lixitatem nobis induceret ⁊ pꝛeter ꝓpoſi
tum eſſet. Sufficit em ad pietatem nidei
quaã hic intendimſtabilire crederet tene
re ꝙ ſub foꝛma panis materialis/atq; vi
u ſibilis in altaripꝰ benedictionẽ ſacerdo/
tanto em̃ ſacramẽto in tato dei opere ali talem rite factamiapponitur panis vite.
quid eſſe ſuperuacuũvel inutiliter impoſ ſub foꝛma vini viſibilis potus vite.Et
ſibile eſt. autem ibi ſit non comeda enſi, us non ſolum ipſum vpᷣm ſolũ

pane cedat ei materialis ac viſibił panis ria. Inſtraſubſtaciatione aũt nihil omni

ſubſtantia ⁊ recedat abl accidentibꝰ ⁊ foꝛ
ma ſua viſibili relinquens eã miniſterio
tanti ſacra menti cui ipᷣa foꝛma neceſſaria
eſt. Subſtantia autẽ ſuperuacua omino
ibi eſſet ⁊ omnino inunlis. Siue eniz ſu⸗
meretur ⁊ comederet᷑ illa ſubſtantia ſiue
nonſomnino inutiliter ibi eẽt. Inutiliter
enim comederet/cum nec opꝰ hocibi ſit
nec huiuſmodi comeſtio ibi querat᷑. In

tur faciente eoqui ſumitad comeſtiõʒ pP //Aecundũ foꝛmam diuinitatis panẽ eſſe vi
tinent videlicet maſticante.ſapoꝛante.er &teiſed ⁊ etiam potum vile.Sed etiã coꝛ⸗
tanſgluciente.ſecundum natura impoſſi pus eius quod pꝛo nobis in cruce pepen
ile eſt. nec eſt contra naturam nullomõ dit ⁊ ſanguinem⁊ hoc declarabimꝰin ſe
imo ſec undũ naturam eſt eiq; conueniẽ gquentibus ipſo illuminaãte ⁊ adiuuante.
tiſſimũ nec iniuria eius eſt. Imo iuſticias Uerum reuertimur pꝛimũ ad id in qͥ era-
⁊ ius creatoꝛis vt ei aduenientihonoꝛem mus ⁊ dicemus quia menſa altaris men
deferat. Relinquens ei penitus locum ſu ſa animarũ eſinon coꝛpoꝝ.Et ꝙ ſi pater
umi⁊ alia ſua/.que ab eo habebaijſuicio mificoꝛdiaꝝ ꝓuidit mẽſam alendis ⁊ re
ipſius.Et hec eſt quod pia ac veridica fi ficiendis coꝛpoꝛibꝰhumanis que omĩno
des in iſto ſacramento ⁊ tenet/⁊ pꝛedicat nec vtilia ſunjnec curaãda niſi ꝓpter ani/
idelicet ꝙ panis materialis atq; viſibi masmultoe:tius ꝓuidit, animabꝰ no/
lis aduenienti pani viuifico/ velut creato ſtris menſam congruentẽ eiuſdẽ refectio
rihonoꝛẽ deferens locum ſuũ ei relinq nis et alimenti eiſdem. Quia ergo ma/
ſoꝛmam viſibilẽ ſacramentali ſeruicio et nifeſtũ eſt coꝛpoꝛalem cibũ refectioniſala
myſterio ip̃ius hec eſt intentioverbi tra rum omino non eſſevtilemlquẽadmodũ
et cibum ſpũalem palam eſt omnino in

„

Be

vtilem eſſe coꝛpoꝛibꝰ. Wanifeſtum eſt in
menſa altaris poſtq; menſa animaru ei⸗
fecta õnihil hre coꝛpoꝛalis cibi vel potus

Alioquin non ſolũ ſuperuacue illus ha-
berelſed etia ad illuñonẽ ⁊ ridiculũ. Quẽz
admodum em̃ ſi coꝛepoꝛibus reficiẽdis ap

poneretur cibꝰ ſpiritualis illuderetur eis
Sic ⁊ in menſa animaꝝ cibus coꝛpoꝛalis
ad illuſionem animaꝝ im̃ eſſetſe ridiculũ
Maniteſtũ eſt ergo poſt benedictionem
ſacerdotalẽ rite facta in altart menſanec
panem eſſe corpoꝛis/hoc ẽ materialẽ nec
vin i.Ex tũc em menſa eſt animaꝝ. Totũ
autemꝙ ante in ea eſt vel ſipreparatio
eſtſſic pꝛeparatoꝛiũ ad ſpiritualẽ refectiõʒ

menſam animan. Placuit ant clemẽetiſ/
n miſeratoꝛi omniũ deo ðᷣclarare iſt

ongruenti ⁊ decenti miraculo. Cum em̃
quidam formis illis panis ⁊ vini ſubeſſe

crederit verus panis material ⁊ vini ſub

ſtanciaslalijs cibis vti nolebat et ꝓpter
hoc iu multa quantitate cõficiebat.iuxta
qnod ad ſuſtentationẽ coꝛpoꝛis ſibi ſuffi
cere eſtimabat. Hinc eſt ꝙ infra paucos
dies deficiẽs abſq; alteriꝰ moꝛbi occaſio
ne.ipſo expimento defectꝰ diſcere potuit
non ſub eſſe foꝛmis illis ꝙ coꝛpus eiꝰ nu
trire vł ſuſtẽtare valeretcũ ſubſtancia im
poſſibile ſit nutriri accidentibꝰ poſſunt ꝗ
dem accidentia ⁊ ſitim extinguere ⁊ famẽ
ſedare Cum enim ſitis caloꝛe vigeat/2 ſic
citate frigiditas/ hũiditas ratione cõtra
rietatis illas indubitanter extinguere pñt
virtute ſua naturali/ſine eẽnciali. Similr
⁊ cũ famesvacuitatevigeatyt ita natural
fames nihil aliud eſſevideatur quã ſenſ⸗
vacuitatis vel euacuatio ſtomachi vel in
ipſo ſtomacho Quantitatis auteʒ coꝛpa
lis per ſe et ſubſtancialiter eſſencialiter re
pletiua ſit loci ſiue vacui.Manileſtum eſt
ꝙ ipſa quantitas ratione contrarietatis
naturalis quam habet ad vacuũ ſicut po
teſt tollere vacuitatẽſic ⁊ ſenſum ipſius.
Quare et famem. cum fames ſit ſenſ⸗ ipi
u8. Q autem ſubſtancia nutriri non poſ
ſit accidentibus inde manitfeſtũ eſt. quia
ARi poſſʒ eis nutriri poſſet ⁊ augericũ ⁊ au
gmentu ſit ę ſuꝑ habundatia nutrimen
u. peeterea ſubtracta occaſiogʒe accidenti⸗
um poſſet diminui ſubſtantia.ſi hoc eſſʒ
Eita vel de ſubtractione lucis minueret
ger de nocte eadem ratione additione
eiuſdem creſceret de die. Accideret eriam
hoc accidẽtia poſſe comedi ⁊ bibi.nõ

4

ſacramento euchaniſtie:

ſtantia non accidens. O doꝛe autem qui
accidens ſipimpoſſibile eeſff.
Dſt hec temptabimꝰetiam aſtru
ere quia panisvite in foꝛma hũa

1 * nitatiger necelſtare eſtin menſa
ultaris poſtq; effecta eſtvt divm⸗ per ſa⸗

cerdotales benedictionẽmenſa animaꝝ
⁊ declarabimꝰ etiam cũ hoc ꝙ caro ſiue

negam⸗ autem odoꝛe quodã poſſe nutri
ri coꝛpus ſed odoꝛ iſte eſt vaporoſa ſub⸗

„ ⸗ i ₰

coꝛpus ipſius cibus ẽ animaꝝ.Et ſanguii

eius ſimiliter potus animaꝝet facdemus

(ſciri qualiter hoc eſt. Quia ergo iam de⸗
clarauimꝰ ſupꝛa ĩ tractatu quẽ vocauim2

cur deus homo ipſum deũ ac dei filium
ria pꝛo nobis ſpualiter officia ſuſcepiſſe

videlicʒ ſacerdotaleeo ꝙ minoꝛ ſacrameę
tando generi humano et cure totius ec

cleſie generis hũani ſufficere nõ poterat

catum totius generis humani cauſa agi
non poterat.Lercio medici e
noꝛẽ totius generis humani leſionesvul

nera ⁊ moꝛbos curarinon erat poſſibilie

Quia in officio miſſetria iſta agunt᷑ ymo
ipſum officium/qdam modo iſta tria ẽ of
ſica neeeſſe eſt in officio miſſe tria hec il⸗

um ager. Imo in ipſa miſſa tria hec illũ

Deinde aduocati eo ꝙ per minoꝛẽ aduo

ercio medici eo ꝙ permi/

officia exequivel implere. O fſici em mii
ſe ſacramẽtationẽ ⁊ ſanctificationẽ tonꝰ

populi dei eſſe nullũ dubiũ ẽ.Quia ergo

Jideliiſſimũ ſaceꝛdotem ad ſacramẽtandũ

populũſiue qᷓ;uis de populo ſiue ad ſan
ctificandum rite vocatumſi comede poſ

ſit aduenire neceſſe eſt etetiã non vocatũ
nuntiũ ſacerdoteʒ rite in miſſa? altare

que miſſe ſunt agentẽ vo ꝛatiſteſumꝰ ſa

cerdos ꝑ inſinuationẽ ad minꝰ ⁊ nccitatẽ

executiõis licʒ vocatio adeo ſidelis ſacer
dotalis ⁊ nccitatẽ executiõis officij ſui ple

niſſime videntt. nccia non ſit ad miſſaer
go vt ſanctificatiõis ⁊ ſacxamẽtatiõis im
pleat in ea officiũ ipᷣm venire ncce eſt. CIe
nire aũt in eo ꝙ ſacerdos Hon aũt eſt ſa

cerdos niſi in eo ꝙ hõ⁊ in hũana ſoꝛma

Neceſſe cẽ ergo ipᷣʒʒ intereſſe miſſe in eo

Amp̃.qꝛ ſacer

hõ ẽ ⁊ infoꝛma hũana.

dotale officiũ qð eſt ſanctificatiõis nõ ex

pletur niſi per hoſtiã qua gra ſanctiſica/
tionis pplo impetret᷑. Nulla aũt hoſtia
ipetrare potuit niſi ea qua ipᷣe in ara cru/

cis obtulit.⁊ hoc ẽ ipſemet ᷣm ꝙ homo
ſient dicit Apls in.ix.ad heb:e.Mꝛſemel
in cõſumatioe ſcloꝝ ad deſtruciõ; pctĩꝑ

hoſtien
D
polispi
ſelegunt
niegof
Gifcidi
ſtamſus
Notlus
ſnagian
riat
itton⸗
ndeope
Noeg
gebuid
Cencne
ſnute
untent
gärnin
Ctazopna
uitedn⸗
lnieſen
ſenaek.
Nunegun
keguocensi
Ugääsnt
nebeſerufn
ſbleieu
1gnieqd
einſuuin
lgerihore⸗
analoneſian
Penntonaf
Ctinib
E
Weind
dtiouen⸗
te
hatfine

Cioffci⸗

iſeofio
hor . ſomme
ngkorhun

n

Nhord
ui⸗

wehn
nſone
can
di
Menid ti
bocgn
nacgoun
Mi deiſtn
dcnn ſlat
nino:ſoon
aae iutr
enöwe
unanidate
nanin
noncn
iaian
nociunni

2 4 4
nciiaR

biüt Dn

wnoſett
ntninenn
ſen tin
dacnie
mis iin
ſagmnunt
nnnigl
Peſint

—

⁊ quicqd poſſibile eſt quia ergo tota ec⸗

hoſtiam ſuam apperuit. Silr in. x. ad he⸗

bꝛeos. Sanctiſicati ſumꝰ ꝑ oblationẽ coꝛ
poꝛis xpᷣi ieſu ſemel.Et alia de eodẽ expᷣſ
ſe legunt᷑ ibidẽ. Neceſſe ẽ ergo hũc adue

elate atq; iuſticia illum denegare non pᷣt/

nire ex officio ſacerdotali ſuſcepto ad ſan

ctificãdũ ſeu ſacramentãadũ pplm per ho

ſtiam ſuaʒ Juxta hũc modũ qꝛ fidelis ad

uocatuss cce habet intereẽ cauſe quã co/

ram agẽdã ſuſcepitſi poſſitqtiens cauſa

agitur ipᷣa vł pñtiam eius deſiderat Cau
9 4 ſupꝛa oſtendimus. Attende autem ꝙœꝙ

ſa aut totiꝰ eccleſie in miſſa agiturſcʒ co/
ram deo patre tanqua ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ſacer

dotẽ. Neceſſe ergo hʒ ibi intereẽ cauſam rauimus officia xpi hominis ſunt id ẽ fᷣm
o? homojet omnes poſt ↄmuniones mił
ſarum ad iſta quatuoꝛ referuntur. Quali
bet enim poſt cõmunionẽ aliqnod iſton
petit ſanctificare enim vt ſacerdos/c ho⸗

agere huiꝰ aduocatus.Non aũt ẽ adu
catus neq; cauſaʒ agit niſii in quantũ hõ
eſt. neceſſe ergo hʒ ibi eẽ ⁊ aſſiſtere ꝓcu/

ratoꝛi ſacerdoti maxime qꝛ cauſa iſta nõ
agitur niſi ꝑ interpellationeʒ ſc nõ niſi ex
ꝛe eiꝰ digna eſtſuſcipi ⁊ ꝑ munꝰ qð ipᷣe

mei eſt qð⁊ niũ ipᷣe met obtulit deo patri

acceptũ eſſe non poteſt munꝰ autẽ iſtud

ipſe met eſt. Cercio q opoꝛtet fidelẽ me/

dicum egrum quẽ curandũu ſuſcepitviſitta

re quociens infirmitas requirit. Et hoc ẽ
vngẽtis ⁊ medicinis que curatiõi eiuſdeʒ
neceſſaria ſunt ſi poſſibile eſt medico/poſ
ſibile ẽ autem hmõi medico quicad vult

cleſa ſua imo vnuſquiſq; de eccleſia ſua
eger ẽ Hotc eſt medicatiõe indigetſiue ad

curationẽſiue ad conſeruatione ſiue ad

pᷣſeruationẽſiue ad ↄuerſationẽ queʒ ad
curãdũ mirabili miſeratione ſuſcepit ne⸗

ceſſe habet ad curandũ ipᷣm quotiẽs opꝰ
eſt venire. opus aũt eſt quotiens de me/
dicatione eius agiturk ſanatiõi eius intẽ
dit.Qꝛ ergo ad hoc miſſa agit/⁊ quicꝗd

—

12,

cõſuetudine vſq; firmatũ vt cõmunio ci

in ea fit vt hmõi ergo medicatiõis impẽ/

dat officiũ ⁊ ſanitatj bñficiũ. Neceſſe hʒ

miſſe officio intereẽ?⁊ hoc in eo medicꝰ
hoc ẽ ſoꝛma pnᷣana cum alabaſtro oĩim
vngẽtoꝝ ſpũaliuʒ in cruce factũ ẽ. hHoc

eſt hũanitas ipᷣius.Et ſi legit᷑ xiiij. marci

vel cũ ipſa carne q eſt cathaplaſma ↄtra
omnes doloꝛes ⁊ leſiones ſpiritualesſic
antidotũ ſolidiſſimũ atʒ firmiſſimũ ↄtra

oẽs humoꝛes noxios vicioꝝ ⁊ cũ ſangui⸗

ne ſuo ꝗ eſt velut ſyropꝰ mulcebris atq;
Dulciſſimꝰ atʒ tanq; medicina liqda va/

lens contra oẽs animaꝝ lãguoꝛeęs ⁊ vul/

nera. Quoꝝ duoꝛum virtutes in ipᷣa dñi
ca paſſione poniſſimũ claruerũt Sicut eti

am ia in pnomiĩato tractatu vclarauimꝰ
Amplins. poſtulatus paterfamiligs

turalẽ nccariũ et a filijs ex ipᷣa naturali pi

Quanto ergo foꝛtius pater ſpirituũ deuſ

— .

in quem omnium oculi ſperan panẽ ſpi/

ritualem filijs ſpiritualibꝰ poꝛriget ⁊ hoc

ꝓ congruentia paruulitatis ſiue virilita⸗
tis ac perfectionis eoꝛum. In foꝛma eniz
humana panis eſt paruuloꝛuʒ xpᷣs domi/
nus in foꝛma enim diuina nò eſt eſibilis

uatuoꝛ iſta que nominauimꝰ et nume/

⁊naturalibus ſiue carnalibus paneʒ na

ſtia interpellare vt aduocatus⁊ iuſticia

⁊ mederi vt medicus medicinal⁊ paſce
re vt dapifer c eſca non niſi mediatoris

„

inquãtũ mediato: Et ꝓpter hoc tota miſ

ſa pᷣncipaliter eſt xp̃i officiũ licet ſacerdof
⁊ alij nõnulli adhibeãt miniſteriũ. Qua

ꝓpter euidens ẽmiſſaꝝ ſolennijs ipᷣm ne

ceſſario intereẽ ⁊ qᷓtuoꝛ iſta officia in eiſ·
Attẽde et quia miſ

dæm adimplere.

ſe celebratio diligẽter intuetibꝰ non ẽ ni⸗
ſi pplłi ſanctificatio/ per inuocatioʒ diuini
noĩs ⁊ ſacrificiũ/⁊ actioſſeu vẽtilatio cau/

ſe eiuſdẽ ppłi coꝛam deopper pᷣces c mũe

ra ⁊ meditatio eiuſdẽ ppliſſiue pociona⸗
tio ſpũalis tãqᷓ; pꝑ anthytotũ et ſyropuʒ et

refectio ſiue cibatio eiuſdẽ ſpũalis tanq;
per panẽ ⁊vinũ et iſta qᷓtuoꝛ euidenter in

pꝰ ↄꝓmũionũ petitiõibꝰ ↄtinẽ?t. Amp̃.
quia natura inditũ eſt coꝛdibꝰ hũanis et

boꝝ coꝛꝑaliũ munionẽ dilectiõis in eis

piat et nutriatmaxie auũt ęrudibiles ſiune

docibiles ſumꝰ eis vijopꝑ qs faciliꝰet ma

g docibiles ſumꝰ.Ille aũt ſuntvt diximꝰ2
ꝗs ipᷣa ↄſuetudiĩe etvſu iã nołas huüimus
Quare ↄmũionẽ ſacrã cibi ſpũalis et ſäa⸗
cte dilcõnis hre docẽdi eramꝰ/et ſi vmu⸗

nio cibi coꝛpalis eovſq; ad ↄmunionẽ di

lectiõis ſibi ↄgruentt adeo valeet ꝓficit
Quãtofoꝛtius ↄmũicatio ſacre refectcöcis

ad optinẽdavel nutriẽda ſancte et ſincere
dilcõnis mũuiõi valebitet ſi ꝓpt᷑ illa mẽ
ſa coꝛpalis refectiõis paranda eſtſqnto/
ſoꝛtius pꝛopter hanc viuifite dilectionis

cõmunionemimenſa ſpũalis refectionis

a ſapientiſſimo amantiſſimoq; patrefa-
milias in domo ſua filijs ſuis ac famulis

Be

parabit. Amplius. quia amoꝛ iſte pa
nis vite vera ac ſpualis comeſtio ipſius
eſt neceſſarioeſſe amabilem erit eſſe co/
meſtibilẽ⁊ eſſe magis amabilem⁊ per ꝙ

magis amabilis et magis comeſtibilis.
Quia ergo per hoc ꝙ homo pꝛo nobis
paſſus magis atabilis non dico ppter

hoc in via iſta neceſſario per hboc ⁊ magꝭ
comeſtibilis nobisvt nunc. Quare ꝑ hoc
⁊ vt quantum talis nobis apponendus
hic neceſſario. In foꝛma ergo humana
quã pꝛo nobis ſuſcepit ⁊ in qua ꝓ nobis
pati dignatus eſt neceſſario eſt inmenſa
ſpũalis refectionis apponendꝰ. Am-
pliꝰ.quod maxime ſuadet ⁊ ingerit amo
rem ſignum eſt ipſiꝰ amoꝛis quo amare
ſe oſtendit qui amari querit Omniũ aũt
ſignoꝛum amoꝛis certiſſimũ eſt moꝛs pꝛo
amato ſuſcepta. O mnis em̃ certitudo in

omni coꝛde humano quaſi vna pᷣma ex
pꝛimis impᷣſſionibus. Hinc eſt vnuſꝗſq;

dicit ad ꝓbationẽ amoꝛis quo aman ſe
credit ab alio a ded me diligit ille ꝙ pꝛo
me ſi opus eſſet moꝛeret᷑ Manifeſtuʒ eſt
ergo quia ꝙ maxime coꝛdibus nris vnit
vnitione amoꝛis. Panem vite. moꝛs eſt
quam pꝛo nobis pertulit.quare inquan⸗
tum ꝓ nobis moꝛtuus. In tantũmaxie
amabil in coꝛdibꝰ nr̃is maxie vnibilis q̃ᷓ
re ſpiritualiter maxime mãducabilis ⁊ ꝓ
pter maxime in ſoꝛma illa apponendus.
Amplius quia tota vita gracie ſimili
tudo quedam eſt licet permodica longiſ⸗
ſim eq; diſtans ab illa vita gloꝛie neceſſe
eſt vt quicqd eſt iſtius vite ſalicer gloꝛie et
vmbram ⁊ ſimilitudineʒ ſibi rũdentẽ ha⸗
beant in vita gratie. Quare refectio glo⸗

rie habet ſimilitudinẽ ⁊ vmbram ſibi re

pondentem in vita gracie vt quẽadmo/
d umdies pleni luminis gloꝛie habet hic

velut diluculũ⁊ taq; dieſtentiũ tenebꝛaꝝn

crepuſculum ſcilicet fidei ⁊ ſcientie vel al
terius.qu alesconueniũt vite ⁊ ſic plena
refectio gl oꝛie habetpꝛeguſtationẽ ꝑten⸗
nuem huius vite.Simir menſa menſam
⁊ appoſitio appõneʒ. Menſaʒ ergo⁊ ap
boſuionẽ panis vite ⁊ pᷣguſtationẽ eiꝰde
comꝑatiene future ſacietati ꝑtenuiſſimã
in via iſta in domo dei eẽ neuſſe ẽ.Et qꝛ
lam diximus quia in gloꝛia foꝛme ſue nõ
ẽ hic eſibilis panis vite nec pᷣguſtaciõivi
lomõ ↄgruit foꝛma illa neceſſe eſt vt ſub
alia foꝛma pꝛeſentes conuiuas inuitet ⁊
attrabat ⁊ ißm panemvite pꝛo captu par

ſacramento euchariſtie:

uitatis eoꝛum oſtendat apponi neceſſe ẽ
Amp.quia non minoꝛ eſt virtus quã
qrere parca tueri. Sed ꝓ vno lapſu ade
ſemel offerendus fuit fulius dei in ara cru
cis vt alibi oſtendimꝰ.ergo ⁊ pꝛo qᷣtidia⸗
nis quotidie et pꝛo aſſiduis aſſidue ꝓut
eis congruit ⁊ pꝛo conſeruatione acquiſi⸗
toꝛum q;diu in periculis ſunt geceſſario

offerendus ꝓpter quod auteʒ pꝛimũ per

moꝛtem offerendus fuit vt redimeret oẽs
ex eo regeneratos quéadmodum adam
Paidcra omnes vno peccato omnes er
ſe generatos nos ia alibi declarauiꝰ PHic
autem dicimꝰ quia redemptoꝝ conſerua
tio ⁊ quotidiana peccata venialia iuge ⁊
quotidianũ requirunt ſacrificium et aſſi⸗
duum ſacerdotis officium omnium aut

ſacrificioꝛũ que per ſacerdotẽ offerri piit
ipſe ſacerdos xpᷣus acceptabiliſſimũ eſt.
placabiliſſimuʒz quippe tota foꝛnace cha/
ritatis ſuccenſus.hoc eſt ardens ⁊ flam-
mMẽs tota emientiſſimaꝝ vtutũ ſuauitate

odoris ymo flagrãtiſſimꝰac pꝛo ipᷣa ſancti
tatt excellẽtia deo pr̃i gratioſiſſimꝰ Hui⸗
ergo ſacrificiũ iuge ⁊ qtidianũ eſſe qtidia

na pctq reꝗrũt.ꝛ niſi ĩ eccia ſua qͥtidie ⁊
ab eadem oheretur non impleret ipſe in
in ea officiũ ſacerdotis. nec ipſa eiꝰ eccia

ve religionis deo impẽderet cultũ Am
plius cũ ſacerdotis ſit pꝛeces ⁊ vota ppli
offerre que nunquã ea puritate qua decʒ

offeruntur nũquaq; acceptabilr niſi ſacer

dos ſe ipſum pꝛimum offerat. In miſſa at
pꝛeces ⁊ vota tocius populi eccleſie dei q̃ᷓ

lot ⁊ tanta ſunt offeruntur. Pꝛeſentem er

go opoꝛtet eſſe ſacerdotẽ qui hec offerat
deo patri. Amplius.ouium ⁊ boum
ceteroꝛum animaliũ quoꝛundaʒ grate
eꝛant deo aliquando oblatiões p ꝛopter
deuotionẽ ⁊ obedientiaʒ offerentiũ cum
animalia illa nihil habeaãt omnino in ſe

deo debeat eſſe acceptũ ꝓ alijs. Quã/

tofoꝛtius hoſtia hec de qua loquimur vi
delicet homo dei filius omni placatione
gratioſitate omniũq;virtutũ refertiſſima
deo patri gratiſſima erit ⁊ acceptabiliſſi-
ma ꝓ ꝗbuſcunqʒ offerri voluerit deo pri
erit gratiſſima. Qua ꝓpt de tali ac tanta
hoſtia ꝓuidendũ fuit eccie dei cũ de ſuo
inuenire non poſſit ꝙ ꝓ pctis qtidianis
offerret. Sic enim moꝛbis eius⁊ egritudi
nibꝰ ꝑ medicinã ꝓuiſuʒ fuit a deo occur⸗
rendũ ſic ⁊ pauꝑtati qᷓ tidianis offenſis
ſufficiẽtẽ oblatiõʒ ñ hebat ſue largitatt di

—

Gteban
chinin
ſpehoru
ſin
ſumenn
neslan
ſaiugen
guiuntt.
olalomt
Nebntone
ſeſus
Nlunen⸗
lenudn
lger)
Niuiwofe
pouumnep
iurolint
lgunte
mumin
hiuidiast
Oino
ſoygriaca
heridi
ncicdast
licnsſeure
Gesſüfte
dünceng
Dplaior
niapodi⸗
Huhenntar
olumanor
ſinceleſten
unungot
Nopigofen
fürunge
opone,
ſeünang
lumtcei
loneoffen
Cuodane
–
Penmipote
Ntſufteto
iſtcſs wel⸗
ctanus p
nenſnene
elachi

W
1

hclnne
le
Nennn
iiſtiug
an zare
ulchinig
Nlecnen
wodunne
aaone
idatnani
Worcn
Armaluu
mmungin
momne
lofenpi
llinitſ
huſnacr
ſtrians tin
1 müſer
acgoözi
aioſſin
icianichi
ſcis udi
wmingen e
neriſec
lanann
eas tMhuß⸗

„ REN

vopelere

] Hõ
4. N
1„9* N
nazofur,,

„,mee

titaen

. * — -– — „ .
. ⸗ „ 1 8

uine beneficentia conſulendũ. Nos aũt in.ij. Ad hebꝛe. qꝛ ſũt admiſtrato:ij ſpmůũs

capitulum declarabimꝰ inſequentibꝰ ꝙ
ſine hoc iugi ſacriſicio nõ impleretur nec
perficeretur pꝛo ſtatu huius vite dei cultꝰ
Cum enim iuges ymo continue offenſio/
nes quarum nec numerus eſt nec menſu
ra iugem ⁊ continuam interpellauonẽ re
quirant ſeu dei ꝓpitiationẽ continue ac⸗
cuſationss iugem ac iuges ac continuaʒ
defenſionem ſeu aduocatuʒ euidens eſt
neceſſitas ſacerdotis ſemperviuentis int᷑

pellantis pꝛo nobis. Ad hebꝛe.vu. Simi

liter ⁊ aduocati qui etiam ꝓpiciatio eſt ſi
cut legitur.j. Joha.ij.Continuas aut ideo
diximꝰ? offenſiões quia nec hoꝛa nec mo

mentum reperiri poteſt in quo non inue⸗

niatur offenſio aliqua vel peccatum ali⸗
cuius er tanto populo. Accuſationes eci⸗
am diximꝰ iuges ⁊ continuas ꝓpter ma/
lignitatẽ diaboli.De qua ſcriptũ ẽ Apoc̃.
xij. Quia pꝛoiectus eſt accuſatoꝛ fratrum
nrᷣoꝝ qui accuſabat eos die ac nocte añ
conſpectũ dñi. Q ſi quis dixerit ꝙ ad re

ꝓpiciãdas tot ⁊ taãtas oſfenſiões ⁊ ad eli

dẽdas ſen retũdẽdas tot⁊ tãtas accuſati/

ones ſufficiebat tãta nũeroſitas ſacerdo

otũ ⁊ cleri q̊n officia ſunt int᷑pellatio ſe re

ꝓpicialio ⁊aduocatio ſeu procinatio aĩa

rũ apð dũm deũ. Pꝛeſertim cum in hoc
habeant auxiliatoꝛes tot milia miliũ ſan
ctoꝛum angeloꝛum ⁊ totam illam pꝛecla⸗
ram celeſtem curiam Reſpõdemus ꝙ tã
ta numeroſitas ſacerdotuũ ⁊ cleri nec eciã

pꝛopꝛijs offenſionibꝰ repꝛopiciandis ſu/
fficit nec in pꝛopꝛijs cauſis ſatis eſt coꝛaʒ

deo pꝛopꝛie patrocinationis deſenſio.pᷣ/
ſertim cum offenſiões ⁊ peccata ſacerdo
tum ⁊ cleri ſcelera ſunt ⁊ monſtra cõpara
tione offenſionum ⁊ peccatoꝛnm populi
Quod autem de ſanctis angelis dicit᷑ di
cius ꝙ inter celeſtes virtutes quecũqʒ ibi
reperiri poteſt pꝛeſtãtioꝛ deoqʒ acceptioꝛ
vix ſufficit onꝰ ſunm poꝛtare ⁊ vt de alijs
officijs vel oneribus eoꝛum ſiqua ſunt
taceamus vix ſufficit graciarum actioni⸗

bus referendis pꝛo donis de que iam ac

cepit et adhuc continue recipit. Siquidẽ

⁊ continua irradiatione pꝛime ⁊ inacceſſi

bilis lucis illuſtrantur ⁊ cõtinua inunda
tione torrẽtis voluptatis inebꝛiant᷑. Iſta
autem duo officia que diximꝰ non ſunt
ſanctoꝛum angeloꝝ pꝛopꝛia officia nec ꝓ
pter illa vel creati vel conſtituti licet ea in
rerdum pꝛo electis aſſumunt ſicui legitur

auDn.

miſſi in miſterium ꝓpter eos qui heredi⸗
tatem capiunt ſalutis. Lot ergo ⁊ tam ar
due cauſe ymo tam miſerabiles ⁊ deſpa⸗
te ꝓpꝛium merito requirunt aduocatum
cuipatrociniũ earum ꝓpꝛie incumberet
ex officio. Si em̃ pꝛinceps reipublice mi
dane pꝛo ſupplendo defectu imperioꝛuʒ
ne ius eoꝛuʒ temꝑale deperiret publicos
aduocatos conſtituit in ſuccurlum impe

rite litigantiũ. Quantofoꝛcins pꝛinceps

vniuerſitatis deꝰ vniuerſorũ ⁊ ſinguloꝝ
inſufficiencie conſulens⁊ periculis eterne
damnationis occurrens publicum aduo
catum toti generi humano conſtituit qui
cauſis vniuerſoꝛum ⁊ ſinguloꝛum⁊ agen
dis et etiam releuandis ſufficeret qui in⸗
conſiſtorio eius et ante tribunal ipius ꝓ
omnibus pro quibꝰ iuſticia permitteret
ſtaret.Alioquin curie eiꝰ⁊ conſiſtorio nõ
paruum perfectionis deeſſet ſi miſeris ⁊
impitis ſibiqʒ non ſufficientibus ſufficiẽs
aduocati deeſiet patrocinium. Nullate⸗
nus enim in vltime perfectionis ⁊ ſuffici
encie curia ſeu conſiſtorio deeſſe decet qᷓ
lem requirent excellencia aduocatuum
hoc eſt qui merito ſit omnium refugium
miſerorum. Juxta hunc modum eciã di⸗
ximus quia dum tempus eſt tãtarum of⸗
fenſionum atq; peccaminũ non eſſet cõöo⸗
pletus dei cultus ac vſqʒ quaqʒ perfectuſ
ſi de propiciatione non eſſet ꝓuiſum. Cũ
enim tres ſunt intentiones diuini cultus
vereqʒ religionis videlicet dei honorifi⸗
centia inquã primum et marime incedit.
Deinde impetratio veniarum.Tercio ac
quiſitio graciarum. Manifeſtum eſt mul
tum deeſſe diuino cultui ꝓ tempore qad
diximus tantarum offenſionum atqʒ pe
ccaminũ ſi deſit impetratio veniarum ꝙe
ſi defuerit ⁊ acquiſitio graciaruʒ pene va
cuus⁊ nullus erit quantum ad dei hono
rificentiam cum honorificentia deo im⸗
penſa nec obſequia dicenda ſunt nilſi ei⸗
dẽe grata⁊ accepta ſint.vt ãt talia ſint gra
ſola fac Qꝛ ergo cultꝰ ſine ſacerdote nul/
lus eſt ſine vtiqʒ ſacerdote qui omnibus
culpis et re ꝓpiciandis omnibus veniis
impetrandis omnibꝰ gracijs obtinẽdis
ſufficiat deninutꝰ ẽ ⁊ incõpletus dei cul/
tus. In nullo autem oꝑpum ſuorũ adeo
honorifica eſr deo adeo vtilis ⁊ ſalubris
hoĩbns perfectio ſicut in eiuſdẽ cultui ac
religione.Lum ergo in alis imperfectõʒ

ctum ſuſtinet ⁊ ſupercilio tuo pilum vnũ

humano prouiſum eſt. Q ſi quis dixerii
ergo vſq; ad chꝛiſti ſaterdocium dei cul-

tus incõpletus er diminutus fuit verum
plane dicit ſicut expᷣſſe dicit᷑ in.vi. Adhe⸗

bꝛeos. Quia repꝛobaiio fit pᷣcedẽtis mã/

dati pꝛopter infirmitatem eius et inutili⸗/
tateʒ. Nihil enim ad perfectum adducit
lex.Et iterum. Ad roma.viij. Quod im
poſſibile erat legi in quo infirmabat᷑ ißa

lex ſupple.deus filium ſuum mittẽs in ſi⸗

militudinem carnis peccati et de peccato

Damnauit peccatuʒ in carne vt legis iu/

ſtificatio impleret᷑ in nobis. Et ſi querat

quare tot milibus annoꝛuʒ ſuſtinuit.De/
us imperfectionẽ iſtam ⁊ diminutionem

in cultu ſuo quare non pꝛius et gloꝛie ſue

et ſaluti noſtre conſuluit. Ja m pꝛo parte

reſpondimus in iſto Si em̃ elementa ſeu

rudimenta ? quaſi alphabetum perfecti/
onis diuini cultus vix pauciſſimi in mun/

do id eſt ſola gens hebꝛeoꝛum in natura

libus miraculis inducat totq; et tantt fla

gellis quodammodo ↄpulſa recipere po

ruit cum etiam eſſet in hac quaſi heredita
ria er patꝝ eruditione adiuta. Quanto/

forcius mundus totus et cõmunitas ho/

minũ ad tantam perfectionẽ ineptus fuit
ſuſtiuit ergo deiſtã impfcõʒ in cultu ſuo
donec venit plenitudo tempoꝛis ſicut le/
itur in. iiii. Ad galath. Quẽadmodum

uſtinet impericia in puerſet paruitatem
in ſeminibus vegetalibꝰ omnibus ⁊ ani
malibus donec per incrementa magnitu

do ſue perfectionis eis adueniat.Et cum
queſtionem iſtam amplius enucleamus
non alia eſt quam ſiqueratur quare na
ſcuntur homines paruuli et non pocius
viri perfecti atʒ barbati.Et quare ponun

tur oua ab animalibꝰ ouantibus et non

potiꝰ aĩalia perfecta ex eis naſcunt᷑. Na/
tus em̃ eſt dei cultus⁊ vera religio in mũ
do quodãmodo vt ſemẽ et quadãmodo
vt puulꝰ ꝓpt᷑ imꝑfectionẽ ⁊ ineptitudinẽ
comunitatis hominũ Quia ſi quis dicat
quia multomelius ꝑ multos cerdotes
adminiſtraretur dei cultus et per multos
aduocatos. ſimiliter melius expediretur
cauſa angqmarũ qᷓ; per vnũ Reſpondem⸗
quia ſi multi eſſent vel hij vel illi et vnus

De ſacramento euchariſtie ·

non ſuſtineat. neq; enim in coꝛ?poꝛe vni-
us pulicis aut muſce vnius membꝛi defe⸗

eonſuſſiceret alij eent ſuperflui et inutilel
quanuũ ad hoc. Si autem nullus ſuffice

nu ret quocunq; modo intelligatur impoſſi⸗
deeſſe noluit multo minꝰ in hoc.Quaꝓ
pter de tali ſacerdote et ſacerdociogeneri

bile eſſet omnes ſufficere ſimul oes enim
ſimul ſumptos neceſſe eſt indigere alio

mediatoꝛe apud deum marxime cuʒ om̃s

peccauerint et egeant gracia dei. Sicut le

gitur in.iiij.Ad roma.Lauſati em̃ ſumus

ludeos ⁊ grecos omnes ſub poccato eſſe
⁊ iterum ibidem⁊ in pſalmo Omnes de

clinauerunt ſimul inutiles facti ſunt. Eł

iterum oẽs peccauerũt ⁊ egent gracia dei

Aipliꝰſicut vna eccleſia ex omni con

gregatione ⁊ coaptatione electoꝝ clerico
rum. Ita et vnũ opoꝛtet eſſe ſacerdotem

verum ac ſũmũ in ea.Et dehac inſuffici⸗

tia diximus dictiones ſufficiẽtes in eo tra
ctatu quem noĩauimꝰ.Cur deus homo.
Unc aũ̃t reuertamur ad id i quo
eramus ⁊ dicamus quia eccleſia
dei ⁊ domus eſt ⁊ templũ ipſius⁊
quia lẽplo neceſſario eſt ⁊ cultus ipis cuʒ
tribus effectibus ſuis quos ſupꝛa nomĩa
uimꝰ ⁊ ꝓpter hoc altare et ſacrificiũ. Et
quia domus multe familie ⁊ menſa refe
ctionis qualis domui et familie cõgruit
⁊ non opoꝛtet nos ꝓbationibꝰ aſtruere
vel declarare ꝙ res vna fuit ſubiecto al/

tare ⁊ menſa ſicut idẽ ſunt templũ domꝰ

Sed altare dicitur cõparatione ⁊ reſpe
ctu oblationis ⁊ ſanctificatiõis ⁊ omino
ad deũ cuius honoꝛi ⁊ cultui deputatum
eſt Mẽſa vero cõparatiõe⁊ reſpectu refe
ctionis ſpũalis?⁊ omĩno ad familiã cui re
ficiende poſita ẽ et parata.Quẽadmodũ
res vna ſubiecto ſacrificiũ inquantũ deo
oblata ⁊ nihilominꝰ cibus ſanctificans
cõparatiõe ſum entiũ.Attẽde ergo ꝙ ni/
hil ita congregat familiã lralem ↄgrega⸗
tionem exterioꝛi ⁊ lr̃ali vt menſe lralis cõ
munio.Undex⁊ generalr familia paſcen
tis dicitur familia.mihil etiã magis aſtri⸗
git fideʒ ⁊ amiciciã exterioꝛes inter hoĩes

q;ᷓ eadem communio. Inde eſt ꝙ marxie

execrabilẽ habent homies perditionẽ cõ
uiuaꝝ inuicem ſeu cõmenſaliũ ſic in pſal
mo legit᷑ Tu vᷣo hõ vnanimis duxmeus
⁊ notus meꝰqui ſił mecũ dulces capiebaſ
cibos.Inde taq;ᷓ generale puerbiũ ſonat
ſinguloꝝ ſimul comederamꝰ⁊ biberamꝰ
eo die qualiter me obſeruaſſem ab eo q̃⸗
liter mihi timerem ab illo. In nonnullis
autem regionibus ipſa denegatio com⸗
mũionis aut ↄuiuationis inexecrabiles

4

znocon
ſati kayn
petnur
giuasent
les ame
ſo Meral
leaenu’⸗
ureſee
ſhebnfiin
lenfctün
Firtünaum
honies
nogueu⸗
lilponel
hoohel
Nuſonst⸗
chenonbus
nanan

.

icopo⸗

Ammaer
ntut ſapie
ſnndeom
ulſonenno⸗

4
1

-=

Nenmreenin

Kbocpcone
glimenſamg
gennenpe

SgS =.
☛
—,

keiecgen
ſe ſaadn

deheciniid

ſcitesineon

ndensbene

nm uſtig
nscn id⸗
nenhäppe
kiansitg
nosſugapen
reaſaafn:
niie tmoun
NKond in
uufnſom
nttengid
utigiie
icnics

ximo comedere ⁊ bibere cum eo renuerit
ſtati capitalł inimicꝰ reputet iiliꝰ gladio

q; petatur ab ipo Inter paſcentẽ etia ⁊ cõ
uiuas ſeu commẽſales multofoꝛtioꝛes fi⸗
des ⁊ amicicias aſtringit menſe commu⸗

nio litteralis.Et pꝛopter hoc illos maxie
ad ſecreta conſilioꝝ adiunguũt hoĩes iſtis

maxime ſe et ſua credunt de illisſpecialiſ

ſime confnunt pꝛopter qð et pꝛodiſio ſi!/

ue infidelitas ⁊ inimicicie huiuſmod ho
minũ maxime deteſtabiles habent apð
homines.Sic et in pſalmo legitur. Ho⸗
mo qui edebat panes meos magniſica⸗
uit ſuper me ſupplantationẽ. Quia ergo
certis nobis et vſitatis vijs maxime duci
biles ſumus ſigniſq; ⁊ ſimilitudinibꝰ ve⸗
hementioꝛibus qᷓ etiam communionem

nominum faciunt inter viſibilia et inuiſi⸗

bilia ſiuè coꝛporalia et ſpiritualia maxie
ad ſpiritualia erudibiles ſumus. Neceſſe
autem fuit ſapientiſſimum ac miſericoꝛ⸗

diſſimum deum maxime cõuenientia ad
eruditionem noſtram eligere. Neceſſe fu

it ſimilitudinem menſe coꝛpoꝛalis ſiue foꝛ
mam ſiue ſpeciem dicas non refert eum
familie ſue in domo ſua ponere. Simili
ter et ſimilitudinem ſeu ſpeciem refectio⸗
nis coꝛporalis in eadem eidꝛm adhibe:e

De veritate enim menſe animarum relfe

ctionis ſpirituał hoĩni intſelligeti liquidiſ
ſimum eſt. Quia ergo ſine ea nec eſt vite
ſpiritualis ſuſtentacio nec roboꝛatio nec
augmentum ſicut de vita coꝛpoꝛali ⁊1 mẽ
ſa ac refectione ſibi congruenti euidentiſ⸗
ſimum eſt. Quia ergo menſa ſpiritualis ?

refectio animarum paniſq; viuificꝰin do

N

mo dei ſpiritualiter et inuiſibiliter poſita
ſemper eſt et parata et ille ſemper appo⸗

ſitus ⁊ ſecundum ſui veritatem inceſſant
ſpiritualico meſtione ſumitur ab hijs qui

ad hoc ydonei ſunt ⁊ parati ab alis aũt

qui menſam iſtam nec vident nec refecti⸗
onem in ea poſitam cognoſcere pꝛeualẽt

ſicut nec videtur ita nec ſumit᷑ fruſtra au⸗
tem quantuʒ ad huiuſmodi homies ipᷣa

Vẽritas menſe ſpiritualis viuificeq; refe⸗

ctionis in ipſa nuditate ſue veritatis vel
potius abſconſione poſita eſt.Deindeve

ro patremfamilias eque pꝛocurare par⸗
uulos ⁊ magnos eꝗqᷓ velle paſcere nemo

ſani capitis dubitat. Nihil emim fruſtra

vel ocioſe ipſum facere cui nõ manifeſtũ

ſit Relin quit᷑ ergo ex omnibus hijs neceſ

ſariam eſſe communionẽe ſpiritualem in

domo ſpirituali dei.Et quia neceſſarium
eſt ſpeciem ſeu ſimilitudinem menſe atq;
refectionis coꝛpoꝛalis in ea poni ad iba,
veritatem menſe ſpiritualis ⁊ refectioneʒ
omino incognita et panemvite ommino
inuiſibilem nemo accederet neminę autẽ
ad illam accedente fruſtra pꝛopter hoies
poſita eẽt.Et quia młtovtilioꝛ multoq; ſa
lubꝛioꝛ multoq; d eo acceptioꝛ qꝛ ſuꝑ oẽ
comparationẽ inter dei filios et familia⸗
res ſpiritual fides ? amicida quas neceſ
ſe eſt ſpiritualis menſe commũionem re⸗
ficere ⁊ ſimilitudo menſe⁊ refectio coꝛpo
ralium ad ſpirituales de maximis ſumili
tudinibus eſt ad cognitionem ſpirituali⸗
um marime ducentibus omnibus inq5
hijs neceſſe eſt ſpiritualis menſe ſimilitu
dinem ſeu ſpeciem in domo que eſt eccle
ſia poni.Querimus ergovtrum huic ſimi
litudini vel ſpeciei ſubſit ventas vel non
ſubſit hoc eſt qui ad menſam illam diſcũ
bit ſpecietenꝰ reficit᷑ ſeu comedit vtꝝ reſi
ficiatur ſpiratualiter et comedat panem
vite an non. Si ad hocydoneus eſt. Q⸗
ſi dicat veritatem non ſub eſſe huiuſmo⸗
di ſpeciebus ⁊ ſignis. Totum ergo eſt fal
ſitas et mendacium quod viſibiliter ibi
agitur ⁊ illud paterfamilias ſpiritualibꝰ
couuiuis ſignis mendacibus dum ad re
fectionem ſpitualem eos inuitat et illam
non exhibet dum fauces coꝛdium aperi⸗
untur et nihil in eas mittitur. Illa enim
viſibilia coꝛda ſpiritualia nullatenus in⸗
trant vt cibus neq; ad illa fauces coꝛdiui
aperiuntur. Si autem dicat ſub eſſeve⸗
rita tem declaratum ergo eſt ꝓpoſittmvi
delʒ ſub ſpecie menſe viſibileẽ mẽſam in
uiſibilẽ.Et ſub ſpẽ panis viſibilis panẽ vi
uificum eſſe. Amplius.tria eſſe que in
animabus noſtris affectiones ſeu paſſio
nes gnerãt. Manifeſtum ẽ intendentibꝰ
hoc pꝛimum ⁊ notiſſimum eſt appꝛeben
ſio ſiue appꝛehenſum in eo ꝙ appꝛeben⸗
ſum ſicut appꝛehẽſio amoꝛis amoꝛem ap
pꝛehendente generat. Juxta quod dicit
illud vt ameris amabilis eſto ⁊ illud. Se
nece. Si vis amari ama.Qualiter ⁊ Ba⸗
ſilius ipſe dixit de ſacramẽto altaris. Pu
to inquit et aliquem tali cogitatione ad
deuotionem ⁊ amoꝛem poſſe pꝛouocari.
Intelligensdecogitatione amoꝛis quem
nobisdñs xpᷣs in paſſione expibuitad re
amandũ ipᷣm poſſe ꝓuocari.ſm ẽ exeplũ
Waniĩeſtum eſt enim foꝛcium exemplis

—

De ſacramento euchariſtie

nos animar :et interdũ exemplis deterre
niinfirmoꝛum. Unde et illud dictum eſt
plus mouent exmpla quam verba. Ter⸗
ciũ ẽ virtus reꝝ qliter dicitur delapidibꝰ
ſicut de lapide ſmaragdi ꝙ operat᷑ leticiã
in animabus geſtantiu ipſum et delapi⸗
de bufonis qui triſticiam et de lapide to⸗
pazion crocei coloꝛis qui tempantiaʒ ab
ardoribus libidinũ ⁊ de lapide dyaman
le qui gracioſitatem de heꝛba que dicitur
agnus caſtus que poſita in lecto quieſcẽ⸗
tis in eo extinguit libidinem ⁊ alia nume

rabilia ⁊ dicunt᷑ ⁊ leguntur. Dehmõi ge

neri eſt illa operatio qua nonnulli hoꝛro
res ⁊ hoꝛripilatiões paciunt᷑ latrone exi
ſtente in domo vbi ſunt licet omĩno igno
rent illum ibi eſſe Quia ergo communio
amoꝛis ad deum et homines marimum
bonũ eſt hominũ et pꝛiuatio appoſita ſi
ue excõmunicatio vel ꝓpꝛietas cõtraria
que ideʒ eſt qð excõmunicatio eo ꝙ vni

vnũ ↄtrariũ aunt maximũ aut pene marxi⸗
mũ malũ eſt eoꝛũdẽ. Werito miſericoꝛdiſ
ſimꝰ ac ſapientiſſimus deus omnia que
opari poterat ad cõmunionẽ iſtam amo
ris impᷣmendam hominibꝰ⸗ congruere ⁊
colligere debuit ⁊ ad oppoſitum malum
exrpugnandũ omnia que illi maxime ad-
uerſant congregare in vnũ vt denſa acie
contra tam odibilem deo tamq; homini
bus inimicam peſtem pugnetur.Deſignã

dum ergo fuit bonum iſtius communio⸗

nis vt per appꝛehenſionem amoꝛem ſui
appᷣhendẽtibus ingereter et exemplũ ex
hibendũu vt cogno cẽtes faciliꝰ induceret
virtꝰ adhibẽda q illa in eiſldem opari poſ
ſit et hec tria in ipo ſacramẽtoaltarꝭ ſibap
parent. Granoꝛum enim vnio et abinui⸗
cem inſepabilitas atq; indiſtinctio in ipᷣa
foꝛma viſibibili panis apparet.Adhibet᷑
et exemplum cõmunionis quia ipſe xpᷣs
dominus coꝛpus ⁊ ſanguinem ſuum ibi
dem cõmunicat ſumentibus qua comu⸗
nione nulla largioꝛ nulla maioeis benefi
centie nulla cõmunio magis ſ uauis nul⸗
la magis contra PEiere tem et auariciaʒ
extũc magiſq; ↄfu dẽs ppᷣetatẽ ⁊ auaricia
exbiberi poteſt cõmũiran homiunj. Nul
liꝰ enim cõparationis ẽ largitioꝛ ſeu co⸗
Aunicatio clboꝛum erterioꝛumad hanc.
Bed neq; cõmunicatio lactis devberib⸗
malrum expeeſſi in oꝛa filioꝛũ quia illa de
exterioꝛibus. Iſta vero videlicet lactis
de hijs qᷣ ſunt extra ſubſtantiam mĩis

— .

Cõmunicatio vere coꝛpoꝛis et ſanguinis
chꝛiſti de ipſa ſubſtantia eſt parlibꝰ ipi
us chriſti. O autem et virtus adhibeat᷑
