cio neceſſe eſt aduocatos adirivel lae kicnn illa cupidioꝛũnon hominẽ. Sextũ

one tribunalia frequentariiudicibꝰ ſup
plicari.nec iuriſpentos conſulilnec libꝛoꝶ
legũ aut decretoꝝ aut decretaliũ euolui.

Similiter nec ↄtra fures ⁊ latrones cuſto

dum excubias adhiberinec cõtra inſidia
toꝛes illius ducatus ſecuritatè inquirinõ
pꝛo eius tutamine menia vel arces edifi-
cari vel machinas eriginon arma fabꝛi⸗
ri. In ipſo bello eſt ei pax. In medijs gla
dijs tuta eſt. In ipſo conflictu quantuqʒ

ingenti acerrimo nõ ſolum illeſa ſʒ etia

intacta pſiſtit. De talento ergo pauptatt
merito pax tãqua nobile lucꝝ ac pᷣcioſum
ip̃ius deus eiuſdẽ datoꝛmerito requirit.
Sicut legitur.Eccle.xj.Pauꝑtas ⁊ hone/⸗

ſtas a deęo ſunt. De hac Seneca. Haupi

etiã in obſeſſavia pax eſt. Et iterum. Cum
claſſita ĩſonuit ſcit ſe non peti paupertas
Illud lucrum videlicet pacis a litibus et
bellisſoli amittunt inimici paupertatis⁊
qui ei bellum indixerunti qui ſcilicʒ eam
de ſe citra ſeibos gladio⁊ igne totiſq; ſtu

dijs ac viribꝰ ills diffugare ⁊ extermiare

ↄtendunt.neęc mirũ ſi bono pacis ſe ipᷣoſ
defraudatqui matrẽ pacis efficatricẽ ſcilʒ
pauptatlẽ odio implacabili/⁊ bello inpla

cabili ꝓſequũt᷑. Hij ſũt amatoꝛes diuitia

rũ q̊s recte intelligẽtibꝰ maifeſtũ ẽ matrẽ

tijs accidũeadem⁊ hus qui dini tijs per
amoꝛem cupiditatis vniti ſunt ſiue vnuʒ
cum illis aſſectivt ſupꝛa oſtendumꝰ acci⸗
dere neceſſe eſt. Et ꝓpter hocſot faucibui
deuoꝛantur auaroꝛũ coꝛda/qteoꝛum cibi
⁊ potustot dentibꝰ cõfringunt᷑ ⁊ ↄterun
tur qr eoꝛum panesſꝙ ipᷣemet cõfitentux/⸗
dicentes ſe comedi ⁊ deuroꝛari ab eis ꝗ
bona ſua comedutvel deuoꝛantſeodem
modo deuoꝛantur ⁊ coꝛda eoꝛuʒ a lupis
qui oues eoꝛũ deuoꝛauerũt Indiciũ aui
deuorationis huius ſpiritualis doloꝛ eſt
coꝛdiũ ipſoꝛum. Non em̃ dolenter a moꝛ
ſibus ciboꝝ vel ouiũ ſuarũ niſi dentes co
medentiũ ac deuoꝛantiũ coꝛda eoꝛũ fran
gerẽt atʒ traſfigerẽt. Jõ gũt dentes deno⸗
rantiũ diuitias auaroꝛũ coꝛda eoꝛũ trani
figunt conterũt/quia illa in ipis diuitus

vnitaſæ inmixta per inſaniſſimũ amoꝛem

inueniunt᷑.Et ꝓpter hoc nulla dementia
inſanie auaroꝛum compabilis eſt qui iot
dentibus coꝛda ſua tranffigenda ? conte
renda exponunt. Nec ſolum dentib ſed
etia ommiigniet aque. omni grandini et

fulguri oĩ Onee et rubiginiet generaliter

omni nocumẽto. cũ diuitie eoꝝ obnoxie

ſt.Oia em̃ icomoda qᷓ ipe diuuie paciũt

ipa coꝛda ꝑ inſaniã cupiditatis eisvni⸗

õs SS sä õä säs 7 .

Be ſacramento penitentie.
£ „
ta ⁊ in mixta cũ ipſis diuicijs pali neceſſe ſequitur de hoc. Mathei.xviiij. Si vis p drs
eſt. Et ſi ergo non aliud lucrũ de talento fecius eſſe vade⁊ vende vniuerſa que ha A
paupertaris pꝛouenire poſſerq;ſecuritas bes ⁊ da pauperibus ⁊ habebis theſau⸗ 7 .
„₰„ a tot tantiſq; toꝛmentis atq; piculis taamẽę rum in celo. Similiter ⁊ Luce.xviij.Altẽ⸗ u
pvpter iſtud ſolum amandu eſſet ac pcio//de autem ꝙ ſoli amato:es pauꝑtatis vt lu
. um reputandũ. Septimũ lucrũ de talen iximꝰ in ea negociant/æ non queadmo⸗ de
to pauptatis ꝓueniens pꝛudenter nego⸗ dum in talentis ſecularibus negociari cõ N 4
ciantibꝰ eſt ipa diuitiarũ poſſeſſioſ⁊ im ſueuerint homiesvidelicet dando qð ba ſene
5 perioſa ſuper eas dominatio. Hii em̃ inꝓ bentvt accipiant qð non hałxt. Nõ em ien
tfalento pauptis ſoli pꝛudenter negociat/ in iſta negociatione pauꝑtas dimittitur kaftt
quia eam ſoꝛtẽ ſuam reputant talentũ ſi aut amittitur. Sed potiꝰ amoꝛe victoꝛio bta
bicõmiſſum ad lucrũc ꝓpter hoc illam ſiſſimo retinet. Si em̃ dimitteret hoceſt na
diligunt De hijs ergo manifeſtũ eſt quia ſi amoꝛis viculo nõ teneret eo inlæsipᷣa chocn/
. diuitias ſub pedibus ſpualibus ſuis hoc ⁊ eius pᷣcium hoc eſt celeſtiũ diuitiarum lbere⸗
eſt affectbus habent: ⁊ eas ſpualiter id ꝭ opulentia amittet. Et merito nõ habere ſonud
contemtu ⁊ aſpernatione cõcultant. PHij paupꝑtatẽ dicũt᷑ ꝗ eaʒ nõ ſolũ a coꝛde ſuo ſſipoet
eas in tantam ſeruitutem redigerunt vot abiecerunt. Sed etia quicquid ad eã per Wnf
nunquã de ſub pedibus eoꝛum leuare ſe tinet de finibꝰ ſuis extermĩaui⁊ nihil eo Cnpen
pountſ ſolo nutu ad oẽm viſum illi ſer rum apud ſe vel circa ſe moꝛan paciunt dr
niant pꝛo omni ſuo beneplacito volunra Ferro ⁊ igne ea implacabili ꝑpſeqntes fri gtss
tis. Siue em̃ deo illas offerri velint ſiue gus em̃ qð eſtvna exꝑticuiaribꝰpauꝑtati mMmde
pauperibꝰ erogariſſttatim oblate ſtatim ⸗ bus igne ꝓfligant. Eracturas vo ⁊ rimu lnale
q; erogate ſunt dei iudicio/ꝗ falli non pᷣt las in edificus ferro diffugat/ꝛopter qð elieſtq
ſtatim coꝛã deo ſuni miſericoꝛdia/⁊ inco⸗ non eſt mirũ ſi ta atrocibus inimicis ſuius Monitl
gitabili ohedientia ante cõſpectũ deivo⸗ pauptas inimica ẽt moleſta. Et ſi omino ugeenee
latu penè incogitabili iuſſe ſtatim veniũt ſibi aduerſantibus ipᷣa omĩno aduerſat ſcouͤne
ipſo facto clamantes aſſumꝰ, Nullaeni, lamatoꝛibus aũt ſuis non ſolũ pacata eſt Mihitin
moꝛa eſt inter voluntatem impantem di- ⁊trãꝗllalſſʒ etiã ꝓfuſe habũ dantiſſimeq; füpen
uitus in hac parte/c obedientiã earũ. Ha beneficientie amica. Non em̃ ſolumodo Auntdetu
bent auari fures ⁊ latrones multiplices vtilis ẽ in a uertẽdo mala ſed etiã bene ausinſe⸗
q; direptoꝛes ac conſumptoꝛes diuitiarũ ficia impᷣſtando bona ſq vt de alis lacea Ddohoghal
ſuan vi diximꝰ/ amatoꝛes vero pauꝑtatt mus ipſas tꝑales diuitias ſola largitur uinoñoe
ſillos eoſdem diuiciarũ habent cuſtð des vr ad vnum dicamꝰ nõ niſi cũ ea ⁊ per Nale
. ac inceleſtes theſauros deꝑtatoꝛes. NHõ eã haberi vaciter autpoſſiderionquã poſ ntineſe
— eñm̃ fures ant raptoꝛes quicq; amatoꝛibꝰ ſunt.Soli em̃ veri domini diuitian ſunt ncisr
* pauꝑtatis de diuitus ſuis ſubripiũt aut qui pauꝑtatem diligunſoli earundem faln
galſſerunt quin potius qð furarivel tollere / ſerui qui eam oderunt/ Jurta buncmo⸗ laznede
videatunvelut eoꝛũ ſerui ſiue ſagmarij in/dum querenda ſunt lucra ſinguloꝛũ talẽ⸗ Palun ſu
celeſtes theſauros depoꝛtẽt. Statim em̃. toꝛum que nos paupertati ſtudioſioꝛi di⸗ lünor
vbi gratias agit ðo pauꝑtatis amatoꝛ ꝓ ligentia aſſignauim quia ipᷣam eẽ talẽtũ pllatton
furto vel rapina qð ei irrogari intẽditur de cuius tanta negociatione tot et tanta lechtuin
* velut gratiſſime deo oblationes flagrã lucra ꝓuenire debeant minus veriſimile heelino
o tifſima ſacrificia inſuper celeſti altari ante uidebat. ucra vo talenti poteſtat duo Pphiiiͦi
ocnlos diuine maieſtat res ille ſpũaliter/)aſunt videlicet dei honoꝛiticentia ſeu glo/ fanb
impoſite ſuniſtatim vt pᷣcioſiſſima mũe/ ria ⁊ animarũ ſalus. Secũdaria vo mul lnͤch
ra in theſauros celeſtes recepta. Nec pa⸗ O ta ſunt ſicut eſt repꝛeſſio maloꝛum autne ino ho
— rum reputes pecunia in ſeruituteʒ obedi⸗ frant omnino.aut ne tanta vel tot velto⸗ nbitten
entie redigiſſe cui obediũt omnia. Zicut tiens vel tam facile. Secundum eſt liber finſei
RRrurgcttex Octauũ lucrum pauptati tas bonoꝛum qua aufertur impedimen⸗ rnne
eſt ipſe celeſtes diuitie que ſuut ⁊ eius p/ tumſ⁊ difficultas ea faciendi.Et iſta dno ꝰ
65 cium. Sicut legit᷑ Mathei.v.? Nuce.vj. lucra de talento poteſtatis requirit domi D
Beati paupes ſpiritu quonia ipſoꝝ eſt re nus Ad hoc enim poteſtas cuiuſcũq; do nüini
gnum celoꝛũ.Etiterũ. Beati paupes qm̃ minationis adeo data eſtvnicuiq; vi per in⸗
veſtrum eſt regnũ celoꝛum. Expᷣſſius aut eam mala repꝛimantur ⁊ compeſcantur ni

.

ngderi
moren
Monobtn

—

ſütcnun

ignidsda

nizrudnbi
mompe

4

N.
su
busirnict
leſn ie
orino dan
musſenge

andacia eoꝛuʒ qui timoꝛẽ et amoꝛem dei
abiecerunt. ⁊ vt liberũ ſit bona facere de⸗
unm limentibus ⁊ amantibꝰ/Eſt em̃ pote⸗/

cientis turbas hinc inde

ipᷣa via.Et hoc eſt ꝙ legit᷑ yſa.lxij. Niam

ritualia? nos bono vſu eoꝝ patres ⁊ ma

tres nominamur ipoꝝ in ꝗbus illa miul⸗

tiplicauerimꝰ. Unde apls.ij.ad Lox.iiij.

ſtas ſicut baculus in mann ianitoꝛis via
dDomino ſuo hinc inde
pPꝓpellentè ⁊ ſcandala ſeu offendicula de

facite pᷣbete iter declinate ð ſemita'aufer

dubitater ad publicas poteſtates dirigũ
tur tanquã baculo poteſtatò impediẽtes
eos qui recte ambulare/volunt coherceat

vt libere abſq; impedimento malignan
volentiũ dei populuscuiꝰ ſerui atq; mi/
niſtri potẽtes ſunt per via mandatoꝝ dei xxiij. Deus molliuit coꝛmeũ.Generaliter
t1 Jergo ex omni talentoqð nec plas eſt nec
dem poteſtas ſicut gladiꝰ ignitus ⁊ acu⸗ *

per viam vitatis gradiat᷑i eſt ſimiliter 2

tus ad deterendos malosne graſſent᷑ i
bonos ad pᷣſcindenda noxia ⁊ vrenda
putrida de coꝛꝑe ppli dei Juſticia em̃ ſeu
diſciplina ſeclaris exterig:velut cyrurgia
quedã eſt qua per huius potentes mede
tur clemẽtiſſimꝰ deus populo ſuo vi mẽ⸗

bꝛalque nec vngẽtis ſacramentoꝝ aut be

„D

B

neficioꝛũ nec potiõibus exhoꝛtationũ ſa
nari pñitanqua ferro ⁊ igne exierioꝝ pe⸗
arũ vrantur pᷣcidanf. Alia vero lucra
ſunt de talento ſcientie ꝓuectus ſiue ꝓfe
cius in ſe ⁊ miuplicatio in alijs. ⁊ de om̃i
dono gratie diuĩie eodẽmodo ſe hʒ. Re⸗
quirit em̃ deus ab vno quoq; noſtruʒ vt
dona q acceperit bono vſu adaugeat⁊
in eis inceſſanter ꝓficiat. Silr ⁊ vtilla ea
dẽ in alijs aut doctrina aut exeplo multi⸗
plicet.Cui em̃ talentũ ſcientie creditũ eſt

illaʒ per doctrina in alij s multiplicare te/

netur. Cui vero vite ſanctitas et laudabi
liũ moꝛuʒ honeſtas ipᷣam velut ſigillũ et
velut foꝛma viuendi alios per exẽploꝛuʒ
rectitudinis euidẽtiam quodaãmodo ſigil
lare et infoꝛmare debʒ. Juxta ꝙ legit᷑ ad
Pphilipᷣ.iij.Obſeruate eos ꝗq ita ambu⸗
lant ſicut habetè foꝛmã noſtram.Et pᷣma
Canõica petri vlti. Soꝛma facti gregis ex
animo. Hoꝝ auũt exemplũ euidens in na/
turis inueni᷑ Unaqueq; em arboꝛ fructi⸗
fera in ſeipa ꝓficiens in ſemetipᷣam dila
tat⁊ pꝛouehit ⁊ per ſemen qð ex ea oꝛitur
in alijs natura ſuaʒ multiplicatet in oĩb⸗
generãtibꝰ vis generatiua ẽ ad multipli⸗
candũ indiuidua ſpẽi ſue quaſi qodã ar/-
uficiuʒ negociatiõis ad lucrũ/et in nobis

etiam ipᷣa lalenta tanqua ſemia ſunt ſpi/

te offendicula de via pplłi meique vox in

In xpu ieſu ꝑ euangeliũ ego vos gen ui
Scistia ergo abſq; vitaſicut lux ẽ aliena vᷣ

ormas oſtendẽs/⁊ ſicut ſignũ poſituʒ nõ
ex ſimilitudie naturaliſſed tanquã ad pla
citum ſignificãs. ita etiã vero abſqʒ ſci-
entia ipᷣa veritas eſtp oculos ſpectãtium

ęoꝛundẽ coꝛdibus ſe infundẽs et ipſe de⸗
coꝛ eſt diuine ſimilitudinis ſpeculis coꝛdi
um ſe ingerens. Sic clara et terſa ſiue foꝛ
ma ſiue ſigillũ ſimilitudinẽ ſuam illis im

p̃mens ſi mollita fuerint ſicut dicit. Job

vpᷣuatioſſed eſt dei donũ intrinſecum vt v

tus aut ſciẽtiaſduo lucra pᷣncipalia q̃ di⸗

ximus requirunt /⁊ duo ſecũdaria que in

ꝓximo enumerauimꝰ. Poc aũt nccariuʒ

ſcire cõfeſſoꝛibꝰ.Alioꝗn qũo cognoſcẽt

vtrũ fideliter ↄputẽt et ſufficentẽ rationeʒ
reddant ↄfitẽtes.Qui em̃ nõ nouit quiqʒ

talenta ep̃is tradita ꝓpter que infeſtini⸗

tatibꝰ epᷣoꝛum legitur euãgeliũ de pabo⸗
la talentoꝝ qui nunq; talen:a iſta cogno

uerit qualr epiſcopoꝝ aliquis cofeſſiões

auctoꝛitas docen

audire p̃ſi. umet. ꝛmij ſiquidẽ eoꝛum eſt
di que altera clauiũ eſt
Secũda ẽ poteſtas iudiciaria. Que duo
vocat. Auguſtinꝰ in ſtructiõem et coher

tionem. Lerciũ eſt auctoꝛitas ſacramen/

tandi plena et integra hoc eſt tradẽdi ſen
miniſtrandi omia ſacrameta. Quartũ eſt

officiũ interpellandi pꝛo populo ad deũ.

Quintuũ eſt poteſtas

inſtituendi pfonas
leccleſijs quã mercenarij ⁊ hoꝛriales ſiue

cellariales et coquinari clericivocant o

teſtatem beneficia ↄferẽdi. De hiis qui

interrogandi ſunt in confeſſionibus ſuis

epiſcopi videlicʒ qualiter doceãt populũ
qualiter iudicẽt qualiteꝛ ſacramentẽt qua

liter interpellent pꝛo populo ad deũ qua
liter eccleſias ediſicent hoc eſt ex quibus

pꝑſonis vel potius virũ eccleſias edificẽt.

Quidã enim nõ niſi zodam ⁊ egyptum

ſpuales nõ niſi babilonẽ edificant Quid

em̃ ex ſodomit niſi ðo dimia/⁊ ex egypeijs
niſi egiptus ⁊ egipto niſi babilon edifica
ri poteſt. Ret aut multa de talẽtis ꝓpt
eruditionẽ ſimpliciũ ⁊ comunionẽ ꝓue

cctoꝛũ hic ⁊ dicenda ⁊ ſcribenda eẽnt/a ꝗ⸗
bꝰᷣ ex ipa lempoꝛis ꝓlixitate ꝓbibemur.

=ð
ü —

„

Be

Alartã obligationẽ ad reddenda
q ratone ocen⸗ ſuſceptionẽ offi
cioꝛuũ. Quemadmodũ pᷣdicator
officiũ dicimꝰ piſcari venari. Sicut legit᷑
Hiere.xv. Mittã piſcatoꝛes multos dieit
dominus ⁊ piſcabunt eos.Et poſt mitta
eis venatoꝛes multos/⁊ venabũtur eos.
Sinmilr Beñ.xvi. Sume arma ina ppa-
retrã et arcũ et egredere foꝛas.Cunq; ve/
natu aliquid appꝛehender fac mihi inde
pulmentuũ ſicut velle noſti.Ex hoc ia eris
homimes capiẽs Mathei.iiu. Faciã vog
piſcatoꝛes hoĩm. Peedicatoꝛes ergo incõ
feſſione interrogadi ſunt pᷣmũlan exerce⸗
ant iſta officia venandi ſq; atqʒ piſcandi.
Non em̃ venatur aut piſcatur ꝗ nõ vult

caꝑe aliqd. Sʒ potiꝰ arma ⁊ rethia oſtẽ Uinta ditimꝰ obligationẽ ſtipẽ/
taxe intẽdit.Et miꝝ ẽ & retibꝰpᷣmonũ tot dioꝛuʒ que dantur ad militandũ

vigilijs ⁊ meditatiõibus ↄtextoꝛũ nõ ma
gnos piſces piſcari.ſ̊ vanarũ laudũ muſ
culas tãtopere venarin ſolũ ſtudẽt ſed ar
dent. Qua abuſiuũ auteʒ quaq; indecẽs
ſit feras id ẽ ferinoꝛũ moꝝ hoĩes omĩno
dimittere captionemq; eoꝝ penitus non
curare/⁊ axcu eloquẽtie ſagittaſq; verbo⸗
rum huius muſculas inſequi ⁊ fame inſa
ciabili eſurire.Ue illis quia arcus eoꝛum
ↄuertitur in arcũ pꝛauum. ⁊ ſagitte eoꝛuʒ
reuerſe retroꝛſũ ipſos miſerabiliter trãſſi

gunt. IJpᷣiſq; ſuis retibus ipimet danabili
ter capiuntur/⁊ dũ ſibi vaniſſimas adula
tionum muſculas capiũſſemetipᷣos dya⸗
volo venãtur atqʒ piſcant᷑. Contingit em̃
illud eis viſſime gladiꝰ eoꝛu intret in coꝛ
da ipᷣoꝛuʒ ſe arcus eoꝛũ conſringatur.gla
dius em̃ exacutus non vt cedat victimas.
et eliminatꝰnon vt ſplẽdeat ad illumina/
nonẽ audientiũ.Sicut legitur Eʒech.xxj.
Sed polius exacutus vt pᷣdicet peritiam
fabꝛicantꝭ ? oſtendatid eſt apꝑire faciat
eloquentiã pꝛedicantt. Ille inq; gladius
intrat corda hmõi pꝛedicatoꝛũ in ſaniſſi
mo amoꝛe /⁊ fallaciſſima voluptate vane
laudis. Sicut legitur. ꝓuer.xv. Letat hõ
in ſnia oꝛis ſui Arcusvero eoꝛũ confringi
tur.quia de hmõi hoim eloquentia ſicut
de arco cõfracto nihil validũ nihil viuax
nihil efficax ad vulnerandas hmõi feras
emittit Uñ nõ emittũt᷑ ſagitte ex oꝛe eoꝝ

ffrigatur contra

ſacramento penitentie.
officiũ niſ intendatur finis illius Et attẽ/
de ꝙ ĩ ſacris officis ac miniſterijs diligs⸗
ter interrogandi ſunt cõfitentes.Maledi

ctus em̃ eſt qui agit opus dei fraudulent᷑

Ramn en ennn⸗ qua imnentione ſuſce⸗/
pta ſunt hmoi official verbi graua.quo
animo factus ẽ clericus aut ſacerdos aut
epᷣus. Si em̃ alio animo quovt deo ſᷣui/
ret ad honoꝛificẽtiam ⁊ gloꝛiãa? animarũ

ſalutẽmaniteſtũ eſt quia non ẽ ingreſſus
ſine macula. intrauit ꝑ oſtiũ cum ſcpᷣtum
ſit. Joha.x.Oſtiũ xpᷣs eſt Eſt quia trigita
vel plura ſunt officia clericoꝝ⁊ ſacerdotũ

tionũ circa hec.

ſcientibus eã confeſſoꝛibꝰ multa ſuppetit

copia interro

deoſ⁊ aĩiabus et vt alia trãſeamꝰ

ſtipendia beneſicioꝝ tpalium id ẽ eccleſi/
aſtcoꝛi kecditud Poter guialem millcia
l̃

et conſtitaʒ et data ſunt. Sicut legitur.ij.
Paralipp. xxx.. Pꝛecepit rex pplo habitã
tium hierim vt darentptes.ſacerdotibꝰ

⁊ leuitis vt poſſẽt vacare legi domini.Et᷑

in pſal.Dęedit illis regiões gentiũ ⁊ labo
res ppłoꝛum poſſiderũt vt cuſtodiant iu
ſtificationẽ eius ⁊ legem eius erquirant.
Interrogãdi ergo ſunt clerici in eccleſas
tytulati vtrũ militent deo aĩiabus⁊ qua
liter militentvtrũ ſᷣm ꝙ requirũt ſtipẽdia
vtrũ laborẽt ſᷣm ꝙ comedũt.Cum dicat
Aplus ſcða ad theſſa.iij. Si ꝗs non vult
oꝑari non mãducet.ergo qui nõ vult ope
rari dupliciter vel mmislater nonmic,
duplicit᷑ vel tripliciter.

Mãaducant ꝗ tres
pᷣbendas habentdebẽt ergo laboꝛare tri

plicit᷑.vic tria paria hoꝛaꝝ dicẽdo.⁊ alia
omnia bona triplicado. Hoc ẽ vigilias di

cẽdo tripliciter. Jeiunado tripliciter.⁊ ita
de alijs. Ue infeliciſati ſpoꝛũ noſtroꝛum
in qua ad miliciã iſtam ſcribũtur puuli et

omnino inbelles.⁊ꝛei iſtius militar pe/

ercitu fit eccleſie dei grex ꝑnuloꝛum arma
omnino ignoꝛãtiũ ⁊ pondꝰ eoꝝ ferre nõ
valentiũ. Dicit aliquis ſe militare le cleni
caliter deo ⁊ aniabusſi dicithoꝛas ſuas
dictione qualicũq;.Tu aũt attẽde milici/

nitus Keniene ge em̃vt pꝛo robuſto ex

ter iſte ſunt.Pũgnare ↄtra vicia ptra de/

ſed cadunt potius⁊ ſagitte ꝓꝑꝓguuloꝝ fa⸗/j as id eſt milicie iſtiꝰ ptes que indubitan
cte ſunt plage eoꝛũ/⁊ con 5

eeos lingue eoꝝ. Sicut legitur ĩ pſal. Si
De vno quoqʒ officioꝝ interrogaãd⸗ ẽ con
ARtens vtrum illud agat. Non em̃ agitur

mones cõtra malignos hoiĩes.⁊ ↄtra ira

dei cõtra qua pungnat᷑ oꝛatione ⁊ afflicti

one a malis receſſone/Cora demones

ſoneeto
ſutleot
Pusaba
aſattirt
huodetens
uniore
nigztop
ſtor not⸗
Pendumal
ſuennda
neiocnen
ſtusſunig
Nereung
ſtamor⸗
egewat
Cbtsiruita
cnuhbric
Nteaar
ſlgrasa
enilite

Eechrai

denonärigil

ibogezerhe

bus dpiant

ckiteno⸗
Eeo nula
Mchinamne
Pbnline

unectc⸗
fumluenie⸗

udenlde

annſmt
mitiga
pencſnn
ſfosinigen

Ppecatop

üſßſlſnuat

Moibuse
(Phenſat

Modiſnibi
Vunn
Pone
AAdin

(ſingn

debige
innmn
tmiſbide
ſhargn

Wen
nocrinden
nanoning
montſamti
wnulaſe
laber,
ddüganoniſt
nntaA nüi
anei nien
Wüm itte
Nler ſiim nli
n Surnt
iores. N
A oe.

Pes gentii,4

unaſtoar
Wans e
Mdenane
deii
augen
Gcnd,
denitn

un
4 9

ſtros iniqtatis vt vno vᷣbo dicamꝰſiſo ſum reparation.
lo peccato pecunia illa ſeruiat? in ſolisvi

fo.. lrxlij

et vicia vo pugnat᷑ diſciölina oꝛa tiõe ele/ recte de eis ſentiat videlicet q;; magna qnta
moſyvnarũ largitione ⁊ peccantiũ in ſe re⸗· q; meritt ſuis indebita ſint. Deinde ð ipa
miſſione.olra malignosvero homines dimiſſione peccatoꝝ ſollicite interrogan⸗
hoc ẽ ad vincẽdũ eoꝝ malignitatẽ. Inter- dus eritſi eam foꝛte vilipẽdatiaut non ſa/
dũ viribꝰ et poteſtate/ Interdũ ſupplica/ tis eã appꝛeciet᷑.ſi nõ intelligat eã eſſe ere

tio ne et obſecratiõe. Interdũ bñficiencia ptionẽ de oꝛe leonis inſernalis extracti⸗

ſicut legit᷑.xij.ad Ro. Si eſurit inimicus onẽ de ventre ceii/etliberationẽ a carcere
tuus ciba illũ ⁊c. Interdum iuditio ⁊ iuſti ⁊ vinculisa ꝗbus egrediedu erat ei ad in
cia ſicut iniuſte oppꝛeſſoꝛum coꝛam iudici fernale patibulũ.Et de his multa iam di
bus defenſione. quadoq; ratione ſeu dii ximusꝙ ſi eã tale ⁊ tm̃ bonũ eẽ aduertat
putatione.ſcut contra incredulos. Pluri ¶interrogadus erit.Quid ſpiritus deuotio
mũq; vo paciencia⁊ tollerationeꝗq nullo nisꝓ ea in deũ habeatꝗqd noui ſeruicij ꝓ
iſtoꝝ modoꝛũ militat tanq; fur et latro ſti ipᷣa deo faciat. Hoc em moꝛis ẽ hus/ꝗ de
pendia malide iſtius ꝑcipitaut ad minus magnis piculis dei miſeratione eripiunt
ſine cauſa.Et ꝓpter hoc ad reſtitutionem ⁊ nonuo ſe aliquo voto obligatvel aſtrin⸗/
merito teneri vidẽtur. Partes etiã milicie gant ⁊ ſpeciale aliqð ſeruiciũ pꝛo ſua libe
iſtius ſunt ſigna ſeu vexilla ꝓferre in iſto ratione deo ꝓmittant.Et quoniã in pꝛecę
dei exerctu qð ẽ magniſicetia ⁊ mirificen dentibꝰoſtẽdimꝰ/quia cuũ ira ⁊ miſcðia cõ
tia exemploꝝ alioꝝ pᷣire.Similit᷑ tubis clã traria ſint.Silr cõtumacia ⁊ penitenci⸗⁊
gere ꝙ ẽ vocibus pᷣdicatiõis ad bellũ au liteꝝ remiſſio ⁊ vindicatio ſeu pene irroga
ditoꝛes inuitare ⁊ aduocare.Eodẽ modo no. Sintq; iſta duo qᷓ vltimo poſuimus
⁊ arma fabricare ꝙ ẽ ſacram ſcripturã do effectu duoꝝ pᷣmoꝛũ videlicz ire ⁊ miſcõie
cere ⁊ ex ea argumẽetoꝝ ⁊ exhoꝛtationũ te affectus deſcedentes ſuꝑ illa duo extrema
la ſagittas ⁊ ſcnta pꝛudentiũ rationũ eli⸗ ſet hoc deſcenſu rectiſſimo rectitudine ſcili
cere. Similiter in caſtris aut arte excuba- cʒ diuini iudicijita ꝙ ab iravia rectiſſima

re ꝙ ẽ cõtra inſidias hereticoꝛũ et inſultꝰ deſcẽdat vindicta ſen pena ſuꝑ ↄtumaciã

demonũ vigilare. Pars etiã milicie iſtius a miſcoia remiſſio ſuꝑ penitenciã. Cõſe
ẽ hoſtes exploꝛare ꝙ ẽ cõſilia ⁊ vias qui/ quenter manifeſtum ẽ ex hüs ſuꝑ quãcun
bus capiant᷑ ſalubꝛiter aut repellãturj ne q; faciẽ ſeu cõpationẽ penitẽcie congruen
noceãt excogitare artes et menia ſuffode lè ſeu ꝓpoꝛtionalẽ ſibi deſcẽdere faciẽ ſeu
re nõ nulla pars militie ſalutaris ẽ. Pocẽ compꝑationẽ remiſſionis verbi gra ſuꝑ irã
machinamẽta hereticoꝝ ⁊ oĩm incredulo penitudinis pax ſiue placatio et ſuꝑ vomi
rũ ſubtilitate pꝛudẽtie ſpiritual deſtruere tũ ↄfeſſionis purgatio ⁊ ſuꝑ obligationeʒ
Sicut dicit Apoſtol⸗ in.x.ij.ad Coꝝ. Ar⸗ cõputationis abſolutio. Nec cõſtituimꝰ

ma milicie nr̃e nõ ſuni carnalia: ſed pot vim vtrũ dicat᷑ ſuꝑ iratuʒ penitudinis an

tia a deo ad deſtructionẽ munitionuʒ ⁊c. ſuꝑ iram. Sitr an ſuꝑ venientẽ confeſſio⸗

Qni nullo iſton mo doꝛum militat/ ↄtra nẽ an ſuꝑ vomitũ cõfeſſionis. De hijs au

animãa ſuã ⁊ alios ſi ipᷣa ſtipẽdia tpaliũ in tem multa diximꝰ ſupꝛa indeſtructiõe er
arma iniꝗtaris cõuertit vt de ipᷣa pecunia roꝛis eoꝛũ qui dicũt nullã eẽ animabus a
ſtipendioꝝ paſcat iuxuriam.nutriat mini peccatis reuerſionẽ nullũ eis eſſe poſt lap

Ltimã eius nominationem poni
v mus clepations qua ſeguit viſcen
Nefuſio. Et hac ſignificauit funis Ju
de ſuſpenſus crepuit medius effuſa ſunt
omniaviſcera eius. Judas nanq; ↄfitens

cijs in ſinuat᷑. Ue ducibꝰ.ve neqſſimis ði
ꝓditoꝛibusiꝗ tales ad dei ſcribũt militia
ve diſpenſatoꝛibus/qui dei ſtipendia tali
bus diſtribuunt.

Extam poſuimus obligationẽ ra ſiue cõfeſſie interpᷣtatur. Moꝛs ergo cõſi
tione cõmiſſoꝛũ id ẽ collaron nob tentis quantũ ad veterẽ hominẽ debet eẽ

tdimiſſoꝝ de quibꝰ interrogãdꝰ crepatiolex vehemẽtia contenti ſpiritus ſa

ẽ oↄfitens quas gratiaruactiones. quatas lutis irrupentis ⁊ dirumpẽtis ipum coꝛet

deo de hüs agalſ ſi cõtinue boc faciat an omnia vilegga eius id ẽ cogitationes ⁊ af
foꝛte a memona eius excideritan qð dete fectiones ⁊ Spationes atz locutiones per
rius ẽſibi dei hñficiat dona/⁊ nõ deo at confeſſionẽ eſcientis/quidaʒ aũt hic pctã
tcibuat vł meritis ſuis illis aſſcribat? vi—ẽ—ᷣ ꝑ cõfeſſionẽ S— Quema amo dum

Se ſacramẽto penitencie

Lhocip
„ vinũ ð dolio p extractionẽ ductił Quẽad dubiũ q;cito irrogata ẽ iuria tã cito etde ine
modũ eĩ dirupto coꝛde tota virulẽtia ſeu beri ſatiſfactio ꝓ illa. Wanifeſtu enon ung j
fetulentia peccatoꝝ effundẽda ẽ. ſicut legi eẽ ſue peccantiũ nec ſue volũtati vllo ma die
tur Job. xxviij. En venter meꝰ quaſimu⸗ eẽ ↄmiſſum vi bmõi ullactione ꝓ bene ſeb de.
„☚ ſtũ ſine ſpiraculo. Et Johelis.iij. Scindi- placito ſuo diſſerat. Amp.quis hoc ve dern 1
te coꝛda veſtra. Et in Pſal. in pſona vete ſtimẽto ſuo vel calciamẽto faciat vtnõ qᷓ; node
* yis hominis. Sicut aqua effuſus ſum. cito inqnatũ fuerit illud ablui vel abſter⸗ W
QOſt hoc quatuoꝛ queſtionesque gi curet.Quis in luto illud vſq; ad puire⸗ Aullneſii,
() ultos turbãt ⁊ exagitãt determi- factionẽ dimittat.Si vo diſſolutũ vel de coquiper
d nare tentabim Nuarũ pᷣma eſt tritũ fuerit. Quis nõ ſtatim tlud ſutoꝛi vł nunni e⸗
de tpe ipᷣo cõfeſſionis videlicet vtrũ omni refectoꝛi tradat vt reſuatur vł refitiat. De lecte⸗
hoꝛa qua nobis poſſibile ẽ confiteri cõöfen niq as equũ ſuũ vel aſinũ ſtatim ninſ ĩcli lus ervl
ſioni facere teneamunan liceat deferre ? natus fuerit aut alteriꝰ leſionis qppiA ppaa ilaei
quociens deferre liceat Scda ẽ an liceat ſus nõ ſtatim illuũ in areſtallo curadũ mit Alnleſua
. eauanm dinidere videlicet vt peccatorũ pars tat.Et attẽde ſilitudines iſtas q: ꝓpᷣe ⁊ re lspiunfn
vni ſacerdoti⁊ pars alteri in cõfeſſione re a ſuntpeccata em inqnameta ei derntio nmnni
ueletur. Uel vt vnus ſacerdos cõfeſſionẽ nes ſunt veſtis ſpiritualisjqᷓ ẽ decoꝛ vite· ennen ſt
audiaalter vo abſolutionis beneficium vulnera animan ſunt. Si autẽ tato lpe in hofibnn,
inpendat penitẽti ercia ẽ vtrũ eam ite⸗ gꝗqnamẽta ⁊ detritiones veſtimẽtoꝛũ et cal Wd
rari neceſſe ſit ex integropoſt quẽcunq; re ciamentoꝛũ coꝛpaliũ curatur a nobisqua Aſipglitu
lapſum vel quocienfcũq; cõfeſſoꝛ mutat. ſtudioſitate et vigilatia curade ſunt detrio riſei
¶Quara evir peccata redeat quocũq; re nones et inqnamẽtaveſtimentoꝛũ ſpirttiuan lholl
nidiuo ſiue relapſu peccati moꝛtalis vel ̊ aliũ.Si tania ſolitudine occurrere leſtina ido interi
cunq; nouo lapſu. Et quonia teſtimonia mus vulneribꝰ leſionibꝰequoꝛũ noſro MAlin'e
ſacre ſcripture ſacroꝛũq; doctoꝝ dica ſuꝑ rũ et aſinoꝛũ ne creſcat aut inualeſcat.q̃n/ Vhudl,
hijs vſu et frequentia diſputationũ multi tofoꝛ:tius acceleranduʒ ẽ nobis ne mo:bi faiorern
tudineq; icriptoꝝ certiſſima ſunea addu qaut leſiones animarũ nrarũ creſcat et me fſpuuint
cere ſupſedemus ꝓbationibꝰ? exemplis dicamentũ ↄfeſſiõis ſtatim adhibere alʒ (ſoollcra
ua adpn queſrʒ uꝑ hoc ſolummò inſiſtẽtes. Aergo nec apponere. Amp. ſi ſerpetes ac colubies leciopn
ad modicũ vel momentũ differre confel-⸗ aſino nro. Si venenũ de coꝛpe expellere. llianen
15 ſionẽ liceat vnicuiq; ꝓpter multa pericla Si boſtẽ vel latronẽ de domo nra tantis ulleier,
yigderi poteſt. Pꝛimu ne ꝓpter negligẽtiã ſtudijs atʒ conatibꝰ eijcere ꝓperamus /et opaliolſin
faciẽdi ↄfeſſionudũ quis poteſt dum non moꝛa illud faciẽdi tã acriter et in nobis et Mprer
vult iuſto dei iudicio ĩfligat᷑ einõ poſſe cen in alijs culpamꝰet petere inducias aut ii eAbleoris
velit. Hoc eĩ mõ ↄſuenit iuſtiſſmꝰ deꝰ ne latões quo minus hec ſtatim fianttata ei Auhumin
gligẽtias nras punire. Scoõm pꝛopter pe⸗ ſtrictione damnam Quid nobis de ſpũ fruſtonn
riculũ obliuionis peccatoꝝ. Que eniʒ ia alibꝰ ſerpẽtibꝰcolubꝛis ⁊ veneno de dya icttnen
Aua recẽtia memoꝛit᷑ tenent ipᷣa vetuſtate bolo boſte et latrone faciendo putamus. miimie
interdũ abeunt in obliuionẽ.Cercio ppt Amp. Si ignis incendio domũ cuiuſ- nific-
ipᷣm piculũ moꝛe q non mediocrit᷑ aggrra qꝙᷓ vaſtare ceperitiquis ſuꝑ eninciõe iltiꝰ? ahſaſt
uat peceatũ.Quarto ꝓpt᷑ peccatũ ruedi in inducias eict vnius mometi pcedens ſug mmipg
. alend ſeeccatu eĩ qð ſtatim p penitenciã gerere audeatvel ſuadeat. Quis etia ado Pſnoct
nõ diluitur ſuo nõdere trahit ad aliud ſic cecus aut demiẽs eẽ poleſt vt hicſnadedẽe ſſn
die Bꝛegt ⁊ pyloſo slamat alter ad alten vel ſuggerentẽ audiat⸗ de quoda quidaʒ L munci .
Sicut legitur yla.xxxiiij. Neſcdio eĩ qᷓ exe· pctõ ſcriptũ ẽ Job.xxxj. qꝛ ignis ẽ vſq; ad mßh
crada liveralitate pctã ſe inuicẽ aduocant ↄſumptionẽ deuoꝛas de oibꝰ vo genera⸗ ſmrizni⸗
⁊ inuitat. Ita vt 20 ſo lu ſui genert ⁊ ſibi ſi lit in pſal.illud dictũ ẽ Supcecidit ignis⁊ igiieiů
— milia attrabat. Sʒ Etia Sria et inimica vv nõòõ viderunt ſolẽ. Et iterũ. Incenſa igni giſnei
Sdigalitas auanciavt ve in illis impieaf ſuffoſſa. Qnia ei volutate im peccatur Clk Pnſft
Juria ↄgruentia ſuã Illud pſal. Abyſſus diẽ Aug⸗. Peccatur inq; agẽdojalioqun uiſnitf
abyſſum iuocat. Amp̃.ꝗ? ccatũ debi paſſio im eciᷓ nõ poteſt eſſe peccatũpaut di il
tu eſe iiuria irrogata deo. Manifeſtũ ẽᷣ omiſſio qᷓ peccari nõ poteſt agẽdo/ Pura nn
nõ niſi de aſſenſu ⁊ volitate eiꝰ cui irro⸗ nãq; ⁊ ſola paſſio nõ poteſt eẽ peccaltum. mn
gaia opoteſt differri emẽdatio Et qꝛ nõ ẽ Jacirco ꝓpt᷑ volutatẽ peccatũ om̃e aclus igiie

uri
niſkinni
eſonisani
asg
uninede
ini

enobsd

zianüatica.

numachten
edonern
otwu
etnr

s

S

te hoc ẽ peccaturagẽdo ſiue intra ſiue ex-
tra ignẽ dixmus. Ampliꝛ. ſi confeſſio

vt ſupꝛa diximꝰ debita ẽ quemadmoduʒ
cõputatio ſuꝑioꝛi diſpenſatoꝛi ab inferio

re debet᷑. Et ſi e debiia velut accuſatio ac

detectio ſen reuelatio reoꝝ a ſubditisdo
mino debeturlaut iudici. Et iterũ ſi eſt de gur. Necx
,)Aulol a ſit eius dilatio ꝙ iðo ſit vłculpa⸗
vulnerũ eoꝝ ꝗ infirmantundebent medi da vel danabilis. NAullii eiẽ opus bonu
agdeo examinate ac depurate ꝑfectiõis qðᷣ
ico nõ piculoſe agat ĩ vita iſta/q tota non ſo 9
nifeſtũ ẽ ꝙ deferri nõ poteſt abſq; aſſen- 5

bita quẽadmodum detectio/ſeu oſtenſio

co qui vterq; medicus /nõ volũtate infir
mantiũ.ſed gublico officio et ſtatutoma

ſu eius ⁊ volũtate cui debetur vt diximus
Nõ licet ergo inq; deferre ↄfeſſionem au
ctoꝛitate ſua ſeu ꝓ bñplacito ſuo niſi qte⸗
nus viſum fuerit ei ꝗ pꝛeeſt viſum inq; ex
aminata cõſideratioe. Aõ aut pcipii et
temeraria volutate. Ampliꝰ. ꝗ fure vl
hoſtẽ lenuerit pᷣter conſcienciã iudicisſ aſ
ſenſuʒ/quõ ab ſq; iniuria eius facitvſuali
ter nãq; dicitur ꝙ fures ⁊ latrones iudict
ſunt ac pᷣfecti pᷣtoꝛio. In hus enim om̃ib⸗
2 ſimilibus illud duigẽeter attende/qꝛ pe⸗
nitudo interioꝛ/quã ſupꝛa contritionẽ no⸗
minauim?⁊ ſacrificiũ deo acceptiſſmum
ac placabiliſſimu cõtra eiuſdẽ iram et iu⸗
ſtificatio rectiſſima delinquẽtis e emẽda⸗
tio pᷣcipua iniuniedeo irrogarelet abſolu⸗
tio foꝛtiſſima inquinamẽtoꝝ ſpiritualiũꝛ
refectio optima detritionũ veſtis nupciał
⁊ calciamentoꝝ ⁊ meditatio ſaluberrima
vulnerũ ac moꝛboꝝ ſpiritualium.Et extin
ctio validiſſima incendioꝝ. De quibꝰ agi
tunæz pter hoc no ẽ in moꝛa nec indilati/
onibus noxus ac pnitioſis ꝗ coꝛde peni/
tet ac cõuertiturino ſerpẽtes aut colubꝛes
in ſinu ſuo moꝛari patit᷑.nec ſolũ eos a ſe
abücit aut excutitſſed ętiaʒ occidit intra ſe
metipm ⁊ piecit. nec furem detinet aut la
Aronẽſſed eos in ſe iuſticiat occidit.lʒ aũt
piculoſa.ſit interdũ ↄfeſſionis dilationõ
kns vſq; ad d amnationẽ culpabił.Mul

tis eĩ modis militat ſacramẽto ↄſeſſionis

ipius oilatioipᷣmo recogitatiõe ad reme⸗
moꝛandũ ipᷣa peccata. Secũdo examina⸗

tione ipᷣo:ꝛũſvidelicʒ ad ea exaggregada 7

ſemetipᷣm foꝛtius accuſandũ.ercio inue

ſtigatiõe ipᷣoꝝ ad plena cogitatione ꝓpter

confeſſoꝛẽ iudicẽ melius inſtruẽduũ.Quar
to inquiſitiõ epel electiõe ↄfeſſoꝛis cui coꝛ
ſuũ ſentit facilius ac melius effundendũ.

AQuinto ip̃ᷣius ſacramẽti reuerencia ⁊ ho⸗

noꝛanone ꝓpter qᷓ; cũ ipſi penitẽtes excõ
municali ſuntante ad illud ſacramentus

gligere ⁊ differre Sicut legitur Eccliaſti. v
MHi tardes cõuerti ad dnim ? ne diſſeras
de die in diẽ. Et eiuſdẽ.xvij. Ne demoꝛert

lxuij
accedat abſolutionis eſt obtinendũ. Se-⸗
xto deuotionis ꝓcuratiõe hocẽ vt deuuo
ta ſit ipſa ↄfeſſio ppter qð aut pia oꝛatiõe
Vernee.
9

noõnulli hoc pᷣus impetrare ſtudet aut ſa⸗

cra lectione aut interna meditatõe/aut ſa
cre exboꝛtationis auditiõe/ꝓcurare conã

llo mo ſequit/ De qcũq; re ſi pe

lũ circũdata ẽ ⁊ obſeſſa. Sʒ etia vt ita di⸗

cat᷑ imerſa ⁊ imixta piculis/Si vᷣo diulato
opfeſſionis nullu huinmodi frurtũ habu⸗

erit nõ ſolũ nobis videt iutilisiſʒ etiã pni

tioſa nec ẽ in poteſtate cõſeſſoꝛis vt de iu⸗ .

re officij ſui nullatenꝰ ei cõpetit pfeſſionẽ

exigere in pꝛeiudiciu cõfueri volẽtiũ/atʒ in

pꝛeiudiciũ officij ſui. Et ꝓpter hoc quoniã

oia hec cõfeſſionẽ aut adiuuat aut męlio

e indebita ↄfeiſio niſi ſaluis hijs penitẽti.
Qui ſi foꝛte ꝑ negligẽna ſuã tempus qͥ iſta
ꝓcurare debuiipenitꝰ impatus/labi ꝑmi

rat Et idcirco ↄfeſſoꝛis erpediũt officiimnõe

ſerit dulatione vlteriꝰhre nõ debebit imo

ad ↄfeſſionẽ facien d diſtrictiõe eccłiaſti⸗
ca cogendus erit vᷣbi gra. Cũ generali ſta
tuto eccleſie oẽs fideles tpe qᷓdrageſimali

ad minꝰ iuſſi ſunt annis ſingulis cõfiteri.

ſi toto tpe qᷓ drageſimali ⁊ pᷣcedẽti pᷣpara⸗

re ſe ad confeſſionẽ digna atqʒ decentẽ ne
glexerit. ꝓculdubio ſi illo tpe nõ cõfiteat

etia nõ vt diximꝰ pꝛeꝑatus delinquit.De
linquit autẽ ꝓpᷣus pꝛepationẽ negligens
Tandę vero grauius peccat cõfeſionem
omittẽs. Penitudinẽ vo interna ſeu attri
tionẽ aut ↄtritionẽ nulla ex cauſa debʒ ne

ĩerroꝛe impioꝝ.Quecunq; auit ſuꝑius ob
iecta ſunt⁊ eũ locũ habẽt ſolũmo ſicut ⁊
multa ſimilia Et qꝛ etia attritio donũ diẽ
ſicæ omis pᷣparatio ad gratia. Suffragiis *
ſanctoꝝ elemoſynis ſacris lectioib?ſacris o
meditatioibꝰ auditu vᷣbi dei pus excitati
onibꝰꝛac ſanctis exercitationibꝰꝛ Aiiis p⸗
curãda erit ⁊ adeo ĩpetrãda/Et multo eiſ-
dem adminiculis poſtulada a pre milſeri⸗
coꝛdiarum et obtinenda erit.
D Onſequeter queſtionẽ ſcdam de⸗

texginare aggredimur. Et quia ĩ
cêdentibus iam diximꝰmult de

cauſis briis lacer dotibus ocaltedaeſ e Vepaer fole xx vij
MUUU KRK u

ſacramẽto penitencie

Be
Rue oceultari debere. Interdum quedas videlicet vt iuder pnũciet de büs de gb⸗ zenur
peccata ſubditoꝝ ſuoꝝ et ratiões ꝓpł qs non cognouerit abſoluat a criminib⸗ ð ua ef
ita fieri opteret expoſuimꝰ. Quai ſůma abus coꝛq eo actũ nõ ẽ/ Cu ei vterq; oꝝ di
becẽ videlcet ne ꝑ via ſalutis boc ẽ ↄfeſi ſacerdotũ penitentẽ plene abſoluat. No in
onẽ vtraq; ꝑditio hoc ẽ tam anime q; coꝛꝛ ei ſicui plene oſtẽdimꝓpoteſt ĩ ꝑte abſolui mnn 4
poꝛis eueniet. Quia ergo in bis caſibus a pinculis pcton in pte remanere ligarꝰ Pinge
nõ fructus ↄfeſſionisſimo fructui contra⸗ era ei lacerdoru abſoluit ipᷣm ab omi ſt
riũ ex confeſſione ꝓueniret cuʒ ſalute ſoli bus ⁊ ita cũ neuter oĩa audiuii.Uterq; ꝓ nge⸗r
ſeruire ⁊ militare debeat cõfeſio alu q; ꝓ nudat de hijs de ꝗbꝰ nõ cognouit. Inꝗ̊ nad⸗
pꝛio ſacerdoti. De hus caſibus ſeu pecea-⸗ dubitandũ nullatenꝰ ẽqꝛ per virunq; ſa fnn 1
tis alijs q; ꝓpᷣo ſacerdoti erit cõfeſtio facli cerdotẽ piena gratia ſanctiffationis ⁊ ab Wann
enda hoc de licẽcia ipᷣius ſacerdotis vel ſolutionis recipitjniſi ꝑ ipᷣum ſteteri neq A

ine

iſcopi loci/. Siquis auũt obiecerit qꝛ gra moꝛe iudicũ ſoꝛinſecoꝝ ꝓnunciat cofeſſioꝛ
serentarindiniſtgilig e imꝑpnbil. abſoluimꝰ te nõ ↄdemnamꝰ. Sed magꝑt
A5 eĩ poteſt eẽ in parte ſanctus et in par oꝛationẽ facit ſuꝑ eu vt de abſolutione ⁊ umthn
te peccatoꝛ. Quemadmodũ nõ poteſt eeẽ remiſſtonẽ atʒ gram ſanctificariõis iribu⸗ nnio ſn
partim in inferno/et partim in paradyſo at/eti nemo dubitat quin poſſit et debeat dpioſia
Et impoſſibile ẽ ↄiungi in vno ⁊ eodeʒ confeſſoꝛ oꝛare patrẽ miſcdiarũ vt etia e⸗ innone
ubiecto eternã damnationẽ eternã glo mittat peccanti peccata qᷓ necipᷣe penuẽsĩ grnto
ria cõiungi inq; neq; m idem ppier reyu ſe cognoſcit ⁊ eidẽ confeſſoꝛi recognoſat. ahrſel
gnantis ↄtrarietatis ꝗᷓ in nullo genere cõ Unde ⁊ in abſdlutiõe ↄfitentis no cõſue icnen
trarioꝝ iſtã ↄiunctione patit᷑ in eodẽ ⁊ him uerũt dicere ſacerdotes dimittat ubi deꝰ end
