tiſſima cena vbi ⁊ in ipſa ſede ſua recũbe/
bat inter duodecim ⁊ in manibꝰ ꝓpꝛijs ꝗ
bus poꝛrigebat᷑ apoſt olis ad ſumendũ⁊
in oꝛe ac faucibus accipientiũ? manduca
tiũ ipᷣm ad myniſteriũ vᷣo ꝙ quadruplici‚⸗
ter ſupꝛadiximꝰ.Alioquin fruſtra et vane
quattuoꝛ myniſteria ſeu officia pꝛo nobis
agẽda ſuſcepiſſet dei filiꝰ cuiꝰ nullũ eoꝛuʒ
pagi po ſſit niſi ꝑ veriſſimã pᷣſentiã coꝛꝑis

illius. Amplius. cũ quicquid gloꝛie hʒ

coꝛpus illud totũ habeat in pᷣmium myni

ſterioꝝ ſeu offitioꝛũ que in ipᷣo et ꝑ ioſum
ſaluti hnmani generꝭ ſũt ipenſa multo ſoꝛ
tius nihil deerit eidẽ de hijs qͥ requirit exe

cutio ipoꝝ myniſterioꝛũ. Manifeſtũ auteʒ
iam fecimꝰ ꝙ executio illoꝝ quatiuoꝛ offi
tioꝛũ requirit ex neceſſitate pᷣſentiã eiuſdẽ

coꝛpis ſcilicet in multis altariũ ſacrarioꝛũ
qᷓ; ſiue ſacroꝛum repoſitoꝛioꝛum milibus

. p.ſi gloꝛificatione ſua venerandũ
illud coꝛpus adeo appꝛoximatũ adeo ſila
tũ ſpuũalibꝰ nobilibuſq; ſubſtacis.vt nõ

ſolũ illud ſed etiã omne aliud coꝛpꝰ gloꝛi

ficandũ.ſpũale noĩare auſus fuit apoſto⸗
lus dicens in. xv.pᷣmo.ad Coꝝ. Seminat᷑
animale ſurgit ſpũale aſſimitatũ inqᷓ; im⸗
paſſibilitate ſõtilitate agilitate qᷓs diximꝰ

Alſſimilatũ aũt in remunerationẽ ⁊ gloꝛiã

ſua ppam. Wulto ergo foꝛtius aſſilari de
buit eiſdẽ ſoũalibꝰ ſubſtãcijs in hoc vno
videlʒ vt ſimul poſſit eẽ ĩ multis locoꝛũ mi
libus Multo inqᷓ; foꝛtius aſſimulari debu

it eiſdẽ ꝓpter ipam cauſam remuneratio
nis ſue et alioꝝ. hec autẽ cauſa quadru⸗

plex ẽ offitiũ ſiue myniſteriũ qð diximus

eẽt ſubita eẽt neceſſario ſimul in loc quẽ

xxvij.

hoc igitur ex neceſſitate datũ ẽ coꝛpi illi vt

poſſit eẽ in multis locis ſcʒ milibꝰ ad exe⸗
quẽda officia ſen myniſteria ꝓpt᷑ q̃ agen
da et creatũ et aſſumptũ eſt. Ampᷣ.ꝗd
mirũ ſi de conſoꝛtio diuinitatis cui vnnũ
ẽ coꝛpus iſtud hoc contra naturam habet

qdiu beneplacitũ ẽ ipᷣius diuinitatisvt ſit

in multis locoꝛum milibus ſimul et ſemel
Quẽadmodũ ipᷣa diuinitas ẽ in omnibꝰ.
Ubicũq; enim natura eſt paſſibilis vnita
alü nature agenti et foꝛtiori neceſſe eſt vt
ab ea paciatur atqʒ recipiat ſiue ꝓ modo
ſue receptibilitatis atq; paſſibilitatis ab
illa. Quid ergo mirum ſi coꝛpus vnitum
diuinitati cuius virtus ⁊ actio ſunt in vlti

mo et maximo per omnẽ modũ ex virtu⸗

te diuinitatis hoc recipit et hoc ei aſſimila
tum eſt iuxta capacitatẽ ſuam. vt poſſit eẽ

in multis locoꝝ milibus ad obſequiũ di⸗

uinitatis et gloꝛia.cuʒ nulla natura ſic for
tis et agens que ſibi cõiunctam et obediẽ
tem naturã alia in ſimilitudinẽ ſuã ꝓut il⸗
la capax ẽ non irahat. Ignis enim ferruʒ
duriſſimũ ac frigidiſſimũ in ſui ſimilitudi
nẽ cõuertit ꝓ capacitate ipᷣius ferri videli
cet q;tũ ad caloꝛem atqʒ ſplendoꝛem.nõ
autem q́;tũ ad motum neqʒ q;tũ ad ſub⸗
ſtacie ſubtilitatẽ.Et hoc quoniã ſalua na⸗
lura ferreitatis non poteſt habere ſubtili
tatem igneam neq; motuʒ ignis Qꝛſi ꝗs
dixerit quia coꝛpus humanuʒ nõ ẽ capax
multitudinis locoꝝ ſimul. ſed im̃ vniꝰ p⸗
aliũ.Uen vliq; dicit ſi ita intelligat ꝙ nõ
ẽ capax niſi vnius loci poſt aliũ ꝑ naturã
ſuam.Et hoc ẽ quoniã virtute ſua coꝛpus
nõ acquirit locũ niſi ꝑ motũ.motus autẽ
localis nõ ẽ niſi fuga naturalis atq; deſer

tio vnius loci et inſertio ſiue acquiſitio al

lerius. Motus ergo cogit coꝛpꝰoẽ natura

liter mobile in vno ſuo loco eẽ in quolibʒ

inſtanti.⁊ hoc ẽ quonia cogit ipᷣm deſere/
re locũ in quo ẽ dũ tendit ad aliũ⁊ egredi
de pᷣoꝛi dum ingredit᷑ ad ſequentẽ. Et ꝓ⸗
pter hoc natura que ẽ in coꝛꝑe pᷣncipium

motus eil quietis non ꝑmittit coꝛpus ſimł

eẽ in mult locis quia dũ impellit ad vnũ
locũ expellit ipᷣm ab alio in quo erat.Oꝛ: ſi
ꝑ aliã virtutẽ imperantẽ im̃ ⁊ nõ mouẽteʒ
acquirengus ſit locus coꝛpi ſiue loca mul

ta nullo mõ neceſſe ẽ vt acquiſitio vniꝰ ſit

cum deſertione alterius. Hoc enim eet is

ve motus ſi deſertio eſſet continua. hoc ẽ

habens ſucceſſionẽ in tempoꝛe. Si anteʒ

iĩ
„

ſacramẽto euchariſtie

deſerit et in loco quem acqrit. In eo enis tu in ſiniſtrũ motu inſurſum ⁊ motu in de n
inſtãti in quo acquirit locuʒ quemcũqʒ ex oꝛſum.Et quia innũera ẽ multitudo alta/ Eſontbo
neceſſitate in eo eſt. Similiter etin eodez riũ in ꝗbus miſſas eadẽ hoꝛa ↄtingit cele anyind
inſtati in loco eſt quem deſerit qꝛ ſimul et bꝛari mouebitur neceſſario innũeris mo⸗ gerſcze
. ſubito deſerit hunc locũ et acquirit illum tibus cõtraris. O ſi dixerit quis nõ jenne
ſimul eſt in ambobꝰ et hoc eſt qõ intendi/ab vno altari mouet᷑ ad aliud ſed ð celo ophst
mus Quia ergo nõ ꝑ mediũ qſi traſiliens gempirreo deſcendit ſuꝑ vnũquodq; alta⸗ rſta
aut tranſuolans ab hoc altari in oĩa alta riũ ipᷣa hoꝛa/qua in eo ſarum ſteriũ agi⸗ acibrus⸗
. ria vel in quodcũq; aliud aut a ſolio glo tur et eo pacto illuc reuertit᷑.nivilominus uittoſt
rie ſue diſſiliens in oĩa altaria atq; ſacra- accidit ide incõueniens.Cũ eĩ cõtingat ea 1 mie
ria pᷣſentia ſue humanitatis exhibet ſʒ ſo dem hoꝛa in alis altaribus ſacrũ myſteri ar
lo imperio ac bnũplacito ſue voluntat cui um agi. In alis autẽ finiri cõtinget ex ne cze
ſũma ſubiectione obedit coꝛpus ſuũ ſubi ceſſitate eundẽ dei filiũ ſᷣm humanitatem
to et in ipo nuc eſt vbi vult coꝛpus eiꝰ nõ ſui coꝛpus eius in innumera altaria de ce n .
ſequens oĩno naturã ꝓpᷣam ſed ſolũ bñ⸗ lo ferri et ſimul ab innumen alijs in celuʒ Pelicl
placitũ imperantis.Exhibet ergo illud in rapi.Qua decauſa ſimul aſcendere dei R W
manibus ſacerdotũ abſq; ſucceſſione mo cendere Et qꝛ in omni hoꝛa lã diei quã no ner
tiua et inde aſſumit illud in celũ abſqʒ re ctis cõtingit miſſas celebꝛari et finiri ꝓ di nſfredo
ceſſione motiua ſicut enimvoluntas eius nerſitate dimatũ ꝗ diuerſificãt diem et no nwemnt
ſubita eſt ⁊ tota ſimul vtraq; ꝑ ſe.Quia er ctem ⁊ hoꝛas no habebit dei filiꝰ ᷣm hu⸗ Nanſe
go ex ſola volũtate vel anime ipius impe⸗ manitatẽ neq; coꝛpus eius requiem a taʒ MMnout
rantis vel vᷣbi ᷣm qð verbum vłlipᷣius di contrarüs ranq; pugnatibus motibꝰ nec Ginmnst
uinitatis.nullatenꝰ autẽ ex natura coꝛpis ceſſabit volare et de celo et reuolare ad il ulutden
qcquirẽda ſunt huius loca coꝛpoꝛi illi. x wa lud ſiue trãſuolare ab altari ĩ altare ⁊ traã ſamen
nifeſtũ eſt quia ſequit᷑ volũtatẽ imperan-⸗ poꝛtari ante et retro in dextrũ et ſiniſtrum ſun khint
tis coꝛpus illud nõ naturam ſuã.Et ꝓpter ſurſum et deoꝛſum. Hac autẽ ingetudinẽ Saunctaan
hoc exhibet pᷣſentiã ſuã vbicunq; iubet et imo contranioꝝ motuũ turbinem ac tẽpe ncheht
quãdocunq; non ꝑ motũ illuc ſe traſfers ſtatem nec ymaginato huana recipit nec ordete
ſ ꝑ obedientiã inter quã ⁊ iuſſum nihil ſit intellectus. Amb. omne qð mouet a naͤfſue
mediũ ibidẽ ſubito ſe pᷣſentans.Cum aũt loco quocunqʒ exũt locum illum.⁊ omne ſapſtin
non mireris in te ꝙ vbicũq; es habes ibi qʒð exiit locũ ſuuʒ deſerit illũ.et omne qð W
⁊ coꝛpus tuũ.cuius ↄditionis arbitrart eẽ deſererit locũ in quo ẽ non remanetiipᷣo. ſglusglini
omnipotẽtiſſimũ dei filiũ qui credere nõ Quare ſi filiꝰdei ſᷣm humanitatẽ ſiue coꝛ ſunmpt
vis nõ dico vbicũq; ẽ.ſj vbicũq; vultißᷣm pus eius mouete celo empirreoiin altare glucne
habere pᷣſentialiter coꝛpꝰ ſuũ ſecũ ⁊ potni quodcunqʒ ſiue ab altari in altare aliud. Mponn
ſimũ vbi hoc regrit dignationis ſue ꝓ no /neceſſario non remanebit ĩ celo empirreo Gcplares⸗
his ſuſceptũ officiũ. Declarabimꝰ etiã ⁊iĩ altari a quo mouet ita non erit ſimulł Nulgeli
eclaratiõe euidenti ꝓbabilius ꝙ ipoſſi iĩ multis altaribꝰ neqʒ ſimul ĩ celo empir⸗ Glcngsſc
bile eſt ꝑ motu ipᷣius fili deivel coꝛpis ſui reo ⁊ in alrari cum exiit inde.Siei rema⸗ mcüprdi
iſtã tam crebꝛã tanq; młtiplicaʒ eiuſdẽ coꝛ et in celo non erit inde. dicimus ergo qeꝛ NN
poꝛis pᷣſentationẽ ſeu exhibitionem fieri.. .D quẽadmodũ filius dei vbiqʒ eſt m deita ſtensqnenn
Piimũu quonia accideret ipᷣm filiũ dei ſmOtem ſuã ningens a ſine. vſqʒ ad finẽ foꝛii ſͤſbiſßei
oc ſiue ſacratiſſimũ coꝛpus eiuſdẽ moue ter exhibet pᷣſentiam ſuã diuinã apparẽs ſecidepont
ri motibus contrarijs et illis innumeris. vbi vult ⁊ quõ vult Sic partin ſuarum Moſalur k
saagalt ſim hoc ab altari in quo pꝛi/ videlicet anime et coꝛpis pᷣſentiaʒ exhibet ulgacco
mo ſit ſiue celebꝛatur miſſa in omnia alta vbi vult ⁊ quõ vult abſqʒ vllo motu earũ lopnodi
ria aliain quibus ſubſequẽter celebꝛãtur Sicut ipᷣe apud ſe et p̃m ſe hocẽ ſᷣm natu Urſebini
Quia ergo quedã altariũ alioꝝ ſunt illi al ra ſuam immobilis et ĩmutabilis et illoca ubibatſin
tari a dextris queda a ſiniſtris quedã ſub lis ẽ p oẽm modum.ſfactus ẽ mobił muta Aigrin
et queda ſupꝛaſmouebitur necèfſario filiꝰ bilis localis ex aſſumpnone humane ani ſeliſſcz
dDei cum ĩ oĩa altaria ſe traſferat/e ſimł miſ me et coꝛꝑis et attingeus a fine vſqʒ ad fi käin
* ſe celebꝛantur ⁊ in oĩm iſtoꝝ ſituũ ſiue diſ nẽ foꝛtit᷑ factus ẽ loco modico circumſcri/ lrid
poſitionũ altariũ.mouebitucinq; motui pribilis ⁊ ꝑx motũ de loco in locum pᷣſenti⸗ 3 ſellund
anle/c motu in retro motu in dextrũ? mo aom ſuam exhibens. Qnantofoꝛtius ipſe Oig an

ſi⸗
W
mmlnned
fonndce,

.

ndige
nunſi
rnbm
Mac
sſigine
nEdlsnn
en hsnc
ancr
unidegein
tmnafnn
titadienan
dudaſfnbr
ot cidini

„7„
Ne aee

or öer
imonrnun
amanuiin
venonmun
Auindud

ſuiuni

partes diſcrete videlicet anima et coꝛpus /
lex ineffabili vnione qua eidẽ et in eo vni⸗
te ſunt hoc habentvt iſtam attingentiã ⁊
amplitudinem ſpualem qua attingit a fi⸗
ne vſqʒ ad finem foꝛtiter in hoc ſaltẽ imi⸗
tentur.et licet ſint mobiles et mutabiles.

coꝛpus quippe ꝓpꝛie anima vo nõ pꝛopᷣe

in hoc inq; vt abſq; motu pᷣſentiam ſua,ʒ
exhibeast vbi et eiuſdem fili dei boc re;
quirit officiũ.tnntaqʒ noſtre ſalutis neceſ

ſitas pariter ⁊ vtilitas.cum enim ſola om
nipotenti virtute eius ibi ſunt. ibiqʒ tene
antur atqʒ ſeruantur qualiter motu indi⸗
gere credendus eſt vt eas alibi eſſe facere
nõ poſſit niſi per motum. Si enim in ma
nu tua coꝛpus quodcunq; teneres manu
tua id poneres vbi velles.Cũ ergo in ma
nu filij dei hoc eſt in virtute et beneplaci⸗
to per omnia ſit coꝛpus ipᷣius ponit idvbi
vult manu ſua hoc eſt virtute et benepia⸗
cito nõ motu ip̃ᷣiꝰ. Sic et tu faceres de po
mo ſi manus tue abſqʒ motu ſuo ſola vir
tute ſua ⁊ beneplacito totum quod vellet

2—.

1Vv5=

xxviij

niens in altarevel de altari in aliud cum

equa facilitate tranſeat dura vt mollia at
q; magna vt parna. Perinde ergo eſt ac
ſi moueretur. pꝑ inane et vacuũ cum nihil
ip̃ᷣm retardat aut detineat/quare eque ci/

to venit de celo in altare eque cito tranſi/

ens totum ſpaciũ qð eſt a celo empirreo
vſq; ad altare/ quantalibet particulã ipᷣi
us. Non enim ſucceſſiue tranſit totũ ſpa/
ciũ/ſubito ergo ſe exhibetin altari etideo

non ꝑmotũ. enim duricies medioꝛuz

coꝛpoꝝ ita ẽ vt mollicies apud coꝛpꝰogloꝛi
fitatũ multofoꝛtiꝰ ita erit magnitudo eo⸗
rũvt paruitas apud ipᷣm. Et ſi duricies eo
rũ nõ poteſt eu dennere vel retardare vl⸗
latenꝰ. multofoꝛtiꝰ neq; magnitudo ipᷣo
rum. Ex quo etia manifeſtũ eſt. quéadmo
coꝛpus gloꝛificatũ.ſic nec ꝓhibere quin ſit
in alio. Adiuuabit aũt intellectũ puulum

aliud coꝛpꝰ in ſe detinere poteſt

poſſet in pomũ. Dabimus ergo exem⸗/ d hotc intelligendũ exemplũ anime hũa
Aundehirrebus en hll us. Sicul ne qᷣ pᷣſentiã ſui exhibet in oibus partibꝰ
6

Henim qui cantoꝛ eſt in aliqua eccleſia / ali/
quando exhibet officiũ cantoꝛis aliquan/
do nõ exbibetlicet illud nõ deponat. Sic
et dei filius humanitatẽ quaʒ ꝙ nobis aſ⸗
ſu mpſit/ aliqñ pᷣſentem exhibet et aliquã/
do nõ licet iilã nunq; deponat. Sic ⁊ ani
ma tua aliquàdo exhibet videndi officiũ/
pᷣſenterlet apꝑibilitenet aliquãdo non ex⸗
hibet illud nec tamen illud deponit ⁊ ſine
motu ſuo omni ad exequendu hmõi offi
ciũ egreditur ⁊ ab executione illius abſq;
motu ingredit᷑. Sic ⁊ dei filiꝰabſq; motu
ſuo vel coꝛpis ſui ꝓpꝛio egreditur ad exe/
quendũ ꝓ nobis ſacerdotale officiũ in al
tari. Moln phᷣo diximꝰ qꝛ mouet per ac⸗
cidens queadmodũ ⁊ foꝛma ſacramenta
lis ſub q ipᷣe ẽc ſiue cuʒ eleuatur a nobis
ſiue cũ deponitur. Siue cũ in ſacra pixide
depoꝛtatur.2 ele do conueniens rei
ſpuũa lis ad coꝛpa gloꝛificata et potiſſimuʒ
ad coꝛpus dñi ſaluatoꝛis.qð eſt incompa
biliter ſublimioꝛis gloꝛie quã alia. Multa
enim habẽt ſimilitudinem ſpiritualitatis
Sicut em̃ anima totũ coꝛpus animatũ pe
netrat abſqʒ vlla reſiſtẽtiajet leſione/ tam
ſua q; ipius. Sic ⁊ coꝛpa gloꝛificata om̃ia

MAo:pus ſaluatoꝛis adeſſe in altari non per
motũ.Sic enim non reſiſtunt gloꝛificatis

⁊ hec ẽ etiã alia declaratio que cogit

coꝛpoꝛis cui

⁊ quaſi affſigit quiete ꝑpetua. Hec ẽ ergo

biunckła ẽexhibet inq; in oĩ⸗

2 „

bus opationibꝰſenſuũ et abſq; motu ſuo
locali. Nõ ei ſi ab opatione viſus veniat
ad opationẽ auditus neceſſe habʒ moue
ri localiter ab oculis ad aures et ita ſe ha
bet de alijs ſenſibus et opationibꝰ eoꝛuʒ
Hoc aũt facit ex natura ſpualitatis ſub q̃ᷓ
ſimul attingit mẽbꝛa adeo inuicem diſta⸗
tia. Sic ⁊ gloꝛioſũ dñi ſaluatoꝛis coꝛpus.
ſi

né qnia⸗ ex natura coꝛꝑalitatis ſue ſed ex
ſimilitudine ſpũalitatis q̃ ẽ gloꝛia ipnius

attingit ſimul loca innũera ⁊ obtinet.cuʒ
vtilitates et officia ꝓ qbus aſſumptũ ⁊ gle
ficatũ ẽ hoc requiruũt. Silitudine autẽ iſtã
ſpũᷣͦalitatis ſupꝛa expoſuimꝰ in hoc eode

capitulo.Quoniã aũt natura vniuſcuiuſ⸗

q; coꝛpis nõ intẽdit ei locũ niſi ꝓpter ipᷣm

ſolui.Quicꝗd ei intẽdit vnaq̃q; natura ac

quirere nõ intẽdtt acquirere niſi ppᷣo ſub
iecto et ꝓpter illud ſolũ. Quonia inq; ita
ẽ ꝙ vnicuiq; coꝛpi naturali nõ ſit neceſſa⸗
rius niſi vnus locus ad quieſcendũ in eo.

deo nõ intẽdit natura acqrere ſubiecto

ſuo niſi locũ vnũ.⁊ ꝓpter hoc expellit ißʒ
ab vnoqq alioꝝ locoꝛũ donec acqſie⸗

rit illi ꝓpꝛiũ cui alligatũ ẽ naturali cõgru⸗

entia. ꝓpter qnod cum acquiſierit locum

hmõi coꝛpi ſua natura illud in eo quietat
liij

tcoꝛpibus alia.ð ſed cedunt eis omimõ ceſſ/ꝰ
one obediencie non refert ergo qualia ⁊
quãta ſint ꝑ que tranſire habet de celove

Be

cauſa ꝓpt᷑ quã nullũ coꝛpus naturalit᷑ oᷣ
teſt in pluribus locis eſſe ſimul quia vide

licet vnus ſolus locus eſtvnicuiq; coꝛpoꝛi

et ideo nõ pmittit ium quieſcere in alio.
Uoluntas vo diuina nõ intendit coꝛpoꝛi
filij dei locũ acquirere vel attribuere ꝓpt

illud ſed ꝓpter tota eccleſiam ſanctoꝛum.

Quia ergo multitudo locoꝛũ coꝛpis iluꝰ⸗

neceſſaria ẽ ac ſaluberrima toti ecclie ſan

ctoꝛũ. Ideo neceſſe ẽ vt voluntas diuina

intendat nõ quẽadmoduʒ natura coꝛpis

illius aut alterius.ſed quẽadmodu requi
rit neceſſitas aut vtilitas eccleſie ꝓpt᷑ quã

ſolã illud coꝛpus ⁊ creatũ ⁊ aſſumptũ eſt.

Qua decauſa nihil ad natura coꝛꝑis illiꝰ
de iſta multitudine locoꝛũ cauſa em̃ attri

buens ea loca auctoꝛ ipᷣe nature ẽ. et vnili
tas ꝓpter qua attribuuũtur ei loca non in
ipᷣo coꝛpe anguſtiata aut concluſa.imo ꝑ

omnia loca ecclene ſanctoꝛum diffuſa.

Amplius. Si natura coꝛpis vniuſcu⸗

iuſq; acquirit ei loca multa ſucceſſiue ⁊ tã

dem locũ naturalẽ ꝓpter ſolam vtilitateʒ

ißppius coꝛpis.Qulantofoꝛtius virtꝰdiuina

acquiret ſeu pᷣſtabit multa loca ſimul pꝛo

pter tantas ⁊ tam multoꝝ vtilitates. Oy ſi
Dixerit quis non ẽ poſſibile hoc vel coꝛpo

ti recipere mulia loca ſimul.vel virtutxẽ di

uinã pꝛeſtare.quia neq; multa tꝑa ſunt ſi

mul cũ enim młta tempoꝛa ſimul nõ ſint.

loca vo multa ſimul ſunt. Wulto impoſſi
bilius eſt coꝛꝑi recipere multa tempoꝛa ſi⸗
ne multa quando ſimul ⁊ virtuti diuine P
ſtare q; multa loca ſiue młtavbi.que ſimł
pꝛeſto eideʒ ſunt. Impoſſibile ergo erit di

nine virtuti et omnipotentie pᷣſtare coꝛpo

rieternitatẽ cum in eternitate ſimul omia
tempoꝛa obtineant᷑. O m̃e enim quod in
eternitate eſt omne tempꝰ haber. cũ eter⸗
nitas ſit interminabilis vite tota ſimul et
ꝓfecta poſſeſſio. n eſt an
ꝙ omnipotentiſſime virtuti dinine poſſi⸗
bile ẽ pꝛeſtare tam loca qᷓ; tẽpoꝛa ad om-⸗
ne beneplacitũ voluntans ſue natura nõ
valenie reſiſtere ꝗᷓ nihil vnq; poteſt ſupꝛa
ipſum neq; vnq; volens.cu hoc maxime

MWanifeſtum eſt autẽ

nature omnium naturale ſit obedire vbi⸗

q; beneplacito creatoꝛis que totuʒ quod
natura liter eſt totumq; quod naturaliter
Hhabet ex illo ẽ et ex illo ſolo hobet. Quic⸗
quid autem ſit futurum de animabus no
ſtris tunc atq; coꝛpoꝛibus in parte iſta du
bitari tamen nõ poteſt quin ſilio dei obe

ſacramẽto euchariſtie

diat coꝛpus eius per omnia et quin pre⸗

ſentiam eius vbicunqʒ beneplacitum ſue
voluntatis fuerit exhibeat. Si em coꝛpus
quod omnino non eſt poteſt in quocũqʒ

loco noluerit facere eſie abſqʒ adiutoꝛio
motus. Quantofoꝛtius illud qð iam eſt.
in quo ammiranda non tam virtus eius
qᷓ; miſericoꝛdia euidẽter apparet qua ilra
pꝛeſto eſt omnibus panis vitest in ſacka⸗
riis ſacriſq; repoſitoꝛis tamdin vnũque⸗

q; ſumere volentem expectet tam crebꝛo
de celovenit. Adhuc em loquentibus ipᷣis

ſacerdonibus ⁊ ipin aduenire petentibus
in altari ipo facto. Reſpondet aſſum. Ui/
de ergo quia ſemel venit dei filius ꝓ ſalu

te mundi carnem ſuam crucifixioni ⁊ ſan

guinem ſuum effuſioni expoſiturꝰ. In nu
merabilibus enim vicibus quottidie ve⸗
nit carnem ſuam cõmeſtioni et ſangninẽ
potationi ſidelium appoſiturus. Si quis
aulem querat qualiter reficit huiꝰ panis.
Refectio enim coꝛpalis non vnum mem⸗
beꝛum relſicit ſolũmodo.ſed totum coꝛpus

et ipius coꝛporis membꝛa ſingula. Cuʒ er
go menſa ſacre cõmunionis non ſolũ ſa⸗

cerdoti ponatur ſiue paretur non ſolus ſa

cerdos debet ibi refici. Qui ergo ſunt ꝗ re

ficiuntur et qualiter. Amplius. ſi ſola
charitas ibi nutritur et augetlur nõ omes

virtutes eſſe equales.Si vero omnes refi

ciuntur ibi ⁊ augentur mirabile eſt valde
quomõòõ fides illo ſacramento ſuſtenteiur

et reficiatur. Certum enim eſt quia ſacra⸗

mentum iſtud id eſt foꝛma fidem in mul⸗
tis ſubuertif. Scõm hoc euaʒ coꝛda quoł
tidie cõmunicantium et magnitudine ſpi
rituali maxima et pinguedine gracie ſagi

naciſſime eſſe deberent. Juxta enim. xxj.
Hieremię. Inebꝛiabo animas ſacerdotũ
pinguedine et populus adimplebitur bo
nis.et yſa.lv. Audite audientes me et co⸗
medite bonum et delectabitur in craſſitu

dine anima veſtra. Reſpondemus qꝛ ſub
limis ac celeſtis ſapiencie eſt ſcire diſcũbe
re ad hanc menſam ⁊ refici ex ea ⁊ ſcire in
tereſſe tanto ſacrifitio: et reconciliari per
ipſum quemadmodum Apule phyloſo
ph' dixit quoſda tm̃ auribꝰ ⁊ nõ aĩo phby
loſophari. Sic multi er innumerabiles q
xpᷣiani reputant᷑ in ſacramẽtiſſimis ſolen
niis miſſaꝝ ſolis auribus xpᷣiani ſunt miſ
ſam im audire querẽtes et de auditõe miſ
ſe queſtionẽ ſolumodo facietes. Pꝛopter

Gͤptt
gniſol
herla
griles
ſinuecl
sdae
odüͤat
ungue
ſtolgne
Pnſhe
ſocaiu
lar
ſstelas
Nennund
lunune
gumun
alis
ekope
iſinico
lſionatd
Allereſt
olecpen
ſen Duno
ſseleſebo
emnhn
Rninert
lleungo

10 Klltenun

es malag
wdomine.
hocninue
leero⸗
nisſclin
olaonciie
Emuenen
Lienden
liisagin
lentofne
ſoneetſolie
cacjinni

Aen

ſkeonyriit
nore di

hzagern

ſs pen
lcgfun.
Pnemnin
umnten 1n
Pgeian
uhiſeoff
igldanis
ſſtnag

ſunſhi

megng
ea
ABein
Mnanz
durn
ütadin
n
1Nint
mmmepenn
onaktefin
ndefis
nafriont
coir /
w

horis Nn

wimn D
nAN
tvang
baingnl⸗N
inionenſei
neurtonſ
Ouiapin
dngen tts
mnnu
mninbiriie
manzgin
ntchiie
R

=
1

,,, ,

Agõ vehemẽter ſolliciti ſunt vt introitum 2

epiſtola audiant et Euageliũ. ipᷣam miſſe

veritatẽ ⁊ ſubſtantiã ad modicũ vel nibil

curates. Wulti etia hijs decatatis ab eccle
ſis recedũt intollerabilẽ ac omnibus mo/

dis deteſtandam deo contumeli irrogi⸗

tes du ab eius pᷣſentia fugiũt ⁊ eius aduẽ
tum quẽ totis deũderijs totaqʒ deuotione
pᷣſtolari dobuerant nõ expectat. Quia er
go miſſa eſt eiꝰ flagrantiſſimi ſacriſicij ob

latio cuius ſuauitatis odoꝛe mundꝰ deo

reconciliatus ẽ. toius eiuſdẽ fetoꝛ abſter
ſus.⁊ ẽ ſacramẽeti illius celebꝛatio quo to⸗

tIus mundus ſanctificatus eſt atq; ſacrata

quantum eſt in ſufficientia et virtute illiꝰ

ꝙ in multis peccatuʒ incredulitatis impe

dit. In alis autem occultum eſt dei iudici
nm. et eſt opulentiſſimi lautiſſimiq; ac de
litioſiſſimi conuiuij inſtauratio quo an/
geli ſplendidiſſime reficiũtur et homines
et inſuper eſt ipᷣa miſſa cauſe noſtre venti

latio. licet per depꝛecationem et oblatio/

nem. Quinto eſt meditatio totius coꝛpo⸗

ris eccleſie hoc eſt medicine exbibitio we
dicine inq; que ſanat omnia. Sicut legit

Sapiencie.ix.Per ſapientiaʒ ſanati ſunt
quicunq; placuerunt libi domine ab ini/
tio.Et iterum eiuſdem. xvj. Neqʒ herba

neq; malagranta ſanauit eos.ſed iuꝰ ſer

mo domine qui ſanat omnia. Chꝛiſt au
lem dominus eſt dei verbum et dei ſapiẽ
cia. Sic ergo intereſſe opoꝛtet miſſaruʒ ſo
dennijs. ſic tanti ſacrificij oblatiõi ſicut ne

gotio reconciliationis tue et alioꝛum. At/

tende autem quantaʒ iram dei aduerſus
te ſuccenderas. quaãtus gladius vindicte

ipſius capiti tuo impendebat.et videbis

quanto timoꝛe.quanto luctn. quanta intẽ
tione et ſollicitudine quato deſiderio eua
dendi imminens tibi ſupplitiũ redeundi

ad graciam patris pꝛouocati ad tantuʒvt

ie non vt filium reputet ꝙ eſſe debuerat.
ſed moꝛte digniſſimum hoſtem negotio
tue pacis et reconciliationis intereſſe de⸗
beas. Apparebit etiam tibi ſimul in quan
ta graciarumactione et deuonone elle de
beas dum ipſum iudicem tuns eouſq; nõ
cõtinentem in ira ſua miſericoꝛdias ſuas
vides ꝙ etiam pꝛo te ibidem in ſacrificiũ
deo patri ſe offert.O ſi charitatem qua ꝓ
te apud pairis miſericoꝛdiam interpellat

coõſideres. Si foꝛnacem charuatis qua ſa

„ ·.

crificium illud pꝛo te ⁊ alijs ardet niſi foꝛ⸗

xxix

tereprobus ſi diligenter aduertas quid
agendum tibi ſa Dum tm̃ negocium tuum
agitur non ſolum tuum aꝑte cognoſces.

ſed etiam ip̃a magnitudine negocij tui ad
id agendũ pꝛouocaberis et inſtigaberis.
Similiter ſi hoꝛribilitatem execratonum
luarum et abhominationes ſpurciciaru)
tuarum recogitaueris et quante cure deo

ſit de ſanctifſicatione et mundatione tua.

vt pꝛo eis ſacratiſſimam carnem ſuam of
ferre velit.ſcilicet in ſanciificationem tu⸗
am et ſanguinem eiuſdem fundi non ſo/

lum in paſſione ad litteram. Sed etiam

in ipᷣo ſacramento. Et hoc in myniſterio.

quid ubi faciendum ſit. qua ſollicitudine
vigilandum quanus viribus euitendum

ne ꝙ pꝛo le tam mirabiliter tanq; miſeri⸗/
coꝛditer agitur non ſolum non amittas:
ſed etiam ne tibi veritas in cõtrarium eui
denter cognoſces. Deinde quis conui
uij illius magnificentiam vbi ipe donum

et dapiter eſt et cibus diligenter cõſideret

et ingratus pꝛeparanti et inuitanti eẽ poſ

ſit. Quis etiam illotus ad tam reuerenda
venerandamq; menſam accedere pꝛeſu/
mat.Si enim aſinum tuum.id eſtcoꝛpus

ad pꝛeſepe ſuum.id eſt menſam coꝛpoꝛis

illoꝛũ non ſinis accedere ſed manus eius
et os pꝛeabluis quantofoꝛtius ad iſtaʒ ſa

cratiſſimam menſam animarum acceſſu⸗
rus lachꝛimis le pꝛeablues.ſi non abſqʒ
oꝛatione et diuine benedictionis poſtula
tione aſinum quem diximus ad pꝛeſepe
ſuum permittis accedere quantum tibi et
qualiter oꝛandum ſit diuinaq; benedictõ
expoſcẽda ad iſtam menſam ſanctiſſimaʒ
et angelis adoꝛandam atq; venerandaʒ
epulaturo. Intellige autem quia intendi
mus hic de ſpiritus epulatione vel come
ſtione nõ de ſacramentali que eoꝛum ſo⸗
lum eſt qui ſpeciem ipſam viſibilem ſacra
menti ſumunt.. Sed reminiſcaris ꝙ dicit
Apoſtolus in vndecimo ca.pꝛima ad Co
rinthios. Quia multi infirmi et imbecil⸗
les et doꝛmiunt mulii.videlicet quia qui
nõ debito honoꝛe et reuerencia habebat
coꝛpus domini.Et iteruʒ.Qui manducat
et bibit indigne.et hoc eſt illotus vel irre
uerenter. Judicium ſibi manducat et bi⸗
bit. Pꝛo hoc irreuerencia percuſſa fuit ci⸗
nitas romana plaga iguinaria Pꝛochdo
loꝛ quia eadem turbulentia impetuoſita
te et irreuerentia ad iſtam ſacratiſſimam
vit r S „

00

Be

menſam accedũt homines quaſi poꝛcia d
vas furfuris ſiue volutab:ũ.non attendẽ/
tes ꝙ eam reuerenter venerentur et ado⸗
rent angeli et ad eam incuruetur ſeu incli
netur om̃is milicia celoꝝ totaqʒ curia pa⸗
radyſi.Deinde ſi iius ſacramẽti ſanctita
tẽ atʒ virtutẽ attẽderes ⁊ quia ꝙ pre ſancti
ficando hoc ẽ ſanctitale et gra replẽdo ce⸗
lebꝛatur viua fide credere coopari eis to-
lis ſtudijs et viribꝰconareris. Nõ em̃ co⸗
noſci poteſt gra ſanctificationis qn deſi
eretur ⁊ querat᷑.et cũ vltro ſe offert quin
tota deuotione recipiatur. Ultro aute of/
fertur in iſto ſacramento ſiue ꝑipᷣum.nec
ſunt niſi ppauci ꝗ recipiãt quivaſa coꝛdiũ
ad eã recipiend pᷣparent et poꝛrigat. hoc
aũt indubitãater illi faciũt qui reuerenter ⁊
attẽte ſacramento intendunt ac pᷣſtari ſibi.
deuote poſtulat gram ſanctificatiõis quã
diuine bonitatis munificẽtia in ſacramè/
to illo pᷣſtare pſueuit.ꝙ ſi cauſam tuã nõ
vno etiã crimine. Sed innũerabilibꝰ foꝛ⸗
ſitan crimin abilẽ agi ibidẽ attẽderes. Si

accuſationes q́s aduerſũ te dyabolꝰ pꝛo

ponit audires. Si inſcriptionẽ legeres. ſi
clamores pctõꝝ tuoꝝ ⁊ ↄſciẽcie tue teſtifi
catis audires nõ abſq; timoꝛe ? tremoꝛe.
nõ abſq; pudoꝛe⁊ doloꝛe.nõ abſq; eiula
tu ſuſpirus ⁊ rugitu.nõ abſq; lachꝛimis ⁊
luctu taʒ diſcriminoſo negotio tuo intẽde

ſacramento euchariſtte

viuenti cuiuſcunqʒ animalis ineſt virtue:

vt ſupextẽdat⁊ cõmunicet vit ſua natura
le omni enti quod applicatũ ipᷣi fuerit ap⸗
plicatione conueniẽti ⁊ hoc neceſſe eſt xpi
carnem tam myſticã qᷓ; lralem et hanc vir
tute habere vt omni ei ꝙ applicatũ ipᷣi fu
erit applicatiõe ad hoc ↄueniẽti ſupenten

dat⁊ omunicet vita ſuam gre.Applicatio

autẽ ad hoc ↄueniẽs ſpirituals ẽ ⁊ ſacra/
mentalis vt diximꝰ et ſpecietenus et ſpiri/
lualis applicatio nõ ẽ niſi fides et deuotõ
in ſacramentũ ⁊ hocin adultis. Si ꝗs au
tẽ querat vtrũ xpᷣi coꝛpus ꝑ ſe et ſanguis ꝑ
ſe ibi ſint coꝛpus ſcilicet ex ſanguine extra

1 ſanguis p ſe in calice.Dicemꝰ ꝙ nõ imo

vtrũq; et ſub vtraq; ſpecie lotus xpᷣs.ven
ſpecies panis ſacramentũ.id ẽ ſacꝝ ſignũ
⁊Z ꝓpᷣum ẽ ſoliꝰcoꝛpis.ſpecies vini ſimilit
ſanguinis ⁊ ſub vtraq; ſpecie vtrunqʒ ſu/
mMitur⁊ totus xpCᷣs nec ſanguis eiibi efſun
dit᷑ nec coꝛpus ex ſanguine relinquit.Oꝛ
aũt in ſcriptis ſanctoꝝ legit᷑ interdũ ꝙ ſa⸗
guis ille ſacratiſſimꝰ in oꝛa fideliũ ſundit᷑
intelligendũ eſt non effunditur ſed mitti⸗
tur ex hoc ipᷣo et cum ipᷣo ſanctiſimo coꝛ⸗
poꝛe cuius eſt non erra.
DOteſt autẽhabere dubitationez

cur ſummꝰ ille ſacerdos ⁊ hoſtia
ter manus ſacerdotis cum totum illud ſa

xps dñs deſcendat in altari et in/

deres.Et ecõtrario ſi xpᷣum dñũm aduoca cerdotale offiliũ in ipᷣo ſublimo habitacu

tũ ſola diuine pietatis habũdantiã ſolaʒ
oblationis coꝛpis et ſanguinis ſui flagra⸗
tiã ac placatoꝛẽ ſiue placabilitateʒ ꝓ le al
legantẽ ve fivᷣi oculis cerneres nõ te fan/
taſmata vanaꝝ cogitationũ nõ te mixtio
inutiliũ fabularũ a tam diſcriminoſe cau
ſe tue attentiõe abrũperẽt. Deinde ſimoꝛ
bos tuos ⁊ vulnera.ſi moꝛtẽ eternaʒ q̃ ex
illis tibi iminet. Sed medicina eoꝝ ſaluta
rẽ in illa apotheca ſpirituſſancti in illo ala
baſtro oim vngentoꝛũ ſpiritualiũ eẽ viua
fide teneres ⁊ qð oĩs medicina abſq; pꝛe
paratiõe recepta in interitũ vertit᷑ ac vene
nũ toto deſiderio totaqʒ auiditate te pᷣpa
res ad illa.coꝛ tuũ mollificãs et fluxuʒ ſiue

fluxibile faciẽs illud. Alioqn dubitanduʒ

nõ ẽ imo medicina iſtã te nõ queri. Quia
eouſqʒ moꝛbꝰmẽtis inualuitvt ſentiri ſeu
agnoſci nõ paciat᷑ niſi moꝛtifinto coꝛde
penitꝰ et ſenſu ipᷣo quo vulnera ſentiri de
byueräaãt extinctoqʒ.
1&SEuertamur aut ad illud in q̊ era⸗
mus 7 dicamus qui ſi omni carni

lo celeſti coꝛaʒ deo patre ⁊ laudabiliter et

ſufficienter explere poſſet.in quo dicimus

quia manus lacerdotũ noſtroꝝ vacue eſ/
ſent ſi nõ illas venerãda illa et ſancia ob
latio viuifici coꝛpis et ſanguinis implerer
periret etiã ſpes et deuotio populi in ipᷣm
redemptoꝛẽ qᷓ eſt eidem populo marima
atqʒ foꝛtiſſima ꝙ ta ineſtimabili benigni
łatis dulcedinẽ tam mirificata pꝓmprtitu⸗
dine ſe miſericoꝛs redẽptoꝛ exhibet ꝑ ma⸗
nus ſacerdotũ toti eccleſie ſue et eledoꝛuʒ
ſuoꝝ ſingulis. Deinde ipᷣo bono ſacre cõ
munionis ſpũalis quia refectiõis defrau
daretur populꝰmaximoqʒ ſui oꝛnatu.ma
ximaqʒ opulentie ſue parte etdomꝰ et tẽ
plum dei pꝛiuaretur ſi illud tante flagran
tie ſacrifitium et tam neceſſe opulentie re⸗
fectionis menſa careret. Si quis aũt que
rat de ipᷣo lante gracie et tante ſanctifica/
tionis ſacramento pꝛopter quid tam cre⸗
bꝛo offert et celebꝛat cu vna ſui oblatioe
q̃ in ara crucis facta ẽ mᷣm recõciliauerit
atqʒ ſanctificauerit.ſicut legit᷑ ad heb.x.

BBç ũ⁵ ==
E
—

Oiapa
ſocifaare⸗
gutüſehun
go fninort
lueepenee
gblanoros
ginedein
Micntsob
lpfuee⸗
gindlecord
ſidepunga⸗
ſierquaten?
Nr cocen
ſoiiſane
Nonoönd
ſrsencinn o
Hoiedebirt
—
Diadastfun
Ponones eiut
ltala tete
uſerdcam⸗

4

genusruciß

stiboſta.
eſcllsnget
(mertadtch

weiciglun
jlocgeiatae

dcanieigſcen

hcienead⸗

eiſepenin

mndinfna⸗
llboſtusd⸗
ſtonthcanch
ſcliſnnaneſ
WMeds
Duranriin
Geye etnt
Gamgcni
Gleriſenns
Nieespicenie
latponulla
ne, Bolenn

puſtelnn

SE
S=S=SZ
—☛

aſconen⸗

iignis n

ageſgat
llarecat

wiige
n geqe
ecletgielis
ſerris ſi 1

ſ.

S=
E-

E

EE = Z=
—

=—
=
E
☛rn
Se⸗=
SEE⸗=

E
=—

=
S=

i

Nüfur
md
Nnerſte,
Nnen

Geninthn

1ee
nnusswie
ſaſcesen
Mlise
8pſeakleen
aſengine

dimihn

lonsti

Nitsnini
eienungt
nasd

Ggtinanind
incnurſecte
lnciiiner
dae Rbicten

anomir
oſwerhin
ſanao
lucin
roin
Niniit i

aliud ⁊ alia referũtur ⁊ ꝓ alils fiunt.⁊ vt
bꝛeuiter dicamꝰ illis ſolis ꝓdeſt ꝗbꝰ vult

dos et hoſtia. Quatenꝰ autẽ vult ꝓdeſſe
ipᷣe ſolus nouit.De hoc auteʒ ꝙ ðꝛ ꝙ oĩa

ggo.

Quia vna oblatione ↄſumanit ineternũ

ſanctiſicatos.cũ xpᷣi meritũ in tullo immi
nutũ ſit. Cum gratioſuas eius apud prem

non mino: ſit in altari qua eſſet tunc cũ in
cruce pendebat. Quõ ergo non vna eius
oblatioe oĩa dimittunt᷑. Quare nõ ⁊ oẽs
anime de ſupplicus et carcere purgatoꝛii

vna eius oblationẽ liberatur. Cu longe

maiꝰfueriecõciliatio totius moi hoc eſt

oĩm dilectoꝝ de mõo quã paucaꝝn anima

rũ depurgatoꝛio liberatio. Amp̃.qua⸗

u et quatenꝰ ꝓdeſt ipᷣi ꝗ offert ꝓ q; offer⸗

tur. In quo certiſſime rũderi poteſt. quia
paſſio dñi ſaluatoꝛis nõ tam ſacrificij fuit
oblatio q; mi pꝛecijq; ipᷣius ſolutio.Qꝛ ⁊
nos euidẽeter oſtẽdimus in libꝛo Cur deꝰ
hõ.ibi ei debitũ ade ⁊ totius poſteritatis
ſue ſolutũ ẽ⁊ ad hoc ſpecialiter ipᷣa paſſio
dñica relata fuit et ſuſcepta qͥttidiane vo
oblationes eiuſdẽ ſacratiſſime hoſtie ad

⁊2 qtenus vult ipᷣe ꝗ ſimul ẽ ſummus ſacer

oꝑa ex eadẽ charitate ab eodẽ facto eque
meritoꝛia ſunt ⁊ eiuſdẽ pᷣmij ⁊ ita oblatio
q̊ facta ẽ ĩ ara crucis ⁊ illa q̊ quottidie fuĩ
altari eiuſdẽ meriti ſunt. Dicimꝰ ꝙ intelli
gendũ ẽ ex eadẽ charitate facta?⁊ ad idem
vel eqᷓle pꝛemiuʒ relata. Nõ eĩ dubitamꝰ
xpᷣm dñm ſᷣ̃m qð homo ẽ ſᷣm qð ſacerdos
ſimul⁊ hoſtia ab amãaãtiſſimo miſericoꝛdiſ
ſimo deo qᷓcunqʒ peterevoluerit obiinere
ſicut ipemet teſtat Joha.xj. Pr ſciebã ꝗa
ſp me audis.Et ad Heb.v. Exauditus eſt

ꝓſua reuerẽcia. Quantũ autẽ ipᷣe velit ꝓ

deſſe vel offeretibus vel ꝓ ꝗbus offertur.
Scimus certiſſime quia quantũ decet eũ
velle ⁊ q̃tenus dignos ydoneiſqʒ albʒ ca/
paces viderit eoſdẽ. Inuenitur aunt huius
rei ⁊ nõnulla ſilitudo in opationibus na

ture. Sol em̃ qcnnq; illuminat nõ iuxta

vuigoꝛẽ ſue luminoſuatis illuminat. Sʒ
inxta ydoneitateʒ et abilitatẽ illuminabi

liũ.ſic ⁊ ignis nõ pᷣm virtutẽ ardoꝛis ſui qᷓ

cunqꝗʒ calefacit ſed iuxta poſſibilitatem et
paſſibilitatẽ calefactibiliũ. Alioꝗn oĩa il⸗
luminabilia eque fulgerẽta ſole ⁊ oĩa ca/
lefactibilia eᷓ arderẽt ab igne Juxta hũc
modũ et aĩalis anima in oſſibꝰ ſolã vitas
in nernis vitã ⁊ ſenſum tactũ ⁊ motũ oꝑa
tur ⁊ in diuerſis oꝛganis ⁊ mẽbꝛis varia⁊

diyuerſa cum ipᷣa vna ſit indiuiſa ⁊ impar

xxx

tibilis. Sic ⁊ xp̃ᷣs dñs nõ inxta gratioſita
tẽ et excellentiã meritoꝝ ſuoꝛu opat᷑ in ſa/
cramæéto altaris. Sed interdu incta ꝙ exi-
gunt merita eoꝝ ꝗ offerunt ⁊ ꝓ ꝗbꝰ? ofler
tur vel ſcm qð ipos decere ⁊ epedire co
gnoſcit. Quẽadmodum ei interceſſoꝛes et
rogatoꝛes apud nos non toto pondereß

cum poſcunt quecunq; poſcunt ſed inſtat
interdum tepidius inlerdum vehementi
us apud eos a quibꝰ aliquid obtinere in
tendunt. Sic et chꝛiſtus dominus non to

ta gratioſuate meritoꝛum ſuoꝛuʒ neqʒ to
to pondere gratie qu habetapud aman
tiſſimum patrẽ ꝓ omnibus equaliter in

pellat aut omnia eque nitit᷑ impetrare.ſjʒ
magis ſᷣm ſapientiam ſuaʒ qua omia nu⸗
da et aperta ſunt oculis eius moderat im
petrationem petitoꝛũ vt quatenus et quã

tum decet et expedit.impetret hijs ⁊ aliis

Oſt hec declarabim⸗ qliter omu
nionẽ ſancte dilectioõis efficiat iſta

ſacra altaris munio declaratiõe
amplioꝛiſe dicemꝰ quia ↄmunionẽ etna⸗-
turalẽet poſitiuaſſiue ſecularẽatʒ ſociela
tẽ facit neceſſario vnitasiquẽadmodũ na
turalẽ ſocietatez ⁊ amoꝛẽ iter fratres facit

ↄmunio cauſe eſſendi.Cõmunicat ei ĩ pa

tre/ ſi addita fuerit municatio in matre
erit foꝛtioꝛ. Naturalit᷑ eĩ plus inuicẽ ſe di
ligunt ꝗ ſimul ↄmunicãt vnũ patrẽ ⁊ vna

matrẽ qua ꝗ alterũ eoꝝ ſolũ/quibus ſiad
dideris ↄmunionẽ in victu erit foꝛtioꝛ cõ⸗

munionis amoꝛ inter eoſdẽi ſi addider
vt cõmunicent in gra erit adhuc vel iterũ

foꝛtioꝛ.Et ſi addideris cõmunionẽ in lege

addes foꝛtitudinẽ eidem amoꝛi vel omu⸗

nionẽ. Et ſi addideris iteꝝn ↄmunionẽ ĩ ꝓ

feſſionevel oꝛdine vel in pᷣncipe pꝛelato

addes et aliã cauſa foꝛtitudinis ⁊ ↄfirma
tionis.Et ſi addideris cõmunione domꝰ
erit adbue ei hᷣm hoc augmenti foꝛtitudi
nis. Radix aũt in oĩibus hiüs eſt vnitas ⁊

ↄmunio eiuſde amativvel ᷣm quoſdã ip̃a
ſiłlitudo vel aſſiłitudo. Juxta hũc moduy

ↄmunicatio in duce/vnit milites cõmuni
catio in ſigno bellatoꝛes/⁊ ↄmunicatio in

dño ſeruos/ſeu famulos ⁊ cõicatio ĩ mer
cedevel ope oꝑarios/⁊ cõmunicatio ĩ pa

ſtoꝛe vel geęge vel paſcuaoues/⁊ ↄmuni⸗

catio vmeonũ negociatoꝛes.ides exra⸗

go ꝙ qnto ĩ pluribꝰ et maioꝛibꝰ magiſq;

amadiſ ẽ hoĩbꝰnaturalit ſocietas/c ↄptici
