ſcere potes ab hüs qu i oꝑpantur in gem/

mis. Senſu etiaʒ hec ex periri àtidie licet

Sicut ⁊ hmõi ſtabilitionẽ:eu ſolidatiõʒ

congelationẽ vocari intelligo a pꝛudenti
bus qui hoc dixerunt. Manikeſtũ eſt
igr foꝛmã celoꝝ qm̃ mediuʒ aquan in ma
teria ſua ſuſcepit a creatore foꝛmãa eſſe pꝛe
rer foꝛmas q̃ttuoꝛ elemẽtoꝝ.⁊ ex omniuʒ
elementoꝝ ? ꝓpter hoegon e
caloꝛe vel frigiditate.⁊ Iõ non eſt timẽdũ

5

on ẽ paſſibilis a

celis de particu lio ↄfractionis ac diſſolu⸗

tionis. Reuertar aũt ad rñũdendũ adeaʒ
queſtionem qm ꝓponut de aquis que di

cuntur ſuꝑ ceios remanſſiſſe.⁊ repetã qðᷣ
dixi ga non eſt neceſſe qð in generatione
quoꝛ:ũcunq; coꝛpoꝛũ tota conſumat ma⸗

teria ex qua generant. Sicut oſtendi tibi

de piſcibꝰ ſubea quos ⁊ ſub quibus mul
ta copia aquarũ remanet poſt generatio
nem ipᷣoꝛum nec tamẽ inutilitervel ocioſe
Amp̃.nullꝰ huiuſmõi hominũ mira⸗

tur vel abhorret. ignem eſle ſub aquis

etiam ſub lexra ſicut appatet ex locis bal
Dod iij

Pars pꝛima de vniuerſo.

neoꝛum naturaliũ ⁊? etiam ex inundatio
nibus ⁊ quaſi diluuijs ignis d erumpunt
ex tribꝰmoõtibus videlicet vulcano ethna
atq; chymera. Cur igitur adeo mirantur
aquas eſſe ſuper celos.non em magis eſt
boc circa naturã q; ignem eſſe ſub aquis
gut terris.

Deſtructio erroꝛum quoꝛundam.
VUogd aũ aliquibꝰ viſum eſt aq̃s

illas ſuperceleſtes ibi reſeruatas
eſſe pꝛo pter diluuiũ qð tunc erat
futurum ⁊ pꝛopter irrogatiões pluuiatũ
que inde deſcendũt nullomodo poſſibi⸗
le videtur. Pꝛimuũ quia pꝛopter ſoliditatẽ
celoꝛum nullomodo poſſent huc deſcen⸗
dere niſi vel noue vie⁊ aꝑture eis in celis
fierent vel veteres aperirent ⁊ boc etiam
quibuſdãaã viſum eſt ꝙ apture ⁊ vie in ce⸗
lis ſunt ad deſcenſũ aquan⁊vocauert eaſ
chataractas celi de ꝗbꝰ dicit ꝓpheta he⸗
bꝛeoꝛuʒ quia inundatione dilunij chata⸗
racte celi aperte lunt ꝓpter quod ⁊ pluit

quadraginta diebꝰ ⁊ qᷓdraginta noctibꝰ

luꝑ vniuerſam faciem terre.O⁊ ſi verũ eſ⸗
ſet iuxta ſermonẽ iſtum cuʒ ex omni parte

celi deſcenderet plnuia ſuꝑ terram ex om
ni parte ex necefſitate apertu fuiſſet celuʒ

Uenti em̃ contrarij non poſſent tot ⁊ tati
illa ꝑflarre aera vt aquas per ip̃ᷣm beſcẽ/
dẽtes ſic diſpergerẽt atʒ diuiderent ſuper
terrã. Amp̃. generatio pluuiarũ notil-
ſima ẽ quia ex nubibus fil per frigiditatẽ

coagulantẽ eas in aquà quẽadmodũ eti⸗
am in niuẽ. Mirabile aũt ẽ ꝙ non codeʒ

erroꝛe dixerunt niues ⁊ grandines ex illis
aquis deſcendere ſicut ⁊ pluuias cum lã⸗
tam videamꝰ copiã niuiu fieri. Amp̃.
in qbꝰꝑtibaceli dicẽt eẽ cataractas hmoi
⁊ qualia hoſtia qualeſue ſeras dicẽt ha
bere chataractas hmõi quibus qñq; ob⸗
cludantur qñq; aperiant. Ampli. in
mille annoꝝ ſpacio et etiã in amplioꝛi nõ
poſſent aque iſte deſcende re oeſuꝑ nouẽ
celos ſicut declaratũ eſt in libꝛo de ꝓfun
ditatibus celoꝛum. Multũ igitur alonge
opoꝛteꝛet creatoꝛẽ aperire catharactas ce
li anteq; plueret ſuper reng⸗ Aimß. in
quibuſdam regionibus n

alia multa que adducere poſſem hic nõ⸗
dum intelligo ꝓphetam hebreoꝝ chata⸗

ractas celi vocaſſe niñ pꝑtes ille celi q ge-
neratiue ſunt pluuiarum ⁊ inundanonui

b 1 hq; pluit et in
quibuſdam ſepiſſime pluit ꝓpter hocet

aquarum quales ſunt ſigna aquatica vt
cancer ⁊ piſces. Similiter pliades etonõ
de ſtellis vero mars venus ⁊ luna qð vr
aſtrologi in libꝛis ſuis ſcpᷣſerunt ⁊ experi/
mentatoꝛes aſtronomie ſe dicunt erperiẽ

lia comperiſſe. Catharacte ergo hmoi tic

aperte intelligunt᷑ cũ cauſe hmõi ad iſtas
operatiões pluuiaꝝ ſcð ⁊ inundationem
aquarum nutu creatoꝛis laxate ſunta etiã
confirmate. Si quis aũt eouſqʒ deſipiat
vt ex vbis ꝓphetaꝝ hoe aſtruere velit vicʒ
qð aque hmõi ſuper dictos celos repoſi⸗
te ſint quaſi in heſauris vt cuʒ fnerit be/
neplacitum creatoꝛis vtatur eis ad pluui
as ⁊ diluuioꝝ inundationes pꝛo eo ꝙ di
ctum⁊ a quo dã ex ꝓphetis de eo pona in
theſauris abyſſos non effugiet quin ides
opoꝛteat eum dicere de niuibus ⁊ grandi
nibus⁊ hoc qm̃ in ſermonibus ſancus ex
perlona ipᷣius crea toꝛis legitur. Nunꝗd
ingreſſus es theſauros niuis aut iheſau/
ros grandinis aſpexiſti que pᷣparaui mi⸗

hi in die pugne ⁊ belli. Eodem etiã erroꝛe

videt᷑ debere dicere creatoꝛ fructus ⁊ gra
na non per generationẽ facere ſed magis

de thelauris educere vel emittere ⁊ deue

niet erroꝛ iſte vſq; ad ventos qm̃ quidem
ex pꝛophetis dixit qui educet ventos de
theſauris ſuis, um manifeſtũ ſit ventos

non eſſe omnino niſi eum fiuit. Reuertax

igitur ad id in quo eram ⁊ dicam quoniã
aque qᷓ ſuper celos nouem ſunt nõ ſunt

ibi in foꝛma aquarum que apud nos ſut
Sed ex eis regio illa que celo empireo cir

cumtegitur ſic facta eſt vt ſit amena? ſalu

bꝛis ⁊ per omnẽ modum apta habitatio
gloꝛificadis hoibꝰ ↄueniẽſq; vite immoꝛ
talitati ⁊ ipaſſibilitati eoꝛũde Sic ꝗbuſda
ſoꝛte videat Tu eĩ nõ ignoꝛas qð piſcesi
ags viuunt ⁊ in aere viuere nõ pñt. Sed
in a qua eſt vita eoꝛum atq; ſaluatio.Ecoõ
trario autem ſe habet in hominibꝰꝗnon
poſſunt viuere in a quis. Sed in aere ſo⸗
lumodo.Sic neceſſe eſt regiõem ſuperio

rum aquarũ ſic pᷣparatam eſſe ⁊ aptata⸗
pꝛout requirit ſalubꝛitas immoꝛtalitalis

incoꝛruptionis future poſt rationẽ moꝛ
tuoꝝ cõueniẽtius em̃ videtur vt ſit regio

illa ſiue habitatio hominũ beatitudine il

la futura gloꝛiſicandoꝛum qᷓ; ipſa ſubſta/
tia celi empirei vt quidam fo:ſitan opinãa
tur/Eius em̃ ſoliditatis eſt celũ empirenz
vt ſpiratiõi ⁊ reſpiratiõi deſeruirenõ poſ
ſu Quare ſi ſpira hitz reſpirabit in illa vv

AAhitanal

gbeniuei
ſüenercai
Ninonien
Noplusu
Pleicelina
.Ouperen
lostey⸗
Apius
Huncitone⸗
uuotiumnne

oltmmä.
Misane
artr
Hincuupegne
Albeſinanet
Milsitozgee
oerguundes
ſtllusnwoie
gcnanlen
ſeppens
Nergadun
ſonſedeg
Gcknr
Misgenm
rlenua

mmmphoben
Puriolan
Kechudeee
fmntienon
Gekteie
näͤnn
mma
kan
Ackalgn
ſmmetlunin
nlhbuun
ſückfgtird
ſcdeidens
Werilrn
ickroa
tngtnce
aunlaor⸗
ſinnafne
llatelelnn
Gncn ei⸗
ſolhgen
latee

—

=2

—

erhigg
Sunsif
nsſcſen
dwiekdn,
nanſebrüi
ſc tint
Z
seileiil

rboainn

Nardichscen
iunsſichin
Nsaizn
atttn
appbeusNe
uues er
1deh onan

dchecmniraee

Weninortin

(inmiitn

am u
osri
ann Nn
olecrunch
acrnisn/
–
tnnenit/
wunnit
gbanbonn
acs iln⸗
ſeck inc,
pnun cſ i,
Ubius
nulnit

ſthe⸗

4

—

=
—

1

=

=

Fo.

ta beatitudinis ab hominibꝰ habitatio
ilta inter celũ nonũ: empireum ſola oue
niens vi detur ſtatui beatitudini illius.

Amplius.pulchꝛitudo illa ⁊ ſolendoꝛ em
pirei celi magis digna eſt cõſpici q; calca
ri. Zuper empireum autẽ celum non eſt
locus ⁊ pꝛopter hoc neq; habitatio.

Amplius. cii celum illud tectum ſit totius

mundi non cõuenit vt ſubſit pedibus ha
bitantium ymo potius debet patere aſpe
ctibus eoꝛum ⁊ ſupereminere capitibus.
Quare manifeſtum eſt aquas illas vel
iam verſas eſſe incoꝛpus quale dixi vel

ſaltem eo tempoꝛe.vertendas quo homi

nes beatificandi in ſublime beatitudinis
tranſferendi ſunt. Canto autem maio:is
puritatis coꝛpus eſt qð ex illis factum eſt
vel pꝛedicto tẽpoꝛe faciendum 5. alia ele⸗
mẽta quato aque ille purioꝛes fuiſſe alis
aquis eſtimande ſunt.Quapꝛopter lõge
purius iſto aere quem in habitamus⁊ in
ſuper quanto coꝛpoꝛa noſtra in ſtatu glo

rie illius nobilioꝛi habitanõe digna erüũt
quoniam ſunt in ſtatu moꝛtalitatis et mi

ſerie pꝛeſentis.Si quis autem quera: ꝓ/
pier quid tacuit de vtilitate aquarum illa
rum vel de generatione que de eis vel fa
cta eſt iam vel facienda. Reſpondeo ti⸗
bi quia genti hebꝛeoꝛum ſic loqui debuit

lex ⁊ legiſiatoꝛ.vt et intellegere poſſent et
crederẽt narratiõibus illius. Non em̃ ſo/
lummo do bꝛeuis erant intelligentie ymo

innutriti ydolatris ⁊ imbuti erroꝛibꝰ ꝓ⸗
pler qð nec de creatione angeloꝝ nec de

rſurrectiõe moꝛtuoꝝ nec de multè alijs ſe

cretis mentionẽ eis expᷣſſam facerevoluit.
facilimi em̃ erat ea repellere que nõ intel
ligerent aut caperẽt ꝓpter quod inſonuit
illud antiquum ꝓnerbium apud eos lo⸗
cuta eſt lexr lingua hominũ.Utrum auteʒ
vapo:a biliter ſint ſuſpẽſe aque ille tanq;
in nubibus aut alijs vapoꝛibus qſtionẽ?
quidẽ faciũt. Tu vo ſcito quia iſti coguũt᷑
ponere idem eſſe aquam ⁊ nubem reſolu
lam ex illa ⁊ tandẽ idem eẽ aquã et aera.
Quẽadmodum cera indurata ⁊ emolita
idem ⁊ tandem liquefacta in quãtumlibʒ

raꝛum liquoꝛẽ idem erit ex neceſſitate qd
indurata ᷣm eos.Similiter glacies ⁊ ad

ex ea reſoluta Quapꝛopier non erunt ſe/
cundum veritatem duo elementa aer et
aqua ymo eruntonum ſubiecto ſed differ
rent.ſcut exemplificaui tibi de cera lique
laca et indurata. Amplius. ſecudum

eos eſſet calo: vel in celo nono velſupeia

ipſum. Reſolutio enim ⁊ euapoꝛatio aq⸗

rum nõ fit niſi operatione caloꝛum Hant
autem opinionem videntur ſequi duo in
conuẽientia. Pꝛimũ quia neceſſe eſſ̊ß mo
ueri vel alios celos in deoꝛſum. quoniaʒ
aque vapoꝛabiliter rarefacte maioꝛem lo
cum erx neceſſitate requirunt qᷓ; in liqui⸗
ditate ſua naturali. Quare neceſſe eſſet
vt pꝛopter huinſmõi rarefactionẽ ampli/
aretur locus earum.⁊ hoc non poſſet eſſe
niſi per motum celoꝛum quem dixi. Alið
autem conueniens eſt ꝙ poſtq gene⸗
ratio nubium ſit ibi per caloꝛem reſoluen

tem aquas neceſſe eſt vt per elongationẽ
ab huiuſmõi caloꝛe fiat coagulatio nubi
um ⁊ ita plunia vel nixvel grado. Am

pliꝰ.vnde ⁊ in quo coꝛpoꝛe eſſet caloꝛ hu/

iuſmodi nec fugere poteſt quanumcũqʒ

vanus ſomniatoꝛ. Ex hijs igitur omni⸗
bus aue pꝛemiſſi tibi collige declaratiões
ſingularum partium ꝓphetice iſtius nar

rationis ⁊ ego abꝛeuiabo tibi expoſitio⸗

nem ſuper eadem. Dico igitur qð in pᷣnci

pio creauit deus celum ⁊ terram et intel⸗
ligo tribus modis qð dixi in pꝛincipio.
Hoꝛum pꝛimus eſt vt referatur ad creati

onem qð dixit. In pᷣncipio quaſi dictum

eſſet pꝛimum creauit qð eſt dicere anteq;

faceret anteq;ᷓ oꝛnaret creauit inq; in ſba

celum ⁊ terram facturus poſtmodum ea
dem id eſt faciem perfectio n is ⁊ decoꝛis
eiuſdẽ daturus facere em eſt faciẽ dare.
hoc maniteſtũ ẽ ex ipſo plano littere. Se
quitur em̃ in ſermone eiuſdẽ phete qga
benedixit deus diei ſeptimo ⁊ ſanctiſica⸗
nit eũ qꝛ in eo ceſſauerat ab om̃i opere qdᷣ
creauit vt faceret. ac ſi diceret qð creauiti
ſubſtatia vt poſtmodũ faceret illud.i.fa⸗

ciem ei pfectonis ⁊ decoꝛis dando cõple
ret. In ſumma aut ho &ſt intellectus. In

pncipio creauit deus ⁊ cetera.i.in oꝑpibui
eius pᷣmo eſt creatio.ſcõa ſactio.tercia oꝛ
natus.qᷓta ꝓpagatio. Secũdus modus

eſt in pᷣncipio id eſt anteq; currerent iſte

quas qͥtidie videmꝰ generatiões ⁊ ꝓpa⸗
gationes creaturaꝝ.⁊? hoc idẽ dignũ ⁊ iu⸗
ſtum fuit. vt pᷣus crea rent illa ex qbus⁊ ꝑ
qᷓ alia poſtne dũ generarent.Tacet autẽ
de creatione aque.quoniam non erat ꝑ/
manſura in ſtatu ſua creationis neq; qqn
tum ad ſubſtantiam etiam ꝓ maioꝛi ſui

parte ad minꝰ cũ ex ea generadi eẽnt celi

nouẽ et piſces oia q; reptilia gatica. Dilx

——

Pars pꝛima de vniuerſo.

et volatilia foꝛte aer etignis elementa.

Jam etiam dixi tibi de partibus ſuperio
ribus aqᷓ vel aquaruʒ ꝙ nec in illo ſtatu
ſuo remanſerũt. Celũ vᷣo empireũ ⁊ terra
in ſtatu creatiõis remaſerũt qntum adib
ſtantiam licet multiplex ꝑfectio decoꝛis ⁊

oꝛnatus eis poſtmodũ ſuꝑaddita ſit. ł

ꝓpter hoc tacuit de creatione aquarũ qꝛ
excreatione extremo:ũ neceſſario opoꝛte
bat eam intelligi ꝓpter impoſſibilitatem
vacui ſicut.pᷣdixi tibi. Tercius modus eſt
vt intelligatur in pᷣncipio creationis ⁊ foꝛ
mationis vniuerſi. Intelligat autẽ foꝛſila
aliquis in pᷣncipio vt referatillud ad nar⸗

rationẽ ꝓpheticaʒ ſub hoc intełlectu.ac ſi

ꝓpheta cogitaret ita narraturus vel expo
ſiturus creationẽ refoꝛmationẽ vniuerſi.

In pᷣmis hoc dico in pᷣncipio ſcʒ ſermois

mei.Cręauit deus celũ ⁊ terram. Cur aũt
non ſic dictum dirxit deus fiant vel creent
celum ⁊ terra. Jam expediueruntme ⁊ te
ſancn ⁊ ſapiẽtes in hoc dicẽtes qm̃ verbũ
qð eſt ⁊ ars ipius omnifica nõ fuit nomi⸗
nandum cũ creatione qm̃ creatio non fie
bat niſi ſecundũ ſubſtantiam ⁊ nondum
implemento pꝑfectionis artis aũt eſt ꝓpᷣe

foꝛmam pfectionis dare. Cum igr in crea

tione foꝛma ꝑfectionis neqʒ data eſſet ei
neq; danda nõ fuit mentio faciẽda de ar
te vel vbo dei.Ego aũt manifeſtiꝰ te expe

dio per ipᷣm planũ littere.Creauit em̃ de

celum ⁊ terra vt ea faceretid eſt vt eis fa⸗
ciem pfectionis ⁊ decoꝛis daret. Sicut in
ipᷣo plano littere ẽ.Qi ſi ꝗs dixerit qꝛ ꝑ v/
bum dei creata ſunt celũ⁊ terra.quemad
modũ ⁊ lux facta ⁊ firma mẽtũ ⁊ ideo di⸗

cere debuit ꝓpheta. dixit deus creentur

celũ ⁊ terra.rñdeo tibi in hoc qꝛ de accel/
ſoꝛijs ⁊ ſecũdarijs operũ nec ſermo ſolet
fieri apud ernſc Mul em̃ pᷣcepit artifici
fac mibi domũ vedifica ſupuacue dice
ret ei fo di fundamenta extrabe lapides
lapidicina congrega alias materias. Ui⸗
des ergo qꝛ pᷣceptumẽ de foꝛma pᷣncipali.
Sic nõ debuit eſſe dei pceptuʒ neq; opoꝛ
tuit qð expᷣmeretur ſuꝑ creatione qm̃ ac⸗
ceſſoꝛia ⁊ pparatoꝛia era t creatõ ad factiõ
nem guã dixi tibi Amp. ars eſt lanq; ſi
gillũ pᷣncipalis foꝛme hoc aid impᷣmis et
maxime per artem qritur ſcʒ vt foꝛma pᷣn
cipalis p eam materie de qua agitur impᷣ
matur ⁊ ꝓpter hoc non cõueniẽter in ip̃a
creatioe fieret mẽtio de vbo ſeu arte crea
toꝛis. Amp̃. quia erant remaſura celu

T terra in illa impfectione creationis non
fuit conueniens vt diceretur. Creentur ce

lum ⁊ terra. Sicut ⁊ oſtẽdi tibi de domo
edificanda quia non ẽ conuenies vi dica
tur a pᷣceptoꝛe qui imperat artifici ad ſin/

gulos oꝛdines lapidum vel ſtructuras oꝛ
dinentur iſti lapides hic vel fiat hec ſtru⸗

ctura alioquin non eſſet finis vel numer⸗
ſermonũ pꝛeceptoꝛis ad artificem. Et iſta

queſtio non eſt longe ab ea queſtione qᷣ
quis quereret ꝓpter quid nõ eſt dictũ de

qualibet parte celi aut terre. Creentur hec

pars celi vel terre.que queſtio manifeſte
nihil habet dubitationis. Manifeſtũ em
eſt. ꝗa nec numerꝰ nec finis eſſet ſermo⸗
num huiuſmõi Quia ergo creatio in nul

la parte celi vel terre ſiſtebat ideo nõ fuit

dicendum. Creetur hec pars vel illa. Si⸗
militer quia nõ conſumabatur opus cre⸗
atoꝛis in creatione celi ⁊ terre ſed per crea

tionem deducebatur ad pfectionem ſuazʒ

ideo non fuit dicendũ.Creentur celum et

terra. Sicut neq; de partibus celi ⁊ terre.

Declaratio ſermonis ſequẽtis quo di

tentiones.

xit terram inanem ⁊ vacuam ßm duas in

AUocd autem ſequit᷑ in ſermõe ꝓ⸗
„R phete Terra aũt erat inanis ⁊ va
cua.Dico ꝙ narratio hec eſt cõ⸗

cluſio ſcientie naturalis. Non em̃ ſupua/

cue dictum eſt inanis ⁊ vacua.Duo enim

ſunt genera plenitudinis aut plenitudo

ſecundũ duas intentiões dicitur. Pꝛimo
Og plenitudo quedaʒ interna eſt ſiue inti⸗
ma ⁊ ex illa fiunt ex vberantie generatio/

num.Sicut vides terrã quaſi exint na ple
nitudine ex vberare vel eructare genera⸗

tiones vegetabiliũ ⁊ etiam multoꝝ aiali⸗
um.Secũda plenitudo eſt exterioꝛ ⁊ ha-
bitationis ſecundũ quem modũ dicit᷑ ter

ra repleta adultis vel latrouibꝰ vel aluis

hominibus.Utroq; aũt iſtoꝛum modoꝝ
terra ſe habebat qꝛ nec fecũda erat nec in
habitata. Huiuſmodi aũt declaratio eſt
Manitfeſtum em̃ per ſe eſt quia terra

veri nominis frigida ⁊ ſicca eſt ex neutro
autem iſtoꝛum vel ambobꝰ ſimul poteſt

eſſe generatio vegetabiliũ autem anima
lium naturaliter. Quare maniteſtnm eſt
quia circa ex ſe naturaliter inanis cẽab in
terna huiuſmõi plenitudine. Ampli⸗
ommne vegitabile ⁊ omne aĩal elemẽtatũ
eſt ex q̃ttuoꝛ elemẽtt. De vegitalibꝰ ⁊ ais

bus hoc intelligo q exterra generant qre

niſeſi
igenern
naergei
Nlalalus
MOanan
Gnnotoen

Pconitona
nhend⸗
Clnteun
Mnügn⸗
ſeutaine
thſor
Inti Nin
maupen
Uakldruin
Mfikipe
iitient⸗
Gepfiett
hopbes
Ginaolara
Polteaſpend
Ngliscis
ſanek
Aimnappe
Ummirſ
enolrocee
Nylmaleero
carniſ
heguto

ſiniialin
gtgtlinusf

ul aporb⸗

otenttine
dcnen i
1cſiitd
Meconann
mpendtanits
dun fn,
nefelfnsn
Asadmnin
ngesangin
Wqudtöcke
antenl
Wäons Dn
Waetnst
Quusepeut
heri
Nlmmabenz

amonsenan
m1eaſ

uenſninti

uaügan

en
mnis gan
anstnnd
nindnsn e
Nuſtamtet
esminin
ruewanrn
Uüttunu:

Fo.
manitſeſtũ eſt quia exterra ſola nõ poteſt
fieri generatio hmõi. Nihil auteʒ habet
terra ex creatione ſua.niſi ſubſtantia ⁊ na

turalia ſua alia. Quare quantũ in ea eſt
⁊ ad naturam eiꝰ pertinet inanis eſt. Eo⸗

demmodo⁊ vacua ab exterioꝛi plenitudi
ne inhabitantiũ.Certum ẽ quia iſta pleni
tudo aduenticia ẽ terre et aduenit ei poſt
compleram eiꝰ ſubſtantia. Quare cuũ va⸗
cuitas ſit ei naturalis plenitudo vero iſta
deuẽticia oꝛdine nature ⁊ in ipſa creatiõe
ſua erat tra inanis ⁊ vacuna. Poſt hoc ſoõᷣ

iunxit.Et tenebꝛe erant ſuper faciẽ abyſſi.

Jam aũt declaraui tibi in eis que pᷣceſſe/
runt quia tenebꝛa no n eſt aliud cõtrariũ
luci ſed pꝛiuatio lucis tantũ.Quare tene⸗
bꝛas fuiſſe ſuper faciem abyſſi nõ eſt alið
fuiſſe ſuper faciem abyſſi. Sed magis ali
quid abfuiſſe a facie abyſſi ſcʒ lucẽ vel di⸗
uit hec ꝓpheta ꝓpter empireũ celum.cui
ab inicio ſue creationis non fuit lux illa qᷓ
poſtea ſplenditatum eſſe. Sicut vides ⁊
de alijs celis ꝙ nullum eoꝝ in ſe lumino
ſum eſt. Uñ nec videtur aliqð eoꝛum.Q:
autem appet luminis in eis aparte lumi⸗
narium ẽ⁊ ſtellaꝝ. Non eſt igr mirũ ſide
empireo celo hoc idẽ dicatur cũ empireũ
naturaliter diuerſa tũ ab alijs celis nõ vi⸗
deat niſi ſola nobilitate ſubſtatie ac ſubti
litate eiuſdẽ oꝛdinem vo locoꝛum ſine po
ſitionẽ in altitudine ⁊ depᷣſſione dedit oꝛ⸗
do nobilitatis ipſon quẽadmodũ ⁊ alijs
mundi coꝛpoꝛibꝰ pᷣmis.i.q̃ttuoꝛ elemẽtt.
Reſpondit de qua luce intelligi debʒ
hoc quod dicitur fiatllur.

Oſt hoc autẽ ſubiunrxit dixit vero

luit niſi ſoleʒ intelligẽtie ⁊ iuſticie oꝛiri ſb
ſtantie hmõi neq; dies ex hnõi luxiõe ni

ſi pꝛeclara illuminatio eaꝝ eſt. Scire na⸗
q;; debes ex pcedentibus quia cuʒ verbũ

ſpirituale creatoꝛis non ſit niſi ſplẽdoꝛ mi
cans ex luminoſitate ipᷣius et dietio eius

non ſit niſi generatio eiuſdem vbi. et P/⸗
pter hoc oꝛlus einſdem tanqᷓ; mihi ac ſpi⸗
ritualis ſolis.Erit ex neceſſitate dictio ei⸗

foꝛis inſonans ipᷣa eiuſdem ſolis ill uxio

et ꝓpter hoc illuminatio audientiũ ſonũ

deus fiat lux ⁊ facta eſt lux hpmõi
autem ſermonis intellectus eſt qe
omnipotenti vbo ſuo mandauit ⁊ impa
uit vt fieret lux⁊ facta eſt lux.Et qm̃ lux po
leſt intelligi vel ſpũalis vel coꝛꝑalis ſpiri
tualem vero lucè fieri quoniam fieri non
poteſt niſi in ſubſtantijs intelugẽtibꝰ nõ

. 1 „
. ,„ — .
4 .. 2.
„ .

illum ineffabilem videntiũ lucem illam
iocundiſſim ac pꝛeclaram et hec eaadem

illuminatio fuit ex neceſſitate dies in tota

regione intellectũ angelicoꝝ attẽde ergo
coniuncta.Dixit deus ⁊ fiat lux quẽadmo

dum oꝛtus ſolis ⁊ dies. Attende autẽ qa
ſicut ſubſtantie ſpirituales abſtracie pꝛio
res ſunt oꝛdine nature et ctiam nobilita⸗
te q; alie ſubpſtannie vtpote ꝓpinquioꝛes
pꝛimo ac nobiliſſimo videlicet creatoꝛi.
Sic earum pfectio decoꝛatio ⁊ oꝛnatꝰ ex

neceſſitate pꝛioꝛes ſunt perfectiõibꝰ deco
rationibus ⁊ oꝛnatibus aliarum. Illumi
natio vero qua dixi uibi videlicet illuxio ſt

ue inſonatio ſpiritualis verbi ipſius pꝛe/
clara ac iocundiſſima perfeciio eſt lub
tiarum intelligentiũ conſumata et decoꝛ
vliimus oꝛnatuſq; ſpecioſiſſimꝰ earundẽ

et meriio in openbus factionis non dico
ereationis pꝛima fuit perfectio hmõi ſub

ſtantiarum. Uerũ virum ex tanta illumi⸗
natione earũ ſplẽdeat celũ empireum q/
ſtionem habet non hec plene diſcutiendã
Multis em impoſſibile videtur exdiſpo/
ſitionibus que ſunt in ſubſtantüs abſtra/
ciis fieri impᷣſſiones aliquas in coꝛpoꝛibꝰ

In aĩabꝰ enim humanistecus eſt adeo

quippe coniuncte et colligate ſunt copo⸗
ribꝰ ſuis.vt merito ex eis que in ipſis aut
apud ipᷣas ſuni vel fiunt fiant impſſionei
coꝛpoꝛibus earundem.faciam autẽ le ſci⸗

re in ſequennibus videlicetin eapitulo de

renouatione mundi qð ex ſubſtatijs ab/
ſtractis ſegnũtur multiplices impᷣſſiones
in coꝛpibus et qð ex beatitudine animaꝝn
bonaꝝ erit multiplex perfectio in coꝛpoꝛi

bus ipᷣarum in ratione⁊ ꝑpetuo poſt illã

Si ergo ex tanta beatificatione celeſtiũ il
larum miliciarũ ſplenduit ⁊ ſplendeat ꝑ⸗
petuo tota habitatio illaꝝ non tibi debʒ

videri mirabile. Qè ſi de luce coꝛpali di-

xit deus vt fieret cõuenientiꝰ intelligitur
hoc de ſplẽdoꝛe empirei celi q; ðᷣalia luce
coꝛꝑali.licet quibuſdã viſuʒ ſii.qa de luce
quadam intelligitur hoc qm̃ dicunt fuiſſe

quaſi nubem lucidam et eius reunolntioõe

vel in aquis vel ſuper aquas faciaʒ eẽ.ac
deſignala em diem. hic ant ſermovaꝭ

de incredibilłs ẽ cuʒ omino nullavtilitas

apareat luct illiꝰ neq; reuolutiõis ſue nõ

em̃ erant aialia vel hoies ꝗbꝰluceret aut
hoꝛas ⁊ ceteras ꝑlesſignaret. Amp̃ᷣ.
ad factũ eſt poſtmodũ de luce illa. Si em̃

expleis bᷣmo die ſtatim veſtructa ẽ tanieʒ

Pars pꝛima de vninerſſo.
ctum eſt veſpe 1 mane dies vn⸗ multas
bʒ qneſtiones. Pꝛimñ gꝗa creatio celrem
pirei ſubito facta eſt ⁊ in inſtanti. Impoſ

ocioſa. Si poſtmodũ vt nõnulli dixierũt
coꝛpus ſolu ex illa facũ eſt Seauũt mul
ta qne videt᷑ abſurdiſſima. Ubi em̃ eſſet
fabꝛicatũ coꝛpꝰaſolis exilla.Si eni vbi ipᷣa
creaia ẽ qliter traſferri potuit ꝑ celos me⸗
dios ad celũ ſoł qrta die. Nõ em̃ modicũ
fuit cdꝛpus lucis illius cũ ex ea foꝛmandũ
eẽt coꝛpus ſolis qð cõſtat eẽ tante magni
tudinis. Sed de motu illius cum ect na/
turalis vel violentus vel volũtario qſtio

nem habet. Zu autẽ quicꝗd hoꝛũ ponat᷑

vides que inde ſequatur Amp̃. ꝓpter
quid laudata ẽ bonitas lucè illius. Si nõ
eouſq; bona fuit vt placeret creatoꝛi per
manentia ipius. Non em̃ eou:q; attollẽ⸗
da erat bonitas cuiꝰ ꝑmanentiã creatoꝛ
non appꝛobauit.Cõuenientiꝰ igr intelli⸗

girurlun illa fuiſſe vel ſpualis illa illuxio

olis intelligẽtie q;ᷓ dixi vel ſpʒlendo: quo
illuſtratum ẽ celum empireũ exutralibet
cauſaꝝ antedictaꝝ nouerit. Neq; em̃ ſub
am e angelice in nocle ſue pfecliõis diu
reliquẽde fuᷣ eq cel eñ a
qᷓ; luce eẽ debuit.cũ eius habitatoꝛes ad

lucem creati eẽnt. Non em̃ decetlueidos

habitatoꝛes tenebꝛoſa habitatio. Sicut
neqʒ ecõuerſo tenebꝛoſos inhabitatoꝛes

lucide maſiones. Apparet etiã ita eẽ excõ

trarijs ex ꝓpoꝛtione. Sicut em̃ habitatio

obtenebꝛaton ſeʒ infernus tenebꝛoſa eſt

⁊ fiunt ex quo ſactus fuit infernus quẽad
modũ doceber in ſequẽtibus ſic habita

tio ↄtraria luce illa ſcʒ quã pᷣdixi iocundii

ſima non debuit eẽ tenebꝛoſa. Amp̃.

ꝗs eſt qui habitationẽ edificet vel boĩbꝰ
vel etiam aĩalibus ⁊ nõ eam oꝛnet atʒ de

coꝛel omniq; modo paret ꝙ ↄgruẽtia illo

rum.Decoꝛandũ igr fuit ſplendoꝛe empi

reum celũ et etiã tanto ſplendo:e vt tota

ſubiacẽs ei habintio vſqʒ ad nouũ celũ

inde clareſceret.De hoc ꝙ ſequit᷑ in mo

ne eiuſdẽ ꝓphetie ſcʒ qꝛ vidit deus lucem

ꝙ eẽt bona. tuũ ẽ ex alijs trophis ⁊ figu⸗
ris ꝓpheticoꝝ ſermonũ iſtud intelligere
Nõ enim poſſibile vt tunc pᷣmũ lucem vi
deret cuʒ ab ipo facta ẽ.nihpil enim addit

ex ſubſtatie rerũ viſioni vel cognitiõi crea

toꝛis. Nihil detra hit eiſdũ non exiſtentia
ipᷣaꝝ. Sicut alibi tibi declardtũ eſt in boc
eodẽ magiſterio. Quare intelligendũ vi⸗
dit id eſt videre fecit vel vidit id ẽ appꝛo⸗
bauit acſi dictum ẽ de qua placuit ei an⸗
teq; eẽt vt fieret.placuit ei vt poſtqᷓ; facta

eſteẽt atʒ maneret. Qbð autẽ ſequit᷑.Et ſa

erũt neq; celum empireñ abſ

4

ſibile ẽ enim creationẽ copoꝛis ſperici ini
cium hr̃e in tꝑe ⁊ ꝑfici ĩ illo. Unde enin in

ciperet ereatio illiꝰ cũ nulla em̃ inciperet
creatio illiꝰ cũ nulla pars dignioꝛ ſu pᷣus
creari q; alia. Amp̃. quid pᷣmum crea-
retur in ipᷣo an eius ſuꝑficies exterioꝛ vet
interioꝛ an velud eius quidẽ tantus ſiue
arcus an emiſperiũ ſiue ꝑs emiſperij. Et

de ſupficie qdem maniteſtũ eſt eam non

poſſe niſi in coꝛpoꝛe vel cũ ipo. Qnocia,

autem dictoꝛũ modoꝝ dicatur cepiſſe ere
atio celi illius reddit tibi qſtio de inani⁊
ſequetur inter duo capita artus hmõi eẽ
inane. Inane auũt non facit ſubſtãtiam vt

ſupꝛa oſtendi tibi quare duo capita arcꝰ

hmòi figura ſed circulus. Eadẽ inconue
nientia inuenies in alis mõis: Qtſi foꝛ⸗
te dixerit ſuperioꝛẽ partem aquaꝝ ⁊ con⸗

gelatam fuiſſe vł alias ſtabilitã a firma
tam aut tota igr coagulatio illa facta eſ᷑

ſimul aut pars poſt ptem coagulata ẽ.ſic
fit in aquis que apud nos ſunt.ſi tota
ſimul ſic coagulata ẽ. Ueruʒ igr eſt qõ di
xit quia ſubito ⁊ in inſtanti creamũ eſt ill

celum. Si vo per partes ⁊ ſucceſſiue fctã

eſt hmõi coagulatio nõ eſt virtus creato
ris ꝓculdubio immediata que ſic opatur
ymo vᷣtus coꝛpalis. Opatiõ es em̃ in tem
poꝛe non congruũt omnipotẽti vᷣtuni cre⸗
ator Cau ſa aut in hoc eſt quonia opatio
oĩs hmõi per conflictũ ẽ ⁊ victoꝛia agentt
ſuꝑ patiẽs ⁊ pauluti eijciẽs vtutis olrariu
ſuũ a coꝛpoꝛe ↄtingente.Creatoꝛi aũt hoc
ſicut non eſt reſiſtentia in opibus ſuis im
mediatis ſic neq; moꝛa. Quare quicquid
opatur per ſemetipᷣm ſubito illud operat᷑
vel in inſtanti. Amp̃. ſic non creatum
ſed generatum eſſet per coꝛruptionem

pꝛimum celum.⁊ hoc ex illa materia ſiue
aquea lſiue alia ⁊ de ipſa materia relique

retur eadem queſtio. Quare abiret gene

ratio ⁊ coꝛruptio in inſinitumvel occurre
ret coꝛpus ſubito creatũ in ſua materiavł
foꝛma qð et erit immediatũ opus creato
ris.Qui aigitur nuillũ ex coꝛpoꝛibꝰ adeo

decet opus eſſe ſolius creatoꝛis nec celuʒ
Hᷣmum conſequens eſt ipᷣm creatum fuiſ
ſe ſubito. Similiter et lucem facta ſubito
ſᷣm vtranqʒ intentionẽ quam dixi.Qũo

igr diesvna fuit ſpacinñ illud ſiue inſtatia

illa gbꝰ creatũ ẽ celũ pᷣmũ tra ⁊ ad me⸗

uſblier

Kiinernts
iibimane
lunonpone
Continua, ſa
gitoilenid
betoconon
neciolloten
ſins doen
ſbvstünde
wroſttlin
ſlüimmmnet
ſei gbemia
agnulin
Picrsinde
MWipztroti⸗
iwcnn
Anonplie
onnoelia

.
Ned

Mirenofond
Polreerpedie
Eudeoged
a eperen
eſcicoguin
Ulegannun
Geun Denh
ſouunlongi
Molo lun
ninellanat
D
kißcgoler
Eülronnis
äkn,
ſtmacuoſt

mrnüan

AN
le paein

S

iinrneceſi

ultteao im
tnckquaſin
ihino⸗ vo
Pnntrgn

ſunnnnen
nlhin
Ggge

nKknidin
innſtani
npfri
Killoe
unulteii
1) gihrn⸗
ſugfcesann
us rilin
rgaßn
anieſicken
eNwcäße
chrdagit
undiifoe
dcahiamurii
nonſaatſaäär
cpurduncuy
nais Nört
nmt
uastaoli
agritnglint

Neen ene

wein
–
nitſmtie
ranrs t1
no nöetti⸗
nnedindtin
–
itomgin
nortilnuß

4

—

dia inter illos lur facta. Amp. quid

erit ibi mane ⁊ qd veſpe. Amp̃.inſtatia

lUla non potuerunt eſſe vel contigua vel
continua. Jam em̃ dedlaratũ eſt tibi per

ariſtotile in libꝛo phiſicoꝝ ꝙ inter queli/

bet duo non eſt tpᷣs.Quid ergo factum ẽ

medio illo tempoꝛe aut que vtilitas tpis

iſtius. Dico quia ſicut qbuſdam ex ſapiẽ

tibus ⁊ ſanctis viſum eſt quia medio illo

tẽpoꝛe diſtulit creatoꝛ illuminationẽ qua

p̃ᷣdixi tibivt angeli ſancti expimẽto cogno
ſcerẽt qd eẽn: ex creatiõe ſua vt ppᷣmodũ

tanta gloꝛia illuminationis illuſtrati ?
humilioꝛes ⁊ in deum magis grati quia

deuoti poſtmodũ extiterũt. Nihilominꝰ
tamẽ ab eiſdem merito q̃ritur quia totuʒ
hoc incomꝑabiliter melius noſſe polerat
ex illuminatiõe illa gloꝛificati qua ex luce
ſcientie ſua naturalis ſibi innate atʒ con⸗

create Ergo nec iſtã qſtionẽ diſſolui ibi ꝑ

hoc qð adieci verbis eoꝝ experimẽto.Ex

perimento ſiquidem imꝑfectionẽ ſuaʒ co

gnoſcere expediebat angelis ſanctis val⸗
de ad ea que pᷣdixi Plus em̃ humiliat ſen
ſus et experientia impꝑfectionis qm̃ alia
eiuſdẽ cognitio foꝛtaſſis autem nec poſſi

bile erat naturã angelicã in gloꝛia bmõi
creari.Uerũ hic iſtud determinare ac per

ſcrutari longũ eſſet ⁊ magis reſeruandũ

ẽ loco ſuo ſed nõ effugit᷑ ꝓpter hoc q̃ſtio

cum intellectualis oꝑpatio tempoꝛe nõ in⸗
diget.Omis enim cogitatio ⁊ oẽ intellige

re atʒ cognoſcere ĩ inſtãti eſt? ſubito ⁊ ge
neraliter omnis paſſio que fit ĩ ſubſtãtia

impartibili. Si em fieret ĩ tꝑe aliqua paſ⸗
ſio ſubſtate impartibilis fieret in ea pars

poſt ꝑtem ex quo ſequentur duo incõue⸗
nientia Pꝛimuũ quia paſſio illa eſſet ex im
partibilibꝰ. Partes em̃ oẽs qͥ ĩ impartibi

li ſubiecto vel eẽnt vel fierent impartibi/⸗

les eẽnt ex neceſſitate alioqn non poſſent
eẽ in ſubiecto impartibili. Ocom incõue⸗
niens eſt quaſi intelligere vnius nõ ſierit
in inſtanti nõ poſſet hic eẽ niſi altero du⸗

oꝛum modoꝝ quos dicã tibi vicʒ vt dinig

„

deretur ipʒʒ intelligere vł aꝑte intellectivl
aparte intellectꝰ. Aparte aut ipſius intel

lectus nõ diuidit᷑ niſ hoc modovt aliꝗd
ipſius intellecti pꝛius intelligat᷑ ⁊ deinde
aliud ⁊ iia conſequẽter ſingula que eius

ſunt donec intelligat᷑ ſotũ Nihil aũtvnũ

intelligik per modũ iſtum quẽadmoduʒ

cũ intelligitur celũ ñ intelligit particulati
videlʒvt pꝛius intelugatur vna eius pars

7 dein de alia ſed ipᷣm celuzs totũ ſimnl in
telligitur etia partibus nõ intellect. Sic/
et homo nõ intellecto pedevel mann aut
oculo. In ꝗbus aut quoꝝ vnitas aduna
ta ẽ ex multitudine reuera contingit intel
ligere totiꝰ dinidi iuxta multitudinẽ ⁊ di
uiſionem ipᷣius totius. Quẽadmodũ in⸗
telligere ppoſñitionis vnius diniditur in⸗
telligere ſubiecti ⁊ pꝛedicani eiuſdẽ qm̃ ag
gregatũ ẽ ex eis. In eis em̃ de quibꝰ men
tionẽ facio manileſte vides ꝗa intellige/
re totius non eſt agregatuʒ ex intelligere
partiũ eiuſdem. Quare maniteſtũ eſt tibi
iam quia intelligere non diuiditur apte
intellectus cũ intellectum fuerit vnum nõ
ſit adunatum ex multitudine vt intellige
reipᷣius opoꝛteat eẽ agregatũ ſimiliter ex
intelligere partiũ ipſiꝰ. Ubi ec manifeſtũ
eſt tibi quia intelligere vniuſcuiuſq; partꝭ
que nõ diuiditur in toto illo ſimiliter nec
ipᷣm diuiditur. Quẽadmodũ ſi dixeris ce⸗
lum ẽ volubile. Intelligere ipius celi nõ
diuiditur intelligere partiũ eiuſdem nec
diuiditur tempo:e. Non em̃ in intellectu
tuo pꝛius fit q deʒ ꝑs ipſiꝰ intelligere quo
intelligis celum ⁊ deinde alia.pars enim
illavei eẽt intelligere vel alið et ſi eẽt intel
ligere eſſet vel illud intelligere quo intel⸗
ligt totii celum vel quo inielligeres parte
ipſius Qè ſi eẽt ipᷣm intelligere quo intei’i
ligẽ celum ergo pᷣus fieret in te illud intel

ligere quo ĩitelligis celũ qm̃ intelligere ce⸗

lum. Si vo eẽt intelligere illud intellige⸗
re.quo intelligere parteʒ celi hoc is ðſtru
xi tibi. Si vero eẽt intelligere quo alið in⸗
telligeretur qð neq; eẽt celum neq ꝑs ce⸗
li tunc eſſet inutile ⁊ imꝑtinẽs ad intellige
re quo intelligis celum ⁊ ita vane de illo
fit mentio aliqus. Manifeſtũ igitur ẽ
tibi per hoc quia intelligere no diuiditur
apte intellecti niſi per mòdũ quem diri ti⸗
bi. Aparte vo inteiligẽtis impoſſibile eſt
ipᷣm ſumiliter diuidi.Cũ iutelligens omne
per modũ quo ẽ intelligẽs ſubſtantia im
partibilis ſit. In ſubſtatia vero imptibili
non eſt poſſibile vt pars poſt pantẽ paci
tur. Nec vt pars poſt partẽ agar cum no
ſint ibi ps⁊ ps. Siue igitur intelligere ſic
agere ſiue paſt impoſſibile eſt ꝙ diuidat᷑
aparte intelligentt. Adhunc modũ ſe bʒ
de actionibus alijs? de paſſionibus? ge
neraliter de omnibus diſpoſitionibus

ſpiritualibus. Quare lur illa pꝛima ſiue

dies ſiue fueril illuminatnio ſolis modo

Pars pꝛima de vniuerſo.

intellectiuo. Si fuerit beatiſicatio opleta

hmòi ſubſtantiarum vʒ abſtrctarũ nullo
modo fuit oiuiſibilis ſᷣm tpᷣus.Quo ergo
aſſgnat ei ꝓpheta veſpere ⁊ mane pᷣſtim
cum illuminatio illa ne vᷣgere ad occaſuʒ
nec appꝛopinquationeʒ vllã ad tenebꝛas
brᷣe potuerit. Qualiter aute veſpe etma
ne ex duobus punctis tꝑis intelligat eſſe
nõ ẽ facile videre niſi qs dicat ſubſtacias
illas pᷣelaras in ↄſideratiõe ꝓpꝛie deſecti
bilitatis atʒ potentialitatis eas aliqᷓ parte
tpis in ſe immoꝛatas et hoc vocaſſe ꝓphe
tam veſꝑe quo occaſum ſuuʒ agnoſcebãt
ſibi eſſe ex ſe et paratas eſſe ad hoc vt reci
derent in non eſſe. Uñ dicente deo et ma/
date adeſſe educte ſunt et create.I deʒ eſt
intellectus pene ſiad imperfectionem ea⸗
rum hoc referas.factum cſt igr veſpere in
eis per hmõi cõtemplatione ſui occaſus
vel occiduitatis et ideo pꝛius nominaturx
veſꝑe qua pꝛius ĩ eſt eis ſua ipᷣa defectibi⸗
litas ⁊ occiduitas vtpote naturalis ⁊ a ſe
ipᷣis qᷓ; earum beatificatiua perfectio qᷓ in
telligitur per mane.Mane enim remotii⸗
ſimum eſt a veſpere ⁊ inciium eſt ꝓfecius
hoc eſt pꝛoficiendi ⁊ operãdi in ipᷣa perfe⸗
ctione vel ᷣm ip̃am. Factuʒ igr ẽ veſpere
vt dixi in aſideratiõe ſue occiduitatis ⁊ lu
ce illa. Et ᷓctum eſt mane in ↄſideratiõe
nonitatis illius lucis et initio pꝛoficiendi
ſiue operandi ſcõᷣm illã. Opus auteʒ ꝑfe
ctionis iſtius eſt potiſſimũ atʒ pᷣcipuuʒ ad
miratio magnificatio et collaudatio crea
toꝛis. Dicit᷑ autẽ illuminatio illa mane et
ꝓpter hoc qꝛ pꝛima fuit illuxio creatoꝛ ⁊
pꝛimus oꝛtus veri ſolis quo oꝛtus eſt crea

turis.et ꝗa etid in eo ſtat et permanet im⸗/

mutabiliter in quo cepit. No em̃ augetur

velut a crepuſculo in meridiẽ cuʒ neq; cla

ritati eius neq; feioꝛi ſeu ardoꝛi fincerii
ſime dilectionis qua creatoꝛi inſepabilit᷑
adherent aliꝗd addit᷑ vel accreſcit Quan
to autẽ ſpacio durauerit vel veſpere illud
vel mane ⁊ vtrũ diẽ integrũ cõpleuerit id
eſt vigintiquattuoꝛ hoꝛaꝝ equaliũ ſpacia
ꝗ eſt menſura vniuſcuiuſq; reuolutionis
integre firmamẽti ſermo pꝛopheticus nõ

deierminauit. Uerũtñ nõ eſt in ↄoſuetum

apð nos diem et ſex hoꝛarũ paucarum
inueniri et noctè ſimiliter ⁊ etiam diem di
midij anni integri ⁊ nocteʒ ſibr. Sic decla
ratũ ẽ tibiſin tractatibꝰ mult de hijs. nõ
abuſiue igr ſapiẽs ⁊ ſanctus ille ꝓpheta
vocauit diẽ ſoaciũ vniꝰ ſpacio vigitiqttu⸗

oꝛ hoꝛarũ. Quapꝛopter ſi ſpatium illud
tempoꝛis quo hec oia facta ſunt videlicet
celum pᷣmum terra ⁊ aqua media attin⸗
gens a terra ad celum illud et lux facta cũ
ſequela ſua quã dixi tibi videlicet de con
ſideratione ꝓpᷣe occiduitatè in ſubſtatijs
illis ⁊ de conſideraliõe ſue imꝑfectionis

⁊ potentialitatis.ſimil iter ⁊ de ipo mane
vocare voluit ꝓpheta veſpere ⁊ maneet
diẽ abſq; iuiuria loquele et abuſione hoc
fecit. De nocte vero ideo nullã mentionẽ?
fecit quia nullus locus eſt nocti vel tene⸗
bꝛis in regione illa vel ꝓpter hoc quia in
