eſt auia omnibus aialibns bꝛutis erũt ra
tio ⁊ intellectus ⁊ ꝓpt hoc omnia anim
uia erũt rationalia. Homo em̃ nec ẽ nec d
citur animal ralionale niſi ꝓpter animaʒ
rationalei nullomõ ꝓpter coꝛpꝰ. Cuũ igr

anime ratõnales hoc ẽ anime bũane ſin
in coꝛpibus bꝛutoꝛũieadem de cauſa erut

hꝛuta animalia rationabilia. Q ſi dixe⸗
it. quia hominibus liberũ eſt vti ranone
non ſolũ habent rationalitatẽ.imo ⁊? vſũ

ipᷣius. Reſpondeo qꝛ mult nõ habẽt vſũ

nec facultatẽ vti rationequeadmodus illi

qui vocantur moꝛiones. Similiter et furi

oſi omnes tempo:e furoꝛis ſui. Nouimꝰ

tamen homines ⁊ animalia rationalia

et ſunt et dicuntur. Si vero dixerit ꝗa no

Per naturs ligata eſt ratio in huiuſmodi

ominibus ſed a caſu per malam diſpo⸗

ſitionem coꝛpis hoc ipſum neceſſe habet

dicere ⁊ in huiuſmodi bꝛunis. Sola enim

iſpoſitio bꝛutalium coꝛpoꝛum quia non

congruit animabus humanis impedit in
eis vſum rationis aliam enim cauſaʒ fin⸗
gere nõ poſſunt quare neceſſe habent cõ⸗
cedere bꝛuta huiuſmodi animalia eſſe.
Aimplius. Aut creauit deus coꝛꝑa bꝛu

toꝛũ aliqua in que non ſunt tranſlate ali-

que anime humane aut non creauit. Se

creauit aliqua que habent animas bꝛuta

les ex illis cum animabus ſuis bꝛutalibꝰ

ſunt vere animaliaet ex neceſſitate alteri⸗
us ſpeciei q; illa bꝛuta que habẽt animas
humanas quare neſcient homines ꝗ ha⸗
bent animalia bruta. an habeant veros
equos. veros aſinos. veros boues. an fał
ſos. aut ſi magis homines reputãda ſint
qꝙ̃ᷓ bruta animalia.et ita nepharium erit
vnicuiq; hominum vti ſeruitute bꝛutoꝛuy
animarum et affligere illa ne foꝛte ſtimu⸗
lando boues aut equos vꝛgendo calcar?ꝭ
bus aut affligendo Rijs varüs laboꝛibꝰ
ne foꝛte graſſetur in animas parẽtum fu⸗

2—

ꝛzum aut fratrum aut cognatoꝛuʒ. Si ve

ro nulla creauit coꝛpora animatium bru=

toꝛum deus in quibus non inclulerit vel
incluſurus ſit animas humanas.lucma⸗

nikfeſtum eſt nulluvere bꝛutũ animal crea
tũ eẽ a deo ⁊ nullũ animal ve eẽ irratioale

Amples. Uirtus itellectina nõ opat᷑

nobilẽ opationẽ q fſunt intetligere ⁊ ratio

cinaris de ſubſtancijs ſublimibus ſpuali

bus abſtractis qre no vhihebunt a parte
coꝛꝑm bꝛuta animalia p Noſoppagiöds

4 4

libus ⁊ ↄtẽplari in eis ad phyloſophãdũ
qauiẽ de coꝛpoꝛalibus ⁊ materialibus ad⸗
iuuatur a ſenſibus multo nobilius atq;
ſublimius adiunãtur ꝗbuſda ſenſib? que
daʒ q; hoies. Un a ccpeſtates pᷣſagũ mul
ta ey eis nõ niſi ꝑ ea noſcũt ſʒ ⁊ canes ꝗ la

trones inueſtigate dephendut ſolendo:ẽ

Pohelicu euideter mutani vident. Ma
nißfeſtu igr ẽ ↄſequẽs eẽ animalia bꝛuta et

phyloſophari ⁊ ꝓphetari poſtſe. Amp.

Aut animabus huũanis eſt oꝛdo ⁊ aptitu
do ĩ bumana coꝛꝑa potius q; in bꝛutalia
ſine nõ mag curat illa naturalitenqʒ bꝛu⸗
RJalia. M ſi dixerit ꝗa ẽ illis oꝛdo et concu
i piſcẽtia naturalis ad hũana coꝛpa cũ hu⸗
iuſmõi ↄcupiſcẽtia nõ poſſit eẽ ꝓpter ĩcar
cerationẽ naturale deſideriũ earu ad illa
alia igr intẽtione ẽ eis naturale deſideriũ
ad ipᷣa.naturale vo deſideriũ ab ipᷣo acto
re ⁊ creatoꝛe naturalit᷑ eis inditu ẽ. Nihil
autẽ ẽ fruſtra inditu a creatoꝛe q̃re neceſſe

.

Dars pꝛima de vniuer/ſo

petuuũ.nõ ẽ cauſale ſʒ naturale ⁊ alias

dini ibi luget ab eoz dolet natura buang
teite tota vniuerſitate ĩdiuidon ſuor. ᷓ
re maifeſtu ẽ ea eẽ plaga duriſſim nature
buane. Maniſeſtũ igr ẽꝑ hoc aꝛ cõincno

animarũ humanam ad coꝛpoꝛa ſua eſt ⁊

diuiſio circa natura ⁊ ꝓpter hoc earundẽ
aiaꝝ ↄiuctio ad alia coꝛpa oↄtrariarũ figu⸗
rarũ ⁊ diſpoſitionũ circa naturã ẽ. Si vo

Z in plurali naturaliter huiuſmodi deſide eſel a nõ ẽ aiabꝰ humanis oꝛdo neq;

riũ. Impletio igitur deſideru naturalis ẽ. S

NQuig igr̃ ipletio hec nõ ẽ niſi icoꝛparatio
ipa cũ impletio deſiderij ñ ſit niſi adeptio
deſiderati. Incoꝛpano igr animarũ hũa
naꝝ naturalis ẽ.qre nec incarceratio ẽ ad
pena earũ nec ad expiation.. Amp. ſi
motus i aliquẽ finẽ ẽ naturalis ergo etp/
uentio in illũ qꝛ igr motus ↄcupiſcentie ſi
ue deſideri in coꝛpa hũana naturalis eſt
animabus humanis ergo ⁊ puẽtio in illa.
càrma hoc ant nõ ẽ niſi increatio ſcilicet in illa ſi⸗
ue incoꝛpatio. Amplius. ꝗqm̃ cuius ẽ po
tetia eiuſdẽ e ⁊ actus potẽtie illius ꝙ ideʒ
ẽ ſp ex neceſſitate poiẽs et ages ꝑ illa potẽ
tiã q́ᷓ ẽ agẽs Quia ergo naturalis ẽ anima
bus porẽtia incoꝛpandi alioꝗn fruſtra in
Qitũ eẽt incoꝛpandi deſideriu; ſi natura ñ
dediſſet ei ⁊ potentiã ad boc quate actus
incopandi naturs is ẽ animabus huma
nis. Incoꝛpari igr ẽ eis naturale nõ carce
rariũ aut piaculare. Amp.ſi motus i ali
gas alicui naturalis ⁊ ges in eodẽ erit ei⸗
Adꝗ naturalis /qre ſi motus quẽ dixi deſide
ru vel ↄcupiſcẽtie in coꝛpa hũana vel alia
Eaiabus nr̃is naturalis quare eẽ in coꝛpi

bus ẽ animabus nris naturale.

ſi enlus ab aliquo vel motug ab illo ẽ ali⸗

cui nõ volũtarius ſʒ violẽtu naturaliter

tus a coꝛpibꝰ violenti ſunt animabꝰ nris

naturaliter ĩuite exeunt ab illis erit quies

in illis naturalis eiſdẽ. Amp̃. ecotrario

qua potius intrẽt humana coꝛpa q; bꝛuta
lie qre vel intrãtvtraq; vel neutra qntu; i
eis ele ergo indiciũ creatoꝛ vt intret potiꝰ
adhuc auſus ẽ dicerè peccete bominibꝰ
autẽ manifeſtũ ẽ qm̃ abſq; mẽſura ⁊ nue

hec qᷓ; illa aut ecõuerſo⸗

—

ro peccant qre aptioꝛa expiationi 2 ſancti
ficationi aiarũ huanarũ coꝛpora bꝛutoꝛũ
; coꝛpa buana. imo ꝙ plus ẽ coꝛpa buůa
na omino inepta ſut iſtis purificatioibus
animauꝝ nr̃aruũ ci in eis ta multipłr ingne
tur lʒ renitẽtes ⁊ inuite In alijs aut inqna
mõ̃. qlit poſibi /
le d0 irrecozdal luiſcat ißõo
ingreſſu coꝛym ſtatus ſui in q erat cu eent
in ſtellis. Si ei i cauſa hmõi obliuiois eſt
ipa ↄiuctio coꝛꝑm du igr ſũt ĩ coꝛpibꝰſtel
ren boluert remiſci cũ cauſa obliuiõis ea
dẽ remaneret. Si ei leuia? mima obliuio

leẽ vt avo irrecoꝛdabiliter obllui⸗

ni tradut᷑ nõ ẽ hoc mirabile qm̃ nõ curat᷑

etiã ſ magna ad modicu obliuiſcunk
Bch ?27

ſemet ipᷣas ⁊ ſtatu illũ ta nobilẽ tã

ʒ magnificũ obliuioni tradidert ⁊1 hocp
petuo hoc ẽ qʒdin ĩ coꝛpibꝰ ſunt.Qi ſi di

rit quia hec ẽ ebꝛietas qua ĩebꝛiat᷑ a pte

anies in itle e EA. Raturaliter//coꝛpis velut imerſe i ipʒ quõ igr recoꝛda’=
guies in illo erit eidẽ naturalis qꝛ igr exi nliarũ leuioꝛuʒ ſcilicet mimo:ũ.Si dire

rit qꝛ ebꝛietas paulatim minuitur du ſũt ĩ

coꝛpibꝰ. Deberẽt igr reueni ad cognitiõʒ

pᷣſtina qua habuer ans igrederẽt coꝛpa

indirecte:Si eẽ in coꝛpibus ẽ violentuzz
circa natura aiabus nris exire ab illis erit
eis volutariu. Manifeſtu aut ẽ qeiuie ſy
Exeuit naturaliter ꝙ dico ꝓpter aias d ſoe-
felidtatis eterne plu rimu ita letificãtur vt
deliderabile ſit eudẽ dũ ſunt in coꝛpe dil⸗
ſolui ab eodẽ ⁊ erire de illo. Amp.ſi du
oꝛuũ aliquoꝝ ſeꝑatio violẽta ẽ naturaliter
Diuctio erit naturalis. Sʒ ſepatio anima⸗
ruũ huanaꝝ a coꝛpoꝛibꝰ violeta ẽ et moꝛtẽ
pomini notlat.⁊ fugit eam cõmunitatem
hoim naturaliter ꝙ eĩ vniuerſale Eatʒ b:
Rc

reſpectus ad hũana coꝛpa poti q ad bꝛu
talia ergo nõ eſt eis cauſa a pte ſua ppter

gitiyfun
glimi
inaurtene
outme
gotliort
gticolenin
usgeehtl
lqrail
ihne
uimitaß
ſnsſſeni
Anolinene⸗
ennnegsre
ſickedeſpiiis
bonii
ilecutnin
blideht
hutnum
lrinince
Mügtinwzin
füacohbosn
ſdekuet
1neneiasi⸗
Nronipeir
1i Aettt
Niblpenens
ſao ia ceui
yreniiſeen
ſunitanuz
Cloboreln
Ceſenulne,

Uinumnkaut

MWunneneg
ins
Gagtitnn
aneſai
ürolean

=—
☛

„ „

—
—
==

=
=
=-
—
⸗
DDW

me

=

—+=.
=
—

=E

E
—
S
=

S.
S

–
=

=.
=

S =

=
—

S=

SeS
—
=SS.

E
S=
S=

E
—

=
Se.

WRKZ
düſungcd
enielnier
eipnuntis
Gnumter
1doeumnti
uicndngi
Z
edcru
iitn
cdhanmie
c
bamnaneän
Taßrne,
genolint
tXinetn

gi ſsnin.

oaaguin i
unanücgn
inoc husith
ſüttüsfwiun
in dsmniiin
nuie lui
—

Asſüitinann

ubni iin
düͦiinn
ſici nin
cileinnuni,

eninhtiict

grſrinmni
ionmn
ionr
luzcli
eiije⸗
ietinmnid
luntmun
iaunn e
ömnmnie

Onia igr nunq; renertimur ad hoc nec re

miniſcutur dũ ſunt in coꝛpoꝛe manifeſtus
E naturalem eẽ ignoꝛaniia hanc ſum ſit ꝑ/
petua ⁊ vninerſalis nõ em eſt obliuio vel
ex obliuione R olrerit uln alique ali
quãdo reminiicutur ſe fuiſſe

bus qa ⁊ talia narrant᷑ a poetis. Reſpon

deo gꝗa nec illis creditur a ſapientibꝰ nec
illi ꝓpant hoc pᷣſertim cum ex narrationi
bus eoꝛũ nec pᷣlumptio appareat eos vł ĩ

ſcelus fuiſſe vel in alijs coꝛpibus. Sʒ qanuẽ

aͥgdmodũ mente alienati interdũ videt᷑ q

fuerint reges vel etia aues vt apparet ma
nifeſte de ſipiẽtia eoꝝ. Sic dico et de hoĩi/
bus hmõi. Amplius. ꝗd maius pᷣt ac⸗
cidere circa animam humanam q; moꝛs
coꝛꝑis ſuide ipᷣa aunt moꝛte coꝛpis certuʒ e
ꝙ nõ abolet neq; abraditquodcũq; ſciũt
vel dũ yẽnt in coꝛpe.Deſcenſus igr huma
narũ animaꝝ in coꝛpavel traſlatio etia ea

rũ a coꝛpibus in alia coꝛpanõ deleuit ob

linios vniuerſalia Dpemaſcienin- oẽs
⁊ memoꝛias qs habuerũt vł

in ſtellis m /

—

corpibe hominũ n en in comibug erias
quorũdã amimaliũ alioꝛum de traſlanoe

eadẽ ẽ queſtio videlʒ an traſſerant᷑ a coꝛpi
bus huanis in alia coꝛpa bumana im an

ia alique al i in coꝛpa alioꝛũ animalin. Qt ſi dixe⸗
in alus coꝛpi/rit ꝙ in coꝛpibꝰ oim animaliũ ergo in coꝛ

1bůt a coꝛpibohmoiinũerabilia milia aia

poribꝰpulicũ ⁊ muſculan/qre quottidie ex

rũ hũanarũ ꝑ ſolu venatũ yrundinũ.om̃i

ei die vnaqueq; yrũdo venat pluſq; duo
milia muſtularu. Cottidie igr reuertutur à?
nũuerabilia milia aiarũ huanarũ ad com/

parabiles ſtellas de ſolis coꝛpibꝰ muſcu⸗
larũ. Am

⁊ notabiliũ maioꝛc eẽ tota terra. Mani
feſtũ ẽ muſculas⁊ pulices numero excede

re ſtellas oẽs qᷓre ?⁊ oẽs animas hũanas.
Plato auteʒ poſuit aĩias hũanas creatas

eẽ ad numerũ ſtellaru. Si dixerit i ali⸗

Aabus animabſtat opinio platonis et pii

platonẽ vel in coꝛpibus alis ſᷣm pittago⸗¶ Aagore vel in hoibus ſolis. Illa igitur ſo⸗

rã. Atteſtant᷑ autẽ nobis oẽs homines ſe
nihil penitus ſcire de huiuſcemodi rebus
vel ꝙ in ſtellis ſuis fuerint anime eoꝛum
et hoc etiã teſtiſicant᷑ anime eoꝝ ꝗa nihil
ſciuerũt anteq; eẽnt in coꝛpibus ⁊ fecerini
Sed oia que ſciunt ſe in ſuis coꝛpibus di
diciſſe nulia em̃ dicit alicuius ſe reminiſci

kaliũ natnrale aut eſt in omnibus anima
bus humanis vt quociens vel ſaltẽ ĩ pin/

ribus vel multis aliqð rediſcũt eoꝝn que pᷣ

us ſciuerũt ſtatim auertunt? reminiſcunt᷑
ſe illud alus ſciniſſe. In mille milibꝰ aut

ſtudentiũ ⁊ diſcentiũ vel etiã phyloſopha
tiũ nõ eſt inuenire anima vna que remini
ſcat᷑ aliqð eoꝝ q dicit ſe ſciuiſſe in celo vel
apud ſtellã ſuam. Ampliꝰ.ſi ipſe ptato
poſuit phyloſophãdo deiegutur oꝑte vel
ſepulte naturaliter nobis vnitevel innate
ſciẽtie cũ tã multa tam ꝓfunda inuẽta ſint
a phis quõ ab Ariſtotelł. et ſeqcibꝰeiꝰ qͥs
cõſtat in ppyloſophyas ⁊ pᷣminatiões fu
iſſe ac ꝑſcrutationis inueſtigatiois nõ eſt
hoc vnũ inuentũ atʒ detectũ in animabꝰ

niis videlʒ aias eoꝝ celo fuiſſe ⁊ in coꝛpi

bus ſtellis habitaſſe. Ampli⸗ iſta traſ
latio quã pittagoꝛas poſuit aiarũ quouſ/
qᷓ; eẽdet᷑ an extẽdent᷑in oĩa coꝛpa aialiũ

an ſtabit in aiabꝰ aligbus qð ẽ dicere añ

ſintin oĩbꝰcoꝛpibus aialiũ anime bũane
Fin ſentionẽ platonis an pictagoꝛe an in

la erunt vera aialia vtpote habẽtia aias
naturali aptitudine cõgruẽtes coꝛpibꝰ ſu
is / ex anima em̃ humana et coꝛpe bꝛutali
nõ poteſt eẽ verus aſinus an: verus leo⁊

ita de alijs.Erũtigr quedã animalia bꝛu⸗

talia vera ⁊ queda falſa qð ẽ dicere.Equi
veri equi ⁊ quidã no veri ⁊ de leonibꝰſilx
Manitfeſtũ autẽ ẽ qꝛ traſlanio aian hu
manarũ ĩ coꝛpoꝛa bꝛutoꝝ nihbil omino hỹ
vtilitaty plurimã vo hʒ noxietatis.Si em̃
curreres ꝑ oẽs viasvtilitatt qᷓntũ ad ip̃as

aĩas nulla ꝓꝛſꝰ inenies qe nec ſibi ſapietio
res aut melioꝛes effici poſſũt qᷓ; eẽ ĩ coꝛpo

ribꝰ huũanis.imo ꝓꝛſus deſipiunt ibi ⁊ in
docibiles ſapiẽtie ⁊ honeſtalt oĩno effici⸗
untur.Ad expiationẽ vo vel co:rectionẽ ſi
ue emẽdationẽ penitꝰ iutilis ẽ hmoi traſ⸗

latio. Impoſſibile eĩ ẽ eas coꝛrigi vel emẽ

dari in brutalibus coꝛpibus.ſi dixerit

ex oꝛdine diuine iuſticie videlʒ ad pena⸗

pter delicta ſua traſferütur a nobilibus
coꝛpoꝛibus hũanis gignobilioꝛa ⁊ vilio⸗
ra et hocip̃m vanũ ẽta qꝛ pena hmõi nõ
ſentiat ipᷣe vłl alie qᷓ metꝰhmõi pene de⸗
terrere potuit ⁊ arcere a ſilibꝰdelictt. Inu
tilis aũt ẽ maifeſte pena oĩsiqᷓ nec paciti
nec alijs ꝓdeſie pᷣtialis ẽ autẽ oĩs pena in
cognoſcibilis. Hec autem adeo icognoſci

bilis eſtvi nec pꝛophetis reuelata ſiunec a
tanuis pꝛophetis poluerit inueniri. Qè ſi

Aimpli? manifeſtuz e nõ eſſe tot
ſtellas in celo quot ſunt pulices ⁊ muſcua⸗
le. Eu em nota ſit magnitudo celi ⁊ decla
ratũ ſit vnaquãq; ſtellarũ fixarũ viſbiliũ

ioꝛis q; coꝛꝑpis bꝛutoꝝ ad o
iplices q; manifeſte apparet in ſculpturiſ

Pars pꝛima de vninerro

dixerit ꝗa a pittagora inuenta eſt Reſpõ
deo quia non eſt inuentum niſi vel ſenſu
vel ratione irrefragabili veꝝ eẽ declaratũ

ẽniſi foꝛte creatoꝛ reuelatõe fuerit oñſuzʒ

In huiuſmõi ei rebus opiniões hominũ
nec metionesſʒ ſomnia reputada ſuũtĩ cer
tis ꝓbationibꝰ aut ſaltẽ veriſilibus fina⸗

—

rer⸗ appꝛobate.Sivo dixerit ae manichei
iuenerut hãc traſlationẽ reminiſci debes i
* becilitatis ⁊ erroneiatis i poꝛũ et qualiter
radicitus deſtructa ẽ ꝑ me in pᷣma ꝑte tra⸗

ctatus iſtius ſecta eoꝝ in quo apparet tibi

euidẽter ꝗa poſitiones eoꝝ nõ ſolũ ĩpoſſi
biles ſunt.ſed deliramẽta ſũtmente alie⸗
natoꝝ et fabule auiles qᷓpꝛopt᷑ nec dignũ
eas ſigillatim et oẽs deſiruere. Magis ei
riſu ⁊ deriſione digne ſunt q; diſputatiõe
Si vo dirxerit qꝛ ſtat in ſolis coꝛpibus hbu
manis huiuſmodi trãſlatio animarũ hu⸗
manarũvt maniſeſtum ẽ q oĩia animalia
beꝛuta et ve animalia ⁊ ve bꝛuta ſũt.Soli

aũt homines nec veri ſut hoĩes.nec vera
animalial imo equoce aĩalia dicũt/et aĩa
hũana equoce dicet᷑ aĩa ad aĩias bꝛutoꝛũ
cũ aĩa bꝛutalis oĩs ꝑs ſit ipᷣiꝰ aĩalis bꝛuti.

vt foꝛma ipᷣius atq; ꝑfectio coꝛꝑpis eiuſdeʒ
et vt ita dixerim naturalis ihabitatrix coꝛ
poꝛis eiuſdẽ ⁊ coꝛpus bꝛutale habitaculũb

ipᷣius aĩa vo hũana ecõuerſo.Uñ natura

liter hocẽ ex ipᷣa creatiõe ſua habeat eẽ ex

tra iuxta poſitionẽ platonis ⁊ pittagoꝛi et

ſic in coꝛpe hũano tãq; hoſpes et aduena

limitate hoſpitatiõis Amplius. Scoõm
hoc nobiliſſima ſpecies omnium anima⸗/

lium deeſſet vniuerſitati animalium? qd
eſt in ea velut caput. videlicet homo/ hoc
aut nõ decuit creatoꝛẽ videlicet vt vniuer

ſitatẽ animaliũ relinqueret impfeciã et iã
enoꝛmiter detrunaata.imo decapitataʒvt

tio in lapides aut metalla. Amplius.

Cũ coꝛpus humanũnõ minus oꝛganicũ
ſit naturaliter nec minoꝛt aptitudinis na

abiliter ma

P aan euidenter inco

figurꝭ et innumerabilibꝰ fabꝛicationibus

⁊ arlificijs quõ creatoꝛ non ꝓuidit hmoi

oꝛꝑibus naturalẽ perfectionẽ eis congru

cntem ⁊ debitã vt eſt perfectio naturalis.

eQuia igr perfectio naturalis non habet

tiones mul⸗

eſſe naturaliter niſi in eo et cum eo cuiꝰẽ

naturalis pfectio aĩas aũt hũanas voca⸗
me in hmoi perfectiones.q̃re animehbũan
ne per moduʒ quo anime hũane ſuntnõ

habent eſſe naturaliter extra coꝛpoꝛa, Si

igr extra coꝛpoꝛa creale ſũt per violentiaz
Im ſun 9

tvel fuerunt in locis ſue creationis

re ⁊ iniuſte egit creatoꝛ cũ eis cũ ſine cuai
pa hmõi violentia eis intulit:nulla eĩ cu:
pam in ipᷣa creattone ſua vel ante ſua ce
atioẽ cõtraxerũt/t ipᷣe deſiderio incoꝛpo.-
radi nullomodo peccauerũt cum incoꝛo
rari eis naturali iure competeret ipſum
deſideriũ eiuſdẽ naturale eiſdẽ eẽtet nul,

lũ naturaie poſſit eẽ illicitũ vel peccatum.

AQue igitur cauſa potuit eſſe creatoꝛis t
iſtos carceres coꝛpoꝝ late tenebꝛoſitatt at
q; penalitatſcu ↄtra iuſticia eiuſdẽ mani⸗
feſtũ ſit hoc eſſe in tanta ipᷣarũ animariũ
Eniciẽ pittagoꝛe vo maioꝛ euidẽter ee ap⸗
paret iſania intranſlatiõe animaꝝ huarũ
a coꝛꝑibus in coꝛpa / Impoſſibile em e vt
hic naturali earuũ deſiderio fiat vel etiam
alioꝛũ ipᷣarũ deſideriolcum neutro modo

rum hoc anime humane deſideret et hoc

apparet atteſtantibus eis q deſideria ſua
puriſſime cognoſcuntquare neceſſe eſt vt

fiat hoc per violentiam huius autem vi⸗

olentie nulla pꝛoꝛſus inueniri poteſt vtili
tas. Sed 7 quomodo recoꝛda rentur tan

tarum mutationu et violentiaruʒ circa ſe

Uoniam igitur ex hijs que pꝛeceſ/
ſerunt manitfeſtũ eſt tibi platonez
et pittagorem deſtruxiſſe in varte
iſta naturam animarũ humanaruʒ ? ſi di
ligenter intẽderis in hoc inuenies eos de
ſtruxiſie omnes animas humanas et po⸗
vt ſuiſſe ſubſtantias angelicas ſpũales ſcõ,/
aptius loquar. Si in oĩa coꝛꝑa animali’n
ẽ iſta tranſlatio animarũ humanarũcur
non ⁊ in coꝛꝑa planetarũ.et deinde qua⸗
lirer ſtabit ibi vt nõ extendat iſta tranſſla⸗

veritateʒ poſitionis ſue creatas fuiſſe an⸗

te fabꝛicatio nem coꝛpoꝛum humanoꝛum
non autem veras animas humanas qm
hoc non patitur natura eoꝛum et inuertit

erroꝛ eius in opinionem eoꝛũcacodemo

nes quos vulgo dyabolos vocant de ce⸗

lo deiectos et ꝓpter delicta ſua in coꝛpo⸗/

ra humana velut in quoſdaʒ carceres de

truſos ſentiuntquare non effugerint pla-

to atʒ pittagoꝛas. Sicut nec hu quos vlti
mo nominaui deſtructionem totius hua

ne ſpeciei. Ueritas enim hnmane ſpeciei

eſt ex vera anima etex vero coꝛpore exan

gelica quippe ſpirituali ſubſtãcia in coꝛpe
humano ipoſſibile e eſſe verum homine.

. .

NMkboe
N
letw
ſpoanere

4

dekotaite
leeppale,
bleeuen

Mltnnin

depenis
grſeiu
ulgint
Tlenicone
itümn
Nloniope
Hiunonbe⸗
iiurosote
Ntwinirin
odſſort

Mündeſtn
upecsihd
lͤfrlann⸗
Sawrappan⸗
Paurrüͤne
eni geii
mosfoͤent⸗
hoieyile
Noyeseni
NoizOvon
nali⸗
Vſetemnn
Acunnmnet
Allſcauna
lepklizgia
ſlhrigt
licben
mlürie
pin
npbusu
ihemuu
angion⸗

=

SE
S=

=

=.
Se

=

= =
ES = =—S⸗
= = =ẽ
= =ẽ S

Kaitdin
vescennn
ueamnane
AEſät ene
nhhisſen
Aorclagai
Asniniu
eſape me

pedeſceng

—Z
econgane

Aurdleeidie

allakiſ
Poimicke en
oriende
Naiuſtcianſin
in anniiöenin
Oaicranun
Nlanöeanine!
Inpridri
deſceno im⸗
Lenoummmed
mbuseisanin⸗
unteſeen
nnan huni
us inueniſt
ocoſetcge
jat niolenian

=
—
S
S
=

=
S=
=

—

8
ES 2
—–
=
= —

coꝛruptiois atʒ dę moꝛte ⁊ vita vtrũ pen/

pio creationis vniuerſix currẽt oĩa ſecula

tur res eedẽ ad ſecula ſua ꝗͥ fuerũt ĩ glijs
ſeculis. Uerbi gra. Idẽ plato.idẽ ariſtote
les. Idẽ oes alij at
guli ⁊ renaſcatur ĩ oꝛdine ſuo eadẽ agẽtẽs

ſi ſunt in tpibus ſuis⁊? generaliter euent⸗
oẽs in omi pte mũdi idẽ erunt ⁊ pceſſert
um rerũ nõ ſolum ad ſtatũ ſuuʒ pſtinum
ſed etiã ad oẽs curſus ſuos actiones ſcili⸗
cet et paſſiones ⁊ alios euẽtus. ai
iſte vt eis vt viſum eſt ↄtinet.xxxvi.milia

quonisa circulus celi nõ cõtinet niſi trecen:⸗

id ẽ deſcriptionẽ totius circuli celi in tot ce
tenarijs annoꝝ quot gradꝰ ↄtinet celi cir⸗

4

—
4

Or eſ rer le
M —Rr eee .

De boc aũt qð ðꝛa qbuſdã ſubſtãcias npn riis annoꝛũ.Trecemi vᷣo ſexaginta cente

X=

iuſmodi coꝛpa buana aſſumere vt bomi⸗ narij annoꝛum. xxxvj.milia annoꝛu ſunt.

nes appareat queſtionẽ bʒ nõ facile diſſo „ Annus igr magnus ſtellarũ fixarum. xxx
lubile an aſlumat hmoi coꝛpa an nõ aſſu/vji.milia continet annoꝛũ. De planett vᷣo
mat et vtrũ aſlumptio iſta ſu talis piũclio ſeptẽ id ipᷣm ſentiunt q eodem nuero an
q debeat dici vniovł vnitio ꝑ qua vnũ ſi noꝛum ad ſtetum ſuũ pᷣmitiuum ahſch vl
at ex ſubſtacia angelica et coꝛꝑe bůano er la diuerſitate reuertẽtur. Pꝛedictũ igr ſpa
illud vnũ an ſit homo an alterius ſpeciei cium annoꝛnm annus e reuolutionis lo⸗
2 iterũ ſcdᷣm erroꝛẽ platonis quo no obli tius celi æ reuerſionis oim motuum ſuoꝝ
uiſcũtur angeli ſancti ꝙ cognouert aſſum

an qa min? immer⸗

płlionẽ coꝛpoꝝ hmõi an nerationis ⁊ coꝛruptionis ꝗ ↄtinetur int

guũtur coꝛpibus q;; anime nre nec etiam cireulum ime/ ꝓpter quod et mũdus ſub
vniũtur eis an etia ob alia cauſam pſicru⸗ limaris diciturquonia ᷣm opinione eoꝛu
taboꝛ in ſequẽtbus in tractalu videlicʒ ð

buiuſmodi ſubſtancijs. uumm cauſam motuum et mutationum

idẽ dicere ꝑ omnes idem ꝓꝛſus homines
⁊ ad minicula oĩa et cetera cungia q mun
dus iſte ſublimaris ↄtinet regnabunt᷑ ſeu
reparabuntur eade ⁊ ſequuntur poſtmo
dum per ſimiles celi reuolutiones eedem
et coꝛruptiones habende generationeſq;
alij euentus omes donec cõpleatur iterunʒ

trũ 'm partẽ vel m totũ. Ubi etiã pſcru
tandũ erit de ſtatu illoſcʒ generationis et

nes ſint nunqʒ habiture finemr de vita
ipa vtrũ ppetuo fluxura ſit in moꝛtean ꝑ⸗
petua fluxione ſtabilienda qñq implẽ/
da tũ quedã ꝓphecia xpᷣianoꝝ q ðꝛ quia
mo:s nõ erit amplius ꝙ ⁊ ipa lex ſarrace
noꝛũ expᷣſſe bʒ Haimn igit ponã tibi opi⸗
nioneęs antiquoꝝ hoꝛũ opinio aſtrono/
moꝛũ ⁊ quorunda poetarũ ꝙ anno queʒ
vocat animũ virtutem fiat renouatio vnt
nerſuet erunt oĩa ſicut fuerũt in ipᷣo pꝛinci

um poſt illius autem completionẽ fiet ite
ratio ſimilis et ira in infinitum. Et quonig
de hniuſmõi hominibus alij poſueri mi
dum eternum. glij vo creatuj tpe er necet
ſitatelcoacli ſunt quida eoꝛum ponere inſi
io c nitas iam renonationes buiuimodi pᷣceſ⸗
eodẽ ſcdᷣo anno qͥ recurrãt ᷣma ? reuertẽ ſiſſe et infinitas ſubſuturas eſſe. alü verg
reriſſe hoc em̃ ꝓhibet mundi nouitas ? in
cepuo. Debes auteʒ ſcire qꝛ ſunt q dicun
nnum iſtum magnuz qꝗ æmundanus di
citur.xl.milium annoꝝ ſpacium ↄtinere/⁊
credo qꝛ boc ẽ foꝛſitan ꝓpter diuerſitatem
reuerſionis.vi.planegrũi Quid autẽ vę
ritas de his habeat fcile ẽ nbi videre eũ
noti ſint motus planetarũ ⁊ facile inueni⸗
biles ad oẽz tpis quatitatẽ. Nõ refert aũt᷑
qntũ ad intentionèe pᷣſentis tractatus.
£D☚ Taom̃ magni reputati ſunt ꝗ hoc

dixert. Cõueniẽs ẽ vt acqratur ti⸗
Abi veritas ⁊ certitundo ſng hus ne
leui rõcinatõe ⁊ debili ↄtradictioe diſſen
tirevideart ob opinioe latoꝛuũ. Ooꝛimu ig
decet vt audias cauſas q eos i hac ſjentẽ⸗
ciã vel iduxert vel ĩducere potuer̃t ⁊ igʒ ſe
tigi nibi vnã ex hus videlʒ celeſtẽ oucatũ ſi
ue moi ſupioꝛt pᷣncipatũ T traſalitatẽ qua
poſuerũt ei ſuꝑ iſtũ ſſerioꝛẽ ſe; ſublimarẽe.

2

oles ita ꝙ reuertat ſin
eadẽ pacietes ꝓꝛſusque vel egerũt vł pal 4

iſta renonatio nõ eſt niſi reuerſio omni

nnꝰ? aut

anno:ũ ⁊ bocẽ quonia ſcõm ꝓbationem
plolomei vnadq; ſtellarũ fixarnʒ mouet
ſingulis centum annis vno gradu/quare

tos ſexaginta gradus. Unaqueq; ſtella
rũ pᷣdictaꝝ ↄplebitreuolutionẽ ſus lotam

culus quare in trecentis ſexaginta cẽtena

pꝛincipium. Mundus vo nature id eſt Se

mundum ſupioꝛem ac celeſte tanq; duce,

mundus et pᷣſcdᷣtus annoꝛum.xxxvj.mili

infinitas quidem futuras eſſelno aule; pᷣ

g a

Oſt boc conſequẽs erit de vniner fuatum munduʒ ſupioꝛẽ ſiue celeſte ſequi G
ſo inueſtigare an babeatrenouag lur neceſſario reuertetur ſm ſe totuz ettug
tionẽ 7 vtrũ vnam vel multas. E oia ad ſuum pᷣmitiuum ſtatum. et hoc eſt —

eerPr e releg,
„

DPars pꝛima de vniuerſo
6 ʒEx quo viſum ẽeis ꝙ inceptio rerũ gene/ bit vel aliena dico ꝓbter tyrũ cuia vtus
raliui⁊ coꝛruptibiliu; ſit ex inceptione mo no ẽ renouatiua ſoluũm ipᷣius. imo etiaʒ “
us celeſtis/et ꝓgreſſus ex ꝓgreſſioneqᷓre alioꝝ ꝙ nobiles mulieres docẽtibus me Getienro
reuerſio ex reuernone. iteratio ex uerano dias ſe noſſe multociẽs oſtenderũt. Quar Cbs⸗cene
* ne. 7 ꝓpter hoc iterari continget motũ ce/ a ratio e cui oes oſenciuũt ſicut dic Ariſto Kogtent
leſtem totiẽs ⁊ res inferioꝛes generabiles/⸗ teles ga vᷣlus ĩtellectiua in animalibus?z enegere⸗
et coꝛruptibiles et hoc legiſti apud libꝛos plantis reſtaurat ꝙ deperit ð indiuiduo ſirnſpin
„ iudicũ aſtronomicoꝝ hac decauſa poſue· vrus vᷣo generatiua ꝙ depitde ſpecie. et wangen
runt mutationes magnas in mũdo inferi adieci/ꝗa Htus nutrifina coſeruaniua eſt EVynnmnin
oꝛi iuxta diſpoſitiones ſtellarũ 2 lumina⸗ indiuiduoꝝ generatiua vo ſpecien fac igr Aanewſtlet
riũv iam noiaui tibi mutatiões magnas, vis generatiua qð poteſtvidelʒ qd nõ po ofnotiit
qualis fuit coeruptio generis hũani vere teſt renouare indiuidua in ſeipis renonat nenio u⸗
vnrniuerſalis ꝑ diluuiũ vniuerſale? repara ea in alüs.Quia igr nulla vtilitas ẽ in ge (endecete
io eiuſdẽ ꝑ paucosqui ab eode; diluuio neratione nouon indimiduon cũ eque bo nnoneteg
eualerũt. Similiter magnas mutaliones na ſint qͥ coꝛrũpunt et ſimplr mala ſit coꝛ⸗ ſſdiitin
intelligo mutationes leguʒ ? ſectaru ata; ruptio boni. Manifeſtu videt ſupua Cbuttunt
& & „ magnon regnon. Secuda cauia que eos ſanere gene ationeindiuidopinfemer lünmfue
ad hoc inducere potuit ipᷣa circulatio que ißie poſtch vie generatiua aliud nõ inten Mödnib
omi anno otingitom̃i ei anno reuenutur qit q; oſeruationẽ ſpecierũſmullo melius nyunenst
quatuoviciſſuudines temponliuxta qua eſſet nature vtus renouatiua ᷓ; generali⸗ Ccacinnen
Alr ates circuli ſo laris hoc ẽ circuli ſignoꝛũ uqm p eã et malũ coꝛruptiõis follereiur nnäbndine
xã aut vjciſſitudline ſunvereſtas autum abiindiniduis ? bon oſeruatiis pueni innini
nus et yens. Sil ltenderũt circulatides ret eiſdẽ ⁊ ↄſeruationis ſpecieruũ nihil pe⸗ Vntirtan
in iebud iut in ſublimi quales ſunt plu mnutus deperiret ipi aut teſtant qmm natuna zunince
uie grandines niues ro:es ſ cetere huiuſ⸗ intedit nõ ſolũ in bonũ ſᷣ etiã in optimuʒ ſtoeneni
mõi quoꝝ omniũ aa videbant circulares ꝙ ẽ ei poſſibile. Quare natura pniuerſa grynlin,
renouationes eſtimanerunt qa vniuerio intedit ad renouationẽ vniuerſi quantuz ſunani
ſublimari eſſet ⁊ renouatio vniuerſalis et ei poſſibile ẽqm nõ eſt ſtabile vniuerſum ſfinttn
annꝰ ei appꝛopᷣatusſin cuiꝰ cõpletione to cui ptes generabiles et coꝛrupꝛibiles ſut mmculeg
taliter reuerteret ad ſuũ inicin. Si em pri intẽdit renonationẽ eius p ſucceſſiones et en
bus pticulares renoua tiões ſint?⁊ anni ſu reductiones ad ſtatũ pᷣmitiuũ/ qm in eo Irrian
arũ renouationũ ꝓ ↄgruẽtia naturaꝝ ſua ſtare nõ poteſt ꝓpter cauſam pᷣdicta neceſ mltene
rum conueniens eſſet vt ſit vniuerſo vni⸗ ſe ẽ ip̃ᷣm coꝛrũpi in pꝑtibus ſuis coꝛpalibus aliin
uerſalis renouatio ⁊ annus renouatiõis qre vel nõ ſtabit oĩno ſcilicet rendens in . wltn
ꝓngruẽs vniuerſitati ſue.ercia ratio v nõ eẽ vłrenouabitur ſtatus eius ⁊ qe nul lünn
Wreae& Vdet illa fuiſſe. Certũ ei ẽ multa genera ani lus eius ſtatus ſtabilis nec poſſibile ẽ ꝗn sgun
maliũ vᷣtutẽ inſeipis renouatiuaʒ Sicut omino recedat in nõ eẽ neceſſe ẽ vt ſint ei nitffegn
manileſtu eſt de ſerpente ꝗ vocat᷑ yrus ꝗ renouationes abſcq; nüero et fine. Quita kiugtn
ſemetip̃ renouat ⁊ a ſenectute ſua reiune a ra tio. Amplius. In vegetabilibꝰ? que ſin⸗ –
nelcit. ſicut alibi daiciſti. Similit᷑ aquile/ gulis annis renaſcuntur 7 poſimodũ coꝛ endn
O andpitres ? de ceruis idẽ dicit᷑ ſʒ vegela Früpuntur veriſile ẽ illa coꝛruũpi in ea ex kunenn
bilia qͥ ſingulis annis vetereſcut ſingulis ρ bus cõpoſita fuerũt.Si em ↄpoſitũ feſol ithoſibie
annis renouaturæ reiuneſcut. De aue auũt nitur in ea ex abus opoſitũ nõ erat vt po en
fenice ſoꝛtaſſis bʒ queſtionẽ. Nentñ qntũ mnius in illa qʒ in alia. et qre potius in quo nalio
moõ mihi occurrit viſimili videt᷑ q auis da in gbus no ẽ ↄpoſitũ qᷓ i quis alia hu W
hec magꝭ intẽdat renouationẽ ſuã q; moꝛ iuſmõi. Amplius.quo reſoluetur com eunc
rẽtotũ em̃ ꝙ facit ↄoburẽdo ſeipᷣaʒ natura poſitũ in ptes ex ꝗbus nõ ẽ cõpoſitum vt ini hlir
moutte facitnatura aũt nõ mouet ſubie/ homo in animam ⁊ coꝛpus ex ꝗbus nõ iingidi
ccũi ꝓpꝛiũ in deſtructionẽ ſui igquare ma ⁊z numerus in vnitates ex ꝗbus non ẽag antitl
gis videt renouatio fenice ꝑ huiuſmõi cõ gregatus qre triricuʒ qðᷣ hoc anno come⸗ i ntf
* buſtionem fieri q; generatio noui fenicis ditur reſoluetur in ea ex ꝗbus ↄpoſuũ eſt n ſnci
Inueniũtur ei młta alia vim renouatiuã et ꝓpter hoc ſi fiat generatio ex eiſdeʒ ge nsginuun
et reuerſiua in ſemetip̃is habẽtia. Quãato nerabitur idẽ triticu ex eiſdẽ em̃ nõ dʒ eſſe aliintedd
foꝛtius igr vniuerſũ vel vtute ſus renona nilii idẽ quare idem triticiũ eni pᷣſenn et ſe u Ant
u elifi
Meenor

main an
mimaſnt
ngtoſgiet
icnunſee
Tnularu
näntnin
kafngtute
weinciuicnin
nanmnaslwin
Nienönurr
mopennd
icanptisft
ü Cruanis
nisſheienin
donäßeün

Müonerr

Pritlaſch
taüönen
ppercanni
Loino ſaate
biinj kenichi
tabsni⸗⸗
blcgnunnt⸗
lieptn,
Canuur:nin⸗
eillaconiin
ni Sici ,
1s eſinn
Un crtne,
oſtiii⸗

Fo. lrxxriij

quenti anno eodemmodo ſe bʒ de fru tarum in quon liberis inueninnt aliqua

ctibus. quare ↄſequenteret de aialibus huiuſmodli. ð
quo generant᷑ ⁊ coꝛrũpuntur ſuo tꝑe ea⸗ Oſt hec igitur per oꝛdinem rñũde
dem re Enerant Jam autem declarati £ bo rõnibus iſtis ⁊ dicam qꝛ iaʒ fe
eſt in diſciplinalibus ſanctis et ꝓpoſins ci te ſcire quia m otus celeſtis intẽ
quodcũq; numeris poſſibile ẽ inuenire/tionnon extendit neq; in ꝑticulanalqꝛ ne/
taʒ minimũ qᷓ; maximũ numerantẽ illos q; ipe pater. Socrales intendebat gene/
quare poſſibile erit inuenire ſpaciuʒ ꝑis rare ſocratẽ cum daret operãgenerationi
quo fiat omniũ hmõi regenerabilium re Quantofoꝛtius igi celum vel virtus cele
generatio. Hec aũt dico ꝗqꝛ quedam vna ſtis non intendit in ꝑticularia vel indiui/
⁊ eadem die generant᷑ ⁊ coꝛüũpuntur quę dua ſingulariter ⁊ ſi conceſſum fuerit eis
damvno menſe quedã pluribus ⁊ queda ꝙ virtus celeſtis cauſa ſit efficiẽs omniũ
pluribus cẽtenarijs annoꝝ ſeculis. Sicut generationũ et coꝛruptionũ que ſiant in
coꝛuus⁊ coꝛnix ꝓut ſupꝛa audiuiſti? mul

notis omnibus hmõi tempoꝛibus ⁊ tem
poꝛuʒ numerus facile ẽ inuenire qð dixi
exercitatt in talibus vicʒ tpᷣus in quo fiat
omniũ hmõi regeneratio qð tempꝰ ſiue

tentio motus celeſti vt generent᷑ neq; po:
ſibile eſt hoc vllo modoꝝ vtun celeſti cuʒ
animaꝝ humanaꝝ creatioſer coꝛpoꝛũ hu
manoꝝ fabꝛicatioſipᷣorũq; ad inuicẽ con/

ſit vt pꝛedictũ eſt. ſiue maius ſiue minus iunctaꝝ opaniões ſint. Soli omnipotẽti

—

G

non refert quantũ ad opinionẽ iſtaʒ. Se creatoꝛi poſſibiles q̃re per interẽptionem
AXiq ratio. Heceſſe ẽ vt generatio ſiue coꝛ⸗

— =—

ſuum. autẽ extendant in infinitũ im⸗ ꝭoſtendãa multis vijs reuerſionẽ iſton et re
poſſibilevidetur eẽ cum iam ſtabilitus ſi nouatonẽ nullo modon eẽ poſſibilẽ De
ſtatus cauſaꝝ quare quẽadmodum non nonuitate vo huius mudi ſuperioꝛis ymo
ingit cauſas efficiẽtes aſcẽdere infinitũ ⁊ totius vniuerſi iã ſatiſfactũ ẽ tibi ⁊ acq/
SDic neq; deſcendere ꝙ eſt dicere vt a. ge ſita certiudo poſtq; nõ eſtvlla relicta tibi
neret b.et b. generet c.et hoc finẽ non ha/

aut vt reuertant᷑ et quaſi reincipiat curſũ aten poſitioʒ eoꝝ ⁊ ratiõʒ iſtam et

bus indiuiduis inde manifeſtũ videtur.
Illa em in quibus ſtareiłeẽnt in inſinituʒ circulatõe non em̃ eſt circulatõ niſi ab eo
ſtabiltoꝛa atʒ foꝛtioꝛa eis a quibus gene- dẽ numero in idipᷣm. Non aut ita ẽ in re⸗
rita eent qre effectus eẽt foꝛtioꝛ caula ſuj bus de ꝗbus exempla ponũt. Non em̃ ẽ
atʒ ſtabilioꝛ hoc autẽ non eſt poſſibile cem ab eadẽ hyeme ad eãdeʒ reuerſiio necab
eftecus permodũ quo eſt effectꝰ totũ qd eodem vere ad idipᷣm/nag ab eadem plu
habet a cauſa ſua recipiat. Recipere aũt uia ad pluuiã et ſic de alũs. Que igit iſte

ipᷣm maiusa cauſa ſuaquã ipᷣa cauſa ha ꝙ mutationes ſunt ex quibuſda in alio nu/

beat impoſſibile ẽ.quare non ẽ poſſibile mero et ex ulis iterũ in alia.Dico hoc eſſe

vt ſten:? generatio et coꝛruptio in aligbuus erxtenſionẽ ſᷣm rectuʒ cũ in eis ſit inuenire

indiuiduis nec poſſibile ẽ eos currere ĩin pncipium ⁊ finẽdiuerſa numero penitus

finitum. Recurrẽt igr ⁊ reincpiẽt curſum ſecõtrario aũt ſe habet in circulatiõe.Ter

2

in nihilũ.Otñ dixerit ꝙ non ẽ neceſſe ꝙ

—,§/(eB84——

n n⸗ n: ua quoꝛunda animalium inducunt 2 per
nihilum. Oſt in pꝛima naturam ex qual oc qð eſt in niquibꝰptibusvniuerſi ge⸗
generata ſunt fiat iſta reſolutio/tũc nõ ef nerabilis et coꝛruptibilis nituntur eam
fugit quin reincipiat generatio ſi genera-⸗ extendere in vniuerſum illud. Rñideo ꝗa
tio ſcõm natutam ẽ.Lauſa em generatio virtus hmõi in pauciſſimis eſt partibus.
nis efficiens eadẽ eſt que ⁊ a pᷣncipio ſiue vniuerſi.Et quia multũ diſtat inter reno/
cauſa iſta intelligat morus celoꝝſiue na uationem hmòi et regenerationẽ ipſi ve⸗
tura aut virtus alia ſiue crearoꝛ ipſe ſub⸗ ro non ponunt renouatiões vniuerſi re⸗
lumis et celeſtis. Potuit eteos mouere nouationes inq; que ſunt avetuſtateſed
ad hunc erroꝛem fictio vel narratio poe- regeueratiões que ſunt a komuptione et

ſuum vel reſoluẽtur omnia coꝛruptibilia 4 vero rationi qua de virtute renouati⸗

87 1 7m mundo ſublimari quamq; de hocmulta
te alie diuerſitates iueniunt᷑ iu hmõi qᷓre in pᷣcedentibus audierè. Quare nõ eſt in/

vt genera poſitiõis illiꝰaſtronomice diſſoluit ratio
ruptio extendant᷑ in infinitũ aut vt ſtent illa pᷣma eoꝛũ.In ſequẽtibus aut deſtrua⸗

non ha/ dubitatio. Scde v rationicuius radix
beat.Oaut non ſtet generauo in aliqui /ẽ circulatio que videt᷑ eſſe in rebus q ſecũ
tur motũ ſolis. Rñdeo ꝗa errant de ipſa

—

Pars pꝛima de vnuerſo. hnm,
reſurrectiões que ſunt a moꝛte ð bꝰ ma mero rtèminiſcere acreuerti. Reſpondeo egeneana
niteſtũ ẽ ꝙ nec vniuerſo generabili ⁊ co quia intollerabiliter erant ? qꝛ faiſuʒ im· ſplinbon
ruplibili poſſibile eſt nec aliter parti ifius poſſibile ſupponunt dicentes. numqo⸗ funglpere
MHllla em̃ ẽ oino creatura q poſſit genera-⸗ q; reſolubiliũ in ea ex quibus eſt ſolumo Cninmor
re ſe vel regenerare poſt coꝛruptionẽ ſuũ do poſſe reſoluulicet verum ſit vnumqo/ punluns
vel reſuſcitare ſe a moꝛte ſua.Ad hoc ant q; compoſitum in eg ex quibus eſt imme enunin
ꝙ dicũt quia melio: eẽt in indiuiduis ge- diate compoſitum pᷣma ſui reſolutione re Urpenhotn
nerabilibus vtus renouatiua qua gene⸗ ſoluijtamen poſſibile eſt ſecunda⁊ tercia ſihmnlt
ratiua.Rñdeo quia neceſſie ẽ coꝛrumpi et eęt qubet alia reſolutione in alia ipſum re mt rde
moꝛi multa ex generabilibus ꝓpter con/ ſolui Uerbi gratia Coꝛpus humanum in unſncuct
ſeruationẽ alioꝛuũ.ſicut de frugibus et fru mẽbꝛa ex quibus eſt neceſſe eſt pꝛima re⸗ eeocotin
ctibus manileſtũeſt/ et de animalibꝰ om⸗ ſolutione reſoluiſiue diuidi et omne alio ſenidrent
nibus quibus alia nutriunt/ in gbuus om totum integrale. Ueruntamẽ nullatenus ſugneen
