R*lectabilibus ſicut delectari ſe ſentiunt hic
Cum indubuater res ſenſibiles ⁊ per ſen/

or o ARrsgr ,,

anime rationalis vehoc plura perme
in alijs tractatibus didiciſti ⁊ quia philos

enim iuxta ſermones ſapientium ⁊ ſan⸗
ctoꝛum creatoꝛe omnes gloꝛificatis homi
nibus intuentibus et ſentientibꝰ easma
nifeſte apparebunt veſtigia vie intus et ſi
gna creatoꝛis ducentes ad ipᷣm et oſten⸗
dentes ipᷣm ⁊ hic eſt erroꝛ quo gens ſarra

cenoꝛum inuoluta eſt miſerabiliter er le/

ſum delectabiles non detineant tunc ani
mas gloꝛificatas hominũ quin potiꝰ du

cant eas ⁊ tranſferant in creatoꝛem et ꝓ⸗

pier hoc ꝙ maxime delectabit homines

gloꝛiſicatos in creatoꝛis erit ipſe creatoꝛ⁊

foꝛ:ſilan ꝙ ꝓpꝛie ac per ſequemadmodũ
inueſtigijs et alijs ſignis cum ſint delecta
bilia per ea ſolummodo quoꝛũ veſtigia

vel ſigna ſunt illa pꝛopꝛie ⁊ per ſe delectãt

quoꝛum ſigna vel veſtigia ſunt foꝛſitan
non eſt delectatio veri nominis aut vere

tum ade

ſophi multi in hoc leuiter etrauerunt po⸗
nentes nalurales et veras eſſe delectatio
nes iſtas abuſiones ⁊ adulterina.

n longe diſgreſſus ſum/⁊ dicam ꝗa
gloꝛia animarũ humanarũ/qua/
lexterioꝛes ſiue inferioꝛes ſimulvi
res ſuas ſiue ſit per modum illum pfectio
nis quo omnia viſibilia delectabiliter vi⸗
deant per modũ quo dixi videlicet vt ve⸗

ſtigia creatoꝛis vt vias ad ipᷣm vt ſigna et
nutus ipſius et vt refulgentia quanda bo
nitatis pulchꝛitudinis ⁊ ſuauitatis ipſius

ſiue ſit per modum alium cõgruentem be

atitudini illi future qui nec impedimentũ

habeat nec retardationẽ nec difficultatez
vllam nec ꝑiculum a leſionibus viriũ illa
rum aut oꝛganoꝛum ſuoꝛũ hoc enim con

gruit felicitati illi videlicet vt ad ißam nõ

Unc autẽ reuertar ad id a quo tẽ

rationis quã gens ſarracenoꝛuʒ ſomniat attingat leſio vel coꝛruptio vllo modoꝛũ

aut q̃ᷓ inebꝛiant᷑ ⁊ captiunantur anime ſtul non video erroꝛem vtrulibet dicatur nec

toꝛum hoc autem erit tibi manifeſtũ cum adbuc manifteſta ẽ certitudo ĩ altero iſto/
rationes ſeu diffinitiones delectationis rum vel ſermonibus autenticè vt pꝛedixi
conſiderauerſ. Delectatio em̃ ẽ appꝛe hen nec ꝓbatiõibus. Ueruntam pꝛimũ iſto/
ſio vt ait quidam ex philoʒophis virtun rum duo:um magis pbiloʒophicũ eſt et

Sappꝛehendenti Rectius autem difſinitur magis congruẽs pfectioni illi future. Se⸗

delectatio coniunctio conueniens ↄueni cundum autẽ minus eruditis credibilins

entis cum cõueniente. Jam autẽ alibi di ſed virum duoꝛũ verum ſit ꝓpter nouita

diciſti per me quia coniunctiones anima tem diffſinire ſuperſedeo Tu igitur ex hijs

rum noſtrarum cũ ſenſibilibus delectabi que audiuiſti ymaginare et ↄſiderare ve⸗
libus in iſta miſerianeq; naturales ſunt ritatem future gloꝛie tam in co:poꝛibꝰ qᷓ;
necq conuenientes cũ ſint abuſiue?⁊ adul in animabus ⁊ reminiſcere quia qᷓttuoꝛ ti

terine hoc aut eſt quoniam ſicut amoꝛ ꝓ bi poſita ſunt in pᷣcedentibꝰ velut nartes

pler ſe ab animabꝰ noſtris non debetur qnuoꝛ gloꝛie future coꝛpoꝛum.Expeditio
nili crealoꝛi. Sic delectatio debet eſſe eii⸗ ſq; ſiue agilitas impaſſibilitas ſubtilitas
dem per ſe aut ꝓpter ſe niſi in illo aut per cui non obſiſtit ſoliditas aut duricia coꝛ/
illum. Et cum ymaginatus fueris animaʒ ꝗ/poꝛum alioꝛũ deinde claritas que virum

exomnibus modis ſuis bene diſpoſitam / ſit vniuoca claritatibus mundi iſtius ma
atq; perfectaminuenies hoc euidenter ꝙ gis eſt diſputabile q; perſpicuum. Non

omnia delecta bilia vite ſunt ei ad creato- eſt autem ꝓpoſitũ meuʒ hic ſtabilire que
remet nullus finis et ꝓpter hoc in nullo expꝛeſſe non continentur in ſermonibus

eoꝛum ſtat hoc em reputat abuſione fin? autentict aut que expꝛeſſe in eis dedlara⸗
habere viam vel viam habere fine. Simi ri euidenter no poſſint Ex poſile eti ſunt
liter et adultrinumcum amoꝛem ſuum et tibi q̃nuoꝛ cauſe ꝓpter quas ſpiritualia

amplex ſuos ſpirituales per ſe atq; fina dicſilarcospꝛa oꝛlticniet hoc eſt qm̃
ilter ſciat ſe non debere niſi creatoꝛi queʒ per illas multa ſimilitudine ſpiritnali na⸗
enaʒ omnis anima erudita non dubitat ture appꝛoximat. Expoſui etiam tibi ꝓut
eſſe ſponſuʒ ſuum ſm id totum qð eſt in mihi poſſibile fuit qliter ⁊ quibus oculis
ea eſt nobile atq; ſublime Hoc autem eſt viſibilia futura ſint ex quo apparere nbi
totum qð pꝛecellit bꝛutalibus animabus debet qualtter etiã tangibilia ſeu palpa⸗
T hoc eſt lies vires ſuꝑioꝛes nobiles ipiꝰ bilia ⁊ quibus ſeu quaubus tactibus.De

☛. rc P *AgCor

WPreaß Hl ſx Ps vnott P lem

* Dears pꝛimo de vniuerſo.

tanter quia ſpũales ibi erun quales autẽ marum eonꝝ videlicet thetri? aſpectu boꝛ:
ipſe ſint? quales future reſeruo tractatui ribiles vt quema dmodũ imitaui ſuntper
de lubſtatijs ſpũalibus qui ſequetur iſtũ uerſitate malignos ſpiritus et hoꝛnbiles
De coꝛpalibus autem modulationibꝰ ? Sic et eos penali defoꝛmicale et aſpecu

geſticulatiõibus ⁊ de choꝛis ſiue choꝛeis
quas ibi futuras multi credũt determina
dum eſt ex alijs et per a lia quoniã ꝓcul/

qubio ante ea perſcrutandũ eſt an poſſip red
. bile ſit ibi foꝛe motum coꝛpalem. Si em̃ natas vel etiaʒ ꝓpoſitas. Et pᷣma eſt vi
Snon eſt poſſibile ibi eſſe motũ impoſſidi⸗ in eis diſpoſitionibꝰ reſ einr ſint in
quibꝰ ex hac vita deceſſerũt. Uide

lie eſt ibi eſſe cantiões aut geſticulatiões.

Amodalalionibus aute; armonijs qles ueniat. De coloꝛibus vo eoꝛum veriſimi
S ibi future ſint. Manitfeſtu eſt indubi/ le eſt vt tales ꝗ congruat defoꝛmicati ani

hoꝛrifico imitentur.

*

Cum geſtulatiões euidenter motus ſint la infirmitate ſeu debilitale in qua erant

modulatioes autem coꝛpales non vide- quando deceſſerũt in illa deſipiẽtia qua
antur niũ per motum poſſe fieri vllo mo⸗ nec loqui poterant nec intelligere quicq;
doꝛum.Pant igr queſtioneʒ videlicet an aut ſi foꝛte coꝛpoꝛa eoꝝ cum ſint immoꝛra
. otum poſſibile ſit ibi eſſe ꝓſequar in ſe lia ſutura erũt ⁊ impaſſibilia ⁊ hocidem
aquententibus pꝛimũ aliquibus dictis de/ ebet eſſe ubi clarum ex hijs que pꝛecel⸗
natura ſeu diſpoſitione coꝛpoꝝ eoꝛum ꝗ ¶ Aerunt quia nulla pena actuali punibilia
damnandi ſunet de coꝛooꝛibꝰ parnulo erũt ſicut nulla culpa actuali tenebantur
rum qui abſq; remedio oꝛiginalis coꝛru- dum hic viuerẽt hoc gutem ita eẽ cogir ve
ptionis et immũdicie deceſſert. Dico igi᷑ ritas iuſticie creatoꝛis que non ꝑmitiit ali

ꝗa coꝛpoꝛa damnatoꝝ immoꝛtalia erunt quem actualiter puniri ꝗ actualiter non

vt iam audiuiſti alioquin non eẽnt ſuſce/ ypeccauit.Si em̃ in deſipientia ⁊ purilita/
mp. nu⸗ Oein aun erant incunabulis vbi ⁊ deceſſe
trimento non indigebũut cum in conſum⸗ runt ꝑmanerent multa incõuenientia ſe⸗
quenter. Pꝛimũ quidem quonia vita eo⸗
rum ocioſa videt᷑ et omnino inutilis. de⸗
inde niſi immoꝛtalitate firmet vllomodo

ptibilia futura ſint Si em locum haberet
apud ea conſumpiio nutrimentorreſtau⸗
rabilis eſſent neceſſario moꝛtalia æ hoc ẽ
quoniam cõtinuo defectu ſeu conſumpti

ixerit quis quia iſta duo ſunt partes coꝛ

poꝛum gloꝛificatoꝝ.tu vides ex hijs que
dicta ſunt.quonia iſta conſumptibilitas
non excludit miſeriã.ymo eſt in extrema
miſeria et veriſimile eſt etiã quod non ex
cludat miſeriaʒ fame ⁊ ſiuis qm iuſtiſſimu
eſt vt quemadmodũ peccauerut virtute
guſtabili per eandẽ⁊ toꝛqueant et quem
o uadmodũ peccauerũt in gluuie ciboꝛũ⁊ in
gurgitatione potuũ fame ⁊ ſiti contrarijs
crucientur. Uerũtamen poſſibile eſt om/
nipotenti creatoꝛi igne illo de quo ſupꝛa
mentionem feci tibi eos in faucibus et li⸗
guis ſufficienter punire De agilitate vero
vel mobilitate huiuſmõi coꝛpoꝛũ non ali
ud apparet ad pᷣſens niſi ꝙ non eſt ibi ne
ceſſaria qntum ad diuinam ilſticia quo⸗
niam mag decet coꝛpoꝛa hmõihominũ
Detineri granata ⁊ illigata ſuppliicijs q; il
la agilitate q́; audiuiſti ſuperius ad loca
varis euagari pꝛelertim cu de carcere in⸗

durabilis Tercio vus tam ſpiritualis q;

coꝛpalis eſſet omni ꝑfectione naiurali p/
uata in eis ꝓpter hoc ⁊ alia veriſmilius
eſt in ea pfectione naturali ̃m curſũ miſe
rie iſtius ⁊ in virili etate hoc eſt imꝑfectio
ne virilis etatis q; adepturi erant ſi tadiu

viuerentet hoc eis pᷣſtabitur diuine largi
tatis beneficentia vt ſic impleat᷑ decoꝛ⁊ ꝑx

qua largiturꝰ erat eis creatoꝛ ꝑ ſucceſſus
etatum et tempoꝝnſi eouſq; viuerent ipſo
reſurrectionis momẽeto eiſdem largiat/et
ita requirit ipa miſeria paruuloꝝ vi defe⸗
ctus adiumentoꝝ nature diuina bonitas

ſuppleat ⁊ ꝙ naturalibꝰ nutrimẽtꝭ ⁊ ad⸗

iumentꝭ acceptura erat natura hoc vᷣtus

creatoꝛis illis deficiẽtibꝰ largiat᷑. Similr

7 de ꝓfectibus atʒ ꝑpfectionibus anima⸗
rum vt eis in reſurrecnõe tribuant quas
ſi vſq; ad virilem etatẽviuerent obtinerel
Uerbi gratia naturalẽ pꝛudentiã et ſimi⸗
les pfeciiones quas virilis etas habere

fernali eis exire nec liceat neq; etiam con (eirale conſueuit. Si quis aut aue⸗

Ecoꝛpoꝛibus vo paruuloꝝ quos
pꝛenominaui tibi multas hʒ que,
ſtiones quas nuſq; credo ðtermi

licet il⸗

4
oer
WW⸗

ectio humani generis qᷓtinus diuina in-
ſticia patitur. Nec eſt mirabile ſi pfectio,

tdesr
Cpoleki
grieurin

mſen

mumce⸗
gicbert
gugſten
ſundr
Gnmuen
Nennue
Puhenbeon
Cnamaglte
Nſtuboude
ütgeebe
bonineste
Nocienii

Wetn

lotun

Uobeneind
fricsicen
mnnnspenn
Mamdom
iigei
hlterin

Cnncpen
oeperte
beſtlsgeen
luspoich⸗

umgn
rundeſontn
ocüinimu
bnmsghemn
Komiakgt

soing
Snuſcttn n
Nilas. it
Pfeſuneaugit
eteſſenitte
ebinaen uen
inec intelgans
eorunſinm
npeſibiin be
mcdis l

Dendetnale

Nacuiiden
AAen uaee
as gaenorg
gunng i
Nunadelsdit
Dubzincödan-
Jiden wiiſ⸗
Fconmdo
iirinni
tusunſi⸗
mniperorun

nboct in⸗/
cnamifte,

achnunne

R8
=
E

— —
= ☛
—
— S☛
☛

—
S
—

= —
—
—
S =ẽ
— — 2-—-

Uonia al mita in hoc capitulo ag
R grega ta ſunt tibiquedam de be/

timitas pulchꝛitudinis ipᷣius ẽin qua eui

S

H ρWMDααααſαπα &ε α.ν.

—

£.

Fo. H

ratde artffieiſe emagiſterije dignitatib⸗ et deſtructi enores contrari /gratie tibt e

et poteſtanbus que omnia foꝛſitan obti⸗ mihi
nuiſſfent in vita iſta ſi in ea tanto tꝑe per- gitoꝛi.

„

lioguin ſgltem vie tibi multe a ꝑ

manſiſtent. Rideo ouobus modis. ꝛi⸗ te ſunt et inicia tradiſa per me quibus? I
ſcrutatius inueſtigare et facilius inuenire/
ſuper rebus a coſuetudine noſtra tamiõ

mum quia non eſt certũ quia aliquis eaꝝ
aliqð ex huiuſmodi artificijs ſeu artibus ſupe⸗ cõſuetu ol
magiſterijs aut dignitatibꝰ obtineret etiã ge diſtantibus poteris veritatẽ.Ego vero
ſi tamdiu in vita iſta pmanſiſſet⁊ hoc vti ꝓut diſtractiones occupationũ permiſe⸗
q; tunc certum erit quoniã manifeſtũ erit runt ſᷣm poſſibilitatem mea ðᷣſiderio tuo
tunc dininam ꝓuidentia aliter de hmõi
munerib oꝛdinaſſe.Secũdo reſpondeo
quia magiſteria et dignitates et artificia
diſtribuit bonitas creatoꝛis ad ↄmunes

eſt mibi quia exercitatis in rebus diuina
libus atʒz philoʒophicis ⁊ veritatſ ſalutife

mihi agende ſunt bonoꝛũ omnium lar-

curaui ſatis facere in hac parte et certum

ris amatoꝛibus ſuſſiciũt que audiſti.Com

homines ſe inuicẽ indigent ꝓpter huiuſ⸗
modi artificia ei officia. Quis em̃ eſt qui
lextoꝛe ⁊ artificio texture nõ indigeat.Si rei an ⁊ ipſa renouationẽ vel melioꝛatio⸗
militer fabꝛo et arte et fabꝛicandi. Magi⸗ nem receptura ſit. Scito igr quia ſermo/
ſtratibus autẽ poteſtatibus iudicibusad nes ꝓpbetarum hebꝛeoꝝ hoc vident᷑ in⸗
uocatis et bellatoꝛibus qᷓntum res huma nuere/ ꝓphetie vero xpᷣianoꝛum expꝛeſa⸗

vtilitates hominũ ꝙ ex inde apparet qa eaneſk Bus sare lias que reſtat

ne indigeant quis nõ videat. Per hos eĩ ſe hoc teſtantur. Uidi inquit vnus ex p-

iuſticia et pax et fit ⁊ ſeruatur inter homi⸗ phetis eoꝛum celum nouũ et terrã nouã
nes per quas potiſſima bene eſt homini Pꝛimũ em̃ celũ et terra abut. In ipᷣa lege
bus bene inq; ̃ᷣm naturã Sicut ⁊ cõtra/
ria videlicet beila lites ⁊ iniuſticia res hu
manas pturbant atq; cõfundunt ißamq;, nire.
vitam humanã deſtruunt ꝓpagationem/ ſuptibilia immutabilie⸗
etia et educationẽ generis humani mul/ dendum ẽ ei ga nihil habẽt ommia bec ni
tipliciter impediunt ſicuti noſti.

nerkenzig ſarcht tis creatoꝛisqᷓ⸗
dam de rectitudine iuſticie iſius Quedaã
vero de perfectione et decoꝛe ſtatus vni/
uerſalis generis humani videlicet ꝗa vl/

plato teſtatus ẽ dicens ex perſona creato
ris loquẽtis ad eos et dicentis natura ꝗ⸗
dem uos diſſolubiles me aũt ſic volente
in diſſolubiles. Nulla igr neceſſitate nee
ꝓpheltica eſt omnipotens volũtas crea⸗
denter apparet beneficiẽtia largitatt cxe⸗ loꝛis a renouatione et melioꝛatione celo/
atoꝛis et rectitudo iuſticie ipᷣius et perfecti
ones nature humane ꝓur conueniẽs eſt
bonitati et iuſticie creatoꝛis.et dictum eti
am eſt tibiq genus huma nũ eſt in iſtis
diſpoſitionibus ꝓut decet magnificentiã
et gloꝛiam creatoꝛis ⁊ hic ẽ ſtatus eiꝰ opti
mus atq; pulcherrimꝰ/vtpote ſapientie ⁊

ſtificati ſunt pꝓphete quia et terxis ⁊ flumi
nibus et vegetbilibus atq; animalibꝰ 2z
melius et deterius fuit ꝓpter homines.
Certum etiam factum eſt hoc experietia
multiplici quia et celi non dabant pluuia
neq; roꝛem aliquando ꝓpter malicia ho
bonitati eius conuenientiſſimꝰet per hboc minum łſicut dixii ꝓpheta hebꝛeoꝝ ter⸗
claruit tioi reſurrectio moꝛtuoꝛũ tam ma⸗ ram fructiferã dedit in ſalſuginem a ma⸗
loꝛum q; bonoꝛuʒ tam parunoloꝝ qᷓ; ma licia inhabitantiũ in ea. Audiuiſti etiam
gnoꝛum.Tuu erit de cetero ex hijs ſtudio famoſiſſimæ ſubuerſiones cuitatum
ſe ac diligẽter conſiderare an per hec om gqnq; et totius regionis illius extermini⸗
nia ſufſicienter declarata ſu tibi renoua/ um et qualiter cum eſſet ante ſicut paradi
tio vniuerſi coꝛpoꝛei futuraĩ ea parte ſua ſus dei jfacta eſt poſtmodum vaſtitas
que genus humanũ vocatur ſiue vniuer· hoꝛribilis. Note et ſunt tibi plage egypti
ſias hbominũ et ſiquidem acquiſita ẽnibi antiqueſquibus percuſſa eſt a crealoꝛe
certiudo huiuſmoi renouationis per hoc et in fluminibus conuerſione Et ſan⸗

de queſtionibus que circa hec ſunt. Qua
rum pᷣma eſt de reliqᷓ partevniuerſi copo

o⁊ doctrina xpᷣianoꝝ multa ð hoc⁊ cia⸗
ra teſtionia de iſta renouatiõe potert iue
ſi quis dicat ꝗa celũ⁊ terra incoꝛ
ſunt et immutabilia. Reſpon-
ſi acceperunt ex ſolo beneplacito crea/

toꝛis nec ſtant nec ꝑmanent niſi eo conſer
uante et retinente.quẽadmodũ ipſe etiaʒ

rum et celeſtium coꝛpoꝛũ. Jam autem te—

Pars pꝛima de vniuerſo. hmtbi

guinem et in kerra vaſtatione locuſtaruz/
T in gere tenebꝛis palpabilibꝰ.Sic ⁊ eccoõ
trario iuxta teſtimonia ꝓphetaꝝ terram
ſine aqua dedit creatoꝛ in exitus aquarũ
et fertilitatẽ terris 7 vegetabilibus dedit
multotiens reddidit. Si ig? ꝓpter pau
cos electos ⁊ dilectos ſuos et bꝛeuè habi
tationęm eoꝝ ſuper terrabeneplacitũ fuit
bonitati creatoꝛis ſic melioꝛare et oꝛnare
terrãſ congrua ſibi venuſtale veſtire pꝛo
pter modicu ⁊ pauci tꝑis ſeruiciumſquan

tofoꝛtius ppter incõpabiliter plures ele⸗

ctos ſuos ⁊ dilectos et incõparabilr meli
oꝛes qᷓ; eſſe poſſent hic erit beneplacitum
eiuſde decoꝛare celos ⁊ ſtellas lumina-
ria que ab inicio mũdi ſeruierũt eis ⁊ laz

multiplicibꝰ ſeruiciis Amp̃.ſi benepia

citum fuit creatoꝛis declarare habitatio⸗
nem elecioꝛũ ſuoꝛuʒ tã bꝛeuemitanq; mo
dici tempoꝛis in terraiquãtofoꝛtius deco-
rabitur celum ꝓpter inhabitationẽ eoꝛũ
perhennẽ Amp̃. ſi verum eſt iuxta teſti

monia ꝓphetarũ ꝙ cetum electoꝛũ habe
at creatoꝛ tanq; ſponſam ſua ſpiritualem

emo aut regum vel etiã inferioꝛum ho

minu eſt qui domum ſuã non pparet ? ex
oꝛnet/quo creatoꝛ ſponſam hmõi in effi⸗

viliter ampliꝰ ſibi dilectã introducturus
bilis felicitatis introducturusnon pᷣdeco /)/
Ra

rabit et pꝛeoꝛnabit pꝛeter ſolitũ decoꝛem.
Amp.quis regũ ĩ coꝛonatiõe vnius fi
lij ſui non pparet et oꝛnet a
lacium ſuũ nouo decoꝛex oinatu.

tofoꝛtius igr creatoꝛ inumerabiles filios
adoptiois⁊ gratie ſue coꝛonaturos pala
cium illud nobiliſſimũ ac pꝛeclarum in ᷓ
cũ eo regnaturi ſunt et ſeſſuri in gloꝛia fu
tura nouo ðcoꝛe⁊ oꝛnatufaciet ſolito ſpe
cioſſiſſimus ꝓpter honoxẽ et gloꝛiam ipo
Rſi dixerit ga longe ſecus

um et ſu. MRſ dixerit ga longe ſecu
in natura q; in gratia qa incompabiliter

plus diligitur filiꝰ natureq; filius gratie

erũ indubitater dicit qa indubitanter

ſuper oeẽm compationem et etia cogitarũ
maioꝛis gloꝛie cet habet᷑ apud patrem fi

lius nature q; filius gratie.eruntamen

non eſt ſecus in hocꝗn et colonatiõis na
ture ⁊ coꝛonatiõis gratie debituʒ et ſeqla

Iit decoꝛatio hmõiet oꝛnatus pallacij Si

vero dixerit quia tata eſt ſpecioſitas atq;ʒ

pᷣdiaritas celeſtis illi⸗ palacijvt coꝛonatio

tʒ decoꝛet pa⸗
b

duirat. Dico quia maioꝛẽ requirit quane
tacunq; illa ſit et hoc er congruentia bo
noꝛis et gloꝛie coꝛonantis. Decet em regẽ
et dominũ ſeculoꝛum ita facere vt dir et
iudicium huiuſmõi eſt naturale exemplã
polſui tibi de regibus et inferioꝛibꝰ oꝛ⸗

dinibus. Non em ocioſe aut fruſtra pin⸗

git exempla natura exempla huiuſmodi
in manifeſto Sed obedielia cauſam qus
dixit auencebꝛon. Scito ingens qa ma-
niteſtũ eſt iudicium occulti. Amplius.
ſi ꝓpter hoſpites c aduenas fit appara-
tus huiuſmodi domoꝝ vt honoꝛifice ac
feſtiue recipiantur ⁊ hoc ab hominibꝰex
mo dica virture ho ſpita litatis quid ab il
lo patreſamilias creatoꝛe videlicet cuuuns
largitas ac liberalitas ẽ in vltimitate er
fectionis et hoc pꝛo electis atq; dilecis.
Amblius. cuz eos gratia adoptionis
honoꝛauit quo honoꝛe in creaturt maioꝛ
cogitari non poteſtauo modo honoꝛes
minoꝛes ⁊ comꝑatione iſtius nullus nõ
eis impendet. Uides igr quonis recie ſen
ſerint et docuerint ſapientes xpᷣianoꝛum
qui celos 2 ſtellas atq; luminarie r⸗-⸗.
munerãaãdos eſſe dixerũt ꝓ ſeruicio qð elie
ctis impenderũtſtam illuminãdo q; tem/
perando ⁊ aptàdo habitationèe eoꝛum ter
renam remunerãdos inq; ob gratiam id
eſt ob amoꝛẽ et honoꝛem ipᷣoꝛum. ſi
ixerit quis qa nobilioꝛes ſunt celi ſtelle
tluminaria q; hoies et ꝓpter hocindia
gnum eſt vt eis fuierint ⁊ vt motus eoꝛũu
⁊ alie oꝑationes ꝓpier homines fuerint
iles ſeu minus nobiles non debent eſe
cauſe rerum nobilioꝛũ. Dico igitur quia
manifeſtus eſt erroꝛ eoꝛum in hoc. Uide
mus em̃ euidenter quia homines ſeruiũt

ceteris animalibus vt paſtoꝛes ouiũ oui⸗
busget paſtoꝛes equoꝛum equis et ita de
alijs/: ꝙ magis eſt artifices omniũ artfi⸗
cioꝛum artificijs non ſoluʒ in fabꝛicando
ſed etiam decoꝛando et exoꝛnandoſed
etiam in conſeruãdo et cuſtodiendo illa
ip̃ᷣi ec reges et pᷣncipes ceteriq; rectoꝛes ai
q; doctoꝛes qui vident᷑ dominari ſubdi⸗
tis ſuis ſerui eoꝛum ſunt ſeruientes eis in
officis a quibus huiuſmodi denomina⸗
tiones habentet iſta nomina que audi⸗
uiſti et cetera omnia huiuſmodi nomina
ſunt officioꝛum atq; ſeruitutum. erum
enim nihil aliud eſt quam ſeruus iuſticie

⁊ ꝓpugnatiois ꝓſubdius ? ꝓptł᷑ hocex

Nebitaope⸗
ſidantn
blasopent
gerbnolen
Gueniens
ſoblibus
penusefne
bolsſan
Derina
Elun
Nhioen
hubiivt⸗
Mberceeke

(elertne

Cffiename
Güpopabnot
Ceninüſpp
Mungomon
Me lais
heiitcoru
bugeerrs
Cepeeſerüt.
rola Je
Uubomminesn
6Ceiangnid
honindnin

uruneſe

onuptonel

bronpo⸗

(pruecianu⸗
Hotureſee
he debesgn
agla nags⸗
Wlienid
Earpblozo

ſgenolbene
igtoon

taninenis
mnletpent
Merfceltan
numnlstf
ſtkafie

llenon
inäinti
iſſzenein
lgendden

enerii

. .. . . .B
. — ——òðMẽ) .èꝗòMẽBäv 8 .
R £ * „

„RN— *. X —

nitinn igitur ab eo iuſticia quẽadmodũ a ſerno minãtur aut oino non credidiſſe et beck
Cana debita opa. Uñna vſualiter dicut reddere cauſa ꝓpter qua erraueruntin naturis ½*G
duris dit iuſticiam ſiue iura quẽadmodũ ſerui de-⸗ earum vtutibus erroꝛe quẽ dii tibi.gx
uninſun bitas opatioões apparet ecidubitatertibi etiam in alios erroꝛes plurimos incidũůr.
ckumit per hmõi exenpla?⁊ ſimilia quia nõ elt in EByßtereas auũtquia qui ponũt ge *
RKZ cõueniensvi res nobilioꝛes ſeruiat min? ¶n nerationẽ elementoꝝ qttuo:factẽů
ditenie nobilibus. Ex quo manifeſtũ eſt iubi ga & Pper motũ celoꝛumcoſernariq; eaa
ultt verus ẽ fmo qꝛ quicũq; voluerit maioꝛ in ꝑmotum eundẽpideantur cogi concede⸗- . „
ennn ter hoĩes fieri neceſſe hʒ eẽ omniũ ſeruus re ꝙ ceſſate motu celoꝝ ceſſet ex neceſſlta
R De mundo ſublimaair. tke eſſe qᷓtuo: elemẽtoꝝ. Lauſa em̃ conſer⸗
Dadeeng – & Equitur aũt poſt hoc vt ꝓſequar natiua ceſſate ceſſare neceſe ẽ eſe qð per
nam G tibi de mᷣo ſublimari quẽ ſtatuy eam ↄſeruabatur. Amp̃ᷣ. ſi qttuoꝛ ele⸗
uanmnif bahiiura tuc. Dico igr in ᷣmis menta nõ erant niſi pꝓpier generabilia Gq MU.
moꝛnnn uia neceſſe eſt ea elemẽta pacem babe- generabant exhijs ceſſante igr generatio
danms re inter ſe et vt non ſit ampiius pugna er ne vident et ipſa ceſſatura. Ampᷣ. ggs
— conflictus inter ea. Cauſa autẽ in hoceſt vſus vel vtilitas virtutũ elementariu, in
nunkſi qm̃ pngna hmõi ⁊ conflictus non ẽ apud ſtatu futuro ꝙ ẽ dicere quis vſus caloꝛiis
Ainn elementa niſi ꝓpter generationẽ genera aut frigiditatẽ in ſtatu illo. Amp. ſiter
wekensr bilium et coꝛruptibiliũ que ſunt ſub ſpe- ra renouada eſt⁊ acceptura decoꝛẽ⁊ oena
twegnun ra lune. Quia igr ceſſabit generatio ceſ / tum perpetuu quid fiet de alijs elemẽtis.
wnarnckn ſabit eiã T coꝛruptio vt iam patefactũ eet Amplius. qttuoꝛ elementa que ſunt
Eſtorontae libi ⁊ patefiet tibi per remẽoꝛatiõʒ alideũ partes domus creatoꝛis que tolns muns
ieeiimn que pꝛeceſleruũt. Cum em animalia ⁊ ve⸗ dus eſt. Si domus hec renouãda decoꝛrm;
cesinin getabilia. Silr metalla et alia quibꝰ viũ da et oꝛnãda eſt/quo in vetuſtate ſua bz⸗
ſepeniie tur homines in habitatiõe iſtanon ſint iſta remanebit. Et de terra quide? aliqau /
Mig nn neceſſaria niſ ꝓpter ipſos tranſiatis autẽ ex ſapientibꝰ chꝛiſtianoꝝ dixeruni ꝙ gra
ditentplent hominibꝰ in loca phenniũ habitationũ minibus ſemꝑ virentibꝰ ⁊ floꝛibꝰ in mar

ſuarum ceſſent vtilitates reruz huiuſmoi ceſſibilibus perpetuaq; vernatia ame⸗
neceſſe e ceſſaturam tunc generationẽ et nitate inſtar paradyſi terreſtris decoꝛàde
ꝛeruptionẽ ipſarum. Qꝭè ſi dixerit quia eſt ⁊ oꝛnanda. Nec habet dubitationem
9

milunted
antnni
icencchte

wtotnin gnis non poteſt manere ignis ⁊ nõ pun apud intelligẽtes quin oꝛnatus hmõi eæx
lonsun J nare cũ aqua quãqᷓ; hoc ſuꝑ ſatiſfactũ ti perpetua cõſeruatio ipſius poſſibilis ſir
wo me⸗ bi debeat eſſe ex pᷣcedentibus. Reminiſci creatoꝛi.De alijs aut element nec perſpi⸗/
ernüge tamẽ debes qualr olym in egypio ignis cuũ eſt ex ſermonibꝰ autenticisnec me’n
⸗ in aqua magis ardebat q; eura aquam eſt nouũ aliquid hic ponere ſed veterem
Ppen * Beminiſci etiã debes eius ꝙ audiuiſti pꝓ veritatẽ quam ceatoꝛ ꝓphetis? ꝓpheta
Ntautann 8 me quia philoʒophi plus attribnerũt na rum ſequacibꝰ innotuit qntum mihi poſ-
wbleen turis cauſalitatis alʒ influentie q;veritas ſibile ẽ aſtruere. Ueriſimile aũt eſt nubes
ioni de⸗ 6 habeat. Non em̃ naturas ſic dimiſit ſibi-⸗ etr nebula pluuias niues ⁊ grandines fu „. D
mminm ipis creatoꝛ benedictusvt earũ virtutes ? gura ⁊ tempeſtates ceteraſq; hmoõi impi
rgniahnn influẽtias nõ omnino ĩ beneplacito ſuo ſiones quibus aer defoꝛmari videt᷑ ceſfſſia
slanien retinuerit atq; poſueritet hoc manifeſtũ turas eſſe et iſm aera decoꝛandũ eſſe pu-
onnnte 9 eſt ex miraculis hebꝛeoꝛũ antiquis/que ritate/ De aꝗs vo nec lex nec doctrina ati
kaniin iam diu eſtipenitus ceſſauerũt apud eos cuius legis quẽ ſtatuʒ habiture fuit alicd
onſo ꝓpter infidelitatẽ et maliciam eoꝛũ.Silr ſtatuit cuiꝰdeclarationẽ me intendere og
idoel nig et ex miraculis xpᷣianoꝛũ que a tempe in- teat.M ſi quis oꝛnatũ aquarum dicat pi
doi cepie legis et reugionis eoꝝ inceperunt ? ſces⁊ alia animalia que generanf᷑ in ags
esen adhucnõ ceſſant tibipoterit elucere.nec ⁊ viuunt in eis.Dico qa ſimiliter idem peᷣ
deni . allendas ſermonibꝛphiloʒophoꝝ in pie dicere ꝙ oꝛnetus terre ẽ animalia terre⸗
nſun tnen, iſta nec etia in alijs ſi vis eruduus eſſe et ſtria et vterq; oꝛnatus reuera pulcherri⸗
itſpni in, abſq; erroꝛe in rebus diuinalibus niſi q mas atq; nobiliſſimꝰ et nec terra nec acd .
1 vonmc, tenus eos cõ coꝛdare inuenerè ſᷣmonibꝰ poleſt habere pᷣſtantioꝛẽ. Quia igẽ non
4 Nouipin PYpbetan ⁊ alijs ſermonibus autenticis põt hoc eſſe niſi alterutro duon modoꝛun
= Mirabiiia em creatoꝛis que miracłla no⸗ videlic; vt immoꝛtalia ſint vtraq; aislis
Penle

ibi ibi eẽ poterit vbi nec moꝛbi nec vulne- m

nes iſte terrarũ ſcʒ ⁊ aquarum ⁊ aeris va

bent fieri finiri ⁊ ceſſare cum tpe/⁊ diſſini⸗

Vlus ⁊ vtilitas ceſſabit.Qt⁊ ſi quis dixeriit

Pars pꝛima de vniuerſo.
terreſt ria ſc aqualica aut vt cõ tinuek

impperuum generatio ⁊ coꝛruptio. Nul⸗
la aułẽ apparet vtilitas iinmoꝛtalis vite
animaliumea em̃ que ad eſum ⁊ victum
hominu tantũ vtilia ſunpꝑ moꝛteʒ vtriq;
vſui deſeruiũrad euectiões vo ⁊ medici/
nas nulla erit vtilitas eoncum gloꝛificã⸗
doꝛum hominũ coꝛpoꝛa nulli onerivel ie
dio ſint eis futuraſcũ laboꝛeʒ ⁊ laſſitudinẽ
apð eos felicitas illa pcul ab eis in acceſ
ſibiliter faciat. Medicine vo nullus loc⸗

hoc eſt quibus oꝑantur per coꝛpoꝛa ppt᷑
hocigr non immerito ſentiunt doctoꝛes
Xpᷣianoꝝ extendenda eſſe mercedẽ ſiue re
munerationẽ largitatis creatoꝛis non ſo⸗
lum in ſeruitoꝛes ip̃ius. Sed in ea etiam

uierunt ſe ꝓpter hoc in terras ⁊ aquas et

taãta comoda ſiue ſeruicia eleciis ⁊ dileci
dei aer aque et terre impẽderint qm̃ put
decet largitiõʒ creatoꝛ?
unerabunt. Si ve

raſvbi tanta felicitas firmitas vt confoꝛta
tionẽ vel melioꝛationẽ non recipiat.Coꝛ⸗
poꝛa quo q; danatoꝛum miſeria omnino
immedicabili ⁊ irremediabili teneantur.
De coꝛpo:ibus vo paruuloꝝ qui actuali⸗
ter non peccauerũt dum hic viuerent qm
immoꝛtalite ſtabilienda ſunt ⁊ diuine ꝓ
tectionis impaſſibilitate numienda. Sic
dixi⁊ quali dixi. Manifeſtũ eſt ꝙ nul
lIns vſus animaliũ apud ea locum bhabe
bit.Quap:opter cõſequens ẽ gꝗa ſi ppter
vſus ⁊ vtilitates hbominuʒ ſolummodo
vel creata vel creanda eẽnt hmõi anima
lia.Conſequẽs ẽ ea nec debere necpoſſe
eſſe cuʒ vſus iſti ⁊ vtilitates ceſſauerint ꝙ

2 etid invegeta bilia Riñjdeo ꝗa non ſunt
receptibilia remuneratiõis cum irreſurgi
biliter moꝛtua ſint ⁊ irrepabilr coꝛrupia
F

X31 VO Olxelt qui eitan deben
lſibi congruentẽ remunerationẽrecipiant
nec terre ea capere poſſent. Et iam alias

ennes multe vie ad declaratioõem
hmòi oſtenſe ſunt tibi. Aitede

vero ꝓpter vſus ⁊ vtilitates hominũ cre⸗
ata ſunt ipſa natura teſtiſicat᷑ que homi-
nes omnibus vti docet ⁊ fuggerit.
4 J vo dixerit quis generationẽ et
corruptione animaliũ cõtinuen⸗
dam eſſe imꝑppetuũne habitanio

ſentẽ hoc eſt qᷓ; incoꝛpa biliter admirabi

tum et liquidu. Maxime cum de ingenio
ſuo in talibus nemo aliꝗs niſi temere af⸗
ſirmare poſſit niſi ea q ſermonibus auten
tias expꝛeſſa ſunt aut ex hijs euidẽter ſe⸗
quunt aut ſaltẽ non ↄtradiecut et in aſſer⸗
nionibus etia taliũ niſi vel neceſſarijs vel
multũ veriſimilib

cue ſint ⁊ ppetua ocioſitate inutiles. Re⸗
minilci debes eoꝝ que pꝛeceſſerũt in iſto
tractatu quoꝝ vnum ẽ quia neceſſe eſt fi⸗
niri generationẽ et coꝛruptionem aliaſq;
mutatiões omnes⁊ motus qui in tpe hba

aliquid affirmanduu—
Oſt hec at reuertarad inueſtigã⸗

nione tpis non eſt tibi relicta dubitatio.
Aliud vero eſt quia generatio animaiiũ
ceſſatura eſt ex neceſtare cũ eius omnis

dum de motu vtrũ futurus ſit in

nis quia ſi motus ẽ ibi futurus neceſſeẽ
ibi futurũ eẽ tpᷣus. Tu aut iam audiuiſti⸗
remotionẽ tꝑis in pcedentibꝰ qᷓ; ex neceſ⸗
abit in ab i ſitate ſequit remotio motus⁊ omniũ mu
ſunt aliene cõmixtiões nõ im pbabiliter tationũ que non habent fieri niſi in tpe.
dicneq; incredibile eſt eq eſſe largitaten Amp̃. ſinon ht ibi eẽ motus erut igit
⁊ magniſicentiã creatoꝛisv electos ſuos hoies 3 oꝛiſicati mobiles? hoc videt eſſe
atz dilectos non ſolũ in ſeiglaſſed etiam nõ leuis miſeria. Amp.ſanũ coꝛpꝰ ſa
in oĩbus ſuis hocẽ quibus in obſequiuz; na mebꝛa ⁊ incompabiliter foꝛtioꝛa mag
creatoꝛis benevſi ſunt honoꝛificet atʒ re⸗ q; expedita q;ᷓ poſſint eẽ hicquis ꝓhibe⸗

aa depurabit᷑ aqua. quéadmodũ et aer
epurabit᷑ inq; ab immũdicijs ſuis que

munerer quẽadmodũ ſupꝛa dixi de ipſis bit moueri. In hoc ergo rũdendu videt.
Si gs dicere voluerit ꝙ motꝰ nõ ent ibi

coꝛpibus a coꝛpalibaviriutibus animaꝝ

abus bene vtendo eidẽ laudabiliter ſer

aeraquaſi non fruſtraneq; inuanũ tot ?z
magnifica indere

muneratio ſiue merces in alia animalia

Nrit quia reſuſcitari debent vt
Dico ꝗa nec hoc poſſibile ẽ quia nec ad
patefactu eſt tibi nec poſſuntnec eẽ debet
vome nie lunt iibi. Attede gutem qa
quẽadmodũ nõ eẽt nobis inuegetabilis
ſtatusvniuerſi coꝛper nec eti ſtatus gene
rabilium ⁊ coꝛrupiibiliũ anteq; eẽt. Sicæx
multo minus in veſtigabilis ẽ nobis ſta,
tus eiuſdẽ futurus poſt curſum expletůp

lio: cẽ. Inueſtigabilẽ vero intelligo adcer

ꝓbationibus non eſt

ſtatu illo futuro. Dicam igr in pꝛi-

fotüͤno⸗
blonpolun
ſpaniel⸗
gnüntſie⸗
ſeniue
Clenibust
ſonenſtin
Pohhbne
ungiche
noluscln
unmgeond
ni Tdge
ſtousl
Minnonbus
ihe losron
arhleeil⸗
ſnſohins
nifmn
fulnntin
füisthhot
Chägaurin⸗
uuci

(onlant

(dcgäaciä
ntendoi
Wchin
laidcdd
Gsrinodn
niolent⸗
iſemobei
duotenin
lulitan
ſiebnn
etſgii⸗
anfnod
hlalcena
eagne⸗
glitaie
atfones,
hentpno
Achnafnon
llanaliin
len

Miliein

popaſmledn
tgfllninen
Mimtüäe
änti .
ſhfe

nlrgacnee
nun
uiscentt
ſaciute,
ſabeg ni

emunennmin

X poſſbkeigr,

ge oſen eu⸗
inerpeſtna.

nulenenkuin
m. Nun
einobene
unpaltetin
in
Uns poſtanfnct
Snophine
Polert iin
Weumeann
nenozigzii,
—
non main
iünii wuin,
in piins

qꝗꝛ motũ nõ ꝓh

tas coꝛpoꝛum. Sʒ ipᷣa diſpoſitio ſtatus il
lius qui erit eternitati ſimilim/que non
pmittit idi eẽ pꝛius ⁊ poſterius nec otinui
tatem ſucceſſiuã vllo modon. Sicut in /

cedentibus didiciſti. Adiuuat aut reſpo/

fionem iſtã perſectio ſtatus illius p qua⸗

pꝛohibila eſt omnis indigẽtia ab illo. Et

iam patefactum eſt tibi in naturalibus p H
motus elemẽtoꝝ et omniũ animaliũ alio

rumq; elemẽtatoꝝ ex indigentia eſen ca⸗/

4

Lixerit quia quida motus ſũt velut iocun

zuͤe deambulationesigꝗ interdũ fiũt nõ ex
1

qm̃ per illos non intendut celi vel celeſtia/

bec acqrũt/ ceſſant hec durantibꝰindi

rentia. Indigentiã autem ⁊ carentia per⸗
cum immotibus celoꝝ ? celeſtiũ coꝛpoꝛũ

. 2*

coꝛpa olulere aliqgbꝰindigẽetijs ſuisvel ca

rentijs. Sʒ ipi motus pfectiões ſũt qs iĩtẽ

renia vel indigetia ſintcñ ipos intẽdatvt p
fectiões ⁊ ipis ꝑfici querat.ofectio em̃ oĩs
ex indigẽtia ? impfectioe querit᷑. Si vero

ndigẽtia aliqᷓ vel ex neceſſitate qu?admo
dum ventoꝛie exercitationes no ex indi
gẽtia tibi fiũt a potetibꝰ⁊ magnatibꝰ ſed
cauſa iocũdatis im ſic ſe hʒ in oibus lu⸗
dis ⁊ imodulationibꝰqᷓ caula delectalio/
nis querũt᷑ ⁊ fiut.Dico in hoc qe fᷣmo iſte

ſermo boĩsjnõ exercitati ĩ rebꝰ naturali

bus ⁊ enã nõ intelligẽns ſeipm. Indigen⸗
tia ei ⁊ caretia voluptatis idigẽtia ⁊ caren

tia ſũtveri nois ⁊ vere rõnisnec querunt

niſi ab indigẽtibꝰ illis ⁊ caretibꝰ eis/⁊ hoc

ex indigẽtia ⁊ careẽtiaſobtẽte ei nõ querũt
iʒ tantumõ dũ nõ habẽt᷑.Quia igi ceſſan
tibaindigẽtia ⁊ carẽtia earũ voluptatuʒ/qꝗ

gẽtia c carẽtia earũ durãt hmõi vel mot⸗
vel actiones. Maniſeſtum e indigẽtiã

2 carentiã hmõi vo uptatu cau a eẽ natn

talẽ hmõi motuũ actionũ canſa inq; eo
mò quo carentiã vel pᷣuationẽ pᷣncipium

vnũ naturaliũ mobilin ponit ariſtoteles
eee⸗

in libꝛo phyſicoꝝ. Quia igit vr ᷣdict

di puenienniſſimũ è illi ſiatui/ Hy
delectabilia ſeu deſiderabilia qᷓ congruũt
nobilitati et pfectiõi felicitatis illi alioqn

atui Hre ſiml oĩa

noõ tota ſimł eẽt neqʒ plenalcuʒ pticulatim
atz fruſtratim eẽt. noõ ei vere felix aut bea

dinis deeſt. Amp.

tns ẽ cui aliqᷓ ꝑs ve felicitatis aut beatitu⸗
nis veeſt. Amp. Felicitas ammiſſibitg
nue totũ ſiue ppies. imo ꝗ ve amittere

bet infirmitas aut debili

*
.*

tur iliter elicitas dici poſſet ⁊ de bociam
tpe. Nec dubin e alicui itelligeti ammiſſi⸗
onẽ enias pti felictatt pte ee miſerie magne
qẽ amiſio totius fellcitans. Amp. Si
deambuiatio loci pret ibi nõ eẽt niſi ppt
obtinẽda loca alia ab bis in qabus pᷣmuʒ
locati eẽnt hoĩes aut ꝓpter videdos ami
ca vo alia ſi q

0
rerẽtur deſererẽtur poꝛa.⁊ lucnecelie eli
vt vel eẽnt equalia nobilitate ⁊ iocudita-
tevtraq; aut inedlia Qt ſi eq̃lia fruſtra igꝰ

—

cos ſeu aliqᷓ delectabiliall

fectio ſtatus illiꝰomni modo remouit ab eet motus ab bujs in illa cũ nulla melioꝛa
ilo Qè ſi dixerit quis quia hoc non bʒ lo

tio nulla fieret additio felicitatis q obiine
bat᷑ ĩ pᷣoꝛibꝰ locis niſi foꝛte qꝗs dicatq de⸗

ambulatio bmoi fieret ꝓpter tollendum

ant ſermo valde erroneus écum null du
biũ eẽ poſſit felicitate illa nec faſtidiũ hrĩ½e

poſſe nec tediũ. Si vo dixerit loca poꝛai

equalia eẽ in iocuditate ⁊ nobilitate pᷣoꝛi/

bus. Manifeſtu e qꝛ acqſitiõe poſteri⸗

Goꝛuũ aut augebit᷑ aut minuet felicitas illa.

Utrulibet aut fiat nec erit vera nec pꝑfecta

felicitas illavera quidẽ nõ erit qͥ mutatio
nes augmẽti 1 diminutiões ? etia ammit
ſionis ſaltẽ in ꝑte patit/ ꝑfecta nõ erit que
augeri poten. no auget᷑ ſm hoc.Oſi di

Ferit quia deambulatioes erũt ibi/ꝓpt᷑ vvx

dẽedos amicos aut aliqᷓ delectabilia q̊ pꝛi
ns nõ videbant/ ea igit᷑ videre ꝓhibebat
vel remotio vel intervoſitio aliqua quaræ⸗
remotio ibi et interpoſilio ꝓhibẽt vel ipe
diuũt delectationes que ſuni ex hniuſmot
viſtationibus omnes auũt delectatiões q
ibi ſunt ptes ſunt felicitatis illius. Sʒziam
dictum e tibi qa non eſt vera aut pfecta fe
licitas que vł minui põt vel impediri hiue
tota ſimul non ẽ. hic ergo ſermo eſt ſtatui
eiernitatis et ſtatui eternitati ſiti modo cõ
gruentio? ta ſublimia cogitare valétibꝰ
viſſimilio?. Sibi aut ſoli ⁊ eis qbus reue
lare dignatꝰſuerit reuauit at⸗ retinuit cre
atoꝛ ſublima ac bñdictaſtatłꝰillius claram
ac liquidam certitu dinem ⁊ hoc inſinna⸗
uit vnus ex nobiliſſimis ꝓphetaꝝ bebꝛe

in toto vel in biiousernon cperſect que
eſtſtar

