nũ ẽ ꝙ ome qo ẽ põtẽs et om̃e qð ẽ bonuũ

nõ ẽ tale niñ ꝑ illud qð cadit ſuꝑ ipſuʒ de

irradiatioe pᷣmi p pᷣdictas cõparationes

ois vᷣt videt᷑ eẽ cauſa ⁊ declaratio ſermo

nũ hmõi.Caue ant ne ꝑ hoc intelligas di

ſerſari pᷣmuũ apud ſe vllo modonꝝ quead
modu efons quarucuq; multituclne vei

diuerſitate riuoꝝ apud ſe nõ diuerſaf aut
multiplicat᷑. Sic nec pᷣmũ ꝓpter multitu/

dinẽ aut diuerſitate influentiaruũ ꝗᷓ ex io

ſüt. Caute aut itelli ge vbicũq; noĩari crea

toꝛe qaudieris fonte et creaturas rinos vel
fliunmina. HNo eĩ ẽ ꝓpᷣe riuus niñ aq̃ flu⸗
it i fonte vt ps fontis id ẽ aqua fontałl ⸗ P
pter hoclueniret ex neceſſitate eius fluru
vel exitu aq fontalis niſi ei alia daret. Re
mota ei iam a creatoꝛe ẽ p me ẽ ptibilitas
nec ſuꝑ hoc ẽ tibi relicta dubitatio. Et ab
vno ⁊ eodẽ caloꝛe ẽ ĩmolicio in cera etidu
ratio ĩ luto. Uides ęti qꝛ ex eodẽ ſemine
ta modico ꝓueniũt fructus floꝛes et folia

frondes ? coꝛtices ⁊ etia ſ. ene ſile cum ſe
men vnn ⁊ fſoꝛte vnũ ſimplex ZPocẽ vnius

nature nit. In ſemine z bnano ꝙ; vni? na
ture tm eſt videt᷑ appere maioꝛ multitudo
miaioꝛqs diuerſitas Leffectibꝰ ſuis hocẽ in
eis qex ipo generat quoꝝ ẽ tata multitun-

ipm inquantu eſt bonitas ⁊ eodẽ mõ cur
rit res in alijs. Quia igit᷑ omne qð relucet

do atq; varielas vt pili vnques caxo oſſa
fes radicales ? ipa ſubſtatia terebꝛi. Qnã
imperioſiſſimu verbu ipᷣiꝰ erit multitudo
atz diuerſitas adeo deoꝛſũ ab ipo adeoc;
diſcreta vt nec ſpecie nec genere nec etiã p
dicamẽto ↄmuicet. In hujs aũt ſimilitudi
nib attede logiſſime diſtantẽ diſſilitudi⸗
nẽ. Semen ei licet foꝛtiſſima habeat virtu
opatiu cauſa marerial eſt æ⁊ ꝓpter hoc
coꝛrupitur i generatiõe eoꝝ q ex ipᷣo fiunt

hocaũt nõ c cauſe efficiẽtis nuqᷓᷓ ꝑ ſe ſcilʒ

vt ip̃a coꝛrũpat ipᷣa opatiõe ſua q ei pꝛ’o

pa ⁊ pꝑ ſe. Nec moueat te exemplũ fenicis

qð polſui qm ignis ille quẽ iße ſucceit eſt
caulſa effidies coꝛruptiõis ipiaipᷣe aut fenix

nõ ẽcauſa ꝑ ſe ⁊ ꝓpᷣe ignis illiꝰ. Remiſce
Vre igf ſublimitatĩ ac ſupeminẽtie creator:
bñdicti imperioſitatiſq; verbi ip̃iꝰ ð quo

plura audiuiſti in pᷣma parte tractat⸗ iſtiꝰ
Et videbis q;longe ẽ omipotentiſſimavir
tus ipius ? excellentia atqʒ magniſicentia
opationũ ipᷣius ab alijs virtutibus et mo
dis operationũ ip̃arum. Reminiſcere etiã

quia nomẽ ⁊ intentionẽ cauſe efticent vi
dent merito phylo ſophi extendiſie vt ex

act ac deputatam eiuſdẽ rationẽ foꝛſitan

enim ſic non congruit niſi pꝛime caulſe ef⸗

Allia vo ſimiles illuminarioes eis
q que ſupꝛa poſui hr̃e vident᷑ om̃ia
minu

alia aĩalia ⁊ quedã multo mioꝛes
ſq; nobiles. Quedã etiam maio:es
quẽadmodũ vultures ſi vern eſt ꝙ de eis
multi fabulati qꝛ puident ſtrages futuras
exp̃lijs ꝓpter hoc ↄgregat᷑ locis vbi fu
ture ſũt ſtrages hmõi taq; pᷣuideati futu⸗
rã eſcã cadanoꝝ hũanoꝝ ⁊ equoꝝ. Appet
tibi ex oibus hijs luminibꝰ luminoſilatez
ſapiẽtie creatoꝛis penetrare atq; ptingere
nõ ſolũ vſq; ad extrema aĩaliũ ſʒ vſq; ad
extrema ſeminũ lumina q cadũt ſupſemi
na ſilia ſũt artificis vt dixit ariſtoteles. at
tende etid ꝗd lumina hmõi nõ ſunt im̃ ſiẽ
artes aut artificia opandi ſj ſunt velut im
peria creatoꝛis q neceſſe habẽt ĩplere ipᷣa
ſemia. Hõ em̃ ex libero arbitrio opant᷑ ſj

—☛

ex neceſſitate p modũ ſcʒ ſᷣuient qð ⁊ ari -

Rtoteles aut alibigeneralir dirtde natu⸗
ra ſò qi ipᷣa opat ꝑ modũ pᷣuiẽtis.nemo
it dubitat aii lemia ne⸗ alia nec alit opa
ri poſſunt quẽadmodũ ĩ ipis ſpediri mñ ⁊
adiuusri poſſunt vt meli⸗ ⁊ citiꝰ operent᷑

ſaropr
en
hormiüet
ſemninsn4
fierepue
Ceentiut
Desaruh
ſolübnnn
eniqſe⸗
ſitceato
ſceret/

Uitvciuſfe
CMitioniel
ioſtuecen
legicrot
getcſe
lordunan
uidoroge⸗
anfte Te
Cegindci
Pchine
Giuunune
Delſiin
ſücaihnite
nenkten
ieniſco⸗
ponoe
ſesſunf
laſluist
Glhnninſa
nieitp
lnuieer
Fffrenesbn
Ulnes Lod
ghlespelge⸗
Aaumina
faleſvenp
genenäemnn
bincecpl
flegerbe
Ulnentone
ſuggeuand
lußmag
ſeogfton⸗

Mc ä JèM ð ðẽ ssl ẽẽ

Hiimaß ſins A en alee ſor 5 1= r w ief dr
l r.fF y.

ckic We a eene

8

I Fo. cxviij
ina Sicut appꝑet ex oꝑibmagice naturalis qᷓ delicq; iueſtigãda latrones? dinoſcẽdi alzꝭ .
aleren ſunt ſubita generaio pediculon ranaruy dep̃hẽdẽdi eos aut nendi ſiue filadi teren
oſtünd vermiũ et alioꝛuũ multoꝛn. Impediũt᷑ o diq;ʒ rethia ⁊ venãdi. Si in inueniret in.
pndcice ſemins in agris multotiẽs ꝑ natura agro hotus pᷣter eruditionẽ ⁊ doctrina ſplẽdo
düpenn rũ extepugnanie vt ex ſeminato triticonoõ res illos ꝓpheticos nemo noĩiare vererct.
ehlichi generet᷑ miſi ſinapis aut ſigalu. Jam igik S nea lclctia illa neq; p ſciẽtias operari
eeennn Decaratus é tibi qm ad oĩia bec puenit nõ alialia vel ſemina vlualiter dicimꝰ pter·
Pbesni ſoluũ luminoſitas ſapietieę creatoꝛ ſ etim paucitatè nre exercitationis in hijs 7 PpE
ediſniN periu q̃re oĩia pecd ſie fiuͦr vel generane nouitatẽ quã ſꝑ ⁊ mõſtrat᷑ ⁊ unmuabe
Krüiinabte fiuũt creatoꝛe ſciẽte ⁊ imperate fieri ⁊ ſic fie⸗ hoꝛrẽt vulgares hoies et impiti Ppter qᷣH·
SS ri quare ? puidenter ab ipo et per ipſum ariſtoteles dicere noluit artilicia eſſent
mndetnitt Eboc y querebat cuiuſmodi in ſermoniboſz vtutes ſimiles artificijs ½
dennänsizt cognitioes vel ſciẽtie eent lumia prer qõ ↄueniẽtius acomodato aptato⸗
RR WV iſta. Reminiſci debes eoꝛũ q ali·⸗ q; ſermone nõ dicim? lumina iſta ſcienti⸗
Ceni keirtt bi audiuiſti p me vicʒ qm ſcientiarum ſiue as aut artes ſeu artificia ſy mag ſimilitu⸗
legneiri cognitionũ alie ſũt deſcẽdetes deſuꝑ a lu-· dines ſcientiaru ⁊ artium et artificioꝛum.
RZ mioſitate creatoꝛt 2 bee vocar᷑ ſcie idite vł W gs aũt querat virũ aranea ſciax
Z ve ſiue filare? reciacula tendere ?

ACugennnar
inäſcnz
3mapaene
mnsacöneni
Wasden
Banm au
ntionintn
fioloprigdct
meiutcininidn
aorbanre
miezimun
1 ibitnal

laminiylun
penenaaſfii
miniti,
sDini
nndhii
oefettiin

☛

ifuſe et iditę qdẽ ᷓ naturalit᷑ iſũr ⁊ cũ his
creãt᷑ ꝗoꝰ idite ſũt ⁊ noĩant᷑ recte ſcie natu

rales vel innate. Alie vo d poſt naturã cõ (

pletã dono creatoꝛis adueniũtcõiter vo⸗
cant᷑ ifuſe. Lercio vo rebꝰ ipis adueniut
queadmodũ ymagines reſultates ĩ ſpecu
lis ab inſpicientiũ faciebꝛ. Et iſte ſũt ꝗ ſe/
quũtur numero ſitatẽ rerũ et varietatẽ atʒ
diuerſitatẽ vipote cauſate ab ipᷣis. nec mi
rũ cuiq; videri debet ſi multitudinè autva
rietatẽ rerũſequẽtur ymagines earũ et ve

—
Balia facere qᷓ facitpponet queſtio
nẽ nõ facile determinabilòimpitis aut ei
ſciẽter facit aut caſu qð facit ⁊ pꝛeter inten
nonẽ. Q& ſi rideat ꝗs qᷣ neſcieter facit q̊
fac. Qualiter igr declinat erroꝛem omn?
ĩoꝑibꝰ ſuis. 12 mpᷣ.ſi quẽadmodu dic ari
ſtoteleſ qꝛ oĩno ſcietiſignu ẽ dicere poſſle??z
ñ potiꝰ ſignũ ſciẽtè erit facere poſſe.Ampᷣ.
ꝙ ſignũ ẽ ĩ muliere filãte ꝙ ipᷣa filare ſciat
q; no ⁊ meliꝰ⁊ magꝭ appeati aranea. Si

rificat᷑ iſtð p augmẽtationẽ a cauſa et a ꝓ G dixerit qꝛ mulier hoc fac arte vel ſcia ſi

poꝛtiõe.Eu em̃ res omẽs ad hmõiymagi
nes juas ſilr ſe habet ſiue ꝓpoꝛtionalit.
Conſequẽs ẽ vt ꝑmutatim.ſicut res a diui
cẽ ſe habẽt.ſic ⁊ amagines earũ ſe habeat
adinuicẽ ⁊ ppter hoc vtẽ diuerntas ĩi rebꝰ
adinuicẽ. Sic⁊? in ymaginibus ppler hoc
igr ſiue res hmõi vniuerſales fuerint ſiue
pticulares. Eodẽ mõ erũt ⁊ ſcietie vel vni
uerſales vel pticulares. Scietie vo alle vi

delicet tam inate q; infu
te cauſe ſue ſe ꝓpter hoc vna earũ ẽ multo
rũ generũ ⁊ multarũ ſpecierũ indiuidu⸗
oꝛuũ hinc ẽ ꝙ lumina ꝗᷓ nneraui tibi ⁊ no/
miaui ſequef᷑ hoc mõ vnitatẽ ipᷣi nec ha/
bent lineationes aut deſep:iones libꝛoꝛũ
necaggregatiões ꝑtiũ quẽadmoduʒ ne
ſapiẽtia pᷣma.Et ide dico de ſplẽdoꝛe peo⸗
phetico qm̃ vnꝰ nõ e diniſibil neq; aggre⸗
gatus ex pticularibꝰſplẽdoꝛibꝰ ⁊ in illo et
ꝓ uluũ viſa ẽ a ꝓphet iãta rerũ et euentuu
multitudo atz diuerſitas. Sic dico ⁊ ð iſtt
lumiba quaq neclumina dicẽda ſint ↄpa
ratiõe ſplẽdoꝛ ꝓphetici.i vno tñ ei aſſimi
lat᷑ vicʒ ĩ hac vnitate ⁊ indiuiſibilitate.Si
iñ mueniret in hoibus lumina ſimilia vi

ue artificio oblitꝰ videtur huiuſmodi bo
mo ſermonis quẽ dixit ariſtoteles.quia ꝗ
natura tale magis tale. qᷓre naturalis ars
magt ars ⁊ natural ſciẽtia magis ſcientia
7 naturale artificiu mag artificum ⁊ na/⸗
turalit᷑ ſciẽs mag ſciẽs.Quare et mag? ſci
ens aranea hmõi opis ⁊ magis ſcienter
opat᷑ fila ⁊ rethia q; mulierq hoc ꝑ doetri
na allena aut ꝑ ꝓpam adiuetionẽ hoc ſti?

eſequẽtur imita qpel didicit. QRſi rñderit q iſtinctu nature

oc fac aranea inuoluit ſe diſfſicilioꝛibꝰ q⸗
ſtionibꝰ? de inſtinctu ſe; natura ꝗd vtru
illoꝝ ſit. Eadẽ ei reſtat queſtio de natu⸗
ra vtru ſcieter inſtiget araneãſad iſta faciẽ
da aut inſcieter. O ſi ſciẽternõ erit bmõi
natura i ſubiectoſeis em̃ q̊ i ſubiecto ſunx
nullo modon ↄgruit ſcire vei ſciẽter aliq
facere.Si ve ſubiectũ fuerit natura hmoi
ſequẽtur alie queſtiões de hmòi ſubiecto
an p ſe hoc faciat an alieno inſtinctu. Q
ſi pſe reſta mueſtio qua vtilitate et cuius.
Si ei ſua vtilitate hoc facit nõ erit hmõr
ſubiectuũ niſi ifa aranea. Uenatio ei mui
carũ ſoli aranee qᷓ ulã exercet vtilis eẽtvi
det. Niſi foꝛte ꝗs dicat quia etia vtilis eſt

6 4
Dars pꝛima de vniuerſo
homibus ad admirationẽ ſapiẽtie creato que pᷣnominata ſunt ꝑ ꝓuidenti creato⸗
* riris ⁊ ad phyloſophandu de ꝓuidẽtia ipiꝰ ris et eſſe et ſfeeer. aleici
Si vo alieno inſtinctu bocfacithmoina VUonia autẽ dalũ eſt a creato:e oi 0 iter
lmiiura pueniet hec eade ad creatoꝛẽ et fiet xp bus coꝛꝑpibus vt poſſint ſibi acqui Gnlu
. Hheoeoc maniteſtioꝛ: in rebus hmõi ꝓuidẽétia rere loca naluralia hoc énatutis naee
dDinina cu inuentũ fuerit ꝙ p eius ĩſtinctũ ſuis cõgruetia et virtules enaʒ ad hoceis l
2 filant aranee ? texunt fus ſua et retia et date ſuntab eodẽ ꝗbus hec acquirt per ſ
„ venatur. Si ant nõ puenerit hoc vſq; admotũ⁊ quibus etia in eis quieſcant non? nun
2* creatoꝛeʒ neceſe ẽ vt veniat hoc ad aliam tibi dubitandũ ꝗn ꝑ ꝓuidenti creatoꝛis lithuun
ſuubſtantiã nobilioꝛẽ qᷓ; ſit aranea ⁊ hocv ſint motꝰeoꝛũ getespᷣſertim cũmotꝰna nunhe
vynrnamvel multas que ſi fuenit vna ſola asꝰ tural vniuſcuiuſq; coꝛpis nõ la ſit inaſuõ en
prearebit eẽ regitiua oim aranearũ docens locinatural q; elia fuga inaturał aiz otra ſeul
. eas hmõi vinẽdi artificia vel inſtigas eas ri. Uides igr euideter q: coꝛpa naturalia ininn
Qaag hoc vtilla exerceãt qð vel erit ei cmiſ ſbi ꝓuident naturaliter ad cõſeruationẽ ulet
ſũ a creatoꝛe vel erit eide; innatuũ ꝑ vtraq; Jui eſſe ⁊ a locis nociuis ꝓfugã de locis il
aut viarũ iſtarũ appet euidẽter oia hmõi ſalutaribus ꝑ motus ⁊ inclinatioes naiuu ſliald⸗
artificia ⁊ eſſe ⁊ exerceri ꝓpter videntiam qTales 2 hec ẽ cauſa vt mihi videt que idu ſencnenne
creatoꝛis Eodẽ mõ ſi multe fuerinthmòi xit ariſtotelẽ naturã hmoiin coꝛpibus na erhti
. flubſtatie regitiue aranearũ nõ polerit ee turalibus quaſi quandavitam eẽ quoniä D
duvubiuũ gꝗn regnũ huiuſmõi ſit eis vel inna in viuentibus hmõi ꝓuidetiſſima euiden Neſen
In vel cõmiſſum a creatoꝛe.Lu ergo atten lulſſſima eſt videlicet qua declinat noxia et Miin
de in hijs ⁊ ſimilibus qꝛ nõ ẽ coniendẽdn querũt ſibi ſalutaria at ꝓficua. Et in giia imee⸗
recte phyloſophatibus de vocabulis aut buſdam quidem animalibꝰnaturalis pe⸗ cn
nominibus quin potius ſiue litigio ⁊ con ricia et ars innata medicinalis. Quis em ondyeren
tentione ſicut vtitur cõmunitas hominuʒ docuit bufonẽ alieno moꝛſuatq; veneno fenugspag
Extraneitas autem quam repudiat vſus vulneratũ rutam adire et eidę locũ vulne nddaſde
communis in vocabulis modis omnibꝰ ris affricare ? ꝓpter hmõi affricatione; a nd nugs
fugienda eſt philoſophantibus. Similik periculo veneni curari 2 hocidem de ſali ynen N
2Z vacuitas earum nſi foꝛte defectus necel ua facere creditur a multis. Similiter ꝗs üübortop
ſitas cogat nouavocabula fingere aut ſal docuit cattam ꝑ affricationẽ ſuam ad her guadenuch
tlLs circuuolutionibus vtenduʒ eſt eis pꝑpk bam que nephyta nominat᷑ conciꝑe poſ/ uuas riſnine
boc igif ariſtoteles noluit dicere virtutes ſe et ſic defectu maſculi ſupplere.Eodem unin
que ſunt in ſemibus artes eẽ vel artificia. ʒS mõ ⁊ equas exponere ſe flatui venn vter keminzti
fed ſimiles artificiis qnaq; abſq; abuſiõe eius afflatu atʒ attractu conciperẽt. Quis ultengen
lIntollerabili dixiſſe potuiſſet eas eẽ qual⸗ vero docuit piſces quoſda poſtq; in aquaã Nute
dã artes ſeu quedãa artificia nature. Heq; effuſa fuerint oua conſemine ſuo ſupfun 3 ndemm
Setengdendu eſt tibi ſuꝑ hoc ꝙ pdixi videli dere alios aũt generare nõ poſſe. Denic Miohi
cei viru aranee ſciant facere qð faciũt. vel ꝗs docuit aquilas et coꝛuos reiuueneſie enrirtii
vrtruũ ſcientie tibi faciant quod faciunt.Cuũ re ⁊ in iuuentutẽ ſua modis ꝗbꝰ alibi au/ (Pecgücir⸗
„ vylſus ↄmunis hominũ recipiat eas ſcire æ diuiſti renouare. Quis docuit ſcoꝛpiones MWinelcen
opari ⁊ ſcienter opa hmõi ⁊ tantillum lu exterioꝛa im̃ manuu in bominibꝰ pcutere auintdet
minis eccepiſſe eas a luminoſitate ſapic⸗ pahmis aũt parcere vel qð verius credoti nlaniſn
tie creatoꝛis ad acquirendũ ſibi ſuſtẽtatio mere ne foꝛie ab eis incluſi capti detine= fſoneonin
nẽ vite ſicut dixiverũ aũt ꝑ mediũ ſiue me ab erxterioꝛibꝰ manuũ minimetiment. ſisebſteri
dia an imediate nõ diſſinio hic qm eẽ ⁊ v Sunt ⁊ alia innũera que hyſtoꝛiographi nnhleſſce
ta imediare vident ꝓcedere a creatoꝛe et nature de hmõti ſcripſerũt in abus omibꝰ Enttgdern
creari ab ipſo et ꝓpter hoc foꝛtaſſis vide⸗-⸗ maniteſtũ ẽ tibi ⁊ coiter dici artes qſdam emici,
atur alicui ꝙ in iſta modica lumina ſicur et artificia ? ingenia nature dici etno im. iuguie⸗
et magna deſcendant ab ipᷣo ſuper hmõi merito. Iſta tamen vocabula vſq;adna mldedo
creaturas ſtcuretnobiliſſwim Tlumina que turas inanimato:ũ coꝛpm nemine adbuc llrnnn
„ vocztur dona gratiarũ ſcientieq; vtůies audiuimꝰ extendiſſe ena hoc ẽ ꝓpier pni⸗ ſliorfi
* luublimes dicũtur ab ipᷣo imediate deſcen tatem ſuam ⸗ vtita dicam tenuitatem in⸗ ehfce
Aere ſuꝑ homines et angelos beatos. In minis. Nulli em̃ phyloſophanniũ audiui Aliimegznn
iIm igr delerminatu ſit tibi ꝑ hec oia hmõi m⸗ dixiſſe ponderoſa coꝛꝑa inclingri vet Mllu

Müctan
Snhdäinke
Wrläbgi
dsbere

Pricentüct

Eſenmnain
sti
Ps iamis
r
AAeradci
1stincln
Utmminiſtia
ibmöince
n wlaad

14) gan:
Wmimal
mnoſtolba
eceii⸗

Wan .

1 nuiis r
fntiin⸗
nommatau

ACauſnet

geleiaund⸗
NacnNc
oſn
calenimni,,

—

4

nerareno Nn,,

in lotis vt pdixi. Soꝛtaſſis autẽ nõ iuteneg
intẽdere aranea hoc filũ determinare vel
hoc reticulu. Jam autẽ audiuiſti alibi in⸗

maoueri ad mediũ mundi arte vel artificio

Similiter neq ignem cõburere ligna ar⸗

ſimilitudinẽ ad artes ⁊ artificia. reatorꝭ
depma⸗ 5

aut ꝓuidentia ſicut ⁊ virtute eiu

ria omnia iſta fieri que nominaui libi iaʒ

dubin eſſe non deber nec in partibus nec

tentionem mea de indiuiduo vago quali⸗
ter ſe habet in ipᷣo ſenſu ⁊ in ißa ymagina

tione. Ethmoi exemplũ quoddã eſt in ho
mine qui videtur alonge veniens ſed ꝓ/

er elongationem nõdũ ſcitur eẽ homo.

ſed ſcitur eſſe boc animal veniens deinde

cũ appꝛopinquauerit cognoſcitur eſſe iſte

homo veniens nondu ſocrates. Erit au

tẽ magis vagum ſi eouſq; remotuʒ ſuerit
vt nõ depᷣhendatur animal eẽſʒ hoc mo⸗
uens. magis etiam vagum ſi nec moueri
appareat. Cunc em̃ nõ cognoſcerelur eſſe
niſi hoc coꝛpale.Ex hiis igit᷑ apparet tibi

quia denudatio a cõditionibus priculari
bus ⁊ ci rcũueſtitio eoꝛũ facit indiuiduum
vel vagum vel magis vagũ vel expꝛeſſum

ac determinatiſſimũ iuxta modos huiuſ/

modi exemplotim,
Uia vero ſermoues phyloſopho

ruũ de animabus animaliũ nõ ra
tionabiliũ fuefunteas appꝛehen
dere vniuerſalia non poſſe ⁊ dixerũt hoc
eẽ ꝓpꝛiũ animarũ rationabiliũ ⁊ ſubſtan
tiarũ intelligentiũ. nõ videtur ̃m eos ꝙ

Jin animabꝰ animaliũ ſimiliter artificibꝰ

operationũ ſint ymaginatioesvel alie im
pꝛeſſiones vniuerſaliuʒ / neq; ꝙ poſſibilis

ſit eis abſtractio circũueſtitionibꝰindiui⸗

duantibus vſqʒ quaq;. Quapꝛopter diſſi⸗
cile erit eis determinare vtrũ aranea yma
ginet᷑ muſcã cũ ipᷣam non viderit vel qua

liter ymaginet᷑ eaʒ ſi vniuerſaliter eað ap⸗

p̃ᷣhendere non poſiet ̃m eos.Si vo indi
uidualiter aut ſingulariter ymaginatur ꝗ
cõditione vel circuueſtitione illam indiui

duet diſſicile poſſe videri videtuncum ipſe

ↄditiones pᷣmo indiuidualiter neceſſario
appᷣhendãtur 5

. * . .

ie vel artificio nature licet cõiter receptu?;
ſit ꝙ hoc faciat virtute nature ſueſſed hoc
eſt vt dixi ꝓpter longam Diſtantia atz diſ

et autẽ euidentius qgo di
co p exempla. Si em̃ ymaginatur aranea
mulcã caſuram volatu in telam ſuam iſte

2 boce qmi

2 vt bꝛeuius dicam ꝑ has ↄditiones nõ ẽ

—

ad hãc aliquã ſtab

rali. Hõ erit igit᷑ ꝓpᷣa ſubſtantiarũ intelli

gentiu apphenſio ↄmunionũ ſiue vniuer

ſaliũ. Amp̃.De artificibus ꝗ non ſunt

apud nos nullus dicit ſe edificare hacoo
mũ indeterminate ſed potius quandam
domũ. Similiter neq; textoꝛ aligs ducit

ſe texere bunc pannũ ſed quenda pannuũ

Nec aliꝗs ex fabꝛis dicit ſe fabꝛicare hũc
gladiũ ſed quendaʒ gla dium. Multo mi⸗
nus igitur in animalibus ralione carentis
bus erit poſſibile hanc indiniduationem

ſeu determinationẽ eſſe. Amp̃.ci ani⸗

me rationales multo nobilioꝛes ⁊ foꝛtio/

res ſint in appᷣhẽdendoq; animequomo

extendent le in appᷣhenſionẽ ſingulariuz

vires apphenſiue earum et vires appᷣben
ſiue animarũ rationabiliu erũt adeo bꝛe-

ues⁊ decurtatevt in ſuis artificij 8 vſq; ad
particularia ? vaga ſimiliter ĩdiuidua nõ
Marttingant. Si 3 nis autẽ dixerit ga aranee
operant᷑ quẽadmodũ aliquis artifex opa

retur cecusvel clauſis oculis nec ſic etiam
abſoluit ſe a nodo queſtionis iſtius quo/
niã ꝗ ſic operatur quoniã et ſi clauſos ha⸗

beat oculos vel om̃ino obſcuratosaper⸗

tam tamẽ habet atz reuelatam ymaging⸗
tionẽ in ĩm ſenſum cõmunem interioꝛeʒ
Difficile autẽ ẽ inu enire exemplũ diſimi⸗

litudinis ymaginationis 7 intentiõis hu⸗

iuſmõi animaliũ in opibus ſuis apõ nos

pᷣa inte ndut ab intus ⁊ ymagi

natur inſup. Hos ant afoꝛis ⁊ deoꝛſũ i ar
tificijs que apud nos ſunt. Et iam oixi ti⸗

bi in pluribꝰ capitulis et tractatibꝰ ſcietie
iſtius quia lumina que deſurſũ deſcẽdũt

Z longius?⁊ latius ſe extenduntſq; que de
oꝛſum ⁊ a rebus animalibꝰ nr̃is in aiabꝰ
animaliũ irrationabiliu adueniũt/ꝓpter
quod ⁊ mẽſuratur ⁊ numeratur ſcoᷣm res
Unius em̃ vna ẽ viſio ⁊ vnius ſoni vna ẽ

auditio ⁊ Oꝑoꝛũ due vila ſe habʒ de alijs
et hoc eſt qùdnia omnia hec ad modum

paſſionu ſunt a rebus agentibo ĩ animas
app̃benſiuas ⁊ ad modũ reſutrarioni a⸗

foꝛmis rerũ ſenſibiliũ ĩ ſpeculisanime vo

appbenſiue ⁊ receptibiles hmõi paſſionũ

efficit ſpecula bmoi reſultanonuz. Wiſus

Ss

deſcendere ad hanc. Qualiter igr deſcen⸗
det aranea ad quacũq;. Qè ſi no deſcẽdit
ua ſtabit igit eius vm aginatio
ſiue appᷣhenſio alia in ↄvmuni ſiue in gene

conditiones oẽs cõmunes ſunt æ plurib
cõmunicabiles.nõ indiuiduat igr muſca

hymõòi habitꝰ amplioꝛes ſunt atʒ latioꝛes

bus paſſionibus ⁊ reſultantijs quas di⸗

licet impfecti actu naturaliter ⁊ indigenti

ximꝰ. Sic ſe hʒ et de luminibus que noĩa
ui tibi 2⁊ quanto ampliꝰ aſcẽderis ⁊ cogi/

iuenies dilatari donec puenias ad puriil/

.

—.,—

tatu ⁊ conſideratioe tanto amplius eam

ſimũ lumen viq lumen luminũ qð ẽ crea

„toꝛ ſapientiſſimꝰ. Cuiꝰ luminoſitas eſt in

vltimitate latiiudiniscen hʒ ſanctus ⁊ au

tenticus ſermo vicʒ qm̃ ſapia attingit a fi/

neyvſʒ ad ſinẽ foꝛtiter ⁊ diſponit ola ſua⸗

uiter. Hinc eſt ꝙ ſplendoꝛes ꝓphetici ꝓ⸗

ut po ſſibile emutãates illud lumẽ ſq; lumi

duntunſed eti in ſonguʒ ppter q̈ ipſi
phete non ſolum pᷣmavident in ſplẽdoꝛi/
bus iſtis ſed etia nouiſſima. Apparet igit

num non ſolum in latu ampliſſime diſcẽ⸗

tibi per hec iſta lumina naturalia nõ im/
merito eẽ extẽſioꝛa appᷣhenſionibꝰ noſtrẽ
que affoꝛis inueniuntæ ꝓpter hoc neceſſe
elſt vt res pꝛecedat appꝛehenſiones hmõi
lanq; cauſe earũ. Splendoꝛes vo ꝓpheti

ci ⁊ iſta iumina ſicut a rebus nõ ſunt Sic

nec exigunt exiſtentiã rerum pᷣcedere ſexx
pter hoc ⁊ non exiſtẽtia anteq; ſint exten
duntf. I deo ⁊ ſplẽdoꝛes ꝓphetici ꝓphe⸗
tis oñdunt pꝛeterita que lã nõ ſunt ⁊ futu
ra que nondũ ſunt Sic ⁊ iſta lumina aqꝗ/
lis ⁊ ceruis oñdunt ſuas renonatiões an
reqᷓ; ſint ⁊ cauſas earũ ⁊ modum opatio
nis quo eas faciant aut ꝓcurent. Similłr

⁊ araneis reciacula que non ſunt et foꝛte

muſcas que nondũ ſunt ⁊ cauſas eaꝝ in
Gr Teciacula anteq; ſint. Oꝭ ſi quis dixerit q
nec araneas nec hmòi aialia ſcire vel vi⸗
dere que operant᷑ vel vtilitates operum.
Lunc magꝭ acceditad vt concedat ea non
lua ſed aliena ꝓuidẽtia operari.⁊ tan deʒ
Deueniet ſermo iſte adhuc vt ↄcedat oĩa

opera hmõòi fieri per ꝓuidentia cteatoꝛis

ſicut pꝛedixi tibi. Seqtur etia hocvt dicat
graneas alieno inſtinctu comedere mu⸗

Icas q̃s capiunt.Et hoc ipᷣm habebit ncce

eſſe poꝛct ⁊ omni generi animaliũ qð nõ
inſtincin ꝓpꝛie nature aut famis cõme⸗
dunt ſed alieno inſtinctu vald em̃ potiuſ
faciunt opationes bhmõi alieno inſtinctu

— .

et no illas vicʒ comedere ⁊ bibere q̃ finis

hoꝝ ſunt ⁊ vtiliras.

20 ½ und 7 valite Amp̃. ꝗqcquid p̃ᷣt
in finem et in viã et quicꝗd in extremiũ et

in mediũ naturaliter Quia igr iſte opera
tiones filare texere reciaculs inſidiari arq

Pars pꝛima de vniuerſo.

xo ⁊ auditus hahitus naturalis et ceteri neas capere eas media ſunt ⁊ vie natura

lis ad comeſtionẽ earũ et ad acquiſition

nutrimẽti ex eis ſimilir ? media naturalia

ſicut ad illa Illa vo extrema ad hocoꝛdi
natioe nalurali ⁊ aranee naturaliter poſ

ſunt in finẽ vel extrema potuerunt multo
amplius in vias et media.
eſt dicere ꝙ aliꝗs poteſt naturaliter in o
medere ꝙ nõ eſt naturaliter niſi p maſti-

care et non pᷣt naturaliter maſtican. Sixx
ꝙ aliquid põt naturaliter nutriri cibo et
non poteſt coquere vel dirigere cibu. i
des igr per me in hijs nõ nullas vias ex.-
ercitatiõis ingenij tuiꝙ ſi melius videre
degerit tibi deus in hijs gaudere ⁊ vellẽ
fieri mihi. ðð

Emotibus vo naturalibus ꝗ ſũt
a medio et quida addunt terdum
vicʒ circulare qui eſt circa medium

quãq; hoc impꝛo babile merito valde vi⸗

deatur Ar.et ſequacibus eius. Similr æ
de inclinatiõibex quibus ſunt hmõimo
tus. Jam dixi tibi quia neq; motus ꝑ lci⸗
entiam fiunt eoꝝ que mouent᷑ ſic nemꝑ
ꝓuidentia. Neq; areſtoteles voluirnoia

re pᷣncipia motuũ iſtoꝝ artes vel artiſicea
per aias vel vitas ſed quaſi vitas ⁊ cauſa

in hoc fuit ſicut pꝛedixi tibi diſtantia elõ
galio ab hijs quibꝰ hmõi nominaliões
recta ac vera nomnatiõe congruut. Jaz
igitur apparet tibi ex hijs que pᷣceſſerunt
ꝓuidentia diuinã attingere a pᷣmis crea-
tisvſq; ad minima. et intelligo hoc ð ſub
ſtantijs ⁊ t de partibꝰ qᷓ; de totis cotpo
reis ſubſtantijs.⁊ quia nõ eſt incõueniẽs

vel indignũ ſapientia ⁊ bonitate creatoꝛl

ea curare.poſtq; ſunt que curauit cũ non
eſſent et eouſq; curauit vt ea eſſe faceret
quia mõis omnihus decet eius ſaplentiaã
⁊ bonitatẽ ea deducere ad fines hmoõi eł

vrilitates abus ea aptauit et oꝛdinauit ſi
ue ſint nobis noti ſiue ignoti hoc autẽ eſt

ſicut pᷣdixi tibi indubitater regere vic co⸗/

ſeruare et deducere ad fines vel vſum ad
quem res cẽ. Ot ſi quiſierit ꝗs qualiter cu⸗

rat muſculas ꝗq́s yrundines tã ſtudioſe ve
nantur Lũ nec videat eas conſeruare qn
potius videtur eas expoſuiſſe deuoratoi

yrundinũ. Qualiter etia videt᷑ deducere
ad finem ad quẽſun t ⁊ an eſt alius finis

earũ q; nutrimentũ ſeu ſuſtentauo yrun⸗
dinum Rũñdeo in hoc quia reuera hic eſt
vnꝰ finis et vna vtilitas muſculaꝝ hmõi
⁊ ad hunc finem vel vtilitatẽ deducit ess

Amp̃. hoe

Nenfot⸗
litelie
Nedhtl
guobeell
peelcanc
Uatigen
ecleg
gesiſeh⸗
NMinalai
jicelſeni
Olappe
tiponcon
luter bon
ſeſenmin
honiese
nutinfie
Motbie
8Coruure

—,

bakbonuze
gegfoeli
ſeticii⸗
voninsen
(eidonin
ſa
onlunsy

uneeide

mn ppruh
ſn
hepdeſtece
tochmen
pſonrig
ſholſn
Maltbye
ſig aarie⸗
Aengabor
Duehhifin
inſiinin
henbiine⸗

Gtneinn
drnentte
Neneean
ananen
necn. E
Wieſtne
ralneni
Tallternaſhan
mainannt
eeldingerti
isnönulut
tuichfinit
tonehg
gnicicder
necickaen
Nbienant,
aas ns
gaibisſuin
gaid neg
guenoran ir
ncſoteisnern
tor mNr
ſetqraitu
euutbidt
vyhnöi
znaöenige/
iadis eff
Amndle,
iden
rutottun,
tauiniud
usellin,
Gcreal be

4

2

Fo.

treato? p naturam ip̃an yrũdinũ quã crea

nit eſui earũ nutribilẽ ſeu ſuſtẽtabilẽ. qbꝰ
et dedit lumẽ naturale de pᷣdictis lumibꝰ

qquo hecillo mõ cognoſcant ⁊ eti ipas ca
pere ſciaãt quẽadmodũ ⁊ comedere.CLonᷣ

uatigr eas creatoꝛ vſq; ad vſũ hmõi quã
qᷓ; ⁊ alie vtilitates ſint⁊ ali vſus quos au

dies i ſequẽtibꝰ. Nec ẽ incõueniẽs quedaã
aniĩimalia i efũ ⁊ ſuſtẽtationẽ alioꝝ cceato
rẽ creaſſe vei etiaʒ ĩ alios vſus multiplices

Sicut apparet de eqnis ⁊ aſinis et mulis

qui non comeduntur ab hominibꝰ com⸗
muniter. boum vero et ouium ⁊ capꝛarũ
glie ſunt vtilitates multe quibus adiuuãa⸗

tur homines qᷓ; eſus ⁊ nutrimẽtuʒ ⁊ vt eui
dentioꝛ tibi fiat dei pꝛouidẽtia in omnib⸗
narrabo tibi et numerabo generalesvtili
tates creaturarum. Pꝛima igitur genera/
lis eſt bonuʒ quod ẽ vel quod habet vna
queqʒ ſiue illud ſit eſſe ſiue aliud ſiue alia

ſiue eè cũ alio aut cũ alijs. Dꝛatuita nãqʒ
bonitas creatoꝛis nõ intedit ꝓdeſſe ſibi in
creãdo res in dado eis eè vel bona alia ſʒ

deſſe rebꝰaiſtis ⁊ hec ẽ ſꝑ intẽtio gratuite
onitalis vicʒ hmõi rectiiu dinis vt nec re

curuet eã datoꝛi ſe intendẽs ſcʒ ſibipi hoc
E in ꝓpꝛiũ bonũ vel honoꝛẽ vel comoduʒ
vel gloꝛiã vł voluptatẽvel aliqd ad hmõi

neq; deflectẽs eã ab hmõi rectitudine vel
in nocumentũ inimicoꝛũ vel ĩ ꝓpfectũ ami
coꝝ ſuonꝝ vicʒ qꝛ ſui ſũt.Hec em̃ ↄſideratio
vicʒ ꝙ ſui ſũt declinatio ẽ a rectitudie gra
tuitatè ⁊ hʒ aliqd recuruatiõis pᷣdicte. Se
cũda cauſa ẽ creatiõis ĩ ꝗqbuſda ẽ vtuitas
aliena ⁊ hoc accidit ĩ multis generibꝰ reꝝ

Nueda eĩ ſũt nata eẽꝑ ſe⁊ inſuꝑ eẽ vtiles
glijs. ſic iaʒ ſuperiꝰmultotiẽs audiuiſti de

vegetabilibꝰ ⁊ animalibꝰirrationabilibꝰ

nata vidẽt eẽ vtraq; vtilitati ⁊ viui ho⸗
minũn. Alia vo ſũt nõ nata eẽ p ſe vt ptes
⁊ mẽb:a animaliũ quẽéadmodũ oculꝰ nõ
natus eẽ ꝑ ſe ⁊ pes? manꝰſilr. Sʒ ĩ toto ſi
militer ? toti. Similiter os 2 nerui et caro
in animalibꝰno ſut nata eẽ ꝑ ſe ſed ĩ aĩali

bus im nata ſut eẽ⁊ vtilitati totalitatis eo

rũ.Quapꝛoprt finis ꝗda ⁊ vtilitas creatio

nis eoꝝ videt᷑ eẽ vtilſtas totalitatꝭ aĩaliũ
quoꝝ pies ⁊ in ꝗbꝰ ſolũmõ nata ſũt eẽ et
hic non ĩtelligo niſi vtilitates naturales.

Sut ei ⁊ alievtilitates ſublimioꝛes atʒ no
bilioꝛes ⁊ hec ſũt ꝗbus adiuuat᷑ vᷣtutes ⁊

cõpoſuio moꝝ ĩ hoĩbus ⁊ ea bona gratia
ru atʒ vᷣtutũ ꝗqbopennis ⁊ futura felicitas
obltinet ⁊ hec oĩm vnilitatũ nrarũvltia atʒ

prfectiſſima vtilitas. Ex qbus manifeſtũ ?

tibiqꝛ vtutes ⁊ dona grarũ vtilioꝛa ſũt oĩ

ſu teẽ ⁊ qua intendit creato? ⁊ pᷣncipalnuer

hoibus vtilitas ẽ vltra qua nihbil queredũ
erit. Poſt hec vᷣe ᷣm gradũ vtilitauis obti

nẽt in oꝛdine iſto ea ꝗbus iſta aceqrũt᷑ nu
triunf adiunat᷑ cõfuant᷑ adaugẽt ⁊ inter
hec pme ſũt bone diſpoſitiões earũ natu
rales ſiue bonitas ↄplexiois ⁊ benignitas
naturalis maſuetudo naturalis. Qui ei
iſtis pᷣditi ſũt faciles ſũt recipe gratuita ac
nobilẽ vᷣtutẽ pacietie et ſancte dilectionis
nec no ⁊ pacis atʒ feueritatꝭè coꝛdis cuius
cõtrariũ ẽ turbuletia ? inqetudo ⁊ ð hijs
oĩbꝰ ſatiſfactũ dʒ eẽ tibi ꝑ ea q audiuiſti
de vtutũ tribus generibus hoc ẽ naturali
bus gratuitis ⁊ coſuetudinalibus ⁊ eis qᷓ
circa ipᷣas ſut terciũ locũ obtineret in oꝛdi

ne iſto doctrina ſtudioſitas ⁊ diſciplina?æ

ꝓPopter hoc gens xpianoꝝ q̊ maxime place

ceat ⁊ ſumopere iuigilat ſacris ooctrinis

pdicatiõibus ſingulariter iſiſtere videt
eu alie getes iſta negligat euidenter. Nec
catiõibus quãtuũ incitẽt ad cultũ ⁊ bonoꝛi

ſicentia creatoꝛis quatũ illuminẽt mentes
hoĩm ad cognitionè ipius ⁊ eoꝝ d aman
da qrẽda tenẽda ⁊ puadaſſũt hoibꝰ.Silr
ad cognitio nẽ eoꝝ ꝗ eis fugieda ſũt et di⸗
mittẽda ⁊ etiã pſequeda.⁊ oino non igno

ras quatg ſit virtus doctrine ⁊ pᷣdicatiõis
ĩimmitãdis coꝛdibus hominũ ⁊ in auer⸗
tẽdis eis ab omni erroꝛe ⁊ pꝛauitate et ab

omfibus aduerſitatibus ?⁊ cotagijs merito

rũ maxime cũ gra creatoꝛis ⁊ loquẽtibus
⁊ audiẽtibus affuerit.Et tu iaʒ didiciſti qꝛ
reuerentia que puritate intentionis ſacre
doctrine et exhoꝛtationes ⁊ loquẽde⁊ au
diende ſũt et quõ ꝑ irreuerentia ⁊ impuri

tatẽ cõtrarias abſq; fructu plurimũ et au

diũtur et docẽtur. Studia vo que ſũt lecti

libꝛis. Meditationẽ vnicuiq; apud ſemet
ipᷣm et ꝑ ſe⁊ deliberationũ ſeu circũſpecti
onũ in eis ce agunt᷑ aut ſuſtinent᷑. Qui⸗
da em impati ⁊ impꝛouiſi parũq; circũſpe
cti ꝓſiliũt ad opa que cõſultiſſime ageda
eſſent ⁊ incauti irruut in pericula aduerſi

tatuʒ pꝛius deiecti ⁊ letaliter vulnerati qᷓ;

de pugna deliberent q; armis ſe attingar
vélinduaant.
Uia vero de dilciplina aliquantu
88 i

— . . πWαι αμr-ennr o d α.../ νυNοι . .
C Aus ducat gofz ad diſre Plerrd ſtz Hno Dolo Iyſſio TPrſ“
* Paars pꝛima de vniuerſo nuie
lu diffuſioꝛ ſermo habẽdus eſt ppter boc moee keceris innenies inm enidee ſnper ſnpiff
quoniã minime cognoſcũt homines vtili omnia alia dona de rorRummanu naet
tates eoꝛũ que ſunt diſcipline ꝓpter quod eeſobucient a umerto⸗ enoata Uesdo
—— 4 . „ .
ipᷣam tanq; no xiam fugiunt et cum do 3 torfebellione cordis mntis ebetozumſe . gin
* re et moleſtia vitibus illam pblu toꝛ rebeilione co:cus geniis Deoteo⸗ine. se
imuq; ſuſti es igit᷑ diſcipline ſunt eis timenduũ atqʒ tremẽduʒ tot taliſqʒ tre⸗
rimũq;ʒ; ſuſtinent. Res igit dilapline iut ibnit vtegs ab We
que timoꝛẽ aut doloꝛem aut oppᷣſſionẽ in moꝛibus legè datione exhibun vtee etes ntaß
erunt et que ſomenta vicijs ſubtrabunt legis ſus obediin⸗ 2 ama henplem umu⸗
„3f S aut eis concludũt vel acceſſum ad ea omi eęetiam fragere nimill i it aoait
no auferunt. Timoꝛis autem vtilitates is creatoꝛ dicit in lege eoꝝ gens dure cern vyoric
alibi audiuiit in capitulo de operibus er fuitc ppterhocinclinatlone voluitatiam hlii
mirabilibus ipᷣius et ꝑ ſe manifeſtũ eſt ga no ſu cipies lerroꝝ oerI le en a kfu itleoin
ume ſuga ſoiritnalis ? et reſiliatio ab eo it ab inicio. Debonòoſoris. r nuch
qð timeiur.iimoꝛ igitur bonus etſanctus / Avero d ſũt ooloꝛt ſicut ſcis moꝛ iinten
Equo fugitur ab omi qð iram ꝓuocar cre ,ͤNiiäcantet extinguut neupiſectics nit
aloꝛis.hoc ẽ ab om̃i inquinamẽto peccan voluptatuz. deſi eriac; garug Mbab
moꝛtiferni. ppter hucigitur timoꝛẽ incuciẽ ac ſecularia. ipᷣaſq; volupiales lee 77
duũ moꝛtalibus creatoꝛ et ſtellaàs comertes ⁊ abꝛadũt hominib J63 Au negn “ 65 eenu
neos creat et apparere facitĩ ſublimi. Si ⁊ deſi i enceiz cahn endembutat Btgun
militer et poꝛtẽta in terra 7 in mari et multx bilitat diſſoluant excecat hich as ſen dsucbon
las parere monſtra in hominibus etiana in ome genus lalanie giag⸗ nmanos ler ſifänun
ci vt infantulos multoꝛũ capitũ.ꝓpt᷑ qðᷣ g hoies. Dolbei qni ol etini uer⸗ meſnng
et mõſtra dicũt᷑.nõ ſolũ ꝓpter admirati-⸗ abꝛadit ab eii emc ſa utaris ras n iopan
onẽ nouitatis ea hoĩes ſibinnicẽ mõſtrat ex hijs. el qe euera mee ieine E orari n
ſed quonia iram dei monſtrãt in munere /Mhij vermes bmnoi mns likte en enn dun Sſizſ
moꝛtalibus vtſe; turbatio ren oꝛdinetur juia abbomina 4 duoitamoeifffeatone pen,
hatue hoibuscreafoꝛ apneat Sat Sie entone ablintpionofatayideinrr ih
innuera pᷣter illa que lex rpᷣianoꝛũ expᷣſſe iſta ⁊ ablutionè ab. lernonib pphetaru. iuunoſt
cõtiner que ſcʒ futura ſũt in ſole et luna et Agua ihulanois 1 San uartci alch ihntkrel
ſtellis 2 in alüs inter que etia terre motus Seienda eliati de gy hal reninionns einſi
enũeratur vt io temoꝛe ſuolterra tremo-⸗ ſupbiã ra e ee te drts ala ndl
hominib ineuciar: eremend eie ſua vaſa aſtntſat arztoetiſteat zobaura Kunfn
deat ꝓpt iminentẽ vindicta creatoꝛ. Qua vala ficti d narͤ at / no ſolii otra aqua rnid
niapter manloſtum eiene motufieft ʒ ierig eon aſeolgteret eĩ excocti necigneʒ egin
9 uidenti creato:ct opter tam euidentẽ vti ſʒ elia colta uã. Sic doloꝛ pᷣſentin tnibnla tenn
-. liatcque ex eo o; onenire hoibug mora einctcc e at aig oetifcat⸗eer n
bns er Becſuc tiatd natm as quà oidiei Gon neetrlac adã eis pacientia opat inſplag
o ſti in libꝛio metheroꝛuũ ſiue alias ꝑ volũta veratanels ae lolvrrach lege be Eiimnncai
M mae atorls pos haccaaſam ter beinta erbſtar er bce eibe . t⸗ lege gdẽ bebꝛeo mmnjrſppi⸗
rũ data c eis in lantis terroꝛibus ignis caa bꝛeon icʒ . Dign iee eraſlla ein chb
liginis et lampadaꝝ ignis diſcurrentum ſui dixit ipe egi⸗ 5 8 nete ihunnn
on erice tiam peeſer e legit. Dribe nano aciẽ tiã opatur. aias eti ſinihei
ribilia facta in egypto. vt timerẽta maloi legit᷑. ribulatie Ticte adlinuat villumi Pfirpoq
obedietie ſet a peſſimis ↄſuetudinibꝰ egy om bhũanas miſabiliter adint Rmnopebe Gtin
pti ꝗbus nutriti erat. Poter go eleganr in narad lapistis. he vo ſabiui big uſine⸗
. Ebe erpto nieauknbns dds 1a02 is. dd lgata eſtultici cordeuen nligie
. agibno vteoipo melligererincenanz (v a diſcipline ſugabit ea. Et in eode li ſüänton
Jngalbdus vt eoipo intelligeret fugiendu, 5 vga dilapunm rrrihnuut ſaviẽtiam epor
eis eẽ nõ ſolũ ab hominibus egypcijs.ſj⸗ bꝛo. Uirga ac coꝛrectio tribuũt ſapietiam I
etiã ab egypcis moꝛibus ab execratiõe ſc Aliꝰ etiq ex ſapiẽtibꝰantigꝗs dixit. qa ſapi
licet ydolatrie ⁊ a vicijs ꝗqbus illi ſe ceato entia no inuenitur in terra ſuauiterviuen 6
ri abhominabiles ⁊ odibiles fecerant. tiñ. Et ex phis archita taretinꝰ expſſe dirit

Amp. cu diligentioꝛẽ ↄſiderationẽ ð ti Ubi dñatur libido nulluũ eſſe locũ tempe

.

d ſan.

⸗Kr 4 „
sbehen

4 ele
Wecee

noumman
tor ensdt
Ncktan a

viachio,
zilonond/
dün Sueidd,
4,gee
R orzo 4
ic,
Lidice
otud/,

77 a MN
Miniſ
d

/
4
WV

tic0α⅜²

,,zſee

Fo.
rantie 2ĩ regno voluptatt vtutẽ nõ polſe
ↄſiſtere. Quare nec ſapiẽti/cũ ſapiẽtiave

tinoĩsvius ſit plus q; ars ſicut dic ariſto

