ſtmun, hec oĩa epᷣi ſummi ſacerdotes vocant᷑ et erx ipſo epᷣali officio. Inſtitutiões clericoꝝ
unn in euãgelio. Mat.xxvl.Querebat ſummi in eccleſus pꝛebẽdarijs ⁊ ſacerdotũ in ca/
Kar Zirtor gtenone ecat ts egos dus nam Jatu, nureaniunter ſititet
iNu in ipſa pᷣfatione ↄſecratiõis epᷣoꝝ quę nam.qntuʒ ẽ de iure ↄmuni q ex ſpali col
beege ad ſũmi ſacerdocij miſteriũ elegiſti.?dey latiõe epoꝝ.nõnullis iura pronatuũ cõ⸗
R etiã ẽ ⁊ aplicũ officiuʒ ſiue aplatus Quic/ Oſtq; expedimꝰ nos ceſſa ſunt
du n ad em̃ aplłis ↄmiſſuʒ fuit totũ omiſſum ẽ ( de oꝛdie ſacerdotali ſtabiliuimꝰ
lar ⁊ ep̃ᷣis.Uñ ⁊ in ſedibꝰ ĩ ꝗbus ſedert api Vdeẽntia eius ⁊ officia oĩa ?⁊ nuerau
jtde ſedẽt taq; pleni iur: ſucceſioꝛes tãquã locũ mus ⁊ noĩauim ea.Neſtat nobis log xᷣ
nar aplice ptatis eoꝝ ⁊ meritj lõgiſſime diſta/ ſacralibus.De extrema em vnctione non
R tes. Si ꝗs aũt dixerit cũ epᷣ̃atus oꝛdo nõ optet nos ampliꝰ dicere qua diximꝰ in p
iror ſit ad qd g oſecrat epi. Rñdemꝰ qꝙ ad cõ cedẽtibꝰ Pꝛelſerti cũ ab inic inſtitutioõis
—h plendũ ⁊ pficiendũ arʒ ad ſummuũ ꝓdu⸗ ſue magſ medicamẽtũ ſctitãt ſic legit in
nut cendũ non ſolũ officij plenetudine ⁊ am⸗ Act. aploꝝ.vngebãt apli infirmos oleo?
is plitudiĩe ptatis. Sʒ etiã tumulãdũ gra et ſanabat.Et hoc etiã atteſtat Jacob.vlti.
itin pinguedie ſentat. Quẽadmodũ⁊ vᷣgineſ Infirmat᷑ ꝗsĩ vohᷣ vocel pᷣſbyteros eccie
n 6 ſctẽ non nouũ mr̃imoniũ cũ celeſti ſpðõſo ⁊ oꝛẽt ſuꝑ euʒ vngites oleo in noĩe dnñi ee
iunm 4 in ↄſecratiõe ſua ↄtrahũt ſʒ in baptimmo oꝛatio fidei ſaluabit infirmũ Incipiamꝰ o
nnn dudũ ↄtractũ firmat potiꝰ⁊ aſtringũt nõ ergo ⁊ dicamꝰ ꝙ cũ ſacr̃aliter cur ꝗabꝰ ho
ſenng, noui ſacro mrimonu xpᷣo dño ſe obligat mies vt ſint ſancti ipi vel ad hocvt miſtri
icne vel aſtringũt. Sʒ vetus artiafaciũt renũ⸗ ſint alijs ſccificatiõis. Sacralia ſunt et ad
nen tiãtes nuptijs carnalibꝰmaioꝛiq; gra ſan iumẽta ſacroꝝ et liber adiumẽta. Qm̃ eis
un ctitatt impũgnãat rligiõis votiſq; ꝗqbuſda auger ⁊ pficit᷑ ſctitas qᷓ ſacramẽt: pᷣſtatur
⸗ inculis ſe eidẽ anode tigales e la⸗ po abper enidete in eieacfelibva d
cran obſᷣuationũ falatu aſſiduo ꝑpetus impẽdugt᷑ hoĩbus ſic euideẽter oñdimus
, deuouẽtes. Sic ⁊ ſummi ſacerdotes ſiue inchſecgnoe epᷣali qᷓ ſctitatẽ ſacerdotalẽ
,i ep̃i in ↄſecratiõe ſua non nouũ oꝛdinẽ ſj euidẽter augʒlatʒ magniſioq niſi p idigni
ipins oꝛdis ſacerdotalis.ſ.quẽ pᷣus hẽbat tatẽ ſteterii recipiẽtt ptateʒ aũt ⁊ miſteriũ

eſcmoʒ ⁊ plenitudinẽ recipiut qintũ ad piã

ſacerdolal oꝛdis exẽdit ⁊ ampliat ad ꝑfe

De

ctũ. Similr et inconſecratiõe ſacrarũ vir

ginũ manifeſtũ eſt qa ipſa conſecratiõe
ſpnale matrimoniũ auget et perficit ſicæ

Re. Bñidictio ? abbatũ huiꝰ aut ꝓbatio
Scet alioꝝ ſacr̃aliũ qꝛ oꝛatio eccie eſt erau/

diri ꝓ hijs pꝛo ꝗbus fiũt niſñ ipᷣi foꝛſita re

Pbi ſint a miſicoꝛdie dᷣo ncce e Oe incõſe

crationibꝰ ⁊ benedictiõibꝰ iſtis ex pꝑte ec⸗
cleſie hic adiumẽta petunt ↄſecrandis. ?

benedicèdis nccario ⁊ pᷣſtantur eis a pr̃e
mianꝝ niſi vi diximꝰ ꝑ ipſos ſteterit qbus

iſta poſtulant᷑. Semꝑ em̃ hʒ patulas au

res mißicoꝛdiſſimus deus ad pᷣces ⁊ vota

„nus benedtctiõis ſue non ſolũ ad nccita⸗
— indulgẽtias ſuoꝛũ.Si etiã benepla⸗g

eccĩe ſue ſp hʒ extẽtas ⁊ ꝓmptiſſimas ma

cita largienda dũmodo ad eius gliam ⁊
ißp̃oꝛum vtilitatẽ ptineant. Hec ergo ẽ ra⸗
Qirx ꝓvatiõis in olbus ſacramẽtauibꝰvicʒ
gracioſitas eccie adeo placẽs deo ⁊ adeo
NN¶ dilecta ẽ vt nunquã apud eũ paciat᷑ re
pulſam. Inde ẽ ꝙ ꝓ indignis multociẽs
erxauditur. Impetras eis ? gram et veniã
aliaq; bñficia?⁊ mias Qſſi aliqñ aliq adðᷣo
ingdigni ſunt vt eis eccia non oblineat ꝙ;

—

peo eis petat non ipᷣa repellit ſʒ ipi. Quẽ
admodũ ſi ſponſa chariſſima ab amatiſ/

ſimo ſpõſo liquoꝛe pᷣcioſiſſimo petat vas
fetens impleri ac ſoꝛdidũ ſpurcitiaq; ple⸗

niſſimũ.Quia vtiq; hoc ſponſũ facere in

huius phas liquoꝛẽ pᷣcioſum nõ admittit
repellit non ipᷣa ſpõſa in huiꝰ caſu ſed
phas ipᷣm ⁊ ſ citius a ſeipᷣo dũ liquoꝛi pᷣ
cioſo repũgnat non ſolũ grietate Sʒ etiã
plenitudine adiectiõʒ non recipiat pieni

tudo. Eodẽ modo ſi petat ſanari egraʒ ꝗ

ſanitate totis ſtudijs ⁊ viribꝰ pſequatur

ꝗ egritndinẽ ſſlam ⁊ vulnera tot dilecti⸗

onis bꝛachijs aut plectat᷑ totoq; conatu

ſtudeat retinere nuꝗd pᷣces ipſius minuſ
hʒ gratie apð ſponſũ certũ eſt ꝙ pᷣces ei⸗
non repellent ⁊ ꝙ oꝛa eius in ſinũ ipiꝰ
reuerlat. Sʒ infelix eger man retrahit et
claudit ne poꝛrectã ſibi et oblatã ſanitatẽ

recipiat. Non em̃ manꝰ largitatꝭ ſue de⸗

retrahit aut claudit ſʒ miſer iſte non ſolũ

eas nõ extẽdit ſʒ etia eas retrabit claudit

⁊ aſtringit ne heat dona dei qbus man⸗

ei pleniſſime ſunt recipiat. Sinũ claudit
obſtruit ⁊ obſtrigit ne aiilnmg dei ma
unt ſa⸗

nus aliqdin illũ mittat liber v
crametonꝝ ſacralia ipſa ꝓpt᷑ expᷣſſaʒ ⁊ eui

dentẽ deſgnatione ipoꝝ. Quẽadmodũ
in ↄſecratioe potiſicũ ſacerdotalpfecno

„
α

ſacramẽto extreme vnctiõis ·

⁊ plenitudo legit᷑.ſic invnctiõibꝰcapit⁊
manuũ ⁊ pollicè pignedo int᷑ ne vnctiõis
intraditiõ e codicè euãgelici auctoꝛitas ſa

cri magiſterij qᷓ ⁊ docere ⁊ doctores inſti

tuere hex officio in dyoceſi ſua. Intradi
lionevo baculi ptãs cohercendi rebelles
q̃ᷓ eſt ptãs iudiciaria ptaſq; ligadi atʒ ſol/

uendi ĩ foꝛo iudiciali.Sic inconſecratiõe

monialiũ ſctitas ⁊ perfectio nrimonij ſpi
ritualis et in ſignis ⁊ in vbis expᷣſſe legit
Idẽ eſt videre in regũ ⁊ reginaꝝ vncno⸗
nibus ⁊ benedictiõibꝰ ſic⁊ in benedictio⸗
nibus abbatt. Sic⁊ in benedictiõe deri/
coꝝ hoc ẽ clericatiõe ſeu pᷣme tonſure da⸗

tione.Et hec ſunt ꝗnq; ſacralia qᷓ impen⸗

dunt᷑ in eccĩa dei hoibus in adiumentũ
ſacroꝝ ⁊ ꝑfectionẽ gratie⁊ ſciitatis.DHꝛet᷑
hec autem ↄſueuerũt dari benedictiões
peregrinatibus ⁊ ſieri i benedictiones
epᷣales ſuꝑ pplos quas vtraſq; nibil ꝓhi
bet anumeran ſacralibꝰ q̃ntũ adiumẽtũ
gratie et ſctitatis. Nã qnantũ ad ſacroꝝ
ſimilitudinẽ et ſccitatè atʒ gratie angmen
tũ atʒ ꝑfectiõʒ digne ſuſcipiẽtibꝰ pᷣſtaturx
ꝓpter qð⁊ ſacralia noĩala ſunt q̃ᷓñ ſacra
mẽtis in effectu ſctificationis ⁊ de ſignati
one ſilia Sacramẽtalia vᷣo alijs rebꝰvicʒ
que hoĩes nõ ſunt impẽdunt᷑ ⁊ ad myni
ſteriũ ſctificatiõis et ad diuini cultꝰhono

4

rificẽtiã ⁊ ad ſctificatiõis miſteriuvt oleũ

aq̃ᷓ vinũ cinis et ſal baculus põtiſicalis ⁊
anulus.ſic vela ⁊ anuli ſacraꝝ vᷣginũ ad
honoꝛificẽtiaʒ vo diuini cult? impẽdunt

ſacraliavaſis ⁊ calicibꝰ patenis ⁊ crucibꝰ

VHec em̃ tria ↄſecratur ꝓpt honoꝛificetiaʒ
diuini cultus. Silr impẽdunt᷑ oꝛnametis
altaris vicʒ criſmalibus regalib panis et
coꝛpalibꝰ.Pꝛopt᷑ hanc eandẽ cam calici
et ſabulo lapidiq; quo recõdunt᷑ ſancle
reliꝗe et ipi baculo inquo recõdunt vel
reponũtur impẽdunt᷑ ſacralia ꝗbuſdã be
nedictionũ tantũ modo alis benedictio
nibus in vnctionũ pꝛenoĩat em̃ vaſis ca
licibus ⁊ patenis pᷣnomĩatiſq; lapidi be⸗
nedictiones etinunctiões impẽdunt ba⸗
ſilicis aut ⁊ altaribꝰ impẽditur ↄſecratioi

adiumentũ gre ⁊ ſctiſicationis ſic expᷣſſe

ↄtinẽt benedictiones eoꝝ. In ipis em oꝛ-
dinibus expᷣſie petunt᷑ ea q ſunt greꝛ ſan
ctificatiõis ſicut ãt ad diuinũ culiũ ptinet

veneratõ ſacraꝝ reliqaꝝ ꝓpt᷑ qð? loculꝰ

repoſitfois ipaꝝ⁊ panibuluũ recocluſioniſ
cũ benedictioe Sn ungit᷑ ſic ad honoꝛc di
ninuũ culiꝰ ptinet ipᷣe cult⸗ deiqß; fert ſerui

onis

. bus

lieq
hon
wli.
hohoꝛ
ndel
ſanait

müe
Nnnn
e
wwoͤtztt
Nenn

Lrinberdg

meicins
ertin
adalud
una
Mii
Awenn
ncjitämii
aneintſe
5en
Auſti
ioristin
ionsen
ni:N
tinnar
ſitn⸗
lnufgtt
nianid

3 Fo.
cium locũ habeat deo appꝛoꝛiatũ atq; ſã
ctificatũ. Apparet auteʒ euidenter intelli
g entibus ꝙ conſecratio baſilicarum li⸗
ber quodãmodo eſt et figura ⁊ ſacramẽ-/
tum idẽ ſacraꝝ ſignũ ſanctificatiois bap
tiſmalis.ſic et recõciliatio eaꝝ ſaſtctficati⸗
onis pnialis.ſic ⁊ recõciliatio ecciaꝝ dua/
bus de cauſis vicʒ in expiationẽ cõtume⸗/
lie que facta ẽ loco ſancto ⁊ deo in ipᷣo in
hoꝛroꝛẽ faciſtoris ſiue ſceleris in eo ppe⸗
trati. Scire aũt debes ꝙ nuſquã additur
honoꝛiſicẽtie diuini cultus vel decoꝛi do/
mꝰ dei ꝗn addat᷑ adiumẽtum ad fideliũ
ſanctificationem.
Oſt hec loquemur aũt de iuſtiſfi⸗
O catiõibus. Ubi nec ꝓbatiões in⸗
ucere nccarium ẽ ꝓpter lucidiſſi
mã euidẽtiſſũmãq; ipᷣarum ⁊ ꝓpter oſen⸗
ſum oĩm legumen ipſis. Nulla em̃ habẽt
ↄtradictionẽ apud hoĩes veri noĩs:ꝛ Non
enim hoiĩies noĩandi ſunt vel cũ epicuro
obꝛutuerãt vel qui ſolã barbari ei ſue fir⸗
mitatẽ ſapiunt ꝗ pꝛecioſiſſima ac nobiliſ⸗
ſima dona inteilectus ſiue rõnis vel libe⸗
re voluntatis animali vᷣtute non ſolũ op
pᷣſſerunt ſed ſenſibili immerſerũt et vt ita
dicamꝰ a regionibus ſuis. Hoc ẽ a ſubli⸗
mibus gratie ⁊ gloꝛie eos adeo longe ex/

ulauerit ⁊ vt i inde nihil vel videre vale

at vel audire Sj quemadmodũ ðt Apls

in vlti. Ad galł. Mundꝰ mihi crucifixus ẽ

⁊ ego mũdo.Sic ille moꝛtue ſũt ſpũalibꝰ
⁊ etnis.⁊ illa ipᷣis. Inſtitutiões ergo dñi

ea oꝑa que ſua ſola bonitate in iuſticias

vicioꝝ ⁊ peccatoꝝ ꝑ ↄtrarietatẽ quam ha
bẽt ad illas aut deſtruũt aut minuũt aut
qlbet mõ aliter impediũt aut inpuũgnat
rum pᷣma ẽ oꝛatio que velur aduocatus
nr̃ apud deũ gracioſiſſimꝰ ⁊ ad placãduũ
ipᷣm atʒ impetrandũ ab ip̃o potiſſimꝰ ma
ime ſi celeſti rethoꝛice pᷣditꝰ ſuerit ſi ĩ au/
ribus laudu ⁊ gratiaꝝ actionũ benedicii
onũ ⁊ gloꝛificationũ onuſtꝰ fuerit ſi vᷣtu⸗
tum aromatibꝰ fragraãciſſimꝰ pᷣtextu hũi
liratè mipᷣabiliſſimꝰ Sic aſſiduꝰ ⁊ impꝛo/
bus ſi impoꝛtunꝰ extiterit ſi deſiderio fer
uidus ſi ipſe miſ icoꝛdie largitatis diuine
fidus nibilominꝰtñ ꝓ pcts ſuis timidus
celeſt aũt rethoꝛica in duobꝰ maxime cõ
liſtit in nr̃is ſcʒ accuſatiõibꝰ ⁊ dei collau
datiõibus ⁊ hanc ſuo tꝑe ſcribẽdam ſi di
beneplacitũ fuerit reſeruamꝰ.Scðda eſt ie
iuniũ hoc ẽ intelligimꝰ oẽm cauſa abſti/
nentiã ſiue coꝛꝑalis ſiue ſpũalis.Anis at

☚

Ocq intuitu pietatis alij feceris elemoſda

cuij.

que non ieiunat niſi a cibo coꝛꝑali aſinũ
ſuũ id ẽ coꝛpus ſuũ ꝓcuratoꝛẽ ſuum con⸗
ſtituit ad ieiunandũ ꝓ ſe multo ẽ abſtinẽ
dum ẽ foꝛtius a deuoꝛatiõe ꝓximoꝝ quã
a cõmeſtione ciboꝝ quos deus ad hunc
vſũ creauit.Et ꝓpt᷑ hoc ieiunãduʒ ẽ a de
ſtractiõibus ꝓximoꝛũ a dei blaſphemiji
ab ommnibus illicit lodlis ⁊ ocioſis. Sie
⁊ ieiunãdum eſt ab illicitis aſpectibꝰ ab
illicitis auditibus greſſibꝰ cogitationibꝰ
⁊ generaliter omni eo ⁊ noxiũ eſt⁊ pericu
loſum animalibꝰ hũanis.Tertia elemo/
ſina aũt hanc iutelligimꝰ ex ipſo nomine
oẽm mificoꝛdie ſubiectionẽ ſeu coꝛꝑalis
ſit ſeu ſpiritualis. Elemoſina em̃ ab eleis
qð miſereri dicitur ⁊ ꝓpt᷑ hoc om̃e boꝝiũ

intelligitur ſui exepliconſiſiũ ſiue auxiliũ
⁊ hoc ſiue tꝑale ſiue ſpũale ex miſicoꝛdia
ꝓximo impendis. elemoſina ei laſgitus
es.Quartaẽ remiſſio in frẽs ſiue ſit mole⸗
ſtiarũ ſiue contumeliarũ ſiue dãnoꝛum.
Certũ eſt enim ꝙ remittentibꝰ omnia ſi
bi debita ab alis remittunt᷑ ⁊ debita eo
ꝛum. Quinta ẽ diſciplinatꝰ ſunt tres ꝑteſ
Pꝛima ẽ afflictio doloꝛisvt vᷣberũ cilicio
rum loꝛicaꝝ ligutinan ferrea rũ eſtus⁊ fri
Zoris ceterarũq; paſſionũ que doloꝛẽ in/
erunt coꝛpalem Scða eſt afflictio laboꝝ

Tertia ẽ occupationũ afflictio. Hee ergo

afflictiones cũ ad impetranda vel cõſer⸗
uandũ ſen augendã ſiue deſendendã iu
ſticiam aſſumunt᷑ tunc iuſtificatiões vo⸗
cantur. Cõſidera ergo diligenter ſeptem
iſta ⁊ videbis ꝙ iuſtificatioes nr̃e ſunt et
iuſticie impetratiões incremẽta ⁊ defen⸗
ſiones ⁊ ſacrifitia deo gratiſſima placate
q; oblatiões.Et hic finẽ faiamꝰ.Cracta

tus iſtius de ſacramẽtis que vtute diuina

ſibi aſſiſtente potiſſimũ ſanctificauit ⁊ iu⸗
ſiificationibus que ipᷣa natura ſua ⁊ me⸗
rito iuſtificant maioꝛa ⁊ altioꝛa de hijs qᷓ
nobis nec eſt videte datũ nec ſcribere per
miſſum ſtudioſis.⁊ magis vacare valen
tibus atʒ apud deũ maioꝛi gratia pollen/
tibus reſeruaãtes.Et ſi em̃ ad perfectuʒ de
rebus tam ſublimibꝰ ta magnis tãq; di⸗
uinis tãq; ab humani ſenſꝰ paruitate di
ſtantibꝰ ꝓut o poꝛteret deſerere plene ae

pfecte ſcribere peccatè nr̃is facẽtibus nõ

valemue. Gras tamen largitori omniuʒ
bonoꝛũ deo agimus ſi vel modicã occa/
ſionẽ vt ſapioꝛes fiãt ſapiẽtibꝰ damꝰ ⁊c.

èc

è “ M

Lurt

morie
Quar
incxfui
ſibꝛon
lorino
cuiaiße
punt.
Gftane
ſademin
„ — Nlheco
loſtne
unt a
funnol
pocion
wnag
mmesſte
nünat
lſen
Vſts

—

. annu
pime
jurne

Kucdhs
rſigae
N
eqt an
amon
delie
nater
tucin
onẽq
t
gficic
s
1 Uune
e

— —
—

.

⸗ Fro.

Incipit tractatus Guilermi pariſieñ.

Cur deus homo.

moꝛtis cui oẽs ſumꝰ danationem
Quartaã totius naturalis nr̃ᷣe rectitudiniſ

incuruationẽ.Et has quidẽ radices a ſen go oes ſilios ade interioꝛi egritudine⁊ vi
cio natiuo ex quo ẽiillis iſta vtutis appeti

ſibꝰ omniũ ⁊ expiẽtia accipi ꝙ quidẽ fa⸗

cere in omni facultate licitũ eſt Pꝛimũ pʒ
quia ipᷣa vicioꝝ opera q; ſuaue nobis ſa⸗
piant.Et ea que vᷣtutũ ſunt q; aſperum ſi

gnificans ipſe experiẽtia noſq; edocet.De
inde minoꝛa bona bona coꝛꝑiſ noĩant
vt ſpecioſitas agiſttas vt robur ⁊ ſanitas

qᷓntoſtudioſius ardenciuſq; ament atqʒ
drant᷑ a nobis q; ꝓpoꝛcionalia his ais/
rum noſtrarũ.bona quis ignoꝛat bona ꝓ eſt rebellio naturalis ada 3
dg facit aialitas aduerſus aiam ẽ aperrte

poꝛcionalia. his vocamꝰſpedoſitatẽ aĩia
rum agilitatẽ robur et ſanitatẽ.que autv
tutes ſunt aut ex vᷣtutibꝰ. Tercio ipᷣaꝝ mi
nima bona coꝛꝑalia quoꝝ oĩs vſus ẽ aut
ſuſtentatio coꝛpm vt eſce. Aut ꝓtectio vt
veſtis ⁊ tectio aut exoꝛnatio vt moniliũ⁊
annuloꝝ tata q; ardoꝛe puerſitate ↄuenit
vt meoꝝ omniũ inquiſitiõe nec oꝛdo ſᷣue

ꝛtur nec modus dũ minima ipᷣa in pᷣmis q

runtur et maxie per oẽm modũ qm̃ pᷣmis

ſtudijs et maxia amoꝛibꝰ ſimilr laboꝛibꝰ
⁊ ſiqd aliud via eſt ad in quiſitionẽ illoꝝꝛ.

In maximis aũt que nemo dubitat aĩiaꝝ

eẽ ꝓpᷣa niſi ꝗ eas aut ignoꝛat penitꝰ aut

eq̃t aut poſtponit coꝛpalibꝰ nulli ſt nobᷣ

amoꝛes nulla ſtudia nulli laboꝛes nulle
delicie ⁊ hoc dicimꝰ qntum ẽ decurſu in⸗
nate nobis coꝛruptiõis ⁊ naturalis ↄſue⸗
tudinis. Q⁊t em̃ nõnulli ad amoꝛẽ ſectati
onẽq; virtntũ ſe tranſferũt ⁊ ↄferũt diuie
bonitatt eſt beneſiciũ Nõ bumane vᷣluti
officiũ.Et hoc ĩ deſtructiõe pelagiane he
reſeo s palã deo adiutoꝛe faciemꝰ nobis

cũ ad pᷣſens ſufficit. Qt in ſectatiõe vᷣtutũ
ſunt nobis laboꝛes ⁊ doloꝛes ⁊ difficulta
les oneroſe. Inſectatiõe vero vicioꝝ deli
cie.Et iſtð iuenit᷑ diuino numine ſiue no.
Quia ergo ſic ſe habẽt bonũ ⁊ malũ ad
appetitiua nram interioꝛẽ vt amarũ⁊ dul

ce ad appetitiuã nram exterioꝛẽ. Non pᷣt

ant eẽ vt appetitiue noſtre exterioꝛi ama
rũ dulce ſapiat.⁊ econuerſo necvt maiꝰ

Onã ad hoc q̃ttuoꝛ ra
dices. Pꝛima virtutis
noſtre appetit ne inte
rioꝛis.erroꝛem coꝛru⸗
ptionẽ atʒ puerſitateʒ
²Scova aialitatè noſtre
rebellionẽ. Terciã nr̃e
addicti ſumꝰ danationem

amarũ minꝰ amare. Aut mais dulce mi
nus dulciter nili puerſitate ipius. Neceſſe
eſt et in appetitiua nr̃a interioꝛe ſimilłr ſe

habere viq vt bonũ male ei ſage aut ecõ

uerio. neq; minus bonũ magè bene idẽ

maius malũ minus male niſi de ꝑuerſita
te erroꝛe ⁊ coꝛruptiõe ipſius Et quéadmo

dum puerſitas erroꝛ⁊ coꝛruptio in exterio
ri appetiua exterioꝛẽ iudicaãt egritudinẽ ſic
interioꝛi neceſſe ẽ vt iudicẽt interioꝛẽ ſiune
ſpuũalem egritudineꝗ. Manikfeſtü eſt er

go oẽs ſilios ade interioꝛi egritudine?⁊ vi
tiue interioꝛis erroꝛ aiʒ puerſtas.
Ebellio vo animalitat noſtrenad
id qð ĩ nobis ſpũ ale atnobilig⸗
neceſſario aduẽticia ẽ ⁊ illata na⸗

ture humnane. Pꝛimũ qm̃ ipſi phi ponun

ꝓpꝛium aie ad coꝛpꝰ qd hac quidẽ i pa
tinum illud aũt miniſtratinuʒ omne ait

Pp̃um naturale ẽ. Aperte ergo coꝛpis nõ

eſt rebellio naturalis ad aiam. Sed totua

coꝛꝑis.aĩalitas ergo naturaliter non re,
bellat aduerſus ſpm ſiue aduerſus id qd
eſt in aia nobilius atʒ ſublimiꝰ Amp.
vt ſibijnuicẽ infatigabili neceſſitudinẽ ob

ſequant᷑ ſiue ſubſeruiat.Cũ tamen nulliu

alti natura ſuppoſuerit ſiue pᷣtulerit.Qn⸗
tomagſaĩalitas noſtra qua naturalis oꝛ
do inſtitutiõis ſpm̃ id eſt aie noſtre parn
nobilioꝛi regenda ipſa natura lege⁊ inſti
tutiõe ſubdidit qᷓntuin ẽ de natura ip̃a er
go cõtra nature legẽ eſt alteriꝰ ad alteru
rebellio. Amp.ſi naturalis ẽ iſta rebel
lio cũ nature oꝛdo ⁊ inſtitutio nihil hẽat
inhoneſti nihil turpitudis.ſphʒ ergo iſta
rebellio aliqd inhoneſti.Cur igitur rebel
lonẽ erroꝛum ↄcupiſcian ceterarũ paſſio
num ꝗbus victus bellũ indixit ⁊ cotra qᷓ
oẽs acies virtutũ pᷣgarant᷑. Oia eaꝝ cer⸗
tamina ſuſcipiunt᷑ gdomare atʒ triuppha
re et ꝓ viribus exterminare iubemur.
Amp̃.ipᷣa natura nõ ſolum docet de
aialitate noſtra per certamina virtutũ in
quirere victoꝛiã.Sed ⁊ inſtigat nos ⁊ cõ
mouet ad idipᷣm. Nullus aut motus na/
ture fruſtra ẽ naturaliter aut vane fruſtra
aũt⁊ vanę eẽt ſi eẽt ad finẽ impoſſibilẽ igr
poſſibił ẽ Parti aĩe noſtre nobilloꝛi victo⸗
ria de aĩialitatenoſtra. Amp̃. nullꝰmo.
tus nature ẽ contra ipam natura igr vnui
et eiuſdẽ nature motus nõ ſunt innlce g

.
—

ſtati cõtrariũ. Et plaga ẽ quia nature ini⸗

mica paſſio ⁊ leſio.Lonſfitent᷑ autem no⸗

ne et multitudinẽ dolabꝛarũ compẽſaret

ei vnius dolabꝛe defectus atʒ caduciras.

l

LCur deusbomo. .
ta ſe. Ergo cũ indubitãter alij ſunt natu⸗ nis ⁊ enumerat vicia carnẽ vocans iſam be
rales vicʒ illi ꝗ ſunt ad ꝑdomandũ ⁊ tri- animalitatẽ noſtram. hic id iotum in no ſſe
umphãdũu animalitatẽ a parte aie noſtre bis quod eſt nobis commune cum ani⸗ acin
nobilioꝛe qᷓ; mo:e ſcpᷣture vocã⸗ hic ſom malibus ceteris hoc ipm veterẽ homineʒ Vlſe
nccano motꝰ rebellates ſcʒ qui ſunt a ꝑpe vocah n.iij. coł.Expoliates vos igt vete rhe
Adaialitatlis cõtra natura ſunt. Rebellio igr rem hominè cum actibus ſuis ⁊ induẽteſi aſe
iſta qua fet innobilis aialitas nra quà coõ nouum hominẽ qui renouat᷑ in agnitioʒ lien
ra nature pᷣmitiua iſtitutiõʒ ẽ ſeu oꝛdina dei. Fſᷣm ymaginem eius qui creaui eum On
tionẽ. Amp.ſi rebellio iſta ẽ naturalis nonum hominẽ vocans igſum ſpm̃ cum 907
igj contraria obediẽtia ⁊ pax erit inimica decorevt venuſtate hoſtalis ſue que ẽ in eſe
nature. Sed hic ẽ ſtatus qui ꝑ cerramina rega virtutũ ſuarum ſpecioſitas. Hec at usy
virtutũ queritur ⁊ ad queʒ per illa venit teſtimonia nõ ideo adduximꝰ vt velimꝰ ack
Ergo per virtutes venit᷑ ad ſtatũ inimicũ eis inniti aut eis tanq; radicibꝰ ꝓ bonuʒ mnini
nature. Et hoc eſt manifeſte falum. quia vti.quonia non cuʒ eis agimꝰ qui credurt aAlte
ℳ per vᷣtutes non venit niſi ad melioꝛatiõy teſtimonis ſcripturarũ ſed vtipſam vei flte
— U lluſtratlonenature. Amp. mpoſſ. tatem fidei quã qᷓrimus ſcpᷣta mõſtremꝰ. ci
Dile eſt vna naturam pᷣncipiũ eẽ ↄtrarieci Unc aũt circa tercia radicem nego Pein
motuũ ⁊ eã naturalr vel mouere vłmo⸗ ¶ n ciabunt hec eſt moꝛtis damnatio Min
uen ad ↄrios fines. ſʒ ↄtrarii finesſt ſubli ¶t diximus. cuid ẽs addicti ſumus lnec
mẽ honeſtat ⁊ doꝛſuʒ ſiue ĩſimũvicioſan Intendẽtibꝰ ergo anime humane nobi⸗ inher
paſſionũ. ergo cũ vna ſit naf̃a hũana im litatem ⁊ inquirẽtibus eã inquiſitione ꝑ⸗ Mra
boſſibile eſt iaʒ moueri naturali in vtrũ ſcrutata inuenit᷑ indubitater eius eẽntia Mtan,
q; iſtoꝝ finiũ. epbag at ẽ dicere qd mo perbẽnis ⁊ indeficientis opationis.qua⸗ niic
tus ad honeſtatẽ fit hũane nature cõtra⸗ ꝓpter non congruit ei niſi oꝛganũ perhẽ ſeist
rius. Reſtat ergo vt motus aialitatis vvi nis et indeficiẽis obedientie. Carpenta/ ſenio
honeſtati rebellãt ſint nature cõtraru. er- rium em̃ indeficiẽtis oꝑpatiõis in arre ſua in
BSZncipuʒ hmõi motuũ eſtviciũ quia hone nõ docet dolabꝛa deficiẽs.niſi reuocatio n

hilcũ ipſi phĩ gentiliũ.vt Tulius vtenim Hoc autẽ in anima hũana eẽ non poteſt Qir
inquit ſepe dixerimꝰ ⁊ ſepius dicendũ eſft vna em̃ anima humana nõ nini oꝛganuʒ por
natura ſumus auidiſſimi appetẽtiſſimi ? vnũ id eſt coꝛpus habere poteſt. licet Pi⸗ ulta⸗
honeſtatis. Contra natura factuʒz eſt. Qè ctagoꝛas et diſcipuli eius aliter ſenſerunt falier
auidiſſimi appetẽtiſſimiq; ſumꝰ in hone· Quẽ erroꝛem hic deſtruendũ non ſuſce⸗/ rwisi
ſtatis. Hec eſt plaga quã querimꝰ nature pimus Ariſtotiles tamẽ ⁊ eius ſequaces lnric
humane illata. Hec eſt rebellio ꝓ qua di phbicis ratiõibꝰ que adhuc extãt in libꝛis urd
xit Apfus roma. vij. video alia legem in eoꝛum deſtruxeruũt. Organũ igitur cadu⸗ me⸗
mẽbꝛis mers repugnaãtẽ legis mentſ mee cum ⁊ deficiens.⁊ cuius defectus renoua ne⸗
⁊ captiuante me in lege peccati.Condele. tione atʒ ſucceſſiõe oꝛganoꝛũ non imple⸗ cer
ccoꝛ em lege dei ſm interioꝛẽ hominẽ quẽ turincõgruens eſt ⁊ inſufficiẽs perhẽniri mn
nos ſpm̃ vocamꝰ vt dictũ eſt. Et iterũ ego et indeficientie anime huane. Ergo natu be
ipple menie ſeruio legi dei carne autẽ legi raliter non ei datũ tale oꝛganuũ aut apta⸗ tus
preccati Et ileꝝ in. viie Qui ſᷣm carnẽ ſunt tum cum natura in oibꝰ que naturaliter lal
gque carnis ſt ſapiũt g vᷣo ᷣm ſpm̃ que ſrt fac qð decet ⁊ ↄgruit et ſufficit.Et vt aiũt *
ſoũs ſentiunt. Itẽ in vij.cũ eẽmus in car ipſi phi qntomellus poteſt atʒ pfectius al non
ne paſſiões pctõn qͥ ꝑ legẽ erat oꝑbat in terius mõi ergo non ẽ naturaliter id ẽ in⸗ eius
mebꝛis noſtrꝭ vt fructificarẽt moꝛti. Nũc ſtitutione et conditiõe ſua pᷣmitiua coꝛpꝰ
autem ſoluti ſumus a lege moꝛtis in ua humanũ tam caducũ et deficiẽs Caduci⸗
detinebamur vt ſeruiaꝰ in nouitate ſpiri tas ergo ⁊ deficiẽtia non veniũt coꝛpi bu non
lus. Item in. v. ad gał. Spiritu ambula mano naturaliter. Sed aduẽtiue et illate tri
te vᷣſideria carnis nõ ꝑficieti caro eiĩ tcd Amp. ſiue equu ſiue domu aie coꝛpꝰ⸗ n
aiſel aduerſus ſpinitum ſ piritus antez humanũ noſes animam vo ſeſſoꝛẽ aut
6 ane ände nana quechcnvnltis illa habitatoꝛẽ nullomodo decuii ſeſſoꝛẽ eſſe be
Heinde manifeſta ſunt opera car ppetue ſeſſionis. t equũ coꝛrelaliõʒ ba⸗ 4

nidend

NR

bgeign

lsie
Minn
hi
rise
☛
id
r
Wes
ni
Nud
Hnersom

1*

Kecdl

“

nsng
niagi
enln
tosn
isis
mioni
eiees
awo
pri
sor
mon
mitai
rn

Simiir em̃ le habẽt ꝑ modũ relatiuoꝝ e

bere caducã Oppoſiton enim eadẽ optet
eſſe ea que a parte generè habẽt. Si ergo
ad inuicẽ ſunt aia humana el coꝛpus ipiꝰ
vt ſeſſoꝛ ⁊ equꝰ qni inſidet vt inbabitatoꝛ
⁊ habitaculuũ tamẽ relatiua naturalr ne/
ceſſe ſit eẽ coequalia.Si aũt ppełua natu

liter ⁊ indeficies ipſa ſeſſio a parte anime.

Sinmiltr et inhabitatio a parte eiuſdẽ. Er⸗

„.

go ⁊ coꝛrelauiões a parte coꝛpꝑis neceſſe ẽ
eſſe ppetua. SFaciamꝰ aũt ⁊ iſtud plani

us vt ipſi phi bene dicũt ꝓpᷣum ẽ anime

ad coꝛpus. ꝙ hoc quidẽ eſt impatiuum ⁊?

miniſtratiuuũ relatiua dicũt᷑ ad inuicẽ. Si
cut ⁊ actus eoꝝ.Sicut eſt imperiũ ⁊ mini

ſtratio naturaliter ergo coeqlia ſunt. O·

ergo imperatiuũ indeficiẽs ꝑpetuũ in im

perando neceſſe ẽ vt eius oppoſitũ in op
poſito id ẽ miniſtrãdo ſit ꝑpetuũ et idefici

ens. Similr ansſicut ſe hʒ impatiuuʒ ad

impationẽ.ſic ꝓꝛſus miniſtratiuũ ad mi/
niſtrationẽ. Naturaliter igr pmutati im/
paratiuũ ad miniſtratiuũ vt imꝑatio ad
miniſtratiõʒ.Quia ergo miniſtratiuũ de

ficiẽs eſt a ſua miniſtratiõe ſeu moꝛte ſeu

ſenio ſeu paſſiõe alia cõtra naturale eius
⁊ pꝛimitin inſtitutionẽ. hoc eẽ palam eſt
cu pꝛimitiua inſtitutio eiꝰ reꝗreret illð eẽ

ppetuuũ ſicui impaniuũ eſt eodẽmodo eſt
inſeſfſiuo ⁊ ſeſſibili inbabitatio ⁊ habitali dine naturalis inceſſus. Ois aut natura
tlis inceſſus rectusẽ.Ois ergo declinatio
aà rectitudine ẽ ↄtra naturã ? moꝛãa igit᷑ et

ꝓpter hoc neceſſe ẽ vt naturalis ſi: eis co

euitas.nõ poteſt ergo eẽ vt alten ſic natu

raliter phẽnis eẽntie.Alterũ aulem defici
entis ĩ ppe. Amp.ſicut vita ⁊ moꝛs ad
inuicẽ ſic moꝛtalitas ⁊ immoꝛtalitas na⸗
turalr qe ſunt otraria. Sic ergo naturalis
moꝛs ⁊ vita nunq; ↄmuicant in ſubiecto
nec illud ſibi ꝑciut᷑ aut diuidũt qð eſt di
cere.qꝛ nõ accidit nec pᷣt accidere ꝑ natu⸗
ram alicuiꝰ ſubiecti vt ſ ſit viuũ ⁊ moꝛtu
um Aut partẽ habeat ſilviuñ ⁊ parte moꝛ

tus ergo moꝛtalitas? immoꝛtalitas natis

ralrno amunnicat ſubiectũ aliqð necillò
diuidũt ſibi. Naturalr at partẽ hʒ ſui im⸗

moꝛtalẽ. Homo aĩam vicʒ ergo reliqᷓ ps

eius in caro nõ eſt moꝛtalis naturalłr.ꝙ

ergo eſt moꝛtalis factũ eſt ei ex accidẽti.

Amßp. ſi na ura nũq; ↄiungit vitam ⁊
moꝛtẽ in vno ſubiecto ergo neq; pᷣncipia

garũ Qo em̃ facit natura in acnbꝰ hocin
pncipijs eon ⁊ ecõuerſo.Cũ ergo immo:

talitas ſit naturaliter in eſſentia huana.æ
hoc ꝙ parte nobilioꝛi q eſt aia. Monali⸗
1as nõ ent in eadẽ naturali.u igit in es

riꝑ moꝛtẽ naturalr.qꝛ ergo natura bꝭ
ona ppetuãda erat ? ranſſerẽdus erat 7òᷣ
ad immo:talitatẽ qᷓntũ erat ð ↄditiõe ſue

cv)

ſit erit hoc neceſſario ab accidẽti necẽ ob
iectio.ſi ꝗs dicat ꝙ ĩ ꝑalitico ⁊ habẽte mẽ

bꝛum aliqõ aridu ↄiuncta ſt lanitas egri

tudo et moꝛs ⁊ vita.Oꝛ hoc nõ eſt ꝑx natu
ram ymo p nature leſionẽ. Natnra autẽ

per ſe nõ opatur leſiones ſuus. Amp̃.
moꝛtalitas ⁊ immoꝛtalitas oppoſita ſũt.

Neceſſario ergo erũt circa ide ſuſceptibi⸗
le ⁊ hoc ẽ viuẽs. Neqʒ eĩ moꝛtale neq; im
moꝛtale pᷣt eẽ niũ viuẽs. Similłr ⁊ phẽni/
tas vite ⁊ deficiẽtia illius nõ niſñ circa vi/
tam Abſciſio auũt vite moꝛs ẽ ↄtinuatio at
ppetuatio.Sʒ nec babitꝰ p pꝛinatiõʒnec

alterũ ↄtranioꝝ per alterũ fieri hʒ natura

liter. Ergo ↄtinuatio vite hũane nõ hʒ fie
creatiõis. Ad hoc em̃ creatus erat ipp fuit
ergo traſferẽdus ꝑ moꝛtẽ qꝛ pꝛiuatiò non
debuit eẽ ad habitũ Q igr moꝛs interue

nit ĩ ea inter vita nature ⁊ vitã gloꝛie. Nõ
eſt naturalis oꝛdinatiõis naturalr ei pl⸗
diſtant moꝛs ⁊ vita q; vita ⁊ vita vtpote
nobilio: ſiue felicioꝛ ergo cũ a vita incedi
tur ꝑ moꝛtẽ ad vita nobilioꝛẽ incedit᷑ p id
gqð eſt remotiꝰ adid qð eſt ꝓpinqus. In
ceſſꝰ ergo ad moꝛtẽ declinatio ẽ a rectitu⸗

dine naturalis inceſſus. Ois aũt natura⸗

moꝛs ↄtra natura ſt human. Cuius em̃
finis otra natura ⁊ motus ⁊ vita ↄtra eaõ

eſt. Mergo moꝛimur nõ nature ẽ ꝓpuʒ

ymo extraneũ ⁊ illatiũ. Ampᷣ.quicꝗd

natura intẽdit nõ eſt ei impo ſſibile nihil
eni intendit fruſtra vel vane. Fruſtra aũt
⁊ vane intẽderet qð ei eẽt impoſſibile acq
rere. Itẽ quicqd aia naturaltr in vita repu
gnaſq; patit᷑ ↄtra illa ẽ.qꝛ genus ↄtinua/

tiõʒ vite ſue naturalr intedit⁊ qrit natura

hua na ⁊ moꝛteꝭ Pugnaͤ inuitaq; patit

WManifeſtũ ẽ Anoꝛtẽ illaꝝ ⁊ vite eẽ cõ
tinuatiòʒ naturali non ſolũ poſſibilẽ ſed
debita. Nihil ei qritnatura naturalr niſi

gõ ẽ ſibi debitũ. Manifeſtü ẽ ergo vi⸗

te ↄtinuatiõeʒ hũane nature eẽ ablata et
moꝛtẽ non eẽ vite humane ↄfirmatioʒ. G
potius abſciſionẽ necẽ ſimle de vita bꝛu⸗
toꝛum aialium.qꝛ illa coꝛpalis tm̃ eſtvt ni

hil pᷣt n Nilitatt extra vel vltra corpꝰ⁊ ioõ

ↄditiões coꝛpis ſeqt. Neq; vereſileẽ na/
turã bꝛutalẽ inuita atʒ repugnãtẽ moꝛtem

accipe niſi foꝛte violẽta ſit ⁊ llats. Segſ

5

X
„

QKEur deus hbom..

ſenio ⁊ naturali reſolutiõe adueniat om/

nino eã nihil moleſti hre veriſile eſt. Na⸗

turales em motus omino immũes ſũt a
laboꝛe fatigatione et moleſtia. Adnoua⸗
mur etia ad hoc ꝑ naturalẽ luctũ caroꝛuʒ
et planctũ ꝗ infuneribꝰfieri ↄſueuit.Iſte

em luctus q: oĩm ẽ ⁊ apud oẽs neceſſario

naturalis ẽ Et ꝓpt᷑ hoc tanq; vox nature

eẽ mẽdacẽ.qꝛ ergo hac voce clamat natu⸗
ra hũana vbiq; moꝛtẽ extremũ in maluʒ
ſuũ eẽ. Neceſſe ẽ eſſe moꝛtẽ extremũ ma/

luʒ hũane nature hoc malũ intelligo coꝛ/

poꝛale. Si aũt eẽt moꝛs vite cõſumatio ⁊
naturalis curſꝰ expletio eẽt bonũ nature
tinis quẽ intenderet. De fine aũt quẽ in

ctatig ⁊ gaudiũ igr neceſſario moꝛs ẽ vite
abſcino ſiue pᷣſciſio nõ eius impletio.ẽ er/
go plaga mortis ſiue danatio illata hũa
eio generi⁊ aduẽticia nõ,pᷣmitiuia indita

deovel innat..
. Uarta vo radix quã pᷣmiſimꝰ eſt

naturalis nr̃e rectitudis incuruna⸗
tio. Rectitudinis dico ſpũalis cui
atteſtat᷑ ipᷣa rectitudo hũani coꝛpis. Cete
ra em̃ aĩialia vt ait Tulius natura deiecit
ad paſtũ.ſolũ hoĩem erexit ad ſydera. Si
mile ẽ illud os hominũ ðᷣt celũq; videre.⁊
Aneſallter in oĩ ſpẽ. Aliã figura corpis et
ſinguloꝝ mẽbꝛoꝝ aiʒ cõpenſio nature in

teriou aſteſtat S vngues ſoꝛtes magni

acuti aduncati ⁊ dẽtes ⁊ oꝛis fixio magn
alteſtat᷑ rabiei. Sicut apꝑe:in lonibns.
Lotraſiũ vero atteſtat maſuetudini ſicut
appet i boĩbꝰ. pᷣa ergo rectitudo hũani
cotpis indicic eſt e᷑ne ⁊ naturalis rectitu
dis. Curuitas ergo quã ecõtrariovidemꝰ
in hoĩbꝰ ẽ hũane nature illata. Curuitas
aũt ẽ qᷓ interius eiꝰ declinatꝰ ẽa ſublimi⸗
bꝛ.i.ſpũalibꝰ bonis gꝓmalis agnoſcẽdis

o atʒ vidẽdis ⁊ ſentiẽdis. Incuruatautad

minima bona ò ſuũt trena atʒ carnalia il/
ludẽduſq; ab eis erroꝛibꝰ ⁊ fantaſijs ⁊ oꝛ
nand⸗ olicitudinibus. Silr er affect⸗ in
PHaalibaretnis bonis et malis pene fun
ditus ẽ abalienatus.qꝛ ergo incuruatio ⁊
rectitudo qria ſt᷑. Rectitudo aũt ẽ natura
lis erit neceſſario incuruatio coꝑrra natu
ram Cũ ſit naturalis egritudini leſio atʒ
plaga. Amp. iſta curuitas ẽ ſilitudo ꝗᷓ
dam bꝛutoꝝ aialium et eqtio qdam na-
turaliter aũt eſt hõ ſublimioꝛ q; bꝛuta et

habẽdus vocẽ aũt nature impoſſibile eſt

Tendit natura nõ ſolũ non ẽ ei doloꝛ ſiue
moleſtia cũ illum adepta fuerit. Sʒ dele⸗

1

vita eius nobilioꝛ igr adeq̃tio ad illa ina

tura ⁊ aſſimilatio ĩ vita cũ iſta duo pacia

tur et cõtrahat et ip̃a ſua oꝛigine pene ſe
aduẽticie⁊ illate ipᷣe quoda eſt bꝛntũ aial

lege pᷣmitiue cõditionis. Hoc videmꝰ na
ſci hoĩeſn ꝑ viciũ oꝛiginis. Aial enim aĩal
naſcitur pᷣmitiua lege ⁊ conditiõe naturę

Hõ autem naſcit alal ea aialitate ð qᷓ ſu⸗
perius locuti ſumꝰ. Naſcit ,30 eiꝰ con⸗
ditionis et ſtatus cuiꝰſt᷑ ipſ

le ſua et nobilitate uaturali natura hũa/

na ſed depᷣſſa ab altitudine qᷓ debuit eſſe
bꝛutis ſuꝑioꝛ.et de generata a nobilitate

q̊ debuit eẽ bꝛutis lõge pᷣſtantioꝛ.Deoq;
quadãa aſſimilatiõe vicinioꝛ. tranſſoꝛma⸗
tio igr iſta mõſtruoſa pene eſſe dubitari

t ſtatt ſcꝛuta aialia
per natura. Ho ergo naſcit in ſublimita/

non põt.qꝛ homo compꝑatus ẽ iumentis

inſipictibus et ſilis factue ẽ illis Amp.

ſi conſiderauerimꝰaliq́s hoĩes in ſtatu re

qles naſcunt᷑ videbimus manifeſte illos
hoĩes.Ceteros aũt q̃ſi iumenta iſta auteʒ

ctitudinis naturalis. Ceteros autẽ hoies

mileria vt eẽt qſi iumẽta nec anteq; naſce

rentur merueruũt cũ non eent neq; poſtq

nati ſunt qꝛ ſᷣm hoc eſſet inflica eis pena
iſta qua illa meruiſſent. Qu tales nati ſini

ſine menito ergo ſuo nati ſt tales. Qnia

ergo naturalis rectitudinis nobilitas iu⸗

re erat eis debita. Et ceu eſſet ablata necceei
ſe ẽ vt aliquo indicqte ſit hoc factũ.Ourii ⸗
ſima em̃ pena eſt hoiem qſi iumentũ fienri
et conira haturà h umanãa indubitater eſt

1

tanq; magna et eius depſſio et vilificanlo

Eſt ergo aduenticiũ et illatiꝗ. Amp.i

conſideremꝰ amoꝛẽ coꝛpalis voluptatis
et vincula deſiderioꝝ hmõi et locum mi
ſerie iſtius. Inueniemꝰ? locũ iſtuʒ carcereę

4

inueniemꝰmiſeruʒ hominèẽ in carcere ca⸗
thena et vinculis que oĩia iudicia ſunt pᷣ/

Ampliꝰ.ſicut incuruatio coꝛpꝑalis non
poteſt eẽ niſi plaga et leſio illata incoꝛpe
humano. Sic nec curuatio ſpualis i ipa
anima.Sed neq; erroꝛe nature facla eſſe

poteſt iſta incuruatio. Natura em vniuer⸗
ſaliter et cõtinue errare impoſſibile ẽ Hec
auũt incuruatio etin om̃ibus ẽ et ipſe non
interrũpuur. Reſtat ergo vt plaga iſta in
curuatio plaga in qua illata humane na⸗“
ture vniuerſaliter.
elſſet iſta incuruatio quẽadmodũ in bꝛui?
nihil haberet turpitudinis vituꝑande in

Amp. ſi naturalis

amoꝛ:ẽ vel cathena deſideria vincla ergo

cedentis peccati ꝓ quo iſta inflicta ſunt.

.

eb
nalu
pon
guc
eii
dine
non
bus
dia
lure⸗
uit
fole.
gonte
nen d
euun⸗
wmuer
1hii
laltl
niha
Ryone
loent
Geutur
lnise
pnune
buma
ne Ki
wals
ese⸗

acin
rines eet
mckbmie
N

Deeee
Ke

ere
knſon
eidtt
AN
Liſe dan
Wiina
wönfint

eeeene
Nd

nenuita
nine
ntue
7 lere
A
See den
NE
ti
pen
i
N
2 *
ü
Pmit,
nincun

pum
otin
ſign

=

non potius agen

ti potnerũt a regẽte nec ꝑmitti nec immit⸗

+☛-

„ Fo..

nobis. Sicut nee in ipis ? ſeq illã eſſet ad
naturaʒ viuere in nobis ſicut ⁊ in illis.Et
Vpter hoc dockne ⁊ diſcipline mon legeſ
quibus paſſiones iſte aut cõpeſcunt᷑ ant

extinguũt inique eẽnt qm̃ nature ⁊ dei oꝛ
dinationi ↄtrarie 4 nituüt
lu eẽt nobiſcũ de moꝛi/
bus q; cum bꝛutis.Moꝛũ etiaꝭ vᷣtutũ ſtu
dia abijciẽda eẽt nobis tanqᷓ; inimica na
ture.De hodcalomõ Eccleſ aſtes.vij. Cre

auit deus hoĩem ſimplicẽ et rectum. Ille
vo ſe miſcuit inſinui queſtiõibus. Aggre
gantes aut ex hus qttuoꝛ radicibꝰ ſermo/
nem. Dicimꝰqꝛ oĩa iſta mala que enume
rauimꝰ nõ ſunt caſalia generi hůano cũ

vniuerſalia ſint atʒ ↄmuia. Calꝰ em̃ rar⸗
pticlarꝭ eſt.qꝛ ergo nec naturalia ſt᷑ nec

miſſa aut immitopmiſſa Sed nec immit
terent᷑ niſi iuſto iudicio. Tã nobilem em̃

crearura ſaam oeus z moin aductrtotz
tantis afflictioibus affligi innocẽter q̃lit᷑

ꝑmitteret ergo iuſto iudicio patit genus
humauu oĩia mala iſta. Iniuſte ãt iſta pa

nt ſi iſta nõ meruit. Non aut meruitiſta
mala in naſcedo vtiã oſtẽdimꝰ. Naſcen/

tes em̃ iſta mala ſecũ contrahũt et cũ iſtis

neceſſario naſcũt ergo ea meruit in aliq⸗
bus qui vel nati nõ ſunt vel non tales na
ti. Si em̃ tales nati eẽnt necario pctm̃ eos

pcederet ꝓpter q in iſta danauõe naſce

rentur. Manifeſtũ ergo aligs vel aliquẽ

pceſſiſſe ab iſtis in numine a pctõ. ethoc
effeciſſe vt talis id ẽ alalis atʒ moꝛtalis ex
eo poſteritas naſcerẽt᷑. Jam ergo ſtabili
uimꝰ oꝛiginale pctm̃ vtroq; modo ſue ac

ceptiõis ꝗa oꝛiginale peccatũ dicit er eſt

ſiſtud peccatũ q fuit meritũ et oꝛigo toti⸗

us dãnatiõis iſtius.Et ipᷣa oꝛiginalis da/
natio cũ qua oẽs naſcunt᷑ et certũ etiã fe/

cimus in aliquo vel in aliabus parentusʒ
natu rã humana. et peccato oꝛiginali vi⸗

cio atʒ dãnatione olim ſuiſſe in numine ꝗ
ſi adam ⁊ eua vocatifuerũt aut alijs no⸗
minibus nõ refert quatum ad finẽ quem
intẽdimus vt magnũ eſt ſi nihil in hoc in⸗

fidelitas ſcpᷣture crediderit. WManifeſtum

eſt ⁊ illud apli Ro. viij. per ea que dixi⸗/
mus el coꝛpꝰ quidẽ moꝛtuũ eſt ꝓpter pec
catuʒ. Jam em̃ inueniũ eſt peccatũ ꝓpter

dð danatio moꝛtis in fucta eſt ⁊ oꝛiginale

vicium cõtractu erceptis quos builegio
gratie diuina bonitas exemit.Si ꝗs aut

