nibus non hʒ locũ renouatoſed magis neceſſe eſt coꝛpus humanũ in ſemina ma ciapotzft
regeneratio ⁊ reſuſcitatio.Comeſtiõe em ris et femine reſolui pꝛima reſolutioe ſua findefncee
hmòi animalia coꝛrumpuntur et moꝛiuũ/ neq; foꝛſitan vllaet hoc eſt quonia virtus lalmneor;
tur. Similiter ? plante multis modis pe⸗ reſoluens vel dat materie reſolubili foꝛ/ entneen
reunt ꝓpter cõſerua tionẽ hominũ? quo mam ſibi ſimilemwel pꝛeparat ipſam ad ſteſtueinaü
rundaʒ alioꝝ animaliũ/combuſtione ſcʒ huiuſmodi foꝛma pꝛopter hoc in res non Cengicamee
et diſſecatiõe multiplici. Quare vis reno ſolum alterius ſpei. Bea etiam alterius aonniͤs
uatiua hmõi vel non habet locũſqntum ſpeciei generis ſeu diuerſon generum re⸗ Gsiädaie
ad vtilitatem vniuerſi vel in pernidẽ cede ſoluunfur plerumq; compoſita. Cu enim ſenatnende
. ret vniuerñ.ſi eius eẽt foꝛtitudinis ?⁊ elſum ignis ligna reſoluiſin alia reſoluunt᷑ qᷓ; Uetocſaunn
⁊ alios vſus neceſſitatè ab animalibꝰ pꝛo ſtiilla aqua reſolueret.quẽadmodum ſit? tſegenennt
hiberet.De eo vero ꝙ dicunt quiavtilioꝛ econtrario virtute ignis alia generantur Pn on
vis hmõi renouatina qua ⁊ cõſeruarent ex eis q; ſi virtute aque reſoluerentur. Mvvmvnn
ſpecies ſimul et indiuidua Jam reſi põſuz Similr et cum materialis ſictitas foꝛtis E
eſt per hoc eadem cũ ex eis manifeſtũ ſit ea reſoluit generat ex eis putredo pulue/ (albusen
conſeruationẽ multoꝛu indiuiduoꝛum de rxulẽta. cum vero innaturalis humiditas Vrmacd
ſtructionẽ eſſe multoꝝ alioꝛũ indiuidu/ ea reſoluit generant᷑ ex eis vermes ⁊ qui ſucnartia
rum melioꝝ aſʒ nobilioꝝet etià hamane choꝛedones vocantur. Manifeſtum lrenr
ſpeciei per quã alie ſpecies generabiliũ æ eſt quia neq; ex huiuſmodi pulueribus itinan
coꝛruptibilium creaie eẽ videntur. Scito neq; ex huiuſmodi vermibus ligna com flſietn
Auũt quig bonitas creatoꝛis non intendit polſita ſunt/ Suma aũt huiuſmodi ratio/ uzimt
. in conſeruationẽ ſpeciei humane qntum /lcinationis hec eſt quia reſoluens nõ ſem ſpnin d
agd vitam pᷣſentem tmiquẽadmodũ hoim Aper inten dit reſoluere in ea er quibus fa/ linuſetin
hmõi vanitas niauit. ymo intendit eã cta ẽ compoſitioſymo ſepiſſime noua ge⸗ rlvenaa
tranſtferre in viAn altera que futura ẽ pꝰ nerare et inſuper pꝛeter intẽtionẽ reſoluẽ⸗ Gatonkei
— iſtam que eſt vita beata ⁊ vita gloꝛie vita tis generantur noua ſicutvides in pꝛopo . ienhocent
eterna rectiſſime noiatur. H ecdala eſt ſito exemplo. Nomenim innaturalls illnnoco
Ab eodemvis generanua hmoi ſpeciei in bumiditas generationẽ vermium. Sec Mlſnec
diuiduis ppter conſeruationẽ eius hmõi alia virtus ſe ingerit que pꝛeparatam ad nunſt O
ymo ꝓpter ipia indiuidua generata ⁊ ſi hoc materia inuenies yymes ex ea gignit ſaa e
ꝗbus creatoꝛ optimus ꝓ nominatã glo/ Berey rationi rũdeo quia generaliõʒ fntep
iam intẽdit ſingillatimæ ſingulariter qn/ Habet vltimmindiuidua bumane ſpeciei ininnl
tum ẽ de largitate ineffaboi beneficentig qin vltima generauõe ſua qua generatiõz tlisens
Ine qnaq; peopter cauſas multas/ imp? et reſurrectionẽ lexchꝛiſtianoꝝ nominat ſtgfirln
2* dimeta multiplicia młta eon e mime aſ- ſtabilentur fixione perpetua ita ꝓÿ moꝛs EN
ſequuntur. Sicut doceberis in ſequẽtibꝰ non erit amplius apud ea neq; etiam ali tiniiniitg
Et attende quia in iſta reſpõſione etiim bi. De indiuiduis vero aliarum ſpecieru nczlligl
Auarta ratio diſſoluta eſt. Quinte vo ra- animaliuz nec doctrina eoꝛum nec phia Wmntlan
tioni qua nituntur aſtruere eadem omia determinat quicq;. erum mibi ſimilee

egeneraniet ſingulis annis fruges ⁊ fru

rege vt ea que ppꝑter elum vel pꝛo pter alium
ctus ꝓximo pꝛecedentis anni eoſdem nu

vſum hominũ et creantur et ſunt ceſſare

ueni d
eglidsct
Mcapenmin,
npmmaſaigche
ſolleeſtſane
utionentun
Zeſtneaſkahn

mnqgcone!
eignis u
ranictie⸗
ecbeininpa ge⸗/
ſoluaen n

““

erertel M
noua NN²
ſonm

N
4
4*

Fo...

illa hominũ impoſſibile ẽ vt indigeat hu⸗
iuſmodi adiutoꝛijsſtunc ceſſabit etiaʒ cur

ſus generationis ⁊ ipavis generatiua cei

ſabit in hominibus. Non em̃ erit neceſſa

rium vt per eã conſeruetur humana ſpẽs

cum immoꝛtalitate firmiſimaex tunc cõ

ſeruanda indiuidua quoꝛum conſeruati⸗

one manifeſtum ẽ ſpeciẽ confuan. Qua
pꝛopter dico limitatã eſſe vim generatiuã
ſic in ſingul hoibꝰ Sic et ĩ vniuerſitate eo
rumſet ꝓpter hoc determinatum eſſe nu⸗

merum indiuiduon humane ſpeciei eoq;

completo conſumanda eſſe/ et finiendaʒ
generationem hominũita vt nullus vlte

ſmus generetur. Debes autẽ reminiici aa
invita poſtq; futura eſt eoꝛum que didici

ſti in deſtructiõe erroꝛis qui continetur in
lege ſarracenoꝛuʒ. Ibi enim patefeci tibi
ꝓbationibꝰ cernſſimis ceſſare omino ex
neceſſitate in alterius vite felicicitate vim
generatiuam quantum ad fructum pꝛo

lis et quantũ ad voluptatem et quia feli⸗

citas illa delicias eſcarum ⁊ pati poteſt qᷓ
re nec extendetur in infinitum generatio

nec ad ſuum recurret iniciũ vt naſcantur
⁊ regenerant iterum pᷣmi homines.
HNota totuʒ copulũ contra ponentes

magnumannun“
Oſtq; autem reſponſum ẽ ratio⸗
nibus erroneoꝝ hmõi conueniẽs

eſt vt adducam tibi ꝓbaſiones pꝑ

s acquirat᷑ tibi certitudo veritatis in re
vus tam longe vt videtura cõſuetudine

hominũ et inuenta cauſaſdifficilibus taʒ
neceſſarijsvere ac nobilis philoʒ ophie ꝑ
ſcrutationẽ intendentibus et hoc faciam

ſi dens voluerit. Dico igitur in ᷣmis qa

iſta iteratio ſiue circulatio quam ponunt

in pꝛimis ſuperuacua omnino ẽ et inutił.
Sieenim non fluit in finem aliquẽ qui ſi
poſt eum hoc eſt in ſtatum nobilioꝛẽ.ſed

nuit ſolummodo ſnec iteruʒ fluatifluit ex
neceſſita te ſine cauſa cum ipſa ſibi eẽ cau
ſa non poſſit.Quapꝛopter inutiliter ⁊ ſu/
perunacue Auplius.ſi idem per omnia
eſt curſus eius qui eſt et recurſusquem ⁊
ipſi ponũt et nullum melioꝛem recurſus
eiuſdem qᷓ; curſus et omino nihil addẽs
vel ipſi eẽ vel bonitati eiuſdem. Inutilis

igf eſt omni modo repetitio ipius quem

admodum vides de oronibus repetitis
et nugatoꝛijs. Uñ et nugationem ⁊ incõ⸗

genieus ellam ipi ſophiſte reputant.

roneinon efſugiunt circulũ cauſarum in
eodẽ genere cauſaꝝ. Pater em eſt canſa

circulatio iſta cgulan? mnſchligste Amp.

Amp. m eos creatoꝛ eſt ſicut ſtultiſſim⸗

ifſicatoꝛ qui totũ qð edificauit ðᷣſtruit ⁊

ediſtcato? qui totu qo edincauit dſtrun ?7
poſtmodum reedin auit idipm et hoc in
finicies et nec melius ⁊ nec pulchꝛius nec

tio nivel modo.quis enim non reputarer

LS2

hmõi ediſicatoꝛem ſtultiſſimũ.ſicautem
eſt m eos et de creatoꝛe ſapientiſſimo et

optimo ꝙ quicꝗd edificat per generatiõʒ

in rebus hmòi deſtruitper coꝛruptioneʒ

et poſtmodu reediticat per generationes

per omnem modum rediens in idimqꝛ

igitur hmõi ſtulticia necin operato:ibꝰ
hominibus inueniri poteſt quantofoꝛiiꝰ
creato: ſapientiſſimus incõparabiliter lã
gius erit ab ea. Pone igr ꝙ ipᷣe ſemvnuũ
pꝛenoĩati tempoꝛis edificetabſq; vlla ad
ditione vt dixi. Indubitater eſt ponere il
mum operatoꝛem. Ampᷣ.ᷣm huncmo
dum vltime generatiõis hominesvel ge
nerabunt vel non generabun:.Si nõ ge
rabunt ſtabit igitur in illis curſus genera
tionis abſq; extenſiõe et recuruatioe. Jd

autẽ poſuerũt ↄtrariũ. Si at generabunt

aut igr generabut ꝓxio pcedetes ſehocẽ

patres ſuos et matres et illos vel viuos

vel moꝛtuos quoꝝ vtrunq; impoſſibile.
Uiuos em̃ generari impoſſibile manife⸗

ſtum eſt cũ iam generati ſint/? in hoc per

maneant. Moꝛtuos autẽ regenerare vel
reſuſcitare opus nature non põt eſfſe.

Amp̃.ſi generent parẽtes ſuos.hoc eſt pa

tres et matres erit igẽ vnuſquiſq; eoꝛum

quare eritvnuſquiſq; auus ſuijp̃ius. Ma
lus autẽ inconueniens ẽ ſi generent anti⸗

.—ð

gquio:es ſe ; ſint ipi parentes eoꝛum ? ꝓ⸗
pter hoc longe maius iuconuenies eſt ſi

auuos et iterum pquog erita vonec ve⸗
niatur ad pᷣmitiuos. Mdtimũ autem in⸗

conueniẽs eſt in hijs dicere o generet Pꝓ
Kenitoꝛen ſuos pᷣcedentes eos multis mi

libus generationũ ⁊ tanto maius incon⸗

ueniens qnto plnribus. Amp. iſti er⸗

filij efficiens ⁊ auus cauſa patris ſimiliter

efſlciens er geweraliter generas generats

q̃re ſi circulentur generatiões ⁊circulabũ
tur⁊ cauſe. Jam aũt deſtructa eſt ꝑ mein
pᷣmo tractutu totius pᷣmi ſapialis ac diui
nalis magiſterij.ꝗ eſt de pᷣmo pꝛincipio

mij

X

HPars pꝛima de vniuerſo.

. R ppter hoc recipiant iſte generati ones

— ——.—

⁊ coꝛruptiones quia recipiet motus cele⸗

ſtis anno hmõi completo ⁊ reuertent e/

edem. Reuertent igr diuerſe numero qꝛ
motus diuerſus numero. Ideptitas vo
ſim ſpecieʒ nõ eſt cauſa ydẽptitatis 'm nn
„ Frunt 7 numero eadẽ. M ſi dixerit mor-
an eẽ diuerſos numero qm̃ ab eiſde ſcʒ
„

celi ſtellativł ſuꝑioꝛis nõ ſit infinita reuo
lutio numero ⁊ ꝙ eiꝰ hodierna reſolutio

ſit eade que craſtina ⁊ ſic de alijs Similr
ſe habet de reuolutiõe ſolis ⁊ lune/⁊ eo⸗
dẽmodo de anno qm̃ non erit niſt vnns
nnꝰ ſʒ repetitus. Quapꝛopter ſequetur

⁊ de die ꝙ non ſit niſi vnusipi ante iam

poſuerũt trigintaſer milis annon vel am

plius ↄtineri in anno mundano ſeu vten
te. Ex hijs autẽ ſequitur eandeʒ diem eſſe

nubilo ſaʒ et ſerena ⁊ alia innumerabilia
hmõi ⁊ annũ non habere partes niſi ho

ras cũ annus non cõtineat niſi diẽ vnum
BSegquitur ex hoc reſurrectio dierũ poſtq;

pꝛeterierũt et hoꝛrarum. Similr et motu⸗

ctio. Ut em redeat tempꝰ idẽ numero qðᷣ

abit non eſt ponere in die ꝗn neceſſe ſit
ponere i hoꝛa vnaqq;. Si em̃ dies reuer

titur tota et vnaqueq; illius hoꝛa quare

Af iſta reuerſio circularis per naturam ẽ

in motu⁊ in tpe cum eiuſdem ꝓꝛſus na/

ture ſit tempuscũ vnaqueq; partiũ ſuaꝝ

erit ſimi reuerſio nõ in vnaquaq; hoꝛaꝝ

ſʒ ec in vnaqq; partiũ cuiuſcunq; illan qᷓ
re nec illam hoꝛã continget pꝛeterire nec
partem ipᷣius aliquã. Si em̃ pꝛeteriret ꝑs
aliqua medietas eius vel reuerteret᷑ poſt

bteritionem ſuapel non reuerteret. Si re

uerteret/g nõ e calia medietas illiꝰ. ſed
eadẽ repetita et eodẽmodo ſe hret de me
dietate ipius repetite⁊ ita ĩ infinitũ.Qua
re impoſſibile eẽt aliqd de tpe pᷣterireim

poſſibile eẽt ꝑtẽ aliquaã tpᷣs hre. Iſta igit
abinio delt
Am

n. Amp. ſi melioꝛ eẽt generatio anni
le eſt vt ⁊ lercij anni q; ſeci di qre finem
haberẽt iſte generatioes.iůᷣ ex nulla crea
tura diſtet i infinitũ ab optimo ſtatu ſuo

Manifeſtũ eſt quia p melioꝛationes

Jinitas pueniet ad illud hoc autẽ eſt finis

vnuſcuiulq; nature vicz vt ſi opumo ſia⸗

merum alioꝗn omnia que ſpẽ eadẽ ſunt

rit morꝰ onem ⁊ ab ipſo.

inicijs et per eadẽ eoſdem ſcʒ circulos et
ad finem ſc; eundẽ ſegꝗtur ex neceſſitae vt

ceſſiones
hominũ vel alioꝝ animaliũ. SDilr et aia⸗
lia multa pereũt mutua inuicẽ deuoratio
ne. Ambp:in numera pereũt peſte fame
clade hoĩes vero moꝛbis gladijs ⁊ alis
modis pene in numert. Depluuijs vero
niuibus grandinibꝰ ⁊ alijs generalibus
et coꝛruptibilibus. Maniteſtũ eſt qui
bus mõis et qualiter deſtruant᷑ et quali/
ter generent. Maniteſtu eſt igt qe ſm
opinionẽ iſtoꝝ oĩa reſurguũt vicʒ ẽ mues
et pluuie et cetera oĩa que pᷣnoĩata ſunt ?
qð ſeculũ vnumqðq; in generabilibꝰ et
coꝛruptibilibus ſuisſoeſtruitſe/qꝛ quedaãa
partes ad inuicẽ ſe deſtruunt ⁊ verum eſt

ruit tᷣus. Quapꝛopter ⁊ mo⸗

tu ſuo quare ſi ſecula illuc peruẽtura int·
quieſcent ibidẽ naturaliter Complera em
intentione nalure ⁊ acquiſitio fine que in

tendit impoſſibile ẽ quin moueretviteriꝰ

Si em̃ moueret vlterius moueret duobꝰ
motibus contrarijs vicz ꝗd finẽ⁊ a fine
eſt dicere ad optimu ſui ſtatum? perfecti
ſi dixenit quia ꝓpter

inſtabilitatẽ ſuam id eſt defectibilitatẽ ſu
am ſecula non poſſunt ſtare in aliquo ſia

tu aut intelligit ꝙ defectibilitas moueat
ipᷣa aut intelligit ꝙ aliud. Dico igr qò ſer
mo iſte defectibilitatt erroneus e. Zi em̃

defectibilitas moueret eanõ moueret ea

niſi ad non eẽnon eſſe autem nõ eſt finis
quẽ aliqua natura intendatvel querat qe
nec aliquid eſt ipᷣʒ non eſſe.ꝛeterea nut
la natura intendit in deſtructionẽ ꝓpꝛij
bi i vero intellexit qa ppter de
fectibilitatẽ ſuam paciunt violentia alici·
ius vel agentiũ aliquon que vel deſtruũt

ſubiecti.

illa vel tranſmutãt in alia ſecula erũt igit
ↄtraria illis cum nõ agant niſi contraria

inuicem hʒ iſte ſermo inuolutiões mul⸗
tas et dubietates et ꝓſecutio eius ꝓlixis⸗
tatẽvicʒ an ipſa ſecula ſe deſtruũt an-nũin
aliudſicut maniſeſtũ eſt generatiões flo⸗

rum in ve 1
Sacutilueusend deſtrui eſu

Item qð quedam ſe inuicẽ generent ſicut

animalia ex ſe inuicem generant Quare
manifeſtum ẽ ꝙ ſecula rerũ generabitiux
1* inuicem deſtruũt ⁊ ſe inuicem cõſeruãt

ꝛedietis mõis. Uerum nò eſt in natura

vel virtute alicuius eoꝛũwt ſemetibm re⸗
ducat ad ſtatum ſuũ peimitiuũ. Jam aut
atefactum eſt tibi quia nechoc habet v⸗
ꝛus celeſtis quoniam non intẽdit in par-
ticularia determinate ? ꝑticulariter. NHec·
etiam aliquis operatur hocmodo inten/

geta bilib? cadere eos per ſue

um

Ueneero
ſcatpnum
Cincnoc
ſatalbiot
cylo lub
epartiuln
ſuntonman
ſootinen
GWarmaede
orronin
pdircnun
Nerbßlere
ofolgku
npvu⸗
noniekun⸗
Wonigein

ſeſenssſean
Ceſeperita
tnnnantinen
ſcnepleidr
Cnunppen
Ctigeerden
ſmdheoun
nemipius
Ginlncer⸗
lſeinjoeße
uurnera⸗

elannenae

—— —
.
— = S
=P
Se
=

=
=

☛ = S=
S
☛
—,

Gertennonor
neſeaumuit
uun dahnun
enai
nnötgmniiin
eſamonnmn

S ganneen

ſeansledchun

iücen

Nidnrtee

. A
or Minau !

—

dit pꝛeter ſolum creatoꝛem benedictum ꝗ

videt vnumqdðq; particulariũ futuroꝛum

q; pꝛeſentiuʒ
ſicut alibi didiciſti. Alii autes operatiões
exceptis ſubſtantijs abſtractis nihilvidẽt
de particularibus faturisque operaturi
ſunt ſicut manifeſtuũ eſt tibi. ꝙ pater ſocra
ris non intendebat genera re ſocrateʒ ſin
gulariter et determinate. Similr nec edifi

quẽadmodum vnumquod

—

catoꝛ non intendit iſtam domũu ediſicare

Fm diniduum vagũvt Ariſtotilis ait Sic
nec ſoluʒ intendit generationẽ huius nu/
mero fioꝛis aut hmõi pomi adhũc mo/
dum ſe habet de alijs operatoꝛibꝰQua⸗
re manifeſtum ẽ ꝙ virtus celeſtis non eſt
determinate inten dẽs in generationẽ ho

minum vel quo:ũcunq; animalium et ꝓ
pter hoc nec in generationẽ hanc vel ſecu

li hmõi.

nerationes ſeculoꝝ ⁊ eſſicit eas aut inten

dit eſſe particulariũ generatoꝝ ꝓpter eſſe
eoꝛum aul intendit illud ꝓpter conſerua

tionem ſeculoꝝ. O ſi intedit eſſe particu⸗

larium ꝓpter hoc vt ipſa ſint. Non inten

dit igitur deſtructionè illoꝛum: quare de⸗
ſtructio eo:um ẽ a caſu/quantũ ad inten⸗
tionem ipſius cum ſit pᷣter iliumſ inſuper
cũ intendit eẽ eoꝛum ex necefſtate quan/
tum in ipᷣo eſtvt ꝓhibens non eẽ eoꝛum
quapꝛopter et deſtructionẽ. è ſi dixerit

et patitur natura eonatura vero eoꝛum

zid eſt naturalis infirmitas non patitur ea

eẽ niſi ad modicum ſicut dicit Ariſtoteles
ꝙ ſingularia minime eſſe poterat ꝓpt loõ
ge a pncipio diſtare Intentio igr iſti- bo
minis eſt ꝙ intendit eſſe hmõi particula
rium ad bꝛene ⁊ modicũ/quiavero non ẽ
minus malum non eẽ/qᷓ; ſit bonum eſſe
quia non minus nocet q; illud pꝛoſit? in

ſuper ipſum non eſſe maius eſt cum in⸗

tendatur in trigintaſex milia annoꝛum /
ipᷣm vero eſſe ad plus in paucos annos
quõ operatur tam modicũ bonum ⁊ no
ꝓhbibet tanto maius malum Ampli⸗
vel erit reſurrectio moꝛtuoꝝ hominũ vni
uerlalis vel non erit. Si erit Impoſſibile/
autem eſt vt coꝛpoꝛa hominũ ſint nume⸗
ro infinita ſicut alibi didiciſti. Non erunt
autem plures anime qᷓ; coꝛpoꝛa aut ecõ⸗

nerlo. Erunt animefinite numero. Com/

pleto igitur illo numero ſtabit creatio ea
rum ? ppier hoc generatio hominũ. Si
vero non erit reſurrectio hominũ etgene

Amp̃.virtus que inten dit ge-

— cuνοραποοα. norehe⸗

vries niſi ad valde modtcũvicz ad bꝛeue
illo tpis q anime ſunt in coꝛpib? cœ eſt /

ſi nihil ad compationẽ perpetue ocioſita

tis in qua eruntcũ anime ſolute erunta
coꝛpoꝛibus ſuis qᷓre modis omnibꝰ neceſ
ſe eſt ſtare creationẽ animaꝝ ⁊? generatio
nem hominũ ⁊ ꝓpter hoc omne genera⸗

tioneʒ que ẽ ꝓpter illam niſi foꝛntan alia
appeteret vtilitas aliaꝝ generationn.
Amß. ſi circulus eẽt in generatiõibꝰ ?
ſeculis ita vt eadẽ omnia reuerterent᷑ ea⸗

dem in q; numero ſfieret ex neceſſitate re⸗

ſurrectio ⁊ generatio omniũ non ſolũ ge

nerabiliũ ſubſtantiarũ ⁊ coꝛruptibiliũſʒ
omniũ accidentiu ipᷣoꝝ hoc eſt oĩm qnii
tatum ⁊ qualitatũ hoc autem ẽ inconue⸗
niens ꝙ nemo adhuc dicere auſus eſt
vicz vt eedem oẽs ſubſtantie eadẽq; oĩa
accidentia numero reuertant᷑. Tũc enim
⁊ ipᷣa eadem moꝛs reſurgeret ⁊ eedẽ coꝛ⸗
ruptiões generent hoc aũt fieri non poſ-/
ſet pervim generatiua/quaã diximus cum
manifeſtũ ſit rerũ innumerabiles omino

)e bab⸗ re illa. Per hanc etiaz viam ne⸗

eſſe habẽt cõfiteri eaſdẽ aquas numero

intendit eẽ Rl dixerit. ſingulis annis reuerti per alueos fluuio⸗
4 renzelg ienencit et eopeſ. ꝓut conuenit

vllo mõ vel rerineri vel alit negairi n
regeneret et reuertat᷑ in anno ſeqnti.Ne

mo at dubitari poteſt ꝗqn per multos an/

nos aliqd aque ſaluari poſſet in vaſe vi⸗
treo vel alteriuſmõi. Quare impoſſibile
ẽ fieri renouatiões omniũ aquarum ſin/
gulis annis. Amp. pᷣm hoc eoſdeʒ pa
nes comederem eaſdẽ aquas biberemꝰ
eadem vina biberemꝰ ſoigulis annis Et᷑

de alijs quibus ad eſum vtimurſimitr ſe

hr̃e opteret hijdẽ etiam capilli renaſcerẽ⸗
tur in nobis Que oĩa etiaʒ manifeſtũ eſt
eẽ impoſſibilia.Cũ manifeſtu ſit capillos
ð tatos ſuari poſſe donec in eade magni
tudine ſint alij generati ñ dixerit quia
de totalitate

von de pubus capillon ſee
intelligendũ eſt totũ vicʒ quia cuʒ capilli
vel pili ad ea nagnitudinẽ puenerint vt
vltra in eo cuius ſunt partes creſcere non
debeãttunc regeherabũut᷑ 1 non añ.Et eo
dẽmodo ſe hʒ de pilis lana coꝛnibꝰ et de
alijs ſuꝑfluitatibꝰ animaliũ. Sermo iſte

multis modis apparet eẽ erroneus. Dei⸗

Mm lij

ratio humanoꝝ coꝛpo:ũ erunt igitur aie
ocioſe ppetuo ſm viresꝶ ſuas per qs ope⸗
rantur in coꝛpe ⁊? ita pene ſuperuacue et
ꝓꝛlus inutiles erunt vires ille cũ non ſint

4

habebuntigit᷑ ancipitres ⁊ aꝗle ⁊ alie

plumanꝝ ſimul quot mutationes habuert
ipᷣan. Simłr ⁊ cerui tot paria coꝛniũ quot

Pars pꝛima de vniuerſo.

generationẽ vniuerſi generabilis atz coꝛ⸗
ruptivilis aut ſoꝛſita ðlirare velint iſte
ſtatus qui modo c. eius eſt.ſtatus quem
Jſomniat generationis. Amp̃. Accidit
in pluribus generabiliũ ⁊ coꝛruptibilium

mum ga vel erit finis vniuerſalis omniñ
hmõi quẽéadmoduip̃i ponũt reicepuioʒ
vniuerialẽ aut deducet paulatim vnũqð
q; ad finẽ ſuum. Qi ſi fuerit finis vniuer⸗
ſalis oim ⁊ poſtmodũ ſtatim reinceptio

neceſſe ẽ vt fiat hoc altero duoꝝꝛ modon & pticulatim⁊ nõ in vno loco coꝛumpũ

viczvt ſubito vel per ſucceſſiões ſicut facte tur. Qualiter igr intelligunt regeneratio
fuerunt ipᷣe regenerationes. ſi ſubito nem huius fieri ⁊ conuenire materus de
tam diuerſis ⁊ ſam remotis loci avi vnaʒ
virtutẽ agentem eẽ que agat ſimul in to⸗
talitatem materie diſperſe ſi ab vno em
agente neceſſe ẽonumqð q; generabilium

aues que renouãt plumas ſuas lot paria

mutatio es ipſoꝛũ fecerũt. Simiłr ⁊ equi generari. Oè ſi dixerint ꝗa creatoꝛis quã

tionibꝰ que eis facte ſunt täta multitudiꝭ

et non virtute nature neq; virtute alicui⸗

habebunt vugulas cũ omnibꝰdetrunca⸗/ gernapiimeneidrnsecnrinete aba⸗

ne ⁊ freqntia ferrationus. Similłr oues agentis per naturd. In hociam declinat

cũ omnibus velleribus que tot tonſiõibꝰ ab erroꝛe iſto incipiunt appꝛopinquare

Aſima immenſitatẽ vnguinũ quare mani⸗
feſtũ eſt impoſſibile eè vt ammiſſe ſuꝑflui

omnibus pellibus qꝗ́s tot renouatiõibus
pepoſuerũtip̃i vo hoĩes cũ duobus pari

ammiſerũt reparabunt᷑. Et oẽs lyri cum

veritati. Uerum cõtrarij ſunt ſibijp̃ᷣis cuʒ

di ſuperioꝛis cauſa ẽ circulatiõis mundi
inferioꝛis de qua agitur. Amp: accidit
eis. Annũ iſtum hoc eſt reuerſiois ⁊ repa
tionis quã ponutnõ potius incepiſſie ab

bus dentiũ ⁊ cum ridiculoſa ac defoꝛmiſ

tates ſic vicʒ ſucceſſiue ⁊ ꝑ partes ↄſum/ inicijs motum ſtellaru illuminarium et

4 ed ſucceſſiue? ꝑ partes ⁊ eodẽ oꝛdine
——

tio in idipᷣm ꝙ pᷣus vic vt ꝗ modo nepo
tes ſuntin cẽteſima vel amplioꝛ nũeri ge
nerationẽ nepotes in quã ꝓgeniton ſno/

dit etia alið im

ne marribus vel nutricibus. Si vero tũc
erũt illis patres matres ⁊ nutrices ſicut

te ſfiue coꝛupte ſimul reſtituat᷑ eis quoꝝ
uerüt. Maniteſtu autée eſt hoc in fo/
lijs floꝛibus ⁊ fructibꝰ arboꝝ ſilr ⁊ in frõ
dibꝰ arboꝝ. Quare rõdes ſepꝑe reſcindũ
tur qᷓies ſunt ſalices ⁊ vites ⁊ ſilue cedri⸗
ne. In hüs auũt maniteſtũ eſt oẽs pᷣnoia/
tas ſupfluitates ſimul eẽnon ec poſſibile
OQ ſi dixerit ꝗq? non ſimul fiet iſta renoua

ipſius ſpere ſtellarũ fixarum q; ab alus ꝗ

rundemjab iſto em̃ nunc incipit ſtatus ꝗ
doam rerum generabiliũ coꝛruptibiliuz
qui terminabitur in vltimo nunctriginta
ſextamiliũ annoꝝ qui ab iſto nuc incipi⸗
unt.Et ad hunc mo dũ eſt videre de quo

—

libet nũcſi quia ab ipᷣo incipit tpᷣus tiigin

quo fluxerũt ꝑ coꝛruptiõʒ generabilia re

1xerut coꝛrupti erabilia ſtatus ſiue ſeculum generationũ et coꝛru⸗
uertent vt iterũ fluatitũc reddit raciocina

ptionum ⁊ aliarũ mutationũ que future
ſunt in totalitate tꝑis illius ſimiliter re/
nouatio futura in vltimo tempoꝛis illius
In quolibet igitur nunc incipit annus v/
rum fient viceuerſa ipi ꝓ genitoꝛes illoꝝ/ tens qui eſt annus fluxus generabilium
in non minoꝛis numeri generatiões cci ⁊ coꝛruptibiliũ et renouationis ahᷣ reuer
. ſſibile ſm hoc.qꝛ vel in ſionis ipſarum. De hoc autẽ qõ nonnul⸗
iſta regeneratioe erunt oẽs hoĩes infa n,, sO mouiſſe videri poteſt exphiloʒ ophis
tuli. Similr ⁊ oẽs mulieres/vel erit ſicu

imilr 2 oẽs mulien 7 adhut mouere videtur multos et vul⸗/
modo ẽ. Si oẽs inſantuli ergo ſine patri Ogaribus hominibusſ alijs animalibus
bus ⁊ matribꝰ ex ꝗbus ergo nati ſunt et

ons manib Jex adus er i ſunt et virtutẽ generatiua pmanere ⁊ operari ge
a quibus geniti.Hec igr via manifeſte im

alus g. nat nerationem donec appꝛopinquet finis vi
poſſibilis enec eſſet renouatio iſta.ſʒ po- te eoꝛum eandem pſeuerantia virtutis ge
ius quantũ ad hoĩes vninerſalis coꝛru/

neratiueæ generationis videntin terris?
ptiojatqʒ moꝛtificatio. puwi em ſtatimq; aquis nec apparet vllus defectusvel de⸗
nati ⁊ geniti nec ꝑ diem viuere poſſent ſi/ bilitatio vel hinc vel inde. Quia igit vis
generatiua et operatio eius cauſa ẽ conti
nuitatis ⁊ perſeuerantie rerum generabi
lium ⁊ coꝛruptibiliu neceſſe eſt perſeuers

modo. Manifteſtu igitur ẽ non eſſe

pauloante adieciſſẽ/quia circulatio mů⸗

buſcunq; punctis vel terminis motuũ eo

taſexta milium annoꝝ. Quare ſimiir eſk

Emten
un ls
gunnon
Eiefni
Ginpene
kotfet
ſtnunh

(Aenie
nnci
VAiun

Cenmdn⸗
nni

iſinvet
ſdtalten
Mionade
Pangrtn
ſrctaein
eſekoni
ſenitenun
ficutgaln

= =

(u

nantest
otegrel
neetn
klaactenr
iy tet li
vervousni
ſefitwvoofni,
Mrgler i
Cthnerntn
Wemmo

Kontnrin
Wagfeün
Unmntre

D 2. —
VARE
DrrtereT

ſenſee
e unmnnrvj aat
2„ “ nt ergo ph a quã om
0. int. Attribuunterg uibevltra q iici⸗
G . erunt. Atti 16 in aliquid alibi dicic
tions corunti. õ Puld per tans ud
⸗ J 1 — E e 14 . RT
nẽ eſſe genera um generatols e nei aulem licei babea eor 5
rez perhen 3 Qusre ſtaumt eis viſan ſti. gianSaken nect Sermo aulez
alähe, em in illis. phennem nem In re Eeſt ſermoni t et foꝛte us naturis
“G onnem ini s phe finem In reb ſt ſe n mults erf uabus! lli
ZZ 5 ruplonts h rum ee nnen ſt dele⸗ ſ// ictionem mu 1 nosdus ug Türcli
Annn etconubas habiturt Eineceſſe eſt an/ à dic ſt quem dixit de riculari. Jn tu⸗
sck ene nec vncq habl! 2 in ee lia in car ipſius eſt qu ſali et partic lare virtu⸗
eſt ne rantib? ir rerex etia it ip vniuerſa rtieulare dui
. Mil enim pleueran tẽ appa idemus cõ delicet turam partt s indiuidh
E, A enm tibilitat ayunt vide eco⸗ vi per natura * vnius inam tin
Unicne 7 defect ule ayunt vie es ⁊ ec inquu pꝑ regiminis vn iuidni etin
uʒz Nos a iam mulier 5 S 90 pꝛiaʒ reg us indii irrutem
docdd 8 earum. Hos lammau 7 filiabus 20 Plaͦr m vniu alez virtutem
intbsnoke⸗ loielucine emnor taneutgerienten
nucmiknd- Zuerſo non mm 8 fuerint/ ndi ⁊ nuptu elligo pern ſtantias celoꝛt em genera
enenen ( 3 nann 5alrernumendinuben de agrico Parzaftein ſtaüllast⸗ ranen intendit
edcſ gqus di et nutrin le habet dee atio tgubernante motus natio néel
Maleſenn, tradendi vegelatidi onib?. quafe onuzctsci vnuspe bilitatem in! e
zpat ationibus ivite accionid enimne 1 infinitu eſt finitũ durab qus gen
s ibus et ali⸗ intellexit per otus cel jet in
n gtum nibus ete odon ita ſꝑ efectus lueni⸗ inteller ſius mott limar erin boc
itngsse 2 em uð dD . doncce alam ip do ſubl . lexit d
eegf q; apo zdebilit gremch Pienuera ralion uia ſiverum fitate eſſet in n⸗ Pl OXνι
nge neche ſeuera ceſſiõis auit. qu liex neceſfſita ſalis con/ f“
abeemnt deſcus nee exeqꝗv itart et ſuccel ſer err niuerſali⸗ vniuerlalis e ngE Uo tactat-
enſene are. 2* luerſalite ilis eſt et eſt naturav eſt nature 2 ealoꝛis/N In 1
udtn etze iſbocevn o debilis eſtere o/ natt ſius hoc eſt n lacitũ cree ſicuk “
zeramnſtettdi⸗ ul? Hoct natio O ſolam p Lio ipſiu tbenept ationuz ſ⸗ .
rminlti, tig le raciocinati aturam lola lriſſi tie ꝛdinem et ben generagot ſtü eti⸗
erena arne Hec aute ra inuqui n ationẽ deia IIa o:dinel terminu anileſtu .
R Heca hominu nanonsnene ico poſuiſſe terminu Manit nißer
: rder o iſte et gubern enit'ig 7 dico p entibus. : alureym .
e altiul me igentunet gu alura peni na⸗ di in ſequennibu tentio natur tis taʒ
lut. Sül Jui i lotaliter lert 8 validi otu ſt tivi quon finitũ durabih npo⸗
Arenetiet mi cuilo megquus ptat m amelt! it in infi tionu non vo⸗
eeſmnis m Sicnt em eqn nt ſeſſoꝛem luntate 8 ponit in inſi enerauonun bocẽ
5 Minsnt e Sen N ad Ein volun ſalt leſtis quã g odoꝛum li⸗
no T din ei vires ſn ntame in ſiſtere ius (eleliis da non mode tintelli
e in e li. Ueru nino nilten mo iſi altero du luerſalis et in
Aunitiunnt t equali. eiusivel omn ari ſʒ abö eſie nini al vnmnerlslis et ite du⸗
mifmnin r eſt motũ kaliter moderan ſtars den el ans Partkalarkininini mo⸗
–BW is e t⸗ nec debilitas auc go mntentionem pa diuidui et vn ute in⸗
amun⸗ Ngner Pnetdadtiit Bed arni Köllirane ns generailonia. Decautein,
Gaobld iN, ſit nec nou inantiſſim ñ voluerit et tus vel v lum fruſtra el d huiuſme
Eingunemn ris virtus t ſiſtere oĩne la ffitudi tentio n cũ impoſſibile ſit a ſius durare
to lura liter ſit ſiſter⸗ e abſq; laſſitu ſuo ſſibilis cu imp. ntionẽe ip dinidu
uni valrane tin aecte lacito ſ poſſibilis/ ſm intention ſtibꝰindiuidi
aſi gert⸗ accelerare? retarde ſt ꝓ benepl risvires juiduoꝝ em̃ de celeſtib⸗ ik⸗ Si⸗
oüeiſicn, accelera ru potelt ꝓb naturisvi⸗ indiuidi Non ec de cele s loquit⸗ .
böoimhine debilitate ea bilitalis „icut ine finitu Non limaribus lo⸗ non lo
bignch debilitate e tex de ſoꝛtare⁊ ſi 1in in olis ſublimarib tentio non ie
1 Ot aſſatis etiã e teres coſoꝛ ſtit vel i d de ſolis ſi eſt iſta intent. m ridicu
mnuͤnt⸗ etnouas dan fluxuz ag un. Sur isle⸗ Npoſſibilisvidetur dit generatio
ngenn e narius inxu; it ꝓut vn lt vero v oſſibilis vide ndit gen qu ör
i mmuumnid molenginan dimittit ꝓn um vnñ m impollidtt on in nd illa qu 8 £☚
n, malensinariuo etiam ipm e igrin lum in cẽ am̃ noni us a gign
,völi , auertit vel tinet etiam eſt igr in loſaſ? hocẽe infinitã. Uirt eſt vt inteda
eo R ſiſti ungée er retinet e 8. Pon eſti el ilitate infinits neceſſe elt vti inita.
inon iſtit eunde copioſius. nagis v durabil iuerſalẽ. nee lonis infini
n ſi it inundare c tvel vt mag ius d am vniuerlal oeruptioni ſoluvr .
tn acit mundat re vt flua fluxus eius naturam bilitatẽ coꝛrr hec non ſolñ
urnon poteſtate nature vj m vt ſtet fl ntdem ul durabilitate tentio h ublima⸗
e, otelta el etiam vt ſtet regenid ſimul dur er erit intenti finita ſublima
nsſtun poren uat vel etian catoris rege tpo ꝛopter ert idua infinita iu antur
MN minus teſtate T — rralio e „“ Quape indiui 1 coꝛrump 1e.
lenolt ſed in ſola po aius non cenarrati tis eã generentur i tiam vt coꝛrrur natura
Slhen⸗ ſed in ſo unus non een deran generent itũſed eti intentio hec natura
deho⸗ ſapientia ſua rioſiſſima mo iderunt g tinfinituſe rit inter tura nõ .
npoletce ſehier ſua impen H niderun e iliter auarseriin det bec nathr ſirue „
narme, dembecelt tohereilummnani ſolen o⸗ ſeimi leetz ent urnonidee e por .
astel 2 fſcripſerunt pp- a. Da iſtia lis a ener el. aut nonviget inte
ipnsi fcripſeru hetia. H s chꝛiſtia ſolũ g t. Hoc ↄtraria
owanli, xn ocatur ꝓp ſapiente coi lollt enerauit. He et eadẽ?
– re qui vo⸗ Pſeruntd ſar us ſue cot req geners ra vng ei
n unt et ſepſer atem gentis nõ ile vt natn
= Rotum eiuſq; Gade nionibnsno ſee
ninin . H doclrinis ſuise ed tanꝙ; ſa
nci dali doctinis tige⸗
n, lanq; ve

icite ſtudu
olicite ſt

eſt qm intentio ediſi-
Ridiculoſi etia elt an inten

Pars pꝛima de vntuerſo.

candi ? deſtrnẽdi vnam ⁊ eãdẽ domũ in rum eſſe tanq; vnaʒ rem. Peuertit eads⸗
edificatoꝛe ridiculoſa ẽ/ Et ꝗq edificat do⸗ qſtio que pꝛius videlicet cuiuſmoivnam

mũi vnam ⁊edificãdo deſtruit.pindeeſt. rem intellexerit an onam anima an vnaz

rant per partem aliquã tꝑis indinidua ge ſicut pᷣdixi tibi? vnuquod q; iſtoꝝn impoſ

Ac ſi eam nõ edificaret. Oè ſi dixerit q du qualitatem an vnam ſubſtannã ſeparata
6 nera bilia et coꝛruptibilia/ vicʒ tẽpoꝛe vite ſibile eſt ſicut iã audiuiſti. Si vᷣo ipᷣas ſub

ea que viuunt ⁊ ſic vwnumqðq; lalioꝛum. ſtãatias celoꝝ noluit intelligere tanqᷓ; vnã

Maniteſtũ eſt ibi quia vita ip̃a non rem Hec intentio indubitater ẽ magis er

durat nec ꝑmanet. Quare recipiẽdo vitã ronea Quis em̃ dicat ſubſtatias celoꝛum

ammittunt ea ⁊ oſequẽter viuẽdo moꝛũ eſſe vna remtanqᷓ; vnam rem. Necminꝰ
Rtur/⁊ moꝛiendo viuut.De hoc etia ꝙ diri erronenvidet/ ꝙdixit vᷣtutẽ illã gubernat⸗
quia virtus hmõi intendit in in finitũ vi⸗ Yemationt᷑. Cũ generanões in multt

detur ꝙ eomodo poſſet dixiſſe/qð ſimili⸗ generibus animaliu ⁊ vegetabiliũ tot ca

ter intendit in nihilũ quoniam quẽadmo ſibus ⁊ peſtibus expoſite ſint⁊ multt mo

dum intendit in e per generationẽ conti dis coeruptioniba. quappars magnade
nuam. Sic intẽdit in non eẽ per coꝛrupti- celis venire videtur. Qualiter igr guber⸗

onem continua. quapꝛopter in nihilum. nans eſt generationẽ vintus illaqua tam
S. De eo vero ꝙ dirit virtutem hmõi infu⸗ multipliciter deſtruit.Eries 8 em ſuperſflu
tiae 19. Similr ſiccitas
dubietatem 2 inuolutionẽ multam. Pꝛi- ⁊ hũiditas deſtruũt multas er generatio
“ mum de hocꝙ dixit virtutẽ ac ſi intelli⸗ nibus. Harũ autem q̃litatũ elementaruzʒ

ſam in ſubſtantias celoꝛũ. Scito ꝙ habʒ um ⁊ caloꝛ immoderãt⸗

*

geret vnam vᷣrutem eẽ in ſubſtantijs om upfluitates ⁊ diminutiões ab hmoi vir⸗
nium celoꝝ. Lu autẽ ſcis quia nec vna q ute eſſe ipſemet poſuit J n generatiõib⸗
utas nec anima vna infuſapõt eẽ in ſub⸗ vero hominũ eadem accidut. Migitur

ſtantijs omniũ celoꝛum. Etia ſ̃m ſenten⸗ Karde ge er ion philoʒophus iſte.

nam ipius cũ ipſemet poſuerit ⁊ ſe decla⸗
raſſe crediderit in libro ſuo quẽ ſcpᷣſit de

Bubernatio nanq; ⁊ nauẽ oᷣfendit a picu
lis⁊ naui ꝓuidet ↄtra ea. Nec gubernãs

aĩa q; vnicuiq; coꝛpoꝛi aiato eſt aia ppᷣa⸗

ſtantia vero ſeparata non intellexit vtutẽ pꝛeter intentionẽ eius ⁊ contra voluntatẽ

ſeparatio ↄtraria ſint. St vo intellexit vVgubernans eaꝝ ſimpliciter. Cuũ pericula

tutem iſta ipſam eentia creatoꝛis intelle generationũ nec minoꝛa nec potioꝛa ſint
xit ea infuſam in ſubſtantijs celoꝝ qm̃ in q; pꝛofectus iparum. Quapꝛopter ⁊ in ꝰ
illis ẽvr invnaqq; eannon quẽadmodu uide cõmiſſa eſt hmõi gu ernatio gene⸗
Jenſit abubacer arracenꝰ ꝗ dixit in epo rationũ vtpote ignore tot ⁊ tantoꝛũ peri-⸗
9 Aitione auditus Ari. ꝙ deus erat ſpũs ce culoꝛum pvel infirme du ea auentere 7 eiſl⸗
appꝛopinquit vt cũq; ad veritatè hoc dem occurrere non poteſt. Jpa etiam vir
didiciſti in pmo l ctatu magiſterij huiꝰ tus hmõil gubernationẽ iſta ſuſcepit quã

vVbi te feci ſcire ꝙ ckeatoꝛ bndictus ? ſubli ſ upꝛa pꝛudentiã ſuam ⁊ vires eẽ ignoꝛare
mis in vnaq̃qᷓ; ſubſtatia

em̃ bonuʒ oĩs vᷣtus oĩs pulchꝛitudo velõ

quedã redũdatia ẽ pᷣmi ⁊ vniuerſalis ſon CLontra oꝛigenẽ ðᷣ coꝛpm anihilatiõöe

is. Qè ſi de hac vᷣtute intellexit auicenn
ſᷣmonẽ pꝛedictu ppter ꝗd dixit eã infuſaʒ
eẽ in ſubſtatijs celoꝝ cũ in alijs ſubſtatijs
ſit eẽ infuſa ñ dubitet Nõ mmoꝛẽ quoq;
Dubietatẽ aut inuolutionẽ bʒ

Oſtq; antem iam patefaclus elt
tibi erroꝛ iſte qũo poſuerit quidã

quoq; bilium ⁊ co:ruptibiliũ/ereuerſiões mũdi
ſubiuxit ſubiimian iuxta reuerſiões celoꝛũ ſtellaꝝ

in ſermone ſuo vicʒ tanq́; vnã rem. trũ ⁊ luminariũ ad inicia motuũ ſuoꝝ de⸗

enim intellexerit virtutẽ illam infuſam eẽ clarate ſunt tibiabſurditates æ impoſſibi
ranq; vnam rem an ipᷣasſ ubſtatias celo⸗ lia que ex hmõi erroꝛe pꝛoueniunt. Con⸗

1 aut gubernatoꝛ nauis ðꝛ/q eã ſciẽter mit,
Znulla eadẽ mult? k de q̃litaribꝰaʒ aliis lit ſiue immittit in picula vel naufragioꝝ
accidetibus nec tibi nec alij dabiũ ꝗqn ap vel alia. Si vero vᷣtus illa non inducit pe
pꝛopᷣate ſint ſigillatim ſuis ſubiect. Sub ricula gubernationũ que pᷣdicta ſũt ymo

infuſam in ſubſtatias celoꝝ. Cuũ infuſio et eueniunt gubernabilibus/nõ poteſt dici

ni eif niap ex ipᷣa pſen non potuilniſi et ipa fecerit intollerabili
la e vnicuiq; eaꝝquicqd boni hʒ Omne ignoꝛantia obcecaaa

circularẽ renouationem genera/

9
ber

erae

.õðãð⁊

litauneetp⸗

ſthuie
orgpiin
gpetput
nerſn
pocelve
ſiplunmu
ſſonone on
Alciiekina
isgrog
linesinne
Plpotut.
poubune
Momcpert
is minceh⸗
fusfnbn
ugontt
chiuna
an
Aas
Mniteiau
ſilnaecrdt

Putgenirun
R
nligoden
hemnune
Enuplis
—
flinmnano
dnmezine
wſcene
ne
kocchounde
Ngetſnnck
1nrdonnofe
cenibyef
grbkun
Perolsge
irliunt
bigglnſcnl
ſteſeſi

g2=
=
=

Anelng
nddinin

ri
nedöte
Aütrni
apofeſnene
, ennnn
Wmälinicn,
mminntöcthnn
poſai 1grin
slun
noniezict
ensttnde

.

nabiibrsdier

