de hmoi ſitibpartib“ celi qm̃ alu aliquo

mõ aut nõ. Si melioꝛes.debẽt igr partes

celi diutius in illis eẽ.q; in alus.hoc aut

nõ ẽ verũcũ motus celi cõtinuus ſit ⁊ eq̃⸗

lis. Qè ſi nulio mõ melioꝛes ſuni quideʒ

Pkpol⸗
Cticont

ficientius cum eius eẽ non fit niſi deficere

giunelert

i punfon

Gkunia
lliuil

ſgengen
e
ſafuman

ument

Gnniipes
Uüan

häkars
ſuneinche
ngogen
poraupy
Grapeinon
enngeize

unloiin
illatan

Nrnoas

ugi
enngkann

antorn⸗
alttii
migam
igtnti
Mlchetude
Cugnen
Uirſtplanns

fhoſehn

umminte
ntecte

une

N

nuneneig

urentet

nüeusiinet,
tig
mam ſalots
nunmiit
sigiithelge
monszinet
inbiüggit
nsanii dnn
döinhe⸗
Aiſeit
micuntei
mnomsſooer

Heinonitut
tonnn
lrnconmnid:
mnifti
norgeiſt

nionin
ma rin e

gftiunf

eiginiten

il
ceſisad nefi
enonziin

coꝛum aligbus ex alijs. In nullo igr pꝛo

deſt eis mutare eos quod autè nullo mo

doꝛũ ꝓdeſt omino vel noxiũ ẽ vel vani
Quare mutatio ſituũ ſiue motus c omni
no vel noxia celo vel ꝑtibus ſuis vel inuti

lis ⁊ fruſtra. Amp. ſi ois ſitus ſunt eꝗ
boni celo ⁊ ꝑtibus eius ergo cũ deſerit

daʒ et acqꝗrit alios eque bonos amittitvt
ſunt uli quos acqrit. pĩde iguur ẽ acſi nõ

acqꝗreret. qre fruſtra laboꝛat in acqrendo

Aummp.ſi pficitur in aqrendo neceſſe eſt
vt depficiatur amittẽdo eq bonos Si em̃
aquiſitio nouoꝝ eſt ꝑfectio eiuſdẽ neceſſe
Evt ammiſſio eoꝝ ſit amiſſio pfectiõis.

Qi celu euremũ ſiue ſupꝛemũ ncce ẽ

elſſe quietiſſimũ.

Ecigitur oĩa agregaui hic vt pate
facerẽ tibi q molus nõ poteſt eẽ
pfectio Et qm̃ quies atʒ ſtabilitas
Leſt eẽ ꝑfectio eiuſdẽ vel comes ꝑ⸗

digniè

fectioõis quin pfectio becſinis ẽ in quo ꝗ/
elſcit vnũquodq; Motus em fruſtra ẽ vbi

nec indigetia nec impfectio ẽ. Manikfe
ſtum etia eſt. qꝛ natura no mouet niſi ad

id in quo getibile intẽdit ſubiectũ quod
mouel et ꝓpter hoc diffinit ab Ariſtotile

pᷣncipiũ motus ⁊ quietis per ſe mobilis⁊

cetera.quia etiã ſi vera eet poſitio eoꝛum
motus celi nõ eſſet per ſe celi.ſed partiuʒ
eiuſdẽ.et hoc eſt qm̃ cuius eſt finis eiuſdẽ
eſt ⁊ motus. Quia igitur finis ⁊ perfectio
huiuſmodi motus valet renouatio ſutu⸗
um eſt partiũ ipᷣius celi per ſe erit ⁊ motꝰ
celi earuʒ ꝑ ſe cũ renouatio ſituũ ſit finis
⁊ perfectio.Econtrario aut didiciſci dici
conſueuit a phyloʒophis.Celũ igitur ex⸗
rremũ ſen ſupꝛemũ neceſſe ẽ eſſe quietiſſi

mũ ꝓprt vltimitatẽ elõgatiõis ſue ab im

perfectione? indigetia. Amp. qualiter

creatoꝛ ꝓuidiſſet terre de loco ꝗetis ꝑpe/
tueq; ſtabilitans. et nõ potius celo maxi

me vltimo ſed reuqſſet eum in inquietu/
dine ⁊ in inſtabilitate pᷣſernim cũ poſt ra
tionẽ vniueſalem futurã quã om̃is lex ꝓ/
minit ibi colocandi fuit oes quibꝰ boni⸗
tas creatoꝛis pᷣparauit felicitatẽ eternã et

quos elegit ad illã. Non em̃ poſſit ibi eſſe

eis felicitas niſi eoꝝn habitano tam inqe/
la vertigine continue volueret. Woł' ꝗap
pe vltimi celi eſſet omni tempeſtate rapi/

dioꝛ quia ⁊ ðquolibet alioꝝ ceſoꝛum hoc
manikeſtũ eſt. De ratione vo moꝛtuo: uʒ
licit omnis ler ea ſupponat certitudinẽ ti⸗

bi facin loco ſuo. videlicet in capillo ð re⸗

.

„

poſito. dico quia con

nouanone vniuerſi.

De oꝛdine ſiue poſitione empirrei celi

ys igr ita determinat: ⁊ poſit: vi
Dd dulicer ꝗ celum pꝛimuz creatũ qui
etiſſimn ſit ĩ extremo ſubmo vni⸗
ꝛpoꝛei ſeu coska lis lerra vo ex op⸗
ſequẽs eſtvt celũ qd
eſt in vltimitate mobilitatis ſit in equali
diſta ntia ab illis duobus.hoc e dicere in
medio eoꝛũ. Sicut narrat fmo ꝓpheticꝰ
fiat fimamentũ in medio aquarũ aquaʒ
quippe tota maſiaʒ ſeu molẽ que inter t
ram et celũ illud quietiſſimũ creata eſt.⁊
hebꝛei ᷣm ſapiẽtes ⁊ xpᷣiani in rebus diui

nalibus ꝓphetates nominatam dirxerũt

Quidam aũt etiam terrã ⁊ abyſſum ipßaʒ
vocata arbitrati ſunt terra ⁊ aquam quia
potẽtialr vtrunq; eoꝛũ erat. Utrun q; em̃
er ea erat generanduũ ⁊ generatũ eſt omi⸗
potentivtute creatoꝛt abyſlum auũt quidã
eam dixerunt ꝓpter ꝓfunditatẽ ⁊ confu/
ſionem. Narratio aunt ꝓphenca totuʒ in
ſinuat fuiſſe aquãa a terra vſq; ad celũ em

pirreũ ⁊ totũ vocat abyſſum que eſt ppᷣa

nominatio aquarũ multarn ⁊ in medio

hoc aque quã pꝛemultitudie ſuavocauit

abyſſum Dic faclũ fuiſſe celuʒ qð vocat
firmamentũ De igne vo aere ac genera
tionibꝰ eoꝛum nulla videtur penitus face
re mentiõʒ liq quidã ex philoʒ ophis he⸗

bꝛeoꝛuũ ſomniaueri per ſpm̃ domini pꝛo⸗
phetam aera intellexiſſe eo ꝙ apud eos
poc ẽ in littera hebꝛaica legẽ ꝙ ſpiritu ha
beiur ventus taq; ventũ opinaretur eſſe

aera motu. Q?è ? quidam eſtimauerunt
per tenebꝛas vo vbi dicitur æ tenebꝛe erat
ſupꝑ faciam abyſſi voluit intelligere igneʒ

elementũ eo ꝙ tenebꝛoſe ſit ignis hmõi

Si ẽm luminoſus eſſet videretur vel de
noctevel de die cũ totaliter circũdet aera

2 natet ſuꝑ ipᷣm ⁊ ita totũ celuʒ videretur

nobis ardere qui ſumꝰin terra. bmõi au
tem erroꝛ eſt ex ipᷣo ſermone ꝓhetico ma
nikeſt⸗ eſt qm ſecundn hoc dixiſſet pphe⸗
ta quia tenebꝛe erat ſuper ſom domini id
eſt ignis ſup aera. Amp̃. firmamentu
non eẽt factugin medio aquaꝝ. Si enim
eſſet factum in medio ean. Sicutet iße te
xtus ꝓphetie dicit pars aquaꝝ eẽt ſub eo
⁊ pars ſupꝛa aer vo ⁊ ignis ex neceſſitate
ſunt ſuper oẽs aquas.⁊ erant m ipſum

tunc ergo neq; aer neq; ignis ent ſub ar⸗
r “ d

Poars pꝛima de vniuerſo.

mamento heq iſte aer eẽt veri noĩs ſͦ po
tius aqua calefacta Amp. in oꝛdinatiſ

ſime locaſſet deꝰ celum in medio aqueꝝ

cuũ naturali nobilitate ſupeẽ debeat om/
nibus elemẽtis ⁊ hoc requirit etiã motus
eiuſdem circularis ꝗ recto motu exneceſ⸗
ſitate poꝛ eſt atʒ ꝑfectioꝛ. Motus aut ele/
mentonꝝn omniu rectus ẽ ꝓpter hanc diffi⸗
cultatẽ dixit noie aquarũ ꝓphetam vſuʒ
fuiſſe equiuoce ⁊ noĩie aquarũ intellectaꝰ
fuiſſe totam materiã illam qua facta ẽ ge
neratio celoꝝ ⁊ elemẽtoꝛum.Et in hac eꝗ
uocatione multi etia ſapientũ chꝛiſtiano/

rum eideʒ ↄcoꝛdat dicẽtes.Cu m em̃ dictũ
ab eodẽ ꝓpheta.Cõgregẽtur aque q̃ ſu⸗
per celos ſunt in locũvnum intellexiſe eũ
notas nobis aquas q́s maria ↄtinẽt. Cũ

vero dixit fiat firmamẽtũ in medio aqua/
rum ⁊ diuidat aquas ab aquis intellexii
ſe eum pᷣdictam materiaʒ ⁊ ex media pie

eius factos fuiſſe nouẽ celos tanq; ſi dice

retur.fiat firmamentũ in medio aquarũ
id eſt firmitas ꝙ eſt dicere firmet᷑ mediũ
earum firmitate ſcʒ ac ſtabilitate celeſtis
foꝛme vt nõ ſubiaceat mutabilitati ⁊ coꝛ
ruptioi cui ipᷣa aqua ⁊ inferioꝛa coꝛpa ſub

iacent ⁊ intellexerũt aliq firmatione iſtaʒ

congela:ioneʒ ⁊ obduranionẽ inſtar chꝛi⸗
ſtalli. alij vo coagulatiõʒ ſimpłr eam no⸗
minauerũt. Sicut qdem ex phyloʒophis

hebꝛeoꝝ dixit coagulata eẽ gutta media
hoc eſt mediũ aquaruʒ ſiue media pars.

Qualiter at hot factũ ſit in ſeqntibꝰdeter

minare tentabo. Iterũ autẽ reuertar ad

ſtabiliendũ ꝓbanonibꝰ ⁊ declaratioib⸗
alijs pꝛimũ celum qð empireũ vocãt qui

de illo loquunt᷑.Dico igitur quia omnls

locus qui in mũ do eſt ſiueoim debetur
Alicui ex coꝛpoꝛibꝰ pᷣmis quẽadmodum
infimꝰ locus ſiug mediꝰ debet terre tãq;
ei ꝓpᷣus ⁊ naturãlis ⁊ ꝓpter hoc geſeit in
eo quiete ppetua quare ſupᷣmus locus in
mundo debetur alicui coꝛpoꝛi tanq; eius

biles.celũ alind qetiſſimum.Qt ſi dixerit
ꝗs quia totũ celum nonum geſcit pſᷣm ſitũ

⁊ hoc ſᷣ̃m ſe totũ.ſed ꝑtes eius mouentur

ꝓbpter acqſitioneʒ ⁊ renou Nionẽ ſiruum

quos ptes inꝗrunt naturaliter hmõi ſer⸗

monis erroꝛ facile deſtruit᷑ ſcʒ ꝑ hoc qðᷣ

natura partiũ eadem ẽ que ? totius quo

libet em celoꝛum excepto foꝛſitan ſtellato

ſimpli ẽ hocẽ onomeꝝ hocẽ vni nature

in omnib ptibꝰ ſuis. Manikeſtü ig
eſt qam̃ naturaliter ꝑtes celoꝛũ nec nouos

ſit nec nona loca inqrunt. Sit neq ibi
celi. Amp.iſti ſitus non ſunt niſ ſupe

minentie directe oppoſitiõis ſuper inferi

oꝛa coꝛꝑa.Quare pars cuiuſcũq; ex celis

que non excedit latitudin terre nõ habet

iſtos ſitus ad terrã. Cetere em̃ partes oẽs
declinat ſiue exeut a direda ſuꝑpontiõe

ipᷣius.Eodẽmodo ſe habet ⁊ de alis ele⸗
mentis id eſt de igne aere ⁊ aqua Si hoc
igitur qrit ad pfectiõʒ ſui naturaliier par
tes aut ſeptẽtrionales ⁊ auſtrales eundẽ
naturaliter funt oẽs cum ſuis celisr Inꝗ/
ſent igitur naturaliter ſimiles ſuꝑpoſiu⸗
ones oꝛbi terre et ita mutabunt loca ſua
vt appꝛopinquent ad media celon ſuo:ũ
et ita partes pꝛimi celi ſcilicet noui auſtra
les et ſeptentrionales ſcʒ apptopinqua⸗
buut ad ꝑtem eꝗnoctialis circuue ſine eqᷓ⸗
toꝛis diei Quare diſiũpabunt oẽs celi per
eandẽviam per quã? nouũ. Amp.ma
nifeſtum eſt habitationem beauticando
rum hominũ ſeo:ſum e a turbine ⁊ tem
peſtate tante rapiditatis. Neceſſe em̃ eſt
illam eſſe pacanſſima. Si igr celo in ali
collocandi ſunt hoĩes beatiſicaãdi ſen glo
rificandi in celo ꝗetiſſimo ac pacatiſſimo
c ollocabunt. Manifeſtu igtr ẽ iibi ſi

tamẽ noſci ad hoc gloꝛia ſtati illius quia

nulla habitatio digna ẽ eis aut ↄueniens
illi felicitati niſi celiſtis Coꝛpa enim illoꝝ
nicut doceberis in ſeqntibus incõꝑabili⸗
ter maioꝛis erunt gloꝛie qᷓ; aliqð exnouẽ
celis noĩatis ⁊ q; aliqua ex ſtellis vel lu⸗
minanioꝰ Qꝛ ſi collocarent in celo laʒ ra
pide volubiliiat aut reuoluerent᷑ cuʒ eo

⁊ tunc ingetiſſima eẽt vita eoꝛum aut tur⸗
bnulentiſſima. ſed ⁊ reuolutiõis ipoꝝ im⸗
poſſibile eẽt fructũ aliquẽ aut vtilitatẽ in

neniri.aut ſtarent celo illo reuoluto ⁊ tũc

ex nccitate tot ſciſſure fierent in coꝛpe celi
mund- 1 illliꝰ quot eẽnt ibi coꝛpoꝛa gloꝛiſicãdoꝛum
ꝓpus ⁊ naturalis ⁊ ꝓpter boc geſcit ĩieo hon
gete ppetua.c igitur vltra nouẽ celos mo

pominũu. ip̃i aũt ponũt oẽ celũ inſecabile
⁊impaſſibile. Ampᷣ.cum terra imobilis
ſit ⁊ extrema pars mundli id ẽ celum mo⸗

dile ipiq; ponant mundum aĩat eſſe quẽ

admodu et plato ponit ipᷣm eſſe animel
cuius pes id ẽ inſfimũ immobiliſſimũ eſt

caput autẽ mobiliſſimũ.hoc autẽ videiur

puerſitas. Amp̃. invno quoq; genere

perfectum eſt melius ⁊ pᷣus imperfecto.et

non indigẽs indigente.inqntum talia ſuũt

Coꝛpus igitur qð non indiget motu neq;

. 61.

Muntagian

aftäne
eluseſu
Gunnotal.

nelannte⸗

rigaſveri
ipuſne
oganpen
gſantefa
Gantirt⸗
nin
edunlstent
ltttn
tlstunc
glmegens
nitfickion

ofrüſenon

.

N

boecon

ſevuſutt
imüislage,
loriſß l

lzeiſi

nnicubus

ublan iv⸗
(mnanynuer

Wlaigbepe
Wnbi
nulö
lcigen
tinederen
Aaels
ſprtlopſini
kiunann
ibenkene⸗
Unpgrid
niecoei
unubilano
ſpüsee⸗
eli
glnmzadin
ſbrſnt ⸗

W

esltainn

nanmn. gir

Nenorſunie
ofnösſin
MnSiig
lehrtient

ſebeetdiz
Neegetigug
o ſinaente
suuſtt
Gan s elg 4
l
unntdene oct
Arieürcrb

õ

Mirdoni. n
Kneitnnn
eszteihuin
didsl
Ainis ei
ſeitin rit
gonriafin
—
autteutain
einuae
iinin in
oletmut

datnmn

vt perfectione.neq; vt via ad pfectionem
melius eſt atq; pᷣus indigẽte alterutro di
ctoꝛum modoꝛu. Que autẽ melioꝛa ac ꝑ⸗
fectioꝛa ſunt pꝛioꝛaq; alus magis ſunt ⁊
dignioꝛa ſunt vt ſint q; illa.Quare ſi ſunt
coꝛpoꝛa imꝑfecta indigẽta ⁊ poſterioꝛa
erit ex neceſſitate multofoꝛtius celũ quale
pᷣdixi tibi vic ꝑfectũ nõ indigens motuj
Amp.ſi deus creaſſet hmõi celum q/
le diximus non eſt dubiũ quin multum
addidiſſet ꝑfectioni vniuerſi coꝛpoꝛei ſeu
coꝛpalis⁊ tunc eſſet ↄpletuʒ in genere ſuo
et nullum ei genus operũ deeſlet. Quare
manikeſtu eit ſi deeſt ei iſtud incompletũ
ipſum eẽ in genere ſuo. Omniũ enim coꝛ

poꝛum nobiliſſimũ ac pfectiſſinu? eidem

deeſſet. Quemadmodũ etiam mundus
elemẽtaris incompletus ⁊ imꝑfectus eẽt
ſi ei vel ignis vel aliud ex elementis quat
tuoꝛ de eſſet Quia igitur compleuit deus
⁊ perfectũ fect omne ſiue vniuerſum coꝛ
poꝛeum neceſſario dedit ei hanc partem
nobiliſſima ⁊ que eſt tanq; caput ipſius ⁊
ꝓpter hoc quaſi ſine capiie ipʒ feciſſet ni⸗
n caput iſtud id eſt mẽbꝛum eiuſdẽ nobi
liſſimũ in lupꝛemo⁊ quaſi in eiuſdẽ vtice
collocaſſʒ. Qè ſi dixerit quis quia ocioſũ
eſſet illud celuũ.iam dedi tibi ſuꝑ hoc vna

vtilitatẽ ipiꝰ vicʒ habitatiõð iocũdiſſimã

hominuũ quibus danda eſt eterna illa fe/
lictas. Aliam vᷣo complementũ ſiue per⸗
fectionem vniuerſi coꝛpoꝛei.Lerciã addu
cunt aliqui extheologici ſanctiſq; doctoꝛi
bus valetem habitatiõi angeloꝛũ.dicen
les celum illud qᷓ; cito creatum eſt ſanctis

angelis eſſe repletum. Et hãc reuera dſti⸗

onem difficile determinabilẽ. Si em̃ celu
illud locus coꝛpalis eſt repleri non pᷣt niſ
coꝛpoꝛeis ſubſtatis. Spuales enim ſub/
ſtanne ſicut et magnitudinẽ coꝛpoꝛalem

nõ habent. ſic nec locum replere poſſunt.

Amp̃ᷣͥ.quid ad hmòi ſubſtatias deha
bitatiõe coꝛpali Sicut em̃ nihil ad coꝛpo
ra de habitatiõe ſpuũali. ſic nihil ad ſpi⸗

ritus vel ſpũales ſubſtantias de habita/

nide coꝛpali.Pꝛopt᷑ hmoi mõi raciotina
tiões irrident imperiti ſermões ſanctos
autenticos et diuinis reuelationibꝰ edi/
tos ⁊ ſcriptos. Ego vo intractatu de hu⸗
iuſmodi ſubſtatijs vic abſtractt inuiſibi
libus patefaciã tibi vitatem ſi deus volu⸗
erit. Quarta vero vtilitas celi empirei eſt
manifeſtatio gloꝛie ac magnificẽtie crea⸗
oꝛis quemadmodu enim i palatio rega

li ex aſſiſtentibus ipſi regi ex multitudine .
ac varietate miniſtroꝛuʒ ex oꝛnatu et ap⸗
paratu ipoꝛum nec nõ ex ipſis obſequiis D .H
eoꝛundẽ.ex ipſa etiam mirificentia ⁊ de⸗
coꝛe palacu appet magnificentia? gloꝛia ⁹
regis. Sic in iſto celo tanq; regi ſeculoꝛũ
pꝛeclaro nobiliſſimoq; palauo dei gloꝛia 2
incogitabiliter cõ ſpicitur.vbi milia miluuũ „ ⸗ð
miniſtrant ei ⁊ decies centena miulium aſ
ſiſtunt eideʒ. Ubi innumerabiles militũ
celeſtium choꝛi laudes eiꝰ ineffabilis cõ⸗
cẽtus ſuauitate reſonant inceſſanter bi

ta ntus eſt decoꝛ tanta claritas ⁊ pulchꝛi⸗

tudo.tam ſpecioſus oꝛnatus omniũ⁊ ſin
guloꝛũ vt terreni regni gloꝛia qntumlib-
incliti atz magnifici modiciſſima ac ſerui/
lis adminiſtratio ad illius ↄꝑationẽ cer

niſime appartert.
MNota ſolutionẽ q̃ſtiõis ſuꝑius dicte.
NUod aũt querunt ꝗd ad ſanctos
ngelos ð habitatiõe loci coꝛꝑa⸗/ .
MWlis ptineat quãq i ſe ipſis aliqd ſẽ
tire poſſint vid quantuũ pertineat ad aias
humanas. Que indubitater incoꝛpoꝛee
ſunt quantũ inqᷓ; ꝑtineat ad ipas de ha-
bitatione ſua incoꝛꝑibus que vtiq; habi/
tacula earũ ſunt. Quãatuʒ diligant ſpecio
ſitatem eorum ſanitatẽ ⁊ alias bonas di
ſpoſitiões ipſius ⁊ qð eſt ab eis remotiuſ
antum diligant domoꝝ etiam coꝛpaliuʒ
pulchꝛitudinẽ ⁊ qð vltra eſt atrioꝝ ⁊ oꝛto
rum amenitatẽ⁊ qð eſt magis adhuc lon
ge ciuitatũ etiam ſuarum magnificentiaʒ
7 amplitudinẽ.⁊qð eſt poſt ola hoc totiꝰ
regionis eſtvt etia regni in quibus coꝛpo
ra earũ ſunt ſimiles diſpoſiliões.licet ni⸗
hit ſalubꝛitatis afferrant coꝛpoꝛibꝰ ęaruʒ
Si hec oĩa attenderẽt ex hac cõparatioõe
ad agelos ſactos aliꝗd qð no bilitate atʒ
ſqecioſitate celi empirei pertinere nec irri
derent nec foꝛſitan mircent᷑ Cũ auteʒ di
ligentius vniuerſus coꝛpoꝛeũ cogitauer

⁊ homini compauert inuenies ipm oſtẽ/

ſum in confideratione illius videlicet qa

quẽadmodum homo qðò ſpirituali⸗eſt in
ipſo hoc habet intimũ hoceſt intus.QOð

autem eſt coꝛpoꝛeũ hoc hʒ extra Uidebii
mundũu ſiue omne ecõtrario ſe habẽtem
habʒ em̃ coꝛsulentioꝛẽ ſui partẽ acvilioꝛẽ
intimã ⁊ hec eſt terra. Subtilioꝛẽ vo atʒ
nobilioꝛem ⁊ a coꝛpali groſſicie remotio
rem hʒ extimã ſiune foꝛinſecaʒ.ac ſi diceret
quia mũdus habet coꝛpus ſuum intra et
coꝛ exira circundas ipᷣimn coißzs r areluot S

/

Pars pꝛima de vniuerſo.

nens ex omni parte bomo vo coꝛpus bʒ

extra ⁊ coꝛ intra minꝰſuo coꝛꝑe pene incõ
parabiliter coꝛpus autẽ maius ipᷣo coꝛde
econtrario aut ſe hʒ omne ſiue mundus

coꝛ em habet maxima partẽ in totalitate

ſua iam anit didiciſti quia coꝛ vas ẽ ⁊ rece
pratiuũ ꝓpꝛiuʒ et vite⁊ vitaliũ ⁊ etiam ſe
des eſt ſeu ſoliũ ipſius anime totũ reſidu
um regentis ⁊ aminiſtratis Sic celum vl
tima ea que maxima vitalia ſunt in mun
do ſeu vniuerſo cõtinere neceſſe ẽ ⁊ eẽ cre
aloꝛi ſedem ac ſoliũ vninerſum regẽtis et

aminiſtratis. et hie ẽ ſermo qui ſepe apð
ꝓphetas legit ex ꝑſona eiuſdẽ.Celum ſe

des mea ⁊ in celo ſedes eius ⁊ ꝗqcunq; de
gloꝛia eiꝰ ad dignũ locuti ſunt celũ ſedẽ
eius eſſe dixerũt ſicut narrat Ariſtotiles
in libꝛo cel ⁊ mundi. Sedem aũt indubi

tanter neceſſe ẽ eſſe qetam ac ſtabuiſſimã
Eſt igitur celum empireu velud amictus

ſplendoꝛis totius mundi ⁊ velud tectum
pulchꝛitudinis pᷣclari palacij dei ac dña/
toꝛis omniũ ſeculoꝝ.⁊ velud operimẽtuʒ
ſpecioſiſſimũ templi ipius qð vtiqʒ totus
mundus eſt ⁊ eſt habiaculũ gloꝛie ip̃ins
penetrale ac intimũ iuxta qð pꝛedin tibi
quia qð extimũ eſt in mundo hoc eſt inti
mũ ac nobiliſſimũ in eo deʒ ⁊ alia comꝑa
tione velð ſacrariũ eſt in eodẽ templo qð
eſt mundus. Sacrariũ inq; continens et
recipiens quecunq; in toto vniuerſo ſan⸗
cta vel ſacra ſunt ⁊ dignitate tam nobilis
habitaculi digna. ⁊ ipᷣm eſt celuʒ qð celat
2 ↄtinet oĩa ta viſibilia qᷓ; inuiſibilia et ꝓ
pter hoc potiſſimũ celi nomie digniſumũ
OQi ſenſiſſe videtur qui dicit quia celuʒ ẽ
Ptrtinẽtie viſibilium ⁊ inuiſibiliũ iſtud celũ
eſt domꝰ dei vberrima a cuius vbertate
inebꝛiantur om̃es qui in ea ſuntx de cui⸗
plenitudie a enniſſime atz rariſuũme
irroꝛationis in mta regionẽ inferioꝛẽ aſp⸗

git. Ipᷣm eſt ciuitas quã fluminis impetꝰ

letiſicat quã toꝛrens voluptatẽ ſpũalis in
effabilis replet.iuxfa ſermones ꝓphelaꝝ
A quoꝛũ fide ⁊ veritate ſua deo tibi qᷓntis
poſſum in nullo recedere. Om̃ autẽ iſtud
eſt pᷣmarum ac nohiliſſimarũ ſubſtatiaꝝ
habitatio.idẽ at eſt oꝛdo ſubſtantiarũ ꝗ
et locoꝝ ſeu habitationũ es um ↄſequẽs

Quare celũ illud creandũ fuit inter celos
et locus ille pᷣmo creandus inter loca.
Amp.ſi mundus eſt velud domus regia
habens omnes ſibi congruẽtes officinas
In domo aũt regia pᷣncipalis poꝛcio au/
la eſt ſeu palaciũ ⁊ ꝓpter hoc pꝛimo ediſi
canda. deinde alie officine tanq; appen⸗
dentes ei et non exiſtentes niſi ꝓpter illã
Manifeſtũ autem eſt qa celum iſtud
omniũ partium mundi. amplius ẽ aiʒ ca
pacius ⁊ ꝓpter hoc aule vel palacij noĩe
inter paries mũdi ſolũ dignum.pᷣmo igi⸗
tur edificanduũ fuit ab ipſo rege cuius au⸗
la vel palaciuũ eſt. Deinde alie pantes mũ
di tanq; domus iſtius regievarie officine
Eo autẽ oꝛdine quo palacia regibꝰ alis
edificant᷑. Pꝛimo igr creatũ fuit quantũ
fuit de oꝛdine nature. Sʒ vt iam diri ſo⸗

lum creari non potuit qꝛ intra ipᷣm fuiſſet

vacuũ ſi ſolum creatum eẽt.quare creata
fuit cũ eo terra tanq; ei ↄtraria vti ſequẽ⸗
tibus dicã. Qualiter aut creatũ fuerit iſtð
celum vno verbo epedio quia non ꝑ coꝛ

ruptionẽ alteriꝰ.alioꝗn iret res ĩ infinitũ
iuxta erroꝛem ariſtotuis qui per hocꝓba

re intẽdit generationẽ ⁊ coꝛruptionẽ eter⸗
nas eẽ.hoc ẽ non habuiſſe iniciũ.Quare
creatũ ſimul fuit ĩ ſua materia ⁊ ſoꝛma id
eſt materia eius ⁊ foꝛma ſimul creaie ſunt
altera in altera vel ſub altera. Poſt ipᷣm

vero⁊ fub ipᷣo ſitu⁊ loco creata ẽ materia
alioꝛũ generandonꝝ hoc ẽ celoꝛũ ⁊ duo:ũ

elementoꝝ que ſunt ignis ⁊ aer. Uegeta⸗
bilium oĩm et animaliũ ⁊ alioꝛũ genera⸗
bilium hec ergo materia fuit aqua iuita
nominotionẽ ꝓpheticaã ⁊ reuera aqua oꝛ

um eſt elementoꝝ generationi apiiſſima

ita quod ex ea ſola videntur fieni genera

liones oẽs vegetabiliũ ſola em̃ coꝛrumpi
tur ⁊ conſumit in genratiõe vegetabiliuʒ

quodcunq; ⁊ qntecũq; fruges ex agro ali
quo generẽtur.terra agri in nulio minui⸗
tur qᷓntitate. Ad hunc modu inuenies et

de machinis vegetabilib'ſe habere. qnte

cunq; em̃ ſilue ex mõtibus oꝛiant᷑ motes

eſt vt quemadmodũ ille pꝛime ſunt inter

ſubſtantias ſic habitatio eaꝝ pꝛima inter
babitationes oꝛdine nature quare ſicut il

le ᷣmo creande fuerũt inter ſubſtantias
Sic ⁊ habitatio eaꝝ inter habitationes

in nullo per hmõi generationẽ minuunt
qð euidentiſſimũ eſt in ſiluis ceſis ⁊ eniaʒ
extirpatis. Redeũtibꝰenim illis ꝑ genera
tionẽ vel excreſcẽtibus.nõ inuenies inmi⸗

nutam qntitatẽ terre. Inuenies aũtipaʒ

manifeſte creſcere quẽadmodũ ſi vas cer
te qntitatis terra repleneris ⁊ in eo aliud

—2 7 5

plantaueris vel ſeminauerè aqua irrigan

tem ſiue pluuialis ſiue alia.maniteſte vi⸗

tira

gacammu
Kerck n
usteronce⸗

0flintndnien

Geeorndetr

Megrierain
Motorhe
umaleuma

lni uni⸗

Huuenonin

iſtmane
mücenae
Waiuin
Maus
Ktnitiniin

igfirrinil

keancene.

Nangni

upnchelsn

Merdaie
e oftaremne
Mennesnis .
emeſtgreen
nundanin;
Naentten
ſädigmner
lsbiſoſeenin
Damelem
nsfrgennitn
roeltanſenyt
oaein c
vongemöri
Rennei ane
ernütNrnift
etduter
Atogrt esi
õ
ndadtikenii
iſaanainuai
1ſoma imud
Vi ſbalen
urlocoden
or hocitcein

nnsn
mainiialtndd.

Utena fulan;
bencd tlennns
genangion
Zwidenm io⸗
iiſoltin
igfihinn,

7,

e o

Fol.

debis ſemper coꝛrumpi atq; cõſumi Ter
ram aũt creſcere vltra quantitatẽ quã ha⸗

bebat quãdo pꝛimũ ex ea vas repletũ eſt
Quare generatiões vegetabilium ? aia

liũ qᷓ ex terra fiunt aqne maxime debent᷑

Exaere vero vel igne ſi que fiunt genera⸗

nones pauce atꝗʒ rariſſime fiunt. Appa/

ret iguur nibi ex bijs aquã eſſe omniu ele⸗
mentoꝛum generatiotbus aptiſſimũ ꝓpt᷑

hanc cauſam generatiões celoꝛum aiali⸗

numq; ac vegetabiliuz expoſiturus ꝓphe
ta aquã vocauit ↄmunẽ illam maleria ex

qua hec omnia generanda erant. Uel ꝗa
reuera aqua erat.De qua veriſſime eſt qð
parles eius non eẽnt eiuſdeʒ puritat oẽs

Cum em̃ pꝛofunditas ean eſſet a terra vſ⸗
q; ad celum empireũ non eſt mirum niſi

partes ille que vicinioꝛes erant loco pu⸗

nitatis. 2 remotioꝛes erant a loco feculen

tie ⁊ aliene admixtiõis purioꝛes erant eiſ

que econtrario ſe habebat. Sicut et in oi
ꝓfſunditate aquaꝝ contingit⁊ in aere ipo

qui indubitanter purioꝛ atqʒ ſubtilioꝛ eſt

cum partibus ſuis a terra ⁊ aquis remo/
tioꝛibus. Debnit etiã idem oꝛdo partium

eſſe materie illius in ſubtilitate atqʒ puri⸗

tate qui erat in altitudine ⁊ depᷣſſione.et

ꝓpter hoc fecem etſedimen ſeu reſiden⸗
niam alioꝛum elementoꝛũ terram ꝗdem
lloʒophi vocauerũt. Amp̃. quia ce
um vltimũ puriſſimũ eſt et ab omni fetu

lentia remotiſſimũ.terra vero econtrario
fetulentiſſima era pᷣma ſincentate remo⸗
tiſſima cũ omnia coꝛpoꝛa in mundo oꝛdi
nanſſime poſita ſint cõſequens eſtvt que

eſtcompatio medioꝛũ coꝛpoꝝ in elonga/
tione ⁊ ꝓpinquitatẽ ad illa extrema eadẽ
fit eoꝛũ adinuicẽ in fetulantia ⁊ puritate
ingroſſicie ⁊ ſubtilitate.⁊ eadem ratio eſt
in vno illo medio ꝓpter partes ſuas ⁊ in
pluribus. Intelligo aũt hic ſic quia eadeʒ

debet eẽ comparatio partiuʒ materie illi

us ſiue fuerit aqua ſiue aque ſimilis que

⁊ coꝛpoꝝ eo dem oꝛdine in loco partũ il⸗

larum poſitoꝝ. Si quis aũt dixerit ga ce⸗
li non potuerunt fieri de aqua lan ma/
teria aque non fuerit potẽs ſine aqua re/
cipere foꝛma celeſtem. Sermo eius erro/

neus ẽ materia nanq; coꝛpalis pᷣma poſt

qᷓ; nudata fuerit a foꝛma ſua coꝛpali potẽ
tialitas eſt indeterminate ⁊ infinite.⁊ cõ
mũis ad oẽs foꝛmas coꝛpales nec magꝑt

abpelensvna Faliam autem in gene

ratioibus que fiunt in mudo nature ma⸗

gis recipit quãdoq; vnam qᷓ; aliam ex v/⸗
tute agentis eſt. ⁊ victoꝛia qua expellit foꝛ
mam ſibi cõtrariam a materia ⁊ ſuper in
duucit ſuã tanq; potens fructꝰ ſuperhmõi

materiaã. Ubi vo non eſt agẽs niſi creatoꝛ

multo incõparabiliꝰ ſic inducet materie

denudate foꝛma qua noluerit ⁊ elegerit.

Hihil em̃ eſt potẽtialitas materie vt obſi

tat beneplacito creator ⁊ idẽ ſenciendũ ẽ

in omni alia natura Nihil em̃ adeo natu

rale eſt vnicuiq; nalure vt eſt obedire vo
luntati creatoꝛis cũ nibil habeat vnaque
qʒ natura niſi qð de volũtate ipᷣius illi da

tum eſt ab eo. Non em̃ circa ſe ſed ſibi et

ad ſe fecit oĩa creatoꝛ ⁊ ꝓpt᷑ hoc nibil cõ⸗

tra ſe hoc eſt nude rebellet vel rebellare

velit aut poſſit naturalłr dedit alicui eoꝛũ

De materea empirei ceil.
E materiavero hmõi celi pꝛimi ae

materijs alioꝝ coꝛpoꝝ merito du

bitabit aliquis ⁊ fuit qdem quẽ hebꝛei re

putãt philoʒ ophũ ꝗ dixiu qð de de ſplẽ

doꝛe pallij ſui fecit celum terrã vero deni⸗
ue que erat ſub thꝛono eius. Et q ſapiẽs

apud hebꝛeos reputatus ẽ. Cũ iuxta pla

num ſuu ſermo iſte manitfeſte errone⸗ ſit
ggem ex alijs eon philozophis nõ aliud
em̃ intellexiſſe in iermone iſto expoſuit ni

ſi qð per eum aliã fuiſſe materiã celi aliaʒ

vo lerre inſinuare voluit ꝑ ſermonẽ illuʒ
Mira bile autẽ valde eſt q cum ponant
materiã pᷣmatiuã vniuſcuiuſq; coꝛꝑis ab
omni foꝛma coꝛpoꝛea ſeu coꝛpali in ſe ipᷣa
nudiſſimã cum groſſicies ⁊ ſubtilitas et qᷓ
cunq; alia hmõi ſunt foꝛme coꝛꝑales ſint
ãre maniteſtũ eſt quia de materia nõ poſ
ſunt dici niſi ver modũ potẽtie aut potẽti
alitatt aut vtrunqʒ contrarioꝝ cũ contra
ria circa idem ᷣm naturꝗ ſolũmodo fieri
habeãt Dicit ex materi

ria ?egr fiat vel ſic coꝛ
pus ſubtile vel mobile celeſte an terrenũ
ſiue alterius modi foꝛme ſoli debetur vel
maxime.Quia igr placuit creatoꝛi celũ pᷣ
mum non ſolũ oꝛdine ⁊ poſitiõe ſine ſitu

pꝛimũ facere ſed etiã nobilitate ⁊ alijs p

fectionibus ipᷣm ꝑficere decoꝛare⁊ oꝛnare
ita vt peminentia pfectionũ ⁊ oꝛnatus oĩ
bus intuerivalentibꝰ? appeat decus omni
um coꝛpoꝝ mundanoꝝ ⁊ mundi ipᷣius ca

put ſplendoꝛe mirabili redimitũ atq; eoꝛ

ruſcum. Et ſupꝛadixi tibi vel coꝛ eiuſdem

vbtectum. Hec oia potius per ipam nobi

litatem foꝛme celo vel fecit vel dedit crea
Dd iij

nobiliſſimi an cõmunis ſit.i.ſilis

*

Deaars pꝛima de vniuerſo.

toꝛ qᷓ; per naturã ipſius Materie igitur ei
dem debetur omnis eius ꝑfectio atq; no
bilitas. hoc auteʒ non ex oppoſito ſed tä⸗

qᷓ; ex incidenii diri in hoc loco qm̃ de na⸗

turis celoꝛum nõ eſt intentionis mee di⸗

ſputare in hoc capitulo. Neruʒ ꝓpier va⸗
niſſimas opiniões hominũ quibus ſom/
pniant de materia pᷣma coꝛpoꝛum feci re/
memoꝛationẽ hanc de materia pꝛimi celi

⁊ vt appareat tibi quoniã non leuitate in
tellectus ita locutꝰ ſum de pꝛimo celo hba
bet ex alibi perſcrutate inueſtigatis acde

claratis que oſtendent tibi loco ſuo.

qm̃ incepi ex incidenti expone⸗
rtre narrationẽ ꝓpheticã exitu vni⸗
erſi coꝛpoꝛei ſiue coꝛꝑalis a crea⸗

tum ſiue celum continẽs nouem celos fa/

ctum eẽ in medio aquarũ ⁊ diuidere aq̃s
ab aquis hoc eſt abyſſum implentẽ totaʒ⸗

cõcauitatem celi empirei vſq; ad terram.
Dico igilur in pᷣmis quia celum hmõi ibi
factum eſt vbi ⁊ eſt. Non em̃ fieri potuit

alibi. Si enim alibi factum eſſe non eſſet
tranſiatum ad locum in quo eſt niſi pmo

tum localem.hmõi autem motus eſſet ex
neceſſitate vel circulart vel rectus. Lu at
iam nouiſti quia motu circulari nõ receſ⸗
ſiſſet aloco ſuo Si em receſſiſſet mutaſſet

centrũ circa qo peius nouebatur ⁊ ita nõ
eſſet ei naturale mediu centrum illð ⁊ ha

buiſſet ſᷣm hoc infinita media motus eiꝰ

cũ inter quelibet duo puncta in linea ſint
infinita.Quare inter centrũ qð eſt modo
medium motus ip̃ius ⁊ pꝛimum centruʒ
eius eſſent infinita puncta. quoꝝ quodli⸗
bet ſuiſſet mediũ motus illius circularis
per quẽ veniſſet ad locũ in quo modo eſt
⁊ motus ille eſſe ſicut motus rotaꝝ curru
um aut quadrigàn qui molus lõge a na⸗
tura celoꝛum. Amp. ſi non fuii factum
in aquis illis ſiue in abyſſo illa ſed extra
eſſet ergo factum vel in celo empireo vel
in vacuo extra ipᷣm. Jam autem declara/
nilibi in eis que pᷣceſſerunt ꝗa nõ eſt poſ⸗
ſibile nec vnq; fuit coꝛpus aliquod eẽ ex⸗
tra ſperam vitima mũdi in vacuo. In em
pireo vero celo manifeſtũ &t ip̃ʒʒ non ſuiſ
ſe creatum ꝗa reliquiſſet vacuũ in illo cuʒ
nibil motum eſt motu quo puenit ad lo⸗
cum vb

„

4 lo empireo et difipationẽ eius incredibi

lem cum ſit groſſioꝛis ſubſtantie. Ma

NQNQN firmamẽtũ factũ fuit in medio aqᷓ

toꝛe ꝓſequar ⁊ declarabo tibi fimamen

eſt ? feciſſer ſciſſura exiens de ce⸗

nifeſtu igitur eſt im fui ſe creatum intra

empireuʒ ⁊? ꝓpter hec merita aqs ſiue in
aquis. Non inconuenieter aut neq; mu
tum abuſiue dicitur creatum in medio a⸗
quarum qð in ipſis aquis vel intra aqs
creatum eſt licet non in loco equaliter di⸗
ſtante ab extremitatibus aquarum.

Amplius. cum inter duo exrrema quietil

ſima medium ſit vtpote coꝛpus extrema
mobilitatis ⁊ iterum medium vt inter ex⸗
trema quoꝛum alterum ẽ invltimitaie pu
ritatis coꝛpoꝛalis ſecundũ naturam alte⸗
ram in vltimitate feculentie alterum invl

timitate ſubtilitatſ Alten ĩ vltimitate groſ

ſicie coꝛꝑalis et inſuꝑ alterũ in vltmitatei
ferioꝛitatè alten in vltimitate ſublimitat?
local.Creatoꝛ aut et natura qᷓ tota eiꝰsma
giſterio imperioq; regit oꝛdinat loca coꝛ
poꝛibꝰ ad ꝓpo:niõʒ er ſilitudinẽ naturalẽ.
Dꝛdinatum igitur eſt firmamentũ in me
dio coꝛpoꝛum excremoꝝ in mundo quare
in med io mundi hoc eſt in medio ſpacio

qð eſt inter celum empireũ ⁊ terra. Quia
igitur hoc medium erat medium aquaꝝ
ſicut ſupꝛa patefeci tibi. In eodem auteʒ
loco eſt vbi et ſacium fuit.factũ igitur fuit

in medio aquarum.

Nota que ſit vtilitas aquaꝝ que ſunt

jdqJ dquis aut querat de aquis que
ſuper iſtos nouem celos reman⸗

By

videntur ibi eſſe Superuacue enim ibi eſ

ſent Ego autem in pᷣmis reſpondebo tibi

quia cum tanta multitudo piſcium gene⸗
rata ſit ex aquis ipſi non dicunt aquas re

ſiduas ocioſas eſſe. Manifehu enim
eſt quia non om̃s aque coꝛrupte ſunt vel
conſumpte in generationibꝰ piſciuʒ. ymo
maio: pars earum reſtai.nec tamen in vl
timo dicit eam aliquis aut ſuperuacuam

OQ ſi dixerit quis quaſi tole aque conſu
mentur in genera:ionibꝰ piſcium fruſtra
generarẽtur ex eis piſces quia piſces ſiue

aqua eſſe vel viuere non poſſunt rectevti

qʒ; dicit. Sicut cur non eſt veriſimile iſᷣm
eſſe celoꝛum conſeruari in aquis cũ ſimi-
liter ex aquis generati ſint apparet igilur
vna vtilitas aquarum que reieruate ſunt
ambinut celum continẽs nouem ceios
aparte ſuperioꝛi videlicet qðᷣ in eis ⁊ per

eas ſaluatur ſeu conferuatur eſſe celoꝛuz
qui ex eis generati ſunt quẽadmodumin

ſerunt quas firmamentuʒ diuiſit
ab eis que ſub celis erant et dicant qa nõ

ſtister⸗
geres et
gyinionieor
llsperone

ſetpintſun
Upbrlols
sichen
pproeselen
Cuncu
lenf
benenigarg
cdcuntn
ben nn
Cenmt
funkniatt
kukmnrien
nipſuten
lefononrn
Enpeanenn:
Uheicisein
mumin
Gironche
ſdegunn
pelunlln
ſbielapan
gi ſomob
oisdinin
Mz hse
liusnan
ſcan nas 9
Cualotgpn
windwcpt
sa
ſainti⸗
kimin
wattlnen
ugane
Mkigiel
ſitminfige
iinſts
nitnnebe
üirii
futhinde
igeze
rdi,⸗

D
iſe

iaginn

mid

Nuintareſfth
unatmaqout
egt odina
eflindinene
t fnnanenti
normnmundn
Nekmnmecang
mpueü en
nGRMeäntt
ni. Jeotn

unfun Cie

.
Nülis40,

n.
nitcren Nen
s onen
sfMNX.
Aselu
—R
nönitnihi

fractio em̃ in quantaſcũq; ⁊ quoſcũq; ns

aquis ? per aquas conſeruatũ eſſe piſciñ gquoſcũ⸗
nucias fiat non mutat ſubſtatiam. Eodeʒ

gex eis generati ſut. Et ↄcoꝛdat iſta ratio
opinioni eoꝝ ꝗ dixerunt celos eſſe exags
illis per congelauonẽ earum vehementiſ

ſimam ⁊? obduranonẽ foꝛtiſſimam inſtar
criſtalli. Unde et criſtalline ſubſtatie eos

eſſe opinati ſunt. Uerum lõge nobilioꝛis
atq; ſubtilioꝛis quoniã ſit criſtallus terre

ſtris qui apud nos inuenitur hmõi enim

homines attendentes groſſa coꝛpa motu
calefieri apud nos ſicut⁊ ſubtiliavidebãt
per euudem frigidari putauerũt tanta ve
hementia atq; cõtinuitate motus coꝛpo/
ra celoꝛum eouſqʒ caleſieri.vt neceſſe ha⸗
bperent vel nimia deſiccatione frangi vel
vehementia caioꝝ diſſolui niſi ꝑ contra/
rium hmòi calefactiõi occurreretur.qua/
re ad hoc viſe ſunt eis vtiles aque ille ſu/

perioꝛes vt adoꝛem hmõi temperent.hic

auteʒ ſermo vanus eſt quoniã per hmõi

temperamentũ aquarum non occurre/

tur periculis inferioꝛũ celoꝛum pꝛeſertim

cum tanta ſit ꝓfunditas id eſt ſpiſſitudo

celi noui.qð infrigidatio illavel tempera

tio aquarum nõ poſſet penetrare vſq; ad
medium illius. Pꝛopter hoc reſpõdebo
tibi alia via ſuper hmõi qſtione ⁊ dicta
quia ſermo hmõi quo celoꝛum aliquod

vel oẽs dicti ſunt criſtalline ſubſtantie p⸗
pterea dictus eſt ga caloꝛ hmõi valet cri⸗
ſtallinus 'm opinionẽ vulgarẽ apparere
videtur in eis. Simixr ⁊ ſpere apparere vi
detur caloꝛ ſaphireus in eiſdẽ vel iacincti
nus ſicut dixit ꝓphetarũ pᷣmus in ſecũdo
libꝛo legis hebꝛeoꝝ qꝛ valet ſubter deum
ilrael erat q̃ſi opus lapidis ʒaphiri q̃ſi ce/
lum tñ ſerenũ eſt. Impoſſibile aũt videt᷑
vt vere criſtalline ſubſtatie ſit aliqð celoꝝ

⁊ per cõgelationẽ ex medio aquarũ gene

ratio.Congelari em̃ non videt᷑ aqua niſi
ex vehemẽtia frigiditati neq; ↄgelatio ali
ud eſt qm̃ exceſſus frigiditatt ſicut didici/
ſti in ſciẽtia metheroꝝ. Qualr autem con
gelatũ fuit mediũ aquarũ extremitatibꝰ
remanẽetibꝰin nature ſue tꝑantia pᷣſertim

cũ ſuperioꝛes ptes omnium aquarũ pᷣus
ogelentur qre ſuperioꝛ pars aquaꝝ pꝛiuſ
cõ gelari debnit. Amp. criſtallina fub

.

ſtantia plus eſt terreſtris q; aquea. Sub
ſtantia em criſtalli ⁊ oim gemmaꝝ nõ eſt
niſi cinis vehe

iſi cinis vebemẽtia caloꝛis reſolutꝰ ſeu
liquefactus ⁊ poſtmodũ congelatus.QOꝛ

aüt einis ſit ſubſtatia pmõi coꝛpoꝝ appa
ret ex cofradione ⁊ cõtritione ipoꝝ..on

ꝗppe ẽ ſubſtãtia totiꝰ ⁊ duan medietatũ
ipaꝝ totius inq; qð eſt omiomenꝝ id ẽ vni
us nature per totum quẽadmodũ eadeʒ

eſt ſubſtantia.alicuiꝰ maſſe auree ⁊ dua

rum medietatũ eius. Silr ⁊ quattuoꝛ ca/

ractarum ipᷣius ⁊ ita in infinitũ. Cum aũt

multis concerner criſtallum vel ex gẽmis
quamcũq; alijs apparebit tibi manifeſte

totus aceruus minicioꝝ cinis eſſe Quare

manitfeſtũ eſt ſubſtantiam criſtalli velud
cinerem eẽ.hmõi autem exempluʒ mani⸗

feſtum eſt in vitro ⁊ experiẽtia aſſidua de

eodem. Amp.ſi ſubſtantia celoꝝ eſſet

moõi in infinitum eẽt ponderoſioꝛ qᷓ; to⸗

ta terra.quare nec ſuper ignem nec ſuper
aera ſtare poſſer. Amp̃ᷣ.ipſa aqua nõᷣ
poſſet ibi ſtare ſuper ignem ſcʒ ⁊ aera.qn
to minus ergo criſtallus. Amp. cum
ignis impleat totã concauitateʒ celi luna⸗
rum vſq; ad aera qũo ſtabit contiguum
tanto igni celum lune.Si criſtallina ẽ eiꝰ
ſubſtantia.licet autẽ non ſit pꝛeſentt inten
tionisvt pᷣdixi de natur celon.hoc lamen

ad pꝛeſens hic dico qꝛ ꝓpter ſimilitudinẽ
apparitionis dictum eſt ?⁊ ꝓpter paruita⸗

te viſus ⁊ inſuper pꝛopter ſtabilitatem et
ſoliditatem ipᷣius ſub ſtatie celoꝝ. Eſt em̃
foꝛtiſſime ſubſtatie criſtallꝰ ac difficilimꝰ
ad ſecãdũ nec nõ ad li qfaciendũ.ſicut di
