nõ incõpabiliter maioꝛ amoꝛ ẽ eis coꝛpm öpa felicitate cõtentus eſt nec bealum ſe re

ſuoꝛũ cũ ea viderint gloꝛificata ꝓ magni/ putat cũ in miſeria videt amicos ſuos eſſe

tudine aũt amoꝛꝭ in amatũ ẽ magnitudo et ſemper ſibi ad beatitudinẽ deeſle repu⸗/
gaudij eradeptiõe amati. WManifeſtũ tat beatitudinem eoꝛũ quos amat. Quia

igr ẽ ex receptione coꝛpm gloꝛiſicatoꝛũ aca igitur angeli ſancti ac beatiſſimi tato am/
creſcere eis gaudiũ ĩeſtimabile. In ipᷣa ei plius tanto rectiꝰ ſ inceriuſq; diligũt ami⸗
gloꝛiticatiõe hmõi pficiẽt ⁊ ipſe ſm vires cos ſuos q;ᷓ boni homies diligere poſſint
ſuas exterioꝛes ſic ĩ pcedẽtibus audiuiſti. in vita iſta amicos ſi uos neceſſe eſt tanto
ercio cũ tatus amoꝛ ſit ⁊ angelis ſanctis magis impleri ac perfici felicitatem eoꝛuʒ
in aias ſanctas ⁊ aiabꝰſanctè qᷓ iã ĩ illa fe⸗ conſoꝛtio ⁊ comunione amicoꝛum quato

fẽdere ꝗs noluerit ĩ ip̃am gloꝛiã ⁊ bonoꝛẽ
ꝗᷓ tũc multipłr nõ ſolũ inoteſcet ſʒ etiaʒ p/
ſtetet hoc itelligo de gloꝛia foꝛinſeca que
tru erit appitio clara magniſicẽtie ſue? omni

ius qð ẽ dicere vtrũ augeri poſſit. atoꝛẽ eqlis ẽ gaudio qð ꝑ ſe ⁊ pᷣncipaliter
TWidet᷑ eĩ nõ parũ augẽda tribus de cauß j ẽ amãati ex illo. Secudaria vo gaudia q ex
DSeꝛimũ ẽ ſi tantus ẽ futurus gloꝛificatt ho alis ſunt licet ꝓpter ipᷣm creatoꝛe ⁊ ad ipʒ
minibus amoꝛ diuine iuſticie? extermina ꝗ poſſibile eſt eſſe minoꝛa foꝛſitan. Dico ig·
hijs veriſimile eſſe augendam eſſe feli /
„II

(igtel
ſotlubin
thtcan
ſepolan

ſigedn

alturi

dnstſi
zenmnic
glanilut
engucſs
gtoeſfute
chneneuife
eione
onftecttiß
Niſeigsto
Mantelgo⸗
uskonenn
altaneub
Gnlaislan
Cveineuonan
ſoanmnan
lümnodun
Doimten
Mlgenn
ancnaed
Deggonnaft
ler mniigu
hlegen
sboſn
lhgnloſun
ſenulnsge
llſnteſann
Uentarbe
ſeclatgon
Aitnühfuſc
Cnfinſegr
ſocnfigins
fenunßfn
Cgnſiode
Nßenianſent
noleagtro⸗
nunbl

Miezosan

Goreorn
lpscvon
lenignei
aſtride
Wntdofe
M

h⸗
N

—
— — 2
SSe
,

= =

mitti
amniknl
heanind
deonqſe
uedeceni
S
Manerond
rcisidn
regn
himmioi
ciggübenni⸗
ſoedes ütfelut
ſaerddbug
Vrg Ntün
Sroin
iöangeüfn
ſoliinoeet⸗
degon nt
nagniſtiein
euſci Jiincn
naieietin
5 hotſünt
iainn
döſtumlimti
tebe
4 lkin⸗

illud. Et dixerũt alid qe multũ diſtat inter e coꝛpalis miſe
gaudiũ rei ia habite vel obtẽte. Et ſi igiuur necpᷣſentẽ gratia aut virtutum opaliones
pnoſcat᷑ a ſanctt ac beatis angelis certitu q; molelig et debilale jua lul
dine indubitata ſocietas eonvel bomini hocaute nõ ſolũ ꝓpter infirmitatẽ ac de⸗
ſcz vel animan ꝗ ad eon cõſoꝛtiũ aſſumẽ⸗ bilitarẽ ſua ſed ꝓp᷑ quadã quodamodo

oꝛ cognitio ſanctoꝝ angeloꝝ ðᷣ illa. Quia

de pᷣſentia ſeu de pᷣſentialitate ipſi apud/m bphbetaru den
cqxreatoꝛẽ aũt nõ ſic cui? apud quẽ de hijſ ſunt et expꝛeſſit aligs ꝙ in olapbak
q ſua ſunt nibil deperit aut pterit.(erum que eſt non longe a hiernſalem ciuitatefa

Jo. c(Zi

felicitatis illius amicicia ẽ amicicia vite p⸗ tucdinis ereatoꝛd etis ſenſu bonitatis ac ſii⸗
ſent:t ſublimioꝛ atz pſtantioꝛ. Necdubitis auiratis eiuſdẽ an ſecuʒ paciat opationez
du tibi ẽ angelos illos amicos eſſe hom aliquã coꝛpatem ſiue ſenſibilem in bomi⸗/
nũamicoruũ dei altiſſimi cũ ⁊ videat illos nibus gloꝛiſicatis. Eu em deguſtatio am
ab eo dilectos ? etiam ſemetip̃os ab illis modica que nonulli ſanctoꝛu viroꝛũ hicẽ
ſi ꝗs dixerit q: gaudia felicitat uli? er terduʒ concedit᷑ ita rapiat in ſe et occupet

cappbeſioe ſunſiue cognitſe cognitioivo coꝛda eoꝛũ vt aliud illa hoꝛa vł agere vek

elicitatj illlꝰñ videf᷑ aliqd addẽduſcũ täta cogitare nõ liceat ⁊ ſta etia vel vere mo-

Alaritas ſit ſtatilliꝰvt ipa futura ſit ibi ſi; tui ſint vel moꝛtui videatur ſenſib⸗ et virin
p̃ᷣſentia videat/et ꝓpter hoc gaudiüs illis

hocga 1 bus coꝛpis penitus deſtituti. Quid abyſs⸗
nihil ex futura e uiengbole vł aian ſalis illa ſuauilas ⁊ gaudion illoꝛũ immẽ
auget᷑ gaudijs felicitatis illiꝰ.Dico in hoc ſitas factura ẽ in hoibus tunc gloꝛiſicatis

qꝛ no eiſtud ad certũ liqdũ declaratum Deficiet igr vt videt ex neceſſitate vita coꝛ

adhuclt eua ſi eẽt verũ multüũ diſtat inter poꝛalis ⁊ vſus om̃ino coꝛpm huanoꝛum.

q appbedit eẽpſens. Silr ꝛ inter cogniti/ne illa ⁊ immẽſitate erit redudantia coue
onẽ qᷓ aliqs cognoſcit ſe aliqd bonũ habi miens in ipa coꝛꝑa huana et erit ipa expe-
turum ? eã qͥ cognoſcit ⁊ ſentit ſe iam hpfe diens ⁊ cofoꝛtas vitra admiranonẽ nrfa,
irerũ vite aũt nr̃e coꝛpalis miſeria ⁊ infirmitas

apphẽſionẽ qᷓ ayppbedis res eẽ futura ⁊ eã hre⸗ hoc qꝛ ſicut pᷣdixi de plenitn dd

abſq; moleſtia et debilitate ſua ſuſtinet.

d ſũpnodũ tñ habet niſi in ſpe ⁊ vt veri?ꝰ cõtrarietatem quã bʒ ad bona ſpirirualia
dicat᷑ im̃ ſperat᷑ habẽda nõdũ aũt habet hec aſ eſt innata coꝛruptio qᷓ eis aduerſa
iſi ꝗs duent qa no ẽ futura eis maior iur ꝛ hinc cõualeſcentib⸗ ? vficleni⸗
certio: cognitio q; imm habeaf ab eis bus bonis ſpnalibus hoc ẽ graruʒ donis

au cognitio ; iam habeat abe bus bonis pualbus Doc egraruz
(He gloꝛia aſſociandoꝝ ſibi. Dico quoniaz et virtutũ ipᷣa infirmatur et deficit. In lua

nec verũ ẽ. quia cũ fixũ erit oinoq; immu/ vo puritate ⁊ in ſue inco:ruptio nis firmi⸗
tabile ꝙ creatoꝛ ſtatuit de gloꝛificatiõe fu tate co ntoꝛabitur vt pᷣdixi ex bonis ſpũa
tura hoim vel anima ern certioꝛ acfirmi lib⸗ future felicitatt vipote in nullo diſere
ing pans ab ipᷣo ſpuᷣ in nullo tunc aduerſans
po de multis pendet adbuc qm muln qui eidẽ et hoc dignũ et iuſtum eſtvr ceſſante
iuſti ſunt ⁊ ſancti poſſuntæ mali fieni ⁊ ma coꝛruptione innata que cauſa cotratieta⸗
li decedere ex hac vitaſæ multi pparati ſu tis atq; rebellionis iſtius ſola eſjſit paxin
2 pelecti ad gloꝛiã illã ꝗ poſſunt et nõ efſe ter carnẽ depuratam ⁊ ſpirituũ illa feliciia⸗
electi nũq; fuiſſe electi ad illum ⁊ hoc do tis gloꝛia ſuplimaʒuuum.
cebert in ſequẽtibus. Manifeſtuz ẽin De loco iudicij.
ſuꝑ qm ſic aliud ẽ futuritio rei alicuivalið Oſt bec autẽ tentabo de ipᷣo loeco
pᷣſentia ſeu pᷣſentialitas eiuſdẽ. Sicalia ? iudicij vniuerſalis futuri ꝗs futu⸗
cognitio de ipſa futuritiõe rei alicuiꝰ alia ¶- 1 mit 31
monuʒz ꝓphetarũ ꝗ de hoc aliquid locuti

rus eſt. In quo reminiſci debes ſer
n valle ioſaph

apud beatos angelos er animas ſanctas moſiſſina. Uerum hoc per meihaphoꝛas,

di cõſo:tiũ eorũ iã aſſumpto ſũt perit etß moꝛe ꝓphenco dictũ eſſe foꝛſtan ꝗs opi⸗

terit ſoes quoꝛundã bonoꝝ futuroꝛn. Si- netunquoniam vallis illa poſſe cape nut
militer ? gaudiũ de ſpe ipoꝛuʒ /qᷓ; cito i5a latenus videtur innumerabilem illa mui
agdueniũt ⁊ ab eis pᷣſentialiter obtinetur. titudinẽ onmiũ gentiũ de quibꝰ nõ edvu⸗

De gaudio future beatitudinis an ſecũ biüu gn in illo iudicio iudicande ſintæ nũe

Rpaciat᷑ opationẽ aliquã coꝛpalẽ. rabile etia ẽ ſi medietas totiꝰ terre eas c⸗
nj Jrabitur aut quis nõ ĩmerito de pere ſufficiet. Sapientes vero et docoæ⸗
Rio gaudio future beatitudis ſpũ res gentis xpᷣianoꝛuʒ dicunt regem gloꝛie
al quo fruiture ſunt aie ex aſpectu pulchꝛi iudicemq; omnium deſcenſuru in gerem

iſtum inferioꝛem et ibi diſceptaturum cus

bonis et malis etlaturũ ſententias duas
ſalu tionis t electoꝛuée danatiois alioꝛu
inle mite⁊ pᷣma m credat/

apiturus oibus iudicãdis et manifeſtũ ſii

multitudinẽ illa longe plus qᷓ; centum mi
lia ꝑ circuitũ eẽ occupaturã qualiter a taʒ

longe diſtatibus videri poterit et pᷣſeriin
in foꝛma hũana in qᷓ creditur iudicaturus
ecuda ẽ cũ oiſceptaturus ſit cũ iudican⸗

expᷣſſe ↄtinet ſermo ꝓpheticus ⁊

lex xpᷣianoꝝ hoc euidẽter ↄtineat diſcepta

tio añt nulia ſit niũ diſceptãs audiat. Si⸗
militer ⁊ niſi ſentẽtie audiant᷑ ab hijs cõ/

tra quos vel ꝓ abus ferẽde ſũt innanum

et inſipiẽtiſſime ꝓferẽtur.Dico igr̃ qa nõ
b metaphoꝛam imo iuxta planu ir̃e diſce
ptalio iudicãtis ⁊ ſentẽtiatio ↄueniẽter in
telligũt᷑ in terra eĩ fieri ð
et nõ longea terra. Saluũ igr ẽ pianũ lr̃e
pꝑ hãc expoſitionẽ lʒ ĩ aere inferioꝛi ſuper
vailẽ ioſaphat ⁊ nõ lõge a terra facturꝰ ẽ

ea q dixi etia ſi nõ tota mititudo boĩm in
valle illa futura ſit. IJbi eĩ diſceptaturꝰ eſt
iudicaturus iuſtus ille iudex vbi et futu

rus ẽ tũc. Qualiter aut vel videndus eſt a

tam lõge diſtãtibushoc⁊ omipotẽtiſſime

virtuti eius ad tribuendũ ẽ ⁊ gloꝛie tamvi

ſus q; auditus electon ⁊ de hoc multa aun
diuiſti in pᷣcedẽtibꝰ.Et ꝗ credit ipᷣm dediſ⸗
ſe viſum omibus vidẽtibus ⁊ etiaʒ multo
ciens cecſ nõ potes dubitare ꝗn facillimũ
ſit ei eouſq; darioꝛẽ ⁊ amplioꝛẽ dare qua

rinus hoc regꝗrit inſticia ⁊ iudiciũ hocaut
ita dixi licet maniſeſtũ ſit om̃i intelligenti

audibilem eis ſe tunc exhibeat hec eniʒ

tis autẽ nõ ẽ dubitandũ quin ⁊ viſibiiem

n eẽ locũ difficultati apð ipᷣm/ð dana

pars nõ mo dica futura eſt videlicet aſpe⸗

ctus tremendi iudicis quo tanto tremoꝛe
cõtremiſcent tanta erubeſcentia cõfundẽ⸗
tur vt requiret tunc ⁊ magnitudo ſceleruʒ
feditas vicioꝛũ ⁊ maieſtas territica iudi
cantis.
quia hoc requirit illud iudiciũ vt index vł
ſua virtute ſe malis atʒ damnandis exhi
beret viſibilem et audibilẽ velut hoc ope⸗
retur in viſu et auditu eoꝛuʒ. Unde ipſum
tuncet videre valeant et audige.

ra futura eſt et executioni necali⸗
t niſi vt iudex in celeſte palaciũ ſe

2qð fit ſuꝑ terraz

Manifteſtũ igitur eſt tibi ꝑ hoc

iis autẽ peractis diſceptatiõe ſcili
cet ⁊ ſentẽtiarũ ꝓlatiõe nulla mo

recipiat electa illa ⁊ pclaram familia ſua

in ipᷣm introducat ibideʒ cũ eo ppetuo re⸗
gnatur æ gaudijs illis incogitahilibꝛ fru
„ uuram. Si quis autẽ querat vtrũ totũ co⸗

vltimum aõ ſepe dixi tibi eſſe habitati
onem eſſe gloꝛiſicandoꝛũ hominũ ⁊ bea
toꝛuũ angeloꝝ totũ repleturũ an in aliqua

eiuſdẽ parte manſuri⁊ pars illa que ſit an

oꝛientalis an occidẽtalis. an auſtralis. an
meridienalis difficile inueniet conuenien

tẽ ac certa reſponſionẽ. Si em̃ totu celũil
lud qð magnitudie ſua excedit celu ſtella⸗
liter capiet infernus oès danatos. Jaz ei
alibi didiciſti totã terrã in vltimitate pvar⸗
uitaris eẽ ↄpatiõe magnitudinis celi ſtel ·
larũ fixarum. Infernũ autẽ multo mino⸗⸗

rẽ e terra tota dubitari nõ poteſt. Cu ma

niſeſtuʒ ſit ex pᷣcedẽtibus ipᷣm eẽ in medio
terre ⁊ ꝓpter hoc partẽ ipᷣius terre nõ ma
gnã hoc ẽ neq; medietatem neq; quarrtz
7De ſimilitudine vo damnandoꝛũ omnis
lex determinatũ habeti ſe/ꝙ multo maio:
futura fit muititudine gloꝛificandoꝝ. NHO
videtur ergo poſſibile vt totum celuʒ mul
titudo gloꝛificandoꝛũ exceſſura ſit niñ foꝛ⸗

te quis dicat eo tropo replendum eſſe ce⸗
lum hominibus huiuſmõi quẽadmoduʒ

Diceretur terra repleta hominibus ant pe

cudibus aut ipᷣm celum ſtellatu ſtellis hu

iuſmõi em̃ ſermones inueniunt in libꝛis
gaultenticis videlicet ꝓphetarum. Cuman
iem incimius ac perſcrutatius conſidera,
ueris ſermonem huiuſmõi videbitur ſibi
occurrere intollerabilis abſurditas ⁊ boct
eſt ꝓpter diſtantiam ſtellarum abinuice,ʒ

que em̃ ſibinuicẽ ꝓpinꝗoꝛes videntur di/
ſtant ꝑ multa miliaria.⁊ hoc apparere po

teſt facile per omnia inſtrumenta quibus
inuenitur diſtantia ſtellarum ab innicem
Si igitur tantis in teiſticijs diſtantes in il

lo celo collocandi ſunt/ magis diſperſi ap

parebunt qᷓ; congregati vel etiam aſſocia

ti. Sed nec facile coꝛda hominũ boc reci⸗
piant. Inter homines tata ſibinuicẽ ami/

cicia cõiunctos tantas diſperſionis diſtã⸗

tias eſſe nõ penales. Cum de hoc ſemper
ſit apud amicos doloꝛ querulus ꝙ ab in

nicem ſunt elongati.Si vero in parte celi

collocandi ſunt homines non eſt dubiuny

ſi ꝓximi inuicem futuri ſunt. quia magis
apparebit celuʒ vacuũ qᷓ; huiuſmodi bo/

nes turpe acignominioſum reputatur vt

minibus plenũ et hoc etiam apud homi/

per ampla ac ꝑ magnifica palacia i pante

nit
nle len
ſhot
ogsun
ianecol
laminon
lnentin
Coorinpere
ſocecuu
ſoglleniſt
ni Donen
noniilb
9oeidt
ünhoti
ltegtnoen
Nürtntiut
icbrfipti
orfur
utsqutu
epzculas,
louinſtba⸗
ipaneusyt
cät Genn
Pboriata⸗
igegdeii
nicpokpeni
Gigliere
u tllup
lliſvnfinee
Cünikineran
nirumen
ninitos
Wins
nnnisn
Ahztgicdo
luinhaenn
ependinke
lthlnä
ſllglcnann
rtüiennh
ionins
giglgnagt
ſeluntiun⸗
ehlannhe
lpnicglorzi
Mlyriſunn
ärenmnii
acunene

S=—

= ° Se
==

Wcfmi
mhnmdn

Ach
nanlerid

Daoßym,38 £ me: rctas

Fe H “D H ”ÿMB „ 9
sndgi ſui maxima vacua ſꝑ eẽt. Quãtofoꝛtiaꝰigr ee e . 9
ine in ilo pclaro dhinocpalatioregee wur kibletam ietibus p otiguitatẽ oꝛdisꝗ
lio Anmbplius, e. alibus menſis atq; pala edi apidibus varijs aut pꝛecioſis fuenit
ünpemini cijs qs dubitat ignominoſiſſima eſſe pauu marmoꝛet orandn. Aoeiomeslanideg
nnesin citate couiuaruque aut er aucit as vt ma rie dengrete d dẽ coloꝛis ſimul in eadẽſe/
tilsenn ioꝛ aut ignominioſio: q; illa qᷓ nec palaciij pidib mmak⸗ Sʒ iterpoſitt alioꝛũ coloꝛũ la .
ini giin cit aut implere. Ampiam alibi didic⸗ fernitas no parũ pulchꝛitudis addit ediff
eſuacelltd tip me qula ſe icitas illa p magnifici eſt vxilit e caule vicz necellas hu e
lüici atz opulentiſſimũ cõuiuiũ ſpũalium ep tilitas 7 pulcheitudo ita opant in rerum
e Buntnvreſklegen botee lezet⸗ oilocaribus Odiabe uenug apbet
H anoꝛuũ ⁊ i libꝛis pphetarũ heb:eoꝝ licʒ ⸗ nodispa pectuũ in celo ſtellato. Qua de
rnne ao dier Dnagler ent bo ſic; nõ cxter ei r qute pulchꝛitudis oꝛdine ſic lo⸗
— ed eaicde Onalifrigi eiotas⸗ cate int iirlle illone alia via pbarepoſ *
en onoc⸗Ptnecctnencean ne Rausseaditdin, bonitate efcatort eni
Amaltiudoeen polet daimaranc. plaenäitetäliinduokiferdinaien
udn occupare. Etapud hoĩes quidẽ quanta ſit ireeandeoſ ceſſitate aut zvti
rodannatit indecetia quataq; defoꝛmitas menſe e ſit litate earũ apud res ſublimares multa?
1 nReerng n ac EEn. tas menſe etiiã multis capitulis ia ete Eer ulta? k
bababenun in pte ngengamitennoßf enie eng. mut is capitulis iã audiſti ꝑ me. Nullate⸗-
anegorun boꝛũ tata ſit Babanfia tahts ggl cuz ci nus aut dubites qꝛ ſi daret nopᷣ celi iſtuc
ſwienmt rũ varietas vt om̃i multi antaaz fercnlo evicino oſpicere appareret nob euidenter
bannigoignis miſi oe igealilaree d tas ecz 1020 ine 'm an et poſt pm ſuperiꝰ ð
euboliie radus r plenitudinis intẽtioſp reſt Zicke ? inferius. Clides v aliã differentia 'm tlõ5
nan kuiis ei cuiꝰ . aliter ei vꝛdomus plena MKacket ger ppe⸗ Wagnarsciſpacioſue eaere
onesinenui tibus aliter holbus. Nõ em̃ ſic impiet co ſoler? abinuice diſtatius q; plebes. Tul⸗
a pum uiuatiba vt pincerne ? dapiferi alijq; epu gus aut eti apud nos eẽ ↄſueuit in angu
Nennaintii larũu miſtri inter ↄuiuates ad men n di Ria 7 pſſura. Etilerũ vnuſqſq; magnatiẽ
brinſnänt, ſteria itercurrere nõ poſſintpleniindo ige i uraen ſuo collocari ↄſuenit i maio⸗
Nabils binas ↄuiuantiũ miſtros epularũ non excludit bin acijs. Beges eti ꝗ ſuberat impenio
tanfeiunkH Similiter en dicis piena domuʒ homini- o abe eniogibabionepabebatvarud
ihon Slerenelecgadammodr ementcsne gttosſtd apud eere
unahſe oꝛſux neqʒ ei ad hoc domus facta eſt viſic mäſi tiõe diſtatia. Et foꝛſitã apud vꝛbero
nauninmus repleat holĩbus vaſa vo aliquon ea intẽ mã ſimilit ſe babuit res et veniſimile ad
nn tne plen diratvidelstid a lummovlq hoc ſpecialiter edificatu fuiſſe palacin ma
nmias deoꝛſu nihil vacuũ habuerint ⁊ ſi foꝛt gnificũ vt reges impio romano ſubditiin
annn⸗ teragtiagorionoaoztacinhiar: qm ce recipi poſſent. Quaq; aut pncipalus er.
iſt donnihilominus vaſa plena Reut vinali potẽtatus bmõiq; officia hoim ſimilifer?
tn äe modon *
ines plena fuerit iuxta ↄgruentia bmõi anz neceſſarla cũ ibinec doctrina nec erudiniio
nuzdiin⸗ uatio liquoꝛuʒ õ ne nec diſciplina neq; co:rectione ſiue co⸗
es C om̃i rerũ collocatioibus queda Aaeein bertiõe opus ſittata claritate ſapiẽtie illu
encnnn Ppinqiaté umm,boc cotiguitas Bi minatis boĩbus tafa opoſitiõeimo pfectᷣ
ee enrdetes in mulus alal qneda v⸗ e onemord vyirrufdi viillaoecerora den.
aedſhigs Ponss roeemised )Huten⸗ Pagr danlens ii lanan ebee
mi mci mẽbꝛoꝝ hmõiofficia ĩpediret. In ſtru ſei „ tis angelis q;ᷓ ĩ gloꝛiſicatt hoĩbus ⁊ ſic hic
ngnen sedaegibciz voeſde viceſ, ⸗ tcn apnertgeiieneaicinitar onaterne .
migu earutdiftana obinuice lapides vo tvitalit mita Peſatatſiinu9 duntndia

. 5
* . — —

.—. EPars pꝛima de vniuerſo

noaobiliſſime ac pᷣdlare cuius edificiũ er pꝛe⸗ tureꝑ totũ? iðo nõ habẽs diuerſitatẽ ma
in agere et in ad
inuenit᷑ diuerſitas ᷣm rarũ ⁊ denſũ ſubti⸗
le ⁊ groſſumlicet ſint coꝛpa ſimpliciaſt ni
ſi etiã nõ apparent vtilitates aut neceſſua

dictis angelis et hominibus tũc eriti ſua
pulchꝛitudine atq; pfectiõe ↄſumatũ Sic
exrit ad decoꝛẽ ciuitatis eiuſdẽ varietas pᷣ/
mMioꝛũ et gloꝛiarũ. Sicut mo e varietias oꝛ
dinũ ⁊ ꝓleſſionũ ad decoꝛeʒ ip̃ius gennis
vpianoꝝ. Heq; diuerſuas ꝓfeſſionũ con
trarietatem hʒ repugnantiaq; decoꝛe lto
to ſuo vel deturpet vel minuat aut aliqte
nnus ipediat.imo auget qo mnius
ilſta varietate ⁊ in iſta cõſiſtit pulch:itudo
totius. Sicut neq; varietas mẽb:oꝛũ aut
officioꝛũ ipoꝝ ledit vllo modoꝛũ pulchꝛi⸗
tadinẽ totius coꝛꝑis humani. Similit᷑ ne
qq; varietas vtutu aut oꝑationũ pulchꝛitu
dinẽ animarũ humanarũ quin potiꝰ illazʒ
eęxoꝛnat pficit ⁊ ↄponitSic ſe habitura e
in totalitate ciuitatis illiꝰſpecioſa illa glo
riarũ varietas. Quẽadmodũu etiam cele⸗
ſtes ymagines ex ꝗbꝰduodecim ſigna no
minatur ipᷣm celũ ſtellatũ tanq; multe ex
illis abinuicẽ multũ diſtent diſtinguũt at

lũ illud vltimũ in quo collocãdi ſũt icogi⸗

q; decoꝛũt. Sic illi ſuꝑceleſtes oꝛdines ce Mat

tandũ ẽ tibi ꝙ in celo ſaturni nõ indecen.·
ter collocata ẽ ſtella vnica ⁊ ĩ ſequẽtibꝰ ce
lis ſimiliter.nec vllo mõ arbitranduʒ tibi
ꝙ taãta vacuitas a ſtellis deturpet aut de⸗
foꝛmet vllo modorũ aliqõ ex celis huiuſ⸗
modi quẽadmodũu neq; paucitas oculoꝝ
coꝛpa hominũu aut alioꝛũ animaliũ ſo/
la frons in hominibus oculis oꝛnata ẽ to
tũ vo reſiduũ coꝛpm humanoꝛũ vacuum
cab oculis nõ defoꝛmitas ẽ eoꝛũ.imo de
coꝛ atq; decentia. Sic ⁊ ꝙ in fronte dꝛaco
nis ſola carbũculũ gignit natura.totũ vᷣo
reſiduũ coepis eius vacuũ relinꝗt⁊ a gem
ma huiuſmõi ⁊ abalis. nemo antẽ qui
hoc imputare poſſu ad defoꝛmitatẽ. Sicæ?
de celo vltimo ac nobiliſſimo quis exiſti/
mare ꝓhibeat vt parte eius modica ↄpa
ratione totius repleta ſanctiſſimis ac bea
tiſſimis ciuibus illis maioꝛ eius ꝑs vacua
ab eis abſq; vlla indecetia ac defoꝛmita/
te remaneat quaq; ⁊ ignotũ nobis adhuc
ſit an ꝑs eiꝰ aliqᷓ

aliqᷓ aptioꝛ ſitimo ſpecialiter
aptata habitatoi hmõi q; alia. in eodẽ ei
regali palatio manſiones moltas ? offici
nas eſſe. Quũlo foꝛtius in illo tam magni
fici regis palatio multas maſiones eẽ mul .
taq; amplitudinẽ nec multoꝝ tanq; vario
„ I meriton ciues collocadi ſũt.Si qs auũt
(SBieatquia celũ illud ſimplex ẽ ⁊ vnius nʒ

ſionũu attẽdat hõ hmoi

tes ſimiles eis quas requirit tãtavarietas

tantaq; multitudo inibi collocãdoꝛũ.Q
i dixerit quis dqa nihil ad gloꝛiã ſanctoꝛũ
neat ad animarũ gloꝛia nobilitas ettola
gloꝛia coꝛpm ſuoꝛuque ⁊ ſiin multis opa
tionibus multis virtutibꝰ deſeruiẽt aiarũ
habitacula tamẽ earũ ſiue receptacula eẽ
nõ dubitatur. Attẽdat etia regu antiquoꝝn
gloꝛiã nõ modicã reputalã thꝛonos aure⸗
os lectos eburneos palacia deaurata mi
taq; varietate pᷣcioſoꝛũ lapiduʒ decoꝛata
omnẽq; ambitionẽ veſtiũ coꝛtiuarũ velo
rũ quoꝝ nec vel coꝛpa capiũt vł ꝑ ſe coꝛpi
bus cupiũtur. Quinpotius anime ſunt qͥ
iſta deñnderant ⁊ delidias in hijs gloꝛiãq;
ſuã ſentiũt vel ſomniat potius vt ſepe au/
Ivo dixerit quoniã animabꝰ hůa
ir . Sia dain corbine⸗ ſũt talia vtrũq; ↄgru⸗
tabili pulchꝛitudine decoꝛabũt Nec dubily ale
cetera que noiauiad angelos vo ſandos
incoꝛꝑales ⁊ abſtractos nihil ꝑtinet ð hbſu
iuſmoi coꝛpalibus. ibi
E in pᷣcedẽtibus de hoc.

Dico igr æ ᷣmo iſte adhuc deducit iſtum

erroneivt dicat ad creatoꝛẽ bñdictum ni
hil ꝑtinere de celo vel de tota mũdi coꝛpo
rei multitudine de q̃ nõ ẽ dubiũ quin ea,
inhabitet ⁊ repleat ꝓut decet hmoi ĩibabi
tatio magnificentia gloꝛie ſue/ iſti ſũt ſer
mones autẽtici ꝓphetarũq; creatoꝛ bůĩdi
ctus in celo ẽ ⁊ habitat ⁊ celũ et terra ige
phoꝛũ ſunt mũdũ coꝛpoꝛeuʒ eẽ habitatio
nẽ deoꝛũ ⁊ hominũ. Miroꝛ autẽ ſi bomo
hmõòi audiuit ſermones vulgatiſſimos ꝗ
bus dicit deũ habitare in hoibus ⁊ eliazʒ
im templis ⁊ de hoc aliqd audiuiſti in pꝛ’e
cedẽtibus. Scito igr gqa habitationes cõi
er fiũt tribus de cauſis in rebus coꝛpoꝛa⸗
libus vel in locis. Oꝛimũ ꝓpt᷑ indigentia
inhabitantiu q; ob cauſam habitat in do
mibꝰ ⁊ volucres in nidis et ferarũ multa
genera in ſpelunct vt p hec ꝓtegat ab in⸗
comodis frigo:is ymbꝛiũ ⁊ ventoꝛũ. Ha⸗

implet.

bitat etia aues ĩ aere⁊ piſces in ags ꝓpłiĩ

digẽtiã vite ſiue neceſſitatẽ ſic ſeis In turni
bʒ vo et alijs monitiõibꝰ habitat ob aliã
neceſſitatẽ le ꝓpł᷑ rapinaꝝ atʒ bellon bij/

unt hoc ẽ coꝛpales veldelicie vel glone et

bi qe relponſũ
dda aut hic aliqᷓ

—

it
nigueinn
deusinbet
ausplenin
ſeveronul

nitestalet

ſentorin⸗
cicbonin
geſiegon
eboni A
dejboſolt

onexelalz,e

nüͤbotinoen⸗

ſotſumlust
icceurnortn
i Grodeige

deſecioan

Nijcnmonfn
ſetpedetfe
kadesbust
Albebnton
Chbesnotrs
cgenn per
Cionesed
Röpungnces
ahoninare
Gurcenar
fitipvgecte
derhubiunt
Mentoni
ek cotbit⸗
ſegltioicie
seiusinbi
tbleserbr
Ahnehebent
fſhreniap

Ihnlon
Msqrioeo

Uofugtng,
onninsſari
Ainbebigione
ioiz
ſCginanon
Ausßeclone
lisgnig iſ⸗
tpetoege
hngfnneen
W
Nird

dür
ſeie
Myp

Ngnen
nmnicdan,
Nionfmli⸗
Z
Stcumüe
ndiccldati
nAadanir
bmnöibo
Gorinobilne
cnetſinmn
–
n ſuencha
gningi
Potanͤan⸗
Aldrenn
Noülpic
Packpiünſi
nosann
nniit onioſ
ltamuen
s füllalammn
seldele
—–
eboe ⸗
iſrachuige⸗
adCriini

.
3
.

„

Poerpann

Nq oidi
uperatuini⸗

pletionis ꝗᷓ eſt felicitas futura.

tantus quippe oꝛnatus tan; crealoꝛi ho

ãda vo cauſa ẽ indigẽtia locoꝝ ⁊

cula. Se

rerũ que inbabitantur et hoc mõ habitat
deus in hoibusinõ ꝓpter indigentid ſuaʒ

cuius plenitudine æ diuitijs ola indigent
ipᷣevero nullo omino. Indigent gope ho

mines tali et tanto inbabitatoꝛe cu ex ei⸗

pᷣſentia ⁊ inhabitatione influat in eos qc/

quid boni habẽtſiue illud ſit nature ſiue

gre ſiue gloꝛie ſiuę eti tpale aut coꝛpoꝛa⸗
le bonũ. In templis vo qm templa ꝓppter
dei bonoꝛẽ ⁊ gloꝛia ſuntł? ꝓpt᷑ ſanctifica⸗
tiones aliaſq; ſpirituales vlilitates homi

no babita orni i autaes hoimſr
militer. Qem̃ ibi honoꝛat ? gloꝛificatur
non ſua vtililas e

nũ habitat deus ꝓpter v

tote perfectio animan noſtrarũ E homi
nu pᷣſertim cum fuerit in vltimitale ſue cõ
onis ( ercia vo
cauſa ex dnabus iſtis ↄpoſita eſt ⁊ hec eſt

—

cauſa babitationis animarũ noſtrarũ in
coꝛpibus noſtris c anime enim coꝛpibus

indigent poter multas opationes arcsp

„

fectiones/ coꝛpa animabus ꝓpter vtilita

tes multiplices que notiſſime ſunt ⁊ quas

nec nominare opus eſt nec nuüerare. Etſi

igitur creatoꝛ benedictus nec celo nec ho⸗
minibꝰ nec templis indigeat nec aliquid
ei ex habitatiõe hmõi retũ accreſcatcelo
tamen ⁊ hominibꝰ ⁊ templis multa ⁊ ma
gna er inhabitatiõe creatoꝛis adueniunt
que alibi didiciſti ⁊ hec ẽ ca uſa inhabita⸗
nonis eius in hijs. Sic ſanctis angelis
2⁊ ſi nibil eis ex habitacul ſuis vel recepta
culis que habent in celo empireo accreſce
ret vladueniret ppter vtilitatẽ aliquã ipᷣo
abitare inibi poſſent

noꝛificus lanq; aſſociatt ſibi hominibus
iocundusvel vtilis poſſer eſſe ex pꝛeſentia
ęæt in habitatione ſanctoꝛum angeloꝛum.
vt merito ipᷣa ꝓpter bec inhabitare debe⸗
ret quéadmodu narrat ler bebꝛeoꝝ ꝙ an
gelus pcedebat exercitũ eoꝛũ in columna
nubis quãa et pᷣſentia ſua illuſtrabat a pte
ipon a pte vo egyptioꝛũ obtenebꝛabat vt
hebꝛei ĩlumiue egypcii vo in tenebꝛis am
bularent. Sunt alij oꝛnatus qᷓ; luminis ⁊?
de boc feci ubii pcedẽtibꝰaliquã mẽetionẽ
( Uia vero terra deterioꝛata eſt et
☚M

maledictiõe quadã a creatoꝛe da
ſicut narrat liber pᷣmus legis hbebꝛeoꝛũ nõ

nata ꝓoler peccata ᷣmoꝛũ boĩm

n ſed hominũ. Sicut
ſol videtur nõ vtilitas ipius eſt ſed viden
tiu. Sic et dei gloꝛificatio ſeu honoꝛatio 1
tua vernatia? amenitate venuſtanda eſſe

leue neq; inualidũ argumentu ẽ credenti

bus legis illius latoꝛi terrã liberandama

maledictõe bmõi cũ cauſa bmõi maledi
ctionis oĩno ceſſauerinhoc aut ẽ dicere vł

ſpinas vł tribulos ampliꝰ nõ genere Si

cio ↄſtituta fuerit ꝓpt᷑ cauſaʒ ↄtrari foꝛti

milit ⁊ in meliꝰipᷣaʒ refoꝛmãdaʒ qᷓ; ab ini

5

oꝛem. Si enim apud creatoꝛis iuſticiã pec

catũ illud hoc potuit vt terra malediclio⸗
nem iſtam incurrereuvt ſpinas? tribulos
in penam hominibus generaret panẽ vo
non ſine laboꝛe ⁊ doloꝛe multiplici tanto
foꝛtius apud bonitatẽ ipius atʒ milcõiaz.
virtus et gratia hominuʒ ne dicam gloꝛia
hec poterit non ſolũ vt reſtituat᷑ ad ſtatuʒ
Pꝛiſtinũ ſed etis vt in melloe ncnobilos
refoꝛmetur quicũq;ʒ ille ſit pꝛerhocpyr⸗
terrã creditur a gete xpᷣianoꝛũ. Añ et floꝛi
bo immarceſſibilibꝰppetuiq; viroꝛis gras

minibus a multis creditur exoꝛnãda. De

lignis aũt aut arboꝛibus nibil expᷣſſerunt
ꝙ ad nos puenerit ſermones aufenuici.
NQUoniã autẽ iſta credulitas firma

ra ẽ in gente ianoꝛũ ꝑ ſapientes

licet ꝙ ſi pᷣmi homines nõo peccaſſenti pa

radylo terreſtritota poſterioꝛitas eoꝛũ re
maniſſſet ibidẽ pmanſuravtiq; ad pᷣfinitũ
tempus a creatoꝛequo traſſerenda erat in
paradyſum ⁊ cõſoꝛtiũ bonoꝛũ angeloꝛuʒ
conſequẽter creditur habitationẽ iſt no
patria naturalẽ eſſe hominũᷣ Sʒ mag ex
iliũ ⁊ ob hanc cauſaʒ tot ⁊ tantis miſerie
⁊ erumnis obnoxia ⁊ aſperlam. Quia igẽ

tur pᷣmis nõ peccantibus ceſſaſſet ongina

lis coꝛruptioſque cauſa radicalis ẽ vicioꝝ

cõſequentũ ⁊ peccatoꝛus nullus naſceret᷑
vel poſtmo dũ efficeretur peccatoꝛũ.Qua

re habitatio iſta nec deſeruiret homibus

vt patria cũ in ea nullꝰ naſceretuynec de⸗
eruiret vt exiliũ cũ ĩ ea nullus exulare me
reretur. Animalia vero⁊ alia vegetabilia
que in vſus ſolos ⁊ vnlitates hoim crean

eoꝛũ quos theologos vocãt vide

tur. Similit metalla lapides ? gẽme nul⸗

li vſui vel vtilitati hominum in ea deueni

rent ſed nec alibi de ſeruitura eẽnſquonis
nee in paradylo terreſtri cũ ibi nulla eſſer
penalitas nulla indigentia tibi ꝑ ea occux

reretur. Qnis igr eſſer vſus gs ſtatus iſti⸗
babitarims ſi pᷣmi homines non pee

caſſent. Sequitur igitur ex bis non mole

ſte ferenaũ eẽ ppylolophatibus. Siigno

rant ſtatũ habitationis iſtius ꝗ indbets

fer erit naturali nobiliojet ppter hoceſſe
debet occultioꝛ qñ ipᷣe ſtatꝰ naturał ꝗ pby
loſophicis ẽ inneſtigatiõibꝰ vicinioꝛ non

pᷣt eẽ px phãmvſq; quaq; pſpicuus.Sʒ illõ

indubitãter tenẽdũ ẽ ꝙ hmõoiſtalus lalis
erit vt ⁊ gloꝛi creatoꝛis deceat ⁊ future ꝑ⸗

fectioi vniuerſi coꝛpoꝛei cõgruat.

tuo ocioſe eẽ videbũt ⁊ idᷣo inuti⸗
les. Rñdeo in hoc duobꝰ modis. Pꝛimũ

tiue nõ erit vlterius neceſſariꝰ vſus dico

ↄſuetus nec in hoibus nec ĩ alijs ⁊ cauſas

i ihociam audiuiſti in pᷣcedẽtibus.Secuũ⸗
do q nouiſſima generatio ĩ vegetabilibꝰ
lʒz vnicaſfutura ſit nobilitate ſua ac ppetui
tate nõ ſolũ cõ penſabit imo etia ſupabiti
compabiliter. Eotra ſomni toꝛt
alʒ deceptoꝝ ꝗ inueniut in gente ſarrace⸗
noꝝ ꝗ vſuʒ ⁊ vtilitatẽ vᷣtutis nr̃e generati/
ue ſuturã in ſola voluptate carnali conſti⸗
tuũt ĩ alio tractatu audiuiſti p ꝗᷓ ſufficien/
ter ⁊ euidẽler deſtructa ſũt et hoc ẽ qm̃ vo

lupias hmõi paradyſuũ ſpũalẽ nullo mon
ſuſtinere pᷣt ibi etiaʒ declaraui tibi ꝙ neq;

regio coꝛpalis etia ſolas ſpurcicias egeſti
onũ aliarũq; imũdiciarũ q hmõi erroe;
Jequẽt caꝑe nullatenꝰ ſufficerẽt etiã ſi eſſet
celo vllimo centies milies maio.
Euertar igr ad id in quo eraʒ ⁊ di
cam qa ſtatꝰ mũdi inferioꝛt terre
Aniftuturus poſt famoſuũ illudævni
nerſale dei iudiciũ noõdũ ẽ inuentus p me
vel ꝑ aliſi cuius inuentio ad me puenerit
certitudine determiata. In vniuerſali vo
Put traditũ ẽ genti xpᷣianoꝝ a pribꝰ inue
niri pᷣt ꝑ vias qͥs ĩ pᷣeedẽtibꝰ audiuiſti qð
erit idubitater ſpecioſioꝛ atq; pꝛeſtantioꝛ
qᷓ; mõ ſii/⁊ erit laboꝛibꝰ hũanis ⁊ agrico⸗
lationibꝰ oĩno nõ indigẽs ⁊ om̃e gen-bo

miniũ ceſiabit ab hmõi laboꝛibꝰdeinceps

poc ẽ ab expleto pᷣdicto iudicio ⁊ ↄcoꝛdat
in hoc lex hebꝛeoꝝ ⁊ credulitas ſapientuʒ
ꝗ maniteſte intelligũt ab ipo legipᷣncipio
hoc pᷣmo hoi ĩflictũ fuiſſe laboꝛẽ agricola
tionis qñ dictũ ẽ ei ab ipᷣo creatoꝛe. In ſu/
doꝛe vultus tui paſceris pane tuo. Inteili
guũt etiã euidẽter ex eodẽ legẽ capitulo ter⸗
ram ab hmõi maledictiõedamnatrã q̃ in
digeret laboꝛe agricolationnis.
— 3 98 alit querat cuiuſmoi vſui v
E vtilitati deſeruitura ẽſtatus illius
5Bdoſiqs atz pſtantia m opinio⸗

¶quẽ aut foꝛſitan moueat vis ge
neratiua terrarũ et aquarũ qͥ ppe

quia vſus vt ia pᷣdixi tibi virtutis genera⸗

modoꝝ decet negligere creatoꝛẽ alias au
V tẽ vtilitates audiuiſti ĩpᷣcedenbꝰ. Sʒ ⁊ de
hoc vicz de ipᷣa pte terre tota qͥ ertra para
dyſũ terr

litates habitura eratiſi ᷣmi hoĩes nõ pec

ĩ maledictiõis ⁊ nõ ſtatu ſue pᷣme cõſti⸗
tutionis ſeu ↄditiõis eẽ appeat exlege be
bꝛeoꝝ. Rũdeo ĩ hoc qꝛ reuera lõge nobili
oꝛ q; iſte ſit atʒ ꝑfectioꝛ.de vſibꝰ vᷣo ⁊ viili

gloꝛie creatoꝛis ⁊ appet in eo iuria poſſibi

litatẽ ſuaʒ largitas ac redũdatia buficetie

creatoꝛis. Jd etia dixi tibi ĩ pᷣcedẽtibꝰð ve

nis auri ⁊ argẽti ⁊ venis oĩm metallo:ꝛũ æ

delignis ſeu arboꝛibꝰ ⁊ fructibꝰ earũ qui
bus om̃ibus nemo viit᷑ q̃liter ſeruiut glo
rie creatoꝛis⁊ de omnibus alijs huiuimo
di. De ſtatu ſanctouum.

angeloꝝ et ſctõꝝ hoĩm. quatinꝰ et

ri tibi qð polui. Ubi poſui tibi mulla cau
ſa erercitatiõis ⁊ vi appareret tibi inũpie⸗
tia eoꝝ ꝗ ſpem gloꝛie illius ĩ dei eleclis et

Dilectè hoĩbus velut inanẽ irridenda ⁊ va

cuaʒ ⁊ vl etia cognoſceres qꝛ et ſuaſiones
habes ꝑ iſta ⁊ defenſiones qles poſſibile
ẽ in rebꝰiã arduis ⁊ a nr̃a cõſuetudine laʒ
remotis tanq; diſtatibus inueniri. In om
nibꝛaüut ſermonibus meis de reb? hmoi
7 ·de alijs rebus diuinalibꝰ ac inenuoe?
moderatiõe lo quoꝛ vt in nulla opinione
vel ineſſe fixus et imobilis niſi qnnus der

auctoꝛitas ? patꝝ doctrina atʒ leſtimonia

me aſtringut. Si igr vel ppa iueligatioe

bere veritatẽ iuenero me aliter lenſiſſe dOo

lebo⁊ veritati ſꝑ adherere ſtudebo hocti
vere ac recte philoſophatis ẽ itctio vt a de
phẽſa falſitate ſtati recedat ⁊ erraſſe ſe do
leatatʒ inuentã veritate cũ gaudio ampie
ctat ⁊ hoc maxime ĩ rebus adò veritate re⸗
ligiõis ptinẽtibus. Diligeter igr ac ꝑſcruta
te itẽde ĩ his qᷓ ĩ pcedẽnbꝰ ſunt diſputata
olra erroꝛẽ ariſtoteł ð eternitate mudicõ
ñ dera etiã ſtudioſiꝰde fine ſine affinitione
tpis ſi foꝛte aliter ſe haberet veritas lueni⸗
ri poſſit.Silr ⁊ de ꝑfectioibꝰfuturis viriu

nẽ phyloſophoꝝ. facilis ẽ reſponſio vide
licet quiapfectioi deſeruiẽt vniuerſi ſpua⸗
lit᷑ aut ꝑfectõi vniuerſi coꝛpoꝛei quã nuilo

eſtrẽ eẽ dinoſcũt hos vſus vlvii

caſſent ⁊ cuia elis ſtatu cu ſtatũ pᷣſente ſta

tatibus ipius planu ẽ iuxta opinionẽ ppy
loſophonꝝ vt dixi planũ etiã ẽ iuxta cõmu
ns ſidẽ ac veritateʒ ꝗa ſtat⸗ ille deſeruiret

liter ſimilis futuraẽ eiernuati di⸗

Kpier⸗
ſellipp̃
giplin
Aperig
düda
oolgun
l
n⸗
1
ccrdcie
toon
aleinn
utpoſoleit
neninore
undarmi
haͤrönde
llissnun
lopenane
Nnuppii
ſnbrbio⸗
ſäctüt
nntppil
Rulonnian
Kicas
izonoi
1ſtne
Iuemnulu
cebean
nalsii
Noci topie
Gllistn
leſnoor
Mhacdrli⸗
liini
ungdnnn
Mhdlinii⸗
hnrcipen
Mortelg⸗
Nlencinype
Nalgumnigie
Eufuuseri
daruS

4

l =UMWGd M “
— eerterion animarũ nrarũ futurt ĩ ſtatu glo queſtiones ꝗᷓ ſũt circa hecx tentabo deter
Ngieltit rie illiꝰ vbi videt magt abſcõdita veritas minare illas qm̃ ex ſcietia ſeʒ ſapiẽtiali ſei⸗ 2
RKZZ qaua vlina tibi reuelet oeæ mihi pte oino tiq ẽ gubernanois dei altiſſimi ſicut andi
mndnee . ei periculoſũ ẽ i rebꝰinuẽtis ta difficilibus uiſti ex monibꝰ Auicẽne. Haꝝ igr queſti⸗
idinſctee 2 de ꝗbus nihil babemotraditum a patri onũ pomg e an curet creatoꝛ bñnñdictꝰ ⁊ ſub⸗ .
nen Kiad bus aliquid temere alfirmare. B . . limis vniuerſa 7 ſingula 7 de vninerſis et
enc 4 Eſtatu vo mũdi ſuꝑlunaris cõti⸗ ſingulis. Gca qualix᷑ curet ð malis quo
Ehnäfii nẽtis celos mobiles nouẽ ꝙ reue iuſtis ⁊ ſctis hominibꝰ accidũt in hac vita „ „
uäſaitn dega melioꝛadſit zꝙ eis nouus d· ⁊ de alijs q crca hanc queſtionẽ ſunt vicʒ
uostihat coaddẽdus ſit ſplendoꝛq; luminarui ad qualiter et qͥ vtilitate vel vſu ſuſtineat hic
bonnnen augẽdus ? ꝓpheie hebꝛeoꝝ inſinuare vi floꝛere malos floꝛere inq; potentus diui/
Ntechoe Neltn deẽt᷑ ⁊ doctrina xpianoꝝ doctoꝛũ affirmat tijs delicijs. Silx vtituate vel frucin ſu⸗
Nandeinngen ⁊ cauſas in hoc audiniſti et rões q̊s mibi ſtineat bonos affugi hic ⁊ etiam oppmia „
nglanitiut fuit poſſibile iuenire ſ ⁊ de tꝑe poſtqᷓ; ceſ. malis et ip̃os malos dñari malis ⁊ multi
jſnn ſauerũt motꝰceloꝝ ſtellarũq; ⁊ luminariũ plici tyranide atʒ violentia graſſari in eos
831 petiaut inxta doctrinã xp̃ianoꝝ c i celis tᷣs tune poſt hec de ipᷣo malo an ꝑ ꝓuidentia cre⸗
ius deletütülit locũ nõ habeat nec ẽ ĩ terris aut aquis cũ ato:jſipᷣiꝰeueniat loqr etia hie de fato ⁊ fa
midindhirt nulla i eis mutatio remaneat. Sʒ de ifer- Ra ꝗb dicũt fatari holes vł ee fatatos ⁊
ithenscan no ꝓpter varietatẽ ⁊ multitudine toꝛmen hic ſᷣmo valo vulgart ẽ.⁊ valde anilis. lo
bonb1ei toꝝ multis viſũ ẽ tẽpus ibi futurũ eẽ. Cau quar etio de hijs ꝗq vocatur apud poetas
eno Niqi ſa aüt bmoi opinionis apud eos ẽ cedu/ pce ⁊ nolant ab eis clochos latheſis otro
deomnibtsihen litas qᷓ credũt nec oĩa ſimul eẽ vel aliqunid phos et facia te ſcire oe pᷣſciẽtia ⁊ ꝓuiden/
Bmuſanern. xon totu. Uerũ ſi ꝗs dixerit ea ſimul futu tia creatoꝛis qliter ex eis nõ ſit rebꝰ cõtin/
Lfofuntegie I ſomnia? vnuquodʒ totũ ſimul fuuu geętibꝰ neceſſitas nec p eas vlio modoꝛuĩ
Nretſtörtü rM ĩ oibꝰ eis ꝗ poſt indiciũ ibi futuri ſunt. pedit᷑ vel ꝓhibet᷑ nr̃a libera volũtas neq;
imisſmiem quẽadmodũu ptes future felicitat æ omes arctat vel reſtringit᷑ nra libertas q;tu ad
Uhiminin 2Ztata ſimul ee i glonſficadis nõ videbit er velle ⁊? no velle facere ⁊ nõ facere niſi qti⸗
giagpatlt: rare multuq; piculoſe neq; ĩpꝛobabiliter nus ⁊ quibꝰmodis oſtendam libi.
