leſtatur autẽ areſtotili in parte iſta tã he⸗

bꝛeoꝛum q;ᷓ xpᷣianoꝝ opinio et doctrina.

Utraq; quippe dicit mala vicioꝝ ⁊ pecca

toꝛuʒ atʒ bona virtutũ de coꝛde ꝓcedere
Uides igr aꝛ terreitas aut oplexio terrea

non ꝓhibet naturaliter aut impedit rece
ptionem oꝑationuʒ nobiliũ.Dicit᷑ auteʒ
⁊ ariſtotilẽ dixiſſe oẽs ingenioſos melan
colicos eẽ. Ingenioſitas autẽ ẽ vna exno

biliſſimis aie humane vtutibus. Quare
terreſtrè natura vel ↄplexio nullatenꝰim
pedit receptionẽ oꝑationum nobiliũ.Cũ
igr ſaturnũ non poſuer̃t terreum ſua ipᷣa

natura ⁊ ↄplexione. ſed vtute ⁊ efficacia
ſuꝑ terrea ſeu terreſtria adda ⁊ pꝛo ipſis
exemplũ aliõs Maniteſtũ enim eſt cõ
ſiderationẽ in hoc facere volenbꝰ arʒ va
lentibꝰ ga hõ terreſtrioꝛis ẽ ſubſtãtie q;
piſces aut aues.nec mirũ cum ipſe ex ł᷑ra
actus ſit illa vo ex aquis. Quãto vo no⸗
pilioꝛũ vᷣtutũ ⁊ oꝑationũ ſit ſuſceptibilis

⁊ effectiuus q;alia aialianõ indiges edo

ceri eodẽmodo eſt eis rñdendũ neq; em̃

ydẽptitas oꝛdinis neq; diueſitas neq; vi
cinitas aut ꝓximitas ſimiłia officiunt in

partibꝰ coꝛpis aĩalis.Sicut vides in cra/
neo ⁊ cerebꝛo humanis qꝛ craneũ cum ſit

terreſtriſſimũ locum tenet in coꝛpe ſupꝛe⸗

mum hũano. LCerebꝛũ vo cum plurimuũ

habeat de natura aq locũ tenet ſcdᷣmifel

vo ⁊ ſplen eregiõ Ribi oppoſita ſunt ſub

duobus lateribꝰ debent autẽ eſſe ßm hũe
oꝛdinẽ.qui eis obicit᷑ fel ſupꝛemũ in coꝛ⸗

poꝛe hũano cũ habeat natura pꝛimi ele/

menti hoc ẽ ignis ⁊ ſolen deberet habere

—

locũ inſimũ ꝓpter natura terre nõ auteʒ

ſic eſt. Om̃ igitur inuente ſunt in celo ſtei⸗
larum fixarũ varie vtutes ⁊ multiplicè na
ture ſtellarũ nihil phiber dierſaꝝ vᷣtu⸗
tes ſtellas ſibinuicẽ eſſe ꝓximas. cu tamẽ
illa ꝓrimitas que ad ſenſumvidet᷑ p̃ᷣgran

dis elõgatio ſit Scut igr diuerſa mebꝛa ?

Diuerſarũ ↄplexionũ diuerſarumq; natu
rarum atʒ vtutum cõiunxit creatoꝛ in coꝛ

poꝛe hũano congruentia decentiſſima et
ad mirabili iuxta pꝛofunditate ſapientie

ſue⁊ bonitat: Queadmodũ opifex augs

vel opifex volens oꝛnare ac decoꝛare ta/

bulam aliquavel vas aliud gẽmaꝝ alio

rum lapidu pꝛecioſoꝝ varietate.non oes
ſmaragdos ſimul ponit et in oꝛdine nno
neq; oes ſaphiros ſimiliter neq; carbun,
culos ⁊ ita de alijs. Sed ſmaragdu iuxta
carbunculu deinde laphirũ.quarto ama

Liſtum vel alio oꝛdine pꝛout ei decentius

aut pulchꝛius eẽ videbuur piungens cos
loꝛes valde diuerſos. Sic fabricatoꝛ oim
deus ſtellas multipiiciũ virtutum. vari⸗
rumq; pulchꝛitudinũ in celis oꝛdinauit ꝓ
beneplacito ſuo decẽtia mirabili ac deco
re Quapꝛopter piunxit terras igneis ⁊ñ e

reas terreis ⁊ ad huc modũ ð alijs pꝛout
vidit cõgruere pulchꝛitudini ipᷣius celi et

foꝛſitan naturis iparum ſtellaꝝ atʒ colo2ꝛ

Medulla em̃ decẽter locat maſſe licet co

—

trarie nature ſit ip̃i oſſi. Sic ⁊ caro decetii

ſime ↄiungitur neruis ⁊ oſſibus licʒ mul
tum diuerſarũ naturaꝝ ſint atq; virtutru,

Ut aüũt conſumationẽ tibi facia de radici/

be iudicioꝝ aſtronomicoꝝ. dica bꝛeui ſer

mone.quia qð maxime pꝛobabile vide⸗

tur de vᷣtutibus et effectibus ſtellan el lu⸗

minariũ habetur ex oꝑationibꝰ vᷣlutu re

rum aliaꝝ tam anialium q; partiũ ipſarũ

amplius breban mechcinaꝝ lapidum et
iſte virtutes ſunt ſicut aſpectus ⁊ habitu
dines ipᷣarum ad alias res. Quoꝛum pꝛi

mum exemplũ pono tibi. Baſiliſci ſerpen

tis cuius aſpectꝰ ⁊ habitudo ad naturaʒ,

hũanã eſt. Sicut odium aut ira vebemẽ?

tiſſima ⁊ ira e per quainterficit homines

cum ipᷣm viderit comouet᷑ enim aſpecian
humano in tantam iram et talem imp:eſ

ſionem moꝛus quã facit in hoĩe et cide
naturis ocultis alioꝛũ aĩalium ſi nilia et

foꝛte maioꝛa audiuer non mirabert hes

Sic vides de medicinis reubarbari aſpe
ctus eſt in coleram ⁊ eſt ſicut odium natu
re aſpectus huiuſmõi.⁊ cõtrarietas que/
dam imperioſa vt diffuget ipᷣam coleray,
et exire compellat a coꝛpoꝛe hbnano quaſi
fugientem a facie ipᷣius.Sic mirabolano
rum genera in humoꝛes ſuoꝛũ coloꝛuʒ v:
medici teſtant. Sic tiriaca in venenũ qd

eſt ex ciro habet aſpectũ ſiue habitudinę
odij imperioſiſſimi ppter quod fugit a fſa
cie ipſius ⁊ pꝛeſeniia huiuſmõi veneni.

ferrũ autem ad lapidẽ magnetẽ dnos bʒ

errset
Ger
nalu gpt
inhlini
ſaus nen
biucoeei⸗
gthrcz⸗
ngange
faſuipone⸗
ſtegbenn
lun
itĩ
Hifursoin

ody deel⸗

nnie
Meauscha
neeſasſe
hloighe
llisſonna
onguinfu⸗
kimmn
Goendrüin
Kcosahe
öhhneaen
lagobpean
Unhatpo
ocauia
powar⸗
Onliepe
ee On
nihlautni
lhkie
Galwai
ſiſclens
llonihis
augam
ſlos o⸗
uis
ſo gezs
ſni
lftnaznde
ſdlillon,l
ſutni
ſhgngeie

Ademiin
nea dnn
mnentt
nanaan
nen
eaſnagan
dbrni amne
Roadn
dürn
nceisdn
nanz
ensu
mocäüdaen
Amanönc!
rloai niit
1Zicta
10ſtbr
mi

enbitnnn.

ic
nenfi h
enslleth

mumantuſt
iinefiite,
nouel unnſ⸗

glpectus et tertiũ qſt mediũ et opoſitiet

Fo.

8maꝰ aſpecr eius eſt q̃ſ hitudo amatt in

amatu ꝓpter qð trahitur ab ipᷣo ⁊ ſeꝗatur

ipᷣm ſʒ limitata lon gitudine qcunq; tran/

atus fuerit.Otrarius at aſpectus ⁊ ha/

bitudo ẽ ei ad aliud genus magnetis a q;

fugit tanq; ab hoſte.Lerciꝰ aſpectus ẽ ei

ad terciũ genus magnet ꝗ trahit ipʒ alte

ra ſui parte altera vo diffugiat ⁊ repellit⁊

iſte aſpectus ẽ qſi ↄpoſitꝰ ex duobꝰ pᷣmis

bi vtutes oĩm lapidũ ⁊ gẽmaꝝ.quemad⸗

Sic oim lapidu pꝛecioſoꝛũi ⁊ politoꝛũ eſt
ꝗdem aſpectus amo:is ad paleas modi/

cas atʒ leuiſſimas. Sic ↄſiderãde ſunt ti⸗

moduʒ ðꝛ de ſaphiro qð aſpicit in autra⸗
cem moꝛbuʒ ⁊ ĩ ardoꝛes febꝛiles ⁊ hmõi

aſpectus ẽ ſicut odij ꝓpter qð ⁊ iſtũ ſana
re et illos refrigerare credit᷑ a multt. Mi/
rabilioꝛ at aſpectus ĩK egritudines oculoꝝ

Eillius ſaphiri ꝗ in oculos moꝛbidos ꝓ/

unauiſſima deternõe mõificat illos ⁊ hu⸗

motu inſilit ⁊ intraãs eos atʒ circũdanſ

moꝛeʒ noxiũ inde ſecũ extrahit.Extendert
at iſtos aſpectus lapidũ atʒ vᷣtutes inopi

nabilr facientes eos ⁊ ponẽtes ſpũales.

Impoſuert qppe ſmaragdo aſpem ĩ diui
cias aſpectũ dico attractĩ dicetes qð eoſ⸗

attrahat poſſeſſoꝛi ſuo.Sic ⁊ lepidttop .
zio aſpclũ ĩ ardoꝛes ſpũales ⁊ rfrigeratiũn

ipᷣoꝝ.ardoꝛes aunt iſti ſt Cupiditas auari
cia.lurxuria.⁊ oẽs exceſſus mali amoꝛis.
Dimilẽ aſpectum poſuer̃t ametiſto circa
ebꝛietate. Omniũ autem hmõt aſpectuũ
mirabilioꝛa ⁊ virtutt incredibilis poſuer̃t

lapidi eliotropie eſt autẽ lapis hmõi viri
dis. ad modũ iaſpidis vel ſaphiri ſtellis
rubeis ſtellatus ⁊ ẽ ᷣmus eius aſpectus

ſalis mirabilis in ſolẽcuius radios in ſa

guinẽ ↄuertere ðꝛ facit ei eos appere ſan/

guineos ꝓpler quod ⁊ nomẽ habet elio
tropia ab elios quod ẽ ſol tropos quod

ẽↄpuerſio. Scvs aſpectus ẽ ei oibus mira
bilioꝛ ⁊ ẽ in oclos ſeu viſuʒ hoĩm.qͥꝝn aciẽ

ita pſtringit vt dicũt vt videri nõ ꝑmittat
poꝛtantẽ ilnm. Uerutamẽ hoc facere nõ
videt᷑ ſine adiutoꝛio vᷣtutis herbe eiuſdẽ
noiĩs ꝗq vocat᷑ eliotropia hoc ẽ ſolſegum.
Euidaʒ vo lapidiſiaſpidis ⁊ inuenit᷑ ni⸗
dis aqlan impoſuert aſpectũ ad ſerpẽtes
2 vᷣtulem fugadi eos ꝓpter qð ⁊ aꝗla.ta
ꝙᷓ; ad cuſtodia ononꝝ ſuoꝛũ ponere illũ ðꝛ
in nido ſuo. JIuxta bmoi opationes aſoe

clus ⁊ hiĩtudies e inuenire multas alias
Que poſſunt adiunare eſtimauionẽ tuam

—

vppupe a cuius p

tentur oliue.

Uwͤ

ad opinandũ de ſetencijs inditaſtrono⸗
mico:ũ. Sicut ẽ illud de pelle vituli manri
ni que dicit auertere ⁊ repellere fulgur vvꝓ
tẽpeſtatem ⁊ de ꝗqbuſdam alijs rebꝰ. ESo
demmo do ⁊ de beci foꝛnicarũ ad coꝛ
ntia fugiunt vt dicũt.

e
Similxr ⁊ fel coꝛuiũ qð deterrere dicitur

boies a loco in quo abſconditũ fuerit cũ
quibuſdaʒ alijs rebus. Sic et apium ra⸗
mũ a quo fugiunt oues ſicut a moꝛtifero
2 ꝙ videtur mirabilius ſignũ hmõi moꝛ

tis natura pinxit in epatibus ouiũ in qui
bus vt dicunt figura apij rami deſcripia⸗
naturalr apparet. Et ſimilis aſpectus vi/

detur eẽ inter olinã ⁊ meretricem q;; ſi me
retrix plantauerit ꝑpetuo manere in fru-

ctuolam vel areſcere dicũt ꝓpter quod in

aliquibꝰ regioibus ꝓcurant agricole vt

a virginibꝰ ⁊ incoꝛrupt: mulieribus plã⸗

re ſine hoꝛroꝛe grauiſſimo nõ poſſint.Eo
demmodo ſe habent quidẽ alu ad caneʒ
ꝙ ſi ↄſideraueris empinea medicoꝛũ in/
uenies admirada que opinioneʒ excedat

— „

ggregata igitur raciocdinatiõe tanq; per
aliqua coniectura dicere potuiſſent. ſüD aad

ertiſſent qð ſi in coꝛpoꝛibꝰ terreſtribus

ſint tot ? tante vᷣtutis occulte licet manife

. . —

ſtarum operationũ non eſt mirũ ſi in con-
poꝛibus celeſtibus vel ipis celis ſintmui
te vtutes mirabiles ⁊ occulte. Dicam ig·

—

ad eñ ⁊ quõ eſt? ñi quid veritat: in earũ
ũ eſt auua

opinionibus eſft. Manikeſtü eſt auia
aſpectus lune eſt in frigidũ?⁊ humidum?
in ip̃am frigiditatem ⁊ humiditatẽ ⁊ pꝛo
pter hoc virtus eius eſt ſuꝑ illa in augmę
tum et diminutiõʒ. In intenſionẽ ⁊ remit
ſionem et hoc euidentiſſimũ eſt in maxi⸗
mo bumidoꝰ frigido eſt mare Cuius
augmentũ? diminulio ſequũt augmen
tum et diminutione/aparitione luminis

bere in cerebꝛo et medullis animaliuʒ et

hoc nouerũt experientia certiſſima carni⸗

fices ⁊ cirurgici. Sic ſe habere⁊ in medulł
lis aꝛboꝛum boc eſt in ternis humoꝛibus
Manikehl eſt ceſoꝛibus lignoꝛũ.Ea
vero que acdut ex augmentis ⁊ ebuliti⸗
onibus hmõi non pñt pꝛedicni niſi lanq;
per coniecturã. Uerbi gra. Deſtructio do
moꝛũ⁊ villularum que ſunt ꝓpe mare al
liſiones et fractiones nauium. Bubmer⸗/

unt 2 alia particularia ſi
cut eſt illud qð quidam homies vebemẽ⸗
ter hoꝛrent aſpectũ catti ita vt illum vide⸗

in luna eodemmodo maniteſtũ eſtſſe hba

Raones hoim aut alion aialium. Multis leonis illius. boc eſt aue la vel ſtulpta sr

„
em modis pclinant iſta ne accidat ꝓpter vel alias ſigurata fuerit ſub aſceſione ipi (Ein
inundationẽ mar? gaa er ꝑ aggeres et obi us terreni leonis obediat pꝛo vt magiſtri na
. ces reſiſtitur mari et ꝓbibet᷑ inundatio hmõiymaginum tradiderunt ⁊ in libꝛis ragi
eius.poĩes et alia aĩalia interdũ fugiunr ſuis ſepᷣſerunt queſtio eſt.Et pᷣmum qui⸗/ en gi
et non ↄpᷣhẽdit eos mare.Sic etnauibꝰ dem id ꝓbabilitatis habere videtur opi er
multis modis conſulit᷑ ſic noꝛunt nagri ? mo hmoi hominum/qð omniũ philoʒo ſanl
„ ex parti boĩes maris Sic non ẽ neceſſe pboꝛum opiniões in hoc ↄcoꝛdes fuerũt ere.
in omni penulio etiã in coꝛpibus fleuma et etiam ꝙ lõge pꝛeſtatioꝛes vᷣtutes ſunęꝛ MN
ticoꝝ fiat aut diſtillatiões reumatũ et mũ ſtellis et luminaribꝰ atq; eſſet ; ſint vir⸗ neniui
dationes alie aquoſoꝛum humoꝝ et hoc tutes que lapidibus pᷣcioſis rebus alii uel
eſt ꝓpter multa particularia abns hmõi imponunt pꝛeſer:im ſecũdum illos qui zetl
ſupſluitatibus reſiſtitur. Qualia ſuntab omnẽ vinutem lapidũ ponunteis eſeg c
ſtinentia foꝛtis et lõga maximea potuei id qð habetvnuſquiſq; lapidum in ſe de mhdlt
exercitatio foꝛtis et multe conſumptiõis quinta eſſentia. Tu autẽ iam audiuiſtia· hurce
aut euacuatio ꝑ fluxum aliquẽ.talia etiis me ſuper hijs multa in alio tractatujet ra unin
. ſunti medicameta id eſt medicinaꝝ reme- dir quã poſui tibi ad deſtrucnonẽopinio ninnn
dia que medicinalis ſcientie periti noꝛnt num iſtarũ. Pꝛima fuit hec ſcʒ ꝙ nullav aununr
M1aαhune nodu ſentiendũ eſt de inun tus dat maiꝰ aut nobilius ſe ⁊ in hoc eni Mime
dationibus igneis que fiunt a tribus mo am oẽs philozophi concoꝛdãt quia om̃e Mtugt
tibus vicʒ vulchano ethna atqʒ chimera datum ⁊ magſ ⁊ maius ẽ apud datoꝛem Miiini.
Quoniã autem hmõi inundanoões non Ulſus ſum etia in eodeʒ tractatu hac alia (neſ
ſunt equales neq; vniꝰ modi. Mani/ radice vicʒ qð vtutes ſpũales ⁊ donaſpi Mand
ſeſtum eſt nõ eſſe illas ex ſola vtute lune ritualia vt ſunt artes ⁊ ſcie et alie pfecio lteifmae
gquemadmodũ qm̃ non oẽs eſtates hu⸗ nes animarũ humanarũ non ſunt a coꝛ⸗ Pbupdben
iuſmoineq; oẽs hiemes et ita de alijs va poꝛibꝰ per ſe inqntum coꝛꝑa ſunt.quare mn
rietatibꝰ tempoꝝ manitfeſtũ eſt eas nõ eẽ ſiſtelle ⁊ luminaria et celi pura coꝛpa ſüt ezah
ex ſola vᷣtute His S em̃ hoc eẽt cum vir id eſt nõ animataſen nõ viuentia impoſ hume
tus vna ſolis oimodo nõ mutata in omi ſibile eſt ex ipſis eſſe vtutes pꝛenomiatas Tdalsfn
anno ſimilr ſe hẽat. Simłr et motus eiuſ ꝙ quas eis imponũt.Si veros nimata ſũi lpateme
vnifoꝛmis in oibus annis eodẽ eſſent vi⸗et aialia.vt platoni viſuʒ ẽ⁊ areſtotili atʒ cnun,
ciſſitudines et per oĩa ſimiles in oibꝰ an⸗ ſequacibꝰ eoꝛũ.nec ſolum aĩalia.ſed eti⸗ lnchl
nis. Quare cõſequẽs eſt ex neceſſitate vt am rationalia/ſed etia intelligentia ſicui MaN
alij planete vel ſtelle fixe participet euʒ ſo idem opinati ſunt ⁊ ſcpᷣſerunt᷑ tunc neceſ⸗ pimenin
le in opatio nibꝰ hmõi viciſſitudinũma/ ſe eſtivt ꝑfectiones impꝛeſſiones ſpũales W fantenene
niteſtu eſt etiaʒ tibi ex hijs ga que accidũt ſint ab eis per vtutes ⁊ operatiões aiarũ ntibo
exinundatioibꝰ marinis de pdictt adu? ipſoꝛumęt qm̃ anime ipſoꝛum nõ poſſũ⸗ Mhedem
tibus caſu fiunt qᷓntũ ad intentionẽ mart eſſe niſi bone ꝓpter puritatẽ 7 nobilitatẽ? hnuißtoe
et lune. Nec ſubſunt iudicio hano ac ꝓ materiarũ ipſarum cum anime rationa⸗ feröen
uidẽtie vtpote caſualla et ꝑticłaria 22 les oẽs in ſe naturaliter bone ſint. Celeſt? onſtane
re per luna nec ꝑ nare.nec ꝑ aliqᷓ; diſpoſ̃ auteʒ materia vtpote puriſſima atq; mũ wini⸗
tiõʒ lune pᷣdici poſſunt et piecturari autſ̃ diſſima ⁊ immunis ab omni rebelliõeei Knltoene
Kiri ꝑ ſciaʒ aſtronomoꝝ. Spũ vo ꝓphe ↄtrarietate nihilq; indigentie omnino as hiktaice,
tie⁊ renelatiõe diuina indubitaãter picibi ferens animab⸗ ſuis necelſe eſt vt perma Cintbeig,
lia ſũt. Sic oĩa alia qᷓ reuelare voluerir di neant cum coꝛpꝑibus hmõi in puritate bo Vntz an
nine volũtat dignatio trũ aut diſſiſes nitatis ſue naturaliꝗ hoc autẽ dico qꝛ coꝛ rcnnn
vᷣtutes eis q̃s noiaui tibi ſint ſtellis et lu- poꝛa animaliũ terreſtrium q; hominũ qᷓ; beſtini
minaribꝰ vel etia celis.ſiles inq;ᷓ vtutibꝰ alioꝛum multas indigentias rebelliões ſaingini
rerum q̊s noĩani tibi et anvegſit qð dixii et ↄtrarietates afferunt animabus illox. NN
ptholomeus in libꝛo centũ veboꝛũ., quia Sicut indigẽtiaʒ eſceſen nutrimẽnindi⸗ plun
ymagines terreſtres obedinntceleſtibus gentiã habitaculi indigentia etiã ſocieta⸗ negiicin
eeſia illis ſ ec ean ymaginibꝰ qſi non ius in ꝗbuſdã et ppier Nidigetiam eſce ra ie ninn
deeilte treni leoni celeſtig ẽ vnũ de pacitatem naturalẽ. Non em̃ lupus an? Uuinnten
uodeci ſignis celeſtibꝰ. ſʒ ec ex ymagini leo intẽdit per ſe nocere ouibus antona⸗ nan

si49drn
3Nadane
iales:
ſieetelent
münonen
led
ipans
nö rnanun

. s

gris quos deuoꝛaſit ſed potius ſibi pdeſ

je.Qi ſiira mouent᷑ leones ⁊ lupi in aia⸗

lia qᷓ rapiuniſira illa non eſt per ſe in no⸗
cumentũ ipᷣoꝛum.ſed in vtilitatẽ leonum

atq; lupozum. Intendunt em̃ conſeruare

triticum aut auenam ip̃i etiam homines
dum ↄmedunt cibos ſuos non cibis ipis
nocere.ſed magis vite ſue ↄſulere de nu/
trimento ant voluptate intendũt. Rebel
lionem etiam affert materia coꝛpoꝛũ aia-

,.

vitam ſuaʒ per hmõi eſcam. ſeu nutrimẽ
tum. ⁊ foꝛte non plus intendit gallina vel

galla nocere cũ deuoꝛat aut diripit bufo⸗ eoꝛuü.
Amplius. quomodo poſſent ignoꝛare

nem aut ranam aliqua.quã cum comedit

lium animalibus ipis. Unde ⁊ pugnant

adinuicem pꝛo eſcaſimiliter pꝛo nidowel

cauea⁊ pꝛo vxoꝛe ſiue etiam circa vxoꝛeʒ
ſicut tempoꝛe meo accidit de ciconia que
pter hoc ꝙ alij maſculoqᷓ; ꝓpꝛio com⸗
parari ſe cõmiſcueratidepꝛebenſa in hoc

a ꝓpꝛio maſculo a magna multitudine

ciconiarum ꝓpter hoc congregala tanq;
adulterii rea tet eo coniuncta roſtris ⁊vn
guibus diſcerpta atq; dibaniata ẽ. Simi
les pungne accidunt in hominibꝰ ꝓpter
ſimiles indigentias vel pꝛopter deſideria
lua mala que impleri cõtendunt litibus
⁊ bellis fraudibus ⁊ dolis.Et hec omnia
a parte materie in ebꝛiantis ſubuertent
atq; coꝛrumpentꝭt animas hũanas sdue⸗
niũt eis.Quia igr nihil omino infectiõis
aut coꝛruptiois nihil omnino indigentie
ingeritur animabꝰ celeſtibus a parte cele

ſtis materieneceſſe eſt eas in ſua natura⸗

li innocentia bonitate ⁊ ſapientia modis
omnibus permanere ⁊ nullatenus velle
hominibꝰ nocere hoc eſt nec perſe ſo di
recta intentiõe nec per occaſionẽ cum pꝛo
hibita ſu iam ab eis ꝓpter puritatem et
bonitatẽ celeſtis materie omnis occaſio
nolendi nocere. Quare mala que in mũ/
do inferioꝛi vel ſunt vel oꝛiuntur non ꝓ/
ueniunt ab eis vel per ſe vel occaſionẽ vo
luntariaʒ. Quare nullomodo eis inputã
da tanq; voluntaria. Si vero ꝓueniunt
3 gis leainei⸗ multo minꝰ eis im pn G
a ſunt Qñ dixerit quia pꝛoueniunt ab
cis ſed 68 reſennnrb⸗ quemadmodum
damnum pꝓuenit ab igne dominio do⸗

lupo ei cuius ouem comedit.lupo neq;ʒ
intendente neq; ſciente damnum huiniſ⸗

mus qua cõhurit ſed neſciente igne auta Aauue ſi dixerit quis.qꝛlicet valũtate

ponãt ea rationalia poſſuntſeire ea nne
faciunt in rebus mundi inferioꝛis velnö

poſſunt. Q⁊è ſi non poſſunt multo minus
igitur ipſi aſtronomi cum maxime noti
ſint hmõi animalibus motus ꝓpꝛi. Si/

militer coniũctiones oppoſitiones aſpe⸗

ctibus ⁊ alia per que ipſiſe ⁊ ſcre ⁊ pꝛeſci

re exiſtimant huiuſmoi effectus eoꝛu.

operatiões ſuas quas tot milibus anno

rum operati non ceſſauerunt.

„

quo iure requiritur ab animabus huma
uiſio finiũ operum ſuoꝛuʒ. Si illa anima
lia inculpabiliter ignoꝛant fines ⁊ euentꝰ
operationũ ſuaruz cum tanto nobilioꝛes

teat q; animas humanas tanto remotio

res ſunt ab impedimẽtis ſapientie omni
qʒ infectione peruerſitatis ꝓpter purita⸗
tem ⁊ nobilitatem materie celeſtis. Qua
re conſequens eſt ex neceſſitate vt inten⸗
tio vel volũtas nocendi innocentibꝰ nul
lomodoꝛum cadat in eas. Eum in ani-
mas humanas ſapiẽtes hmõi voluntas
vel intẽtio cadere non poſſit. Nocent at
ſtelle et luminaria ſiue celi etiaz naſcenti

bus in natiuitate ſua ⁊ etiam generatiõe

ſiue conceptiõe eoꝛundemccum certuʒ ſi
eos nihil iunc mali agere vel antea etiaz
egiſſe.nocent etiam viris in mulieribꝰ ſe
cundum eos innocentiſſimis atq; ſauctiſa⸗

ſimis. Plerunq; enim gladio etigne nau

fragis et alijs multis modis peremit hu⸗
iuſmodi homines.quare manifeſtũ eſt

pꝛeter intentionem ⁊ voluntatũ ſtellaruʒ

luminarum et celorum talia moꝛtalibus

ꝓuenires caſu igitur ꝓueniunt quantũ
ipſa. Qt ſi dixerit quis ꝙ voluntate ?

iuſſu creatoꝛis talia faciunt cum volunta⸗
tem creatoꝛts neceſſe ſit mper eſſe bonã
ymo etiam optimamm. Manifeſtum

eſt ſtellas ⁊ lumiuaria atq; celos vel mini
ſtros vel executoꝛes vel inſtra eſſe opti-

me voluntatis creatoꝛis ?⁊ bonoꝛum man

datoꝛum vel iuſſuũ ipſiꝰ. Miniſteria ig
⁊ opaiiones ipᷣoꝛum bona eſſe neceſſe eſt

Eos igr infauſtos ifoꝛtunatos eẽ vel ma

los non taʒ faiſo qᷓ; etiã male eos eẽ ſen/

reatoꝛis ⁊ madato aliꝗs de pauꝑeturvł

occidatur cum male accidit ei ⁊ magnuʒ

modi. Jam incidit in maius inconueni⸗ malum irrogatur ei et magnum infoꝛtu

ens quia hmõi anime vel animalia cum

nium eſt de pauperatio ⁊ moꝛs hic iam

Pars pꝛima d

ꝓpꝛiam iniuriã ⁊ ↄtumeliam ? vellet vin
d iniquiſſime cultoꝛes ⁊ amicos ſuos ad
uerſareturq; eis ⁊ faueret inimicis ſuis ?ꝰ

incidit in alium erroꝛeʒ Cum manifeſtũ
ſit de pauperationeʒ ᷣ moꝛtem bona la⸗/

tum eſſe et etiam magna bona. bene vtẽ

—

tibus eis et a puriſſimo fonte bonitatis

nihil poſſe pꝛocedere niſi bonum/quod

qui ignoꝛat ꝓculdubio deum non nouit
⁊ puritatẽ bonitatis ipᷣius nec dum ſciuit
In tractatu vo ſequenti iſtuʒ qui erit de

cura ⁊ adminiſtratiõe creatoꝛis ꝗbus gu

bernat vniuerſum faciam re ſcire qð oĩia

hmõi que ipᷣi vocant mala infoꝛtunia bo
na tantũ ſunti⁊ declarabo tibi bonitates

eoꝝ ⁊ vtilitates magnas atʒ multiplices.

Talia em poſuerũt erronei ꝗdam qui de
um non curare iſta inferioꝛa opinati ſunt
Simlrxr non alia eẽ bona vel mala quã pᷣ

Jentia ⁊ tpalia ſomniauerũt ignoꝛates in
dubitater immoꝛtalitatẽ animan hůana
rum bonaq; vite alterius future ſcʒ ⁊ glo

riam ſeculi altiort. Similr ⁊ mala eiuſdẽ

que talibꝰ ⁊ alijs creatoꝛeʒ nõ verentibꝰ

2 veneratib? iuſtiſſime creatoꝛis iudicio
redden da tũc ſunt. Mirabilis aũt ⁊ ꝓꝛſ⸗

intollerabilis erroꝛ ẽ ſentire de lapidibꝰ

qui nec ſeipᷣos iuuare poſſunt.poſſe dare
taʒ nobilia dona vt ſt᷑ municibilitas gra

iioſitas apud hoĩes lꝑantia ſiue caſtitas

lo modoꝝ niſi dei altiſſimi.Et deſtructio
hmõòi erroꝛis eſt ex radice quã pꝛima im

Pan ui vicʒ qð nihil pᷣt dare maius autno
ilius ſeipo.Addã autẽ tibi ⁊ alia decla⸗
rationẽ erroꝛis iſtius.Similtr ⁊ erroꝛis al

terius quo putauerũt ymagines ſtellarũ

⁊ luminũ.i.factas ſub aſcenſiõibus eoꝛũ

⁊ aſpeciibus alijs qdð ꝗbuſdaʒ qui hmõi
hoĩes obſeruare ↄſueuer̃t circa ſtellas ꝙ;

ſpecula q̃dam vel ſuſpẽſa vel ſepulta.hec

em̃ opini plꝰ dexogat honoꝛis ⁊ gloꝛie

creator qᷓ; erroꝛ qho attribuit᷑ ſtellis ⁊ lu

minaribꝰ iſta vtus via vo deſtructionis

iſtius erroꝛis ẽ multiplex.pᷣter alias quaſ
alibi ꝑ me audiuiſti. In pᷣmis em̃ ẽ erroꝛ

iſte circa dei altiſſimi pꝛudẽtiaʒ ⁊ guber⸗
nationẽ. Si eĩ hic pᷣt pꝛeſtare lapis aligs
vt g eum hyet vel deferret vinci nõ poſſet

in q cunq; certamine poſſet pᷣſtare vt qua⸗

tumcunq; hmõi homo iniuauʒ certamẽ

haberet ſemꝑ victoꝛid obtineret. Quare

ſue circa deum diſputaret hec circa vita⸗
tem ⁊ gloꝛiam dei ſiue etiã pugnare circa

ipm ſcilicet ꝓpter exterminandã honoꝛi⸗
ſicentiam cultus eius.ſemꝑ obtineret vi⸗

evniuerſo.

S= .

hoc circa iuſticiã ⁊ veritatem.Ot ſitempe
rauerit iſtaʒ ſententia dicens quia hmoi
inuincibilitas non eſt generalis neq; ad
omne certamen extenditur ſed ad iuſta
tantum dico quia nõ eſt minoꝛ iſte erro:

hominẽ vel ſolum vel pauciſſimos bella

toꝛes habentẽ pugnet ⁊ tunc eẽt mirabili
us lapidem aliquẽ pꝛeſtare victoꝛiã poſ,
ſeſſo:i ſuo qᷓ; vᷣtutem aut ſapiẽtiam mul-
tiplicare ĩ milia vł illaã minuere ĩ tantũdẽ
tu aũt vides q; intollera bilis ſit erroꝛ bu-
iuſmõi.Scða via eſt quia iſte vtutes els
ſent inturbatione iniqſſimã rerum hbuma
nan ⁊ in ſubuerſionẽ ꝑpuerſſimã eoꝛundẽ
Manifeſtũ em̃ eſt qꝗ dignitates ⁊ ho
noꝛes ⁊ potẽtie iſte ſeculares aut heredi⸗
tarie ant largiiõe maioꝛus ꝓueniũt. auk
etiã electiõe młtitudinis.ſi ymago ali
qua vel ſtulpta vel fuſa.vel deſcpᷣta linag
tionibꝰ pᷣſtare poſſʒ dignitatẽ vel honoꝛꝛ
q aliqua pᷣdictaꝝ cauſaꝝ alicui de iure cõ
peiit poſſj igr aut auffe:ꝛre hereditariu ho
noꝛem ſuũ ⁊ ad hunc modũ de alijs que
gqſq; iuſtiſſime poſſidʒ ⁊ pᷣferre ſeu pꝑficere
rebus hũanis neꝗſſimos ac puerſſimos
per hmõi autem homines ꝑuerti neceſſe
eſt ac turbari res hũanas ac ſuhuerti iu-

ra omnia ⁊ innocẽtes dari in direptionẽ

et gladiũ et conſequẽter dei iuſtitia et pie
tatem pariter vel impediri vel auerti a re

bus huanis hoc autem eſt ſupꝛa omnem
potentia et virtutem vt em̃ tanta mala ſu

ſineat omipotentiſſima et in cogitabilis
cteatoꝛis benignitas ſola poteſt eiuſdem

iuſticia et tunc ſolũ ſi maloꝛum.hoc eſt vi

cioꝛum et peccatoꝝ immenſitate ad tantã

ream eam ꝓuecauerit aduerſus homies

Quare ſequetur ex his ꝙ hmõi ymagi⸗
nes exardere eam pñt facere intanta rean
Nihil autem inſanius dici poteſt qd hu⸗
iuſmodi ymagines poſſe ad irã ꝓuocare
deũ altiſſimũ aut ec poſſe placare. Amę

pliꝰ. vt aligs non oblineat dignilatẽ per

pꝛioꝛe neceſſe em̃ eſtvt iſta virtus velſciaz
vel graciã iuſte iudicandi pᷣſtat —
ſub quibus hmõi homo decertat velad
uerſarioꝝ virtutem diminuat ⁊ certandi
periciam vel ipius certantè robur ⁊ ſda,z
augeat. Qũ contingere poſſit vt mititudo
foꝛtium ad bella doctiſſimoꝝ circa hmoi

ſioni
ſonis ve
udesl
ſiguitan
aunan
ölpme
ftlotb
diccai
ſteene
Gonel
holint
funoc
huverni
Uloſen.
ſnexten
Gſtake⸗
ſhöre
epnol
gtianm⸗
Musomnn
jmagnesd
gi. N
ſamäſm
Whoſeüd⸗a
mune
Oinodo
Ppleyym
aci
Mnloni⸗
nlinu,
hortlaten.
Cereehno,
1 wig⸗
inpin
Pnunee
gunen
elbfetgni
egon
lntgthoie
Ungnmt
hncmag

4

brä
ntnen
Känmnc
nten ſ

ens

kgenmnet
Miſes
deſtnimni
maßſ
diminutar
nandmere
Gepoſanma
euingt
Atgin
manſgier
i ninarei
naezbisfeint
maitefn;
zgfninn
eini am
ardgilutt
Leninsͤwh
in
diaN e
Hamniſt
nlitinde
ne nodid,

ihrſene

ſonos alr⸗
oninrsnu
—

electi onẽ aut èritper impedimentũ elec/
tionis veł nõ erit omĩno vłerit diſcoꝛs vł
erit de alio vel erit per moꝛtẽ itliꝰ vel per
iniquitatẽ iudicis vel per aliquẽ alium de
fectum aut impedimentũ. Qualiter autẽ
hmõi ymagies ꝓcurare poſſunt ⁊ moue
re coꝛda hominu vel ad ↄcoꝛdiamvel ad
diſcoꝛdiã vel ꝓcurare moꝛtes hoĩm aut
efficere vel iudices flectere ad iniqtatem.
Seðvm em̃ hoc nihil eẽt in ptãte hominũ

poſitũ vel voluntate.Cũ lota ptãs homi⸗

num oẽſq; volũtates a deo ſubdite eẽnt

huius ymaginibꝰ vt circa eas omĩno ni/

hil po ſſent. Accidit ⁊ alius erroꝛ maioꝛis
inſanie vt etia ipᷣa creatoꝛis volũtas eouſ
B videat᷑ eis ſubdita vt aliud vel nõ poſ
it vel nõ velit facere q; quod regrũt yma
gines hmõi pſᷣm intẽtiõʒ hmõi erroneaꝝ
7ꝙ etiam ↄſentiat optima creatoꝛis vo⸗
luntas omnibꝰ iniqtatibꝰ ⁊ iniurijs q̃s ꝑ
ymagines hmõi faciẽdas eẽ ⁊ fieri docu/

erũt. Amp̃. cũ ymagines hmõi coꝛꝑa
tantũ ſint.q̃titer motus ſpũales aut aliaſ
diſpoſitiões opabimur aiabꝰ humanis
marime cũ abſcõ dite fuerint ac ſe pulte ⁊
oOl modo ignoꝛate ⁊ inappᷣhenſe qð dico

ꝓpter ymaginẽ mulierꝭ ſpecioſe. cũ ap/
phenſa fuerit monerevtiq; põt per aꝑpꝛe
benſionẽ appᷣhendentẽ ad amoꝛẽ⁊ coõcu⸗
piſciaʒ mulierè cuius ipᷣa eſt ymago Om
nino at latens ⁊ nõ appᷣhenſa nõ pᷣt hoc.
qre nec hmõi ymagies abſcõdite ⁊ ſepul
te. Ampᷣ. quõ ymago moꝛtua ⁊ omni
modo inappᷣhenſa omni; mõ immobi
lis moueret viuẽtes aui qualiter pᷣſtat ſci
entia qua nec habuit nec actu nec potẽtia
eã hr̃e certiſſimũ eſt Qt ſi dixerit qꝛ yma⸗
go regè omino moꝛtua vlpote vel cerea
vel plũbea vł aurea mouet ymagines vi

uentes ⁊ hoĩes ⁊ inclinat volũtates eo2ꝝ

ad faciendã voluntẽ regiã⁊ hoc fadet vᷣtu⸗
te ymaginis vine q rex eſt. Sic ymagines
hmõi q: ymagies ſunt ymaginũ celeſtiũ

que vtiq; viue ſunt vt ipſi ponũt vᷣtute il⸗

loꝛũ ſcʒ celeſtiũ faciunt oĩa hec.⁊ hoc ẽ ꝙ-
ðt ptholomeꝰ in libꝛo centũ verboꝝ.quẽ
vocat centilogiũ qꝛ ymagines treſtres ſpᷣ
dite ſu nt celeſtibꝰ vᷣginibꝰ ⁊ eis obediũt
In quo facillimu eſt rñdere qm̃ ymagies
regalium ſigilloꝝ niſ appᷣhenſi ſint nemi
nem mouẽt niſi motu appᷣhenſiois neq;
ad voluntatẽ regia faciendã niſi ipſavolũ

las regia vłſepᷣtura cui appenſa ſit yma⸗

go regia vel modo aliquo alio inoteſcat.

Si vero direrit ꝗs quia ſenſu nature ap⸗
pꝛehendunt᷑ hmoi ymagines quis ſenſ⸗
eſt omni appꝛehenſiõe hũana ſublimioꝛ
atʒ nobilioꝛ ꝓphetie viciniſimꝰ vehes⸗
menterq; ſimilis quo omnimõ ignoꝛate
anima huana ſentiunt᷑ quedam nociua
atʒ terrifſica. Uñ terroꝛ ⁊ hoꝛroꝛ inuadit
plurimũ homines nihil de rebus hmõi
ſciẽtes vel etiã cogitates ⁊ de hmõi latro

latens in domo aliqua qui cũ omĩno ibi
eſſe neſciatur nec etiã cogitetur hoꝛroꝛem

tñ ⁊ terroꝛẽ coꝛdiſq; ingetitudineʒ incun:
eiuſdem domꝰ habitato:ibꝰ. foꝛtaſſis tũõ
non omnibꝰ quia iſte ſplẽdoꝛ nature ra⸗

rus eſt in hominibꝰhoc eſt in paucis.De

hmõi eſt ⁊ meretrix que quantumcũq;ab
ſcondita ſit in domo ampliſſima interdũ
tamen ab aliquo omnino ibi eſſe. aliis
ignoꝛante.⁊ nihil alias ve ea cogitãte ibi
eſſe ſentitur. Sed ⁊ mulier quedam tẽpe
meo virum quẽ vebementer adamabat
in domo ampliſſima abſcõditum ibi eſſe
ſpiritu hmõi ſentiebat? venientem ad lo
cum in quo ipᷣa cõmorabat᷑ longe a duo
bus miliarijs pᷣſentiebat. Simili narra⸗
tur de quodam quẽ ſeruient ſui foꝛnico⸗

tio latere non poterat. Quicꝗd enim de

eſcis vel menſe inferret vel aliter ↄtrecta⸗

retadeo domino ſuo ipᷣo tactu abhomi/

nabilẽ fa ciebat qð nihil inde ſumere po/
terat. De meretrice vo ꝙ odibił ⁊ abbo
minabilis nature ſit ⁊ pᷣ dicto ſenſu ei ꝰ ab
hominatio ſenſibilis iudiciũ magnũ ⁊ mi
rabile eſt ꝙ ſupꝛa dixi tibi ꝙ oliua ab ea
dem plantatavel infructuoſa ꝑpetuo ma
net vel omĩno areſcit. Simlir⁊ de latrone
qð nature humane odlibilis ſit ⁊ indicait

ſplẽdoꝛ mirabilis ſenſus nature ꝗ inꝗbꝰ

dam canibꝰ reperit᷑. Qui latrones omni

no incognitos ⁊ ſibi ⁊ homibꝰ ſenſu hu⸗

ius ſentiunt ⁊ ſua ſaga lArate iueſtigatin
uneniunt cõpꝛehendunt ⁊ inuentos fauci

bus ⁊ dentibus irruentes. NHarrantur ?

leguntur in libꝛis hiſtoꝛiographoꝛũ mul
ta alia huiuſmõi.Herum nõ cogunt ois
hec vt vera eſſe credatur que ſtellis lumi⸗
naribus et celis magiſtri iudicioꝝ aſtro⸗
nomie impoſuerũt etiam ſi omnia hecita
ſe habere quss poſuerit neq;enim reputãä
dum eſt. Si latro vel meretrix atrociſſi⸗
mi inimici nature humane ipli pꝛopter

vehementiam nociuitatis ſue ſenſum ſui
ingerant. Cum omnis natura ſolicitudi⸗
nem mirabilem conſeruãdi cuſtodiendi

Pears pꝛima de vnnuerſo.

dekendendi ſe ſeu ꝓpᷣum ſubiectum ha⸗
beat. Simlxr ⁊ ſi canibꝰ quia viiq; ad cu/
ſtõdia hominũ creati ſunt quia hmõi vir
tus vic; cuſtodie hominũ ĩ quibuſda foꝛ
tioꝛ eſt non eſt mirũ ſi hmoi virtus ꝙ ve⸗
hementia ſue foꝛtitudinis hʒ aliqd plus
ſplendoꝛis minoꝛibꝰ vtutibus ſimilitudi
nem aĩalium et hoc eſt qntoplus habet
hmõi luminis tato erit hominibꝰ vtilioꝛ
ꝓpter qð vtrũq; canibus datur ⁊ multe
ſiutudines haru rerũ pᷣſto ſunt ↄſiderare
eas volẽtibus atʒ valetibꝰQuẽadmodũ
em̃ fruſtra naſceretur aranee.ſi nere id eſt
filare ⁊ fila in reticula cõnectere nec poſ/
ſent.nec ſcirent ⁊ periret oĩs vtiltias ꝓue/
niens ex ipᷣis ꝓuidit eis per naturam crea

toꝛ benedictꝰ atʒ ſublimis devtroq;. Sic

⁊ canibꝰ ⁊ de foꝛtitudine ⁊ de hmõòi ſpilẽ

doꝛe vt eſſet ex hoc maioꝛis cuſtodie ho/
minibꝰ vtilitas. Simſłr aũt accidit in ho⸗
minibus ꝗ nec dona nature nec alia eqᷓ⸗

liter habent.alij enim pꝛediti ſunt maioꝛi
ſotitudine coꝛpoꝛis ali maioꝛi animi au

datia alij maioꝛi ſplendoꝛe ſapientie alij
maioꝛi pulchꝛitudine ⁊ ꝑfectione vtutuʒ

aliaꝝ ⁊ quo pᷣeminẽtioꝛes ſunt ĩ hijs plu/

res aut maioꝛes vtilitates afferunt hoĩbꝰ
Sic eſt de canibꝰ alij em̃ ſa gacitate vena
tica ꝓſunt hoĩbus alij diligẽtia cuſtodie.

alij vero ſoꝛtitudine qua lupis ⁊ interdũ

leonibus reſiſtur necnõ raptoꝛibus afu
ribus interdum armat. Iſti vo canes q

tanto ſplendoꝛe ſenſus naturalis pollent

nobilioꝛi ac mirabilioꝛi cuſtodia qᷓ; cete⸗
ri ꝓiſunt hominibus fit aut plurimũvt of
ſicia ⁊ poteſtates vtiles hominibꝰ adin⸗
uenitur reuelatiõibus ⁊ alijs illuminatio
nibus interdũ etiam ſomnus. Sicut inꝗ⸗
buſdam regibus factum fuiſſe antiqtatu
hiſtoꝛie declarat. Sic agnꝰ ſẽtit inimicici
as lupi ↄtra ſe.i.nðxietatẽ vñ hoꝛret⁊ fu⸗
git ipᷣm naturir. Quidẽ tñ attribuũt iſtud
vᷣtuti eſtimatiue lupꝰ vo ſentitvtilitatẽ nu
tritiua ſuã in agno ⁊ ꝓpf᷑ hoc intentio eiꝰ

ẽ ad deuoꝛationẽ agni ⁊ ſimiliũ animaliũ

Aggregata igr ratiocinatiõe.rñdeo.quia
hmoi q ſenſu naturali ſentiunt᷑ ipᷣa ſunt
que ſui ſenſum aut nociuitatẽ aut vtilita/
tem ſuã ingerunt ea ſic ſentiaibus. Uen
vt alia ſentiat vel alioꝝ vnilitates aut no⸗
cumienta ſentiat ſic non efficiũt ymagines

*

runt vel hominibꝰvel animalibꝰ. ꝓprer

hoc manifeſtu eſt diſſimilitudinẽ aptam

vo nec ſui ſenſu nec alicꝰ qð earũ ſic inge

eſſe inter pᷣdicta quibus vici volunt ? exẽ

pla que poſui tibi. Qè ſi quis dixerit qð
ad ymaginẽ columne lapidea congrega⸗

tur columne. Dico ꝙ non eſt hoc ex vir⸗

tute ymaginis illius quẽadmodũ ad agi

tationẽ vnius plume vel penne congrega
tur interdum auicule ⁊ ad aues vel do⸗/

meſticatas vel excecatas ab aucupitibꝰ
congregantf alie aues non aliqua vᷣtute
vel occultavel manifeſta ipᷣaꝝ.ſed amoꝛe

quodẽ quẽ naturalis ſilitudo parit. Ma⸗
ĩoris aũt incredulitatis ſunt ea que deli/
gaturis ⁊ alis pᷣſtigis in libꝛis ſuis de re
bus hmõi ſcpᷣſerunt. Ibi em apparetom

nimoda ſpᷣuerſio nature exepli gracia in

ligatione ignis vi accẽdi non poſſit in ali
q̃ domo vłin alio loco qð em ↄbuſtibile

vł arſibile appoſitũ igni foꝛtiſſimo ardere

nõ poſſit ĩcredibilis ſubuerſiovtriuſq; na
ture eſt ꝙ abſqʒ flatu⁊ aqua in aere mun
do et puro ⁊ alijs etiam remotis per que
ignis extingui conſueuit ſtatim extingua
tur ⁊ reaccendi non poſſit. Uerũ hic dua/
rũ naturaꝝ ſubuerſiões vicʒ nature igniſ

⁊ nature ipius combuſtibilis Quid autẽ

dicam tibi de ligatiõe latronu vtin aliqᷓ
regione furari nõ poſſint.ligatio vo mo⸗/
lendini vt nullo impetu aque nulla vi vẽ
toꝛum molere poſſit vel rote eius volni.
ligatio fontis ⁊ pu:ei vt inde aqua hau⸗
riri nullo modoꝝ poſſit qn vaſa aquaria
ↄfringent᷑ qᷓntumcũq; foꝛcia ſint.ligatio
vo mercatoꝝ in aliquo loco qð nec ven⸗

dere nec emere poſſint. Simiuter ligatio

nauiũ vlnilła iuuẽtoꝝ a poꝛtu egred poſ
ſint. Similiter ligatio fulgurũ ⁊ tẽpeſta⸗
tum vt in aliꝗqbus locè nocere nõ poſſint

Que ꝗdem non eſſent poſſibiles fieri vt

ipſi ſcpſerũt non opꝑa homniũ ſed deiom
nipotentis mirabilia atqʒ miracula repu
tanda eẽnt. Omnis em̃ gens l hebꝛeoꝛu

q; chꝛiſtianoꝝ q; ſarracenoꝛũ hmõi ope⸗

ra miracula vocant ⁊ ſoli omnipotẽti vir
tuti creatoꝛis poſſibilia eẽ credut. Utem

aliquid combuſtibile in medio ignis nõ

cõburatur vt aqua ꝓcliuũ inueniẽs non
Huat: facere creatoꝛi poſſibile eſt cuiꝰbene
placito naturaꝝvna queq; ĩ vltimitate ſb
iectionis ⁊ obediẽtie ſubdita eſt. Judiciũ
autem qð iſta omnia erronea ſunt mani
feſtum eſt illud quia cũ iſta ſciẽtia nonve
ri nominis apud caldeos arabes ⁊ egy⸗
peios maxime viguerat abſq; vinbus et
agrmis toluũ mundum ſubueruſſe ⁊ inimie

Gluost
(hestch
fiauiel
loomna
guaſecen
coohopo
änenin
lenatüc⸗
ſeriinpon
lonicena
ipoſt:
apluai

onernsat

geninai
imaraan
torggſme
Uhlepen
ſetnin
itge⸗
Nlentuen
ſochihe
fogeeni tn
ganeſen
hlidindän
nfmagn
MMmuue
0sgeo
intgö
s iu
mancon
nnubogac⸗
ensneron
loroptne
unnszil
Mudn
ſummn
Ainng⸗
ſihnei
Mlen,
Cier
hrer;
ſelgentai
ngnnphe
mgns

„

he

fiäden

anutn
non ethe
Nneacndäg
Napennn
nas 40
Ksnontien
feſtaöns
Sflincdot!
nisſanam
Piein
nanmti
niigiſinn
lattcanr
Süamd
oapolir Dan
npenn n
oſſt rin
ori ſtnan
ping u

Fo.

cos ſuos exterminaſſe ꝑ buiuſmõi ligati⸗

ones atq; pᷣſtigia potuiſſent. MWanife
ſtũ autẽ eſt eos hoc noluiſſe cũ igne ⁊ gla

dio omniq; genere bellãdi circa illos pu⸗
gnaſſe certiſſimũ ſit.Quare maniteſtũ eſt
