atoꝛe danda eſſet.videlicet hoc pᷣſens ta
lis miſerus et erumnis pileniſſima et allia

perennis poſt hac gloꝛioſa debnit homi⸗
nibus ouplex habitatio pꝛomptarũ iſtaꝝ
duplicitate pꝛouideri. Quare ſicut ſub te⸗
lis ꝓuidit creatoꝛ hominibus habitatio/

neurmn ſiue regionem vite qua ſub celis eis
viuendum erat congruentem ita ⁊ vite qᷓ

ſuper celos eis poſt hanc vitam perenni/
ler et gloꝛioſe viuendum eſt ꝓuidit regio
nem ydoneam ⁊ hoc intelligitur etherum
quẽadmodũ et iſta inferioꝛ regio qua hbo

mines inbabitat noſcitur eſſe aer. Scito

tamen quia celum empireum interduʒ et
regio illa que dicit aque q ſuper celos ſũt
interdũ ether nominatur.Et ſicut moꝛtali

vite nullo modo etherea regio ↄgruit ita

iſta aerea regio immoꝛtali vite ⁊ gloꝛioſe

om̃ino incõgruens eſtet inepta. Hec igit
eeſt ratio qne mouere potuit vt homies vi
le gloꝛie future in etherea iſta regiõe qᷓ ex
aguis que ſuꝑ celos mobiles erant facta

eſſe videntur collocandi a quibuſda puta
rentur. Tu auteʒ animaduerte ꝙ opinio

bmõòi hoim erronea eſt maxime eoru; ꝗq
veri nois aquas hoc eſt ꝗ inveritate ⁊ foꝛ

ma aquaticis ibi eſſe vſq; hodie ſuſpican

tur et etiam poſt gloꝛificationẽ futurã bo
minu ibidẽ eſſe futuras autlumant de no

xxxv

bilitate 2 magnificentia hmõi gloꝛie non

tam erronee q; ignobiliter ſenclentes. Si
quidem aquea habitatio piſcium eſt nõ
hominum etiam in ſtatu buiuſmoi miſe/
rie poſitoꝛum quantofoꝛtius igitur. nec ẽ.
nec erit. hominũ in ſtatu gloꝛie iiuus con⸗
ſtituendoꝛum. Q ſi dixerit quis ꝙ aque

nòõ ſunt ibi in ſubſtacia labilitatis aut flus

iditatis in qua videntur apud nos. ſj va⸗

poꝛabiliter ſuſpenſe vt ſermone vtar hu⸗
iuſmõi hominũ et iſte ſermo erroneus e.
cuius erroꝛis declaratio hec eſt. Ignobi⸗
lioꝛ enim eſt habitatio huiuſmõi q; ſit ha
bitatio aeris qua nũc homines inhabitat
Habitatio quippe illa hoc eſt aquarũ hu

iuſmodi vł nubiloſa aut nebulioſa eſt aut
nubeoſa eſt vel ꝙ eſt verius 'm erroꝛem

iſtum tota eſt auquod iſtoꝛum triũ. Qua

re manifeſtuʒ eſt. ꝙ aer qui eſt apud nos

nobilioꝛ eſt habitatone huius. Am⸗
plius. Tria iſta que nominaui tibi videlʒ

nebula nubes et nubilum media ſunt in/

△

teraquas et aera cuius indicium eſt gene

ratio eoꝛum ex qua quippe generanturꝑ

rarefactionem et ſubtiliationem illiꝰ ⁊ ꝓ
pter hocſubſtancia eoꝛum nobilioꝛ eſt q;
aque. MWanikfeſtu aute eſt ꝙ eoꝝ ſub
ſtancia groſſioꝛ eſt q; ſubſtancia aeris.
Woanifeſtum igit eſt nobilioꝛem eſſe
p̃ᷣſentem habitationem hominũ q aer eſt
indubitanter et habitatio viiq; ẽ miſerie.
id ẽ hominuʒ adhuc miſerie et erumnoſe

viuentiuz qᷓ; illa quã ponunt eſſe gloꝛie.qᷣ
vel nebula eſt vel aliquid alioꝛu que no

minaui tibi ſuperius. Amplius.quan

——

do factahuiuſmõi ſubtiliatio aquaruʒ in

vapoꝛes ſiue ſuſpenſio earũ vapoꝛabilis
MWanifeſtũ quia in ipᷣa creatione eaꝝ
nec facta ẽ nec locum habuit.Euapoꝛalio
enim nõ ſit abſq; motu locali no erat aut
quo mouerentur cum uõ eſſz locus inter
aquas et celum vltim qð empireum di⸗
citur quia nec vacuum ibi erat nec coꝛpꝛ
aliud qð aquis p euapoꝛationèe tunc aſcẽ

dentibus locum ſun cederet. Quare ma⸗
nifeſtum eſt aquas buiuſmoi creatas no

fuiſſe in iſta vapoꝛabili ſubſtancia in qua
dicunt eas eſſe. Si mõ in ea ſunt. Remi-
niſcere autem eius ꝙ dixi tibi in pcedenti
bus quia qi ponunt aquam et vapoꝛeʒ
er ea reiolutum idem eſſe nõ poſſunt effu
gere quin ponant cõſequenter vapoꝛeʒ ⁊
gera in quẽ per ſubtiliationem tranſit idẽ
eſle. Quare exneceſſitate cogunt adaa

Pars pꝛima de vniuerſo

gonere eara cũ neceſſe ſit quecũq; in ſub⸗

ſtancia ſua eadem ſunt eidem ⁊ ſibinuicẽ
in ſubſtancia eadem eſſe.Si vero dixerit

aquas huiuſmõòi in ſubſtàùcia ſua aquea

et pᷣmitiua adhuc permanere etita etiam
ibi eſſe tu iam noſti nõ ſolum cõtradicti/
ones pbyloſophoꝛum naturalium ſed eti

am irriiones earum circa hoc. Ego vero

iam dixi tibi in pcedentibus opinionẽ ſa⸗
pientium hebꝛeoꝝ videlicet ꝗa aqruʒ no

mine equoce vſus eſt ſanctus iſte et ſapi/

ens ꝓpheta et dixi tibi quia ſcõm opinio
nem meam de aquis illis ſuperioꝛibꝰ.id
eſt de ſuperioꝛi parte aquarũ facta eſt re⸗
gio ethera ſiue ether qui eſt regio ſereniſ⸗

ſima puritate ſubtiliſſima ad modũq; ꝓ⸗

ſpicua niſi inter ſcientiam diuidens mun

dum nobilem cõtinentem nouem celos
mobiles et quattuoꝛ elementa a mundo

immobili et ſeculo altioꝛi.et hic mundus
eſt celum empireum et regio lucis ⁊ habi
tatio gloꝛie miliciarum celeſt um.hoc eſt
ſanctoꝝ angeloꝛum ⁊ gloꝛtficandoꝛũ ho⸗

minũ et hic eſt domꝰ dei in qua ſunt mul

te manſiones que partim iam repleta eſt
habitatoꝛibus ſuis pariim reſtat implen⸗
da. Quid autem ſit plenitudo eius. quid

inhabitatio ⁊ modus inhabitationis ꝗqd

manſiones.et manſionum multitudo in
eo tibi dedlarabitur in ſequentibus ſi deꝰ

voluerit.Si quis auteʒ querat que natu/

ra ſit huius coꝛꝑis dinidentis ſcilicet mũ/
dus duos hoc eſt an habeat motum aut

nõ. Reſpon dendũ eſtlei quia nõ habent
motum ſicut neq; celum empireum. Cau
ſa autem in hoc eſt quoniam nulla deeſt

ei ex perfectiõibus ſibi ↄgruentibus ⁊ de⸗/
bitis qᷓ; neceſſe habeat per motum inqui⸗/
rere vel acquirere.Si vero querat que ſit

vtilitas huiuſmõi coꝛpis vł vſus et an ſer

uiat habitationi Niqnoꝛum ſcilicet vł an
geloꝛum vel hominü vel animalium vel
in futurum ſit habitationi alicui ſeruituꝝ
Dico quia foꝛte nõ erant immediate mũ⸗

di quos dixi tibi cum ꝓpter diſtatiſſimas
ad inuicem nobilitatem electoꝛuʒ ⁊ inno⸗

bilita tem inferioꝛum tamẽ ꝓpter contrari

eltates multiplices quas habent inuicem

in diſpoſitionibus ſuis pꝛedicti mundi ð
quibus loquar in ſequẽtibus videlicet in
capitulo de partibus vniuerſi coꝛpoꝛei.
Utrum autem habitatoꝛes habeant du⸗
bitationem nõ videtur habere ranionabi
lem. Nõ enim eſt rationabilis dubitatio

que nõ habet rationes ex vtraq; pte con⸗

tradictionis. Cum enim videant ignẽ ele⸗
mentum nõ habere habitatoꝛes. Simili
ter eti aera. Unde ſuboꝛta eſt in coꝛdibus
eoꝛum iſta dubitatio. Qè ſi dixerint quia
ger habitatio eſt yrunainũ et alioꝛu mul-
toꝛum volatilium. Reſpondeo tibi omni

bus animalibꝰ eſt alius locus paſcus.ali
us habitationis.locus enim habitauois

eſt omnivus animal:aus vbi generantet
fetus ſuos nutriunt nõ vbi paſcũtur au

aliter paſcum querunt yrundines aũt mu

ſtulas venantur et eis paſcuntur in aere.

et hec eſt cauſa volatus earum pene cõli
nui ꝑ aera. Nec eſt verum vllo modoꝛuʒ
ꝙ quoꝛuudam vanitas ſomniauit.vide/
licet ÿ yrundines de aere viuunt elemen

to de aere ſiquidem roſtido et humenoz
vi verius dicam craſio. eſt eis ſoꝛſitan nõ

nullũ adminiculum ad nutrienduʒ inter

dum. Judicium auteʒ huius eſt ꝙ ſuper
aquas ⁊ loca aquoſa paludoſa humecta
eſt earum volatus freouenlioꝛ.et hoceſt

quoniam muſcularum mnibi eſt habũda/

na maioꝛ ꝓpter habundantiaʒ maioꝛem
materie generationis illoꝛum. Similiter

et nutrimentis nutriuntur enim de huiuſ
modi craſſitudine aeris. De ſalamandra
vero q; putauerunt in igne habitare qꝛ ⁊
de igne nutritur.
nõ hoc de igne elemento intelligere poiu

erunt. Ignis enim elementum implet cõo⸗
cauitatem celi lunaris et aera circundat?z
ei ſupenatat quemadmodũ oleum aque
Ignisvero quo cibatur Salamandra ꝓ

culdubio ignis eſt ꝗ eſt apud nos ꝗ nul/

latenus elementum eſt imo elementatuz
vt flama que nõ niſi fumꝰ intenſus vt ali
bi didiciſti et carbo lignum incenſuʒ. ZSic
ſe habet et de alis cremabilibus et igni⸗
bilibus. De talpa iam in numerabilibus

experimentis comptum eſt ꝙ vermibus
paſcitur et eos fodiendo ſeqtur ⁊ venat᷑.
Hoc autem ꝓpter hoc dixi tibi de iſtis tri
bus generibꝰ animaliũ vt agnolceres er
roꝛem erroneoꝛum ꝗ poſuerunt vnicuiq;

elementoꝛuʒ habitatoꝛes ꝓpꝛios. Reuer
tar an:em ad id in quo eram et dicam qa

nõ eſt neceſſevt phyloſophia cõpꝛebẽdat
omnes vtilitates et vſus ſingularum ren
creatarum ꝓprer quas create ſunt. Non
em̃ eſt ꝑfecta illuminatio animaꝝ huma
narũ phyloſophia que infiniias ignoꝛan
tiarum tenebꝛas relinquit etiam in eis ꝗ

Manifeſtum eſt qda

ttinein
Glunt.
ſunodtde
glis alc
ns Olan
gnistter
untenen
Nondcn
Cenwon⸗
ſpsſttian

iunoo
niinſcue
uiſnle⸗
Eunlire
(6horrothe
ſerlon

ſonhloug
Pobvewvi
mmmn

Mwunen
mloblis
gopani
Wumdehe
hranme
Usäne⸗
dodienr⸗
csletn
ltiinn
neushuht
ſitnin
lſacareun
fhonnel
ſcuitir
W
bit
uundtn
gti
rape
ucglipon

een

dlngt
Acknee
Wünen
oncehin

palcunrn
seaun
mmnylon
sſomnuin
renumn
aſoiocnn
aaiasttnd⸗
nurN
ne
5
—
si
ned;,
namamt,
nmslm,
Vainrii,
tactnn

ncimrtin

nii i mnn

Fo.

maxime in ea pꝛofundaſſe ⁊? pfecifle repᷣn

tati ſunt. Eſt em̃ phyloſopbia velut lucer/
na modici ae tenebꝛoſi lumis in tenebꝛis
multis atq; denſiſſimis ⁊ nocte optata lu
cens. Sicuti dicit ſancius ⁊ ſapiens dean

tiquis et ſapien:ibus.Nos quippe inuol

nimur lenebꝛis habet inſuper queſtioneʒ
de hmõi coꝛpoꝛe.an quẽadmodum nouẽ

celis mobilibus eſt ſituʒ et poſitione ſupe

rins ſic etiam et nobilitate ſublimius hic

enim oꝛdo in elemẽtis ita ſe habet. Ignis
enim ſicut eſt aere ſuperioꝛ et nobilioꝛ.et
etiã ſubtilioꝛ et in nouem celis foꝛſitan ali
ad ſimiliter ſe habere hoc dicat. In quo
reſpondeo tibi quia aer et ignis licet ſuꝑ/

poſia ſint loco et ſitu animalibus tam ra
tion abilibus qᷓ; irrationabilibus nõ pꝛo⸗

pter hoc nobilioꝛa aut dignioꝛa ſunt hijs
neq; tectum in omni domo parietibꝰ aut
etiam pauimento aut etiam area nuda qᷓ;
tegit nobilius ac dignius eſſe neceſſe ẽ ne

q; opoꝛtet vt iſtarũ rerum exemplis te de

tineam vel honoꝛem coꝛpus enim huiuſ⸗
mõi velut tectum videtur eſſe mundi mo
bilis cũ mundus mobilis domus eſſe nõ
dubitetur ⁊ velut pellis eiuſdẽ eſt. Si mũ
dus ille animai eſt vt platoni aut multis
alijs viſum fuit. De habitatoꝛibus auteʒ
an eos habeant celi nouẽ mobiles vi ma
gici et nigramatici poſuerunt ꝓpono tibi

ſatiſfacere nutu dei in tractatu de ꝑte vni⸗

nerſi ſpiritualis hoc eſt de nobilibus⁊ ab

ſtractis ſubſtancijs. Debes etiam remini

ſci eius ꝙ pᷣtetigi tibi quia piſces ⁊ anima

lia alia aqnatica ſaluant in aquis taãq; in
materia et loco ſue generationis ſic forſi-

tan dicat aliquis de celis nouem ꝙ ſaluã
tur in hijs aquis que ſuper eos dicunt᷑ eẽ
quicquid nomine aquarum intelligatur.
quẽadmoduʒ ſi dicat aliquis ꝙ ig nis ele
mentũ hoc eſt ſpere totius ignis ſaluatur
in celo bine circũuolẽte ipᷣm et tota quat/

moꝛ elementa. hoc eſt ignis aer aqua ter

ra ſaluantur in ſpera ceũ cõtinentis nouẽ
celos mobiles cuius motu et reſolutione

quidem poſuerunt ea eſſe generata. Sili

ter et ſaluari tanqᷓ; ea ſit tam ſaluationis
que fuit et generationis.N aulem regio
illa aquarũ ſuperioꝝ ſiue que ex aquis a
gꝗquibuſdam facta eſſe pulaiur nullo mo⸗
do cõneniat habitatio in gloꝛiſicatoꝛnm

admodũ nobilitate ⁊ gloꝛia pᷣcedunt om
nia alia coꝛꝑa.ſic habita tio eoꝛuʒ ſiue lo⸗
cus ſiue vbi ipᷣoꝝ debet eſſe ceteris locis⁊
habitatiõibus omnibus pᷣſtantioꝛ Secũ
da via eſt gloꝛia animarũ que indub.tan
rer equalis futura eſt gloꝛie ſanctoꝝ ange
loꝛum quoꝝ autem equalis gloꝛia ſedes
⁊ loca honoꝛis ⁊ gloꝛie ex neceſſitate eque
ſublimes erunt ⁊ dignitatis eiuſdẽ. Nec
em̃ phas eſt vt inequales honoꝛes ſedes
equalis altitudinis habeãt. Maxime in
illo pᷣclaro creatoꝛis palatio in quo omia

oꝛdinata ſunt in vltimitate cõuenientie ⁊

hominũ duabꝰvijs tibi patefaciã Pꝛima

via nobilitas coꝛꝑis huiuſmõi bominuʒ
et gloꝛis eorundem. Dico igit ania guẽ⸗

decoꝛis. Quare manifeſtũ ẽ ꝙ ſedes ſan⸗
ctoꝝ angeloꝝ ⁊ animarum beautudine?
gloꝛia illis equalium eiuſdem erũt grad
in altitudine. Si igitur ſanctoꝝ angelorũ
ſedes in empireo tunc erunt vel etiaʒ mo
ſunt erunt ibidem et etiam mõ ſunt ſedes
beatarum animarũ. Quare quoniã glo⸗
rificatonhominũ anime tunc erut cuʒ coꝛ
poꝛibus ſuis et coꝛꝑa cum ipſis alioquin
non in vita ſed in moꝛte eſſent neceſſario
gloꝛificati homines et in animabus et in

coꝛpibus in celo empireo collocãdi ſunt.

Qẽĩ vero gloꝛia animarum bumanarum
tanta futura fit. Maniteſtuũ ex diffini⸗

tione gloꝛie huiuſmõi. Sicut declaraui ti

bi in tractatu de meritis et retributionibꝰ
animarum noſtrarũ.Et iterum faciam te
ſcire hec via alia in tractatu qui ſequetur
iſtũ. quemliam nominaui tibi de pte lcili⸗
cet ſpirituali vniuerſ.Addam et alia ma⸗
maniteſtationeʒ tibi de hoc ꝙ aqueano
nullis credũtur eſſe ſuper celos noue mo

biles. Dico igitur quia vel ſunt ibi ꝑ natu

ram hoc eſt tanq; in loco ſuo.⁊ vbi natu
raliter aut ſunt ibi per violentiam. Ma
nifeſtum autẽ eſt quia nõ ſunt ivi ꝑ natu/
ram cum naturalis locus ignis tamlõge
inferioꝛ ſit. Multo igitr foꝛtius locè om⸗
niũ aquarum debei eſſe nõ ſoluʒ infra ce
los.ſed etiam infra ignem et etia ſub aere
Oi ſi dixerit quia ſubtiliatio illa quam fe
cſt aquis illeuapoꝛatio huius fecit etiam
vt locus tam altus eis congrueret. Dico
q ſermo iſte erroneus eſt et impoſſibilis
młtipliciter. Pꝛimum quia aque nõ ſuni
per huiuſmgi euapoꝛationem ſacte ſubii
lioꝛes q; aeſit.alioquin nõ eſſet ſaluata
in eis natura ſiue ſpecies aqueitatt. Siei
ſubtilitate ſolummodo eſſent vſq; ad eq̃⸗
litatem ſubtilitatis aeris in aera ꝑ coeru⸗
ptionem tranſiſſet quantofoꝛtius igitur .

ſupꝛa aera ſubtilitate ſunt nõ eſt ſaluata
in eis natura ſiue ſpecies aqueitatis.Qua
re neceſſe eſt eas tranſiuiſſe vel in ignem.
vel in coꝛpus ſubtilius atq; nobilius.
Amplius. ſi locus ille ẽ eis naturalis
quaãq; igitur eas aquas nõ nomines no⸗/
bilioꝛes ex neceſſitate ſunt q; nouem celi
mobiles cum eis naturaliter locus nobi/
lioꝛ et altioꝛ q; ifis celis debearur. Am
puus. Certũ eſt qᷓ; inter magna mũdi coꝛ⸗
poꝛa celũ vltimũ qð empireum vocat no⸗
bilius eſt atq; pᷣſtantius et ideo ſitu et po
ſitione ſublimius. Si igr quẽadmo du ſe
habẽt in ſitu et poſitione ſic et in nobilita⸗
te adinuicem hoc ẽ vt qui eſt oꝛdo int᷑ ipa
ſituũ et poſitionum idem ſit ⁊ nobilitatũ
ipᷣonꝝ erit ex neceſſitate vt coꝛpus huiuſmo
di ꝙ aquas que ſuper celos ſunt vocant.
Sicut eſt poſt empireuʒ celum oꝛdine po
ſitionis ſᷣm ⁊ celis nouem alterius ſic fit ⁊
oꝛdine dignitatis atq; nobilitatis eiſdem
celis pꝛeſtanius Manifeſtum eſt igit
ga nomine aquarũvſus eſt legis hebꝛeo
rum latoꝛ equiuoce cũ enidens ſit aquas

quarũ ↄgregatiões vocãtur maria ⁊ adas

que ſuper celos eſſe dicunt᷑ nõ eiuſdẽ poſ
ſe eſſe rationis. Amplius.huiuſmodi
aque ſi veri nominis aque ſunt cum natu
ra aquaruʒ ſic in frigidari per quietem ⁊ ꝑ
infrigidationẽ coagulari a vapoꝛabilita⸗
te ſua et ſcilicet reuerti ad naturã ve aque
itatis neceſſe ẽ aquas huiuſmodi iam du
dum reuerſas fuiſſe niſi multitudines aqᷣ
rũ que ſub celis ſunt ppter hoc factas eſſe
labiles.Sicut manifeſtuʒ eſt in vapoꝛibꝰ
earum ex aquis reſolutis et per frigidita⸗
tem in pluuias coagulatts. Quare et ab
eis diluuium vniuerſale inundaſſe ⁊ mũ⸗
dum iſtum inferioꝛem totũ deleuiſſe.Cuʒ
enim aer groſſioꝛis ſubſtancie ſit ⁊ coꝛpu⸗
lentioꝛis q; celunset aquas in nubibꝰ co
agulatas retinere nõ poſſit quin deſcen
dant ⁊ terram compluant. Multofoꝛtius
celi non potuerunt aquas iilas ꝓhibere
ſuperceleſtes quin deſcendant et inunda
tionem diluuialem faciant et hoc quideʒ
multi credideruni inde pluuias oẽs deſcẽ
dere qui erroꝛ adeo manifeſtus ẽ vt nõ ſit
neceſſe ꝓbatiõibus ipᷣm deſzuere. Si em
gutta vna inde abſcinderet᷑ que tanta eẽt
Inta tota moles terre milleſies ↄſumere
tur anteq; ꝑuenitet ad terram Quare ad

om̃es iam din conſumpte eſſent in pluui/
as et locus earum remanſiſſet vacuꝰ.QOdè
autem gutta tante magnitudinis qnta eſt
terra tam longo deſcenſu conſumeref an

teq; pueniret ad terram Manifeſtum
eſt ex longitudine diſtantie que eſt int᷑ ce⸗

lum nouum et terram qne ꝓculdubio eſt
itineris ſeptem miliuʒ annoꝛum et multo
amplius.Si vero hmõi aque per violen⸗

tiam ſunt ſuper celos nouem. Manifeſtũ

eſt non eſſe naturalem oꝛdinationẽ dico
rum maximoꝝ coꝛpoꝛum mundi.imo cõ

tra naturam vere per omnia. Nouem ei

celi mobiles et etiam ignis et aer elemeta
deberent ſupereſſe huiuſmodi aquis ⁊ ſu
perſunt oꝛdine nature cũ ergo ſubſintnõ
hic eſt oꝛdo nature ſed inoꝛdinatio..

Stabilitio celi empirei ⁊ aliarum par
tium vniuerſi coꝛpoeeii.
NOſt hoc inueſtigabo partes vni/
uerſi coꝛporei quas videntur ppy
loſo phi penitus ignoꝛaſſe ⁊ lenta
bo ſtabilire eſſe earuʒ. Hee igitur ſunt ce⸗
lum empireuʒ de quo nihil locuti ſũt phy
loſophi.Deinde ĩfoꝛmis de quo aliq̃ fa
bulati ſun tpoete phyloſophi cuʒ illũ pꝛe/
terierunt fere om̃s.Lercio paradyſus ter⸗
reſtris de quo gens hebꝛeoꝝ muita vaniſ
ſime ſomniauiũ De celo vero nono quod
applanon vocauit nõ eſt declaratum ad
huc an ſit er ꝓpter hoc tentabo ſtabilire.
eſſe ipius. Incipiam igitur cum dei auxi⸗
lio eſſe celi vltimi qð empireum nominat

et dicam.quia totus mundus coꝛpoꝛeus
vna domus eſt creatoꝛis. Quare manife

ſtum eſt ipam eſte et officinis et manſioni
bus ꝓ magnificentia dominantis ⁊ ex
igentia accongruentia inhahitantiuʒ ſiue
familie oꝛdinantiſſimam ac aptiſſimam.

SDic igitur nec vna manſio nec vna offici⸗

na deeſt ei. Multofoꝛtius non deeſt ei ꝙ
in omni domo ſufficienter aptata ac decẽ
ter oꝛdinata pꝛincipale eſt hoc autẽ eſt ce
naculun..Cum igitur familiam epꝛoximo
ſibi aſſutentem paſcere ſpiritualibus epu
lis neceſſe habeat creatoꝛtanq; pᷣlargus.

paterfamilias habet ex neceſſitate cena⸗

culum congruens ſiue ↄueniens talibus
epulis.talibuſq; ↄuiuijs.et hoc eſt celum

empireum videlicet creato:is ↄmenſaliũ.

2⁊ cõuiniarum pꝛeclarum ac pᷣmagnilicuz .

nan
iiſtn 4
rna
pelicatul
delica50
ſhusſenn
delcispo
ſuiclne
N

erneeeſ
cundge
lung
ſonehee
laͤeſtan
gannun
1in
henga⸗
liohae
Miet
Gmncun
suolu
6scuig
Gplimaane
6Rat
Pylümian
no frtno
ſtminor.
Man
Wrbabi⸗
Uerpire
anuupoe
Mnndaon
Cgenata
Mimann
Walifnn
Mckuna
Cunyrn
Gonterdnn
Eehntotie
. lg⸗
foigdign
Punenaft
Wetmunn
Colſenor
Loinenot
fafhmnii
ſatnogne
chne
ſhunſeren
uet⸗

Kenht
iannn
Annse
chrine
Da
ndecreckn,
ne paut
noumer
acreen
Crainaidte
mmmmdn
ns. ſn
Unarcnu

wüeittürt

aesn
rigimi
Dnbi oaiſi
nodelo'A
pbcn lü⸗
Nooſanſiir
ntm Mun
Loreners
emm
igin 4

npitnd
Gundust
is⸗ Oumm
fanbant⸗
Honinanlet,
ububinnii
nhili⸗

Fo.

cenacutum in quo ſoñales epule ſolũmõ

miniſtratur ſicut alibi declaraui tibi. Ubi
et carn alem paradiſum hoc eſt carnaliu;

deliciarum euidenter deſtruxi et ſpůales
delicias quales creatoꝛ daturus eſt diligẽe
tibus ſe nullo modoꝛum cum carnalibus

delicus poſſe eſſe. Sicut gens ſarracenoꝝ
ſtultiſſime opinatur euidenter oſtendi.
Amplius. Bloꝛiſicandis hominibus

ex neceſſitate danda eſt habitatio que cõ
gruat gratie illoꝛum. Quia igitur gloꝛia il

larum q;tũ ad animas ſimul erit et eq̃lis
gloꝛie ſanctoꝛum ac beatoꝛum an geloꝛuʒ
ex neceſſitate eadeʒ dabitur habitatio eis
quam nunc obtinent ſancti angeli ac bea
n. Si igitur verum eſt ꝙ habitatio huiuſ
mõi angeloꝛum empireuʒ celum ſic erit ſi
militer habitatio hominum gloꝛificatoꝝ
Aump̃. ꝓ nobilitate et gloꝛia huiuſmo
di hominum gloꝛificatoꝛum neceſſe eſt vt
ſit eis habitatio et locus nobilis et gloꝛio
ſus. Sicut igitur huiuſmodi coꝛpoꝛa erũt
in vltimitate gloꝛie et nobilitatis coꝛpoꝛa
lis. Sic et locus eoꝛum et habitatio erunt
in vltimitate nobilitatis localis.Cum igi⸗
tur nõ ſit nobilitas aut gloꝛia localis que
nõ ſit minoꝛ nobilitate celi empirei ſi iÄůjm

eſt. Manifeſtũ e quia coꝛpibus hmõi
debetur habitatio empirei celi aut igitur

iam eſt empireum celum ⁊ hoc eſt ꝙ que
rebam aut nõ eſt. QOtè ſi non eſt deeſt igit
domini dei potiſſima manſio eiuſdem vi
delicet cenaculuʒ ⁊ vniuerſo coꝛpoꝛeo no

biliſſima ac maxima pars eiuſdem. Celu

enim altiſſimum nõ eſt omnibꝰ alis ma
ins eſt atq; capatius et etiam nobilius.
Quare vniuerſum coꝛpoꝛeũ nec eẽt mun

dus coꝛporeus neq; omne neq; totum ne

qʒ; vniuerſum cum eſſet adeo incompletũ
ac tam nobilis paruis paciens defectum.
Amplius.hominibus gloꝛificatis om
nino indigna et inconueniens eſt habita
tio terrena.ſic nec celo congruit nec eo di⸗
gna eſt multo minus coꝛꝑibus hominuʒ
gioꝛificatoꝝ indigna erit cũ bhmõi coꝛpoꝛa
gloꝛia ⁊ nobilitate omniũ celo pꝛeſtantio
ra futura ſint. Sed neq; babitatio celoꝝ
mobilin eis cõgruit. Canta em̃ rapiditas
motus quieti et paci beatitudinis valde
repugnans eſt. Supꝛa celos igitur mobi
les tranſferendi ſunt homines gloꝛifican
di Quare ad celum vltimum quod empi

M

iirxvij

reum vocãt.Q ſi dixerit quis quia regio
aquaruʒ que ſuper celos ſunt ſufficiens ?
cõueniens habitatiom gloꝛificandoꝛum
hominum et quia vltra eos nõ eſt auqao
celum. Reminiſci debes eoꝛum que pau⸗
loante audiſti quia aque ſiue labiles ſint
ſiue vapoꝛabiles nullomodo ſunt habi⸗/

tatio gloꝛie. Si vero ſunt ſicut pᷣdixi tibi.

videlicet ꝙ ex eis factum ſit coꝛpus nobi⸗
lius coꝛporibus celoꝛum mobilium. Di⸗
co.quia nec ſic etiam conuenientes ſunt
loꝛie coꝛpoꝛum huiuſmodi. Sunt enim

utura huiuſmõi coꝛpoꝛa incomparabili⸗
ter nobilioꝛa atq; ſubtilioꝛa q; ſit corpus

illud. Dico etiam quia inoꝛdinatum val/
de eſſet vt ſupꝛa huiuſmodi coꝛpora eſſet

aliqð ignobilius. Quare non ſuper ea ce

lü empireũ ſʒ magſipᷣa in illo ⁊ cũ illo.De
eo vero ꝙ dicit quia ſuper aquas noõ eet
coꝛpus aliud. Attende ꝙ alibi didiciſti
ſcilicet quia hum idum eſt male tracta bi/
le pꝛoprio lermino. bene vero terminabi
le alieno. Siue igitur aque huiuſmodi la
biles ſint ſiue vapoꝛabiles nõ poſſunt ei

ſe terminus mundi quia nec vltimnʒ co-

pus mũdi coꝛpoꝛei. Super aquas igitur
eſt aliud coꝛpus ambiens eas. et omnia
que ſub eis ſunt hoc igitur eſt coꝛporum
omnium vniuerſi coꝛporei et celoꝛnʒ om
nium maximum vtpote cõ tinens omnes
celos ⁊ quecunq; ab eiſdem continentur
Q ſi queſierit aliquis ꝓpter quid coꝛpus
ilud ꝙ ex aquis ſuperceleſtibus factum
dicitur non fit aut nominetur celum. Re
ſpondeo tibi quia aliqui iam nominaue⸗

runt celum illud aqueum celoꝛum natura

non ſatis attendentes.Celoꝛum enim na
iura non ſolum contentiua eſt.ſed etiam
multiplicis virtutis influxina ſuper conte
ta et omne celum coꝛpus oꝛganicum eſt.
Et operationes arch girrutes numerabi⸗
les ⁊ pene innumeradiles attribuerut eis
aſtronomi. Unde ⁊ coꝛpora oꝛganica eui
denter ſunt et nobilioꝛes ex phyloſophis
ea eſſe animalia poſuerunt. De coꝛpore
vero illo aqueo nec virtꝰ nec oꝑatio aliqᷓ
opatio dico celeſtis virtutt ad hec audita
ẽ vel poſita ab aliquo.Caſus eĩ ſiune deſcẽ

ſus pluuiaꝝ cuiuſmõi oꝑatio ſit ſatis no⸗

ſti. De cels vero empireo nõ videt᷑ ſimili

ter ſe haberevt de alijs celis cum quietiny

⁊ perpetue ſtabilitatis illi vero manleeſts

Dars pꝛima de vniuerſo

mobiles ſint Coꝛpoigr illð qð celũ aqueũ
Adããvocãt neceſſario fuit mediũ int duos

mundos vt pᷣdixi tibi et eſt interſticium ⁊
copula illoꝛum nõ enim cõtiguabilesvel

Cõtinnabiles eſſe potuerunt ꝓpter longiſ

ſimam abinuicem diſtantiam. Qui vero

mundum animal dicunt vel rectuʒ vł vni
uerſum neceſſe videtur habere ponere ce

lum illud cum nec ſine capite nec ſine coꝛꝛ

de illud ponere opinandi ſint. Qui enim
dicunt ipm eſſe animal vniuerſum.et ha/
bere ipᷣm ſuum vilius intimũ ꝙ ẽ terra ſu
um nobilius extimũ et hoc eſt celum vlti
mum ſcom eoſdem ⁊ eſt coꝛ ipius mundi
Quare ſicut coꝛdis eſt ſedem eſſe et habi
taculum ꝓpeium vite et anime ſiue ſpiri/
tus ipius animal. Sic celum vltimuʒ qðᷣ
empireum nominant habitatio eſt et rece

piaculum vite nobiliſſime et ſpirituũ atq;

animarum ſublimũ hoc eſt celſitudine fe⸗
licitatis angelice iam beatoꝛum aut in fu
turo beatificandoꝛum. Qui autẽ animal
rectum non quidem figura cum ipᷣm ↄſtet

eſſe figura ſpericum ſed errirndine vdiſpo
Si⸗

ſitionis pꝛeeſſe vniuerſioni oppoſite.

militer nece ſievidentur habere ponere ca
put illi celum ceteris omnibus altius atq;

pꝛeſtantius et capitaliũ ſubſtantiarũ.id ẽ

ſpiritualium ꝓpier quos omnes alie cre/

ate ſunt habitalionẽ pꝛeclaram ac pᷣcioſii

ſimam et tante ciuium ſuoꝝ gloꝛie cõgru⸗
entem. Debes autem ſcire quia phyloſo⸗
pbos latuit eſſe celi iſtiꝰtam mobilis mul
tis decauſis. Harum pᷣma fuit defectꝰ ap

paritiõis tam ipᷣius huiuſmõi celi qᷓ; om⸗

nium eoꝝ per que innoteſcere cõſueuerũt

in apparentes ⁊ ignote ſubſtancie qualis

eſt apparitio ſtellarum tam fixarum q; er

rantiũ q; etiam luminariuʒ. Cum em̃ nuil
lum om̃ino octo celoꝛũ videatur appare/
ant autem ſtelle et minaria et motus ſi

ne reuolutiones eoꝛum indicant ex necei

itate celos eſſe reuoluentes ea indicant.
etia et motus celoꝛum. Sicut te ſeire faciã
in ſequentibus ꝓpter hanc eandem cau⸗
ſam nõduin declaratũ eſt apud eos imo
pene ignoꝛatũ vſq; hodie remanſit apud
eos eſſe celinoni qdð applanon nominat
ab a ꝙꝙ eſt ſine et planos ꝙ eſt erroꝛ quaſi
ſine erroꝛe ppter vnitatem ? Nuariabili⸗
tatem motus ſui. Non enim apparet aut
ſtella ex eo ant motus aliquis eius vel ab
eo. Quia igitur defuit eis via ad hoc de/

fuit eis et ꝑuentio ad ipᷣm. Secunda cauꝝ

ſa fuit ignoꝛantia et incõſideratio gloiex

magniſicentie creatoꝛis de quo et ſi ſubli⸗
mius aut magnificennꝰ eſtimare nõ po/
tuiſſent. Sallem vt regem et dominatoꝛẽ
angeloꝛum et hominu ymaginari debuiſ

ſent.et attribuere eidem. imo etiã cognoi

cere de ipᷣo ꝙ ei ſit honoꝛe regio ⁊ magni

ficentia digna habitatio et tanq; aulare⸗

galis ꝓ magnitudine ⁊ multitudine fſami
ue.necnõ et nobilitate eiuldẽ que vtiam
pᷣdixi tibi nec debet nec poteſt eẽ aliqð ex

celis mobilibus ꝓpter inquietiſſimam ae

rapidiſſimam velocitatem motus vniuſ⸗

cuiuſq; eoꝛum Tercia cauſa fuit paucdtas

intellectus eoꝛũ circa naturam et virtutes
mundi mobilis.apparet enim mũdꝰ mo
bilis videlicet᷑ ab octauo celo mobili vſq;
ad terram et loca terre ꝓfundiſſima ꝙ ce
lum ſtellaram fixarum dicitur non effe ni
ſi quedam officina fabꝛicalis in qua fabꝛi
cantur vaſoꝛum innumera genera videli

cet coꝛpa animaliũ et plantarum et etiaʒ

aliorũ generabiliũ ac metalloꝛum gẽma
rum et omniuʒ alioꝛum mineralium. In
hac igitur fabꝛica conceſſerunt ipi ⁊ ſcpſe

runt ꝙ celi ip̃i cum ſtellis et luminaribus

vłoperatoꝛes ſint et fabꝛicatoꝛes vel iſtru
menta fabꝛicantis dei. Nõnulli vᷣo ex eis
eſtimauerũt materiã generabilẽ et coꝛru⸗
pti bilem quaã celum lunare circũnoluit eẽ
in mann id eſt in beneplacito et volunta⸗

te omnipotẽtis creatoꝛis vt lutũ in manu

figuli. Cotum vo eſt ab oclauo celo vſ
q; ad pᷣnominafam materiam.hoc ẽ octo
celos mobiles ſub iuſſu ⁊ obediẽtia crea⸗
to:ꝭ vel vt rotã aut rotas multas ſub pedi
byfiguli. Appet igr tibi bꝛeuitas itellectus
eoꝝ in hoc.ꝛ ⁊ ſi recte foꝛſitã ĩ hoc eſtima
uerũt. Manilkeſta eſt diminutio intellect⸗
eoꝝ atʒ defect Nõ eĩ ponũt mom niſi of
ficinã vt dixi tibi fabꝛicalẽ aut ſigulariam
om̃ipotentẽ aũt creatoꝛẽ tm̃ fabꝛu aut ſigu

lũ opinari vident᷑ Nõ aũt regẽ ĩ vltimita

te gloꝛie aut dñm i vltimitate magnificen
tie dũ nec ei aula regia nec regale palaciũ
ſʒ ſolũmõ opa fabꝛilia ſen fictibilia licʒ mi
rifica ⁊ magnifica. Sapiẽtiãq; ⁊ vᷣtutẽ tos
⁊ tãta oꝑandi ei attribuũt lʒ aũt regali cõ
gruat ercellẽtie ? neceſſarias admiſirandi
regnũ.hoc exigat vt ĩ domo regia ſit offici
na fabꝛicãdis armis ⁊ vaſis alijs depnta

ta longe tñ minus debito ⁊ landat rex cui
hec ſola domaatnibuit ?⁊ dom⸗ regia no
ex toto ſʒ ex ꝑte tũ hmõi ſᷣmõe deſcibit

Mugmnen

Oartt
ſbiinbe
ego
tdeiel
eogtat
Condbane
onpeb
Nannane
Wmonne
ſcenſe
ſevoune
thorka
hilbu
Nebboh⸗
ſenuſen
gonecon
Nenamt
Mpont.
inleeſn
lscuus⸗
Hdadie
ſihhneſhn
Aboectyn
onclopon
Ewgy
enguon
lentegze
Altange
seleina

iscete

Pegfnſ⸗
NN
chcu
min
ſſnpcau
luet &
Mundn
ſentohhds
rupdone
Amdafin
lunſiand⸗
Ulhzidein
urttet⸗
pp ſ
enlenn
Mingne
Mniann
Wale

Nnoi,
ünmi,
Nadenm
naannn
irwci
ganön
Nnin
einfci enn
corſeiit

Aenmmonn
naurmaſt
Watnnnien
Woctdn
ſe inäin
dricnlssat
Apnamt

ma
R
ſbie
N Hönif
gnit
lpann
ieſti
paͤtta
nnira tiſ
inind
—Z
finnni
rbii nt
l

7

Fo.

Quarta cauſa ðᷣ qua aliqua p̃libata ſunt
tibi in hoc ipᷣo capitulo fuit ignoꝛantia fu

ture gloꝛie que in ratione futura pꝛeſtabi
tur dei electis atqʒ dilectis. In qua gloꝛia
ineo gitabili non ſolum eoꝛum anime de⸗
coꝛabuntur.ſed etiam coꝛpoꝛa eoꝛundem
incomꝑabiliter vltra omnem pulchꝛitudi

nein naturalem coꝛpoꝝ extollentur et vl/

tra omnem virtutem ipoꝝ ⁊ hoc faciaʒ te
ſcire in ſequentibus in capitulo ſcllicet de

renouatione mundi. Quẽadmodum em
ex hoc ſtatu vite pᷣſenus.imo miſerie trãſ⸗

ferẽdi ſunt elecii dei vt dixi atʒ dilecti.Sic
et ab hoc loco inquietudinis et coꝛruptio

nis tranſferendi ſunt in locũ felicitat ſue

gloꝛie congruentẽ. Neceſſe enim eſt iſtã
miſeriam et coꝛruptionẽ et ingetudinem
peracto curſu ſue vtilitat ceſſare. Adhuc
enim neceſſaria eſt ꝓpier innumeras vti
litates quasvide qui adeo erudiuntur in

hoc eta diuuant᷑ eliciunt. Quare illis ceſ⸗

ſantibus ipam eſſe neceſſe eſt ceſſaturam
et hoc eſt vnum eoꝛũ qð latuit multos ex
phyloſophis et pꝛecipue ariſtoteleʒ et ſeqᷓ
ces eiꝰꝗ putaue runt iſtũ ↄflictũ et pugna

elementoꝛum aliarũq; contrarietatũ po⸗

Lencieq; et actus ſiue potẽtialitatis ⁊ actu
alitatis alternas victoꝛias ſeu ſuperanti⸗
as eſſe indefectibiles et perennes.
Is igitur ita dictis reuertar adid
9 in quo eram pᷣus et dicam ꝗa po/
toꝛis qõ

tiſſima ac pᷣcipua pars regni crea/
ꝛis qõ eſt regnũ omnium ſeculoꝛum et
Dnatio vniuerſalis cui om̃ino nihii eẽ poſ
ſioile eſt in ſubditum. Solumq; veri no-
minis regnũ et dominatio potiſſima inqᷓ;
ac pᷣcipua regni iſtius ac dominatiõis ꝑs
vniuerſitas ſubſtantiarũ intelligentiã.hu
inſmodi autemvniuerſitatis pars nõ mo
dica eſt vniuerſitas animarum humana⸗
rum ſeu hominum et de animabꝰ quideʒ
humanis maniſeſtum eſt ꝙ bꝛeui tempo
re in coꝛpibus ſuis eſſe permutunt᷑ ꝓpter
coꝛruptionem ipᷣoꝛnm. Qui igitur vniunt
ex neceſſitate poſt moꝛtem coꝛpoꝛum ſuo/
rum ſicut declaratũ eſt tibi in tractatu ſin
gulari de immoꝛtalitate earum ex neceſſi
late eſt eis habitatio aliqua poſt moꝛtem
coꝛpoꝝ ſuoꝝ. Manifeſtum autem eſt
quoniam habitatio mũdi huiuſmodi in⸗
ferioꝛis non eſt ei neceſſaria niſi ꝓpter coꝛ
poꝛa ſua que rebus mũdi buius indiget,
Porter viclum et veſtitũ. ⁊ tectum ſine qui

bus citiſſime coꝛrumperentur. Ampli

nnrvii

ns. Qñis eſſet earum ſtatus in pdicto muᷣ
do que operationes ꝗᷓ officia pᷣſertim cuʒ

nec natura ipᷣa nec diuine pꝛouidentie bo

nitas eas aut inutiliter aut ſuperuacue vi
nere pmittere poſſit ꝓpter hoc plato ⁊ ſe⸗
quaces eius cum multiiudine poetarum

poſuerũt eis habitationes diuerias ⁊ ab

ipᷣis habitationibus eiſdem nomina po⸗
ſuerunt. Eſtimauerunt ei earũ aliqs poſe-

moꝛtem coꝛpoꝛũ habitare circa tumulos
coꝛpoꝛũ ſuoꝛum vmbꝛas eaſdem ꝙ habi
tatione hmõi nominantes.aliquis vero

apud inferos et aliquo tempoꝛe et voca⸗
uerunt eas inanes ab huiuſmodi manſi⸗
one.expleta vo vtriuſq; manſionis men
ſura in celum tranſſerri⁊ in ſtellis compa
ribus in quibꝰ et eas creatas eſſe ſomnia
uerant collocari et inde in coꝛpa ꝓpᷣa dei
cendiſſe. In ſermone auteʒ iſto nõ diſcoꝛ
dabant vſq;quaq; a doctrina hebꝛeoꝛuʒ
vel xpᷣianoꝛum licet diſcreparẽt in multo.

De compitate quidem ſtellaruʒ aliqᷓ tibi
ſcripſi audies autem certioꝛa ac ꝑſcrutati

oꝛa in ſequentibus. In hoc igitur vno ine
dubitater recte ſenſerunt ꝙ habitatione,z
animabus ſolutis a coꝛpibus poſuerunt.
⁊ ꝙ diuerſitas eis habitationes ꝙꝓ diuer
ſitate meritoꝛum attribuerunt Errauerũt
autem circa habitationem circa lumulos
⁊ cauſam habitationis huiuſmõi ſicni ſci
es poſt hoc. Qnod ſi dicat ꝗs ꝗd ad ſpi
rituales ſubſtacias de loco vel habitato
ne coꝛpali.Quemadmodum em̃ nibilad
coꝛꝑa de habitatione vel domo ſpiritus

li. Sic nihil ad ſpirituales ſubſtancias de

loco vel habitatione coꝛꝑali poſſet ne ins
quiunt gramatica eſſe in burſa tua vel in
pixide aut alio vaſculo. Quanto foꝛtius
igitur eſſencia creatoꝛis habitationem lo

calem dedignatur. ac refugit naturaliter
cum ipᷣa ſit et in vltin nate ſpiritualitatis

coꝛpalitati repugnantiſſima ⁊ in vltimita

te ſimplicitatis omnihus ſpiritualibꝰſub
ſtancus incõꝑabiliter ſupereminens ⁊ in
fra ſe om̃es immenſurabilis diſtantia de
relinquens. In hoc igitur per interrogati
ones reſpondeo quid inquio ad animaʒ
tuam de coꝛpe tuo de qua dubitare non
audes vel potes.ꝗn ipᷣa in eo ſil et ꝗn

ipᷣm ſit habitatio eiꝰ.Q& ſi dixert quia ad

ipᷣaʒ ptinet onus⁊ ſollicitndo regẽdi illud
7 ꝓuidẽdi ei alimẽta⁊ alia neceſſania hoc
dico ꝗꝛ ipᷣa oĩa hec ꝗ nueras coꝛpa ſt.q̃re
dict ipam nõ ſolũ eẽ in coꝛꝑe vno ſʒ etiaʒ

verfſari er neceſſitate circa coꝛꝑa alia mul⸗

ta. OQ ſi dixeris quia anima humana no
E in coꝛpe ſuo localiter. Sʒ neq; vnq; hoe
cogiratui fuit ab aliquo ꝗ velad modicu,
aapphẽderit natura anime huane qua co/

ſtat eſſe impartibilẽ partiõe quantitatiua
Heq; enim diuiſione coninmacdltans vel
linea ſupficies aut coꝛpus neq; diuiſione

dilgregationis vt numerꝰ- ſeu multitudo

*

omnivus animaʒ hũanam eſie localit in

loco coꝛpꝑali.Qt ſi dixeris ꝗa ſic eſt in coꝛ⸗

poꝛe ſuo.quemadmodũu rex in regno ſus
qð totũ adminiſtrat et regit potentia ⁊ ſa

pientia ſua iam aliquatenus ad veritate,zʒ

appꝛoximaſti et vſualiter quippe rex eſſe
in regno aliquo dicitur. etiam ſi ſocaliter

et pſonaliter extra ſit dũmodo illi pꝛeſit ?
illu d a dminiſtret ⁊ rega. Uerũ multa dif

ferentia eſt inter duas iſtas adminiſtrati
ones ſeu gubernationes.quonia rex licet

longe abſens a regno vel etia localuer in

eo pᷣſens ꝑ miniſteriales ſubditos et obe⸗
dientia oduli interdũ omnino quieſcẽs.
⁊ nihil ð his qͥ regni ſunt penitus agens

regnũ ad miniſtrat et regit. Sepe vo ipſe
ꝑſonaluer multa agit eoꝛum que admini
ſfſtrationis ſunt. Sicut cum ipᷣemet iudicat
hHoc eſt cauſas examinat et diffinit. Sinn
liter cum de regni negocijs vel apud ſe vł
cum ſapientibus tractat atʒ deliberat. EO
dein modo cũ ipᷣe ꝑſonaliter circa boſtes

pugnat et quociens debelloꝛũ diſpoſitio/

