terius paciatur quomodo nõ potius igni
vel alij coꝛpori dedit vel dabi⸗ virturem.
Maxime cũ dignũ ⁊ iuſtũ ſit apud ipſum

vt coꝛpibus quibus culpabiliter ⁊ ininria

atq; ↄtumeliã creatoꝛſ e ſabiecerũt 7 hoc
ad delectationẽ ſubijciunt inuiti ad pena

Nincub
gliſmmu
aperhot
guiciuſin
Gnhen
goſenſea
Piabnſnn
ſchrsſeruns
genplsn
ſeuicüe
ſeßout⸗
Nulpiaie
unnvoln
lilſtonsa
(lnontken
Ulilaten
Ellsnanr
Genes
Wycpteiud
Pisauron⸗
Uuuurgeien
Güniopnran
uehunes
erag
lenignen
Uſeieſice
lalcae
QAuale
nnuran
bus
keof⸗
ſaton
Ununen
En fpree
ſntipſin
igre
Upleiens
guce.inil
flngaien
ndelgen

=

B

=
=.

=☛=

=
——

heen
mmilte

= = = =
☛ =ẽ =
= =ẽ
— =
— –m —

E⸗
S
—

= =
=

— —
— —.
= S
— — Se
=Se=.—
—
=
—

=
= =
—,v
S
☛ ,.

=
— = —
S= = ==
— —
= —

iunep
–
unſaltet
Dllamtöir
Salsed
eſtuntgine
auseiatanes
nenünira
umdaänſtan
ilognenin
ndicarenntsnu
ganns. Me
onscu
Deerpindcna
n.QOunen
Stlonani
ignis u
aa genise
iso.

Müoinnene

ius Saun
Rondt,

3
,.

ppanmſedince

Herboreru

dis ſcilicet eiuid

ignibus.

1

Fo. “ .

vt in quibus ⁊ per que regem gloꝛie beni
gniſſimũ delectabiliter oftenderũt in hijs

et per hoc triſtabiliter pacian᷑. Amp̃.
quid iuſtius ꝗd diuine gloꝛie ↄgruentius
qᷓ; vt hij qui neglecto creatoꝛe atqʒ cõtem

pto ſeruire cogantur coꝛponibus ad ſup⸗
plicium ſuum et cruciationem qui coꝛpo⸗/

ribus ſeruire q;ᷓ creatoꝛi potius elegerũt.
Amplius.manifeſtũ eſt ex hyſtoꝛijs ⁊

exemplis multis qꝛ creaturis creatoꝛ ꝓpt

ſeruiciũ dilecton ⁊ electoꝝ ſuoꝝ auget vi⸗
res.et dat nouas et ipᷣas etiam creaturas
multiplicat contra naturam id eſt curſum
nature ſolitum exempli gratia Si credere

vis hyſtoꝛijs et ſterilibus mulieribꝰfecun
ditatem ⁊ ſterilibus agris. Similiter oleũ

multiplicaſſe ⁊ farinam ⁊ panes ⁊ in mul

tis alijs nature vires auxiſſe creatoꝛem le

ges in eis.Quid igitur mirum ſi in ſeruici

um pꝛopꝛie iuſticie aut virtutem adauger

ignis.aut nouam ei tribuit. Non eniʒ du
bitatur credenti ac credentibus hyſtoꝛias
quin foꝛtitudinem adauxerit bellatoꝛibꝰ⸗
ſuis pluries creatoꝛ optimus. MNon eſt igi

tur cauſa ꝓpter quã admirentur vlł dubi⸗

tent ignem talem creaſſe creatoꝛem ꝗ ſer⸗
nire iuſticie eiuſdem ſic poſſit in vindican
. e iniurijs et contumelijs
Qualiter coꝛpa damnatoꝛum nõ con
ſumantur aut coꝛrumpãtur ab huiuſmõi

IZE e vo ſcilicet qualiter coꝛpa dã⸗
natoꝛum non ita ledantur aut cõ⸗
ſumantur ab huiuſmõi igne. aut

monꝛem coꝛpalem ſaltem non inferat ſuf⸗

ficere tibi poſſunt exempla ſalamandre q̃

.

viuit in igne et ignis pnominatus qui coꝛ

po:a non ledens animas intollerabiliter
excruciat. Similiter et vẽtris ſtrutionis ex
emplum qui ferro ignito nõ leditur. No
ſti etiam de lateribus quibuſdam. qui in

igne quantumlibet exiſtentes ab ipᷣo non

leduũtur. Similiter audiſti et de bitumine
quo linita fuiſſe dicuntur arma amaʒonũ
ꝙ nec ferro nec igne ſoluit᷑ ſʒ̊ ⁊ ſimili bitu⸗

mine poꝛte caſpie linite fuiſſe dicũt᷑. Noſ

le etiam potes experientia de pellibns et
plumis ſalamandre que ⁊ ſiincenſe vide
antur ab igne et etiam ardere atq; lucere
nihil tamen leſionis ab ipſo paciuntur.
Sunt ⁊ alia innumera que ignẽ nõ timẽt

NQue ſi coꝛpoꝛa huiuſmodi hominũ igne
illo infernali moꝛtificalia eſſent atq; diſſo
lubilia non eſſet vſq; quaq; ibi puichꝛitu⸗

do diuine iuſticie cum non eſſet perennis
pena eoꝛum quaʒ eẽ ꝑpetnam neceſſe ẽ v

per me in tractatu alio didiciſti. Nec eſſet

talis ac tanta qualem et tantam cauſam

eſſe requirit diuine iuſticie pulchꝛitudo et

dedi tibi in hoc cauſas et ꝓbationes que

om ni intelligenti ſatiſfaciant atq; ſuſſiciãt

Utrum pꝛedictus ignis ſola ymagina⸗

tiõe toꝛquere ſufficiat animas humanas

NTauonia

xpᷣianoꝛum atq; doctoꝛibus dixit

quia ignis huiuſmõi ſola ymagi⸗

natione ſui ſufficit toꝛquere animas hua⸗

nas. bonum eſt ſcire que ratio ad hoc illiõ

induxerit vel inducere potuerit. Non em̃
pꝛeter nudavel negligenda ſunt tibi dicta
tanti ſapientis. Dico igitur in pᷣmis qꝛ toꝛ
mentũ qð anima humana patit᷑ ab igne
pꝑ coꝛpus ſuum nõ ẽ niſi vel invi appꝛehẽ⸗
ſiua vel in vi motiua vłin ambobꝰ.Quo

cunq; autem modo ſe habeat in anima
huiuſmõi toꝛmentum cum omnis paſſio
in paciente ſit ex neceſſitate. Quia igitur
ipᷣa anima ſubſtancia ſpiritualis eſt in ea

impoſſibile eſt foꝛmam aliquam coꝛpoꝛa
lem eſſe. Quapꝛopter neceſſe eſt toꝛmen⸗
tum iſtud ſiue cruciatum ſiue doloꝛeʒ ſeu
quocunq; alio nomine illaʒ nomines for
mam ſpirituale.a eſſe. Sed et in omnibꝰ⸗
apprehenſionibus coꝛpalium et ſenſibili

um ſfimiliter ſe habere opoꝛtet videlicʒ vt

impꝛeſſiones ſpirituales ſint quare nec ca

loꝛ nec ardoꝛ eſt huiuſmodi impᷣſſio tamæ
calere et ardere ſe dicit anima que ſic pati
tur. Non enim dubium eſt tibi quia ani⸗

ma humana nec calida nec frigida eẽ po
teſt quoniam huiuſmodi qualitates coꝛ/
porales ſunt et in coꝛporibus ſolummo⸗

do habent eſſe ardeungitur anima buma

na ſeipᷣa teſte cum nihil caloꝛis in ſe habe
at. Uides igitur quia foꝛma ſpiritualis ei
dem per coꝛpus ab igne impꝛeſſa cnʒ nec

ignis nec caloꝛ ſit eandem tamen vꝛit ⁊ ar

dere facit.vt ipᷣamet cõfitetnr. Quid ergo
mirum ſi ſola ymaginatione ignis ardere
ſioi videatur et ardere ſe iudicet cum ipſa
ymaginatig ſubſtancie anime vicinioꝛ ſit
qᷓ; ſenſus Iolũmodo ſpirituale ſit ꝙ per

impreſſionem ſenſibilem ad eius ſubſian

ciam venit et in eandem intrat. Q ſi dixe
rit quia reuera anima humana nõ vꝛitux
nec ardet.Sed hoc ei videtur propter fo⸗

tiſſimam conunclionẽ et viione q̃ᷓ corꝑi

aliquis ex ſapientibns

Pars pꝛima de vniuerſo

vnita eſt et inde eſt ꝙ ſibi videtur et ſe iu

dicat pati qð ipᷣm coꝛpus patitur quia nõ
ſolum in coꝛpoꝛe eſt ſed coꝛpꝰ vt multi ex
phyloſophis dixerunt potius in ea ⁊ hec
continentia ſpirituali non ambitione coꝛ/
poꝛali tũc reuertitur in id qð ante pꝛedixi
quia nõ ve dolet ip̃a anima hmõi paſſio
nibꝰ?tanq; ſuis ꝓpꝛüs ſed magis cõ dolet
tanq;ᷓ alienis auferent igr veritatem ac ꝓ
peietatem doloꝛis ab animabꝰ humanis
Quapꝛopter et gaudioꝛũ atq; delectatio
num contraria autem in eodem naturali

er habent fieri ex quo conſequẽs ẽ vt ve/

ritatem et ꝓpꝛietate hmõi ponant in coꝛ⸗

poꝛibus ita vt expꝛeſſe et aperte confitean

tur coꝛꝑa vere ac ꝓpꝛie delectari atʒ triſta
ri ꝙ vſq; hodie nemo intelligentiuʒ dixit

manas vere gaudere vereq; triſtari paſſi
onibus huius cum in ipᷣis ſubſtancijs ea⸗
rum nulla ſit omnino paſſio coꝛporalis.
Eſt quoniam ſpecies vel fantaſma vel ſi⸗
militudo ſeu quocunq; alio modo nomi/

nes cum fuerit in vi appꝛehenſiua mouet

etiam motiuam. Neceſſe eſt vt ipia ſpeci⸗
es in motiua virtute impꝛimat huiuſmo⸗
di paſſiones que doloꝛes et gaudia vocã
tur. Sicut ⁊ ariſtoteles dixit in libꝛo ðᷣ ani
ma quia delectabile ymaginatiuũ mouet
deſiderium. Et ſi ſpecies eque foꝛtis eſſet
in vi ymaginatiua vt eſt in vi ſenſitiua cũ
ſenſibile ſentitur minoꝛ eſſet impꝛeſſio in

vi ymaginatiua q; in ſenſitiua.Et hoc ma
nifeſtum eſt in hominibꝰ foꝛtis ymagina

tionis quia non minus delectantur yma/

ginando quedam viſu delectabilia q; de

lectarentur videndo propter quod et qui
dem notus mihi non curabat videre ha⸗
ſtiludia dicens ſe longe amplius delecta
in ymaginandoea q́; delectaretur vi/
dendo. Ego etiam vidi homineʒ qui ſolo
aſpectu medicine mouebat quociẽs opꝰ
erat motu expurgatiõis. Quid igitur mo
uebat eum ſic. ꝙ eſſet apud eum niſi ſpeci
es ipius.id eſt ſmilitudo impꝛeſſa in ani⸗
ma eius. cuʒ nec ſubſtancia medicine nec
ſapoꝛ aut odoꝛ ipius apud ipᷣm eſſet ſʒ ſo
la ſpeciesvt dixi. Certum etiam tibi poreſt
eſſe ſi expimentari volueris qhoſda viros
delectari aſpectu mulieris vt ampleribus
niſi foꝛte quantũ minus ẽ foꝛtis ẽ appᷣhen
ſio que ſolo viſu fit q; que tactu ppter qð
non dubitand eſt. quia ſi remanerent ſi
militudines in oꝛganis viſus eque foꝛtes

nes et triſtati des maioꝛes exillis

abſente ſiue remoto viſibili eqjlis foꝛtitu ⸗

dinis paſſiones delectatiõis et triſticie ex

inde ꝓculdubio ſequerẽtur. Ulideri igt ex

his merito potuit illi tato viro ꝙ ſpecies
foꝛtis hoc eſt foꝛtẽ faciẽs appᷣhenſionẽ tri⸗
ſtabilẽ aut moleſtibilez. Silr ⁊ delectabi⸗

lis ꝑ ſe ſufficiat efſicere delectationes ⁊ tri
ſticias gaudia ⁊ cruciatꝰin animabꝰæ⁊ ba
rũ paſſionũ quatitates erũt iuxta quãtita

tes foꝛtitudinũ huiuſmodi ſpecieꝝ et rerũ

quarũ ſpecies ſunt.hoc aũt ẽ dicere qꝛ qn
to foetioꝛ erit apprehenſio quatoq; foꝛtiꝰ
ipᷣm appᷣhenſum hoc ẽ magis delectatiuũ

vel magis triſtatiuũ tato eiun Delectali

plius. manifeſtũ ẽ de ſomniantibꝰ qm̃in/

terdũ ſomniãat ſe ardere ⁊ eẽ in igne et ceru

Neceſſe igit᷑ habent confiteri animas hu ciãatur intollerabiliter tanq; in veritate ar

deant quare quonia veritas ⁊ ſubſtancia

ignis apud eos nõ ẽ.ſjj ſola ſpecies ignis
vel infantaſia vel ymaginatione eoꝛu eſt.

eſt quia nihil huiuſmodi reruʒ apud eos
cſt ſed ſole ſpecies aut fantaſmata in ani⸗
mabus delectantur aut doꝛmientes ſpeci

Manifeſtum eſi eos truciatum hmõi

ardoꝛis a ſola ſpecie ignis pati.Eodẽmo
do ſe habet et de ſomniantibus ſe tenere
et contrectare poma aurea vel argentea z

et lapides pᷣcioſos. Manifeſtum eniʒ

ebus aut fantaſmatibus huiuſmodi tac;

ipᷣarum rerum veritate quare neceſſe ẽ vt

„

7 poſſibile ſit eos contraris ſomnijs con
triſtari. Uerbi gratia ablatiõe vł alio m.

22.

do hoc eſt ſiſomniant auferri ſibi pnomi

natas diuicias vel alias ſibi depire.et foꝛ
ſitan fiet hoc in eodem ſomno quo pꝛius
ſomniabat ſe poſſidere eas et tenere ma/
nibus et poſt modicum ſibi auferri. Non

eſt igitur mirũ ſi vir ille ſapientiſſimꝰ dixit
ſola appᷣheſione ignis aias hũanas ſolu
tas a coꝛpibns et abſq; veritate et ſubſta⸗

ciꝗ ignis poſſe toꝛqueri Oaſſi dixerit ꝗs dꝛ
nõ poſſet eſſe tm̃ toꝛmentum a ſola yma⸗

ginatione ignis pꝛeter veritatẽ ipius atq;

ſubſtanciam quantum eſſet cum veritate

et ſubſtãcia iã rñdi ei ſup hocqꝛ ſi pſentia

et verita signis nõ addut appᷣbenſiõi no
addẽt toꝛmeto hoc ẽ ſinõ augẽt illa nõ au
gebunt illud. Declaratum euam eſt tibi ꝑ

hoc quia non ſolum ardoꝛibus huiuſmo

di poſſibile eſt creatoꝛi cruciare animas
quas voluerit per ſolam imaginationem

vel intellectum. Sed etiam omni genere

toꝛmentoꝛum et hoc eſt qm̃ poſiibile eſt ei

lraonm
ligcreve
pufen
omniügen
engo upe⸗
heſpon
ſoifümn
paenin
Mn

Anuso
Sisftnunn
grnonen
lodeeneet
ſan enaiſn
upoſeraſo
muſthte
wiceton
icianat
ſbipelelis

S
Dinien
ſeninie

CAunibihune
tdct
edernn
Werme⸗
ſbadde
ſüpolten
leoſporure
igoelſan
olanhbon
dammuton
(kopanudr
ſcbllbenn

wapirinin
lgagil

lentienn

— = e
=
= =
☛ =

=⸗
S
☛

— =
==
= =
=SSE = =
= —
— =
E =—
= S=ꝛS.
, £N-

——
—

——
—
☛n
=
-
—

iee
gimn
188 Ppai
edeensiden
rinanmun
senitunge
bocaitidin
benio guing:
intoenmn
õ
eſomnunpii
ſdereteininn
mmönſu
nipennstitin
eſouſeng
ſensnam
tihisnlit

onnnianaogtet

nane
abesdlun⸗

odenſeng,
ſcenmtpi⸗

lurta omnipotentiſſimam virtutem eius

pingere vel deſcribere in vi ymaginatiua

omniũ generũ toꝛmẽtoꝝ.Q ſi ꝗs inferat

ergo ſuꝑuacue creatus ẽ ignis hbuiuſmo⸗
di Reſpondeo quia multe ſunt vtilitates
ipiꝰ q̃ruũ vna ẽ vt et coꝛpalit᷑ ⁊ vere toꝛdat
coꝛpa animaꝝ hmõi ⁊ etia animas ipas.

Amplius. Cum ipe ſit deus veritatis

et veritas non decet magniſicentiã gloꝛie
ipᷣius vt vtatur mendacus ſomnioꝝ. Ter
cio ꝗa motus ſomniandi im̃ ardoꝛes nõ
ſatis deterreret homines a vicijs ⁊ pecca
lis cum panciſſimi intelligere poſſint ani

mas poſſe vel ſomnijs vłſupplicioꝝ ima

ginanonibus cruciari. Nec dubit es om̃i⸗
potenti creatoꝛi multos eẽ poſſibiles mo
dos vindicandi in hoſtes ſuos nec om̃es

vel mihi vel alus hominibus eſſe notos.
J as auteʒ querat an ſolus ignis
in inferno ſit an etiã alia coꝛpoꝛa
Vreminiſci debes quia poete poſu/

Cerunt ibi flumina ⁊ paludes vt letheũ flu

men ⁊ cochiton ⁊ ſtigẽ paludẽ foꝛſitan au
tem hoc per metaphoꝛas platonicas dicẽ
tes. Lex vo et doctrina ſarracenoꝝ ponit
ibi arboꝛẽ adachũ amariſſimi fructꝰ taqᷓ;

ibi poſſit arboꝛ aliqua viuere et fructifica/

re diſputare autem circa omnes fabulas

atq; deliramenta ei figmenta inſipientiũ

nõ tam laboꝛioſum ẽ ꝙᷓ; etia ſupuacuum.
Doctrina vo xpᷣianoꝛũ cui in parte cõcoꝛ
dat doctrina bebꝛeoꝛum licet fabulis im⸗

poſſibilibꝰ et increduliſſimis refertiſſima

habet o in inferno ſunt aque gelidiſſime
Sed neq; aque ille neq; ignis infernalis
ſunt ꝑ omnia earundem manerieꝝ quaꝝ
ignes et aque que ſunt apud nos.ꝗa nec
ignis ille extinguibil eſt nec aque ille con

ſumptibiles ⁊ foꝛte nec calefactibiles ꝓpt
longiſſima igr coꝛpoꝛum infernalium ad

coꝛpoꝛa huiuſmõi mũdi ſuperioꝛis ꝗ ẽ ſu
pꝛa ipᷣm infernũ diſſimilitudinem atq; di
ſtantiam ignoꝛãtur ex parte magna qua/
litates eoꝛum habet autẽ admirationem
magnam et queſtionem dubitabilem an
infernꝰ totus modus plenꝰ fil.an ſit apð
pm vacuum et de vacuo iam alibi didici
ſti an poſſu eſſe. Similiter et de quatitate
ipins. Si enim iam totus plenus ẽ coꝛpo
ribus ſuis.qualiter intrahunt in ipᷣum pe
ne innumerabiliuʒ hominũ coꝛpa er fere
ſoia pars totius humani generis modica
ſeo:ſum ſaluabitur. Necelſe igr ẽ vt ignis

oꝛrificas omnes atʒ foꝛtiſſimas ſpecies

et aqua qui ibi ſunt exeant ꝓ maioꝛi ſuę
parte et dent locum perditoꝛum hominũ

coꝛꝑibꝰ aut vt rarefiant.inextimabiliter
auiem vt ſecum ſimul capiant coꝛꝑa ꝑdi/

toꝛũ et de hoc quidem ei de alis que cir/

ca hoc ſunt loquarin ſequentibus.

*

vVninerſo. De eternitate.

vniuerſo an nouuz ſit
an antiquũ. ꝙ eſt di⸗
cere an pale an eter/
Vnale ſiue eternũ. Se/
“ cũdo de cura⁊ guber⸗
natione qua gubernani dicit᷑ a multis et
creaturarũ ab ipᷣo creatoꝛe. licet a multis
contradicatur. ercio an ſtatus iſte ſit ei
ppetuus ſtatus ſcʒ in quo ẽ.an finẽ habi⸗
turus ⁊ ętia quẽ finẽ ſiue immu arbez vig
in melius an deteriꝰ.⁊ de ipᷣa nouitate vł
de ſtatu quẽ habiturꝰ eſt. an ſit ei futura
perhẽnis.an iterũ habitura fineʒ. an hoc
debeat ire in infinitũ.ſicut aliqui opinati
ſunt.Et de ipᷣo genere huano quẽ ſtatum
habuurum ſit tam ſcõm animas q; ſcom

ſtigatio ð ipſa etnitate ꝑſcrutaboꝛ ĩ pᷣmis
de ipa. Similiter de ſeculo et ſeculis et de
ſeculis ſeculoꝛum atq; de ſeculo ſeculoꝛũ.
Cito igitur quia opinati ſunt qui⸗
aganm eternitateʒ aliud non eſſe in
elſlencia q; tempus. Unde et diffi⸗
nierunt tempus eſſe partem eternitatis et
iſti fuerũt ytalici. Ocoõʒ eos igit᷑ nõ differt
eternitas a tempoꝛe/niſi ẽm tempus totũ
Aa parte ſua let ſicut maiꝰ tempus a mino⸗
ri. Scoõm eos etia eternitas non pꝛecedit

tempus.imo ſi vere pars eſte ternitatistẽ

pus naturaliter pᷣcedit eternitatẽ. om̃is eĩ
pars pꝛioꝛ ſuo toto eſt.quonia quedã cau
hil fuit vel eſſe potuerit.ſic nec ante totuʒ
tempus. Amplius. NHemo vnq; poſu

tu em̃ ſcis.quia diem craſtina pᷣce dit dies
hodierna.et nox tota que media eſt inter
dio illi medioſquaſi contigua erat eterni⸗
las qre finiebatur ſiue terminabat᷑ ad il⸗
lud. Erit ergo ſcm boc finita eternitas ⁊
habens terminũ ſentẽcie ſciliq; illius me⸗
di quemadmodũ dies craſena terminũ
habet inicialem finẽ noctis imminentis.
Si vero pᷣcedit eam ſine medio.tũctermi
natur ex neceſſitate eternitas ad illo.quẽ⸗
uadmodum dies craſtina ad noctẽ pceden

Incipit ſecunda pars pꝛime partis de

Equit᷑ ea que pꝛeceſſe⸗
rũt inueſtigare de iß5

coꝛꝑa hũana.Et qm̃ hec oĩa pcedit inue⸗ f

Amõ̃.ſicut ante eternitateʒ ni⸗/

it eternitatem niſi inſinitaʒiquare añ eter⸗
nitatem nihil fuitem aliqd ante eam
Juiuvel pᷣceſſit eam alio medio vel nullo.

iſtos duos dies q̃re ſi pceſſitr eam alio me

ſars pꝛima de vniuero

7. 7
:.

nũ dicunt homines cõmuniter ꝙ nec inci
bm omunem intelligent hominũ. Dico
poſterius cum em eternitatis eẽ pmanẽs
ſit imo ißa eternitas pmantla intermia⸗
bilis ⁊ ex vtraq; parte infinitapermanen

tia aui ei fluxibilitas contraria ſunt.ergo
nihil fluxus ẽ in eternitate nihil fluens.q⸗

re nec pᷣus nec poſterius eſt in an. Amꝰ5
Nauid eſt ipᷣus niſi fluens eſſe ⁊ nullo mõ
pmanens id e ſed nihil ſui pmanẽs ĩ adu
vel potentia. Si em aliqd tempoꝛis ymas
neretiam no e&t illudvel tempus vł pars
tempꝑis. cum eẽ topis nõ ſit niſi fluere jm

totũ fluere irreceptibiliter 2 eſtimabilik

biliter. Amp. indeninẽtia cadit in diſmi
nitionẽ eternitatis. Eternũ em eſt vt pꝛedi
xi ᷣm intellectũ omniuʒ; nec incipiens nec

OQOuare eẽ eternitatis pmanere eſt influxi

„

) Anece ere in nõeſſe. cadere autem in no⸗

R☚

— ——

cialis eternitalisſtẽpus igr eternitas een
cialiter ↄtraria ſuntq̃re ſicut ꝓpᷣũ ⁊ eſſen
ciale eſt tẽpoꝛi fluere vei deſinere. ita eter
nitati permanere et ſtare. Oꝭ ſi dixeritt e
ternitas 'm totũ eſt ꝓpᷣum ſtare.led pti⸗
bus eenciale fluere. deſtruit᷑ hocduobus

e
modis.ꝛimũ q: eternitas ſᷣm ip̃m toluz
c onomerũ ſicut et tempus.et ꝓpter hocſi

a tota eternitate ſicut nec ab aliqua parti⸗
um eius. Quare tota eternitatẽ neceſſe eſt
oↄtinue deſinere et cadere in nõeſſe.Et at/
tende quia iſta poſitio eſt quéadmodum

ſi quis ponat aliqð torũ albũ et aualibet

eius partẽ nigra aut ecõuerſo. Secũdus
mody deſtructionis ẽ ex hacradice. qeni⸗
hil recipit in ſe cõtrariũ eẽncie ſue.Eſt aut

tempns fluxus cõrinuus irretinibilis quo
niã eius eẽ eſt fluere cõtinuo et irretinibili

ter, Eterniias aut ecõtranio ſtabilitas cõ⸗

in iᷣm. quare modis omnibus ſedue
tur ex huiuſmodi poſitione eternitatẽ efe
finitam. Manilſeſtum aut eſt e oẽs di
finiũt eternuũ að nec haber pᷣncipiũ neq; ſi
nem. ? intelligit vᷣncipumet finẽ duratic
nis ſiue permanentie ſue Similiter ⁊ eter

igllipe

deſinens. Deſin entia vo eſſencialis eſt te

eẽncialis eſt tempoꝛis.indeſinẽtia vo eẽn

fluere vl deſinere eſt eſſenciale alicui erp⸗
libus erit eſſenciale et toti.quare necactlu
nec ratione ſeparabit᷑ fluere vel deſnere

Einblle
ſetflaxiot

.

— —

iencaipins
grnditefe
ſaumneftbi
lalenvel⸗

4
ſaanun
eimnſel

ſueſontzaa

Aurdkann

isinuma
lſtiuisdtpe
Gnernon
Mumiiüeit
mminbien
Kteeröci
hrininebe
Murhcen⸗
nnignevere

iteſehusonan

Mniblererekee
gnühmmu:
enensfaine

fhindarid

Msgnintn.

MWnenn

Unhnuosge
lihuenlyen.
itknluma
fieumiucnen
lluige
Ehustoeerde
Pͤdalinlen
Wnt

itczi
receminsnn

moanidiizi
Eemnitanseige
Spnanihann
neinfmnishenn
SContundln
müraenblin
nuseſtua 1
ſluenseſeim
nibiſcionni
udpeltenguͤf
gisno itnür
nspmmanerettt
Naefininas an
Eemäcidn
nninz netinche
in oeſann
nein pebonite
ſe adaraum
en nr
gre reideſtn
eſ hin n⸗
re deſnt ar
eſteſen⸗
leetnoi ,
bit fuan
ſculhel 1,

tinua et influxibilis quoniã eternũ eſt ſta

bile continuũ intluxibiliter ꝙ ẽ dicere in⸗
deſinibiliter.eſſencia igr eternitatis coõtra

ria eſt fluxibilitati et deſinentie. Non reci

pit igr illa wel in ſe vel in partibus ſuis cuũ

„

eſſencia ipius ab eſſentia partiũ contrari⸗

etate diuerſari nõ poſſint. Iam igt decla
tum eſt tibi per hoctempꝰno eſſe eter/

K tatem nec partẽ eternitatis in eternita
Ote non poſſe eſſe hus neq; poſterius ſeðᷣm

fuit eternitas.

Manifeſtum eſt qa in coꝛpalis

ſucceſſioneʒ aut flurum ſiue deſinentiam
Quare eſſe eternitaus totum ſimul eſt nõ

inq; ſimul comitatia tẽpali ſed abnegatio

ne poꝛitatis et poſterioꝛitatis. quẽadmo⸗
dũ ſi dicerem ꝙ in ea nibil ante.nihil pꝰ.

Declaratu etia eſt tibi ipſam eſſe infinitaʒ

et interminabilem ex vtraq; parte hoceſt
nec habere pᷣndpiũ.nec hahere finẽ.Silr
nec hre pᷣmũu nec habere vltimũ. et ꝓpter
hoc nechabere mediũ. bi em̃ ẽ mediuʒ
in duratione neceſſe eſt eẽ pᷣus et poſteriꝰ

⁊ ſucceſſionis oꝛdinẽ.quare ſimplicẽ ⁊ im:

partibilẽ neceſſe eſt eſſe eternitatehoc aut
ſequũtur multe queſtiones.Pꝛima eſt cũ
eternitas ſu imparubilis.tempus autem
infinitũ pa rtibile eſt igr eternitas ad tem

pus quẽèadmodum ipm nuc impartibile

ad totũ tempus. Quare tempus ẽ ĩ infini

tum maius q; eternitas. Nemo auteʒ du

bitauit vſq; hodie.quin eternitas ſit ma⸗

ioꝛ in infinitum tempoꝛe.⁊ quia tempꝰ in

fra eternitatem eſt ipᷣm eſu pᷣcedit eterni
tas et ſequit᷑.Si enim ceſſaret tpᷣs pꝰ ipᷣm

eternitas. hoc eſt dicere.ſi deſineret eſſe tẽ

pus. Similiter ſi cepit tempus ante ipſuʒ

Ttende igr.qꝛ ipᷣe creatoꝛ benedi⸗

finitus et immenſus amplitudi

et circũdans.Qua autẽ amplitudine⁊ cir

cũſpectione omnia circũcludit et circũſcri

bit intra ſe.⁊ claudit omnia atqʒ continet
Atten⸗
de et aliud exemplũ.quõ ſpecies que in ſe
impartivilis ẽ coꝛpaliter id ẽ ſᷣm longuʒ ⁊
latũ et altuʒ. Sic et linea amplitudine ge
neralitatis que vtiq; ſpũalis amplitudo ẽ
Continẽtia vo coꝛpali nõ ↄtinet niſi ꝑtes
ſuas.Alio vo mõ cotinet pũcta que in ea
ſunt ad quarum nullũ habet in quatitate
cõparationẽ ppoꝛtionalemiet ꝓpter hoc

veriſſime dicit᷑ in infinitũ maioꝛ ꝙqᷓ; eoꝛuʒ.
boc eſt ſuꝑ omnẽ ꝓpoꝛiionẽ cũ ſit advnũ

ag ctus ſimplex ⁊ impartibilis et tñ ẽ

ne ſna immẽſitate omnia inter ſe ↄtinẽs

o)

lxv

quodq; ioꝝ pluſq dupla pluſq; tripla ⁊
ita ĩ ifinitũ.Heriſſime igr dici poteſt ex eis
in diuiduũ ẽ in ampli

que iam diri tibi/ ꝙ duu
tudine ſpeciei Sic punctꝰ? in linea/et hoc

quonia nũerus indiuiduoꝝ infinit⸗ eſt.
gquare amplitudo ſpeciei potẽcialiter infi⸗

nita ẽ qntũ ad indiuidua. Nõ em̃ cõtinet
amplitudo tm̃ eius pꝛopoꝛtionaliter indi
uidua que ſũt in actu. imo quecũq; eẽ poſ
ſüt et gbuſcuũq; ratio ipius poteſt cõpete⸗

re.qð ẽ dicere ꝙ nõ ẽ limuata hec ſpecies
homo vt continere non poſſit niſi indini

dua que ſunt vel que fiunt vel que futura
ſuntquaſi oꝑteret capacitatẽ eius et am⸗
plitudinẽ dilatare ſi placeret creatoꝛi plu/
res homies creare qᷓ; apõ ſe ſtatuerinlaut
anguſtari ſi paucioꝛes ei creare placuiſſet
O mni ꝗpope intelligeẽti manifeſtũ ẽ in am
plitudine ſpeciei in ſe vtriuſq; immutataʒ
penitus pmanere.Et ꝓpter hec exempla
auencebꝛon licet laudada ſint ⁊ intellectu
poſt admirãtia nõ tamẽ ita ꝓppᷣa ſunt⁊ cõ

ueniẽtia materie de qua agitur hic. Dixit

em̃ idem phyloſophus ꝙ mũdus ſenſibi

lis ſiue lenſilis ẽ in ipᷣo eẽ vniuerſaliquaſi
diceret in altitudine vel amputudine entt

⁊ accipias ens cõmune ac generale tanq;
cõmune omniũ. In illa amplitudine cõi
tatis ipius ẽ mũdus ſenſibilis tanq; naui

cula in medio maris aut tanq auicula in

medio aeris. Non em̃ dubitandũ ẽ quin

⁊ mare finitũ ſit⁊ aer ⁊ ꝙ finitũ nõ poteſt

ↄtinere infinita eiuſdẽ quãtitatthoc ẽ quã

titatẽ eiuſdẽ generis cum ipᷣo ⁊ ꝓpter hboec

mare quãtũcunq; ſitnõ poteſt cape naui

culas infinitas quatũcũq; ꝑuas. Similit
neq; aer auiculas.Declaratũ em̃ ẽ nibi ali
as qꝛ nullũ finitũ aggregatũ eẽ poteſt exi

finitis tantisſui generis qð eſt dicere.nul

la quantitas ex infinitis cubitis et digins eſ-
Quare maniteſtũ eſt.qia quecũq; naui

cula quãtũcunq; ꝑua in mari exiſtente de

trahitur amplitudini maris capacitate ipi

us nauicule quantũcunq; parue.Quare

manifeſtũ ẽ certũ eẽ numerũ? determina
tũ vltra quẽ nõ poſſet caꝑe etiã vna naui/

culã vel medietateʒ vnius de naniculis in
telligo equalis quatitatis. Neceſſe igitur
eſſʒ ipᷣm dilatsri ⁊ additionem fieri ſupꝛa

amplitudinem eius. Si maioꝛ numerus
nauiũ in ip̃m mittendus eẽt.De amplitu

dine aũt ſpeciei ⁊ generis dedaratum eſt
Libi alter eſſe. l
Ebes enam ſcire qꝛ quãtitates nõ

ſunt ꝓpoꝛtionaliter compabiles que nõ

ſunt eiuſdẽ generis et ꝗbus non eſt vnus e OEe Uneg lectan
ſurat ſᷣm diſtantia extremitatuũ ſuarũ ab

modus menſurãdi et ꝓpter hoc eternitas
et tempus nõ ſunt adinuiceʒ compabiles
Quapꝛopt᷑ amplitudo coꝛpalis et ampli/
tudo ſpiritualisnullã habent adinuicem
ꝓboꝛtiondamplitudinẽ nanq; coꝛpalem
faacit multitudo partiũet aggregatioam/
plitudinẽ vo ſpnaleʒ vnitas ⁊ ſimplicitas
et hec ẽ cauſa ꝓpter quã creatoꝛ altiſſimꝰ2

et benedictꝰ ẽ in vltimitate amplitudinis Kviget nedietas et a
bet em̃ medietatẽ ratiois ipᷣius.Cum eniʒ

Alſicut ẽ in vltimitate ſimplicitatis ⁊ imꝑtibi
J litatis et quis ẽ ordo ſimplicitatis et imp⸗
ibilitatis.idem ẽ oꝛdo amplitudinis ſpiri
tualis et capacitatis Sicut facia te ſcire in
tractatu ſequẽti hũc ꝗ erit de ſubſtancijs
ſpiritualibus et abſtractis Quia igr am⸗
plitudinẽ ſeu la titudinem ſeu longuudi⸗
neum in eternitateſfacit ſtabilitas in tempe
So ſluxus ſeu fluxibilitas. Impoſſibile ẽ
comꝑꝓdalia eſſe ꝓpoꝛtionaliter eternitatẽ ?
tempus.pꝑ hoc enim ꝙ ſtat inchoabiliter
et indeſinibiliter. non habet pᷣmũ neq; vl
timũ ideo nec pᷣus nec poſterius nec me
diũ.tempus econtrario ſe habet ꝑ hoc q;
fiuit irretinibilit᷑ ⁊ hoc ipᷣm facit in ea ſim⸗
plicias. Simplicitas em ꝓhibet eam ab
aggreganioone ptium et oꝛdine ipᷣarum.q̃
re ꝓhibet eam habere pᷣus et poſterius ⁊

3, Knigatge et vltimũ. Juxta hanc viã

ſciendu tibi. qa tempus locus et numerꝰ
impꝛopoꝛtionales ſunt adinuicẽ.neq; em̃
vere dicere ꝙ; aliꝗs numerus ẽ maioꝛ ali-
quo tpꝑe aut ecõuerſo.Similiter neqʒ; tem
Pus loco aut locus tempoꝛe.et ridede ſũt
huliuſmõi locutiones ſophyſtarũ ⁊ ↄꝑati
ones ꝗbus dicut hoꝛã vel aliam ptem tẽ/
poꝛis maioꝛem eſſe vel minoꝛem vel eqlẽ
miliario. Uidi autem tẽpe meo doctoꝛes
gFramaticos ꝗ ſic oquentes vel grãmatice
loqui dicerent. Dbes etiã ſcire ga de ver
bis ꝙ maxime cõgruit eternitani ẽ verbũ
endiſtandi Silr 2 pmanendiet hocin
ꝓlenti tꝑe ſolũmõ fuiſſe em̃ vel foꝛeſtetiſ/
le vel ſtatura eſſe ꝑmãſiſſe aut pmanſuraʒ
eeno ꝓpᷣe ꝑlinẽt ad eã et cauſas ſuꝑ hoc
iam p̈dixi. ⁊ in libꝛis ꝓphetarũ cũ de crea
toꝛe loquẽt ipi pphete iuenies ſepeq eſt
vel es ad ipᷣm vel de ipᷣo diest. Raro aũt
de eo dicut alion tempoꝝ v̈ba quãq; T ir
ralionabiliter de eo dici poſſint. Sʒ cũ in
terptalionibꝰ ⁊ expoſitionibꝰ q̊s alibi di⸗
diciſti. ariſtoteles añt diritlineò curuã ? li
nea recta incõmeſurabiles eẽ. cauſam vo

Pars pꝛima de vniuerſo

Vpter quã hec dixit. ꝗa nõ eis igem mo
dus mẽſuradi ⁊ hoc ẽ qm̃ linea recta men

inuicẽ. Maioꝛ em̃ linea recta ðꝛ q; alia cu
ius extremitates mag: diſtãt ab inuicem
Nũõ em̃ idẽ modus mẽſuradi linee curue.
Alioquin omnis coꝛda eſſʒ equalis arcui

ſu et econuerro.
Euertar güt adbuc ad impnbilita

tẽ eternitatis ? dicã qa ppetuitas
videt eẽ medietas eternitatis ha/

eternũ ſit ꝙ nec habuit pᷣncipiũ nec habi
turũ ẽ finẽ. Medietas iſtiꝰ ratiõis ratio ẽ
ppetuitatis.Eodẽ mõ ſi oixerè qa vnũqð

q; ẽ inchoabiliter ⁊ ideſinibilit᷑. Indeſini
bilitas idẽ ẽ ꝙ ppetuitas q̃re videt eẽ me
dietas eternitatt. Amp̃ᷣ.duratiõis eter

ne accipe mediũ vel medietatẽ.ppetuitas
ẽ medietas iſtiꝰduratiõis.Lata em̃ ẽ du⸗
tatio ꝗᷓ nõ incepit et terminat᷑ in hocnũc
pᷣſenti.quata ẽ duratio qᷓ icipit ab eodeʒ ⁊

nũqᷓ; finiet᷑.qre pᷣſens nũc diuidit tot du

rationeʒ qᷓ nec ĩcepit nec finiẽda ẽ in duas
iſtas ptes equas.Et in vtraq; iſtarũ ẽ me⸗
Buabꝰintẽtionibꝰ. Una naq; intentioe ð:
tempꝰvite ſeu ꝑmanẽtie ſiue exiſtentie ali
cuiꝰ rei? ẽ mẽſura vniuſcuiuſq; eoꝝ ⁊ nõ

congruit verbũ duratiois ſm intentionẽ
iſta niſi in tꝑe exiſtẽtibꝰhocẽ eis quo ẽet.
vel actioões fluũt cũ tpꝑe. Sic eẽ motus flu

it cũ tpe.Silr actiones celeſtiũ coꝛpon ſi⸗

militer paſſiones ⁊ opationes naturaliuʒ

⁊ viteelia multoꝝ oialiũ cũ tpe fluũt. ⁊ ſie
ſe hʒ de oĩbꝰ qᷓ inceperũt in tpe vel ex tpe

Oia em̃ hmõi nũerant᷑ a tpevel fm eẽ vlł

ſm actiones ⁊ paſſiões ſuas/talia igr ſũt

oia mobilia alr mutabilia? de pennibꝰ
dico idẽ quoꝝ eẽ nõ ẽ deſinibile qa ⁊ fm

eẽ ſuũ menſurat a tꝑe cũ a tꝑe pᷣncipi ter⸗
minet ipᷣe. licet em nõ finiat᷑ eẽ eoꝝ in tpe
tñ menſurat᷑ a tpe.licet a ſpe nõ finito ſi tẽᷣ
pus debeat eẽ ifinitũ. De hoc ei queſtio ?
płime difficultatè ⁊ nõ ẽ dubiũ.ꝗqn qdam

mẽſuratio tpalis ſit talis ĩmẽſitati. Ono⸗
damõò eĩ mentit᷑ lineã ꝗ dic ea finitã in ſe?

ifinita ad punctũ. et ꝓpter hoc ppetnia⸗
queda męeſura ẽ ſi aliqᷓ coꝛpa ĩfinita eent
vel aliqᷓ linea ifinita ex altera tñ pte finita

mentnzaekinzeel ncengfeenuc.

menſura eẽ linee talis nec videtur eè ali
ratio ſi ſinita menſura menſurat finitum
quin ? infinitũ ĩ finita. Si infinitu ẽ aligd

.

ncnon
nociiſ
dicar
ſnitusſ
ſadeſit
no
lanunen
llniue⸗
MMo!
Neſetuunn
ſetntante
anponmi
roe
aino
eroonor.
nümne
Mrce
Allsizd
Minighhn
apdctiga
ſoipaer De
Wrrdcün
Wmeduni⸗
Whasden
nenanai
lenpe
CCpogun
nenſnnvil
foelsp
Ceſto ſint
belpafſon
hnun len
badurano⸗
ſſtfieign
Sit mue
nnſagin
Menlmnn 0
anemnit
hutkrtnn
nllpiit

cgeſhenar

denseknn
osiölr
sitnisn
noſonagn

utas tſiki
Nii
ntdcnig
talemmnin
noichenn
ſnsticnin
Dunaiiin
Sitpigii,
emguin
Urnmmm)
nanirtrdka
zynucin
znösftiN
bnesr
ipe iin
ppes celeſn⸗,
zialiüculg

ſesſn

dicat ꝙ decem puncta numerat numerꝰ ĩ
finitus ſcʒ denarius ? mille millenarius?

ita de ſingulis alis nuüeraus et numerus

Eodẽ mo puncta inſinita et innumerabi⸗
lia numerat infinitus numerus et ſermo

autenticus et ſanctus habet ꝙ numerus
annoꝛũ dei ineſtimabilis. Uęrũ quoniaʒ

deeſſe huiuſmõi ſubſtanciarũ nibil omni
no fuit cum tꝑe ſed totum eſt integrum et

illeſum ꝑ omnia in quolibet nunc ipiꝰ tẽ⸗

poꝛis no ꝓpꝛie eoꝛum eẽ dicit eſſe in tem
poꝛe. quẽadmodu em̃ qð totuʒ eſt in nno
puncto locinon ꝓpꝛie dicit eſſe in toto lo
co. Similiter neq; ꝙ eſt in parte loci non
ꝓỹe dicitur eſſe in toto loco.ſed mag Fᷣin
accidens.quẽa dmodũ nec locus alicuius
dicit᷑ niũ ꝙ ipᷣm pcile continet maioꝛ vo

locus dicit locus ipius ꝙ non ipᷣm totuʒ
nõ implet. Sic anime huane nullomodo

noſtre dicutur eſſe in tpe qð eſt minus du
rauone earũ aut maius.et eſſe earũ in coꝛ
poꝛibus pꝓculdubio eſſe ipale hoc ẽ a tpe
menſuratũ cum iniciũ habeat et finem in
tempoꝛe. Similiter actiones ⁊ paſſiones

in quocund genere quãtitatis. Quemad tis 2 ppter hoc determinationem. Sicut
modüũ ſi gs diceret ꝙ quẽadmoduʒ ſi ꝗs

cubitus et duo cubiti diuerſe ſpecies men
ſure ſunt. ppter maniſeſtam determinani
onem qua exijt altera ab altera. eſſe eniz
tempoꝛis/vt ſupꝛa dixi tibi totum ẽ fiuere
⁊ in hoc non diſteri dies ab hoꝛa velecõ⸗
ſo. Sed reuera determinationibus diffe⸗
runt.et hec eſt intẽtio mea in hoc et deter
minatio iſta eſſencialis eſt quannutali per
modũ quo quanntas eſt. Be tempoꝛe ve
ro an ſit infinitum finem habituruʒ
apud ſapientes queſtio eſt Ariſtotebnan
q; viſum fuit vel habuiſſle iniciũ neq; ha⸗
biturum ſinem.⁊ de hoc erit perſcrutatio

tidbi ſufficiens in ſequentibus in quoꝝvia

nunc ſum. Mautem auerebam in pꝛece⸗
dentibus videlicet an perpeluuas eiſz di
midiata eternitas Jam dixi tibi ꝙ non ẽ
nullomodo partibilis eternitas ſed reue⸗
ra.ſi tempus eſſet iuxta opinionẽ Ariſtoł
Sine pᷣncipio ſq ⁊ ſine finereuera ꝑpetu
itas eet dimidiũ tempoꝛ:is ex vtraq; parte
infiniti hoc autem dici non equiuoce po/

teſt eternitas. Jam enim patefeci tibi cõ⸗

quas agunt in coꝛpibus etꝑ coꝛpa tempe dirit ter tem eẽ eternitatis vo
cauit totũ tempus ſcilicet infinituũ eternita

menſurabiles ſunt et menſurant᷑. Deeſſe

vᷣ cius apud ſe hoc extra coꝛpus non eſt

queſtio.ſi in eo ſtatu actiones alique ſunt
ei vel paſſiones licet ſpuales ꝗqn tempoꝛe

et puncto tempis menſurent᷑.Si em̃ lubi⸗
to et durationem nulla habẽétes. Ma

nifeſtũ eſt quia puncto tꝑpis menſurantur / erlar autẽ etern DcERE
SDi vo pmanent.ſed finem habent cũ cer/⸗⸗ quia ipſa eſt contraria tpi ſicut oſtẽdi ſtibi
tum ſit eas inciꝑe. manifeſtũ ẽ eas tempo

re menſurari ſi finem alique earũ nõ
habent erunt infinie ſcõᷣm durationem⁊
hoc a ꝑte futuri. ex alia eniʒ pꝑte finite ſunt

cum incipiãt ⁊ pᷣncipiũ habeant in tempe
Di em̃ lemous itinitũ eſt cuʒ tempꝰeſſen⸗
cialiter menſura ſic erit menſura infinita/
rũ taliũ ſalicet que in tꝑe incipiunt et tem

poꝛe finiſtur. Manifeſtum em̃ẽ quia
augmentium quantumcunq; ſit non mu⸗

tateſſenciam eius in quo eſtaut ſpeciem.

niſt in hüs ſolis que determinatã habent

efſſenciam vt numeri quoꝛum vnuſquiſq;

determinatam habet eſſenciami Et ideo
additione et detractione etiam vniusvni

tatis ᷣm ſpeciem diuerſanturhoꝛa vo nõ
tietel ſcõm eſſenciam qua eſt temp⸗ al

lerins ſpeciei eſſe qᷓ; dies. Licet poſſet dici

loꝛñtan alia ſpecies meniure vel quatita

trarieratem maniſeſtam inter eternitate;
et tempus ex quo aꝑparere tibi poteſt. qe
qui dirit tempus partem eẽ eternitatis ꝰo

tẽ ꝓpter qð in ratione ſeu dimnitiõe ſua

non eſt locutus de illo.ſed de ptibꝰ deter

minatis ipius ⁊ ideo cum dixiſſet.Lempꝰ

eſt pars eternitatis adiunxit cuz anni mẽ

ſura diuturniq; circa ↄmenſuratiõeʒ. Be
Mertar aute adipam eternitatem 2? dicam

iam ⁊ quia ipᷣa impartibilis ẽ partibilita⸗

te cõmunitatis/⁊ quia ipᷣa circũdans tem

pus et tpe maioꝛ/abſq; comparatione ꝙꝓ
poꝛtionali. Deinde dſo quia ipſa ꝓpꝛia eſe
creatoꝛis benedicti atq; ſ õ
Fodiee

9
et

aliud cepit et fuitpoſtq; nõ fuib qðẽ dic
re quonia aliund habet eẽ poſt non eſſe.

poc faciam te ſcire in ſequẽtibus poſt pau

ca. Solum em̃ eẽ creatoꝛis eſt neceſſe per
ſe ex omnibus modis ſuis. omne autem
alind eſt poſſibile eſſe ꝑ ſe ⁊ nõ neceſſe eẽ
imo eſt ceſſons ec uantũ in ißo eſt. et ꝓ⸗
pter hoc recedit et reuertit᷑ in noneſſe qn/
tum in ipᷣo eſt niſi reuneatur ꝑ creatoꝛem
qð eſt dicere p ipᷣm neceſſe eẽ per ſe.
Eterminandum autem eſt. ac ſtu
dioſe perſcæutandum de ipa eter⸗
rnitate quid ii eiꝰ eſſe videlicet an
eſſe ipᷣius creatoꝛis an aliud ab illo an pꝛi

Pears pꝛima de vniuerſo

Kater

uatio. Q ſi dixerit quia cum ipᷣm eſſe iuſmodi ꝓhibitionibus non relertet eter Lenunn
creatoꝛis. Qualiter igitur erit ↄtraria em nus et eternitas non differunt. Sicut de⸗ akfuſe
poꝛijeſſe quippe creatoꝛis non haber con⸗ us et deitas et non dubitat aliquis intel⸗ hihacet
trarium neq; oppoſitũ neq; non eſſe. Si⸗ ligens quin deus ſit ſua deitas et ecõuer⸗ s e
cut iam te ſcire feci in alis. Si vero dxe⸗ ſo.Sic eternus deus et eius eternitas res lonunr
rit quia eſſe eternitatis eſt aliud ab ipo eẽ vna ſunt.Licet igitur abſtractiuum videa Plpinzn
creato:is cepit igitur eternitas cum omne tur nomen deitatis nõ eſt ita abſtractiunun Annm
aliud ab ipᷣo ceperit. vel quia nondum il- nec aliquid delinquatur de ſignificauone Mulllii⸗
