oꝛum hijs vᷣbis. Oculus non vidit deus

abſq; te que pᷣparaſti diligetibus te. Erx in

lege? dockemm xpianon inuemit mo ſilis
SEbes aut ſcire ga ſermo deambu
Wecoꝛum alioꝛũiq; delectabiliũ mo

eſt hominũ bꝛeuis intellectus ⁊ pauce ex

. Ertcitatiõis in reb diuinalibus ? maxie in ẽdeſcẽdere vel vident᷑ vel dicũturin autꝛ .
rebus mirabilibus ꝗ ſunt ſeculi altioris ticis ⁊ ſanctis ſermonibus beatitudinis ꝰ uol
Eet habitatioi gloꝛioſe/niſi ciuitas illa id ẽ gloꝛie ſue nullũ pali penitus detrimenti,zʒ ſan .
celus gioꝛificadoꝝ homiuũ collocada eſt nec a viſione pulcheitudinis creatoꝛ aut nd
⁊ maſura perpetuo. Cuũq; ↄſideraueris er a fruitione ſuauitatis illius nullatenꝰ elõ5 ui
roꝛem hebꝛeoꝝ atʒ ſarracenoꝝ ꝗbus ſpe- garicũ quocuũq; vadat quocuq; mittatur n

rant paradyſum deliciaꝝ ſenſibiliũ inue⸗ Plentiſſimu; inuenit vel potius habeant AUtrdll

0. . nies ſermonẽ iſtum multũ appꝛopinqntẽ ) creato:ẽ. Ego vo dico tibi in hoc ga ßmo⸗ finn
erro:i eoꝛii. Hoc aulłẽ eſt am delectatio de nes iſti ex actiſima ac diligetiſſima picu ligan
anm bulatiõis et viſionis delectabiliũ ſenſi tatione determinãdi ſut. Similis queſtlio iaut
hilium ꝓut iſti ſentiũt ad carnalẽ ⁊ ſenſi⸗ eẽ videt᷑ ⁊ de gloꝛificatis hoĩbꝰ quon ad⸗ ſul
bilem ptinet paradyſum. Silr = ſermo ð uentus et apparitiones crebꝛi habent in ele
miſeria qu ſomniat eidẽ erroꝛi ꝓximus gente xpianoꝝ ⁊ iam de hoc in pcedetib⸗ nſfeihn
t.Si em impoſſibilitas mouẽdi ſue mo- aliq audiuiſti et alibi plura deberet ſut nmiftmuf
tus vel miſeria eẽtvel pars miſerie eetere ficere nibi. De angelis vo ſanctis atq; ma huecreuin
atoꝛ ĩ parte iſta miſerrimꝰ hoc aũt eſt qm̃ lis an poſſibilis ⁊ an ↄueniẽs ſit eis mot⸗ eotnn
tam longe ẽ creato: a po ſſibilitate hmõoi ⁊ quis intellectus eſſe debeat in ſermon stdn
; longe ẽ ab omni indigẽtia et carentia. bus autetict ⁊ ſanctis cu dicut᷑ ibi velmo nnhie
QNuale manifeſtus elt motu ?1 mouendi uen vel deambulare vl volare tenrabon mitilt
„ poſuibſlitate in vlaimitate elõgatioõis? im bi ſatiſfacere in tractatu ſingulari ð eis Aunbſ
ph·va poſſibilitat? ꝓphberica eſſe a creatore qu? ſequet iſtu ſi deus voluent. Deeoge⸗
gdmodũ om nem carẽtiam ? indigeétiam = ES terim aũt ſcito quia nõ ẽ ipoſſi

Pinigt
Uichreſme

Vſi dixerit qꝛ in hominibꝰ ꝗ ſuni natu/

AIaliter volutarie mobiles miſeria ẽmouẽ
Vadiimpoſſibilitasnõ effugiet qan cogat᷑ cõ
cedereꝙ copioſitas ⁊ plenitudo omniũ

Deiis nei incogruü felicitati glo
rie future vt felicitas illa ocs ptes ſuas ſił
habeatet vt viſo gloꝛificatoiquẽadmodũ

bile vllo modoꝛũ omipotetie cccaea

Neicnsſin
fonesinil
Mdlizere
hlesder

deſiderabilin immunitaſq; omniũ triſta- diiri ſupꝛa oĩaviſibilia videatura gloꝛifica ütell
biliuʒ ſedibiliũ faſcidibilin que ſunt due tis hoibusſi hoc ad illa felicitate; ptinegat mma
partes totaliter ↄoſtituẽtes veraʒ ac plenaãa ivideãat iq; ñ obſtatev puitate vłmagnitu⸗ nolifti

Ageli viſi ſunt v⸗
laſſecũ hominibus/⁊ ducatũ eis pᷣbuiſſe
uadoq;. Sicut euidẽter legere potes in
eon legibet doctrinisnõ ammiſſo neq;
imminuto ſtatu felicitatis ſue. Attẽde da
ad modicũ edocti in talibꝰ hoĩesqmnõ
Emoleſtũ angelis ſanctis neq; tedioſum
vlio modoꝛũ ꝓ beneplacito creatoꝛis ſe⸗
cedere ab habitatiõe gloꝛie ſuer deſcẽde

felicitatmiſeria ſit aut miſerie pars Qua
pPꝛopter ipᷣa felicitas erit miſeria vel miſe/
rie pars. Uera eiĩ ac plena felicitas motũ
pati non videt᷑ in ſtatu ſuo vllo modoꝛũ
ſicut neq; carẽtiam aut indigentia. i ꝗs
aulẽ di

dicat q ſanctiſſimi ac beatiſſimi an/
ſi ſunt veniſſe ad homies ⁊ ambu/

re ad homines vt eis ↄſulat vxinſtruat. p/

Muniat interdum aut ⁊ defen dat a malis
angelis quos dyabolos vocat vel etiã ab
hoibus malis. Interduũ etiã ad malos vt
æonꝝ ciuitates ſubuertatz eos etiaʒ perdãat
⁊ de hoc pᷣdicte leges ⁊ doctrine multa cõ
Cinent teſtimonia. Doctoꝛes aũt et erudi⸗

toꝛeg in lalib ꝛgentis xbianon ſoli ſenſiſſe

Vidẽtur angelos ſanctos atq; beatos / cuʒ

ud hec ofſicia vel miſteria deicenduũt hos

cjis aut interpoſitioib. Si gs vo dilerit
Aa delectatio quatacũq; poſſit ee tugp ſen
Aus quaſi in vltimitate puitatis erit ad de

cũq; pars eius per inde eſt acſi nipil el de
traheretur quẽadmodũ ſi punctꝰ linee vlł
coꝛpi detrahat.Et iſtud exemplũ adiuuat
ſermonẽ pᷣmũ de deſcenſu ſancton ac bea
tiſſinoꝝ angeloꝝ ad hoſes. Interpolatio
ei bꝛeuis felicitatis illiaad tot quaſi pun
ctus ẽ. Alius auũt ſermo ſicut ſepe dixi tibi

gquo dicit᷑ ſtatus felicitatis illius eternita⸗

ti ſublimius ⁊ felicitas illa ꝓpter hoc oẽs
ptes ſuas hr̃e ſimul ſapiẽtie ↄuenictioꝛ et
ſtatui uli cõgruentioꝛ. Ratio aute ad hoc
validioꝛ e gaa ſi ꝗs ita poſuerit neceſſe ha/
ber ponere pᷣus ⁊ poſterius ĩ ſtatu illo ⁊
pter hoc tps qð i videt᷑ ex pᷣeedẽnbus de

mõſtratiua deſtructiõe remotũ. Secuũdꝰ

vo ſermo quo ponũt᷑ angeli ſanctiai be
ati ꝓpter miſteria ⁊ vtilitates hoim deſcẽ

dere ad hoĩes ⁊ iterpolare ad modicũ be

atitudinẽ illãvideri pt mo ĩpoſſibilis. N

lectalionẽ qᷓ erit ex aſpectu ? viſione cra
troꝛis/⁊ ꝓpter hoc ſi detrahat᷑ oino vel q⸗

ſtusnni
vnnepen
lonohorp
gſiogni
tuoſloetin
leginpobe
neue
ſellgepern
ſtilitane⸗
lfteplanie
WN

Maudtkid
lzedei
lircbpe
n
tumt
innind

nehi

fo

Fo. cCLviij 0
ei vns em̃bmõi interpolatiõis erit tan; di ex neceſſitate extreme illi felicitali ? extre⸗
KrH uino beatitudinis diuidẽs beatitudinem me miſcdile ⁊ hoc ẽ ꝓpter ſtatũ illũ futurũ
RS sB ißam in duas ptes.qru altera terminatur quẽ quatũ videre datur hic eternitatt op⸗
tislune inicio tpis altera vo fine einſde nec videk Igs vo querat etet eſſe ſimilimũ
* Bnr pvubiñ eẽ poſſe apud aliquẽ intelligetium qliter aie huanevel bominesſtan
Nachichiien omnẽ interpolationẽ diuiſionẽ eẽ duoꝛũ Qın tis? tot gaudijs ſim gaudere poi
Ennen Auon alterũ alteri abſq; medio iungere ſintvłtot ⁊ tata toꝛmẽta ſimul ſemire / De
Wnlhnn niſi interpolatio interueniens pꝛohiberet bes reminiſci eoꝝ q alibi de boc ꝑme au⸗ 0
md A Mriit Erit igr diuiſibilis in ptes ⁊ 'm pᷣus et po diuiſti. Ubi oñdi tibi multis exemplis
nitfitn ſterius illa felicitas nec ſolũ in ꝑtes duas. etiã in iſta miſeria ⁊ anguſtia pᷣſentis vite
Getanshibg G etiaã infinitas. Cuũ poſſibile ſit qualibʒ ꝑ multe anime multis ſimul appᷣhbẽſionib⸗
ninonesccihn te tpis deſcẽdere 7 mittt angelos ſanctos vacãat ⁊ intẽdũta paſſiones ſimul multipli
rlamdehaiet multos ad homines ꝓpter multa ⁊varia ces patiũtur. Quid igr de eis in illa felici
Aaldini myniſteria in multis ⁊ diuerſis tꝑis parti tate ſentiẽdũ ⁊ niſtinſtarſubſtantiani an

mscſſedchann
ſancis i iire
ulaentmng

mdi creationis generis hani angeion miſte · Jurta modũ iſtũ viſile eſe bre ð doloꝛi
enn ria innuͦera ? innũ erabilioꝰ vicib/ fuerint ⁊ ſupplicis infernalibus avidetur ſermo
D ⁊adbuc ſint et ſingulon myniſterioꝛũ ex· nes ſacii etautẽtiebocinnuere. Dictur ei
lonochniiut pletioꝛes ſingulas iuterpolationes atz v in quoda ex ſanctt auteiitis libꝛis qe ſlig
nöiln niſiones inilla felicitate fececint. Erit igit mina tũc ocurrẽt duriter et intelligitur eui
eitias iatös: mirabiliter quaſi dilacerata in innume- deter hocõ fluminibus tribulationi illails⸗
M rabiles dirupta qntu; ad angetos hbmoi macſi diceretur qe ſunt nõ p ptes ne;f b
idiunem felicitas illaiæ ſcom doctrina xpianoꝛũ eti ſucceſſiones toꝛquebut danaros. In alioa
⸗ am q;tũ ad omẽs ſanctos angelos erbea vo libꝛo ex eiſdẽ ðꝛ donec deus pluat bet

Nfürtmmuft
n tin
wino n
amiarlinne
miertenſſin,
E ntrinin
indndii,
Eiglani

bus exequũtur ⁊ adimplẽt erũt ex necefſi
tate tot nterpoladren tante apo 7 qn
le tpis ꝑtes bhmõi.Sequit etiq ex bocnon
folch diuiſibilẽ eẽ felicuiatẽ hmõi ſʒ etiaʒ in

numerabiliter eẽ diniſam. Lum ab inicio

tos cũ pᷣm illã oẽs ſint admyniſtratoꝛij ſpi

ritus mifſi in myniſteriũ ꝓpter dei electos

homies ⁊ dilectos hoc igr cauſa exercita/

tionis hoc poſui in ſequeti tractatu ſtu

citas illa et infernalis miſeria nõ imerito
neq; impꝛobabiliter in multis ſilr ſe habe
re⁊ in multis ab inuicẽ diſcrepare dicũtur

Si ei illa ẽ vera ⁊ eurema miſeria oẽs ei⸗

oſius ꝑſcrutãdũ.Et m qſt otraria füt feli-
iis nit ia

ptes ſimul ec vidẽtur. Sicnt audiuiſtið p/

nibafelicitans oppoſite alioqn nõ eẽt in ſi
ne ſiu?᷑ vliimitate ſue vt ua dicatur pfecti⸗

onis ⁊ eadẽ icõueniẽtiavidẽtur ſequi qͥ ſu
ꝛa audiuiſti de diniſiõe ⁊ laceratiõe feli/

gelicaru ſublimiuũ dilatãde roboꝛâde at-
libertate et expeditiõe vix vob cogitabili
Ddonade ſũt. Addo etiam tibi magnitudo

gaudioꝝ ⁊ claritas appᷣhẽſionũ ⁊ cogniti

onũ cogit ea ſimul ſentiri⁊ illas ſimul eẽ

Juxta modũ iſtũ viſile ẽ ſe hre ð doloꝛibꝰ

citatis ⁊ de cõtinuatiõe tẽꝑis hoc ẽ de du

ratiõe eiꝰĩppetuũ. Ampᷣ.no eẽt leue reme
diũ penarũ ⁊ toꝛmentoꝝ traſitus eoꝛũ vel

ean ⁊ multoplus ceſſatio toꝛmẽtoꝝ q; mi
tigatio eoꝝ. Quẽa dmodũ igjr in illa felici
tate nulla ẽ remiſſio vel diminutio gaudi
oꝛũ. Sic et in inferno nulla ẽ mitigatio vł
aleuiatio toꝛmẽtoꝝ. ſit 8
ge ſuꝑabũdãtioꝛ ẽ miſcdᷣia creatoꝛis in p⸗
müs ⁊ retributiõibꝰ qᷓ ſit iuſticia eiꝰ ĩ ſup

direrit qs aꝛ lõ

plicüs ⁊ toꝛmẽtis. Uen idubitater dic pe
tuitas autꝛ integritas ↄmunes eẽ vident᷑

lũ ſuũ ſuꝑ eũ. Inſinuans qꝛ quẽadmodũ
ſtille pluuie innuerabiles ſimul cadũt ſuu-

per aliquẽ. Sic ⁊ doloꝛes illi inüerabiles

imul affligẽt danatos. Scio tñ ꝙ aliqni

bũturintoꝛquẽtes eos/⁊ trahẽtes ad intet

lectũ ſuũ iuxta ↄluetudinẽ ſuã. Attendere

etiã debes ꝓpier ꝗd dixerim ꝗa

tas illa impoſſibile ẽ vit habeat ↄtrarium

hec ⁊ infernalis miſeria qſi ↄtraria ſunt ?
nõ dixi ꝙ eent ve ↄtrarie q: reuera felic

quẽadmodũ impoſſibile ẽ vr cauſa eiꝰefi
ciẽs ⁊ immediata impoſſibile eſt vt ſit alꝰ
cui ↄtraria vel aliꝗd ei ↄtrariũ. Neq; em

pulchꝛitudo. neq; claritas. neq; bonitas
creatoꝛis otrariũ vllo moꝝ hre pᷣtex hoc

declaratũ ẽ tibi ſufficiẽter ĩ pᷣma pꝑte traca

rinſadinuat hoc ce 3
hoc em̃ ſcietia demõſtratiua quecũq; ſtz
vbieũq; ipa ſitñ bʒ ↄtrariũqm res demõ
ſtrabiles nõ hnñt otraria ꝓpter neceſſiatẽ?
ſui eẽ peraria inq; que ſinta nõ entib⸗ꝰ au

tus iſtiꝰ Si remiſcen aũt eius qð dixit ari

ſto.i li.topicoꝝ qꝛ ſciẽtia ex eo ꝙ ẽ ↄſidera
re qm̃ dyamet᷑ ẽ coſteaſimet᷑ non hʒ ↄtra⸗
adint e ad hoc cognoſcẽdũ ꝓpt

tẽ ſcietis neq; aliud eẽ poteſt. Alubi inlux-

Qa i

„— Paars pꝛima de vntner/ſo

2* Audinuiſti ꝙ oia veri noĩs ⁊ rationis ↄtra expediat illas noſſe ⁊ manifeſtũ ſit qa in,. obablie
ria ſunt ſibinuicẽ e regione alterũ cõtra al noteſcere vel interpᷣtari ꝙ noſſe non expe enasue
terũ in eodẽ gradu altitudinis ⁊ dignitatt dit no ſolũ ocioſum ſed etiam ſtultum eſt onüouene
. naturalit᷑. Tu aũt ñ es oblitꝰvias abꝰ de ¶PJ as vᷣo queſierit q̃lit᷑ vna fiſtula t lis
claratũ ẽ tibi ereatoꝛi nihil poſſe eẽ e relio Rſiue arcteria tate multitudinivocũ cgiagnnch
ne iuxta pdictũ modũ.imo vniuerſitas b Xα/ taq; varijs modulatioibdeßuire fielnoe
eſt ei abiolute ipᷣe vo ſuꝑẽ ei ĩ vliitate ſup- poſſit ꝓculdubio ꝗ ſic poni:neceſſe habʒ (ilare
eymminèétie ? altitudinis ⁊ ꝓpter hocin ſmo hocattribuere gloꝛie illi vltra eĩi omnẽ ad ſala
nibꝛꝰ autẽticis rectiſſime noĩat altiſſimus mirationẽ nr̃am et cogitatũ erũt virtutes iltus
1ꝑEuertar aũt vt audias id qò mul ⁊ pottẽtie gloꝛificatoꝝ coꝛpm ſupᷣ id qð ſũt n
tis faceret admirationẽ grandẽ ſi hic. Sic dicoz de ꝑtibꝰ Z oꝛ: anis quoꝛũu dannnin
Agaes eẽt ꝗ hoc aſſereret.Si eivt foꝛ vſus erit ibi⁊ nõ c mirabile ſi ſtatus ille ꝗ uſcne
ſitan alicui videri poſſit nihil potẽtialitatt totus ẽ mirabilis ⁊ miraculoſus tot⸗? plu⸗ lnſei
poc ẽ carẽtie indigẽtie ĩpfectiõis in virib?ꝰ rima hʒ vel etia oĩa qͥ eua vtute ſidei ſola bigeße
eanimarũ huanarũ relinqt ꝑfeciio future ⁊ ad modicũ quo quõ capiat᷑. Sicutigit᷑ –
felicitatis tũc vis vocalis ex qͥ lunt modu hic fac vnus hõ i ſtatu ſcʒ miſerie iſtius in miatin,
lationes emittet ſimul oẽs voces atq; ſo/⸗ eis ꝗ ſũt roboꝛis ⁊ vᷣtutis ⁊ agilitatt id qd ſ Kiren
nos quos naturaliter emittere pᷣt/ etiam x. vel. xx. alij facere nõ pᷣualer. Sic no ei⸗ umann

guaſcũq; pfectio gloꝛie illiꝰ ſupaddiderirt ꝓbabile vel icredibile vnã fiſtula vl arcte inorezi
»Fritie ria in gloꝛia pfectõis illius multa poſſe fa one

Erit igr os vniuſcuiuſq; hoĩs gioꝛifirari ſi

cut cythara coꝛdarũ/innũerabiliuʒ et ſicut
oꝛganũ innũerabiliũ ſiſtularũ x erit ſono
ritas ex oꝛe vniuſcuiuſq; gloꝛificati homi
lii mira ? incogitabili nobis hic ſnauita⸗
te ſibinuicẽ ↄſonãtiũ ⁊ auribꝰꝑfectiois illi
ns ſimul audibilin. Ratio vo q aliquem
foꝛtaſſis adhuc moueat ẽ gloꝛificanio de qᷓ
dgudiuiſti animarũ nr̃aꝝ/ quã neceſſe ẽ fo⸗
re vt videt᷑ ſᷣm oẽs vires earũ. Quia igit᷑
pirtus vocalis vna illarũ qᷓ alia exiſtima
ri pt eiꝰ gloꝛificatio qᷓ; hec/vicʒ vt eiꝰ poſſi-

cere que multa milia fiſtularuũ vel arcteria
rũ facere nõ poſſent. Remilci etia debes
gqueſtionis in pᷣcedẽtibꝰ ꝓpoſie que ẽ de
differẽtia vocũ hũa narũ hicc ibi ſeilic an
ſint vniuoce id ẽ eiuſdẽ noĩs ⁊ ranõis.Oi
ſiderio tuo ⁊ ꝓpoſito meo ꝙ nõ inermem
neq; indefenſam cõtradiciioꝛcs veritatis
ea& inueniãt de cetero. Si vo aliter ſe hʒ re
uelabit hoc creatoꝛ: bñdictus ſi voluerit et
declarabit eam per quem voluerit.
Abʒ ant queſt ionẽ de choꝛis ſiue

ſencinn
Gbaeniiſn
leſichnmnc
icenode
enert
ſoron
iplivoee

curn
Golcpan⸗

uiſii

h choꝛeis ⁊ geſtilatiõibꝰan in ſtatu lcltiai
illo gloꝛie futuri ſint hac queſtio Prannn
nes ſapientiũ ꝗ pᷣceſſeruũtĩ gẽte xpᷣianoꝝ 4 nin ioni
boc euidẽter ſcpᷣſiſſe inueniũt ipᷣa qʒ natu nchiͤn
ra ⁊ naturaliũ expiẽtia hec inſinuare imo lnteſtih
aut teſtari videt. In hoc ei ſtatu iſte mo Gnngte
dica gaudia qᷓ ĩ eo ſũt holes nõ ſuſtinent inan ſetze
abſq; motu coꝛꝑm ſuoꝝ ⁊ pene ſinguloꝛũ llenifunn
mẽebꝛoꝝ. Maniteſtũ eĩ ẽ tibi qliterexgau⸗ uuuned
iaz Holm beato⸗ dijs ꝙ in ala tua ẽ mouet os tuũ motuꝗ Mundrſn
Q erit poſſibilitas vtutꝭ eiꝰ iterpᷣtatiuenõ riſus vocat⸗ ẽ ⁊ tota etis tua facies imuta unſchlene
vilgeret᷑ mirabile hocſi locutiones vel ſer tur. Uides inſuꝑ viros ⁊ mulieres pᷣgau/ czgeil
mones locũ haberẽt ibi. Multis aũtex ſa dijs hmõi diſſilietes repẽtes ſaltates⁊ ſo Gnataßde
piẽtibꝰ de gẽte pᷣianoꝝ videt᷑ nõ foꝛe ibi ms cãtilenarũ aut muſicoꝛũ iſtrumẽtoꝝ q̃ hndund
neceſſario pᷣmones hoc Wier claritatẽ poſſũt effigiatiõe motnũ ↄcoꝛdare conan mnenigei
ſtat-illius vt nihil aliquẽ g&icaton ho⸗ tes. Multos q́; vidiſti er virt 2 mulietibꝰ9 ilnn
. minuů ibi lateat ꝙ videre vel ſcire iöm de⸗ q vel catates vel catus audietes ab hmõi
MNinere. Quia igr geſtilatioes iſte exube⸗
ratie ſũt ſiue redudatie pᷣſentiũ gaudioeus

nacuũ igr eẽt ibi interpᷣtari alterũ alteri cõ
q lã modica ſũt.imo nulla coꝑanõe gau⸗

ilitas ſic impleat eius potetialitas ſiog
ſiciaf/oes igr ptes ſue pfectiõis ex neceſſi
tale ſimul eruuhee aut nõ ſunt niſi voces
ſiue ſoni vocales aut inuſitati aut articula
ti⁊ inteiligibiles. Ampᷣ.niſi ſimul eẽnt
oss ille pfectiõ es ptes ſʒ pticulatim ⁊ trun
caulim ibi ſuccederent᷑ ex neceſſitate eet ibi
Ade 2 tpus vt audiuiſti. Q? ſi as dixerit de
. Vlute interpꝛetatiua q ẽ virius loquendi
Wmilẽ dʒ hĩe pfectionehoc aũt eſt vt vnuſ
Alqʒ; hoĩim beatoꝛũ oĩa ſimul loquat ſup

ceptos ſuos ſeu cogitatiões ſuas cũ ibi ne
minẽ latedt ⁊ a nemine abſcõdite ſint cui

6

aenun
leponni
loeiltin
eitoglaigi
etaene
81mdaitse
dagemimti
cno chhii
itanlorini
s tgge
enotal ⸗
ddieyniſtn
Aöis lisne
zatdab gen
ibüanaibinn
ticuiſdinin
miusinbatli
ofrontn
mn öndd
nun ic
uinuefmite,
Hie nmnl /

6n

—

—“
zicoſin ben

dioꝛũ felicitatis future qliter poſſibile eſt ĩ

„

cõpabiliter maioꝛes exuberatias ſeu redc—un

datias ↄuenientiũ ſaltationũ ſeu exaltati

onũ ↄueniẽtiſſimeq; reſpondentiũ nõ eẽ

ex illis. Rſidedũ igr videt᷑ hicvera ac ſoũ
alia gaudia no lundare ĩ coꝛa huana ge
ſticulatioes aut effigiatoes hmõi ⁊ hoc ẽ

qm̃ vt ait qda ex ſapiẽtibꝰ. Uerũ gaudiũ

res leuera e hocẽ no ſrangẽs nõ emoliẽs.
nõò diſſoluẽs gaudentẽ ꝗqn potiꝰ ofoꝛtans
7 erigẽs ipᷣm Coꝛpꝑalia vo ⁊ nõ vera gau⸗/

dia merito bmõi exuberatias influunt in

coꝛepa ſic gaudentiũ. Et maniſeſtũ ẽ vnicui

q; intelligẽti qa magẽ vidẽt᷑ hmõi geſticu

—

latiões atʒ ſaltatiões exagitatiões iſanie

qᷓ; veron gaudiorũ exuberatie. Ig aũt de

res audientiũ offendẽtes ſuis cantibꝰ nõ

cix

nõ voces ipe delectẽt easſʒ magis mũeni
⁊ ꝓpoſitiones muſice ꝗ nullatenꝰ audiũt᷑
ſʒ iterius ſolũmõ cogitatur. Judiciũ autẽ

bmõinõ leue ẽ qmvidema aliquos abſur

diſſime canetes in iocũda ꝑcuſſione au⸗

mediocriter delectari Intus igr apõ alas

eoꝛũ ẽ cũ tam inſuauiter tanq; moleſte ſo
ris ſonẽt catus eoꝝ ꝙ ſi ita ẽ videlicet vt ea

q̃ intus ſũt apud aias delectatiõi ingerãt

muſicalẽ nõ videtur neceſſe eẽ vt ꝓpter il

lã ſonẽt foꝛinſece voces. Recte aũt vtenti

bꝛvel harmonijs vel alijs ſenſibilibꝰꝛ po
tiſſimũ in illo ſtatu taʒ felicis pfectiõts im
poſſibile ẽ fuiurũ eẽ modũ iſtũ delectatio

nig ſenſibilis vel verius iumẽtiue. Nectu⸗

claratũ ẽ tibi pꝑ me qa hmõi gaudia falſa dubitandũuũ ꝗn oĩs pulchꝛitudo. omnis

ſunt ⁊ geſticulatiões ꝗᷓ ex illis foꝛis perſtre
punt velut motus petulẽtie ſũt ⁊ ĩpet) atʒ
pᷣcipitationes iumẽtoꝝ ⁊ alioꝛũ hmõi aia

Uin. no leuiter at mouerißt aligs. Zi 9gs
/dixerit ꝙ ibi tacebut oꝛelaudes creatoꝛ
cũ decentiſſimũ ac debitũ modis om̃ibꝰpꝓ

C ſe videaturæ coꝛde ⁊ ote ibi potiſſimũ lau
dari creatoꝛẽ ab hijs in quos incogitabili
ter ꝓfuſa erit beneſicẽtia largitatis ipius.
Aqmõ. ia virtus gratitudinis nec ↄple
ta foꝛe in opationibꝰſ uis videri pᷣt ſi non
erũpiti voces collaudationũ bñdictionũ
Sefeaktonelrata Dicctgüͤrtoal

ſis aliqs ga vocalis illa collaudatio ſu 4

uacua eẽt ibi ꝓpter id qo i pcedẽtibꝰaudi
uiſti videliq qmnvirtus vocalis in terpᷣtiua
ad alterũ tm ſun opatiões eiꝰ ꝓpter in⸗
digentiã ? impfectionẽ aliena. Hec aũ̃t eſt

mutua ignoꝛatia ſiue in alterutrũ apð ho

mines cogitationũ ſeu paſſionũ ſuarum.
Ceſſatura aũt ẽ ibi cauſa hmõi qre ceſſatu
rus videri pᷣt ⁊ effectus. ſi dixerit ꝗs aꝛ

nõ parua neq; otẽnenda ꝑs felicitatt dee

rit illi ſtatui futuro. Si delectatio armoni
arũ maxime bñ moꝛate muſice iuxta ᷣmo
nẽ platonis ⁊ ſuauitatis ↄtentun armoni

ci gener: cãtilene ibi defuerit. Tu iã inſtru

ctus es er pᷣcedẽtibꝰ qe ̃mo hmoõi manitfe
ſte vergit atʒ declinat ſ̃m intẽtionẽ loquẽ-
tis iᷣm in paradyſũ ſenſibiliũ voluptatũ
iuxta erroꝛẽ getis ſarracenoꝝ. Jã aũt ꝓhi
bitus ẽ a te erroꝛ hmõi ꝑ me deſtructioni
bus demonſtratiunlus.
On immerito vo pſcrutandũ eſt
qd ſit ꝙ delectet aias nr̃as in vo
Ncibꝰmuſicatꝭ ſeu melicatis ⁊ foꝛſi/
tan videatur alicui nõ irrationabiliter ꝙ

terius!illũ lu alteri?
ſpatiovnius diei neceſſe ẽ ibi eẽ tᷣs⁊ pᷣus
72 poſterius ⁊ añ et poſt vbi ergo ſilitudo
ipius ad eternitatẽ. Similez qſtionẽ gene
rat deſcenſus aĩarũ ad iudiciũ? ad coꝛpa
H AAES ee

gapta ↄiunctio oĩs ↄueniẽs applicatio tũc
futura reſonel eo ſtatu ſpũaliter pulchꝛia
tudinẽ bonitatẽ et ſapientiam creatoꝛis et
ip̃umvniuerſum vniuerſalit/hoc ẽ in oibꝰ-

ptibus ſuis ſpũalibꝰ⁊ coꝛꝑalibꝰerit q̃daʒ

reſonaãtia creatoꝛis ⁊ velut carmẽ pulcher
rimũ arte creatoꝛis ⁊ ſapiẽtia ineffabili ax
tificio modulatũ. Spũaliter vt dixi gloꝛi⸗
nonnmd aneikni ruüdiſſimt
foꝛinſeco ſtrepitu vllo modoꝝ tumultuo⸗
ſ 90 tibi qa ſermo quẽ au⸗

ocũdiſſimu non

m. Scienduũ xvx

iuiſti ð hoc ꝙ ſtatus future gloꝛie hoĩim
æ animarũ ſtatui eternitatè eri ſimilimus

queſtiões diuinalit᷑ ppyloſophatibꝰ ples
ac difficillimas generatæ ſilẽcio ſoꝛſila po
tius honoꝛãdas q; pſcrutatione attentan

das. Harũ pᷣma ẽ hec ꝗa fides veritatꝭ ſic

ẽ apud gentẽ xpᷣianoꝛũ notiſſimũ euident

4* „

aſſerit quottidie aliqᷓs aſſumi in gloꝛiã il⸗
lã quẽadmodũ ⁊ gẽtesantique reges ſu/
os in deos traſuehi ſiue traſferri opinabã
tur et abeuũtes ſe vidiſſe iactabat. ſi credit
byſtoꝛijs earũ. Eſto igr exẽpli gra aliqua,z
ex hmõòi heri fuiſſe traſlatã in gloꝛia illa er
7 aliã hodie ſiłr traſferenda.Quia igr ſpoa
cio vnidiei diſtãt traſſationes ſeu aſſum

ptiones hmõineceſſariũ viderur alterum

duon vicʒ vt tm̃ diſtet i ſtatu illo gloꝛie aut
vt ſimłfiat. Silł autẽ eas fieri ipoſſibile vi
detur eẽ ſcõm poſitionẽ iſtam. cum altera
alteram ſpacio vniꝰ diei pcedere et etiam
5Hſit. Si vo diſtat ĩigreſſu al⸗

ſubſeg poſ 5
atũ ab igreſſu alteniꝰĩ eundẽ

Diuerſitas alteruter vel afferret vl auferret

tangit te qꝛ motuũ nõ vides in iſtanti.imo

. Paars pꝛima de vniuerſo
ſuq reſumẽda. Tudiciũ eĩ nõvidet᷑ ſubito Cũ ea eſſet aque hmõi conditio vt eavter ſeeſſeit
5 facturu p̃ſertim cũ credat habẽda ibi dii⸗ q; totaliter haberet. Uides igitur quia ni Lleciie
cepiatio de meritis bonoꝛũ atz maloꝛũ et hil deñn pientibꝰ dici poſſe videtur q; hoc olügt
rapiẽdi vtriq; boni ſcilicʒ in ſublime beani videlicet nihil eſſe hoc eſt nec pdeſſe ne (i tcog
* iudinis ſibi ꝓmiſſe ⁊ pparatemali vo ĩp valere quicq; per mille milia annoꝛum. uuhn
fundũ infernale. Illo igr ineruallo iudi- faiſſe in ſtatu felicitatis illius Iſtas igitur Mmri
cij hoc ẽ pte tpis qua totũ cõplebit᷑ iudici queſtiones ꝓPpoſui tibi hic cauſa exercita nno
0 um cu diſceptatioibꝰ ei lentencijs ſuisſet tonis. Non eumfacile ẽ determinare ea ſtiftn
ſententiarũ ipᷣarũ executionibꝰ vidẽt᷑ ab in capitulo iſto ⁊ hoc eſt Ppter difficultatẽ aiunnt
eſſe/a loco illo ſublimi a quo deſcenderũt ymaginãadi et declarandi ſtatuʒ huiuſmo Ai:uls
cuũ ipᷣo iudicẽ viuoꝛũ ⁊ moꝛtuoꝛum.J nter di cuius declaratio ſingularẽ tractatũ de/ ce tei
deſcenſum aut iſtu ? aſcenſus earũ qn tẽ ſiderat diffuſum ac pſcrutatũ. Interim an ſaſüin
pus vnũ fuerit ſiue faturũ ſit aut plures tẽ tiem tibi ſufficiat quia ſermones quibꝰ ſcy ſanitenel
poꝛis pꝑtes ꝙ dico ꝓpter hoc qm̃ nõ ſim vtimur hic⸗ intellectus ſeu paſſiones que räſäln
aſcenderuũt oẽs ꝗ inde tunc deſcẽderũtdu ſunt apud animas noſtras in vita iſta p⸗ (lenstit
biũ nõ eſt. Habitatio igr earũ ab aſcenſu ſenti multuũ longe ſunmultumq; differen 1heſszl
ſeu aſcenſibus hmõi tpe vel tpibus termi tes et foꝛte non equiuocantur ad illos vel itkuegt
nata c. Neceſſario autẽ habitanio illa aut illas qui vel qᷓ ſunt vel future ſũtapud ſta ſiſtan
tota ẽ habitatio eoꝝ in ſublimi illo felicita tum illũ felicitatis et maxime ſermones lẽ lstben
tis aut pars. O ſi tota erit igr finita ⁊ mẽ poꝛis ⁊ motus ⁊ queſtio eſt non facile cer ltiſnfn
ſurata certo tẽꝑe habitatio illa gloꝛienon tlificabilis an ſermones tempoꝛis ſiue intẽ hulsfin
erit igr ꝑpetua. Si vero pars ẽ igr partibi tiones eoꝛũ hoc eſt pteriti pᷣſenus ⁊ futuri gitadege⸗
lis ſcõᷣm tpᷣs nõ erit igr tota ſimul. Quali locum habeant apud felicitatem iſtaʒ vel flmiſtee
ter igr erit eter nitati ſimilis. Q ſinoluert apud elernitatem. Maxime cum manile⸗ Gphceee⸗
circa hoclappꝛopingoꝛi negociari potert ſtuũ ſit in eternitate nihil fluere nihil es an desemnuare
incipe ſic. Quoniã aũt aliqd de illo ſtatu te et poſt. De hijs igitur que futura ſũt in fotpeeen
tranſit tranſitu vniꝰdiei aut nihil. Si dire tem poꝛe vel pᷣterierunt in illo an poſſitvel lolenninl
rit qm̃ aliꝗd eſt igr ſtatus ille ſtatus nõ p⸗ dici vel excogitari in eternitate qm erũt vł hoöͤelomede
manens ad modũ tpis ſiue motꝰ.imo fiu fuerunt merito dubitabit quis. Si emde Anoduden
ens atz dilabens quẽadmoduʒ alteruter vnoquoq; pᷣteritoꝛum verum eſt quod ſu hischo⸗
ißp̃oꝝ. Si vero nihil prerit de illo ſtatu ſpa it et de vnoquoq; futuroꝛũ verũ ẽ quonia lnebns ſiye
cio vnius diei cõſequẽs ẽ ſicut alibi didici erit quõ iſta vera non ſunt ibi dicibilia vł Mlitnobes
ſti ꝙ nec aliqꝗd inde pᷣtereat ſpaciovniꝰan cogitabilia. Ampli⸗. Scðm hoc nihil Poongtn
m et ſilr mille annoꝛũ. Quacũq; hoꝛa igr ſcitur ibi de veris huiuſmõi quonia om̃is Wüne⸗
ide quacũq; tarda ꝗs ingrediatur ſtaruʒ ſcientia que ibi eſt ẽ ſcientia in effectu? nõ Whrktn
illũ nihil minus obtinet illo qui mille an,/ tanq; habitus doꝛmiens. Scientia autey ſchiere
nis ante eum ingreſſus ẽ ⁊ inibi moꝛat᷑ ꝓ in effectu non ẽ niſi cogitatio ſiue viſio ſpi cgenn
nibilo igi habendũ ẽ ibi ihabitaſſe ꝑ mi ritualis. Conſequẽs igr erit er hocvt neq; Vittin⸗
le annos ⁊ ſilr ꝑ mille millia annoꝛd. Ex creatoꝛ ipᷣe bũdictus aliqd ſciat de hmoi. –
plũ auũt declarans obiectionè iſta e in pe Seito igr qm̃ iſta tpalia qͥ diri cognoſcũt᷑
. )vynius diei vel quolibet alio determinato ibi ⁊ cogitant intemꝑaliterquẽadmodu
9 2 Si em nihil flueret de die nibil minus ha vigdes in temetipᷣo/ꝙ quietus ⁊ inmotꝰ vi NN
beret de die qui hoꝛa meridiana naſcere- des moueri multa ex hijs qᷓ mouẽtur ⁊ co Uifnvcis
inr q; qui ſummo diluculo ⁊ hoc ẽ qm to gitas motũ eoꝛũ ⁊ tranſitũ aliquoꝝ traſe/⸗ Oſeinn
in diem ſimul inueniret.Eodẽ mõ ⁊ etiaz untiũ ante tecuʒ tu nõ tranſeas.imo ſtes Kiieni .
maniſeſtius ſe habet in aqua fluente ⁊ in fixus in loco tuo.Sic ĩ immobilitate eter⸗ Kieriotm
agua ſtante. Si eniʒ fluerer ab inicio diei nitatis exiſtẽs creatoꝛ in vltimitate ſtabili dan n
adua de dlepſedra ⁊ hoc ꝑ tota diem plus tatis fixiſſimꝰ videt fiuxus mot⸗ ſucceſſus itnen
ex neceſſitate hrer de illa q ob inicio diei æ mutatiões tpaliu ⁊ nõ tangit eũ vel ſta and
illam excipe inciperet fluentem ⁊ exceptio tũ eiꝰ aliqd fluxuũ aut ſucceſſionũ hmoi 6 H“
„ nẽ hmoi btotam diem cõtinuaret q́; qui quẽadmodũ ⁊ nihil ptinet ad te traſit? eo tüti de
8* Hoꝛa Jqualibet alia eiuſdẽ diei hoc faceret rũ ꝗᷓ vides traſire coꝛa tevt ꝑ hoc oꝑteatte en
Si vero nihil de aqua flueret nihil hmõi moneri traſitu ſimiliſniſi hot ſoluʒ reuera ii

ſ6

uſena⸗
edoceckne
llenii
utohtae
doeethee
arand ſune
wſngiine
Aglnei e
güſenanan
ernsſagies
snoſtsun
ndenrti
umyctamine⸗

1cnefotinu
monestanit
ccſtötenizini
lapoc eückuns
m. Munineorn
Aenhiſunnt
isra
menmmnlos
unnaniki
S
oeun wnnd

.

3

1Nonlontn

isbannſnoen,

ege Oe
ausalgtn
nenon,

enmii/

„

=

—
☛

=
=
—
☛rtr

AHTinnh

—
—

=

li Motmn

i ttnteſn
nue

tialiter
Unñ fᷣmo cõis vicʒ ſapiẽtũ ia eẽ ibique ad⸗
huc tꝑe futura ſuntł pñtia ibi eẽ que ia ĩ
lpe pᷣierierut.Ex illo igr luie vidẽt futura ĩ

Fo.

neceſſe ẽ vt videas ipᷣm in tpe. Sʒ apð in-
tellectũ exempiũ ede hoc couenietius qmm
mortũ ꝗ reuera nõ ẽ niſi i tꝑe appᷣhẽdit eũ/
cũ ⁊ cogitat ſubito ⁊ in iſtati. Sulr ⁊ ſp̃us
Juxta hmõi exempla opteat te conari ad
vymaginadũ qliter tpalia ⁊ in eternitate et

inſtati ei ſili mõ cognoſcant⁊ itelligibilit᷑

videat ⁊ Iñ ſeoꝛſũ a tꝑe hocẽ intpaliter Et

quẽadmodũ de localibꝰ ſeu locabilibꝰlo

quũt᷑ hoĩes extra loca in qbus illa ſũtexẽ
pli gra hoies ꝗ ſunt in alapia loquũt᷑ de
rebꝰ ꝗᷣ ſũt in yndia vl ethyopia ⁊ hoĩies ꝗ
ſunti terra loquũt de ſtellis ⁊ alijs coꝛpo/
ribꝰ qᷓ ſũt in celo ⁊ cogitat de eis ⁊ apphẽ
dt eas cũ tam longe ſint ab eis. Similix
⁊ hoies ꝗ ſũt in ſtatu aliquo cogitat ð ho
minibus ꝗ ſũt ĩ ſtatu lõge alio ⁊ alteriuſ⸗

mõi.ipᷣe ⁊ anime nr̃e dũ hic ſũtcogitãt de
ſanctis ⁊ beatis angelis ⁊ de ſtatu ac feli/
citate ip̃oꝝ ſᷣm poſſibilitatẽ ſua.⁊ homies

cũ łꝑales ſint ⁊ in tꝑe de ipᷣa eternitate co
gitat de creatoꝛe ꝗ ſolus in ea ẽ licʒ ꝑx dif
ficilimũ ſit eis clare vrmaginari⁊ ad liqduũ

cõpᷣhẽdere ea. Maniftfeſtu igit ẽ qm̃ et

De elernitate ẽ tpᷣsi⁊ iꝑalia cõſpicere et de
ißo lpe eternitatẽ. Sʒ veru ẽ qꝛ de eterni⸗/
tate ta qᷓ; in lumine et ex lumine vltra qðᷣ
noò ẽ lumẽde tpe vo taq; de tenebꝛis et ilł

ad modu denſis.Uerꝰ eĩ ẽ ſermo ſancti ⁊
ſapiẽtis duo dixit. Nos ꝗppe iuoluimur

tenebꝛis. Jaʒ etia audiuiſti alibi qm̃ ſenſi/
bilia ſüt nobis hic tenebꝛe magne? hocẽ

ꝓpter coꝛruptiões⁊ ĩcraſſatiões q ſũt aĩa
vus nr̃is a ꝑte coꝛꝑm et augẽtur euidẽter

tenebꝛe iſte apte quoꝛũdãa coꝛpaliũ. Sicut
viges a pie nuurimẽtoꝝ quoꝝ dã coꝛpaliũ
vt appet manifeſte in cibis ⁊ potibus qui

bᷣ inebꝛiant vſq; ĩdiſipiẽtiam aĩe noſtre.
Ttendẽedum etia ẽ tibi hic qꝛ ſelici⸗
nis vi nõ mag? videat illic qͥ pᷣſen
ut q; q pterierũt ĩ ſꝑe vel futura ſt

ꝑe qꝗᷓ ex illo luie neq; per pᷣteritionẽ exeũ

neq; p aduentũ ſuũ ĩ iꝑe ſuo noniter illu⸗
celſrcũt. Hec ẽ cauſa ꝓpier qua dixerũt aliꝗ
Oboniuiquoꝝ qm i eternitate e ⁊ intra ipaꝰ ꝙ;

nõdũ ẽ in tpe qm ſic audiuiſti in pcedenti
bus inſinitas eternitatis circundat ⁊ cõti

net anguſtiſſimã tpis bonitatẽ quẽadmo

du ſi diceret᷑ qꝛ qeqd ẽ in terra ẽ et in celo.

qim̃ circuũdat᷑ ⁊ ↄtinet᷑ celo. Uñ ⁊ poſuerũt

tas illa tant hʒ claritatẽ cognitio

poꝛalyet dixerũt q; ſm intentionẽ eterna⸗

lẽ nõ declinatur in fuit vel erit ⁊ hec ẽ intẽ

tio ſᷣm qua de ſolo dicit creatoꝛe iuxta lſi⸗
dẽ et doctrina xpᷣianoꝛu. Similit᷑ ⁊ hebꝛe
oꝛuũ quoꝝ vtriq; nihil eternũ ponunt pᷣter

ipm ⁊ poſitio iſta eſt tibi verificata in pᷣce⸗

dẽtibus. Atteſtant aũt iſti diſtinctiõi ſãcti
ſermones et autẽetici ꝙ maniteſtu eſt in li
bꝛis ꝓphetarũ et alioꝛũ ꝗ ꝓphetas ſecuti
ſunt. Secunda vo intetione ſua nõ ↄgru

— ———

it niſi tempoꝛalibꝰ ⁊ tꝑi ſic neq; inſtexioes
ipius. Uere iñ ᷣm ↄmunẽ vſum loqucdi

ð hijs dicit que tota ſimul ſun hocẽ quo

hoc vbũ ẽ equiuocũ ⁊ diuiſerũt ſignifica⸗
tioni eiꝰ ponẽtes alterã etern alẽ altera te⸗

rũ eẽ nõ fluere ſiue ſint ſimplicia ſiue com·

poſita.in hoc eĩ nõ vicinant᷑ nõ nulla ſimã
litudine eternitan ꝓpter quã ſcõm intẽtio
nẽ eternalẽ qua dixiſe etia habeat epᷣs ve/
riſſime dicit᷑ nõ ens ⁊ nõ eẽ ſed magis flu

ens ⁊ fluere oĩm em̃ que eẽ dicunt᷑ quolia⸗

bet mõ ab eternitate remotiſſimũ ẽ tẽpus
⁊ hoc ẽ qm eterniuatẽ minimo ſui tagit tam

tũmõ hoc aũtẽ ipᷣm nũc ſeu puctꝰeiꝰ ⁊ de
hoc aliqᷓ audiuiſti ĩ pᷣma pte tractaxꝰ iſtiꝰ.
— Uod autẽ ſtatũ felicitatis future ſi

miliũ eternitati ſepe dixiſneceſſe ẽ
WMꝘV vt ita intelligas nõ ꝗna ⁊ iniciũi et
partes habeatſfelicitas em ſccõn angeloꝝ
cuiꝰſimilitudo ⁊ eq̃litas ꝓmiſſa ẽ electt ex
Dilectè dei ab ipᷣo ⁊ ꝑ ipᷣm ĩdubitãter cepitx
⁊ iuxta doctrinã xpᷣianoꝝ ꝗ ſoli ð ea phati
ſũtpaulo pꝰ creationẽ ipoꝝ habuer̃t qdã

añ hãac alia felicitatẽ qñq;/qᷓ merito natura

lis ðꝛ qm̃ ipᷣa fuit opulẽtia bonoꝝ natura

liũ hoc ẽ ſdaꝝ naturaliũ ⁊ vtutũ habẽs

neceſſitate multã iocũditatẽ cum tam lois
ge eſſet a moleſtis ⁊ miſeris/⁊ quoniam
nõ erat ſine cognitiõe magnalet lumino⸗

ſa creatoꝛis habebat illa felicitas ex necet

ſitate gaudiũex cognitione ipius licet in⸗
cõparabiliter minuſq; habeat illa q poſt
peitelicit 8ĩ hijs que narrabo reie gite
i ſiima hoꝝ pᷣmũ ? ꝙ oia bõa gaudioꝝ⁊
vgloꝛianꝝ ſil 6 nec pit autfluit ꝗcq; eon qꝝ
ꝑmanẽtia ipᷣa reꝗrit et q̃ decet apud eam

0●
modũ data ẽ eis felicitatis. Dico igr quia

pmanere.Secudũ pax placidiſſima ab

oi tumuli motionn coꝛpaliũ atʒ ↄflictuũ

lõge ĩmunis ⁊ libera. Terciũ ẽ ſtabilitas
atʒ imꝑpmutabilitas in grium vel in minꝰ
vel in deteriꝰ.Mẽſurari autẽ eã nihil ꝓhi
bet ſů hoc idem eſt alieno tꝑe nõ ſuo quẽ⸗
admodũ ⁊ motꝰſublimares tꝑe qð ẽ mẽ⸗
Qaq üii

DPears pꝛuma de vniuerſo

ſura pꝛopa motus celeſtis menſurantur. licitate ſũt in aſas gloꝛificãdas hocẽ qad
Et tu vides etiã qꝛ magnitudines queno illa felicitalẽ adhuc aſſumẽde ſunt. Quõ
ie ſunt p alias notas menſurant᷑ Siclon no ex aduẽtu ⁊ ↄſoꝛtio ear augebit gau
gitudo panni p vlnã ? altitudo viſa pvm diũ vtroꝛũq; o magnitudine amontieae
bꝛa fuã meridianã. Sic ? p aſtralabiuz et Debes etia reminiſci eoꝛũ qᷓ ſuꝑ hoc alibi
tabulas eius ac circulos aliaſq; deſcripti audiuiſti? demõſtratiue declaratõis quã
ones ꝗᷓ in eo ſunt menſuratur. Attłẽde etia ſupꝑ hoc feci tibi. videlʒ de hoc ꝙ gaudiuʒ
quia ſunt quedã de ꝗbus feci tibi in pꝛece vniuſcuiuſq; beatoꝛũ angeloꝛu de gloria
detibus mentionẽ videlicet quoꝝ eẽ totu vniuſcuiuſq; hoim gloꝛificatoꝝ ſeu aiarũ

ẽ ſimul in oibus ⁊ cũ omnibus ptibꝰ ſuis maius erit oibus gaudijs qͥ ĩ hoc mundo

ſicut vnaqueq; ſcientiarũ atz virtuiũ ſe hʒ vel vita ſüt etiã ſi aggregaretur in vnum.
7 moꝛa ſeu manſio earũ in ꝓpꝛũs ſubſta Quia igr novnu im ſʒ innũerabilia milia
cijs. Mõ eĩ incõueniẽs ẽ vllo modon dice hmõi gaudioꝝ vnicuiq; la beatoꝛũ ange⸗
re ꝙ aliꝗs p duos annos fuit iuſtus velp loꝝ q; aiarũ d iã ↄſoꝛtes ſũt felicitatt ipon
plures in fine ſecũdi anni cecidit a iuſti⸗ adueniẽt ſeu accreſcẽt ex oibꝰhis ꝗ de in
cia ⁊ pſeueratia eius vel moꝛa in ipᷣa. iuſti dicio aſſumẽt ad vtroꝝq; ↄſoꝛtiũquõ nõ

nẽ eius ⁊ caſum eiuſdẽ a iuſticia. JYam igr vtrorũq; pᷣus gloꝛiſicatorũ. Otſiin

ra ſiue manſio in felicitate angelica mẽſu⸗
ratur tpe.tpe vtiq; nõ ſuo ⁊ manitfeſtũ eſt

tibi quẽ ẽ fuiſſe in illa ꝑ mille annos.

aũt recipiat oiuiſionẽ vel interruptionẽ p potẽtie iuſticieq; eiuſdẽ. Inſup extermia⸗
deſcenſum futurũ animarũ que ibi tũc in tiõis iiurie ⁊ ↄtumelie ipiꝰ ⁊ inimicasvin
neniẽtur ad iudiciũ⁊? etiã angelon ꝗ deſcẽ dicta iuſtiſſima aſiʒ impioſiſſima/videbis
ſuri ſunt cũ ipo cõditoꝛe⁊ rege ſuot quid euidẽter etiã magnitudine eoꝛũdẽ i ce/
ip̃e deſcenſus ſit reſeruandũ ẽ er neceſſita atoꝛẽ gaudin accreſcere eiſdẽ ex oĩibꝰ his
re tractatui ſequẽri ſicut pᷣdixi tioii.. blerlim cũ amoꝛ ois ſtataillius ſit ipfectio
MNota p ſermone de omnibꝰſanctis. ne vltimi actus ſuiet eqlis eidẽ. omis em
Abet ant queſtionẽ vtrũ illa feliid amoꝛ ſtatus illiꝰ eqlis ẽ gaudio q; pᷣmo ?z

„

tas mutationẽ ſaltẽ recipiat in ma pᷣncipaliter ẽ exilla ⁊ ꝓpter hocamoꝛi cre

tionis oĩs iniꝗtatis ⁊ iniuſticie oĩſq; miſe

rie a ſanctis et electis hoĩbus ſeu aiabꝰ q ¶Qitatem ipᷣam pᷣdictis cauſis ⁊ modis pꝛe⸗

liter poſſibile ẽ eos iſta viderefieri?ẽ nonũſertim cũ in impfectione ſijet multa ei de⸗

eis gaudiũ nõ accreſcere.om̃e em̃ amatuʒ eſſe videantur ad ꝑfectionẽ ſuquẽadmo
obtentn ſuo ſiue adoptiõe aut nouũ inge? dũ audiuiſti in pcedentibusqa pars glo⸗

rit gaudiũ aut pᷣſtinũ adauget.Secundo rie hotninũ eſt gloꝛia coꝛpm ſuoꝛũ/ipars

ex receptiõe glificatoꝝ coꝛpm. Si ei tatus gloꝛie animarũ etiam gloꝛia eſt viriũ illa⸗
amoꝛ ẽ coꝛpm ſuoꝝ animabꝰ huanis eti ru quibus operant᷑ per coꝛpa et in coꝛpo/⸗

ĩ iſta miſenia ⁊ defoꝛmitate poſitoꝛũ.qu? tribus. Scis eętiam quia nemo amicus ꝓ⸗
