rituales paſſiones ſiue affectiones cud ve
hemetes fuerint moꝛtẽ coꝛpis inducuntſi
cut ſunt amoꝛ ⁊ odiũ.ira.triſtitia.doloꝛ ⁊
gaudiu ⁊ cetere hmõi.Cũ igr incõpabili/

ter vehemẽtioꝛes atq; foꝛtioꝛes ſint amo:

et gaudiuʒ in ſtatu illo gloꝛie q; poſſint eẽ
hicvehemẽtia aũt ⁊ ſoꝛtitudine ſua extin
epis qualis ẽ hec. Impoſſibi/
le igr ẽ vt eas paſtiones ſuſtineat vita fu⸗
tura coꝛpis humani in ſtatu illo gloꝛie ni⸗
ſi fuerit incomparabiliter foꝛtioꝛ q; ſit hic
NHNõ erit igit᷑ moꝛte vincibilis aut ſupabi⸗
lis. NHeceſſe em̃ c oẽs duas vitas coꝛpales
moꝛti coꝛpali obnoxias ſiue ea vincibiles

compꝑabiles adinuicẽ eſſe foꝛtitudine. De
claſatio aut hmõiẽ hec quoniã neceſſe eſt

eas eẽ aut equales foꝛtitudine. tunema

nikfeſte compabiles aut altera altera exce/
dere. QOè ſi alteraʒ altera excedit aut finite
eam excedet.et tũc neceſſe eſt ꝓpoꝛtiona/
lẽ co mꝑationẽ inter eos eſie aut infinito ?

tunc erit infinite foꝛtitudinis cũ eius foꝛti⸗
tudo cõtineat infinicies foꝛtitudinẽ alteri

us. Jam em̃ alibi didiciſti omne aggrega

tũ exinſinit tanti ſui gener quacũq; qua
titate demõſtrata infinitũ eẽſdubitari vo
nõ poteſt ab aliquo intelligete vitã infini

te foꝛtitudinis moꝛte poſſe nullatenus ſ

am tibiet alia manifeſtationẽ
pulcheitudinis ſim łet agilitat ho
minũ Aoilicaton qntũ ad corpa
ubitatũ ẽ amoꝛẽ eouſq; cõ

De gloꝛificatione coꝛpox.
R dd

tan edoctus es alioꝗn ſuꝑ hoc ſenſu pote

—

eos ĩ ipſis

titudinis huc a naturis 7 paſſioniba aiq-⸗

manarũ felicitate augẽda ſit indiciũ eſtid
ꝓ appet in hoibus in vita iſta in vultibꝰ
eoꝝetia ex modico gaudio cũ fuerit ĩ anis

ad amoꝛes et gaudia future gloꝛie anima

rũ hũanaꝝ ⁊ hominũ neceſſe ẽ vires mo⸗
tiuas humanoꝝ coꝛpm infinite ſiue ĩcõpa
biles foꝛtitudinis ee futuras ad vires mo
tiuas ꝓui ſe habẽt in ſtatu vite pᷣſent..agi
litas igi coꝛpm glificatoꝛũ ſiue mobilitas

ſuꝑ oẽm ꝓpoꝛtionẽ excedit agilitatem coꝛ

ponꝝ humano:um qʒ hñt hic.O ſi dixerit

Aa tanta vehementia motiu tantaq; exa

gitationẽ ſuſtinere nõ poſſent coꝛpa hua⸗

na. Dico quia ſermo iſte ẽ hoiĩs etia corpa

videret vtiq; in infirmis corpibus pᷣdictis
paſſionibꝰ laboꝛantiũ quatos mot⸗qua⸗

uſtinere valerent. Nõ attẽdit ⁊ foꝛte appᷣ

☛ 2

Hhendere nõ pᷣualet velocitate motuũ cele

ſtiũ q vix in noſtra ymaginationẽ cadit ꝓ
pter ſui magnitudinẽ.Q⁊ ſi im̃ robur cor⸗/
pibus licet egrotatibus pᷣſtant paſſiones
hmõi que in muitales e ſuni 7 nõvires
ac virtutes ꝗqd eſtimãde ſũt facture amor
glorie illius et gaudiũ ꝗ nõ ſolũ virtutes
erũt imo vᷣtutes pꝑfectiſſime in vltimitate

pfectionũ ſuarũ et in actibus ſuis vltimis
intraſmutabiliter ſtabilte.

E pulchritudine vo iĩpoꝝ bominũ
glificatoꝛũſꝙ vltra eſtimationem

=—

—

mabus eoꝝ. Uides em̃ ꝙ inde ſplendeſ⸗

cunt oculi eoꝛũ et tota facies gratioꝛi colo
re ſuffundit᷑ dilatat etia inde tanq; nouo
eco:e atʒ pulchꝛitudine venuſtat. Quia
igr ꝓportionales ſunt ſꝑ cauſe ſimiles ſu
is effectibus erit ex neceſſitate p immenſi
tate futuri gaudij ſplendoꝛ ⁊ venuſtas in

Aumplius. ſi er ſola bona diſpoſinione
anime bumane diſpoſitioe inq ſine ſta⸗
tu naturali tanta redũdat in coꝛpus bona
diſpoſitio ſanitatis/⁊ roboꝛis aij mobili/
atis ſiue a gilitatis.quatofoꝛti⸗ exillo ſta
tu glie incõ pabiliter modis oibꝰmeliori.
hocẽ fortiori copioſiori redundantiori re
dundabit incõpabiliter maior ſanitas et

agilitas expeditioq; om̃imoda in corpus

humanũ.et hoc quidẽ habetipſa doctri⸗

na xpᷣianoꝝ hoc quippe dixit vnus ex ſa⸗/

pientibꝰ ⁊ doctoꝛibus eoꝝ ſc qm̃ ex bea⸗

ritudine anime humane redũdabit in coꝛ

taſqʒ; exagitationes ſuſtineat q̃s nec ſana

noſtra ex ip̃a interna animarũ bu

facie vniuſcuiuſq; hominuʒ glorificatoꝝ.

ataut⸗
pfeeuc
Murf
gepphatit
holgewnte
ſaetekin⸗
ſeadbeeh
Münushn
gnineuee
Notiezaumn
ohietoner
Gpvlhnegle
gaenim
nupepen
anben
Klebeet
cturboc
nngei
ſipeelüce
ahasbüan
Mnaneloe⸗
loerdiocui⸗
Chueponan
bwhotenanan
legenliſ⸗
ſentiginrna
ſntbieſon
liigbis
lſffinpoſion
Uulervaeſte
Meepnbilat
iheaiten
pwirhhen
Mmuertne
mmunfei
A Glinni i⸗
ulninii
fniſnts

,

Gtennnn
Geanſne

(helareca
uelini

unlteco⸗
nnmon
ſggimmane
fr
W

imntkiin lunt aut ꝙ verius ẽ videre neſcit ea que rationis ant vtutis. Nobilitas autẽ aliaz
Wrninti in ꝓfectu oculon habẽt bmõi homines zæ omnium vᷣtutũ etiam apparet ex multi
Annetn Manikeſtũ eſt tibi p ea que ingeniati tudine ⁊ nobilitate oper ationn ppterea aαααα
hfanctii, ac ꝓphati in coꝛpoꝛibus celeſtibꝰ que ipi ar.⁊ ſequaces eiꝰ poſuerũt celũ ſtellarũ
uniiun poſuerunt animata ee ⁊ etid incoꝛruptibi fixarũ ceteris celis nobilius ⁊ ſoluʒ ſtelta
anüitin lia et eſtimauerũt ſe ꝓbationes adduriſ- trum plurimaũ multitudine inſignitü. tan
Ztäirni ſe ad hec. Ex ano ſequit᷑ eos vt vel ponat ¶; ipe ſtelle oꝛgans queda ſint ⁊ ſigna v⸗
ninwinn animas hmõi coꝛpoꝛum aut nobilioꝛes tutum multipiiciũ quibus creato: celum
— animabus co:poꝝ humanoꝛ:ũ aut eque illud pꝛe alijs illuſtrauit. ⁊ in hoc aſtrono
wiid nobiles aut minus nobiles. Mſi minug mi conſentiũt illi. Heri art manitfeſte ot
Zii nobiles conſequẽs igitur eſt vt ſi exillis ½ oꝛgana motus non eẽ data ſtellis vpote
Benmſt coꝛpoꝛibus celeſtibusvita ꝑpetua natura qui eas poſuit nõ moueri per ſe ſed in ce/
hrniscnirt liter ꝙ ex animabus humanis ſit natura lis ſuis.Quia igr tanta multiplicitas vtu
Anuncnlez liter vita perpetua coꝛpibus noſtrisẽ em̃ tum apparet in aiabꝰ hũanis tantaq; re
esſuſtugu de nobilioꝛibꝰ redundaãtiis animaꝝ vita dundantia ſiue emanatio opationũ. In
öri nobilis. hoc aũt non eſt niſi immoꝛtalita ullis vo non apparet niſi motus et virtus
layeainn⸗ te ſtabilitate hoc eſt immunitate a moꝛte motiua de qua nõ leuis deceptatio ẽ apy
1nd ſi dixerit quia hmõji vita ſc; immoꝛta phõs. Manifeſtu eſt aias humangs
cini Olin Alis vtiq; redũdarel ex animabus hũůanis nobilioꝛes eẽ illis quas ponũt copibꝰ c
künbesäinnc Qin coꝛpoꝛa hũana naturaliter ſi vite talis a leſtibus. Si vo dixerit quia alias habert

ſitnestünni eẽnt naturaliter ſuſceptibilia. Rñdeo in/ Multiplices vᷣtutes nobiliſſimas que note
Eumäcefüfrne boc ⁊ dico quia errat intollerabilitenſi ei zſ⸗ unt apud aſtronomos ⁊ ſcpte ſnnt in li,
räigüfit coꝛpus humanũ eſt naturale vas fontis bꝛis eoꝝ Tu iam audiuiſti intentionẽ me
nimr hmõi emanationis ⁊ ꝓpter emanationẽ am ſuper hoc ⁊ declaratiões ꝗabus decla
ansanaſe ſuſcipien dã fonti naturaliter applicitũ er ratum ẽ per tibi ꝑ me quia nõ eſt poſſibi-
RK rantigitur natura vas emanatiois in ſu- le vᷣtutes tam nobiles atʒ ſublimes eẽ c⸗
Nmwanentße⸗ ſceptibile fonti hmoi applicando Natu⸗ lis ⁊ ſtellis ⁊ multi ex aſtronomis poſue⸗
ig nnchn ra autẽ in hijs que naturaliter facit mani runt nec amplius eis relictũ eſta me de
rüözinenim feſtu impoſſibile ẽ. Quare naturaliter co tutibus ⁊ infinentijs qᷓs eis poſuerũt niſi
ranziuttn gruit ex neceſſitate vas humani coꝛpoꝛis ſuper qᷓttuoꝛ elementa et in ea qne ex ele
Desnmuki per receptibilitatẽ fonti huiuſmõi emana mentis ſunt⁊ hoc qtenus alligata ſũt eis
dogneran ionis Hecaut emanatio eſt vita vpetua ⁊ de febus volũtarijs apud hoĩes qꝗd ꝓ⸗
eiigus vtipe ponit. Naturaliter igĩ ex animabꝰ ſint ⁊ non poſſint qualiter ⁊ qtenus pate
e, pumanis redundat vita ꝑpetua in coꝛpa factum ẽ tibi ꝓbationibus ⁊ rationibus
an u humana c⁊ ipᷣa naturaliter receptibilia ſi ad hoc igr ia deuenit iſta raciocinatio qꝛ
alat ai ip̃ſius alioquin inepta valde eſſet natu maioꝛ nobilitas apꝑet aian hũanaꝝ na-
Hruin re pꝛudentia minime decẽs hmõi vaſoꝛñũ turaliter qᷓ; illaꝝ aian quas ponũt celeſti
ge ac hmoi ſontes applicatio ſiue diunctio 9 um. Mſi dixerit eas intelligetesec longe
n Si vᷣo fuerinti nobiluate equales anime/nobiliꝰ atʒ ſublimi naturaliter quã pol⸗
d Pintn . celeſtes et anime humane manifeſtu eſt Aibile ſit aiabus nr̃is quaqᷓ; ipſi nec ꝓbẽt
= ex equalitate canſarũ ſequi debere natu nec declarẽt hoc. Dico ꝗꝛ de itellectiua p e
aſen raliter equalitatẽ effectunz. Erit igr redun ſe nõ fluit vita apud coꝛpus. Cu ipßa pſe
ihi dantia vite coꝛpoꝛalis in coipoꝛaibus bunoõ ſit coꝛpoꝛi ↄingibilis aut applicabilis
ntüne manis immoꝛtalilate id ẽ immunitate a Quare eet enã iſta nobilitas a:3 ſublimi⸗
gthoſin mone firmata naturaliter. Jam aut audi tas vtutis intellectiue apud aias illas nõ
s alini e uiſti alibi ꝓppatiões ⁊ declaratides alias et influẽtia vite coꝛpalis exilla p ſe.Qus
lie, wuen, 2 hec.Qſi dixerit quia nobilioꝛes ſunt re imptinenter illa ponunt qᷓntum ad in/
jofonlis, nime ille celelfes animabus buaniset flueutiã vite ivmoꝛtalis. Mois igr om⸗
biin ui bmõi iudiciũ eſt ipſa nobilitas coꝛpoꝛuʒ nibus neceſſe eſt vita coꝛpoꝝ bumanoꝛũ
goinunn hoc em̃ iam multi dixerũt.Dico q ionge tanq;ᷓ naturalem redundãatiã naturaliter „
naioꝛanoet nobiutag in huianis covon Rſdét naturali fontiſiuotnaturalis auùt
mſen bus in abus apparẽt tot oꝛgana ⁊ tã mul fons vite coꝛpalis humane aia humana
u ſgit/ nipliciũ operationũ In illis ꝗppe coꝛpoꝛi eſt abſq; vlla dubitatiõe Quare natura-
munii, o
Gsinnc

2'*: e.
½ Paſſd⸗a

n

Errarre, eSe
ℳ

DPSars pꝛima de vniuerſo.

liter ſicht ioſa aia ppetue copioſitat ẽ ac habeant an ex ꝓtectiõe diuine iuſticie ſiẽ
redun datie. Sic ipᷣm coꝛpus humanũ na habent ſe in pᷣmoꝝ hominũ coꝛpoꝛibus
turaliter perpetue receptiõis eſt hmõi re· gque non ꝓpꝛia im paſſibilitate a ſectioni
dundantie. Naturaiiter igr vita humani bꝰ z diuiſionibꝰ imunia erat ⁊ libera an
coꝛpis ppetua eſt et de hoc iaʒ alibi alias teq; peccaſſent illi pᷣmi hoĩes. Similr ab
ꝓbationes au diuiſi. omni dolo:e et pena hoc aut eratper oꝛ⸗
Laplitulũ de coꝛpibus damnatoꝛum. dinem diuine iuſticie quo ꝓphibebat pe⸗
— Oſt hec ant reuertar ad coꝛpa das na culpam pcedere. Sicut et oꝛdo nature
natoꝝ de quoꝝ reſurrectiõe ſeu re non patitur vt effectus cauſam ſuam pce⸗
generanone nõ dʒ ee apud te du dat. Sic⁊z ptegente diuina iuſticia a leſio
dbitatio cũ plures ex hijs ronibus ⁊ ꝓba⸗ nibus diſioluiionũ atʒ diuiſionũ in imfis
tionibꝰ q́ͥs andiuiſti ſuꝑ reſurrectiõe ſeu ignibꝰ futuroꝝ toꝛmẽetoꝛuũ liba ⁊ imunia
regeneratiõe gloꝛificadoꝝ hominũ ſuffici pſiſtẽt coꝛpa danadoꝝ Ja ant multis expe
ant ubi certitudinẽ facere de illa. Maxie rimẽti oidiciſti ex narratiõibꝰ autetict de
autem ꝓbationes que ſunt a ꝑ te iuſtieie quaunveritate nephas ẽ dubitare multos
creatoꝛis hoc em requirit iuſticia ipius vꝑ in medio igniũ homines p bonitatẽ crea
effectus cauſis ſuis. Rſñdeantſ pene ma⸗ toꝛis illeſos fuiſſe ſeruatosetta a leinone
lis meritis. Quapꝛopter ſicut duo pᷣceſſe⸗ copoꝛu ſunoꝛum q; ab ommi doloꝛre tam
runt in malis genera meritoꝝ maloꝝ vicʒ coꝛpali q; ſpirituali liberatos. Quia igik
2 coꝛpalia et ſpũalia ita reddant᷑ eis duo non eſt maiꝰ creatoꝛi ab altero duoꝝ ſal⸗
genera penarum vicʒ; ſpuales ⁊ coꝛpales uare vel liberare q; ab ambobꝰ ſimul q
hoc aũt fieri non põniſi malis ⁊ puerſis eſt admiratio aut incredulitas ſtultoꝝ de
aiabus coꝛpa ſua reddãtur que redditio hoc ꝙ ſaluatis coꝛꝑibꝰ in medio futuro-
— non ẽ niſi reſurrectio ſeu reſuſcitatio ißoꝝ rum igniũ ⁊ illeſis per oia in ipſis ꝑ igneʒ

ciantur in eis. Dico igr quia iã alibi decla

1eig. O bus ſeculi iſtius.Nerũ vtiq; dicit. S iba
nan eſt tibi ꝑ vias multas ppetuitas pe⸗ vV

paſſibilia non eẽnt nulie eẽnt pene coꝛpa

ainb doloꝛes vt videt. Oꝭ ſi dixerit qs leſas ⁊ dicitur exia ꝙ ibidem purgantur?
o /quia doloꝛ ẽ ſolutio otinui ſiue ↄtinuita- melioꝛantur. Aurũ etiamin foꝛnace non
Atis ſicut poſuerũt alig ex philoʒophis et tam ſeruarur qᷓ; etiam purgat et melioꝛa⸗
1. „9 tur. Si igr iſta mirabilia ſint in naturis ?
ad hocp me in hoc eodẽ tractatu vbi di/ virtutibus earũ quomodo no mag? crea
xi quia eſt ſpẽs ignis qui nec diſſoluit coꝛ toꝛi poſſibile eſt ⁊ etiam placitũ ꝓpier ad
pus nec ledit vllatenus. toꝛqt autẽ intolle impletionẽ iuſticie ſue ſeruare coꝛpa per⸗
rabiliter animã in coꝛpoꝛe illo eriſtẽétem. petuo in medio igniũ infernaliuʒ e diſſo
rne qm̃ defi⸗ lutionę combuſtione atꝙ; cõſumplione
cdienilbus per mMote copòii ſuoꝛũ ſubie ⁊ ſi talis ignis qui coꝛpoꝛa nõ ledat ⁊ ani
ctis pene coꝛpalesſeficerent et ita non ei mas toꝛqueat inuenit᷑ in naturis et faciu.
ſent ppetue. Reſtat igi hmõi coꝛpa in ſe- nis creato:ſ in mũdo iſto quomodo non

cabilia eẽ ⁊ incõbuſtibilia. Aerũ queſtio multofoꝛtiꝰ in altero ſeculo qdᷣ totum re
6 ſem bobet vmi er piis diſponiioe bot lenilli grabililbus creatoris er

pſertim medici.Dico quia iam rñſum eſt

Di em̃ pene ule coꝛpales ę
cientibus per moꝛte coꝛpò

ſiioe hoc fertiſſimũ eſt numerabilibus cregtoꝛis et

4

ſu⸗ Habet igr merito qſtionẽ difficileʒ ꝑ icru/ hmõi anime ſint toꝛquẽde. SFacilius em
rö-⸗ tabilẽ cuʒ coꝛpa illa daůnandoꝝ neceſſe ſit in ſe eſt non dico qᷓntũ ad impotennã cre
6 e immoꝛtalia ee ⁊ paſſibilia ſicut pauct de⸗ atoꝛis ſola coꝛpa ſit ſeruare q; animas et
ſſet ſe P& r dußf‚(clarabo tibi qliter iſte due diſpoſiniones coꝛpa ſimł. Qſi dixerit qꝛ ignes illi inſfer
vic; immoꝛtalitas ⁊ paſſibilitas ſe cõpa/ alesiwsre biliter foꝛtioꝛes ſunt igni

bi g vi 1 coꝛpoꝛa damnandoꝝ erunt incõpabiltter
arum ⁊ qm̃ aliter non eẽt ſatiſfaciũ iuſti foꝛtioꝛa ad ſuſtinendũ ignes bhmoid; no
cie creatoꝛisiniſi mali ⁊ incoꝛrigibiles hic ſtra ſint hic ad ſuſtinendu ignem ſeculip
pꝑpetuo toꝛquerent in vita futura ꝑpetui- ſenti quaq; omnipotætie cieatoꝛis nõ ſit
tas autẽ penan non poteſt eẽ in ſubiecto vllo modoꝛũ difficile pᷣſentis fragilitans
moꝛtali.pᷣſerum in ea magnitudine et ve⸗ ⁊ infirmitatis coꝛpa ignibus ſupple illis
hementia qᷓ future ſunt in ꝗbus eas ſuſti⸗ futuris ſeruare illeſa. Ampᷣ.lam dixi
nere non poſſent vllo modoꝝ coꝛpa que tibi in pᷣcedentibus⁊ pellẽ animaiis ꝙ di
non eevt immoꝛtalitate firmata. Si vero citur ſalamad:a ⁊ plumas qrundam aui
um in igne foꝛtiſſimo apud nos fuari il⸗

.

—

lumte
ſteelue⸗
hbrenn
ölnſtwmne
Erznnan
loigtune
n O⸗
Aerson
ali
apperae
in⸗
orluna.
ſtgperne
pearoe
ſendvens
Metorſiſe
biratot
ſheſeree
hiuſuen
Gltoritomen
Ectbeſecüir
onenere
igt ee
Nonbwdid
Noper nece
abeoniun
haenaegton
moertvi
mnoliſmnee
luenurlore
nſeacbppun⸗
ſr dehnoi
Werunt
mcannen
bumnt
i
Uhgiri
lelntsgne
htſigren
Waent
Wgneitg
s gbelt
ien
P nerſoe

donmman

balz

ustallinis
edinmilſi
nah uinin

Nanrauädn

basilun
Sabomnan
ioranni

.

ſtnchcige.

Deeeree ryre yſmale):r

Fo. (cv .

vbi tam neceſſarius eſt ꝓpter executiões
iuſticie ſue non inneniet. Ampᷣ.cui ex R polt hoc beclararetid =
regibus magnis ⁊ inclitis defuerunt vn⸗ Mcoꝛpoꝛũ gloꝛiſicandoꝛũ et hoc fa-
qᷓ; inſtrumẽta penalia ad executionem iu/ ciame .
ſtaruʒ vindictaꝝ in maleficos. Quãtofoꝛ
nus igitur non deeruũt regi regum omni⸗

ys igf ita ſe babẽtibus cõueniss
eſt poſt hoc declarare tibi gloꝛia,

m ey ranione er ptibus ſuis. Dico igik
quia gloꝛia ſm intentionẽ ⁊ doctrinã xpi
anoꝝapð quos ſolos de ea mo eſtaiis

um. Quia igit talis ignis neceſſarius eſt em̃ gentibus nullatenꝰ innotuiſſe videt *

ad executiõʒ iuſticie creatoꝛis in puerſos

⁊ incoꝛrigibiles qui ficut alibi didiciſti pe/

na ppetua eſt neceſſe ẽ non ſolum igneme
hmoi futurum eſſe ſed etiam ab eo tem⸗
poꝛe fſactum eẽ quo ipſum reꝗſinit dei iu
ſticia ꝓpter vſum iſtũ. Quare ab eo lem/
poꝛe quo ceperũt eẽ qui igne hmõi digni
eſſent. Dico etiã quia ſi factus ab eo tem⸗
poꝛe non fuiſſet.faciẽdus tamen eſſet cre⸗

atoꝛi in iudicio futuro alioꝗn iuſticia ipi⸗

us deeſſet vel executio vel executiõis ce⸗
leritas. Lurpe nanq; eeẽt non mediocriter
creatoꝛi? omnino nõ decens gloꝛi ipſiꝰ
vt vldefectũ inſtrumentoꝝ hmõi vłretar
dationem executiois ſue eiuſdem iuſticia
paciat᷑. Nec dnubinʒ ẽ
pena hmõi hominuũ perpetua ſit. Qua⸗
pꝛopter neceſſe ẽ ignem hmõi et parcere

bi iam ex aliis qñũ

gloꝛiaſſtatꝰ ſeu diſpoſitio omniũ ſta

litati ſimilitudine multa ꝓximus ſicut au

diuiſti in pcedẽtibꝰ ꝙ ꝓpter hanc cauſaz
in lege ⁊ doctrina xpianoꝝ ſpualia dicka

ſant coꝛpe buinſmolpꝛimum adem por
ſubtilitatem ſubſtatie ipon deinde ppter
velocitatẽ ſiue agilitatem qua pari facili⸗

tate ſe tranſferunt habentes eas ſivolne⸗

rint qꝛ ſpũales ſubſtatie a cogitatu ĩ cogi⸗

tatum.De hoc tamẽ aliquid audies inne
rcio ppter incoſumptibili
ſta bilitatẽ ſubſtatie ſue per qus
ꝓhibentur indigere uutrimẽto. Quarto

quentibus. Terci
latem atʒ ſtabilitatẽ ſt

qim in palpabilia ? inuinſibilia ſunt et ii·
ſenſibilia omino ſenſbus noſiris putrr·
in ſtalu milſerie iſtius niſi ſeipſi gloꝛificati

Cν otus mirabilis In coꝛpibus autẽ ſpua

eis a conſumptiõe coꝛpoꝛum ſuonet non bomines mõ quem ipſi noꝛt vel cogni·
parcere a toꝛmento p̃ᷣſertim cũ ad hoc ian turi ſuntſe ad hoc accomodauerint ?⁊ ad

tum creat⸗ ſitnec eſt mult mirabile boc aptauerint hoc em qbuidã dei electis a

eum etia ignis qni apud nos ẽ impurga-

lione metalloꝝ et non parcat ad mixtè eo

rum ſoꝛdibꝰparcat autẽ puris ſubſtantijs

ipſon. Dehmoienamigne iam dix tibi
quia ſepe ⁊ coꝛpibus ⁊ animabꝰ per vᷣtu⸗
tem creatoꝛis peꝑcit vt nec toꝛmentũ ani⸗

Dilecuis etiã in iſta miſeria diuino mune.
re ↄceſſum eſt vicʒ vt necviderent᷑ nec ſen
tirentur.niſi cũvellẽt. Sicut legitur in nar
rationibꝰ miraculoꝝ gentis xpianon ⁊ in

operibus magoꝝ iam naturalium q; ma
leficon de rebus hmõi multa inueniũtur

mabus eon nec coꝛpibus aliqu leſiones 9 Tu eniã vides in ſole ꝙ viſui noſtro ꝑnu

intulerit.Alias etiã didiciſti vicʒ in tracta

em interpoſitã coaptatur ita vt meliꝰ iu

m pᷣmo ſapiẽtialis diuinaliſq; magiſterij dicent homies ſe videre illum qᷓ; de teclo

vᷣ̈tutes om̃es naturales ſic teneri benepia
dto creatoꝛis vi non influãt operationes
ſuas niſi cũ creatoꝛ voluerit et q̃tenus et
quũo voluerit.⁊ gudiuiſti eum tenuiſſe⁊ a⸗
quam et ignẽ ita vt non influerẽt operati

nes et immerſiõ es et hoc legis in fmoni⸗
bus autẽticis ꝓphetaꝝ hebꝛeoꝝ. Multo
autem plura et maioꝛa in lege ⁊ doctrina
xpᷣianoꝝ et pᷣcipue in narratiõibus mira-
culoꝝ ſuoꝛum qs ſepe co nſului tibi inſpi⸗

cere qm multipliciter adiuuãt philoʒophi

am nobilem ⁊ ſublimẽ. Gens autem ſar⸗
racenoꝝ ipſo legis latoꝛe eoꝝ teſtante nõ
babʒ nec habuit miracula⁊ cauſa tibi no
gaeſt ex alijs que de lege gentis illius per

we didiciſti.

ones ſuas que ſunt cõbuſtiões ⁊ influnio fuuerẽt li pat
tur et foꝛſita ita ẽ in ſpn’alibus viſionibus

ad nudum fulgoꝛe ſuo. Uerum ſi gloꝛi⸗

ðð

ficati hoies apð no svident aut aliter ſſen
tirentun merito dubitari poſſet an ipi fuu

2

. 4 — 8

hocſolüſuifulgoris in oculos noſtrosin
fluerẽt ꝙ ipi oculi pati Foſſent. An noua

,7 ———

que ſunt ꝓphice reuelatiões ⁊ apparitio
nes ꝙ noſtriviſus interioꝛes id eſt noſtre
Htutes itellecene nouo adiutoꝛio eleuat
ↄfoꝛiat᷑ vt taliavaleatĩterueniri. Interdũ
at velaminibꝰ ſignoꝝ ? figuraꝝ reruviſa
rum fulgur eis ⁊ claritas teperat᷑.dDe hoc

autem picrutatius inqram in ſequentibꝰ

ſi deꝰ voluerit. Interdũ autem veriſimile
valde eſt homines gloꝛiſicatos ſiue gloꝛi
vare eir Home He lze ge

ſtris tẽperarent yx

us 2 ocnli iunare?

ficandis eouſq; habere coꝛpa ſua in pace
vt ⁊ qualitates ⁊ quaãtitates ſuas ꝙ bene
placito ſuo habeant oſtendere⁊ exhibere
quibus voluerint ⁊ qũo voluerint et qua
do et bhmòi rei exempla multa inuenies
in pᷣnominatis libꝛis de miraculis xpᷣia
noꝛum. Quarta vero cauſa ꝓpter quam
ſpiritualia dicuntur eſt iſta poteſtas atqq
libertas apparitionisqua apparent qua
do volunt et quibus volunt et quomodo
volunt quẽadmodũ ſpirituales ſubſtan⸗
tie de qbus multa legunt tam in lege he/
bꝛeoꝛum q; in lege xpianoꝛũ. Uides igit
ga iſta qᷓttuoꝛ longe valde ſunta quantũ
Mein ublima nobilitate nature SZic ſe b-
P

e immoꝛtalitate atq; impaſſibilitate coꝛ
oꝛum hmõòi videlicet ꝙ longe pᷣſtantio/
res diſpoſitiões ſunt atq; ſublimioꝛes di
ſpoſitiones alioꝛũ coꝛpoꝛum animatoꝛuũu
tam mundi huiuſmõi ſublimarisq; etiã
ſuperioꝛis mundi coꝛpoꝛei qm̃ ſi ponan
celi ⁊ ſtelle animalia quéadmodũ viſum
eſt platoni et ariſtoteli atq; ſequacibꝰ eo
rum nec immoꝛtalitas nec impaſſibilitas
ſimilis eſt illis. Et de impaſſibilitate qui⸗/
dem manifeſtũ eſt. Dicit em̃ foꝛſitan paſ/
ſibilia non ſint a contrarijs quia contra⸗
ria non habent vt hmõi phyloʒophi po⸗
ſuerũt tamẽ ꝙ indiuiſibilia ⁊ inſecabilia
atq; impenetrabilia ſint non ẽ veriſimile.
Scito autẽ ꝙ omnes res create ſeu facte
Nnaturaliter receptibiles ſunt melioꝛis ſta
tus atq; nobilioꝛis et pfectionis excellen⸗
tioꝛis q; naturaliter habeãt Creatoꝛ vero
ſolus additionẽ non recipit et hoc eſt qm̃
nobilitas ⁊ pfecuo ipſius in vltimitate ſu
pereminentie et altitudinis ẽ per omnem
modum. ſi dixerit quia ſtelle celi ⁊ lu
minaria non recipiunt additionem neq;
melioꝛationẽ. Uerum vtiq; dicit ſi intelli
gat a natura vel naturaliter. NHatura em
non poreſt addere aliquid naturalibꝰ ꝑ/
fectionibus ipoꝛuʒ. Scire tamẽ debes qꝛ
ſapientes doctoꝛu xpᷣ̃anoꝛum docuerunt
⁊Z ſcpᷣſerunt in rractatibus ſuis ?⁊ ꝓphete
eis atteſtari videntur expᷣſſe quia melioꝛa
lonem recipient ⁊ nobilem valde reno⸗

uationẽin renouatiõe ſeu vgeneratione 4

hominũ et cauſam hmòi audies ꝑ me in
* ſequentibus/quẽadmodũ igitur vides in
his partibus gloꝛie coꝛpoꝛũ ꝙ longe pꝛe
cellunt naturalibus pfectionibus ipoꝛuʒ
Sic ymaginari et ſcire te opoꝛtet de glo⸗
na animaruʒz humanaru.

Pars pꝛima de vniuerſo.

gloꝛific

ſenſibꝰ humanis in quo ſtatu ꝗ/

ribus Dico ig? quia gloꝛificandi homies

totaliter gloꝛifſicabunt᷑. Si em̃ oculi non

gloꝛificarent ſʒ remaneret in iſta miſena
et paſſibilitate poſſent cecutire vel penit⸗
excecari. Sic ⁊ poſſent ſurdeſcere hoics

gloꝛificeti. Zimilr ⁊ ſenſum tactus cotin⸗
gere poſſet obſtupeſcere vel extingui ita

non eſſet vera ac pura illa felicitas que ta
ta haberer partem miſerie. Amp.non
ſe viderent inuicẽ gloꝛilicati holes ꝓhibẽ
te hoc ſubtilitate coꝛpm ipſoꝝſquoniã ꝗa
nec aer nec ignis elementuũ viſibilis eſt hic
oculis humanis. ꝓpter ſubtititatem ſub/
ſtatie vtriuſq;.quatotoꝛtius igtr illa coꝛpa

gloꝛificata non eẽnt ibiviſibilia oculis hu

manis in iſta impfectione pmanentibus

Almßp̃.ſi electi dei atʒ dilecti tunc fulge

bũt ſicut ſol iuxta ꝓmiſſionẽ ꝓphetaru?
vtriuſq; dictaꝝ leguũ.i.hebꝛeoꝝ⁊ xpᷣianoꝝ

non potuerũt homines gloꝛiſicati ſeinut

cem intueri abſq; leſione viſuũ ſuoꝛũ.St
cut neq; modo ſolẽ. Amp̃. maniteſtuᷣ

eſt tibi quia ſola vigilia deficit viſus hu⸗
manus aut igr erit ſomnus id ẽ do:ꝛmilio
ac colinuitate vigiliaꝝ neceſſe eru caliga
re oculos hominũ gloꝛificatoꝝ ⁊ tandem
obtenebꝛari oino. O ſi fuerit wi doꝛmi⸗

tio erit ibi laſſitudo ⁊ fatigatio nõ erit igr
va felicitas. NHeceſſe igr ẽ oclos hominuũ
gloꝛificatoꝝ gloꝛificatos eẽvirtus vero vt
Abilis pfectio ẽ oculoꝝ. Quare ncce ẽ vix

utem viſibilẽ in omnibꝰgloꝛificadis ho⸗

minibus gloꝛifican dã eſſe que igr erit glo
ria illius ſi ꝑ eam non vident boies tunc
eque longe vt ꝓpe ⁊ equaliter remols vt

ꝓpinqua. Amplius. ſi nõ omnia coꝛ⸗

poꝛ:a eent viſui gloꝛificato puia poſſet ha
bere impedimentũ vᷣtus viſibilis in ope/

rationibus ſuis retardatiões multas alỹ

difficultates. Quare non eẽt elongata in
vltimitate elongationis a miſeria quã bʒ
hic. Non ect igr diſpoſitio eius aut ſtatꝰ

dicit et remouet ab ea gloꝛiam futuram.
Sʒ reuera potuit eilõge minoꝛẽ milerla

qus ſic ea in qua nnnc eſt hic. Qm igitur

Erito vo inueſtigandũ eſt de ipis

buſue diſpoſitionibus ſutuni ſint
atis animabꝰ humanis aqʒ coꝛpo

aut diſpoſitio gloꝛie.O ſi dixerit quia fe
turdationes hmõôi impedimenta mira
facilitate declinabit hoc eſt longe maioꝛi
q; poſſet hic declinare. Dico in hoc quia
qui ſic dicit gloꝛie virtutis viſibilis contra

Nlaranie
üthomt
ſſcuncose
Nolaeor
Apon
foͤckſunis
Gkümnoeme
fancilun
ucsenin
Prenmner
Acilſhſaun

iounoi

inn in
ugcbnore
ſchebue
Uo
ſe
OOuice
S

inopeſ
ane
hntbus
Vnntridi
nemurd⸗
Dpnckon
Eginmunt
Mentorsin
nugsſenin
nolebube

loſentuumn

Mocſiein
pnnopon
Welerävi,
nugaln⸗
lmin
Mlronen
ſcnntdus

Mriafae
MWl⸗
phlonid

gunfrareim
Ppnqgani
Mnm min
Wtrn
n
4

mlakar
neizn

ſinäit
wiüinidde
hummnen,
giindn
mangünlut
ſen iuttin
Ptſeniun
eleeſin
Durailaſtaxe
nmiie Ni
clamanhidht
intibcitun
Kioteun
pmiſioni
mitſonmnsti
iglun rn
Nerſligtnn,
intaipstiſn,

, eS

declaratũ eſt tibi per hoc alia que pᷣceſ/
ſerüt homines gloꝛificãdos totaliter glo
rificandos eſſe hoc que ita gloꝛiſicandos/ r
vt nolla gos pard remaneatin mileria.

eanime humane qᷓ gloꝛi

ficãde ſunt totaliter gloꝛificade ſunt hoc

eſt ſm omnes vires ſuas neceſſarie gloꝛi⸗

ficandi ſunt oculi hominũ ⁊ aures et vir-

tutes animarũ ſcʒ viſibilis audibilis ⁊ ce⸗
tere exterioꝛesnon ſoiũ interioꝛes ⁊ iam
audiuiſti cauſam in hoc. Apparet igit ex
hijs quato pᷣſtantioꝛ atʒ ſublimioꝛ ẽviſus
loꝛificatꝰ viſu adhuc exiſtente in iſta mi
eria et obnoxio tot ⁊ tantis paſſionibus
ac leſionibus. ee

‚Uelttonẽ autem habere videtur
C difficile explicabileʒ quis modus

dvyel videndi vel audiedi vel aliter

Si enim ꝑ paſſiones ⁊ immutatiões o⸗
ganon ſenſibilium. In huiuſmoi autem
actionibus ⁊ paſſionibꝰ ꝓpinquitas ?⁊ re
mono ſenſibilium euidens pᷣſtant impe⸗
dimentũ vel adiuuantiſenſibilia em̃ que
ꝓbinquioꝛa ſunt oꝛganisſenſuũ foꝛtio⸗

ſentiendi erit tunc hominibꝰ gloꝛificatis.

res immutatiões operatur in eis ⁊ vebe/
mentioꝛes imp̃ᷣſſiones iufluunti: huic
magis ſentiri ſe faciuntremotioꝛa vo ecõ

Aario ſe habent. Oè ſi dixetit quis qa oꝛ

gana ſenſuum adeo erunt purgata tunc
a deoq; facile immutabilia vt in quanta⸗
cunq; remonone a ſuis ſenſibilibꝰ immu

teiur neceſſe habet dicere vt ex appꝛopin

quatione ſenſibilium augeant immuta/
tiones huiuſmõiſ? ꝓpter hoc tandem in
naleſcant in leſionem ipᷣoꝛum ſenſuum æ?
hec ſunt in conuenientia que remoui tibi
in pꝛecedentibus a ſenſibus gloꝛificatis.

appꝛopinquatiõe creſcan᷑nec remotione

ſenſibilium minuant.Sicut em multoci⸗
ens tenuit virtutem ignis vt omnino nõ

combureret nec aliquatenus lederet com
buſcibile in quo erat. Si cut modo vides
ſepiſſime laxatum ardoꝛẽ ignisvt influat
combuſtione ſuꝑ ligna arida. Sic in be/
neplacito ipſius omni modo poſitum eſt
vt laxet virtutes ſenſibiliũ et reſurgat mẽ
ſura qua voluerit ad faciendas immuta/
niones in oꝛganis ſenſuum elongatione
⁊ appꝛopinquatiõe eoꝛũ nec addente ali⸗
auid nec minuente. Hoc autem dico ſi be

dico igr quia facile eſt creatoei apð que-ʒ
nullomodoꝝ ẽ difficultas. Sic moderari
et menſurare immutationes iſtas vt nec

neplacitum eius eſt vt iſte ſit modus ſen-

tiendi. Si cui autẽ videatur quia menſu⸗
ra huiuſmòt erit in diminut oe ſenſuum
quantum ad operatioes lipioꝛum /pler

hoc quoniaʒ maioꝛes immutaliões hoc

indubitanter nec attendit eti ea que ma

niſeſte accidunt hic in naturis. Quidam
em̃ homines non videt ſubtilia niſi mul-
ta appꝛopinquatiõe eoꝛum ad oculos ſu
os/⁊ quibnſdam neceſſaria eſt elongatio
rum per illam. In lapidevo qui opamas
Dicitur quantũcunq; ꝑuus ſit diſtincte ta
men vident᷑ ibi foꝛme multe ſil. Ot ergoa
mirum ſi modica immutatiõe etiam cia2⸗
riſſime ac diſtinctiſſime videbuntnr vii⸗-

bilia in futura felicitate.

„ . — „ „

uoꝛum ſenſibilium. et ꝓpter hoc non in⸗

digebũt oꝛgana ſenſunwel vires ſenſibi/
les immutatiõibus nouis quéadmoduʒ
nec vis inteilectiua tuncquia dico ꝗa ſer⸗
mo iſte non eſt impꝛobabilis gloꝛiam fu⸗

turam intelligentibus. Cauſa aut in hoc

eſt quoniam omnis imperfectio reuera?
omnis b noxietas ad iſe eri am 4 ollẽ 4 a
eſt per gloꝛiam futura. Oè ſi paſſionibus
iſtis et immutanoibus obnonie eſſent vi
res pꝛedicte multe imꝑfectiones remane⸗

rent apud eas ex quivus vna eſt quia nõ
omnia viſibilia viderent gloꝛticati homi
nes ſimul et non viderẽt ea que eſſent ꝑꝰ
eos.ſed tantum ea que eſent ante.quare
viderent par culatim vnnʒ poſt aliud ſi-

cut ⁊ modo. Amplius. iocunditas ſeu
delectatio que tũc erit Spiſn ener fruſtra

tim atq; particulatim et non eſſet tota ſi⸗
mul. Amplius. veperiret pticnlatim ſi
cul? generaret quonia cum deſinerentvꝛ
PPPPPPii

„

3 quis at dixerit quia ſicut tota
potencialitas virium animarum
humanarũ exibit perpetuo ma
ebit in futura gloꝛia in vltimitate ſue p⸗
fectionis et actualitatis. Sic et vires exte
rioꝛes quibꝰ opantur anune humane p
coꝛpoꝛa liberabuturtunc a malo poten·
cialitatis et erunt in vltimnate pfectionũ
ſuarum et in vltimitate actualitatũ ſuaz
hoc aut eſt dicere quia vis intellectiua in
ſtatu gloꝛie future erit ſpeculum in effectu
omniu intelligibilium ſet erit ſpeculũ in-
telligibile hoc eſt exemplũ in effectu vni -
uerſitatt intelligi bilis. Sic vnaqueq; vis
enſibilis erit ſpeculum in effectu omniũ

Den

— Vr er
deri qnedam viſibilia periret delectatio ter verum eſt ꝙfelicitas illa nullam ſecũ min
que foꝛet ex viſione eoꝛum. Non cõgruu pacietur miſeriam in gloꝛificatè nullq im⸗ Mumli
autẽ gandius nullomodoꝝ ꝙ alia eoꝛum perfectionẽ que dedeceat aut non deceat luil
hereat vel aliquid eraliquo eoꝛum. on: ꝙhomines gloꝛie illius. Ulrum auẽ vites Mnn
Arnit igꝗr iſte ſermo vt dixi gloꝛie atq; per lenſibiles ſic perſiciende ſint quemadmo uanm
qectioniviriũ pꝛedictaruʒ. Querat autem dum audiuiſti an aliomodo creatoꝛi et ꝗ dh
„ » foꝛtaſſis aliquis de virtute guſtabili ⁊ vir bus reuelare noluit notojnobis autẽ ad⸗ ac
tute tangibili et etiam odoꝛabili. Si qua huc innoto cũ ex ſermonibus ꝓphetari ul
erit earu operatio vel vſus in futura glo⸗ vel alijs ſermonibus autenticis pſpicuuʒ coht
ria et reuera non eſt tibi dubitandũ quia non ſit non fadie affirmandũ eſt Si quis uhli
vrires ille non recedent ab animabꝰ hũa⸗ autem dixerit quia ſicut nihil coꝛruptibile ſunnt
„ nis. Sed operatio virtus guſtabilis que habet vitailla gloꝛieira nihil habet etia tlu
guſtatio ſiue comeltio eſt cum non ſit ne coꝛrumpens vel coꝛruptiuũ veriſimile ꝓ⸗ hlil
ceſſaria niſi ꝓpter nutrimentũ et reſtau- culdubio dicit. Scio em multas ⁊ marie lckin⸗
rationẽ coꝛꝑis non erit ibi neceſſaria. Si/ in rebus diuinalibus ad modicũ exercita ſemegnn
cut neq; operatiovirtutis generatiue que tos non facile poſſe videre omnia viſi⸗ Mane
generatio eſt. liberabuntur aũt iſte vires bilia ſimul videantur in effectu viſione lu ling
a miſerijs in quibꝰ modo ſunt. Tn enim cida et diſtincta Similiter ꝙ omnes ar uutgen
vides qualiter hic affligitur virtus guſta⸗ monie omneſq; concentꝰ delectabiles ac (oerta
bilis fame ⁊ ſiti maliſq; ſapoꝛibus.De vi aliter ſimul audiant᷑ ⁊ ſub diſtinctione Kſcnaſon
etiam generatiua notũ eſt tibi que toꝛmẽ clariſſima non minus eis incredibile vi⸗ gchunſig
ta padiatur hic ab ardoꝛibus cõcupiſcen⸗ detur. Tu vo audiuiſti quid rationis ha Rde
tiarum et libidinibus ab hijs igitur erit beat. Ineternũ igitur cauſa exercitaticlis fidnsc
libera tunc et immunis et erit decoꝛ eius iſta teneas donec per me vel per aliuʒ ac/ unen
et gloꝛia caſtitas inuiolabilis. Sic non quiratur ubi certitudo rerum huiuſmodi lounho⸗
eſt nbi onbitandum quin oꝛnetur tunc ? Non em̃ parum habet admiratiõis aut ſolones
gloꝛificetur virius guſtabilis ſobꝛietate ? queſtionis an armonias habeat 7 concc· Cſicenuu
abſtinentie que illi gloꝛie ↄgruat ſi ppas tIus delectabiles vita gloꝛie illius⁊ tu ſcis ſorign
eſt eas ſic nominari. Non em̃ ſobꝛietas quid ſenſerit Ariſtoteles de ſonis ⁊ gene cmmthenoen
aut abſtinentia aut minꝰ vᷣintes ſunt aut ratione ipſoꝛum auäc aue⸗ plato poſu, unoeo
minus arma animaꝝ humanarũ in pace erit armonias in celis mobilibus. In ce⸗ Aancön
ſpirituali q; in bello ⁊ hoc eſt qm̃ non ſo- lo tamen immobili ponende non ſuntet itzene⸗
lum arma ſunt ſed etiam oꝛnamẽta ⁊ pul fm ipſum/ꝓpter motum enim ipſon po⸗ Mroſrarn
chꝛitudines animaꝝ mirabiles ac deſide ſuit in celis armonia. Tu autẽ iam audis Pusiniſan
rabiles. In eo igr ꝙ virtutes ꝙ oꝛnamẽ/ ſermones hominũ de cantibus angeloꝝ edden
ta ꝙ pulchꝛitudines animaꝝvius earum Audis etiam ſermones ꝓphetarũ et ma einedoce
manifeſti ſunt in ſtatu beatitudinis illins xime ꝓphetias chꝛiſtianoꝛũ de hijs ⁊ ie⸗ Nerlegban
animas em̃ foꝛtificant vt virtutes oꝛnant uelationes que apud eos ſunt de quibui ſligenoii,
* eas ⁊ decoꝛant vt oꝛnamẽta et pulchꝛitu/ iam ſepe dictuʒ eſt nbi perme quia valde lnperle⸗
dines. Uerum ꝗm parx illa bella non ha- vtile ẽ videre eas et ſepe inſpicere. Hʒ etiã fun Eteu⸗
bernec ad illam attingere bella poſſibile cions a uture ſintibiarmonier- voces unnbo
eſt vlo modoꝝ in eo ꝙ arma nullus eſt/ Holim vtiꝝ vniuocevocibus qᷓs bemus bic perfeat
vſus earum hoc eſt dicere nullus eſtvſus Zet viꝝ ↄueniat eis ratio qua poſuit. Arit. mudelet
Ptiectionis earũ nullus vſus impungna⸗ vocis ꝙ eſt dicere an ſint vniuoce voces efulus
tionis hij enim ſunt duo vſus armoꝛum ille vocdibus noſtris. Heneraliter ergo ͦllſii mene⸗
in eo ꝙ arma uununt. lo quia delectationes ſenſibiles hoc eſtꝑ ein
üffffeenſus quecuncg erunt ibi non erunt len⸗ krin
Euertar oũt paulu m ad ea que ſibiles per modum quo hicꝙ eſt dicere innen
pꝛeceſſerunt et dicam quia reuerra quoniaʒ non ſtabunt anime noſtre in re⸗ kiie B
. ees ſelicitalis illius ⁊ gioꝛie ꝓpter bus ſennbilibus neq; berebunt eisppe zmnl
2 ęlongaluionẽ ſuam a conſuetudine noſtra/ lectationes iſtas Sed magis erunt ei vie ſeſrce
et a rebus ſeculi iſtius non eſt facile vt in ad bonitatem pulchꝛitudinẽ atq; ſuauita eſtd
ueniantur per vias oꝓbationis ad certum tem creatoꝛ omnes bonitates pulchꝛitu⸗ nnc,
etliquidum per ſingula. Sed indubitan dines atq; ſuauitates creaturaruj. Lunc rnin

Nohaln
eteneunn
us mn
uunotodod
kmonbisg
ns endese
afüinmanüctg
uſantnbin
Dus ad odiict
eviceregem
murinefkant
Oimüler19ea
Concendeltt
diant 1ſuoder
ninuseis nandh
nihuidiun
=
ANrnenſtt
umdofcnn un
n babet ednini
umonissbede
3 ingorel⸗
ikortsdeſ
nii

ncelsnoine

iionenter,
rmouei,

ductalquoniam ſic ſe credunt eſſe delectã
daos in rebus ſenſibilibus et per ſenſũ d
