niã cõtinet illud et inſuꝑ id quod ẽ inter b
et a.accidit inſuꝑ ex hmõ poſitione q̃ ſci
licet ponit᷑ linea infinita ex altera partevt

pars ſit in infinitũ maioꝛ toto. Si enim c.

D.linea infinitã pᷣdicto mõ ſubiacere intel
lexeris a b.linee 'nfinite.ita vt punctus c.

ſuꝑiaceat puncto b. Nõ ẽ dubiũ ꝗn linea

c.ð. ſit equalis parti linee a.b.partiiĩ qua
que incipit a b.puncto ⁊ ꝓcedit in infinitu
7 equalitas iſta manifeſta ẽ per diffinitio
nẽ equaliũ et ſi traxeris eam ad partẽ a.ct
tra a quantũcunq; volueris ⁊ ꝑ mille mi⸗
lia ſtadioꝛũ remanebu equalis ſꝑlinee ⸗

———

–
=

hefnti

= —

(eſeteen

t eet
liusn

lenli,
eleteis⸗
hauncitne
niäfapis
gelslalne
Dhnfgrun
Nenn en

. ,7

Aboposßzn
Wozcoro
Clapana
Uistnone
ſiegigfee
Mſtüntine
Moporsliea
naöfti
lerkſcie
lligzt
llipeitfti
ſohinizfen
lgönin
rükfi⸗

— —
S=
SS.
S=
=
—

= 2
Se-
Se
==
2 2£ —
—
=—..
— =

= = =
— —
= =
= E

=
=:
S.
= ⸗

=-

felmie
iladede
Ntnifnann
binucnn
beryne
Mrickt
oſtaöröke
uuiint
dceſtanein.
S inqdnn
upiagalan
Trineüüu
nodfenolnezrin
aatgigenen
en önnat
almeserpnu
nieneiiin
namncu
ene⸗
NagEIN
nai hnoſbin
Nauii dig
rea ano uiſ
Puenir no:⸗
undnsinalin
iüin ncbte
—
depan i
oſb Ju
oiui; ln
Nüisdi

=
=

4

☚1
S
— –
— —

—
=

= –
—

Ne

ſtruciũ ẽ in pced ẽtibus.

cubitũ q; alias traãſiret. Sicut occupat an⸗
te ſe vnu cubitum ſupꝛa id quod alias oc 4

b.ex parte infinitan ambarũ ſicut iam fe/
ci le ſcire quare toti reſiduo quo tracta eſt
citra a.excedit illã ſꝑ erit igit᷑ maioꝛ ea mil

le milibus ſtadioꝛum ⁊ iterum milies mi

lie milibꝰ. Si tm̃ eã tracta in ꝑtem pᷣdictã
intellexeris.Pꝛius autẽ demonſtratũ ẽ ti⸗
bi eam eẽ equalẽ parti linea a. b. ei videlʒ
parti qᷓ incipit a.b. et ꝓgredit in infinitu;
Ore pꝑs illa linee a.b. maio: erit ipᷣa linea a

deterninat.
— Am igr declaratũ ẽ tibi nec lineaʒ
nec ſuꝑficiẽ coꝛpus infinitũ eẽ poſ
e ex altera ꝑte tm̃ ⁊ multo foꝛtiꝰex
vel ex om̃i nõ erit impoſſibilis ali/

b. in infinitum id ẽ abſq; menſura aliqua

vtraq;

cui iſtoꝝ triũ infinitas. Quia vo ſimiles

ſunt ↄtinuitates menſurarũ huiuſmõi et
lpis neceſſe ẽ ⁊ in tꝑe fulr ſe habere et hoc
lam declarauit Ariſtoteles in libꝛo ſuo ðᷣ
auditu. Qè ſi voluerè calũniari ꝙ nõ poſ

ſumus tractus pᷣdictos ? applicationes fa

cere ad tempus nõ effugies ꝑ hoc dico eĩ
ga tempus ſimul fluit cu motu ⁊ motocuʒ

tpe et a corpibꝰ motis trãſeunt ſpacia lo

calia vel ſitualia ꝓpoꝛtionaliter fluxui tẽ
poꝛis ⁊ motus.Quadmodum igr feci te
ſcire quia ſi a quocũq; motu traſeat᷑ ſpaci
um infinitũ.neceſſe ẽ vt ab eodẽ trãſeatur
pus pars illius ſpacij q; totũ ⁊ pars ð illo

finita qᷓ; ifinita. Sic neceſſe ẽ vt a. cunq; ſi

tranſeat idẽ ſpadũ infinicies trãſeatur pꝛi
us milleſies q; milleſes et pꝛius ſemel qʒ
milleſies ⁊ inſinicies q̃re celũ pᷣus fec vna

reuolutionẽ qᷓ; infinitas ⁊ pus partẽ reuo

lutionis q; tota cõpleuerit. Jam auteʒ de
cn einpe Amplius. In
telligibile ẽ teonsvelotius poſſe fluere ali
quantulũ q; fluat vel traſeat. Similiter ⁊
tardius. Eſto igr ꝙ fluat vel traſeat velo/

tius ita vt fluxus eius ſit velotioꝛ quatita

ie vniꝰ hoꝛe. Dico igr qa totũ tempus ef⸗
fluet alias efflurerũt vna hoꝛa pᷣus q; eẽt
alias effluxerũt qre a pie finis relinquunt

poſt ſe vnius hoꝛe ſpaciũ.quẽadmodum

ſi aliqd intelligatur moueri velotiꝰqᷓ; mo
neretur anle ita vt traſeat maius ſpaciũ ꝑ

cuparet ita poſt ſe reliquit plus vnum cu

bitum ſupꝛa id quod alias reliquiſſet qus

re et tpi detrahit᷑ ꝑ iſtam adiectionem ve
locitatis a ꝑte finis vna hoꝛa quare finie/
tur ex neceſſitate in punctovno ꝙ eẽt inici
um hoꝛe illius ſi hoꝛa illa futura eẽt.Cau

ſa aũt in hoc eẽt quoniã ꝙ occupat pleri⸗
tio ſiue anteceſſio.hoc amittit futuritio.
Exempluũ aũt huiuſmodi ẽ in aqua ꝗ tota

3 %%

,*

effluit ſi intelligat fluxus eiꝰ augeri quan
tulũcunq; videlʒ in tm̃ qnũ ẽ fluxus mille

modioꝛũ ex neceſſitate accelerabit᷑ eiꝰ ef-⸗
fluxio tãto tꝑe qntũ regꝗrit fluxꝰ mille mo

dioꝛũ.Quare detrabet᷑ toti tꝑi in tanto ⁊

nõ deirahet ei a ꝑte pᷣncipij detrahet igr
ei a pte finis ⁊ ita finiet᷑ ex pte illa et nõ ef
fugit Ariſtotel.ꝗn ſi intelligibile ẽ vr auge

atur in duplũ velocitatis curſus tꝑis aut
ſi minuat᷑ in ouplũ quado habebat medi

etatẽ et quado habeat duplũ. Silr nõ el⸗
fugit illud impoſſibile videlʒ.qꝙ om̃e nũc
in tꝑe infinito ex vtraq; parte ſit mediũ in
loto tpe illo cũ nõ habeat plus de tpꝑe an

te ſe qᷓ; poſt ſe vel ecõöuerſo. Amplius.
Adda⁊ iſta vltima manifeſtationẽ ad hoc
⁊ dica.qꝛ creatoꝛ benedictꝰ aut potuit dit⸗
ferre creationẽ mũdi ꝑ hoꝛã aut nõ potu⸗
it.Si nõ potuit cuiuſmõi illũ arctabit ne
ceſſitas ad creadũ. Pꝛeterea hoc reputat

ipᷣi icõueniẽs videlicet den nõ potuerit
aliꝗd qꝗð in ſe ẽ poſſibile nulli em̃ dubiũ ẽ

qn mũdus in ſeipᷣo ſic poſſibile eẽ q̃re qn⸗

tũ in ipo ẽ creabile ẽ eius eẽ in ĩfinitũ nul⸗
la aũt neceſſitas arctabat creatoꝛẽ ad acce

lerandũ eouſq;ʒ creationẽ ip̃ᷣius q̃re poſſi/
bile fuit differri ſaltẽ ꝑ hoꝛa creationeʒ eiꝰ

poſito aũt poſſibili non accidit impoſſibi

le.ponat igr iſtud qð ꝑ hoꝛã dilata ſit cre
atio muũdi.Dico ergo ꝗa ĩ fine hoꝛe illius

creatus fuit mũdus quare tpᷣus a creatõe

eius vſq; nũc finitũ cũ ſit ex vtraq; pte ter
minatũ. Jam aũt didiciſti alibi ꝗa ſᷣ fini⸗
lum remanet nec detracto finito pᷣus erat
finitũ ⁊ ſi finitã addit᷑ finito totũ erit fini/
rũ gꝗa igi finitũ reman cu tpe toto qð eſt
a creatiõe mũdi vſq; nũc.Solo ſinito de⸗
tracto ſcilicet hoꝛa dilationis pᷣdicte ergo
cũ illo detracto erit ex neceſſitate finitum
quare nõ ẽ poſſibile vt ſit ĩfinitũ cũ nõ ſit
poſſibile.vt detracta illa hoꝛa. Solumo⸗
do de eo remaneat infinitum.
O ſt hec igr reſpondendũ ẽ queſti
onib? que ſequũtur declaratioes
haschaꝝ auũt pᷣma hecẽ.Cũ tem/
pus finiendũ ſit qð erit poſt iſm.Deinde

an erit moius vel mutatio.Et iã dixi tibi ĩ
pᷣcedẽtibꝰ/ꝗa nulla erit mutatio gloꝛifica
tis hoivusvel animabus eoꝝ nulla ſpes
erit eis vltra aligd acꝗrendinullus timoꝛ
aliꝗd amittẽdi de obteta tũc felicita teipa

Cars pꝛima de vninerſo

go ſelicitas tota ſimul eritnibil habẽs of
no de malo ſeu defectu potẽtialitatſer n

cut alibi te feci ſcire vtutes animarũ hũa⸗
narũ erũt impfectiõibus ſuis ocẽs ſigule/⸗
nec erut iunc habitus doꝛmieles.imo erit

vnaqueq; earũ in actu ſuo pfectiſſimoſet

vltimom actus earũ oelicie 7 gaudia. Si

cut patefeci tibi ex diſinitionipus delicie

2 gaudiũ.Similit᷑ erũt ipi actus pᷣmia do
cioꝛes ⁊ gloꝛie animarũ nrarum ꝗ ſi non
eſſent ſimul oẽs nõ eẽnt integra vel cõple
ta felicitas animarum nr̃arum ſi ceſſare
poſſibile eẽt aliquã ex virtutibꝰ hmoi ab
actu ſuo vel imminni ibi ab actu ſuo poſ-
ſibile eẽt imminui felicitatẽ hmoi imo ?⁊ ꝙœ&
lus ẽ locum haberet ibi doloꝛ ermiſeria
mpoſſibile eĩ ẽ tm̃ gaudiũ amitti vel mi⸗
nni ſine doloꝛe et miſeria ꝓpter hoc ergo
Dixit Ariſtoteles. Si tñ veritatẽ felicitatis
illius intellexit. qꝛ felicitas ẽ actus intrani
mutabilis. Satus igt hmõi ſtatus ẽ inte/
oꝛalis vllomõ obnovius fluxus gi ſta
bilitate tpis ⁊ quoniã habiturus ẽ iniciuʒ

licet nõ tpis oꝛiſon veriſimile dicendus

eternitatis. Et dixi tibi qaꝛ ſimiliter ſe habe
bit erſtatus inferni oẽs ei doloꝛes.omes
cruciatus ifernales ſimul pacientur ibi da

nati. Sicut iam pᷣdictũ ẽ ibi. Ande nec ꝗ/

——

es ſiue ceſſatio alicuiꝰ eoꝛũ n
locũ habebit hic quare nec mulatio
bierhoenech tempus. Innenit auteinli
ꝛis quos merito vocat homines ſancios
ſermones tropici de toꝛmẽtis maloꝛũ ho/
minũ quibꝰ e go cõtradicere vnqᷓʒ volo.
Et hijs ſermomibꝰ iuxta tropos intelligũt
quida vicifſitudines toꝛmentoꝛũ in iferno
vt nunc ſint in ardore et incendio in exco/
gitabili.nũc in frigoꝛe nõ minoꝛi ꝙ ſi deꝰ
Lta eis futurũ eẽ rguelauit ita etſit. Nõ ei

vel immunitoõ

as quẽquaʒ ſermonibꝰ autetict vel ſan⸗

Ciis ↄtradicere. Uerũ nihil piculi ẽ in reb⸗
hmõi ſᷣmones tropicos in ea q̃ rõnis ſũt

iuſticieq; diuine ⁊ meritt damnato:ũ con

n interpᷣtari pᷣſertim cum ratiõibꝰ ⁊ ꝓ
baltionibꝰ ⁊ nõ teſtimonijs ↄtra erroꝛes i
pios diſputet᷑.Et de hmõi autenticoꝛũ vi/
roꝛũ ſatis euidẽtia ⁊ expᷣſia teſtimonia no
negaãtur ⁊ ĩ ↄtrariũ habeanis Docirina ꝗ
dẽ xpᷣianoꝛũ hʒ ĩ libꝛo quẽ ſapiẽtie libꝛum
nominatiqꝛ flumina ↄcurrẽt durit᷑ ⁊ intel/
ligitur flumina tribnlationũ et doloꝛuʒ ꝗ
Yoter hoc ↄcurrere ĩ malos dicuntur qua
? nõ pvices ⁊vnũ alið nõ expetit. Si ꝗs
autẽ querat de gloꝛifſicadis hoibus an in

5

et ⸗
ili

eo ſtatu fixi mãſuri ſint in loct ⁊ ſedib⸗ ſa
is.an deambulaturi vel alit᷑ mouedi ſunt
⁊ ex hoc argnere qꝛ molꝝ erit et ꝓpier hoc
tempus. Reſero queſtiõis huiꝰ ſolunionẽę
in ſequentibusniſi ſpero me declaraiuri

qꝛ motus hmõi nõ erit ibi neceſſariꝰ.nec

aliquid addẽs felicuati gloꝛificadoꝛnz bo
minu nec eius ceſſatio aliquid detrabeng
eidẽ quinpotius foꝛſitq illa felicitas motltũ

bmõi nullatenus patit᷑. Hʒ ⁊ gẽs ppiano/
rum ꝓpheta itroducentẽ angelum iuran
tẽ ꝑ viuentẽ ineternuʒ.qꝛ ipᷣus nõ erit am
plius qʒ ꝓpheciã nõ induco tanqʒ ꝓbati
onẽ. Sʒ poſius vt ſcias oꝛ ſermones aulẽ
tici ea ↄtinẽt que audis hic.Eadẽ queſtio
ẽde motibus celoꝝ an ceſlarnuni faranp.

maãſuri.qm̃ ſi ꝑmanſuri.erit igit᷑ ⁊ tempus
cum motus ſine tꝑe eẽ nõ poſſit.Si ia cel/

ſaturꝰẽ motus celoꝝ quid faciũt uli moto

res celoꝝ duplices.ſicut poſuert Aniſtotelł

⁊ ſequaces eius ponẽtes intelligetias mo
uere celoꝗ qſi motoꝛes extrinſecos.quem
admoduʒ amata mouẽt amates.animas

vo poſuert eiſdẽ q̃ſi motoꝛes intrinſecos

querẽtes ipᷣis celis ꝑfectiões hmõividelʒ
vt habeãt in actu ſitus quos habet in po/
tẽcia quaſi ſituũ renonatio tam frequens
imo magꝭ et ↄtinua ſit.Aliquid tãta inaſi
tione dignũ.imo q̃ſi fit ꝑfectio beatiſſima
Similiter ipa que non debet eẽ niſivia

et inquiſitio alterius ꝑfectionis queratur

p ſe tanqᷓʒ pfectio ⁊ finis ⁊ taqᷓʒ ipe ſit via

ad ſemetipᷣm ⁊ inquiſitio ſuipᷣislbinon

vidẽtur poſſe effugere circulũ earũ quo dᷣ

cit᷑ ꝗꝛ ita ẽ ⁊ ita ẽ ⁊ celi mouẽtur vt mouea
tur ⁊ incedũt vt reuertãtur quibus animæ
busſi ita ẽ mille miſerioꝛes ſunt que nihit
aliud querũt niſi motũ coꝛpibꝰ ſuis ⁊ exa
gitationẽ infinitam/ ꝓpter hoc bʒ dociria

xpᷣianoꝛũ ceſſaturũ ee motuʒ illum penitꝰ
et alia circa hec de ſtatu futuri ſeculi qau

dies in ſequẽtibus.

rnisẽs ẽ vt inquiratur de quibuſdayr-
ptibus ipius quibꝰ? nõnulli phyloſopho⸗

rũ poſuert antiquitatẽ quẽadmoduʒ pla

to qui hmõi antiquitatẽ eis poſuit Poſu
it eĩ eas creatas ſimłextra coꝛpa ſuac po
ſitas in coꝛpibus ſtellis ab inicio poſimo

dũ deſiderio ĩcoꝛpandi æ illectas ? abſtra
ctas deſcẽdiſſe ad coꝛpa Doctrina autem

quoꝛundã hʒ creari eas in coꝛꝑibus ſuis.

in alia coꝛpa iraſire ⁊ nõ ſolũ in bumans

—

Dſtãz autẽ ſtabilita ẽmũdinoni
tas ſtabilitione vniuerſali. Coue⸗

9
geiczicn
gegioros
ead cony⸗
Peſen nue
inahrge
Nbuglat
Gndiaunſe
Pnnicnouuc
nicprbon
ſcnanoneeren
ſluthemu
Miviſerſe

„

üuusniindl
neäpenit
busbämnrn
kecperein
ſſoleoen
n goſunes
hnnciann
olſcunitze⸗

Mltnülige

ildigporgn

Anlii gien

figiigerni
liznn

Pehornannil
MMalgebinne

ulutlnodepen
zſbuenanntl

nuritfbani
Pwiieir

iiniketc
iaenn
emonden
eſtöshiit
ronmnte
demibinc
Gtan gorfan
4Aodlgritden
oeſtäilaftinn
Aucentincdn
muh. gihuenin
Noindnconm:
ſſasatſanen
uds bic aie⸗
on an eſtminn
Anſanentking
Neeinöpdſrg⸗
S
s Kautoſic!

Porintsic.

dselnnie⸗
nod
Käfnoen
SS
n srein
ziſenonunr
nuſt u⸗
cnenribil

4

Sʒ etia;z inbꝛutalia coꝛpa donec explerẽt

tpa expiatiõis cuiuſdaſanq; licebat eis re/

dire ad compares ſtellaset hoc idẽ plato
poſuit qꝛ nũeri certi tempor pᷣſcpᷣti erant

5 „

animabꝰ q̃s eyplere neceſſe habebat ĩ coꝛ

pibus vel circa coꝛpa vt ait plato. Inueſti

gandũ etiã reſtat de renouauõe vniuerſi.

vtrũ renouandũ ſit p̃m totũ aut pᷣm partẽ.

⁊ vtrũ coꝛpa hominũ renouanda ſint pre
ſurrectione et vtru ſola an et alia coꝛpa q
ſint illa ⁊ de vniuerſo coꝛpoꝛeo quẽ ſtatux-
habiturũ ſit p? renouatiouẽ reſurrectiõis
MNcipia igr auxiliate deo ⁊ dicã q·
ſermo platonis erroneus ẽ ⁊ pbate
gacia hoc multis vis. Dico igr qa
iã declaratt oſſibile
ẽ imptibile moueri motu ↄtinuotqre no ẽ
poſſibile animas hũanas ſic aſcẽdere vel

atũ ẽ ab Ariſtotelł.qꝛ impoſſibile

deſcendere vt ipᷣe poſuitipᷣe em̃ poſuit eis

nõ ſolũ aſceſiones ⁊ deſceſiones.ſij̊ ⁊ pꝑtes

p quas aſcenderẽt⁊ deſcẽderẽtſac ſi ſubſtã
cie ſpirituales pꝑtis ⁊ aptionibꝰindigerent
et poſſent retineri coꝛpoꝛeis obſtaculis qᷓ

minus trãſirẽt Sedðo qre ab eodeʒ plat

ne cũ penalł ſit habuatio coꝛpm ſuoꝝ aſa

bus huanisvtrũ hmoi habitationẽ ſpon
te appetuerint atʒ ſuſceperint an iuite.Qè
ſi ſponte.hoc nõ niſi de intollerabili ſtulti
cia ꝓceſſit in eis. Sponte eĩ appetere taʒ
hoꝛrendũ tantarũq; afflictionũ carcerem
nõ niſi demẽtis ẽ ⁊ mente capti. Ampli⸗
Deſideriũ illud quo deſiderauerũt inha⸗
hitatões coꝛpoꝝ aut fuit eis naturale aut
aduenticiũ. Si naturale ⁊ nõ ẽ dubiũ ꝗqn

deſideriũ illð ſtultũ fuerit et ex inſania ſo
la ꝓcedẽs naturalis igr fuit inſania hecet

ꝓpter hoc naturaliter in ſipientes ⁊ male

Junt anime bũůane. Amplius.quonia
naturalia nõ deponũtur nec recedunt ab

hijs ꝗbus naturalia ſunt /ergo poſt exple
tos nueros in coꝛꝑibus ⁊ reuerſionẽ ſuaʒ
ad cõpares ſtellas naturali iteru; deſide

no appetẽt inhabitationẽ coꝛpoꝝquarei
coꝛpabunt iterũ ⁊ ita ibit res in inſinitum
MRſi dixerit. ꝗ deſideriũ hmõi ẽ eius ad

nenticin. In ipis igr cõmoꝛantes decepte

fuert vel ꝓpa ſtulticia vel ſuggeſtiõe alie⸗

— -

Ona ⁊ vtruq; iſtoꝝ friuolũ ẽ. quonia ⁊ vt ſa

les create ſint videlʒ deficiẽtes nõ patitur
bonitas creatoꝛi. Suggeſtoꝛ vo hꝰ ſtulti
cie ſeu deceptoꝛ earũ ꝗs erit. Si vo infini
te de ſtellis deiecte ſũt.⁊ in coꝛpibꝰ detru/
ſe hotidubitater fieri nõ potuit niſi a crea
toꝛe.Quare necelſſe ẽ vt hac penale incar⸗

cerationẽ aliqua culpa merueritalias eeffß

liiurioſus eiſdẽ extitiſſet creato? in hocquę
auũt culpa in eis cogitari pᷣt niſi deſideriu

huiꝰ Amp̃ᷣ.aui pᷣſcierũt penalᷣ᷑

rni hmõi aut latuit eas. Si pᷣſciert q̃lit᷑ ig
xam appetiuerint. Si vo latuit eas æ boe
qualiter poſſibile niſfi lateret eas ſtatꝰ ge/
nerſ hũani totus Oẽs ei homines in affli

R— —

ctiõe ⁊ miſeria eẽnulli intelligenti igaori

n ſequũ
7 minime aſſequẽtur doloꝛibꝰ

eẽ pᷣt.qꝛ⁊ ipi ꝗq voluptates maxime
tur cana⸗

atʒ toꝛmẽtis innũeris eaſdẽ mercãt᷑.Qè ſi

late bat eas ſtatus hmõi terreni et homi⸗

nũſquõ ⁊ ille qᷓ reuertebãtur a coꝛꝑpibꝰ ad
ſtellas ſuas alias ſuꝑ hoc nõ inſtrueban
altʒ docebat. Amp. ſi latebat eas ſtatꝰ
hmõi mundi quõ appetebat in ipᷣm veni
re niſi pueriliter atʒ ſtultiſfſme. Ampli
us.aut create fuer̃t ſapiẽtes in ſtellis ſuis
anime humane aut no. Si ſit ergo pꝛaauo
delſiderio atꝗʒ ſtulto cręate ſuerütihmõoi

ergo oeſideriũ vicʒ intundi coꝛꝑa in ꝗabꝰ

⁊ ſapientiã obliuiſciture erãtiſicut ipemet

plato dixitſ vᷣtutes oẽs immergende ve⸗
lut in lintheo flumine atʒ ſepeliedo erant /
Si vᷣo abſq; ſapiẽtia create ſũt⁊ omnino
nihil ſcictes appeti aũt vłdeſiderari inco

gnita nõ poſſuntQuõ ergo denderaue⸗
rũt inhabitationẽ coꝛpoꝝ que de coꝛpibꝰ
om̃ino nihil ſciebãt.Qè ſi dixerit quia ſc⸗

at aliqd de eis. Nerutamẽ nõ ꝑ ſapien

Atiã ſʒ ꝑ ſcientiã obſtante non penalitate-

quẽadmodum accidit ⁊ in hominibus q

voluptates coꝛpales cõcupiſcũt ⁊ ſequuk
licet ſciat eas ſibi eẽ pernicioſas l

manifeſtũ ẽ iſta ocupiſcẽtia inoꝛdina

ta ẽ ⁊ culpabilis. Si in iſta cõcupiſcentia
create ſũt anime huane. Manifeſtũ è eas
malas creatas fuiſſe creatoꝛe bonohoec
aut impoſſibile ẽ manifeſte. Amp̃ᷣ. In i o
ſtatu putauit eas fuiſſe plato cum erat in

cõparibus ſtelł an ĩ ſtatu felicitatò anli 'ia

tu miſerie.Si ĩ ſtatu felicita tis certũ eſt qe

ſtatus ille nec ignoꝛatiã patif/ neq; culpa/

bilẽ ocupiſcentia/qᷓre nullo mõ erat eis de
ſideriũ ibabitadi coꝛpa cũ habitatio adeo
vnichoſa ceg eis vt ipemet plato ↄſitebat.
Amb an icitatis plenitudo ẽz ſacieigs
oĩm deſiderabiliũ. Manifeſtũ ẽ qe nulluũu
deſideriũ ſaſlincefel ige Sie uulii 3

mẽ ſacietasſdeſideriũ ei fames ſpnalis ẽ?7 x
ſitis ? generalr deſi erinno eniſi vbi eſt

. E

carẽcia ? defectus. neceſt vnq; ſine mole
ſtia qjre impoſſibile ẽ vt ſit cũ ſeüiclozeri⸗

„ .
*

— „

moleſtia ols pars ſit miſerie et vera miſe⸗

ria. Si ant in miſeria erant anime bnane
cũ erat in ſtellis ſuis cũ fuert in ea miſeria

create vel poſtmodũ aduenit eis. Di cceg
te fuerunt in illa cũ añ creationẽ ſna nibil

mDernerint ergo abſq; meritis ſuis ĩſflicta ẽ
eis miſeria a ua iniuſte egit cũ eis creatoꝛ

Si vo poſtmodũ aduenit eis ⁊ ſine culpa

ſua iniuriole eis irrogata ẽ. Si ant cu cul
pa ſua vel ob culpa ſus peccauerũt.igr añ

G intrarẽt coꝛpa⁊ hoc etiã nonnulli erro/

nei adhuc dicut ⁊ ꝓpter peccata illa expi⸗

angda in coꝛpibus velut in carceribꝰitra ſe/

ſunt Iſte aut erroꝛ deſtruet᷑ muliis mõi
ſeenn ga pena ꝗ ab inicio vł neſcieteſu
S“ inet/nõ ẽ ei ad expiationẽ vel purgatio⸗
nẽ aliqua. Secũdo ꝗꝛ coꝛpa magt hũana
inꝗnat aĩas ⁊ polluũt q; puriſicẽt ad cõ/
cupiſcẽtias illicitas inũeras ipas animas
trahut. Cercio ꝗa in coꝛpibus anime ipſe

peccati pluribꝰ peccatis et grauioꝛibꝰ q;

illa fuerut que in ſtellis cõmiſerunt/xpau
ciſſime ſuni atq; rariſſime q in coꝛpibꝰ pe
ne ⁊ abſq; ndero nõ peccent. Quarlo qa
creatoꝛ hec oĩa vidẽs quõ nõ eis dat coꝛ/
poꝛa ad epiationẽ pᷣoꝛũ peccatoꝝ cuũ poti
us ſint eis ad maioꝛem cõtaminatione et
ingnationẽ. Amp. ꝗs dubitat an oẽs
anime ſancte ⁊ viriuoſe cõquerũt᷑ de coꝛ⸗
poꝛibus ſuis ꝓ eo ꝙ eas ad peccandũ ſti

mulat ⁊ multipliciter alliciũt et abſtrabũt

⁊ ꝓpter hoc bello implacabili cõtra ea in
ceſſanter decertat. Quõ igr poſſunt eis eẽ
coꝛpa ad expiationem Emp̃. q anin
poſſunt melius noſſe an coꝛpa ſint eis ad
expiationẽ q; anime ſancte iuſte. MWa
nifſeſtum aute eſt ꝗa iſv de coꝛpibꝰ ſuis in
cefſanter ↄqueruũtp inꝗnamẽtis qͥ paciũ
tur ab illis ⁊ ↄtinue ↄtra ea pᷣliał ac ſe de
fendãt ab inqnamentis eon ꝓpter hoc
etiã moꝛtẽ coꝛpoꝝ ſuoꝛũ deſiderare noõ ceſ

ſant vt liberẽt᷑ a pollutionibus qᷓs a ſuis

coꝛpibus paciũt᷑. anime vo vicis dedite
abeũt poſt coꝛꝑa ſua ſequetes ↄcupiſceti⸗
as ꝓpter boc amplius ⁊ ampliꝰinꝗqnat

Pcoꝛpa ſua.Quare manifeſtũ ẽ q necbo

nis animabus nec malis ſunpad expiatio
nẽ vel expurgationẽ coꝛpa ſua per modũ
iſtũ quẽ exrronei intelligũt. Alias autẽ ter
tũ ẽ quonia afflictiones coꝛpaies et dolo⸗
ves ſunt ad erpiationẽ eon ꝗ per eas emẽ
dãt 7 ꝓot hoc multi ex bonisvirt eas ſibi
mer inferũt vt ardoꝛes ↄcupiſcentigrũ car
naliũ h eas vel repᷣmat vel exnnguat. In

Pears pꝛima de vniuerſo

ſup etiã cñ eis irrogãtur gratter eas reci⸗

piuntęet eis ſe gloꝛiatur multipliciter adin
uari habẽtes eas velut queda medicamẽ
ta vicioꝛuũ Ampᷣ. Anime huane penit⸗

cauerũt⁊ ꝓpter hoc ꝓ hmi peccatis nee
adeo veniaʒ pcatur nec alias ipm placare
curat nec deñ vllo mõ peccata illa curare
arbitratur. Qualit᷑ igr vel expialionẽ ha
bẽt vel pacinturꝙ illis ꝓ ꝗbus nec penaʒ
nęc penitenci agũt ⁊ ð ꝗbus vllo mõ en
rat.R ſi dixerit ꝗa penalitas ei affuictio⸗
ies ́s paciuntur in coꝛꝑibuns ſufficiut ad

mũ ꝗ: pena huiꝰ pena tm̃ ẽ pacientiu aia

ru ⁊ nihil oĩno operas ad coꝛrectionẽ vel

emendanonẽ earũ Sco ꝗs hmõipena
litas culpabilis ẽ cum ab inuitis ſuſtinea
tur.ipᷣa eĩ voluntas ſuſtinẽdi expialioneʒ
admodum etipa redditio debiti ꝑ violen
tiã extoꝛta culpabilis ẽ inuito ⁊ repugnan
ti que eẽt volẽti atʒ ſpontaneo opus iuſti

cie.Lercio ꝗꝛ hmõi penalitas nõ ſuffitex

piadis peccatis ꝗᷓ in ſpis coꝛpibus ab aia
bus eiſdẽ ppetratur. Quare neceſſe ẽ nec
glia illis expiatio ſtatuat᷑ ⁊ ꝓpier hocſᷣm
Sen in alijs coꝛꝑibus retrudétł. Amp̃.
Scom iſtuʒ erroꝛẽ platonis nõ ſunt noui

homines ꝗ nalſcunt᷑ nec reuera homines

um in vnoquoq; eoenʒ nõ ſit nouũ ⁊ hoc
k anima vniuſcuiuſq;. Amp̃ no eſt ou
bium gꝗn certus ſit i ſe ⁊ determinatus nu

merus animaruz ſic creatarum am uit in
xta numeꝝ ſtellarum ᷣm ipᷣm. Si igt poſt
moꝛtẽ coꝛpm expletis numer vtipe ail re
uertuntur ad ꝓpꝛias ſtellas aie humane.
Jsã din Ee ita ꝙ reuerſe debuiſſent eẽ om̃s
ad ſtellas ſuas in tot milibꝰ co:pm expia
te ꝙ lõge plura miliũ coꝛpm ia moꝛtua ſt
Uñ lõge plura milie q; ſint ſtellarũ. Amp̃
ſm hoc nõ plura coꝛpa hoim fuert q; ab
inicio fuiſſent create anime.cuʒ no ꝓpter
aliud hmoi coꝛpa generatur niſi ꝓpt hoe
vt ĩ eis oĩno aĩe expiẽtur. Amp.maniſe
ſtum ẽ ꝙ torũ coꝛpus bumanũ natũ c ad
pfectiones q̃ſda vt oculꝰ ad viſum annis
ad anditum. pedes ad greſſuʒ;. manusa⸗
opatiões multiplices.⁊ ita de alijs. Sicux
auit ſingla mẽbꝛa ad ſuas vtutes ⁊ opati/

ones. Sic totũ coꝛpus ĩ totalitate ſua ad

animãa totaliter. Quare lotũ vnũquode⸗

ignoꝛũt hoc in ſtellis quõdã poſiie pec-

Iplacandũ creatoꝛẽ ꝓ illis ꝙ pena illa cõ
tẽtus eſt. Dico qm̃ errat multipliciter. Pꝛi

quã creatoꝛ ↄſtituit aĩabus peccatũ ẽ quę

(amer

aphüni⸗

littefid

nitnun
nnnuraeth
eriſeeeie
aoſtſebn
ancernoen
Glcoeean.
iiſeuoti
rtiuxeais
eMleiſoco⸗

scenenet
Wenkann

Plihtill
ſenruc
eclicen
Pleruciuut
o ktpiene⸗
ſcöhnsggn
Waäamnſäen
Nenchin
eneucger
Padonpen
Ngopim e
kcopnſepn
ſgomonigne
ſlennſnlsre
lubtnn
Mlſennolin
ſdubesroſi
Uunnnin
War
ſen
opnmpf
ükzinent⸗

tigfeen
lsochisn
enallasdn
neopbiii
pst ad
enamien
nis Aam
am Pinmia
1s luſtiniälchen
u aiadesen
Neddhniodatte
büisinte
ig horunenge
digenalugn
jin s doe
Iur Quenet
ſtamst en
besſenntd
igannsnin,
mit netenii
oemdok,
zeon Fitt

¶pfectibili.ſʒ ꝑfecte.ſicut ĩcarceratũ carcere

in coꝛge a

Aale, Dico da verus c ſᷣmo iſte.⁊ addo nert eis cũ coꝛpibꝰ Si poſi

m coꝛpm moꝛs ipordimo et aiarũ nrarũ poꝛavbi nibil veriſimile rũderi põt niſi q

uons Wove eſt mnale
Jo. lxxx

uanũ natũ ẽ pfici ab aia vna pfice li. Sicaz vires ipius anime hũane
re aũt ⁊ perfiei oppoſita ſũt⁊ ꝓpoꝛtionali deſtrucij oꝛganis illeſe permanẽtapð ani
ter ſe babẽtia ad aiam et coꝛpus. Quare ma humanaʒ. Eodémo ip̃a aia huana

coꝛpo hũanũ natũ ẽ pfici ab ala vnapfice citharedi.

ſi naturale ẽ coꝛpi ꝑfici ab aĩalerit natura apõ ſe ⁊ in ſuo e oino viues ⁊ illeſa ꝑyma

le ⁊ ipᷣi aĩe pficere coꝛpꝰ.Carcer aũt ⁊ icar net deſtructo coꝛꝑe totoln quo erat⁊ erat

ceratũ ſic ſe bñtimo carcer oĩs inaturalis ei vniuerſale oꝛganũ qntuũ ad vires pꝛedi
Eicarcerato autẽ penalis. Marius aut erii

Kbes autſoire aa piato nõ ctas.
S ſatis attẽdit natura humanarum
iꝛiſte rcere. N.animaru en poſuit eas creatas ex
gluceſcerel autẽ ampliꝰiſte erroꝛ ſi ꝑticula tra coꝛpa ſua.nõ em attedit vires eas ba
tim fiat oſideratio o hus. Quis ei dicat bere q nõ niſ pviolentia poſſet eẽ ſine coꝛ
viſus ẽ ĩ oculo ſiẽ iĩ carcere ſuo ? auditus i poribus quales ſũt ille quas nominaui ti

oc.ſi ↄſideres qe ꝓpa pfectio nõ ẽ in ſuo

aure.⁊ ita de alijs vel ad expiationẽ ꝗs di bi.vt vtus vi dẽdi ⁊ vᷣtus audiendi ⁊ ſies

cat viſũ eẽ i oculo et auditũ in aure.ita de hus.Quarũ oꝑatiões nõ poſſũt eẽ niſi pꝑp
alijs. Quare nec anima ẽ naturaliter eſſe co:ꝑa ⁊ in coꝛpibus ⁊ hocẽ qm̃ nõ ſponte
d expiationẽ. ſs ad pfectionẽ ipi- neq; ſine doſloꝛe ſuſtinẽt naturalit᷑ anime
us anima habẽ ſicviſus ĩ oculo ꝑfectio ẽ niĩe ꝓhibitiones ⁊ impedimẽta operatio

ip̃ius oculi ⁊ taq; eius aĩia. Ampᷣ.ꝗs audi nũ ſuarũ Sicut vides in cecis ⁊ claudis ⁊

at dicere viſũ creatũ eẽ extra oculuũ ꝑ ſe na alijs occaſionatt qð moleſtiſſime ſuſtinẽt
turalit᷑ ⁊ tadẽ cauſa erpiatiõis miſſuʒ eſtti iſtas occaſiones ⁊ impedimẽta operatio⸗
oculo.Et huc modũ de alijs viribus ⁊ pꝑ nũ ſuarũ.Adieci aut naturaliter in hoc p

fectiõibus oꝛganonꝝ alioꝛuʒ. Quare nec ðᷣ pter animas q iã felicitate eterna fruũtur.

tota aĩa ita ſcienduʒ fuitvt exra coꝛpꝰ cre Illa naq; felicitas nec moleſtias eas hfe
aretur.cuʒ ipa aĩa ſᷣm ꝙ aia ẽhoceſt ani⸗ patit nec doloꝛes ſ̊ quatũ ẽ in natura ea⸗
matiua coꝛꝑis vel animas coꝛous. Sic ſe rũ nõ leuis moleſtia ꝓ impedimẽt hmõi
hʒ ad totuʒ coꝛpusvt ſingule vires ißpius eẽt eiaſ ſuꝑinundãs coꝛ diuine volũtatj
ad oꝛgana ſeu mẽebꝛaſꝗᷓ aie huane in moꝛ ac ſpualis eas eouſq; iocundat vt nullus

te coꝛꝑm ſeꝑantur ab ipis nõ afferuniur apo eas ſit locus moleſtie vel voloꝛt. i

eis ꝑ moꝛtẽ vires naturales ſue. Sicut eſt ergo ð dixi qm hoc plato poſuit eis hus
Htus viſibilis ⁊ vtus audibił neq; aliqua ¾ vires eẽ naturaliter ð ꝗbus laaud: adue
8 i poſuit ulas anima
ga ſepatio aiaꝝ nraruʒ a coꝛpalibus per bus niis naturaliter ee aut poſuit eis feli⸗

moꝛtẽ ipoꝝviolẽta ẽ ex pte viriũ ionquo citatẽ qualẽ dixi autũ ſi poſuit vtrũq; po⸗
rũ oꝑationes nõ ſũt niſi in coꝛꝑe⁊ per coꝛ ſeiress eẽ in defectu ⁊ caretia. Sʒ reuera

pus ⁊ ga moꝛs inaturalis ẽ valdeæ plaga ſine moleſtia nulla ꝓpter icogitabile gau
aaln genere huano/⁊ de hoc dedi i diũ felicitatis ipius.Quero igr ꝗd mouit
ationes ⁊ ratiões alibi? nõ ẽ pblaga eas vl induxit vi deſiderarẽt habitare coꝛ

——

qntũ ad viti qua hñt in ſe ⁊ apo ſe.et hac deſideriũ pfectiois veriſimiliũ añdictarũ

plaga moꝛiũt o patiõesviriũ pᷣdictarum. ad hoc agincartangte ab inicio ſue ere
Unz inducii fuert nõnulli ex ppyloſoppa anõis eadẽ fuit cauſa
tibꝰ vt dicerẽt viſũ moꝛit⁊ alias vires bu- illas⁊ per moꝛã in ſcelus

tradi coꝛpa apud
n Vr⸗ lasſe per nihil creauit eis
iuſmõi moꝛte coꝛporꝭ⁊ etis viſũ eruitione qñiũ ad hoc ab inicio igitur ſue creatiõis
oculoꝝ. Qui ſᷣmo ⁊ ſi foꝛte ſᷣm intẽtione,ʒ quãtũ in ſe fuit intrauert coꝛpa. Apud cre
eorũ intellectũ aliquẽ vitati hre poſſit ali atoꝛẽ q potuit eẽ cauſa detinẽdi eas in in

quo mõnõ eſt tñ recipiẽdus qm̃ ſonat ali perfectiõe hmõi niſi fole ꝗs dicat ꝗa cre
quatenꝰ in moꝛtẽ animarũ humanarum//atoꝛ noluit eas ⁊ pᷣguſtare ⁊ ꝓbare kelici⸗

quas iꝗ no dubitas eẽ imoꝛtales cuʒ om̃i tatẽ illãvt poſtmodũ ad eã reuerti cõple⸗
bus viribus ſnis z= potentijs naturalibus ltis nuũeris feginarẽt. Sʒ heccauſa eſſe nõ

7Eeqn enolco anétanzandi el muſicã potuitcuũ creatoꝛ pſciret illi felicitatt nul⸗
moꝛ in citbaredo ſeu cithariſta deſtructi⸗ ia poſtmodũ eas hitaturas memoꝛia. ſiẽ
one cithare ipſius. Licet actus cithariſã dri ato teſtat null.
moꝛiat ⁊ pereat in eo ꝗqnpotius ipᷣaʒ artẽ plato quare anime nr̃e vel ad modicu de
permanere vllomõ illeſa apð anima ipiꝰ tinerẽt᷑ in ſcelus aie hũane.Si vᷣo nõ po

⁊ ipᷣemetl plato teſtat nullã igrvidu caulſũ

U i

* Daars pꝛima de vniuer/ſo

ſuit eis plato vires bmõi ergo nõ poſuit
eas eẽ veras animas hanascu ſᷣm vita
tẽ aie hũane vires hmõi habeaniæ quaſi
nihil eiſdẽ creuerit inter angelicas ſubſta/
cias ſpiritnales aias nrasin pfectiõe ſe
erntiarũ ? vᷣtutũ creatas nõ ſoluʒ ꝑfectibi
les. Quare ſᷣm ipᷣm nulla ẽ differẽtia ſcõ,
ſpeciẽe inter alas nrᷣas⁊ fubas angelicas⁊
ſlſpũales. Et iſte erroꝛẽ apud quoſda erro⸗
neos vſq; adbucſꝗ dicũt aias nras nõ ee
niſi angelosꝗ de celo fere ab inicio mudi
cecidiſſe creduntur. Manifeſtũ autẽ ẽ ſibi
ex alijs qa vtus intellectiua ꝑ ſex in eo
talis nec ẽ in coꝛpe nec opat᷑ ꝑ corꝰ Qua
ꝓbpter vllo modoꝝ ẽ ꝑ ſe coꝛpi vnibilis ꝙ
igr anima hũana vnibilis eſt coꝛpi ex pte
aliarũ viriũ ẽ. Quare ſi anime nre natura
liter nõ ſũt vires hmoi ſñ ſũt vnibiles coꝛ⸗
poꝛibus naturaliter ſicneq; angelice ſub

ſtacie ſpirituales. Quare poſitio eipex ne

ceſſitate impoſſibilis ẽ. Sic eĩ vires hmõi
naturalitervnibiles faciunt animas nr̃as
coꝛpibꝰ. Sic pᷣuatio naturals hmoõiviri’n
mnnaturaliter inunibiles faciũt angelicas ſbᷣ
ſtancias ſpuales vnibiles hũanis coꝛꝑi

cces q ſũt cauſalitas ⁊ ꝓpoꝛtionalitas. De
hpeoc aũt alias audies ci facis ↄnideratõe,z
et inꝗqſitionẽ de eo ꝙ dicũt᷑ hmõi ſubſta⸗
cie hoc ẽ angelice ⁊ ſpuales aſſüere coꝛpa

7 ogzreig lllis videlz an ipoſſibile ſit an

3 nõ. Maniſeſtũ igr tibi dʒ eẽ ex hüs qꝗꝛ ſer
zmo platonis nõ ẽ Fmo naturalis de hũs
nis alab? videlʒ ſermo à poſuit eas crea/
naturã animaꝝ iparũ.⁊ ipᷣe etiã oꝛdo na
ure ↄtradicit eidẽ.Oꝛdo ei nalure cauſal
nõ ẽcũ ſu vniuerſalis atʒ ꝑpetuus.Quia
igr iſte vires aninarũ nraꝝ pᷣus efficiũtur
in nobis vniuer liter atq; ppetuojq; vi⸗
res aiarũ nrarũ ſublimes ⁊ nobiles. Idẽæ
aũt oꝛdo ẽ ꝑfectibiliũ qui eſt ⁊ perfectoꝛũ.
Maniſeſtu ẽ igit᷑ ꝗa nõ pᷣus fũt vires no
biles aĩiarũ noſtrarũ q; vires earũ inferio

7

re nõ pᷣus ſut aie nr̃e ĩ perfectionibꝰ viriũ
illarũ q; iſtarũnec pᷣus in viribꝰ iſtis ſine
cũ eisiq; in iſtis ⁊ cũ iſtis qmonus ſi locũ
haberẽt bic pᷣus etpoſterius pᷣns eſſent in
iſtis inferioꝛibꝰ ⁊ cũ illisq; cu iſtis ⁊ ĩ iſtis
Amplia. dubitari nõ pᷣt ꝗn oculus inquã
tũ oculus ſitnatus ⁊ fſabꝛicatad videndã
⁊ no expiandã vel purgandã vtutẽ viſibi⸗
lẽ ⁊ ità ẽ de toto coꝛꝑe.Quare ipᷣa natura

tura toiius coꝛꝑis aſj ſigura.hoc ipᷣm teſti

ficatur de ſe ꝙ inadmixtũ ẽ tanq; oꝛganũ

eius ↄuenientiſſimũu toti aie huane ⁊ boc

per naturã. Uñ igr iſta falſitas vaniſſima

in carcerẽ ⁊ penalẽ vel expiatoꝛiũ ſit coꝛ

pus humanũ anime ſue totaliter. Ampli

us. certũ ẽ generationẽ in hoĩbus et alis

animalibꝰgenerationẽ eẽ vniuerſaleʒ qa

oẽs et ſinguli generãtur aſj perpetuo hoe

ẽ vſq; in fino curſu vno/nõ mutato curren

tẽ. Deſcẽſus igit᷑ animaruʒ autẽ per bunt
modũ videlz vt ſit oꝛdinatus ⁊ currẽs per

ſucceſſiones generationũ coꝛpm humana
rũ aut nõ. Si ſic nõ ẽ igr caſus aut pᷣcipita
tio earũ ſiue deiectio ex alto ſtellaru. Caſ/

iuſticie ⁊ hũc habet ad pena peedit em̃pe
na per diuina iuſticiã vel ꝙ e veriꝰ acma

gis ↄueniẽs eã ſeqtur pena ex oꝛdie diuie

iuſticie quẽadmodũ effectus cauſam ſuX.

Amplio. Cuiuſmõi culpa animarũ eſt
heciqᷓ expiada ẽ ĩ coꝛpoꝛibus ⁊ vtrũ equał

in oĩbus an inedlis. Deſideriũ eĩ incoꝛpo
anis coꝛbi radino culpa aliqua cu ſit naturale ma
bus. Et iſta ratò fundata ẽ ſup duas radi Xime qntũ ad iferioꝛes vires. Si ei vt⸗ vi
ficiat/qntũ ad operatiões viſibiles vel v
etia ipᷣa perficiat oculũ cuiꝰnata c eẽ pere
ctio a qua natus ẽ oculus perfici ⁊ nibi
hʒ inoꝛdinatũ aut culpabile hmõi deſde

riũ quare nec anime ppt᷑ hmõi deſideriũ

culpabiles in aliquo ſut e ꝓpier hoc neci

digẽetes erũt expiatiõe aliqua. Si vo dixe

in ſtellis ſic et hmoõi ↄcupiſcẽtia.fuiti eisĩ

tas eẽ ſeoꝛſũ a coꝛpibus.imo valde ẽ citca ꝙ coꝛpales delicias ↄcupiuerũt cũ ect
Hoꝛdinata ay culpabileés Quis dubitst qIn

ↄueniẽtiꝰexpiaret ĩ locti ꝗbꝰ phibite eẽnt

ab eis? oĩ mõ eis inacceſſibiles q; ĩ coꝛpi⸗
bus in ꝗbꝰ eas quodamõ neceſſe habet.

nõ ſolũ ocupiſcere. Sʒ etiã plurimũ ſeg
exꝗrere. Amp. In coꝛpib⸗ inceſſanter
eas ↄcupiſcunt ⁊ hoc eſt eis a pte coꝛpoꝛu
89 nec poſſũt a ſe ↄcupiſcere hmoi deu ſcen
res qᷓ in coꝛpibus ꝑ coꝛpa operat᷑. Qua a lia du in eis ſũtex hoc igr oꝛiũtur ⁊ lequiꝛ
tur incõueniẽtia multa. Pꝛimũ qibmoi
cõcupiſcere culpabile et expiabile iudica
bit creatoꝛ quato foꝛtius indicare debuit
ipᷣm exgrere delicias hmõi/⁊ eis immer/
gi. Nõ debuit igr animas hůanas in co ꝛ
poꝛibꝰ iĩcludere in quibꝰnõ ſolũ a ↄcupiſ⸗
cendo nõ deſiſterent. Sʒ etiã poti? volu⸗
ptates anime huane pcipites abiret. Se⸗

cundo quõ culpa cocupiicẽdi expigie per

Gyntions

Pppiren
doſerpere
n
Gofoſe

nten
Chaneln
N
imim
3hentcr
,Cſfanut
Ohminu
Nnnons
ſetientl
cgprnone
Wicninaun
ifnebopen
Auntnn⸗
ſcvenin
lspaſen
lgAnſe
ſinneiag
(hrsen
1
otgunun
(ſcidiſee
lhoilvern
hibrßfus
laccſoo
lona
mgren

H
mment
Rzonmn
Cuntl
ilitle
Emmmn
Nnginin
lanris
Anurin

gtnppile
iſcenncä
on

Fudann
ſonen

Einhdn

acrit torpa intendebat creatot cuz ignoꝛarens
nnd poſiet per ea ↄcupiſcẽtias augeri.Lerciũ
rdinde qina nulla eſt expiatio peccati vel culpe a
noaiehig. quo nõ receditur nec ab eo puriſicat᷑ ani
Uaſgleget ma ipᷣm om̃ino nõ dereliquit Quia igr
Krdcninin hmõi ↄcupiſcere nec in coꝛpoꝛibꝰ nec per
deinenalrh coꝛpa relinquũt aie noſtre imo magt ecõ
one inbebut tranio. Manifeſtum é nuila eẽhmoôierx
donteini pieationẽ animan qus plato poſuit. Qlſi
D D dirxerit quia anime viroꝛũ ſanctoꝝ bñ pu⸗
Vnoronigr H eanun ⁊ ſanctificant᷑ in coꝛpibus ſuis.
nirarcjmiNn Uerũ indubuater dicit ſe hoc vᷣtute et do
CAnenstcni no creatoꝛis quo vel reðᷣmunt᷑ ↄcupiſcen
unorüagnn tie et alie paſiones pmoivel extinguunt
igraluuft et caſtigatione magna oim qua in bui⸗
hodäpfin. tutẽ anim arũ redigutur. Hullaten- autẽ
— vtute coꝛpm ea magis neceſſe ſede
ü üiti⸗ bilitati ſancti exercltationibꝰ ? ctia afflicti
i aginn onibne animas bumanas ocupiſcecijs
Uuurengthli elt alijs paſſionibus polluat er corrumpat
= Amb. Anime humane cum tenerkut
ſnöiaitur ad ſtellas ſuas ſm ipjm qutrecoꝛdatur mi
ohuinfe ſeriaru er ingnamenton aue paſſeſunt in
oodinn coꝛpibus aut no recoꝛdatur. Si recoꝛdan
s Danmin imn tuf fideliter igit᷑ agunt erga alias ſi nõ eis
u ini, boc annunciat ? deſcendere in coꝛpa non
—— eilſdẽ diſſuadenquare quacũq; de mõoo
im na iſto illuc reuerſa auertatur alie admoniti⸗
gnncsſtnee onibꝰ ipius a veluntate deſcendendi huc
toatüainmin 2 ita ceſſabit hominũ creatiolet iſte deſcẽ⸗
i llighin ſus platonicus animarũ. Si vo nõ recoꝛ
Nnnheollni dank eoꝝ que in hoc mũdo paſſe ſũi duo
ine min incouenientia ſequent. Pꝛimuz ꝗe tanta
io ür n amiſſio memo:ie erit leſio grauiſſima pꝛe
Gnoenind/ ſertim cn expediat eis recoꝛdari expiatio
ldss ain nũ ſuarũ/⁊ alioꝝ beneficioꝝ creatoꝛ/que
ri mltn pic receperunt/ne incidat inexecrabile no
whlisten, mẽ magnitudinis ⁊ ppter hoc indigebũut
fitig n expiatione alia ꝑ qua ab illo purificentur
snadt quatre reuertẽtur iterũ ad coꝛpa vt ab illo
ocinili . in eis expiant aut erit in celo eis aliꝰ mo⸗
—R dus expiationis oſtitutus ꝙ Ruomo⸗
z 4 . dolz nõ ꝓ alus minoꝛibus vicion ingna⸗

mẽtis ẽ eis in eodẽ celo ð expiatione ꝓni
ſum Secundu incõnenies ẽqꝛ nõ auerte
tura deſiderio reuertendi ad coꝛpacũ no

—

nuu i i recoꝛdent᷑ maloꝝ que in eis paſſe fuerunt⸗/
lenn, cum ſint tanq; in coꝛpibus nõ fuiſſent. Cli
– des quia iſte erroꝛ platonis nõ mediocri⸗
ſ⸗ nüiten ter vertit in opinionem erroneoꝛuʒ quos
ns age, xp̃iam vocat manicheos de quo ſupꝛa mẽ
fnmgillir uonem tibi fel.
grg j Ittagoꝛe vo accidunt incõuenic⸗
n gein, ua multa ⁊ inopinabilia. Pꝛimũ
RK

lxxx
