emetaphyſicg ipa. Attẽde igr iſtas vlli⸗

tates oolonꝝ ⁊ duerte q eas nouit creator
₰ 2 q bonitas creatoꝛt vt diligat alas no⸗
ſtras. ? ꝓpter boc neceſſe ẽ v eis ꝓuideat
pona ta ſalutaria. ꝗbꝰ a tatis malis libe⸗
rant᷑ atʒ purifſicat. Ampᷣ.ciũ oĩs nuera
ta mala a ꝗbus ꝑ dolo:es pdictos ẽ libe/
ratio animabꝰ moꝛbi ſint vulnera fedita
tes defoimitates inqnamẽta abhomiĩa
bilia aian. ? alia multiplicit᷑ noxia aiabꝰ
niis ⁊? ledẽtia illas. Eñ nemo ĩtelligẽs du

bitet creatoꝛẽ amare ⁊ vellę ſanitalẽ. mun

diciã pulch:itudinẽ ⁊ foꝛtiludineʒ. ceteraſ
q; pfectiõ es aian nrarũſqualiter dubitari
poterit hec bõa eũ nõ ꝓuidęre aiabꝰnris

ꝗbus adeo efficacit᷑ adinuat᷑ ad obtinen⸗

dũ pᷣnoĩatas pfecliões qᷓs nõ diligere in
eis nõ ẽ poſſibile creatoꝛꝛt. Amb. ſi vi⸗
des egrũ muliipliciũ egritudinũ incomo

dis laboꝛãtẽ/⁊ videris ei exhiberi medici⸗

nã ſalutarẽ ↄtra oĩa illaicũ ipᷣe nec de ſani
tate ſua cogitetinec aliꝗd ſibi medicatio/
nis ꝓcurat aut pquiratDubitabilis ne al
teriꝰbonitate ⁊ ſapientia medicinã bmõi
eidẽ pᷣſtari.De illis vᷣo ꝗ doloꝛes inferũt
⁊ meden paciẽtibꝰnõ intendũt. wanig
Jeſtu ẽ ꝙ eoꝝ ꝓuidẽua medicina vt medi
cina nõ pᷣſtat᷑ hmõi.qm̃ nec intẽtiõe eoꝛũ
E vt ſanẽt vel ꝓſint allasſʒ mag vt ledat
⁊ noceaãt niſi ſoꝛte ſint eruditoꝛeęs atq; do
cloꝛes.ſi ymaginari volueris vniuerſi

tatẽ hoim pᷣnoĩatis tibi egritudinibus la-⸗

boꝛare attẽdẽs creatoꝛẽ iugit᷑ itueri moꝛ
bos ſiue egritudines hmõi ĩ genere hũa/
no.Cõſideraueriſq; diuitias pietatꝭ ipi⸗/
nõ aſcẽdet vllo mõꝝ in coꝛ tuu ipᷣm negli⸗
gere tantã plaga ĩ genere bũano⁊ relin

re irremediata ſeu inoderatã. Quia igik

optimi ⁊ ſapiẽtiſſimi medicatis ẽ ea ſpꝑ me
dicadis adhibere remedia.ꝗᷓ ſaluberrima
eẽ oſpicit ⁊ ad curãdas egritudines effica
ciſlima. pnoĩatos vo doloꝛes videt crea/
toꝛ bñdictadeo vᷣtuoſos ad curada pᷣdi/
cta incomoda. adeo ſalutares egro hmõi
neceſſe ẽ vt eos eidẽ adhiberi pibᷣm. Wa
nifeſtũ igr ẽ iaʒ ex hoc doloꝛes tribulatio
nũ q in bominibus ſunt eẽ in eiſdem ꝑ cu
ram et pꝛouidentiamn creatoꝛis.
Uod ſi dixerit quis gꝗa iſta eueni⸗

W lemenipos vl ab alijs in alios ver

unt hominibus ab ipis vel in ſe x

exx/
bi gratia. Egritudo interdũ ex crapula in
terdũ ex ebꝛietate. interdũ ex cibo vel po⸗/

tu non ſano.interdũ ex eſtu vel frigoꝛe ni
mio.et alijs pluribꝰmodis.Ab alisvero·
in alios vt verbera et plage.carceres vii⸗
cula damũificationes p frandes dolos ra
pinas. Eodẽ mõ ⁊ cõtumelie et que cõtu⸗
meliarũ ſunt hmõiigi omnibꝰnon cauſa
eẽndi vel adueniẽdi nõ videtur eẽ diuina
cMM ν
eleſe ſunt occaſionũ ſ nnrlnsrpaontsef.. a7

bonitas. quin potius humane inigꝗtates
atq; malicie et ignoꝛantieſagentes eniz et

ixerũt maioꝛes ex ſapientibns xpianoꝝ

–

quia reuera actiones hmõi hocẽ malas

fectus eſt illatioq; actionis ꝓpter hocigẽ M

qſcũq; atq; puerſasnõ cauſat directe bo
nitas creatoꝛis.ſed ſuſtinet eas ſiue ꝑmit/

tit ꝓpter bonitates et vtilitates paſſionuʒ

et pter hoc ipᷣas paſſiones cũ cauſare di
xerũt quonia eas ꝓuidet diligit appꝛobat
vipote tam multipliciter vtiles. ppter boc
igitur ſuſtinet actiones ꝑuerſas ſiue pymit
ilt. Et quonlam longo maioꝛes ſunt ⁊ plu
res bonitates et vtilitates paſſionum. ele
git ꝓuidẽtia creatoꝛis paucas ⁊ modicas

malicias atz puerſitates vt inde mitopłes

multoq; maioꝛes bonitates eliceret.c; il⸗

as oĩino eſſe nõ ſineret. In hoc igr erßm

hoc a ꝗbuſda dictꝰſẽ creatoꝛ cauſa malax
atz puerſarũ actionũ.iqꝛ et adoꝛes earum
creauit et vires eiuſde dedit qbus abuten
tes eas faciũialicet nõ ad hoc eas illis de⸗

derit. Cu vo vides euidẽter ꝙ nomie cau

ſe abutunt/et eii cuʒ dicuta/creatoꝛe eſſe
malas actiones abutunt apᷣpoſitiõe ba
ẽ ei hmõi pᷣpoſitio nota ſiue ſignũ directte
oꝛiginis ⁊ recte cauſationis. Cuiꝰexempliu⸗

„

ↄgruentiſſimũ ẽ in rege iuſtiſſimo.⁊ pꝛefe
cto eius iniquo ſine pᷣtoꝛe ꝗ occidit inocen

tẽ ſcienter inique. In hocigr exemplo ne⸗
o dicit hãc occiſionẽ innocẽtis eẽa rege
vel p regem iuſtiſſimũ.licet pᷣtoꝛiana pote
ſtas ꝑ quã mique occiſus ẽ ab ipᷣo rege ſit

poc auũtẽ qm̃ ⁊ ſi poteſtas pᷣtoꝛiana a rege

it directe ꝑ ſe occiſio tamẽ innocẽtis nõ

Eab illa directe ⁊ ꝑ ſe. qn potius p intoꝛſi ,

onẽ ⁊ abuſionẽ ⁊ inflexionẽ in lamsinõ et
deſcẽdit pena directe a poteſtate niſi ꝑiu/

dicij rectitudᷣineæ tũc ſ nocentes ſolimo
vel ꝗ merito nocẽtes habẽt ſeu reputant
qð dico ꝓpter ꝓbationes que interdupel

falſe ſuntvt falñ teſtes vel falſa inſcientia

Neutroꝛum lamen falſitas appet iudici.
Multotiens etiã deeſt iuris ꝓbatio ⁊ ne-
S8SeSe / x oo jij

.

Dolgen ſta rf ſe woαααια.ee tebulacten à gfris
„ . 6 . .
Pars pꝛima de vniuerſo
ceſſe hʒ iudex ex officio iudiciario cõödem tiã ipius. Quãtofoꝛtiꝰ ea ex ꝗbus tot ⁊tã ieni
nare inocentẽ. Cuiꝰexempiũẽ in debitoꝛe te vtilitates nobis ꝓueniijt nõ erunt niſi kin
qui reuera ſoluit mutun ſed deſicit impio ipo faciete velpjeri rationabiliter ꝑmitiele Ahern
* banone ſolutionis. Cõfitet᷑ aũt ſe recepiſ etiã oꝛdinante. ſi dixerit quis ꝗa mł Mhoni
ſe mutuũſtar ergo iudex merito cõfeſſio- is nõ ꝓſunt imo nocent mala bmoôi. JJI kerelo
. ni eiꝰ quã ↄtra ſe ſacicũ ꝓbationẽ ſoluti⸗ qreſponſum ẽ tibi ſuꝑ hoc in pᷣcegenibus ꝑ Auigtn
2 onis nõ adhibet.Ex hijs igit ma niteſta ẽ menſam couiue dapſilis qui nõ ſoluʒad bunnß
tibi ꝙ male actiones atʒ pꝑ ſe nõ ꝓpᷣe dieci meiſura ſacietatis ↄuiuantiu.ſʒ iuxta ma lginn
poſſunt eẽ a creatoꝛe.Sicut neq; innocen gnificentia largitatis ſue menſam oꝛnal⁊ Nleſtnell
tũ ſupplicia aut falſa ſiue iniqua iudicia p pparat.et addo alia hic⁊ dicoquia culpa geunl
toꝛis a rege iuſtiſſimo vel ꝑ ipᷣum eſſe.niſ et defectus eoꝝ eſt ꝗ tam vtilibus auxilijs elene⸗
abuſiue imo niſi intollerabili abuſiõe ne- vti vel voluerüũtvel neſcierũt.quaq; ⁊ hoc igone⸗
mo diceret. MU nõ ſacile concedendu ſit ꝙ videlioq flagel Hunſanietk⸗
vero voluerisvtilitates doloꝛn la hmoi nõ ſemꝑ ꝓſint.Cũ veriſimile voet Mintiut
inuenire et numerare. quo dolor de ſitfilium ſub virga patris rebellantem ſonbcknen
=è et aqua tribulatõis vocat᷑ vignis multo rebellantioꝛem ſibi foꝛe dimiſſum. Pn ieitiu
In ſanctis autenuciſq; ſermonibus cõſide g Manikeſtuz etiam eſt intelligentibus (Elltei
. a actus et opationes ignis naturalis⁊ in ipᷣam motem ad modũ vtilem eſſe etam eglera
uenies ad ſimilitudinẽ ⁊ ꝓpoꝛtionẽ earũ in malicijs ſuis pertinaciter pſiſtentibus. egtiepſ.
oꝑationes et vtilitates ſpirituales dolort Cum euidenter hmõi hominibus expedi Giscieſtd
⁊ tribulationis in animabus hnumanis et at malefaciẽdi amittere poteſtatemſʒ li⸗ modinu
de hijs alibi plurima audiuiſti per me.Ex bertatem.quẽadmodũ et furemibꝰ ⁊ ſuri leeadhn
His etia ẽ maniſeſtũ tibi qᷓ; vtiles ſint ĩ ge olis ſe habet de amiſſiõe ſen ablatõe gla oonn
nere huano ꝗ doloꝛes inferũiſſiue ea ex q dioꝛũ.Omis em poteſtas abutentis eaſrin 1
bus doloꝛee unt.quonii tot vtilitatum ? perniciem ſuam et alioꝛũ velut gladius ẽ 1) mn
miniſttri et vaſa ſuni ſeu inſtrumẽta.lʒ nõ in manu furentis. Amplius.cum tot ⁊ WA
intendentes et ſcientes hec faciant inter tantis vtilitatibus indigeat genus huma Mlecere
dũ contraria intendẽtes.hoc eſt nocumẽ⸗ num iſi malicia eoꝛum ad eas reſiciendas ogispver
ta ſiue nocere.hinc łſt ꝙ cũ vtilitates my nõ ſufficeret eaꝗ indubitanter pꝛocurare Nlleigel,
niſterii eoꝛũ ceſſauerint ꝓucientur in locrm bonitas creatoꝛis. Nullo em̃ modoꝛũ taʒ ſenöͤa
damnationis/niſi interim reſipuerint et ꝑ pernicioſum defectuʒ in genere humano onnone i
penitentiam fuerint emendati. Hnõi au ſuſtineret. Quid mirũ igitur ſi puideim AulItz pil
tem exemplum ẽ in virga/qua erudito ad ſapienniſſime cauſas hmõi maloꝛũ in hbo- lgiu⸗
plenũ filio paterfamilias in ignem pijcit minibus eſſe ſi uſtinet et permittit. Am iſsonrreti
ꝓpier boc dixit ſanctus et ſapiens ⁊ in gẽ plius.ꝓpter hmõi vtilitates fiut iuſtiſſca⸗ PEphneto
ie xpᷣianoꝛũ doctoꝛ clariſſimꝰ.Qnid glo⸗ tiones iudiciales videlicʒ mulctatiões e iniiſo
riatur impius quia de illo flagellu, mibi cuniariemembꝛoꝛũ mutilatiões latronũ fennnion
* AKecit pater meus. Si igitur nouiſti adhnc ſuſpendiatomẽſq; cruciatus pᷣtoꝛiales. vł Miaisbnn
creatoꝛis pietatem immenſam erga genꝰ ißi mali qui non iudicioded malicia drun ſſſmiſ
bumanũ ⁊ diligẽti ſcrutatiõe cõſideratio q; malaſque dixi inferunt hominib⸗ne eo uriſoiati
nẽ in rebꝰhũanis feceri.inuenies iõm pa uſq; turbent ſuis inſolentüs res hũsnas argtaöink
terna ſollicitudie atʒ dulcedine ſic erudire ſvt non ſolũ bene viuere ſed nec etia viue⸗ hareian
totũ genus humanũ ꝑ malosquẽadmo⸗ re inter eos liceat compeſcãtur. Ibi igitur Gyronnae
dum pater vnusvnicu filiũ alijs etiÄu ma- manifeſtũ eſt pᷣnominatos doloꝛes atq; ſüglinzan
lis que non ſunp malos quẽadmodum malaip diuinam pꝛouidentiã ꝓcurari ho Gptnczeg
Junt moꝛs et peſtes famies atʒ ſterilcates minibus. Cum omnes rectoꝛes iudices Miiene
innumeras vtilitates pꝛeſtat ponitas cre⸗ ꝓpter has vulitates dari ab eodẽ manife wann
atoꝛis moꝛtalibus et qnoniã de hiis mul- ſium ſit hominibus. Non debetigit᷑ eſſe⸗. Aetdenen
3 ta alibi dicta ſunt et alibi etiaʒ dieenda vi dubiumalia mala doloꝛuũ ⁊ ibulationrnü byofe
0 delicer in p̃dicationibꝰ et expoꝛtationibꝰ. ſcʒ dinina ꝓuidentia pmitti et oꝛdinariix Nunpegg
Peuerlarad ꝓpoſitũ er dicaʒ q bonitas pter cauſas eaſdem. Amplins. Mulla e
creatoꝛt et ſapientia cũ nihil faciat aut ſfie de hmõi malis licet non p int pacienub⸗ Müſh de
ni pmittat ſine cauſa et inutiliter. uʒ nec plſunt tamen alijsl Anius em̃ pena male genen

als vnius mulce ſit niſi p cura 7 pꝛoniden ſici multos deterret à mimnilibus. Anß Ndeen

4

£

w afs

Quis nõ videat aa ſi mũdus iſte non ha tfudinẽ magnaz haberet filioꝝ diſʒjſam *
idnebien berer niſi pacem atʒ delicias inſeparabili mulij loct periculoſis.ꝗn multipicaret fla⸗
Nidrann adherentia vetineret in ſeio bomines æ gella ⁊ flagellanones ad idipᷣm faciendi . .
n a bonis futuris et virtunbus eouſq; auer multitudint filioꝛi ꝙ faceretvnico. Eu ics
Chernitti⸗ teret. vi pauciſſimi vel has velilla curarẽt tur vniuerſitas hoĩm ſicut multitudo ſit ſi
Wisn Uta igitur huana et magnis et multiplti/ lioꝝ aliquo genere filiatiõis. Quid mirũ
Mucltſc⸗ caibus reſpergenda fuit amaritudinibus ? ſi creatoꝛ benigniſſimꝰ cui manifeſtiſſimæ *
nuantd doloꝛibꝰ. vt im malum tantaq; noxietas nt oĩa pericula omniaq; noxia habita⸗
Eenanlinn auerteretur ab hominibꝰ Quis enim ma ionis iſtiꝰlet moꝛam que per amo:eʒ no
berd gis pernicioſum magiſq; noxium huma/ xia ẽ hominibꝰ.ꝗd in miru ſi multipli⸗
Aum lnn. no generi cogitari põl.eo ꝙ aupert ei bo⸗ cat flagellis atʒ doloꝛibꝰeos nec huic ha
lngaait i nuʒ propter quod ſolum creatum eſt. bo⸗ bitationi ſiue mundo hereant abſterret?-
düſtgh, num ſcilicet feucitatis futare. ⁊ malũ quo Eungan Mſi duerit ꝗs deũ nec habere
M.üi nullũ maius eſt videlicet ſupplicuũ dana⸗ creputare homies filios ſuos vllo mo
gapatiöötde tionis eterne infert eideʒ. Non immerit doꝛũ filiationisquã ꝙ́; in parte iſta ipins
enſoiben igitur vite iſtius dulcedinẽ amaricari vel⸗âcreatoꝛisloꝛaculis hoc ẽ ſermonibꝰ ꝓphe
umeſtiner le debuit creatoꝛ hoĩbꝰ ne a bono ad qd ticis apte cõtradicatnegare tamẽ non po .
vociicnu eos creauerat illos auerteret et in malum teſt quin ſaltem aut vt boues aut vt oues
Minaiuriien contrariũ eoſdem traberet. Quomõ igit aut in aliqua conditione ſeu comparatio
nöibeniten opinadũ eſt doloꝛes tam vtiles tãq; ſalu⸗ ne ſue poſieſſionis eos habeat. Qnis au
iwepwuckn tares oiuina ꝓuidẽtia vł ꝓcurate vl pmit tem paterfamilias de ouibus ſuis aut bo
nodädtfutnt tente et oꝛdinante non eſſe in bominibus bꝰ ſi impericuloſo aliquo loco eos eẽ cõ⸗

niſhörtee e Pꝛobatur hoc idem per exempla. Jpiceret non ila faceret vt dixi. apparet igꝰ

Ceſas otnen Onam autẽ tibi ad bec exempla ex hoc ꝓuidentiam diuinam cauſam eſſe
R—r multa multo plura plermutẽs de doloeum pᷣſentium in homimbus. Terci
Zmiun acdlinãs ꝓlixitatis tediuſet hoꝛũ p//um exemplũ ẽ de vino foꝛtiſſimo ⁊ inebꝛè
nägt ger mu erit exemplum nutricis què ipe abla antiſſimo cui ſimilime ſũt vite hmõi pᷣſen
ensliin tionis pueꝝ quẽ nutrit videns parunium tis carnales aut ſeculares voluptates In
* Pns dulcedine laciè adeo illectũ. vr ab eo ſe ſe ebꝛiant em̃ vſq; in bꝛuralẽ deſpientiã ⁊ in
lnn pari ſe uõ paciat᷑.nec ad ſolidioꝛẽ aut cõo⸗: ſfaniſſimã dementia. Tribulatiõeęs vero⁊
lbenne gruentioꝛẽ ſibi cibum inclinari velle. ſum doloꝛes ↄtrarie ſimilime ſunt aque/qntũ
nfneken mitates papillarũ aliqua aſꝑpgit amaritu⸗: ad virtutẽ repᷣmendi malicis vini hmõieꝛ
nani,e dine qu puuloſentiens in papillis ſponte obſiſtendi ne inebꝛiet. Nemo auteintellt
Sböini eas reſpuit ⁊ etiã refugit/ ⁊ ad menſam pa gens ignoꝛat omnes homines quoſdam
etaten tris inbyat et poſtmoduʒ comedit. Qnid creatoꝛis eſſe conuiuas vel ſaltem hoſpi⸗
intlinafii, igx mirũ ſi totiꝰ generis hũani creatoꝛ nu-⸗ tes. quin potius manifeſtũ eſt etiaʒ alum
S tritiꝰ et nutritoꝛſa lacte nõ dico puericieſſy nos eſſe quin omnes cibet ⁊ potet.Quis
S puerilitatis humane que turpiſſima ac p- autem paterfamilias conuinis juis vini⸗
ngalefte nicioſiſſima eſeꝑpare nolẽs ⁊ ad menſa fu tam noxium non ſemperet. Quis alum⸗
oſin, turarũ ſpnaliu epularũ que in celo gloꝛie nis ſuis quibꝰ curã alendi et ſumptis ali⸗
ſerunin, ſue parata e inbyare volens bomines at⸗ mentoꝛum impendit non ꝓuideata mos
noleniſt, qʒ aſpirarelamaritudinibꝰ multiplicib us tikfera pernicie. ſi eam eſſe cognonerit in a
nenlir// aſpgit carnales ac ſeculares dulcedines qᷓ limentis. Quis hoſpilibus ſuis aveneno
onotlin ruũ falſiias atq; fallacia adeo noxia adeo moꝛtifero non caueat niſimaligniſſimus
rinnbs e, q; pnicioſa eſt hominibꝰ/vt et a mẽſa illa ꝓditoꝛ.⁊ querens moꝛtem hoſpitum ſuo
R Delicijs in exco gitabilibarefertiſſima omi rum. Nullum autem venenum pemicio/
es olnts i, no auertat hoies/⁊ in ſeiis eoſdeʒ inebꝛi ſius eſt voluptanbus antedictis.imo ille
vonifili et et dementet. Res inſuꝑ bũanas bellis tanto pernisoſioꝛes omniveneno peſtile
rattß litioꝰ omiq; inoꝛdinatioe atʒ ingetudine ro quanto vita beata futura quã hoibus
iAe geturpet ofundat atz perturbet. Aliud er aukerunt ẽ vita coꝛpis quã ſola venene ex
e fitun, „ plũ hmoi rei ẽ paterfamilias q videns fi- tingnũt pꝛeſtatioꝛ. Quia igit ꝑ aquas tri
1 inl “ül liũ loco periculoſ. o afrepto flagello ißßm bulationuũ? doloꝝ ſupꝛadictastatemalſa
crebꝛo percutiẽs illũ aſterret inde et diffu- lubercime occurrit᷑ atʒ ꝑiculł. Nõ reling⸗
nnni g gat.de ꝗquo dubitare nõ potes.qꝛ ſi multi tibi dubitatio.ꝗn aque tribulationum e:
9

2

. Pars pꝛima de vniuerſo
. doloꝝ hmõiꝑ ꝓnidentiã ⁊ bonitatẽ crea tio ⁊ fabꝛicatio ipoꝝ Quis eniʒ admirari .Z
toꝛis admiſceãt᷑ pᷣſentibꝰ deliciis. Ut aüt ſufficiat tã ſiudioſe taq; diligeter decoqui
. finẽ faciã ratiocinatõis iſtius. Dico qꝛ nec nutrimentũ ta crebꝛa excolatiõe depura⸗ e
de minimo bono quocũq; dubitare pmit ri lanta fidelitate vt ita dicat᷑ diſtribui liin Papne
titur ꝗ hõ ònõ noĩe tim̃ ſj re et noie:qn ipʒ gulis mebꝛis ⁊ ptibꝰ ꝓut vnicuiq; opꝛeſt ſaat
“ 0 ſit a creatoꝛe.quẽadmoduʒ ſi nõ eẽtfons ⁊ ↄuenit/⁊ ꝓut etia iuſtuũ eſt.q arte arime e⸗
, luminis nec eẽ poſſet pᷣter ſoleꝗ hoc noſij trica nuerari poſſent nutrimetoꝝ ⁊ nuri,· ulton
nõ dubitaret de quocuq; lumine vel qua toꝝ pticule qᷓ geometria diuidi menſurai enne
tocunq; qu ipᷣm eet a ſole.Quia igit᷑ iam ⁊⁊ cõmẽſurari mẽbꝛis ⁊ alus ꝑtibꝰ alʒ ab⸗ 1Clone i
declaratũ ẽ tibi in pᷣma pte magiſterij bu⸗ tari neceſſitatibꝰ⁊ indigentus earũ.nulla aana⸗
* iuſmodi.nec eſſe nec poſſe eſſe fontẽ boni ei cõqueri pᷣt ꝙ minꝰiuſte aut pius recii eluſ
vel bonitatè p̃ᷣter creatoꝛ. Maniteſtũ at qntũ ẽ ĩ viriute nutritiua et nutrimenti cerhaſt
factũ ẽ tibi non poſſe eẽ aliqd boni vel bo diſtributiua.niſi cũ ei aut plus debuo aut noiolon
nitatis niſi ab ipo. Deędaratũ etiã ẽ tibiin minꝰei de nutrimẽto tradiũ fuerit aut ei⸗ uplleeß
pᷣcedentibꝰ.tribulatiões ⁊ doloꝛes hmnõi dẽ vᷣtuti inobediẽs.In hijs aũt tribꝰ caſſi.· Hütöefi
nõ ſolũ bona e&z etiã valde bona. Lam bculpa ẽ im ſuꝑioꝛis diſpẽſatoꝛis quèiand (unnire
magna vo bona creatoꝛẽ negligere ꝗs ni modu cuʒ aliꝗs vel plus iuſte oneratſto glinkide
ſi hõ ſine intellectu cogitet.negligere autẽ machũ. vel minus cibi q; nature ſufficiat Nggenen
intelligo vt curet ea eſe nec curei qualier infert in illu.vel cbũ quẽ decoquere et de nnnrſen
aut quo fructu. Sũt et alia innũera exem purare ſtomachi virtus nõ ſufficit nõ cul/ ulich
A L pla hmõi innumerabiliũ vtilitatum ⁊ fru pa ẽ ſtomachi quicqd viciationis aut coꝛ (cdlsleauns
ctuũ doloꝝ et tribulationũ hmõi.que ali ruptionis er ie accidit nutrimẽtovel coꝛ MrNdin
bi et maxime in exhoꝛtationibus ſacris ? poꝛi nutriẽdo.ſed vt pᷣdixi cuipa eſt male dusponde
picende ⁊ exponẽde ſunt. Si ꝗs vo dixe/ diſpẽſantisipᷣi ſtomacho ſʒ nec in hijs cel bſtu
rit quia reuera ꝓmunitan hoim ⁊ cõſulit ſat ꝓuidẽtia aut bonitas crealoꝛis q egni/ iin
ꝓuidetur innũeris vtilitatibꝰ ⁊ fructib?ꝰ tudines et dolo:es exinde ꝓueniẽtes iaʒ imie
ꝑ hec.et q; creatoꝛ gerit indubitater curaz multipliciter efficit fructuoſasvi audiuiſti egefus
vniuerſitant nõ aut ſinguloꝝ. Rñũdendũ ẽ ppet igitur euidènter ex hijs tibi quia in Grtiulu
hoĩ illi qꝛ ĩ rebꝰ naturalibꝰſinguloꝝ euidẽ oꝛꝑibus animaliũ et partibus eoꝛu que⸗,· Wenul
ter appet cura creatoꝛ ⁊ ꝓuidena ipiusvi cunq; naturaliter fiunt ꝑ diuinam ꝓuidẽe ſevoble
delicet in ↄpoſitiõefotmatione nueroſita tiam et bonitatẽ vel fiunt et oꝛdinatur. vv alrabeit
te ⁊ colligatioe mẽbꝛoꝝ atʒ gfectiõe. NHul exinde mulnplices vlilitates Pueniat etſi ledſni
la eĩ ẽ naturamila virtꝰ aliacui poſſibił ſit cut non eſt pilus in veſte lua qui locũ con fntonns
fabꝛicatio hũani coꝛꝑis.a de natura q dey uenientẽ in ea non teneat. licet pter par⸗ ſäinene
coꝛpali dubitationẽ nõ hʒ de naturavero uitatẽ ſuam ⁊ vtilitatis ipius paruitatem lior obern
ſpuali bꝛeui ↄſideratiõe id ipᷣm videre pt hoe ſenſus ꝑficere non ſufficiat. Ita et de uhene
m̃ illa nõ opat inſtrumẽtiscũ illa nõ ha omnibus vniuſcuiuſq; totius particułeu-⸗ enini.l
2 ⏑d beatſſʒ nagigsd ſiue ĩtelligẽdo tm̃ ⁊ vo luſcunq; generis totũ ipᷣm ſic ſe habet. JI3 lihnotarſk
lẽdo Jiue impe ado. Nõ recipit aũt intelle em̃ declaratuũ ẽ in tractatibus de ↄtinno ? Cibaocans
o (ctus fationalis vt eſie ſubſit volũtati/aut infinito quia ome aggregatum ex cotlinuun Slagsi
imperio alicuiꝰ q; creatoꝛis. Similiter ne is id ẽ exptibus quoꝝ vnaqueq; ↄouinua e nyo
q; ꝙ foꝛme coꝛpales ⁊ maxime coꝛpm aia ipᷣm vo totũ diſgregatũ aggregatũ eſt de H Ppugan
liũſſubſint niſi ſoli imperio creatoꝛis/qm̃ neceſſitate ex finitis. Quapꝛpter ois pan ſuuerſob
qꝙ nõ pᷣt naturalit᷑ impare eẽ multo minꝰ nus cuiuſcũq; magnitrudis ſit ex finitis pi Poüſabſſt
no pᷣ̃t imꝑare ſic eẽ aut tale ee. Mani⸗ lis ẽ ois aceruus arene er finit lapidibꝰ Vanenni gi
feſtũ igr ẽ ꝑ hoc ſola vᷣtutẽ creatoꝛis poſſe ¶⁊ ſi vnꝰ pilus detraheret panno detrahe/ MmMonſnn
Jabꝛicare ⁊ foꝛmare coꝛꝑa higna.⁊ etiam ret aliqd de totalitate ip̃ᷣius.⁊ ꝑs cerle ac af⸗
alioꝝ animaliu ex quo manieſtũ etiam ? determinate in ſe cõpatiõis ad totũ pan/ tign
2ↄlequẽter? ip̃am nutritionè vita ⁊ ↄſerua nũ licʒ neq; compationẽ hmõi neq; deina “
* none totãq; reliqus gubernatiõesad cre ctionẽ ſenſus ꝑcipiat lſioſitas vo ſapien⸗ gti 6
ator puidenti ptinere. nota eĩ minus ẽ tie creatoꝛè oĩa hec ⁊ ſilia mẽſurat atqʒ dt digtun
mirabile nutrimẽtũ et crementũ coꝛpoꝛeũ nũerat neq; em̃ ſine cauſa dirit ſanctꝰ ⁊ ſa gi el
aĩaliũ ataʒ vegetabiliũ nec mioꝛi dificul-⸗ piens loquens ad ipᷣm omnia in numero end
tate inuẽtũ aut potiꝰ eſtimatũ q; genera- pondere et menſura diſpoſuiſti. i

— e
de xij hunt ibifn
A e cx aierinalotgn
nitiarũ fa tatis! t a⸗
DW ðDð . „ itiar⸗ E iciſti. Uen ic eł
eltae Perptaif : e
s8 et cõn luri it m irca 4 Aliter
o. ue ſunt dern Lolrine EKcse
Fo. . id ea qt mate de cerr⸗ beriltaettere iq in
iã ac ionis S ad bace l SD Neti ioꝛu tin
ec aut ven datane a curd reling frag getit
J hec aũt v bſtra acce dere idere 8 et nau te is ol/,
d Ofec Pibinag adees ipſa üt acci DEaE ab
9 ee ipnige Pcis igla enthrſe ſun pieul⸗ endo diei⸗ ⸗
0 pbbikhomm uihsies mul enic⸗
iema hi ico ig tilitat naaie⸗ iniuſtis. ſtũ ꝛtu na luo le itor
ieaſt⸗ £ deed Die Pʒ vuil ſſima tſet ini comodalee aa e libi e
R M s ei⸗ ſtu eiiri ati
Toluiie ip̃am eco latloe ec inen ilitas 6 lia iĩco rari urton in bi male te ſua
Re iie Pnone eno n pma en Egbu nonôtu ſunt/ Flcen Junf oluta el cu⸗
—NRD intetion ieaerimm ilitaté Cin no. ales! Ek. etn lta v e v ig
R“WM es U e l ec1 dẽ 1 0
epuma n Neai vt lcinunſin 0 Taclce enne 4
intickan tae onẽ neenacema ſtatu xem mo Hocẽ ita cunſt Qua odum ſ2
ul Unäne uano inen ntiã o exe vno tis e unt H ius. . dm cin⸗
nmnihr irca im 5ſta dee in ngriseec u t. e ti rerit neadt usch b2
Nd JN—ʒ— iea incol 18 lnec Viil Zilre . olu pot ure tq uibt zatt
Kenunmän Ecirca in ibi ler öme 1. Si deiu⸗ v tut ve detu dent et a euoꝛg SZE
M gazerbo atiaang, ad ri reiicaw ibus orepirn
– . gqdãe coꝛp elleingararu ffon O eV eliet n1 ibus reip llo
Gigemnisani io loco co Hiunt inſ beer uf rato: er can ti din⸗ u v
anen Pao ilkeren neian Cplu in peuar =
— seogeeſto bi daner eene achtih⸗ knn nicke c ſan-⸗
numiinikr d coſeeſ ſt is cin n beratione iguntur! im ci —
onniun, melcut eneraͤl no Ros eus gilae lnniie vel gend⸗ k. Qu iro 2
rin bus ag elcere utans iapid ger ſanm Nil Fetta iane S loge
ſi 4 JM enteaurt o. — a HRM
Vuslitc t. S ri nt. nutn . Ei uon iſſim rest mer toꝛ dn
Apusn i ant. ctu era 0 atu is qu ctiſſe atc gliter tte ealo⸗ hboc
Enm⸗ bus lect auf ſuppe pbert ead rib? cur ali us et te cr er he 08
cdi⸗ e bus eto ſa rũr et ĩ ec oneri u os c t qu al nita ad nos
diauededer ne à v ndero uard pet. ite dig eO ura ia c bonit la Aoudoe
ne a on uaq lũa repm ia ree co 0 is quia et ꝛzätia. lus 10806*
nnsroſit 8 p flux emp 8 deſt ex ömi Etia⸗ noꝛatt calu dno nez
nerece bus el f⸗ exe ſpet ode re 7 0 np̈ ſapi lign i eſt e nn 4 iſione
ginununa ꝛuſo ius 8 7 62m’ ider nth ſunt a ſap ve enihi ntt ꝛouiſt itio
g 10 E 4 le 2 V 2 n cia 26 dꝗᷓ tni
marme litas e s ga fuaunae⸗ it ien, 8/ 1 la alea oh aiualed. et urnon porne
rici nimia x ad vias ue * pec er ci 9 ad Hʒ c ꝛan etur nin p ctu⸗
inen 1 greſſus has dee vero oeu⸗ igno: inu Vigncnie ra b⸗
twſel⸗ 2 gr. iuna as e eccal ⁊ vin es ꝗ 4 ero lo pter mnia ꝛmien⸗ ilati el a .
munn Bltaketnutag rl cahte Kde eeien miare petum bius. 3
gemcetni itar ce icairerss is ob bſcel orenm tim ablioane ſis
. nceg 3 Bit ab 8ſu a15 IS ba d- reg ſit hal vl id eſt iſio inge B
tien ſenin ines b eie ales EcC 08 80 tad⸗ eanee iẽ in nid z av aq; lon et in⸗
— m er eſeioun Sirnzpree ſu ceruũt/e ſola ne ainn qu aliq odoꝛ i er ue
. nare ſce ie dilcit eac ipu bi lece non ici intuitt navllon⸗ alig um inau⸗
–W ſtodi akerſe⸗ Xig liud v 8 iuatiane vl uerur pinqu Gin ner nin
nltun, niſenen lacvoi⸗ 5 ropis geligere ſtondi inrue oh meo ge⸗ prervider
4 d edet ib e icutur /eligẽ . anch⸗ 1 2
lilnne fac ..⸗ us feciſ 160 inde ole abe in tio rexi 8. ume le iat
Paftuss huc iunt. odis ſü71 i elligo nem iin . ihi Pſciat
neſtun lr. 0: iet ha a te reme mi anch. m nin nrſe fi .
ne Uncge in nen natides de ſit ſoc. ſop is eſt erſen ne ert mai etia inth *
mnln, int mot tiõe ſa hilo ris lli tas itlon⸗ det no lat 7 et ſintl⸗ „
uſni ihat G; ñ hoin o ſal ijs ciboꝝ it ia ad itur ißene vt re g ex
e, Siens atoꝛubo Sre amnnani ns aiß gires r ee valeer
tn, . bi⸗ nimi nite tin aeigatel niltates gus mni ga⸗
jön 6 . 8. P bꝛi io/o inz ꝗ a inimi V onise eat is vt ñ vul ue v 2 f
n hu et ſo racno pali luxur i ꝙ li au Et qu ane ex e Vn lia qr rib/ Fn
itani bſtrach nannl iun 8 pa SS la vo ſe eni
—— ſti ꝛu ſu ioꝛuq; xum po iliras - d nt uen 9 la pe ijs a rʒ le
eagglun, oꝛi i ali ad lu ꝛuͦ er vtil llu a⸗ 9 et ꝓp ircam a udij ere atz
andi tpo bſun ias cil Secũ eĩ uptas is eſſe. i cſung 8to min
gnif, gihgig iſcẽtit Ediũ. ntioſcy hec pat 2 am els tet he hoie lſaltẽ
gauggt⸗ S cup lincẽ uni⸗ —— dibet nolat iẽtes re ve
n zeababe⸗ 8 m einu ſiu hi iſip lina
is as igne ve llar tſiue lliga 82 s vi tes dec
Znin adi Eva da ite ſte Dt re
ien n bratise erſae Eockreit kon Pa be ge⸗
= arcẽ anoeren Fa üar⸗ ision incom
oli 6 digrel Xluxt init
iniefe e lurüs re no ſi
rlüol⸗ is ccede
ain ninn, u act
an n⸗
nei,

s Hr

Dears pꝛima de vniuerſo

re conãt qm reuera bona ſũt hmõi ſic ali legẽ a⁊ doctrinã xpianoꝝ pmiſſões bono

bi didiciſti ? ſũt opa iuſticie⁊ miſcdᷣie ipiꝰ rũ deſñiderabiliũ hoc ẽ futuron tota auidi

mMulltiplr vtilia ac ſalutaria hoĩbcirca in
quã hec ẽ eadẽ ei intẽtio qͥ ⁊ circa alia bo⸗
na tpalia ſeu coꝛpalia.hoc vno excepto ꝙ
iſta ↄneniẽtioꝛa Jut bonis coꝛrectõis ⁊ re
tractoôis hoim a malł vicioꝝ ⁊ pctõon⁊ ↄue

naq; diſcipline⁊ eruditõis crealoꝛt noiari
poſütialia vo bona tꝑalia ſcʒ et coꝛpalia

tatiõis ⁊ hoc cõiter oĩbavel ad blandimẽę tẽdit ſuſtetationẽ cõiter oim hoim. Speci

gnitate ſua idigna oĩno eẽ cognoſcãt. pue
ditate amplectũt᷑. p hec igr qſi bladit᷑ eis

Huocãtiũ quo artiſicio erga gentẽ hebꝛeo
Vtpote puerili adhuc ꝑ mille bona ſubli

munuſculoꝝ ſapiẽtibꝰ illuſiones ⁊ irriſiso

bus magnis ac pcioſis duas eidẽ vel tres

agendũ eo tpe taq; cũ ſapiẽtib/ſciẽs pue/

tate recepert. Silr 2 ↄminatioibꝰ maloꝝ
magnoꝝ deterriti ad vᷣtutes ſublimes cõ
Jugert. Intelligẽtes i lege hmoix euiden⸗
tiſſime cognoſcẽtes pfectiões qᷓs quore
bat. Intellige igr ex büs qꝛ lex 2 dodtrina

nietiſſima noiatiõe bona diſciplinalia bo

b'eiuſdẽ qm earũ cognitio nõ caditi ani/
bona attractioõis ⁊ allectiõis diuine beni mos pueriles nec ab eis capiutur. Apper
gnitatis dicẽda ſunt. Ea eĩ largit᷑ benigni igr ex hijs q dixi tibi intẽno bonitatt crea
as crea oꝛc hoĩbavel ad neceſſitatẽ ſuſt⸗-⸗ toꝛis circavtraq; bona pᷣdictaiqe p altera i
tu attractiõis ⁊ allectiõis. et hoc ſpecialit
puerilis ſenſus hoibꝰ.adᷣo eĩ modica bo/

NVN/w——
— .

na ſut hec.vt ea ſapiẽtes deſpiciãt ⁊? ea di⸗

alit aũt bladiri puerilibꝰ et eos attrabere
ad maioꝛa futura vics ⁊ pᷣſentẽ miſeriã ta

na diſcipline hoc è retrabere 2 pᷣſeruare a

riles vᷣo hoies eadẽ taqᷓ; magna tota aui

dẽtibꝰqꝛ nullꝰecui ipa moꝛs coꝛpał vlilis
ſit Sacij ei ⁊ iuſti liberatio ẽ a pᷣſentib⸗
malis oĩbuſq; piculis exituſq; de carceri⸗/
bꝰ ⁊ vinculis ⁊ egreſſus ad fegnũ felicita⸗
Nfuture. Multa etia alia bona moꝛtis coꝛ
poꝛalis ꝑ me alias audiuiſti. Malis vo ⁊z

bonitas creatoꝛè vt eos ad amoꝛẽ ſuiꝛ cu
tu attrahat ⁊ paulatim ꝓficiẽtes ad ſubli
mia bona. ꝓpter ꝗ eos creauit puocet in
NKat matris atʒ nutricè etia boni pris par
uulos p munuſcula piroꝝ atʒ pomoꝛu in
amoꝛem ſui ꝓuocatiũ. ⁊ deinde vład ſiu
dia lrarũ vel ad alia queq; m aioꝛa eiſdeʒ

ciũ ĩ hoc moꝛs vtilis ẽ qm malis merit ſu
is a gboreſipiſcere ſ ꝙponũipfſiſtẽdo ĩ eis
maioꝛꝝ danatõis ſibi ſupplicia cumularet

ru creatoꝛis bonitas maniteſte vſa ẽ. Cui

mia vel cognoſcere vel am are nõ valenti
obſuatoe legis ſueſola modica tpalia
taq; puerilia munuſcula ⁊ ꝓmiſitæ ſola cõ
traria viaelic, pauꝑtatẽ moꝛtẽ coꝛpᷣalẽ mi
nat⸗ ẽ elſdẽ taq; puulis deterrẽdis. õ eĩ
iudicauit ſapieẽtia creatoꝛ cũ gete illa ſibi

hocꝓponit ſactus ? iuſtꝰ ẽppoñitu ei no
peccadi de cetero ⁊ recte viuedi pↄtinuo in
poſterũ/oẽm macula pcti moꝛtalis abolet
⁊ abꝛadet a b animabꝰ huanis ſic ⁊ volũ
tas qᷓ hoc vult nõ dico vellet. Sic igit vo
lEétiboreſtat iterdu aliqᷓ ſ. atilkactiõe qͥ ñ mi
næpurgatio ẽ poſt in oꝛlſa tiſfactio et pur
gatio iuſticid et ſactitatẽ nõ extinguũt aut
. minuũtiꝗn potiꝰ adiunat mulnplicit᷑ atʒ
nes eent ſi eis fierẽt. Quis eĩ ſapiẽs nõ ſe clariſicant.ſic alibi didiciſti. Eſt ⁊ qliavtili
inrideri cogꝗnoſcat ſi ei mulier papillas dii Otas huiamoꝛtis cõiter eueniẽtis iuſtis? in
cooperies ſuggẽda offerra ⁊ ſi ꝓ muneri iuſtis hoibꝰẽc ei nõ leuis admonitio moꝛ/

rilitatẽ vmniditate ip̃iꝰ. ꝓmiſſiões ei hmõi

auelanas poꝛrigat ꝓpt hoc igr paulatm ta magna erxcitatio 5 toꝛpoc alʒ pigliciaʒ

erudito genere huano tã doctrina legt he huũana q qdã ĩ vita iſta velut doꝛmietes ſt

bꝛeoꝝ ? pphetarũſ; phicis dogmaiib?? ⁊ oino nelciẽtes qd eis vel circa eos agat

alijs creatoꝛè eruditiõibꝰ atʒ mo acul bo/ neqʒ; peogitare volẽtes ꝗd eis immineat.

na ſublimia ꝓmiſſa ſuti lege vitatd pfe/ //Eſt et ĩa moꝛs aliena adiumẽtũ validũz
ctioig. pꝓmiſſa bona ſublimia vicʒ bona otepti v.
alleris vite que ſola digna ſunt excellẽtia

limia vicʒ bona Vↄtẽotu vite pñtis de qᷓ creatoꝛ euidẽter oñ
ite qn dit q; parũ illa appciet/⁊ qᷓ; pui nobiſipis
genert buͦanir pfe ectiõe eiuſdẽ. In quo no eẽè debeat quaãta facile extiguibilẽ fec ⁊ lot
bilitati phoõn ſatiſfactũ . Silr 2 alioyi ſa moꝛt generibꝰ ſubiecit. Mala igr hmõi ⁊
neee e A * pucrilia hmõi munuſcula ↄtẽ bonis et malis cõiter eueniũt et omib⸗ in
nẽda eẽ cognouerũt⁊ docet dei ſapiẽtis ꝑ dubitater. Sʒ nõ eq̃liter ꝓſut.Dico eniam

xpianoꝝ no puerili pplo et puerili data ẽ
g manilſeſtu c ex ꝓmiſſiõibꝰ 2 coicatio⸗

ta dli
liter qlit᷑ ↄſolari.er altera vᷣo intẽdit bo

alis vicioꝝ ⁊ pctõꝝ.Et ia dixi tibi in pce

ꝗbᷣſtatim pꝰmoꝛtẽ iminet ĩfernale ſuppli

Dico at reſipiſcere nõ ꝓponũtqm qcũq;ʒ;

ſche

1

taliũ ad pᷣpationẽę finis ſui ⁊ exitꝰ ð hac vi

ſfaiur
foimmn
is eil
lapan
mnlis th
ſefüie
seton
ſanno
ſlrste
ſen
ffeſtenart
diſolgucſe
doluiſepe
deſcene
iläſin⸗

guuurinn
fuanelsl
Uofegorg
lelceet

Kſecnynurt
llamele⸗

Ei
Veo

—

filfuel
lipiteam
Alencini
lomnocire.
Nllatociin
Rpofenrkoi
Upeicita

Rbatinhe
legenon
ſobhnt nale
Matcolsre
Pudiniii
Uncban
nann
Nclici vn
ilrſten
ſedlinlise
unieſti
ludta
lipihe
ſoljlieng
Alhnie
ikena
umunn .
umnanigt
einogin
ocgion

r hriſis⸗
kifumnnn
chnnen
gnidict
esahin
diinnidonen
eiüdngikt
elennbattiin
Albenmint
saungre
eſinsacſegit⸗
ialudeuns
isi günliſ
ſpporittiin
S
nuatito ei
innt
Cereenicß,,
ziorol 4 4 V

Aa
N
. ℳ

iſe⸗ ht

p̃ſſtatur vt hoꝛroꝛe tẽpeſtatis ⁊ metu moꝛ/
tis imminẽt auertant a ſuis vicijs ⁊ pec⸗ leſerit anq; cõpꝛehe 0
catis.ẽ eĩ moꝛ foꝛtiſſime vtuus ad expel- tes qᷓs iam didiciſti et foꝛſitã multas allaſ

malis ⁊ puerſitate ↄſuetudis.

G neq; eẽ hac ð caula dimittit᷑ ſi eiꝰdimiſ

FvFo. ccrruij

——, —

Sivo ſemetipᷣm in aqua vel ignẽ pᷣcipita

lẽda pcta ⁊ ad abrupẽdũ hoiĩes avijs ſuis tipm in aqua vel igne pcipita
uerit ⁊ hoc ipᷣm eidẽ vtile ẽ ſicuł audiniſti

Mani⸗
feſtũ igr eſt qa expedit⁊ ſaluberrimũ mul
tis ex pctõꝛibus pire naufragijs. Quãto e
foꝛtiꝰ ergo ſctis ⁊ iuſtis hoc at fiet tibĩ ma⸗ etia malo furoꝛis dico ꝙ plerũq; ymo ſp
nifeſtius teſtimonio eoꝝ ꝗ frequẽter na- valð ẽ furioſis. Siue em boni etiuſti ſint
nigant ⁊ vᷣſantur in maribꝰ. Ipi em̃ ma- cũ infurorẽ incidũt. In tuto ponit᷑ ꝑ furo
niteſte narrat atz teſtanfinuſq; a deo ſibi reʒ ſanctitas eoꝝ ſiue bonitascũ tꝑe furo
diſplicuiſie vicia ſua ⁊ pctã. Nunqᷓ; adeo ris peccare nõ poſſint etita nec amini ab
doluiſſe vel penituiſſe deillis nũq; adeo eis nec minui eo tꝑe ſclitas et iuſticia eoꝝ

deſideraſſe ⁊ amaſſe iuſticiã ⁊ ſanctitate,z poſſit/cũ per ſola pcta ſanctitate et iuſticia

qᷓ; cũ ſibi videbat imminuere naufragi pe poſſibile ſit vl minui vel oĩino tolliſiue ec

quia ipis iniuſtis ⁊ peccatoꝛibꝰmultotiẽqß Que tria magna eẽ bona et creatoꝛi acce
pta nemo rõnalis dubitatæ ſi enia aliquę
leſerit añq; cõpꝛehendat᷑ hocipin vtilita⸗

eis etia äs ledere poterat bonũ pact et ſe
curitatſ ab eo ꝑ moꝛtẽ ipis Puenit.Deipbo

riculũ q igr nulli incredibile vel ignotũ ẽ mali et iniuſti ſint in hoc eis p furoꝛẽ ↄfſus

creatoꝛẽ pᷣnoſcere hec bona ꝓuenire bo⸗

litur vt malicia eoꝛũdẽ eo tpenõ augeat

nis et malis iuſt: ⁊ in iuſtis vmuniter ex ⁊ ꝓpter bocnecfuture danatiõis ſuppli
nanfragioꝝ piculis.Quid mirũ ſi creatoꝛ bieand ſi credit Halieno adiu⸗

vult eiſdẽ eẽ munia hmõi ꝑiculavbi em̃/auat hũc ᷣmonẽ id qð ðᷣt in li
effect⸗ↄmunis et vtilitasnon eſt indeces Kolia vicʒ qꝛ ꝗda ex nimio deſiderio vidẽ/
cauſam eſſe omunem.J di deunimia q; ſolicitudine circa hodinci
SE furioſis vᷣo rñũdeo qꝛ nõ ſunt ex dere ĩ melãcoliã ꝙ non eet poſſibile apu
O tꝛa curaʒ ? ꝓuidentiam creatoꝛis creatoꝛis bonitatẽ vicʒ vt ex tato bono la

alia nccaria eiſde pᷣſtariꝙ ſiue ex natura-

20 de mels,

Xtcum videamus quoſdam religa⸗ q; ei accepto/qntum eſt deſideriũ vidẽédi
ri vĩ flagellari ne ſibi vel alijs noceat. ũ ißpm et circa hoc vebemẽter eẽ ſolicitũ per
etiã videamꝰ eos paſci nutriri et veſtiri et mitteret eos in ĩ malũ incidere moꝛbũ
melẽcolie niſi eiſdẽ ipᷣm pꝛenoſtis vtile fo

li amo:eſſiue expietate pᷣſtaniiũſiue etiaz re multipliciter et ſalubꝛe. Debes ãt ſcine

ad cuſtodia vel rerũ vel hoĩim ꝗbus noce
re poſſent ſi dimitterẽt per cura fiunt hec
ia ⁊ ꝓuidẽtia creatoꝛis Luiꝰ dona ſunt
moꝛ pietas et ſolicitudo pᷣdicta. Mſidi
Terit qs q in hmõi ſatis appet cura et ꝓ
dentia creatoꝛis Sʒ in furioſis ꝗ ſibup̃is
Dimittũt nulla eẽ videt᷑.Cuũ neq; a ſeibis
nec ab alijs ragant᷑. Rõ quia in ꝗbuſdã
ipᷣa dimiſſio ꝗͥ ſibi dimiſſi videntinon ſo/
lum eſt ꝑ cura et ꝓuidentia creatoꝛisſed ſiꝑ pcta vt pdixi amitti nõ poſſint. Rſi
etia per curã ꝓuidentiam hominũ et hoc
Am̃ quida ꝓpter hoc ſoluunf a vincuilis/

moꝛbus melacolie ꝓpter ſecurita tẽ ante

lẽcolicus⁊ ſtatũ eius mediocriter affecta

—

ixerit ꝗs qꝛ ñ ẽ impoſſibile apᷣvolutatẽ?
creatoꝛis vt ꝓpter bona aliꝗs mala reci⸗

qꝛ tpeneo multi fuerũt viri ſanctiſſimi ac
religioſiſſimi ꝗbus deſiderio magno erat

dicta. Unde et cũ inter eas eẽt quidã me⸗

rẽtiaperte dicebat deũ ineſtimabilẽ gra,
illi meiẽcolico ↄtuliſſe in hocviq ; bona
eius ſpũalia a deo in tuto eidẽ ↄſtituera
vt es amittere nõ poſſʒ cũ bona hmõi ni

et lib eri dimittũtqꝛ ipᷣa dimiſſio et liber- pe ꝑmittat neq;rarũ ec imo freqntiſſimũ

