Npui genn
muing
ciolan e,
nitnsnnid
Pocinple⸗
lig ioi⸗
1540

2

6
4

—

lc; mic,
Nonentine⸗
lenintn
gidenmmn,
iaeluunin,

do velut muſicam duplicẽ. Lum em muſi

et econuerſo et ab ire turbaniõe in tranꝗl
litatem atʒ ſerenitalẽ a timoꝛe in ſpeʒ ſiue
fiduciam a puſillanimite in magnificẽtia
⁊ ecõuerſo incredibili velocitate eas traſ

ferunt atʒ demutant hinc eſt ꝙ cũ plato

credidiſſet nibil nin ſuo ſimili delectari
naturaliter credidit anias noſtras ppter
vehemeniaſimas delectatiões quas ba-
bent anime noſtre in conſonantijs ſimili
mas eſſe ipſis ? ꝓpter hoc cõpoſitas eſſe
ex conſonatijs muſicalibus et inde ctiam
idem de aĩa mũdi ſenſit addens ipſi mũ⸗

ea humana bis dyapaſon nõ excedat mu
ſicam celeſtez vſq; ad qᷓter dyapaſon aſcẽ
phus hac eadem ratione p moius aiam
humanaÜ poſuit armoniam et cõſequent

ipſam anima mundi. Multis aũt vijs et

moadis poſitio iſta deſtruit᷑ et pꝛimũ quia

ſimilia non ſolũ faſtidiunt ſed etia contri⸗

ſtãt animas noſtras. Neq; em̃ caloꝛe de//

lectatur niſi qui frigidus ẽnec frigoꝛe niſi

Alviij

nus eſt diſpoſitio per colliſionẽ impᷣſſam
in aere et ꝓpter hoc tam diu poꝛtat impᷣſ
ſionem hmoi hoc eſt tam longe ipᷣm colli
ſio im peilit vnde nec vlterius audit᷑ hinc
eſt ꝙ nec pilus nec capillꝰ nec lana ſonuʒ
perticit vel impꝛimit niſi denſatus vel gilo
batus quonia aliter colliſionẽ aeris effice
re non ſufficit nec in aqua ſonus poſſe fie
ri videtur ſonitus qui auditurimnaris nõ
eſt ex colliſione aque ad aquã abſq; in/
poſito aere neq; aque marine ad littoꝛia
vei ſcopulos omnimodo emiſtius diſoo

ſitt onis receptihilis ẽ

et ꝓpter hoc multi ex antiquis ſonũ diffi⸗
nierunt aera ictum vel aluſum que ranio
dere affrmauit philolaus quoq; philoſo euidenter materialis eſt. Incõuenienter
ſam igr collocata eſſet anuma in parte ſuperio

ri mundi coꝛpoꝛei in tanta ſcz nature ſ ne

diſſimilitudine vt cũ ipſa compoſita ſit ex
numeris armonitcis nihil armonie eẽt in

————

qui calidus/nec cibo vel poin nin qui eſu rum. Dico quia ſermo iſte ẽ euidentis im

rit vel ſitit ſic quietẽ delectabileʒ facit mo⸗

lus et ecõuerſo ⁊ ad huncmodũ eſt reꝑi⸗

te in muitt aliss. Amp. fm hoci ſols

numerabilibus et meſurabilibus eẽt de⸗

lectatio aiabus noſtris. Quare in ſimplici
bus ⁊ in coꝛpalibus qn litatem non habe
tibus nulla eẽt eis delectatio qᷓre nec inſci
entijs nec in vᷣtutibus nec etia in ipo crea

toꝛe in quo conſtat eẽ vltimitatẽ delecta⸗

lionis ⁊ aiaꝝn noſtrarũ beatificam ſuani⸗

tratem. Amp. quẽadmodũu anime nfe

tantis ſtudijs conſonaãtias exquirũt et in
ſtrumenta muſicalia ſibi fabꝛicant amoꝛe
muſicalis ſ uanitatt. Sic et multo ampliꝰ
anima illa conſonantias iſtas exquiret ?
potiſſimũ nature ſue ⁊ cõpoſitioni cogru
entiſſima ita vt ſi poſſibile eẽt armonicas
melodias omnes celos faceret reſonare.
Jam aũt declarauit Ariſtoteles muſicalẽ
num vel aliũ quẽcunq; celos reſonare
vel habere non poſſe voces em ibi locum
non habent. Sicut neq; localia inſtrume
ta. Sonus vero omnis ex violenta colli⸗
ſione perficitur. In celis vero nec violen-/
tia nec colliſio locum haber? ꝓpter hoc
neq; ſonus pꝛeſeriim cũ ſonũ emittat aer

. —

colliſione bmõi compꝛeſſus. Aerem vero
in celis eſſe impoſſibile eſt cuʒ locus eius
naturalis intra ſperam lune ſit er ſud ſpe
ca ignis. Declarauit etia ariſtoteles ꝙ, lo

poſſibilitatis Motus em octane ſpere ad
motum ſpere vel ſtelle ſaturni eſt in bꝛo⸗

poꝛtione triginta annoꝝn ad vnum diem

motus dico diurnus. Unaquaq; em̃ die
naturali ocrana ſpera quaſi ſe totam pſfe⸗/

cte deſcribit ſiue pertranſit. Stella vero

. ₰

ſaturni ᷣm platonem non minoꝛi tẽpoꝛe

qᷓ; triginta annis ꝑtranſit eandem. Stei⸗
la vero Jouis in duodecim annis ꝑtrans
. Manifſe
ſtum aũt eſt quoniam iſte ꝓpoꝛtiones ar
monice non ſunt. Ipᷣe etiaʒ poſuit dqmn

ſit iotum circulum ſignoꝛum

ſica celeſtis non excedit quaterdyapaſon

qualer vero dyapaſon non eſt niſi ſex de

cu pa ꝓpoꝛtio vel m eam. Sexdecu ꝓ

enim ꝓpoꝛtio quattuoꝛ duplas continue
ↄtinei quarũ pᷣma eſt a ſex decim in octo
Secunda ab octo in qᷓttuoꝛ tercia a qua⸗

tuoꝛ in duo quarta a duobus in vnu pꝛe⸗

nominate autem ꝓpoꝛtiões multo maio
res ſt.QR ſi dixerit quia inter ſperas pla⸗
m ſiue motus earũ ſunt ꝓpo:nõeſ
armonice etiſte mo ſimiliter manifeſte

etaru

„ .

erro neus eſt pꝛopoꝛtio eni molus ſpere
ſiue ſtelle turni ad motum ſpere vel

ſtelle Jouis pꝛopoꝛtio ẽ triginta ad duo/

decim hec autẽ eſt dupla ſeſquialtera Fᷣm

curſuʒ eoꝝ mediũ. Sʒ curſus eq̃tus facit

aliam longe ꝓpoꝛtionẽ inter eos ⁊ oino

non armonica 'm veritatẽ. Si em curſus

illa regione ſua. Ot ſi dixent quis quoni
am armonia ſpualis ſiue intellectualis ẽ
ibi in numeris motuũ? ꝓpoꝛtionum ipo

ℳN —.°

equatus ⁊ curſus medius eiuſdẽ qntitatꝭ
eſſent pꝛeciſe eẽt reuera ꝓpoꝛtio inter mo

tus iſtoꝛum duoꝝ planetarũ. Saturni vi

delicet ⁊ iouis armonicis cõpoſita ex dya
paſon ex dyapente. In cetens quos cpla/

netis cũ examinauerè motus eoꝛũ equa
tione veriſſima inuenies ꝓpoꝛtiones mo

tuum omnino non eẽ armonicas ⁊ ſi dili
gentioꝛem conſiderationẽ feceris ꝑ retro⸗
gradationes et ſtationes inuenies mo⸗

tuum ꝓpoꝛtiones ab armonicis diſpoſi/
tionibus etiã ſi alias eſſent inter motus il

los multipliciter illos auertere. Q⁊t autẽ
poſuit de diſtantiis et ꝓpoꝛtionibꝰ earũ
an concoꝛdet ꝓbationibus ptholomei ⁊?
alioꝛum tuũ erit videre quãq; ꝓpoꝛtiões

diſtantiaruʒꝭ magis videantur debere eẽ

Sicut tetigi tibi in pᷣcedennbus. Celi em
omnes mobiles ꝓpoꝛtionales eẽ viden⸗
tur ex magnitudine ſiue ſpiſſitudie ſeu p

funditate.Contrariũ enim hoc eſt contra

ria habitudo videtur indecens immũdo
ſuperxioꝛi defoꝛmitas Non erũt igitur ille
PYbpoꝛliones diſtantiarũ quas plato poſu
tet het et ſimilia relinquẽda arbitroꝛ coõ
ſiderationi tue. Amp. diuerſum illud

⸗

partẽ anime iſtius poſuit aut eſt diuer⸗
habens ſcʒ in ſeiᷣo partem et partem aut

eſt diuerſum tantũ ſᷣm virtutes et oꝑatio

nes. ſi ᷣm eſſentiã erit de ipſis ꝑtibus
eadem queſtio vicʒ an partibiles ſint⁊ ag
gregate ex multitudine aut nõ ⁊ qm̃ illud
diuerſum nõ eſt ↄpoſitũ continuatiõe ſi⸗
ue ↄtinuitate partiũſhmõi enim compoſi
tio coꝛpis tantũ eſt et per ſe. Quare erunt
aggregate ptes ille ex ſimplicibaꝰſeu inꝑti

bilibus et illisvtiq; finitis alioqn eſſe ani

me illus eſſet infinitũ ⁊ intelligibile atʒ in
tellęctu interminabile ⁊ in traſibile hmõi
antem poſitiões reſpuit iſta phia et om̃is
alia. NHemo em̃ recte ſapiẽs phatur ð nõ
intelligibilib. Erit igr diuerſũ iſtð aggre
gatum ex finitis ſimplicibꝰ et illa erut ex
neceſſitate ſubſtatie cum ſint ptes ſubſta⸗

tie illius que ẽ diuerſum hoc. hHee igr ſub

ſtantie aut erũt viuentes aut noviuentes

et iterum intelligẽtes vel nonentelligetes
MN ſi fuerunt inteliigẽtes et viuentes ert

igr ſubſtantie nobiles et erunt vel aĩe in/

telligentie vel ſpuͦs angelici. Quare pars
anime illius erit cõpoſita exaiabus vel
intelligẽtijs vel ſpiritibꝰ angelicis hoc àat
8 ; inconueniẽs ſit et q; inauditũ hacten?⸗

plene noſti. Si vero fuerint ptes ille non
viuentes erit igr multofoꝛtius totũ non

vinens ex nõ viuis em̃ vel moꝛtuis viuũ

Hie impoſũbile eſt. Oè ſi dixerit ga diuer⸗
ſum illud nõ eſt diuerſuʒ diuerſitate ar
ium aggregatarũ in cõpoſitione ipᷣius ſʒ

diuerſitate virtutum et opatienũ que ex
ipᷣo ſundtunc pars reliqua eiuſdẽ anime
non erit multofoꝛtius diuerſum cũ ea ex

neceſſitate ſit maioꝛ diuerſitas et muititu-

do operationũ tanq; erſuperioꝛi ac nobi

lioꝛi q; ſit illud diuerſum omnis naq; vir
tus quanto ſuperio: eſt quãtoq; nobilio:
tanto eſt virtutibꝰ ⁊ operatiõibus multi

d

cut appet euidenter in aĩa rationali que

longe multiplicioꝛ eſt in vtutibus et opa-⸗
tiomibus q; bꝛutalis ⁊ bꝛutalis qᷓ; vegeia⸗

bilis. Qualiter aũt aliquis ponere poſſit
. er enege vel vᷣtunbus vnã ee
Wel aggregatã vel alio quolibet modo:ũ

compoſita niſi ex defectu et inbecillitate

intellectus videre non poſſit.Hoc aut di⸗
co ꝓpter ibecilles et erron eos ꝗ vel aiaz
rationalem vel aliã quãcunq; ex ſubſtan
tijs nobilibus aggregatã ponere andent
ex ſimplicibus vel ſubſtatijs vel virtutib?

ex quarũ oꝑationibus vel vᷣtutibus vnã

aggregarivel alio quolibʒ modo cõponi
impoſſibile eſt hoc em eſt acſi ꝗs diceret

vnam virtutẽ aggregata eſſe vel alio mo⸗

do ↄpoſita ex virtute viſibili? virtute au-
dibili. Amp.ſi ſᷣm veritatẽ numeri ve
nirent in compoſitionẽ anime mũd/eſſet
cõpoſita ſᷣm veri:atẽ eſſentie ſue ex illis q
re ex neceſſitate numerus in vuate eẽntie
ſuęet ꝓpter hocnõ eſſet vera ſubſtantia

ymo eẽntia ſua ⁊ vitate atʒ genere qntitaſ

2⁊ ꝓpter hoc eſſet in ſubiecto⁊ nõ eſſet ipa
ſubiectũ veri noĩs

Amp̃. vnitates ex
quibus eẽt numerus ille vel eẽnt ſubſtan
tie vel accidentia. Si eẽnt ſubſtatie redit
qſtio quã pᷣmiſi qꝛ vel minime? intelligẽ/
tes vel non ⁊c.Q ſi eẽnt accidentia ex il⸗
lis impoſſibile eẽt fieri niſi accidens
27272 ecéëntiã nõ eſſet ſba ymo
accidẽs. Amõp. ſic in numert illis ſunt
ꝓpoꝛtões armonice. Sic⁊ ꝓpoꝛtiões coõ

trarie. Sicut em̃ ſunt ibi nouem ⁊ octo ⁊

ſex ⁊ qᷓituoꝛ tria ⁊ duo ⁊ vnũ habentes
adinuicem ꝓpoꝛtiones armonicas. Sic
ſunt ⁊ ibi nouem vel ſeptem et quinq; et
tria ⁊ uouem ⁊ ꝗnq; ⁊ ſeptem ⁊ quaituoꝛ

quo:um pꝛopoꝛlioes oĩno contrarie ſur

plicioꝛ et maxĩe ſi ↄiuncta fuerit coꝛꝑi. GBRi

onts
Acinuſe
ſticonits
nnaiore
Ganniutn
atinona
gusigt
hmoldi⸗
lorum.
quepeee
ſonenpo
eli th⸗
nonibus
husinrellg
inelerite
ſcfateer⸗
Pefis Oin

Rhbns er

n giat
ſlonnett
Cotitemmn
eſoſculet
Nngdbies
Gesompe
nenaa
fllerone
ſoodvid
Cuztere
lernoi.
Analalen
keninſeng
Mris p
Waude
cau
ſboet
iellge
ſusenif
lliunafe
eſteze
fgnnamt
mnſelei⸗
copus
Ubabep
Grpoßti
ſhenal
Caling in
tzuen
ſanc
int
gaicang

mamd
lnicbei
mncdis
bipr

diennnede
SAnenen
enchdunſ
naninin
üt ani
ms dunſnit
Knafusant
nöalcennun
aimn nsnn
ck gidete
1coeöbisn
Amsfenn
nii id
ntnint
idnuiöft
iainsierg
Nttni
Aiogrlaneli
on po nn
zacnontosgſti⸗
rgiſhnun
ſabſinsenitt
ubrsratmon
cnodii
AAncſeſcins
rlunftn
iinſenuimn
—
iicſantind
umnensn

emkn

iaret ul
ſcoch,il
n
“
Gien tti⸗

armonijs. Quare ſicut pcedẽtes numeri
adinuicẽ reſonantia faciũt in aia illa. Sic
iſti co ntrariã diſionantiã in eandẽ 2? etiã/

noſtre. Si quis igr iſta de cauſa ſcʒ quo/⸗

niam anime bhumane vrutes extendunt

maioꝛeʒ diſſonantia vtpote plures diſcoꝛ avelut ab alto in deoꝛſum et ſiniſtro in de

dantium ꝓpoꝛtionũ q; ilius ꝓpoꝛtioibꝰ

armonicis adinuicẽ connexi ſunt. Nõ mi
nus igr inesta eſt compoſitio iſta ratione
hmõi diſſonantiaꝝ q; apta ratioe ↄſona
tiarum. Manikfeſtu eſt igi nibi per ea
que pꝛeceſſerũt nec ᷣm rem ⁊ veritatẽ pla
tonem poſuiſſe hmõi compoſitioneʒ aie

celeſti ⁊ hoc apparet euidẽter ex alijs ſer/

monibus ipius. Lum em̃ dixerit ea omni

bus intelligẽtibus pꝛeſtantioꝛẽ/euidenter
intellexit eam ſimplicẽ eſſe cum ſimplices

ſubſtatie ex neceſſitate pᷣſtantioꝛes ſint cõ

pofitis. Similr apparer ex muturis? diui

ſionibus ex quibus illam eſſe compoſi⸗

ram. pũuales enim ſubſtatie nec mixtibi

Vmrb—

les ſunt nec ſecabiles ſed neq; coꝛpoꝛales
ſubſtatie mixtibiles in coꝛpoꝛeis aut eco⸗/

uerſo ſicut alibi didiciſti? quocũq; modo
ↄiungibiles ſint ad vnũ efficienduillð tñ

ꝙ eis componit impoſſibile eſt diuiſibile

eſſeſquemadmodũ homo vt homo dini⸗
ſibilis non eſt aut ſecabilis quocunq; em̃
modo diuideꝛet᷑ neceſſe eẽt in aliq; ex par
tibus cedere illa em̃ indiuiſibilis ẽ diuiſi⸗
one hmõi.Apparet igr euidenter ᷣm reʒ
ei veritatem nec platonẽ nec aliũ intelligẽ
tem ita ſenſiſſe de aia. Paſabolas vero
platonis pſequi per ſingula que ipᷣe enu
merat diffuſioꝛẽ expoſitionẽ deſiderat;

paciatur in eũ in hoc ꝓpoſitũ neoʒ aliud.

Ihoc ꝙ foꝛm coꝛpoꝛea anime ille poſuit

intelligendu puto niſi ꝙ vᷣtutes anime il
lius exteſas ⁊ dilatatas eſſe in coꝛpus ce⸗

li iuxta figuras illas celeſtes ymaginatus
eſt/ quẽadmodũ ſi ꝗs dicat aiaʒ bumanaã
figuram hre duarũ lineaꝝ rectarum eqᷓli⸗
um ſeſe inuicẽ oꝛtogonaliter ſecantiũ qm̃

et coꝛpus humanũ hmõi figuram euidẽ⸗,

ter habetſhoc aũt eſt ac ſi ꝗgs poneret eaʒ
compoſita ex virtute intellectiua pᷣma ac
fuperioꝛi parte et vᷣtute operatiua in fima
opatiua inq; in coꝛpe et per coꝛpus. Me⸗/
dijs autem vᷣtutibus ↄcupiſcibili et iraſci
bili tanq; partibus altera dextera altera
ſiniſtra et virtuti quidẽ incupiſcibili ſedẽ
quidam poſuerũt epar ſiue in epate ei ſe/
dem amoꝛis epar dixerunt. Uirtuti vero
iraſcibili coꝛ. Uñ et magnifici coꝛdis ⁊ ꝑ⸗
ni coꝛdis eos dixerũt in quibꝰ magnilſice⸗
lia et puſillaminuas ſunt qᷓs non eſt du⸗

xtrum et ecouerſo iuxta figuram coꝛpoꝛis

ſui poſueru eam ſpũaliter habere fſigura
huiuſmodi in hoc ponere videbit᷑ admo

dum platonis el ſi vlterius in hmõt poſi-

tione ꝓcedere voluenit eti totam figura
tionem coꝛꝑis humani aptare eidem per
viam iſtaʒ poterit. Difſundunf antem e

extendunt᷑ vires ſiue vtutes eius per ola

mẽb:avſqʒ ad oẽs extremitales ipius coꝛ

quia luminoſitas eius in oꝛbẽ circa ipam

circun quaqʒ et in omnẽ partem effundit
ſequens ſoꝛmã ipſius coꝛpis ſolarise ge⸗
neraliler verum eſt quia vᷣtutes coꝛpales
ſua extenſione operanonũqʒ ſuarum diſ⸗
Juſion e foꝛmã ſue oꝛiginis hoc eſt coꝛpis
a quo oꝛiuntur mutant ſic viſum ẽ foꝛſits

platoni de virtuubus ſpualbus

oꝛiglnis id eſt ſubſtantiarũ a qui
bus exeunt imitant. Uiſum eſt etia mul⸗

tis ex philoʒophis quia viriutibus et ſub
ſtantus ſpuũalibus que coniugibiles ſunt/⸗

coꝛpibus et perfectibiles eoꝝ coꝛpoꝛa ap⸗
tantur ꝓ exigentia ſeu congruentia opa⸗
tionũ ipſarumet ꝙ ettam cõfigurent᷑ eis
hoc eſt figuratione aſſimilentur et in boc

vtiqʒ recte ſenſerunt videlicet de aptatio⸗

ne ſiguraru anima nanq; ſerpentina vel

L - „
*

—

allerius reptilis nõ poſſet eſſe in coꝛpoꝛe

eleuato⁊ ad gradiendũu naturaliter apto
Sicut neq; anima humana in coꝛpe ſer⸗

pentino ipſe igr virtutes et operationes

animaꝝ requirunt figuras coꝛpoꝛum ſibi
congruentes. Quare potẽtialiter ſiue vir⸗
tuauter videntur ipe anime aut figuras

huiuſmodi habere aut nõ nullam ſimi-
litudinem earum. Potuit etiã eſſe ꝙ pla

conſideranit in anima bumana vtuie
vitalem ſeu viuificatiu quaſi centrũ vel
medium anime ipius deindevirtutem in

teliectiuã ꝓ cedeniẽ ex ilo medio in ſub/

lime virtutem vero operatius per coꝛpus
velut ꝓcedentem exillo medio in deoꝛ/
ſum virtuteꝶ vᷣo concupiſcibilem et irra⸗

ſcibilem ꝓcẽdentes iterum ex illo medio

alteram in dexteram partem alteram in
ſiniſtram. Et foꝛſitan pꝛopter hoc opina⸗
tus eſt figuram coꝛpoꝛis humani huiuſ⸗
modi lineationis eſſe debuiſſe boc enim
expꝛeſſe videtur in oꝛbibus celeſtibus.
£

= —

⸗ Pars pꝛima de vniuerſo.

Quattuo: em̃ ſunt numeroſitate virtutes
⁊ vidęẽtur eſſe pᷣncipales in anima hũana
i guis vo dixerit vtutem greſſibilẽ eſſe
velud vn ex hmõi lineisvicʒ que a vtute
4 vitali ꝓtenditur in deoꝛſum. irtus vo
operatiua artificioꝝ vel alioꝛum quoꝛũ/
cunq; neceſſarioꝝ ꝓtenditur in vtrũq; la
tus ad inſtar bꝛachioꝝ et indubitanter in
bꝛachijs et manibus ẽ virtus hmõi. Uñ
non leue argumẽtũ humane ſalutis ⁊ re/
fo:ma tionis in hmõi figura poſſint lex et
doctrina chꝛiſtiãoꝝ qm̃ refoꝛmatio foꝛme
ſue foꝛmatiõi reſpondere debet atʒ con
gruere. Quia igr plato motũ circularẽ in
rellexit eſſe pᷣma ac nobiliſſtimũ motuum
et hũc opinatus ẽ eſſe diffoꝛmẽ⁊ vnũ ſiue

eundem ⁊ diuerſum ſiue recta et obliquũ

iuxta ᷣmones Art. foꝛmã cõgruentẽ hijs
motibus ⁊ ſiguris eoꝝ poſuit anime mũ⸗/
di ſuperioꝛis quaſi ex aiĩa potentialiter iu
rta exempla poſita apud pᷣmã ſuivirtutẽ/
ac pᷣſtantiſſima eſſet vna ⁊ eadẽ et poten⸗/
tialiter circularis hoc ẽ potẽs naturaliter
in motũ circulareʒ hmõi poſuit ex ea pꝛi⸗
mũ moſum eẽ illum rectum ſcʒ vnũ ⁊ eũ⸗
dem et equalem in quo nulla diuerſitas.
Scde vero parti poſuit ſimiliter foꝛmã cir
cularem ſed diuerſam atʒ obliquatam vt

pote in motum obliquũ multiſq; diuerſi

tatibꝰ obno xiũ naturaliter potentẽ. Su⸗
per hijs que de motibus ipᷣe ſenſit ⁊ ſeq̃
ces eius audiuiſti cõtra dictionem. Que
ſi vera eſt neq; ſᷣm veritatẽ neq; ſᷣm para
bolam ſtare poteſt ꝑoſitio hec platonis.
Audiuiſti enã intentionẽ mea in hoc hoc
eſt in molibꝰ celeſtibus ꝓut ſuſtinuit bꝛe
uitas capituli Audiuiſti ꝓbatiõeſ
et ymaginatiões tholomei Erxr
quibus omnibꝰ facile ẽ tibi deſtruere hac
poſitionẽ platonis et ex hijs que audiui/
ſti a me hic.licet adiuuet pabolaʒ eius ex
eymplis quibus potui et iſta ſufficere arbi
troꝛ hic vt fiat tibi certitudo de iſta poſiti/
one platonis tam famoſa et que ta pfun
²* 7 a grecè et a latinis vſqʒ hodie hẽtur
Trum autẽ mun dus ille ſuperioꝛ
v animal vnũ ſit an plura et vtrum
celi ipi animati ſunget an anime
eoꝛum tationales apud Ariſpotelẽ et ſeqᷓ
ces eius determinatũ habetur ⁊ etia apꝰ
0 multos ex ytalicis philoʒ ophis Doctrina
Rvero hebꝛeoum alz chꝛiſtianoꝝn bactenꝰ
talia non curauit. Gens em hebꝛeoꝛuʒ cõ
lenta ſolebat eſſe libꝛis ſui legis et pphe

tarum a tempoꝛe aũt multo ad fabulas
in credibiles ſue cõuernit et ullis ſe totalix
dedit paucis dũtaxat exceptis qui cõmi⸗
xti genti ſarracenoꝝ phatiſunt. Gens vo
chꝛiſtianoꝝ vᷣtutibus et ſanctitati alʒ ve⸗
nerationi creatoꝛd totaliter ſe ſubuciens
philoʒophiã ad modicũ amplexata ẽ niſi
quantum erraneoꝛũ peruerſuas et inſipi
entium contradictio eos coegit ⁊ ad defẽ
ſionem legis et fidei et deſtructioni eoꝛuʒ

quibꝰvel ſalus qua ſperant vel honoꝛ cre
atoꝛis impugnabatur. Et de animabus

ſuis homines huius legj ſoliciti animas
celoꝛum attẽdere noluerit ꝓ eo ſeʒ ꝙ nee

pꝛofeſſioni eoꝛũ nec ſaluti ſcientia earum

deſſe vel ignoꝛantia earundẽ obeſſe vi⸗
a eſt ip̃is et ſiuę mundus ille animal ſit

vnumiet ſiue celum animal ſiue celi aĩa⸗

lia hoeret tamen gens illa hoc tanq; mõ/

ſtrum. Sic penitus ignotũ et tanqᷓ; noui

tatem dẽ qua ad ſe nibil ꝑnnere arbitrat
ſtupet et etiã refugit quaq; aliquis de no/
bilioꝛibus ac ſapiẽtioꝛibus inter docto:ei

gentis illius ignoꝛãtiam eius in quodam
libꝛo ſuo nõ erubuerit conſiteri et in alio
etia hoc ſe dubitare dixerit Credere igitur
in parte iſta Arſ. vel cui vis alij nibil picu
li eſt legi vel fidei vel doctrine chꝛiſtiano
m. Aind alt nõ leue piculũ hʒ vicz ſen
tire de aiabus illis ꝙ gubernatrices ſint
en inferioꝝ et maxime hũanarũ ⁊ hoim

Similt et 8 effectrices ſuntſue ꝑ ſe ſiue
per coꝛꝑa ſua euentuũ hũanoꝝ legumq;
ꝑfectanſvel alioꝝ que aſtronomi poſuert
eis nec mihi etiã videtur vllomodo ꝙ ſi⸗
gna ſint rerum hmõineq; ꝓ rebus hũa/
nis nullomodo cõ ſulenda coꝛpa celeſtia
et de hoc audiſti intentionẽ meam iaʒ in
multè capitulis. Illud cũ dubitandũ ſibi
non eſt quia ſi celi vel animati vel etiam
aĩalia ſunntanimabus eoꝝ naturaliter cõ
miſſum eſt regnũ coꝛpoꝝ ſuoꝝ ⁊ motuũ.
In alia vero nihil ad eos de gubernatio
ne naturalr. Hibil em̃ faciunt eoꝛum que
ſunt gubernatoꝝ ſiue rectoꝛum qm̃ nec le⸗

ges condunt neq; ꝓmulgant nec quicqᷓ;

pꝛecipiunt aut phibẽt neq; conſulũt aut
ſuggerũt neqʒ ſuadent aut diſuadent ꝗc
qᷓ; Quare gen? humanũ arbitrio ſuo cõ
miſſum eſt et gubernationẽ cum adiuto⸗
rijs quę ſunt ei a parte creatoꝛt pᷣter natu
ralia. Sicut ſunt iudices reges pᷣncipes ⁊
conſules et magiſtratus conſiliari ⁊ do/
cloꝛes. Sacerdotes et ſacerdotum of⸗

faͤs etdehi

na aß vob.
ſones elſen
crealoꝛis in
necinlellgen

erterroꝛegb
4

giu
Iuloni
nlerlnſfinuan
cüſts iuffai
itoris foe

fiontquimul

noconſlitbe
luuant Gicut
ſun. Adeh
femiganecdi
icrte
aabbisn
–—
nauamo
engnane⸗
Aaäpartes
ahdiigerer
buinſgnit
ſouelyffal
hjionemnen
laminvenie
Uire
ean

nimi
ſnanon
oranine
nnſünn
Minalia⸗
Göspeoſe
Ktomazn
gnadeusye
ſiyvelinduch
mpanene
bidellarati
Wonmſolum⸗
ragztrium,
ſbndeum
luitese
Ulncnsd
ſhninſleta
lhoefeh
W
undan
Gpunin

bapit

1
innhht
Kon
hi 8
. fme
ngant,
Aunan

R

—
=

Adeſnnain
mthalhen
inz
n oln
ennndiche⸗
Wsle nin
ninn iueliz
büomnenn
Whrsinie

Mas

incis
nibi
giif
Anne!
büngun,
ſun iu te
aſtoron N
NN,
*
Nionizu,
Ninsin
ſanmai
Cornund
unmn
Gnlnl
tn,
uoiuun

„„ 1

Fo.

ficia et de hijs adiutoꝛijs ſunt lex et doct᷑

na atʒ ꝓphetia et intelligo in ꝓphetia vi
ſiones et reuelatiões. In adiutoꝛijs etiã
creatoꝛis que numerare nõ ſufficio ymo
nec intelligere intelligo miracula flagella
et Trozeß hil ſq; ↄtraria.
l aut poſuerũt vniuerſo vim re
gitiuam pꝛeter ipᷣm creatoꝛẽ ⁊ ad
iutoꝛia ipius iuxta ꝙ es nomina/

cũ iſta ſufficiat ad regimẽ vniuerſi.De ad
iutoꝛijs vᷣo creatoꝛis etiã ipſi ſancti ange⸗/
li ſunt qui multiplicibꝰ officijs rebus hũa
nis conſulũt homines que dirigũt etad/
iuuant.Sicut audies in tractatu ſequẽte
iſtum. Et de hnius vi regitiua an ſii ſub⸗
ſtantia an accides ⁊ vbi ſit et que eſt eius
opatio pꝛeter eas qᷓs nominaui qrenduʒ
et ab hijs qui hac poſuerunt.De quo ſi
ſcrutari volueris inuenies eã vel omĩno
ſuꝑuacuam ocioſamq; ⁊ nihil agentẽ vel
eſſe figmẽtũ erroꝛe incredibili ſompniatũ
Et cũ partes gubernatiõis numeraueris
atʒ diligẽter ↄſideraueris nõ inuenies de

bniꝰ figmẽto ꝙ aliquã eaꝝ efficiat vel ad

inuet vt fiat.qm̃ neq; mandatũ neq; ꝓb
bitionem neq; aliꝙ alioꝛum que pꝛedixi
eam inuenies opari.
Ui vero ſom̃ſanctũ terciam ſcʒ in
beata et gloꝛioſa trinitate ꝑſonã
animã mundi poſuerũt et ipſum
ſpm̃ſanctnʒ omnino nõ noſſe? natur ac
rationẽ anime ignoꝛare euidẽterſe oſten

—

animati ſui et alligata coꝛpoꝛi ꝙ animat.
Sps vero ſanctus tã longe ſit ab vnoqͥʒ
iſtoꝛum qntum vtilitas libertat⁊ et gloꝛie
qua deus verus ac ſolus ẽ eum vel alliga
ri vel includi nulli coꝛpoꝝ ꝑmittit.Et in p⸗
ma parte tractatus iſtius declaratũ eſt ti
bi declaratiõibus certiſſimis trinitatem
vnum ſolum ac verum deũ eſſe et vnam
quãqʒ trium perſonarũ purum verum ac
ſolum deum eẽ.Q& ſi illud in erroꝛẽ iſtuʒ
induxit eos qui oppoſuerũt quia videlicʒ

derunt.Cũ anima ois perfectio ſit et pars

ſoũfſanctus datoꝛ eſt vite et fong vbicun

qʒ vita ſit et quia tota vita mũdi ab eo ẽ
ideʒ neceſſe habebat ſentire de vna q;ᷓ tri
um illarum pſonarũ cum vnaqʒ illarum
vitam det omni viuenti ꝓpter qð et dicit᷑
vita ſeruloꝝ id eſt fons vite et datur omt
ꝙ viuit in vnoquoqʒ ſeculoꝛũ Amen.

Explicit ſcõᷣa ꝑs pᷣme ptis de vniuerſo.

ni et inſinuaui ſuꝑnacue poſuerũt illam

— —
; 8 * , — 4
ssG
3 —*
72 — R
WD 2
S
ð 4
.
S
R .
. 3
.
S
— . .
₰

* 4
*

. —
.
S .
—
S
. ℳ
. .
2 .
) .
D
*
.
8
— .
.
—

WZð
. 4
S
ð
W

7
1
5
S
4

eWene

N1 1
.
“

Naiſge
nang
dnce
Ni N
mnhian
mie
Ggunt
täͤmnier
Wsf
mian,

4 7
S
4

lin,
nun

„
u 9

—ãũ

..

Fo.
ſuã eſſenciã erit ? alterilqre ſi alteri ẽ boni
tas ꝑ hoc ꝙ ẽ neceſſe eſſe ꝑ ſe erit ſimiliter

et aliter ⁊ de malicia eode modo ſe habe⸗
re neceſſe eſt.q̃re vel vtrũq erit bonũ eẽn
cialiter vel vtruq; malũ vel vtrũq; bonuʒ
e vreRs

et malũ ſimull ampliꝰ ſi vninoce ðꝛ de eis
neceſſe eſſe ꝑ ſedeclaratum ante eſt alibi
ꝙ neceſſe eſſe ꝑ ſe nullo mo doꝛum poteſt

eſſe ↄmune imo neceſſe eſt iᷣm eſſe vnuʒ

in fine vnitatè ⁊ ĩ vltimate indiuiduitatis
ꝙ non poteſt eſſe niſi vnũ numero. Nul/

mo do ig erunt duo illa ↄtraria vel mu

ne ad illa. Rſi dixerit ꝗs qꝛ equoce ðꝛ de

illis.manifeſtꝰe erroꝛ eiꝰcum non dicatur

neceſſe niſi a non ceſſando. Neceſſe em̃ p

Je venſſima declaratione ẽ nõ ceſſat eẽ

⁊ hoc eſt ei ꝑ ſehoc eſt nõ aliunde.hoc au
tem eſt dicere cuius eſſe ↄtinuũ ẽ non ha/
bens abſciſionem vel icoꝛruptionẽ in ſuo
eſſe. ⁊ hoc eſt ei nõ aliunde videlicet ipſa
ꝓtin nitas eſſendi ſeu pmanendi ehe ad

ad neceſſitatẽ igit᷑ nõ ðꝛ neceſſe ꝑ ſe de eis

equoce.Sʒ neq; qᷓ;tuʒ ad id ꝙ eſt ꝑſe.Si
eĩ ꝓ ſe ſentit ĩ negationẽ ſolã vt eius inten
tio ſit hec.ſcilicet non aliunde. Manitke
ſtü eſt ꝙ negalio iſta vna intentione dici
tur de ambobꝰ.Si vo intẽtio eieſt firmi
tas querendi iquemadmodũ cadere vide

tur ĩ ratione ſubſtacie vel iuxta modũ illũ
Dico qꝛ nec ſic ðꝛ ð eis niſi vniuoce.vtrũq;

ei ẽ vna intẽtione firmũ ĩ ſuo eſſe cum nen
rum ſit pendens ab alio neq; dillabens.

aut diffluens ĩ coꝛruptionẽ ſiue in nõ eſſe/

ipᷣm vero eſſe cum de vtroq; dicat᷑ eſſenci
aliter tmnon recipit ĩtellectꝰ ꝙ ð eis dica
iur equoce nec ẽ poſſibile ĩtellectui hbuma
no qᷓntumcunq; ꝓteruo et diſcolo cõtin⸗

gerevel ſomniare ibi equocationẽ niñ foꝛ

taſſis hic delirare voluerit. Qõ de altero
ſic dieit᷑ vt ſignificet bonitatẽ vt de altero

ſimiliter vt ſignificet maliciã q̃ſi ens et bo

nũ pᷣmũ ↄuertat᷑ vno mõ.ſiłr ens ⁊ malũ
pmũ pↄuertant᷑ altero mõ. Patefacia aũt

tibi pᷣtedetes ꝓbationes anteq; incipiam

deſtruere boc ⸗/ MWanikeſtũ eĩ ꝑ ſe quia
geguid ineſt ſocrati ꝑ hoc ꝙ ẽ ho ineſt et
cuilibet alij indiuiduoꝝ eiuſdeʒ ſpecieiq/
re quicqꝗd ineſt pᷣncipio malo ꝑ hoc qð eſt
neceſſe eẽ ꝑ ſe ineſt. et pꝛincipio bono per
hoc ipᷣm. Si neceſſe elle ꝑ ſe cõiter et vni⸗
uoce ðꝛ ð ambobꝰ vt ho õ ſocrate ⁊ alijs
ĩdiuiduis eiuſdẽ ſpeciei q̃re ſi alteꝝn ẽ ma⸗
lũ ꝑ hoc ꝙ ẽ neceſſe eſſe ꝑ ſe erit ⁊ feliquũ

malũ peandẽ cqauſam. Silr 2 bonuz qjre

tur equiuoce.

mur vl potiꝰ abntũtur hoc noĩe ens equi

ß nec declingre poſſunt in

78

„

vtrũq; erit et bonũ ⁊ maluʒ. Oè ſi neceſſe
eſſe p ſe ſin gulare eſen ꝓpꝛiũ ⁊ idiuidua

leſaccidit jdẽ et ꝑ eandẽ via quẽadmoduz
ſi dicat᷑ qꝛ albũ ꝑ hoc qð ẽ ſocrates eſt hö
erit ⁊ medicꝰp eandẽ cauſaʒ hõ Jaʒ ergo
patefeci tibi certitudinẽ ꝓbationu iſtarũ.
Frroꝛ manicheoꝛũ alia via deſtruit ſi
ens de duobꝰpꝛincipijs que ponunt dica

Euertar igr nũc iurta pmiſſuz ad
deſtruenda iſta vaniſſima falſita⸗

altera intetione ipᷣam entitatem nihil ali/

ud eſſe q; ifambonitateʒ. Altera vo ipa⸗
entitatẽ nihil aliud eë niſi ipam maliciaʒ.

/Dico igit qꝛ cum ipᷣe ponat bonitatem et

malicia ptrarias vo ↄtrarietate neceſſe eſt

vt ponat eis genꝰ ↄmune. Qð ſ ipm ens
no e eis ↄmune ꝙ idubitãter ẽ oĩim vomu⸗

niſſimũ multofoꝛtiꝰ nihil aliud erit eis ne

ceſſe Amp. cu otraria circa idẽ habeat
naturalit ⁊ eẽ et fieri. Si veri noĩs ↄtraria
ſunt bonitas ⁊ malicia et erũt ⁊ fiet ex ne

ceſſitate circa idẽ ſubiectũ. Idem inqᷓ; vet
genere vt albũ ⁊ nigrũ circa ſupficiẽ et ſa
nũ et egrũ circa coꝛpꝰ animaKl vel circa idẽ
ſpecie ⁊ eadẽ ſanũ et egrũ circa eundẽ ho⸗
minẽeer neceſſitate ergo cõmunicaãt genus
aliqõ bonitas malicia. Ampliꝰ. ma

nifeſtü ꝑ ſe ẽ ꝙ vtrũq; ↄmunicat rõe ſub⸗
ſtacie ꝓvt ſubſtacia generali itẽtiõe accibi
tur vt dicat ð om̃i eo ꝙ ꝓpᷣa firmitate ſic

ſtatvt nõ ĩdigeat fulcimeto aut ſuſtetatio
ne ſubiectopꝑ modũ qͥ accidẽs ðꝛ ĩdigere

ſubiecto.Qè ſi rationẽ ſubſtacie cmuni-

catergo ⁊ ißam ſubſtancia ? nomen eius
Amßp̃. ſcom hoc nullꝰ ſermo erit alis
hominlbus cũ hmõi erroneis cũ ipᷣi alijs
rationibꝰ ⁊ intẽtionibamẽs ſermones ac⸗

cipiat q; alij homies. Si em̃ equiuoce vtri

—

uocabuũt eodẽ erroꝛe⁊ alia qᷓre imponent
eis magnificatões ⁊ intẽtiones quas nec

recipit nec capit itellectus hominii alioꝛũ.
Amplio. no effugiũt quin ↄtrariũ ⁊ o⸗/

trarietas ↄmuniter dicãtur de vtroq; eoꝝ

ente cũ entiũ quodda ſit alij contrariuʒ et

quoddã nulli. Contrarioꝝ vo nulluʒ ẽnoõ
ens ? nullu non enti otrarin. Cũ igr omu
niter dicat de hijs cõtraninens vo ſupi
ſit ad id qð ẽ contrariu manifeſtũ ẽ quod

ens ↄmuniter dicet de illis. Ampᷣ. vniũi
As ij

DONt qᷓ errone-iſte deliratens vvtro
q; dictoꝛum pꝛincipioꝛum dici equiuoce ⁊

—
—

contrariuʒ ſub

R

Balance Q

Focus

N

M.

O⏑

11

10

Copyright 4/1999 VXVMaster GmbH wwWw.yXymaster. com

VierfarbSelector Standard* -Euroskala Offset