rius animalis motũ hmoi repꝛimere/vel ſam ꝓpter quã debeat eſſevna anima no
ꝓhibere motus vero oculoꝝ videtur vo⸗ nem celis mobilibus. Qè ſi dixerit alias
lubilismotus bꝛachioꝝ adiutus/motus eſſe colligantias illoꝛũ celoꝛum que non
pedum in añ. Quid vero alis poſſe vide/ qimmerite ignoꝛant ab hominib? ppter
tur ð epate ſolene coꝛde genitaliblingua ſuũ lo nge diſtare ab ipᷣis. dico in hoc qm̃

labijs que tam longe ab inuicẽ eſſe vidẽ⸗ motus iſteſignoꝛat motus iſtoꝝ celoꝛum

tur lamen nemo poſuit ad hoc vnicuiq; et diuerſitates motuũ ipſoꝛum ea em̃ eſt
iſtoꝛum anim eſſe ꝓpꝛiam. Sed anima diuerſitas eoꝛũ vt et contra diuerſa habe

vna viuificari amminiſtrari ⁊ regi cõiter ant et polos ⁊ ꝓpter hoc etiã plagas. JIn⸗

omnia hec que eſt anima totius coꝛꝑis. ſuper motus vniuſcuiuſq; continuus eſt
Aumß. ſi plato ſenſiſſet diuerſis anima et indeficiens atʒ totalis id ẽ m vnam p⸗
bus celos oẽs mouen ⁊ regitotumq; mo = tem nulla enim pꝑs inquocũ q; illarum ꝗe
compoſitqet pꝛeſertim ex eodẽè et diuerio/ aliter ſe babennulla em pars motũ habzʒ
niſi quia iſtas duas natuꝛas reꝗrebat ipᷣa
mundi diuerſitas que et partẽ hanc qua-⸗ admodum divi. Cetere em̃ de interio:ib⸗
ſi andemiinvno ſc; ſtatu ꝑpſiſtentem acp non mouẽtur niſi molu lotius Exterio:es
manentente vicz partem celeſtẽ que nou- vero partes mouent im perio totius ⁊ tu
pdictos celos continetet partẽ ſublimarẽ ſcis cauſaã motuũ illarum. Manifeſtu
cuius tanta mutabilitas tanta diuerſitas igr eſt ex hijs quia celi non ſunt adinuicẽ
maxime quantũ ad ſtatum inferioꝝ ele- vt membꝛa vel ꝑtes ſuperioꝛè mundimo
mentoꝝ et eoꝛum que in eis ſunt vt nibhil bilis. Cũ adeo inuicem diuiſi ſint ⁊ moti⸗
fere in eodẽ ſtatu apud eos ꝑmaneat. brus et motoꝛũ centris et plagis ⁊ polisvt
Anb. coꝛpa animahũ et vegetabiliũ nec partes nec mẽbꝛa illius vllo mo doꝛũ
elemẽtã ſunt et ex ↄiuerſo compoſita qm̃ reputari poſſint. Amp̃.cum aias celo⸗
ex contrarijs elemẽta enim ↄtraria ſunt ſi rum ponat hac ſolum oꝑari in coꝛpibus
cut alibi didiciſti non eſt igitur mirum cũ ſuis vicz vt circulariter moueat᷑ Non em̃
vnaqueq; anima congrue öbeatcoꝛpoꝛi vitam nutribilẽ operant in ea ſed ſolum
ſuoſvipote ꝑfecno illiꝰ ⁊ foꝛmaſtanq; ma motuʒ hmõi. Quia igr tam diuerſi motꝰ
terie ꝓpꝛienon ẽ miꝝ ſi partem aie tocius tãqʒ diuiſi abinnicẽtaq; apꝛopᷣati moto
mundi quida poſuit et ptem diuerlſum ꝓ ribus ſuis vtpote immediati et per ſe effe
Pier congruentis dixi eaʒ opoꝛere hre ctus eoꝛuũ neceſſe eſt motoꝛes eẽ diuerſos
ad idẽ et diuerſum Ampᷣ cũ ipſi nouẽ ex vna enim virture p ſe ⁊ immediate nõ

tum ſublimare ſimullad ꝗd poſuiſſet eaz ſcit. In hominib⸗ auũt et animalibꝰ alijs

in diui an eiuſdẽ ſpci cẽ poſſibile acta exire diuerſos ſpecieſopa/
aut diuerſarũ qualiter poſuit plato vnica tione naturali. Motus aũt iſti ſunt oꝑa/
illis anim eẽ potius qᷓ; multè bominibꝰ tiones naturaies 2 ſolo hmõi motoꝛu in
aut multis alijs animalib?. Amp.nõ coꝛꝑibꝰ ſuis. Nihil em aliud opat in coꝛ/
videtur noſſe natura animeꝑ hoc ꝙ aia po:a ſua hoc ẽ non aliud influnt in ea ni
eſt neq; naturã foꝛme per modũ quo g geeta⸗ que nõ vigelur alið eſſe que

tun taz nob liumique non ſunt nata eſſe ꝑ ſe ſed in o
tam ſimilia vt ſunt nouẽ celi animare. tis ſuis ⁊ de illis ?z ppier hoc anima toll

vna anima ſufficere debeat multis coꝛpi⸗
bus Quare nondũu dicit qui hoc dicit cau

ꝓpꝛiuʒ et per ſe de interioꝛibꝰ niſ coꝛ quẽ

jonpi
eñnor.
zaliust
ſucotru
nunt
deeli
lurmmn
ſepmt
lasanit
ſue⸗
pibertett
Aoluus
bilomm g
Kaugnu
Engeel
onnaci
Mim pe
Notdos
ftolo
hanig
clon.
lungous
pariotno
Noherſe
Garane
Ann
Mopol
poſvenit
ſoten⸗
ſlnboe
ſisiſtis⸗
ſoctdre
acnen
moaaee
anishe
nam
nanen
gigamn
lelsing
tiladtn
edico
ddalie.
flaneri

Mden
wome
Raung
wng
ſllin
lg

nmide
micie⸗
Aaſeſet
gann
unſing
Clgntä
mmeias
elaſtaniſer
cheunelit,
aleribeezu
keſemmmg
Cidn
Uckoun en
aus ſton nn
dana diocten
hoceüeege,
nuſcemmut
Abidifrne
gociglur
itamini 9
eisne
encitit
Nreidenan
npttn,
m
Amwſnlinn
ſerornud

*

ita ꝙ neutra in aliquo a

gon videt ali eẽ ᷓ motꝰ. Eonſeruatiõe

em̃ non indigent coꝛpoꝛa hmõivel reſtau

ratiua que nutrimento pficitur vel alia cũ
incoꝛruptibilia naturaliter eẽ ipſimet po/
nunt qui hec ſenſert. Ad hocigr deducit/

eos iſta raciocinatio vt neceſſario cogan.
tur multog motoꝛes celis antedict pone
re ꝓ multiiudine ipoꝝ. Quapꝛopt ⁊ mut
tas animas cu motus circulanis ols ai

—,—

ibet et in mẽbꝛis animaliu eſſe virtules

1iu ab anima Q ſi dixerit ga nihil ꝓ

5 motiuas multagꝗ et vnicuiq; meèbꝛon mo
bilium ppꝛiam virtutem licet aia vna ſi?

ex qua ianq; ex vna ſtella multoꝛũ radio/

rum ꝓcedunt omnes vires illo velut qui

dam radij. Sic ex aĩa illa pᷣmi celoꝛũ mo
bilium ꝓcedunt virtutes octo motiue in
octo celos inferioꝛes.Dico in hoc q fᷣmo
iſte diſcoꝛdat ab opiniõe platonis in ꝑte

iſta cum ipſe poſuerit otrarietatẽ in moti

bus celoꝝ. Celos em̃ ſeptem planetaꝝ po
ſuit moneri ab occidente ad oꝛientẽ econ

trario motus octaui celiab vno aũt pᷣnci

pio per ſe et immediate impoſſibile eſt eẽ

am non poſuit plato vnũ ꝓpꝛie ? vere/
ymo poſuit eam multa atʒ contraria/cum
poſuerit eã ↄpoſitam ex eodem et diuer⸗
ſo que non eſt onbiũ eſſe contraria. Dico
igr in hoc quia vel vtraq; ps compoſitio/

Aun arietatẽ. Si vero dixerit quia aiam
la

nis iſtius eſt in celo vnovel ſunt in diuer

ſis cel due ptes ille Qſſi

oꝝ debet igitur
mouere celum illð duobus motibus con

trarüs hoc aũt nec inuenit in aliquo celo
rum et manifeſtũ eſt ipſum eſſe impoſſibi

le.Qſi dixerit partẽ eſſe in vno celoꝛu et

partem in alio nõ erit ex illis anima vna

qnẽadmodũ nec ex coꝛpoꝛibus hocẽ ex

celis in quibꝰ ſunt. Amp pꝓinde ẽ hoe
ac ſi diceret ꝙ ex aĩa q̃ eſt in coꝛꝑe ſocrat

⁊ illa d in coꝛꝑe platõis ẽ ↄpoſita aĩa vna
Aimp̃.in coꝛpoꝛe vno anima vna coꝛ⸗
poꝛe dico animato et per ſe vno ac diuiſo

ab alijs. Quia igr ſm ipʒʒ oẽs celi anima⸗

ti ſunt erit hoc non aia vna numero ſe
gaiabus quot ißi celi ſunt
quẽadmodũ ſe hʒ in alijs ĩdiuiduis aia⸗
toꝛum tam hominũ ſoʒ qᷓ; alioꝝ animaliũ
er etiam vegetabiliũ. Amp.celig mo⸗
nentur ab occidẽte ad oꝛientẽ econtrario
pᷣmo motuuvt ipᷣe poſuit nõ habẽt diuer
ñnitaté aut ↄtrarietatẽ in motibus ſuis ꝗn
potins molus eoꝛũ idem ſunt ⁊ vnifoꝛ/

Kerintieeloun
i

criv.

mes m tpa ſua quemadmodũ 2 motus

pꝛumus. Non eſt igr ratio quare dicatur

motus diueriꝰ vel ediuerſo motus eoꝛuʒ

qᷓ; motus pmi niſi foꝛle dicere velit bocee

.

ꝓpterſtauones ⁊ reirogradatioes eleua

z nões et de pᷣſſiones ephicicios et motuuũua
eęoꝛum et alioꝛũ motus quos ptholomeꝰ
ibi poſuit er cauſa quã audiuiſti et ꝑ mo
dum quẽ alibi didiciſti. Bñdeo in hoc et
dico quia qui hanc diuerſitatẽ motuum
poſuerunt in motibus planetarũ ei circu⸗

loꝛum poſuerũt ſimiliter mu

ferioꝛes inaniĩa⸗
Zi aut poſuerit

diuerſus cũ iſti duo motus et duss pꝑles

anime illius que ſunt idem et dinerſum

cauſas habeat atʒ pᷣncipia ſui eẽ. Sivero

intellexerit idez et diueriũ in anima velu
duos reſpectus aut comꝑalioes que aie
illi ſunt altera ſc ad idem creatoꝛis bocẽ?
ad vnitatem et immutabilitaté creatone
ipfſius altera vo ad diuerſum boc ẽ ad di
uerſitatẽ et mutabilitatẽ mundi ſublima
ris in quo eſt tanta rerũ varietas multi
tudo atz diuerſitas ⁊ diuerſacũ per motꝰ
æ mutatões tã multas lac ſi intẽderet ipa
vnam vel vnũ eſſe ad partèe creatoꝛis in q

et ſᷣm quã non diffurcat᷑ vel diuidit vel
tutibus vel operaliõibus ad partem vo
mundi ſublimaris diffurcat᷑ atʒ diuiditur
innumer vtutibus? opationibus tã m

platonẽ ; ſm Art.et ſequaces eins oeſq;

illos qui aſtroꝛũ iudicijs crediderũtom̃s

.

enim hmõi totam diuerſuatẽ reruð gene

rabilium ⁊ coꝛruptibilinjomnium quoq;

euentuũ quiin mũ olenpon fiũt a mũ⸗/

do ſuperioꝛi ſiue celo

per modũ quo coꝛpus? impoſſibile eſt eſ
le virtutem effectius tammobilium tangʒ
multiplicin operationum ꝓpier iſtud igr
idem at diuerſum angularẽ diffurcat/
plaio poſuit aie iſti et hoc paboloyce ſo⸗
lummõ iuia ↄſuetudinẽ ſuam qua ſicut
dixi Ari.ſequebat parabolas. Ja etiam
Didiciſti alibi quia nulla aĩa nobilis ſiue
intelligens pubilis eſt partitioe ant dini⸗

ſione coꝛpali nec vllomõꝛum ↄgruit loꝛ⸗
ma angulata aut diffurcata. Difficile aũt

Vy iu

tſimiliter multas diuerſi⸗-
tates in ſtellis fixis et poſuerũt motũ ans
te et retro in capite arietis in capile libꝛe.
S vero lotam aiam iſtam ponat in celo
mobili pᷣmo ponet igt in
tos Unde igr eis motus. St aul bolnert
eam totã in vnoquoq; celoꝛũ mobilium.
Invnoquoq; ig debet eẽ motus idem =

ieri poſuerũt ⁊ boe
ꝓpter aiam ipſius v aĩas. Loꝛꝑis enim

— 62
—
*.

ulius ſequantur motus antedictos. Qua

Pars pꝛima de vniuerſo

imtellectu videtur quia aĩa in coꝛpoꝛevno
exiſtens oꝑari poſſit in coꝛpoꝛa remotiſſi/

maet anime quidẽ noſtre potius paciun

tur a coꝛꝑibusalienis atʒ remotisq; im⸗
pꝛeſſiones in illa faciant. Qualiter igr in
terris et in aquis et in aere iã multiplicia
taq; nobilia oꝑa fient per aĩaʒ iſtã niſi in
tellectu ⁊ volũtate. Coꝛpus em̃ aie hmoi
ſine ſit vnum ſiue multa vt pᷣdixi tibi non

eit tanq; inſtrumentũ fabꝛicatõis vt actu

vel impᷣſſone vel tonſione vel aliq̊ modo
rum hmòi fiat fabꝛicatio animaliũ ⁊ ve⸗
getabilium. Manikeſtũ igitur eſt ſicut
alibi oſtenſum eſt tibi ꝙ oꝑatio anime il

lius in ea que dixi⁊ eoꝝ hoc eſt animaliũ

vegetabiliũnon ẽ niſi ſpiritualis hoc eſt
non eſt niſi per ααιο et voluntatem

quẽadmodũ in pᷣcedentibus audiuiſti de

operatione creatoꝛis qui vbo omnipotẽ⸗

niſſimo atʒ imperioſiſſimo dinit et ſacta ſt
et dñantiſſima voluntate ſua madauit et
creata ſunt.Accidit aũt ſᷣin hanc poſitiõʒ

—

motus celoꝛum ſtellaꝝ aʒ planetaꝝ non

operari res ſublimares neq; i eas niſi q̃n

tum ad qttuoꝛ elementarias et radicales
naturatas ſeu qualitates que ſunt calidi⸗
tas humiditas ſiccitas et frigiditao. Cum

em̃ anima illa oꝑetur per intelligentia et

volũtatem tim̃ neqʒ indigeat celis aut mo
tibus eoꝛum aut ſtellis aut planetis vel
motibus eoꝝ omnibus illis ſtãtibus ⁊ ꝗ⸗

etis eaſdem opationes operabat in mũ
do ſublimari deſtruit igr opinio hec iudi/

cia aſtronomie que in motibꝰ ⁊ pꝛenoĩa⸗
toꝛum coꝛꝑm et in motuũ conſequentibꝰ

que ſunt coniunctiões oppoſitiões aſpe⸗

ctuum figure oꝛtuſq; et occaſus omnino
cõſiſtuntet ꝓpter hoc aſtronomici iudi⸗
ces hec oĩa conſiderant et obſeruat et ex
eis iudicãt dubium inſup eſſe non poteſ
intelligentiã et voluntatẽ anime illius vl
lo modoꝛũ pendere ex pᷣdictis moribus
alio ꝗn omnium animarũ in conſtantiſſi⸗
ma eſſer ac mutabiliſſima cum hmõi coꝛ
poꝛibꝰ nihil mobilius ſit et figuris ↄſtella
tionum nihil in cõſtantius. Amp̃. cũ
anime hũane longe vicinioꝛes ſint
⁊ mutatiõibꝰ pꝛopter paſſibilitatẽ coꝛpm

ſuoꝛum ⁊ ꝓpter hoc multipiſtiter paſſibi

les per illaet non ſequunt motus coꝛpm

Juoꝛm intelligeẽtie et volũtates earũ ymo
Hoiius ecouerſe/impoſſibile erit ex necei
ſitate vt intelligentia et voluntas anime

figuret

re nec oꝑationes hmõi ſequntur ipſes eiᷣ

ſint per intelligentia et volnntatẽ ab ani-

angulares quadꝛalos et alios vel q; ipa
intendat in eos cum ipᷣa non intendente

ma illa. Amp̃. quis di eret hoc ꝙ iſa

non cogitante per motus celoꝛñ ex neceſ⸗

ſitate accidant. Supuacuuʒ em eſſe mani ⸗
feſtũ eſt eavel intendere vel cogitare que

abſqʒ intentiõe et cogitauõe nibilominꝰ

ſiunt. Amp̃. m hoc faciet ſtationes et

retrogradationes eleuaiões ⁊ depᷣſſiöes

ceteraſqʒ figuras omnes cõſtellanonũ et
hoc non faciet niſi per inteiligentiã et vo⸗
luntatem. Quare ſcienter turbabit ⁊ con/
fundet motus celeſtes per intelligentia

voluntatẽ cũ eius intelligentia errare nõ

poſſit nec eius voluntas eẽ niſi rectca..·
Amp̃.ð animabus niĩis manifeſtu eſt qe
motibus ſuis hoc ẽ coꝛpoꝛũ ſuoꝛum non
intendant aliquã ex ſigurationibꝰ ſupꝛa
dictis niſi foꝛte figuratio hmõi ſit necemſſa
ris ad aliquã aliam operationẽ Interduũ
em̃ ſeinuicem aptaãt homines in figuram
circlarẽ quẽadmodũ ad choꝛos ducẽdos
vel ad honꝰ ꝙ bʒ figura hmõi ſuppo:ꝛiã
dũ Siir ſe aptant et in figurã paralellv
in figurã longitudis im̃ vel ena aliã aliq;
ꝓut neceſſitas operatõis qua exercere in
tendant requiſierit. Triangular: vero vel
q̃dratus aut alterius figuratiõis aſpectꝰ
in nullo iuuare põt operationẽ que eſt ex
intelligentia etvolũiate per ſe et ſola.Ali

odguin non eẽt operatio bmõi per intellis

gentiam et voluntatẽ per ſe. SRicut neq;
oꝑatio extendi aut edifſicandi de ꝗbꝰꝛ ma
nifeſtum eſt tibi quia licet ſint p intelligen
tiam ſiue ymaginationẽ⁊ voluntatẽ non
ſunt tamen ꝑ ea ſota aut ex eis ſolis vymo

ex eis per inſtrumẽta. Amp̃. quid eẽt
ꝙ dicit Ard. et

etiam ſenſun atteſtanio⸗
ne manifeſtũ eit de virtutibus ſeminũ q
rum operatioẽs adeo euidentes ſuntſivł
non eẽnt in ſeminibus vel nõ operarent
in eis quoꝛum alterum eſſe neceſſe eſtſt
anima illa quã plato dirit animã mundi
omnia hec que generant᷑ et coꝛrumpunt᷑
ſub ſpera lune videlicʒ homines anima⸗
lia et vegetabilia per intelligentiã ſolam
* voluntatẽ anime illius generaret. Suꝑ
unacue enim ⁊ inutilit᷑ eſſent hmoi vᷣinies

in ſeminib ſi intelligẽtia 2 voluntas aie

mundi per ſe e Seee ad hmöi ope⸗

, ocgar ſteliei quis quia vires mo

fue ralin
ſunrin me
acope nt
ltelagkut
deſtrulun
vochotmmn
Cnialsiſt
Atmuni
bzaniell
glinc elos
erütmehe
ſſinieber
ccicainnu
Oumnaniume
lrickegviu
Gaͤrenben
mnenmat
tesenitan
operboct
Pbonines.
nockobocg
ſiczinpoſt
afuepen
ſeneggispan
deneteſtta
nodäenin
nimarean
nocoxeſe
ocnuicelit
Neiopelat
Cusenteg
Necticben
ns
ie
ſoniongen
booplanen
nboorib
esnpeil
Minhorß
ſemaleret
nſpe⸗
dnediool⸗

Auenume

Cllilcene⸗
lubochon
Noyennur
Cunnin
W
ſſcrͤe
ſegguit
W
kaſceene

iiinm,
zaongz
NsNrN

wegiinete
1ineanbr
nonsagir
uantiin
Weane
geſe
tanides:ii
nsdöſel
N neleenid
anamer
e tel
lienzgn
muskiliin
üsnankriit
ciſtun
ignnigni
nuobnöif
—
hornezinſe⸗
tiniconei
ibriii
animiimt
Gnusgul
imuit
gintiein
onmmnni
utere tee!

Fo.
tiue ⁊ aliarum etiã operationuʒ effectiue
ſunt in mẽbꝛis animaliũlicʒ ſit vna ania
in coꝛpe vniuſcuiuſq; anialis nec iñ vires
ille ſuꝑſtuunt. Dico in hoc quia ſᷣmo iſte
deſtruitur duobꝰ modis.pꝛimũ qm̃ ſcoõm
hoc homines ⁊ alia anilia erunt membꝛa
anĩalis iſtas cuius anima illa ania ẽ hoc
eſt mundi ⁊ ꝓpter hoc.Sicut nullum mẽ
bꝛuʒ anialis animal eſt.ita nec homo nec
aliud aliqð ex anialibus animal eritſſed
erũt mẽbꝛa anĩalis illius magm mõſtruo
ſiſſimi ⁊ hoꝛrificiſſimi et ↄſequent ex hoe
accidet in nullo hominu vel animaliũ ali

oꝛum aniam eſſenec ania humana ania

eritiniſi equiuoce cũ nulla ꝑfectio cuiuſcuũ
q; ex membꝛis hominu vel animaliũ ali
oꝛum anima ſitvel etia dicat ſed neq; ho
mines erũt animalia plura vel anialvnũ
et ꝓpter hoc neqʒ vnus homo neq; mul⸗/
ti homines. Scvo deſtruitur ᷣmo huiul⸗
modi ꝑ hoc ꝙ ania que eſt exira coꝛpꝰqðᷣ
cũqʒ inpoſſibile eſt vt animetvel viuificet
illud ſiue perficiaſ cum perfectio omnis eſ
ſencialis pars pfecti ſit atqʒ de ipᷣo ⁊ in eo
de neceſſitate ee habeat. Quare quemad
modũ anima que eſt in ſocrate nõ poteſt
animare aut viuificare platonẽne qʒ vllo
modon eſſe ꝑfectio eius.Sic neqʒ anima
octaui celi ſine alterius coꝛpis poteſt eſſe
pfectio vel alicuius exhominibꝰ aut ania
libus autvegetabilibus ꝗᷓ ſunt apudnos
hoc eſt ſubcirculo lunari.

QVoniã ant dixi iibi in pꝛecedenti
bus de anima iſta qõ in retrogra

dationibꝰ exaltationibꝰ ⁊ de pee
ſionibus alijſq; huiuſmodi vʒ obſeſſioni

—õ

bus planetaꝝ ⁊ eclipſationibꝰ alijſq; om
nibus quibus virtutes eoꝛum ⁊ operatio
nes impediri poſuerũt aſtronomiſe non

dixi in hoc ᷣmone completum per quem
firma fieret ratio ſeu ꝓbatio qu intende
bam ſupplebo hic⁊ firmabo ꝓbationeʒ
hanc.Ditco igitur quia ſi anima illa efficit

ea que numeraui ⁊ nominaui tibi vel effi

cit illa ſcient᷑ ⁊ nolenter ⁊ ignoꝛanter ⁊ ꝓ⸗

pter hoc non volent᷑ aut inuita. Q ſi ſciẽ

ter operatur impedimenta virtutũ ⁊ opa

tionum planetarũ qualiter igitur mouet

eos cum ꝑ motus ⁊ motuũ figuras opari

ponant omnes aſtronomi ⁊ omnes phi⸗

loʒ oppi cõſenciẽtes aſfttronomis. Am⸗
pliꝰ? vt quid eas retrogradi facit an quia

plus iuſto ꝓceſſerunt vtrunq; q; ißa im/
peraſſet an quis nimis celeriier moti ſint

an quia peniteat eã eouſq; mouiſſe. Qua
re pꝛeier imperium eius ⁊ voluntatem e/
lius moneri eos neceſſe eſt vel in parte vel
in toto. Amplius qualiter obſidet eos

conſtituens aliquid eoꝛu inter duos ma-

los vbi mirabiuier ugatamvirtutem eius
ſcripſerunt aſtronomi.Et qua de caulſa ę/
clipſat ſolem ⁊ lunam ⁊ inierdũ alios fre/
quenter quo fructuiſiue vtilitate tot ⁊ tan
ta mala querit atʒ ꝓcurat coꝛꝑibus huiuſ

modinec et in aniam bꝛutalem caditiſta

malignitas vt coꝛpus in quo eſt vel mem
ꝛ0ꝛzu vl aliquod ex membals eius ſciẽter
moueat ad impedimentũ ipſius vel leſio

numvirtutis eius. Multofoꝛtius igr non

eſt poſſibile vt hoc cadat in anima illam
nobiliſſimã ac ſapientiſſima. Si vero ne⸗
ſciens hoc operatunhic etiam ſermo val/
de erroneus eſt qm̃ etiam ſi iſta ignoꝛan⸗
tia in ea naturalis eſſet taʒ longa tamen
aſſuetudine miülleſies ablata eſſet ab eaſ?-
contraria eidem ſcietia acquiſita. In bꝛu⸗
tis em̃ animalibꝰ videmꝰ per aſſuetudi/
nem naturales ignoꝛãtias multas tolli ?
ipſa in multis quaſi diſciplinabiliter eru/
diri ita etiam vt queda ex illis loqui ſiue

dicere videamus ſi loquela dicenda ẽè lo

cunonis humane tales effigiatiões Qua
liter igr duraſſet iſta ignoꝛan⸗
tia in anima mũdi.
mi qui hoĩes fuerunlet ſunt cauſaq; bꝛe⸗
uis vite et tam longe a motibus iſtis ⁊ fi⸗
gurationibus eoꝝ ⁊ alijs que numeraui
7 nolaui tibi hec oĩa inuenerũt inueſtiga

tionibus ⁊ obſᷣuatlõibus ſuis. Qualiter

igr ignoꝛare põ t anima mũdi aliqd oiĩim
iſtoꝛum. Amp. cũ animabus noſtris

mõ.ipſi aſtrono

notiſſimi ſint motus coꝛpoꝝ noſtroꝛũ at,ʒ

mẽbꝛoꝛumiet hoc ẽ qm̃ per ymaginatiõeʒ

ſiue intelligentiã ⁊ voluntatẽ eaꝛũ/qualit
motus oẽs celeſtes vel motuũ figuratio/

nes latere poſſunt aiam mũdi cum fiant
p intelligentia ? voluntatẽ iplius. Si vo

dixerit ꝙ ea inuita accidlt
iimpediméta virtutu;⸗
ſuarum planetis jeſt ig

celos er planetas qᷓ; ipa aia mundi. NHul
lus aũt pho ꝝ poſuit aliquod hon mone⸗

ri niſi ab aĩa neq; etiaʒ plato ipſe.Ouare

erit alia aia mouẽs celos vel alie aie mo⸗

uẽtes eos qᷓ; aĩia illa mũdi qua plato po/
ſuit et de hac erit adhuc qſtio eadẽ ⁊ diffi

ralia vtus mous

—

cultas eadẽ. Seqtur etia hunc erroꝛẽ per

.„2⸗

vias multas ⁊ violẽtia alʒ conflictus ? ve
—

E .

OD

2

—— ⏑

„ “

Daid

ymo nomẽ illud nomẽ eſt ꝓpꝛiũ ⁊ in com

Pars pꝛima de vniuerſo

lut pugna atʒ rebellio ſit apud celos hoc rale habet qm̃ nõ multiplica tvlle modo
antem nemo philoz ophoꝝ adhuc dixit. Aum eius diuinita 8. Equiuoce igit et des
ys igitur cauſa exercitatiõis ⁊ de et dij de omni alio ⁊ de omnib⸗ alijs dici

clarande veritatis pꝛopoſitis cir⸗ tur æn ullatenꝰ illa ranone vel intennone

.

ſm ſententia meamſnon juit opinio pla⸗ abubac ſicut ouem aut appolline 2 etid

. —

tonis mudum totum coipoꝛeum animal eodẽmodo quo qdam mudũ m deum

vnum ene ſed celum ſolum hoc eſt totum dicereno veriii ſur quos quida ex philo
quod eſt a luna ſup:avel vltima ſperaruy ʒophis ytalicis irrides dixi in libꝛo ſuo

mobiliuʒ ſuperioꝝ qua plato foꝛſitan cre boc Mè pulchnitudo poteſt eẽ iſti rotudo

didit eſſe ſperam ſteilarũ fixarum/foꝛſitan deo aul querit de alus celis vnũ illa

;—e

enim nona ſpera latuit eum quemadmo /⸗caâdẽ ania aniati ſint an habeat vnũ quot

dum et decima et ipſum et alios philoſo⸗ qq; eoꝛũ aniam ꝓpꝛia. Cõuenienci dicen⸗
phos. Sola quippe chꝛiſtianoꝛum doctri? dum videt m platonè/ quod vnũ quot⸗
na decimum celum ponit ꝙ et vocatem / q; eoꝝ ania ppꝛia aniatu eſt 7 qm̃ vna in
pureum hoc eſt pꝛelucidum ſiue pꝛefuigo tellexit incõpoſitã ex eodẽ ⁊ diuerſo totaʒ

platoni cõcoꝛdaſſe vbi dixit quia celũ eſt onem quãa hent celiad inuicẽ. Quẽa⸗ dmo
animalt vel mũdꝰ AAum ipᷣe ide plato poſuit caput ⁊ coꝛ ⁊ ma

—.—

rum ⁊ videlur hoapm ſenſiſſe auicennà?z aggregationẽ aniaꝝ illaꝝ ꝓpter colligani

a pꝛecellẽcia mundicie? puritatis aut ab tricẽ in hominibꝰ anial eſſe nichilominꝰ

vlumitate mobilitatꝭ ſcm hoc nomiatꝰ cũ homineʒ vnũquodq; anial vnũquẽq;
videtur. Abubacer vero ſarracenus inli eſſt e.Sieut ⁊ mũdus vnũ totũ ⁊ vnũ vni⸗
bꝛo expoſitionis auditus Ariſtotiles dixit uerſum cõmunit᷑ ab hominibꝰ nucupat᷑
deum eſſe ſpirituʒ celi quod ſi de creatoꝛe vnũ vero ſiue vnitatẽ quod poſuit in ani⸗/

intelle xit erra uit intollera biliter ignoꝛan ma illa poſuit in celo quod ipe opinabat
cig etia damnabiliſſima en excecaiũ fuilſ- pncipale acnobiliſſimũ int᷑ celos. Diuer/
ſe non dubites. Creatoꝛ em inſupeminen fuʒ vero anie illiꝰ videt᷑ intellexiſie aggre
cia nobilitatis vltimitate q; lbertatis ſue galionẽ aniaꝝ alioꝝ celoꝝ.li ꝓpter mula⸗
Bic? in rebꝰ vt nee vnit neq; alligatꝰ ſiꝭ titudinem atq; diuerſitate eaꝝ.iũ ꝓpt᷑ di
ʒaut eis alicui eanſpuũs em̃ oĩsvnit᷑ coꝛpi g verſuatẽ que apparet in motibꝰ eoꝝ.nec
vere dicit᷑ ſic alligatꝰcoꝛpiſuo vinculo na nõ ⁊ cõtrarietate admodũ celi illiꝰ quod
turali vt vel no poſſit eſie extra illuo łnõ nobiliſſimũ ac pᷣncipale opinat⸗ eſt. Dẽs

poſſit bene eſſe ex omnibꝰ modis ſuis ni /eti ſciꝛe qð caput in hoĩe plato poſuit ho
ſi in illo v cũ illo hocaſit dico ꝓpter aias/ Aminem elſle. relidun vero ſicut columnam
humanas que in cõſoꝛcin beatiſſimoꝛuʒ ad ſi uppo:tandũ atʒ geſtandu in alto ho/
angeloꝝ ſuntquibꝰ quidẽ bene eſtnõ an minẽ.i.caput ipᷣm. Sic ⁊ nobiliſſimã par⸗
tem ex omnibꝰ modis ſuis quod ẽ dicere tem vniuerſi coꝛpoꝛeitotiq; reſidue eiuſ⸗
quia nõdum cõpleta eſt beatitudo earuʒ dem ſuꝑeminẽteaniĩal eẽ poſuit.⁊ reſidu-
aut gloꝛia cũ ſeſtent adhuc eis pficiende ? um velut qðda vehiculu ac ſuſtẽtaculum

gloꝛificãde ocs ille vires earũ quibus ille in ſublimi hre ⁊ deferre anial illud Neq;

oꝑabant in coꝛpibus ſuis ⁊ ꝑ illa. QOunuam negaret plato mẽbꝛa hoĩs pies hoiĩs eſſe.
longe aũt ſit a creatoꝛe omis in completõ ꝓpter comunẽ vſum noĩandi hoĩem. Ho
om̃iſq; defectus. Manitfeſtũ eſt ubi ex pl⸗ mo em̃ nominat᷑ comunnit᷑ ⁊ vſualiter.nõ
umitate gloꝛie illius Quia ergo de tanto caput lolu ſʒ totũ. qð ex capite ſuppoſito
philoʒopho tantus eroꝛ facile credend⸗ q; componit᷑ ⁊ ipᷣe intelligit plato intel
no eſt. Magis mihi ſimile arbitroꝛ ſmo- ligebat qð a pte illa ſupeminẽti totũ no/
nem ſuñ ipᷣm intellexiſſe p raãſpoſitionem minaret homo.quẽadmodũ apte coꝛpis
ita videliʒ vt cenſuerit ipᷣm ſpinũ celi pio tanquã ab humo.ꝓ eo qð terreſtris eſt ſi
pier no bilitatẽ ſua æ ꝓpinquacioneʒ ad ue terrena totũ nomiat h0. Quaqua igr
nobilitatẽ atʒ diuinitate creatoꝛi deũ eſſe platonis conſuetudo eſſet ſequi methaſe
no ea inten noe vel in⸗ tellectu qua creator ras iſta iñ videt mihi ſimilio: intentio ler
dens dicit. In illa em̃ nihil ei cmunicat· onis eius de aia mũdi. Debes aut ſcire
1, quia eouſq; excecati ſunt. eouſc; intelle⸗

Ein deficientes vt crederent vnam animã

muanicabile creatoꝛis ꝓpter quod nec plu
*

ca opinionẽ platonis. Dico quia Sicigi ſpm celi deu diriſſe opinsdus eſt

ſioniſ
6

gundit
guimart
ſeuaam
ninem
llhoce
No
ſelogal
ſmpenit
Oug⸗

honerut
Aungen
ſomin u
gbila nel
ſſubteun
putatonen
Aclcencisl
renlege

Mn
ſunaunt
Custelt
ſogates
ſtennuren
goausiͤ⸗
nomeon
mer bon
glifme
cobſech
Mustie
Mohoin
lerut.
wnant
Vonblczper
Cinpetfn
wbmidt
noſtdi
Eusnonte
ſenant
Arencig
llednos.
Ntſerno⸗
letnoſo
ullac⸗
Marlnr
nvelt
eniii
nühairn
hnene
ſiune
ſianbe

Knialsi

Andeeſgie
kona⸗
Refalmnatn
r⸗ 2
Wkohgac
nmnchfnn
sgictat
ulhpe

1

dtict
Kücktgönn
taaggtrcm
Aleſe ebiorn
genidlnici
vminddrnü

odoen⸗

dpeogut
nr „ℳ1 N 9

lecpiunct
veeogd
Golnd

wlin

—

tiitit
anit o /
wiset ii
Gundi

S
4

nttnen

ennditün,
oeitunn
olunchti,
donnnnn,
Detigti
lign,
2 6

=

4 *

Fo.

cxrlvij

mundi innumero.quitquid in mundo eſt tudo nominatur cõmunit idemptitas inm

animatum animare nec aliud eſſie m eſ⸗
ſenciam ⁊ veritatem animam ſocratis qᷓ;

animam platonis. Sed aliam animam

et hoc ex alietate animationis⁊ animati.
ex quo neceſſe habent recipe non aliud eſ
ſe ſocrateʒs ua platonem m eſſentiam et
ſᷣmveritatẽ.ſed aliũ ex pꝛedictis alietatibꝰ
Qua ꝓpter generatio ⁊ coꝛruptio ᷣm eos
non erunt in hominibus vel in alijs rebꝰ⸗
Cum generatio ſit ingreſſus ſᷣm Ariſtoti⸗
lem in ſubſtanciam ⁊ coꝛruptio egreſſus
ab illa nec fiant ᷣm accidentia ꝗn potius
m ſubſtanciales foꝛmas. huiuſmõi em̃
mutationes vʒ que fiunt ſᷣm accidẽciavel
accidenciales foꝛmas alterationes ſunti
non autẽ generationes aut coꝛruptiones
Amplius. neq; homines neq; alie res
numerant᷑ ſᷣm accidencia neq; dicuntur.
Unus ⁊ alius aut vnũ ⁊ aliud neq; enim

ſocrates quondaʒ pueret modo ſenex nu

meratur vnus ⁊ alius aut duo homines
quauis ipᷣe ſenex differat a ſe puero.miłta
numeroſitate accidentiũ. Quare ſi nõ eſt
inter homines alteriuſmodi differentia

quãa pſᷣm accidẽcia.nõ cadet numerꝰ apud

eos.neq; erunt multi vel multa ſed erunt
vnus ⁊ ideʒ homo quẽadmodũ ſocrates

quonda puer ⁊ modo ſenex. In deſtructi

ne aũt huius erroꝛis nõ racionibus aut
ꝓbacionibꝰ vtendu eſt ſed igne ⁊ gladio

Bomniq; penali genere exterminij. Hec te

cõturbet ſᷣmo cuiuſdãa ex ytalicis philoʒ o
phis qui dixit quia ſola accidentiũ v arie
tas facit diſferentiam numero.qm̃ intctio
eius non fuit in hocniſi vel excludere ditſ⸗
ferenciam ſpeciſicam ⁊ alias ſubſtadales
differencias. nec retulit intellectũ ᷣmonis
ſui ad nos. intelligens differẽciam ipſam

— 2—

diſtinctionẽ noſtra.fuit igr intentio eiꝰ in

hoc ſermone qð ſola accidenciũ varietas
ideſt nõ ſpẽs aũt vifferencia ſubſtacialis
aut aliqd ↄmuniũ oĩm eẽncialiũ fac diffe
renciani numero hoc eſt diuerſat ipᷣa indi
uidua vel facit diſtincnionẽ numeralẽ no⸗
bis indiuiduoꝝ Non em̃ in ſpẽ diſtingui
mus indiuidua ſed magis vnimus ſimili
tudine eẽnciallioĩmoda que eſt eis ſpẽ vł
potius ꝗᷓ eſt ia ſoẽs ſᷣm ipᷣm. Ipᷣemet di⸗
rit ꝗa ſpes eſt ſubſtacialis ſimilitudo indi

niduoꝛũ ⁊ debes intelligere að dixit ſub⸗
ſtantialis hoc ẽ ſm totã ſubſtancis pᷣt᷑ em

rationẽ ſpẽi nihil hʒ ſubſtanciale in diui⸗
dunm. Scito aut quia buiuſmodi ſimili⸗

4 ſgecke. Hec duhites ga ſi intellectus nr il⸗

uminatꝰ eſſet hic illuiatione gloꝛie ſue vl
time diſtigueret numeraꝛetin ipᷣa ſpẽ ſua
non ꝗdem diſſimilitudine quia nulla eſt
eis in ipᷣa ſpecie ſed diuerſitate qua vide/

ret hoc non eſſet illud ⁊ ecõuerſo ⁊ veriſſi

me numeraret.Diceret vnũ ⁊ aliud ⁊ ter⸗
cium. Inſtatu vero huiuſmodi tam tene⸗
broſe miſerie non illũiatur adea numerã
da ⁊ diſtinguẽda niſi ꝑ ias accidencium
varietates accidenciũ dico ſenſibiliũ/niſi

foꝛte ſpiendoꝛe ꝓphico aut alio deſuꝑ ve

nientis irradiacionis humane. hoc ei fa⸗
cere poſſe donet᷑.Dico etiã ꝗqa quẽadmo
dum ⁊ alibi didiciſti ſicut anima bꝛutalis
non eſt ꝑfectiua hũani coꝛpoꝛis aut hoĩs/
et ꝓpter hoc multofoꝛcius anima iſta ce⸗
leſtis quaʒ plato poſuit non erit pfectiua
humanonꝝ coꝛꝑum aut alioꝝ animalium
aut vegetabilium. Cum multo maioꝛ di⸗
uerſitas ſit inter coꝛpus celeſte et coꝛpoꝛa
humana quam inter humana ⁊bꝛutalia
Eteodẽ mõ ſe hr̃e neceſſe ẽ de aiabꝰalioꝝ
celoꝝ ſi aias eis vel aĩatos ipos poſuit.
NEuertar igr ⁊ dicam quia animã

uerſo nouẽ celos mobiles ↄtinẽte qð aũt
in pᷣcedẽtibꝰↄtrahmõi ſermonẽ platonis
dixi de diuiſiõibꝰ atʒ diuerſilatibꝰ eeloꝝ
vʒ qð ꝑ eas ꝑhibebat᷑ aĩia vna aiari eos
om̃s. Scito qð facile eſt ⁊ naturis multis
et aiabꝰ nobilibꝰ colligaciões hre ad in
uicẽ ⁊ firmare eas atʒ roboꝛari ꝑ cõtactuʒ

coꝛpum ſuoꝝ. In naturis aũt vnũ exem/

plũ ẽ taciꝰ feꝛri ⁊ adamatꝭ vel etia magne

tisꝗ ẽ lõge minoꝛis vtutè quãa adamas in

pte iſta. Cũ em ferrũ tetigerit adamãtem
vr etiã magnetẽ attrahet alið ferrũ et ulõ

aliud ⁊ foꝛſitã nõ hʒ iſtð finẽ. Uñ ⁊ ſi acꝰ

tetigerit hmõi lapidẽ recepit ex iᷣo tactu

hmòi vtutẽ attrahẽdi ⁊ qᷓii aglutinadi ſi⸗
bi acum aliã ⁊ ſcõᷣa ſimilit᷑ facdiet de alia 2

tercia eodẽ mõ oꝑabit᷑ in quartã? quarta
in qnitã. Nec ẽ exꝑgencia ꝓbatũ adhuc

apud me an finez heat hoc. an ſtet in aliq́ᷓ

numero acoũ. Uidebis em̃ an ſtet in aliqͥ

certo numero. Uidebꝭ em̃ acuuʒ pᷣmã ſic
oꝛdinataꝝ pẽdere ex lapide iſio quẽ tãgit
deiñ ſcõaʒ acũ ad herere illi ꝑ tactuʒ ſileʒ
2 fciã ⁊ qrtã et ita ð alijs Meigr vᷣtꝰ ada

mãttqᷓ ſibi fac adherere acũ pᷣmã taſfũdi
f ĩ oẽs ac Quid miꝝ ſi vtꝰ viuifica laial

iſtam non videtur plato poſuiſſe/
iſi vel in celo vno vel in ißo vni ⸗

₰ —

—

Pars pꝛima de vniuero

pꝛimi celi tranſtunditur in ſcõm et a ſcdᷣo

in tercinm ⁊ ita donec veniat ad vlimuʒ
celoꝛũ nobiliũ quod ẽ celũ lune eti ſinõ
ſit alia ligatura vel ligatio inter eos q; cõ

tiguitas ſue ↄtactus. Quemadmodu ap
paret in exeplo ꝓpoſito. Amp̃
nibus arboꝛũ manifeſtũ eſt tibiipᷣo ſenſu

quia tranſfundit᷑ vtus vitalis a trunco in

ſurculum in ſitu illi cũ alia ligatura q; co/
tactus ſibijnuicẽ non hereat. Od ergo mi⸗
rum ſi vita illa pᷣmi celi ſe traſfundit in pᷣm
et ita de alijs.

les quẽęadmodũ in moꝛbis

non eſt ꝑ me neqʒ leuis admiratiõis qa
vno laboꝛante moꝛbo caduco cadente ca
dunt multi.Uides igr ꝙ moꝛbꝛiſte ſe traſ

fundit in ſtantes maxime pueros etiam

pᷣter appꝛopinquationẽ contiguitatis ip̃a

etiam medicina laxatiua et purgatiua ſo

lo aſpeciu virtutẽ ſu tranſfundit in aſpi⸗

cientẽ et humoꝛes noxios illiꝰ ⁊ euacuat
ipſos. Notiſſimũ etiam eſt tibi de virtute

——

ignis ⁊ alijs actiuis qualitertranſfundat
oꝑationes ſuas in cõtigua ſibi paſſibilia
aiʒ receptibilia oꝑationum ſuarũ et quia

ↄiactusvia eſt ad hmõi oꝑationes.Qua
re ſi pꝛimi illud ac nobiliſſimũ celum ᷣm
platoneʒ ſedes aie eſt illius et ꝓpter hoc

neceſſario ẽ habens in ſe maximaã redun

dantia vite ex ipſa pꝛſentia fontis illius.
Qnid mirũ ſi in coꝛpa ſequennũ celoꝛum

influit vita ⁊ motuʒ aliaſq; animarũ opa

tiones cuʒ hmõi coꝛpa ex ipᷣa ſimilitudie
celi illiꝰ nobiliſſimiſqʒ ſuis diſpoſitiõib⸗
Has inſfluẽtias recipiedas naturaliter ap

tatiſſima ſint eoꝛũqʒ captatiſſima. Sic ei

qntum mihi videt᷑ ᷣm intentionẽ plato/

nis fontẽ vite et motus habere in ſe celux
illud. Sicut ſol fontẽ luminis ⁊ caloꝛis ⁊

—— —

ſimili largitate in receptibilia illos influe
re.ſi dixerit ꝗs infiluentie ille aut aĩe
, unt aut tantũ influentie animalis nõ re⸗
fert opinoꝛ ſᷣm platonẽ hoc eſt non videt
inconueniens eẽ concedere ꝙ reuera aĩe
ſint.Cum ipᷣemet quaſdam partes anima
lium animalia eẽ dixerit Ariſtoteles non

abhoꝛruit dicere quoqʒ aningi oculi viſũ

7, eſſe ſiue virtutem viſibilem. Di vero quis

obijciat ꝙ ſ̃m hoc ent anima ex anima

nec hoc incõueniẽs eſt apud multos vic;

c virtus viſibilis ex anima totius anima
lis ſiue hominis ſiue alterius ſit. Necdu⸗

biuat᷑ ab aliquo intelligente quin ꝑfectio

Amp̃.in ſitio

rale viuendi ſit ꝑfectio coꝛpoꝛis naturalis
potenna viuentis ſiue vita ha/

cundu hanc diuiſionc Ariſtotelis niſi foꝛ⸗

poꝛe perfecto quod natũ eſt ee ſe velin

2.

——2 5 2—

tes verbo creandi et creationẽ ipſam que

muſicis ſibinuicẽ naturaliter conſonas?

ↄnexas et ꝓpter hoc ipſam animã mun/

di que coꝛpoꝛe ſuo cõcoꝛdare neceſſe bo⸗
bet atʒ congruere ſimilibus nexibus eſſe

naturaliter vnitamquodãmodo compa⸗

ctam quemadmodũ tetigi tibi ſupꝛa cum
loquoꝛ de eodem ip̃ᷣius ⁊ diuerſo. Indu
xit etiam eum vis virtuſqʒ muſicaliũ pp⸗/
poꝛtionũ/q adeo vt ipſemet dixit poteéttes
ſunt in animas nr̃asvt tote anime noſtte

in prate earum poſite videantunimmutãt
quippe eas mira facilitate ſecundũ diſpo
ſitiones illas que ſunt ſecundũ virtutem
ↄcupiſcibilẽ⁊ irraſcibilẽ et hoc ꝓ voto ſeu
libito muſicat Si ĩ arte muſica exercitatꝰ

fuerit ⁊euidẽt᷑ ꝑit-a doloꝛe naq; ĩ gaudiu

oculi quia eſt inſtrumentu viuum e natu

bentis Quare erit ex neceſſitate anima ſe
te Ariſtoteles intelugere voluerit de coꝛ/

alio vel de alio et hoc foꝛtaſſe non irratio

nabiliter quis intelligathiam vero filij ex
Anima patris eſſe impoſſibile eẽ iam de/
i ſe ir claratum eſt tibi ꝑ me alibiapud Ariſto/
Amp.in ipſius vite con telem vero et ſequaces eius non reputat᷑
trarijs inuenies tranſfuſiones numerabi inconueniena intelligentia eſſe ab intelli
4 gentia donec veniatur ad vltima quã di/
cunt eſſe motoꝛem celi ſiue ſpere lunaris.
Pꝛimam autẽ intelligentia ſolam a crea⸗
toꝛe eſſe per via creationis Secũdã vero
a pꝛima ſicut alibi iã dixi tibi. Conſeqns
igitur ẽ vt nec reputent incõueniens aiaʒ
ſecundi celi eſſe ab anima pꝛimivel ab in
telligentia pꝛimi celi. Animas etiam no⸗
ſtras creari ab aliqua ex intelligentijs di
cere veriti non ſunt intoilerabiliter abutẽ

opatio eſt pꝛopꝛia ⁊ poſſibilis creatoꝛi bñ
dicto creature errore ipijſſimo tribuẽtes.

Uod innumeros foꝛme anime il
lius plato applicuit et aptauit et
gquaſ in compoſitionem ipiusve
nire illos aſſeruit ex ipſa mundi fabꝛi ca
cui animam hmõi poſuit accepiſſe videt
Poſuit enim diſtatias que ſunt a terra vſ
ꝗʒ ad celũ nouum ymovſqʒ ad octauũ ſe
cundum ipᷣm ꝓpo:nonales eſſe numeris
quos poſuit in figura ſua ⁊ ſolũ mundun
eſſe poſuit muſicalem ꝑteſqʒ ipius iuxta
ꝙ de eo intelligere potuit ꝓpoꝛtionibus

teconu
atem
Gucian
ecoher
ſeruntol
gecickiſe
haturalit
yehenen
bevtanin
naselei⸗
roloni
ſtendeoi⸗
oveamt
banana
ſcancete
leecktne
Pobeen
hunmnipe
ponenine
(spoli
ſlanonſe
fünimast
auurniſ
gialcns
ſelfirie⸗
lececouer
omutnat

—

Merudilͤb

rio gia
barincog
ſbosrolae
Wüsverin
Wncno
Honitde
lalen.
umlisgus
D

mials

tnmaila
holſtmäü
ntiſtmai
nelodiase
ungütde
Mnvele
Nbheret
Wbebent
1Bnnsy
ſalefi
ſumclis
gſne
Gliebn

uleſe

Murnlonn
ide

ifin
g
nnsftenn,
Gnaſetgtn
Knaneent,
eibl
Bansee
nl cſeie
Aliehenin
Knüiſolnten
Gons geliif
mmömn
utintlins
mularblittt
wioüs elni

tilmnon

nens nenn
Mian digen,
Mioneniie⸗
gitartlen

s neſnil

—
vs tni
neizieiN
