89

cminord
un. Qru,

—

rettEe

me düttaN
ℳ a!
naiioniſhin
ißa enn
lan

ſtegidnen
nondt
bluigtuſi
cueſſpblni
un inn
binus i,
—

4

60

Fo.

lis eſt huic incipia tibi deſtruere et hiceſt ſ
erroꝛ qui impoſilus fuit a quibuſdaʒ vni
ex pꝛecipuis doctoꝛibus xpᷣianoꝛum⁊ iſte

ditiones inuolui pertinaciter finaliterq;

non potuit. Erroꝛ autem hic eſt videlicet
ꝙ iota humana natura reſoluetur in ni/

hilum quantum ad coꝛpoꝛ:a qm̃ gloꝛifica⸗
tis animabus vſus copoꝝ non erit ncca⸗
rius ſᷣm hunc erroꝛemiꝗn potius onero/
ſus et cum ᷣm opinionẽ omniũ retro phi
loſophatium coꝛpoꝛa non ſint animabꝰ
huanis data niſivt ſanctificentur et ꝑfici/
antur in eis perfectionibus ꝗqbus pꝛepa/

ſequens eſtvt alium erroꝛẽ qui pene ſimi

rorpugsi hbominẽ plene beatum gloꝛioo
ſum eẽ cecum ſurdum et muiũ aliiiq; hus
iuſmodi operationibus coꝛpalibus ome

nino ineptum. Ne attendas antemmen

uit ex ſapientibus theologis grecoꝛum/dacijs et deliramentis quoꝛun a qui ne/

⁊ vocatus fuit oꝛigenes. Apparebit autẽ gant animas humanas videre audire et
libijpſum ularennsiſtac 8 oc ſentetia ⁊
aſſertione dixiſſe non ſolum ex vbis eiꝰ
ſed etia ex incredulitate ⁊ impoſſibilitate
erroꝛis quo quattuoꝛ tãte ſapientie ⁊ eru

ceteras operationes que per coꝛpus ſunt
exercere.ſed hominẽ iuxta verbuʒ Ariſto
telis dicunt huiuſmodi operaliões exer⸗
cere in anima. um manifeſtu ſit operatẽ

ones que per inſtra fſuerit ſibi pꝛopꝛie ab

ipſo qui vtitur inſtrumentis et ipſum ꝓ⸗
pi operationes huiuſmodi operari.Ci?
igitur et coꝛpus ipſum humanũ totalite-
inſtrumentũ ſit anime humaneet mem⸗

mſtrcmͤ

ꝛa ſingula ſimiliter neceſſe eſt ipſaʒ op-

rari operationes que per ea fiunt et eiuſ⸗

dem eſſe pꝛop:ias pꝛieq; de eadem dici

VUidere igitur ⁊ audire ꝓpꝛie operatiões

2

ſunt animarumeuius aufẽ actus eiuſdex

rentur ad felicitateʒ eternam/digne fiantð ⁊ potẽtiaquare viſus ⁊ auditus ⁊ ceterz

eãdem ad quã ⁊ pꝛopter qua ſolam crea⸗
te ſũt.quare expleto iſto myniſterio ⁊ ob
tenta iſta vtilitate per ipſa ceſſabitet eſſe
earum tanq; vlterius inutile et ſupuacu/

umſſed et obtenta felicitate et gloꝛia ani/

maꝝꝛ remanebit in aiabꝰ nr̃is natura⸗
lis mutabilitas ſeꝑabilitas a gloꝛia hu⸗
iuſmodi tanq; eis aduenticialet acciden⸗
te fiet immutatio in aiabus nec peccabũt
deſiderantes incoꝛpoꝛari pꝛopter huiuſ/
modi peccatu expiandumet ſanctificalio
nem animan perficiendã erit vſus coꝛpo/
rum neccſſarius quapꝛopter fiet regenera
lio coꝛpoꝛum humano:ũdonec iterũ pꝛe

parate⁊ ſanctificate anime noſtre obtine

ant denuo felicitatẽ pꝛedictaʒſa qua iten
ca dentibꝰ reſtituant iterum coꝛꝑa⁊ hoc
non habeat ineternũ. Impoſſibilitas igr
iſtiꝰ erroꝛis pꝛimũ apparet ex eo ꝙ in eo

dicitunquia vſus coꝛpoꝛũ non erit neceſ-⸗

ſarius gioꝛificatis animabꝰ.Hoc em̃ ma
nifeſtũ eſt eſſe falſum. In pᷣmis qm̃ necꝑ

fectam poſſibile eſt eſſe gloꝛiam animaꝝn

ſeoꝛſum a coꝛpoꝛibus quomia vires qua⸗
rum operationes ſunt ꝑ coꝛpus remanẽt
quaſi extinctenaturalis ani moleſtia ani
marum noſtrarũ qua paciuntur ab impe

dimentis huiuſmodi viriũ cernſſimũ iu-
dicium eſt partem ꝑfectionis ⁊ felicitatis
earij eſſe perfectionẽ virium huiuſmodi
Amp̃ᷣquid eſt aliud dicere anima be

atam vel glouficatã eſſe amiſſo vſu ſenſu
um ⁊ aligrum viriuſauibus operatur per

hmõi que vires ſunt potentie animarum

hnmanarũ. Quapꝛopter oppoſita ea⸗
rum videlicet cecitas et ſurdiras et cetere

pᷣuationes huiuſmodioppoſita em ſem⸗

per et maxime pꝛiuatio ⁊ habitus et circa

idem naturaliter. Manifeſtũ autem ẽ

hoc in pᷣuatione⁊ habitu.De hocvero ꝙ
dixiſſe dicit quia coꝛpoꝛa humana non
ſunt neceſſaria gloꝛificatis aiabus et pꝛo⸗
eſtum eſt ꝙ non ſunt neceſſaria ad eẽ eæ

pter hoc ceſſabit eoꝝ eẽ oino.

rumet adiunuãtia ſunt ⁊ impediẽtia mul-

tum ad ↄplementũ bene eẽ eaꝝeſt enim
non nulla pars bene eẽ earum gloꝛia vi-
rium pᷣdictarũ qm ſcire te faciam in ſeqn⸗
tibus. Ampᷣ.ſi delectationes coꝛpales
extinguit in animabꝰ humanis omne de

derium delectationũ ſpiritualiumqua-

tofoꝛtius delectationes felicitatis eterne/ D

que incomparabiliter Maioꝛes ſunt extin

guent in animabns noſtris omne deſide
rium delectationũ coꝛporalium: Quare

et deſiderium in coꝛpoꝛandi cũ huuuſmo
di deſiderium non ſit niſi pꝛopter delectaz
tion es coꝛpoꝛales. Nihil enim habet de

ſieabile anime bumane pꝛo ſtatu pꝛeſen
tis vite niſi delectationes huiuſmodi. e

tera enim qugcunq; coꝛpoꝛa ſunt in iſta

miſeria molẽſta et oneroſa ſunt anima⸗
Amplius. Amoꝛ eternoꝛum ac

bus. Amplit
celeſttinm gaundioꝛu anim
faſcidiare facitet debilitationes coꝛpoꝛa⸗

les et quod plus eſt pugnare contrs eaes

Pars pꝛima de vnuerſo.

et ear deſideriaſet inſuper eſſe in bmõi
coꝛpoꝛibꝰ alʒ deſiderare diſſolutionẽ ab/

ipſis ꝓpter innumerabiles moleſtias et
impedimenta que pᷣſtant eiſdem. Quan/

tofonius igr incogita bilis ſuauitatis illa

felicitas non ſolumodo extinguet in ani

qᷓ; oneroſe habitatiõis qualis ẽ ꝙ ſtaiu
miſerie iſtius habitatio eaꝝ in coꝛpoꝛib⸗

noſtris. Amp. Manikfeſtu eſt qꝛ deſi⸗

derium felicitatis illius facit odire aĩas

ſctas habitationẽ coꝛpoꝛum noſtroꝝ licʒ
permodicũ ſit ⁊ iuxta tepidum. Quanto

foꝛtiꝰ igitur amoꝛ habitatiõis ⁊ glie cele⸗

ſtis quo ſupꝛa omnẽ cogitatum ardebũt

cum eam continebut non pacietur bmõi

terrene habitatiõis deſideriuʒ aduenire

gloꝛificatis animabꝰ. Amp. amoꝛe il/
lo in ſuo ardoꝛe permanẽteimpoſſibile ẽ
amoꝛem contrariũ ſeu contrariuʒ deſide

rium aduenire vel eſſe in animabus bea
tis Si igitur aduenit neceſſe eſt amoꝛem
illum vel tepeſcere vel frigere. Quare ne⸗

ceſſe eſt vt hoc fiat vno trium modoꝛum.
vicʒ in ſacietate vł faſtidio vel conuptiõe

2

puerſitatis que fiat in animabus ipᷣis. Jũ

plenitudo ðſiderioꝝ cumlantiſſima apꝰ
felicitatẽ illamſic non ramẽ per eam mi⸗
nuit᷑ aut tepeſcit amo:.Quẽadmodũ cõ⸗
tingit in coꝛꝑalibus delicijs que ardenti
amoꝛe ⁊ deſiderio nõ habite diliguntur

⁊ appetuntur. Sua vo ſacie

ſni minuuntet excinguunt. Jbi autemim

6

ũ quia ſuauitas pᷣme bonitatis nõ

eèt pꝛima aut perfecta ex omnibus mois
ſuis ſi hoc mõ ſaciatiua eẽtvicʒ vt amo⸗
rẽ ſui vel deſideriũ ſui fruitionevel obten
hoc ip̃m videmus

im minueret. Ampß. ho emus
in mulc bonitati que obtetu ſuo amo
rem ſui augent donec

ctis ſuis augetur amoꝛ et deſideriũ earu;

in eiſdem ſubiectis. Cu autẽ in ſua leni⸗

tudine etperfectiõe obtente fuerin hoc
certũ fuerit obninentibus quieſcit quideʒ

deſideriuʒ qð eſt motus ſpnalis in ipſas/
in ſua pleni⸗

amoꝛ autem earũ permane
tndine et perſectione. QAuatd impoſſibile
evel amo:ẽ pᷣme bonitatis vel gaudium
qð ex ea eſt in gloꝛia ibidem extingui vel
ellam tepeſcere Quare impoſſibile eſt cõ
marium alterutrius eoꝛnm illuc vllo mo/

poſſibile eſtſic ſe habere multis de cauſis

. .

rem lul augent donec plene acpfecte ob/
tineatur. Quadiu vero augent in ſubie⸗

donꝝ attingere Contraria em̃ ĩpmoſſibile
eſt generaliler in eodem ſᷣm idem ee. Sʒ

neq; pugna contrarioꝛu neq; rebellionę
vllo modon patitur ſtatus ille. Amp̃ᷣ.
1

ſicut ignis coꝛpalis materiam caleſactibi
lem in ſitu ſuo debito et coniunctiõe ſen
oppoſitione ſibi conuenienter obuiantẽ

frigere non patitur. Sic et in igne ſpũali

ſe habere manifeſtũ eſt quéadmodum

quanto ignis coꝛpalis foꝛtioꝛ atq; pſeue/

rantioꝛ tanto oprrationẽ eius foꝛtioꝛem
atq; perſeuerantioꝛẽ eẽ n eceſſe eſt. Quia
igr pᷣma acpuriſſima bonitas igniſſpua

lis ẽ cuiuscaloꝛ eſt amoꝛin ipamncce ẽ?⁊

ſubſtantias angelicas factas et animas
beatas ꝓ magnitudine ignis iſtius atq;

perſeuerãtia ab eo calefieri ⁊ ardere.Du
rante igitur coniunctiõe illa connenien/
tiſſima qua lante foꝛnaci ſic conincte ſunt
impoſſibile ẽ eas vel tepeſcere vel frigere.
quare impoſſibile ẽ eis contrarium igneyʒ
oꝛ et foꝛtioꝛ quato maius ⁊ foꝛtius vineꝛ
lumtanto aruptura et diſſolutiõe longiꝰ

quo
1

Quia igitur amo: quo huiuſmodi ſubſtã
tie pꝛime ac pure bonitati alligate ſunt et

aſtricte i vltimitate magnitudinis/erit ex
neceſſitate in vltimitate elongatiõis a ru

ptura et diſſolutione.Erit igitur omnino

irrũpibilis et diſſolubilis ? ꝓpter hoc in
paciens cõ trarij amoꝛis et deiderüs Od
ſi dixerit q; deſideriũ eendi in coꝛpe ſiue
4in coꝛpandi vel coꝛpalis in habitationis
non eſt otrariũ amoꝛiceleſt illius ⁊ glo⸗
rioſe habitatiõis. Dico qe fmo eius erro/
neus ẽ in hoc qm deſideriu iſtud exnecel⸗
ſitate aut ẽ deſideriũ vnde hmõihabita-

tionis ⁊ qlis ſcʒ ẽ in ſtatu miſerie pᷣſentis
et tunc deſiderat ſtatuũ illum erumpnoſũ

cppter ipᷣaʒ ſeius miſeriã ꝙ eſt impoſſible

aut e ꝓpt

iam alibi ſare te feci vicʒ in capitulo de/

ſtructionis padyſi carnalis que gens ſar⸗
racenoꝝ poſt hac vita expectat aut ẽ ꝓpr

pfectionẽ virium ꝗbus operant᷑ ꝑ coꝛpa

ſua et hoc ẽ indubitater naturale deſide⸗

rium et hret moleſtias diunſimas ⁊ affli/
ctionẽ grauiſfſima niſi vel ſpes reſurrectio
nis coꝛꝑm in qua hmõi pfeclionẽ obtẽtn
re ſunt eas ↄſolaretvel ipa in q ſunt felici
tat ſuauitas omnẽ hmõi doloꝛẽ ꝓpelle/

ret vel potius abſoꝛberet quaq; ei tan⸗

itẽ ꝓpter coꝛpales delicias. tũc mani
feſte ↄtrariũ eſt amoꝛi deliciaꝝ gloꝛie ſiẽ

ſſteefel
lerude,
Nüirebene

longen
ſceicag
Gtesoui
insoet
uradoen
olanug
Ptktono⸗
hrininoclpe

Alanne
ounno

VAoraope⸗

=
=—
☛

—
=

äenden
uncktbie
ligeraiusd
arrec⸗
fincctoe
Wraperc-
Chrhlevl
Maapan⸗
sdpe
nunei
Pnnicr
ſliousnn
Mopor
lnaeſnus⸗
Mhrrine
Wenrhonn
utine
Pnetäin

== =
E=
= ==

—,—
e
—
=☛
☚
S

Neineritiin
naboſlug
kanmginim
docdleſenine
ungdele
ſongiſtit
lang
kitsm
inalicktar

tonainstun.
mraatdiſgtiti

emginn⸗

4

none ehhun
Golunis! in
andisl d
Mienluc⸗
oMlon ult/

B⸗

.
—

velle vel deſiderare patiatur nin ꝙ fuenit
diuine beneplacitum volunta tis nec de⸗
ſinunt etiax ille due virtutes/que pacictia
et longanimitas vocantunquaruũ altera
videlicet padentia moleſtiarũ amaritu/
dines dulcoꝛat altera videlicet longani/
mitas dilationis ? longe expectatiõis te⸗
dium cõſolatur. Ubi vero tanto ſpei gau
dio tantaq; obtinenda certitudinetantũ
pꝛeſtat conſolatiõis ſolacium vt tedium

„ hbuinſmodi ꝓcul pellat. ꝛopter igr iſtas
Eagd⸗ manitfeſtum eſt vllam ex carentia

coꝛpoꝛum moleſtiam nullũ ex dilatione
vel longa expectatione tedium apud illa
felicitatem penitus po ſſe efſe. Mani/
ſeſtum eſt nibi etiam ex hoc qð audiuiſti
hic et ex alijgdeſiderium incoꝛpoꝛandi ſi
naturale eſhoceſt ꝓpter perfectiones vi
rium quibꝰ anime noſtre operant᷑ in coꝛ
poꝛe et per coꝛpus non eſſe peccatum nec
culpabile vllomodo poſſibile.Quare ꝓ⸗
pter expiandum illud non eſt neceſſarius
vſus coꝛpoꝛeus hoc eſt coꝛlpoꝝ humano⸗
rum vel alioꝛum ſed que ꝓpter vtilitates
hominũ creata ſunt. Sed reuera ꝓpter ꝑ
fectiones virium animaꝝ noſtrarum que
per coꝛpoꝛa operant᷑ vſus coꝛpoꝛee natu⸗

re neceſſarius eſtet erit ſemꝑ hoc nulla

Dubitat anima niſi que ſe ⁊ naturã ſuam

ignoꝛat. Reminiſcere etia hic quia a pᷣm

2 pura bonitate poſtq; hmõi gloꝛificata

Piunctione cõiuncte ei fuerint anime no⸗
ſtre nec violentia necvoluntate ꝓpꝛia ab
eadem ſepabiles ſunt. Cauſa auũt in hoc
eſt quia violẽtia ſublime felicitatis illius
nulio modoꝝ atingit ſed neq; volutate
ꝓpꝛie eas auerti ab eadẽ poſſibile eſtqm̃
omne qð ab aliovoluntate ꝓpꝛia ſepara

tur non ſeꝑatur ab eo niſi altero duoꝛum

modonꝝ ſiue alterutra duarũ cauſan vicʒ
aut ꝓpter hoc qm̃ aliquid ſibi moleſtum
in eo ſeniit qð impoſſibile ẽ eẽ in pᷣma ac
puriſſima bonitate aut ꝓpter hoc quoniã
aliud ſuo placoꝛe ſeu ſua ſuauitate illud
attrahitet pꝛopter hoc neceſſe eſt ipſum
eſſe maius cum placoꝛe et ſuauitate q
illõ qð pꝛo eo dimittit/ qð verum impoi⸗
ſivile eſt eſſe apud fontalem bonitatem.

naturam animarũ humanaruz et diuine
bonitatis ſuamiatem et ad modicum co
gnouerit deo em̃ rapit in ſe diuina bo/

Uides quia quẽadmodum pᷣdiui tibi qda ꝙ; i iſto erroꝛe errauit. De t᷑tio vᷣo mẽbio
ſermo huiuſmodi non eſt hominis ꝗ vel iakeetae de coꝛrupnone ꝗð ſtatum
a

iirrxxix
ta ſit eis voluntatis rectitudo vt nibil es nitas ? pulchꝛitudo animas quibus ſe in
tuendam ac ſentiendã expibet apponi
vt aliud eis cogitare vel non licealvel nõ or

ſi enim aliudvel alia videant qui eum

in tanto humanaq illuminatioeintel-

lectus intuentur in ipſo et per ipᷣm ei pꝛo/
pter ipſum hoc faciunt. Quap:opꝑptet no

tanq; ſperant et ſeoꝛſum aſpectuqʒ decli⸗

nato/ab incogitabili pulchꝛitudine crea/
toꝛis illud intuentur in ipſo intuitu pulch
ritudinis ipius qnantoq; iam clarius tan
toq; certius vnũquodq; alioꝛum cogno/
ſcunt et videntquanto in luce ac pulchꝛi⸗
tudine creatoꝛis magꝭ eſt defixus et a de
clinatione elongatio: eoꝛuʒ intuitus Sa

ciam autem te ſcire in ſequentibus qũuilia

quicquid cognoſcunt vel angeli ſancenvet
intelugentie ſi tamen ſunt qð dico quia
eoꝛum eſſe nondum ſtabilitum eſt apud
mel⁊ iam ſuper hec aliqᷓin pꝛecedennbus
audiuiſti. Dico igr quia quicquid cogno

ſcunt magis cognoſcunt illud in creatoꝛe

id eſt intuendo creatoꝛeʒ ipſum q; aciem
intellectus dirigentes in illud et idem di⸗/
co de animabꝰ que ſecundũ doctrinam
chꝛiſtianoꝝ et gloꝛia angeloꝛum iam be⸗
ate ſunt et de omnibus alijs gloꝛificadis

ſicut ſcies in ſequentibus.

Ainc autẽ reuertar ad alias par⸗
n tes pꝛomiſſe diuiſionis et dicam
aquia in faſcidibilitas ẽ de ꝓPpꝛijs
perfectionibus diuine bonitatis atqʒ ſu⸗
auitatis. Alioquin nec pꝛima nec pura eſ⸗

ſelneq; ex modis ſuis omnibus perſecta
neq enim mediocris perfectio eſt in bo⸗

nitatibus ac ſuauitaus in faſtidibili⸗

tas. Aupluus. ſi faſtidibilis eſſet. eſſet
neceſſario ? moleſta atq; contriſtans pof ?

eſſoꝛes ſuos faſtidium enim longum ex
neceſſitate ſequitur contriſtatio. Quare
non eſſet delectans niſi pꝛopter ſui deſi-

deriumvel famemboc autẽ modo et cine

res et carbones et lutum ſoꝛdidiſſimũ de
lectabilia ſunt quibuſdam egrotantibus

Sinmiliter Ribuſdam mulieribꝰ pnςs
tibus et quibuſdam paruulis. Ma⸗

nifeſtum igitur eſt tibi q; longe a verita⸗
te ſenſerit de diuina bonitateſi ꝗs nun⸗

—

lius felicitatis vllomodoꝛum attingat

deo palam. Si quis inde dubitat non
ralionibus aut ꝓbationibuos tradendus

Fr DS ge O—&αHe P

DPars pꝛima de vnuerſo.
in hoc ſit ſed magis ſupplicijs cohercẽdꝰ mines indigere. Manifeſtũ eſt igit ialznl
* Amp.· ſiappꝛopindtio ad creatoꝛcel et oia alia que generant 2 coꝛruipuntun. nake
gatio eſt ab omni coꝛruptione et cõtagito Manifeſtu eſt igr pᷣncipiuʒ ratiocina Ad 8
. Manifeſtũ igr eſt qꝛ quecũq; ſunt in tionis hmõi erronei ee falſum.Qè ſi dixe 4 3
* yVltimitate appꝛopin qtatè adipᷣmſt in vl/ rit quia non ẽ ↄueniens creatoꝛi dare im aüra
nimitate elongatois a coꝛruptionepᷣdicte moꝛtalitaté ſen perpetuitate eendi homi⸗ (eanee
alit ſubſtatie in vltimitate ſunt appꝛopinnibꝰ aut aialibus alijs aut etiã vegetabi⸗ iund
Atatis ad ipᷣm cum ſint oiũctiſſime. Qua/ libus.eru vtiq; dicit ſed cauſam penit⸗ uinen
re neceſſe eſt eas eẽ in vltimitate elõögatio ignoꝛauit. Si em dixerit hocꝙ hoĩes nõ aun
nis a coꝛruptiõe. Nulla igr eſt appꝛsopin ſunt receptibiles immoꝛtalitati qᷓntum ẽ Nd
quatio coꝛruptioni ad ißas. Amp.eſt de ſtatu qui nunc apꝑet in natura hũana ni
abp ꝓpinqtio ad creatoꝛẽ.ſ.aſſimlatio ſan Uerum vriq; dicit non iñ ſic effugit. Om̃ oſe
ctitatiis et bonitatt que igr ſubſtantie ſt manifeſtu eſt poſſibile eſſe creatoꝛi ſtatũ teuudl
invultimitate ꝓpinquitaus ad ip̃ᷣm ſunt in nature huane mutare in melius et firma umani
vltimitate aſimłatiois ad ipʒ. Quare im re vitam in hoĩbus atʒ ꝓlongare qntuum nniſi
noſſibile eſt ad ipas ↄtingere coꝛuptiõ; voluenit cũ mulii medicinis ad hmõi vir eineͤi
aut contagiũ peccati. Amp̃.ſi virtus ? tutis dederithoc ẽ virtutẽ renouãdi ⁊ cõ/ ffünl
ſcientie ſancte defendũt animas in ſtatu foꝛtandi naturã humanã et ꝓꝛogandi ei⸗ HK
milerie iſtius ab inqnamẽtis ⁊ cõtagis dem vira. Renouadi autem vtutem intel dlann
vicioꝛum et peccatoꝝ vbi tot⁊ tam foꝛtes lige q̃lis apparet in thyro ſerpente alijs ſuſzani
inſultus ſunt ⁊ pene contio et tam longe, xapadbus multis/¶atet etia et latuit bu uncet
repellunt ea ab ipis.Quantofoꝛtius vir⸗/iuſmõi erroneos vtilitas moꝛt in hõib⸗ –—
tutes gloꝛieque incõꝑabiliter maioꝛes æ pꝛecipuananq; et finalis vtilitas exiſten kalii
Ffoꝛtioꝛes ſunt vᷣtutibus hmõi vite/ꝓhibe tie animaꝝ huanaꝝ in coꝛpibus ſuig hec Mni
bunt acceſſum inqnament hmõiad ſub eſt ſanctificalio ⁊ purificatio eaꝝ a paſſio Annoc
ſtãtias que in ea ſunipꝛeſertim cũ nullus nibꝰ que illas a nobilitate ſua degenera ie
inſultꝰ nulla pugna oino ſit ibi circa vtu/ re faciunt atʒ deüciuntęet in bꝛutale igno/ Mnſii
tes aut poſſeſſoꝛes eoꝛũ ſolius creatoꝛis. bilitatẽ eaſdẽ traſuertunt ſic dixit ſermo ꝓ cenegi⸗
NQuare maniſeſtum eſt omnes ange- pbicus quia homo cõparatus eſt iumen ndm
losſimul creatos fuiſſenon igitur inceſ- tis inſipietibꝰ ⁊ ſilis factus ẽ illis. Similr ſſeroe
Janter? continue creantur Ad id vero Sterſio ⁊ elimatio ab immũdicijs vicon etocus
icde largitate creatoꝛis. Rñdeo quia ꝗbus vel obtenebꝛant᷑ vt multa ſibi ſalu eri
2 Ri continua e generatio ⁊ coꝛruptiolet ißi taria oĩno non videantvel incraſſantur Mute
ponuijnulla videt largitas creatoꝛis.Ccu vt eaminus videant atqʒ difficile cogno⸗ Phonnhn
em omne ꝙ dat per generationẽ auferat ſcant.Cũ hijs aũt eſt exoꝛnatio ac decoꝛ ltiez
per coꝛruptionqpene idem eſt acſi nõ da tio vitetreine leieniana ntteus adeo ac uneetn
ret. Et inſuper ſi re urrectio moꝛtuoꝛũ nõ cepte placitoq; creatoꝛi efficiunturj vt eas Nigigrtit
elt ſutura. maioꝛ eſt ablatio ipſius incom dignas reputet felicitate et gloꝛia eterna Aan
parabiliter qua donatio ipius cum dona ad hoc autẽ tua moꝛs coꝛpoꝛu non medi Maſcpent
tio ſit ad modicũ tẽpoꝛis. Ablatio vo ad ocriter vtilis ẽ quę a delicijs coꝛpoꝛalibꝰ lcſeret
perpetuũ/per generationẽ enim obtinẽt let diuicijs honoꝛibꝰ potẽtijs ⁊ vanis lau hfianie
Eęa que generant᷑ vt ſint ad modicũ⁊ bꝛe⸗ dibusiꝗbus anime hũane obtenebꝛant frfffoin
uę tempoꝛis ꝑ coꝛruptionẽ vera amittunt inebꝛiant᷑ hoꝛribiliterq; deturpant atq; lnaee
eſſe perpetuo. Qnia igr eoꝛum eſſe tepo/ ipᷣĩ creatoꝛi odibiles efficiuntiipſa ſui me⸗ ſinton
re vreui finitunipᷣm vero non eſſe eoꝛum ditatione et timoꝛe homines abrumpitꝰ? Myngab
inſinita eſtcum nõ ſit ioꝛum reſurrectio ſeparati amoꝛem rerum hmõi velut pe⸗ hliſfteftit
mnuura veri ex neceſſitate e dixi. Ampᷣ. ſtiferum moꝛtiferumq; incendium exiin/ öhint,
* . Aum ſicut indigent eſſegener abilia ita in guit in ipſis. Si enim per moꝛtẽ tam cilo ininn
Steno ne et ppetuatioe ipſius auferenda pᷣnomiatalhoĩes tam furioſo gſſimn
Stozabſm lir eiſdem dare largiſſimꝰ cre amoꝛe diligutvt eis ta mipabilr captiuen ſllrnei
dinict anſne detrimeto ſen diminutiõe lur iebꝛiẽt deſipe bꝛutalit᷑ ↄpellat᷑ qd eet W
mraped nauſaliquid igr in datũ relinq ſippetuo eis babẽda ↄcedeꝛẽt a creatoe hginn
none reri ſeaedeinimẽto diminu Denigq; ihe amoꝛ vite ſentis non ſolũ ca Min
one lein inag dare poſſe quo et oẽs ho thena e que alligatas animas huanas in

—,

Dea:0aꝗůͦα 3 vde pg m

coꝛpibus tenetſed etiã iam futurevire fe

nire nõ ſolum vnã vitam centũ annd:um

Dnnittit licitateʒ vix cogitare vix ſperare ⁊ diligere ſed eti infinitas.Cum igr hmõi hõ vixe/
nt tci virxq; inꝗrere patitur hoc in pauciſſimis rit centũ annis in fanta miſeriaſet aliꝰ to⸗ .
Ppnchn qui ad hoc diuine pietattadiutoꝛio ꝙ gra tidem inequali miſeriaerũt ex neceſſitate
eiſaln a vocatur cõmuniter adiuuantur. M ſi equales illi duo qntũ ad vitã. Dico et mi
ensceai /DBirent gꝗs tdiu igr detineri debenta crea ſeriam de bonitate vel ſanctitateinihil lo
Z toꝛe anime bumane in coꝛpibus donecꝑ quoꝛ hic.Eodẽ mõ ſi ſuccedat illi moꝛtuo
us aenide ficiantur in eis iſta trig videlicet ſanctifiea alius equalis vite et miſerie/inuenietur ⁊
aͤtſectaning tio purificatio et exoꝛnatio virtutum. Re iſte immo:talis equalis illi toto centena⸗
Nentbochtne ſpondi tibi in hoc iam in alijs tractatibus rio annoꝛũ lequalis inq; quantũ ad vitã
mmonall er hic dico tibi quia mulii culpa ſuahoc ẽ? et miſeriã ipiꝰvite.⁊ ſta ſi infiniti ſuccedut
Pgetintuni negligẽtia et deñdia nõ adiuuantur adiu quoꝝ vnuſquiſq; ſic centũ annonerit iſte
non icha toꝛio antedicto. Mulii anertunt ſe ab hu- imoꝛtalis equalis omnibus Quia igitur
dlecſecnat iuſmodi adiutoꝛio multi ꝓhibent illud a neq; maioꝛes neq; melioꝛes ſunt ſigilla⸗/
aeinneui⸗ ſe ab inmanitate et multitudine offenſio- tim vni ſuccedentesiq; ſi ſimul ſint omẽs
San onin nũ creatoꝛis mulli iudino ipius nobis oc vel ꝑ milia aut centena milia alij alijs ſuc
de * culto ⁊ de hijs in tractatu ð cura ?⁊ ꝓpuidẽ/ cedant. Manileſtũ eſtvnũ hominem
inmimit tia ipius andies vnde nibi merito ſatiſſiat immoꝛtalẽ infinitis moꝛtalibus eiuſdẽ va
— Int erim igr attẽde vtilitate moꝛnis in bo loꝛis in iſta miſeria equalem eſſe et nullo
EnmmdR Hini qnd audiſti. Xñ qua ⁊ multe alie mõò minoꝛem. Quare maniteſtũ eſt addi
MNR Munt ſuo loco tibi nominade ⁊ foꝛſiian nu ta ei gloꝛia felicitatis eterne. de qua dubi
nſmn Amerande. Reminiſcere autẽ eoꝛũ que au- um ee non poteſt intelligẽtibus qn euʒ in
Sdmagia diſti in alus tractatibus ꝑ mequaliter? qᷓifinitũ efficiat melioꝛẽ vtpote bonitas cui
elusnalin de ca uſa naſcũtur homines in multa coꝛi nulla pᷣſentis vite bonitas comparabilis
Efndlsſhlud⸗ ruptione et puerſitate nature ſue. t hanc eſt. Maniteſtũ inq; ẽ vnius ſoliꝰ ho/
ne coꝛruptionẽ ooctrina xp̃ᷣianoꝝ ⁊ fides oꝛi minis gloꝛiſicationẽ in infinitũ melioꝛes
tpunftde ginale peccazum nominatcirca ꝙ ſpeciali eſſe atq; pꝛeſtãtioꝛe omnium moꝛtaliũ ge
noaru ter datũ ſibi remediũ ponũt. Sacramẽtũ neratio nibus⁊ etia vurationibæ. Multo
gauntetulg, regenerationis 2 edonanonig noniam ſrnus igrimultitudo gloꝛificationũ ommi/
ſuenum n) et idßam hmõi coꝛruptionẽvetuſtatem re⸗ bus generationibus hominũ incompabi
nocöi ctiſſi me vocant/ de hoc in alus ſufficien⸗ liter melioꝛſet multitudo gloꝛificandoruʒ
is acusik ter edoctus es. Nec ſola vtilitas moꝛtis hominũſomnibus alijs hominũ multitu
o obmnninin vel ſole vtilitates einſdeʒ que reuera ma⸗ dinibus ſuꝑ oẽm cogitatũ et compationẽ
runt ſtnut⸗ gne er multe ſunt ꝓhibet vite pennitatem pcellentioꝛi futura ẽ. Quare ſi tante gene
ideant e ab hominibus hic. Sed ⁊ ipᷣa nature illi, rationes hominum facie ſuntæ tante vite
Antanpes . 1s ifirmiras atz debilitas. Lercia vo cau/ tpa data ſunt illis Ppter bonitatẽ pᷣſentis
eſtetonun! 35 a mo:tis eſt in hominibꝰ cranſlano in al er moꝛtalis taeczpanrersominum.
n g vitu aue niſn moꝛle fien non voteſt. auã bic obtinetbonitate oico que eſi bter
ioicſinn, Anaxtqvero cauſam aſſignat nõ imerito gratiã et gloꝛiã. Quatodꝛtius multitudo
iatardge⸗ ſancti er ſiapientes ipm creatoꝛis iudiciu,z. Pominũ aliqua gioꝛificanda ẽ ꝓpter infi⸗
a eg ſicut quida ex eis dixit hoc iudicium a do nitũ? incom pabiliter maioꝛes bonitates
bslaleg mino omi carni et quoniaquidẽ reſponſũ gloꝛificatoꝝ ⁊ gloꝛificationu. Idẽ eſt et ſi
a del eſt hmõi ratiocinationi ꝙ optuit. Reuer Equalitas in ſanctitate ponatur in eis Qè
olite⸗ tar ad id in quo eram videlicet ad ſtabili-///i dxerit ds aa ſi magnitudine bonitatis
jebian⸗ 4 endã reſurrectionẽ hominũ vninerſaliter avVite gloꝛioſe ⁊ gloꝛif. ican don hoĩm atten⸗
lileng l iaiglur quia bonitatis et ſapietie cre/ ¶gdens creatoꝛ ſapiẽtiſſimꝰ ⁊ optimnoluit
gtfunße atoꝛis e non ſolũ bona ⁊ benefacereſſʒ ei eam eẽ tne iuer glozzdtare tuc quoſdam
. bonie, 1, am optimajet oplime pꝛout vniuſcuiuſq; ex hominibus/cũ maio: bonitas in młto
nn ni natura receptibilis ſeu capareſt. Dico eti eſſe gloꝛificatiois omniũ hominũ q; paꝝn
ncninn 4 am quia vita imoꝛtalis vnius hominis li coꝝ.Dehuit igi velle gloꝛificationẽ omni
in ng i, cet miſeniamelio: ẽinnuerabilibꝰz infini um hominuʒ ⁊ odinare vt eſſet. Reſpon
Nuboen ee uis vitis pominũ miſeris equalis miſerie deo in hoc quia ſi affoꝛis ⁊ a rebꝰ im̃ ſ na,
zuüſnſißl n Quarũ vnaqueq; ſit centũ annon/In vi ſus vel inductus creatoꝛ opareturp̃cede/
mnil i, ig naq penni 4 en immoꝛtali ipſiusẽ inue ret ratiocinatio hec aliquatenꝰ. Uerũ n5
Laui UAn
Epſe “
tunun

Snuepe* e) aPat ePhuea Domtenee e)

ſic eſt. imo ſola liberrima tlectione ſapiẽ⸗
tie ſue et mero bñplacito optime volüuta/

tis ſue cuiꝰ impoſſibile ẽ cauſ aliquavllo
modon eſſe. um ipᷣa ſit vt ait plato cau/
ſa omniũ que ſũt. Quapropter no c pby⸗

* loſophantiũ intentio vel officiuũ circa diui
na voluntatẽ inqrere ꝓpter quid. Et ego
Sic hoc ſolum intendo vedarare ꝗa crea⸗
. AToꝛ operatur quicquid oꝑatur ex pura bo
(mitate ſua7 quauis ſupabudannia ſint be
neficia ſua ſeu donaſſine iniuria hic nõ ac

cipientiũet plurimũ abſq; vllo merito ac-

cipientiũopera autẽ omnia ip̃ius ſic ſunt

decet ea eſe ⁊ vt pulchꝝ eſt ea eſſe. Sci
5 Bi

to autẽ ꝙ in quibuſdã oꝑibus eius euidẽ

tioꝛ eſt pulchritudo iuſticie in alijs pulch⸗

ritudo miſericoꝛdię ipius. In vtriſch alit
cum adinuicẽ conſiderata ? comꝑata fue
rint et maioꝛſt magis eluceſcit vtraq; pul
chꝛitudo inec nõ et vtilitas qᷓ; minꝰ bona
maioꝛibꝰ q; ſunt.et ipᷣa que mala reputat
homines vt pauptas ⁊ moꝛS et cetera hu
iuſmodi adiumẽta innumera ⁊ vtilitates
incogitabiles pꝛeſtat bonis/c hoc circa vi
cia et paſſiones peſtiteras animarum hu
manarũ. Qualiter etiam ⁊ quantu etiam
boni homines p malos licet pſequẽteset
impugnantes et omimodo eis aduerſan

tes ꝓficiantiam multa tibi dicta ſunt per

me. Ipᷣa etiam pauptas pauperũ non ſo⸗
Qlum ad ea que nature ſuntjatz foꝛtunel ſʒ
Heliam ad ea que ſunt boneſtalis atq; viu
tis pauperes em̃ qui taʒ multipliciter ope

ribus ſuis/et operibus neceſſari et vtiles

funt diuitibus eiſdẽ niñ pauꝑtas compel
leret non ſeruirent! Ad ea vo que hone⸗
ſtatis et ſanctitat ſuntqſnts dad itat quin
paupertate ꝓuocentur diuites ad miſera⸗
dumſad ſubuenisiduũs largiendũ paupe
90 ribus. Hee autez virtutes ſcilicet pietas et
largitas que locũ obtineant in bonis mo
ribus quis ignoꝛat. Sic ſe habet ⁊ in affli
ctionibus omnibus.Aſi conſideratioez⸗
feceris de pauptate ſpuali que eſt defect?
Japientie et virtutũ et de afflictionibꝰ ſoũ
alibus quas mali atq; puerſi homines ꝑ

uim ſenſibilitenet partim in enſibiliter pa

ciẽturvidebis comꝑabiles Ac ꝓpoꝛtiona
. les vtilitates eas occaſiõaliter auferre bo
nis hoĩbusc ip̃am malicia malon homi⸗
niũ ſi phas ẽ dicere multipliciter bonahoc
Evtilẽ bonis ↄſiderata vniuerſitate cre/
aturarũ videbis admiranda pulchꝛitudi
ne in vniuerſo ⁊ landabilis ſapientiam ⁊

Gono Paugtat/

ꝗ damnadi ſũt multa eit magna bona lar

Pars pꝛima de vniuerſo

bonitatẽ creatoꝛis qᷓ ex puis malis immẽ
a bona ex pauc malis innuerabiha bo
na elicit pua dixi mala ↄpalione bonou
Za ei alias di dieiſti bonitalẽ incompabili

ter eẽ maioromalicia pauca dixi mala co
patione multitudinis bonoꝝ dqex ulis ꝓ
ueniũt occaſionalit᷑ 2 vt videas. Hoceui

dẽtius attẽdere ex vnius hoĩs vnica pau⸗/
ptate quot miſerationes ſiue ↄpaſſienes
quot elemoſyne ꝓuenian quot vtilitates

alie ſeruitiorũ erga diuites. Deinde uot
ipi paupꝑi ex ea vulitates ꝓueniunſvidelz
puxitas Re mudicie anoꝛum q; alibi tibi
noĩiatoꝝ ⁊ nueratoꝝ/ꝓuenit etia eide pie/

tas in alioſq; paupesniſi vltra modu re

probus ſit. Juxta doctrinã vo xpᷣianon ex
vnius tyranni ſeuicia quot et quata bona

ꝓueniũt pacientibꝰ et ex vnius hois ꝓdi

tione ſalus innũerabiliũ ꝓuenit. Hec oĩa

induxi vt indubitater agnoſcas ꝗa ola qᷣ

in vniuerſoſſut decẽter collocata ? vtiliter

oꝛdinata a creato:e ſũt. Suſtinet igr boni

tas creatoꝛis ⁊ ꝑmittit mala ec et fien no
tam vtiliterqs etia deceter' pulchꝛe ⁊ hoc

in tractatu de cura eiſdẽ circa vniuerſum.

Ubi etia 2 pebit libi qd vtilitatis et etiaʒ
pulchꝛitudinis inſernꝰ habeat lotaq; da⸗

natio et ſupplicia repꝛoboꝛu. Interim au
tẽ ceriũ lene paucoꝝ hominũ lanciificali⸗
onẽ atʒ gloꝛificationẽ ex diuine bonitalis
et gratie electione eẽ. Damnationẽ autex

diuine iuſticie iudicio. Queſtio vo quam

ponit ad pᷣſens ſic ſoluetur. Quare inqt

nõ oẽs ſanctificat atʒ gloꝛificat. Reſpon⸗
deo qꝛ hoc nõ faciẽdo nulli eoꝝ in iuriam
facit.titur em libertate ſua quaq; veruʒ

ſit quia et malis meritis ſuis mulii deme

reant/⁊ ſanctificationẽ ⁊ gloꝛiſicalionẽ/et

mereant etia eternã danationẽé. Ipis etia

gitun ermultis modis deſeruiunt vtilitati
bus hoim⁊ gloꝛie dei ſic docebert i ſeguẽ
tibꝰ. Attẽde vᷣo ꝗꝛ cũ explicuer iſta queſti
onẽ ꝗre potius quoſdãa de hoibꝰ eligit ad
gratia ſua et gloꝛia q; alios nihil inuenies

aliud ꝑ eã queri niſ hoc Quare eligit ᷣſ/

da 7 nõ alios nec aliud. Reſpondedũ eſt

niſi ꝙ voluntate ſua optima vtruq; facit
et voluntate ſua eligit iſtos et voluntate

ſua non eligit illos.id ẽ eligere poſtponit.

„.

NQueri autem non poreſt niſi deſipientiſii

me quare vult eligere iſtos et non vult eli
gere illos et hoc eſt ꝓpier cauſam quam

Dirimus.

nmrſel
ſögothuic
eeſennon
iitorenea
Nichna
gehrtlen
ſcuchueann
Nininrpop⸗
Pihücftit
tlinond
Cirigiten
ebiv⸗
ſſetifnti
Himinum
gelagnei
Eelihauin
rſtc
inill
fimsytindis
Cnesdeensien
lliscönanase
sferniene
Muͤleſune
Canlonmnii
oohna
akentian

— —rC —

eiietaun

mnocauozse
Mis
Wnodin
gbomncii
nlnthint
iminmn
zienarz⸗
msellnie

rhniſgns

Wcbepgegſeͤ
nun
kdeiebee
nttie
NNTN
inpun
müümni
meenig
dſde
Mukchenn
fflageie
nadudin

ereu*†αnονπνο „οναα
„

quoniã gloꝛificatio animarum poꝛibꝰ. Rñdeo duobꝰ modis. Pꝛimũ qe
bumanan bijs qui noꝛũt immoꝛ/ iſte ſermo cogit eũ ↄfiteri ꝙ enaʒ placitis
donikinee talitate earũ dubitationẽ non ha creatoꝛi obſequijs nibil remunerationis .
bverguin ſalté 7 ſi nõ oẽs alique tamè ea⸗ penitus debeatur. Cuũ lõge remotioꝛa ſint
nisboncrite P2 rũ gloꝛificade ſintneceſſe habẽt iſti pone⸗ buiuſmodi obſega a vᷣtutibus et gratis

81 Pahe e. ¹

— —

trypicksk re reſurrectionẽ coꝛpoꝛuũ earũ necnõ ⁊ gis antedictis. Secũudo dico ga ex eis redun . .
Nrinsbeent rificationem coꝛpm ſuoꝝ Si ei omino nõ dat in vires erterioꝛes ⁊ mẽbꝛa ⁊ in totaʒ
nes readderent eis cozpa ſualno gloꝛificarenk vitã exterioꝛẽ decoꝛ multiplex cõpoſitio⸗
man aaie ipe ſed ecnt vt pdixi tibi damnate etq q; ⁊ oꝛnatus que eſſe deo grata nemo in⸗
1dinies ſi mutilate qntũ ad vires quarũ opatões telligens ignoꝛat. Quarũ ſi decoꝛ interioꝛ
urint exercẽtur ꝑ coꝛpa ⁊ vt rememoꝛa ionẽ eiꝰ animarũ humanarũ q vliqh vintutu eſt 2
idbifacia eſſent ſicut bomines ſurdi muti. gratiarũ ↄgruentẽ ſibi bʒ remunerationẽ
RM paralitici. omnibuſq; ſenſibus damnati. ꝓPeo vtiq; quia creatoꝛi grata ſen placita
Neien Quia igit᷑ nec damnatio nec dãnationis cur nõ ⁊ exterioꝛ ex eadẽ cauſa et hocẽ
cguütin pars locũ habet apud gloꝛiã ills. Ma aliquis ex ſapiẽtibus xpᷣianoꝝ dixit vide⸗

uüuulionẽ æ reuera damnationẽ locuʒ habe narũ requndabit in ipa coꝛpa eoruz ſani:⸗
eiiie apud felicitate illj. Amp̃ᷣ. Aut men⸗ tas incoꝛruptionis ꝙ vtiq; nõ mediocri
abE e* Is reddit huiuſmodi gloꝛia ant dat ex ſo ogruit diuine iuſticie et equitati videlicet

SS la diuine gre largitate aut in qbuſdã ſit ? vt ꝓpoꝛtionaliter ſint merita gratiaruʒ et
ntaden ? in alijs ſic.Qð ſi merit reddit᷑ tanq; ex pᷣmia geoꝛiar⸗ Quapion⸗ ter quemadmo
Nr Ddiuina iuſticia. Eu igrvires exterioꝛes nõ dũ ex abũdãatia graruũ redũdat in totũ coꝛ
de minus ptita dica pugnauerut otra paſſi⸗ pꝰ totãq; vitã hũanã exterioꝛẽ decoꝛ crea⸗
duſd öones delectationu ſenſibiliũ et moleſtias toꝛi accept?7 ↄpoſitio eidẽ placitaiſic ex ſu
uaſtdumn üllis cõtrariasſqs vires interioꝛes ↄtra ſu- perabundaãtia glonarũ nõ minꝰ redũda-
SSS as nec minꝰvicerint q; ille nõ minus coꝛo re neceſſe ẽ mercedẽ congruenteʒ in coꝛpꝰ
õ 9 nãde ſunt.Qè ſidixerit ga hoc fuit imꝑio lLotãq; vita exterioꝛẽ. Nſi foꝛſtan obijci⸗
ſeped. E WM auxilio viriũ interioꝝ atqʒ ſublimioꝛũ.//ãt de paruulis in ꝗabus locũ nõ hʒ vite de
RoroſtunaeH Dico ꝙ ho bmõi ꝑ ſermonẽ iſtum remo⸗ coꝛ exterio:⁊ ꝓpter hoc nõ ẽ neceſſe coꝛpa
e aNE Ynet elia meritũ a viribus interioꝛibꝰ? hoo eoꝝ glificari. Rñdendũ ẽ ei quia largitas
D Enonis ie ? auxilio gratie longe maioꝛi creatoꝛis nõ intedit ad calculos meritoꝛuũ
Limpio creato: is omnia faciũt et fecerũt. hũanoꝝ. imo largitur dona ſua iuxta ma
sſeſuni Amp. Au ſcis quia ſermo hmõi quo gnificenti glie ſue.⁊ auemadmodum ali
eH vires mereri dicitur tropicus α no ppꝛi bi didiciſtiiꝗa totos licet ignoꝛãtes et aia
eio Mici, us.Homo em̃ ẽꝗq ꝓpᷣe meret᷑ apud deum et coꝛꝑe ꝑpuulos ſacrat atq; ſanctificat ſic?⁊

vel anima hũana.Quare ſicut totus hoc integre te ſuo gloꝛificabit eos Reuertax
eſt tam interius qᷓ; exeriꝰvidelicet tas hjm aũt vt reſpondea ei de rõcinatiõevbi iam
vires interioꝛes q; exterioꝛes placitis cre in ꝑte reſpõdi ⁊ picã gꝗa nõ oĩa que poſſia

. 1
ibenutſue
4 / “ . .

atoꝛis obſequijs ei ſeruittotus a deo hoc bilia ſunt eẽ indigẽt ipoæẽea ſcʒ indigẽtia
E ſ̃m vtraſq; vires remuneradꝰ ẽ.Quare ꝓpter qua ↄueniat largitati cceatoris do o

i totaab eodẽ glificãdus. Si gloꝛificatio re re eis illud. Jas em̃ patefactũ ẽ tibi qa no
oci g mũueratio ⁊ merces hmõi obſeꝗoꝝ. neq; minus bonũ ẽ vita pennis vni-hominis
eHeiogruit dinie bonitati aut iuſticie alicd in aliqᷓ quatitate bonitatis naturalis ſiue
OE Eerxmeriti ſibi obſequis ſibi placitis qd ir eti gre generationibus infinitoꝝ quoꝛuy
H remuneratü lelinguetgaur tie minꝛq; ſe vniuſcuiuſq; vita ineqᷓli quatitate bontta y
SSS erlẽdant merita mercedẽ ↄtrahere. Quia tis ſic ce tũ annoꝝ. Quare neceſſe ẽ vt vi⸗ cπαα
niühe⸗ ie, igi in totũ hominẽ tã interius q; exterius la vnius o ſa ro maius bonũ ſit in⸗
u H ſeenendut merita id ẽgrata creato:i obſe finitis vitis Entenarijs qnto vita gloꝛo
ucn Auia neceſſe ẽ vt ⁊ in toto ſe gloꝛia remũe ſa vita quacũq; pᷣſenti hoc ẽ ſiue nature ſi .
„ rationis extedat. Qàſt dixerit qa ſolis vir ue granie p̃ſtantioꝛ. Et vnꝰ hõ gloꝛoſus
