tur. maꝶ imonio carnali quod nõ eſt mſi
PꝓYpter ſpirituale quantũ ad vſuʒ coꝛpoꝛa

ex cõſenſu tamẽ mutuo coniugũ deroga⸗
dum eſt ſicut docet.Apls in.gij.pᷣme ad
CLCoꝛinthi. dicens. Iterum autex cõſenſu
Jauſa oꝛationis. Popter hoc ſideles cõ⸗
iuges ſacre obſeruatiois diebꝰ cauſa de⸗
yuotionis ⁊ oꝛationis ab amplexibꝰcarna

. Uous abſtinent ex conſenſu.aut ſi non ti/

met carnalis infirmitat periculumęetiaʒ

continentie voto perpetuo ſe aſtringunt.

etiam tanto verius tantoq; pfectius ma⸗
trimonii carnalis fidẽ mutuo ſibi ſeruan-
tes/quantũ ad obſeruãda mr̃imonii ſpi-
ritualis iura cui carnali militare totaliter

Zapent ſontins ſe aſtringut. Non em de

ſubſtantia matrimonij eſt nec de neceſſi⸗

tate matrimonialis ſocietatè ↄmixtio coꝛ

poꝛalis.Sed potius medicamentũ infir⸗
mitatis.et exceptoꝛin humane ruinoſita⸗
tis.⁊ qminiculu conſeruatoꝛiũ ipſius quã
diximus ſocietatis.alq; naturalis fecun/
ditatis ? hoc ꝗdem finem tractatꝰ iſtius
facceemsq..
Oſt hec aũt de ſacramento oꝛdi⸗

p nis quod ſexto loco ſuperius oꝛdi
nauimꝰ eo ꝙ poſuimus inſtitulo/
hoc ẽ ꝑ viã ꝓbationn ⁊ decettationũ tra
care tenptabimꝰ. Pꝛimũ ſtabiliẽtes ipiꝰ
eẽntiã ſtabilitatiõe ap ꝓꝛiata ⁊ ſpali.de⸗
inõ nũerꝝ oꝛdinũ Tertio opatiões⁊ vtu
tes quibus ab hereticis vſq; in ſaniſſuna
cęcitate ac ꝑtinatia cõtradicitur. Dicemꝰ
ergo in pᷣmis ꝙ ſanctificatio eſt inter ope
ra que miniſterio hominũ exercentur no⸗
biliſſima atq; pꝛecipua. Neceſſario ergo
ſpecialẽ ac ꝓpꝛium opoꝛter eius miniſtrũ
appꝛopᷣaloſq; habere miniſtros. Si eniỹ
miſtratio panis ⁊ vini ceteroꝛũq; carmali
um ei tempaliuʒ in omni domo perfecte
diſpoſitionisꝑ deputatos ſibi miniſtros
ad miniſtretur. Quantofoꝛtius rn rebus
ſpualibus ſolicitudo iſta ⁊ diligenna ad
hibenda eſt ne confuſio ſc; aui indecetiu
miniſtroꝛum nõ ſolum defectum et imp/
Nectione ſed eri periculum pariat ſpuale.

ſtretur per hoies bominibus nom/ autẽ
miſteni/ diſcretio certa ſitinter miſtros

npᷣ. cũ gratia ſanctificationis mini

100
poſt
enin
nifn
wiſt
cifca
dom
pinl
piet
ſeii⸗
lſin
nini⸗
fſen
almin
eoße
Minn
in
mi
Ahn
Pnin
und

—

uſ
idaie
Gerre
lemet
rie
he⸗
Sa
figen
iſter
ſolen
llis
Kaul
klusin
le
a
ſie
hm
lhre
noio
nece
dus
hol
ecen
ncti
latn
ſerios
ſic
Gola⸗
is!
Gei
ſei⸗
Win

üſnin
üm
la t
Aaigiin
GmK

niſtros et miſtratus. Quare aliosoptʒ eẽ

.Fo. Urrri.

⁊ eos quibns miniſtratur ymo velut op- ↄmnunnitas hominũ Quare neceſſe ẽ ĩm
poſitio quedaʒ eſt inter iſos miniſtrare cultum miniſtros habere determinatos
enim et miniſtrari oppoſita ſunt. Sic mi- ⁊ ꝓpᷣos qui eiꝰſolã gerat ſolicitudinẽ⁊
ltro tratus alio⸗ Sab alus ſeoꝛſum ſe faciat. Hij ergo qui in
miſtrates ⁊ alios miſtratos in miſtenio ſã ſacris ſiue ſanctis die noctuq; verſari ba
ctificationis. Nccario g inſtituẽi ſuntin bentneceſſe eſt vt pᷣter ↄmunis neceſſita⸗
domo deimagna q eccia ⁊ tẽplũ eiꝰ eſta luis gratiam quã cum omnibꝰ electis com
miniſterio ſanctiſicatiõis ſpecialiter ꝛap munem habere debent/ſanctificatione
Pꝛietate deſeruiant. Ambp.ipſum mi/ congruẽti ſiue officijs cõſecrent᷑. Si em̃ tẽ
ſterium ſatiſicatiõis ſauctum ẽ ymo ſa plum⁊ vaſa ipſius ppter dei honoꝛem⁊

tiſſimũſad ſancta vero vel ſanctiſſima ne
minẽ phas eſt vnqua ingredi niſi aliqua
pᷣſigniſicatiõe pꝛeparatũ. Neceſſe ergo ẽ

ad miniſteriũ ſanctificationis pgredien

tes pᷣſanctificari⁊ pᷣſacrari. Si at ſacratio
nccaria ẽ ⁊ ſacramentũpᷣter ↄmune ergo
gratiam ſanctificationis/qua oẽs fideles
ancti ſunt. Neceſſaria ẽ ſpecialis gratia
et ſanctitas qua ↄmuniter gratia ⁊ ſancti
tas miniſtrent. Amp. quia dom⸗ dei
feuera domus ẽ neceſſario bʒ hoſtiârios
⁊ cuſtodes ⁊ ſacruʒ auditoꝛiũ eſt/⁊ vbi ði

mãdata atʒ indicia ceteraq; viteverba iu ter deũ et alios ipſius cultoꝛes. Quare G

giter recitanda⁊ audiẽda ſunt ad dei lau
dem ⁊ gloꝛiã et auditoꝛũ coniũctionẽ ne/
ceſſario habet libꝛos hnius ſcpᷣturaruʒ et
lectoꝛes ⁊ recitatoꝛes ſanctiſſimoꝝ vᷣboꝝ
Et quia templũ dei eſt vbi ſacra lumina⸗
ria attendẽda ſuntac pᷣferenda ſacris mi⸗
niſterio neceſſario habʒ acholitos ſeu ce
roferarios qui ſacris luminaribꝰ attẽdẽ⸗
dis ⁊ pᷣferẽdis officio ap ꝓꝛiatio diſcernãt
Et quia peccatis exigentibꝰ maligni ſpi⸗

ritus interdũ coꝛpꝑa hominũ obſidẽt mł⸗

tipliciq; vexatiõe infeſtantſneceſſario hʒ
eccia dei ſpiritualis gratie pᷣuuos atq; mi
niſtros ꝗ officij ſui poteſtati demões ab

hmõi inuaſione coherceantt a coꝛpoꝛa⸗

libus obſeſſis abijciãt. Et hij ſunt qs gr̃a

ata conſecradi erunt incõparabiliter em̃

cultum dedicada ⁊ lanctificanda ſunt vt

in eis ipſi reuerẽtius honoꝛificẽtius ⁊ ſan

ctius ſeruiatur. Quantoſoꝛtius ipſi mini⸗
ſtri ad hoc deputati ſanctifſicatiõe ap ꝓꝛi⸗

plus ꝑptinet adminiſtros miniſterij ſanct
tas qᷓ; ad templumvt vaſa ißpiꝰ A
ipſe cultus templi atq; ſeruinũ medius ẽ
ymo meditatoꝛius inter ipᷣm deuʒ cui im⸗

penditur ⁊ cõmunem religioſe ac ſance
conuerſationis cultũ. Sie ⁊ miniſtri ibiꝰ

ex neceſſitate medu ſunt⁊ mediatoꝛes in

du officij et ſeruiendi miniſterio ꝓpinꝗo
res et vt ita dicamꝰ ceteroꝛũ hominũ nõ
ſolum internũci ad deum. ſed etiam in-
troductoꝛes. Sicut ergo in eo ꝙ homies
et cõmunis religionis honoꝛificẽtiaʒ dei
cuito:e ureſſaiz babent cominanem
gratiã ſanctitati Sic in eo 1 miniſtri ſpe
ciales ipſins diuiui cultus ſpalis hoc eſt

ſpecialiter eidem viſibiliter in huiꝰ tẽplo

viſibili impenditurneceſſariã habet ſpe⸗
cialem gratiaʒ ſan ctitatè qua huic cultui

et miniſterio ſpecialiter dedicentur ⁊ ap⸗
ꝓꝛientur. Quare dedicandi ⁊ conſecran/
di ſunt dedicatiõe/ cõſecrationẽ ſeu ſan
tificatioe ſpeciali/ ſuis officijs apꝛopᷣata

⁊ omni conſecratiõe ſeu ſanctificatiõe ſp?

noĩotionis dicimꝰexoꝛciſcas. Amp.qꝛ ¶ciali aut ſanctitas vna aut due impmun/

neceſſario habet deus facrificiũ ſiue ſan/
ctuariũ viſibile hoc eſt templũ cultui eiuſ
⁊ honoꝛi dedicatũ et conſecratũ. Habet
neceſſario et vaſa cultus eius miniſterio
anctificata. Qua ꝓprt neceſſe eſt vt ⁊ ha
beat miniſtros templi iſtius cultui ⁊ mini
ſterio deputatos et cõſecratos. Generali
ſiquidẽ cultui diuino qui non eſt niſñ reli/
gioſa ac ſancta vitavecare poteſt cõmu⸗
nitas hominũſ ſolicitudine gerere ſuoꝛũ

exterioꝛũ ſeu tempoꝛaliũ cultui iſti ſpecia

li qui deo in templo ſuoviſibili inuinbili
ter impendit/qui aſſiduitatẽ diei et noct
requiriintendere non potuit nec poleſt

tur ſicut ſapꝛa intractatu baptiſmi oſten/
dimus Heceſſe eſt diuinoꝝ officioꝛum ſa

criq; cultus miniſisos ſanctilate vna con⸗

gruenti ſuis officijs ſanctos Alioquin ad
exercenda ipſa officia nullatenꝰ admittẽ⸗
dos.Congruit autẽ vt digne et laudabi/
liter miniſtrent/eiſdem ſancte ſanctuatis

ratia que deo gratum et placitum facit.

liud aũt ẽ indigne miniſtrare indigne/

q; exequi ſuſceptum officiũ vel miniſteriũ

aliud alnũ penitꝰ vſurpare. Qui enim
aſiumpti nõ ſunt ac deputati ↄſecratiq; ⁊
ap ꝛiali ſacrè officijs/⁊ ea exeꝗ attẽtat vł
agrediũt/alienũ officiũ ibivſurpare pᷣſũ⸗

7„

%

De ſac amento matrimonij.

mit. Quia vo ↄgruenti conſecratiõe ad eminere debent lõgeq; pꝛectomnnib⸗ et
hoeoc dedicati ſunt⁊ aſſumptilic; peccalis ꝓphanis reuerẽtia et honoꝛe qua ꝓpter
vicijs polluti miniſtrẽt in ſuis officijs ⁊ vaſa⁊ loca deo ſanctificata diſtincta de

Juum eſt vtiqʒ faciunt licet irreuerenter ? bent eſſe atʒ diſcreta ab alijs/⁊ hoc nõ ni

5 — õl e 34 4
3

interdum damnabiliter. fſi ꝓpter dei cultum ⁊ honoꝛifitẽtiam. Cũ
Eclarabimꝰaũt iſtud delellatiõe ergo megis maioꝛqʒ conſiſtat dei cultus
euidentioꝛi eckrtiod per diffini⸗ ⁊ honoꝛificetia miniſtr/ multofoꝛtius ne

* . tionẽ eius.è oꝛdo e b hic ceſſe eſt eos eſſe ſanctiſicatos dño diſtin
. de eo intendimꝰ et dicemꝰ Moꝛdo e ſan ccoſqʒ eſſe atʒ diſcretos ab alis ⁊ hec dꝛã

ℳtitas pᷣma ſiue ſanctificatia qua diuino vocabulin apta. Cũ magis & ſ anclis im
4 cultu exercẽdo quis ſanctificat᷑ aſſcribiur miſceant qui ipᷣa ſancta contrectent ceitcũ
O 2 qdammodo intitulatur in nüero mi⸗ ferent cuſtodiũt 2 totaliter adminiſtran:
niſtroꝝ eiuſdem deinceps habeat᷑ intelli quã ipſa vaſa vel loca ſancta. Quare in/
gim ſanctitatẽ pꝛimaʒ ſine ſanctificatiuua pollutione ſeu ↄtaminatiõe ipſoꝛum vel
. que fam in hominibꝰ ſanctificat quã va alia quelibet iniuria magis deoqʒ odibi
8qua etiam tẽplis nulla pollitione pec lius ſacrilegiũ ↄmittit quam iniuriatione
cMi.nulla inꝗqnatoe coꝛpali ꝓphanatiõeꝰ locoꝝ ſiue vaſoꝛũ et hoc quidẽ perſe ma
tollit᷑. Alioqn vt ſupꝛa diximꝰ intraccatu nifeſtum eſtmagis em̃ iniuriatur diuino
de baptiſmo ſola pᷣma polluriõevel ſfcõa cultui maioꝛẽq; contumeliam deo in ſuo
ecclie oↄſecratoe pↄmitteretur ſacrilegiñũ cultu irrogat qui miniſtrũ eius interſicit
Iũ ſacrilegiũ ↄmitti ñ poſſit niſi iure ſacræ quaʒ qui vas niniſterij ↄfringit Quẽad
Non aũt remaneret ſacra poſt pꝛimã poi modum ↄtra deum magis pꝛeliatur /qui
lutionẽ. Sʒ per pollutionẽſanctitas ꝑ cõ bellatoꝛẽ eius vulnerat aut occidit quam
ſecratiõʒ acquiſita tolleretur. Quare nec¶q vas belli hot eſt ſcutũ vel gladiũ ledit
in eius ↄtaminatiõe ſecunda cõtnitterek aut deſtruit.Si aũt maius ſacrilegiũ ma
. ſacrilegiũ. Quia ergo qualibet ↄtamina⸗ gis ſanctum eſt ſanctitate pꝛima. Quare
tione ſimul ſacrate rei ↄmittitur ſacrilegi- neceſſe miniſtros diuini cultus et magis
um ꝙ non niſi iure ſacro ↄmitti põtneceſ ſanctos eẽ neceſſeriũ eos hoc modo ſan/
ſario in qᷓlibet ↄtaminatiõe remanet ſa⸗ ctiticari Amp̃.iam manifteſtũ per ſe eſt
cra res quecunq; deo ſemel ſacrata fuerit ſoꝛdinari nibil aliud eẽ quaʒ ad diuini cu
Manc ergo ſanctitatẽ inſepabilem pᷣmazʒ tus miniſteriũ pontificali benedictiõe et
vocamꝰ quia pᷣma per ↄſecrationẽ inſun manuũ impoſitiõe ſanctificari.ergo a cõ

ditur ⁊ pſtatunſanctificatiuã eam eande; iugatis. oꝛdinẽ neceſſe eſt nihil aliud eſſe Bend
idcirco diximꝰ quia per ipᷣam et cum ipaãa qus ſanctificationẽ ſeu ſanctitatem hmoi oneĩ
gquemadmodũ per ſigillum ⁊ cũ ſigillo re hontificali miniſterio impᷣſſam. Oſſi ꝗs Mian
—,. gio vel põtiſicali tẽpoꝛale ⁊ ſonale bene// dixerit quia nec miniſtrt neqʒ vaſis neqʒ ngie,
cinʒ pᷣſtatur. Unde ⁊ ipᷣa non ta ſanctitas. locis ꝗdquã hmõi benedictione impᷣmit᷑ Nasſe
eſt quã etiam ſignũ/⁊ caracter ſanctitatis? Segꝗt᷑ go vt vaſa hic ĩ nullo dꝛñt avaſiſ Nuende
ſcðe que gratia eſt gratũ deo faciẽs ⁊ ac ↄmuibꝰ ſiue foꝛme etſue materiei ⁊ qð ſã dod
ceptu ab eis q ↄtra deũ ſuntſubiectũ ſiue ctitas ð qᷓ logt᷑ nihil ſit. Quare ſacrilegiũ AX
poſſeſſoꝛem ſuũ ſeoꝛſum faciẽs auerts fßm hoc nihil erit. qꝛ hoc mõ nihil ſancti plengr
deo ipm mancipas ⁊ adiiciens ipſiq; illũ ficari poterit nihil eẽ ſanctũ cuʒ ſanctitas Oluefrl
adherere faciũt ⁊ vacwe,. Qualr autem ſi nibil ſit. Accidit ex hoc exneceſſitate nui- neaie
d gnaculũ caracter pᷣma ſit ſcede intracta- lum honoꝛ? vel reuerentiã impendendũ ueſ
tu pᷣcedenti de baptiſmo iam dirimꝰ/QOꝛ eſſevaſis locisvel etiam miniſtris diuino ͤce
ergo qdam et vaſa a loca dicanda ex ne- cultui deputatis et aſſcriptis qua m alijs uulos
ceſſirate ſunt deo ⁊ appꝛopꝛianda cultui PHit autem eſt erroꝛ cui conſulendum eſt uuzſa
6 „ eiuſdẽr bonoꝛificctie totaliter uitur? ad et occurendum eſt magis penis atqʒ ſup feteln
alios vſus nullatena tranſferenda neceſ plicibus quam pꝛobationibus. Reueren nnese
ſario aur ſancta optet eſſe ⁊ deo fanctifi⸗ lia enim et veneratio ſanctoꝛũ non tam nune
cata qcunq; cultni eius ⁊ honoꝛijitẽtie ap adenda eſt et declaranda rationibus g
eiala ſuni et abdita coꝛaʒ eis ꝓphana quã motu et ſenſu ſupplicioꝝ ingerenda MN
. arcenda ſunta ſanctis ac ſantificatt eiſ; ↄtumacibus. Jam ergo clarũ eſt ex bis uu
. nullaten⸗ admiſcenda. Jpaq; ſancta ſup que pceſſeruni quis neceſſe eſt ⁊ oꝛdines AN
N
.

4

„

canit
Nimuar u
Wn nt
autau
Wnin

4

niin

9
“
.

“
DN
ihe,
EAIIN
en.
V
Nae
CW.,

ei ſingulare vel ſpeciale offcium commit

eſſe ⁊oꝛdinatos ppter diuini cuitus erbi cetur in templis. Quia vero vba vite in⸗

bitionem viſbilẽ.Et quia neceſſe ſuit?⁊ va ter ſancta merito reputata ſunt/que etiaʒ

ſa ⁊ loca ſanctificari oño et etia miniſtroſ ſanctimſima in ipᷣa ſcpᷣtura vocãaãtur ſcilice?
nui in locis hmõi ſeu templis diuino cul- Eccle.xliiij.ad recitationẽ Piͤritd ſan
. lacra vero nela nec pos vo lue
cuſtodire vas ẽ niſi ſacratos ⁊ ſaiſicatos rnnt.⁊ bij ſunt quos vocaueruũt lectoꝛes.

tui deſeruirent ſacra vero ſiue ſancta nec tificari ſpecialiter miniſtros
Oſt hec loquemur miniſtros Nullatens aute ꝑmittebat᷑ alijs recitare

non nulli poſuerunt nouenariu eloquia ſacra. Duo auũt dederũt cauſam
ponẽtes cloricatũ qui in ᷣma tonſura cõ⸗ hnic oꝛdini/vicʒ ſanctitas ipᷣa verboꝛu ei

fertur ſummũ ſacerdotiũ ſiue ẽatuꝭ ex edificatio populi ſeu eruditio. cũ em non
tremo. Alii vo dericatu dixerunt non eẽ ſit populo edlificatio ſeu eruditio ſalutar
oꝛdinẽ ſed tantũ velut milicie ſunplicẽ ⸗ niſi per verba vite. hoc autẽ recitare ſiue
tulnmvt quemadmodũ miles efficiiur ex annũtiare ꝓpter eoꝛũ veneranda ſancti⸗
boc ꝙ miles efficitur pᷣciſe et ſimplr nullũ en non decet niſi ſanctos. Sicut legi

titur Sed in generali ad hoc vt militet al git ipſa religioſitas eceleſie vt ſanctificxe
ſumiturinec decurnio nec centurio nec cili- tur ad hoc miniſter. Deinde vo vt gratia
archus nec dux cohoꝛt aut legionis aut ip̃iꝰ eccleſie?⁊ poteſtas quã a deo accepe⸗
exercitus cõſtituitur. Sic per mam ton / ratvidelicet ambnulãdi ſuꝑ aſpidẽ ⁊ baſi

ſuram milicie clericali ſimpir aſicptus nõ licum ⁊ ↄculcãdi leones infernales vt vir

ex hoc alicuiꝰ clerical officij ſpecialem di/ tus fidei imꝑioꝛilas ſuper poteſtates cõ
nitatẽ a dipiſcitur/Qui vero clericatů oꝛ trarias ad dei gloꝛiã⁊ ipſins edificationẽ

—

dinem ponũt pᷣmum dicunt huiꝰ oꝛdina ꝛ infidelitans cofutationẽ clarius aiʒ ſub

tantũ ponunt. Epatum bdicũt non eſſe oꝛ: hercerent ⁊ de coꝛpoꝛibus obſeſſis puce

tis incũbere piallendi officium/ Et ꝓpter limius elucerẽtvolnit mip̃icoꝛs deus aliqᷓ
hoc pſaliniſtarũ pꝛimum oꝛdinẽ poſuert in eccleſia ſua ea gratia pᷣdiros eẽvt iſtar

ᷣm hoſtianoꝛuũ./Qui vero ſepteʒ oꝛdines priarchaꝝ ſanctaꝝ alʒ celeſtiu ᷣmões co⸗

dinẽ ſed honoꝛẽ/ponentes ſacerdotiũ oꝛ⸗ rent.Iſtamꝙ gratisʒ voluit bmõi mini/
dinẽ eẽ ſ duos habentẽ gradꝰ dignitatt ſtris pontiſicali benedictiõe ⁊ oratiõe pᷣ⸗
Et ꝓpter hoc ſecũdi oꝛdinis ſacerdott id ſtari. Claruit aũt iſte oꝛdo ⁊ oꝛdinis gra/
eſt ſecunde dignitatt in oꝛdine ſacerdocij tia videlicet cohercẽdi ⁊ abiiciendi demo

Bacerdotes inferioꝛes vocati ſunt⁊ in nes ſicut et alioꝛũ miraculoꝝ choꝛuſcatia
fanone ipᷣa conſecratiõis ipſoꝛũ oe eccleſia pmitiua/Oꝭè v imitan voluefr

inmita vt legitur vt cũ ſacerdotes ſũmos/auſu temerario ſepteʒ ſili Sene.pᷣncipis

regẽdis populis pᷣſeciſſesſeãntis oꝛdiniſ iudeoꝝ.Sed temeraritas eoꝝ ab ipᷣo de⸗

viros ſecũde dignitatis eligens.Et eſt ſe mone quẽ eijcere tentabat duriter repᷣſia

5 tenarij in oꝛdinibus ſtatus eccleſie ᷣmi/ pꝛaꝛelſtatuit eccleſia pᷣmitiavt niſi ad boe

ðð ü .

quens expoſitio pᷣcedentis. Ita ⁊ ſecũdꝰ ⁊ atirociter vindicata ẽ. Sicut legit᷑ Actł.

oꝛdo dignitat intelligatur ſecũda digni-⸗ xviiij. Sic ne aliquis ſimili temeritate ſa-

s in oꝛdine ſacerdotali. Merũ rano ſe⸗ cris exoꝛciſmatibꝰ demones eücere acce/

riue fuit reruinq; ſacrarũ reuerentia ⁊ ve- inſtitui ⁊ oꝛdinari talia nullatenꝰ pᷣſume
neratio/ꝙ in pᷣmitiua eccleſia calente ad⸗ rent. Quia vo ſacatiſſimũ venerade en⸗
huc ſanguine redẽptoris ⁊ martirũ ⁊ ha⸗ chariſtie. Sacramentũ non decebat abi

budaſſe? ſerbuiſſe noſcũt᷑. Quapꝛopter q; oꝛnatu ⁊ ſolennitate luminari celebꝛa⸗

nullos ad cuſtodiã ipſiius loci ſacri/⁊ vau⸗ ri que eti non parũ decoꝛis addũt cultus
ſoꝛuʒ ſacroꝝ niſi hꝛe ſanctificatos ad hoc ⁊ miniſterio templi/ decuit ⁊ opoꝛtuit vt
ſpecialiter cõſecratos eccleſe pᷣmitiue re⸗ deputarent᷑ ſancti miniſtri ad ea accedẽ-
ctoꝛes et inſtitutoꝛes apoſtoli ſc; ⁊ ſancti da ⁊ pparãda. Non em̃ phas erat appꝛo
martires duxerũt admittẽdos/Et hij ſũt pinqre ſacris altaribus maxime tꝑe q̊ iñ
quos vocamꝰ hoſtiarios ſeu ianitoꝛes ſacrm cebꝛat niſi pꝛeſctificatos Int᷑ oia
rum eſt ᷣmꝰ oꝛdo pꝛimaq; dignitas hoc em̃ que ð ſuba ſunĩ tẽpli viſibilłaltare ſan

minima ſeu infima circa ſacras res qu2 tiſſimũ ẽᷣc lõge ſolẽnioꝛi ſcificatiõe qᷓʒ ce

diuini cultus honoꝛificetia terioꝛ eter tera oſecrat miſteniũ gccededis buui⸗

d ode numero oꝛdinũ et dicemus ꝗ ſeu ꝓnunctiare in eccleſia verba vite ſiue

in pſal.Petõꝛi antem dixit deus ⁊c. Coes

Be ſacramento oꝛdinis.
o ficãdi ſeu pᷣferẽdi luminaria in ſacro alta- cto vt docens aut pᷣdicans euangeliũ do c⸗
rriſvel circa vel ante ſacratiſſimã euchari cere intelligat aut pᷣdicare ꝓ viuis ac pꝛo llic
ſtiãſtantũ dedit oꝛdini miniſtroꝝ qui gre moꝛtuis Inde aũt euagelicaʒ recitauonẽ nĩ
ce acholiti latino cerofera vocant Qui in miſſa oꝛõʒ diciꝰ qꝛ ꝓpt ipetrandũ ma inſu
ł - bus etiam cõmiſſum eſt vt ampullas vi⸗ e fitveꝝ ꝗꝛ diachoni ſi eis ſacra ſcientia Uen⸗
ni et aque diachonis ſiue miniſtris poꝛti ſuffragst de ↄſuetudine docẽt aut pdicãt n
gantad ſuggerendũ vinum et aqua in ſa de inſtituniõe eſt beati petri apli Sicut le l
2 crum calicem. Ad hoꝛũ ergo miniſteriu, git᷑ in Epla eiuſdẽ ad lemẽtè vbi expſſe euunG
. ptinent pelues ⁊ mapillas ppararelatʒ te On nullis aut viſum eſt dicit. Vholl
nere ad abluendas manus ſacerdotis q ¶n ſab initio diachonabs fuiſſe offici⸗ ſen
pꝛeſto eſt altari. Merito ergo iſta mini &Aum paupum miniſtrare menſs. Eebh
ſteria quibus tanto ſacramẽto inſeruitur Cum em̃ apoſtoli neceſſe habeꝛẽt derelin hhbon
vtpote ſancta/ſanctitatẽ requirunt mini⸗ quere ꝓꝙ parte vbum dei.eo ꝙ nimis oc/ ußph
roꝛum. Si quis aũt querat ſi eſt vnꝰ oꝛ: cupabant eos quotidianan menſarmtbun Mar
do lectoꝛũ cur non et alius pſallentius ee iuſmodi volentes verbo dei ⁊ oꝛationi li det
„ tercius caãtoꝛum et quartus Bditatomumß bere et qſi ſolitarie vacare.Elegerũt ſepiẽ iſosot
Sñidemꝰ ꝙ eccleſia pᷣmatiua catus nom illos quoꝛum pᷣmus et pᷣnceps fuit. Sie⸗ MWMntbs
habuitnedqʒ pſalmodia/ſed ſimplicẽ ſola pꝓphanꝰ ꝓthomartir. Sicut legit Actt. vj. Alund⸗
ꝓſaice pꝛonuctiatiõis lectiõi pſalmodia Manifeſtũ autem eſt ex ipſa oſuetudine ſionn
et cantus. Poſtmodu cauſa ſolennitatis euidęetiſſima eccleſie diachonale officius iiid
et excitade deuonõis ampliato/de coꝛde, totum circa miſſarũ ſolẽnia ↄſiſtere. pQe un
diuini cultus poſtmodũ ſuper addita ſũt/ Apue aũt tria ſunt diachonalis officii oꝛ⸗ eauſar
Et quia eadem qui in pᷣminma eccleſia le⸗ gdinis miniſteria. Pꝛimũ eſt euãagelice le⸗ oneeſ
gebatur. Et eiuſde penittus ſanctitatis cũ ctionis recitatio vt diximꝰ. Scom eſt pa ſeſtian
hijs qᷓ modo pſalluntur er decãtant᷑. Idẽ nis ⁊ vini ad conficiendũ euchaniſtie mi :æèq fointel
dꝛdo eademqʒ ſanctitas neceſſario pꝑmã niſteriu oblatio ſeu miniſtratio. Illa em̃ öco
ſit in miniſtris. Cuũ em̃ per pſallentiũ et ca recipit ĩ ſacro calice⁊ patena ſacerdos de ricrer
tus nec rem nec rerũ ſanctitatẽ mutauerit manu diachoni. Terciu cuſtodia ⁊ repo⸗ olcce⸗
oꝛdinẽ mutare nullatenꝰ debuerũt.De pᷣ ſitio ipius euchariſtie ⁊ valoꝛũ ſacroꝛum cunſan
dicationę vᷣo rñdemus q illa ſemꝑ perti videlicet calicis ⁊ patene coꝛpaliũ ac pat onuncä
nuit ad ſacerdotale officin. Sicut legitur larũ Maniſeſtũ autem eſt qð ipſa eminẽ ovyh
Malach.ij Labia ſacerdot cuſtodiut ſci⸗ tiſſima ſanctitas ſacratiſſime euchariſtie Mone
entia et legem exoꝛe eiꝰ reqrunt. Angelꝰ icuius cuſtodia diachoni creditur cauſa,z Aiſſci⸗
ſt em̃ domini exercituũ et ſequẽtes vero dedit oꝛdini diachonali Sctoꝝ eni cuſto eunön
tres oꝛdies ꝗ ſoli anthonomaſice ſaccivo dia ⁊ cõtrectatio vt ſupꝛa oſtendimꝰ ſan⸗ Wuſuen
cantur diachonatus et pᷣſpyteriniam nõ lificatos ex neceſſario reqrebat miniſtroſ wenni⸗
— 0 ex toto ad ſacri altar: miniſteriũ pertnẽti Si em̃ipſa luminaria ⁊ vaſa ipoꝛum ſan Alane
ptinent em̃ ad ſacerdotale miniſteriũ.re⸗ nitatem requirebat inceroferijs ſeu a cho W«ðZ
citatio aplicarũ lectionũ et totius veteris litis que vtiq; nihil fanctitat᷑ habent niſt lomin
teſtamẽèti. Ad diachonale vo recitatõ eua hoc quod ſacris miniſterijs ad ea ſoleni⸗ pee
gelicarũ ꝓpter quod nõ nulli opinant ʒ3andi ? decorada adhibẽt᷑. Quãatofoꝛti⸗ D
ad ipᷣm pnineat et docere et pᷣdicare eua- palle altart atcorpalia. Sacer calix ⁊ pa⸗ loruen
. geliũ populoſſʒ ip̃a fqma oꝛdinatiõis cõ tena. Et deinde ipᷣa ſacratiſſima euchari⸗ —
tradicit.uũ enim acciunt texrũ euãgelij ſtia ſanctitatẽ in ſuis cuſtodibꝰ ⁊ otrecta⸗
de manu ep̃i non dicit ei. Accipe ptatem ljonibꝰ reqrunt. Subdiachonale vo of
docendi et pꝛedicãdi euagelium. Sed ac/M icium eſt panẽ ⁊ vinũ ⁊ aquam ad ↄficiẽ nrs
cipe ptãlem legendi euãgeliuʒ in eccleſia vdum illõ ineffabile miniſteriũ diachono en
. der tam P viuis qua ꝙ defunctis. In no⸗ q ⁊ illa poꝛrigat ſacerdoti miniſtrare vi/ i .
minednm leſ no magis inſinuat᷑ eos tüue nũq; ⁊ aqua poſt miſſaꝝ celebꝛationẽ ad e
reripe oꝛandi officium quam pꝛedicandi eypalmalionẽe manuũ ſacerdotaliũ 7 ſaa N
l
L aliqd pꝛo- agis rand ad infhetrandũ exterſum ⁊ ex ſubſtantiatum/coꝛpoꝛalia- l
ficatio Ablund 7 % moꝛtuis qua ppli edi q; plicata et pallas de manu dyacho⸗ di
. Fie urdum enim eſt intellectuꝭ di mi recipere et in ſacrarium reuerenter re⸗ Hin

. Fvo. lxxxviij.
. .
MZ ptare. Apparet ergo manifente exhijs et re eractiſſimu ac diſtrictiſſime obligatio
n alijs que pceſterunt miſſarũ ſolennia al- nis debitũq; auctoꝛi ſuo deo obnoxiuʒ⁊
Ninn⸗ taris ſactiſiciũ tribus hijs oꝛdinibus cau totum genꝰ humanũ ⁊ debitum tota ho
t ſam ſue inſtitutiõis dediſſe licet ſacerdo⸗ minũ vniuerſitas cõſitetur Nulla em eſt
Z talem ⁊ dyaconalẽ oꝛdinem multa officia natio adeo barbara adeoq; idocte aðO
K ↄmitẽtur ſacerdotalẽ vero oꝛdisẽ vt dixi ue indomita que cnltum diuinũ iuxta in
R mus alij in gradus alij in ſpecies diuiſe tentionẽ ſuam nõ exerceat que aut deũ
Nind runt Sic em acholitis ampliato ⁊ decoꝛꝛs verum ab ſpio in hoc illuminata aut ali⸗
RK to cultu diuino pꝛeter officiũ atendẽdi et quid aliud pꝛo ipᷣo. Hhoc eſt vice⁊ loco ipi .
WB pferendi lianinaria cõmiſſuʒ eſt/certũ ſer us ſeducta et execrabiliter erras no colax/
Eein re churribulũ. Similiter collectariũ hocẽ /diuini cultus contradictio non tã ꝓbatio
aa libꝛum oꝛationũ.necno ſanct crucem a⸗ nibus retundẽda eſt q; et externinanda
ln quaq; benedictaʒ in ꝓceſſionibus pᷣferre ſupplicis/quod ⁊ omnis natio iuxta ⁊ in
n Mec optuit lʒ iſta oĩa ſacra ſint ꝓpt᷑ eoꝝ tentionem ſua vel rectam vel erroneaʒ vt
gnc contiectationẽ ſiue miniſteriũ nouos mi/ diximus facit nulla em̃ eſt natio que ritui⸗
kend niſtros oꝛdinare ſiue ſanctificare Sic⁊ di ſui ac religionis cõtradictoꝛes ⁊ rebelięs
Sl aconibus ⁊ ſubdiaconibꝰ poſitũ ẽ onꝰ Egladio et igne non pſequat᷑. ꝛopter⸗
atgei, cantandi ⁊ pſallẽdi ſacraſq; reliquias in qu hanccauſaʒ non oꝑtel nos laboꝛare
gin ꝓceſſiombus deęferendi eoſq; deqtulan inſtabiliendo diuiuo cultuquẽ omig na/
tne il das interdũ fidẽlibus exhibendi.oſtqʒ lio vniuerſaliter confiteturſe inxia iften⸗
n,iin) eim diaconibꝰ cõtrectatio repoſitio etcu⸗ tionem ſua vel opinionẽ vt diximꝰ velu⸗
gtiseht⸗ ſtodia ſacratiſſime euchariſtie tradite ſũt/ diſtinctiſſimũ debitũ ab iniquis debitoꝛi
nüͤetain⸗ ⁊ conceſſe omniũ alioꝛũ que longe mino bus ꝓ viribus erigit ⁊ extoꝛquet. Nerum
. dui ris ſcitaris funt ↄtrectatio ⁊ expibitiome auũt dei cultũſipſiq; ſolũ acceptũ ac remu⸗
düendirn rito intelligit᷑ nõ eſſe ꝓhibita quin potiꝰ nerabilẽ ipᷣo auctoꝛe alibi ſtatuere in alio
mnim cũ decoꝛe ac neceſſitas diuini culius hoc tractatu diſponimꝰ. Hic vero ptes diuini
Nenrtin exigit neceſſe eis intelligant᷑ eſſe non tam/eultus narabimꝰ⸗ m ⁊ enũerabimꝰ nar-
R conceſſe q; etiam impoſite et iniũcte. Sic ratione ⁊ nũeratione adeo euidentivt ꝓ
ie cum ſancto:ũ luminariũ accenſio totũ batione non geant. Buius ergo maq pi
roit eoꝛundẽ miniſteriũ ad acholitos ꝑtineat eſt adoꝛatio ſecũda co audatio cum par
mdane go ipſa ſimilia ac minoꝛa ſacri miniſterij tibus ſuis que arotlar actio benedi
inett vala otreclare poꝛtare et expibere merito ccio ⁊ gloꝛiſicatio.ertia eſt interpellatio
– ad eoſdẽ aſpectare nr̃is autẽ tempoꝛibus que ꝓpꝛie eſt interceſſio ꝓ alijs. Quatxiæ
igen6 etiam pᷣmam ſolã tonſuraʒ babetibꝰetiã eſt ſacrificatio. Quinta ſacramẽtatio boc
R talia facere iniungit. Sed hoc diſpenſati ẽſacrificatio ſiue iniciatio alioꝛuʒj. Sexta
NR ne tantũ ⁊ non ſecundũ inſtitutionẽ ac re eſt puriſicatio ꝓpꝛia. Septima ẽ ſolenni
enin gulam eccleſie pᷣmitiuein qua tanto faci ʒatio ſeu feſtiuatio. Huius tres ſunt par-
te lius ſtatuta patrum ſeruari poterãt/quan ies ꝓpꝛie videlicet apparatus miniſtroꝝ
n to minoꝛ erat in eo fideliũ multitudo vbi oꝛnatus tẽpli ſiue in parte ſiue in toto ſa⸗
n ꝓpter miraculoꝝ choꝛuſcantia ⁊ ſanctita crarũ cantionũ ⁊ laudum celebritas. Qe
nis exemploꝛũ euidentia et deuotio ſubſdi vero ſupꝛa oſtendimꝰneceſſariũ ſuiſſe mi
a, toꝛũ erat feruentioꝛ ⁊ obediẽtia ꝓmptioꝛ niſtros eẽ ꝗ ſacro cultui inſeruirẽt ⁊ huiꝰ
Uoniã ãt ſacerdotali oꝛdini ma- mòi miſtros ſpũalaac ꝓpᷣa ſignificatiõe
nt (ime contradictũ eſt ⁊ adhuc con ꝓpter ipᷣm cultuʒ debere eẽ pᷣditos. Ma
ie tradicitur ab hereticis maximeq; nifeſtum eſt conſequẽs vt ſanctioꝛi patti
hen , virtutẽ eius ac poteſtatẽ euacuare penitꝰ diuini cultus addicti et a ꝓpꝛiati miniſtri
n ⁊ de medio auferre contendutipſum la maioꝛi ſanctitati pꝛediti ſunt. Euidens at
nmin, cuius ꝓſequi nos opoꝛtet calumniaſq; eo⸗ eſt per ſe interpellationẽ ſacrificationem
aui rum refellere virtuteſq; ⁊ vtilitates tam ſa etſi acramentationẽ longe ſanctioꝛes eſſe
Gutni, cri oꝛdinis tãq; venerandi miniſterij ꝓut ſublimioꝛeſqʒ miniſtern ceteris/quattuoꝰ/
uimnn deſurſuʒ nobis donabit᷑ ſtabilire. Et qm̃ t itus om̃ibuſqʒ inferioꝛuʒ oꝛdinũ
ngng iam clarũ eſt neceſſario debere eẽ eiire⸗ miniſterijs. Quare neceſſe eſt tantoſoꝛ⸗
un 4 diuinũ ⁊ honoꝛificentiã.vtpote humane tius miniſtros eſſe ſpirituales ⁊ a ꝓpꝛia⸗
nue viie perſectionẽ vnicamac decus ſingula tos hijs miſterijs tãtoq; maioꝛi ſanctitati 2
2

. .

„
De—

pꝛeditos quãta iſta officia ceteris antecel
lunt. Ampᷣ: ſi neceſſe fuit qð cauſis tẽ/
po:alibus/oppꝛeſſos in eisac reos aduo
catos habereintiſq; ſecularis pitos qui
eas agerent quatofoꝛtius ꝓ cauſis ſpũa⸗
libus neceſſe eſtæ oppᷣſſos aduocatos ha
bere celeſtis iuris peritos ꝗ eas agant co
ram iudice viuoꝛu moꝛtuoꝛũ deo Am
plius cõſulendũ fuit impicie ⁊ ſimplicita
ti comunitat hominũ in cauſis animarũ
ſuaruʒ cũ ipſi eos agere aut neſcirent aut
nequirentofficioꝝ ſuoꝛum ⁊ artificioꝝ oe
cupationibus p̃peditiventilationẽ auteʒ

cauſarũ nõ põt conſuli nin ꝑ aduocatos
nec in genere tpalium nec in genere ſpũa

Neceſſe ergo fuit ꝓuideri ⁊ inſtitui

. e uocatos. Amp̃ᷣ ñi pᷣnceps E.
lice tpał ꝓnidit reipublice ſue ⁊ adiutoꝛio
ſen Miſtoꝛio ne deeẽnt er ꝗ ꝓ reis ⁊ opp̃ſ
ſis oibuſq; in digẽtibꝰ iterpellarẽt Qñto
foꝛtiꝰ pᷣnceps vniuerſitatt atq; pᷣcipiũos/
noluit ſpuũales aduocatos deeẽ curie ſue
conſiſtoꝛio. Quicꝗd enim pfectionis lau
dsdeq; oꝛdinatiõis in republica tẽpoꝛa⸗
li. In regnoꝝ quoq; tempoꝛaliũ apparet
aut luenit᷑ aſperſio ꝙ modica ẽ ac ſiłtudo
ꝑtenuis ac pene vmbꝛatilis pfectionis et
oꝛdinatõis reipublice ſpũalis cui ĩmedia
re ac per ſemetipᷣm pꝛeeſt diſpoſitoꝛ ac gu
bernatoꝛ deꝰ. Jam ergo clarũ eſt ex hus
cauſas animaꝝ hũanarũ aduocatos ac
interpellatoꝛes habere debere quoꝛũ ſit
officiuʒ publicũ interpellãdi ꝓ animabꝰ
et in cauſis earũ conueniẽs ac neceſſario

e patrociniũ. Si quis autẽ dixerit

ꝙ ipſa gratia ſanctitatè melius ⁊ efficatiꝰ
einterpellat ꝓ animabꝰ quã hmõi publi⸗
ce functionis officio. Añdemꝰ ꝙ in ſpua⸗
li rei publica neutrũ deeſſe debuit. Hoc ẽ
nec interpelladi officiiqð debito nccitatꝭ
impẽderetun nec beniuolẽtie ⁊ miſatiõis
gratia qͥ viros ſanctos ac dei amitos ꝓ-
Jratribus orare facerw. Hoc em̃ ⁊ in ma⸗
gnatum curis inuenit᷑ Inueniũtur em̃ ⁊
viri miſericoꝛdesꝗq ꝓ miſeris ſupplicent
magnatibꝰ affectu ↄpaſſionis/Jnueniũ⸗
tur⁊ aduocali qui cauſas eoꝛũ agant offi
cio publice functiõis. Ampᷣ.aliud ẽ in
terpellare vt amicũ ſiue beniuoiũ inuiti
Ratie ppꝛie ſanctitatis. Aliud ẽ interpel⸗
lare vt nunciũ ⁊ pꝛeces interpellgionis qᷓ
offerre aliene vt ira dica⸗ charitatt. J 18
enim pꝛimũ omniũ eſt⁊ ſin guloꝝ ſancto
rum. Iſtud aũt ꝓpᷣum ẽ ſacerdotũ exof/

—

dos ex officio ſacer

ſacramento oꝛdinis. .

ficio quippe ſacerdotali. Sacerdos non
pᷣces ſuasſſed ſuppſicatiões eccleſie vt ei⸗
ad deum inter nuctius mediatoꝛ.? ſicu
aduocatus non iura ſua vel ſtatuta alle⸗

gat.ſʒ aliena ⁊ verba eius cui patrociniũ

pſtat in oꝛe geſtat. Sicſacerdos ex officio

publice interpellatiois vba eccleſie ⁊ oꝛa

tiõis in oꝛe geſtat eas quodamodo oꝛe
ſuo patre mificoꝛdiaꝝ offert vel poꝛrigat
audiendas ex parte eccleſie me. Et alien

de diligenter ꝙ iſtud eſt ꝙ fecit errare he

greticos circa iſtud ſacerdotale officiuʒ ſ qᷓ

interpellãdinon em̃ attendebat ꝙ ſacer⸗
dotali pᷣces eccleſie nõ
rhoc interpellationẽ

ſuas offert. Et.

maloꝛũ ſacerdotuũ irritã ⁊ nulla dicebant

Et oꝛõ nes ex oꝛe eoꝛũ nullatenꝰ exaudiri

S umentes occaſionẽ ex verbo ilio quod
legit᷑ Johan.ix. Peccatqꝛes deus nõ au⸗
dit quo magna cecitate abuſi ſunt. Ille

im ꝓpᷣe auditur cuiꝰ deſideriũ imple/
lur ⁊ exauditur oꝛatio.Oꝛatio quã vo ge
ſtat oꝛe ſacerdos/et deo offert ac poꝛrigit
audiendũ non ſua eſt ſed eccleſe dirimꝰ
Et ppter hoc non dicit oꝛẽ ex ꝑſona ſua.
Sed ⁊ oꝛemꝰ ex pſona eccleſie. Quẽad/
moduʒ ergo peticio aliena in ſcpᷣtis obla
ta pᷣncipi recipitur ob grauã eius.cuius ẽ
⁊ ex cuius nomie offertur Qui in ea loꝗ
lur petens ac ſupplicaãs/c ipᷣe ꝓpꝛie exau⸗
ditur cuius deſideriũ adimpletur ⁊ pꝛo q
ipᷣa peticio admittit᷑. Non aut ille ꝑ queʒ

ſcpᷣtura peticiõis poꝛrigit illi enim nihil

gratie firſic dicimꝰ de petitione eccleſie
que pꝑ ſlacerdotẽ licet malũ pᷣncipi ðᷣo poꝛ
rigitur Non em̃ refert quantũ ad hoc an
voce an ſcpᷣtura petitio offeratur nec ali⸗
quid. Amp̃. vẽdicare debet in gratia

exauditiõis ꝓcurato:qui ꝑvocem petitio

nem poꝛrigit quã ille qui ꝑ ſcturam nec
vox Amp̃.aliquid hʒvel opatur in ea
dem grana quã ſ tura. Uox dico exleri⸗
oꝛ id eſt auriũ ſtrepitꝰ. Amõp. voxin

rioꝛ id eſt intellectusſet ſigniſicatio hmõi

orarionũ vox eccleſie ⁊ nullatenꝰ vorſa⸗/

cerdotis illa eſt quã audit pater miſeni
coꝛdiarũ.Exterioꝛẽ enim ſtrepitũ p ſe non

curat ymo tacitã tantam vocẽ.illum repu

tar ⁊ clamoꝛẽ tacituʒ. Sicut legit᷑ in pſal.

Tacui duʒ clamarẽ tota die.Qui em̃ ſtr

pitu ĩterioꝛi iñ clamat tocere illũ apud ſe
reputat deus. Manikfeſtũ ergo eſt ꝙ ſols
vocem eccleſie ſolaq;vota que eiuſdẽ oꝛa

tiones cotinent? expmunt exaudit deus

kiod
ſdck
neren
nuli
ſl
gͤſel
glent
gamt
Calai
Noii
ſieil
cuiint
nonei
aifthn
Ptemol
iei

ſauſunt

üͤtrln
Oipet

Gareſt⸗
Mlinan
loaii
oſtdo⸗
gitiſun
loiasac
leseint
Reuau
rase
moride
lasdo
naery⸗
gue
Penlo⸗
inpenene
dinarve
Wrens
ünn
unbe
usa
hepun
lleſia
Lenre
linoi
litu

Mise

n
Gſtitr
liſce,

niu

n
N

4

(erecses⸗

nun
kſei

GK

A„
flleoktan

khigſe
Wora
Nddüec
barto
Mtiüne
du
ſececcerur

82 ſee .
aangen
G*1
.
Nec
1cumdN
n
S
W,, A
* .
eiun
ℳ N
4d

nine
nauen
Gia

. Fo.

Et qð ẽ ei ſolũmagis ſacerdotis qᷓ; ecclie.
id ẽ ſtrepitũ exterioꝛẽ vocalẽ ꝑ ſe nec curat

nec exaudit deus nec poteſt dia ꝓpꝛie qd

malũ ſacerdotẽ exaudiat deus in hoc ca/
ſu. Ille eĩ ꝓpᷣe exauditur cuius pᷣcibus fit

qð fieri debet et petit. Si em̃ duo quoꝛuʒ

alteri pᷣnceps iratus ſit.ꝗlteri vᷣo ꝓpitius
et amicus idẽ petant ab ipᷣo pᷣncipe.conce
dat aũt pᷣnceps illud fieri ꝓpter illum cui
vt diximus ꝓpicius et amicus. Manitfe/

ſtũ ẽ illũ exauditũ eſſe a pᷣncipe.alteꝝ aũt

cui iratus ẽ ipᷣe pᷣnceps ⁊ ꝓpter quẽ de pe/
titione pᷣfata nihil omnino factũ ẽ licet fa

ctũ ſit quod petebat cum amico pᷣncipis.

Nemo tamen illum audet dicere exaudi
Uerũtamẽ audit deus peccatoꝛes pec/
ata lua confitentes lugentes ⁊ ꝓ eis ve/
niã ex coꝛde depᷣcantes. Sed pꝛo alijs ve
rũ ẽ ꝙ eos non audit ⁊ hoc modo intelli/
gitur teſtimoniũ illud Johãnis. Quoniã
autẽ manifeſtũ ẽ ſacerdotes in officio int᷑⸗
pellendiinter nũcios eẽ eccleſie ad deum.
in officio autemvtendi ſeu pᷣdicandi inter
nuũcii ſunt dei ad eccleſia velut lr̃as depᷣca
torias ac ſupplicatoꝛias ex ꝑte ecclie oꝛati⸗
ones eiuſdẽ ad deũ deferunpet ei offerũt.
velut autem litteras moniatoꝛias exhoꝛ⸗
tatoꝛias cõminatoꝛias abiurgatoꝛias ſer
monibus declamatoꝛijs.Et velut epiſto/
las doctrinales ac decretales ĩ ipᷣa doctri/
na ex parte dei ad ipᷣam eccleſia deferunt
Suũt ergo velut petitiõarij poꝛtitoꝛes hoc
eſt petinionũ poꝛtatoꝛes ⁊ ꝓcuratoꝛes ad
impetrandũ ad illũ ſummũ pontificẽ xpᷣm
Dñm et velut nuncij lr̃as quales dirimus
deferentes . parte chariſſime ſponſe ſue
ad ipᷣm regem regũ. Quẽadmodũ pꝛocu
ratoꝛ falſus eſt qui nec miſſus nec manda
tum habet ⁊ nõ ſolũmodo nõ ẽ repellen⸗/

dus ab adiutoꝛioſſed etiã ꝓ falſitatt crimi

nie puniendus.Sic qui nõ ẽ miſſus ab ec⸗

cleſia nec ꝓcuratoꝛ ab ea conſtitutus. Si

ꝓcurationis iſtius vſurpet officiũ non ſo
iũ nõ impetret ex pꝑte eccleſie nec ſolum re
pellitur a dei adiutoꝛio. Sed etiã tam fla
minis a deo iuridice et vindice punitur.
Amplius.ſicut non eſt pꝛocuratoꝛ ni

conſtitutus ab ipᷣo dño litis ſeu cauſe.Eſt

aũt ſacerdos ꝓcuratoꝛ eccleſie qntũ ad in
terpellandi officiũ.ergo nõ eſt qntũ ad in
terpellandi officiũ niſi ab ecclia ↄſtitutus
Eſt iterũ ſicut ꝓcuratoꝛẽ nõ facit gra ipſe⸗
qua habet apud pᷣncipẽ. Sed conſtitutio
Zmandatuʒ eiuns qui cauſam agit coꝛam

lxxrr

fßpopᷣncipe eſſe autẽ ſacerdotẽ eſſe pꝛocia

—

ratoæt qntũ ad officiũ interpellandi vt d /
Maniteſtũ ẽ ergo ꝙ ſacerdotẽ

nmns. Me
nõſecit gratia ſeu ſanctitas quantacunq;

illa ſit cuiennq; pſone apud deũ. SedcG

