goeriiſet dDicere hec aut qm̃ ↄpleta videt᷑ futura efſſe Kito igit᷑ in pᷣmis ꝙ diflert intẽtio
ngan t infernalis illa danationis miſeria qu‚ad Picietie ab intetione puidetie qm
— modu ? opleta ſutura eẽ videt᷑ ꝓmiſſa ſa &α intetio pſcietie amplioꝛ ẽ 2 extenſa
alatit Qiiis felicitas neutra ant earũ cõplela foꝛe tã ſup bona q; ſup mala futura eque ei p⸗
einſle, videt᷑ ſi nõ om̃s pꝑtes ſuas ſimul habuerit ſtit creatoꝛ bndictꝰmala ⁊ bona ⁊ ecõuer
gtmnin ⁊ de hoc nulla aggrediaris ↄtentionẽ qm̃ ſo. Intętio vᷣo ꝓuidẽtie reſtrictioꝛ ẽ et nõ
SS nullũ ẽ piculũ in hoc niſi ſmo aligs anutẽe⸗ cadit niſi ſuꝑ bona futura. Cõmuniter em̃
anin licus ecotrario habuerit cũ nullatenꝰcon Pla bona ꝓuigeri dicũt᷑. Nemo eĩ dic ꝓ .
Edinmihi, tradicẽdũ ẽ ibi. Luc eĩ vere ac recte ꝓphe/ uidere malũ vł ſibi vel ali/ ꝓuidet ei ꝗq co⸗
oancenlnn tamur cũ veritaiè ſancti ⁊ ſapiẽtibꝰdiuini ſulte intẽdit aliqd facere vel vtaliqd ſiar.
dimwn ius reuelat velp eos aliter declaratã vel Mala vo nõ intenduturoſulte nue circũ
n dolltli deſendimꝰ vel aſtruimꝰ vel cũ ißam non ſpecte imo perroꝛem. Amp̃ᷣ.ꝗ ꝓPuider „„—
S declarat alias ꝓut nobis poſſibile eſt de aligꝗd ꝓcurat aliquo mõ ex inuone vtil
Ten Deinn ,, cla ramus et intelligibilem facimus. lud fiat vel eueniat. NHõ aũtẽ bonitat di o
eneo nenn Tractatus de ꝓuidentiia. uine intẽtio vt mala eueniat vel ſiãt mala 0
achen eQOſt hec aut aggrediar loꝗ de gu dico culpabilia. Sʒ neq; eiunſdẽ bonitat G
ioſo de bernatiõe vniuerſi coꝛpei ⁊ max Eẽ pꝓcurare vt mala hmõijfiant vel eueniat N 8
caiſatunn me Iniũ ad res huanas etipſos Quare manifeſtů ẽ mala nõ eſſe ꝓuiſa a R
euntiin, “ hoĩes ethoce qm̃ circa hoĩes ipſos et res creatoꝛe. Sicut neq; ↄſulte ꝓcurataquaꝗ B
ineitheii buanas magt errar ? picnloſius⁊ erratur vnbitare nõ debeas oiĩa ⁊ bona? mala pᷣ
s Dgli i adbuca multis ipi en phi bebꝛeoꝝ parũ ſcita ec ab egdẽ ⁊ pcognita acpuiſa ⁊ ẽ in
ili, ĩtelligẽtibꝰdubitaſſe videri poſſũt de cura tẽtio mea hicde malis culpabilibꝰ. ꝛo⸗
had n ⁊ ꝓnidẽtia creatoꝛt ⁊ hoc legere potes ĩ li q̃r igr pᷣmã queſtionẽ.Dico igr qm̃ vni⸗ .
ſutenn bꝛis hebꝛeoꝝ Noõnulli etia ex nobilioꝛibꝰ Zerſa et ſingula curat creatoꝛ.et vniuerſa 2
– poetarũ interdũ dubitaſſe ſe ſcpſerũt in li ⁊ ſingula bona necnõ⸗ malaſquoꝛ:ũ duo
miis bꝛis ſuis poelicis ꝓpona igr in pᷣmis tibi ſunt genera culpabilia ſcʒ aj penalia liex

Pars pꝛima de vniuerſo
mõ diuerſo hoc aũtẽ videre p ptes eadẽ⸗ ⁊ etiã bominwmus et in animalib⸗ſetiaʒ in

q q ſũt ab ipᷣo ꝑ creationẽ dubitarino pᷣt uenitur in muluis generibus ꝙ paretes re

An curet. Ci eis ſciẽter ⁊ eẽ tribuat ⁊ ↄſer⸗ gũtjilios et erudiunt. Sicut aquile erudi

S -

2rit quis ꝗa poſtq; dederit eis eſſe dimitiii militer. In volatu eliã multe aues ducez

4 Aet nõ ei modica ẽ iſta curatio. Oi ſi dixe
(Aea ſibimerno ea de cetero gubernas vl eu

cxcatοι le inuolueruaut necato? rebus hmoi de

neglexerit. Illa gppe nõ curari dicutur d
1 Amp̃.vires hmõi ſeu vtu non curabit ignobilioꝛax ſic nihil omino
curabit in vniuerſo Si em̃ nobilioꝛa non
curat multo minus ignobiliſſima ⁊ ſi ſu
ma multo minus neq; media neq; iſfims

ribus nauiũ negatur gubernare nauocu⸗ lton me
Amp.ois creatura indiget cura et gu⸗

ſibi pficiũt vt grues. Ampᷣ.hmõi vires
aut egent naſuraliter rectoꝛe aut guberna

ras vlterius. altende erroꝛe iſtũ quo mulii

non no
rentxelint igr eas caſui et temeritati eas

creatoꝛis aut nõ. Si ſic ⁊ hoc fec vtiq; ſciẽ
ter ⁊ ꝓinde ꝑ ꝓuidentiã igr eiuſdẽ regunt/
cũ ꝑ cura ſeu ꝓuidentia eius factu ſit apð
eas vñ ſe regerẽthoc em habẽt excura ⁊ ꝓ
uidẽtia ipᷣius vt ſeipbᷣa regat alq; gubernet
Exemplu aut hmoi rei euidentiſſimũ ein cctea
illo ꝗ voles regere ꝑ ſeſfiliũ ſuũ elegit ei et et ꝑ eos ex neceſſitate regit ilas. Ma⸗
Dedit rectoꝛẽ inſtrues ipᷣm q̃liter filiũ rege G nifeſti igr ẽ ꝙ in eis ̊ p creatione ſunta
ret ⁊ limitãs eicertis madatis et regulis fi creatoꝛe locũ habet cura ⁊ gubernatio ipi
lij gubernationẽ. In hoc igi exeplo mani .

ue ruina ⁊ periculũ eas cõſtituit.Qi ſi p⸗

Pꝓuidit eis rectoꝛes vel rectoꝛẽ tũc vel ſe re

tius regẽdũ ↄmiſit rectoꝛi iſtructo ab ißo.). gque ab ipᷣo ſunt ꝑ creanoneʒ nobiliſima

MHec dubitare pᷣt quiſquaã ꝗn pr curet filiũ ſut in coꝛpalibus. Intelligo aũt de coꝛpa

nec ꝗs audebit dicere ꝗð negligat ißm v? libus quo mere coꝛpalis

rat igr ea que nobiliſſima ſũtmultofoꝛtu⸗
negligutur.
les q̃ſ gubernacula ſunt ꝗbus res ipe re/
gũt ſe ſᷣm hoc. Nullus aut ex gubernato

ius lenet gubernaculuſſʒ ðꝛ ea gubernare

ꝑ gubernaculuʒ. Si igr hmõi vires tenet bernatioe creatoꝛis q;tũ ad ↄſeruationeꝭ

creatoꝛ qᷓ gubernacula ſũt rerũ hmõi qᷓlir Aui in ſuo eẽ. Ot ſi dixerit ꝗa animalia q

Uigamenta. 7 viresn el 4 in peedennd? Llap.
ila donec veniatur ad ſapientiã guberna/plius⁊ lucidius renouadu.Dico igr q na

negabitur res hmoõi gubernare. Amp ſipſeruat ſuũ eẽ p nutrimentũ nõ indigent

regit rectoꝛe aut gubernat gubernatoꝛe mplioꝛi cura crea toꝛis ſʒ ſufficit eiꝰ naiu

in eo ꝙ rectoꝛ aui gubernatoꝛ qindubitã⸗ ra quonia q;ciio natus eſt poꝛcusſcit cur
ter regit et gubernat id qõ regitur aut gu-⸗ rere ad vbera mr̃is ⁊ inde ſuggere lac. Si
vernatur ab ipᷣo. Gubernacula em̃ nauiũ

militer ad paſcẽdas herbas ⁊ ad alia nu⸗
trimeta ſumenda nõ indiget duce velpce

regũtur et gubernatur a rectoꝛibus ipaꝝ⁊

pocꝑ manus eoꝝ taq́ ꝑ queda guberna-⸗ ptoꝛe ⁊ ꝓpter hoc ſufficiunt ſibi ad cõpua

cula ſemanns ipe p muſculos coꝛdas et ſonẽ vite ſue/quaq; iaʒ remonerim iſtud
ec iteruũ ꝑ vires monuas et ꝗRin pᷣcedentiba adda et alig ad idipm am-

tis ꝗ eſt gubernatiuũ ꝑ ſe et gubernatoꝛe iura que docet aĩalia ſic alimeta pꝑꝗrere ⁊
alio nõ indiges ſi vera ⁊ ꝑfecta ẽ. Et iurta vita ſeruare gubernatrix ẽ eon banc autè
hũc modũ ſe hr̃e neceſſe in ſapietia cra dedit eis creatoꝛ ſapiẽtiſſimꝰ et ad hoc de
toas que ẽ gubernãs ⁊ dirigẽs ꝑ ſe ea d i diul vtiq; vt ab ea ⁊ ꝑ eã ſi gubernarentur
anediata ſũt apud ipᷣam et ꝑ illa imediate Redit igr iſte ſermo ad hoc vt cõfieat ꝗ

pſequẽtiar ita donec veniaꝶir ad vltima hoc dicitcreatoꝛem gubernare bmoi ani
Zubernata a creatoꝛe. Si ꝗs ergo dicere malia ſed ꝑ mediũ rectoꝛẽ aliũ videlicz na
Aalneri qꝛ nõ oĩa creata regũtur a creaso turãa ꝑ natura hmõiqui autẽ cõfitetur cre⸗
re imediatehhoc ẽ ꝑ ſe ſolunõ contradico atꝛẽ curare et gubernare aliqd ſailic; per

cu innerabilia regatp rectoꝛes tam ſpia mediũ rectoꝛẽ ⁊ gubernatoꝛẽ alinzno de⸗
les q; copales. Multiei ex hoĩbus recto ſtruit curam aut gubernationem creato⸗
res ſuũt alioꝝ æ miti ex angelis pꝛeſũt alis ſed magis declarat esm.

unt filios ſuos ad volandu ⁊ accipitres ſi

oꝛe aut no. Si egent aut ꝓuidit eis crea
dit vires ſiue vᷣtutes ꝗbꝰſeipᷣas regere len toꝛ aut non Puidi. Sino peouidittu ege
gubernare ſufficerẽt abſq; amplioꝛi cura ren ſcieter vo
igr piclitari ſcieter voluit qre ad caſum ſi-

uidtt eis rectoꝛes vel rectoꝛẽ ꝙ indnbitan
ter ſapiẽtie eius et bonitati cõgruit. Ot ſi
ctoꝛẽ ꝑ ſe ⁊ immediatuũaut recoꝛes alios

1 ationẽ. In hoc igr exeple us. Amßp. Illa nobiliſſima ſutin crea⸗
ſeſtũ ẽ qꝛ p nõ dimiſit fiiui ſibipi imo po turis ranonabilibꝰ. Similiter coꝛpalia

a ſunt, Si non cu

Oo
oruplo
ſouitg
ſiut
tohnenn
ſueltuen
Unicpri
Prpboctk

erbls

geislafin
naſe.h
oqnoſen
dftaſt
ſbatinin
ſſetfuin
lusſcic
ſetenoe
Cidütbinn
hobpypniue
Edooſnn
Miideniag
eoratod
ſone
edrme
ſallisteg
rcenons
remnoel
bosalbe
lubnojrei

(amuserne

Frenwis
Ounsqan
lntkte
eninaie
ſoornils
ſaunntgenen
relavelin
riun, Oua
ſfntis i
geakoꝛ
npliden
Gbretmon
tresadbe
ichäitli,

Giricdet

Cnon
Kcdaſeun
Palttag
ſantenge
lgeniſn
Ulu

duigne
günalru
Uerſenosn
e ids
Singiner
ſotoreider
Ueascöſftuig
aſeagigee
oniaiii,
aniannrte
eisapamntr
nndgai
nohlünr
OCennonet

beräin ünn
o Sien

1 vegneuin
unitnn,
os Ftid N
liokante
tainigie
nanstin
—
4 fonat ⸗,
deſifin

E

.

Fo.

ſuũt iudicia manifeſta intelligetibꝰ vtilita/
tes que inde ꝓueniũt hominibus et alijs
aĩalibus'q nullomõ ꝓuenire poſſent niſi
p curã ⁊? ꝓuidentia creatoꝛis. Inutilit᷑ em
hmõi hoc ẽ homines ⁊ alla animalia alʒ
vegetabilia creaſſ creatoꝛſi nõ eis alimẽ
ra et alia ſine ꝗpus durare nõ poſſunt ꝓ/

cio ꝗ nõ ſolu inutiliter ſed etis inſipienter

ediſicaſſet domũ coꝛruẽdo ꝑ ſe ⁊ ſtatim ſi

nõ eidẽ fulcimẽta quibus ſtabiliret adie⸗
ciſſet frequẽtia ſilłt ſiue ppetuitas ⁊ vniuer
ſalitas iudicia certiſſima ſũt cure ? ꝓuidẽ

tie ⁊ remouẽt caſũ ⁊ temeritatẽ quẽadmo
dũ dixi nibi in pcedẽtibus qꝛmoꝛs accidit
hoibꝰ vniuerlſaliter ⁊ ſꝑ iAn ſuͤrbic be
igr duo ſũt iudicia certiſſima ꝙ ꝑ curamꝰ

Pꝓuidentiã creatoꝛis moꝛs ẽ in hominibꝰ.

Ecõtrario vo raritas atqʒ pticularitas iu
icia ſunt ceruſſima caſus ⁊ temeritatt qn
tũ ad nos/Quantuũ aut ad creatoꝛẽ neq;
aſus neq; temeritas aliqd ẽ iſtud ibi at

tendendu ẽ diligẽter in omi genere aĩaliñ/

generatio eĩ pedũ alarũ ⁊ eti pluman in

oĩbus aĩalibus ꝗᷓ naturaliter babet mem
bꝛa bmõi vel admunitas ſicut plumas et
ſꝗquamas ex neceſſitate ꝑ curã ? ꝓuidentiã

eſt creatoꝛis/ qm ꝑennis ẽvt ita dicaʒ hoc
ẽ durans quantum creatoꝛ hic eſſe anima
lia ꝓuidit.Eſt etiam vniuerſalis vnicuic
generi animaliũ hmõi Sic ſe hʒ⁊ genera

o pilon in illis ptibꝰ animaliũ i qbns cõ

ſueuerint generari. Curã dico intelligẽtia
vt mediã vel imẽdiata vłmediata vel im⸗
medialã. Quato foꝛtiꝰ igr motus celoꝛuʒ

ta frequẽs ⁊ ta ĩmutabil erit pꝑ curaʒ ⁊ ꝓui

dentia creatoꝛt. Amp.nõ pᷣt dubitari an
creatoꝛ pᷣuiderit ſiue pᷣnouerit ꝗd bonivel

eẽt vłpret motꝰ celoꝝ ⁊ qd ppr ill dede

rit vtutes ad hmoi motus puidit igit mo

tũ celis cũ illũ pcurauerit ꝓpter bonũvel

dõ ẽ vel qð ex eo hʒ vel qõ ex eo ẽhoc au

—

xẽ eẽ ꝑ cura vel ꝓuidentia vt pᷣdixi tibi.Eſt

— —

oi motus ex ꝓuidẽtiaſqᷓre et omne

id aðò ꝑſe naturaliter ex eo ſequit/qre di/

es et nox et generationes et coꝛruptiones

vernales et autũnales hyemales ⁊ eſtiua
les ⁊ viciſſitudines ipe tempoꝛũ quattuoꝛ
Utilitates aut iſte note ſunt nobismulto

E motibus aũt celoꝛuʒ ſtellarñnq
⁊ luminariũ ⁊ de viciſſitudinibꝰ
tempoꝛũ ⁊ de generationibus et
coꝛruptioibus que viciſſtudines tempoꝝ
ſequũt᷑ ꝓpter curã et ꝓuidentia creatoꝛis

tentio ad hocverbi gra.
cratis no Juit a t
tes. Sed magis vi gener ĩ vni
uerſali vel foꝛſitlanvt dicat aliꝗs indiuidu
um vagumſoñ igr ſe babet ⁊ coueniẽs eſt

xv

foꝛtius igr̃ creatoꝛi.Quoniã igitur intẽtio
ſapientis eſt intendere in oꝑe ſuo om̃e bo
nulet omnẽ vlilitatem que Puenire deber!
aut poteſt ex opere ſuo erii hec intẽtioſmł

tofoꝛtiꝰ creatoꝛis ſapiẽtiſſimi. Quare om
ne bonũ qð ẽ vel debet eẽ ex quocũq; opi
bus eius eſt ꝑ intentionẽ ibius omne aute

bonũ ad opus eius ẽ aui ex ope eius ome

igr bonũ ẽ ꝑ intentionèe ipius et eſſect? ei⸗
vel mediatꝰ vel imediat qcꝗd aũt ẽ crea

tũ ab eo ẽ creana pfagietin ei? et ꝓpt hoc
oẽ bonũ ẽ ꝓuiſũ ab ipo ⁊ ꝑ curã ac ꝓuidẽ

is iudicis vſi ſunt ad declarand cura ?
pꝛouidentiã creatoꝛis circa vniuerſu; coꝛ⸗
poꝛeũ et circa coꝛpalia que generant᷑ ⁊ coꝛ
rumpunt᷑ ſub circulo lune· erũ non po⸗
tuerũt ꝑ has vias erẽdere curaʒ ⁊ guber⸗
nationẽ creatoꝛis vſq; ad ſingula particu
lariũ vt em̃ generetur hoc granũ frumen⸗
ti vel coꝛrũpat᷑ p curã ⁊ gubernationẽ cre

atoꝛis nullo modoꝛũ videtur declaratum/

ꝑ vias iſtas hoc aũt eſt qm̃ nõ ẽ patefactu
pꝑ eas ꝙ cura et gubernatio creatoꝛis ſit i-
mediate circa bmõiſmedioꝛũ vo nõ eſtin
fa. Intentio pris ſo
generaretur ſocra
aret᷑ pꝛoles ĩ vni

huic capitulo ꝙ iractare incepi inueſtiga-
re de hoc. Dedes igr ſcire quia no ẽ neceſ

—

uidiſſet. Exemplum aut hmorẽ in archite ariſäe quia ytalici phi pPdii

e vt media p que fit gubernauo inten dar

generaliter vel intẽtione vniuerſali velin⸗
"tentione pticulari. Sicut manifeſtũ ẽ nibi

in armamẽetis nauisi hoc ẽ in inſtrumẽtis
gubernatiõis ipᷣius ꝙ nihil omino inten
dut vel vniuerlaliter vel pticulariter. NHe

„

etiã cũ hoĩes medij ſunt gubernationũè/
neceiſe ẽ vt intendat in omia pticulariaſſic
myniſtri argonautaru ſiue archinautaru

intendũt in ſingulos fluctus vel vndaslqᷓ
poſſunt nauem ſubuerterenec in ſingulas

guttas quẽ poſſũt in ſentinã influere quo/

2.

niã nec cogitat de illis cogitatiõe particu/
lari. Sic nec duces de ſingul paſſibus nec

— —

ißi eta ambulates ex quib? exemplis foꝛ-

—

taſſis alicui videatur q multofoetius non
eẽ neceſſe om̃ipotentiſſimũ creatoꝛẽ inten⸗
dere in ſingula eoꝛumique pꝑ curam et gu/
bernationẽ ipᷣius fiũt vel gubernant/ Si
em̃ nõ optet aurigam de ſingulis paſſibꝰ
equoꝛũ trahentiũ currum ſuumaut de ſin
gulis reuolutionibꝰ rotarũ currus quem
Rr ii

Pars pꝛima de vniuerſo
regit ſingulariter intẽdere vłcogirare quã litates eon in vltimitate claritatis et certi⸗ inzĩ
io minus creato:em om̃ipotenſſimũ ac re tudinis intuet. Ex quo manifeſtũ ẽ q om Cnnn
cioꝛẽ vniuerſoꝝ deũ nõ optebit ſingulari⸗ nes bonitates creaturarũ ſingillatun Pvi N eniͤt
er intendere de omnibus que ꝑ curam et det ⁊ ſingillatim largit hocaut e eſſe p ꝓꝑ⸗ f 0
ꝓuidennam ipᷣius reguntur pꝛeſertim cũ uidentia ⁊ curꝗ eiuſdẽ videlicet bonũ eſſe uge
incom parabiluer fadilius ſitei vniuerſu, vel vtile ⁊ cõ ſulte ſiue ſcienter factum eſſe aing
regere q; cuiuis aurige curruu leuiſimuz. Amp. In quolibet cõtinuo indubuan ncnzge⸗
Amplius. Ridenda ⁊ ridiculoſa vide ter ſunt ꝑtes infinite ſi ꝓuidit ⁊ curauit Aefiuen
i poteſt pꝛouidentia circa athomos atq; creatoꝛ: vt eẽt totũ. Sic ꝓuidit et curauitvt ntni
arenarũ caleulos pᷣſertim cum nemo ſapi eẽt medietas/ eodẽ moõ ſe haber de medi einhuſl
ens hmõi minucias curervel etia numen etate medietatis et ita in infinitũ qui eniʒ Mueyllaarn
earũ ſciataut ſcire velit Quãtomagis igi Pꝓnidet et curat vt ſit domus/ꝓuidet et cu leghgnnun
tur creatoꝛi iſta curãda nõ ſũſhincẽ q; rat vt ſit paries etiã vt ſit lapis in pariete geizonns
a er lapicẽtibus et doctoꝛibꝰ iĩpiano:uũ re⸗ Uerũ non opoꝛtet eũ curare vt ptes lapi⸗ Pnenutbos⸗
puta uit dei adulatoꝛes ꝗ talia iſßum cura dis ſint in lapide hoc em iuenit pᷣter curz? W
dicerent. Lu igr attede in hijs exemplis· ⁊Z uidentia iam factã. Creatoꝛ vo benedi ſurieſeb
d poſita tibi ſunt hicſqm in eis ſunt ſermo ctus de hijs que facit vel fecit nihil inenit Plhſen
nes quoꝛũ intentiões ibi diligeter intuen vel inuenit factũ alias vel ab alio. Inten Guigenis
de ſunt.videlicʒ e auriga dicit᷑ regere tur do autem factum alias factum nõ per cu- Gttöneplie
rũ aut equos trabetes ipᷣm dux itineris ramet pꝛouidentiam ſuuam. Manife- Uebeigion.
viantes. nõ em̃ iſta dicut᷑ ſimpliciter ⁊ ſm ſtumigitur eſt quia totum conninuuʒ eſſe maclu
totũequi nanq; greſſus ſuos regũt ſenſ- cum vniuerſitate infinitate partium ſua hellatonß
bus ſuis ⁊vi eſtimatiua ᷣmaximo eoꝛum rumffactum eſt per curam et ꝓuidentiam Ungmnns
⁊ in minimo regũtur ab aurigaſſic ſe hbʒ et creatoꝛis apparet aſt hoc euideter ꝑp hoc ſeteetan
de itineratious ⁊ duce eoꝛũ.De patre vo ꝙ generatio omnis naturalis hoc ẽ cuiuſ NEdoreen
familias vel ſapiẽte quocũq; q non curat libʒ cõtinui qð generat᷑ cũ non ſit niſi per nchngeie
minima domus ſue vt athomos et calcu virtutẽ generantẽ datã a creatoꝛe ad hanc elluse
los arenarũ. Uerũ vtiq; ẽ hoc.Cauſa aüt vtilitatem videlʒ generandi.Conſequens hahishe
eſt quonia intentio ſapientis hmoi limita igr ẽ vt oẽs ⁊ ſingule parte s cuiuſſibei ↄii lngetzn
ta ẽ circa ea que videt vtilia ſibivi expedi nui generati fint p curam ⁊ ꝓuidentis ce inn
entia domui ſuevel hijs ꝗqous hʒ ex offi⸗ atoꝛis ⸗ multoſoꝛtius et cuiuſlibʒ cõninui Nanauroei
cio ſuo ↄſulere vel ꝓuidere. Hincẽ ꝙ nec crean qð dico ppter celum vltimũ videlz ſſnnannbene
numerũ athomonꝝ vel aliarũ minuciaruz empireu ⁊ ꝓpter terrã que foꝛſitan videa nunlctenen
hmõi neq; aliqua ex eis curatiſʒ ea ſola i tur creata et nõ ꝓpe generata. De nouem unltuenaen
ꝗbus ẽ ſpes aut certitudo qua intẽdit vuili⸗ vero celis mobilibus qui in medio aquas tanon
tatis. Ampᷣ. Nec poſſibile ẽ hoĩ iſta ſin rũ facti ſunt foꝛſitan magis veriſmile ẽ q liens noſan
gillatim neq; p ſingula curare qm̃ nec co⸗ ſint generati vel facti ex aquis hoc eſt ex lelpuicent
2* itare. In creatoꝛe vo tamlonge aliter tã medis parte aquaru in cui⸗ loco poſiti et (munnrgeen
Diſſimiliter cura ⁊ ꝓuidẽetia/quaniu lõ/D oꝛdinali ſunt. ſenlitetan
ge velus bonitas r ſaletie a bonitate hbu Euertar igitur ad id in quo eraꝭ ⁊ ſpgliatest
mana et ſapiẽtia quantecũq; ipᷣe ſint Si⸗ r dicã quia ſicut partes in toto con iutneeſeek
cut em̃ ſapientia creatoꝛis aut intuituʒ ei? tinuo ſunt non obſtante numero Ulkytligre
di⸗ ſitate vel etia infinitate earuũſunt in; pp

no adiuuat magnitudo reꝝ aut paudtas

inc;pp ſgghe
Sic neq; paruitas neq; multitudo ſpedit uidentiam creatoꝛis ſic et multofoꝛtius in fmundg
eam vllo modoꝛũ. Hoc em̃ dedaratũ ẽ in toto diſgregato hocẽ in omni monte are Ailftetnten
pma pte ſcientie iſtiꝰ⁊ cauſa in hbocẽ quo noſo et littoꝛe vniuſcuiuſq; maris ⁊ in rio Ruungeniig
nia creatoꝛ nõ ẽ ſapiens aliungevel affoꝛꝛ pa vniuſcuiuſq; fluminis. Neq; ei obſtat Alenin Ce
ſ z eſſenciaiiter ꝑ hoc qð ſcilicet ⁊ per hoc infinitas aut numeroſitas ſapientie aut ꝙ ntimnt
. equalicer nouit futura vt pᷣſentia ⁊ pterita nidentie creatoꝛis vt minus eaʒ videat qᷓ . Rekonein
* ſimiliter. Silr parnavt magna? multa vt finitatevt ita dicam aut minus infinita q; imen
Bneti r roꝛalia vt ſpuialia et econuerſo. vnuz. Amp̃. vnnſquiſq; puiſo: domꝰ ntüln
Similiter pticularia vt vninerſalia. Qua ſue ſcit aggregare feſtucas ſen paleas ad gmi⸗
ꝓpier et ſingula que creauit ⁊ ſingulaspti ſiernendh inde domũ vel conſtruendum hainaſ

Nrinin
oanſtii
weſdenegir
detcaneng
Kri ucte
Rpragen
Knoſelnn
tinnninig
unſthhete
neüarmete
docei mn
cii
Larnetfurin
Hasednn
nan. N
uen l
Tininnsrzmnnt
raran u
1aütbotaning
nsannisnti
weni innini
NAieknti

nmmälden

Neynleinni
ganen t an
ns aailht
lun Cnid
i ehtnn
degnenul
usͦchii ie⸗

ungeſn

.

—“”””ù”
Mien me

.—

eſſe voluit et curauit.
certas viilitates vnũquodq; eoꝝ q ſũt cre

Fo.

ſtratuʒ licet nõ videat vniuſcuiuſq; palee

vel feſtuce vntitatẽ ꝑ ſe viſione ſingulari⁊

determinata. In vniuerſali vliq; videt fa⸗

ſcẽ pslearũ neceſſaris ead alterã duoꝛuʒ
oꝛtiꝰcreatoꝛ oĩa intuens
et ſingula ſinguloꝛũq; omniumvtilitates
videns ad cerium⁊ liquidũ nouitaggre/
gare ſiue in totum continuũ ſiue in totum

congregatumparuculas minutiſſimas ſi

it em no mi

ue coꝛpoꝛa minutiſſima.

nus vtilitatem vniuſcuiuſq; calculi arena
lisquantũcunq; paruulus ſitvt vtilitateʒ
aggeris totius ex innumerabilibus calcu
lis arenalibus congeſtiſneceſſe igitur eſtz
parua et minuta coꝛꝑa in quantũcunq; ꝑ
uitate ſint eſſe p ꝓuidentiam ⁊ cura creato

ris. Ueruʒ ipᷣe nouit vtilitates vnicuiuſꝗ;

catlculi arenalis quas habet in ſe et per ſe
et incõ ꝑabiliter lucidius q; nos easquas
ha bet in toto. Nos autem ꝓpter ebetudi

nem ⁊? obſcuritatem intellectus noſtriatʒ
bꝛeuitatem ipius ad hoctam minuta nõ

attingimus quẽadmodũ neq; viſu coꝛpa

li videre tam parua poſſumꝰin ſua parui

tateſoonec aggregata fuerint ĩ atriũ vł ali
am congeriem vel cõtinuitatẽ in totalita⸗

te alicuius colligata. Wanikeſtũ igr eſt
tibi ex hisiquoniam ſingula creatoꝛ ſuo

rum et etiam ſinguloꝛũ partes curat crea
toꝛſinguloꝛum partes ſingulas. Amp

Si curauit de ſingulis vt eſſent/⁊vt bona

eſſent et vt bene eſſent ꝓuidens vnicuiq;

locum cõuenienieʒ ⁊ ſalutarem ſibilet eti
am virtutem acquirendi ipᷣm locũ vnicui⸗
qʒ tribuit quomõ non per ꝓuidenuam et
cura eius nõ ſunt omnia que creauit ſub

cura et ꝓuidentia ipius qualiter veriſimi

le eſt vt regere et gubernare negligat ea ꝗͥ
Amp̃. Cum ꝓot.

aneritneceſſe eſt vt ea dirigat et perducat
ad illas vtilitates quantũ in eo eſt ad fi
nes ꝓpter quos ea eſſe voluitqð dico p⸗
pter homines malos ⁊ angelos malos ꝗ
cuũ ad felicitatem nobiliſſimam ſcilicet per
petuam creati ab eo ſint ad illa tamẽnon
perneniunt. Cauſa autem in hoc eſt mali
cia voluntaria qua ab eius regimine atq;
directione ſe auertunt qᷓntuʒ ad hoc. Nõ
enim extra regnum ip̃ius ſunt quos taʒ ſe
pe cõpeſcit et laxat vt non noceat mali an
geli quantũ volunt neq; mali homines li
bidines ſuas aut cupiditates explere poſ

ſint ꝓ libito neq; in alios graſſari 21 5 hoe
perſcrutatius et diſſuſius loquar in ſequẽ
nibus. Qualiter auteʒ eos laxet 1 compes
cat et quibus vtilitatibus audies tunc·
Moanifeſtum autem eſt nbi q eaunz
qui aſſeſſoꝛe interdum laxatur a curſu. Irꝛ
terdum autem frenatur ab eo in ambulæz

tione. Interdum autem er igatur omni⸗
no ita vt etiam nec moueri poſſit non ẽ ex⸗

tra regimen et curam ſeſſo:is.De parau.-
lis vero quas vtilitates habeat quos vſꝰ

vel vtilitates habeat vel nauuitates eoꝝn

vel vita. Jam aliqua ſuper hec dicta ſunt
tibi. Reliqua vero expectanda ſunt vſqʒ
in capitulum quod dixi. Alios vero bomi
nes et angelos amauit indubitanter diris

git atʒ perducit creatoꝛ benigniſſimus ad

vonum pꝛopier quod ciad quod eos cre
auitet adiuuat eliam illos multiplieibus
et pene innumerabilibus adiutoꝛis ania⸗

malia quoq; que ſunt ad vſum hominuz

creata pꝑ induſtrias et artes quas ipſeme?
dedit hominibus ad hoccõ uertuntur in
vſus hominum quare licet per homines

medios ad finem perducuntur ad creato

rem ad queʒ ſunt. Jam enim alibi dixi ti
bi ꝙ quicquid eſt cauſa cauſe per ſe in o
dem genere canſe eſt etiam cauſa canſati
et intelligo cauſa cauſe per ſe. Cum igitux
induſtria hominũ ⁊ voluntas vtendi ani
malibus huiuſmõi a creatoꝛe cauſate ſinte

efficienter ſiue effectius et ipᷣe cauſet vſum

huiuſmodi eodem modo cauſandi nece’ß
ſario et vſus hmõi opus ẽ creatoris ?⁊ dö
nũ atʒ beneficiũ. Quicꝗd aũt ẽ cauſatum

ab eo ita vłdonatũ ẽ cauſatũ vel donatiẽ

ab eo per curam et pꝛouidentiam ipſius.

quare vius animalium huiuſmodi erip
curam ⁊ pꝛouidentiam creatoꝛis. Am
plius.Certum eſt ꝙ moꝛs ⁊ vita lotalitex
in voluntate ſunt ⁊ veneplacito crealoꝛis
neq viuit aliquis niſi ex dono et beneſi/
cio ipſiusc⁊ nec moꝛitur aliquis niſi veleo
aciente vel permittente/quicquid autem
vel facit vel donat ſcienter facit et quicqcd
permittit ſimiliter pꝛomittit ſcienter quica⸗
quid autem genter donat vel facit curar
indubitanter et facere et donare etcurat
etiam finem et fructum qui ex hoc pꝛoue/
nire debet niſi foꝛle ſit vltimum donatun
qð eſt finis ⁊ fructus omnium pꝛecedent⸗
um illud in oꝛdine ſuo/vei oꝛdinatione ꝓ/

inde igr a curate ſiue ꝓuidẽeler omia faci

Krüc

„£
* £
*
2
—

edanes

i S eſſe

——

7
Oαι ο caàνονααιαι ; ro

Pars pꝛima de vniuerſo

ne facit et donat ſimilitalioꝗn velut lu⸗
do ſen ioco ocioſo aliꝗd faceret vel pꝑmit⸗
yteret fieri qð nec bonitas nec ſapiẽtia eius
vllo modoꝝ patitur. Manikeſtu igit ẽ
tibi ex oibus hijs qm̃ a maximo creatovſ
q; ad minimũ oĩia bona curat ⁊ pꝛouidet
creatoꝛ et om̃e bonũ aliud ab ipᷣo ẽ per cu
ra ⁊ pꝛouidentid ipᷣius/ om̃ino em indecẽs
ẽ bonitati ⁊ ſapiẽtie ipius ea nõ curare vł
dd ipᷣa faciũt vel quid de eis fiat que cura
uit eerealon igcole 7 ca:e iñ fa⸗
ceret quęadmodũ ſi quis artifex artificiuʒ
aliquod faceret?⁊ poſtmodũ nõ curaretvł
quid ipſũ faceret vel quid de eo fieret vel
qð deueniret ad iocũ ſtultiſſimũ atʒ ocio⸗
ſſimũ opatusmanifeſte appareret. ?
ſi dixerit ꝗs qꝛ de modicis er minimis nõ
opoꝛtet creatoꝛẽ cura hr̃e ⁊ quia ridiculo/
Ja eẽt atʒ ridenda hmõi cura ſiue curatio.
Jam reſpõdi tibi in hoc qꝛ poſtq; creator
iudicauit bonũ illa facere nõ ridiculoſũ
neceſſe ẽ vt iudicet bonũ illa curare rege
re alioquin vt dixi iocoſe et ridiculoſe illa

feciſſet.
Tautẽ erigã te atz dirigã ad ſubli
yv mio:ẽ ac nobilioꝛẽ ↄſiderationem
cure ac ꝓuidẽtie creatoꝛis in rebꝰ
minimis cõ ſidera ⁊ inueſtiga niſi diſcunt

/vlł didicerũt ara nee nere ſiue filare? telas

ſuas atʒ reciaculas texere vbi didicerũt ſi
militer caſuras eẽ muſcas in reciacula ea/
rũ et ꝙ muſce pᷣde earũ eẽ naturaliter de/
beant ⁊ eſcalanteqᷓ; vel matres filates vi⸗/
derẽt anteq; cognoſcerent vt fila vel telas
vel reciacula anteq; apperet eis muſca ali
qua.Gimilẽ conſiderationẽ fac de anati

bus ꝗ q; cito aqua videt in eam ſtatim iſi
lint ⁊ natare incipiũt cũ nullũ animal na-

tare viderint vbi natare didicerũt ⁊ aquaã
eẽ habitationẽ ſuã hocẽ nature ſue ↄueni
entẽ. Similis ẽ queſtio ac cõſideratio de/

foꝛmicis vbi didicerũt theſauriʒare.⁊ qd

ẽ mirabiliꝰ vbi didicerũt grana tritici ger
minatura ſi ea integra relinquerẽt et ideo
diuidunt ea in fruſta.De pdicibꝰvero hʒ
admirationẽ non leuẽ qᷓliter matrẽ agno
ſcãt qua nũqᷓ; viderũt relingauãt pdiceʒ ꝗq
furat᷑ oua matr: fouit eaj
ſi ſtatim eĩ relinquẽt? matrẽ que oua in ꝗ

bus nati ſũt poſuit ſequent᷑ inſepabiliter

onge aũt mirabiliꝰoĩbus hijs ẽ genera
tio ſcarabeoꝝ. Scarabei aũt cum ſcarabe
os alios generare nõ viderint miro artifi

cio generat alios. De ſtercoꝛe nanq; equi

pduli vo exclu

no globos rotũdos foꝛmãt ⁊ ad recepta⸗
cula ſua eos poꝛtqtes atʒ deluꝑ incubates
glios generat. Sut æ alia innumera artifj
g cia animaliũ quale è aruficiũ pice quo cõ
pingit nidu ſluũ quẽ nemo carpentarioꝛũ
vel architectoꝛũ effigiare poleſt. Dicit au
tẽ et illud mirabile ꝙ fateoꝛ me nõ ꝓbaſ⸗
ſe quia etia pluries reſiſti ſtructura illa ar⸗
le elia cementarioꝛũ quada vti videt yrũ⸗
dines ⁊ quida volucres alie ⁊ vt vlteriꝰ te
diriga ꝗs docuit roſas texere floſculos ſu
os ⁊ cingere ⁊ lilia ſiłx ⁊ de om̃i genere ſe⸗

Ekin ſeminibus ſimilis artificijs ⁊ ꝓpt᷑ hoe

ꝙ genera artificioꝛũ naturaliũ quare ma
nifeſtũ ẽ oĩa ſemina artifices eẽ naturevel

ʒnaturales. Deniq; ꝗs docuit gallinas et
alia animalia ouatia ſupincubãdo ouis
ſuis generare animalia ſuarũ ſpederum.
Quis docuit ſtrutões oua ſua calefacere
i ſabulo ad ſolẽ ⁊ ſic generari ſibi pullos.

2 Quis vᷣo docuit apesvt fauos ſuos ꝑ exa

gorios oꝑat ꝗs docuit eas vel quẽ expla⸗

natoꝛẽ habuerũt ꝙ mel eẽt in floꝛibꝰ⁊ qas

oſtẽdit eis artificiu illud colligendi exillis
Ubi didicit fenix ex aromatibꝰ roguʒ ſibi
coſtruere ⁊ in eo ſe cõcremare vt ex eiꝰ ci/

neribus fenix alius generet᷑. Pꝛetereo de

medicinis aialiũ occult ⁊ ſaluberrimis ſi
cut de buffone ꝗ medicamẽtuũ veneni pꝛi⸗

. mꝰ oñdit ĩ ruta et ſaliua et inũera hmõi ſt

que legũt apð medicos ⁊ naturales phy⸗

loſophos. Sup huiuſcemoi igitur ioco ſe
multotiẽs aliquos interrogaui ⁊c vna le
ſponſio oim ꝙ natura docet aialia hmoi

artes et artificia. Poſtmodum aut quere

iterũ cuiuſmõi liber cuiuſmõi linteris ſcri⸗

ptius/ ᷓ quatitas ⁊ cuiꝰ volumis ⁊ deſeni
ptoꝛe iterrogo eos ⁊ neſciũt mihi reſpõde

re.è ſi dixerint ꝙ mgr̃is ga magiſter eſt
Quero ilerũ vbi mgr ille ſot ⁊ tata artifi⸗
cia didicerit ſi didicit.qm ſi nõ didicit hoc
ſi ſdentia hmõi ab alio nõ habʒ neceſſe
habẽt ↄfiteri quia magiſteriſte creatoꝛ eſt
cũ ſolus gearorſ dientii bale Boi r⸗
at ⁊ ꝗcũq; habẽt ab eo habest. Mirabi
urevalde eſt ꝙ ſimul artifex et magiſter
aut ſimilis liber apud nos nõdum inuen
tus c.Qj ſſi creatoꝛ ipᷣe qui vocet hmõi ar⸗
tifices qbꝰ nulla ẽ artificioꝝ neceſſitas ꝙ/
pᷣa compatio ĩdigẽtiarũ ⁊ neceſſitatũ nia/
rũ quatomagis in nos deberet eſſe tante
diuine bonitalis largitas vt in hominib⸗

9 minuzʒ ᷣm qð dixit ariſtoteles qꝛ vintus qᷓ

ab eis vtruʒ natura bec liber ſitan mꝗr ?

zilten
eſun
elgvonb
1alger,
(tlkienm
ſeriles
Uetslss
lietlega
lelgt
ſyutii
nſgii
ſnigi⸗
ſottalxe

dse

Gobete nil
Crigcanna
Mitemng
Erüime
Daseärt
Hiattche
ecſesetn

5 n
N
eind

chonadi
Pachid
nigeue
nieſoi
Mpoim
livüiusl
NMgiren
Nochoe
leggboren
Peggerine
hafeteptaa
Pleveniad
rchen
ſae Ore
enpcſdee
Coccilun:
heſnuſcary
mlimeiſe
Uopeidens
llſuefta
Uutene
nſs
Burn
„Me
lwiifin
NWuno⸗
Wsgorſq
N
edee

i

nn
sfiffnen
wn usn
ſlugesslrint
A ſoſeskenttde
Mk anſorsen
miggs Nact
0das nerin
mimeluinim
Eſegenent
igestnei

õ

ni nacnnt
ianilmdcbgi
nielgonabg
eolecöenaend
uusoineri
eanecaninſt⸗
getſaisdinn
Omneis n
Pbeinmniſen
pnamadod,
aſle
Aun l
llber außinn,

gur iſti artifices artificion ſuoꝝ ſcientia ꝗ́⸗
lter ibi legere poſut?

tara d ita docet hmoi

ſtotel.qliter docet cuʒ ipa nibil ſcire poſſe
videat᷑ ꝗs ei opinet accidẽsvl ſcire aliqd
vr docere niſi quẽéadmodu ꝗs dicat albe

tactũ vnũquodq; alioꝝ ſenſibiliũ doce⸗
re ſenciẽtem ie ꝑ ſenſũ ſiue ꝑ ſentionẽ ſui.
baq́ videt eſe naturaliter in animalbus
ante dictis et in multis alus.

cauſaiũ ab ipo ⁊ queadmoduũ bonitas et ſas quas audies ſolo loco et interduʒ val
pulchꝛitudo a alla qᷓ vocat bona ſiue bo eni
nitate ſuꝑ oia creata ? generata.
lumie ſapiẽtie creatoꝛt deſcendũt iue flu/

cito ipius lumina pᷣdictarũ cognitionũ/ꝙ

modũ ſuꝑ foꝛmica lumẽ quodda ꝓuiden
lie aa hoc regrit neceſſitas vite ipiꝰ niſi ei
ↄgregaret in eſtatevñ aleret ĩ hyeme cum
extra receptacula ſua opter aſpitatẽ frigo
ris a teneritudinẽ atqʒ paſſibilitatẽ ꝓpꝛu tutts
coꝛpis alimẽta ⁊ receptacula ſua pꝗrere ̊//cia augurarum et opimo tam antiqua de

valeret. Sic velut alind quoddaʒ lumè q veritate augurioꝛũ qua opiniõe multi ad

boc lumẽ ĩ ipᷣa ĩuiile eẽt ꝑ ſeſupadditũ eſt

) retentaculn ouoꝝ ſuoꝛu foꝛtiſſimũ
vbi oua lua ponit et cubat ſiue fouet. In

Fo. cxvij
eẽnt iſte artes naturaliter vel ſaltem artes apphendãt. Cauſa autẽ in boc z qĩ canis
neceſſiarievt nõ cogeret hoies tatt vigilis crealus ẽꝓpt cuſtodia! 5
et laboꝛibꝰ artificia ſibi neceſſaria dilſcere

2 acqrere. Wirabile aũt ẽ ſi liber in quo le

da qua exbibere videtur holbus necnon
latratibus ⁊ moꝛſibus gbus arcere nitut
ea que videntur eis voctura hoibꝰ onis

vidget ꝙ lre ille ſint que
ſuis vel rebus eon euidẽter iundicat. Quis

natarales ſi lre ibi ſũt qm̃ mille lre natura

liter iegut ab boib⸗/z lre nõ poſſũt eẽ na igr larones · occulii homicide ð hijs ſůÜᷣʒ

turales alid q; naturalia ſigna. S 1 bec q multũ nocet hominibus ? rebus eoꝛuʒ
ſignavbi impᷣſſa ſut ? qꝗs impſſi.Amp.na lumẽ hmoi qſi diuinanois cniuſda datus
ẽ canibus. Ueruũtũ panciſſimis vel ꝓpter

—

lartifices ſi nõ ẽ ſb⸗
iectũ. Sʒ ĩ ſubiecto quẽa dmodu docʒ ari
it diſpoſitionis qᷓ illos receplibiles illiꝰlu
minis facit. Queadmodũ ⁊? qdaʒ diri de
ſplendoꝛ:e pꝛophecie quia tanta bonitas
cõplectionis rariſſime inuenitur in homi
nibus que receptibilis ſit ſ plendoris illis⸗

dinẽ vel aliũ coloꝛẽ dicere ꝑuiſũ caloꝛẽ⁊

MWoqdus aũt iſte multũ lõge a cognitioni . ſo
bonitate cõplectiois ꝗqn potius ab ipſo ꝓ

ſcend ige vige⸗ vrquẽadmodi
uit eſſe a ſonte pᷣmo ⁊ vniuerſali

uite nte pᷣmo 2 alios inſtruedos ⁊ pᷣmuniendos circa ma
eẽndi ⁊ ꝓ bñplacito ipius ſupeſſe

la ipis imminentia. Multis ob alias cau

de male complexionaus etiam inuenies

„

ic et a
unt ꝓ bnplacito ipiꝰ naturaliter ꝓ bñpla vt elleſic eẽ deſcendit cuiꝰeſſe aliud. Sica

ut reqrit neceſſitas ⁊ viilitas eon quemad le deſcendũt oĩa binoilumina bnplaci

um. Debes in hoc etiam ſcire quis in

da venadi deſcẽdit ſup araneavelnt aliud ucerrare noſt⸗ cuntur an poteſt videri ha⸗
quoddã lumẽ. Wanifeſtũ ei ẽ qam̃ venau
one muſcan vila ſua ſuſtẽtat aranea ⁊ qm

tis tanq; ſuper coꝛuos et coꝛnices och⸗
cenderentqaeclam lumina pᷣſagioꝛũ a lu
mine antedicto ⁊ que per hec de euentibꝰ
humanis pᷣſagirent aues huius garnibꝰ?
volatibaalijſq; coꝛpoꝛum ſuoꝛũ motibus
hominibꝰ iudicarent. Qualiter autem ex

ei ex ꝓuidetia creatoꝛt aliud lume videlicʒ
nendi ſiue fuan di æ reciacnla ſua texandi.

lupis ant = lupabꝰaſtucia venãdi nõ mo

Aica lum quodd naturale ẽæ q mirabi quib⸗ vus erroꝛ iſte declaretur non ſolu?
uusvidet᷑ ee ĩ caſibus non ſolũ hoc factis impoſſibis ſed etiam ridiculoſus paleſi

et tibi per ine loco ſuo ſi deꝰ voluerit.Lau
ſas etiaz deceplionis iſtius audies ibidey
7 fient i manifeſte videtur etiam iuxta
hanc viam vt omnia que ſunt virtutis er
foꝛtitudinis et pertinent ad illas deſcedãt

nobilioꝛ ẽ q; i multis alioꝛũ aialiu ſʒ etiaʒ
velut quodda lumẽ ꝓphecie ſeu diuinati
onis ꝗbuſda canibus a creatoꝛe indituʒ ẽ
naturaliter ita vt et latrones ei hoies oc⸗
cultos hoc lumine inueſtigent dinoſcst et

quã ipᷣa ſollicitudie ſua ⁊ amicabilitate G

nobilitatẽ ipius luminis vel ꝓpter rarita⸗

us ideo rariſſime inuenitur ĩ illis. Zibi ve
ro certũ poteſt eẽ ſplendoꝛẽ iſtũ nõ ſequi-

pter aliã poteſtatẽ qñ muliis datus eſtip
pter meruũ ſanctitatè ipſoꝝn multis ꝓpter

2 datũ eſſe ⁊ dari donũ iſtud. Queadmo
dũ igr a pᷣmo fonte eſſendi ſiue a pmo ee

ðSme lumine ſapientie vt ẽlumẽ ſapenda
10 creatoꝛis , Puiden:ia eiuſde ad vtiti⸗
tates qs dixi T alias innũerabiles qs no

minare et numerare el mihi difficile eſt er
multe me latentjet nibi foꝛſitan eſſer tegio,
ire quis ſtultis⸗

buiſſe occaſionem ſui eſſeſet ſue credulilz

aues circa quas obſeruâtur auguria deſ⸗
2

⸗

Jrnsene 9

DPars pꝛima de vniuerſo
ſimilit᷑ a pᷣma virtute ſiue foꝛtitudine ſiue
potetiavt ẽ vᷣtus ⁊ foꝛtitudo⁊ potẽtia ⁊ ſx

pꝓuideti ipius ⁊ ꝓut requiruũt neceſſita.
les ⁊ vtilitates recipientiũ. Uñ in ꝗbuſdã

ſunt arma deſenſionis ſicutĩ bobꝰ ⁊ vac⸗

cis ꝗppetĩ coꝛnibꝰ qꝛ ꝑ illa ſe defendũt a

lupis queda vo ſũt arma ꝓtectiõis ſic du
ricia cutis in apꝛis ⁊ coco drilis licet ⁊ alie

ſint vtilitates iſtoꝛn. In alus vo dẽtes et

vngues ad iĩpugnationẽ piter ⁊ defenſio⸗
nẽ ſunt. Sicut in vꝛſis ⁊ leonibꝰ ⁊ alijs aĩa

libꝰ ꝗᷓ de pᷣda ſiue rapina ſua nutriunf ſic

Etig de pulchꝛitudinibꝰ dicenduʒ videtur
qm̃ oẽs deſeẽdũt a pᷣma pulchꝛiiudine vt
* pulchꝛitudo ⁊ bonitates a pᷣma bonita/
te vt ẽ honitas.Silxr ſcietie vel ſapientie a

pᷣma ſapiẽtia vt ẽ ſcietia et altitudines a pᷣ

ma altitudine vt eſt altitudo ⁊ ſuauitates

veri hoĩs a pᷣma ſuauitate vt eſt ſuauitas
ouſa auiẽ in hocẽ qm omia hec relucent

ad pᷣmum iqntũ talia ſũt ad pᷣmũ iq; inq̃n

tũ tale qᷓle demiaui tibi.lic oĩs vᷣtꝰ ad ipʒ

inquantũ ẽ virtꝰ ⁊ oĩis bonitas relucet ad

ad ipᷣm non relucet ad ipᷣm niſi ꝑ id qð ca
dit ſuꝑ ipᷣm de irradiatiòe pᷣmi. Manife

