pus aquilevłcoꝛpus elephatis. ſoꝛſita igi=·

ꝓpoꝛtionate ſunt vtutes mouetes celos

magnitudiniboipᷣoꝝiita vt in maioꝛa coꝛ⸗/

po:a motus tate felicitatis nõ poſſunt Si

eri in ifantia ſua cũ valde modicũ eſt?

quẽadmodũ ſi motus eſſet poſſibilis fieri gun vo dicat quia eadẽ aĩia mouet coꝛpꝰ

moꝛa ⁊ mẽſura in iꝑe ⁊ hoc eſt dicere ſubi
tus.Lolũ em̃ qo motꝰ reꝗreret eſſet apud
mobile.potẽtia auũt oĩs qͥ totũ hʒ apud ſe
qð regrit eiꝰ actus/nõ dʒ hr̃e moꝛa in exi/
tu ad ſnũ actuz ẽ intetio mea in hoc fmo
ne.q nõ ðꝛ eẽ moꝛa inter potetia hmõi et
aciũ ipſius quare ſubitus ẽ eius exitus in
ſuũ actũwbi to reſſtẽtia ẽ circa ipᷣaʒꝭ pot?⸗
ti ibi nõ ẽ mirũ ſi moꝛa ⁊ retardatio locũ
habẽt.Exemplũ aũt hmõi ẽ qꝛ motus bu
iuſmoõi nõ ẽ niſi ꝑ violentiaã ⁊ victoꝛiã mo
vetieſnn id ꝑ qð emotus ſcindẽtis ipᷣmiet
faciẽtis ſibi viã ꝑ illud Quia igr groſſioꝛ

coꝛpa maioꝛis reſiſtẽtie ſũt ⁊ difficilioꝛt di

uiſionis qᷓ; ſubtiliaideo ex neceſſiiate vni
us ⁊ eiuſdẽ coꝛpis motus ẽ tardioꝛ ꝑ groſ
ſa coꝛpa qᷓ; pꝑ ſubtilia.Luiꝰ exempluʒ e ꝗa
tardioꝛ ẽ motus coꝛꝑis aagene, qð pꝑ ter
ra moueri põt q; pꝑ aquã.Silr ⁊ paquam
tardioꝛ q; ꝑaera quare iuxta poſitionem
ariſtotelis motus pꝑmane ſicut oĩno eſß ſi
ne reſiſtetia ſic eẽt om̃ino ſine tarditate et
a. eſſet igr in no tpez ſubitꝰ ⁊ hoc erat

incõuenies tpibus ariſtotelis qñ nibil ad
huc anditũ erat vel eti cogitatũ apnd eũ
2 ſequaces eide motn coꝛpm gloꝛificato
tm. Jbs etis griſtoleles ð motun naturali

mouebit ip̃m in iuuẽtute enã ſi gigatee ſta
ture et magnitudinis fuerit. Dico ꝗa cre⸗

nerũt ei adiutoꝛia młtacũ cremẽto coꝛꝑis

ip̃ius videlicet neruoꝝ ſpũum oſſin coꝛda
rũ et ligamẽtoꝝ et inde ẽ ꝙ ꝓpter paucita
tẽ ioꝝ hoc ẽ adiumetoꝝ hmoi nõ poteſt.
mouere coꝛpus parnuli. vel ad ſaltationẽ
vel ad curſũ apud celos auteʒ nibil hmõi
Euertar aũt ad id in quo eram et
dica quia naturalis motus natu⸗
raliũ coꝛpm ſequit natura ipſoꝛũ

cõðpm que ẽ ↄtinuitas et diuiſibilitas in ĩ⸗

finitũ ꝓpter hoc ↄtinuus ẽ oĩs motꝰna⸗
turalis naturaliũ coꝛꝑm ⁊ in infinitũ par⸗
tibilis iuxta ſermonẽe ariſtotelis quo dixit
in quolibet moueri eẽ infinita mora et in
in libꝛo ſuo quẽ vocauit anditũ et poſt eñ

multi alij etiã ſpe meo. Quonia aut virtu

tes gloꝛie vᷣtutibꝰ nature incopabilit᷑ no/
bilioꝛes 2 ſonioꝛes ſũnneceſſe ẽ vt in opa⸗
tionibꝰ ſuis ⁊ modis oꝑationũ pᷣcellat eiſ

dꝗẽ ſuꝑ oẽm ↄparationẽ ? menſurã.Qua⸗
rè neceſſe eſt vt molus ad motus ſimiliter
ſe habeãt cũ ꝓpoꝛtiõales ſint vtutes vtre
q; ⁊ molus earũ.Quia igr nullus motus

Qo iij

coꝛꝑm celeſtiũ patit᷑ reſiſte⸗

Pars pꝛima de vniuerſo

cötinuus ad aliũ ↄtinnũ ẽ incõꝑabilis in

velocitateſneceſſe ẽ alterũ iſtoꝛuũ duoꝛum

motuũ nõ eẽ ↄtinuũ Quare neceſſe ẽ iᷣm

eẽ in nõ tꝑe ſiue ſubitũ. Neceſſe ei omes

duos motus inequales quoꝝvterq; eſt in
tpe ↄpabiles eẽ ⁊ ſi fuerint in tpibꝰequali
bus erit ꝓpoꝛtio ſpacioꝛũ ꝑtraſioeũ que⁊
velocitatũ motuũ. Qm ig nõ dʒ eẽ cõpa
ratio motus ad motuniſi nõ ẽ viutis mo

uẽtis advirtutẽ mouentẽ nõ erit ↄparatio

motuũ nature ad motus gloꝛie in veloci/
tate.Erũt igr motus gloꝛie ĩfiniti in velo⸗

citate ad motus nature cũ virtutes gloꝛie
mouebũt ꝓ magnitudinis ⁊ vehementie

ſue immẽſitate. Nõ eĩ negandũ ẽ qui ⁊ ꝓ
volunta te ac bñplacito ſuo gloꝛificati ho
mines monueri poſſint in ſtatu illo. Si v
decuerit vel oꝑtuerit⁊ ſtatꝰille hoc pꝑmiſe
rit moueri inq; motu ↄtinuo et nõ ſubiio

hʒ ei nõ leuẽ neq; facile determĩabilẽ que
ſtionẽ hoc ſicut patefiet tibi in ſequẽtibus

Amßp̃. anpariuũ ⁊ miſtratiuũ coꝛrelati
ua ſunt. Similit᷑ imperiũ ⁊ miſtratio ſiue
obediẽtia q̃re neceſſe ẽ eẽ ipᷣa eq̃liaſomia
eĩ coꝛrelatiua eqᷓlia ſũt oĩs relatõ ſue coꝛ
relatiõi eqlis ⁊ econuerſo. Nec obſtat ꝙ
apud mathematicas poſitiões qs vocat
ſuppoſiiiões minoꝛes ſuis ſuppoſitiõib⸗
dicunt᷑ ⁊ hoc tꝑe meo declaratũ fuit ꝑ me
Declaratio aũt hec ẽ q quatũ a.ẽ maiꝰ b.
tato b. m̃ b.minꝰ a.qᷓre maioꝛitas a.ad b
tata ẽ quata maioꝛitas b. ad a. Eqles igit
ſũt oẽs maioꝛitates ſuis minoꝛitalibus et
ecõuerſo.O⁊ igr dupla ꝓpoꝛtio maioꝛ ðꝛ

apud eos qᷓ; ſub dupla ad denoiationem

reſert᷑ ⁊ ita ſe hʒ in oĩbus alis duplicitas
enim a binario denoĩata eſt ⁊ ſub dupli⸗
citas ab vnitate.
Item deeogen.
Euertar igr ad id in quo eraʒ ⁊ di
r ecaz quia imperiũ et obediẽtia eqᷓ
lia erant ⁊ impatiuũ et myniſtrati
in ſuis cõparationibus quare qᷓ; impe
ratiua erit anima hũana ſiue q; potes im
perare coꝛꝑi ſuo in ſtatu illo gloꝛieſtaʒ mi
niſtratiuũ erit coꝛpus ⁊ tam potẽs miſtra

mouerent ea dummõ motus illi eſſent in
temꝑe non eſſent illi motus gloꝛie cum vł
equales vel ſaltẽ cõparabiles inueniatur
motus naturalesvład minus ꝗ nõ ſuut
gloꝛie/qualis ẽ motus pᷣmi celi.cuius tran
ſitꝰẽ in ictu oculi plꝰ q; mille millia müllia
rioꝛũ ꝙ apparet ex ipſa magnuudine celi

illius. Molus em̃ ipius ẽ in ſpacio.vigin⸗

tiquattuoꝛ hoꝛarũ equaliũ ẽ iter ſexagita
milliũ annoꝝ fere. Ita vt annus ſit trecen
loꝛũ ſexaginta dierũ. Iter vero diei qua/
draginta milliaria. Ita inq; ẽ iuxta ꝓbati
ones ⁊ declaratiões quas ſcripſit quidaʒ
in libꝛo ſuo de ꝓfunditatibus celoꝝ.Om
tẽ admirationi ẽ inſipiẽtibꝰ ꝓpter igno

tate ſolidanda ſint coꝛꝑa gloꝛificatoꝝ ho

nis firmada. Reſpondebo in pmis admi
ratiõi eoꝛũ⁊ dicam quia ſuꝑ iſta queſtio/

ne ſatiſſeciſſent eis ſcripture rerũ geſtaruʒ

et hyſtoꝛie ſi eas vel videre vel audire cu
raſſet. Notiſſima quippe eſt hyſtoꝛia muli
erũ que amagones nominãtur quarũ ar⸗
ma linita dicunt fuiſſe bitumine ꝙ nec fer
ro nec igne ſoluitur. Quali etiã bitumine
poꝛtas caſpias exere fuſas liniuiſſe rege⸗
allexadrũnarrat hyſtoꝛia geſtoꝛuʒ eiuld?
Simile bitumen apparet in archa noe qͥ
ſtat adhuc ſuꝑ monies armenie a tot mil
libus annoꝝ ourante adhuc linitura ⁊ li⸗

gatura illius bituminis. Si igr natura i⸗

lius bitum inis in tantã ſolidanonẽ potu
it vel ꝓpꝛii ſublecti vel eoꝛũ quibus appli
cata evt nec ferro nec igne ſoluat quid ex
iſtimandu eſt poſſe gloꝛiaʒ circa coꝛrupti⸗
onem ⁊ paſſibilitatem ſubiectoꝛũ ſuoꝛuj.
Ambp. Si cteatoꝛ dedit nature que ad
tam modicam eſt gloꝛiam tanta virtutem

ſoliditatis atʒ foꝛtitudinis quid putandꝰ*

eſt creatoꝛ eſſe daturus coꝛꝑibus gloꝛiſica
toꝛum hominũ.quoꝛũ perpetuitas ? ico?
ruptibilitas erit ei ad incõparabiluer ma
ioꝛẽ ac nobilioꝛem gloꝛiam. Q ſi foꝛte di
erit hyſtoꝛiagraphis atq; poetis nõ eſſe
qcredendũ in omnibus fatiſfaciam eis per

re eiſdẽ. Quantũ motũ igit᷑ et quã velocẽ V ſenſũ oculoꝛũ ſuoꝝ in parte iſta. Uideant

polẽs erit uennare aia Pumag coꝛꝑi ſuo/
tuc im ⁊ tam velocẽ erit tũc pdᷣtens exequi
voꝛpus ipᷣius.Quare motũ nõ in tẽꝑe ſed

ſubitũ poterit imperare coꝛpi ſuo tunca il

u exequi coꝛpus. Ampᷣ. quãtumcunq;
velocẽ motuʒ im perarẽt anime ĩ ſtatu illo

toꝛpibus ſuis et quatucunq; velocimotu

igitur oculis ſuis ⁊ diligenter intueant du

riciem lapidis adamantis ? ſoliditates la
pidis dyamantis cui etiaʒ ferri duridia ce
dere dicitur. Attendant etiam ad quama
ſoliditatem ex tenerrima aque fluiditate

criſtallus operante natura pueniat ⁊ con

rationẽ gloꝛie iſtius qualiter tanta ſtabili

minũ qualiter tanta ſanitate incoꝛruptio

ſiderent quis nõ ẽ limiatũ creatori ſolas

Ger
linoen
ſcorsn⸗
—
tegen
enn
poniresl
füneinen
Gertwen
gonuncd

AGen

zunnlten
abanpde
ſeſefuee
D .
lun aian
Poinstvgen
Pitecſen
n ſen
s
K
Wais
nafmnen
Wlreanf
Phoenun
(iilooe⸗
Monbnird
ſes uibabe
Eniibliutn
MMoaloeni,
honnniſi⸗
Glnicaunu
ongtopn
Walaien
Rrnäet
imur
ſernn
Dlfunsoe
utn

ſe

goemneti
üminsre,
ln hoſteo
thhhrin
lnniniie
AWuöͤgren
nhſtlsto

xcviij

annzki nrales foꝛtitudines quibꝰ voluerit! iaz vel inftirmitatẽ vel at vet „
odstin naturales foꝛtitudines quibꝰ volueritla ½ moniaz vel infirmitatẽ ve corumpat vel
WSrl giri. imo etiaʒ multo nobilioꝛes atq; ſub⸗ ledat. Amplius. In valde ſubtilibus
–— limioꝛes tribuere in ſolo dignatiõis eius coꝛporibus colo: locum non habet. Si⸗
R beneplacito eſt cui voluerit. Amplius cul appaſet de aere et etiam de aqua. Si
önl Si regem terrenoꝝ ea eſt potentia etma: igitur tanta erit ſubtilitas coꝛpo:um gloꝛi
* mr nificentiavt plebeios imo natos ſernos ficatoꝛum vt omma eis alia coꝛpora per/
anegluir bomines ſupꝛa naturales cõditiones eo⸗ uia ſintquomodo coloꝛes in eis locuz ha
Nusenſcn rum eleuent et exaltentſdantes eis digni bebunt. coloꝛes inqᷓʒ qui apud nos ſunt.
D tates et potentias.qualiter abnegabit᷑ re cito igitur in hoc quia in rebus taʒ ſub
ſuaimt gi omnium cõditoꝛi ⁊ dominantiſſimo ſe/alimibus tanq; longe a ↄſuetudine noſtra
n. Fernedte culoꝛuʒ omniũ imperatoꝛi naturas vltr et etiam ab alioꝛum coꝛporum natura di
Juircimn q; naturaliter ſint poſſe exiollere.⁊ de ele ſtantibus nõ eſt via declarationis nec eſ-
gnnsſctin cnis atq; dilectis ſuis reges in regno glo- ſe debetper vias rerum naturaliuz apud
weinibteer rie ſue facere ꝙ nulla numeroſitate cõſo2ꝛ quos conſuetarumſhoc autẽ eſt pter lo⸗
inſgen tium minui poſſibile eſt vel vllo etia,z mo giſſimam ab eis diſtantiam et vix nobis
snalat doꝛum ledi quẽadmodum ſupꝛa dixi qn cosgitabilem diſſimilitudinem. ꝓpter hoc
1co gakun potius augeri vnicuiq; cõſoꝛtiuʒ et ipi cre igitur neceſſe eſt te recurrere ad ꝓphetaꝝ
Malantzeinen atoꝛi neceſſe eſſe eſt er boc gloꝛia; amplio oꝛacula et ad dei reuelationes atq; eoꝛuʒ
ondedene tem. Item de colem. duliex moetuis reſurrexerunt teſtimonia
naiaſlur Qod autẽ merito queri poteſt de Unus guippe eoꝛum dixit ſe in ſeculo illo
ſnguenie⸗ D buiulmõi coꝛpibus ſcilicet gioꝛifi⸗ nibpil vidiſe ſimile eſſet alicui ex febus
NArtetu ecatis. vtrum luminolſa et coloꝛata munqdi iſtius preter lucemiet illam longe
uietfbitn⸗ tfutura ſinter de coloꝛibus eorũ atq; lumi noſtre luci diſſimilem. Quare lux er color
snefinin ſe noſitate an fint notoꝛum apud nos ſcilic apud vitam alteram ⁊ apud hanc in qna
iſebimnrt in hoc mundo geminvpſcrutandũ eſt in/ ſumus equiuoce ex neceſſitate dici viden⸗
l qjuinlione qui mibi poſſibilis eſt. E quo-⸗ turet ꝙ babent ppbeiaruʒz lermones vᷣ
neſuesinun niam huiuſmõi luminoſitates atq; colo⸗ delicet ꝙ inſti fuigebunt ſient ſol docni ve
— res qui habentur apud nos viſibiles ſunt/ ro ſicut firmamentum ⁊ quidam ſicut ſtet
ummun, et viñbilia faciunt coꝛpatquoꝛum ſunteti le intelligendum eſt de ſolendoꝛe congru
Esama am oculis ⁊ viſibus quales in vita iſta ba enti gloꝛie vite illiꝰ vel quia vulgares ho
e asr bentur viſibilia eſſent nobis co:ꝑa gloꝛifi mines ſublimioꝛes ac nobiliores ſplẽdo⸗
ſunle⸗ gi⸗ catawvideantur forſitan alicui quadmo- res intelligere et capere non valebant di
mni i dum et coꝛpa mundi hnius que vident a ctum eſt ſermonibns huiuſmoi quid eos
e nobis. Coloꝛ enim ſcm rationem ſuum vtcunq; erigeret ad co itandam ſublimi⸗
iteni, bic ſuum elt ſenſibile viſus et lux ſimilirer tatem gloꝛie. quemadmodum ſapientes
naſlin pel foꝛte pus et magis ppꝛie magiſq; per xpᷣianoꝛum ſcripſerunt pꝛomiſſionem de
ſegoun⸗ ſe. Nemo autem adhuc dirit ipa viſibilia terra lacte et melle manante facia; hebꝛe
aen un 4 bumanis oculis quales ſunti vita iſta in is ꝓpter epnlentias atq; delicias ſpiritua
heein ſplendoꝛibꝰet pulchritudinibaſuis. Ot ſi les que ab alijs ſermonibus in rudi etr pe
gonn 4.Qixerit quis quia ppter hoc ſolũ no ſunt ne puerili adhuc in rebus diuinalibꝰ po⸗
nmanse / viſibilia Ppier vebementiam ſcilicet ima pulo inſynuari nõ potnerunt.
uumsukie , ſupereminẽtia ſplendoꝛis atq; coloris s Aauis autem iuxta planum lit⸗
woni eſ / infirmitas vel armonia ſcom ariſtotelen —☚ 9 rereponere noluerit coꝛpa gloꝛs
10 D viſunr noſtroꝝ non patiturquemadmo ficatoꝛum hominum claritatem
1geun/ dũ ſe habet in ſole.tunc neceſſe eſt ea eſſe ſolis habitura vel maioꝛeʒ incidet in que
obis ann gquantuʒ in ipis eſt tanto magis viſibilia ſtiones difficile explicabiles e delʒ de mẽ
rstlinin, Sal eniʒ quantũ in ſe ẽ inter omnia quo⸗ bꝛis ipſoꝛum coꝛporum videlicet an futu⸗
rngtiud, luminoſitas nobis nota ẽmarime viſibi⸗ ra ſint eiuſdem claritatis an diuerlarum.
nienmnmn, lis eſt. Utrum autem coloꝛes medu tanti Mon enin identur oculi æ naſus eiuſdẽ
gunc tlil, luminoſitatis ſeu ſplendoꝛis vehementiã claritatis futuricuʒ magis congruat ocue
Nizeſtin paciantur ſecumiin eiſdem ſubiectis meri lis claritas q; naſo.Similiter er de inteſti
ummun , to dubitabit quis. nõ enim viſa eſt apud nis ſimilis queſtio erit ſi habitura ſint cla
muati, nos adhucnigredo vel nitor vel aliquis ritatem huiuſmoi tanq; velut criſtallina
= alion medioꝝ ooloruũ qui noſini viſus ar, fulurs ſint coꝛpa eoꝛi ſ incopabillter me
GiniN ODWͤ Lo liiz
N

nõ eĩitetiõis ẽ mee ĩ tractatu

Pars pꝛima de vniuerſo

ioꝛis claritatis q criſtallus. Quia igr ĩ bijſ

⁊ ſimilibꝰnõ ẽ certũ ⁊ determinatũ poſitũ

fundamentuũ qdvel declarare vel defẽde⸗

re paratꝰ eẽm ſᷣm poſſibilitatẽ paruitatis
mee nolo ð ingenio meo nouũ aliꝗd po/

nere ĩ talibꝰ. Zu aut generalit᷑ ĩ hus ĩ qui

bus nec fundamẽtũ reuelatuʒ ꝑ ꝓphetas
vel alias a creatoꝛe ⁊ niſi deſicit hnane in
genioſitatis iueſtigatio noli pᷣcipitare opi

nionẽ tuã ſiue iudiciũ. Sʒ ĩdubitater certũ

tene qꝛ coꝛpa gloꝛificatoꝝ hoĩm ĩ tata glo/

ria futura fũ tin tataq; pulchꝛitudine ⁊ de

coꝛe quanta regret gloꝛia eoꝛũ ꝗ nõ foluʒ
amici electi ⁊ dilecti dei.ſʒ etiã filij eiuſdeꝰ
adoptiui filijq; eiuſdẽ ꝑ graʒ ipiꝰdicẽdi ſt
dẽ aſtruere ſʒ veterẽ atʒ ↄmunẽ vitatẽ.hoc
ẽ cõiter ab oibus crededaʒ alʒ tenẽdam 2
qm nõ ẽ dubitãduũ ꝓphetas ⁊ oẽs ſapien
tes ꝗ ꝓfundauerũt ſe ĩ rebus diuinalib⸗
tenuiſſe et tanq; pncipiũ ac fundametum
ve religiõis ſeruaſſe et defendiſſe.
Eontra erroꝛẽ de reſurrectiõe coꝛꝑm.
Mlipiẽtibus aũt nõ ſolũ admira
tioni ẽ ſʒ etiã icredibile videtur
—de puluere ſeu cinere in quã reſo⸗
thũana coꝛꝑa refoꝛment᷑ in rege

luta fuer

neratiõe ſeu reſurrectione vniuerſalihoc

ant e eig ex iguoꝛatia q ignoꝛãt oĩpotentia
ereatoꝛis ⁊ mirabilia at admirationẽ ex/
cedẽtia oꝑa eiꝰ. Latet ei eos indubitater

ꝙ celos creauerit ð nihilo oĩpotẽti verbo

ſuo.Sic declaratũ ẽ tibi in pte pma tracta
tus iſtiꝰ.qm̃ ipᷣe dixit ⁊ facta ſũt mãdauit⁊
creata ſũt.latet etiã eos illa incogitabilis
impioſitas vᷣbi ſui qᷓ vocat ea qᷓ nõ ſũt tã⸗
qᷓ; ea que ſũt.⁊ ꝗa ei obediũt ea q̃ nõ ſũt
vt ea ꝗq ſũt.⁊ ꝓpier boc cũ mãdat vel iubʒ
ea eẽ ſtatim ſũt.Quãaãto foꝛtiꝰ igr obediũt

ei moꝛtua corꝑa vt viuẽtia. Muapꝛopter

eo vocate adeſſe neceſſe eſt ea venire adil
lud eo madante ſeu iubẽte vt reſurgant
neceſſe habẽt reſurgere.Audiũt eĩ moꝛtui
vocẽ filij dei q̃ vocat eos ad vitã vel iubʒ
eos viuere Ehhter hoc viuũt ex neceſſita/

te. Heq; ei ferramẽtis aut dolabꝛis aut ſe
curibꝰ aut maleis ſeu ꝗbuſlibʒ alijs ĩſtru-

mẽtis aut quocũq; humano artificio refa
bꝛicãda ſũt coꝛpa. Sʒ omipoti impioſiſſi
inoqʒ vbo creatoꝛis iuſſa reſurgere reinte
grata ⁊ refoꝛmata reſurgerẽt hoc eĩ mõ et
celũ fabꝛicauit? terrã Mirabile vo eſt de
admiratione hmõi hoim ꝗ lign a aridiſſi
ma et quoltidie ſalices reuiuiſcere refron⸗

deſcere reſloꝛeſcere ⁊ refructiferare vidẽtæ
hoc de ſemetip̃is deſperãt vel etia credere
ↄtradicũt. Cũ tato maioꝛẽ cura neceſſe ſit
eẽ curatoꝛi oĩm⁊ ſin guloꝝ creatoꝛi ð refoꝛ
matioe ac renouatioe moꝛtuoꝛũ hoiĩm;
moꝛtuarũ herbarũ arbuſtoꝛũ aut arboꝝ.
quãato nobilioꝛ ẽ hũana natura naturis il

loꝛũ quatoq; in maioꝛẽ gloꝛiã creatoꝛi eſt

renouatio ac refoꝛmatio hoĩm q; renoua

tio aut refoꝛmatio huiuſmõi vegetabiliũ.

Amp̃ᷣ.cũvideãt tam multoꝝ generum

aiĩalia ⁊ de puluerex de putredine genera
que generatio nõ ſit niſ om̃ipoteti vtu⸗

TI
te ſapientiaq; et bonitate crealoꝛis. Qua

ſtulticis igr deſperat poſſe fieri vel eà futu

ra generationem humanoꝝ coꝛpm expul
uęribus in quos reſoluta fuerintpᷣſertim

cũ tam modica apparet hmõi generano⸗

nis aialiũ vtilitas tam modica ex eis glo⸗

ria creatoꝛis ↄpatiõe vtilitatis hominii ?
gloꝛie creatoꝛis que ex hominũ generatio

ne ꝓuenture ſunt. Amplius. cũ vtute
nature videat ex viliſſimo cinere generari
vitrũ mundiſſimũ ac nitidiſſimũ. Simili⸗
ter et gẽmas choꝛuſcantiſſimas atʒ vernã
tiſſimas/q̃liter deſperat ex cineribꝰcoꝛpm

huanoꝝ refoꝛmari poſſe ſeu regeneran v

etia regenerãda eẽ coꝛpa humana.pᷣſertiʒ

cum boc requirat nõ ſolũ bonitas et largi
tas creatoꝛis ſʒ et iuſtia et gloꝛia ipſiꝰ.Qd
aule omnes gemme nõ ſolũ ex cineribus

vehementia caloꝛis reſolutis. ſʒ eti cinis
ſint iam in pᷣcedentibtibus deciaratuʒ eſt
tibi nec ponitur alia cauſa diſſolutõis eo
ruũ cum eis quas audiuiſti niſi vt refoꝛmẽ⸗
tur in melius quia etiã coꝛpa damnatorũ
immoꝛtalia refoꝛmabũtur ſicut audies in
ſequentibus.

oꝛũ ado ptinacit᷑ innitũt᷑ vt nibilł
cere creatoꝛẽ credat niſi oculis ſuis

Poſſe fa

videre ↄſueueritaãq; alligata ſit oĩpotens
vYtus creatoꝛd rebꝰ qᷓs vel nouert vl noſſe

ſe credunt/⁊ taq; anguſtata et limitata ſit
bõitas ⁊ largitas ipᷣiꝰanaricie Velnt gunl
dãa repaguł vt vłno velitvel nõ poſſit no
ua ⁊ eis icoguita dona dare q̃cũq; quata
cuũq; ⁊ ꝗteũq; decuerit magnificentia glie
ſue. Mirabile aũtẽ valde ſi credũ: hmõi

Hoies ↄteta eẽ potẽtiã bonitatẽꝛ ſapiẽtiaꝭ
creatoꝛt iſta alternaniõe moꝛi et vite ĩ ho

mibus atʒ generatiõis et coꝛruptiõis.Cũ
longe melioꝛ vtilioꝛq; ſit bominibus im/

Arollerabilis aut erroꝛ ẽ bmõi

Nollte⸗
clinbo⸗
beininue
Desden
icnei
abentee
nosus
Sͤnt
Gcimmns
ſe phan
uunepnn
ſe
Opheu
mrezbnk
icgtantd
ſnnricen
nihpnin
iton
Pencaio
iusſuedo
Pebponannt
Nodmor
ſoſoſonan
Puungeaad
Uausnin
Modeunt
daendi
ialovee
Mapu
Vlanoneo
nhgtor
litbiregea
Gikanane
Cenlo ani
ſoliſtin
hiſrv.
Podhnni⸗
Gcdunene

Chioinion

ota
lanne
enocgin
meſoing
nan
dbenzin
unmulne

derntng.

ninitine⸗
Nuze geans
ihoſefeigi
nmancrann
NAiabnr
unnodes
deypaliaum
tme
rvae
Anindini
noſeſaten
oenng
noidgnis⸗
utucgruß.
nenöſünen
ntis han⸗
–Wò
iuannge⸗

ainn

Ndünine

enchtn
nnadlinn

ecilni

moꝛtalitas etiã in vno quemadmodũ ĩpᷣ⸗
cedẽtibus audiuiſti q; huiuſmõi alterna⸗

tio in innũerabilibꝰ eoꝛũ/c nemo potẽs ⁊
diuesſdomos ruinoſas iaʒ iamq; caſuras
edificaretſi eas ſtabiles non quaq; ruitu
ras eadẽ felicitate edificare poſſet niſi do/
mos illas vellet eẽ ad tpᷣs tm/quemadmo
dũ tẽtoꝛia ſeu tabernacula quedaʒ admo

dicuũ tm̃ tpis edificatur vel niſi aliqᷓ ex cau⸗

ſis phiberet quarũ nulla apud creatoꝛeʒ
inueniri poteſt. Eccleſia eſt ſponſa xpᷣi
J ꝗs etiã ſermonibꝰautẽtic ⁊ ſan
ctis qui ſũt ſermones votoꝛum ꝓ
hetarũ attẽdere volueritjeuiden
er ⁊ expᷣſſe videbit in eis ꝙ tota ↄgregati
onẽ electoꝛũ⁊ dilectoꝛũ ſuoꝛũ creatoꝛ ſub

limis ⁊ bñdictus vocat ciuitatẽ ſuã domũ

templũ ſponſam equũ ⁊ veſtimientũ ſuũ
Ex quarũ nominationũ vnaquaq; ſequi
tur renouatio ⁊ reparatio gloꝛioſa eiuſdẽ
ciuitatis ſiue domus. Nemo quippe vult
hre ſponſam niſi ſpecioſam et que nunq;
vetereſcat ⁊ oꝛnatã ac decoꝛata oꝛnamen/
tis ſimiliter que nõ vetereſcat om̃iq; appa
ratu ſpectabile ⁊ qui cõgruat glode mari
ti.Quis antuõ videat ꝙ imoꝛtalẽ ſponſũ
nõ decet niſi ſpoonſa imoꝛtalis ⁊ ſponſum
giode nõ niſi ſponſa gloꝛioſa et eiꝰ ſpecio
itatis que quantũ poſſibile eſt ↄueniat 2
ↄcoꝛdet puichꝛitudini ſponſiique oẽm ad
mirationẽ om̃eq; cogitatũ exuꝑat.Sicet
de domo ⁊ de equo etl de alijs que pᷣnoĩa

. „ .

ui tibĩ negocianduʒ eſt. Qè ſi dixerit quis ⸗

xcix
hoc erpoſcit ꝓpt᷑ peccatũ pᷣmoꝛũ hoĩm ꝙ;
tibi alibi iã declaraui.Dico etia ſic ĩ pᷣced
tibꝰ dixi ꝙ ĩnuerabiles vtilitates ⁊ bona

ieſtimabilia fac bonitas creaton exmoꝛte

7 alis miſerijs ꝓuenire hoĩbꝰ et hec oĩa
patefiẽt tibi ĩ tractatu ꝗ ſequet᷑ hũc abſq;
medio ſcʒ de cura creatoꝛis. Maniſeſtus
vo tibi ẽ qꝛ quotidie reuertũt hoies a ma
licijs ſuis ⁊ efficiũt boni multiimultivo ex

bonis efficiũt᷑ melioꝛes. Hec igr dʒ eẽ me⸗

rito vna cauſa duratiõis ſtatus iſtiꝰ gene
ratio eĩ ⁊vita quã nõ bonitas ⁊ decoꝛ vᷣtu
tũ illuſtraretipᷣis quoꝝ eẽt noxia eſſel licxꝰ
alijs foꝛſitan ꝓdeſſe poſſet ⁊ iã dixi tibi qꝛ

vita maloꝛũ ac puerion hoĩm multiplicit

vtilis ẽ bonis et vᷣtuoſis. Noſſe auteʒ de⸗
bes quia vnaqueq; ſpecies creata ẽ ꝓpter
optimũ ſui/ſ totũ qð ĩ hoĩe ẽᷣ⁊ tolꝰhõ ꝓ
pter optimũ ſui ⁊ ꝓpter ꝑfectionẽ eiꝰ ꝙ ẽ
in eo optimũ hoc autẽ no ẽ niſi illud qð pᷣ
cellit bꝛutis aĩalibꝰ⁊ pfectio illiꝰvltima ſe
tura gloꝛia ẽ aiarũ.Sic tola ſpecies ſcilicʒ
hüana ꝙ ẽ dicere totũ genus hüanũ cre⸗
atũ eſt ꝓpter optimũ ſui ac nobiliſſimũ ⁊
hoc indubitater ẽ cetus electoꝛũ atʒ gloꝛi/

ficãdoꝛũ hoĩm.q̃re ꝓpter gloꝛia futurã in

hoĩbus tota ſpecies hũana creata ẽ ꝑpars
quidẽ vt ea obtineat.Pars vo vt adiunet
obtentura. Maii quippe ac puerſi hoĩes
bonos adiuuat et ad bonitaſẽ quã habẽt
⁊ ad gloꝛia qua habituri ſũt lʒ hoc ipi ma

titudo hoim ẽ vel aliꝗqs populus ĩ q̊ null⸗

qm iſta ratiocinatio deducit reʒ ad boc ꝙ ẽ niſi huerſusi nec inde aliquis aſſumẽd⸗
ẽ ad gloꝛiã futurã.⁊ ꝓpter hoc tota ẽ inuti
lis vel foꝛſitã noxia vita illoꝛũ.dũ ſibi nec
alijs ꝓſũt.qᷓntũ ad hochoc ẽ qntũ ad pfe
ctione vᷣtutuũ et ſciẽtiarũ vel qᷓntuʒ ad pfe/

creatoꝛ altiſſimꝰ ab inicio debuit creare
ſoonſa iſtã in gloꝛia ĩmoꝛtalitatt ⁊ ſpecioſi

iatè hmõi ⁊ nõ ſuſtinere ruinas iſtas moꝛ
nis et aliarũ miſeriarũ. Rũdeo aa creauit

ea q̃tis decuit vt crearet᷑ ⁊ quale eã decuit
eẽ in ipo inicio exiſtẽtie ſuę⁊ in qdaʒ glo⸗
ria cuiuſda ĩmoꝛtalitatis ⁊ ĩ multo decoꝛe

ac ſpecioſitate ſcientiarũ ⁊ virtutũ natura

liu. ⁊ hic erat oꝛdo decentiſſim vt pfectio
naturalis tãq;ᷓ fundamẽtũ pᷣcederet perfe
ctionẽ gre ⁊ gloꝛie naturalia em̃ nra pᷣoꝛa
ſũt nobis q; aduẽticia ⁊ hoc ẽ quonia ina
ta nobis.dona vo qᷓ ſũt gre vel gloꝛie ſuꝑ
addũt᷑ nobis diuie bonitatt largitate Si
vᷣo qſierit Cur ergo poſtea creatoꝛ moꝛtiꝰ?

alis miſerus⁊ nõ ad pᷣnoĩatã gloꝛiã illã p

duxeritc vt ꝗd tot milibꝰ annorũ ĩ moꝛte

tãtiſq; miſerujs ea detinuerit.⁊ quid expe⸗

cctat bonitas creatoꝛt ⁊ ꝓpt᷑ ad differt gio
riã ſponle lue. Rũdeo aa iuſticia creatoꝛt

ctionem future gloꝛie. nõ vident igr crea

ſer⸗

.

li ignoꝛẽt. O ſi quis queſierit qa aliqᷓ mł/

S

ti hmõi homines vel ad hoc vt ipᷣi futurã

gloꝛiã obtineant. vel ad hoc vt adinuent
obtenturos. Reſpondeo quia ſermo iſte
nõ eſt de ſermonibus autenticis nee ð ſer
monibus ꝑ ſe manitfeſtis. nec de ſermoni
bus demõſtratiuis ꝓbationibus declara
tis vel etiã declarabilibus.nec ẽ de ſermo

nibus legis alicuius ꝓpter qð nõ eogeris

ſermonem huiuſmõi cõcedere vel recipe
qui etia ſi vous eẽt nõ ꝓpter hoc inutiles

eẽnt aut inutiliter creati huiuſmõi homi⸗

nes.Quẽadmoduʒ em̃ luminoſitas ſolis

⁊ ſi multis nõ ꝓſit nõ tamẽ in ꝑte inutilis

eſt aut inutiliter creata.Sicut et multi fru
aus ſũt gbus nec homies nec alia aialia

S,
.●

„
„
ftsne &t /
0
„₰

- DPars pꝛima de vniuerſo

veſcut cũ tñ comeſtibiles ſint qa etſ actu certũ et liquidũ inuenire erroneũ eĩ intol Minit
* vtiles non ſint potẽtia iñ ſũt.largitas aut lerabiliter ẽ limitibus nr̃e ↄſuetudinis lir unlore
bonitas creatoris nõ ẽ tm̃ erga hoies ad cũſcribere atʒ reſtringere creatoꝛẽſt tanq5 AWAnlun
neceſſitates eoꝝ. ſʒ ẽ ꝙfula vlteriꝰ ꝓput de meriri en nri intellectus anguſtijs. et eius heuanuan
cet magnificẽtia ipiꝰ.Cuiꝰexempluũ poſui immẽñtatẽ nr̃a icludere ꝑuitateq necfa⸗ Ginonim
tibi ĩ pᷣcedẽtibus in viro diuite ⁊ dapſili q ciat nec facere poſſit niſi vel q̃ vel qualia ſertno⸗
nec pᷣparat nec apponit cibos cõuiuis ſu videre Pſueuimus aut ↄpᷣhendere pualez Aludnn
. * ig ꝓut reqrit indigeẽtia vel fames eoꝛũ ſo: mus ⁊ hanc ſtulticiam non ignoꝛas eſſe? (emele
lũmõ.imo ꝓut decʒ largitatẽ ipᷣiꝰ.Et vult fuiſſe in quibuſdam hominibus. uuleit
etia largitas et magnas eẽ religas menſe ¶ J9s aut querat ꝓpter quã caulä .guiinte
ſue ne ipꝛoperet᷑ ei a creatoꝛe ꝙ dixit ſctũs differatur reſurrectio moꝛtuoꝛũ ꝗ ionurcit
? ſlapiẽs. Nihil ingt remaſit de cibo eius iam deceſſert⁊ vt ꝗqd impfectio er Menicend
„„ Eminiſci eriã debes eoꝝ hic q̃ di⸗-Nerioꝛũᷣ viriũ gbus ſceʒ anime huane ope/ Whnunſen
LTi tibi ⁊ in pᷣcedẽtibꝰin hoctracta rantur pcoꝛpa tanto tꝑe ſuſtinetur.et ma Mwkcie
Enu et etia alibi ꝗa vniuerſiias bo- xime animaruũ que purgatiõe alterius vi erineog
minũ velut materia ẽet ſilua et velut auri te nõ indigẽt/q̃ſi ſicut totũ humanũ genꝰ welni
fodiua ſiue minera alteriuſmõi ð qᷓ pmł pticulariter moꝛitur.ſic ⁊ ꝑticulariter relſu/ Cinchan
tas excoctiões ⁊ depuratiões taq; auruz citaretur. ⁊ vniuerſalis reſurrectio non e galuntine
pulcerrimũac ꝓbatiſſimũ extrahitur cetꝰ pectaretur. Rñdeo ĩ hoc quia bõ qui ſic q̃ Wtencs
ſapiẽtũ atʒ bonoꝝ ⁊ i futuro gloꝛiſicãdoꝝ rit ignoꝛat pulchꝛitudinẽ oꝛdinis ⁊ oꝛdine mnnies
Eu aſt vides qm̃ nõ oĩa ligna ſiluaruʒ q pulchꝛitudinis in reſurrectione moꝛtuoꝛri (heceraio
apta ſũt edificis expẽdũtur ĩ illis nec oẽs ignoꝛat etia vnitatẽ atq; ſocietatẽ electoꝛũ ferſünagen
minere ↄpſummũtur ĩ extractiõe metallo2ꝝꝛ atq; dilectoꝛũ creatoris qui cetũ eoꝛũ vo⸗ Nedeiari⸗
Qui igr miratur diuinã largitatẽ maioꝛe; cat ⁊ ſponſam ſuam habet. Qui igr putlt Glocolon
eẽ circa nos qᷓ; ſint neceſſitates nr̃e vel ex cchꝛius eſt vt tota ſimul refoꝛmetur deconre uvöſtn
penſo neſcit cogitare deũvt deũneq; diui tur ⁊ exoꝛnetur gloꝛiſficetur ⁊ recipiat pul⸗ bis ge⸗
. tias bonitatis eiuſdẽ ad hoc vełſalteʒ ad chꝛitudinẽ que ↄgruat gloꝛie tanti ſponſi ſiisiuſtcg
modicũ appᷣhendit. Hoĩes igr licet mali? et vt tota ſimul introducatur in thalamim fonboreit
puerſi ⁊ inutiles etiã alijs/qᷓntrũ ad debita eiuſdem et in ſolium gloꝛie ſuequam fru lcſcotzgii
adiutoꝛi in multã gloꝛiã ſut creatoꝛiiq cir ſtratim atqʒ per partes ita ⁊ futuruʒ ẽ pr lratgoi⸗
.R ca mala eoꝛũ merita nõ obſtate etiã ĩ gra electionẽ ? bonitatẽ creato:is et ẽ admia· MAbrudis
titudine ipoꝝ innũerabilia ⁊ ieſtimabilia io ⁊ queſtio huiuſmodi ac ſi qreret᷑ deſo Wndrce
eis bñficia largitur cteado ſcʒ ↄſeruãdo et cijs amoꝛe foꝛtiſſimo et ingenti. ppter qd (ic
p creaturas eos multipliciter erudiẽdo ſi alter alterũ expectat nolens ingredi Ppi enſanl
aduerterevellẽt.Electis aũt atʒ dilectt dei am ciuitatẽ ſolus vel etiam intiare patriaã ggihei
multa deuotionẽ et grarũactiones in cre- abſq; tota ſocietate quaq; verũ ſit qa ain Mingefie
atoꝛẽ ꝓuocatcũ eos vel vidẽt vel audiunt me a beni labe vicioꝝ ⁊ peccatoꝛum puPur nilieſtn
iĩ ſuis puerſitatibꝰ ſuſtineri ⁊ expectari di gatiſſime atʒ donis virtutũ et gratiaruim lentdong
„ utiꝰ a creatoꝛe ⁊ a donis ⁊ muneribꝰgra⸗ decoꝛateſcũ ſanctis et beatis angelis ieim nte
ru et virtutũ ꝗbus obninetur eterna felici/ ſunt et in gloꝛia ſimili gloꝛie illonquantiuä gen
tas defraudari. Se ant ad fulurã gloꝛiaz poſſibile ẽ ſine coꝛꝑibus et expectant glo aſſäe
o tanq́z ꝑ arra quanda pᷣdictoꝛũ donoꝝ ele riam virium ſuaru exterioꝛum gloꝛiamq; Pmnon
clos/quẽadmoduʒ eis poſſibile ẽ cognoſ- coꝛporum ſuoꝛum vt fiat totius ſancte ac inſi
cut. Quãaqᷓz aũt de ſpecioſitate multa ꝑpti- dilecte deo ſocietatis gloꝛioſa regeneratõ 4 e
cularia ſupꝛa nos ſinteouſq; vt ad ea phi Aer ſicut alibi didiciſti ꝓpterĩeffabilẽ ĩco⸗ ſa
ca iueſtigatio nõ attingatz honoꝛãda po gilabilis dilectiõis vnionẽ. erũt cuiq; oot giei
tius ſilẽtio videãtur qᷓʒ phĩca pſcrutatiõe gaudia qt erũt ſiłreſurgẽtes in gloꝛia quas ice
indagada.tñ ĩ hoc ⁊ mihi ⁊ tibi eunitendũ ta quata erit charitas mutua in oẽs alioo 9 uie⸗
evt erroꝛ ⁊ incredulitas rerũomõi tollaf᷑ ⁊ꝛin ſingulos eorũ ita vt nullꝰamoꝛ ſecuii ſiſ huſe
de medio qm ↄtumelioſiſſimꝰ eſt creatoꝛi iſtiꝰ? ρ,àblis illi ſit? ppt hoc oẽs amoꝛes aii inin
* Debitus ant hono: ⁊ gloꝛia creatoꝛi ßue⸗ vite iſti⸗ ſi in vnũ amoꝛẽ ↄgeſti vel ↄviun⸗ . l⸗ ehen
rur bfidẽ veriſſimã atqʒ rectiſſimã qᷓ credi cti eſent. nõ eſſ¶ſlle vnus minimo amoꝛi Ckin
tur innũera nuerabilia ? feciſſe er facere?æ vite illius cõparabilis quia igt amoꝛes b erdc
facturus eẽ inceſſanter q̃ nõ ſuſicimus ad ſentis vite licet taʒ parui tanq; debiles iis Gn

Nemnanigi
anaſize,
Rount
niains
nnonigge
donmnds

Na ti

lumenonn
Rngtiner
minehene
delumn
Pargatöeit
urloühnei
iseimmnen
ncnidenut
Aunerhetene
aiqgoctti
toris uligt
mbabe Di
rulſciemene
natgieanf
odnamüte
n goeſege
nigraisd
ſnndaiqnt
noanan
mngan igi
valcunrn
egiä ii,
getbetsihe,
niigtung⸗
gbasinta,

ſclonss.

is goituler

i rt

ſuginih⸗
Bönlau d
uſtumnn
ng
mi Nin
gl ſin
niausccie

denincũt 2 ↄnectũt ſeſeqʒ amãtes hicvt le
parationẽ abinuicẽ vel vix vel nullatenꝰ
admittat qd facere eſtimadus ẽ amoꝛ ille
beatarũ animarũ quẽ habent in crea toꝛe
et in animas iam ſibi ſociatas in gloꝛia il
la nec nõ ⁊ in conſodandas in poſterum
Quid mirũ igit᷑ ſi ſimul cũ eis recipiendã
expectat gloꝛiã maxime tamẽ tot et tanta
gaudia ſint eis exvniuerſali reſurrectione
7 gloꝛificatione totius illiꝰelecte ſodetatt
ꝓuentura cũ etiã nõ ignoꝛent hoc eſſe bñ

placitũ creatoꝛis vt tota illã ſpoonſam dile
ctiſſimam ſibi ſublimet ſolio regni qð ei p

parauit.⁊ ĩtroducat in thalamũ abſcõdi⸗
te ⁊ incogitabilis nobis pulchꝛitudinis ⁊
gloꝛie.Cettiſſimũ etiã ẽ eiſdẽ quãta ſit pul⸗
chꝛitudo diuine iuſticie quãtaq; ſit gloꝛia
creatoꝛivt innoteſcat publice que maxime
clara ⁊ euidẽs fiet ꝑ iudiciũ vniuerſale ne
q; alia via ẽ adeo cõueniẽs manifeſtatiõi
ac declaratioi ipᷣius q; iudiciũ Cũ iudicũ

veriſſima ac rectiſſima diffinitiõe ac ralio

ne declaratio ſit iuſticie. Maioꝛ aũt ẽ pul/
chritudo ſꝑ in toto in totalitate ſua coſti⸗

tuto qᷓ; ſit in ꝑtibꝰ impꝑcialite ſua ↄſiſtenti/
bus. Aggregada ẽ igr exvniuerſis ꝑptibus

ſuis iuſticia dei foꝛinſeca ex oĩbus retribu
tionibꝰ ⁊ vltioibꝰ aggregadainq; in vno
iudicio faciẽdis vt tato magniticẽtius ſplẽ
deat ad gloꝛiaʒ creatoꝛis in totalitate ſue

pulchꝛitudinis quanto maior eſt vniuerſi

tas oim retributionũ et vltionũ vnaquo⸗
q; iparũ.Eſt aũt nonulla ſimilitudo iudi⸗
cij huiuſmodi ad iudicia regũ terreno:uʒ
q magnificẽtius putant magna multitudi
nẽ maleficioꝝ ſimł punireiq; ſingul aribꝰ
iudicijs ſingulss ⁊ ꝓpter hoc interduʒ re
ſeruent donec aggreget ex eis multitudo
magnavt ex iuſticiatiõe tante multitudiĩs
⁊ magis et maioꝛ appareat iuſticia reguʒ

pmontac er aqaregatis nuis lumibamml⸗
gur maio: ſplẽdea

urm t2 bonitas ipᷣius pᷣnci/
pis tato fulgoꝛe maioꝛi laudi ⁊ gloꝛie pa/
teat. Nota ſolutionem queſtionis.

caretiã coꝛpm ſuoꝝ ſuſtineant aĩe
beateꝗ cũ doloꝛe magno amitſer̃t

Similit et de ſocietate pᷣdicta q̃liter feſti/
net ſibi differri vel gaudiũ qð exhmõi aſ,

ſociatione ſperãt vel etia tm̃ bonũ ſocieta

N illinqua ſupꝛa cogitatũ ipᷣm diligũt gut
ei deſidert gloꝛis coꝛpm ſuoꝛũ ⁊ viriũ ſu⸗

aru ꝗoꝰ ꝑ coꝛpa opant aul no deſiderat.
Qdſ denderat ſine doloꝛe igit᷑ nõ differt

J gꝗs aũt querat q̃li᷑ ſine dolore

eis. Si vo nõ deſiderãt boc videf᷑ mirabi
lius ꝙ im bonũ ſuũ et ſibi eiia debitũ nõ
deſiderat. Rũdeo ĩ hoc ⁊ ſimilibꝰ genera

f ꝙ adðo ẽ eis recta volũtas vt ĩ nullo duii

coꝛdet a rectitudie volũtatis ipᷣius creato
ris. ⁊ hec ẽ ꝑs potiſſima gloꝛie ipᷣarũ.Licʒ

igr deſiderẽèt pᷣnoĩata gloianõ iñ deſide/

rat eaʒ hre niſi qñ es dare vel reddere bñ⸗

placitũ fuerit creatoꝛ. Ho ignoꝛas aute

ga q deſiderat ĩ ts nõ affligit᷑ deſiderio

illo añ tpᷣs illud ĩ q̊ͥ hre vult qð deſiderat.

12? ꝗ totalit᷑ vult ĩpleri bñplacitũ creatoris

neq; ↄtrariũ vult aut deſiderat vllo moꝝ

vllo deſiderio affligit᷑ cũ ſp ĩipleat deſide⸗

riũ ipᷣiꝰ ſꝑ eĩ ĩ omibꝰ et ꝑ ola fit bñplacitũ

creatoꝛè ⁊ hoc beate aie nõ ignoꝛat. Quꝗ
tũ em̃ ad hoc noti ẽ eis totali bñplacitũ

creatoꝛ. Eodẽmõ rñdendũ ẽ tibið illo de

ſiderabili ↄſoꝛtio aĩarũ q aſſumẽde ſunt⁊
nõ dũ aſſũpte ad gloꝛiam in qua iſte ſunt

s agitur.

—

e quibu

imoꝛtaluas coꝛꝑm huanon q red
dẽt᷑ aĩabꝰgloꝛificãdis.Dico igr qa etiã na

turaliter magnitndie d foꝛtitudie vtu-

tisẽ magnitudo ⁊ foꝛtitudo oꝑatiõisc

copioſuate fontt ẽ magnitudo et vebemẽ
tia iundatiòis. Quare cũ aie hbũane om̃is

vᷣus incõ pab iliter maioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ futura
ſu ĩ gloꝛia ſde qᷓ agit qᷓ in iſta vita vbi tot
miſerijs affuigit᷑ pᷣmit᷑ debilitat. neceſſe ẽ

vt eius oĩs oꝑatio ĩ coꝛpꝰ ſuũ lõge maioꝛ

⁊ foꝛtioꝛ ſit.imo ĩcõpabiliter q; ſut hic hoe
ẽĩ ſtatu miſerie iſtiꝰvita vo coꝛpis ſuivna

ſit ex opatiõibꝰ ipiaerit maioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ in

cõpabiliter qᷓ; mõ ſit. Nullo igr modoꝛũ
erit moꝛti obnoxia.ſi eĩ moꝛtal eẽt quẽad
modũ hic nõ eẽt poſſibile vt ĩcõpabiliter
foꝛtioꝛ ſutura ſit ibi q; ſit hic. Jurla bung

modũ dico ꝗa vita coꝛpꝑis hũani ad ipiay

aĩaʒ huanãa e vt iundatio ad fontẽ ſuum.

Quia igr aĩa hũana in ſtatu illo erit vita

copioſioꝛ erit eyneceſſitate inundatio ſeu
redũ dãtia eiꝰetiã coꝛpꝰtanto copioſioꝛ ac

„

vehemẽtioꝛ quanto ipᷣa tũc erit vita pleni

oꝛ ſeu copioſioꝛ.Quare ſic ipᷣa aia hũana
erit tũc ex vltimitate ꝓpingtat imo ↄiũcti

⸗*

onis ad pᷣmfliuũ fontè vite q ẽ creatoꝛ bñ
dictaĩ vltimitate plenitudis ac copioſitaty

vite ſmi ↄgruẽtis erit ex neceſſitate vita re

—— „

dũdãs ab ipᷣa in coꝛpꝰſc vita coꝛpis i vltt
mitate ſue vehemẽtie ac foꝛtitudis ⁊ ꝓpf

pot ĩ vltimitate elõgatiõis a moꝛte Zria.

7

Daaã aũt adbuc tibi duas maniſe
ſtatiões ꝗqbꝰ euidẽter patefiet tibi

ðůðõů

ris edoceri. Heq; em ipemet qñ ſani facti

guũt vita carbis

2⁊ dicã quia indubit
foꝛtare animas hũanas in hoc ſtatu ĩ coꝛ
pibus ſuis vt ipᷣa coꝛꝑa eis longe leuioꝛa
Ppter hoc videaãtunt multo leuius ea mo

ueãt quãqᷓ; et in aliis paſſionibꝰ iſta etiaz
manifeſta lint vt ĩ freneſi et mania hijs ei f
duabꝰ paſſionibꝰ laborates quatofoꝛti⸗
quãtoqʒ leuius coꝛpa ſua moueant qᷓ; alij.
hHhoies licet ſani ac robuſtiſſimi ſenſu foꝛſi

ſunt ab huiuſmõi paſſionibavel vincula
irrũpe vel hoĩes foꝛtiſſimos lacerare poſl/
ſent ant ligatibus ſe reſiſter
infirmitatibꝰpoſitos poſſe RAdem⸗ Ame
eriam alibi audiuiſti qavires coꝛpales in
anima bus plurimũ ſue ↄfoꝛtationis⁊ foꝛ
rũ.Quia igr mille paſſiones amoꝛt⁊ gau

dij 4 invita iſta habeat comꝑabiles ſunt pus humanũ ſanitas ĩcorruptiõis.Quia

Pars pꝛima de vniuerſo

Amp̃. Manifeſtum ẽ tibi quia ipᷣe ſpi⸗
