⁊ refectio quo non ſolũ vita non deficiäat

ſʒ ec in pinguedie ſpũali augmẽtoq; ꝓfi
cianper hãc viam ſtabiliũtur duo ſacra⸗
mẽta ſcʒ ſacramẽtũ confirmatiõis ⁊ ſacra

in ipᷣa pꝛima ſanctificatiõe pᷣſtat omne
robur ⁊ oĩs foꝛtitudo ſpũalis qꝛ om̃is de
coꝛ vᷣlutũ.⁊ ꝓpt᷑ hoc paciẽtia foꝛtitudo ⁊
huilitas cuiꝰmodi ẽ ergo roboꝛ qð pᷣſtat
ſacramẽto cõſirmatiõis cũ illõ roburnõ
poſſit eẽ noua virtus aut noua foꝛtitudo
eo ꝙ oẽs virtutes in ᷣmo ſacramẽto iam
collate ſinrñũdeo quia alia eſt ſoꝛtitudo
mẽbꝛoꝝ ſcʒ lacertoꝛũ humereoꝝ thoꝛacis
iterum neruoꝝ oſſium/⁊ cutis ⁊ alia ar
moꝝ.Et cũ pĩa arma vᷣtutũ q̃s plenitudo
ſanctiſicatõnis requiriqꝗs iam receperit
remanet in eo adhuc. Debilitas mẽbꝛoꝝ/
Pꝓpter qua ipſa arma eidẽ interdũ oneri
. ſunpſſic naturaliter iracũdis ipſe clipeꝰpa
cietie magni oneris ẽ/ ꝓpt᷑ qð et facile ab
eis exuit ⁊ facile illũ ꝓijciũt Ecõtrario at
Je hʒ in eis ꝗ naturalr mites ſuniſiue mã
Jueti.Quaſi em ſub magnis ictibꝰ ⁊ tũſio
nibꝰ ꝑſecutionũ clipeu paciĩe a deo foꝛtit᷑
tenenvvt ex eis nec executi nec eripi facile
poſſint Põt igr dici robu: ſacramẽti cõ
firmatiois ẽ ſicut robur mẽbꝛoꝝ ̊ illo ſa⸗
cramẽto roboꝛant ad poꝛtãdũ pondꝰ ar‚⸗
moꝝ/⁊ aliqᷓ imminẽt. Sʒ de c intracta⸗
tu cõfirmatiõis meliꝰloqmur. Amp.
qꝛ lanctificatis viuedu eſt inter malos et
cũ bonis ꝗdẽ non ſolũ amicabiliterſed ⁊
ſic conmũier Intermalos aũt ꝗ conmũui

ſacre refectiõis. O dixerit ſi quis
7

J

Baptiſmate

onẽ ſanctitatæ alionbonoꝝ ſpũaliũnon

ſolũ in ſe extẽdi⁊ vſq; ptingere non paci⸗
untſʒ mala ſua in alios iaculari ⁊ immit

tere multipłr ſtudeẽt atq; conant ncce eſt
electos amicicia atʒ commuione oim bo
noꝝ aiʒ maloꝝpenaliũ inuicẽ eẽ cõplexon
largos atq; ꝓfuſos.Ad malos aũt hocẽ
ſanctitat:⁊ religionis inimicos ac ꝑ ſecu⸗
toꝛes foꝛtes paciẽtes. Ex gracig igit᷑ pᷣme

ſanctificatiois in ſeipᷣis electi ſancti ⁊ iu
ſti deoq; ꝑ oĩa placẽtes. Duobꝰ vo ſacra
mẽtis ſeqntibꝰ efficiant/⁊ vt ad alteꝝ qð
debẽt ad ſu os quidã cõmũicãtes ad ad⸗
uerſarios vᷣo foꝛtes. hec igit d:ña ẽ inter
pꝛime ſanctificatiõis gram ⁊ iſtas duas
qð illa ẽ qua ſancte in ſe viuit/⁊ deo acce

ptabiliter. Iſtis vo duabꝰquaſi ad alleꝝn

— —

⁊ hoc ipᷣm noĩbus ſacramẽtorũ inſinuat
firmitas em̃ nccaria ẽ contra impelletes⁊
concutiẽtes. Commũio vero in cõſoꝛtes
ſocios⁊ frẽs/hoc igit᷑ duobꝰiſtis ſacramẽ

tis pᷣſtat digne ſuſcipiẽtib ſcʒ vt bene vi⸗
uamꝰ et vt decet nos habeamꝰ ad alios
vel ſaltẽ vt hoc meliꝰ faciamꝰ quã alias
facereinꝰ. Pꝛime ergo ſacramẽto vt bene
viuamꝰ in nobis ⁊ deo acceptabiliter t

dixim? ergo ⁊ ſacramẽtũ oꝛdis ſacramen
tũ eſt ad alteꝝ/ Et qm̃ ſacramẽta ſpũalia
ſunt medicamẽta vel ſanitas ſpualis ꝑ il
la efficit᷑ ⁊ pᷣſtant.Ut aũt medicamẽeta ne

ceſſaria ſũt ita medici. Medici vo miſtri

ſunt ſiue mĩſtratoꝛes medicamẽtoꝝ ſpũa
liũ/ꝗ oꝛdinati ſunt ⁊ ſanctificati ad ea mi⸗

ſtrãda. Apparet igit᷑ ncũtas ⁊ vtilitas qn

Ampli⸗

ti ſacramẽti qð oꝛdinẽ diximꝰ

qꝛ virtuti iraſcibili duo ĩminẽt vt certaia
oppꝛobꝛioꝝ ſcilicet iniuriarum ab alis
Quid mirũ ſi adiuuãda ⁊ roboꝛãda ſint

contra illa.Et hec dicimꝰ ſacramẽtuʒ con
firmatiõis ei fieri adiumẽtũ vero eius et

robur⁊ ſancta inpudẽcia ẽ ⁊ ſancta ꝓcaci
tas quan altera cõfimatꝰnõ reputat **

ꝓbꝛiũſſʒ dei cultoꝛẽ cõſoꝛtẽq; ſanctoꝝ hii
ldici alteravᷣ o ipʒʒ ↄfiteri q̃cuũq; diſcrie ꝑa

ta ẽ. Et ꝓpt᷑ hoc in ipᷣa frõte qſi quada ſe

pudoꝛis ſit ſacri iſtiꝰ inſignitio ſiue impſ⸗
ſio.Deinde qꝛ virtꝰ ↄcupiſcibiła duobus

ſilr impugnabat᷑ hoſtib Acʒ cupiditatibꝰ

7 ↄcupiſcecijs/c ab his duobꝰ polluebat᷑
ncciario ⁊ armãda et ſctificada fuit cotra
illa. Maniſeſtũ aũt ẽ ſaccm mr̃imoni qꝛ
et armat᷑ ⁊ ſanctificat᷑ ⁊ ↄtra ↄcupiſcẽtias
Sacro vero ↄmũinõis ſacre ẽ cõtra cupi

ditates. Ubi em oĩa cõmunia ceſſat oĩis

nph⸗
pehdſe
un teuco⸗
getif
Anatbem
appoopen
necamon
lonnunio
buselbin
auzinſe
opertt.
mn hed⸗
Albeatol
Uſtenuns
(Cnuing
miſen
Viceoana
Nurarec⸗
Nipionn
ninüpofi
Colſtannnat
Negniſuisſs
Srlgar
ent. 1
ſnannipe
aigiurat
ſoſuas
lberqo
Hiauiret
Neſtenin
ſaniſpint
mmen⸗
Uinsdorn
Uah⸗
Umeen
mllennon
Copirmen
ſoronn
lonmiin
llentiere
hoequigi
Whsdenn
KEin
lon
, loſt
ſiftzk
ltland
birl
aslapi
mnitain
ſp

en

e

erhiii
Nneendn
emmn

immie

8. achi
dnüti
gantiſen
nlenuide
dnafatt
mmimrüiti
iweminheln
rddind
rdſtit
babenn itd
lcamönti

inniast

NDscepieta t.

dinicisſenn
iſeaamin
Vetatn
znccianit
ſancdinait
äunstnui
Dn
õ
rniunante;
ic theuns
umn ſn
=
uit
nina,
zſoeNNR

cupiditas diuitiaruʒ bonoꝛũ ⁊ hmõöi.

Ampᷣ.vbi ſacra ↄmuio nõ ſolũ ſacramen

totenꝰ òſed vᷣtute interioꝛi /⁊ efficatia cer
tum ẽ excomunicationẽ ſiue appꝛopꝛiati⸗

onẽ nihil ſibi vendicareymo ꝓcui ẽ taqᷓ;

anathemalvbi aũt nec excõmuũicatio nec

app:opᷣatio ſiue ꝓpꝛietas nec cupiditas
nec ambuiop.Maniteſtuʒ eſt ergo q ſacra

—

vij
vitatis venire pñ

rẽq; oĩm recte ⁊ ſane ſapientiũ deũętiaʒ
viam eligere quã ſ cʒ vtilioꝛẽ facilioꝛẽq; pᷣ

uidit conmũitati holſm ad cognitioʒ ſalu
taris nccieq; veritatis. Ne ergo adboꝛre
as eꝙ ipᷣm deum iam ſcis eligere debuiſe

conmũitati hoĩm erudiẽde expedientiꝰ
⁊ apti ꝓ Scito ergo qꝛ vᷣiſſime rectiſſieq;

cõmunio ? mudat ⁊ liberat acupiditati⸗/Sixerũt a deo docti hoĩes viciũ egritudi⸗

bus et hũc dicimꝰ ſpecialem ⁊ ꝓpꝛiũ eſfe nem eẽ vetuſtatẽ ⁊ coꝛruptionẽ ⁊ putredi
ctuʒ in ſacramẽto altaris licet multa alia

operet᷑. Sic ⁊ ſaccamẽti malrimoni ꝓpᷣ

um 7 ſpeciale efectum dicimꝰ mũdatiõoj

⁊ liberationẽ aſpurcitis a c moꝛtifer con
Aplteentus Sionis aut queſierit quare
Contra inqnamenta gule non ẽ inſtitutuũ

4 pꝛopꝛiũ ſacramentũ cum tot ⁊ tanta ſint.
RBudeo quia vicium gule magis eſt con⸗

ſuetudine contractũ/quam innatũ/⁊ ap⸗

petitui omnis cibi ſiue potus natura ter⸗
minũ poſuit ſacietatem que vtiq; paruo
conſtant naturalitervicus autẽ ⁊ peccatꝭ

acquiſitis ſacramentũ pᷣme ſanctificatio⸗

nis ⁊ ſacramentũ penitẽtie ſufficiẽter me⸗

dent᷑. Amolius. certũ eſt quia in nob

Inata ẽ puſillanimitas contra oppꝛobꝛia
7 iniuria cuiꝰpars queda eſt ſtulta pudo
roſitas. Silr innata ẽ nobis ꝓpꝛieiarie⸗
tas ex qᷓ dicimꝰ meũtuũivᷣba ſcʒ excõ mu
nicatũ⁊ excõmunicatõe digniſſimalinna
ta eſt etiã nobis cõcupiſcibilitas qua etia
ſanati ſpiritualiter facile patimur recidi⸗
uuʒ Merito ergo cõtra puſillanimitatẽ fix
mitas.coutra ꝓpꝛieta tẽ communitas co

tra cõcupiſcibilitatẽ caſtitascõtra recidi⸗

uitatẽ reſurgẽdi facultas. Diuina nobis

miſeratione pꝛeſtat᷑. Sacramẽto quideʒ

.

confirmationis firmitas ſacramẽto ꝗdeʒ
ſacre ↄmuniõis conmũitasiſacramẽto ꝗ
dem mr̃imoñii caſtitas. Sacramento pe
nitentie reſurgẽdi poſt lapſum facultas ⁊
hoc quidẽ de lacramẽtis cõmuniter dici⸗
mus de numero et oꝛdine illoiꝛ
O Einceps vero dicimꝰ denomina⸗
d

tionibus appꝛopꝛiatis ſacramẽto

cõſideratões ꝓpꝛias de ſingulis
facietes. Et iãa noſti quia ad ſpũalia intel⸗

ligibilia nõ eſt via cognitionis et doctrie
niſi ꝑ ſimilitudies ſenſibiliũ niſi foꝛte per

paucis ſapientibꝰſiuina aũt ſapia nõ in

——

tendit cõſulere ſolis ſapieẽtibꝰſed intẽtio

eiꝰ larga ẽ in om̃s/q ſe ad illã erexerit.Et

ꝗqm̃ ſapientiſſimi ẽ per eã viam ducere in⸗
ſipietes qua conuenietiꝰ 7 faciliꝰ ad lucẽ

nem 2 vermen 2 beſtia malam ⁊ vulnꝰ et

—..⁵õieỹ (ᷓB-

moꝛtem ⁊ cathenã ⁊ copedem ⁊ carcereʒ

—

deʒ modo vbi turpitudo aut defoꝛmitas

aut mutilatio viciũ nominatũ ab eiſdẽ ſa

pientibꝰ audier attende ſiltudines etin

— ——

comodon ſpũaliũ/⁊ no abhoꝛrebis lod⸗
laʒ eoꝝymo geſcet intellectus tuus in eis

⁊ laudabit rectitudinẽ illixet diſcretudine

⁊ tenebꝛam. Deinde ⁊ ſpecialiter lepꝛam.
paraliſim febꝛem inſaniã ſeu furoꝛẽ vix
tutem cõtraris noidus appellauerũt Eog

tſoecuit magrm erudits

et pꝛudentia illonhis itaq poſit faciemꝰ

qð in omi doctrina⁊ diſciplina licitum eſt/
ſcʒ accipiemꝰ a ſenſu ea qᷣ ſenſu ipᷣo nota

ſunt oibꝰſcʒ puerſitatẽ vᷣtutis nre a ppeti⸗

tiue interioꝛis qᷓ ea aue ſũt inhoneſta fer⸗
nent᷑ appetimꝰ ⁊ nobis eadẽ bene ſapiũt
Cõtrario vero ecõtrario.Quẽadmodũ er
go ꝑuerſitas et coꝛruptio virtutis nre ab⸗
petitie exterioꝛes egritudinẽ exterioꝛẽ indi
cat hoc ẽ coꝛꝑis ſic ncce eſt iſtũ erroꝛẽ⁊ per
uerſitatẽ a ppetitie interioꝛis ĩterioꝛẽ egri⸗
tudinẽ indicare hoc eſt egritudineʒ metis

Quis em̃ dubitat erroꝛẽ exterioꝛis appeti

tiue q̊ appetũt᷑ carbones ⁊ cineres ꝓ o
⁊ naturali cibo coꝛpis egritudieʒ indicare
coꝛpis.Sic ⁊ nlli dubiũ eẽ dʒ eroꝛẽ appe
titie ĩterioꝛis q̊ appetũt᷑ omĩo icõuenietia
⁊ cõtraria ⁊ ꝓvᷣo ⁊ naturali cibo meti qui
non pᷣt eẽ alꝰ qua vᷣitas ⁊ honeſtas egri⸗
rudinẽ indicare wer. Bie⸗ de erroꝛe pa
lati ſiue guſtꝰcoꝛpalis.Quũo als qñ em̃ ſi
qð amaꝝ dulce ſapit ⁊ ecõuerſo intelli⸗
git ex boc egritudo ⁊ mala diſpoſitio coꝛ

——

9

pis. Sic cũ bona ſpũalia ⁊ ſctaz honeſta

nobis amare ſapiũtcõtraria vo bene ex
delctabilr. Qũo nõ iudicabit᷑ ex hoc erro

re ⁊ puerſitate egritudoſ mala diſpõ nr̃e
mẽtis/⁊ hecęgritudo nobis innata eſt et
oꝛiginaliuxta hũc modũ ⁊ ipᷣo ſenſu no⸗
tum ẽ qꝛ aĩales ſiue bꝛutales naſcimunita
vt ipᷣa rõnalitas in nobis ſopila et ſepul
ta maniſeſta ſit. Si enim ammouerimus

ab hominibus doctrinam et diſciplinam

—
—
2

⸗. Be Bahptiſinate ur
Hagella ⁊ coꝛrectiones atq; iuſticias ⁊ vin vt vitemꝰ dampnationẽ moꝛtis elerne ete· Gnhin
„ dictas que irrogãtur ꝑ pꝛincipes et poten acquiramus retributionẽ vite eterne. HNe Auſeho
tes et eos abſq; iugoet repꝛeſſioneviuere ceſſe ergo habemꝰ moꝛiqntũ ad vit ani nlucl
ſuſtinuerimus non homines vita ⁊ moꝛi malẽ⁊ renaſci qᷓntũ ad vitã ſpiritualẽ. Ex iiſigun
. bus ſed ſilueſtres belue apparebunt. Ap⸗ quo iã duo declarata ſunt:videlicet qoᷣve weſol
paret ergo quomodo innata ſit animali- ritas ait Joha.iiij.Niſi quis natꝰſfuerit de lEnliois
tas hominibus que vbi = nõ ha nuo nõ intrabit in regnũ celoꝝ. Et ꝓpter ſationis
. bena deo creſcit et tot rep̃ſſiuis nõ ſolum qð ſacramẽtũ pᷣmũ dicat᷑ ſa crgmẽtuũ rge (uſaloe.
non deponitur ſſed etiã vix aut modicum neratiõis. Quoni aut ad ea qſurſũ ſunt ceaehebe
ad modicũ compeſcitur.Amplius cum vi vʒ ſpũalia⁊ eterna bonanaſcimur frigidi aluton⸗
res ſuperioꝛes animaꝝ noſtrarũ ⁊ pꝛeeſſe et᷑ gelidi. Ad alia vo q deoꝛſuʒ ſunt coꝛpa fohobere
debeant et imperare inferioꝛibus ? ꝓpter lia hoc ẽ carnalia ⁊ mũdana feruidi et ar Gißagfoll
Hoc eſſe neceſſario foꝛtioꝛes.Ecõtrario na dẽtes.quoꝝ vtrũq; viciũ ẽ atqʒ puerſitas. fhoͤſclun
ſcimur diſpoſiti.vt non id quo homines Et ꝓpter hocecõtrario nos habere opoꝛ Ekrus
Jumuset animalibus pꝛeeſſe ac pᷣminere tet manifeſtũ ẽ q; ad ea q̃ ſurſũ ſunt calefi Aciacteoſp
debemꝰ?quod vtiq; in nobis nobiliſſinũ eri et ſuccendijad ea vero qᷓ deoꝛſum ſunt unte
ac pꝛeſtantiſſimũ eſt quo et ymago dei ſu exrtingui⸗/ infrigidariatʒ cõgelari neceſſe c
mus. Non inᷓ;ᷓ illud pꝛeſit in nobis atqʒ habemꝰ.naſcetibꝛergo fuus ade neceſſe lins
dominetunſed magis turpiter ſubſit ⁊ ſer ẽ apponi aquã et ignẽ etin vtrũq; eos im Sunocen
uiat/et in multis hominũ nulluũ ſui indici: mergi. In aquꝗ quidẽ vt extinguat illud tteftun
um exhibeatvt in vita et moꝛibus eoꝝ ſo puerſiſſimi ardoꝛis incendiũ. In ignẽ vt anamn
la bꝛutalitas appareat.Quid aliud iſtam ſoluatur iſtud moꝛtifere frigiditatis geliii Hüivelbu
ꝑuerſitatemvocare poſſumus niſi vicium diũ/t accendat᷑ viuifici ⁊ ſalutiferi ardorſ Abicpegt
oiꝛigiuale et innatam nobis bꝛutalitatem incendiũ.Ardẽtes ſiꝗdẽ naſcũtur fili ade nareiviſe
ſiue animalitatẽſimiliter egritudinem qda igne amoꝛis puerſiet ulo quaſi operto et Mnmdl
omnes naſcimur laboꝛantes.Longruunt cdauſo flamis nequiſſimoꝝ deſiderioꝛum eolenn
ei ⁊ alia nomina ſimilitudinũ ſupꝛadicto adhuc erũpere nõ valẽtibꝰ tꝑe ſqʒ infacie dpanone
iij.Et quia contrariũ eſt virtuti omniatq; eodẽ tamẽ igne cũ ad etatẽ pubertatis ve unſſana
epugnans merito viciũ ſet quia honeſta niũt velut ingẽti foꝛnace ⁊ camino confla guanin
ti merito inboneſtas Et quia immixtio ẽ grati ardem aquã ⁊ ignẽ ſpũᷣſſancti gra⸗ Pumaci
ſiue adheſio alienoꝛumet ad animas no cis eandẽ intelligimꝰ/qua ad ea q de ſur⸗ lfcoxeſt,
ſtras omino non pertinentiũ inquinatio ſuʒ ſũt amoꝛe deſiderio ardemꝰ ab his ſuſoſei
ſeu ſoꝛdidatio merito nominat. Siquidẽᷓ ꝗ deoꝛſũ frigemꝰſic ecõtrario vno⁊ eodẽ ſnſco.
bꝛutales affectiões in anima humana v amoꝛe puerſo ad ea q deoꝛſũ ſũt ardem⸗ Minala⸗
hominibus inquinamenta ſunti Et quia Et quemadmodum eadem animalitate Cunbulan
contraria ſanctitati merito execrabilitas? ad ea que deo:ſum ſunt ardemusa ſpiri ſantiele
quia vicinitas ad moꝛtem eterne dãpnati tualibus vᷣo frigemus.Sicet eadẽ ſpiritu Nrisvinie
onis merito vetuſtas/⁊ pꝛopter alia inco⸗ alitate ad ſpiritualia ardemus et ad ea qᷓ ſariciain
moda ſenectutis videlicet ad tenebꝛatio⸗ animalitatis ſunt frigemꝰ. In aquã ergo (aliü vocq
nẽ viſus interioꝛis ac ſpiritualis ꝓpter in graciã qua diximꝰimmergi neceſſe babet Pomine
S curuationẽ ad infima tempoꝛaliũ ꝓpter extingui fili adequã inmerſionẽ nõ ſo omot
o tremoꝛem puſillanimitatis ꝓppter rugoſi⸗ lũ fieri ſʒ etiã viſibili᷑ deſignare neceſſe ẽ Ulinscun
tatẽ duplicitatis ſt mendacitatis ꝓpterin excauſis qͥs diximꝰneceſſe ergo ẽ ⁊ aqgnuãä udoten
eptitudinem generationis et ſiqua ſũt ta viſibilẽ adhiberi naſcẽtibꝰ filus ade ⁊ im Veligeie
lia.Similiter? defoꝛmitas ⁊ decoloꝛatio merſionẽ viſibilẽ eoꝛũ in ea fieri.Oſidi⸗ ſoronen
ex quibus omnibus manifeſtũ ẽ pꝛimũ ſa//cat ꝗs eadẽ ratiõe ⁊ ignẽ viſibilẽ ⁊ immer ihelag
crametu eſſe renouationis quo iſta vetu⸗ aſionẽ in eo ſieri. Quia gia de q̃ loquimir iila
ſtas cũ tota ſeqla in comodoꝝ ſuoꝛũ tolli nõ magis aqua ẽ ad extinguendu ⁊ lauã füine
tur. Et ſacrametũ baptiſmiidvnctiõis q; dũqua ignis ad accẽdendũ atʒ purgãdũ NE
iſta tollit᷑ decoloꝛitas/natiuitds q̃; ⁊ coloꝛ nec minus oleum ad ſanandũ ad regiã ? Mnl
ſpũalis appellat. Ampliꝰ qꝛ natiuitas in ſacerdotalem dignitatem pꝛeſtandam et “ Ainn
greſſus ẽ initiũ vitemoꝛs vero finis ẽ et ad alia que olei ſunt. Sic et non minus
Zeſttl ipius. Neceſſe aũt ẽ vitã animalẽ ſalad condiendu cõſeruandu vermeſqʒ en
deſinire et finiri in nobis et ſpualẽ incipe viciorũ et puiredines coꝛruptionis conin H

£

1

Nine

woctilt

indntit

aas n

Anek
6eoizſnn

nidanſeni

iiatce

wuosbebenn

ͦſuſüſitan
Wdeoſinna
hcögelaieet
õ
Raintüttmn
ntannenadn
endi Nn.
etigclan.
itſanfinn.
enaſcüna .

nograſo
ſmnordeſeen
debhe
UAcuäigrben
netammd

nihiſe

enakuti
Gioteni
Künnoſne
aentüfid
adninn
S
15eluli
1arlenlll
en 1
i undin
eigule,

vrngimur ad ſanclitatẽ ad decoꝛẽ a
dotalem et ad regiã dignitatẽ. Ipſa accen

Fo.
mendũ ꝓpter boc ſunt adpuc qui bapti⸗
zant in igne. HNos autẽ dabimus cauſas

quare potius in aqua licet em ſal oleumꝰ
ignis lucerne et veſtis candida eandẽ gra
cia ſignificent quam et aquatamen aqua.

expꝛeſſioꝛis eſt ſignificatiois in hoc ⁊ eui⸗

dentioꝛis ſimiliiudinis et facilioꝛis pꝛepa

rationis quam alia adhibentur auiem ?
ſufflatio et ſyuti linitio que eiuſdem gra-
cie habent lignificationem licet ad aliud
⁊ alia comꝑatione. Alioquin ſacramentũ
nõ habereti plene ſo lennitatẽ ſuam Uter

go ipᷣa gracia ſpiritu ſſancti ſciatur ibi oꝑa

rinõ ſolum vt aqua ꝓpoꝛtionaliter et ſiti

ter interius vt aqua exterius. Adhibent

alis vt eoipᷣo cognoſcat᷑ ibi operari vt ſal
et oleum lucerna et veſtis. Iha em gacia
lacer

dimur ad ea que ſurſum ſuntet illumina
mur ad falutarẽ cognitionẽ. Jha ↄdimur

conſeruamunet a vermibꝰ er a putredine
Ißa veſtimuret

ſpiritualibus purgamur. Ipᷣa veſtim

ea hic ꝓtegimur ⁊ oꝛnamur. Jpᷣal inſpira
mut et vt ſancte ? iuſte viuamus. aad
apimur ad ꝑcipienda que dei ſunt. Aquę
vero lepti note ſunt cõmunita:i hominũ

3

rituſſancti com patur. Similia em opat᷑

agua vina naturalis quarũ opationum
Pꝛima ẽ ablutio ſoꝛdin.Secũda extinetco
ardoꝝ eſt. Lercia immerſio qua necantur

—

ſeu ſuffocãtur ea que nõ habent viuere ni

„

ſi in ſicco. Sicut homines et terreſtria oĩa
animalia. Juxta hũc modũ in aqua viua

contribulantf capita dꝛaconũ.iuxta quod

2

fſcqriptũ ẽ. Contribulaſti capita dꝛaconũ in
aquis viuis intelligeque capita vł capita

lia vicia intelligunt capita dꝛaconũ infer

naliuũ vocãt eo ꝙ tota poteſtas demonũ

*

in homines er iis vicis vel ipa oꝛigina

lis coꝛruptio. Animalitas ſcilicet et bꝛuta

talitas cum qua naſcimur que ẽ multa ca

pita potencialiter iuxta illud quia demon
in euãgelio Marci ⁊ diriſſe legit Mihi le

gio nomen eſt qauia multi ſumus. Sic er

animalitas iſta tota multitudo vicioꝝ eſt

et tota illa multitudo quadrupedũ et re⸗

4 — „ „

ptiliũ iumentoꝝ ⁊ animaliũ immundoꝛũ

£

que appuiſſe legitur perfoſſum parietem

Ddepicta in pariete ꝑ totu Eʒechiel . inj. Heg +

—

eadẽ oſtenſa eſt petro in iohane.x.Actuũ

vbi dictu ẽ ei occide et manduca VUnde et

vveltus homo qualis ex adam naſcit mon

nũq; in eodem ſtatu pmanet.

opationes quibus aque viue id ẽ gra ſpi⸗

ſtrum eſt er omiiſta monſtruoſitate com

pactum. Inde in.iiil. Sapiẽcie dicit Wul
tigena impioꝝ multitudoſnõ eritvtilis in

7 „

ſe ergo habet potencialiter ſimililudines

omnmiũ animaliũ vtitur latrato canino ſci
licet dum litigatrugitu leonino dũ mina
tur aut cõuictatun garritu vulpino vel lu⸗
pino dũ ſimilatoꝛie ſeu deceptoꝛie applau
dit Sibilatuſ erpentino dum mala ſugge
rit etad hũc modũ de alijs.Etẽ monſiru⸗

oſitas nondu explicata et cõuoluta pote⸗
cialiter. Poſtmodu aũt explicatur euol
uitur p longũ ſeu ꝑ lõgitudinẽ vitec apta

ri poteſt veteri bominiſiuxta illõ.xiii.iob
2 Quo lene
am nodo mutantẽ pihea vultꝰ. Quia iun

taa illud.riil.iob Nunq; in eodẽ ſtatu p⸗
manetſed vt ſe canem pbibet latrain liti⸗

gioſo et alis que naturaliter in canibꝰ in

neniũutur Nuncvulpem frandulẽcia nũc
aſinũ ſtoliditate.Nunc equũ pᷣcipiti impe

tuoſitati Nũc bufonem ma lignitate. nüc
ſerpentem venenoſa moꝛdaciate. Nunc
leonem iracundi animoſitate.nunc auem

ingnieta inſtabilitate. nunclupum inſidi

oſa rapacitate. nũc apꝛum in domabilife
rocitate? ad hbunt modũ de aliis tota iſta
monſtruoſitatis capita que vetus homo

eſt et tota in eo eſt potencialiter in aquis
viuis contribulatur. Iſte ymagines in ai⸗

uitate dei in ipo ſcilʒ ingreſſu ciuitatis ad

nibilũ redigent᷑. QHuemadmodũ picture
ſupfuſione aque delentur. Hic ẽ pparao

et eius exercitꝰ qui in aqua viua gracieve
lut in mari rubꝛo immergit/ꝙpter hec ter

cia ſua opatione et virlute aqua viſibilis
aque inuiſibili compatur. Quarla obere
rio regeneratio ẽet toti cõmunitati hbomi
nũ notũ/ eſt ꝙ generatio ex aquis ſiat.vn

de erpluuias expectant et inundationes=

fuminumſet vbi iſta duo defuerint vl eri
Aus aquarũ ad ortos et lacus deducũt: vł
aquas hauſtas ipᷣis oꝛtis et ſas ſuperin
fundunt quaſi ex aquis querẽtes genera⸗
tionẽ fructuũ et ſegetũ et ſola aqua in ge⸗
neratione omniũ terre naſcentiu tranſire
videtucum ſola in bhmõi generationibꝰ
nõ ſolum non conſumiturſed nec etiã mi
nuitur ymmo er creſcit ymmo et genera⸗
tiones iſte er ſola aqua fieri nonnullis vi
dentur. Ointa opatio aque renouatio ẽ

ſicut legik Job ſi lenuerit in terra radix eiꝰ

et puluere moꝛtuos fuerit truncus eiꝰ ad

odoꝛem aque germinabit? faciet comam

Be— Baptimate
o quaſi cũ pꝛimũ plantatũ eẽt. IAſta renona cilioꝛis pparationis. Et quia iam manifes at
S tio euidens eſt in ſalicib que poſtq; aru/. ſtũ ẽ quia tingi in quocũq; nihil aliud eſt ſautanit
erunt iuxta aquas plantate. et etiam ſuj qu ei aſſimilari ſen ſimile ei fieri. Wanife ſuediuit
* pluuijs als pluturis renouantur ⁊ totum ſtũ etia ẽ conſequẽter tibiſquia neceſſe hba glaclo/
hoc continet ꝓmiſſio illa Yſaie ꝓphete. bemus tingiin igne ſpiritualiet inuiſibili leclisſin
— riiij. Effunda aquas ſuper ſicientes et flu hoc ẽ igniri vl ignei fieri. Similit ⁊ in ſfũa liſoetint
* Enta ſup aridam. Effundam ſpiritũ meũ id ẽ ſpirituales ſieri. Sic et in deo id ẽ dij auzpafunt
ſuꝑ ſemen tuũlet benedictionẽ meam ſi up vel diuini fieri. Sicet in xpo id ẽ xpiani ſfi ſluſcpian
ſtirpem tuã germinabũt inter herbas q̃ſi i. Si quis aut ẽ queſierit vtri ſanctific⸗ anoni⸗
„ ſalices iuxta pꝛeter fluentes nanas. Weri/ io ex aqua ſit/ſciendũ ẽ ꝙ nõ. Sʒ ex ſollo lidioo⸗
o ergo ſacramentũ regeneratiois ⁊ rene. deo actoꝛeer datoꝛequi inuocatꝰ ad hoe (ſultch
ualionis in aqua etp aquam ſit. Sexia ageſt et aſiſtit ⁊ opatur intus ad ſimilitu Thepücice
operatio aque cõglulinatio ꝗet cõgrega⸗ dinẽ et ꝓpoꝛtionẽ eius qð aqua hʒ opari Melen
tio eſt in diſperſione et vnitio a diuiſiine exterius. Et verba iſta Bapni;o te in noeie codeſi
ſicut apparet in puluere cum aqua aſper⸗ patris et ſili ⁊ pirituſſancti inuocatio ſit chſſil
*4 Jus fueritſic ⁊ a diſperſione cogitationũ? beate et gloꝛioſe trinitatis et hoc ꝑ ininun Calordirn
affectionũ coꝛ humanũ aqua gracie colli ationẽ ac ſi diceret Baptiʒo te in nomine ſtiuerti⸗
git et cõglutinat et velut puluerẽ in gleba id eſt nominatim inuocatis patre filioꝛ ſoktſer
copingit vt fiat quaſi terra fertilis frugu?z ſi irituſanctoſſcilicet ad ſanctificandu te. Cimnoeta
fructuu bonoꝝ operũ. Non em̃ fruſtra di Alij intellexerũt noiĩe id invirtute patris iope
ctũ ẽ impij ſicut puluis quem ꝓujcit ventꝰ et filij etſpirituſſancti. Qui omnes intel⸗ (popaturs
ante eum ſuꝑ efuſionẽ aqueviue ſicut pul lectus boni ſunt catholici vt ille intelliga ſceiſeio⸗
uis eſt coꝛ humanũ ad omnẽ frugem ſpũ tur facerecuius nomine vł auctoꝛitate ſfit· fabſcicio
alem ſterile. Sepꝑtima opatio eſt molli vel excuius parte fit ac ſi diceret non man fenarnai
tio quẽadmodũ em terra ſiccitate indura auctoꝛitate ij virtute patris et filij et ſpũſ uulseri
ta ſupinfuſione aqueviue mollitſic coꝛꝛc ſancti.Et ſi ego myniſteriũ adhibeã illud nonac
⁊ aptũ efficitur vt ſcriptura ſalutar verita ẽ quod ſolũ facio/Attende autẽ ꝙ tucius ionesen⸗
tis facile recipiat/et impꝛeſſionẽ diuine ſi- etſalubꝛius eſt in generali hoc intendere ODinit,
militudinis et ymaginem bonitatis eius per verba illajet in generali intelligere in Hienp
facile induat. eritas quidem ſcribit᷑ verbis illis quod veritas in euangelio in ſoeio Be
digito deilhoc ſpiritu ſancto in intellectu: telligi voluit et intendit qᷓ; ad inexpꝛeſſu,ʒ ihoſton
⁊ hoc velut quinq; libꝛis diſtincta. pᷣmus ⁊ indeterminatũ aliquẽ intellectũ deſcen floole
liber fides. Secũdus donũu intellect .er dere.erbis autẽ necaddendũ nec dimi N
cius donũ ſciencie. Quartus donũ cõſili nuendu ẽnec traſpoſitio facienda ẽ illoꝛũ e
̃ NQuintus ipᷣa ſciencia als pꝛudencia ſpũa ſſi tamen per erroꝛem vel per negligenciã
N lis que deſurſum eſt ymago vᷣe diuine bo aliquid tale factũ fuit dum tamen ſana ſit Gasscen
nitatis impꝛimitur affectui ſiue voluntati ⁊ pura intentio baptiʒandi/dummõ leue Käni
Hoc eſt decoꝛ quo mens humana in ba⸗ fit et modicũſet ſentẽcia ſaluaſde ſenſu no (Gönep
ptiſmo induitundũ ſalutari veritate ei in ſtro nõ auderemdicere aliquid de eẽ de ri
ſeribiiur intellectſicut cum ceco viſus di⸗ plenitudine ſanctificationis ſic baptiʒato eit
„ uina virtute attribuiturnõ eoipo omnin quoniã autẽ de hoc et multa ⁊ dicta T ſcri knni
viſibiliũ noticia eidem ſed potius per qð pta ſunt et ſtatuta et hoc pᷣter intentionẽ cn
* illam acquirit pᷣſtatur/ſic ſe habet in qn ꝓpoſiti noſtri qui hic ſtabilire im ſacramę nin
luminñ hic nominatoꝝ menti infuſione ſi lĩa intendimusac virtutem eoꝝ ⁊ efficaciä ſines
ue quinq; libꝛoꝝ inſcriptiõeſic diuine bo yerroꝛeſq; impioꝛũ et increduloꝝ circa ipſa Prcenie
nitatis ſimilitudine eius inſignitur ⁊ ſigit deſtrueretranſeuntes ad aliafoꝛmam ba Ade-
latur affectus. Juxta qð legitur in.viij. LCã ptiʒandi ab ipſis ſacerdotibus et a ſůmo ftinci 4
licoꝝ. Pone me vt ſignaculũ ſuꝑ coꝛ tuũ. ſacerdote maxime dicimus aſſumenda et algeen
am ergo manifeſtũ ẽ tibi qt aqua expꝛeſ addiſcendam. Inter nos em? incredulos nednit
loꝛis ẽ deſignationis et euid tioꝛis ſini nõ de foꝛma baptiſmi ſedvirtute veritate ach
litudinis ad aquam ſalutarei atq; viuiti et efficacia diſſenſio ẽ. Redeam⸗ ergo ad R
cam quam ignis euidentioꝛis in quam et/Ad in quo eramus et dicamus quia virtu⸗ Uenuin
.ℳAa magis note cõmunitati hominũ / cui exte vte benedictõnis ſiue inuocationis diuine ginte
ridꝛa ſigna maxime deſeruiũt. Eſt etiã fa⸗ lancliſficatio fit: vt em̃ iſte qui baptiʒat in lk

e

ng
e⸗
an
Nngüen
ume
Anhilii⸗
nnia
egd
uinen
indsetin
cdeug
eggen
nnne
unsgharhin
eokeinde
aansnetk

einrimuee

nneſtaan
Acideann
ncei
Maabana:
Certl d
niusneuugt
röadn
aniielann
ſtoftaa⸗
nans
Ebemund
iancdan!
uſaumten
ce icen
lonisl 49
Enulutui
ſtbinain
mener!e
R
Ddautn

tremã vnctionẽ recipiẽtibꝰoꝛatio ſacerdo

lericoꝛdie ſue facere deceat attendit.Et ſi⸗
cut ſolẽ viſibilẽ quãtũcunq; malicia aperi

grediaf ⁊ domui ſe infundat᷑ ſic ſolẽ intel

Fol.

aqua viſibili ſiue mergit baptiʒat᷑ adua tio ſuo viã p̃parãtis lumine gre ſue ⁊ quẽ

ſalutari inuiſibili virtus facit bñdictionis ſiaperiẽtis ei feneſtrã coꝛdis eiꝰquẽ bapti
ſiue diuine inuocatiois ex hoc ſolo bene-⸗ ʒalnõ ꝓbibet nec lumẽ gre q minꝰ intret
placito ⁊ habundancia diuine dietaris uertit. Atedeaute Rſola feneſtra coꝛdis
electis ſuis inuocãtibus ſe pᷣſto ẽ deus ad enaperit⁊ gre ſue ſolus ad coꝛ bumanũ
eẽ ſꝑ et in iſto myniſterio tato pmptius ẽ ꝭaditũ pandit. e ſteut agricole eupiaſtes
atʒ paratius quato iſtud ẽ ad maioꝛe ſalu¶ ⁊ malicia quatacũq; ſurculũ oleaſtri inſer
tẽ ſuſcipiẽtis. Idẽ dicimꝰ in ſacramẽto co m oliue a comunione vegetationis nutri
firmationis ꝙ inuocatio diuini noĩs ſeu mẽti et pinguedinis nõ ꝓhibeteti ſi ipa
bñdictio oꝑatur ipᷣm robur et cõfirmatio
nẽ in ſuſcipiente et hoc ex eodẽ bñplacito
⁊ habũdãcia diuine bonitatis /ſic in ſacra
mẽto altaris vt verꝰ ac viuificus panis ꝗ
ð celo deſcẽdit aduenialeadẽ bñdictio et
ex eodẽ facit ſio⁊ in cõſilẽte vt vincula pec
catoꝝ diſrumpãtur dona graciarũ ei re⸗
ſtituant᷑ bñdictio ſacerdotalis et abſolu⸗
rio facit ſic ⁊ inoꝛdinatis vt gracia ſanctifi
cationis et ſacri myniſterij oꝛdo in eos ve
niat epiſcopalis manus impoſitio ⁊ bñdi
ctio oba tur. Sic ⁊ in cõiugatis vt gracia⁊
ſanctiſicatio qᷓ eis poſtulat᷑ eiſdẽ donetur
ipᷣa bũdictio nupcialis impetrat. Sic ⁊ ex

— 2 „— „

tu ramuſculũ malicia plantatis ù minus
terre hereat et eidẽ vita ⁊ incrementũ deꝰ
tribuat.Sic⁊ malicia myniſtroꝝ nec diui
ne bonitatis diuicias nec eccłie cõmunio

ſtis et inculte vite deciſos inſerunt nec ab
eis q̊s in terra ecclłie plantãt auertũt.Oli⸗

uã vberẽ fructiferã ſpecioſaʒ vocauit dñs
nomẽ tuũ et terrã vocauit eandẽ in Pſal.
Bñdixiſti dñe terrã tuã.Quẽadmodũ de
peccatis vł malicia inſerẽtis vel plantãtis
nihil ad oliuã vł terrã. Noõ em̃ agunt nec
. ctie agere nata ſunt in alterutrũ eoꝝ ⁊ iðᷣo nõ
talis et bñdictio remiſſionẽ impetrat pec⸗
catoꝝ et coꝛpoꝛũ ſanitatẽ.Et hoc ipᷣm oꝛa
niones epiſcopales et ſacerdotales expᷣſſe
continẽt. Sed ⁊ ipᷣe dñs hoc ipᷣm teſtatur
Nũeri.vj.Et bñdicetis filijs iſrael et dice
tis eis. Benedicat tibi dñs ⁊ cuſtodiat te.
Et poſt pauca inuocabũt nomẽ meũ ſuꝑ
filios iſrael ⁊ ego benedicam eis.
MNuocationes aũt iſte⁊ benedicti
ones noie eccleſie et ex ꝑte tocius
dpopuli ſanctoꝝ fiũt et ppt hoc au
dit eos clemẽtiſſimus deus:licet ꝑ malos
eidẽ myniſtros offerant. Quẽadmodum
em pᷣnceps nõ vilitatẽ curſoꝛis qui ex ꝑte
amicoꝛũ ſuoꝝ lras petitoꝛias ei poꝛrigit.
Segd pelitionẽ ipᷣam et petentes meritaq;
petentiũ quicq; eũ facere deceat potiꝰ at⸗
tẽdit. Sic clemętiſſimus deꝰ nõ vilitatem
aut indignitatẽ myniſtroꝝ eccleſie ſue pe⸗
Raoren e 11 erontiume Lelut R ti
oꝛrigentiũ. Sed potius ipᷣam eccleſia ſu
am et eiꝰ merita quicq; mugnlſirencti mi

naturalit᷑ ſic peccata myniſtroꝛũ in ipis in
cluſa remanet et nõ poſſunt ĩpedire pᷣces
eccłie q̊ minus deus eas exaudiat neq; ꝙ
deus opatur ꝑ ea ſiue ꝑ eà maume quan
do nec ipᷣa peccata ĩ hoc tendut vł dirigũ⸗
tur vt ipam ſanctificationẽ impediant. Et
gaeaamadu natura oliue nõ requirit vt
bonus ⁊ ſanctus ſit inſertoꝛ oleaſtri ſʒ ſo⸗
lũ opus iuſertionis ⁊ bonitatẽ quã debet
hre i eo ꝙ ſertio videlicet ꝓpoꝛtionatã in

onẽ ne illabat᷑ pluuia in ipᷣam fiſſurã inſer
cionis et nullatenꝰ requinit vt iſta ſint ſan

ua eccleſie requirit bonitatẽ ſanctitatis in
myniſtris vel coopationibus eoꝝ ſed illã
bonitatẽ inſertionis q̃ ẽ obſeruatio eccłia
ſtice foꝛme bona eſt inſertio oleaſtri ſpũa
alis in oliuã eccłie ſi foꝛmã habuerit quaʒ
obſeruari decʒ eccłiaʒ bñ inſeritur oliue
vt in illa et ꝑ illã viuat ab ipſo fonte viuo
deo ꝗ ſcõᷣm foꝛmã ecclie inſerit᷑ Expᷣſſa a
tẽ ẽ ſititudo de hoc in edificijs et ſtru

entis feneſtrã etiã ſi ad furandu vł occidẽ
dũ hominẽ eã aperiat nõ ꝓhibet ab infu⸗
ſione luminis ⁊ imiſſione radioꝝ nec ipᷣm
lumẽ ꝓhibet malicia eiuſdẽ quo minꝰ in

„

niões ſuas qui ibidẽ opꝑat᷑ in alio lapide

iat 7 domui ſe in alicuiaſacri edificij vides aꝑte qꝛ qntũ ad
Ugẽcie malicia quatücunq; miſtri myniſte

iſertio ipᷣiꝰmoꝛtale peccatũ fuerit ſic plala

impediũt illas neq; qð deꝰ opatur ꝑ eas

ctiſicata vł ex charitate facta. Sic neq; oli

Qui em cedit ſculpit et polit lapidẽvel li⸗
gnũ ſola cmpiditate vł auaricia locãs opa

nẽ ab eis q̊s oliue eccłie de oleaſtro agre

uã vocat eccłiam ipᷣe deus. Hiere.xj.Oli⸗

fixõnẽ ⁊ firmã colligatõnẽ ⁊ foꝛtẽ coopati

ex ſola deuotione vt ponat᷑ in ſtructura,z

e 8O nulla diuerſitas. Silr c poſiii

.
um òèð 1 3 4 ” S
7 7

Se Baptiſmate

* Juerint eiſdẽ intẽiõibꝰ/licet ipᷣe intẽtiões ctiones ergo que fiunt ꝓſanctificãdis taʒ
adeo ſint diuerſevt altera bona ſit altera eis qui conuertũtur denuo qua eis qui re
mala tamẽ ſtructurã in nullo diuerſiuicat uertuntur denuo ſiue ꝓ conpᷣuandis ipis
Adem erit lẽplum qð ꝑ auaricia artiſiceũ qui iam conuerſi velreuerſi ſunt neceſſe ẽ
⁊ cupiditatẽ edificatuũſ eiuſdẽ pulchꝛitu⸗ exaudiricum ⁊ ille exparte ⁊ noie tocius
dinis ac ſi ex deuotiõe ſola eoꝛũdem eſſjʒ eccleſie fiant/ꝛ incomꝑabiliter maioꝛ ſit ei
edificatũ. Idẽ dicimꝰde agricultura ſi pla gloꝛia iuſtificatio peccatoꝝ qᷓ; etiã ſuſcita

.— — —

tentur oꝛtus ex ſola cupiditate id?ᷣ ꝓueni tio moꝛtuoꝛũ/que inter viſibilia miracula

. etł eiuſdẽ fecũditatis ſeu feràcitãtið acſi maximũ reputatur. Attende aut quia ſa⸗
plataretur ex pietate videliʒ vt fructus eiꝰ cerdotales oꝛatõne s ⁊ benedictiones ex
in pauꝑes errogarẽtur.Et opus generati parte eccdleſie ⁊ noĩe fiuut. Unde non dicit
onis cũ ex libidine ſola fuerit/vel ex ieno oꝛem ſed oꝛemus nec exaudi me ſed exan
cinitale eundẽ hʒ ffuctũ pꝛolis quem ha-⸗ di nos In omni ergo ſacramẽto ⁊ ſancti
bituru eſt ſi ex iuſticia fueru reddẽdi debi ficatione neceſſe eſt fieri qð pe iit eccleſia

tum vel ex charitate Eccleſia autẽ ſotadei ꝓper ꝓcuratoꝛẽ vel aduocatum ſacerdotẽ

edificatio et dei agricultura ẽ ſicut dicit in cuius oꝛe ipſe oꝛatiões tamq;verba ix
Apis.j.Coꝝ.iij.Quẽadmodũ non eſt cu-⸗ ſius eccleſie poſite ſunt/ Intellige autẽ qd
randũ oꝛto vel agriculture q̃les ſint plan . diximus neceſſie ẽ fieni quod petit eccleſia

tatoꝛesſſcʒ in plantado/ vel rigado vtrũ
periti vel vtrũ ſolliciti. Simi nec lapidi interdũ in dignitate ſuaet rebellione nõ
bus vel lignis vel totiedificationi curan eccleſie pꝛeces que nunq;ᷓ vacue eſſe poſ⸗
dum eſt quales ſint edificates niſi in hoc ſun ta pꝛemio ⁊ mercedeſed ſeipſos im⸗
qð edificant. Hoc eſiviruʒ periti vrrum pediut dum eas ſibi ꝓdeſſe non ſinũt.Et
ſollicitiſed vtrũ ſancti ſint non refert/qm̃ hee ſunt tenebꝛe hereticoꝝ alioꝛuʒ infide
non er ſanctitate plqtant vel rigãt cedunt lium qni vtilitatẽ ⁊ indignitatẽ poꝛrigen
vel ediſicaniſſed ex officio perida ſollici⸗ tis pꝛeces conſideratdignitatẽ an ⁊ meri
udineppter ꝙ quẽadmodumin eodem ta ipſius ecdeſie graciaq; ſi uam quã habʒ
eiuſdẽ dicit Aplłs qꝛ neq; qui plantat neq; in oculis miſericoꝛdiſſimeq; benigniſſi⸗
qui rigat aliquid ẽ inoꝑando.ſ.intusſed meqʒ ſponſi ſui nõ attenduũt. Que igitur

Pins deus qui vit ⁊ incremẽtũ dax qui eſt reginaqne per viliſſimum curſoꝛem æ
a

pides viuos intus ceditſculpiti politt litteras in pelle viliſſima ſcriptasa rege

cemẽeto charitatꝭ vt ſe iuicẽ teneat alligat ſponſo ſuoquecunq; voluerit ſibi neceſs⸗

di vſq; ad finẽ teſtantur. Ad orõnes ⁊ in litteris regine ſponſe ſuev ilitatem pellis

aſtringit. Quata aui ſit virtus orõnis ⁊ ſaria regalemq; magnificentiam decẽtia
nocaliones ſanctoꝝ om̃ia miracula ſacta in qua ſcripte ſunt aut v ilitatem poꝛtan:

.

ſunt.Wanifeſtũ ẽ ergo oraliões⁊ benedi lisſ non pocius dignitatẽ ⁊ merira eius

ctiones ſanctoꝝ imꝑare nature ipᷣm cur que in litteris loquit᷑ attendat.Et quides

ſum ei⸗/⁊ vim ꝓ velle ⁊ potuiſſe? aduuc miniſterqui totũ habzʒfoꝛis vt pellis hoe

poſſe mutare/quoꝛũ oĩʒ leſtionia ſunt fla eſt ſolum habens foꝛinſecũ miniſteriũ ſa

.* gellatiões egyptiſdiuiſio/ recluſio mariſ cntatis nihil aliud reputat᷑ qua pelmoꝛ⸗
rubꝛimanna deſertijabſoꝛptio dathan et ticina habens in oꝛe ſcriptas pꝛeces regi⸗

o abyron exuſtio ducẽtoꝛũ quinginra vi ne celoꝛumidd eſt eccleſie quã deus et dei
roruũ incenſu offerentiũ. Deinde ſtacio ſo fiius ſibi deſponſauit t regn o celoꝛũ do

lis ⁊ lune ſub ioſue ⁊c ſtatio aquarum ior tauitnon curſoꝛ in litteris ĩ oquit᷑ vbi rex

danis ⁊ innũerabilia alia qᷓin nouo ⁊ ve litteras inſpicitnon faciem curſoris ſʒ ſpꝰ

teri teſtamẽto legũtur. natura ergo ſubie ſe eius quodaàmodo intueturnec vocem

ctam eẽ orõnibus ſanctoꝛũ manifeſtũ eſt ipᷣius ſed ſponſe vocem in eis audit Etin

exhis ⁊ deũ adeo ꝓmptũ adeẽ votis eo-⸗ manibus carnificum ac crucifixoꝛũ placa
um vt de natura naturalib vaciqt iuxta biliſſimam hoſtiã vnigeniti ſui re ſperit ?
volũtatem ipᷣorum.Si aũt inhis miracun in ligno arido crucis pꝛopicio ac ſereno

. lis eraudite ſunt pces ſinguloꝛuʒ/vbi dei vultu illam intuitus ad odoꝛem ſuaui⸗
minoꝛ glia/minoꝛ ſalus hoſm quato foꝛ⸗ tatis que ex ea ineſtimabilis et immẽſus

*,

4
.

—

