ipᷣm nihil poſſint hocẽ nullatenꝰ reſiſtere pediri liberiatẽ vel ledi quolibet modoꝛuũᷣ achnn
violẽtie ipius. Sic invehemẽter amate to Jam igr manifeſtũ ẽ tibi ꝑ hoc qm impie unghonin
lI voluntatẽ eiuſdẽ amoꝛ occupat et poſſi xio cauſaꝝ nõ currit curſu cauſalitatis na ncreie
det vt cõtrariũ volũtati iubẽtis nõ velit? turalis atʒ neceſſitaris huiuſmodi in ſub⸗ ſdaienon
ſi amoꝛ fuerit foꝛtiſſimꝰ atʒ firmiſſimꝰnec ſtãacijs intelligẽtibꝰ abſtractis neq; in ali⸗ D
etia velle poſſit qtis amoꝛ in ſanctiſſimo abus alijs ſubſtãcus q;tũ ad actioneso unpags
rũ angeloꝝ cõſoꝛtijs erga creatoꝛẽ vbi du lutarias ⁊ qꝛ neceſſitas obediètie volũta⸗ nouen
biũ non eſt qa quẽadmodũ amoꝛille nec rie nõ contradicit libertati nec ledit eaʒyl petqnon
minul nec vllo modoꝛũ tepeſcere pᷣt apud lo modoꝝ ꝗn potius pficit eandẽ ⁊ ꝙno Puibuseo⸗
eos. Sic neq; volũtas adimplendi ꝗcqd poſſunt obedire iuſſis creatoꝛ f̃nomina“ eſenten
iubere eiſdẽ fuerit dignatio creatoꝛt ⁊ bu te ſubire nobiles non ẽ ex debilitate vlim endne
iuſmodi volùtatis foꝛtitudo atʒ immuta potẽtia vel defectu virtutis ꝗn potiꝰ exſoꝛ Wihernen
bilitas ex immutabilitate et foꝛtitudine ẽ titudine habũdannaq; et pfectione iſius Unhn
amoꝛis in creatoꝛẽ. Cũ aũt certũ habes · Ql ſi dixerit quis q; non obſtãtibus hĩüs iſn
coactio oĩs ex debilitate atʒe efectu paciẽ currũt res ſicut currũt et ꝗa iſta nõ faciunt dftene
tis illã et maioꝛi cogentis v᷑ᷣtuti ꝓpter hoc devere vt nõ ſit curſus cauſarũ neceſſari⸗ nn
reſiſtere non valentis. Manffeſta igẽ bot eſt aliter non eẽ vel non ſe habere im inn
elt tibi diuerſitas inter ꝓpꝛiam coactiõis poſſibilis. Dico in hoc qꝛ volutas creato uinn

einch)
wenun
Scergen
mecckann
nunzroin
thyſcbuan

Wegdansens

Snisgon
aois hst
ninuzamua
Rniäbiggren
iimnoboeidt
nalben
ſuoſtigsen
eftunn
Nftaelin
genöckan
nodorAan
beltans Me
larlauen
iciain Oin
nsfii alin
Netrapana
Gſeyule!
betticitiid⸗
nionun
neee
iigtken⸗
ucuiti
hruii
ſtraas uid
gohrtn,

—
—
=
=
==
=—
—

—

—
= —
— –
— —
—
=

=
=

Fo.

celoꝛum alioꝛũq; coꝛpoꝝ celeſtium vel vt

ſemper ſint vel vt ia ſemper ſint quin po/

nus ceſſaturi ſunt motus huiuſmoõr ⁊ vir⸗
tutes mouentes eos ſi virtutes intelligen

tes ſunt et mouentes eos voluntarie. Si
cut poſuit Ariſtoteles et ſequaces deſinẽt
eos mouere in fine ſeculoꝛum currentium

intelligentes voluntatem creatoꝛis eſſe in

hoc ſic dico et de ſancuſſimis angelis qui
ad multiplicesvtilitates hominũ dominã

niſſimo ſeruiunt creatoꝛi ceſſantibꝰ autem
vtilitatibus huiuſmõi ceſſabunt et myni⸗
ſteria eoꝛum que ꝓpter eas adimplebant
quapꝛopter in eis etiam inuenitur non ſo

lum aliter poſſe eſſe ſed etiam aliter mul⸗

totiens nõ foꝛe quonia que operant mo⸗

do angeli ſancti circa homines quãdoq;
non operabuůtur. Manikeſtũu igit ẽ ꝙ

in oꝑationibus eoꝛum hmõi neq; imple⸗

xio neceſſaria pᷣnominata neq; etiam ſem

piternitas aut perpetuitas locum habet.

Jam etiam patefactum eſt ubi in pᷣceden

iubus ꝙ in rebus volũtarijs que apð ho⸗

mines ſunt. Similiter locũ non habet ne

ceſſiias aut implexio cũ tanta ſit libertas

voluntatis humanevt neq; cogi poſſit ad

ſuam pᷣmam ac ꝓpꝛiam operationẽ que
eſt velle vel ꝓhibere ab illa inuita In eis
auntem voluntarijs que ſunt ex velle ⁊ pp
ipᷣm coꝛpalibus ſcilicet actionibus locum

habet ꝓhibitio et coactio antedicte inqn

tum ſunt moius coꝛꝑis autm embꝛoꝝ ipᷣi

us aut contrariũ motus.Inuito em̃ vno⸗

quoq; hominũ in ſtalu miſerie iſtius poſ/
ſunt moueri coꝛpus eius ⁊ membꝛa ⁊ pꝛo

hiberi a motu ꝑ ligationes aut alia impe
enta. Scias autẽ me dixiſſe inquantũ

motus coꝛꝑis aut membꝛoꝛum ⁊ noluiſſe
dicere inquantũ ſunt actiões volũtarie ꝓ
pter hec quoniam in manu alicuiꝰ poteſt
poni thus eo omino inuito et penitus ob

nitente ſen renitẽte et moueri manus hu⸗/
luſmõi ad pedes ydoli et poni thus ante
ydolũ per manum ipius. Sed poſitio iſta
non etthurllics tio neq; actio volũtaria
;tũ ad ipᷣm nec etiam motus voluntariꝰ

ſed violentꝰ erit aut thurificatio foꝛtaſſis

tia infert huiuſmoi et hoc ſi intentio eius
fnerit in hoc vt ſicydolum veneretur.
W¶DOꝛſitan auteʒ dicat aliquis quiâ

Auem dixit quidã ex ytalicis phy⸗
oſophis occupatiões inquã ſerimꝰ. Hn⸗

⁊ veneratio ydoli qᷓ;tũ ad ipᷣm qui violen

iſta implexio eſt iuxta ſermonem

. . 3 5⁰ .
cxxxviij
iuſmõi aũt exemplũ ẽ qꝛ cũ in aliquo com
currerint ſcribendi voluntas ⁊ oꝑtunitas
ceteraq; omnia que requiruntur ad hoc
vt potentia ſcribendi exeat in actuʒ exibit
neceſſario in actum ⁊ eo dem modo ſe hba
bet de hijs quoꝛum cauſa eſt actus ſcribẽ⸗
di cum alijs quoniã ſequũtur ex actu ſcri/
bendi cum alijs et hoc neceſſitate ſimili q
actus ſcribendi ſecutus ſed ex ſua cauſa?æ
alijs adiutoꝛijs et ita in infinituʒ vel vſq
ad nouiſſimu cauſatuʒ. Qua de cauſa cu
iuſcunq; ſingularis vel euiſtenna vel euẽè⸗
tus erit neceſſarius ⁊ hec ratio induxit ali
quando me in adoleſcentia mea vi mibi
videretur nullum ex ſingularibus contin⸗
gentibus habere cauſam huiuſmodi vel
vnum vel plura ſimul aggregata cauſam
inqᷓ; coniunctam ſcilicet qua poſita de ne
ceſſitate ponat᷑ audies et alia a me in boc
pꝛeſenti capitulo. Scito igitur hic quonia
foꝛtaſſis verum eſt ꝙ poſita huiuſmõi ag

gregatione cauſe ſcilicet efficientis et eam

ad hoc qð operetur adiuuantiũ neceſſe ẽ
operationis inicium eſſe vel operis nõ au
tem opus ipſum vel eius perfectionem et
hoc dico in hijs que generantur vel ꝑ ſuc⸗
ceſſionem tempoꝛis fiunt et hoc eſt quoni
am aut conſummationem vel perfecnonẽ
operis huiuſmodi poſſibile eſt vel ioſam
cauſam efficientem omnino non eſſe vel
aliquid de aggregatione illam adiuuan/
tiuʒ ſicut vides in edificatione domus cu
ius cauſa efficiens eſt voluntas edifican⸗
tis vel edificari facientis quamvoluntatẽ?
poſſibile eſt mutari in contrariam volun⸗
tatem anteqᷓ; perſiciatur domꝰ hec ⁊ om⸗/
nino deſinere eſſe ſimiliter poſſ bile eſt fa⸗
cultates ei auferri ſeu furto ſubꝛipi poſſbi
le etiam eſt pꝛohibitionem ei fieri ne edifi
cet et alia multa impedimeta euenire qui
bus impedietur perfectio domus. Eodey
modo ſe habʒ et de ſcriptura ſiue actu ſcri
bendi quia igit huiuſmodi rerũ vel euen
tuũ perfectio pen det ex aggregatiõe mul
toꝛum poſſibilium quo:uʒ quolibet non
exiſtente impeditur eius perfectio. Non
eſt igitur necglſe vt cum fluentibꝰſiue ag⸗
gregatis caula efficiente et omnibus eam
adiuuantibus neceſſe eſt vt dixi opus vel
operationem incipere ſeu inchoari⁊ quo
niam ad eius perſectionem ſeu conſũma
tionẽ ſtabilitas totius aggregationis hu⸗
iuſmodi ſi llla concurrent ſequetur cõſum
matio.Uerum quoniam iꝑʒa ſabiutgsdt
1 ij

Pars pꝛima de vntuer/ſo

Ita dicam nõ eſt neceſſaria ſtabilitate ſta
bilis ymmo non eſſe poſibilis non eſt ne
ceſſevt expᷣdicta agregatione ſequet᷑ neceſ

lana ↄſummatio ⁊ ꝓpt᷑ hoc generalit nõ
eſt verum in rebus huiuſmoi ꝙ ex agre⸗
atione ſepe dicta ſequat᷑ conſumatio ni
5 in ea intelligat᷑ tociꝰ aggregationis per
manentia. Similiter no eſt neceſſariu vt
ſit etiam hoc eſt cõputata ibi ſtabilitate ſe
quatur ↄſũmatio ſeu ꝑfectio neceſſaria ni
ſi ißa pꝑmanentia neceſſitate firma intelli

gatur ⁊ adhũc modũ ſe habet in omnibꝰ
cauſis opantibꝰ in łꝑe ſiue ꝑ ſucceſſioneʒ
Sicut euidẽter apparet in claritate diei
cũ ſit ex reuolutione ſolis ſuꝑ terrã tãqua

ex cauſa efficiente tamẽ non e neceſſe vt ſit

ex illa licet neceſſariũ ſit ila eſſe qm̃ luxſo

laris pᷣt impediri quatũ ad oꝑationẽ iſta⸗ʒ
vel ꝑ nubiiuʒ aul nubes vel ꝑ eclypſim ſo
lis vel ꝑ aduentũ multudinisſlocuſtarũ ſi

cut plerũq; fit in terra paleſtine? in ꝑtibꝰ

egipti Lux igr̃ ſolaris nõ ẽ neceſſaria aut
neceſſitate ſtabilis. Sciendu etiaʒ eſt:ibi
Om̃ actiones mulie et etis innumerabiles

pendetes ſunt ex ipᷣis facictibꝰqm̃ nõ fiũt

cotra voluntatẽ pacienciũ multotiẽs ym⸗

ino quẽadmoduʒ vides in illũiatione ho

minum a ſole⁊ in calefactione eoꝝ ab eo
dem poſſibile naq; multis hoibus ẽ auer
tere ſe a lumine et a caloꝛe ipſius et multi
hoc faciũt abſcondẽtes ſe ab eo vel in ſil/
uis vel in antris vel in locis ſubterraneis
vel in aliis ad hoc edificatis ⁊ aptis.Siẽ
audire potuiſti de ethyopibꝰ et in libijs⁊

ſi inten deris in hoc erit tibi facile ſoluere

queſtionẽ que aliqñ mihi difficilis viſa eſt

adſoluendũ. Hec aũt queſtio illa Si cau

ſa nõ ẽ in poteſtate nr̃a cauſa inqua qua
poſita ponit᷑ effectus nõ erit effectꝰ in po/

teſtate noſtra ⁊ eſt intẽtio mea in ßmone

iſto qui eſt eẽ vłnon eẽ in poteſtate noſtꝛa
vx tũc dicatur eẽ in poteſtate noſtra cauſa

cum facere poſſumꝰ vt vł ſit vel opet aut

ꝓhibere vt vel non ſit vłne oꝑetur. Qua
re ↄſequens videt᷑ vt cauſa non eſt in po⸗
teſtate noſtra vel quãtum ad eẽ vel quan
tum ad operari nec effectus i in poteſta
te noſtra. Cuius exemplũ eſt in ſole et die
de quo manitfeſtum eſt ꝙ non eſt in pote

ſtate noſtra dies quia nec ſol quantuð ad

eſſe ſuum neq; quantũ ad opari opatiõe

qua diem opatur que operatio eſt lucere

ſup terraʒ. Neq; em ꝓhibere poſſum⸗ eẽ
ipᷣius ſolis neqseius lucere ſuꝑ terraʒ aut

omnino auertere aut nullaten ꝰimpedire
et ideo manifeſtũ eſt quia non eſt in poie
ſtate noſtra vt dies non ſit. Eodemo ne⸗
q; vt dies ſit quia ſole exiſtente ſuꝑ terraʒ
non poſſumꝰ facere vt ſit velvt luceat ſuꝑ
terra Manikeſſu igitur eſt quia ſi cau/
ſa huiuſmodi non eſt in poteſtate noſtra
neqʒ effectus. Quare ſi effectus eſt in po/
teſtate noſtra et cauſa quare ⁊ cauſa cau⸗
ſe.Cum quelibet cauſarũ vſq; ad pꝛimaʒ
eſtectus ſit alicuiꝰ cauſe.Quare ſi aliquid
eſt in poteſtate noſtra erit ipᷣa pꝛima cau/
ſa in poteſtate noſtra. Quia igit᷑ ia non
eſt in poteſtate noſtra ꝑ deſtructionẽ ↄſe
quentis ſequit᷑ nihil oĩo eſſe in poteſtate
noſtra.Quare nihil eoꝛũ que ſunt vel ſiũt
eſt in poteſtate noſtra vel vt ſit velvt non
ſit. Ni hil ergo poſſumus auertere de his
que ſunt vel fit vt poſſumus auertere vł
ꝓhiber e ne ſint vel fiant aut facere vel p/
curare vt ſint vel fiant. Quare omĩa erũt
vel fient vel eminent ex neceſſitate quan⸗
tum ad nos. Nulla igitur erit libertas no

ſtra nulla omnino poteſtas. Scito igitur

in hoc quia non ſolum cauendum eſt ibi
ne falſum aliquod dicasvel ſennas ð cre/
atoꝛe benedicto ſed etiaʒ timoꝛate et reue
renter ⁊ circũſpectis examinãtiſſimiſq; ler
monibus loquendũ eſt nobis de ipᷣo.qui
nec ſpeciem vllaʒ nec ſuſpitionem erroꝛis
habeant Quia igitur cauſaʒ pꝛimam eſſe
in poteſtare noſt:a ſonat in ſubiectionem
ipſius quem conſtat non ſolum eſſe liber
rimum.ſed etiam omnium ſeculoꝛum do
minatoꝛem dominanuſſimum indubitã⸗
ter male ſonat ſermo huiuſmodi ſpeciem
habens erroꝛis peſſimi Ueruntamẽ illud
manifeſtum eſt et non habens dubitatio

nem quia quemadmodũ non poſſumus

facere vt radius ſolis intret per feneſtra⸗ꝭ
aliquam tamen poſſumꝰ pꝛohibere ne in
tret poſſumꝰ etiaʒ facere aliqð.quo ſacto
intrabit. Sicut aperire feneſtraʒ vel aliud
obſtaculum amouere et ob hanc cauſam
interdum dicitur in poteſtate noſta eſſevt
domus noſtre illuminentf a ſole quia vi⸗
delicet pꝛeſto ſunt lux ſolart ⁊ bona diſpo
ſitio aeris ſi cõcurrerit cuʒ eis amolio pꝛo
hibentis obſtaculi totaliter enim nihilde
foꝛinſecis actionibus eſt in poteſtate nr̃a
vʒ neq; comedeꝛe neq; bibeꝛe neq; ambu
lare et hoc eſt quoniam vita noſtra et du
ratio nr̃a requirit᷑ ad vnũquodq; iſtoꝛu⸗
non eſt auteʒ in poteſtate noſtra vt duret

dton
ſtumm
paſſum
nllaten
honen
domdo
dimnitn
poſſinu
lbi Ou
huſnoe
lalkalenon
lo einpee
doegearo
ſeſamdon
Pitiann
ſonalvon
jalhno
anmusen
Muispelo
leneefune
ſullamt
ſuieli
achren
enpaled
ngrey⸗

deſcencen

bonias

enenee

füipoato⸗

ſogdeſo

nimeti
atinguir⸗
Peltßcnz
Uenosgui
hmecaiee
Dbberenel

polunt

Mboeno
Mnsconſcͤe⸗
lurinpoe
Poni er
kaaasy
mnpolten
hengto⸗
wine
uebon
fiufrge

langen

mlit
udtgtcinn

nſtnn
1üpahttaer,
ureſtaruig
ſieſennsetn
guntan

nirſcNn.

ſeariin

Ztmnulpaengn

odefnantt
ochtunt⸗
Miigeinnt
naveintfemen
mustunmtn
wfunnsnon
antautfurt,
1. Quuttni
ternatelurg⸗
grenbre
eins Oun
mauendn
ase onsn
ciszumc
camirinin
jcctnobot⸗
Nſchigme
warſiſme⸗
Inosbnd/
nuun lun
nſinnn
hlitſrnie
n Urun
nodinm e

ſtum modici vini vel pficiam⸗
paſſum. Eodemmodo ſe habet et de ſa/

ad comeſtionẽ buccelle vnius vel ad ban
donec ꝑficiamꝰ vnũ

nitate membꝛoꝛum atʒ virtutis grenibilis
non em̃ poſſumus cõſeruare ſanitatẽ pe⸗

dum doneęc ꝑtranſiueꝛimus etiaʒ paſſum

dimiddiuz via etiaʒ requirit᷑ circa quẽ quid
poſſimus ⁊ non poſſimus manifeſtuʒ eſt
nibi.Quare manitfeſtu eſt tibi de omnib⸗
huiuſmodi ꝙ nihil eoꝝ eſt totaliter in po

leſtate noſtra hoc ẽ cum omnibꝰ adiumẽ

tis ⁊ impedimẽtis ſuis. Intende etiam in

SOdpa creatoꝛis que oꝑatur in nobis qua/

lia ſunt dona gratiarũ atʒ virtutuʒ. Dico
igit᷑ quia in poteſtate noſtra eſt auertere
nos a largitate ⁊ beneficẽna ipᷣius quan⸗
tuʒ ad hmoi quẽadmodũu poſſibile eſt te⸗
nenti vas auertere illud ⁊ deſuꝑ cadenie

pluuia vel obſtruere eius oꝛificiu aut ob⸗
nertere fundũ ipᷣius ad pluniam. Sic em̃

Rului ⁊ mali homines faciunt dum coꝛda

ſua que ſũt vaſa virtuſũ ⁊ gratiaꝝ recepta

cula cõuertunt ad vicia ⁊ peccata auertũt

eim vaſa hmòi a largitate⁊ bñficia creato
ris que ꝑpata eſt deſcendere velud ymber

deſcendens a fonte redundaniſimo que ẽ
bonitas creatoꝛis et ſicut vides pomines

auertentes oculos ſuos coꝛpales. Sic ple

ruũq; oculos coꝛdiuʒ auertere a lumine pꝛi
mo qðõ eſt deus altiſſimus duʒ virtutes ſu
as appꝛehẽſiuas nobiles ad alia cogitan

da ⁊ inquirẽda intendũt atq; cõnertunt.

Patefactuʒ igit᷑ ẽ tibi ꝑ hec ⁊ hniuſmodi

exempla quia multe ſunt de oꝑpatiomb⸗

pꝛime cauſe quas poſſumus auertere vel

ꝓbibere ne fiant in nobis. Ueruniñ non
cirea voluntateʒ creatoꝛis i. eo inuito ⁊ ꝓ
pler hoc nõ ẽ verum ſi intimiaac diligen⸗
ius conſideres non ẽ hoc pꝛopꝛie atq; to

laliter in poteſtate nr̃a cum hec ipſa auer

ſio vel ꝑuerſitas ſit et adeo ſit in poteſta/

et hoc facimus ex viribus ſiue virtutibus
naturalidus q̃s ipſe nobis donauit. Nõ

te creato:is vt eam pꝛoꝛſus a nobis tollat
cum volueni et diſpoſitiones contrarias
pꝛeparationes ad dona ſua recipienda
nobis dare poſſit quandocunq; ſue fuerit

dignatio bonitatis Eo igit᷑ ſinentevel ber
muente ſic ab eius muneribꝰ manus no/ ¶
ſtras ſiue vaſa coꝛdium noſtroꝛum auerti

igitur ex aliq̃ poteſtate qᷓ ei reſiſtere poſſu

mus adeo peruerſe agimus. Mides ergo
qulg pꝛopꝛie non debet dici eẽ in poteſta/

E

te noſtra contra quem nihil poſſumus ex
cuius viribuslab ipſo nobis donatis per

abuſionem ipſaruz eo tamen non iniuſte

ſed iuſto iudicio ꝑmittente non ipſuʒ crę⸗

altoꝛem impedientes ſed noſipſos grauiſa

ſime ledentes dona eius optima a nobis
repellimus.quemadmoduʒ; ſi quis eruat
ſibi oculos non cõtra ſolem cuius lumen

a ſe repellit. hoc fac neq; in leſonẽ aut de

trimentum ipᷣius ſed in ꝓpꝛiam leſionem
Apparet igit᷑ tibi ex omnibus antedictis
cu ea diligenter cõſideraueris quia inten
tio eius ꝙ eſt eſſe in poteſtate no dieitur
ꝓpꝛie ⁊ uimpliciter ⁊ ſᷣm totuũ niſi de crea

loꝛe qm in eius poteſtate ẽ vnũqðq;eoꝛuũ

que ſunt vt ſit vel nõ ſit vt fiat vel nõ fias
et etia vicia ⁊ peccata deſtruere ⁊ exiermi
nare oĩo qm̃ hoc ẽ eximie ac dñantiſſime
poteſtatis ipᷣa autem facere vel pcurare
vt fiant nõ ẽ vllomõ poleſtatis eiuidẽ qe
hoc ẽ debilitatis ac viliſſime ſᷣuitutj.liruũ
igitur aliquit ſit in poteſtate nra iam nbi
Determinatũ ẽ qm̃ ꝓpꝛie ac vere ac noſipᷣi
in poteſtate nr̃a ſumus ⁊ ꝓpter nihil vꝛ
pae in ptate nr̃a qm̃ nihilvel facerevł
e facere ſiue pcurare vt ſit ſuſicimꝰ Siẽ
oſtenſum eſt tibi in acubus ꝙ maxime vi
dentur eẽ in poteſtate quales ſunt actus
comedendi bibẽdi ambuladi. Canſa ant
in hoc ẽ qm̃ ad hoc vt vnũqsðqʒ talium ſit
vel fiat requirit᷑ agregatio muiia ammini
culoꝛum adiuuantiũ ad hoc vt illud ſitvł
fiat.Ea vero inrennone qua dicit᷑ interdũ
aliquit eſſe in ptate nĩa vtʒ ſcõm quid vei
quia poſſumꝰ aliquid facere quo facto il
lud fiet vel non fiet nõ ſequit᷑ vllo modo
rũ neceſſitas aut inpoſſibilitas circa nos
neqʒ leſio vlla nr̃e libertatis.Sʒ neqʒ eti⸗
am ſequit᷑ vt ſi aliquid poſſumus circa eſ
fectum aliqueʒ crealoꝛis vel alteriꝰ cauſe
qð ꝓpter hoc poſſumꝰ aliquid circa ipᷣm
vel circa ilam Maniſeſtum em̃ ẽ quia

aliquid poſſumus in illumiatione que fit

in nobꝛ aut circa nos a ſole nec tñ aliquid
ter hoc in ſole poſſumꝰ vł circa ipᷣm.
Oſt hec traſibo ad veſtigationez
fati e fatationis ⁊ earũ pſonaruzʒ
que vulgo dicunt᷑ fate ⁊ fatadi po
eſtatẽ hre vtrũ ſint łnõ ſint ⁊ quid ſit ipᷣa

falatio ſcõᷣm intentiõem eoꝝ.qui eã poſu

erunt Scito igr quia fatũ ſᷣm intentioem

vnãũ ẽ foꝛtuna vel infoꝛtuniũ aduerſitas ł

ꝓſgitas exaltatio vel depꝛeſſio poꝛdina⸗
ta ſeu nredeſtina a autpapa als alicuið
Xx iij

Pars pꝛima de vniuerſo

lpſa natiuitate ſua vel ante et bec eſt int⸗
no ſ̃m quam aſtronomiſciẽtias iudicioꝛũ

ſuoꝛum fatidicà nominant ⁊ dicitur ſatuʒ

abuſiue a foꝛ faris tanq; conſtellatio nat

nitatis vel cõceptionis vel etiã alteriꝰ ho

rx pꝛecedent et conceptionẽ et natiuitatẽ

hec fata ſiue loquuta fuerit pꝛeſignado ſi/
ue pꝛeſignificãado. Aliomodo ⁊ alia inten
tione fatum intellexerũt cultoꝛes multitu⸗
dinis deoꝝ pꝛeoꝛdinatuʒ et pꝛedictum ab
ipſis dijs q̊s colebant pꝛedictũ inq; denũ

ciatiue opinabant᷑ enim deas triplicit᷑ lo/

qui vʒ commonitoꝛie et comminatoꝛie et
denunciatiue Ea vo que cõminatoꝛie vel

communitoꝛie dixiſſẽt poſſe auerii ne eue⸗
niant denũciata vero neccario euenire tã/
decreta ⁊ ſtatuta deoꝝ. Unde ⁊ fata tãa
q; dieta et pꝛedicta deoꝝ ipſoꝛum às men
niri impoſſibile eẽ credebant nominauert
. Frra igit᷑ ̃ᷣm intentionem iſtã eſt ſentẽ

a ⁊ aſſertio deoꝝ ipſoꝛum dicẽdovel fan

do exp̃ſſa et denuciata moꝛtalibus ð ma⸗

gnis euentibꝰ alicuius Nõ enim dicit᷑ fa

tum de quottidianis et modicis euentibꝰ

Dedit autẽ caſum huic opinioni młuplex

narratio ⁊ aſſertio hominũ ⁊ maxime mu

lierum dicentiũ ſe audiuiſſe deos loquen

les in natiuitatibꝰ hominum ⁊ mulieruʒ
euentus iſtos. Sʒ et vſq; hodie aput mul
tas nationes ẽ huiuſmodi opinio ⁊ foꝛſi/
tan aput oẽs et multos ex egregijs militi⸗

bus fatatos ſic dicũt id ẽ magnos euent⸗

eoꝛuʒ a dijs vel deabꝰ anteqᷓ; euenirẽt pꝛe
fatos ſiue pᷣdictos Et poſuerũt quidaʒ de

as eẽ.que talia pꝛefarent᷑ aut pꝛedicerent
maxime in natiuitatibꝰ homiuuʒ foꝛſitan

ſimilibus narrationibꝰ ⁊ aſſertionibꝰho
minũ dicentiũ ſe audiuiſſe deas colloquẽ?

res ð euentibus naſcentiũ vel foꝛſitã arbi
trati ſunt conuenientiꝰ deas aſſiſtere pa/

rentibus hominũq; natiuitatibꝰ qᷓ; deos

et hoc licʒ ſuperſticioſe et pene anilit᷑ dici

videatur qꝛ vel famoſe vel fabuloſe tñ pe

ne communit᷑ dicitur⁊ fatati multi ð anti
quis et quidã etiam huiuſmodi tempoꝛis
non multũ lõge a tenꝛa natiuitatè mee nõ
eſt pꝛetermittendũ quin de doc aut vᷣitas
ſi deusvoluerit aut veri ſimilitudo quera

tur et lentetur an per me valeat inueniri.

Ciendum aũt eſt tibi qꝛ fuit ex ita
icis phis cuius eloquentiamvſq;
hodie tota latinitas non immeri/
co admirat eenrt italicos ſapientia eiꝰ re

puto ⁊ arbitroꝛ admirandã ꝗ dixiſ fatũ et
ymanueneʒ idẽ eẽ nec diſtinxit int᷑ ea niſi
nominibus tantũ dicẽs fatũ eẽ cauſas col
ligatas p q̃s res rebꝰ cõnexe ſerie oꝛiunt
vel fiũt.Et iterũ alio fmone dixit qꝛ fatũ ẽ
ex oĩ eternitate fluẽs vitas ſe mꝑiterna ꝗ⸗
bus ſermonibꝰ ⁊ ſi veruateʒ explicare ſibi
viſus fuerit racionẽ tamen ⁊ explicationẽ
pꝛeterit nominationis nec apparet nobis
nec fac nos ſcire qᷓre fatũ ſit nominatũ ſic.
Reminiſcere igr eoꝛum q̃ᷓ au+diuiſti in pᷣce
dentibahoc ẽ in pᷣma parte tractatꝰ iſtius
qui ẽ ð vniuerſo ⁊ in pᷣma parte tociꝰſpiri
tualis ac diuinalis magiſterij ð verbo pᷣ⸗
mo ſeu pᷣmo genito.qͥ pꝛimꝰ genitoꝛ pᷣmꝰ
q; loquutoꝛ ſemetipᷣm dixit eternalit᷑ ante
omnia tẽpoꝛa ⁊ anteqᷓʒ aliqd crearet et ec
dixit eodẽ verbo quecunq; facturꝰ erat ⁊
quecunq; tutura erãt ſiue in rebꝰſiue ð re

bus itavt nullũ ex euentibꝰ vel ren velbo
minum qðõ nõ in eo vbo etr ꝑ ipſuʒ direrit

Silr nec oꝛdo nec modꝰ in tota ſerie ſecu
loꝛum ab eo pᷣtermiſſus ẽ vel tacitꝰ quare

quicꝗd tũc erat futuꝝ tũc fatꝰ eſt et loqun
tus ⁊ ꝓpter hoc fatũ tũt ſiue dictũ eſſe hu

ius. Inð igit᷑ videri põt nominatuʒ fatuʒ
pꝛimogenituũ verbũ quia dictuũ ab ipᷣo pꝛi
mo loquutoꝛe pᷣmoq; genitoꝛe.Scis eniʒ
quia dictũ aut fatũ non ſolũ res dicit᷑ ſed
ipſa factio ſiue dictio ipſiꝰ.q̃ res dicta vel
fata dicẽda ẽ. Hec igit᷑ ratio videt᷑ eſſe no
minis ſeu nominationis fati ⁊ congruere
ſoli verbo creatoꝛis in qͥ et per quod con/
ſtituit et oꝛdinauit aput ſemetipſum ante
ſecula totam ſeriem ſeculoꝛum atʒ cauſa
rum omneſq; euentus hominuʒ.ꝗ dicun
tur foꝛtune vel infoꝛtunia et bona quideʒ
omnia tam nature q; gratie qᷓʒ future glo
rie et etiam tẽpoꝛalia ſiue coꝛpoꝛa de quo
rum numero ſũt pene⁊ afflictiões depau
perationes contumelie ipſaq; pauperlas
omniaq; toꝛmẽta hmõòi et etiã moꝛs que
ola vulgalis ſtulticia mala noĩat ⁊ tanq;
mala fugit eadẽ et ꝓut põt repellit. Ma⸗/
la vero culpabilia que vicia dicunt aiq;
peccata dixit apud ſemetipᷣm futura atq;

pꝛeuidit nec voluit nec eẽnt ex ipſo vel ab

—

ipᷣo vel per ipſum quoniã non decet gloꝛi
am eius et bonitatem vt ſit cauſa talium.
Statuit igr apud ſe in verbo ſuo om̃ipo⸗
tentiſſimo et peripfum non ꝓhibere ea el
ſe. Sed limitare atq; oꝛdinare ⁊ modera

re limitare quidem ne eo vſq; pꝛoſilireni
quocunq; mali hbomines vel mali deme.

bente

esvel
nultigli
uagonf
la ißius
peius en
glcere p
llegitih

Aleitann

hefnumn 9
ſobondei
(tidebor
i gllte
nweinel
grinſe⸗
Uhtenon⸗
deidonamn
ſpseinen
Copedeiea
foiquen
anngzt⸗
inae
Uayſusan
fungenne

Addorin

luſmndl
vewüͤſſt
ſegislve
(cawe
fichlius
ſoin pn
ſucio pe
ſunögen
ſulnoltan

liamneci

uſonif
deose
Eſtinei⸗
lieni
Peneb
bilthen
biselc⸗
idonn
nintie
tuun
hinſpi
tnn
ſphen

igt
AKmmtmis
aiticn
Neleſetktn
lengin
nucapleni
Mnteneni
Athee
uirponund
Ndeudniäri
Meni
naperetget
ſten dfan;
Nnenteid
Nuncenata
aigagenes
Ngfmn
fennehſuit
malett
boagpe
Ginwuben
Bign
nieftpetenn
iitedeice
Geerinp

guudin

üſtütinn
Närm
innnuin
nisiittenr
iane gn
tnenin
ngun ie
songl
nud wun
trgind
ſenmn
afiniunn
nune
aie

anu

Fo.

nes vellent aut ſuggerent. Moderari vo

multiplicibus cepᷣſſionibus at reſiſtetijs
quas omnes ſola totaliter nouit ſapien-⸗
tia ipᷣius oꝛdinare quoq; vt non ante vel
ius fierent q;ᷓ ipſe vtilitates illas ex eis
elicere ꝓpter quas ea permittenda potiꝰ

ſermohis cõmunis quo dicunt homines

valde incircumſpecte fato euenit hoc vel

per fatum quoniã ſi fatum intelligat᷑ ibi
verbum dei alliſſimi non poterit vere di⸗

c(iniſi de bonis vel nature vel gratie vel
Larie vel tempoꝛis ſeu foꝛiune et nomie
0

ꝛtune intelligo ipᷣa bona antedicta que

vulgus inſipientiuʒ in foꝛtunia nominat
cum nemo ſapiens dubitet illa eſſe bona

dei dona multipliciter fructuoſa bene vtẽ

tibus et ineſtimabiliter pꝛecioſa. Uerbo

quippe dei atq; per ipᷣm facta fuiſſe omia
et fieri quecunq; operat᷑ creatoꝛ et fienda
quecunq; facturus eſt. Declaratum ẽ tibi
in pꝛima parie tractatus ipᷣius et hoc ha⸗

bei vſus autenticoꝛum ſermonũ ꝓpheta
rum gentis hebꝛeoꝛũ. Hoꝛum enimvnus
dDdixit. Uerbo dei celi firmati ſunt lex vero
et doctrina xpᷣianoꝝ refertiſſime ſunt hu/

iuſmodi ſermonibꝰhoc aũt eſt quoniam
verbũ iſtud illis maxime innotuit et iᷣm
legis ſue latoꝛem auctoꝛem doctoꝛẽ ⁊ pꝛe
dicatoꝛẽ indubitata fide tenent ipmq; pa

ri cultus honoꝛificentia cuʒ ipſo genitoꝛe

ſuo in vnitate deitatis tota deuolione ac
ſtudio venerant᷑ nec apud eos qui docti

ſunt ð gente vpᷣianoꝝ recipitur ſermo hu⸗

iuſmõi fato euenit hoc vl per fatum quo/
niam nec intentiõis hmõi quaʒ dixi vicʒ
qua ſignificet verbum dei nomen fati eſt
apud eos et etiã ſi eſſet non reciperẽt abſ⸗
q; diſtinctione expꝛeſſa atq; declaratioe
Cauẽt enim ſibi non immerito non ſoluʒ
ab erroꝛibus impietatis cuiuſcũq; ſed eti⸗
ab ipſa ſpecie et ſuſpitione eoꝛũ in ſermo
nibus et colloquntionibus ſuis hinc eſt
ꝙ fati nomen abhoꝛrent tanq; ſonent vł
in ima eius ydolatram qua ſumoꝑe dele

ſtanturvel irrident tanq; anilis ſeu vetu/

laris inſipientie deliramentũ. Nec te con
turbare potuerunt aut debebunt argucie
ſophicoꝛum dicentiũ poſtq; creatoꝛ dixit

elegit qᷓ; cominus eſſent auertenda ſeu ꝓ
hibenda. .
ys igr ita determinatis caue dili⸗
genter ab intellectu et intentione

cxl

eternaliter omnes euentus futuros ? ver

bum eius immutabile eſt per omnẽ mo⸗

dum et omnis dictio vel aſſerſio neceſſa⸗-
ria et omnino impoſſibile eſt ißm menti⸗

tum fuiſſe neceſſe eſt igitur euenire vel ve

rum eſſe quicquid dixit. Si reminiſceris
ſimilium argutiarũ quas in pꝛecedentibꝰ⸗
de ꝓuidentia creatoꝛis audiuiſti per om/
nia enim ſimiliter te habere debes in om
nibus que circa verbuʒ dei vel dictũ obü
ciũtur quemadmodũ et in hijs que circa

pꝛouidentiaʒ et cauere tibi a ſermonibus

duplicem ſtatum aut duplicitates de qui

bus audiuiſti vel expᷣſſe ſignificant vet in⸗
ſinuant vei diſcrepantia ſiue diſſimilitu⸗

dinem inter verbnm dei vel dictum qua⸗

le eſt verbum menciendivel dicendi falſa

vt falſitas verbi dei aut falſum verbi dei.
Iſta em̃ dicunt diſcrepantia inter verbuʒ

dei et res dictas et hmõi diſcrepanlia in⸗
dubitanter impoſſibilis eſt. Impoſſibile

enim eſt aliter eſſe in rebus vel ſe habere
res qᷓ; deus dixerit ⁊ ſicut non eſt neceſſe
de vnoquoq; pꝛouidit deum ipᷣm pꝛoui⸗/
diſſe illud ymo multa pꝛonidit quoꝝ vnũ
quodqʒ poſſibile eſt ioſum non pꝛouidiſ
ſe et de ſcientia ſimiliter ſe habet ſic et de
verbo ſeu dictione ipſius veriſſimum eſt
ipſum multa ab eterno dixiſſe de quoꝛuʒ

vnoquoqʒ poſſibile eſt ꝙ ipſuʒ non dixe⸗

rit. Quemadmodũ etiam dixi tibi cauen⸗
dum eſſe ab vniuerſitate et particularita⸗
te et compoſitione atqʒ; diuiſione⁊ a re et
Dicto iuxta ſermones loquentium de pꝛo
uidentia creatoꝛis.Sic et in ſimilibus lo⸗

cutionibus arca verbum eiuſdem vel di-

ctionem tibi cauendum eſt in ſimilibꝰ ſer
monibus.Et vt clarioꝛa fiant libi que au
diſti circa verbum creatoꝛis et pꝛouiden⸗
tiaʒ intende diligenter in exempiũ qð pꝛo
pono tibi. Si ꝗs dixerit de duobꝰ oppo⸗
ſitis contingentibus quoꝛum neceſſe eſt
ſemper alterum eſſe verum hoc eſtverum
demõſtrato eo ꝙ eſt verũ⁊ firmauerit in
lentionem ſuam in hoc ꝙ aliud non de⸗
moöſtraret. Manifeſtum eſt ipſum nõ
poſſe meni gar oꝛatione hoc eſt verum
in hac intentiõe qua dixi cauſaʒ poſſioile
eſt non eſſe verum id de quo dicit hoc eſt
verum quoniam de vtroqʒ poſſibile eſt
ipſum non eſſe verum. Cum ſecundũ po/
ſitionẽ iſtã vtrunʒ contingẽs ſit qᷓntofoꝛ⸗
tius nõ debet eẽ mirabile deũ non poſſe

— ☛

Pars pꝛima de vniuerſo

mentiriverbo ſuo licet multoꝝ quodlibet
Coꝛum que ditit vel dixit poſſibile ſit non

eſſe verum. Cauſa autẽ in hoceſt qm quẽ

admodum intentio vel demonſtratio iſti
us non cadit niſi ſuper illud de duobus
quod eſt verum. Similiter hec loquutio
vel hoc verbum ißius que eſt hoc eſt ve⸗
rum non poteſt eẽ falſum vel falſa licʒ fal
ſum eẽ poſſit qð ꝑ eam ſignificatur. Sed
ſi falſum eẽt non ſignificaretur ꝑ eam vel
ꝑ illud. quato foꝛtius igit᷑ verbum dei eẽ
falſum non poteſt licet multa ſubſint ei qᷓ
poſſibile eſt eẽ falſa.Euidentius autẽ erit
ineuentibꝰ ſi dixero de moꝛte vel vita ali
culus ita erit de iſto cras demonſtrato 14
að erit de moꝛte vel vita eius neſcio tamẽ
quid erit hocẽ an moꝛiet an vinat Sed il
lud qð erit demõſtrato. Clides hic mani⸗
feſte quia non poſſum mentiri ⁊ verbum
meum verum eſt ꝗcquid accidat de mor⸗
te vel vita eius. Sic verbuʒ dei non cadit
niſi ſup ea que vera ſunt aut vere futura ł
npeterita. Sicut andiuiſti de pꝛouidentia
Fius ⁊ ſicut hoc eodem verbo.ſ.hoc erit
ſi aliud eẽ futurum de vita vel moꝛte iſtiꝰ
Dicerem illud foꝛe. Sic ẽ ⁊ de verbo dei q̃
nnus in rebus tam longe ab inuicem di/
ſtantibus fas ẽ vel dici velinueniri ſimili
tudinem quia creator benedictus eodem
verbo ꝑ omnia que dixit hoc eẽ futurum
ad leuera eſt futurum dixiſſet illud ipſum
non eẽ fſuturum ſi in veritate non eẽt futu
rum et illo vnico verbo dicta ſunt omnia
que oĩbus oꝛationibꝰa niis dicibilia ſunt.

Uia vero enoꝛ quẽ pꝛedixi tibi de
dicibilibus et enunniabilibus oc⸗
.caſionem habuiſſevidetur ex hoc

quia innumerabilia ſuerunt ab eterno et
oc per vias quas oſtendam tibi. aut em
9 vera fuerunt veritate que erat etque erat
in eis aut non SDi ſic erat igitur veritas eo
rum et erat in eis erant igitur et ipſa.Cuʒ
in non entibus.nec veritas nec aliud eſſe
poſſit. Si vero non erat veritas eoꝛũ nec
erat in eis quomodo igiturvera erant ea
verſtate qᷓ nec erat nec erat in eis hoc eniz
ita dici videt᷑ ac ſi diceret ꝙ allꝗd erat al⸗
bum albedine que nec erat nec erat in eo
Necu minoꝛem foꝛte difficultateʒ habet ſer
mo quo dicunturvera eſſe ea que de futu
ro ſunt ſiue ſint neceſſaria ſiue contingen
ua. quomodo eniʒ verum eſt ſolem eèoꝛi
turum cras ſi vergas eiꝰ non eſt. Non ali

c̃.Sed

tervt videt᷑ qᷓ; ſi dicat ſocrates ẽ philoſo⸗

phus aui ſapiens ſapientia vel phia que

non eſtOè ſi dixerit quia veritas illa futu
ra eſt hoc eſt ac ſi diceretur quia ſocrates
eſt ſapiens ſapientia que non dum e.ſed
futura ẽ. Si vero dixerit ꝗa veęritas illa ẽ
vbi ergo ẽ.non põt dici ꝙ in ſole quoniãa
etiam ſi ſol non eẽt dummõ cras ectoꝛiiu
rus vera eſſet enuntiatio qᷓ diceretur cras
ꝛiturus.è ſi voluerit de hoc calumnia⸗
ri quia ſol ẽ.et pꝛopter hoc habet veritas
illius enuntiationis ſubieciũ in quo ſit et
a q̊ ſuſtentet᷑ errat młta inbecillitate intel

lectus deſeret enim eũ iſta ſolutio. Si di⸗

rxeris ei aliq̃ dies pᷣterijt.que modo non e
vel aliqua dies eri:t que non dum ẽ mani⸗
feſtum ẽ tibi quia neutra iſtarum enunci⸗
ationum habet ſubiectũ qnod ſu Quare
non habet ſubiectum in q; ſit veritas cum
neuꝑiꝰſubiectũ ſit exagittati ꝗqdaʒvel hijs

vel ſimilibꝰ rationibꝰ⁊ inbecilliiate intel

lectus deficiẽtes ab inuentione veriiatt et
eiuſdeʒ ianua tanq; ceci et errabũdi nõ in

ueniẽtes dixerũt pꝛimã veritatẽ eẽ qua vᷣa

ſunt oĩa huiuſmòi. Hic aũt erroꝛ deſtruet

vijs q̃s oñdaʒ nbi haꝝ pᷣma c aut em intel

ligunt ꝙ pᷣma vitate va ſut oĩa huiuſmoi
foꝛmalit᷑ aut effectiue ꝙ ẽ dicere quoniaʒ
aut intelligut ꝙ hoc nomẽ vᷣa pꝛedicet
pꝛima vᷣitas q no ẽ niſi creatoꝛ benedict⸗
tuc ponẽt eaʒ ex neceſſitate in oĩi vo.aut

in telligut ꝙ ꝑ hoc nõ va pꝛedicet quidaʒ
efſectꝰ pᷣme veritat cadẽs ſuꝑ oia va quẽ

admodũ lumen ſparſũ a ſole ſuꝑ oĩa illu
minata ab ipᷣo Ei manitfeſtuʒ ẽ intelligeni⸗

bus qꝛ vᷣitas huiuſmòi lux ẽ intelug ibilis

ad virtutẽ nr̃am intellectiuã quéadmoaũ
lux coꝛꝑalis ad virtutem nr̃am viſibilem
⁊ ꝓpter hoc om̃eꝛ ſol veru ſcibile ẽ nobis
qnemadmodum ſolũ lucidum aciu vłil⸗
luminatu viſibile neceſſitate igr hunc po
nere pᷣme veritatis eſſentiã ſᷣm intentionẽ
hanc in omino non entibꝰ. quoniaʒ innu
merabiles ſubſtatie tam coꝛpales q; ſpiri
tua les vt aie humane⁊ paſſões earu atʒ
habitus future ſunt et nec dum tamen ve
rum eſt de qualiber earum. quoniam hec
res erit quantunq; eaꝛũ demonſtrata hac
rem aut forte nihil ẽ quoniam ſubiecium
huiuſmodi enunciationis non ẽ neq; pꝛe⸗
dicatum foꝛe eniʒ pꝛedicat eſſe ꝙ non duʒ
neq; cõ poſilio ẽ ſubiecii ei pᷣdicaii

no entia em̃ illa nullomõ comiũctia ſt ↄiu
ctiõe reali et fᷣm vitatẽ imo reuera dinila

plerhoe
leliget⸗
ſouoꝛin
goegne
Cerone
toogia
lusi
ſctoe
toͤleto
Mrerent
taun
Mualun
ſcneuen
ſlepet⸗
hedinge
uneſe-
Wiirier
ſasalon
etyelan
uidet
Conpen
nſn
lentoonm
luuenise
whoſtoi
oene
iione
lollone
omniar
leſe hat
wenilae
Hunine

hia ha

ſo ſeapi
Mhrece
ſonene.
Uenäer,
Nllleri
kuyen
igninn

ſcſeinn
holnag
1
ſdon

iſtſſeg
Atondrt
huſem
moien
9dke
deborcdun
borbehee
deninanie
nbaleen
ſtaſelnidge
gnencore
ondanine
niannan
igodi
ninensn
naägeeirn
Liobealur
toreſdnut
ncenabüdni
anniticn
tnütannih
nsinuank
lütcipuun
gidicgeter
noni tuhru
ieataband
eitaenaſen
a ecatc
zaoeſwen
Ciniunn
niin in
Mültiin

lvacdos

ſuunſnn

Fo⸗

quoniam reuera bec res non eſt vel non-

dum eſt quare hanc rem foꝛe de non enu
bus eſt. eſt autemveruʒ hanc rem foꝛe ſᷣm
intentioneʒ poſita huiſmodi nominis ve
rum qua dicit pꝛimam veritatem in eo de
quo pꝛeqicatur. Quare pꝛima eſſencia erit
in hoc non ente et in omni ſimili vero ⁊ ꝓ
pter hoc ſimiliter non ente. Quis auteʒ in
telligat hoc ꝙ ens ſit in nõ ente. Neq; em
liquoꝛ in vaiſe ꝙ nõ eſt neq; anima in coꝛ

poꝛe ꝙ non dum ẽ neq; ſcientia in anima

que non eſt ne ; vllum genus rerum po⸗
teſt cogitari eſſe in aliquo quod non ſit.
Amplius manitfeſtuʒ eſt multa ⁊ innume
ra modo eſſe vera que poſſunt eſſe falſa ⁊
ecõuerſo ꝙ ſi cõtingeret recederet ab eis
pꝛime veritatis eſſencia ⁊ intraret oppoſi
ta eoꝛum quaſi ergo locuʒ muta re vel ha
bitaculum eam ſequetur ex hboc Amp̃.
ſequetur maius inconueniẽs.quia vel fal
ſitate vel alio illuʒ expellente fugabitur a
vero in quo erat tanq; non potens ibi re⸗

manere. non em̃ poteſt remanere veritas

vbi inierat falitas. Amplius ſiue falſi
tas aliquid ſit ſiue nihil impoſſibile eſt ꝗ;
expellat pꝛimam veritatem. Si enim ali/
quid eſt impoſſibile eſtvt ſit ei foꝛtitudine
comperabilis.quomõ igitur expelletur ꝑ
ipſam ſi nihil ẽ faiſitas. Multominus po/
terit contra pꝛimam veritatem Jurta hoc
inuenies et alia inconuenientia non tam
impoſſibilia qᷓ; irriſione digniſſima Si ve
ro dixerit ꝙ veritas hec qua ve ſunt enũ⸗
ctiationes velvera eoꝛuʒ ſigniſicata eſt ve
lud lumen ſparſum a pꝛimaveritate ſuper
omnia vera huiuſmõi nõ effugit quin ne
celſe habeat concedere et confueri ꝙ in⸗
men illud ſpargitur ſuꝑ nõ entia et ꝙ eo

illuminata ſunt. et eo lucent infinita non
entia. Hanc autẽ poſitionẽ nec ymagina

lio recipit nec intellectus. Si em̃ lumen il⸗/
lud accidẽs eſt quomodo eſt in ſubieeto
non ente. Amplius. iſtud accidens erit
