Gb482_fol_3
author: Guilelmus, Arvernus

”
.

„*

EE
Ne
8

S 4
SM
8 è”
4 1

7

”ä

S

2

*

õ
148
õ

ns

*

D

4

7
*

— —
. —— = — —,5
. —‚f— „ — —NdeS—è]Gnt

— .
ð 1111,)i

–
s — .
S
vV
P
4

.
4
4
.

N 1245 11898323 021

E

—
—
—
—
—
—
——
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
— —
—
—1
—
4
eeee

N

Ser

amentis. cur deus bomo

ipe

et de peniten

U
bus pii
ſtabiluit
laene
Aelekan

deb⸗
inbagi
agle go
ſrepeti
undalynb
Encffner
fhiinain
miot
ſſvgrlst

Nelae
Epinitrar
Mnicten
Ueſt vinn
bemieime
lagamend
Pnggnn
ſaseotd
Maynun

deßt
linitneg
ſis ſunen
lemaeeni
unentien
Apiulfcop
blopense
lnemruefa
eſecoisn
fonſinigt
dlione diun
ledebem:
Aclerbon
ſedeben er
Fenlamgee
fubngno
Perantet
Pemmeni
gao
Ncnig
ſacttiose
Maimnen
ſariane
(cgle
luften

Repertoꝛium ſummariũ
que hoc libꝛo tractaniur.

Uirtutes ſacramentoꝛũ. vtilitates ⁊ 9
bus vijs ſtabiliũtur capitulũ pᷣmũ docet.
ſtabiliũtur em teſtimonijs diuini miracu
li.experientia diuine virtutis ⁊ opationis
et atteſtanone ſacre ſcribptltuuuner.

De Baptiſmate ⁊ quale ſit ſacramen
tum baptiſmus.et cur pᷣmum. que virtus
aque.ꝗd abluat aqua baptiſmatt.et que
ſint opationes eiuſdẽ.que ſint verba ſub/

ſtancialia baptiſmatꝭ ⁊ ꝙ illis nihil ſit ad

dendũ nec minuendũ.⁊ ꝙ ſatiſfactio iſta
fit diuina inuocatione ſiue benedictione.
TLandẽ vᷣo de charactere baptiſmatt. hec
auũt ſingula ꝑ quattuoꝛ capitula tractant᷑.

De ſacramẽto cõſirmationis.et ꝗs ta
le miniſtrat que differentia inter ſolũ ba/
ptiſatũ.et eũ ꝗ poſt baptiſmũ rite ↄfirma/
tus ſit. virtutes ſacramenti cõfirmationis
foꝛmã et moduʒ cõuenientẽ tradendi hoc
ſacramentũ.⁊ ꝙ ſuꝑ cõfirmãdos debeat
pingi ſignum crucis de chꝛiſmate in fron/
tibus eoꝛũ.et multa alia ibi determinant
per vnum capitulum.

De Euchariſtie ſlacramento. ⁊ eiꝰ ſub
limitate qualis cibꝰ ſit.⁊ quocies ille pa⸗/
nis ſumendus ſit et ꝗd ꝓficiat in homine
que materia.q̃ foꝛma.que verba illius ſa
cramenti eſſencialia? ꝙ adueniente vero
ac viuiſico pane cedit ei materialis ac viſi
bilis panis.et poſt benedictionẽ ſacerdo⸗/
talem rite facta in altaris menſa nec panẽ
eſſe coꝛpis nec vinũ.et ꝙ miſſe celebꝛatio
non ſi niſi populi ſanctificatio ꝑ cõmuni
cationẽ diuini nominis poſtea de amo:e
quẽ debemꝰ ad hoc ſacramentũ habere.
et q̃iter homo ſe ad hanc menſam para⸗
re debet.et in qua domo debeat hõ hanc
menſam accedere.et quot ſint que in ani/
mabus noſtris affectiones ſeu paſſiones
fenerang el gd ſu meritũ ſumentium hoc
acramentũ. et ꝙ caro xp̃i ſit verus cibus
iſte. ⁊ quo pacto inter manus xpᷣi veniat ⁊
de gloꝛia eius. Landẽ vo cur ſummꝰ ille
ſacerdos ⁊ hoſtia xp̃ᷣs dñs deſcẽdat in al⸗
tare et inter manꝰſacerdotis cũ totũ illud

ſacerdotale officiũ in ipo ſublimo habita
culo celeſti coꝛã deo patre ⁊ laudabiliteræ
ſuffcienter explere poſſet.poſt hoc decla/

ratur qualiter cõmunionẽ ſancte dilectio

nis efficiat iſta ſacra altaris communio.
Uuimo de reuerentia et deuotione q de/
beat huic ſacramento ſieri.hec aũt omnia
expediũtur in decem capitulis

De penitentia partibus eius ac fructi
bꝰᷣ poſt hec determinat qua theologi vo
cant ſuccurratricem in pᷣlio occiſoꝛũ.ſana
tricem infirmoꝛũ. renouatricẽ inueterato
rũ.reſtitutricẽ depditoꝛũ.recõciliatricem
offenſoꝛũ.reuelatricem lapſoꝛũ.reductri⸗/
cem oberrantin. emendatricem foꝛefacto
rũ.inſtificatricẽ maleficioꝝ.lotricem ſoꝛdi

datoꝛũ. ſolutricem male cõcreditoꝝ.libe⸗

ratricẽ captiuoꝛũ.Et felicis cõuiuij ↄmuni

catricẽ. Poſtea ꝗd ſit cõfeſſio.et erroꝛ eo2ꝝ
ꝗ negant cõfeſſionẽ eẽ faciendã ſacerdoti

bus.ponit etia cõſiſtoꝛiũ penitetiale.de ꝓ
curatoꝛibus.aduocatis teſtibꝰ⁊ alijs ĩ cõ

feſſione neceſſaris ⁊ ꝗ ſunt vere peniten/

tes que ſit eoꝝ pᷣparatio.et quot requiraãt
ad hoc ꝙ ydonei ſunt penitentes que ſin
ptes penitẽtie.cõparationes ⁊ vᷣtutes ei?ꝰ.
Quid ſit contritio et nominatio eius.fru
ctus ratio et motus qui etiam motus reg
runtur in attritione.⁊ ꝙ cõtritio ſit moꝛti/
ficatio veteris hominis.poſtea declarat
vtrũ remiſſionẽ peccatoꝝ pᷣcedat gratia oꝛ
dine naturali poſt hec vtrũ in tantã grati
am reſurgat peccatoꝛ penitens.et de ꝓpo
ſito eti voluntate penitentis hec fiunt ꝑ ca
pitula decem et octo.

De confeſſione deinceps tractat᷑ que
eſt accuſa:io ſuipſius et diuini iuris reco-
gnitio.ſuipᷣius condemnatio vomitus ſpi
ritualis. rationiſq; redditio. Iteð ꝙ ante

confeſſionẽ debeat eſſe totius vite hbomis
diligens rememoꝛatio.? ꝙ omes annos

recogitet homo ĩ amaritudine anime ſuę.
poſtea in cõfeſſione omimodo eſſe fugiẽ-
dum mendaciũ ꝓpter tria que ibi ponũt᷑
debet etiaʒ cõfitens iudicem ſiue cofeſſo,
rem inſtruere de iure vero et ſingulis pec⸗/
catis que loco et tꝑe ſint cõmiſſa.debʒ ibi
eſſe diuini iuris cognitio vt veritas cofeſ
ſionis meritũ habeat ↄtra penã qͥ debet᷑
iniuſticie. Gᷓ meritũ remiſſionis poſtea ſi
ibi reuelatio occultoꝝ ⁊ erubeſcendoꝛum
debet em̃ velũ ignoꝛantie ſacerdoti de fa-
cie coꝛdis extollere.Cũ neceſſe ſitinter deũ
et peccatoꝛis iudices eſſe homines nõ ce⸗
leſtes vinutes aut inuiſibiles poleſtates.

ſtitutio etiã ſpũalis eẽ debet ⁊ non tꝑalis

toꝛam bmõi hominibus cauſam dei pec⸗
catoꝛes agere ↄtra ſemetipſos accuſando

Icʒ ſe teſtincado cõtra ſe recognoſcẽdo.cõ

tra ſe cõtemnando hoc ẽ ꝓclamado ſe re⸗
um moꝛiis.poſt hec ꝓſequitur de vomitu
qui eſt euacuatio ventris coꝛꝑalis. dein/
ceps docebitur qualiter expugnãda ⁊ vin

cenda ſit erubeſcentia ꝓpter inſtruendos
cõfeſſoꝛes ⁊ adiuuandos peccatoꝛes. qm̃

ipa ẽ hoſtis attrociſſimꝰ et ſeuiſſimus.pꝛe
terea fit mentio de cõputatione pura eniʒ

integraq; confeſſio fidelis cõputatio eſt ⁊
redditio ratiõis.que nobis liberi arbitrij

poteſtate ſeu facultate commiſſa eſt cuius
nos debitoꝛes eſſe manifeſtũ eſt. Quinq;
tandẽ enumeratur fructus ↄfeſſionis. Ui⸗
timo qualis debeat eſſe obligatio noſttta

ad deũ diffinitur. Et an om̃i hoꝛa qua no⸗

bis poſſibile ẽ ↄfiteri ↄfeſſionẽ facere tene

amur.an liceat differre.⁊ quociẽs differre

liceat. an etiã liceat cõfeſſionẽ diuidere vt
peccatoꝛis pars vni ſacerdoti ⁊ pars alte/
ri in ↄfeſſione reueletur.et an eam iterari

ex integro neceſſe ſu. Inꝗritur etia ibi que
ſit cauſa reditus peccatoꝛũ.poſt hoc ð ipᷣa

ſatiſfactione que et qualis eſſe debeat di⸗
citur et qualiter confeſſoꝛ in iniigenda pe
nitentia ſe habere debeat ⁊ ꝙ omne pec⸗
catu iniqtas ſit et iniuſticia ipa ſatiſfſactio

ꝓ illo debet eſſe iuſtificatio penitentis. re

e ſatiſfactio debet eſſe medicatoꝛia.con
oꝛmatiua.cõſeruatoꝛia. et vtrum neceſſe

ſit iterari ſatiſfactionẽ. ſi in moꝛtali pecca/
to facta ſit.et an ſatiſfactiones debeant ee

arbitrarie aut determinate⁊ limitate poſt
hec enumeratur officia cõfeſſoꝛis. Eſt eni⸗

officiũ ſanctificationis iudicandi et officiũ

pacifici inter deũ et penitentem mediato⸗
ris.eſt officiũ boni medici.obſtetricis offi⸗

ciũ etiã amãatiſſimi patris.vltimũvero ma
tris dilecte et munuſculis paruulo blandi

entis ad bona quelibet inuitantis. Mate

per capitula quadragintaduo.

ria itaq; confeſſionũ extenditur hoc libeo

NQuinto loro in oꝛdine ſacramentoꝛũ

ponitur matrimoniũ qð eſt ſancta et pfe⸗
cta ſocietas mar et femine in genere hũa
no ſiue neceſſitudo que eos hułdᷣ ſocieta/

tis facit inuicem ſui in alterutrum debito

res.poſtea deſtruitur omnis cõcubitus pᷣ

ter matrimonialem.et pꝛeter illum omnę

eſſe illicitum.⁊ ꝙ voluptas luxurie nõ de

ſtit arboꝛ iſta pꝛecioſiſſima que ej

bet eſſe canla cuinſcũq; operis. ? erma

re et femina quaſi ex duobus ramis coõſi⸗
18s ge⸗

. 2

neratiua.poſtea declaratur quando virz
femina cõiunguntur matrimonialiter tůc
dant ſibinuicem ius plenũ alter vtẽdi coꝛ⸗
pore alterius ope generationis. Et q, iſts
cõiunctio ſiue ſocietas veniſſima difiniti
one eſt matrimoniu.⁊ ꝙ matrinfonia no
poſſunt contrahi niſi p magiſtratu eccleſi
aſticu.poſtea declaratur honeſtas ac ſan
ctitas matrimonü ⁊ ꝙ matrimoniũ a do
naturaliter inſtitutũ ſit.et ꝙ ſanctitas ma
trimonũ ſit elongatio a turpitudine æ exe

cratione ꝓhibitarũ turpitudinũ et immũ

diciarũ.⁊ ꝙ ſanctitas eius ſit ex benedicti
one vel oꝛatione ſacerdotali. Et ꝙ vincu⸗
lum pfecte ſocietatis eſt in ipᷣa vera religi /
one que eſt diuine honoꝛiſicentie debitus
cultus. poſtea deſtruitur voluptas omis
carnalis cõcubitus.et ꝙ membꝛa genita⸗
lia nullum habent pꝛiuilegiũ exceptionis
quo libera ſint et exempta a ſubiectione -
obedientia rationis.ſeu liberi arbitrij. ſeu
libere volũtati ſubiecta.pᷣterea ponit cau⸗·
telas quibus pugnatur contra exerciciuz
carnis. poſtea determinantur queſtiones
circa matrimonia ſc qua gratiam pꝛeſter
virtus ſacramẽtalis matrimonij. Tande
agitur de diuoꝛcijs ⁊ repudijs.hec aũt ſin
gula tractant in decem et nouẽ capitulis.

Poſt hec autem de ſacramento oꝛdi-
nis tractatur. pᷣmo ſtabilitur eſſencia ipſiꝰ
ſacramenti. deinde nuinerũ oꝛdinn. Ter⸗
cio operatiões et virtutes. et de miniſtris
oꝛdines cõferentibus. Item ꝙ oꝛdo ẽ ſan

ctitas pꝛima ſiue ſanctificatiua qua diui⸗
ni culiu exercendo quis ſanctificatur ⁊ q;

oꝛdinari nihil aliud ſit q; ad diuini culttus
miniſteriu pontificali benedictione etma

nuum impoſitiõe ſanctificari poſt heclo

quitur de numero oꝛdinum. et quid pᷣmã
tonſuram reſpiciat et officium eius.ꝗ ho⸗

ſtiarij et ianitoꝛes et reliqui oꝛdines q di
ghitas ſacerdotalis ⁊ miſteria eius.⁊ ꝙ ſa

cerdos in altani ſe gerat vr miniſtruʒ ⁊ ge⸗
ſtoꝛem alieni negocij. poſtea queſtio ẽ de

ſuſpenſis et excõmunicatis vtrũ ipᷣi vale⸗
ant tẽpoꝛe excõmunicationis. Poſtea de

terminatur ꝙ officium ſacerdotalis oꝛdi⸗
nis eſt ſoluere et lignge.

Hoſt
lutpecn
ult
niniſalust
eggplal
Aucaclenn
gienilot
liscuinsin
ciodolots
erciaeſtoe
afactiones
lonteruund
Cendamiul
ſcauones he

ſoſtont
auudarden
erngſach
ponokrust
raara
Nedamcont⸗
Nſelgos.

epeni⸗
Kanusleuit
henſenadi
deicongape
latecont

6sdedamn
fſione e
fnnaeſtme
oerenoi

Uſcinin

N
dsfamsi
eitd
Nennhn
manuirt
uanidnr
ns
nümdeen,
unidng
Aglanets
honeſtsgl
umnoniien
koncnze
mnnenetr
anianni
Sterbonet
Roninn
nuuntg⸗
Mmdebi
mehs dis
1 ſodicc
anawrien
es onle⸗
oana euan
munr gochns
ignmnett
mmori l
cks Mtaüi
noricais

ommned
mtſenu,
ioann ,
ANennis
Dnanar,
Neciortnt
nipiti,
uni
giotcnut⸗
uensd
ninimid
mcunin

BSoſtq; vero de omnibus ſacramẽtis

ſe expediuit de extrema vnctione vltimo

loquit᷑ Tandem quinq; inſtitutiones Oo

mini ſaluatoꝛis ponit que faciũt nos deo

—

qᷓ; acceptatiſſimos. Pꝛima eſt oꝛatio. Se

cunda e ieiuniũ. Cercia elemoſina. Quar

ta remiſſio in fratres. Quinta diſciplina/

tus cuius tres ſunt partes. pꝛima eſt affli⸗

ctio doloꝛis Aecunda eſt afflictio laboꝛis.
tercia eſt occupationuʒ afflictio. hee ergo
afflictiones cum ad impetrandam velad

conſeruandam ſeu augendaʒ ſiue defen⸗

dendam iuſticiam aſſumuntur tunc iuſti/
ficationes vocantur.

Poſt omnia illa ſequitur ſpecialis tra

elatus cur deus homo vbi pᷣmo ponũtur
quattuoꝛ radices quibꝰ ſtabilitur cur de⸗
pomo factus ſit. poſtea loquitur de medi

cina qua curatur oꝛiginale peccatum ⁊ de

medicina contra lapſum de auaricia ade
et reliqua. DWDU

De penitentia vltimus iſtius libꝛi tra:

ciatus ſequit᷑ de libero etiaʒ arbitrio vbi

penitẽtia diffinitur et qualis ſit accuſatio

dei con:ra peccatoꝛes. et de vtilitate et ne
ceſſitate confeſſionis.de reſtitutiõe bono
ris. de damnoꝛum reſtitutione et eoꝛũ ſa⸗

tiſfactione.de execunõe ſententie.⁊ ꝙ pe

nitentia eſt medicatio infirmoꝛũ. Uliimo
vero exemplũ confeſſionis ſecreie ad deuũ

Et ſic finitur repertoꝛium.

.
ðð .
—
. .
. - .
— . . .
. . . . »
. 1
. . 1 . .
*
. . . .
. . .
. 2
. 7 . .
. . 8
8 .
P . . . „ . 1 „7 . . * .- . „ . 14 3
6
. .
R . 4
RS 6
.
.
. . .
V.
.
7
. .
„
.
8

. 5
“Z

S
„
S

deotl
£ geriious⸗
gintolon
ca Fuale
deſagume
aalonbus
ſiiniscon
heſeeiſine
Woninauin
ſgoridiui
Ppseſeeſt
ſnanitin
ralis
imtdven
Atinſani
niuiſtenod
W
nsiuſtie.
biunoraui
nanurfodo
gicitod
Noguieo⸗
tſcenge
nens Qus/
odeſa
feſtocins
Ppls
Aclcech
rnn
nole
lineteſen
1uceei,
epeizorc
mpoſtel
kernce.
nlpeni
nuntn
souin
fmniſinen
Anfun
N

umnne
* lſſnd⸗

oſnei
Kncad
— nuſdenn

—

Fol.

ſpiritaleſq; ſciẽcias qᷓ
diuĩe ſen diuinalesvo
cant ſciencia de vera

damẽtũ illius eſt et de

lus deo altiſſimo acceptus ẽ ac de legib⸗
ac ritibus ꝛmacris quintũ locũ obtineat ⁊
quinto loco ſit tractada docẽda atʒ diſcen
da.Facile ẽ manifeſtũ tibi fieri ſcienciam
de ſacramẽtis ⁊ ſacramẽtalibꝰ atqʒ iuſtiſi

cationibus inter ſublimes iſtas nobileſq;

ſciẽcias conſequentẽ locũ id ẽ ſextum oꝛdi
ne rectiſſimo obtinere.Cum em̃ iſta tria q̃

nominauimꝰ nõ ſint niſi ꝓpter cultũ ⁊ re
ligionẽ diuinã manifeſtũ e ipᷣa poſterioꝛa

ipſis eſſe qᷓſi ⁊ ↄſequẽcia. Sacramẽtis em̃

ſanant ⁊ ſanctificat homiĩes ad dei religi
onẽ ⁊ culiũ. Sacramentalibus vero par⸗
lim adiuuant atʒ pficiũtur. Sacramẽtis

partim ſanat ⁊ ſanctificant res neceſſarie
miniſterio diuini cultꝰ. Juſtificatiões vᷣo

ſũt vñ ꝑ ſeipſas manifeſte ſiue note.boni

tas iuſticie. quedã oꝑationes quibꝰ iuſte

viuitur quibus ꝑ ſe iuſticia acquirit᷑ cõſer
uatur roboꝛat᷑ nutritur ⁊ augek. Ampᷣ.
qꝛ idẽ ẽ oꝛdo ſcienciarũ qui ⁊ rerũ neceſſa
nio qui ẽ oꝛdo ſanctitatis ⁊ ſacramẽti ideʒ
erit ſciencie de ſanctitate ⁊ ſciccie de ſacra
mẽetis.Quare poſt ſcienciã de ipᷣa qua dici

mus de ſacramentis.Sanctitas em̃ pꝛinci

piũ eſt toeius vᷣe religionis ac ſacri cultus

Amplius quonia pꝛioꝛ ẽ domꝰ qᷓ; poꝛ
la eiuſdẽ cũ ꝓpter domũ ſit poꝛta. Sacra
mentavero ſunt poꝛte ſancutatis ac religi
onis ꝑ illa em̃ in eas intraf᷑ quare poſtil⸗
lã neceſſario ẽ iſta ſciẽcia qua hic tractare
⁊ tradere intendimus. Apparet etiã cõue
niencia oꝛdinis iſtius euidenter cum alte
ram poſt alterã inſpexeris. Quid enim re
ſtat quidue conſequẽs ẽ poſt ſtabilitã reli

gionis veritatẽ poſt declaratã diuini cul⸗

tus ſinceritatẽ poſt ꝑſcrutatã legisveri no
minis puritatẽ poſt demonſtratã deo gra
tiſſimã ſinceritatẽ Hhanq; omniũ ineſtima
bilem fructuoſitatẽ niſi vias patefacere et
poꝛtas aperire quibus ad eas veniat᷑ ⁊ in
eas intretur. Hee autẽ vie et hee poꝛte illa

tria ſunt de quibus hic intẽdimꝰ. Quare

poſt ſcienciã de his oꝛdine rectiſſimo ſeqꝗ
tur ſciencia de ſacramẽtis ⁊ ſacramentali
bus atqʒ iuſtiſicationibus.

Um inter ſapiẽciales

religione ⁊ fidẽ q funs ninoꝝn mir

nceritate cultus ꝗ ſo⸗

iis ſancti

J.

Icemus igit᷑ qꝛ ſacramentoꝛ’i
virtus 2 Vtilitas tribꝰ vijs pie⸗
ter illa qua hic intendimꝰ ſta-
bilitur. Peimo atteſtatione di
miraculoꝛũ. Secudo expiencia ves⸗
lut ſenſu ſpũali virtutis diuine et oꝑatio⸗
nis in eis.Lercio atteſtatione ſacroꝛũ elo

quioꝛum Quarto via ꝓbationũ. De pꝛi
mo exemplũu ẽ illa famoſa curatio a moꝛ⸗

bo elephancie imperatoꝛis Lonſtantini
necnõ ⁊ apparitio ſaluatoꝛis quã iſßeme
impꝑatoꝛ ſibi fa cta in ipᷣo ſalutari ac viuifi⸗/
co lauacro teſtatus ẽ. Ipᷣe etiÄs motꝰaque

qqui ibidẽ viſus ẽ ac ſi aqua ipᷣa virtute bñ

dictionis ⁊ ſanctificationis viuificata eẽt:

2 vitalẽ motũ exinde ſuſcepiſſet. Sed etil

lud de virtute ⁊ efficacia ſacri bapcimmatt
fidem facit qð accidit cuidam qui vocatꝰ
ẽ barbas volenti mutare foꝛma ſactamẽe⸗
ti illius ⁊ dicenti. Baptiſo te barbas in no
mine patris ꝑ filiũ in ſpirituſancto aque
ſiatim diſparuit quaſi blaſphemiã pᷣum⸗

ptluoſe mutationis iniuriã diuine auctoꝛi

tatis et inſtitutionis q̃ foꝛmã aliam dicco
ſacramento pᷣſcripſerat ferre nõ ſuſtinens
Sunt ⁊ alia multa hmõi quibꝰ virtus di
uina in illo ſacramẽto ⁊ ꝑ illud euidenter
ſe opari oſtendit. em quia tria illa q̃ in

baptiſmo domini ſaluatoꝛis facta legun⸗
tur nõ modicam efficaciam baptiſmi ſus

dent pie intelligentibus videlicet celoꝛum
apertio deſcenſus ſpirituſſancti in colũbe
ſpecie et vox omnipotẽns patris ibi audi⸗

ra dicẽs.hic ẽ filius meus dilectus in q̊ mi

hi cõplacuit.ſicut legi᷑ Mathei.iu.et luce
iiij.et Marci pᷣmo.Que em̃ erat neceſſitas
⁊ ſuꝑ ipᷣm baptiʒatũ/celi aperientur.ſpiri
tuſſanctus in columbe ſpecie deſcenderet
⁊ vox patris audiret᷑.dicẽs.hicẽ filiꝰ meꝰ
dilectus ⁊c.cũ ſemꝑ eidem celi aꝑti eſſent
nunqᷓ;ᷓ clauſi ſpirituſſanctus ſemper in eo
fuerit plenitudine charyſmatũ ex quo pꝛo
nobis factus ẽ homo et filius dei patri ſpo
dilectus ſimiliter fuerit niſi quia ipſe eſt li⸗
ber ſcriptus intus ⁊ foꝛis in quo quicquid
factũ ẽ vita erat id eſt liber vite noſtre. In
quo nõ ſolũ om̃is regula noſtre infoꝛma
tionis legitur ſed vł etiam quid in nobis
virtus diuina operetur cõſpectũ intelligi⸗
tur. Q: eſgo baptiʒatis pꝑ graciã baptiſma
icatiõis celi aperiant ⁊ liber eis
in celũ ingreſſus pateat ꝙ ſpirituſſanctus
in eis ibideſcendat ꝙ filij dei et heredes
ꝑ graciã adoptionis offaant ibug bijs

& N
SBe ſacramentis in generali
iignis demonſtratũ eſt. Kur em in baniiſ. duci nõ poſſunt qui ſacris eloquijs cõtra Reo
mo ſaluato:j hec tria ſigna potiuſq; alibi dicuntin qua lam ante nos? noſtris tpi⸗ ,
. oſtenſa ſunt cũ ex baptiſmo nihil eipꝛſus bus multos certũ eſt laboꝛaſſe. Quarla nand
aaccreuerit ſanctitatis aut gracie niſi vt tri-/via eſt ꝓpationũ per quam incredulos ꝰ iſ
prierxr iſta virtus baptiſmi oſtẽderet᷑. In ſa⸗ rebelles ſacris eloquijs atʒ miraculis ad⸗ oßt
S cCcramẽto v ↄfeſſionis et in ſacramẽto eu duci ad veritatẽ ſalutarem neceſſe eſtcui enduit
cchhariſtie ſacriq; oꝛdinis ꝗs enarret ſigna ꝙinſiſtere deo ducente intendimꝰ. Dicam⸗ nspfeen
22 mirabilia que vt virtus eoꝛũ et efficacia igit ꝙ ꝑ ſe debitum eſt cultũ vniusveriac ibusen
„ ,. uinnoleſceret omipotẽcia diuina oſtẽdit de ſummi ſoliuſq; dei eſſe. deinds vitam bu lsfunn
gquibꝰ et nos aliqua narrare ſuꝑ ſedemꝰ mana totã eſſe ſui auctoꝛis obſequium vi Mſeco⸗
Plixitatẽ timentes nõ ſolũ de hus que in uentis officiũ alioꝝ ſubſidiũ qð e vt ſit de rſcn
fFtcrriptis eoꝝ qui nos pꝛeceſſerunt legimus nuota ſiue honoꝛifica in deũ decoꝛa cõpo⸗ fonipn
ſegd de hijs etiam que noſtris tempoꝛibus ſita et oꝛdinata in ſe ꝓfuſa vtilitate et be⸗
acciderunt.et teſtimonio fide dignioꝛum neficencia in alios ⁊ in hijs tribus ꝑfecti⸗ nolanan
accepimus. De erperiencia vo ⁊ ſenſu onẽ humane vite conſiſtere nemo eſt qui anon
fructus ⁊ vtilitatis eoꝝ teſtes ſunt omibꝰ. dubitet niſi qui eius ꝑfecnonẽ autnon cu WWu
gqui debita reuerẽcia et deuotione acfide rat aut non intelligit. Quis em̃ nõ videat oſiti
qua decet illa pcipiũt. Qualiter em̃ plene quin et deo honoꝛifice ſiue ad gloꝛiam et gn
mMundari et renouari ꝗ inadulta etate ad in nobiſip̃is cõ poſite ſiue decenter in ali euithu
boaptiſmũ ſuntvenienfes qualiter liberari os vtiliter ſiue beneficienter viuere debe⸗ Mhi
ac peiſtine gracie reſtitui ad benedictionẽ? amus et dę pᷣmo quidẽ rebellibꝰ fides fa (s
eęelt abſolutionẽ ſacerdotalẽ deuote cõfiten cienda eſt HSõ Alis autẽ ipᷣa aucto Uute
tes qualiter impleri gracia ſancficatiõis ris et largitoꝛis omniũ bonoꝛũ noticia fſi Mplan
lſacros oꝛdines digne ſuſcipiẽtes qualiter dem indubitat ingerit ⁊ vltime honoꝛiſi ſeſtB
rreflici ſaciari et impinguari ſpiritualiter ſe cæẽcie cultus et ingis graciarũ actio ⁊ inde ſuntia
ſenciant ſacratiſſime euchariſtie cõmuni⸗ fſiciens collaudatio eidem debeaturano Ndäm
cantes digne ipſemet teſtes ſunt. Ita etii bis. Supereminẽcia quidem altitudinis nucesſ
dee alis ſacramentis et nos de hijs multa ſue ipᷣam ſui cultus honoꝛificenciã largil⸗ kenente
ſſcribere poſſemus. Sed hoc eſſet pᷣter pie ſima vero eiuſdẽ beneficiencia gratitudi⸗ ſnegfſ
ſentis ꝓpoſiti intentionẽ. Si quis autem 6 nem vehemẽter ſuadent intelligentibus. Alchiten
direrit quare nõ om̃ibus datũ eſtiſta ſen Quis em̃ dominantiſſimãq; maleſtatem lgle⸗
RR nre. Reſpõdeo qꝛ alij ꝓhibent᷑ coꝛrupiio et vniuerſitati ſupeminenuiſſimũ auctoꝛẽ emmisde
ne palati coꝛdisvt eis multitudo dulcedi⸗ abſq; vlla ſuipᷣius depꝛeſſiõe et quadam Mllindot
nis doni dei nõ ſapiat. Alij in credulitate infra limites ſue paruitatis et eſilitione dq boeſt
ſuuaa adeo longe ſe fecerũtvt ad eos tutes ve humiliatio ẽ et abſqʒ magnificẽcie eiꝰ Mng
iſte nequaquaã ptingant ſiue ꝑpueniãt. Alij ammiratione que vᷣe hono:atio ⁊ reuerẽ⸗ llgigt
vicio ingratitudinis indignos ſe facietes cia ipᷣius eſt cogitet.Deinde quis cõtinnã hind
manum ſibi diuine largitatis obcludunt. ⁊indeficientẽ largitatis iſdem benefici Auniee
Aliis aũt tota iſta ſuauitas ſimul ꝑcibien enciã attendat ⁊ non in graciarũactiones gborl
da ac ſencienda reſeruat᷑ in poſteꝝ. Aliis ⁊ laudes eius erumpat ꝙ nihil deliberet. wwainesi
* gultẽ ęam ſentire nũc nõ cõcediturvt inde De ſecundovo certitudinẽ euidenter facit mnines, .
Hhyryuymilitate ꝓficiant et hmõi ſenſum non diligeter ↄſiderata et in conſpectu noſtro lctaen
o ſuis meritis ſʒ diuine gracie tribuãt. Suf poſita ipᷣa nature noſtre nobilitas ipſaqʒ guibnsſe
fiicit aũt credere volẽtibus ⁊ cõtra dei gra vicio:ũ adeoqʒ indecens et diſſonans de deſnnſun
ciam rebellare timentibus in paucis ſieri coꝛe nobis debito vicioꝝ deſoꝛmitas etvi Lonii
miracula. Manifeſte autẽ incredibiles ſũt litas. Nõ em̃ poſſibile ẽ nature noſtten Moft
elt erroꝛũ ſuo:ũ dementiſſimi amatoꝛes ꝗ bilitatẽ cognoſcentes et intuentes ignoꝛa itisſot
ab om̃ibus et in omnibus miracula fieri reillam ad decoꝛem ⁊ pfectionẽ honeſta⸗ gecu
requirunt quaſi veilent om̃es moꝛtuos ſu tis ⁊ moꝛũ laudabiliũ natã eſſe vicioꝛũqʒ ran
fſfſeitari vt acquieſcãt veritatis dei aliter ac turpitudinẽ nõ ſine intollerabili ſui iniu⸗ lhl
; Auieſcere nolentes. Kercia vig eſt atleſta⸗ ria et cõtumelia nunq́; pati ⁊ eidẽ omino fuindh
——„ tio ſacroꝛũ eloquioꝝ quoꝝ teſtimoniis ſa nihil pᷣter ſola vicia inimicũ.Eam igit᷑ ab ue
cramenta confirmant fructuſq; eoꝛum et niti et repugnare vicijs totiſqʒ ſtudijs: et (tnte
vtilitas appꝛobatur. Sed ꝑ hanc viaam ſic viribus ad honeſtatẽ que decoꝛ viee (iittes

enhttis
on
umn nktt
emiendn d
Katinnit
eenenn
dischener
ſäiigent
aüdenni
aflartn
üientn
enoricrne
1ustino

ieineed lin

kindernmnt
ummfund
Aßmiiin
niübencütti
ittyunere
aaiint
den dehn
A gnicdeninn
boroifin,
Mficcege⸗
4denimeignn⸗
iiinig, n
nimnenſima
Nenrſtoelei⸗
Anniacsldn
1be; ugiin
ſebore ann
Denckrutn
as M
ugns

palnite

ð

ſint ſcõᷣm ꝙ materialia ſũt hoc ẽ in diſpo

5
ij.
auz dirimus ad quã cetereveluti ſilue? la
pidicine ſũt. Siue em̃ in gloꝛia ſua ſiue in

compoſitio que einſdem eſt et honoꝛatio
conari per ſe debitũ eſt.De tercio vero in⸗
nata nobis ergo homines alios ſociabili
tas atz dilectio nuliũ veri nominis phomi et bonitatis ꝓuiſio et beneficencia mulio
nẽ dubitare ſinit. Quia ergo opatiõe iſti ampliaipᷣm curare neceſſe ẽ vt iſtꝗ ciuitas
us pfectiõis cetere diſpoſitiones in bomi ſit.Ampliꝰ ponemꝰ ciuitatẽ huiꝰ nõ eẽ et
nibus aut materiales aut quaſi materia⸗ 2 onemus vniuerſitatẽ tamẽ hominũ eſſe
les funt adiſtam pfectionẽ.Cura autẽ eſt

hoc ẽ ponere ſola ſiluã et nullũ ediſiciũ ⁊
deo rectoꝛi vniuerſitatſ vt iſta materialia ponere mineras.id ẽ argẽti fodinas et au
. rifodinas eſſe cũ nec aurũ nec argentũ ſit
ſitionibus ſuis que ſunt circa iſtam pfecti⸗ Cur ſi deus huius mineras eẽ voluit inu⸗
onẽ. Materialia autẽ ſcõᷣm ꝙ materialia tiliter om̃ino dedit vires et artem et artifi⸗
nõ curantur neq; curanda ſunt niſi ppter ciũ quibus aurũ et argentũ ex eis extrabe
ꝑfectionẽ ad quã ſunt.multofoꝛtius ergo rentur. quãtofoꝛtius genus humanũ ꝗð
cura ẽ curatoꝛi vniuerſitatis deo vt iſta ꝑ tanq; minera ẽ huius perfecti quam diri⸗
fectio ſint in genere bumano. Amplius mus ediſicij. õ relinquit in iſta materia
ymaginabimur ciuitatẽ aggregat ex bo litate ſeu potencialitate quin addat virtu
minibus ſic pfectis vt tota vita eoꝝ ſit dei tem et ſcienciã et ceteraquibus de minera
honoꝛificẽcia et obſequiũ tota debitũ ho generis humani pᷣcioſa iſta metalla ymo
neſtatis officiũ. tota alioꝛum ſubſidium. vaſa pꝑfectionis ⁊ lapides pᷣcioſi ⁊viri ſan
Wanifeſtũ ẽ ꝙ compatione iſtius ciui cti extrahatur qui quẽeadmodum gemme
tatis pᷣclare totũ reſiduũ hominũ quaſi ſi vernãates ai choꝛuſcaãtes ſunt ad lapides
na eſt ⁊ ſinguli reſidui homines qſilugna
ſiluatica.Iterũ reſiduũ hominũ quaſi la⸗
pidicina ⁊ ſinguli reſfiduonꝝ quaſi lapides
rudes.iuitas aut iſta ſicut edificiũ nobi⸗
le ac magnificũ ex lignis ceſis artificioſiſ⸗

tioꝛes ſunt et abſq; vlla comꝑatione pᷣcel
lentioꝛes. Ampliꝰ ciues ciuitatis ꝓculdu
bio ſunt veri nominis homines a deo vt
compꝑatione eoꝝ ceteri non homines ſed
ſimeq; ſculptis atʒ politis et omni decoꝛe potius animalia ſunt habendi. Ponere
architecture decoꝛatis ſingult vo eiues q̃: igitur hmõi homines nõ eſſe eſt quaſi au
ſi lapides et ligna omni architectoꝛica di ferre ſpeciẽ humanã de mecho et ponere
ligencia decoꝛata. Quod em̃ ſunt tumoꝛ? ſola bꝛuta animalia eſſe et iuxta hunc mo
toꝛtitudo ſiue curuitas et putriditas in liæ dũ ſp̃i ſoli ſunt qui ratione ⁊ intellectuvti
gnis hoc ſupbia auaricia ⁊ luxuria in ani vident et regi. Ponere ergo genꝰ huma⸗
mabꝰ ⁊ ꝙ rectitudo ⁊ planicies ⁊ firmitas nũ abſq;ʒ hijs ẽ tanq; ponere ſine intelle⸗
ĩ ignisſeu lapidibꝰ hoc iuſticia equitas ? ctu.Sicut eĩ intellecti vnũ hoĩem vno ho
foꝛtitudo in animabus. Et qõ cementũ et mie ꝑticulari ſic cet?hominũ hui? ſiue ciut
claui cetereq; ligature inter lapides.Etli
gna hoc mutna dilectio ei ſpnales neceſſi
tudines inter animas hominũ ſeu int᷑ ho
mines. Quia ergo iam declarauimus in
tractatu de virtutibꝰ ꝙ virtutes nobiles
quibus ſolis recte et vi viuendũ ẽ viuitur
deſurſum tantũ ſunt ab auctoꝛe⁊ largito
re omniũ bonoꝝ velut data optima ⁊ do
na perfecta. Manifeſtũ et huius pᷣclare ci⸗
uitatis ſolũ eſſe edificatoꝛẽ deũ et quia ta erſe ndit atz fin ra
topere curat edificatoꝛ deus ſiluã ⁊ lapidi en⸗ ſaluberrima pacẽæ iocundiſſimam
cinam quas diximꝰ in culta et lapides ru ocietatẽ quibus ſub deo rege ſcõᷣm ſacra
des. Wultofoꝛtius ipᷣm curare neceſſe eſt tiſſimã legem eiuſdẽ viuũt mutuo ſe inui⸗
iſtud nobile ac magnificũ edificiũ ⁊ quia cem adiuua łes ſibiq; inuicẽ ſubſeruiẽtes
cura ac ꝓuidẽcia ipſius ſunt foꝛinſece iſte humiliter et hylariter et domus dñi dicit
ſocietates et aggregationes hominũ ſeu habens deũ. Alsverũ patrefamilias in qᷓ
ciuitates quatomagis cura eius ⁊ ꝓuidẽ ſingulis victus et veſtitꝰſpirituales ab eo

totum regit in homine qð regibile ẽ ac gu
bernabile intellectu totoq; reſiduo vtitur
ad bonũ qð intendii ſic cetus iſte pfectoꝝ
totũ regit qdð generis humani regi ſe ſinit
et toto reſiduo vtitur ad finẽ quẽ intendit
hoc ẽ ad dei gloꝛiã et ſuam atq; alioꝝ pſe

pter dei cultũ ſeu honoꝛificencia cui pꝛinci

cia erit ciuitas iſta pᷣclara ac magniſica dem pꝛouidentur et ager et vinen⸗ tus

vtilitatẽ hominũ intendat diulne ſapiecie

cõmunes ſic ipᷣi ceteris hominibus pᷣſtam

tas in genere humano.Qui quẽadmodũ

ctionẽ hic cetus vel ciuitas et templũ vꝛ %

paliter ſe impendit atʒ finaliter et ciuitas

Be

toꝛum qui et fructificationum ſpiritualiũ

largitoꝛ ſolus ẽ.Dicit᷑ ⁊ exercit ꝓpt belli lone iſta fieri.

cũ appatum et aſſidua certamia cõtra er⸗
roꝛes ⁊ vicia igit᷑ ꝗ tẽplũ iſtgrediũt ita
vt deipo tẽplo efficiant ſancuficare nece
hñt ad dei cultũ⁊ quodãmõ fieri ſacerdo
tes. Sie ⁊ qui ciuitatẽ iſtã ingrediunt᷑ ita
vt ciues eiꝰefficiant᷑ neceſſe habẽt ciuilita
tẽ eins ſuſcipe homo èleges⁊ ſtatuta mo
reſq; ſubire. Sʒ ⁊ qui hac intrat domum
pr̃iſfamilias neceſſe ẽ vt ðbito famulato
ſeu familiaritate ſe ſubdat Sic igitur qui
agrum iſtũ ſeu vineã ſen oꝛtum intratne
ceſſe ẽ vt in eo plantet᷑ ⁊ radicet᷑ omnibꝰ
qq; ſpuũalibꝰ agriculationibꝰ ſeu huilis ac

contra memoꝛatos hoſtes armaturã ſibi
cõgruentẽ ſuſcipiat.Quicũq; igit᷑ ad hãc
pfectionẽ nobile qua diximꝰ deo auctoꝛe
adducti ſunt huius tepli ſunt ſacerdotes
ſancuiſicati ad dei cultũhi? tiuitatſ ciues
unt aſſ ociati ad iudiciũ ⁊ad iuſticiã ad
viu en dũ ſcõm leges et ſtatuta dei regis.
HPHu iꝰ domꝰ domeſtici ⁊ familiares ſunt

eruiq; vernaculi ac fu priſtamilias dei

hmõòi vinee ⁊ oꝛtus vites ⁊ arboꝛes ſunt
ſu bcultura agricolãtis dei huins exercit⸗
milites ſeu bellatoꝛes ſunt cõtra erroꝛes
⁊ bſiſici dimicãtes ſub ducteia igif᷑ mani
feſtũ eſt quia ſanctificatio nceclaria eſt vt
tẽplũ iſtud deo ediſicet pᷣmũ qꝛ impoſſibi
le eſt aliquẽ intrare niſi ſctificatũ intrare ĩ
qua eo mõ quo diximꝰ.Deinde qꝛ ipſa ſã
ctificatio in tẽplum iſtud ingreſus nihil

em̃ eſt alið ſanctificatio qua ↄtaminatio⸗ rrent. Et hoc pꝛimũ ꝓpter eruditionẽ ſuſci
pientiũ videlicʒ vt ⁊ ſignis viſibilibꝰ iſta

nũ id ẽ erroꝝ ⁊ vicioꝝ ꝗbus a deo elõga
mur ablatio donoꝛũq; et grarũ quibꝰ ei
ppèopiquamꝰ ad colendu ipʒʒ eiq; ſerui
endũ iuſceptio.Et qꝛ edificatio iſta ẽ ag⸗
geegatõ ⁊ aſſociatio hoĩm ad di cultũ atʒ
ſernitiũ aggregalio aũt ⁊ aſſociatio non
põt fieri niſi ↄmũione viſibiliũ.waifeſtũ
E ꝙ edificatio hꝰ tẽpli que non eſt niſi ag
gregatio ⁊ aſſociatio ſetificatia ad dei cul
tũ atq; ſeruitiũ non pᷣt aliter fieri niſ ſan⸗
ctificatõe viſibili ſiue ſigno viſibili ſancti⸗
ficatiõis. Ampᷣ.nec agg gatio neqʒ
aſſociatio ſpũalſis ſen colligalio adinuicẽ
pt eẽ hoĩʒ ſiue ↄmuio illa qua diximoabſ
N ↄmuione viſibili. Qualr em̃ ſe inuiceʒ

ocios hẽbunt ſi ſe non nouerũt eẽ ſocioſ

Qualt at hoc ↄgnoſcẽt niſi muũiõe viſibi

*BU

ſacramentis in generali

cuius ipᷣe plantatoꝛ ⁊ exculto: eſt ineremẽ li et ſigno alid qð non põt eẽ niſi viſibile.
m au⸗ Neceſſe ergo ẽ ſctificatõe viſibili edifſica⸗
.Y Amp. oues eiuſdem
gregis ſigno aliquo viſibili dinoſcũturet

ab alijs diſcernũtur. Sic ⁊ ↄtubernia mi

litã ſignis ⁊ ſacre edes id eſt templa apꝛo

phanis ſeu ↄuibus domibꝰ ſeu aggrega

tiõibꝰ hoĩm certo ſigno diſtingui nece eſt
⁊ ſingulos ſacerdotes hui⸗ tẽpli ab alijs
hoĩbꝰ. Nuſq;ᷓ aũt ↄueniẽtiꝰ hmõi ſignũ
impᷣmitur quo ab alijs diſcernat᷑ ſeu di⸗
noſcatur q; in ipᷣa ſepatiõe ab alijs ⁊ ag⸗
gregaroe ad ſuos. Ibi ergo impꝛimendũ
mõi ſignum ſeu faciendũ. Uiſibili ergo
ſigno ſiue ↄgnoſcibili ſigno traſſerẽdi ſuũt
⁊ introducẽdi homines in templũ iſtad.
deuotus exponat. Sic ⁊ qui exercitui iſti Ampliz Qis ciuilitas nobilis viſibili
ſe agregavncce eſt vt ꝓpoſitũ bellandum aliqͥ ſigno dari ↄſueuit⁊ dinoſci ſicut ciui
litas romana penula. OQĩs militia id di
gnitas militaris ſilr aliquo ſigno viſibili

licut accinctione giadij. Item ois ammi⸗

ſtratiõ ⁊ omne officiu ſicut theſauron cu
ſtodia iraditione clauiũ Item oĩs hono:ꝛ
oĩs dignitas ſic honoꝛ regiꝰ aut ipoſitiõe

coꝛoneviſibili aut collocatiõe ĩ trono viſi

bili. Itẽ oĩis hereditas omne donũ immo
bile non ↄſuenit cõferri niſi ſub ſigno vi⸗
ſibili ſicut traditione anuli aut alteriꝰ rei
viſibilis licʒ hec oĩa fieri pñt aliter. Quia
igit᷑ ⁊ militaris dignitas ſpũałymo ſacer

dotalis honoꝛ eẽt regiꝰ regni ſes ſpũalis
ſcʒ ⁊ eterni in ipᷣa ſctificatione tribuit ↄuei

ens fuit ⁊ hoĩbus ꝑunile vt ſub ſignisviſi

bilibꝰ oĩa hec q nolauimꝰ hocẽ dignitaſ

ſacerdotalis etia nobilis ciuilitas ⁊? mili⸗

tare officiũ ⁊ celeſtis regni hereditas ↄfer

pientiu videlie 4 .
ſpũᷣalia tã ncciaria tãqꝗʒ ſalubꝛia ↄgnoſce
retur ⁊ q alias cognoſti nõ poterat cõmu

niter ab in eruditè cognoſcerent et cogni

ta amarẽt᷑ amata qrerentur qᷓ ſitab oim
bonoꝝ largitoꝛe benigniſſimo obtineren
tur obtẽtè deo ad gliaʒ fuiretur et fuitio
etne retributõis merces acqreret. Scõo
ad gratitudieʒ ſeu notiõʒ. Quis emad&ᷣ
tã ſublimia ⁊ amerit ſuis ta remotatãta
in debite gre largitate vocari ⁊ aſſumi ſe
videat ⁊ nõ in diuine bonitatj ammirati
onẽ et laudis erũpat. Sublimitas autez
hmõi donoꝛũ atz nobilitas ſignis viſibi

libus cõmunitati hoĩm in cõmune inno⸗

teſcat.Lertio ad hũiliationẽ. Quis em̃ al

titudinem dono:u iſtoꝛum attedat Etq;

oge
iinint
loliga
nirise
ſuanul
ſeroſe
flbete
ſoete
ſooneſi
ſanci
immid
N nii
ſoninb⸗
ſchune
ſetinfil
ſenonen
horoni,
ſelrai
ſglorl
Mienuin

„ſateun

ducätin

Letitäran

ncälast
bisdi
ſancnfe⸗
lancin
poniur
nnoist
dudeponi,
lur.nis
ündoe
geacki
amonin
deponit
acſllucd
npferi 1
ſoimbo⸗
Cifcan eͤ
ſedinol
fllus de
ſiekeine
icntois

narſonnff
lfenen
Iing
kiim
nänin
Het

D longe ſunt ameritis ſuis ↄſideret ⁊ nõ ſta cẽ hererẽt q;ᷓ ad alios hoĩes nec in vnũge o
ſis⸗ tim infra limites ſue puitatis reſiliens ſe nus aut oomũ cõuenirẽt ſiue familiã auu
Nn e colligat. diuine largitatis bñficentiaʒ ad tribũ. Sic eomodo ſactificati diximus MW
–R miras erga ſe nõ abſtupeſcatduʒ merita eẽnt velut lapides diſperſi nulla ligatura
Ntt ſua nulla aut foꝛte ↄtraria intuet bñficdia ſocietatis inuicẽ ſe tenéttes Amp.quia
1 am vero ſe nec poſſe eſtimare nec ⁊ cogitare. cultus diuiuꝰ palã debet eẽ publicuſqʒ ⁊ .
Re Et hec ẽ vera hũiliatio meritoꝛũ euacua⸗ maniteſt. Si em̃ regibus qui vtiqʒ non
inen tio et atenuatio ⁊ indignitatis recognitio niſi miniſtri ſunt ⁊ regni ipᷣius pala⁊ pub
Mnzun ¶ Itilia er ſt ad roboꝛationẽ ſeu cõfirma lice impẽdendus ẽ. Ampᷣ.xẽpla ⁊ pala
dnite tionẽ ſuſcipientiũ. Quis enĩ ſacratũ ſe ſeu cia publice edes ſunt ⁊ manifeſte palam „
uc ſifi ſanctificatũ aio teneat non ex hoc cõtra Quareq; ⁊ publice edificade impoſſibi⸗
ein immũditia alias execrationẽ excandeſcat le ẽ at in abſcõdito edificata qᷓ neceſſe bʒ
Weahaiz quis inunctũ in regẽ ſe recolat et non con in palã eẽ. neceſſe ẽ templũ dei et ſummi
troinen. tra viliſſimã neqſſimaq; vicõꝝ pᷣuitutẽ to regſpalaciũ palã edificari ergo viſibilibꝰ
Niin tis viribꝰ ſe accingat Quis militari offuõ opibus. Non aũt edificat᷑ niſi ſanctifica⸗
woikcid pᷣditum ſe ſciat et armo ignoꝛare ibellẽq; tione nec eius edificatio ẽ niſi ſactificatio
alngti ſe eẽ infideliter ac ignauũer in bello age⸗ Uiſibilis ergo ſanctificatioibus neceſſe
Ptobäsaer. re non erubeſcat.Quis la pᷣclara ciuilitate yibm edificari Uiſibiles ergo ſanctificatio
nnwdſa honoꝛatũ ſe gaudeat et euerſioni ciuitat:/nes ſacra vocamꝰ. Hoc ẽ ſacratiua ſeu ſa
Osninaii ſue ſeu cuicũqʒ alij calamitati opponere crantia ſigna neceſſe in; neceſſitate indi
