eencialiter?⁊ ꝑ modũ effectõis Sic pᷣncipẽ
maloꝝ viroq; mõ peſſimũ eẽ neceſſe eſt qᷓ
re nõ ſolũ malus erit px modũ effectionis.

imo etia eentialiter ita vt eius entitas ipᷣa
eins malicia ſitquẽadmodũ in pᷣncipe bo

noꝛu ſe z ſch eius entitas ia bonitas
f. Ampliꝰ. Gellũ qõ ponut inter ipᷣm

quales eẽ debentin regno illonon oedit
igit᷑ eges ſubditis ſuis niſi quales dare
debvbnit et ita non pꝛecepit aut ſtatuit in re

les eſſe debẽt in regno illo antno. Si jut
9 ee ð Aomonordu

gno ſuo nini debuit autdebuit ſta⸗
tuere debuit ſeruari a ſubdilis eius au
tem debet ſeruan inſtum eſt ſeruariꝛ om
ne qð iuſtum eſt ſeruani. iuſtum eſt quare
non ſtatuit aut pcipit aut pꝛecepit iniqua
iz iſi qo iuſtum ẽ euz precipere vetſzane

Pars pꝛima de vniuerſo

et ſabditos eius ſeruare apte igit iſta nul do ea q ſibi ſubdita ſunt ⁊ inſuꝑ eedẽmõ
lo mõ iniuſtus ẽ. Amp. Aut ipe debet et equaliter mali id ẽ noctui cuʒ neuter eo
facere ſolũ q malũ ẽ aut nõ. Si ſie faciẽ ruʒ nociuus ſit niſi vel cõtrario ſuo.vel ei
dojligit᷑ malu nõ facit niſi ꝙ debet facien/ &ẽ ex parte contraru ſui.Et de regnis eo/
dojautꝙ debet nõ ẽ iniuſtus.imo iuſtus, tum eodẽ mõ ſe habet. Amp.cum iſti
et equus et bonus. Eodẽ modo eſt decla/Merronei ponant virtutes 7 vicia contraria
rare de indicijs quia ſi non debet iudica et ab hmõi pꝛincipibus cõtrarus ⁊ eodeʒ
re niſi iniuſte erit ⁊ iniudicando iniuſie i᷑ mõ ſe habere pꝛincipem maloꝛũ ad vicia
ſtus q̃re nullo modoꝝ erit iniuſtus hocẽ ſicut pꝛincipem bonoꝝ ad virtutes/erit igr
nec operando iniuſte nec iudicando imu vr qucẽadmodũ viriuies omnes de pꝛinci
ſe nec ſtatuendo vei p̃cipiendo qꝗð iiuſtiũ pe bonoꝛũ ditũtur in pꝛimis.? maximeꝑ
CF. Qt ſi dixerit quia debet facere vonum mo dũ quo ei ↄgruit.ſic et omnia vicia de
deſtruit᷑ hoc multè modis.pᷣmũ q natura pꝛincipe maloꝛũ ꝑ modũ eundem. quare
li poſſibilitate ꝓhibitus ẽ facere bonuz ſi qucadmodũ ille ẽ virtuoſus in vltimo vir

cut cõfitetur aduerſarius. nihil autẽ earuũ tuo ſitatis. Sic iſte vicioſus ẽ in vltimo vi⸗
que pſe impoſſibilia ſunt alicuidebituʒ ẽ cioſitatis quare laboꝛas ẽ omni peſte vici
apud ipᷣm.nõ em̃ quia bonũ eſt eẽ bomi / oꝛum in vltimo quare falſitate et infideli⸗
nemdebet aſinus eſſe bomocum hocim tate kergon ulli ſuoenmfdein aut veritatẽ

„. „

poſſibile ſit apud ipᷣm. Amp̃.Cũ pꝛin / ſeruat. Silr vigelicet amicicia quare oms

cipiũ ſeu pᷣnceps bonoꝛũ ad bona ꝓpoꝛ⸗ uos odit atʒ ꝑſequit᷑/⁊ cum nullo eoꝛum
nionabilit᷑ ſe habeanhoc ſimilit vtiſte ad pacem habet omnes ergo ſuos implaca⸗
mala erit et ꝑmutatim vt geumadmodu duz biliter pſequit. Cum igr omimodam ha⸗
ille ſe habet ad mala ſic iſte ad bona. qre beat poteſtatẽ in eos omnes deſtruit qre
ſicut ille nec debet facere mala. nec decet nihil ſuoꝛũ eſſe patitur aut viuere.quẽad⸗
eum nec decere poteſt/acere illa. Sic nec modũ et pꝛinceps bonoꝝ ſi odio haberet
iſte vnq; debet facere bona. et ſicnt ille fa aliquẽ eoꝝ que facit.ſtatim illud deſtrue/
cit ꝙ eum deceti ad eũ ꝑtinet faciẽdo bo ret. Oſi direrit q: fidẽ amiciciã er venta⸗
na. ſic iſte faciendo mala. quare ſi verum tem ſeruat ſuis.⁊ loli regno ſuo. Inimicꝭ
ꝙ benelacere ſitfacere ꝙ ad aliquem ꝑ/ auteet conttarij s8 nibil hoꝝ ſeruat. Mani
tineyet ꝙ eum decet hoc enim modo ſem feſtũ eſt quia hoc videlicet falſitas ẽ vide⸗
per benefacit pꝛinceps bonoꝝ/Sempigr licet infidelitas videlicq; vicioſa odioſitas
benefacit mala faciendo pꝛinceps maloꝝ cum hec oĩa per modũ ſuũ inneniant in
Anmpli. Sicut leges om̃es et ſtatuua pꝛincipe bonoꝝ. a micicias em̃ vel fidẽ nõ
nis facien di habet ad mala.imo ea implacabiliter pſe
e de malis fugiendis. ſic leges et ſtatuta quit᷑ veritatẽ quidem iuſticie habetad es

pꝛincipis bonoꝝ ſunt de bonis facien

₰ 2

pꝛincipis maloꝛum erunt ecoõtrario ma qua ea punit et vindicat. Nõ autẽ eaʒ ve
lis faciendis et de bonis fugiendis ? ſicut nratẽ quaʒ fedus aut amicicia reqrit ſiue
mp̃. neceſie eſt pꝛincipẽmg.
cit igr et quid faẽ

ille anctoꝛitatem habet ſtatuẽdi illa in re ſoagtas. Am
no ſuo. Sic iſte habet ius ⁊ poteſtatem loꝛũ eẽ ſapientiſimũ.S

tuendi cõtraria in regno ſuo.⁊ ſicut illi et qualiter in omnibꝰ⁊ p oia quare ſcit ſe
obediendũ ẽ a ſumitis ſuis in regno ſuo male agere cum male agit. Sinunq; ina
Sic et iſti in regno ſuo.Quare manifeſtũ le agit. Sciens igit et pꝛudens male agir
ꝙ lura huius duoꝛũ regnoꝝ ↄtraria ſůt quocienſcunq; male agitjaut p agteſt igt ſe
et cum aliqd ẽ ius in altero eoꝝ.contrari⸗ cotlinere ne male agat au tnon poteſt. Gi
um ẽ ius in reliquo. Quare manifeſtũ eſft nõ poteſt nõ ẽ igr ei volutariũ male e/ge⸗
vtrũq; regnũ iuſtis legibus ac ſtatutis re⸗ relſʒ neceſſariũ maume cũ ĩpotẽtia i ia na
gix ideo bene ac decenter admyniſtrari a turalis ei ſiti nulluũ aut e peccatũ niſi volũ
pꝛincipe ſuo quare vterq; ẽ bonus admy⸗ tariũ peccatuʒ dico opis qre nõ peccat in
niſtratoꝛ regni ſuiq;tũ ad hoc ⁊vterq; bo eoq ſic agit. Nunq; igr male agit cũ nũůs
nus ẽ in benefaciẽdo oĩbꝰ hijs ꝗq ſuntde ; peccet. Si vo poleſt ↄtinere ſe ne male
regno ſuo dando ſq; eis eẽ et alia que ſũt agat et male agit quo igr ſapiẽs ẽ. Amp
eis bona hoc ẽ neceſſaria et vtilia qre el- ſiẽ ſapiẽtia ⁊ virtus neceſſaria cõmitatiõe

liter boni ſunt iſti ouo pꝛincipes taʒ in bo Je cõmittant ſic inſipietia ſeu ſtulticia ⁊ vi
nsa faciendo ſuis in admiſtrado et rege ciu/ Cuũ ig vicioſus ſic in vltimo vicioſilat

titmt
igſ

kuu
Pummuine
anoetsiu
Pudeneſaa
Cpsnion
benrenler
buionich
nutzhilin
ſiiolaustun
Pobeiraun⸗
ſs Gatende
ülenenssrom
tleunol
fuofuidelte
ſehrindsrret
grweals
Mlimucuf
lians Bee⸗
l atapelene
laeſeigbiy

inge

pcigebert

agurſpotel
lugcionne
ügtggege
Alihsgdas no

manamna:
Mkgngn
ſömdine,
Ne

N
Mhn
penerimein
ſneſiuina⸗
loſeb⸗
oſinigpiciain
lnopehenen
Pnhholtino
D
mniaginſe
is nareee.

Munemnſin

leneats
Negeanten
iſnmwin
ſlncinut
Poſtenäͤ
hn
Nnann

n;
nesonnesd
dorrun
wäanine
hoſsigſenm
MWtinn
deiontigeſet
mfiaegin
miniuid
AAtdintdir
mitmtucge
Cede
Mieen
ONN
uimr mrce

G1. kauniAdeOe

rAinnnad
R
hie
nied
crignicun
nwaiti ann

Räfig

miu iniii

1

L mungtt

tpdin

E. e

S
Ceſuna Gni⸗

erit igr ſtult?? infpiẽs ĩ vltimo ſtulticie ee conditione annoꝛum multa milia tranſi⸗

iſipientie Amp̃. Si veꝝ ẽ qꝛ viaa obte erint.
neb:ant eas in quibus ſunt et ſtultos eas Deſtructio erroꝛis manicheoꝛum. Si
Jaciunt ac inſipientes. Sicut virtutes eco; ponant peincipem tenebꝛarum eſſe coꝛpo
trario eos illuminat in quibus ſunt eoſq; reum et regna eius tenebꝛoſa.

pꝛudentes faciuntatʒ ſapientes cum pꝛin
ceps maloꝛũ in vltimo et maxime illa ha
heat erit ex neceſſitate in vltimo obrene⸗ in
bꝛationis obtenebꝛatuslet in vltimo ſtuu⸗ ρα„ poꝛeum eſſe ſentiantreg
ticie a inſipientie ſtultus et inſipiens. totũ eſſe tenebꝛoſum etiam tenebꝛe
Amp̃. ſicut pᷣnceps lucis in vluimo lu⸗ coꝛpoꝛali bene ſe habet etiaʒ de hoc circa
minoſitatis luminoſus. Ric pᷣnceps tene- eos iuxta eoꝛum inſipientiam diſputare.
bꝛoſus in vltimo tenebꝛoſilatis tenebꝛo/ Quero igitur ab eis vtrum tenebꝛe huiuſ⸗
ſus. Sicut em̃ ille ad luceʒ ſe haber ſic iſte modi viſum impediant.ꝙ ſi viſum impe⸗
ad tenebꝛas ꝑ omnẽ modũ.quẽadmodũ diunt vniuerſaliter cecus igitur ẽ ipᷣe et ni
igit᷑ ille in vltimo luminoſitat ſpũalis lu hil videns et tota gens eius in regno ſuo
minoſus ẽ. Sic iſte in vltimo tenebꝛoſita⸗ niſi foꝛte dixerit ꝙ gens eius eſt et ipemer
lis ſpiritualis tenebꝛoſus. Sicut em lumi quẽeadmodũu apud nos bubones nocine

Uia vo eouſq; deſipiunt erronei
huiuſmodi vt pꝛincipem iſtuʒ coꝛ
n

noſitas tempoꝛalisg apud pꝛincpẽ lucè lo⸗ et veſpertiliones ⁊ ſimilia uenenebi

cum nõ habet cuʒ ſit incoꝛꝑalis in vltimo
coeꝑpalitatis. Sic et tenebꝛoſitas coꝛꝑalis
apud pꝛincipẽ tenebꝛarũ locũ non habe

vꝛdent in luce vero cecantur/Ponunt igr
iſti totam gentem eius eſſe coꝛpoꝛeaʒ ſpi⸗
rituales em̃ ſubſtancias/ nec lux nec tene⸗
neq; necelſe ẽ tibi vt remouneam coꝛporei⸗ pꝛa coꝛpoꝛalis ad viſuʒ ſpiritualem. id eſt
latẽ ab vtroq;/ cum iam dubitare nõ poſ- intellectum iuuat aut impedit. Scõʒ hoe
ſet neceſſe eſſe perſe ſeoꝛſum eſſe longe a ipe de die nihil videbit videlicet gens eiꝰ
coꝛpeitate vtpote ſimplerx ĩ vltimitate ſim/ et ꝓpt᷑ hoc reſiſtere nõ poterit pꝛincipi lu
pliditatis cũ omne coꝛpoꝛeũ partibile ſiti cis et genti eius de die omni igit᷑ die vina⸗
infiniũ et aggregatũ ex ꝑie et parte.imo cætur a pꝛincipe lucis. Si pꝛinceps lucis ⁊
ex piibus ꝗbus nõ ẽ numerus atʒ compo exercitus eius poſſunt intrare regnũ ipſiꝰ
ſitum ex materia ⁊ foꝛma.Obtenebꝛatus Rſi dixerit ꝗa rex lincis ſi intraret regnũ
igitur eſt pꝛinceps tenebꝛarũ obtenebꝛati /tenebꝛaruʒ obtenebꝛaret᷑ ibijmanifeſtus
one ſpirituali vltraq; nõ ẽ obtenebꝛatio. ẽ in hoc erroꝛ eoꝝ.lux em̃ tenebꝛas intraãs
PHec autẽ ẽ ignoꝛũtia ſicut ſciencia lux qre ipas expellitet locum quantũcunq; tene/

omnia ignoꝛãs eſt et nibil ſciens omnino bꝛoſum illuminaunec tenebꝛis lucis poſſi

Amß. maniſeſtuͦ ẽ de vicüs ꝙ cũ vebe bile ẽ repellere quia ex modica lucerna te
menter inualuerint nõ vicia tm̃ ſuntiʒ in nebꝛas magnas vincit domum magnã ił
ſanie ſicut ira p vehementia furoꝛ efſicitur luminans quare tenebꝛe regni iſtius non
Eodẽ mõ ſe habet et de amoꝛe quare cuʒ poſſunt pꝛohibere nec etiam reſiſtere quo
omnia vicia in pᷣncipe tenebꝛarũ ſicutĩ v minus pꝛinceps lucis et gens eius regio⸗
umo vehementie et intenſionis neceſſe ? nem intrent et illuminent tenebꝛarũ.qua
ipᷣm in vltimo furioſitatis ⁊ inſanie furio pꝛopter excecabitur. Ec pꝛinceps tenebꝛa
ſum et inſanũ.hoc autẽ eſt dicere furioſii rum et tota gens ipſius.⁊ ita patebit gla⸗
ſimũ atqʒ inſaniſimũ quare nec ſuis nee dio et direptioni atq; deſtructioni pꝛinci⸗
alijs parcere. S paſſim occidere paſſim pis lucis ⁊ gentis eius. Ampli⸗. Sco
deſtruere paſſimq; in omnes et in ſeipſu; boc regio noſtra nec lucis erit nec tenebꝛa
euire. Si aulẽ neceſſe ẽ ⁊ de gente eius ᷓ rum. cum de die ſit lucis.ſcilicet et ð nocte
re in gente eius ẽ bellum vniuerſale taʒ ci tenebꝛarum ad quem iſtoꝛum pꝛincipum
nile ꝙ; inteſtinũ quare regnũ eius deſtru- vel cuius regnum pertinebit.Qſ ſi dixe⸗
it ſeiöm. imo iam dudum deſtruxit quem rit quia enehbee adeo denſe ſunt in regno
admodũ multitudo inſanoꝛũ et in ſemet illo. vt nulto modo luci peruie vel pene⸗
ipᷣos ſeuientiũ nec ad modicum ſtare po/ trabiles ſint. Manifeſtuʒ eſt huinſmo
teſt. Quomodo igitur ſtetit regnũ huius di homineʒ non intelligere quid tenebꝛa
per infinita milia annoꝛum non em̃ pꝛin// ſit/ Cenebꝛa enim non dicitur niſi ſe⸗
cipium ſcoõm ipſosvel ſi habet iam ab ,

cundum tres intention es guas nanabo,
“ H 6 *

7

xerimus ſplendoꝛẽ ſolis ab a ere recede

reæerit nihilominus tenebꝛa ⁊ no ⁊ nihil

lumini in aere/cum contraria ex neceſſita

nihil ibi videre vł videri niſi queadmodũ
narraui ſupꝛa videlicet ꝙ animalia regni
illins animalia noctis ſunt vt bubones ⁊

cõuenientia pꝛimum quia cum ſit coꝛpus
fumus.coꝛpus ſimplex eſt. aer vero depu

velpoſſibile eſt ſaliem fieri ibi depuratio⸗
n? ⁊ ita fieri regionẽ ill recepuaʒ lumis bi qa vicia ⁊ vtutes circa idẽ ſubiectũ ha

nõ erit regio tenebꝛarũ niſi quẽadmodũ

regio illa ignẽ habeat ignis aulẽ diſſoliti

Pars pꝛima de vniuerſo

uus ſict huinſmodi denſitatis et groſſiciei
erit quemadmodum et apud nos vt cum
inualuerit apud eos in regione illa calor
nſubtilietur hmõi tenebꝛa et deponat ulaʒ
duit aer ex receſſu ſolis que tenebꝛa poſſit groſſiciem. fiatqʒ apta recepnoni luminis
Piciſcuius declaratoõ hec eſt quia ſi intelle Amp̃. ſcom hoc apte hoc è erca ſedeʒ
re pncipis tenebꝛarum fit tanto maioꝛ tene⸗/
bꝛoſuas qnto maioꝛ ẽ dignitasalʒ nobi⸗
litas loci illius q; in ferioꝛis et a ſede pᷣnci
pis remotioꝛ /quare ibi maioꝛ denſitas
et caligo erit ergo locus vilioꝛ atqʒ defoꝛ
mio: groſſicies em̃ et denſitas ignobilita⸗
tes ſunt ⁊ defoꝛmitates in coꝛpoꝛibus
Amp̃. In medio lerre ſi locus ibi ẽ.eſt
vltimitas elongatiõis a luce. Similit de⸗
ſitatè et groſſiciei nec eſt ſomniare coꝛpus

Pꝛima eſt ᷣuatio lucis ſicut apparetĩ no
cte et die. Hox em̃ non poteſt inteiligi ni⸗
ſi pᷣuatio lumis ſolar quaʒ eflicit interpo

ſitio terre.nõ enim noua duſpoſitioneʒ; in

et nullam ei nouam diſpoſitionẽ adueni⸗
videbitur in regione a qua terra phibet
et abſcondit ſplendoꝛem ſolis. Sieniz te
nebꝛa diſpoſitio eẽt cõtraria ſplendoꝛi v

te equalia ſintvirtute reſiſteret ei ex neceſſi
tate et fieret mixtũ ſeu mediũ ex luce ette⸗
nebꝛa in aere.⁊ ita dies nõ eſſet dies imo

mirxtũ ex die et nocte eteodẽ mõ continge groſſius terra vei magis reſiſtens lumini.

ret ꝙ nulla nox eẽt neq; dies veri nomis.
Secunda intentio quia tenebꝛa dicitur
coꝛpus denſum. ⁊ denſuate ſua reſiſtens
lumini. Sicut terra nubes et caligo.Cau⸗ ille feculetio: ac vilioꝛ ita ⁊ habitatoꝛes lo
ſa autẽ in hoc eſt quoniam quociens dici ciillius quaſi fex ſunt omnium ſubſtantia
tur alterum oppoſitoꝛũ tociens et reliqanũ rũ ſpiritualiũ.Si locus eoꝝ ibi ẽ eiipe et
dici neceſſe eſt quare ſi lux coꝛpus dicitur. iaʒ fex viliſſima in imo loci illius reſideat.
quemadmodum ſol aut flama dicetur e Amplius. ab iſto pᷣncipe maloꝝ necel
coꝛpus ei oppoſitum tenebꝛa. Si ergo di ſeẽ vt ſint omnia vicia quemadmoduʒ a
xerit regnum tenebꝛarũ regionem eẽ cali pꝛinape bonoꝛũ omnes virtutes. Sicigi
ginis teterrime vel terre nubiloſitatis ne⸗ tur q̃nto aliꝗs virtuoſioꝛ tanto pncipi bo
ceſſe habet ↄcedere quę ſuꝑꝛa din hoc eſt Ijnto al

quare ſi ſedes pᷣncipis tenebꝛarũ in mun⸗
do iſto eſtibi eam eẽ neceſſe ẽ quare quẽ⸗
admodũ terra ẽ fex omniũ coꝛpoꝝ etlocꝰ

ſcom hec que ſunt vicia in regno pᷣncipis
n . onoꝛũerunt virtutes in regno cõtrario
noctue et veſptiliones. Sed nec ſic effugi et ecõuerſo quare nihil erit ſimpliciter vir
et aduerſarius quoniaʒ hmõi tenebꝛa.id tus aut viciuũ. Sʒ in quo da vel alicubi ⁊ ſe

eſt coꝛpus huins tenebꝛoſitatis aut eſt mm militer nihil erit ſimpliciter bonũvł malũ
paſſibile a confrario quocunq;vel non
ſi fuerit impaſſibile no poreſt igitur in eo

Amp.ſicut pᷣnceps bonoꝛũ colit᷑ vᷣtu⸗
tibꝰ. Ita et pnceps maloꝛuʒ colit vicijs ⁊

Rieri motus ſicut valet indiuiſiõ ſaceidunt colẽdus ẽ. Que igit᷑ eri remũeralio vitio

etiam ex hoc in numero puerſitates etin

neniet mũeratio virtutũ q̃ in vita iſta ſunt ſu de⸗
erit vel ſimplex vel gixtum et ſi fuerit ſim coꝛ vtutũ q in altera vita ſunterit ne ſimi/
plex nõ habet huiuſmodi denſitatem qa liter vt remueratio vicioꝛũ ꝗᷓ hic ſũt defoꝛ
neq; flama neq; caligo.neq; nubes.neq;ʒ mitas atʒ puerſitas vicioꝛũ qᷓ in altera vi
ta erũt q̃ tato maioꝛ erit qᷓ; hic quato glia
animaru futura maioꝛ ẽ q; decoꝛ earũ hie
Hec autẽ nõ eſt remũeraĩio neq; felicitas
H damnatio et infelicitas qa maioꝛ: cogi⸗
lari nõ poteſt. Amp. declaratũ ẽ iaʒ ti

rationẽ accipit ab huiuſmodi caliginoſi/
tate ⁊ denſitate.ſicut a nubibus et nebu
lis. quare contingit ibi fieri depuratione

⁊- illuminabilẽ quare nõ eſt regio ienebꝛa beæt fieri naturaliter et oĩa ↄrrana.Scom
rũ niſi ꝓpt᷑ abſentiã lucis ſcõm hoc etitra hũc erroꝛem autẽ vicia nõ habẽt ſieri niſi
in gente tenebꝛarũ q̃ᷓ tota creata ẽ a pꝛin/
cipe maloꝛum quare apparet ea non eſſe
contraria ſcõm eos quis enim eſt qunnõ

habitatio nr̃a de nocte. Amplius.cu⸗

noꝛuũ acceptioꝛ. Sic qnto aliꝗs vicionoꝛ.
tanto pᷣncipi maloꝛũ gratioꝛ. Ampliꝰ

rũ apud ipᷣm huiuſmõi cultus. Cũ em̃ re⸗

ſcenhon
icelbonst
Asunun
ſentonnen⸗
Anlelze⸗
Noſnt
ickumten
eants
conz niena
.omnuisu
ſeſueſun⸗
ſenauelee⸗
vonoouatne
Mranſoni

Nimmi

ſnlnckii

Rennnide
Gjausas
Ntmnidus
unalars
kinani
hensſe pe
SCcnenetire

(ahottöſedg⸗

Mäiallorsn
cunerani.
ſaurun v
udecſun
funlimodͤ

lllius,Qlanu

Nnnliset an
Manet
Monz noͤer
Cuſierbin
uanpdi
onr
Gione
ſtlliueis

ſuntgti
legogelle
ſeeepn
Neboici
unnnnane
dinigiin
masdiſen
eidinaindr
rlgeag
denſtusige
Bncr
Mneſiasnil
alua nnn
tetſennmen
gsriſen
nenminn
necſſeigug
eiistbabirn⸗
tonniunſein.
nseor bitte
znchentſenn
cNAGNN
nesrms
daornlo
cid lgenen
ügun. M
mannnnn
häaninnen
gumoun
vsbonon⸗
nao hlt
njemiennnn
Pans lin
nisiſaſun,

Nialantenirs

riaißn
gu

pideat homines exvitioſſs vinnoſog fie⸗
Am⸗

ri et ex bonis malos et ecõuerſo. Am⸗
plius. remũeratio qᷓ cultores ſuos remu⸗

nerat princeps malorum aut eſt felicitas

aut miſeriaiœ ſi miſeriamõ eſt ergo remu

neratio ſed vindicta. Si vᷣo felicitas ma⸗

nifeſtum ẽ autem qꝛ neq; felicitas poteſt

eſſe ex vicis neq; cu viciscum vnuqðq;
eoꝛuʒ miſeria ſitet tãto maioꝛ miſeria q̃n

to maius/quis em̃ dubitet auariciã famẽ

eſſe ſiue ſitim pecuniaꝝ et poſſeſſionũ.fa⸗

men autẽ ſiue coꝛpalis ſit iue ſpiritualis

nemo dubitat eſſe miſeriã. Similxr er lu⸗

xuriam famẽ eſſe ſitim coꝛpalis voluptat:
Jam vᷣo ⁊ inuidia et odiũ quis non vide
at oꝛmẽeta eſſe aiarum humanoꝝ ⁊ ſpũa
lia earum incẽdia manifeſtũ igitur ẽ quia
cuʒ vicijs vel cũ vicio etiam earum nõ pᷣt
eſle vera felicitas. Si igr vera felicitate re

munerat cultoꝛes ſuos pᷣnceps maloꝛum
neceſſe ẽ vt a vicijs in eos exuat atʒ purifi

cet qre neceſſe hʒ eis deſtruere merita ma
gis qᷓ; mercedẽ retribuat.Manifeſtũ etiã

e ex hoc cõſednter qꝛ qnto vicioſioꝛes ſũt

hmõi cultoꝛes tãto longiꝰ ſunt ab hmõi

remuneratiõe. Si aũt reminiſcert de glo
ria aiarum vera q; felicitate earum certũ

eſt tibiaꝛ ſtatus cui debet᷑ hmõi felicitas
militudo qᷓdam eſt ꝑtenuis ⁊ q̃ſi vmbꝛa

illius. Status vᷣo vicioſus nõ ſolum diſ⸗

ſimilis eſt ſtatui felicitatè ſed etia ↄtrario
Maniſeſtũ eſt igitur ꝙ apud pᷣncipẽ

maloꝛuʒ nõ eſt remuneratio felicitat: ꝓ/

cultu ſibi exhibito ſʒ magſ danatio ⁊ mi⸗/

ſeria cum apð ipᷣm impoſiibile ſit ceſſare

vicia ymo neceſſe ſit tato eẽ maioꝛa qᷓnto
vicinioꝛa et ꝓpter hoc tãto maioꝛem eſſe
miſeria grauioꝛaq; toꝛmẽta. Amp.ꝗs
erit cultus eius q̃ ſacra.que ſacrificia que
landes ⁊ oroes.Sicut em̃ pᷣnceps bono/
rum colitur largiẽdo alijs et ſubueniẽdo
ita coleluriſte fraudando rapiẽdo furan

do. Retribuei igitur iſta facietibꝰ vel mer

cedeʒ vel penã et de mercede iam diximꝰ
qꝛ felucitatẽ pᷣſtare nõ poteſt nec apud eũ
poleſt eſſe vllo modoꝝ felicitas. Si vero
penaʒ retribuit erit ergo bonus et iuſtus
Dum et mala perſegtur bonus dum ꝙ

iuſtum e retribuit mala f aciẽtibus iuſtus

Sacra vo etſacrificia cuiuſmõi exhiben
tur ei niſi ecrationes oĩm modoꝝ pecca
toꝛum ⁊ vitioꝛũ que oĩa non ſacra ⁊ ſacri
ficia.cum nec ſacrent nec ſanctificẽt ſj ma
Ais execraliões ſunt ⁊ ingnatioes facien

. V
1 4

tium. Qnare non cultus diuinus ſy mag?

—

ↄtrariũ erũt omia hec.Amplius.que lau
des ei exoluẽtur a ſubditis ſuis ⁊ quid in

eo vel ꝓpter ꝗd laudabit. Nõ eĩ laudari

poteſt ꝓ eo ꝙ bonꝰ/vel quia bo ni aligd
facialquid ergo de eo pᷣdicabũt laudato
res eius Si enim pᷣdicant de eo ꝙ malus
eſt et quia malefacit oĩa quecũq; faciinõ
eſt hoc laus ſed vituperiũ⁊ mala diffama

tio. Si vo pᷣdicant quia bonus ẽ ⁊ gqa be

nefacit oĩla qcunq; facit. hic nõ laʒ falſiſſa

ma adulatio eſt qua etiam irriſio ſiue de/

riſio quemadmodũ ſi quis coꝛuuʒ landa⸗
re volens pᷣdicet album et de cingno ſimi
luer ſi eum nigrũ qui⸗ digHiemoagbi
tabit quin vtruq; irrideat. Quas auũt oꝛa
tiones ſeu petitiones dirigent ad eumab
eo em̃ peti non poſſunt bonaicum ea pꝛe⸗
ſtare non poſſit ergo non poteſt ab eo pe-
ti niſi vt mala Saa petentibus vel bona
ab eis auertãt. hee autẽ ſunt petitiones
inſaniſſimo:ũ qui enim talia petunt non

mercedẽ petunt et pꝛemium ſed damnati
onem atq; toꝛmentum. Pꝛeterea ſi inter

rogentur cultoꝛes eiusvidelicet ꝓpter ꝗd

colant eum aliud reſpondere no poterut
niſi pꝛopter ipᷣum colimus vt omnia ma⸗

la nobis facial ei om̃ia bona a nob auer⸗
rat. .Ampliꝰ. ſcõm iſtos erroneos ꝗd

dicetur de omnibꝰ mala facientibus niſi

ea faciendo colunt pᷣncipem maloꝛum
Bint bona ſacientes colunt pᷣn cipeʒ bo
noꝛum.dicetur igitur ſcõm hocꝙ omnes
foꝛnicatoꝛes.omnes fures.omnes rapto⸗
res.cultoꝛes ſunt pᷣncipis hmõi.ex quo
quitur omnia lupanaria et omnes ſpelũ
cas latronum templa eius eſſe cum in eis
locisſcultꝰ hmõi exerceat.Qꝭ ſi dixerit qꝛ
non colunt eum hoc faciendo cum ꝓpter
amoꝛem aut honoꝛem eius iſta non faci-
ant. Sed ſi quis ꝓpteshonorem vłamo
rem eius talia faceret ille iſßum in hoc ho
noraret ⁊ coleret.Dico autem quia ſi hoc
eſſʒ videlicet quia talia placerent ei inimi
ciſſimus eſſet cultoꝝ ſuoruʒ.cum exhono
ratio animaruʒ ſuarum ei placeretiillan
q; ab ipᷣis requirerent.Sequitur etiaʒ

hoc ꝙ non ſolum fugiendus ſit a cultor

i⸗
bus ſuis. Sod etiam totis ſtudijs ac viri/
bus impugnandus.eo ꝙ maxima mala
eorum ei placeant ⁊ ad ea illos precepiis
ac legibꝰ iducat et ab ipᷣis ea regrat. Ma
xima ei mala aian ſunt vicia ⁊ pctã vtpo
te morbi ⁊ vulnera eaꝝtaq; qdamoꝛtes

,

Pears pꝛima de vniuerſo

ip̃arum ꝙ qui nonvidet omnino obrutu

it ⁊ nec hominis nomine dignus eſt.
Concluſio pꝛemiſſoꝛum. .
Janm igit ſatiſteci ibi in hocſ vulga
ribꝰ et ĩtellectu facillimis declranionibus
atzʒ ꝓbationibꝰ deſtruxi vanitate de duo
bus pᷣncipisiꝗ ẽ erroꝛ nociſſimꝰ maniche
oꝛũ quẽ oĩs lex ĩpugnat ⁊ ſicut iam mani⸗/
feſtũ factũ ẽ tibipᷣme phyloſophie ꝑs illũ

tibi poſui poſſent et alia ad deſtructione
bhuiaerroꝛis adduci ꝗbus ſuꝑpſedeo mot

cipiũ maloꝛum. Eadẽ pene via ẽ querik
vin ome qð ẽ malũ ſit malu ſᷣm ſubaʒ auę
ſ̃m participationẽ ꝙ ſi ome qð ẽ maluʒ ẽ

malum ſᷣm participationẽ. quẽadmodũ

ſi diceref quoniã a ẽ malũ in habẽdo ſen

pticipado.b:⁊ rurſum b:ẽ malũ i habẽdo
vel ꝑticipado c.⁊ ita in ĩfinitũ. Jam erro/
rẽ iſtů meminiſti eẽ deſtructuʒ vbi deſtru
cta ẽ infinitas cauſa rũ. Silr le hʒ ⁊ de cir

clarabit hoc eſſe ipoſſibile malu eni ᷣm
hac intentionẽ erit habens malũ et iteruʒ

malo ⁊ ꝗe res nõ currit in ĩfinitũ videlʒ vt

et etia pᷣncipium maloꝛum cuʒ alia ſint ex bua eodeʒ mo erit habit? alteni? maliea
ẽᷣpᷣmum maluʒ vi ſimiliter erit habitus tercie malicie⁊ ita

alijs vis deſtruiti iuxta illas mulias arhe vel refiectione. Alia autẽvia de
3

ꝓlixitatt adducã aũtꝙ erroꝛe iſto ratdes n nonis v
ꝗ ipios in hoc induxiſſe vidẽt reſpodebo licet habẽs malum aliud i ſicin infinituʒ
eis vbi dignũ aliqd reſponſiõe muenero qre malum nõ erit niſi habens in ipo lfi⸗
Ratioes adducuũtur ſiue radices que nicies implicatũcum eĩ de malo habens
manicheos in erroꝛeʒ induxiſſe videntur. Lotũ et ſolum extraxert nihil ern reſiduuz
Nꝛũ igr pᷣmu eſt qꝛ ex altero ↄtra Si ei aliqd erit reſiduum illud erit indu⸗
rioꝝ nõ poteſt eẽ alterũmalũ.igr
ex bono eẽ nõ poteſt.erit igitur ex int aben
nõ eſt totaliter extractum a malo cum ad
hoc malũ ſit de illo maio et illud ex tercio //Huc ſit in illo ꝙ erat reſiduum.facia aute⸗
et ua in infinitum erit igr venire ad malũ hoc clarius et dicãſqꝛ ſi malum eſt habẽs
qð nõ ẽ ex alio. Sʒ neq; ẽ ex bono.quare maliciam ſiue participansſerit malicia er
malu illud ex nulio eet ita ẽ pᷣncipius in ſe plicatione habitus malicie ⁊ malicia ha⸗
bita eodeʒ mõ erit habitꝰ alteriꝰ malicie
ipo. Amp̃:aut aliqð in
delʒ añ nõ ẽ aliud ant nullũ qõ ſi nul⸗
lũ aſcendi 4
ſtructa ẽ ĩfinitas cauſarũ et declaratꝰẽ ſta
beaꝝ tibi ꝑ me ĩ tractatu de pᷣmo pᷣncipio
⁊ de ꝓbationibꝛac declarationibꝰꝗbus

in infinitum qᷓre cum aggregauerè omẽs

22

malum illud erit eiuſdẽ incenſionis vide

bitater malum aliqð.Sed in omni malo
intelligit habens et aliud. Quare habẽs

rneigen
kecian

it igr res in infinitu. Ja ante de- iſtas explicationes inneniet ex neceſſita⸗/
temalicia habit habitahabitus.⁊ ita in
infinitum ita vt non occurrat cuiꝰſit habi
tus niſi alterius habitus ⁊ quociẽs ibi po
nit᷑ habitꝰ intelligat genitiui caſus.Qua

ſtabiũt᷑ eẽ illius ⁊ de vijs abꝰ venitur ad

ipᷣm. Si vᷣo aliqð ẽ ᷣmũ maluʒ cum illud
nõ poſſit eẽ ex bonoſerit ex neceſſitate pᷣn/
cipiũ in ſe vt dixi ⁊ cauſa illoꝛiñ maloꝛum.
Amßꝙp̃.om̃e qð ẽ malũ aut ẽ malũ ex ſe

re ſcõᷣm hoc malum erit infinitum ⁊ in ex
plicabile ⁊ ideo in intelligibile et pꝛopter

hoc non potuit hoc niſ homo qui nonin

telligit ſeipᷣm. Tu autem ſcis ex alus quia

hoc ẽ vnũ ex pᷣncipijs pꝛime phyloſophie
pꝛime partis videlicet ꝙ om ne nelugit
bile eẽ. Scis etiã qꝛ phyloſophia no coſu

aut ex alio ꝙ ſi nihil ẽ malũ er ſe. erit igit
omne qð ẽ malũ malũ ex alio.⁊ ita vel ex
alio qð ẽ malum vel ex alio quod eſt ma⸗

lũ.vł alio qð eſt bonũ ex pᷣma radice quã
rao poſui.quare vnũquodq; qð eſt ma
ũ erit malũ ex alio qð ẽ maluʒ ⁊ ita redi/
bit ad infinitatẽ pᷣdictã vel fiet circulꝰ aut
reflexio cauſarũ vicʒ vta.ſit malũ ex b. et
b ſit malũ ex a. Jam autẽ deſtruxi tibi cir/
culationẽ et refſlexionẽ in eodẽ tractatu de
ſtructione poſtq; nõ relinꝗtur dubitabo⸗
Qlſi aliqd eſt malũ eſſencials aut erit illi
pᷣnapiu aliund exquo ſit aut no. Si ſit erit

igr illud pᷣncipiũ malum expoſita radice.

⁊ nõ erit minus malũ.q̃re erit malũ eſſen
cialiter ⁊ ita redit᷑ ad id qð ante dixerã vi
gelicet ꝙ aliꝗd erit malũ eẽncialiter ⁊ ðᷣn

lit erroꝛibus hominuʒ qui ſeipos non in/
relligunt vel qui ponunt intelligibilia. Re
nertatur igitur ad id in quo eram et dicaʒ

quia impoſſibile eſt omne quod ẽ maluy

malum eſſe ſcõᷣm participationem ex quo
erronei iſti vidẽtur ſibi pꝛobaſſe ꝙ aliqꝗd

ſit malum eſſencialiter ſiue ſiõm ſubſtan-

ciam.

Deſſtructio pꝛime radicis cui rationes

anicheoꝛum maxime innitunrr.
Ecigitt᷑ omnia que ꝓpoſita ſunt
facile eſt ſoluere vel ponius diſſot
ere. Incipiam igitur a radice

cui rationes eoꝛum maxime innituntur.

Petauene
onleanonn
oco camn
otonnend
1 Wante
iſignsro⸗
oelnfnnea
yerena
la nn
ſaligete⸗
i Kmo
ragen
Cnswinein
ſbonigae
gthuc un
i urhi
i ctioroex
Clmenran
onrun pe
Pongtatibe
loniſſpinano

1
.

nfntge du
Utnifeminn
endeſan

Gieainani

us. woläint
toelnceſen
pforida
huͤrrace
miiob
Wsei
ſeuncme
bonitcdirt
ſerunde
gogicice⸗
Ciſenenags
nbadein
Mediarim
llſniup⸗
ſnüiane

Mſitne

ſfüißn
Olßtefen
Cogetut

1

Wnc 4
En

W
Kce

deſtmanrog
ne. Angi
Oſübte onan
nlche nenin
Adrſrun
1niibedenui
mädemohe
Nis
nNeds
Aicn
iginamin
mapanscinu
s naide nus)
ubebder
dinns aenun.
miggle n
Sinnenai.

baberbeet

nedi

nntlgunn
cnibeman,
uen oli,

n i

4

Fo.

Pec autem eſt quã dixi videlicet alterum
contrarioꝛum eſle non poſſe ex altero. Di
co igitur hancradicem eſſe falſaʒ niſi hoc
modo eam intelligant videlicet ꝙ ex alte
ro contrario:ũ non poteſt eẽ per ſe alterũ.
Maniteſtũ eniʒ ẽ qꝛ ex caloꝛe interdũ
c frigus ꝑ accidẽs/⁊ coꝛꝑa animaliũ per ca
loꝛẽ infrigidant ſcõm accidẽs caloꝛ ei ape
rit poꝛos in coꝛpibus animaliũ ⁊ ampliſi
cat eos ? ꝓpter hoc et vapoꝛat caloꝛ ex illł
⁊ frigeſcũt poſtea. Silx ⁊ ecotrario ꝑ frigi
ditate ↄſtringutur poꝛi eoꝛundẽ et iðo mł

tiplicatꝰ caloꝛ intus retinef. Amp̃. Ex

vino ẽ ebꝛietas. Ibi ergo manifeſtũ eſt qe
ex bono ẽ malũ niſi ſoꝛte dicatiqꝛ vinũ nõ
ẽ bonũ eodẽ mo ex medicina quantũcun
q; bona et ſalutari ꝓuenit interdũ egritu
do cũ quis eaʒ aut no debita mẽſura aut
nõ debito mõ aut no tpe accipit oꝑtuno.
O ſi dixerit nec medicins eſſe vonaʒ nec
ipam ſanitatẽe ꝓced ad alia. Scientia eĩ
nõ negabat eẽ bonũ vel bona.qd em eſt
bonũ ſi ſcictia nõ ẽ bonũ.exilla tamẽ ma⸗
nifeſte plerũq; oꝛitur malũ ſuꝑbie ⁊ iacta
tie ꝙ ſi necipᷣam ſcientiã bonũ eẽ cõfiteri
noluerit de vᷣtute. hoc negare nõ poterit

ex q̃ etiã ſimilia malaplerũq; pꝛoueniunt

multi em̃ de ſanctitate ſua in mala ſuꝑbie
iactatie ⁊ inanis gloꝛie deciderut. Am
plius. malũ inuidie nũq; nõ eſt ex alieno

pono er inceſſante ceſſat. Amp̃. de viſi
bilibꝰ ſi quid ↄcedũt eẽ bonũ debite boc

indubitater ↄcedẽt. Nõ ẽ aũt dubiũ quin
exea ꝓueniaĩ obtenebꝛatio viſus ⁊ tandẽ
cecitasvidelicʒ cũ nimia fuerit aut tempo
re aut vehemetia. Qſi de viſibilibꝰ nihil
bonu eẽ direrit ⁊ de alijs ſenſibilibꝰ ſimi⸗
liter iam in hoc deuenit vt ſenſu indigeat
nõ quidẽ ad exꝑientia tm̃. Sʒ quẽadmo⸗/
dũ iſenſatꝰ ꝗs eĩ nõ ſentiat viilitates eſca
rũ veſtimẽtoꝝ ⁊ alioꝝ hmõi ⁊ ipᷣemet eti⸗/
am ꝗ hoc delirat quicꝗd ad exterius rati
onẽ dicat intꝰ cũ dicit᷑ ad rationẽ iſta ſen⸗
tit eſſe vtilia ꝓpter qð et querit ila quem
admodu cũ ꝓpt᷑ frigus ſuꝑfluũ cuiꝰnocu
meniũ ſentitiQ magis timetquerit caloꝛeʒ
tanq; vtilẽ 1 nocumentũ frigoꝛis ꝓhiben
tẽ. Iſti igr erronei dũ iſta querũt non taʒ
ſalubꝛiter qᷓ; etia licite ⁊ honeſte teſtes ſũt
3ʒ ſeipᷣos frigus ei ſuꝑfluũ pacienii caloꝛẽ
querere ſalubꝛẽ nõ ta licitũ eſtiq; etiã debi
m eouſq vt reus monis ſue ſulet homici⸗
a ſuipius qui in eo ſtatu calefieri negle⸗
erit quia ig nemo lenet querere niſi qõ

bonũ eſt. Manifeſtũ ẽ caloꝛẽ hmõi bo
num eſſe ⁊ de frigoꝛe ſimiliter verum eſt.
Ampliꝰ. nemo dubitat quin ex vino ſit

ebꝛietas ⁊ qᷓnto melius tanto maioꝛex il⸗

lo ebꝛietas tantoqʒ; facili⸗/qᷓre maniteſtuʒ

ꝙ exbono malumet ecõtrario ex malo

bonuʒ.quemadmodu ex egritudine ⁊ fia
gellatiõe coꝛrectionũ et eruditionũ ⁊ hoc
ipᷣm teſtatur natura in vnoquoq; que no
bis ſuggeritei vnũquemq; noſtruʒ docet
paruulos ei ſtultos flagellare. imilit᷑ in
maleficos punire.vt vel ipᷣi coꝛrigant᷑ vel
alij. et de canibus et equis ſmiliter ſa ba
bet. Quia igr hoc nature teſtimoniũ apð
omnes eſt ſemper vniuerſale ẽ teſtimo⸗
niũ autẽ vniuerſale nature falſum eſſe im
poſſibile eſt. Quarę ex hmõi malis bonũ
coꝛrecnionis et eruditionis ꝓpuenire mani

Jeſtum ẽ. Quis autem quimentẽ habeat

dubitare poteſt quin ex bono ſanctitatis
aliarũq; virtutũ interdum ſuperbia oꝛiat᷑
et cõtemptus alioꝛu. Similiter ⁊ exbono

cFrtitadini pꝛeceps audacia ⁊ iracundia

Juxta hec aquaʒ etignem aut dicent eſſe
bona aut mala.Si bona cum igit᷑ mani⸗
feſtum ſit mala.plerumq; ex illis pꝛsoueni
e videlicʒ exuſtiones hominũ ⁊ immerſi/
ones aliaſq; multiplices deſtructiones.
Manikeſtu eſt ex bonis mala ꝓueni⸗
re vel oꝛiri. ſi dixerint quia mala ſunt.
Manifeſtũ ẽ ſimiliter ex hijs multa bo
na ꝓuenire ſicut ſunt temperate calefactii
ones purgationes decoctiões illuminati
ones ⁊ ex aqua ſimilit᷑ ablutiones piſtru,
oꝛigenum intritiones. agroꝛũ fecundatio
nes.molendinoꝝ aquaticoꝛũ multiplices
vrilitates.Eodẽ modo ſe habʒ ⁊ de coꝛpo
ribus celeſtibus.quia et bona et mala re/
bus inferioꝛibus ex ipᷣis pꝛsoneniuns.
Ampliꝰ. quis igngat quin ex eodem
homine et bona opera ſuntquandoq; et
malalalioquin neceſſe habent dicere q g
bonus eſt non poteſt mali aliquid facere/
aut qui malus e nihil boni facere poteſt.
Hoc autem eſt cuius contrarium quilibet
entit in ſemetipᷣo.⁊ pꝛopter qð et penitet
multa egiſſe.⁊ erubeſcunt etia cum viden
tur mala ientes et nemo eſt qui nõ coꝛ
de vł oꝛe nòn arguat malefacientes ⁊ nõ
iudicet euʒ pena dignũ. Quare vnuſquii
qʒ credit male agentẽquẽcunq; aliter age
re debere et etia poſſe.alioqn nec culxan
dũ nec puniẽdũ ipᷣm indicaret quęadmo
dũ neq; lapidẽ ꝙ eo ꝙ mouet deoꝛſlum.

. ¶glas nec vituperiũ debeat ĩ ſe ꝓ opibaſu

etiam ex optimo. Si vo nihil mali ei facit

Pars pꝛima de vniuerſo

bat ꝙ ꝓpter hoc ſit albatiuũ vel albiſica

Aimnplius. ſetrundumincoꝛrectio locu, bat ꝙ ꝓpter hoc ſit albatiuũ vel albiſica
tiuum ⁊ hoc ẽ quoniã denoĩatiões hmõi

hr̃et apud aliquẽ nec etiaʒ poſſibilis eſſet
Ampliꝰ.ipa iuſticia qᷓ puniũt᷑ malefi/
ci ꝑ publicas poteſtates ⁊ magiſtratꝰini/
quiſſima ⁊ iiuſtiſſima eẽt.Si ei mali natu
rali ĩpoſſibilitati ꝓhibiti eſſent ſecus age cut inciſiut . vute qus
reinon eẽt ab eis reꝗqrenduʒ neq; pꝑ hocꝙ hʒ ad icidẽdum neq; penetratiuũ aut di/
male agũt vllatenus puniẽdi. Tu em̃ ſis geſtiuum niſi ꝙ hʒ vᷣtutẽ intendentem in
quonia a coꝛpibus grauibꝰ nõ regrimus hoonihil autẽe tale ĩ tota vniuerſitate re/
vtrũ moueantur in ſurſum neq; quiſq; au ruʒ quaq; eĩ et venenata aĩalia ⁊ rapacia
det eis iraſci ꝓ eo ꝙ mouentur deoꝛſum.
Quare ſi ſui neceſſitate mali aſtricti vłal A .
ligati ſunt ad male agendũ nec iraſcendũ tus eon vt noceat illis. Sʒ magis vt ꝓſit
ẽ eis ꝓ eo ꝙ male agut nec reqrendũ ab ꝓppᷣo ſubiecto ⁊ hoc vel paſcendo ipᷣm.et
ipᷣis quãdo taliter agäat. Ampliꝰ.laus nutriendo vel defendẽdo.⁊ nocumentuʒ
et vituperiũ falſiſſima erũt cum boni nec
mali naturaliter im agat. Nature vo nec

tẽ vel aptitudinẽ oꝛdinata adhbũci intẽdẽ

venat᷑ onagrum ⁊ deuoꝛat non inteditei
nocere.licet plurimuʒ noceat.ſʒ ſibi ꝓdeſ
is eo ꝙ neceſſitate oꝑetunvt no libertate
ad modũ ſeruiẽtis q non poteſt aliud fa/
cere q; ꝙ iubetur ſicut alibi didiciſti. Re⸗
lingtur ergo hmõi erroneis vt neceſſario
Ater bono malũ et ecõuerſo licʒ p ac tad .
cidẽs aut vt ofiteãtur nihil de ſenſibꝰ bo⸗ jno recte dicit. quin potiꝰ eſt ad vltionem
nũ eẽ cum ex vnoquoq; eon malũ ꝓueni vel ad victoꝛiã ⁊ vtrunq; iſtoꝛum bona re
at. Amoplius.cum bellũ eternum inter putat natura animalium. Ultione qdem
pᷣncipem lucè pᷣincipẽ tenebrarum ſit ßimm tanq; iuſtum reputat.Uictoꝛia autem tan
eos aut nocet ei pᷣnceps lucis ĩ aliquo aut q; aliqd magniticum. Sicut apparet i ele
nõ nocet aliqd igr̃ mali ei facit illud ma phantibꝰ qui ſubditos habent quos vice
lum ẽ euidẽter ex ipᷣ o pᷣncipe luct cuʒ illud rintet qſi iura ſᷣuitut in eos exercent. Si

Fodeʒ mõ ſe hʒ ⁊ de alijs. Neq; intentio
ignis eſt deſtruere ꝙ oburit ſz magis mul
tiplicare ſpeciẽ ſuã imateria qua ſuperat.

faciat. Quare nõ ſolũ ex bono ẽ malũ ſed en malum accipiat nocumentũ ipſum.

6.

3

eadẽ ratione neq; facere poteſt. ⁊ hec ſcit
ipᷣe cuʒ tu ſcias hecſtultiſſime igt pugnax Pꝛimum vᷣo malũ gratuituʒ.id eſt gratie
fira ipʒʒ cũ ſciat ſe nihil ei poſſe ſacere ma oppoſitum pᷣme gre carenna eſt. Que au
li et ꝓpter hoc ſe nõ poſſe nocere eidẽ. Jã tẽ ſit pᷣma gra nõ aliter tibi determino hic
igr deſtruxi tibi pᷣma radicẽ ꝑ quaʒ videri niſi ꝙ iuxta oꝛdines receptibilium. Sunt
poterat in iſtum erroꝛẽ erroneos iſtos fu· ⁊ oꝛdines gratiarũ ⁊ iuxta maneries eoꝝ

iſſe inducto. AAquẽéadmodũ in homibꝰ. Pꝛima gra ẽ fi-
Deſtructio ſeconde radicis eiuſdẽ eræ des gratuita quoniã pᷣmo ⁊ docenda ẽ et
