que Ehec linee recte partem eẽ in plano ?½

am adhuc adhibere alie declarationes p
ciẽtiam geometrie ꝗbus nõ indiges bic
per eandẽe viam facile eſt tibi deſtruere er
roꝛem alioꝛum ꝗ poſuerunt mundũ alti/
oꝛemtinẽtem iſtũ ſenſibilee ſperam ei⸗
ublimioꝛẽ ſpera iſtalonge ymo immẽ ſu
rabiliter ⁊ circundantẽ mundi huiꝰ ſperã

vltimam ⁊ erroꝛ iſte concoꝛdare videtur
vni ex reſpoſionibus ꝗ facte dicunt ama

cometo ad centũ queſtiones ei ꝓpoſitas
ex parte hebꝛeoꝛũ vbi tot inopinabilia le
guntur videlicet de ſeptẽ in triſticis ⁊ de

alijs ꝗbuſdam incredibilibus ⁊ de ſolio⸗

qʒ dicit eſſe ſuꝑ omnia ⁊ de dño vniuerſi
tatis quez ſedere dic in ſolio illo vt mag
aliena loqnẽtium egron ſermones uli vi
deantur q; vmitatis quicq; habere. Ue/
um ꝗqdeʒ ex erroneis quoꝝ erroꝛẽ adhuc
ſequoꝛ ita poſuiſſe vel potius ſompni⸗
aſſe dicunt munduũ alium longe ſuꝑemi⸗

nentem iſti ſenſibili quẽ totum creatũ di/

cunt a pᷣncipe tenebꝛaꝝ.de hoc ergo qus

liter ipᷣm ponan: inqrendũ eſt. aut em po

nunt illum circundantẽ iſtum antomino
extra ꝙ ſi omnino extra iã latis feci tibi in

poc.Ot ſi circa iſtũ ponunt ipᷣm nec diui⸗

di poſſit aut diſtare ab iſto ꝑ inane vt iaꝝ,

tubi declaratũ eſt. HNeceſſe igr vt diuidaf–᷑

per aliud vel ꝑ alia incoueniẽs autẽ eſt ?
contra oꝛdinẽ nature vt aligꝗd ignobiliuſ

ccelis ſit ſupꝛa eos q̃re celi alij erunt ſupta

iſtos vel celũ aliudſed nobilius aut no/

hilioꝛes ptinebunt igitur vel ad munduʒ
iſtumvel ad illũ aut habebuntper ſe mu

dum ſuu. Manifeſtũ autem ẽ quonia
mundus nihil habet extra ſe qennqʒ ille
ſit quare erit mundꝰ medius inter hunc

et illum. Amplius. cu ille ſit ambiens

⁊ continẽs illos celos ⁊ gtia celos mundi

tingent ſe totaliter ac ſi eent plane cum ni huius qui manikeſti ſu. Manitfeſtu ẽ q/
hil ſit penitus inter eas mediũ’. Amp. ioſe cũ om̃ibus inferioꝛibꝰ.mundus vnꝰ
ſim hoc in nullo põt eſſe altera dictarum econtines ſcʒ intra ſe omnia. licet em̃ tan

mediũ inter eas vt iam dixi. Ja igitur eſt
declarata tibi impoſſibilitas erroꝛis iſti⸗
in hoccum declaratũ ſit ꝑ demonſtratio
nes apð geometras neq; circulũ poſſe cõ
tingere circulũ neq; ſperaʒniſi in

apud eoſdẽ etiam declaratũ eſt planũ ne
q; circnlũ neq; ſperam poſſe ↄtingere niſi
in puncto.Declaratio antẽ hui⸗ eſt per pᷣ

mam ꝓpoſitionẽ vndecimi iibꝛi euclidis

ſperian longe ab altera cu nihil poſſit eſſe ta ſit tanq; multiplex oiuerſitas inter ea

que ſunt intra celũ vltimum mũdi huiui
Nullꝰ ramẽ dicit ꝓpterhoc mundũ iſtu
non eẽ vnum. Non abſtante igr diuerſi⸗
tate contentoꝝ que ſnb celo mundi illius
ſunt erit ex neſſitate mundꝰ vnus ex cõö
tinente illo celo vltimis et omnibus ꝗq in
tra illum ſunt. Amplius qcunq; ſit di

uerſitas contenton in domo vna. dũ mo

do exirema domus videlicet parietes te

Pars pꝛima de vniuerſo.

ctum ⁊ fundamentũ oↄtinua ſint nibilomi

nus vna ẽè domus. Jam aũit dididſti et pᷣ/

diri ibi hecq; habitatoꝛes ex vnitate lo⸗
ci vnu dicuntur vt vnus pplus vna fami⸗
lia et interdũ nomen domus etia familia

⁊ tota multitudo inhabitantiũ nominaf.
Mundus vo abſolute ⁊ ſine determina-

tioe.ñ vocat᷑ niſi raro ↄtinẽs vſualiter at
ꝓlinens cũ tota vniuerſitate ↄtentoꝝ.erit

igitur ex neceſſitate mundꝰ vnus ex con/

tinente oĩa illo vicʒ ſupereminẽti celo qdᷣ
ſompniat ⁊ tota vniuerſitate ↄtentoꝝ in⸗
Ffra ipᷣm. alioꝗn nec mundus iſte tam no⸗

te nominationis mundus vnus erit.

Ampᷣ.cuiuſmõi celuʒ vel celos ſompniãt
mundum illu habere. Si em ſimiles celiſ

mundi iſtiꝰ manifeſtũ eſtiqð mundũ ali⸗
um ſimiles celi oſtituere non poſſunt quẽ
admodũ decem hoies autviginti nõ poſ

unt conſtituere vniuerſitatẽ aliquã ſeoꝛ/
Jum ab vniuerſitate bominũ reliquoꝛuʒ

nec diuiſi eſſe ab alijs naturaliter cũ eos

ſimilitudo naturalis vniat æ ↄiungat. Si

vo diſſimiles celos ponũt mundo illi ce/
lis mundi iſtiꝰ aut ſunt diſſumiles ſola pᷣ⸗
ſtanria nobilitatis ⁊ hoc ſimiliter nõ diui

Qit eos a celis nrigita vt traſferat eos in
alium mundũ ⁊ ꝓhibeat eos eẽ de mun

do celoꝝ nroꝛum qm̃ tunc ipni celi noſtri

nõ poſſent eẽ de mundo vno cũ differẽtia

hmòi valet ĩ nobilitate quã inueniat apð
eos. Si vo poſuerint eos otrarios iaʒ di
xi tibi ⁊ hoc vides ex multis exẽplis quia
ↄtrarietas non ꝓhibet ea ꝗᷓ ↄtraria ſunt.
eſſe de mundo vno. Sicut appet in albo
T nigro ⁊ calido ⁊ frigido alioꝗn eſſet nu
merus mundoꝝ duplus ad numerũ ↄtra
rietati ⁊ haberet vnaq q; ↄtrarietas du/
os mundos. Didiciſti eti alibi qꝛ nature
celeſti coꝛꝑali nõ inuenit᷑ contrariũ ſi ſuf/
ficiũt tibi in hoc ranes ariſtotilis ⁊ ſequa
tium eins ⁊ ſi firmatus ẽ intellecttus tuus
ceriitudine ſuꝑ hijs. Qt ſi diſſimiles lon⸗
ge ⁊ nullo modo congruẽtes naturã celo
rum nroꝛum poſuerit eos. quẽadmoduʒ
qlitas 7 quantitas diſſimiles ſunt mani⸗
feſtuʒ eos ponere qð refugitymagifatio
⁊ qð non recipit inrellectus cũ ipſi per ea
que nota ſunt in mũdo iſto Peclarare nõ
poſſint qren nibꝰ natura elS
hijs añ nõ ſciunt aut nõ poſſunt ſcire ꝗqd
eſt qo dicitunpcluſa eſt omĩno via philo⸗
ophandi et etia diſoutadi cum ſcia eius

qð eſt quid eſt qð dicitur vnũ de pncipijſ

ũ illoꝛũ.Cũ

inueſtigandi ? philosophãdi. Sicut ali⸗

bi didic.ſti. Reminiſci etiã debes q erroꝛ

illius a vel cõſitetur ſe nõ intelligere qo

logtur vel de ã vel non intelligere ſe ipʒ

abſq; cofeſſione eius. Maniteſtu eſt

qꝛ non intelligit qð ponitꝑ philoʒophiã

conſuli nõ poteſt. Cũ oĩs doctrina et oĩs

dilciplina ex periſtẽti ſit coguitiõe? ad co
gnitiõʒ ignotoꝛũ impoſſibile ſit ꝑ inueſti⸗
Fatione philo ʒophica hoc eſt ꝑ viam p⸗

atiois niſi ꝑ nota venire.quẽadmodi

ad vidẽda ea que ꝑ ſe ipᷣa videri non poi
ſunt non ẽ venire niſi ꝑ viſoneʒ eoꝛum G
pꝓſe vident᷑ queadmodũ per lucida ad te
nebꝛoſa ꝑ tenebꝛoſa em̃ videnda alia
teneb:oſa nemo venit ⁊ nemo etiã huius

facere attemtaat.
TOmiſti idẽ erronei poſuerũt ter
ram tenebꝛaꝛu ⁊ regionẽ infinita,
enebꝛa rũ ⁊ caliginis/c ea eſe ha⸗
bitationẽ gentis tenebꝛarũ/qᷓs vulgo dp⸗
abolos vocat.greci vo caco demones co⸗/
ueniens ẽ vt ⁊ id ibᷣm non pᷣter mitta tibi

Credo aũt te reminiſci ꝓbationũ ⁊ deda
rationũ naturaliũ ꝑ qᷓs facta ẽ certitudo
iam ab areſtotile ⁊ abalijs.⁊ d e coꝛpoꝛe
celi qᷓliter in libꝛo celi ⁊ mũdi ſciri fecitipʒ

eẽ finitũ. In ſequẽtibꝰat ↄtra quẽdam er
roꝛẽ ipſius adducã ꝓbatiões meas ĩhoe
vicʒ qnibus acꝗretur tibi certitudo tim

poſſibile ẽ aliꝗ d eſſe infinitũ in magnitu⸗
dinibus ↄtinuis ſiue ſint coꝛpa.ſiue alia.
Interim ergo vide in pꝛimis q᷑ erroꝛ iſte
deſtruitur vbicũqʒ coꝛꝑtsisſinſinitas im⸗
poſſibilis eẽ oñditur.De gẽte vo tenebꝛa

rũ et de ipᷣa regiõe qua dicunteẽ tenebꝛi-

ſam vel ienebꝛarũ qro ab eis vnuʒ iene⸗

bꝛas iſtas intelligat eẽ ſenſibiles ant innek
ligibiles hoc ẽ quo impediat oꝑationè vi
ſus coꝛpalis aut qͥ impediãt opationẽ inaæ

tellectus. Qè ſi tenebꝛe üli ſint ꝓphibetes

oꝑationẽ viſusneceſſe ẽ in tota regiõe il-

la nihil videriſaĩalia em̃ qcunq; quoꝛum
oꝛigo ⁊ hahitatio naturalis ⁊ regio tene⸗
bꝛarũ ceca ſunt naturaliten impoſſibilia
videre alioꝗn viſus eẽt eis foꝛtio: aiʒ no⸗

hilioꝛ q; aialibꝰ lucis. Amp. ſi aialia

lucis nihil vidẽt in hmõi tenebris erit ex
ꝓpoꝛtiõe ⁊ a ↄiraris vt aĩialia tenebrarũ
nihil videãt in luce vbi ãt nihil vidẽt quõ

pugnabũt cũ nihil magis nccariuʒ ſit plꝰ

agendis qᷓ; viſus. Amp. ſi gens lene

bꝛarũ videt in tenebꝛis illis tenebꝛe igit
ille ſunt eis lux qjre regio illa non eſt tene

zungferi
inoſteercs

eſſenſcsſan

gitnoltete
glusgensn

ſuspornt

ginecest⸗

lusgunt
min
nnigtuhrt
dlerffubülge
ſetoemnwe
Rppthn
onntnit
ac
Pones
Ceriunies
Ctriehtimn
aneen
nmns geg

Prdstceslucs

teſamun
Wkirimt
mg knig
Kährlegnr
dehesne

npoſer

ilvfunun

Ulnitoponnt
tarchint
ſnemc

☚

annn

gtiisſnan

ianmigil

ſfülnhargi

isNn

imhoſhinn

berttt
uennd
Kleinn
Renügniſnnc

Anorieli
. N.
tnentig
.

an 1legotin
talgnitu
eneheanisfu
u focacocenen
Hön nonöterni
mia poanoni
ün s ſane
Ei nigie
enrimminn
is ie eeta i
cigje aeen

* 4

n
ite

eAn N.

erit noſtre lucis tenedꝛaꝝ illarum/ ergo

nata ſunt viuere in arido imcito moꝛiun⸗

Oſi dixerit tenebꝛas intelligibiles eẽ te/

RH . .
0 „ . H
. 4 ι * „ *. .

pꝛarnz ymo ? cniuſdẽ lucis q̃re coſiraria

Enoſtre⁊ ꝓpter boctenebꝛe vocant᷑ eries

lux habet contrariũ. Contrarioꝝ aut ide
elſt ſenſus ſicut albi et nigri qre idem viſꝰ

viſus gentis tenebꝛaꝝ qui pᷣtin tenebꝛas
illas poterit et in luce; nram. Similiter
viſus gentis lucis.Quare eque erit gens

lucis gens tenebꝛaꝝvt gens illa i; dicunt

tenebrarũ⁊ ecõuerſo cũ equaliter poſſint
in viſuʒ ⁊ in tenebꝛas lux ig⁊ tenebꝛe n5
diuerſificabũt gẽtes hmõi. Amp̃. ſi le⸗

nebꝛe ſunt naturales hmõi genni ergo lux

Eerit eis contra naturaquare nõ poterunt
vinere in luce nili ad modicũ/quẽadmo⸗
dum animalia aqtica nõ poſſunt viuere
in arido nec ecõuerſo niſi ad modicum.

gladio ſoio defectu aquex animalia que

tur in aquis. Sic gens tenebꝛarũ in regio
ne lucis ⁊ gẽs lucis in regione tenebꝛaruʒ
per ſeſola ↄtrarietate regionũ moꝛiunt᷑.

nebꝛe aute intelligibiles nõ ſunt niſtigno
rantia. Erit igi tota gens illa obtenebꝛa/
ta intellectu ⁊ hoc ẽ dicere nihil ſciẽs. Tu
aut debes noſſe qnia hmõi tenebꝛoſitai
impoſſibiie in fubſtana intelligeti natu⸗
kaitrer caceidente. Siadempotoblene
bꝛan ſubſtatia intelligẽs. Sicut accidit in
aĩabus humanis ꝗ etia paſſioniba egri⸗

tudinũ coꝛpoꝛaliũ ⁊ alioꝝ que ſunt a ꝑte

coꝛpoꝝ obtenebꝛant᷑ ignoꝛatia ppetua vł

ad tpᷣs ꝑpetua qᷓdem ignoꝛãatia ſic accidit

in moꝛienbꝰad ip̃s vero ſic ↄtingit ĩ febꝛi
cãnibns alienatioes patiẽtibus.Silr in ꝗ
buida alijs vicʒ frenetict maniacis mela⸗
colicis Nen qð hmõi obteneb:anio ſilna
turalis intellectui eqᷓ contra naturã eſt vt
gq cecitas ſit naturalis viſui ipi ãat ponũt

iſtas naturales illi regiõi? ꝓpter hoc to

ti geti tenebꝛan alioꝗn nec gens tenebꝛa
rum diceret. nõ em Phieres quo ad tpᷣs
⁊ ad modicuʒ accidut fiunt de noĩatiões
hmõi. S; ppterea q naturalr inſunt atʒ
rede ocice ipi ↄfitẽt᷑ qm̃ ñ ꝓpt᷑ boc
: bõ febꝛis vel alterius eglina inis qa
ud modicũ febꝛẽ pati᷑. Amp̃. buic no
minatioi regio tenebꝛaꝝ nec ibſtatie gdẽ
intellectus nibil em ad regionẽ coꝛpailem
de ienebꝛis ĩtelligibilivꝰ. Idẽ em̃ eſt acſi
biceret lapis inſipiẽs vellapis inſipietie.
MNWanileſtũ igr e ibi nõ te impoſiibitas

Duare ſicut piſces ĩarido moꝛiũt᷑ abia a

r.

qᷓ; etiã ridiculoſitas erroꝛis iſtiꝰ. Sʒ qdẽ
dicere de? tenebran ßm hoc niſi deus in⸗
ſipiarum? ignoꝛãtiaꝝ. Iſta at eſt t ridicu
oſa oppoſitio in adiecto vt nec etiã audi
tu digna ſit nõduʒ ↄtra dictiõe vel diſpu

fatiõe. Sunt ⁊ alia deliramẽta hmõi er/

roneoꝝ circa ipam gentẽ tenebꝛaꝝ ponũt

ſigꝗdem e habitare in caligine? igne ter⸗
rimo atʒ caliginoſo concoꝛdates. pene in
hoc erroꝛi ꝗ ei lege ſarracenoꝝ quo ðꝛ de
deꝰcreauit angeios de luce ſebonos dy⸗
abolos vo de Namma Pabiiatigf in flꝗſ⸗,
ma caliginoſa tanq; in materia ne oꝛigi
nis quẽadmodũ piſces in aana.
Nota de erroꝛe manicheon in ſba de
odſiverumel monuz.
ſet aut flama eſſet coꝛrupta in ge⸗
neratione eoꝛũ aut remanet eent
Aigr eadẽ felicitate moꝛtales qᷓ fla-
ma illa extinguibilis qre multofacilius
moꝛtales q; hoĩes vel alia aialia aſpſiõæ
em̃ modica aque flama illa extigui poſſʒ/
tincta aunt flama neceſſe ẽ moꝛi qð ex iꝭ
la eſt quèadmoduʒ extincto cope aialis
moꝛitur aial. Amp̃. ſicut didiciſti erſc

entia metharoꝛũ ſiama non ẽ niſ ſumus

incẽſus tu al ſcis qꝛ incenſio coſumit ma⸗
renia in qͥ tanq; ꝓpeiuũ pabulu aut nurti
mentũ are eo deficiẽte deficit finita autẽ
ſiama in vnodq; ex eis qjre finito tpe eti⸗
pſe eninguerent. Hõ eſt t adhuc audi⸗
tum. að dyaboli moꝛiatur. Ampÿ̃. qam

flama non ẽ niſi fſumꝰ incenſus ↄtinue at
vbi hmõi incẽſio ẽ. eſt ?æ giatio fumi a in
cẽdit qre ↄtinua gñatio fiame ꝓpt hoc
gñatio ↄtinua ðᷣmonũ.Silr⁊ otinua coꝛ

ruptio ꝓpter ↄtinuũ defectũ fumi. at co

tinuã ↄſumptiõʒ ipius generano em̃ vni

uſcuiuſq; aialis generatio ẽ coꝛpis ſui.

Aßmpli⸗. ſecundu hoc demones non ha⸗
berent figurã ſtabilem gec decentẽ fſumꝰ

em̃ tanto ampliꝰ intumeſcit qnto ainpliꝰ
a nõ poteſt ſepari a
matreria in qᷓ generat᷑ ſiue reſoluit᷑ Sicut
vides in igne lignoꝛuʒ vel in cereo acceſo
ſiue cãdela qre demones ſeu dyabolinj
erut ſepabiles a materea exq generat vt
reſoluit᷑ flama coꝛpoꝛis eoꝛundẽ alibi ꝗe
nec pugnare gec diſtruere potuert. Amp.
pugna eon eſit in armis veliegs an erit
omnino ſiue bellics inſirumet Si vᷣo di
xert qð flama coꝛrupla ẽ in generauoeeo
rum cũ omne qð coꝛrumpit᷑ coꝛrũpat in
gliud qð ex illo generat/ad igi ldd

.
* —
— =

1

APleue .ͤùοασια*.

niſi tumꝰ vel aer vel auiqd bmõi ⁊ bic er⸗

aecẽſione ignis generat᷑ lux apud nos d
; leuis ſit ad facienduʒ tu non dubitas./

roꝛ videt᷑ concoꝛdare cũ opinione apuley
⁊ quoꝛundãa alioꝝ ꝗ dixerũt demões eſſe

aĩalia coꝛpoꝛe aera.alibi autẽ cłẽtabo tibi

declarare hec vicʒ i tractatu de hmõi ſub

ſtancijs abſtracti Amp̃.cũ iſti erronei
ponant tefra ⁊ ignẽ querendũ eſt ab eis
Rimiliter vtrũ ponant aquã er aera. Sil

quat ad talia ſimilẽ huic.hoc excepto qð

ille ẽ totus tenebꝛa:ũ ⁊ nihil habẽs lumi
nis. Si em hẽret ſolẽ ⁊ lunã⁊ ſtellas lucẽ
tes ſicut ⁊ iſte eẽt ex neceſſiiate mũdus lu⸗
cis ſicut ⁊ iſte. Si vo nihil habẽs luminiſ
ſol ⁊ luna ⁊ ſtelle que ibi ſunt aut potuit
ea facere luminoſa deꝰ ille tenebran aut

nõ potuit.Si potuithʒ igr ptatem increaã

do lucẽ ⁊ etiaʒ in luminoſa q̃lia feciſſet ?

voluiſſet coꝛꝑa illa pꝛenoiatanon minuſ

igitur erit deus lucis q; eius aduerſarius
⁊ regnũ eius regnũ lucis cũ non habent.

Si vᷣo non poiuit illa luminoſa efficere
appet eius defectusſ⁊ impotẽtia cũ tã fa/
cilis ſit generatio luct etia nob. Sola em̃

Di vᷣo ponunt aquã ⁊ gera in regionet

nebꝛarũ ⁊ nihil vltraſtu iaʒ didiciſti alibi

qꝛ oẽ humidũ eſt male terminabile ꝓpᷣo

termino q̃re neceſſe ẽ vt aera circũdet ali/
ud coꝛpus qð ipᷣm terminet. Et qm̃ citea

cui t

hoc facile eſt inuenire vias multas ad de
ſtructionẽ erroꝛis iſtoꝛũ eis ꝗ in naturali

bus ſunt qm̃ ⁊ gentẽ tenebꝛarũ ponere vi
dentẽ dyabolos ſolos ð quoꝛũ ſubſtatijs

q̃ circa eas ſunt diſputate magt ꝑtinet ad
tractatũ queʒ pꝛenoĩaui tibi. Reſeruabo

ilti tractui ea reſtat ðᷣ illis qᷓntum ꝑtinet

ad deſtructionẽ erroꝛis iſtius tuũ aut erit
que pᷣſcᷣta ſunt circa iſtos duos erroꝛes
diligenter intueatqʒ; ↄſideraer.
Diſſoluũt᷑ qſtiones hmõi erroneoꝛũ
VVErum ncece habeo rñdere pᷣus ꝗ⸗

nerut ⁊ declarare ribi qntum ab⸗
ievniuerſiꝰueniẽt᷑ noĩat᷑ qð nõ

ↄtinet vuiuerſitatẽ ſpẽruʒ ⁊ indiuiduoꝛũ

Amp̃ᷣ.neq; lotuʒ neq; omne dici põt
im nobilis pars deb pẽs hoim

iſti aũt in mundo quẽ pont non ponũt
ceẽ hoĩes quare nõ ponũt mundũ alterũ
ed parte ipſius queadmodũ ſi ponerent
mundũ iſtum in qͥ ſumꝰ ſine hoĩbus eſſe

v buſqdã queſtiõibꝰ qͥ aliquos mo⸗

LPars pꝛima de vniuerſo.

eſſe ꝑs nunq; ẽ ꝑpetuo extra tonineceſſe

ẽmundũ quẽ ponũt quadoq; pficiendũ

eẽ atʒ ↄplenduũ itavt habeat ꝑies oẽs q̃s
debet habere müdusex eo ꝙ mundus
qre neceſſe ẽ ifjßn quadoq; habiturũ eſſe

hoies ⁊ cetera aĩalia atʒ plantasiſta aut

oĩa natata ſſunt ꝑtes eẽ ⁊ mundi ⁊ om̃is?
vniuerſi. Qè ſi dixerit qꝛ mũdus ille hoĩeſ

hʒ vel habiiurus ẽ ⁊ ceteras ſpẽs aialiu,

Finmilr ⁊ oẽs ſpecies plantarũ ⁊ alioꝛum
qro ab eis an ſpẽs ſimiles mðo iſti heat
vel habiturus ſit qð ſi dixerit qe ſimiles?
de alijs aĩalibus ſimiliter atʒ de planns.
WMNMWaoanifeſtũ ẽ tibi q hmõi diuerſias
que ſᷣm numerũ tm̃ eſt non faciet diueni
tatẽ inter mundũ ⁊ mundũ alioꝗn pars
mundi oꝛiẽtalis ad alias ptes mundi eèt
mundꝰ vnus ⁊ ille alij eẽnt ſimiliter moi
cũ diuerfitas hmõi inueniat᷑ inter hoĩeęs
et cetera aĩalia que ſunt apud ꝑtes illas.
Pꝛeterea diuerſitas hec nõ regreret hoe
non em̃ optet vt hoibus poter diuerſita/
tem illaã tam remote abinuicẽ reſtituanf
habitatiões duabus em̃ de cauſis neceſ⸗
ſe ẽ vt diuerſent᷑ habitatiões hoibus ma
ime ſimilibꝰ? pᷣma eſt cũ vna habitatio
eius nõ lu cit vel ad habitacula vel ad
alimenta lũc em̃ neceſſe ẽ vt parti ꝓuide
atur de ha bitatiõe alia. Scda caulſa ẽ dii
ſimilitudo atʒ ↄtrarietas in moꝛibꝰ ⁊ mo
doviuendi/quemadmodũ ſenes⁊ belini
hoies cũ mitibus ⁊ maſuetis in eadẽ regi
one habitare nõ poſſunt. Sicut neq; cũ

leonibꝰ aut dꝛaconibꝰ. Iſti aũt ponunt

—

hoiĩies mũdi huiꝰ ſimiles eé hoĩbus mun

di illius/Qè ſi enã ↄtrarii eẽnt non ꝓplet᷑
hoc neceſſe erat aliũ mundũ eẽ/cum ſam
multiplicibꝰ diuerſitatibꝰ hoĩm ⁊ alioꝛuũ
giauum p uiderit⸗ deus de bat iariins
in mũdo iſto.diſſimiles vᷣo mundi qntiu

ad elemẽta vel generata ex illis nullomõ

eſie ponũt cum declaratũ ſit qtuo: pꝛima
elemẽta im̃ eſſe. Sicut ⁊ qtuoꝛ pᷣmas at;
radicales naturas vic; cgliditatẽ humidi
tatem. frigiditàtem 2 ſccitatẽ/omuliões
vo eſſe elementon pꝛeter eas que in hoe
mũdo ſunt vel fieri poſſuntnec ymagina

tio recipit nec intellecius qre mudus infſe
rioꝛ eſie non põt extra iſtum diſſimilis ei

De celo vᷣo ⁊ celeſtibꝰ nibil habẽt qued
ducant niñ ſompnia q ue nec ipſi intelli⸗

guntſicut pꝛedixi tibi. Qè ſidixerit tidi.

glaknuet
ſougthot
ſonipuiſſß
mutcolt
Prinden
ſunigcoen
orinitt
nlusl,
ggrimun
iun
Musi⸗
rinit
iguna
darec
onti
Ncnute
Gickind
uhfnti
onefn
nndhale
ſigllſedins
botynääbu⸗
Nodſema
Oamiir)
Winz dard
ſegaensc
ſeihfiboe
Pnennrä
Nſſemmtna
igenit⸗
nſti mp
lpat⸗
Wälngs
Gſerlg
iſllunt
nieitin
giuinte

Aiſc

neginn
Weinnn
Entenüdzt
annsſii
M
Pünngi
ämiinint
eudighrn
Meſtnentuen
AAtlusene
Aeaieinine
nOinenitfn
entlen

doies en
nokaNinni
4dus n alis
baotidesdeef
aeiſtui⸗
nassn
nadrpciba⸗
oln Bur
oan il
niNien

Lonsnn

–
nte 4

e,

quia tanta eſt ſeuicia vel ferocitas hoim
illoꝛuũ vt hoies mũdi iſtiꝰ eoꝛũ cohabita⸗
tionẽ pati ñ poſſent. Dico q nibilominꝰ

„*
1

4

in mundo iſto eẽ debuerũt. Speciẽ enim
vna in diuerſos mũdos diuidi.Manite⸗
ſtum incõueniẽs eſt cũ tantã diuerſitateꝰ
atz ↄtrarietatẽ ſpecien; mundꝰ iſte nr ad-

mittat. Amp̃. ſi credit hiſtoꝛiographii

gentes inmaniſſimas recluſit deus adag

mõubus in trãſmeabilibꝰ ⁊ has gentes

vocat nõnulli caſpios ꝓpter mõtes ꝗ cõ

neniſſe dicunt terremotu magno ad re⸗
dluſionẽ eoꝛum alij vocãt eos gog ⁊ ma⸗
gog. Similr igit᷑ poterat deus ⁊ alis ho
minibꝰ de illoꝛũ ſeuicia ꝓuidere alioan
nec dꝛacones nec ſerpẽtes nec alia aĩalia
que infeſta ſunt hoĩbus poſuiſſet in hoc

mundoqre fures latrones ⁊ bomicidas

gꝗ adeo infeſti ſunt mãſuett hoibꝰ debu/
iſſet in mòo alio colocaſſe Amõp̃.ſ ho
mies illi ſ dꝛñtes nũero ſolo ⁊ nõ ſpẽ ab
boĩbꝰmũdi huiꝰ Manifeſtũ ẽ nõ am
pliꝰ differre eas ab ip̃is q; pᷣnoĩatos ma⸗
los a mãſuett. Nõ ſuit igr eis ꝓpter iſtaʒ
d:ñtiaʒ danda habitato ꝓpᷣa perſeaut
ſingularis. ſiolrerſteoses altern e
ciei qᷓ; fũ hoĩes mundi hnius manifeſtu ẽ
ipᷣm errare cũ aie huane oẽs nũero ſolo

differant ⁊ nõ ſpecie qð apꝑet ꝑ vires ſin

Eulas earũ ⁊ oꝑationes viriũ.Coꝛꝑa vᷣo
ominũ non poſſunt difſferre ſpecie ſͦ ſo
la ↄplexione ⁊ alis accidẽtibꝰ vic qnti⸗

tatt ⁊ qtatis Amp̃.m hoc equoce di
cent᷑ boĩes illi ꝗ in hbocmundo ſnr 7 illi
alij Qſi foꝛte dixerit qꝛ hoĩes illi nõ ſuni
niſi demoes incarnati qð ⁊ iſti erronei ꝓ
pre ſentiut euã de alus hoĩibusdifficilioꝛẽ

pmis ꝑ bec qm̃ euideter deſtruit alas hu/
manas 34 em̃ differant aie humane a de
monibꝰ ſiue boni iue mali ſint e ab om/

nibus ſubſtantis ſepat apꝑet ꝑ difſiniti

oneʒ Ariſtotilis q; ponii in liibꝛo de aĩa.

manifeſtũ qppe ẽ aĩabꝰintelligẽnbꝰ ipᷣas

eſſe natas pectiões eẽ coꝛpoꝛu bumand⸗

rumet ipᷣa coꝛpoꝛa bmõi nata eſt oꝛgana

ipaꝝ qntum ad multas opationũ ſuaru;

aciet qᷓſtionẽ. Uerũ erroꝛ iſte deſtruit᷑ in ſu
u

magio ẽ gloꝛia creatoꝛi vt regnũ eius ſix

iploꝛi Creoni na; ſunt leoꝛlum a cowo
bus. et hoc imꝑfectiõe ⁊ ↄplemento ſu½
eſſe ⁊ boc ipᷣm mei etia confitetur alioqn
non ſeoꝛiũ a coꝛpibus crearenk. Am⸗

pliꝰ. manifeſtũ eit ibas animas bũanas
natas eẽ perſici incoꝛꝑibus ꝑfectionibus
multis. ⁊ hoc tanq; aparte inferioꝛi. NHoa
hilioꝛ em̃ earum ꝑfectio ad ſublime reſpi

cit creatoꝛis inde aduenit eidẽ ſicut do/
cebaꝛis in tractatu ſingulari de hoc.mo
nes autẽ non ſic.q̃re manifeſtũ eſſe debei
nibi q; inbecillis intellectus fuerit ꝗ talis
ſompniãt. Non em̃ intelligut ꝓculdubio
de gbus loquitur et hoc faciaʒ te ſcire in⸗
tractatu de hmõi ſubſtatijs. Qt ſi dixeri
qꝛ tanta ẽ numeroſitas et multitudo rerũ
vt vnus mũdꝰ ei nõ ſufficiat? ꝓpter hoc
neceſſe habuit creatos multos facere.Di

co tibi qꝛ iſte ſermo vanus ẽaut enĩi poni

mðos infinitos deũ creaſſe ꝓpt᷑ hoc gau?
finitos im̃. Qlſi finitos tm̃ dẽs remiſci qꝛ
vnꝛmagnꝰmũuũdus capacioꝛ ẽ mult ꝑuis
Uerbi gratia. Unus mũdus cuius dya⸗
meter decuplꝰſit ad dyametrũ alteriꝰmił
leſies tãtũ capit qntuʒ ille que em̃ ẽ ꝓpoꝛ
tio dyametri ad dyametrũ eadem ẽ ꝓpoꝛ
tio ſpere ad ſperã triplicata. Similiter et
que eſt ꝓpoꝛiio lateris cubi vnius ad la⸗
tus alteriꝰ eadem ẽ cubi ad cubum tripli⸗
cata. Sicut alibi didiciſti. wag igitur de⸗
cuit creatoꝛẽ vnuʒ mundũ creare ꝗ ſimuł
oĩa ↄlineret q; multos paruos ꝗ per pa
tes eadem ↄtineret. Sed⁊ hoc eęliã expe⸗
diuit vniuerſitati ꝓpter colligatiões pari
tium ſuarũ ad inuicẽ. Indigetias etiam æ?⁊
vtilitates earundẽ. Uides etiã quia vnuſ⸗
quiſq; diuitũ ⁊ potentiũ ſibi ⁊ ſuis magt
elegit edificarevnã habitauonẽ que oibꝰ
is ſufficiat q; multas ꝑuas. Amp̃.

maioꝛ apparet magnificentia gloꝛie ſue
quando apparet totũ regnum eius ſimui
q; ſi non appret niſi pars. Sed neq; ba-
bitatoꝛibꝰ mũdi iſtius apparet niſi pars
bet de vnoquoq; alioꝛũ mundoꝛũ qua⸗

ales ſunt opꝑationes ſenſuũ oĩm. ? ddem te dominatigis et poletie ſue.abſcondut

alie demões ꝗ vᷣo omino icoꝛꝑales ſun

manifeſtu eſt in nullo indigere coꝛpibus
cũ nulla Ran eoꝝ ex coꝛꝑe pendeat.et
boc manite

ſtũ eſt ex io mo do creauõis

igitur gloꝛiam creatoꝛis ei ſuppꝛimũt qui
multitudinẽ mundo:ũ ponũt quare ma⸗
nifeſtam iniurisz; ⁊ contumelia irrogant

iſtuz creauent ſola gratuita bonitate ſua

ꝓxta bonitatẽ aut largitatẽ ſuã largitus vi/

Pars pꝛima be vniuerſo.

Relſpondet cuidam queſtioni alij de turautꝑ modũ aliuz effciunk ab eodẽ et
hoc quod ſupꝛa. — Poa mii opiniones eoꝝin mis ꝗ non
QVUncvo rñdebo ãſtioni vigere lalceireul voetocau mur E
imneooſſe vident᷑ ſimiles ſibi erroneoſ errauerĩt in hoc quoni erroꝛes bmõino
Aubecilles dicũt ergo ſic Si tam?æ carent inuidia creatoꝛis vt etia deuiatioe
Eouſq; ſciuũt ⁊ intelligt cu deus mundũ animarũ noſtraruʒ a fine ſuꝓ ꝓpter auẽ
t ſcilicet ſunt Scito igr aefueruͦt a dicerent

cadẽ autẽ facilitate potuiſſet creaſſe mul. xetera creata oia exire a crea wMꝛe un
Lade aute facillte emanatniois ex fonte ponetes creati

108. Ereauit igr cum eadẽ cauſa ſit apud ¶eman nte poneles create
ipᷣm creatiois multonquo ⁊ creatiõis iſti fontẽcreata vo mag nitudine aut paui
uis valet bonitas ſnua. Amp̃. necim⸗ tate ſua eẽ vel riuos vel rinulos veldiſtil⸗
minuta bonitas eiꝰ nec imminuta largi- lationes deſfluẽtes ex io.Erroꝛantipoꝝ
tas eius nec imminuite dinitie nungd igt ꝑ hoc manifeſte deſtruitur qm̃ id qdema
non creanit multos alios mõos. Amp, nater fonte per modum iſinz anteq; ema
cũñ nec largitatt eius nec diuitiaꝝ ſit finis naret erat in fonte pars ei in ipᷣo erat.
quõ ⁊ ipſius eſtectus erit vicʒ datoꝝ ⁊ ʒdo Cumigr iĩ fonte ꝗ creatoꝛ nihil ſit pꝛeter
nationũ mund em̃ iſte finitus ẽ qre fini/ etur ex neceſſitate oĩa cree
ta ſunt data ⁊ dona ipᷣius qre anguſtala ſe vel totũ creatoꝛẽ vel partes ipins. Utri
⁊ reſtricta largitas ipiꝰin pte iſtt. Am uſq; autẽ iſton impoſſibiliras manifeſta
plius ꝗð non iuxia largitatẽ ſuam largi cum declaratũ ſit creatoꝛẽ in vltimo imp
quis cu dignus inueniat receptoꝛes. Unñ tibilitatis impartibilẽ eẽ. Wanifeſtu;
ẽ hoc niſi ex defectu vel diminutiõe diuiti
arũ hic aute non hʒ locũ apud ipᷣm necin

uerſipᷣe ꝑ moduũ quẽ dixim qre piſſi
militudine licet lõge diſtantẽ dicitur fons
yniuerſi. Alij vᷣo dixe quia vninerſuỹ

derur cu vrrach ſitinfinita 1 ab largit⸗ ẽ⸗
cfiniti tm Clios igr qꝛ bmoi rocinacie/ exit a creaioꝛe queadmodu foꝛma inſpe.
on ſolũ ad creationẽ infinitoꝛũ a etiam ctoꝛis in ſpeculo eut ab inſpectoꝛete iſtiſt
ſi crealti eſſent non reſpondet ex equo vi-⸗ militer lic veritas fnerit in intentioe tonꝝ
uine bonitati et largitati cnm exra ipſa tamè no direrut ei ſermone claro et ppo
neq; finitũ neq; infinitũ aliqo ſi ↄpatõe cu vniuerſum nõ ſit in alio tanq; ſenne
ipiugne dũ eqle ipi. Dico ig qe necples ſuſtinẽtem ipm niſi fote ꝗs dicat qꝛpoſſi
titnecadbuc pt? bocnõ exdefectuaſi
tefeci tibi ĩ pcedẽtibꝰ quęadmodulað no tatem ſi⸗

poteſt maioꝛẽ ſe inuitare ad cenã vel ma ꝙ Non em poteſt intelligi inter createa
loꝛẽ ſe ꝓcurare in cena nõ eſt ex auaricia lam fuiſſe coꝛpalis oppoſitio / cñ crea
eius vel ex penuria victualiũ q; paciatur. incoꝛpalis ſit in vltimo il
Sʒ mager eo ve 10 tal
niri non pᷣt ſc ↄuiſa ꝗq maioꝛ ſit ĩ eo. Si
ipſe non ſciiſoyametrũ eẽ coſte ymere ſeba

oppoſino creatoꝛis ipius an illa poſſibili
em ſiæ quid indeſpeclio eius ad ilam

Tractatus tercius qliter vniuerſuð ex mxrlacta creatiovniuerſi

teſt mõis omnib- m bocat
e 7 nullaten? incepiſſe Alii vero
miueriu; exijiſſe a creatoꝛe ad moduũ

uit a pᷣmo⁊ qte etiã res creat᷑ ab ipᷣa aut
alio modo efficiuntur.
DOſté; ant Declaraui tibi vnitate ,
Smi pꝛincipij 2 vnit eee vniuerni 2
deſtruxi tibi erroꝛes eoꝝ

tractatui. ↄſequent᷑ incipia declarare nbi
Aliter vniuerſu exiuit a pmo ⁊ qliter etia aco

ant ab eode dtidie d ceant z generi⸗ ao dicut i

2

nu vmbꝛe niſi ꝓbibinio lumi⸗

tt circũſeripte de hoc locuti ſunt? eong

ipᷣm ſequetur ex neceſſitate oĩa creala fui

igr eſt ibi ꝙ creatoꝛ non pᷣt dici fons vni

1ſtines vel foꝛmoſitatẽ potius vniuerſ. Sy
ochʒ dubitatioes? qſtiones vic ꝗd e’ö=

oteſt intelligi inter creatoꝛe ii

et ir. Lalis ſit in vltimo incoꝛpalitatis illa
ctu. ſ quo talis inne⸗ vero nihil erat anteq; crearet vniuerſumn
endt neie em ſe babuerit ab eterno apud ſe/æ illa ſimi /
non er de kectu ſcie ẽg apud eũ ſitſed ex liter per oẽm moduʒ fuerit in ſe licut i cre
delectu rei iius que ſcibilis non et. atione vniuerſi 2 poſtea liter intellige⸗/
erſi Uideri enim o
ererno fuiſ⸗.

ꝛiuert 2Aꝛe ex coꝛpoꝛe. Sed iſti non declarat mo
è x inſup minus circũſpecle lo
ſenſert ↄtraria vitati put ogruebat pnti quuũtur cũ vmbꝛa no ſi aliquid eiens⸗
coꝛpe vmbꝛoſo licet lumẽ ⁊ aliqd ex-iens
ꝛpe luĩoſo. nec aliõ ẽobumbꝛalio veh

Pont

enecoel

iiepoſhln
ſnbecſontl

omi ralte
poftiet
corüſaroet
Gpotoe
Ang,n
yiudnune

r Aior⸗
Icuntyod
itele

Pürainel
Pra
ftenmefe
namtl

Min
WLAN

Ummnmn
weniobn⸗

gimmfnefun
ianküt⸗
iſücederi

ligänid
wetenme
Wheſicn
Wncnlem.
Mong
leleveni⸗

R figmngiin

nußrpi
ſchädren
ummimnn

b;ͤJis.luit ⁊ ſextũ genus hoiĩ

nis q̃ facco ꝰ vmbroſũ ſua intpoſitio

ne int᷑ coꝛpꝰ lumĩoſum ⁊ id qð obũbꝛat⁊

vm araſuan
foꝛma vel figurã coꝛpoꝛis luminoſi cũ op

poſituũi eſt. Similr z iuxta magnitudines
eoꝛũ ſicur declaratũ eſt in libꝛo ð vmbꝛis

bꝛoſuz igr coꝛpꝰ nõ eſt iacẽs aliqd ex
eled magè ꝓhibes ne lumioſuʒ oppoſi⸗
tum iaciat lu mẽ in id qð eſt poſt ip̃ᷣm vm
ꝓꝛoſum. Alij dixert q vniuerſum ẽ exiens
a creatoꝛe pꝑ modũ veſtigij ab impᷣſſione

ſeu gradicte t iſtos ſequnt eedẽ qſtiones

Qualiter em̃ intelligũt gradientẽ creato⸗
rem ⁊ ſuꝑ quid. Similx q̃liter intelligunt
ipᷣm impᷣmentẽ veſtigium iſtnd ⁊ certum

Hq vniuerſũ exijt a crea toꝛe p moduʒ odo

ris ex odoramẽtoſita vt vniuerſũ non ſit
ᷣm eos niſi odoꝛ pteuis bonitatꝭ creato/

vniuerſum nihi ſit. Alij etiã dixerũt

centiũ vniuerſum exiuiſſe a creatoꝛe ſicut
exijt artificiũ ab artifice⁊ fabꝛica qcunq;
a fabꝛicatoꝛe ⁊ iſti vident᷑ appꝛopinq̃revi
tali licʒ eã nõ dicũt lucide ⁊ explicate Ser

—

hac ꝓhibilionẽ facit vnũquodqʒ coꝛpus
oſum luxta foꝛma ſeufigura jnam ⁊

Ul

⁊ adhuc ẽ di- tari põt ab intelligẽtibus in ſubſtatijs ſe⸗

nones ad ymaginãdum quoq; modo ma

ieſtatẽ ſuper eminẽtiſſima creatoꝛis. Sic

ſe bʒ ð ymagie iſpectoꝛis ⁊ iſpectoꝛe filitu
do Uerũtñ i hoc deñt qð interdũ ymago

reſultãs in ſpeculo pene eiuſdẽ pulchꝛitu

dinis apꝑet vt ipᷣe inſgectoꝛ vel facies eiꝰ
Uniuerſum vᷣo incomꝑabilis diſtantio

diſſimilitudine lõge eſt a creatoꝛe ⁊ pul/

chꝛitudine ipius. Sed quemadmodu vi⸗

des pꝛo diuerſitate ſpeculon magis ac mi

nus relucere pulchꝛitudinẽ in ſpectoꝛis imnm

illis. Sic? ĩ diuerſitate creaturaꝝ qd in
buſdam mag inquibuſda minus relucer

ſimilitudo pulchꝛitudinis creatorè ⁊ hoc
pꝛo modo ſuo receptibilitatè atʒ ſue ap

ꝙ pꝛopinq̃tiois ad illũ. In hoc em̃ verũ di⸗
lato qꝛ optim ⁊erat ab opiio poꝛro im

ia relegata ẽ. Ita q; cuncta ſui ſimilia

ut cuiuſq; natura capaybeatitudinis.i.

onitatt eẽ poterat eſficivoluit Nec dubi

patis. maioꝛes ac nobilioꝛes ſimilitudi⸗
ues diuine pulchꝛitudinis relucere natu⸗
raliterqᷓ; in aĩiab us hũanis q; in aiabus
bꝛutalibus et ila per oꝛdinẽ de alijs. Eo⸗

mo em̃ eoꝛum obſturꝰ ẽ ⁊ incõpletus cuzʒ dẽmodo ſe bʒ ⁊ de alis diſpoſitionibus v⸗

dinine ſabꝛicatiõis vel oꝑationis modu
non explicent.
NOcomꝑationes pᷣmiſſe non ſoluũt

queſtionem pᷣmiſſam.

Ermones vo pᷣcedentiuʒ q̃ſtionẽ

ꝓboſita in nullo diſſoluũt. Ged

*

vniuerſuʒ ⁊ ſuꝑ ſingla q̃ de ipᷣo ſunt
erigendũ intellectũ humanu ad ↄtemplaã

dam vtrũq; magniſicetiam gratia creato
ris.Cum em̃ vniuerſuʒ dicitur velud vm⸗

bꝛa qdam creatoꝛis intelligũt qui aliquid
intelligere poſſunt eã eſſe ſupeminentiaʒ
creatoꝛis ad vniuerſuʒqͥ ẽ coꝛporè ad vm

bꝛam ſuade q̃ conſtat qꝛ ẽ deſignanio coꝛ

poꝛis vaniſſima.⁊ nulla ex ꝑie compabi⸗
lis coꝛpoꝛi vtute aut bonitateet ad bunc
modũ ſe hʒ vniuerſuʒ creatoꝛẽ.Erit autẽ
boc euidẽtius ſi ſingula vniuerſi vicʒ q in

eo magnifica aut mirifica vidẽtur ↄpaue
rnis crea toꝛi. Uerbi gratig 8
polætia vel pꝑtas vniuerſi vł cuiuſcũq; par

dixeris qꝛ oĩs

tis ſue vmbꝛa p modica ẽ potentie creato

ris dę ſapia ſimiliter atʒ de bonitate de
Kichn

pulcm indine de vita de ſuauitate o ma/
gniindine verũ manifeſtũ dices ⁊ erigent

le adiuusbunt nõ parum bmoi compa

valet de potẽtia ſapiẽtia vita et bonitate
acquid em̃ inuenit in vniuerſo vmbꝛa ꝑ
modica eſt ad vitam ᷣmam potẽtiam pᷣ⸗
maʒ ſapientiam pꝛimam. bonitatem pꝛi
mam et pulchꝛitudinem.pꝛimam queeſ?
eatoꝛis et hocvidetur intellexiſſe a ven⸗

reuera dicũt ↄꝑationes vtiles ad ebꝛol in ᷣmone ſuo quo dirit q creature
ymaginandũ ſuꝑ eminẽtiã creatoꝛis ſutg
7 ad

erexerunt ſe ad creatoꝛẽſæ fecerunt ei vm
bꝛam Erectio autẽ iſta non ẽ niſi receptio
q̃tiſcunq; ſimilitudinis ipius foꝛſtan aũę
clarius dixiſſet ⁊ fecit eas ſibi vmbꝛa⁊ foꝛ
ſitan alius intellectus ßmonts iſtius OG,

ego illu bee baeteres Qaivo veſtiglum

creatoꝛis dixerũt vniuerſum/fecerũtnos
intelligere remotiſſimã oiſtantiã ſimiliter
illius ab vniuerſo dederũt nobis occa⸗
ſionem vmaginãdivt cunq; magnitudi⸗
nem eius ſuꝑ magnitudinẽ vniuerſi incõ

parabiliter ſuꝑeminentẽ a paruitatẽ ipſi

us vniuerſi ad immẽſitatẽ illius/fecerunt
etiaʒ nos ſcire quia vniuerſum ⁊ ſingula
vniuerſo/ſigna queda ſuntłet vie ducetes

nos ad ipſum creatoꝛẽ quéęadmo dum ve

ſtigia ferarum ⁊ venatoꝛes ducunt ad la
tibula eoꝛuꝰ/⁊ generaliter omniũ anima

liuʒ veſtigia inueſtigatoꝛes ſuos diriguür

7 adiuuat ad inuentiõem ſui fecexuni er⸗
go nos intelligere in bocſermoe qntum

* DPars pꝛima de vniuerſo. „
volunit deus inueniri ⁊ qntis voluit adiu quodq; creatoꝛis cauſe ĩfinite eiuſdẽ. J5S5 ,aedacueni⸗
nari inueſtigatoꝛos ſuosiꝗ tot ⁊ tata ſui autẽ facta eſt tib i certitudo de ſtatu cauſa de ſei
veſtigia ⁊ ſigna dedit ꝗbus poſſet alite rum ⁊ de impoſſibilitate earũ qre reling⸗ W
nus muenin.De odoꝛe ⁊ odoꝛamẽto ne. tur ex neceſſitate aliꝗd eſſe creatũ a creaio nunene⸗ 4
. ocianduũ ẽ tibi/ itelligendũ diligeter. q re abſq; medio Sʒ an vnũ ſolum an plu ihnne
iter oĩs bonitas ois ſuauitas oĩs vtilita ra qſtionem bʒ apud philoʒophos qͥſda ſng
vniuerſiodoꝛ ẽ diuine bonitatt ac ſuaui, de illo g creato vel de illis creatis ſi piura eſunde
△ tatis ex qua eętia comꝑatioe erigit intelle⸗ Junt ẽ ingrendũ in hoc capitlło qliter abDſ⸗ ſh
ctus tuus ad cõtemplanda immẽſitatẽ di q; medio exierũt a creatoꝛe medio ingqʒ Pagkeltn
uine ſuauitatt æ ex hac eadẽ compatione, Ypꝛinſeco. Et ga gens bebꝛeon mernto cre vue Ae
infeſta eſt paruitas coꝛdin que odoꝛe iſto/Hdit ꝓphetie ſuo ⁊ ſepture illius in qᷓ dici ſpvinncehis
tam modico nõ ſolum implẽtur autine/ Ieus. fiat lux ⁊ facta ẽlux ⁊ mulia hmoi ſetterfttir
bꝛiant. Sʒ etia immergunt᷑ ⁊ abſoꝛbent ¶Bueniens eſt pſcrutari de hoc cu gens he MWkmin
Cum em̃ ad ipᷣm fontem ſuauitatt creatrũ bꝛeo:ñ hmõi teſtimonio ducto credat cre Uttnnttas
ſit coꝛ huanuymanilſeſtũ eſt iᷣm a ſua de atoꝛẽ pᷣma creata dicẽdoſiue ꝑ verbum. Pnlliaiscten
ta magnitudine incõparabiliter mino Alius etia? earundẽ ꝓpheta expᷣſſe diit ztglitn
ratuʒz facil nos etia ſcire iſta compatio q; loquẽs de creatoꝛe diut ⁊ facta ſunt ipſe ligztltdl
turpe ⁊ q; longe a nobilitate aiarum hu⸗ madauit ⁊ creata ſunt.⁊ itłerũ vᷣbo dei ce ogenn
manaꝝ ſilodoꝛibꝰ iſtis tã modicis inhe/ li firmati ſunt ceig neefonyſecn verbuz. tnifirüm
rere tantiſq; ſtudijs illos exarere ⁊ tantis ſcʒ audibile putadus ẽ aut cogitada dinſ⸗ Unißf ſti
* deſid erioꝛuũ ardoꝛibꝰ ad illos iuuare ißa ſe creatoꝛcu neq; aer eẽt ꝗ in vocẽ foꝛmna Aptogenn
fontali⁊ abiſſali ſuauitate vel neglectav? ri poſſett ſic loqui nullo modon poſſibi Mlltsperwdun
penitus non cunas.. ke eét niſi animal neq; exrat etia cui deus gunne
Ultrum vnuerſum exinit a pᷣmo Si/ creatoꝛ hoc mõ loqueret᷑ cu nullꝰ adbuc V. Balcin
cut artificiũ ab artifie. ęẽt auditoꝛ ſenſibilis hoc ẽ ꝗ poſſet audi⸗- MS unot i
VUonisa aui manifeſtũ eſt vniuer re vocẽ ſenſibilꝗmodo ſpuali dixit ⁊ ime⸗ eeaat algdn
ſum eẽ velut dei artiticiũ⁊ fabꝛicã perio ſpalimadauit. Amp̃. verbum iſuco ilo/
