ſupᷣma habitatio babitatoꝛibus ſeu cini⸗
bus nobilitate eiuſdem congruentibꝰ im

pleatur impoſſibile ẽ ier niſi er ange⸗
lis et hominibus vtriſq; gloꝛificatis. Nec

eęnim phas eſt neq; cõueniens aliqueꝭ eẽ

veſtitum niſi gloria. omne enim aliud ve
ſtimentuz vel operimentum indecens eſt
et regi glorie et regno glorie. Impfectu;
autem veſtimentum etimperfecius orna
tus in hominibus eſt gloꝛia animarũ ne/
ceſſe igitur eſt glorificandarum animarũ
coꝛpora gloꝛia cõmuni congruente ſuo lẽ

ʒo poꝛe veſtiri.Cercio modo intelligitur rex

glorie ꝑ appropᷣationẽ videlʒ cuiſoliꝰeſt
⁊ cui tota debet᷑ glia.Quare neceſſe ẽ oia
ſuo tꝑe ↄueriii gloria ipi.noõ ſolũ igr aie

oreneht
oiftico
gelciico
inentig
Uthntn
Pgchücti
N oN
ſinufi,
uil
ntill
Clmn ean
cnulonen
,ytfngrur⸗
urdenatun

ifnin
encſnereti

wonenen
cisſerl
Pgegepelern
Cinonslue⸗
Aeoſe ſl
AKbdumano
Mlinn on
Akneo⸗
eſto.
hetenleup
Doſtbileiſi
Ferinnn
vcvoſerta
ieogen
Eneollchnee⸗
mewohlesn
Miminige⸗
Apung
hlhſiped

S

— „——

iſlnnh⸗
Un lllere

Ulngkiſt

aöe
–
eſtinran
1Bernſa⸗
husmlumn
Wuſenege
clergornn
Wains ziis
itdnn

nran

nsegian
umſßtb
onnnes nhenr
ai. Tanise
ebebencachn
gaſendeſtin
deſtmnaniur;
maäinis asN
nindarnieſfinn
eergoinfine

Fo.
humane/qnatinus eis cõgruit ꝑ gloꝛiĩfica

tione ſua còuertende ſunt in gloꝛia ipius.
GSed etia coꝛꝑa earũ. Quẽagdmoduũ igitur

gnime totũ gioꝛie victure ſüt ꝑ gloꝛia quã

accepture ſunt ab eo. Sic et coꝛpa totalit
in gloꝛiã eius 1 obſequiũ ↄuerteda lüt te⸗

poꝛe ſuo? ꝓpt᷑ hoc adeptura gloꝛia illi
ſtatim et officio ogruat.

naturalis nature hnaneſſed etia? eouſq;
cõtraria vt eam etiam deſtruat. Hmoi an
tem iudiciñ certiſſimũ ẽ ꝙ naturaluer boꝛ
retur ⁊ fugitur ab hominibus. Nihil aut
naturale naturaliter hoꝛreturæ fugit᷑. NHa
tura igr huana naturaliter nec ad moꝛteʒ

tendit᷑ nec ad iila ducit homines naturali

ter. Quare maniſeſtũ ẽ plagam hmoi ſa⸗
nandã eſſe tpe ſuo /ſi em ĩ pecude ſua ſiue
in grege vel armento nemo ſuſtineret pla
ga moꝛtis ſiue etiã moꝛtalitatis ſi ea auer⸗

tere poſſet. Quũatofoꝛtius creato: in gene/
re humano ꝙ velut grex eius eſtlimo no

„

lis velut duobꝰ pietibꝰedificata ſeu oſtru/⸗

biliſſima amabiliſſimaq; poſſeſſio ei/ nõ
ſuſtinebu plagam moꝛtis quin eam curet
we ſuo. Ampli?. Quis paterfamilias
peſtem ſeu peſtilentia a pecudibus ſuis ſi
poſſibile ei fuerit nõ depella: Quis deni
q; rex in regno ſuo que totũ illud vaſtent
hoc poſſet facere nõ auertatiEt qa ma⸗
niteſtũ e ꝙ genꝰ humanũ pars pꝛedpua
ac nobiliſſima eſt poſt ſubſtãcias abſtra/
ctas et nobiles regni creatoꝛ Heceſſe igi
tur ẽ bonitatẽ creatoꝛis peſtem iſta ⁊vaſti
tatẽ abigere a regno ſuo. Moꝛs igr ⁊ coꝛ⸗
ruptio finẽ ha bebunt in genere bumano
Eod? mnõ ẽ argumęetari ⁊ de ruina domꝰ/
qſi em̃ domus creatoꝛis ẽ vniuerſitas ho⸗
minũ et aliarũ ſubſtaciarũ nobiliũ ⁊ ex il

cta ruit aut alter paries totaliter p moꝛteʒ
Nualiter igit᷑ iſta ruina in domo ſua ppe
tuo ſuſtinebit cũ eã reedificare poſſitatq;
ſtatuere ſtabilitate ppetuaꝗs prfamilias
ruina hmoi repare negligeretł domũ ſu

αEXruina ꝗᷓ p moꝛtẽ fitvel coꝛruptionem re

ruens nò reedificatio eſtm ei deſtruere dn

lhmne⸗ ſi poſſet. Oſidixerit ꝗs

parat creatoꝛ qttidie p nouoꝝ hoim crea⸗
tionẽ. Debes reminiici eius ꝙ audiſti ĩ p⸗
cedentibꝰ ⁊ in boc eo dẽ capitulo ꝗa reedi
ficatio hmõi ↄtinuo deſtruẽdacolinueq;

tũ reedificat᷑ ex aliera pte.perinde eſt ac ſi

nihil reedificaret᷑. ad alterã vo ptẽ queſti⸗

onis no reſpondet videlics qualiter ſuſti/

Ampli. licut
libi didiciſti. Moꝛs plaga enõ ſolumin

mũ decentie et decoꝛis ꝓpꝛu. Quare ⁊ ex

net bomitas creatoꝛis tantã ruinoſitatem
tantaq; in ſtabilitatẽ tã pꝛeclari edificij ſui
Quis em̃ paterfamilias ruinam otinuaʒs

in ſua domo vel edificio ſuſtin eret maxie

cum eam a- uerlere gꝛeualeret.
Euertar auté et dicaʒ quia creato
¶IAKltuerit ſubſtacijs ſpiritualibꝰ? etho
minibus gloꝛifica tis erit 'm magnificen⸗
tiam regni ⁊ gloꝛie creatoꝛis erit ⁊ 'm vlti

parte creatoꝛis ⁊ ex parte ſua eri Fm opti
mũ vltra ꝙ nec melius nec decentiꝰ poſſi
bile eſt eſſe. Sic dico ? de inferno quia ni
hil magis decet carcerẽ et locum toꝛmẽeto
rum q; maleſici et iuſtiſſimi cruciatus eoꝝ

Quare ſcom ymaginationem poſita erit
inſernus ſcᷣm vltimum decentie et deco⸗
ris et hoc ex pulchꝛitudine iuſticie creato-
ris que ibi ⁊ ꝓ magnitudine ſua ⁊ pꝛo re⸗
ctitudine lucidiſtſime apparebit hoc eſt ꝓ
ut poſſibile erit gloꝛiſicatis oculis tam ſpi

ritualibus q; coꝛpoꝛalibus magꝗnitudiuẽ

rectitũdinem et pulchꝛitũdinem illius cõ⸗

ſyicere et videre. Quia vero paruuli ꝗg ni-

—,—

—

Hil culpe addiderunt oꝛniginali co'ruptio⸗
ni nihil pene actualſõ iuſticia diuina paſa⸗

uri ſunt et hoc eſt quoniaʒ pena actualis
non debetur niſi culpe actuali.
feſtũ eſt eis non deberi nec decere eos lo⸗
cum alicuius pene actualis. Et quoniam
digni gloꝛia non ſunt vłpole qui circa oꝛi

ginalem culpam remedium q eſt gratia

ſanctificationis non receperũt. locus glo
rie eos omnino non decet.D
tur collocati ſunt ſcom poſitam ymagina

cetiſtime iga

tionẽ in loco qui nec ſit pene actualis nec

gloꝛie. O ſi dixerit quis quia impoſſibile

ſt huiuſmoi homies foꝛe ſine pena actu
ali in quocunq; loco ſincum cognoſcant

eſe fuiſſe creatos ad felicitatem et gloꝛiam/

7 non adeptos illaʒ.Dico quia ſermo hun
iuſmodi non eſt verus. Non enim creati

fuerunt ad illam niſi qui electi fuerũt cre⸗

atoꝛis pꝛedeſtinatione ad ipam. Cum igi
tur videant ſe non eſſe electos ad illamvi
dent ſe nihil iuris habere in illalet ſibꝛnõ
deberi illanz Quemadmodum igitur vi⸗
des in mulũs hominibus ꝙ abſq; mole⸗
ſtia ⁊ doloꝛe ſuſtinent ſe non eſſe reges ꝓ
hoc ſe; qꝛ ſciũt ſine iiuria ſua ⁊ cõtumelia
hoc eẽ.ſic ⁊ iſti abſq; vlla pena ⁊ cruciatu
ſuſtinebũt ſe nõ obtinere fencitatẽ a gliaʒ
regni illi? ſblimis atʒ pᷣclari. Si vo duerti

N tris anla ſiue palacin cum repletiu

ſibiles ſunt iſti duo lines hominib⸗ poſſi

gas quia minera auri nõ eſt minera vt ſit

„
5 Pars pꝛima de vniuerſo
* quia videbũt ſe potuiſſe obtinere illam biles quidẽ ꝑ modũ recepᷣtionis⁊ inſupa ini
ꝓpter hoc dolebunt quia nõ obtinuerũt natura intenti ſiue intentati. Non em ſie clan
⁊ hoc ip̃m diſſolues ꝑ pᷣdictum exempluʒ. intelligo poſſidilitatẽ iſta queadmodum a⸗ bin
õ em ẽ hõ qui naturali poſſibilitaie p⸗ dicit poſſibilitas vnicuiq; bominũ eſſen Na⸗
hibuus vnq; fuerit a regno.ſunt tamẽ in- di vel fiendi regeʒ. Regalita 8 quippe nõ nn n
numerabiles ꝗ omino nõ dolent ꝓ eo ꝙ intendit᷑ a natura bumana neq; directio u
. * reges facti nõ ſunt. No eſtigit ↄſequens humane nature aduenitſſed mact ab ge gfctee
actino lunt. Mo eltigit dec „ hature adueniſed magè ab ac⸗ scumut
vt ſi aliquis bonũ aliqð obtinere natura cidente ⁊ indirecte ſicut ercauſa eius que u lie
liter poſſibilis ſit ꝙ ꝓpter hoc doleat qꝛ il ẽvoluntas ſiue electio hominũ ad quos Nni
lud nõ aſſegꝗtur. Iam igr manifeſtũ ẽ ibi perinet reges eligere vel oſtituere. Inſu⸗ thu
rola e R ꝙ ſm poſita chaginaflon: ſtatus vniuer per tota intentio nature pficitur etimplet᷑ –W
1 ſitatis hominũ ẽ ̃m optimũ ſun ⁊ in vlti⸗ abſq; hoc qð adueniatei. regalitas leu re einui
V mitale vecentie et decoꝛis necnõ ⁊ in vlli gia dignitas. Hon autem ſic ſe habet im e
mitate ſue pulchꝛitudinis ⁊ qa p ipam ſa moꝛtalitas ad naturã humanãuoniam utſtgennc
tis fit ſimul miſcdie creatoꝛis v uſticie ibi ſine adeptione immoꝛtalitatis non pliclc uanſre,
us atq; nature humane et meniis hbomi natura neq; intẽtio eius nec puenit nam⸗ luint
nũ.nature quidẽ humane ꝗa redditur ei ra ad finẽ in quẽ tendit ꝑ duos pᷣnomina uratul
ſua pfectio naturalis qᷓntũ ad vires natu/ s ſuos motusvidels appetit immaita iſeinanne
Juagh. ralis qntu ad vires natu- tos ſuos motusvidelʒ appetitũ immoꝛta ſiel
rales erterioꝛes qᷓs exercet ꝑ corpus. Red litatis et fuga moꝛtis Amp. llus mo itlaogfen
ditur etia ei coꝛpus ſᷣm hoc. Reddit᷑ inq; tus naturalis eſt hominibus in regiaʒ di nmctiidi
quale congruit ipᷣi naturaliter qðᷣ ẽ dicere gnitatẽ vel poteſtatẽ.ſed magis er cupidi⸗ gennnn
inmoꝛtaie ſcut albi didiciſti. Necſelus iate z amnbitione e deſiderit pui poteſti Nünin
quale congruit ei naturaliter ſed etiam qᷓ tisſhominibus aurẽ rariſſimu ẽ excres anln
le congruit meritis ipius ⁊ ſtatui. Itatui toꝛis dilecrione vel bominũ ipoꝝ ethocẽ Pgflutin
quidem gloꝛie cõgruit coꝛpus glioſum cu cũ credit ab hijs qui poteſtatẽ hmõi ſuſci Nimue
ius gloꝛiam in ſequẽtibus audies SGtatui pint vel deo placere vel hominibus expe glltonimn
SHo eterne miſerie cõgruit coꝛpus qð eaam dire vt ipi regnẽt credũt ⁊ ꝓpter hãc ſolaʒ ſinſuit
ppetno ſuſtinere poſſitjet tale redditurna cauſam regnare ſe ſuſtinent. Manite⸗ riſizfi
ture hüane in vita futura ſcðʒ poſitã yma ſtum igi quia hmõi poſſibilitas no ẽpoſ nnehht
ginationẽ. Satis fit etia ſm hoc ſtatui p⸗ ſibilitas ꝑ ſe ⁊ oꝛdinata ad hmòi finem. nugclun
uuloꝝ qui cõtra coꝛruptionẽ ſeu maculaz Quarealequẽs ẽ qꝛ poſſibilis ẽ hũena na inuntine
oꝛigin alẽ ſatiſfactionis remediũ nõ acce⸗ tura recipe imoꝛtalitatẽ poſſibilitate ꝑ ſex anenice
perunt. Dic igr ſtatus p omnia decẽtiſſis oꝛdiata ad illã ? qm tẽdit ad ill ã naturali⸗ Kionmuin
mus et qntũ ad gioꝛia creatoꝛis tam ex¶ xꝓ bꝰmotibus pluribus ſuis q̃re neceſſe ẽ vyt manhut
re miſcdie ipius q; exparte iuſticie. Simi adilla pueniat vłtotaliter vel in parte q Nninntg
liter et qntũ ad ſalubꝛitatẽ ⁊ vtilitatẽ na ſicõceſſerit quia in parte pueniet ad ilsm ſhhinent
ture humane nec nõ et vltima eiuſdẽ pfe⸗ Jam audiſti ſuꝑ hoc alias ratiões ppter tutgn
cdionẽ quantũ humane nature poſſibile ? quas impoſſibile eſt ꝙ in pte etiã no pue iuinan
cum eqtate et iuſticia creatoꝛis. Hunc igf niat. Amp̃. Jam alibi audiuiſti qa? ſi lifickibr
ſtatum eliget. imo elegit eternaliter apud ↄtingat ſpecie aliquãa in aliqua pte indiui llniagg
ſeipam ſapiẽtia et bonitas creato? Qua duonꝝ ſuoꝝ pfectiõe ſua vel pfectionibus ictaot,un
re maniſeſtuʒ ẽ in eo ſtatuendũ eẽ finalit puatã eẽ/ impoſſibile tamẽ ẽ vt vniuerſali Mihcbnir
naturam humang. Amp. quia nullus ter pᷣuetur illa vel illis. Similiter impoſſi elithon
mot nature fruſtra ẽ naturaliterneq; na bile ẽ vniuerſaliter er ppetuo aliqua ſpeci lluucige
turali ipoſſibilitate ꝓhibit' ab eo ſiue in⸗ em remanere vninuerlaliter ? ppeluo in p Uunczmn
; eſt. ai igr appetitus immoꝛtalitatt uatione ſeu potẽtialitate ſue ꝑlectõis.Ali Mangnti
nardra is eſttid enaturaliter inditphomi ogn fruſtra et vane crears eẽt a creato:e. nghiniin
eſt arcteenin fuga noꝛtis hoc PHmoi aũt exemplũ ẽ in mineris metallo⸗ ſecfuigegi
immoeralitaee Ae Wanifeſtu & r 7 gemmarũ alioꝛuq; lapidũ nobilium niabnn
* msece in kanceng ſinis huius appeti ⸗ MWateria ei oĩs que ꝑ ſe matena nõ cre⸗ nbnod
liter impolſibil n ee0 eè natura atur vt ſit matenia tmſed creat᷑ ppter ꝑfe lllare
doinſermonentt eni nec aliud inten ctionẽ.creatur inqʒ in malenalitate ſus vẽꝓ mn
401¹ Onihn & naturaliter poſ in ea pmaneat. Enia erpoſitio e vt intelli⸗ Comdnng

ligan

ſeefägipſt

ennenll e

Cueniſelngt
ſanganin
Beeſe an
medianes
Nenateiſenis
autenſcſehne
mibunmig:
mornaliaizu
weinsag
Eendnpdoosi

ezeeNn

is Mrl
bomminidusen
meed nugte
tedeſcenii
nnitfini
qñtitul ,
“ä
motalntir,
nhalenut
bocalisi
beſun in
bien n
lis e i
1
ian,

4

..

minera tm̃ neq; vt remaneat in hac mate

rialitate qᷓ ẽ mineralitas ſʒ ꝓpter aurũ vt
aurũ ſcilicʒ ex ea fiat.Quia igr materia vt
materia nõ ẽ vtilis niſi ꝓpter id qð ex ea
exiturũ ẽ. Manifeſtum eſt ꝙ nõ crea⸗
tur vel eſt vt ſu vel remaneat materia tm̃.
qm̃ eius eẽ ſic inutile eẽt. Sapiẽtia auteʒ ⁊ʒ

bonitas creatoꝛis nõ ꝑmittut hoc vt cree-

tur vei ſit inutiliter ſpecies aliq̃ totalithoc

ẽ ſᷣm om̃e indiuiduũ ſuũ. Quare impoſſi

bile ẽ ſpecieʒ aliquã remanere totaliter in

ſua materialitate vel potẽtialitate. Neceſ

ſe igr ẽ vnãquãq; ſpecieꝝ vet in totalitate

ſua vel in ꝑte indiui duoꝝ ſuoꝝ ad id pue

nire qð ſupꝛa dixi ſupꝛa pfectionẽ vłactũ.
Quia igit ſpecies huana in hac poſibili/
late ſeu potẽtialitate creatur vt ex ea poſ⸗

ſint fieri imoꝛtales hoĩies. Quare neceſſe

ẽ ſaltẽ aliquos fleri imoꝛtales. Hac igitur
moꝛtẽ q nuc ẽ hoim. Sequetur ex neceſſi

tate ĩmoꝛtalitas. Hec aut ẽ vita ĩimoꝛtalis.

Almp̃.nihil magis erigit hoĩes ad eie⸗
ctionẽ vicioꝝ ⁊ paſſionũ inoꝛdinataruʒ qᷓ;
ſpes future ĩimoꝛalitatis ⁊ retribunonis.
nibil magis eos animat atʒ ↄfoꝛtat ad ac
quiſitione virtutũ atʒ cuſtodiãſ⁊ ad cõpo
ſitionẽ moꝛũ ſuoꝝ totãq; vite ſue decoꝛati
onẽ qᷓ; ſpes future ĩmoꝛralitatis.⁊ hoc ap

paret in hus ꝗ nihil boni ſperãt in vita fu

tura ꝗ oĩa credũt cuʒ ipᷣa luce vite pᷣſenuũs

relinquere.hijs ei nullꝰ ẽ amoꝛ vtutũ nul

la cura ↄponede vite ſue.ſed tolos ſe tra/

dũt et exponũt inſtar iumẽtoꝝ voluptati
bus coꝛpalibus. Quare ꝗ ſpem iſtã tollũt

de medioinegantes eãbirtutes eriã de coꝛ

dibꝰ hũanis extirpat totũq; vite humane

decus atʒ decoꝛẽ in bꝛutales delicias atq;
turpitudines tranſferũt ⁊ defoꝛmãt. Ma⸗

oſiſſima atq; peſtifera hũane vite et inſuꝑ

fundũtvita pᷣſentẽ hominũ ⁊ ip̃os etiãa ho
mines vſqʒ in inſania ſubuertũt.et hec eſt
vna ex cauſis ꝓpter q̊s ſapientes ipᷣas fu
giũt taqʒ peſtes. Uides etiã quia hee ſunt
que homies auertũt maxime a creatoꝛe ⁊
ab omni cultu et honoꝛificẽtia ipius. Nõ
inducat igr hoĩes ad honoꝛificandũ et co
lendũ creatoꝛẽ ꝗn potius obdurant.Iſta
etiã ſunt ex ꝗbus ſunt lites et iurgia.ſedi
tiones ⁊ bella ebꝛietates et furoꝛes hoim
inuicẽ.Qualiter igr ꝓpter iſta que cultuʒ
et honoꝛificentiã creatoꝛis aðᷣo impediut
q̃s maximi cultoꝛes creatoꝛis maxime fu⸗
giũt et ↄtemnũt ex quibꝰmala q pᷣdixi om
nino ſũtcolẽdus vel honoꝛãdus erit crea
tor. Ampᷣ.ſi ꝓpter hec ſola honoꝛan⸗
dus vel colẽdus eẽt creatoꝛ ꝙ vtiq; eflet ſe
alia vłmelioꝛa ab eo nõ ſperarent᷑vel ꝗq⸗½
rectiꝰ ẽ gratis cũ colẽdus eẽt q igr eas nõ
habẽt abſoluti eẽnt oĩino a debito cultus
⁊ honoꝛiſicẽtie creatoꝛis cũ apud eos cau
ſa huiuſmõi debiti nõ eẽt.Miſi dierit aa

Anam rum bonũ magnũ ⁊ ipa anima

onũ maximũ. Similiter ⁊ coꝛpus totuʒ
⁊ mẽbꝛa ſingula bona et magna ſunt. Ule
rũ vtiq; dicitet reuera largitiõe tantoꝛuʒ
bonoꝛuʒ obnexios ſibi nos fecit bonitas
creatoꝛis ⁊ debitoꝛes obſequioꝝ q ex hijs
eidẽ impẽdere poſlumꝰ. Uerũ adeo leſa
ſunt oĩa hec ⁊ coꝛrupta ĩ nobis ⁊ oꝛigina
li coꝛruptiõe de qua tot ⁊ tanta iam audi
uiſti? alijs cauſis qᷓ de induſtria pꝛetereo
vt ex eis neq; deceter neq; acceptabilit᷑ cr⸗
atoꝛi ſeruire poſſimus ꝓpterhoc neceſ⸗
ſariũ ẽ nobis vt mũdemur ab hmoi ⁊ no
uis adiutoꝛijs a creatoꝛe adiuuemur Hee
auũt adiuto:is ſunt qᷓ virtutes ⁊ gratias et᷑
dona doctrina pᷣianoꝝ creberrime nomi

Jis vt ꝓpter obſequia ar̃a pᷣdicta nob mu

nifeſtũ igr ẽ haãc opinionẽ radicẽ eẽ ꝑnici/ a grits nõ ẽ hec intentio creato

ipᷣi creatoꝛi ptumelioſiſſimã qᷓ Z amoꝛẽvir

tutũ ſa lubꝛiu extingnit in hoibus et crea/

toꝛis cultũ ⁊ honoꝛificentiã extirpat radi/

citus ⁊ laudẽ creatoꝛis aufert ex oꝛe hoĩim

Uita naq; iumẽtina ebꝛietaſq; etinſania
deliciarũ carnaliũ etiaʒ ab anima huma/
na cogitatũ abꝛadit ⁊ abolet creatoꝛisfer
ro igr et igne ꝓfligãda ẽ ⁊ funditꝰ extermi
nada buſuſmodi opinio. Nõ ta igr ꝓba
tionibꝰcõtra eam pugnandũ ẽ qᷓ; toꝛmen
8.Qſi dixerit quis quia ꝓpter diuitias
ſenies et coꝛpales delicias ↄponẽda ẽ et
oꝛnãaãda virtunbus ? moꝛibꝰ vita pᷣſens tu
ipe vides quia iſta ſũt q totã turbat ⁊ con

znera largiat᷑ Hõ em̃indiget hijs ſed nos
eis indigemus vt ꝑ hec creatoꝛi nos acce⸗
ptos et placitos exhibeama. ⁊ ꝑ eadẽ ab
eodẽ incoꝑabiliter melioꝛa atʒ ſublimio⸗
ra obtineamꝰ. Hecigr ẽ intẽtio ipius ad⸗
iuuare nos hic hmõi adiutoꝛijsvt nõ ſo⸗
lũ munificẽtia eiꝰ⁊ miſcðia ydoneos nos
faciãt maiqe ac pᷣcellentioꝛa accipe.ſʒ eti
am eiuſdẽ iuſticia nos dignos iueniat vt
talia nobis ex meritis debeãt᷑. Quapꝛo⸗
pter manifeſtum ẽ ꝙ fuit bonitas nature
ex diſpoſitionibꝰ bonis naturalibus pᷣpa
rat etydoneã facit naturã humanã ſic ipᷣa
adiutoꝛia eandẽ pᷣparat nõ ſolum ydo
J 0

. * 3. .
.

Pars pꝛima de vninerſrſo
„ gea ſit ad ea qͥ ſunt eterne felicitatis ⁊ glo ret. Nõ optet aũt doceri quia natura poe ninnd
ie. ſed etig vt et digna ex eiſdẽ adiutoꝛijs ſibilis pꝑ ſemetipamvllo modoꝝ recepnibi hh.
de hujs aut licet multa ꝑ ꝓphetas hebꝛeo lis ẽ equalitatis ad euʒꝗ ẽ neceſſe eſſe pſe niſene .
. ru et dicta et ſcripta ſint genti illi.doctrina ex oibus modis ſuis quaq; recepiibilis ſit Oanun b
tamẽ xpᷣianoꝛũ de hmõi adiutoꝛiis digni- ſimilitudinis. Licet a ſuꝑeminẽetia ipiꝰ in-— hoiegcen
tatibus retributionibuſqʒ creatoꝛis refer cogitabiliter lõge diſtans. Nec aliter ſen –
„ * nſſima ẽz gratiã adoptionis hereditat'q; ciendũ ẽ de largitate ⁊ magniſicetia boni⸗ mnaleet
regni celeſtis ſtudioſiſſime attollit et pᷣdi⸗ tatis ipᷣius creatoꝛis. Qui em̃ has dimiti⸗ uallann
cat ex qͥ manifeſte ſequit᷑ reſurrectio moꝛ: as hacq; ꝓfuſioneʒ munifſicẽtia crestoris annul
uoꝝ ⁊ gloꝛiſficatio coꝛũ ſalteʒ in ꝑte. Sta: quã dixi negat vel ignoꝛat ↄſequẽter ⁊ deii peoſn
Balbate — ep bilit᷑ aut gra iſta exemplo vno ꝑ bonita/ tatẽ ipius negãt ⁊ minimu ſue largitat ei ipcchilg
- L (iet largitatẽ creatoꝛis. Dico igit᷑ ga ſi rerx dẽ relinquũt. Quicꝗd em largit bonitas D
aligs in hoĩbus haberet regnũ ditiſſimũ creatoꝛis modicũ valde ẽ ad nobilitat? ex unftüs
ac pᷣclarũ nec eſſet ei niſi vnieus filius. Re gloꝛia regni celoꝝ et gloꝛificationẽ atq; co intsſcontt
gnu auteiuſmõi vel maneriei eẽt vtꝑ m/ tronationẽ regũ innũerabiliũ. Qui igtur inleuuͤie
titudinẽ heredũ nulli minueret/ ipᷣi vni⸗ eam negãt maximũ ſui qᷓntuʒ ad munera inluſhl
genito regis gloꝛia multa atʒ pᷣclaritas ꝑ largitatis auferunt creatoꝛis ? ppter hoc ienunil
multitudinẽ coheredũ arq; ↄſoꝛtiũ accrei male de bonitate ipiꝰ ſentiũt. imo noõ lar⸗ Mammlin⸗
ceret bonitas ⁊ largitas ipſius regis mul- gitatẽ de ea ſed auariciã potius reſtrictiſſi Mpoketan
tos filio ſuo ↄſoꝛtes aduocaret.⁊ multos mã de eadẽ ſomniãt et delirat. Amhnßß. ſſpenioan
ſilios ſibi gre adoptaret. icet auſe apad /⸗ As exterrenis magnatibus ſine pᷣncipib⸗ fiiſtof
nos in hominibus multotiẽs factũ eſt qui/ zmilitẽ ꝗ equuũ ſuũ in bello eiuſde amiſerit Mögſnin
(Lii ſilios ꝓpᷣos nõ habebãt extraneos ad illi nõ reſtituat ſiue reddat. Silr ⁊ alia dã Aohauen
optabat.nec dubiuẽ apud inteliigẽtes an na quecũq; in ſeruicio eius incurrent eidd mnamdte
etiã ſi multos haberèt filios poſtq; ꝑ qua nõ reſartiat aut refundat. Quig igr elecci fnddind
amcuũq; gratiã adoptionis ac ꝑ quatãcũ⸗ creatoꝛis atʒ dilecti in ſeruicio ipius coꝛpa Muandann
q; mulnitudineʒ adoptiuoꝛũ nihil deperit ſua p eoꝝ moꝛtẽ amittũt neceſſie habʒ ce ſoſumte
vnigenito creatoꝛis de diuitus aut gloꝛia atoꝛ ex bonitate ſua ⁊ iuſticia reſtituere tt.·· lueſplepheh
regni ſui.quinpotius auget᷑ ei gloꝛia exte pore ſuo.Qè ſi dixerit ꝗs quia coꝛpa illa nnöͤnfnan
rioꝛ vltra omnẽ admirationẽ. Si ex multi/ ex dono receperũt creatoꝛio ſic eadẽ eis hmltkal
tudine miliciarũ ex multitudine ⁊ magni Svonaui qꝙ eadem ſibi retinuit nõ a ſe ab ſiuhaſnmmn
ficẽtia pᷣncipuũ auget᷑ gloꝛia regis vniuſcualienauit quare que creatoꝛis erãt ammi- ſelnuzlosſ
iuſq;.quatofoꝛtius innuerabilis multitu ſerũt nõ que ſua tm̃. Et ꝓpter hanc cauſã ltpecgn,
do regũ celeſtiu erit ad decoꝛẽ ⁊ gloꝛiã re⸗ nõ lenetur creatoꝛ huiuſmõi eis facere re NE
gi regũ oim. Si em̃ decẽ regibꝰ imꝑare tã ſtitutioneʒ. Attende iguur quia ſermo iſte Wen.
ta gloꝛia ẽ imperatis regibꝰinq; terrenis ? hominis eſt erronei ⁊ hoc decdlarabit᷑ ibi Niüße
olbus terrenis regibꝰ impare tãto maior duobus modio. Piunn quja im hoc ſlub (acdan
— gloꝛia terreni impatoꝛis qᷓnto maioꝛ ẽ nu⸗ lata eſt ſpes mercedis⁊ retributionis ſub ,Nlicaee
merus atʒ potẽtia regũ terrenoꝝ q; deceʒ. lata inq; dei ſeruitoꝛibus vt nulla ſit apꝰ hftinerteid
Quãſtomagis oĩm regũ celeſtin obedien,⸗ creatoꝛemſomnia nanq; bona ſiue ſintvir nüadih
o lia⁊ ſubiectio erit ad gloꝛiã regis omninz tutes et gratie ſiue grata creatoꝛi obſeqa uinceron
ſeculoꝝ. Manifeſtũ igr ẽ quia dominan- dona ſunt creatoꝛis. Si igitur ꝓpterhoc liuſutdige
tiſſimus ille impatoꝛ quẽ dei filiũ dixi ſue quia corpa noſtra dona ſunt ipius nõ eſt nobatan,
intẽdat ad gloꝛiã ſuãſiue inutilitatẽ homi debitoꝛ retribunonis ipoꝝ coꝛpmmulto. ftibnopyn
4 nu ꝓut decel diuitias bonitatis eius atq; foꝛtius neq; gratoꝝ ſibi quoꝛũcunq; obſe ioigrg
iuſticiaʒ ex neceſſitate aduocat adoptat quiorũ cum omniũ obſequioꝛũ que in vi ſlkcalis
ſibi cõſoꝛtes atʒ coheredes regni et glorie ta iſta pᷣſtari poſiunt eidẽ moꝛs corpm ſit ſepſoi
ſue innumerabiles quos ſecigloꝛificatu⸗ quãdo ꝓpter eũ ſuſcepta huerit Alo mo⸗ — mnin
rus coꝛonaturus è in nouiſſimo /et aſſilſa do deſtruitur deliramentũ iſtud quia etſi nded
„. turus ſibi aſſimilatiõe que deceat magni humana coꝛpa dona creatori ſ untnoſtra hnheff
ficentia largitatis ipius ? cõgruat meritis tamen aliquo mõ ſuntæ tantomagis nfa ſtlumei
ipoꝝ. Dico etiaz ſi poſſet eos equales ſibi quãto illa in obſequijs creatoris occupa⸗ ſblhini,
ſaeke la gloꝛia.hoc ẽ ſi ipi receptibiles eſ⸗ uerimus.Et iam alibi didiciſti ꝑ me quia buſttiin
. ſent vlio modoꝝ eoſdẽ ſibi in gloꝛia adeqᷓ obſequia que ex amore ſolo gratuito n, A igen
4

4

6

Menginn

is
nu
dltins ee,
Ginmnitin
Smimimäſutgn
iigschag
naldeinm
nüſriinman

eü ſanint⸗
Mantühtäti
näiadtt 11
imimmit
Sn
Pebeinſnaibtin
ngel en

„ 12 4 6 / e 4 5 4 „» — . „ R
nufei C ficãde ſint qa illis ex neceſſtate reddenda reiſta i lapide ꝗ ð dvyamas. Silr ⁊ in eo

tendimur dona ſunt apud eũ cui impẽdũ ſicut nec pura illa futura felicitas in tänto
tur ⁊ ꝓpter hoc obligat ipᷣm ad redonati⸗ rũ doloꝝ miſeria vel admixta eẽt vel ad⸗

onẽ ſeu remuerationẽ ſiue retributionem miſceri poſſ̊. Uera em̃ ⁊ pura felicitas nõ
. tigit᷑ adeo dilecti deũ diligẽtes tam actu q; etia potẽtia lõge ẽ in vltimita

hoiĩescreatoꝛi coꝛpa ſua cũ ex amoꝛe ſolo te elõgatiois ab admixtione miſerie/alio

hbmõi illa morti ꝓ eo exponũtifaciũt igit quin nõ eet ipſa felicitas in vltimitate ſue

ipᷣm ↄueniẽtis reiributionis ſibi debitoꝛ gpfectionis nec eẽt etiã gloꝛia noĩandaſant

Hec aũt e ↄmuni oĩm hoim opinione cõ ſtatus hmõi gloꝛioſus ꝗ cõtrarie miſerie
ueniẽs retributiovt in pᷣmis reſtituat᷑ dů⸗ ſuſceptibilis eẽt.imo ꝙ verius ꝑ ↄtraniaʒ

nũ coꝛpis ꝑ moꝛtẽ amiſſix de diuine boni miſeria deſtructibilis. Hihil ei eorũ q ſũt
tatis largitate q vt iam dixi tibi nõ vacat gloꝛi deſtructibile ẽ. Per eandẽ viã ciaare
calculis meritoꝝ ſed magis attendit quid re tibi pᷣt qa nec moꝛtalia erũt coꝛpa aiaz

magnificẽtiã ⁊ gloꝛia eius deceat erga ſer glificataru eẽt eĩ ꝑ moꝛtẽ eoꝝ aĩaruũ gloꝛia

uitoꝛes ſuos ⁊vt ſupꝛa addatur gloꝛia coꝛ deſtructibilis ⁊ etiã doloꝛibus moꝛtis ob

4,ieiddie⸗ in ſequẽtibꝰ. ſi foꝛn/ noxia. Amp̃.ſcom hoc nõ differt vita
Ae

e dixerit quia ibi ↄnenientiſſimũ ẽ magni illa a pᷣſenti niſi ſ̃ᷣm magis ⁊ minus hocæc
ficẽtie creatoriaillis coꝛꝑa reſtituere ꝗ pꝛo nõ eẽt alterius ⁊ admirade ſupeminẽtiſſi⸗
eodẽ ea moꝛti expoſuer̃t. In aliis vᷣo q ea meq felicitatisſſʒ eſſ finalis felicitatis vł

ꝓpter moꝛtẽ naturalnõ illi tam illa licet heclicet maioꝛis quemadmodũ acciditi·
in ſuo ſeruicio amiſerũtnec dignũ nec iu-⸗ lis qui paradiſuʒ deliciarũ carnaliũ poſu

ſtũ ẽvt eis reſtitutio ſic amiſſoꝝ coꝛpm ,Atri ſi foꝛte dixerit ga nulla felicitas

Dico igr quia ho iſte dei liberalitatẽ ⁊ la

hibeat ab eis naturalẽ paſſibilitatẽ ſeu

cum nõ ꝓ ſeruicio creatoꝛis illa amiſerint Ppbi vtutis aut potẽtie in rebus creatis q̊

gitatẽ ↄtrabit etia infra notiſſimã atq; cer

Dira infr. atq; cer ¶defectibilitatẽ.Dico quia hõ iſte dicit ſer⸗
tiſſima hoĩm bonitatẽ. Nullus eiẽ homi monẽ in ꝑtinentẽ ad id de quo agit᷑. NHõ

nũ qui damna ſeruoꝝ ſuoꝝ que in uicio ei hoc intẽedit hic vt oĩno ꝑ gloꝛiã futuram

ſuo incurrũt eis nõ reſarciat ⁊ qui nõ tur deſtruatur defectibilitas naturalis velin
pe ſibi et erubeſcendũ reputet hmõi dam animabus huanis vel in coꝛpibus.ſed di

na nõ refundetur eiſdem. Que igr̃ erit li⸗ co ꝗa ꝓhibetur ab actu ſuo ꝓhibitiõe im

beralitas atqʒ largitas creatoꝛis ſi ꝙ aua poſſibilitatis ꝑpetue.Cuius rei exemoluʒ
ricia hoĩm vel vix vel vllomõ ſuſtinet i5a vnũu licet longe diſtaãtis Diſmilttuchmo

ĩ ſeruitoꝛes ſuos ſibi gratiſſimos ac deuo aqua in vaſe ſolidiſſimo et om̃ino ĩpełra

niſſimos opetur. . heiili circũcluſa. Uides igr ibi fluiditatẽ ipi⸗
Alia habebũt coꝛꝑa ſancti poſt reſur- us aque naturalẽ in nullo penitus iminu
rectionem. ;ð a modis oĩbꝰ ꝑpꝑmanẽtẽ illeſa;. Subſtã

eluxit et daruit tibi animabꝰ ſuis ſuo ꝓhibitã ſʒ hocidẽ exteriꝰ ẽ ei et i hoc

(aNauzli igr ex eis q pᷣceſſer̃t euidẽt᷑ tiãaq; ipᷣius in nullo ꝓꝛſus mutataſa fluxu

—

reddẽda eẽ coꝛꝑa ſua invita erit ẽ diſſimilitudo exempli huiuſmõi ad glo⸗

poſt hãc⁊ hec redditio reſurrectio eſt moꝛ riã felicitatis de q̃ agit᷑. Cõuenietius autẽ

tuoꝝ pᷣmũ ab ipᷣo creatoꝛe ꝓphett reue- exemplũ ẽ in criſtallo. Si poſueris aqua,z

lata ẽ deinde rõnibꝰ⁊ ꝓbatioibꝰqᷓs audi vehemętia ↄgelationis in criſtallinã duri
uiſti ſicut fuit dignatõis eiꝰ dare intellige ciẽ ſolidatãſ⁊ hoc ẽ qm̃ ſᷣm hac poſuione,
tibꝰ appꝛobataſrrelinꝗt vſcrutadũ de diſ- ipa criſtalli ſuba mutata ẽ a fluiditate ſua

poſitiõibꝰcoꝛpm hũanoꝝ q ſcilʒ aut qles et ꝓphętica a fluxu ꝓut poſſibile ẽ criſtal⸗p

erũt. Dico igr qm̃ cũ aie hũane qdã gloꝛi⸗ line ſoliditati.Euidetius aũt exẽplũ eſt de

ſũt coꝛpa no ſolũ ĩmoꝛtalia ſʒ etiã ipaſſibi qui adamas noĩatur. Caro aut cõuẽtioꝛa
lia ⁊ nutrimẽto nõ indigẽtia: Erũt etiã eis ſũt exepla iſta pᷣſenti negocio quato ſube
alie mirabiles diſpoſitiões ꝓpter qs ipſa hmõòi videliłet que ꝑ ↄgelationẽ ĩidurate

coꝛpa merito glificata noĩabut᷑.Si eĩ paſ ſũt ſolidioꝛes fuerint⁊ a reſolutiõe remo

ſibilia eenta leſiõibꝰ ⁊ alijs paſſiõibꝰ ſen tiores. An Ragker icelenzihng coꝛpibus

Gible⸗

libilib?eſſent aĩe ülle glificate obnoxie do ↄueniẽtioꝛa ſũt excpla que tata ſolidirate·
loꝛibꝰ ſenſibilibus cu neceſſe ſit pacietibꝰ ſtabilita ſũt atʒ firmatavt nec coꝛruptionmi

coꝛꝑibꝰ aiãs eoꝝ compari nõ eẽt igt vera nec leſioni alicui obnoxia ſint.iʒ nntat
Jae 0 ij

. Dears pꝛima de vninuerſo

potẽtialitate ſeu poſſibilitate deſectibilia
ſint in ſe ꝓut viſu ẽ Ariſtoteli⁊ ſeq̃cibꝰ ipi
us ſilr ⁊ platoni. No ſũt igr ↄtraria neqʒ
adinuice eouſq; ſibi repugnantia vt ſe in
vno eodẽq; ſubiecto no copatiant᷑. Sicz
ecõtrario naturalis viſibilitas ſeu videdi
potẽtia ⁊ ꝑpetuitas cecitatis id eſt a ſubie
Co iſto in vita iſta ĩſepabilitas. Qè autez⸗

Fer alimeto in digeat ĩ ſtatu felicitatis illi⸗ n

coꝛpa gloꝛificata inde manifeſtum ẽ quia
ofe nutrimẽtũtſicut alibi didiciſti reſtau/
ratio ẽ eius ꝙ fluit de coꝛꝑe nutribili per
motũ et ↄſumptionem caloꝛis naturalis.
NQuia igr hmoi diſſolutio vel cõſumptio
locũ nõ hbʒ in hmõi coꝛꝑibus. Manifeſtũ
eſt qm̃ neq; nutrimentũ. Amp.fames
et ſit miſerie magne ſũt qm̃ ſimulſut pan
ptias ⁊ afflictio qre nullus ẽ locus illisvbi
vera ẽ ac plena felicitas. Si aũt apud cor
poꝛa illa eẽt diſſolutio ſeu ↄſumptio locũ
haberẽt ibi ſames ⁊ ſitis. Amp. etiã ha

deperditio ſeu ↄſumptio quã pᷣdixi videli

bitura ẽ illa felicitas. Molus igr volunta
rius in hoĩbus nec reſiſtentia nec retarda/
tionẽ nec difficultatis gcq; habebu p que
cũq; igr coꝛpꝑa erit eis traſitus ab omi reſi
ſtẽtia et difficultate liberrimꝰ et imunis ꝑ
quecũq; inqᷓ; coꝛꝑa aliavidelicet que non
ſint gloꝛificata. Si qs auũt qrat an ipi ho⸗
nines gloꝛificati ſi moneri in celo velꝑ ce
lũ maluerint poſſint moueri. Dico ꝗa iaʒ
rñderũt ſapiẽtes xpᷣianoꝝ in hoc ꝗa coꝛpa
gloꝛificata poterũt eẽ in eiſdẽ loc cũ alis
coꝛpibuslʒ hec nulla ꝓbatiõe declaraue⸗
rint Declaratio auũt eius eſt hec.qm̃ ſi alia
coꝛpa ĩ ſuis locis ſecũ nõ poſſent pati coꝛ⸗
poꝛa gloꝛificata.neceſſe eẽt vt gloꝛificatis
ingrediẽtibꝰloca illaeücerẽt alia de locſil
lis in ꝗbus antea geſcebãt. Quare ꝑ vio

lentia eẽt exitus illoꝝ a locis illigex neceſũ
tate igr retardarẽt ingreſſũ illoꝝ in loca ił
la ⁊ difficulta tẽ ingererẽt motui gloꝛifica/

toꝝ.Ja auᷣt ꝓhibitũ ẽ hoc a motu eoꝝ.Q:

alia ſponte loca ſua ⁊ hoc ꝑtinet ad gloꝛi

beret locũ ibi moꝛs.Cũ eĩ ↄtinua eſſet ibi ꝗs dicat qꝗa gloꝛificatis corpibus cedũt
4

cet qͥ ꝑ nutrimentũ reſtaurari hʒ neceſſe pꝑ
eã tandẽ venire coꝛpa ad defectũ/ꝗ moꝛte
ĩiduceret. Quia igr eurema miſeria eſt hec
hoc ẽ in vita iſta moꝛs coꝛpm. Manitfeſtũ
ẽ vitã illa futura gloꝛificatoꝝ hoim a mor
te eẽ ꝓꝛſus libera ⁊ immune.Qꝭ ſi dixerit
gs quia ſufficere dʒ⁊ ſatis erit gloꝛificatis
(FBoibus vt nũqᷓ; moꝛiat/c quia nõ ẽ eis ne
ceſſaria hmõi ipaſſibilitas. Dico ĩ hoc qa
iam declaratu ẽ nibi quia ſine ipaſſibilita⸗
te coꝛpminõ ẽ poſſibile eẽ illã gloꝛiã aĩarũ⸗/
qm̃ quacũq; paſſiõe corꝑm hoc ẽ ſine leſi⸗
one ⁊ doloꝛe ſenſibili euacuaret᷑ tota atʒ
deſtrueret᷑. Sʒ neq enãa veri noĩs glia eẽt
ſt ad eaʒ vllo modoꝝ eẽt acceſſus miſerie.
VUñ eĩ de ↄſequẽtibꝰ ẽ hmõi glona vltimi
tatis elõgationis a miſerian. Amp̃ᷣ.di⸗

„ 0 ꝗquia hmõòi coꝛpibus gloꝛificatis cedẽt

m eoꝝ vt tanq; honoꝛabilioꝛibꝛ ai no⸗
nobilioꝛibus cedat eis alia. Ueru ariſtol.

⁊ ſequaces eiꝰ eſtimauerunt ſe ꝓhibuiſſe
hocdicẽtes diniſiones ſectiones non eſſe

poſſibiles apud coꝛpus celi vel etia apud
quodcunq; ex alijs coꝛpibus celeſtibus et

cauſas eſtimationis ſue iã alibi audiuiſti
p me hocẽ igr veriſimiliꝰqð ſupꝛadui nec
hʒ ↄtradictionẽ ariſtobł.vel alicuiꝰ ex ſeqci
bus eiusvidelʒ ꝙ coꝛpus nõ gloꝛificatuʒ
ſecũ in eodẽ loco paciat gloꝛificatũ abſq;
vlla ſui diuiſione vel ſectiione.⁊ hecẽ vna
ex cauſis ꝓpter q̊s lex ⁊ doctrina xpiano
rũ coꝛpus gloꝛificatũ vocat ſpũale.videli

cet qm quẽadmodũ ſpiritus totũ coꝛpꝰqð

qnmnat atʒ viuificat abſq; diuiſione ſecii/

one abſq; vlla ena leſione intrat. Sic cor⸗
poꝛea gloꝛificata intrabũt alia ⁊ etia intra/

abſqʒ vlla reſiſtẽtia ⁊ difficultate qualibet butur ab eis.Qſmulti crediderũt ð ferro

Coꝛꝑa alia alioꝗn paſſibilia eẽnt ab ipis. ignito⁊ carbone ardẽte opinãtes ꝙ ignis

Cauſa autẽ in hoc ẽ.ꝗa oẽ coꝛpus reſiſttes
alij erit neceſſario ages ĩ illudvel retardas
aut ĩpediẽs motũ illiꝰ ⁊ ſi fuerit alten alte
ro ſubtilioꝛis ſubeſtrabit alterũ ĩ alteꝝ fa

.⸗—

cies in eo ſectionẽ ſeu diuiſioꝑẽ. Si aũt ſe
ctabilia aut diuiſibilia eſſen

Riiſerario 7 diuiſio coꝛpm hũanoꝝ moꝛtẽ
iducit homĩ copalẽ. Amp̃ᷣ om̃e impe⸗
dimẽtũ ⁊ retardatio mot⸗ volũtarij.oĩſqq

diſfſicultas mileria ẽ nihil autẽ miſerie ba in coꝛꝑibus animaliti mudi huiꝰ videlicj

en mõj coꝛpa
eent neceſſario hoĩes gloꝛificati

totaliter intret ferrũ ignitũ ⁊ totaliter itre⸗

tur ab eo. Similiter crediderunt de ligno

ignito ꝙ carbonẽ ſtret. Et hoc ipᷣm opina
ti ſunt de vipa hoc eſt ð vinato ſiue vino
madefacto totaliter pane ⁊ de oĩbus ſimi

Uibus Lanſa vo ſecſida Poter qua ſoltlen
lia dixert futura coꝛpa gloꝛificata eſt qm̃

nõ erũt idigẽtia nutnmẽto. Tu vo iaʒ di⸗
diciſti quia nutrimentũ reſtauratio ẽ dep

ditionis et ↄſumptiõis que fit in vita iſta

iig iyſudt

glnenis
ſſcannte
cno he,
oireſten
.
derummmei,
Nonibnoite
enacdepren
anuipie
güfnun
enmnnd
ligimngel
olu
ſforunppe
echonbüe
llurheabie
ſorgeefa⸗
endgnen

4
—

S. — —

Pnteuegt
(Aczunonfic

Ptis huͤnn
cicinie
ranalnei
ardſfain
elbane
Gizcſnodi
mune ſeni
ons tmiun
ſcbiepotite
Popterreen
Nullitcite⸗
Vgndne
üpikgur
ſiuunin
Pinüennie
iimin
ißeniig
iugtllded
ſützſoiva
umeions
Pteſcecop

umöppiat

nn
n⸗
tüfgsnon

eninurn
benmiin
agſeinen
noreida
nangnlig
etineſcibi
kenseſhlgit

Künöeſn

AKeicnütue
zaloaslig
ingeſälun
Sreräwons
micbocznc.
mcais ee
donotlar
naremnener
mmalen
nisſeit.
nüniwi
Midoltann
pcopnnin

Daunignn

=
AE
—
—
EE
—
—
☛

4 . .
8 . . 8 . X „

ſublimaris. Quia i

perditio vel ↄſumptio.nulla erit apud ea
bmõi reſtauratio quare nec nutrimentũ.
Debes autẽ hic remiſci eoꝝ q alibi didici/
ſti de nutrimẽto animaliũ videlʒ qꝛ nutri⸗
mentũ hmõi nõ fit niſi ꝑ multas digeſtio
nes ac depuratiõ es ex ꝗbus ſũt generati
ones muitipliciũ ſuꝑſluilatũ. Ex hijs aut

☛ „

Fapud eotpa illa glo um coꝛpm naturalibus agit et tractatin li
rificata nulla oino erit i ſubſtacis eon de illis. eſi ꝗ⸗
Ot

3 dicere voluerit ga nec
celũ nec aliqð co 6
tiã aut difficultatẽ in motu ſuo ⁊ ꝓpt hoc
glibet celeſtis motꝰ deberet eſſe in nõ tʒe
⁊ ſubitusi⁊ ꝓpter hoc etia equales omes
motus ⁊ reuolutiones eon et tũc nec eſſet
dies neq; nox neq; mẽſis aut annus neq;
vllũ tpᷣs cũ oĩs motus ſubitus eẽt et ĩ vno

ſequũt᷑ incõ ueniẽtia qᷓ audiuiſti in capitu ſolo nũc cõpleretur. Dico quia ſermo iſte

lo de deſtructiõe ꝑadyſi deliciarũ carna/
liũ.quatecũq; eĩ amplitudinis et capacita
tis ſit regio illa padyſi nõ eſſʒ poſſibile vi
ſufficeret imꝑpetuũ etiaʒ ſolis ſuꝑfluitati⸗
bus coꝛꝑm hũanoꝝ. Manifeſtũ igr ẽ nibi
pilla ⁊ bec q̃ hic audis nõ eẽ poſſibile coꝛ
poꝛa gloꝛificaton hoĩm nutrimẽtisvł epu

itas illa ſeu agilitas qua eis ponit doctri⸗

ltnaileſeu aut ſit eis futura mobi

Na xpᷣianon facile eſt declarare ⁊ hoc mul
tis vijs. Et pᷣma quidẽ via ad boc ẽ id qd

audiuiſti in pᷣcedetibus de ſubtilitate ſeu
ſpiritualitate ipoꝝ pꝑ quã abſq; vlla reſñiſtẽ
na ⁊ difficultate qlibeſſeu retardatiõe eſt
eis liber tranſitus ꝑ oĩa alia coꝛpa Quare

ꝑpmane ſic viſũ ẽ ariſtoteli eẽt motꝰ abſq;ʒ

ẽ declaratus ⁊ adhuc neq; per ſe mani

feſtus videlicz vtutes mouetes celos ij
habẽt impedimentũ vl reſiſtentiã motuũ

ſuoꝝ foꝛtaſſis ei virtus que mouet celũ lu
ne nõ poſſet reuoluere eadẽvelocitate ce⸗
lũ ſolis vel foꝛte nec monuere ipᷣm vllo mo
doꝛuũ.⁊ multo minus celu ſtellarũ fixaruʒ

4

admodũ aia que mouet coꝛpus mu⸗

quẽ
ce vel pulicis nõ poſſet mouere coꝛpꝰyruũ

dinis aut equi ⁊ que poſſet mouere coꝛpꝰ

yrũdinis aut equi non poſſet mouere coꝛ⸗

