roꝛis. ꝗôMDU tenenda hoĩbus tanq; fundamentum er

Ecunda vo radix q̃ querunt vtrũ rultus. I
ngelicis vero ſubſtancijs et alijs nobili⸗
us abſtractis. Pꝛima gratia eſt nobilis
illa dei cognitio que naturali earũ cogni⸗
tioni et ſapiẽtie incõparabilis eſt permo⸗

aliꝗd ſit ᷣmũ malum aur nullũ ⁊
hac de lermino tibi? diſſoluo per
diſtinctionẽ eius ꝙ ẽ malum. Si emma⸗
lum intelligaãt nocluũ iaʒ dixi nibi qꝛ nibil 15
ẽ tale et ſi ei aliqꝗd ſit nocinũ tibi veli malũ dum omnem ?⁊ iuxta hunc modum pᷣmũ
queadmodum ſi aliqd ẽſanin alicui vt malum. id eſt nocumentuʒ in ſubſtancijs
vſtio vel inciſio aut mẽbꝛi alicuiꝰ detrũca intelligentibus eſt auerſio cogitatus ſiue
tio non ido ẽ ſanũ ſimplr. Pꝛeterea licʒ ſit
veꝝ ꝙ aliqd nocet alicuijnõ ꝓpt᷑ hoc cõ/
ſeques ẽ vt etiã ſit nociuũ illi quemadmo
dum non ſeꝗtur vt ſiſaliqd moꝛtificat ali⸗
Ad ꝙ ꝓpter hoc ſit moꝛtificatiuũ vel ſi al

ſequitur deſertio ipᷣius ſiue derelictio que

qᷓ ſequit᷑ depaupano recedẽtiũ ⁊ arefactõ
atʒ moꝛtificatio iſoum.Qui em cogitatu

ſm virtutẽ ⁊ aptitudinẽ naturalẽ dicũtur.
Non em̃ ꝓpᷣe pꝑcuſſiuum ðꝛ niſi ꝙ hʒ v᷑iu

tem ſicut inciſiuũ non ðꝛ niſi ex vtute quas

noceãt alis ſiue occidendo ſiue deuoꝛan
do illaſnnõ tamen adhuc eſt intendens vir

qð ei ab alio ĩminet repellẽdoleo ꝓpᷣe in

ſe nutriendo ſcilicet ſeipum carnibꝰ iltſius

Iſidixerit ꝗs qe ita eſt ad nocẽdum alij

e carentia pᷣmi boni naturalis ꝙ eſt eſſe

caputvere religionis ac diuini cultus. In

cognitionis a creatoꝛe ex hoc enim malo

eſt pꝛoculdubio receſſio a fonte bonoꝝ ex

— —¶— ——5

ſfntirin
Alenbynt
ſoglapenee

elenuepo

ſs jei

fdentdin

inli

Ckligige⸗
droceia pru⸗
Cgriftün
eteinoune
Gtbeunr
no⸗octed
Nenſoenoch
ſlittenauon
Elpofiusn
Cnconengeo⸗
Geapwar
—

=

.

iurtöſh
iphclanoet
Ngloninegnie

steni

ſocriiteno
ogpeuen
Mograroe

ulinonon

alä
Perhoreſtg⸗
nmoe⸗
hyenine
urllain

7

Glwuiteni

☛

==—
—
—

lt

ian
unddrfen,

(Adelevapin
mnpiimni W
ſes pincehe

Uſbium ort
lioiyginre

Midepeim
ndiapein

Rnsnelan
oiuan
Unnpoa
Mluzbon
ſinen
ari
6 wr .
züüa
MMenin

W
Dntiiden,
mdenigz

nnachiien

enſer;
MWemunuig,

uavniuatſr
aiiatn
ocbfee
Npelencoir
ic we
Oeatnonind
Hcen hin

ötmaà

bunthreg:
nacninuiſg
ekacnocic
oceſtedyli
nciſonnh
imm. Dorie
n. Oiateen
vsbebente
Anensent
Broamanng

mnmdiiifa

ninamtisit
Zminz in
annuct
N
Nenthimd
tmnmnmr,
nn d
ehung,
mußtoin
eewhis

inid

aüsthend,

unt cogitare oe ipſo. Six
vo. Malũ tercio mõ viciũ vel peccatum.

Fo.

fixi ſunt in ipᷣ̃m creatoꝛem. neceſſe eſt vt ei

ↄgruentibꝰ virtutibus omibus adpereat

Cogitalꝰ em̃ cqͥ in peimis creatoꝛ tenetin

intellectu⁊ per hũc ↄſequẽter in viribꝰmo
tiuis, qre ipᷣa ſublato fructus bonoꝝn quo
damõ aret et qᷓntũ ad bona ſeu data ſua
nobilia ꝗᷓ longe pᷣſtantioꝛa ſunt naturali/
bus ceſſat infiluentia largitan ſue ĩ eos ꝗ
cogitatũ ſuũ ab eo auerterint vlłliĩ alia con

uerierint.ↄuerteriat in q; ↄuerſione fixa et

ad herentivel auerterint ſimul hoc eſt ulo
mo.Hõ ei ſi ad momentũ vel hoꝛa vł ali
ud vel ðᷣẽ alio cogitet ꝓpter hoc cogitatũ
ſuũ ab eo auertit.de hot autẽ perſcrutati⸗
us atʒ diffuſius inueſtigabo vbi de mali/
cia maloꝛũ angeloꝝ quos homines dya/

nalo qð diximꝰ puraʒ pꝛiuationẽ eeno e
neceſſe ꝙ ipᷣm ſit ab alio vel hono vłma

Mladee vocat tractabo/De hoc aut

lo cũ oĩno nõ ſitꝙ ęm̃ oĩno no ẽ.impoſſi

bile ẽ ab aliquo eẽ nõ tamẽ neganau eſt
negationẽ negationis interdũ cauſam eẽ
Qſi ꝗs querat vñ hocvel qꝗd eſt cauſa ꝓ
pter qua iſte mõ non cogitat de creatoꝛe.
Rũdeo ꝗ pꝛiuatio alicuiꝰ earũ que faci⸗

licet hic ad aliũ tractatũ pertineat recte re
ſponderi poteſt/ꝗa vel ſuperbia vel inui/
dia quoꝝ vterqʒ occaſio eendi ẽ bonũ vel
ꝓpꝛiũ velalienũ ⁊ ſicut ia dixi tibi ad aliũ
tractatũ hoc pertinet et vides in omnibꝰ⸗
hijs imbecilutatẽ itellectꝰhominũ hmõi⸗
omino ei manifeſtũ ẽ eas ignoꝛare ꝗd eſt
ꝙ dðꝛ malũ ⁊ ↄfuſe eos vti intentionibꝰ pᷣ
dictt. Sʒ nec etia aliqᷓ intentionũ trium pᷣ⸗
dictaꝝ poteſt eè pꝛincipium ꝙ debeat dici
vel deus vel pꝛinceps vel rexid ꝙ ðꝛ ma/
lum pꝛimñ. Malũ eĩ id ẽ nociuum nõ po
teſt eẽ pꝛinceps maloꝝ ſicut iam declłara/
ni tibi cum totũ et tata bona largiat᷑ ſuis
id ẽ oĩbꝰ ꝗ in regno ſunt. Sʒ neq; pꝛimũ
maluʒ id e pꝛiimũ nocumentũ dignũu e. vl

debeat dici pꝛincipiuʒ vel pꝛinceps.vł rex

vel deus vel auctoꝛ alicuiꝰ/cum oĩa nocu
mẽta vel pꝛiuationes oĩno ſintvel fere pꝛi
uationes. Nocumẽtum em̃ nõ ẽ niſi abla

lio alicuius boni vel vtilis aut applicatio

alicuiꝰ ꝙ huiꝰ ablationeʒ inducit. Nihil

autẽ tale dignũ ẽ nomie pᷣncipis vel pᷣnci⸗

puʒ. Similit᷑ nec viciũ aut pectatũ. Quis
ei audeat hoc cogitare ꝙ viciũ aut pecca
tũ ſit ᷣncipiũ aut pꝛinceps nec deꝰaut do
minis maume tanii regni qᷓ;tũ ipᷣi dicunt

Di vero intellexeri £.

adoꝛadus vel colend:
agente lucis eta bonis ſolummõ dimidi/

„ r9g

per hoc inqntuʒ teneb:as ignoꝛatie ſint ꝗ

eẽ regnũ tenebꝛan. Manikeſtũ igr ẽ tib

nec intelligũt intetiones eius ꝙ malum

Ampᷣ. Interrogabo eos de qᷓ gẽte ionſi

ſint ⁊ ad cuius regnũ ꝑtineat videlicet an

ſint de gente tenebꝛaꝝ/an de gente luct

ſi fuerit de gente tenebꝛaꝝ ꝙ vriqʒ ex iene⸗

bꝛis ignoꝛatie ſue appareat foꝛſitan alicui

nõ imerito impugnat pᷣncipem lucis cum
hoſtes eius ſuit qre nõ ẽ ↄueniẽs teſtimo
niũ eoꝝ ↄtra illuũ.Secundo quonia gens

tenebrarũ aui oĩno cecs c ita nihil pꝛoꝛ⸗
ſus ſcit debite vłregno eius aut no aliter

videt q; animaliaque dicunt᷑ luciſfugavt

noctue veſptiliones ⁊ ſimilia. Utroq; ig
mõ nigelunt gbus credat de luce vel

regno eiꝰ. Si ei oino nihil ſciut de ea nõ

ẽeis credendũ cũ de ea loquantur.vt ſom

niantes et nihil de ea videre valetes. Di
aũt non plus ſciũt de luce q́; animalia lu

ci fuga vt dixi. Manifeſtũ e quonia nõ ſo

lũ falſum ſed etia puerſum ẽ iudiciũ eoꝛũ/
ð lucebmoi quippe animalia noctẽ repu

tant eẽ lucẽ ⁊ ecouerſo.⁊ ſolẽ nõ lun ſed
lenebꝛas qre totũ regnũ lucis ẽ eis regnu

tenebꝛaꝝ ⁊ ecõuerſo.Cũ ergo credũt ſelo
qui de deo tenebꝛarũ loquut᷑ de deo luct

⁊ ecõuerſo.Sicut animalia de ꝗbus dixi

mus q̃re neſciunt ꝓ certo de quo loquũt᷑
⁊ mentiunt᷑ ex om̃i ꝑte qm̃ lucẽ dicũt tene

bꝛas ecõuerſo. Si vᷣo dixerint ſe eẽ veßen
era

te lucis ⁊ ꝑtinere ad pncipẽ lucis intoller⸗
biliter iniurioſi ⁊ ↄtumelioſi ſunt eidẽ pꝛis⸗
mũu qm ↄcedunt ipᷣm eẽ niſi dimidiũ deuʒ
potentia eĩ ſuper vtrũq; ↄtrarioꝝ hoc ẽ ſu
per bonum ⁊ malũ ẽ potentia ꝓfecta. SDu
per alterum vo eoꝛũ tm̃ẽ potentia dimidi
ata.quemadmodũ potentia ſuper homi⸗

nes albos ⁊ nigros potentis integra po

tẽtia vo ſuper albos e medietas potentie
ullius. Similiter 2 an icnn quia nõ ẽ

am ei deitatem attribuunt et dimidiaʒ ei

auferunt. Manifeſtum em̃ ẽ quia qui

niſi ſolummodo

dicunt eum eſſe ab omnibus colendum?

adoꝛandum plenam et integram confitẽ⸗

tur de eo deitateʒqui vero aperte tiñ par

tem ei deitatt attribuunt. Similiter ⁊ par
tem domintionis cum non ipſumvbiqʒ
in omnibus dominari concedere velint
quẽadmodum enim non ſimpliciter albũ

eſt ꝙ exaliq; parte nõ ẽ albu.ſic nõ ſimpir
dñs ẽ qui ex aliqua parte non eſt dominꝰ)Üsfqõ

—DPars pꝛima de vniu erſo

non enim ſimpliciter dominũ dicimus ꝗ
alicui domui vł ciuitati ſolumodo domi⸗
natur. Amplia. nõ vere poſſidet et ple
ne g in litigio et bello poſſidet qᷓre nec ve/
re aut plene dominat. Amplius.neq;
onmnipotens ẽ aut ꝑfecte potens cuiꝰ po⸗
tencie in toto reſiſtitur vt belluʒ depari ex
. aduerſo ei fiat. Amp. cum non poſſit
quicd vult ſe vel facere vel poſſe ipemet

ſit q; velit. Ampᷣ.ſicut nõ eſt albiſſimũ

4

oſtenditur.
Oſtq; auteʒ iam expediui me de
vnitate pᷣmi pᷣncipij ꝓut conuenit
pſenti tractatui et ſatis feci ibi ſu/
perilla ꝑ aggregationẽ ꝓbationũ ac de/
clarationũ intellectu facillimarũ atq; vul
gariũ que ſunt poſt pꝛobationes el decla
ratiões ſublimes q̃s didiciſti in pᷣmo tra⸗
ctatu pᷣmi ſapientialis ac diuinalis magi⸗

eſtigare de vnitate vniuerſi et declarare

ↄfiuetur de impotencia ſua cum minꝰ⸗ eearre uens ẽ ſicut et pꝛomiſi tivi in⸗

cnui aliquid ẽ eque album aut optimuʒ cu
aliud ẽ eque bonũ. Sic videlicet pᷣmũ cui
aliud eſt coequeun iſti autem ponũt duo
a ̊ima ſicut et duo pᷣncipia.Debes etiam at
tendere hic ꝙ malum ſicut ipſi ſomniant
idem eſt dicere ꝙ peſtilens ? cum ponant
ipᷣm in pᷣmis et vniuerſaliter malum quẽ⸗
admodum pᷣncipiũ et pꝛincipem bonoꝛũ
in pᷣmis et vniuerſaliter bonũ neceſſe ha⸗
bent ponere ipᷣm in pᷣmis et vniuerſaliter
peſtilens. Quapꝛopter graſſans et ſeuiẽs
in om̃e qð poteſti⁊ ꝓpt᷑ hoc in totũ regnũ
ſuum. cum pꝛeter illud nie de iure

O

ſue poteſtatis limitatione⁊ finibus regni
ſui naturaliter pꝛohbibitum quare ſeuit et
graſſatur in omnia ſuatanqᷓ; peſtis tanq;
coꝛruptio et moꝛs. Nihil autẽ tale poteſt
veri nomis eſſe pᷣncipiũ aut cauſa.aut au
ctoꝛ.aut pᷣnceps aut deus.aut dominꝰ cũ
vnũquodq; hoꝛũ nominatoꝝ non ſolum
nõ ſit peſtilens in aliqð eoꝝ q ex ipᷣo ſunt
vel ſub ipᷣo imo pꝛopenſe atʒ largiſlue bo
nitatis et vtilitatis in vnũquodqʒ eoꝛũ q̊
er llo ſe. Quapꝛ gude e

x illo ſe. Quapꝛopter non aliter pᷣncipi-
um aut auctoꝛ dici połeſt. niſi quẽgdmo⸗
dũ deſtructio aut mois aut deſtructiuum
ſiue moꝛtificatiuũ ꝑ intentionẽ aut volun
tatem. Mſi non eſt peſtilens aut deſtru/
ctiuũ niſi alioꝛum.⁊ ſi contrarioꝝ videlicʒ
que ſunt de contrꝗno regno tunc manife
ſtum ẽ ipᷣm nõ eſſe alum niſi p accidens
videlʒ ꝑ ptrarietatẽ quam habet ad illa et
quemadmodũ caloꝛ in ſe pactus eſt ſʒ cũ
obuiauerit ei figidum quaſi pugnat con
tra ipᷣmel econuerſo cum non ſit naturał
intentionis ſue pugnare contra frigidita
tem non enim eſt adhnc neqʒ ꝑ hoccaloꝛ
quare maniſeſtũ eſt pᷣncipium maloꝝ nõ
eſſe malum niſi pacddens vl utet hec in
7 fentio non minus cõgruit pᷣncipio bono/
m. .

o☚1 Becuũdus tractatus ꝙ vninerſa ẽ vni
- Secũdus tractatus ꝙ vniuerſa ẽ vni
O V tas ⁊ imj mudus eſt vnus ⁊ qualiter vnus

ipᷣm eſſe vnũ et mundũ vnũ ⁊ qualit᷑ vnũ
Dico ergo quia omne totu vnũ eſt. et hoc
appet ex nominatione et intentione ipᷣiꝰ.
LTotum enim et pars relatiue ad inuicem
dicutur ⁊ totum eſſe veriſſima diffininõe
ſeu explicatione adunatũ eſt ſeu aggrega
tum ex ꝑtibus.aggregatio autẽ ⁊ aduna/
tio non eſt niſi iunctio ⁊ cõiunctio part ⁊
pꝓtis ſiue partiũ ad muicẽ que iterum iun⸗
ctio ſeu ↄiunctio non eſt niſi vnitas toni⸗
ex illa eniin totum ẽ dicitur totum etia⸗
valde ampla cõmunicatione et generali⸗
tate intentio totius. Cauſa autem in hoc
eſt quoniã adunatid et aggregatio dicũt᷑
et in eis que cõtimabilia ſunt. et in eis qͥ
non. Unde ⁊ totum ðdicitur eſſe continuũ
⁊ mũdus etia dicitur rotus ſiue ſit coꝛpa/
lium ſiue incoꝛpalium/omne vᷣo non dici
tur pꝛope ſᷣm vſum cõmunẽ nin indiſgre⸗
gatis cum collecta fuerint ⁊ qui dic omne
non dic hoc de vno aliquo continuo vſu

aliter atq; ↄmuniter vt nemo dicit omne

hoc lignum eſt albumvel omnis hec maſ

ſa auri vel argenti ſed magis totuʒ vel to

ta. Quare manitfeſtum ẽ ꝙ omne m col
lectionem dicitur ⁊ quandoq; cum diuiſi
one et quãdoq; ſine diuiſione. Uerbi gra
quandoqʒ iungit᷑ nominibꝰ alus vt ome
album aut omnis homo. Non enim di⸗
citur omnis homo eſt animal queadmo⸗/
dum dicitur omnes iſti homines ſunt de
cem.Ita enim dicitur omnis homo ẽ an
mal vt etiam vnuſquiſq; diuiſam aut per
ſe intelligatur eſſe animal.Cum autẽ dici
tur omnes iſtos eſſe decem econtrario di
citur de nullo enim iſtoꝝ intelligit ipſe
ſit decem el ergo intentio eius ꝙ ẽ omne

nunc vt ꝑ ipᷣum agatur de collecto ſiue de

omnibus collectis in ſumma. Interdum

etiam eadem ẽ intentio totius ⁊ hoc mo⸗

do vſus ẽ plato vocans mundum omne.
Similiter multi ex phyloſophis vocates
mundũ totum quemadmodũ ergo cũ di⸗

ifttogn
ugitn
nne 1
miaunin
ſegonnenne
ſoomoren
ſienuefus
gien
Oiniiertg
nnulne
ociam
tiuoſusnit
ſbtinuzen

„

iifnuerius

Wiickemue
piünuafes
Nimnite
Gtmhmni
ſoücer
hiſmuoleg⸗
Nuetſenecon
vend.
ſhenionipuan
Mäloncad
Cmarada
WNcöanre
Ulanotſtonn
cmnegin
Eintgonune
Nocomnunt
ſeaniaurm
tſepſen
ſleſonenfin⸗
liitoninele
Cihe

—

ſe⸗

ncgüin
nſacllinnie
Nodanonedr
Sdiccci VD

s adirinnse

Epninerien
neetmmdn

Mörearnener

ungnücklag
Wratonet
ncid 1cdima
nutitn
noneſ nins
nirdcnes
mniczonet
Nioctiggnun
wabins iun. l
lun e
mcönmmintt
1wenntcnd
10 ano tde
Neun
pundCMNN
ſelgoniſt
ſtunigenun
1 andin

1 diriie

4

Fl.

citur iñ vnoquoqʒ totũ nihil relinqtur ex
tra qð poſſet dici ꝑ s illius Similłra cũ ðꝛ
omne ſumpliciter. Jam aũt declaratu eſt
tibi quia totũ vbicunq; dicatur vnũ eſtiꝗͥ
re et omne vnũ cum eadẽ ſit pꝛoꝛſus inte
tio omnis ? totins. Amp 1
rit vniuerſitas anialiũ maniſeſtum ẽ ipᷣm
colligere vnũquodq; aia liũ nullo relicto
Similiter ⁊ ꝗ dic vniuerſitatẽ ſubſtantia
lem nullam relinꝗt ſubſtantia.Eodẽmo/
do et qui dic̃ vniuerſitatẽ encium qᷓre cuʒ
vniuerſitas aĩalium vniuerſitas ſit. Silr
⁊ ſubſtatiaꝝ erit ex nccitate et vniuerſitaſ
enciũ vniuerſitas amplius Srietas ñ ꝓhi
bet vnã eſſe vniuerſitate amboꝛũ quẽad⸗
modũ vniuerſitas coloꝛũ licet albũ ⁊ ni⸗
gruʒ ↄtraria ſint et etiã mediũ vterq; eoꝝ
quodaàmodo vniuerſitas tamẽ ẽ vniuer⸗
ſitas coloꝛũ qᷓre vniuerſitas bonoꝝn⁊ ma/
loꝛũ ſimul collectoꝛu vniuerſitas erit vna
non obſtante cõtrarietate que ẽ inter bo
na et mala. Amplius.qcunq; cõicant
intentionẽ vnam vel rõnem in eo vniun
tur ei ſuntquodãmodo vnuʒ quia etiam
contraria oĩa intentione et ratiõe ↄtrarie
tat coicantivniunt in illa ⁊ colligunt᷑ ad
illam vt ſit vniuerſitas aliqua ꝓpter qð⁊
ↄ:vniuerſitas ↄtrarioꝝquare cũ omnia
eentia ↄmunicent ipᷣm eſſe in eo quodã/
modo vniunt᷑ ⁊ colligunt᷑ ad vnũ ita vt⁊
ſic et dicatur vniuerſitas enceiꝗ. Amp.
vniuerſitas ſicut apꝑet etiã ex ipſa noĩiati ꝗ
one non ẽ niſi in vnu verſamultitudo v⸗
ſa aũt non intelligit᷑ niſi collectiõe vel a⸗
dunatione in aliqð vłſub aliquo ꝙ tota
ulla multitudo ↄmunicat quemadmodũ
dicitur vniuerſitlas coloꝛũ que colligitur
ad genus ⁊ ſub genere ꝙ oẽs coloꝛes cõ⸗
municant. Similiter ⁊ viuerſitas alboꝛũ
colligit᷑ ad albedinẽ ⁊ ſub albedine qnã
omnia alba cõicant.Sic aũt ſit cum dici⸗
tur vniuerſuas enciũ qm vniuerſa ſiue to
ta ſiue tota multitudo enciũ colligitur ad
eẽ vel ſubeẽ ꝙ omnia encia cõicant.qua⸗
re tota multitudo enciũ vniuerſitas eſtꝗe
quid ant eſt vniuerſitas ẽ ex neceſſitate ⁊
vniuerſum et totũ et omne oĩs enim mul
titudo adunata ſiue in vnũ verſa totum
aliqð ẽ. Similiter vniuerſũ quare ⁊ om̃e
non ẽ niñ colleciio et vninerſitas omniu
qꝛ igilur vniuerſitas ſemꝑ ẽ vnũ in eo ꝙ;
vniuerſitas. Similr et totũ ex neceſſitate
vnum inqjntum totũ.et omne ſimiliter in
anlum omne extra ome aulẽ nibil ẽ de⸗

Amp̃.ſi quis dixe⸗

vniuerſitate queadmodũ nec extra oĩa ̊
re vnum ẽ omne ex neceſſiiate pᷣter qð ni⸗
hil et vna vninerſitas ogregãs oĩa nihil
extra qnem nibil ⁊ vnuũ iotum adunans
oĩa nihil extra relinques. Amp̃. ſicut
non capit intellectus duo oĩa ita nec duo
omne nec duas vniuerſitates nec duo to
ta que ſint vniuenſitates ſimpirſaut tota
ſimpir quare impoſũbile ẽ duos mũdos

Gꝙ eſſe aliud em eſt dicere om̃e ſimpir vel to

tum ſimpir aliud dicere totũ aliꝗd vt to⸗
tum lignũ. Similiter aliud eſt dicere vni

uerſitatẽ quoꝛundã vi coloꝛuz ⁊ aialium

aliud vniuerſitatẽ ſimplxr. Amp̃. ↄtra⸗
rietas vt dixi non diuidit vniuerſiiates ſi-/

cut appet in coloꝛibus ↄtrarietas em̃vnit

ↄtrariaineceſſe em̃ eſt contraria circa ideʒ

—

ꝗges vel fieri et ſub vno genere eẽ. Nec co⸗
geris ꝓpter vba ariſtotilis gbus dicere

videtur in libꝛo topicoꝛũ qꝛ bonũ et ma⸗
lum nõ ſunt in genere ſʒ ſunt genera alio
rumex neceſſitate em ꝓut ↄtraria ſunt in

genere vno ſunt ꝓutem̃ bonũ de ſubſta

tia dicitur bonũ non hʒ cõtrariũ ſecun/
dum ipᷣm cum aperte dicat in libꝛo pᷣdica
mento:ũ ꝓpᷣum eſſe ſubſtatie nihil habe
re contrariũ/quare non ſunt cõtraria ßᷣm
ipᷣm niſi ꝓut cadunt ſub genere accidẽtis
qre ſecundũ om̃es intentiões ſuas iuxta
viam iſta erunt ↄtraria. Uerbi gra ſi dixe
ris bonũ nature ⁊ malũ nature cõtraria
unt vt generalio ⁊ coꝛruptio vita ⁊ moꝛs

ſanitas et egriitudo. Si vero intellexeris
bonũu moꝛis ſiue moꝛale Similiter cõtra

ria ſunt vt virtꝰ et viciũ ⁊ ſimiliter ſub ge

nere vno. Eodemodo ſi intellexert bonũ
ſuaue ⁊ malũ moleſtu ↄtraria ſunt ei ſub
vno genere ſimilr. vtile quoqʒ ⁊ noxiũ eo
dẽmodo cõtraria ſunt ⁊ ſub genere vno.
Quare manifeſtũ eſt quia bonũ ⁊ malũ
ad genus vnũ reducuniæm ołs intentio
nes ipᷣoꝝ/quis em̃ dubitat vniuerſitatẽ ac
cidentium vniuerſitatẽ vnam eẽ ⁊ ſub ge⸗
nere ⁊ in genere accidẽtt vnitã non obſtã
te cõtrarietate q̃ tam multiplex inter acci⸗

nitate fontis ⁊ aqua vna dicunt᷑ oẽes
aque ex eodem fonte manantes ⁊ aque
oẽs que per atieũ eufratis vel nili ab eo/
dẽ fonte defluũt idem nilus vel eufrates
dicunt. Similr ⁊ oꝑa eiuſdẽ artifict colli
guntur ad vnũ ꝓprter vnitatẽipſius ⁊ p⸗
pter hec recte dicitur vniuerſitas opꝑm ta/
lis.Cum ſibi declarata ſit tibi vnitas p Si

Gxenn inuenitur. Amp. vniunt aque

Pars pꝛima de vniuerſo.

pᷣncipi ſiue fontẽ pniuerſalis emanatiõis
ipᷣm noies ſiue artificẽvniuerſalis oꝑatio
nis ꝓpter vnitatẽ ip̃ᷣius neceſſario in vnũ

vtitur tota multitudo influentiaꝝn ipſius

et opm. Neq; em̃ aliud eſt mundꝰvel cre
Atoꝛis vniuerſitas qᷓ́; redundãta qdam
BGñmi ⁊ vniuerſalis font bonitatis ꝗ ẽ cre
Altoꝛ benedictus ⁊ ſublimis. Similr ⁊ fa⸗

beiica q damoperu ⁊ artificioꝝ ipſius pꝛe⸗

ſertim cũ opus artis ⁊ ſapietie artificiũ ꝑ

pꝛie ſit. Quapꝛopter recte noĩauert mun

dum ſiue gmme qð ex philoʒ ophis dłi opi
Ficium fabeica et oßu
tum eẽ fabeicam fabꝛice factum ſapieti
diuine arte et magiſterioꝙ euidẽter oſt
ſitatis tocius. Sed eta opeꝝ ſinguloꝝ qᷓ⸗
rum inueſtigatioi ⁊ admiratiõi nec etiaʒ
eruditiſſimaꝝ inueſtigatoꝝ ſufficit inrelle
cus. Munꝰ igr ſiue totꝰ oẽ ſiue vniuer⸗
ſitas vnum opus qammodo vnu arti
ſiciũ.vna fabꝛica atʒ vnuʒ opus creatoꝛis
AZſi ad caulas creatiõis erexer intellectũ
tuum ⁊ reminiſci volueris eoꝝ q̃ declara/
ta ſunt tibi intractatu ꝗ pcedit iſtum inue
nies vniuerſum redundatiaquan da eſſe

vt dixi fontis ꝗ eſt ipᷣe creatoꝛ⁊ aruificium

pulcherrimũ atʒ mirificũ artis ⁊ ſapie ſue
et verbu ſcripluʒ ſiue ſcriptura.que ſeipᷣm
loquit/nõ quidẽ ꝑfecta elocutiõe hoc em
impoſſibile ẽ creaturis videlicet deſigna⸗
re crealoꝛem pꝛout ẽ hoc ẽ pꝛo immẽſitate
magnificetie⁊ gloꝛie ſue. Sʒ reuera iſinu
ant magnalia potentie ſapietie et bonita
tis ipius vel vt verius loqᷓr innuunt eam
vVtcuch intelligetibꝰ. In hijs igr dixi et
in multis alijs videlicet in hoc ꝙ opa cre
atoꝛis. verba quedaʒ vel magis inunitio
2 ſigna erigue deſignationis vniuntur et
ad vnũ reducuntur per vnitatẽ ipius quẽ
admodum pᷣdis vnũ artificiũ vel fabꝛica
vVna locutio vel inunuio vnũ ſignũ vlde⸗
gnaria Hinsd s li
fam ponila humano intellectui vt erudi
tur legẽs in ea? adiſcat peoe tlle
ipum creatoꝛe. Jam igr oſtendi tibi vias

um cr. Jami
multas vnitionis adunatiois creat
rũ p quas ſimul collecte ſunt erdicut van
omne vnus mũdusvnũ tu vna vuiuer
ſitas adunant ei ⁊ cõicantin eſie ſine en/
nitate in creatiõe⁊ cauſatiõe in deſignati/
one ip̃ius creatoꝛis in fabꝛicatiõe ⁊ fabꝛe
factone q artificioſiſſime ac pulcherrime
coõdite ſunt⁊ ſic adunauit eas creatoꝛ ⁊ in

us attendẽtes ipᷣm to⸗

r vel ſcriptura co

Opinio quo:undam phyloſopho:uʒ
inducitur de vnitate mundii.
Ai aũt de phyloſophis dixerunt
q ꝙ mũuũdus ẽ vel domus vłciuitas
S id ẽ habitatio deoꝝ et hoim non
impꝛobabiliter dixerũt niſi ꝙ noie deita/
tis abuſi ſunt. Een ðclaraui tibi in tracta⸗
tu pᷣcedẽti. wveneradũ ei nomẽ deitat
nõòõ ↄuenit ve ac ꝓpᷣe niſi vni.Pꝛimovero
ꝓpter qð et declaraui ttbi ibidẽ q:nõ ha
bet niſi plurale p abuſionẽ intoꝛſum et ex

lã faciẽtes mentionẽ de habitatioõe aĩiali⸗

di eter oſtꝗ um duabus de cauſisvt arbitroꝛ hoc fece
dit decoꝛ et mirificẽtia et non ſolũ vniuer

runt. Ceima Cguia dijs et hoĩbꝰ dat mũ
dũ in tellexerũt impoſſeſſionẽ.⁊ inhabitã
dũ et ad vtendũ bonis ꝗbus ipᷣum reple
uitl deus aĩalibꝰ? vᷣo nihil iurt aut poſſeſſi
onis dedit in mũdo.imo potiꝰ ipᷣa dedit
hominibus vt eis vtantur ad omnẽ vuili⸗
tatẽ. Secũda cauſa e quia animalia ꝓpt

homines creata ſunt cuiꝰ iudiciuʒ eſt ipſe

vſus)homines enim animalibꝰ vtuntur
tanqua pꝛopter ipſos creata ſint. Sicut
ipſe Areſtotiles de omnibus vtimur tan
qua pꝛopter nos vt dicitur vſualiter iſte
edificauit domũ ad inhahitationẽ ſuam
et anunaliũ ſuoꝝ vel pecudum. et hoceſt
qm̃ non aſſociant animalia domino do⸗

mus quia neq; ſocia ſunt ſed magis ſub

ſequũtur ⁊ ſubſunt. Eſt igr hec alia adu/
natio creaturarũ in omni vel mundo vel
vniuerſo per quã dicitur vna domꝰ vna

uita MNoſti qm̃ inhabitãates ciuitatẽ ſi⸗

ue ciues vnius ciuitatis vnus pplus dicũ
tur ꝓpter vnitatẽ loci queʒ inhabitant
ſi diuiſiones in pplo illo fuerint vipote
glij maſculi ſint.alij femine.alij ſerui.alij
liberi ⁊ iterum alij philoʒophates alij ne
gociãates alij ruricole. ⁊ alioꝛũ artiſicioꝛũ
quaãtũcũq; multiplex varietas non ꝓpt
hoc diuidit ciuitas vłpplus vt ipᷣa ſit mł
teciuitates vel illa ſit multi ppli. Sit et in
mũdo deoꝛũ et hominũ licet multa ſit in
conditiõibꝰ ⁊ officijs inter eas diuerſitaſ
vnus eſt pplus ciuitatis qui mũdꝰ eſt lo⸗
cus vero vnus eſt mudus vt locum intel
ligas generaliter. Sicut ⁊ habitationũð
ſubſtatijs em̃ ſpualibus cuiuſmõi locum
ſue habitatiõis habeãtin tractatu ſingu/
lari de ipſis intendo declarare ſi deusvo
luerit. Aitende autẽ cũ hijs qꝛ nec bella ſi
c(iuilia fuerini vel eti inteſtina cogunt a⸗

8

.

ſuʒ fuerit. Qnia vero qui ſic dixerũt nul

eltironin
X.

mnui ul
lnefuen

Fdſigeed
ANciesnon⸗
eauntuſe
Gehcopo
fbenotn
ſontrütie
ninthine
poeuluegh⸗
olauho
ſenoliin

Prriaslen
ſte tfiu
fünpglle
Ppinihctl
Nerteltt
tbkaterin
Morenarnge

AMioaiire
lkaneccprn

Mhinimm
Geeaklwnene
oneropee
Nrpernebvc
Noefpbenatn
ublonorte⸗
mnibabiort
Clnutnmni⸗
lniſuegen
Wnipſgn
Pidunien
Numrdi⸗
Mwinnwin
Mnorar:
Dotunpiuionn
o ſonmnort
degedecin
Kfgendr 1e

uiefugine
iachfeiacni

edisſean
liabofſeſio
ſtues ſuta
mabencln
mani
fldinie
Duint
igrunid
ane
W
Woſe

Aunanienn
edhie
iin
u
nmich wpein
SNasuR
auitiunm
CLanaſuvira
nes enin mmnd

eer poes nit

105 1 ur

ienennn

Ocani anmntun
ß ſcuſn an
noimn. te
mmüinonmn Aer
rui ian
Giiinbern
sdniiasie
nilainn
—

uitatẽ que vna erat multas eẽ alioqn nõ

eſſet bellũ ciuile. nec poſſet eſſe vnq;. Bel
lum em̃ ciuile non ẽ niſi inter ciues vmius
eiuſdeq; ciuitatt. Qt ſi dixerit ꝗs qꝛ tata

eſt diſtatia ac diſcrepatia inier deos illos
7 hoĩes vt non paciat᷑ vnum eẽ pplim ex
illis cum illi ſpualiſſimi ſint.iſti vo coꝛpa/
les atʒ coꝛpoꝛei. Rſñdeo ga mirum valde
eſt ſ homo hmõi audet concedere homi
nem vnũ aliquid ee ex aĩa et coꝛpoꝛe cum
anima ſpũalis ſubſtantia ſit coꝛpꝰ vo coꝛ
poꝛea ſiue coꝛpoꝛalis ⁊ maio: vnitas ſiue
vnio ſit qua hõ dicitur vnũ ex tam diuer
ſis atq; diſcrepaãtibus anima ſcʒ et coꝛpe
; ſit vnitas illa vel vnio vel potius con/
munio ſine cõitas qua dij hmõi ⁊ hoĩes
dicutur populus vnus ⁊ illa maꝑt diſta/
tia ab inuicẽvidelicet anima et coꝛpus qᷓ;
dij ⁊ holes cũ iſti in genere cõueniãt quo
ſunt ſubſtatie viuetes ⁊ intelligẽtesiilla mt
non ↄueniat in genere tas ppinquo. Hu⸗
ernalio aũt ſiue regimẽ e alia cauſa vni
lauis quodq; vninerſitas ẽ regnum vnũ.

Regnũ enim vnũ eſt tota dicio regis vni

us qualumcũ q; ampla aurt lata ſiiſ eui⸗
denter apparet ex eo ꝙ cum regnũ mede
oꝝ per brcbogon ⸗ ſubiectũ eẽt vi⸗
cro arphaxat rege eo et adiunctũ regno
babilonioꝝ regnũ vnuz nibilomin⸗ fuit
regnũ babilonioꝝ. Similr ⁊ cum poſtea
obtinnit regnũ ꝑſaꝝ. Si 7 cũ regnũ ma
cedonũ ſiue grecoꝝ rega oĩa illa obtinuit
nihilominꝰ regnũ grecoꝝ lic

hilomt licʒ eouſq; am
pliatũ dila tatũꝛ regnũ vnũ pmaſit.ſic⁊ re
gnũ romanoꝝ cũ oia regna mði regi rõa
noꝝ vel imꝑatoꝛi buirẽtpᷣncipatus vnus/
regnũ romanoꝝ ⁊ habitus ẽ ⁊ vocatus⁊

₰ .

monarchia. i. vnus ncipatus tolius oꝛb
ſub vno

2

regno romanoꝝ fuit. Quia igr ſu
rege deoſ deditiõe eius tota vniuerſitas
eſt creatoꝝ ⁊ ab eo regit᷑ ex ncũtate tota
vni uerſitas ſiue totũvniuerſũ regnũ vnũ
⁊ dñatio vna ipᷣius ppter qð ipᷣe votat
rex et dñs ſeculoꝝ.Alia vricio ẽ heredita
ria voſſeſſiovel dñatio ꝑ quã qntumcũqʒ
diſtates ſint ad inuicẽ ptes bereditatt etiã
vna hereditas ſũt.Similr ⁊ vna acaſitio
⁊ vna poſſeſſio acꝗrentt ⁊ poſſidẽtis que
cunq; ſit diuiſio vel diſtãtia partium.
Manifeſtũ igr ẽ tibi qꝛ vna crea toꝛis poſ
eſſio vna dicio vna Onatio ip̃ᷣius ẽ lotuʒ
að ẽ. i. omne ſine mos ſiue vninerſů vnũ
regnũ ipᷣius pᷣſertim cũvna lege ſapie ſue
vno imperio rectiſime ac dominãatiſſime

„ . .

—

voluntatis ſue totu regnat ⁊ moderetur.

Judiciũ autẽe vnitatè iſtius ⁊ otinuategu

bernanois a lummo/ vſq; oeo:ſum col/

ligatio ſiue coõnerioſquia infima colliga

ta ⁊ ſubiecta ſunt mediſs. Media vo ſu⸗

perioꝛibꝰ illa ſupmis Zupma at ipſi vni
pᷣmo vero ꝙ ẽ facile videre ↄſideratibus

ſen ſibilia inferioꝛa ſiueviuentia ſiue non

piuentia. Ho viuentia em a medis gene
ranonẽ augmetuz ↄleruationes ſtatu de/
clinationẽ ⁊ coꝛruptionè habẽt a medijs
qtia ſũt lapides metalla mineralia oĩa
Similiter aq in fontibꝰ⁊ flumibꝰ lacubꝰ

⁊ paludibꝰ quoꝝ omniũ generatio ⁊ au⸗
gmentũ a medijs eẽ apparet. Eodemodo

e bʒ de hüs ꝗᷓ fiũt in mari et mare ſic ſũt
fluxiões ⁊ reſlunões ⁊ diluuia pticularia
Siłræ occupanões locoꝝ in quibus non
erant maria ⁊ traſlationes ipᷣoꝛuʒ mariu
ad ula que ſtellis ſinis multi attribuũt et
planetis⁊ celis licet non eodẽmodo neqʒ

eadẽ omnibꝰ.Eodẽmodo et certe motus

et trãflatiõ es partiũ terre vt monciuꝛ mi
noꝛũ partiũ ꝗ tranſlatiões non nunqᷓ; fi⸗
unt. Silr ⁊ eoꝛũ gque fiunt in aere vicz ve⸗
toꝛum pluuiarũ grandinũ nubium fuigu
rum tonitruoꝝ ⁊ ſcintillationũ ⁊ alioꝛum
que in libꝛis metheoꝛoꝛumdidiciſti. Me⸗
dia antẽ hec qᷓntum ad ea q̊ͥ noĩaui celos

7 celeſtia coꝛpoꝛa intelligo. Similr 2 n⸗

tuʒ ad ea que fiunt in aialibꝰ naturaliter
er vniuerſaliter in vegetabilibꝰ ſimiliter
⁊ q̊libet mõviuẽtibus in qabus omnibus
vᷣtus ⁊ potẽtia ſolis neminẽ latʒ/ꝗ hec cõ
ſideret. Eodẽmodo dico ⁊ de ſpualibus.
qꝛ vᷣtus pᷣma que eſt creatoꝛis e oꝛdinans
totum a ſummo viqʒ deoꝛſũ ꝑ media ſpi
ritualia ꝗ aln angelos alij demones alij
intelligẽtias vocauert ⁊ de hus ⁊ de eoꝛũ
oſſicis atqʒ oꝑationibꝰ in inuicẽ et in ea
q̃ pꝰ illa ſunbhoc ẽ in mies hic amplius
me dicere non oꝑtet. hec em̃ oĩia tractatũ
ſin gularem ꝓfundaq; et diligẽteʒ pſcruta
lionẽ deſiderant uniliter ? illa q de ce⸗
lis et celeſtibus tetigi nec nõ et cura et ꝓ⸗

uidentia qᷓ totum diri ad miniſtrari et re⸗

gia ſummo vſq; deo:ſum.et hocẽ ꝓpier

erroꝛes hominũ qui eouſqʒ de talibꝰ ma
le ſenſeruntœt in iniuriã et contumeliam
creatoꝛis in ſubuerſionẽ humane vile la
pſi ſunt. s
Allie opiniones ponũtur⁊ deſtruũtur
de pluralilate mundoꝛum. Ze 1

Pars pꝛima

4
mies de pluralitate ac diuerſitate
mðoxꝝ ſiue ſeculoꝛũ inualuit opi/
hnio.? apud nõnullos ex philoy ophisjno

Minat interdũ ſdim alieniꝰ⁊ vſualiter bo
mines creberrime mentionẽ faciũt de pꝛe

ſenti ſeculo ⁊ ſeculo altero ad qð ꝑ moꝛ

2„

opinant᷑ ſdm illud habere regionẽ ame⸗
niſſima graminibꝰ et floꝛibus arboꝛũqʒ
nobiliſſimaꝝ vmbꝛaculis vernantiſſima
vbi et eliſeos campos iuxta deſcriptionẽ
poetarũ ſomniat. Sarraceni vo non ſo⸗
lum ſimilia hijs ſed etia omniũ carnaliũ
voluptatũ turpitudines ex ipſa lege ſua
ibi eſſe delirant ⁊ ſe obteniuros ſperant.
Hꝛedicti vᷣo erronei circa quos multa di⸗
Ki ꝓpter ſtabiliendà vnitatem pꝛimi pᷣnci
pijmundũ coꝛpoꝛeũ ↄtrariuʒ iſti per oia
eſſe ponunt puenies eſt poſtea que pᷣceſſe
runtvt erroꝛes iſtos pꝑſequar et deſtruam
Et pᷣmum ꝗdem extra mundum iſtũ eſſe
mundũ aliũ deſtruere aggrediar. Si em̃
extra ambitũ vluime ſpere hoc ẽ vltimi ce
loꝛuʒ eẽt ſpera alia inſtar iſtius vel cuiuſ⸗
cunq; alteriꝰ ſoꝛme coꝛpus aut eẽt contin
gens hanc ſperã quã dixi mundi iſtius vil
nmã ant nõ Si non eẽt igitur coꝛpꝰaliqðᷣ
mediũ int duas illa ſperas q̃re eẽt extra
vᷣtrũq; moꝝ iſtoꝝ ect igr vel ambiẽs vtrã
q; ſpera totaliter ⁊ ita ſeutra illarũ ſpera
rum eet vltima in mũdo ſuo hoc aũt erat
poſitũ.Si vo eẽt ambiẽs niſi in parte eẽt
illõ coꝛpꝰ extra vtrũq; mom ⁊ hoc non pt
dici niſi vane cuʒ hmoi coꝛpis vlla poſſit
cogitari vtilitas. Pꝛeterea poſtq; ponũt
mundos vel duos vel tres vel qt volue⸗/
rint extra illos/neq; coꝛpus neq; aiiud eẽ
tõcedere neceſſe babẽt quemadmodũ ꝗ
vnum ſolũ ponunt mundũ nullũ coꝛpus
intelligeter eẽ mundu. Sic et qui
multos ponist ſiue finitos ſiue infinitos
extra eos nihil ponere ex nccitate cogũt᷑
Mundns em̃ ẽ ex nccitate ↄtinens aut to

tam vniuerſitatẽſimplr aut vninerſitate;ʒ

ſibi ↄogruẽtẽ. Impoſſibile at ẽymaginari
coipꝰqõ nec binc moo nec alij og garre
ſtat igr vt nullũ coꝛpa ſit inti mos iſtoſ
qre ↄonngunt ſe ſpere hmõi non ſoluʒ in
Pucio ſicut declaratũ eſt apð geometras
ymo etig tocius arcubꝰ extenoꝛibꝰ et etiã
ora medietate ſupficiei ſne exteriori. Ne
ceſe em eſt oig duo coꝛpoꝛa tolt ſuis ter⸗

ia vero etiã apud vulgares bo

tem coꝛpoꝝ anime huane tranſterunt / et

nin ex ea ꝑte coꝛpꝰaliqð eo leperauernint

Solum eni coꝛpꝰ diſtantia facere poleſt

inter coꝛpoꝛa.

—

AUacuũu vel inane impoſſibile eẽ intet

AQUogd ſi dixerii qe inane ſiue vacu⸗
S um inter illa ẽ tu iam alibi dicia⸗
Mſti vacuũ vel inane ee non poſie.
O ſi foꝛte no reminiicerꝭ vel non ſuſſiat
uibi declarano illa quã didiciſti intedo in
has declaratiões qᷓs ego ꝓpono hic. Di

co igr qꝛ inane vlpt ſecani aut oluidi vet
nõ poteſt. Si non pot impoſſibileigit
motu fieni in illo vel per iilud/quẽadmo⸗

dũ ſi der ⁊ aqolĩno indiuiſibilis ⁊ in ſeca⸗
bilis eẽt im poſſibile eẽt motũ nieri ꝑ alue⸗
rum eoꝛum cũ omne coꝛpus qð mouetux
pꝑ aliudvi ſibi faciat ꝑ diuiſionẽ hmoi in
illo ſiue ꝑ illud. Qui auiẽ ponunt vacuu
vel inane dicũt oẽm molũ in illo fieri aut

ꝑillõð. Amp̃. Scoõm hocoĩm coꝛpon lo/
uidiſſimũ atʒ foꝛtiſſimũ erit inanevel vatu
um cum nec penetrabile aui diuinbile ſi⸗
ne ſecabile ſit vllo modoꝝ nec cedere poſ

ſit alicui ex alis coꝛpoꝛ:ibus q̃uter igi erit

g ane vel vacuũ.Qſi dixerii ipᷣm diuiſi⸗
bile aut ſecabile ncce hʒ ponere aliud in⸗

ane ⁊ hoc eſt qm̃ cum coꝛpꝰ qdð mouet ꝑ
inane ſcindat ipᷣm expellit ꝑtes eius a lo

cis ſuis ⁊ intrat loca ean qre remanẽt va
cuc ab inani ⁊ ita inane hʒ locuũ in qᷣ ẽ vti

q́; magis inane ⁊ magis vacuũ et ita ibit

res ĩ infinitũ qi hoc inane erit in alio q
remanet vacuũ ipſo exeute⁊ illud ſilr erił

in alio ⁊ hoc hẽbit finẽ. Ampᷣſi inane

coꝛpꝰ eſterũt igitur duo coꝛpoꝛa in eodẽ

loco vicʒz ipᷣm inane ⁊ coꝛpus qð in eo eſft

Sivo no coꝛpus q̃liter igr hʒ longitudi

nẽ latitudſeʒ ⁊ ꝓfunditatẽ ſeuſpiſſiiudin?z

Amp̃.inane qð eſt iuxta domũu iſtam vel
vas aut pot expelli inde. aut non poteſt

Si pot. Si aer ꝗ in eo ẽ ſimul expellerek

remaneret ergo vas hmõi ſotũ vacuuʒ ⁊
ab aere ⁊ ab inani qre magis vacuñ quã
ſi aer ſolus exiuiſſet ex illo hoc at nec cogi⸗

tatiõe ſaltem recipit intellectus. Qt ſi di /
AJerit aꝛ non põt inde erpelli que igt ẽcau

Ja que ipſuʒ ita alligatu tenet vaſi iſti ab
eo ſeꝑari nõ poſſit Natura em̃ hec necin
vaſe nec in ipo inani eẽ poteſt qan ponus
nature inanis ⁊ pleni contrarie ſint allex
debet fugere ab altero ⁊ alterũ diffugare

ſe alterum quemadmodũ co⸗po:a grat

minis ſimul eẽ er ea pte ex jſe tõingunt .

Duos mundos quos ponũt oſtequur.

nelikeft

ſonmſonsfar
liccgodetn
ierohietron.
elpereono
gillibͤgige⸗
ſoleeklhni
Cppsaap
lnnſtue
SMvven
untiiniil

ſetlertin

ſonistmusfon
eltuthltoo⸗
naurnal⸗
girſceee.
onnig
rim.
Mntonngr
uefiſcihlarn
afrirundbai'⸗

₰

gis dſamenn
borelegoe
ittpona dee

ſyameromun
ſuſo dente
Uiidcenmuli⸗
Agscenmaila
mniopuncnin⸗
ſehhunk due ill

7

Fadnoci
fneinonng
. (lde bocen
ſntho⸗

Wdcd
Wlkinus
Ceffmlagin
inkorgenan
laburmi
mnſperorſeein
ulagatsiei⸗
gentleozlis⸗
tinſpeine
hbrßmloi
aletgecbtt
liunen n

neete
ludn Ninin

Qiun

oan noüninet

Bo eiag
ialnnet
nensdienn n
ncetut
apnbuſen
iiin
jini
ian
aes au

Aimnelyain,

Ernugs anilin
iNolnuntni

Fol.

nia a leuibus fugiũt deſup ? ad ea ã de gque heclinee recte partem
partẽe inſublimi e impoſſibile poſſunt eti⸗

oꝛſum ſunt srauia libi ſimilia deſcendũt
Ja ergo dedaraui tibi inane nihil eẽ.qvᷣ
etiam ſi eet non ꝓhiberet an ↄluingenter/
ſe ſpere ouoꝝ iſtoꝝ; mundoꝝ eo modo q̊
dixi tibi qnicqd em non eſt coꝛpꝰ impoſ⸗
ſibile eſt imm ꝓbibere motũ coꝛpoꝛis ad
coꝛpus.vel appꝛopinqtioneʒ alterius ad
alterum vt ad lactũ ſen otractũ accidit er
go ᷣm hunc erroꝛẽ vt due cõnexe ſupfiei⸗

es aperte cõnexitat ſue ↄtingãt ſe tolali

ac ſi eẽnt plane ⁊ ſimilia incõuenientia ac
cident ſi alterius foꝛme q; ſperice ponatur
mundi alij ab iſto duʒ modo ponant᷑ di/

niſi vt nullus intra aliũ ſiinceq; em̃ plana
ſuꝑficies põt ↄtingere ſperi cauſa niſi in
puncto necãguloſa pᷣt eã ↄtingere niſi in

puũcto aut in punctt. Quare in illa pte ſui
totaliter poſſet cõtingere mundꝰ ille ali⸗
mund⸗ iſtũ.Exẽpli autẽ gratia ymagina/
boꝛ ſperã mundi huiꝰ nri in quo ſumus
ponã capita dyametri eiꝰ a.d. Similitepᷣ

ymaginabo: eregiõe ſpera mundi quem

ſompniat ⁊ pona dyametrũ eiꝰ ad eq di/
ſtantẽ dyametro mundi nri ⁊ capita eius

puncta f.g. Deinde ꝓtrabã a centro mun

di nri ad centrũ illiꝰ lineã c.e.ita nec.t.⁊ e
intelligas centra illarũ duaꝝ ſperaꝝ Me
dium vo punctũ linee c.e.in quo ſe ↄtin⸗
gere ponunt due ille ſpere pona b. Dico
igr ꝙ quẽadmodũ ↄtingunt ſe in puncto
b. ita neceſſe ẽvt ↄtingat ſe in punctt a.f.⁊
in punct d.g. hoc em̃ vtriſq; capitoꝝ dya
metron poſnoꝝn⁊ hoc ẽ qm̃ int a.⁊ f.nihil
ẽmediũ nibi qð diſtãtiã faciat cũ inane
nec aliqd ſit diſtantia facere poſſit.q̃re pũ
cla a.f. ſimul ſunt cũ nihil ĩter ea ſit mediũ
Similr d.⁊ g.puncta ſe habere neceſſe ẽ
⁊ ad hunc modũ ſe bʒ de omnibꝰ punctiſ
emiſperioꝝ ſe ſe in d.pũcto ↄtingẽtiũ qre
medietates ille ſuꝑficierũ curuarum con

