naturã ſic in tituũt et

bus tota poſteritas in dãõnanonẽ moꝛtis

derelicta ẽé. Rñdimꝰ in tractatu de oꝛigi-

nali pctõ Et ad hoc ip̃m rñũdemꝰqð iuſto
di iudicio pcates ip̃Bi ĩ natura ſua coꝛrupti
ſr penaliter q; ipſi culpaliter ꝑ peim̃ coꝛ⸗
ruperat. Loꝛruptio aũt illa naturali lege

generatiõis traſfundi debuit in filios. Ef

ꝙ fuerat pena m erita et inflicta parẽtibꝰ

eſſet in filis p legem generatiõis tranſfu⸗

ſa coꝛruptio queadmodũ ſi merito pecca

ti alicuius lepꝛa inflicta eẽt eidem et traſl⸗

funderet᷑ ꝑ legẽ generatiõis in filios. In

patre qdẽ eẽt pena merita ⁊ inflicta lepꝛa

⁊ hmõi.n filus aũt eſſet qſi natura non

aũt peccati pena nõ enim eſt in filijs —
2 tie qꝛ ergo nec naturalia ſt nec epeccato inflica.
calalia generis ꝓuidẽtia regẽtis aut im

Oſt bec q̃ medicina curan dũ fnit
oꝛiginale peccatũ qꝛ et vuln? fuit
in ppetratibꝰ 7 egritudo in oſte⸗

ris contrabẽtibꝰqua ſatiſfactioe emendãa
dum. Quia reuera traſgreſſio fuit legt po
ſite ⁊ alieni iuris inuaſio quo ſacrificio ex
tum fuit et offenſa in deũ quo lauacro di
ppetrantiũ. et poſteroꝝ naſcentin qͥ pec-

cato redimendũ quia pculdubio venun
datio fuit tam cõmittentiũ illud parentũ

q; contrabẽtiuz poſterioꝝ inqrere tenta⸗
bimus. Et pᷣmum dicamꝰ illud qð cõtra

gquerat q iuſticia dei vno peccate autdus

ria cõtrarijs curant᷑ tam in ſpuaiibꝰqᷓ; in

coꝛpalibus vt vicia vtunibus er effect= vwwYvw
cioꝝ et opa effecibꝰ virtutũ et opibꝰ. Dde
inde quia par aut maio: dʒ eẽ ſatiſſactio

traſgreſſiõis.Et dʒ eidẽ eſſe cõtraria Pꝛo

mus Quia pᷣmũ peccatũ nceano inobedi
entia fnit ⁊ auaricia atʒ ſupbia. Qualiter

ciũ oĩs peccati ſupbia.Et illud in.vj. pᷣm
ad Zby. Radix omniuũ malon cupidita

Et iliud peccatũ eſmictũ vel factuʒz vel cõ
cupitum contra legẽ dei. nõ nunc ꝓban⸗

dum ſuſcepimꝰ licet ꝓbalio expedita ſir.
Peccatum em̃ nihil aliud eſt qᷓ; diſcoꝛtio
a recłitudine Circa idẽ autem inqt Ariſto

teles ſunt rectitudo ⁊ peccatũ.nolens in⸗
dubitanter rectudinẽ ⁊ peccatũ eſſe cõtra

ria. Reciitudo aũt eſt que et dʒ regularia
eſſe toti wmite diuine nr̃e volũtan qua lex
eius expᷣmit. Popter hoc idẽ eſt declina
re a lege ꝙ clinare a rectitudine diuine
volũtaus.Et ideo declinare a iegeveniſ
„½ 10

. L,zur deus homo. „
ma rõe peccare ẽ Supꝑbire vᷣ̈o iurta rõnẽ per hũilitatẽ que eẽt oĩmoda dominatio e
verbi ipius ſuꝑ ire ẽ hoc eſt ſuꝑ ſtalũ ſibi ne oĩmode fᷣuitut aſſumptio. Hoc auteʒ Pel
ppetentẽ ⁊ ↄgruũ ire et hoc tũc fit cũ aco⸗ fuit in deo nr̃e hũanitat aſfumptio.So n
miſſa ſibi ãminiſtratione ſeu in ſeip̃o ſiue lus aũt deus in alto ẽ oĩmode dominati⸗ un
. in alus in eoꝝ danationẽ quis ꝓſilit vtin onis.⁊ nos ĩ inſimo oĩmode pᷣnitut.De⸗ ne
gabꝰᷣ debuit eẽ ſeruꝰ diſpẽiatoꝛ atʒ miſter ſcenſiœergo a ſuo alto adnr̃m infimi de g
ſegerʒzdñm ꝓpᷣa volutate ãminiſtrare vo ſcẽſio fnit⁊ hũiliatio quã requirebatpme pi
lensqð aliena tm̃ fuerat diſpẽſandũ. cu huane ſuꝑbinõis emẽdatio. Eſt em ei ẽᷓ o „Ee
. pigditas aũt eſt velle ſuũ facere vel ſuũ ha lis q ᷣm eoſdẽ terminos.Aſceſus enim ? ſel
bere qoð habendũ fuerat alienũ Auaricia deſcẽeſus ſᷣm eoſdem termiuss neceſſario L
So a ꝓpᷣare ſibi ꝙ ↄmiſſum fuerat ad di- ſunt eqles. Eſt ⁊ cõtraria qꝛ generalr mo⸗ A
“ ſpenſandũ.Et ꝓpier hoc cupiditas oĩs et tus ad cõtraria contrarij ſt. Amp̃.oĩ⸗ deun
. auaricia furtũ eſt ſpuale. Duʒ res aliena moe ſeruitut abiectio oĩmode pᷣnitu⸗ lis.
ſpnualiter ꝑ cupiditatẽ rapit aut ↄmiſſa qᷓ tis aſſumptio ſeu ſuſceptio cõtrarie ſunt?- iV
ꝙ beneplacito ↄmittẽtis diſpẽſanda erai edqles ergo cũ aliera fuit peccatũ pᷣmi pec⸗ Ale
ℳ apꝛopꝛiatur. Quia ergo in oĩ peccato iſta cantt hominis neceſſario fuit emedanda Do
ↄcurruũt. In omni em̃ pcto ⁊ diſcrepaʒ per altera ergo neceſſe fuit aliquẽ aſſume laſ
tur a rectitudine diuine volũtatt ⁊ alienũ re oĩmodam fuuutẽ vt peccatu illud emẽ i
ↄcupiſcit᷑. Aut in ꝓpᷣum vſurpat᷑ ⁊ intelli daretur. Non potuit ai illa aſſumere ni ſdi
gimes rem alienas etã noſipos vires no ſi g expers eiꝰ erat pentus. Solꝰ ant os 4
ſtras mẽbꝛa ⁊ coꝛpus ⁊ oĩa alia. Hec em̃ immunis erat ab oimoda ſeruitute Ois Sj
oĩa nobis ↄmiſſa ſt ad aduertendũ ꝓ di- nanqʒ creatura oimode ſeruuun eius et laſe
uino beneplacito volutatt.Et ꝓpter hoc erat abnoxia et ſubiecta. Amp. omni isſie
inquocuũq; eoꝝ vſum ꝓpᷣe voluũtat nobii mode danationis vſurpatio furtaʒ cota erur
vendicamꝰab aminiſtranõe in dñatiõey riam habebat ⁊ eq̃lem oĩmode danatio⸗ ðͦðͦðJ”ð
in illo oſtendimꝰ. Et qð nobis ↄmiſſum nis ſpontaneũ exinanitiõʒ ſeu depoſuiõz iſe
eſt auare furtineq; nobis appꝛopamus. MNec alind poteſt eijinueniri eqle atʒ con Rer
non pot aulem dubitari ꝗn in oĩ opere trariũ ergo neceſlario emẽdenda fuit illa ded
malo in aliquo eoꝝ que enũerauimꝰ ꝓ vſurpatio per illa ⁊ hoc nihil auud fuit q; on
nra volũtatex cõtra dei volũtate vtamur qð legitur ad philippᷣ. Et ſemetipᷣm exina i
Manileſtũ ẽ ergo id in quo erramꝰet niuit foꝛma ſerui accipiẽs. Et id qðᷣ legitux ne
dicam? qꝛ manifeitũ eſt exhijs que dixi xxij.luce.Ego aũt in medio veſtrũ ſu ſicut da
mus qmm peccatũ pꝛimoꝝ hoĩm qui pecea qui miniſtrat.Et mathei. xx. filiꝰ hominis lan
uerũt neceſſario fuit ſupbia auanicia ⁊ in non venit miniſtrani ſʒ miniſtrare. Si ꝗs .
obediẽtia. Ex radicibauũt poſitis ſupia autem direrit quia vſurpate dominatio⸗
„ curanda fuit ꝑ huũilitate, Auaricia ꝑlargi nis depoſitio ⁊ reditus ad infimũ ſue ſer⸗ 6
. igatem ⁊ inobediẽtia ꝑ obediẽnia;ʒ. nitutis debeat eẽ emendatio huius vſur/
De medina contra lapſum. pationis errat indubitater quia hoc non dddo
Hicipiamꝰ ergo ⁊? ꝓpſeqmur vnũ⸗ eſt niñ reſtitutio ipius ablan Dum ſeipᷣm de
quodaʒ iſtoꝝ ꝑ ſe ⁊ dicamꝰ. qꝛ ſu ᷓ; male vſurpauerat ſibi vᷣo reſuuuit. Sʒ
bbia illa fuit ab oĩmoda pᷣnitute vſurpanoonis adhuc iuiuriã ⁊ cõtumelis die
. in oĩmodãa dnationẽ Qui em oimode ſer non emendat. MWanitfeſtu enim eſt aꝛ is
uus eralſe geſſit dñmwel ſui ab alicuiꝰeo aliud eſt iniuria que domino irogat in bil
O rum 6 ſibi com . . e — — — ll⸗
*rum ſibi comiſſa erat adminiſtrandum vſurpatiõe rei ſue. Aliud res ipᷣa que auſ⸗ ven
P diuine beneplacito volũtatt vtẽdo eiꝰ feriur ⁊ damnũ quod irrogat. Peccatoꝛ iei
beneplacio ꝓpᷣe. Certũ autẽ eſt ꝙ iſta ſu ergo quicunq; in redeũdo ad ſtatum pꝛiĩ. eeeee
dbuio Hoy huilitatẽ eqlem atʒ contrariã qᷓ ſtinũ ſeipᷣm vtiq; deo reſtituit. Sed apo⸗
* * deſcenſio ab vnatione oĩmoda in illam ſtaſie iniuriã qna dᷣo recedẽdo intulit fui link
ð oda⸗ ßuilutẽ oĩmode reuera ſe geſſit tutiſq; ſue iactura qua deo tꝑe peccati fecit ge
. Zn pᷣmus ille peccatoꝛ.dũ in nullo man eoipᷣo ꝙ redut nullatenus emendanit Et G
luntateiſten vieua eanl. Dinb̈az vo hoc inde palam eſt quia ſe toti debebar d
pbitio iſta fuit ns moleuif. ergo ſu/ deo. debebat inſuper emendaʒ iniurie
Datio ab aa 4 no e dnationis vſur duoꝛũ ergo factus ẽ debitoꝛ et ꝓpter hoc
. imoda buitute emendada fut ſolute aliero tantumodo pꝛo reliquo ma 1
£ .

. . .
* O

—☛
NN
nh
Mden
munin
Ae
r. H
R
enc
ngniiin

es
dn N
nio
Eunn
ean

dare Hihil enim erat tantũ infra pꝛrimos

O

. Fo.

net obligatus. Manifeſtu eſt ergo qꝛ
pᷣmi parentes reſtitutiõe ſue pꝛiſt ne ſerui
tutis ⁊ aminiſtratiois iniuriam apoſtaſie

nullatenus deo poterãtemendare. Sed
necq; eua ſi magis ſerui vt ita loquar.ma/
giſq; ſubditi redirent ꝗga impo ſſile erat
vt tantuʒ ꝑ humilitate deſcenderet infra

ſe.qᷓutum per ſuꝑbiam aſcenderat ſupꝛa
ſe hec aũt erat ſola ⁊ condigna ſaliſraciio
vt quantũ ali aſcenderãt ſupꝛa ſe.tantuʒ
aliquis deſcenderet infra ſe. Hoc aũt ſolꝰ

Ddeus poterat vt diumꝰ. Et ꝓpter hoc ſo⸗

lus deus in perſona ꝓpꝛia pꝛimon parẽ/
tum ſuꝑbiaʒ huiliatione ſua potuit emẽ⸗

parẽtes aut eis inferiꝰ quantũ deus erat
illis ſuperioꝛ Solus ergo deus potuit tm̃ o

Ddeſcẽedere infra humiliado ſe qᷓntũ adam

aſcẽdit. Aſcen it ſupꝛa ſe ſuꝑbe eleuado

ſe. Amp. ſi oceſſerint nobis infideles
qð ſcriptura dicit in iij. Geneſis. quia ex

illa ſuggeſtiõe ⁊ ꝓmiſſione ſerpẽuna eri⸗
tis ſicui di ſci᷑tes bonum ⁊ malũ pecca⸗
uerunt. Deitan altitudinẽ ambiẽtes erit

ꝓbatio lucidioꝛ qꝛ em̃ in altitudinẽ deita

tis ſe extulerũt per ſuperbiam. Recte fuit
vt emendatio huiuſmõi eleuationis eẽt
depꝛeſſio ab alto deitatis vt ita ſibunuicẽ
optarẽt᷑ trãſgreſſio ⁊ ſanſtactio. Ut quia
illi ad humilitate hũanitatis in altitudi/
nẽ deitatis ſuꝑbitiendo ſe extulerat emẽ⸗
dationi ab illa altitudine deitatt ad hũili

tatem hũanitatis deſcenderet.

De auaricia ade.
AUnc vero circa auariciã ⁊ largita
niem diuicias ⁊ paupertates nego
ciabuntur oſtẽdentes peccatũ pꝛi
monꝝn parentũ non niſi ſatiſfactoõie qua ex-
pꝛeſſimus qᷓntum erat de eius qualitate⁊
magnitudine emẽdari potuiſſe. Hoc aũᷣt
dicimus quia nouimꝰdeo de ſue poteſta
nis immenſitate alium modũ fuiſſe poſſi⸗
bilem. Sed peccati modũ ⁊ magnitudi⸗
nem hunc modũ requirere ſatiſfactionis
dicimꝰ Si ego peccatũ illud fuit auaricia
neceſſariũ fuit et poſitis radicibus vt lar
gitate contraria curaret᷑. Contraria enim
ſunt auaricia et largitas. Reſtat ergo in⸗
ter eas vt queratur equalitas. Neceſſe er
go fuit vt qᷓnta erat auaricie rapina tata
eſſet largitio largitatis.quia ergo rapina
fuit deitatis. Hanc em̃ pᷣmi homines am
binerunt vt ponitur/HNeceſſe fuit vt fieret

*

ct largitio illius eccotrario vt quam ausri

cvii
fuerant in rapiendo ſpũallter ſeu eupien ?
do alienũ perditoꝛis pꝛimi ta largns eſſet
in largiendo ꝓpeium repatoꝛ. er ideo qn
tum fuit qð rapuerunt tantũ aponuit eẽ

quod ipᷣe vonaret et hoc erat deitas h̊ ꝙ;

habe? ex ſctura. Amp. oĩmode pau
per fieri diues illo peccato ↄcupiuit ergo
ecõtrariovt medicia rñder; ex eq ⁊ ↄtario

ncce fuit vt oĩmode diues oimodo pauꝝꝑ .

efficeref᷑.Oino aut paupꝑ pᷣmꝰ hõ erat ꝗ

omnino nibil habebat ſuũ omnimodo

diues Deus qui totũ habebat ſuũ inom
nimode aũt pauperevſurpatio oimodaʒ
diuiciarũ contrariũ habuu et eqle in om.

nimodo diuite 7 apperitũ oimode pau-

pertatis. Amõp̃. cu eſſet inne 00 6 —
omnimodo paup id eſt omnino nibix
bens per auaricia factus ẽ omnimode di

ues.modo habens in hoc quidẽ facto nõ
iure ſed iniuria ergo opoꝛtuit vt oi iure

habens omnimode paupꝑ ⁊ non habens

efficeretur.Et vt plamus faciamꝰ ꝙ dixi⸗
mus omnimoda omnino alienoꝝ vſur⸗
patio ꝑ omnimoda ſuoꝝ omnimode lar/
gitiõem emendada fuit. Nulla aũt crea⸗

tura habuit aliqd omnimode ſuũ pꝛeter

peccatũ.Et ꝓpier hoc omnimoda omni⸗
no ſuoꝝ largitionẽ ſolus creatoꝛ efficere
potuit.Sicut ergo ad ꝑ furiuʒ ⁊ rapinã
factꝰ ẽ quaſi diues cũ nihil haberet. Siec
opoꝛtuit vt deus fieret qſi pauper cuʒ oia
ha beret.Et hoc videt᷑ pᷣdiuſſe Saomon
ꝓuerb.xiij.Eſt quaſi diues cũ nibil habe
at et ẽ quaſi pauper cũ in multis diuicus
Sic apls cum in.viij.ſcðᷣe choꝛinti.expᷣſſe

dicit.hoc ſcit inqt gratiam dñi nr̃i iheſu

xpᷣi qꝛ ꝓpter nos egenꝰ factus ẽ cum eẽt 3
diues. Nõ pᷣt dubitari qm̃ ꝓapia diuiciaꝝ
aſſumptiõe pauꝑtan⁊ largitioe ean eme
denda ſit.hʒ eĩ vtrun q; oriũ in deovt oñ

dimꝰ Item oĩmoda ſui ⁊ ſuoꝝ vſurpatio
fuit pcim̃ pᷣmi parẽtis peccaãtis.ꝗ ſe tołlo ?

ſuis ꝓpᷣa volũta& vſus ẽ cotra imperiuʒ
dei illu iure pleniſſimo poſſidẽus. Ethee O
vſurpatio nõ habuit contrariũ adeqtum
niſi oĩm oda ſui ipᷣiꝰ largitionẽ. Oimode

em̃ ⁊ iure pleniſſimo poſſeſſꝰ facius ẽ oĩ/

modo poſſeſſoꝛ legittime poſſeſſoꝛi abla
tus ergo optuit vt dñatiſſimꝰpoſſeſſoꝛ fie 9

ret oiĩmode poſſeſſa⁊ ius oĩno nõ habẽti

collatꝰ t hoc ẽ ꝙ dicit yſa.ix. Parnulꝰ
natus ẽ nobis filius datus ẽ nobis. Et il⸗
lud redemptionẽ miſñit pplo ſuo Attende
cõtrarietates eoꝝ poſſidere poſſidendi .

9 auffere ius omimodũ. 2 omimodã iniu

riam aua riciã e tlargitatẽ.Et videbis per
ſpicue q; alteꝝ fuit ſicut trãſgreſſio ⁊ alte

L rum ſicut emẽda. Paratq; ↄtraria nec ali
6 bi potuit illa traſgreſſio ad oↄtrarietatem
aðᷣquatã inuenire.Et ꝓpter hoc neq; me

dicina neq; emẽdatiõʒ potuit aliũde hre
Unc aũt perſequendũ erit nobis
n terciũ ſc; inobediẽtia que neceſſa
Ario pꝛimũ peccatũ fuit.Dicimꝰ er⸗
go qꝛ ino bediẽtia eius ꝗq omimodo tene⸗

at᷑ obedire que nõ habuu ↄtrarniũ ſibi

adequatũ niſi obediẽtiã eius ꝗ nullomo
do tenebat᷑ obedire.Eſſe em̃ non hʒ otra

ℳ₰ℳ rium niſivnũ et obediẽtia nõ habet con/
— nſi in obediẽtiam Nec illa habet
ↄplexionẽ que ↄtrarietatẽ efficiat.

Sicut in libꝛo Thopicoꝝ apð ariſtoteleʒ

didiciſti. Nõ potuit ergo inobediẽtia ei⸗
qui oĩſto tenebat obedire ꝑ aliam emen⸗
dari qᷓ; per obediẽtiaʒ eius ꝗ nullomodo
tenebat᷑ obedire hic aũt erat ſolus deuſ

Amßp̃.inobediẽtia illa fuit ꝑ obediẽti/
am emẽdanda. Sicut appet ex radicibui
Is ab inicio poſuimꝰ.ga ergo nulla obe

dientia inueriri poterat niſi in aliqᷓ crea/
turaꝝ aut ĩ ipo creatoꝛe neceſſario ꝑ obe/

dientia alicuiꝰ ex creatoꝛis aut ꝑ obedien

tiam ipᷣius creatoꝛt. Non aũt per obediẽ

tiaʒ alicuiꝰ ex creatoꝛis ꝙ inde ẽ manitfe/
ſtũ. vnaq q; crealura ex toto poſſe ſuo
⁊ viribaec ꝑ ſeipᷣaʒ ⁊ ꝙ le ipᷣaʒ obedire te
nebatur actoꝛi ſuo iure creatiõis ⁊ conſer

uatiõis ſue. Es quantucunq; obediret
etia ſi totũ poſſe
erpẽderet nõ ex olueret.niſi ꝓpᷣu ʒ debitũ
„ Debitü inq; ꝙꝙ tenebat᷑ ratione ꝓpᷣe crea

tionis nõ ſolug et ergo debitũ pme ino/

bedientie ſiue traãſgreſſõis. Sʒ neq; pᷣmꝰ⸗

traſgreſſoꝛꝑ obedientiã ſuam qᷓntumcun
qʒ poterat inobedietie ſue debitũ exolue⸗
re Quantuũcunq; ei obedientiã deo impẽe

* deret ad illa etiam ſine cedietie ſue debi

te tenebat᷑ ergo alio vᷣbite tenebat᷑ ad il⸗

lam. IJllud ergo debitũ in eiꝰexhibitione
nõ aliud ſolueret᷑. O⁊ aũt quelibet crea/

tura ad oĩmo da obediẽtia teneat᷑.⁊ ꝑ ſe/

ipᷣm debito innata abſq; vlla cõtracti de⸗
biti ſupadditione. Inde manifeſtũ eſt.qꝛ
nulli ex creaturis licet naturaliter diuinii

legibus aut regulis in aliquo cogtraire.

„

Ad hoc igr tẽdit ratiocinatio noſtra ꝙ ꝑ
nullius creature obediẽtiaʒ emedari po⸗

„itl il la ᷣma peccantin hominũ inobedi
9
* —
£
ſ●

QQCur deus boo.
entia. quia ergo p obedientiã neceſſario

in obediẽdo creatoꝛi ſuo

—

emendãada fuit ꝑ obedientiã creatoꝛis ex

neceſſitate emẽdenda fuit. Neceſſe ergo
fuit creatoꝛẽ fieri obedientem non ſolum
obediẽtia que illã obediẽtiaʒ. Etiã tanq

ſatiſfactis cõdigna equaret. Sed etiaʒ q́;
illam tanqᷓ; moꝛbũ medicina ſaluaret.ni

ſi em̃ medicina moꝛbũ iterimat ſanitas iſi

poterit puenire Et iõ neceſſe fuitvt maioꝛ
bedientia ꝑditoꝛis. Quia non ſolũdebe
bat eẽ emenda illius⁊ ſatiſfactio. Sʒ eii
am medicina. Hec aũt oĩa que ad hocpᷣ

miſſis ratiõibus ↄſtruximꝰ paucis vbis

comphendit aplus.ii.ad philippᷣ. Semet
ipᷣm exinaniuit foꝛmã ſerui accepiens.

o Amp̃.eẽ ſub lege ereẽ liberũ alege ſunt
ↄtraria.eũ quoqʒ ꝗ ſub lege ẽ fieri extra le
gem. hoc ẽ libenſe gerere lege ⁊ fieri ſbõ

lege ſubditũq; legi ſe gerere ſt᷑ ↄtraria.q
bus ſivniuerſali addiderimꝰ erũt contra
ria adeclag⸗ eſt vt ita dicamꝰ hinc ꝙ eſt
omino ſubdiſ
re non erit aliud ↄtrariũ adeqᷓtum niſi oĩ

no liberũ lege omino ſe ei ſubdere.ergo

aliud non põt eẽ ſatiſfactio aut medicina

illius. OQꝛ ergo petm̃ de quo intẽdimꝰ tlie
fuit ꝙ eo omino ſubditꝰ legi omino libe
ruʒ ſe geſſit. Neceſſe fuit vt ſatiſfactio eiꝰ

⁊ meditcina talis eẽt qua oĩno liber a lege
ſubditũ oĩno ſe gereret. nullus aũt taus

erat excepto creatoꝛe creatoꝛẽ ergo opo
tuit fieri oĩino ſubditũ.Ois eniʒ cceatuna
ſub legibꝰẽ creatoꝛ:.Sactus ẽ igr creatoꝛ
ſub lege ſic ðt apls in uij.Gal. At vbi ve⸗
nit plenitudo tꝑis miſit.d. fi.ſuũ factũ ex
mliere factũ ſub lege. Amp.nilla creatu
ra potuit de ꝓpꝛio ſoluere debitum pcti

illius qꝛ ſi etia ↄcedamꝰ aliqua creaturaʒ

hre ꝓpᷣumtamẽ non hʒ illud niſi coõmiſ⸗

ſum vt potius alienũ ẽ.quicꝗd bʒ et totũ

ſolutione potuit ſolui niſi debitũ quo illa

debet. v̈bi gra. Cuiuſcũqʒ; pecunie ſoluti
one non ſoluit᷑ niſi debitũ q̃ illa debet᷑.ſẽ
tamen ipſa debetur. Si ergo ſeiſßam ſiue
alið quodcũq; ex eis que habebat quecũ

q; creatura ſolueret non ſoluebat niſi de

bitũ quo ſeipaʒ debebat Nulla ergo cre
atura ſoluere potuit debitum pᷣme tran
greſſionis ſiue ſeipſam ſolueret ſiue ali⸗
ud ex eis que habebat et hoc eſt quia ex

eęẽt obediẽtia redẽptoꝛis q;ᷓ ſeeſſerit ino

ubditũ legi omino ſe liben gere

hʒ ab alio.⁊ iõ totũ ⁊ ꝓ toto tenet. Oẽ
autẽ alienũ debet eia à habet ergo ois
creatura ⁊ ſe dʒ⁊ oẽ qð hʒ. Sʒ nullis rei

vhi
bitn
neit
Usl
ſei⸗
diut
gen
aue
ley
lene
vare
yno⸗
huia
do.
unq
erca
ſtiob
gtepe
leepo
riyeti
ſeici
nler
feabi
luſticä
(ulpe
dan
luſti⸗
gge.
fac
oſte
qui
tede
Vim
ſpee
ety
lae
rie
lun
nie
am
A
diu
do
ket/

ſeße

Wa

Ue
W

i

ens
iia!

NAAH
a

, 1
6
.
0

r
RH

. o.

onius rei ſolutiõe nõ potuit ſolui niſi de/

bitum q illa dehebat vt dirimꝰ Amp̃.

ncce fuit deũ miſereri generi hũano ſal⸗
ua iuſticia et iuſte agere cũ eodẽ ſalua mi
lericðia nihil em̃ obſiſtere potuit iuſticie
Diuiue que minꝰ meritã penam Afligeret

generi hũano aut inflicta danatiõe relin
queret niſi miſcðia. Simlret nibil obſiſte
re potuit diuine miſcdie quo minꝰ aut mi
ſerie hũani deneris occurreret aut ea rele

uaret atʒ leniret niſi iuſticia.qꝛ ergo ĩ hoc

vno et ex toto ſalua erat vtraq; vi generi
hũano non habẽti vnde ſaniſtaceret. Nõ

Dico ꝓ illo pctõ tantũ. Sed etiam ꝓ quo

cunq; ſic oñdimus daretur. Unde ſatiſfa
ceret condigne ⁊ ſufficiẽter. Per via enim

tere poterat. Sanir miſcia abſqʒ; vlla di

minutiõe ſuum explebat officiũ.Si ꝑ be/

neficiũ ſuum genus humanũ liberaret a

miſeria. Hec eſt em̃ intẽtio miſcðie libera

re ab inflicta miſeria. Et hoc erat intẽtio

iuſticie ſatiſfactiõʒ condigna expetere de

culpa Dandũ ergo fuit huano generi per

dei miſcoiam tatũ. Ac tale beneficiũ quo

iuſticie diuine ſatiſfaceret de culpa condi
gne. Sic em̃ ⁊ obtinebat iuſticia dei ſanil/

factionẽ condigna. Hoc autẽ beneficũ vt

oſtendimꝰ non potuit eẽ a pura creatura
quia nulla pura creatura potuit exolue/
re debitũ niſi quo ipᷣa debebat id ẽ vt di⸗
ximꝰ. Illð ergo beneficiũ neceſſario fuit
iple creatoꝛ ⁊ ĩ eo ſicut dicit pſal.Miſedia
et veritas obuiauerũt iuſticia ⁊ pax oſcu

late ſunt.Illð heneficiũ via fuit in q neca

ria cõuenert. ⁊ qð eas velut ad pact oſeu
lum ſociauit.Dũ eni altera ꝑ viaz ergen

tie condigne ſatiſfactiõis.Altera auũt ꝑ vi
am omimode remiſſiõis incederet obuia
Altera alteri nũq; veniſſet.niſi altitudo
diuini conſilij ambos in vno illo benefi⸗
cio velut pacis oſculo qð eas in ſe iunge⸗
ret ſociaſſet eas. Itaq; beneficiũ illud in
leipo ita ↄiunxit Dũ vł q; qoð regrebat ex
hibuit Et beneficiũ illud vt diximꝰno po
tuit eẽ pura creatura. Sʒ ipe deus media
loꝛẽ ſe interpoſuit nõ ſolu inter ſe hoies.

ſz inter ſua miſcoiaʒ et veritatẽ. Per ipᷣm

ei vterq; ſatis factũ eſt ⁊ in eo vtraq; ob/

tinuit q volebar. Amp̃. genus hua/

num de lacu miſerie? de luto fecis raſfe⸗
rendũ erat in regionẽ beatitudinis. Sed
non eratvia qᷣ uluc traſferri poſſz niſ ſpes

illuc daret pneniẽdi. Dpes aũtpueniẽdi

non niſi diuino adintoꝛio et gratia fnit er

go ĩ eo eratæ deſideriũ ĩflamandũ hbmoi

7 ſpes ita fulcieda.Quia ergo amo: amo
re cõuenientiꝰ accẽditur ſicut ignis igne.

Decuit aũt ſapietiſimũ vnunqoq; quod
faciebat mõ conuenisetioꝛi facere. Decuit

ergo illũ amoꝛẽ noſtrum amoꝛe ſuo accẽ⸗
dere.Nullo aũt mo do cõueniẽtius ignis

qᷓ; igne accendit᷑ nec coꝛꝑalis nec ſpuůalis
Ampᷣ.non eẽt dignus ma

vt ẽ amoꝛ.
ri ſi ijfe nõ amaret.⁊ ꝑditio quodamodo
eſt non amare amateʒ ſe. Sed amoꝛe pꝛe
ueniri liberalitatè ẽ non em̃ patit᷑ liberali
tas ſubiectũ ſuũ pꝛius amari ab aliquo.

dilectiõeʒz ip̃ius.Ad dilectionẽ aũt ipſius

nò erat via vlla recta atʒ conueniẽtioꝛ ni⸗
ſi coꝛrelatiua dilectio eius ad nos. Gʒ ne

q; illa via erat ad nram dilectioe; in iᷣm

niſi ꝑ ſui ꝓbationẽ. Dilectio em̃ non alix
dilectionẽ excitat q; per ſui oſteſonẽ ſeun
ꝓbatiõʒ.neceſſe ergo fuit vt dilectiõʒ ſuã

in nobis oſtẽderet.nõ decuit autẽ illũ vti

niſi infallibili.⁊ vſqʒ quaq; indubitatie

ꝓbatione opoꝛtuit ergo vt ⁊ ſignũ ſue di
lectionis ad nos eet infallibile.⁊ argumẽ

tum irrefragibile Non eſt autẽ reꝑire niſi
vnũ tale ſignũ amoꝛis ⁊ boc ẽ maloꝝ ami
ci pfecta coiunctio ꝑ hac ergo optuit deꝰ
ꝓbare ad nos ſuã dilectiõʒ.qꝛ ergo non

erat via nre reductiõis ad deũ niſi per no

ſtrũ amoꝛẽ in ipᷣm nec ad nrj̃m amoꝛẽ via
recta niſi per ꝓbatiõʒ ſui amoꝛis adnos
ec erat irrefellibilis ꝓbatio dilectiõis
niſi perfecta maloꝝn nr̃oꝝ coniũctio Ncce
ergo fuit den genꝰ hũanũ gd ſe reducere
volentẽ dilcõs ſuã in genꝰ huanũ pꝑfacta
maloꝝ eius affumptioe oñdere. Ampᷣ.
nibil adeo innatũ e ſuadere alienũ amo⸗
rem vt moꝛi ꝓ alio.hec eĩ ẽ radix indubi⸗
tata qᷓ oẽs hoĩes gaturalr vocent᷑ ad ꝓ/
batiõʒ dilectiõ is. Uñ ⁊ vnuſaſqʒ volẽes

ꝓbare dilectiõʒ alteriꝰ in ſe ðt ꝙme mo/

reret ille ſi opoꝛteret. Iſta igr radice ꝓba
tionis ſi neceſſe fuit vn ſapietiſſime diſou
tantẽ deũ. Itẽ minus diligere ⁊ plus dili
gi maioꝛẽ dilectiõʒ exigere. ⁊ minoꝛẽ im/
pendere iniꝗtatt ẽ. Sicut in alis donis⁊
benefici ſe habʒ. Maioꝛa em̃ ab amico

requirere quẽ quis velit ſi poſſit impẽde/
re iniꝗtatis eſt vere amicicie leſio qua er⸗
go diligi vult deus vſq; ad moꝛtema no

*

„*

aliq̊ inq; nato q; ibſa amet eundem. —

iſta obtinebat ius ſuũ iuſticia pleniſſime o ergo ad deũ nec modo erat via niſi en
que pꝛo quocũq; peccato vel ampliꝰ pe/

„

Cur beus bomo. .

bis debnit pᷣoꝛ. ⁊ tantã dilectionẽ oſtende
re non ſoluũ ergo vſq; ad extremi mali qð

ẽ moꝛs ↄmũiõʒ diula dilcõ extẽdit ĩ ami
cos veꝝ etiã vſq; ad inimicos. Amp̃.

amicicia eqparantia eſt in pᷣdicamẽto re/
lationis equiparat enim ⁊ adequat ami/
cos.Eodẽ ergo iure eadẽ legevti debet al

ter in alterũ igr quicꝗd debet alteri alter
ranõe amicicie debet ⁊ reliqui illi Si igr

ratione amicicie dʒ genꝰ humanũ deo vt
moꝛeat pꝛo illo debet eodẽ iure hoc ipᷣm
deus eideʒ. Amp̃. aut potuit diligere

deus genus humanũ vſq; ad moꝛtẽ ſuſci

pienda ꝓ eo aut nõ potuit. Si potuit er⸗

go tantu dilexit ab ererno qm̃ dilectio nõ
gcipit in ſe aut magſ aut minꝰ ab eterno

ſuſcipiendã moꝛtẽ pꝛo eo. Si autẽ nõ po⸗

tuit eſt ergo minꝛ amicus generis hũani
q; geꝰ humanũ ipᷣius.que liberalitas ⁊
ec iniquitas lõge eſt ab eo.Si aũt volue
rit tergiuerſari ꝗs per hoc qð amare eꝗta
te dicit de deo ⁊ de nobis. De illo em di/
citur eẽntialiter.de nobis aũt ſᷣm accidẽs

⁊ participatiõe.nec ſic effugiet. ꝙ em̃ non

hʒ in effectu deus.erga amicos luos.ncce
eſt vt habeat in effectu er að eſſentialiter
amare dieit᷑. Nõ ꝓhibʒ ado vel minnit

dilectiõis effectũ. Sed potius adaugʒ in

coꝛpoꝛaliter. Sicut em er bonitate ei⸗ el⸗
ſentiali maioꝛ beneficioꝝ ꝓſluit multitu⸗
do et copioſioꝝ in oẽs creaturas eo ipſe

ꝙ eſt eẽntialis Sic ex amoꝛe eius eẽntiali

eo ipᷣo ꝙ eẽntialis eſt maioꝛ neceſſe eſt
redũdet multiudo donoꝝ ĩ amicos.Een
cialitas em copioſitatẽ augʒ infõte.Et iõ
neceſle ẽ vtaugeat aial augeat᷑ ⁊ fluxus
NQõ em eentiaster calidũ eſt maioꝛes hẽt

fluxus caloꝛis in alia ergo qð eẽntialiter
amãs eſt copioſioꝛes habʒ redumdãtias

amoꝛis id ẽ beneficia ⁊ dona in amicos.
Si em̃ eẽntialiter amat neceſſario ⁊ fon⸗
taliter. Et ꝓpter hoc eta ſe copioſiſſimꝰ
hmoi amoꝛ ⁊ in amicos redundãaãtiſſimꝰ

Sic ergo ĩ exremo ⁊ ſupmo ẽ copioſitas
in ſe. Sic ⁊ influxit ncce eſt vt ꝑueniat ad

maximũ maximꝰ⸗ ãt fluxus amoꝛis ẽ id ẽ

—

maximũ opus eius maximũ vicʒ benefi⸗

ciũ ſuſceptio moꝛtt ꝓ amico. Sitc legit pᷣ⸗
mi.petri.i. Maioꝛe haãc dilectiõʒ ⁊c. Sie
ab eẽntialiter amate ncce ẽ vt ſit naxim⸗
ſluxus amoꝛis ⁊ opatio ⁊ hocẽ moꝛi pꝛio
amico ſuſceptio. Iße ergo eẽntialitas a⸗
moꝛ dinini ꝑ qu effugere ſe credebat ad

uerſarius illũ maxime ↄpᷣbẽdit ⁊ qð intẽ⸗
debamꝰ efficatius ↄcludit. Intẽdentib⸗
aũt ꝑſcrutatiuſq; ſtatũ hũani genert cõſt
derantibꝰ.Triplex indigẽtia in eo inueit᷑
Pꝛimo 3 em̃ ppłs multꝰẽ. ĩnũerabilis ⁊
pctõꝝ pᷣllutioibus a natitate ſua obno⸗
xius põtificali indiguit⁊ ſacerdotali quo

lanctificaret᷑ officio. ꝓpt᷑ delictoꝝ multi⸗

tudinẽ innumerabile ⁊ magnitudine im⸗
menlſabilẽ. Scðo interpellałꝛe indiguit
⁊ aduocato.ꝗ cam eius tantã coꝛã deo ꝑ
interpellatioʒ ageret.⁊ ei apð eũ veniam

⁊ gratiã impetraret.Tercio tot ⁊ tatis of⸗

fenſus ẽ qui ꝑ ſeipᷣm padcifacere deo non
poterat mediatoꝛe opus habuit ꝗ partes
ad pacẽ reduceret mediatiõe ſua ⁊ intuẽ

dilexit deus genꝰ humanũ vſqꝗ; ad o tu. Si em̃ nec modica eccleſiaʒ eẽ decebat

abſq; ſacerdote ꝗ ei ſufficeret ⁊ cõpeteret

Siẽc em̃ vniuſcuiuſq; ptiailar eccie indi/

gentia ad ſui ſacerdotꝭ officiũ. Sic totiuſ
generis hũani ad illius ſũmi ſacerdotis
officiũ ex quo ꝑ locũ a ꝓpoꝛtiõe ſeqturvt
ſicut q̃ſi nihil ẽ alicuius eccie particularis
ſeu ↄuentus ad totã totius huani genert
ecciaʒ aut indigẽtie ad in digetiam illius.
Sic ceteroꝝ ſacerdotũ⁊ ſanctitas nihilſt
in cõpatiõe ſctitatis aut officii illius vt ſit
ille ſctũs ſanctoꝝ abſq; vlia cõpaniõe ſan
ctiſſimus.Eodẽmodo⁊? ca totius generis
hũani apud deũu ⁊ coꝛa deo agẽda aduo

catũ reꝗrebat ſibi pio magniiudine ſua.

SDic ⁊ cõpoſitio ⁊ pacificatio tatan ⁊ tot

offenſan mediatoꝛẽ cõpetentẽ. Dico ergo
qð eius ſanctitatẽ ncce fuit eẽ ſũma toniꝰ
generè hũani ſacerdotũ vt eiꝰſanctitas ?

merit? totiꝰgener hũani ſanctificatio de
beret. Si ei nõ deberet᷑ ei exmerit: ꝓcul
dubio nõ ſufficeret hũano generi ipetra⸗

re ſatiſfactiõʒ.ſufficiẽs enim ſacerdos ẽ qʒ

ẽ ſufficies ex meritt. Impoſſibile ãt fuit vt
pura creatura ea hr̃et meritoꝝ ſufficiẽtia
vt ei deberet ex dei iuſticia totius genert
hũani ſctiſicatio. Et hoc ẽ qꝛ quecũq; eẽt
lanctitas ſiue vᷣtutũ ſen oꝑm aliena erat

ab illa. et ei a q̊ͥ accepta erat totalit debe
batf. Rõevo alienoꝝ nihil ei ð iuſticia de

beri poterat.neq; enĩ laus alicui ꝓ factis
alienis aut oꝑibꝰ deberi põt ergo multo
foꝛtiꝰ neq; renũeratio.nõ enim in vanũ

Dictum eſt laudate dñm in ſanctis eius.

Amp̃.qcunq; eẽnt hmõi ſacerdoti ob
ſegꝗa vel opera ſanctitatis poſtq; oĩa illa
non eent niſi dona gratiſſima. Sicut di⸗
cit dauid in vltimo pᷣmi paralipp.Ecce in

tiürci
Sõ
e
en
annii
tahntgen
Reſstni
igein

woeloc
ie nn
1sbänr
dden⸗
iirl
Ae
cnid
lurtun
dani
ven
inidid
bin
lunin/
n

. ℳ

quit domine que tna ſunt tibi obtulimꝰ
⁊ que de manu tna accepimꝰ dedimus ti

bi. Et yſa.xxvj.oꝑa noſtra oĩa paratꝰ es
in nobis dñe ⁊ ad phil.ij. Deus qui opa/

tur in nobis velle ⁊ ꝓficere pꝛio pona vo/
luntate. Quid aliud in ſeruiẽdo vel in of

ferendo deo faceret niſi qͥ eius erat eideʒ
faceret redditio aut ſuon apud eum cuiꝰ

ſunt ne dicam tãti meriti.Sed nulliꝰ etiã

meriti de inſticia eẽ debuit ſicut ſupꝛa me
moꝛauimꝰ. Amp̃ᷣ.omniũ obſequioꝛũ

ſuoꝝ quantacũq; eſſent debitoꝛ eẽt ſacer⸗

dos hmõi ex comiſſo ergo impeẽdendo
illa ſe tantũ abſolueret.nihil aũt nouum
apð deũ alicui alij impetraret. Amp̃.

curramus ꝑ ſingulas vtutes certũ eſt g
obſequiu qað deberet ſacerdos hmõi ðo ferrʒ neceſſe fuit abyſſos. vt ſacrificiũ uo
iſte immẽſura biles abyſſi expiade erãt im̃
eſſet deo placitũ ⁊ acceplum. Et agpiue
1

toto poſſe ⁊ viribꝰ et dilectiõe vtrãq; per
ſe etiam ⁊ ꝓ ſe egem exigebatur. ⁊ vtra/
q; ab eo requirebat Et adhunc modum
ſe habet de alijs virtutibus. Cum ergo

omnium virtutũ officia obſequia per ſe/

metipᷣm ſacerdos huiꝰ teneret. Ma⸗
nifeſiũ eſt ꝙ non ſufficerẽt eius opera qᷓ/
liacũq; eſſent.niſi ꝓpis debitis exoluen⸗

dis remanerent ergo adhuc oẽs ali obli

gati eodẽmodo. Wanifeſtuͦ eſt qꝛ ſa⸗
crifitio quid alias debitũ erat generis hu

mani. Satiſfactiõʒ impetrare non pote⸗

rat de iure et merito ſic per pecuniã alias
debitã non poteſt ᷣm debiiũ ſolui. Cũ er

go omnis pura creatura et ſe totaʒ et ſuas

omnia deberet tanõ; aliena et ſibi cõmiſ
ſa nulla ſui vel ſuoꝝ oblatiõe aliquid im
petrare debebat ex merito apud deũ niſi
ſoꝛte aut deus ſe obligaſſet ex pacto et ſe

remuneraret debitoꝝ ſibi ſoluliõʒ aut de

munificia ſua remunet᷑arevellet ſupꝛa de

bitum hmõi. hHoc aut miſcdia iuſticia.qᷓ
non eſt niſi queda ſolutio debitoꝝ.Ex ſa

crificio ergo nõ debito alias ⁊ ſanctitate
alias non debita. Sed adhuc ſpecialiter
aſſumptus et acceptus. Impetrare opoꝛ⸗
tvit apud deũ generi humano gram ſan

tificationis. nulla creatura pura habere

potuit alias non debita qntum ad ſatiſ⸗
factionẽ humani generis ſanctitateʒ qm̃
oſm̃is pure creature ſanctitas ꝑ ſemela;

„

debita erat deo oẽq; pure creature ſacr
cium. Neceſſe ergo fuit vt ⁊ iſta ſanctitas
et illud ſacrificiũ a non pura crealura ſu⸗
ſciperet ſeu aſſumeret᷑. Neceſſe ergo fuit

ſummũ ſacerdotẽ humani generis nõ pu

ram creaturã eſſe.Et ꝓpter hoc crealoꝛeʒ

no generi impetraret. Amp̃ ſi vnaque

q; creatura adeo onerata erat ꝓpis debi

ſufficiebat alioꝝ poꝛtãdis oneribus. Et ſ»

diligenter attẽderem? nihil poteſt aliqua
creatura poꝛtare pᷣier ipa onera madato/

ꝛis que de illi impoſuit. Nulla enim eſt

creatura que nõ legibꝰ et creatoꝛis regu⸗
lis ſubiecta ſit. ⁊ adeo occupata vt nihi
habeat ſpacij ad alið faciendũ cum ipaꝝʒ
occioſitatẽ puniat dñs Hili ergo pure cre
ature totius hũani generis onus niſi ſtuil
te et inutiliter imponi potuit.qm̃ ſi conſi/
derauerimꝰ abyſſos pctõꝝ totius hũani

generis non vnã abyſſum. Sed F
if ciũ

quã tota illa peccatoꝝ immẽſitas diſplice

bat. Iterũ ſanctitas cui totius hũani ge⸗
neris ſanctificatio ex merito debebat aut
maioꝛ eẽ ðbuit aut ſaltẽ eq̃tis omniũ pec
catoꝝ eius immẽſitati et tonus hũani ge⸗
neris in vnũ collecte ſanctitati.De iure ei
nõ debet᷑ pꝛo quatocunq; obſequio niſi
eqle vel minus. Maioꝛẽ ergo opoꝛtuit eẽ
ſanctitatẽ ſacerdotis hmõi q; eſſet totius
huũani generꝭ ſanctitas ⁊ q; eẽt omniũ pec
catoꝝ eiuſdẽ immẽſitas. Ex quo appetq/
opoꝛteret ſacrificiũ illud maius bonũ eẽ
qᷓ; eſſet malũ totius generis hũani pditio

Et inſuꝑ maius bouũ eſſe vel eqleʒ ei bo⸗

no qᷓ; totius hũani generis ſanctiſicatio.

ppet ergo nõ potuiſſe purã creatura eẽ

vel ipᷣm offerẽteʒ vel ſacerdott. Ampᷣ.
ſummũ ſacrificiũ totius humani generis
ergo ſi purus homo fuit oꝑtuit vt nõ ſo⸗
lum ſibi ad placendũ deo ꝓpa bona ſuf
ficerent. Sed euia vt de ſuppabundantia
ſua toti hũano generi remiſionẽ omni½n
peccatoꝝ ⁊ gralia ſanctificatiõis impetrra
re ſufficerer. Appret ergo qnta eſſe debe
bat in ea ꝓpᷣa ſufficientia.De qua ta am⸗/
pla ſuꝑ eſſet largitio qꝛ toti generi hũůano
ad remiſſionẽ omniũ peccatoꝝ et adſane
tificatiõʒ impetrãdũ ſufficeret.Eodemõ?
de aduocato in cã totius hani generis
inꝗrendũ erit.qꝛ em̃ per int pellatiõʒ agẽ⸗
da erat cã hmõi.ncce fuit vt aduocatus q̃

interpeſate cauſa iſta tonus huani gene

ris agẽda erat.tata gratia apud deun tan

taq;ʒ iuſticia in ſe pᷣdiius eẽt.vt eius inter
pellatiõʒ et pᷣcibus cauſe iſtius expeditio

qui ſuſcepto ſanctitate ſanctificatõs hũa/

—

tantãq; iuſticiã tãq; do acceptavt merito

illius ſuꝑ tot ⁊ tantt offenſis deꝰ merito

placaret᷑ Et inſuꝑ ſanctitat gratiã toti ge
neri humano.Deinde futura gloꝛia debʒ
tribuere.Et q ↄtinua erat offenſaꝝ incur
ſio ppetua peccaton pollutio.neceſſe erat
vt ꝑhẽnis eet aduocati hmoi aduocatio
2 ſacerdott ſanctificatio.phennis em̃ cau

ſe ventilatio ꝑpetuũ reꝗrit aduocan pro
ciniũ.⁊ cõtinua pollutio otinuũ ſacerdo⸗

tis ſanctificantt officiũ ꝑpetue ergo neceſ
ſe fuit aduocatũ iſtũ ⁊ ſacerdotẽ coꝛã doeoo
ſtare ſiue aſſiſtere. Si vnꝰ ergo ſacerdos
tonus hũani generis aduocatus factꝰ
eſt ſacerdos ineternũæ aduocatꝰ ꝑhenis
HNoc ẽ dicere ſicut legit᷑.vi.ad hebꝛe Gꝑ

dotale ergo officiũ ſacerdorũ monialiuz
⁊ ꝓptex fanctitatt inſufficiẽtiꝰ. ⁊ ꝓpter vi

teſipius incõſtantiã coꝛruptione et inter⸗

ruptionẽ toti generi hũano ſufficere non
poterat.Eodemodo nec interpeilatio ad

tate prociniũ. Ut ergo colligamꝰ hec oĩia

dicimꝰ gꝗa culparũ Immenſitas ⁊ innũe⸗

rabilitas immẽeſitatẽ exigit ĩi aduocato iu⸗

ſticie ⁊ gratie.⁊ immẽſitas pollutionũ im

menſitatẽ ſanctitatt in põtifice ⁊ inſinitas
in vtroq; malo. Infinitatẽ requirebat in

vtroq; bono ſibi oppoſito. Similrperhẽ⸗
nitas ⁊ ↄtinuitas vtriuſq; mali perhenita
tem ⁊ otinuitatẽ exigebat remediatis bo⸗
ni. Adudcatũ igr debuit habere gen? hu
manũ apud deũ ⁊ perhẽnis ⁊ ↄtinui pro

cinij pontificẽ ſempiterni ſacerdocij.⁊ qui
eẽt in vtroq; officio infiniti multi apðdeũ

erat em̃ maloꝛũ pꝛo quibus remediadijs
inſpiciẽdus etat infinitas Sufficere enim
illũ opoꝛtuit non ſolũ malis que vel fuer̃t
vel ſunt vel erũt remediadisvel abolẽdis

Sed etiã omnibꝰque eẽ poterat.Illa aut

ſunt infinita tã multitudine q; magnitu⸗
dine.opoꝛtuit ergo vt eijus gratia⁊ ſancti

o tas eẽt infinita delere n ſufficerẽt. Opoꝛ
tuit etiã vt eius ſanctitas.⁊ gratia a ꝓpis

oneribꝰ ⁊ debitis eẽt omĩmoð de libera
alias que ꝑ ſe nulliꝰ debiti oneribns alio
rum ꝓ tantè debitis ſoluẽdis. negocijſq;

exrxpediedis apud deũ eẽt poſita.?ad iſtõ
myniſteriũ totaliter aſſumpta que oĩa in

creatura pura eẽ non potuiſſe intelligen/

tibus ex dictis claruiſſe ſatis dedx vero

pacificatio generis hũani ad deũ ad quẽ
per ſeipᷣm accedere nõ valebat mediato⸗

rem regrebat manifeſtũ eſt mediatoꝛ vo

Cur deus hbonmo. „

cõmunicare debuit cũ vtroq; extremoꝛi
Si vo medius interuenire debuit. Sed
em̃ ab altera pꝑte eè ſolũmodo alteri meri
to ſuſpectus ee potuiſſet.⁊ cauſaʒ ſue ꝑpis
agere viſus eſſet vt eẽt omino. ergo verꝰ
medius ? mediato: inſuſpectus ⁊ vtrec
parti indubitate fidei aꝶ fiducie. Sicerx
dicit deus pr fiducialiter aga meo optuit

vt vtrãq; naturã in ſe Siungger o in oĩ
reperitur. Et hec quidẽ ratio eſt
cuius rememoꝛatioʒ inferiꝰ faciemus.

oꝛalis eſt
Ampᷣ.hereditas onerata nõ deuolui

tur ad heredẽ niſi cũ onere ſuo. Cur erge
dictũ erat filio dabo tergẽtes hereditatez
tua Et yYſa.xlix.Dedi te in fedus ppłi mei
d hebꝛe Sp v poſſideres hereditates diſſipatas. Ek
viuẽs ad interpella dum ꝓ nobis. Sacer ad hebꝛe.pᷣmo quẽ conſtituit heredẽ vni
uerſoꝝn ergo ad vnigenitũ dei patris ad
