wrl anfß gratie creberrime nominat debet᷑ iſta glo incõpabiliter etiã in infſinitũ maiꝰ bonuʒ
tſa lz riſicatio de qᷓͥ agit cũ ipi nõ ſunt niſi ĩi ani / Quare potius eligẽdus fuit creatoꝛi et fa

mabus bũanis oĩno nihil habetes in coꝛ ciendũ q; extendenda generanio baminn
Un ij

Dars pꝛima de vniunero ien
in ifinitũ ⁊ vita eoꝝ p ſucceſſiones imper⸗ dubitãter ps miſerie ẽ ppᷣter qð neceſſe ne⸗
petuũ ꝓpagande. Magis igit ↄueniens vt reddatur eis veſtes hmõiĩ non in veiu⸗ 8R—R
fuit largitaii creatoꝛis hoc bonu facere in ſtate ⁊ ſciſſuris vilitateq; ſaccina in quibꝰ ſeii
inſfinitu maius q; illud in infinitu minus mõò ſunt hocẽ inq; in vita iſta babuerunt naud
¶ Dio inſup conueniẽs eſſe ſapiẽne ⁊ boni ſegd in gloꝛia ⁊ decoꝛe qᷓ felictati future de Nnn i⸗
ali creatoꝛis illud minꝰ dimittere ꝓpter ſeruiat ⁊ ↄcoꝛdet. Silx ⁊ ex coꝑationibns nind
peot ſi iſti pᷣſtaret impedimentu. Quis igr regniillius et gloꝛie ad ipos hoiesvel ani gen
nec infiniti gloꝛificari poſſunt homies nec mas ipoꝝ ↄueniẽtia vulgarib⸗ poib⸗ atz ſonn
eẽ ſimul multos tamẽ gloꝛiſicari neceſſe ?. ſimplicibus ſumũt argumẽta. Indecens ſßenn
vt ꝙ pꝛohibet infinitase ꝙ mala mentta em ⁊ illiberate modis oibus ẽ 7 inaudte kaim
alioꝝ alieq; cauſe quas audies in ſequen hacten? ruſticitatis vt aligꝗs diues in boſl –
tibus bonu gloꝛificationis cuius tota m picio luo ſiue in domuz ſua nolit recipere wagt
titudo hominũ non eſt receptibilis de di boſpitẽ quẽ diligit niſi dimidium aut niſii ig ſ
uina largitate in pte ſaltẽ aliqua ſupplea—⸗ nudum Eſt em gloꝛia illa celeſiis omus ln ſtui
ur. Qlſi interrogauerit aliquis cũ omni//gloꝛioſe babitationis beatificandoꝛũ ho: nwt
potentie creatoꝛis poſſibile ſit omnes glo zminũ animarũ.? ſicpalaciũ regis regu etiiſti
mficariad⸗ argatvel anguſtat magnificenin qua domo habiiat ⁊ manet creatoꝛ bũ Mainrnl
tis largitatis ipᷣius iaʒ tibi multociẽs mul dictus tanq; prfamilias eiuſq; cũ eo pᷣla uhfli
tis modis reſponſũ ẽ ſup boc. Reminiſce ra familia. Milia ſcilicet mili ſanctokzuum fmticiuln
re igr quia naturalis coꝛruptio et acqſiia angeloꝝ ? beatarũ animarũ ꝗ iaʒ ibi tie WS
per vicia ? peccata. licet in nullo obſiſtere tauis ſue oignatiõe ⁊ recepte ſunt iuxta fi⸗ Ffeſtunn
poſſint dinine potentiefaciũt tamen vt di dẽ ⁊ doctrinaʒ xpianoꝝ. Ibi ſedet velutin yratc
uina iuſticia partim hoc ꝓhibeat fieripar palacio ⁊ ſolio gloꝛie ſue velut rex vniuer uithn
tim aute diuina volũtas ẽ vt hoc nõ fſiat. ſalis dñationis cuius magnificentia? nec W
Euius ſicut nulla cauſa ẽ nec in ea aut cir- aitingit eſtimatio neq; cogitatus. An aũt aulrn
ca eam ꝓpter ꝗqd inquirendũ. Alias etia et alie ſubſtatie ibi ſint q̃s arabes et greci huafthpoi
reſponſiones ſuꝑ hoc audiuiſti in capitu-⸗ phyloſophi intelligetias vocãt audies io⸗ ſoncdlou
lo de ppetuitate ſuppliciorũ infernalium co ſuo.Ex comꝑanonibꝰ igr q ſunt domꝰ nipoefti
Vvbi ellaʒ audiuiſti quia queſtio hmõi eſt ad hoſpitẽe ſine palaci ad eundẽ ex ibe ſtnann
quẽadmoduʒ illaqua querit᷑ ꝓpter quid ralitate atʒ largitate creatoꝛis quas neceſ attiti
luna nõ habet ſolendoꝛẽ equalẽ ſplendo⸗ ſe ẽ ĩ vltimitate pfectiõis. Jinpoſſibileẽ v hitfit
ri ſolis et quare nõ oẽs ſtelle eiuſdẽ clari coꝛpa hoĩm ſi ꝑtes hoĩm ſunt excludet oĩ⸗ iſlslin
ratis. Similiter et ei qua querit᷑ ꝓpter qd no a domo ſua vel hoſpicio ſiue palatio. ungli
noõ om̃s homines ſunt reges aut pᷣncies Similiter ſi veſtes animarũ ſunt. Eodeʒ ſscnun
rerreni talis e illa qua querit quare non mò ſi coꝛpa hũana velut equi animarum funniie
oss lapides pcioſi ſimiles ſuntet ille que/ ſunt nõ paciet ea excludi a domo ſua ve enütie
ſtiones quibus querit᷑. Cur non oẽs lapi,⸗ palacio. Magnificètia largitatis creato:t Auetne
Aes catbunculi ſunt vel ſmaragdi. Scito ſublimislhoc ei neq; apud nos neq; aob? uang
3 aut quia vulgaribus hominibꝰ atq; ſim⸗ liberales hoſpites pmittit fieri id modicũ ſainltmi⸗
licibo nõ leuia argumẽta ſunt ſcptura re qð apud eos eſt liberalitatis z largiraltis. umnaninte
urrectionis coꝛpmiq ſumũtur ex compa, Quatofoꝛtius igr nõ pacieturiſtam ilibe Aituim
tionibaipon coꝛpm vel ad homines vład xralitatẽ fons ille abyſſalis acredundatiſſi Aulnglnm
animalia aliqᷓ. Si eĩ coꝛpa pꝑtes hominuʒz me largitatis. habet autem er gens xpia

den
Anoꝝ argumentum non ſolũ foꝛtiſſimum uumſlech
qaad aſtruenda reſurrectionẽ bonoꝝ ſed ei· ſtlrribin

ſunti Si lole anime gloꝛificabũt dimidnj
Homines remnnerabut᷑. Tu vo vides q;

ridiculoſum ſic ſernũ vel ſeruitoꝛeè remũe⸗ am auditu iocundiſſimũ ex reſurrectione mnrgeſidſe
rare dimidiũ Sivo domaa imarũ ſunt filij deiquẽ credunt ineffabili largitate bi tchtamng
be copa. Domus inq́; natufules earum etatis et gratie ſue ꝓ ſalute hominũ faciuii· kuchirnor
* Junt. Conuenies boniati largitatiq; cre hominẽ etia moꝛte ſuſcepti coꝛpis moꝛtu n toitſch
tozis vt du extra ipa ſunt ſuo tpe reficit umbmoi em gloꝛioſa reſ urrectio p teſtes WW
E q; reparent᷑ imo pparenteis decoꝛ? ermultociens apud eos claruit ita q; etin ſncrniini
tut oꝛnẽt ꝓ ogruẽtia gloꝛie illiꝰ qu ade a quingentis fimul teſtibus viſus eſt na uhneg
beneiit/Eodémo ſi veſtes amman iunt hoꝛa poſt moꝛtẽ ſuam. Quia igr apð aean H
veſtes inq; naturales denudatio earuz in dem ⁊ iuſtiſſimũ indicem equaliu merii
,

ince
aacſig
käͤkrictni
y Aſ
ds ias 1 .
1slgenn
nidntn
ia laltctsnn
onisetihnuig
laggaing
rüsninanih
de tmeepe etn
iunor. iten
voretne Nu
oneqzcogins
di stf
Nginasan
onid'gn
Nlaci dendit
mieeadiögnin
eoin undih

rũ equa ſint pᷣmia et ſimiliũ ſimiliaomni

um aũuũt veroꝛũ ⁊ bonoꝝ xpianoꝛũ merita
ñimilia ſunt meritis illius ſcõm qò omo

„ — ⸗

fmnit. Omues ec veri et boni xp̃iani in eo

6 ctionem nõ ꝓbat hoc ẽ vniuerſoꝛũ veruʒ
an⸗

cctificatis ⁊ in buiuſmõi ſanctitate decedẽ
lubus nõ eſt dubiũ quin ſimiles ſint xpᷣo ᷣ
gratia. ? Ppter hoc ex neceſſitate ſimiles

7 ſuoꝛũ nullatenus aut equalitas. Simi⸗
lẽ igr gloꝛioſam reſurrecnionè ei quarpus
obtinuit neceſſe eſt omnes obtinere om/
nes ſuos’et ei ſimiliter eè gloꝛificados nõ/

ꝙ tales ſunt imitatoꝛes illius ſunt.Qua⸗

re omniũ taliũ merita apud deu patrẽ iu⸗

ſtiſſimũ iudicẽ meritoꝝ ⁊ datoꝛem largiſſi
mũ pᷣmioꝛũ ſimile pᷣmium nõ dico equale
obtinebũt. Similitudo em ẽ in merit xpᷣi
tequalitas. Simi⸗

dico equalẽ vel equaliter ꝓpter pᷣdictam

a nõ ꝓbat niſi reſurrectionẽ bonoꝛuũ et

indubitanter dicit. De paruulis vero

ei futuri ſunt in gloꝛia. De meritis antẽ ni
hil ptinet ad eos in etate illa. Merita aũt

pruerfis hominibus atq; madatis creato⸗
ris rebellibvus.Ex pᷣcedentibus apꝑere ti-
bi poieſt quia neceſſe ẽ eos reſurrecturos
eſſe in coꝛꝑibus vt ſatiſſiat diuine iuſticie

intelligo hic obſequia operũ creatoꝛi pla⸗
citonꝝ ad que manifeſtũ ẽ paruulos in eta
te puula impotentes eſſe.De malisvero?

hocẽ vt quẽadmodũ male et culpabiliter
ſe habuerũt in vita iſta tam interius q; ex
terius.Sic ⁊ vtrũq; ꝑ iuſticia creatoꝛis re
tribuatur eiſdẽ retributione inq; peccatis

xC

no nature huane impoſſibile ẽ
Anmp. Ma
mana nec retinere je poteſtinee
nere in coꝛpe ſuo circa mo:buʒ

ꝑ modum

factionis reſuſcitatio coꝛpoꝛũ noſtroꝛum.
nere ſe poteſtnec etiã rema

vel egriru⸗

dineʒ moꝛtalè nec defendere ipᷣm a mone
vel vulneribus aut egritudinibus vł alis
cauſis moꝛtis vniuerſaliter. Puſto igitur
foꝛnusnec poteſt eriꝑe de moꝛte cum iaʒ

—

moꝛtuuʒz fuerit ſimilit nec reintegrare nec
refoꝛmare. Si vo dixerit quis q in natu⸗
fa ſeu virtute celoꝛuũ eſt potetia iſta reſuſcei
tandi⁊ re ꝑandi copa nra poſt motẽ ißo
nalite nictam α ruü. Manifeſtum e hoc mul
uſS Q ſi dixerit quis da ratiocinatio tus

bos irecnone0 eis eſt imo in parentibꝰ. Pꝛeterea Nullꝰ-
eroꝝ xpᷣianoꝝ ⁊ quia vniuerſalẽ reſurre

hmõi effectꝰ adhuc ex celis vel ſtellis ap⸗
paruit neq; em adhuc auditũ ẽ ab illisveł

vnũ hominẽ generatũ aut a moxuis ſuſci

tatum. Dico igr quia reſurrectio coꝛꝑm at
qᷓ; refoꝛmatio ſiue reparatio eoꝛuʒ opera⸗
tio eſt ſolius ſublimis ⁊ bñdicti creatoris
HNeq;ʒ em̃ dicere poſſunt qð generatõ ſeu
fo:matio pᷣmi hominis ex celis vel ſtellis
fuerit. Quõ em̃ ſi in eis eſſet virtus hmõi

igr ẽ ex omibꝰ hiis quia om̃ipo

nuiſſent. Quõ etia tamdiu poſtmoduma
taʒ nobili ope deſtitiſſent. Manifeſtũ

teti bonita

n creatoꝛis ſolius ẽ virtus vel potentia re
ſurtectionis ſeu regenerationis coꝛpoꝛuʒ
humanonꝝn⁊ ꝓpter hoc apud ipᷣam querẽ
da ẽ cauſa ⁊ ꝓbalio ſeu declaratio ipſius

uia ſit

Dico igit

igit ut ſepe andiuiſti per me
Auia bonitas et virius creatoꝛisno/opat

ſe falſum quia nec virtus ea generandi in

)e nota bena:

onioſt et vicijs ↄogruente. Hecaut retributio ẽ pe 3 modũ nature ꝗ modusẽ ſeruietis atqʒ;
mninid nn na tam ſpiritualis qꝙ;ᷓ coꝛpalis. Qualit᷑ au ſeruilis. ſed eius opatio ẽ pꝑ electionẽ liber
1a petecnu lẽ corpa eoꝛũ ⁊ ignẽ eternũ ⁊ alia toꝛmeta ximã ⁊ beneplaotu volũtatis quã vł cogi

coꝛꝑalia que eos expectat ſuſtineãt dicet ĩ
ſequẽtibꝰ cum gloꝛia coꝛpm humanoꝝ ti
bi fuerit declarata videlicet ſtabilita in eẽ
7 in qualitatibus ſuis. Debes autem

crctdiadne

vel impediri impoſſibile eque nec ſuade⸗
tur nec inducit᷑ afoꝛis. Cõſilio igr ſapiẽtie
ſue ad qð ipoſſibile ẽ vel ignoꝛatia vel er⸗
roꝛeʒ attingere de puriſſima bonitate ſua
facere ꝗᷓ facit ⁊ qñ ⁊ quõ facit.Silr et nõ

MAcire quia cauſam efficiente ⁊ radicè ꝑ ſe re 9

ey,

1 den Alurrectionis coꝛom noſtroꝝ in natura no facereq nõ facit. Heceſſe igi ẽißam elige
byſinise ſtra ſiue de natura naturam noſtrã re ea facere q meliꝰ ẽ facere q; non facere
– eſſe impoſſibile eſt. Et hoc bꝛeni et leui cõ Similiter 2 de pibus ⁊ modis ahet. R
wrbi, ſideratione tibi pateſiet. Ne q; em anime Quare neceſſeẽ ium ⁊ optima? optime
menonie hryumane poſſibile ẽ refoꝛmare coꝛpus ſuũ/ facere iuxta qð decet ipum ⁊ ſcom qð res
üniani, aut repare cum ꝑ moꝛt diſſolutũ ant pu/ ſpᷣe receptibi es ſunijr eis ipis erpedit ſeu
Hrefactü ſeu in puluerem redactum fuerit. veiileneche ia lapietis hols boni eſty ł
airimnei (oꝛpi vo ſic ſe babẽti multo minns cum minus bona vel minꝰ bñtacere cum opti
4/ Gicken tunc nõ ſit. Ambobus autè ſimulc alten ma ⁊ optime ſacere equali facilitate poſſi „
enzhie nõ eſtcertũ ẽ nihil eſſe poſſibile nibil autẽ bile ſit.Quia igr ĩ totło genere hũano opti
nrn “ amplius e in natura huana. Quare omi- mũ ẽ gloꝛificatiolde qᷣ n dubitae gackes

Pars pꝛima de vniuerſo

toꝛis bonitatẽ deteat ? quin homines illi bꝛet vel obſcuret imo oſoꝛtet magis æillu

X

„. us id ẽ gloꝛificationes receptibiles ſint ne minet. Micet aliter in ſenſibꝰ ſe habeat qð
ceſſe eſt bonitatẽ creatoꝛis in genere bũa er dixit Ariſtotelł ꝓpter qð dirit ga extre⸗
noſtempe ſuo optimu iſtuʒ efſicere vel im ma coꝛ:rũpũt ſenſum ſicut vehemetia ſola

2=òðUOW
, non eſt voſlibie uſticia crearoꝛis vartim umnoſtru. Quig iguur coiungibiliseſt
E B*? Ppier mala merita boim obſiſtente pꝑpim anima hũana luci pme ac puriſſime q eſt

Deariſenae h aroze vaz non eſto

. occulto neceſie eſt vt in pꝑte tm generis bun iunctione vł applicatione tanto amplius
mani bonũ iſtud pꝛeſtantiſſimũ operetur tantoq; ſublimius illunnnet᷑ñ anima hua
MQſi ꝗs dixerit homies nec ſcõm vniuer na quanto ipſa lux pᷣma alis lumimbus

ſum un eſſe receptibiles bmõi gioꝛle ne hoc eſt ſanctis angelis atq; demonibꝰeſt
ſcᷣm animas ſcilic nec ſcᷣm coꝛpa vlſal cdanoꝛ ſeu luminonoꝛ. Neceſſe eſt etid ea

riones vel defectu ſenſuu vt qui ceci et ſur ſen viſionem ſpiritualem pᷣme luciset nõ

dinaſcuntur vel alias occaſionan boc ex ad quemcunqʒʒ intellectũ vel vinonẽ ipiꝰ
acc Centi eſt aduẽticiũ ⁊ innaturale ani⸗ ſed ad nobiliſſima atq; pfectiſſimam Hec

mabus. De aliis vero animabus quibus autem ẽ cõiunctio ad ipſam et applicalio

paſſiones huiuſmõi ſiue occaſiones im/ ſine medio.fruſtra igitur creata eſſet ſtiſta
ſtaninon eſt dubiũ quin capaces ſen rece us. Nõ eſt cõiungibilis ad alia niſi ppter

piibiles ſint omniũ phyioſophicarũſcien illam ergo magis illi. Amp. Unaqueq;

tiaru. Receptibiles etiam ſunt quedam ꝓ virtus et vnaqueq; potentia pꝛopier opii
phetici ſplendoꝛis ⁊ ꝓpter hoc neceſſe eit mũ ſuum actũ nobiliſſimãq; perfectioneʒ
etiã ꝙ omnes/ Cuʒ receptibilitas natura ſuam creata eſt. Alie em̃ perfectiones pꝛo
modu . cibilis opti
vnius indiuiduo:uʒ cninſcunq; ſpeciei ex ma cognitio ⁊ nobiliſſimi nobiliſſima op
neceiſitate naturaliterinueniant in vnoqᷓ tima ac nobiliſſima perfectio eſt virtutis
q; alioꝛũ indiniduoꝝ eiuſdem. Amoli intellectiue eſt talis cognitio creatoꝛ opti
us. In ꝓphetico huiuſmõi ſplendoꝛe nõ ma autem cognitio datoꝛis eſt illa quam
ꝛedixi. Amp̃. manitfeſtũ eſt quia loca
is diſtantia nec eſt nec eſſe poteſt int ge⸗
atoꝛem et animã humanam diſtantis igi⸗
ut nobilioꝛis claritatis ſuſceptibiles ſũt le eſt. Pec autem nõ poteſt intelligi niſti al
q; ſit eognitio naturalis. Claritas em̃ illa tero duoꝝ modoꝝ vel trium. Pꝛimũ diſ-
qua diuinãt p̃ᷣterita vel futura ⁊ etiam vi- ſimilitudine et hec eſt malicie que diſſimia⸗
dent p̃ſentia abſconditatmaio: eſt omi co lat animas noſtras a creatoꝛe qui bonns
gnr one naturali habeant velbie voſ eſt in vltimitate bonitaris erheceſt quo h
lint anime noſtre in coꝛpibꝰ. Naturaliter ſe et directe ꝓbib et ſentiri ſuauitatem ip̃i⸗
em̃ alia videre nõ poſſũt anmme humane us. Quemadmodũ cõtraria diſpoſitio in
Siigi hmoòi claritas ⁊ illuminatio eſt eis palato coꝛpis ſentiri phibet dulcedinem
ex ↄeoiunctione demonũ/tnq; ex appli vel alia ſuauitatẽ tibi. Secude oanch
ee ſiud appbenſum
queda ſuntex maioꝛis luminis maioꝛi ap cum via nõ fuerit ad appbendendũ crea
plicatione magis eas illuminari neceſſe ẽ toꝛẽ. Hoc autẽ ẽ cũ fuerit appᷣbenſũ vtres
Eu maioꝛis luminis intellecũ no obtene Reminiici nanq; debes ſermonis quẽ di

lis in omnibus animabus humanis quẽ? pter optimam acnobiliſſimã
admoduʒ; ⁊ generaliter omnia naturalia ſunt. Quia igit 9 imicogn

— hibeantur a ſublimioꝛi ⁊ nobilioꝛi clarita
iete. Amp. Appet ex magyeis opibm

catione luminis quia reuera ⁊ ipilumina diſtantia ſpnaleʒ facit aſiu

tem nõ ſcom opera. Dico quia hmõi ſer⸗ confoꝛtari ſcõᷣm vim intellectiua ⁊ delecta
mo erroneus ẽ ⁊ inpoſſbilis et hominis rin ea delectatiõe que merito beatitudo
ignoꝛantis nobilitatem nature bumane. nominet.Q ſi dixerit ꝗs quia anima hu
Dieo igitur quia anima humana ſuſcepti/ mnana non eſt ſic coiungibilis deſtrues er
bilis eſt omniu ſcientiarũ phyloſophicaꝝ Iroꝛem iſtũ multipliciter ꝛimũ quia non
naturaliter. Si enim alique anime impe⸗ eſt dubitatum apud intelligetes virtutem
Aite ſunt paſſionibus coꝛpoꝝ ſuoꝛũvt mo mtellectinam creatam eſſe ad intellectum

NMit⸗
hencut⸗
Pbenſo⸗
Etaſon
Ktaclen
Ppofnin
Obamen
Hopennt
unato
ſorie
ense⸗
ſosdlos⸗
lonacene
Vicd
Glipe
ſimen
hann
ſfolyui
Aidze
lſpberti,
tborines
lane⸗
Mlfistune
engüradi
poreiape⸗
Eegredäin

erdeſenad
firetlapen

ltone hini
ihintetui,
nioend
ſnänunt
ſchnige
Amimine
ſetſil
Uluengre

Nnilpis
itaun
Pcegui
Auilkto
nlsnte
Mnio gren
Mlpenate

. 4,„ HM

nnd xit Ariſtoteles quia ymago lennis appxe eius non haberlimitation aliundeſed à
l henditur qñq; vi res quadoq; vt ſignuz eigſo. Et limitatio iſta eſt in ipſo ſcom ſe
ſone 2= cũ appᷣhendit᷑ vt res ſtat in ea et figit ab cum ⁊ poteniiꝗ ipiꝰ⁊ diuicie in vltimitate
ſatpe a pbenſio 1 n puenit ad leoné. Cũ appᷣpbẽ ſint amplitudinis et copioſitatis. Sed li/
ihn dit vt ſignũ no ſtat in ea apphẽſio ſʒ iĩran mitatio ent in muneribꝰ eius ſiue ſint na⸗ R
editur ꝑ ip̃am leo. Ui⸗ ture donaſſiue gratie ⁊ enam in penis ma .

Cnck ſit ad leonẽ æ appbeditur p ipain leo. Ui⸗ ture dona ſiue gratie ? ei: ain n hent
pmkarkii Ades igr quia vnomõ ymago leonis eſt in loꝛum ſiue ſupplicus que ſemper minoꝛa
ckunn terpoſitũ inter appbendetèe ⁊ leonẽ ⁊ tã; ſunt q merita eorum requirant. Eg enim
ubnkmnnnn obex vigens in leipo appᷣbenſionẽ et ppi ẽſuperabũdantia er vinicie miſcoie ſuevs .
lunmmi bens eam traſire ad leonẽé. Alio vo modo mali nunq; ab ipo totũ qo mer ent recipi
Ipnsibten velut via nõ ſolũmõ tranſitũ ppens app ant. Aggregata i ratiocinatione. Diee —‿1. zebeſon; Gt re
–W hennſioni leonis ſed eti traſferes ſiue traſ:⸗/ decet creatoꝛl bonitate adducere nain irfe Ehe
or en. nehens appᷣhenſionẽ in leonem.Et iuxtaj ara human ad optimũ vblꝛnõ obuiſtit e2
minalnnnd iſtos duos modos curnit res in oibꝰ crea ¶iuſticia r ocurrit receptibilitas eiuſdeer .
geneinen turſ ⁊ creatoꝛe qm quelibet creatura ⁊ res ſertim vbi merita ↄgruut vel etis boc re⸗
gsann E in ſe ⁊ via ad apphenſionẽ creatoꝛis ⁊ ſi rũt hoc aũt in oibus electis quos hic il⸗
udgtiolnt GJ gnu ipſius intelligẽtibꝰ. Lercio imerſio luſtrat donis graꝝ ſuarũ aʒ virtutũ gbꝰ
etincraſſatio queda animaruiſtatia é p et vat vt hic m bnplacitu; ſuum viuant.
dimelgei hibens puentionẽ luminis⁊ irradiatiois Anmp̃.ſicut nata evis intellectiuna cogno
Buneſcile ab ipo ſup illas nec mirũ cũ illuminatõe, ſcere creato:ẽ ⁊ videre veritatẽ ſeu clarita
imalenruu, intellectꝰq́ᷓ dʒ eſſe ꝑ ſenſus a ꝑte coꝛpis eii tem ipᷣius. Sie nata ẽ vis affectiua ſeu de
Meleniſei am ꝓhibeat ⁊ incraſſatio iſta ⁊ immerſio ſideratiua ſuperioꝛ et nobilis ſentire bo⸗
anggktin facit homines moꝛiones ⁊ penẽ bꝛutales nitatem ipius. Quare vtraq; vel ducda
oadhantee Eũ igit iſta tria ſnblata fnerint ab anima eſtad hunc ſuum finem nobilẽ inie mo.
gilnenuut bus niis tunc erit poſſibile deſcendere lu duin quem pꝛedixi ibi. Amplius. Di
apelſbis per eas irradiationes ꝗ ſunt a lumine pꝛi cut illa nata eſt illuminari ſeu perfici lumi
Ebüszlniin mo ⁊ etia a pte ſenſibiliũ vt pᷣdixi. Quia noſiſſima verita te creatoꝛis. liciſta iocum
i. Ml gif queda irradiationes huiuſmoi natu dari ſeu beatificari ſuauitate bonit att imßẽ
niI: raliter deſcendũt ſup quaſd ſubſtancias 9 us. 2 nemo intelligens ignoꝛat auin intek D
oliſnigſrtit vigdelicet ſuꝑ angelicas. Inde in quadã lectus pꝛincipaliter atq; finaliter ad lumẽ?
pfectione ſapiẽtie naturalis creatas illas pꝛime veritatis intuendum creatus ſit er

ün H eẽ manifeſtũ ẽ. Quida vᷣo cadũt iuxta be quin ipa lumen eius ſite ſuum
— neplacitũ creatoꝛis etia poſt illuminatio⸗ expꝛintipale viſibile ipſius. Zicetpaimg
n nſe nẽ hmõi naturalẽ ⁊ iſtis nõ ẽ menſura ni bonitaeſ um deſiderabile er vtita dica/
Phulmmn i⸗ ſi bᷣplacitũ creatoꝝs ꝗ ifluit ð lumie ſuo tur ſun ſenſibile virtutis noſtre affectis
cc ⸗ quantũ vult ? quõ vnlt. Opinati aut ſut ue nobilis. Huiuſmodi autem indicium
n ti gqda; ꝗa ſplẽdoꝛ ppheticus ẽ m recepti. Vcertiſſimum eſt neutra vel impletur vek⸗
W bilitate nature boc ẽ ſᷣm diſpoſitioneʒ ani perficitur vel etiam quielſcit citra ißm / SZi
nmnieſt . marũ ſuꝑ qs deſcẽditet ꝓpter hoc pauce enim creatoꝛi placeret omnia alia clariſſis
nerelepuin ſunt anime humane ſup qs deſcẽdit. etin me oſtendere virtuti noſtre intellectiue ſe —
bamanm ſuꝑ non equaliter neq; vnomõ ſuꝑp ipᷣas. ipo aut eidem abſcondito/nemo dubita⸗
lamictreſi QUerũ iſta no ſũt indicia certitudinis qam̃ re poteſt quin adhuc e vacua etimperfen
orcki, ſimilis diuerſitas inuenit in ifiuẽtis illũi cta remanerernec reputaret ſe quicq; eo⸗ ꝗ
zelmm, nationũ q gre im̃ ſutæ nibil habetes omi gnoſcere vel videreignoꝛato vlł non viſo
aknin no a pte nature ꝙ vel eas augeat vel mi, creatoꝛeſic ſe haber e de vtute noſtra de⸗
allil i nuat ſiue expediat aut impediat. IJam igi ſideratiua quam dixi quia ſi poſſibile eſ⸗ .
oniuntsaiinn tur manifeſtuʒ eſt tibi per hoc quia gloꝛia ſet ei haurire omnes ſuauitates/ que pre/
ſuun, intellectus anime humane eſt longe ſubli ter illam ſuntadhuc ſe vacuam ſentiret ek
n mior qꝙᷓ; gratia pꝛophetie et q; etiam illu- pꝛime bonitalis ſuauitatem exunret atqs evreret
. nah minatio naturalis intellectꝰ angelici. quẽ ſitiret. Cooꝛales quidem delicias faſti⸗
Se admodum et beneplacitum creatoris eſt diretoc enim eſt earum veopꝛium er na⸗
Suiſiin, incomparabiliter ſuper omnem receptibi turale vt ia ſua habũdantiaſfaſtidiũ ſui .
ini ti⸗ litatem nature et ſuper omnem limitatio/ generent. Spirituales vero famẽ ſui ſiune
1, i nem ipius et iam ſcels quia beneplactum ſtim ſus ſpa babdantis vebemaioꝛem

—

Pars pꝛima de vniuero
PYuocant ⁊ inflamant/L ꝓpter hoc impoſ ↄiunctiſſima vt non ſolũ deiſficate ſint. ſed
ſbile eſt eis aliquẽ ſaciari citra fontẽ ibᷣm etiã deę ⁊ dii et ſint ⁊ veraciter nominent RH
earũ ꝗ eſt indubitater bonitas creatoꝛ? o er hoc indubitater aliquo mõ ſomniauit emfin
ingde ꝓmittitur eis ſacietas ꝑ ꝓphetas be/ antiqtas. ſicur appet ex phyloſophoꝝ an⸗ niuſein
bꝛeoꝝ quoꝛũ vnus diyit ad ipmn creatoꝛey tiquoꝛuũ ſermonibus et eniã poetarum. Et alu⸗
loquẽes. Saciaboꝛ cum apparuerit gloꝛia deos generaliter nominabant viros ma- igre
tua. Et alibi. LCorrentẽ voluptatis tue po⸗- gnificos ⁊ ſtrennuos vt herculem omnei iſliin
2 tabis eos ⁊ inebꝛiabũtur ab vbertaie dOo q;illos qui ſcom opinionem ſua laudabi mnch
„ mus ue. ſohia vo ꝓphele p̃ianoꝝ dicit luter et ſtrennue in hac vita ſe habuerant nieſ
ga deducet eos ad vile fontes aquarum. tranſiatos vel tranſferendos opinabant pnueepe
MNMoanitfeſtuz igr ẽ p hoc q: ↄiuctio hec et deos eos fieri ſeu deificari cedebant. unkenitt
ſiue app:oximatio ad creatoꝛem felicitas M exemplũ apparet quia et ſaturnũ z io Mleißusl
eſtet gloꝛial⁊ iterũ plenitudo atʒ ſacietas uem ⁊ mercurin ⁊ appollinẽ ? multos ali eM
⁊ pfectio earũ Amp.ſi cira ſiſterentvt os quos deos putabat ⁊ vt deos colebat ſuunſuns
nò ex ipo fonie luminis hoc ẽ ex ip̃a ᷣma homines aut mulieres fuiſſe er byſtoꝛicis Mplni
ac luminoſiſſima vᷣitate haurirẽet oꝛe vt narrationibus certũ eſt. Unus etiam exp iſſun
ua dicat pleno biberẽt cognitionẽ ſiue ſei phet hebꝛeoꝝ ex pſona creatoꝛ:ſ deosv ſfßnin
enxntia ad qua nate vel creaie ſũt anime hu cat auquos de genie illa. Ego inquit dixi plekei
maneſnòõ ſolũ impfecte ſʒ miſere remane du eſtis. Et iterũ ex pſona ſua. Deꝰ ſtetitti luun
rentcruciatuq; vehemẽt famis ⁊ ſit ſpwũ ſynagoga deoꝛũ in medio autem deos di ſhi
alis toꝛquerẽtur. Hoc aut apꝑet euideter iudicat.Q⁊ ſi ex taʒ modica appꝛopinqtio (liusgra
in vinis ſanctiſſimis de quibò apud re no ne ad creatoꝛem quantavidelicet eratbo Aauan
eſt dubitatio quin plus deſcendat ſuper minibus illis in vita iſta quãto foꝛtius ex (Wbleltore
animas eoꝛũ ⁊ de lumine pꝛime veritatis illa futura que incomꝑabiliter maioꝛ ertt uuliefton
et de ſuauitate prime bonitatis q; ſuꝑ ali⸗ dij congruentius potuerunt nominai. fiuagpmoon
os quoſcunq;. Certu etia eſt nibi quia gaug Amp. Cum incompabiliter maio? ſit Uumidin
to ſanctioꝛes ſunt tato magis eſuriũt et ſi- influentia ex largitate gratia creatoꝛis q̃ inimanun
tiũt pᷣdicta duo bona videlicet lumẽ ᷣme eſt poſt influentiam et largitionẽ donoꝝ kinoinia
veritatis æ ſuauitate pᷣme bonitatis.et / naturaliuʒ hic in bominibꝰ ſeu in anim cmloeni
pter hoc magis aftligutur fame er ſiti bu: bus humanis. Multofoꝛtiꝰ igitur maior mi hoſtu
iuſmodi et hoc ſentiebat idem ꝓpheta he erit influẽtia futura omni influentia naau·· mubenshnt
bꝛeoꝝ ꝗ dicebat. Quemadmoduʒ deſide re ꝙ et ipᷣa nomina oſtendũt. Pꝛeſens ei Utagnonis
rai ceruus ad fontes aquarum ita deſide infiuentia huiuſmodi gratia nominatur. lconer
trat anima mea ad te deus. Er iterũ. Siti/ ECutura vero que deo dilectis animabus
uit anima mea ad deu fontẽ viun.⁊ alibi ꝓmittitur vocatur gloꝛia cõmuniter ⁊vſu fuman
öůPůßo igr crealoꝛe ⁊ ex ipo immediate ẽ qui/ Iu ad hoc compabilem eſſe gratiam glo/ zind
J im deſiderioꝝ et plenitudo. Amp Zrie. Hocautem inde manifeſtum eſt quoꝛ.tf t A
Ei hanc virtutẽ ? largitatẽ dedit deꝰ ſub niam nec ſtillam gloꝛie ſuſtinere poteſt vi fiimnonen
ſtacijs multis naturalibusvt applicatiõe teßpſentis infirmitas. Suſtinet aute; gra imine
Vſus ſeu cõtactu aſſimilent ſibi receptibilia ti ꝓphetie que maxima inter gratias eẽ l
virtutũ ſuarũz actionũ p modũ receptibi videtur de hoc autẽ melius doceberis in Agſt
litatis earũ ſicut appet in igne ꝗ ferruʒ eo ſequentibus vbi de ipᷣa eſſencia in venita uzſin
uſq; ſibi aſſimilat vtñ ſolũ ignitu ſj ignis te gloꝛie inquiram inquiſitione pericruta 4 ſiikil
Eeitiãa nominet ſicut ⁊ oĩs facies ſpeculu qd ta ſi dens voluerit. Amplius. Si tan- in
ęeiobieciũ fuerit ſi mundũ terſumq; fuerit te ſunt influentie donoꝛum er graniarum manend
iß̃m ſibi erßſſiſſime aſſimilat ſimilitudine? creatoꝛis in eos quoꝛũ nulla ſunt ad boc u
Jus expſſiſima eidem imprimens. Sicin merita nulla preceſſerũt ei obſequiaſquasss up
odo:ibuò æ in ſapoꝛibus et ꝗlijs innume tle erunt in eos in quibꝰ inuenientur et di ſſla
rabilibus ſe habet. Quatolſolius igr lar · gna merita et placita creatoꝛi pceſſiſſe ſer V
. gias et virtus creatoꝛis quas manifeſtuz uniciaſpꝛeſertim cum non ipſe nitendatad tun
Eſt eſſe in vltimitate copioſitatis ac redun calclos afritoniſämagt affedet ddd dece⸗ biennic
dantie/ eouſq; aſſimilabit ſibi animas hu at magnificẽtia largitatt ſue q; qd debeat᷑ aniin
manas vltimata ills appꝛoximatione ſibi meritis ſeruientiũ ſuoꝝi⁊ ꝓpt bocnõ vi⸗ mken
5

tnatiri
Nolninls
v1Nde
nes fuſecheni

eiDdn

—
eil ii
Monſu i
Wedio auaen

nodden

R
masbiüntied
en
nndlriu
eiitu
n abrgd
vonnniltn

Momerun

nomiininnn!

uoſenti

ocigzunnn

lime libertas ſimul atq; felicitas in vltimi

44 à222 l
detur finitum id qð addit ſupꝛa cõdigna chꝛitudinis et bonitatis creatoꝛis ad am
pᷣmia meritoꝛũtuncenim vacare videret res ⁊ attraclus alioꝛum et ꝓpter boc nul⸗
ad calculos ſi finitum eſſet vel comgabile lus erit tũc talis amoꝛ aut attractus q̃ntũ
ei ꝙ reddit ex iuſticia id qdð ſuperaddit ex ad alias pulchritudines ⁊ bonitates. Ex
jue ſupabundantia largitatis. Ampli quo maniſeſtu ẽ paradyſum carnalem in
us.ſi inimicos etia qui quantũ in eis ẽma altera vita impoſſibile eſſe Sic em̃ quoni
lis meritis ſuis noõ ſolũ reſtringũt.ſed etiã / am ad modicum valde trabuntur anime
peniltus repellunt diuitias largitatis ipiꝰ/oſtre a puichritudine et bonitate creato
quante erur inſiuentie bonitatis ⁊ munifi zriset hoc eſt quonia ad modicũ eis inno⸗
centie ipins in amicos et ſeruitoꝛes ſuos. leſcunt.trahuntur etiaʒ ab alis pulchꝛitu
Amp. Di pulchꝛitudines bonitates atz dinibus et bonitatibꝰ. Qua de cauſa im
ſuauitates ſennbiliũſita rapiunt in ſe ani, pugna magna ſunt hic anime multe. Cuz
mas humanas nec ſolũ rapiũtſed etiam autem innaleſcit etiam hoc in hac vita no
vniũt tanta vnione amoꝛis quanta appa ilicia pulchritudinis ⁊ bonitatis creatoꝛis,
ret in paſſionibus ⁊ cõpaſſionibꝰ.paſſio- extinguitur amoꝛ aliarũ amoꝛ inq;; qualz
nibns inqᷓ; dictoꝝ ſenſibiliũ ⁊ cõpaſſioni dixi. Quantofotius igit᷑ cum plene ino
bus animarũ humanarũ ad illaiquid fa- tuerinthoc autem eſtquemadmodum ſi
ctura ẽ pulchꝛitudo creatoꝛis⁊ bonitas at ymaginauerꝭ mobile aliquod quo traha
qꝙ; ſuauitas/quas nec attingit admiratio
nec eſtimatio nec etiã cogitatus.ſicut igit᷑
amoꝛis iſtoꝝ ad amoꝛẽ qui tũc erit creato
ris nulla eſt comparatio ſic neq; vnionis
p̃ᷣdicte ad vnionẽ erit beatarũ animan ad
reatoꝛẽ. Differt aſt quoniã amoꝛ hmõi

mõic.et virtus mouens ipᷣm in ſurſuz no

bi quia ſi a.foꝛtitudine pᷣualuerit b. trahe?
vnio animaru noſtrarũ ad ſenſibilia ebꝛi in partem ſua hoc eſt in ſurſum ipſum b.
eias eſtimo inſani a captiuitas inſuper et Quare ſi in inſinitum pᷣualuerit totaliter
obcecatio earũ. Illa vero illuminatio eſt trahet ipᷣm in partem ſuam hoc eſt in ſux
animaraã noſtraruũ ⁊ ſapiẽtia ꝑfectiõis vl-⸗ ſum.Qnia vero impoſſibile eſt aligd mo
ueri ſimul cõtrarus motibus et hoc tota⸗
liter. Manifeſtum eſt nuilũ eſſe moti
ipſius c.tunc ad partem b. Et quonia ma
s animaruʒ noſtrarum deñ deria ſunt
Amor vetſo virtus eſt et radix huiuſmõi
lud ad ſe et oiungat ſibi a ꝓpximoꝙ nõ motuũ ſpiritualin. Manifeſtui ẽ in altera
eſt niſ quodam occulto amoꝛe naturali / animab ſic raptis ⁊ attractis amore pul⸗
quid facient pulchꝛitudo et bonitas crea-⸗ chꝛitudinis et bonitate creatoꝛis nuliũ ee
toꝛis cũ innotuerint animabꝰ nris et hoe motum contrarium hoc eſt deſideriũ vel
abſq; velamine et intervoſi.. Amp. enam amoꝛem ad ſenſibiles pulchꝛitudis
ex ꝓpoꝛtione.Cuʒ pulchꝛitudo ⁊ bonitas 3 nes ⁊ bonitates et quohiam in nõ amatt
creatoꝛis ſuꝑ oẽm mẽſura⁊ compationeʒ ? et non deſideratis impoſſibile eſt delecta
maioꝛes ſint pulchꝛitudie ⁊ bonitate quo tionem eſſe in ſenſibilibus pulchritudini,⸗
rũcũq; alioꝛuũ ſiue ſint ſenſibilia ſiue inſen bus ⁊ bonitatibusdelectationem in ud
ſibilia anime vo nr̃e cũ eqliter vtraq; eis qualem ibi ſomniat et delirat vulgus ſar
innotuerint ⁊ libere atʒ mũde fuerint a ꝑ- racenoꝝ. Non enim veriſimile ẽ ppyloſo
uerſitate coꝛruptionis ð qᷓ ſepe audiſtine phos gentis illius in pte iſta tam errone
ceſſario trabũt᷑ ab eis ꝓpoꝛtionaliter cau ſentire.Delectationẽ multiplicẽ eẽ futuraz
ſis hoc ẽ ̃n ꝓpoꝛtionẽ qua habẽt innicey animabꝰſeuominibus gloꝛifcatt exre
pdicta trahetia. Quia igr trahẽtiũ ad tra⸗ aturdꝗ tũc erũt etia ex hijs qcũq; eẽ deſſj
hentia nulla ẽ cõparanio boc ẽ pulchꝛitn, erimaniteſtũ tibi fiet ĩ ſequẽtibꝰbonitatt
dinis ⁊ bonitatis creatoꝛis ad alias quai Uerũ hmõòi delectatio erit ex amoꝛe ᷑ↄme
cũq; nõ erit comꝑano amoꝛis ⁊ attractio pulchritudis atʒ bonitatt er ꝓpt᷑ bocnuil
nis pulchꝛiludinis et bonitatis creatoris lomõ ei ↄtraria vel repugnas neq; ipedi
ad amoꝛẽ ⁊ attractũ aliarũ. Quare ſuper ens vllo modoruʒ eam delectationẽ que
menſurã et comparationeʒ erit amoꝛ pul erit in pulchritudine ⁊ bonitate creatoris

tate elongalionis a miſeria et ſanitas ad
quã nec leſio nec aliqd attingit contrario
rũ vllo modoꝛũ Amplius. Eũ adamas
ſrtn atctrabat tantaq; velocitate rapia

Iur duabus virtutibus in partes cõtrari H
as exempli gratia nominet nobile huiuſs

minetur a. virtusvero trahens illud in de
oꝛſum nominetur b. Manikeſtũ eſt ti

Pars pꝛima de vniuerſo

Amplius. nmaginare mundũ diuinũ
fenun ſeculũ altius qð et patriã et ciuitatem

Ddeo dilectoꝝ ⁊ ab eo electoꝝn hominibus
cheologi xpᷣianoꝝ vocanti ymaginare in
ea duos populos alterũ ſancoꝝ angelo
friũ lalterũ ſctõꝝ ⁊ gloꝛificatoꝛ hominum
Fymaginare etia infernũ velut carcerem et

hil habentẽ hmoi toꝛmentoꝛuʒ a ibi poſi
tos paruulos qui nature coꝛruptione oꝛi/

vz ginali peccatũ aliqd addiderũt nec cõtra

eam mũdationis remediũ ꝑceperunt.Di
co igr quia omnis generis homines ſunt

ſic in ſtatu cõuenientiſſimo eis ac oectẽtiſ
ſimo. Decet em̃ modis om̃ibus creatoꝛis
gamulos ac myniſtros eſſe cum eo ⁊ iuxta
„ eum quatinus hoc phas ⁊ poſſibile ẽ. Ni

il em indecctius regi inclito atʒ magnifi⸗

co/q; ſolitudo ⁊ paucitas milicie at fami/

lie. Nihil decentius gloꝛie ipᷣius q; multi/
tudo milicie dico indute ⁊ oꝛnate atʒ deco

rate ꝓut decet regalem magnificentiam.
Quia igit iſte ſtatus ſic ſe habet et hmõi
eſttam in hominibus qᷓʒ in alijs ſubſtan
cis nobilibꝗ et creatoꝛis milicia et eiuſ/
deʒ familia digni vocati ſunt vel erũt.Di
co quia iſte ſtatus cõgruentiſſimꝰ ẽ glorie

creatoꝛis. Decoꝛũ aũt eſt qd decet ꝓpter

hoc maxime decoꝛũ quod maxime decet
Nibil autem magis decet creatoꝛẽ qᷓ; p
maxime deco:ũ eſt maxime iuxta eũ atq;

in domo ſine in aula ſiue in palacio ſuo.

Quare ſic ſe habere magnificenriſſimam
domü ip̃ius? pᷣclariſſima aulam nobiliſſi
maãq; miliciaʒ eiuſdempe ſuo neceſſe eſt
Rſi dixerit quis quia nõ eſt cõneniens
vt homines ſimul⁊ ſubſtantie ſpuales in
Vna ſe; domo vel palacio habitentcũ ho
mines coꝛpoꝛeijille vero in coꝛpoꝛee etin/
coꝛꝑales ſint. Beſpondendũ eſt ei qe mul
to amplius incõueniens videri deben ei/
dem ꝙ anime humane cum coꝛpibus ha
bitenicum inter ip̃as ⁊ coꝛpaſuallõge ſit
maaio differentia naturarũ homines em̃
et ſi copei ſintſcõm partem eſt hoc partẽ

dico inferioꝛem ⁊ igno bilioꝛeʒ. In coꝛpei

auiui ſm partẽ pᷣcipuam pᷣdictiſq; ſubſtan⸗
ijs in ſtatu illo illo gloꝛie ſimilimam. Cõ

uenientius auteè eſt vt coꝛpa huana ſequã

iur animas ſuas et trahant ab eis inſ ub

lime ſeculi altioꝛis qʒ ũt ipe trabantur ab

eis in locum inferioꝛem et habitationi ea

rum minime cõgruentem. Dico etiam ꝗaa
ſermo iſte hominis eſt ignoꝛantis gloꝛiã

coꝛporũ gloꝛificatoꝝ/ Si enim ſciniſſer
valde ſimilis eſt nature ſpirituali ſicui tibi

rcere pateſiet in ſequentibus nullaten⸗ hoc di⸗
locũ toꝛmentorũ vbi in malos et creatort
volũtati rebelles vindicant᷑ ꝑ iuſticia cre⸗
gtoꝛis iniurie et cõtumelie quas et creato
ri hominibus Dum in hac vita viuerent / on poteſt:
irrogarunt.ymaginare etia locum aliũ ni/ QAus rex gloꝛie q; vno iſtoꝛum modoꝛuʒ vi⸗
elicer vel vt intelligatur regnum ei⸗ glo⸗
rialet quia pꝛecipua pars regni ciuitas eſt

xiſſet. Dico etiam quia ſermo ꝓpheticus
quo creatoꝛ dictus ẽ rex gloꝛienon habet

dubitationem ſue veritatis apud intelli⸗

in ua e des eſt ⁊ ſolumipᷣius quare illa
tota gloꝛia eſt et omnes inhabitantes in
ea gloꝛioſi ſeu glificati.Et ciuitas illa me⸗/
rito ciuitas gioꝛie habenda eſt ⁊ dicenda
et quoniã gloꝛia perfectio eſt ſicut alibi di
iciſti impoſſibile eſt in ciuitate illa gloꝛie

2aliquid eſſe imperfectiõis.Alio modo in/

telligitur rex gloꝛie quomõ dicitur? rexiu
ſticie quaſi iuſtiſſimus/quemadmodũ di
citur vas pulchꝛitudinis vas pulcerrimũ.
⁊ qð nihil habet indecentie vł defoꝛmita
tis. Sic rex gloꝛie rex gloꝛioſiſſimus qua/
ſi cuius regnum eſt in vltimitate gldꝛie et
et nihil habens gloꝛie repugnans ſen con

trarium. Neceſſe igitur eſt regnuʒ eins ſo·

tum ꝙ eſt vniuerſitas hoc eſt vniuerſa ſe⸗
ries ſeculoꝝ ſic ſe habere videlicet vt ſit in
vltimitate pulchritudinis/ſcdõᷣm omnes pꝑ
tes ſuas.et hoc ꝓut cõgruit et expeditvni
cuiq; earũ tempoꝛe ſuo. Et ꝓpter hoc ne⸗

ceſſe ẽ vtet vniuerſitas angelica ⁊ vniuer
ſitas hoĩm ſic vnoqʒ tpe Pul decet eã eẽ ?

ut decoꝝ eſt eaʒ eſſein tpe vnoquoq; et

₰

ecoꝝ ac decentiſſimu eſt vt pᷣma ac

