tranſferre in para dyſum celeſtem at ſpiri⸗
tualem per mortem Genoeum non pꝛoui
diſſet quãq;ᷓ per aliant viam hanc tranſla
tionem ꝓ beneplacito ſuo facere poſſz q;
dico propter hoc ꝗga queſtionẽ habet an
tanta mntatio valet a ſtatu habitationis
paradyſi terreſtris ad gloꝛiam paradiſi ce
leſtis ſine moꝛte coꝛꝑis fieri potuiſſet.hoc
tamen indubitanter veruʒ eſt ꝙ ſiꝑ moꝛ⸗
tem tranſlationem huinſmoi creatoꝛ om
nipotens ſmtuiſſet moꝛs illa penalis om/
nino non eſſet.et hoc eſt quoniam cauſa
moꝛtis.id eſt peccatũ non pꝛeceſſiſſet. hoc
autemvnum eſt eoꝛum que perſcrutatius

inueſtigãdo reſeruo tractatui de renona⸗

tione vniuerſi.Caue autem tibi fabulis ⁊

deliramentis hebꝛeoꝛum quibus nec ali⸗

DHh ti

udſir et dixerunt ſapientes hebꝛeoꝛuũun
atq; xpᷣianoꝛum.quia virtus ligni illiꝰ vi⸗
talis erat. Hoc eſt vite conſeruatiua vt q;s
diu homines illo ligno veſcerentur a moꝛ
te coꝛporis immunes penitus ſeruarẽturx

„

Pars pꝛima de vniuerſo

enationes febꝛicitantium errare et in cre⸗
dulitate comparabiles ſunt Una eſt autẽ

ex deliramẽtis eoꝛum ꝙ arboꝛ ſiue lignũ
vite in altitudine habeat iter quingenio/
rum anno:um.quapꝛopter groſſicies eiꝰ.
Hoc eſt trunci vel ſtipitis eius. matoꝛ erat
groſſicie totius terre. Aliud deliramentuʒ
eſt ꝙ dicunt arboꝛeʒ vite ambulaſſe. Süt
et alia multa non minus erronea e: incre
dibilia et riſu digna vel potius irriſione
ißi tolerabiii cecitate non ſolum opinan
eſſe vera ſed etiam paruulis et inſipienti⸗
bus dogmatizant. Si ꝗs auteʒ querat qᷓ⸗
liter lignnm vite per fructum ſuum virtu/
tem habebat conſeruandi vitam coꝛpoꝛa
lẽ in coꝛporibus tunc incoꝛruptis et neceſ
ſitate moꝛiendi nullatenus abdictisvłeti
am addictis pꝛopter peccatum ipᷣoꝛum at
tendat ꝙ mirra et aloe et balſamum atq;

ſal et multa alia etiam coꝛꝑa hominũ cor
rupta.et ꝙ plus eſt moꝛtua multo tempo
re ſeruaut a coꝛruptione putrefactionis.
multo etiam medicine vitam ꝓlungantvł

conſeruando naturalem humiditatem et
vi talem caloꝛem vel purgando ſeu repꝛi⸗
mendo ea per que cotpa humana moꝛti
mMaxime appeopinquant. Quidam vero
Hrenouationem quandam ſunt em̃ que⸗
dam habentia renouatiuam virtutem. ſi
cut carnes ſerpentum vocantur tiri experi
mento iſtud cognoſcere potes atq; narra
tionibus multis qᷓ inter homines audiun
Cur et ego de plurimis notiſſimis et famo
ſis et maxime ꝓpter quia ſcilicet renoua/

tiones iſtas in ſeipis habuerat audiui ta⸗
lia.non eſt igitur mirabile ſi arboꝛ vitevel

fructus virtutem eius habebat conſerua

tiuam vite humane.

Stabilitio loci qui purgatoꝛiũ appel
latur in quo anime humane purgationeʒ
in vita iſta inceptiua etnon complenuaʒ

.

Pficiunt. L

quem purgatoꝛium vocant an ſit
pꝛopᷣus et deputatus purgationi
mmarum humanarum ſeq ſum a para
dyſo terreſtri et inferno atq; Babitatione

noſtra queſtionem habet. Uerum quoni
am manifeſtum eſt in quibuſdam anima

bus multa reſtare purganda poſt moeteʒ
coꝛporum ſuoꝛum.anteq; purgationẽ hic

Opleuerint q penitẽtia ẽ ̃m doctrinã p̃ia

n vel ſubito ⁊ ĩpꝛouiſa moꝛte rapiũt ſiue

E loco vero purgationis animan

ꝑ gladium.ſiue per ſuffocationẽ ſiue paſ
ſionis alicuius vehementia.que citiſfime
interficit neceſſe eſt reſtare vt compleatid
quod reſtat et deeſt de purgatione ſua.q́-

re et locus niſi hec fiant neceſſarniꝰ ẽ ⁊ hoc
eſt quem purgatoꝛium dicunt..ſſi ꝗs di
xerit quia non reſtat agendum poſt hane
vitam de purgatione animaruʒ ſ̊ ſtatim

vbi a coꝛpibꝰexeunt vel ad celos euolant
ſi abſq; culpa moꝛtali ſũt vel ſi culpa moꝛ
talem habent ad inferos rapiuntur Dico
gquia non dubium eſt intelligentibus pee⸗
cata quedam leuia eſſe pꝛo quibus infera

nalia ſupplidiaa non debentur. Cuü huiulſ⸗

modi autem peccatis impoſſile eſt ele⸗

uare in celuʒ. quare aliculi neceſſe eſt pur
gationem iſtam fieri et ita in aliquo loco
hic autem eſt locus quem querimus. M
ſi dixerit quia huiuſmõi peccata deponũ
tur cum ipo coꝛpꝑe et ſola depoſitione cor⸗

poꝛis dimittunt animam humanam mũ

dam et liberam merito quare a b eis ꝓpt᷑

quid non et maioꝛes culpe moꝛtales exi⸗

muntur ipᷣa depoſitione coꝛpoꝛis Am
plius. maniſfeſtum eſt quedamvicia inbe
rere tenacius animabꝰhumanis et quaſ⸗
dam paſſiones oifficile mobiles ⁊ per cõ/
trarias cõſuetudines paulatim minuivel

remitti donec radicitus extirpentur. Sic
ſe habet ex neceſſitate et ðᷣ maculis que ex
huiuſmõi relinquuntur in anima bus de

huiuſmodi igitur maculis ꝙ mo menta/
nea et ſubita depoſitione coꝛpoꝛii abſter
gi. Amoplius. Quedaʒ culpe moꝛtales
facilius deſeruntur quibuſdam lemibus.
facilius enim penitet quis ab homicidio.
vel latrocinio quam a riſu nimio vel dele
ctatione cibi et potus et hoc eſt quoniam

peccata illa grauilſſ ima hoꝛroꝛe ſuo deter
rent et diffugant a ſeipᷣis. Illa vero ſuaui

tate ſua animas noſtras alliciunt et deti/

nent.quare ſi iſta leuioꝛa tam facile relin⸗
quuntur vt ſola moꝛte coꝛporis deleâtur.
quantofoꝛtius illa que cõſtant eſſe mino/
ris adherentie ac tenacitans. Ampliꝰ
Non eſt dubiũ quin peccata omnia que
vocant actualia voluntate ſeu volutarie
contrahantur qre contraria voluntate ne
ceſſario deferuntut. In eis autem que di
xi videlicʒ qui ſubito moꝛiuntur locuʒ noõ
habet voluntas contraria quia nec etiam
cogitatus de coꝛrectione vel emendanõe
Secum igitur deferunt anime hũane hbu
iuſmo di peccata cum igitur nec cũ eis traſ

ſytntur?
giaternn
ſteeleten
rlopo
Aimamn
Ktnöonn
bionſipe
ennvelper
gelatlonn
ſoſunor
utlunt
ſengeu
lineguel
Cerntep⸗
ſepcimn
ſenopoet
loonpe

n
Poſtiesnr⸗
ſlinum.S
Muczeoren
Cmikan
enunen
hrenne
heerbo
Cicenn
GlMaei
Hounirce
nuontem
icktonoi
Rkefiuin
Cuünungi

Masbri

degnruine
umdant
NeAnmendt
Ipeladdn

ſesm
Anmmnſri⸗
nniee
Scenes.
uſndinmni
nnan N
Mio db
Wache M
ſuorees
nck edan
nidn
ſcdenene
nest
Arelde
unnrde

ferantur ad eelum nec ꝓ eis detrudantur
in inſernum neceſſe eſt eas expiari anteqᷓ;

*

in celeſtem gloꝛiam tranſferantur. Eſt igi/

tur locꝰ vbi purgatio iſta ſiue expiatio fit

animarum. Amplius. Cuʒ maniteſtũ
ſit nõ omnia peccata equalia eſſe nec du/
bium ſit peccata expiari poſſe vel perpetu
am vel per penitenciam inequa liũ auteʒ
peccaloꝛum expiationes equales eſſe nõ
poſſunt quẽadmodũ nec econuerſo ſcʒ in
equalium eqᷓles equales inq; vel tempo⸗
re vel grauitatevł aſperitate.quare ni que
anime equalia habent peccata ⁊ ſimul in

ceperint expiationis peccatoꝛum ſuoꝛum

facire vel impoſſibile erit alteram pᷣus exi

re de coꝛpoꝛe ſuo q;ᷓ alteram vel alteriꝰ ex

piatio complebitur poſt exitum a coꝛꝑpe.
Manifeſtũ autem eſt quia nõ eſt im⸗
poſſibile alteraʒ pᷣus exire de coꝛꝑe ſuo qᷓ;

reliquam. Similitxer non eſt impoſſibile
vtraq; exire ante completam expiationem

Quod ſi autem completam expiationem
auerutra exiueirt. vel vtraq; complenda
igitur erit expiatio huiuſmõi in futuro.et
ꝛopter hoc in aliquo loco ⁊ hic eſt locus
qui queritur hic.Si vero dixerit ga poſt/
q́; inceperit purgationem neceſſe eſt eam
moꝛari in coꝛpoꝛe ſuo.donec eam conſu⸗
mauerit ergo medio tempoꝛe non poſſet
occidi homo ille vel aliter moꝛi ꝙ eſt ma/

nifeſte friuolum. Atteſtatur auteʒ ei ꝙ di

co latinoꝛum ritus antiquiſſimus qui ex/
piationes huiuſmodi ſeu purgationes fa
cere conſueuerunt anni ſui menſe ſecũdo.
Unde et nomen illi menſi inde impoſue/
runt febꝛuarii illum vel febꝛuarium nomi
nates. Similiter et ſi quis ſacra plutonis
antique ſcrutari voluerit inueniet ibi plu⸗
uia que adhuc faciunt quaqᷓ; huiuſmodi
cultus et ſacra non ſolum vaniſſima ſint.

ſed etiam deo altiſſimo odibilia et irã eiꝰ
contra moꝛtales ꝓpuocantia. ſicut per me

alibi didiciſti. Amplius. Inter culpas
grauiſſimas que moꝛtales vocantur eſt ex
neceſſitate via et medium ꝓpter quas pꝛi
mum felicitatis eterne redditur alio quin
eſſet reuerſio ſiueę conuerſio ab illis advir
tutes huiuſmodi hoc autem eſt impoſſi⸗
bile maniſeſte videlicet non eſſe reuerſio⸗
nem a malicijs ad bonitates.ipᷣa em̃ ani⸗
me humane mutabilitas non patitur ali⸗
quem hic immutabiliter eſſe bonũ vł ma
luʒ. Similiter neq; oei altiſſimi miſericoꝛ

dia aut iuſticis. Amplius. Huic erroꝛi

ſenſus iße et experientia freqnẽtiſſ ma cõ

tradicit cũ maniſeſte quottidie videas et᷑

bonos malos ſieri ⁊ malos bonosvłeru

ditione vel flagellatiõe ⁊ diuini numinis
adiutoꝛio. Malos autem non dico fieri
quoſq; niſi ꝓpꝛia adinuentione vicia em̃

⁊ peccata adinuentiões eoꝛũ ſunt.in qui/
bus ſunt non adite vel indite vel innuiſſe

Si autem medium eſt ⁊ via atq; reuerſio
a malicijs ad bonilates et a vicis ad vtu
tes. Manifeſtum eſt quia illnd medi-

umꝛ? via non eſt niſi purgatio et expiatio

qua decauſa neceſſe eſt per expiationem

minui vicia atq; malidas animarum hu
manarum minui inqß qntum ad opera et

qntum ad cogitationes et paſſiones.atq;
debilitari habitus malos per contrariaʒ
conſuetudinem.ita vt iam non ex ipᷣis ꝓ/
cedant actus mali ſiue interioꝛes ſiune ex⸗

terioꝛes donec radicitus extirpentur ⁊ ſic
facilis ingreſſus virtutibus in animas hu
mans quarũ aduentu anime ipſe confoꝛ⸗

tentur decoꝛentur et velut renouato ex in
timis iuueneſcant.et hoc idem interdum
fit hic poſſibile tamen eſt ipᷣi creatoꝛi ani⸗

marum ſubito animas quas voluerit ex⸗

purgare.et qualiter hoc fiat iam dixi tibi
in tractatu ſingulari de hoc.qui eſt de iu/
ſtificatione maloꝛuʒ et penitentia.hic au
tem intentio mea eſt de expiatiõe anima

rũ.q̃ ẽt de diuina ĩiuria ſatiſfactio ⁊ expia
tio hoc ẽ ⁊ aiaꝝn hůanaꝝ emẽdatio ⁊ diui

ne irre pla catio oĩa aũt iſta ↄueniẽtiſſime
fiunt per afflictionem que vocatur purga
toꝛia ꝓpter hoc. Nemo enim eſt cui non
maniteſtum ſit et terrena et mala deſide⸗
ria extingui per afflictiones.et hoc ipſum
atteſtatur natura que docet non ſolũ ho/

mines filios ſuos et atter ſubditos ꝑ fla⸗

gella et afflictiones coꝛrigere ⁊ auertere a
vicijs et peccatis.ſed etiam multa anima⸗
lia. Amplius. Si creauit creatoꝛ altiſ⸗

ſimus ignem quo purgantur metalla cuʒ
incomparabiliter maioꝛ ſit ei cura de pur

gatione animarum humanaru quomo
do non creauit et ignem quo anime pur⸗
garentur humane. M ſi dixerit ꝗs quia
ufficit afflickio plenitudinis et doloꝛ inter
nus ſpiritualis quem habet vere penitẽs
ꝓ eo qð peccauit.Uerum viiq; dicit quia
ſufficit quandoq; et hoc eſt c vehemens
⁊ foꝛtis adeo fnerit habenſq; perfectiões
quas alibi tibi ſcripſi. Uerum ſi pauc᷑ fue
rit⁊ pauce affſlictionis non ſufficiet ad iſta
ſdpßb liiij

ss

Pars pꝛima de vniuerſo

minaui tibi penas purgatoꝛias et penitẽ⸗
tiales tu etiam noſti conſuetudinem que

expialionem qnare neceſſe eſt vt adinue⸗

tur hic donec ſuppleat᷑ quicquid deeſt hu

inſmodi expiationi. ꝙ ſi hic. id eſt in vita
iſta factũ nõ fuerit neceſſe eſt vt poſt hac

vitam apponatur ſupplementuz. Am

lius. Quoniam iam ſtabilita eſt alibi ti

bi penitentia que eſt indubitanter purga⸗
tio animarum bumanarũ et placatio dei

altiſſimi. Maniteſtum eſt tibi per hoc

quia animabus poſt coꝛpoꝛa eſt expiatio

et purgatio de neceſſitate cuʒ poſſibile ſit

et manifeſte contingat multas penitenci/
as invila iſta nõ compleri quapꝛopter ne
ceſſe eſt vt poſt hanc vitam compleantur

que enim clementiſſimi creatoꝛis adiuto⸗
rio purgari ceperunt hic impoſſibile eſt re
manere impurgatas autem eniʒ eſt in po

teſtate earum poſitum poſtq; coꝛpoꝛibus

exute ſunt vt compleant purgationeʒ hic

inceptam. aut non eſt. Si ſic ergo cuʒ tan
to libentius quanto pꝛopinquioꝛes ſe vi/

deni gloꝛificationem ſue.hoc merito faci⸗
ant tantoq; liberius ⁊ expeditius quanto

ab ipᷣo coꝛpoꝛe et impedimentis que exꝑ

te coꝛporis.⁊ a vita mundi iſtius liberate
ſunt neceſſe eſt eas perficere in vita illa ce
ptatn in pᷣſenti expurgationem.quare ne
ceſſe eſt eſſe locum huiuſmõi purganoni⸗

bus deputatum. Si vero non eſt in pole/

ſtate eoꝛum cum manifeſtum ſit eas pur-⸗
gationem ſuam deſiderare et modis om
nibus velle nihil veriſimilius aut credibi

lius eſt qᷓ; cementiam creatoꝛis ſatiſface/

re tam pius deſiderijs earũ et ſupplere eis

omipolenti virtute ſua ꝙ ipe ſine eiuſdeʒ
adiutoꝛio nec etiam incipere potuerunt.

N ſi dixerit quia culpa earum fuit v ½
ꝙ nimis tarde expargationem huiuſmõi

inceperunt.vel ꝙ deſidioſe nimis ⁊ negli
genter in parte iſta egerunt. alioquin eaʒ
potuerũt perfeciſſe. Dico quia homo iſte

omnino ignoꝛat et virtutem vere peniten

tie et ipius penitentie veritatem nõ enim
e vere penitens.niñ qui omnino auerſus
eſt coꝛde et voluntate a malicia ſua hoc ẽ

A vicijs et peccatis et ad deum conuerſus

et eidem adherens tolo coꝛdtalis igitur

iam deſeruit maliciam penitus et appre
hendit bonitatem. factuſq; eſt bonus to/

taliter interiꝰ.quare vel nihil reſtat in eo
expurgãdum interius niſi foꝛte leues ali/
que culpe vel foꝛſitan aliquid eis pacien⸗
dum reſtat per quod ſatiſſaciat dei hbono
ri atq; iuſticie et huiuſmodi paſſiones no

apud homines eſt qui volunt ſibi ſatiſſie
ri ꝓ irrogatis iniurus per penam aliquaʒ
vel condignam. vel minoꝛem. et hoc eſt

cuʒ clemẽies ſunt homines ⁊ iuſti amant

autem penam huiuſmodi non liuore vin
dicte.ſed amoꝛe iuſticie quod eſt cum vi/
derint eam emendatoꝛiam ⁊ coꝛrectoꝛiaʒ

ſi viderent animas exinde purganet de⸗
coꝛari quia igitur tales intelliguntur pene
purgatoꝛie que ceptam in hac vila purga

tionem penitencialem perficiant ⁊ ſupple
ant.leueſq; ac velut deſuper aſperſas ma

culas leuium peccatoꝛum abſtergẽdo ani

mas puriſicent et decoꝛent neceſiarie ſunt
multis animabus et per eas diuine ſalii⸗
fit iuſticie pariter et clementie vt ſupꝛa le/

tigi tibi neceſſe eſt animabꝰ hũanis poſt

coꝛpoꝛa ⁊ tempus ⁊ locum habere huiui
modi expurgationis. Qtſi dixeri ꝗs
quia clementiſſimus ac benigniſſimꝰcrea
toꝛ non amat vel querit toꝛmenta. et cru⸗
ciatus animarum cum ipe ſi eſſencialiter

atq; fontaliter miſericoꝛs iam in alio tra-
ctatu ſatiſfeci tibi ſuper hoc ? iterum dico
quia creatoꝛ ſublimis et benedietus ſicut

eſſencialiter acfontaliter ẽ miſenicoꝛs ſicẽ
eſſencia liter ac fontaliter iuſtus ⁊ pꝛopter
hoc ſicut non querit penas animaruʒ aut
cruciatus per ſe. Sed quia multipliciter

vtiles animabus ⁊ ſalurares. Sicnõ que

rit eas quia toꝛmenta ſunt animarum hu

manarum hoc enim intentio crudelitatus
elſt dyabolice.ſed potius quia iuſte etho⸗
noꝛi ſuo connenientiſſime inquaniu eniz
iuſte⁊ bone ſunt.Sicut iuſticia inquanti

iuſticia bonitas. Sunt etiam decoꝛe quo

niam decent et iuſticiam eiuſdem ermen
ta pacientium vel pacientes ꝓpter merita

mala quanta vero fit pulchꝛitudo iuſticie
inde manifeſtũ eſt tibi quia tam vebemẽ
ter diligitur ad eam intueri pᷣualent et vi⸗
dere q; vtilis autem et q; ſalutaris ſit ho/
minibus in parte iſta dei iuſticia quia me

tu future purgationis etiam alias non de

terrin penitencialem purgationem et faci
lius et citius in preſenui vita incipiunt aᷣ
diligentius et ſtrennuius ꝓſequuntur ac
ſatagunt conſumare antec vila iſta de⸗
fringantur. .—

lubon
byset
oumnan
gellenuc⸗
agep⸗
lentseos
lein yp⸗
Cofne
cems
ſanda
meninet
Huenntori
uncta
Uldeuſten
lguin
ammncdi
iign
lopnnn
Monſole
ſliesad
Potoen
ſs najs⸗
ſoacana
leneſeli
Yenbusne
Vntninar
Mntlence
Uhlhenen
lun tier

N

Incenen
mmmestnin
iaecdee
orantane
Unde ume
Sinelgnn
mübacer
mn Knantt
Aoreirt
Apereudur;
tdenendenh
nimadyhisi

ns abens⸗
S
SS

Fo.

Alia ſtabilitio loci in quo purgantur
anime defuncloꝛum que purgabiles ſunt

tam facit de purgatoꝛio et pur
gatione huiuſmodi viſiones
ſunt et apparitiones animaꝝ

—

ſeu hominum qui in huiuſmodi purgati⸗
onibus exiſtentes poſt moꝛtem coꝛpoꝛuʒ

ſuoꝛum apparuerunt tam multi et tam ſe
pe et amicis ſuis vt adiuuarent᷑ eas et eis
ſuffragia pꝛocurarent. Similiter ⁊ pꝛemo
nentes eos vt ſibi a futuris ſupplicijs pᷣca
uerent. Apparuerunt ſimiliter et viris ſan

ctis multi petentes ab eis ſuffragia ſua vł

vt ab amicis eoꝛum ea ip̃ᷣis fieri ꝓcurarẽt

faciunt et ad hoc teſtimonia rediuiuoꝛuʒ
oc enim eſt qui de moete coꝛpoꝛis reſur/
rexerunt qui ſtatim animarum et pꝛophe

tarum et alioꝛum in pꝛedictis purgationi
bus exiſtentium narrauerunt et teſtificati
ſunt᷑ ꝓut inuenire poteris in geſtis ſcpᷣtis
⁊ narrationibus xpianoꝛum de huiuimo
di apparitionibus petitionibus et quere
lis pᷣmnnitionibus ⁊ reuelationibus que
non ſolum auditu iocunde ſunt Sed etiaã
vtiles ad modumq; ſalutares multumq;
proficientes ad coꝛrectiones hominum a

ſuis vicijs et peccatis vehementet ꝓuocã

tes ad amoꝛem ſanctitatis et deſiderium

eterne felicitatis. Amplius. Non ẽ lex

de tribus magnis legibus que in purgati
onem animarum poſt moꝛtem coꝛpoꝛum
non conſenciat et etiam gentes que legeʒ

non habent.neq; creatoꝛis benedicti no⸗

ticiam vel fidem et ſemper intenderunt et
adhuc intendunt ſuffragari animabꝰ de⸗
functoꝛum ⁊ adiuuare eas vt liberentur

tranſferantur ad celos vel in deos etiam
tanß deificata gens vero xp̃ᷣianoꝛũ ⁊ oꝛa

tionibus et elemoſynis ei ſacrificis omni
q; genere pᷣoꝛum operum credit adiuua⸗

ri animas defunctoꝛum vſq; ad diem vni

uerſalis iudicij non quidem omnes vſq;
ad perfectam liberationem et expurgatio
nem. non enim credit ſic eſſe purgabiles
eas que iam in inferno detinentur. Simi

liter neq; animas paruuloꝛum qui pꝛeter

baptiſmalem ſanctificationem a ſuis coꝛ⸗
poꝛibus exiuerunt eas vero ſolas ad pfe/
ctum purgabiles que penitentes vt ſupꝛa

Diri in alterum ſeculum migrauerunt hül
q; ſolis ꝓdeſſe poſſe ad liberationem om

himodam pᷣdicta ſuſfragia ex hac vita in

Uod autem fidem indubita-

w diẽ.ſj hmoõi penitudo ſiva ẽ atʒ Aertaf

alteram que cum iuſtificatiõe ſen iuſticia
penitenciali ex hoc ſeculo tranſiuerunt in

alterum. Reſtat igitur vt qui expurgatio/
nes ſiue expiationes iſtas negant anima
rum poſt coꝛpoꝛa vel concedant omnes
gnimasvere hic penitentes ſolam penitu
dinem ei iuſtificationeʒ inierioꝛem abſq;
aliis operibus et ſatiſfactione ſufficere vł

non. HQi ſi ſufficere credunt neceſſe habet

confiteri ſuperuacua eſſe opera huiuſmo

di videlicet que penitentes ꝓ peccatis ſu/

is in omni lege agere conſueuerut. Silr
oꝛatioes obſecratoes ꝗᷓ ⁊ ſacrificia facere

vbiq; noſcuntur. Amplius. Maniſe/

ſtum eſt non omnes penitudines interio

res equales eſſe nec omnia vicia vel pec⸗

cata.Aut ſi igitur determinatum eſt quan

ta huiuſmodi penitudo ſiue afflictio ⁊ O0

loꝛ penitudinis ſufficiat ad plenam expia
tionem animarum perſectamq; reconcili
gtionem ad creatoꝛem aut non eſt deter⸗

minatum. Qè ſi dixerit determinatuʒ eſſe

gquantitatem neceſſe habʒ hoc intelligere

altero duoꝛum modoꝛum quoꝛuʒ pᷣmus

eſt vt intelligat vnam aliquam quantita-

tem doloꝛis penitencialis que ſufficiat pꝓ

omnibus eque.videlicet ꝓ magnis vt ꝓ
paruis peccatis.ila vt non ſit neceſſe peni
tentibus aliquid amplius agere pꝛo eovt
reconcilientur creatoꝛi. Sequitur ergo vt

ſi foꝛte maioꝛis quatitatis fuerit doloꝛ qᷓᷓ
ſit ila determinata partem habeat ſuper

fluam. et etiam ꝙ iniuſtus ſit iuſtificatoꝛ
animarum deus altiſſimus qui maioꝛem
infert penam doloꝛis penitenti q; exigant
culpe illius. Qiñſi dixerit quia additur

doloꝛi vltra debitum ⁊ exigentiam culpa

rum additur in ꝓfectum virtutũ et in me
dicinam. Uerum vte dicit ſed de dei iu⸗
ſticia nõ ſe expedit vl abſoluit. Neq; em̃

humana iuſticia hoc patitur vt ꝓ inequa

libus delictis equalis iuſticia fiat et ꝙ ꝓ

vno et ꝓ multis vel equalibus vel maio⸗

ribus pena et eadem infligatur quãtoma

gis ergo iuſticia diuina hec non pacietur.
Alter vero modus eſt vt intelligat deter⸗
minatamgſſe penã penitenciale in quan/
titate ita ſcilicet ꝙ vuicuiq; peccatoꝛũ de⸗
beatur ꝓpᷣa nõ vna ſcilicet omnibus. ſed
maioꝛibus maioꝛ et minoꝛibꝰ minoꝛ. In
telligs auem hoc ð pena penitudinis in
teærioꝛt. Dico igt ſi pena hmõi infert deꝰin
vindicta⁊ ex iuſticia ſola poſſibile eẽt foꝛte

b v

Pars pꝛima de vniuerſo

dubitãter perfecte iuſtificat animã ſiue ho
minẽ ⁊ deo recõciliat eundẽ.vere eniʒ pe
niltens interiꝰ vere reuertẽs ẽ ad viaʒ recti
tudinis. quare vere eſt auertens ſe a ma⸗
lis in quibus eſt et que fecit pꝛopoſitoq; ⁊
voluntate in bonitate eſtet bonis que de

7 „

Alia declaratio purgatoꝛij.

tiones iſtas animarum ignoꝛaue

ſeruit Quanta autem penitudo hec peni runt penitenciam et eius eſſe.eſt enim pe

tentem facere faciat ipſum iuſtificat deo⸗
q; ipſum conciliat et coniungit. Non eſt
autem dubium quin clementiſſimo crea⸗
toꝛi longe plus placeat penitudo interioꝛ
qꝙ5¶ᷓ penitentia exterioꝛ.et hoc eſt quia lon⸗
ge melioꝛ vtpote vicis et peccatis eſſenci
aliter contraria ipiq; anime humane vici
nio: vt eius mundatio ac decoꝛatio ipᷣiui
q; creatoꝛis immediata operatio ipſaruʒ
animarũ reſfoꝛmatio ſpiritualis poſſibile
autem eſt eaʒ tantam eſſe hoc eſt tante af
flictionis et doloꝛis.vt aliam penam ab
ipᷣo penitente diuina iuſticia nõ requirat

plerumq; autem diuine iuſticie per huiuſ

modi penitudinem non ſatiſfit totaliter ⁊
ideo neceſſe eſt vt ſuppleatur vel iteratur
penitudinibus vel exterioꝛibus exercitati/
tus et exterius et coꝛde ſcilicet et opere nõ
ne dignum et iuſtum eſt vt ſatiſfaciat in⸗
tus el exterius aut ſaltem eouſq; intus ſi/

cut tetigi tibi vt ſufficiat penitudo interioꝛ

vt exterioꝛ ſatiſfactio merito non queraf᷑.
Qiſi dixerit quia non opoꝛtet hoc ita eſſe

quoniam exterioꝛ ſatiſfactio poſſet eẽ tan

ta ſcõᷣm hoc ꝙ interioꝛ non eſſet neceſſa⸗
ria. Reſpondeo non eſſe verum.quia ex⸗
terioꝛ exercitatio nec nomine ſatiſfactõis
digna eſt vt vnq; deo accepta niſi de ra/
dice interioꝛis ꝓceſſerit. Modis igit᷑ om

nibus neceſſe eſt locũ eſſe purgationibus
futuris deputatũ ꝓpter iniurias animaꝝ

quarum hic purgatio iuxta qð tibi dictuʒ
eſt non expletur Nè ſi dixerit quia non de
cet creatoꝛis clementiam ita exactricẽ eſſe
henarum maxime penitentium animaꝝ.
Jam reſpondi tibi in hoc qualiter decet⁊
qualiter eſt decoꝛum et feci rememoꝛatio
nẽ bonitatis iuſticie ⁊ pulchꝛitudinis eiuſ
dem. Et nunc addo tibi quia catoꝛ non
intendit aliquid ꝓpter aliqd aliud a ſe ſʒ
opat᷑ ꝙ deò; ipᷣm q decet ipᷣm et nihil ma
gidecetipᷣm q; clementia et iuſticia ⁊ tam
clementie opera qᷓ; iuſticie eitaʒ per ſe de/
bita ſunt.p ſe bona.per ſe decoꝛa T ꝓpter

hoc ꝓpter ſemetipᷣum operatur illa crea⸗

toꝛ opiimus licet immire vtilitates et im⸗

Amplius. Qui peccauit et in

nitencia ſiue penitudo interioꝛ iudidum
ſpirituale in quo iudicio anima peccatrix
acccuſat ſe.teſtificatur cõtra ſe.iudicat cõ/
tra ſe videlicet ſe eſſe dignaʒ toꝛmentis at

q; lupplicijs infernalibus ꝓ eis que male

geſſit poſtremo exequitnr iudicium ꝓpꝛi⸗
um contra ſe videlicet.toꝛquendo ſe non

ſoluʒ ſpiritualiter modis qui tibi alias de

clarati ſunt per me.ſed etiam coꝛpoꝛalibꝰ
afflictionibus qualia ſunt Jeiunia.labo⸗
res flagella et alia huiuſmõi que ſacre ex
ercitationes nominant᷑.⁊ cum videt quia

omnia iſta non ſufficiunt ad plene ſatiſſa

ciendum iuſticie creatoꝛis inſtat oꝛationi
bus et obſecrationibus apud clemeniiſſi⸗
mum creatotem imploꝛãs eius milſericoꝛ
diã vt ignoſcat ei merita ſupplicia.Et iam
declaraui.quia nulla eſt afflictio.nullum
toꝛmentũ qð hic penitẽtes infligant.quo

non maioꝛa incomparabiliter debeantur
peccatis grauibus quibus anime huma/
ne ſeparantur a deo. Sed neq; honoꝛes
quantumcunq; ſint equari poſſunt velcõ
parari contumetijs et iniurijs que pecca⸗
tis huiuſmodi deo altiſſimo irrogant᷑.de
claratum enim eſt tibi peccata huiuſmõi
omnia et infinita eſſe. et infinitas pꝛo eis
penas ð rectitudine diuine iuſticie irroga
ri. Sicut igitur ſeruum fugitiuum non ſo
la reuerſio ſua ad dominum ſuum.ymo
iuſtiſſime exiguntur ab eo opera quibus
tempoꝛe fuge defraudauit dominum ſu/
um. Sicut etiaʒ vir bellatoꝛ recedens a re

ge ſuo Imminente eidem pꝛelio non ſola
reuerſione iuſtificatur apud regem imo ex
igitur ab eo ſatiſfactio et de fide violata.
et de damnis ſi qua regi pꝛo eius receſſio
ne pꝛouenerunt.Sicut ⁊ peccatoꝛibꝰnon
ſufficit ſola reuerſio ad regem et dominũ
omnium ſeculoꝛum. Niſi et damna ſub⸗
tracte ſeruitutis ſubtractiq; ſeruicij reſtitu
ant. contumeliamq; et iniuriam fuge ſue
et delictionis iuxta legem ipſius emendẽt

niſi foꝛte tanta ſit humilitas et deuotio af᷑

flictioq; iterioꝛ vt regi et domino hüs pla
ceat eſſe contentũ. Ourgatio igit penitec
alis exterioꝛ ſequit᷑ hmoi iudictũ ſi datus

Ebes autem ſcire ꝙ qui negaue
runt eſſe purgatoꝛium et purga

eiiſ
peoiui
guommen
Uronin
U
Umifcan⸗
Nenuls
Mapxe
ſoihuse
hasn
ſeelup⸗
Mure⸗
guguin
anecit

Worne
Pa
buugau
Crdebl
Mnmun
cſuus
ſunale⸗

ele

Eegnbe

— —
. , E
e = -
= .

— =
=
= = —
E
= =—
S
—
—

Neiid

t
aregie
Adung
mmanmir
nseſſ ckan
ointenc
tönſeitiu
Nniln
daspesgen
minrindeang
1.ioenenigtr
dsiſhite
4lunt Jeinnu
nt,4an
duntadere

”õ

SS
Ppistuent
gia ſungliin
luetifun
nicnesinfin
Wn n
Oelte e
tanmin
nimnsli
umnt,

um ſign

unee
domint
rabenie⸗
udanl e⸗

fuerit ſpacium hanc complendi niſi vt ſe/
pe dixi interioꝛ ſuffciat et pena iudicialis
quametiam penitencialem vocaui ſequi⸗

tur animas exeuntes a coꝛpoꝛibus ſuis.

Utrum autcẽ locus aliquis per ſe hijs

puriſicationibus deputatus ſit lolus ⁊ p/

pꝛius nulla lex vel alia ſcriptura determi/
nant.appet autem ex viſionibus et reuela

tionibus animarum huiuſmoi qꝛ in mul

tis locis mundi huius terreni purgatiões
iſte et ſupplementa penitentiarum fiunt.
Apparere etiam poteſt ex ratione. Cuũ em̃
purgationes buiuſno di ſuppl emẽta ſint
penitentialium ſatiſfactionum non opoꝛ

let vt alius locus ſit eius qᷓ; penitẽtijs idẽ

enim locus debetur ſemꝑ toti et partibus
Ubi enim eſt locus hominis ibi ⁊ pedum

et manuum. ꝓurgationes autem iſte par⸗
tes ſunt penitentiarum. Audiuiſti a utem

apud Poetas infernum eſſe vel ſcõʒ par/

tem vei ſcom totum deputatum iſtis pur

gationibus ⁊ platonem deum vocari tar
taroꝛum et peſſe ſupplicis animarũ.qua/

Ppter ſtatuerunt ei ſacra et ſacrificia qui/

bus plataretur ad parcenduʒ animabus

apud eoſdem etiam legiſti mundũ iſtum

terrenum infernum eſſe ex canſis et ſimili

tudinibus quas potes reminiſci in qblus
lecuti eſie vidẽtur eſie platonis metapho

ras qui et ponunt animas violenta moꝛ⸗

te de cotpibus exeuntes circa coꝛpm ſuo⸗

rum tumulos cõmoꝛari.nec auteʒ inde re
cedere q; conſumatum eſſet tempus quo

Durature erãt in coꝛꝑibus ſuis niſi eas in⸗
de moꝛs violẽta expuliſſet et ex huiuſmo
di cõmoꝛatione vmbꝛas vocari ſicut in
cedente audiuiſti.

Ilabilitio ignis purgatoꝛii ⁊ ignis in
ijs igitur ita dictis ſcõy quod mipi
hN fuit poſſibile tranſibo ad alia⁊ in
cipiam loqui de igne quem vocat
gens xpianoꝛum purgatoꝛium. et de illo
quem vocant infernalem vt remoueam a
te dubitationem et admirationeʒ de bijs

rebus quas imꝑiti poſſe eſſe non credunt

ed moꝛe ſuo quecunq; non vident alios
videre non exiſtimant. et etiam quicquid

non cognoſcunt cognoſci poſſe deſperãat.
et nihil eſſe penitus opinantur. Dico igit᷑
in pᷣmis qꝛ huiuſmõi homines nõ crede

rent ignem eſſe ga aquaʒ combureret. ni
ſi hoc eos credere vel oculi ſui vel fame te

ſtimonia innumera et irrefragabilia ↄopu

liſſent. Tu autem ſcis ga ignis iſte vocak

ignis grecus et huiuſmodi noueʒz ſpecies
Dicit Ariſtoteles ⁊ docet compoſitiones ⁊
modum confectionis ipoꝛum in tractatu
de eiſdem ſingulari. Similiter ignem eiię
qui oleo extinguatur et aqua frigida accẽ
datur quando crederent huiuſmodi ho⸗

mines vbi erroꝛ eoꝛum conninceret exp⸗

ientia ſenſus viſus videlicet atqʒ tactꝰhic
autem eſt ignis qui eſt in calce viua.Quã
do etiam crederent lampadẽ inextingui⸗

bileʒ poſſe fieri. videlicet q nec vento nec

pluuia poſſet extingui niſñ fuiſſet famoſi

ſima illa lampas que in templo veneris

gquondam fuit et non eſt dubium gn fue⸗/

rit lampas illla.id eſt quod ardebat et lua

cebat in ea albeſtus lapis qui ſemei accẽ⸗

ſus reuera nunq; extinguit᷑ vento vel plu
uia et eſt lapis liuidi ac ferruginei coloris
Eſt et ignis q vulgo vocatur aqua ardẽs.
cuius confeciio notiſſima eſt. et ignis iſte
nihil conſumit pꝛeter ſeipᷣm. eſt em liquoꝛ

ex quattuoꝛ vl quinq; rebus confectꝰquo

cum aſperguntur capilli alicuius aut lini⸗
unt᷑ non eſt alia lucerna neceſſaria ad mẽ
ſam in qua ſedet capilli eniʒ illius ardere
videntur et illuminant ad nodum facule
vel ſtraminis ardentis capilli vero illeſꝑ
manẽt omnino.Eſt et ignis de quo ſupꝛa
feci tibi mentionem vłin ipᷣa terra ſicilio

vel prope qui coꝛpoꝛa non ledit. Sunt et

alijs ignes in lacubus vel potiaipſi lacus

in quibus et ex quibus intincte facule ac⸗

cendũtur et ardent. Hec autem omnia ꝓ

pter hoc aggregaui tibi de mirabilibꝰ ig⸗

niumyvt tollerem a te admirationem atq;
dubietatem ð igne purgatoꝛio et de igne
Jehennali quaq; ignis purgatoꝛiꝰ a mut
tis intelligatur non nis pꝛopꝛie coꝛpus
ſed pena ſiue afſlictio qua diuine iuſticie

ſatis fit de defectibus purgationum in vi

ta iſta ceptarum ⁊ in ea dem non comple

tarum ⁊ huiuſmõi penam intelligant nõ

vnam eſſe vel numero vel ſpecie.imo mł

tas et hoc eis viſuʒ eſt ex apparitionibus

et reuelationibus antedictis. Multi eniʒ
apparuetunt ex moꝛtuis.apparuerunt in

̊ᷓᷓ modis quibus fuit beneplacitum crea

toꝛis.reuelauerunt penas ſue purgatiõis
varias atq; multiplices de quibus fit tibi
ſermo in ſequentibus perſcrutatioꝛ atq;
diffuſioꝛ. Debes autẽ ſcire quia ignis ᷣm

Docdrinaʒ hebꝛeoꝛum tribulatio vel affli⸗

ctio non nũqᷓ; intelligitur nec diſcoꝛdat in

Pars pꝛima be vntuerſo

hoc intellectu ab eis doctrina xpᷣianoꝛuʒ.
Quod ſi quis miretur et querat. qualiter
ignis ſiue afflictio coꝛpalis purgare poſ/
ſit animas humanas. Jam dixi tibi quia
et opera vicioꝛum et peccatoꝛum. necnon
⁊ delectatiões et deſideria abꝛadit ab ani
mabus et extinguit in eis afflictio coꝛpoꝛa
lis.et radices etiam huiuſmõi paſſionum
⁊ operum adeo debilitatvt ea durante in
actus huiuſmõi exire non poſſunt.Alius
modus ẽ ſatiſfactio vt dixi tibi diuine iu⸗
ſticie per ſupplementuʒ purgationis in vi

ta iſta cepte.⁊ quia ſicut pꝛedixi tibi.leues

quedã culpe ſunt quaſi tenuis ſuꝑ aſpſio
animas inquinantes et non ꝓfunde atq;

radicitus inficientes nõ immerito viſuʒ ẽ

multis ex doctoꝛibus xpᷣianoꝛum.purgati
onem ceptam et nõ perfectam in vita iſta
in futuro complennn..
FElumam autem queſtionem qua
multi querunt qualiter per coꝛpꝰ⸗
oequeri vel affligi poſſint anime
humane que incoꝛꝑales omnimode ſunt
Qui ꝙculdubio ſicut ſupꝛa audiuiſti.nec
ea que iugiter vident ⁊ ſenciunt cognoſce
re poſſunt.dum vidẽt animas humanas
et iugiter delectari et moleſtari a coꝛpori⸗
bus et per illa.Quis enim non videat q̃li
ter delectabilia coꝛpoꝛalia et inflamat de
ſiderijs animas ⁊ irreciant atq; captiuant
voluptatibus.Similiter ⁊ quedam triſta
bilia contriſtant eaſdem quot enim mole

ſtias deſiderioꝛum.quot ⁊ quantos dolo

res et crucia tus turpium amoꝛuʒ ſpecioſe

mulieres ingerant animabus ſtultoꝛuʒ ⁊=

interdum animabus etiam ſapientuʒ ꝗs
no videat. Similiter quanta et qualia pa
ciantur anime auaroꝛũ a diuicijs ⁊ a diui
ciaꝝ paſſionibus hoc eſt coꝛruptionibus
et diminutionibus et ab alijs vilitatibus
et vilifactionibus coꝛpalibus quis expli⸗
care vel enarrare ſufficiat.Quanq; videri
poſſint alicui pene contumeliarum et ob/
pꝛobꝛioꝛus ſpirituales ꝙ non alia decau⸗
ſa eis videtur foꝛſitan.niſi quia in anima⸗
bus ſunt et ꝓpter hanc cauſam videri de
beret eis ꝙ omnes delectationes ⁊ triſti⸗
cie noſtre ſpirituales ſunt cun?in anima⸗
bus noſtris ſolummodo ſint.poſſibile ta
men eſt huiuſmõi penas aliquas ſpiritu⸗

ales eſſe. Non igitur abhoꝛreant aut mi⸗

rentur. ſi ignis coꝛporalis aliquis eſt qui
animas huanas et in coꝛporibus eta cor

poꝛibus ſeparatas toꝛquerevaleat cũ tan

ta mirabilig ignium audiant et plura atz

maioꝛa foꝛſitan apud ſcriptoꝛes reruʒ mi⸗
rabilium mũdi et hyſtoꝛiographos lege/
re poſſint. Amplius. Si iuxta legem

hebꝛeoꝛum ignis qui ꝓphete ipſoꝛum in

rubo apparuit.vel datum vel ablatuʒz eſt
circa naturam ſuam ꝓpriam ⁊ ipᷣius rubi
vłfoꝛſitan nouus ignis talis ab omnipo
lente creatoꝛe creatus eſt tunc qui materi

am combuſtibilem in qua eſſet non com⸗

bureret quomodo non veriſimile eſtvt ꝓ

pter exercendam tantam dei iuſticiam ta

lis ignis creatus ſit qui toꝛqueri poſſit ani
mas impioꝛum et vindicare in eis iniuri⸗
as deo altiſſimo irrogatas. Ampluus.
Si pluuia ignis et ſulphuris creata fuita
iuſtiſſimo creatoꝛe ꝓpter vindicandaã dei
pariter et nature iniuriam et contumeliaʒ
in gentes ſodomoꝛum.Quantoſfoꝛtiꝰ ꝓ⸗
pter omnes iniurias et contumelias dei
altiſſimi fuit creatus ignis qui vniuerſali

ter omnes vindicet. HNec numero nanq;

nec magnitudine peccata gentis illius cõ

parabilia ſunt peccatis omniuʒ. qui extte

mo et vniuerſali iuditio in internuʒ detru
dendi ſunt Amplius. Si creato: dedit
aquis maris rubꝛi vt contra naturam om
nium aquarum et ꝓpᷣam ſe diuiderent et
aperirent viam ſiccam pꝛebentes populo

bebꝛeorum ab egypto exeuntium. quan⸗
torfoꝛtius penſato honoꝛe et gloꝛia ipſus
necnon et pulchꝛitudine et bonitate iuſti
cie ſue dedit igni contra naturam alioꝛuzʒ

ignium et propᷣam virtutem toꝛquẽdi ani

mas eoꝛum quos inimicos ſuos repuiat.
Amplius.Si ꝓ flagellãdis egyptijs ge-

re ſcilicet impia miſcuit pluuiam ignis et
grandinis et ignem in aqua ardere fecit.
quantofoꝛtius pꝛo toꝛquendis vniuerſis
impiis tale aliquid ac maioꝛa et mirabi/

lia facere decet iuſticiam ipins Ampli⸗

us. ſi hanc virtutem dedit ventri ſtrulio/

nis vt ferrum frigidum atq; duriſſimũ co⸗
quat in nutrimentum coꝛpoꝛis ipᷣius ſtru

tionis quid mirum ſi dedit igni viriniem
animas ſic toꝛquendi.Et ſi econtrario vir
tutem dedit ventri eiuſdem animalisvta
ferro ignito nihil vſtionis aut leſionis al⸗/
