mus igit quia indubitãter p?o ipo patre
ſuffidebat verbum eius.Et vt ita dicimꝰ
ymago ipiꝰa. Et qꝛ de hereditate ipius fillij
agebat. Ad illa em vocabůmur vocatio
facta per ipᷣm ipſo iure mag rata⁊ effecta
Amp. ipm verbum ⁊ loquẽns ſenſuxʒ
ſiue loquentẽ id eſt prem ⁊ lo quẽtis affte⸗
ctum ſeu gras ſeiamoꝛẽ ꝗ intelligit ſoni/
ſanctus clariſſimẽ diſignat vbũ. Igr ⁊ ſe⸗
ipᷣm ſua pᷣſentia ? prem ſua ſigniticatiõe
⁊ ſpm̃ſanctũ ſimul ſaq; deſignatoꝛ maſfe⸗

——

mus ig

„

ſtus. æ nunciꝰ? ondit ⁊ iudicat. merito igf
ꝓ tribꝰvenit ipᷣm vᷣbũ ſeu filiꝰ?. Amp.

ſi ſpuſſanctus veniſſet qui vtiq; deus elt
7 non heres. duabꝰ de cauſis minꝰ qua
filiꝰ aꝗ poc conueniẽs eſſet. Pꝛimũ quia
ſpirituſſanctus in ſeipo eſt donum Amoꝛ
enim donũ et donabilis nccario eſt. nec
eſt euidentis neceſſitudinis ſiue pertinẽs
ad ipſum donantem. Donũ enim et do/
nans nihil cognationis nipil alterius ak
tinentie euidenis habere vedetur adinuu

0 %

Lur deus ho mo.

tem. Sed neq; amoꝛ euideter videtur eẽ
inter donum ⁊ donantẽ. Inter patrẽ ãt ?

tus. qui enim audit patrem noiĩari velfi⸗

lium ſtatim amoꝛẽ alteriꝰ in alterũ intel/

ligit exↄſeqnti. Non autẽ qui audit no/
minari donantẽ ⁊ donũ.minus igitur fe⸗

ciſſe ꝓ genere humano videri poſſet de⸗

pater. Si ſpiritũſanciũ miſiſſet? in moꝛtẽ
rradidiſſet quã fecerit filium mittendo et

in moꝛtem tradẽdo. Non ꝙ minadiligat
ſpiritumſanctũ qu filium. Sed ꝙ non

ita euidens et ſuaſa ſit generi humano di
AeGo eius in donũ ſuum vt in filium vni⸗
enitum. Secũdo quia reuera ſi ſpiritui

men hgres non eſt omniũ ſicut filius De

hereditate aut filij ↄmunicãda alijs non

fuit agendum niſi eo pꝛeſente. Ita etiam

Vt euidens eſſet et certa ratibitio. Ratibi

tio autẽ non fit niſi perverbũ quo conſen

ſus expᷣmitur. Igitur vel iöm verbum pn

cipaliter adeſſe opoꝛtebat vel aliud ver⸗
dum quo conſenſus expimeretur ⁊ rati/
it

io. Spiritus igr ſanctus ſine ᷣbo aut

ret via igitur cõpendu fuit aduentus filij
pe em̃ ſolus ſufficiebat pꝛo tribus. Suf
ſiciebaſem̃ pꝛo ſe eiꝰpᷣſentia ſufficiebat p
patre.quia eius verbum ſigillu etymago
erat. Sufficiebat pꝛo ſpũſancto cuius au
ctoꝛ et largitoꝛ erat a quo miſſus eſſe non
Dubitari poterat. Non em̃ poterat dubi⸗
tani de conſenſʒ ſpũſſancn. cum ex amo/

re nimio er ſole moꝛtẽ noſtra ſuſcipet dei

filius. Amo: aũt quo ⁊ ſe innicẽ tres illi di
ligunt et ſpũſſanctus eſt. Dari em nobis ⁊
pꝛo nobis in moꝛtẽ niſi ex amoꝛe non po/
erat. Omne eniʒ datun aut amoꝛis erit
& aut ex amoꝛe eet.

Ed querũt heretici ſarraceni ⁊ iu
VU dei Ecce moꝛtuus eſt dei filius vt
α dicit vos Xpiani condigne igitur
latiſtactũ eſt pꝛo peccato tocius mũdi 1
pPeccato oꝛiginali. Ip̃e enim ꝓpiciatio eſt
pꝛo totius mundi peccati vt dicit Miere.

Deber igitur ceſſare tanta ſaniſfacſto neß

ſcita et oꝛiginalis dãnatio et tota pꝛeſent:
vite miſt⸗ eria. Ita em̃ ſcripſit apłs in pꝛimo
ephe. quia in ea habem⸗ redẽptionẽ pec/
catoꝝ. Et qꝛ in ea ꝓpoſuit omnia inſtau⸗
rare d in celis et que interra ſunt.Et ſcᷣo
—

anctus eſt auctoꝛ et dominꝰ omniũ.Ta⸗

verbo verbi nõ ex omnibꝰ modis ſuffici
enter negociũ noſtre redẽptiõis perage⸗

iterũ ad Ephe. Cõuiuificauit nos in o

euiꝰgra ſaluati eſt ⁊ oreſucitauit⁊ ↄſede
re fecit is celeſtibꝰ vbi iſta falaiſta pecca⸗

toꝛum remiſſio iſte confeſſus inceleſti⸗
bus. Iſta expoliatio pꝛindpatuũ ⁊ pote⸗ .⸗
ſtatum deletio cirographi noſtre danat ·
onis.Si em̃ ceſſat culpa ipii. Curnon?z
pena quia ceſſante cauſa ceſſare effectus

debet. Si autẽ non ceſſat culpa nec pena
que igiturvtilitas moꝛtis eius. In quo ſci
endum gꝗa quẽadmodum nò tranſit ade
danatio niſi per generationẽ incarnaliter

ex eo generatos Sic non traſit chꝛiſti gra

dtia ? peccatoꝝ remiſſio niſi per regenera/

tionem ſpiruualiter per ip̃ᷣm regeneratos
Sicut ergo delictũ ade non nocet niſi ſu⸗

is in eo ꝙ ſui ſunt. Sic nec gratia chꝛiſti

pꝛodeſt niñ ſuis in eo ꝙ ſuiſunt. Sui aũt
ſcilicet ade eius poſteri ſunt inqntum ab

eo carnem cõtrahunt.Sic ſui ſunt chꝛiſti

ipi fideles inqntum ab eo ſpiritũ accipi ⸗/
unt.Et ſicut ante carnalẽ generationẽ no

cere non potuit damnatio oꝛiginalis nec
etiam eẽ. Sic nec ante ſpn‚alem regenera

tionem locũ habet xpi redemptio eo ꝙ ef
fectus cauſam ſuã pꝛecedere nõ debent.

MNec debet ergo ceſſare oꝛiginalis dana⸗
tio in eis ꝗ naſcũtur ex eade donecin xpo
renati ſint. Sed etiã in regñatis cur rema
net iſta penalitas qrunt moꝛtiſq; damna
tio moꝛtis. Rñdemus qꝗe non remanet in

eis vtpena ⁊ retributio.Sed mag: vteu⸗

ſtodia. Si em̃ tanta amaritudinu reſpſio

non arcet nos nec abrũpit ab amoꝛe vite

iſtius.ꝗd eẽt ſi nibha haberet vita iſta niſi
ſuauitatẽ.ſi modicũ qð hʒ ſuauitat aðo
abſoꝛbetnos ⁊ adeo nos auertit ac ſepa
rat averꝭ bonis.q̃nto ampliꝰpꝑnicioſa eẽt
nohis ipᷣa ſuauitart plenitudo.remaſit er
go in cuſtodiã i remeoꝛiale diuiue vindi⸗
cte ad incuciendũ nobis amoꝛẽ diuine iu
ſtic e Quẽadmodũ pr offenſꝰ filio ⁊ poſt
reconciliationẽ partẽ pene ei reſeruatad
cuſtodiã ⁊ metũ vindicte vt quem lurxuri
are fec affluẽtia pauꝑtas cuſtodiat.⁊ me/
tus depꝛeterite vindicte memoꝛia. Non
igitur detinet ipſum in pauꝑtate vt affli⸗
gat et pꝛo meritis delictoꝛu ei retribuat.

Sed potius vt illũ conſeruet ſic facit pear

miſciarũ electis ſuis.q; ſi cui videaturq;

ad ſtatũ ade reducẽdũ fuit genꝰ hũanuʒ

po exhibitã ſatiſactiõʒ. attedat ꝙ adam
cecidit et in illa felicitate quẽmodũ in aqᷓ

dulci caro recẽs poſita ↄputruit.ſic? mꝰ

i

Nanils
nen
Uiimci
Ni

74
4
e
ONE
.
e
Nenee
Wa
1 * n
N
e
eee
e.
„

4
4

We.

Fo.

angelus qꝛ ergo nõ erant melioꝛes futuri
hoies in iſto ſtatu qua fnit iße adam. nec
melius vſuri erat ſtatu ſelicitat illius.nec
veriſimile ẽ illo s melius fuiſſe vlatros.pꝛo
culdubio cecidiſſent quẽadmodũ adam

Quapꝛopt᷑ incũbere per hanc viã poterat

deo iterum gliud onꝰ redẽpiiõis noſtre.

et ita curren?res foꝛtaſſe in infinitũ qm̃ ea

oss vitas ſanctoꝝ ſufficiẽter potuit ↄopen⸗

ſari. Ois igitur bona vita ſanctoꝝ debekt

xpᷣo dfio ex meruo paſtionis ⁊ incõpabi

7

gloꝛie que nihil ẽ niñ gloꝛificatio ſanctoꝝ

Si em gloꝛias ſancton illi vte coparaue
rimus eadẽ ꝓpoſitiõe inueniemꝰ ess lõ⸗

dem rõe poſt ſingulas redẽptiões opte⸗

ret nõ in illũ ſtatũ reduci.⁊ poſt ſingulas
ſimiliter reductiões immineret foꝛſiua idẽ
caſꝰ.Elegit igit᷑ dñs viã noſtre redẽptiõi
ſufficiente quã nullo caſu oꝑteret denuo
iterari. Q aũt querunt vbi e ↄfeſius iſte

inceleſtibus. Rñdemꝰ qꝛ ia magna pars

libet illaꝝ incõparabilr melioꝛes. Intco

ge minoꝛes eẽ. Certũ enim ẽ virtutes ſan,

ctonꝝ etiam patere nuero et mẽſura ee fini
tas vᷣtutes vero xpᷣi immẽſas aut ſaltẽ q⸗/

igit᷑ dei iudicio ⁊ vite gratie ſanctoꝝ ⁊ vi⸗

eccleſie gaudet in celeſtibꝰ ⁊ qndie ꝑ par

tes non ceſſat itaic aſcẽdere Et hoc ẽ ꝙ di
cit apłs. v. Ad hebꝛe.factus ẽ omnibꝰ ob
tꝑantibus ſibi cauſa ſalut eterne. Ouoꝝn
em tantũ exoluit et votuʒ. ⁊ im̃ onera ſup

ſe aſſumpſit ⁊ debita⁊ expẽſasvt expenſs

ſuis non illoꝝ illi militẽt ⁊ ſernat.

bolus ꝙ illi inique intulerat ſcʒ vt ab eo

AUnc vo exponamꝰ illud qð ipſe
n dicit Jo.xi. Nunc iudiciũ ẽ muũdi
Aunc pᷣnceps hniꝰ mundi eucie/

tur ſdꝛas ingramꝰ quo indicio obtinuit
ↄtra dyaboĩin. Dicim?ergo qꝛ iuſticia dei
poc efficere dehbuit vt ab eo pateret dya⸗

te gloꝛie ſpraee que ei impaſſiõe ablata ⸗
nde fnerũt. Amp.ſi mecia/.

recõpenſande im
mur iniuria ? contumelia qua paſſus eſt
inueniemꝰ ꝙ quodamodo iſnita ſit. DS⸗
enim qnto maioꝛẽ pfona tanto maioꝛ ẽ

iniuria ⁊ ↄtumelia que ei irrogat. Iniu⸗
ria igit et cõtumelia ſue paſſionis cu ſuis
ludidꝛijs nccario ſiue mẽſura fuit. ⁊ hoc

cogebat immẽſitas pſone ipſius paciẽctis

nec excuſat ignoꝛtes.ignota i ꝑſona iſta

qui ſcire nolnert velſi exſtatnõ obeſt no
bis.non em̃ actiones eoꝛũ hic metiri vo⸗

lumus. Sed ea que paſſus eſt dei filius.
MWaniteſtũ igitur ꝙ ↄtumelie iſte no
ha bent menſara ſimiliter et iniurie. hee
ſcʒ iniurie ⁊ ↄtumelie quas in ꝓpꝛia per-⸗

ſona deus ſuſtinuit incõꝑabiliter em ma

ligaret᷑ quẽ iniuſte ligauerat ſeu ligari ꝓꝰ

curauerat. Ab eo eijceret᷑ de müdo queʒ
ipſe ⁊ ſpualiter et coꝛpaliter iniuſte eijce⸗/
rat ð coꝛdibꝰ em̃ iudeoꝝ ⁊ ſpũaliter ⁊ per

infidelitatẽ illum eucerat ⁊ de mũdo tan⸗

dem per moꝛtẽ illũ eie . Quia igit᷑ nihil

egus dei iudicio fieri potuitquã vt ꝙ dy⸗
abol“ dei filio iniquiſſime intulerat hoc
ab eodem iuſtiſſime pateret᷑. Seuiũ ⁊ in

ioꝛes ſunt om̃ibꝰ iniurijs ⁊ ↄtunxelijs. q
ei alias irogari potuerunt ethoc potuitt

vnuſquiſq; videre in ſeipo.neq; enim eſt
hõ qui potius eligeret oẽs alias iniurias
et ↄmemelias que ei inferri poſſent ab ho
mine vel a dyabolo.qua iſtas pſo nales⁊

que manuũ iniectione irrègant. Igitur

inria cõtumtia danumq; qð iniqſſimeil

latũ eſt dei ſilio emendada fuerũt illi? eẽ
ↄpenſanda. Si aũt meciamur pcioſitatẽ ſſio ad nẽ. gituriure „
emendãuda fuit neceſſario iſta iniuria dei?

vlte que ei ablata ẽ non eqbunt eam oẽs

vite omniũ qntumcuũq; boni ſunt.⁊ hoc ẽ

omnia mundi peccata minoꝛa manuũ in
iectionis in filiũ dei.et omnes alie mino⸗
res irrogate deo iniurie. Igitur ꝓ dimiſſi
oneiſtius. Sed ſi cut iniuria ad iniunuum

ſic remiſſio ad remniſſionẽ. Si igitur iure

filio irrogata neceſſario remittẽde fuerũt

auia ipe habuit ſpem nõ ad menſurã.ſic
legit᷑ 10. ii.Cetere aũt omnes mẽſurate

ſunt ⁊ ſinite bonitatt finite etis numero
ſunt.qm̃ finitus ẽ numerꝰ bonoꝝ⁊ malo

comꝑabiliter. omnia igif᷑ delicta munhdii
condonando ſuerunt etin ſatiſfactione,z

rum ſinita aũt numero ⁊ menſura impoſ

ſibile eſtvt ſimul eqlia accepta ſunt ei ẽ

inſiniiũ mẽſura. Et hocvoluit ſoꝛte dicere ptulit crucifixus ⁊ moꝛiẽs. Nec poteſt gg
Dicere ꝙ ei retributũẽ ꝓ oĩbus hijs gloi

pſalmiſta.melioꝛ ẽ miſcvia tua ſuꝑ vitas

igi᷑ damni illius nec ſufficieter etia ↄpen

ſatum ẽ per oẽs vitas electoꝝn. Igitur ab⸗

lanio ſue vue que viiq; moꝛs fui.nec per

omnes alie ðᷣo irrogate iniurie. Igitur ꝓ
dimiſſione iſtius appendit chꝛiſti paſſio
omnis delicta ⁊ inup. Amplius etin

et emefaʒ iniurie quã in ꝓpꝛia perſona
ptulit crucifixus ⁊ moꝛiẽs. Nec poteſt gs
ficatione ſue ꝑſone gꝗa illa gloꝛificatone
qntũcũq; cogitari poterat alias ei abſq;
paſſiõis merite ꝓpt᷑ ſanctiiatẽ incõpabi⸗

Cur deus homo.

lem debeat. Juſto igr iudicio eijcere mu⸗

di pᷣncipem ⁊ relegare ⁊ electis ſuis deli/
ctoꝛum remiſſione coꝛam deo pre debuit
obtinere. Similr poteſtatẽ qᷓ ram nequi⸗
ler in dei filiũ abuſus eſt dyabolꝰ et in ſu

os amittere debuit. Nec ſufficiẽter remu/
neratus eẽt xpᷣus dominus niſi ille in pꝛio

pꝛia pſona punentur ꝗ poteſtate delinꝗ/
rat illaʒ inique extẽdendo ⁊ qui tam neꝗ
ter abutebat᷑ hominibꝰ vt armaret eos

in dei filium et ad incidẽdas in eum ma⸗

nus cocitaret.niſi eos poſtmo duũ ſentiret

Aduerſarios ſimilr et dei ſilius extẽtione
et amplitudine poteſtatt remunerandus

fuiter qᷓnto humilius indignis ſe ſubdi⸗

dit.tanto iluis poſtmoduũ dominaret᷑ ſub
limius. Et quos habuit aduerſarios ad

ludibꝛism ⁊ toꝛmentũ.poſtmodũ ſeruos

obtineret deuotiſſimos ad gloꝛiaʒ ſuam
⁊ gaudiuũ ⁊ acceptiſſimũ famulati.

Incipit liber Guilhermi pariſieñ.de pe
nitentia. pE

fragiũ Qua poſt repa
rationẽ et liberationẽ
rurlſus merſi eripimur
penitentia c. adeo ſa⸗

SS8— ea bapliſmꝰ? adultos
qui naufragiũ moꝛtale p̃ᷣter oꝛiginale paſ
ſi ſunt liberare nõ ſufficiat. NHec aute ſine
vaptiſmo cũ tamen ↄtẽptus eius non de
fuerit nulluʒ timet naufragiiũ. Uidet᷑ B
penitetia quaſi pene tẽtio dicta.amiſſe in
Oonocelie. Penitẽs ꝗppe pene amiſſam in⸗
nocẽtiam tenet du volutate? ꝓpoſtto eẽ
tenet.Dũ eam toto deſide io inſeꝗt/to⸗
to dolore reuacot.tolo ſtudio ⁊ lot: viri/
bus eã recuꝑare conat᷑.Eſt igr voluntate
⁊ ꝙpoſito in ſtatu amiſſe inocẽtie.aciun vo
ſolo non ẽ in illo.impoſſibile ſola phibi⸗
bitus. Uides igr ꝙ in ipᷣa innocẽtia eſt. ?¶
e tenet reputatõe piuine miſcðie magni
tudo. Inde ec penè tenet eam quã ꝑdidit
ĩnocẽtiaʒ.qꝛ modicũ eſt qð ei deẽ q́ min⸗
eam quã ꝑdidit innocẽtiaʒ teneat.Adeſt
t gi id qò maximũ ẽ adtẽdendã eã. wa

nmu omnin ꝗqbus innocẽtia tenet᷑ volũ⸗

tas. Minimũ vᷣo opus ẽ ꝙ deus nõ xe
putat aut ↄputat vbi ꝑfecta volũtas dif⸗
fuerit hoc at penè tenere ĩidubitater dici⸗
ſcʒ hre maximũ eoꝝ ꝗbꝰ tenet᷑. Minimũ
vo vel modico carere. Penitẽs qppe nec
peccaſſe ipotetia ꝓhibet vellet lenere in⸗
nociaʒ quaã ꝑdiditec pᷣt tot dolʒ ð amii
ſioe totardʒ irecupatiõe totũ qð pᷣt patꝰ
ẽ facere vt ea hẽat. Merito ergo eã pene
tenet. pene ꝗppe lenei ſe.⁊ pene heret ip̃i
Inã aqᷓ piclitatus ẽ/⁊ pene heret littoꝛin q
eũ ꝓcella abripuit ſic ãt docere intẽdimꝰ
Penites om̃is ꝗ noĩe ⁊ re penitẽs ẽ tantã C
ſoꝛtẽ gre iam accipit vt ab oĩ debito qᷣ pᷣce
denti lapſu ſe obligauit abſoluere ſe me⸗
rito ſufficiat. Uere igr eſtimatiõʒ omniũ
amiſſoꝝ in ipᷣa gratia ↄpunctiois recipit.
Soꝛtẽ ꝗppe amiſſaʒ ⁊vſuras ĩ medio tꝑe
fraudatas pᷣt ex hijs q̃ iam recipit reſtitue
rex hec ſeqntia docebũt.⁊ hec alia cĩ ꝓ
pł᷑ qua ſtatũ amiſſe innocdie penuẽs pene
tenẽs ſit dicẽdꝰ. Merito pene tenere.nõ d
ipꝛobabilr qt pniam penalẽ tẽtiõʒ ⁊ velð
carcerẽ aut moꝛtẽ veterẽ hoĩs ethimoliʒãa
tes penitẽtiam dicimꝰ Eſt em̃ penitẽtia ve
tert hois crux atʒ patibulũ aut mo:s aut

Ecũda tabula po nau 4

lubris ⁊ n caria vt ſine

— ZRM

Kin
ene
Eren

nag
nan
unt
n
uenit

to⸗
nir/
n
eſe
rna
iniin

niſ
is
dur
U
N
Enen
ieſ⸗
WeN
ang
n
nni
Hiin
Miuft
ani,

Fo.

carcer aut ſepultura qviuus qñq; ſepelit

que pctõꝝ genera ⁊ pniaꝝ modi aperiütꝰ
Aon auũt dicit penitẽs qꝛ ipᷣm ſꝗla pena
doloꝛis iteꝝ teneatſſʒ qꝛ ⁊ doloꝛ ei copun
lonis vrget interiꝰ 2 laboꝛ ſatiſfactiois
*„ pmit exterius. Oniaʒs vo οicin Pprie
/3 dẽpnatioig dicimꝰ ⁊ termiationẽ egritu
A dinis/redAtioõʒ rõnis ſiue ↄputũ ⁊ recõ
ciliatonẽ ab offenſis/⁊ neceſſitateʒ ſpũůat
pturitiõis.⁊ rſurrectiõʒ ex moꝛtuis.⁊ oꝛtũ
Jurgẽtis auro:ede tenebꝛis ⁊ egyptie ſerui
tut abiectiõ em cõputreſcẽte iugo a facie
olei vt legi᷑ Sap.x. Itẽ veteris hoĩs cõ/

⸗„ —

tritionẽc anihilatiõʒ ⁊ in puluereʒ reda/

ctioneʒ velut ferientẽ de ſuꝑ pilo dolort⁊ ̊
malleo idignatiõis. Itẽ ð̊ cõcluſiõe?⁊ car

— -—

cere eductionex regnũ ⁊ ſedis ſue reſtitu
tionemæ gre ꝑ attritiõ es cõtra culpa dimi
cantè victoꝛia? hiũphũ ſiqᷓ alia ſt ĩ quibꝰ
laus pnie⁊ fructuoſitas pᷣdicet ⁊ ſacre ſcri
pture noĩat auctoꝛitas ⁊ ſctõꝝ doctoꝝ elo

—

ga cõteſtat Ex hijs aũt qttuoꝛ ꝑꝛia diligẽ//quis victure ↄſuetudine ea tanq; altera
ter ꝓſeqmur accomodacioꝛa ei ſt qttuoꝛ & natura trahi ad cõſueta licet/ↄſuetudini
◻☚

generibꝰ⁊ copioſioꝛẽ habẽt exhoꝛtaliõeʒ
Bamn ꝗppe. Qua auctoꝛitate iudicare
eip̃m babeat ꝗs vel debeat. Quis em̃ iu
dicẽ ſuꝑ ſe ↄſtituerit ꝗbus legibꝰ ſeipᷣʒ iu⸗-
dicare hẽat. Wũ indultũ ſit ei vt in ca ſua
iudex eẽ debeat et quo ad ad iudicare ſe
ipᷣm ⁊ q̃ auctoꝛitate rata ſit quã de ſe tulit
ſiem ⁊ vtrũ ex delegatiõe an oꝛdinariꝰ
it iudex ſui ipius ⁊ ſi nece eſt retractari iu
diciũ qð de ſe ei fecerit.⁊ ſi auctoꝛitate fre
tus delegatiõe ſeipᷣm iudicat vtꝝ heat in
ſtrumentũ autẽticũ ſuę delegatioĩs q cla

6

aso HE“ eſt d& Bde an a& Brle E.

lum rõne inuitus ad faciendũ traberek.·
Quare nec bene nec male qcq; fieri pol ,
ſet ab hoĩe. Zuꝑuacui etia eſſent mgratꝰ
et magiſteria moꝝi non em̃ agendu eſſet
cũ hominibꝰ de moꝝ ſuoꝝ emendatione
ſicut cũ bꝛutis aĩlalibus auł lapidibꝰ. Cu

per eos aut ipoſſibilitas nature pmere „

aut violẽtia raperet ad agendY̊. Ing G
rẽs aut aĩa rõnalinqſitioe pſcrutata et in
terrogas ſeipᷣas vtrũ libeꝝ ſit ei facere bñ
male vel vtrũ voluũtarie oꝑet᷑ ⁊ volũtarie
declinet opa. Rñũdebit eniminõ vtiq; per
ſigna que plerũ q; fallere ſolẽt Sed ipſa
pnĩa venitatè qua inter ſe penitẽteʒ ↄſꝑicit
ſe nullatenꝰ trahi ad operadunmin vòêlůu-
tateet ſe non deſiſtere ab oibus operibꝰ
niſi volũtateinon qres igitur extra teiꝛßßm

an tui iuris ⁊ tue volũtate ſis an tbi ſbdi
tus ſit tue volũtatè couſenſus vt in illud

qð te ſtimulat ipᷣm ðclinare poſſis ſi velii
aut ab eodẽ auertere ſi voluert. K

reluctetur et obuiat᷑/ Interroget ſe vtꝝ de
lectet eũ facere ꝙ de cõſuetudinis neceſ⸗
ſitate facere ſe diceretan nõ delectet. Oſ
ſi delectat igr libẽter ꝙ delectabiliter facit
Si vo non delectatno ergo ẽ amore vel
deſiderio obligatus hmõi operi. Quare
n on trahit᷑ amoꝛe vel deſiderio ad illud
Non ẽ ergo ei ↄſuetudinariũ opus illud

Lonſueta em̃ oia neceſſario amanf. Li⸗/

quet ergo hominẽ ſqʒ ipſi libertate volũ⸗/
tatiæpꝛeditũ et eſſe rectoꝛẽ aut ducẽ ſuipi
us. Unde recte aiam humana copis regi

rere dʒ ꝙ facta ſit ei ſuè cauſe ↄmiſſio an nam phĩ dixerũt Tulius vw rectiſſime di⸗

„

ſit aliqd aliud qͥ iudicẽ ſui qmuis ſe poſſi it/ rxit rõnem eẽ regnũ anime a natura diui/

oñdere. Sniam em̃ a nõ iudice ſuo laiaꝭ

nulla eſſe ipo iure nec remedio appellati

onis egere reuera ipſa iura docuerut.
De libero arbitrioo
FTractatus pᷣmus de pnia ꝓut ẽ iudi⸗
ciũ ꝓpᷣe ↄdẽptiois ⁊ de ↄditiõihꝰ iudicij.
Oimineʒ igr libertate arbitrij ſibi
ipi pꝛedilu eſſe. omniũ raciocina/
o ſanctioꝛ ⁊ maio: pie ac veridi⸗
ce fidei auctoꝛitas ↄteſtat hoc ẽ ethnicoꝝn
et mũdanoꝝ phõꝝ qui de moꝛibꝰ adſcri
bere attẽptauer̃t teſtimoniüs eluceſcit. Si
em̃ vel nature intẽtio vel vis inuincibius
libertatẽ volũtatt hoim abſtuliſſet vana
eẽt omniũ legum inſtitutio nihil imputa/⸗
dum eſſet homini.Cũ vel nctale nature
ꝓhiberet᷑ quo minꝰ faceret aut in vincu⸗

na tributũ eſſe. Hoc etia ipſa naturanos /
docet Pꝛimũ quideʒ nos docet ipᷣe oꝛdo †
naturalis iuſticie mõere eos qui nos leſe
runtvt leſione entedentꝙ eſt pꝛimũ pete
re ab eis vt de ſeip̃is iuſticiam expibeant ꝰ
quaſi iudices ſui eos eet ſibipᷣis pꝛeeſſe

nos ipſa natura docuerit. Cũ autem nob

de ſeip̃is negant iuſticiã ad ſupioꝛes eoꝝ
cauſam deferre nos ipᷣa iuſticia docʒi Ju
ſticia aũt et oĩis vᷣtus etia teſte Ariſtotele
ẽomni arte cercioꝛ⁊ melioꝛ. Hũc oꝛdiem
iuſticie Oocet ipᷣa vitas Mat.xviij. Te
ges aũt ⁊ ſtatuta ꝗbꝰſe regere⁊ iudicare

dz hõ in coꝛde eiꝰ ſuꝑius exoꝛauit diſpõʒ
vi ait quidãa lex em naturalis ipſi homini Q

innata eſt naturaliter impꝛeſſa aut in ſcri

pta eſt. Eſt autem lex iſta velut littere ſue „

ℳ½

2

.
cam exhibere qntomagis ⁊ nõ iniurioſꝰ

.„

De penitentia.

delegationis ſup ſeipm/ er ↄtinẽtia ⁊ te
noꝛe ipſaꝝ clariꝰ poterit elucerehijs lris

appẽſũ ẽ ſigillũ ⁊ ymago celeſt iꝑtoꝛis.ẽ
enĩ ipſa ſui.Sindereſis ſuꝑioꝛ ſe aie nre
pars⁊ dignioꝛ ymago beate⁊ gloꝛioſe tri
nitatè ꝙ hic diſſerẽdũ non cẽhoc igr dini⸗
ne impᷣſſionis ſigillo ſiue ſignaculo ſeu ca
ractere littere legis naturalis appẽſo. Ju
dex ſui ipᷣius ex diuine auctoꝛitatis dele/
gatione cognoſcit homo.hHuius igr au⸗
ctoꝛitate mandani de conſeqnetibus iniũ
ctum eſt iuſticie plenitudinẽ exhibere.Si

⁊ ꝓhibere nocẽdi volũtatẽ. Quis empn⸗
tet eſſe licitũ ⁊ ↄceſſum iure naturali velle
cuiq; inigriari. Amp̃llex naturalis de ni
bene acus gaudendũ docetindubitater?
de male act dolẽdũ ꝙ manifeſte iudicãt
doloꝛes pnĩalesꝙ etiã naturalr pꝛo nr̃is
malefact patimuriiuſticie eĩ gaturał illð
ſemĩariũ nec ĩ ipᷣo cayn ſuffocatuũ ẽ doluit
em̃ ꝙ ↄmiſiſſet fratricidiũ ⁊ faciẽ domini
erubuit.Et qᷓntus eẽt ei doloꝛ vbis deſpe
ratiõis expᷣſſtt dicẽs Geñ.iiij.Maioꝛẽ ini
quitas mea quã vt veniã merear. Nobis O

igr deus ipe de homine cõquerat᷑ cum //aũt adhncſermo ẽ de penitẽtia quã natu
ipᷣojudicari velit tatomagis ei de ſe iuſti (61 ipᷣa poſt malefacta ſuggeritł de flagel
6 lo ↄſcie qð ẽ ſumma penaꝝ⁊ de ſeua die
eſſe tenetur. dominũ auũt velle cũ hoĩe iu animi ⁊ de occurſu ſceleꝝ que vndiq; vt
dicari paratũ eẽ ſtare iudicio eius. Mul dicit Tulius ad tãta lumma occurrũt etiã
R eiuſdẽ teſtimonijs in ſacra ſcriptura cla ficut furie.Qm̃ igi᷑ maxima optet eſſe¶ in
riſſimũ ẽ. Hiere.xlvi. Judicemur ſi vna iuriam vbi maxima debet᷑ iuſticia ⁊1 mi⸗

Marra ſi quid habes vt iuſtiſiceris pſal.
dauid vt vincas cũ iudicaris. Michee.vj.
O homo indicabo tibi ꝗd ſit bonũ ⁊ qd
Dominus regrit a te vtiq; facere iudiciu⁊
diligere miſcdᷣiamet alius iudiciũ deo cũ
hoĩbus ⁊ multa hmõi iob autẽ impſona
xpᷣi Job.xiij. Si recuſaui cũ ſeruo meo vł
ancilla mea iudiciuũ ſubire. Lanta eſt dei
omnipotẽtis iuſticia ⁊ nr̃is legibus ⁊ cõ/
ſuetudinibus nobiſcũ iudicari nõ dedi⸗/
gnetur ſtcut incõſequẽtibus docebimus.
Mirare ⁊ lauda dei iuſticiã que nr̃e con/
Juetudinis iuſticia nõ recuſat. Redeam⸗
aut⁊ oſtendamꝰillud lucidius ex ipᷣius le

gis naturalis madato. Si verũ eſt & hõ

quecuq; alinyauctoꝛitaie legis naturalis
ledere ꝓhibet Bi vo lelerit leſionẽ emẽ/
3ere eadẽ legis alteeng, Snnk om̃ia
irrogata reſtituere. Sicut aut lege
illa qua vtiq; ſibi innata ⁊ inſcpᷣtam gerir
iubetur nullũ ledere. Si etiã a leſõe ſui
o ipᷣius deſiſtere ⁊ qutum ei poſſibie fuerit
ad innocentia redire. Innocẽtia quippe
in pcepto legis naturalis a qua ſi cadere
otingit det ſattſfactionẽ ſolam cu ſatiſfaci
eudi aderit facultas ad eaʒ redire licebit.
Uiges igr quaſi legẽs intenet ipovelutq
buſdam d iuine ſcpture lis. Innocenniã
ſeruandã amiſſam rendcãdã quo ad poſ⸗
ſibile ẽadeo quippe renocandu 6
nocumeti inemendatũ relinquat. Si fa⸗
cultas emẽdationis affuerit. Sin autẽ qᷓ
poſſibile ẽ innocẽtia volũtate ⁊ ꝓpo ſito
renocet. Sed ⁊ illud dubiũ non eſt legeʒ

—

naturalem 7 isnocẽtisʒ volũtati impare

t nihil

noꝛem vbi minoꝛ: eſt ad iuſticiã obligatio
omniũ peccatoꝝ ⁊ iiuriaꝝ ꝑ vicioſiſſimas
⁊ iniꝗſſimas eas ꝗᷓ in deũ ſunt eẽ neceſſe
eſtque vo impꝛoxios ↄmitiũtur minoꝛeſ/
ſunt iniquitates abſq; dubio. Jam ergo P
claruit tibi ex hijs que diximꝰ hominẽ iun
dicẽ eſſe conſtitutũ ſuiipᷣius ex delegatio

nis auctoꝛitate. Scito tamẽ limitata eſſe
eũ habere ſupꝛa ſe iuriſdictiõʒ.⁊ certa foꝛ
mam madati ſibi pᷣſcriptã. Non em̃ ↄmiſ
G

ſumeſt illi niſi qð facit ad condẽpnationẽ
ipᷣiushoc aũt eſt.qm̃ cauſam dni nri ieſu
xpi ſemꝑ iuſtam eẽ neceſſe eſt.n iudicio
igr quo cleméetiſſimꝰac iuſtiſſimꝰdeus coõ
tra ho minẽ agit ſi iuſte quidẽ indicet de⸗
um obtineren hogm ꝓpꝛie codẽpnatio
nis. Neceſſe eſt poꝛtare ſniam qua inſti⸗
tia aũt imꝑtunitate deus ab ipᷣo petatho
mine de ſeipᷣo cauſam/⁊ iuſticiã ſuam ex
animari deduciq; in iu diciũ leſiões ⁊ in-
iurias quas ab hoie ſibi dicit irrogatas.
Singulis fere ꝓphicoꝝ elo goꝝ teſtimo/
nijs eluceſcit. Clamat aũt foꝛiiꝰ illa lex na
turalis quã totiẽs ↄvmemoꝛauimꝰ que in
iurias deo irrogatas inſtinctu vebemẽti/½
ſimo ſuggerit emẽdandas.Et ab irrogan
dis cauere de cetero iugi obiurgatiõe per
ſuadere conat᷑. Uides igꝗr hoiem intra ſe a
exercere oes partes iudicij de cogitatie
maloꝝ ſeipᷣm velut.Si cõtra ſe oſtitutus
ꝓcuratoꝛ.Excuſalis dũ conſcia recogno/
lcente q̃ cõtra ipᷣm ꝓponit.Cogitatio cõ⸗
tra ſe de illis dicit teſtimoniũ dum mala
ipᷣa ex agerãdo ex circũſtantüs cõtra ſe ve
lut ferens ſniam ꝓpᷣo ſe condempta iudi

R

lo?
cdica
ncie
ſen!
ſgſe
Garf

ee

com
5 ſum
ii.
niſt
ponẽ
till⸗
geote
am⸗
Niit
liü⸗
nüch
ate
gein
lere
Gig
nac
ud
noc⸗
a
9 n
;
eyl
luſtea
ſeho

4

Mp
füce
dei⸗
no
no
nnu
ep

uci⸗
unn
rſe
Gann

WNt

mitt
neſes
l
wir
mi
inne
ng
giünt
Eccht⸗
gtan,

Fo.

cio ? deum iuſtificat. Cam ei totam adiu⸗

dicans dum velut gladio doloꝛis claus

indignatiois ſeipᷣm ferit interius. Toꝛto
rem ſe ſui ipius exhibens. Et ſniaꝶiqua⸗

in ſeipᷣm tulerat executiõi damodo mã⸗
datfitq; executoꝛ ꝓpꝛie ↄtra ſeipᷣm ſnieet
hec quideʒ ſibi iniuncta omnia in litteris

cõmiſſoꝛijs ſus delegationis legit cõmiſ/
ſum agnoſcit ſibi ſui damnationis iudi⸗

ciũ. Nibil aũt ſuꝑ ſua abſolutiõe ei cõ/ ficere vt ver ec im
poclbile an Hutas de manibꝰ dyaboli
quẽqʒ viribꝰ

miſſum ẽeo ꝙ deo aduerſus ipᷣm nihil
ponẽte qua ſi accuſatoꝛe/ nihil oĩno po

erx illiꝰ delegatiõis offici oin fauoꝛem ꝗp
pe auctoꝛis lotũ vᷣgit delegatiõis auteti⸗
cum. Quia igr fruſtra cauſaʒ ſua bomini

ↄmiſſſet clemetiſſimꝰ ac iuſtiſſimꝰ deus/
niſi ratũ haberet ęiꝰ iuſtũ iudiciũ potiſſi⸗

mũ cu cãm iilã dillinis legibꝰ examina⸗
ret ⁊ terminaret nulla ratiõe poteſt reuo-/

care iudicinm hmõi.Cũ iuſtũ fuerit Qua
liter em recuſatio locũ habebit in indice
qui ab inicio electus ẽ cũ poſtea nulla no
ua ca ſuſpitiõ is emerſerit.Deinde ſcics et
pꝛudẽs talẽ elegit dñs de iure ergo ipᷣʒʒ re
nocare nõ põt. Qualiter veꝝ ẽ ꝙ nõ iudi
cabit dñs bis ĩ idipᷣʒʒ. Sic auctoꝛitate ſua

et legib iudicatũ e. Ipe retractur⸗ ẽ poſt

modu. Amp̃.ſi iuſte iudicatũ ẽ in foꝛo
illo vtiq; ius ſuũ totum deo adiudicatũ
vltra ius vero ſuũ nec deus nec homo
iuſte quicq; petere pᷣt Quare cũ rei iudica
te hõ parere patus ſit qad deus vlteriꝰ exi⸗

gere poterit Sʒ gquo ven eet qð dauid ðt

Auſticia ⁊ iudici coꝛreciio ſedis eiꝰ Que

Ppii ch edes aia buana inteiligit nini d iu
ſticia hac ⁊ iudicio intelloge:et. Sola ap·

pe iuſticia ⁊ iudiciũ que interiꝰ ? exteriuſ
nobis facim coꝛrectio mea eſt. Interius
nos iudicates vt diximꝰ ⁊ pnitentes exte
rius ſibip ↄfeſſionẽ qdẽ accuſantes nos
et pꝑ ſatiſſactionẽ puniẽtes ꝓpt hanc iuſti

ciam et hoc indiciũ pniale ſecure petebat
dauid Seci iudiciũ et iuſticia de meipo.ſ.

tibi. Q ẽ coꝛrectio mea Ne ergo tradas
calüniantibꝰ me. ⁊ iob.xxxiiu. Nunqd ꝗ
nõ amat iudiciũſanari pᷣt Nege auũt.xliu.
Eʒech.qꝙ totũ de pniali iudicio et iuſticia
logt et videbis qꝛ tota iuſtificatiõʒ pctõꝛd
vocat dñs iudicin ⁊ iuſticiã qͥ duo nullo⸗
mõ aliter coꝛrectio ſedis dei intelligi pñt

qu ficut diximꝰ. Sola ꝗppe pnialis in⸗
ſticia ⁊ iudiciũ coꝛectio nra ſunt ⁊ pecca⸗
ꝛoꝛis adulti iuſtificatio.hHis ſolũ deo de
nob condrenti ſatis ſit 1 ius ſuũ ex olo

reſtituit 2 bicẽ. oꝛdo juſticie vt deo deno

bis ↄquerẽti Pꝛimũ iuſticie exhibeamus

et iudiciũ faciamꝰ Deinde alijs de nobis
ip̃is. Pꝛimũ iudicare ⁊ iuſticiã expibere.
Deinde de alus nos opꝑtet et deo pᷣmũ ?æs
deinde aluis Ecce iã oñſuʒ ẽ tibi deinre na
ture pniaʒ interioꝛẽ eẽ et nature inſtinctu

ea agi veiut qndãa inter deũ et hoieʒ iu di

cem. Uerũtñ noſtrã natura ad hoc ſuf/

ficere vt vera et pfecta ſit pnia interioꝛim

1 2 ſuis eripi poſſe / cũ ð eo dñs
dicat Job. xlj. Eactus ẽ vt nullũ timeat

non ẽ ptas ſub celo qᷓ ei valeat ↄꝑari. Pu

436 ne natura põdere moꝛtalitarꝭ obꝛupy/
Heupiſceétiaꝝ irretita et onuſta/oſuetudie
ſua velut qda agere opꝑm ſuoꝝ ſepultam

difficultatibꝰ ĩ execrabilibꝰ vndiq; goclu
ſam er tãq; immutatã tenebꝛis circũdatã
q quidẽ doꝛſum habẽs ad lucẽ vpama po
ſterioꝛi illũiarineꝗd ab anterioꝛi ſuo pec
cato ipa obcluſosx obturatos hʒ oculos/
dum in oculo intellectus ẽ eiꝰ petm̃ ꝑme/
ditatiõʒet in oculo affectus ꝑ amo:pec/

. —

catu igr meditatiõe ſua obſcurat oculum

intellectus alið cogitari nõ ſinens an vi⸗
det᷑ ibi mediocrit vulnerat? q de manun
dei cecidit in aculeòs et gladios etin ma

nus duriſſimas dya boli.Cõſidera caſus

erat in manu deipeim̃ vo in qð cedldit et

aculeus moꝛtis et gladi⸗ ſepiſſime vocat᷑

In man? vo dyaboli pctõꝛẽ cecidiſſe nõ
dubiu. An poterit lapas exticta ꝑ ſeipaʒ
iten re ccendi ? cereſilr. Juſtus vo lam
pas ẽ vt legit᷑ Johã.xij.et de iohane ba⸗
ptiſta ðt vitas lohanis. Erdat iohanes lu/
cerna ardẽs et luces in coꝛde em iuſti ſunt

—„ — 2

AInge lucerna ? cereus noiaf. Putas

ne chaos pctã parꝑũ eẽ ꝙ inter deũ ⁊ ho

minẽ diuidit legit vſa.ſix. Pctã diuiſert
inter deũ et nos.et eiuſdẽ. ſic exal tat
celi aterra. Ita exaltate ſt vie mee a vijs
vris ⁊c· Attede qd dicat dauid Qui ſuper
ſenes ſe intellexiſſe gloꝛiat᷑ pᷣm alutudinẽ

celi atra.coꝛ.miaʒ ſua ſuꝑ ti.ſe.educit qde

dñs pctoꝛẽ de lacu miſerie et de luto fecis

Cõuertit ex baſan ꝓfundũ maris.Erigit

deſterccekhe panpem vt collocet eu cu pᷣnci
pibꝰa ppli ſui Et.xxx. Re.ij. Deſtercoꝛe vti
q; ſue ↄuerſatiõis ĩ ̊ ſupultꝰ erat eleuãs

paupem t dñs. Attende quã in altũ ele

net en vt ſedeat cũ pncipibꝰcuʒ ſciis ſui
—

lux vere cognitiõis et ardoꝛ ſctẽ dilectiõii

Kt tibi vt bona oĩa tibib
☛△

tibi ſut pauptas pauptas diuitie vt glo
ria mũdi ribi ſit ignola ? otumelia. Et ipᷣa

poſſibilitatt. Qui aut in

Be penitenta.
etſoliũ gloꝛie teneat. Soliñũ glo ie tenet
in ſeipᷣo cũ ſibi legittie impat ⁊ ſe ſibi ſõdi
tas vires ⁊ mèébꝛa glioſe regit ?⁊ modera

Qui pᷣꝰcũ filio ꝓdigo paſcebat ignomio

ſe poꝛcos ifernalesix cupiebat impleri vẽ//

trem de ſiligs. Nũc panẽ angeloꝝ mad
cat ⁊ ꝓ eo illõ ſolenne totius curie celeſt:

tulatioe inuerabiliũ celeſtin miliciaꝝ mi⸗
ſericoꝛdia ſuauitale reſonat ↄtẽtus ſym⸗

phonie⁊ choꝛi ometire altitudinẽ celi a
nie dei vt de pa⸗
ſtoꝛe qdẽ poꝛcoꝝ infernalimin filiũ ado⸗
ptionis et herede regni celoꝝ de fame ſili

Lerra hec em̃ ẽ altitudo mie dð

qꝝ ad angeloꝝ cõuiuiũ eleuat᷑ an putas

ginis in nobis q; ijjm ymaginis creato⸗

rem et q̃damodo artificẽ de an vidẽtur
tibi ctoꝛes illi vtutũ ade

ſi ꝗbus illuſtrada ⁊ venuſtada ẽ dei yma

go treni e. Abſit. nllaten?p̃t dubilari
nulla natura ſupꝛa ſe poſſe ad ea igit ſpe
gratie ſt. cu infra gloꝛia ? ſupꝛa naturaã ſit
gra media. nihil pt creaturap modũ qdẽ
rceptõis recipe graʒ ? glia nata c aia mea/
ſ effice largiri ibiniłomõ.ſʒ æ vires ſuas
ſbirepare e obaree leſe ant debilitate
ue
coꝝ infernaliũ immerſe ferint. 310 e ſue

Aut dijs adhuc dubi
tat auecaſuʒ moꝛtis illũ nondũ ſe exper/
tus gioꝛiet ? gaudeat in dño Aut difficul
tatẽ reſurrectiõis ignoꝛat.Qꝛ es aut non
duzʒ viliter attentauitadhuc inſterꝗlinio
petõꝝ ſuoꝝ ſepultus ⁊ putreſcẽs. Ant ad
huc dine graue ſe timeat detractoꝛẽ dũvł

—

nature ꝙ greærat tnibuit. Aut magnitudi

nẽgfefi agnoſcit. Inde aãt mo: r vul

nera pctõꝝ agnoſces ⁊ difſicultatẽ tue cu⸗

ratiõis ſi ð ſolo palatu coꝛdis tuiv ↄſid e⸗
ratiõʒ diligẽter fecerꝭ attendẽs q; difficile
tibi vt bona of⸗ ene ſapiatc ma⸗
la oĩa tibi ſipiat. Qni credis vi nature fi
eri poſſevt moleſta ſir nbi uauitas pãtiũ

voluptarũe moleſtia ipᷣa ſuanſivt diuitie

mudi ignoĩia ſit tibi honoꝛ vt ſapia mudi

geẽ tibi ſit coꝛruptio palati coꝛ tui ab
hac ſapia an nõ vides deſurſum ſapiam
ek. Qua oia illa tibi ſapiũt 2 Zria deſi
piũt. An videt nibi nre poſſibilitat escõ/
erti toto co:de ad dvnm. ⁊ ecciam celeſti

o nobiles ? p̃cio

rint aut mundare cũ in volutabꝝ poꝛ⸗

magiſterio erudit ſtulte clamere ĩceſſan
ter. Couerte nos ðs ſalutarꝭ nr. Qua ceci
liberigte hʒ ſua ſibi dare ſʒ reuera co⸗
lari pt ptiq; ad cõuerſiõʒ ſuã vnuiꝗſq;.
NQuẽadmodũ egrot⸗ ꝗ infirmitate pſſus

ſtatibus adiuuari ⁊ ec rogaꝑvt vᷣtant en.

Uertite me t/ꝓpter hoc ar nr̃m ẽ inc

uerſione nr̃a hoc ẽ ꝓpter conatũ nrĩjm to⸗
ta die clamat oñs Cõuertimini ad me p⸗
pter illud vo qð deus addit auxilin ſuũ
adiuuanda infirmitatẽ nram ? ſupplẽdu
defectus nros clamat eccia. Cõuerte nos
vtruũq; aũt ingit dñs.hie.xv.Si ↄuertert
Zuerta te.Ecci.xxxj. Utruũq; ſilr iungit ctla
mans ad dnñjm dices. Couerte me domie
et ↄuertar.qꝛ tu dñs de& me poſtqᷓ; em
ↄuettiſti egi pniaʒ ⁊ poſtq; oſtediſti mibi
peuſſi femur meũ cũ igr eninimur vt poſſi
mus ꝙ urm ẽ faciẽteg oꝑpi manuũ ſuarũ
poꝛriget dextra dominꝰ ⁊ facit ꝙ ſuu eſt.
Tenet vtiq; manũ dextrã dñs dducit noſ
in volũtate ſua de vᷣtute ĩ vtutẽ et tandẽ
in gloꝛia ſuſcipiet nos cũ videbit᷑ deꝰ de⸗
oꝛum in ſyon. Cui videbit viribꝰſuis poſ
ſe volare in celũ non pᷣt mẽtiri vitas qͥ cla
mat Johã.vj. Nemo venit ad me niſi pr
miſit me traxerit.non vniq; violẽtia aut
nccitate ſʒ amoꝛe aut deſiderio ſui ſicut vᷣt
poeta. Trahit ſua qnq; volutas Noli ſu
picari quẽq; placere dᷣo niſi qð donu ei⸗
Inerit. Quid credis ĩ te poſſe eẽ ꝙ olpotẽti

ðo placere dẽat niſi ꝙ ab ipo datũ ſuerit

in ex nobiſ qce; ſine ipo dei aſpecini pla
citun naſci t. pec oia magiſterio expe
riẽtie melius et cerciꝰ edocemur cu ſtudu
erè ⁊ conaber totj viribꝰ ĩ captitatẽ redi⸗
gere itellect tuñ i obſegu ihu pi. Siele.
ad Coꝝ.i. Cũ ↄcupilcias tuas velut àda
moꝛt incẽdiũ curauert ⁊ viriũ tuoꝛum in
becillitas ? dine gr̃e magnitudo tibi clare
De accuſatioõe vi ↄatra pctõꝛes. ſcit
AUnc ergo cam qua bʒ aduerſus
peccãtẽ hoĩem clemẽtiſſimꝰ ac iu⸗
ſtiſſimꝰ deus axamiare pſcruta⸗/
bimur ⁊ tmiare tẽtabimꝰ. Sex igr cauſis
totũ hoĩem ſeipᷣm deo debere/intuẽuibꝰ

licia ecõuerſo. Attẽde qᷓ; lon Facile palã fiat. Pꝛimũ qꝛ totu ſeipð a ðo

pcreatiõʒ recepit hoc ẽ totũ ꝙ viuit⁊ mo
netur coꝛpꝰ et aiam vires naiurales ⁊ mẽ
bꝛa oi ergo iſtonꝝ debioꝛ c ei a qͥ hec oia
indubitater accepit ſiue mutuo ſiue do⸗
no acceꝑit. magè quippe obligat do ni li⸗

tate putas eã adeo petere ꝙ ipᷣa in ptate

le inedide eſtt vrere ſe no pt. Conatf in vtic; petit aba
celebꝛat ouiuiũ⁊ ĩ medio applauſu⁊ gra

At.

Cndd

ngi
Im
1NoNer
Künd
nu
n
Aus.
wir
iiſ
Ghat

in
zinin

d

R
Nnd
ine
ds
ſn

Dede

Qat

⏑

bertas q; iuſticia mutuo æ magis delin⸗

ꝗd ingratus erga beneficiũ qᷓ; frandatoꝛ⸗

ↄtra comodatoꝛẽ Jure ig creatiois ſe to
tum cũ oĩbꝰ ſuis dʒ hõ creatoꝛi lio.Silr
et iure cõſernatiois. Si ei alius ẽet iſtoꝛũ
⁊ cuſtos q; deꝰ illa oĩa eidẽ deberet cũ ꝑ

ipᷣm oia hʒ. Nõ em̃ minꝰ ẽ meritũ qᷓ; qre

re pia tueri Qua igr hec oĩa q data ſt᷑ an

nuſiſſet niſi eadẽ largitoꝛis bonitatt ↄſer tue cõfuatoꝛi deinde te dẽs gloꝛificatoꝛi.
Hon igr̃ qcq; tui aut eoꝝ q tua ſunt tibi
vſurpare niſi ꝙ ipᷣe cui oĩa debes idulſe

naſſet. Indubitater merito et iure ↄſerua
natiõis eidẽ debitoꝛ ẽac ſi ab eo ð nouo
ſiue i᷑ata donatiõe oĩa illa recepiſſ̊.Ter
cio iure ⁊ merito redẽptiõis ꝗppe.cũ hec
oĩa amiſiſſet iure ſe moꝛti erne obligaſ
ſet dign ꝰgppe erat hec amittere ꝗ eis tã
indigne abuſus erat/ ex diuie iuſticie de

merito ergo ei &hec oĩia ei reſtituit et euʒ
de et᷑na moꝛte eripuit ſeipᷣm in pꝛeciũ re⸗
dẽptionis impẽdensſtotũ ſe dʒſcũ oĩbu

hijs ꝗ eidẽ ſunt redẽptiõis iſtiꝰ beneficio

reſtituta. Quarto iure refoꝛmatiõis quã
intelligimꝰ oĩm vᷣtutũ decoꝛẽde qꝗᷓ dubi/
tari non dʒ ꝗn maio: ſit ⁊ melioꝛ ſuꝑ oẽʒ

ↄparatiõʒ q; ſit ĩa foꝛma ⁊ pulchꝛitudo

—

SSeyte

noſtra quam ex creatiõe ſuſcepimus. Si
igit illa ſe totũ hoiem deo iure ⁊ merito
