igſ negligat legeſq; eiꝰ ac iura ꝓviribꝰ non gentie nr̃e nõ neceſſitate ineuitabilitatis
⸗rasen Peledat. Quia ergo ſigna viſibilia iſta q aut neceſſitate coactidcis. Amp̃. deru⸗
e nũerauimꝰ maxie memoꝛijs hominũ in- re ⁊ vita ruſticana ad ciuitatẽ traſeũtibui

4 7 ee
MN

figũt aut impꝛimũt⁊ foꝛtes ymaginatões ⁊ ciues effici volẽtibus neceſſe eſt moꝛes

nd inducũt inqbꝰ qtuo: affectioes mẽoꝛate agreſtes r babitationẽ delerere ciuitateʒ
Reideiet eexcitãtur et adiuuaãtur manifeſta eſt em q; inhabitare ciuileſq; moꝛes ⁊? vrbanita
omneditn nctas ⁊ vtilitat hmõi ſignoꝝ appet et ex t ciuilẽ atʒ ſecialiſſima aſſumere. Qꝛ igit

hijs q dixrimꝰ qy ingreſſe in hanc ciuitatẽ tus ẽx vita agꝛeſtis ac tuſticana ſtatus ac
ſanctificatio ẽ ingreſus qualẽ deſcpſimꝰ vila infideliũ qntacũq; laudabilitate mo

ſe 4

e q̃ ſanctificatiõe oĩs execratio exuitur?ẽ de rũ polleat compatione pfectiõis nobiles
nene pronitur queadmodũi ingreſſu in ſtructu ⁊ eminẽtie ciuiũ ciuitatſ ſanctificate de qᷓ
eriſſi ram oĩs tumoꝛoſitas ? oĩs ineqlitas lapi loꝗmur ⁊ barbariſmꝰ⁊ quicqd decoꝛisvi
Nn ⸗ dũ deponit᷑ alioꝗn in illã non admittun⸗ detur hre vita hũana ad decus excellẽtiã
* tur. Quẽadmodu frondoſitas lignon ac iſt manifeſtũ ẽ qᷓntã mutationẽ ſieni oꝑ⸗
eene toꝛtitudo ac toꝛtuoſitas aliaq; omnia ꝗᷓ li teat in traſitu quo defoꝛis ſiue aliũde in
gna edificis inepta faciũt niſi oino eent ciuitatẽ iſt intratur. Juxta bunc modũ et
SS amota in ipᷣo ingreſſu in edificiũ nccario ciuitatẽ iſtà velut mẽbꝛa gratuita ſocieta⸗
id deponẽt. Sic ⁊ ipᷣo ingreſſu iſtiꝰ edificu te ſibi inuicẽ colligata ſiue cõpacta volũ⸗
S ad ſilitudinẽ ⁊ ꝓpoꝛtionẽ qᷓs ſupꝛa expᷣſſi tariaqʒ ſub fᷣuitioe ſibi inuicẽ ſub miſtrã
Ns mꝰ fieri neceſſe e poſſibile quidẽ eſt auctto tia.wanifeſtuũ eſt intuenvolẽtibus Mꝛer
lain⸗ ri oĩm bononꝝ abſqʒ ſignis viſibilibꝰ ſan⸗ go bmõi coꝛpus co ꝛꝑe hüano ſeu quocũ .
W ctificare qs voluerit? hoc iã aliquociẽs fe qʒʒ alio abſqʒ vlla cõpatione et in ſe nobi
oNXNα⅜ ciſſe dinoſcit᷑.Q, ſi in oibus faceret ita ꝙ lius ẽ etio honoꝛificeẽtius et inuicẽ hoĩbꝰ .
ni uud nullus de ſanctiſicatõne alterius quicq; vtilius atʒ ſalubꝛius.Cura aũt deo eſt an
iſnd ſcireſeẽnt oẽs ac ſanctficati quẽadmodu cctoꝛi oĩm coꝛpꝰ culicis aut muſce ſiue foꝛ⸗
fuen ſi eent oẽs ab eodẽ pre geniti? ignorarẽt mice vnius ſiue etia ſuccõis tatope et edi⸗
md , ſe frẽs pirent ergo inter ipos fraternitas ficare et in mẽbꝛis ↄgruẽtibus cõpingere
SS amo: foꝛtiſſimus ? naturałſocietas q veu. Quãto ergo foꝛcius cura erit eidẽ coꝛpus
unon culo fraterniiatt cõſtringit oẽs naturalier qð diximꝰ edificare atʒ pficere ex ̊ optet
ntuinn Sic et in ſic ſanctificatis periret amoꝛ gre vt nõ minoꝗj mutatioe traſeat in coꝛpus
Gukanni foꝛtiſſimꝰ quo viget et viuit ſpũalis ſocie iſtud ſeu id d nutrini et augeri bʒ traſfoꝛ
üniusn tas qᷓ velut cementũ et ligitura foꝛtiſſima met in mebꝝ ipſius qu cibus nature in
l ſpũalis edificij ẽ. Quẽadmodũ em̃ ſic ge-⸗ nutrimetu coꝛpis aialis ſeu etiã mẽbꝛoꝛũ
iug nerati boies vt dirimꝰ nihil ponius inui⸗ eiuſdẽ. Amp. regnü ipius regis egn
„OSE9Y
9 9
.

SBe ſacramentis in generali
* euigenter remaneret in completũ nolabi dines decẽs et ntile eſſe dubitare non po mt
li atz magna ſui parte mutilatũ ſi ciuitas teſt. Amp. cuj iſta ciuifas in ſpnalibus he
iſta deeſſet cũ in altera parte hominũ no et inuiſibilibus materiali ſeu litterali ciui⸗ ere
negent aut imperet niſi foꝛſitan ad modii latt in ſuis viſibilibus coꝛpalibus actpali nen
ci duʒ magis vicus ſuis et cõcupiſcencis bus adeo ſilis ſit vt iſta iſtius exempum ul
J — obediũt quã eidẽ et ſcᷣm volũtates ſuus ymago et liber quodammo do dici poſſirt
ac taditiones potiuſꝙ; ſcõm leges iwßius Wanikeſtü e vt quẽadmodũ in illa fu gſi
vinuüt. Amp. templo quale dirimꝰ nõ erint donationes iuſtificatões ethonoꝛa Au
„ . exiſtente nullus relinquit᷑ cultus eius nul tiones ſen ꝓmotiones ſic et iniſta.Ceruua nen
la hon oꝛificẽcia ſeu gloꝛificatio ab homi⸗: autẽ eſt ꝙ üla ibi fiunt ſignis quibus diri neind
nibus nulla aut ꝑmodica regraciatio bů⸗ maergo⁊ adhuc hic eo mõ ſieri oporterert ci
ficioꝝ ipius hoc aũt ẽ qð habet genus hu quẽadmodũ et ibi cũ et eedẽ ranones et ucde
manu p̃cipuu et ſaluberrimũ et velut toti hinc et inde ſubſint iudices ergo rectoꝛes nand
us ſue pfectionis cumulũ ſcilicet dei cutui ſpũalesiomis etia generis magiſtratusi inohl
et honoꝛificencid et rectitudinẽ atʒ decoꝛẽ iſta ciuitate eẽ oꝑtet quẽéadmodum etibi. o
legis directã et cõpoſita vitã. Deinde nuli⸗ Ampᷣ camerarios et diſtributoꝛes ſeu diſ Moni/
la relinquit᷑ via recõciliatiõis ad ipᷣm ſeu penſatoꝛes diuiciarũ ſeu denoꝛũ ſpiritua ſuende
reuerſionis cũ non ſit poſſibile reuerti ad liũ quẽadmodũ et ibi et ſicut reges ſeu re Edab
ipᷣm niſi ꝑ gra tũ et acceptũ ei cultũ. Segt ccoꝛes ciuitatũ miſtros habẽi atq; diſpen iuiidnn
tandẽ humanarũ rerũ cõfuſio extremavt ſatoꝛes qᷓ oia bona eon habẽt in manibꝰ lul
honeſtas virtutũ omino deleat᷑ t ſolisvi qui rationẽ redd unt regibus de omibus llͤlt
. cujs ſeruiatur ea que ſola fiuntet curentur etillis omnes inferioꝛes ataʒ minoꝛes dił uſli
ab hoibus guibus offendatur deꝰ et ſub penſaloꝛes ſic et ciuitatẽ iſtàa maximũ vnũ u lu
lata via recõciliationis atʒ rep:opiciato⸗ diſpenſatoꝛẽ ſeu matimos multos habe⸗ ſlinon
nis vt diximus genus humanũ ineternũ: re neceſſe ẽ quibus oĩa dona ſpualia et di Mreinhe
abſqʒ vlla ſpe miſerationis ſubuertat᷑ ex uicie cõmine ſint hic eſt quoꝝ miſterio di mMlrne
quo relinquitur vt nõ ſolũ vane cõſtiiue⸗ ſtribudãtur qui et regi vniuerſali de omni⸗ ntbust
rit fiios hominũ ſed in ſuip̃ius cõtume⸗ bus iilis rationẽ reddant qutbus inferi (dusſe
liã et in eoꝛũ da mnationẽ et moꝛtẽ. Cum oꝛes oẽs diſpẽſatoꝛes ſuaꝝ amminiſtrati Ppusdor
em̃ vita vitioſa tota ſit in dei contumeliaz onũ rationẽ reddãt ꝓpter hoc neceſſe ẽ eᷣ acase
tota in viuentiũ ꝑditionẽ ⁊ moꝛtẽ manfe uitatem iſta habere et clauigeros etiani⸗ nononb
ſin ciqꝛ ſublato dei cultu quo ſolo vterqʒ toꝛes pꝛecones duces iudices ⁊ magiſtra (oAllud
occurrilur nõ reſtant de vita humana ni- tus et alia hmoi. Amp̃.ſicut veſtimen⸗ exemme
ſi deo cõtumelia et hominibus mo:s ⁊ p ta adueſtitiones et oꝛnamenta ado:nali⸗ Plindit
Aitio eterna Redeamus ad id in quo era ones et munimenta admunitiones ſic ſa Wisgem
Zuus et dicamus quia ſacratio ſeu ſanctiſi cramẽta ad ſacrationes. et generalit᷑ ome und
catio ingreſſus ẽ in templũ ſeu in ciuitatẽ id qð nõ ſine alicuius adhibitioe ſiue ap Aenn
et in coꝛpus qð diximus ⁊ niſi deſignatio plicatiõe pfici habet aliqua actio ad ipaʒ hemſane
ne viſibili fierẽt perirent vtilitates quaitu actionẽ ſiii ſe habet. Quẽadmodũ ergoa finvoen
oꝛ quas ſupꝛa nominauimus. Gignũ aut cuicũqʒ et qñcunq; et vbicũqʒ neceſſaria liibtſip
* viſibile quo maxime ſpnñalia ⁊ inuiſibilia eſt veſtitio illi et tuc ibi neceſariũ ẽ veſti⸗ 6elazr
oſtenduntur comunitati hominũ. Illud mentũ ſic cuicunqʒ qñcunqʒ et vbicunqʒ li giis
Eg maximã ſimilitudinẽ habet cũ illis ꝗᷓ neceſſaria ẽ ſacramẽto et ſacramẽtũ nõ a pume
ſimilitudo etiã vſqʒ ad cõmunionẽ nomi ſili et a ꝓpoꝛtioõe tantũ. Sed ex illa radice pitu
nu interdum venit ſicut lux viſibilis cũ lu- quã diximꝰ q ẽ ꝓpoſitio ꝑ ſe nota ⁊ radi lis,
ce ſapiencie ppter quã ſintilitudinẽ etiam e ꝑ ſeipam ſtans et ſixa.Eur aunt ſacramẽta emnonee
nomen lucis cõmunicat. Sicut et caloꝛ ex/ aui ſigna viſibilia ſũt adiũcta auſ illa ha⸗ nt
tenioꝛ ignis ⁊ ardoꝛ ad amoꝛẽ ſe habẽt iu abere debeãt vt iã diximus verũtamẽè ſacra V
xta hunc modũ ablutio vnctio et aflatio menta ſigna viſibilia diximus intra ꝓpꝛi iignn
ſeu aſpiratio extenoꝛ atʒ viſmilis ad ablu etatẽ locutionis itavt viſibilia intelligant innd dl
tionẽ interioꝛé 2 aſpirationẽ ſpirituale,? quemadmodũ monachus niger ⁊ albus bsennn
„ in uiſibiles ſe habere manifeſt eſt. Qua plerũqʒ. Interdũ emipᷣm ſacramentũ viſ̃ zimun
re ſanctiſicatõibus interms ac ſpalibus bile ẽ ſicut ia foꝛma ſacratiſſime euchari innd
eerios qdhiberi ſigna vel imilitu⸗ ſtie viſibilis ẽ neꝗ; oꝛdo neqꝗ; matrimoni ani

wint
usnhi
Uhnimn
Whze
mnindie
1nezake
nöfnanee
seoe
Gns nagſn
Gnod
ſnbaotse
1Nbänne
ors deis
Bhninnn
iimamin
nosolriie
dena ine
ſcrornin
winanſelit⸗
uin
ſurrenen
io docſeck
tcanigensl
ncnutu
in

Orindndh
ſieig in

Ghetini
jnne M,
lonii
ſep
onm/,
w in

um neq; baptiſmꝰ inſeipᷣis viſibiles ſunt

⁊ ꝓpter hoc caute intelligẽdũ eſt ꝙ ſacra
mentũ dici cõſueuit viſibilis foꝛma vel vi
ſibile ſignu. Ampᷣ. q non melius eru
diri potueramꝰ ad ignota quaʒ ꝓ nobis
notiſſima et vſitatiſſima.Ad cognoſcẽda
ergo ſpũalia lauacra ⁊ lauatõnes ſpũa⸗

lia vngenta ⁊ vnctiones ſpũalia illumia

menta ⁊ iluminatiões ſpualia indumen
ta ⁊ induiſoes ⁊ cetera hmõi non meliꝰ
erudiri poteramꝰ qᷓ; ꝑ uiſibiles hoꝝ ſimi⸗

litudies ⁊ deſignan ões. Res aũt ſuis dę
ſignatiõibusↄiũgi conſu euerũt in donii

immobilin ⁊ donatiõibꝰ in honoꝛibꝰ et
honoꝛatiõibus in magiſterüs ⁊ magrifi⸗

cationibꝰ vt ita loquamur. Simul em̃ cõ

ſueuert dacio anuli ⁊ rei per anulũ ſigna
te dacio coꝛone ⁊ regis dacio magiſterii
⁊ libꝛi dacio pꝛebende libꝛiq; ⁊ panis da

cio clauis ⁊ heſauriʒare et adhũc modũ

de alijs. Lonueniẽs eſt ergo vt cũ vnctio⸗
ne viſibili inuiſibilis ⁊ ita ð alis. Am
plius qꝛ ſanctificatio opus immediatũ ẽ
diuine omnipotẽcie ⁊ virtut neglecta au

tem et inhonoꝛata diuinitatis / merito a

uertitur ne aſſit negligẽtibus et nõ hono
rantibus ſimiliter ingratis et non cogno⸗
ſcẽtibus ſic et pꝛeſto eſt et adeſſe inuocan
tibus hono ꝛantibus atqʒ adoꝛantibꝰ et

gracias agentibus Negligit autẽ et omni
no non honoꝛat qui nec inuocat maxime

ad illud quod ſolius ip̃ᷣius opus ẽ clemẽ⸗
cie ac magnificencie ipius donũ.Qnia er
go ſanctificatõ eſt opus ſolius diuinevir

tulis ac miſericoꝛdie ad illud maxime in⸗

uocanda eſiine non inuocata merito de
dignetur adeſſe.anifeſtũ ẽ ergo ad om

nem ſanctificationẽ que miniſterio hoĩm

ſfit inuocãda eẽ diuina virturẽatʒ clemen
tiã.Et ſi tpalia eti iſta nõ rogatus tã mul
tis ⁊ taʒ multociẽs largit᷑.Et his qui non

ſolũ gras non aguntſſed inde armant᷑ in
eiꝰ ↄtumeliã deſtruẽtes. Lꝛimi inſemet⸗
ißis virtutẽ honeſtatẽ atʒ decoꝛẽ. Deinde

in alijs ꝓ viribꝰ impugnaãtes dei cultum
⁊ honoꝛificẽtiã/quanto magſ amatoꝛibꝰ
ac ſeruitoꝛibus ſuis inuocatꝰ atʒ rogatuſ
ſpũalia dona pᷣſtabit qᷓ oino ſunt ad ho⸗
noꝛẽ ⁊ gloꝛiã eius ꝑcipietibus aũt ad ſalu
tem ⁊ viti. Amplius. Manifeſtũ ẽ ſo
los ciues huius ciuitatis ſanctificate quã
dirimꝰ deo eẽ placitos ſeu acceptos. So
li emm iſte gloꝛie ipᷣius inſeruiũt ⁊ iuxta
beneplacitũ eiꝰ omnia facere ſoli ſiudẽt

atq; conant᷑. Soli ergo digni ſunt vt pꝛe
cibus et inuocanõis eoꝛum aſſit/exaudi⸗
toꝛ deus.Ceteri aũt hominũ non vt veri
homines vinũt imo pene tota vita eoꝛuũ
aut dei ↄtumelia ẽ/aut alioꝛum hominũ
iniuria aut dehoneſtatio ſeu inꝗqnatio ꝓ
pꝛia Amplius. vota ⁊ deſideria hmõi

hominũ pꝛeceſq; ⁊ petitiões raro vel nũ

q́ᷓ; ſunt de hijs que deo et beneplacita ſũt
ſibiq; ⁊ alijs ſalubꝛiai Cum ergo nec ipſ
digni ſint exaudirimnec ea q̃ petunt digna
lerilmanifeſtu eſt pꝛecibus eoꝛum ⁊ votſ
deum ad eſſe non debere. Neceiſe eſt er⸗
go hanc ſolã deo eſſe dilectã cinilatem ei⸗
uſq; votis ⁊ pꝛecibus ſempꝑ ad eſſe diuiuã
virtutem atʒ clemencis.Et quia vota eius
⁊ pꝛeces poſt dei gloꝛiã ⁊ honoꝛificentiaʒ
maxime ſunt ipᷣa ſanctificate vel obtinen
dã eam non habentibꝰ/ aut conuanda
⁊ augendãa iam illaã habentib neceſſe eſt
pꝛecibus ⁊ inuocatiõibꝰ huius ciuitatis
eos ſanctificari pꝛo quibus ea fundẽtniſi
rebellione ⁊ ꝑtinacia malicie ſue aut de⸗
ſido ia ⁊ negligẽtia ſua hoc ipᷣi impedierĩt
Pꝛeces aut ⁊ inuocatiões ipᷣius diximus
ſiue quas ipᷣa totas ꝑ ſemetipᷣam facitſi⸗
ue que ex parte eius ⁊ noĩe fint.
OQOoſtq; aũt iam declarauimꝰ ci⸗
) uitatem hmõi debere eẽ que me
rito ⁊ deo dilecta ſanclificata di

Rtenda ẽn dedimꝰ? caulſas in hoc videlicet

dei gloꝛia ſiue honoꝛificẽtia hoĩm pfecti
onẽ qua impoſſibile eſtvniuerſaliter eos
pᷣuari/e qꝛ nõ decet dinine ſapĩe ꝓuiden⸗
tiam negligereaut ptinere maxima ⁊ no
biliſſima ta ſtudioſe curare minimalatʒ
viliſſima atʒ nulla ex pꝑte illis ↄpandaEt
qꝛ non ẽ poſſibile naturã cuiuſcũq; gene⸗
neris in ſua materialitate ⁊ potẽecialitate
remaere vniuerſalrita vt ex nulla ꝑte ſui
pficiat. Qð vtiq; eẽt in genere huano ſi
iſta pfectio nõ inueniret᷑ in eo. Adięcimꝰ
⁊ qꝛ regnũ eius ꝓ magna ⁊ nobili ſua ꝑ⸗
te detrũcatũ eẽtſac mutilatũ ſi iſta ciuitas
ab eo deeẽt. Deinde q; genus bumanũ
magis in ſui ↄtumeliã ⁊ in ꝓpꝛium interꝛ
tum creaſſet vniuerſaliſi iſtã pfectionẽ ei
non appoſuiſſet. oghectj nta confuſio
res humanas ſequere t etiã inſinuauimꝰ
Diximus ei aꝛ per ſe debitum ẽ vt ei qꝛ
deus eſtſit kemplum. ⁊ quia rex eſt regnũ
⁊ quia domind domus eſt ⁊ qꝛ in tem⸗
plo eius debet eſſe cultus eius/⁊ ſacerdo
cium.⁊ alia cultus eiuſdẽ debei eſſe ißi
Aüi

De ſacramento in generali
o us et magiſtratus/et iudices et pꝛecones ⁊ v niliitas ſacratiõisſtabilite ante ſũt de hin
varuq; diuicianſpũalium diſpenſatoꝛes ſignatiões vtilitatibus ⁊ rationibꝰquas in
5 inſtar ciuitatis foꝛinſice in ſuis foꝛinſecMis iam diximuꝰ. Stabilita etia eſt ↄiunctio Oul
id eſt tꝑalibꝰ bene diſpoſite.Et iuta hoc deſignationu in hus que ia diximꝰ. Sta lie
conſequens eſt vt in hac ipᷣa domo ſit fa⸗ bilita ergo ẽ tota rõ ſacrimenti in eo ꝙ ſa oyl
milia oꝛdinatafe varia famulãtiuʒ officia crimentũ O ſiquis dixerit qꝛ hmõi ciuita ſsel
. ita vj ibi ſint ⁊ panifices ⁊ pincerne ⁊ da⸗/em impoſſibile eſt eſſe ſcõam naturaʒ pꝑ Vllyj
piferi hmõi ceterilfecimꝰ ec inſinuationẽ modum affectiõis verum dicit quia reue o
0 de exercitu de bellico apꝑatu ipius. Oñ⸗ra impoſſibile ẽ naturã humgna hanp dum
* dimus etiaʒ qꝛ acquiſitio ciuitatis huius fectionẽ attingere humano affectu. nihil
ciuitatis acquiſitio e perfecte iuſticie ſub em poteſt naturaliter vltra ſe ſeu ſupꝛa ſe ayu
limis ac pᷣdare vrbanitatis moꝛumq; no pfectio aũt iſta ſupꝛa natura ⁊ vltra natu ni
bilium quibus ſub deo rege ⁊ rectoꝛe mi ram eſt ſuꝑ eam deſurſum deſcendẽs a ſose
litatur eiq; viuitur/c ꝙ in adeptõe ciuita pᷣmo fonte vniuerſaliq; bonoꝝ. Quaruʒ pan
tis neceſſario deponit᷑ omnis moꝛum ru magis naturale ẽ omnibꝰ hoibus hocẽ? Np
ſticitas ⁊ vicioꝛum impoſitio.Diximꝰ eti⸗ nature eoꝝ magis ↄgruẽsvt ipᷣm fontem woln⸗
am a: in ingreſſu tẽpli iſtius induit᷑ ſancti bonoꝝ in pᷣmis ⁊ maxie diligatpſequent᷑ posſol
tas deponitur omnis ꝓphanatio /ſt oẽ aũt alia ꝓpter ipᷣmcũ manifeſtũ ſit vnũ 2 ſiönn
qð a famulatu ⁊ a familiaritate deinos quodq; diligendoꝝ ad ida ꝓpt id diligẽ ofil
vel auertii/vel elongat/ quia in ingreſſu dum eq ad qð ⁊ ꝓpter qð ipᷣm eſt. Om̃ia wpoe⸗
huius domusſta dei famulatusquam ei aut ad ipᷣm ſunt/⁊ ꝓpter ip̃ᷣm hoc eſt ad WWt
us familiaritas ſiue domeſticitas ſuſcipi Sloꝛia ⁊ ꝓpt᷑ gloꝛia ipius Oubiũ eẽ nõ dʒ liade
tur ⁊ in ingreſſu iſtius exercitus vires ⁊ ar oia alia diligẽda eẽ hominibꝰ ad ipᷣm et gugnuc
ma contra hoſtes ſpirituales ⁊ vicia dan. ꝓpter ipſum/⁊ ꝓpter hoc in pᷣmis ſeipſos leoib
tur ingrediẽtibusAdiecimꝰ etiã quia hꝰ ⁊ ſua omnia ↄſequẽter conuertere debẽt Ginuns
templi cõſecra toꝛ edificatoꝛ huius ciui- in eius obſequiũ ⁊ honoꝛẽ. Quanta aut s.O
tatis ꝗqggrggatoꝛ adunatoꝛ eſt ſolus de/ veniuolẽtia ſeipſos adinuicẽ adiuuare⁊ bellän
us ſic huiꝰ aggregatoꝛ ⁊ pᷣparatoꝛ et dux qamplexari debeãttria in dicat euidẽter pᷣ⸗ (omed
eſt ipſe ſolug adięcimꝰetiam qꝛ adunatõVmũ indigẽtia qua ſe naturali mutuo ĩdi⸗ lad
Z afſociatio holm in ↄmũitate ipoꝝnon gęẽt.Potetiſſimꝰ em̃ ac ditiſſimꝰ inter ho üibe
p̃h fieri niſi in ↄmũione viſibili? ꝓpt᷑ hoc mine extremo artifice ac viliſſiino obzuus derep
ↄmuionẽ viſibliũ ſignoꝝnadunãdos eos hyʒ ſcʒ fabricatoꝛe acuũ /a ceſoꝛe fuſoꝝ.Et aut
eſſe intrantes in ciuitatẽ iſta. Impoſſibile generalr nullu eſt repire qui multis opi⸗ min
eßem̃ q;diu oᷣnegtaus eſt nob aſpectus bus et oꝑibꝰ alioꝝ non egeat et ideo nõ oin
⏑ muiſibiliũ noſtroꝝ id ẽ interioꝝnos adu minꝰ pauꝑes diuitibꝰ nõ indigere/quaʒ S
4 nan in ſocietatẽ quãctiq; itavt ex nobis fi ecõuerſo/dubitare nõ po teſt niſi cecutiẽs Dus
at vel exercitꝰ vel familia vł ciuilitas vna mẽte ſiue cecus. Scoõm vero ẽ innata no⸗
vel ecc lia vna niſi comunione aliq velſi⸗ bis ſemĩa bonaꝝn affectionũ vniꝰ cuiuſq; ne
gno viſibili vbi etiã exẽpla poſuimꝰde la in alios. Hee ſunt amoꝛ alieni boni⁊ cõ le
pidibꝰ diſperſis ⁊ ð fratribꝰ fraternitatẽ paſſio alieni maligaudiu de alieno bo⸗ iieli
ſuam ignoꝛatibꝰ. Dedimꝰ etiã cauſas et noet affectiões ſemina vocamꝰ.ↄpaſſio 1co
„ tilitates qttuoꝛ ſignoꝝ viſibiliũ ⁊ dixiuſ nes ꝑfectioes que eſt in ciuitate qua dixi⸗ irn
gꝛ illa ↄueniẽtioꝛa ſt᷑ nr̃e eruditiõi in ꝑpe mus. In vitis em̃ ꝑfectis ad illũ animuʒ on
iſto/que maioꝛẽ habẽt ſiłitudinẽ cũ inuiſi puenitvt cõpaſſio ipᷣam moꝛtis paſſionẽ ſen
bilibꝰſeu ſpũalibus ad quoꝝ cognitionẽ ſupetſſic qñq; ex ↄpaſſione alioꝛũ etiã in rni
ↄmũitas hoĩm non niſi per viſibilia pöot moꝛtem ſe tradũut vt alus pcatur. Semĩia pi
* co tingere in ſtatu vite pnñtis: Et diximus qt ſunt iſte affectões/ ꝓut in nata ſunt no lta
qꝛ vſitatis ⁊ certis apud nos nobiſq; no⸗ bis velut arboꝛes nobiliũ fructuuz hoc ẽ
tiſſimis ſiłitudinibus maxie erudiedi ſu-⸗ ſublimiũ oꝑuʒ ueraces cñ ad ſummũ ſue
mus/eo ꝙ permaximę notas d ignotoꝝ vpfectiõis educte fnerint diuie gre largita he
Zor cia maxime ↄueniẽtiuſ puenit Et qꝛ te. Terciũ ipſa eẽncialis ſocietas qᷓ in ſpẽ ni
jinte ntio ſacramentoꝝ duo cõtinet videl, vnũ ſunt. Si em̃ ſodetas mẽbꝛoꝝ atʒ co⸗ K
acr atonẽ/ deſignationẽ ita vt ſacramę pago ꝗ ill affoꝛis ẽ ſt ab accidẽte ea adoĩ ſn
u m ſacratiua deſignatio ſit aut deſigna uicẽ ſic aſtrĩgitvt tãta ſibi ꝓmptitudĩe ſub M m
tiua ſacratio/ per ſe aut nota ſit necemſitas uniãat ſeſe inuicẽ defendat alteꝝ ꝓ alteto

— *

ng
Bice,
nolne,

eſon H

bunenit
beuie
unien
Wundnt
niginir
mwönek
Wöntbeec
s Dücii
nind'kizt

OEne

ainnii r
Xdiäiin
irchrit
ie unn
onc
wiltnin
Wini,

N

Moni n

Weloini.

cii n
näunad
satii,
nnrusn
orumnn
NX
unun

——= E
S =

S
=

„

=

1

=
—

—
S
= =

piculo clipeũ opponat/vt ꝓ ocko manus tio oĩs iiuſticia oĩs moꝛs vitioꝝ et petõg o

cũ inter ea tata ſit natura diuerſitas/⁊ etiã
contrarietas/quanto foꝛtius ipſa eſſen⸗
cialis hoĩm ſocietas/qua diximus vincet
contrarietatẽ ac diuerſitatẽ que illis affo⸗
ris eſt/⁊ ab aceidẽtibꝰ/⁊ aſtringet eos atʒ
colligahit beniuolẽtia completalin ediki⸗

cationẽ pᷣclari ac nobiliſſimi H

Diximꝰ cigitatẽcui coꝛpoꝛi ꝓpter nobilita

.

pꝑticeps ergo efficiũt᷑ ſctitatis tẽpli huiꝰp⸗
ticipes luſticie et libᷣtatis ciuitatè iſ li2/ ptici
pes vite copis hꝰ efficiat᷑ ingrediẽtes/ſic x
ticipes faliaritatis et falatꝰ dei priſfami⸗
lias ꝗ introducù ſidomũ iſta ꝑticipes/ar
mature ⁊ tociꝰ bellici appatꝰ ꝗ aſſumũt᷑
e hec vt ſit ð exercitu iſto. Si ꝗs ant di
erit ꝗd erit ſi foꝛte deꝰꝑ ſemetipᷣʒʒ ſua beni

tem et excellenciam ſus nonaliud decʒ eẽ gnitate alicui infnderit oĩia dona gracia⸗
—

caput qua deũnon aliũ ſpiritũ viuifican
tem ipᷣm hac vita qua diximꝰ⁊ in tres ra
mos extẽdimꝰqua ſpm̃ dei hec ẽ vita/qua
vocamus gracielvita nature ſupꝛa omnẽ
comꝑationẽ pꝛeſtantioꝛhuiꝰvite donũ ſi
non largitoꝛ bonoꝝ iſti coꝛpoꝛi daret coꝛ⸗
pus ſibi congruũ ab ipᷣo non ꝓcederel⁊
ſeipᷣm maioꝛi gloꝛie ſue ꝑte ðfraudared⁊
officiũ largitatis pꝛout ſibi congruit non
implerelmaioꝛis nanqʒ gloꝛie eſt deo in
tanta infirmitate in tanta rebellione viti
oꝛũ et demonũ in tanta cõtradictõeet re
pugnacia hominũ vita ſanctal iuſta an
geloꝛũ hic em̃ et victoria eſtet admiratio
virtutis ſue ꝓpter ſue beneficẽti largita⸗

tis. Quid em̃ victoꝛie poteſt eẽ vbi nullũ ,

bellũnulla omnino repugnatia/ Et ſicut
comedere et bibere guſtu ſuauiſſima ni⸗
hil admiratuõis hʒ in ſanis et ſanũ pala⸗
tũ habẽtibꝰ. Sic multo incõꝑabilłr come
dere panẽ vite omne delectamẽtũ/⁊ oẽm
ſuauitatẽ ſapoꝛis in ſe hñteʒſ bibere toꝛ
rentẽ ineſtimabilis ⁊ incogitabił volupta
tis omino nihil hʒ ꝓtuoſe ammiratiõis.
Mirabilia aũt huiꝰduitat nos cauſa bꝛe
an traſimꝰ/ aſt ſupꝛa dixim? tolã
CR

ltam ciniũ ciuitatis huiꝰ dei honoꝛificẽ⸗
iam eẽſiue obſequiũ totum /ꝓpꝛie ↄgru⸗
entie oſficiũſtotũ alioꝝ hoĩm ſubſidiuita
intelligi volumꝰ vt iſta tria in ea pᷣualeat
⁊ pᷣdominẽtur foꝛtaſſis em̃ non contingit
in vita iſta omnẽ cogitatõnẽ omnẽ affecti
onẽ omnẽ locutionè et oꝑacõnẽ in tribꝰ
iſtis expendiquãq;diuine omnipotencie

Et e ingreſſu ciuitatisiſtiꝰ oẽ quod eius
ciuilita ti contrariũ eſt deponit᷑ et omn
quod ſoꝛas eijciaut foris vᷣtinere poteſt
exuituret libertas eiuſdẽ ciuitatis ſuſcipi
tur. Hoc aũt eſt plena iuſtificatõ/manife
ſtum eſt quia introductio in iſtam ciuita
tẽ plena iuſtificatio ẽet introductio eſt in
iſtud tẽplũ plenaſanctificatõ/ſiue ſacrato
⁊ introductio in iſið coꝛpꝰplena vificatio/
ab ingrediẽtibꝰ ergo deſcedat oĩs execra

ocm modũ. Pꝛimũ ꝗ:

rum iſtarũ in quibꝰ conſiſtit iſta ciuilitas
pꝛeclara et hoc nullo hominẽ adhibente
foris aliquid miniſteriſ nunquid iſte nõ
viuit de ſpiritu coꝛpoꝛis huius vt alia mẽ

bꝛa. Eſt ergo de coꝛpoꝛe eodem modo et
domeſticis dei ⁊ ciuitatis iſtiꝰ ciuisæ ho

vtiq; verũ eſtlicet non habeat᷑ aut repu⸗
tetur ciuis. Dicimꝰ em̃ de illo quia ſi ſeu
vel credit ciuitatẽ iſtam eſſee non ꝓphibe
atur impoſſibilitate aliqua/ aggregare ſe/

ciuitati iſti expꝛeſſa ꝓjeſſlione ei euidenitu

ſuſceptione legis ⁊ iudicioꝛũ ciuitatis ipi
us ſe agregabit eidẽ/omnis generis em̃
homines ſiutudo moꝛũ ſociat et adunat
Gacamocei Eeniiuce naretrau nlid aia
ia. Qe ſi neg 3 rit aut ↄtẽpſerit videlicet

ſe aggregare alqʒ adunare huic ſance ſo⸗

ciętatij? manifeſtũ eſt illum iam non pti⸗
nere ad illam. Si em̃ ꝑtineret ad ipᷣaʒ nõ
ꝑtieret ad ipᷣaʒ exſilłlitudie cũ ptinẽtia ad ii
la ũ ſi niſi ſibuudo ↄfoꝛmitas in ſcutate
iuſticia ſi cetera moꝛũ laudabiliũ hone
ſtate. Similitudo autem ⁊? confoꝛmitas
moꝛũjneceſſario ꝓhibet ipᷣm aſe gregati
one a ſuis ſimilibus. Pꝛeterea ſi nec vult
iſte haberi nec reputari vt ciuis ciuitatis
iſtius aut hoc ẽ ex ſuperhia aut indignati
one per que iam foꝛis eſt ⁊ pꝛohibet om
mino eſſe ciuis aut ex metu aliquo alio ⁊
ipſe metus ⁊ ſimiliter ipſum eẽ ciuem nõ
patitur. Jam em̃ coꝛde negauit donum ꝗ
metuit haberi velvideri vel ꝓfiteri vel cõ
fiteri non audet cultũ eius/quẽ ſola ciui⸗
tas iſta eidẽ exhibʒ vel impendit. Si quis

hoc facere nec impoſſibile nec difficile 3 ür dixenit quid pdeſt videri vł haberi ci

multũ per
lu. † oc eſt deo ad glo
riam ſcʒ inter dei hoſtes inter cultus eius
ac religiõis eius ꝑſecu:oꝛes deũ ↄfiteri et
illa ꝓfiterig Sco ẽ ei ſpẽalis⁊ expᷣſſa ami
cicia ⁊ bonoꝝ ↄmũuicatio ab illisqᷓ hec vł
nouerint vel crediderintnon em̃ ↄmũica
bunt bona que ſolis amicis commũica⸗
doſunt:nec exhibebitur amicitia que ſo⸗
lis amicis exhibenda eſtjei qui ne. ſcitur
v

uem ciuitatis illius.

aras,

Se

nec creditur amicus eẽ. Quẽadmodũ ad

onẽ nullatenꝰ ad mities eũſquem nec ſci

ſacramento in generali

ationes metalloꝛũ vindictas eſſe aut per

n neutrũ poſſunt qui ſic vemuũt Dicẽdoꝛ

cõ munionẽ hereditatis tueſvel en ſeneunipoefe Si quis auteʒ dixerit q

ueris nec credider frẽm tuum eẽ̃. Uide
ergo quantũ cedet deo ad gloꝛia quantu
hominibꝰ ad concilian dũſinter eos factã
amiciciãſad cõmunicãdam inuicẽ mntuã
beneficentiahaberi manifeſte ciuẽ ciuita
tis iſtius/ aꝑte ꝓfiteri ſancta ciuilitatem

Quantuũ aũt omnesqui foꝛis ſunt inimici

ſunt ciuitatis iſtius vtpote amicivel ſerui
potius vicioꝝ.Et hec ſiquidẽ ſi adulti ſũt
oniq; et mali capaces et eo ipſo inimici

dei quo cultũ ⁊ religionẽ ipᷣius in ſemet⸗

ipſis deſtruunt/⁊ eo ipᷣo neceſſario illũ in
alijs perſecũtur. Manifeſtũ ẽ eos qui in
ciuitatẽ iſtam ⁊ ad eius ciuilitatẽ aſſumũ
tur/quaſi ab hoſtibꝰ ad pacem⁊ amicici
am dei redireideoqʒ eos expᷣſſe ab hoſti⸗
bus recedere atq; cum deo ⁊ eius ciuita⸗
te pactum inire/feduſqʒ ⁊ amiciciã firma⸗
re verba iſta. Abrenuncias ſathane ⁊ oĩ⸗
bus pompis eius/quid aliud ſonat qᷓ; re⸗
cedis ne ab hoſtibus deifſt omnibus acti

onibus eorũ openbus quibus ipſum im

pugnat.Deinde cũ interrogat᷑ ois chriſti
anus eſſe. quid aliud ei dicitur niſi vis
ſubüre ⁊ tenere legemſ⁊ ſeruare moꝛes ci
uitatis iſtius que xp̃ᷣianitas vocat᷑.Que

omnia cũ ꝓmiſerit ? ſirmauerit. Quid re

ſtat niſi admitiatur ad dei pacem ⁊ ami⸗
ciciam ⁊ ad ciuilitatem iſtꝗ n obilem ⁊ cõ
ſoꝛcium ſanctoꝝ. Ei aũt qui ad pacem et
amiciciã vere recipitnihil eidẽ nec vindi⸗
cte aꝑte recipiẽtis reſeruat᷑ plenam ergo
remiſſionẽ conſequitur. Amplius ſi il

le totaliter recedit a culpa ita vt nihil eiuſ

dem retineat vel reßuenneceſſe eſt iuſtum
iudicem deũ totaliter recedere ab eiꝰ pe⸗
na nihil eiuſdẽ eidẽ ĩpoſten reuare hHhic
aũt intelligimus pena vt penam et vindi
ctam q; impoſſibile ẽ deum amico iaʒ fa
cto recogitare. Aliud em̃ eſt dicere q pa⸗
ter flagellat filium aliud eſt dicere percuti
inimicũ. Scimꝰ em̃ amicos dei ab aman
tiſſimo ac miſericoꝛdiſſimo pre ðᷣo mala
iſta penalia reciꝑe et hienon vt pena ſeu
vindicta iracũdieſed magis vt conꝛectõeſ

e recedere a vicis/⁊ demonibuscũ non
recedant/⁊ ſe velle inire fedus ⁊ amicitiã
cũ deo ⁊ ciuitate eius cũ adhuc coꝛde ini⸗
mici perſeuerent.Dicimus plane q iſti a
ſancta ciuitate longius ſe faciũt qua eẽnt
ante/pꝛiſtine em̃ elongatiõi quę non erat
niſi peccata ⁊ vicia eoꝛumſaddunt elõga
tionẽ aliam videlicet ſimulatiõʒ ⁊ mẽda⸗
tium. Quãaãto em̃ amplius peccat tanto lõ
gius ab ea fiunt ſt hoc ẽ quia qᷓnto magii
peccatoꝛes tanto eidẽ diſſimilioꝛes. Ipa
aũt diſſimilitudo moꝛuʒ ipſa eſt elõgatio
ab ipᷣa ciuitate/Et qꝛ ciues ciuitatis iſtiui
non ſolũ ſerui dei ſuniſed etia fili gracie
⁊ adoptiõis iure et merito expectates re⸗
gni celeſtis hereditatem cuius immobi⸗
liſſimã poſſeſſionem poſt hãc vitam ppe⸗
tuo habeat.Manifeſtũ eſt quia iſta recõ⸗

ciliatio quam diximꝰ ad deum ⁊ ciuitat

ſuam venientiũ nihil aliud eſt quã ſuſce⸗
ptio eoꝛum in filios amicos famulos et
domeſticos. Waniteſtu eſt ergo nihil ire

aut danationis eiſdeʒ efſſe. Amplius

ſiquid irę reſeruat vel odii eſſet dimidia
ta pax ⁊ amicicia pᷣterea ꝓdicioſe ⁊ frau⸗
dule nter ageretur cum eis vtraq; repen⸗
derek. Amplius nec inter hoies repit
iſta varietas /e 6 inueniret/deteſtabilis eſ
ſL(Ü atq; damnabilis vt amicus integerad
amiciciã dimidia reconciiiet/quanto er⸗
go foꝛcius diuine bonitatis pfectionẽ nõ
decebit iſta dimidiatio. Amp.ipſa foꝛ
ma qua veniũt ſiqniſi qui credut ſe lõge
a deo fuiſſe que elõgatio vt diximꝰ nõ eſt
niſi ipſa diſſiłitudo/qᷓ vel eſt ipſe peccata
vel ex peccatis. De regione illa diſſimili⸗
tudinis non veniunt niſi qui illã deſerũt
nec deo reconciliaturn iſi quibus indul⸗
get niſi reconciliantur niſi quibus indul⸗
get. Non enim indulget niſi recognoſcẽ⸗

tibus/⁊ veniã petentibus. Non petit aũt

veniam niſi q ui ſe deliquiſie cognoſcit.
Qualiter autẽ obtinebit qui eam petere

negligit aut dedignatur. Uenientibꝰ er⸗
o iſta duo neceſſaria ſunt videlicet reco

⁊ medicamẽta ſtulticie et adiumẽta virtul Ignitio eccatoꝝ ⁊ venie poſtulatio qꝛ nec

tis vt male actõnes ſiue fabꝛiq tiones et
nũſiones ſiue ablutõnes et candidatiões
Hec aũt niſi delirus/atʒ inſani capitis vn
qᷓ; dicet perſecutiões ſeu vindictas.Quis

enim dicet fabꝛicatiões vaſoꝛum ⁊ malle

„ „

illa deſerit gs inquibus ſe non cognoſcit
peccaſſe ſibinec illa ignoſci poſtulat⁊ iſta
ec exteriꝰſibiviſibilr ſen ſenſibilr nccaria ẽ
non enim admitterentur a ciuibus in ci⸗
uitatem iſtam introducentibus, niſi qui

—ʒ

esef
lepacej
evvelle
ſrniſin
ſabilin
puuset
fecognit
peſiate
hoſtiüſ
niſole
nepopul
intenen⸗
Unl Wi
ganenoe
annun
ſncaen
Eencn
didigtt
gitiuin
untnnc
ftitet
urelſ
Poltarcn
Uuerials
hoisinuo
unicöfn
isengd
Aulaeſinn
ofonbn⸗
Neñſo
fenlenia
duspuled
gugee
Kce
lfrn
ſüstan
legzeoin
eugeni
inisin
nipiso
ſoiboer
linno⸗
ſolaudit
ninis ſi
ſbus ol

ſ
ti
4 ſ
Ueſtarp
ün
Migiß

frnn

tl

aruete
kennd
Khagen
Moige
sein
imine

ſen 4
Mdu S

46.

aeens⸗
waisinne
wibichiung
chagiaiie⸗
1adeun tu
udcht giin
mos
nickant
eſe. M
oicſenne
u addet
nmesmign
ainen Muin
nieiderkn
tamimsnegsl
Nrdiei a
b. Mi
ri genie⸗
o
leſtpetn/
gone u
niſcei
niictsnn
niignuin,

, N
nin

bit MN
ini Mnd

4)6

ciues effici vellẽtc cum deo ⁊ eius ciuita⸗

tepaceʒ eos facere velle atq; ab inimicis
ei ꝰ velle recedere in eis apparueritet boc
firmiſſima ꝓmiſſiõe declaratu eſt ergo ?
ſtabilitũ ꝙ venientibꝰ ad deũ ⁊ eius po⸗
pulus effici volẽtibꝰ neceſſaria ẽ extenioꝛ
recognitio peccatoꝝnõ ſolũ interioꝛ/c ex
pꝛeſſia noĩe poſtulatio/exterioꝛq; negatio
hoſtiũ ſiuę receſſio ab ipis. Nec non pꝛo
miſſio ſed ꝓfeſſio legis ⁊ moꝝ ciuitatis ſi
ue populi ipius quibꝰ ſi ſubſtatie veritas

interiꝰ vere intrat. Alioꝗn lõgius ſe faci⸗

unt.Manifeltu eſt etia ex his ꝙ pꝛimo ſa

cramento efficit᷑ ingreſſus pꝛimusſe ꝙ eo

patratur plena ſanctitas tepli dei⁊ plena
luſticia ciuitatis ipius ⁊c. que noĩauimꝰ
Et qm̃ qui veniũt nec dũ intus ſuntnon⸗
dũ digni luntvt qð petunt obuineat/x di⸗
gnũ ⁊ iuſtũ ẽ vt in hoc a toto dei pplo ad
lunent vtiq; ꝙ oꝛõnibꝰſuis obtinere nõ
ſufficiũt eiſdẽ amicoꝝ dei oꝛõnibꝰ impe
treturvel ſi foꝛte ꝑ dei gram añqᷓ; intrẽt vi
ſibiliter ciuitatẽ iſtam veniã delictoꝝ obti
nueritalia dona ſpũalia oꝛõnibꝰ / diuini

noĩs inuocatiõibꝰſuꝑ ipos factis auamẽę
tant/cõpſᷣuatio ipoꝝ eiſdẽ obtineat᷑. Mo⸗

dis ergo oĩbus nece eſt vt qui admittut

aut aſſumũtur ad ſanctoꝝ ↄſoꝛciũvt cum

— „. .

oronibus⁊ diuini noĩs inuocatiõibꝰfiat.
Dꝛ em̃ ſolus deus ẽ ꝗ introducit in buiꝰ

ↄſoꝛciũ. Solus ſpũs eſt qui vita gre ins

venit extẽdit.Solus dona ſua ↄmuicat ꝗ
bus vult decẽs ẽ vt glificet ex tã mirabili

oꝑpeſ gre aganf eidẽ ex ta pᷣcioſo dono/2

vt ab eo poſtulet᷑ im̃ beneficiũ quãtũ eſt

iuſtificatio pctõꝛis vt apꝑeat qntũ amicſ
ſuis faneatj quantũ poſſint apõ ipᷣm pᷣ⸗
ces eoꝛũ vt ex hoc ad eiꝰ amicitiã inimici
eius etiã ꝓuocẽturiqᷓ ola oꝛõnibꝰ⁊ ſui no
minis inuocatiõibꝰ fiũt manifeſte/⁊ hoc
in ipᷣis oꝛõibꝰ ſctis ⁊ diuini noĩs inuoca⸗
tõibꝰ expᷣſſe ↄtinet᷑. Non em̃⁊ rite oꝛatur
aut inuocat᷑ clemẽtiſſimꝰ deus niſi pᷣmiſ⸗
ſis laudibꝰ ⁊ graciaꝝ actiõibusvt ſaltẽ in
mixtis ſiue annexis oꝛõnibus inuocatio⸗
nibus ꝙ beneficis iam ſuſceptis
S Tqm̃ plene ac pfecte pacificatt ac

acfamt

⁊in amicos dei atq; domeſticos
liares aſſüptiga tq; ſuſceptis ttu

demonũ tẽptationes ⁊ inſultꝰ ipᷣoꝝ vicio
rũq; in ipᷣa gra ſanctiſicatiõis roborẽtur
2 cofirmẽetur. Deinde vt hec ipᷣa nutrian⸗

Safnondh nccariavidelʒ vt ꝓpter inſidiaſ
6—

recõciliatis deo ꝑfecte ſanctitatiſ/

Vl

tur in eis ⁊ augeãtur. Tercio vt ſi foꝛte ab o
illa exciderit eis pmoduũ repent᷑. Quar-
to nccariũ miſteriũ à ula ꝗᷓ dixi fiantappav
et enidenter neceſſitas ſacron qttuoꝛ ſe⸗

nẽcin. Pꝛimũ qð plene ſanctificationis
iximꝰ videlʒ ſacrm coſjfirmatiõis ꝓpter
roburet ſacramẽtu ſacre comũionis ſeu

retectiõis ppter nutrimẽtũ ? augmẽti imiẽ
us gre ſ ſacrametũ pnie ꝓpter repationẽ

eiuſdẽ poſ lapſũ ſiue ruinam ab ibaſ ſa

cramétũ o?dinis quo pparanf zydonei

fiut miniſtri ꝑ quosiſta electis beneficia
iſpenſentur. St em̃ in domo magna ?
regno ampliſſimo tpalincce ẽ miniſtros
eẽ per quos tẽpalia.diſpẽſenſ/ multofoꝛ⸗
cius in domo comꝑabiliter magnificẽtiꝰ
oꝛdinata domo dico ⁊ regno ſpũalibus/
multoſoꝛciꝰ inq; non deberet Seruentia
2 nccaria miniſteria ⁊ miniſtꝛi y⸗

do ⁊ modeſtia nec lege aut pamento
rationis regulataad opꝰ qð dʒ eſſe gene
ratiõiscommũitatẽ hoim monet aut in
citatſz impẽtu aut petulatia bꝛutali rapit
atq; pcipitat inflagicia nõ noĩianda in⸗
paſſiões ignoĩe velud qdã vis ⁊ violẽta
tẽpeſtas inpelliq; dignũ ⁊ iuſtũ ſit illam
ad legẽ ⁊ modeſtia rõnis reducix ab iſto
tam turpi tam; indecẽti exceſſu circũcidi
nemo dubitativel ignoꝛatjniſi quẽ volu⸗
ptatis huiꝰ voꝛago abſoꝛbuerit ⁊ ſpurci⸗
tia imerſeriniſi ꝗ ab hũani gener gene⸗
roſſtate inbꝛutalẽ deſipiam de generaue
rit. Deinde qua inoꝛdinatꝰ motlus ſit ije
concupie/c etis mẽbꝛoꝝ generatõi deßui
re natoꝛũqui nec iuſſum rõnis exſpectat/
nec lege eiꝰcohibet/aut ↄpᷣmitunaut mo
derat/quis ignoꝛat ꝗ hoĩs noĩe dignꝰ ſit
ignoratia em̃ huiꝰ hon hoĩm ſʒ pecudũ ẽ
Apparet ergo ex his neceſſitas ſacramẽti
mrimonuſquo ab iſta inoꝛdinatione ſeu
feditate ſanctificat᷑ ↄiuges/⁊ a ta incitati?
turpi exceſſu circũcidũtur. Sʒ de his latiꝰ-
intractatu de mrimonio log ꝓponimus

El qm̃ egrediẽtes de hoc mðo ia iaq;ſunt

deopꝛeſentãdidubitare nõ dʒ eos eẽ ſan
ctificados ab hijs/q foꝛte ip̃is ab hoc mũ
do ad heſerũt /velð puluis itineraciũ pe⸗
dibus⁊ a mĩmis atʒ cottidiãis ingqnamẽ⸗
tis ſine qbꝰ vita iſta non agit/et hec ſunt
q̃ vſualr venialia pctã vocat mec em ſoꝰ
a ad ſpõſũ abſq; ablutiõe aliqᷓ ⁊ appa⸗

tu vnqᷓ; ingredit/ neq vas menſe abſq; re

ſteria ⁊ miniſtꝛi ydonei per
quos fiat diſpẽſatio ſoualium donon. Ek
gquẽadmodũ vis generatia nratnon cum
mod

De
ſinceratiõe ab vꝛbane agentibꝰ vnquã in
ferturnec ad ſolennitatẽ aut conuiuiũ re
gium abſq; innouatione aliq atʒ decoꝛa
tione ꝗqſq; accedere pꝛeſumit. Qꝛ ergo vt
ſpõſa ad ſpõſi thalamuʒ ingreſſuravt ad
et᷑ne refectiõis ⁊ ſocietat couiuiũ vt vas
mẽlſis celeſtibꝰ inferẽdũ ⁊ in theſauris in
coꝛruptibilibꝰ reponendũ eſt aĩa in extre
mis agentisiã iamq; moꝛituri quã neceſ
ſariũ ſit ⁊ qᷣntũ decens extreme ſanctifica
tionis ſacramentũ apparet intelligẽtib⸗
Ampliꝰ q; ſanctificatis vtpote ad ſan
ctam ⁊ ſpiritualem miliciam a ſcriptis re⸗
ſtant certamina et bella acerrima contra
demonem/⁊ vicia poſt ſuſcepta in pꝛime
ſactificatõnis ſacramẽta vᷣtutũ oꝛnamẽta
vel veſtimẽta militãtibus ſiue pugnatibꝰ
quis dubitat quĩ nęceſſaria ſint robur et
refectio. obur quo hoſtes virilit᷑ pᷣfoꝛẽt
grauiter foꝛtiqʒ refellant. Deinde cibus

