repetam tibi rationes illas neq; reſponſi

ones pꝛedictas. Dicit igitur ariſtoteles in
libꝛo ſuo celi et mundi quia nalura deter
minauit quibus ſemper nõ eſie vt impoſ⸗
ſibilibus que ſcilicet naturali et ꝓpꝛia poſ
ſibilitate Phibis ſent enſe, Sien Juechaz

1

Pars pꝛima de vniuer/ſo

monſtra que contrarietas naturaruz eſſe
non patitur qualem fingunt chymeram ⁊
multa alia,. Quibuſdaʒ determinauit na
tura quandoq; eſſe et quandoq; non eſſe
Sicut vides in animalibus et hominibꝰ⸗
et multis alis.quare neceſſe eſt ⁊ quedaʒ
animalia eſſe ꝗbus natura determinaue
rit ſemper eſſe quare nõ ſolus creatoꝛ ſem
per eſt vel eternus. imo multa alia cuʒ eo

et adiuuatur iſta ratio per hoc quod dicit

Auicenna.quia ſi inuenitur alterum con⸗
trarioꝛum in vniuerſo nature atq; mediũ
inter illa neceſſe eſt vt inueniat᷑ et reliquũ
et ponit exemplum de aceto et oximelle⁊
melle.quia cum inueniatur acetum invni

uerſo nature et inueniatur oximel quod

eſt mediũ inter acetuʒ et mel neceſſe eſt vt
inueniatur in vniuerſo nature et mel quo
niam acetum eſt alterum duoꝛuʒ contra/
rioꝛum. Mel vero reliquum ſcõᷣm ipſum.
Amplius. Adiuuatur iſta ratio ꝑ hoc
ſi aliter eſſet duo inconuenientia vidẽ⸗

tur ſequi.Pꝛimum quia incompleta eſſet

contrarietas huiuſmõi cum deeſſet ei par
tium ſuarum pꝛincipaliũ altera ⁊ hoc nec
decet creatoꝛem nec decet naturamvideli
cet incompletum aliquid facere naturali⸗
ter. Ma xrime ſi illud ſuſceptibile fuerit cõ
plementi Aliud inconueniens eſt quia in

vniuerſo eſſet vacuũ nature.quemadmo

dum ſi invniuerſo coloꝛum deeſſet alterũ
extremoꝛum aut ali qua ſpecies medioꝛũ
hec autem nalura non patitur. ſicut enim
vacuum loci. Similiter vides ꝙ in gene⸗

re animaliũ non eſt vacuitas nature que
pe⸗

indubitanter eſt defectus alicuius ex
ciebus. Ex hijs igitur omnibus videt᷑ ne⸗
ceſſe eſſe vt in vnigerſo inueniat᷑ iſte tres

maneries videlicet ſemp exiſtentia ?⁊ quã

2

doq; exiſtentia. Semper autem exiſten⸗
tia hec ſunt eterna. Sicut ſempiternitas ẽ
eternitas ſcõm vnam intentioneʒ. Si au
tem inuenitur multitudo ſemper entiũ vł
exiſtentium inuenitur multitudo eterno⸗
rum et mundus ſiue vniuerſitas eoꝛũ eter
nus. Juxta hunc modum eratiocinari
de hijs tribus videlicet neteſſe impoſſibi⸗
le poſſibile. Et dicit Ariſtoteles quia ne⸗
ceſſe habet virtutẽ vt ſemper ſu et vt nuq;
non ſit. Impoſſibile vero habet virtute⸗
vt vnqʒ ſit et exemplificat de dyametro ⁊
latere.quia dyametro eſt virtusvt nunqᷓ;

equalis lateri ſit. et iſta virtus non poteſt
intelligi niſi ꝓphibitio ab ipᷣo eſſe etelon⸗
gatio immobilis atq; inappꝛopꝛiabilis.

Et quia pꝛolixus eſt ſermo Ariſtotelis cir
ca hoc dico.quia eſſe de creatione et rebꝰ

alus non dicitur ſcõmvnam intennonem
neq; vniuoce ſicut album de coloꝛe et de
ſuperficie equinoce dicitur.Coloꝛ eniʒ di⸗

citur albus eſiencialiter et non ſcõöum par

ticipationem. Non enim dicitur albus in

habendo ſeu participando albedineʒ ſed
in eſſendo ipᷣa albedo. Superfſicies vero

alba vel paries albus econtrario. Sic cre
creatoꝛ non dicitur ens in habendo ipſuʒ

eſſe. Sed in eſſendo ipſum ſuum eſſe vrꝑp
Nintelligatur in eo quod eſt

omnia i eo qauoden?
quo eſt. In nullo auteʒ alioꝛum. ſic eſt in

omni nanq; alio aliud ẽ ' e et aliud quo
eſt et ſcöum participationem generaliter
omne aliud a creatoꝛe dititur ens quare
quemadmodum ſi quis dicat alba non

compꝛehendũt ſimulvna intentione colo

res et coloꝛata. Sic qui dicit entes ⁊ entlia

non compꝛehendit ſimul creatoꝛem ? cre

ata quoniam vna poſitione vnius nomi⸗

nationis non poteſt equoce vti. Per hac
igitur interemptionem non ꝓcedit ratio

ulla Ariſtotelis Qè autem dicit quia natu
ra determinauit quibuſdaʒ rebus vt ſem
pernon ſit quamqᷓʒ multam habeat calũ

niam ſermo iſte et ꝓpter ſermonem natu

re et ꝓpter verbum determinandi quoꝛũ

neutrius intentionem ſuam vel intellectũ

peterminauit. neq; enim quid naturam

ibi vocet explicat neq; quid intelligat iõm

determiare manifeſtat. Reſpõdeo lamẽ

quia nulla natura aliquid determinauit
creatoꝛi. licet verum ſit ꝙ natura ſua no⸗

biliſſima ſemper ſit et nulla ſit ei penitus

ad non eſſe appꝛopinquada poſſibiliias
In rebus autem creatis impoſſibile eſt x
hunc modum ſe habere. et hoc faciam te
ſcire in ſequentibus neq; conueniens eſt
neq; vlla neceſſitas hoc exigit vt ſi multi /
tudo eſt ſempernon entium vel exiſtenti

um. Sicut nõ eſt nece ſſie.ſi eſt multitudo

virium quod ſit ꝓpter hoc pꝛecioſioꝛ neq;
ſi eſt multitudo eſffectuum ꝙ ſit ibiet cau⸗
ſarum. Eodem modo ſe habet de riuulis
et fontibus de ramis et radicibus licet co
trarietas nonnulla ſtt inter eos non enim
multitudinem niuuloꝛum ſequitur ex ne⸗

d
.

Kererut
ſen tanon
aleniann
Ontiumat
(eusentd
Anochel
iißgperne⸗
lerayen
ſſvnyn
nonra
l,iniird
Aemmiuaane
tonore
oniw Ai

ſuee
Wncdbe
N
boe uie
Ainckpr
Molck ins
gn

uitſuint

uſalumcrtin

— —

lgani,e
fetgue
uncetpii
luntt
Ulthinete
ſhinteen
usſanin

E. —
——
=

—
—,
—

=

— =ẽ

nnsnent
dtke
napont
naminene
umn detoarn
ur. Coeag
ranonſ
mdichur
ndosbrr
OJrperin
glumſornct
urined e
anonen gan
dictura
uis din i

lynaiptencen

Gldicdactn
oſtickennt
eguoen Pnn
an on eli

Nerſemom

derminani
cnimgrin,

declar tibi al eaceidit
vnicuiqʒ pꝛeterqᷓʒ ſoli creatoꝛi cui ſoli eſſe⸗

teſſitate multitudo fontiuz vel multitndi⸗
nem ramo:um multitudo radicum. Tu

autem iam non dubitas quoniaʒ creatoꝛ
omnium alioꝛum entium et quin ipᷣa ſint

effectus einſdem et quin ſe habeat de ipᷣa

ex modo aliquo per moduʒ fontis ad ipᷣa
et ip̃a per modnm riuuloꝛum ad ipᷣm. Si
militer et per modum radicis a ipᷣa.⁊? ecõ

uerlſo ipᷣa per modum ramoꝛum ad ip̃ᷣm.
licet non ꝓpꝛie et multum diſſimili vt ita
dicatur ſimilitudine. Inter res igitur crea

— —

tas et vniuerſum creatum locum huc hu⸗
iuſmodi comparationes et ſimilitudines
quibus vtitur Ariſtoteles non connume⸗
rato aliquatenus creatoꝛe cũ ipᷣis et ſi foꝛ
te apud creaturas teneant non eſt neceſſe
vt ad creatoꝛis eſſe per ſimilitudinẽ ſe ex/

tendunt cum creatoꝛ ab ipſis ei diſtantiaʒ

immẽiu rabili diſſimilitudine incogitabi/

li eildem ſuperemineat et ſuper ſit et lice?

dicat ariſtoteles ꝙ quibuſdam eſt virtus

vt ſp ſint quibuſda vero vt ſemꝑ non ſint.

Debes ſcire quia ſermo eius non ẽ verus
in hoc. Illud eniʒ videlicet ſemper eſſe ſin
gulariter eſt ꝓpꝛium et nulli ex rebus cre⸗
atis ineſt virtus vt ſemper ſit etiam ſi nen
eſſet ꝙ quedam ex eis ſemper eſſet nulla
enim ſua virtute eſt vtſ noſſar. Jam eniʒ
declaratum eſt tibi alias quia eſſi

ciale eſt ipᷣe igitur eſt ſua virtute ⁊ ſemper
eſt foꝛtitudine ſtabilitatis ſue.nũquod
q; autem alioꝛum eiusvirtute ⁊ dono eſt
ſicut eſt et qʒ diu eſt et quantũ in ſe eſt re⸗
cideret in non eſſe niſt virtus et bonitas
creatoꝛis ipſum retineret ⁊ ſtabiliret in eſ
ſe. Mitabilius auteʒ eſt ꝙ dixit quia qui
buſdam ineſt virtus vt ſemper non ſintiſi
ue ad ſemper nõ eſſe tanqᷓʒ non eſſe ſit fi⸗

nis alicuius virtutis et natura et dederit

pꝛincipium ad hoc videlicet ad non eſſe.
Cum manifeſtum ſit quia non eſſe nihil ẽ

neg: a naturavnqᷓʒ deſideratum aut que

ſitum. Et ſi enim negatio ſequatur ex af⸗
firmanone non tamen affirmatio eſt ad
hoc vel pꝛopter hoc ex eſſe enim album ſe
quitur non eſſe nigruʒ.albedo tamen no
eſt ad hoc ſcilicet pꝛopter non eſſe nigrus
Sic et in exemplo qð ipᷣe ponit ðð dyame⸗
tro et latere ſiue coſta quia nec dyameter
nec magnitudo eius et ꝓpter hoc vt non

ſit equalis lateri et idem eſt de latere. Se

mnitatem

quitur tamen er neceſſitate de quibnſcun

q; duabus lineis.ꝙ ſi uerint in eodem qᷓ

drato ſic ſe habentes vt altera ſit illiꝰ? qaue

drati dyametri altera vero coſta ißas nõ
eſſe equales queadmoduʒ ſequit᷑ de qui/
buſcunq; duobus coꝛpoꝛibus quia ſi ſue
rint in eodem toto ſic ſe habentia vi alie/
rum ſit eius medietas alterum quarta il⸗
la non eſſe equalia cum tamen nec ꝓpter
hoc ibi ſint nec ꝓpter hoc ſint ſimpliciter.
HNec mino:⁊ erroꝛis ſermo quo dixit quia
virtus ineſt quibuſdam vt quandoq; no
ſint.ſed vt quandaq; coꝛrumpantur et vt
quandoq; deſinat eſſe cum hoc ex virtu⸗
te eſſe non poſſit videlicet deſinere eſſe.
Nulli enim dubium eſt quin hoc ſit ex
debilitate ipſius eſſe et quin defectibilita
tem pꝛopꝛie ſequantur defectus et deſitio
abeſſe. Sed ipſemet et expoſitoꝛes atʒ ſe
quaces opinionis ipius. Dicunt quia ex
potentialitate eſt ivoſum non eſſe. Nemo
autem dicit defectibilitatem aut deſinibi
litatem virtutem eſſe ymo contrariam no
minationem ei attribuũt videlicet impo⸗/
tentiam debilitatem eas vocantes.

OkR bec autem conueniens eſt
vt adducam rationes et pꝛoba
iones ad ſtabiliendam nonita
tem mũdi et deſtruendam eter⸗
atem eius. Non enim ſatis eſt reſpon/
dere rationibus econtrario ſencientium
et diſſoluere queſtiones eoꝛum er contra⸗
dicere opinionibus ipſoꝛum ad comple⸗
tam certitndinem. niſi et pʒyobanonibus
irrefragabilibꝰ aſtruatur veritas ⁊ decla/
retur.Ex hijs ergo duobus completur ve
re recteq; phyloſopheuis intentio. Inci-
piam igitur ab ipſis mundi teſtimonis?
dicam quia ſtant apud omnes nationes
amabiles hyſtoꝛice⁊ cronice narrationes
in quibus narrantur conditiones ſiue edi
ficationes atq; fundationes ciuitatuð ma
gnarum nominatarum. Similiter et ini⸗
cia regnoꝛum omnium ex quibus mani⸗
feſtum eſt eipſuð mundum habniſſe ini
cium in ten voꝛe. Cum igitur omnia hec
ue dixi inicia certa habuerint. Si mun⸗
qus ante ea in infinitum duraſſet fuiſſ(ij in

infinito tempoꝛe abſq; ciuitatibus et re/
gnis et ita ocioſus et vacuꝰin maioꝛi par/
te vtilitatum ſuarum. Sed de iſtis inicis

Pars pꝛima de vniuerſo

eſſet eadem queſtio qᷓʒ ⁊ ie Ariſtoteles?
ſequaces eius de inicio mundi referunt.
Lontradicere autem tot et tantis teſtimo

nijs non ſtulticie tm̃ ſed intollera bilis eſt

dementie. Reſtant et hyſtoꝛie hebꝛeoꝛũ ⁊

xpᷣianoꝛum adam pꝛimum hominem fu⸗
iſſe teſtantes. ſed et ie ꝓpheta hebꝛeoꝛũ

hoc ipſum teſtificatur in Hneibi⸗ legis he

bꝛeoꝛum cui tam magnificis ſignis mada
tis et ꝓdigijs ipᷣe creatoꝛ teſtimoniuʒ per
hibuit cum eidem pꝛophete niſi per ſigna
gens hebꝛeoꝛum credere voluiſſet.Cõtra⸗
dicere autem teſtimonio tanti ꝓphete cui
et ipᷣe creatoꝛ teſtimoniũ perhibuit tanto
rum ſignoꝛum contradicere eſt ipi creato
ri et mendacem facere illun.
T Rocedam autem vlterius ⁊ dicaʒ

ne ipſe totus mundus cõfitetur
tem hoc potes audire ab eo et intelligere
valentibus. Confitetur eniʒ potẽtialitatẽ

—

ſuam et ſe eſſe poſſibile eſſe ꝑ ſe quare cõ/
fitetur potentialitatem ſeu poſſibilitatem
eſſendi eſſe ſibi naturalẽ et a ſeipᷣo. Actua
litatem autem ſiue actum eſſendi recepiſ9/
ſe aliunde ſiue ab alio ⁊ hoc eſt quoniam
poſſibile ſiue potentiale inquantuʒ ꝙ hbu
iuſmodi ſiue per hoc ꝙ huiuſmõinõ eue
nit in actuʒ eſſendi ſiue adeſſe. Sed neq;
per aliud ſimile inquantũ ſimile hoc ẽ in/
quantũ potentiale ſiue poſſibile ſed rema
net in ſua potẽtialitate et poſſibilitate qᷓn
tum in eo eſt. quare ⁊ in non eſſe ſᷣm actũ
ſiue in non eſſe actualiter Quia igitur po
tentialitas eſt ei naturalis.erit et non eſſe
eidem naturale.quare erit pꝛius ey neceſſi
tate ; ivoſum eſſe. Naturalia autem pᷣoꝛa
ſunt vnicuiq; rei & neceſſitate q; aduenti
cia. Similiter et ꝙ per ſe eſt vnicuiq; pꝛi/
us eſt ei q; ꝙ aliunde vel ab alio. Quare
mundus hus omnibus conſideratis cõfi
letur ſe accepiſſe eſſe poſt nõ eſſe. Am
plius. Cum manifeſtum ſit mun dũ factuʒ
vel creatum eſſe. Album vero non fiat ni
ſi ex nigro.et calidum ex nõ calido.ergo
ens mundus non eſt factus niſi ex nõ en
te. In omni autem factione pus eſt ex ne
ceſſitate id quo fit aliquid quoniam ipſuʒ
factum. quare pꝛius nõ ens ſuit mundus
q; factus fuit ens.fuit aliquãdo igitur nõ
ens ⁊ ꝓpter hoc nõ ſemꝑ fuit ens. Am⸗/
plius. Cum eſſe accepit mundus a creatio
ne quoniam ab illo et eſtet habet eẽ. aut

ſe habuiſſe inicium ex tempe au⸗

accepit iliud cum iam eſſet. et hoc zimpol

ſibile quoniam cum erat habebateè. non

eſt autem poſſibile ipᷣm accipere qd hbabe

bat.Oè ſi dixerit.quia accepit illud quan

do habebat quoniaʒ ſubito accepit ilud

et non partes lunc igit᷑ accepit illud quan

do ipſum pꝛimo habuit. quare aliquan⸗

do pꝛimo illud habuit quando pꝛimo ha
buit eſſe tunc indubitanter incepit eẽ.ali/
oquin igitur incepit eſſe. Qè ſi dixerit ꝗa
incepit eſſe non quado habebatillud ali/
quando igitur nõ habuit illud quare ali/

quando nõ fuit mundus quare incepit eſ

ſe omne enim að aliquando nõ fuit ⁊ ali
quando fuit incepit eſſe. Amplius. de

naturali potẽtialitate ſua eductꝰ ẽmũd⸗

in actũ eẽndi.ergo nihil ſubitovłꝑ ꝑtes ſi

ue continue. Mè ſi ſubito ergo in inſtanti

ſiue in nunc tempoꝛis. quare in illo nune
pꝛimo fuit in actu eſſendi ſiue in eſſe. In
illo ergo incepit eſſe et hoc eſt ꝙ querebã
Si vero per pactes ſiue cõtinue exiuit de
potentia in actum huiuſmõi exitus indu
bitanter generatio fuit. generatio auteʒ ſi

niti in tempoꝛe finito eſt⁊ ex vtraq; termi

nato. Beneratum autem de toto tempo⸗

re ſue generationis nõdum eſtſſed ſit ⁊ in
termino generationis pꝛimum eſt et inci⸗
pit eſſe quare mũdus incepit eſſe in termi
no ſue generationis cum antea non ſue⸗

rit. Sicut neq; alia generata. Nullu eniʒ

generatum poteſt eſſe aut potuit vnq; an
te complementum ſue generationis.
Amplius. Potentialitas ⁊ actualitas
ſunt contraria. Similiter potentia et act⸗

et non ſunt ſimul in eodem. nec ſe compa

ciuntur aut igitur potentialitas eſſendi pᷣ⸗
ceſſit actum in mundo. aut non peeceſſit.
Si dixerit quia pꝛeceſſit.fuit igitur huiuſ/

modi potẽtialitas ſine actu quare fuit mũ
dus aliquando in potentia eſſendi et no/

dum in actu.fuit igitur ens in actu aliquã

do mundus quare non ſemper. Miſi po/

tentialitas nunqᷓ; pꝛeceſſit actum in mun/
do cum manifeſtũ ſit quia naturaliter pꝛi⸗
oꝛ eſt io actu. NHõ igitur oꝛdo nature ſer
uatus eſt in creatione mũdi. Contra oꝛdi

nem igitur nature eſt ꝙ mundus ſemper

eſt in actu. Ampliꝰ. Qualiter creatus

eſt mundus a creatoꝛe. aut eſt generatus
ex coꝛruptõe ſcʒ alteriꝰ.ſiue ꝑ coꝛruptionẽ
illiꝰ.aut facta ex aliqͥ pᷣter coꝛruptionẽ illiꝰ
vi domꝰex lignis ⁊ lapidibꝰ ñ vnq; fit aut

Cirsertt
cgenns
ſtthersftan
Oinvcenn
flipn
tts gln
megne

Aeneignn
ſeficonn
cleken
Alegcatec

Sgauum
clnimtie
Ntſtan
Purectunr
E
udii
Cngfeinid
eleenun
liſünan
Arſefliaͤn
ſiunnere
Ceitinivin
NCeleruone
utoboretpa
Urzmsekar⸗
nmngnar⸗
eſckecſena
Charör ito
elogceenes

ne
ii

=—

ant

7

heg la

Plgiustn
Nupeales

eehi
kotonet
l. guurih
1grandenn
unernegtt
ſei
duitiludaee
Ausgoe
Wandori
ſe. M
ſuaeduwi

Nſubionee

loeront
uareint
ndi ſueine
nbocetge⸗
ecoinne
niuſmoietu
nit genendr
deſttennur
endeors
Nödunciſd
isginmi
sinchltn
Sabn/
ſeau
egnn
rüinen

ennninfn⸗
do. ee.
euntuin
1

geatus er nibilo factus aut aliter ab eo⸗

dẽcreatus. Siue auteʒ ſit generatus ſiue
ſit facius vt dixi poſt non eſſe accepit eſſe.
Si vero creatus boc eſt de nibilo factus.

aut ſubito creatus fuit.aut continue ⁊ per

———

partes. Si ſubito ergo in aliquo nũc tem
poꝛis quare tunc cepit. Si vero pars poſt
partem et continue in termino creauonis
ſue videlic in quo creatio eius completa

„

fuit incepit eſſe quoniam tunc pᷣmum fuit

do aliter cauſatum a creatoꝛe dicat illum
quoniam neceſſe eſt vt cauſationem eius

dicat eſſe ſubitam ſiue ſubito factam. aut

partem poſt partem dicat eſſe cauſatam.
Aimpliꝰ. Quid di cet de genere huma
no aut dicet ipm ſimiliter eternum er nul
lum eſſe pꝛimu hominem aut non. Si di⸗
xerit eternum eſſe et nullum ex hbominibꝰ
fuiſſe pmum. Cum pater ex neceſſitate ſit

cauſa filij. et auus cauſa patris et ita in in

finitum neceſſe habet cõſiteri canſas alcẽ
dere in infinitum cauſas ſcilicet efficientes
Pater enim eſt cauſa efficiens filij qntum
ad generationem coꝛpoꝛis ſiue ambo pa⸗
rentes hoc eſt pater et mater. Jam auteʒ
declaratus eſt et ſtabilitus ſtatus cauſaꝝ

cum omn genere cauſe. Et patefactuʒ eſt
impolſſibile eſſevt aſcendant in infinitum

et hoc ꝑ ipᷣm Ariſtotelem et ſequaces ipſi:
us atq; expoſitoꝛes libꝛoꝛũ ipius.

ſe cõtraria ſunt. Eo dem modo et

ceſſitas ꝑie cauſa eſt eternitatis ſiue anti⸗
gquitatis erit ex neceſſitate vt poſſibilitas ꝑ

ſe caula eſt eternitatis ſiue antiqtatis erit

ex neceſſitate vt poſſibilitas ꝑ ſe ſit cauſa

nouitatis ſiue tempalitatis quare ſicur ne
ceſſitas ꝑ ſe non inuenitur niſi invno ſolo

ꝙ eſt creatoꝛ benedictus.ita ⁊ eternitas ſi
ue antiqtas non inuenitur niſi in eodem

Amplius. Sicut neceſſitas ſe nõ ſu⸗

ſtinet nouitatem cum eo in quo ẽ ſiue tem

poꝛalitatem.ita et neceſſe ẽ vt poſſibilitas

p ſe non paciatur ſecũ in eodem ſubiecto

eternitatem. Quare impoſſibile eſt vt ali
qua rerum creaturarũ eternitatem eſſe et
in alis diſpoſitionibus ſimiliter ſe babet
Neceſ ſitas enim ꝑ ſe neq creationem ne
qꝙq; coꝛruptionem neq; generationem tem

poꝛalem ſecum patitur.neq; illius modo

Eadem via ꝓcedendum eſt quocũq; mo

Rocedam et alia via et dicam dqa
neceſſe eſſe ʒ ſe⁊ poſſibile eſſe per

necefſſitas per ſe et poſſibilitas ꝑ ſe. Simi
liter antiquitas 1 nouitas. Sicut quia ne

lxxv
rũ inceptionem. Quare neceſſe eſt vt poſ/
ſibilitas ꝑ ſe econtrario ſe habeat.⁊ iſta ꝓ
batio fundata eſt ſuꝑ hanc radicem vidę⸗
licet cõtraria cõtrarioꝛum cauſas eſile ꝑ ſe

ð

et ſupꝑ hanc aliam radicem que eſt ꝓpoi⸗

tionalium alterũ eſt et a lieru et ſuꝑ terciã
radicem. ꝗa que ſunt ꝓpoꝛtionalia ex ne
ceſſitate ſunt et vmutatim ꝓpoꝛtionalia.

Quapꝛopter cum quemadmodũ ſe habʒ
neceſũtas ꝑ ſe ad eternitatem et antigta⸗
tem. Sic poſſibilitas ꝑ ſe ad nouitatẽ ſeu
tempꝑalitatem quare ſi neceſſitas ꝑ ſe cauu
ſa eſt eternitatis ſeu antiquitatis erit poſ⸗
ſibilitas ꝑ ſe cauſa temꝑalitatis et nouita

tis. 2 ſi eternitas vel antiqtas conſeques
eſt vel comitans inſeparabile neceſſitatis
per ſe. Erit ſimiliter ex neceſſitate eemꝑali

tas et nouitas conſequens vel comitane
inſeꝑabile poſſibilitatis ꝑ ſe.

quoniaʒ rationes que hucuſq;

Nmoꝛales.vt illevidelicʒ que ſunt a
teſtimon

ijs. partim vero naturales ? me⸗
thaphyſice ꝓ Nahg rationes methaphy⸗
ſicas circa hanc opinioneʒ. Ariſtoteł.⁊ di
cam in p̃mis quonia accidit Ariſtotel.nõ
pᷣus fluxiſſe hoꝛamde toto tempoꝛe pꝛelbe
rito qᷓ; diem vel menſem vel annũ nec eii

am anteq; mille milia annoꝛũ. Huiuſmo
di autem ꝓbatio eſtquia ſi dixerit aliqduas
hoꝛam fluxiſſe vel anteq; mille milia an⸗
noꝛum fluxiſſent. ant illam hoꝛam pꝛeceſ⸗
ſit tempus infinitum aut non pꝛeceſſit Si

pceſſit eam tempus infinitum. Certum au
tem eſt. quia mille milia annoꝛũ pars fu-

runt tempoꝛis inani gliug. quare in to⸗

to illo ſuo pceſſerũt ha pᷣdicta. Nõ igit
hoꝛa illa pᷣus fluxit q;ᷓ mille milis annorũ
nec ſolũ mille milia annoꝝ pᷣceſſerũt hoꝛẽã
illã. Sed etiã infinita milia cũ tempus in
finitum ex neceſſitate cõtineat infinita mi
lia/ ſi hoꝛam illaʒ non pᷣceſſit tempus
infinitum aut pᷣceſſit eam tempus finituʒ.
aut nihil tempoꝛis. Si tempus finitũ JIni
cium igitur olius fuit inicium tempoꝛis to
tius. Quare tempus infinitũ inicium. Si
autem nihil tempoꝛis pꝛeceſſit boꝛam illã
MPanifeſtum eſt. quia inicium illiꝰ-ho
re fuit inicium totius tempoꝛis. Qua⸗
re manifeſtum eſt. quia ſcõm opinionem
Ariſtotelis nõ fluxit hoꝛa de toto tempo⸗
re qᷓ; mille milia annoꝝ.⁊ quia nõ eſt deſi

gnare q́ʒ nõ pceſſert ifinita milias annoꝝn. .

Amplius. Luʒ infinitũ vt ipemet dicht

poſite ſunt partim ethice ſunt ſſie

2
„
PEPars pꝛima de vniuene- onm
—libi intranſibile ſiti? maxime motu fini- reuolutiones complete in codem tempo ünn
ł.⸗ 10. tempus ant totũ qð pterijt infinitũ ẽvt re. Non autem erat completurum celum nerpebc
U„ iöpe dicit aut finitũ Qè ſi finitũ hʒ igr inicid plures reuolutiones eis que pꝛeceſſerint ctord Dere
„ NQuapꝛopter etmotus et hoc eſt ei contra et eis que future ſunt. Simul acceptustot Poetenyi⸗
riu. Si autem infinitum qualiter ergo to⸗ autem compleuiſſet duplo maioꝛi veloci⸗ ſertluon
tum iam tranſutfluxus enim ipius non ẽ tate reuolutum quare finiuiſſet molũ ſuũ unbſtſun
infinite velocitatis nec maioꝛis eſt velol,· Amplius. Hon eſt dubiuũ quin duplo Peknaa
tatis q; motus celeſtis. Ponam anteʒ ad plures reuolutiões compleuiſſet Duplica Peichivae
hoc exemplum de aqua et dicam. quia ni ta velocitate motusęet in eodem tempoꝛe Elorarclusan
ymaginatusfueris aquaʒ infinitam ⁊ po quare numerus reuolutionũ iaʒ comple Ktuns.
nas fluxum eius ſinitũhoc eſt vt per fitu tarum habet duplũ et eſt medietas alicu⸗ lurtmei
aanm fſinitamwel cauſale finitũ et finita ve ius numeri. Nõ eſt igitur infinitus buiuſ umnie
locitate effluat nõ erit nũq; poſſibile imßej modi numerus cum et medietatem habe —
totam effluxiſſe. Ampliius. Cotũ ipᷣm at vt dictum eſt et etiam dnuplum. Am rann
futurũ ſᷣm Ariſtotelẽ infinitũ eſt nec finie- lius.manifeſtum eſt quia celum ſolis vł enn
tur nunq;. Non igitur minus ꝙ futurũ ẽ ſol ipᷣe perficit vnam reuoiutionũ ſuaruʒ Fünu din⸗
de tempoꝛe toto qᷓ; quod pᷣterijt de eodeʒ in anno vno ſcdᷣm motũ ſuum medium? . 1
edquales ſunt velocitates quibus totũ pi equalemymaginaboꝛ igif exempli grata nendhan
teritum fluxum ſiue pꝛeterijt ettotuʒ fuuu annuʒ buius renolutionis trecentoꝛũ lx. Gc
tum ptereundum eſt neutrũ autem eſt ad dierum equaliumita vt vnicuiq; diei gra er
finem pꝛeteritionis eius ꝙ de tempe iam dus vnus ſolaris circuli deputetur. Erit nnt
pꝛelerut tanta velocitate fluxus no obſtaã igitur per ea que audiſti ꝓpoꝛtio mot⸗ ipᷣ due
te infinitate ipſius. Uenietur igitur et ad us celi ad motuʒ ſolis ꝓpoꝛtio que eſt tre/ anl
fineʒ pꝛeteritionis totius tempoꝛis quod centa:um ho.ad vnam. Quare et reuolu auua
Futurum eſt cum equali velocitate preter tionũ celi et reuolutiones ſolis erit eades eniam
mundũ ſic qua illud pꝛeterijtinon obſtan ꝓpoꝛtio/Erunt igitur reuolutiones ſolis nuncn
te infinitate eiuſdeʒ. Quare neceſſe ẽ ißm et anni reuolutionum eius ad reuolulio/ W
finiri. Amplius. In toto pꝛeterito tten num celi et annos reuolutionum eiuſdeʒ ai ſii
poꝛe celũ compleuit reuolutiones finitas In ꝓpoꝛtione vnius ad trecentosix. nec Coalgnin
aut infinitas. Si finitas neceſſe eſt ꝙ in tẽ e conturbet ꝙ dixi annos ⁊ annos quia D ungiin
poꝛe finitoquoniam tot partibus tempo idem eſt ac ſi dicerem qntũ ad celuz dies. ſbnmu
nis equalibus quot ipᷣe fuerũtcũ paris ve Eodem modo jeſt conſiderare de reuolu/ itcgnt
locitatis ſint omẽs reuolutiones celi.Erit Lionibus Saturni que ſunt ad reuolutio mhum
igitur totuʒ tempus quod pꝛeterijt vſq; in nes ſolis in ppoꝛtione vnius ad triginta ulgzgl
H peeſens nunc finitum Si vero dixeriqa Similiter 2 de reuolutionib⸗ Jouis quo Arid
X infinitas reuolut nes compleuit celum niam ſimiliter ſunt ſcõm eundem motum fiſtlehuit⸗
4 tot tempoꝛe pꝛetłritoymaginaboꝛ quia medium ad reuolutiones ſolis in ꝓpoꝛti utunpei
iiſta pmaginatio poſſibilis e intellectuiq/ one vnius ad duodecim. et per eande vi nlhieeton
duplo mino:i velocitate morum fuerit o am conſidera de reuolutionibus matiis. ſinii
to tempoꝛe pꝛeterito. Quia igitur ẽ ppoꝛ⸗ Ueneris Mercurij et Lune. Inuenies el Eulnzeni⸗
io motus ad motum eadem eſt pertran, ꝓpoꝛtiones eoꝛum a reuolulione celi cer enzenn
ſiti ad pertran ſituʒ in eodem tempoꝛe v? iiſſimas. er hoc eſt quoniam ꝓpoꝛtiones Uinpains
equali er neceſſitate neceſſe eſt vt eodeʒ te extremoꝛum ageregantur ex pꝛopoꝛtioni lcnieronn
poꝛe non niſi medietatem reuolntionum bus ipᷣoꝛum ad media et medioꝛus ad in gahein
iam completoꝛum compleuwit. Reuolu⸗ uicem. Inuenies igitur quia reuolutiões ffähnizle
. tones igitur quas compleuit toto tempo vniuſcuiuſq; planetarum ſcdᷣm computa hetnueneen
ie bꝛeterito celum habent medietatem et tionem aſtronomicaʒ erit pars certiſſima lnimon
pereandem viam habebũt quarta? octa hoc eſt certiſſime pꝛopoꝛtionis ad vniuer ninmnehn
nam et ita in infinitum. Manifeſtum ſas celi reuolutiones ſimul acceptas que nminfin
balen eſt gela infinitũ medietatem non complete ſunt toto tempoꝛe qð termina⸗ icinin
ner 15 di delieNblius. um ymaginat ecõ tur in pꝛeſens nunc. Impoſſibile autẽ efſt lnhen
icet/ꝙ duplo velocioꝛ motꝰ to infinitum eſſe cuius partes certe compaas

tius celi in toto tempoꝛe quod pꝛererijt
ECIpoꝛe quoq pꝛeterijt er
o ꝑ eandem rationẽ duplo plures erunt

rationis et pꝛopoꝛtionis ad ipſuʒ inueni⸗
untur ⁊c.

Tautem wanikeſti.

zasuntt
Snin
1dagnint
Uefinuign
cſtdahüinn
Woltgfie
aeteſtneins
Hpiurninr

umdahn

etguteen;
Wmleroaini;
zmotüſuunt.
Worigiam
Nunonisan
ia ing

rtuli dern

walſtiun
dis hngtn
an Dnint

Surend

numnsnn
edatomn

iussd ett
nannos t
emänniadcen
conidene⸗
cvelanitfn⸗
nemniusns
olotionb

ſcomenrn

nionesſpbn
eunaxee
olanontin,
ja une ,

ꝛa et certioꝛa ſint hec declarabo.quia nõ
poteſt eſſe continuum aliquod infinitum
Et pꝛimum declarabo hoc in linea et faci⸗
ciã ſciri qa nõ poteſt eſſe aliqᷓ linea ĩfinita
er altera pte tm ꝓtrabat ei linea a. b. ĩfini

ta ex pꝑte b. ſupponat ei ⁊ ſit i ter a a.⁊ b
cubitꝰ. Deinde applicet ei alia infinita q

vocetc.d.intinita ſcʒ ex ꝑte d.applicet᷑ aũt
ei ſit vel ſupponatur vt ſit c. punctus indi/
rectũ b.vei ſuꝑ ipᷣm b. Dico igr qaa bima
ioꝛ eſt c.d.cubito vno ꝙ eſt intera ⁊ b. Il⸗
lo em̃ cubito excedit eam ex altera vero ꝑ
le non exceſſus alterius in altera hoc eſt a
pte infinitatis. Si em̃ exceſſus eſſet videli
cet ita vt altera ex pte illa extenderetur iu
xta alteram inciꝑet exceſſus in aliquo puᷣ/

cco ſiue eſſet exceſſus finitus ſiue infinitus/⸗
qquare ille punctus eſſʒ tercius linee mino

ris/eſiʒ ig terminata ex vtraq; pte nõ eẽt
igr inſinita poſita autẽ erat iĩfinita vtraqʒ

Reſtar igr vr er illa pte a ꝑte ſcilicet infini

tatis non eſt exceſſus alterius ad alteraʒ.
⁊ ideo ex neceſſitate a parte illa equales ꝑ

Diffinitionem equaliuſẽ igitur exceſſus al Pparte tantũmo

terius ad altera Sicut oin intellige igitur
qꝙ linea c.d.trahatur.ſuper lneam adb.

donec punctus c.ſit ſupꝑ punctum a.⁊ pun

ctus d. ſuꝑ punctũ c.aut ergo eſt exceſſus

minoꝛ alteriꝰad alterã ex pte ĩfinitatis. JI A§

oñſuʒ ẽ tibi ꝙ nõ ẽ infinita vterq; hoc au
tem erat poſitũ ab altera vero pte non eſt
iam exceſſus cũ iniciales termini earuʒ vi
delicet c.et a.ſimul ſint.quare ex neceſſita
te modo ſunt equales ꝑ diffinitionẽ equa
liũ que eſt.Equalia ſunt quoꝝ altero alte
ri ſuppoſito neutrũ alterũ excedit pᷣus aũt
erat inequales. quare cum neutra creuerit
aut decreuerit adhuc ſunt inequales.qua
re ſũt ſimul equales ⁊ inequales/et hoc ẽ

impoſſibile ergo et illud ex quo ſegtur eſt
impoſſibile hoc non ẽ niſi lineam illam in
finita eſſe ex altera parte. Exit auteʒ decla

ratio hec compendioſioꝛ atq; lucidioꝛ Si

intellexeris a puncto b. ptractam aliam li

neam infinitaʒ cuius pᷣncipiũ ſit pũctus c.
et ſuppoſitam parti poꝛis linee ꝗᷓ pars in
cipit a b. Dico igitur. ꝗa linea illa equalis
eſt illi parti a.b. linee cui ſuppoſita ẽ qua

re eſt mino: ex neceſſitate q; tota a.b. In

tellige igitur ꝗ; trabatur linea illa ad par
tem a. donec pᷣneipiuʒ eius hoc eſt pꝛimꝰ
punetus eius ſit ſupꝑ a.punctum. Quia igi

tur ſuppoſita a.b.linee non excedit eaʒ vł

xceditur ab ea quoniã non excedit eam a

lrrxxvij

Sarte inſinitatis vt pᷣmonſtratum eſt tibi⸗
Sed neqʒ a parte a.cum pᷣmus eius pun/
ctus ſit ſuper a. Erit igr equalis a. b. linee
pᷣus autem erat equalis parti eiuſdem vi⸗
delicet ei parti ꝗ incipit ab ip̃o b. et ꝓcedit
in infinitum. umb. laer cande am
demonſtrabitur ibi ꝙ infinitum ẽ maioꝛ
a. b. et hoc eſt quoniam ſi extraxeris ea ad
huc per cubitum citra a. Dico quoniam it
lo toto cubito excedit a.b. Reſiduũ em̃ ab
illo cubito ẽ equale linee a.b.⁊ hoc eſt qa
ſicut dixi a parte infinitatis non excedit a.
b.illud reſiduum non exceditur ab eoſeſt
igitur illud reſidunʒ a pnominato cubito
ęequale linee toti a.b quare manifeſtum ẽ
ꝙ illo cubito excedit lineam a.b. et eadeʒ
eſt via ad demonſtrandũ ꝙ excedit ea du
obus cubitis videlicet ſi extraxeris eam pᷣ
dicto modo ꝑ duos. Similit᷑ et mille mil
libus cubitoꝛum inuenientur excedere eã
ſi intellexeris eam tractam ad eandeʒ par
tem per mille milia cubitoꝛum ⁊ ita in in⸗

„

finituʒ. Quis igitur Hoſita linea ex altera

o infinita. Sequitur iſta
ainconuenientia et impoſſibilia manifeſta
videlicet partem eſſe equalem totix enaʒ
maioꝛem et hoc in infinitum ſcilicet maio
rem partem toto ſuo in infinituz. MWa
nifeſtum eſt eſſe impoſſibile id ex quo om
nia iſta impoſſibilia ſequũturhoc autem
eſt lineam aliquam eſſe infinitam ex alte
ra parte tantũ tractus enim linee quatus
eſtvel applicatio linee ad lineam nihil ad
ditvel detrahit magnuudini eius que ira
hitur. Similiter neq; applicatio linee ad
lineam addit vel detrabit alterutrius ma
— Ddam et aliam manifeſtationes
ad hoc. Dico igitur quia ſi linea
noueat᷑ vel ir Matur ſcom rectũ
ſue longitudinis mouebitur equaliter cui
libet ex punctis ſuis.Uerbi gratia. Si mo
ueatur vel trabatur per cubitum quibuſli
bet eius punctus mouebitur tantũdem æ
tranſibit cubituʒ. Si ergo terminus linee
ex altera parte infinite a.et tots linea illa
infinita vocetur a b.⁊ ſit c.punctus diſtas
a. b. a.ꝑ cubii. Dico igitur quia ſi linea a
b. moueatur a loco in quo eſt vſq; adhuc
qꝙ eſt dicere per cubitum.dico ꝙ a.tranſi-
bit cubitum illum er perueniet ad c. et ſini
ter quilibet ex alijs punctttantũdẽ traſibi
quare punctus in linea a.b.p cubitũ eritĩ
fine hꝰ motus in pũcto ĩ quo erat a.et idẽ

EPars pꝛima de vniuerſo

eſt manifeſtu de qͤlibet ex alijs quare ma
nitfeſtũ eſt qꝛ; hoc mõ mouet᷑ eqliter linea

omnis ſiue finita ſiue infinita ſit cuilibet
ex punctis ſuis.Eodẽ mõ ẽ aſcendere?⁊ de

qualibet ex ꝑtibus ſuis.Lota igr lineaa.
b. mota ẽ ꝑ cubitũ. Omne autẽ qð moue⸗

tur im̃ relinꝗt vłexiit ð loco quẽ exigit qĩ;
cum acgrit vel intrat de loco in quem mo

uetur ⁊ iteꝝ om̃e quod mouet ab aliq lo⸗
co in aliũ ſiue moueatur ſᷣm pꝑtem ſiue ᷣm

totum.hoc ẽ ſiue exeat illum ᷣm partem ?

intret alium ſᷣm parteʒ ſiue exeat illũ ſ̃ᷣm
otum ⁊ intrent aliũ ſcõᷣm totũ.totum eſt
ex neceſſitate inter duo illa loca ſiue inter
partes illoꝛũ locoꝝ.Quare ex neceſſitate

Amplius.Omne quod mouefa loco

in tantũ locũ relinꝗt poſt ſe de loco ĩ quo
erat pᷣus quantũ acꝗrit ante ſe de loco no
uo ⁊ om̃e quod hʒ poſt ſe ⁊ ante ſe finituʒ
eſt. Siłr oſtẽdi poteſt.ꝗa omne quod po⸗/

leſt moueri finitũ eſt cum motus nõ poſ⸗

ſit addere vel detrahere quatitati Quare
ſi finitum ẽ ex neceſſitate omne quod mo⸗
uet᷑ finitum ẽ ex neceſſitate ome quod po/
teſt moueri Q ſi dixerit.quia infinitũ

nõ poteſt moueri ꝗn trãſeat in ĩfinitũ ſpa
ciuũ. Reſpõdeo ꝗa ſermo iſte impoſſibilis

ẽ ⁊ erroꝛ intollerabilis.⁊ dico. ꝗa ſi aliqd
mouet et traſit in finitũ traſit qualibet par
tem ipᷣius tam finitã qᷓᷓ infinitam. Quare
tranſit finitũ de illo ſpacio pᷣus q́ᷓʒ traſeat
totũ illud finitiꝗ. Amp. Si in ſpacio il⸗

lo finito nõ trâſit ad infinitu.ꝗcquid autẽ?

nõ traſit de illo remanet intranſuũ ab eo/

dẽ.quare remanet quodlibet ſtadiũ de il/
lo ſpacio intranſitũ eſt.ergo ⁊ mille milia
ſtadioꝝ vbicunq; ſignẽtur in illo ſpacio ĩi⸗/

ueniẽtur intraſita.Qualiter igr tota illud
ſpacium infinituner tranſitun.
Am igr declaratũ eſt tibi ꝑ hoc qꝛ
i¶nõ eſt poſſibile lineã aliquãa infini
am e& ex altera ꝑte tm? ꝑ eandeʒ
viam facile ẽ tibi oſtẽdere et de ſuꝑficie et
de coꝛpe.Ex hoc aũt euidẽter ſequit᷑.qꝛ ſi
nõ ẽ poſſibile lineam infinitã eẽ ex altera
pie tm multofoꝛtius ĩpoſſibile erit ex vtra
q; pte illam infinita eẽ. Si ei impoſſibile ẽ
duorum alterum eẽ multoſeius ambo.
Amplius. Si a. b. linea infinita exvtra

qʒ barte.Dico quoniã quodlibet punctu,ʒ

ſignatum in linea a.b. eſt terminus duaruũ
linearum infinitarum ex altera parte tm a
quolibet ei hmõi puncto ꝓgredit᷑ linea ĩ
finua etinfinita tm ex altera parte cũ inſi

nuatur ex neceſſitate in puncto a quo p:o
gredit᷑. Q⁊è ſi dixerit q? ab aliquo puncto
linea a.b.nõ ꝓgredit vlla linea iſinita tm̃
boc erit in partẽ alterã Eſto igr in ꝑte a.p⸗

a.igr nõ erit niſi linea illa de tota linea a.

b.quare poſt a.nõ erit niſi finitũ de tota li
nea a.bquare erit a.b.finita ex ꝑte a.po
ſita autẽ erat linea a.b.ex vtraq; parte in
finita. Amplius. Mediũ eſt in linea et
in omni cõtinuo ẽ poſt qð nõ eſt an pᷣuſ⸗
qʒ ante illud aut ecõuerſo. Et iten mediũ

in linea ẽ a quo deducti ppẽdiculari 2 cir

ca ipᷣm reuolutis eo ꝙ eſt ante illud et eo

ꝙ eſt poſt reuolutis inʒ ad ꝑpendicula.
rem donec alterũ ſuꝑiaceat alteri int᷑ que

inuenitur exceſſus. Iterũ mediũ linee cu/
iuſcũq; eſt certa quod reuoluta ꝑte q poſt
ipᷣm ẽ donec ſubiaceat ꝑti que ante ipſum
E cũ alterius in altera nõ inueniat exceſ⸗

ſus.Quia igr poſita linea ex vtraq; pte in
finita hoc accidit in omni puncto illiꝰ ne/

ceſſe ẽ ex pᷣdictis diffinitiõibus eẽ punctuʒ
cuiuſcuũq; linee infinite mediũ eẽ inter illa
Aimplius. Omne punctũ eſt medium
in quacunq; linea cum in eo facta ſectiõe

ippᷣa diuidit᷑ in duo equalia. Quia igr hu/

iuſmõi neceſſe ẽ accidere in omni pucto cu

iuſcunq; linee ex vtraq; parte infinite. ne⸗

ceſſe eſt omne punctũ hmõi linee mediũ
eẽ in eadem.Ex hoc autẽ accidit pariẽ eſſe
equalẽ toti. Pꝛeterea.ratio quaʒ poſuide
medio nõ poteſt cõuenire duobꝰ. Eſto eĩ
qꝙ; cõueniat a ⁊ b.punctus in aliqᷓ linea ſit
infinita cũ a.ſit mediũ in ea qð erit plꝰ id
quod ẽ de ipᷣa linea ante a.qᷓʒ ꝙ ẽ pꝛipᷣm
Silxr cum b ſit mediũ in eode ſimilit᷑ ſe ha
bere dicit quare id de tota linea ꝙ ẽ inter

a. b. cũ eo ꝙ eſt poſt b. Simul acceptuz

nõ erit pluſq;ʒ id qð ẽ poſt b. ꝑſe ſumptuʒ

et ita nõ erit plus totũ q̃ʒ pars illud enim

qð eſt poſt a.ẽ totũ ad id qð ẽ poſt b.quo
