las diſcurſus et euagatio ↄtra furio ſuatẽ
ſalutart ẽ eiſdẽ. nec adhucpuenit ad me
qꝛ alia de cauſa dimitteret᷑ ſibijpᷣi furioſ⸗

ſio atʒ libertas alijs piculoſa videt᷑.Oſi
ctiã devinclis euaſerit ſicut int᷑dũ ↄtingit
HManifteſtũ eſt ex hoc ⁊ ſibi et alijs bo
namagna ꝓuenire et ei quidẽ ꝓuenit bo
num caucioꝝ cuſtodie. Uidẽtibꝰ aũt illũ
eẽ ſuo et alioꝝ piculo liberũ/ ꝓuenit inde
Suocaſio ad pietatẽ et beneſicẽtiaʒ in ipʒ

milia matronaꝝ et vᷣginũ in᷑fecta ꝙ eo

Quis em dubitat multos occidi ꝓ iuſti/
cia qꝛ ea vł fecert vel deſerere nolebatab
ydolatrijs t milia hoim intfecta ſũt qmm
a cultura creatoꝛis qᷓ dubitari nõ pᷣt iuſtiſ⸗
ſima recederanolebatet qm̃ ydola colere
vel eis ſacrificare ↄtẽnevat.Deinde quo

ꝙꝙ libidinibꝰ coxruptoꝝ coinꝗqnari renue
bat In hoc igr rñdeo qꝛ nulla hmõi pena
lia a vulgaribꝰ⁊ inſipiẽtibus hoĩbꝰ⁊ ma
la falſe⁊ etiã iniuſte dicũtur atʒ credũtur

Pars pꝛima de vniuerſo

Non em̃ poſſunt eſſe mala que iuſta ſunt
que iudicio creatoꝛis quẽ errare vel fal⸗
li impoſſibie ẽ bona ſunt ac eiuſdẽ remũie
ratione digniſſima.nec adhuc dubitatu ẽ

a quo qua intelligete qn pati ꝓ veritate 2

iuſticia ⁊ bonũ ⁊ iuſtum ſit/? apud homi⸗

nes gloꝛioſuʒ laudeq; digniſſimũ. Apud

tollerantur. Ho noꝛunt ergo virtutem pa
cientie neq; rectitudinẽ eiꝰ pulchꝛitudinẽ/
qᷓ; ipᷣi»us et gloꝛiaʒ penitus ignoꝛant ꝗ nec
dum ſciunt q; decoꝛũ ſit pali per iuſticia ?
wqipa pacientia omnium aliarũ virtutuʒ

—

eniaa iuſticiam creatoꝛis remunerabiliſſi/
mũ. Male igitur atq; damnabiliter infli/ u coꝛx
guntur mala ꝓ bonis.ſed laudabiliſſime pinguet. Nec phas eſt ſentire de ſapiẽtia

—

pꝓtectrix eſt ⁊ velut lypeus omnis ictus ⁊
inſultus quibꝰ alie impugnatur cunctaq;

iacula que in eis iaciuntur in ſemetipᷣa ex
clpens et elidens om̃es eliſos ꝓtegit ⁊ cu
ſtodit. Et ſermo iſte de pacientia queʒ hic
ico determinatio ẽ queſtiois quarte quas
pꝓrimo ſupꝛa poſiu.

lter ſu

„

Ehijs vero qui voluptuoſe hic v

⁊ hoc intelliges quia qui donis creatoꝛis

ad ſolas voluptates viunt᷑/quiq; adðᷣo de
ditiiſunt voluptatibꝰ moleſtias diuinarũ
flagellaruʒ nullatenus ferre poſſentimo
occaſionaliter ꝑ eas deterioꝛes fierẽt quã

to em̃ doloꝛe quataq; iracundia thabeiſce

rent ⁊ excandeſcerent ſi eis delicie qᷓs ſum

opere habent auferentiſi eis delicijs inſer

rent inde manifeſte videre potes quoniã
deliciarũ ablatione inſaniunt.
ſi eis donis que maxime amaãt de bhus

maxime gaudentinõ ꝓuocant᷑ ad amoꝛẽ

crea toꝛisſed potius ingrati eoꝛũ abutun
tur eis in tanta animarũ ſuarũ perniciem

quid credit eos facturos in flagellis cõtra

rijs ꝓculdubio inſanirẽt vſq; ad blaſpope
mias creatoꝛis puerterentur ad negan/
dum ipᷣm. et etiam nephandam ydolatri⸗

am coꝛruerẽt ſicut de multis iam audiui⸗
ſti.Conſulto igitur ſapiẽtia et bonitas cre
atoꝛis elegit hmõi homines quantum in
ſe eſt ꝓpuocare et attrahere ao ſe donis et
beneficijs que maxime diligunq; oterre
re flagellis ⁊ a ſe abſterrere tribulationuʒ

doloꝛibus quas maxime oderunt.Si em̃
lactis dulcedine nõ ꝓuocatur puulus vt
papillas diligat ⁊ eis adhereatſquato mi
nus altrahetur abſinthü aut cuiuſcũq; al

uere vident᷑ voto tanq; vicijs
ꝑſtituti et expoſiti per omnia qua otius in puerſionem etce
b cura et ꝓuidentia creatoꝛis viuãti ruptionem animarũ ſuarũ videlicʒ in ſu⸗

terius amaritudine. ꝓpter hoc em̃ ⁊ cea⸗
toꝛ pꝛouidentiſſimus dulcedinem in lacte
poiuit mamillarũ. vt ipᷣm appetibile atq;
amabile faceret paruulis qui nutriri eiui⸗
dẽ ſubſtantiatota etate paruula indiget.
Aldhuc igr oulcedo tempaliũ bonoꝛũ po
liſſimũ creata ẽ vt paruulos adhuc ſapiẽ⸗
tia nutriat in amoꝛeſet obediẽtia creatoꝛ
Anon ſolum vt eas coꝛpaliter nutriatetim/

et bonitate creatoꝛis vt coꝛpa humana tã⸗
⁊topere curetet animas negligat.et vt bo⸗
na coꝛꝑalia que ingratis et inſipientibus
per ingratitudinem ⁊ abuſione ſua adeo

noxia efficiũturet tanta ꝓfuſione ſue lar⸗

gitatis tribuat que tam neceſſaria.tanq;
ſalutaria hoĩbꝰ ⁊ ſine ꝗbus ipᷣa bona coꝛ
poꝛalia ꝑnicioſa eſſe conſpiciuniauaricia
et nihil crudelitate quaruʒ vtraq; de ipſo
cogitare nephas eſt om̃ino gladio vigne
ab ipᷣo exterminandum largiri non curet.
M ſi dixerit quis hmõi bona coꝛpoꝛalia

i/ Meu tempoꝛalia multè nõ eſſe ꝓuocatoꝛia

ZHaut nutritoꝛia amoꝛis et obedientie in cre
atoꝛemjiquin potius in ꝓuerſionem etcoꝛ

perbiã ⁊ luxuriã ceteraſqʒ peſtes vicioꝛum
⁊ideo non diuina ꝓuidentia aut cura ea
Ddari hominibus cuʒ intentioeſa pientie et
bonitatis creatoꝛis. Sic vt dona eius pꝛo
ſint recipientibus nõ autẽ vllo modoꝛum

vt noceant. Reſpondeo quia veriſſimꝰ

ſermo vltimus hic videlicʒ de in tentione
ſapientie et bonitatis creatoꝛis/et pᷣler in/
lentionẽ ipᷣius et reuera ẽ ꝙ bona dei do
na hmõi homines in ꝓpꝛiam verut per⸗
niciem ꝙ indubitanter faciunt ꝑabuſiuã
intoꝛſionem date ſibi a creatoꝛe libere po
eſtatis Hmõi rei autem exempla multa
ſunt dedit quidemvinum creatoꝛ homini
bꝰʒ ad ſalubꝛitatẽ ꝙ multi ex eis inuertũt
inebꝛietatem.Dedit igitur ignẽ multiplex
adiumentũ ſalutis ⁊ cõſeruationis.Furi
oſi lamen in eũ ſe pᷣcipitantes ipᷣm ſibi fa⸗
ciunt inſtrumentũ perditioms. Dedit etia
aquam eiſdem ad vtilitates tam multipli
ces tanq; neceſſarias multi tamen ꝑ inſa⸗
niam in eam ſe imergẽtes euecantur Dat
interdũ paterſamilias filio gladiuʒ ad ipi
us defenſionẽ qui tamen ꝑ furoꝛẽ aut ira⸗
nali mimian eo dem ſe perimi. Hee
lux ſolaris taʒ late tanq; longe ad illumi/
nationẽ oculoꝛi radianefit eiſdẽ in obtẽ⸗
perationẽ pernienietatẽ ſiue ſupabunda⸗

ſanaſpel
Awemmmme
otes mo
Calgetoenn
ipumn
oneniet
1dedonn
eſinaba
Felnuhn
llalenpene

Nonnuncif
ſertubllso⸗
ſobtreshols
NeOutteli
Ucorne pu
hbemmbns
intmeiis
Meſao⸗
ongnse
gum guice
helutena⸗
Woar
Gacende
möfve
Oaetſonich
ſinſtunen
Nenmnſint
bloiſuii

Whoenns⸗

ſuſonenͦ⸗
Eiaegvie
milog
ſtenesde
D
Phnnelſtcc⸗
ſicheaunt

Npninnn
uiscn
aanlie
englüben
nesece⸗
Nodeciin
epelommn
Sckſennens
isNcobn.
gadsanigan
nT abrinntiit
nts Nhra

eiamn nealnn

ſne gorseme

ſeconſganun
egvann
etommnoe
ndumlargnne
bmöibonen
ullnöckt
isloetinn
nsn o
i ſuaenitn
enſgſiienn

Dudenu.

mnmnidint⸗

wnan unſn⸗
nceihain,
iscnnt,
uenigen
aner tunn,
ſbiatnnn
mülin,

100len,

vigilant atʒ 1
miens. Quare ſciente volẽte et dono ſuo

—

nam aſpectus in eũ vel lumẽ ipſius:Qm̃
guitem monifeſtũ eſt omnes hmõi abuſi⸗

ones⁊ intoꝛſiones culpahiles eẽ atq; pec

cata et pꝛauitales vlpote ↄtra rectitudinẽ
dignum iuſtũ eſt atq; iuſticie creatoꝛis

conueniẽtiſſimũvt hec peccata pena ſeq̃t
⁊ dei dona que pꝑuertert in abuſionẽ cul⸗

pe ſint eis cauſa ec iuſte pene. Juſtiſſimũ
igr eſt vt abuſionẽ vii ſequatur ebꝛietaſ

vel alia pena iuxta beneplacitũ creatoꝛis

inexcitabilis per quẽ datur oꝑtunitas la/

tronibus ſpoliandi aut etiã ingulãdi ebꝛi
os. Sunt ⁊ alij caſus innumeni atʒ mala

ex ebꝛietate ꝓpuenientia. Apparet igit᷑ in

hijs omnibus penis euidẽter ſc; abuten/

tium beneficijs creatoꝛis ipᷣiꝰ iuſticia! In
bene vero vtẽtibus eiſdẽ eiuſdem pᷣlarga

beniguitas. Utraq; aũt indubitanter ad
curam ⁊ ꝓuidentia ipſius videlicet ⁊ que
iuſta ſunt et q̃ vt ua dicat᷑ benigna. Nec

Dubitatur qnvinũ vtute ſua naturali quãa
hʒ a creatoꝛe inebꝛiet quaqᷓ; non adhbuc
hmõi virtutem creatoꝛ eidẽ dederit ⁊ per

occaſionẽ abuſiõis male viẽtis fit creato⸗
ri inſtrumentũ iuſtiſſime vltiõis Quapꝛo

pterveriſſimũ eſtiquia ꝗ ſic beneficia cre⸗

gAtoꝛis in ſuã inuertũt perniciemea dẽ ar⸗
ma creatoꝛis faciut ⁊ inſtrumenta iuſticie
circa ſemetipᷣos. Quin aũᷣt placeat hmõi
iuſticia creatoꝛi apð intelligẽtes dubium
non ẽ. Uterq; igi homines id ẽ et bene et
male vtentes dei benelicijs vel ſub larga
beneficiẽtia recte ſe regũt atʒ cõpoſite vel
ſub eius iuſticia vindictas eiuſdẽ iuſtiſſi⸗
mas paciunt᷑.Quis antẽ non videat ſub

eiuſdeʒ regis regiẽ atqʒ gubernati one eẽ

et bonos ꝗbus pacem⁊ alia bona largit᷑
et maleficos quos inſto iudicio atʒ iuſti-/
4 toꝛquet ⁊ punit Si vo dixerit aliquis

p buinſmõi penas non intẽedit creatoꝛ fa
le eſt ubividere ga ſmo hmõi hominis
erroneus ẽ. Cum em̃ manitfeſtũ ſit penas

omnes hmõi iuſtas eſſe et ꝓpter hoc bo
nas et creatoꝛi placitas neceſſe ẽ creatoꝛ

intentionẽ cadere ſuper illas. Cauia aut
in hoc eſt qm cum non ſit fons iuſticie pꝛe

ter ipſum creatoꝛẽ nec ſtillã eſt reperire iu

ſticie que non ſit donũ ipfius ꝙ igt iuſte
ſunt pene bmõiex dono ẽ creatoꝛis quic
quid aũt dat creatoꝛ datſciens pꝛudẽs ⁊
lens nõ ignoꝛans aut doꝛ

xv
hoc faciente creato:e iuſte ſunt ⁊ iuſte hu
iuſmodi hominibꝰ inflictioe per curd igr
7 ꝓuidentia creatoꝛis. Amp. certu eſt

qm in regno totaliter ⁊ immediate ſubie
cto regi ſuo iuſtiſſimo/nec ſit iuſticia vłiu
dicium niſi per ꝓpuidentiã ⁊ curam ipᷣius/

quia nec poteſtas iudicadi eſtin eodem
regno cuiq; niſi ab eo el peripᷣm/⁊ multo

oꝛtius ſi nec volũtas facicdi iudiciũ aut
1 1 1 iuſticiam nec ſciẽtia cuiq; fuerit in hmõi
guemadmodũ interdũ ſequitur es ydeo⸗
piſis interdu febꝛis aliq̃ interdũ ſompnꝰ

regno nin per illuz rege. Quia igf vniuer

atoꝛeſ per ipᷣm nec iudiciũ nec iuſticia fi⸗
in tota ſerie ſeęculoꝝ niſi ab eo ⁊ peripᷣm.

Juſticia igr qua abuſoꝛes beneſicioꝝ eiꝰ

tam iuſtis penis iuſticiant/ab ipᷣo eſt er ꝑ
ipſum ⁊ hoc vtiq; ſciẽter atʒ volenter vt pᷣ
dixi.Quicquid igr iuſticie fit in totalitate
vniuerſi ſiue in exemplis ꝓpoſitis vel ali
bi per curã fit et ꝓuidenuã creatoꝛis.

Amp̃. q;ſalutaria ſunt iudicia q;ne⸗

ceſſarie iuſticierquot et qᷓnta bona at vti
litates ex eis ꝓueniant rebus humanis.
Maniteſtũ eſt etiam pauca intelligẽ⸗
tibus ⁊ eſt intentio mea in hoc ſermone

de iudicijs et iuſticijs que per iudices atʒ

iuſticiario s hoĩes exercentur.tanta at bo

na vicʒ iudiciũ et iuſticiaꝰ eẽ in rebus hu
manis vbicunq; ſunt dubitari nõ poteſt.
Cum incompabiliter minuſq; vtilia rebꝰ
huanis ꝓuidere nec vnq; ceſſauerit nec
adhuc ceſſet. Neceſſe igr eſt vt vbi pꝑ ho⸗
mies iudiciũ et iuſticia nõ ſunt aut exercẽ?

turdiuina ſapieutia ⁊ bonitatẽ iſta fanta

bona vel per ſe vel ꝑalias creaturas ho⸗

minibus ſupplere.Et hoc non ſolũ ꝓphe

larum hiſtoꝛiarũq; autenticarũ teſtimo⸗/

nijs ſed etia iugi experientia Manife

ſtum eſt per aquas ſiquidẽ diluuij vniuer

ſalis in totũ genus humanũ velud vni⸗
uerſale iudiciũ et iuſticiam exercuit. Ubi

ab hmõi inundatiõe atʒ conſumptione

octo hominibꝰ ſolispcendum duxit per
pluuia ignis et ſuiphuris flagicia quinq;
ciuitatu vinqcauit.famoſiſſima ſunt iu⸗
dicia que in egyptios ⁊ deos eoꝝ ⁊ beſtio
las ranarũ et cynifum per ignẽ ⁊ grandi/
nem per cõuerſionẽ aquarum in ſangui⸗

nem per obtenebꝛationẽ eius partis egy⸗

pti in qua erant egyptijper illuminatioʒ

eiꝰptis quã inhabitat hebꝛei? nouiſſime
per ſubmerſionẽ regis egypti ⁊ ſonus er⸗

☛

a ſeries ſeculoꝝn regnum eſt creatoꝛis et
nulli eſt in ea pias vel voluntas aut ſciẽ/
tia iudicium vel iuſticiã faciendi niſi a cre

Pars pꝛimo de vmuerſo.

è ä Pesſunt
ercitus ſui in mari rubꝛo fecit alliſſimus. monibus et miſerabiliter cruciatos. Di e
In ipos etiaʒ hebꝛeos multotiẽs vltiões quis autẽ dubitat de barbaris nanonibꝰ anman
per ignemet interdu per ipſam terra hya que omnino extra leges et extra reglum nnn
tu ſuo abſoꝛbentẽ aliquos ex ipiscxreato⸗ omne eẽ videntur. Scito ꝗa nulla eſt na ſnpplozo
reʒ fecſſe certiſſime narrat biſtoꝛie peſtes tio adeo barbara q maioꝛes ſuos nõ ba inngu
inſuper fames et ſterilitates ſiccitateſq; beat quibus paret ⁊ ꝑ quos vtcunq; reri glictsto⸗
pluuiaꝝ defectus notiſſime ſuntque crea tur. Similiir et deos et ſacra que magt ex. yumu
toꝛis iudicio ⁊ iuſticia ꝓpter peccata ho- ecrationes dicẽde ſunt ⁊ ritus aliquos et aunieco
minũ facta eẽ non dubitantur cuʒ in aas ceremonias non tâ impios q; etiam ridi⸗ Anltoan
earumq; contraria ſolus habeat ptätem culoſos adiuuat ⁊ gubernationẽ ean i5a glodiuce
egentibus etiã hiſtoꝛias manifeſtů eſt feruas ſeu veracitas barbarica qua ſein⸗ Moregnpt
ieri vrſas ⁊ alias beſtias vicʒ locuſtas uicem repᷣmunt ⁊ caſtigat nec permittitur Arotio:jn
et mures in vindicta miſſas eſſe ſuperna- barbarꝰ in barbaꝝ ſeuire abſq; vindicta ocliui
tiones iniquas.De tẽpeſtatibus vo marꝭ /qualem quide irrogare ſufſicit ie qui pa ye tulen
⁊ terre hoc ẽ inundatioibus et terre moti ntur et ꝓpter hoc munuo ſe inuicẽ timoꝛe lcorg
bus de merſiõibus⁊ cõfragatiõibus ciui compelſcut aliquatenꝰ. Ipᷣa ⁊ barbaries AQNunos
tatum ⁊? regionũ non ẽ neceſſe vt loquar atqʒ in domabilitas atʒ in credibilitas iu ſecenqm
tibi. Diligentẽ autem conſiderationẽ faci ſtiſſime pene ſunt nationũ bmòiex iuſti lermacil
ens ꝑ ſingula inuenies nihil vacare a cre ſima diſertione creatoꝛisꝗ nec duces nec orlenio⸗
gtoꝛis iuſticia.qũ et ipſas beluas ⁊ pene recto:es neq; docioꝛes eis adhuc deditꝗ Mebuman
oĩa genera animaliũ inuenies quanda ex bus erudirent et componerent᷑ adinſtar ſetlanmo
ercere iuſtici et iura ſua defendere. Attẽ nationu que viuunt vt homines. Et qm ſüiainſtum
de qualiter vrſa rapina vel necem catuio alubi didiciſti aliam iuſticia eſſe naturarũ oeeratoes
rum ſuoꝝ vindicet. Similr et leena quali aliam vero poſitiua et inſtitutam perho⸗ irundäͤ
ter ꝙ vxoꝛbus ꝓuidis pꝛo eſcis ꝓ pullis mines. Lertia vero diuina ab ipo creato⸗ ſeſteisſua
eu fetibus ſuis pugnen quata iuſticia la- re inſtituta et hoc ẽ de componẽdis ad Migreope
oꝛes ſuos maſculi ⁊ femine inuicè parci fectionem moꝛibus hũanis atq; de cultu Eiſtſinoge
antunvt femina remanente in mudo vel ei per ſe placidiſſimo atq; ſanciiſſimo q/ lochndgtuſti
ſpelunca maſculus ad perquirendũ cibũ q; ſolum ipᷣemet dignũ reputat remune⸗ æũ
atʒz repoꝛtandũ femine ſue et fetibus egre ratione felicitatꝭ eterne. Cerne et inueſti⸗ Gleosdet
ÿ diatur et regrediat᷑. Cpꝑe enam meo cico⸗ ga vniuerſuʒ mũdi ſublimarꝭ ⁊ inuenies Mneninon
nia tan de adulterio ↄuincta polſactu, euidenter nihil vacare ab iſtis tribus ge ⸗
malculi ſui.ↄgregata multitudine cyconi neribus iuſticie. Inuenies vnumqðq; re bese
arum neſcio qliter accuſante maſculovel gi aliquo iſtoꝝ trium generũ vel duobus aßef
detegẽte crime eiꝰ a tota illa multitudine vel et omnibus tribus. Quia igr iſte om Wungte
deplumata atqʒ dilacerata ẽtanq; ↄſilio nes iuſticie ſiue leges a creatoꝛe ſũt ⁊ per eekpicſs⸗
aut iudicio olm rea eẽt adulterij iudicata ipſum Manifkeſtũ eſt nihil eſſe in miũ -
HNarratur etia ð equo ꝗ ignoꝛater cu ma/ do ſublimari ꝙ nõ aliqua lege creatoꝛis uti (nio,
tre lua ↄcubuerat poſtq; hoc dephendit vel aliꝗbus eiuſdẽ legibꝰ regatur.Quic/ hegenu i
ꝓbpis dẽtibꝰſibi geitalia abſcidiſſe tãq;ʒDin qd autem regit᷑ legeveil legibus cuiuſcun mnihle
lpᷣm vindicãs inceſtũ quẽ commiſiſſe ſibi q; cura et ꝓuidentia eiuſ. Eregitur indu⸗ em hle
videbat licet ignoꝛãs eo ꝙ operimẽto ab bitater. Nihil igr eſt in vniuerlo ſublima Reſrnn
ſcõdita fuiſſet ei mater eius dũ eam aſcẽ⸗ ri vel hominũ vel animaliũ ꝙ non rega Anan
debat. Angelos etia ſctõs nec non etma tur cura et ꝓuidentia creatoꝛis. let blagin
miſſo s malos eẽ ſepe ĩ vĩdicta ſcelen legẽe Euertar aũt adid in quo eram et fitorſe
potes in libꝛis hiſtoꝛiarũ maxine gentis dicaʒ quia homines ꝗ voluptuo N
hebꝛeoꝝatʒ gentis xpᷣianq quarum geſe ⁊ ꝓvoto viuere bic videntur ? unmete
tium hiſtoꝛis nemo ſapies dubitat eẽ ere beneſicijs creatoꝛis abutunt᷑ in ſupbias iandunn
dendum In narratioibus autem gentis auaricias luxurias ſuas ceteraſq; peſtes Ettndnen
xpianoen et miraculis eoꝝ quarnʒ ⁊ ad/ hmõi ipſa beneficia ſicut vnigbi faen nietbont
modum ſalutaris et valde iocũda eſt in⸗ penalia et inſtrumẽta contra eipos diui/ ieſllin
ſpectio inuenies innumeras et cõſolato ne iiuſticie et ſic creatoꝛis donis abutẽtes ununhe
nes angelicaset vidictas magnificas ſce executoꝛes ſunt licet neſcictes otra ſemet⸗ N
leroloſq; pᷣncipes multos arreptos a de/ ipᷣos diuine iuſticie atrociſſimi quippe lit lign

anite
8 ennne
nos en
ſegacen

wioscdnn

ensnonitr,
darhenagus
guberpanen

nnoſeininn

onübooen
aa eter
ss c
Atinfümange
innisbihnn⸗
econpoids
hüansag
danqz unis
niſeuin ſ
e. nrun

Neabitöle

1gneiſdun

1501iaH

ve
10nrii
ickmniani
Aigulutn
“M ur
nel gsu,
auceten
—
indiſinie
tans
didd
Garhl
Ortune ,
vagnnſt
unn⸗
goori
inin
Glinin

—
S=„
=—
S
=

4

=
☛

E

—

4

1

=

,16
4

=

—

—

1

S —
S=
SSe.

☛

4
4

—

„
1. 4

,t.sU
S=
=S,OoS= =—2—

S

—
S

4

—

=

—

WGlimitatt ho noꝛẽ vocare ſeciſti cõcluſiſti

ſoꝛes ſunt animarũ ſuar dũ delicijᷣ es

inebꝛiat et excecant. Mala vᷣo ſuperbie⁊
auaricie ⁊ alioꝛum vicioꝝ quos moꝛbos
2 vulnera ſeruitutes ⁊ vincula oĩs ſapiẽ/

tia philoʒophoꝝ ceteroꝛũq; ſapientũ no.

minat quis meciatur aut numerer. Quis
dinicias coꝛꝑales theſauris honeſtatis ⁊

virtutũ diuicijs comꝑet. Si igt ablatio
pecunie coꝛpalis pena eſt ablaloꝛ eius
punitoꝛ amittentis ea. Quatofoꝛtius ab⸗

latio diuician pꝛenominataꝝ e pena⁊ ab
latoꝛ eaꝝ punitoꝝ amittetis eã ⁊ hoc tãto
atrotioꝛſqnto ſpuales ille diuitie ad hũc
moduʒ qui coꝛpalia mala inferũt vt moꝛ
bos ⁊ vulnera virtutes carceres et vincla:
vere lictoꝛes ſunt eoꝝ quibus bhec irrogãat
Quãtofoꝛtius in moꝛbos ⁊ vulnera ſpua
lia ceteraq; mala hmõi ⁊ inimici vel licto
res reputadi ſunt facientiũ. Lum nec ma⸗
la cũ deterioꝛa ſint malis coꝛpalibus quã
to ale humane pᷣcellunt coꝛpibus.Uerus
igr eſt ſermo quẽ dixi quia ⁊ creatoꝛè be/
neficia inſtrumẽta ſibi penaꝝ faciunt x ſe
ipos executoꝛes diẽ iuſticie licet ignoꝛates
xõ ſtituunt hũ creatoꝛis iniurias ⁊ ↄtume
lias in aias ſuas tã attrociter vindicãtet

plerũq;in coꝛꝑa ſua ſicut pᷣtetigi tibi Qua

re iuſtiſſimo creatoꝛis iuditio et ꝑ omnia
landanda iuſticia eiuſdem ſeruiuũt in exe
cutionẽ contra ſemetipᷣos iuſticie ꝗ ingra
tos ſeipᷣos de beneficijs exhibẽtes ſerni/

voluntarij nolunt eẽ eiuſdem iuſticie.

Ebes aut ſcire gꝛ interdũ impijs
atʒ peſſimis hoĩbus ꝓdeſt diuine

meo de quoda diuite ⁊ magno dignitatẽ
auertii.Cuiꝰ vila cũ eſſet de tantis bene⸗/
ficis creatoꝛè ingratiſſima luxuriaqʒ; ſpur

ciſſima ⁊ nihilominꝰ electus eẽt ad hono

rem dignitatẽ pontiſficalem oblata ſibi

Wlatguat beneficiẽtia ⁊ a mal ſuis
boc eſ vicijs ⁊ peccatis.Sicut accidit ſpꝑe

oĩbus arctiſſime religioni ſe dedit. Jbidẽ?
perpetuo creatoꝛi victurus. Noſti etia ae

liberatio de periculis tẽpeſtatum/de car⸗
ceribusobtentus victoꝛiarus innumera⸗
biles auertit a ſuis vicijs ⁊ peccalis ⁊ ad/
emendacionẽ vite eoꝝ et moꝛum cõpoſi⸗
tionem induxit. Sic ⁊ alia benetſicia crea⸗
toꝛis multos etiaʒ de quibus neſcitur ad

gmoꝛẽ creatoꝛis 7 obedientia induxerũt.

Uarta vo qſtio facile determiabi
is eſt poſt hoc de hijs vicʒ qui fla
V gellis ettribulationibus omnibꝰ

qᷓ; coꝛpoꝛalibus incõmodis expoſui ſunt
Dico enim qm aut paciuntur hec ꝓ iuſti⸗
cia ecab impijs hominibꝰ vitz nolentes

eam ſeruaren uon deſerere neq; iniqtati

conſentire ⁊ tunc manifeſtũ eſt hoc nõ eſ

ſe extra curam ? ꝓuidentiã creatoꝛis cuʒ

nihil iuſtius nihil legi creatoꝛis ↄſonãtiꝰ
nihil eidem acceptiꝰ aut apud ipᷣm remu

nerabilius. Si vo pꝛo delictis ſuis ⁊ faci⸗

noꝛibus hoc paciuntur ⁊ hoc vtiq; iuſtiſſi

mũu et non ſolũ cura ei ꝓuidentia diuina

ſed etiã eiuſdem ꝓcuratione digniſſima.

Ampᷣͥ.Cum nec ſic reſipiſcãt nec a ma⸗
lis ſuis reunertan-k. Manifeſtũ eſt etiã

gquia maioꝛibus ſupplicijs digni ſuntt iu
ſtie igr infliguntur eis ea que paciunturet
miſericoꝛditer de meritis ſupplicijs detra

hitur eis. Amplius. cũ eoꝛum maliciã
tanta flagella nõ auertant quata eſſent ⁊?
qᷓuſq; ꝓcederet niſñi flagellis repꝛimeret
⁊ frenaretur. Manifeſtũ igr ẽ quia nõ
derelinquũntur a creatoꝛe quoꝛũ malicie

ſic conſuliturvt per flagella ſaltẽ aliquate

nus repᷣmat᷑.Alijs etia hom inib⸗ in hoc
vtiliter ꝓuidetur ꝙ tata malicia pꝑcrebꝛa

flagella repꝛeſſa in eos graſſari non ſinit

VDlicite igit ac ꝑſcrutate intellige
ſermonẽ meum de malis penali⸗
bus et de malis culpabilibꝰ⁊ attẽ

electioe ſtatim dixit. Uiciſti me benigniſ⸗ de qꝗa mala penalia ⁊ omnino culpa ca⸗

ſime ac dulciſſime deus infatigabili boni

ale ⁊ beneliciẽtia tna qui beneficia tuaſ

mihi. ſem per largiri non ceſſaſti cui? ego
mala ſemper reddere non deſtiti. Nunc
autem me omni bono indigniſſimũom̃i

mihi⁊ ocluſũ me pietati tue trado ð ceto
Dicas⁊ hunc honoꝛẽ? omnia mala bona

tua tempalia quibꝰ tam ingrate tanq; dã

nabililer gbuſus ſum abiens igt reliclis

rentiatbona ꝓpꝛie et vere ſunt. Sed inſi⸗

pientia hominũ⁊ coꝛruptio palati coꝛdis

humani malicie nomẽ eis impoſuit. Ina⸗

ſipientia quippe bominũ et ea fugere fa⸗

cit et etiã vtoſdem fugiẽda videant᷑.Si⸗

fugiendũ eideʒ non eſt et ex eodem vicio
vmbꝛacitatis periculũ eſtimat vbinon ẽ

danatiõe et moꝛie digniſſimũ/ad iſtũ tãte i⸗ vides in equo vmbꝛatico qui fugit q;

modi bona palatum coꝛdis coꝛruptũ ba

bentibus male ſapiunt et etis mala bene

Et ü

niſi ſecuritas eodem modo quonia hniui

* Pars pꝛima de vniuerſo.

mala bona nominãt et bona mala dicen
tes bonum malu et malum bonũ atq; po
nentes lucẽ tenebꝛas⁊ tenebꝛas lucẽ ſicut

ait ſermo ꝓpheticus hmoi ergo nomina

tiones ſunt quema dmodũ ſi febꝛicitates
impoſuiſſent noia ſapoꝛalibus ⁊ noctu
luci et tenebꝛis. Non em dubium ẽ gn fe/
bꝛicitantibus dulcia amaritudinẽ ſapiat
et amara dulcedinẽ ſimiliter maniteſtu ẽ
quia noctuis et veſꝑtilionibꝰ ceteriſq; ſi⸗
milibus lux tenebꝛa videt et tenebꝛa lux.
.iniliter nox dies et dies nox. Attende
âetiã quia in erroꝛẽ epicuri ꝓculdubie de⸗
Nlinaͤt abus vel ſola penalitas vel maxie
bonũ videt᷑. Cauſa auũt in hoc eſt qm ne⸗
ceſſe eſt vt eiſdeʒ vel ſola voluptas bonũ
vel maxime videat/ Apparet igr tibi eui/
denter ex hijs quia vtraq; iſta bona cum
Dona creatoꝛis ſint et nõ niſi ſcienter ⁊vo
lenter donent᷑ ab iponon eẽ extra curã
ꝓuidentiaʒ ipſiusllicet per actiões iniqᷓs
atʒ peruerſasmala penalia infligant᷑ pa
gientibus. Qè ſi quis qrat qualiter mali
oĩes per aciiões malas ſuas cauſe effici
entes poſſint dici ⁊ ipᷣe creatoꝛ ſimul cum
eis. Jam determinaui tibi qe creatoꝛ cau⸗
ſa eſt eoꝝ per intentionẽ recuſſimſfaciẽs
non tantũ vt ſintiſʒ etia vt bene ⁊ ſalutare
H vtiles ſint.Luius exemplũ ẽ

nifeſtũ eſt quiavllus exiuit ab eo per ma/

nentur ꝙ malũ velle malum agere boc
ipm ꝙ eſta creatoꝛe ẽ. Sed in oꝛdinalio

eius atʒ deflectio a debita rectitudine cer
titudine que malicia eſt ⁊ pꝛauitastam

iphius agere tam ip̃ius velle a male agẽ⸗
te et male volente eſt. Hic auteè eſt intelle⸗
ctus eoꝛum ſ̃m intentionẽ meam qnem⸗
admodũ ſi diceretur idẽ eſſe ſm eſſentiaʒ
et veritatem occiſio huius hominis cum
occiditurper iudicium et iuſticia et cũ oc⸗
ciditur per iniquitatẽ et impietatem. Ide
igitur eſt eius eẽ vtrunq;. Quare ſi eius
eſſe eſt a creatoꝛe cũ eſt per iudicium et iu
ſticiam erit eta creatoꝛe etia cum fuerit ꝑ
miquitatem aut impietatẽpꝛeſertim cum
iniquitas et impietas non videant poſſe
dare eſſe vel illi vel alij. Amp̃. inoꝛdi
natio et pꝛauitas quas dixi accidut et ipi
velle et ipſi agerenon conſtituut igr eius
eſſe nec dant illisfomnia auũt aiia ex qui⸗
bus ꝓcedit ipᷣm velle vel agere ꝙ eſt ma
lumbbona dona creatoꝛis ſunt Nec velle
igr nec agere quodcũq; nõ eſt niſi ex dei
altiſſimi donis ꝙ eſt et inquantũ eſt/e ꝓ
pter hoc non eſt niſi boniſomne agere ⁊
omne velle ẽ et inquantũ eſt. Non eſt
igr mirum ſi mala agere et mala velle ſut
ꝙ ſunta creatoꝛe et ꝑ curam ac ꝓuiden⸗
tiam ipᷣiuset ſi bone ſunt paſſiones que

—

in impio ꝗ vulnerauit auũ gladiovbi ma illis ſequuntur. Hmõi autez exemplu

lam voluntatẽ tamẽ per potentia datam

a creatoꝛe et ipi et gladiojet etia ꝑ poſſibi

litatem hoc eſt ꝑ poſſibilitateʒ recipiendi
vulnus ipᷣi vulnerato. Intedebat igr im⸗
pius nocere vulnerato p vulnus.reatoꝛ
vo per idẽ vulnus intẽdebat ↄtrariũ viq;
eigdẽ ꝓdeſſe.Elicuit igr impius expotẽtia
vaut bonamalũuvellà mallã aco; Creatoꝛ vo
paſſionẽ bonaʒ abſit aũt nec ſoli malicie
infligẽetis anribuendũ ſit vulnꝰ illatũ. Cu
et potentia ſeniẽtis et volũtas id eſt vis
volendi et ipᷣe gladiùs et ipᷣa poſſibilſias
vt dixi pacientis bona creatoꝛt dona ſint

Ipſa igfr malicia ferientis et ipi vulnera⸗

w ſint ⁊ ꝓdeſt inuito feriente ⁊ ipᷣi creato
riet ob banc cauſam eẽ permittit᷑ vel ſini
tur. Eu igitur tot dei dona agiuuẽt et co⸗

num eſt in molu nauis/qui noõ põt dici
Kon eẽ a vento vel aqua vel ambobus ſi
mulnec aũt ſit non rectus vel diſtoꝛtus
poõteẽ vel a mala diſpoſitiõeveli velma⸗
la poſitione gubernaculi. Wanikfeſtũ

autem eſt qꝛ: nec diſpoſitio veli nec diſpo

ſitio gubernaculi cauſa eſt motus hoc eſt
ipſius eſſe vel eſſentia motus.Sed diſtoꝛ
quere aut dirigere motũ indubitater poſ/
ſunt et faciunt.Sicut igr motus nauis di
ſtoꝛtus aliũde ẽ motus aliũde diſtoꝛt⸗
Sie ⁊ actio diſtoꝛtaſſiue pꝛaua aliunde ẽ
et aliunde ẽ diſtoꝛia ſiue pꝛaua⁊ ſicut nec
ven to nec eque attribuẽda ẽ diſtoꝛſio mo
tus maris. Sed motus tantũ ipſius. Sic
creatoꝛi neq; diſtoꝛſio neq; pꝛauitas acti⸗
onum aut voluntatũ noſtrarumſed ipßm
eſſe earuʒ quo ſunt aut quo funt actiões

operentur ex ipſa intentioſte creatoꝛis hr voluntates. Secundu iſtos igr cũ om⸗
n

ipſum eſſe vulner aut doloꝛis ex vulne⸗
recum ipᷣm eſſe vulneris et doloꝛis crea⸗
oꝛi placeat/ũ imerito eiꝰ eẽ attribuendũ
eſt creatoꝛi. Malicia vo eidem nullaten⸗
auniouenda. Peeſertim cu mulli hoc opi

ia ſint a creatoꝛe non ſol ſubſtantie ſed
etiam actiones æ voluntates eanfacile ẽ
videre omma eſſe ſub cura et ꝓuidentia
creatoꝛis. Cũ omnia ſint omia opa eius
et omig ſcienter ⁊ volẽter atq; lapieter ne

ſeſtĩ
liaidop
ſdeautl
leroci
gnilons
alaland
lcanuar
Mnfiau
scn

kapeſioi

fnlaafvei
inmniorel

etmuld
net
(Kricoßm

ſonenosce
lelonpel
ſunercl⸗
lonesei
anmenz
ſann
Uuralcaf
Oinnigtu
ferendle
difimtore

xrperdta

Tun
fenim
cane
ndren
Wnen
henns
kuenoſcze
lnifſn
ſsldnniſe
lnsielins
ſigenons
daoſenoe;
ecapee⸗
Wun Inan
ſtheſiode
onzerp

eng,
„Od nac
.8
n l
nai

SPelles.
laneen

onimennen
kaſeſnidn⸗
ZU
Naiuſtcigi⸗
ampeueni
ng. meſa
theiudäne⸗
Eaianſi
Z
Mnicenige
. Wl
gti,
nlonthuſ

misdittinae

rpd
naisſen
igmocknitl
otüonteigt!
aniti
nandet
na N

ſun ſinen

Wugin
sndlin

s KAmN

wofiigtſin
iieein
Kueiwun
gnihttenn
Fnnu,

4
4

Nonn,
oit,
ſunnm,

7

6 8

teſſe ſit ĩᷣm operari neq; poſſibile ſit im
gliquid opari ſapienter non puidenter

—

.eraulotanalige ex potetijs eſſe to

equi totus ex vᷣtute greſſibili ipius/⁊ no
ex calcaribꝰ aut freno/nec ex cõpuctiõib
calcariũ aut frenoi Sic non ex ipᷣo velle
actu ſiue actuali ẽ aliqua ex actioibus no
ſtrisqꝛ ipᷣm velle. Sicut cõpunctio tantũ
eſt etpaſſio in aia agentis ⁊ ſuggeſtio fo/
rinſeca ſiue imperatis ſiue mouent ſiue G
lerrentis velud calcar tm̃ eſt/J am aũt di⸗
xerunt multi ex phis velile et nolle timere
et ſpefare et cetera hmoõi paſſiones tantũ
eſſe ⁊ ideo ᷣm ſermonẽ iſtuʒ ſicut calcaria
non equos currere faciũt nec curſuũ eqrũ
cauſe ſunt vel dicunt/punctiões vero cal⸗
canium excitationes tantũ. Sic pꝛedicte
paſſiones animaꝝ nrarum excitatiões ſt᷑
iplſarum atʒviriũ earundem ad actiones
Jaas non cauſe Quicꝗd igitur nomine
tur malicia m hoc non erit cauſa actõis
SDint igitur iſta tibi in hoc capitulo mate
rie exercitaciõis ingenij qm̃ declaratio ac

ac perſcrutatioꝛẽ deſiderat.

4

Trum aũt venati ões hominũet

dantet ꝓuidentiq et actiões vo⸗
luntarie que vident omino in difierétes
Z no reſerre an fiat annon fiant aqueſtiõʒ
hʒſq; potius aliqui ridiculoſaʒ reputatq;
fructuoſaʒ aut inueſtigatione digna. Hu
iuſmõi ſunt an ꝑ cura ? ꝓuidentiã creato
ris cadat iſte pilcis in rethe piſcatoꝛis/bo⸗
tius q; alius.? an euadat alij p ꝓuiden-/
tiã creatoꝛis qſi parcat eiſdẽ a captione et
Deuo ratioe Et ęgade eſt queſtio de lepoꝛi/
bus et capꝛeolis ⁊ alijs reciaculis vena/
toꝛum. In animaliũ vo venationibꝰſilis
eſt queſtio de onagris⁊ leonibus viq an
per curaʒ et ꝓuidentia d iuina capiat᷑ aut
deuoꝛet vnonager a leone vno q; alius
⁊zvnus mus a murilego potiꝰ qᷓ; alius.Ea
dem eſt queſtio de araneis ſant cis 7 hy
rũdinibꝰ ⁊ muſculis ⁊ deueniẽt iſte qſtio
nes ad canes ⁊ oſſa advultures ⁊ cadane
ra ad galinas et grana ⁊ alias aues ꝗᷓ gra

Diffinitio rerum iſtaꝝ tractatũ diffuſioꝛeʒ 2* eiꝰ munere qð queri
6

curam ? ꝓuidentiã creatoꝛẽ comedat hoc

granũ pᷣus q; aliud ⁊ hanc faba potiꝰ qᷓ

is pares vel impares. Dico igr in bocqꝛ
apientia creatoꝛisnõ minus attingit vl⸗
o modon minima q; manma vel media
vel econuerſo necminꝰ cognoſcit vtilita⸗
tes minimoꝝ licet minimas q; maximoꝝ
licet maximas c ia hee ; ille ex ipo ſunt
et per ipᷣm ſapienter ꝓnidenter volẽter ⁊
ſicut cura fuit ei vt eent ſingula quemad⸗
modũ pᷣdixi.Sic ẽ ei cura oꝛdinare ſingu

—

la ad fines ſuos et vtilitates nec dubitar

venalotes et piſcatoꝛes et dicere deus de
dit mihi ho die piſcè iſtumvel feram iſtaà?
quando nihil capiut. Similr apte dicut
hodię non dedit mihi deus aliqd capere
In q diuerſitate ſiue alternatiõe capiẽdi
vno die vel nõ capiendivna euidens eſt
vtilitas credulitas et admiratio diuine
ꝓuidẽtie et bonitatis. Similr excitatio ti
moꝛis et amoꝛis creatoꝛis. Similr et gra⸗
titudinis in ipmvt cũ dateidem gratia re
feraturet cum nõ dat timeatur offenſus?
erit expectet Debeg
tſcire quia quantũ pertinet ad id deq̊
nunc agitur curare aut no curare ꝑ duos
modos aut intẽtiones vꝛ. Et vna ex hijs

animaliũ ſic in diuina curam ca- ꝑꝓtinens apud nos ad virtutẽ noſtra moti

uam mobilòet eſt ᷑ᷣ̃m hunc modũ non cu
rare nõ habere coꝛdi eouſq; aligd vt nec
gaudeat ſi fiatnec offendat᷑ ſi nõ fiataut
econuerſo et iuxta hũc modũ non curare
dititur creatoꝛ apud vulgꝰ oẽ id quo nec
offenditur nec plagat᷑. Hoc aũt eſt dicere

ꝓ quo nec pena infertnec remuerationẽ⸗

largitur/e hoc modo nec numerũ muſca⸗

rum que ab arraneis capiunt/aut ab by⸗/

rundinibus gluciunt. Similiter neq; nu/
meroꝛũ ſabarũ quas quis comedit neq;
oꝛdinẽ quo hanc pꝛius illã poſteri⸗curat
creatoꝛ⁊ foꝛſitan ↄcoꝛdat iſta intetio ethy

mologie nominis qua dixerũt quidam

quia cura dicitur quaſicoꝛ vrenslvnde et
illa curare dicunt᷑ pꝛopꝛie/quoꝝ euentus

vel non euentus coꝛda noſtra vrunt hoc

eſt mouent quatũq;ʒ paſſiõevt ira vel pla
catione doloꝛe vei gaùdio etad creatoꝛẽ
nõ pertinet iſta intetio niſi per tropũ quẽ

nis veſcuntur. In rebusvero voluntaris Aas Eum ipe ſit in vltimitate impaſſibili⸗
ſimiles queſtiones ſunt an p curam et ꝓ⸗ Ratis et immutabilitat:. Hic autẽ tropus ẽ

uidentiq creatoꝛis comedat iſte potiꝰ hãc

buccella panis q; aliam ⁊ pus hanc qᷓ; al
am. Sodemado ſehʒ de leguminibꝰun ꝑ

uia iratus dicicur cũ facit ad moduʒ ira
i videlicet cũ infert vltionem et gaudens

NRuoms ) α. ιποαααααορποοοd

. lig . aliam et an ꝑ curam ⁊ ꝓuidentia creato⸗
aliter actiones ⁊ volutates. Sicut curſus,

cum largitur remunerationẽ ꝓ quocũq;
Ttiij

—

Pars pꝛima de vniuerſo.

facto. Similr ⁊ placatus cũ deſiſtit ab vl· appꝛehenſiuã mobilem et iuxia excellen/
/ciſcendo et ilte intentioes alijs jmonibꝰ niam nobilitatis ſue ad ipm creatoꝛe nec

6 apercius deſignatur vicʒz cu ita dicitur gqa ett aliquid in rebus creatj vel earũ eueni Ob
noia vel vᷣba hmõi cũ de nob dicunt affe busꝙ per modũ iſtum ? intentionẽ non ritten
criue dici intelligũtur ꝙ eſt dicere qꝛ aſffe⸗ curet creatoꝛ. Nihil em̃ eſt ex omibus hi RM
ctiones noſtras id ẽ paſſiões animan no iuſmõi ꝙ non videat ⁊ altẽdat non ſolũ nnecss
* ſtrarum ſignifict.Cum vᷣo ad ceatoꝛem ipᷣm ſed fines⁊ vtilitates quas inde puẽ polush
referuntur effectiue dicunt᷑ hocẽ dicere ef turas ſua oꝛdinatiõe pꝛecognoſcit ⁊ pui⸗ nnen0
fectiones eiꝰ quas nominaui ſignificant. det.Per modũ igr iſtum ⁊ numen muſca Moibo
7 Poc anit eſt qm̃ paſſiones hmõi ad creaa rum que capiunt ab arraneis ⁊ muſcula vn dben
O. toꝛis puritate ſupereminẽtiſſima vllo mo rum q degluciũt ab hyrudinibns ?2 oem Mn
doꝝ attingũtrectiſſime igr dixit quida ex oꝛdine captionis atʒ deuoꝛaliõis earum do uge
doctoꝝ xpᷣianoꝝ ſapiẽtioꝛibus qꝛ iratũ de omnia em hec intuet᷑ intuitu fixo acluci- ſeeſei ſ
um nõ facit dici turbatioõis affectus. Sed diſſimo cu vtilitatibus ac finibꝰ ſuis. de dugſecen
vlcionis effectꝰ per mo dũ igitur iſtuʒ ngee uoꝛatio em̃ vnius muſcuie ꝑs eſt ſaturati (onigl
intentionem no curat creatoꝛ captionem/onis vnius yrũdinis ⁊ ia mulcula ps eſt ſcninengg⸗
hmõi fere vel piſcis vel euaſionẽ niſi uum totalitatis cibi illiꝰ.Qſi ꝗs querat qvti/ ineſ.
vel ad neceſſitatẽ querit᷑ capientis aut al⸗/Mitate vel fructu hec intuet᷑. Bundeo qꝛ too lſonaut
terius ea indigẽtis vel cum aut amoꝛ ipiꝰ Aa vtilitate vel frucru ꝗ inde ꝓuenit. Dico ltleet
creatoꝛè aut obediẽtia aut honoꝛ aut pie- etiã ꝙ rectoꝛ nauis vniuſcuiuſq;i eiꝰ vir (gfilbusit
tas ad querendũ ⁊ venanduũ piſcandũ et tutis ⁊ claritat: eſlet ipius intellectꝰ vt nO eyuuriun
capiendũ homines inducũt. In hmõi ei ſolum gubernacula vela ⁊ remos ſj etia 6ſoſanse
intentiõibus ⁊ oꝑationibus nemo ꝗ bo/ ſingulos nauis aſſeres atʒ clauos atʒ fu⸗ uIienebi
nitatẽ creatoꝛis nouerit eũ adeſſe dubitat niculos ↄſpicere ſimul ſuffcerel oia bec ſi Midan
adiutoꝛẽcum hocipᷣe qui nouit oĩa vide⸗ mul hec intueret. Quatołoꝛtiꝰ igr rectoꝛ (pentüte
rit expedire ⁊ gloꝛia ſuaʒ decere. NHec mi vniuerſitatis altiſſimꝰ nihil extra intuitũ iis ſeid
rum cũ eliam tempoꝛe meo frumẽta ⁊ le//Juum patitur Dico etia hoc eſt debituũ per tonis
gumina omnipotẽtie ſue vᷣtute atʒ largi- Oſeomniũ rerumpaſſionũ euentuum vt dwiano
tate etiam in ipᷣis hoꝛreis tpe famis incen oia ⁊ ſingla ſint ſbᷣ lucidiſſimo ĩtuitu crean Mnadeäͤk⸗
tuplũ ⁊ eo amplius multiplicauit ſatiſſa/ toꝛiset qm̃ non ẽ poſſibile ipᷣm aliquid vi Elglin⸗
ctiones ſimul et pijs deſideruũs religioſoꝝ dere ignoꝛater vel inſciẽter ncce ẽ vt atlen Wüaideo⸗
fame piclitantipplło ↄpacientiũ ⁊ neceſſi⸗ te videat oĩꝗ ⁊ ſic intetio eius in oĩa et ſin pherboe
