du aliquo circuli illius in pᷣncipio alicuiꝰ
Disi in oꝛtu ſuo completa illa reuolutiõẽ

ſua diei ⁊ noctis illius non inuenietur in

oꝛtu ſuo.hoc ẽ in pᷣncipio ſecũde diei ſub
eodem gradu ymo ſub alio antenoꝛi quẽ
admodum ſi fuerit in oꝛtu ſuo in pᷣncipio
hmõi diei Sub pꝛimo gradu ponat᷑ arie

lis non inuenietur cras eadem hoꝛa ſub

eodẽ gradu ymo ſub ſequęti ſcʒ ſecundo.

Cauſa aũt in hoc eſt velocitas reuolutio⸗
nis celi ſtellaꝝ fixarũ q̃ addit ſingulis die

bus naturalibus ſuꝑ velocitatẽ motus ce

li deferentis ⁊ reuoluentt ſolem foꝛe gra-

dumvnũ et hee additiões cum collecte fu

erint complebũt reuolutionẽ circuli igano

rum fere aut ꝓpe.Lempꝰ autem reuolu⸗
lionis iſtius annus ſolaris ꝓpᷣe dicendꝰ
eſt cũ fuerit examinatiſſima calculatiõe

collectũ ⁊ hoc eſt intentio philoʒ ophi p/

nominati alpetrãgi. Appet etiam tibi ex
hijs cauſa erroꝛis eoꝝ qui putauerũt ſolẽ

⁊ alios planetas moueri circa motuʒ eli
ſtellaꝝ fixarum ad oꝛientẽ.non em̃ ad uer

ert additionẽ qua dixi tibi que ẽ velocita

lis motꝰ celi ſtellaꝝ fixarũ ſuper velocita
tem motus celoꝝ ſeptem planetaꝝ ⁊ ideo

attribuerũt trãſitum circuli ſignoꝛũ plane
tis quaſi traſiret᷑ ab eis vere ac ꝓpᷣe motu
ipᷣoꝛum cũ potius ipᷣe motu ſuo eos tran
ſeat ⁊ ſuꝑ velocitatẽ eoꝛum velocitas ei⸗
addat vt dixi tibi.Et quia ſaturnus ꝓpin

quioꝛ eſt celo ſtallarũ ſiue curculo ſigno/

tum ↄfoꝛmioꝛ ẽ in velocitate motus eidẽ

celo ; oẽs alij ⁊ hic ẽ oꝛdo nature. Qua⸗/

re minus diſcrepat in hoc ab ipſo ⁊ hꝛo/

pter boc minꝰ addit velocitas motꝰ ipiꝰ
celi ſup velocitatẽ motus ſaturni ſiue celi

ipius. Quanio auũt minoꝛes ſunt additio
nes ſinguloꝛũ dierus tanto neceſſe ẽ ples
eo:ũ colligi ad ↄpletionẽ annue vel anu⸗
alis reuolutioe. Quare neceſſe fuit annũ
ſaturni longe maioꝛẽ eſſe anno ſolari ꝑ⸗
mutata ꝓpoꝛtiõe additionis ad aditioʒ

Uerbi gra. Sicut apparet manifeſte de

ſole qð addit velocitas motus celi ſuꝑve

locitatẽ motus illius ſingulis diebꝰ graæz
dum vnũ. Sic ⁊ i ſaturno manifeſtiſſimũ
eſt ꝙ velocitas celi addit ſuꝑ velocitatem
moius ſaturni vel celi ipᷣius triceimũ tmiñmn
vnius gradus: Qui oẽs additioes cũ col
lecte fuerint donec impleat integra reuo/
lutionẽ celi non pplebũt niſi in ſpacio qᷓ/
dragita annoꝝ qð eſt annꝰſaturni BZimi
lis eſt cauſa de anno Jouis qui ẽ duode-⸗

cim annoꝛũ ſolariũ.luna vero qa longil⸗

ſime a celo ſeu circulo ſignoꝛũ remota eſt
maxime diſcrepat in motu ⁊ velocitate il
lius a motu circuli ſignoꝛũ quare ex neceil

ſitale maioꝛes ſunt additiões motus cir-·
culi ſignoꝛũ ſuꝑ motu illius ⁊ ꝓpter hoc

merito paucioꝛibꝰ hmõi additiõibus cõ
pletur integritas circuli. Inuẽtus eſt em
addere circulꝰ ſignoꝛũ ſuꝑ motũ lune ſin,
gulis diebus tredecim gradus ⁊ duas ter
cias vnius gradus ꝗᷓ cu aggregate ſimul
fuetint cõplebunt circulũ integrum ⁊ Us
earũ erit meuſis qui ꝓpᷣe annꝰ eſt lune ⁊35
iuxta hanc via ſe hʒ de ceter planetis ßimm

intentionẽ dicti philoz ophi. Cuiꝰ ingeni

vatatẽ inde ne ſpernerè. Aggregabo igẽ

ratiocinatõʒ ex oĩbus ante dictis ⁊ dicai,zz

e motus alteri⸗ mõi qui ponit in plane
tis impoſſibilis eſt pᷣmuʒ ꝓpter ſciſſuras

antedictas deinde ꝗa nec polos hʒ nec cẽ

trum cuiꝛ ſigura eius nec circulard ſit nec
circulari ſilis imo irregnlaris inaudita

vſq; ad tpa hec. Lercio ꝓpter ↄtrarieta-

tes quas eudiuiſti ve vtutibꝰ mouẽtibꝰ

Quarto ꝓpter ſuꝑfluitatem motus huiꝰ
gꝗa neq; addit iſta poſitio aligd motui v
in velocitate aut tarditate aut oꝛdine. EHDa
dem enim oĩa accidũt planetis de tardi-

te ⁊ velocitate de occultatiõe ⁊ apparitio

ne de ↄiunctiõibꝰ ⁊ oppoſitiõibꝰ z alis

oĩbus que aſtronomi reꝗrunt ponẽtibuf/
eos moueſi motibꝰ celcu ſuoꝛuʒ que ac
cidũt poſitis iſtis ꝗᷓ tatas habẽt difficulta
tes ⁊ ↄtradictiones quare nõ ſoluʒ ſuper

uacue ponitur eis hmõi motus ſe etiiam

noxie ⁊ pꝑnicioſe. Amp̃ᷣ.ĩ regione ſept

planetarũ cerium eſt non eẽ vacuuʒ. NHe
ceſſe igr ẽ vel eſſe ibi coꝛpus vnũpel mul⸗

ta. In quo vel in abus ⁊ per quod vel ꝗ
moueantur unoi planete ? pene eadem
in hoc dices que diriſti in motu celi ſtella

ti aut em̃ coꝛpus illud habet motũ Z ilo

motu reuoluit planetas aut non. Si ſic

non erit igr diuerſitas in motibus eoꝛuʒ

niſi qualis eſt in motibus ſtellarũ fixarũ
Flij

5

Pars pꝛima de vniuerſo.

quare non bhabebũt declinationes adau

rumvel aquilonem ſicut ſtelle fixe.Sed
mo uebunt vno oꝛdine ĩ circulis eque di⸗

ſtantibus Contrariũ autem apparet eui⸗
denter a ſenſu.quare vel non eſt vnu coꝛ

pus ibi continuũ vel non eſt illud reuol/
uens coꝛpoꝛa ſeptem planetarũ.Oè ſi di/
xerit ꝙ reuera eſt ibi vnũ coꝛpus continu
um. ſed non reuoluit coꝛpoꝛa ſeptem pla

netarũ tunc neceſſe eſt coꝛꝑa ſepteʒ plane
tarum in illo ⁊ per illud moueri⁊ tunc oc⸗

currit inconueniens de ſciſſuris ⁊ diuiſio
nibus coꝛporꝭ illius quẽadmodũ oe ſciſ⸗

ſutis ⁊ diuiſionibꝰ celi ſtellati.Q⁊ ſi dixe/

rit quia coꝛpus illud reuoluit coꝛpoꝛa ſe⸗
ptem planetarũ.k. Maniteſtũ eſt hoc eẽ
impoſſibile cum coꝛpꝰ illud nõ poſſit ha
bere niſi motum vnũ quare non põtmo
nere motu illo aliqua qᷓ in eo ſini niſi mo
tu vno. Apparet aũt multa diuerſitas in
motibꝰ planetaꝝ. Neceſſe igr eſt in regio
ne illa eſſe coꝛpoꝛa multa ⁊ ab illis moue
ri coꝛpoꝛa ſeptem planetaꝝ. Non dico in
illis ⁊ per illa ꝓpter ſciſſuras ⁊ diuiſiões

quas pꝛedixi tibi que coꝛpoꝛa niſi eſſent

ambientia ⁊ cõtinentia totum qð eſt po/
ſtea ſed eſent ſicut globi pꝛegrandes ma⸗
ioꝛes longe q; ſint coꝛpoꝛa planetaꝝ tunc
eadem eẽt queſtio de motibus illoꝝ ⁊ ꝗqe
te que ẽ de motibꝰ ipᷣoꝝ planetarũ.Qua
re relinquit᷑ vt coꝛpoꝛa illa ſint coꝛpa grã
ia ⁊ ſperica ambiẽtia ea qᷓ ſub ipſis ſunt
cũ ſint mobilia ⁊ mouentia motu ſuo coꝛ
poꝛa ſeptẽ planetaꝝ. Quia igr numerus

motuũ eſt iuxta numeꝝ mobiliũ ſiue mo

uentiũ. Numerus aut motuũ ſeptenari⸗
eſt ſicut euidẽter apparet ꝑ diuerſuates
additionũ pꝛenominataꝝ. Numerꝰ igr
celoꝛui qui ſunt inter celũ ſiellatum⁊ q̃t
tuoꝛ elemẽta ſe Enanꝰ eſt cu manifeſte
appareat ſeptẽ eẽ motus Jam em̃ claruit

tibi ex hijs que pꝛeceſſerũt quia motus ſe

ptem qui apparẽt in planetꝭ non ſunt eo
rum ꝗppe ſed ſt᷑ ſicut partiũ in totis ſuis

an ipſa tota mouent᷑ ꝓpe igitur ſeptẽ ce⸗

loꝛũ illoꝝ ſunt hmõi motus. Indicat eti⸗
am iſta diuerſitas qd motus iſtoꝛum ce⸗

loꝛum ſeptem nõ ſunt circæpolos circuli

equinoctialis ſeu circa polos mundi ne⸗

ꝙ; ſuper axes eoꝝ ymo circa polos circuli
ſignoꝛum ⁊ ſup arem eiuſdem. Si em̃ cir

ca polos mundi eſſet vel ſuper axem mũ/
ſequeretur id ꝗqð apparet de motibus

otaliter ⁊ hmõi coꝛpoꝛa vocamus celos

planetarũ de neceſſitate motuũ ſtellaruʒ
fixa rum ⁊ ꝓpter hoc non apparet decli⸗
natio in planetis ad auſtrũ vel ad aglo⸗
nem ⁊ hocẽ qm̃ ſi ymaginatus ſueris du⸗
os circulos habentes idẽ centruʒ ⁊ duos

ſtellas moueri in eiſdem circulis circa cõ
mune centrum earũ ⁊ ſuper polos eoꝛun

dem circuloꝝ.Si ſtella que deſcribit ma/
ioꝛem illoꝛum circuloꝛũ non habet decli⸗
nationẽ vel exit a circunferẽtia eiuſdẽ cir⸗
culi neq; illa que deſcribit minoꝛem circu

lum habebit declinationẽ vel exibit a cir⸗

cunferentia circuli ſui hmõi autem decla
ratio erit hec. Manifeſtum gꝗppe eſt
ꝙ vnuſquiſq; planetarũ habet locum in
celo ſuo ſub aliqua ſtella que eſt in circu⸗
lo ſignoꝛũ. Quare ſi celi ſeptem planetaꝝ
ſequuntur in motibꝰ ſuis ⁊ oꝛdine mom
um ipᷣoꝝ ſequuntur⁊ planete omnes mo
tus ſtellarũ in oꝛdinibus ſuis ⁊ in equali⸗

tate tempoꝝ reuolutionũ ipᷣoꝛum.Qua/

re non habebunt declinatioes.Gicut ne

q; ſtelle fixe. Sequit ergo ex hijs ga mo⸗

tus planetarũ ſunt ſicui dixi.hoc eſt circa
polos ðo diaci ſine circuli ſignoꝛuʒ ⁊ inde

ſunt ei declinatiões iſte ſequentes decli/
nationes circuli ſignoꝝ quibꝰ declinat a

circulo eqnoctiali ſiue eq̃tione diei.⁊ ego
non induxi tibi iſta de motibus planeta⸗
rum ꝓpter ipſos motus eoꝝ. Sed ꝓpter
ſtabiliendũ eſſe ipſoꝛum celo ꝝ ⁊ numerũ

eoꝛundem. facilis aũt eſt tibi declaratio
declina ionũ iſta rum. Si clare ymagina

re putueris motus iſtos oblias ſepteʒ ce⸗
loꝛuʒ additiõ zs que fiunt a motu octaue
ſpere ex reuolutioibus eius qᷣtidianis ſun
per reuoiutiões ipſoꝛum. Qucadmodũ
enim rectitu do motus vniuſcuiuſq; iſtoꝝ

ſeptem celoꝛũ ꝓhiberet declinatioes pla

netarum ⁊ apparitiões eoꝛum ad auſtrũ
aquilonẽ.Sic ⁊ ðclinatio ⁊ obliquauo
motuuʒ eoꝝ facit diuerſitates apparitio⸗
num ⁊ obliquationũ planetarum ad au
ſtrum ⁊ aquilonẽ.nec ſle conturbet ꝙ aꝗ/
buſdã minus intelligẽtibꝰ dici ſolet qua⸗
ſi moueatur nauis aliqua motu aque de

ferẽtis eam hoc eſt ea velocitate qua ipſa
aqua ⁊ aliquis moneatur a puppi eiuſdẽ
nauis ad ꝓpᷣam vel econuerſo.⁊hoc mo

tu contrario ipᷣius nauis qð mouebit᷑ ho

mo ille duobus motibꝰ cõtrarijs videl,ʒ
motu nauis ⁊ hec quidẽ eſt motus aque

nauem deferenus ⁊ inſuper motu ꝓpꝛio

quo ꝑtranſit longitudinẽ nauis. Iſte em̃

mobor
gboeſte
gnotun
oon⸗
oemon
Mrſtreue
ſücken
ſicbenn
rbanst
1gerun
dan ton
lopfe

orertnan
ſmen
ſuman⸗
Alftune
Miuman
ſipnui
abetpont
ecſteici
ſgtleie.
hotenſe
Mifrmne
Noihte
NMeinon
lummg
menüdi
laluchn

Mhaonme

otnouen
ſhilu noae
nimait
Nollino
NR 12

Mionefiini

u bönn
Dnitchng
Eani bebe
Kela geckn
jciſpenge
ſis toUnn
1panceon
desſostine
räie
Nnandt
niagda
tandein
cawlig
igen n
adertoeeſ
nonec, ,
note
an
m gutne
vmti
euni,
gen
odeſn

hbmõi

N

lermo bominũ eſt ance cõſiderationis
ethoc eſt qm̃ ſi pari velocitate nititur co⸗

tra motum nauis qnia mouetur ⁊ nauis
Dico qm̃ hmõi hõ non mouet a loco ſj ĩ

loco ⁊ motu iſto retinet locuʒ in quo ẽ ne

tranſferat eũ nauis ad alium. ⁊ hocmani
feſtũ eſt a ſenſu quia ſi vocaueris ſignum

aliqð extra aqua vel etiam in aqua a de-

xtris eius vel a ſiniſtris directe videbit ſe
quecunq; enim intuebit᷑ in directo eiuſ
dem ſigni toto iꝑe motus illius ⁊ ſi nota⸗

uert duo ſigno pᷣdicto modo erit hicma/
nifeſtus. ſi maioꝛi velocitate q́; nauis

moueat᷑ intitur circa motũ illius tunc ma

niteſtum erit a ſenſu pᷣdictos modos id ẽ

ꝑ ſigna notata vel affira qꝛ mouebit a lo
co p ſpacium aliqð.Si vo minoꝛi veloci
ate nitatur circa motũ nauis quã nauis
lpᷣa moueat᷑ tunc neceſſario ſeãtur motũ
nauis ſed non tãtavelocitate qᷓnta nauis
⁊⁊ hoc eſt eiſdẽ modis ſimiliter manifeſtũ
fier a ſenſu. Quare manifeſtuʒz eſt hmoi
boĩes erraſſe qui in pᷣdictis exemplis opi
nati ſunt moueri hoĩem ſic motũ ↄtrarijs
motibus.Si quis vo dicat motũ rectum

opꝑpari motum circularẽ ⁊ iterum motũ cir

cularem oꝑari motuũ alium circulareʒ illi
ↄtrariũ.dico quia verum ẽ hoc ⁊ apparei
a ſenſu.aqua quippe mouẽs rotã ligneaʒ
patriam molendinariã mouet᷑ molu re⸗
cto ⁊ mouet rota illam circulariter ⁊ iterũ

rota illa mouet circulariter rotã aliamn v
colũnam cni affixa ẽ mola ⁊ ißam etiam

molã per illã motu alio circulari⁊ ↄtrario
Sed manifeſtũ eſt ꝙ iſta oĩa pexr accidẽſ

fiũi ⁊ non per ſe. Nodum aũt ſcitum ẽ a
me nec ad huc peruenit ad me ꝙ ab aliä

ſditũ ſi.q; hmoõi machine vel machina in

nenta in celis ſunt quãq; pthlomeꝰ dicat

quia multa coꝛpa ſperica ſt᷑ ibi que vel ⸗
rum motus nodum ſciunf᷑. Eodẽmodo
rñdeo tibi in motu bige ſiue q̃drige ꝗ cõ⸗
poſitus ẽ indubitanter ex muitt monibus
motus em̃ axis rectus tm̃ eſt.motus vero
rotaꝝ ẽ motus multi angnlaris ⁊ hoc eſt
qm̃ ſingula pũcta ſinguloꝝ radioꝝ deſcri
bunt ſiarad multi angulas ⁊ vident᷑ eẽ
i figure difficile vymaginabiles ? re/
uera hominibꝰ qui in hmoi pance exer/
citatiõis ſunt difficilis ẽ vymaginatio eaꝝ

MN ſi eas ymaginari tibi placuerit vwagi
nare pꝛimũ in yno puncto ex aliquo ra-
oꝛum eiuſdẽ bige vel qnadrige aſcenſus
Auos lacil ⁊ de ſcxynſus reuolntione roie

liij.
ſue ⁊ erit ibi facile de omnibs aliis ſimi⸗

literymaginari. Oꝛdo vᷣo celon oclarare
poſſe videtur duabꝰ vijs.Et pᷣmuʒ ꝑ vis

alpetrãgi de quo tibi feci mentione in pᷣce

dentibus. Quoꝝ em motus ↄfoꝛmio:es

ſunt motui celi octaui ꝓpingoꝛes eidem

motu illiꝰdiſcrepat remotioꝛes Sicut eui
denter oſtendi tibi in motu celi lunaris⁊
hec fuit ſnia pnominati philophi.hʒ aũt
cauſam ſue ꝓbabilitat hanc.qꝛ vic cõ⸗
foꝛmitas ⁊ ſimilitudo in motu comitatur
aut foꝛſitan effectiue ſequit᷑ confoꝛmitatẽ
⁊ ſimilitudinẽ in netura. Cõfoꝛmitas vo
in natura ꝓpinquitatẽ⁊ vicinitatẽv intexr
dum vnitateè in loco ⁊ ſitu ſiue poſitione.
Econtrario aũt diffoꝛmitas ⁊ diſſimilitu/
do.quare idem erit oꝛdo ſituũ ⁊ ſiue po⸗
ſitionum atq; locoꝛũ ipᷣis celis qui eſt cõ
foꝛmitatis ⁊ diſſoꝛmitatis in naturt ⁊ mo

tibus eoꝛũ. Secũda via euidẽs eſt in pat᷑

te a ſenſu. Eclipſis em ſolis que per inter
poſitionẽ lune eſt indicat ſolẽ celum eiꝰ

ſuperioꝛes eſſe luna ⁊ celo ipſius ⁊ẽ lunaz

ipᷣam citerioꝛẽ ⁊ inſerioꝛẽ eſſe alioꝗn nec
ꝓhiberet radios ſolis a mundo inferioꝛi

nec ſolem ipᷣm videri ab hominibus ſua

interpoſitione.Eadẽ via apparet qꝛ mer⸗
curius eſt marte citerioꝛ⁊ terre vicinioꝛ cu

martẽ manifeſte inuentꝰ ſit ecliplaſſe ⁊
in aliis planett poſſibile eſt eueniſſe. Per

inſtrumenta vo aſtronomica ⁊ etiã que⸗
dam geometrica idẽ oꝛdo certiſſime depᷣ⸗
henſus eſt⁊ depᷣhendi poteſt Cũ enim in

uenta ſit diſtantia centri terre ad vnaquã

gndecim ſtellaꝝ fixarũ. Similr ? diſtã
tia que eſt ab eodẽ centro ad ſtellã ſatur⸗

ni inuentũ eſt ſtellã ſaturni inferioem ee
⁊ etiam exceſſus diſtatie ad diſtantiã ⁊ ꝑ

eandem viã inuente ſunt diſtãtie omnin
pianetarũ ab eodẽ cent tre. Quare dii
ferentie ⁊ ꝓpoꝛtiões eafĩum adinuicẽ ⁊ ꝓ
pter hoc ex neceſſitate oꝛdo ipoꝝ planeta
rum in pᷣoꝛitate ⁊ poſterioꝛitate in ſuperi
oꝛitate ⁊ infloꝛitate et hoc dẽs alibi didi⸗
De ꝓfunditatibꝰ ipoꝝ celo⸗ ciſſe.

ATum ſiue de ſpiſſitudinibus eoꝛꝛam.,.

ILaut erigam te ad plenioꝛẽ conſi
o dQerationẽ ipſoꝝ celoꝛum que ſüũt
maggfſa mirabilia dei altiſſimi es
vt dem tibi occaſionẽ exercitationis ama
lioꝛis dicã tibi aliqua de ꝓfunditatibus
poꝛum celoꝝ hoc ẽ de ſpiſſitudinibus ea
rum. In pᷣmis igr illlud dico qꝛ veris
Ffiü

4

. . Pars pꝛima de vniuerſo.

d9ales maghitudinibꝰ ipoꝛum debẽt eſſe neceſſitate em tune enit in celo lune vel te
(e

ꝓfunditates eoꝛũ ⁊ hoc ideʒ manifeſtũ ẽ tusyvlin pꝑte ex quo ſequũtur eadem in
in aĩalibꝰ eiuſdem ſpẽi coꝛpoꝛibus em̃ eo nuenientia.Quare relinquit᷑ ex neceſſitate
rum pantes coꝛnoꝛũ ꝓpoꝛtionales fũt ni- ipᷣm eſſe totaliter locatum intra ſpiſſiudi
ſi erroꝛ ſiue pctm̃ nature aut alia occaſo nem celi ſui.Ex neceſſitate igr ꝓfunditas

hboc impediuerit. Uerbi gra uibie tibijs ? ſen ſpiſſitudo celi ſolaris aut maio: ẽ aut

digiti digitis et oſſa ſimiliũ memb:ꝛoꝛũ ꝓ ad minus equalis dyametro ipſius coꝛ⸗
poꝛtionalid ſunt totis ſuis. Uerbi gracia poꝛis ſolaris. Jam autẽ declarauit ptho⸗

Si totũ corpus vniꝰ duplũ eſt in magni⸗

tudine ad totũ coꝛpus alterius erit tunc ti
bia dupla ad tibia et oſſa in eadẽ ꝓpoꝛti

one ſe habehbũt. Quia igr nec erroꝛ natu
re nec alia hmõi occaſio locũ habet apð
celos neceſſe eſt ita ſe habere vt dixi Erro
rem aũt nature ſane intelligo Non em̃ er

rat natura qntuʒ in ea eſt in opibus ſuis

aut oꝑationibꝰ ſjpꝑꝑ aliqð ex accidentib⸗
impeditur quemadmodũ qð ſtrumoſi vł
giboſi naſcunt᷑ aliqui homines fieri dicit

per erroꝛẽ nature cu fiat ex alia intentiõe
Manifeſtũ

qua ex intennione nature. Mant
igr eſt eam eſſe ꝓpoꝛtionẽ ſpiſſitudis ſeu

ꝓfunditatis vniuſcuiuſq; celoꝛũ ad ꝓfun

ditatem ſen ſpiſſitudinẽ cuiuſcunq; alteri
us que ẽ magnitudinis totius ad magni⸗

udinẽ totam. Quare qᷓntominus eſt co⸗· α re vndee 2 leu
lum totũ lune loto celo ſołtatominus ꝓ⸗ ¶Ueriſimile autẽ eſt ⁊ longe maioꝛẽ eſſe.

fundum ſiue minus ſpiſſum ẽ alterum al/
tero ⁊ ad hunc modũ de aluſus. Amp̃.

Raliter ſe haberet eſſz in ip̃is celis multa
indecentia multaq; defoꝛmitas⁊ non eẽt
oꝛdinatio nature aut rectitudinis int᷑ eos

1 *

nec etiaʒ inueniret tam hmõi diſcrepaãtie
Qualiter em̃ vel natura vel deꝰ altiſſimꝰ

ꝓnuidiſſet celis amplitudines oꝛdinatas

2 ſõ ſpiſſitudines ſiue ꝓfunditates iuxta

eundẽ oꝛdinem. ſi volueris eſtimare
de ntitate ꝓſunditatu pona tibi exẽplũ

in ſole dico igr qꝗð ſol totalit᷑ ẽ inter duas
ſupficies celi ſui hoc eſt inter intimã ꝗᷓ cir

cumuoluit atʒ ciũdat celũ lune ⁊ eſ ter⸗
minus ſpiſſitudiRis ſiue ꝓfunditatꝭ ipiui
⁊ extimãa eiuſdem ſuꝑficiem. Si em̃ exiret
vel in parte vel in toto ab extima ſupꝑficie
coneuitatis celi ſui tunc vel ipᷣe totus vel
pars illa eſſ in celo alio videlicet celo qð
eſt ꝓlimũ celo ſolis. Quare ſua reuoluti
one faceret ſciſſuram in eodẽ. Utrunq; at

iſtoꝛũ eſt inconueniens vic 7 qõ ipᷣe non

ſit in celo ſuo totaliter vel & ſua reuoluti

one ſcindat celum ꝓximũ celo ſuo et hec

ſciſſura tam gradi hocẽ ad magnitudinẽ

lipſius ſolis. Eadem incõuenientia ſequũ
tur ſi exiuerit ab intima ſupficie celi lui ex

lomeus qꝛ diameter ſolis ꝗntoplus ſeigg

alter eſt ad dyametrũ terre hec autem eſt
ꝓpoꝛtio vigintiduoꝛũ ad quattuoꝛ.Cum

igr poſuer iuxta poſitiones philoʒopho

rum geometrarũ ſcilicet ⁊ aſtronomoꝛuʒ
⁊2 ꝓbatiões eoꝛũ pones ex neceſſitate qn

quies tantum eſt decemmilia qð leucaz

cum ipſa mediate dyametri terre que eſt

mille leucas totum dyametrũ ſolis vnde

cimmilia leucarũ. Quia igitur iam decla

tum eſt tibi qð ꝓfunditas celi ſolaris ſue

ſpiſſitudo ad minus equalis eſt longitu⸗
dini dyametri ſolis.

lis 7iuneee.
Atefactũ eſt tibi conſequenter per
yhoc ꝓfunditatẽ illam non mino/

.

rem eſſe vndecimmilibꝰ leucarũ.

Per eandẽ viam erit declarare de alioꝛũ

celoꝛum in quibꝰ planete ali monentrr
Ppkunditatibusvic; quod ad minus po

nditates eoꝛũ erunt longitudines dya⸗

metroꝛum ipᷣoꝛum planetarũ. Que verro

declarauit ptholomeus ⁊ alij lõgitudies
dyametroꝛũ ipſoꝛum planetarũ conſeqn
ter declarauit pꝛofũditates ipᷣoꝛum celo⸗

gitudines dyametroꝛũ ipoꝛuʒs planetaruü
Uerbi gracia qꝗa declaranit luna eſſe ooæx
taus partẽ totius terre dedarauit dyame
tꝝ lune eẽ mille leucaꝝ⁊ hoc eſt qm̃ ꝓpoꝛ

tio ſpere ad ſperam eſt dyametri pꝛopo:⸗
tio addyametrũ triplicata ad huc mo⸗

dum ſe hʒ de alis ꝓpoꝛlio enim duoꝛuz
miliu ad mille triplicata eſt ꝓpoꝛtio octo

miliũ ad mille ⁊ hec ẽ octupla hec autem
Dupla triplicata. Juxta hanc via negocia

beris in alijs et inuenies ita eſſe ſi libꝛo

eoꝛum cõſulere volueris.

–

Conntra illos qui dicunt planetas eſſſe

.,erroꝛib? i impietatez; vgentib? er
blaſphemauert etis loauetes ols boni/

HNota ſpiſſitudinem celi ſolaris ? ſo⸗

Vonis autem circa viutes ta pla⸗
rnerarũ q; ſtellarũ firarñ extauert

nde
nals
aibi
Eeſpia
fenonn
aineend
Esrcn
ſierhen
ſihſatn
Celnn
Chen⸗
ſmnmtl
lerern
ſelun⸗
lnace⸗
Cſurece
tſcu
üntli⸗
oſtiinn
ec fu
alcohe
Nesui
ſtuneiſta
ſamedsd
Wiso
orenvo⸗
lerninid
nuupen.
ilſeroa
ſnoino⸗
Uleverin⸗
Holitenz a
lebnoibo
Aoene
MNAiee
eguic
wonnen
lun
gisun
lintlon
etonge

kcene

Aude
umegn
ri
nseunui
Nnene
lgnne
ümeban
n dgn
Micettare
Meselnati
Dnenitesn
Quuignuk
mainssaliet

5.
nmcis

õ

iln .
itingmels
—

inſmõi non ꝓueniunt a ſaturno ⁊ marte
Eſe nec intennõe naturali nec intentione
volũtaria.iunc manileſtũ eſt eos ridicu
loſe hmõi homines et mag inique ⁊ m

tatem dei altiſſimi dicetes quoſdã eoꝛũ el⸗
ſe malos ⁊ expᷣſſe vocates eos in foꝛtunia

et aitribuẽtes eis magna partem maloꝝ
id eſt vicionꝝ ⁊ pctoꝝ que fiut in iſto mõo

inferioꝛiwic; homicidia furtarixas cedes

vulnera boim ⁊ pꝛelia lites ⁊ iurgia frau
. des 2 qcunq; ſunt hmõi ꝑſcrutandũ ẽ de

hoc hec qppe infamatio planetaꝝ duoꝛu
viq; ſaturni ⁊ martis in plaſphemiã dire⸗

cte infundit᷑ ceatorie. Siemer ſe bocẽ
er naturali intẽtione vtutum ſuaru cauſe
ſunt maloꝛũ hmõi neceſſe eſt ⁊ ĩos natu

raliter eẽ malos ⁊ vᷣtutes eoꝝ.Lum igret

eſſe ſuum ⁊ vᷣtutes oẽs quas habẽt natu/

raliter a creatoꝛe receperit. Seqtur ex ne/

ceſſitate creatoꝛẽ malũ eſſe ꝗ ⁊ malos ſciẽ
ter ⁊ volũtarie cregnerit ⁊ malas vᷣtutes
⁊ ad malũ eis ↄtulerit cũ nulli dubiũ eſſe
poſſit ipᷣm nihil creaſſe niſi ſciẽter et volũ/
larielet vtutes oẽs dediſſe creaturt ad id
⁊ ad qð ꝑ ſe ſunijnõ ad intentionẽ abuſi
ones.Qui igr ita ponunt vt dixi manife/
ſtum ẽ iſta infamatioe duoꝛum planeta⸗
rum eos blaſphemare circa bonitatẽ cre⸗
atoꝛis omnis auũt biaſphemia circa crea⸗
toꝛem non ſolũ impieta a ferro ⁊ igne ex
terminãda Sed etia erroꝛ impoſſibił o
mitan em creatoꝛis nigil mutabil aut oͤl
ſibiliter accidit. ſi dixerint qꝛ mala hu⸗

„ 2. „ 2

gt erronee planetas iſtos noĩaſſe infoꝛiu⸗
nos vel infoꝛtunia alʒ malos.Pꝛimũ qa
que ex accidenti ꝑ hunc modũ fiunt non
noiant neq; denoĩant res neq; auferunt

n aturales nominatioes et rebus ꝑ ſe de⸗

bitas. Quare ſatumus etmars nomina⸗
di ſunt boni et foꝛtune et fauſti cũ iſte no⸗

minationes eiſdẽ debeantur naturali bo

nitate qua nec caſꝰ nec accidẽtia hmõi eiſ

auferre vnq; potuerunt. Neq; em̃ lux ſo/

laris mala dicẽda ẽ quia ex ea vel contin
git interdũ vel contingere poteſt execatio
alicuius ſtulte ipᷣm ſolẽ et diutius intuẽt:
neq; ignis ꝓpter hoc malus noiandꝰeſt
aꝛ ex ipo interdũ ↄtingit exuſtio vel alicu
ius ex bonis ⁊ lacris domibꝰq̃les ſunt tẽ
pla aut ec alicuiꝰ viri ſancti et optimi. Si
młxr ſi lapis cadẽſ obuiauerit alicui bono
viro et leſerit iðᷣm vel ena occiderit nõ ꝓ
pꝓt᷑ hoc vel mailꝰ dicẽdus ẽvel culpãdꝰ la

vis ei intedebat ſolumo qrere et acꝗrere

ſibi locũ ↄgruũ naturalr debitãũ Quare

catur eo inuito et nõ ſine impedimẽto iti⸗
neris ſui obuiauit ei vir ile bonꝰ Am

plius.ſm hoc nihil eẽt noiandũ bonum
nihil etia dicendũ bonitas neq; iuſticia.

aut alia virtus bonacũ ex vno quoq; bo
nojmala alijs ꝓueniãt. Exipᷣa em iuſticia
cuius bonitas tantis laudibꝰ ab om̃ibꝰ
extollitur et pᷣdicatur ꝓueniunt carceres

et vincula mutilatioões ſuſpendia et alia

moꝛtis mala genera aꝶ loꝛmeta innume

ra latronibus et alijs maleficis ipſa enia,

dei bonitas ex qua tot mala malis hoĩb⸗
aß demonib? Pueniũt m hoc non eſſet
bonitas. Ampᷣ:ex vino ebꝛietas exau

„. „ . „

raʒ ſolis infanſtiſſimã dicunt. Mercuriu’u

vo ponunt qſi fallacẽ et qſi aſſentatoꝛẽ et

ro et alijs diuicijs cupiditas ex aquis ſlb·
merſiones ⁊ ruine molendinoꝝ domoꝛꝝn
et alioꝛũ bo noꝝ vtilium. Nemo tñ aligd
honꝝ malũ dicit aut noĩat. ꝛeterea alis
Ddeliramẽta ſunt hmõi hominugqm 2 bo⸗

ꝓmiſcuũ ipſum dicũt vic cum bonis bo

num et cũ malis malũ cum maſculis ma⸗/
ſclm cũ feminis femininũ ⁊ qꝛ ſuꝑ hüs ali
as ꝑ me multa tibi dicta ſt abꝛeuiabo ſer
monẽ et ſubſcindã narratiõʒ ↄpendio vᷣ

2a2- .

Itias in paucis qliter et que ponẽda ſunt

qꝛ nullomõ infamãadi ſit de malici
infoꝛtunio planete vel alie ſtelle.

ponüt faturno vel vim vel potẽtias ae iu⸗
uandi dirigẽdi vim intellectiuã bumana/
nullomõ debẽt eis attribuere coꝛruptio⸗

nes aut puerſitates ipius neq; inclinatio
nem ſiue interſiõʒ eiuſdẽ ad fraudes do⸗

los aſtucias ſimulatiões atʒ mẽdacia Sʒ
hec oĩa fieri invi intellecnia p ineptitudie
ſiue inabilitatẽ ſuſceptibilis et hec inepli/
tudo eſt ei a parte mateꝶe/hoc eſt coꝛpis

Eniꝰ exẽplum ẽ invicio claudicatiõis.cũn

em natura intẽdit vᷣtuteʒ groſſibilẽ debite
bonitatis pᷣſtare aĩali vel adiuuare ea in

aĩali per inſtra gradiẽdi inabilitas ſeu nn
eptitudo materie/ que fecit vt alterũ crus
altero ſit bꝛeuius in hmõi aĩali cogit gre

ſum nõ eſſe rectu r eſſe claudicatioʒ. Sic
E

eſtvidere et in opatione ignis qꝛ ꝙ E ca

factio in vno eſt aduſtio in altero vides

Difficultatẽ ⁊ tarditatẽ calefactiõis in fer⸗

—

ro. facilitatẽ aut et celeritatẽ ↄbuſtiõis in

——— — -

in paleis ⁊ ſiuppa ⁊ q; lõge citi⸗ qᷓ; calefi

eret modicũ ferru magna qntitatas ſtup
. Ffün

ehijs ᷣm opiniones hmoõi hoim. Dics
ia vl
ni

—

DPiars pꝛima de vniuerſo.

pe combureret. Sic eſt tibi manifeſtũ in
compꝑatione lucis.que quidẽ viſum in ꝗ⸗
buſdam adiuuat. In ꝗbuſdam autẽ im/
pedit maxime ſi vebemens fuit. In ꝗbuſ
dam etia penitus tollit quemadmodũ in
veſpertilionibus et noctuis ⁊ alijs hmõi
animalibus quoꝝ viſusviget in tenebꝛisg
et confoꝛtatur etiã ex denſitate tenebꝛarũ
Juxta has vias ⁊ iſta exẽpla ponendum

eoꝝ Uerbi gra. Cum ſaturnus ſcom eos

inſtrumenti eſt ſiue materie. Sicut vtaͤes
in obligatione viſus quã habẽt homies
qui vulgo ſtrabones vocant᷑ Non enm
hmõòiobliquatio ex vᷣtute viſibili directe

7 pſe nec a vtute ſublimioꝛiſmultoſoꝛtiꝰ

cum virtutes nto ſublimioꝛes ſunt tato
purioꝛis bonitatt ⁊ maioꝛis rectitudinis
eas eẽ neceſſe ſit ⁊ hoc ẽ 3 pter ap ꝓpinq
tionẽ eaꝝ maioꝛẽ ad potiſſimũ atʒ recuſſi

modũ eẽt eis dicendũ ſᷣm opinionè ſuaʒ

eſſʒ aſtronomis ſi veritas ſubeẽt n tos,nad qð eſt creatoꝛ bñdictus. Juxta hüc

aſpiciat in vtutem intellectiuã anime hu
manea parte coꝛpisqð multum etlonge
pluſq; adhuc innotuerit põt in aiam hu/
manamiimpedit᷑ tamen oꝑatid hmõi ſa
rurni in vᷣtuteʒ intellectua et impeditur ia
vel inuertitur ſeu toꝛquet᷑ in alið vel etiã
in contrariũ id qð cadit de vᷣtute ſaturni
ſuper vᷣtutem intellectiuã et hoc ẽ quia cũ
ſcõm eos ſaturnus intendat dirigere et i
luminare vᷣtutem intellectiua bumanam
ad ea cognoſceda que rectaſ vtilia etin⸗/
rerdũ vſq; ad ſpiendoꝛẽ ꝓphetie. Impedi
lur hec intentio eius ⁊ opalio a parte coꝛ
poꝛis qð anime illi viunctũ eſti⁊ cũ er hu
iuſmõi illuminatiõe debet eẽ ſtudioſus
circa ſcias ſacxas ⁊ diuinales efncit᷑ curio
ſus circa alias. Similr cum deberet per
oc eſſe ſolicitus rerũ bonarũ vtilium?æ
ad ſanctificationẽ animaꝝ pertinentiuũ ꝓ
uidendaru et agendarũ efficitur melaco⸗
licꝰ et cogitatoꝛ vanarũ et interdũ impoſ
ſibiliu rerũ vel ex cogitatoꝛ rerum noriaꝝ
qles ſunt fraudes ⁊ doli circũuentiones
alioꝝ ſimulationũ? de ceptiões.⁊ bmoi
exẽpluʒ ſimijr eſt videre in viſu coꝛꝑali ex
terioꝛi In quo accidit ꝙ cũ intoꝛquet᷑ vel
pꝛemitur aliquomodo pupilla oculi vnũ
videtur duo et interdũ vnuʒ videtur mul
ta ſicut in hijs que euacuani ſunt per vigi
lias ⁊ ieiunia ve feneſtra vitrea videtur
eis multa ? vna lucerna multe. Similiter
et quibuſda quotiens litteras alpiciũt vi
detur ſibi videre tria puncta vel quattuoꝛ
lucidiſſima vel eẽ plura. De alijs de lira⸗
mentis melaneolicoꝝ ſcʒ que tam multa
tam ſtupenda ſunt vt vix eredibilia vi⸗
deantur innumera ſuppetunt exẽpla que
ſcribi non optet.ſed ad begſta tibi agre⸗

gaui ⁊ poſui vt exeis intelligas ea que
lunt de erroꝛibꝰ? 7 puerſitaubus atʒ falla
cuis viſnsnon ſunt ex ipᷣa virtute viſibili
per ſe neq; a vᷣtute alcioꝛi impendente re⸗
ciiudinẽ ⁊ bonitate; ipius. Sed q parte

rum videntibꝰ.:

e erroꝛibus ⁊ puer ſitatibꝰ vᷣiutis intelle
ctiue humane aſʒ de alienatioibus ⁊ de
liramẽtè eiuſdẽet vt curram ꝑ ſingula iu

xta hunc modũ eſſet eis dicendũ et deio⸗

ue quia cũ ipſe intendat ſuꝑ animas hu⸗
manas vt ipi ponunt fidẽ ſiue ſidelitateʒ
clemen nia iuſticiam benignitatẽ mòdeſti
am manſuêtudinẽ a parte materie id eſt
coꝛpoꝝimpeditur hec eius oꝑpatio quem
admodũ cum quis intendit calefaciionẽ

tre ⁊ remolitionẽ eius atʒ aptationẽ ad

ſcpᷣturas et ſigillationes debilitas mare⸗

rie ip̃ius cere diſoluit eam per caloꝛẽ in li

quefactionẽ.Sicq; fit v cũ debeat dictaʒ

remolitionẽ atq; aptationem recipere re
cipit diſſolutionẽ et liquefactionẽ. Sic ſe
cundum eos dici opoꝛtet vt cn anima bYu
mana debegt recipere a ioue ſecungũ inxe
tionẽ virtutis illius clementia et benigni

tatem que ſunt ſic animi apta molicies ?
aplicabilitas ad omne bonũ ⁊ iuſtuʒ reci
pit ex eadem vᷣtute per occaſionẽ diſſolu-

tam remiſſionẽ ⁊ flexibilitatẽ debiliſimãa.

Sicut poteſt fieri ſcom eandẽ opimoney

per ↄirariã materie diſpoſitionẽ vt recipi

at anima hũana pꝛo iuſticia ⁊ equitate ri
goꝛem duricia inclementia inexecrabilita

tem ſeueritatẽ ptinaciſſimã ymo ſeuicid G
om nia cũ vicis ſint peſtilentiſſima iuſtic

am reputari ſe faciunt ab imperit ⁊ pa⸗

bus humanis Iramq; ⁊ indignationem
iuſtiſſimas ⁊ hoc eſt dicere in res viles ?

ignominoſas at; in res odibites quales
ſunt vicia ⁊ peccata per diſpolſitionem at

—

materie quà pꝛedini tibi cõtraria recipiũ:

anime hamane ex vᷣrute martis. lanq; ex

ceſus aut diminutiones quemadinodu

cum debeat aliquod ex coepibus recipe /
re caloꝛem ab igne ſiue calefactionẽ reaeè
pilt ex debilita le materie arſione;. Sumlt .

icut? de marte ponefe
coguntur expoſitionibꝰ ſuis qð ipe inteii⸗
dit vtutem magnificẽtie pꝛeſtare anima⸗

iitduni

ſione⸗
Nbusma
ſenebus

Oikiuna
nendun

iWiucne

tſioe

(ſoniru
Entun
ſephir
Msn
fulinene
xrcocren
ſeuptlst⸗
cuchien
noruse
nciren
asalſtimn
ſtuepke
ſegticetel

(utexoen

wännan
anchloc
Cpöſtoa
aunnenen
cerein
Hunenii
lblceplai⸗

bepuacn
Wonpgon
Nmnneina
ſlkige
genia⸗
ronran

Alenun
ſeſn
ſummspend
glangigtor
ternalig
lnpanii
Urnnco poſe
Wtebzan
nidfn
lr
ntinl
ltgdkre⸗

Unie

ad
uldht
lodünean
d
doce n H
Ronmis
aüan
deenanie
manm
enſm
nuntſiciait
nKie i
udeanse
Lisnenal
Nicns
Ciutun

oe än

nminn,
luschmitl
ſi nmi“
lammthmiit
ihunn⸗
niſon uig
NVE S

A

inmn ſfiin
ſntninn⸗
Smmg

Fo.

et eum debeat recipere coctionem recipit
vſtione. Cuius exempluũ euidẽs eſt in car⸗
nibus macilentis hoc eſt pinguedine ca⸗
rentibus que ſe aſſari non paciunt᷑ quin
etiã adurũtur. Sic de venere eas ponere
opꝑtuit iucta opinione ſuam quia cũ ipᷣa
inten dat vim generatius veil pꝛeſtarevel
adiuuare atq; dirigere materie/ coꝛpalis
diſpoſitio eam vi extendit in pluset in ex
ceſſum intollerabilẽ extendit quippe ean
dem in luxuriã interduʒ in ſaciab ilẽ? pub
lice ꝓſtitutam. Sic ⁊ de mercurio cũ ip̃ᷣe

ſcoöm eos intendat adiuuare atʒ dirigere

vᷣtutẽ interpꝛetatiuã in aia humana/⁊ pꝛe

ſtare eloquẽtiaʒ ↄtraria diſpoſitio mate⸗

rie coꝛpalis facit nec non eloquẽtia ſed lo
qᷓcitas ⁊ hiſtrionica garrulitas. Satirica
moꝛdacitas alia hmoi que hũanam loqᷓ
lam viciat ⁊ maculat redpiant᷑.Sic de ſo

le eis exiſtimandũ ſuit vt cũ ipſe intendat

pſtare pꝛecellentia ⁊ pꝛecellẽtia ⁊ vtutem
regia id eſt alioꝝ regitiua q; maxime de⸗

coꝛat⁊ exoꝛnat humililas recipit᷑ ꝑ inepti
tudinẽ materie coꝛpalis ſuꝑpbia:⁊ domi/

nandl libido arrogaãtia relatio ⁊ violẽta
opßſſio alioꝝ.Eodẽmo ⁊ de luna ſenciẽ/
dum eet eis iuxta opinionẽ ſuaʒ qꝛ:bona

tm̃ ꝛbene intendit aiabus humanis etꝑ
hanc via. Sicut ineuidenti ẽſtat bonitas

Abſq; vlla infamatioe malicie in ſeptem
. pianet Seito aũt ꝙ ego nõ loquoꝛ hic
niſi de vᷣtutibus naturalibꝰaut vicijs que
per coꝛruptionẽ nature vident animabꝰ
humanis innata. qlis eſt iraſcibilitas in
multt leuitas atq; lubꝛicitas ⁊ alia hmõi
que medici nõ culpe ſed naturaubꝰ com
plexionibꝰ attrivbuere ↄſuenerũt. Debes
etia lciie qnia paucavalde renumeraui ti

bi de vᷣtutibus ⁊ effectibꝰ quas poſnerũt
planetis de quibꝰ libꝛi eoꝝ refertiſſimi ſx

faciam etiaʒ nbi de hijs rememoꝛationẽ
bꝛeuem quidẽ enim ad ſimilitudinẽ quo⸗
rundam parliũ humani coꝛpis planetas

in mundo poſuerũt. Uerbi gralia. lunaʒ
tanq; cerebꝛum. Sole velud coꝛ. Mercu/

rinm vero ſicut linguã ꝓpter virtutem in
terpᷣtatiuã et eloquentie labia eidẽ depu
lantes. Uenerem vο tanq; membꝛa ge⸗
nitalia ppoter virtutez generatiõis que er
illa eſt ſecundu eos ⁊ in illis ſedẽ habere
videtur Mantem vᷣovi fel ꝓpter exceſſuʒ

caloꝛis colerici. Jouem vᷣo ſicut epar pꝛo⸗

pter temperanria eiuſdem multiplex ad
umentu vite. Saturnij vero viſolen ga

Alv

ſplen receptaculũ melancolie poſuerũt ⁊
has naturas ipſis planen impoluerũt di
centes. Saturnũ terreum vᷣtute et effica⸗
cia et armoniãaã eius eſſe ad melancoliam

que terre inter humo:es maxime ↄcoꝛdat
cum frigida ⁊ ſicca ſit ad ſimilitudinẽ terre

liditatem et humiditale inquibꝰ ſangnis

concoꝛdat aen. Martẽ vero ſimili ratiõe

ZJouezvo poſuerunt aereũ eadem ratiõe
2 armonia habere ad ſanguine ꝓpter ca

coloꝛe eruginoſe deputauerut pꝛopter exr
ceſſum caloꝛis. enerẽ vero ad flteumam

Mercuriũ vero ad coleram aduſtu. So

dulcere ꝙ habet admixtionem ſanguius

lem vero ad colera rubeam naturalem.
TLunam vo ad fleuam naturalẽ. habent

Mauüt iſta omnia qſtiões difficiles ⁊ vix ex
2

plicabiles ſecundũ eos. Cum em̃ ſarurnꝰ

ſñſit omnium planetarũ ſupꝛemus ⁊ a ter-/

ra elongatiſſim quare ei nauram terre
que omniũ infima ac innobiliſſima ẽ ele

mento:ꝛum attribuũt Eandem queſtionẽ
habet oꝛdinatio in natur ſignoꝛum duo

decim ſcoᷣm ipſos.Cum em arietem poſu

erunt igneũ. Qua de cauſa ſignũ thauri

qð vtiq; terreum exiſtimauerũt ſtatim pꝰ
ſignũ arietis ⁊ ꝓximo ante ſignuʒ gemio

rum poſuerũt hoc enim eſt. ac ſi terr me⸗

diam ⁊ vtrunq; ↄtingentẽ inter ignem ?

fugiant niſi duasvias quaꝝ altera ẽ.ſicut

tenebꝛet hmõi tenebꝛas multi reputat et
Jugiuʒ atz refugiu imperitie ſue Quociẽés
em̃ interrogant/cauſam qua ignoꝛant re

currunt ad occultas vᷣtutes dicentes. cau

ſam eſſe occulta 2 virtutem abſconditaʒ
ex qua res hmõi eſt. Alia via eſt vt ſcas

quia cũ in coꝛpoꝛe animalis ſint oſla? hu

moꝛes et oſſa quidẽ terrea fuit hoc eſt ter
reſtris na tureſuſcipiunt tamẽ vitam que
nobilis valde oꝑatio et omniũ animan
Sanguis vero cũ ſit nature ſublimioꝛis
et aereus cõplexione hoc eſt calide ⁊ hu⸗

mide nature oꝑatione tamen vite ⁊ mo⸗

tus non recepit. Similiter neq; colera cũ

ſit natura ignea et compierionis calide ⁊
ſicce iuxta modũ iſtum cum coꝛ in anima

agera poſuiſſent.hic aũt non habent qua

li quocunqꝑſſit natura terreſtriſſimũ eſt la

men nobiliſnan operationũ oꝛganum

et velut fons atʒ ſedes vite ⁊ motus ⁊ ſen
ſus ineo pꝑficiuũt etia ſblimioꝛes oꝑatiõis

vicʒ ĩtellectꝰ ⁊ diiudicatio ⁊ volũtat᷑ oꝑa
tio q ẽ vellec hoc ꝗdeʒ q̃tenꝰ in coꝛꝑe pfi
ci pᷣt eis ↄpelere ꝓpt᷑ qð et areſtotili viſũ

PSars pꝛima de vniuerſo.

eſt coꝛ humanũ ſedes eſſe aie hũane cu⸗
platoni viſum hoc eẽt de capite .Judiciũ

at opiniois ſue poſuit areſtotiles.hoc ꝙ;
cõpꝛeſſo corde.i.venis que pᷣme egrediu⸗
tur a coꝛde compꝛeſſis inqᷓ; circa coꝛceſſat

oĩs motus ⁊ ſenſus in toto coꝛpe hůano

quemadmodũ accidere nouiſti in moꝛbo
qui vocat᷑ ephialtes.vulgo aũt apenfoꝛ⸗

dus ꝓpter ponderoſam oppᷣſſinoe quaʒ
efficit ſuppine iacẽtibus ⁊ doꝛmiẽtibꝰ. At
