planete non lolum equales facti ſunt ce/

lis ſuis.imo idem cum cauſe.ꝑ omia eedẽ
Uerbi gratia. Intellectus quo intelligen

tia celi ſaturni intellexit potentialitate ſuã

cauſando materia celi ſui ⁊ materia ſtelle

Saturni aut ẽ vnus ⁊ idẽ nũero nõ repe
titus aut nõ. Si ẽ vnus ⁊ idẽ nũero ergo
⁊ cauſatũ vnũ et idẽ nõ ſolũ eqle.qre ma⸗
leria ſtelle Saturni.⁊ materia celi ſui erit
vna⁊ eadẽ numero.Per eandẽ viã ẽ oſt
dere ꝙ ⁊ foꝛma eoꝛũ eadẽ nüero.Quare

celũ ipᷣm ſaturni cũ ipᷣa ſtella eiuſdem erit

idẽ numero nõ ſolũ equale alterũ alteri.

Si vᷣo nõ ẽ vnus ⁊ idẽ numero ſed fuit re
petitus tamẽ ex neceſſitate eqᷓlis fuit intel⸗

lectus quo inteliexit pᷣmo potẽtialitatẽ ſu⸗
am cũ cauſaret ma teriã celi ſui intellectui

quo intellexit vel eadẽ hoꝛa vel alia potẽ
cialitatẽ eandẽ cũ cauſaret materiaʒ ſtelle
illius. Neq; eĩ laſſitudo neq; obſcuratio

aliqᷓ aut cauſa minoꝛatiõis facta eſt cirra

eũ cũ hmõi mutatões ad intelligẽtias nõ

attingat.Quia igr ex eq̃libus cauſis eq̃li⸗

ter ꝑ omnẽ modũ ſe habẽtibus eqlia eſſe
cauſata neceſſe ẽ. Wanifkeſtüũ eſt exne⸗
ceſſitate equales eẽ materias illas ꝑ oẽm
modũ ⁊ eadẽ via ẽ oſtẽdere eq̃litatem foꝛ
marũ. Neceſſe igr erit celũ ſaturni equalẽ

eſſe ſtelle ſue ſiue planete ⁊ ad hũc modũ

de alijs celis ſcʒ ⁊ planetis ſe hre neceſſe ẽ
circa qð nõ optet vel mevłaliũ diſputare

Amp.erit illa innũerabilis multitudo

intellectoꝝ q; intellexit intelligẽtia celi ſtel

lati dũ cauſaret eius foꝛmã. Manife⸗

ſtũ ei eſt qꝛ in ſeipᷣa nõ inuenit tantã mul⸗
titudinẽ extra ſe igr intellexit multitudinẽ
quã ĩtelligẽdo cauſauit tã multifoꝛmẽ va/
rietatẽ in ſoꝛma cełeillius hoc autẽ nõ po

luit eſſe niſi vel ip̃a muititudo q̃ inuenitur

adhuc in foꝛma celi vłalia poſt ipᷣaʒ. alia
vo q eẽt poſt illã nõ potuit cauſa eẽ illius

cum cauſa nõ poſſit eẽ poſterioꝛ cauſato.

Si vo ipᷣa młtitudo ſic intellecta cauſa fu
it multitudinis poſtmodũ actu exiſtentis
in foꝛma celi.hoc ẽ ſi intelligẽdo eã cauſa
uit ea qit᷑ hoc denegabit᷑ creotoꝛividelicʒ
vt intelligẽdo ꝑ modũ iſtũ multitudimem
vniuerſitat ſeu quãcũ q; ei placuerit non

cauſet eã. Quin etiã lãto ampliꝰ ac ſi foꝛti

us iſtud ↄgruit creatoꝛi qᷓnto ſnus intelle

cius et ſuũ intelligere ſuꝑ oẽm ↄꝑatione,ʒ

creatoꝛls iß̃
nõ ſolũ enunciatiuũ vt ita loquamur ſed
etia imperatiuũ imperioſitate foꝛti in vlii
mitate foꝛtitudinis ꝓpter qð eiꝰ impeno
obediunt non ſolũ ea que ſunt.ſed etiam
ea qus nõ ſunt ⁊ nõ ſolum in faciendo et
nõ

— „ —— „ „ —

alion. Manikeſtu ige tibi eẽ dʒ ex hijs

qꝛ iſta q̃ po ſuerũt de generatiõibus intel
ligentiaꝝ atʒ celoꝝ mag: dicta ſũt ſubtili⸗

ter ⁊ ingenioſe q; vere.
Cauſe que videntur in erroꝛẽ pᷣmiſlu

ariſtotelem et alios in duxiſſe.

mũ fuiſſe tres haꝝ pᷣma fuit igno
ratia eoꝛũ qᷓ nõ intellexerũt verbũ
8 neq; virtutẽ ipᷣius verbi Eſt eni

5 faciẽdo qᷓ mãdauerit aut pꝛobibuerit.
Sed etia in eſſendo ⁊ nõ eſſendo in fien⸗

do ⁊ nõ fiendo.ꝓpt qð ꝗdẽ ex ꝓpbei he

bꝛeoꝝ dixit qvocat ea q̊ no ſũt taq; ea q ſt

hmòi autẽ exemplũ ẽ qꝛ ſi fuerit dignalio
creatoꝛis vt dicat moꝛtuo ꝑ verbum illud
ſuũ vel pᷣcipiat ſurge eadẽ facilitate p oia
obediet ei moꝛtuus ⁊ ſurget ſiue reſurget.
ꝗq̃ᷓ obediret ei viuens et ſanus iaces aut ſe
dẽs ſi eũ ſurgere iuberet. Cu eĩ deſe ſolo
⁊ ꝑ ſe ſolũ poteſtatẽ imꝑio ſiſſima babeat

⁊ in moꝛtẽ ⁊ in vita ex neceſſitate parifaci⸗

litate eidẽ obediuit. Attende etiã qa noſ-
ipi nõ ſolũ verbis noſtris anunciamꝰ af⸗

firmates et negantes ſed etiã imperamus
ꝗcquid fieri volumus. Sic et creatoꝛ illo

vnico verbo ſuo nõ ſolum dixit omnia fi⸗
eri ꝗ fierivoluit ſʒ etiã fieri maãdauit ſiue pᷣ

cepit et hec fuit vna ex ignoꝛatijs eoꝝ. qm

ſi foꝛte aliꝗd vł nouert vłcogitauert igno
rauert ꝙ eẽt imperatiuũ ĩperioſitate q; di
xi. et hec ẽ virtus eius omnipotentiſſina.
Secunda caula fuit ignoꝛantia libertatis
ißpius creatoꝛis qua operatur abſq; eo
nihil pꝛohiberi poſſit nullo modoꝛum ab

eo ꝙ vult aut cogi ad id qð non vult.ipſi

autẽ opinari niſi ſunt. Sicut pᷣdiri ubi ꝗ⸗
operaretur per modum nature ⁊ iuxia oꝛ
dlinem ipᷣius cum ipᷣe opetur per electione
et voluntatem liberrima. ergo dieunt
quia ex vno ſcõm quod eſt vnũ⁊ ꝑid qð
eſt vnuʒ omni modo non pertinet ad ere/

atoꝛem in cauſationibus et creationibus

iſtis. Non enim operatur hec creatoꝛ bec
cauſata vel cauſat ꝑ id qð vnũ aut inqua

tũ vnũ ſʒ ꝑvoluntatẽ ſua et ꝓut vult. Si⸗
cut figulus nõ per vnitatem ſuam foꝛmat
vala fictilia. Sed per voluntatem ſuam

auſe aũt erroꝛ: iſtiꝰ vident᷑ potiſſi

Gehed⸗
lat
ſlinoche⸗
beoiſnore
igludebip
genpee Nel
hoemñ mag
aſe
alkr
tgtaufic
engigekin
uͦce⸗
ſngben
Prinhrr
Gernind
Ammmu
leuſze
Noremni
Gkicgann
ſoioßn
pcfonänn
nſoowu
wormein
ſſtneimve
aſunen
ſolniöins
ſhonnal
ntzemne
nocenioent
onnuiton
itnpliej.
onizan
AWltzaoo⸗
chti)⸗
anaihrtu
Geher
heeniu
6 Anenn
ulvia⸗
glletpies
egend
n men
Mkunrn
Nigine
ld⸗
es.
tec
Gelluin
nde
wi

— =☛
2=

Niaen
nennöee

dicrſüſ,

riteniitn

linnteig
hrzmi
durtanit
Vusſmhin
Nlaheunet
Migeſlnt
Ncin
aeſnlllciig
unnant
Mauperdt
noeſihunt
giange
jnoſüttic⸗
cüluende
mo vebat
dt ſraletn

ſurgaſien

landsuan

an. de
ngofi
Dereſtunen
ſenna!
8ſcdcuinſte
1 Aram
ſolungueu
iennicr

8
4

2 pꝛopter boc facit ea pꝛout vult ⁊ qualia
vult. Sc et ꝑ verbũ ſuũ qð non eſt verbũ

ſolumodo enũcians. Sʒ imperas impio
foꝛtiſſimo ⁊ eius imperiũ atqʒvolũtas noõ
ẽaliud ab ipo ⁊ de iſto vbo ñilitudines et
exempla dedi tibi aliqᷓͥ bic Uerbũ eĩ iſtud
nõ ẽ tm̃ ymago ſʒ expᷣſio creatoꝛis.ymo e
etiã expᷣiſio volũtiatis creatoꝛt lucidiſſima

ac pſpicua ꝗbus datũ ẽ ipᷣm audire et itu

eri. Lercia cauſa fnit opinio eoꝝ erronea
qua putauer̃t elõgationẽ poſſe aliqd H
creatoꝛẽ et eſtimauer̃t creatoꝛẽ lõge eſſe a
gqbuſdã ⁊ ꝓpe ꝗbuſdã ⁊ ꝓpter hoc ipᷣum
nõ opari p ſe aut ininus oꝑari. Nõ intel⸗
lexeruũt igr ſupeminẽtiã creatoꝛt ⁊ amplitu
dineʒ ac foꝛtitudinẽ vtutis eius qᷓ attingit
ad ſummũ vniuerſi vſq; deoꝛſuʒ ⁊ a pᷣmo
creatoꝛis vſq; ad nouiſſimũ.oĩia ↄtinẽs ie
nens ⁊ retines put vult ⁊ q;diu vult alio
an reciderẽt in nõ eſſe Uñ educta ſunt ab
ipᷣo ⁊ ꝑ ibᷣm.Eſt igr infra omnia ⁊ ſub om

nibꝰ vt fundamentũ ⁊ fulcimẽtũ ſuſtinẽs

ea ⁊ ſubpoꝛtans ⁊ eſt ſupꝛa omnia nõ ſo/
lum vr rec et imperatoꝛ omniuʒ dominan
liſſimꝰimo et vt fons influentſſimꝰa quo
inceſſanter deſcẽdunt riui ſeu fluẽta boni⸗
tatũ ipᷣius ⁊ ſup creaturas eiuſdem hoc ẽ

ſuꝑ omnia ſecula ⁊ ſeculoꝝ ſingula etitra
omnia et in omibꝰ.oĩa nutriẽs ꝓpagans

moderãs ⁊ regens et. ꝓpter hoc operatur
omnia in omnibꝰ iuxta qdᷣ expona. Quẽè/

admodũ em̃ p dixi tibi.qᷓcunq; bona.qcũ

qʒ lalubꝛia qᷓcunq; quolibet mõ ſalubꝛia
a rebus ereut de pᷣſentia ip̃ius.hoc habẽt
quẽadmodũ ꝙ ab anima erit vita ex hoc
E qm̃ in ipᷣa anuma pᷣſencialiter ẽ fons vite
Dil ſe habet et in vnoquoq; alioꝛũ ſicut
a lole exit lux de pᷣſentia eſt vniuerſalis
ac redundantiſſimi fontis ⁊ ad hunc mo/
dũ ſe habet de omnibꝰ alis oꝑationibꝰ
naturalibꝰ ſeu potiꝰ efflnentüs ꝓpter qð
ſancti et ſapiẽtes in lege hebꝛeoꝛũ ⁊ ĩ lege
xpᷣianoꝝ creatoꝛẽ operari om̃ia in oĩbꝰ di
xerunt. Intendentes ⁊ inteiligentes om⸗
nia que ſunt nature vel gratie.

De oꝛigine celoꝛum.

£

od autẽ verbũ creatoꝛis nõ tin
ſit ars ⁊ ſapiẽtia ex ipᷣo eternaliter

qð ⁊ illud dixi imperiũ ipᷣius oſtẽdi tibi ꝑ

dictones nĩe ſunt.id ẽ affirmatioes vne

WV et apud ipᷣm genita alq; verbum
quo non ſoluũ dixit oia vel fieri vei fienda
eẽ. Sed eria impauit ſiue madauit ꝓpter

gationes. Sed eti imperia.id ẽ cepta en

„ „2„—1

ꝓhibitiones et hoc euidẽter atteſtat᷑ ſan⸗

ctus ⁊ ſapiens in ſermone ſuo dicens.Di

xit deus fiat lux ⁊ ↄſequẽter multa ſimilia

Sicut illud fiat firmamentuʒ que omnia

ſonãt imperiũ.Uerbũ em̃ fiat imperiũ eſt
ſeu mandatũ vtcũq; inſinuans intelligẽti

bus creatoꝛis verbũ eſſe etis mandatum

eiuſdeʒ ſiue imperiũ quo pᷣcepit luci vt fie
ret ⁊ ſubiũxit et facta ẽ lux q̃ſ diceret obe
diuit lux qᷓ nõ erat omnipotenti mã dato

creatoꝛis et de nõ eſſe.tanqᷓ; vocata eodẽ

vbo venit adeſſe quẽadmodũ ſi vocetur
moꝛtuꝰ ad vita.Eodẽ ergo vᷣbo ⁊ illo vni
co quo dixit omnia vel faciẽda vel fienda
eſſe madauitvel pᷣcepit vt fierent in nobis

autẽ nõ eſt poſſibile ita eſſe ꝓpter impfe⸗
ctionẽ verboꝝ noſtroꝝ alio eĩ vbo et alia

locutiõe enũciamꝰ.id ẽ vel ſimamꝰvłne
gamꝰ aliꝗd alio pᷣcipimꝰ ſeu mandamꝰ.
Cum autem atten deris diuerſitatem mul
tiplicem que eſt in celis a ꝑte motuũ ſuoꝝ
poloꝛum plagarũ et quia motus eoꝛũ eſt
declinans ⁊ obliquus a motu pꝛmi celi ꝗ

ſolus eſt rectus inter eos et poli eoꝛum di

uerſi a polis eius.poli enim eius poli mũ
di ſũt ꝓpt᷑ qð ipᷣm phyloſophi applanon
vocauerunt.id eſt ſine erroꝛe quoniã mo⸗
tus eius ẽ vnꝰ ſp equalis nõ diuerſus ne
q; obliquatus obligatus ſup polos equa
toꝛis diei ſiue equinoctialis circuli. Cuʒ in

qᷓ; hic omnia conſiderauerſ erunt ubi hie

omnia iudiciũ ꝑ qõ appebit tibi non eſſe

de intelligentijs et animabus celoꝛũ atq;
celis ipis.ſicu:i poſſunt et hoc eſt quoniãa æ?—

intelligẽtie et anime celoꝛuʒ atq; ipi celi ſe

miles eſſent ex neceſſitate per omnia exe

ptis ↄparationibus que ſunt ſᷣm pꝛius ex
poſterius ⁊ magis et minus in virtute at;
nobilitate ⁊ ceteris hmõi alias autẽ vnð

eẽt iſta tanta diuerſitas.Similes em̃ cau-

ſe per modũ quo ſueſunt impoſſibile ẽ
diſſimiles habere effectus. Jam igr decla

ratũ eſt tibi quia vniuerſitas exiuit a crea
toꝛe vt verbũ⁊ imperiũ ſuũ ſeu mandatiẽ
hoc ẽ ꝓut dixit dictiõe ſua eternal ⁊ vᷣboᷣ

et ꝓut mandauit eodem verbo ſuo omni
potentiſſimo atʒ imperioſiſſimo.
De generatione celoꝛum et elemento
rum vtruneſimul et ſubito an per genera
tionem ineſſe exiuerunt.

oa ſiml ab ipo exiuerint. oĩs in

Uia vo reſtant adhuc alie queſti
vones determinade qrũ pᷣmaẽ vi?-

. Pars pꝛima de vniuerſo

net ad pꝛima pꝛime bhyloſopmie partem.
Alia ↄcluſio e celũ ⁊ terra creata eſſe erde

potẽcialitate eẽndi educta eſſe in actũ eẽn

ci ⁊ generaliter om̃e materiatu atʒ foꝛma
tũ ⁊ bacdeclarat ſdentis naturaliter. Ler

pit vnũqðq; ab ipᷣo. Impoſſibile ei ẽma

nifeſtũ aliqd recipivel fluere ſuꝑ rem quã

cũq; añ eẽ. Nõ ei receptibile ẽ alic iſuen
lie niſi ꝙ iaʒ recipit ⁊ habet eſſe.Eſt igitur
eẽ ſicut lumẽ ſparſum a luce crealoꝛis ſuꝑ

—= ga S 4, ⸗ 72 222 3 2 rolt por F;8 Asnafz; 6 „ 4
AQAnõ per generationẽ ⁊ coꝛruptionẽ fiunt cia ẽ hee ſq celũ ⁊ terra inter coꝛpalia pꝛi⸗ cgplerin
Decei Eseraspedempctone sſien erne mo creata eẽ et hmoi demõſtralio funda Giurt
ceſitate poſterioꝛa ſũt illis ex abus ꝑ io/ la eſt ſuꝑ radicẽ quã pᷣmiſi tibi qẽ bec.ꝗa ſuiſtenl
rũ coꝛruptionẽ generãt᷑ cũ ĩpoſſibile ſit ali. idẽ eſt oꝛdo creationis ſeu generatiois qͥ⸗ nuetn
Ag generatũ coꝛrupi niſi poſtq; ð hijs ig rũcunq; ꝗ eſt ⁊ eſſe ſine eẽncia pon erde⸗ eneſini
manifeſtũ e tibi quo oꝛdine a creatoꝛe exvi claratio radic iſtiꝰ eſt ꝑ hac alia radicẽ qe gniuntti⸗
nerint vel exeãt. De ſubſtacüs auũt nobili- finiũ ⁊ viarũ ducentiũ ad illos idẽ ẽoꝛdo tiunnn
b⸗ꝛ2abſtractis atʒ ſpoliatis a materia nõ ẽ in pꝛioꝛitate et poſterioꝛitate.Eſſe autẽvel eivtyi⸗
ↄuenies vt cõſiderationẽ hic faciã.qm̃ nõ efſſencia ſic ſe hʒ ad creationẽ ſeu genera⸗ rovtntt
dum ſtabilitꝰ ẽ earũ exitus a ereatoꝛe nec tionẽ ſicut finis ad viã ſua.Declarat᷑ etiaʒ upſn
declaratũ ean eẽ quoꝝ vtrũq; fieri neceſſe idem oꝛdo.id ẽ pᷣmitas creatiõis celi ⁊ fer abnkil
ẽ anteq; ↄueniẽter inquiri poſſit qliter eri re per hoc ga idem ẽ oꝛdo ac tuũ et poten muntr
uerũt a creatoꝛe.De celis igr ⁊ terra cece- tiarũ ſiue actualitatũ et potentialitatum. ainin
inſſq; elemẽtis de ſtellis et luminaribus et Qui autem eſt oꝛdo potentialitatũ idem cißrtri
foꝛte de animalibꝰ atʒ vegetabilibꝰ ſi foꝛ eſt oꝛdo exitnũ de illis ⁊ ꝗ exituum idẽẽ ?æz zununt
te fuert aliq̃ hmõi.pᷣma ꝙ dico ꝓpt᷑ eos actuñ ſiue effectuũ. Quia igr creatio et ge⸗ Penctun
puiuſmodi ei homies ponere neceſſe ba portencialitate in effectum eſſendi Ma ſerena
bẽt abſq; pᷣncipio ſꝑ fuiſſe generationem nifeſtũ eſt ꝙ quoꝝ actꝰ pꝛimi ſue actuali/ Cnana
animaliũ ⁊ vegetabiliuʒ ⁊ generaliter ge tates eoꝛũ exitus de potencialitate pꝛimi ſiki⸗
nerationi ⁊ coꝛruptioni eternas. Pꝛimuʒ ſunt. Cuʒ igr celũ et terra ex necemitate pꝛi⸗ ſilanze
igr inueſtigandu ẽ de celis at elementis ma fſint vtpote extrema ĩter coꝛpalia erũt ean
vtrũ ſimul exiuerint ⁊ vtrũ ſubito an ꝑ ge⸗: exneceſſitate eon exitus de potencialitate nuſtln
nerationẽ ↄtinuã. Et inter hec. Si ꝗqd ho⸗ eẽndi in actũ vlł effectũ pꝛimi. Exit vo iſti
rũ pᷣmuʒ exiuit velſi qua exiuerint pꝛima. noòõ ſunt niſi generatiões aut creanões eo 8 ün
⁊ ſapiens hebꝛeorũ ꝓpheta ĩ ̃mone ſuo bec vtoſequẽt ipᷣa eſſe pꝛima creata ⁊ hoc innn
ꝛimo cui etiã gens xpᷣianoꝝ ↄſentit.dixrit ẽdicere. In pꝛincipio.Quarta vo ocluſio Aunn
eĩ In pꝛincipio creauit deꝰ celũ et terram. eſt celum et terra a nullo alio creata eẽ qᷓ ae
Ubi pᷣmitta hãc radicẽ oꝛdo nature oꝛdo ab ipᷣo deo ſen creatoꝛe.Et ſuꝑ hec iaʒ po innn
ẽ creationis cuiꝰhec ẽ intẽtiovt q pᷣoꝛa ſũt ſui tibi eis qͥ pceſſerunt ꝓbanões per qͥs in
natura intelligat᷑ eẽ pꝛioꝛa creatioe ſiue deſtruit᷑ ſᷣmo eoꝝ a poſuerunt celos cres enie
us creata. Quoniã igt extrema in omi co tos eſſe ab intelligentiis. Quia vo eſſe nõ *D
rarietate pꝛioꝛa ſunt alijs.celũ autem vl/ poteſt dari niſi a creatoꝛe. Manifeſtü eſt un
mũ ⁊ terra extrema.Sicut loco ſuo decla nec intelligentia nec aliã vlla ſubſtancia⸗ unmui
rabo ex neceſſitate pᷣmo creata ſunt. IJde, deaiſſe eẽ celis vel alij cuicũq; exiſtetibus i
autẽ eſt dicere pꝛimo creata et in pᷣnapio OMOilſolus creatoꝛ dat eſſe rebus creat üſeri
creata. Manileſtũ igit᷑ eſt aꝛ in pꝛincibDio ex quo ↄfirmatur quarta conduſio. thnun
creauit deꝰ celu exterra hoc ei ẽ añ coꝛpo⸗ . Icet autem hoc declaratuʒ ſit tib Nifrhe
narrationes ꝓphecie etia ↄcluſiones ppi ALHÆ tiibi hic rememoꝛationẽ decla/ apltin
loſophice ſut hoc A phyloſophia declara (ratiois iſtius. Dico igit ſi nõ eſſet lux niſi fnentay⸗
te ac demõſtrate ſicẽ hec.dixitx facta ſunt lur ſolaris.nõ eſſet lucem vel relucẽ ĩ alio nsinftcn
madauit ⁊ creata ſunt. Silr ⁊ hec dixit de niſi ab illa vlłp illa. Sic cũ nõ ſit eẽ eẽncia Welhett⸗
us fiat lux ⁊ facta ẽ lux ⁊ ſies narrationes le aut pꝛimitinum. niſi creato: nõ eritrece mmn
q ibi ſubſequũtur.hec aũt narratio qᷓ dici ptum vel datum niſi ab illo et per illuʒ et illbren
tur. In pꝛincipio creauit deꝰ celñ erterrã attende diligenter comparationeʒ iſtam ſſei
ex multt ↄcluſionibꝰ aggregata ẽ quaꝝn qm̃ eſſe eſt pꝛimũ et manimũid ẽ ampliſſi nalrri
ma deũ eſſe ⁊ huiunſmodi declaratio ptnſi mũ oĩm eoꝝ q̃ ꝓcedũta creatoꝛe ⁊ ꝙ red i

nanrsi
radniſae
iiidett
ſuscenieln
eortdeigg
meeiter⸗
o Wenntltit
Ustganmi
Ouaijnt
deering
õ
1 pniri
de olenanitei
eunsein
Möes ulnien
Aeſensten
chio Dunti
do o tul
ma i
enunmnt
—
murhat
riifliſtin
uijaigein
ronderin
nwdelu
Eyafn
ennnn

P

luen n
tani
ſanin
. Ainzie
milinſi
umunl 19
wiblri
Pleighin

..

Wʒ

N.„%„WCGe

amplitudinẽ et latitudinẽ vniuerſi et ficnt
inſluetia in plures ꝓfunditatè ⁊ receptibi
litate ſiue capacitate eiuſdẽ. Sic igt yma⸗

ginare creatoꝛẽ in vniuerſo ſicut lumẽ ra/
diantiſſimũ ⁊ ſicut ſimiliter ymaginare eẽ
vniuerſi ſic circũfulgẽtia ipius ⁊ radioſita
tẽ ⁊ lumioſitatẽ quandã ipiꝰ expenſam in
oĩbꝰ ⁊ oĩa. Sicut igit᷑ ea q̃ lucerẽt ſi ſola

lur ſolis eẽt.ſuum lucẽ nõ deberẽt niñ illi.
SSic q̃cunq; ſunt nõ debẽt ſuũ eẽ niſi crea

toꝛi ⁊ hoc incõ ꝑabiliter ampliꝰ q; lucẽcia
debere poſſent.ſuũ lucere luci ſolari. Cau
ſa autẽ vna ẽ in hoc qm̃ lux ſolarꝭt elõgati
onẽ hʒ ex neceſſitate ⁊ ꝓpinꝗtatẽ ad illu⸗
minabilia ſua ⁊ coꝛpaleʒ ſeu localẽ.Crea⸗
oꝛ vero vnicuiq; creatoꝛ ꝓximꝰ ẽ ac pꝛe
ſentiſſimꝰ. imo etci itimꝰ ⁊ hoc appere ti⸗
bi põt ꝑ abſtractionẽ ſiue ſpoliationẽ cõ⸗
ditionũ oĩm ats foꝛmarũ accidentaliuʒ et
ſubſtancialiũ. Cũ ei ab vnoquoq; creato

r oia hec abſtraxer vltimũ oĩim inuenie⸗
tur eẽ vel entitas ⁊ ꝓpter hoc datoꝛ ipius
verbi gra. Cuʒ ſocratẽ ſpolianerè a foꝛma

ſua ſingulari q ẽ ſocrates ⁊ a ſpecifica q̃ ẽ

p65 ꝛa generalibꝰꝗbꝰ ẽ animal coꝛpoſub

ſtancia. adhuc remanebit ens. qua ꝓpler
remanebit ei eẽ ſuũ ⁊ entitas qſi innimuʒ
indumentum ip̃ᷣius ⁊velut in cerula q̃ pꝛi
mo in duit ipᷣm creatoꝛ et cũ ipᷣm eẽ et enti
tatẽ ei detraxeris erunt ei detracte omnes

cauſe eendi ⁊ adminicula excepto ſolo cre

atoꝛe. Quare manifeſtũ ẽ ꝙ, oim admini

culoꝛu adiumentoꝛũ eſſendi. Oeimũ ẽ cre⸗
ato: et innmũ hec autẽ oĩa idcirco ſcripñ

nibi hic vt erigã te quo quõ ad ymaginan
dũ ſublimitatẽ cre ntoꝛt cuiꝰ ↄpleta cogni

tio besatitudo ẽe 2 glia vtutt itellectiue nr̃e

Ja igr adhuc deduri le ꝑ vias ꝓbationũ

2 Declarationũ vt certũ ſit tibi inter coꝛpa

et copalia pᷣmo creata eẽ celũ erterraʒ. Et

q: narratio pohetica ꝗᷓ diyit ſanctꝰ ⁊ ſapi

ens in mone ſuo. In pꝛincipio creanit de
us ceiiz er terra coõcluno aggregata er tri
bus ocluſionibꝰ vel qttuoꝛ in ſciencijs di
uin alib ? naturalibꝰ declaratt ac demõ
ſtralLx feci tibi rememoꝛationẽ quoꝛũdaʒ
ex ded arationibus huiuſmodi qte opus

fuit ei decnit hic fierr.
MHſtat adbuc qſtiões de celo ĩ prin
Aptio creato qd vel qo illud ſit. vʒ
emto:ũ ꝙ a luna ſupꝛa int inti/
nam celi lun ar? ſupſiciẽ ? ertremã ſiue ex

inm alũ ſuyficiẽ celi ꝙ greci applanon no⸗

minitan ſit aliud celu iupeminẽs buic to

in de quo ſoli ſapiẽtes xpᷣianoꝛũ loquũt᷑

greco noĩe vocat illud empireũ hocẽ val
de igneũ nõ a vebementia ardoꝛis vt ipſi

mer dicũt. Sed a ſuꝑeminẽtia ſplendoꝛis

quinponꝰin ſequẽtibavbi nũerabo tibi ꝑ

tes ⁊ declarabo vniuerſi coꝛpoꝛei ſeu coꝛ⸗

po:alis. Hic igr ſuppoſito interim valʒ q⸗
ſit ceiñ pᷣter celos noĩatos a phyloſophis
lõge ſuꝑeminens illis.nõ tã altitudine lo
cali q; eiã nobilitate. Relinꝗt᷑ ꝑſcrutadũ
vtrũ ſubito an ꝑtes celũ illud et terra crea
ta ſint ⁊ vtrũ aliqᷓ alia ſint ſimnl creata cũ
eis.hoc ẽ eodẽ die vł hoꝛa vł puncto tem
poꝛis ⁊ q̃ et auot ſintilla q̃ ſimul cuʒ ipſis
creata ſint. Dico igr ſi nõ eſſent inter celũ
et terrã creata aliqᷓ coꝛꝑa vei aliqð vnũ cũ
ſolum coꝛpus.locuũ implere poſſibile ſit ex
neceſſitate inter celũ et terra eſſet vocuum
Jam autẽ didiciſti alibi⁊ etiã i pᷣcedẽtibꝰ
et etiã declaratũ ẽ tibi ꝑme vacuũ eẽ non

poſſe ⁊ facile ẽ tibi ex illis q̃ pᷣmiſi tibi in H̊

tractatu circa vacuũ oſñdere.qꝛ ſi vacuũ e

ſet inter p̃dictũ celũæ tra illa hoꝛa ex neceſ

ſitate celũ terre ↄtiguũ eẽt ex oĩ ꝑte cũvacu
um diſtantid facere nõ poſſit ſicut iam di
diciſti. Sequeret᷑ etiã ex hoc ꝙ itima ſuꝑp⸗/

ficie celi q̊ ẽ cõcauitas eius eẽt equalis ex⸗

time ſeu extreme ſuperfſiciei terre que eſtiꝑ
modũ eundẽ cõ nexitas ißfius. Amplii

us. elongatio quo mõ ẽ inter celum et ter⸗
ram eſſet facta.aut per motum localem ce
li aut Der inſpiſſationem aut denſanoneʒ
eius. Mrucq auie npollik
feſte. Sic enim fuiſſet celum ſic motum lo

Itrũq; autem eſt impoſſibile mani
cauter in omnẽ partem motu inſurſumvi

delicei vi ſuperius emiſperiũ motum fuii

ſet in ſuũ ſurſum et infenus ſimiliter in ſu-
um ſurſum quod eſt inferius ad nos m
ſitũ facta eẽt ex neceſſitate ſciſſura iter duo
illa emiſperia et abꝛuptuũ eſſet allernm ab
altero. Eo dem autem modo neceſſe eſſes
et de alijs partibus quare totũ celu ſciſſũ
eẽt in duas ꝑtes et totaliter laceratuʒ.Qt

ſi ſuperius emiſperiuʒ motũ fuiſſet in ſur⸗
ſum er per hanc viam elongatum a terra

inferius autem emiſperium quaſi tractuz

ab ipo er neceſſitate appꝛopinauaſſet ter
re er fuiſſenotum motu indeoꝛſuz vide⸗
licet ad terra. æ ita due partes celi fuiſſent
polſibile eſt. cũ natura vna ſit duon emiſ⸗
perioꝛum. motus enim contrari maniſe

ſte ſunt motłꝰ a terrs et motus adtenam.

Pars pꝛima de vniuerſo

Peceſſe igitur erit ſm banc poſitionem ꝑ
inſpiſſitatem coꝛpoꝛeitatis celi facta fuiſſe

iſta eiongationem. Quare ſubſtancia celi

erit rare facnibilis et denſabilis. No ẽ aũt
opus vt ↄtra quãlibet opinionẽ diſputet

p̃ᷣſertim cũ adᷣo manifeſte falſitatis ſintvt

—

incõuenientia que ex ea ſequũtur. quilib-

eſt parui intellectus facile videatur. Inu⸗

tiliter quippe data fuiſſz celo ab initio ſub
nilitas et raritas ſubſtãcie ſiue coꝛpoꝛeita/
tis ſue.ſi tam cito opoꝛtebat ißum mutari

in contrariaã diſpoſitionem. Sequit᷑ etiaʒ

ex bhoc ipᷣm creatoꝛem ignoꝛaſſe menſura
operis ſui vel de induſtria erraſſe. Si em
pᷣſciuit magnitudinem in qua debebat eẽ
et remanere celũ.cur ab initio illam eidez
nõ dedit. Nullus eniʒ artificũ apud nos
adeo imperitus eſt adeo ne parũ ſollicitꝰ
operis ſui vt ſcienter in eo faciat aliqd q;/
ſtatim opoꝛteat eũ deſtruere vel coꝛruere
Si vo non pᷣſciuit menſura operis ſui ne
ceſſario fuit vel erroneus vel ignoꝛans in
eodem.hoc auũt.id eſt tantus defecł2.nec
in mediocriter peritè apð nos artificibꝰDin

uenitur. Sermo igr iſte maniteſte errone

us eſt.Patefactũ igr̃ eſt tibi qua de cauſa

inxer celiũ pᷣmo creatũ ⁊ terram neceſſario

fuit creatũ cũ illis vel vnũ vel plura.Qui
autẽ dicunt vltra celũ qdᷣ nominat appla/
nõ nihil eſſe coꝛpoꝛeũ vel coꝛpoꝛale ⁊ po.
nunt illud celũ pᷣmuʒ qui et nouem celos
hoc eſt totũ ꝙ eſt inter celum lunare ⁊ aꝰ
planõ vocant quãdoq; celũ et Ariſtotel.
interdũ dicit totũ illud eſſe vnũ continuñn
Iſti ergo ponunt inter illud celum ⁊ terra
quattuoꝛ elementa mõ eſſe er quidam ex
eis materiã quattuoꝛ elementoꝝ creatam
fuiſſe ab initio velut maſſa in quandã cõo

fuſam. Reuolutionem aũt celi calefactã?

exſiccata et ſubtiliata ſuperioꝛem parte ipi
us et ſit generatũ igsem elementũ ⁊ eẽ co

ꝛigun celo lunari. Secundã vo eiuſdẽma
terie partem dicun: eodem motu celi ſub
tiliatam quidem er calefactam eodeʒ mo

celeſti nõ autem exſiccatã ⁊ ido reman
ſiſſe bumidam er ſic ex illa generatuʒ eſſe

aera.Cercia vo ꝓpter maioꝛem elonga/

tionem a motu tninus ꝗdem ſubtiliatam
⁊ om̃ino non calefactam et ꝓgrer hoc ge

* 2

neratã eſſe ex ea aquã elemeni. Cerram

ea groſſicie ſuhſtacie in qua ẽ in q inſinu/
atnarratio iia pppenica qus premnifi ibi
limaris tanq; feeem omnin elementoꝛuz

et ſic generatũ eſſe per ſeparationem par·
tiũ ſubtilioꝝ atʒ nobilioꝛ a cõmuni mai
ſa. Iſti igr ſi volũt intelligere ſermoneʒ
pheticuꝭ antedictũ neceñe habet ponere
ꝙ in pꝛincipio creauit deus celum ⁊ tera
id ẽ maſſam illam materiaʒ quattuoꝛ ele
mentonꝝ et omniũ alion generabilium in
mundo iſto nature pᷣſertim cũ ip̃i ponant:
generanones omnes q hic fiut fieri ꝑyma
tuũ celon quẽadmodũ toꝛmationẽ vaſoꝛũ
fictiliũ ꝑ reuolutionẽ rote figuli. Cum igg
deũ ponat omniũ foꝛmabiliũ iſtoꝝ facoo.
rem et velut figulũ. Rotã vo celi ponätei
inſtrumẽtũ ꝑ qð oĩa iſta foꝛmat aut gene

rat neceſſe habẽt intelligerevt dixi qo dici

tur. In pᷣncipio creauit deus celũ et terraʒ
tanq; vninerſoꝛũ figulus rotam et limuz.
Maanifeſtũ em eſt de figulo quia in p⸗
mis habet pꝛouidere ſibi de rota etlimo
anteq; pꝛocedere poſſit ad foꝛmationẽ coa
inſcunq; vaſoꝝ qᷓ per rotã de limo foꝛma
turus eſt. Eſt igitur rota celi ſub pedibtuus
creatoꝛis. hoc eſt ſub beneplacito eius vv··
voluat eam pꝛo vt requirit foꝛmatio voſo
rum. quemadmodũ rota figuli ſub pedi
bus eiuſdem. Et materia illa atq; ipſa ele
menta ex illa generata in voluntate eius
quemadmodũ lutum obedientiſſimu; in
manib⸗ figuli. et huic ſermoni cõcoꝛdare
videntur aliqui ſermones pꝛophetarum.

Uerũ difficile eſt eis ſermones ꝓpbetarũ

qui ſequuntur iſti intellectui ſuo cõuenie/
ter aptare pꝛo eo ꝙ omnia elementa ſub

celo eſſe ponunt.et per celum vi pᷣdini ge⸗

nerata fuiſſe et ita nihil aque eſſe vltra lu

nam quonia nec vltra aera. Sermo voꝓo

phelicus videtur ponere totu celum ante
ictu.id ẽ nouẽ celos ceatos fniſſe in me⸗

dio aquaꝝ ⁊ medietatẽ aquarũ ſuꝑ celos

eſſe ac remanſiſſe. Lelũ vᷣo qſi natare ſub
aguis illis et ſuper aquas infenores, an

ſa aũt que eos ad hoc induxit vna vide

mobiliſſimum omnium coꝛpoꝛũ que mo⸗
ta ſunt nobis. Quare ſicut illa inſima ita
illud ſupꝛemũ. Alia autem cauſa quoniã
quies et motus cõtraria ſũt.locus vᷣo

dius in ſpera mũdi. inam bee ge⸗
R ꝓpᷣꝰ⁊ ꝓpt bac cauſa datꝰẽ fre naturslit

eẽ contrarietas qua opinati ſunt eſſe inter
celu iſtud et terram. Lerra autem omniu
coꝛpoꝝ imobiliſſima eſt m totum partes
enim eius multe ſᷣm totum mouẽtur. Si-
cut vna gleba vel vnꝰ mons quemadmno
dum apparet in terre motu. Celum vero

Mie

ſtnngenenan
ſgzkooloo-
Miſders,
Uazceſen
Oöünid

Ecsii

un
(
.AN

(ſekſteie

nhunlian
noſteli

fhrpuen

ltgyculde⸗
ldenminas
ſinngtäte
nutinn
untspii
Nrecr

Pyonen
icgemn

ſpkeſpeni
lgiile⸗

ſpanrn
itrifn

miteni

ſnen i⸗
egtäit
4 jeniil

Gheſennte

enn
rinn

D ic

Sicut et quies data eſt ei ſolu ſcoᷣm totũ.
Quare motus locus pꝛopus erit exxremꝰ

ſiue ſupꝛemꝰ.hoc igit᷑ celu qð ẽ mobiliſſi⸗
mũ oim ſup:emũ naturalit obtinet locũ.
Mogdis em omnibus eis viſum ẽ.vt ſicut
infima mundi pars.id ẽ terra ᷣm totuʒ ꝑ⸗
petuo tota quieſcit. ita vltima pars mudi
ſiue extima tota perpetuo moueat᷑. In ſe
quẽtibꝰ autẽ ſaliſfaciã tibi de hoc.⁊ decla
rabo celum aliud eẽ quod eſt omniũ celo
rũ vltimũ ac ſupᷣmũ. cui nec ẽ motus nec

inquietudo aliqua. imo perpetua ſtabi
ililita te quietũ atq; firmatũ. Qè ſi qui ſic po
nunt ponat celos.nõ alia de cauſa moue

ri niſi ꝓpier generationẽ ſeu foꝛmationeʒ
generabiliũ ſicut dicunt de rota figuli nõ
erit nalture motus huiuſmodi ſed obediẽ

lie dei altiſſimi ceſſaturꝰ ex neceſſitate cũ
ceſſabunt generauio et coꝛruptio q̃s eẽ ceſ

ſaturas ſuo loco patefaciã tibi ꝑ vias pꝛo

bationũ ſi deus voluerit et etia ipos mo⸗

tus celoꝝ cefſaturos.

Stabilitio decimi celi qdð empireũ vo
catur et ſtabilitatis atq; quietis ibpius

Tauoniã ꝓphete tanto credidit.
pmum gens hebꝛeoꝝ inducta ſi/
gnis et mirabilibus in ꝗbus mil⸗/

ſus eſt vt ei crederet᷑ ab ip̃is et per que eti

am humiliato rege egyptioꝝ.⁊ flagellata
egypto flagellis.ꝗbus nec dij egypcioꝛuʒ

reſiſtere poterunt populũ hebꝛeoꝝ a ſerui
ute egypcia liberaret.gens etiam xpᷣiano

rũ nõ em̃ minus eidẽ ꝓphete credit.quin

etiam magnificentius atq; ſublimiꝰ ð eo
ſeniit et ſermones eiu s. Sicut et vere ſůt

ſermones reputat dei. ⁊ nephas eẽ cõtra⸗
dicere eis ꝓſeq̃r tibi narrationes eiuſdeʒ

Popbbelte ei declarabo veritatẽ in quaʒ lex
Vtrxraq; conſentit.Dico igr celũ vltimun ⸗

— —

vt pᷣdixi eſt vlira nouem notos ac nomia
Los celos ſupeminens eis diſtantia mul/
ta et eſt iſtud celum habitatio ſubſtancia

„

nominat infernũ. Quẽadmodũ enim in/
fernus locus ẽ pure ⁊ maxime ⁊ ſoliꝰ mi

ſerle. Sic celu illud locus ẽ pure ac maxi⸗
me ſoliuſq; felicitatis. MWanifeſtuũ eſt

antẽ tibi per ſe ga indigẽtia eſt pars miſe⸗
nie Ore manifeſtu ẽ in loco illo nihil eẽ in⸗
digẽtie ſicut nihil miſerie. Motrus aũt oĩs

Ppter indigentia ẽ ⁊ ſi fuerit localis erit ꝓ
ptier indigentiã.loci aut ſitus ꝗ per motuʒ
gquent. Quare apud celũ illud omino im

iuſmodi motus. Amplit
illa ſiue anima ſiue ſit alia ꝓpter hoc que
iit vel amat motum eidem vt partes eius

iũ q vocãtur angeli ſancti et terra eiꝰ non
Excontrariũ ſᷣm totũ ſʒ ſcõm mediũ ſui qð

9

xritij

poſnbile Seſte motu. O: ſi dixerit ꝗs am̃

habitatoꝛes celi illiꝰ ſeoꝛſum ſunt ab om

ni indigẽtia noõ autẽ ipᷣm celũ ⁊ ꝓpter hoe
a ipᷣm idiget renouatioe ſituũ in

mouet gqa ipᷣm id nale n
partibꝰſuis nõ in ſe totũ.vel qa motaipᷣe

pfectio eiꝰ ẽ. Dico quoniã ſermo ipᷣe erro⸗

neus ẽ ᷣmũ ꝗa motu iſto ⁊ ſi acꝗq runt᷑ no

ui ſilus ptibꝰ celi ↄtinue ſic auferẽt᷑ ⁊ cõti

nue per eundẽ motũ eiſdẽ.pars em̃ q̊ mo

venit ad hũc ſitũ videlicet vt ſupemine

ret verticibꝰ nr̃is.eodes motu rapit᷑ ⁊ de⸗
pellitur ab eo dẽ ſitu ⁊ ad hũc modũ ſe hʒ

de ſingulis ꝑtibꝰ celi illiꝰ. Quare ꝗcꝗd ac

quiritur de ſitibus partibꝰ celi per motuʒ
illũ circularẽ totũ aufertur eidẽ per ipſum

Quicquid igit᷑ confert eis in parte iſta au

fert eiſdem. Idem eſt igitur ac ſi nibil per
huiuſmodi motuʒ eis acquireretur. Qua
re om̃ino eſt eis ſuperfluus et inutilis hu/

ſitus illos acquirant ergo ꝓptercontrari
um debet et querere et efficere motui con
trariũ.Quia igit per huiuſmodi ammit⸗
tunt ſic acqſitos futus.debet virtus illa ꝓ

hibere motum auferentem eoſdem ſitus

quare non magis monuebit virtus illa ce/

lumq; quietabit. Amplius. Ant appe-

tit celum ſitus illos pꝛopter ſe aut pꝛopter
alið. Si ꝓpter ſeipᷣos quieſcet igitur illis
acquiſitis.quonia ↄpletum erit deſideriũ
eius in ꝑte iſta. Quare ſicut ſꝑ mouet᷑ ita

ſo quieſcet ex neceſſitate. Cum ſemper ob

tineat ſitus quos per motuʒ acquirit.hoc
autem eſt dicere quia in omni hoꝛa ⁊ om

ni pũcto obtinet ſitus in ꝑtibꝰ ſuis ad q̊s

pꝑ motũ venit.Qſſi dixerit ga ꝓpter aliᷣ
querit ſitus huiuſmodi partibꝰ ſuis celuy

̃ᷓ; pꝛopter ipos.Dico gquoniam aut acqſi

tis illis acquirit illud aut nõ.Si ſic ceſſat

igitur motus acquiſitis ſitibus illis.omĩs

enim motus ceſſat acquiſito fine ꝗ ꝑ iᷣm

intendebatur. Si autem non acgrit illud
vel obtinet acqſitis ſitibꝰ huiuſmõi.ru
ſtra igitur intendit ſitus illos ꝓpter illud.
Inſuper et errones eſt eius intentio q̃ in

tendit per ſilus huiuſmodi acquirere.qð
non obtinekeis obtentis. Si vero dixerit

gnia motus eſt perfectio quã intẽdit ipᷣm

celum. Segꝗtur hunc ſermonẽ ꝙ omniuz
perfectibiliũ ipᷣm viliꝛſit et hoc multt pijs
Pꝛimũ qm̃ pfectibiliꝰ ĩferioꝛibꝰ id ẽ qͥ ſũt

in mũdo nature motꝰvia ẽ ad ꝑfectionẽ.

Amplinus. Si virtus

2

Pars pꝛima de vniuerfſ/ſo

Nulli autem ẽ pfectio vilioꝛ qᷓ via ſine fi⸗
ne in antũvia eſt. Quare perfectio celi ſm

hoc enit vilioꝛ omi perfectione cuiuſcunq;

alterius perſectibilis. Secũdo quia cu in⸗
terrogati fuerint ꝓpt᷑ quid moueat celuʒ
nõ habent quid reſpondeãaãt. aut eniʒ ſmno
uetur pꝛopter motũ et its mouetur vtmo
ueatur et ita erit motus cauſa ſuipius. ꝙ
ẽ manitfeſtũ impoſſibile.aut reſpondebũt
quia mouetur ꝓpter alind. et tuncnõ eſt

mo:aↄperfectio illa qua qrit.ſed illud aliõ

qð per motũ querit ⁊ ꝓpter quod mouet
Non poteſt igit᷑ reſpondere ad hac que⸗
ſtionein ꝓppier quid mouetur celum.
Amplius.aut mouet᷑ ꝓpter aliꝗd aut

ſibile ſit oẽs reuolutiones cõſumariſcom

em̃ poſitionẽ eoꝝ nec numerus ẽ nec finis
reuolunionũ celeſtiũ.quare nec conſuma
tio. Amp̃. ſcom hoc finis deſideru iſti-
us quo mouet celũ infinitus ẽ ⁊ infinibil.
et ꝓpter hoc deſideriũ eius ẽ inadimple⸗
bile.Quemadmodũ ſi aliꝗs intẽderet co
gitare pecuniam infinitam.ſtulto deſide⸗
rio duceretur et erronea intentiõe.hñ pecu

niam infinitam ipum habere impoſſibue

eẽt. Si vo intendit vel vnaã aliqua vel ali/

quas determiate illis igit᷑ erplet quieſcet

Ampliꝰ.totus motus pᷣteritus iaʒ diſ

perit et abſceſſit in nibilũ ergo quaſi me/

nõ.qꝙ ſi mouetur ꝓpter aliquid ergo pꝛo

pter motũ vel ꝓpter aliud. Jam aut vtrũ
q; deſtruxi tibi et oſtendi.quia nec ꝓpier

aliud. Relinatur igit᷑ ißm moueri ꝓpter
nihil. id ẽ nullo fine. quare nullo fructu vł
vtilitate.fruſtra igitur et vane moueiur.

Amp̃. Si motus eſt totus finis quem
intendit aut intendit huiuſmodi finem ꝑ
viam aliquã aut nõ.Si intendit eũ pervi
am aliquã.via autem per qua venitur ad

quemcunq; finem non eſt niſi motus.aut

mutatio aliqua. quare per motum inten⸗
dit motum.et per motuũ nõ poteſt intede/

re eundem motum.tunc enim idem eẽt fi-/

nis ſibipi et via ad ſeipᷣm. Quare pꝛius et

poſterius maiuſq; ⁊ minus ſeipᷣo.Cũ oin

C

nis finis et maioꝛ et melioꝛ et prioꝛ ſit via

ſua.hoc eſt que ducit ad illuʒ. Si vo intẽ

de illo alio.et ibi res in infinitus. Am/
pliꝰ. ſi motꝛiſte eſt ſinis vel perfectio quã
intendit celũ vltimũ ergo eo acquiſito de

bet quieſcere. Qnia igitur ſemꝑ hʒ hũc fi

nem. ſeinper debet quieſcere. Ampli⸗
Motus ẽ diſpoſitio nõ permanẽs in par⸗

libus ſuis.imo ẽ ingiter fluens ⁊ nihil eiꝰ

totũ ſimulẽ nec poſſibile eſt aliqd illiꝰſta

re vł retineri.Quare ſi motus ẽ perfectio

celi illius vel finis perfectionem intẽdit et

querit.quã retinere nõ poteſt et que exne

ceſſitate rota elabitur.ita vt nihil eius reti

neri poſſibile ſit. Quis autem erroꝛ intol⸗

lerabilioꝛ inueniri poteſt.qᷓ; perfecnonem

querere que ſempꝑ ſit in defequ et fineʒ in

quo quieſcere impoſſibile ?. Amp̃. au
tem celũ iſtud intendit omnes reuolutio/

nes ſuas que future ſũt ei.aut intẽdit vnã

earũ aut qualdã. Si omnes impoſſibile
igit ẽ deſgenid eius adimpleri.cuʒ impoſ

dietatẽ ſue pfectionis amiſit. Quare rema

net impfectũ celũ iſtud.q;tũ ad hoc ꝙ em̃
omino non ẽ pfectio altioꝛ eſſe nõ poteſt.

Si lgitur eſt perfectũ celum hmõipfectio
ne videlicet que ẽ motus ſolo motu fulu/

ro perfectũ eſt. Si ille etia ſilr oino nõ ẽc
re non ẽ pfectũ celi hmõi perfectione niſi
per id ꝗqðò nõ ẽ Amp̃. Nihil ẽ motu de

Quare nihil ẽ perfectioni ineptius. Qua⸗
liter igr perficit celum qð maniteſtũ eſt in
ter coꝛpoꝛa eẽ pfectiſſimũ ßᷣm eos. Am
plius. Anima illa q mouet celũ ſ̃m iſtos
intendit ei acꝗrere in partibꝰ ſuis qſdam
poteſt alios vi ꝗd ergo nõ retinet illos cũ
acquiſierit illos. Amp̃.nõ mininten⸗

dit huiuſmoi anima traſterre parles cei
a ſitibus quos ei acqꝗrit.qᷓ; adducere illas

a. hoc eſt que ducit ad illuʒ. Si vo intẽ ad ipos. Non min? igit intẽdit auferreit
dit motũ iſtum per aliũ erit eadẽ queſtio

li ſitus illos q; coferre. Quare nõ minus
intendit perficere celũ q;tu ad hoc q; pfe⸗
Amõp̃. ſicut idẽ

motus rectus ẽ acceſſus ad vnũ loci erre
ceſſus ab alio. Sic motus iſte circulart ꝑ
tium celi ſimul eſt acqſitio nouoꝛũ ſiituuꝰ
et amiſſio quoꝛundãa alairũ equalentium

videlicet eoꝛum quos obtinent nunc par

tes ille. Quare non plus ẽ perfectio q; de
fectio. Amplius. ꝗ vtilitas ẽ partibꝰ c·.
li in acquiſitione nouoꝛũ ſituũ.quos obii

nebunt poſt pᷣſens nunc Cum em nõ meli

oꝛes ſint q; hij quos nuncobiinent nullo
modo:ũ eſt eisvtilis acqſitio eon. Quare
inutilis ẽ vel celo vel partibus eius motꝰ
huius. Amp. aut melioꝛes ſunt qdam

