ficijs id ẽ diuinis laudibus ⁊ ſacrificijs ce
teriſq; ſacris miniſterijs conſecratostam

clericos ſecularesiqᷓ; ſacerdotes inquina

re non vereturl Et cum huius ſpurcicie cla
moꝛ ſolus ad quoꝛunda aſcendere potue
rit noſtroꝝ temporuʒ fecibꝰ ne dicam fini
bus in ipᷣos celos celoꝝid eſt cetus clau/

Di eruca ⁊ erugo ceterech huiuſmiodi pe⸗

ure ter ſemina cuſtodi/
enda agris armant᷑ agricole fundis et la⸗
pidibus arcubus ſagittis vt coꝛuos et coꝛ⸗
nices a deuoꝛatiõe ipᷣoꝛũ arceantet diffu⸗-

lxxv
Pꝛimũ in hoc ꝙ ipſemet ad iudicandum

damnandu et vlciſcenduũ ſcelus iſtudta,
deleſtabile ꝑ ſemenpm licʒ in angelis deſ

tit ß ſti cviri cendit. Scdo quia ipſa quattuo: elemeta
bus pugnandũ ẽ vſq; ad ißum exminiũ. cõtra peſtem iſta cõmouit⁊ excan deſcere

fecit/ ignis ẽ adurens cũ ſulphurełt aer

entũ olerum aut con utiens 2 ſubuertẽs tanqᷓ; tempeſigs
jet terra abſoꝛbens atʒ deglutiens adua

ſubmergens contra tam execrandum ne

phas diuino nutu/t imperio velut denſa

ta acie pugnauerũt. Quonia autem igno

minia ſodomiticae ꝓſtitute ac publice ls
bidinis foꝛnicatio iſßam nature hbumane
Ffecunditatẽ ad ſterilitatẽ redigunt. Huiuſ/
qʒ diume plantationes nobiliſſimum fru
x tſie ctum in ipis ſeminibꝰſuffocant pꝛeexiin
cauſa cotra beſtias iſtas ſeuiſſimas ac pe gant.Et hoc tam euidenter tanq; indubi-
tate ſupuacuũ eẽ iudicamus contra iſtts
immaniſſimas beluas diſceptare ratoni
bus. Sed hoc ſolũ reſecare pᷣdicãdum eſtt

publiceq; clamadũſvt tanta ſeueritate di⸗

uine iuſticie ſemel damnate beſtie ferroꝛ
igne exterminent. Deſtructio enim et vo⸗
ſtitas qua faciũ:ſufficere debetad deſtrtit

ctionem et exterminiũ ipᷣarum.

ungtus ncipietes
ergo ab altioꝛi dicimus ꝙ voluptas luxu

rie nõ debet cauſa eẽ cuiuſq; oꝑisi Sicut
natura paciebat/quaſi clamoꝛe multipli- neq; cupiditas aut ſuperbia aut aliqᷓ alia
to clamauit ad deuũ.Et eſt aduertenduz
ꝙ iſtius ſpurciſſime libidinis veſania vi⸗

hbmõi peſtium. Omne enim opus qõ dat

ad vicium ſeu peccatũ vicium eſt ⁊ peca
tum Et ſi enim arboꝛ creatura dei ẽ et bo

na ſitſtamen male amans illã male plã

tans et male agricolans eandẽmale agi

et culpabiliter. SZiue eni plantetur adlu

xuriam ſiue ad auariciami ſiue ad ſupbiã

exercendam certum ẽ ꝙ male plantat᷑ licʒ

bona ipᷣa ſitet bonum. Idem eſt de ſemi⸗

natione triticea et cuiuſlibet alterius gra⸗

ni quantũcunq; boſtũ ſalubꝛe vtile ac ne

ceſſariũ ſiiltamen ſi ſeminetur ꝓpter ma⸗
lum inde facienduſipᷣe tamen qui ſeminat

ſtraliũ nephanda execratione debachat᷑ ꝗpeccatt non ſolum in ſeminibus coꝛpo⸗

Cuius ignominioſiſſime ac ꝑſoꝛdide paſ
ſionis turpitudo tanqᷓʒ execrabulesvt ꝙ;
ea homines ſe polluerunt quaſi hoc non
ſciuerit deus multiplicatus inde clamoꝛ ſi
cut diximus ad eum aſcenderit. Sed tan
qʒ aſpectu hoc ꝓbare volens deſcẽderit.
An gno facto qͥʒ ſit ei odibilis nephanda
iſta flagitioſitas duabus rebus oſtendit.

ralibus ita ſe habet.ſed etiam in ſpiritua
libus. Qui enim ſeminat quantũcũq; ſa⸗
lubꝛem ac neceſſariam doctrinam ex ma/
la intennone quemadmodũ heretici q in
terduʒ neie ac ſalubꝛia ſeminant vt falſa
doloſe admiſceant ſ vt eiſdeʒ in falſis cre
datunmaniteſtum eſt eos peccare ⁊ male
agere et ſeminationẽ eoꝛum licet ſeeron

1

Unc autem deſcendamusad de/
In ſtruendũ quoſcũq; concubitus p⸗
Aer matrimoniales Zoſtenda

EES

al.d

—

„

S
COν Rotabowia:

Be ſacramẽto Matrimo nij

e ſalubꝛi malũ e eo q/ ſeductoꝛii ? fal ſumus. Qloluptas aũt earnalis non ſol pſen
lacem. Maniteſtu ergo ẽ bonitatẽ fru nulia comodiiaté affert. Sed eriaʒ como buinst
ctus aut etia? ſeminis quãtacunq; ſit aut ditates ſpirituales aufert ⁊ pꝛobibet ⁊ ſe guenen
etia qᷓliſcũqʒ Entge coꝛꝑalis ſiue ſoiritu-⸗ pa pniiioſa ẽ. Eſt em in ſeipᷣa velut vinuʒ poet
alis nõ ꝓhibere ſeminationẽ aut plantla inebꝛians mentẽ human ? velut declina ufin
tionẽ eẽ malã. SGeminatio em̃ ⁊ plantatio tio rigoẽ eius et vit tuiẽ eius emolliens ⁊ ſeleare
cetereqʒ opationes ex cauſis ſuis. aliſſ; eneruas et om̃ino virilitatẽ eiꝰ effeminãs Unden
circũſtancus bone aut male ſunt Necſuf Et eſt velur caligo oculos mentis obtene tieſue
* ficit bonitas eius ꝙ ex quacũqʒ operatio bꝛans et velut aqua pꝛofunqa mẽtem im gigineu
ne ꝓuenit bonã eficere operauonẽ Alio mergens /et velut laqueus ? Vinculu ipaʒ Voaupiſe
gquin ꝓditio inde ? accuſatio iudeoꝝ con capnuas ⁊ velut toxicũ ipam. Et quoniaʒ nsndd
tra ip̃m dñim nõ ſolũ bone ſed etiaʒ opti-⸗ contraria ẽ ſpiritualibus ⁊ ſublimibꝰ gau ſorle
me exr neceſſitate fuiſſent. Cum ex eis mů/ dijs ab illis anima huanaʒ om̃ino auer li/0.
di ſalus ⁊ redemptio quodamodo pꝛoue tit palatu coꝛdis adeo inſiciens vt nulluz itongl
erũt. Q⁊è ergo cõmixlio maris et femine bonũ ſublime ac nobile eidẽ ſapere ꝑmi? neiei
8̊ natura humana re ipſaf ſubiecto ſemi tat ſicut execõtrario c vt ꝗbus ſpiritualia fimmüm⸗
natio pꝛolis/que vtiqʒ ꝓles magnũ natu ⁊ eterna ſapiunt quiq; palatũ coꝛdis ſpiri ſeinelge⸗
re ẽ 2⁊ magnũ dei opus atʒ mirabileneceſ tualiũ deliciaruũ habent ſenlitiuuʒ eis ne⸗ munufo
ſe éſi ex mala cauſa vl intentione facta ſu ceſſario deſipiqt et abominabiles ſüt deli Noltions
eritſmnec ꝓhibebit hec bonitas ꝓlis neqʒ cie coꝛpales ꝓpter qð ꝗ eas guſtauerint nlic
obſtabit quin mala ſitimala ẽ aũt omnis ab i id ẽ a coꝛpo:alibusſtanq; a ſpurci Lonanilal
opatio pᷣuata debito fine. Quia ere cõ⸗ ciis et abhominationibꝰ fugietes lõge ſe Lpli
V mixtionis ſeu ſeminationis ſinis debius faciunt. Unde Augꝰ. Guſtato ſpintu deſi günnec
2 ꝓrimus ẽ fructus pꝛolis. Manifeſtuz ẽ pit omnis caro.Etyvnus ey ſandis pribus ſeuretfru
ſi iſto fine pᷣuata fueritipſam eſſe malam. in vitas patruʒ abhominatio c deo omis lefue
Am pplius.ſi ꝓpt voluptatẽ m ſit com voluptas carnalis. Quate manifeſtum ẽ ſcen
mixtio maris et femineſcu debeat eſſe fru, voluptatẽ carnis tanq; peſtẽe bononꝝ ſpini ninnn;
ctus pꝛolis. Manitfeſtũ ẽ ioſam cõmixtio tualiũ vaſtatricẽa exterminanda eſſe qte· Mcnic⸗
nem eẽ abuſiuam. Abuſio enim eſt detoꝛ nus natura patit/ fugienda? ea maxime Cegzſoce
ſio a debito fine in aliũ/æ hec abuſio con: d in oꝑe generatiois carnalis. Quemad/ Honſtan
tra natura ẽvt inimica jodomia. Am modu dicit Aug'in lib:o ſo liloquioꝛum leptqu
plius. qui iactat ſemen tritici vel alterius ꝓ Nihil adeo animos viriles effeminãt ni⸗ Gusgenen
grani in agronon intentione vt fructꝰ in⸗ il adeo animũ ex arce virtutis deücit vyt entncuii
de ſubcreſcat. Sed aliqᷓ alia quacunqʒ ex muliebꝛia bladimẽta/oꝑpus quidẽ illud ſi⸗ unionee
cauſa quatũ in eo eſt no ſolũ nõ ſeminati ne quovxoꝛ hrĩi nõ poieſt. Illa ei mexime Auſcepui
ſed ſemẽ diſꝑgit atqʒ diſꝑdit ⁊ agro pari,· cẽ ⁊ captiuãs ⁊ inebꝛiãs ⁊ efleminas aiʒ im Nekriis
ler ⁊ ſemine abutens / Cu alius vſus ſper merges ⁊ oblenebꝛas meniẽ humana ma nodsd
ſionis ſeminis in agro inquatũ ager e nõ iſq; abſoꝛbẽs. O ſi ipᷣa no ta fugienda gklidich
poſſit eſſe q; ſeminatio. Ampᷣ. maniſe c q; etiã exterminadaſqtenꝰ hane coꝛiue lerlano
ſtũ ẽ vim generatina tam in mare q; in fe- ptionis infirmitas patit/c naiure fecudi⸗ ſevedimt
mina ad opus generationis ⁊ fructũ ꝗ ꝓ las pmittit. Manileſtũ ẽ Ppt ipſa obinẽ lantgein
ies nõ ad noluntatelicer voluptas hu da nihil eẽ oĩno faciendũ. Temperada er elubzii
ius operis incidat vłaccidat. Qua ꝓpter go et frenada ẽ ibi vbi effugi aut extermi⸗ hounanen
vti inſtrumentis genitalib' ſeu genitiuis nari penit? nõ po teſt. Et q multiplicatio ſterbui⸗
ad voluptatẽ tm e abuti eiſdẽ ⁊ ꝓpter hoc pↄcubinarũ ⁊ etia vxoꝛũ effrenalio eixeſt ? ules fen
peccare Peccatũ em̃ ẽ declinatio a rectiiun exceſſus eiuſq; maioꝛ inflamatio. Mani flerd
dine. Quare declinare a rectitudine vſus feſtum ẽ nec ↄcubinas neq; vroꝛes eè ml⸗ fnenuc⸗
debili ſiue a recto vſu peccare eſt. Am tiplicadas.cui eĩ moꝛibꝰ ⁊ ſublimibus bo⸗ utinz
plius. ci pedes creani ſur ad greffũſi qunis nis bocẽ ſpiritualibꝰ ⁊ eternis totalit in⸗ ſien
eis vri velit ad aliud ꝙ greſn phibeater tendere debeat mens hianawtpole ad il ſceae
J comoditatẽ nulla auferatma & feſtu e euz la obtinẽda creataj? cõdita ⁊ amoꝛe illo⸗/ ſe
. peccare abuſione. Hoc aut dicims ꝗa pe-⸗ rũ ac deſiderijs ardere illa deceat. Jmoꝗ nein
. dibus ad calcadas vuas vt vinũ inde exp tenus potleſt opoꝛteat cõtrarü amot con zu
mat᷑.Et alias młtas comoditates vti poſ trarioꝛũ q; deſiderioꝝ flamas neceſſe he⸗ NR

tteit
SKan

rsenel
1mb
us aemt;
Hen
danijcin
nncnse

lcbes inmn

Aigdef
ai

1s iS

egee
Ddete bere⸗t
GNte Ne⸗

36

*. 3 RS

ae eaari

R

EL*
el

„ 44

——0 .
7UILX,
ich⸗ 34

bet aut extinguere ſi pᷣualet aut ſaltem ꝓ/

poſſe lemere. Quare neceſſe eſt intenci
huius flamarũ aut omnino ſi poteſt a

auertere aut ſaltẽ minuere hboc ẽquatenꝰ
poteſt. Poteſt autẽ vſq; ad vnã. Una em̃

ſufficit indubitaternõ dico effrenare luxu
rie ſed repᷣſſe ↄcupiſcẽcie eti ad huahe vere

nifeſtũ ẽ q;ᷓ ſalub:e quaqʒ vtile ſit bonum
vᷣginuatis ⁊ Itinẽcie dũ qcqd detrahitur

len modeſtia temperare.Ex qͥ etia ma

opcupiſcẽciis Rrnalibꝰſpiritualibꝰ deſide/

rüs addit᷑: Et diminutio coꝛpaliũ deſide⸗
rioꝝ ac delectationũ augmętatio ſit ſpiri⸗
tualiũ.Quapꝛopt᷑ ↄſumptio ⁊ extermina
no iſtoꝝ plenitudo erit et ↄſumptio illoꝝ.
Iyßa ei expientia certiſſimũ ẽ quibiſta

minuũtur augenf illa et ecõuerſo. ve⸗

re intelligebat ꝗ dixit. Renuit ↄſolari ani
ma mea volẽs vti felici ↄmertio amiſſiõe
pↄſolationis delectationũ tꝑaliũ ſeu coꝛpo

raliũ cõſolationũ deliciarũ ſpiritalium et

eternarũ ſaluberrimo ↄſilio cõmunicare.
Amplius. quoniaʒ inter vnius maris

mala voluntaria humano generi cõſulit᷑
neceſſario ꝑ legẽ atq; ſtatutu occurrendũ
fuit. Quare lex ſtatuẽda fuit de neceſtita⸗
te de matrimonus cõtrabedis atz ſeruan
dis de foꝛnicationibus et ſodomis exter/
minãaãdis.Et ſicut cohercendi fuerũt homi
ues ꝑ legẽ poſitã a ſpurcicijs ſodomoꝛum
⁊ foꝛnicationũ ita et cõpeliẽdi fuerint ma
trimonialis ſocietat?è federis inire con/
ſoꝛtia vel quod ẽ perſectiꝗ ymo angelice
puritatis ſeruare ſcilicʒ coꝛpoꝛis caſtitatẽ.
Amp̃. aut frenada c iſta beſtia beſtia
ſcʒ ↄcupiſcẽtie carnalis tante indomabi-
litatis taq; ifrenate im petuoſitatè aut nõ
Q ſi in nullo frenanda vel reſtringenda
eſt quid reſtat niſi vt habeat natura hũa
na in omia flagicianon ſolũ ſodomitic⸗
ſed in alias etis neppandas abhomin
tiões ac deteſtabiles ſourciciasita vt nec
etiam a ↄmunione bꝛutoꝛũ animaliũ⸗
tineat. Si vero reſtringendã eam dixerit
ſed vſu mulierũ limitandã quemadmo/
dum pfidus machometus in lege ſua di⸗

lieres.qui etiam voluit vt vnuſꝗaſq; viroꝝ

et femine cõmixtionẽ opus generatiois ꝑ xitvt caſti eſſent om nes pꝛeter quã in mu
ficitur et fructus ꝓlis conſequitur ꝗ finis

Eet fructꝰ vtutis generatiue ꝓpter quem

ſolũ et creata ẽ et mari et femine indita ſi-·

cutiam in pcedẽtibus diximus neceſſe eſt
vt adinuicẽ pactione ↄiugali ſe obligẽt ſa⸗
cteq; ſocietatisvinculo ſe obſtringaſitavt
non ſit alteri liberũ arbitriũ alteruũ relin
revt quẽadmodũ aſſociat eos natura a
opus generationiaſic et eos aſſociat ↄiu⸗

gale vinculũ ad vite vmunionẽ ad pꝛolig

educationẽ eruditionẽ totaq; cõſequentẽ
eiuſdẽ ꝓuiſionẽ. Hoc eĩ natura in om̃i ge⸗
nere ad ius et tãq; legẽ ac ſtatutũ dei om⸗
nipotetis oſtẽdit. Si eĩ obligati viri cõiu⸗
galiũ pactionũ vinculisvxoꝛes tam leui⸗
ter tanto q; ꝑpiculo tam iparũ q;ᷓ ꝓlis taq;
ſepe dimittũſac derelinquũtiqd fieretvbi
tanta ẽ ineruditio ſenſuũ humanoꝝn tata/
q; lubꝛicitas ⁊ incõſtancia atqʒ puerſitas
humane volũtatis. Si eimala ꝗqͥ ꝓuene⸗
rũt ex huiꝰðiſcidis et diſceſſionibꝰquibꝰ
mares feminis nõ adherrẽt va mrimoni
alialterũ ꝓ ſtulticia ſue voluntatis dimit
tit nec numerũ habet nec eſtimationẽ eli
am cũ magna multitudo viroꝝ et mulien
vinculis mrimonialibꝰ aſtricti ſibinuiceʒ
adhereãt abſh ſe Hõ eẽtabvñ⸗
⁊ imenſitas huius mnalonſſi nullũ ⁊ nulla
matrimonialium vinculon obligatio reli
nent. Quia ergo ꝑ leges a ſtatuta otra

quattuoꝛ haberet vxoꝛes legittimas/em/
pticias vero ⁊ captiuas q̊ͥt vellet ⁊ exhibe
re poſſet.Et hic quida erroꝛ multas habʒ
deſtructiões. Pꝛimũu quia viroꝛũ ⁊ mulie
rum ſimilis eſt in parte iſta conditio niſi
qꝙ concupiſcẽtia muliebꝛis vehementioꝛ
eſt⁊ ꝓpter hoc mag fuit ei conſulendũ
de multitudine viroꝝ qᷓ; viris de multitu
dine vxoꝝ. Qua re ſtatuendũ fuit iuxta ꝑ
Aicia ipiusvt vnaqueq; mulier iuxta ve
hementia libidinis ſue ⁊ poſſibilitatẽ di⸗
uiciarũ ſuaruʒ ſeu facultatũ habere mul-⸗
tidinem viroꝛum. Qè neꝗʒ natura patit
ſicut oſtẽ dimꝰ neq; vnqua aliqua exmu⸗
lietibus hoc attentare pꝛeſumpſit.Scoo
ipſa natura contradicit cũ naturaliter no
ſit tanta maior multitudo feminarũ quat⸗
viroꝛũvt vnuſquiſq; viroꝝ poſſet habe-
re multitudinẽ mulæꝝ. Natura ergo iß5a
maniteſte contradicit huic erroꝛijque ma
res ⁊ feminas in ſpecie hbumana numero
pene pficiat abſq; exceſſu ſenſibili ſeu ꝑ/
ceptibilivbi ꝓculdubio ſi exceſſꝰ a parte
mafſculoꝝ numeri eſſetveriſmile autè eſt
ſpeciei humane que ꝓuidentia diuina re
gitur ⁊ ad mimiſtrat᷑.Et ſicut adiuuat ma
ſculum ⁊ gminam et vna ad opus gene/
rationis.ita etia ꝓcreet vnũ ⁊ vnaʒ non
vnum et multas neq; vnã et multog; el

—0

HBe ſacramẽtò Matrimonij
ẽ ipᷣa natura vel ſpecies humana velut traditit naturalis equitas at iuſticia o
gager diuina virtute ſecundatuset largita lentes ei ⁊ diuites ſᷣm ꝑſfidiaʒ machometi mMut
te redundans mares ⁊ feminas velut ar- abſqʒ iniuria pauperũ ⁊ impotentũſfadier uonn
boꝛes vi diximns idita vtute generatiua eos ſine vxoꝛibus. aut ſaltẽ magna parie gl
fructiferas in ſe ꝓducat.nec ſint fructifere eoꝛũ. Quapꝛopter deſtruetur ager iſte di mnule
arboꝛes iſte nec conſiſtere poſſint niſi exvi uine plantationis ꝓ ꝑte magna ramio in Nleno
uis ramis maris ſq; et femine ſicut nullus numerabilibus adiutoꝛiojad fructum ne Moion
erx ramis iſtis abſq; paratione ſibicõgru: ceſſario pᷣuatis et conſoꝛtio alioꝛũ et amo glie
i virtulis generatiuel naturalit᷑ naſciX̃. m iniꝗſſime deſtitutſiqdẽ ſ decem po/ gele
ita nulilus ſine congruo adintoꝛio ⁊ coſoꝛ tentibus in vna regione hregiginti milia ſnin
Hio ſni coꝛpoꝛis naturaliter naſcat᷑. Qua feminarũ neceſſario multos viros ibi fa⸗ Opun
re veriſile è ⁊ pfectionẽ nature neceſſarii cient eẽ ſine vxoꝛibusſcũ numerus mulie⸗ ſtui
diuineq; ꝓuidẽcie illam regentis et admi rum eis et alijs viris ſufficere non poſſit. Aagl
niſtratis conuenientiſſiinũ vt naturaliter Hoc aurẽ eſt contra naturalẽ equitatẽ eui pa
Q numero pares naſcantur mares ⁊ femie. denſſans ſe, vt cogatur arboꝛes iſte on 6dt
* in vniuerſitate generis bumani. Am/ tna naluralẽ fecunditatẽ ſteriles eẽ perpo Wen
teius. Ipſa natura cõtrarietans hoc ißjßm lenciam er diuicias ſuperioum. MMI
requiritcõtraria vo veri noĩis in omnibꝰ⸗ Euertamur ergo et dicamꝰ ꝙ cuʒ fsnte
eqlia ſunt naturalit᷑. Mas aũt et ſemina ·¶ N ꝑleges et ſtatuta occurrenduʒ ſit ſnon
maſculinitaſq; ⁊ femininitas vi nois con ☛ Smalis à dirim Yper matrimoniuz ect
traria ſunt. Quare ⁊ vᷣtutes nũůero natu-⸗ autẽ occurritur illis malis mayximeꝓ virgi ginad
ra habet equales Sicut legitur Geneſ.iij nitatẽ eĩ et co ntinẽtiã / in paudis obuiaret᷑ ot
Waſculũ ⁊ femina creauit eos nõ ẽ dicti malis eiſdeneceſſario condẽde fueruntle (td
maſculũ ⁊ femina nec ẽ audiedus Ariſto? ges et ſtatuta de ↄtrahẽdis matrimonis (ſelue
a dirxit in libꝛo ſuo de naturis animalium ⁊ ᷣuandis cum eoꝛum ſequelis ac acceſſo (liert
ꝙ femina ẽ mas impfectus.Eodẽ emmõ rijs.Quia vᷣo omnis poſitio ⁊ lexconcoꝛs (onii
neceſſe habʒ dicere ꝙ mas et femina per eè debetr et conſona natureh non contr ullqt
fectaqᷓ ſentẽcia ſapit hereſim ſodomitica. riamaxime ſ̃m naturaipſam conſtituitur unl
os aulẽ dicimꝰ q; maſculinitas vis ge neceſſe ẽteges ⁊ ſtatuta de mrimoniũs cõ ſi, N
HReratiua actiuavt ſupꝛa diximꝰ. Et femi coꝛdare nature. Sicergo vnũ ⁊ vnã adiua iitihe
ninitas vis generatiua paſſiua vtraq; ẽ nat binoſq; tim̃ coniungit ad pficiendum hbnnici
bona et laudada diſpoſitio ſatʒ ꝑpfectio in opus generationis Sic et leybinos et bi ußpom
ſuo ſubiecto et femininitas ẽ adiutrix ſiue nas coiñgere debet matrimonis ſeu ma o ,
dagiutoꝛiũ maſculinitatis. Quare ergo ex trimonialiter. Amplius. ſi exrema cõ⸗ ilioe
mare et femina qſi ex duobus ramis cõſi- ſiſtut in duobneceſſario ⁊ media/ Quia iade
ſtit arboꝛ iſta pᷣcioſiſſimaſ vis generantua ergo extrema conſiſtũt in duobus ſcʒ vis (Emn
— ſeu fructificatiua huius arboꝛis erit et con generatiua ⁊ ples. ꝓles eĩ nonẽ nin dio ode
ſiſtet ex duabꝰ viribus dictis. Natura au tũ filius aut filia/c vis generatiua duere Aen
tẽ nihil gignit naturaliter incõpletũine; ⁊ duarum ẽ vt diximus. Ipſum opus eti⸗ rin
actina ſine paſſiuoneq; adiutoꝛiũ ſine ad am generatiõis/quod eſi vnuũ medioꝝ in orel
inuabilimneq; id qð natu ẽ eſſe conſoꝛs v?“ duobus conſiſtijſcilʒ vno mare et vna fe kale
hpñje conſoꝛtem ſine conſoꝛtẽneq; vnq; ra mina. Quare et reliquũ mediũ ſc; mairi klenit
. mũ ſolũ natura ꝓducit ſed arboꝛes inte- moniũ qð ẽ qſi generãdi officiX. Amp. uise
„ gras. Manifeſtu ergo ẽ vnicuiqʒ ma cum vir et femina coni ungunt mrimoni mretri
ſfeminã naturaliter ipam natura pꝛodu/aAliter aut dant ſibinuicẽ ius plenum alteri eed
cere. t aul pereuni vel peſtevel gladio/ vtendi coe alteriusopere generationis e
interduũ mares interdu femine pᷣter inten⸗¶aut alter dat alter non.aut in pie ſiue pꝛo ſinon
. – tionẽ nature ẽ et actioniqntuʒ ad ipſam pte ſibinuicẽ hoc concedunt. Si totaliter Mglis
MNautẽ perit de vniuerſiiate indiuiduon zintegre manifeſtũ ẽ ꝙ non poteſt eẽ ma Ag
hbumane ſpeciei naturali defectuac ꝑ vtu rrimoniũ niſi int᷑ vnũ et vna. Impoſſibi⸗- e
is generatiua eidem repatur inſtater vſq; le ei ẽ duas pleno iure aligꝗd poſſidere di n
ddterminũ a creatoꝛi generatini 7 coꝛru uiſimiita vdelicet ꝙ vtraq; illud pleno iu 4
Sptioni pᷣfinitũ quẽ vſualiter vocamꝰ finey re poſſideat. Quẽadmodum ipoſſibile ẽ n
.— vite pᷣſentis ⁊ ſeculi buius.Lercio vo con agrum alique vel fundum duo:u no eſſe e

. 2 ₰ 96
nt ita p vtriuſqzʒ ſit pleno iüre de ſerno ſi⸗ omẽs p̃ter vnã.Et qm mr̃imonia ſolado⸗ ?
WV militer. Si em pleno iure eſſet vir iſte iſti mos edificãt. cognationes ꝓppagat. lami⸗
Aninte us mulieris entũ ad vſum coꝛpis ſui ius lias multiplicat. Ciuitates ſeu poplos cõ/
R galonon nini de licencia ipius poſſet alia gregat ſeu coadiunust, pꝑ illa ſola foꝛnica
mMulier eodẽ iure vtiſhoc autẽ factũ ẽ cum tionũ turpitudinibꝰ ⁊ ignominiarũ flagi „⸗
Nn pleno eẽt alterius ſᷣm hoc. Poſtes em̃ ple cijs ceteriſq; malis ꝗᷓ nuerauimꝰ.q̃ adeo
iin no iure eẽt illius alterius indubitant᷑ abi inimica ac peſtifera junt nature humane
ßn q; licccia et aſſenſu pᷣoꝛis imo ea contradi gapparet enidęter q; vtile qᷓ; honeſtũ quã⸗ *
cxte liceret eideʒ eo vti. ſi dixerit ꝙ alr q; fecunditati nature hũane neceſſariK ert
ſend ous pleszũ coꝛpis ſui alteriqntum ad Jelicitati future atquirẽde expedies ſitma „
osſimn . vſum coꝛpoꝛaloalter vero nõ.Ecce mani⸗ trimonia inire iuraq; eoꝛũ puare. Am⸗
hnummen feſtũ ẽ ex altera pte nõ ẽ matrimoniũ. liꝰ.ſi nõ ẽ ſie firma adherencia ſocietal⸗
nnn Sel ſicut ſolet dici claudicatio eſt ex alte a; maris et femineſʒ liberũ ſit eis atʒ lici⸗
mma! fa parte ꝓpter inꝗſitionẽ conſenſus.Et q tu adinuicẽ piungi abinuiceʒ voluntate
uiſte nõ dat ius vtendi coꝛpoꝛe ſuo illi alii ſed . ſua diſcedere cuʒ rariſſima inueniat inter
Etmisä ad tempusvt meretrix aut cõcubina aut mares et feminas diutina pſeuerãſqʒ cõ⸗
ven amatoꝛ turpis aut foꝛnicatoꝛ. Inter ama coꝛdiaſſeq; ex multis inuice aut odianæa
ug ſiũ aute et amaſiãt ſi ſit turpis cõſuetudo. ſtidiat aut alias cõiũctiones affectnnt ſeu
Kmmt inemo tamen vocat vinculũ turpis ſocieta comixtiones. Manifeſtũ ẽ qꝛ pibit in
Mumders iis que ẽ inter eos mrimoniũ. Conſentireę maximo generis hũani eẽtnon ſoliedifi
lre egpim ad tpᷣus vel dare vſum coꝛpoꝛis ad catio domoꝝ ſed tandẽ cõgregatio popu
n erckin Ip̃s nõ ẽ cõtractus vllo mõ matrimonial. loꝝ ⁊ ciuitatũ.pibit etiã pietas parenium

onine Si aüſt dicat ita vir volo itavti coꝛꝑe tuo. in filios: filioꝝ in paretes:peribũt innũe

iN cũ voluero/et volo ſir tevti coꝛne meo añ re neceſſitudines hoc ẽ amoꝛis indiſſolu-
=W Amiliter voluero ⁊ q; duu. Maniſfeſtũ bilia vincula cũ ſeinuicẽ nõ agnoſcant. vi
Nrtes Eẽquoniã iſte remotioꝛ ẽ a mr̃imoniali cõ/ elicet nec parẽtes filios nec filij parẽtes.
Wunmo ſenſu q; mereirix vel amaſia. Meretrix ei nec fratres ſeinuicẽnec cognati/ Cum em̃
ä ⁊ amaſia nõ ſibi totũ retinent ius coꝛpoꝛt grauioꝛa inſtabũt eis onera apte femina
erinns lſui. Ad tempus em̃ coꝛpus ſuũ vtraq; po⸗ rũphoc ẽ graui tas eas depᷣhendent vel ſu
RKr nit in voluntate vel poteſtate amaãtisvel ſpicabutureas dimittent. Pꝛopter qð pe
narai foꝛnicantis iſte autẽ totũ ſibi retinet erto⸗ ribit bonũ educationis paruuloꝝ in ma⸗
Dane tũ ponit in ſola voluntate ſua.Qua ð con imo generis humani pibit etia innune/
man ſa nõ otrapit mj imoniũ. ꝓculdubio nec ra muliitudo nuuloꝝ ꝓpter dẽfectũ edu⸗
Aunden ↄſenſus eius mrimonialis ẽ vllo mõ/ſed canonis. Peribit ⁊ bonu educatiõis ipſo
foꝛnicato:ia tmimultominꝰ? aut non erunt rucerereꝗ; ꝓuiſiones vt diximꝰ. Ma
wene vir aut vxoꝛ ſi neuter alteri plenum ius in nifteſtũ ergo eſt neceſſe fuiſſen eẽ vt firme
— coꝛpoꝛe ſuo dederit. Si eĩ altero ſolo non tur ↄiunctio ſiue ſocietas maris ⁊ femine
nn danteneceſſe ẽ eos nõ eſſe mrimoniuʒ ꝓ/ in genere humano. Non poteſt aut fieri
pter inſepabilẽ coherenciã ⁊ cõnexionem firme niſi efficiat iuris ppetui. Coniũc:io
ſe correlatiuoꝛu. Multofoꝛtius neutro pana autẽ ſue ſociefas veriſſuma diffinitioe eſt
– te alterius ius huis.Qna ꝓpter huismas matrimoniũ. Jus ant iſtud idcirco perpe
on ⁊ femina habebunt ſeinuicẽ ſicut amatoꝛ tuũ dicimꝰqꝛ marẽ ⁊ femia obligat ⁊ aſtrĩ

turpis et eius amaſialet ſicut foꝛnicatoꝛ et

in git ad uandã dan ſocietatẽ iſtã/ius vᷣo
i meretrix turpitudinẽ inuicẽvolũtarie ope ꝓpter hoc dicimꝰ &ᷣꝛ ſine iiuria ⁊ iniqtate
nng e rates. Manifeſtũ ergo ẽ ⁊ darũ iã nõ neutri licet cõtrafacere.Et quonia iura ſo
inſen aliter eſſe mrimoniũſinter marẽ ⁊ feminã la nõ ſufficiunt cõponere moꝛes hominũ
na mjrĩ̃imoniũ inq; veri noĩs niſi plenum ius inec eos iſtruere⁊ iſoꝛmare vt decet nobili
anl , ↄiugalis vſus vterq; alteri ĩ cope ſuo de⸗ tatẽ nature ⁊ ſpeciei humaneppter inna⸗
in cnee gerit. Ex qᷓ declaratũ ẽ cõſequẽter nec eſſe ta eis aut ↄſuetã virilitatẽ hocẽ deñderio
gmneig mec potuiſſe vn; eẽ mrimoniuʒ niſi inter rũ aut aliarũ paſſionũ effrenitatẽ. Ex ꝗbꝰ
gia . Bonu ⁊ vnãinec aliquẽ virũ nunq; potuiſſe ꝑmiſſuʒ fuir honeſtiſſimoꝛũ pᷣceptoꝛuʒ et
lct in V ſcilicet hre plures mulieres veri nominis/ traſgredi Amitesc irrumpe vinculaneceſ
N

= ——
==—

☚
—
——— ZU
S
E=
—

—
—
—
S
——–
=

=
—
=

Quare Ann plures ſcilʒ habuiſſe legũ
nurneceſlario aut oẽs fuerũt ↄcubine.aut

ſariꝰ fuit timoꝛ quo inſaniſſima iſta com/

peſceretur audacia ius ſeu poteſtas qua

. O „— ⸗
.

De ſacramẽto Matrimonij

iniqua comp̃meretur violentia. Quapio Incomparabiliter aute; pinguio:ꝛi ac ple

pter neceſſaria fuit lexque terroꝛẽ comina nioꝛivite ſeruitulis deo ſubdui ſqumus qᷓ;
tione icutereti? magiſtratus ꝗ gladio pvu ſerui dominis ſuis/coꝛpoꝛalibus. Quare
lice poteſtatis tranſgreſſoꝛes repᷣmit. Ex nihil nobis multofoꝛtiꝰ de nobis aut no/

2 bus iam declaratu tibi é vnde oꝛtuʒ hba/ ſtris facere liceniſi de aſſenſu ⁊ volunta
buirler de fuſtigadis / ſen aliter puniẽdis ArN autẽ querat vnde addiſcãvo
0

adulteris ? lex de lenonibus eiciendis ð /Auntatem dei in parte iſta. Reſpondeo ꝙ
ciuitatibus. Et quonia lex nõ ẽ niñ hone⸗ 1 . ei voll 2
ſtas p hos magiſtratꝰ aut ſcriptura reue-· tem honeſtatis eſt dei volũtas ꝑ ſcpᷣturã
* lataante ꝓmulgata impoſita ſeu indica reuelata. Quare manifeſtũ ſirmiiatem

populis. Magiſtratus aũt nõ ẽ niſt myni dico matrimonialem et honeſtatem eſſe
Paniteſtũ ẽ ꝙ boneſtas et dei voluntarem. Amplius.quia ma
uri. Wa iteſtu, niſeſtũ eſt dei voluntaiem eſſevt multipli
ẽ etclarũ ꝙ omnis myniſter huiꝰ legt mi centur indiuidua ſpeciei humaneſin mun

ſter ipᷣius legis.⸗

—

ẽ diuine auctoꝛitatis ſtat

niſter dei ⁊ä ſi ſit popli magiſtratus ſicut do et vt multiplicentur ſicut marime decet

* A dicit Apls in.xii/ ad Roma. Et quoniã et maxime expedit pꝛo ſtatu coꝛruptionis
his q ptinẽt ad magiſtratũ nihil faciẽdũ iſtius maxime autem decet ſicuti maxime
ẽ inconſulto magiſtratu ⁊ niſi ſoᷣm qð di honeſtum eſt ſicut maximeẽ longe ab in
ctauerint magiſtratus. Maniſeſtu eſt honeſtate et turpuudine.Et hoc eſt p ma
mrimonia no eẽ contrahẽdainiſi per ma⸗ trimonium. Maxime autem expedi ſicut
giſtratũ cui cõmiſſum ẽ matrimonia iudi manime eſt longe a nocumentis ⁊ pericu
care.Hic aũt ẽ magyſtratus eccleſiaſticeus lis/et hoc iterum eſt per mairimonium ſi
iue clerus. Quare ꝑ ecdeſiaʒ contraheda cut oſtendimꝰ. Quoniam ſciulicet alie vie

ſunt mrimonia. Et ideo ꝑ pꝛelatũ eccleiie habent nocumenta ei pericula abſq; nůe

ꝗ totius eccleſie vices et auctoꝛitateʒ gerit ro et eſiimatione. Manifeſtũ ergo
vel p eius vicanũ adhoc ab eo depuiatũ. non eſt voluntas beneplaciti dei vt mulli
Si gs autẽ dixerit qꝛ liberũ ẽ ſibi dare po plicentur indiuidua ſpeciei humano ꝑ ali
4 eſtatem et ius coꝛpoꝛis ſuicui volueriet am viam in mundo iſto/q; per matrimo⸗
notiens ſiue q;diu voluerit.maxime de nium. Multiplicentur intelligimus hocẽ?
aſſenſu recipientis cui licitum ẽ renũciare vt fiat opus multiplicationis ſiue genera
iuri ſuo ꝓut voluerit.Dicimꝰ ꝙ errat ꝑni tionis aliter qᷓ; per matrimoniũ intelligg

cioſiſſime. Pꝛimũ ꝗꝛ ſi nõ licet ſilio famili tur actiue ꝙ didtum eſt ſub hoc ſenſu.nõ

as anle emancipationẽ ſua/quicqᷓ; ð ſe v½ eſt voluntas dei vt multiplicentur indiui
de ſuis diſponere ſed toraliter ẽ in cõſiio dua huiuſmodi id ẽ vt ſeinuicem multipli
⁊ diſpoſitione patriſfamiliasEt ſi quid ſe nt. ſi dixerit quis multiplicatio gene
cus egerit ipᷣo iure irritũ ca patrefamilias / is humani bonuʒ eſtſt ꝓpter illam ẽ vis

„ .

— reuocat᷑. Oẽs autẽ viri ⁊ femine filufami eneratiua mihi a deo data et mulieri il⸗
lias ſunt patris celeſtis deiſcilʒ om̃ipotẽ⸗ lſi ſimiliter data fecunditasvelut agro no
tis nullo tẽpoꝛe emancipabiles.ergo mul biliſſimo volo in agro illo ſeminare nobi
loſoꝛiius non licet eis quicq; de ſe vl ſuus liſimum fructum ꝓlis.Et de iſto reſpon⸗
còntra pꝛeceptum eiusjaut voluntateʒ fa⸗ demus qꝙ ſimiliter errat. Non enim lice?

cere. Si enim hoc debetur patribuſfami- tibi ſeminare in agro non tuo. Non autẽ

* lias carnalibꝰ quãtofgꝛtius patri illi ex poteſt fieri ager tuus niſi per matrimoni
omnis paternitas in celo et in terra nomi um / quare non licet tibi ſeminare in agro
natur Sicut legitur ad Eheſ.iiĩq. Am⸗ illo donec tibi per mrimonium tuus eſfe⸗

—

plius.ſi non licet pupillo q̃ʒ diu ſub tutela cuus fuerit.Certũ em̃ eſt ꝙ in alieno agro

patris eſt quicqʒ de ſe vel ſuis facere abſ, nulli ſeminare liceppꝛeter voluntatem do
. – qʒ voluntate tutoꝛisl ex neceſſirate autem . mini cuius eſt ager. Ot ſi dixerit cuius eſt

ſemper ſub tutela dei lumus. Quare nun/l/a
qʒ lcet nobis quicqʒ de nobis vl noſtris( Onimus hoc nec ſequitur ſi poteſt tibi da-
hacere pꝛeter eius voluntatem ⁊ aſſenſum re coꝛpus ſuum mulier illa ad tempusqð

Ualiduſimu autem eſt argumeſtũ de ſer
uo qui de coꝛpo:e ſuojnec de alis quicqʒ admodum epiſcopus poteſt dare ꝑꝛeben

QAcere poteſtniſi devoluntate domini ſui dam alicui iure perpetuojnon tamẽ ad di

mnis honeſtas eſt dei voluntas Lex au

ger ille ipius mulieris eſt.nos iaʒ remo

ideo poſſit hoc facereſad hoꝛam!. Quem

AAN
(Nn

ente
ſun
Cori
holhn
Hiius
ahepe
n
or
Alue
☛
laru
pulon
nlaru
enncihe
ſoilon
inns
Geinp
ſam
Muiſt
Ealse
eeor
len
Cenale
meicie
orions
esal
nkb⸗
dnn
Perenst
ſoſens
ocun
reme
lenkino
bnennn
Cäcn⸗
noned
mun
nibas,
nosye
Le
onis
um. de

war

ſomn.
nagiktn
ſbellio
ſeopeog
Pnen
danle
eb
Veſe

nchsi
Wine
Andi

amie
Aſcumue
ilonzrn

Sboccke

mapecln.

,6 .
MaRcER3

ncare

NM

NENNRY

neigeiN
t
nnigurf
1

2. 6
deleN
,

—

See

” 4 .

dn ,
ſen
rimmiß.

em vel hoꝛam liceyet hic caſum. MWanite⸗

ſtum ſit limitatum eſſelet pꝛeſcriptum au/
ctoꝛita te diuinalvt nõ poſſint dare in coꝛ/
poꝛibus ſuis qntũ ad opus generationis/

niſi ius perpetuuſet hoc ꝓpter bona que

ex perpetuitate et firmuate iuris iſtius ꝓ⸗

neniundet mala que ex contrarijæ& pueni⸗

elicet edificanones domo:um. pꝛopaga
uestognacenumenaleiplicntiotes a
miliarum. gregationeęs vꝛbium ſeu po
puloꝛum.Et iterum ꝓuiſio ſeu pꝛocuratio

lgteen autem gue enumerauimus vi

enixarum/educatio liberoꝛam. cuſtodia æ

eruditio eoꝛum.totaq; conſequens pꝛoui
ſio illoꝛum. Hec inqᷓ; omnia bona intelli
gimus ꝓuenire ex mrimoniis ſecundum
qd et in pluribꝰ indiuiduis humane ſĩpe⸗

ciei.licet autem in aliquibus eoꝛum bona

iſtaex mrimonio non ꝓpueniunt quia in
pauciſſimis.hoc accidit pꝛopter multipli⸗
ces caſus et cauſas. Non ideo tamen ceſ-/
ſare debuit ley generalis de matrimonio.
Nulla enim lex eſt lata contra maletſicia/

que maleſactoꝛes omnes compeſcatet a

maleficijs abſterreat. Lex enim lata de la
tonibus ſuſpendendumnon omnes la/
tones a latrocinus reirabitł ad hũc mo
dum ſe habet de alijgyt in pluribus autẽ
edvt in maximo huius leges faciũt quod

per eas intenditur. In paucis autem 71 ra

ro ſecus accidit et contrarium fi. Quead

modum ergo natura humana intedit co⸗

plere matrimonium membꝛoꝛum et deco
remł in omni indiuiduo ſuo.Econtrario
tamen multis caſibus et cauſis interdum
accidit videlicei vt ercedenter generentur
numero membꝛoꝛum excedentes vt qui
naſcuntur ſenos digitos habentes in ma
nibus.alij diminun vt qui naſcuntur ter⸗
nos vel quaternos digitos habentes im.
Sic lex omnis que veri nominis lex eſtiei
omnis magiſtratus ſuum implens offici⸗
um.decoꝛem honeſtatis et compoſitionẽ
moꝛum intendit inſubditas/qui licet non
in omnes pꝛoueniant per ſollicitudinem
magiſtratus/ꝙpter paucoꝛum maliciã ac
rebellionem publicũ bonuʒ quod in plu-
res pꝛouenitſnec ceſſare nec omitti debet.
Pon enim pꝛopter paucoꝛum tranſgreſſi
onem lex euacuanda eſtnec ꝓpter pauco
rum rebellionem magiſtratꝰ deſiſtere de
het a ſue coniunctionis offieco. Sigs
utem oixerit vroꝛem habeo ſterilem cuʒ
poſſem in alia foꝛma ſeminea generare⸗

9 8

lxxviij

eius ſterilitas impedit fecanditatem me⸗
am. non ſum compellendus in agro ſteri

li ſeminare. ceſſat hec cauſa matrimonij.

cilicet fructus pꝛolis/qui nullus omnino

poreſt ex ea ſuccreſcere/abſoluẽdus ergo
ſum a vinculo matrimoniali quo ei mea
ſtrinxi. Reſpondemus quia nõ ſolus fru
ctus pꝛolis caula eſt matrimonineq; to⸗
tum bonum iſtius pꝛolesſſoꝛtaſſis autem
locum habuiſſet ab initio ipᷣa ſterilitas v-
matrimonium contrabhendum impedirez
et omnino cuius ſterilitas certa eſſet tib?

Oucenda noi

Poſtq; autẽ ius ei p

petuum acquiſitum eſt in teſe coꝛpoꝛe tuo
ſine culpa ſua.quin merito hoc requirat.

non pꝛiunabitur illo.
—. Epplogus.

*.

cauſas dedimus atq; ꝓbauqies

Tquia iam dedlarauimus necedi
tatem ⁊ vtilitatem matrimonijæ-z

ꝓpter quas firma debet eſſeatq; ppeètuzx
coniunctio ſiue ſocietatis maris ⁊ ſfemine
Et quia omnis alia eoꝛum coniunctio acd

opus generationis turpis et omnio illici/⸗

ra. Enumeramus etiam et nominauimus

.4

bona ꝓ parte qͥ e matrimonijs pueniũnt.

A ctitatem matrimonii aliaq; bona

opᷣter que etiam ſacramenti nomine dẽ

Euertamur nũc ad oſtendendam
7 declarandam honeſtatẽ acſam

gnum eſt et inter ſacramẽta numeratum.
et que ſii perfeclio ſocietatis ipſius/queqG;
debita que ſibinuicem debent coniuges

ſeu coningati. Deinde reſoondentes con

qui de matrimonio male ſenſerant/erro/
reſq; eoꝛum pa
mus tractat

us iſtins.

tradictionibus ſarracenoꝛum et alioꝛum
gaign ſacientes finem facie-

Icamꝰ ergo quia honeſtatis ma
trimonij decoꝛ licet ex turpitudine
inhoneſtatis cõtrarij ſuiſatis elu
ceat᷑ in pꝛoximo fieri manifeſta Quicquid

enim naturale eſt honeſtum eſlt. Ma⸗
nifeſtum autem e quia matrimonium a

deo naturale eſt vt etiam in nõnullis bꝛu

tis animalibus ipᷣa natura illud inſtituii
ſe videatur/ ſicut apparet in volatilibꝰ ſciĩ
licet columbis turturibus et cyconils ⁊ p-
né in omnibus alis.De greſſibilibus au
tem maxime in vꝛns ꝗ ⁊ in opere genera
tiõis velut fidem ↄiugiiſibinuicẽ inuiola

biliter ſœæunant adulterium non ferentes.

M iij

dinẽ foꝛnicatiois acmeretrici ceteraq; h⸗
fiagicia deſtruit impugnatvt ipᷣa cõtra

adherere ppetuo coutrariũ ẽ ei qð ẽ adhe
rere ad tp̃ᷣs ſiue ad hoꝛãi Silr aoiungi libe

lao aut multis iuxta coplexiones dtrarioꝝ

in ſeip̃is ihoneſta ac turpia. manifeſta eſt
honeſtas mr̃imonij qð ſua contrarietate tudi i. PB
tantam inhoneſtatem deſtruit et repellit. vxoꝛem recipit ſolummodo exhibendam
. in neceſſarijs victus et veſtitus ſed etiam
et paſſiuiſinntu talia ſunr adiuuabilis ⁊?
adinto:ij.agricolantis et agri.partiũq; in
4.

tẽ nõ decet ceca.Et ſapientẽ nõ decet ſtul⸗ 1
lalſet egruʒ nõ decet ſana let ecõuerſo.aut les ſiue carnales/ſic ſciat recolat et legatĩ

de mr̃imonio ẽ hmõi ĩdecentia nec tangit

* 2.
.

S ASH 86
Be ſacramento Matrimonij
deſtruit:matrimoniũ autẽ ſcõʒ ſe turpitu⸗⸗ titas au onij. P:
eſt elongatio a turpitudine et exe
cratione ꝓhibitarũ turpitudinũ?
rietate qua habet ad illa.adherere em̃yni immũdiciaꝝ. Illa ei debet eè intentionu
ↄtrariũ ẽ illi q ẽ ↄiungi multis.Et iteru? bentiũ vt ab hijs ꝑ mrimoniũ longe ſe fa
ciant. Sevo ex cuſtodia ⁊ retractione con
ſoꝛtis ab huiuſmõi.Tercio ex iugo perpe
tue fuitutis quo ſe ſubucit alter alteri abſ
q; pꝑtieipe.Quarto ex ſuſceptõne onerum
videlicet ꝓuiſionis educatios ⁊ cetero/
rũ que numerauimꝰ.NQuinto ex ſuſcepti⸗

re ſiue volũtarie.Sic ⁊ coiungi inſepabi⸗
