erit in ſecula. Erit igitur vt videtur ineter⸗

num et ſine fine. Uerum quoniam nuda

pꝛo miſſio ſiue pᷣdictio nec comminatio ẽ
ↄtra creato inimicos qᷓ deterreri debeat

àa malis ſuis.nec pmiſſio eſt boni quo de
beant illi puocari ad ea que recta ſunt. ad
eęa d no matime ẽ intentio ꝓphetaꝝ in hu
iuſmodi ſermonibus nõ videtur vllo mo

doꝛũ qð tempus accipiat᷑ ibi. Scðm intẽ/

Quapꝛopter viſum eſt quibuſda ꝙ tpᷣus
ibi accipiatur tempoꝛalitas.id eſt inſtabi

litas qualem paſſuri ſunt irreuocabiles a
malis ſuis homines. In inferno quippe
ſi erit ibi viciſſitudo toꝛmentoꝛũ vt vnum
poſt alterũ infligatur erit et ibidẽ veri no

minis tempus. Si em̃ non fuerit ibi viciſ⸗
ſitudo hmõi ſed omnia toꝛmenta ſil cruci
abunt illos et hoc abſq; fluxu vllo ⁊ tran
ſitu ipoꝛũ. Soꝛte multis non videri poſſit

eſſe apud ĩfernũ veri nominis tempꝰ.Si

em̃ totũ qð meruerunt toꝛmentoꝛũ ſimul

habebũt nihit i poſten vł vltra timẽtes vl

expectates ſʒ totuũ pᷣſencialitpaciẽtes ſtat⸗
iſte indubitanter non eſt ſtatus lſempoꝛa⸗

iitatis quinpotius mulum ſimilis ſtatui
eternitatt. Sicut ⁊ felicitas ſancton ⁊ boc
eſt omnibus opinionibus magis ↄgruẽs
Doctrine xpᷣianoꝝ.ſicut em̃ felicitas qͥ ele-
ctis dei ꝓmittitur nõ ꝑ partes eis redden
da eſt neq; pars poſt partem. Sed tota ſi
mul alioquin nunqᷓ; eẽt completa illa feli
tas neq; integra et ꝓpt᷑ hoc neq; eẽt eti⸗

am veri nominis felicitas neq; integra.ſj

neceſſe eſt et in cõtraria miſeria ſe habere

et tota ſimul miſeria malos obtineat.Si
gnanter ergo dictũ videtur erit tempꝰ eo

rum in ſecula ac ſi dictum eſſet quia tem⸗

pus huiuſmodi. id eſt ſtatus eis compe/

lens erit in ſecula.hoc eſt ineternuʒ pꝑ mo
dum et ſimilitudinem quo expoſui videli
cet in quo ſimul totum maluʒ ſit qð paſſu
rni ſunt priculatim ſiue ꝑ partes.

ijs igitur ita determinatis aggre⸗
b b diar ꝓmiſſam inueſtigationem ⁊
—declarationem de nouitate et an⸗
lquitate vniuerſi vniuerſatiter et de tem/
poꝛalitate. atq; eternitate ipius. Et ẽ inten
lio mea in ſermonibus iſtis an ſit imvni
uerſum nonum. an antiquũ qð eſt dicere
an tempoꝛale.vel eternum. an cepit eſſe ⁊
an deſituruz ſit· Uniuerſaliter autem dixi
O eo. quia no eſt intentio mea inueſtiga

rerunt. et alias etiam contra eundem ad

lxx

re de partibus ſingulis vniuerſi hoc ẽ vnl

nerſitatis ceaturaꝝ. Hon enim intendo
de ſingulis creaturis perſcrutari videlice-
de ſocrate.de platone an eẽ ceperint quo
niam huiuſmodi nullam habent dubita
tionem vel queſtionem. Sed de partibꝰ
magnis eiuſdem de ſpeciebus atq; gene/
ribus rerum creatarrnun.
Onam igitur in pꝛimis opinionẽ
Ariſtotelis et rationes que ipſum
in opinionem ſuam de hoc indu⸗

hoc ipᷣm mouere potuerunt Quicꝗd igit᷑
dicatur et quicunq; conuenitur excuſare

Ariſtotel.hec indubitanter fuit eius ſentẽ

cia.ꝙ mundus eſt eternus ⁊ ꝙ non cepit
eſſe et de motu ſimiliter ſenſit et Auicẽna
poſt eum et adduxerunt rationes et ꝓba
tiones ad hoc. Similiter et alij expoſito⸗

res eiuſdem Ariſtoteł.ad ipum ſenſerunt
atq; fecerunt. Pꝛima igitur ratio eoꝛuʒ eſt

hec quia creatoꝛ vel pceſſit mundũ vł nõ
pꝛeceſſit. Si non pᷣceſſit. Nõ fuit ergo cre/

atoꝛ quin et mundus eſſet. muũdus igitur

non incepit eſſe et hoc eſt ꝙ intendunt vł

creatoꝛ non fuit ante inceptionem mundi
et ꝓpter hoc tunc pᷣmũ fuit quando mun

dus incepit eſſe. Incepit igitur eẽ cũ mun⸗
do.hoc autem impoſſibile maniſeſtũ eſt
ꝙ nec ipᷣi huiuſmõi ſentencie pꝛofeſſoꝛes

recipiunt. Si vero pꝛeceſſit mundum crea
toꝛ ⁊ non pceſſit ipᷣm.vt ait Auicenna tem
poꝛe non pceſſit igitur ibum niſi quedam

cauſa pꝛecedit effectum. Jam autem audi
uiſti. quia eſt etiam alius modus pꝛeceſſi⸗
onis et dixi tibi in pꝛecedẽtibus qnia eter⸗

nitas pꝛecedit tempus et hoc in infinitum

cum infinita ſit.quare cum creatoꝛ eternꝰ
ſit et in tota vt ita dicatur eternitate ſemꝑ
fuerit in infinituʒ ceaß: pꝛeceſſit muduũ?
vt dictum eſt tibi tota Ncternitate creatoꝛ p
ceſſit mundum. Adiuuandus igitur eſt in
hac ratiocinatione Auicenna. Ita eniʒ
cedit ac ſi non eſſet alius pꝛoceſſionis mo

dus q; duo illi quos nominauit potuil/

ſet igitur dixiſſe pꝛo ſentencia ſua. Si cre⸗
atoꝛ pᷣceſſit mun dum fuit igitur creatoꝛ vł
quãdo nec dum mundus erat vel fuit cre

atoꝛ ſine mundo. ymaginare igitur ꝙ ali/

qua creatuta eſſet in eternitate cum crea⸗

toꝛe et cogitaret apud ſe de mundo an eſ/
ſet futurꝰ aut᷑ non.vel ſi potuit dici in eter

nitate mũdus eſt fururus quia reuera nõ
poterat dici in eternitate mundꝰẽ.aliogn

Pars pꝛima de vniuerſo

mundus eſſet in eternitate et eẽt eternus.
alterũ igr iſton poterat ve dici mũdꝰerit.
mũdus nõ erit. Nõ poteratq; ve dici mu

dus non erit vel non ẽ futurus.futurꝰ em

ab eterno poterat ve dici mũdus erit.vel
mundus ẽ futurꝰigrvel nullo intermedio
erat futurus mundus vel aliquo interme
dio. Si nullo intermedio erat igr futurus

ſubito poſt quare iam erat inſtas inceoti

onis ipᷣius ⁊ ppter hoc cũ ipo creatoꝛe ex
titit. Simul ei ſunt inter quoꝝ exiſtentiaʒ
nihil ẽ mediũ. Q⁊ ſi dixerit ꝗs quia tota
eternitate pᷣceſſi creatoꝛ mom ergo i fini⸗
to vłin infinito pᷣceſſit mundũ poſt huiui
modi igr dictũ in infinitũ ſubſecutũ ẽ eſſe
mundi. non eĩ ve diceret᷑ in infinitũ poſt

hãac dictioneʒ erit mundus in infiniũ lon/
ge ab iſta dictione mea eẽt creatio mũdi.

quare nunq; pueniret᷑ ad eã. Infinitũ eĩ
intran ſibile eſtvt alibi didiciſti ꝑ Ariſtote

lem. Qè ſi dixerit ita ac ſi loqueret᷑ creatoꝛ

in ſemetipᷣo in eternitate ſua et ante tpᷣus

et loqueret᷑ de creatione mundi ⁊ diceret

creo mundum aut creaui aut creabo. Si

diceret creo mundũ vel creaui cum ĩpoſſi

bile ſit manifeſte ipᷣm dicere vel dixiſſe fal

lum ante tempus igr fuiſſet verũ ipᷣm cre/
re vel creaſſe mundũ quare ante tempus
fuiſſet mundus ſᷣm hoc ⁊ ideo eternꝰ Oꝭ
ſi diceret creatoꝛ ante tempus creabo mũ
pum aliquatuʒ igr poſt dictionẽ hmõi cre

alurus erat mũdus quantuʒ igr ẽ qm̃ ne⸗
ceſſe ẽ vt ſit vł tota eternitas vel ꝑs eterni⸗
tatis aut tempus. Si tota eternitas cum
impoſſibile ſit eã finiri impoſſibile erit ve

nire ad creationẽ mundi vt dixi cum ipoſ
ſibile ſit illã finiri. Zi vo ps eternitatis eſt
id hoc iain ꝓhibui in pᷣcedentibavidelicʒ

eternitatẽ habere ꝑtem. Q·⁊ ſi etiã cõceda

tur hoc ſcilicet ꝑtensbre eternitatẽ ⁊ pars
illa pᷣceſſit creationẽ mundi ⁊ interceſſit in
ter pᷣdictam dictionẽ creatoꝛis duobꝰmo
dis deſtruit᷑ hoc,.pᷣmũ q; nihil dixit apud
ſe cre atoꝛ ꝙ non dirit ab eterno quare im
poſſibile eſt ptem eternitatis ſolam inter⸗
dictam dictionẽ et creationẽ mundi inter/

ueniſſe. Secũdo mõ ꝗꝛ illa ꝑs eternitatꝭ
ey neceſſitate tota tranſiuerat quãdo mũ⸗
dus creatus ẽ aut nõ tota. ausnihil de e⸗

Si tota erat igit᷑ finita ⁊ inſupꝑ finiens a
modũ tpis nec inueniet᷑ differẽtia int᷑ illã
tempus. Non habebit igr ᷣm hoc tem

neceſſariũ⁊ hoc ẽ ipi intẽdũt. Si vᷣo nõ
tota aſiuerat neq; aligd de ea qñ mudꝰ

6

creatus eſt duo incõuenientia ſequuntur
Pꝛimum quia ſᷣm hoc creatio mundi fuit
in ea.⁊ cum ea quare creatus fuit mũdus
in pte eternitatis et ꝓpter hoc in eternita
te ſcõm hoc etiã ꝑs iila nõ erat media in⸗

ter mundi creationẽ et creatoꝛis dictionẽ.
Quia igr̃ iſta incõuenientia ſunt ⁊ ipoſſi⸗

bilia neceſſe eſt id ex quo ſequit᷑ incoueni
ens eẽ et impoſſibile.Illud autẽ ẽ ex quo

ſequunt oĩa hec inceptio mundi et noui⸗
tas creationis ipſius.quare impoſſibile ẽ

—

vtrũq; iſteaum.
cunda ratio auicenne ſup hocẽ

Intellect⸗? inꝗt purus et verus te
ſatur quia ſi fuerit eẽncia vna ex
mnibꝰ modis. ſicut fuit pᷣmus quando
ex ea non erat aliꝗd hoc eſt quando non

opabatur vel efficiebat aliqd ⁊ inde opa

batur vel efficit aliquid. tunc ex neceſſitate

operabat et efficiebat illud pᷣus alioquin

inquit quomodo operaretur nũc potius

q̃ pᷣus quare ſi pᷣus nõ operabatur neq;

modo et vt adiuuem ipᷣm ſicut audiui pꝛi

us. Dico quia dicere potuiſſet ex eodeʒ er
roꝛe quo dixit hoc.quia hoc generale eſt
et in cauſis naturalibus.et in cauſis volũ

taris ſiue operationibus et ponam exem
pla de ambabꝰ. Si em̃ ignis calefacit ali⸗
quid modo ꝙ pᷣus nõ calefaciebat.necel

ſe eſt ex aliquo modoꝝ ſuoꝝ non ſe habe
at ſicut pᷣus.qð eſt dicere.ꝙ neceſſe eſt in

ipſo igne factam eſſe mutationẽ aliquam
aut in diſpoſitionibꝰ ſeu ↄparationibus

Uerbi gr̃a in ipᷣo igne nõ erat tante qua⸗
titatis prius vt poſſet calefacere illud.po
ſtea nec creuit eouſqʒ; vt poſſet calefacere
ipᷣm. In diſpoſitionibus vᷣo et compara/
tionibus ſi foꝛte pᷣus erat interpoſitũ pꝛo
hibens calefactionẽ vel minus longe erat
ab ipᷣo calefactibili.aut ipᷣm calefactibile

habebat in ſe aligd qð ꝓhiberet vlimpe
diret calefactionemvel congelatã duriciã
vel ferrũ vel aſperſionẽ aque ſuper ſeiᷣm

vel ſi nimis cito ſublatũ ẽ calefactibile an⸗

teqᷓ; compleri poſſet comꝑatio ignis ĩ io

Sunt foꝛſitan et alia impedimẽta alie cõ
parationes et diſpoſitiones. In hüs om̃t

bus apparet. qꝛ cũ ignis opatur operatio
nẽ ſuã aut in ſe paſſus ẽ mutationẽ aliquã

ex diſpoſitionibus et compationibꝰ ſuis

ad calefactibile ẽ fm eẽ ⁊ nõ eſſe.Colligit
igi Auicẽne qꝛ ignis non opabuur opali⸗

onem ſuã modo ſi pus eam nõ operaba/

tur niſi ex aliquo ſuoꝝ modoꝝ aliter ſe ba

anoͤzi⸗

litan ſeun

Neünte
ſploſioit
dn Ghwn
rötztener
lidſolon
Neic tet
genmnie
Nloii⸗
nnnna ene

„

iatnuen

bNau
ickantonn
utfinen

Wegätaw
ſunlyeler;
Nlnuduncn
satidusn

6Ploondni

Rani⸗
ünchcen⸗
sneneh
Kgbedar
Poancen
Gſanertice
le Naita
entorze
Muifii
chliatsyoi
iieirinen
ilfnemi
Ratueli⸗
lnitiofit
Uußfem⸗
lums

(eneceſe

= —
= =
SS

S

leabeten⸗
lmni ene
Pipamge
lneqden
cliggeaiiſt
fünriona
ufaeni

E
=
—

4

=
=

niſen,
erdoeneen
Neandäsda
Z
oſegnien
Cludmiige
MMoſdunden
uareinnec

uicneſn
1Pumsäfen
fnendeinen
utuüönsee
lbocetandn
dan aügliit
uid ncar
Aller,
eem
noche
mön us
reprm

Cubvegeee

ibrenarist
Sõ
Aeigslnn
töckimtr
hrionen
dicne⸗ gunin

ſenusnunan

rlen Nar
gneröcibid
W
ſnpluut⸗
nibrs e
sennntnnii
Annit
laufn uln

perẽt mõ q;ᷓ pus. Eodẽ mõ ſe hĩe vide᷑ et
volutarijs tam opatoꝛibꝰ qᷓ; oꝑationibꝰ
Si em̃ artifex ꝗ edificat domũ ex omibus

modis ſuis ẽ ſicut erat pᷣus quã nõ edifica

bat. Si pus nõ edificabat neq; mõ aut ſi
mõ ⁊ pᷣus neceſſe ei ẽ vt vel in ſeiam no⸗
uã diſpoſitionẽ receperit qlis eſt poteſtas

7„

operãdi vł edificãdi volũtas ſciẽtia et ars
aut ꝙ exterius ex aliquo modoꝝ ſe habe

at alicer qᷓ; pus.ꝙ ẽ dicere qꝛ noui ſumptꝰ⸗

accreuertei às nõ habebat pᷣus. aut ope
rarij. aut materia ſiue q́ᷓ edificari nõ pote
rat domꝰ. aut q impedimentũ aliud ſub
latũ eſt. aut nouuũ adiuloꝛiu ablatũ.⁊ hoc

manitfeſtũ ẽ in om̃i artifice ⁊ operate volũ
tarie. Si ei nec poteſtate.nec ſciẽtia.necvo
lũtate ſe hʒ aliter qᷓ; pus vllo modoꝝ. Si
militer et adiumẽta ac impedimẽta edili⸗

catiois ex oibus modis ſunt ei vt pᷣus.Si

opat᷑ mõ neceſſe ẽ vt et oꝑaret᷑ pᷣus aut ſi

nõ pᷣus opabat᷑. Que eniʒ inꝗt ratio eſſe

poteſt vel cauſa vt potiꝰ mõ opet᷑ qᷓ; pᷣus
Quia igr creatoꝛ bñdictus ex oĩibꝰ mois
ſuis erat anteq; crearet mom vel mũdus

eẽt ab eo.quemadmodũu et in ipᷣo puncto

tpis quo creauit ipſum cũ pᷣus ulũ nõ cre⸗
aſſet nec tũc creauit iᷣm et pᷣus ex neceſſi/
tate. Q⁊ aũt ex oibus modis ſuis ab eter
no fuerit creatoꝛ ſicnt ⁊ cũ creauit mundũ

Maniteſtũ ẽ cũ ipe ſit in vltimitate ĩ⸗

mutabilitatis ꝑ oĩa ⁊ exleriꝰ nec adiumẽ/
lũ nec ipedimentũ habuitvllo modoꝝ cũ

nihil eẽt ante vniuerũ creationẽ qð ipſu- luit c buin ꝛpus
poſſibili nõ ſit poſſibile vt accidat impoſ⸗

vel adiuuare vel ipedire poſſet et genera
liter cũ nihil om̃ino eẽt pᷣter ibᷣm.ipᷣm eni

vniuerſuʒ ſiue mudus ipoſſibile ẽ vt intel

ligat᷑ v? adiuuãs velimpediẽs creatione;
ꝓpᷣam.qre neceſſe eſt creatoꝛẽ ; cito fuit
ꝙ ẽ dicere ab eterno munduʒ ipᷣm creaſſe

cũ nihil nouũ emerlerit in ipſa creatione

mũdi qð ipam creationẽ adiuuerit.nipil
defuerit tũc qð eiꝰ creationẽ añ vł ꝓbibu
iſſet vel impediuiſſet.⁊ vt clarioꝛ atʒ vali-

dioꝛ ſic iſta rationatio addo qꝛ nuſta omi

no nonitas facta ẽ in poſſevel ſcire vel vel

le creatoꝛis nec circa ea vł aliqð illoꝝ.nec

curca aliqd aliud ipᷣa creatio ð q̃ nemo in⸗
tendit ꝙ eiꝰnouitas vel eius enſtetia fece
rit debere creari mundũ potius tũc quan
do creatus ẽ qᷓ; nõvel ꝙ adhuc adiuuerit

vt mũdus eẽt iũc ei ex neceſſitate cauſa eẽt

ſuipius. Ome ei qꝗð facit rem debere eẽ vł
qð adiunat e adeẽ cauſa ẽ eẽ ipius ⁊ cau
ſa eniã creanionis vel factiõis ipſius.nihil

irrj

autẽ aliud ẽ inceptio q;ᷓ nouitas.et ſit ni,
hil aliõ e creatio a ꝑte creati ; nouitas en“

ſendi ipius vel noua exiſtentia eiuſdem.
Anmßp. vt cauſa et effectus oiũcta ſut in
ſepabiliter ita vt poſita ea neceſſe ſit poni

et efſectu nõ facit niſi ſuffcictia cauſe q ſu
ficiẽs ẽ ꝑ ſe ſolam vllo modon ſeilicet aliũ

de cauſare vel efficere eẽ ſuũ. Manike/
ſtũ em ẽ huiuſmodi cauſam eẽ creatoꝛem
ad vniuerſum. nullo ei modoꝝ aliũde ad

——

iutus p ſemetipᷣm ſolũ creauit vniuerſum

Intellige auũt generaliter adiutũ.ita vt ad
iumentu intelligas inductionẽ ⁊ ſuaſionẽ

de habuiſſe neq; em alieno ↄſilio aut idu

ctione aui ſuaſione mũdũ creauit ſeu cau
ſauit. anifeſtum igr ẽ qꝛ omimoda

ſufficiẽtia cauſalitatis creatoꝛ ẽ ꝑ ſemetibʒ
ſolũ cauſa ſufſicietiſſima vniuerſi. quare æ
ↄiũctiſſima cu ipſo quare ex neceſſitate et
poſito ponit᷑ vniuerſum huiuſmodi autẽ

ↄiuũctio ꝓhibet ſeparationẽ inter cauſam
et cauſatũ. Nõ fuit igr creatoꝛ nec in eter/

nitate nec in tꝑe ſeparatus abvniuerio ?

ẽ dicere ſiue vninero.
O nam tibi 2 terciã rationẽ Auicẽ
ne qua dicit ſic. Quoniã creatoꝛ anñn
munduʒ aut potuit creare coꝛpus
aliqð qð haberet motũ duranteʒ vſq; ad
creationẽ mũdi vel nõ potuit.friuolũ aus
tẽ eſt vt dicit apud creatoꝛẽ dicere creatoꝛe
nõ potuiſſe creare huiuſmodi coꝛpus. Si

vo potuit creare huiuſmõi coꝛpus cuʒz ex

ſibile poſito igr ipᷣm huiuſmõi coꝛpus cre

aſſe nõ accidet impoſſibile. Eſto igt ꝙ cre
auit huiuſmõi coꝛpus qm̃ motus illiꝰ du
raturus ẽ vſq; ad creationẽ mũdi. Omis
aũt motus in tpe ex neceſſitate ẽ cum ipſo
erit igt tempus mẽſur motus illiꝰduras

vſq; ad mũdi creationẽ. Mũdi igr creatio

nõ fuit ĩ inicio tpis cum eã pᷣceſſerit tempꝰ
illud. Eodẽ mõ ẽ ꝓcedere ſi poſſibile fuit

multa tꝑa motun inequaliuʒ creaſſe crea
toꝛem ante creatione? mũdi tunc enim ex
neceſſitate ſequet᷑ motũ tunc fuiſſe atq; I
us ⁊ poſterius ppter ineqnalitate motuun

que em̃ inegualiter mouent᷑ neceſſie ent v

aiterũ eoꝛum maius ſpaciũ inequali tem⸗
poꝛe ꝑtranſeat qᷓ; alterũ ⁊ minus ſpaci

„ 2 .

ter in quacunq; quantitale vel cuiuſcũq;

quantitalis ſpado qõ ab ambobus traſe
nndũ ẽ pᷣus neceſſe ẽ vt traſeat illo id A5e

Pars pꝛima de vniuerſo

velotioꝛis motus q; id quod eſt tardioꝛis
Segtur igr vt ſit in huiuſmodi motibus
Suvus 7 poſterius ᷣm tempus. quapꝛopter
⁊ tempus ⁊ ꝓpter hoc poſſibile fuit fuiſſe
tempus ante creatione mundi. Nõ ẽ igr
neceſſe tempus incepiſſe a creatiõe mũdi
vel mundum incepiſſe in inicio tempoꝛis
Eſpondebo igit᷑ in pᷣmis hijs rati
onibus ꝓbatonib? Auicenne?
dica. ga ſuꝑ eo ꝙ dic de pᷣceſſione
ccreato:is iam reſponſum ẽ in eo ꝙ dixi ti
bi.ꝙ creatoꝛ pᷣceſſit mundũ eternitate ſua
qualẽ etiã deſcpᷣſi tibi.⁊ fuit ante munduʒ

unterioꝛitate nõ tꝑis.id ẽ nõ pᷣreriti vł flu⸗

ente. Sed anterioꝛitate eternitatis ſtante

ſempꝑ in pᷣſencialitate ſua.Et debes bicſci

ꝗ eſt aſinus aut non vidiſti? ꝙ plus ẽ nõ
dicuũt aliꝗd nõ ſolũ non ſibinuicem cõmra

dicunt.qui enim querit vtrũ ante inicium

tempoꝛis fuiſſet aligd cum ante ſit intẽtio
tpis.ſecundu eſt ac i quereret. virũ in tꝑe
quod pᷣceſſit iniciũ tempoꝛis fuerit aliqd.
Similiter ⁊ ꝗ querit vtrũ extra mundum

ſit aliquid vel vltra idem eſt. ac ſi quereret

Utrum aliꝗd ſit in loco qui eſt extra muũ⸗
dum. NHemo autẽ intelliges iudicat iſtas
locutiõesveras locutiones eſſe aut reſpõ

ſione dignas.
D alia vero rationem cui ipᷣe val/
de innititur ⁊ quã dicit eſſe veri ac
Lpuri intellectus teſtimoni plane.
eſpondendũ eſt qa non eſt verũ hmuſ

re qa ante tpis ⁊ ante eternitatis nõ dicũ⸗¶modi teſtimoniũ ⁊ ꝓpter hoc non eſt veri

tur vniuoce neq; vna intentiõe. Sicut ne
duratio tpis et duratio eternitatis ? ꝓ
pier hoc compationes ᷣm pᷣus ⁊ poſteriꝰ
non hñit locũ inter eternitatẽ et tempꝰnec
inter veri noĩs eternũ ⁊ tꝑale.niuocum

eĩ eſt omne cõpabile ſic ait Ariſtoteł.quẽz

admodum igr nõ eſt recipiẽda comꝑatio
inter tempns⁊ numeũ velł locũ.vt dicatur
ꝗa tẽpus ẽ maius loco ⁊ nũero.aut econ⸗
uerſo. Sic necinter eternitate ⁊ tempꝰvel

inter creatoꝛẽ ⁊ mundũ aut aliud temꝑale

Alttẽde etiã quia ante et poſt. Similiter pᷣ
us ⁊ poſterius fuit ⁊ erit intentiones ſunt
tempoꝛis ⁊ ꝓpter hoc fluxus atq; ſucceſſi
ones ⁊ pᷣteritiones.Et ſcito qa ſimiles io⸗
cutiones ſunt cũ dicit᷑ aliꝗd fuit ante mun
dũ et cũ dicit᷑ aliqd eſſe extra mundũ vel
vltra mundũ.queadmodum enim mun⸗

dus nec habet extra.nec habet vltra cũ ſit

omnia continẽs et ambiens. Sic tempus
qð cepit a creatione mudi non habʒ ante
vel pus cum ſito
le tanq; ptes ſuas. Scito etiã qa gramati
ce doctoꝛes nugatoꝛiã ⁊ non ſatis grama
tica dixiſſent locntiones iſtas. Si gs eniʒ
quereret ſi eſſet ĩ ſummo celoꝝ ab aliquo
poſſes ne extendere manu tuaʒ vltra pla⸗
ne. Reſponderet ei ꝗga non loqueretur. ⁊
da vox eius eſſʒ ſine intellectu. Sicut ſi in
terrogaret. vidiſti ne hominẽ qui ẽ aſinus
queadmodum enim hic implsat᷑ impoſſi
pile videlicet hominẽ eſſe aſinũ. Sic ? il⸗
eimplicat locnʒ eſſe qui non ſit mundus
aut intra mundu. Iſte autẽ locutiones ꝙ;
aliqd fuit ante mundũ aut nihil in inten⸗

tione quã dixi nõ contradicũt ſibinuicem

quemadmodũ nec iſte autviiſti bominẽ

ia tpa cõtinens intra

ac puri intellectꝰ aſſertio. Declaratio autẽ
hmõi ẽ qm̃ aut poſſibile ẽ creatoꝛi creare
ſubſtancia aliquaã cuiꝰ creatio nõ indige/
at adiuuari aliquo eoꝝ qᷣ ſũt aut nõ ẽpoſ
ſibile hoc aũt nõ ẽ poſſibile creatoꝛiincõ⸗
ueniens eſt etiã apud ipᷣm auicenna.qua⸗/
re neceſſe habet hoc confiteri. Nihilomi⸗

nus tamen declarabo hoc eſſe verũ et di⸗

cq.ꝗa potentia creatoꝛis nõ eſt ſuꝑ quod
dam poſſibile tm̃ ſed eſt ſuꝑ poſſibile ab/

ſolute. ⁊ ꝓpter hoc ſuꝑ omne poſſibile vl

creabile in ſe.Cauſa autẽ in hoc eſt quoni

am porentia creatoꝛis non eſſet in vliimi
tate amplitudinis cũ eſſet reſtricta a
ſi

dã poſſibilia. longe em̃ amplius ẽ poſſib

le in ſe ſimpliciter q; quoddam poſſibile.

Amplius. Influxu et receptibile relati
ue adinuicem dicuntur. quare non eſt al⸗
terũ altero amplius.Sicut igitur recepti⸗

bile in vltimitate amplitudinis eſt ad om

nes influentias.qð ẽ dicere ꝗa non eſt ali
ud ſuꝑ quod cadere poſſit aliqua influen
tia. Sicut influxiuũ pᷣmũ ⁊ maximũ invl
timitate amplitudinis eſt ad influentias.

vt nec actu nec potentia nec etia intellige⸗

tia ſit influentia que non ſit ab eo vel que
eſſe non poſſit ab eo. Neq; enim amplioꝛ
debet eſſe alueus receptibilitat ad recpi
endum q; fons relatiue dictus ad ipᷣm q̃n

tum ad influenduYÿ. Amplius. Ponam
ipi auicenne exemplũ in ꝓpᷣa intelligẽtia

quã dicit eſſe nobiliſſimũ omniũ creatoꝝ
et nec eſſe in coꝛꝑe nec pẽdere ex coꝛpe nec

etiaã ex aliquo eoꝛum que ſunt niſiex ſolo

creatoꝛe. Conſtat autem qa impoſſibileẽ
intellectui noſtro ymaginari aliam ſimilẽ
intelligentiam et conſderationem facere

inni

Neisort.

Aundeoe

Negtde Ni
eronel
onſta
ſcKenaent

dlege
funſofnan
öungen⸗
lsstzet

Shfanenrel

lentin

gpejzdn
ligpice
lsetseat⸗
echr eſoles
ſchlescwun
Cahlakni⸗
Riumigscen
mimmde
ſucendist
Menapoſt

Aenneunn
Uinitizethe
Glicngo⸗
mnitzebe
naagnernel
ſiyrpnoret
lemnehgrin
etitignig
kigedet

mängge

üeinn

anani,

idnenn

upmenn
icenckrie
lococrickan
meeligisan

mionestet

mntionenai;
11quädianche
us leſtinert
qanoneſtie:

ppeervochi.

ſano. deder
ocbieigen
en
oeoraſüan

ipolſbiener

Hudinnn.

occoniin!
nibobotchet
aoesot
ſeteſtin .7
otſagommenn
–
Lors dontlin⸗
saicafn,

— . .
. ⸗ ð — 7

de eis putſe habent in ſeipis. quẽadmo/

dum de duobꝰ indiuiduis ſpeciei hbuma/

ne vt de Ariſtotele et Platone ð quibus
nemo intelligens dubitat quin cum in ſe

ipᷣis conſiderati fuerint eque generabiles

are alterum vel alterm. Amp. Poté⸗/

tia creatoꝛis non magis aſpicit in alteraz
vel eins poſſibilitatem q; in reliquam vel
eiuſdem poſſibilitateʒ nec cauſa eſt apud
atteram earum quare potentia creatoꝛis
magis aſpiciat in eam q; in alteram quã⸗
tum in ipᷣa eſt hocautem eſt. quoniam in
iſta conſideratione videlicet quia conſide
rantur in iſta abſtractione et ſpoliatione
nec maioꝛ nec melioꝛ vllo modoꝛũ nec ißpi

eſſe ꝓpinquioꝛ eſt altera qᷓ; altera.quare

manifeſtũ eſt quia non magis eſt creato
ri alteram creare qᷓ; religuam. Eſto igitur teqʒ ol ripm b. cai
omnibus modis ſuis. Sicut poſtea cum

ꝙ creauit reliquã quã poſito poſſibili im⸗

poſſibile ẽ accidere impoſſibile er iſta po-/
ſitione non accidet impoſſibile.Dico igit᷑
qqnnia creatoꝛ qui modo creat intelligenti⸗
am ipᷣam ex omibꝰ modis ſuis. Sic erat
pꝛius quando non creabat eam. Ita erat
ſicut eſt modo cum creat ulaʒ apud ſe em̃
immnutabilis eſt in vltimitate immutabi⸗
litatis. Nulle autem diſpoſitiones vel cõ
parationes ſunt que adiuuent creatoꝛem
vt creat eã vel iam vt creetur nunc. Jam
em̃ poſui tibi ißam nullomõ pẽdere ex ali

quo eoꝛũ que ſunt quare nullo eoꝝ q ſũt
adiuta eſt vt creetur pꝛeterqʒ ſolo creato/
re ꝙ etiam apparere tibi poteſt ex creatio

ne alterius intelligentie que adducta ẽ ad

eſſe a ſolo creatoꝛe et per ipſum ſolum.

Manifeſtũ igitur eſt tibi ex hoc exem

plo ſicut creat hanc intelligentiam ex om
nibus ſuis modis eſt ſicut erat pꝛius quã⸗/
do non creabat eam quare contrariũ bu

fieri niſi in

ius eſt falſum et ppter hoc non eſt veri ae

puri intellectus teſtimonium et hec eſt ra

dix ex qua intendebat elicere ꝓbationem

validiſſimam ſuper eternitatem vel anti-
diles quitatem mundi. M
ſint et fuerint anteq; generaretur. Sic di⸗
co et de ſole quoniam aliũ poſſibile eſt ti
hi cum ipᷣo ymaginari.qui non quos du;
in ſeipis conſideraueris inuenies eos in⸗
dubitanter eque poſſibiles eſſe et eque ge
nerabiles atq; creabiles quantũ in ip̃ᷣis ẽ
Sie dico de intelligentia pꝛima et de alia
intelligentia ei ſimili que tamen eſt. Cum
enim in ſeip̃is conſiderate fuerint abſtra⸗
e ſcilicet ab ipo eſſe ⁊ ſpoliatas ab eodẽ?
inuenies eas eque ꝓpinquas adeſſe.qua
re eque poſſibiles eſſe ⁊ pꝛopter hoc eque
creabiles quantũ in ipis eſt. Nibil autem
creabile eſt niſi a creatoꝛe benedicto qua -/
re inuenies creatoꝛem eque poteniem cre

Eſtruam autem tibi ⁊ aliter hanc
radicem cui ita innititur Auicẽna
et dicam quia aut aliquid ẽ nouũ
ant non. aut omnia ſunt eterna. Nouum
ſicut pꝛedixi nibi intelligo ꝙ cepit quare ſi

nihil eſt nouum eoꝛum que ſunt eruũt om

nia eterna hoc eſt ſine inicio exiſtendi hoc
autem adeo manifſeſtũ eſt incõueniens 2
impoſſibile vt circa illud non ratione diſ
ceptandum ſit. Sed magis igne ⁊ gladio
perſequendum. et cum hijs qui hoc dice⸗
rent exterminandum. Reſtat igitur vt co/
fiteatur. quia reuera aliquid cepit. auſa
ergo clarioꝛis intelligẽtie innuẽtur a.Cau

ſa igitur operata eſt a. anteq; operaretur
illud aut erat ex omnibus modis ſuis an

teq̃ʒ operaretur illud aut non. Si ſic. Jaʒ

igitur venit contra illud quod dicebat ve

ri et puri intellectus teſtimonii. Si vo nõ

erat cauſa a. ex omnibus modis ſuis an⸗
teq́ᷓz operaretur a.ſcut poſtea cum opera
ta eſt a. immutata igitur eſt ex aliquo mo

doꝛum ſuoꝛum ⁊ ꝙ nouum factũ in ea vł
circa eam illud nouum nominetur b. quo
niam certum eſt b. cauſam habere eadeʒ
queſtio reſtat de cauſa ipᷣius b. aut em an
teqᷓʒ operaretur ipᷣm b. canſa eius erat ex

operata eſt b. aut non. Si ſic iam dicũt cõ

tra illud irrefragabile gſtimoniũ. Di ve⸗
ro dixerit ꝙ non erit.igitur aliquid nouũ

factum circa cauſam ipᷣius b illud nouum
vocetur iterũ c.quoniam igitur c.cauſam
habet eadeʒ reſt at queſtio.aut ibit igitur
res in infinitum aut occurret cauſa econ⸗
trario ſe habens illi veri? puti intellectus
teſtimonij Si dixerit quia res currit ita in
mneinitum. Audoſſibilelgitur erit aliquid
ita fiant cum eo. Jam autey

declarauit Ariſtoteles in libꝛo ſuo quem
vocauit auditum hoc eẽ impoſſibile et fa

cilis etiam eſt tibi alia declaratio impoſſi

bilitatis ipius quoniam infinita non poſ
ſunt fieri imul ab vno et eodem agente.
Sed neq;ʒ infinitos poſſibile eſt eſſe ſimul
et ꝓpter hoc necinfinita coꝛpoꝛa nec infi/
nita coꝛpoꝛalia agentia poſſibile eſſe ſimł
quare nec infinita vaclentla. Simm tt nec

Pers pꝛima de vniueno

vnum paciens eſt ſimul recipere infinitas
paſſiones. Qi ſi dixerit quia cum no/

num aliquid fit non eſt neceiſe infinita ſi-

mul fieri. Sed neceſſe eſt queda fieri que
adiuuent ipᷣm nouum adeſſe. quedaʒ vo
peſtrui que impediebãt illum. Recidit in

„

idem infinitans inconueniens et hoc eſt.

qm̃ nõ ẽ minus incõueniens infinita de-

ſtrui vł ifinitas deſtructiõ es fieri qm̃ ĩfini
ta ſieri vł infinitas generatiões eſſe et ſeqᷣ
tur ex hoc ꝙ impoſſibile ſit aliquid fieri.
quoniã in cuiuſlibet noui factione neceſſe
erit infinita deſtrui. Sicut autem impoſſi
bile eſt infinita ſimul fieri. Sic et impoſſi
bile eſt infinita ſimul deſtrui. Ex hie eid
accidit ipſi Auicenne in omni cuiuſ

cidius vt videtur ſcõum hunc modum vt
dicas noui cauſam nouam eſſe vel ſcõᷣm
ſe vel ſcõm aliquid ꝙ apud eã eſt vel Im

aliquam ex diſpoſitionibus aut comꝑati

onibus que circa eam ſunt ⁊ hee ſunt qui
bus vel adiuuatur vel impeditur et hec ẽ
intentio mea noui ⁊ nouitatis in bo.

WManifteſtũ eſt igitur omnis noui cau

ſam noui eſie ſcõm hunc modum. Quia

igitur cauſa noua eſt nouum et ꝑ moduʒ

iſtum neceſſe eſt et ißam cauſam noua ha
dere pꝑ modum eunde;.et ita ibit res in in
finituʒ vei erit circulus in cauſis. Jam au
tem declaratuʒ eſt tibi impoſſibile eſſe ea

4

circulum.

ieci ibi. et dicebam quia ſufficien⸗
ia cauſe cauſa eſt que efficit oiu

babiulitas muitos decipit. Reſpondeo ꝗa
cauſarum alie ſunt oꝑpationes ꝑ neceſſita
tem et hee ſunt cauſe naturales.⁊ non eſt
eis poteſtas ſuꝑ operari neq; libertas aut
electio ad vtrũlibet ꝓpter quòd dixit ari⸗
ſtoteles. quia natura operatur ꝑx modum
ſerniẽtis. Exempluũ aunt hmõi ẽ ignis deq̊
ſcis. quia non eſt ei poteſtas ſupercalefa⸗/
cere et nõ calefacere neq; libertas eligẽdi

vtrũlibet. imo neceſſe habʒ calefacere ob 1 vila n
one q in ipſo ſiat. vel ſcientia ipius ⁊ hoc
eſt ꝙ ipſi non atlenderunt in creatoꝛe be

uniantem ſibi materiam receptibilem acti⸗
onis ſue. Alie vero cauſe ſunt operantes
per voluntateʒ et electionem et inter has
ſunt que operantur per voluntatem inui⸗

cunq qd
noui factione vel creatione infinitas in⸗
nouationes fieri. Et potes ratiocinart ſi
vis ſuper hoc iuxta eandem bꝛeuius et lu

rum aſcenſionem infinitam. Similiter et

D eam ven ꝓpbationem quaz ad

ionem inſeparabilem inter cauſam ⁊ ef
ſectum ꝙ quidem ꝓbabile eſt et eius pꝛo

tabilem aliud contrariũ videlicet voluta
tem. Similiter ? renouabilem vel cõſilio
nono vel ſuaſione noua vel aliqua ex pal
ſionibus quales ſunt amoꝛ ⁊ odiũ doloꝛ
etgaudium. ſpes et timoꝛ. ira et pax.hu⸗
iuſcemodi eniʒ vel mutatur voluntas ad
contrarium vel noua generatur in volen
te et indubitanter in huiuſmõi verum eft
quia cum nouum aliquid operãtur quecd
pus non operabantur neceſſe eſt vtiiuno
uatio aliqua fiat vel in ipis agentibus ol½
in aliqua ex diſpoſitiõibus et cõparatiooo⸗
nibꝰſepe dictis. Debes tamen ſcire. ꝙq nö
eſt neceſſe vt omne deſtruitur aut perit yt
deſtruatur nouo aliquo agente in ipſum.

quedaʒ ei ſũt adeo debilis eſſe adeoq; in

firmi vt ꝑſemetipᷣa deficiant et hoc mani⸗

feſte vides in tempoꝛe et motu.tempꝰ em̃

nullo impellente fluit in non eſſe Creatoꝛ
enim operatur per liberrimaʒ ac dominas
tiſſimam atq; per omnẽ immutabilẽ vo⸗

luntatem et ꝓpter hoc ↄiunguntur ei can

ſata ſua cum vult et ſeparantur ab eo cu;ʒ .
vult. In cauſis igitur naturalibꝰ que er

eſſitatem vt pꝛedixi tibi operantur ſuf⸗

ficientia huiuſmõi ſufficit ad pᷣdictam cõo⸗)
iunctionem. Similiter et in operantibus

voluntarie apud nos et hoc eſt quia non

eſt in poteſtate eoꝛum poſtq; poſie ſcirev
nolle cetereq; diſpoſitiones concurrerint
vt nõ incipiant operari. In crealoꝛe vero
ꝓpter liberrimam ac dominantiſſimam
eiuſdem voluntatem atq; immutabilitas
tem non eſt neceſſe vt opereiur vel incipi
at operari niſi cum vult. Et attende quia

poſſibile eſt vt creatoꝛvelit modo aliquid
poterit tamẽ nõ velle illud/abſq; vlla mu
tatione voluntatis ſue. In nobis autem

accideret ipſum non foꝛe tũc creatoꝛ in ve

iitate modo non ſciret ipſum foꝛe.Quare
ſeit aliquid creatoꝛ ꝙ impoſſibile eſt ißjm

non ſcire modo.et hoc abſq; vlla mutati

„ 4

ecõuerſo ſe habet ex neceſſitate hoc ali-
bi didiciſti et ꝓpter boc errauit Auicenna
in hoc. Similiter et Ariſtoteles qui vide⸗
runt ꝙ creatoꝛ poſſet velle aliquid.⁊ poſ⸗
ſet nõ velle illud abſq; vlla voluntal ſue
mutatione.quemadmoduʒ et de ſcientia
ſe habʒ. quia ſcit creatoꝛ aliquid futurum
eſſe.quod tamen poſſibile eſt nõ foꝛe.Si

urncnt
Monincte
gluinsle
nignaion
plsun
lydauue
Nlohunen
Clnennoneen
Neuueianet⸗
neubone
erau
Meteade
legrlealst
inegnn
hieivodet
fragrung
Unpalenoda
Pdomnſente
cla
usnen
Dhnocn

Musmnn

inadorunc

VAlſinnenan

Enpmcnds

ifintt
A peisigun
mort0in
noriae
atur woine
Kneraunn
uufmöiſen
guidonin
berriratn
l
eslamalag
deſtruima
gn geft

dedilscln.

cicanttns
Neamont
itin nond
benineji
o in
ſepammti
GrnEiA
nthieſten
lieretnA
osaboltici⸗
mppfini
hſnonesRN£

teq; veniam ad rationes Ariſtote
lis et dicaʒ.quia homines erraue
runt circa nouitatem mundi ꝓpter bꝛeui⸗
tatem intellectus ſui et difficultatem yma
ginationis ſue. Difficilimum enim eſt eis
ymaginari omnem locuz aut mundũ eſſe/
aut vltra mundum non poſſent explica
re ſevel euoluere ab intentionibus iſtarũ
dictionum extra vel vltra. Similiter neq;
ab intentione eius ꝙ eſt ante et poſt. De

hijs autẽ iam expediui me et te.Et ex hoc ?/
erroꝛe et hac difficultate querit quidã phy

loſophus erx ytalicis inquiens. vt quid in/
numera ſecula doꝛmierunt.an doꝛmierat
creatoꝛ per ſecula innumera et poſtmodũ
quaſi expergefactus creguit mundum hu

inſmoi em bo de hijs fuit. qui non potue⸗
runt ymaginari tempus finuum coõtinens

omnia tempoꝛa cuʒ dicat innumera ſecu
la doꝛmiſſe ac ſitempꝰ innumera tempo⸗
ra pꝛeceſſiſſent. De hijs autem iam expe⸗

ditus es et expedieris melius in capitulo

pꝓxumo contra erroꝛẽ Ariſtotelis. De hac

licet queſtione. Utrum ab eterno crea⸗

uit deus munduʒ. Cum enim nihil aliud

ꝗipᷣm ad creandũ induxerit q; bonitas ſua

puriſſima et largiſſimaet hec nõo imminu

ta neq; adaucta. neq; aliter per aliquem

modoꝛum immutata ⁊ ipᷣe ſimiliter ꝑ om
nem modum immutatus nec de nouo vi

dit utilirates ꝓpter quas mundus crean⸗

da eratnec maioꝛes eas viderit in ipᷣa cre
anone mundi qᷓʒ in ſua eternitate nec ſibi
facilioꝛem creationeʒ eius tunc qʒ in eter/

nitale. Ut quid igitur creauit eum tũc po⸗

tius qᷓʒ in eternitate. In quo reſpondeo.
quia ipᷣa iſta diſputauone.Solutio ẽ que
ſlionis apparet enim ex ipᷣa diſputatione
non ſtetiſſe hoc vel impedimentum fuiſſe
ergo magis crearet.ab eterno vel ineler⸗
nitate mundus perfectum et impedimen⸗
tum qui eſſʒ a parte creatoꝛis. Quare me

nifeſtuz eſt. ꝙ a parte mundi fuit iſtud im

pedimentũ cuius natura non fuit ab eter

no creabilis nec ſuſceptibilis eternitatis⁊
hoc declarabitur tibi in pʒenominato ca⸗
pitulo non ſolum de mundo ſed de omni

poſſibili.quia ipᷣa ſua natura que eſt poſ/
ilitas Phibilu dab eternitate.

Er eandem viam et modum eun
dem reſpondebis ad omnes ſimi
les queſtiones videlicet cum que

Ol bec autem addam et alia an

—

ä 5 ℳ
òM

xitur quid intendebat creatoꝛ in creatiõe
mundi. aut intendebat gloꝛiam ſuam in
creatione mundi.aut vlilitatem mundi et

rerum mundaliuʒ. aut vtrunq;. Quodeu
q; autem iſtoꝛum dicatur. Manifeſtu eſt

quia cauſata eſſet de creatione mundiſi

ab eterno fuiſſet creatus creatoris gloꝛia

quanto ipi mundo ⁊ rebus mundalibus

maioꝛ eſt. ab eierno igitur debuiſſet eum

reaſſe. Q ſi dixerit. quia nibit hoꝛum

intendebat creatoꝛ ſed ꝓpier ſemeupſum
tIm vel gratis ipᷣm creauit tanto magis de

maio: vtilitas quanto eternitas tempoꝛe

buit eum creaſſe ab eierno. Scito amen ⸗

ne vtilitatis. De hoc vero ꝙ creatoꝛ dicik

quia vbi dicit gratis dicit intentionẽ alie/
aliquid facere in laudem et gloꝛiam ſuaʒ.
Scito quia laus et gloꝛia creatoꝛis cũ ina

nimius cogitata fuerit eſt tota et ſola vuili

tas aliena. Ex hoc enim non ſolum maxi

me.ſed etiam ſingulariter et ſolummodo
q alüs bene eſt ab ipſo et quicquid boni

habent. habent ab eodeʒ.de hoc vero ꝙ

dicit quia et gloꝛia in infinitum maioꝛ eẽt
ei et ipi mundo et rebus mundalibus vti
litas. Similiter in infinitũ maloꝛ Nerum

eſt hoc. Sed nõ ſeqnitur ꝙ ꝓpter hoc de
buiſſet creaſſe mundum ab eterno quoni
am impoſſibile eſt vt dixi tibi mundũ cre

atum fuiſſe ab eterno.⁊ non eſt huiuſmo
di ſermo quemadmodum ſi quis diceret.
Si deus creaſſet te impaſſibilem maioꝛ
gloꝛia eſſet deo de creatione ua etmaiox
tibi vtilitas debuit ergo te creare impaſſi
bilem. Dico ꝙ non quoniam non debu⸗
it aliquid facere deus fieri non poterar
quecuq; vtilitas ab ipſo ſequeretur.tu em
non poteras fieri imm ſſibilis naturaliter
et ideo non debuit te creatoꝛ talem facere
OO ſt hoc autem conueniens eſtvt
ponãa bic rationes Ariſtotelis quẽ
bus iße inductꝰ fuit ad credendũ

eternitatem mundi vbi opoꝛtet te remini

ſci eoꝛum que pꝛeceſſerunt hic per que re⸗
ponſum eſt ſufficienter eis per que aſtru
ere conantur motum erernuʒ eſſe in libꝛo
auem vockuit audium et ꝓpter hoc non

