9, lis eius eſt. Amoꝛe quippe viuit amato?: pedes gui ſunt mala abſtinẽtia et maloꝝ
zmin huius inqntũ amatoꝛ eſt extinguedus vt oberum perpetralio vno hic laboꝛis ſcc
mnn ignis. Et poc vt velut gelicidio dini amo clauo cõfigunt et moꝛtificant. Huic ergo
e nis aut maioꝛi igne diuini amo:is abſoꝛ crnci omnis fur generaliiet affigedus et
t bendus aut nutrimenti ſubſtractione ꝙ omnis vetus homo cũ omnnibus partib
e añaq eſt ciboꝛu et potuũ nimina babudã ſuis moꝛtificandꝰ ac mebꝛis. Eirca ca⸗ B
●

non em̃ moꝛtua eſt in aliquo rapieudioo *%

1
d

put vero eiꝰcoꝛonã ſpineã q erat circa coꝛ
eius multipler ⁊ aculeoſa pctõꝝ ſuoꝛum
ſolicita iugiſq; memoꝛia ĩ ↄſpectu dei dũ
oꝛat.Qui em̃ vult pctã ſua non venire ad
memoꝛia dei.faciat ea venire iugit᷑ in me

moꝛiaʒ ſua. Sicut ð Eccł.ii. De ꝓpiciatu

peccatoꝝ noli eſſe ſine metu.Et dauid wi
lerere mei deus ⁊c.Qm inquit iniqtatem

meam vognoſcor pen meum contra me
eſt ſemꝑ.Auerte faciẽ tuaʒ a peccatè meis

quia ego non auerto faciẽ meaʒ ab eis ſʒ

peccata mea contra me ſunt ſemꝑ vt du⸗
dum iungi aſpectuz memoꝛia eoꝛũ iuge ʒ
timoꝛem ⁊ iugẽ pudoꝛem⁊ iugem doloꝛẽ

mihi incutiam De hijs igr coꝛona penitẽ
tis

is Hectenda ẽ qua cogat᷑ caput peniten⸗
tis penitetie crucis patibulo affixi vt me⸗

moꝛia a poſterioꝛi timoꝛ ab anterioꝛi ꝑte
pudo: mwoloꝛ adextris ⁊ a ſiniſtrè qui ex
hac ſolicitudine iugi concipiũtur ſtimulẽt

eum. Poſt hec reſtat vt mirra ab-
ſtinenne er felle ire ⁊ indignatiõis contra

ſeipᷣm ⁊ a ceto triſticie potet crucifixũ que
tria nobis in ſalutari paſſione dñi cõmẽ

dantur. Hijs aute tribus tres euageliſte
potatũ ſcribunt id ẽ tria hec oblata ei ad
potandum et de hijs tribus euʒ guſtaſſe
hoc autem eſt qm quidem de hijs tribus
a penitẽtibus guſtatio ꝑs eius ẽ et ꝓ mo
dica ad ↄꝑauõʒ ſplendiſſime? opulẽtiſſi/
me illius reſtitutiois q̃ ſanctis ⁊ elect ſuis
ab ipſa parata eſt. Lancea aũt verbi

dei iugiter latus noſtrũ dextrũ in quovis

amoꝛis eſſe dtnoſcit confodiendũ eſt vt
vuinꝰ amoꝛis ſancti nobis inferat. Ged
hoc:unc potiſſimũ congruit dum vetus
in nobis homg moꝛtuus eſt licet ſemper

congꝛuat hac fieri Tunc em̃ lancea domi

ni noſtri ieſũ xpᷣi noſtri ſaluatoꝛis apertũ
gitur cu motuuns ẽ. De vinculis aut
flagellis quibus religandus ⁊ flagellã/

us ? de calumna ad qu religandus de

° ſpinis ? colaphis et illuſonibns quibus

ſibipᷣi illudere et ſeipſum indign abunduſ
irridens ⁊ de toto o:dine dominice paſſi
onis in qua nobis ſacramentũ penitẽtie
cõmendatur vt docet Auguſtinus ſuper
Eplam ad Roma pꝛeter eo Ex hüs enim
faciius clareſcunt. Captio autem veteris
Hominis eſt conſideratio vite ſuwpoc eſt

Vnde receſſit. Unde elõgat iugiter ⁊ quo

vadit. Retentio eius eſt lucidioꝛ et latioꝛ

meditatio eoꝛnm bonoꝝ que adeo rece⸗/

pit 7 maloꝛum que reddidit eidem liga/

Bepenitenti. .

lio autem et deſideriũ vel amꝛ boni id?
ſue emendationis poſtergü manus liga⸗
tur cum amoꝛe emendationis abiicit pꝛe
teritam conuerſationẽ. Ad pꝛetoꝛem duci
tur cum cedit ad ſacerdotem cũ conſide
ratione ſua ante ipſum tribunal chꝛiſti ſe
concupiſcentie. Cauſa vero ſue exami
nationis pꝛoſecuti ſumꝰfacien ſua velat
cum cecitatè pꝛeterite recoꝛdatur et illudẽ
tes ſibi demones ⁊ colaphiʒantes ipſum
cum hoc non aduerteret intelligit omnia
peccata ſicut vulnera eſſe non dubitant᷑.
Sic et colaphi recte intelligſttur. Hic em̃
eſt ſtatus peccaloꝝ vt velata facie amoꝛe
oaliquo aut pudoꝛe aut timoꝛe malo aur
alia qualibet ex paſſionibus malis cola/
Pbos vulnera paciaturpeccatoꝝ a dya
ulo et illuſiones ignominioſas cum ni⸗
hil hoꝛum aduertat ad calumniã religa/
tur cum vel inuincibili conſuetudini aut
alicui ex hijs que mundi vel carnis ſunt
amoꝛe nimo alligat ibi cedit a dyabulo
flagellis peccatoꝝ ⁊ ſtimulis vel puũctiõi⸗
bus innumerabilibus ⁊ acerrimis. Cum
aut penitus ↄtraria oia vetus homo pati
tur firmo ꝗppe ꝓpoſito amoꝛe foꝛtiſſimo
alligat ꝓpᷣis increpalionibꝰ velut aſper
rimis flagellis ſeipᷣm cedit dũ ea ad penã
ſuam ⁊ doloꝛẽ vt diximꝰ recoꝛdat᷑ velata

ipſum ſtatuit et hoc in ipſa oratione vel „ *

facie circũducit᷑ dũ oppꝛobꝛia ⁊ irriides

.

mundi tanq; non videns audit illuſides

patitur dum oẽm adulationẽ omneʒ mũ

di gloꝛiam non honoꝛẽ ſed illuſione eſſe

intelligit ⁊ velut illuſonẽ ⁊ oppꝛobꝛiũ de
ſpicit hec omnia vt via moꝛtiſicanei vete
rem hominẽ aperem tibi vtruũq; tetegi.
Non aũt erit perſecta illa veteris ho
minis moꝛtificatio niſi fidei tytulus ⁊ cõ⸗
feſſio in ipſo vertice ſindereſis hoc eſt ſu/
perioꝛis mẽtis noſtre ⁊ moꝛtificatiõis hu
ius tam cauſa per memoꝛia velut ſcriptu
ra firmiſſima teneatur. Creue mihi nihil
magis veterẽ moꝛtificat hominẽ ⁊ viuiſi⸗
cat᷑ nouũ quã fidei crebꝛa recoꝛdatio.Uñ
ioha.pᷣmo ca.ij. Hec eſt victoꝛia que vin⸗
cit mᷣʒ fides nra Et ꝗs ẽ q mundũ vincit
niſi ꝗ credit qm̃ ieſus ẽ filiꝰ dei. Quis em̃
ẽ ſi lucide videt⁊ firmit᷑ ſe credit ire in infe
rnũ qꝗvelit vltra ꝓceòre ſi firmit᷑ credit ſe
recedere a ðᷣo ⁊ amittere totet tara bona
ꝗ credit oia de duceda in iudiciũ vi dicit᷑
Eccleſiaſtes vlti. Omnes ſcʒ cogitatiões
omnes affectiones oẽs ſermones et oꝑs

.
4

6

—

n tes ſimk.

leſe maieſtat: ⁊ totũ genus eius ppetue

. Fgo.

quis inqᷓ; tt ſi illa oculis intueret᷑ qui nõ
totus tremeret totus hoꝛreſceret ſed reue
ra quida eo modo credũt quo dicitur de

Doꝛmiente q videt vel de illo qui clauſos
pahet oculos ſed nõ intueri ein ſcio hic
igitur eſt admonendus qui veterẽ homi
nem vult moꝛtificare vt aperiat oculos fi
dei et intneat ſi poteſt crebꝛo tremendũ
dei iudicii alia que ſupꝛa memoꝛaui ti

bi vis aũt ſcire ꝙ dico ſi diceretur tibi ab

aliquo qui tamen fide dignus apud le re

putaretur ꝙ ſi aliquis queret te ad moꝛtẽ

in aliquo loco ſimulq; leuiter opinarerꝭ
ipſum verum debere vel ad hoc deduxiſ
ſet te verbis illis vt dubitares de illo qui

dirit de inſidijs. Non em̃ alicui dubiuma

quin locũ illum ðᷣclinares. Si ergo leuis
opinio vel dusitatio ita auertit coꝛ tuũ et
voluntatem ab illo loco quid facturam fi
dem firmiſſimam ſi in omni tempoꝛe ma
lo certum eſt moꝛtẽ eſſe et dyabulum que

rere te ad moꝛtẽ. Item ſi crederes velopi

narer leuiter ſaltem aut dubitares cibũ
qui tibi apponitur ad comedendũ toxica
tum eſſe Aut talem ex cuius ſumptione le
niſſimam febꝛem incurres quantumcũq;
delicatus eſſet aut guſtu ſuauis abſtinere

te non dubitas ſi ergo omnem a deo libi

ꝛohibita toxicatam eſſe veneno peccati

et moꝛtiſeram vtraq; moꝛte credis de illa
vel modicum guſtandum certie non ſi to⸗
ricum eius intueris et vides hoc dico qm̃

omnes nos dicimus credere et hoc vtiq;
vere dicimus. Sed hoc ita verum vt dici
mus clauſis quides oculis nos videre ꝙ
quidem vere et recte picimus ⁊ doꝛmienꝰ

vſum ad hũc modũ configes totũ crimẽ

„ „

dãnabis exilio vt in toto tue dña tionis
imperio nihil obtinere quẽqᷓ;ᷓ ð ſtirpe eiꝰ

paciaris. Regnũ autem tuũ ⁊ imperium

tu ipſe es cien omnibus naturalibus gꝛa
tuins et tempoꝛalibus bonis tuis. Genꝰ
vero inte lligimus ea que in fure partes⁊
mẽhꝛa ſuffragatia ſuperiꝰ vacamꝰ. Apo/
ſtatam vo ⁊ ſacrilegum flamis exures iu
xta leges ſeculares ⁊ conſuetudines ec⸗
cleſiaſticas parandũ è tibi incendium di⸗

uini amoꝛis ſi potes ex lignis beneficioꝝ

et carbonibus deſolatoꝛijs eloquioꝝ ſa⸗
croꝛum/Sin autem flamis ire et indigna
tionis contra peccatũ exure illum et igne

tribulanonis et doloris penietialis. Ui-

△

alijs maleficis faciẽdum erit.

Sed h ſᷣm habitũ nõ ᷣm

ita vt extremitates occupet ꝙ ẽ cũ ſingule
vires a qdð amado ſudaãt⁊ ꝓ cogitatioibꝰ

deat igitur penitens vt nibil niſ iinis me

moꝛie relinquatur ad conficiendã inde li

xiuiuʒ cum aqua lacrimaꝝ aut confeſſio

nis aut doctrine aut deuotionis. Luncat
lixiuia melioꝛ eſt et ablutio eſt efficatioꝛ ſi
cinis bene excoctus fuerit ꝙ vehementia

ignis efficietur. Ad vltimũ autem lapida

bis grandine diuerſiſſimaruʒ increpatio
num et cõminationũ ſupplicioꝛũ eterno/
rum et obiurgationũ ad hunc modũ de
Sed in
hoc ſit ſtudium ſacerdotis vt adinnet pe/

nitentem ⁊ obiurgationũ flagellis ipſuʒ

cedat. Ita tamen ꝙ obiurgano careat co
tumelia et ſupercilio arrogantie era
gnationis. Sic enim feriendus eſt vetus
homo vt non ledatur nounus. Sic enim
ſe habet vetus homo et nouus vt homo
et ſerpens hominẽ ipſum arreptum circu
uoluens dum em̃ lapides inſerpenteʒ ia⸗
ciuntur ab homine ipſo auertant᷑ ne ſer⸗
pens de leſione ipſius honinis adiuuet᷑.
Et gladio verbi dei ſic ſerpens feriatur ne
homo cuius liberatio queritur vulneret.
Ad hec igitur moꝛtificanda quecunq; ti⸗
moꝛe conſigunt vel amoꝛe viuificant vel
pudoꝛe confundũt vel ſancta indignatio

ne inflamat vel triſticia ſalutari eraſpe⸗
ſua

rant vel ſancto deſiderio ſtimulat vel

uitate medicinali reficiũt. vł efficatia ſua

confoꝛtãt vel fauoꝛabilitate fua vel placo
re contrahunt ad deũ inducenda toto ſtu

dio erunt et diligentia hec em omnia ant
veterem hoĩem toꝛquent aut moꝛtificant

auonouum viuificant aut aliter adiuuat.

Tractata pe. ꝓut ẽmedicatio infirmoꝝ.

Eeinde de pnia ſin ipa eſt ter⸗
minatio egritudinia? ↄnualeſcẽtia
ex illa pſeqmur bꝛeuiter. Hic igr

ſacerdotè curã medicantis ⁊ officin agere
nõ dubitãdũ exit. Pꝛimũ g ſudoꝛ ipᷣa la⸗

crimaꝝn notãd?ꝰ erit ſimilr er vniuerſalis

noxiis qᷓ extremitatũ loca tenẽt ĩ pctis.ſu⸗
doꝛlacrimaꝝ eraltat᷑. Uñ iohel.ij. Cõuer

„ „ „ 7

timini ad me in toto coꝛde vro inieiunio

et fletu et plactu.Et illa tria ad totũ coꝛ re/
ferat᷑. Sub hoc ſenſu ↄuertimini ad meĩ
toto tdꝛde in ieiunio vt totuʒ coꝛ ieiunęt
totus ſcʒ ſenſꝰa doloſitate totuʒ deſideri
uma noxia voluntate tota vis iraſeibilis
que velut tercia pars coꝛdis ẽ avana glo/
riatione. Ad hunc modũ in loto coꝛde in

t

De penitenia. .

ſietu vt fleat ſenſꝰ coꝛdis fraudulentias ⁊

doloſitates ſuas deſideriũ ſpurcitias?⁊ fe
das voluptates ſuas vis iraſcibilis ſtul⸗

tas ⁊ vanas gloꝛiatiões ſnas. hec igitur

Duo cũ erũt ſudoꝛ coꝛdis vniuerſalis erit

Deinde pulſus ſpualis motꝰ quodã

modo tãgatur hoc eſt motus ſpiritualis
coꝛdis hoc eſt deſideriũ ſalutis ſiue ſani

tatis ſpualis.De hoc ergo vtrum foꝛti ſit

pulſus ille conſiderãdaerit.Et hoc cogno

ſcetur vehemẽtia ⁊ foꝛtitudine clamoꝛis
quo clamat ad dñm coꝛam ipſo ſacerdo⸗

le vel quo clamat ad ipᷣm ſacerdotem vt

ipʒʒ adiuuet et verbis ec eiꝰinducit ad vi/
am arum quibꝰ ad ſalutem adiuuari
potett ſi interrogat ſacerdotẽ quomodo
conuertat et ignoſcat deꝰ.Si quomodo

poterit veniã imperrare. Si ẽ aliqua via

qua liceami ad miſericoꝛdia venire ⁊ hec
oĩa cũ expᷣſſione anguſtie⁊ doloꝛis. Hijs
ergo foꝛtitudo pulſa dinoſcif. De foꝛ⸗
titudine etiaʒ vitalis caloꝛis eadẽ erit cõ

ſideratio. Caloꝛem aut vitalem amoꝛem

dei intelligimꝰ qui charitas dei oꝛdinata
dilectio vocatur. Attendendũ autem erit

⁊de ſudoꝛe ſi cum alleuiatiõe eſt ꝙ exre

ſponſione penitẽtis ſciet. Interrogand⸗

igr erit ſi alleuiatũ ſe ſentiat. Si vincula

ſua dirupta hoc eſt deſideria ⁊ affeetiões

quibus illaqueatus ⁊ irreticus tenebat᷑

Si ardoæxm ⁊ feruoꝛẽ et afflictioneʒ egri

tudinum ſuaꝝ extinctuʒ ſentit. Si exr one

ratam natura ſuam velut a norio et ꝑnici
oſiſſimo facinoꝛe peccatoꝝ percipt Inter

rogandus etiam erit q̃liter ie ſentiat voũ

ſentiat ſe euaſiſſe. Utrũ videa tur ſibi de

naufragio ereptus poꝛtui ⁊ littoꝛi ſalutis

renaciter herese. Ita vt inde de celo ſe nõ
patiatur abrũpi. Utrum ſentiat vulnera

ſua vtrum doleat. Eſt em doloꝛ indicium
certiſſimum vite reddite ⁊ ſenſus redditi.

moꝛtua quippe mẽbꝛa modeʒ ſuã ? vulne

A ſentire non poſſunt. Si itaq; vebemẽ
ter dole tactũ ei reſtitutm certuʒ erit.
DHoſt hec intelliget de viſu ſpirituali
vtrum ei reſtitutus ſit aut ſanatus. Inter
roget᷑ autẽ vtrum videat mundum etꝗgd

„.

videat ipm et ſi reſpõderet q; videatipᷣm
vmbꝛam fugitiu et que fugit in moꝛtem

gines inſequẽtes eum in moꝛtẽ ebrui/

nam ire Si vider oẽs amatoꝛes eius con
ſopitos et omniantes illuſiones perpe/
ti 7 veritatis qu in mundo ſomniant aſ

ſeaui. SDicut dicit yſa. xxix. De illo eluriẽ/

te qui ſomniat comederer de ſciente qui
ſomniat ſe bibere ꝙ anima eius vacua

eſt. Et in Puerb. De ſopito gubernatoꝛe
qui poſtq; euigilauerit dicit pcuſſerũt me
et nondolui verberaueruntme ⁊ nõ ſen

ſi. Si lucide videat omnẽ mundi gloꝛiaʒ
illuſonem vtumeliã eſt ſi ſolum id in
tus eſt ꝙ decoꝛeʒ ⁊ gloꝛiã eſſe xideathoc

eſt decoꝛeʒ ſpiritualem ſcʒ viriłtũ exquo

cognoſcitur bonus viſus.Si decoꝛum iu
dicat ꝙ vere decoꝛũ eſt ſi videt turpitudi
nes ſuas ⁊ offenditur eius aſpectus inte⸗
rioꝛ ex viſu earum. Hoc eſt ſimiliter iudi/
cium ſanati viſus abhominari ſcilicet fe/
da et hoꝛrẽda ſpectacula. Si ergo abho/
Minatur feditatẽ ſuam et defoꝛmitatem.

Si intuetur obſidionẽ exercitus ðᷣmonũn
fallantis vndiq; eum ⁊ ad Deuo:ꝛandũdqd

rentis. Si videt erectũ ſibi infernale pat
bulum. Si videt ꝙ facie velata illudeba
tur ſcʒ a demonibus a facie velata percu
ciebatur ⁊ colaphiʒabatur iaculis pecca/
toꝛum ⁊ non aduertebat. Si videt ſe ad
modũ furis in laqueos et gladios ruiſſe

pᷣcipicia nõ vidiſſe ſi in volutabꝛo poꝛco⸗

rum infernaliũ et libidinis ſterꝗlinio ia⸗
cuiſſe ſe videt. Si luxuria ⁊ volutabꝛũ et
ſentinã immundicie. Si auariciã ſpinetũ
⁊ lectum ſpineũ.Si ſuperbia mare turgi⸗
dum ⁊ ꝓcelloſum cognoſcit. Si ſola pul
chꝛitudinẽ rimatur ⁊ ↄcupiſcit q̃ deo ſpe/

ctabilis ⁊ toti curie celeſti admirabilis ete
grata. Deinde ſi cccos omnes amatoꝛes

mundi reputet.ſi ſupplicia eterna cũ hoꝛ⸗
toꝛe intuetur et gaudia eterna cũ deſide/
rio. Si videat vitam ſuã totam certamẽ
eſſe? bellum⁊ ſe duòꝝ regnoꝝ eſſe ſpecta
culum vt ſupꝛa diximus. Si videt ſein
capo certaminis ↄtra dyabolũ. SDi vider
imminere ſibi vndiq; moꝛtẽ a mundo ſc
⁊ a carne⁊ a demõibꝰa deovᷣo ſolo offer

ri ſibi ſalutẽ ⁊ gloꝛia.Si vidit viã per qauz
ambulabat⁊ qſuʒ ducebat e᷑ qꝛ ad moꝛ

tem eterna. Si videt erectã ſibi ſcalam er
viam qua ſit ei aſcenſus in celũ.Si videt
ſe omni moꝛte omni ſupplitio ⁊ ↄfuſione

eſſe dignũ. Si cognoſcit cauſas qᷓs deus

habet contra eũ Si miſcoiam qua tã diu

ſuſtentatus eſt ⁊ qua deinde liberatus

cum eis que ſupꝛa enumerauimꝰ hec oia
erunt tibi reſtituti et ſanati viſus iudicia
certiſſima. tu tralen
dũ erit et ſimilis de ipo facienda ẽ inquiſ
tio. Pꝛimũ igitur ſterrogetur de vbo dei

Deinde ad auditũ traſeun

—

Sa

2 ☛ S. S. 2

.ãẽũ]⸗d
— U

—
—

Ul audituʒ in parte reperabunt.

Fo.

vtrum liben:er audiat ipſum q; eſt quid
ſennat cum audiat comminatiões eter/
noꝛum ſupplicioꝛuʒ cum audit aſſtrictio
nem iudicis celeſtis cum audit ꝓpꝛie eſſe
illud iudiciũ timendũ et vniuerſale ⁊ hoꝛ

rificam illam ſententis damnationis eter

ne ite malecacti in ignẽ eternum qui nec
appellatiõe ſuſpendi poterit nec vllo re⸗
medio aut reuocari aut retractari. Quid
ſentit in ſe cum audit enumerare toꝛmen
ta infernalia cum audit narrari iugem fſle
tum vllulatuʒ iugẽ ſtridoꝛem dentiũ ignẽ
et ardoꝛem ineſtimabilem algoꝛem et fe/

toꝛem intollerabilẽ. Cenebꝛas nullo luct .
Vnq; lucis beneficio cõſolabiles.et vt ad
vnuʒ dicam onniũ amaritudinũ et dolo
rumabyſſum omniũ deſiderabiliũ ⁊ om

niũ conſolaminum oĩmodã abſentia. Si
hec coꝛ eius hoꝛroꝛe ⁊ terroꝛe concuciunt
Deinde
cum audit verba ſacre exhoꝛtatiõis ſi alli
ciunt et attrahunt coꝛ eius ſi ſuauia ſunt
ei ſacre eruditionis elo quia. Si ad vba
ꝓmiſſiõis eterne felicitatis reſpiret in ſpe
cie. Si mentẽ eius et ad auditum ſui ⁊ ad
huiuſmõi ꝓmiſſiones attẽtioꝛem et aui/

dioem reddunt. Si ip̃m iam ad ponde-

randam eternã dulcedinis ſuauitalẽ ſub
leuant Si ipᷣaʒ ſibi rapiunt et furat.quo
dammodo ſi alijs ſolicitudinibus abſtra
hunt eum et alioꝛum obliuioſum reddũt
Si ad auditum miſericoꝛdie dei velut in

terno quodam iubilo tripudiat et conan

di ad omiſſionem eius ꝓpoſitum conci⸗*
pit. ſi adulationes ðtr Rtioes iacula mel
lita et fellita repurat. Si auditum ſuum
velut iacula cõfodiunt Si cantilenas tur
pitudines ⁊ vaniloquia ſcurrarũ dyabo
licam pſalmodiaʒ et cantica demoniaca
turpes ſonitus velut de tumeſcentiũ veſi
carum reputot. Hijs enim indubitanter
ſeruitur demonibus ſicut ſacris hymnis
et canticis deo.Hijs fugatur ſpũſſanctus
ſicut diuinis hymnis et canticis demo⸗
nes fugantur. Si cythare ſonitum ⁊ alio
rum muſicalium inſtrumentoꝝ potius in

ollerabilem ſtrepitum reputet ⁊ nimultũ

qua ſuauem concẽtum et laudationuʒ di
uinarum ſi decãtatio et ſacra pſamodia
deuotionis ei periũt iocunditatẽ id eſt fa
ciunt iocunditatẽ et celeſteʒ ei repꝛeſentat
gquodamodo melodiam. Hec et ſimilia
teſtituti ⁊ ſanati auditus ſpiritualis eruũt

ſigna. Ad bunc modum deipo guſtu

ſpirituali attendendũ erit ſi omnis voln½
ptas carnis ſapiat et ſoꝛdes ⁊ putredineʒ

ſi palatum aut guſtum poꝛcinũ ſe habnii
ſe cognouerit dum ei fetulentia et ab ho⸗
minantia carnalis voluptatis ſapiebat ſi

palatum ſuum ſibi mentitũ eſſe de volu/

ptatibus aduertit cũ eas dulces eſſe et ſa

poꝛoſas coꝛruptione ⁊ infectione ſua nũ⸗

ctiabat et ſuggerebat. Si intellexit de fe⸗/
bꝛe peccati infectionẽ illam ꝓcedere vt ei
amariſſima Ddulcia ſaperent. Amariſſimũ
quippe moꝛſellum illum eſſe neceſſe eſt cũ
quo moꝛs ipſa tranſglutit. Quare Au⸗
ptates noxie amare reuera ſunt ſed ellaʒ
eas eſſe dulces mentit᷑ infectio palati coꝛ/
dis noſtri que cum purgata fuerit peccati
febꝛem iudicat curataʒ.Si ei ſapa ſoꝛdes
luxuria. Si carbones auaricia.palatum

quippe aſininũ habet auarꝰ dum fpino⸗

ſas ⁊ aculeoſas diuitias eſurit coꝛde.ſi ſs
pit ei ventum ſuperbia ſeu gloꝛia munda
na. Uentũ dico vꝛentẽet turbidum poſt
modum de cõtrariis interroget᷑. Pꝛimũ
de ipᷣa ſanctimonia ſi ſapit ei ſuauitatem
aromaticaʒ. Si tota ↄuerſatio ſanctimo
nie videtur ei eſſe velut cella aromatum
Sicut tota cõuerſatio luxurie volutatio

inſterꝗlinio Si vere paſci lilijs videat ei
amatoꝛes ſctimonie luxurioſi voab ho⸗/

minatione. Si videt᷑ tibi fuiſſe ſtergliniũ
aut ſentinaimmũdicie.quam diu putruit
luxuria.Si videt᷑ tibi ſterquiliniũ cõmu/
taſſein lilia ⁊ vas ſtercoꝝ iſcriniũ aroma
ticum et pingmẽtariũ ſi velut nauſeã ſpi⸗
ritualem paciat᷑ ad recoꝛdationẽ luxurie
Ad auditum vo operũ ſcmonie appeti
u ⁊ deſiderio eoꝝ ardeſcaꝛ. De olfa⸗
ctu eadẽ eritvia ſi fetet ei oẽ qð ↄtra deuʒ
pᷣus amplectebat᷑ ſi fetet luxuria fragrat
ſctim onia ſi abheꝛret fimũ de᷑rimũ aua

ricie. Si amplectit᷑ largitatis adoꝛẽ.ſi ab⸗ ?
hominat ſupbie vilitatẽ.ſi odoꝛat pulue
rem hũilitatis pingmentanũ timoꝛẽ dei

vt mirrã chaꝛitatẽ vt balſamũ miicdiam
vt vnguentũ excuiꝰ odoꝛe domꝰ repleta
legit ſpem vt nardũ fidẽ vt yſopum deuo
tionẽ vt thus ⁊ oĩno totũ thoꝝ virtutũ et

faſtenmromatũ oĩmvt exraromatibꝛmi
re ⁊ vniuerſi puluerè pigmẽtarij. Cũ ig

per oẽs ſenſus ſpũales ita ꝑcurreris ⁊ in.

nen er:. decuratiõe ⁊ ſanitate cenus eris.

MNõ reſtat igr niſi dieta inducẽda ei atʒ⸗

cuſto dia ſui ibius. Hoc qutẽ erit q mari/

me caloꝛẽ dei nutriat ⁊ co toꝛiet⁊ conſer

3

Be penitentia. .

ſeruet ſubtlis et leuis ppter teneritatem,

eius qui nunc pᷣmo ſudauit et vix conua
luit plene adhuc Non enim onoꝛuda eſt
adhuc tenera et que nec dum longe eſt

ab egritudine ſed leuivus et confoꝛtati-
nis ⁊ nutritiuis adiuuanda ne ſub onere

diete deſiciatet ſit ei dieta ipa ĩ on⸗? gra
uamen que debuit eẽ in ſubleuamẽ ⁊ ad

—

iuuamen. Conſerua medice ſpũalis ⁊ nu

tri et roboꝛa caloꝛẽ vitalem diuine dilecti
onis qꝛ: cũ robuſta et adaucta fuerit ibpſe

.„

ſequendũ amo:is ſui finem faciut. Nun⸗
quid non amoꝛ ipᷣe lufficienter eos ſolici/

2

nitatem habeat que cõfoꝛtet er nutriat et
paſcat:Alioꝗn dum eam abhoꝛret infir⸗
mus aut parum aut nihil inde ſumet. Et

„

—„

dam gratiam̃ et ſcripturaꝝ innumerabi⸗

lia teſtimonia et eccleſiaſtica obſeruatio

ſaluberrima plene docẽt Confeſſiõis aut
frequentia valde ſaluta us ẽ etſ emper ſic

iſcedat penitẽs a ſacerdotevt certa dies

ei ai mern⸗ ad redeundũ ⁊ ſolicitudo ſa

cerdon plurimũ adiuuet ipſum cũ ipſe ſa
cerdos non erpectat vt veniat ad im pe

nitens ſed accedat ad ipſum et quotiens

obuiat ei interroget ip̃m de ſtatu ſuo ſem

perq; conſoletur euʒz. Ingerere quippe ſe
0; ſacerdos affabilitate ⁊ familiautate.

Tractatus depenitẽtia ꝓut eſt ratioci

nium villicationis.

etnn villcatiois aliacinin ſeu
1ο. putn. Et erit modus ille? via
vtilioꝛ penitetivʒs qui rerum alienarum

etiaʒ te inuito onerabit ſe eis ꝗ credit pla
cere amato ſuo. An opoꝛtet quicq; ama/
toꝛious ſuis iniungere de hijs que ad al⸗

ila nil ꝓderit. Sic ergo dieta iſtius audi
tus verbi deimaxime ab hijs in quoꝛuʒ
labijs gratia ẽ diffuſa ad exhoꝛtãduũ.De/
inde ablutio et frequẽtatio viroꝝ ſancto⸗
rum qui et collocutiõe ſua amoꝛẽ dei aut
inflamar aut uurriunt ⁊ a ſpectu ſuo gra⸗
tioſo cõfoꝛtant.de inhabitatiõe quippe
dei in coꝛdibus ſanctoꝝ eſt in ipᷣa facie eo
rum redundatia. Nec mirum ſi defonte
gratie que in coꝛde ſcaturit exuberet in fa
cie in qua fere quicqd eſt in mente reiucʒ
ipſius autẽ expientie magiſterio in parte
iſta certius cred et. Oꝛatio autẽ pſ almo⸗
dia ſcripturaꝝ meditatio elemoſinaꝝ lar
gitio.ꝙꝓ inimicig exoꝛatio.quid habeant
efficatie adnginenda augendã conſeruã⸗

babent adminiſtrationẽ Pꝛimũ ergo ad
mouendũ enit vt fideliter cum deo com/
putet.et Ertum habeat ꝙ fraus nulla de
um latere poteſt ⁊ ipᷣe deus omniũ que ſi
bi credidit ſcriptuʒ habet penes ſe qui eſt
liber vite in quo omnia lucidiſſime. Dya⸗
bolus etiam inſcpᷣtum habektotum qui
et ſi fallere velit non poteſt tamen hic er
go ſciat maxime ſibi inſidiari dyabolum
et hoc vt vel infalſitate computi ipſum de
p̃‚̃hendat vel ne manꝰ eius euadat etne
ſcpᷣturam quã dyabolus habetæ per quãẽã
vult ipſum dirationare intremẽdo dei iu
odicio deleat. Scit em dyabolus ꝙ ſi fide

lis erit hec computatio delebit᷑ liber eius

ei penitẽtem non habebisquo teneat doe⸗
leta cartula debitoꝛia. Non em̃ poteſt ge
qᷓ; ab eo petere niſi litteras exhibuerit de

bitoꝛum. Non em̃ creditur in iudicio dei

Dyabolo niſi litteris tuis cõtra te. O peni
tens quas ipſe ꝓpᷣis ſcribis manibus id
eſt operibꝰ. Has ergo delere ſumoꝑe ſa/
gage legens eas coꝛa ſacerdote et deleie
ſũt. O ſi eas legere fideliter coꝛa ſacerdo
te neglexeris dvyabolus eas cõtra te iniun-
dicio coꝛã omnibus penitẽtibus pꝛeteritt
⁊ futuris leget. Laue aut tota diligen
tia ne dum per cõputum abſolui apð de
um et adeo quer maioꝛis vinculo reatꝰ
te alliges hoc aũt facies ſi non fiðliter cõ
putaueris Pꝛimũ igitur ſi placet recepra
eoꝛũ que adeo recepiſti cõputemꝰ.Dein
de expenſaʒ. Que igr̃ adeo recepiſti ſunt
in parte natnralia ſcð anima ⁊ coꝛxis au
res ⁊ mẽbꝛa ſenſuudꝛgana oculi et aures

os nares manus et pedes. Amp̃. vita

ipſa tota dies ⁊ boꝛe anni et momẽta ſin
gula. Deinde ingeniũ ratio ars ſcientia

uã addidiciſti. Deinð tꝑalia diuitie red

itus honoꝛ ⁊ familiaritas multoꝝ ⁊ ma

gnoꝛum amicicia ⁊ gratia cea homibus

amabilem te exhibes. Deinde Sratnies.

bona ſcilicet gratie que in baptiſmo acce

piſti vt eſſent tibi arma contra hoſtes tu

os vt eẽnt tibi talenta que cum vſurè mo
do repoꝛtares domino et etiam in futuro
Ad hunc moduʒ enumerent᷑ omnia alia
que occurrerint. Hec igr ſunt q tradita ſr
tibi.hec ſũt recepta vt arbitroꝛ. An aliqꝗd

alið recepiſti. Nũc ergo cõputemꝰ exp⸗

ſas an hec oĩa in obſequiũ ⁊ voluntates

domini tui expẽdiſti/An ꝙ abſit in vſum

„

voluntatũ tuarum et dyaboli obſequiũ

coõſumpſiſti. Si vel ceteſima in diuino ſer

—

or
nrtil
lep⸗

in

4

n.
crali

e

6

volunte

dalin,

g

2

Fo.

doli expẽdiſti. Si mẽbꝛa tua et vires ſen⸗
ſuum oꝛgana ita expẽdiſti vt deus nec cẽ⸗
teſimam habuerit aſpectuu tuoꝝ nec cẽte⸗
ſimam audituũ⁊ ita de alis vt apſoluert

An habuerit luxuria oculos tanto tꝑe et

coꝛpus et animã et ſic de alijs. An non in
terrupiſti ſaltẽ reſcriptionẽ dyabolicaʒ vt

vel modico e te baberet dñs tuus qua

via igr quo caſu quo cõſilio qua inſtiga⸗
tione paſſus es vi amitreret te tã diu.An
te traxit ꝓpᷣa iniquitas an aliena inſtan⸗
tia. Ad hunc modu innuet per inter⸗
rogationes circa alia dũ tamẽ interroga/
tiones non doceat eum peccata enoꝛma

Ccxxvijz

negare deo rationẽ reddere ſue villicanſe

8

nis. An alicui ex hominibꝰ auderes hoc

facere an ſuſtieres hoc cuiq; ex ſeruis luis
vt rationẽ ſue adminiſtratiois non rede
deret.tuvero adeo diſticile te erbibes ad
reddendudeo raonem. Cum tame hec
ipſa ratõis reddiio ſiue ↄputato abſo⸗
lutio tua fit.An non putas le debere lod
lam tuam deo dimiiti: ie igr vi vtarur ea

vel ad modicu quiloquelam contra dei

quoꝝ temptationẽ ⁊ deſideriũ affertlibſa

eoꝝ noticia qualia ſunt quedaʒ pctã car-
nis que nec in tgto tꝑe ſacre ſepᷣture legũ

tur inhibita expieſſe cuius hanc puto cau
ſam eẽ qua deus nũqᷓ; voluit ea aſcende

7

re in cogitationẽ hominũ ꝓpter ab hoĩa/
bilem feditatem ſua. Noluit ergo diuina

ꝓuidẽtia ſua exhibitiõe vel leuẽ dare oc

caſionem infirmitati hũane talia cogita⸗
dipſ a quippe nephadaꝝ rerũ cogiutalio

et pollutio ẽ ꝓpꝛi hmõi ergo pericula fi⸗

unt interrogatiões in ↄfeſſione circa pec⸗ cicl ili nagnon de
dijs 7 de redditibus eccleſiaſticis in quoſ⸗

cata carnis generales vt nulla dantes oc
caſiõʒ ignoratibus vel cogitädi ignomi⸗
nabilia. Amoueat autem ſup oĩia pe⸗

nitens de fidelitale ↄputationis et ſtatua

confeſlionis exufflant᷑ et euane

voluntatẽ totiens tibi ⁊ tamdiu vſurpa⸗
ſti vel ad hoꝛam nõ impendens eã deo.
An es adhuc impiinacia illa vt nec debe
re velis vel admomentũ dei voluntatẽ et
tuam liberauonẽe Aut iguoꝛas deu imue
ri omia illa quoꝝ confeſſionem a le eugi
Poc iubet deus vi illa auertas ab oculis
eius que ei diſplicent in le que nigre VDO

—

. teuaneſeut. NHo
li queſo noli plus vereri faciem ſacerdott

qᷓq; dei conſpectũ. Difficile autẽ eſt nobis

omnia enumerare quoꝝ ratio eſt reddẽ⸗
da.Sed de viribus ⁊ de membꝛis de coꝛ
poꝛe ipſo et de ipᷣa ſapiẽtiavel arte vel ok
ficio de tempe de diebꝰ de annis de ami
cicia et de familia ritate magnoꝝ de ſtivbʒ

vſus vel abuſiões hec omnia cõuertit de

ſpecioſitate aut elegatia coꝛꝑis?⁊ alis do

tur ante oculos eius diuine bonitatt lar⸗

gitas que de tot et tãtis latrociniis et pꝛo

tot et tantis bonoꝝ ſuoꝛum danis ſolam

exigit ↄputatiõʒ. Computa fideliter o pe

niten din quibus ⁊ qlibus et qualiter lot.

et tanta dni tui bona erpẽdiſti et ecce ab
omniũ bonoꝝ ſuoꝛum diſſipatiõe abſol

tantaꝝ laſciuiarũ euadis ſupplicia. Dic ⁊?
computa et ecce remittunt᷑ tibi ola. elige

nit te an non vides q; facile illarum tot ⁊

nis. Utrum illis impũgnauerit deum vt
ſupꝛa meminimꝰ ꝓſcrutatius in ꝗredum
erit ſed cĩ omni modeſtia ⁊ dulcedine
Cunm aũt vt enumerauimꝰ totaʒ vite
ratignẽe reddiderit ꝙ quidẽ interrogatui
vt dimꝰ faciet. Cunc ſi quid habet vt ſa
tiſfaciat interrogandus erit. Hec autem a
quibus ſatis fit veraciter enitẽti ſupꝛa
enumerauimꝰ. hHic aut vnſ ůdiciemꝰ cũ
ſe diſſivatoꝛẽ bonoꝛum dei ↄfeſſus fuerit

interrogabimus eũ vtrum habeat aliꝗd

o penitens ↄputare coꝛam ſacerdote vno
qui tibi ↄpacaatur et te adinnet.Et ipᷣa co

putatio eſt abſolutio tua. An vis coputa

re in oculis omniũ viuoꝛũ et motuoꝛũ in

die iudicij vbi ipſa cõputatio erit expꝛo/

bꝛatio tua acerrima ? ignominioſa. Fe⸗

ſina miler ſolo vbo abſoluere te. Feſti⸗
na inq; accipe miſericoꝛdi que tibi offer

dum ꝓ redẽptione tua ſolũ verbum con
feſſionis exigitur. Quid vo vis queſo fa⸗

redẽptione exigi poſſunt viliſſimũ atq; le

diſſimum eſt verbu. ſed qua fronte audes

int et ſoꝛum redẽptionis ⁊ liberariõis tue

ciat tibi deus nõ omniũ que adte ꝓtua

vnde ſe redimev poſſit in tot latrocinus
dep̃henſus. Si quid hʒ ꝙ ꝙ redemptõe o
ſua dare poſſet dño ſuo ꝙ ſi nec dig itiis
temꝑales nec ſpũales apud ſe inuènerit
interrogabimꝰ? eũ an vllos debitoꝛes ha
beat.hoc eſt ſi quis ei aliqd debet ꝙ ẽ de
bere ſi quis eũ leſit vel in ſe vel in luis vel
iniuria vel ↄtumelia ſiue quouis aliomo
do.luim em̃ voco debitoꝛẽ eius ſi reſpo
derit ſic multos habeo debitoꝛes tales:
Felix es dicat ei ſacerdos qui habes vn/
de te redimas Noul mihi dicere ð cetero
ꝙ panper ſis cũ tibi tot ⁊ tata debentur.
Aſſigna ergo debita iſta pꝛo debitis tuis
.

2„

debitoꝛẽ. Gaude o penitẽs cui ignoꝛati et
inuito iniuriatoꝛes tui pᷣcium tue redepti⸗
onis theſauri auerũt ? ad taʒz opoꝛtunũ

tempus fuauerut. Si vo tpales aut
ſpũales habet diuicias. Cõ ſilio danielis

ſalomonis et dñi dicentiũ. Octã tua ele⸗
moſinis redime Daniel.iiij. Redemptio

aie vin diuicie ppᷣe puerb.xiij. Date ele⸗

moſnũ et oia munda ſunt vobis. Diuici⸗-
as ſpuales ver bum pᷣdicationis cuius er⸗
rogatio tato deo gratioꝛẽ erogatiõe bo/

noꝛum talium quato vita animaꝝ vita

coꝛpoꝛũ melioꝛ ẽ. Itẽ potiꝰ que ſunt artt

q; aue ſunt officij vt iudiciũ aduocatoꝛũ
medicoꝝ doctoꝝ conſilia patrocinia eru

ditiones. que cñ pietas imꝑauerit elemo
ſine deo gratiſſimeſi unt errogatibus ſalu

mares. Omnib⸗ ant elemoſinis pferende
ſunt ſpales quales ſunt remiſſiões in⸗

„

iuiraꝝæ oꝛationes que fiunt ꝓ inimicis ꝓ

—

perſeqntibꝰ iuxta pᷣceptũ dñi de hijs ſpe.

cialiter dictũ videtur eſſe ſ upꝛa. Date ele/

moſinã? olan unda ſunt vobis. Similr

2

⁊ mißiceedie ⁊ ↄpaſſiões quibꝰↄpatimur

pctoꝛibus et egrotatibus frenetic illaque

atis vinculatis incarceratt. Btũs cui da

tum eſt huiꝰ pietatis et ↄpaſſionis ſi uper

petoꝛes geſtare viſcera. de hijs ſpẽasiter
dicitur Mathei. v. Beati mißicoꝛdes qm̃
ipſi mißicoꝛdia oſequent. Saluberri
mu autem hmoi penuẽtibus id eſt g per
viam illam ad penitẽtiaʒ deducti ſunt du

ce deo ?⁊ generaliter oĩbus quottidie coꝛa

deo ⁊ tola curia celeſti latrocin ioꝝ ſuoꝛũ
erhibere faſciculu exbo tare exoꝛare ob

mixius remiſſione 7 interpellare ipſaʒ re/

ginamceloꝛum totuq; ſenatũ curie illius

et totã miliciam vt ipi pꝛeces ſnas offerat

penitẽte que deo nõ poſſunt non eẽ ac
ceptabiles vt indicẽ placatiſſimũ ⁊ clemẽ

tiſſimũ placẽt 2 leuiant ſed alios viros

ſanctos ꝗ ſuntin terra interceſſoꝛes ſuos

facere no negligenduũ elt. Ot ſi aderij
peniens nechas nec illas ſe habere diui
das ſed nec vilũ habere debitoꝛẽ dico ei

ſaltem ipᷣm habes diſſipatoꝛẽ ipſum ma-/⸗

lefactoꝛe ipſum potes vtiq; tradere clemẽ

Be penitentia. *

T1oſſer ei debita ita dicẽs. Dſie deus me?
non habeo alia q tibi offeram ego tot et
tantonꝝ debitoꝛ tuus. Sed iſta oſtero tibi
iſta dono nbi gratis ⁊ gratãter. Lu ergo
dona mihi debita mea ſicut ꝓmiſiſti hac
ſatiſtactionẽ docet deus in euãgelio. MWi⸗
rabiliter em̃ paup eſt qai nulluũ hʒ hmõi

tiſſimo iudici qui peo dignatusẽ crucis
ſubire patibulũ vteis ipᷣemet ꝑceret. Cra
de igr malefactoꝛẽ illi iudici qui vt male

factoꝛibꝰ ꝑceret oĩm malefcatoꝛũ eroluit

ſupplicit· Oè ſi de indulgẽtia vis eẽ ſecu⸗

rus et nõ vis te iudici tuo tradere niſi ſub

pignoꝛe dic queſo quid ampliꝰ a te diui
na bonitas exigere põt. Si tłę totũ bene⸗

placito eiꝰ ↄmiſert. Tom vt dicit vulga⸗
riter miſeratiõi eius reddider vita vnicã

qua habes ⁊ coꝛpus⁊ aiam in manu ei⸗

et beneplacito ſuo poſuert. An põt enie
re inſticia niſi vt ſatiſfacias qᷓntum potes
nec hũana iuſticia aut pietas amplis exri
git vel exigere põt. Quid igr diuina iuſti

o cia aut clementia faciet an nõ es liberatꝰ

7 abſolutus oĩno apð regem ⁊ apud pᷣto

rem etia ſi furem ei et captᷣ et vincti tra⸗

didiſti temetip̃m trade beneplacito ei p
manũ ſacerdotis et dic. Ecce latronẽ tra⸗

do quẽ vtiq; adiutoꝛio cepi et ligaui. Fac
ergo ei ꝙ tibi videbit᷑ et ꝙ te ſas eẽ bene
placitum.qꝙ ſi clemẽtiſſimꝰac iuſtiſſinus
voluerit amplius exigere dic ei oꝛe iocun⸗
do. Dñe non intromitto me de cetero de

latrone iſto fac ei ꝙ beneplacitũ ẽ in ocu

lis tuis.O ſi dixer mihi.Oñs deus vult

ꝙ ego reſpõdeam ꝓ latrone iſto ſup ma

lefactis. Eſto dñe quo dana ⁊ depdita ſj

ipſe ꝓ ſceleribus ſuis occidet nolo eum
viuere. Ueruntamẽ ego de danis que iã

recepi? quevñ ⁊ cautia agẽdi ſp augebis
Pecigr adeo vulgariter ſcribovt pene lu

dicra videanf. qꝛ per viam iſtã pfuudi⸗

agio auditoꝛè illabunt ⁊ viuaciꝰpenetrat.

* Der penetẽtia Ant eſt reconcilialio di⸗
ſcoꝛdantin.

„

ſuperius recõciliationẽ diſcoꝛda⸗
tium ſeu ↄcoꝛdantionẽ vocauimꝰ

galiqd loquamur. Et eſt via iſta ꝛ modus

alijs geneꝛalioꝛ. Igr intet deũ et penitẽ⸗
tem mediatoꝛ ẽ ſacerdos.

huiꝰ pacẽ inter eos q̃rere et eos ad ↄcoꝛ-
dantiaʒ ꝓut poterit inducere.Pꝛimũ igẽ
interrogare dʒ ipᷣm benitentẽ ſi velit cum
Deo pacẽ habere. Ad hoc quippe venitur
Nouiſſime. Qi ſi reſpõderit volo 2 cona-
boꝛvt voleſo nec ſtabit per me ꝗn pacem

eius ⁊ gratis habeaʒ.Lunc ipᷣe ſacerdos

ꝓbonat ei ꝙ clemẽtiſſimꝰ ac iuſtiſſmus
deus non incõſueta nõ grauia non viri⸗
bus ſuis impia exigit ab eo ſed contẽétus

eſt vt gliqua ex vſitatis apud nos cõpoſi⸗

„

Einde vo de penitẽtia em qð ea 5

em̃ officiuxy

atnsar
üelinter
Penlensit
cihicno
poneeci
enoftoe
1 osinuicen
feidonde⸗
Kau
ſcchum

lnariͤn
sthi
wugn.
rauatn
en
Aſsbot
Moqua
omirür
pecunia
pacem.l
humd
d omune
Wüuro
ſacerda
nibuse
ſedene
exiger
6pppell
appell
ſcens⸗
eegent
di lame
ampiin
Ze
eringn
1 inn
imtenog⸗

ii Nui

d N,Nn

lageio
an ime
umich
uſeiſen
Rcheritc

Woredin

undn
ice üi
munene
1.Mhag
Sqnung
usanh
i iui
mnösidr
Piawdi⸗

Ui,

w
diceien
nedegnn
Cancin
didersyi
neiſoſnmn
dedu,
ideinoen
Nedins len
giiens
ſibegſri
mii find

ui ge
neconcltle

n

Fo.

vſitatis apud nos ↄpoſitiõibus interue⸗

penitens id cũ deo facere qð conſueuit ꝙ
cũ vicino ſuo facere ſi vellet eo noodo co/
ponere cũ eo quo ſolet cõponere cum vi⸗

cino ſuo aut quõ ſolet videre vicinos ſu/
os inuicem coponentes. Quo quidẽ
reſpondentogratiarũactiones deo. Pꝛo

onendus eſt ei aliquis ex modis quos
pacificãdi diſcoꝛdes ẽ iudicium ð quo ſu⸗
pꝛa. Scõs eſt arbitriũ.Tertius legittima

