tatibus egenoꝝ. Zeges eti innarrationi gulaſmon em videt vt nos qui nulla ex re⸗ Horuatea
bus ⁊ miraculis xpᷣianoꝝ ad quoꝝ lectio bus totã ſiml aut plene videm vmo mul Ppincort
nẽ te ſepius hoꝛtatꝰ ſum et hoꝛtoꝛ adbuc te ex rerũ conditionib⸗ innoteſcũt nobis 5l
aureos muliiplicatos in loculos viroꝛu, vna poſt aliũ Illi aũt o Es ſimul? lote atꝰ aci
Janctoꝝ. Cꝑe etiam meo piſces iã cocios equaliter Amp nobis multa in re vna Monig
* ad mẽſam cuiuſda veri ſancti mihi notiſſi innoteſcũt ſubito et pᷣier intennonẽ apud Pnpidere
miſmultiplicatos fuiſſe benignitate lar⸗ „ ipᷣm aũt econtrario ẽ. Si vo queſierl aue ebeune
o itale creatoꝛis qꝛ cũ vix ſex conuiuãtibꝰ/Heſt vtilitas oꝛdinis in cõmeſtione fabarũ gitfien
myniſtrari poſſijpe illis invno ferculommy u granoꝝ. Dico ꝙ eã videt creatoꝛ ſiue lalgepe
niſtratũ eſt per ſingulas ſcultellas in tri⸗ nos ignoꝛemꝰ ſiue nõ quaꝙᷓ; in aia come eaſir
bus ferculis toti multitudini ↄuiuantiu, dentis aliqd ſit ꝙ inclinauit et monit ipꝰ anin
epulẽterſipſe qʒ d ſupauerũt reliquie pi, cõmedeniem vt hãac pꝛius vel potiꝰ come ie .
ſcium maioꝛes longe fueruũt paratis piſci deret qua illam. Appet in hoc bonitas li/ ſnni
dus ⁊ appoſitis meſis. Non eſt igr mira bertatis apud ↄmedentẽ qui foꝛſitan abi i e
dum ſi de piſcibus aut feris creatis lar⸗/ q; vlla cogitatiõe vel conſideratione vli/ ninen
gitut creatoꝛ irca cura ? ꝓuidenti venã litatè oꝛdinauit. De comeſtioe ſic vt banc tienb
* tibus et piſcãtibus aut eis ꝓ ꝗbus vena- peius vel potius comederet qᷓ; illã volẽs gunun
* tio exercet atʒ piſcatio cũ piſces ia coctos ſolummodo liber comedere et viq; adeo nnckh
auj ꝑatos ad comedendu mirabiliter int liber ac neq; ſuaſus neq; illectus faceret ar
dum in ipſis meſis multiplicet Scdo mo Sed mero ac liberrimo imperio volun. irne
vel intentiõe dicitur curare attẽdere v? tatis ꝙ mihi ſcio multotiens eueniſle. gend
ogilare? hoc mado ꝑtinet ad vim nr̃am MMU

7 e .
Megid⸗

„

1itun
Riognolit
Mnestn
Mücnbt
Nenomnösen
Dininfd r
ſeeckie
nuei Riber
miuſaungi
1565 agiß,
Alſuänetei

ſpieihnui⸗

. „i A 44

nosinn

7 Innoeα

. . W
Loi

bis
5 mee
Ner 4
ea,
con⸗

5 64

Icut añt in eis que caſualiter eue
„nire vident vic inoccurſionibus
hominũuũ in pᷣuiſis ⁊ in alijs que pᷣ⸗

ter intentionẽ ⁊ cognitionẽ noſtram eue/

niunt Sic reſpondendũ eſt de caſu piſcin
in recia atq; fer aruʒ in reciacula vicz cur
potius hic quãaã ille vel hec quãa illa incidit
in ea. Quemadmodũ que fint cauſa qre
hmõi homo obnianit iſtiĩ foꝛo cũ ab eo
non queret᷑ nec de eo etiaʒ cogitaſſet.
Manifeſtũ enim ẽ quia eadẽ hoꝛa ea
dez via geunq; duo e diuerſo ambulateſ
neceſſe ẽ ſibi occurrere et potuerũt eẽ eis
diuerſe cauſe ambulatõis.alteri em̃ nego
ciationẽ alteri repetitionẽ debiti alij ex ac

lionẽ vectigaliũ alij receptiõʒ thelo neoꝝn
glij inueſtigationẽ latronũ aut alioꝝ ma

leficoꝛũ cauſaꝭ hmõi ambulatiõis fuiſſe

poſſibile eſt. Unitas ergo vie ſiue foꝛi cõ/

currẽtibus in eo hmõi cauſis occurſũ fec
ſiue ↄcurſum hmõi hoĩm. Sic cũ ibat ꝑi
ſcis foꝛſan ad paſtũ per via aliq; cõtinge
bat tũc trahi retheꝑ eandẽ vel foꝛle fugie
bat a clamoꝛe⁊ ſtrepitu quẽ faciebat ſocij
trahentiũ rethe. Occurrer̃t igr ſibijnuicẽ
piſcis ⁊ rethe occurſaaũt cauſa ẽ enidẽter
captionis alia aut piſc eadẽ hoꝛa vel ea
de via nõ ibat ad paſiu vel ſoꝛte non pue
nit ad eũ ᷣroꝛ piſcantiũ vt fugeret aut foꝛ
te fugit in ꝓfundioꝛes latebꝛas aut ꝑ aliã
viã ⁊ ideo nõ occurrit rethi aut rethe illi⁊
pter hoc nõ eſt retẽtꝰ ab ipᷣo.Caula vᷣo
oꝛitatè captiõis ſue manifeſta ẽ interdũ
ꝓpinꝗoꝛitas ſua ad rethe vel maioꝛ na/
talus velocitas vel pᷣoꝛitas ꝑuentiõis ter
roꝛis ad ipᷣm. Euaſiois aule id eſt nõ ca/

ptionis plurime pũt eſſe cauſe qᷓs pꝑtemet

ipᷣm videre libi facile ẽ quẽadmodũ ma⸗
loꝛ hoꝛa vel tarditas natatus hoc aũt eſt
qꝛ pᷣus fuerũt collecta recia q;ᷓ poſſet in ea
incidere vel fugit foꝛſita per aliã viam aut
foꝛſia fugit retro cũ ante eẽt extenſum re
theaut irrupit foꝛdita rethe ⁊ fecit ſibi aꝑ
tura ei eo ꝑ qua effugit aut exiliuit deſuꝑ

rethe ⁊ traſiliuit ipᷣm aut immerſit ſe ⁊ in

fixit ſe ĩ arena vel lutũ ſub ipᷣo rethi ⁊ ita
tranſiuit ſub ipᷣo vel cũ rethe traheret᷑ trã
ſiuit ſuper ipᷣm et hec oĩa vniuerſa ⁊ ſin⸗
gula intuet et attẽdit ſapiẽnia creatoꝛis/⁊
oꝛdinat ad fines ⁊ vtilitates ↄuenientiſſi⸗

mas et ſibi ſoli ꝑfecte noti ſfſimas. Ne di

bit xs aũt qꝛ ſicut oẽs piſces ſil capi oẽſ-/
q; feras deſtructio eẽt vniue rſaiis in pi⸗
Kcibus etferis iia qſds ⁊ qſdaʒ qñq; capi

1

et comedi deſtructio eẽt nature ꝑticularꝭ
in eiſdẽquanũ ad aqua vnã vel ad regi-
onem. vᷣbi gra Cuũ pauci ſint alcui piſces
in flumine vel ſtangno aliqͥ paucos illos
capi vłcomedi ẽ vaſtatio atqʒ deſtruetio
generſillius in eodẽ. Non eſt igr mirũ ſᷣ
creatoꝛ et ↄſeruatoꝛ naturaꝝ ꝑ curà et ꝓp⸗
uidentia ſuam pᷣcauet naturꝭè pticularibꝰ
Sicut et vniuerſalibꝰ ne ex toto vaſcent
et pereat donec ceſſare deb eat vſꝰ et vrili
tas eoꝝ de q̊ in pᷣcedẽtibus audiuiſti. Si
vo pᷣncipes terrarũ et minoꝛes dñi earun
dẽ interdicũt interdũ venatiões et piſca⸗
tiões in aqꝗs ⁊ terris iuriſdictiõis ſueaua
ricie ſue ſolũmõdo ꝑ hoc ↄſulere intẽden
tesnõ nature de conſeruatiõe ꝓuidere.
Quatomag bonitas creatoꝛè naturaruʒ
ↄleruationè qᷓs tantis vtilitatibꝰ creauix
ↄſulere nõ dedignabit/ne pereãt vſq; qᷓx
Et notũ eſt tibi er lege hebꝛeoꝝ qliter in
archa illa fam oſiſſima ↄſeruare pᷣcepitꝑ
bina⁊ ſeptena aĩaliũ genera circa aqᷓs d
lunij. Uidens etia qntas aſtucias effugiẽ
dipiſcatoꝝ inſidias qᷓntaſqʒ vires piſcibꝰ
dederit creatoꝛ bñdictꝰ.Silr et feris qͥtla
tibula quot refugia venatoꝛes ⁊ ec ipᷣis

feris iudicẽt alijs ↄtrarias Quis em̃ docu

it ceruas in via calcata pere ad declinan

das lupoꝛũ inſidias. Quis docnit eas q⸗

lupi vias calcatas timet⁊ declinẽt Quii
docuit onagros ſuſtinere vehemente ſitꝭ
ardoꝛẽdonec leones ab aꝗs potan reuer
ſi ſint ne ſi hoꝛa illa q̃ leones ad aqua va
dũtvel inde redeũt leonibꝰoccurretes ab
ipᷣis ðuoꝛarẽt᷑.Quis eos feci eos ſcire
leones eiſdẽ inſidient᷑. Sic ⁊ lepoꝛibꝰ le⸗
uitatẽ pedũ ⁊ cuniculis ꝓfunda⁊ pene in
acceſſibilia aiijs receptacula ad ↄſernati⸗
onẽ ſui eẽ dedit creatoꝛ.Sic ⁊ yrũdinibꝰ
lantã velocitatẽ volatꝰ ⁊ multt alijs a vi
culis ⁊ multi credũt hãc eẽ cauſaʒ q̃re nili
aui rapaci yrũdo nunqᷓ; pda fiat.wihi tñ
videt᷑ ꝙ acꝗſitio victꝰ eiꝰ tota ẽ per vola
tum qm per ipᷣm ſolũmodo venat᷑ munſcu
las volitates ⁊ ſic noſᷣ mulia ex aialibꝰ tã
greſſibilibꝰ volatilibꝰ qᷓ; natatilibꝰ nõ ſeł
nobis in eſce aut eſum ꝗn potiꝰ abhoĩna
mur ea⁊ eis oimõveſci reſpuimꝰ Sic nõ
mirũ reputo ſi yrũdines ex cauſa ſili ab
auibꝰ rapacibꝰ nõ ↄmedutur. Memini
etid me vendidiſſe cacũ carnem auis que

vulgo plumalia dicitur ↄmedere nulla⸗

ten? noluiſſe cũ caro illa a deo guſtu ſua⸗
uis ſit ſapoꝛa vt iter regaliũ boꝛũ deli

„
2.
„
4
—

—

ars pꝛima de vniuerſo.

cias computet᷑ hoc aũt incidenter dixi ne
multũ ne facile credas holbus pauce ex⸗
ercitatiois in rebus naturalibꝰ ⁊ vt eriga

et eleue intellectũ tuum et cogitatũ tuum

ad ↄſiderationẽ mira biliũ creatoꝛis in re
bus naturalibus et radioſitatis ſapiẽtie

ſue qua illuminant᷑ oĩia animalia ad regẽ
vitã ſuam licet luminibꝰp modi

dum
cis quãq; magna ſint et merito eẽ debeãt
in admiratione nra⁊ in ↄꝑatione obtene
bꝛationis animaꝝ humanaꝝ et obfuſca/
tiõis qua patitur intellectus hũanꝰexcoꝛ/
ruptione oꝛiginali et ſuꝑadditis ten ebꝛis
ex vicus et peccatis hac quippe comꝑatio
ne ſplendoꝛem pꝛopheticu reputaremus
in animabꝰhüuanis ea ſagacitatẽ ſiue ſen

ſum nature ſeu quodcũq; aliud lumẽ no⸗

minari libeat in canibus vᷣtutẽ inueſtigã⸗
di et appꝛehendẽdi latroneęs. Sic et ꝓui⸗
dentia foꝛmicaꝝ de qua dixi tibi ſi abſq;
docłoꝛe abſq; libꝛi inſpectione inueniret᷑
in hoibus. Sunt ⁊ alia innumera hmoi

lumina que no dubitaremꝰoſpledoꝛes vo

care ꝓphicos in hominib⸗ſi ab ſq; dock
na et eruditione inuenirent in eis quẽad
modu inueniunt in aĩalibꝰ inuenit᷑ ena

in coꝛpibus inanimat? virtus regitiua qᷓ

Declinant noxia ⁊ querũt ſibi ſalutaria ꝑ.
motus naturales. Uidet᷑ aũt in om̃ibus
ſpeciebus lapidis magnet vtus eſſe mul
tum appꝛopinquãas ſenſuiſpene em̃ videt

entire ferrũ ⁊ vidi oculis meis ꝙ p inter⸗

poſitam ſpiſſitudinẽ peluiſ enee trabebat
ferrũ magnes.tres naq; ſunt ſpecies lapi
dis magnetis ſi credit᷑ mercurio. Pꝛima
eſt que ſerruʒ attrahit hec ẽ notiſſima. Al
tera vo ſpecies repellit illud a ſe. Tercia
vero ſpecies ex altera parte ipᷣm attrabit

5 ex altera vero repellit. Eſt et aliud de mi⸗

rabilibus magnetis ꝙ in pᷣſentia veri ad
amantis ceſſat ab hmõi operationibus
attractionis ac ſi ſentiat illu nobilioꝛẽ ac
foꝛtioꝛem ſequaſi reuerentialiter deferẽs

ei Et ſimile aliqnid dicitur de palma ma⸗ ¶tas bic la ſalutaris ⁊ deſtrueretur erroꝛ ꝑ

ſculina et palma femina. qm cum ramus
alterius ramũ alterius tetigerit ſe cõ pli⸗
cant immutuu amplexum inquo virtus
eius vitalis. Uidetur ali quid habere aſꝑp
ſionis de luminoſitate vᷣtutt ſenſibilis et

foꝛſitan hec eſt cauſa ꝓPpter qua Ariſtote

les eam dixit nobiliſſimã plantarum. De
virgulto quo q; ꝙ coꝛulus nominat᷑ ſimi
le aliquid dicunt lo quẽtes videlicet ꝙ cũ
diuiſa fuerit pe.mediuʒ ſᷣm longitudinẽ

in ipſa recentia diuiſionis ptes ſibijnuicẽ

per ſe appꝛopinquates reiungunt᷑ ꝙ de⸗

ceptoꝛesverboꝝ quoꝛundã virtuti ipſi de
cepti attribuunt cu hoc ſit ex virtute ⁊ ſen
ſu natue. MU
Efloꝛe vo ⁊ dominatione maloꝝ
ac ꝑuerſoꝝ hominũ quantas vti⸗
litates pᷣſtet bonis qui per ipſos
in hac vita pꝛemunt᷑ et mulupliciter affli⸗
guntur et ipſis etiã malis atq; peruerſis

quanta ingerat admirationẽ diuine boni

tatis ⁊ largitatis quantaq; ꝓuocationem
etiam amoꝛem et obedienliam creatoꝛis
manifeſtũ eſt cum dona que ipſ tam ma

gnifica reputut videlicet diuinarũ et deli⸗
ciarum et hmoi non ſolum immeriti ⁊ in
digni ſed contra merita ſua peſſimi obti⸗

neat. Hʒ etia et illud ſalutaris eruditiõis
erga bonos veroſq; creatoꝛis cultoꝛes vt
ex hoc qð taʒ vilibꝰhominibus pꝛeſtant
viliſſima ea eẽ cognoſcant et vix inter cre

atoꝛis munera reputãda adiſtatq; ex eo⸗

dem miĩma reputare creatoꝛẽ eaſque eiiã

inimicis pꝛeſtatet doceantur pacieter ca⸗
rere donis tam vilibꝰſicet interdũ huiuſ⸗
modi dona ſuis etiã cultoꝛibus largiat
in conſolationẽ vel ipſoꝛum vel alioꝝ bo
noꝛum ne deſertos a creatoꝛe aut dereli⸗

ctos ſe putent. In cõicationẽ etiam ⁊ ad⸗

iutoꝛium atq; defenſionẽ indigentium et
bonoꝝ circa iniquos oppᷣſſoꝛes amicſſu⸗

is boniſqʒ ſeruitoꝛibus pᷣſtat huiuſmodi
bona bonitas creatoꝛis opulẽtia nanq;
Diuitiaruũ cum obtinetur a bonis alit in/

digentes atqʒ; ſuſtentat et pcipue bonos
Potentia vᷣo ab iniuſtis oppᷣſſoꝛibus de

fendit eoſſem.
Uoniam aũt ex hijs que pꝛeceſſe

ra ⁊ ꝓuidentia creatoꝛis quia ipᷣa
eſt attingẽs vniuerla ſingula ⁊ ꝓpter hoc
tanta rationum exẽploꝝ multitudinẽ ag/
gregaui tibi ſcʒ vt firmaretur in te creduli

nicioſiſſimꝰ quo quidã de inſipietibꝰ opi
nati funt creatoꝛẽ non curare iſta inferio⸗
ra neꝗʒ etiã hoies aut res huanas et agi
oĩa hec caſu atʒ temeritate Quid em̃ iocũ
dioꝛis ↄſolatiõis poteſt eẽ hominibus in
ſuis oppᷣſſioibus ⁊ afflictionibꝰ q; firma

credulitas de cura ? ꝓuidentia creatoꝛis

circa ipos res eoꝛũ/qua credũt ſapientid

⁊ bonitatẽ creatoꝛis in oĩbꝰ cur eoꝝn ge⸗
rere. Quis em non videat oia qͥ circs eos

runt credo ſatiſfactũ ee tibi de cu

fünti
Mlter
nitoten
lenis
liusyi
ſſcaſe⸗
ſelenita⸗
gpolo
rcg iße
el prod
fliſtaet
ftiſin
ſſolia
Auetan
wsinei
naneſer
Resuinn
nnrrus
nfue
Ktunny⸗
is, Oi
gispuantd

Vepot

honetan
ſentun
bobbno/
lnehise⸗
lenſenan
fimineen
Mngintn
Mieſege
htente
Rdrap⸗
Mirapp
Husgutir
gaimglin
fklepan
blettnne
Dterſttgg B

ocic
lteccaet
gaktßdi
angtiee

ffianen,

I
aniin
N
ſünee
ſolen
e
en
leſhin

— EEE

=
—

TE
fnnr

4 PMer z,
ai

npnent
u
Wlgläni
A henen
onedinnet
B Droane
mnan ang
cepimm
duuiirnn
unmmnentn
ſueinian
unsenns
isli
nindasnn
anan
nig
Aadde
nunr Mid,
uinccünn
irs nl
me.
itimit
orimni/
tu unt
us
SS
S
hiscunt⸗
rii
utgen
Nuluh/
inmn
madin
i
e ſume

fiuntin eo ſciente ꝓpter eius ſapientiãet

ME vo ↄtrarius adeo noxius eſt adeo

R

Vtiliter quanlũ in eo eſt ꝓpter eiuſdẽ bo/
nitatem eodẽ etiam nolete aut pmittente
et etia ad finem debitũ oꝛdinante ꝓpter
eius virtulẽ omnipotẽtiſſima. Cuncta igr
circa ſe agi et bene ⁊ vtiliter niſi per ipos
ſteterit conſequẽter cognoſcũt homines
apð quos ẽde cura et ꝓuidentia creatoꝛ:

circa ipos fixa ſnianec mediocriter iuittar

et ꝓnocat ad amoꝛẽ ⁊ obedientia creato/
r iſta credulitas. Quis em̃ credar magni
ficẽtiſſimũ creatoꝛè ſe ⁊ ſua oĩa curareac
ſi ſolũ curaret amoꝛe ſuũ atq; obedientiã
ptineat timoꝛes etiã æ pudoꝛes ſanctiſſi/
mos in eildem excitat iſta ſnia ⁊ tam antẽ
te curare ⁊ ſeipos actuſq; luos atqʒ paſſi/
ones ta interioꝛes q; exterioꝛes tãq; vigi⸗
lanter intueri et etia iugiter ſentiuũt. Alias
etiam vᷣtutes plures in nobis vel ꝓpuocãt
vel nutrit vel roboꝛat vel auget iſta credu
intas. Sicut pᷣdixi tibi de paciẽtaq; et de
alijs pluribus leui ↄſideratiõe inuenies

q; ꝑnicioſiſſimus hoibusvt omnẽ curam
honeſtatis oẽm honoꝛẽ virtutũomnem
ſpem future felicitat radicitꝰ extirpet ab
hoĩbus.Qt enim reſtat hoĩbꝰerroꝛ: iſtiꝰ
tenebeis execatis ac demẽtatis et merce/
dem ſanctis ac dei cultoꝛibꝰ non eſſe con
ſtitnta nec pena malis atqʒ puerſiset nec
hic nee in futuro deũ iudicare vel iudica/
murũ eſſe credẽtibus niſi vt in oĩia flagicia
et ſcelera ſe ſe pcipitẽt ⁊ omni turpitudini
vicloꝝ et peccatoꝝ abſq; vllo repagulo ſe
ꝓſtituat poſtq; enim nec creatoꝛ adeo bo

vel mali vel ꝗd paciant nec alius pꝛo eo

tatem regere et curare. Cui qſtioni tũder

apuleius platonis diſcipulꝰ hoc mõ/quẽ⸗

admodũ inꝗt rex vnus aut dux regit exer
citum innumerabiliũ bellatoꝝ/et ad vnũ
clangoꝛẽ buccine alij ad arma alij ad eqᷣſ
ali ad machinas currumt et crca vnũgð⸗
qʒ iſtoꝛum tã multa tãq; varia opa fiunt.
Sitc tota mititudinẽ creaturaꝝ vnꝰ motꝰ⸗
creatoꝛis ac ſi ſingule nature illũ audiant
aut ſentiat exequit᷑ vnãqʒ vices ſuas ſciẽs
legẽ a creatoꝛe ſibi indita quemadmodũ
in exercitu qᷓntumcũqʒ magno ſcitvnuſqſ
qʒ eoꝝ qui ibi ſunt ꝗqdad deuʒ ꝑtineat ex
officio ſuoillud exequitur dato ſignov?
clangoꝛis buccine vt dixi vel alio. Sciunt
ꝗppe armigeri ꝙ ad eos ꝑtinet arma ꝑpa
re militibus. Selũt ipñ miſites qꝛ eos op
tet armari et parare ſe ad pᷣlium. Sciunt
cuſto des equoꝝ ꝙ ad eos ptinet ſellare
ſcingula pare equos frenare ⁊ de frenatu

ra ꝑ alios ꝓuidere.Et per hũc modũ ↄſi/

dera tantam mulnitudinẽ tantaãqʒ varie-/
tatem officioꝝ vna voluntate regia quaʒ
buccine clango: vel aliõ ſignũ innuit ad
ta multa et varia ta cito taqʒ; facile ↄcitari
aggredi ꝙ vnuſquiſqʒ cognoſcit ad ſuũ
officiũ pertinere. Quid igr miruʒ ſi rex et
dñs ſeculoꝝ creatoꝛ benedictus vniuerſi⸗
tatem creaturarũ ⁊ ſingulas etiã illarum
omniũ potentiſſima imꝑioſiſimaqʒ volũ
tate ſua comouet et cõcitat aggrediqʒ fa⸗
cit oꝑatiões ad vnaquanqʒ piinentes le/
geſꝗʒ quas ei impoſuit vel potius edidit
et officia que eiſdẽ iniũrit quaſi ſtudioſiſ⸗
ſime atʒ officionſſime adimplere.Qt ſ di

liigunt ꝑ clangoꝛes tubarũ aut per alia

nus aut iuſtus ẽ vt curet quid agat boni i ꝗſq; bellatoꝛes vtpote ratonales in
e

vel ex parte ipius. Scom erroꝛem iſtũ ni
hil eſt in rebus hũanis niſi pturbatio aut
pnerſitas omnimodaq; inoꝛdinatio aʒ
pfuſio cũ ſolꝰctealoꝛ eas oꝛdinare poſſit
et nec curet ſ̃m ipᷣos nec velit etiã vt oꝛdi⸗
nent atʒ diligant.Sed potius caſui atq;
temeritati eas pᷣcipitadas atʒ ſubuerten/
das rliquerit. Mides igr euidenter in ꝑte
iſta qua ſalutare ſit ma gyſteriũ quãq;ʒ vti
lis ſapiẽtia qua ta ꝑnicioſus erroꝛ deſtrui
tur et ta neceſſaria taq; fructuoſa creduli/
tas ſtabilitur.
Nnſequẽs igr eſt poſt hec qſtio⸗
c/nes que ſunt circa hec ꝓſeꝗ deter
minare. Quan pᷣma ẽ ſtulton⁊ in
pientiuũ querentiũ qualiter poſſibile eſt
cegioꝛi tanta rerum multitudinẽ diuerſ/

3

gna nalure vo et maxime inſenſibiles qᷓ
liter cognoſcũt creatoꝛis voluntatẽ quaʒ
qᷓ; ex pꝛecedẽtibus huic queſtioni reſpon
ſum ſit per exepla animalin ⁊ artificioꝛuʒ
addam tamẽ tibi declarationẽ euidentio
rem ad hoc ⁊ dico qꝛ vnicuiq; nature na⸗
turaliter indita eſt diuine cognitio volũ⸗

tatis et cũ ea naſcitur vnaqueq;ʒ ethmoi·

cognitioes vocaui tibi modica lumina ðᷣ
irradiatiõe ? aſpſione lnuminoſuatt ſapiẽ
tie creatoꝛſ.Q hmõiexẽplũ ↄueniẽnſſimũ
ac euidẽtiſſimũ ẽ in ſubſtatijs ſpũalibꝰ et
abſtractis/qᷓ create ſunt cũ perfectiõe ſcie
naturalis honeſtatſilr naturalis z hocẽ
cũ inſcriptiõibus naturałhoneſtaninvir
tute ſua intellectiua ? cimpſſitiõhꝰ⸗ ſine
ſigillationibus Pulcritudiguvirtutu nats

Apalei Kea leen, Oeſpd.s .
Aus bo — ar⸗ ecx

Pars pꝛima de vniuerſo.

aiiuz in ſua virtute motiua ſiue affectiua tate regia vel iuſſu vides tã multos mot⸗
eęæt hoc eſt voluntas in ipis. Quare mani hominum et animaliũ qᷓdrigarum ⁊ alia
feſtum qꝙ cũ lege ſua creata eſt vnaqueq; rum euectionũ fieri tam multa genera ar

ipſarũz quaſi cum libꝛo vbi legit ꝗd ei na tificum ⁊ operarioꝝ ta et multis et variss

turaliter aut faciendũ ſit aut declinandũ generibus artiſicioꝛũ occupari. Scietib⸗

Sinmilr quaſi cũ lucerna vel lumine oſtẽ⸗⸗ operarus oĩbꝰ ⁊ miniſtris quid artis vel

dente ſibi vias ꝑ quas ambulare debeat opꝑis ad vnumquẽq; ꝑtineat ad vnũ inſ⸗
et de via que neceſſe habeat decdlinare q ſuʒ regiũ qð leuiſſimo ſigno agnoicũt ſin
in pᷣmis hominibꝰ qui in ſimili pfectione gulos opꝑa ſua aggredi et explere et ia di⸗
ꝓ mõò ſuo facti et foꝛmati fuiſſe non du⸗ r tibi ex ſermone Ari.ꝙ virtutes ſeminũ
bitantur ab illis qui ꝓpheticis ßmonibꝰ ſiles ſunt artiſicijs.Quare ⁊ ipᷣa ſemia ax
2⁊ diuinis oꝛaculis nõ credere nephas cre tiſicibus. Appet igr tibi ex hac oſideratio

dunt Manifeſtu igitur quia m hunc neqliter ſine laboꝛe et ſolicitudie nutuvo

mModũ naſcit aranea cũ lege libꝛo ⁊ lucer luntatè ſuetantã multitudinẽ varietatẽq;
na hmoi qui et lex ẽ ei qua tranſgredi nõ creaturaꝝ ſuarum mouet et regit creatoꝛ
poteſt ⁊ liber ẽ in quo legit quodamodo altiſſimus qnto et rex nullomo magniſi⸗
qualiter ei ? bene viuendũ ſit ⁊ qua arte cætia et gloꝛia nulla ex ꝑte ei ↄꝑandꝰ tan
vel artificio motus fit ei querendus ⁊ lu/ tam multitudinẽ animaliũ ethominũ et
cerna eſt oſtendẽs eidem vias ꝑ quas de artificũ ⁊ oꝑarioꝝ inſtrumẽtoꝛũq; inume
beat ambulare naturalłr. Manitfeſtũ aut rabilium mouet et regit et in finẽ intentio
eſt tibi quia oĩs lex ſermo ẽ et deſignatio nis ſue dirigit ⁊ ↄiungit ſedẽs in ſolio ſuo
volũtatis eã iubetè ſiue iponẽtſ qꝛ via ig e quietiſſimus.O ſt de toto ipᷣo regno cõ/
oĩs natura tã ſubſtatiaꝝ nobilium abſtra/HMderationẽ facere volueris inuenies expᷣſ
ctarum q; hominũ tam ceteraruz anima ſioꝛem ſimilitudinẽ exemplũq; conueniẽ
lium et etiã vegetabiliũ naſcitur ex necei tius qm̃ regis ad regẽ ⁊ regni ad regnum
ſitate cũ iudicio et deſignatione volũtati et gubernatiõis ad gubernationẽ ꝓuidẽ
et beneplaciti creatoꝛis/qm̃ cum lege ſua tie ad ꝓfidentia cure ad curam iuſticiarũ
habet vnaqueq; ex neceſſitate in ſe ⁊ e ad iuſticias 2 indicioꝝ ad iudicia pᷣſertin
ſe non ſolũ vna cognoſcatvoluntatẽ ccaa Reũ adeo inditũ ymaginatꝰ? fuer vꝛ ple

toꝛis naturaliter. Sed etiã ipſam cogniti ne atiʒ totaliter abſq; rebelliõevlla ſine re

onem naturalẽ eiuſdẽ ⁊ hoc apparet ex ſiſtetia ſit ei ſubdituũ regnu ſuũ eaq; pdi⸗
ſcripta diffinitione leglis. um ſapia vt velut ſpleédoꝛe ꝓpheiico il⸗
Ecundã reſponſionẽ ad hanc que luminatus oĩa cognoſcat ⁊ videat d agũ
ſtioneʒ dedit quidãa ex ſapiẽtioꝛi- tur in eodẽ regno. Cui ea ſit bonitas aiqʒ
bus ſanctiſq; doctoꝛibus xpiano rectitudo et feruoꝛ rectitudinis vt tolo ſtu
rum dicens ꝗꝛᷣ cu peeperit rex aliquis edi dio et viribꝰ oẽm iniquitatẽ et iuſticiã ꝑ/
ficari ſibi ciuilatẽ de vna eiꝰvolũtate vno ſequatur. Hic igr conſtituet et oꝛdinabit
q; iperio ipᷣius de edificãda ciuitate ꝓce/ ab initio vei polius oꝛnabit totum regnũ
dunt tam multa⁊ varia opera operarioꝝ/ ſuum magiſtratibus ſapiẽtiſſimis myni⸗
necnõ equoꝛum muloꝝ aſinoꝝn omniuq; ſtris obediẽtiſſimis et inſtruet eos mada
animaliũ oneriferoꝛũ. Uidebis ibi alios tis vitatt etiuſticie leges iuſtiſſimos ac ſa
in lapidicinis eradicates alios cedentes berrimos per oẽs fines ſuos ꝓmulgabit
alios ſculpẽtes alios poliẽtes videbis ali Ssʒ et de alijs oĩbus q̃ ad pacè tranꝗllita
os compoꝛtates eoſde lapides alios poꝛ⸗ tem defenſionẽqʒ regni ↄtra hoſtes ſapi⸗
rigentes illis cemetarijs alios collocates entiſſime ꝓuidbit.hic igr ſoio nutu optie
eos inſtructura muroꝝ. Uidebibidẽ qua volutat ſue mõebit ſibi aſſiſtetes demũ
Qrigas ? Sdtigarios alias onerari aliis pſſides ꝓuintiaꝝ ſuaꝝ rectoꝛes cuſtodei
honoꝛatas ad locũ edificij ↄvnire Clide finiũ mgratus ciuitatũ iudices oim oꝛdi⸗
bis fabꝛos ferrarios multiplicia inſtrumẽę num. Ulidebis ſub eo ↄpoſitiſſma arma
ta nccaria illi edificio fabꝛicates Uidebis tamdqʒ milicia. In pmis duces legionum

⁊ fabꝛos lignarios quos vulgo carpetari deinde ciliarqᷓs qnqgenarios ceturiões

os vocar ſuaꝝ arciũ opa facientes. Sunt decuriões ⁊ itavſqʒ ad extremũ vlvnicũ
⁊ alia o ficia⸗ Sna ennüe q ptemetiſm bellaroꝝ totà armatã milicia decetiſſime
excogitare libi facile ẽ. Ex vns igr volun, oꝛdinatã. Regẽ iſtudeſolio ſuo videbis

genit
ſi Tel
lanege
loploge
ſis legb
ſanctsel
Uamoſs
Ptsres
helaiores
tiutubi
joinſolo
ſnlegnonet
ehsinel
ſicdeofeis
donamen,
Geckrorn
iinialan
Mnlgnario
olsgen
Ulpickvrii
Adenfa⸗
fadefenſio
bialoaf
gbcljetge

ſFbalſte e

Unnii gene
Woelmun
Nlhtsseoiſ
brappe
nkuniue
lzatebel

Enobelun

ſofüdeen
libintade
ſteintknnne

ſbiquinpen

bonnthep

Aninnter
(kſolumn g

fanbona
Nunnlikag
bona

—

ltiapee

Bämie,
nue
Meadi
erishi
Nae,itn
ſandrun

nign

nulenoneg
malü chmmnit
mmneniz
zibesdiit
Nengdig
Gnitid it
aſtimcd u
R
ſapriinin,
inſmmte⸗
e; Ufihnt
s he i⸗
ad tnu,
niann
ig

6

= =
=ꝛ = S

=
—

—

—.
==
= 2

—
S

4
ialiin
ſanm
,, 0
jiucei,

Se

=

.

S.
—

,
4

—=
=

=S

S

—

=
S

=☛

SS

N/
nl lll

Noln

—
—
=

S=S
=

=S

4

—

S

=
—

legentẽ et omes et ſingulos hoĩes regni
ſul.Lꝑe ſiquidem pacis regentẽ tribuna⸗

liame quid iniuſticie vel iniqui iudicij ex

eis pꝛodeat regentẽ ſingulos pꝛiuatos ac
ſuis legibus cohercentẽ ne ꝗd iniurie vel
fraudis alij ab alia irrogef᷑ ⁊ vtad vnum
dicam oia genera hominũ ſub eo legibꝰ⸗
ꝓpꝛijs regi ſeruos liberos rurales. Silr⁊z
beilatoꝛes iegibꝰ ſibi appꝛopᷣatis viuere
⁊ iuxta hunc modũ ſe hʒ de alijs.Ipſum
vo in ſolio regni ſui pacatiſſimũ reſidere
Quẽadmodu enim dixi tibi de ſeminib⸗
in regno naturali reꝝ naturaliũ x de arti⸗
ficibus in edificatiõe ciuitaitsſſic intellige

hic de officis publicè qbus reſpublica gu

bernatur atʒ defendit᷑ necnõ et de artiſi/
cijs ꝗqbus vnicuiq; pᷣuatoꝛũ motus acqui
ritur ſicut ſunt artificia fabꝛoꝝ argẽteario
rum lignarioꝝ et etiã agricolaꝝ que non
eis ſolis ꝗ ea exercent neceſſaria ſunt. Sʒ
puplicè vtilitanbꝰ multis mõis deſeruiũt
Ars em̃ fabꝛicatoꝛia ⁊ lignaria ⁊ cemẽta/
ria defenſioni reipublice deßuiuntqm̃ fa⸗
bꝛicatoꝛia ferraria fabꝛicant loꝛice tela et
gladu et galee fabꝛicatoꝛia vᷣo lignaria ar

——

tis baliſte et lancee fabꝛicant᷑ ⁊ machine

omniu generꝝn extruunt᷑.Cemẽtaria vero
lurres et muri oĩſq; generis lapidee mu⸗
nuiones edificant᷑. Solo igr nutu volun
latis ſue et tꝑe pacis per iudiciũ et iuſtici⸗
am regitvniuerſos ſubditos ſuos⁊ ſingu
los et tꝑe belli regit armata miliciã a ma⸗
ximo bellatoꝛe vſq; ad minimũ per belli
pericia defendit autẽ regnũ ſuum regniq;
ſui habitato:es per armata milicia? vaſa
ſiue inſtrumenta belloꝝ ? non ẽ dubium
tibi quin per ꝓuidentia ⁊ cura eius om̃ia
bona ⁊ tꝑe pacis ⁊ tẽpoꝛe belli regno ſuo
ꝓueniant et quin mala oĩa exterminant
per ipſum ab eodẽ regno et hoc per iudi
cium bona vᷣo tempoꝛe pacis ſunt pax et
tranquillitas ſubditoꝝ cuſto dia q; rerum
eoꝝ. Bona vᷣo tꝑe belli ſt defẽſio victoꝛia
⁊ aliaꝗ exvictoꝛia ꝓpueire ſoletvictoꝛibꝰ vt
ſpoliaa hoſtiũ⁊ ſubaclio eoꝝ vel ſᷣuilisvel

4

mane vocantur ꝗbus ipemet creatoꝛ
vult quatinꝰ legibus Diuinis cocoꝛdat᷑
aut ſaltẽ nõ ↄdicũt.vbi eĩ Zdicũt nõ iege
3H blaſphemie nec mira ſʒ creatoꝛt inurie
reputade ſunt ꝓpter hoc igne 7 gladio
exterminande de medioq; tollẽde. Si G
vero natiões hmõi peruerſis legibus re/
gi dicunt᷑ iuſtiſſimo dei iudicio ẽ laudan
da per omnia eiuſdẽ iuſticia/hoc ſieri per
mittitur ꝓpter ſcelera eoꝝ atqʒ ſpurcicas
abhomina bileswt talibus legibꝰ non re

gi ſed oppꝛimi dici potius debear quoniäã

nec legibꝰ equitatè voluntarie ſubditos
ſe eſſe paciunt. Quapꝛopter nec iuſto re/
gimine nec iugo ſuaui. Sed oppᷣſſione ?·
violẽtia quemadmodũ fere aut belue in⸗
domite que magis ferro religande ſunt ⁊?
flagellis aſſiduistondẽde qᷓ; diſciplinis et

legibus erudiende.Quia igr̃ quicqd bo/
ni quicquid eꝗtatis aſj iuſticie leges hin/
mane continettotum vult appꝛobat torũ
docuit ⁊ docere nõ ceſſat altiſſimus velp
ſe vel ꝑ homies aut libꝛos eoꝛũſvel ꝑ res
ipſas que vt dicit Ari. mentirinõ noꝛnm
Merito per cura eius et ꝓuidentia leges
hmõi in im̃ ⁊ condite et edite ſunt. Qua/
re manifeſtũ eſt ꝙ lota gubernatio gene
ris humani ad curã et ꝓuidentiã periinet᷑
creatoꝛ: Et etia leges inique vt dixi ꝓpler
iuſticiaʒs iuſtiſſima oppꝛeſſionẽ ⁊ afflictio
nem beluinoꝝ atʒ in cõpoſtoꝝ hominu

ad curam eius et ꝓuidentia pertinet.

J Svo aliud exemplũ gubernatio
nis ⁊ cure creatoꝛis hre volueris.
Lonſidera domũ regiam per oia
bene diſpoſita et pꝛimũ regt aſſiſtẽtes ſe/
nes vicʒ ſapiẽtes deinde indices. Tercio
theſaurarios.qrto diſpẽſatoꝛes opũ rega
lium. deinde cubicularios.pꝰhec dapiłe⸗
ros.deinð cocos.deinð eos ꝗ deputati ſt
deferẽdis cimicijs aut iris regalibꝰ.⁊ pꝰ
hoc pincernas pãnitices menſarũq; rega
linvarios myniſtros.nouiſſime cuſtodes
eꝝn quoꝝ eſt eàs parare quolies regi eꝗ
tandũ eſt ⁊ videbᷣ in tota domo regia oia

tributaria vł cõis iudicari. Adhũc modũ ¶ pᷣnominatoꝛũ officioꝛũ oꝑa ſolo nutu fie⸗

creatoꝛ in regno ſuo qð ẽ regnũ omniũ ſe ri regie volũgni.Cũ igitur iotus müidus

culoꝛum quid mirũ ſi diſpoſuit vniuerſaʒ
ſeriem ſeculoꝝ nutu ſuo ⁊ ſue beneplaci/
to voluntatis et ſingula que in ea ſunt ſi
ue naluralibus legibꝰſuis ſiue legibus ꝑ
ꝓphetas aut per ſemetipᷣm eduis et hee
leges diuine merito nominant ſiue legi/

bus per homines pᷣncipes editis que hu⸗

——,,i

velud domꝰ ſit creatoꝛis et aula eiꝰ regia
in q̃ habitat cñ tota falia ſua ⁊ opulentia
qd mirũ ſi ad nutum oĩpotẽtiſſime volũ⸗

tatis ip̃iꝰ oia in ea fiun. ⁊ ſingula volura

tis dico vel impaniſ vel ꝓhibẽetis vel vtꝝ
libʒ permittẽtis ⁊ oꝛdinantisvnũquodqʒ;
maloꝝ que fiunt cui ꝓfu cui noceat oꝛdi⸗

Pars pꝛima de vniuerſo.

nantis inq; lege equiſſima. Et pꝛeſcpᷣtus
ſapiens de gente xpᷣianoꝝ hoc expᷣſſit in
ſermone ſuo vicens nihil ſit in tota rexu

vniuerſitate tanq; in republica vniuerſa-

li ꝙ nõ ab intelligibili aula ſummi imꝑa
toꝛis aut volendo ⁊ iubendo aut ſinẽdo
ſeu ꝑmittendo ꝓcedat vbi ſicut ex pᷣcedẽ
tibus tibi patefactũ eſt neqʒ ſinit aut per/
mittit fieri nec eos ipᷣos ꝗ hic male agũt
a cura ⁊? ꝓuidentia ſua deoꝛſum deſinit

aut relinquit quin poſt ipᷣos male agen

tes ſic oꝛdinat vt pᷣdixi vt creatoꝛis iudici/
um et iuſticia contra ſemetipᷣos exequan

tur et ipᷣe male actiones eoꝝ creatoꝛis ſint

arma vindicte iuſtiſſime ipis vero paciẽ/
tibus ſi voluerintvtilitatũ multipliciũ ad
tumenta pCᷣſtantes ſi milia exẽpla denaui
⁊ rectoꝛe ipᷣius de myniſtrè gubernatiõis
el inſtrumẽtis decurru ⁊ auriga.
An omnia eueniat de neceſſitate.
Oſt hec aũt pꝛoſequar antiqᷓ; illã
O queſtiõʒ que multos antiꝗtus ex
agitauit ⁊ multos etiã iꝑe meo in
noluit vicð vtrum ꝓuidentia ⁊ cura crea⸗
toeis rebus ⁊ euentibꝰ neceſſitatẽ inferat
et fere eadẽ queſtio eſt de ſciẽtis et pᷣſcien
lia ipſius.Pona igitur in pᷣmis ea que in
erroꝛem iſtu multos induxerũt. Hoꝛũ au
lem pꝛimũ eſt quoniã inquiunt impoſſibi
le eſt diuinam ꝓuidentia falli neceſſe eſt
euenire quicꝗd ꝓuidit quicquid autẽ ne⸗
ceſſe eſt euenire neceſſariũ eſt quicꝗd igr

ꝛouidit creatoꝛ neceſſariũ eſt ꝓuidit aũt

omne ꝙ eſt futurũ ſeu euenturum.omne
igitur futurũ ſeu euenturũ neceſſariuʒ eſt
omne igr̃ futurũ eſt immutabile ⁊ inauer
ſibile. Amp̃. inquiunt aũt poſſibile eſt
euenire aliquid eoꝝ que ꝓuidit deus aut
non ſi eſt poſſibile eo igr poſito non acci⸗
det impoſſibile Ponatur igitur. Erit ergo
verum ꝙ aliquid eoꝛuʒ que ꝓuidit deus
euentura nõ eueniet errauit igr pꝛouidẽ⸗
do et verum ẽ ꝓuidentiã eius falli in hoc
hoc antem certũ eſt omnibus eẽ impoſſi⸗
bile vicʒ deum errare vel ꝓuidentia eius
falli in aliquo id igr ex quo accidit eſt im
poſſibile. Impoſſibile igr et aliquid eoꝝ
aue pꝛouidit deus euẽtura Hon euenire.
Hihil aurem eſt futurũ qð non ꝓuiderit
Hibil igr eſt futuruʒ ꝙ nõ ſit neceſſe eue
nire. Quia igitur oẽ ꝙ eſt euentuꝝ pꝛoui
dit deus euenturũ ome qð ẽ euenturũ ne
ceſſe eſt euenire qᷓre omnia de neceſſitate
eueniũt. Hijs igitur in hmõi que zopbiſti

ca tendicula et intelligẽtibus exercitatiſq;

in rebꝰ hmõi ridende ac puriles argucie

volo te detinere diutiꝰ. Reminiſcere igit
qꝛ hoc neceſſe ẽ eſſe eueuturũ quicqd eue

niet vel neceſſe ẽ euenire quicꝗd pꝛouidit
deus euenturũ duas hʒ intentiones ſiue
duos ĩtellectus qm̃ neceſſitas põt reterri
vel ad ſingula vel ad totũ ⁊ alijs verbis
fere idem dicitur compoſite vel diuiſim ⁊
intellectus.ꝛimꝰ ẽ ac ſi diceret᷑ neceſſe ẽ
hoc euenire ꝙ ꝓuidit deus et illud et ita
de ſingulis Multa aũt de ſingularibꝰhu
iuſmodi ꝓculdubio ↄtingẽtia ſunt⁊ non
euenire poſſibilia. Si vᷣo neceſſitas refe⸗

rat᷑ ad totũ ꝙ ẽ hoc ꝙ hac locutiõe ſigni⸗

ficatur. Quicꝗd pꝛouidit deꝰ eueniet de
qua nemo dubitat ꝗn vera ſit ⁊ neceſſa/
ria. Sicut et cõtradictoꝛia eius impoſſivi
lis qᷓ̃ ẽ hoc aligd ꝓuidit ꝙ hoc eueniet et
hoc ſophiſte ytalicivel latini dicũt eſſe du
plicitatẽ locutiõis qua põt intelligi vt di/

cunt de re vel de dio. ⁊ intentio eoꝝ eſt

detm̃ ꝙ per illa locutionẽ dicitur quicqd
ꝓuidit deus eueniet neceſſe ẽ ſiue neceſ⸗
ſarium. Sicut ⁊ ipᷣa locutio neceſſaria et

eius ↄtradictoꝛia manifeſte impoſſibilis.

Intellectũ vᷣo de re vocant id ꝙ ergo di⸗
xi de ſingulis ⁊ hoc purili ⁊ vaga inlentio

ne. In expiicatiõe namq; hmoi Duplicita

tis defuerũt eis ⁊ deſunt adhuc non tan/
tum ſermões ſed etiã intellect? darus ac
depuratus hoc aut apparebit tibi ꝑ hoe
ꝙ dicam manifeſte Pꝛimũ quia locutioe
omni dicitur res hoc aũt eſt quonia omi
locutiõe dicitur id ꝙ ipᷣa ſigniticat. Jdvo
qꝙ vnaqueq; locutio ſigniticat res eius ẽ

etiam ſi ſermo ſit vel ſignũ aliud qdcuũqʒ
res dicelur ad ſermonẽ vel locutiõʒ ſigni
ficantẽ illũ.dctm̃ igitur per loculionẽ res
eſt. q̃re intellectus oe dicto eſt ĩtellect?de

re. Amp̃. ↄſidera ipſum pᷣdicatum⁊ vi
debis ꝙ aliud non ẽ niſi neceſſitas eueni
endi hoc autẽ de ipſo dicto nuilomodo

vere dicitur quoniaʒ detm̃ nec euenit nec

eueniet. Non em̃ eſt de futuris cũ ab ini/
tio ſeculoꝝ ⁊ modo enã verum ſit⁊ neceſ
ſarium. Quia igr pꝛedicatũ iſtud non ð:
niſi de rebus ⁊ naturis non põt intelligi
illa locutio niſi de rebus ẽ ergo veritasve
ra diſtinctio quia iſta neceſſitas põtð re⸗
bus pᷣdicari vel rebus attribui in vniuer⸗
ſali ſiue vniuerſaliter ⁊ hoc fit S̃ᷣm verila/

lem qñ intelligitur de dicto ſᷣm eosvel pᷣt

intelligi in ſingulari ſeu diuiſim ⁊ hucin⸗

—¶—
— — — RJẽC

2

no
Conplia
ſrgounna⸗
Cloſngn
Cdeusen
ſnenvern
uſipnu
polſbleno
Arhegcſuni
icopenne
Pisdnodi
ſscolngen
inereſe
igiginnen
ſoicslpein
onensroo
huimnelenie
bocenne
llldensene
Cidnodi
Mepiueene
nntafngai
etenonekn
Ctverigabo⸗
ſerwerseſt
ſenenjen
Prerians
enluefate⸗
lonrinhii
Pfitereſoene
iſggi
Coltoreter

iſnecne

eenrüngnt
iſfingtlaſe

iſtacſ direr
tieueniree

Cüautef

une ila ſi

Meelideon
isſpeeag
Mlenur
nehopia
Nümune
noints
nnch ng
Cſthlarig
lenil
ictdopln
nluidder
Küigefi
ſulltnie
genſte

krisn
ZM
egatgin
nnnr
oan 1aln
oſentdin
deſſdicnint
Edeusgin
ideſgan
nzinn
Ahſst

berbanin

Oictwaaitn
An wttm⸗
Cuabn

dkgwanal

NAandät
S
tnenpcn
mioni Nng
bani u
waaniden

Nniitſegan

untsche
caitct
za 4
ſgninin 1
ennouß⸗
ur Na

roletb⸗

in ratione ſpeciei.

Fo.

tellectã vocant ipᷣi de re hoc igit᷑ eſt qð fa
cit duplicitatem in re vicʒ vniuerſalitas et
ſingularitas. Nullomõ em verum de ſin/
gulis ſingulariter ⁊ diuiſim quicqꝗd pꝛoui
dit deus euenturũ euenire neceſſe eſt. Eſt
tamen verum in vniuerſali et coniunctim
etia ſi vnũquodq; futurũ eẽt contingẽs et
poſſibile non euenire.lamen verũ eet hoc
et neceſlariũ ⁊ hoc eſt quoniã neceſſitas ẽ
cui cõpetit neceſſitas.ſingularitati vo nõ
quẽadmodũu cuius dixeris ð duobꝰoppo
ſitis cõtingẽtibus alterũ iſtoꝛũ duoꝛũ eſſe

verũ neceſſe eſt. In vtroq; em contingen

tia ẽ et in neutro neceſſitas?⁊ quẽadmodũ
ſi dicas ſꝑ erit verũ alteruʒ.ſempiternitas

veritatis no diuiſim aut ſingulatim attri⸗

buitur alteri ſed in cõmuni ſiue in vniuer
ſali.Eodem mõ intellige et ibi quicqd ꝓ/
nidit deus euenturum euenire neceſſe eſt
Quẽadmo dũ et ñi quis dixerit omneʒ bo
minẽ vinere neceſſe eſt cũ de quocunq; ve
rum ſit ſingulatim atq; diuiſim ꝙ ipᷣm vi
uere non eſt neceſſe cũ ipᷣm moꝛi poſſibile
ſit. nec iſta locutio omnis homoviuit ſem
per vera eſtꝓ eiſdem hominibus nec pꝛo
eiſdem etiã enunciatur. Ideo ſempiterni/
tas veritatis ſtat in vniuerſalitate ipius ⁊
invniuerſitate hominũ que nõ mutat mu
tatione indiuiduoꝛuʒ. Sicut neq; ſpecies
Amplius.dictu hu⸗
iuſmõi ꝗqcquid ꝓuidit deus euenire alið
F.cũ diciio refertur ad ſingula diuiſim atʒ

determinate. aliud eſt cuʒ ſtatur invniuer

ſali ſiue cõmuni.Cũ em̃ ad ſingula dictio
refertur ſingulate ac determinate pinde ẽ
ac ſi ſingula ſingularia diceret᷑ hoc antem
eſt ac ſi diceret hoc qðᷣ ꝓuidit deus neceſ⸗
