Gb482_fol_2
author: Guilelmus, Arvernus

.

8

—
—l
“ð

„

ð
õl
”MD

*

õ
18

õ

=

„

4

5
.

S
8 =
— 5 õü

— ———
1 . — — — E
. . . .

õ .
ðð 1111ä)i

–
è — 2= — .
„
R

.
4
4
4

N 12 45 11898323 021

EK

—
—
—
-
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
„
SA Ae

rð

N
ser

.
„
. . . .
6 * . “ X. .
0 .
⁶ .

Indpit pma pars huie paris Builber
mi Pariſieñ.de vniuerſo.
citur ſᷣm duas intenti⸗

ones quarũ altera eſt
phyloſophia cõpleta

um ſcientiaꝝ phyloſo-
17 –Pphbicarum quẽéadmo⸗-
dũ vninerſum aggregatũ ẽ ex omnibꝰ q
ſunt. et eius totalitas nõ eſt. niſi collectio
omniũ eoꝝ. Hocautẽ manifeſtũ eſt ex p/⸗

vnũquodq; ſcibiliũ ad totum aggregatũ

Pea; ad ſcientiã aggregatã ex omnibus

ectevereq; ppyloſophanterin ilis Hon

Enimhac decauſa ſola inueſtiganda ſunt
magnalia. ac mirabilia creaioꝛis. vt co-
gnoſcanturquin

72

cantur otlus vt ipſe magni
tur et agnoſcatur eſſe deus ac diuinis ſe⸗
culoꝛumyet ſuadeatur ꝑ hoc vel ponius in

a copleia geratur animabus humanis honoꝛiſicẽ⸗
ex aggregatiõe omni/ claa cultus ipſius. Cognilio quippe ſola et

enarratio laudu atq; magnaliuũ ipiꝰ non
ei debetur nec ſola perſcit animas nr̃as.
ſed veritas atqꝗ; ſinceritas vltime venera
tionis eſt ei debitapꝛopter ſupeminentiã
gloꝛie ſue ⁊ altimdinis/æ animabus etiaʒ

poꝛtione quoniã queadmodum ſe haber noſtris debita eſt ſicut nobilis ꝑfectio ea

rum et ipᷣa etiã ẽ humane vite decoꝛ vnic⸗

ex omnibꝛ ſcibilibus. Sic ſcienciaru vna et decus eximiũ.Aliaſq; quoq; iam didi⸗

ciſti. quia ꝗ ſic ppyloſophant᷑ et animas

Hoc autè eſt vt iam dixim⸗ phyloſophia . ſuas miſerabiliter decipiunt et cõtra ipᷣaʒ
completa in totalitate ſua. Huius vero ex veram ppyloſophyam quinq; modis pec

emplum eſt ſcientia de triangulo ⁊ ſciẽtia
de circulo que partes ſunt indubitãter ge⸗
ometrie complete.quẽadmoduʒ trianggu
lus et circulus partes ſunt vniuerſi ꝑ geo
metriam men ſurabilis ſeu cognoſcibilis.
Sicnumerus et magnitudo continua ad
aggreg atũ ex ambabus ⁊ eodẽ mõ ſcien
tie de hujs ad ſcientia aggregatam ex am
babus ſe habent. Altera vero intentione
ſcientia de vniuerſo ẽ ſ. ciencia de ipſo per
modũ quo ẽvniuerſum hoc ẽ de hijs que
ſunt eiꝑ modũ iſtuʒ videlicet inqnantum
eſt vniuerſum ⁊ hoc nominabo ⁊ nume⸗
rabo et ꝓſequar inquiſitione ꝑſcrutata ꝑ
vias pꝛobationũ et declarationũ ꝑ ques
acquiret tibi certitudo eoꝝ ſi deꝰvoluerit

Mlilla ſcientia ſit pars ſecunda pᷣmi
ſapiẽtialis acdiuinalis magiſterij ꝓpter
duag uſas. 9

nõ intelligo hic niſi vniuerſitateʒ
= creatoꝛisſ ſine dicam vniuerſuʒ
ne ome ſiue mundũ ſimpliciter. hoc ẽ abi
gerereninaffonis adiectione vna eſt in
entio apud me triũ iſtoꝛu.
entia de vniuerſo p modũ iſtum eſt ſcien⸗
tia de omniſcienniaq; de mundo ſimplici
ſer ſaenri vna eſt. ⁊ eſt pars ſecũda pᷣmi
apientialis ac diuinalis magiſterij. Hoc
erN

——

. eſtSEpaonpter duas canſas quarũ allter
eſt honoꝛ et gloꝛia creatoꝛis qui ẽ finis p⸗
cipuus et vluimus totius ſapientialis di/
uinaliſq; magiſterij pꝛopter bunc finẽ em
phyloſophantes in rebus huiuſmõi ſoli

Quare ſci

cant. eimuũ quia vacuam eam faciunt et
inanem ab eo qð potiſſimũ continere de

bet videlicet gloꝛia ſeu gloꝛificationẽ crea

toꝛis. Secũdo quia ſterilem eam faciũt a
ſfructu ſuo ꝗ ẽ remuneratio felicitatis eter
ne. que in nouiſſimo expectatur. Tercio
quia defoꝛmem eam faciũt ac detruncata
Finẽ ab ea hmoi detrũcantescum pᷣcipua

eius pulchꝛitudo ac ſpecioſitas ĩ hoc fine
ↄſiſtat quemadmodum ſi pauo decande
tur cuius pulchꝛitudin imæ
cauda ↄſiſtit. Quarto ſtultam eam faciũr

inis pars maxima in

—

antu ad ſeipos dum magis ex ea ſtulti q;
vere ſapientes efficiunt᷑ ex ea quippe ſtul

re non ſapiẽter ⁊ viuũt ⁊ operant᷑. Quin
to iniurioſam ⁊ cõtumelioſam illa deo ef

ficiunt duʒ illam gloꝛie ſue inaniſſime ap⸗

plicant gloꝛificani ex illa inaniter ⁊ nõ cre
atoꝛẽ gloeificare veneratione congrus cn
piẽtes. Hmõi ergo homines nõ phyloſo

„ „

ito igitur in mis quiavniuerſũ phos verinominis. Sz ppyloſophoꝛum
5 ſimias ridiculoſiſſimas e vtiq; vere ſunt

eputate. Secũda cauſa e deſtructo erro
ris qui ſunt ci ca vniuerſuʒ ſiue de vniuer
ſo erroꝛuy inqntũ quibus declinaf a vijs
veritatis ⁊ ſemitis rectitudinis pꝑ quas ad
hunc finem ſcilicet vere ppyloſophatiõis
venitur. Sunt etiaʒ iſti erroꝛes quia eon
qʒ gloꝛie dei ↄtradicit᷑ vt vel dimidiꝰ de⸗
⁊ nõ inultimale pfecnonis pfectus putet
vel indignus omi gratiarũactione omni
q; bonoꝛifictia. vtpole qui nec aliud nec
aliter poſſit vel nüqᷓ; potuerit facere q; fa

ciat vAanigfinon curet. qd agatur in
rebus humanis vel circa eas eſſe benitis
. A8

ſe magnifice

quia eoui

GAι ααπι

Prk

DE

Z

reeP T

Pars pꝛima de vnuerſo

negauerunt. Sunt et alii erroꝛes quibus

et omnis lex contradicit et eiſdẽ ab omm
lege contra dicitur necↄtenti fnerunt. Pu
iuimodli erronei ſic imminuere gloꝛia dei

„

⁊ euacuare ſpem cultoꝝ ipᷣius quin exvm
nerſo eternitate attribuere auſi ſunt pto
bationibus ſe hoc poſſe aſtruere attenta⸗
ueruũt. Maniteſtũ igitur eſt quia erroꝛes

—

iſtos deſtruere et ptradictionibus bmõi
erroneoꝛũ reſpondere queſtioneſq; eoꝛũ

diſſoluere veritatẽq; contrariã aſtruere pᷣ

ſentis ꝓpoſiti eſt intentionis mee ac deñ

derij in hoc tractatu ſi deus voluerit.
Ni acto: vniuerſi eſt vnus rationibꝰ
ſtabiũiter et erroꝛ: manicheoꝛum ſimul de

ſtruitur.

Zco igitur quiavniuerſo ẽ vnitas
qua et ẽ et dicit᷑ vniuerſum. ⁊ aclo

ſublimis quoniã ipᷣe ẽ vnus⁊ quoniã no

eſt ei alter cõtrarius.et hic declarabo tibi
ꝑ vias ꝓbationũ nõ quemadmodũ in

me phyloſophie pᷣma pꝑte declarat᷑. Sed

Peoballonipe facullimis et pene vulgari

bus quoniã huiꝰ erroꝛis auctoꝛes ̃m vẽ

Hicẽ erroꝛ pᷣmus cuius deſtructioni inten
ic igit erroꝛ oꝛ/

toꝛes vulgares hic eſt bꝛeuis intellectus ?
auce excitationis homines ſeduxerũt.⁊

do in hoc pᷣmo capitulo.hic igit erroꝛ oꝛ/
tũ habuit a regione ꝑſidis ⁊ auctoꝛ eiꝰdi
ctus ẽ manij. Unde et ſequaces eius ma⸗

nicheos nominat gens xpᷣianoꝛũ et cepit
erroꝛ iſte fere cũ ipᷣa lege xpᷣianoꝝ. Fuitqʒ;
⁊ẽ adhuc nõ ſolũ ꝑnitioſiſſimꝰ.Sed etiã

dioaigue ꝑſequi ⁊ ectermĩare vſq;

dna maia patiſimos atʒ ꝓmptiſſimos

peſtilentiſſimus quapꝛopter ipᷣm enã gla/
hodie

nõ deſiſtit. Hoc etiò nõ min⸗ gens hebꝛe⸗

. /oꝛũ aut ſaracenoꝝ faceret.ſi apud eos in/

r d

eniret᷑. Hic ergo ſeductoꝛ et falſiloquẽs

poſuit duo ſſe ineini duos eſſe deos
⁊ nominauit aerũ deũ lucis et deũ beni

gnũ.alterũ vᷣo deũ tenebꝛarũ et deũ ma/

lignuʒ. Sic poſuit ⁊ duo vniuerſa duoq;
regna duas etigꝗ geẽtes.⁊ vocanit eas iuxta
pᷣdictas noĩalcões gentẽ luct ⁊ gnetẽ tene
bꝛau. Regnũ luct ⁊ regnũ tenebꝛaꝝ Sub
ſtancias etiã diuiſit iuta modũ iſtũ q̊s
greci vocãt eudemoneslauni vo anglos
bonos dixit a ðᷣo bono ⁊ gꝛincipe luct cre
alos eiuſq; miſtros eẽ.Quos auũt vocant
cacodemõesllatini vo angelos malos vł
dyabolos poſuit a pꝛincipe tenebꝛaruʒ et
deo maligno creatos eẽ eiuſq; eẽ miſtros

*

poſ nita⸗ grietatẽ int pꝛincipes iſtos 1bel
lũ nõ ſolũ ꝓpetuũ. Sʒ elig eternũ ⁊ inter

regna et geẽtes eoꝝ. Sut ⁊ alia delramen

ta ⁊ mir abilia earũ etia rami multi errort
iſiius às pſequi nõ eſt intetionis mee bic
Ra dices erroꝛis manicheoꝝ extirpat᷑

per rattones methaphyſicas.

¶AUNpꝛimis igit᷑ cõtra ipᷣaʒ ra dicem
ac radicale fundamentuʒ erroꝛis
iſtiꝰdiſputandũ erit Dico ergo qꝛ

queua ⁊ etemanmeceſſe habẽt ↄſequenter
onere. Utrũq; eẽ neceſſe eẽ ꝑ ſejet ꝓpter
oc ſimplex ĩ vltimate ſimplicitatis.Si eĩ
ꝗaliquo modoꝝ alterutrũ eoꝝ ect cõpoſi/

tũ eẽt ex neceſſitate partibile ⁊ ꝓpter hoe

haberet aliquo mõ ꝑtesquare neutrü eo

rũ eẽt pꝛincipiũ ſimplxr cũ vtrũq; haberet
ÿ.ri eius qui eſt benedictus deus et vomulta pꝛioꝛa ſe vlet ꝑtes ſuas ſiue cõpo
nentia ſua. oẽs ei ꝑtes ⁊ oia ↄponẽlia pꝛi

oꝛa ſunt toto ſuo qð cõponũt. Ampliꝰ

neutrũ eoꝛũ erit neceſſe eſſe per ſe ſm hoc

imo vtrũq; erit poſſibile eẽ ꝑ ſecuʒvtrũq;

ſit cauſatũ ab ipᷣis ꝑtibꝰ cõponẽtibꝰlola⸗/

litatẽ ipiusſoĩno eĩ cõ poſitũ quolibʒ mo⸗
doꝛũ cauſatũ ẽ partiũ ex ꝗbus oſiſtit tota
litas ipiuset etiã cõpoſitoꝛũ adunat ſeu
aggregatis ples illins ⁊ adducètis in tota
itatẽ ipius. Tam unte declaratũ e i pꝛima
pte pꝛme phyloſophie qꝛ om̃e hmoicau⸗
atu ẽ poſſibile eẽ per ſen ẽ recipiens eẽ ſu
pꝛa ſeqð ẽ aliud ab ipᷣo ⁊ ꝓpter hoc eſt in
eo potẽcisliter ſiue poſſibiluenquoniaʒ ẽ

ei accidenshoc ẽ adueniẽs ei ⁊ receptum

ab ipᷣo ſupꝛa tota completa eſſentia ſuam
eẽ eĩ om̃e qð dat/a cauſa hmõi ſuo cauſa
to ſepabile ẽ ab illo ſaltẽ intellectu et ome

receptũ a ſuo recipiente ⁊ generaliter om

ne eẽ cũ fuerit aliud a ſuo ente ſeparabile
ab ipᷣo eẽ mõ quo diximus. Omne aut
a quo eius eẽ ſeparabile ẽnõ habet illud

niſi poſſibiliter ſiue potencialiter ⁊ ita nõ
hʒ illud ea neceſſitaie qua aliqꝗ dicit ne⸗/
ceſſe eẽ p ſe. Manifkeſtü igit ẽ ga neu ⸗

trũ duon iſton pꝛincipioꝝ ẽ neceſſe eẽ pſe
Amp̃.ſi vtrũq; ẽ neceſſe eẽ per ſe viru⸗
q; erit ſimplexſñ vltimuate ſimplicitatisin
neutro igr aliquid erit eẽncialit᷑ qð nõ ſit
ipᷣm. Cũ igr bonitas ⁊ malicia ſint i eis el⸗
ſencialiter ex neceſſitate alten erit ſua ißa
bonitaslalten vo ſua ipᷣa malicia. Necei⸗

ſe ergo per ſe aut dicet vniuoce de ambo
pus aut equoce. ꝙ ſi vniuoce ꝗcquid ig?

erit alteri ꝑ hoc ꝙ ẽneceſſe eẽ pie ſiue per

cũ enonei iſti ponũt ouo pꝛincipia at; coe

H

ſieſien
Eophotgenn
Geller denn
eereteſetk
ltergar
Cmnaläfml
ſeeſe ſept
gleiſelſet
ſeonuneimet
ſrttiakei⸗
gurmetkt
hetermon
ſclag ſo
Puuicklene
elniunonee
pindalan
aatreboce
Mncfnarcinst
melirenn
ſtdocckeito

goe Gepi

eſenntiec⸗

ſoſcbalcha⸗
Udeenboyn
Poguepcin
Miſaconeicp
Mopnent;

2

lehnininone

M ſercins

Nbfftavicnn
Piepeſeanoe
Emtonſeunii
fuateripoſin

mtemnih
ſernnene
ktignincen
ngtſgni⸗
ſfridnenin
Mlinantalt
iticzpba
We

= =
=—

Nnchgit
Wuemninn
ninnin
etnltn
manbeenn
hin.
i
Hundamenjc
ndi n
dcopücher
nateſnpagund
mnmartäi,
eanbierpen
oeseunnun
ergees nsfo
gles t0 mit
ſibiteigeen
gad coone
ner abes⸗
Nnidtüen
iertinn
zwio! s
iadmnti iti
iucni
luimin
rinenci
inckili

ENden,
36

Fo.
ſuã eſſenciã erit ? alterilqre ſi alteri ẽ boni
tas ꝑ hoc ꝙ ẽ neceſſe eſſe ꝑ ſe erit ſimiliter
et aliter ⁊ de malicia
re neceſſe eſt.q̃re vel vtrüqʒ er
cialiter vel vtruq; malu vel vtr.
et malũ ſimul ampliꝰ ſi vniuoce

S

O

„

neceſſe eſſe ꝑ ſedeclaratum ante eſt alibi
ꝙ neceſſe eſſe ꝑ ſe nullo mo doꝛum poteſt
eſſe ↄmune imo neceſſe eſt ĩm eſſe vnuʒ
in fine vnitatè ⁊ ĩ vltimate indiunidnitatis

ꝙ non poteſt eſſe niſ vnũ numero. Nul/

modo igr̃ erunt duo illa ↄtraria vel mu
q; dicto

ne ad illa.O ſi dixerit ꝗs qꝛ equoce ðꝛ de

illis.manifeſtꝰe erroꝛ eiꝰcum non dicatur

neceſſe niſi a non ceſſando. Neceſſe em̃ p

Je veniſſima declaratione ẽꝙ nõ ceſſat eẽ

⁊⁊ hoceſt ei ꝑ ſehoc eſt nõ aliunde.hoc au
tem eſt dicere cuius eſſe ↄtinuũ ẽ non ha/
bens abſciſionem vel icoꝛruptionẽ in ſuo
eſſe. ⁊ hoc eſt ei nõ aliunde videlicet ipſa
ꝓtin nitas eſſendi ſeu pmanendi qᷓntũ ad

ad neceſſitatẽ igit᷑ nõ ðꝛ neceſſe ꝑ ſe de eis

equoce.Sʒ neq; q;tuʒ ad id ꝙ eſt ꝑſe.Si
eĩ ꝓꝑſe ſentit ĩ negationẽ ſola vt eius inten
tio ſit hec.ſcilicet non aliunde. Manite
ſtũ eſt ꝙ negatlio iſta vna intentione dici

tur de ambobꝰ.Si vo intẽtio eieſt firmi

las querendi ſiquemadmodũ cadere vide
tur ĩ ratione ſubſtacie vel iuxta modũ illũ
Dico qꝛ nec ſic ðꝛ ð eis niſi vniuoce.vtrũq;
eĩ ẽ vna intẽtione firmũ ĩ ſuo eſſecum neu
lrum ſit pendens ab alio neq; dillabens.

aut diſſluens ĩ coꝛruptionẽ ſiue in nõ eſſe/

ipᷣm vero eſſe cum de vtroq; dicat᷑ eſſenci
aliter tmnon recipit ĩtellectꝰ ꝙ ð eis dica
tur equoce nec ẽ poſſibile ĩtellectui huma
no qᷓntumcunq; ꝓteruo et diſcolo cõtin⸗

gere vel ſommiare ibi equocationẽ niſi foꝛ

taſſis hic delirare vol uerit. Qõ de altero
ſfic dicit᷑ vt ſignificet bonitate vt de altero

ſimiliter vt ſignificet maliciã qſi ens et bo

nũ pᷣmũ ↄuertat᷑ vno mõ.ſiłr ens ⁊ malũ
pmũu puertant᷑ altero mõ. Patefacia aũt

tibi pᷣcedẽtes ꝓbationes anteq; incipiam

deſtruere ho ⸗/ Manifeſtũ eĩ ꝑ ſe quia
geguid ineſt ſocrati ꝑ hoc ꝙ ẽ ho ineſt er
cuilibet alij indiuiduoꝝ eiuſdeʒ ſpecieiq/
re quicqꝗd ineſt pᷣncipio malo ꝑ hoc qð eſt
neceſſe eẽ ꝑ ſe ineſt.et pꝛincipio bono per
hoc ipᷣm. Si neceſſe eſſe ꝑ ſe cõiter et vni⸗
uoce ð ð ambobꝰ vt ho ð ſocrate ⁊ aliis
ĩdiuiduis eiuſdẽ ſpeciei q̃re ſi alteꝝ ẽ ma⸗
lũ ꝑ hoc ꝙ ẽ neceſſe eſſe ꝑ ſe erit ⁊ teliquũ

malũ peandẽe cquſam. Silr vonuz qjre

eodẽ modo ſe habe⸗
vtrua; erit bonũ eẽn
uq; bonnz

aliqs bonitas malicia. Ampli⸗
nifeſtü ꝑ ſe ẽ ꝙ vtrũq; ↄmunicat rõe ſub-

785

vtrũq; erit etbonũ ⁊ maluʒ. Qt ſi neceſle

eſſe ꝑ ſe ſingulare ẽſen ꝓpꝛiuũ idiuidua

leſaccidit jdè et ꝑx eandẽ via quẽadmoduz
ſi dicat᷑ qꝛ albũ ꝑ hoc qð ẽ ſocrates eſt hö

erxit ⁊ medicꝰpꝑ eandẽ cauſaʒ hõ Jaʒ ergo
patefeci tibi certitudinẽ ꝓbationũ iſtarn.
EErroꝛ manicheoꝛũ alia via deſtruit ſi
ens de dnobꝰpꝛincipijs que ponunt dicz
N Euertar igr nũc iuxta pmiſſuʒ ad
deſtruenda iſta vaniſſima falſita⸗
tẽ q erroneꝰ iſte deliratens vvtro
um pꝛincipioꝛum dici equiuoce ⁊
altera intetione ipᷣam entitatem nihil ali/
ud eſſe q; ißfambonitateʒ. Altera vo ipᷣaʒ
entitatẽ nihil aliud eë niſi ipßam maliciaʒ.

Dico igit qꝛ cum ipᷣe ponat bonitatem et

malicia ptrarias vo ↄtrarietate neceſſe eſt
vt ponat eis genꝰ ↄmune.QOõ ſi ipᷣm ens
no e eis ↄmune ꝙ ĩidubitãter ẽ oim mu⸗
niſſimũ multofoꝛtiꝰ nihil aliud erit eis ne
ceſſe Amp̃.cũ ↄtraria circa idẽ habeat
naturalit᷑ ⁊ ee et fieri. Si veri nois ↄtraria
ſunt bonitas ⁊ malicia et erũt ⁊ fiẽt ex ne
ceſſitate circa idẽ ſubiectũ. Idem inqᷓ; vet
genere vt albũ ⁊ nigrũ circa ſupficiẽ et ſa
nũ et egrũ circa coꝛpꝰ animaÄl vel circa idẽ
ſpecie ⁊ eadẽ ſanũ et egrũ circa eundẽ ho⸗
minẽèex neceſſitate ergo cõmunicat genus
Ampliꝰ.ma

ſtãcie ꝓvt ſubſtacia generali itẽtiõe accipi
turvt dicat ð̊ om̃i eo ꝙ ꝓpᷣa firmitate ſic
ſtatvt nõ idigeat fulcimeto aut ſuſtẽtatio
ne ſubiectop modu qͥ accidẽs ðᷣꝛ idigere
ſubiecto. Mi ſi rationẽ ſubſtacie cõmuni⸗
catergo ⁊ ißam ſubſtanciã ⁊ nomen eius
Amp. ſcoõm hoc nullꝰ ſermo erit alijs
hominlbus cu hmõi erroneis cũ ip̃i alijs
rationibꝰ ⁊ intẽtionibꝛẽs ſermones ac
cipiat q; alij homies. Si em̃ equiuoce vti
mur vl potiꝰ abutũtur hoc noie ens equi
uocabut eodẽ erroꝛe⁊ alia qᷓre imponent
eis magnificatões ⁊ intẽtiones quas nec
recipit nec capit ĩtellectus hominui alioꝛũ.
Ampliꝰ. no effugiut quin ↄtrariũ ⁊ co⸗
trarietas ↄmuniter dicatur de vtroq; eoꝝ

H nec declinge poſſunt in contrariuz ſub
entecu entiũ quodda ſit alij contrariuʒ et

quodda nulli Contrarion vo nulluʒ ẽnõ
ens ⁊ nullu non enti ↄtrariu. Cu igr ↄmu
mier dicat de hijs cotrariens vo iupi⸗
ſit ad id qð ẽ coniranũ manifeſtũ ẽ quod
ens ↄmuniter dicet de illis. Amß vnn
H j

ſomfſea l

Pars pꝛima de vniuerſo

yneceſſitate cõmuniter dicit de illis alio⸗

e
quin non vere dicerent᷑ duo.nec eſſent ni
ſi vtrũq; eẽt vnũ.,ÿ Amp.iq ẽ ratio vel in
tentio vnius.niſi in ſe indiuiſum⁊ ab hs
diuiſum diuiſione que ei congruit. Ne⸗/
mo autẽ dubitat quin hec ralio vterq; co⸗
neniapamplius nec duo pᷣncipia nec duo
dij vel eent vel dici poſſent niñ pᷣncipiuð⁊
des vniuoce de hüs diceretur quẽadmo/
dũ nec duo canes ve dicũtur animal greſ
ſibile terreſtre ⁊ piſcis. Noĩe em̃ ſemel po
ſitus.hoc ẽ vna poſitiõe nõ poteſt vti hu⸗
man intellectus equoce eo ꝙ nõ contin
gat acta ſimul intelligere diuerſa.falſo au
tẽ dicitur iſta duo animalia ſunt duo ca⸗
nes Sic et falſiſſime aſſerunt vel duo eſſe
vncipia vel duos deos. Si deꝰ ⁊ pncipiũ
egquoce dicũtur de ipis. Ampᷣ.quomõ
oia alia vniuoce dicerẽtur de eis. Si ens
7 neceſſe eẽ ꝑ ſe equiuoce ſolũmõ diceren
tur de eis. Rex ei vniuoce ðᷣꝛ de ambobꝰ.
Similiter ⁊ pᷣnceps ſimiliter et regnũ pᷣn/
cipatus de regnis eoꝝn ⁊ pᷣncipatibus. Si
militer 7 gens de gente luminis ⁊ de gẽte
tenebꝛaru. Similuer z angelꝰ? de angelis
bonis ⁊ angelis malis. Eodem mõ ⁊ ſub
ſtacia de ſubſtãcijs bonis⁊ ſubſtacus ma
lis neceſſe igitur ẽ vt et illa ſupꝛema om̃ia

vigdelʒ deꝰ doni illius ⁊ neceſſe eẽ ꝑ ſe di/

cant᷑ de eis vniuoceꝙ ſi emanifeſtu eſt ti
biqꝛ impoſſibile eſt quicqd eos poſuiſſe
ſuperi diximꝰ cũ neceſſe eſſe ꝑ ſe nõ diui
ditur vllo modoꝛum nec ſi commune ali⸗
gquo genere ↄmunitatis multitudini que
ſic multa eſſencialiter id ẽ q ſi hoc et hoc.
Almp̃.eſſe in ſe aut pure bonũ aut pu
re maluũ aut neutn. ita vt om̃ino ſit imune
a bonitate et malicia cum ei ſit impartibi
le ꝑ oẽm modũ et ſimplex in vltimate ſim
plicitatònõ potet eẽ mixtũ ex bono ⁊ ma
lo cum omne mixtũ potẽcialiter ſic ↄpoſi/
tũ ex eis ex quibꝰmixtũ ẽ.quẽadmodũ oyx/
imel ⁊ ex melle ⁊ aceto/cũ etiã om̃e mixiũ
poſteriꝰ ſit aruralller rrog eoꝛũ 4 gbꝰ⸗
mixtum ẽ. Reſtat igivt neceſſe eẽ ꝑ ſe ſi
vnũ triuʒ modoꝝ qs dixi tibi vicʒ vt ſit 2
pure bonũwel pure malũ vel ſeoꝛſuʒ om̃i

no a bonitate malicia.ꝭ ſi fuerit pure

bonũ neutrũ igr duoꝝ pᷣncipioꝝ dictoꝛuʒ
erit pure malũ vel eẽncialiter etiã malũ cu

vtriuſqʒ eẽ ſit pure bonũp eandẽ viã ma⸗
nifeſtũ ẽ qꝛ ſi fuerit pure maluʒ neceſſe eſt
neutu dictoꝝ ouoꝝ pᷣncipioꝝ erit pure bo
nu cu ei vtrũq; eoꝝ ſit ĩ ſeipo ⁊ eẽncialiter

neceſſe eẽ ꝑ ſe erit vtrũq; ex neceſſitate pn

re malũ cum ipᷣm neceſſe eẽ in ſeipᷣo ſu pu
re malũ. Sivo neceſie eẽ ꝑ ſeẽ ſeoꝛſum in

ſeipola bonitate et malicia erit ex necefſi/

tate vtrunq; toto ſuo eſſe ſeoꝛſum a boni
tate et malicia cuʒ neceſſe eſſe per ſe ſu to⸗

tũ eſſe vtriuſq; ißoꝛ. Amplius.cuvtru
qʒ ipᷣoꝝ ſimpirxr ſic in vltimate ſumplicitat:
el nõ habẽs nullo modoꝝ partẽ et partẽ.
maniſeſtũ ẽ q: neutrũ ipoꝝ habet aliquid
eẽenciale pᷣter ipᷣm eẽſt ꝙ e? quo eſt. qre cũ
cõicent vniuoceipᷣm neceſſe eſſe ꝑ ſe nibil

habet alten eſſenciale qð nõ habeat et re
liquũ.Si ergo bonitas ẽ eſſencialis alteri
erit eſſencialis ex neceſſitate ambobꝰ ⁊ð

malicia ſimiliter ſe habet erunt igr ambo
ex neceſſitate eſſencialiter bona et eſſenci

aliter mala. Impoſſibile igi ẽ vt alterũ ſit
eſſencialiter bonum alteꝝ eſſencialit᷑ ma⸗
lum. Amßp.manifeſtu ẽ eẽno bʒ cõ
trariũ aut oppoſitum niſi non eẽ vł aliqd
eoꝝ ꝗᷓ ad nõ eẽ dicãt ꝙ potiꝰẽ mediumin
ter eẽ ⁊ nõ Semm Hieſte ↄtrariũ q̃lia ſunt
moꝛi deficere coꝛru
vnumqðqʒ; via eſt ad nõ eẽ ⁊ mediuʒ per
q venit᷑ ad illud. Ja autẽ didiciſti qa di⸗
gnus ẽ noĩe ↄtrarij extremum q; aliqð ex
medijs et qꝛ vera cõtrarietas no ẽ niſi in⸗

ter extrema ſcum cõtrarietas veriſſima ra

none et deputata diffini noe ſit differelia
cõpleta 1 ꝓpt hocmarima. Manikfe⸗
ſtu ergo ibip hoc qꝛeſſe plenum ala;ꝑ
fectum nõ hʒ contrarium veri.nois acſa⸗

tionis niſi no eẽ ↄpletum. hocẽ cum quo

nihil oĩno e de ipᷣo eẽ. Sed qꝛ ergo iſta vt
pᷣncipium bonon cũ ſit ens pfectum in vl
timirate pfectionis in ſe ⁊ im ſenõ bʒ co/⸗
trariũ niſi nõ ens pᷣuatũ in vltimitate pꝛi⸗
uationis ab ipo eſſe. Intelligo autem ſie

puatũ cui oĩno nihil relictũ ſit de ipo eſſe
media eĩ q̃ poſtea nõ ſic pᷣuata ſr opleta

ſcʒ pᷣuatõe ipius eẽ neq; diminuta opleta
diminutõe eiuſdẽ ↄpleta ei diminutõ oſu

maia oↄſumptio ẽ. Manitfeſtũ igr ẽ ꝙ pꝛin
eb

s tenebꝛarũ ſᷣm deliramẽtum errone⸗

4 —

oꝛũ iſtoꝝn ẽ vere ⁊ oino nõ ens bocẽ nibil

pꝛſus habens ipius eſſe cu ipſi ponat ißʒ

ↄtrarium eiꝗq eſt ⁊ ſm eos ſic in cõpleme⸗

oet vltimitate differencie ad ipum elſe ſi
ue ad ipᷣm ens. QOðõ ſi dixit q non eouſq;

diſtat ab ipo eẽ videlicet ↄpieta differelia
ſeu marxima ſed appꝛopinqt ei erit ergo ſi

cut mediũ ad illud. Quare enit vel deſtci⸗
ens vel moꝛiens vl coꝛruptionem loſti

pi 2 fimilia quoꝛum

re

lunnunnin
olun aumne

Pöunner

urli

banuft
abintltzsar

lrta
uireen
Nhigedid
Hninuneo
ir üaſi⸗
lunngät
lſttignen
1ddi
rkntgnun
rtännn
Enibonins
neonghne
unallreen

apeludni

ls ſntvn

enuigigg

Nnle gönöben
ltsieſnnn
mae dar
nantthiihe⸗
en tigs
dici Ni
ſemii
rin inan
WcöE
nu diinnchn

Fo.

nens vel aliqð hmõi

nifeſtũ eſt qꝛ nec deus nec pᷣncipiũ nec pn
ceps vllo modoꝛũ nominãdus ẽcuʒ eius

—

eẽ adeo debile ⁊ infirmũ ſit.vt ad omino
eẽ feſtinet vtpote in eiuſdem via poſium
Deſtruciio erroꝛis manicheoꝝ ſi mali
pꝛincipi tenebꝛarũ ponatur occidere.

Am quia patefactum ẽ tibi ꝙ ma
licia non poteſt eſſencialis eſſe ei

ponunt pꝛincipium maloꝝ eregione ⁊ cõ

trarium pꝛincipio Ponarvi necs habẽt
nere ipᷣum neceſſe eſſe ꝑ ſe. Nunc vero
eclarabo tibi quia malicia non poteſt ei
eſſe aduenticia vel accidentalis.Dico ig·
qnia ſi malicia aduenticia eſt ei erit ei vet

a ſe vel ab alio.OQ⁊ ſi fuerit ei a ſe.videlicʒ
acꝗſita ei per ſe erit hoc ex neceſſitatevno
modoꝛũ quos dica videlicet vel naturali/
ter erit nata in eo quẽadmodum putredo

⁊ alie quedã paſſiones in quibuſdam na
turaliter naſcũt᷑ aut erit ei ex opatiõe ſua

qua fuit agens in ſeipᷣm vlł in aliud vł erxit

fuerit in eo nata naturaliter cũ in ſue
non ſit ipᷣm niſi bonũet eius enutas non

ſit niſi bonitas erit ex neceſſitate ex bono
in eo malum et ex bonitate malicia ⁊ hoc
naturaliter ac ꝑ ſe.cum non aliunde vide
licet ꝑ aliud malicia ei aduenerit. Am
plius. ſcõm hoc ipᷣm genuit maliciã in ſe/
ipᷣoſqre de bono ⁊ de bonitate ſua genu/
it in ſe maliciã et hoc ꝑ ſe. Maniſeſtũ aũt
eſt quia ex neutro contrarioꝝ naturalitac
ſe ꝓcedit reliquũ. Ampᷣ. Malicia aut
anaie bonitati eius eſtencial, 7 na
urali. Si eſt contraria ergo non eſt in eo⸗
dem cũ ipᷣa nec patitur eam ſecum. Nõẽ
igitur in eo malicia nec eſſe poteſt cuʒ bo
nitas ſit eidem eſſencialis et inſepabilis.
ðſi dixerit qa non eſt contraria non eſt
gitur veri nominis malicia qre nõ eritve
re malũ ex ipᷣavel ꝑ ißam. Ampᷣ.ſcom

hoc non erit ↄtraria bonitati alteriꝰ pꝛin/

cipij videlicet qð ẽ pꝛincipiũ bonoꝛum cõ
nunicãat eniʒ ex neceſſitate bonitatẽ eſſen
cialem ſicut ⁊ ipᷣm eſſe ex quo ẽ vtriq; bo⸗
nitas eſſencialis. Amp.hbmõi malicia
aut eſt aliquo mõ repugnãs bonitati eiꝰ
eſſenciali aut nullo mo. Si dixerit ae ẽ ei
repugnans aliquo mõ quero iterũ aut re
pugnat eſſencie eiꝰant non ꝙſi repugnat
eſſencie eius nõ patit᷑ igr illa eſſenciax eiꝰ
ſfoꝛuoꝛẽ ea. Jvam vndum ergo deſtruxit

eſt neceſſe eſſe per ſex quia qui

g5

eam. Si autẽ minus foꝛtis ẽ eſſencia eius

ᷓ ipa malicia.iam dudum igit᷑ deſtructa
⁊ ab ipᷣa malicia.Nt ſi fuerit eque foꝛtes.

altera igr impedit alteraʒ ⁊ no ſinit aliqd

ex ea eſſe quare nõ ꝓueniet aliqꝗd malunu
erx ea. Si aliquid igit᷑ ꝓuenit ex ea erit vel

bonũ vel mediuũ inter bonũ et maluʒ.Si

vᷣo nõ fuerit repugnãs eſſencie eius ſcõm
ſe ſed repugnat ei in actibus vł operibus
Juis.hoc no poteſt eẽ niſi altero duoꝛzum
modoꝝ quos narrabo quoꝛũ pꝛimus eſt

vt impediat operetur omino et lunc Pꝛin

cipiũ maloꝛum nihil oꝑabitur vel poterit

operari ꝑ eſſenciaʒ ſuaſ ita erit impoten
tiſſimũ ſcõᷣm eſſencis ſuã. Secũdꝰ mod⸗
vtĩpediat eã nę oꝑet᷑ ꝓux vult.aut ſic vult
ſiue ꝓ vt deberet.aut ſic deberet ex à ap⸗
paret alia i

vult neq; ꝑꝛo vt debet aut ſicut debet.
Amp̃. Iſtã maliciã aut ſuſtinet volun⸗
tarie anl inuitũ ꝙ ſi voluntarienon repu

gnat igr eſſencie ipᷣius naturalitencũ hoc
ei impꝛeſſa ab alio agente in ißum. Mſi. clariſſime videat ⁊ nihil tenebꝛarũ q;tum
ſuo elſſe 2 ad ignoꝛantiã paciat᷑. Nihil eiĩ om̃ino eſt
ꝙ leſio eſſencie ſue. Si em̃ ſciat aut vi⸗

deat volũtarie paciatur. Si vero nõ vo⸗
luntarie vel inuitus patiturvel ſuſtinet ſu
am maliciaʒ apparet impotentia miſeria

ip̃ius cum velit repellere maliciã ꝓpꝛiam
⁊ excludere a ſeet non poſſit ex quo etiaʒ
apparet ipᷣm ſeruũ eſſe malicie ſue ⁊ ea co
gente oꝑari mala velut pꝛeſſum ſeruitute
malicie ꝓpꝛie ᷣ non poſſe abücere vel ex⸗
cutere a ſe iugũ huius ſeruitutis. Am

pliꝰ.hec malicia aut ẽ ei coeterna ant ad/

uenit ei ex ꝑe.ꝙ ſi eſt ei coeterna cum ſi
aliud ab ipᷣo erit creata vel fada ab ipᷣo/⁊
creatura vel factura eiusqre erit volutati
eiꝰoĩno ſubditar nihil ↄtra ip̃m oĩno po
lens qre nõ erit nin qᷓ; iu vult⁊ quõ vult

Non ẽigit in ipᷣo niũ h̊ volũ tatẽ ipᷣius et
ſolus poteſt eaʒ deſtruere.ſicut etomnes
alias facturas ſuas.Cum ergo malicia ei
noceat faciens eaʒ deterius q; eſſet ſine il
la non ſuſtinebit eam per punctũ tpis in

ſeißo. Amp̃.ſi cogilauit creãdo malici
am in ſeipᷣo aut intendit in hoc ꝓdeſſte ſi-
bi aut lederę ſe et nocere ſibi. Si intendit
ꝓdeſſe ſibi pparet eiꝰ erroꝛ.imo cecitas
manifeſtecum dubitari non poſſit malici
am nocere ei in quo eſt.erroꝛ auteʒ nullo
mõ cadit in deũ. Similiter necignoꝛãtia
iſti ſunt erronei ponunt ipᷣm eẽdeum. Si

Aa i

mpotentia et miſeria ipius. vi
delicet ꝗ nõ poteſt opari ꝓut vult aut ſii

DSears pꝛima de vniuerſo

oero intendit ſibi nocere ledere ſe ⁊ hoe 5 citur multa mala fecit mihi hõ ille Tercio

ſciens et pꝛudens cũ erroꝛ vt dili et ignoꝛã
tia apud ipᷣm locũ no habeãt apbare eui
denter eiꝰdementia. nihil em̃ ⁊ qð ſibi no
cere aut ſe ledere 7 cienter intèdatiniſi aut
turbatio ire aut alterius paſſionis ipſum
ſubuerterit ſicut accidit in eis ꝗ ſeipᷣos iu⸗
gulant interdũ aut aliter occidũt de ꝗbus
dubiüũ non eſt quin ex demẽetia hoc faciãt.

Si vero ex lẽpoꝛe malic ia ei aduenit ma/
nikteſtũ e ipᷣm fuiſſe coꝛruptũatʒ ꝑpuerſum.
et etiã ſeductũ/ꝙ enim aliꝗd efficitur ma⸗
ũ cum pꝛius non eſſetnon fit niſi vno tri

vν um modoꝛũ quos narraui valet coꝛrupti

one vt equus qui coꝛruptiõe humoꝛt aut
membiꝛi alicuiꝰ ęfficitur malus cum pꝛius
nõ eraurer ghenſttate ſicut accidit ĩ ho⸗
minibus qui de bonis mali efficiunt᷑ cum
eoꝝ voluntates puertunt᷑ vt mala vlma/
le velint aut ſeductione quẽadmodũ con
tingit in hus qui ꝑ erroꝛem vel ignoꝛanti⸗
am mali fiunt aliena ſuggeſtione decepti
Qualiter ergo iſte ſomniatus deus mal⸗
effectus ẽ quicꝗd enim hoꝝ triũ paſſus fu
erit manifeſtũ eſt ipᷣm noĩe dei indigniſſi⸗
mũ nihil em̃ hoꝝ cadere poreſt in veri no
minis deũ. Amplius. mutatio non fit
niſi in ſubſtancia que ſuſtinet pᷣdicamen
talaccidens etiam omne in ea eſt q̃re neq;
accidens neq; mutatio attingũt ad id q
eſt neceſſe eẽ ꝑ ſeſupꝛa ẽ et ſeoꝛſum longe
a ſubſtancia etaccidẽéti. Ampᷣ. quomoõ
eẽt mutatus an a ſe an ab alio ex quo pa⸗
tent tibi multe vie ad deſtructionẽ erroꝛũ
iſtoꝛũ Qè ſi ab alio agente in ipᷣm neceſſe
eſt ip̃ᷣm eẽ paſſibilem et hoc paſſione viliſ
ſima atqʒ turpiſſima. Nihil em̃ vilius aut
turpius ẽ qᷓ; malicia qᷓ;longe auteʒ hec ſit
a natura.imo a nobilitate et ſupeminẽtia
deitatis ſeu diuinitat nihil videt qui hoc
nô vidertt. .
Agdhuc deſtruitur erroꝛ manicheoꝛuʒ
et hoc per rationes cõmunes et intellectu
facilles.

Uoniã autẽ rationes js vſq; hue
S tibi adduxi methaphiſice ſunt atʒ
ſapienciales ſatiſfacia tibi ↄſequẽ

ter de pꝛomiſſo ⁊ adduca tibi ratioes vul
gares intellectu facillimas quas decla

—

rabit᷑ tibi erroꝛis iſtius nõ tam impoſſibi⸗
litas q; etia ridiculoſitas. Dicã igit᷑ in pꝛi⸗
1 .

. *.

modo inoꝛdinatũ quẽadmodũ quedam
male ſedere dicunt᷑ que nõ ſedent in loco
o vł oꝛdine vt viroꝛ ĩ facie bñana.Quax
lo mõ dicit᷑ malum impfectum id ẽ pꝛiua

tũ quacunq; perfectione ſuajvnde⁊ male

operari dicitur quis cum oꝑatur operapᷣ
uata ↄueniẽtibus ꝑfectionibus ⁊ has ꝑfe
ctiones lauini vocat dieiiſtankias opeꝝ qᷣ⸗
les ſunt finis cauſa modus locus tempus

5 p modũ iſtũ male operari dicitur qui vł

no eo modo vel nõ eo fine opat quomõ
vel quibus operandu eẽ et adhũc moduũ

ſe habet de alijs pfectionibus vel ciraum

ſtanciis et ad hãc intentionem reduci po⸗
teſt pᷣuatio debite menſure vł quantitatis

ꝑ quem modũ ſuꝑfluum et diminutũ ma

la dicunt᷑. Superſluitas vo atq; indigen
tia malicie et foꝛſitan hoc inſinuari voluit
ariſtoteles in libꝛo topicoꝝ vbi dixit quia
bonũ quantũ dicitur vt in mediocri hocẽ
in medio qꝗð eſt inter extrema ſuperfluita⸗
tis et indigentie et beneſeciſſe aliquid di⸗

citur ſcom hoc cum eius opus nec ſuꝑflui

tatem habet nec diminutionẽ omniuũ aũt
iſtarũ intentionũ que magis conueniens
videtur pᷣncipio maloꝝ. Pꝛima ẽ ſ̃m quã
malũ dicitur nociuũ. Incipiã igitur auxili
ante deo deſtruere hanc intentionẽ in eo
et ſomniant pᷣncipium maloꝝ. Dico igi ſt
pᷣncipium maloꝝ nõ eſt nociuũ nõ ẽ ma⸗
lum ꝑ mo dum iſtũ. Si vo eſt nociuũ erii
nociuũ ſimpliciter ⁊ vniuerſaliteraut erit
nociuũ particulariter im̃ et cur. Oi ſi fue/
rit nociuũ ſimpliciter et vniuerſaliter ergo
nulli erit pꝛoficuũ nulli igit ꝓderit qualit
igitur erit datoꝛ eẽ ⁊ vite toti gẽti tenebꝛa

rũimo toti vniuerſutati maloꝝ. Scoõᷣm er

roꝛem em̃ iſtũ ipᷣe eſt creatoꝛ vniuerſilatis
etr datoꝛ ſapientie et virtutis atq; poteſta⸗

tis omnis quas habent maligni ſpiritus

alieq; male ſubſtancie. Ampß. eum dat
eis omnia hic autem animo er intentone

nocendi dat eis aut dat animo ⁊ intentio

ne illa quia ſcit ea eis vel bona eẽ vel vti/

liavel neceſſaria aut omino nocendi alijs

per hoc.Qõ ſi animo nocendi eis mani⸗
feſtũ ẽ ium errare cum credat ſe eis noce
re quibus tantas virtutes ſen poteſtates
tantam ſapientiam. tantas arles et ipſuʒ
eſſe qð inter omnia ẽ maxime neceſſariuz

mis quig malũ ꝓpᷣe vel nociuũ eſt ſẽ hers largitur. Si vero animo ꝓficiendiſiue
mala et moꝛbus malus vel nocumens⸗? deſiendi eis.hec om̃ia dat illis.maniteſtũ

tum iym iuxa qua intentionẽ vſualit᷑ di eſt ipᷣm et ꝓficuũ eẽ ⁊ perutileʒ toi regno

iotnint
Ousſmwla
oini
Bgtinal
onnnsſus
Usſolgen
kericeiai
fntmenton
ghönpuna
euumnana
unaulals
towunuin
iſint
Hucicocup
rpoſt⸗
nehoensio
langoll.
W
Gnlkriluad
inplelen
ucoſein
le Gmmuer
iſoipenn
flpognareß⸗

odlitan
mnoet genen

peſunropu

Vuifſta mie
wnſoniueli
ſtaninitare
PAnuetomer

igantdeen

Wonsefeaun,

ehnüdnn

ockoinnidin

Hucleqgtieüf

fnütnhbe
ſepuc ſoſege
inſcuce
1 nten
nnthesbone

—
-=⸗
—

—

—
erdſetn
Riſeniung
nimgeamt
—
1 D
idolrd
Eechenmndan
mditiculhin
in
Wennonennig
nmiefigmi;
ls aglet
an boeninn ſ
vlopiegnddlan
NiNei N
anmenaſugtid
beneſeuſegln
neusogusnet
minndontnn.
emaas onn
n innißt

ni ageien

edine nnnn
piun nuor ef
zni an
tiud
mnirti
uimndr
Nuranian

nniign⸗

in vltimitate miſerie miſeruũ

EGo.

ſuo tam intentione q facto. Nõ igit ẽno

eciuus ſimpliciter ⁊ vniuerſaliter. Qè ſi ani
mo nocædi alij vel alijs dat oĩa hec ſuis il⸗
lis igit᷑ ẽ nociuus quantũ in eo ẽ ⁊ ſolis/cũ
omnibus ſuis manifeſte ſit pſficuꝰ.quare
illis ſolis ẽ malus ſᷣm hãc intentionẽ qua⸗
re vi delicet alitervidelicet magis malusẽ
ſm intentionẽ iſta qua pꝛincipiũ bonoꝛuʒ
cuʒ ip̃ᷣ m pꝛincipiũ bonoꝛũ malis ⁊ nociuũ

ſit ⁊ inimicũ ac deſtructiuũ ißoꝛn. Am⸗ xcauſis nominatis ſc; ambuie
ne auaricia ſiue odiũ ſiue inuidia.ſiue ir

plius.aut eius intenno ẽ ad deſtruenduʒ
vel occupandũ regnũ bonoꝛũ aut defen/
dendũ ſuũ tm̃ ꝙ ſi eius intentio eſt ad de⸗
ſtruendũ et occupandũ regnuʒ illud/cum
boc non poſſit/quonia rex bonoꝛũ nõ eſt
minus potens ipowidelʒ regnũ eius debi
lius regno illi?ꝰ. Manilteſtũ eſt ipᷣm eẽ
alemuen ꝛimu quide⸗
q; ardoꝛe inſaciabili auaricie laboꝛat dnʒ
regnũ ambit alienũ qð adipiſci nõ poteſt
deinde odio vel inuidia ardet inextingui
biliter. Zimiliter ira dũ nõ ꝓuoto inimi⸗
ciſſimũ ſibi pꝛincivem bonoꝛũſimpugna⸗
re vel pugnare pᷣualet. Ira autem ⁊ inui⸗
dia et odiũ ⁊ auaricia eiusſunt ei omnes
in vltimo er generaliter quecunqz ð eo di
cunt᷑ ꝑ ſe ſunt apud ip̃ᷣm pᷣma etmaxima

Quia igr iſta miſerie ſunt moleſtieimo

toꝛmenta ſpiritualia neceſſe ẽ iᷣm ⁊ miſe/
rũ eſſe in vltimitate miſeriarũ et toꝛqueri

in vltimitate toꝛmentoꝛũ. O ſi dixerit qꝛ
iſta nõ dicunt᷑ de eo niſi ſᷣm effectũ quem
admodũ ⁊ pꝛincipeʒ bonoꝛũ xpᷣiani dicũt

iratũ no em turba lionis affectũ ſed ſcom
vltionis effectum. Sequitur eos ex neceſſi

tate ipᷣm eẽ omnino liberũ ⁊ ĩimunẽ ab ira
et odio innidia et omni mala volũtate et
apud ſe quietiſſimũ patatiſſimũ ac beatii
ſimũ ⁊ nihil habere om̃ino malicie in ſe.
vł apud ſe ſed effectiue ĩ ipᷣm vocari ma

———

ui

3 et pꝛincipẽ bonoꝝ et regnũ eins atʒ regnũ

bonoꝝ aut eiuſtũ aui non ꝙ ſ ẽiuſtũ a †½
te ipſiusiuſte igr agit impugnado pꝛindi
pem bonoꝛu et regnuũ ipſiꝰ. qre et bñ ipſe
etiã pꝛinceps vonoꝛũ debet ei cedere? nõ
repugnare qre iniquus ẽe in reſiſtedo 2 re

pugnando ei pᷣnceps bonoꝛũ. Si vo iniu
ſtü eſt bellumẽ igitur ex iniuſta cauſa hec
autẽ cauſa.aut eſt ſola cõtrarietas.aut eſt
aliqua ex cauſis nominatis ſcʒ amvuio ſi

ꝙ ſi ſola cõtrarietas cauſa eſt belli.hmoi
oↄłrarietas nõ poteſt eẽ iiuſticia ꝑ ſe in eo
ꝙ contrarietasſtunc em ex vtraq; pte eſſet
iniuſticia ⁊ iniquitas equaliter cum equa
liter ſit cõtrarietas aꝑte pᷣncipis bonoꝛuʒ
ad ipᷣm vt eo modo. Pꝛeterea malum in⸗
uenitur ſepiſſime malo cotraniũ ⁊ etiaʒ in
rebus ſennbilibus quas ipi ponũt creatu
ras eẽ ſeu facturas pᷣncipis maloꝛũ vt ca/

liditas et frigiditas ſe habent et multa hu

iuſmodi quare eẽt iniuſtũ bellũ intH hmõi

et etiam ex vtraq; parte.Cum em̃ cõtraria
omnia veri nominis equalia ſint iure = le

ge nature iniuſtũ et iniquũ eſtvt alterum
alteri dominetur aut ſupſit. Amplius
ſi quẽadmodũu ſe habꝭ pnceps bonoꝛum
ad omnia que bonitatis ſunt ſiue bona.
Sic pꝛinceps maloꝛum ad ea que malicie

ſunt ſiue malaerit ex neceſſitate vt quem

admodũ dę pꝛincipio bonoꝛũ iuſticia pis
tas et benikolenna atq; beneſicentia alia
q; omnia hmõi ſin pᷣmis dicuntur ⁊ maxi
me vt de pᷣncipio maloꝛuũ contraria pꝛedi
ctis dicant in pᷣmis et maxime qre qucm
admodui pnceps bonoꝛũ in pᷣmis ẽ iuſtꝰ.
et maxime ⁊ ad hunc modũ de alijs. Sic
pnceps maloꝛũ in pᷣmis ſit iniuſtus et ma
xime in pᷣmis impius.et maxime in pᷣmis
maliuolus et maxime in pᷣmis maleficus

a. hocçautem multis vis facile deſtruit boc eſt maleficientiſſunss. Facilimu ant

——

et pꝛimũ quidẽ quoniã ni nõ eſt malus ni eſt deſtruere vnũqnodq; iſtoꝝ de eo ſicut
li effectiue nõ erit cõtrarius pᷣncipi bononꝝn euidẽter ẽ videre de ipᷣa iniuſticia. eges
cũ pꝛinceps bonoꝛũ bonus ſit nõ ſolũ ef⸗ em̃ quibus regnũ ſuuʒ regit aut ſunt qua⸗
ſecuue ſiue xꝑ modum effectionis imo etiã

eſſencialiier. Secundo quia quemadmo
dqu pᷣnteps bonoꝝ ſimpliciter optimus ẽ?
