lud dedaratum eſt dicam. quia eternitas nominis concretiui ꝙ eſt deus. imo totũ mMudeſ
eſt ad minus poſſibile eſſe in ſeipſa.⁊ pꝛo- ſigniſicat ꝙ boc nomen deus niſi foꝛſiia i ſonini⸗
pter hoc deſinibilis et ceſſans abeſſe quã alia ſignificatione. Qꝭ ſi abſtraheret no/ Munnan
tum in ipᷣa eſt. Jam autem tranſiuiſti hbec men eternitatis ſolas pᷣuationes a ſignifi ineon
vbi dictum eſt quia nihil recipit contrari/ cato huius nominis eternus tuc ꝓculdu/ emaſen
unm ſuum vel eſſencie ſue. Non em̃ eſt ni bio ſignificaret res que nõ eſſent que pꝛi⸗ teſenen
gredo dealbabilis vllo modo:ꝛum nec fri⸗ uationes im verum ſigniticaret iſta oꝛa uckoroniß
gigitas calefactibilis nec ipſa indeſinibili tio eternitas nibil et. ſbiheanſuct
tas deſinibilis. Si vero dixerit quia eter⸗ Oſt hoc autem conueniens eſtyt Mmrnane
nitas eſt cõtinuitas eſſendi erit eadẽ que⸗ inqnuiram de ſermonibus comn/ lſit
ſtio. QO ſi quis dixerit quia ipᷣa eſt pꝛina⸗ nibus quibꝰdicunt homines om ibleinsn
tio inceptibililatis et deſinibilitatis cũ cõ/ nia et pꝛeſentia ⁊ futura ⁊ pꝛeterits eſſein sdlnidn
ſtet pᷣnationeʒ nihil eſſe tunc conſequens eternitate.Simul pꝛeſentia/c ętiam ſir nul AIſogaue
eſt et concedat eternitatem nibil eſſe.?⁊ ne vigderi ac ſimul eiſdem eſſent.Et quiq ſt eẽ? NNud
q; etiam poſſe eſſe q multofoꝛtiꝰ de tem/ in eternitatenecnõ et comparationẽ eter ⸗· MNdNn
poꝛe veriſimile cum totum pᷣteritum tem- nitatis ad tempusvbi ⁊ ponaʒ ymagina fnnac
pus iam non ſit et totum futurum nec dũ bile comparationis ipſoꝛum adinuicem. sſoſen
ſic medium vero nulla particula tempoꝛt Pumum igitur inquira vtrum eternitas Expnyg
ſit. OQi ſi dixerit quis ꝙ eternitas ẽ ſta//ꝓceſſerit ⁊ quantum et qualiter. Dico igit M
tus creatois vel ſtabilitas qua ſtat ineſſe qaut eternitas pceſſit tempus aut non pce, inpcann
ſuum in inceptibiliter et indeſnibiliter.et ſt. Si non pꝛeceſſit eadem ratione nec p⸗ Monenen
per omnem modum inſuxibiliter non ef ſecutus eſt tempus quare ſimui incepit cn ligbren
fugiet per viam iſtam. Eędem enim que⸗ tempoꝛe et ſimul deſinet et erit equalis ei⸗ ſeäumſnene
ſtiones ſunt de ſtatu et ſtabilitate. Dico dem ⁊ erit finita ſi tempus finitum eſt. Gi Wummmen
Agitur quia eternitas non eſt niſ eſſe crea vero infinitum non erit maioꝛ eternitas ſgehenze
loꝛislaut creatoꝛ ip̃eiſed no eternitatt pl? qᷓ; tempuscuʒ nec pꝛius fuerit nee poſt fu Menpnn
dicit q; eſſe iius videlicet pᷣuationes incei tura ſit Si vero pꝛeceſſit tempus aui pre⸗ nnpuin
piendi et deſinendi Similiter ⁊ flurus at ceſſit ea tempoꝛe ſiue parte tempoꝛis aut dunlpcc⸗
q; mutationes et hoc tam actu q; potecia parte ſui autem ſe tota et tempoꝛe quide,y- vimn l
q; reuera eſſe creata:is ſequutur multe p/ non potuit ipſum pᷣcedere cum nullũ tem nnninh
uationes huiuſmodi quibus vtcunq; in- pus fuerit ante totuʒ tempus.pꝛeceſſit igi (rnticnni ſ
ſnuat nobis gloꝛia et magnificẽtia ipiꝰ. tur tempꝰ eternitas vel ſe tota vel aliqua nininn
ONPt ſi dixerit quia indeſnibilitas non eſt parte ſui. Maniteſtuʒz autem eſt quia –
pura pꝛiuatio ſed eſt foꝛtitudo et firmitzs non parte aliqua ſui pceſſit ipſum cuʒ par wheen d
iß̃ius eſſe creatoꝛis ꝓphibens ab eo deſini tem non habeant quare pꝛeceſſit eam to⸗ rhin ⸗
tionem et inceptionem/ actu et potentia/ ta ſe. quemadmoduʒ dicitur ꝙ linea que enun
non eſt dicendum. ꝙ; huiuſmõi homo er libet tota ſe maioꝛ eſt quolibet puncto.q; in in
retr ne eclem Anelte trirmita ſi verum eſt tota igitur eternitas fuit ante ne ad
te reſtant eedem queſtiones qne de eter- fempus ⁊ tota pꝛeceſſit ivoſum. quare po⸗ limrele
nitate pꝛeceſſerunt quare non effugiet qn ſtea nihil de eternitate vel fuit vel fuuruyʒ Altn Min
reuertatur in idipſum ꝙ dixi videlicet aa eſt. Amplius. Si tola eternitas pꝛeceſ ingnun
rernitas etindeinibilias r cetero hu ſit tempus eadẽ ratione tota ſequet᷑ ipᷣm. einn Rlire
Bed varnolt ngnikitanr niſ eſſe creatoꝛt. quare tota futura eſt poſt ipſum. nihil igi ndunun
(Wnertinxnerm ab inceptione ⁊ deſni tur de ea vel eſt modo vel fuitante. ahinatg
one et huxu et mutatione. Siue antem Amplius. Ipſuta eſſe tempoꝛis cepit e

dicas eſſe ſic ꝓhibitum. ſiue eſie eum hu.

ei habuit pᷣmum ſui eius noneſſe anteq;

Snenſtrt
S
Adelas
keusenn
deſtinnd
deſgian
cſtdens ne
endensnüi
önanontin
cerntsti .
venocanp
nügnarä
.

encoe
eſenones
inbot
Nitpun0
Mmnuciine
an gri
oheinnonen
iondzf;
Noumdanr
anunen
gnuln
nnotn
den ütnr,
ſoctetena,

1
, Ne

fnimt
cn maindh
s nann,
iennet
eant mn
wenſ
emi

——

=–
=
=
— —
— 2

⸗
*„
— =
=☛

S

=è
— — —
= S =:
S — WMGG
— = —
= 5
☛ =
=

teſt fuiſſe cum ſit terminatum ſiue finitum

non inceperit quoniam deſierit deeſi igit
hic pꝛima nominatio. Dico igitur quoni⸗
am non eſſe tempoꝛis econtrario ſe habʒ

eſſet tempus aut erat perpetuum. aut erat tkem ſe habenteternitas ⁊ tempus/nõ em̃
eternum.et eternum quidem dici nõ po- eternitas puuctus tempis eſt nec velut in
terminatur . eodem ſitu aut eadem ſerie ſunt eternita s
in ipᷣa creatione pꝛimi inſtatis totius tem ⁊ tempus.Similiter nec deus ⁊ mundus
poꝛis. Perpetuũ vero dici non poteſt cuz; ſic inuicẽ habent nec anima humana nec
(opus ipius. Si vero queritur de eterni⸗

Jate an ſit in tempoꝛe diſtinguendum eſt
eis ecot. habz zindubitanter queadmodum et cum dicit᷑
perpetuitas. perpetuũ autẽ habet incepti- an deus ſit in tempoꝛe. im eſti
onem ſiue deſinitionem. nõ eſſe vero iem

—

poꝛis deſinitionẽ ſine inceptioneet ppter

hoc nominari poteſt ppꝛie an ꝑpetuum

quoniam econtrario ſe habet illi. Eterni⸗

tas vero et ſe tota pꝛeceſſit ſempus⁊ ſe to
ta eſt poſterioꝛ tempoꝛe/ Cauſa autem in
hoc eſt quoniaʒ tota ſemper eſt eternitas
nihil de ea ſuccedit nihil eius omnino fu/

it quare non ſequitur. Si lota fuit ante tẽ

pus vel pᷣceſſit etetnitas. quoniam ꝓpter
hoc nihil eiuns futurum ſit.quemadmodũ
ſi quis dicat quoniaʒ deus totus eſt in ce⸗
lo ⁊ ſupꝛa terram ergo nihil eius eſt in ter
ra vel ſub terra.eſſe enim eius in celo ſuꝑ
terram non ꝓbibet eſſe ipſum in terra et
ſub terra.quoniam totus vbiqʒ ſit eterni⸗
tas tota ſemper er ꝓprer hoc eſſe ipᷣaʒ an/
le tempus non ꝓhibet ipam eẽ poſt tem⸗
pus.Apparel etiam libi ex hoc quia ꝑpe⸗
tuutas et antippetuitas non completu du
ralionem eternam ſiue eternitatem dura

tionis et hoc eſt quoniam poteſt aliquid

medium intercidere. ſicut vides ꝙ perpe/

tuitas anime humane que nunc creatur

antiperpetuitas ipᷣius non eſſe celinõ cõ
plent vnam durationem eternam. Deeſt
enim ab buiuſmodi duratione eterna to⸗
ta duratio celi a creatione ſua vſq; in pꝛe/
ſens nunc, Caue aulem libi ab huiuſmõi
comparationibus non enim ſicut linea di
citur maioꝛ pũcto ſuo iniciali vel termina
li maioꝛ ſe tota. Sic poteſt dici.ꝙ eterni⸗
las maioꝛ tempoꝛe ſe tota quẽadmodum
nec ipſe creatoꝛ poteſt dici mun do maior
ſe toto.pꝛimum.quia magnitudo creato⸗
ris etmagnitudo mundi non vniuoce di/
cuntur et ꝓpter hoc non ſunt ad innicem
comparabiles ſicut alibi didiciſti. Dein⸗
de cũ punctus inicialis vel terminalis ali

cuius linee ſint in eodem ſitu et Hanen3,

in linea et de linea ſit tota linea et reuer

eſt poſt punctumlet detracto puncto de li

nea nulla particula ꝓpter hoc detrahet.
et ideo linea nõ fieret minoꝛ. Non ita au

nica biliter vt ita dicatur eſt enim duʒ tem

pus eſt et quandocũq; aliquid tempoꝛis
eſt. Q ſi quis dixerit. quia ſi ſola comi

poꝛe. Non enim eſt in
tempoꝛe Sicut ſepe dictum eſt. ſed comu

oꝛe. Juxta modum iſtum poſſes dicere

annleul modi facit deum eſſe in tem
ces in qualibet domolet qualibet ciuita
ie quoniam es dum quelibet domus aut
ciuitas eſt Tu ſcis in hoc quia eſſe in t

zun

—

poꝛe et eſſe in loco non dicuntur intentio

ne vna eſſe enim in loco hoc eſt circunda⸗
n et contineri ab ipᷣo locoi motus autem
gai eſt in tempoꝛe nec crcundatur eo mo

o a tempoꝛe hoc eſt per omnem diuiſio

nem et partem ſed quaſi per longum ſuc⸗

ceſſionis applicatur ei.⁊ pꝛopter hoc ſolũ

motus.nihil poſt vltimum ſine ſentencie
ipius et iſta comitantia eſt menſuratio tẽ

poꝛalis qua; longe ſit a creatoꝛe/qui ⁊ tẽ
pus omne eternaliter preceſſitet eternali/

—

bꝛeue et longuz de tempe dicitur in nomi
nibus diuiſionumlatum enim ? ſtricktum
altum et ꝓfundum nequaq; de tempe di
cuntur. Motus ergo dicitur in tempoꝛe ꝓ
pꝛie ꝙ ipſuʒ pꝛeciſe comitaturvidelicet ꝙ
nihil habet ante primum ſeu pꝛincipium

ter poſt ipᷣm futurus eſt et ipᷣm tempus ila

lum continue delerit dij quottidie etirre⸗
tinibiliter vt dictum eſt fluit. Ille ſtat im⸗

mobiliter ꝑ omnem modũ influxibiliter

vſq; quaq;. Et igitur Zuiuſmodi comitan

na inter creatoꝛem et tempus qualis cogi
rari poteſt inter ſtantem in vltimitate ſta⸗
bilitatis el fugientem in vltimitate fugaci

is autem ita ſe babentibus pſe⸗
in cernitate a quibuſdam mun
di inidi hoc ſimulet quid ſit pꝓpꝛie ac ve

et vere eſſe in tempoꝛe eſt eſſe menſuratu

—

a tempoꝛe ſcᷣm longum ſucceſſionis ipſi⸗

us tempoꝛis ſe ꝓpꝛie el vere eſſe in Afnt⸗
́MVMU Ji lij

quar ð hoc ꝙ omnia dicũtureſſe-

re eſſe in eternitate. Dico igitur quig wH= g

Pars pꝛima de vninerſo

tpale. dicendũ ꝙ verũ ẽ in actu. vnde ver

tate erit eſſe in ſtatu et vltimitate ſtabilita tpale. verũẽ .vnde ve
bũ ꝓpᷣe loquẽdo nõ ↄnotat effectũ ſed di

tis hoc autem ſolius eſt creatoꝛis altiſſimi
et benedicti. Amplins. Si ſolum vere
ac ꝓpꝛie temperale eſt ſoluʒ ꝓpꝛie et vere
in tempe. Solum ꝓpe ⁊ vere eternuʒ erit
ſolum vere ⁊ ꝓpᷣe in eternitate.Et reſpon 1d
deo in hoc quia ita eſt videlicet ꝙ ſolꝰcre neceſſaria et eterna ſed creature volunta/
atoꝛ in eternitate eſt vere ac ꝓpꝛie. Ratio ria. Dicẽdũ ꝙ q;uis actualis ꝓductio cre
enim eternitatis vt ſupꝛa dixi tibi non eſtalaature ſit volutaria.tamẽ potẽcia ꝓducen

t᷑ẽ.vel etia futurã tm̃verũ etiã poſſibileſie/
ri ⁊ ſic patet reſponſio ad iſtam inſtantiaʒ
Ad illud qð obücit᷑ q ꝓductio verbi eſt

duratio non habens pᷣncipium neq; finę di et ſcientia ẽ neceſſaria. Impoſſibile em̃

imo neq; ſtatus qualeʒ deſcripſi tibi vide eſt deum non poſſe.⁊ impoſſibile eſt den
licet in quo nec fluxus nec mutatio nec pᷣ⸗ neſcire creaturas pꝓduceer.
us nec poſterius ꝙ eſt dicere ſtatus ꝑ om E eo vero ꝙ dicunt omnia pꝛe
nem modũ influxibilis ininceptibilis in⸗ ſentia eſſe in eternitate⁊ ſimul
deſinibilis impartibilis.Qui autẽ omnia queſtionẽ habet qualiter hoc
dicũt eſſe in eternitate Si recte intelligũt
pene eandem habent intentionem in ſer⸗ mulin eodeʒ eſſe non poſſunt quomodo
mone iſto qua habent ceũ dicut omnia eẽ igitur ẽ. Socrates in eternitate eſt ne ibi
in deo hoc enim ſermone intelligunt ißßm ſimul ſenex et puer. Sanus eteger. etan
creatoꝛem immenſitate ſue amplitudinis eſtibi ſola ſenectus eius an ſola puericia
omnia circundare et ambire. et velutin⸗ an ſola ſanitas.an ſola egritudo ſocratis
tra claudere ipſi etiam dicunt per moduz san ambe.an neutra.Ot ſi neutra nõ ſunt
iſtum tempus eſſe in eternitateet volui et
fluere ipſum intra immenſitatem eternita
lis. quemadmoduʒ ⁊ totus mundus mo
bilis voluitur et mouetur intra immen ſi⸗
tatem ipſius crealoꝛiscum ipſum totali⸗
ter circundet immenſitas creatoꝛis eſt em̃

in eternitate nõ ſint pꝛius et poſterius ne

us et infra ipſum et ſuppoꝛtans ipſum et
ſubſtentans ne recedat in non eſſe ⁊ crca
ipſum vt conſeruãs ipᷣm atq; cuſtodiens.
onauentura libꝛo.j.diſtin.vxvij.q.ij.
Ontra omne quodcõnotat tem/
poꝛale ditit᷑ temꝑaliterſʒ verbuʒ
non dicit tꝑaliter in diuinis qꝛ in
Sncipio erat vbũ.ergo verbũ nõ ↄnotat
ale.qꝛ oĩs creatura vel creatũ tpaliter in

nitate ſimul que ſimul eſſe nũqᷓ; potuerũt
in tempoꝛe.

ſcõᷣm veritatem ſua.hoc eſt pꝛout fuerunt
et futura ſunt aut non.Si ſic ergo cum fu

nihil connotat in ↄpᷣatione ad creaturas.
ZSilu dicas ꝙ ↄnotat in habitu nõ ĩ actu
ſicut eterna diſpoſitio et pꝛedeſtinatio.
Contra ſi nũq; aliꝗd fieret vel fiendu dum eſſendi non habeant q; ſucceſſiuum
eẽt adhuc pater ſeipᷣm diceret.ergo ⁊ vb'ũ et oꝛdinatum vt dixi vel nullomodo igit
mẽte concipet.ergo verbũ eẽt ſi nũq; vlla erũtibi aut figmentaliter et falſo erũt ibi.
creatura eſſet futura velpꝛeſens ergo ⁊c̃.
Als dicere verbũ eſt neceſſariũ ⁊ ꝓdu
ctio pſone e neceſſaria.ſʒ ꝓdudio creatu⸗
reẽ voluntaria. vnde cũ ꝓducit eam poſ⸗
ſet nõ ꝓducereiſi ergo ſimpliciter neceſſa

ut iam tibi patefactum eſt in eternitateve

Dicit reſpectum aliquem ad creaturam.
Ad hoc dicendũ ꝙ nullũ eternũ cõnotat

—.⸗,o ——
„*
2

cit reſpectũ nõ ad creaturam iam exiſten-

intelligant. Contraria enim ſi⸗

igitur omnia in eternita te.ſi ambe cũ

qʒ ante nec poſt.Erunt igitur ſimul in eter
nitate quare ſocrates erat puer et ſener ſa
nus et eger in eternitate ⁊ ad hunc modũ
ſe habet de omnibus alijs contrarüs ex
lupꝛa ipſum vt dominatus altiſſimus ipi quibus inuicem eſt permutatio.Et gene⸗

raliter quomodo intelligut ea eſſe in eter

Amplius. Aut ſunt in eter
nitate que pꝛeterierunt aut que futura ſũt

erint et de futura ſint ſcõᷣm pꝛius eſt poſte
rius et in oꝛdine ſucceſſionis erunt ſimili
ter et in eternitate erit igitur in ea pꝛius et
cipit accipiẽdo larg tẽpus.ergo verbum poſterius et ante er poſt et ſucceſſio. JIam
autem ꝓhibita ſunt nomina huiuſmodi
ab eternitate. Si vero non fuerint ibi hm
ſuam veritatem quam dixi cum aliũ mo⸗

Dico igitur in hoc quia me et te iam erpe
iui ſuper hocnihil enim tempoꝛalium ꝓ

re ac ꝓpꝛie eſſe poteſt. Sed ſermo huiuſ⸗
et! ren ergo modi hominum habert intentionẽ huiuſ⸗
riñ nõ claudit in ſe cõtingens verbũ non modi quia omnia qᷓ habet eternitas ſunt
apud eaʒ ſemper pꝛeſentiaicũ nibil apud
eam influat aut pꝛetereat incipiat aut de⸗

tani

ſebabomnt
ſituator
inhe
geini
Piclole
Mhaon
nneme
ſchen
Golinae
Alnenl
ſalogeut
Coungenn
Pborctan⸗
köyere
Mninni
Mhheten
ſtanavie
onnia
Gtonege⸗
uuqailegr
Nem
Vonne
iec
Wnnon
D
Mucrid
leälultsen
d
tnunn
hAfnagnane
lwangen
icd gtnn
Keudlanone
lennser

Maeſcrie

laneeni

ſtaenerere
nhuggen
lekiölg,e

Aennente
Wils n
mimitn
u nſde
ꝛinhofſhe
cere
Annm
einaemur
hd gien
n.Coanzua
ocnter
neeniatt
OJannsatg
ins6nſl
ſoucginht
1Aiann
mie
Aansd weein
mariuit
Baiwrinet
nuniunii
ustisn
kpemum
riſgi niin⸗
nlefeniie

glus Auſe

boccſtpon⸗,
a. Oiſtet“,

ſchnginn

mtinzlun
mtanine
nitd,
n

5–

Anat. Cuʒ ergo generaliter intelligunt de

rebus omnibus. hoc eſt tempoꝛalibus et
ſellitgalibus quia omnia hec ſunt in eter
ſtate pꝛeſentiaſntelligunt indubitanter

ꝙ creatoꝛi eterno qui eſt lucidiſſimus aut

infalluibilis conſpectoꝛ omnium ſeculoꝛuʒ
habet omnia ſibi pꝛeſentiahoc eſt videt⁊
inituerur. quoniam non magis videt pᷣſen

tia qᷓ; pꝛererita vel futura vel quolibʒ mo

do aliter abſentia. Sicut eniz nihil addit
cognitioni luminoſiſſime ipᷣius reruʒ pꝛe/
ſentia vł exiſtentia illa nihil detrahit eidẽ

eoꝛum pꝛeteritio vel futuritio Cauſa autẽ
in hoc eſt quoniam creatoꝛ non videt per g

aliud qᷓ; per ſeipum. ipᷣe eniʒ eſt ſibipᷣi lux

per quam videt et iemet elt ſibipi ſimili⸗
tudo vel exemplum vel ſpeculum in quo

videt quid videt Se enim ipſum intuens
videt omnia de hoc tamen faciam conſi⸗

erationẽ que tibi ſufficere debeat in tra
clatu qui ſequitur iſtum.

— *

parationis eternitatis et tempo/

S Templũ vero ymaginabile com⸗

totam immenſam eternitatẽ et inira eam
Lotam tempoꝛis ita ꝙ tangat eam invno

ris qð ꝓmiſi tibi eſt vtymaginer

puncto tm̃ hoc enim alibi didiciſti quia ſi

ue circulus circulum. ſiue ſpera ſperã con

tingit. et hoc ſit intra ſine extra in vno tim̃

punclo cõtingere neceſſe eſt. Quia igitur
eternitas lota ſtatvt audiſti et fota ſimul

eſtyma ginare quia quattenꝰ rota tempo

ris rotam eternitatis tangit quattenus et
tm̃ eſt. quare quia pun etatim tm̃ tota ſua
reuolutione ipſaʒ tangit punctũ eſt ipᷣm
tempus et ꝓpter hoc nibil totum de tem/

am eternitatem luminoſiſſimam et lumi⸗
noſitatem eius eſſe ipᷣm eſſe ipᷣius vel en/
titatem et ex ea influere lumen eius ſuper
tempus quattenus ipᷣum tem pus recepti
bile eſt ĩius/ et quoniam non eſt recepti⸗
bile ip̃ius eſſe ſcõᷣm totalitatem aliquam/

J Aan ſimul eſt. Simile eſt ſi vmagineris to
C

hoc eſt neq; ſcdõᷣm fuam totalitatemneq;

ſcõm totalitatem alicuius ex partibus ſu
is nunc fluit lumen eſſendi ab eternitate
ſuper ipᷣm niſi punctatim. quẽadmodum

neq; tangibilis ẽ rota huiuſmõi niſi pun/

ctatim ꝓpter fluxum enim ſuum irretini⸗

bilem nõ eſt illuminabile niſi punctatim.

ldiunaberis etiam in hoc ſi ymaginatus

Aueris aqua exeuntem de vaſe aliquo gut „ ylot quia o
B celle. aut eſt ante eternitatem et ſup:a ipᷣa⸗

tatim vel aliter exire nequeuntẽadeo em̃

Orvi; n rαä αοà ναπιυ

eſt foꝛtis potencialitasavᷣoq; anguſia vł·
de ea exire niſt punctatimtempus nõ po
ſit in actumſſicut anguſta foꝛaminis ex an
tedicto vaſenon permitiit exire ex eodem

aquam niſi guttatim. omniũ quippe rerũ

creatoꝛis debilionis eſſe ẽ tempus.hoc au

tem apparet ex hoc quia actualitas eiꝰeſt

in vltimitate paruitatis:potencialitas ve
ro econtrario.eſt eni tempus ſcõᷣm nimi
um ſui hoc eſt ſcõm punctum tm̃ et eſt nõ

eſtſcom plurimũ ſui.⁊ iſtud eſſe intelligo

hic vlitimũ actualitatis illud vero nõ eſſe
hoc eſt ꝙ com petit lempoꝛi. intelligo hic
lurimum potencialitatis. Admiratione
utem dignũ videtur ꝙ inter foꝛte eẽ eter

nitatis et debiliſſimũ eſſe tempoꝛis medi

um non eſt vt videtur. Illud em ſi eẽt me
dium aut eſſet fluens totaliter vt tempus

aut eſſet totaliter pbermanensvt eternitas/

et vtro iſtoꝛum modoꝛum eſſet medium⁊
hoc non eſſet vnuʒ.imo eſſet aggregatlio
eternitatis et tempoꝛis.Si vᷣe permanẽs.

permanens eſſet pars eius.et vere fluens

eſſet pars altera. Qiſi quis dixerit ꝗa

oꝛiſon eternitatis et tempoꝛis quẽ ponũt
qphyloſophi eſt medium cõmunicat enim

vt videtur vterq;. et iſte oꝛiʒon non eſt ni

ſi ppetuitas ppetuiuas cõicare videt᷑ cuz
rempe inceptionẽ a cũ eternitate ideſinibi

litatẽ.⁊ ꝓpter iſta duo dixit ppyloſophus

ip̃m eẽ oꝛiʒontẽ eternitatis ⁊ ſꝑis ⁊ paeter

nitatẽ ſupꝛa tẽpusſpꝰeternitateʒ inq; ꝓpt᷑

incepũonẽ. Supꝛa tẽpus vo ꝓpter indeſẽ

nibilitatẽ eẽ iſti videbant᷑ ſentire tempꝰ
eẽ finitũ id ẽ finibile duratõne qᷓntum ad
hoc ꝙ dixi ſupꝛa tẽpusoꝛiʒonta vᷣo noia

uit ipam ꝑpetuitatẽ oꝛiʒ on ⁊ circulus e di

uides duo emiſpia videlʒ id qð apꝑet de
celoſuꝑ terrã/œ ẽ iduꝑitater medietas ipᷣi

us ⁊ id qdð appetœ ſò ra ꝓhibet videri

qð eſt ex neceſſitate reliq̃ medietas ñ vi
det᷑ ĩtelligi ꝙ ĩ ipᷣo inicio pꝑpetuitatt eeẽt di
uiſio tãqᷓ; ꝑ media ipᷣiꝰeternitatis ſic ſupꝛa
dixi tibi. Sʒ hmõi eternitas ſi pᷣt ĩtelligi ni
tpᷣs eternũ oꝛiʒon aut itelligit᷑ oꝛiantt ʒo
na et vulgarit᷑ ðꝛ hmoi circułꝰ finitoꝛ viſꝰ

noſtri. Unde ſolẽ et luna ⁊ ſtellas tunc vi

—

dere incipimus cum oꝛierint motu ſuo re-
uolutionis ſuper oꝛizontem noſtrũ.Tunc

vo ea videre deſinimus cum deſcendunt
ſubter ipßum. Poteſt autem et merito que

i. quid intelligit ppyloſophus quia om̃e

222—

—

aut eſt in eternitate cum ip̃a auteſt poſt
eternitates ⁊ ſupꝛa tempus vt anima que

eſt in oꝛiʒonta eternitatis. Nihil autẽ po⸗
teſt intelligi ante eternitateʒ eſſeaut vlitra

ipᷣam niſñi ipᷣe creatoꝛ benedict hec ante

rioꝛitasvel pᷣoꝛitas nõ poteſt eſſe niſi cau
ſalitatis qua generaliter cauſa omnis effi

ciens intelligiur pᷣoꝛ eſſe om̃i cauſato ſuo

Impoſſibile enim eſt vt eternitate ⁊ tem/
poꝛe pᷣceſſerit eternitatẽ/temꝑe quidẽ ißm

pꝛecemſſe eternitatem eſt impoiſibile qm

tunc neceſſe eſſet tempꝰ illud pceſſiſſe eter
nitatem quare eternitas eſſet finita et ter/

minata ad temp⸗ illud. Similiter impoi

—

ſibile ẽ ꝙ creatoꝛ eternitate pceſſerit eter/

nitatem. tunc enim opoꝛteret ꝙ vel eadeʒ
eternitate pᷣceſſerit eam vel alia Si eadẽ
eſſet igitur eternitas eadem pᷣoꝛ ſeipᷣa. Si
vero alia eſſet igitur eternitas altera poſt

alteram⁊ hoc non poſſet eſſe niſ vno du

oꝛum modoꝛum videlicet vt aut ſine me⸗/b

dio eſſet poſt illam aut non.⁊ tunc eẽt ter
minata ad illam ⁊ inciperet ab illa quem
admodũ dies ad ſuum crepuſculũ vel no

ctem pꝛecedentem immediate ipſum. Si

vero medium eſſet inter duas eternitates
eſſʒ poſterio: eternitas termninata ad illõG
⁊ inciperet ab illo.⁊ ita eſſet finita ab illa
parte eternitas. Manifeſtuʒz igitur eſt
ꝙ ante eternitatem nihil eſt duratione.qꝛ
nec tempoꝛe nec eternitate vtiam patefe⸗
ci tibi. Eodem modo ſe habet a parte al⸗
tera.O&è igitur creatoꝛ benedictus dicitur
eſſe ante eternitatem oꝛdinis diciturnon
per oꝛdinẽ durationis aul ſucceſſionis.

Cito etias ꝙ eternitas iſta non eſt
ſcom Ariſtotelem neq; ſcoᷣm intẽ
tionem cuius phylicus eſt iſte ſer
ſermo niſi tempu ternũ hec eſt duratio

ex vtraq; parte infinita. Ulerum an huiuſ

modi duratio poſſibilis ſit in aliquibꝰ re

rum creatarum faciam te ſcire in ſequenti

bus et declarabo. quia nec tempanec ali

ud continuumyvllo modoꝛuũ poteſt eſſe in

finitum. In hac ergo continuitate et cum

ea poſuit Ariſtoł. eſſe intelligentias decẽ
vel plures ſi plures eẽnt qᷓ; degm.hoc em̃

non delerminauit in methaphyſica ſua.
Secd poſuit tot eſſe intelligentias mouen
tes coꝛpoꝛa celeſtia quot erant motus ce⸗

es. ſed neq; numerũ motuũ celeſtium
declarauit tractatu qui adhucd me ꝑue

Pars pꝛima de vniuerſo

nerit. Inductus auteʒ fuit ad exonendſᷣ

intelligentias in eternitate ſpecialiter cre⸗

dulitas autem qua credebat credidit eas

nihil habere in potentia pꝛopter hoc nĩ
hil eis ad dere poſſe. nihil nominis poſſe
acquiri ab eis. Sed totũ abeſſe actu quic
quid habere naturalit᷑ poterantet ꝓpter

hoc nihil eoꝛum que habent eis poſſe flu
ere nihil eoꝛũ q̃ nõ habẽt ad eas poſſe in⸗
fluere ⁊ hec eſt quedã indubitanter ꝓpin

quitas et vicinitas ad eternitatẽ.

petuiias aut non. Si ſic tu ſcis ꝙ bociam

ꝓhibitum eſt per ea que pꝛeceſſerunt. ex
eo eriʒ ſequeretur eternitatem eſſe finien
daʒ ad illud ſi immediate eſſet vltra eter-
nitatem. Si vero medium intercederetin
ter illudęt eternitatem finiretur ex neceſſi

tate eternitas in illo medio ⁊ ad illud. Si

vero nihil eſt poſt eternitatẽ:ale quomo⸗/⸗
do igit regnabit in eo deꝰ nec in hboc eni,

videlicet ꝙ aliꝗd ſit nec in eternitate nec

in perpetuitate. nec in tempoꝛe. necnunc
txẽpoꝛis.pꝛopter hoc viſum eſt aliquibus
ꝙ bec ſit intentio ſermonis illius. Domi⸗
nus regnabit ineternum et vltra. hoc eſt
quantumlibet ⁊ vltra diuiſiue ſcilicet aci
diceretur per mille annos etvltra ⁊ ꝑcen
tũ milia annoꝝ.æ vltra ⁊ ita in ifinitu.Sʒ

qualiter exponent illud aliud. Regnabit

in eternum ⁊ in ſeculum ſeculi. Nidetur er

Zo leculũ ſeculi intelligere ſeculum gð eſt
futurum poſt pꝛeſens ſeculum. id eſt poſt
ſeculuʒ qdð modo eſt ⁊ ſcᷣm hoc ineternũ

eſſet intentio deſignans pꝛeſens ſeculum
tm̃ Werũ poſſet aliquis intelligere quiaſe
culũ ſeculi expoſitio eius eſt ꝙ dixeratin

eternũ.ac ſi diceret. Dominꝰ regnabit ine

ternum. hoc eſt in ſeculũ ſeculi. Jam eni-
declaratum eſt tibi.quia eternitas ſicnt p⸗
cedit ſeculuʒ pᷣſens ⁊ tempus. Ita et ſegt
illa intra enim ip̃am innt ſicut in pceden⸗
tibus andiuiſti Si quis autẽ dixerit dicetũ
eſſe per figurã quã grecivocat yꝑbolem iu

Irabile antem eſt ⁊ queſtionẽ? ba
ens nõ leuem ꝙ habet ſermo ꝓ
phelicus ipius ꝓphete hebꝛeoꝛũ
2 legiſlatoꝛis ipᷣoꝛuʒ.Dominus inquit re/
gnabit ineternum ⁊ vitra.Et alius eiuſdẽ
gentis ꝓpheta. dominus regnabit ineter
num ⁊ in ſeculum ſeculi.Aut igitur aliqd
eſt vltra eternitatem ⁊ poſt ipam aliquid
inq́; ꝙ eſt vel tempus vel eternitas vel ꝑ⸗

rtmnon

ſemniens
guoltane⸗
eniuri
ſadunen
motigit
ſlusnol
Dbeseut
neict⸗
Othenni
ſropyine
Miertlin
Nelentnu⸗
oleeise
Kigtorbict
Ulonsetene
Sookbenen

Eenunigin
ſmhlenapo⸗

Müonemin

Uuounnonn
WMiunnen
Mnewhrd
Kadn
Vllnnan
ghen
ize
1⸗
lip
ae
ppoclun
Ckkspoen
unßſens
Umnndei
tenonren
Eenſcie 7

us Pheren
Doninsnn
en üne

ninnslenin

iis
nikön
1satmne

ien

nne
nac⸗

zuwn

=
—

— —
—

Fo.

ne mireris quia in libꝛis pꝛophetarũ ꝗq in

dubitanter ſunt diuina eloquia ⁊ oꝛacula
inuenitur iſte modus locutionis ſi ciuita/
tes dicuntur ibi ad celum vſq; murate per
hmoi igit᷑ tropuʒ locutiois ꝗ vocat exceſ/
ſiuus noluit deſignare ifinitatẽ creatoris.
Debes autem reminiſci quia alius pꝓphe

ta eiuſdeʒ gentis dixit de creatoꝛe.Qui fe

cit terram in ſempiterno tempoꝛe.Quali/

ter ergo intellexit tempus ſempiternũ. Si
militer ⁊ ſi in ſcripturis xpianoꝛuʒ ſepiſſi⸗

me legit vita eterna et felicitas eterna dã
da dei electis et amicis poſt hanc vitam.

Eſt igitur ibi abuſio ꝓpꝛia acceptio nomi

nationis eterne felicitas enim que danda
eſt poſt hanc vitã neceſſario incipiet tunc
quare non ꝓpter hoc eterna dici poteſt.
Eternam igitur dicunt ꝓ perpetua. Sic ⁊
ſempiternu vocant tempus ꝓpter multa

durationem ip̃ius. Si enim vt quidaʒ bu
tauerunt tempus totum hoc eſt in totali-⸗
tate ſua acceptum videlicet ꝙ cepii a crea

tione mundi ⁊ terminabitur die vniuerſa
lis iudici. Septem miliũ annoꝛum eſt tm̃
multa indubitanter eſt duratio ipius ⁊ ꝓ
pier hoc vocauit ipᷣm ꝓpheta ſempiternuũ

tibi iuxta pmiſſum quia ſeculum

etiam pᷣſens dicit᷑ ſtatus ille inſtabilitatis

et mutabilitatis in qua ſumus et iſte ſunt

intentiones huiuſmodi ſeculum ⁊ ſũt val
de vſitate.Lercia vᷣo intentio eſt eiuſdem
qua accipitur ꝓ tpe vel alia duratiõe ſiue
ſit ppetuitas ſiue eternitas. Quantũ aułẽ
lempus intelligatur ſeculum.Alij dixerũt
centum annoꝛuʒ tempus ſeculum eſſe foꝛ
ſitan autem huiuſmoi tempus verius di⸗
ci᷑ generatio. Sicut oſtenda tibi in ſequẽ

tibus vſitatius autem dicit᷑ ſeculũ ſpaciu,ʒ

qð eſt inter quaſcunq; duas magnas mu
tationes ex hijs mutationibus que ſepe ſi
unt in mũdo iſto terreno. Magnas autẽ

mutationes iſtas intelligo mutationes re

gnoꝛuũ mutationes ſectarũ.mutatiões le/
gum. renouationes em̃ ſiue vniuerſaliter
ſiue elchlariterfinr dumodo ſint magne.
quemadmodũ renonatio magna facta ẽ

generis humani ꝑ diluuiuʒ ꝙ ſub deuca⸗

lioone dicitur inundaſſe marimavero ꝑ di

luuiũ qð ſub noe dicitur fuiſſe. Sed ſi pe⸗

ijs autem ita determinatis pſeqr

Haccipitur ſcõm duas intentiões vi
delicetet ꝓ rebus ipis quéadmodũ mun
dus vocatur ſeculuʒ. Unde et paradyſus
celeſtis vocatur ſeculum alterius. Seculũ

ſie vłfame aut tempeſtate aut terre molc/⸗
bus fierent magne deſtructiões homini
et animaliũ. Dico ꝙ eſſent vł inicia vłter
mini ſeculoꝝ et dicutur hmõi tꝑa ſecualaz
ibᷣm tempus. Secuiu aſſequẽdo hoc ẽ ſuc
cedendo ꝓpter fluxuʒ ſucceſſionis ↄinue
vt ꝗqbuſdam viſum eſt. Magis tamen vi
deri poteſt ꝙ dicatur ſeculũ a ſeccando ꝓ

pter ſectiones eius continuas ⁊ diuiſiões

infinitas quibus nõ ſolũmodo diuiditur
ſed etiam ſectatur et abrumpitur ab ipſo
eſſe pꝛeteritione continua et huic intentio
ni atteſtatur ſcriptura nominis illius. Si
enim ab eo ꝙ eſt ſequoꝛ ſequert nomina
tum eſſet. Scribendum videretur per lit⸗
teram q. Scribitur autem per litteramc.
Debes etliaʒ ſcire quia ſecula alij minoꝛa
alij maioꝛa poſuere.ali enim centum an
noꝛum ſpaciuʒ vt pꝛediri tibi. Alij vo mii
le annoꝛum ſpacium.⁊ iſti ſunt qui diuiſe
runt totum tempus durationis mũdi in-
ferioꝛis in ſeptem ciliadas hoc ẽ millena⸗
rios. Unde⁊ ſcripſerunt magnas quaſdã
mutationes que facte ſunt et etiaʒ que fu

ture ſunt vt dicunt. Fnerunt ⁊ alij qui cõ

ſiderantes totum tempus ab inicio mun
di inuenerũt mutationes magnas facas
in eam a ſexcentis in ſexcentos annos fe-
re ⁊ intelligo mutationes magnas exoꝛtꝰ
regnoꝛum magnoꝛum ⁊ deſtructione ipo
rum aut in toto. aut in magna parte. Si⸗
militer et legum magnarum atq; ſectarũ
conſtitutiones et deſtructiones ſicut ma⸗
nifeſtum eſt tibi de regno hebꝛeoꝛum? le
ge.quando exterminata ſunt et pꝛincibe.
⁊ exercitu romanoꝛum.Deinde ſexcente/
ſimo fere anno exoꝛta eſt lex machomeli

et regnum eius et deſtxucta lex xpianoꝛũ

et regnum in arabia.pſſide in dya. ſilia e
thꝛopia et egypto et byſpaniarum qͥ ſunt
vltra mare parte maxima. Similiter ag
tania et galliarum parte. Poſtmoduz au
tem inualeſcente regno francie deſtructi
eſt regnum ſarracenoꝛum et ſecta eoꝛũ ex
termiata vſq; ad fines yſpalis que vulgo
cibilia vocatur.et percuſſum grauiter ẽ re
gnum illud e ſecta etiam in capite ſuo ſci
licet in vꝛbe maroquenſt ⁊ finibus eius pꝰ
idem vero tempus quo ſecta ſarracenoꝛ
ꝛta eſt. Inperium romanũ pene deſttu
ctum eſt partim pergęẽtes ſecte ſlarraceno-
rum partim per barbaras nationes mnl
tas Simul mutatio facta eſt in regno ſeu
imꝑio grecoꝝ qð ↄſtãtinopolitanũvocat

DPars pꝛima de vniuerſo

Et iſte omnes mutationes vltimo ſercen
tenario in cuiꝰ fine ſumus ſacte ſunt. In

pcedenti vo cũ in cuiꝰ fine ſumꝰ ſexcente
tenario ⁊ lere qdraginta annis añ exoꝛta
Elex xpᷣianoꝝ ⁊ regnũ ipᷣoꝝ.Utrũ autẽ ita

ſe babeatvitas ꝑ oẽs ſexcẽtenarios anno

rũ qꝗ fluxer̃t ab initio moi ſcire poterè cro

nict. Quid aũt futun ſit pꝰ hoc de mutati

onibus magnis aſtronomi pᷣdiuinare co
nantur exr oↄiũctione planetaꝝ que futura
E in libꝛa.Cauſa autem in hoc eſt.ꝗa om/
nes huiuſmodi mutationes attribuũt cõ
iunctionibus iſtis et motibꝰ ſtellarũ fixa/
rn. MWaniſeſtum etia eſt tibi ex hus qᷓ
p̃ceſſerunt quia ꝗ dixerunt coꝛuũ ꝑ triavł
nonenn ſecula viuere intellexerunt ſecula
centenarios annoꝝ qa ꝑ treſcentenarios
uannos vel nouẽ opinati ſũt viuere coꝛuũ.
Beneratio autẽ nõ immerito credi poteſt
ſpaciũ centũ annoꝝ ⁊ tunc intelligẽda eſt
Dicla genere ⁊ reuera tamdinu ſe eẽ de eo⸗
dem genere homines dicunt q;diu patrẽ
generis agnoſcunt et tamdiu etiaʒ grad⸗
paretele et cognationũ ↄputat ⁊ hoc ẽ ſpa
cium vite hominis niſi ißum aut malicia
cõplexioõis. aut alia incomoditas abꝛeui⸗
eit.extenditur aũt plurimũ in plures q; cen
tum annos ſepius nec cõtrahitur in pau⸗
cos. Sciendũ etiã eſt tibi. quia generatio

„

Dicitur interdũ totũ tempus quo generatf
bomines quẽadmodum? generatio dici
tur tempus reuouationis ipoꝝ hoc eſt re⸗
lurreclionis et iſte intentiones inueniunt
in lege xpᷣianoꝛum que grece euangelium
vocatur. Nec dubitandũ eſt tibi quin ge⸗
neratuio enam vnũ genus ant vna ꝓgeni
es no minet᷑. ꝓgenies aũt generatio e ex
vno pᷣmo ac pᷣncigali capite famoſo. ſcili/
cet ac nominato Nebe. ibi ꝗppe hbomies
et ignoli non dant nomen generibus.nec
eis aſcribuntur genera vel generationes.
Sedillis qui patres ſimnl ac pᷣncipes ge⸗
rũ ſuoꝛnʒ habetur. Etas antẽ ꝓpe et pᷣma

lui cognitione dicitur tempus vite vnius

cuiuſq; animalis. Dicitur etiã 2 ſtatusvni
cuiuſq; ptis ſcᷣm quã eſt mutatio in ipſo
animali. Sicut in homine nominant eta
les ſex. Infancia puericia adoleſcẽtia. Ju
nentus. Senectus et ſeniũ et figurate traſ
lata ſunt iſta vocabula ad ſtatus populo
. icut gdam er hyſtoꝛiographis in/
tanlia populi romani etia etates aſſigna⸗
uit ⁊ adaptauit eidẽ traſtertur etiã ⁊ ad to
luius huiꝰmundi terreni ſtat hoc ẽ totius

☚n .

hũani genert. Uñ ⁊ crebꝛo dicũt homĩeg
mundu ſenuiſſe alü eunde ſeneſcere.Euũ
vero idem eſt ſcõm quenda. Unde ⁊ apð
hyſtoꝛiographos ĩuenies iſti homies nõ
fuerunt eui nr̃i hoceſt tpis noſtri. Dicunt
autem quidam ytalicoꝛu euum interqdum
eternitatem accipit ⁊ ab eo.id ẽ ab eterni⸗
tale tempus flurer.

Ae

GFus annoꝛũü creatoꝛis ineſtimabilis es

antiquos ⁊ annos eternos.Et nu

anni eius non deficientes. Quibꝰ omni⸗
bus ſermonibus nihil aliud cõuenienter
intelligi poteſt q; ifius eternitas nomina

omnium dierũ et annoꝛũ fluentis et om̃i/
no inſtabilis durationis nomina ſunt ꝓ⸗
pꝛia intentione ſua.neceſſe igirur ẽ vthu⸗/
iuſmodi nominibus nõ aliud intelligi q;
eternita tem creatoꝛis qualem eam eſſeſu

perius audiuiſti. Juxta has intentioues
intelligenda ſunt tibi ſecula ſeculoꝛi inſi/

nita immoꝛtalia. Unũ enim ſeculuʒ vt ſu⸗
pꝛa dixi tibi eternitas ẽ que nec recipit di⸗
uiſionem in ſe neq; aggregationẽ alteri⸗
ęt ideo non ꝓpe ſignificatur per ſecula.qꝗ

in ea non eſt ſeculu et ſeculũ. Sed nec ipᷣa

ppetuitas que inciperet a die iudicij reci⸗
pit aggregationem niſi quis dicat quia ꝑ

petuitas gloꝛie que ꝓmittitur electis atq;
Dilectis dei et ꝑpetuitas miſerie atq; ſup⸗
plicioꝛũ quibus affligendi ſunt mali etiu⸗
ditio creatoꝛis damnandi due perpetuita

tes ſunt. hoc autem non videtur cõueniè

ter dictum. Sicut enim in vno et eodẽ t/
poꝛe quibuſdam hominũ bene eſt et qui/
buſdam male.Sic et in eadem perpetui⸗

tate bene enim gloꝛiſficatis et male dam⸗

natis et ꝑpetuitas ſcõm quoſdaʒ non eſt

niſi tempus interminatũ a pꝑte finis hocẽ
non habens finem. Utrũ autẽ veri nomi⸗

nis tempusvel alia magnitudo continua
poſſit eſſe infinita declarabit᷑ iibi in ſequẽ
tibꝰ. M ergo habet ſermo ſancius ð dei

dilectis et electis quibuſdam ꝙ fulgebũt

tanq; ſtelle imppetuas eternitates. Ma

nifeſtũ eſt tibi quia impꝛopꝛie dicitur boc
neq; enim eternitas ꝑpetua neq; perpeiu

itas eternavere dici poteſt rationes enim

eoꝛuʒ ſunt ſicut apparet tibi ex hus que pᷣ

ceſſerunt. Sed neq; eternitas recipitvt di
xi aggregationẽ ſiue pluralitate.

Ciendum etiam ẽ tibi circa hecqꝛ
μ. Mermo ſanctabʒ cuiuſda ex ꝓpb ei

Cito poſt hec quia in ſermonibus
autenticis inuenit᷑ ſcriptum dies

beeo

güttiaſee
ufnelſi
pomiſi⸗
Nacen
amnalißft
beamilt
Aadpon
iuſpoci⸗
lancn
rimun
Qunmypr
occpur
lasauen
leſusben
lbiniift
Nürirt
nuumnhrs.
ſahbnoſe
Gilsat
ſrön
Gechatien
tütmüͤtn
boebini
egrand
Keimeudn
Uais gei
geniat.
Nonnbe
oneti
Npnn
leuipmn
blepinen
nrnin
Wlheinc
Mianlnie
Nngpodit
Ntnlsat
iſtodi

narſenin
nes ierd
ſtpisnend
nneunte
abeditine

Cuianiene
nueniſinmt
nnosenandse
toes eſinnis
lentes Qune
bil alindcötan
nustenen
nonisnonun
.neceſſeigmnit
8 n0 aludid
iis qusenend
dunabasu
wiſealslente
as egue ſeln⸗

ggtaiit

incamN.

Baſemi r.

pereladeeinan
—
e minmntns
ulas nnicein
figencifmnn⸗
manciduen
mnoaſiu
enumtn d
voſnninai

tionẽ qua tempus dicit᷑ menſura motus.

hebꝛeoꝛum quia tempus inimicoꝛum dei

