veſpe illud ⁊ mane reuera nihil eſt medi
um Si quis aũt dixerit beatiſſimas illas
ſubſtatias in cõſideratiõe ⁊ admiratiõe
creaturaꝝ vicʒ celi ⁊ terre aquaꝝ⁊ etiã ſui

ipᷣarus moꝛã aliquã traxiſſe vt ex inde ma
gnificarẽt abundantiꝰ atʒ ſublimiꝰ crea⸗

toꝛem ⁊ ex inde erexiſſe ſe ad ĩm ⁊ moꝛã

aliquam in hoc traxiſſe cũ collaudatio ⁊
gloꝛificatio creatoꝛis nec bꝛeuis nec per⸗
functoꝛia ſit ſicut nec eẽ oʒ moꝛaq; huiui⸗
mõòi dicatveſpere illud ſiue finẽ illius mo
re qð eſt congruẽtiꝰ non impꝛobabiliter
dicet nec ſermo eius tanq; erroneus reu/

ciendus eſt Elucidabo autẽè iſtud ampliꝰ

⁊ dicam qᷣ in pᷣncipio boceſt in pᷣma par
te diei illius pᷣmi qua ꝓheta veſpam vo⸗

caſſe videtur multa facta ſunt que oĩis ſu-

bito et in non tꝑe hoc eſt in puncto tẽpo⸗
ris fieri poſſibile non fuit.Hoꝛũ vnuʒ eſt
creatio pꝛimi celi ⁊ terre ⁊ aquarſt. Secu
dum eſt creatio angeloꝛum. Terciũ oꝛdi⸗
natio angeloꝝ in officijs dignitatibꝰ ⁊ oꝛ

dinibus ſuis. Qaurtũ conſpiralio ange⸗

loꝛum maloꝝ ⁊ apoſtotatio eoꝛũ.Quito

caſus alʒ deiectio illoꝝ. Hecautẽ quinq;

cum perſcrutatius cõſiderauer inuenies
abſq; vlla dubitatioe facta fuiſſe in tem/
poꝛe aliquo cuiꝰ finẽ veſperã vocauit ſer⸗
mo ꝓpheticꝰ vel poſſet intelligi veſpera
caſus maloꝝ angeloꝝ.ꝗ et fuit eis occaſ⸗
⁊ obtenebꝛatio a luce pᷣma acpdara que
s eſt qᷓntũ ad naturalẽ illũiatione.Et ſi

em̃ miia luce ſcie ſue ſapiẽtie naturalis ad

huc clareat in multt tamẽ obtenebꝛati ſt.
Sicut doceber in tractatu ðᷣeis ſingula⸗
ri nec ꝓpter ſolã iſtam obtenebꝛalionem
dicta eſt veſpa finis moꝛe ſeu tẽꝑis illius.
yYmo etia ⁊ ꝓpter infrigidationẽqua ab
amoꝛe naturali creatoꝛis penitꝰ friguert
Ja em̃ nec ſcintilla hmõi amort apð eos
viuit aut ardʒ.ymo tolir mira ⁊ odiũ ipi⸗

— — . . õ

loe⸗
ſe nſt
steſtchin
nibenne tus
foneinepe
eirchiftn⸗
dpnneniven
orsdigan
fünnenei
tebnigue
Nher e
Glngeenet
emninutete
Ueftgatan
enigsdeore
Perperenen
ficgunnbo
tünigimne
torcklunta

ennanun

ndſcevrie

Aunpſontnne

IRdnen
Ghbnginnen
wsscpvol
Penpinus
locormit
Pnipcvcii
uſynpinen
ſolſcnegua

lberlaſogtig
aiſtnioru

Keatiin
Potniod no
linnpet

Derühein
utacrſmni
7 cna nesn
Aaecn
mn Audalnig
nnhinttian
arinigint
nde ſueinſen
mlüc dei
aehertnn
weeetdi
odeonlir
D
e ade
dentöe tun
winanſengin
nmein⸗
nenieſelinn
muniſeri gin⸗
isl ier
merei it
neng
eusunöen
–
Nahnee
enon l f,
ungum ,

umioniti

ↄuerſi ymo ponaſubuerſi ſunt. Addo in/
ſup quia poſtq; celum pᷣmũ creatuʒ eſt et
eius eẽ ſtabilitum atz firmatũ vtute per⸗

manentie ⁊ ourationis que habuerũt in
icium ⁊ inceptionẽ ſiue criminatiõʒ a bar
te pꝛincipu factũ eſt eius eſe. etiam mẽꝗſu
ratum menſura tẽpoꝛis et quies eius nõ

minus digna vt menſuraret᷑ tẽpoꝛe quo/

niam moius alioꝛũ celoꝛũ finis ergo mẽ⸗/
fure hmõi quietis ⁊ durationis vocata ẽ
veſpere ꝓpter conſumationẽ vel ipñꝰ vł
eoꝛum que in ea facta ſunt quonia ſubſe⸗/
cutum ẽ mane id eſt iniciũ partis alteriꝰ
diei in qua facta ſunt que narrabo.Utrũ
autem iſta duo veſpere ſe ⁊ mane eſſent
vere aui perſecte medietates diei qui vi/

.

inti quatuoꝛ hoꝛarũ eſt qualius cõtinet

pacium licet ſermo ſanctus non determi
net non eſt tamẽ contra veritatẽ aul rati⸗

onem. ꝙ quantitate a ſequẽtibus diebꝰ

non diſcrepet pᷣſertim cũ conſpiratio ma-⸗
loꝛum ſpirituũ quam pᷣdixi moꝛam tẽpo

ris ⁊ plixitatem reqrat Cum em numero
eoꝛum ſit innumerabilium milium et pᷣ
mus ac nobiliſſimꝰ eoꝛum contra creoa⸗
loꝛem pꝛimus ſe erexerit.qualiier hoc ve⸗

nit ad ot milia alioꝛum. Qualiter in hoc
ipᷣm inducti ſunt niſi tractatus aliquis et

ſuaſiones inleruenerũt. In tanta autem
multitudine quõ potuit eẽ tractatus bꝛe⸗
uis et ſuaſio atq; inductio nõ ꝓlixa cum
ſapientiſſimi creati eſſent et intantũ auſũ
ſtulticie deducti ſint Si em̃ homo ꝗ nõ ẽ
ſapiens niſi ad modicũ ſapientia natura
li auerti nõ poieſt a ſenſu ſuo vra vitate

ac rectitudine declinet niſti magnis ⁊ mul

nisvalidiſq; ſuggeſtiõibus ac ſuaſionibꝰ

quomodo illi tanta ſapia pꝛediti in tantã

veſaniam tpꝑe bꝛeuiſſimo induci potuert

ipſi etiam tanti mali inuentoꝛ tanto difſi⸗

cilus induci debnit q; aliquis alioꝛũ quã
lo eũ conſtat maioꝛi luce ſupiẽtia q; oẽs

alius claruiſſe potiſſimu cum nullus eoꝝ

exierioꝛẽ haberet inſtigatoꝛẽ ac ſuggeſto/
rem tanti mali.⁊ haberet vnnſꝗaſqʒ ſplẽÜ⸗

doꝛem ſapiẽtie qua pᷣditi erant foꝛtiſſimũ
mali illius diſuaſoꝛẽ ⁊ etiaʒ repᷣſſoꝛeʒ.hec
auteʒ oĩa idcirco dico vt appareat tibi ve
ſperam pᷣme diei hoc eſt pᷣmaʒ ꝑtem mul
tarum hoꝛaꝝ ſpaciũ habere potuiſſe pꝛo⸗

pterea que facta ſunt in ip̃a cum euidẽter
requirant tempus ⁊ ſubiio oĩa fieri nulla
tenus potuerũt. Ipm vero mane ſi ſecun
da pars diei pᷣmo accipia᷑ non minoꝛeʒ

tpis menſurã reꝗrere euidẽter eiuceſſereꝛ
nibi cũ diligentẽ conſiderationẽ feceris
hiis que in eodẽ fieri opoꝛtuit ⁊ que in eo

dem facta ſunt. Hoꝝ pᷣmum eſt creatio lu

cis iuxta modos ⁊ intentiones quas dixi
Secũdũ collaundatio ⁊ magnificatio cre

atoꝛis de ipſa illuſtratione ⁊ gloꝛificatio⸗
ne ſanctoꝛũ angeloꝛũ ⁊ de ipᷣa iuſta dam

natione ac deiectiõe maloꝛuũ ſe;⁊ de alijs
bonis doniſqʒ atʒ beneficijs creatoꝛis er
ga ſeipᷣos.Lerciũ qð verioꝛi oꝛdine ᷣmũ

eſt admiratio creatoꝛis in ſeip̃a.Sunt et
alia qᷓ ſanctis angelis patefacta ſunt ip̃a

claritate ſue gloꝛificatiois quoꝛum reue-
lationẽ ineffabilibus gaudus ⁊ iubilaniio
nibus ꝓſecute fuiſſe nullatenꝰ dubitãdi
ſunt ſicut de creatione generis humani
⁊ reſtauratione angelice ruine ex hoibus
7 de reperatione ciuitatis ſuperne ac in⸗
tegratione ipᷣius que quaſi detrũcata ac
mutilata erat per caſum maloꝛũ angelo⸗
rum. Sunt ⁊ alia multa ſecretioꝛa atqʒ ꝓ
fundioꝛa. In quoꝛũ conſideratiõe ? con⸗
templati one delectabiliter eos occupari
noluit creatoꝛ ⁊ ip̃a luminoſitas intelligẽ

tiarum ſuarũ amoꝛq; bonoꝛũ omniũ ꝓ⸗

pter gloꝛiam creatoꝛis eos figebat ac de

iinebat in eis. Nec eſt incõueniẽs ſimen

ſurampꝛime diei habeant ſequentes ⁊fůK
pᷣmavbiq; exemplaria ſunt ſequentium
poſſet ãt quis intelligere vnãquanqʒ di⸗
erum iſtoꝛũ veſpe ꝓpter occiduitatẽ tRis
qua cõſumptione ſui ipius que cõſuma⸗

no eiuſdẽ ẽ toto fluxu ſui eſſe inceſſanter
feſtinat. Mane vo eiuſdem tpis finis nõ
autem inqᷓ; eſt finis pᷣcedentis tpis mane
vocatũ eſt Sed inqntum iniciu menſure

ſequẽtis operis. Oè antẽ magis congruit
plano littere eſt vt intelligat dietum taqʒ
in cõſumatione vniufcuiiq; opis ſex di
erum et infine vniuſcuiuſqʒ illoꝛum. Qèꝭ
vo ſequit᷑ in ſermõe eodem ꝗa vidit de-ꝰ
lucem ꝙ eẽt bona tu ia ſcis figuras ⁊ mo
dos varios ꝓheticoꝝ ſermonũ.iuxta qꝝ
vnũ intelligit᷑ vidit id ẽ videri fecit. Que⸗
admodũ⁊ per eundẽ ꝓphetam alibi di-

citur. Nunc cognoui ꝙ timeas deum id
cognitũ feci tiꝑi ipᷣi in alijs viditvł ꝙ eſ⸗

ſen:t bona id eſ᷑ appꝛobauit in bonitatẽ
lucis quã pᷣnouerai añq;es faceret appꝛo

bauit inqᷓ; foꝛmãdo ipᷣaʒ in ſuo eẽ ⁊ oↄſer⸗

nuãdo.Et dixit pꝰ hoc Fᷣmo ſctũs diuiſit lu
cẽ a tenebꝛis.hʒ aut q̃ſtionté quõ diniſi
lucẽ a tenebꝛis cũ neqʒ coniũcia eẽt vᷣus

Pars pꝛima de vniuerſo.

qua agitur diuiſit a tenebꝛis. hocẽ adeo

ſeoꝛſum ⁊ longe fecit e a tenebꝛisvt eam
attingere nullo modoꝛum poſſit quẽad⸗
modu vides hanc lucẽ terre tenebꝛis oc/
cupari ⁊ hoc in eclipſi eiuſdẽ.Sic ⁊ lucem
aeris iſtius quo ſumꝰ noctis lenebꝛis ob
ſcurari.⁊ hic eſt dies celi ſiut mihi videt
de quo dicit alius ꝓpheta.Et thꝛonꝰ eiꝰ
ſicut dies celi quaſi ꝑſeuerans abſq; vlla
leſione vel diminutioe.Uocauitq; tucem
diem ac tenebꝛas noctẽ.de quibus ia de/

claratũ eſt ibi in pᷣcedẽtibꝰ quia nõ ſunt

aliquid ↄtrariũ luci ſed abſentia illiꝰ. Et
maniteſtũ eſt tibi quia lux et tenebꝛe ſiue
dies ⁊ nox non ꝓ ipᷣis tempoꝛibꝰ hic acci

piunf᷑. Sed queadmoduʒ vſualiter dies

le ⁊ nox eadẽ habitatio ꝑ pᷣuationẽ huiꝰ

luminis obſcurata. Nec oebet eẽ in ꝓba
bile libi. dies iſtos ſex eqjles fuiſſe cum p⸗
us dies ſit quaſi mẽſura quietis vel yma

nentie pᷣmi celi. Dies vᷣo quibus vtimur

inenſure fuit motus ſecũdi celi continẽtis

noueʒ celos inferioꝛes Quies em̃ motuſ
eundẽ debent habere mẽſurã oppoſitio/
nis. Decuit etiã vnifoꝛmi tacere eẽ menſu
rnis hmõi et vt nulla eẽt in eis confuſto ex
diformitate ⁊ vt creatoꝛ nõ videret᷑ diuer
ſatus in oꝑibus ſuis tanq; in maioꝛibus

maioꝛ menſura eidem neceſſe eẽt ⁊ in mi

noꝛibꝰ minoꝛ quẽadmodũ contingit in
nobis ⁊ in oꝑibus noſtrꝭ et etia in oꝑibꝰ
nature. Cũ omnipotẽti vtuti eius non ſit
contradictioant rebellio aut reſiſtẽtia in
gbuſcunq; aut quecũq; operari voluerit
Sed per oẽm modũ non ſolũ eadem fa/

cilitate maioꝛa ⁊ minoꝛa opatur ymo ea

imperioſitate cui eque obediãt ea que nõ
ſunt et ea q̃ ſuntgoc aũt non ꝓpter hoc

dico quado creatoꝛ opari non poſſit ⁊ ce⸗
lerius ⁊ tardius quedã quibuſda aliis.ſi

cut pꝛimũ hominẽ ⁊ tempoꝛe bꝛeuiſſimo

⁊ pfectuʒ fecit. alios vo per multos dies

⁊ menſes multaſq; coꝛruptiões ⁊ genera
tiones atʒ alteratiões ad cõplementũ ſui
eſſe⁊ perfectionẽ adduccitt.
MHNota de generatione cloꝝ.

aquis facta ẽ id ẽ ex materia que
erat interp ꝛimũ celum ⁊ terrã ali
oquin quid factũ eſſet de materia illa nõ

em̃ per motũ localem tranſſata eſt ad ali
um locũ cum aliꝰ locus nec tũc fuerit nec

Tam generatio celòꝛũ nouem ex

eẽ potuerit vt declaratũ eſt tibi. Quia ig
non eſt poſſibile eã remanſiſſe in loco in
quo ſunt celi iſti nouẽ cum locũ illum no
uem celi totũ impleant. Maniteſtae
ipam per coꝛruptionẽ tranſiſſe in genera⸗
tionem celoꝛũ.Coꝛruptio auni hec et gene
ratio nõ potuerũt fieri ſimulæ ſubuo qm
ſi ſubito facie fuiſſent. hoc ẽ in puncio te⸗

poꝛis.eſſet eadẽ materia ſimul veſtua fo⸗
mis celoꝛũ et foꝛmis ſuis. Si em punto
eẽt coꝛruptio materie illius hoc ẽ denuda
tio eiuſdẽ a foꝛmis ſuis ⁊ veſtilio ipius a
foꝛmis celeſtibꝰerit materia pũcto veſtita

vtriſq; vel nuda vtniſq;. Utrunq; aũlma

nifeſte impoſſibile eſt qm ſm hoc eẽnt ſoꝛ

me tam diuerſe ſimul in eadẽ matieria et

eſſent celi ⁊ aque ſimul in eodẽ loco facte
Atate generatio celoꝛu tllo⸗

igitur er nece generalo eelsinn.
rum.ſiue celi continetis nouẽ in ipe.Cau
ſa aut in hoc eſt quia materia illa er q ge
nera bãt᷑ ſ potuit coꝛtũpi ſiue denudaria

foꝛmis ſuis ſbito.⁊ ñi in iꝑe Si em i pucto

denudaret᷑ a foꝛmis ſuis eẽt. in illo pun/

cto nuda ab eis. Jam autẽ didiciſti alibi
materiã hmõi non eſſe poſſibile inuenne

nudaʒ a foꝛmis. Pꝛeterea ᷣm hoc in alio
nũc ab a.veſtita fuiſſet a creatoꝛe ſoꝛmis
celoꝛũ qui ex ea generati eẽni.⁊ ita in me/
dio inter illa duo inſtantia eẽt illa coꝛru/
pta ⁊ celi generati nõ eſſent.ſi vtruq; eoꝝ

factum eẽt in duobꝰ puncti tpis. Mſidi⸗
xerit quis ꝗa creatoꝛ potuit creare ea nu⸗

dum ? detinere nndam pꝛo beneplacito
ſuo ⁊ hoc opoꝛtuit ibi fieri.licet albi non
fiat.quia oꝑatio creatoꝛis nõ potuit nec

debuit habere moꝛã vel remoꝛationẽ ali

qntum ſola vᷣtute ſua oꝑaretur cuineq;

reſiſtẽtia ẽ neq; rebellio vt i dixi.Et ſicut

potuit veſtiri materia pᷣmi celi hoc eſt em
pirrei ſubito foꝛma ſua ⁊ reuera veſtiuit.

Sic etmultofoꝛtius potuit velſtire ſubito
celum ↄtinẽs nouẽ celos ſoꝛmis ſuis ma⸗

niteſtuũ ſit celum pꝛimu longe maius eſſe

celo illo. In hoc autẽ iam dixi tibi qꝛ erſi

non eẽt imporentia vel defectus aligs ex

parte creatoꝛis quo minꝰ hoc poſſet de⸗

fectus tamẽ erat ex pane materie quenõ

porerat ſubito denudarta ſoꝛmis ſuis et
ſubito veſtiri ꝓpter cauſas quas dixi. Dt

quis autẽ dixerit qa eo modo potuit cre/

are vel generare celos iſtos quẽadmodũ

creauit aut generauit empir:eũ aut eliaʒ
ipam terraʒ. Ja reſpõdi ſibi ĩ hocæ addu

Netiam ꝓbationẽ per qua feci le ſcite ga

4

mn

ungioe
Nainin
eus ala ge
alognonn
gn antoels
goorvonons⸗
Letennaaen⸗
ekuineri
opusͤton
Countun
Hickolſmne
hhorespnick
lsinenton
olotinene⸗
ſcergeien
ſennti
Pangenäſe
Mmilnonst
Mneſlhnapo
Sugenllut⸗
uhgapäͤeng

Pihhasgeuon

Mbn
gaſn
nultc
iſtOiniier
ſiſe lia
Genſenrpun.
lis naiii
peruidane

Mulonos,

yirusolan⸗

Wnttit
rii
ſiümtne
Mlitlutdn
Pppeprc
mmwumtf
hnicche⸗
Efünendnz

NN

unmneein

lnäfmin,

tnd

enniſerd
feri imeie,
em. doeinnt
lensimun
nisſuss ig
s ſuis 1Netubi
fumatnagien
pnſesDgi
leeſtqüfn
e natidet
riaſnanl

Rtcoenüpiſaean.

2 „7 0C e8
dfnede⸗

4 ickeund
nenlec i
1o nſtenigili⸗
inoehlin
dob d le.
mudun i
mütimn⸗

Fo.

generatio celi empirei ⁊ terre ſubito facte

unt et in non tempoꝛe et quia non pꝛeceſ

ſit eas alia generatio vel coꝛruptio coꝛpo

rał aliogn deduceret nos via hec in erro/

rem Ariitotelis de infinuate generatiõis
et coꝛruptionis ⁊ motus de antiquitate ſi

ue eternitate mũdi. Quia igitur mareria
media inter illa duo creata eſt cum eis cu
ius pars coꝛrumpẽda erat in generationẽ
celoꝛum vt iam oſtendi tibi. Manite/
ſtü eſt oiſſimiles ex neceſſitate fuiſe gene/
rationes pᷣmi celi et nouem ſequentiuʒ et
tu ſcis inrentionẽ mea in capitulo iſto.qa

ego non intendo hic niſi vt quodcũq; di/
rigere te et erigere ad intelligendũ ſermo
nez ꝓphete de generationibus iſtis et de

fendere planũ ſermonis ipᷣius ipᷣm etiam
planũ ſermonis iſtius hocinſinuat.Si eĩ
deus in pᷣncipio creauit celum et terra cuʒ
pncipium illud conuenientius intelligat᷑
aut pncipiũ tempoꝛis aut pꝛincipium ope
ruũ ipius creatoꝛis ſiue operũ dei. HNeceſ-/
le eſt ſubito creata fuiſſe celum etterram.

quia ſi in puncto tempoꝛd creata ſunt hoc
maniſeſtu eſt. Si do ante ea nibil creatrũ
eſt. Similiter neceſſe eſt ipᷣa ſubito creara
fniſſe.Quẽadmodum em pᷣdixi tibi.quõ

crearetur pꝛimũ celũ per partes.⁊ a q̃ par
le eius incepiſſet creatoꝛ eius creationeʒ ⁊

PVpter qua lamen creatio eius eſſʒ in tem
poꝛe.ila vt pars poſt partẽ crearetur cum
ſola virtus oiuina ibi operaretur.et nibil

eſſet ei reſiſtens aut retardans neq; p coꝛ
ruptionem alterius coꝛpis aut denudau⸗

onem marerie ip̃ᷣius celi ab illa foꝛma ne⸗

ceſle eſſet veniri ad veſtitionẽ eins quave
ſciẽda erat foꝛma celeſti.Quare ſubito in

materia ſua et foꝛma creatum eſt genera/
tio vᷣo ceteroꝝ celoꝛum quia ꝑ coꝛruptio

nem aquarum er ip̃is facienda erat. Coꝛ⸗
ruptio autẽ coꝛpoꝛalis ommis ex neceſſita
ʒe fit in tempoꝛe ſicut et omnis alius mo/

aus coꝛpoꝛalis. Sicut declarauit Ariſtote

les in auditu ſuo hoc eſt in libꝛo queʒ vo
cat auditum ex neceſſitate facienda fuit in
tempoꝛe eodem quo facta eſt aquarũ coꝛ
ruptio in generationẽ ipoꝝ.habet autem

queſtione a qua pariẽ cepit generatio ce⸗

loꝛun et veriſimiie quidem ẽ vt primũ ce⸗

lu qõ applanon vocant pꝛimũ creatũ fue⸗

rit hoc eſt in pꝛima parte diei.⁊ deinde ce
lum ſtellarum fixarum quaſi in ſecunda

parte. Tercio celum ſaturni et ita donec

veniatur ad celum lune,quod eſt vltimu;

3 a

nouem celoꝛum iſtoꝛum. boc etiam regn⸗

rere videtur ipᷣe oꝛdo dignitatis et nobili⸗

tatis eoꝛundeʒ. Certum enim eſt qa coma

paratio celoꝝ iſtoꝛũ eſt in nobilitate vtu
te dignitate adinuicem que eſt in altitudi

ne et poſitione ipoꝝ⁊ ſcom alpetrangi in

velocitate et larditate motus. Nõnullis

etiam videtur o pationes celoꝛũ ⁊ vtutes

influentes eſſe ac deſcendentes a pᷣmo ſu

per ſcᷣm et etiam ſuꝑ omnes inferioꝛes
ad hune modũi ſe babet ð alis.Quia vo
ipſius eẽ adeſſe et generari et generare ea
videtur eẽ comparatio que eſtvirtutis ad
virtutẽ in omnibus que oꝛdinẽ habẽt ad⸗

inuicem idem videtur eſſe oꝛdo creatidcis

ſiue generationis celoꝝ qui eſt et virtutu,
eoꝛũ. Quare vnũquodq; eoꝛuʒ eo oꝛdine
quo recipit vᷣtutẽ a pᷣmo ⁊ vniuerſali fon⸗
te recipit et eſſe. Uerũ igitur eſie ꝙ dixi ge

inter iſtos nouem celos pꝛimũ.id ẽ in pꝛi-

ma pte diei ſcðe creatũ ẽ applanon. Dein

de celũ ſtellarũ fixaruʒ et ita de alijs.Ecõ

trario vo foꝛtaſſis alicui videatur qm̃ celi
iſti nouem ſimul omnes creati ſunt.Cum
enim ꝓpinquitas ⁊ elongatio nihil ſit ad
creatoꝛe cum attingat a ſummovſq; deoꝛ

ſum et a pꝛimo creato vſq; ad vltimũ eqli
ter hoc eſt cum non magis pᷣſens ſit ei bꝛi⸗
mũ q; vltimũ aut aliqdð medioꝛum mani

feſtũ eſt non adiuuani operationẽ creato-
ris vel vᷣtuteʒ ipᷣius aut impediri ſiue ⁊ re

tardari bhmõi pꝛopinquitate vel elongatit

one.Quare non eſt ꝓhibitus creatoꝛ aut

adiutus ſiue impeditꝰ vllo modoꝛũ eque

cito operari generationem ſine creationę
celi lunaris et cuiuſcunq; alioꝛum.cũ eniꝰ
ex omnibus modis ſuis nihil ſit potiꝰqᷓn

tũ ad virtutẽ ſuã in celo appianon vł celo
ſtellaꝝ fixarum q; in celo lune aut in quo
cunq; alioꝛum bmoi autem exemplũ è de
artifice et operatoꝛe qui ſolã virtutẽ ſuuꝰ
ſiue ꝑ ſeipᷣm ſolum opatur et qui nibil ba

bet adiuuenti ad operanduʒ plus in yno
loco vel materia q; in alio vel alia. CTalis
enim nõ operabitur pꝛius in loco vno. e
poſtea in alio. Pꝛeſertim cum eius virtus

aut ars non ſit alligata vni operi aut vni

loco aut vni materie. Sed ſic potens atq;
liberrima et vgicunq; et in qouſcunq; vo
luerit operari qualẽ manifeſtũ eſt eẽ vtu/
tem eẽ creatoꝛis qui invno loco operatur
folia in alio floꝛes.in alio fructus.in alio
ſemina. in alio lapides pꝛecioſos. in alio

metalia. in alia plantas,.in alio angmmalic

Hars peimade vntuertro

xeopatur ila vnũquodq; iſton ac ſi vnum
ſolu oꝑaret. Nõ em̃ ex hoc ꝙ taʒ magna
tanq; multa opꝑatur.aliꝗd eoꝛũ aut minꝰ

bonnu aut minus bene opatur. qᷓ; ſi ulli ſo
li intenderet qualiter ſi per ſe ſolu aut vir/
Intẽ ſuam ſola hoc eſt abſq; aminiculo et

meditatione virtuns alteriꝰ creauit celos

iſtos nouem ſimul eos creauit.hoc auteʒ

Dico quia cũ creatoꝛ per aliavirtutẽ opera

Iur q; per ſuã tũc indubitater operant iu⸗

ria mo dũ virtutis illius.quẽadmodũ cuʒ
p frigiditatẽ coagulat aquas aut cõgelat

e.a.s ſucceſſiue et per pres et ea velocitate
qua poteſt frigiditas et qua hoc patit fie⸗
ri materia in qua opatur. Si ergo ꝑ ſolaʒ

virtutẽ ſuam creauit celos hoc ẽ nulla vir

tulte alia agente adhuc vel cooperãte, nul

la ſubeſt cauſa vel ratio qᷓ ꝓhibuerit eum
creaſſe omnes illos ſimul.ſed neq; virtus
Aliqua cooperata videt᷑ ad creation eʒ ce/
loꝛuũ niſi foꝛte ꝗs dicat vtutẽ applani.hoc
eſt ᷣmi nouem celoꝝ cooperata fuiſſe atʒ
egiſſe in partẽ aque ſibi ꝓrima eiq; ſimili
tudinẽc.id eſt celeſtem foꝛma ſibi ſimilẽ im

pꝛeſſiſſe.⁊ ita ſecundũ celũ generaſſe.qauẽè⸗
admodu ignis cũ generatus ẽ iuxra mate

ria receptibilẽ ſue actiõis et viriutis indu⸗

bitanter agit in illa et generat ex ea igne⸗

gliũ. Cum ergo partes ille aquarũ ex qui

brꝛs inferioꝛes celi generati ſunt receptibi

les eſſent foꝛmarũ celeſtin. Sicut appet ꝑ
hoc ꝙ ipᷣas iam receperũt. Uident ⁊ rece

pribiles fuiſſe vᷣtutũ et actionũ ipaꝝ.Oĩis

eEi materia ex qᷓ aliqd generale ẽ ex neceſſi
ate receptibilis è virtutis et actiõis illius

aõ er ea generabile ẽ⁊ cuiuſcunq; ſilis illi
Hic ẽ fimilis illi in foꝛma virtute et actiõe
Quia igitur oẽs iſti nonẽ celi ſiles ſunt li-

cei nobilitate ⁊ alijs cõditiõibus differat
manifeſtů ẽ mayria ex qᷓ gen erati ſũt rece
ptibilẽ eẽ virtulis ⁊ actionis vniuſcuiuſq;

neq; agit anteq; ſit.ↄſequens eẽ videt᷑ ce/

los generatos eẽ vnũ poalind ⁊ nõ ſimui
Qſi verũ eet foꝛſita vnũqð q; magt ↄne⸗

niret dici generatũ a ſeipᷣg et hoc e qa ps

vniuſcuiuſq;ʒ ſit generati ls generata gi

gnit ſibi ꝓnmꝗ et illa gen erata gignit aliã
⁊ita donec ↄpleat generatio tonꝰ. Hui⸗
aut exemplũ ẽ magne ſicut tibi dixi⁊ ĩ om

ni coꝛpe ptinue ⁊ p partes generato. Mul

tis etia circa hoc videt᷑ eẽ diſſimilitudo ce

his ſcripſerũt.

lon inuicẽ generalio ꝗppe aſſimulat vbi⸗
qᷓ; genituʒ genitoꝛi.Uñ et generanio dicit᷑
aſ generis ſin natio ſiue genens luii aliũ
tranſfuſio. Uñ igi tanta diſſimilitudo int
applanon er celuʒ ſtellarũ. Silr ⁊ inter ce
lũ ſt ellatũ ⁊ inter celũ Saturni.⁊ genera

liter mter oẽs in virtutibꝰ opationibꝰma

gnitudinibus ⁊ etis motibus. ſicut apꝑet
ex nactatldus ſ. tolomei et alioꝛũ quide
oꝛſitan dicat aligs ga ſer⸗
mones ꝓphetarũ ita crebꝛo clamat.quo⸗
niam deus celos fecit ⁊ qm̃ opera manuũ
eius ſunt celi ⁊ adeo vehemẽter execrant

aliũ fuiſſe vel factoꝛẽ vel coopatoꝛẽ celoꝝ
q ipe ſolus creauit nouẽè iſtos celos.?⁊ cre
anit eos ſimul. Unð in ſermone iſto nõ ẽ

dictũ fiant celi vl fimamẽta in medio aq̃ᷓ
rũ ſed fiat ſirmamẽtũ ac ſi oẽs illi celi vnũ
celũ ſimul ſumpti acciperent.⁊ factio eo⸗
rũ factio vnius et vna.Et licet matetie eo
rũ receptibiles ſint foꝛmaruʒ celeſtiũ. Si⸗
cut pᷣdili tibi tamen ip̃i nõ ſunt poſſibiles
impᷣmere eas quẽadmodũ neq; cum ma⸗
teria hominis hoc ẽ coꝛpus humanũ rece
ptibile ſit foꝛme humane nõ tamẽ hõ po
leſt iᷣmere illavel dare. Siue em̃ aĩa hũa

na fo:ma illa ſit ſiue pars illiꝰ foꝛme. Ma
nilſeſtũ ẽ homineʒ nõ eẽ datoꝛẽ huiuſmoi

foꝛme nec poſſe unpᷣmere illa. Sic pᷣmum
nouẽ celoꝛũ licet materia celi ſtellati rece⸗
pꝛibilis eſſet ſoꝛme teleſtis no lame ipſuz
potuit eſſe datoꝛ hmõi foꝛme.nec adbuc
cogitalũ ẽ ꝙ celi ſint generatoꝛes celoꝛuʒ.
Alioqn etia regio elemetoꝝ ꝗᷓ ẽa luna vſ⸗
q; ad terrã. celis plena eẽt alijs ei celis fe⸗

cuũdis aſz generatibus celũ lune ſterile nõ
manſiſſet. Generaſſet igr celũ aliud fili-

eins aliud ita donec veniret ad terrã. A

q̃ parte aũt inceperit creatoꝛ fabꝛication?

celoꝝ ſeu generationẽ. Utrũ a pte lalitu/
dinis ſeu pfunditat aut ſpiſſitudinis aut
eoꝝ.Scõm boc ergo pᷣmũ celũ generauit qu
ſecundũ ⁊ iia de alus ⁊ quoniã nihil gene
rat añcq ipᷣm ſit generatũ. quemadmodũ

que ptes in eis pᷣmũ generate ſint. Uliruʒ
ĩterioꝛes ſcʒ hoc ẽ ↄcauitatib eoꝝ ping⸗
oꝛes an iiie qᷓ ſũt ex pte ↄneritatis merito

gs querat.licʒ nõ referat que. Si gs iñ co

rũ ſimiliũ qᷓ ex pnb⸗ ſeſe inuicẽ ↄtinẽtib⸗

cõpoſita ſunt videbit generationẽ huiuſ⸗

modi partiũ ſimul incipere? vniꝰ cuiuſq;

ptis partiũ ſilr.Oè ſi ꝗs dixerit quia inter

fo:mas aquarũ el ſloꝛmas celoꝝ ex quib⸗
generati ſunt no ẽ ↄtingentia ergo no eſt
motus ab hiie in illas. WMotus em̃ omuis

generatio nis ⁊? coꝛruptonis eſt ab allero

— ———

Eſorfiͤl

=ꝛ
S=

alseitſil
nbocaun

ſonnuggl

npt Mn
anlicn ſin

=

—

lanppltt

alkreaaßs
Coeitedon
itnemhic⸗
Contnxi
mhionrzuß
lilulsat.
ſeüünirhen
ſaneutlani⸗
ollgcrep
ſfurhtitne
Mutei ſen
mnskoninuren
eNthentioma

er Gosen

—N—¶w—¶—¶—¶—¶—¶—¶—¶—¶—.îo DT– zrmn

=

=— = —⸗=
S

etgosſecd ai
ſtenicn
föpanidsan⸗

Wendeonn
Wnoregu
Uneruelen
Glzönedeg
Rpannuipon
Mlihpllse⸗
enclauiſi⸗
ſiſſemnmma
neſtcnicun
ſubnmninia
ſetunoeſan
Mninor
hend
dltgnfn
mierco⸗

EE
Se

EEE

æ
Se
S

SE

E
S=
= S=e=
= ☛
2
——

⸗
E-
=
=
=
SS=
Se
—

=
S=
—
=
=2
☛
ͥͤ—

=„
S
S
—
—
=
—
—
—

Rofuemnmri⸗
Garnadiini
ſeleni
i ng
enidoidn
Clonagitin
fndaig
A arrdeen.
osſeuntcögen
tideoſeheninn
ſcdeiagat
tanirnicee
nenini uifld
npi tccger nt
saa Tg
sinnaptid
idrie
sricwet
e mnir ſilnt
im Zeetnt
ſiuelbe⸗
nnhnit l⸗
eelnaanc,
ſmnecehun
goebmöhmt⸗
ilin rn⸗n
raio eninii

oppo ſitoꝝ in alterũ.et hoc ꝑ mediũ.alio⸗
An ſaltus eẽt ſubitus generatio a nõ eẽ in
eſſe. In hoc autẽ dico quia mediũ ẽ inter

has loꝛmas et ſi non verum aut mediuʒ
pꝛopꝛiu. Manifeſtũ em̃ eſt quia aqua
quantũcunq; ſubtilis aut pura amplius

ſubtiliari poteſt.? ꝓpinquioꝛ fieri nature

ac ſubſtacie aeris. Sic et aque de quibus

celos fuiſſe dicunt ſubtiliatione ac depu/
ratione amplioꝛi pparate ſunt vt formas

celoꝝ reciperẽt et hec ſunt media per que

tranſiuerunt ad foꝛmas celeſtes. Magis
autẽ ſubtilis et magis depurata aqua eſt
mediũ inter ipſam ſᷣ̃m naturalẽ puritateʒ
ſuam ⁊ nobilitatẽ foꝛmarũ celeſtium ⁊ ge
neraliter om̃e ꝓpinqus alterutri extremo
rũ via queda ẽ ⁊ mediũ tranſeundi ab al-
tero in alterũ. Nec debes opinari ꝙ alia
virtus fuerit pᷣparans aut pᷣ̃aptans aqᷓs il

las ad hoc vt foꝛmas celoꝛũ reciperent qᷓ;
creatoꝛ.Solus em̃ abſq; participe ⁊ adiu
toꝛe celos fecit. et omnia illa pᷣmoꝛdialia
opꝑa.id ẽ mũdi tocius partes.Quãaãdo aũt

iſta pᷣparatio aquaruʒ facta fuerit nec iſte

ꝓbheta determinat neq; aliꝰquia nec de

pparatione quicq; expᷣſſe loquitur qre ſal
ua veritate ſermonis ip̃iꝰ intelligi poteſt.
quia pᷣma die quado fiebant ea qͥ facta pᷣ
us narrauit potuit fieri iſta pᷣparatio illis
autẽ expletis et ↄſumatis create ſũt foꝛme
nouem celoꝛũ.ſecũda die et materijs ſuis

imp̃ſſe vel totum qð ptinebat ad genera-
lionè iſtorũ celoꝛum videlicet ⁊ pparatio
materiarũ ipᷣoꝛũ et foꝛmarũ eorundeʒ im

5p̃ᷣſſio ſecunda die facta ẽ. Si ꝗs autẽ dixe
rit qa non indiget creator omnipoteniiſſi

mus pᷣparatione hmõi vł pᷣparatore.¶ e

rũ gdem dicit qm̃ vᷣtus creator in vli ni⸗
tate ẽ ſufficientie ⁊ copioſitati Materie ta

men celorum denudani a formis aqueis
neceſſario indigebant ad hoc vt formas

celorum tamlonge ab illis diſtantes reci/

perent hmõi ve denudatio nõ potuit eſſe
quado ſieret.aut in puncto tempis aut in
tpe et ꝗd ex vtroqʒ accidit iam pᷣdixi. Nec
debet iibi mirũ videri ſi formarũ celoruʒ
nõ fuit alius doctor q; creator cũ de om̃i

formsa ſubſtãciali hoc multi ſenciani pᷣpa

rare ꝗdẽ poſſunt vtutes naturales materi
am ex qᷓ faciẽda ẽ generatio natural ⁊ fu⸗
gare ad ea diſpoſitiones ↄtrarias ſiue re

. kranates formis ꝗbus ſup nelcienda eſt

en forman illaru q̃rũ impᷣſſio generatõ

elt ſ ẽ ſubſtacialiũ nõ alius dator q;ᷓ cres

16 62

xxrxriiij

tor illarũ deus cum oĩs forma ſi: ubſtãcia⸗

lis etia ſubſtancia ſit. Qè vo ↄſequẽter di
ccu ẽ.Congregent᷑ aque q̃ ſub celo ſuntin

locũ vnũ. Manifleſtũ eſt hic factũ eſſe
poſt creationem aquarũ ſolo verbo ⁊ im
perio creatoꝛis. Naturalis em̃ oꝛdinatio

aquarũ ſiue poſitio aut ſitus earum circa

terrã eſt.et ipᷣe aque velut amictus circun/
dans illũ.Sicut dicit alius ꝓpheta.Abiſ
ſus ſicut veſtimentũ amictus eius ⁊ alius
ſapiens. Quis poſuit aqs qſi in veſtimẽ⸗
to.Qt aũt in partẽ ſeceſſerũt ⁊ ſuꝑ mõtes

aque etiam ſtant.ſicut dicit alius pppeta
ga ſuꝑ montes ſtabunt aque ⁊ ꝙ in loco
nõ naturali ſibi ſunt cõtra natura ponde

roſitatis et fluidatis ſue.factũ ẽ non natu

rale aliqᷓ virtute ſed ſolo verbo ⁊ imperio
vt diximꝰcreatoꝛis et iſta ↄgregatio non

noue creationis opus fuit.ſed iam creati

opis videlicet aqruʒ in locũ aliũ traſlatio
et collocatio. Uñ nõ dicit᷑ in ſermo ne pꝛo

phetico ꝓpter illud factũ ẽ veſpe et mane
dies vnus. ymo ↄiungit᷑ opi ſequẽn dieĩ
⁊ hoc ẽ quoniã ↄgregatio aqrũ ⁊ denuda
tio faciei terre ꝓpter ſequẽtis diei opꝰ fa/
cta ſunt videlicet ꝓpter fecundationẽ ter⸗/

re. HNõ em̃ poterat germinare herbas nia
tæẽtes aut ꝓducere vegetabilia aquis ope
rientibꝰ eam. Cõgregatio igr aqrũ in lo⸗
co in quo ſunt concluſio ẽ partim ſcientie

naturalis partim ſciẽtie diuinalis. Sicut

appet ex medijs quo p̃ᷣmiſi. Querat autẽ
merito quis quõ aque dicant᷑ cõgregate
in locuʒ vnum cum tam multa ſint maria

⁊ nõ ſit vnũ mare qð oẽs aqs ↄtineat In
quo dixerũt ꝗdem ꝗa maria ola vnũ ma

re ſũt et ꝓpt᷑ ↄtinuatiões ipoꝝ q ĩ gbuſdaã
maribꝰmanifeſte ſunt ⁊ hoc exꝑimẽto ſci/

unt multi eoꝝ ꝗ ↄuerſant᷑ in maribꝰ ⁊ va

* .

cant nauigiis. In alijs vo maribꝰ occulte
ſunt ↄtinuationes iſte &l ꝓpter diſtanti⸗

as ſuas a nobis vel ꝓpter ſuꝑ poſitioneʒ
partiũ terre aperientiu maria vel ꝓpier ꝑ

tes eoꝛũ.ſic ſamoſum eſt de ſicilia qm̃ ſuꝑ
mare ſita ẽ ⁊ qttuoꝛ et qnq; montibꝰ qus

ſi columnis totidẽ ſuſtentantur.Aliꝗs vo
intelligit locũ vnũ magis dictũ diuiſiue ſi
ue ſepatiue qᷓ; ↄiuncte ⁊ hoc ẽ quonia cre⸗
atoꝛ magis itẽdere videbat ſeparatiõeʒ
earũ a ſupficie terre q; ↄgregationẽ earuʒ
in locum vnũ. Tu vo m intentionẽ meã
⁊ opinionẽ in hoc reminiſcere eoꝝ que di
diciſti in libꝛso Metheroꝝ ariſtotelł in capi
tulo de mari et gullis eius ⁊ ð abn gis

E

gna quã dicit ariſtoteles matricẽ aquan⁊
ex ula oia maria tanqᷓ; gulfos vanios.⁊? re
dudatias exire ⁊ nõ recedes ab intelleciu
ꝓpheie iſtius qui dicit ruptos fuiſſe fon⸗
tes avyſſi magne et ex illis inundaſſe dilu

—

niu. Atiende aũñt ꝗa ex eodes verbo etim

.

perio creatoꝛis videt᷑ fluuioꝛu ommiuũ de⸗

2 —

curſus ad mare eſſe ſiue ad maria. Si em

ſtarẽt ſuꝑ terrã abſq; fluxu ex neccitate oꝑi
ret eã et ꝓphiberẽt fertilitateſiue fecũditatẽ

ip̃ius. Ad hoc idẽ ſpectat qð dictũ ẽ. Sta⸗

tuit a quas quaſi in vtre hoc eſt ipᷣas inſta
biles fluidas ſtare fecit in loco non ſuo
ꝓhibẽdo fluxũ eaꝝ q̃n ĩ vtre.Et qꝛ vt dixi
OPperatio iſta videlicet ↄgregatio aquaꝝ
pᷣparatio erat ad opus ſequenus diei ſub
iunuit deus et dixit. germinet terra herbaʒ
virentẽ et facientẽ ſemen ⁊c.et in fine ſub/
iunxit et factũ eſt veſpere ei mane dies ter

cius.Et ga opus iſtud videlicʒ hmõi fecũ

dationis terre nõ habet cauſam naturalẽ
hoc ẽ no eſt ipſi terre de natura coꝛꝑeitatt
ſue maniteſtũ ẽ quoniã nõ ei niſi ex vboꝛ
imperio creatoꝛis. Lerra em̃ per ſe hoc eſt
per modũ quo ẽ terra nõ ẽ generatiua ni
n terre. Supꝛa naruramigitut ſuã ſuꝑad
dita ẽ ei viriꝰgerminãdi ⁊ fructificandi ta
lia. Quare manifeſtũ ẽ tibi iſtam fertilita
tem terre concluſiones eſſe partim ſa entie
naturalis.partim ſcientie diuinalis. ct in/
xta hunc mo dũ currit res in fecundatiõe
gaãrum ad ꝓducendos piſces et alia adti
ca animalia. Hanc autẽ queſtionẽ de du⸗
plici ſecũditate terre qbus ꝓducit vegeta
bilia animalia ppter qð nõ pᷣus de ferti
litate ſeu ꝓfundita ie aquarũ qᷓ; de fecun
dlitate terre locutꝰ ẽ ſermo ꝓpheticus cuʒ
em̃ aqua poꝛ ſit in oꝛdine eiementoꝛuʒ q
terra poꝛ eſt ⁊ eius fecunditas ⁊ pᷣoꝛ eida
ta qᷓ; terre pᷣoꝛ igi oꝛdinãda fuit. In quo
reſpondeo quia ſecunditas terre q gignit
vegetabilia poꝛ eſt ea fecunditate eiuſdeʒ

q̃ gignit animalia. Sicut vegetabilia pᷣo/

ra ſunt ipis animalibꝰ ⁊ ppter hoc gene⸗
ratio eoꝝ ⁊ vis generatiua q ſcilicet gene
ratur pᷣus oꝛdinata ẽ in ſermone ꝓpheti/
co.deinde po fecunditatẽ aqrũ ⁊ generati
onẽ animaliũ aq̃ticarũ fecuditas ſecũda
ipᷣius terre q̃ gignit animalis oꝛdine ẽ re/
cliſſimo mirata ⁊ ipᷣa ẽ pars opationis di

ei quinte.Opatio vo diei qrte fuit creatio

ſtellarũ ei luminũ ⁊ oꝛdinat᷑ poꝛ oꝑatioi⸗
bus vegetabiliũ ⁊ animaliuʒ et creatione
ipius hominis ꝓpter hoc vi gdam putat

Pars pꝛima de vniuerſo

ga ſtelle ⁊ lumina cauſe ſunt ipoꝝ non ſo
luũ generatiue ſed etiã regitiue de ꝗbus tã
młta ſcripſerut vt vix etia legi poſſint.Cõ/
cedenduũ autẽ eis ẽ ꝙ ſtelle multa adiuto
na pᷣſtant et generationi ⁊ ↄſeruationire
rũ generabiliũ.Uerũ nõ eſt eouſq; vt ho

mines hmõi putauerũt⁊ de hociam mul
ta ſcripta ſunt tibi. Siue ergo hacde cau⸗/

ſa pᷣoꝛdinate ſunt eis ſtelle et lumina ſiue

ꝓpter hoc ꝗa oꝛnatus ſunt coꝛꝑis pᷣoꝛ ac
nobilioꝛis q; ſit aq̃ᷓ et terra. Siue pꝛopier
hoc quia nobilioꝛa vidẽtur ex inco:rupii/
pilitate ⁊ ꝑppetuitate ſua.recte pᷣpoſita ſũt

illis in ſermone ꝓphetico. Habet tamen
queſtionem quare remorata ſeu retarda

ta fuit creatio ſtellarum et luminũ vſq; in

quartam die ⁊ determinatio hmõi queſii

onis pendet ex certitudine eſſenciarum ⁊?
compatione eaꝝ ad celos ſuos.hoc eſt in
ꝗbus ſunt videlicet vtrũ ſint inſtrumenta
celoꝛũ per que operãtur in mundũ iſtu in
ferioꝛem an ſint ꝑtes.an oꝛnatus eoꝛuan
ſint aggregationes luminũ in ꝑtibus ipi⸗
us celi ſicui apparet apud nos in ꝗbuſdã
gemmis. Memini em̃ me vidiſſe ſmarag⸗

dum. in cuius ſplendoꝛe apparebant tres

ſtellule lucidiſſime.Et certu eſt de lapide
ꝗ dicit᷑ eliotropia quia ipᷣe ẽ lapis viridis
ſtellis rubeis ſtellatus. Et quidem iaſpis
inuenitur viridis coloꝛis et guitis ſangui
neis guttatus. et quidẽ alius innenit om

niũ alioꝛũ lapidum coloꝛbus picturatus
Qi ſi ſtelle et luminaria inſtrumela ſut ce
loꝛũ congruũ fuit vt tunc hmõi inſtrumẽ/
ta celis darent cum eis operari poſſent et

non ante. Quia igitur circa aptata eſt ter
cia die ſimiliter et aqua vt in eas poſſent

operari celi vegetabilia ⁊ animalia aliaq;

omnia generabilia ꝓput viſumẽ aſtrono⸗
mis et multis alüs ex phyloſopbis meit⸗
to quarta die fabꝛicata ſũt ⁊ aptata hmõi
inſtrumen:a. Uerũ de boc alibi altius et
latius pſcrutandu erit et a ꝓpoſito e in⸗
tentione pᷣſentis tractatus longe eſt expo

nere capitulũ illud pᷣmi libꝛi legis bebꝛeo

rum ? tractatum deſiderat grandemp ſe

2 inueſtigationẽ diligentiſſimã quoniam

habet queſtiones plurimas ⁊ ad deterimi
nandum difficillimas. Quantu vo perli⸗/
net ad pᷣſentem tractatum ſufficiat tibi co

gnolcere ſaltem ex parie quia ſermo ſapiẽ
tis et ſancti viri ꝓphete ſcilicet hebꝛeoꝛu;

ſermo veritatis eſt. Jam enim patefeci ii⸗
bi in hijs qͥ pceſſerunt que neceſſitas coł/

thn

(Whinlme

Genmgen
Cngenetet
vibosals
Punront
eet rin
mnnlli
cunven

nimoc
Enngoat
ſunelnenun
llmlu
zyutn.
Nnpratron
Pronmun
Ulnneni
piuenn
iterwpe
n
ſcpergad
wocennd
pni de⸗
Kapesi
Nsgladä
goedens
ſonlens
Deennis,
bbusoupt
Nuplanauer
rnun
ſenſrenge
un
grctets
Mageicen
nſcn
Kütwie
Mlpng
mmenze
chlen
etichene

re
ſc
he⸗
Phaczn
niſſrn
hnſchen
afneig
h

lnßzen
Aene
ZZ
ekelgte
udebarnn
geagoban
eleainn
ſuntcchefe!
en Jumn
dimetbe
H
cco, Daor
ordafare
merbunmnife

minauotiice

Meineeicen
losſuos
wüſnntnt
iurmnmni
1410ne

oeess
cünnd
aariprrban
„Sen Ede⸗
ns anc,
wlorsagn⸗

git corpa pᷣma creata eſſe et non generatà

Si enim generata eſſent non eſſent pᷣma.

cum generata eſſent ex neceſſitate ex coꝛ
poꝛibus alijs. generationem quippe coꝛ⸗
poum non niñ ex corpibus fieri poſſibi/
le eſt. Patefactum etiam eſt tibi ꝙ coꝛpo
ra pᷣma videlicet creata non fuit poſſibile
elſſe celum vltimuʒ ⁊ terram ſolummodo
alioquin inter celum et terram fuiſſet va/
cuum. imo celum er necefſitate fuiſſ terre
contiguũ et poſtendi tibi. Quare inter ce

lum et terram creatum eſſet coꝛpus vnuʒ
vel multa.ex ꝗbus facta eſt generatio coꝛ
poꝝ medioꝝ pᷣmoꝛum videlicet trium ele
mentoꝝ et nouem celoꝛum nobilioꝛũ. Et

non nominauit illud medium vel illa me

dia ſapiens iſte ne minatione appꝛopᷣata

quinpotius nominatione mutuata. Hô
em̃ vere ac ꝓppᷣe nominationis aquis eſſe

otuerunt coꝛpa illa media.Dixi etiam ti⸗

i ꝓpter qnià celum vltimnʒ et terram p/

mo creari opoꝛtuerit in oꝛdine creationis
coꝛporũ. De aquis vero quas circa celos
eſſe ſapiens iſte vel ſanctus dicit ſcire de⸗

bes quia cũ hominibus duplerx vita a cre
