eos nõ potuiſſe facere ꝑ artẽ hmoi ea q̃ li
bꝛi mentiunt. Amp̃. m hec oĩa regna
terrarũ oĩs dñatio ⁊ omnis pᷣncipatꝰ ter⸗

reni in poteſtate eſſent vniꝰmodici bomi

nis videlicet magi ſeu malefici.cũ ꝑ hmõi

artẽ poſſet hec ola auferre et ↄferre ꝗbus

licet placeret ei ⁊ ꝙ eſt aꝑtioꝛis ſtulticie ⁊

elementis et animabus tam hominuʒz qᷓ;

alion animalium dſiatione impioſiſſima
imperaret atq; dñaretur. Qt em̃ nectana
bo mago imponit᷑ ꝙ hoſtes ſuos etiã na
ues ipſoꝝ periclitari faciebat in mari et in
alijs aquis manifeſte impoſſibile eſt. Di⸗
cit᷑ nanq; de eo ꝙ ymagines nauiũ hoſti
um ſuoꝝ faciebat cereas.⁊ eo mõ et arti/
ficio vel cuʒ ipe ymagines mergebat ſub⸗

mergerent ⁊ naues hoſtiũ.Quis aũt cre

dat eam eſſe habitudinẽ vel ligaturaʒ int
huiuſmodi ymagines et naues vt qlia fie
bant ymaginibꝰ nauiũ talia nece ſie eſſet

pati ⁊ naues ipas. Palaʒ ꝗppe ẽ int ami

cos adeo foꝛte eſſe ligatura amoꝛis inter/
dũ.vt qð patitur alter eoꝝ pati velit ⁊ reli
quis.Sicut mater inſequit᷑ filiũ ags mer
ſum et pᷣdoloꝛis magnitudine vel amort
vinculo tracta poſt filiuʒ ꝙ vinculum nec
moꝛtis metꝰ diſrũpit. Sed vt eoipᷣo ꝙ fi/
lius mergit᷑ mergat ⁊ mater.nec illa vni/
las amoꝛis qᷓ illa ⁊ filius vnũ ſunt efſicere
poleſt.Quãto minus igr in tam diuerſis

vt ſuntymago hmõi⁊ ymaginatũ nulla li

gatura inter ea erit que cogat vt qð patit
ymago patiat ⁊ imaginatu aut ecõuerſo.
Ampliꝰ.longe ↄuenientius ẽvt ymago ſe
quitur ymaginatuũ q; ecõuerſo ⁊ vt ſignũ
trahat a re * res a ſigno.⁊ hoc ip̃i expᷣſſe
negat et euidẽtiſſime verũ ẽ.ꝗa nõ ꝓpter
hoc ſi mergebant naues neceſſe erat iugi
nauiui ymagines quõ igr fiebat ecõuerio
Amß. qd ſiet ſi duo hmõi magi circa
ſe inuicẽ operẽt᷑ vel vterq; ꝑ ſe. Uerbi gra

ymaginẽ ꝓ obtinẽ do pᷣncipatu in eadem

ciuitate vel regione. Hõ em dubiũ eſt ꝗn
poſſibile ſit ambos audire ſimul vnũ eun

dẽ pᷣncipatũ.Cũ igit᷑ vterq; oꝑetur ſtudio

ſiſſime atqʒ certiſſime. ꝙ ars hmoi pᷣcepit
ꝙ vterq; obtinebit totuʒz pᷣncipatũ.qꝙ nõ
no eſt poſſibile vel neuter aliqd de eo. et
ila mentiet ars iſta. vel vterq; obtinebitꝑ

artifices. id ẽ artin peritos ydoneos ee ve

tem. et iterũ mentietur ars licet nõ in toto
Eodẽ mõ ſe habet etde ymagine qua di⸗
cũt ꝓ obtinẽda victoꝛia faciẽda eſſe.qua
re pᷣus ſcienduʒ ẽhmoi artificibꝰ ne foꝛte
aliꝗs eis cõtra opetur Scito tamen quia
hmoi hoies in libꝛis ſuis dixerũt nõ oẽs

. „ — l

lut clarius loquar natos eẽ obiinere fru⸗
ctũ hmõi ⁊ hoc putauerũt foꝛſitan innuit
ſe piholomeũ ĩ pᷣſcripio bello vbi dixit ſci
entia ſtellarũ ex te et ipis. Putat em̃ ga li⸗
cet aliꝗs fauſtus ſit vel foꝛtunatus ad ob/
tinenda ſcientia aliquã ꝙ non ppter hoc

⁊ ad eius ſciẽtie fructũ opinant᷑ tamen in

„

terdũ fauſtũ poſſe eẽ aliquẽ ex oſtellatoe

ſue natiuitatis ad vtrũq;. Merito ergo q

rendũ ẽ ab hmõi hoĩbꝰ ꝗd ſentiãt de dei
altiſſimis iudicijs et bonitate in parte iſta
Puto em̃ eos credere ꝙ ꝑ iram dei inter⸗
dũ auferũtur regna dnationes et pᷣncipa
tus et ſubuciũtur nationes nationibꝰ ⁊ re
ges regibꝰ. Similiter? dant oia becꝑ be
neplacitũ creatoꝛis. Silr ⁊ cre denduʒ eſt
eos ſentire ꝙ ira dei vel pᷣcibus vel alüs
modis placani poteſt vt bona iam data
hominibꝰ nõ auferat et mala eiſdẽ meri⸗
ka nõ inferat et hec quidẽ expientia per hby
ſtoꝛias antiꝗtatis ⁊ ꝓphetarũ coimnatio
nes ⁊ pꝛedicationes a ſenſu accipi poteſt.
Que oĩa ſi negare voluerit neget neceſſe
ẽdeũ altiſſimu res humanas curare.⁊ ex
poſuiſſe eas magoꝛũ et maleſicoꝝ bñpla⸗
citis et ꝙ ẽ intollerabilioꝛis ſtulticie comi
ſiſſe eas ymaginibꝰ hmõi vel ereis vel la⸗
pideis que nec ſibipiſ ꝓuidere.nec ſ eißa
curare poſſunt. Uerũ de iſta cura dei alti?
ſimi et ꝓuidentia eius atq; adminiſtatio
ne q̊ vniuerſum totaliter regit etadmini⸗
ſtrat ractatũ habebis in ſequentibus ſin
gularem in quo declarabitur tibi quia to
tũ adminiſtrat deus aluſſimꝰ a pᷣmo vſq;

ad nouiſſimũ et deſtrueretur erroꝛ hmoi

uctiõe irrefragabili.ð ita vt nec vlliug
daditanones nec ignoꝛatie circa hoc vllu
ibi veſtigiũ relinqtur. Manifeſtum ẽ
igr qꝗa cũ circa voluntatem creato:is talia
bona nõ ꝓueniat hoĩbꝰ. aut etiã auferat᷑
nihil aũt poſſint hmõi ymagines ↄtravo
luntatẽ creatoꝛis. Maniteſtü inq; eſt
qꝙ tola pꝛoſperitas bominum. tota felici⸗
tas atq; tranquillitas eoꝛum. et omnino
omnia bona eorũ omiaq; mala lotaliter
pendent ex ſolo beneplacito volũtatt dei
altiſſimivt ymagines iſte nihil ofin bol

facta aut intelligit ſub veneratiõe aut in⸗

deſtructionẽ erroris iſtius et dica qa yma

Pars pꝛima de vniuer o
. ſint in bonis vel malis hominũ.Dulchre roꝛ iſie per exemplum pᷣmiſſuʒ. Sub quä end
autem quidẽ vt ipemer narrauit mibiirn tacunq; em veneratiõe regis fiai eiẽpna hunech
ſit magu quendã.Qui cũ ꝓmitteret ei di· go.non ꝓpter hoc obediet ei totu; rennu rcit
. gnitate magna bonitate ilia. Sivel modi illius.Ma xime ſi abſcondita fuerit vel ſes glniine
cã moꝛulas ibi faceret reſpondit eide. Si pulta. Similiter quatũcũq; bene ꝓſpere ludcon⸗
. deus inquit nõ vult ꝙ ego iſtam dignua ⁊ feliciter ſe habente rege facta fuerii ima gnesnog
22 tem obtineam poteris ne ꝓcurare ꝙ illaʒ go eius nõ ꝓpter hoc aliquid poteniie v lig
„ obtineam. Qui rñdit quia nullo mo poſ⸗ virtutis acquiretur imagini illi. Amp Emheſin
let hoc pcurare deo illud nolente et ille et ſi homo vera viuaq; ymago creatoꝛis eſt uIrig
ſi deus voluerit me obtinere dignitatem fp̃m anima. Quomodo non omnia ſalleʒ Moleperc
iſtam poteris ne hoc impedire. Nec ego. minoꝛa homie que in resgno dei aluiſſimi mionebni
Reſpondit ille nec ego nec alius Lũc ilo ſunt obediunt ei. Tu auiem vides qꝛnec ul;sun
. mago. igitur totũ ẽ in dei volutate quare minima animalia obediunt ei. cum enim Vymksl
totũ dixit ipe cõmitto ei. Ampliꝰ.nul/ inuitũ multipliciter infeſtent et aduerſus anbusſi,
li dubitare permittit᷑ quin et pᷣcibꝰ ira dei eum totis ſtud ijs ac viribꝰ rebellent. O (onorop
altiſſimi placare poſſit⁊ ꝗn impetrari poſ ſi dixerit quis quia ab initio omia anma ſnsh⸗
ſit a bonitate eiꝰ liberatio a quocũq; ma lia obediebant homini quaſi naturaliin Mſtcer
loꝛum alioꝗn longe minoꝛ eſſet bonitas ſtinctu venerantia creatoꝛem in imagine emnpe
quantũcunq; parua bonitate cuiuſcunq; ſua que homo eſt hoc autem faciebòt du lelagar
hominis. Si em̃ a quocunq; homine ima rante buiuſmodi imagine in integritateæz iſononu
petrari poteſt ⁊ vt parcat omni cui iratus pulchꝛitudine ſna atq; veruate ſimilitudi Meiopynag
eſt ⁊ vt benefaciat ei.ſiue liberãdo eum a nis dinine poſtq; autem quaſi frada eſt giccekime
malo aliquo vel aliud beneficiũ pᷣſtando peccatũ inquinata ⁊ coꝛrupta et in bꝛuta⸗ Nodndon
⁊ hoc faciente ſcintilla bonitatis.que i eo lem ſumilitudineʒ defoꝛmala ceſſauit obe ärteper
eſt quanto foꝛtius a fontali abiſſaliq; bo dientia huiuſmodi. quẽa dmoduʒ el ſigi Wn
nitate creatoꝛis. ⁊ liberatio a malis qouſ lo imaginis regie creditur et obeditur q; loaginag
libet et largitio quoꝛũlibet bonoꝛũ pote⸗ dinu ſeruauerit illeſam ymaginem regiam Raon
rit impetrari. Quare ſoloverbo oꝛationis als autem non. Jam autem patefeci ibi magnun
exſufflabit᷑ huiuſmodi ymaginũ virtus ?æ in alio tractatu homies naſci beſtiales in nie m⸗
inſup omnia nihil potuerũt circa dei altii terius. hoc eſt ſm animam et bꝛuiali ſimi enn
ſimi veros ac denotos cultoꝛes niſi vero litudine deformatos ⁊ etiam accepta ſen goranion
ad vtilitates eon multiplices de quib-au tencia iſta ex ſermone ꝓphetico videlicee ſiogetoe
dies in pᷣnominato tractatu. Cũ certuʒ ſit homo cuʒ in honoꝛe eſſet nõ intellexit o iinneii
hmõi homines diuine cuſtodie ⁊ ꝓtectio paratus eſt iumentis inſipieniibus ⁊ ſini lbencen
ni nõ ſolũ verbis oꝛationũ ⁊ obſecratiõi⸗ lis factus eſt illis laudanda in dubitantiter unniie⸗
bus ſed enam placatiſſimis obſequis co ẽ iiſta ſentencia et ſcio me multociens boe imnidt
mendatos eſſe eidem. Ampᷣ. Celeſtes dixiſſe. Uerum non facit pꝛo erroꝛe quem mn
magines pᷣſtant ſic factis ymaginibꝰ ſᷣm diſcutio hoc erroꝛe ſcilicet umaginum ma inlottpgui
uͦc erroꝛẽ pnominatas virtutes. aut hoc gicaruz; ille enim ſcõᷣm hunc erroꝛem vni⸗ mnmnerien
eſt quia ymagines earũ ſunt.aut quia ſic nerſe omino imo abſcõdite ⁊ ſepuite ope nnistiß
ſub eis facte ꝙ ẽ Ecere ga imagines ſunt rentur mirabilia magica hõ vero no eſat begeeden
tam virtuoſarũ imaginũ aut quia ſub po nimoꝛi vel honoꝛi ceteris animalibus niſt nſnen
tentia et ducatu earuũ facte ſcilicet qa tam vel viſus vel aliter depᷣbenſus alias autẽ ſmireten
virtuoſarũ imaginuʒ imagines ſunt tunc ipe oꝛdo nature hoc exigebat. vt cĩa alia isn
imago regis alicuius ex neceſſitate poſſſj animalia ei ſubiecta eſſent tanq; dño ſuo fingenn
in toto regno ipᷣius quicqꝗd obedit regi ? cuũ ꝓpter ipᷣm et ei facta eſſent. Una ad⸗ nlsti⸗
ad hunc modum de vnoquoq; pᷣncipe et huc homines aliis animalibꝰ tanq; ſuis mmien
duce.circa ꝙ non opoꝛtet aliquem diſpu-⸗ viuntur ꝙ et ariſtoteles dixit omnibꝰ in hiht
tare. Si vo quia ſub huiuſndi imagine quit vtimur tanq; noſtris. Addam et alias zi

telligit ſup exaltatione ſiue ſub foꝛtuna il
lius hoc eſt cuʒ bene ſe habet in figura ce
li videlicet in aſcenũone ⁊ aſpectibꝰet tũc
neuta materia eſfſugiet gn deſtrueret er/

gines magice nõ operentur per intellige⸗ DRK
tiam aut volũtatem cum neutrum habe/
ant. Sed neq; per virtutem coꝛpalem ad ne
modũ nature operationes enim coꝛpo:a Wle

iniizge
dengefnen
MAKald
ndltfin,
ncnadng
legeſinin
Kcndnne
nagnii
nagout
NOnoru
ingeNi
inencer
Odeddunant
1inictmndsat
Nnſehdn!
1niiudn
Dmnnickuicau
urmubed
bocnmnite
sennd
ig renuſ⸗
utem quuit
11cueenn
Niodemna
naninertl⸗
atd
Nan e
Jinanſutl
nanntmui
s tnin
wrch ni

rũ abſconſio vel ſepuitura. Uirtutes eni)

les per modus nature per contract funt.
aut mediatum aut im me diatũ ꝙ eſt dice

re. quia coꝛpus virtute lua coꝛpoꝛali non
agit niñ vel in coꝛpus qð contingit. vel in

— .

aliud cõtingens illud. hmõi autem yma⸗
gines nõ agunt in terrã qua ſepulte ſunt
que vtiq; eas cõtingit ex omni parte.qua
re impoſſibile eſt ꝙ agant in alia actione

naturali ꝙ eſt dicere que ſit ex virtute coꝛ/

poꝛis per coꝛporeitatem ſua. Quare ope⸗

ratione huinſmodi ymaginum nec ſpiri/
tuales ſunt neq; coꝛꝑales.Qè ſi dixerit ꝙ

per virtutes ſunt que deſcendunt a coõſtel

lationibus ſuper eas in hoꝛa ſue factiõis
Quomõ nõ potius deſcendunt ſuꝑ yma
gines viuas huiuſmõi virtutes. Exempli
gratia ſi ſuper ymaginem ſcoꝛpionis mo:
tuam vipote ereaʒ vel ſtagneã vel ex alio
metallo factam deſcendit virtus cõgrega

tiua ſcoꝛpionum vel diffugatua eoꝛũ cuʒ

merito ꝓpinquioꝛ oꝛdine nature ſit ſcoꝛpi
oni celeſti imo ꝙ plus eſt media ſᷣm ipos
quomõ non potius huiuſmõi virtus deſ

cendu ſuper ipſum ſcoꝛpionem viuum.

Ammplius. qualiter et qua ratione ad-⸗
iunat imagines huiuſmõi vel virtutes ea
ymaginum celeſtiũ non impediunt apa⸗
ritione vel manifeſtatione earũ.ymo ſᷣm

eos augentur. ſoꝛtiſſimas enim eas dicũt

et foꝛtiarũ operationũ in apparitionibus

ſuis ꝙ eſt dicere in aſcenſionibus et cum

fuerint in medio celi. Quia vo interdum
accidere videtur ꝙ per huiuſmõi ymagi⸗/
nes fiant maleficia aliqua qualia dicunt᷑
et immultuationes vetularum ꝙ eſt dice
re per vulius aut ymagines facte maleli⸗

ciatio nes qualiter hec fiant quoniaʒ iſtis

experimeniis multu innituntur hmoi ho
mines dicat tibi. Suppoſito igitur ey ſub
ſtancie que demones nominantur inimi
cifſimi ſint generi hbumani. Sicut patefa⸗

ciam in ſequentibus inumiciſſimi etiã dei

altiſſimi cuius iuſtiſſimo iudicio et lauda
biliſſima et omnimodo iuſticia damnat
ſunt et eiecti de celo vbi et creati.ab eo fu/

erant. facile eſt tibividere q omni aſtucia
malignitaus ſue hominibus nocere et di
uini cultus bonoꝛificentiaʒ minuere ⁊ eti

ad ſemetipos trabere intendant. Ex qua
radice peſſima omnes ſpecies etmodos
lolatrie quos alibi audiuiſti ſuggeſſerũt
bdominibꝰ vt ipos deo alniſſimo offenſos
et odibiles redderent et ſic in poteſtatem

fuani redigerent. Q licet er byſtorijs cet

tiſſimis iſtud vehementer credibile ſit ꝓ⸗

bationibus tamen iſtud tibi in ſequenti⸗

bus pateſiet iuſtos diuina pꝛouidentia et

bonitas ppter multiplices vtilitates ⁊ ꝓ

pter pulchꝛitudinem iuſticie ſue omni ge⸗

nere tentationis tentare homines ⁊ mul⸗

tipliciter impugnare permittit. quẽadmo⸗/
dum vides ꝙ et malis hominibus ꝑ mui
ta huiuſmõi circa bonos euaʒ facere per⸗
mittuntur. Ex ſuggeſtionibus igit demo⸗
nũ dico hanc opinionem oꝛiginem habu

iſſe vt homines traberent ad ſeruitiuʒ. id
eſt ydolatriam Rellarum et auerteretur a
cultura et ſeruitio dei altiſſimi. Quemad
modũ em̃ cũ ignis pꝛeſto ſit ad calefacien
dũ ſñi a creatoꝛe calefactio petit.ſʒ ad ignẽ

recurritur quia ſcitur virtutẽ habere cale⸗

faciẽdi.Sic qui tot et tantas virtutes ſtet
lis eſſe crediderunt vel adhuc credunt ꝙ

omnibus bonis tempo:alibus et mnitis

etia m ſpiritualibus recurrendum eſſe pu
tauerunt ad ſtellas et etias in bonis ⁊ ma

lis quarum largicio vel a quibꝰ liberatio
ſoli omnipotenti creatoꝛe poſſibilis ẽ. HRi
pbil enim ydolatre maius ſenſerunt. nibii
ageo magnuz eis aluribuunt ; vt iſti ſen
tiunt de huiuſmõi imaginibus ſepultis
abſconditis. Quis enim vni; regnuz vel
imperium peterevnq; cogitauit ab ydolo

aliquo. Sed nec eſt ab ipis demonibꝰim
petrari talia poſſe credendum eſt eis cum
ip̃i opinentur ſe poſſe et ligare et reclude

re ſpiritus huiuſmõi et in carcere ip̃ᷣm n
cipem eoꝛum ꝙ et in libꝛis ſuis ſcripſerũt.
quaq; impoſſibile ſit vt alibi di diciſti ſpi⸗

ritum inuitum coꝛpoꝛe detineri.Dico igit

quia ſicut homines multa ꝓcurant circa
obtinendos honoꝛes et dignitatcs peincle
patus ſimiliter et dominatioes et interdũ D
beneplatitum eſt dei aꝑiſſimi vt fiat in

tendunt. Interdumyerð indicio ſuo vloe
culto vel manifeſto fieri illud permittit vi
delicer vtr dominentur et malos ſubditos

pꝛemant ad coꝛrectiones ipſoꝛum vel etix

bonos vtmelioꝛes efficiatur et Ppter ali⸗
as vlilitates quas audies in ſequentibꝰ.
Similiter er demonibus poſſibile eti⸗
am facilius ſuggerere multa hominibus
er inducere &s vt aliqua velintvel nolint

tanq; ſuggeſtioꝛes. conſultoꝛes et ſuaſo⸗

res. Cogere autem eos nunqᷓ illis permit
titur. Et de quodam creditur ꝙ buiuſmõi
pꝛocurationibus demonuʒ tomeamq

Pars pꝛima de vniuerſo

dignitatẽ obtinnit ꝙ vliq; deus altiſſim⸗

ſicut ⁊ alia mala que inde nouit elicere ſu
ſtinuit. Sic ⁊ de amatoꝛijs carminibꝰ vel

alijs opibus que ꝓpier amoꝛeʒ mulieris

ſtulti et decepti facere cõſueuerũt tibi ſen
tiendum eſt. Si enim poſſibile eſt viro vł

mulieri ſuggeſtionibus aut ſuaſionibus

mulierem aliquam ſeducere et in conſen

ſum turpitudinis inclinare quanto facili:

us iſtud eſt demonibus ſi fuerit in hoc ꝑ/

miſſio creatoꝛis tales et etiã foꝛtioꝛes ſug/
geſtiones mulieri que cõcupiſcitur ingere
re et quia ſpirituales ſubſtancie ſunt.ſiue
per cogitationem ſiue ꝑ ſomnum foꝛmas
viroꝛum eas concupiſcentiũ et alia amo⸗
rishuiuſmodi intentiua in imaginationi
bus earum pingere. Qnia igitur delecta/
bile ymaginatum monet deſideriũ.vt ait
ariſtoteles. Manikeſtũ eſt tibi ex hoc

qualiter demones ꝓcurent ſfieri occullis
ſuggeſtionibus opera huiuſmodi. Sug⸗
geſſerũt tamen eas ſieri per imagines ma
gicas vt ſic traherent homines ad venera
tionem. et ſeruicium ſtellarum cũ omnes

virtutes ymaginum huiuſmodi ſtellis at⸗

tribuant. De ſermone vero immutilatio-

nis qui tam vulgatus eſt ei cuus creduli/

deo tibi. quia reuera fiunt interduʒ hmõi
i mmutilationes et hoc per modũ eundẽ.

MNon enim dubitandũ eſt quin omnipo/
tens altiſſimus ſuo ſemꝑ laudando iudi⸗

cio permittat aliquos ex hominibꝰ vexa/⸗
ri multis modis a demonibus et quoſds
fieri demoniacos quoſdaʒ arepticios aſ⸗
dam limaticos.Quid ergo mirũ ſi ea ho

ra qua malus huiuſmõi ymaginum ope

rarius pungit ymaginem vel in aquã fer

nentem mittit demoesſimiles paſſiones

infligant eis inte qũ quibus aſcripte ſunt

et contra quos fabꝛicate opinatur autem

deceptiſſimi homines qua talia fiant per
virtutes imaginũ.de biis autẽ que fiunt
per magicã naturalẽ. Scito ꝙ nulllas ha
bent creatoꝛis offenſam vel iniuriam niſi
quis ex ea arte vel nimis curioſe vel ma/

lum operetur. Sicut contingit in arte me

dicine ꝑ quã ↄtingit operari. interdum in
moꝛtẽ vel in leſionẽ alicuius oc autẽ ap⸗
parebit tibi ex eiuſdẽ radicibꝰ ⁊ pꝛincipijs
et etiã nõ in illis oꝑibus que foꝛte reuela
buntur tibi per me. Qt auteʒ tam frequẽ
ter fallunt et fruſtrantur intentionibꝰ ſu/
is operatotes ymaginũ hmõi ne dubites

las apud homines ita firmata. Reſpon/

eſſe ꝓpter hoc quia non permittit creato⸗
ris boniias niſi raro vt demones operen

tur ꝓ voluntate hominũ et hoc ipᷣm pꝛo⸗

pter multiplices vtilitates ipoꝝ hominũ.

Quarũ pᷣma eſt declinatio ab erroꝛbus

⁊ leductionibus demonũ. Secunda ẽ de

cdinatio nepharioꝛũ operuʒ ad que para
tiſſimi ſunt multi ſi opoꝛtunitatẽ vel facul

tatẽ demones eis faciendi talia ꝓcuraret
Nulla enim mulier ſpecioſa incoꝛrupta

remaneret nullus pꝛincipũ nullmagna⸗
tũ inco lumis perſiſteret ſi demões malis

voluntatibus hominũ adeſſe et ſatiſſace/

re permitterẽtur. Tercia cauſa ẽ vthonoꝛ
pꝛopꝛius ⁊ gloꝛia debita creatoꝛi bñdicto

ſeruetur que huiuſmõi operibus leditur.

et minuitur vitra modũ dũu ea que ipſius
ſolius dona ſunt ab eis inimicis capitali
bus petuntur. et ab eiſdem obtinen que—⸗

runtur. Sunt et alie cauſe que ex hijs ibi

facile poſſunt elucere.Etiaʒ adhnc dedu⸗
cti ſunt aliqui ex aſtronomis et ſtellas et
luminatria celoſq; non ponãat cauſas euẽ/

tuũ et aliarum rerũ particulariũ volunta
riarum que fiunt ſub ſpera lune ſed ſigna
tm ea eſſe.iam dicunt concoꝛdates legi he

bꝛeoꝝ in qua dicit ſermo ꝓpheticꝰ de ſtel
lis ſint in ſigne et tempoꝛa. Iſtud autem

habet multas queſtiones. In pᷣmis ſcili/

cet vtrũ ſint ſigna per naturam aut per in

tentionẽ et voluntatẽ. Q ſi per naturam

neceſſe eſt vt ſit comparatio cauſalitatis
aut effectuitaiis inter eas et res huiuſmo

di aut cõparatio alterius comitatie exem⸗
pli gratia.Eleuauo manus cuʒ gladio ſi
gnum ẽ imminentis percuſſionis quonia

et cauſa eiuſdem ſit inflamatio oculoꝛum

ſignum eſt ire quoniam effectus illiꝰ. Sic

et in alijs rebus ſeſe inuicẽ cõmitantibus
ſe habet quemadmodũ aduentus eoꝛum

qui ſolent regem r cedere.ſignũ eſt immi⸗
nentis aduentus regis. Similiter cuʒ all⸗

quis videtur venire ſne quo rex non con

ſueuit incedere ſignũ eſt pꝛeſentie regievł
eius aduentus.M ſi dixerit quia compa
ratio cauſalitat: ẽ qᷓ inter ſtellas ⁊ res hu⸗

iuſmõi. Jam dicit contrariũ eius ꝙ ante

4 —

dixerat cũ dixiſſet ſtellas nõ eẽ cauias rex

illarn ſj ſignũ tm̃. Qĩ ſi dixerit qꝛ int eas ẽ
opatio effectuitatis ꝙ ẽ dicere ga ſtelle v½

„

motus eaꝝ ſunt effectus rerũ ſublimariu

deuenit in abſurditatẽ quã nemo adbuc
cogitauit. Si vo dixerit compationẽ aliã

videlicet comitantiã naturalem inter ess

une⸗
amnczee

Npedicie
lurals
nuigen
Ceſkauns
Cuisee
gli onn
Cmigun
ſeritueſe
ſgaqun
Eelaton
Contnonnn
lnn⸗
ninetus

xiuinu

earreno.

Aichucnr
ſenbusl
lnues.
Peſtonesen
olesſen.

Mle

nciones
Cuebeint
Cteuennt
Donnaalan.
slutee
lbern⸗
Mpoſecn.
Phaserias
nthenedia
kuonn

aenie
denn

sßun
aididr
dnd an
ohenzai
doruriin
eigie
ahä

tmeüdeniee

tnani
digei
lrätcpetoch
Dasdinn
endir
Wdonult
Hnonrniz
ni nunn
udhenu
cnga
Aem ge
nue
Nirnes in⸗

ſe habere poſſibiles.

ð

eſle. Manikeſtu eſt eum nõ eſſe longe

a pꝛedictis erroꝛibus quoniã comitantia

naturalis nõ eſt inter aliqua que nõ ſint

adinuicem in comparatione cauſalitatis

er effectuitatis aut que nõ cõmunicent in

cauſa que cogit ea ſimui eſſe.Sicut illi

qui comittantur in cauſa ᷓ facit inter eos

comitantia. Sicut in ſub ectione er fami⸗

liarit ate regia. Sic ſe habet et in omi cau

ſa ex qua naturaliter pꝛouenit multitudo

22

cauſatoꝛum. Sicut vides ꝙ grana multa

comittantur ſe in vna ſpica.quomiã exvna
cauſa generante ea. omnia ſimul ſũt. Ue
rum in rebus huiuſmodi non eſt alteru;ʒ
comitatinũ dignius vt ſit ſignuʒ alterius
q; econuerſo. Quare non potius ſtelle vł
diſpoſitiones earum ſigna ſunt rerũ ſub⸗
limariũ q; econuerſo. non autem eſt au⸗
ditũ adbuc vt de ſtatu ſteliarum vł diſpo
ſitionibus alijs conſuite vnq; fuerunt res
ſublimares. Ampli⸗. Lum ſtelle 2 dil-
poſitiones earũ oĩno neceſſarie et immu/

tabiles ſint.dũ poſinioes dico.id eſt mo⸗

tus et ille que per motũ ſunt videlicet cõ/

iunctiones et oppoſitiones aſpectꝰet alia

que huiuſmodi homines obſeruare con

ſueuerunt in ſtellis. Res vo ſublimares

particnlares ſcilicet ⁊ voluntarie ↄtingen
tes ſint ⁊ coꝛruptibiles atq; aliter et aliter
Manifeſtum eſt
non poſſe eſſe naturalem comitantiaʒ in⸗

ter has et illas et hoc eſt quoni res ſubli

mares antedicte ſua coꝛruptione ⁊ inſta⸗

bilitate continue defuerunt ſtatum et ſta
bilitatem illaruũ. Oc ſi dixerit qꝛ per inten
tionem 2 voluntatem ſignificant ſtelle er

earum diſpoſitiones res antedictas ⁊ diſ

poſitiones earum tunc ſignificatio earũ ẽ
guedam locutio. Huiunſmõi autem erro/
ris deſtructio eſt pꝛima per hoc quia cum
non loquant᷑ niſi hominibꝰ et ꝓpter ho⸗

mines et omibus hominibus comuniter
neceſſaria ſit pꝛeuidẽtia ſeu pꝛeſcietia euẽè/

tuum ſuoꝛum tunc neceſſe eſtvt om̃ibꝰho

minibus loquantur ſtelle ꝑ diſpoſitiones
ſuas euentus eoꝛum. Cum igitur tocutio⸗

nem buiuſmõi nõ audiant vel intelligat.
niſi rariſſimi et ꝑ pauciſſimi fruſtra ⁊ vane
loquuntur eis talia.hoc enim eſt ac ſi ſur⸗
dis loquerentur. Ampliꝰ. Cum loquã

—

tur ſic ꝑ intẽtiones ? volũtates neceſſe eſt

res bmoip̃ſtitas eſſe ⁊ certas apud celos

7 ſtellas. Qua de cauſa neceſſe ẽ⁊ eas eue

nire uct ratio iſta poſſit bre calumniaz li

tet em̃ oĩa futura p̃ſtita ſint atʒ certiſſme
apud ſapientia creatoꝛis tamẽ nõ ex neceſ

ſitate futura ſũl tamẽ veriſſimũ ẽ ⁊ demõ

ſtratione declara bile ꝙ ſi agud homines
certa eſſent ⁊ ſcita huiuſmõi futura nõ eſ⸗
ſet effugere vllo modoꝝ ꝗn eẽnt neceſſa
ria.De hoc autẽ ſatiſtiet tibi de cura et gu
bernatione vniuerſi. Amplius.cũ iſte

locutiones celeſtes ſeu ſignificationes ex

neceſſitate vere ſint ⁊ immutabiles hocẽ

videlicet duobꝰmodis vt ⁊ nõ ſigniſicare
nõ poſſint q̃ ſignificant et aliud vel cõtra

riũ ſignificare non poſſint ꝙ dico ꝓpter
ſermones ꝓpheticos quoꝝ debes hic re⸗
miniiſcivt clare intelligas ꝗᷓ hicdico.Quia

igitur celuz mentiri imponibileẽ neceſſe ẽ

res euenire put eas ſigniſicat et loquit qᷓ
re aut non ſignificat aut loꝗtur particula⸗
ria cõgruentia de futuro vel illa ex neceſſi

tate eueniẽt. Amplius.Cũ celum ſciat
res hanas pticulares ⁊ volũtarias ⁊ eli

am naturales. Scit ergo q ve hominib⸗
audiãt et intelligat locutiones ⁊ ſignifſica⸗/
tiones ſuas.⁊ ſimiliter ꝗ nõ intelligãt veł

nõ audiãt notũ eſt eis. Cur igit᷑ illis loꝗf̃

Quis em ſurdo quẽ nouit eſſe ſurdu loʒ
velit. Amp̃.ſᷣm opiniones eoꝝ omnia

ſecreta hominũ loquit᷑ et clamat celũ etiꝰ

cogitationes hominũ de inueniẽdis eniꝰ

cogitationibꝰꝑ ſignificationes ſtellarum
ipi libꝛos habet ⁊ multi ex eis ſcripſerunt.
Quare nihil eſt ocultũ apud homines ꝙ

celũ nõ detegat ⁊ reuelet nec thedaurum.

nec cogitatio necↄſiliũ. Nihil ergo pmit⸗

tit quantũ in eo ẽ apud eos eſſe ſecretum.
Quare quantũ in eo ẽ ⁊ ↄfundit homies

et turbat ad inuicẽ eos dum ꝓditiones ſi

multates ⁊ occultas inimicicias eoꝛum

dit imo palaʒ et publice clamat. Quare ſi
omnes homines eſſent periti aſtronomi.
ihil eſſet ſecr⸗ Ampliꝰ
vel ſtatus iſte pᷣſens ſtellarũ ⁊ mũdi ſubli
maris ẽ habiturꝰfinẽ ᷣm huiuſmõi erro⸗
rẽ aut nõ ẽ habiturꝰ.O ſi dixerit qꝛ ſtatꝰ

Nibil eſſet ſecretũ inteillos.

mũudi ſublimaris habiturꝰẽ finẽ. Sed ſta
tus celeſtis nõ tũc ergo mentiet toin celũ
loquet᷑ eĩ ⁊ ſignificabit eaſdẽ diſpoſitiões
rerũ hũanaru q̊s ⁊ mõ ꝑ eaſdẽ diſpoſitio
nes ſuas S Eↄſtellationes cũ poſt fineʒ
mũdi ſublimaris ſiles ↄſtellationes futu
re ſint in celo. ꝓpter ꝑpetuitatẽ ⁊ immuta
bilitatẽ motuũ ipſius.Si vo dixertt quia

neuter habiturꝰẽ finẽ hoc deſtruet᷑ tibi in

tractatu de renouatiõe vniuerli etẽ erroꝛ
Sg ii

Pars pꝛima de vniuerſo

iſte cõtra oẽm legẽ. Jam igr declaratuʒ ẽ

tibi ꝑ hec que fuit cauſa ꝓhibitionis obſ
uationũ ſtellarũ in lege hbebꝛeoꝝ aꝛ indu⸗-
bitãater hmõi obſeruatio ꝓut ea erroꝛ iſte
extendit vel in venerationc et ſeruitiũ ſtel⸗
laru vergit vłab hominibꝰ aufert pꝛinci⸗
palitatẽ opationũ ſuaꝝ cũ omnia que ho

minũu ſunt etiã cogitatiões qͥ radices ſunt

operũ in celo et diſpoſitionibꝰ ſtellarũ et
lumin ariũ vel futuraliter dicta ſin: vel pᷣ/
dicta ſeu cauſaliter oꝛdinata. Nõ igr vo⸗
luntarioꝝ operũ noſtroꝝ nos ipᷣi pᷣncipia

eſſem? ſʒ affoꝛis nobis aduenirẽt videlicʒ

de celis ipᷣe cogitationes et affectiões nr̃e
oẽs.Quare nec in poteſtate nr̃a eſſent. ſic

neq; cauſe earũ nec nobis imputãde. Si
em̃ cauſa oiuncta et neceſſaria q̃ poſita ex
neceſſitate ſeqtur effectus nõ ẽ in poteſta
le noſtra videlicet vt eã vel auertere.ne ſic
poſſumus vel eaʒ ĩpedire ne opetur non
Ei poteſtate nr̃a nec effectꝰ ſiłr. Quare cũ

Diſpoſilio oĩs celi et figuratio ſeoꝛſum eſt
ita a poteſtate nra ⁊ oĩs effectus eiꝰ queʒ

in res humanas oꝑatur erit ſeoꝛſum a po
teſtate noſtra. Cum em̃ circa cauſam nibil

poſſumꝰ nihpil poterimꝰ circa effectũ. Q?
ſ dixerit quis ꝗa naturalibꝰ ſimilitudini/

bus ſignificãt figure ſtellarũ et diſpoſitio/

nes earũ res que ſunt ⁊ fiunt ſub ſpera lu
ne vt leo leones⁊ ſcoꝛpio ſcoꝛpiones ⁊ ite
rũ leo ꝓpter nobilitatẽ ⁊ audaciã reges ⁊

pncipes et inſuꝑ ꝓpter quaſda alias ꝓpᷣ⸗

etates ⁊ ↄditiones ſuas ĩtollerabili abuſi
one loꝗtur hõ bmõi qm̃ ymago ꝓprie id
cuiꝰymago ẽ ſignificat nõ ecõuerſo.Qua

re leo terreſtris magꝭ leonẽ celeſtem ſigni
ſicat q; ecõuerſo. Nõ eĩ caloꝛ vapoꝛẽ.ſed
vapoꝛ caloꝛem ſignificare ðꝛ ꝓpᷣe.Quare

ſi ymagines celeſtes cauſe ſunt ymaginuʒ
terreſtriu vt ipi ſengunt potius dignũ evt

ipᷣe ſignificẽtur a terreſtribꝰ qᷓ; ſignificent

eas. Amp̃.ſilitudo p ſe nõ facit digniꝰ
alten ſimiliũ vt ſignifcet illð q; ecõnerſo.

Uoniã aut i alibi ĩ dnobꝰ tracta⸗

roꝛẽ ꝑ me ⁊ pᷣter intentionẽ pᷣſentt

Proli Epſcrutari de huiuſcemodifaciaz

ic biſgr hmõi diſputaniõis et dicã ꝗ
ↄcedẽde ſunt virtutes celenegan ee aſ
unt ſub ſpera lune ꝓut ii determinaui ti⸗
bi in pcedẽtibꝰ æ qm poſſũtĩ radicales na
turas hor elemnẽta et humoꝛes x in ea q
Ppoſita ſũt ex hijs ⁊ in aialia ꝓur dixi tibi
in hijs qͥ pceſſerũrin alalia gdẽ bꝛuta vᷣtu

ptionẽ eoꝝ ꝓpter ſuꝑft

ſunnolens oſulere i fci⸗
tibus alimetis et alis ꝗbns coꝛpa buma
na indigentiefferatur in rapinas furta bo

tibus audiuiſti plura ↄtra iſtũ er-

e toꝛte? dominante. Cauſa aüt in bot ef
qm̃ huiuſmõi aialia neceſſitate ſequutur

radicales naturas obediũt eis ⁊ etia di/

poſitionib que ex ipis ſequuturſtige em̃

upfiuũ neceſſitate fugiũtinõ libertate ſirx
et paſcua ſequũtur ea neceſſitate. Qua pp⸗
pter cũ fuerit caloꝛ ſuꝑfluus in aliq regio⸗
ne minuẽt alimẽta animaliũ paſcualiũ ?=
foꝛte erit hoc vſq; ad deſtructionẽ ⁊ ↄſum
onẽ ſu pfiuitatẽ et diutumi⸗
tatẽ caloꝛis. Hõ em̃ poſſunt viuere aialia
huiuſmodi ſine paſtu. Sic ſe hʒ ⁊ de hoi⸗
bus qntũ ad aliqd ꝙ in hoies poſſunt.ſʒ
no niſi Intũ hoĩes voluerut/⁊ hoc ẽ quo⸗
nia nõ neceſſitate vel ſequũtur vel fugiũt
radicales iſtas naturas imo libera volũ⸗

tate. Quia vᷣo vulgꝰ et multitudo ex pazʒ
arnre eralgs malis diſpoſitionibus pene

ad modũ bꝛutoꝛũ aĩaliũ nũc ſeqturi mutł
ta ſui pꝑte radicales naturas ⁊ exymaximo
lere piculis coꝛpoꝝ deficiẽ/

micidia et bella quemadmodũ lupi inua
leſcente fame ſeuiũt in hoĩes et deuoꝛant
eoscũ alis ipibus ab eis abſtineat Sicæ

cũ colera acuatur tpꝑe Junu feruoꝛis et di

uturni efficiũtur holes facilis ire et vebhe⸗
mẽtioꝛis. Quapꝛopter nixe et ↄflicatiões

et bella.cetereq; huiuſmõi turbaliões cõ

citant᷑ maxime in calidis regionib ꝰ⁊2 int
dũ fiunt iſte turbationes pluris deſcenſio
nis. Interdũ minoꝛis⁊ augẽtur etiã ex di
eta et vſu ſcilicet immoderatohoĩm. Sie

ex vino et alis que paſſiones animan an
gent. Pꝛeſcientes igr has cauſas pᷣdiſcere
poſſunt quia turbationes erunt in huiu/

modi regionibꝰ/⁊ hoc ꝑ piecturam et ſer⸗
mone vniuerſali / pticulariter autẽ ? ſingu
lariter de nullo hoĩm quicqᷓ;ᷓ tale pᷣſcire vł

pᷣdiſcere poſſunt. Sapiẽtes vᷣo et animis
ſuis dominates ſciũt nõ eẽ ſequendas hu

iuſmõi paſſiones⁊ volũtate ꝑ virtuteʒ li⸗
bera nõ ſequũtur eas imo ĩ ſeipᷣis eas co
pᷣmũt ⁊ extinguũt.Quare manifeſtũ ẽ q

affligi occaſionaliter poſſũt vłnimio eſtu

vel nimio ligee vel defectu alimentoꝛuʒ
⁊ alioꝝ coꝛpibus ſuis neceſſarioꝛũ afflici
onibꝰ autẽ ⁊ paſſionibꝰcedere ẽ eis liben

et voluntariũ. Cogi igr pꝑ opationes cete⸗/

ſtes nõ poſſunt neq; vlla neceſſitas eis in

geritunlicet magne admirande virtutis

tafflictionibus/a veritate et recntudine

nõ abduc lupinũ em eſt n bumanume

—.———N‧ũF

Atbiei
goennbrs
pperſepe.
ſineraol.
ſbalgab⸗
Grcrede
fugauen
uwi
Upteslian
nſtgeni
nuteignun
Niniichn
linin
necpoe⸗
Aeüumnſe
Glüluneb
ſelbcnan
ipeigla
ntssin
hiſians.
ſgilecc⸗
uedunt
iSmnin
Umncdüͤti
Wpobi
Ealgien
anmiaſen
unna
lve⸗
nn
1 enpolen⸗
Kkeinuin
Calloenän
ſunünii
eede
kniin
mnaleän
cporenin

Grkee re⸗
hncſen

nn

Aebm
eiris
anin is
Bineln
miubdN

uüniri
Aums n

Mlstonte
gbasn

6

dia cibi et famis fabie in bomies ſancib⸗
et dentibus ad deuoꝛandũ irruere. Qua
Pꝓpter ſapiẽtes ⁊ modeſti pomines nulla

fame vel alia media in futta vel rapinas

in bella et homicidia induci poſſunt. hec

igitur que dicũt non ꝓpꝛie ſigna ſunt ſed

mag cauſe rerũ huiuſmõi eo mõ quo di

xi tibdi. Quẽadmodũu ſi quis videt igneʒ in
capite alicuius villeque ex lignis edifica⸗
ta ſiaccenſum ventumq; validum ex illa

parte ignis venientẽ intelligere poteſt ꝙ
pericuiũ cõbuſtionis immineat illi ville.
etiaʒ toti. Uerũtamen quia poſſunt eſſe⁊
aque copioſe ⁊ alia adiumenta circa ignẽ
et etiam viri foꝛtes et ingenioſuad defen⸗

dendũ illam ab immineti incendio pote⸗

rit vel defendi tota vel pars aliqua ab eo

Siesgeen talia imminent rebus huma/

nis multis adiumẽtis deſendi poſſũt ab
hmõòi periculis. Conſumptis em̃ paſcuis
ſupꝑfluitate coloꝛis ⁊ longitudine ſiccitatt.
plunia dala eſt multocies pᷣcibꝰ ꝓpheta/
rũ. Similiter ⁊ extincta incendia interuẽ/
tu ſanctoꝛũ viroꝛũ. Sic peſtes et moꝛtali⸗

tates ꝓhibile bella ſedatalhoſtib? flagel
lis celeſtibꝰ interfeciis.qre non niſi ꝑ con/
iecturã et ſub ↄditione pᷣdici poſſunt talia
Nec mirũ cum ipᷣo diluuio vniuerſali qð
ibus noe factu; ẽ 2 a particulari qð ſub
leutalione ? a pluuia ignis et ſulpburis
⁊ a tempeſtanbus innumeris cuʒ omnia
iſta eẽnt diuina flagellapᷣcibꝰ viroꝛũ ſan⸗

ctoꝛũ liberati multi ſunnipᷣo clemẽtiſſimo

creatoꝛe cõtra iuſtiſſima iram ſuamfauẽ⸗
le votis et pꝛecibus dilectoꝛũ et electoꝛum
ſuoꝛum.c erũ vᷣe nominatiois ſigna cla⸗
dium et alioꝛu magnoꝛũ euentuũ in mũ⸗

icut ſtelle gue dicũtur comate vel crini/
ie et de hus fama publica eſt et vniuerlal
credulitas ; pᷣtendat moꝛtes regũſ⁊ mu⸗

tationes regnoꝛ:ũ. Et ſtella illa q apparu/

it in inicio regni ꝓpianoꝛũ non fuit de bu⸗
iuſmodi nec ſimilis ei viſa ẽ ꝓpe em terrã
erebatu: Undeetducatu; habuitabut,
dã regibꝰoꝛientalibo vſq; ad locũ ⁊ domũ

H̃ius regis et inſtitatoꝛis regni xpᷣianoꝛuʒ

gere etia acies ignee ſeu gladi ferrei vi
ſe ſunt in regno ytalie imminente clade qᷣ
ꝑgentem Bandaloꝛũ facta eſt. Sic? dra
cones ignei p agera diſcurriſſeviſe ſũt mut
tociens. De eclypſibus vo ſolis er lune in
conſuetis ⁊ inuiſis adhuc quales futuras
eẽ aliqui ꝓpbete pᷣdixerunt vt ſolem ver⸗

pru

do appere conſueuerunt in celis ⁊ in aere

ti in tenebꝛas et lunã in ſanguinẽ. et iſtas
etiaʒ pcedere diem iudicij futuri. Ecliplſis
etiaʒ ſolis que fere in initiõ regni xpiano

rum facta fuit hoꝛa vere ſexta et luna.xv.
cũ indubitat p iterpoſitionẽ lune ip̃i ſoli ⁊
terre.tũc fieri nõ potuerit cũ ⁊ pleniluniũ
eſſet et luna ſub lerra.Sol vero ſuper ter⸗

ram quaſi per dyametrũ tunc diſtantes et

a coniunctione ſua longiſſime non ẽ ma⸗
gnum aliquid poꝛtenti Quo miraculo dy
oniſius phyloſophꝰ permot⸗ relicta ydo
latria huſdem tempoꝛibus audita pᷣ dica⸗
tione xpᷣiane retigionigad ipam ↄuerſus
eſt. De huiuſmodi apparitionibus que ſi
unt in ſublimi non eſt dubitandum quin
vel pertendant futurannõ qualiacunq;.ſʒ
euentus magnos atq; terribiles ꝓut dili⸗
gen iſimns atq; longiſſima expientia com
eſt ip̃a etiam gens xpᷣianoꝛum fineʒ
mði et appꝛopinquante die iudicij ex do⸗
ctrina ſua ? fide expectatmulta huiuſmo
di ſigna ſcilicʒ inconſueta ⁊ nec dum viſa
fiunt autem ex ꝓuidentia et bonitate cre
atoꝛi s vt ſint terroꝛi et ſint etiam ad pᷣmo
nitionem moꝛtalibus/ſcilicet vt auferant

a ſeipis ea quib? creatoꝛ offenditur/⁊ ira⸗

ſat᷑ et immittit in eos peſtes et fames cla
des et bellà et alia que eos deterrere co⸗

ſueuerunt ab offenſionibus creatoꝛis ſir⸗
matur etiam ex buiuſmodi ſignis ⁊ terro
ribus credulitas de ꝓuidentia et cura cre

atoꝛis circa res humanas/que q; neceſſa⸗

ria ſit quãq; ſalutaris ad coꝛrigedos mo⸗/
res et componendam vitã hominũ dubi
tare non poteſt niſi qui ratione vni no no

uit. Noſti enim virtutem et efficaciã timo
ris ad repꝛimendas animoſitates homi⸗
num et auertendas ab eis que male cupi
unbet ad deſerendũ ea.que male diligũt
ecquid ſenciendum ſit de virtutibus ce⸗
leſtibus apud ea que fiunt ſub ſpera lune

eas circa homines ⁊ cetera animaliaſ q;
non per modum quo putauerũt aſtrono
mi poſſunt in leges vel ſectas nec in attes
aur diſciplinas aut mo:es homminum. Si
militer nec in bonpꝛes et dignitates pꝛin-

et quanlum et circa que extendi opoꝛteai

cipatus auiominationes rerum hbuma

narum. Declaralus etiam eſt tibi erroꝛ ꝗ
