nifeſtũ igr ẽ tibi qm̃ i hiſ duobꝰ actibꝰme
is ꝗᷓ ſunt noĩatio ⁊ oemoõſtratio accidit ꝗ;
Uv uün

Pars pꝛima de vniuerſo

dicebã ga noĩaui et demonſtraui hoĩem
qõ tñ poſſibile ẽ me nec noĩaſſe nec demõ
ſtraſſe hoc aũt ẽ qm̃ ſup quẽ hoĩem cadat
noiatio vel demoſtratio ↄnexũ comitqs
actui vel ſtatui futuro hominis illius. Eo
dẽ modo caſus ſcientie vel ꝓuidentie cre⸗
atoꝝis còmitans ei veritate ſiue euentum
rei ad qua refert᷑ ita vt ſi nõ ſubſit veritas
vel euentus non cadat ſuꝑ illud et qa nõ
cadit aliqd ſuꝑ quod ab eterno non ceci⸗
gerit pendet er ipa veritate vel enẽtu quo
dammõ non ſolum vr cadatvel nõ cadat
ſupꝑ illud ſcientia creatoꝛis ſʒ etiãvt cecidit
ſuꝑ illud vel non ceciderit quẽadmodum
p̃dicta nominatio et demonſtratio ſuper
quẽ ex hominibus cadant vel non cadãat
pendẽt ex actu futuro ad hoc vicʒ exlocu⸗
tione pᷣmo habẽda mecũ. Silr ⁊ ſuꝑ quẽ
ceciderit v' nõ ceciderit alterutra eoꝝ pen
det etiam poſtq; vtraq; facta eſt ⁊ ideo ſu
per quacunq; alterutra eoꝛũ ceciderit põt
non cecidiſſe ſuꝑ illũ quẽadmodũ? actus
ille cuiuſcũq; futurus ſit poteſt non ſoꝛe iĩ
lius et foꝛe alterius.
Eclaratio autem euidens ꝗa pꝛo
uidentia creatoꝛis non infert ne/
ecellitatem rebus nec ex ea ſequit
neceſſitas apud res. Si em̃ hoc eſſet nihil
eet contingens ⁊ poſſibile nõ euenire. Cũ
Oubitari non poſſit oĩa que futura ſunt et
quecunq; vnq; futura fuerũt ſub ꝓuiden
tia diuina et cadere ⁊ ab eterno cecidiſſe.
Jam em declaratuũ eſt tibi per me in pᷣmo
tractatu hui⸗ ſapientialis ac diuinalma⸗
giſterij om̃ia tam pᷣſentia q; pterita qᷓ; fu⸗
tura ee notiſſima creatoꝛi ⁊ ab eterno fſuii
ſe notiſſima nec minus fuiſie ei nota cum
eent futura ꝗ; cũ eẽnt pᷣſentia nec mina pᷣ⸗
u q; pterita q cum ſunt pᷣſentia 1 cauſaʒ
in hoc audiuiſti quonia nec res nec diſpo
ſitiones earuʒ nec rerũ tpa qð ẽ dicere ga
nec eſt futuritio nec pᷣteritio nec pſentiali⸗

tas rerum addit aliꝗd vllo modoꝛũ ſcien

tie vel ꝓuidentie creatoꝛis. Similiter ne⸗
qʒ; minuit apud ipᷣm omnnia igit᷑ ex neceſſi
tate euenirent et nihil eẽt contingẽs de fu
turis ſed vnuũquodq; eſſi vel neceſſarium
euenire vł impoſſibile euenire Pmoi au
tem deſtructionem iam noſti Alibꝛis yta⸗
licoꝛum phyloſophoꝛũ et aliam deſtructi/
onem audies per me in ſequentibus.
Amplius. Si ex ꝓuidẽtia creatoeis ſe/
queretur neceſſitas euentuũ futuroꝛũ aut
ſequeretur ex ea tanq; ex cauſa et tunc ne/

ceſſe eſt ip̃am eſſe cauſam coniunctam re

rum huiuſmodi videlicz poſita conſequ?
ter eẽnt res ex neceſſitate ⁊ tunc cuʒ bona

7 mala hoc eſt furta adulteria homicidia
et cetera huiuſmoi mala culpabilia eque
cadant in creatoꝛis ſcientia ⁊ in puidenii
am quemadmodũ ad cognitionẽ neceſſe
eẽt diuinam ſcientiam vel ꝓuidenti cau⸗

ſam eẽ omniũ et ſingularioꝛum huiuſmo

di maloꝛum hoc auiẽ nephas ẽ ſentire de
creatoꝛe vel ſcientia vel ꝓuidentia ipſius
nec ſolſmodo cauſaʒ ipᷣam eẽ neceſſe eẽt
hmõi maloꝛũ ſed etiam cauſam agentẽ ?

effcientem ⁊ ꝓpter hoc ipᷣm creatoꝛem au

ctoꝛem hmõi omniũ maloꝛum et etiam ꝓ
pter hoc non ſolum malum ſed peſſimuʒ

Di vero non ſequitur ex ꝓuidentia crea/

roꝛis pᷣdicta neceſſitas in rebꝰ taqᷓ; ex cau
ſa que igitur erit cauſa conſequentie iſtiꝰ

duo em̃ equoꝛũ neutrum eſt cauſa alteriꝰ

⁊ que non habent communẽ cauſaʒ neq;

colligationem relatiuam adinuicem im/

poſſibile eſt eẽ huiuſmodi concomitantiã
vel conſequẽtiam. Ita autem eſt inter di⸗

uinam ꝓuidentiam et res quas nomina
uimus hoc eſt mala culpabilia Qt ſi die
rit hanc eẽ cauſam huius conſequentie qᷣ
ſi creatoꝛ ſcit vel ſciuit aliquid euenturum
ipᷣm eueniet et neceſſaria eſt iſta conditio
vel conſecutio duobus modis deſtruitur

erroꝛ iſte. Pꝛimuʒ quia ſicut neceſſaria eſt

iſta ↄſecutio ſi et conuerſa videlicet ſi euẽ
turum eſt hoc creatoꝛ ſcit vel ſciuit euẽtu/

rum. Non minus igitur erunt res inferen
tes neceſſitatem ꝓuidentie creatoꝛis q ꝙ

uidentie creatoꝛis in rebus. Secundo qa
etiam ſimilis conditio vel conſecutio ẽ ne
ceſſaria de te ipᷣo et vnoquoq; hominum
quia ſi ſcis aliquid euenturum illud eue⸗
niet non pꝛopter hoc tamenviſio tua facit
vt illud eueniat nec vt neceſſarium ſic ſitit
lud euenire ergo neq; ſcientia creatoꝛis fa
ciet res euenire per modum quo eſt ſcien
tia vel cognitio.alioquin ſcientia qua tu
ſcis ſolem eẽ in celo vel ſuper terram tace
ret ſolem eẽ ibi vel neceſſarium eẽ ipᷣm eẽ
ibi. Manifkeſtüũ autem eſt tibi vt vtrun
q; impoſſibile eẽ videlicet vt quia tu ſcis
ſolem eẽ in celo vel ſuper terram vel neceil
ſarium ſit ipᷣm eẽ in altero duoꝛum locoꝝ
illoꝛum. tia vel
Puidentia adeo ſepata ẽ a reb-hmõi⁊ ci
bus etiã temꝑalibus ꝙ ipᷣa p̃ceſſit eas to-

Amplius.diuina ſcientia vel

ta eternitate in qua erat cum nulla earuʒ

zahye ect
opoſſunt
gnoie
lelequatba⸗
ſolis gnon
iteeneceſe
leroßſen
gorialer
aul ccouene
lierotuoig
Fcoovenon
dnis tegz eco⸗
napmodin
ns. Dune
ncaodavee
Glrczaul⸗
eſtaercst
anioHin
uonlann
laanlen
Paroecauſsn
lnobricaer⸗
ſidbentcaul
ſobwbenyple
ſreſine

äkedicer

Kipoſeoke
giesqs pon
Kiamdtninn
ktennpluzad
malasaden
ccllſeyni
uopiampo⸗
feeifinllze
eamiceuc n
lſeg eni thi
ſsctquonon
ſovererüneco
ſne ppeerboc
ihnanensca
ſcpoteſt cad
Merfficanoe
n declara
wheinſcie
Pullacgnu
l in
legſontire
us

—

N

7

Whucar
Paneinec
n ridnu
manicang
ociconone

entemctenn.

esquasn
Mcriccndn

oeaGe .

,n eretd
, Gdefrer sd
a NIR.
. iet

13 6
4

raugilein,

, ed .

HTutmn ir
Ntelnm,
ene,,

m AN
Cun e

ſumnn
ſain in
eyfeet

Pen
14
.

Fo.
adhue eẽt. Ja igr etat ſine reb us iße vo
nõ poſſunt eẽ ꝗn illa pᷣceſſerint pᷣceſſio vo
ꝑmodũ quo ẽ pceſſio nulla dat neceſſita⸗
te ſequẽtibus licet em̃ nõ poſſit eẽ occaſus
ſolis ꝗn oꝛtus eius pceſſerit tñ oꝛtus nõ fa
cit eẽ neceſſariũ vt ſequat᷑ occaſus vel ecõ
uerlſo pᷣſertim cũ ſicut alibi Didiciſti relati⸗
uoꝛũ alterũ nõ ſit dignius canſa eẽ alteri⸗
aut ecõuerſo neq; alteru co trarioꝛũ ſimi⸗
liter oꝛtus igr nõ dignioꝛ eẽ cauſa occaſus
qᷓ; ecouerio nec pᷣceſſio vi ſit cauſa cõuerſi
onis neq; econuerſo.neq; igr ſciẽtia diui⸗
na p modũ quo ẽ ſcientia dat neceſſitateʒ

ſcitis. Sicut neq; viſio tua qua vides ſolẽ

in celo dat neceſſitatẽ ſoli eẽndi in celo ne
q; tanq; cauſa dat pꝛouidẽtia treatoꝛt ne⸗
ceſſitatè rebus neq; ꝑ moduʒ quo ẽ ſciẽtia
vel viſio. Sicut neq viſio tua neq; necel/
ſaria comitantia ẽ inter illã ⁊ res ꝑ hoc ꝙ;
ipa ſit cauſa earuũ cũ innũerabilia ſint qruũ
ipᷣa nõ ẽ cauſa videlic; oĩa maia culpabi⸗
lia oia vicia et peccatla neq; ꝑ hoc ꝙ ↄmu

ne habeat cauſam cũ rebus cũ ipᷣa caulaʒ

nõ habeat vllo modoꝝ. Sed neq; ip̃a ne
ceſſaria eſt in ea compas e quã pᷣdixi tibi
hoc aũñt ẽ dicere ꝙ caſus eꝰſuꝑ quaſdam
res ẽ poſſibił et ↄtingens vicq ſuꝑ res ↄtin
gẽtes qs poſſibile ẽ euenire ⁊ nõ euenire.
Et iam dixi tibi et dedi cõnenientiſſimum
exempluʒ ad hoc quia ipᷣa cecidit ſuꝑ res
multas ab eterno poſſibile tamen ea non
cecidiſſe vnqᷓ; ſup aliquã earum ⁊ hoc eſt
quoniam poſſibile eſt nullam earũ eueni
re et ſi vlla earũ eueniretvnqᷓ; ſuꝑ aliquaʒ
earũ cecidiſſet ꝓuidentiam creatoꝛt. Pa/
tefeci etiã tibi quõ vna eſt ſcientia crealo⸗
ris et quomõ non multiplicat multiplica
tione rerũ nec diuerſatur diuerſatione ea
rũ ⁊ ꝓpter hoc vna et eadẽ ꝑ omnem mo
dũ pmanens cadit ſuper alterũ contrario
rũ et poteſt cadere ſuꝑ alterum abſc vlla
diuerſificatiõe et mutatiõe que fiat apud
ip̃am. Declaraui etiã tibi quo econtrario
ſe habet in ſcientijs que vel aduenint a re
bus vel acqrunt᷑ nobis ꝑ ipſas. Intende
igr diligeter in hoc ⁊ nõ inuolueris erroꝛi
bus ꝗ ſunt circa hoc neq; pturbabũt tevi
lo modoꝛũ pueriles argucie ſophiſtarum
Uia vo et per alias vias quam ꝑ
DR creatoꝛis pꝛouidentiaviſum ẽ nõ

Wnullis erroneis dia ex neceſſitate/

fieri vel euenire in mundo iſto ⁊ nihil eſſe
om̃ino in poteſtate noſtra libere ſed poti⸗
us impelli nos neceſſuate ad omnis que

——
1

fadmus et ꝓhiben impoſſibile ab omni⸗
bus que nõ facimus. Lonuenieniiſſumuzs
arbitroꝛ negociari aliquantuluʒ circa hee
et intendere ad deſtructionẽ erroꝛum iſto
rum quos tu vides tam pnicioſos. Scito
igitur quia quattue? ſunt que induxerunt
eos in erroꝛem bhmo i pᷣmum fnit ꝓuiden
tia diuina p comitantiam quaʒ audtuiſti
ſiue comitantiam mutnu inter ipas et res

fu:uras vel non futuras et odiuit eoꝝn de⸗

ceptionem ridiculoſitas arguciarũ quas
diſſolui tibi in pᷣcedentibus ⁊ nõ ẽ neceſſe
vei vt repetamus que dicta ſunt de hocvł
vt alia ſupaddamus eis cum illa ſuffſicere

tibi debeant. Scom fuit motus celoꝛum

atʒ figurationes cetereq; diſpoſñitiões ſtet
larũ et luminu de ꝗbus cõſneuerũt aſtro
nomis qui oẽs euentus oẽſq; actiones es
paſſiones que fiunt in mundo inferioꝛi er
maxime in bominibus et rebus huanis.
Terciũ fnitymarmene quos vocauerunt
alig ex phyloſophis inplexam ſeriem cau
faru et indeficienter currentẽ dependenii
amq; neceſſariũ vnius ex alia. Quartum
fuit fatum ſiue fatatio.De tribus igr bijs
tentabo latiſfacere tibi per viam quonia
cõſueui ꝓbationũ et ſatiſfaciam ſi deꝰvo
luerit. Quoniam ſi inter moius celeſtes ⁊
res antedictas ẽ hmõi cauſalitas que ne⸗
ceſſariam conſequentiam faciat in rebus
cum duoꝛum quoꝛuũlibet quoꝛum alteruz
ſequatur ad alterum vł alterum ex altero
ſi antecedens eſt neceſſariuʒ neceſſe ẽ iᷣm
conſequens eſſet neceſiariũ non eſſet effu
gere quin quemadmodũ motus celeſtes
neceſſarii ſunt et immutabiles et adeo ſe⸗
oꝛſuʒ ⁊ longe a poteſtate noſtra vt nec cir
ca eos omnino poſſumus quin curranig
omnẽ modum ſicut currunt erit ex necei⸗
ſitate vt nibil poſſumus etis cirea curſum
rerum antedictarũ quare nihil erit nobis
imputandum de curſu earũ In omnibus
igitur que in rebus huiuſmõi accidunt eri

mus per modum omneʒ inculpabiles ꝗ

enim non eſt imputandum alicni Bonei
culpabile apud ipᷣm neqʒ ipᷣe ꝓpter illud
ſimiliter neqʒ landãdus. Quare nemo be
ne aut male aget cum nemo male agat ni

. *

ſi culpa biſter ? innituperabiliter ⁊ nemo

ſimiliter bene niſi laudabiliter. Nibil igi⸗
tur erit vicium vel peccatum et nihil vido
ſe agetur. et peccare quemqᷓ; impoſſibile
erit. Non peccates autem punire iniqui
et iniuſtum eſt ipſa igitur iuſticia qua rei
„

puniũt vel erit iniqᷓ vel iniqtas eriudicia

ola quibꝰ hoc decernit᷑ vt rei puniat iniqᷓ
erunt ⁊ iniuſtiſſima.Lũ oẽs hoĩes neceſſe
ſit eſſe innocẽtes. Cum impoſſibile ſit qua
libet modoꝛũ aliquẽ vel reü eſe vel pecca
re. Iſte igr erroꝛ deſtruit iuſticiam et indi
Lu que tam neceſſarie tanq; ſalutares ſũt
⁊ hominibꝰ et rebus huanis totũq; oꝛdi
nem ſubuertit totãqʒ pacem atqʒ traquili
tatem reruʒ humanaꝝ Amßp.nihil erit
corectio nihil diſciplina cum coꝛrectio ni⸗
hil aliud ſit q́; auerſio a malo culpabili et
conuerſio ad contrariũ Utrunqʒ aũt ẽ im
poſſibile ſᷣm erroꝛẽ iſtum neceſſitas em̃ in
auerſibilis ẽ et ineuitabilis ⁊ impoſſibili⸗
tas incõuerſibilis.impoſſibile eniʒ eſt ̃m
enoꝛem iſtũ alique auerti ab eo ad qð im

pelli ipᷣm neceſſiias motuũ celeſtiũ nec mi

nus impoſſibile ẽ euʒ cõuerti ad id a quo
pꝛohibet ip̃m contraria pꝛedicte neceſſita
ti imnponibilitas Cõtra erroꝛem igr iſtum
non e tam ratione diſceptandnz q́; igne 7

gladio pugnandũ. Cum oĩa vicia pecca

ta deſcẽdere aſſerãt omĩa eè ineulpabilia.
⁊ nullatenꝰhabẽtibus ea vel faciẽtibꝰim
putada ⁊ ꝓpter hoc nec illos nec illa vlla
pena vel punitiõe eẽ digna. nutricẽ vovi
ctoꝝ⁊ oim peccatoꝝ vicʒ iĩ punitatẽ adᷣo de
fẽdat ⁊ nutriat vt penas oẽs ext minet nec

aliquã infligi nec infligẽdã eẽ paciat bi

no ẽ oubitadũ vllo modoꝝ ꝗn penis ma⸗

Vme indigẽt et illis ſolis edoceri poſlint.
Si ei vndiq; flagellet᷑ cõtum elijs afficiaf

rebuſq; ſuis ſpolient᷑ mirũ ẽ ſi tata taq; er

„— —

ronea ptinatia vt de nullo iſta cis irroga⸗

tiu coquerat ſi neminẽ ſibi iniuriari dict
vel etia poſſe iniuriari hoc em̃ neceſſe ha/
bẽt cõfiteri vel reſpiſcere ab iſto erroꝛe et
hic eſt vnus de trib⸗ modis ꝗbus phylo⸗
ſophia cõſ. ulit erroꝛibꝰ. ſicut etiã audiuiſti
alibi pces ⁊ ammonitiones inter homies
inutiles erunt aut ſupuacue. Pulchꝛe aũt
irriſit quenda ex hmõi erroneis Adã ami
cus me?, Ci em̃ cõſtanter aſſereret omnia
que eueniũt ex neceſſitate euenire 2 oĩa q
no eueniũt in poreſtate ꝓhibita non eue
mire. Jactaretq; ſe hoc poſſe ꝓpbationib⸗
irrefra gabilibꝰ aſtruere nec peget ab iſta

ptinacia illũ auertere quin potius erronæ

us ille rogabat eum vt cũ eo iret ad quen
da ꝗ inter ſapiẽtes et doctoꝛcs peipuꝰ ha/

bebat 2 Smitteret qꝛ illũ ſapientẽ pbati⸗
onibꝰ validiſſimis ad hoc ipᷣm conceden

du cogeret. Reſpondendũ illi exrroneo di
*

Pars pꝛima de vniner/ſo

cẽs. Tu credis qꝛ omnia que eueniuntex

neceſſitate eueniũt veleueniant que nõ

eueniũt vel euenien impoſſibile ẽ vrnon

eueniant ſtultiſſime igr rogas me v: eam

tecũ quia vel impoſi bile eſt me facere qðᷣ

petis ſi nõ ſum facturus illud ⁊ tunc inuti
les ſunt pces tue vel neceſſe Eme facere il⸗
lud ſi facturus ſum illud et tũc pᷣces tue ſu

puacue ſunt cuʒ ſiue roges me ſiue nõ ro

ges ex neceſſi:ate ſim facturꝰ illud. Sic er
go illuſus etirriſus cognouit exroꝛẽ ſuum
et deſtitit a pᷣcibꝰ illis. Amp̃. ᷣm erro/
rem iſtũ nulla vi vel virtute potenit impe/
diri volatꝰmuſtule vnius quemadmodũ
neq; cauſa ipᷣius id eſt motus celeſt ⁊ co
natus omnes ad quecunq; opera fruſtra
eſſent apud homies hoc ẽ vel ſupuacui vlł
ĩutiles fruſtra ergo laboꝛabitur vt fiant

cunq; bona vel vt declinent aliqua mala

cum declinatio venturoꝝ vel imminentiũ
maloꝛũ ſit impoſſibilis ⁊ aſſecutio nõ ven

turoꝝ bonoꝛum ſit impoſſibilis. Cauẽduzʒ
autẽ eſt tibi ne decipiaris et erres reſPon⸗/

ſione quam facit quidaʒ ex phyloſophis
ytalicis dicens. Cum queritur de egro an

ſit conualiturus de egritudine quas pati⸗
tur an non et ñi dixerit quis ꝙ ſu erei ob/

iectum fuerit ergo ſuperuacua ſunt eime⸗

dicamenta. Si vero direrit quia nõ eſt cõ

ualiturus et obiectum fueri ergo inutilia
reſpondet quia nõ bene arguit quig ſi di⸗
cit cõualiturꝰ eſt ergo ſuperuacua ſũt me⸗/

dicamenta quoniam medicamenta ſunt
per que conualiturꝰ eſt et eſt perinde at ſi
diceret hoc eſt futurũ ergo cauſa ſuperua

cna eſt per quam eſt futurum vel ſi dnerit
hec domus erit ergo ſuperuacua eſt edifi

catio illiꝰ vel ſi dixerit iſtam ſcientiam ob

tinebis vel habebis ergo ſupuacuum eſt

tibi dare operamvt illam habeas vel ſuꝑ

uacuum ſtudium per quod illam acquirt

vel ſuperuacua inſpectio libꝛoꝛum aut au
ditus magiſtroꝛum vel aliud quodcunq;

per quod illa ſciẽtia acquiretur tibi nemo
intelligens dubitat huiuſmodi argucias

magis irriſione q; ſolunone dignas foꝛſi
tan enim illuſioni pꝛedicte? alis que in pᷣ
cedentibꝰ induxi ad hoc conabitur aliqs

reſpondere ad ſimilitudinẽ reſponſionis

iſtius ⁊ dicet quia licet aliquid ſit er neceſ
ſitate futurum vel faciendum non tamẽ ñ
ces vel ſuperuacue vel inutiles ſunt apud

factoꝛem illius et hoc eſt quoniaʒ per pꝛe⸗
ces obtinebit ab ipᷣo qð faciat illꝰ.Sicut

ditide⸗
ino
neten
nleeſin
conige
gyenit
inon
Tuigr
lülonge
gmolid
Ayolun
i huin
hougui
ſenobis
wonspe,
gültoxe
ſmusne⸗
erlebt
ſnluude
ſallario⸗
luntarus
ſträvelfi
faliter
maoecla⸗
ns Dio
latitae⸗
Gadlau
hevinp
higo
Mlipten
Piylins
fugiavoie
felezipoie
alnsiömme
udmgis
Polensillus
Mla.Iltr
ſvalrvele
ſolibileen
lyvelleſt
Mera. neqq.
Gepoleſt
uggode⸗
nonep
Mau
ngspol
ninet
mnäpi
iide
Alpolet
negzppid
lludze
Redeydl
o

A
1

nn eere
n e

vonbitu
mnentaiun
forpclinmm
taſtanni
isctenssee⸗
epnc
Gneniut e
nwdinegif
ncrisg ſttdt
enastnar
ientaunt
fuemenhe
nen;
ſpenuna
Gecunan

„ ſ

ta
fis et
A.
„

ſuntant
goſtunt

—
—,aß—
☛2ß

—

=
S
ES
S=
2

—
—
— –— =
= == = –
— = fh,ẽ —

=
=
=☛
—☛
—
— =
S=
—
—

dixi de medicamẽtis⁊ ſanitate futura.Eo
dẽ mõ ſe hʒ ⁊ de coꝛrectiõe qm̃ licet iſte cõ
uertendus ſit ab erroꝛe ſuo et ignauia ex
neceſſitate nõ tamen obiurgatiovel pena
coꝛrigentis ſupuacua ẽ qm̃ obiurgationẽ
et penã bmõi coꝛreclio eius futura eſt.Eo
dẽ mõ videt᷑ poſſe rũdere ad alia ſimilia
Tu igr attẽde qm̃ iſta exẽpla ⁊ cauſe mul⸗
tu longe diſtat hoc ẽ multa diſſimilitudĩe
a motibꝰ celeſtibus qᷓ;tuʒ ad res huanas
et voluntarias ⁊ hoc eſt qm̃ cauſa ſcientie
ꝗ acquirit in nobis ẽ vel nos ſumus illa⁊
ipa acquiſitio ex nobis ẽ ⁊ ꝓpter hoc libe
rũ ẽ nobis acꝗqrere illam ⁊ non acquirere

Wotus vero celeſtis pᷣm poſitionẽ errone

oꝛũ iſtoꝝ extra nos ẽ et in eũ ꝑ ſe nihil poſ
ſumus neq; q;tũ ad eẽ ipᷣius neqʒ q;tũ ad
aliter ſe hre eiuſdẽ.manitfeſta igr ẽ tibi diſ
ſimilitudo cauſarũ pᷣnominatarũ in cau/
ſalitatibꝰſuis facia aũt ſcire qm̃ in rebꝰ vo
luntarüs hoc ẽ in rebus qᷓ ꝑ voluntatẽ no
ſtra vel fiũt vel acꝗqrunt᷑ nibil poteſt natu

raliter ⁊ ꝑ ſe motus celeſtis. Pmõi autẽpᷣ

ma declaratio ẽ ꝑ ipᷣam libertatẽ nr̃e volũ
tatis. Dico igit᷑ ſicut⁊ alibi ꝑ me audiniſti
quia tãta ẽ libertas hmõi vt nõ paciat᷑ eã
cogi ad ſuũ actũ ꝑ ſe ꝗ ẽ velle neq; ꝓhibe
ri ab eo in vita hoc eſt dicere ſi velit illum
eſto ei ꝙ cogat᷑ in vita vel ſubiectũ eiꝰ in⸗
uitũ velle aliqd ⁊ nominet᷑ illud a.Zcõm
hac poſitionẽ igr ipᷣm ſubieciũ eſt volẽs a.
inuitũ et volens ipᷣm velle quia igit᷑ ipſuʒ
velle a.ẽ volens et hoc ꝓpter a.magis eſt
volens ipᷣm a.quoniã ꝓpter vnũquodq;
illud magis eſt igit᷑ volens a.non eſt igit
volens illud ergo nec coactũ nec inuitum

vult a. Silr dico q nõ pᷣt ꝓhiberi velle a.
ſi vult velle a.Eſto enim ꝙ pꝛohibeatur ſi

polſſibile eſt. Dico quia prius vult velle a.
Cuʒ velle ſimpliciter non ſit nobile niſi
pter a.neq; aliud quodcunq; velle volitũ
eſſe poteſt niſi ꝓpter illud in quod aut ſu
pꝛa quod cadit aut tranſit. Quapꝛopłvel
le a.non ẽ volitum ab ipᷣo ſubiecto niſi p/

pter a. Quapꝛopter erit a.nõ ſolũvolitũ ſʒ
magis volitũ. Uult igitur a. Non ergo ꝓ

pibitum eſt a volendo a.poſitũ autẽ erat
ipᷣm eẽ ꝓbibitũ. Wanifeſtũ igitur iam
ſeci tibi.quia non ẽ poſſibile aliqueʒ cogi
ad volendum aliquid cum nolit velle illõ
neq; ꝓhiberi a volendo ipᷣm. Cũ velit vel
le ulud ⁊ eſt intẽtio mea hec in hoc ſermo
nie de voluntate qua aliꝗs veraciter dicit

volo vel nemo vaciter dicit ꝗ non facitil

Iud ſi poteſt de volũtate qᷓ dicit gs velles

cxxxyogg

nõ ẽ intentio mea in hoc ſermone hec em̃

voluntas magis eſt deſideriũ q; volũtas
m magis optatiua ẽ qᷓ; imperatiua. Illa

aut ẽ ĩperatiua qua q vult aliꝗd fieri im⸗
perat eis quoꝛũ obedientia eſt neceſſaria
ad faciendum iliud vt vnũquodq; faciat
quod ſuum eſt ſicut vides in opere ſcribẽ⸗

di quia ſi vult aliquis ſcribere huiuſmodi
voluntatem imperat et oculis et manibꝰ

motus ad ſcribendum neceſſarios atʒ in⸗
ciſionem calami ⁊ alias pꝛeparatiões ad
hoc.Jam igitur declaratum eſt tibi ꝑ hoc
ꝙ voluntas noſtra ſcõᷣm intentionẽ quaʒ
dixi non ſubeſt neceſſitati motus celeſtis
nec cuiq; alij neceſſitati.quapꝛopter neqʒ
ea que ſubſunt voluntati aut que ab ea ſe
ue per eam. Si enim libera eſt voluntas

per ſemetipſam neceſſe eſt libera eſſe que
ſubſunt eius imperio ⁊ ab illo ⁊ per illud

qᷓ;diu ſubſunt eius imperio. Poc autẽ di⸗

co ꝓpter hoc qnonia motus membꝛoꝛuz⸗
noſtroꝛum interdũ non ſubſunt imperio
voluntatis. Sicut apparet in eis quoꝛum

manus ligate ſunt ſiue pedes de quibus
manifeſtum eſt ꝙ non ſoluũtur per motũ
celeſtem neq; ligantur per ipſum. imo pex
voluntatem poteſtatem habentis in hoc.
In hijs igitur et huiuſmodi que poſſunt

non ſubeſſe imperio noſtre voluntatis æ

vim ⁊ violentiã ⁊ neceſſitatem pati poteſt

voluntas noſtra et noſipᷣi. Sed in ſua pꝛo

pᷣa operatione et immediata que eſt velle

liberrima eſt vt dixi. Similiter ⁊ in ſeibpſa

hoc enim impoſſibile eſt vt velit coactavł

inuita vel volit aliquid. Manifeſtum

igitur eſt tibi quoniam nec voluntas nec
res voluntarie ſubſunt alicui neceſſttati.

Sed noſtre voluntati vel aliene vel par-⸗
tim. Nos enim ipᷣi vel paciendo vel etiaz ꝗ

adiuuando impedire poſſumus voluntaæ
tes noſtras ab operibus exterioꝛibus ꝗᷓ fᷣ
unt in coꝛpoꝛe vel per coꝛpus ſalua ꝑ om/
nia libertate iparum qᷓntum ad pꝛimam⁊
immediatam operationẽ ipᷣarum niſi ma
nifeſtũ eſt ꝙ ꝓhibitio hmõi opeꝝ nõ ẽ ni

ſi volũtaxia vel noſtre volũtatis vt dixiv

aliene veł partim. Poteſt enim quis liga⸗
re ſiue manus vł pedes aliquo adiutoꝛo
vel artiſicio vel a diuuare ligantt. Ma
nifeſtũ igitur eſt tibi per hoc ex celeſti mo
tu nulla eſſe neceſſitatem in rebus volun⸗
tariis. Cuũ ex voluntatibus hnmanis om
nino vt dixi dependast et ſint.

Pars pꝛima de vninuerſo

Amß. Uolũtas humana nõ inclinat
in aliqd violẽtia vel neceſſitate vr dixi ſʒ
2Zſilio vel ſuaſione metu et ſpe et alijs pai

ſionibus ⁊ hoc etiam non niſi ſponte ⁊ ꝓ

pter hoc ꝑ appᷣhenſionẽ vel vnam vłplu⸗
res.Ex motibus vero celeſtibꝰ mille ſunt
ei appᷣhenſiones ſed magis a rebꝰniſi foꝛ
te cogitet de ipis motibus ſed rerũ volun
tariaruũ mille ſunt eis appᷣhenſiones ex ilł
Quare nulla inclinatio eſt voluntatibus
noſtris exhmõi motibus ex inclinationi⸗

bus autẽ voluntatũ noſtrarũ ſunt volun

taria noſtra hoc eſt actiones et ea qᷓ ex ilł
ſequuntur aut per illas fiunt nihil igit ad
molus celeſtes de rebus hmõi. Amp.
Appᷣhenſiones oẽs circa res voluntarias
aut ſimilitudines ſunt hmõi rerũ aut ꝑſi-
militudines earũ fiũt appᷣhenſiones autẽ
ſicut alibi didiciſti cauie ſnnt generantes
affectiones aut alio modo eas impᷣmẽtes
Quia igitur motus celeſtes non ſunt can
ſe appꝛehenſionũ nõ erunt cauſe affectio
num cauſatarũ ab illis et ꝓpter hoc cõſe

queter neq; operũ quoꝛũ ille cauſe ſũt. Si
em neq; pᷣncipio ex quo ꝑ modũ affectio⸗

nis ſunt et media ⁊ poſtrema nõ eſſe cau/
ſa nõ erit cauſa alicui medioꝝ ⁊ mulromi
nus poſtremo.hmõi aũt ↄuenientiſſima
lucidiſſimaq; exempia multa ſunt quoꝛuʒ
vnũ eſt in motu ſolis et die et anno ſolari
Si em̃ celum qð ſolem inuoluit nõ daret
cauſam motui ip̃ius vel eſſʒ cauſa motus

„

ipius nõ eẽ cauſa diei vel anni.⁊ ad hunce
modũ ſe habet de alijs ⁊ ꝙ nõ ẽ cauſa et
ficiens ignis vel in hoc vt ſit vel in hoc vt

calidus ſit non erit cauſa efficiẽs calefacti/

moueant te ſermones vulgaliuʒ hoĩm et
ralioneʒ cauſalitatis ignoꝛantiam ꝗ cau⸗
ſam cõbuſtionis dicunt vel ulũ qvł ligna
aphlicat igni vel ignem lignis aut alij cõ/
buſtibili. Similiter dicũt homines impe
iii quia qui ſubtrahit calumna edificio vł
ſuſfodit fundamentuʒ illiꝰ cauſe eſt ruine
einſdem et reuera cauſa quedã ẽ non aunt
efficiens. imo ponderoſitas edificij cauſa
eſt efficiens caſus ipius qui ẽ 1 natu⸗

ralis in deoꝛſum cuius pᷣncipiũ naturale ?æ

efciens ponderoſitas eſt huiuſmodi cau
ſam vocauerũt nõ nulli cauſam ſine qua

—

intelligẽtes nõ fieret ruina edificij ⁊ reue/

ra non eſt cauſa in aliquo genere cauſaꝝ
que alibi audiuiſti. Sed eſt hus ꝗ dicũ
turadiuuatia causas ipᷣas vel tollẽdo im⸗

pedimentũ ꝓhibens eas opꝑari vel pꝛeſtã
do aliꝗd quo cauſa ipᷣa indiget ad hocvt
ſit operans in effectu quemadmodum vi

des in exemplo columne ꝓximo poſite ?!-ß/

in exempio fundamenti edificio reuera ni
hil nouu pꝛeſtat ponderoſitati que ẽ cau/
ſa efficies ruine illius ſed tollit impedimẽ
tũ qð erat pꝛohibens operationẽ ponde⸗/

roſitatis edificij hoc ẽ deſcenſum ſiue rui⸗

nam ip̃ius edificij pꝛohibebat em̃ colum⸗

na vel fundamentũ motũ edificij in deoꝛ
ſum et tenebat illud in alio circa naturaʒ

ipᷣius edifici Similiter ⁊ fundamentum

hoc ipᷣm faciebat.Qui vero velligna ap⸗

plicuit ignivel ignem lignis donec ſeſe cõ
tingerent pᷣſtitit indubitanter nouũ adiu⸗
mentu ⁊ ipᷣi igni q;iũ ad actionẽ cõbuſti/

onis ⁊ ip̃is lignis q;tũ ad paſſionẽ videli

cet contiguitatẽ ſiue contacium vel appꝛo
pinquationẽ ſiue quoꝝ altero nõ ꝓfieiu/
tur adeo foꝛtes atʒ vehementes actiones
In motu autẽ celeſti et voluntarijs actio/
nibus ⁊ paſſionibus noſtris nec etia pol/
ſibile eſt fingere hmõi adiumenta niſi ꝗs
foꝛte dicat ꝙ ſol lumĩoſitate ſua adiuuat
volũtarias operationes nr̃as et marme

illas in quibus actꝰ videndi reꝗritur. GSa
turnus adiuuat ven ditoꝛes ligno:ũ ĩ ven
ditionibꝰ eoꝛũ ex ꝓlongalione ſrigo:is⁊
augmẽtatione ipᷣius facu em ſcom poſiti/

onẽ aſtronomoꝛũ vt et facilius ⁊ carius ⁊

copioſius vendant᷑. Similiter et mercuri
us nauiganites quonia eſt dñs ventoum

ſcõm ipᷣos et interdum non minus impe⸗
diat ſᷣm eos. Similiter et ventilates in ae

nonel ris adiuuat et ad hunc modũ ſe habet de
onis vel cõbuſtionis que ex illo eſt. NHect

alijs fm opinionẽ eoꝛũ ⁊ de his et hmoi
multos libꝛos impleuerũt videlicet omẽs
libꝛos iudicioꝝ aſtronomicoꝛzu. Ma⸗/
nifeſtũ autem eſt tibi quonia hmõi adiu
menta non ſunt digna vt debeant plane⸗

tas facere eſſe cauſas efficientes reruʒ vo⸗

luntariarũ noſtrarũ videlicet quarũ volũ
tates noſtre ſunt pᷣncipia effectua. Ampᷣ

Si celi luminaria ⁊ ſtelle ꝑ mo tius ſuos⁊

alias diſpoſuiones ſunt cauſe rerũvolun

tariarũ noſtraruũ quas dii aut erit hoc ꝑ

intentionẽ ⁊ voluntatẽ ipᷣoꝛuʒ aut pᷣter in
tentionẽ eoꝛũ ⁊ voluntatem Qè ſi ꝑ intẽ/
tionẽ eoꝛũ et voluntatem ꝓpᷣam cũ vicia
7 peccata ſint voluntaria apð nos alioꝗn
nec vicia eſſent nec peccata neq; vllo mo⸗
doꝛũ aliquibꝰ imputanda nec cauſis en⸗
tedictis ipᷣe igitur ſole erunt omnibꝰbuũa⸗/

eſenalon

ſtiei
mii
ſohmo
ſonesſ
urhatu
gerneet
os po
Uuraliter
.Anp
fülummn

naenche⸗
Adelnor
Clionni
ſdetnis
Udnnete
neDren
unemil
firtaſ
Malüan
perenni
ſepeclcenn
hmörceie
ſoperwpid
Nendebam⸗
kſeopol
ſunlsepe

0

honle
Curdiren
huniannge
Minin
Chree
funlene
Alenae
fpkaliqr
Cullgnteg

—

fſßinme

usſimiii

urbſc
hoein in
roni

innediae
nnneſe⸗
lnkentd
tiſt
eg
Zinin
Menisa
Etlbenn
ſertgct

Peten

Alaand
ate
aonr
uieein
linge
Gmnotien
Wucncolcn

ecimnnn

a een emee..
ochaa

efundenana
noalen
isdoretck⸗

mnn.

1Aorecece
ac
Aloro

menkss

Uate dtar
mmäiggn

4
A KSNIN
ee Ri

⸗ N .

uciang
falnstan⸗
müncrace
ſtdis wrn

goninn
AventdsOA

1 0 AK
noditeni
e
.
. eetons

ſniccn.

1444

.

dchene,

Cienten

16

N¶¶Anei pꝛout eaʒ iſti erronei poſuerũt. PHanc

nis vicijs et peccatis pꝛeſertim cũ ſcõᷣm er

roꝛem iſtũ non ſit poſſibie hominibꝰ cau
ſis hmõi reſiſtere que ꝑ naturales diſpoſi
liones ſuas et motus neceſſarios operan

tur naturales em̃ diſpoſitiões eaꝝ nec au
geri nec minui vel vllo modoꝛũ mutari ꝑ

nos poſſunt quare nec ea que ex hijs na/
turaliter et ꝑx modũ effectionis ſequuntur
Amplius. ſequit᷑ ex hoc malici ſtella
rũ luminaribꝰ et celis innatam eſſe ⁊ eos
eſſe naturaliter malos ⁊ ad mala hominũ

incendere quare nõ ſclum malos eſſe ſed

et deterioꝛes hominibus quibꝰ ſunt mali

ciarũ omniũ voluntarij actoꝛes. Jam au

tẽ deſtruxi tibi hoc in alio capitulo de hac

eadem materia iudicioꝛũ ſcilicet aſtrono⸗

mie. Si vero pꝛeter intentionem ⁊ volun

tatem eoꝛũ ſunt voluntaria noſtra. Sunt
igitur a caſu ſiue caſualiter q;tum ad ipᷣos
Caſualiũ auteʒ nec oꝛdo eſt nec certitudo
nec perennitas nec etiam frequentia qua

re nec ſcientia ergo nec ipᷣi aſtronomie ſuꝑ
hmõi credendum eſt neq; eius ꝓfeſſoꝛes

ſuper talibus conſulendi.Et hoc eſt qð in
tendebam videlicet declarare ꝙ motꝰ ce/
leſtes nõ ſunt cauſe vllo modoꝛum neceſ/
ſitatis apud res humanas.
Uoniam autẽ alibi circa hoc mul
a tibi ⁊ dicta⁊ ſcripta ſunt per me
ꝓcedam ad deſtructionẽ hymme

igitur dixerunt eſſe inplexam ſeriem cauſa
rum iuxta quod intellexit mercurius et ex
pꝛeſſit in libꝛʒo ſuo de deo deoꝛum Pꝛimũ

. Knr querendũ eſt ab eis vtrũ intelligãt

i
iſtam ſeriem ſic implexam et continue flu
entem a pꝛimo cauſante vſq; advltimum
ita vt aliquod cauſatũ pᷣmo fluat a pꝛimo
cauſante qui eſt creatoꝛ benedictus fluat

inqᷓ; immediate ⁊ per neceſſitatẽ ⁊ ab ilo

alius ſimiliter immediate ⁊ hoc donec ve

niatur vſq; ad vltimum cauſatum vel cur

rat hoc in infinitũ aut non eſt ita.Ot ſi di
xerit quoniam a pᷣmo cauſante fluit ᷣmo
⁊ immediate vnũ cauſatũ ꝑ neceſſitatem

tunc neceſſe eſt vt fluat ab ipo per moduʒ

nature aut ꝑ voluntatem er de modo na⸗
ture iam ſcis q;longe ſit a nobilitate? glo

ria creatoꝛis quoniaʒ ſicut didiciſti apud

Ariſtotelem natura operatur ꝑ modũ ſet

nientis et ideo ſeruiliter. Amplius. nõ
eſt liberum nature non facere qð natura/

liter facit nec ẽ ei peteſtas aut libertas ne
eleclio ſuꝑ facere et non facere qre mo⸗

☚

cxxxvů

gruit creatoꝛi. Sicut neq; ſeruitus aut ſer

uilitas neq; magis decet magnificentiam
ip̃ius atq; pꝛeſtantiam aliꝗd q; libertas.
Eſt igitur cauſatio pᷣmi ex operibus creꝗ/

dus operationis nature vllo modoꝛũ cõ⸗

toꝛis pervoluntatẽ ipᷣius liberrimã quare

non ꝑ neceſſi:atem. Non igitur ẽ cõtinua
cauſarũ iſta implexio ꝑ totam ſeriem cau

tinue neceſſitatis. Amplius. Si pᷣmuʒ

opus ipᷣius creatoꝛis eſt ſubſtantia intelli

ſantiũ et canſatoꝛũ continua inqᷓ; id ẽ con

gens erit idem oſtendere de illa tamẽ om

nis ſapientia intelligens nõ operet᷑ niſi .
electionem et voluntateʒ alioquin nec bñ

agere nec male poſſet nec recte agere nec
peccare nec aliquid eis imputandu eẽ ad

meritum vel ad culpam ad laudem vl vi⸗
tuperium ꝓpter hoc em̃ nec bene nec ma⸗
le agere poſſe nec culpabiliter aut lauda⸗

biliter quicqᷓ; facere poſſe dicũtur quoniã

non eſt poteſtas ſuꝑfacere et non facere.

—

Sed neceſſitate ferunt᷑ ad ea que cupiũt

et neceſſitate auertunt᷑ ab eis que timent
non libertate ſe illis applicani aut cõtra⸗/
ria declinãt quare ſi hmõi ſubſtantia fer⸗
retur ſimili neceſſitate ad aliqua vel reſili

ret ab eis neutrũ eſſet ei imputandũ hocẽzæ
neq; inclinatio ſiue applicatio ad illa ne/
Amplius. intellectꝰ
eſſi ſupuacuus et om̃ino inutilis in hmõi

q; reſilitio ab illis.

ſubſtancia intellectꝰ inquã quo cognoſce

ret que ei agenda que declinaãda eent. Cũ
iſta cognitio eſſet in huiuſmodi ſubſtãtia

nulli vlui vel fruttui. Amplius.nec ea
que virtutis ſunt eſſent agenda hmõi ſub
ſtancie nec ea que vicioꝛũ declinanda nec

vlla eidem lex imponẽda neq; cũ eodẽ de

moꝛibus agendũ.Sicut neq; cum bꝛutis

animalibꝰ aut lapidibus cũ neceſſitas le⸗/
gem non habeat nec legi ſubdita eſſe poſ
nit quare nec intellectus virtutũ aut vicio⸗
rũ neq; cognitio boni et mali ĩtelligibiliũ
eſſet in ea niſi fruſtra.O⁊ ſi dixerit quia ꝓ
pter bona et mala ſenſibilia adipiſcenda

vel declinanda. hoc non eſt verũ cum ad
hoc ipᷣi ſenſus cum virtute eſtimanina ſuf⸗
ficere poſient et deberẽt eiſem.
hmõi intelleꝶus videlicet agendoꝝ ⁊ de⸗

clinandoꝛũ quem vocãt pꝛacticũ non ẽ ni

ſi ad hoc ageda ſcilicet intelligibilia bona

et declinanda intelligibilia mala hoc aut

ei impoſſibile quare intellecus huiuſmo
di erit in ea ad finem impoſſibileæ hoc em̃

fruſtra. fruſtra em̃ ẽ omnis virtius ezg iſis

Dars pꝛima de vniuerſo

ſiue violentie intennonẽ et iſtã vulgarem

impꝛopᷣam cũ illa ꝓpꝛia ſcilicet ſu ex in-
KHirmitate virtutis illam ſuſtinentis iſta ve
ro er foꝛutu dim ipius ⁊ ex hoc ꝙ cogens

ris ſublimis aut benedicti non ẽ ſuper bu
iuſmõi curſũ canſarũ nec ita ſꝑ ſit ⁊ nõ ali
ter quẽadmodũ nõ ẽ ſuꝑ v᷑tutes mouetes

celos vi ſꝑ iia eos moueqt neq ſupmot⸗

pdtentia cuiꝰ opatio ẽ impoſſibilis et res illo modo coacti virtutẽ impedit ⁊ ad cõ/ iun
iſta curret ꝑ toti oꝛdinẽ ac ſeriem ſubſtan traria opationẽ ſua virtute impellit. (lo⸗ ian
clarũ nobiliũ abſtractarũ. In toto igit oꝛ luntas aut iubẽtis inſit amante viriuiem usleſi
dineillo nõ erit ppt pdiciam ouenientiã eius amoꝛe ſollicet et opecictis nulio mo⸗ nſu
impiexio cauſarũ neceſſana et ineuitabi / doꝝ impedit an potius eaʒ augeret ⁊ con lesſunte
lis a immutabilis hoc ẽ nee in toto oꝛdi foꝛtaret ſi augmẽti ⁊ ↄſoꝛtationiæ eam ſu npoſ
ne intelligentiaꝝ quas poſuit Ariſtoteles ceptibilẽ inueniret. Ceriũ em̃ eſt quia gau Ponale
et ſequaces eius nec in omnibus nouẽ oꝛ diũ vere ac ꝑfede amantiuʒ nõ im eoꝛum ntellgen,
dinib angeloꝛii ſancton quos ponit do quos amant neceſſitatibꝰ ſubuenire. S ſil
— ctrina rpianoꝛ et eſt intentio mea in hoc etia eoꝛunde parere beneplacitis et man: nmll
-„ fermõe de neceſſitate qua natura natuna dauuſiiis. ſhſnn
liter opatur. Sicut pdixi tibi et hec eſt ne⸗ Cire etiã debes quia quemaddmo llinble
ceſſitas ſeruitutis ſiue ſeruilitatis. JIn cau duũ bonitas creatoꝛis p hoc ipſu ſnueumn
ſis vero que p ſapientiã vel ꝓuidentiaʒ ⁊ nec poteſt minui nec mutari et ſcgchrt
electionẽ operant᷑ libertas eſt ſuꝑ opari? ·Hhocipᷣm ꝙ nõ poteſt niſ bñ agere non wibe
nõ opari et nulla neceſſitas impelſiens vł Molũ nõ minus libera ẽ imo hocẽ ei ex v· Muſ̃ſl
cogens eas ad operandũ niſi foꝛte ꝗs di, timitate ac ſuꝑeminẽtia libertan. Sic nec Augl n
cat voluntatẽ ſiue imperiũ creatoꝛis coge pclaris illis ac nobilibꝰ ſubſtãcis ꝙ non ttbi
re cauſas hmõi adimplere vel exequi iuſ- poſſunt vel amare creatoꝛẽ vel non velle inbn
ſa eius vel beneplacita vbi cauendum eſt qð ſciũt ipᷣm velle vel nõ facere qð intelli huinſona
tibi a ſermone coactiõis ⁊ intentione eiuſ gut ipᷣm iubere eas facere nõ eſt ex debili nſcdäll
dẽ nõ em̃ ꝓpꝛie intenno ſermonis huius tate ſue virtutis vllo mo doꝝ vel ex depſi Innting
currit ĩ eis cauſis que volũtarie opantur one vel leſione aliq̃ libertatis. Male igit nd
gquãq; vulgaris vſus atqʒ certiſſimus hec agere aut ſeruitꝰ ẽ aut ex ſeruitute aut etia zfut
habeat vt cogi ſe dicat amoꝛe imperat ꝗ ſeruũ fieri ſicut alibi didiciſti. Sicut igiſq- isel
amoꝛe ſoꝛtiſſimo eidẽ ẽ obnoxius ⁊ aſtri aligs non poteſt ſeruus fieni vel ſeruire ſi Munnlnl
ctus. Dicitur etiã ſᷣm hũc modũ aligs opa ue opus facere ſernitutis ex ꝑfeciionibꝰ ei lun zn
ri amoꝛe cogẽte ꝙ maxime volũtarie ma dẽ e libertatis videlicet ex magnitudine ? ntnleel
ximeq; libẽter atz gaudẽter oꝑatur. Cau/ foꝛtitudine ipᷣius. Sicut ſe hʒ in creatoꝛe?æ Uuchl
ſa au in hmõi ſermonibus ẽ q quemad in pᷣnoĩiatis ſubſtaãciis hec ei oĩa ſũt ex elõ. emapi
modũ violẽtia cogẽtis vtutes ſeu vires co gatiõe vłetia ipᷣa elongatio a ſeruituie ex nnnn
acti totaliter ſibi ſubiectas hʒ itavt contra elongatione aũt a ſeruitute ĩpoſſibile im uſnm
