eſt de ymaginibus magicis cuʒ cauſa que
induxit illum. fient autem omnia hec tibi
certibꝛa et clarioꝛa per ea que pateſient ti
bi de cura er gubernatione dei altiſſimi cir
Eg iüi

—
S
õ

ca vniuerſum. Cu em̃ innotuerit tibi quã⸗

ra cura ſit ſapientia ⁊ bonitati creatoꝛi de

pominib et rebꝰ humanis eluceſcet tibi
euidenter quia necymaginibꝰ nec ſtellis.
nec luminaribus aut etiam celis cõmittit
gubernationẽ eoꝛuʒinec eos exponit vllo

modoꝛũ voluntatibus magoꝝ aut male/

icijs. Cum manileſtũ ſu ga a ſeipᷣo et cir/
ca iram iuſtiſſimas ſuamde immenſilate

nietatis ſue eoſdem tuetur atq; defendit.
Et cum multa de hijs que pᷣceſſeruni pᷣter

intentionem ſint pᷣſentis pꝛopoſiti. Scias

ꝙ hac de cauſa ea pꝛemiſi et ſcripſi.vt eri

gerem intellectum tuũ ad conſiderationẽ
rerũ occultarum et numerabiliũ ? auerte

rem te a periculoſis erroꝛibꝰ et ſjomarem
credulitatem luam in ſermonibus ꝓphe/
ticis qui reuera ſermones dei altiſſimi ſũ
et eiuſdẽ venerada oꝛacul.

gquoꝛuʒ coꝛpoꝝ magnoꝛum mun⸗
di que ſunt de magnis eiuſdem partibus

t⁊hec ſunt quattuoꝛ elementa q vident eẽ
AIttluoꝛ magne partes mundi quonis con
uinet ſpera lune. Scito igitur ꝗqa qdam ex

phyloſophis generationem quattuo: ele
mentoꝛum poſuerunt eſſe ex motuvłom
nctiũ celoꝛum niobilium ſimul.vel ex moin

ſpere lunaris. Cauſa auteʒ que eos indu
rit in hoc fuit.hoc videntes em̃ ꝗa ex mo

tu caloꝛ ꝓuenit. poſuerunt pᷣmam parteʒ
materie qttuoꝛ elementoꝛum hoc eſt oꝛbi
lune contiguam calefactam maxime eſſe

aa deſiccatam ex motn foꝛtiſſmo ac ꝓxi

mo eideʒ oꝛbi lunari circa hoc ip̃am.&

q; per vehementiã calefactio nis ⁊ deſicca

tionis ignem factampartem vo ꝓpxrimam
ex qua generatus ẽ aer ꝓpter remotioneʒ

ui a motu celeſti minus calefactaʒ. 2 licet
btiliatam/in nullo tamen deſiccatam ?··

Z generatum eſſe coꝛpus ſcõm caliduʒ et

umiduʒ et illud eſt aer. Cerciam vo par
tem ꝓpter maioꝛem remotionẽ remanſiſi⸗
ſe frigidam et humidam ⁊ ſic facta aquaʒ

Quartũ aulłẽ ꝓpter maxima a motu cele⸗
i diſtantia ra lers in vltimitate grol

lciei et hec terra. fex omniiglementoꝛũ
t mulii dixerũt. Uidentur aut exraſſe mi⸗

qdem qꝗa generatio coꝛpis nõ eſt poſtibi

. 287 modis.qui ita opinati ſunt.et pꝛimum

lis fieri niſi ex coꝛpe. Neceſſe habent cõfi⸗

teri materiã quattuoꝛ elementoꝛn ex q ſcʒ

gquo tuos elementa ꝑ modum quẽ poſue/

Oſt hec autem ꝑſequar iuxta incè⸗
ptum oꝛdinem inueſtigationẽ reli

Pars pꝛima de vniuerſo
S trt quãta ſunt coꝛpus fuiſſe. Deinde quo
tum ſiue mixtũ ex multis.Qè ſi dixerunti

lud ſimplex fſuiſſe manifeſtũ eſt ſcom eos

ipᷣm non fuiſſe nature quinti coꝛpoꝛis qui
quintam eſſenciam et coꝛpus celeſte ipſe,
met nominant.cuʒ coꝛpus celeſte incoꝛru
ptibile ipᷣimet ſenciant.Iſtud auteʒ coꝛru

ptibile fuiſſe negare non poſſint cũ ex eo
generata eẽ qualtuoꝛ elementa confnean
turſt generationem omnẽ ex quocunq; fi
at ꝑ coꝛruptionem eiuſdeʒ fieri neceſte ſit.
PNeceſſe igitur coꝛpꝰ huiuſmõi ſi ſimptex

nature ꝓrimo ſeqtur ſperam Inne ⁊ ignẽ

aer.et aerẽ aqᷓ.aquaã vᷣo terra. Nõ eſti

naturaliter mediũ aut celo vicinius igne
huiumodi autẽ coꝛpus ſi vel eẽt naturali,
tervel fuiſſeteſſet ex neceſſitate igne pꝛius
oꝛdine nature ⁊ celo vt dixi? lune natura

liter ꝓpinꝗus et locus eius naturalis eet

medius inter ſperam lune et ſperã ignis.
Qua re iſta generatio qua ponũt elemen
tonꝝ et eieciſſet coꝛpꝰ illud de loco ſuo na⸗
turali.Ampᷣ.Loꝛpꝛillõ cũ eẽt ignepᷣus na
turaliter ⁊ oꝛdie ſublimiꝰex neceſſitate el/
ſet ⁊ nobiliuns. Quare maniteſtũ ẽ q iſta

generatio ĩminuiſſʒ ⁊ indeterius poſuiſſʒ

mõʒ ſpõlunarẽ cũ coꝛpꝰ nobiliꝰ deſtruriſſʒ
⁊ coꝛpꝰ ꝓ eo minꝰ nobile reſtauriſſet. O

i dixerit qꝗꝛ coꝛpꝰ illud fuit ↄpoſitũ et mi/
xtũ tanq; ex qᷓttuoꝛ elemẽtis tũc fuit ex ne/

riꝰ ẽ ⁊ om̃e mixtũ eis ex ꝗbus mixtũ e.quẽ

admodũ ac ſi mel taʒ melle qᷓ; aceto oꝛdi/

ne nature poſteriꝰ ẽ. Quare nõ fuit oꝛdia
ta oꝛdine naturali ⁊ recco mũdi ſubluna/

ris gealio ſen ſacio. Cuʒ pᷣmu facta qunat

tuoꝛ elemẽtoꝝ in ea materia hmõi q; ̃m
opinionẽ iſta manifeſtũ eſt eẽ poſterioꝛẽ.
Amplia. merito qrendũ ẽ ab hmõi ho
mibꝰ vtrũ vna reuolutiõe coꝛpis celeſtis
vel pluribꝰfacta ſit huiuſmodi generalio
qttuo: elemẽtoꝝ.Si dixerit ꝗa vna ſtella
7 b illa generatus ẽ tantaignis ergo mille

reuolutiomibus debuit augen generano

uit. fuiſſe velut vnũ elementum. et ecce ꝑ
oc iam deducti ſunt vt ponant quintum
coꝛpus et ꝗantum elementum qð hactenꝰ
pud ip̃os non fuit auditum. Deſtruifaun
tem erroꝛ ipᷣoꝝ ⁊ ab ariſtotele ⁊ ab eiſde,zʒ
Zin libꝛis metheroꝝ qs ip̃imet ſcripſerunt.
Amp. ſi vera ⁊ debita ẽ oꝛdinano qttuoꝛ
elemẽtoꝝ ſõ coꝛꝑe celeſti itavt ignis oꝛdie

ceſſitate oꝛdine nature poſteriꝰ ome nana
q; ↄpoſitũ oponẽtibꝰ ex neceſſitate poſte

gen
Güpbicne
Nanecef
liacibil
islug
irelmia
Nonbr⸗
ſibhteuß
lfunſ
Ourdi
hlaſt
visccleſh
azgerb⸗
digpercon
medet
we
biceſiã
Clatsan

cinmier

Ainigire
Ptcietſtce

Moegez

lgr)
ſcſts autt

glmneace
Gnigropo
Mueſſeev

ſloꝛe, Fbie

tulzcnſtr
oreluie
lini neeeſ?.

Wipielſl

ateninn
Rckräszene
e,
itnn
inni
Mpeoſinna
hiſnin⸗
ſltitoore
ng Hoe

nain
mmage
duscken
nudann
onpoſinan
Aemanatten
ſcefenn

Boncn n.

nenun
Walun dir
Siöne
Ulpern
gusi Ced
Nnerſtng
oüten
mmthin

Traipnie

vAARtaf⸗
S
ennn,
wwiln
epin,
want,
☚ e

Fo.

ignis et ĩ milleduplũ. Maniſeſtũ em̃ ẽ

qa vbicũq; ex motu calo?ꝓ augmẽto mo

tusmeceſſe ẽ augeri ⁊ caloꝛẽ in materia ca

lefactibili. Cuiꝰ exemplũ eſt calefactio coꝛ
poꝛis tui. Si em̃ de ambulatione vni⸗ ſta
dij vel miliarij calefit coꝛpus tuũ aliqntu
lũ de ambulatiõe equalis velocitat duo
rũ ſta dioꝝ vel miliarioꝝ dupio. Amp̃

calefiet vel ſaltem aliquantum amplius.

Quare cũ oĩa elementa alia ab igne cale
factibilia ſint et cõtinnam̃i reuolutio coꝛ/
poꝛis celeſtis circa ea.neceſſe ẽ augeri ca/

loꝛeʒ ꝗ ex huiuſmõi motu ẽ ↄiinue donee
a hec conuertãtur in ignẽ et iam diu ett

oĩ
am ẽ ꝙ deberẽt omia hec ↄuerſa fuiſſe in
ignẽ. Quemadmodũ et ꝑ cõtrariũ appet

tibi aa ſi cõtinue augeret᷑ frigiditas aque
et aeris caloꝛ nõ augeret᷑ neq; ignismneceſ

ſe eẽt tandẽ aera ↄuerti in aquãſet ignem

ertingui et in aqua ſimiliter tranſmutariſ
ita rediret facies mi ſublunaris. Qualẽ

es ſcdᷣa die creatiõis mði multi dixert. Si

⁊o dixerit qa pluribꝰ reuolutiõibꝰ coꝛpo

ris celeſtis aut finite fuerũt illa aut infini/

te. Si finite accidit ideʒ ꝙ pᷣus qa in quo/
cũq; nũero ponant᷑ in eiꝰ nũero duplica⸗
to.neceſſe ẽ vt duplicatuvł maioꝛẽ genera

ri caloꝛẽ. vᷣbi gra. Si mille fuert ꝑ qs tãtꝰ

caloꝛ faaꝰ ſit vi ꝑ iᷣm generatꝰ ſit tantus

ignis ⁊ etia ipᷣe aerin duobꝰmilibus reuo
lutionũ neceſſe ẽ vł duplicari caloꝛẽ ⁊ ꝓpt
boc ignẽ vel ſaltẽ augeri vonec vt pᷣdixi ti

bi oĩa elemẽta ↄuertant᷑ ĩignẽ. Mſi dixe
rit qꝛ ifinitis reuolutionibꝰ facta ẽ genera
lio ignis ita ð alus deſtruit hoc dnabꝰ
vis ga vel ponit ꝗ ſic dic celu pᷣncipiũ ha
buiſſe in tꝑe.pᷣncipiũ inq; exiſtẽtie ſue vel
ponit cõtrariũ. Si ponit ſic tᷣus igilur im̃
finituũ pᷣceſſit nõ infinitũ. pᷣceſſit inq; hanc
hoꝛã pᷣſentẽ in qᷓ hec ſcribũt᷑. Jà aut alibi
didiciſti ga in tpe finito ſpaciũ infinitum
tranſiri nõ poteſt qre nõ ẽ impoſiibile in/
finicles fuiſſe tranſitu ĩ hoc tpe mũdi ſub⸗
lunaxis. No ei refert an infinitũ vnũ per⸗
tran ſiri dicat᷑.an infinitũ aliqð infinicies
in tpefinito.quẽadmodum nõ refert. an

icas ſtadiũ vnũ infinicies eſſe pꝑ tranſitũ

in tpe aliquo finito aut infinitoꝛũ ſpaciuʒ
ſtadioꝛũ. Quare manifeſtuʒ ẽ ꝗa coꝛpus
celeſte 'm hoc nõdũ opleuil tales reuolu
tiones inſinifas. Si igit᷑ infinite reuoluti
ones huiuſmõi reqrebant᷑ ad generatio:
nẽ ignis. Manifeſtum ẽ nondũ eẽ cõ

pleiã generationẽ ipius et multofoꝛiiꝰ ge

nerationẽ alioꝝ elemẽto:uʒ cũ remotiors
ſint a cauſa ſue generationis videlic; mo

tu coꝛpis celeſtis.Oſi dixerit qa tempus
infinitũ pᷣceſſit hac hoꝛa et iðo ↄplete ſunt
reuolutoes ifinite.Quare ⁊ generatio ele
mẽtoꝝ ↄpleta. dico qa hmõl hõ errat du/
obꝰmodis pᷣmu ꝗa ↄtrariũ ẽ ſibipi.Cũ ei
ponãat elementa generata eẽponit ea eſſe
poſtq; nõ erat pᷣſertim cũ po nat eis mate
ria qͥ pceſſit ea et coꝛrupta ẽ in generatioe
ipᷣoꝝ.Quare ponit eis pᷣncipiu eẽndi in tẽe
poꝛe/et ꝓpier hoc finitis ex neceſiitate re⸗
uolutõibus coꝛpis celeſtis ea eẽ generata
ꝓpter cauſaʒ pᷣdicta Ecõuerſo da infinite
reuolunones pᷣceſſerũt cũ ſᷣm eos totideʒ
ſequũt᷑ quonia ponũt motũ celeſtẽ perpe
tuu eẽ.neceſſe ẽ.vt ſicut adduũt᷑ reuolutio⸗/
n es reuolutioibꝰ ita fient ↄtinue additio
nes et ſuꝑ caloꝛẽ. Quare neceſſe eſt veniri
tandẽ ad id qð dixera videlicet vt omia d

int ſub luna ↄueriant in ignẽ. Si ei vna
reuolutiõe nihil addat᷑ ſeꝗtur ꝙ nee dua

be nec mille ⁊ hoc ẽ maniteſtũ inconueni
ens cũ in ferro leui motu et vno aliqd ca⸗

———— ;—

loꝛis fiat duobꝰ tant motibꝰ plus/⁊ ila

donec vemat᷑ ad vltimitatẽ caloꝛis ẽ ar

ſio vł ignitio. Certũ aut ẽ ꝗe tot mũdꝰſub
lunaris facile calefactibił ẽ qꝛ ⁊ aer ⁊ ad ?

terra. Multo autẽ calefactibilio: materia

eoꝝſcuʒ oĩs materia lõge paſſibilioꝛ ſit qᷓ
id qð ex ea ẽ materiatũ Si vo dixerint qe

id ex qͥ generata ſũt quattuoꝛ elemeta no

uit coꝛpꝰ. fuitaũt materia qttuoꝛ elemen
toꝝ vt ipi ponũt.fuit igr materia coꝛpalis
nuda ⁊ ꝓpt᷑ hoc yle tm abſq; oĩ ſoꝛma ꝙ
ipᷣimet ↄfitent᷑ ĩcõueniẽs eẽ ⁊ impoſſibile
Nota ð materia ex q̃ facta ſũt qttuoꝛ
Am aũt diri tibi qꝛ ? lex⸗ elemẽta.
pebꝛeon ⁊ ſapiẽtes lã de geie eoꝝ
M=—q6se 5 gete xpia on dixert materig
ex qᷓ fctã ſũt qttuoꝛ elemẽta aqua ee. Silx
7 materiã oĩm celoꝝ pᷣterq; pᷣmi qð empi
reũ vocat᷑ ⁊ q ĩ boc maioꝛes ⁊ lapictioꝛes
eoꝝ ĩ hoc ↄcoꝛdauer̃t ꝙ nõ fuerit aq veri
nois aqcũ vocata ẽ ꝓpt᷑ cauſas qᷓs audi⸗
uiſti. ſic neq; aq mariũ vi noĩs aque ſũt q
ꝓbat ſalſedo eaꝝ ꝗ ſapo: nõ põteẽ aque

pure ⁊ vere. Quare de admixtiõe alteriꝰ

coꝛpis ẽ eis apoꝛ hmõi. Judiciũ aulẽ hin
iuſmõi certiſſimuũ ẽ qa ꝑ excollatõeʒ amit
tuũt ſalſedinoſic cũ excolat᷑ ꝑ ſaburra ſubti
liſſimavłſabuluvł ꝙ e frequẽtiꝰqꝛ ivas fi
cule diligẽr obſtructũ 2 vacuñ i mare miſ⸗
ſü urat aq hmoi creollatloe iubnl llm⸗

Pars pꝛima de vniuero

Unde et cuz aliquãto tpe in mari ſi fnerit
vas huiuſmõi inuenitur plenũ aqua dut

ciſſima et hoc ẽ quoniã anguſta vapoꝛoſi ſe dicũtur pᷣus create ſunt qᷓ; ignis vel aar

27 77 „

tas vaſis hmoi non pmittit intrare aquã
marina cuʒ groſſicie ſue admixtionis. ſed

ſpoliauit eaʒ groſſidie illa ſimulq; ſalſedi
ne ſapoꝛis.p hoc igr facta ẽ dulcis etð va
Je cereo ſimuiter ſe habet. Inuenitur etia
pꝓ ebulitionẽ ⁊ virtutẽ caloꝛis hmõi admi

xtio.tu em̃ ſcis qa caloꝛ ẽ virtus diſgrega

tiua ethe rogeneoꝝ hoc ẽ res diuerſaꝝ na
turaꝝ. Hince ꝙ cum aqua aliquã diu bu

inc c

liuerit in vaſe eneo poſtqᷓ; ſemota aliqn/

tulũ requieueribappꝑebit tibi ſedimẽ terre
um in fundo vaſis/quaſi vᷣtute caloꝛis ab
aqua et pura ſeparatamet hmõi ſedimi⸗/

nis quantitas erit ꝓ quatitate groſſiciei ſi
ue admixtionis quã aqua habuerit Qua

to em̃ groſſioꝛ et maioꝛis admixtionis fu⸗

erit tanto ſediminis hmõi plus habebit.
Hinc eſt ꝙ architectonici ꝓbãt aquas lo

coꝛũ in quibus edificia cõſtruenda ſunt.
Utrũ aque hmõi ſaiabres in n noxie.
et que etia magis ſalubꝛes.O ſi foꝛte ꝗs

dixerit qa aque naturaliter ſalſe ſint omis/ aul
per hoc ꝙ legit in lege hebꝛeoꝛum dixiſſe ¶ſub celo ſunt cõgregatas fuiſſe verbo dei
deu. Congregẽtur aque que ſub celo ſũtĩ in locũ vnũ aut igitur remanſit vacuuʒ in

locũ vnũ.Si eĩ pure erant aque ⁊ dulces

tũc non eſt facta cõgregatio earũ in locuʒ

vnũ. Non em̃ eedem aque eẽ poſſunt ali/
quãdo dulces aliquãdo ſalſe.⁊ hoc ẽ qm̃
purũ ⁊ mixtũ in om̃i genere coꝛpoꝝ diuer
ſant᷑ ſpecie quẽadmodũ medij caloꝛes ?
extremi. In hoc igr dico ꝗa aque ab ini⸗

tio dulces fueruni et hocipᷣe oꝛdo nature

requirit.purũ em̃ mixto ſoꝛdine nature pu
rius ẽ ſicut ſimplex ↄpoſito.quare eadeʒ
cõparatõe ſe habẽt adinuicẽ dulcedo aqᷓ

tica et ſalſedo.vtpote effectus ⁊ oſequeètia

illarum. Salſedo er aduenit aquis ſicut
odoꝛ ⁊ ſapo: ſulfuris.qbuſdaʒ ex eis hoc
autext mullitudine caloꝝ ꝗ erumpitĩ fun⸗
do cuiuſſiibet maris ex terre viſceribꝰ vbi

nõ dubiñ eſt plurimũ eſſe caloꝛẽ qui adu

rens huiuſmoi vapoꝛes facit eos amari⁊
acuti ſapoꝛis / etia odoꝛis hinc ẽ ꝙ; cũ ad
mirxti fuerint aꝗs efficiũt eas ſalſas ama
ras.ſicut appet in lixinia q̃ fit ęx ↄmixtio/
ne cineris aduſti et aqua dulel. Hinc ẽ

lixinia amara ẽ ⁊ ſalſa.cinis em̃ terra adu

ſta vel incenſa eſt qpꝛopter admixtio eins
cu aqua ſalſedinẽæ amaritudinẽ eia in lixi
nia efficit. quemadmodũ manifeſtũ eſt in
qua ſulpburea et in balneis aquarũ ſul

phurearũ et odo:ibus eoꝛum.

2

Pꝛopter quid aque que ſub celo fuiſ,⸗

J quis autem querat de aqꝗs hu⸗
iuſmodi q ſub celo fuiſſe dicũtur
ad qd create fuerũt cũ eadem faci

litare poſſibile fuerit creatoꝛi creare quat⸗

tuoꝛ: elementaivt coꝛpus illud ꝙ noie aqᷣ-
rũ intelligitur. Nõ em̃ videtur eẽ ſapiẽis
artificiscũ per vnũ expediri poſſit ab ope

re ꝙ intendit multiplicare vias ⁊ opalio⸗
nes que nihil adminiculi nihil melioꝛati
onis pꝛeſtant operi pᷣncipali.Cũ em̃ ꝑtem

coꝛporis illius opoꝛtuerit coꝛrumpi in ge⸗

nerationẽ ignis et aerigad ꝗd facta ẽ vel

creata pars illiusſad qd iſte laboꝛ nature
incoꝛruptionibꝰ ipᷣiꝰ et generatioisignis

et aer cuũ ea facilitate id eſt ſolo verbo ſuo

omnipotenti ſiue hüs coꝛruptionibꝰ ⁊ ge

nerationibuscreare po tuit ignem ⁊ aera

adhuc em̃ creaſſe videtur partẽ ill coꝛpo

ris antedicti vt ſolum ea deſtrueret ppier
enerationẽ ignis et aeris. Tu ergo ſclo
uia lex hebꝛeoꝝ non loquitur de genera

tione ignis aut aeris. Sed dicit aquas qᷓ

parte loci aquarnʒ ꝙ nõ eſt poſſibile aut
pars aquarũ que totũ occupabat vſq; ad

ſperaʒ lune rareſfacta eſt et reliqᷓ inſpiſſata
ſeu condenſatavt oſtendi tibi vel etis am
plius aut pars antedicti loci longe minoꝛ
; ante ea illam caperet.Per hanc igr vi

am videtur eſſe generata aer. De igne vᷣo

nullam mentionem facit ꝓpheta ille ſabpi
entiſſimus hebꝛeoꝝ vel ꝓpier hoc gano
ꝓphetari rudi populo curioſa ſed magis

ꝓphetare et docere ipᷣm ſalubꝛia intende

bat.vel ꝓpter hoc ga ignis hmõi multis

ſapiẽtibꝰ⁊ doctis adhuc abſconditꝰ rudi
populo eiꝰ eẽ ĩcredibile videret᷑.Incredi⸗

bilitas eĩ magnũ ⁊ valð noxiũ ẽ doctrine
ſalutarſſæ peccãt grauenõ credere vphete
et legiſlatoꝛi.foꝛtaſſis aũt ⁊ ob hac caula,
qꝛ noluit populo ĩ ydolatriã qua plegẽ fũD
ditꝰ extermiare intẽdebat ruere ⁊ incidere

patiſſimo mẽtionẽ facere ðᷣ igne ⁊ loco ipᷣi
us. Nec memoꝛiã culture ignis q nõ ſolũ

abpõ caldeos celeberrima erat. Sy etia in
terra quã poſtea populꝰ obtinuit terra ſcxʒ
canaan nõ parũ frequẽs erat facilimꝰeſſe
erat populus ille in rebꝰ quoꝝ culiꝰfamo
ſiſſimꝰ erat ex ipᷣa ſublimitate locoꝝ ſuo⸗
rũ aliꝗd diuine virtut et numinis ſuſcins

ſdeosb
Ripoſtn
naloſit
Gepotern
leiguise
nugson
ſelinie⸗
leͤ
llinue
cllienore
92
e⸗
AMitt⸗
ni
Gringen
Palenuse
Mtonmiuden
ſihnſcene
hbi Aun
Uumännure
tzneiiort⸗
Cünanuen
Roaen
pe
deioge
alpinpo
imar
onſza
qpgezo⸗
sſeiſi⸗
Ebecali ⸗
boni In
Wampnuar
ſtiirntinn
ſpſgliee
ſuktii

eſcheh
eneigz
ofii
mcäai
Aoäignnes
Gidemäſre
En win
enustee

ntcen,
ſad gii
aiſelcneu
eſtſclo
oneen
tnitigna
curantik⸗
edeſne
ns Ma
glocnin N
61ntne
innn
uiE
Pſtu
i

õ

ndibi nle⸗
gilodlong⸗
erbun

*R e de ,B
fack podn

S

ni. Cum em tranſſerri crederent homines

in deos homies inq; s in altũ ferri puta
bat poſt moꝛtẽ coꝛpoꝝquãatofoꝛtiꝰea qͥ ſp

in alto ſũrdeos eẽx venerãda numina fa
cile poterãt opinari.Generat? igr videtur
eẽ ignis ex ſuꝑioꝛi ꝑte aquarũ. Illa enim
magis optuit ſubtiuari ⁊ rarefieri.qꝛ etiaʒ
veriſimile ẽ vt ſupꝛa dixi tibi aquaꝝ illaꝝ
ies iuxta appꝛopinquationẽ ſuaʒ ad no
iliſſimũ ⁊ ſubtiliſſimũ coꝛpus mũdi qð ẽ
celũ empireũ nobilioꝛes fuiſſe atʒ ſubtilio

res. Stabititio eẽ ignis ꝙ ẽ elementũ

— Sie aũt ignis duabꝰvijs inuenit
7 ſtabilit᷑ et foꝛte pluribꝰ. Pꝛimũ
můͦdus ſublim aris incõpletus
eſlʒ ⁊ impfectꝰ ſi deeſſet ei qrta ꝑs iſta ſue
totalitatis et eẽt quodamõ decapitatus ⁊
enoꝛmiter detrũcatus.ſi deeſſet ei elemẽ⸗

tũ hmoi elemẽtoꝝ em̃ q̃ttuoꝛ nobiliſſimũ

ignis ẽ. Alia via qꝛ in mo ſublimari eẽt
vacuũ nature quemadmodũ ſi aliqᷓ ſpeci
es medioꝝ celon deeſſet eẽt int᷑ caloꝛes va
cuũ nature vt ſupꝛa dixi tibi Amp.In
cõpleta eẽt vniuerſitas elemẽtoꝝ ⁊ imꝑfe
cta. Incõpletio aũt ⁊ imꝑfectio vitã mirifi
co dei oꝑe tanq; nobili nõ poſſunt eẽ niſi

aut ꝑ impotentiã aut ignoꝛantiã aut aua

riciã vt ita dicaã artifict q oĩa in vltimitate
elõgatõis ab om̃ipotẽte ſapiẽtiſſimo opti

moq; creatoꝛe longe ſunt.Aliavia ex radi

cibus.ſi ei frigiditas hʒ ſubiectũ ꝓpꝛiũ ne

ceſſe ⁊ caloꝛẽ ſeu caliditatẽ br̃e ſiir ꝓpꝛiuʒ
ſubiectũ. Amp̃.ſñi alterũ ↄtrarioꝝ iuenit
ĩ natura vniuerſi.ĩnenit᷑ ĩ eodẽ ⁊ reliquuz
Ife ſi iuenit᷑ ĩ vniuerſo mũdo ſublimaris

coꝛpꝰ frigidũ ⁊ humidũ naturalr. neceſſe
ẽĩ eodẽ inneniri coꝛpꝰↄtrarioꝝ diſponitio
nẽ ⁊ iuxta hac viã poſtq; iuenit᷑ ĩi vniuerſo
ſublimari coꝛpus frigidum⁊ ſiccum quod
ẽ terra deinde frigiduʒ ⁊ humidum quod
eſt aqua. tercio calidum et humiduʒ qð ẽ
aer.neceſſario et quarto loco inueniri coꝛ

pus calidũ ⁊ ſiccũ qð ẽ ignis. Amplius.

ſi frigiditati aſſociẽtur naturali᷑ due natu
re radicales elemetales. videlʒ ſiccitas in

terra ⁊ hũiditas i aqᷓ. quõ nõ ſilr calidi-

tati aſocia bũt᷑ alie dne ĩ duobꝰaliis coꝛ⸗

poꝛibꝰ videlʒ hũiditas in vno ⁊ boc idez

tmanifeſtũ e qa ĩ aere ⁊ ficcitas ĩ alio ꝙ in
dubitater ẽ ignis Indiciũ aũt ee ipiꝰignis

⁊ collocatiõis eiꝰ iter ↄnexitatẽ aert etſu

prici? imimã ſpere lunart ſũt ĩſtiamationes
fiut ĩ ſublimi ⁊ vidẽtur eẽ ſtelle cadẽtes.

Inſflamatioes ei bmõi ex nere eẽ nõ poſ⸗

—

H luij

ſãt cũ aeribi ĩflamata nõ ſit alioqn tõ i

aer eẽt ſz ignis ꝑ ĩflamationẽ eĩ traſiniſſet
ĩ ignẽ ẽ igr wi ignis a à fiũt hmõi iſlama⸗

tioes.Et reuera iſte ignis nõ ẽ ſicut ſama
alioꝗn de nocte totũ celũ ardere videre᷑.·
et nulla ex ſtell apꝑeret. Noſti eĩ ꝙ vius
ſtatiĩ flama ⁊ nõ traſit ea in nullo modoꝝn

——

Noſti eti ex alis aꝗa flama nõ ẽ coꝛpuns
ſimplex imo mirtũ atq; cõpoſitũ. Que au
tẽ ſit natura ignis elemẽti declarare vde

terminare non eſt pᷣſentis ꝓpo ſitijꝭ
Que vꝛilitates mundo pꝛoueniant ex
igne elemeno. ”MMß

eũ eẽ.Et etiã ipᷣe aer nõ ſtaret impfectione

ſua niſ adiuuaret eũ ignis Scis eniʒ qmm

aer ĩfrigidatur vehemẽeter motu ſuo ꝗ eſt

ei a flatu ventoꝝ ⁊ diſcurſu nubiũ. Noſti

etiam qnia frigiditas aque multo foꝛtioꝛ

caliditate aeris et iure nature nõ minus
foꝛtis caliditate ignis. Contraria enim ve
ri nominis ac rationis equalia eſſe ſem
neceſſe eſt. non effugeret igitur aer neq; re

ſiſteret tantis fngefactõibus quare totus

tandem conuertereturin aquam. Quan⸗
te autem vtititates et hominibus et alijs

animalibus ex aere ꝓueniant nullũ rati⸗

onaliuʒ latere poteſt. ꝓueniunt igitur vtri
litates ab igne hominibꝰ et alijs anima-⸗
libus ſicut poſſibile eos a taʒ remota cau
ſa ꝓuenire et quales etiam poſſibile ẽ eſſe

ab huiuſmodi coꝛpoeeꝛ.

„

Urrum aliqua animalia gignuntur ?—

mittuntur ab igne.
Aanis autẽ q
Anat er nutriat e
dmodũ aer aqua ⁊ lerra faciunt

nggat vrru ignis gi⸗

generantur ⁊ nutriunf ab ipᷣo.Tu ant iaʒ

audiuiſti in bijs qᷓ pceſſerũt intentionem
meã ſuꝑ hec.Et quoniã omne coꝛpꝰcuiui-
cunq; animalis ↄpoſitũ ẽ ex multis ꝑtibx
⁊ mẽbꝛis q̃ ſimiliter ↄpoſite ſũt elementa

te ⁊ mixte cõpoſitũ ant ⁊ mixtũ impoſſibi

leẽ generare ex vno ſimplici ⁊ etiã nutrirẽ
dico qm̃ neq; ex igne elemento nec ex ali
oꝛum quocunq; ſolo poſſibile ẽ generanri

enimai vel nutriri ab eodem.

quis autemquerat que vtilita⸗⸗
tes in mando pꝛoueniant exigne
A△£α☚dido. ga vtilitates vniuerſales ꝓ
ueniunt ipᷣi mo ſublimari ex eo videlicet
pfectio ⁊ decoꝛ. ꝑpfectio ſeʒ ſue totalitatt vꝰ
decoꝛ qm̃ ꝑ ipᷣm ignẽ ẽ mũdꝰ ipſe ſic dece

iqᷓ animaliaqu?z

BSeito ꝙ quidẽ ſomniauerũt ꝙ ſalaman
dra ſit de huinſmõi animalibꝰ qᷓͥ exigne

Pars pꝛima de vniuerſo

Ot augmentũ et diminutio mar au/

mentatione et diminutionẽ luminis lune

ſequatur.

„

Iqui tunam
re augeat vel minuat. Dico quia

quemadmodum aqua buliens ex buliti
one nõ auget᷑ imo minuit.videtur aute⸗
augeri ꝓpter ebulitionẽ ⁊ exundutionẽ⁊

vas qð nec plene plenũ erat eavidetur ex

ea cumulatu et etiã ſuꝑfluẽs hoc aũt facit

apparere additio voporũ ex aqua ipᷣa re

ſolutoꝝ ꝑ vehementia caloꝛis ꝗ eleuat ea

aſcenſione ſua atq; diſpgunt multitudine

ſua.Sic ẽ et de maribus. Unde feruoꝛes
maris⁊ ebulitiones vocãtur mundatões
huiuſmõi ⁊ fiũt multiplicatiõe ⁊ aſcenſio
ne vapoꝝ aſcendentiũ a fundo marſet a
ꝓfunditatibꝰ terrarũ qᷓ maribꝰ aꝑte ſunt
⁊ ab ip̃ᷣis terre viſceribꝰ plurimũ caloꝛem
habẽtlibꝰ ⁊ hec ẽ cauſa ſicut iã audiuiſti ꝑ
me ꝓpter qua maria minoꝛis latitudinis
⁊ maioꝛis ꝓfunditat.foꝛtioꝛes ⁊ altioꝛes
habẽt inundatiões maria vo qᷓ ſũt maio
ris latitudinis minoꝛes habẽt ebulitiões.

quemadmodũ vaſa ſtricti oꝛificij quoniã
patelle ⁊ alia ſimilia vaſa.⁊ hoc quonia;ʒ
liberioꝛẽ ⁊ latioꝛẽ exalationẽ habẽt vapo
res huiuſmõi in maribꝰ maioꝛ latitudis

q; i alis ⁊ iðo nõ cogũt aq́s marinas eoſ
q; leuari vl dilatari.Et qm̃ ſcpᷣſit albuma
ſar in libꝛo ſuo quẽ vocat itro ductoꝛiũ iu⸗

dicioꝝ aſtronomoꝝ qꝛ mare exiit vel efflu

it. in illa regione ſemꝑ cui luna aſcenditſi

verũ eſt ꝙ ego vtiꝗq; nõ ꝓbaui nõ reputo

longe a veritate. Si ꝗs dicat ꝙ mare aſ/

ſurgit ei tanq; duci ſuo vel alias virtutẽ ⁊

poteſtatẽ habẽti ſupꝛa ipᷣm vel exaliquo

aſpectu neldiem eẽ in ter ferrũ et lapi
dẽ magnetrẽ de ꝗ
neti aſcendenti qᷓñ aſſurgẽs cõſcendit.Si
cut ecotrario ſe habet in lapide iaſpide et

lapidibꝰ quos vocat ſardonites ſi va ſũt

que dicut experimentatoꝛes de eis dicunt
em ꝗa fluxũ ſanguinis reſtringuũt et faciũt
ſtare intra receptacula ſua. et iſte aſpect⸗
eſt qſi imoꝛis. ſtat em ſanguis ꝗ pᷣus flue
bat in pᷣſentia huiuſmõi lamdũ q̃ſi foꝛmi
det pᷣſentiam eoꝛũ poſſibile tamen vt per

virtutẽ lune intendat᷑ frigiditas. Jam au
lẽ noſti qꝛ frigiditas coagulat vapoꝛes in (¶
gultas pluuiales ex ꝗbus fiunt inundati⸗

ones pluuiarü generationes toꝛrentuʒ ? ſpirituũ quos greci cacodemonesvocant ·

sO aũt querat qᷓliter luna ma vb i'e 2 pncipalitas vtutlue. OQè
auũt augmẽtationes ⁊ diminutiões mari
um ſequi vident᷑ appaniiones augmẽta,⸗

mare videtur augeri ⁊ minui qua uu ident apt
tiones et diminutio es lumiĩs in luna. vel

do nõ augetur nec minuit ſm veritatem.

o manifeſtũ eſt ꝙ mag

augmẽta fluuioꝝ ⁊ fluminũ ꝙ ſi boc oꝑa
tur frigiditas in ſublimi quatofoꝛtiꝰ ſimi
lia ⁊ maioꝛa oꝑabit in locis inferioꝛibus
vbi ſedes eiꝰẽ ⁊ pᷣncipalitas vtuꝑſue.Q

inde ẽ ꝗꝛ virtus lune impedit᷑ ex ↄiuctione
ſolis cũ ꝓhibeat radios ſolis⁊ ꝓpter boc
virtutẽ calefactiuã ipᷣiꝰſuꝑ terras ⁊ maria

vel ga ipᷣa virtus lune impedit᷑ ab opati

one ſua ſuꝑ mare ex ↄiũctiõe ſolis que cõ
ſtat eẽ cotrarie operationis ad operatio/

nẽ lune ſupꝛadicte.quapꝛopter ſicut pau-

latim fit additio ſuꝑ elongatiõe eius a ſo
le ſic fit ↄfoꝛtatio virtutt ipiꝰ donec oplea
tur appitio lumis ĩ ea.⁊ iðo tũc qſi libera⸗/
ta ab ipedimẽtꝭ ↄplet᷑ oꝑatio vtuſ eiꝰ ſu
per om̃e frigidũ ⁊ humidũ. ꝓpt᷑ qð ⁊ ma
re ⁊ ea q̃ ſupꝛa dixi tibi ẽ in coplemẽto ſue
augmẽtatiõis ⁊ inde ꝑ reuerſionẽ ad ſolẽ

iuxta apparitionẽ diminutiõis lumis i ea

fit diminutio eoꝝ hoc ẽ frigidoꝛũ ⁊ humi⸗

donꝝ tam ĩ maribꝰ aĩalibꝰ⁊ plantis.Qè ſi
Dixerit ꝗs qꝛ hoc ẽ ex vᷣtute ſolari ⁊ opatio

ne lumis ⁊ caloꝛ ipiꝰ cũ eĩ luna fuit i vlti⸗/
mitate elongatõis ſue ab illo libere opat᷑
vᷣtus ſolar ⁊ idᷣo facit vapo:ũ maioꝛes et
foꝛtioꝛes reſolutiões ⁊ inde eſt ebulitio ⁊
augmẽtatio mariũ ↄfoꝛtat etia vᷣtutes vi/
tales ĩ aĩalibꝰ ⁊ plantis ⁊ vᷣtutes ſilr nutri

tiuas ⁊ idðo augentur materie nutritiuein
hmõi et ex ↄſequẽti multiplicat᷑ ĩ cerebꝛis
animali ũ vapoꝛes ⁊ ĩ medullis qᷓpꝛopter
fieret ebulitio cerebꝛi in hoĩe vłi alio aia⸗

li ſi pateret eidẽ exitꝰ ꝑ fracturam cranei⁊
foꝛte nõ ꝓpter hoc qꝛ cerebꝛũ in ſubſtacia

ſua ad auctũ creuerit ſʒ ꝓptervapoꝛes ad
mixtos ⁊ adiũctos cerebꝛo ꝗ eralates aſcẽ

ſiõe ſua ptẽ cerebꝛi ſecũ exire cog erẽt.hoc

daut mag eẽ videtur ex multiplicatiõe ca⸗
loris q; ex intenõe frigiditat: frigiditas ei
magt ↄſtringit ⁊ minuit ⁊ reſolutionẽ ꝑſe
ĩigerit quẽadmodũ et coagulationẽ per ſe

efficird contrania indubitater e reſolutioi
et liqnefactioonn.—

Deſtructio erroꝛd aſtronomon ꝗ poſue
runt imaginẽ fuſam ex ere in oꝛtu ſaturni
vt hominem loqui ppant.

E ſecretis autẽ et mirificis virtuti⸗
bus quas impoſuerunt planetis
huiuſmodi homines ne dubues
eos erraſſe ei deceptos aſtucia malignoꝝ

--- 4 4

Getipni
npoſuen
iguisn
homminen
nperni⸗
gontima
glenrenu
GuGaum
Cißnralei
nutatpu
ſoſianaee
Eicczanin
Gulaziſllas
lorolscun
ayalunfe
nermanus
gtenlung⸗
nmesnen
stuete
ilgent
Nelor
n unthocel
ſnoclanten
Pnrmalone
ſetnimint
Phianeyrr
lgenas:
rian
ferimnenmn
enaentei
lamanan
hepügen
Nnrrnar
W
Phnmnen
Urginie
lngnt De
ſnprllp
ilnk
ntun

Paennin
fnp

Anas
slunisn
neiigi
vsloid
icdeſce
Aonisaeee
napoegin
clongancen
ohaiofut
Wicii Nege
immmoslun
uletdune
eſar⸗,
wüclunt
ſueaoilon
uclnagi
s 1incetite
Anis imk⸗
mrmami?
iinulihice
pei in bornin
tenmii
S
iſetiennte,
r annn,
eſigdiu /,

Fo.

quoꝛũ vnũ exemplum eſt de virtute qua
impoſuere ſaturno dicentes ꝙ in oꝛtu eiꝰ
ſi quis ymaginem ex ere fuderit loqui vt
hominem ꝓbabit cuiꝰ erroꝛis deſtructio
erit per vias quas dicam. Aut enim intel

ligunt imaginem huiuſmodi ꝑ ſeipᷣam lo
quentem tanq; viuiſicatam et animatam
oꝛtu Saturni aut intelligunt ſpintum ali

qus intrare illam ⁊ loqui in illa.O ſi ani

mata et viuificatam illa intelligunt tu iam

noſti quia es.nõ eſt coꝛpus ſuſceptibile vi

te neqʒ; animale vllo modoꝛum et licet ſi/
guratu ſit ad modũ oꝛganici coꝛpoꝛis na
turalis cum membꝛa eius nulli operanõi
apta ſunt ſicut nec pedes ad ambulandũ
nec manus ad operandũuũ. nec ligua ad lo
quendum ꝓpter duriciam et inflexibilita
tem eris tu enim ſcis quia opationes ani/
males hoc eſt que per mẽb:ꝛa animalium
fiunt in digent flexibilitate et volubilitate
membro2ꝛ Ampliꝰ. anima illa aut cre

atur tunc hoc eſt in ingreſſu ymaginis hbu
iuſinodi ant erat ante. ſi creatur tũc ẽ

igitur multo nobilioꝛ animabus huanis

que ſtatim intelligit ⁊ ſcit loqui anime au
tem hũane vix multo tꝑe et laboꝛe nutri/

te ac diligentia doctoꝝ loqui ⁊ intelligere
poſſunt.Q⁊ ſi ante ea ſint. Sequũt᷑ hanc
reſponſionem multe queſtiones videlicet
vbi erat.et an felix.an miſera.et an habe⸗

ret ſedem ei manſionẽ ꝓpꝛiam an ect va

gabũda.Q ſi beata erat et in ſede ac mã

ſione ꝓpꝛia que neceſſitas compulit eam

vt illam intraret ymaginem et ſedẽ ac mã
ſionem beatitudinis ſue relinqueret. Si
vero miſera erat ſimiliter qᷓ neceſſitas eaʒ
illuc adduxit vt carcerem imaginis illins
intrare:. Si enim inuita ibi tenetur carcer
eſt ymago illa. Si autem volũtarie intra
nit cũ miſera eſſet extra ſperauit igitur ibi
habere aliquaʒ conſolanonẽ milerie ſue.

Qnuid autẽ vanius cogitari poteſt q; ani-

mam intelligentẽ querere ↄſolationẽ vel

habe re in coꝛꝑpe quo ad nullam operatio

nem vti poteſt. hunc quidẽ anime noſtre
multiplices cõſolationes ⁊ delectationes
per operationẽ ad qᷓs vtuntur coꝛpibꝰvel
membꝛis eoꝛum. Amplius. Si inuita
intrauit quo vel compellente vel cogente
ſic incarcerata eſt. Sequit᷑ etiam ex hoc vt
iniquitas pariter et credulitas ſic carceres
fabꝛicare vel ediſicare anime illi niſi toꝛto

rem eius iuſtum eſie qntũ ad hoc cõſtite⸗ O
rit. Qi ſi laturnꝰ toꝛtoꝛ eꝛ icarceratoꝛ ani⸗

–
—

me illius peccauirigitur anima bec vel ſa

turno vł alias. peccatrix vero anima qua

lia loqui poterit. diuinationes em̃ et reue

lationes nõ loqnetur obtenebꝛata pecca

us.artes autẽ et ſcientias vbi didicit pᷣter
verba autem artiuz et ſcientiarũ nõ optei

nos alia querere cum i llis habundemus

Pꝛeterea qᷓliter in oꝛtu Saturni potiꝰ ſit

iſta incluſio vel incarceratio q; alia hoꝛa

vel tempo:e. Ql ſi fuerit anima huius va
gabunda non habens certam ſedem vel

manſionem qua de cauſa ſpectat oꝛtuʒ ſa
turni vt intret huiulmodi manſionem an

foꝛte ga ſaturnus ſolus poteſt ei pꝛeſtare

huinſmõi manſioneʒ an quia in oꝛtu ſuo
ei eſt cura ð hoſpitandi huiuſmõi anima

et alia hoꝛa no. Amp. maniteſtũ ẽ qa
nulla anima indiget huiuſmõi coꝛpe cuzʒ
nec eius ꝑfectiões aut opationes phmõi

coꝛpꝰ adiuuari valeat vllomõ.q̃ninm ad
ipᷣam igit᷑ ſupuacuus ⁊ ꝓꝛſus inutilis eſt.

tam ingreſſus ei⸗ in illud tam habitatio

Nihil em̃ boni vłmelioꝛatiõis aduenire
poteſt ymagini ab anima vel ꝑ illã qꝛ nec
vi:a nec ſenſus nec aliꝗd aliorui q̃ ab ania
na debẽt ꝑuenire coꝛꝑibꝰ.Saturno vᷣo q̃

vtilitas ẽ ex hoc niſi foꝛte dicat ꝗs ꝙ eſt ei
veneratio ꝓpter hoc ⁊ adoꝛatio.Si ei ea
eſt ſaturni poteſtas vel virtus ⁊ poſſit da

re animã intelligentẽ⁊ loquentẽ qd reſtat

niſi vt adoꝛet᷑ ⁊ colat tanq; deꝰ verꝰ.De

hoc aũt an poſſit cadere in bonã aliquam

creatura intẽtio iſta ⁊ volũtas vt velitexo.

hiberi ſibi hmõi cultũ. młta tibi ſcpᷣta ſũi
ꝑ me In ꝗbꝰodeclaratũ ẽ tibi qꝛ ydolatria

liuria e intollerabilis ⁊ ↄtumelia dei altii/
ſimi ⁊ offenſio eiuldẽ grauiſſima.pꝑ quam

neceſſe ẽ eũ iraſci exercẽtibꝰ illa.et qꝛ ꝑ eiꝰ

irã ꝓueniũt mala moꝛxalibꝰ q̃ nec ydola

auertere poſſũt vllo mòdoꝝ ab eis.Amp̃ᷣ

ſi creat anima hmõi in hoꝛa illa in oꝛtuvi
delicʒ ſaturni cũ creatio animarũ opatio
ſit ꝓpᷣa dei altiſſimi niſi erit ſa piẽtia illius

fi creat eãũ hmõi coꝛpꝑi ereo.vł ꝓpter illud

cũ ꝓꝛſus ĩutilis ſit vterq; amboꝛũ ↄiũctio
vbi bonitas eiꝰ ꝗ animaã illã impfectã cre

at qᷓntũ ad ꝑfectioes q̃ debet ei eẽ er coꝛꝑe

ſen ꝑ coꝛpꝰnaaxime ſi volũtarie eaʒ cceat.

ſi aũt inuitus niſi eiuſdẽ potentia
Alia deſtructio eiuſdem erroꝛis.
Uod ſi dixerit quia nõ anima eſt
ſed ſicut ſpiritus eſt aut angelus ꝗ

in ymagine huinſmodi loquitur.

Pars pꝛima de vniuerſo

Jam ſerit multas queſtiones a quibus ſe

expedire non poterit.Pꝛimum quia ſpiri

tus abſtracti qui anime nõ ſunt non indi
gent huiuſmõi coꝛꝑibus nec etiã alijs cuʒ
nulla operatio eoꝛum vel in coꝛꝑe vel per

coꝛpus fiat. Qt⁊ ſi in arepticijs vel demo

niacis huiuſmodi ſpiritus videantur qua
doq; loqui illa tamen opera nõ ſũt eoꝛũ
per ſe.imo ipᷣius hominis ꝗ loquitur in⸗
dubitanter nõ cogitationes ſuas ꝓpꝛias
ſed ſuggeſtiones demoniacas.hoc eſt q̊s

pingit in ymaginatione ipᷣius huiuſmodi

ſpiritus et ſuni huiuſmõi locutiones ſimi

les mente captoꝛum aut alienatoꝝ ſermo

nibus interdum. Interdum auteʒ ſunt lo

cun q; aũt modo fiat ſiue per alienationẽ

ſiue non ſemper ipᷣe homo loquitur ꝗq vo

catur demoniacus vel arepticiꝰ quemad⸗

moduz in ꝓphetis quia ſiue loquatur ex
lſe:pſis ſiue ex ſpiritu dei ſemꝑ loquũt᷑ ipᷣᷣ

⁊ tamen dicitur loqui in eis ſpiritus dei.
Qi autem quibuſdam viſuʒ eſt ꝙ diuer⸗
ſis vocibꝰ loquatur ipᷣe homo demonia⸗

cus et demoniũ in ipᷣo et qa vox vero ipſi
us hominis clarioꝛ mihbi etiam quadoq;ʒ

viſum eſt ex aſſertione aliquoꝝ qui huiuſ
mòi diuerſitalẽ vocuʒ ſe audiuiſſe crebꝛo
mihi narrabant ⁊ putabam hanc eſſe cau

mam mẽbꝛis huiuſmodi qᷓ; ſpiritũ demo

niacum cui nec virtus huiuſmodi natura

lis ẽ nec ipᷣa cõiunctio et applicatio inſtru
mentoꝛum vocalium naturalis quemad
modũ anima humana meluus et expedi/
tius vtitur ad gradiendũ inſtrument: na
turaubꝰ ſcilicet plibus qᷓ; ligni pedibus

vel inſtrumentꝭ alijs in naturalibꝰ.Mo⸗
dis igitur omnibꝰ inutilis ẽ ingreſſus hu

iuſmõi ſpiritꝰ et habitatio ipſiꝰ in talem
ymaginem. Qſi dixerit ꝗꝛ hominibꝰ? vti
lis eſt ꝓpter reuelatiões futuroꝝ ⁊ occul⸗
ſoꝛum vt pᷣmuniant᷑ de hijs homines vel
ſaltem ipᷣe factoꝛ ymaginis hmõi.Reſpõ

deo quia adhuc ſuperuacuoẽ ymago hu

iuſmõi cũ ad reuelatiões hmõi et diuina
uioes tales nihil poſſit penitꝰ opari ad lo
guelã em̃ om̃ino inutilis eſt ⁊ ſcõm ptes⁊
ſcoõm totalitatẽ ſua Ampli⸗. ſi tanta cu
ra eſt ſaturno vt ſciantur futura ⁊ occulta

–—

cutiones expᷣmentes reuelatio nes ipſoꝛũ
demonũ et inde vocantur diuinates quo

ſam in hoc ipam naturalẽ aptitudinem ?
ad aptationem membꝛoꝝ vocaliũ ad vir
tutem loquendi que ꝓpᷣa eſt anime et ꝓ/
pier hoc expeditius et melius vti ipað ani

per aliqueʒ ſpjritum cur laboꝛare volunt

homines iutqbꝛicãdis ymagininibꝰ ccDum

ꝓ ſolum ſpiriiũ huiuſmoi tales reuelauo

nes et diuinationes fieri poſſint. Aim

pliꝰ. vnde venit huiuſmõi ſpirit non du/
bito quin reſpondeat ſi vel modicũ de ia
libus nouit.quonia de celo ſaturni quem

admodũ et ariſtoteles credidit ſibi adue/

niſſe ſpiritum de celo veneris et habuiſſe

eum familiarẽ familiaritate que ſolet ha

beri cum ſpiritibus huiuſmoi. Lhoꝛ etis

in iibello deteſtabili quem ſeribit de ſtan

onibus ad cultum venerꝭ ꝓmittit culturã

illam exercentibꝰ quia Uen mittet ei ſe⸗

placitis eoꝛũ et iuſſis quare indubitanter
ſimiliter ſenſit de ſaturno videlicet ꝙ ſpi⸗
ritum de celo ſuo mitleret in oꝛtu ſuo qui

loqueret᷑ in ymagine erea tunc fuſa. Mi⸗/

rabile autem videtur nuge credulitas vel
opinio huiuſmõi qᷣ facta ẽ hominibꝰ ⁊ ců

omnia pſcrutatus ſueris nõ inuenies cau
ſam aliam que eos adbuc induxit niſi er,
roꝛ quo crediderunt ſaturnu eius eſſe vir⸗

tutis et poteſtatis vt hoc poſſet ſcilic mit

tere ſpiritũ in oꝛtu ſuo qui in ymagine hu
iuſmòi crederetur loqui et eſſe tantaʒ ve⸗

nerationem eiuſdem in ymaginis huiuſ⸗

modi fuſione tanq; ei caram et dilect vt
eaʒ tata mercede remũeret videlicʒ; vr ſpi⸗

rxitũ de celo ſuo mittat ymaginẽ eiꝰin olu
ſuo fundẽti.quare fuſio huiuſmõi cultus

ẽ indubitãter ſaturni. Jam aute feci le ſci⸗
re de cultura ſtellarũ qᷓ; erronea et q; ipia

gquaq; no xia ſit exercẽtibꝰ eam ⁊ G vona
ſit et inutilis modis omnibꝰ et ꝓpter hoe

nõ opoꝛtet me in hoc ampliꝰ laboꝛare ni
ſi in deſtructione huiuſmõi erroꝛs. quo

crediderunt ſpiritꝰde celis deſcendere ad

cultoꝛes ſtellarnum om̃imodo em̃ ignoꝛa⸗/
