decoꝛe ac varietate golon dina3 ſir
Miarũ atz
ſolo coloꝛe albo ↄtentus ſuerit et coꝛnꝰſo
lo nigro Ubi euidẽs ẽ etis pauca intellige
tibꝰ q; iſta coloꝛũ varietas acſpecioſitas
naturalis ẽ pauoni cuida ꝙ dicimꝰ ꝓpter

cioſitate veſtitũ ſit. Cignꝛaũt

cut hoc e ſe

vniuerſ

ctunõ de quocũq; pdicat alten et altern. ⸗

—

nes foꝛinſecas qꝗᷓ ſunt ex hijs. Sic ſut die

re et dici et ſignificare et ſignificari de ipſo
nec creare ibidẽ patefactu ẽ tibi ĩ capitull
de pᷣdicamẽtis et pᷣdicatiõibus qꝗᷓ fintĩ re⸗
bus dinialibꝰ q; neare no dicaliadi cre
atoꝛe ſʒ de ipᷣoneq; illuminare dicaliqd ĩ

ole. ſz gb ipo ? ꝓpt᷑ hoc creare nõ eſt ali
qd in ipo creatoꝛevel apud ipᷣm.ſ̊ magis

ab ip̃o. Creatio eĩ nõ ẽ niſ nouitas exiſte⸗

di vel eẽndi exvolũtate creatoꝛt abſq; me
dio.illud ꝗppe ſolũ ⁊ ꝓpᷣe creat ꝙ eſt ab
iſto creatoꝛe abſq; medio generate ſcʒ aut
efficẽte aut etiam inſttumento.

Erroꝛ ariſtoteł ⁊ alioꝝ ppyloſophoꝛũu
ꝗ ſequũt᷑ eũ de generatiõe ĩtelligentiari
et coꝛpoꝛũ celeſtium atq; elementou.
Uoniã igr iã patefactũ ẽ tibi ſᷣmnſo
e vniuerſali qᷓliter exiuerũt a cre⸗
atoꝛe pᷣma creata ipius.Si multa

erũt vel pᷣmũ creatum ſi vnũ ſolũ fuit ⁊

Keracke tibi qm̃ ꝑ vbũ ſuũ qð ẽ dicere
dicẽdo dictiõe ſua vnica ſpiniwali ⁊ ex oi⸗
bus modis ſuis pfectiſſimaæ dedi tibi ex/

cvides qꝛ ſicire ⁊ ſciri rẽ vnã ſolũmõ di
ienciã. H diuerſo reſpeciu et pp-
ptier hoc nõ ð quocũq; ðꝛ ſciri ðꝛſe ſcire
lodũ eundẽ ſe habent amari ⁊ amare e
aliter oĩiaꝗᷓ apud nos dicunt aßß—
heſones aut animan paſſiones ant actiio

ic aliqd ĩ cre

pla ⁊ ſilitudines ad hec. Quia vo po⸗

chesgoynin
nuaeg
origni
cätakfnuent
woenditilian
Aarwenunin
mrikdinten

base ‚
Al gtu el,

Muerũt phyloſophi maxiĩe peripatethici i⸗
eqces ariſtotel et ꝗ famoſioꝛes fuerũt de
geęete arabũ in diſciplinis ariſto. pᷣmũ cren
iũ ex neceſſitale fuiſſe vnicũ ⁊ dixert illud
eẽ ĩtelligẽtiã pᷣmaã nobiliſſim et exea ee xꝑ
modũ quẽ dicã pᷣmũ celũ ⁊ motũ eiuldey
ↄueniẽs ẽ vt ð hijs faciq hic aliquã ↄſide⸗/
rationẽ. Radix igr opimõis eoꝝ hec fuit
Uiſuʒ ꝗppe ẽ eis ex vno ſcõᷣm ꝙ vnuʒ nõ
poſſe ee nullo modoꝝnnig vnuz. Mullitu
do eĩ ĩ cauſatovel i cauſtis vt ipi eſtima
uerũt nõ hret cauſaſi exvno p modũ quo
ẽvnũ eẽnt multa?⁊ hocẽ qm̃ vnitas nõ po
reſt eẽ cauſa multitndinis ppter otrarieta
Lẽ q̃ ẽ iter eas ex neutro eĩ ↄtrarion pſe po

albos. Cigno quoq; ⁊ coꝛuo vnitag e
væAis ẽ eis de natura ſua. Quid ergo m.
celo ꝙ opinione phyloſophoꝝ ẽ oim
pon naturaliũ nobiliſſimũẽ varietas ſtel

—

larũ ermititudo de ipa natura ſua ad de
coꝛẽ ⁊ oꝛnatũ queſtiois.Poꝛro hic ita di⸗
cta ſint vt excitet intellectus tuus ad cogi-
tandũ aliqꝗd de coꝛpibus celeſtibꝰ de ce
4 ip̃is. Debes etia ſcire cũ pᷣcedentibꝰ

etut no fuit dictio creatoꝛis vl verbu quo.
dixit ſemetip̃m ⁊ oĩa vt eẽntvel fierẽt ſimk
auttini oĩa. Sic nec fuit volutas ipius gntellet
i deat᷑ poteſt velle aliqd ꝙ nõ vult. Clen ſi
naleſgein pellet ilud nullo modon eẽt imutata vo/
dan t; iſtas ipius eẽt veꝝ ꝙ ülud volnerat ab ceẽqᷣſter eas exneutro ei
ſn eterno ⁊ ęodẽ velle quo vult aliqd. poteſt leſt eẽ reliquũ.vñ igr erit multitudo ĩ cau⸗
velle eiꝰ Zriñ vel nõ velle id ĩm abſq; vl Jato vł canſat cũ cauſa ſit vnũ ⁊ cauſans
i lo modoꝝ mutatiõis fiarapud ipᷣm v pmodũ q ẽ vnũ tmp illũ eĩi modu neccan
te volutaté ſua. Debijs aũt expediuimeip ſa multinec cmſa multon aut multituci⸗
i ie buiꝰ magiſteru q pcedit hac ⁊ dedlara nis eẽ poſſe videat eis qre cum creatoꝛ ſit
Wunef, ui tibi ratioes eiꝰ ꝙ ẽſcire ⁊ eiꝰ ꝙ ẽ velle vnꝰ⸗ eivnũ p omnẽ moduũ? noõ cauſauerit
ſ apð creatoꝛẽ ⁊ la vnũ ſinſubiecto ⁊ eſſen pᷣmuʒ cauſatũ ſuũ.niſi ꝑ ſe.nõ cauſauitil
aning cis q; iñ difernt roe leu relanoe ſeu feſpe lud niſi ꝑmodũ quo ẽ vnuʒ. Quare Cc 3

gatuũſaullꝰ autẽ modus videbat᷑ eis conue

⸗

gẽdo ſeipᷣm. Rſidebant q: nõ intelligebat ato lumine ⁊ debilitata vᷣtule ꝑ elongali

loſophos multa exiuerunt.

4 22ðð

Pars pꝛima de vniuerſo 2

no nõ niſt vn æ ex eo vnico nõ niſi vni mi celi ⁊ ſc ↄpletum ẽ mum celum pei⸗

cũ. Deinde pceſſerũt vlteriꝰ⁊ putaneĩt ſe tellectum ⁊ u intelligere ipiꝰ et noluetunt
declarare modũ cauſatõis iſtiꝰ dixerut adem ſoꝛm iita cell intelligere foꝛma coꝛ
rcreato: im ſuũ pᷣmu non cauſauit p me poꝛalẽ eiuſdẽ. uano vo iutelliges. heci
Auſbanſecl. ⁊ hoc declaratũ ẽ tibi ꝑ meĩ telligẽtia ſuu eẽ ſpiſituale. quo e intelligẽ
pcedẽtibꝰ aliodn eĩ nõ eẽt pᷣmũ creatũcũ tia em icuit de ſe tercium radiũ id eammã
mediũ creatiois illiꝰneceſle ſu pᷣus eẽ cre pᷣmi celi.q ẽ v᷑tus moues ipᷣm celum loca⸗
liter tm ⁊ hac intellexerteẽ ꝓpᷣe foꝛmã ⁊ ꝑp

niẽs cauſationi buic niſi intelligedo er vo celi. oſuert ꝗppe celuʒ animai

Eu em̃ nõ vteret᷑ creatoꝛ vt iia dicat᷑/

niſi ſeio ĩ cauſando illud necialiudadhi
berer extra ſe adhucno ẽ viſuʒ eis ꝙ alio
mõ ſe adhiberet creato: in canſando illõ celon inferion, foemas eoꝛũ coꝛpabiles.
qᷓ; intelligẽdo ſe cũ ei extra ſe nibil ageret ⁊ animas exiſſe a intelligentijs inferioꝛi

q; necmotũ materie nec motũ inſttumen bus donecvétum 6éad decima intellt
or eſſe intelligibilẽ anima

ti totũ i ſe agebat quo canſaret᷑ illud. In⸗ quã poſuerũt ſo
tra ſe aute qd agere poterat niſi intellige, rũ nraꝝ ⁊ ab ea incipe cauſationẽ ren mł⸗
re ſeip̃m qre intelligedo ſeipᷣm canſanit il a eria eſſe an
iud. Qi ſi dixerit ꝗs qa ↄueniẽtius ẽ vt in

.,Qα mas nr̃as ?⁊ nihbil nobili poſſe eſſe ab eis
ligendo i

ud cauſauerit illud q; intelli q; ſint anime humane tac; eouſq; attenu

iilud vł aliud extra ſe niſi intelligendo ſe
Race emgler 7 pecuin indd) imum ?
expᷣſiſſimũ vniuerſoꝝ⁊ ſinguloꝝ ⁊ ꝓptex
Hhoc in pᷣmis⁊ maxime ſe ſielligit et intelli
gebat eternaliter ⁊ ꝓpier hoce ꝑ hec oia
alia. Magt igr aueniẽs fuit vt intelligen/

—.——

do ſeipᷣm crearet ſibi.q; intelligẽdo ipſum /dent

izs igi ita poſi m opinionẽ ipo⸗
rũſopinionẽ incipiã diſputare an
ita ſe habeat veritas. Mul ei vi⸗
ſic ponunt detrahere gloꝛie etma⸗

ulti ei vi⸗

Exiuit ergo pᷣma intelligẽtia a creatoꝛe ꝑ

intellectu ipius q̊ ſcʒ intellexit ſeiſᷣm ⁊ qm ⁊ poiẽtie altribuere ſubſtacijs antedictis.

creatoꝛ nõ potuit intelligere in ſeniũ ſeet
hoc vni.hoc ẽ abſq; vlio modoꝛũ diuerſi
tate/nõ exinit ab eo ſic niſi vnũ creatoꝛuz
oĩm pᷣmum ac nobiliſſimũ.hoc autẽ eſtvt
ipſi eſtimauerunt intelligentia pꝛima.
Onomõòõ a pᷣma inielligentia ſm phy

Uonia aulẽ intelligẽtia ᷣma in ſe
ipᷣa. in ſeipᷣa ⁊ in ſuo intelligere ⁊ ·
W uus imte ec habuit multitudin?ę
⁊ dinerſitatẽ mułeiplicẽ⁊ opari nõ potuit
niſi ſpiritualiter ⁊ intelligibiliter⁊ hoc eſt
ad ſimilitudinẽ creatoꝛis hocquantuũ ei
aſſimilari poſſibile fuit neceſſario qituoꝛ
Er ea P. Nretligere ⁊ ſuũ intellecrũ exiuert.

*

telligetia ⁊ alið celũ. 2 via ii
nis celoꝛu ⁊ intelligẽtiari. AMp. decie
ma iſta intelligetia intelligẽdo ſe ſolumõ
vicz itelligedo potetialitatẽ ſua mnaterias

i iſta no erin ſi⸗
Armß

Intelligẽtes em̃ pᷣncipiuʒ creatoꝛẽ in ma
ni centia ſua ⁊ gloꝛia velut tãta lumine

cẽ opoſitũ ex ipo cotpe mototac; materig
7 aia bhmoi ſic monẽèie taq; foꝛma etp viiã
dneitiielligetine iferioꝛes materias

Sad decima intelligẽtiaäã

tarũ et multiplicabiliũ ⁊ ex ea enia eſſe ani

onem a pꝛimo ⁊ vniuerſali fonte.
Deſſtructio pꝛemiſſi erroꝛis ariſtotelis

negun. trabere gloꝛie er ma
gniſicetie creatoꝛdet vltra q; deceal vᷣtutis

n pmis igſ errare vidẽt circa intelligen
inteigere quẽacmodũ ſupioꝛes vtuntu
aut nò eſt ei poſſibile. Oè ſi dixerint quia
encie ſue veritatẽ qua pſennſſimaz habe⸗/
mnõ põt ꝑ ipᷣaʒ eiuſdẽ pᷣſentia ſtelligere qn/
l0 min⸗ ea q etra ipaʒ ſut. fruſtra igi 2 va
ne nomè ei inielligetie tribuert. Mſ poͤt

gere debet igt ex illa eẽ p mo dũ illũ alis i

rradiata atʒ repleta emicuit tanqᷓ; ſplen-
doꝛẽ quenda de ſeip̃a. Secanda intelligẽ
tiã Intelligẽs aũt potencialitatẽ ſu eiecit

tanqᷓ; vmbꝛã a ſe materia pᷣmi celi. Intelli

gẽs autẽ ſemetipᷣam ĩ pfectiõe ſuaemicu⸗
it de ſe ſplendoꝛẽ ſecundun exinit ab ea tã

q; radiꝰ minoꝛ⁊ ac ſecũdi lumis foꝛma pᷣ⸗

generabiliũ ? coꝛruptibiliũñ cau /ſat. intelli⸗
gẽdo vo actualitatẽ ſua hoc ẽ pſectionem

potẽcialitati ſue ↄtraris foꝛmas coꝛpales
eoꝛundẽ. Intelligendo vᷣo ſe in ſpirituali

tate ſua qᷓ e intelligeẽtia ta ſ'cauſat animas

huũanas vel intelligẽdo aliõ qpᷣcũq;. In⸗
telligedo aũt ſe ſic nõ ẽ niſ vnũ neq; oꝑa

u, i
ceucritloce

Vytiſntſchen
ſmni Hern⸗
ſeröerurn
Tndild

4 tdeini

D
iopioto
ſrencisp⸗
anpnicics
öſtienot
bipemumde

ſſctmioen
clinumiee
drnnu⸗
ngins
losm
ugneſis
enoliboce⸗
pslepedoe

Slgld anan

müczaiden
topünaimeln
erſonepbo
inarinca.
ſus xlecifa
ſonpheccyal
lhoenbiernd⸗

eclhcavo⸗

ſafen Folt

ſicgeenn

Wöͤrags⸗

lalhers⸗
Mmtin
ehindi⸗
wenhmnandn

Noßgluter

Alnnßni

ltiüff

zamit,
nßp
nrleerſe
de⸗ i
WN

Nisnn

rnik it
Waanr
enodüin
irnſtmg,
sienn
einaiiht
neleien
imit
ſeurleir
crartchnr
Nuüitackat
Wli ſtins
e icoigen
un tnlg ao
ninſhe.
õ

inaii dihe
pennas W
maberegen
eödn
2
iait
guusNt

eo pꝛima intelligetig al

iur niſi inqntũ vnũ quare nõ erit er ea ni⸗
dſ vnũ per modũ iſtũ. oms igr anime hua
ne nõ erũt niſi aia vna ſm eſſenciã et veri

tatẽ. Lu aũt debes ſcirę ꝛ in hunc etiam
Eerroꝛẽ deducti ſunt vtoẽs aias humanas
ꝗexutas a coꝛpibꝰvnã eẽ opinarẽt᷑ ⁊ dũ ſũ
coꝛpibꝰ nõ differre vllo modoꝝ niſi dit⸗
ferenciis coꝛpoꝝ ſuoꝝ vitatẽ aũt ⁊ eſſenci
am vnã eẽ oẽs. Qm erroꝛẽ hic deſtrunendũ
nõ ſuſcepideſtruef aũt irrefragabiliter ti
bi in tractatu de ſubſtacijs ſpoliatis ſpiri⸗
mualibꝰ Amp̃. Intellec ſiue ĩtelligere qᷓ
creatoꝛ ĩtelligit ſe iſe⁊ pꝑ ſe ſolunõ magis
reſpicit vnũ creatũ q;; aliudſe generaliter
gcqd ẽ creatoꝛ ĩ ſe hoc ẽ ſine opatiõe vlla

Z reſpectu ad alið vel alia equaliter eſt oi
be Uerbi gra.qð ẽ vel ꝙ ẽ ſapiẽs in ſeio⸗

hbocnõ mag ẽ ad vnũ q; ad alið. Nõ ei
ẽmag ſapies vniꝰ q; alteriꝰ.nec magè vKi

dẽs aut cognoſcẽs vnũ q; alið.qm̃ vidẽs

⁊ cognoſcẽs hoc ẽĩ ſe ⁊ a ſe. t ergo ẽ in/
telligẽs ſe ꝑ ſepoc no mag: ptinetr advnũ

vnũ q; aliðᷣlergo nõ poti⸗ Bla exibit ab
alioqueadmodũ
ex locrate ꝑ hoc ꝙ ẽ ſocrates eqliter ẽ ad
oĩa artificia.Silr ex hoc ꝙ ꝗs eſt archite⸗
ctus vel edificatoꝛ nõ magis exibit ex eo

domꝰ hecq; aliajnec ereo ꝙ artifer magt
ex eo exibit vnũ artificiũ q; aliudex eo ta⸗

men ꝙ edificatoꝛ magis exibit ex eo edes

vel edificiũ q; aliðᷣ attificiũ.Quare mani
feſtũ eſt q; ex creatoꝛe inquantuũ eſt intelli⸗
gens ſeno magis exibit pꝛima ĩtelligẽtia

q; aliud. In hac ei ↄſideranõe nec ꝓpinꝗ
tatẽ neq; oꝛdinẽ neq; ↄpalionẽ vlla hʒ ad
creatoꝛe potiꝰq́ʒ aliqua ex rebꝰ alijs q̃re
nõ ẽ dignioꝛ vel ponꝰ exeat ab illo vel vt
pꝛioꝛ qᷓ; aliud ex cauſatis. Amp̃. Crea
toꝛ ꝑ ſemetipᷣm ĩtelligẽs oĩa equaliter ſtel/
ligit illa. Si ei magis intelligeret vnuʒ qʒ
aliud hoc eẽt ei vel a pte rex vel a ſe. ⁊ a ſe
ꝗdẽ eẽ nõ poteſt cuʒ oĩa q̃ hʒ a ſe equalit᷑

habeat ⁊ p modũ vnũnbſq;vllo modoꝝ

⁊ bon⸗ equaliter ſapiẽs ẽ vt bvon qre qam
a ſeipᷣo ſolo bʒ ꝙ ſcit oiaſieqliter ex neceſſi

tate Icit oia.a febꝰaut nõ pot ee iſta ineq/
litas ꝑ quã Karas enn q; alið cũ im/
poſſe adde

lres ac

poſſibile manifeſtũ ſilres
re vlł minuere ſcie ipiꝰ.Eqlit᷑ igr ꝑ oẽʒ mo

AQluiü ĩſelligedo ſeipᷣm ĩtellexit oſa qre nec ꝑ
oc ꝓꝙ itellexit ſe nec ꝑ h̊ ꝙ itelligat oĩa di
Bnioꝛ fuit ᷣma itelligetiavt ma rRexiret ab

A.
illo vel pᷣoꝛ qᷓ; aliqd alioꝛũ. Relinat ergo
creatoꝛi om̃ipotenti libertas ſua ⁊ electio
qua ab eo exiuit pꝛimũ vel vnũ vl mullra
q voluit ⁊ ꝓut voluitt Ampᷣ.ſ nõe
opatus in creatione ꝑ elecnonẽ ſnax libex

tatẽ ſupeminentiſſimaſſed p oꝛdinem quẽ

iſti hic opinat᷑ eet opatꝰ ꝓculdubio ꝑ mo
dũ nature.hic aũt modꝰ ꝓut didiciſti mo
dus ẽ Euieks reig vltia Enodis
opandi ⁊ opationẽ ſuã eligẽtis. Amp.
Alzma inteiligentia deltitiſſer vel ena⸗
ſet a ſuo illo ĩtellectuer itelligere nibil ali⸗
oꝛũ eẽt creatũ.hoc ẽ ne c celi.nec ea qᷓ celo
rũ ſunt. Que igr fuit ſapiẽtia cteatoꝛt in ꝑ
te iſta vt in poreſtate vniꝰ ſubſtacie ponet
totũ eẽ ⁊ totũ nõ eẽ vniuerſi. Amp. Aut
potuit ceſſare ab hmõi intellectu ⁊ intelli
gere pᷣma ĩtelligẽtiaaut nõ potuit. Di po
tuit ꝑ volũtatẽ igr ⁊ electionẽ inclinauit ſe
ad iſta intellecta ⁊ ad hmõi intellectu eti
telligereqjre et ad totuʒ ꝙ ex illis effectiue
ſubſecutii ep libertatẽ igr ſu ⁊ electione-
cauſanit oĩa canſata ſua. Quãtofoꝛtiꝰ er⸗
go creatoꝛi ↄuenies ẽ ſic cauſare. Amp
oꝛdine nature pᷣoꝛ erat ei potecialitas ſua
qᷓ;̃ actualitas ſua ipᷣa aut intellexit res oꝛs
dinare in oꝛdine q; eratpᷣdergo ĩtellexit po
tẽcialitatẽ ſuã q; actũ en pfectionẽ illiriã
pꝛius materia celi ſcõm hocq; foꝛma eiuſ
dẽſt hoc ẽ falſũiqm̃ nec hus tꝑe tũc eĩi eſſy
materia a ctu ſpoliata a foꝛma ſuanecp2
oiꝛdie nature cu actus a cauſa ſit ppt᷑ qus
ẽ potẽcialitas ⁊ materia ꝓpt᷑ foꝛma ſicnõ
ecõuerſo co:pꝰ em̃ ꝓpter anima ẽ no nia
„ ꝓpter coꝛpas. Si vo ſi potuit ceſſare ab i
Viellectu illo ⁊ hmõi intelligere. Sʒ fuit ei
neceſſitas intelligendi illaſ? eo mõ ⁊ oidi
ne autiſta neceſſitas fuit ei violentie vꝛge
tis deſnpipam foꝛnioꝛ⁊ aut fuit ei de perſe
ctione bonitatis ſue quõ creatoꝛ ðꝛ ex ne⸗
ceſſitate bñfacere ⁊ no peſſe alitervel ma
lefacere. ſi fuit ei neceſſitas illa violen
tie rãc nihii ei attribuendũ ẽ deeſſe cauſa
toꝝ alioꝛũ. Magis em̃ paſſa ẽ violẽcia ab
ipo cogẽte hoc eſt inferenie illa qm̃ egeri
aliqd.gladius em ꝗ violẽter vibꝛat in ali
quẽ ppe nipil addit ſ̊ magis alienaã patit
actionẽ. Si vo ex pfecnioe ſue bonitatt ſis
it ei ſic intelligere vi dixi ꝓfecto intellexit
itaiqꝛ nolui ſata pᷣdicta qᷓ ſcie

canſare cauſata
bãt eẽ debere 1 ſuũ intellectũ vel ſuñ intel
ligere ⁊ ita redit᷑ iã ad libertate qua diri ti
bi⁊ elecionẽ. Amp̃. em hoc magis 3

n et effectuũ q̃re futt

.*

Pars pꝛima de vninerrrſo

det voluͤtas eiuſdẽ cauſa fuiſſe q intelle⸗ admodũ ſi ſcriptoꝛ intueat᷑ aliud qᷓ ipſã

ctus vl inteltigere ipiꝰ.ſ ei vellet eẽ canu⸗ ſcripturam qua ſcribit aut pictoꝛ aliud qᷓᷓ

uũ intellectũ ⁊? ſuũ inteiligere voluit ꝓpr pictoꝛ ſe ip̃ᷣ tantum aſpiciẽdo ſcribeilvel

ſalle et ſciret ea nõ aliter poſſe niſi ver picturam quã figurat. neq; em̃ ſcriptoꝛ vv
oc vt illa eẽnt ſic intelligere are volutas pinget aliquid foꝛis artificioſe ſiue decen

nit ibi qſi mũ mouẽs ? pᷣmũ agẽs. Qua ter. Silr neq; cogitãdo ſeipᷣum ſolum ant
iter igẽ ponũt munduũ ⁊ ſoluũ itellectũ ſeu imaginado. Eodẽmõ ſe hʒ ſi alind aliqd
intelligere pᷣme intelligentie cauſaʒ eẽ/qt⸗ qᷓ; ſewel picturawel ſcpᷣiuramſolũmo co/

tuoꝛ ilon dixim de volutate eiuſdẽ omi gitet au maginetur. Qugliter em aligs

no tacẽt. Ampliꝰ.vtrũ iſtoꝝ duoꝝ ↄce artifex aliud ſolumodo q́ʒ artifitiũ ſuum
dat vel eã noluiſſe eẽ cauſata eiꝰ/ꝗa ſic in, cogitans aut ymaginasnmullo aũt mo do

tellexit vt dictu ẽ vel eam ſic intellenſe qi ipᷣm arnficium oꝑabitur illud. hoc enim

noluit illa eẽ. Si em̃ ꝗa noluitilla eẽ iso non po ſſet eſſe niſi a caſu quoniavt aligs

ſic intellerit tc indubitanter öᷣma potiſſi· cogitas edificare ſolumodo illa hoꝛaſetſi
ma cauſa eendi ſequẽtia fuit volũtas ipiꝰ batvel pingat non eẽ poſſibileniſi a caſu
Si vo quia intclleri illa ꝑ ſuũ intelligere omne aũt ꝗð eſt ex caſu nõ eſt per artem
vel

—

intellectũ ſiue ymaginationẽ.

debere eẽ ideo noluit ſic intelligere vpter niel maginationẽ. Aggre⸗
hoc ſcʒ vt illa eẽntqñ ſuũ intelligere ſuaſe gata igitur ex omnibꝰhis ratiotinatione
rit eivt vellet illa e eo ꝙ ꝑ ipᷣm cognoſcae maniteſtuũ eſt quonia creatoꝛ ꝑ intellectũ

bat bonũ eẽ ꝙ illa eẽ deberet? hoc longe in ſemetipʒ ſolũmodo reſluxum et in res
aliter inuenit᷑ alibiſlicet ei viſus oſtendat nuliomodo exeũtem vel extenſũnihil cre

a nimali in quo ẽ ꝑiculũ vie aut ſecunitatẽ auit vl aliter cauſa uithoc ẽ per intellectuũ
aut aliã comoditatẽ/nõ ꝓpter hoc tamen vel intelligere quo ſe ſolũ intellexit. nibii

motꝰ ↄꝛ viſualis aut ex viſu eẽ.imo mag?ꝭ omnino creauivel aliter cauſauit qre ne

ctus erat apud euʒ ſicut viſus interioꝛ aut ¶ Neceſſe igitur fuit in tellectũ creatoꝛis eri
ſpiritualis/nõ ei attribuedu ẽ aliqð ex cau uiſſe et extenſum fuiſſe eura ĩm bocẽ in⸗
ſatis q ꝑ voluntatẽ ab eodẽtanta ſut. Ux tellexiſſe euʒ omne id qð creauiſquare in⸗
gd ergo nu do intellectuin ſoli eiuſdẽ illa/ tellexit ex neceſſitate pᷣmam intelligetiam
attribuũt mennonẽ de voluũtate ipi nul/ ꝓ ſi eam crequit per ſuu intellecrũ ⁊ ſuuʒ in
la penitus facietes. Amp̃: in celo ſtella telligere. Aut igitur intellexit illam ſolam
to qð ſᷣm quoſda pᷣmũ ẽn ſecũdũ iſtos ad cum ipſam cauſabat aut illaʒ potiusq

voluntariꝰ ex volũtate.Quia igit᷑ intelle⸗ Pmem intelligen tiã aut aliquid alioꝝ

minus ſecundũ inuenit᷑ tata multitudo ? aliquid alioꝛũquod ſi illam ſolam appa

ſtellarũ et naturarũ iparũ ⁊ vᷣtutũ etfigu⸗et nbi inbecilliias hmõi hoim ⁊ impoſſi
rarũ earũdẽ.cui nec ↄꝑabilis ẽ diuerſitas

to motio:es ſint/et a inltitudine elõgatio boꝛa. Deinde inſinuati ſermone iſtoſuo

ta earũ eẽ motioꝛa ⁊ a multitudine remo occupaſuũ fuiſle illa hoꝛa aut alia tunc in⸗
tioꝛa qre pᷣmũ ceꝶ erit remotiꝰ a multitu telligere phiberet ꝓculdubio non intel⸗
dine q; alij inferioꝛes. Nos aut cõtrariũ ligentes amplitudinèe ac libertatẽ intelle

maniſeſtũ videmꝰ. Ambp̃. ſi intelletꝰ cuus ac ſapiẽtie ip̃ius eẽ in vltimitate am

vel ilelligere creatoꝛis quo intellenit ſeibpʒ plitudinis ac tibertatis. Sicut et alia oſa
⁊ ſic intelligẽdo cauſauit pᷣma intelligenti que ſuntei perſe ac ſm ſe omi.

2*

eſt ſi eo vł per ipᷣm nõ intellexſſet pᷣmam manrime hmoi autem amplitudines acli
intelligentiam nõ cauſaſſet eam per illud/ bertatẽ non eſt poſſibile reſtringi aut b'o
de omni arti hiberi vllo modon alioquin nõ eſſentin
ectũ cauſante vltimitate pfectionis conſumate cum no

et ad unenOaten ſe hor
fice per artem ſiue per inte te vYlt s conſumate cum no
Si em̃ architectnõ intelligeret aut yma⸗ eẽnt invltimitate elõgationis a cotraris
ginaret domũ quaʒ edificatwel ediſicare ſuis. Nõ em̃ ẽ in vltimitate iſta aliqd ad

diſponitnullomõ per inteilectũ vel yma⸗ qð vł potẽtia vł actu acceſſus poſſi eẽ õ6

gSinatioz edificaret illa hoc enim ẽ quem/ trario ſuo. Addam autiſtis declaratone

idẽ. cui nec op t bilitas ſermõis iſtius. Oꝛimũ qm limites
aut multitudo cuiuſcũq; celoꝛũ inferioꝛũͥ. Dponunt intellectui creatoꝛis arctates ihm
Cũ igr res iherami ſupioꝛes ſũt ta ad vnũ ſolum intelligendũ ſaltem vnica

em bmoi
ammõ exiuiſſet in ipᷣam intelligentia. hoc ſuntpᷣma ⁊ maximaet ſunt eis in ᷣmis ?

noyfai
ignißnnen
nnn
ſheren.
e
6ne
ſhngri
Uicligenen
ukulu
ign
irlhtkm
eurleo⸗
Aeorareſcn
Petucnisd
ls Gan⸗
Gndad⸗
Cninzengut
Ohnsdlusn
en
Nnncean
itliſri
ffünluim
Paylnit

Pmiiti/f

mantsſuos
ningdils
hentlneve
Anenniale
iſirgfeinn
Acplcigg

(icäuerc

Pndſtͤi
lerriinele
angdendtn
beneptde
Ponmagisett
tou inon
ſeslir,

Meroori

rilil

tipienin.

rannöchan
Mad
nid desnwinnt
nociNi
enaninin

untbgind
1etüee.

1emreni⸗
egniN
em

Erfeinräi

bar ig

wdilan e⸗
18räiben

õ

niennzn
iſn/

ſmiſtnd

mintmmn
ubonuun
paimmmg
ineat ain
ustinn,
nts,l
Gcio

e gf

xides ꝑ temetipᷣm qᷓ incõuenientia

Fo.

demonſtratiuã ⁊? dicam qm̃ apud creato/

rẽ qui ẽ pᷣmus verus noiatione rectiſſima
nõ habet locũ potencialitatis vllo modo

rũ hoc dicere quonia quicqd eius ẽtotũ
ẽ actus ſine actu ⁊ in vltimitate actualita⸗
tis. Si autẽ aliqua hoꝛa intellexiſſet intel

ligẽuam pᷣma ſolam tunc actu illam ſola

intelligeret aut potẽtia igr intelligeret ali/
quid aliud aut nõ. Si ſic bʒ igr apð ip̃um

locũ potentislitatis quantũ e apud ipum

Ire nõ ẽ ꝑfectus ex omibꝰ modis ſuis/cuʒ
pfectibilis ſit ꝑ acꝗſitioneʒ intellectus eiꝰ

pvel eoꝝ que tuc no intelligebat niſi poten

tia reducibilis de hmõi potẽtia ad actum

ullius. Si vo nõ intelligebat potẽtia alið

neq; actu illa hoꝛalintellectus igr eius eſt

omniũ anguſtiſſimꝰ atq; miſerrimꝰ.cum

omnis alius inſellectꝰad nihil vnũ arcta⸗
tus ſit ⁊ plima ſaltẽ potẽtia intelligat.Erit
eliam creato: benedictꝰ ignoꝛas om niu;

Alioꝛii,/ nihil em ſcit niſi ꝙ itelligit nihil au
tẽ intelligit vel intelligere poteſt ᷣm erto/

rẽ iſtũ niſ ſolã intelligentiã pima Tuaut
ſequa

tur erroꝛẽ iſtũ. In pᷣmis em̃ ſequit᷑ iᷣm cre

atoꝛẽ eẽ inſipientiſſimũ deinde im igno
rare cultoꝛes ſuos oĩiaq; q in moo fiunt ?æ
alia innũerabilia in ꝗbus nõ ẽ neceſſe vt
occupem vł me velte. Amp. quecungg
Junt creatoꝛi ex ſemetipᷣo ſunt ei ⁊ equalia
et eqliter qᷓre intelligere hoc et intelligere

illud abuſcũq; duobꝰ demõſtratis ſut ei
q̃ia ⁊ eqiter cũ intelligere vel hoc vel il
lexit pᷣmãa intelligentia q; aligd alioꝝn qua
cunq; hoꝛa vel momẽto.Eodẽ mõ⁊ eadẽ
ratiõe neq; meliꝰ intellexit es qm neca ſe
ipᷣo magis aut melius intellexit eã aliqua
hoꝛa vel momẽto qᷓ; aliqd alioꝛũ et hoc ẽ
qm̃ nec a ſeipᷣo potuit ei eẽ ꝓpter illud qʒ
ia dixi nec a ꝑte ĩtelligẽtie cũ a pte rerũ ſic
noſti nihil habeat creatoꝛis intellectꝰ aut
eiꝛintelligere.Quia igr ſuu intellectum⁊
ſaaͤ ſteligere pᷣciſe⁊ cauſauit et cauſat oĩa
cauſala ſua ad oĩa aũt eqliter ſe habeant
poẽm mundũ ſuꝰ ĩtellectus ⁊ ſuũ ĩtellige

re eqliter igr ſimplr ac pᷣciſe cauſat? cauſa
uit oĩa. Nõ igr ſolã pᷣma intelligentiã caun

ſauit vtipi ponũt ⁊ hoc vtiqʒ veriſſunũ?᷑.
erũ ſcuo.qꝛ iſte intellectꝰ ẽ intellectꝰ ab

ipo genitꝰ. Sic alias tibi dedlaratũ eſt et

bmòi generationẽ reuelatione atqʒ noti⸗
cia ſola ges xpᷣianoꝝ gloꝛiat᷑ ⁊ vocat hũc

lud nõ ſit ei niſi a ſe. Nõ magis igr intel

lis aut intelligibiiis intellect? henit' ſiue
ſpũaliter ꝓlatꝰ ⁊ ad diſtinctiõłs iſtas co

xx

ſcripturas ſuas. Sapientiã genitã ⁊ artes

ac verbůũ dei et hec ẽ altiſſima ꝓfunditas
ad qua nec gens hebꝛeoꝝ attigit niſi foꝛie
in paucis ſanctis ac ſapiẽtibꝰ ſuis videli/

cei ꝓphetis eoꝛũ et ſi ꝗ alij hoc a pphett

acceperũt. Gens vo arabũ m omunita⸗

roꝛẽ quo ſeducta ẽ hoc eẽ poſſibile ↄtradi

cit. Auencebꝛon autẽ thologius noie ⁊ ſti

lo vt videt arabis iſtud euidẽter appᷣhen⸗
dit.cũ ⁊ de hoc in libꝛo quẽ vocat fontẽ ſa

piẽtie mention? expᷣſſam faciat et libꝛũ ſin

gularẽ de vpo dei agẽte oia ſcribat. Ego
ant ꝓpter hoc puto ipᷣm fuiſſe xpianũ cui,
totũu regnũ arabu xpᷣiane religioni ſubdi⸗
tũ fuiſſe aut tempꝰ nõ multũ ⁊ narratioi/

bᷣ hyſtoꝛiarũ maniſeſtuʒ ſit. Nõnulli vo

er antiꝗs phyloſophis ſicut plato ⁊ Mer
curiꝰ hec vidiſſe vident pᷣſertim aũt mer⸗
curiꝰ ꝗq de vᷣbo pfecto libꝛũ integrũ ſcpſit
quẽ et logiſteleos ꝓpter hoc noĩauit.De⸗
bes autẽ ſcire ꝙ intellect? ⁊ itelligere. Si
cut docui te in tractatu de pᷣdicationibꝰ qͥ
fiũt in rebꝰ diuinaubꝰſ̃ᷣm duos modos
intẽtiones accipiut.⁊ vnꝰquidẽ modꝰeſt
quo intelligere nibil addit. Supꝛa eẽ nii
ſcõm reſpectũ aut relationẽ aliquaʒ. Secd

ipm intelligere creatoꝛis ẽ eẽ eius ⁊ eiuſdẽ

intellectus nõ ẽ niſ ipiꝰ eẽncia. Ita vt cuz
agit᷑ de intellectu ipius hoc ẽ cũ ſit ſermo

de intellectu ipᷣius aut de ſuo intelligere fi
at ſermo de ipi eſſencia vl de ſuo eẽ. Ze
cũda intentiõe ⁊ mõ eins intellectꝰẽ eius
ſermo ſpualis ſiue intelligibilis ⁊ eius in/
telligere eius loꝗ ſpualiter ſiue intelligibi
liter quéadmodu aut ſermo audibilis ſer

mo genitus ẽ aut ꝓlatus.Sic xrmo ſoũa
nit? ſiue

egerũt ſlanctos viros ⁊ ſapiẽtes ꝗ ꝓfunda

uerũt ĩ rebꝰ diuinalibuverronei ⁊ Zdicto
res veritat: ſicut? ad alias multas Necei

ſe eĩ erat vt docerẽt hoĩies ſermonibus ꝗ⸗
bus doceri poterũt de rebus a vulgani in
telligẽtia taz remott. Lu ergo ĩtellige ma

gnificentia v̈bi dei pꝛout fuerit eiꝰ digna⸗

nio. Uerbu em dei ſicut alias te docui nec

minus ẽe vllo modoꝝ inintũ ẽ verbuʒ dei
nec aliud q; ie cuius verbũ ẽ qpꝛopter er
neceſſitate deus ẽ. deus inq; vnus cũ ipſo
a quo ẽ ⁊ ex hoc ſeqtur ex neceſſitate vt ſit

ſermo vnius ĩ vltimitate vite ⁊ viuacitat?
et ſit influens acredundans in vitimitate

intelleciu gentium 'm leges ſuas ⁊ alias influetie ac redundatie ⁊ vt ſit ars efficaxx

Ec üij

Daars pꝛima de vniunero

opahix omniũ operũ creatoꝛis ? vt nõ ſit

ad modu artiũ nrarũ atq; ſermonũ ſpoxri

tualiũ noſtroꝝ ſq velnt lucerna ſolũmo/

do oſtẽdẽs ꝗd ⁊ qu aliter agendũ ſitimo

neceſſe ẽ vt ſit virtus potẽtiſſima oĩa effici/

ens ⁊ nõ ſit ſolũmõ velut ſigillũ aut ſigna
culũ imo ſigillatrix er ſigillãs impᷣſſiõe ſue
ſiſmilitudimis at; decoꝛas oĩa? hoc ſua ele
ciione liberrima? ſua volũtate impioſiſſi

ma. Quare nõ ſolũ ẽ ars omniũ notiſica

Szʒ etiaʒ virtus omnifica alteriuſmodi ei

ſermo no potuit eẽ ſermo pᷣmus hoc ẽ pꝛi

mi locutoꝛis. Neceſſe eĩ eſt ſermonẽ pᷣmũ
ęqualẽ eẽ ꝑ oĩa ſuo locutoꝛi ſeu generaio

ri.Sicut declaratũ ẽ tibi ꝑ meipᷣm ĩ tracta

tu pᷣmo Eſt igr iſtud verbũ dei ſiue ſermo

velut ſplẽdoꝛ a genitoꝛe ſuo ꝓcedens oia

et pulchꝛitudinis ſue ſimilitudinibꝰ om̃ia
out decet decoꝛas. quemadmodũ ⁊ ſplẽ/
loꝛ ſolis viſibilis. ⁊ ẽ quẽadmodũ facies
vltime pulchꝛi:udinis eiuſdẽ genitoꝛ⁊ ſui.
AInvniuerſum velut in ſpecuiũ innumera
biliũ ſuꝑficien ſpecioſitatis ſue ſimilitudi⸗
nes diffun dens ita vt pulchꝛitudines cre⸗
aturarũ non ſint niſ reſultationes queda
ipᷣius. ꝓpt᷑ qð faciẽ dei ipᷣm crebꝛo ꝓphe⸗
te ſancti.imo ipᷣemet in eis⁊ ꝑ eos loques
ſe nominet. Attẽde auũt diligeter ꝙ dico ti
bi de ſpeculis vt ↄſideres diligẽter diuer/
ſitatẽ ac varietatẽ ipſoꝝ.ꝓpt᷑ quã alia pl⸗
alia minus ſimilitudinis hmoi puichꝛitu

ꝓ captu ſeu receptibilitate eo 1 illuminas
di

Qinis et faciei recipiunt. Et hec ipᷣa varie/

las atq; diuerſitas pulchꝛitudo ẽ maxima

vniuerũ quecũq; em̃ ex ſpeciebꝰ deeẽt mi

noꝛ eſſet ey illo defectu pulchꝛitudo lociꝰ.
Saluri et

cq̃liter cauſa ẽ crq; toꝛ et intellectꝰ ab ipᷣo
genitus. Equaliter inqᷓ; qntũ ad ſe res vo
qued alis indiget medus quẽadmoduʒ
h.6õ anima et coꝛpe. Silr et qð fabꝛicat᷑ in⸗
diget materia fabꝛicabili inſtrumentis fa

nlibus igneq; et fabꝛo omniũ aut illoꝛũ

canſatoꝛ ẽ et ſine illis medijs poſſet ipᷣe fa

cere id qð fabꝛicatur. hominẽ tamen face

re non poſſet ſine anima et coꝛpe quia nec

h6 eſſz ſi illa nõ haberet nehomo eſt ali

ud q illa dno ſimul ſumpta vel alterũ eo
rũ in altero quadaã ↄparatiõe vel mõ. Jã

igitur intelligis ex hus que dixi creatoꝛeʒ

X

omia q; tũ ipᷣm equaliter cauſare q̃da

Jaluti ete ↄouerſationi vniuerſi nõ pa
ruũ addit i varietas ſicut poſtendi tibi.
Jam igit᷑ dedlaratũ ẽ tibiꝑ hec qꝛ omniũ

autẽ pꝑ media que tamen media ? ipe aauu·
ſat cum vult per media et cuʒ vuit ſine me
dus quẽadmodum pꝛmu hominem ine
paire et matre eoꝛũq; cõmixtiõe cauſanit
Ceteros aut ꝑ medios parẽies vł ambos
vel alterũ eoꝝ.nec ꝓpter hoc minꝰ equali
ter cauſat. Si ꝑ vnum medium aut plura
media cauſat eos quemadmoduʒ ſi quis
vnũ operariũ aut per mlios domũ edi⸗/

lcet nõ magis cauſat eã ſi pervnũ autſip

muitos aut econnerſo. Eodẽ mõ ſi ꝑ nul

lũ aut per aliq medium non magis aut
minus cum per nullũ medium q; cu; pr
aliqð.Quare ſimpliciter verũ eſñ ꝙ crea⸗
toꝛ equaiiter cauſat omnia quẽéadmoduz
eſt de ſe et etiam ſimpliciter. quia mediuz

vel media nihil adduntvel minuũt cauſa

tioni. Jam enim declaraui tibi in pꝛrimo
tractatu quoniam creatoꝛ ſolus ꝓpꝛie ac

vere nomine caule dignus eſt. alia vero
que velut media cauiationi eiuſdem de⸗

vltima recepta tanq; miſſa a creato:e Pu
iuſmodi autem exemplum manifeſtum ſi
bi ẽ in aere qui eſt mediũ illuminationuʒ
que fiunt in terra et aqua ⁊ in oculis ala⸗
liuʒ aluſq; illuminabilibus a ſole de quo
manifeſtuũ ẽ ga ſicut deferens nũtius illa/
minationũ hmoi ẽ.et nemo dicit ipm eſſe
cauſam earũ ꝓpe ac ve licet multu; pſtet
adminicuilũ ad hec vt ꝑficitur iſte illumi

ſerniunt non ſunt niſi nuncij? deferentes

– 5

nationes ſolẽ aũt ↄmuniter nominat cauu

ſam veram ac ꝓpᷣam earundẽ. Fodẽmõò
ſe habet de igne et calefactionibus medi⸗

atis Similiter de facie quacũq; ⁊ reſuita

tionibus eiuſdẽ in ſpeculis. Ulerũ ſi dilige
ter ↄſideret᷑ ꝙ ⁊ ipe ſol et ignis et quicldd
eſt eis in ꝑte iſta ſimile nibil habẽt.ꝙ no

a creatoꝛe receperint et ꝙ vaſa ſunt influ
entie ſeu redũdatie pᷣmi fontis et hoc ſlaq;

hoc pacto atq; ↄdictiõe vt pᷣmuʒ impletæa

ꝙ ſuꝑabundat in alia receptabilia reſtu⸗
ant ac redundẽt queadmodũ aluei fiuui/

oꝛum alieq; ꝓfunditates cum impiete fa
erint inundationibus fontiuz aut alijs in
alia loca receptibilia ꝙ ſuꝑeſt trãſmittũt.

Sic oĩa iſta q cauſe noĩant᷑ inundatione

pᷣmi vniuerſaliſq; fontis impieta ſuper
eſt ad alia vei deferunt vel tranſmittunt.

Et hoc ẽ qð dicit auencebꝛon in libꝛo ſuo

fonte ſapientie hoc ẽ inquit iudiciũ largi⸗

„

tatis datoꝛis bonitatis ⁊ obedientie vni⸗
uerloꝛũ ad ip̃ᷣm ꝙ vnaqueq; res cõpellik

zueleßen
cſoelitt
lönnunal⸗
cds deiin
Puolgen,
ſeiroralor
snwoee
nndartan
frinrzt
nagatlig
Uroeie

ceythi

lnstghtn
Reuhiünyi
Gaiſastn
üganli
piuin
Cennüe
ſeſkufinn
Peiſueann

eüngſennn
gincͤl

Nadenblet
ſaſcpoäiun
lninins
enaligse
Gacpalus
hgneot
llaxin
ſn Quut⸗
Alllen uam⸗
humuen
rane

faezgrei
ueſbiſt
nichuoe ſu

arränz
arilk

Aübon

oninere
SParaesſing
rhotſint
Nemnacnocſs
perhosden⸗
Neiſim
6. Soknitt
Cum wrne⸗
lüneumg
ain witig
kommis gennt
irn wr
MNNi
ecanin
rae kut
Ednrsckun
Ciniünd
Mimuditenn
Snikscuumn
nmient
ti kenimaio
unrtudlsir
didndee
NNerne ii
inmnnda
eenünt
=
dam eaNEN
atans
E uigt
Pteagult

en
n. lbcg

4,fuinn
. kurn

nenti

Fo.

dare ſeißam er intrellerit in hoc dare ſimili
tudine ſui 2 maniteſtu eſt hoc in influen/
tus naturalibꝰ ado eiĩ excluſit crealoꝛ aua
rici a creaturis quantuʒ ẽ de lege nature

vt nulla earii poſſit ſibi vel appꝛopᷣare vł
retinere aliqua ex bonitatibꝰ ſuis natura⸗
livns vi nõ eam ꝓut poſſibile ei ẽ alijs cõ

municet ⁊ elargiat. An putas ſolẽ vel mi/

nimũ radion ſuoꝝ poſſe retinere ſibi. et ſi
retineret illũ ꝗqd putas creatoꝛẽ facturum
Werito em̃ et ill et alios oẽs eidẽ aufer/
ret. Agrega igit᷑ exempla iſta oĩa ⁊ ſimili⸗

tudines ⁊ apꝑebit tibi euidenter. qa crea
toꝛ cauſa ẽ ſimpliciter et equaliter omniũ.
Qicut ẽ ſciens ⁊ intelligens equaliter oĩa

Aimplius. Si veruz eẽt ꝙ ponũt et ſic
ponũt creare.id ẽ de nihilo facere.nõ eſſʒ

opus pꝓpꝛiũ ac ſingulare creatoꝛt. imo cõ

mune omniũ intelligentiaꝝ quare ipᷣe nõ

eſſet ppᷣe ac ſingulariter creatoꝛ. De nihi/
io em̃ faceret vnaqueq; earũ intelligentia
imediate ſequente ipam ⁊ animsa celi ſui⁊
inlſup ipᷣm celũ ſuũ cuʒ ⁊ materia eiꝰ ⁊ foꝛ⸗

mã de nibilo faceret. Ampliꝰ.Cũ ma/

tentialitas pᷣme ꝙ appꝑet excõtrarüũs.
actualitas et pfectio pᷣme maioꝛ eſt longe

ioꝛ ſit potẽcialitas intelligẽtie noue q; P
1

c actu alitas ⁊ ꝑpfectio noue ꝙ appet exꝓ
pin ꝗtate ad pfectiſſimuũ.id ẽ creatoꝛẽ ⁊ ex

nobilitate ipius qua longe nobilioꝛ eſt q;

noua. Quia igitur ſcdᷣm eos per potenti-
alitatem ſuam intell igendo ſcilicet eã cau

ſat vna queqʒ earum materiaʒ ſui celi ma

ioꝛ debet er neceſſitate eſſe materia celi lu
ne qᷓ; materia celi pꝛeimi. Quapꝛopter et
ipm celũ lune maius debet eẽ ex neceſſita
te q́; celũ pꝛimũ. Quãtitas em̃ ex materia
ẽ. Amplius. Scoõm hũc erroꝛẽ nõ erũt
niſi decem ſubſtacie ſpirituales abſtracte
naluraliter. et ideo maius erit credulitas
de angelis et de omnibus milicijs celeſti⸗

bus. que tamen ẽ omni lege et iam omni
opinioe pene oĩm hoim firmata. Stabi/
lietur autẽ tibi ſtabilitione demõſtraitiua

multiplici loco ſuo. Amplius. Mino/

rem honoꝛẽ ponũt creatoꝛi q; cuiuis ex re
gibus vel pꝛincipibus cũ iuxia eũ non po
nat multitudinẽ aſſiſtentiũ et myniſtranti

um eidẽ ꝓpꝛie eĩ nõ aſſiſtunt ei vł ſunt co
rã eo niſi qui eũ.vt ita loquamur facie ad
faciẽ inuent᷑ ⁊ hoc ſ̃ᷣm ipᷣos nõ eſt poſſibi

le niſi decẽ intelligencijs vel aligbus ean
quare ſolitariũ valde et abſq; honoꝛe re/

gieo illum ponunt. Denarius eĩ nõ ẽ mul⸗
titudo magnificẽtia regia ſola digna nes
q; ſola apparere debet in regali palacio·
Aummplius. Uidemꝰ ſolẽ ⁊ magnitudis
ne ⁊ ſplendoꝛe ceteris omnibus planetis
atq; ſtellis maioꝛẽ ꝓpt᷑ qð et celũ eius ce⸗
teroꝛum planetarum celis videtur eſſe no.
bilius cum ſit luce ſine ſplendoꝛe oꝛnatiꝰ.
et eius ſplendoꝛe ſola tota ſublimaris re⸗
gio illuſtretur ſoluſq; ſufficit diem efſicere
noctemq; fugare. Quia igitur idem eſt oꝛ
do cauſarum qui eſt et cauſatoꝝ et ꝓpoꝛ
lionalia ſunt ſemper cauſe et cauſata nes
ceſſe eſt intelligentiam celi ſolaris nob ili
oꝛem eſſe non ſolum intelligencijs inferis
oꝛibus. Sed etiam intelligencijs ſuperio
ribus.id eſt ſuperioꝛum celoꝛum qui ſund
celi planetarum alioꝛum. Uides igif ma-
nifeſte quia non eſt idem oꝛdo in nobili
tate celoꝛum qui eſt et intelligentiarũ.Eo⸗
dem modo et contra hanc oꝛdinationenm
facit ſtella Jouis que tanto maio: eſt ſtte
la Saturni. Similiter er ſtella Mercuri/
que eſt omnium planetarum minima cuö
eius celum non ſit omnium celoꝛum piaa
neltarum infimuʒ. ymo ſcdᷣm omnes an
tercium aut quartum. Amplius. Si
intelligendo vel ſe vel alia ita cauſaue-
runt celos ſuos intelligentie nouem cau⸗
ſauerunt ex neceſſitate omnes perfeccdes
ęoꝛum. Quare et planetas ip̃os qui que⸗
dam perfecuones eoꝛum ſunt vel ſaltem
partes perfectionum. Multo enim deco-
ri ⁊ oꝛnatui celoꝛum ſuoꝛum ſunt planete⸗
naturaliter. Quare aut perfectiones eoꝛu
unt aut partes perfectionum ipſoꝛum. ek
pꝛopter hoc cauſata ipᷣarum intelligentia
rum. Idem igitur debet eſſe oꝛdo eoꝛum
in nobilitate et alijs perfectionibus qui ẽ
et ipſarum intelligentiarum. Quare Za⸗
turnus ſcõm hoc erit Nanmus luminoſii
ſimus ac potentiſſimus planetarum ⁊ ita
vnuſquiſq; alioꝛuʒ habebit perfectionesz
iſtas iuxta oꝛdinem ſuum et iuxta quanti
tatem elongationis ſue vł a Saturno vł
celo eius.et iuxta comparationes intelli⸗
gentiarum eos cauſantium. Tibi autem
manifeſtum eſt et omnibus videntibꝰpa
rumq; circabec exercitans ſenſu ipo con⸗
trarin. Amp. Si itelligeẽtie canſaunerut
ipos planetas cauſauert eos vliq; pꝑ viazʒ
cauſatiõis ꝑ quã ⁊ celos ſuos qre ĩtellige⸗
do poſſibilitateſ ſuas taulaucſimeiera⸗
c H„

eoꝛum. et intelligendo perfectiones ſuas
ſeu actualitates cauſauerunt foemas eoꝝ
Dico igitur quia ex neceſſitate ſcõm hoc

