bis et operibꝰ ⁊ tota cõuerſatione viri bo

ni inueniet qð amorẽ eius excitet:nutriat

et operibꝰ deitanq; in ferculis quibuſdã

ſpiritualibus inueniũtqð in eis viuificuʒ

aes ẽQuid aũt ẽ vitalis calo: in hmõi 9 et augeat.Sic et coꝛda electoꝛũ in verbis

rẽt ꝓpter ipᷣm ſibinuicem ſelere grorach
ꝓmptitudine ſibinuicẽ ſubſeruiẽtes/tota
ſtudioſitate totiſq; viribꝰ ſeinuicẽ adiuuã
tes ⁊ defendẽtes.Diuina ſiquidẽ bonitas
veros amatoꝛes ſuos adeo ſibi aſtringit
⁊ alligatvt ꝓpter ipᷣam ⁊ ipᷣinuicẽ inſepa/
biliter ſibi cohereantet ſincera ſeinnicẽ di/
lectione amplectantur. Qꝛ ſi bonitas cres
ture cuiuſcũqʒ dilectionẽ ſuiſin cognitoꝛe
ſuo excitat nutrit et augetquid diuina bo
nitas in cognitoribus ſuis operabitur.
„ Amplins cu bonias in creatura qua
mſi cuqʒ no ſit veſtigiũ ꝑtenue atʒ pꝑ modicuʒ
fontalis atz redudantis in anima bonita
ns et vmbꝛa vmbꝛe ipſius Cbergo extre⸗
ma veſtigioꝝ ipᷣius veſtigiahoc ? ſenſibi⸗
liũ nubebilia creaturarũvoluptates
in hominib Matos ſui amoꝛes nũc excitat
Auulliait auget ⁊ inſiamant vt eo ⁊ inarde⸗

Dl

ſancti amoꝛis caloꝛẽ excitet et nutriat⁊ au
geatet að eos ſpiritualit᷑ immaculata de
lectatione paſtat/ ꝓpter ꝙ et verba dei ci⸗
bus animarũ humanaruũ veriſſime dicta
ſunſin ſacra ſcriptura veteri et noua. Jaʒ
Igo declaratu e tibi quia diuina pulchꝛi⸗
tudo cibus eet pabulũ ac nutrimetũ ſan⸗
cti amoꝛis in ipᷣm ven Runa hune modũ
diuina ſuauitas et dulcedo/ſancti appeti
tus quaſi cuiuſdaʒ guſtus ſpũalis cibus ẽ
et pabulũ excitationis et delectationis ipᷣi
us.Et ad hunc modũ referũtur quecunqʒ
in ſcriptura legũiur in hac materia ſicut ilł
lud in Pſal. Saciaboꝛ cũ apparuerit glo
ria tua.et illud Toꝛrẽte voluptatis tue po
tabis eos Et illud Quaã magna mltitude
dulcedinis tue dñe.Etiterũ. Quã dulcia
faucibus meis eloquia tua. Similiteræ il

lud ꝓuerbio.xvij. Yauus mellis verba cõ

ſyſue ui
nrt ſin
ſisocpiun
aoſtpeld
Komnisſa
cumioſed
nieoſeuis
fineliüty
i cotileb
Cnnplocog
ngint 1
euſcicorgen
Cuoſonnals
ſocicrupen
niſroſeun
ſellogiacon

Uänegnedia
ſncſſolnblien
ſuslonaben
bottuntlace
doemansne
gboneſhr⸗
lglogpen
eiuanoneg
ſepemeſant
littpene
legloefte
cnnihnsdic
ſeftnelen
uanobiser

incodigen
Altoluptsen

te chari
ghn

inec
ndkn
n
dchianz
collasn
W tache
bitgn
Loäutit
Crrignse
Cganoli
Nulahenurt
Mammnin
miswirenn

Siunisied

ngiandtte
canochir
ninagsn
bi
ScNbe
neeinte
volcgass
inanit di
üſeaun
Deiiitsf
ocſtent
ansainr

i

FolZ.

poſita. Etillud mathei.ij. Beati g eluri⸗

unt ⁊ ſiciũt iuſticia ppt hoc infigura cele
ſtis acviuifici panis qui deus ẽ dictum ẽ
Saßp.xvj.Paratu panẽ de celis pᷣſtitiſti
eis ſine laboꝛe oẽ delectamẽtũ in ſe hñtẽ
et omnis ſapoꝛis ſuauitatẽ iuxta huc mo
dum ipſiꝰ diuine bonitatis ſ. ancieet gra⸗
tuite dilectiõis exẽplũ dilectionẽ boni vi⸗
ri in aliũ bnum virũ ſupꝛa poſuimꝰ Si

em cognita bonitas viri boniĩ coꝛde nõ

corrupto cognoſcẽtis excitat nuttit et au⸗
get gratuita ac ſincera dilectionẽ q̃ bonii
eiuſdẽ congaudetcongratulatquãto foꝛ
cius fontaſis abyſſaliſq;ʒ bonitas deiper

xxxvj ⸗
cta membꝛa ſinguii ſunt ſanctiviri. Decla

rabimus autẽ iſtud alia via? dicemus qᷣ
icut non eſt vita coꝛpoꝛi animalisſeu vi⸗
e ſuſtentacio abſq; in coꝛpatione cibi cõ
uenientis. Sic non ẽ vita gracie coꝛdi hu
mano abſq; incoꝛpatione ⁊ inuiſceratio⸗
ne ſpiritualis cibi illi vite cõuenientis In
coꝛpoꝛ:alio autem non aliud eſt quam ſpi
ritualis ſiue coꝛdalis vnitio.Et hoc non ẽ
niſi amo: quantũ ad virtutem motiuam
ſuperioꝛẽ. Illud enim coꝛdaliter ſiue ſpiri
tualit᷑ nobisvnitũ eſt/quod iure amamꝰ
Juxta quem modum Actuũ.iiij. dictum

eſt Muititudinis credentiũ erat coꝛ vnũ

modica aſperſione vel pociꝰ odoꝛe perte⸗ ⁊ animavna.Et iohã.xvij. Rogo pater vt

nuiſſimo ſolumodo vt ita dicam ↄ vt bo
na ſũt oĩa in coꝛruptis ſcʒ cognitoꝛũ coꝛdi
bus pꝓut eis innoteſcere ⁊ illuſceſcere fu⸗
erit Datũ/pietatis ſue dignatio cibꝰ erit
⁊ pabulum ⁊ fomes incentiuus ſancte ae
graluite viuificeq; dilectionis/quã ſolam
dignaʒ nomine charitatis merito reputa

an quarta potius intentio huius nomis

Aargrafi ⁊ quartũ genus amoꝛis vel fo:⸗
amoaad quã ſimiliter ſe habet beneficen

cia/ vt ⁊ cibus et pabulum ⁊ hoc eſt amoꝛ
quem ſolemꝰ vocare neceſſariũ a neceſſi
tudine que dici ſoletvinculum amoꝛis in
indiſſolubilempunc amoꝛem vt ita dica⸗
mus ligna beneficioꝛũ nutriuntet ppter
hoc eum illa ceſſauerint extinguit iſto mo
do amamus nos patres et matres alioſ⸗
qʒ benefactoꝛes Et quia beneſcia paren⸗
t in filios ppetua ſunt/ſicut vita et alia q̃
ex educatione et diſciplina eoꝛũ acquirũ.

tur perpetna ſunt aut difficile ſeperabilia

id circo ppetuꝰ eſt amoꝛ in parentes ſiue
autẽ equiuoce ſiue vniuoce amoꝛ in iſtis
omnibus dicatur amoꝛ bonitatis et aõꝛ
beneſicentie. Certũ eſt ꝙ vera ſunt que di

ſancto et gratuito recto quẽ non incur.
at voluptas aut vtilitas in ppꝛiũ ſubie⸗

Genagerlaſe eſt hicde amo⸗
e

cuũſque charitatis nomine ſolũ dignũ ſu
pꝛa diximusq ue nibil habet venalitatis/

vel negotiationis p quã amatoꝛ non ſibi
quicꝗd acqrere nec amatũ ſuũ eitcere
rit. Seg potius ſe et ſua intendit erhibe⸗
re quicq;; poteſt comodi vel bonoꝛis huc
dicimus vitalem caloꝛem/quem dei ſpiri
ius in totum coꝛpuquod diximꝰ diffun

dit Palam ergo eſt er hijs diuinã bonita
lemcibum eſſen nufrimenta huius ſan⸗
tti et nobilis coꝛpoꝛis cuius ſingula ſan⸗

iſti ſunt vnum ſicut ego ⁊ tu vnum ſum⸗
quia in comꝑatio cibi vere comeſtico ẽ⸗/
Cetera autem que ipᷣm pꝛecedunt ppara⸗
nones ſunt ad cõmeſtionemiſic incoꝛda⸗
tio cibi ſpiritualis vere comeſtio eſt ſpiri⸗
tualis. Quia ergo manifeſtũ ẽ ſine incoꝛ⸗
diatione id eſt cordiali vnitiõe quã amo
rem vocauimuset eſt necvitã gfe nec vitã
gloꝛie cui; eſſe aut eſſe poſſe. Maniſeſtu
eſt ſine comeſtione ipſius dei.neutr amvi
tam poſſe eſſe. Ex quo manifeſtum eſt il⸗
lud eẽ quod ait veritas Johã. vj. Qui mã
ducat me et ipſe viuet ꝓpter me.Et iteru
qui manducat hunc panẽ viuet inefernũ
Et iterum panis verus eſt qui de celo de⸗
ſcendit ⁊ dat vitam mundo. Etiterũ ego
ſum panis vite. Nulli enim dubiuʒ eſt ꝗ⸗
abſq; coꝛdali vnitione deique verus ac
ſanctus amoꝛ eſt nulli vnq;; fu it vel ẽ vel
erit vita eterna. Panis autem ⁊ nutrimẽ⸗
tum vite eſtynumqðq; inquantum viui⸗
ficat vel viuificũ caloꝛem aut inducit aut
nutrit inquantum amoꝛe ſancto calefac
aut ipſum caloꝛeʒ nutrit:Et ꝓpter hoc in
quantũ amoꝛem vel amantes facit in ta⸗
tum viuificat aut neceſſario nutrit. Intij
ergo eſt panis vite/cillis ſolum eſt pani⸗
vite inquantũ⁊ quos amatoꝛes ſui efficit/
vel in quibꝰ amoꝛem nutrit. Intellige at
viligenter hoc eſt firmiter tene. quia becẽ
radix pꝛobationis viuifici ⁊ ineffabilis ſa
cramenti quam effugere non poteſt intel
lectus capax veritatis/⁊ cui non contradi
cet᷑ interiꝰ cũĩ completa fuerit⁊ elucidata
atq; depurdia. Pꝛimũ aũt dedarabimꝰ

tibi duas cauſas enoꝛis herericoꝝ quibꝰ
veritatem ſacramenti iſtius videre ⁊ cre⸗
dere ꝓhibiti ſunpharum pᷣma ẽ errantiũ
circa veritatem cõmeſtionis voca Beunr

sL

„

lionem cibi cõmeſtionedicentes ⁊ cibum verum eſt ſcibile ſolum lucidum viſibi⸗

Se
enimpuerili inſipiẽtia cõmeſtionẽ ipſam
cibi pꝛeparation dicentes ipſaʒ maſtica⸗

comedi cũ in oꝛe teritur dentibus auimo .
liturſaut cum in ventrem traicitupignoꝛꝭ pus firmat roboꝛe cuʒ incoꝛporatus ei fu
tes quia coꝛpus animalis ẽ velut domuſ/

ſufficientia officinarũ/⁊ vaſoꝛum oꝛnata

ſacramento euchariſtie
enim eſt veritas ad intellectum luxer⸗

terioꝛ eſt ad viſum. Inde eſt quod ſolum

lelet quemadmodũ cibus coꝛpoꝛalis coꝛ

erit. Sic veritas intellectu certitudine cei
ei vnita fuerit vnitione completaſtunc em

atʒ munita ſeu pᷣparata Et quia os eſt ſi vere ⁊ pꝛopꝛie ipſa veritas intellecta aut
molendinũ aut ſicut moꝛtarium cũ inſtru ꝙ ſcita dicitur.Et quemadmodʒ cibus coꝛ
mentis que neceſſaria ſunt ad terendum pus auget et diſtendit trina dimenſione
ſiue piſcandũ. Sicut ergo quando cibus vʒ longitudine latitudine ꝓfũditate ſeu

adhuc in molendio eſtvel in moꝛtario nõ

dum comediturſed ad comeſtionẽ ꝑppa⸗

tur. Juxta hunc modum ipſe ſtomachus jaltum ſeu ꝓfundum eſſentialium. Mꝛſi

ratur/ ſic cum in oꝛe eſt nondum comedi⸗

velui coquina eſtaut lebes ſiue olla coꝗ⸗ referrevolue tellectt
naria in eadem domolvbi pꝛimũ coquit cum erit euidentius hec eius enim longi⸗

cibus atqʒ digeritur depuratur. De quo

ſpiſiſſitudie aut altitudieſſic et vitas intel

lectũ extẽdit in longũ ↄſequentiũ in latuzʒ

ↄuertẽtiũvt ↄtrarioꝝ ſeu repugnantiũ in

hoc referrevolueris ad intellectum pꝛaci

gitudo veriſſime ac ꝓpꝛuſſime eſt eius er

quod impurũ eſt autincõueniens nutri⸗ tenſio in preterita ⁊ fulurajquali duoꝛum
mento coꝛpis in ſeceſum emutitur. Reli⸗ ſtadioꝛum ſcilicet memoꝛie et ꝓuidenue

quum qutè ad epar quaſi ad nobilioꝛem

coquinã ſiue lebetem coquendũ ad depu ditas ſen altitudo ſublimium et intimo2ꝛ

randumqʒ tranſmittit᷑.

funditur. Inquibus etis tercia decoctio⸗

⁊ incõueniens nutrimentuin ſeceſſuʒ vri /⸗
nalẽ emittit vero reliquũ ad mẽbꝛa tranſſ

nifeſtum eſt ergo tibi qua longe a verita⸗

6 meſtionem ⁊ ſpnalem. Quod em coꝛpali
comeſtione comeditur nutriendo coꝛpi/

te aberrauerint heretici circa corpaleʒ co

incoꝛpoꝛat᷑/ neceſſe ẽ ergo ſvt a ꝓpꝛia ſu

ſc vt foꝛma nutriendi coꝛpoꝛis veſtiaturſi

ne per generationẽ vt quibuſdam viſum

elſfſiue per exrenſionẽ foꝛme ipſius nutri-
ti occupãtis materia ipſius nutrimentiin

eius Lalitudo circũſpectio eſi eiuspfun

ℳ

apphenſio ſeu perceptio. Juxta bunemo

luʒ ſicut plenitudo atqʒ pinguedo in coꝛ
oꝛe ſit luminoſitas ſeu claritas cognitio

num? habundantia multitudoqʒ cogni
ne digeri depuratur Inde a membꝛis ſin t
gulis aſſumitur in nutrimentuʒ ꝓpoꝛtio//
natur. Hoc eſt ꝓ rata vniuſcuiuſqʒ/et tũ
eis incoꝛpoꝛat᷑ atʒ eis vere comedit Ma⸗

ꝛuʒ in intellectu ſeu mente. Juxta hunc
odum ſe habet et in virtute noſira mo⸗
tiua nobiliſiue aſſectu nro ſuperioꝛi.Hu
ius em latitudo amoꝛ eſiſlongitudo ſpes
altitudo ma gnificentia. Alia tamen com

paratione huilitas altitudo eſt ſiue ꝓfun
itas ipſiusCum autiſta diligenter con⸗

derauert inuenies certiſſie ex diffininõe

A nece 1goiv a Sſeu ratione eius ꝙ eſt cibus ſolam pꝛima
foꝛma denudetur per coꝛruptionẽ yle ſue

ac luminoſiſſimã veritatem cibum eẽ no⸗

ſtri intellectus. Solamq; pꝛim in vndã⸗

tiſſimamqʒ bonitatem abum eſſe noſtri

nobilis ac ſublimis affectus. Si enim cii
bus eſt per rationẽ rectiſſimam diffinitio

comeſtione anteʒ ſpuali econtrario ſe b? nemqʒ rectiſtimã cuiꝰ ſumptione naiura⸗

Quia cibus ſpualis quanto magis incoꝛ
ruptꝰmagis integenmagis qʒ illeſus foꝛ
miſqʒ ſuis veſtitus venit ad coꝛ tato ei ve

AJius ⁊ profundius vnitur.Opoꝛtet te eti⸗

am hoc pꝛenoſſe veritas cibus eſt vir⸗
vtutis nre intellectie et bonitas cibus eſt
vtuR noſtre motiue ſuperioꝛis ac nobilis

TE⁊ alis verbis idem dicit verbi gracia. Si

dicatur ꝙveritas cibus eſmooſtri intelle⸗
ctus et bonitas eſt cibus noſtri affectus

videlicet ſuperioꝛis atqʒ ſublimis. Non

enim boc intendimus ð affectu quem coõ
municamꝰ cum bꝛutis animalibus. Ide men ſciendiſque intellectu noſtro eſt d

„„.

liter ſedatur fames delectatur comedens
reficitur ? repletur. Nõ dico im pinguaf᷑
Pinguedo enim eſt exceſſus et ſnperflui⸗
tas conuenientis ac debite plenitudinis.

Maniteſtum autẽ eſt quia non ceſſat ſat
mes intellectus noſtrinec fames affectuſ

donec pleno oꝛe illepꝛima veritatem iſte

pꝛimam bonitatem comedaunec ante al

lerutrum eoꝛum impleni poſſibile eſt. wa
nifeſtum ergo eſt non aliud eſſe ꝓpꝛium
verum ac naturalem cibum eoꝛũ. Siem̃

ſola peima veritas ſedat vniuerſaliter ſa

Nictur cpe
ſedeſces⸗
fpeeſeſit
apaciglen
bipunen
ſotisſufia
ſioneconn
ngore ot
mniſoreſ
ereredebt
lunatſen,
ſeſeckepe
cſunſin
Hionppet⸗
Noloimmnei
ſpennpun
lheſtn
nentdoriab
memuabe
nnttuplato

—

=
E
= —
—
—
E
E
S=
—

geipacunasin

ſäſteſoan

umfr
Mehungd
Nafſeeunac⸗
ſonctloselen
lunelienhn
nennſm
meoen⸗
itein,
hnſuumeſeon
nidimnnde
n lnon

ngen
Aoſen
dunſt
mt⸗
Wnen
mnnci
Maan
Smnelaae
ecen⸗
net
püdut

Mueniüne
neaguni
Gmialmn1
elecane
üineckant
ncnaldien
un ic
nockangn

ingncedtt
nnas Cn
uliünco
nueticinn
niolchen,

4

ari/

inſcripte ſintj firmiſſimaqʒ; coniunctione
vnite dico quia huiſmodi intellectus va
Aana reputabit et inſcium Cuius exem

dicitur quia omnes homies naturaliter
ſcire deſiderant. Si ipſa ſolaper ſeipam
implere ſufficit totum ventremiid eſt totã

capacitatem noſtri intellectus. Si ipſa ſo
la ipſum reficere abſqʒ vllo vaſtidio defe
ctionis ſufficiſſimiliter ⁊ delectare. Dele
ctatione completa cui nihil deſit. Deinde
augere et diſtendere ſecundum omnem
dimẽſionem vſq; ad perfectũ congrueni

illam eiuſdem

ac perfecte Rebitoſhimmagntmndin⸗ cibu /

pꝛium atq; veriſſimũ eẽ/

neceſſe eſt et pimam bonitatẽ ad affectũ
noſtrum ſublimen ſimilnſe habere dubi⸗

tari non poteſt ab intelligentibꝰ. Si eniʒ
poſuerimaintellectũ in quo omnesverita
tes pꝛeter pꝛimalucidiſſima deſcriptione

lum eſt in platone ꝗ veritates alias tot
annis comedere non ceſſanstandem nõ

ſe refectum aut impletumſſed magis ina

nem et vacuum ſentiens diuit hoc ſolum
ſcio quod neſdo quaſi dicat ſolam neſciẽ
tiam meam ſcio idem autem eſt neſcienti
a et vacuitas in intellectu idem ergo ẽ ac
ſi dixiſſet ſolam vacuitatem in ventre ĩtel
lectus mei ſentio. Amplius intellectũ hu⸗

manum ad cognitionem pꝛime veritatis/
et affectum ad fruitionem pꝛime bonita⸗

tisnatos eſſe manifeſtum eſt intelligibi⸗
lia intelligentibuscognitio autem et frui
lio comeſtiones ſũt ſpiritualesſad come⸗
dendum ergo eaſdem nate ſunt neceſſa⸗
rie iſte due vires. Quare pꝛimamverita⸗
tem ſuum eſſe comeſtibile intellectus hu
mani.Pꝛimaq bonitateʒ ſimilr affectus
humani ſuum comeſtibile eſſe neceſſe eſt
ſuum aule m comeſtibile vniuſcuiuſq; v⸗
tutis ſuus panis ⁊ ſuus cibus indubitan
ter ẽ. Pꝛima aũt bonitas ac pꝛima vitas/
ſunt vnus verus ac ſolus deus ac domi⸗
nus omniũ ſanctoꝛũ. Due aut iſte vires
apprehenſiua ⁊ monua nobiles ſunt to⸗
tumid quod celeris animalibus excelli⸗
maqᷓ mens hũana et ymago ði ĩ h ana
anima ꝓpꝛie veriſſimeq; deducituriam
ergo deduxi te ad hoc via facili et pꝛoba
nione euidenti vt cognoſcas deum e ſſejet
quia vuumquodqʒ ſic ſe habet ad eſſe ſic
ad veritatem Quia igitur cetereveritates
ad pꝛimam ſcibum et panem eſſe anime
humane ſm ſuum pᷣcipuum ac nobile eẽ
Et ſicut vmbꝛe vaniſſime et picture exiliſ⸗

ſime apparitionis/ ad veritatem erit ne⸗
ceſſario philoʒophatio de alus verita⸗
tibus/et cognitio quantumlibet circajad

vltimam prime veritatis cognitionemſi

cut ſomnium comeſtionis ad veritatem
eiuſdemꝗquapropter declaratum videtur

quod legitur.yſaie.xxviii. Sicut ſomni⸗
at eſuriẽs et comedit.Cuũ at expergefactꝰ

fuerit anima eius vacua eritet ſicut ſom⸗
niat ſiciens/t bibit poſtq; fuerit experge
factus laſſus adhuc ſitit? anima eius ari
da⁊ vacua eſt ſic erit multitudo omnium
gentium que dimicauerunt contra mon
tem ſyonſomniaſſe ergo apparet plato⸗
ni in philoſiphando/et expergefactum

ero reſtat nobis oſtendere panem iſtu:

dixiſſe hoc ſolum ſcio quod neſcio. Nũc

dqtidianum eſſe ſicut legitur in. xj. luce et
ſuperſubſtantialem ſicut wathei.vj. Di
co ergo ſicut neceſſe eſt deficere vitam

nature in animalibus ex defectu ſuſtenta

tiõis ſiue nutrimenti cõueniẽtisquod nõ
eſt niſi cibus ⁊ potus. Sic neceſſe eſt ⁊ vi
tam gratie ⁊ in coꝛpoꝛe nobili ac ſanctifi
cato de quo hic loquimuret eſt pꝛobatio
iſta a cauſa et a ſimili eta ꝓpoꝛtione.
Amplius ſubtrahe diuinam veritatẽ ab

humano intellectuet diuinam bo nitateʒ
ab huano affectuſt videbis vtrumq; moꝛ

tuum quantum ad vitam gracie. Intelle⸗
ctus enim deum ignoꝛansſet affectus De

um non amansſinique viuuntdum ſe et

ſua in eius hono:em et obſequium non
conuertunt. Cum enim adeo ſolox ſeipᷣoſ

et omnia bona ſuaſhabeaniin eiuſdem
honoꝛem et obſequium tenentur illa cõ

uertere. Non viuunt ergo adhonoꝛiticẽ⸗
tiam ſed nec pꝛoximis ad vtilitatem cum

deum ſine quo alia inutilia ſuntjet ſine q;

non ſolum inutiliterſed etiam pernicioſe
habenturpꝛoximis non querantquã in⸗
decenter inſeipſis viuantqui nec quo na
ti ſunt ire intendunthoc eſt ad eternam
elicitatem ad deum ipſum qui et finis ẽ
omnium laboꝛum et quies omnium de

ſiderioꝛum qui impleri poteſt decet aut

expedit. Amplingcum intellecus hn
manꝰ verus ſponſus ſit pꝛime veritatis
ad illam ſolam debeat eſſe conuerſio eiꝰ

cererig aute vt ancillis ſiue pediſſequii

huius intellectus videlicet ignoꝛans deũ/
pꝛime veritati vxoꝛi ſue non adherens cũ
ceteris paſſim neceſſario foꝛnicatoꝛ curio
ſe ſe illis pꝛoſtituens/et que illi vt ancille
Lij
.*

De

atq; pediſſeqᷓ famulari debent ad querẽ
dam et obtinendam et honoꝛandam ac
ſingulariter amplerandam pꝛimã verita
tem fo:nicaria et adultrina turpitudine
ad amplexus admittit ad thoꝛum. Dum
eas pꝛopter ſemetipſas diligit et delecta
tur Sic de affectu manifeſtuʒ eſt ſe habe
re de bonitatibꝰ a pꝛima bonitate in cre

aturis aſperſis. Manifeſtum ergo eſt ꝓ

panis iſte nõ ſolum quotidieſed iugiter
aſſidueq; cõmedendus eſt abſq; vlla

ceſſatione in mente habendus atq; tenẽ
dus.Et pꝛopter hoc non ſolum quotidia
nus ſed ſuperſubſtantialis dictus eſt.xe

teri ſiquidem cibi ſubtrahi poſſũt ad mo
dicum ſalua viiaquam ſuperſuſtentant

et reperantſed iſte nec ad modicum Eiuſ

enim ſubtractio extinctio vite eſt. Et

ſacramento euchariſtie

hoꝛa nõ cogitetur ant motus ſanctiamo
ris in ipſum non dirigatur. Sicut nec ani

mam a coꝛpoꝛeſſi quandoq; ab operano
ne viſus aut alteriꝰ ſenſus ceſſat.Et quia

iã declaratũ eſt dñi eẽ panẽ anime huma

neſecundum ſuum totum nobile atʒ pꝛe

cipuumlipſamq; animam natam eſſe cõ⸗
medere panem huncęet creataʒ eſſe ad co

medendum illum. Wanifeſtum autem ẽ

—

creatoꝛẽ nihil fruſtra vel ocioſe feciſſe nec
in poſterum facturum eſſefruſtra autem
dediſſet anime humãe vires ad comedẽ⸗
dum hunc ſuauiſſimum ac pꝛecioſiſſimũ

panem niſi eum ei eſibilem ſeu manduca

bibilem exhiberet. Neceſſe ergo eſt vt ſe
ei manducabilem exbibeat. Amplius
ſimaterfamilias filus pꝛo captu eoum
E?/Meu congruentia cibum miniſtrat natu⸗

hodbeata vita animaruʒ dicitur ſicut ipe/ rali pietateque etiam quodamodo iuſti

aĩevite natural ſuoꝝ coꝛpoꝝ Qua ꝓpt᷑ ſic

ſeꝑatioaĩe/a coꝛpe ẽt ad momẽtu moꝛs ẽ

coꝛpoꝛislita ſeperatio dei a mente huma
na ad quantumlibet modicumſſeperatio
inq; qualem diximus extinctio eſt ipſarũ
animarum quantũ ad vitam gracie.·

Amptt us. ſicut naturalis coniunctio ani⸗

me ad corpus vel ipſius dei ad animam
vita eſt naturalis/ſiue cauſa viuendi na⸗
turaliter Sic gratuita coniunctio eiuſdẽ
ſcilicet deiſad ea quibus ſic coiũgibilis ẽ
vita eſt gracie ſeu cauſa viuendi ᷣm gra⸗
ciam Quapꝛopter ſicut contraria ſepera

tio moꝛs eſt aut cauſa moꝛtis que oppo⸗
ſita eſt naturali viteſſic contraria ſepara⸗

tio gratuite cõiunctõnis/aut moꝛs eſtaut

cauſa moꝛtis que contraria eſt vite gratu

e etiam naturale anime humane / cum

a Nec mireris ſi dirimus deum vitam

ſit ei cauſa manifeſtiſſima viuendi natu⸗

ralitenet ipᷣa ſcriptura danielis xij. Uocet

eum ſcõᷣm vnam littetam vitam ſeculi et
vitam ſeculoꝛnmvbi ergo nos habemus
xu. Da nielis.iurauit pviuentem ineternũ
Hebꝛeus habet. iurauit per vitam ſeculi

Phler hoc ſol etiam intelligentie in.v. ſa⸗

piẽtie et ſol iuſticie in.iij. Walachie nomi
atur. Quemadmodũ enim ſubtracto ſo⸗
le tota ra dioſitas eius ſimul ſubtrahitur
Sic deo ſi ublato de mente humana eo
modo quo dixim tota radioſitas dono⸗
umer graciaꝝſſine ꝗqbꝰ deo nõ placetur

„ Audtrahitur. Et debes ſcire ꝙ non intelli⸗
Amnus panem vite a mente humana re⸗

edere vel eidem ſubtrahi ſi foꝛte aliqua

cia eſt. Ita vt alis cibum in ſpecieſlactis
aliis in ſpecie panis aut ſoꝛbiculaꝝ.Quã
tomag fontalis ac in eſtimabil pietatis.
ðs ſnꝑ oẽm comparatiouẽ plus diligẽs
filios gracie ſuet adoptionis quam poſ

ſit mater quecũq;ʒ diligere ſilios vteri ſui

miniſtrabit eiſdem panemvite pꝛo captu
congruẽtia ſinguloꝛumihabet enim ad
ultos ac perfecte etatis atq;virtutis ſilioſ
ſcilicʒ angelos ſanctos animas ſanctaſ
que miſeratione eius ad eoꝛum conſoꝛci
um iam aſſumpte ſunthii capaces ſuntz
potentes comedere panem vitetam vir⸗
tute quam amplitudie oꝛis ⁊ ventris ſpi⸗

ritualium in ipſa foꝛme ſue ſoliditateſin⸗

qua ipᷣe in ipſa eterne refectionis ac ſacie
talis menſa/celeſtibus conuiuiis.pleno
ore comedendus apponitur. Pece men⸗
ſa quam eterna ſapietia ꝓpoſuiſſe ⁊ paſ

ſe legitur ꝓuer.ix. De hac menſa ipſa ve⸗
ritas dicit Luce.xrij Ego autem diſpono
vobis ſic diſpoſuit mihi prſcilicet vt eda

tis ⁊ bibatis ſuper menſam meam in re⸗

gno meo / Habet deus pater ⁊ filios par⸗
uulos quibus impoſſibile eſt panemvi⸗

te ĩ ſue foꝛme ſoliditate comedere Qua ꝓ

pter in alia ſorma neceſſe eſt deum miſe⸗

ricoꝛdiſſimum patrem atq; virtutum eo
rũ in alia foꝛma in qua eis eſibilis ſit ap⸗

ponere. Nulla autem foꝛma eſt ad hoc
illi pani conueniens / que non oſtendat il
lum eſſe paneʒ. Omnis enim alia foꝛma
abſconderetjet comedere volentes ab eo
auerteret. Si enim non appareret panis
in menſa hoc eſt cibus. generaliter id ad

acprſt,
Nſeſens3
ſioneefe
tecbunep⸗
cbuniinn
efencent
W
leonuins
Crzmnale
intueſenn
entenne⸗
Gfüfalpn
Hichn un
kencinn
Ghoeecnene

(puſnlzniſti
Weracenen

Cmumic eſt
Gprcgeiam
ppanisep

inglacoge

4

Miuſponmn

(irer nin

ſcmintsſa
inru
mm
ulztrannen
Wenkonnnie
hallnaſn
moyecopae⸗

udeginte⸗
t
ttitiheneh
luigtbtglit
Noloönſpein
lopenioſth

ſcbecnli
atnenten

eftcbis
nnsdiin
lneni
Maram ktat
Annnn
ſen blng⸗

1Dan
Geheſe
Scind
Meaninen

nnoder

nnnanc
enthche
atmn
locgſeſci
niesaden
nir eenlin
nlanmn
Cleenpoct
agn eon
nnniſmant
inddii
Kmadris
gnonis gant
mnenarepden
AdeN
ntbicie
eonsti,
neſue icn

1s onuinis ,4

ebacnan
l in

=

Se=
—

—
☛

S
S
=

comeſtionis accederet. Pꝛeterea ipſe ap
poſitoꝛ ne ſe velle conuiuas reficere/nec
eos cbum appoſitumcomedereſed poci
eoſtenderet/ Quia ergo benigniſſima
dei voluntatem quam baher de refiden⸗
dis conuiuijs ſuis ac de nutriendis filijs
adhuc parulis innoteſcere modis om/
nibus neceſſarium ac ſalutare E filijs/ Di
nine autem magnificentie decens er ho⸗

noꝛificũ fuiſ pane huc filis apponi filis
inq; adbuc puulis ſub foꝛma ꝗ panis eẽ
oñdit euideter neceſſe fuitoĩm at foꝛmaꝝ

ad hoc conuenientiſſimã foꝛmam panis
coꝛporalis viſibilem eſſe/Manifeſtum eſt
pꝛopter vehementem ſimilitudine panis
ad panemid eſt refectionis ad refectiõʒ
pꝛopter qð etiam in nomine ↄmunicãtvt
vterq; paniset vtraq; refectio nominetur
am autem diximus qꝛ ad intelligibilia

ſpiritualia cognoſcenda/non eſt via com
Amunitati hominum niſi per ſimilitudines/
et quia inter ſimilitudines ↄuenientioꝛes

ac vehementioꝛes quales ſunt que comu

nionem nominum inter viſibilia et ſpiri⸗/
tualia feceruniſicut luxolen etvnctio.hac
autem communionem vides inter panẽ
coꝛporalem et ſpiritualem. ſimiliter inter
refectionẽ S ⁊ ſpualẽ. Jam ergo de
claratum eſt tibi quia panem vite appoĩt

ſũmuſpaterfamilias ſilijs ſuis adhuc per

nulis ſub foꝛma panis materialis atq; vi
ſibilis.Et quare ſub alia foꝛma nullatenꝰ
aut decet aut expedit ilum apponi/ Quẽ
admodum autem idem nutrimentum ſi

ne cibus de ipſa ſpecie ponis et de ſpecie

lactis ab adultis ⁊ paruulis ſumiturdẽ
dico ſcõᷣm ſpeciem ſic idem verus ac viui/
ſicus panis ſub ipſa foꝛma ſueveritatistã
qᷓ; ab adultis et perfectione virili pꝛeditii
in eterne refectionis menſalet a paruulis
boc eſt nobis in menſa altaris ſumitur/ꝑ
nulos nos dicimus pꝛo ſtatuvite iſtiꝰ cõ⸗
parationepfectõis de q̃ ↄꝛ ad Epheſe.iiij.
donec occurramus in virum perfectum?
inmenſuram etatis plenitudiis chriſti Jã
enim ſumus paruuliparuulilinq; tam p/
uitate intellectus/q; paruitate affectꝰ Cu
ius paruulitatis exemplum euidens ẽ in⸗
paruulo litterali cuius intellectus adeo
parnus eſt et anguſtus vt maius bonum
pomo vno/aut nuce aut pugillo lact aut

aliquo alio huius capere cognitionem
non valeat. Similiter ⁊ affectus eiuſde,z
adeo paruus eſt et anguſtusvt nihil ma
ius hus que nominauimꝰ amoꝛe ſeu co⸗
cupiſcentia capiat. Sic ſe habet intellectꝰ
noſter in iſta paruulitatede qua adillaʒ
quam diximus perfectionẽ diuine gracie/

beneficio ꝓuehendi ſumusvt panemvi

te pꝛo immenſitate ſua cognitione capere

non poſſimus.Sic ⁊ affectus noſter hica

deo modicus ẽ et anguſtus vt cuũ dilectio
ne plene non capiat Et vt ita dicamꝰ ißa
bꝛachia charitatis huicbꝛeuia ſunt vtim
menſitatem eius complecti non fufſiciät

Et foꝛie ſicut paruulos occideret cibus ſo
lidiſſimus atq; ſoꝛtiſſimus in vltio ſolidi
tatis et foꝛtitudinis ſic mentem humanã

ex vtraq; parte extingueret quantũ ad vi
vitam nature panisvite.Sic nec duʒ glo

rificate menti pꝛo immenſitate qua gloꝛifi

catis apponitur ſe infunderet Quemad

modum enim cibus incomꝑabiliter ma

ioꝛ faucibꝰ et ventrẽ diſrumperet.Et hoc

gqulia inter puenientioꝛes ẽ quod legitur exodi.xxxiij. Non poteris
⁊ efficatioꝛes ſunt ad hec/ꝗ maioꝛes ſunt videre faciem meã Non enimvidebit me
homo.et viuetcuius exemplũ eſt in viſu

oꝛporali cui cum lux ſuper capacitatẽ eiꝰ
vehementioꝛ ſe infunditſillum extinguit

atq; moꝛtificat. Similiter caloꝛ vehemes
tactum/⁊ ſonus vehemens anditũ et ita

de alijs. Manifeſtum enim eſt intellectuʒ
non gloꝛificatum inacceſſibilis vere luct᷑

fulgoꝛem ferre non poſſe ſimiliter et affe/
ctum toꝛrentemvoluptatis ſuſtinere non
poſſe. Nꝛ autem vltra vires aut capacita
tem aut imponitur aut infundit/vires co

git deficere et hoc eſt moꝛs. Hoc eſt qð le
gitur Job.xxvj.Cum vix paruam ſtillam

ſermonis eius audierimus tonitruuʒ ma

gnitudinis eius quis poterit ſuſtinere vł
intueri. Sicut autem videmus quia in vi

ſionibꝰ etraptibus ꝓphetanciu/ et contẽ

plancium vita arnoꝛaliseſicirlacem vi

ſionis aut gaudium aut nitoꝛem ferre nõ

ſuſtinẽs. Qualiter ſuſtinere poſſet mens
humana non gloꝛificata tantum ſulgoꝛẽ
et tantum gaudium. Omnis eniin viſi
pꝛophetica quantecunq; claritatis eſſe vi
deaturad fulgoꝛem in quo angeli ſancti
et anime glhꝛificate ſunt nec comparatio
nem habet tenebꝛoſiſſime noctisadſere/

niſſimum hunc diem /Iſta tamen non di

finientes ſed magis diſpntates dirxerim
de moꝛte ſcilicet anime non gloꝛificate ex
Liij

BDe ſacramento euchanſtie ·

nimietate et vehementia ſulgoꝛis diuine
lucis. Amplius.ſub ea foꝛma qua ma
gis eſibilis ẽ panis vite paruulis illis / eis
apponenduũ eſſeymo apponi a ſapientiſ
ſimo amatiſſimoq; patre deo nulli debet
eſſe dubium. Magis autem eum eſſe eñ⸗
bilem in ea foꝛma ſeu ſub
facilius in os intellectus/ er ventrem af⸗
fectus intrat maniſeſtum eſtin os antem
intellectus humani ꝓſtratu huiusvie nõ
intrat niſi per foꝛmam ſimilitudinis/aut
ſfigure.innudate em̃ foꝛme ſue ꝓut ẽ apð
ſemetipᷣos in os intellectus humanima/
xime adhuc paruuli illuʒ intrare totaliter
inpoſſibile ẽ. Quia ergo ſub ea foꝛma in
os intellectà humani intraremaxime fa-
cilis ſeu eſibilis eſt panis viteque maxie
ſimilitudinis expᷣſſiſſimeq; eſtad foꝛmaʒ
eius ꝓpriam ſecundum quã apud ſemet
ipſum eſt panisvitemaxime eſibilem illuũ
eẽ ſub foꝛma panis materiał atqʒ viſibil
quantũ ad os intellectus manifeſtum eſt
2⁊ qm̃ appᷣbenſiones affeccõs generat ſui
gꝛadꝰ ⁊ ſue ↄꝑatiõis ſueq; ꝓpoꝛtiõis ſub
ea foꝛma ſcilicet panis materialis atq; vi
ſibilis faucibꝰ ſeu palato alſrugaſtettut
inq; adhuc paruulineceſſario eſ
nis appetibilioꝛ atq; ſapidioꝛ vetriſq; ei⸗
uſdem magiſq; reuertiuus atq; repletiu⸗
ſapiditate inqᷓ; ſeu ſapoꝛe ſpirituali hoc
per interpoſitam nubem figure/et rñden/
tem maſticationi ſeu appꝛebenſioni intel
lectus que in iſta paruulitate non perueit
ad nudumſpꝛopꝛie foꝛmeviuifici panisſʒ
per interpoſitam figurãvt vbicũq; quoci
enſcunq; vt poteſt de illo cogitare⁊ eſti
mare conatur. Cextũ aute ęſt nobis mul/

ros fideles verum ac viuificum paneʒ in

ub ea foꝛmna qua

tionem et robur rite ſumentibꝰ.

lericie eſſe quod eſt ſpiritus ſcilicet ſubſtsẽ
cleqʒ olei tranſſubſtanciationẽ fieri nul-
latenus vel neceſſarium eſt vel etiam ve

rum. Sed ſicut deus pꝛeſtat per aquam

rite baptiʒatis/ et mundiciam et graci-
am regenerationis per puram inquamꝰz
veram aquam materialem licet non ex⸗
virtute eiuſdem aque. Sicet in ſacrame⸗
to altaris per purum ⁊ mateg alem panẽ
atqʒ viſibilem nulla ip̃ius traſſubſtaciati
onẽe facta pꝛeſtat vite ſpiritualis ſuſtenta
nnullos

demus in hunc erroꝛem iam no

nullos
lapſos fuiſſe foꝛte iſta ratione quam dixi⸗

muset alia/quia non intellexerunt neqʒ

aduerterũt quia in ſacraméeto altans ipe
panis vite per ſea pꝛopter ſepꝛinſpaliter
petitur quare ipſe ſecundũ ſe/⁊ per ſe ap⸗

petitunet non tamen queritut gracia vel

„ „ .

munus ab tpſo quam ipᷣemet. Eiꝰ? en

8 „ — —

vnio ſpiritualis ad nos id en ipᷣm nobis

queritur: Inbaptiſmo aut ſpiriuus ſcilicet

non vt ipe neque Ppter ipſumſed magil
munus ab ino liet hꝛopter inlum ideſt
ad gioꝛiam ipſiusid eſt pꝛopter benepla

„

guener ad lauacruũ⁊ que queritur ad po
1

um. Similiter in ſale ⁊ oleo cum querũ

tur ad cibuʒ id eſt cum queruntur ad me/

dicinam. Siciẽs enim ipſam aque ſubſiã

tiam queritvt ipſaʒ intra ſe recipiat ſibi

incoꝛpret et nutriat volens autem lauari

non aquam ipamſed magisquod exipᷣa

mũdiciã qriti Et lʒ veꝝ ſit ꝙ baptiſmale
ſanctĩficatione pꝛeſtetur fidelibus vtvni.
tate ſiue vnione gracie cum ipſo deovnũ
efficiantur. Et tota eciam minitas beata?

illo ſacramẽto in foꝛma humana Clidiſſe/ benedicta ſe infundat vel vniat dicta vni

ęt ſapoꝛeʒ ineſtimabilis ſuauitatis ex eo⸗
dem ſenſiſſe. Nos autem vt ab initio di⸗
xvimus. Non pꝛinilegia paucoꝛũ hic ꝓſe/
qui intendim ſed magis legem cõmunẽ

fidei ⁊ catholice doctrine ſtabilire. Si qg

autem dixerit ꝙ quemadmodũ in ſacra-

mento baptiſmi non eſt neceſſevt ſub aqᷓ
uz 212 — . . . „ a
viſibili ſit aqua viuifica inaiſiliittoene eſt

ſpirituſſanctus et ꝙ non ibi ſit verilas a⸗
que viſibilis poſt fancnificationẽ ipſius ſʒ
ſola foꝛma. Similiter neq; b foꝛma ſa
lis ſapientiam eternam eſſeer ſub ſpecie

Eenngvel neceſſarium eſt / vel etiam ver
Et adhunc modum ſub foꝛma olei olen

ipſi ſalis tranſſubſtãciationẽ fieri nulla/

one cum illo ſacramento pꝛopꝛien per ſe
mũdatio ⁊ renoualio ac regeneratio ⁊ in
eo ꝙ tales queruntur/⁊ nullomodo re/

fectio vel ſacietas. In eo ꝙ refeclio vl ſa⸗

cietasi Non enim interrogat᷑ bapnãd⸗
vtrum velit ſacramento refici vel ſaciari
ymo magis vtruʒ velit baptizari. In boc

ergo ſacramento altarisſipſe vite panis

a fidelibꝰqᷓſi eosvt ipſe met ſeipᷣo reficiat
⁊ repleat eiſqʒ ipſe inuiſceribus coꝛdium
ipſoꝛum inhereatſet vnione inſepabilis
amoꝛis eiſdemſipᷣe vniatur. ipi illi. Ap⸗
aret autem ex hooſubſtantia panis ma
terialis atqʒ inuiſibilis in illo ſacramen⸗
to poſt adueniu celeſtis ac viuiſici panis

—

⸗

=
=

ſlatenrsfe
fieiroeſe
gtionenacah
deniginu
nonlibien.
poens muins
panpeſt
sbe. Ga
Gonanu
en toreni
ontenenarn
nanncaa
lnepoſend
MEntxonn
Anochaoſbt
apgebatpar
Cecando:
Lonnaoe⸗
ſocatroru
ſebebens ea
Pllnmencün
nunreiſoo.
metnadue
Ucutei nan
Chungeereck

amentia
faekunnaan
lickromnino
feur omeder
W
aneierean
ſhulnicn
ſicſeie
RKR
nſcenetnn
fnatpiccleg⸗
nſelcente,

nei
kukte
unkt
Wnn
nlan,
Aannken
sNaſutfel
nd Nt
unmnd
logeget
lmmn
mideln,

diitrn
Nd

Aine

aameni

. e
rorruns at

unſeing

gee
patan
uchtur
Recinui
1an
ipaanegken
nnn

Cumn,
gigdnr
=
gomnitene

Ilcudun
unt

tutis ſue. Sicut legitur in.j. Ad hebꝛeos

ubſtanciatiõs. tranſitus ſcilicet ſubſtacie
. . Cüij

”s
Socol.

nmullatenus remanere. Nulli em̃ vſui ſeu panis materialis atq; vinibilis ad aduẽ-

fructui neceſſaria eſt ibiniſñ pꝛopter ſuſtẽ⸗ tum viuifici panisſaluata foꝛma id ẽ va⸗
tationem accidentiũ ipſius. Quare acci- rietate accidentiũ ad myniſteriũ ſacramẽ
dentia ſimul accepta putamus foꝛmaã pa/ . Non enim poteſt dici generatio viui
nis viſibilem. Non indiget autem omni / Fiei panis ibi fiericum pꝛius eſſet illeſus⁊
potens virtus viuifici panis.illo fulcimẽ Anteger. Neq; coꝛruptio panis materialiſ
to.cum ipſe ſit poꝛtans omnia verbo vir cum eius ſoꝛma ſubſtancialis ibi nõ ma/
neatymo eſſe deſinat.Et materia ipᷣi foꝛ
Ampliꝰ. cuenientiꝰ eſt vt ip̃e poꝛtet maʒ panisvite non inducii neq; materie
⁊ ſuſtentet virtute ꝓpꝛia foꝛmã ſibi ſeruis ipſius panis vite addatur nullatenus vł
tem/⁊ pꝛeſentia ipſiusquatenus valet o⸗ accreſcat. Si em̃ alterutu hoꝛum eẽt.non
ſtendentemquã alia ſubſtantia /maxume effugeremus nullatenus quin generatio
cum extunc aliam ſubſtantiam non indi eius fieret que eſt acquiſitio foꝛme ſubſtã
cent neq; oſtendant Pie autem intelliga cialis in pꝛioꝛi materia aut crementũ eiui
tur veraciter diximꝰ poꝛtet vel ſuſtẽtetnõ dem.quod nõ eſt niſi acquiſitio materie
ex modo quo ſubſtantia panis materia⸗ inpꝛioꝛi foꝛma.Cum autem in verbis ſan
lis ea parabat pꝛiꝰ( ea enim poꝛtabat vt cctoꝛum legitur ꝙ iſte panis fit coꝛpus xpᷣi
ſualſcilicet candoꝛeʒ vt quo erat candida/ vel conuertitur in ipſum. ad lintellectum?z
ſapoꝛem vt quo eꝛat ſapidan rotundita/ intentionẽ quam diximꝰ tranſubſtancia
tẽ vt quo erat rotũda: Panis aut vite nõ tionis referenduʒ eſt. Cranſubſtanciatio
vt in ſe habens ea.ſed ad iudiciũ pᷣſentie vero vere cõtraria eſt coꝛruptioniſſecũduũ
ſue ⁊ ſacramentimyſteriũſſaluat ea ⁊ cõ quod de ea intendit philoʒophus natu/
ſeruat in eẽ ſuo. Amplius.dignum et ralis In coꝛruptione enim omnia penit⸗
iuſtum eſt vt adueniente vero ac viuifito deſtruuntur. Preter pꝛimum ꝙ eſt mate

no remanet de pane pꝛeter nouiſſimum
vel vltimum ꝙ eſt accidentiũ ſenſibiliuʒ
varietasjſiue ſenſibilis foꝛma.De hijs at
perſcrutari diligentius atq; diſuſius ꝓ⸗
