liter ↄtrariũ eſt ei qð eſt viungivni maſcu

Quia ergo iſta matrimonii ſunt ꝑ ſe ⁊ in
ſe honeſta. Illa aut cõtraria mrfimonio ?ꝰ· minis ipius vxoꝛis qð
tum ad virum.in regimine totius domus

pars ſollicitudinis incumbit vxoꝛi. Nõ eĩ

Amplius. quoniam decoꝛ ẽ qð decet. inn
PNolla aute giunctio decentioꝛ ẽq; actiui regendam compoſitione moꝛum ipſius:
eruditioneq; et coꝛrectione quatenus ſuũ
elt perſiciendam. Nec reputes leuem cu⸗
ram ⁊ onus modicumjregimen mulieris
vnius. Sexto ex fructu ꝓlis. per ſe ſolum
ſlicet magnum bonum ſitconiunctionẽ tñ

ſuo toto cõueniens cõiunctiocramoꝝ in
ajboꝛe ſua Hec aut oĩa mr imoniũ ẽ. Ap⸗/
Paret ergo decoꝛ ipᷣius ex ipᷣa decẽtia qua

anctensa femina et econuerſo.ſi qs maris el femine ſanctificare nõ ſufficeret.
Dirxerit . i
na fetula nec fecundũ ſterilisi Et ꝓpt᷑ hoc
mr̃imoniũ inter huisnõ ẽ decoꝛis.dicimꝰ Snij ſpi
ꝙ eodẽ mõ dicere poſſetꝙ ſtrabonẽ non P“ et anima

iuunenem maſculu nõ decet femi, Septimo vo exipſo ſacramento qͥ ipſum

atrimoniũ ſacrum ſignum eſt matrimo

vnij ſpiri glis Quod eſſe debet inter deũ

—

Decet recte aſpiciẽs aut ecouerſo.Et vidẽ⸗Siunctione ⁊ amplexn carnali de vxoꝛe qᷓ/

recte ambulantem clauda.Iſta eĩ ⁊ ꝑ aci ipᷣo ſuo matrimonio velut exemplo et cò/

dens ſunt tanq; caſui alia ſeoꝛſũq; ionge iuncnone charitas et amplexu exranima
ab intentione? ratiõe mr̃imonij.Accidut ipſa ſuafilios ſpirituales hoc eſt bonoꝛuʒ

aũt alonge mrimonio ꝓpter pſonas ĩ q/ operum ſobolem et ꝓlem. Et niſi ex ipſo
bus ſunt ꝗbus ⁊ acciditvt ſititer eas mri viro ſemẽ tranſfunditur carnalis genera⸗
moniuũ. Nullatenꝰ autẽ in mrimonio vł tionis in ipam vxoꝛem vt concipiat et pa⸗

ipᷣm. Si ꝗs aũl decoꝛẽ naturaleʒ generis

Pm. Bi gs al decoee naturalez ge⸗ lem carnalem.ſic ſciat ab omni fructu bo⸗
umani diligẽter ↄſideret iueniet ipum ꝑp

nitficum ſemen verbi dei et diuine gre in

gatoꝛũ inuenies ſicut ꝗboꝛes frondoſas eiuſdẽvt quẽa
ae frucib onuſtas gon ſtin⸗

nalis iſtius ſubiecta ẽ regimi eiꝰvĩoꝛ:ita ⁊

— 2. „ — „

eretriciũ aut ſo/

Jomia nõ exuſſerit. aut foꝛnicatio non di animã ſuã ſubiecta deo exhibeat legibus
rupenit. aut ſietilitas ſeu aliud incomodun eius⁊ iuſſis in nullo ↄtradicẽte:legat ⁊ q
nò occaſionauerit. Que vo decoꝛe genert to vt quẽadmodũ vxoꝛẽ ſuã vuit ee ſpecio
humani occupat ſodomia ſicut exuſta ſůt ſam ⁊ oꝛnatã ſcilicʒ ſibiq; p oĩa placẽtem
Oue vᷣo octuparfoꝛnicatio ⁊ meretriciuʒ Sic ⁊ anima ſuã decoꝛe vᷣiutũ ſpecioſaʒ ꝑ
Aunt ſicut coculcala. Que vo ſteriluas ſi oĩiaq; placeẽtem deo exhibere ſtudeattads
ar ida ſen arefacta qᷓntũ ad fructiũ genera eiuſdẽ ſpiritualẽ ſpõſaʒ ſlegat ⁊ qntovt ſiẽ
lonis tarnalis Sicut legit vſa.t. Non caſtitatẽ coꝛpalẽ zelatĩ vxoꝛe ſic ⁊ deũ ſci-
. dicat eunuchus. Ecce ego lignuʒ aridum. at imo ampliꝰ icõpabilit᷑ deu ʒelare caſti
—......c * talẽ ſpualè ĩ aia illiꝰ legatł ⁊ ſexto vt ſicut
„ £
ſ●

Anctitas autẽ mrimonij. Pꝛimũs-s

one regiminis ipᷣius vxoꝛisqð dicmꝰ qn

humanaã:vt quẽadmoduʒ vir

vit et intendit in ea generare filios littera⸗

riat alias nec conceptura nec paritura p/

nanr Oitt. noꝛum operum animam ſuam remanere
Arimoniũ velut arboꝛẽ ſpecioſaʒfructife ſterilem niſi a deo ſpirituali viro illius vi⸗
rã Sicut legit hiere.x Et ſicutagrũ plenũ
cui bnñdixit dñs Geñ.xxvij. Domꝰ vo oiu æ‘ fundatur. Regat etiaʒ in libꝛo ſacramenti
dmodu iure mrimoni car

iphn
icl
oni
uſd
elel
mioe
niap
ficn
nont
nuni
gteos
gelt
N!
ulae
ſott⸗
ſuucin
Eiſn.
ſſni

n
eni

firene
lciue
fönit
füapte
inis
lecran
ecca
Fnge
minan
reet
luſan
lurpir⸗

letiſp
Pons
har
abe⸗
glitc
bina
li
luncte

luda

bie
lnmon
leeſi

Pmt
R
ſonſe
ie
Ue

i

va

ewins

„ 2

N
Nu

noum di
eantan
hnn
akhin
edehana
coril

, .

7

.£ .

ipſam vxoꝛem decet habere curẽ domus Non eĩ videtur matrimõnialis eẽ cõſenꝰ a

videlicet vt mũda ſitſcuſtodiãq; ⁊ educa/
tionẽ filioꝝ ſic⁊ deus animã eiuſdeʒ vult
curã et ſollictudinẽ gerere domus conſci
encie ſueſſcʒvt mũda ſit ab omni inquina
mẽto carnis et ſpiritus.et vt educet etnu/
triat pinguedine deuotionis. et lãchꝛima
rũ cõtinuitate.et aſſuefactionis filios bo⸗
noꝛũ open. Iſta em̃ tria ſunt que maxime
nutriũt eos ęt augmẽtãt.Deinde cuſtodi/
at eos ꝑ tinſoꝛẽ humilitatẽ ac diſciplinam
que ſunt cuſtodes ſideliſſimi oĩm vonoꝛũ
ꝓpr hoc bonũ ſq; ſacramẽti qð ẽ radix et
cauſa optima ac pᷣaipua cõiunctionis ma
ris ⁊ femine. Ubi auteʒ alter ↄiugũ bonu
iſtud impugnat in aſtero ꝑtinaciſeparã⸗
di ſunt abinuicẽ ne bonũ cui militare po⸗
tiſſimũ debet ipᷣa ↄiunctio/econtrario ipu

entũ matrimonij foꝛtiſſimã habet imp̃ſ

„N

—

en et deſtrua:.Et attende ꝙ ipᷣum ſacra

ionẽ ſpiritualis mrimoniꝑpptervehemẽ
tiã rememoꝛationis ipiusi Aſſdue eniʒ il
lud ↄiugibus quãatũ in ipᷣo ꝗrememoꝛat⁊
impᷣmitiet ꝓpter hoc foꝛtiſſimũ ẽ adiuto⸗
riũ apte iſta vebemẽterq; impᷣſſiuũ ſancti
tatis. Ganctitas eĩ nõ eſt niſi elõgatio ab
execrationibꝰ ⁊ cõtaminationibꝰ vicioꝛñ
⁊ peccatoꝝ.Et adherẽtia tolalis ad deum
In pte vero alioꝛũ bonoꝝ ſex que iaʒð no
minauimꝰ numerauimꝰ. Jam libi daꝝ
E ꝙ efficax ſit adiutoꝛiũ ⁊ velut inſtrumen

tu ſanctificationis.Cu ꝑ ipᷣum oẽs luxurie

turpitudines T abbominationes ꝓpella/
ur. Quid aũt pietatis habeat beneficẽ/

vxoꝛisſeruditio q; libeꝛoꝝ ceteraqʒ i parie

br ta ſpiritualis q; coꝛꝑalis ipᷣm regimen

iſta a nobis iam dicta euidẽter oſtendũt.

Ex ꝗabus omnibus manifeſtum cõiuges
q bec oia bonaſ ſingula in ſua mrimoni

—

luũ pꝓdentiſſime ſʒ etia ſanctiſſime eſſe con
iunctos Et iſte modus coniũctionis ẽ quẽ
laudauit raphael archãgelꝰthobie Tho⸗
bie.vj.Qui v ſaltẽ in generali bona ma
trimonijp mrimoniũ intendũt queruni
licet ſigillatim illa ac diſtincte nõ noueriti
pia iniẽtione ac laudada cõiungunt/Qui
vo mr̃imonio contrariũ intendunt verbi
gra. Qui amoꝛe explẽde libidinis ſue im
ſoꝛinſecus matrimonia ineunt/poteſt eis
dici ſicut idẽ archangelus in eodẽ dicit pᷣ/

nalere demoniũſ⁊ an verin ois matrimo

niũ cõtrahãt queſtio ẽ apud nonnullos.

3s —ü“ f ùꝗẽ

7 .

ſus inter hmõiſſed amatoꝛius tm̃ pᷣſertim
cũ dicit Augꝰ. Q vehemẽs amatoꝛ vxo⸗
ris adulter c. Et alibi. Adulter eſt ꝗ in vxo
re ꝓpᷣa querit mageoiann voluptatem.
Amplius cumoſnnia bona matrimo

niüſexcludat ab intentione ſua conſenſu

q̃liter iudlcabitur ↄſenſus huiꝰ mrimoni
alis Amplius. Cũ pↄiunctio iſtoꝝ foꝛni
catoꝛia ſit vel amatoꝛia im. Qualiter erit᷑
acramentuũ ſpualis ↄiunctionis ſiue mr̃i
monij int᷑ anima humana ⁊ deu. Reſpõ⸗
demꝰ. Q ⁊ ſi amoꝛ explẽde libidinis ſue
ſolus ilos moneatvel eoꝛum alteruꝭ ad
oĩa tamẽ onera matrimonũvterq; ſe ob⸗

ligat pactione ↄiugaliſhoc eſt ad xxoꝛẽ re

genda ⁊ exhibenda ⁊ ſeruandã ⁊ fidẽ tho
ri ⁊ oĩia alia onera q̃ͥ noĩiauimus.Quẽd
modum autẽ ſiꝗs baptiʒaret cauſa luxu⸗
rie tm̃concupiicẽs ſcʒ ſpeciẽ alicuiꝰxpſiane
muliert qua alit᷑ nõ poſſet niſi baptiʒaret
vᷣe baptis aret᷑ ⁊ vniꝰ ſacramẽtũ baptiſmi

reciperet.Sic ⁊ iſte vniꝰ ſacramẽtũ matri

monij ꝑcipitet ſi non recta intẽtione o/ſen
ſus etia iſte ſi amoꝛe libidinis ſit tm mri
monialis cũ ẽ non foꝛnicarius aut amato
rius. Nõ ei in ſolã libidinẽ conſentit Sʒ
etiã in omnia onera mrimonij⁊ ad omia
illa poꝛtãda ſe obligatſic ⁊ ille ꝗ cauſa lu
xurie ſue explende im̃ baptiʒat᷑/non ĩ ſola
luxuria conſentiiſed etia in hoc vt bapti⸗
setur ⁊ xpᷣianus fiat/⁊ ad oĩa agẽda et ſu⸗
ſtinenda q xrᷣianiſſimi ſuntſe obligat ip̃a
ſuſceptione baptiſmiſſic et ille ipᷣa ſuſcepii
onematrimonij.Et quemadmodũ muls

ti xᷣianiſſarracenice viuuntſaut iudaice ſi

ue ſarraceniʒant/aut iudaiʒant in multis
Juxta pꝛefatum verbum. Inquinantes ?
polluentes quantum in ip̃is eſt. Sicutil⸗

nalis tinvxoꝛem ſuam cognoſcit ſi ꝗs que
rat. Reſoondemus ꝙ nonllicet enim vo⸗
luptatem intend &Qet non alium fineʒ nõ

lamen excludit alium finemſſiue aliud bo

num.et ldeo non peccal moꝛtaliter ſancti
tate matrimonij excuſante. Sed ſi matri
monium ꝓpter ſolam voluptatem carnis
aut ſolã auariciã/aut ſuꝑpbia ab initio inijł⸗
et contraxit matrimoniumlbonis autem
excluſis ac neglectis.hoc eſt non curatis.
ibi verie mile eſt illũ peccaſſe moꝛta litenſi
adultaſit aðoq; ꝓuectꝰ atʒj eruditus vt ta
lia noſſe merito debeat. Aliud eniʒ eſtad

ali cõiunctione intenderũt/c ꝓpier ſola ſi I ſacramantum baptiſmi. Utrum autem
binuicẽ mrimonialitcõiuncti ſuninon ſo/. eccet moꝛtaliter qui cauſa voluptatè cara

—

hoꝛã et impeiu et vehemẽtia cõcupiſcẽcie

trahi /aliud ẽ tota vit ſcilicet dare concu⸗
piſcẽcieſeq; illi quodamodo ppetuo dedi

careqð indubitater facit qui ſic matrimo⸗

iue aſſiduus ſuvt vxoꝛẽ ſuaʒ amoꝛe ſolo
voluptatis cognoſcat. Jã iuxta vbũ augꝰ
illã vt adultera ſeu foꝛnicatoꝛiã habetinõ
vt vxoꝛẽ.Nõ eĩ poſſidet hmõi hõvas ſuũ
in ſanctificatiõe ⁊ honoꝛe ſʒ in paſſiõe de⸗

a ↄtrahit.Qè ſi foꝛte in hoc ↄtinuus is

ſideru ſicut getes qͥ ignoꝛat deuũ Sicut diẽ
Apoſtolus in.iiij.pᷣme ad Theſſal. Uas

autẽ ſuũ intelligitur vel coꝛpus ꝓpᷣum vł
coꝛpus vxoꝛis.quoꝝvtrũ q; fanctificatiõe
⁊ honoꝛe poſſidendũ ẽnõ incõtaminati/
one et ↄtumelia. Intendere ergo debet in
ipᷣo o be pfuge li vterqʒ giugu vel ius mu⸗
tu ſeruitntisq ẽ reddere debitũ. ꝓpter
qð dicit Apius in.vii.pᷣme ad Coꝝ.Quia
vir nan habet poteſtatẽ coxꝑis ſui ſʒ muli
evnec᷑ ecõuerſoi vel tructũ pꝛolis.ſicut An
na Thobie. vij. Uel renediũ fo:nicatõis
et hoc tam ſibi qᷓ; cõiugi. Non eĩ vt ipᷣe ſo
lus effugiat foꝛnicationẽ cognoſcere debʒ
vxoꝛeſj eliã vt ⁊ ipᷣa vxoꝛ. Nõ ei ſibi ſoli
alteruter cauere debetꝗn etia alter alteri.
Cõmune eĩ remediũ amboꝝ ẽ mr̃imoniũ

Et ꝓpler hoc neuter debet ſibi illud ſolita
e vel ſin gularit᷑ vẽdicare⸗Qèꝭ ſi foꝛte per

iqua ſurreptionẽ nihil hoꝝ qͥ diximꝰ in

endes alter con iugũ. Uel vterq; aliquan

do ↄmiſceant/nõ adiudicamus alterutꝝ
eoꝝ ꝓpter hoc moꝛti eterne/nec tamen a
lpa veniali eos dicimus immunes.
Abet et matrimoniũ non pa rum
ſanctitatis ex benedictione vłoꝛa
Aione ſacerdotaliſſine q nũq; cele⸗
bꝛandũ ẽ matrimoniũ/qua quicũq; ↄtem
pſerint aut dedinauerinti niſi metin iuſto.
aut alia cauſa neceſſaria non ſunt coniu/
ges habẽdiſed foꝛnicarii/nec filij eoꝛuʒ ie
gittimi eẽ cenſendiSi eĩ nec cibus ſumẽ⸗
dus ẽ abſqʒ oꝛatiõe/ bñdictiõe/ſacerdo⸗
talivbi ſacerdotis ẽ covanec aliqdð opus
etiã leue aui modicũ oꝑis noĩe dignuʒ

Ataggrediendũ vłfaciẽdu abſq; bñdicti⸗

one ⁊ diuia ĩuocatiõe ſicut dic Apls ĩ.iij.
ad Collł. Omia quecũqʒ facitis ĩ vbo aut
ope oia ĩ noĩe dñi ieſu xpᷣi facite gras agẽ
tes ⁊ deo pri ꝑibm. Ampliꝰ.ꝛ gra ſã
ciificationis pmrimoniũ querenda et exe
crationes carnaliũ cõtaminatiogũ exter/
minade. Ipaqʒ cõiunctio mart et femine

ſanctificada ẽ carnis illecebꝛas et antiꝗ

.

ſacramento Matrimonij

ſerpẽtis ĩſidias.gr̃a vᷣo ſanctificationis et
puritas ſpiritualisnec deo acceptabilius
queri nec efficatius aut facilius obtineria

pre miſcdiaꝝ/q; gratio ſiſſimis ecclie pꝛeci

bus.nõ ſolũ ſaluberrimũ ſi etia decẽs ne⸗
ceſſariũ nubenubus ĩpendi.ſacerdotaleʒ
bñdictiohẽ⁊ oꝛationes eccłie fieri ſupꝑ eos
ꝗbus eis mrimonialis ſanctitas impetre
tur. Ampliꝰ. bonũ padis ⁊ cõcòdie ſi⸗
ne ꝗabus bona mr̃imonij nõ Cueniüt eis

quorũ pᷣces ſibi nõ ſufficiut ꝑ eccleſique

nunqᷓ; ꝑ largiſſimũ largito:e oim bonon
dei repulſam patit/ ſic i tractatu baptiſmi
declarauimus. Cuius p̃ᷣces aũt qʒvacue⁊

poſtulandũ impetrãdũ ẽ a deog ſolus il/

lud pᷣſtare poteſt ꝗqꝗ maſculũ et feminaã ab
initio creauiyconiunctionẽqʒ eoꝝ ſanctifi
cauit eoſqʒ ad multiplicationeʒ ſua bñdi
ctione ſecũdauit Amꝑlius.maniteſtũ
ẽ vxoꝛes patriarchaꝝ fuiſſe ſteriles videli
cet Sarã ⁊ Rebeccã Sicut legit Geñ.xv/
iij.⁊.xxv.et oꝛationibus eoꝛũ fecunditatẽ
ĩpetraſſe Sicut legit ibidẽ de alijs multa
exempla ſũt ĩ veteri teſtamẽto ⁊ ĩ nouo de
Eliʒabeth uce..Quibꝰexemplis ꝗd ali
ud educent᷑ cõiugesqᷓ; bonũ fecunditat
a pre miſcdiarũ ꝑ oꝛaliões eccleſie obtine
re etiã ſi opus ẽõ naturam. Amplius.
ſi contra omne piculuʒ oꝛatione muniedi
ſumus. Ubi autẽ caſtitas ĩ maioꝛi piculo
eſſe poteſtqᷓ; iuxta incentiuũ libidinioſcʒ
vbi vir iuxta vxoꝛẽſt vxoꝛ iuxta virũ. Ubi
vo coꝛpus mulieris ĩ maioꝛi periculo eſſe
poteſt qᷓ; i partu: Tũ ergo ꝓpter pericula
ſpiritualia.tum ꝓpter coꝛpalia adiuuadi
ſunt ⁊ muniendi nubẽtes oꝛatiõe ⁊ bñdi⸗
ctiõe ſacerdotali que ẽ oꝛatio tocius eccdle
ſie. Amp̃.ſi nemo religioſe eruditusvł
plantat arboꝛẽ vel ĩſerit vłtamũ ĩteriꝰ iſe
rit ramũ ramo abſqʒ benedictiõe ⁊ diui⸗
ni nominis iuocatione.Quatofoꝛtiꝰ rami

iſti ſcilʒ ⁊ mas ⁊ femina cõiungẽdi nõ ſũt

abſqʒ oꝛatiõe et diuini noĩs inuocalione
Ambp̃.ſi pᷣmi materiales lapides ĩ edi/
ficio domus materialis non ponũtur abi
qʒ oꝛatione ⁊ bñdictione/quatofoꝛtius in
edificio domus ſpiritualignon ſunt ponẽ
di ſeu coniũgendi iſti lapides pumimas
ſcʒ ⁊ femina ⁊ vt ad vnũ dicamus qa con

iunctio maris ⁊ femine pxima ẽ ptamina

tio ni libidinis ac viciniſſima ⁊ ſola vᷣinte
diuina ſuperabilis nullum opus eſt ma/
gis adinuandũjmagiſqʒ munienduʒ oꝛa
tione ⁊ benedictione ſacerdotali.

4

2

lelalt

.

ius
nler⸗
niglde
ganda
domo
ſicſteet
otd
ns.
heitt
Pimonit
oriopel
Nene
Dines
Urs
wente
eliot

lerat
mEb
Ren

yro⸗
cd rpia
ſatdia
feont
ſenS
ſben
(leſieſ
gareg
AKloni
Ifnunie
Wlionis.

EI

1

/

(Aiſani

ſſiedn

. ſo.
Won
or
WWo
Wi

eGee,e
Giteie
Aeroneobe.
Gloe
mnneel
Mchunn
natllen
5 ,

daütäpur
cche.

A inesſad

er ele
NNd

.„ 4
onſ E
ODN N..

,aN

nn!
lu

A

N.
. ,
aeese

1

en S

onitin
n ind
cuinſin,
rN
R
R
i in
uninehß

l

oAO

IT quia matrimoniũ ſuperius di⸗
ximus vinculuʒz pfecte locietatis.

MReſtat nobis determiare pies ſo

cietatis iſtius. Harũ ergo pᷣma ẽ in ipᷣa ve

2 ra religioneque ẽ diuine honoꝛificẽcie de

bitus caltus. Cum autem vere relgionis
vterq; debitoꝛ ſit ꝑ ſetñ ex viculo mrimo/
niali debent in ea ſibinuicemaad eam ſer/
uandã augendãaã aut amplianda in totaqʒ
domo ſua n lolũ in filios dilataãdã ſol
licite ac fideliter adiuuare. era enim re/
ligio bſeruantia.hoc ẽ integra et ſlleſa
luris matrimonialis qð ẽwel eẽ debet int
deuũ ⁊ quãlibet animã humana.Hocma⸗
trimoniũ ↄtractũ ẽ inter omnes ve religi⸗

onis pfeſſoꝛes et deum. In hac ergo ſocij

debent eẽ cõinges fideleſq; ſibinuicem vt

dDiximus co adiutoꝛes vt allec alterum de
uiare a veritate religiõis nõ ſinati⁊ ibam
veram religionem ꝑtinaciterac deſperate
coꝛrectionis contumaciaunpugnantelco

ſilio eccleſie deſerat. Hmòi aute caulas iã

aſſignauim vdelicet ne matrimoniũ qð

religionẽ veramyjer dei cultü fouere acnu/

trire debʒimatrimonio ſpũali militare to
talter ac ſeruire ipᷣm diſcindat atq; diſrũ
pat. Et hoct conſilium H in. vij. pᷣme ad
LCon. Intelligimꝰ? aut iſtam impugnatio⸗
nẽ vᷣe religionis/qntũ ad fid cultünon
qntũ ad moꝛes. Ho enim ſi vir cogere ve
it vxoꝛ ad furandũ vel rapiendũ vel eti

am foꝛnicandum /velad quodcũq; aliud

qð vxpianum nomẽ ⁊ ꝓfeſſionẽ non aufe
ret.dicimꝰ mr̃imoniũ eẽ ſeꝑandũ/nec lice

60

2

re vxori vt ꝓpter hoc ad alia vote ſe tranſ
lerat. Sed ſi in ſirma ovt viri moleſtias in
pte ferre nõ valeatcõſilio ⁊ auctoꝛitate ec
cleſie ſe cedendũ ei eẽ a viro ad ipᷣus expe
ctareq; ⁊ ꝓcurare pꝛudẽter ſi poteſt coꝛre
ctionẽ ip̃iꝰScva ps aↄiugalłſocietan ẽ cõ
munio coꝛpoꝝ ad opꝰↄiugale ſeu genera

Pon Ficzelie len bononꝝ tpaliũ qui

66

2 nõ lic; alteꝝ alteri fraudẽ facere.Quar
ta cõmunio ẽ ominũ ppᷣoꝝ q ẽ culiodi⸗
a ſein nicẽ ac p̃ᷣniẽdi ꝓuidediq; ſibinuice

Ka i ſanitate q; ifirmitate.Quira eſt comu

3 nio ominũ liberoꝝ toauſq; familie/ que

12

, üt educatio ernditio regnũ ⁊ in poſterus

puiſio. Eſt ergo perſecta ſocietas ex his

3 qnq; ↄmunionmibꝰ? ⁊ in hijs integre totali
terq; conſiſtitc ad iſtam ſocietatẽ ſe obli/

gat ad omneſq; partes ipius quicũq; ma
trimoniali vinculo ſibinuicẽ aſtringũtur.
Ervppplogus,

. — „8*

Amn ergo declaratũ ẽ tini unid eſt
itnmatrimoniũ quonis ipᷣm eſt ſan⸗
3 cta ac ſanctłiſicatiua ac pfecta ſoci⸗
etas maris ⁊ ſemine in genere huanol Et
qm̃ ſanctitas eiꝰꝑtim exvu.bonis q̊ ex eo
ꝓueniunt.ptim ex bũdictione nupciali et .
ſanctificatione ſacerdotali. Et qm ipᷣum ẽ
pfecta ſocietasſſue ꝑfecte ſocietatis vincu 6
lu. Noianimuſqꝗʒ tibi nũerauimꝰ? ptes.
ſocietatis iſtius videlicet quinqʒ cõmuni *
ones q̃s nõ ẽ neceſſe vt repetamꝰ.Conſe⸗
quẽter vo deſtruemꝰ voluptatẽ ipam cax
nalẽ omnis ↄcubitus. oteſt ei volupta⸗
tẽ hre ſpiritualẽ concubitlicet carnale ſit
Prer opus vᷣlutis aut habet delectatio⸗
ne aut hre poteſt. iuxta illud qð dictũ ẽ in
Pſal.In cuſtodiedis illis retrivntio mi:
ta. Poc ẽ ſuauitas ⁊ hilaritas in ipſis oꝑi
bus executione mandatoꝛũ õ
pter ſi fuerit opus ↄiugale/ ex iuſticia ved⸗
dẽdi debitumi vel ex charitate cuſtodicẽdi
ſe vel vxoꝛẽ a macula vel contaminanone
denicaliie Hiemo dabiſare debet quin
ex opere iſto poſſit eſe in coꝛde operatis
aliquando delectatio ſpiritualis.
Ncipiamus ergo adiuuate deo ꝑ
ſequi beſtia iſta qᷓ maioꝛẽ partem
generis humani ab initiovſqʒ ad
finem deuoꝛare abſoꝛbere nõ ceſſat pex

„

nicientes ipſam in ipſa radice ſua- Pꝛimũ

6

nim cõcupiſcẽcia qua ſi pꝛecidere acumi⸗
e diſputatõis celeſti vᷣtute pꝛeualuerimꝰ
exterminabitur ipſa ⁊ deſtruet᷑ radicitus.
Dicamus ergo ꝙ membꝛa genitalia nul⸗
lum babent pᷣuilegium exceptionis q̊ libe
ra ſint et exemptaſa ſubiectione et obedi/
entia rationis ſeu liberi arbitrii ſeu libere
voluntati ſubiecta.Ergo ſunt naturali le-
ge et iure ratiõi ſubiectaſſicut et cetera mẽ
ꝛa exterioꝛajergo nõ licet eis moueri cõ⸗
tra ꝓhibitionẽ⁊ volũtatẽ ratiõisiq ſimo
nent iniuſte mouẽt qꝛ ↄtra ius ipſiꝰ ra⸗
tionis/⁊ ↄtra iuſtigã obediẽcie quã natu⸗
rali lege debent ipſi rationi. Ampᷣois ꝙ
volũtas ratõnisſſane/⁊ nulla ex pte erratè
bona ?⁊ iuſta ẽ.Et ab hijs ꝗbꝰ de iure ipe⸗
rat faciẽda.iure auũt nature ratio imperat
om̃ibꝰ viribꝰ inferioꝛib/oĩbꝰ carnis mẽ⸗
bꝛis. Saniſſimę aut ⁊ abſqʒ oĩ erroꝛe vuli
ratio gete mẽbꝛoꝝ genitaliũ ⁊ pacẽ omni
moda vutis caſtimonieq motu mẽbꝛoꝝ
bmõi ngſſime impugnat᷑ Quare mẽbꝛa
genitalia lege nature ꝗeſcere dñtac ceſſa
re ab bmõi motibꝰad iuſiũ vlłiperiũ rõis

—

ſacramento Matrimonj
Amplius. oncupiſcit vo caro aduer ⁊ generaliter contra omnia vicia et pecca genben
ſus ſpinitum et ſpiritus aduerſus carnem ta. Non enim eſt victoꝛia de hijs niſti pr nueen
vt dicit Apoſtolus in.v.ad Halathas.Et moꝛtiſica tionem et extinctionem. Cũ enix ſlne
nos omnes et ſinguli hoc ipᷣm ipᷣa expien hoſtes viſibiles vinci ſcilicet poſſunt:c vi⸗ lentit
tia ſenſus vltra q; opus eſt cognoſcimus uereeſſeq; victi ſimul et viui. vicla tamen igeie
Aut ergo iuſtum habet bellum aduerſus ⁊ peccaꝝ ſola ſua moꝛlificauone vincant imen
ſpiritum carolaut non. Si iuſtũergo ſpi · nec vnqꝙ; victa eſſe poſſintniſi moꝛtua fue mint
ritus habet bellum iniuſtũ ſiue iniquum rint vita ſolaq vicia ſua de nobis trium⸗ On
aduerſus carnẽ.quare iniquũ ẽ vel iuſtũ phant.hoc eſt eo ſolo ꝙ in nobis viuũt⁊ 1 re
ſpiritum vincere carnem. Nõ eſt ergo ad quatenus viuũt nos vincun? Mani⸗ ee

iuuandus ſpiritus contra carneʒ. Inique

ergo laboꝛauerunt tot milia ſanctoꝛuʒ di

micantes tam ſtrennuiter cum ſpirituſcõ/

feſtum igit ẽ quoniã pᷣmi motus cõcupiſ⸗

cencie carnis occidendi ſunt.⁊ non ſũc oc

cidendi.niſi ꝓpter iniquitatẽ rebellionis

nchen
Cpermel
nusnic

tra carnem. Amplius. Si iuſtũ eſt bel aduerſus ſpiritũet ſua culpabilitatẽ. Ma Ainſen
lum carnis contra ſpiritũſergo iuſtum eſt 1 nifeſtũ ergo eſtqð omnes ſequẽtes acdes unit
eam vincere.Quare adiuuada erit in iſto?ꝰ multofoꝛtius occidendos. Pꝛima em̃ac- np
. bolo contra ſpiritum ſequitur ex hoc ꝙ es minimũu habet culpe.Secunda pilusr n
ſpiritus teneatur deſiſtere a rebellione et ſic deinceps.Quonia aut omniũ iſtarum bntbe
repugnantia contra carnemet ita tenebi- acien velut dux et regina eſt ip̃a voluptas ſnc
tur cedere et ſuccũbere carniſet ſubire ßui⸗ carnalis/cui et ſub qua militat.multofoꝛſi ſtunl
tutem eius turpiſſimã atq; nequiſſimam. us ipᷣa occidẽda ẽ. Amplius.ſi omnes ntiub
Quare ꝓſtituere ſe omni vicio et deſide⸗ motus ad ed vel in eã occidedus eſt hoc ttube
rio carnis et abire poſt omnia flagicia. et vtiq; nõ niſi ꝓpter eã multofoꝛius è ipſa ttalgiii
paſſiões ignominie. Reſtat ergo iniqun, occidẽda. Amplius. ſi omnis via euus Mſſece
eſſe et iniuſtum bellum carnis contra ſpi ſiue qᷓ ip̃a veniatſſiue qua veniat᷑ in i=ſam Autem
rirum. Compeſcenda ẽ auteʒ caro ab om pcidẽeda ẽ ac pꝛumpenda. Maniſfeſti inie
a eo ꝙ iniquum ⁊ iniuſtum ẽ. Compeſcẽ ẽꝙ ⁊ ipᷣa exterminaãda ẽ a nobis ⁊ nos lG N.
aa ergo eſt ab omni rebellione cõtra ſpi- ge faciedi ab ea. Ampᷣ· cũ ipᷣa ſitꝑ quua “ Auchu
ritum. Quare ab omni concupiſcencia ſi · ⁊ ꝓpter qua caro pugnat cõtra ſpiritumꝰ Hoble
. ue concupiſcere contra ſpiritum. Nullꝰ er per qua maxime foꝛtis ẽ et pᷣualet ↄtra ſpi iſti,
o motus concupiſcencie contra ſpiritu? ritum /ipᷣeq; ſpiritus maxime debilis otra mnnmon
ſuninendus ergo occidendꝰ vel extingu? ipᷣam.adiuuadus autẽ ſit ſpiritus ↄtra car lehuhen
dus. Amp̃.ſi totum bellu carnis ↄtra nem maxime occidenda eſt euidenter. mtehu
ſpiritum eſt iniquuʒ/ergo omnes bellato Lieſtat᷑ aulẽ huic veritati ipᷣa na/ nicvene
res carnis contra ſpiritum iniqui. Quare tura hũanaque motos iſtos vnis foinelig
totus exercitus carnis qui militat aduer/ erſaliter erubeſcit membꝛa ge⸗ w
ſus ſpiritum iniquus. Quare ⁊ oẽs acies nitalia pluſq; alia occultati abſcõ dit eru adide
exercitus ipius/ergo et pᷣma que eſt pᷣmo⸗ beſcens appitionem ipſoꝝ et aſpectũ.Cũ W
rum motuũ.et ſecunda que eſt delectatio enim erubeſcẽcia ſit iuſte repᷣhenſionis n/ inſſun
num citra conſenſum. Et tercia que ẽ con / mozsfit autem iſta erubeſcencia in quoli⸗ lents.
ſenſuum.et quaria que eſt operum. ⁊ qn⸗ bet indiuiduoꝛuʒ ſpeciei humane natura lpplat
ta que eſt conſuetudinũ.et ſexa que eſt ex liter. Manifeſtũ eſt timoꝛẽ iſtũ eſſe na Pporie
ecutionũ.et ſeptima qis eſt defenſionum tureitimoꝛ antẽ nature vniuerſalit᷑ nõ po cnerp
⁊? oclaua que eſt gloꝛiationũ de buiummo teſt eſſe iuſtus aut indebitꝰ Merito ergo oſeie
di. ct nona que ẽ dogmatiʒationũ et pᷣdi- etiuſte timet natura bumana rephenſio/ fſckere
cationum quibus dogmatiʒantur et pᷣdi⸗ nem in huiuſmõi motibus. jure ergo re/ nel
catur opa carnis. Et decima que eſtimpu p̃hendi ſunt motus iſti. Amplia.quo⸗ Muſch
gnationu puritatis ac mundicie carnalis nia ipᷣa erubeſcencia ẽ confeſſio quodam ſohti
ſiue aperte ſiue occulte caſtitas carnis æ mõ culpeſerubeſcit autẽ vniuerſalit natu intea
mundicia impugnãtur. ſine detrabendo. ra humana huiuſmodi molugergo oſtat ide
ſiue diſputando ſiue inſidiando que vim eẽ culpabiles. Confeſſio autez nalure vni ipe
aut violenciam inferend. uerſalis mendaxeẽ nõ poteſt.nec eius te/ Unn
quia pugnadum ẽ contra ex ſtimoniuz. Jpᷣa ergo atteſtatione natura ſn⸗
— Ercitum carnisvſq; ad interitione manifeſtum ẽ ipſos eẽ culpabiles.El boc
— * OW

Pinnche
lunt.:nat
uutatiſcber
mlgabii)
Gemnn
WMonaifer
nckiürrin

a. ui
nuunetie
iſthinn
ckei
nicnſe
antriin
Noortin.
name

eſt ind ubitãter cauſa ppter qua mebꝛa

genitalia abſcondũtur et erubeſcitur aſpe

ctus eoꝛum /qa radix erubeſcende concu
piſcencie ſedem habet in ipis a qua et pu
denda noĩata ſunt. Judicium autẽ hmõi
ẽ añ erubeſcüt pueri aſpectui hiuſmo
di membꝛoꝛũ vel abſcondunt ea ab ocuł

hominũ/q; hu ius motus incipiat fieri in

eis.Qui motus quatomagis inualuerint
et increbuerit/ tanto amplius inualeſcit
erubeſcencia illoꝛum ſollicitudo abſcon⸗
endi ea. Amp̃ ·et ſi aliud non habe/
et perniciei voluptas carnalis qᷓ; ea qᷓ di⸗
imus videlicet ꝙ inebꝛiat mentẽ huma⸗
na:⁊ tranſuertit ſenſum ip̃ius:atʒ coꝛum
pit palatũ ſpirituale ipius.faciẽs ei deſipe
re omne ſpirituale bonum ac nobile.tan
dem vᷣo ex loto auertit a deo ⁊ a vera reli
lone que ẽ digna honoꝛificencia ⁊ cultꝰ ei
ſolus debitus eiqʒ acceptus. Recte autes
attendẽtibus manifeſtũ ẽ natura hũanaꝭ
ad vera honeſtatẽ que vera religio eſt et
ad cultũ ipᷣius deijꝗ vere ſanctificatio eſt
deũ rite collentiũ creata/ac conditam eſſe/
Quare maniteſtũ ẽ nature hũane inimi/
ciſſima eẽ hanc de q̃ agimus carnis volu⸗
tatẽ. Qſi gs dixerit qaꝛ immoderata
voluptas ẽ que auertit a deo et ſuꝑiducit

obliuionẽ ipius Querendũ ẽ ab eo cuiuſ
mõi ſit illa qua intelligit. moderatamſlege
mr̃imonij quã legẽ ſupꝛa tetigimus neceſ
ſe habet confiteri.onmẽ aliã inimicã eſſe
nature humane.Et ꝓpter hoc iplacabilit᷑
pſequendã hoc ẽ qd intendebamus.Si
vo intelligat moderata congruẽcia et poi
ſibilitate ipſius coꝛpis humani. IJnuenit᷑
autẽ hec diuerſitas in hoĩbus ex diuerſita
re comple vionũpt alij magis potẽtes ſint
in vſu mulierũ aliſlminus.alii penitꝛipo
tentes. Intelligit ergo moderataʒ eſſe vo
lInptatẽ complexioni coꝛpis adequataʒ ac
ꝓpoꝛtionata. Immoderatã vo complexi
onẽ ⁊ poſſibilitatẽ coꝛpis excedentẽ.Quia
vo ſic ĩimoderata voluptas minoꝛ eſtx ſie
moderata maioꝛ.Que autem minoꝛ ẽmi
nus inebꝛiat⁊ captiuat mentem humana
minuſqʒ auertit a deo. Quare moderata
voluptas carnis iuxta itennioeʒ ſua magt
inimica eſt nature hũane. Uoluptas em
indeſideio eſtvt ait tulius no in ſacietate
Et ꝓpter hoc qui maxime eam ſequntur
ipſam nũme aſſequntur. Amplius.ſic
marſme amantibꝰ voluptatẽ iſtam maxi
me ſapit ipiaſ maxime deſipit voluptas

ſpiritualis. Sic econuerſo marime aman
tibus delitias ſpnales mauime ſapiũt ipe/
maxime deſipiunt eis carnales. Quid er
go reſpõdebit aduerſariꝰ/autvterq; iſto/
rum habent palatũ coꝛdis ſanum⁊ bene

diſpoſituʒ aut no Impoſſbile aũt euidẽ

ſapoꝛibus hijsineceſſario errat alteri eoꝝ

ſiue palatum coꝛdis alterutroꝝn. Palatnʒ
em̃ cui deſipit quod ei ſaꝑe debet aut ecõ
trario neceſſitate errat.ſicut⁊ viſus qui iu
dicat album nigrũ ⁊ ecõuerſo.Alterutroſ
vero eoꝛum errare neceſſe eſt. ergo vel ne
ceſſe errare ſapiẽtes in eo/c ex eo/maxime

e denp ſnnt ꝙ in eis ſapiũt bona ſpũa

iar deſipiunt delicie carnalesivel errare
luxurios qui ex hoc maxime inſipiẽteꝗ
habẽdi ſunt et habent/ꝙ in eis ſapiũt di
les ac ſoꝛdide delicie ⁊ deſipiũt nobiles ⁊

O Rocedamus añt vlteri mude.
luptas ſit iſta de qua hic agimus

Uidetur em veri nois voluptas qᷓ tanto
ope qrituntatiſq; diſpẽdijs compatur/a
qua nec etiã viri ſanctiſſimi niſi diuini mu
neri admirãdo adiutoꝛio ſe ↄtinẽt aut co
peſcũt. Deinde exiffinitiõibus delectati
nis que ſunt coniũctio conueniẽtis cum
conueniẽti æ ꝑceptio rei que naturalis eſt
virtuti appᷣhendenti: Conueniẽtis autem
cum cõueniente coniũctio eſt maris et fe⸗
mine ↄmixtio: veri noĩs ergo voluptas ẽ
ſiue oelectatiocũ ei ↄueniat ipᷣa noĩs ra/
tio. Ad hunc modũ ſe habet ⁊ de alia ra⸗
tione.virtuti em̃ tangibilique eſt in mem
bꝛis generatiõisnaturalis eſt. Hoc ẽ na-

na generationi. pars adiuuantis coꝛpis.
Almp̃. cum in bꝛut animalihꝰ iuenia
tis/⁊ hoc de natura tm̃ nullatenꝰ aute ex
pte damnationũſvel oꝛginale coꝛruptiõe
nullo modo expeõ vi ꝓpter peccatum
dam diuine inſtitutiõis.ergo in ſpecie hu

mana quantũ ad id ꝙ cũ bꝛutis aialibuſ

habet ↄmune neceſſario erit hmõi ↄcupi
ſcentia ſen ſideriũnõ vt plagaſneq; vt coꝛ
ruptio.ſed vt natura ⁊ lex diuine inſtituti
onis ꝓpter quod etiã in bꝛutj animalibꝰ
vocat᷑ ius naturale. Hui at iudiciũ vide
tur ꝙ in mni indiuiduo ſpeciei hũane

inuenitur iſta diſpoſitio ⁊ concu piſcen-

lia ⁊ deſideriũ hmõi volu vtard Que⸗ em̃

us inꝗgramꝰ. Utrũ veri nois vo

turaliter ↄneniens coꝛrelatiua ⁊ coadiuti⸗

4
—

„

C

Vvſpo derod i⸗

M O
7R
* „
.

BDe

gecidũt pᷣter naturam ⁊ affoꝛis adueniũt
ſubſtancijslin paucis reꝑiunt᷑ indiuiduii
⁊ raro.merito ergo videt᷑ eẽ naturalis hu
iuſmodi ↄcupiſcetia ſeu deſideriũlnihil ãt

.

naturale inhoneſtũ vel illicitũ eſt ſeu pec

catuz. Quare videt᷑ amoꝛ hmõi volupia
tis licitus eeſamoꝛ aut illiciti aut mali ne⸗
ceſſario illicitus ⁊ malꝰcẽ. voluptas ergo

iſta nec mala ẽ nec illicita. Rſjdemꝰ aute
hoc qꝛ nec vera nec veri noĩs voluptas

eſt iſta.ſed ſomniata tm/ꝓpler quod⁊ de
lectamentũ ſomnij vocata eſt. Sapiẽ.vij.

Qucadmodũ auteʒ mulieribꝰ grauidis
carbones⁊ cineres ſuauit᷑ ſapiũt interdũ:
2 Ppter eos naturalibꝰ cibis naturaliter

q́; ſapidis ⁊ delectabilibꝰpᷣferuntlauidiſſi
męq; appetũt.⁊ ipſe erroꝛ vᷣtutis appeti/

uxbſiue coꝛruptio pa lati coꝛꝑis mentit᷑ eiſ

delectationeʒ guſtabilẽ et qdãmodo eas

ſompiare eiri coꝛruptio palati in
oc

teriòꝛis ac ſpũalis. eſt palati coꝛdis/
mentit nobis ſuauitatẽ eſſe ſeu volupta/
tem/quod reuera nõ eſt ſuauitas vel vo⸗
luptas/ ſic ⁊ ſcabioſo ipᷣa ſcabies ⁊ pꝛuri/
go ſcabiei mentit᷑ ſuauitatẽ eſſe in ſcalpti⸗
one / ⁊ in cutis ſue laceratiõe/ cum reuera
non ſit veri noĩs ibi voluptas ſicut apꝑet

econtrario. amaritudo em̃ ſaliue ⁊ fumꝰ

colere mẽtitur/ebꝛicitanti amaritudinem
amigdaloꝛũicuʒ reuera in eo amaritudo

noõ ſu ymo dulcedoſſit ævehemẽtia ſamis
meniitur ſuauitatẽ interdũ ſapoꝛis in oe

in quo eſt. Sicut legit puer xxvij. Anima
eſuriẽs amaꝝ ꝓ dulce lumit Silr iob. ux.

Eiu ſinguila repiſſẽt ad ea cũ clamoꝛe curte
bãt.⁊ eiuldẽ ſexto.Que pᷣus nolebat ian⸗
ere ania mea.nũc pꝛe anguſtia cibi mei
unt. Sic vehemẽtia ⁊ pꝛurigo concupiſcẽ

tie mentitur couenientẽ coniũctionẽ/que
non eſt. Et voluptatẽ vbi non eſt. Et hoc
apharet in abbominatione ſodomitica
vbi manileſtum eſt diſconueniẽtes cum
diſconueniẽte ↄiunctio. Is autẽ declara⸗
uimꝰ ꝙ oꝛiginalis coꝛAptioſ bꝛutalitas

in no bis plaga ẽ.Et vniuerſalitas ip̃iꝰ
u

⁊ ꝑpetuitas indiciũ ſunt.non qꝙ a natura
ſintiſed potius ꝙ non a caſu ymo ex ꝓui
dentia ⁊ iuſticia illata Sʒ neq; hoc ꝗð in
quolibʒ indiuiduoꝛu ſpeciei hane inue
nitur iſta diſpoſitio ſcʒ ↄcuꝑiſcentia/⁊ d e⸗

ſiderium voluptatis huius indicium eſt/

ꝙ naturalia ſinhoc eſt ab ipſa oatura ſ

onus & ipſi nature illata. Oè ſi quis
4 dixern ꝙ vinus animalis a vinus ſpug⸗

r.
RRõ

ſacramento matrimonij.

lis due ſunt virtutes quẽadmodũ tam xꝰ
tus viſibilis quã virius andibilis ſuaʒ ha

bent ꝓpꝛiam delectationẽ ⁊ ſuum ꝓpꝛii

delectabile.ita nihil ꝓhibet vtranq; illa⸗
rum ſimiliter ſe ſuam ꝓpꝛiam habere ꝓ
pꝛium delectabile.vel ſua ꝓpꝛia delecta⸗
bilia.E ſic vires ipᷣe non ſunt cõtrarie ad
inuicem ſic nec delectauões.Sed quẽad⸗
modum delectatio que eſt ſcõm viſuʒ im
pedit ne illa hoꝛa ſit delectatig ſcõm audi
tum.⁊ illud impedimentũ non eſt ex con
trarietate que ſit inter viſum ⁊ auditũ aut
inter delicias eoꝛũ cum ꝓculdubio cõtra

ria ipſa non ſint.ſed potius ex imptibilita
te mentis hũane ⁊ aggrauatiõe.qua pati

tur. hoc eſt ex coꝛruptioe coꝛpoꝛis ꝓpter
quas partiri ſe non põt ſimul pluribꝰ oᷣli

cijs mens humana. nec vacare duʒ eſt in
coꝛpoꝛe.quaſi toto põdere incũbens vni
ſoli donec abſtrahatur ab la. Reſpõde
mus ꝙꝙ ipſo ſenſu ⁊ experiẽtia maniſeſtũ
eſt illud quod ẽ anĩale in nobis rebelſare
aduerſus id quod eſt ſpũale in nobis cũ
debeat iure nature omnino eẽ ſubditũ et
ex toto obediẽs.⁊ hae dominatiõeʒ ami/
ſiſſe ſpiale noſtrum nõ caſu ſed ꝓuiden
tia. neq; immerito ⁊ abſq; culpa ſed iuſti
cia irrepᷣhenſibili atq; iudicio cnncta regẽ
R atʒ ad miniſtrat dei O em iure ad no
ſtrum ſpũale ꝑtinet abiqʒ iniuria eidem
auferri non potuit niſi ablatiõem iſta me
ruerit alicuiꝰ culpa. Alterutũ ergo duoꝛni
vel vtrũꝙ foꝛſitan neceſſe eſt factum fuil⸗
ſe in natura humana. videlicet vel vt ſpi

rituale noſtrũ debilitatũ ſit a foꝛtitudine

ſua naturali ⁊ depᷣſſum ab altitudine do⸗
minaliõis iſtius quibus pꝛeeẽ ⁊ ſupereſſe
jure ⁊ lege nature debebat ei ꝙ eſt ania-
le in nobis ꝗ debita ſubiectione eiecum
vſq; ĩ rebellionẽ.⁊ a ſua debilitate in iſtã
inſolentiã confirmatũ.vt iam nõ liberta-
te⁊ imperio ſuperioꝛis ſui hoc eſt eius qaõᷓ
eſt in nobis ſpũale moueatur.ſed quem/
admodũ in bꝛutis neceſſitat᷑ violentia fe
ratur.⁊ ſicut furioſus ruptis vinculis ⁊ ca
thenis in ſeip̃ᷣm deinde in alios ſeuire cõ/
tendit ingo legittime ⁊ naturalis ſeruins⸗
tis abiecto.cuius figura eſt demoniacus
ille eusgelicus qui frequẽter in aquam et
in ignem ſe pᷣcitabat.Sicut legitur. Mar

ci.ix. NHec aliter audicdi ſũt qua pecudes
gens epycurio:ũ qui poſuerũtvires ania
les in nobis ad anĩales ſeu carnales deli

cias creatas? conditas eſſe tanqus ad ſũ

“
un
inon
ſh
Neb
aluil
vſi
winie
guiri
alon
ndi
ſentu
Uüſu
ogi⸗
uun
ſuse
get
wpor⸗

deſt

cluen
nllan
roid
ſtergo
Allenm

ed

Wam
mus
lenbe
ſpama
nane
ignen
uale
ſu ſpn

uii

enceti

nclen

Cungi
N
magt
lons
eneca
datio
nalio
lnigzt
laſtan
menta
wus⸗
l.†
Nuno
ac
ltere
Ne⸗
Wun
ne
G

4 *

3
. .

1*
.
A e

Aötcie
Rrabasn

NE
.

EA.

NcRN;H

6 NNGR
eN
Kuten
ricr
4 e
R
naen
Auael.
4* N
N 1†
1,

mano ⁊ ex cogitãda ac ꝓuiden

mum bonũ et ſummũ finem. Tunc enim

in ↄtumeliã ſuaʒ vires hmõi creaſſet deꝰ
ſi ꝓpter hmõi delicias ipſas creaſſet.et
pier hoc non ad delicias naturales.ſʒ ad
exquiſita flagitia execrandaſqʒ libidines

potiſſimũ create eſſent.cũ paſſics igno⸗
minie maioꝛes videãtur habere delicias

dua viſus naturales. Alioquin nec tanto

ardoꝛe nec vehemẽtia ad eas trahi nec tã
a diſſicultate ab eis reuocari poſſe vide⸗
rentur flagicioſi. Idem dicimꝰ de alijs ta
ta ſtudioſitate coquoꝛũ et hyſtoꝛionuʒ ex
cogitatis delicis.que omnes ſicut diximꝰ
quia maxima eẽ videntur ꝙ ꝓbat ſtudio
ſitas aclaboꝛ eas querentiũ ⁊ ſtudioſitas
ipᷣa.quia maxime deo contumelio ſeſunt
vipote religionem ac cultum eius maxi/
me deſtruẽtes.eiuſq; obliuionẽ maxime

inducentes.in ſui ipius iniuriam ⁊ contu

meliam vires aniales ꝓculdubio creaſſ
Hmõòi delicias illas nobis dediſſet. No

eſt ergo ſimile de viſu ⁊ auditu cũ neuter

alteri iniuriet dum iuſſum ſeu iniunctuz

ſibi ab imperãte virtute peragit officium

Manifeſtũ ergo eſt de omnibus que dixi
mus ſugienda eſſe omnẽ coꝛꝑis volupta⸗

tem hoc iñ ſ̃ᷣm magis ⁊ minus fugienda

ipᷣamq; eſſe vt laqueũ irretitiõis.vt piceʒ

inꝗnationis.vt vinculũ captiuatio nis vt

ignem ſpũalis exuſtionis.hoc eſt quo ſpi
rituale noſtrũ exuritur omniaq; bona no
