tun , luti ſunt circdati et immerſi.mens enim uitas iuſticie et regnuʒ directionis merito
Deon, humana graciam ſanctificationis noduʒ in ea patibulũ quod eſt crux ad deterren⸗
eri adepta nihil aliud ẽ niſ cadauer ſiue mo: dos latrones et raptoꝛes ceteroſq; male⸗
nelelt, ticiniũ monſtruoſitatem quaã diximꝰ ebul factoꝛes in ea eleuat.Et qui iter ſancte pe
mpini, liẽs eiuſq; monſtruoſitatis moꝛſus coꝛro⸗ regrinationis qua mare huius mudi tra⸗
H, ſiones punctiones et dilacerationes in ſe ſiur et templum dei viſitatur et in ſuynaʒ
Gmmenilt ipᷣa intus padclens et foꝛis in alios ſimilia hieruſt aleg iter egreditur merito pꝛimum
mais cum pulſatur ? ꝓuocatur agens. Simili⸗ cruce ſign Rur. deinde omnis domus dei
ſnit,e⸗ ter et vocibꝰ omniũ hmõi animaliũ hoꝛ cxruce ſuper impoſita domus dei eſſe vlre
ſopekhe ribiliter ſtrepens. Paruuli ergo ꝓpier oꝛi ugioſa deſignatu. Merito ergo baptiʒan 4
mügr, ginalem co:ruptionem indigent ſanctili⸗ dus ſigno crucis ſuper impeſito pꝛimum
ammnii 8

domus dei et vomus religionis eẽ oſten⸗

hibet᷑.Et quonia nihil ſalubꝛius ĩ memo

ria poteſt hre electus quilibet qua quid ex/

ſeipo meruerit et quid ei miſcoia redẽpto
ris retribuerit ſcilicʒ vt cũ patibulo iferna
li adiudicatꝰ eẽt quaãta apud deũ fueritqᷣ
oĩa vno ſigno crucis apte ſignat᷑. Ueniẽs
. eñ ad gracia bapiiſinalis ſanctificationis
quid afferat ⁊ quid ꝓpᷣe ſuũ ſit ipſo ſigno
crucis qð ei pᷣmo impmit᷑ ſi capaxẽ agno⸗
cit videlʒ ꝙ ſolũ meritũ patibulũ ſecũ af
ert. Et quia amoꝛe eiꝰ vite eiꝰ⁊ pᷣcio rex ce
loꝝ illud ptulit iſtoꝝ oĩim velutr memoꝛia⸗

le ſignũ crucis fronti eiꝰpᷣmũ ponit᷑ foꝛtis

ſiquidẽ impᷣſſionis ẽ magne pᷣparatõis
y ad gracia; baptiſmalẽ. Nouiſſime vᷣo vt
agnouetrit eẽ ꝓfeſſionẽ ſuã ſcʒ crucifixũ et
crucifixi fidẽ ac legẽ et hac ꝓfeſſionem nõ
taq; opp:o bꝛiũ aut contumelia in infimo
abſcondatſed eam in manifeſtovelut ho
norẽe ſummũ er gloꝛiam habeat.Et iſta in
fronte notatur quã ſedẽ eẽ pudoꝛis muln
dixerunt qͥ de ꝑnibus nudis et apparenn⸗
bus pᷣma ẽſic ⁊ quod de electis pꝛimũ ap
parere ſeu rebellari debet ſiue oꝛis ↄfeſſi⸗

one ſiue oꝑm ꝓfeſſiõe hoc ẽ ꝙ xpᷣiani ſũt./
. Pꝛimũ em ⁊ marime in opibꝰelectoꝝ ap⸗

pa rere et reuelari oʒ ꝙ xpᷣiani ſũt.De hij
ꝗ ſignũ iſtud ymo tot xpᷣianitatis inſignia
ant omino deijcietes cõculcauerint in dei
cotumelialita vt iaʒ in eis nec ab ipᷣis nec

abolerũt penitus nullũ ei⸗ in ſe veſtigiuʒ
relinquẽtes.hilſunt qui in nullo xpᷣianos
ſe exhibẽt de his qui falſo et mendaciter
iſta ſigna deferũt qui eĩ in modico ⁊ in in
one vel ipᷣius crucis ſola ſignatiõe quam
via pin gere conſueuerint vłquacunq; ex
* minimis obſualione. ſentẽ aſſpio ane
bfidicte vel aliquid huisleue et in infimo
et nõ alto ſignũ crucis deferũt⁊ eaʒ velut
fimbꝛils appenſam habent ⁊ nõ in ſubli⸗
mi erectã abolerũt e penitus nullũ eius
veſtigiũ relinquentes qui nec in minimis
ea habẽt qui nec etia in ſigno eiꝰ ſe muni
unt vel eirca ſe pingũt taʒ mẽdaciter eã de
ferũt quibꝰ nullũ ẽ ꝓpoſitũ agede pere⸗
glinationis quã diximꝰ quib ullaʒ me
moꝛia eoꝛũ que diximꝰ ingerit ſcʒ quibus
„ nec infernale patibulũ ad qð velatis ocu

ab alis videri valeat i ſublimi eoꝛuʒ aut 6

— .

lis ducutur nec dñice paſſionis bñficiũ re

dit cni ꝓpt᷑ hoc ſolũ ſcʒ vt domꝰdei etdo
mꝰreligiois ſit baptiſmał ſanctificatio ad

baptiſmate

memo:ãt. Silr et qui nulla iuſticiã de ma
leficis qui in terra eoꝝ habitat faciũt q la
trones vitioꝝ ⁊ peccaloꝝ in ſeipᷣis non iu
ſificãt. Et generalit quicũq; ꝓſtibulũ coꝛ
Tuptoꝛũ infernaliũ et volutabꝛũ poꝛcoꝛuʒ
ſpiritualiũ id ẽ demonũ phana dyaboli
ca et delubꝛa ꝑ quacũq; vitioꝛũ aut pecca
toꝛũ ĩmunditcia ſe ſenciũt als fecerũt. Nõ
ſolũ autẽ ridiculoſum ẽ in arce dyabolica
dei ſuperectũ verillum et in ꝓſebulo dya
bolico.ymo incloaca immũudicie ſupipoſi
tu crucis vexillũ ſed etia deo cõtumelioſũ
Quid aliud ẽ ſignũ crucis in hominibus
peccalis expoſitis et deditis qua in pꝛoſti⸗
hulis ſpiritualibꝰ et coacis. Attẽde autẽ
P

ſignũ crucis pᷣmũ in fronte ⁊ deinde in
ectoꝛe ponitur baptiſando vt oſtedat ſe
in fronte pꝛetenditfoꝛis in pectoꝛe ha⸗
bere ſiue in coꝛdevel vt iſta duo ſimul inſi
nuentur eidẽ hoc ẽ xp̃i fidẽ et legem nõ ſo
lũ exterioꝛe ꝓfeſſone ſeruare debere ſed
etia coꝛde vel quia cruxxpᷣi et iudeis ſcan⸗
dalu erat et gentibꝰ uliicſe ⁊ ideo ĩ fron
te vt gloꝛia et in becloꝛe vt ſapiencia vera
pingit᷑ xp̃ᷣianis. Siquidẽ pectus ſapiencie
Edes dicit᷑. Et frons gloꝛie dicitur. Quẽ⸗

fit ad ſignaculũ ⁊ cuſtodiã ſicut expᷣſſe do
cent oꝛationes catheciſmi.Quẽadmodũ
ſignari ſolent ad cuſtodiam lr̃e ettheʒau
ri ne quis audeat violare.Et iſta ẽ vna ex
cauſis ꝓpter quas imponitur ſignum cru
is baptizandis ante vnctionẽ. O autẽ
nũ crucis de oleo vnctionis ad cathecu
minos in pectoꝛe ante et int᷑ ſcapulas re⸗
tro baptiſando pingitur multiplicis ſigni
ficationis cauſa efficitur. Pꝛimuũ vt ꝑ gra
cia baptiſmalẽ et ab anterioꝛibꝰ culparũ
⁊ a poſterioꝛibꝰpenaꝝ ſanandũ ſe agno
ſcat baptiʒãdus.Culpe em̃ ante ſunt ſiue
anterioꝛes ⁊ pene poſt ſiue poſterioꝛes ſoꝛ
dine iuſticie diuine et etiã nature qꝛ culpe
cauſe ſunt penarũ. Secũdo quia ⁊ ĩ ante
rioꝛibꝰ gratuitoꝝ ⁊ ĩ poſterioꝛibꝰ natura
liũ leſñi ꝑ gracia baptiſmalẽ in vtriſq; ſanã
tur. Naturalia eĩ pᷣoꝛa fũt gratuitisvt ſun
damẽtũ ſuſceptibile illon.Tercio qꝗꝛ cathe
ciſmꝰ iſtructio ẽ et pꝛeꝑatio ad baptiſmũ
merito iſta.duplex vnctio duplicẽ gram pᷣ
ueniẽtẽ ⁊ pᷣparatoꝛia ſignificat ad baptiſ⸗
mũ ſi ⁊ impiũ ẽ nullatenꝰ ymo piũ ⁊ xpᷣia
niſſimũ ẽ credere ꝙ ſub iſta duplici vncti⸗
one viſibili iſtiꝰ iuiſibil gre vnctio oferat

ſomicna
ſpeperen

dmodũ pudoꝛis, ignominie. Oꝛ autez
ercio in fronte ponitur baptizandis hoc

(

Rrade
gueeon
conben
eipeeat
dochnn⸗
umans
e
15 ge
gtodlen
deguac
niapa
cicoal
ſimet
anipat
baonlmnal
coee
Ilaneno
cfeiiiün
Ctlici
Msenedi
Pomon
Gfianran

Nognoſ
Ncag

ſinherin

QOum
ſacume
egniete
Prchin
Hoadei
Netpera
Coln
ſna Gne
ſolnarke

.

naledenn
ſuansere
oriop
Lcharita

bone

peimi
ſmoesg
ECeßiſun
Maſacen
(Ansetee
alkeboc⸗

—

effaue
Acsaah
M

4
7

-

D ρ£XKαυν,n ddnααπι r Rnaans

lite .
Nbtui Bracis autem pᷣparans ſiue ꝑueniens eſt ſpũalium ipſo tꝑe ſue paſſionis et moꝝis
en ien que eouſq; adiuuat hominem vt ad gra⸗ quaſi quadã ſui fractione crucem pfudit
Gaig ſn ciam bapuiſmalem conetur ex qua gracia oim genera lo:meton elis electis ſuis ve⸗
uanin er peccata confitentur adulti baptizandi? lut oleo conſolationis 2 exultationis con
dnirpbnde Doctnina fidei ſanctoꝛũq; moꝛum non ſo⸗ idit. Lonſicit autẽ ex oleo oliuarũ et bal
inti lum audiunt exterius ſed etiam aſſenſum/⸗ amo chriſma ꝓpter duplicẽ honoꝛẽ quẽ ℳ+
naütisei coꝛdis et acquieſcentiam ſuſcipiunt inte 9Diximus regin videlicet ⁊ ſacerdotalemt
ninande us lac ergo gracia pectus ſanatur intus in oleo regia dignitas qua maxime deco
man Re et adiuuatur et vt ſidẽ ſuſcipiat ⁊ vt ſpyem rat et oꝛnatet clemencia ſeu pietas aqna
R de graciaa baptiſmali obtinenda ⁊ ve et oleum nomen habet. leos naq gre⸗
intpine nia peccatoꝝ pidem ſacramentũ pꝑcipien ce miſcdia latine interpꝛetatur. In balſa⸗
da concipiat. fides em et ſpes tam gracie mo vo ꝓpter p̃eminenci ad alios liquo
insctizt⸗ venie ꝑ ſacramentũ baptiſmi obiinenu⸗ res ꝓpter odoꝛis flagrancia ſacerdotalis
ins 3, arũ pᷣparatoꝛie ſunt ad ſanctificationez dignuas ſiguratur. Siquidẽ odoꝛ ſancte
las A baptiſmalẽ et totũ hoc ſignificat vnctio deuotionis ⁊ bone opinionis ſup omnia
nſrktdeht pectoꝛe. Unclio vᷣo inter ſcapulas ſignifi: illuſtrat ſacerdotalẽ digniraten.
Manoficfiß cat ſanationem virtutis coꝛpalis ⁊ ꝑ illaʒ Oſt hec loquemur de ſacramẽto
nsnllt efficit qᷓ ĩm coꝛpꝰ ad poꝛtandũ ingũ dñi o) confirmationis de quo iam pate⸗
Anfedinn et obediẽdũ ſpũi in hs que dei ſunt coꝛꝛ: fecimꝰ in eis qͥ pceſierunti ipᷣm
üleemt pus expeditius fit atq; liberius. Et hoc ex oꝛdinẽ ſequitur ſacramentu baptiſmiybi/
eNtd: ip̃is oꝛationibus quibꝰ oleum bmõi ſan etis declarauimus ꝓ parte neceſſitatem q̃ᷓ
mdincgs ctificatur aut benedicitur expꝛeſſe haberi ſtabilitur eiꝰ eſſe ⁊ de vtilitate eius et effi⸗
Matſen ꝓoieſt. Atriuſq; autẽ vnctio in modum æ? cacia aliqua adiecimus. Nunc autẽ dice
Geſtſcnenn foꝛma crucis fit vt per crucem redemptoꝛꝭ ius in pꝛimis que intẽtio conſirmatiõis
ncidennien ſiue per crucifixũ.hec omnia bona obtine adicitur comparatione iuris Quemadmo
gonedan! ricognoſcant᷑ poſt immerſionẽ autem in .Æ dum dicitur conſirmari hereditas vłius
Gomi1 aqua et eleuationem exaqua de chꝛiſma⸗ aliud quodcunq;. Et ſolet hmõi cõfirma
iurbegie le invertice eius ſignũ inſiye crucis pingit tio vel iĩ̃is vel verbis pꝛincipis fieriſic diẽ
ſtociinci Qua vnctione regem et ſacerdotem ſe ee?¶ Papa vel alius pꝛelatus electionẽ de tali
ainiint factum agnoſcat. Regem ſcilicet nõ ſoluʒ Zeram auctoꝛitate tali confſirmamus. Et
ocdamlrttt regni eterni heredem ſed et regem virtute ſcõm hunc modũ congrnit intelligi cõfir
lre, liuid pꝛeditũ vt ſe regaliter regat ⁊ gerat ⁊ in e mationem ꝓut hic iniendimus.ius enim
—R ſpᷣo et de ipᷣo iudicium etr iuſticia faciatvici - celeſtis hereditatis ad quod diuinavoca
emnaidniN adʒ et peccata tanq; latrones et raptoꝛes tione baptiſmali ſanctificatione aſſũptus
cions ncn ceieroſq; maleſicos ſpirituales viuere nõ ẽbaptiſatus/ei ſacramento ↄfirmationis
irlens ſinat. Sacerdotẽ autẽ qui ꝓ ſe et alijs nõ cõſirmat et roboꝛatita vt illud firmi et
— ſolũ laudes et oꝛationes deo iugiter offe imobiliꝰ poſſideat. Zu aũt noſti ꝙ nuilla
. ie rat ſed etia ꝓpꝛi coꝛpoꝛis hoſtia viuẽtem cẽipᷣo iure cõfirmatio iurisquod nõ habe
e ſacris exercitationibus ymoletetimmacu tur/c ꝓpter hoc ꝗ iuri iſti renũciauerũt vi
– latoꝛũ open ſacrificia in altari fidei viuifi delicet qui arrã gracie baptiſmali fanctiſi
glmn , Eę charitatis igne ſemꝑ incendat. Fit aũt catiòe ꝑcepte aſeipᷣis reijcere. Qui vnctio .
— Vnclio iſta in vertice ꝓpter eminenciãvtri nẽ qᷓ in reges et ſacerdotes cõſecrati ſunt „
iunn⸗ zuſq; honoꝛis iſtius. Qꝛ aut tres cruces ani a ſeip̃ᷣis abolerũ: abraſarũ:ꝗ ſignaculũ ℳ
an ud de. pꝛimũet deinde tres cu vnctione ſiũt cſanctiratt as Eꝓpᷣe impᷣſſio ſonſſancli. ſit
= vel ꝓpter pᷣteruas in pᷣo paſſiones et po degitfad Epheß.u. Nolite ↄtriſtare ſpiritũ
vſn ; ſterioꝛes gloꝛias. ſicut legitur.j.per.j.Cru ſanctũ qͥ ſignati eſtis in die redẽptionis ꝗ
minchi⸗ ces em̃ ſunt ſigna paſſionũ et inſtrumẽta inqua hoc ſignaculũ ꝓüciũt/qð ẽ ſignum
iitun vnctiones vero gloꝛiaꝝ.qꝛ om̃is gloꝛia re ſpuſſancti.ſic legit᷑ij.coꝝ.i.⁊iiil.Eoipᷣo ce
ii gni et ſacerdocij vnctione pᷣſtabatur anti leſti hereditati renũciauit. Amp. Qui ſi
inal lla quitus et adhuc pꝛeſtatur. Uel quia om̃s gillũ ſiue aracterẽ baptiſmale falſificat
iſe, cruces hoc ẽ omnes paſſiones aride erat: vcuiꝰ veritate tenet ius hereditatis eterne.
iun et a fructu et conſolatione anteqᷓ xpᷣi gra⸗ ꝓculdubio nolle ſe oñdũt ipᷣo facto nul
nnhil (ccia eis admiſceretur. Uel quia xpᷣs cruciſi lũ ſe ius hre ĩ hereditate celeſti.quẽadmo
uh . yus velut alabaſtrũ omniũ vngentoꝛum dũ ſias ſigillũ regiũ ſuꝑdonatione caſtri
eNX

,⸗ vlrei alteri⸗ ſibi factalet illud ſignificaret
eoipſo donationi ꝑ illud ſibi facte renũci
are et illam inutilem ⁊ irritam ſibi redde
ret. Dic ⁊ iſti donationem celeſtis hered
tatis ĩ baptiſmo ſibi facta/om̃ino euacuãt
dum ſigillũ baptiſmale/ſiue characterem

in qua ipᷣm deſignatet que ij .
bet cuiuſcũq; peccata moꝛtalis execratio⸗
ne ſubtrabunt et dilunnt. Hmõi ergo ho
minibus nec celeſtis hereditasinec ius in
illa confirmari poteſt ſicut iam diximus ⁊

Sſfacit interna penitudoſet ferues ac firmuʒ ⸗

ꝓboſitũ emendationis ad conſiliũ eccłie.
Juxta ergo intentionẽ iſtaſi tempoꝛalium
hereditatũ et donoꝝctantope petitur que
Litur ⁊ ꝓcuratur cõfirmatio'quatofoꝛtiꝰ⁊
querẽda et petenda ẽ celeſtis eterneq; he
reditatis. Dono:ũq; ſpũalium roboꝛatio/
Juxta hunc moduʒ videtur illud dictũ in
libꝛo Reguũ. Confirmatus ẽ in regno ſalo
mon vr ſcilicet illud firmiter poſſideret.et
hic vel diminutis vel debilitatis hoſtib⸗
vel cõſenſione populi in hoc ipᷣm magis
pacata magiſq; cõfirmata.Sicet iſto la⸗
cramẽto debilitanf᷑ ⁊ diminuũtur hoſtes
vt ſequentibus oſtendamus. Et iſta cele⸗

ſtis hereditas nobis adhereret inſepara
bilit . Sic⁊ cõfirmato epiſcopo quaſi di
minutis et debilitatis hoſtibusid ẽ cõtra
dicẽtibus epiſcopatꝰ adheret inſepabili⸗
LELerluũ em̃ ẽ ꝙ cõtradictio ſe opponẽ⸗
liu poſt confirmationẽ debilioꝛ e vt fre⸗
Auetius numero minoꝛ.Dicit et cõfirma
tio ſanctitatigiuxta alia intentionem qua
lis eſt aras muroꝝ et ꝓpugnaculoꝛũ.Lu

gultẽ noſti ꝙ tpe belli eccleſe cõſueneruůti

caſtellari et ſi upedificatis turribus aut ꝓ⸗
pugnaculis infoꝛciari. Si bellũ tempoꝛa⸗
le ſeu materiale ꝓptuendis ſeu defenden⸗
dis tpalibus ad hoc nos inducit vt tẽpla
materialia caſtra faciamuset arcesqua⸗
oſoꝛtius bellũ ſpuale incõparabilit᷑ peri
culoſius eccleſias ſpnales incaſtellari co⸗
ezet templa eyaltari et muniri in arces.
NEio em aliud ẽ rite baptiſatus niſi tẽpluʒ
ſiue eccleſia dei eidẽ baptiſmali ſanctifica
tione cõſecrata. R
aliud ẽ recte intuẽtibus ac ve hdicaãtibus
niſi eccleſia caſtellata/et templũ in arcẽ ex

R

altatũ et murus cui ſupedificata ſun t pꝛo

* pugnacula ſicut legit᷑ Laãticoꝝ vlt᷑. Si mu

„

Rite autẽ cõſxmatus nõ

ſacramento confirmationis

rus ẽ ediſicemꝰſup eñ ppugnacula argẽ⸗

tea.Adiuuat auũt in iſta cõpatione ſeu ſi⸗

AMilitudine nõ im̃ ex ſilitudine ⁊ ꝓpoꝛtiõe

cem. Rñdemus quia iſta magnificencia
et altitudo coꝛdis/quibꝰ xpᷣiani nominis

⁊ ꝓfeſſionis oppꝛobꝛiaac inſfnicicias ve

lut ex alto deſpiciens confirmatis ſanctis

ri pe . indignationibus et aſpirationibꝰ ꝓſter⸗
Ppter hoc peimũ exhoꝛtandi recupare ius „ nit ei abꝛuit quaſi ab arce.Lercio mõ di⸗
iſtud et ꝓcurare vt eis reſtituat.ð totũ tur robur armoꝝ queadmodũ in ſacra⸗

mento confirmationis ad robur ſpirituſ⸗

fanctus ſiue gracia eius dare non incõue
nienter accipitur. Q ſi tempoꝛe ſue conſe
crationis coꝛonaturrexquis dubitat qn?
galeandꝰ ſit tempoꝛe belli. Sicut enim re⸗
gem decet in ipᷣa conſecratione et tempo⸗
re pacis ſuſcipere vel geſtare coꝛonamad
gloꝛiam et decoꝛem ſic neceſſe habet tem⸗
pore pugnationis et belli ſuſcipere ſeu ge

ſtare galeamjad victoꝛiam et defenſionẽ.
2 quidem viderevalentibus nihil aliud ẽ
ri

te baptiſatus quam rex in vnctione ſiue
conſecratione coꝛonatus: nihil aliud rite

confirmatus quam rex ad pꝛelium galea
tꝰ/ Et ꝓpft᷑ hoc vtriuſq; ſacramẽti ſignacu
lum impꝛimitur in capite) Sed ſacramen
tum regii ac ſacerdotalis honoꝛis/ppter

eminencie ſue altitudinem in vertice. Sa

cramentum confirmationis ꝓpter bellice
ſtrennuitatis audaciam ſignatur in fron⸗
te.Pꝛima enim et maxima pericula bellã
tibus imminent in fronte. ſicut enim legi
tur Exodi.xxxij. Moyſi facies coꝛnula ap
paruiſſe ex conſoꝛlio ſermonis dei. Sic er
virtute ſacramenti iſtinoue virtutis coꝛ:⸗
nua fronti interioꝛi confirmatis inſerunt
quibus erumpent ⁊ ventilent inimicicias

⁊ oppꝛobꝛia xpᷣiane ꝓfeſſionis.de quibꝰ

iſtud viderur dictum pſal.Exaltabunt coꝛ
nua iuſti nec multum curamꝰ an co:nua
an coꝛnu dicamus in iſta parie. Non em
ſolummodo pulchꝛe ſiue eleganter dicit᷑
vnicoꝛnis effectus qui ſacramẽtum confir
mationis cuius ſignaculum in fronte exe
rioꝛi de chꝛiſmate pingitur/coꝛnu ſpiritua
le tan; rinocerontis fronti eius interioꝛi
inſeraturſſiquidem animali illi quod gre⸗
ce rinoceros latine vnicoꝛnis dicitur coꝛ⸗
nu foꝛtiſſimum de fronte ꝓminet.Et quo
niam coutra coꝛnua melius coꝛnu vel coꝛ

ſed etiã a maioꝛi. Incaſtellatio em iſta ſpi
ritualignõ ſolũ nõ detrabii ſanctitati ſen
ibapt haracterem diminuit en ſed auget et roboꝛat. Si auut
falſificat/quod ẽ dum verlare anaitanis gqueris a nobis que ſit exaltatio iſta in ar⸗
i ſu eſſe de⸗

“ 1

libus
agloꝛ⸗
ſpnatt
„.

bepti
looge
goluen
nnanus
gfie⸗
ine
Nesll
onu

ſ hns

,

atg
ſtüitene
lgdons
heaiode

Gnclist

(ace

ninenco⸗
chinti
Glene
fenanö⸗
mnnscn
necen
lboi
pane
niusb
ſalcan
ſecc
hentben
habecof.
oeſoifi
Aeni
Uia
niclcö
heuasy
ſtenus
dase
ſancita
ndoge
Camefo⸗
mrnn
W
fie
tbien
n
epi
heſee
Ee
Rdon

1wdend
anegi
Pene
tineiie
lpiir

—

☛

Dareorni
Morlee
Datair
mioreaten
eſebehes

iwesibii⸗
1SIniblaät
zmüi
ibarsn

1*
mCner

7 9

nibus pugnatmerito contra coꝛnua pec
catoꝛis quibus ii electos efferant coꝛnua
ſpũ alia electis in confirmatione addqunt

Hec ergo ẽ diſferẽcia inter ſolůmodo
baptilatos et poſt baptiſmũ rite cõfima

tos/q̃ eſt inter animalia coꝛnutaſtanqᷓ; er
go inermes a coꝛnibus hmõi veniunt ad
manus pontificis confirmãdi conſignadi
q; fideles Sed de ſub manibꝰ eius cõfir
mati redelit coꝛnibꝰ armati tanqᷓʒ vnicoꝛ
nes.Cuiuſmoi aũt viriutes hee ſintquas
coꝛnua ſpualia nominamusin ſequenti⸗
us dicemus.Quario mo roburet foꝛti⸗
udolintelligut membꝛoꝝ qua difñicile le
ſibilia ſunplaboꝛibuſq; 7 onerib ſuſtinẽ
dis atq; poladis apta/ quonia manife⸗
ſtũ ẽ tenera ac delicata mebꝛalet generali
ter duris oꝑpibus om̃ino inſuetafoꝛutudi
ne et roboꝛe veſtirianteq̃ʒ mittunt ad foꝛ
cia.quis dubitet ſanctitate baptiſmali re
generalosquaſi mõ genitos non ſtatim
mittendos ad foꝛcia certamina laboꝝ/an
teq induant᷑ virtute ex alto qð facere eis
cõſuenit diuina clemẽcia in ſacramẽeto cõ
firmatiõis/ꝓpter qð a paſcha vbi baptiſ
mus quonda generalit᷑ celebꝛari ſolebat
in eccleſia deijnec ieiunia in dicũt/nec alia

laboꝛioſa vſq; ad penthecoſtẽ. Jpᷣaꝝ etiã 4

pſalmodiarũ et totius diuini ſeruici ꝓli⸗
xitas bꝛeuiaturliber belloꝝ et certaminũ
ſcilicet regũ et paralippomenon eodẽ tꝑe
in ecclia dei minime legũt/et hec oĩa poſt
penthecoſten faciẽda reßuant᷑.Dię auteʒ
pẽthecoſtes induti ſunt aplłi virtute ex al⸗
ton ſpiritũſanctũ acceperũt ad roburſicʒ
Alulia etiã dona quã plurima et magniſica
Illi ſiquidẽ adeo firmati ſunvt nec mare
mũdi cõtra ſe fremẽs.nec immaniſſimas
beluas ꝑſecutoꝝcõtra ip̃os frendere/nul
tatenus foꝛmidarẽt. No em̃ ſemel tatum
Datus ẽ ſpirituſſanctꝰ qui fuit ad plenam
ſanctificationẽ in baptiſmo. Sed etiaʒ ſe
cundo ad robur in die videlicet penthec.
„ Oebes aſt ſcire qꝛ nõnullis viſum ẽ in ſa⸗
cramẽto iſto. vij.dona ſpirituſſancti dari

rantur videlʒ ſpiritũ ſapiencie et intellet⸗

virtutis iraſcibilis ſunt ire rixe ⁊c. Puiuſ⸗

ſit data eis omnia eſſe dona et virtutes ſi. o

ne quibus non ſalus leui aulerationa⸗
tione inducti ſunt ad idem als ita ſencien

dũcum idem ſpirituſſanctus ſapiencie ſfit
ſit et ſpiritus intellectus. Sicut dicit Apls·
mo ad Loꝝ. xu. Diuiſiones operationũn
unt idem autẽ ſpirituſſanctus Quare ſe
ptẽ illa dona ibi nominant ad laudem ?æ
gloꝛiã ſpirituſſancticuius dona et operas⸗
nones iuntinon ad hocvt petantur necin
oꝛatione vlla dicitur.Emitie in eos ſeptez
illa dona. ſed emitte in eos ſpiritũſancti
tuum paraclitum/ autem ſequitur ſpi
ritũ ſapiẽcie et iutellecins ⁊c laus ẽ et gio

ria omnis ſpirituſſiancti vt diximus. In

terdũ tamen ſpiritus ſapiencie iboſum do
nũ ſapiencie cuius ſedes in pectoꝛe ẽ ſigni
ficatiLontra dicit autem eis ipᷣa foꝛma ſa
cramẽti que in fronte ſola pingitur In e
ctoꝛe enim pingenda eſſet ꝓpterdonũ ſa

piencie cuius ſedes in pectoꝛe eſt. Contra

dicitur etiam eis et ibßm nomen ſacramè⸗
ti nomenſſcilicet confirmationis quo ſcili
cet non deſignatur niſi donum vel virtus
oꝛtitudinis. Non enim magis ſacramen

um confirmationis q; timoꝛationis dicæ
gqum eſſz. Si guis autem auerat qui ſunt

erui et oſſaſſiue ad ſimilitudinem et po
poꝛtionẽ neruoꝛũ et oſſium in anima hu⸗-
mana ſet qualiter roboꝛantur/autẽ vis ra
tionabilis ſacramẽto confirmationis.ne
vita circũferatur omni vento doctrinene
facile ledatur argumentis bereticoꝛume
phyloſophoꝛũ: quaſi quibuſdam iaculis
ſeu ſagittis. Sic et virtus iraſcibilis ne fa
cile vulnaretur iniurus.vel etiam obpꝛo⸗
bꝛüs. Sic ⁊ virtus concupiſcibilis ne
facile ledatur concupiſcibilibuslleſiones
autem virtutis rationabilis ſunt dubitaa

tio falſa opinio incredulitas et ignoꝛacia

in eis que credendavel ſcienda ſunt ſcom
chꝛiſtianam religiouem. Leſiones autem

modi noxie paſſiones leſiones vo concu⸗
piſcibilis.mali amoꝛes mala odia.mala

it ꝙ ſuffici: foꝛtitudo fideijad ꝓtegenduiũ

que in.xj. Yſaie expᷣſſe nominãtur ⁊ nume ebderia ⁊ mala ſaſtidia.O ſi quis dixę

ſpiritũ conſilij et foꝛtitudinis ſpiritũ ſcien
cie et pietatis et ſpiritũ timoꝛis domini
ter hoc autẽ hic opinati ſuntquia oꝛati⸗
one epiſcopali que ſuꝑ confirmandos fit
expꝛeſſie et nominatim dari petunturvt vi
detur. Scõʒ iſtos ergo ſine ſeptẽ iſtis do⸗
nis non e ſalus Lum in baptiſmo certum

ab hiis que contra fidem iaciuntur iacau⸗
la et ſagitteſic ⁊ foꝛtitudo caſtitatis ad ꝓ
tegendũgb hiis que caſttatẽ impugnat᷑
2 ad hunc modum de alijs QHuemadmo
dum et vicia non indigent roboꝛe ⁊ adiu
mento nouo ſibi ſupaddito vt reſiſtatvᷣtu
lib⸗ſʒ hec ſua eſſencia ꝑ ſeipᷣa facere ſufi

4

amur ad viuendũ illeſii hoc ẽ religioſeſin

HZe

iunbreſpondere poſſumꝰ in hee ꝙ ſupꝛa
reſponſuʒ ẽ.Alia ẽ enim foꝛtitudo clyppei

alia fortitudo manus et bꝛachij qua foꝛti
ler teneaturnec idem eſt intenſio virtutis
et foꝛtitudo ipᷣiꝰ. Interdũ em̃ paſſio rubo
ris intẽſioꝛ repitur aliquo natiuo rubore:
imnon tamẽ foꝛnoꝛ. nec ꝓpt᷑ hocẽ difficiliꝰ
a ſubiecto mobilis.et hic vocat᷑ foꝛtitudo

quedaʒ in virtutibusſcilicet difficultas ſe
parationis que neceſſario aliud ẽ ab vna
queq; virtutũ. Ueriſimiliꝰ autẽ ẽ et ipſi ſa

ſpũalis virtus et noua p ipᷣm pꝛeſtet᷑ cõſir

—

matis cõtra iniurias et oppꝛobꝛia ab ini⸗
micis irrogatas vel irrogadas: eo ꝙ iſto
ſacramento ſpecialit᷑ adiuuamur ⁊ muni

medio ipᷣam religionẽ impugnantiũer ſic
ſupꝛa diximꝰ ꝓpter viuere ad alterũ inſti
tutũ ẽ diuinitus hmõi ſacramẽtũ. Hac er⸗
o virtutẽ ſeu hmõi virtutis alterã parteʒ
vel ramũ rectiſſime noiare poſſumus ſan
ctã in verecundiaſſiue impudencia ꝗ fron⸗
tem mentis in vulnerabilẽ et illeſibiiẽ

Oæᷣ dit a iaculis oppꝛobꝛioꝝ faciens frontre

a nerz buovatun 7 quaſi Fm on

6

vt ſilicẽ et faciẽ vt adamantẽ. ſicut legit in

eʒechi/Et eadẽ virtus ad laudes hũanas
verecũdũ efficitvt eas oppꝛobꝛia repu

tari faciat et illuſiones ſicut et reuera ſunt
recte iudicãtibus et ve intelligẽtibus. Se⸗

oꝛtitudo/qua domus ſtat ↄtra ꝓpᷣũ pon
dusvidelicet ne coꝛruat ꝑ ſeipßamhoc par
tiũ ligatura faciſet oꝛdinata factura. Sʒ

vt ſtet cõtra impetũ fluminis.aut flatũ vẽ

tinouis fulturis et ligaturis ſeu alijs ami
niculis adiuuaãda erit. Sed elect⸗ iſte qui
domus dei ſanctificatiõe bapiiſmali ele⸗
ctus eſtiſtare quidẽ poterit foꝛtitudine ba
ptiſmalicontra ponderoſitatẽ ꝓpᷣe coꝛru

25„ „

ptionis de qua dicit in.ix. Sapᷣ.Coꝛpꝰqð

coꝛrũpitur aggrauat anima.Et terrena in
habitatio depᷣmit ſenſum multa cogitãtẽ.

Sed cotra impetũ
cutionũ et inflatus inſultationẽet oppꝛo⸗

bꝛiũ abſq; noue foꝛtitudinis firmitate nõ

ſtabit. Poterit quidẽ ſtare ex foꝛtitudie ba
ptiſmali in loco quieto atʒ pacatojnõ aũt

in menio flumini er ventoꝝ. Et quemad

modũ veſtimẽtis a frigoꝛe et enuia cete⸗
riſq; iniurijs aeris ꝓtegi quis poterit/nõ
autẽ a ſagittis ⁊ iaculisſicut ex virtutibus
baptiſmalibus ab hmõi tentationib us/
velut iniurie gerisa carne et mundo que

quodmS pluunt ptegi polſumus e⸗

a impetũ et inmundationẽ pſe⸗

ſacramento confirmationts

ceſfaria qucadmodu em veſtimeta etar⸗

pusſic veſtimẽta et arma ꝓp:er animam
Et quẽa dmodũ veſtimẽta ſola nõ ſuffici⸗
unt coꝛꝑi ad ſui tuitionẽſed requirũtur ar
ma. Sic ⁊ virtutes baptiſmales nõ ſuffici
unt animabꝰ nr̃is/ Ppr veſtiẽdñ ergo ani
ma humana merito e ſacramẽtum baptii
mi/ Et ꝓpt eanda armanda ſacramẽtum

ma neceſſaria ſunt nob/ arma ꝓpter coꝛ

nationis intellererit amoꝛeʒ ipᷣm virtutũ
uo nobis ipe tenatius haberet et noſip̃i
nõ impꝛobablliter nufe Tam foꝛiis

cramẽto ↄfirmatiõis magis congruẽs. , firmationis Si quis autẽ robur confir
4

em tanq; robuſtus ẽ vnuſquiſq; in virtu⸗
. tibus quantũ eas diligit/ Attende autem

uia fruſtra ſacramenio iſto roboꝛari ſeu
confirmari queruntqui debilitates ſuas
amant et dimittere noluntdebilitates au
tem ſunt egritudines et vulnera peccato⸗
rum. Similiter vincula et onera eoꝛum.
Iſta em̃ ſunt quatruoꝛ que roboꝛanonẽ ſi
ue confirmationẽ ſecum nõ paciunt᷑ Pꝛe
terea ſollicite et ſolerter exhoꝛtãdi ſunt ad

ſacramentũ iſtud accedere volẽtes vt om

nia iſta deſerant. Per hoc em̃ infirmioꝛes
ſunt hoſtibus ſuiset inferioꝛes. Per hot
cõculcantur ab hoſtibus ꝑ hoc calcãt ho⸗
ſtes ſuper colla eoꝛũ.Qualiter aũt ſpera⸗
e ſe audeant robuſtus ſieri cõtra hoſtes

et tamẽ remanere egros vulneratos vin⸗

culatos et oneratos/quaſi calefieri volẽs
frigus continere conetur. Deinde amonẽ
diat: ne hoſtes contra quos armari et
roboꝛari volunt ipᷣi contra ſeipſos armẽt
et roboꝛent. Quod vtiq; faciunt ſi mẽbra
ſua arma iniquitatis peccato adhibeant

nitij? adherere a quo eſt eis totum robur

⁊ lota foꝛtitudoid ẽ deo Unde necille de

ici potuit ab hercule donec a terra om̃ino
eparatus et eleuatus ẽ. Nec ipi vnq; po
terunt deo adherere / niſi a dyabolo ſepa⸗
ti. Super omnia autem addiſcant confir
mari adeo querentes in ſeipſis infirmari
cum Apoſtolo.ij.ad Coꝝ. xj. Inniti em̃ ſic
hoc eſt inniti cadenet ſare non valenii
Et hoc indubitater cadere eſt/nniti autẽ
deo qui eſt ſoꝛtitudo et firmamentum et
petra.ſicut legitur in pſal. Hoc vtiq; ſRiare

eſtet ſubleuari ad foꝛtitudinẽ. Erubeſcãt

autem ſignũ foꝛtitudinis et ſtrennuitatis

in eminencia frontis defen e et in certami

addiſcant etia exempio ante gygantes in

ſbusig⸗

lope⸗
Ebgoiteno

ſnaloofton

eſtqui,

zamouume
cüißo ven

oglkinpe

ſecedereß
lüngleſue
ctvolune
lut
ſwogtiuesn
Nichiensf
latseordn
1Mio
ſuanncon
Coiande
ſigzwit
ſicora
ufoCan
Slionpefa
mopergant
ſoendopar
ſni iore.
ſtfchll

4
NNua er

Werann
Wale
Ciſints
nignng
ſnlaonil
lnerirer
Pogln
ſamme⸗
lnoiboj
ckſoci
ſncctans⸗
Keiiſor
beſätag
linoe
ſlggodie
gilgrdo
Mamäe
mirin
ſoündn
Ehune

m

Bwin
unt
Rung
aon
cuſcri
Ketne
neneg
utüſne
rn
Nrjn
he Unte
Ake
iͤe odorni
Nliasl
mdebleun
1nnenen
uenenen
Genbonn
nnöarif
faboridn
ewiryn
feioes de

Nainü
s
idirind

u. daren

1ns

giſeiheinl
ſautint,
R
anrn
ksnunn

. . —R „ „ 2
—

nibus ignauiter agere et vento tentatio⸗

nis ſub pedibꝰhoſtiũ cadere.Remiſcant

ſe ſigniferos regis celoꝛũ eẽn vexillũ eins

in alto frontis deferreet ꝙ perditionis re

us eſt qui vexillũ depꝛeſſerit. Oeinde qua

tam ↄtumeliã regi ſuo irrogat ſignifer qui
cũ ipᷣo vexillo in ꝑtẽ hoſtiũ ſe vᷣtit.nNullꝰei
cogit᷑ in partẽ maloꝝ traſire/a a rege regũ
recedereymo quicunqʒ hoc facit ſola vo⸗
lũtate ſua hoc facit. oluntate em̃ peccat᷑
et volũtate recte viuitur ſicut dicit Augu.
vude quata ↄtumelia homini regi regum
irrogatur a pᷣianis.Cuũ em̃ om̃es xpᷣiani ſi
gniferi eius ſint/vt dixtimus maioꝛ tamen

pars eoꝝ cõtra ipᷣm pugnat. Qui em cum pli huius in eius fronte pingitur. Dechii
eo nõ ẽ cõtra ipᷣm ẽ vt ipe dicit nrter Y,ſalie⸗ vo vt vtriuſqʒ honoꝛbememoꝛ regũᷣ

Clamat cõtra te ſignũ crucisclamat te ꝓ⸗

ditoꝛẽ et reũ leſe maieſtatis/ Pꝛimũ vexil E

lũ ꝗð pᷣmo ĩ fronte poꝛtas clamat/clamat
inq; clamoꝛe qui pertingit vſqʒ ad celos.

nulla vox clamoſioꝛ ymo nullavox damo

ri illi comparabilis clamat eniʒ te ſignite

rumlopera autes te camant hoſtemet ꝓ

pier ambo pariter ꝓditoꝛem ymo nequiſ
ſimũ ꝓditoꝛẽ.Magna em̃ confidẽtia ma⸗

blitus es ꝓditoꝛ deiqð dictum ẽ tibi ?
alijs. In hoc ſigno vinces. Ueriſſime em̃
in hoc ſigno pᷣſtatur robur ad vincedum.

REtaltende ꝙ fides et reuerẽcia huiꝰſacra
men ti iam ꝓ pꝑte apud xpᷣianos perijſſevi
S.

etunet ꝓpter hoc virtus et efficacia ipſiꝰ
nNihil em amplius honoꝛis et reuerẽcie ei
reuctũ videt niſi hoc ſoluʒ qð nõ ab alis
quã a ſũmis ſacerdotibꝰid ẽ epᷣis dari ſeu/

myniſtrari pmittitur. Ceterũ q; imꝑiti qʒ

indeuoti illud hodie ſuſcipist/quã turbu⸗
lenter irreuerẽter ad illud hodie accedat

Jpi oculi noſtri faciũt nobis fidẽ/ꝓpt᷑ qð
nec mirũ ẽ ſi virtus eiꝰ⁊ efficacia apud hu
iuſinõi hoĩes aut parua ſit aut nulla. In⸗
Eꝙ et ſoeciẽ xpᷣiane religionis ⁊ ſigna oĩia
ſanctitatis/ ipᷣm nome nõ ſolũ erubeſcãt

Jed etia foꝛmidat. Rariſſimi ei ſũt qui nõ

erubeſcãt atʒ foꝛmidẽt facere bõ alaut loꝗ
vera in ↄſpectu hominũ ena xpᷣianoꝝ.Si
cut ergo dicit apłs ĩ.xj.j.ad coꝝ.q; multiĩ:
becilles ⁊ doꝛmiut multieo ꝙ no diüudi⸗
carẽt coꝛpus dñi. Sic⁊ vixt⁊2 efficacia bꝰ
ſacramẽti pene anullata ẽſint᷑ nosꝓ eo ꝙ;
nõ diiudicat id ẽ ꝙ debito honoꝛe ⁊ reue
rẽcia iã nõ tractat/ſet hoc datoꝛibus et pᷣla

lis maume credimꝰ impu:ãduquoꝛu ma

GRan ær'SαaTns

ume eſt de hüs docere populos et cõmo
ere. Pingitur in iſto ſacramento ſignum

crucis in fronte confirmãdi de chꝛiſmate

ꝓpter cauſas q̃s diximus ſignũ crucis vt
Icrucifixo et ꝑ crucifixũ ſu tota ſpes et fidu

cia victoꝛie cõfirmatis et vt in tentationi⸗

bus ſuis recogitet eũqui talẽ ſuſtinuit cõ

tra ſeipᷣm ↄtradictionẽ ſicut legit in. x. ad
Peb.vt eo in carne paſſo eodẽ cogitatio e
armẽrur. Sicut legit in. ii.. .ca. pet. Et vt
ſciat ſe ad toꝛmẽta et ludibꝛia miſſu. Sig⸗
dẽ xpᷣs paſſus ẽ ꝓ nobis vobis relinques

exemplũ vt ſequamur veſtigia eius vt le⸗
gitur.j.ca.pet᷑.i. Ideo memoꝛiale exem

ne regiũ honoꝛem deturpet dehoneltet
in litẽ ſuccumbendoi Et ne ſacerdotalem
ſanctitatem inquinet aut ꝓphanellſe exe⸗

crabilit᷑ polluendo. vel vt memo: ſit pris

„ „

ſui regis ſcilicet vniuerſalis et ſacerdotalł
ui

qui in cruce tam magnifice tanq; ſtréenue
egitrememoꝛatio nanqʒ ꝓbitatis pater⸗
u ꝓditoꝛẽ el idẽti ne interdũ excitatiua ⁊ imitanõis in filis
gna ſpe ſidelitatisſet ſtrenuitatis cõſueue vł vt regalit᷑ ſe gerat in om̃ibus ꝑ iuſticia
ruũt cõmitti vexillaad poꝛtandũ in pꝛeliis

et rectitudin vęl vt regalit᷑ ſe gerat qcunn⸗

qʒ bona facturus ſacerdotalit/quecundʒ

mala paſſurus vel vt ſciat ſe nõ ſolũ coꝛo
nandũ vt regõſed etiq ymolandũ vt ſacer
dotalẽ hoſtiã cuiꝰpᷣma hoſtia ipᷣemet eſſe

—

debet. Nõ em̃ recte alia oblaturꝰ ad den

— —

acceditqui ſeipum pᷣmo ymolare neglexe

„2°

ritqð oſtenſum ẽ in Layn eta bel Beñ.iiü
Nttende ant ꝙ modus 2 foꝛma cõueniẽs
uic ſacramẽeto ẽ vt pᷣmiſſa exhoꝛtatõe de
virture et efficacia ſacramẽti iſtius de fide
puritate ac deuotiõe qua ad ipᷣm acceden
duũ cẽ.Pꝛemiſſa etia oꝛatione ſupꝑ cõfirm⸗
dos pingitur ſignũ crucis de chꝛiſmate in
rontibus eoꝝ. et impoſitis manibus ſup
capita eoꝛum dicitur eis. pax lecũ. Siqui⸗
dem ad impoſitionẽ manuũ apoſtoloꝛuũn

„

folebat dari ſpirituſſanctus/et daturmõ

₰

ad impoſuionẽ manuũ epiſcopoꝝ.N au
tem pontifex dicit pingendo characterem

Conſigno te et cruce conſirmo re. Intelli⸗

genda ẽ cõſignatio/vt metũ inciat demo
nibusne pᷣſumant ingredi ontein igna.
pde

taã et oꝛtũ coꝶcluſum. Ne audeant diſp

re diſſipare heʒauꝝ conſignatũ nec iniro

ire domũ cõtra ipos clauſam atʒ ſignataã
ne aliquid ibivendicare audedt in eo quẽ

vident in dei ſeruũ ymo filiũ cõſignatum

v

. ₰

ſcilicet et ſacerdotalis a deo ſtrẽénue agat

Forleſen ſadt

Be

Oſt hec relinquit᷑ nobis vt euita
mur loquifreti auxilio dei ſaera
tiiſſima euchariſtia cuins ineffabi
litati in nullo derogare intendimꝰ. Sciẽ
tes etl plane confitetes illas eẽ longe incõ
pabiliter ſuꝑ omnẽ ſenſũ achumanũ itel⸗
lectuũſet nõ poſſe ad ea vllatenꝰ attingere
cognitionẽ noſtrã vel loquela.Nerũtam
tentari debere et ſcribere aliquid de tan⸗
to ſacramẽto q̊ virtus eius et efficacia elu
ceſcat/quo erroꝛes tam ſacrilegi tanq; im
pii retundãturquibꝰ cõtra illudnon ſolũ
blaſphemare ſed etia ipᷣm de medio tolle

re nephario auſoheretice pꝛauitatis inſa
nia attentare pᷣſumpſiinon ſoluʒ pium ẽ.
ſed etiã ſacri magyſteri debitũ.Dicemus
ergo in pᷣmis/q: ſi cura ẽ deoſde coꝛꝑe cu⸗
iuſcũ q; animalis etia pulicisjet muſcevni
u
gqð ? dicere cibũ et potuũ. qᷓ; multofoꝛtiꝰ et
incõpabiliter cura erit eidẽ de nutrimẽto
oblliſſimi coꝛpis de qᷣ pᷣlocuti ſumꝰ et di
Jimusqꝛ: nõ decet ipſum aliud habere ca
Put q; iᷣm deu nec alio ſpũ viuere quam
ip̃o ſpiritu deiviuere inquã vitaquam di
cimus gre vel vita gloꝛie.Ex quibus cõſe⸗
quẽter relinqatur cibũ eius eẽẽ debereipᷣm
Deiũ. Si em̃ qõ nutrit et ſuſtentat vitale ca
loꝛẽ in coꝛꝑe animalis ve cibus ẽ ipᷣiꝰ ani
malis ergo cũ diuina bonitas viuificũ ca
loꝛẽ qͥ pᷣnominatũ nobiliſſimũ coꝛpoviuit
ſola nutriat ipᷣaʒ eẽ cibũ eiuſdẽ veriſſimũ

/corpe niſi ſanctus ſincerus amoꝛſet ſanct
amiciciaſqua deo herent/⁊ ſibinuicẽ cohe

ſacramento euchariſtie.

re ⁊ cõſflagrari perſpicuũ ſit atʒ manitfeſtũ
Quãtofoꝛtius diuina bonitas in eis in ꝗ
bus illuxerit amoꝛes ſanctiſſimoset con⸗
cupiſcencias immaculatiſſimas excitabit
nutriet augebit et inflamabit. Merito er⸗
go ipᷣam diuinã bonitatẽcibũ et nutrimẽ
tum vitalis caloꝛis ac ſpiritualis diximus
Qnẽadmodum em̃ ſpecioſitas mulieris
quodamodo nutrimentũ ẽ escibꝰ turpis
amoꝛis Unde cũ ſubtrahitur a coꝛde hu⸗
iuſmodi amatoꝛis ſiue ꝑ obliuionẽſiue ꝑ
occupationem alteriꝰ cogitationis/ceſſai
turpis amoꝛis incendiũ.Euũ autẽ adhibe⸗
tur eidem ꝑ aſpectũ vel cogitationẽ reui⸗
uiſcit et renouat᷑. Sic ⁊ multoſoꝛtius diui
na pulchꝛitudo cibus erit et nutrimẽtum
amoꝛis digni et cõgruentis ſibi in amato

u ammalis etia puhe cevni ribꝰ ſuis. SRicut bonitas aut vita cuiuſcũ
ꝓuidere ei nutrimentũ et ſuſtentatiõʒ ꝰqʒ boni viriin coꝛde benigni auditoꝛ ſan

ctam amiciciam excitatquantoq; maioꝛ?
magis innoteſcit in eandomagis nuirit
auget. Sic et incomꝑabiliter ampli⸗ diui
na bonitas in coꝛdibus contrario amoꝛe
aut ꝑuerſitate nõ coꝛruptyneceſſario ſan⸗
ctũ amoꝛẽ ſuũ excitabit nutriet et augebit
Idem ? ⁊ de ſuauitate voluptatisEt quẽ
admodũ virtꝰ appetitiua nra guſtabilis
in ſin gulis ciboꝝ et potuũ ferculis ſeu va⸗
rietaubꝰ inuenit qð appetitũ eius excitet:
nutriat et augeat: Sic coꝛ in omnibusver
