gloꝛiãſolo timoꝛe aſpect⸗ vniꝰ hoĩs vicj in coꝛde tuo/x dediſti cuida nihil iuriſdi/ (nxande
ↄfeſſoꝛis amittete Si em̃ d bilis holtis ctionée ſuper te ↄtra deũ. Miranda c aũt Ppoznouen
vitʒ eꝛubeſcẽtia erubeſcendũ tibi ẽ ab illo iſta erubeſcẽtia. Nemo em erubeſcit ſoꝛ ace r..
ſupari illiq; te occidẽduʒ tradere. Jpa er⸗ des ð domo ſuavel vaſe qᷣcũq; ſuo eüce ſogeinmnia
go erubeſcẽtia tam grandi ⁊ foꝛti vincere re ſiue pᷣcioſum illud ſit ſiue vile. Sʒ ſoꝛ⸗ uoopenieen
illaz puam ⁊ debilꝗ/grandis em̃⁊ foꝛtt dx des in domo ſua vel vaſe habere vel reti Ouasſragenbr
eẽ erubeſcẽtia poſt tantoꝝhoſtiũ tanquã nere vnuſgſq; turpe iudicat ⁊ erubeſcen ſiberoro
— foꝛtiũ ſtragecontra debilẽ deſicere ⁊ me⸗ dũ Sola aut eſi domus conſcie ſolumq; Caimein
—, tu ipius tale victorieſ glie coꝛonaʒ amit pas coꝛdis quoꝝ ſoꝛdes amant᷑ ⁊ emun- Galian
tere. metu dico/qe nonduũ te peutit erube⸗ datio erubeſcif. Amp. attẽde ꝙ ſinõ ſutheri
ſcentianondũ te inpugnat quã diu taces erubeſceres vnũ hoſtemi vnuʒ bellum ⁊ Alnes
2 non reuelas turpitudines tuas. Expito ideo vn victoꝛiam 2 ꝓpter hoc vna co⸗ nechit
queſo vires eins arma/que times et vi ꝰ ronã.Et ꝓpter minꝰ haberes.Ad hoc er Eesteſtci
debis hoſtẽ quem nrimes omnino inermẽ go datur tibi erubeſcẽtia vt poſt victoꝛiã llis ean
. atʒ inualidũ teqʒ ab eo omino ille ſũ. In de alijs hoſtibegloꝛioliſſime alʒ vicloꝛio nupo
)Kpe obſecro a turpiſſimo ? ignomioſiſſi ſiſſime triũphesvt qui alias in cõtritione mnahl
¶mo ſpurtiſſimoq; omniũ vicioꝛũ ⁊ pecca vicerasipᷣam erubeſcẽtiam in cõfeſſione ccnonn
(roram tuoꝛũ⁊ ego aſſecuro exꝑte dei om vincas. M ſ diligenter aduentas ofiteri eieſtn
nipotentis os tuũ fauces labia ⁊ dentes vicia ⁊ peccata quodã mõ eſt numerare ghrerbe
tuos qui nihil eoꝛũ ledere poterit. Tenta victoꝛias.Dum em pie ac ſincere foꝛnicali ſensnon
hoo⁊ erperire non credas mihi ſi hoſtis onẽ confiteris ipam te feciſſefacto ipo lo mia
iſte quẽ ita times in aliquo te leſerit.Qui qr quã moꝛtuã de ipſo campo certamis mhlla
eu vixerit interroga eũ iocoſe o tu confef eijcis. Quemadmodũ em euomens vir⸗ einni⸗
rb eſt vulnꝰ? vbi eſt leſio cnã tu time/ tute medicine ſerpentes/⁊ alias venena⸗ Ginla⸗
nb atnenn Si autẽ foꝛis ⁊ vehemes tas beſtiolas ipam victoꝛia nature pme⸗ wmiͤn
am vincere⸗ ttende ergo quanta vis ſit dicnam adiute ipſo huiuſmodi vomitu ⸗
eam pincere ⁊ quata gloꝛis de tanta ho⸗ iudicat. Su vomens ſpiritualiter beſti⸗ Kfüan

M 2

in nni int
Fol. ꝗÿM
is victo lia hoſti mpha sienuemnann enal
õfeſſionis vi ia n riumphe rat val agne lenat
itu cõfeſſio Et ꝓpler ckoꝛa t ſicut nar Et qui Rieid eſt grna
iplo unrar iucter Etde aen ſtſtſt, baͤrss npbie aie upden
ſales ip bitater intellie nas emoꝛ lephat Padonabiltan⸗ icto/
. ſpuale indu 77 ime! re victoꝛ ‚im licet el⸗ . leone nabilit 10 vict
a8 tie i cint irarer it fa edelice icle lee donab is ac v
ias gratie cteja neee n⸗ v nalice os ind irtutie int / Seck
. boc alerire loqui it cõfel ſin⸗ rtas eualici pelare v fferunt / cut
Nia hboc cõſ do eſt fueri pie atq; ui citatis. unt pᷣe antuz affe 1 ꝓdaucũt
odamo uda ergo! iẽ log pac aſſerut 3 ns S ireteo
Enton quoda verec iten tenti 85 fſione aſſe ſign ꝛoferi .ecit eie 1
nch Etliy Conſi enſone facce k. on in ſie EH ma⸗
Cuneg egito aer Logkten 5tritione Etſi fe ſue n dixim? Luce. na Delne,
crnene cere vicl ſua ac re in Efac ul tiam teit riptuʒ iin do toꝛu; ſe
nus icia mirare epenẽf ad m et ð ſe leui in d ecca in ſe
S cere v re at tione ñ enim ata ter q nu leui rũ⁊ p Qlozin ſe
“ enarrare a attri ntů er pecc Ppt magni vicio 2 pece dium
Ngingn rirtorlanget tas. qua vicia facere gine Knicerſenis s magn v. Baue enti
an ictoꝛi foftecgsinn ia eſt fa EcE en ſcil⸗ niſh me ceenc em
ta mnain vero o dicis o illa pecc hoſtel gierpoe ſure vu nenene is G
näne as Nesess nmeeruic⸗ Erür cetd ſt ſuneen⸗ eam magis E
8. M vicloꝛ confel Edicis tiam i nitẽs ama i non i it ſup: rEr drret — J—
Vscinn ſincera ation beſcentia eio penites inſtis qui⸗ debi rauert ESern e
sc ſi in ſinue 5erube feſſoꝛ ua ca iuſtis q gau inon er nita ſtr 1 po
Wetorint er m in⸗ tillaʒ Edis cata ꝗ ra a Ncvillt⸗nin nitants non p
eprnt erfeci e id oſtẽ æ peccat. ine gra thei. cviiij. qu us ꝗ udir nitu
iui ica luafke pe diu a⸗ ꝛa. x dotibus Lauckt mag
edoſini int Amp̃.qu ica lua 10210 Oin equs ſu cedott micon ne?t ſione
en 18 V diuto iſti. qu 1ʒ cve ſa deo ini ltitudin õfeſſi „
sziim = ineg ttriui res al; Ocve! md mu in c hoꝛ⸗
ueio ſtiũ lrẽ att ato plu runt/ ibiliun unt qaui catoꝝ nt exbo
gsnn e era hoſti el ſa it tãto erun d Hi ſunt n7 pec oſſu duʒ in
tagenge e contri maloꝛa toꝛie tu ꝛi ſpect ſ 1 em vicoꝛ audire s cosſe elum re
3 Aent nttcod n tura ac . acvic 8 victoꝛi 5 eſſe P dine 5 Etibus inates vnde ee ſolen
egene to p vtutis ꝛioſus rificiuʒ deo / penitet bhomi tes. 7 halis ſolen
d ioꝛes inde glo: o ſacri icoꝝ ‚ap s 7 abhe uen iump! macp
lſbercie male deind 3 s de inimi ap rentes es eyp de tri pclarur. 5*
wleſbolſie Quod atioſiu ibilium int iſu ve ren facie Wne de pᷣ zuratur cõ⸗
eve id e vi i aut oc um dibusvt Unde ura abili
murme, qð gr modit uid e iũ au eo rlaudibi itur. ſti inſtau effabil
– lum es ta itẽti. lboſtil em̃ eſt pletur elis agit celeltii em in legi⸗
müſechen q; ſtrag xpenitet Renoſkiſtan b § in cel curia c ibiden ſicut legi
ſbehcſci⸗ ictori pe al toꝝ/ lium. nitas in u in c⸗ ſonat ibicq us ſi mnat
ſibadli tipi vie ndius lnera ſpitabi r nitic de reſor chor b ſan
uimnin penenioen im vu in ſuſpit ſubue maremſetaln onia * ata ſubſte ſe re
volutid . petitu! ut ſalt dioꝝ i ni videt ſu er⸗ iuium. ſympho urmura osa ut
utinchin ciſoꝛuʒia m gaue mo qui unatum 12⸗ u nita te ſy Zubmi 4. lacera lon a⸗
f:ar non Babalt aenolit ianipe ſuauit xv. Su uicijs itetes Hon au
wicucjfn vnuʒz n Btu nonnol l⸗ Luce. Con eniteies mnco! 2
di le. xxv. Adu miniott ꝛuʒaut tur tee iuntn⸗ c alia Pue
anbin Excc . mnie Shnens⸗ occiſoꝛu 32 vi pꝛobꝛ 6ͤ reijc er hoc 6feſſoꝝ po⸗
Dd one in itens qui oꝛum vtutis . 7 tunrar e⸗ Pot itione coft. ui cbe
2 ae a1s o peni iu tu ſqʒ laioꝛe el ntibus ditio ua loqᷓ imere a
a op hoſt Nteſteſq; * ma P entibu eruditie nalog mer
enendedn ras em ereelte ato mai 24 ſeqn e in eru alique oli timer .
ſued⸗ vuln ue ꝓdu int. St icia ? pe⸗ ſin⸗ iunt der⸗ ergo ſecurt iſta erub de
leebere oꝛie tu 3 fueri rint vie ne inn ni lec fust. ſi ab S⸗ auc
elnn 4 lidioꝛes fu⸗ ꝛa fue alio ꝗ lidio/ Ane pulicts p ig: facis ſial ooopꝛobe
rm valchoe bilio: ulneratio Fanlcns, e pulici⸗ vtiq; ui Pot bpꝛobei
in 7 hoꝛri oꝛu v paret eiſq; facie od vti. cloꝗ vitno obpe⸗ oẽs
ſeſe ioꝛa ⁊ 2s eoꝛu ? ne ap aioꝛi du ſi m qu vt ne mpit les tue 0.
— anto moꝛ nfeſſio ut m dmodũ one imes li ſe itudine . times.
4 on es eru adm 0ℳ₰ O ita ti niuerſali rpitudi no time
zi ian cera ficatio: ictoꝛie. Q iauẽ b 5 vul ſc a iũ ocu 01 imet 720 ni⸗
7 effi victoꝛie aliqʒ atz; vul as mnin o xtremo lice ti tu vni⸗
res eatcg vie 8ſcirca cton/at ſma 00 ient in e vpullcet ſpect uas/
Nn tutis tu tamisſcire terfe⸗ erit/me galahſe ille qui pu ab alt 6 tua
r0. tut 0o eer itudo in iacu abit / alam ſicut itl agis tudines ina
Nn ge in campe ꝛmultit ꝛ0 ſtrata die Hapn Paeralt eſterme turpi Minan
“ aioꝛ peon victoꝛ re co Es e arus di t ians. Cinam
t ma hoftu⸗ is ac ſincere co em ſecurus bſcõ ectib angel
rt rem um hof vtutis ac ſein d ta⸗ nem ſer mis able alpee nib? a a4 2
un gin S=JèMWN tri hominne ſoꝛum ſt omt ſſone iu *
ineihn . B . 3 niuer u e nfeſſi ad
inſ ius ei te cpenit nitens t⸗ plaſu t i Usße vnius audiũ ra conkfe uas ach
slnt rho na pe cũ app Qui q; ab ioega ſincera c iões ꝗ ones
nei ꝓdpte tang llatoꝛ eſt. Ar. s quose is de ſin ruact ofeſſio .
ni el non ia ſus bellat iend itentur ſcire inguli atiaruac cofelno ij
unt fitens ictoꝛioſus excip onfüe e- 12 ſin⸗ ires gratis oꝛnin Ju
ℳ am vic öfeſſoꝛe ata c , in t dei 2 udire oꝛuũ tu
ruinen uam lig cõfe ia pecc ſcula vrr a peccatoꝛ
nie angballac et lenna . icoueailerur v. guloꝛuũ p
ine e, etiam gulees mon eet Waeton decre an ſin
. quaſi pull⸗ virtutis ſu 8 conſlie tur quit
nen Ranetrbien lunson
= reistoli⸗ mup
ae eſt vt
Ia

„ SDe ſacramento penitentie. i
patti miſericordia ferunt. tinãa S è ac⸗
videres geſeondtan etetervmmaina Sero ralone dimiſſoꝝ hoc ẽ indulgẽtia mmnd
larum beſtiarum infernalin vomitũ om ricoꝛdlaru f. iete ne nohis a vare intſ i
nes Sa cens niliniarn celeſtium epulian licus es/⁊ naltfabre Jl. kunaignon ie ena
Utina audires ⁊ videres applauſum tui ⁊ coꝛpoꝛii Za neit cosdig ei
Cs be⸗ nbi pater min. en conmtkikilant per poteſtatẽ liberi arbitrij dukn
coꝛdiarũ amantiſſmus atq; dulciſſimus ſticiam f. a eim precltianennlin in
aggaudet atʒ blandit tina ſentires am cos ab acias interra pꝛedicta vt maleſi- ſ
plexus eius ⁊ oſcula quibus ſuper collu? et ab ea exlermies hoc ẽ vica ⁊ peccata ſinns
tuũ cadens irruit. Sicut legitur Luce. xv. ti demones. Et ſi foꝛte incur Querint 2 68⸗ inor
pꝛocildubio aquas male ichonia æ 4 ers incurſauerint eos ex offcio villicai ouer
maritudinis quas diximꝰ oꝛe patulo in⸗ onis /⁊ cuſtodie ville que cũ ipe es arcies orma
clauſibili a te euacuaresvt dei patris gra captiues iuſticies et toꝛquea gbonavero iebi
tia replearis ſpurcitias abbominabiles corur ville hoc eſt inbabitatoꝛes ⁊ bona ſicopen
vicioꝛum ⁊ peccatoꝛũ totis viribus ⁊ fe eoꝛum cuſtodiaset nutrias et defendas mnun
ſtinatione/a te reüceres vt aromatibus Pꝛimũ ergo ſi fideliter examinare coꝛa,ʒ nponn
donoꝛum atq; virtutu ſpiritualium reple non diſpenſato:confeſſoꝛeviccomputa gan
tus domini habitatoꝛem/cuſtodemq; tu one facere volueris recoꝛdare debes q;⸗ untan
um perpetueq; felicitatis largitoꝛem to/ lem villaz tibi dederitde quo manifeſtũ t
ta virtuie intra te auiditate reciperes nõ tecto ein ulcre magnificech ediſicatſarchi uga
oſtium oꝛis tui clauderes deum a te exlu tecto eius atq; opifice ipſo deo. Deinde puubo⸗
dens ᷣe dyabolum hoſpicium tuoꝛum p⸗ duplici muro munitã videlicet angeloꝛi ſivend
dicioſiſſimi iugulatozemintra te rtuam imitrunu porihli tan ne nn ee ninh
moꝛtem atꝗ; perniciem retineres. Os tu Pla rr: Bopul barquimurus kritem aiei
um ad confeſſionẽ aperires vt ſpiritũſan y ſa. xxvj. Saluatoꝛ ponet in ea murus ?2 ritboni
ctum ꝑ illud in te attraheresillud delata an murale. Er iten pr ad filiii iypo Hier. ſſckten
res vt deus ip̃m impleret. Sicut legit in lerra Dedi le in murũ eneum ſup omneʒ lnlbri
pſal.Os meu aperui ⁊ attraxi ſpiritũ. Et terram. radidit etiaʒ tibi nobilibus di⸗ Rosruc
dilata os tuum et implebo illu cha ditum . uitibus ac magnis habitatoꝛib⸗ populo Lentesdar
deo adueniẽti panderes vt lupueniene ſam qui ſunt donoꝝ atq; virtutum popu naſun are
dya bolumja te deturbans ⁊ deijciẽs tea lus. Iſte populus ⁊ hec villa tibi cuſtodi honconin
ſᷣuitute turpiſſma/⁊ a ſeruitute tyrãnidis enda conſeruanda nutrienda tradita eſt in nilan
eius nequiſſima liberaret⁊ in livertatem tanqu villico. Hanc ampliare? mmagnifi lienara
gloꝛie filioꝛũ dei liberatum trãſferrer. care debuiſti diuitüs et gloꝛia. Hancar⸗ unige
Oſt boc eqult vi oquamurde/ i, bello tueri/ Kedde cigo ationem monſe
ocã nominatioõe ſeu compatiõe villa illica tiõis. Qualiter cuſtodita efſt ſeieis
ccõfeſſionis/quã ſupꝛa cõputatio- illa iſta. Eſt ne magnificatus et ditaiuns udenſt
nenm dirim . Oura em integr a eſte ͤfeſſto populꝰ iſte. Hoc eſt ſunt ne adducte viu⸗ fceniine
filgelis oputatio eſt ⁊ redditio rationis qᷓ les ? dona velnumero vel magqnifudine ſneat
nobis liberi arbitrij poteſtate ſeu facul. vel vtroq; beatus eslaudeq; et reinune Coclſimn
are omiſſa eſt. Hui⸗ ergo debitoꝛes nos Wlioe domini tui dignus.O villice fwi cre ninſtnn
* eſſe manifeſtũ ẽ. Pꝛimũ rõnevillicatiõis dis iſte populus tam numero q́; magni⸗ gheſgoin
9 yanãa vt ia tenigimꝰ in ipᷣa poteſtate liberi tudine. Donis eĩ ⁊ vᷣtutibus ſine quibns obnnme
arbitrij a deo accepimꝰ de hoc Luce.xvj. non eſt ſalus/adduntur diuine gratie lar epoſtul
BRedde rationeem villicationis tue Be. giltate interdum alia. Sicut donũ pphe⸗ Roonſeſſio
cũdo ratiõe terre ſiue pꝛedij quod ab e tie et donum interpᷣtationis linguaruʒ et hieſefft
excolendũ ſuſcepimꝰ. Lercio ratione . alia huiuſmodi. Similiter ⁊ multoxi ſch mninn
lentoꝝ q̃ ab ipſo ad lucrandũ nobis a“ entie ⁊ induſtrie ſine quibus nõ eſt ſalus eenunff
dita ſunt de qua legitur. Quce. xviiij ra⸗ Ditatur aũ iſte populus donoꝝ atq; vir ieionci⸗
pabola vinearu et Mathei. in 19 tutum tam interio:ibus q; exterioꝛibus ntf
la talentoꝛum. Quarto ratione omieeg operibꝰ ſuis. Uerbi gratia. Ditatur fiðs eſen
¹in quibus conſtituti ſumus. Quinto eu cognitione miraculoꝛũ illum inatione re- mii
tione ſtipẽdioꝝ qᷓ ad militan W nl, uelationũ.ſcientia/teſtimonioꝛũ ſepture rinni
. S ꝑcipim? Solertia ꝓbationu quibꝰ ipſa aſtrui an

19

Kinin

e „
Sapeler
X 4 HM

i
11* —
ensbonne
aaminareoz
AANN
L

* Cee. N
. Sen

. . 4
. nons en
19 ws
ner A
K ne eN
. 3
Ee ene .
mmZWL
.
7
ner
—E¶ NWN
.4 1
RNneeieee
1010OU0N
üee
aton ee
V0
„„ Preſtnen e
4

Du

. 4 N *6*
e 4 DORCNN
8 1 lo N
„ 1

lucrotrui:
orelmma,
5 3

5Re

4
Fol.

et in omni quibus erroꝛes ↄtrarii deſtru⸗
untur. Sic ditatur ⁊? caritas ardoꝛe deſi
derioꝛũ de dei gloꝛia de ſalute ⁊ edificati
one ꝓximo:ũde affluentia gandioꝛũ de/
hijs duobus ſcʒ gloꝛia ⁊ ſalute ꝓplimoꝛũ
De vſtionibus ʒzeli cũ ſcilicet dei gloꝛia vł
ↄtumelia vel cõſpiciturvel auditur de fri

Kionibus cõpaſſionis cõ ꝓximoꝛum ma

la ſpiritualia vel temꝑalia conſpiciuntur
vel innoteſcit.t ad hunc modũ de aliiſ
vt diuitie earum intelligant᷑ opera ipᷣarũ
vt diximus tam interioꝛa qᷓ; exterioꝛa.

Rſi de hus aliam rationẽ reddere non

potes o penitens niſi ꝙ euerſa eſt illa vi⸗
la per incuriaymo ꝓditioneʒ⁊ exuſta eſt
cũ toto populo ſuo alio igne ifernali vic

igne ſulphureo lururie/ aut igne deterriõ

auaricie.aut igne greco iuidie ⁊ ita ð aliji
Et diſſipata omnia bona populi hoc eſt
omnia opera bona tam exterioꝛa qᷓ; in-
terioꝛa Et hoc ipſum dic ⁊ confitere.nm
em̃ hoc non dicere coꝛã dominis ſeculari⸗
bus ſit in cõputatione ſeu reddenda rati
one deficere coꝛã domino ſeculoꝛũnic di⸗

cere eſt bonã rationeʒ reddere ſue villica

tionis bene ac legaliter cõputare.Et cũ
illi malos villicos de mala villicatiõe cõ/

feſſos aut cõuiixtos a villicatione amo/

uentes damnent ⁊ punianti vlteriꝰ bo/
na ſua que eiſdem cõmiſerant amplius
lon cõmitteandeus ecõtrario facit ma
lam villicationõ cõfeſſoꝛ honoꝛem offciij
ſui ſeruett diſſipata bona eiſdẽ öᷣnuo tra
dit tantãq; virtutem ac merituʒ pie ac ſin
cere confeſſoni diſſipatiõisſſiue male vil
licationis largit᷑/ vt nec ſibi nec villico ꝗc
qua de diſſipat pereat.Omnia de inde⸗
ficientiſſimis diuitus ſue bonitatis repe/
rans ac reſtaurans. Ad quid enim milſeri
coꝛdiſſimus iudex confeiſioneʒ male ad
miniſtrationis audire velleyſi confitentẽ
exoꝛe ſuo iudicans damnare intenderett

Pꝛeſertim cũ huiuſmodi ↄfeſſio nuſquã

ne poſtulatione venie fiat. Eruſtra er

go confeſſione delictoꝛum ⁊ poſtulatiõe
venie rei fugerent Si ab ea damnationẽ
merita repoꝛtarẽt. Pꝛimũ autem impoſ⸗
ſibile manifeſtũ videlicꝭſ; fruſtra ad dei
miſericoꝛdiam fugiatur. Si em̃ non eſſet

canſalij diſſip toꝛibus ſi villam eis pꝛo⸗
vidiſſet ſue reſtaurationis miſericoꝛdia/

manifſeſte diminuta eſſet eiꝰ miſericoꝛdia
quantũ adipſos. Amplius nabuch
odonoſoꝛtam male ad miniſtrate regnũ

lix.

ſibi cõmiſſum a deode illam directã ma

lamq; ad miniſtrationẽ ſuam ad diſſipa
tionem ↄfeſſumac recognoſcentẽ denuo
reſtituit maioꝛiq; magnificentia ⁊ gloꝛia
qᷓ; pꝛius haberet donauit. Quomodo
non ſubregulos iſtos hoc eſt vnumquẽ/
q; peccatoꝛemmalam villicationeʒ reco⸗
gnoſcenteʒ non denuo reſtituet ac reſtau
rabitcum ille diuine religionis ꝑſecutoꝛ
eſſet atrociſimꝰ⁊ ydolairia impijſſimuſ
deoq; omni peccatoꝛe xpᷣiano odibilioꝛ.
Juea hunc modum de iudicio ⁊ iuſticia
interrogaudus eſt villicus/videlicet ſi fe⸗
cit iudicium. Pꝛimũ de ſeipſo ⁊ hoc deo
deindevirtutibus quas de ꝓpꝛia habita
tione ⁊ hereditate ipſarũ hoc eſt de ſeipᷣo
turpiter eiecit ⁊ inimicos earũ capitales
hoc eſt vicia ⁊ peccata ulis exhereditatis
in dei cõtumeliam et pꝛeiuditiũ ipſarũ ſi 9

ſepit.Si latrunculos pꝛimoꝛũ ſecundo⸗

rum ⁊ tercioꝛum motuu. Hoc eſt cogilati
onuʒ deſiderioꝛũ et delettationũ que ſũt
citra conſenſuʒ/gladio diſcipline perſecu
tus eſt. Si iudiciũ et iuſticiam oeo ⁊ vᷣtu⸗
tibus de ipſis fecit deocuius templũ pol
luũtcuius villavaſtant exurunt euertunt
cuiusciuiũ bona diripiunt et furantur.ſᷣ
iſti latrones in villa iſta multiplicat vel
viuere ſinũtur/que vliq; vis eſt ⁊ heredi⸗
tas pꝛopꝛia virtutũ apparet iniquũ eẽ vil
licum. Sicut legit᷑ yſaie.xxvj.Juſticiam
non fecimꝰ in terra.ideo nõ ceciderũt ha
bitatoꝛes terre iuſtum etiã eſt vt ipſa luat
ſupplicia que latronibus iſtis irroganda
erant ꝓ eo ſolo ꝙ ip̃is pepercit.Sicut le⸗
gitur.iij. Re.xx.Quia dimiſiſti virum di⸗
gnuʒ moꝛte de manu tua erit anĩa tua ꝓ
anima eius. Quid ergo ſi eos nutriat et
defen dat.Si villaʒ dei ſotũ ymo templũ
dei hoc eſt ſeipᷣm.fecit ſpeluncã latronuʒ
qui em̃ participat cum fure ſur ? Sicut
legitur ꝓuerb.Et tu iam noſti quia iuſti⸗
cia ſecularis receptatoꝛes fum ⁊ ipſos fu-

res pari danatione ac plena inuoluit ?.

Tquia vt diximꝰ velut dei coloni
ſiue agricultoꝛes ſumus/de pᷣdio
qð nobis excolendũ tradidit rati
onẽm reddere tenemur.tam de ipᷣa agri
culatione cam de fructibus pꝛedium iſtõ
nos ipᷣi ſumꝰar vinea ⁊ ager. Sicut legi⸗
tur yſa.v. Uea domini ſabaoth dom⸗
iſrael eſt/⁊ vir iuda delectabile germen
eius ⁊ in pſal. Uineam de egipto tranſtu
liſti. Et Oſee.x. iuis Rodolaiſiate Et
iij

Be

ſacramento penitentie.

Piere.ij. Ego plantaui vineam meã ele/

1gcuun

ele⸗ vim patitur ⁊? violenti rapiũt illud. Et lu⸗
ctam omne ſemen verum.Et deutronõij ce.xvj. Omnis in iilud vim facit. Iſti ve⸗ n
vrij. De vinea ſodomon vinũ eoꝝ. Si⸗ ro lanq; fures ⁊ latrones intrare nolunt ac
młr Mathei. x. Simile eſt regnum celo⸗ regnũ celoꝝ Eũ nõ furtu ſo maifeſie rapi u⸗
rum homini patrifamilias qui etiit pᷣmo ne? depꝛedationẽ publice e xpoſitum ſit lon
mane conducere operarios in vineaʒ ſu- regnum celoꝛum Iſti autem in abſcondi ed,
am. Ager vero ſumꝰ et oꝛtus. Sicut legi- to volunt eſſe chꝛiſtiani ſe in manifeſto eẽ Pcic
9 tur ant iiſ ꝛtus concluſus ſoꝛoꝛ mea antechꝛiſti et pꝛoditoꝛes dyaboli dum fa —
ſponſa oꝛtus concluſus Ager vero ſumꝰ ciem exterioꝛis conuerſations ſe ſeruos nnte
Sicut legitur Mathei. xiij. Simile eſt re, eiug eẽ pꝛetẽdunt et habitu ertenoꝛiꝛ ve/ unnn
gnum celoꝛuʒ homini qui ſeminauit bo lut de abbatia ipus in qua null⸗ oꝛdo ſʒ mund
num ſemen in agro ſuo.Et iterum Simi/ ſola peruerſitas ſe eẽ oñdunt vel potiꝰ enut
mile eſt regnum celoꝛum theſauro abſcõ ſimilanudum intus id eſt coꝛde ad deum g⸗
dito in agro. Oe hoc eodem pᷣma ad xo pertinere volunt ſponſum ſuum chꝛiſtuzʒ H
rin.iij.dei agricultura eſtis.De vtroq; ve⸗ dominum erubeicentes/Et adultenum iug

ro ſimul legitur Pꝛouerb.xxiiij. Per agn

vero munduʒ vel dyabolũ palam ⁊ pub

4

poyminis pigri tranſiui per vineam viri
AAſſtulti.et ecce totum repleuerant vrtice ⁊ ce
tæ a. De iſta agricula tione ſpirituali qua

lice non ſolum abſq; erubeſcenna recipi⸗ 6
entes ſed etiã hoc id ẽ t execrabilis adul T
teru ignominiam honoꝛem ⁊ gloꝛiam re

—

is eſſe debeatqua fide ⁊ diligentia et la-⸗ putates ſacratiſſimumq; qð cum chꝛiſto Weroce
boꝛioſitate exercenda ipſa litteralis agri in baptiſmo contraxerunt matrimonium aanerer
culatio velut libenfuſſicientẽ per ſimilitu⸗ yvelut ignominioſam turpitudinẽ abſcõ⸗ ftfneus
dinem euidenteratq; perfecte doceineq; dẽtes c a dyabolico vt diximꝰ adulterio undi
neceſſarium eſt vt hic vrticas ſpinas?⁊ ve tanquam ſpecioſo operimento id operiẽ finausd
pꝛes herbasq; noxias atʒ peſtiferas ſpi tes. Non attedentes qð dictum eſt Eccle coperspe
rituales enarremꝰ/quia declamationes ſuaſtici.ij. Ue duplici coꝛde ⁊ peccatori ter Gntten
ecciaſtice ⁊ populares ſermones de hijs ram ingredienti duabus vijs ?⁊ Wathei wüchr
ſufficiunt cuilibet tala cognoſcere cupis vi. Nemo poteſt duobꝰ dominis ſerui⸗ ſolenn.
„ ifructus autem agriculationis noſtre re re. ? Luce. vj ſimilit᷑ Et pᷣma ad LCon. vj. pecoe
nera ꝗnq; ſunt. Pꝛimuʒ eſt gloꝛia dei ſeu Que eſt participatio iuſticie cum iniqui/ nonen⸗
ne ſeyten Pardrnen) 2 gloꝛificatio/cui fructui/educendo de agro tate aut que ſocietas lucis ad tenebras. loreunn
vel vinea noſtra. et in pꝛimis et maxime que autem conuentio chꝛiſti ad Belial ? Pninlize
inuigilandum et inſudandum eſt ſic do/ cetera. Hii ſunt qui erubeſcunt ſilium dei dilneniel
cet veritas Mathei.v. Luceat opera ve- coꝛam hominibus ⁊ facio negant ipſum ſenden
ſtra coꝛam hominibus vt videntes ope⸗ coꝛam eiſdem. Et pꝛopter hoc negabunt ſreckz
ra veſtra bona gloꝛificent patrem veſtrũ exrerubeſcentur. Sicut ſegitur Watherx. (utic
qui incelis eſt In hijs fructibus hec ẽ dei ⁊ Luce ix. Hij ſunt qui contra mandatuʒ Lili
poꝛtio ꝓpᷣaſĩiqua noluit hre participẽ vel euangelicũ. Lucernam accenſam ponut dir,
conſoꝛiẽ ſicut ipſemet dicit yſaie.xlij. Glo ſubmodio vt nemo eam videat contra il deheter
riam meam alteri non dabohanc ſuam lud qð legitur Mathei.viii Qui quſẽ glo ſonitpe
eſſe totaliter totiens confitemur hanc illi riam operum ſucꝛum ſibi vendicat aut uumet
toriens recognoſcim? quotiens gloꝛia ti- inanis gloꝛie amatoꝛes et bono:um que ger de⸗
bi domine vł gloꝛia patri ⁊ filio ⁊ ſpiritui reuera non habent oſtentatores et iacta ſerre
ſancto cantamus. Hac poꝛtione ſna ⁊ iu toꝛes fures dei indubitater ſuntqꝛ gliam E nel
re ſuo deum oᷣfraudant qui que recta ſũt q ſoli deo ↄperit ⁊ iure ſinglari atʒ pleni Rincdd⸗
facere non niſi in abſcondito noluntvo· ſimo ad ipᷣm ſolũ ptinet/ ſubripiũt ⁊ fu- len iag
lentes oculte ⁊ quaſt inconfeſſione tantũ rant᷑ Qui vo euideti ⁊ maifeſta vite ſue imſe
elſſe chꝛiſtianiet furari hoc eſt clam ſubri⸗ turpitudine aliſq; notabiles et contem⸗ nen
pere regnum celoꝛumſcũ tamen non ſit di ptibiles efficiunt nomen dei ꝓculdubio digi
catum regũ celoꝝ furtũ patitur qu potius polluunt Sicut legitur Eʒech xxv.. Et de idnet
ſcniptum eſt Malbeixl. Regaum celoꝛuũ oꝛto conuerſationis ſue vnde ? laudem aamn
an

4

5NE
Wnale
. 3
Unentc
i
4 e ſenn
nocehn
ucenen

ibeg

—
Nc

gnen
Neennst,

Canc
u
menddidg

4
mck

etheudton
ist M
irn .
s is
int
n
ingsn

„

Fo.

7 gloꝛiam metere deus debuit blaſphe⸗
miarum iaculis ſpiritualiter ↄfigitur. Hij
quoq; qui bona opera ꝓximoꝛũ que pꝛio
culdubio opera dei ſunt que ipſe opera
tuet ſuis et in ſuisoꝛe maledico lacerat
vituperant blaſphemant. Et pꝛopter hoc

Dya bolo illa attribuunt ⁊ aſſcribunt glo⸗
riam ſuam. De huiuſmodi operibꝰ deo
auferunallam dyabolo conferunt eãqʒ;
in ipᷣm tranſferunt. Ueriſſima em̃ confeſ⸗
ſione debenyſancti yſaie.xxvj. Omnia
opera noſtra operatꝰ es in nobis domię
veriſſime eti dicit Aplłs.iij.ad : Philippᷣ.
Deus eſt qui operatur in nobis velle⁊ ꝑ
ficere pꝛo bona voluntate.

ea que nobis retinendus eſtet
noſter ꝓpꝛius eſt/Pꝛimũ in redẽ
lionẽ noſtraʒ a carcere ignis purgatoꝛi
⁊ a carcere penitentialis afflictionis.Et ẽ
iſte fructus de quo legit᷑. Mat.iij. Yacite
fnctum dignũ penitentie. Simir ? Luc.
iij. fructus dignos penitẽtie. Certuʒ em̃ eſt
qꝛ opera penitentie velut pᷣcium ſunt cui⸗
dam redeptionis quibꝰ ⁊ carcerẽ purga⸗
toꝛiũ effugimꝰ ſi ea ſponte aʒ gaudenter
ſoluerimꝰ. Ipᷣm em̃ carcerẽ injernalẽ q̃ſi
pꝛedo eoꝛundẽ operũ iuxta multoꝝ opi/
nionem ↄmittamꝰ. Penga nãq; gehenna
lis ⁊ eterne danationis ſuppliciu in peni/
tentialẽ afflictionẽ cõmutat᷑/ penitẽtibus
diuine mie largitate. Juxta iſtoꝛũ opinio
nem. Dein de fructus iſte fructus ſeʒ terre
noſtre eſt ð quo impletur celeſte ꝓmptu
ariuin celeſte hoꝛreũ atq; celeſte celariuʒ

Siẽ legit᷑ ꝓuer. xxiiij. In doct᷑na ĩplebũ

tur cellaria vniuerſa pᷣcioſa atʒ pulcerria

De hec expᷣſſe Ecc.xv. Jocũditatẽ⁊ exulta

tionẽ theſauriʒabit ſupꝑ eum. Ouẽadmo/
dum em̃ ꝑtinaces in malicijs ſuis ⁊ peni⸗
tere nolentes theſauriʒãt ſibi nam in die

ire ⁊ reuelatiõis iuſti iudicij dei. Sicutle
git in.ij. ad Ro. Sic penitentes ⁊ que re/

cta ſunt agentes theſaurizat ſibi iocuudi

tatem ⁊ exultationẽ in celis. Licet em̃m de

elemoſina expᷣſſe ⁊ de abdicatiõe temꝑa

lium dictũ ſit in euãgelio ꝙ ipᷣis theſauri

zatur incelis. Mathei.vij.⁊ eiuſdem. xix.
⁊ Marci. x. ⁊ Luce.xvj. Tum nullo mõ

dubitandñ eſt ꝗn om̃i tempoꝛ:e bono the
ſaunrizetur in celis.

Ecundus fructus ex agro vel vi⸗

lx.

Eercius fructus agri noſtri vel vi⸗
e nee exempluũ eſt ſeu edificatio ꝓri
4 moꝛũ. In ipſa em̃ vita noſtra tan
́ᷓ;ᷓ in exemplari vite ⁊ veritatè legere de/
bent pꝛoximi exempla rectitudinis.Quẽ⸗
admoduʒ ergo ſiquis publicũ.exemplar
publici armarij tranſcribere inde volenti

bus ⁊ indigentibus abſcõderet/omnibꝰ

illis iniurioſus eſſetł boni publici impe⸗
ditoꝛ. Sic ⁊ qui decus xpᷣiane ſanctitatis
tanq; ſi eſſet latrociniũ/aut illud nepha/
riũ ne ab hominibꝰ videatur abſcondũt:

publici boni ſpiritualis ꝙtamvtile tanqʒ
ſalubꝛe eſt impeditoꝛes ſunt. Accidit eis

inſuper.vt qui duces debuerũt eſſe cecoꝝ
⁊ luminaria videntiũ pꝛeeundo/t oſten/
dendo viam vitatisſeu mandatoꝛũ dei/

iudices duces efficient᷑ erroꝛis/⁊ vt ita di

camꝰ luminaria tenebrarũ. Inciden es
in illam dei maledictionem. Deut.xxvij.
Maledictꝰ qui errare facit cecũ in itinere
Tranſgrediunt᷑ etiã illud dei mãdatum
qð legit᷑ Leui.xix.Coꝛaʒ ceco non pones
offendiculũ Offen diculũ nanq;coꝛa ceco
poniiq exemplo puerſitatis occaſiõʒ ſcã/
dali ei tribuit. Initinere cecũ errare facit

ꝗ exemplo mali ſui oꝑis ipſum a via ve

ritatis abducit. Siꝗqdem vt dicit Gre.lot

moꝛibus vnuſꝗſq; reus eſt quot exepla

ꝑditionis ad alios tranſmittit.

Uuartus frucxꝰ ẽ ꝓximoꝛũ ſubſi
( diũ adiuuant em̃ ꝓnmi ad ea fa
ecienda bonaſqᷓ ab hiijs fieri cõſpi

ciunt ⁊ animant atʒ ↄfoꝛtantur in idipᷣm
euius em̃ poꝛtat que a multꝭ fieri cõſpi⸗

ciunt. Inſuꝑ ⁊ bonoꝝ qᷓ fieri vident amã
do ⁊ aggaudẽdo pꝑticipes fiũt. Qui ergo

vel mala aperte faciũt/ vel bona in abſcõ
dito tm̃tribus ſubſidijs ꝓxrimos defrau⸗
dant vicʒ ſocieratis ſolatio quod eis eſſeꝛ

ad alleuicationẽ laboꝛis ꝙ in facẽdo bo

— —

na ſuſtinẽt et cõfontationis fulcimẽto qd
ex multitudine ſocioꝝ haberẽt ſi eos eui⸗

denti ⁊ aperti bonoꝝ operuʒ teſtimonio

cognoſcerent᷑. Lercio vero qð triũ iſtoꝛũ

maximũ eſt ipſo ſcilicet bonoꝝ operũ pti⸗
cipio quod amãdo et aggaudendo acꝗ⸗
rerent ſi ia bona opera qᷓ abſconduũt᷑ vi
Uintus vero fructus (derent.

deElijs bonis taceamꝰ ſolus ha
bitus religioſus aut ſaltim compoſitus⁊

chꝛiRiane pꝛofeſſioni congruens s deo

eſt dy-aboii terroꝛ et metus vt em̃

.—

.

errpene aete ealkta „. 5„ . J
Se fſacramento penitentie. —

— deterret ⁊ diffugat ĩterdũ dyabolũ ⁊ eo s talentũ c.⁊ octo magna lucra ſeruis pꝛn

qjui ex parie eius ſunivt armatura foꝛlſſi denter beneq; in ea negociantibus er ea mt
ma. Mulierem nanq; religioſe aut com⸗ ꝓuecniunt. Hoꝛu pꝛimum eſt humilitas. gonci
poſite ſe gerenteʒ ⁊ ipſo habitu ac veſtitu/Quemadmodũ enim vᷣmis diuitum ſuꝑ funici
Jancnitatẽ licet eam nõ habeat pꝛeferentẽ ia eſt ſicut dicit Auguſtinꝰ Er ꝓpter hoc nuitee
ec ꝓcatiſſimꝰ coꝛruptõ ac ĩpudẽtiſſimus Aplos in vltimo ad Thimo. dicit diuiti daſua
ſollicitare audebit. Ip[ʒʒ eti religioſũ ha- bus huius ſeculi pꝛecige non ſublime ſa⸗ necert
bitũ terroꝛi eẽ ipijꝗꝗ illũ defertita vt ꝓ p pere.Sic humilitas ꝓpꝛium ius eſt pau⸗ mime
ipCᷣjʒ magis hoꝛreant᷑ ipſa peccata/Nemo perum vt ita loquamur ⁊ pauꝑtatis quo niblton
dubitat niſi homo infronti ⁊ effrenis ani dam modo fuia. Inde eſt mperbia in lnpon
mi atq; irreuerentis. Quẽadmodũ enim paupere vehemẽter execratur ac deteſta⸗ lcss,
olim quidam moꝛtuos bellatoꝛes erexit tur ſcriptura. Sic legitur Ec. xxv. Tres Feiint
⁊ armatos caſtri ſui ꝓpũgnaculis alliga ſpecies odiuit ania mea aggrauo: val⸗ aleuenn
uit/quos cum exercitus caſtrũ obſidens de anime eoꝛũ paupeꝝ ſuperbum ⁊c. Se nog
cõſpicerepviuos credidit ⁊ captionem ca cundũ lucrum eſt mundicia. Non enim Rang
ſtri ꝓpter hoc deſperans ſoluta obſidio⸗mirum eſt cũ diuitie ſtercoꝛa ſint Exo.ux ſec
ne receſſit. Credebat nanq; pꝛius exercitꝰ⸗ Sad Philipᷣ Et ex thob.xx.vbi ſvcoꝛa yrũ ſin
bellatoꝛes ac defenſatoꝛes in caſtro pim dinum calide excecaſſe leguntur faciẽ tbo hopn
fame partim gladio interfectos eſſe.Et ꝓ bie.Et.xvij. Ecci. de ſtercoꝛe boũñ lapidat⸗ an
pier hoc ſubita apparitiõe mo:tuoꝛũ qui eſt piger. Non mirũ inquã ſi inquinatur niir
ꝓpter arma quibꝰ circumtecti erant viui multipliciuz ſoꝛdibus peccatoꝝn dum ſter a zun
videbanturſo captione caſtri deſperauit coꝛa diuitiarũ inceſſanter incontrectant. de
Jugiens a facie moꝛtuoꝝ. Sic multi ſpin- ꝛin illis aſſidue volutant El hoc ẽ ligi ud
tualiter ⁊ intus moꝛtui exterioꝛi habuu ? lur Eccle.v. Si diues fueris non eris in
cõuerſatione viui videntunexterius ⁊ ar- numis a peccato. Dum ergo paupeʒ te fe enſe
mati decoꝛ enim xp̃iane religionis exteri cit dominꝰ ſtercoꝛa diuitiaru eiongauit nnng
us quaſi armatura eſt ad terrendũ dya a te. Werito ergo ex ipſa paupertate tãq; fun.,
bolum et ſuos ⁊ ad ꝓtegendũ etiaʒ defe exelongatiõe a ſtercoꝛibus luen puritat deenn
E hijs ergo quinq; fructi rẽtes. ue mũditie a te reqrit deus Terciũ luc unnti
d bus rationẽ deo ſepe in confeſſi//Meſt expeditio ſiue leuitas aut agilitas Di Hiude
onex oꝛatõe ſolitaria ac familari ꝭ uitie em̃ tꝑales onera grauiſſima ſuntjet Aun
tempoꝛeq; ⁊ loco coꝛam camerario eius ſitut ad iram coꝛpoꝛa onerant.? de nau⸗ nkrch
ac diſpenſatoꝛe ↄfeſſoꝛe reddere tenemur fragio enatare aut ab inſequentibus aut nizllus
Et quonia quemadmodũ ſe habet ad iu effugere a ſralibus ſeu materialibꝰ nõ wwensfu
ſticiam deip:udeẽtis fidelis ac bone agri- ſinut. Sic ⁊ coꝛda qbus cathena amoni nume
colatiõis exhibitio ſeu oſtenſioſſic ⁊ eiuu ⁊ funiculꝰ deſiderioꝝ alligata fuerint ne ſ
dem miſericoꝛdiaʒ impꝛudentis infidelis q; enatare demari mũdi hui nec euola⸗ einck
ac male hoc eſt inutilis et pernitioſe ag/ re in ſublime ſpiritualiũ ⸗ eternoꝝ ꝑmit⸗ nienine
Aiculatiois aceuſatoꝛai vᷣpꝛecatoꝛiaq; cõ tunt.Et hoc eſt ꝙ dicit vitas. Mat.xviiij nnuni
hio necelſe eſtvt quemadmoduʒ illa et Facilius ẽ camelũ pfoꝛamẽ acus tranſire nenon⸗
hſo utionem ? retributioneʒ optinet a qᷓ; diuiteʒ in regnũ celoꝛum. ⁊ Marci. x. 7 Kusden
inſtic⸗ dei. Sie iſta ab eiuſdeʒ miſericoꝛ: Luce. xviij. Cũ ergo diuina cemẽtia pau Hatee
di⸗ Sicurem iunicie eſt iudicio ſuo inuẽ perem te eſſe voluiſſiberũ te ab oneribui ſisadr
8 a merita audere atq; remunerare fecit. Merito ergo a te leuitatẽ ſeu agilita hliſnobi
Sc miſericoꝛdie eſt in cõfixentibus dep⸗/ tẽ ⁊ expeditiõ ad enatandũ pñtibus de luſt iſ⸗
Aibes defectum eoꝛum ſupplere. piculis ad euolandũ de mundi cõclulſio⸗ Udluc
X din ve ſpa dirimus obligatio nibus ⁊ obſidiõibꝰad currendũ viã man nlsſol
— oſte e enmeſi ratione talẽé⸗ ⸗gatoꝝ ſuoꝛũ a te exigit. Quarlu lucrũ de giabell,
õ luerandũ ab ipᷣo/alento pauptatis reꝗrit a te dñs qetẽ coꝛ kearal
uti⸗ mntotemargeneohte tioe eoꝛuʒ diIdis ſiue tranꝗllitatẽ. Alligati em mobili⸗ tienepii,
Stu intelligi v icd era⸗ elter nual. talẽ⸗ bus ⁊ ingett nccarium eſt vt cũ eis omni Nencon
nenire 9. E 9 ſpinRuale p⸗ ingetudie moueãt/ q eripᷣa eoꝝ ↄfeſſiõe/ Mnnder⸗
ytR: ,de aliatactaan enter negoclantib⸗ Et loqndi triſtiſſima ↄſuetudie manifeſtũ nni,
eile p pâups mag Edicuut em ſe oburi cũ dom⸗ eoꝝn ↄburũ Ae
Wigden

inin
durd
W n
niset
enmntg
n ſtenn
Waſnoer
Guneutid⸗
Neboilo
mſeamir
Aumnſr
agopeghrt
ani co
auenae;
dens e

Piſinadn

—
ſenummwe
1nai
stn
ignſenn
Abeainnki
irunrn
fius M/
ninaanin
mirpn
teuui 7

tnr ? degrandinari cum vinee earum de
grandinanturndeſtrui cũ deſtruunt/deuo
rari cũ deuoꝛantur /ſimiliter augeri ⁊ mi⸗

nui ⁊ eouſq; pꝛoceſſit iſta dementia vtpᷣ
dia ſua membꝛa ſua audeant nominare/

nec erubeſcunt dicere iſtud pꝛediũ eſt d
tra manus mea Iſtud aliud eſt coꝛ meuʒ
nihil omnino ſe eſſe niſi aceruuʒ ſuoꝛum

tempoꝛaliireputantes. Si em̃ decreuiſti
vt dicis. O inſaniſſime delyratoꝛ.⁊ nihil
creuit in te niſi aceruus diuitiaꝝ tuarum/
et reuera tu ſic te habes et ſic te reputasi

Eum ergo pauperem te fecit dominꝰ ab

omniũ inquietudinũ iſtarum toꝛmentis/
que ſola moꝛtua coꝛda non ſentiũiſte mi/
ſericoꝛdiſſime eripuit. Merito ergo de ta
lento paupꝑtatis lucrũ a te interne quiet
tranquillitatis exigiti. Quintũ lucrum ẽ
ax a litibꝰ ⁊ bellis. Nullo em̃ lite vel bei
o pauꝑtatis inpungnatur aut impetitur
Null pꝛo ea coꝛam quocunq; iudice cõ/
uenitur. Non pꝛo ea deftendenda in iudi

patrocinia ſalaris vel modicis vel ma⸗⸗
ggnis emi.

on opoꝛtet pꝛo eius defenſi

lqꝗetudinũ eẽ ac ſcaturiginẽ ſolicitudinũ
iurgioꝛũ fomitem ⁊ belloꝝ. Pꝛopter hoc

dictũ . Pꝛoijce pecuniaã ⁊ redime tibi ba

cem. Quzadmodũ aial quod dicitur ca/
ſtoꝛ pꝛopꝛijs dentibus teſticulos abſcin⸗

dens ⁊ inſequentibꝰ ſe venatoꝛibꝰ illos

ꝓiciens pacẽè ſibi redimit. Sic? Joſeph
pallium relinquens/ egiptiace pace ſibi
ab impꝛobitate ꝓcacitatis domine ſueſi
cut legitur Gen.xxxviii. Sicut oſſa nuda⸗
la a carnibus pacem habenta canib“ fe/
ris ⁊ auibus. Sicut locus exhauſius ab/
haurire volentibus. Sicut domus erer/

minata a furibus ⁊ raptoꝛibus. ſic pau⸗

pes paceʒ habẽt. Et quemadmodũ cada
uera carnoſa frequentant᷑ a canibus ferꝭ
et auibꝰ/⁊ hoc ad diripiẽdũ ⁊ deuoꝛadũ
Et quemadmodũ lacus exhaurirevoen
tibꝰ ⁊ hoc ad expauriendũ Quẽadmodũ
etiã mollita ⁊ deſuꝑ vnctala muſct ⁊ hoec
ad exugendum Sic diuites ⁊ magnates
frequẽtatur a cupidis/pꝛedam em̃ ſequit᷑

ucrum de talento pauꝑtatis ſecuritaſᷣ
b omnibus malis ⁊ periculis que diui

