat beneficia ꝓmittẽda
eis ſint. Sʒ enilam ꝓpter vrgentiſſimã xpᷣi
pauperũ neceſſitatẽ nouę indulgentie fa⸗
ciende.nec dubitandũ eſt merita deuoti⸗
onis offerẽtiu ⁊ offerẽtium beneficia lo⸗
cis indulgẽtiarũ ⁊ pꝛeter remiſſiões a mie
deo ꝓut dignũ ⁊ iuſtuʒ ẽ debita dona ob
tinere.Et pauꝑes ꝗ non habet ꝗd offeraãt

ſiue alie. Quarũ⁊ ſi nulla cauſa ſubeẽt ſu merito bone volũtatt diuine largitati be

fragia ſola ſanctoꝝ ſufficerẽt iſtas indul/
gẽetias impetrare. Indulgẽtie vo que fiũt
ꝓ põtibus edificandis ꝓ vijs ſternendis
ſiue pauimẽtis ſiue faciedis ante melioꝛã
. dis illã habent rõem ꝓ ſe ꝓpam. Quia
ergo licet vnicuiq; diſpenſatoꝛi ↄducere

oꝑarios ad agda opera domini ſui di⸗

ſpẽſatoꝛes aũt in domo dei magna que ẽ
eccia pꝛelati ſunt licʒ ergo pᷣlatis conduce
re oparios ad pᷣ᷑ ala opera qcunq; pꝛecio
quo cu onnſue liar ige indulgetiarũ et
remiſſionũ ſiue alteriu cuiuſcuq; rei la⸗

boꝛatibus aut in huiꝰ opibus poſſunt p/

lati ecciaꝝ dare indulgetias qᷓs viderint
expedire. Communis aũt ratio ſeu ꝓba⸗
tio de indulgẽtijs iſtis ⁊ eis qᷓ fiunt bene⸗
factoꝛibus religioſoꝝ eſt ipſa cõicatio ſer
niunt em̃ huiꝰ pegrinatibꝰ ⁊ alijs ppter
pias cauſas iter agẽtibus.Et ſi alia cauſa
non eſſet tamẽ iuſticia cõis ſanct& ex ne
tceſſitate requirit vt huius operũ fſactoꝛes

—

ſpyualium bonoꝝ pticeps ſint ommũ ſan⸗

neficia ab indulgentijs huiꝰ penitus nõ
fraudari nec omino eẽ exꝑtes. Non autẽ
de vᷣtute vel ptate clauiũ ſed ð multitudi
ne mie dei que pia vota ſancta deſideria
ſuoꝝ nũq; irremũerata dimittit. Hocat ẽ
añ in huiꝰ indulgẽtie offerẽtibꝰ ſeu bene
factoꝛibus locoꝛũ atʒ laboꝛatibus ĩ huiꝰ
oꝑibꝰ ſolũmodo fieri ↄſueuerint vt quia
nullus pᷣlatus hʒ ptateʒ ligan di atʒ ſoluẽ
di niſi in ſubditos ſuos Maniſeſtũ debʒ
eẽ tibi qꝛ indulgẽtie iſte ſiue remiſſiões a
q̃cunq; pᷣlato fiunt ad alienos parrochia
nus nullatenꝰ extendit᷑. Ja ergo pateſeci
mus tibi qnq; ptãtes ſeu officia oꝛdis ſa⸗
cerdotalis vicʒ officiũ interpelladi officiũ
ſacratiſſime euchaꝛiſſime ſacrificiũ offerẽ
di officiũ ſacrandi. Deinde officiũ docẽdi

doctoꝛeſq; ĩſtituẽdi qð eſt pᷣma clauis no
uiſſime ligãdi atqʒ ſoluendi in vtroq; fo⸗

ro officium qð eſt ſecunda clauis Et qꝛ in
ſolis epᷣis plenitudo ptat iſtoꝛũ officioꝛũ
q; ꝑleclio eſt. MWanileſtu eſt epatum

pen
ſacl
terd
lion
cul
doce
benn
qu
oni
Pu
Ted
feſye
ſectat
ihſs⸗
ſcisit
docer

l

nro⸗
ucct
Meul
ſone⸗
lisci
neire
lerpe
medl
beec
inen
ſace
Kti⸗
achſ
eni
gden
eßie
ſece
ap
les⸗
u⸗

.Y -
li * Fo „ Cci) *
e *
Mtrian plenũ et pfectũ eẽ ſacerdotẽ. Officiuʒ em̃ tem ⁊ officia q̃ ſupꝛa diximꝰ. Si ꝗs ant
R ſacramẽtandi plenũ atʒ ꝑfcm minoꝛes ſa dicere noluerit epᷣatũ eſſe oꝛdinẽ aliũ a ſa
Wsncin cerdotes ñ habẽt. Qꝛ ſacramẽtũ ↄfirma cerdotio mioꝛi nõ opponimꝰ nos nec cõ
lgi; tionis nec ſacros oꝛdines nec maiota ſa⸗ tradicimꝰ vᷣm non effugiet facile ꝗn oꝑte
Pugpei cialid npochere voſſunt Sita weoritate eũ dicere archiepᷣatũ bede eẽ Et Deks
g n ocedi ſeu doctoꝛes iſtituẽdi mo dica ha pᷣmatũ ⁊ pꝰtea patriarchatũ ⁊ nouiſſime
— bent.Cũ ſola em̃ cura aĩiaꝝ datur eis tan- papatũ Manifeſtũ at ẽ ꝙ ipᷣe nõ ẽ maioꝛ
ain quã cure annexũ ptãs docendi pplm ſibi qua petrus.non ẽ em niſi ſucceſſoꝛ ipſius.
licin omiſſum emꝛedicdi ei ea qͥ ſalutis ſunt. Qntũ ad ptateʒ ⁊ dignitatẽ nec ipſe vocat
idui⸗ HNunquã tamẽ ðᷣꝛ eis in oꝛdinatiõe ſua. ſe niſi ep̃ᷣm ĩiris ſui s ſcribit ſe epʒʒ ⁊ in pᷣui
emiͤr Ite docete et pᷣdicate.docere em̃ ⁊ pᷣdica/ legis noĩat ſe epᷣm catholice eccie. In hy
RNKD re ſpeciale officiũ ẽ ei. ꝓpter quod incõ ſtoris legit᷑ vbiq;. Silueſter ep̃us vrbis
— ſecratiõibꝰ ſuis eis ðꝛ Ite pᷣdicate pplis rome Bonifaciꝰepᷣs vrbis rome Amp.
nltgii ipſis.Epᷣoꝝ etia eſt doctoꝛes in dioceſibꝰ metrxropolitanꝰ ſiue archiepᷣs cũ ſacratꝰ ẽ
ninae ſuis inſtituere. Nulli licet em pᷣdicare vel in epᷣm niſi ampliꝰ expectat facieudũ niſi
—R docere in q̃cũq; dioceſi niſi de mandato oſolã pallij tradicionẽ ꝙ etiã ſine oꝛ5öno—
rortti epᷣi. Ptãtem aũt ligandi vel ſoluendi in cũq; ⁊ benedictõe fit cu ſola debiti iura/
n vhoq; foꝛo pleʒã ac largiſſimã epᷣi habẽt mẽti pᷣſtatione. Amp.ipſe dñs ihs xůUs
n ⁊ accipiũt huic pᷣlenitudinẽ in traditione non plꝰ qua epᷣs ẽ in dignitatibꝰ eaĩaſtt
mänrn baculi paſtoꝛalis ſic et clauẽ ſcie intradi/ cis. Sʒ ꝗqd hò in ſui gra nec archiepᷣs nec
s N; tione codicis euãgelij ⁊ hic expᷣſſe q̃ dicũůf pmas nec priarcha noĩari voluit ſʒ epᷣs ⁊
e eis cũ pꝛefatũ codiceʒ ⁊ baculũ de manu ſacerdos tm̃ et pontifex. Manifeſtũ ergo
ki metropolitani accipiũt.Officiũ auteʒ in ẽ vltra epᷣatuʒ nullũ eẽ oꝛdinẽ. Scire etiã
N) terpelladi maxie incũbit epᷣis qꝛ ipſi ſunt debes ad epᷣos lanqua aploꝝ ſucceſſoꝛes
enann mediatoꝛes inter oẽs alios ⁊ den ꝓpter tanq; ad aplice dignitat: ptinere miſtroi
