gquanda ⁊ opus nobiliſſimũ atqʒ hmõi hoc ẽ ſenſibile auditu impoſſibile un ſum /
pulcherrimũ mafeſtũ eſt illoꝝ ſmonẽ ve Evt iuuet opantẽ ꝑ leipᷣm ſolum artiificez Kkn
rum eẽ qui vniuerſu ſic a creatoꝛe exire ſi /artificẽ ſiqdem ꝑ alios miniſtros etopa/ ſfletoin⸗
artificiũ ex artifice dixert. Nerum ea pari rios opantẽ adiuuare põt verbuʒ hmõi kulcnoli
vniuerſi que pᷣmo creata ẽnon videtur ex velad eos ſtruẽdos vł ad excitãdos qre ganzd
iuiſſe per modũ artificij ab artifice qntuy mõis omnib⸗ inutile eẽt hmõi verbů qn Enftörlaben
ad hoc ꝙ non per inſtrumẽetavidet᷑ fuiſſe tum ad oꝑanonẽ qᷓ creatoꝛ illa creala cre üſinnnbede
Jabꝛicata ⁊ de pte ſpnali vniuern. Wa auit cum ple ſolũ ⁊ nõ per medios mini Ptrrtöſte
nileſtu eſt ꝙꝙ nihil erterius adhibuit qm ſtros illa creauut.. ronh
necmareriaʒ nec ĩſtrumentũ ad eiꝰ fom- O tribus intẽtionibꝰ dicit vbum. pſnines
alionẽ neceſſariu babuit qre p ſemetipʒ Ebes igr hec reminiſci quõ vbum hniizre
abſq; vllo foꝛinſeco adpibito illa creauit iuxta tres intẽtiones dicit᷑ ⁊ iua ginßin
Neceſſe em eſt de omni að ab ipo creatũ A p̃mam aꝗdemvbum intellectuale Pkrircime
c aut ↄditũ ſeu qͥivet mõ factũ altero ꝛſn qð vſualiter vocat verbum in mẽte ⁊ boc buntr
oꝛũ modoꝝ ab ipo cteatoꝛe exiuiſſe. icx non ẽ niſi ymago vel ſimilitudo rei intel⸗ ffelinurde
ant mediũ aliqdabſq; medio. Si em lecte ⁊ cogitate reſultas in effectu in ſpe⸗ Wrnegi
nihil creaſſet abſq; medio interuenirẽt ex culo mẽt:⁊ hoc ẽ cogitatio ĩ effectu. “ gaiapod
neceſiare inlerigin oẽ creatũſinfinita intetio dr ipᷣa deſgnatio ſcpta ſiue deſcri enſbuge⸗
e aliee enim Gccuidlépieter creatoꝛey pltio facta figura vel figurt viſbilibꝰ etl vo ?H
dumper 5 t 1 4 didiciſti ergo oẽ me⸗ catur vſualiter vbum inſcpᷣto. Certia inteę iſef
ſit alind 8 oeri creatũ eſt ab io cum tione ipᷣa vox audibił q vſualiter vocali eingin,
aecn ind vne vnon dbum in dae ermanigſu eſt nibi ae nen⸗ lutiigta
mie eng teng Fend eel reati tra duoꝝ intẽtionu ſcõᷣarũ iuuat opante,y ſinleie
nesreeimckire ee reinter. artificẽ. neq; ꝑ alter vtra earũ aliad opa/ tn
6 Et infinina mee r ome autmedium tur niſ p modũ quẽ diximꝰ ariſicẽ xo Alinenen
a idis ouaſcgcheſt cania iſtus quod (ſemetipʒ ſolũ opantẽimpoſſibile ẽ opaini neltnen
pm ies e Pꝛecedẽt igitur vnum Naligꝗd quod exira ipᷣm ſit ⁊ vt paucis cꝗ R 4

ellsreni

Cealoenuß
Sdehrorſt
Nureilueni
gelmmn
mndebgtag

noeen

icſunr
ednttan,
sizie
imnlonott
naeicin
isoig e⸗
ut. Ml
bieninn
osnuifnie
osialn
eunlun

„ ere
dein

. /
innesn

Fo.

pleaz declarationẽ iſtam Dico qꝛ neceſſe

eſt oẽm artiſicẽ operantẽ ex arie ũue per

artem operari ꝑ verbũ Hmõiautem pꝛi
ma dclaratio ẽ qe verbũ að hic intedo ſcʒ

ſpũale vel intellectuale non ẽ niſi ars ipa

in enectu. hoc eſt in actu cogitãdi. Qnuare

ars per qua creatoꝛ oim artifex pᷣma crea⸗
ta opꝑatus eſtinon ẽ niſi verbuʒ eius intei

lectuale hoc aulẽ eſt qñ apud deũ nibilẽ
in potẽtia de hijs que eiꝰſunt⁊ in eo cum
ipe ſit neceſſe eẽ ex omnibus mõis ſuis et

actus in vltimitate actualitatis ppter qdᷣ

nec ad mitiit nec patit᷑ in ſe defectum po
tentialitatis qᷓre ars eius non ẽ ſicut doꝛ⸗
mienus ⁊ geſcentis babitꝰ. Sʒ ſicut vigi
gilantis in actu ſemꝑ exiſtẽtis intuitus
itus aut ſeu cogitatus
verbu eſt intellectuale ſeu ſpuale? verbũ
in mẽte ipᷣiꝰ. J igr manifeſtuʒ feci tibi ꝑ

eu cogitat. Int

hoc ꝗa hmõi creatas creauit creatoꝛ be/
nedictus per vbum ſuũ intimũ qm̃ per ar
tem ſua quam neceſſe ẽeſſe vbum ſuũ.

Amp̃. BReſpice in omes artifices oꝑpantes
partes luas ⁊ videbis manifeſte qꝛ nullꝰ
eoꝝ oꝑat aliqd niſi dicẽdo ſpũaliter hoc
eſt cogi tado illud/ ꝑ cogitationẽ ſu hoc
ẽ per vᷣpum ſuum ſpũale ⁊ intimũ et cum

Eribis eliã tu ipᷣe vel loqris neutrũ hoꝛuʒ
facis niſi loqndo in coꝛde tuo locunõe in
tellectuali que nõ aliud eſt quã cogitatio
tua qua coguas qð ſcribis.⁊ q̃liter ſqibẽ⸗
dum ſiti ipᷣm ſcribere/ꝓpter qð ſi minus
reciũ ſcriptura habueriiiſtatim ill coꝛri⸗
gis vel coꝛectiõi reſeruas.Cũ igitur arteſ
q apð nos ſe ⁊ oꝑa que ꝑ ipᷣas fit⁊ ipſi aꝛ
tifices ſimilitudines qdaʒ ſint pᷣmi ⁊ vni⸗
uerſalis arufici pᷣme ⁊ vniuerſalis artisix
oꝑm q per ipʒʒ facta ſuntſneceſſe ẽ vi ſicut
e bʒ hic bot eſt apud nosſic ſe babeat ei
lbi ꝓut in rebꝰ adeo diſtatibus poſſibiie
eſt ſimilitudinẽ licet diſſimilima inuenire

Debes ante auẽdere qᷣ ſicut artes in arti/

ficibus qui apud nos ſunſopoſite ſunt ex
multis ptibus ⁊ ↄcluſiõibꝰ Sica pticula⸗
tim hoc eſt ꝑ partesłexennt ð potentia in
acu. Non em̃ poſſibile eſt aie buane in

depſſione qus patitur in copoꝛe/actu co⸗
gitare oĩa particularia artificiavel opera

fiunt per vnã artemlactu in qua cogita⸗

re ſil. S ſicoꝑatur partẽ pꝰptẽ⁊ opus pꝰ
opus ita etcogitat in effectu vel potiecõ

ſimplex eſt in vltimitate ſimplicitatt et lix⸗

actu vt iaʒ diyi tibi in fine actualitatt.

exemplar illiꝰqð obliuiõe a coꝛde eius e ⸗

27

Ampli⸗.omniũ opationũ pꝛima ẽ indu⸗/
bitater cogitatio⁊ hec eſt locuno intelle⸗
ctualis ⁊ hoc eſt pꝛimũ in omni artifice

eſt apð nos ꝗcunq; em̃ ariiſex qui aliad
oꝑatur per antem exteriꝰ apud nos pᷣmũ

opꝑatur apud ſeipᷣmi in ſeipᷣo eiuſde ope

ris ymaginẽ ſeu exemplar pᷣcogitos ac p:ꝛe
oꝛdinãs apud ſemetipᷣjʒ opus qð fabꝛica
turus eſtie ꝓpter hoc pingẽs in ſe 0

fugiat deſcripuiõʒ eius interdũ facit exte⸗
riꝰ deſgnatiõibꝰ ⁊ figuratioibꝰ ad qua
vecurrit quotiẽs alicuiꝰ eoꝝ pᷣcogitauerat
oblituʒ ſe videt. Quia igr manifeſtuʒ eſt
oꝑa exlerioꝛa ab ipᷣo exvire artificenõ niſẽ
pᷣus enuerint ab eo exẽplaria eoꝝ in iboſo
genita per modũ quem dinY. Mani⸗
eſtü tibi eſſe debet generatiõz exẽplarisz
q̃ eſt ab artifice in ſemetipᷣoſpꝛecedere oẽ
opus exterius et generatio hec nõ eſt niſi
generatio vᷣbi ⁊ generatio artis ?⁊ genera
tio vᷣbi qð dixi tibi ⁊ hec ẽ locutio⁊ plocia
tio opis n cogitaſio eiꝰ ⁊ ars in effectu. 5
igr dedaraui tibi q dicendo dictione ſibi
ↄgrueti hoc ẽ ꝑfectiſſima ex oibꝰ mõis ac

nobiliſſima ⁊ ꝑ ᷣbum ſun creauit creatoꝛ

excelſo qcunq; creauit abſq; medio ſoꝛina⸗
ſeco ⁊ oſtẽdi tibi exẽpla ⁊ ſimiliudines q
erigant te ad intelligẽduũ hoc/⁊ adiunenx

do nec geſcat intellectus tuns in bijs ⁊ fæ⸗

cietiam te ſcire ꝓfunditatẽ ſermonis quo
dictũ eſt dirit deus fiat lux v facta eſt lux
quaãqᷓ; vulgaris valde ⁊ intellectu faciliꝰ

videat᷑.Ex quo conſeqnter patefactũ ẽ i-·

biaꝛ oiĩm cauſabiliũ pᷣmumũ bbum.⁊ ſi
phas ectapud creatoꝛẽ dici opatiõ; ? no
men oꝑanõis ⁊ intentionẽ eius extendiſa⸗

Nent.eouſc; ſancii ⁊ ſapies ꝗ de creatoꝛe

ſm vitalem locuti alios de eodẽ loꝗq do
cuerunt ꝓcul dubio viſſimũ ac ceruſſimi
eẽt.Pꝛima opatiois ereatoꝛis eẽ locutiõp
hocèé vbiſ uiꝓlatiõʒ ſeu generatiõʒ. Ueꝝ
fſᷣmones eoꝛũ omnibdebent eẽ exempla
ymo limites ⁊ regula loqndi de creatoꝛe

neq; em̃ intẽtione neq; ſermõe ab illis re

cedendũ ẽ ꝗho ſe pᷣmu creatoꝛ manifeſta
int quoſq; d eipo ipſemet docuit.Etſ⸗
cut vides ĩ iſto 'mone ꝓſunditatem phi/
los ophicaãſta intẽdo ⁊ tibi oñdere inqui⸗

uerloiſeqtur em opationes cogiuatiões et buſda alijs ſᷣmonibꝰ ꝓphetaꝛũwvbi faciã
non ecõuerſo cũ ex cogitationioꝰ ſint. In te ſeire de mult narrationibaeoꝛũ ꝙ iße
Kegloe aule ec

e ec&1nπ ſe b; qm ars eius Junt conelnfiones drunda ſcientiax. Siẽ

,

Pars pꝛima de vniuerſo.

vĩdes de hac eadem qꝙ concluſio eſt ᷣme toꝛis.Quia ig vt dixi totũ poteſt? a ſe ? Puirutu
partis pꝛime phylozopbie. de ſe creatoꝛ in creatiõe pᷣoꝛum creatouq (cbäencis
Utrum a verbo eterno res facle lunt indubit:ater creat abſq; medio Mani nemiete
ab eteo. feſtu eſt ꝙ ea non creat niſi dicẽdo⁊ volẽ Pagtn
ec te ↄturbet vbi pᷣmogeniti eter,· do. dicẽdo inq;vt dixi ſupꝛa. ? ſigeare ali ndn
nitas aut eterna actualitas quaſi quid in eo eſt non eſt niſi vel ſuum dicere nenn
Pper boc cõce dere cogart ᷣma core dicione huiuſmõi velſuum velle. Non retüuiid
ata ab eterno creata eẽacſi quis argumẽ em̃ mouet aliquid exterius in hmõi crea⸗ –
taretur. dixit deus ⁊ facta ſunt/quia igi,- tiõe queadmodũ artifices hotes mouet ieeienn
tur ab eterno. dixit ab eterno ⁊ facta ſunt mẽbꝛa ſua dum opantur et motu mẽbtio onmin
PHiüs etenim ⁊ ſimilibus rĩũdebo nibi in ſe rum mouent inſtrumẽta vtpote ſecurim unn
quentibꝰ valet iudeſtructione annigtatis dolabꝛã et motu iterũ inſtrumeto:u mo⸗ mmückne
ſiue eternitatis moi et ſtabilitiõe nouita-⸗ uent materias in ꝗbꝰ vel de ꝗbus opan frſumif
tis ip ſius et etiã in hoc capitulo aliq tibi tur mouent inq; eas ad Joꝛmas et actus Antnniſn
ſtendam ſuꝑ bijs quoꝛum pᷣmum etra⸗ quas eiſdem impᷣmere inten dunt: ꝓpter unath
dicale ẽvolũtas ſiberrima at potetiſſima hoc ergo diri ꝗ:ſi creare ẽ aliquid in de⸗ c tatn
creatoꝛis quam libertatẽ multi non intel atoꝛe non ẽ niſ ſuũ cogꝗitare vei ſunvelle ſatne
ligentes errauerũt 2 non ſolum neceſſita in creatione hmõi.bmoi autem eremplũ ſannzcdi
tem. ymo naturalẽ bᷣuifutem impoſuerũt eſt in anima bumanavel in alia ſubſtan⸗ tmans
dum nature/qui modus eſt vtiam ſepe turſſuũ oꝑari apud ipᷣaʒ ⁊ in ipſa non eẽt äinnam
pꝛedixi tibi modꝰ ſeruiẽtis modus ſer- niſi ſuũ cogitare etſuũ velle per que opa ttmſeml
uilis Sic em̃ arbitrati ſunt vniuerſũ erire ret illud de vnaqq; ſubſtatia nobiliſie ——
a creatoꝛe ſicut ſplendoꝛẽ a ſolevel caloꝛ? ſe bʒ et hoc eſt qm in oꝑatiõibꝰ q̃s per ſe —
ab igne. Sic ex bonitate eius bontatem ſolasagunt nihil habẽt apud ſe ꝑ qð ope wien g
vniuerſi et ex vita eius vita que eſt in nni tent᷑ niſi ipᷣm cogitare et velle. ¶trũ aute inmen ſn
uerſo.et adhũc modu de alis? ꝓpt᷑ boc/Maliquid opari poſſint in alia ꝗ ſibi coiun⸗ Amn n
ex neceſſitate inducti fuerint in illud ineo acta nõ ſuni qſtionẽ hʒ difficilẽ diſſ olubilẽ lcan .
ueniẽs vt opinari cogerent creatoꝛẽ neq; ¶ Siẽc poſuer̃t Ariſtotiles ⁊ ſeqces e ius de acten.
aliud nec aliter facere potuiſſe quẽadmo creationevel gnatioe intelligetian decem *M onje⸗
dum ſe hʒ in pꝛeſcriptis exẽplis de ſoleet ⁊ ꝗdem etiã de creatione aiarum nrarnʒ bere
igne Neq; em̃ ſol hy in ptate lucem ſum idipᷣm ſenſer̃t ponẽtes pᷣmam intelligen⸗ ſppe
neq; ignis caloꝛẽ ſuum vt pꝛo voluntate tia quam dicũt motoꝛẽ pꝛimi celi creaſeſe igrde
Jua exeat inde opatio vel non eyxeat.crea cundaʒ et ſcoam tercia. donec veniat ad ei
toꝛ aũt ſic hʒ bonitatẽ ſuam ſic potẽtia ſii decimam et has creatiões poſuerũt fieni lran
apiam vt ex ea nõ exeat niſi ꝙ voluerit mõòis qͥs dicam in ſeqniibus. De aiabus =
2 cũ voluerit ⁊ qũo volnerit et hec ẽ nobi vo noſtris q ↄiũcle ſunt coꝛpo:ibꝰ mant ſuium
litas at ſublimitas potẽtie ipſiꝰ ac liber⸗ feſtũ eſt. ꝙ per ſuũ cogitare ⁊ ſuũ velle ꝗ ne ni
tatt. Ampᷣ. hec ẽ copioſitas ac foꝛntu-⸗ ſunt pᷣme eaꝝ opationes habẽt impſſo⸗ ainamnüi
do ſapie creatort ot qcquid ppoſſit de ſe nes in coꝛpoꝛibus ſuis. Sic motus locat annmd
ſolo et ꝑ ſe ſolum nibil autẽ ab alio vel ꝑ ⁊ aliarũ multarũ paſſionũ. et per hecetis monnd
aliud alia vo lotũ q; poſſunt ab ipo et ꝑ in alia coꝛpa ſicut appet tibi in exẽplo ar⸗ 4 ons ſfin
ipᷣm. Lum aũt opatur qdaʒ per alia non tificioꝛũ qð ꝓximo poſui.In coꝛpa eilaʒ in helanefn
ipe adiunat vel eius potẽtia/per illa me- alia vicʒ nõ ↄiuncta eis appẽt eis eẽmil⸗ Aumſinei
dia. ſo mag? illa que ꝑ media illa creãtur teimpᷣſſiones. Sicut em̃ opatio faſt iuiq lnenoch
Ot quedam non poſſunt fieri a creatoꝛe generãat᷑ pueri ⁊ opatio baſiliſci qͥ ſolo vi Nrumin
im mediateſſicut aĩialia q ex ſe inuicẽ gene E intficit hoĩes ⁊ miie hmõi q ſunt ð oe utraſe,
rantunnon hocẽ ex defectu ꝓel diminuti cultis ſcie naturalis ð gbus ꝓpono mul hikieter
one potetie creatoꝛis ſy mag ex elongati tas enarrare nbi ⁊ cauſas earuũ pateface⸗ nikitcn
one ipᷣoꝝ ab illa.ꝓpter hoc em̃ non poſ⸗ re loco ſno. Intm igr ad oñs Petermiari nunenn
ſunt recipere a creatoꝛe eẽ abſq; medio æ ſit nbi vnãquamq; ſubſtantiarũ nobiliũ ekinnt 83
hac eadẽ de cauſa ⁊ minꝰ ẽ ⁊ debilius ee qcunq; ſapiẽter aut ſciẽter operan t/non oeniſtin
qð recipiũt ab ipo Similiter? alia oĩia q operan illa niſi per ſuũ cogitare et ſuum ſulgen
up ea deſcẽdunt de fontali bonitate crea velle et ad hec ad ſimilitudinẽ oꝑqlionu Whliran

ihäiece
dezennen
nein d
nlapaſri
tniiaſn
ſuun f,
Uenusnbrun
miitesbonn
mnura nont
nin or
müinſtunatin
bo padegbuen

864 fomsstin

eihkendng
nurect alcutit
oglane üſit
upelin alaſt⸗
Aherſelolen⸗
iih rncer

fuü velea.

enibſäihntl
noidt ͤt
vrdämac
õ
ſininzuibfin

mbenilgtun
Nanortilni

verbũ creatoꝛis de quo locuti ſumꝰ ver- ſit Prun t.
bumviun eſt pſemetipſum iufluens de ſe dine ſeculoꝛũ aut de rerum ⁊ artibꝰ. Hu⸗
ipſo et ęc vila ſuper om̃i ꝙ loqui dꝛi eiꝰ ius autẽ exemplum enidentiſſimũ eſſe vi⸗

ww. mn.

creatoꝛis qtenꝰ poſſibile ẽ eas aſſimulari ratur⸗ ſit qire nec alia necalio modo ope
illi quicquid autẽ ſit de eis ſcire debes ga rari potuit vel poterit vnq; qui operatus

ſit. Nibil igr pᷣt immuitare de curiu aut oꝛ

vei ipſi placuerit. Eodẽmodo ſe habʒ de detur ꝙ tu dũ ſcribus ſi nec aliud nec ali⸗

voluntate ſeu velle creatoꝛis. Cũ autẽ vo ter cogitari poſſes q; quod ſcribis vt ſcri

WUnñ non tam ars vel ſapia qua etiaʒ vt⸗

1

Way
lis aute inſfluẽtie ⁊ vᷣtutis ſunt ars ᷣma

lueris ad lucidũ hoc intelligere cogita foꝛ
titu dinẽ ymaginatiue vtutis ex cuiꝰ ope⸗
ratiõe ſeq̃tur ex neceſſitate foꝛinſeca ope
ratio quemadmodũ dixit ꝗqdem pbyloʒo
phus de quodaã qui ymaginabatur caſuʒ

lige eã foꝛtitudinẽ vᷣtutis ymaginatiue in
aliquovt ꝗcquid ymaginabit ſtatim fiat
Si ymaginat᷑ edificaedomũ eo ip̃o ſta⸗
tim edificet᷑ ⁊ ſi cadere ſtatim cadet. Sicæ? ctum nõ eſſet poſſibilevt exirei alius mo⸗

viuida ⁊ vᷣtuoſa in fine vᷣtuoſitat et redũ
dantiſſima in vltimo redũdationis et de
volũtate creator ſimilłr ſe bhʒ in aiabus at lia edificia.⁊ ex vna arteſcribẽdi innume
niris debiles ſunt artes et parue influẽtie
ita vt pene aride ſint ꝓpter qð niſi multo conueniẽs id venit vt artẽ diuinaʒ conce⸗
opatu ? multiplicibꝰauxilijs non influũt
N ſuꝑ malicias artificioꝝ q apud a N ſunti? que creada et hoꝝ ſimilia. PHic

ꝗq vocat ea q non ſunt tanq; ea que ſunt

bis ex neceſſitate ſcptura tua ⁊ modo ſcri
ben di ſequentur cogitationẽ tuamiet mo
dum cogitatiõis ex neceſſitateneq; alind
neq;ʒ aliter poſſes ſcribis et vt ſcribis.
Amplius. ſi in arte artificis architecti nõ
cameli et ſtatim cecidit camelꝰ.Sic intel eſſet niñ domus vnamaniteſtũ eſt quia
ex arte illa non poſſi edificare niſi domũ
illam ⁊ ſi nõ eſſet niſi vnus modus edifi/
candi iu ipſo exeplari apud ipſum aꝛchite
foꝛtitudo ⁊ vᷣtus verbi pᷣmi ac pmogeniti dus operationisqre ſi ſola ea que creata
ſunt vel creanda in vᷣbo vel arte creatoꝛiſ
⁊ vila eſt atʒ fructus in fluentiſſimꝰ in oẽ erant.nonalia potuit creare. Similr ne/
receptibile. eruntamẽ per vltimitatẽ li ,/ q; alio modo niſi ꝗs dicat artẽ eẽ vniuer⸗
bertatis vt ſupꝛa dixi ꝓpter qð ipſũ ẽ ars ſalem ⁊ exemplat.Similłr manifeſtũ mut
te ſigillatiões in eadẽ cera vel in pluribꝰ
fiũt. Sic ex vna arte edificãdi inumerabi⸗

rabiles ſcpᷣture. Uerũ ita reſponſio ad in
dat arttatã eſſe ⁊ limitata circa ea que cre
Sic ⁊ volutates nr̃e debiles⁊ infirme eq̃/Hæe igr huiaſinis reſpõſionis ⁊ hec eſt inten
lo ꝙ creatoꝛ potuit ⁊ poteſt ⁊ poterit per
artem ſuã ⁊ verbum multo plura et alia
quã creauerit vel creaturꝰ ſit. Non auleʒ
iſſimilia neq; alias ſpẽs aut alia genera

velataa peima ſup ea q ſunt ⁊ ſuꝑ ea que
nõ ſunt hoc ẽ eque ꝑ oĩa poſſibile ⁊ eiuſ⸗
dem omino facilitatis eſt eis influere ſnꝑ

d
ea que non ſuntvt ſuꝑ ea q ſunti hoc eſt cerũ. Iſti ergo vidẽt ponere finita eẽ artẽ

Dixit ſaneus et ſapiẽs in ſermone ſuo vłſapiaʒcreatorꝭqua limitata circa gũa ⁊z

ſpẽs q̃ͥ nunc ſunt que indubitanter finita

hoc ẽ addncit adeẽ. ⁊ iſta vocatio vel ad, ſunt nũero. Sicvt ⁊ foꝛſitã indiuiduaun⸗

Glupꝛa dixim? hʒ ſtionẽ
Gel aliter creare potueritſet dat cam

eius arte ſi

ulo ſolo modo quo ea opalus ẽ vel ope⸗

ductio non ẽ niſi ſuũ cogit
at

„

ueſtionẽ vtruũ alia ue indu po ta lunt
aliter creare potuerit/et dat cm huic MNec limitatũ eſt vt dicũł creatoꝛi vt non
qſtioni ⁊ difficultati id qð din ſupꝛa qꝛ ꝑ poſſit creare de illis niſi certũ numerũ. Jã

vbum vel arte ſuam exeunt a creatione aut dixi tibi alias gꝗa creatoꝛ ex omnibus
vniuerſa. Cum em̃ ars eius ⁊ vᷣbuʒ in nu modis ſuis eſt ſupꝛa ſinitũ ⁊ ſupꝛa infini⸗
o p aliquẽ modoꝛũ imitari poſſit ̃ᷣm illa

tum et ſup:a cõpletum et ſupꝛa diminutũ
Amplia. declarani tibi alias qꝛ potẽ/

autẽ ex neceſſitate opatunomnis igr ope 12. itibi alias qe pe
tia creatoꝛis ẽ ſuꝑ poſſibile ſimpłr no ſup

ratio eius neceſſe habet ſequi vbum⁊ ar

„

tem ipſius qre nec aliud nec aliter qua in qͥdaʒ poſſibile Palenecn uꝑ quandaã pr
tem poſſibiliũs Quia igitur poſſibile fſin
pliciter ẽ aliquidymo ĩfinita que nec ſunt
nec erũt nec eon ſimilia. Wanifeſtum ẽ
potẽtia creatoꝛis ẽ ↄpꝛehẽdẽs et ſub ſe/
ↄptinẽs oĩa illa ꝗs em̃ dubitat poſſibile fu
iſſe eẽ creatoꝛi luminoſiiatẽ pↄtinnaʒ dare

rte ſit vel qua dicat aut dixerit põt
velvnq; poterit oꝑari.Sic autẽ ſolũmdo
Eſt in arte eius ⁊ vbo Sicut opatus ẽwel
oꝑaturus ſitłęt illa ſola in arte? vbo eius
lunt que oꝑatus eſtlvel operaturus ſitet

are ⁊ ſuũ velle Jinita vero eã imponũt qᷓntum ad indiui
dua que indubitater potęcia ifinita ſunt.

Pars pꝛima de vniuerſo.

cit Ariſtotilis nihil diſtat inter potentia,

—

incõlingentia.Cauſa aũt in hoc eſt quo⸗

vel lune quã creauit vel lune alij qu non et actu et iterũ idem e potentia ⁊ act? vk nnmnmdh
creauit ⁊ creare celos quos vellet multa⸗ ꝙ eſt veruis apud creatoꝛè nihil eoꝛuʒ qᷓ mionbrar
rum ſtellaru de ꝗbus indubitater no cxe eius ſunt per ſe eſt vt potẽta.imovltimo anesirpre
auit niſi vnũ. Solũ em̃ celum octauũ qd actualitałt vnũ quodq; eoꝝ ergo qcquid mdbſii⸗
vocant aſtrologi celũ ſtellaꝝ ſixarũ mul/ poteſt loꝗ vel dicefe ſublimi illa dictione ernimigt
titudine ſtellaꝝn oꝛnauit. Nulli autẽ infe- vel locunoe dic ſemꝑ et coguat in effectu endiinf
rioꝛum celoꝝ dedit niſi vna ſolam ſtella,z Similræ qcquid poleſt. velle ⁊ vult. Si ntt ci
Amp̃. ꝗs dubitat creatoꝛẽ potuiſſe rre ergo nihil aliud ẽ apud ipᷣm⁊ in ipᷣm ſuũ rhhügire
aſſe celumcuiꝰ motus eẽ ↄtrarig morui creare vel facere. Quicꝗd põi facere vel eah
pꝛenoĩati celi videlicet ab occidente in oꝛi creare creat⁊ facit.ꝓmo ab eterno creauit ſane ſni
entem et celuʒ etiã cuius molus eeẽt ab au, ęt fecit. Attende diligẽter in hijs que dicã ſenn
ſtro in agloneʒ et aliud cuius motus eẽt lſuꝑ qſtione bac in hoc loco.licet ma⸗ ſunngth
ab agꝗlone in auſtrũ. Iſti autẽ celi longe e ꝑtineat ad tractatũ pᷣmum huiꝰ ma⸗ 1 itaneein
diſſimiles eẽnt ꝓculdubio celis iam crea giſterij.Dico igitur q; ſermones nr̃i audi ſüeſrii
tis fiet ãt aut manifeſtũ hocũ ymagina⸗ biles facti ſunt nobis multi ex neceſſitate pori
ueris celos iã creatos inſpoſſibilitate ſua et hoc eſt am ſermones intelligibiles nri ſ fͤpee
et extra actum eẽndi.tunc em̃ videbis eoſ quia rebꝰ vᷣtuti noſtre intellectiue adue Ku ni
tales ꝑ oĩa celos quos dixi tibi vicʒ mo/ niũmuln ſuntſimiliter ex neceſſitate cau g ek
tuũ contrarioꝝ motibus celoꝛũ quĩ ſunr ſa autẽ in hoce.qm̃ hmõi ſermoesjres ſe muncal
videbis inq; eo s.ita ſe habere potẽcia e quntur a ꝗbus ſunt ſicut ymagines ⁊ vm irern
non inuenies alteros dignioꝛes alijs vt bꝛe in muſtitudine ſuaet pauditate in vni hi⸗ nen
potiꝰ detur eis eẽ qua illis ntum in ipis tate ſua atq; diuerſitate. Sermo vo crea aklente
eſt hoc autẽ eſtam nibil qð extra creatoꝛ toꝛis non ſit. Similr neq; cogitatio eius eusauun
eẽt indurit eum ad bocvt potius daret ee neqʒ ſapiẽtia vel ars. hoc aut eſt qm̃ non imngduſn
iſtis qᷓm illis. tunc em̃ illud eſſet poꝛ cauſa ipſe a rebus eſt ſed res ab ipſo ꝓpter gG iclltgius
eſſendi celis. qm ipſe creatoꝛſ etia magis res ſequũt᷑ ipᷣm pꝛovt eſt eis poſſibile ipe ſaundfch
cauſaltum ipᷣm creatoꝛẽ cauſaʒ efficeret in autẽ eas pꝛecedii ſm excellenti nobilita Gnlnn
effectu qnẽadmodũ didiciſti apo auditũ, Jis ſue. Aliud etia attẽde in hoc q: ſermo lannedt
Ariſtonilẽ ꝙ finis eſt magis cauia q; effi⸗/creatoꝛis cu ſit vnus in vltimitate vnitiu⸗ olſinne
ciens qꝛ ipſe efficit vt efficiens ſit eficiens tis tam multiplex taq; innumera rerũ di⸗⸗ nnn ſann
in effectu. Quare manileſtũ eſt aꝛ ſi ita eẽ uerſitas per ipᷣm dicitur a creatoꝛe ⁊ hoc Wininimi
ma cauſa que ẽ creatoꝛ benedictꝰ ⁊ ſub abſq pmixtione ⁊ confuſione per omnẽ cnnnia
limis nec pᷣma cauſa eẽt nec maxima cau modumladeo quippe ſingula ⁊ que ſunt llſmiem
ſalq igitur iſtis polius datum ceſſe qui ⁊ que eẽ poſſunt lucidiſſima diſticiſſima ſulhrfen
ilus fuit p electionẽ liberrimà et bonitat¶q; expꝛeſſione ꝑ ipſum dicunt licet ſimul igfünnen
ſolam creatoꝛis non ſuaſammõ inductã ac ſi vnuquodq; eoꝛũ ſolum dicẽtuapð ſhhm
a foꝛis. hoc eſt per aliud extra ſe vllio mo⸗ nos vo econtrario ſe habet quia vno ſer huliſgerr
deum. Clides igitur emulta ſunt poſſi mone vnũ ſolum dicimꝰ. Neceſt nobis hrͤif
bilia in ſe hoc ẽ non ꝓhibita impoſſibili⸗ poſſibile multa ſingulariter et expſſe atʒ ituttn
ate eſſendi naturalique ipᷣe creatoꝛ non diſtincte vno ſermone dicere. Ampᷣ. ik Eſplen ich
vult eẽ neq; ducke de potentialitate een lo eodẽ ſermone quo ðt creatoꝛ aliqd et Mhighnn
di in actũ. Uel ꝓpter hoc qm̃ ea qͥ i cre⸗ futuruũ cum eſt futun diceret illud ideꝭ nõ Nlarnige
ata ſunt illa ſecum eẽ non paciuntunſicut eſſe futurũ ſinon enter futun eiuſdẽ cogi efkai
pꝛeoſtendi tibi vbilocutus ſum de vnita tatione eodẽmodo ſe habetapud nos at Ubffiſtoon
ie vniuerſiet declaraui tibi qꝛ mons vnꝰ ecõtrario ſe habet qm̃ non niſi cõtraris inminund⸗
non patitur aliũ eſſealia vo moderatur Jermonibꝰ cõtraria dicimꝰ/artes igr nre llgiede⸗
creatoꝛ vel paruitate vel paucitate ꝓpter et artificia detminata ſunt ad certas ma/ cthnmllge
alia qnẽadmodũ de ſerpentibꝰ et draco neries oꝑm et vltio nihil poſſunt. Sicut läftäinckeie
nibus et alus qᷓ norencia vocant᷑ / hmõi ½ ars edificadi ad edes. ⁊ in inilũ aliogenꝰ Perunnnnin
enim aniĩalia magnitudine ſua et multi- operis quidq; poſſe ars vo diuina econ⸗ ſſtüceqn
tndine vel deſtruerent aliavel turbarẽét? trario ſe habet quoniã non plus oꝛdina/ Peicla
lederent ea in tolerabiliter. Si quis autẽ ta eſt ad vnum genus opis quã ad alia ſi aiſnide
ꝗrat qm in materialibus quadmodũ di ue ſint contraria ſiue omino diſſimilia et iſtonihen

Nizt
cne
gers
elwiniſe
ercglaltt
Aömun
Augtpdi
nocenng
R

noſrennchan

günaſnnin
nſatmninn
neſatn
1us. ilnn
Am
Nonckasge⸗
ufnananr
miäenbi
nnsi unikn

tanꝙ; vmbꝛe quedamſet apparitiones re

imerminster aclimitanter ab ipis ars au exp̃ſſiõis ola duir ab eterno pim deute
tem diuina non a rebus ꝗſed res ab illa. Sicut? declaratũ ẽ tibi in ᷣma pꝑte hmoi

rationem eſſent ab illa quemadmodu ſi⸗
gillationes ex ſignaculis etimpꝛeſſionibꝰ tte fuiſſent. Jam ergo dec era ga bi
oꝛdiata eẽt ex neceſſitate ad res ſigillatas hoc qm̃ ſicut eodẽ vᷣbo alia dicta fuiſſent

Tri quis quoniam ars diuina ſimilit᷑ im

pter altiſſimã amplitudin? ſua qᷓ ei nõ ſo⸗

viruũlibet hoc ẽ vtruq; oppoſitoꝛũ cum ſit

ue ꝑ illud et ipe deꝰ ſeipum dixit et oia di

nifeſtü ẽ tibi.

Fo. xvij

— „

ſunt in animabꝰ noſtris a rebus ipi

niam artes noſtre et ſcientie qaue deoꝛln, noſtran is ſermones nfi ſequunt 2 ſias
s ipis ſũ gregauerimus multitudinẽ ſub noĩe vrno
dicemꝰ ꝑ illud multitudinẽ illaſed aggre

ſultantes in ſpeculis intelligenſiarum no gate ſolumoæ non diuiſim/e ſigillanm/
ſtrarum ab ipis / et ppter boc ſequũt eas exoiswadie vltimitate luciditatis et
expᷣſſiõis ola diri ab eterno pᷣmꝰ locutoꝛ

⁊ ideo res ſequũtur illam non econuerſo magiſterii ⁊ ſi alie fuiſſent res future q; fu
nec ab ipᷣa ſunt per naturale; operatione.
imo pꝑ electionè liberrimam et voluntate

imperioſiſſima. Si enim ꝑ naturalẽ ope/

verbo ꝑ oĩa eq̃liter atʒ ſimiluer dicte fuiſ⸗

icut eodẽ vᷣbo ꝑ oĩa eqliterſaiʒ ſimilit di

et impꝛeſſas per ipanner nõ poſſet in alia ſi alia cerevoluiſſet. Sic? eadẽ arte alia
operum genera. quẽadmodũ ſigillum et Facta niſent nec arte nec vbo vllo modo
ſignaculum nõ poteſt in alteriuſmõiyma
Rines Biit ea qua ipᷣm inſculptum eſtvel
impꝛeſſum et boc eſt quoniam non imp:i
mit vt vult.neq; imperat marerie recipere
ſimilitudinem ſuam. Sed impᷣmit vt ha⸗
bet et qualem habet ymaginem. O: ſidi

dũ erat nbi ſuꝑ queſtione pᷣmiſſa. Si em̃

.

cogitatus creatoꝛt ſen cogitatio eẽnt ſicui

„. „

tione alioꝝ geneꝝ opa feciſſe nec poſi; fa/

tẽcia libera ſuꝑ virũq; oppoſitoꝛũ vel ſuꝑ

pᷣmit vel dat rebus ſoꝛmas quales habet

ct qualiter dico quia hoc non eſt yen im muita genera operu de q null oubin ett.
an eadẽ ſit p oẽm modũ quodcũq; opus

pliciter.imo impꝛimit et dat et vult et qua 1moe Iche
les vult. Scom quid tamen verũ ẽ im⸗ exea ꝓceſſerit. Sic ſe habet de arte de ver
pᷣmit quales habenlicet per ſimilitudiney bo atʒ cogitatiõe creatoꝛis.exemꝑpluũ aus
remoniſſimas etincompabiliter ſuperemi quantũ mibi videt ſatis pueniẽs einqu&
nentem diſtantiãex eade em foꝛma ſeu ſi tuũlibet magno exercitu clago: buccine ex

erint ⁊ alioꝝ generuũ ſi poſſibile eẽt eedenmn

nrereuera nõ poſſet ex illa ratevelcogita

ſent. Jam ergo declaratũ ẽ tibi ꝑ boc qm

cte fuiſſent. Jam ergo declaratũ ẽ tibi per

Fi in aliquo immutato? bocẽ qð declarꝰ

ars illa eẽt ſicut artes ᷓ apð nos ſunt. aut

.
„
—
„

cere in futuru. EFreremplu euidens e in vo

Serrt &i&nede

gillo impᷣmit vni materie vna foꝛmã et al qͥ clangoꝛe licet vno vel vnico tot tam m

lũ poſſibile.fʒ eque ſacile ẽ vna fꝛmã au goꝛẽ buccine alij ag machinas erigẽdas.
quacũq; alia dare cuicũq; receptibili qu?z oni i dar ma im⸗
admodu potentie q eſt ſup vnũq; oppo- pugnatois curru.alij ad uſſodiedos mu
ton. id ẽ ſupfacere ⁊ nõ facereliberum ẽ

lij ad arma ꝓtectionis

gnãdi officia vel artiſficia feſtinet vłſe ppa

teri contraria vel alteriꝰ genert et hocẽ pꝓp tiplices et varie oꝛdines ꝓcedũt ex clango⸗
re ipᷣo in exercitu ipᷣo/ad ipᷣm ei vnicũ da/

ros alij adimplẽda foſſata. alij ad alia pu

vna nec artat ad alteꝝ.Gᷓ̊ ꝑ electioneʒ ad fot ſi dato ſigno militibẽ a duce ſimul di

qo voluerit ſe inclinat. Sice er de arte di⸗ uerſitas i militibꝰ ⁊ alijs bellatoꝛib⸗ inue
uina qᷓ;tũ ad libertatẽ ⁊ amplitudinẽ ſua, nit, Eodẽ mõ ceatoꝛe i⸗ el tamẽ loquẽ/

Diligeter aut ↄſidera ſilitudinẽ quam po teet velutvnicũ ſermontᷣ ſui ineffabiliem

ſai ibi de vboͤeu ei verbu vei qd? et ars ſonũ ſpiritualẽ emittete vniuerſitas onin
ipius vnũ ſitꝑ omnẽ modũ? imptibilein naturaliũ in moo ꝓcedit.acſ iuerſuas

4

vltimitate impartibilitatis. JIllo tamen ſi creaturarũ vbu eiꝰ audiat. S iem̃ ex vna

ciiõe ſpirituali ꝑfecta ex oibꝰmõis.Quaã/
ta aũt multitudie ſermonũ de ,
pter multitudinẽ rerũ nobis dicibiliũ ma
feſtuͦ e tibi. Que aut compatio illiꝰ vbi
pmi ad ſermones nr̃os. eade eet artt illi vt expugnerca ar
ad artes noſtras. Clides aut de nris ojmo omnipotẽtis creato:is verbo. licet vno n
nib q; nullo eoꝝ ꝑfecte ↄꝛ apud nos. ni’ß omnem modum ꝓcedit innumerabilis
vnuſi bocẽ ꝓpter anguſtias cogitationũ —

aliqð vel vꝛbẽ tata ꝓcedit multitudo ope
rũ inſtrumẽton in exercitu vel obſidiõe il⸗
lius vel ex e

4.

varietas operum in mundo. ca

volũtate vel intentione regis aut pᷣncipis
vniꝰ⸗ ꝗ intedit cape vel expugnare caſtruỹ

lex egverbo q̊ pcipit exercitui ſuo
vt expugnet caſtrũ illud. Quid mirũ ſi ex

Pars pꝛima de vniuerſo

² o.,gS. H Göreſlune
Utrũ omnia p verbũ ſimł creata ſunt eẽt. Si deꝰ ip̃ᷣm animal rõnale effeciſſ., ne nutint
A guis aut querat quõ nõ cñ ißa q pulex.pulerx eſſʒ ſi magnitudinẽ ceti vel nurll e
dpꝛolatione pmòi vᷣbi oĩa ſimul et elephatis creatoꝛ eidẽ dediſſet. Amp̃. gni n
acta ſuntcũ ex vbo et per verbuʒ a der ullie gieſe⸗ imutatioes ſuſtinere inoͤe
tanq canſa efficicte 2 ſufficiẽte omia facta nò poſſunt. Si ei feciſſet hoĩeʒ ad magni ſnenu⸗
ſnt. Rñdeo qꝛ nõ oĩa ſimul effici poterũt. tudinẽ ſolis tota lerra nõ ſuſffeciſſetilli ad ſclenüme⸗
licet ſimui dici poterint. imo reuera dicta babitationeʒ neq; oẽs fruges et fruct illi ſſcoſoſt in
Juerint. Simul tamè oia fieri nõ poterunt us ad alimentaneq; oẽs lane? lina adve nbyniingin
iu eĩ et pater ſuus atʒ mater ſimul fieri nõ ſtimẽta eiuſdẽ.⁊ ita hmoi facile eſt libi vi / Nbnibteann .
potuiſtis. Sitr neq; pullus ⁊ ouũ exq ge dere ĩ alis aialibꝰ q; nullo mo ſeinuicem iiuſhen
nerandus erat ipᷣe.Eodẽ mõ ne; ſeme ? patipoſſent Si ei feciſſet ſerpẽtes ad iſtar tefdetsfe
id að generandũ erat ex ſemine ⁊ in eem elephantoꝝ ⁊ ceteſalia eos aĩalia ſuſtine ittdeftl
plis etiã q p̃miſi manifeſtũ ẽ. Et ſi em̃ vno ret. Silr ⁊ ſi muſcas ĩ magnitudie aqlDara Gütnyhn
verbo imperur expugnatio v:bis ⁊ ꝓpter tota habilatio aert qᷓ volucribꝰdeputata cririmoſol⸗
boc oĩa q ad eiuſdẽ epugnationẽ faciunt ẽ muſcis ſolis occupata eẽti repleta. a MWMrſiotd
n6 tamẽ oia illa ſimul fieri poſſunt. Scire niteſtũ igr ẽ tibi ex bis q: creato: ſapiẽtiſſi fütecefeuse
etiã debes q creatoꝛ bñdictus nõ alit᷑ di N mus ⁊ optimus ſic tꝑauit oẽ.id ẽ mðʒ ſeu Mineticrork
xit res fieri quoni facle ſintimo dixitynũ vniuerſũ ⁊ ſic moderatꝰẽ ſingulł generib⸗ Kncpeſeo hhe
quodq; fieri ſuo iꝑe oꝛdine et loto ſicut et ⁊ ſpeciebus quatitates et paruitates eaꝝ MidfchHen
tu nõ cogitas oia ſcribi ſimul q ſcribis.ſʒ vt ſeinuicẽ no ſolu paterẽt ſʒ etia adiuua Cſtiepeticnint
vnũquodq; ſuo oꝛdine ſcribis/⁊ etiam cũ rẽt ⁊ ſalua ee poſſent atʒ ſaluari inſiml.id iitidendeit
cogitas in vniuerſali ſcribere libꝛunõ co⸗ „ ein ipᷣo omi ſiue mo.Qè ſi dixerit ꝗqs ga igsiwadeus
gitas ipᷣm ſcribere totũ ſimulſed particu⸗ 6 decnit ifinita potenna creato:c iſinitaʒ nadkoruven
latim et oꝛdinate ⁊ ð vnoq́; et artificio ſic¶¶ Iq; bonitate ipius imẽſaſq; diuicias boni⸗ Mltaet
ſe habet.Quatofoætius igr creatoꝛ ſapien tatteiuſdẽſta modica creaſſe oĩaq creauit Nerüagſpenvin⸗
uſſim⸗ vt dirit omnipotẽtiſſimo vᷣbo ſuo neq celos neq; mom ipᷣum. ꝗqnpolius de ſocogeubo⸗
nec cogitauit ineffabili cogitatu ſuo ommia cæẽs fuit incõꝑabiliter maioꝛẽ mom. celoſ hiigvllnens
fieri ſimul. Sed magis oꝛdine quo ↄgrue q; ſilr creaſſe ⁊ p magnitudie illa boĩes ? ſegißnclei,
bat eis eſſe et fieri. Similiter ?⁊ tempoꝛe. cetera aialia i mũdo magnos creaſſe. hbic unnllecſnpne
AUtrũ creatoꝛ melioꝛes Lernere potue⸗ gergo reminiſci debes qꝛ coꝛpax aialia nec öhys limwann
rit q; creanerit. uras ered*=⅓,.. creari poterũt ifinita neq; ee.alibi ei didi⸗ (itsenmnii
Uereret aſt aliꝗs. vtrũ melioꝛes ciſti oẽ coꝛpus ⁊ coꝛpoꝛeu ex ncãtate eẽ ſi anhtemni
3 potuit res facere vel creare q; fece nitũ Qꝛigr ex ncdtate ſinita creari et eſſe wumliſpii
iit vel creauerir ꝙ ſi potuit.q ig ea optuit iſta qſtio eadẽ eẽt ſilõge maio Ritnundßt
cauſa reſtrinxit largitatẽ bonitatis eius æ ra q; ſint creaſiet oĩa creatoꝛ/qntucunq; (ilnlicked
arttauit ad hanc menſura bonitatis ĩ qua em̃ maioꝛa ea creaſiʒ finita cũ eſſet ⁊ ꝓpt icteti neie
es creale ſunt Sivo nõ potuit hocẽ lon boc ſp queri poſſet cur non maioꝛa ea cre gieigekemn
gZe maius incõueniẽs hoc eĩ ẽ ponere fini aſſet. Nõ fuit igitur iſta mẽſura nagnitu Pit denniſiu
ta tam eius bonitatẽ qʒ potentiã.donum dinis ⁊ alioꝝ in rebus creat. defectu vr B tindare
em maximũ ex largitate alicuins pꝛecede⸗ potẽtie vel bonitat: ꝗ eẽt apud creatoꝛeʒ lrinnn
re poteſt ſi finitie. finita eẽ videtur in dia res ipᷣe ſicut pauct exẽplis oſtẽdi tibi Kcecktad
re largitatẽ. Similiter ⁊ opus ſe bʒ ad po hanc menſura poniꝰ reqrebar quaq; vera enan
B lentia. hoc igr ẽ dicere qꝛ totã ſe effuderit ciſſime dici poſſent q p electionẽ ⁊ ꝓuidẽ alei
Dinia largitas in dando q dedit rebꝰ cre⸗ tiam ſapiẽtiſſimi datoꝛis in hijs meſuris ſeinn
atis cũ nihil maius aut meliꝰeis dare po ⁊ diſpoſitionibꝰ create ſuntres.celum o * eac
mit. Debes igit hic ſcire ga quaſdam res m creanu eſt ⁊ celi alij quatum decuit?⁊ re nns
Aduantui ergt de amplitudine ac copioſita gſiuit vtilitas creatiõis ipius que reuera ee
te potẽtie ſue maioꝛes ⁊ melioꝛes q; crea multiplex ẽ vt eti ſapictiſſimis in explica bntn 5
nitſcreare potuitſed ille nõsrt recepnibi- bilis. De ſole vᷣo illud ad pꝛeſens eito qa uit e
les maioꝛis bonitati aut melioꝛes creabi foꝛte celo ſuo nec debuitnec potuut eẽ. ne hr nn dnn
les. Sic foꝛte luna nõ poruit creari lumi,- q; ſol maioꝛ neq; aliꝰquẽadmodũ videſ iinenid
noſa quèadmodu neq; terra. NHõ ei terra in coꝛpoꝛe vnius aĩalis qꝛ non pᷣt abſq; p wen letecn
Ierra eẽt ſ lumioſa eẽtineq; luna. luna eet turbatiõe nre ipius vel ſoꝛte ſubuerſione gnktic
Rlumioſa creala eſſet.neq; aſinus alinus coꝛ maiꝰ e aut aliud vuo em̃ coꝛda foele gihenid

iliſnes
Wolſen
csnget
olnte
ndic
kuſgſein
algestilt
siagtince,
Aqwcd
npaneate
bisginnn
derii r
ae N
patenii lar
lman
do
Nol
indegdir
onen
tanäigin

1ns
I

CCaEK

—

Fo. D *

eẽ nõ poſſuntĩ coꝛpe vniꝰ aĩalis.Qꝭ ſi foꝛ
re ouo poſſunt eẽ. Sic quida opinat de le
poꝛibus cuiuſda regiois tñ necq vigiti ne
q centu coꝛda poſſunt eẽ in aliq animali
e⁊ ſplene et multẽ

Eodẽ mõ ſe hʒ de epat

alijs mẽbꝛis. Hec antẽ nõ ꝓpter boc dico

vt qſi certũ teneas animal pꝛobatũ q; ſol
ſiti ceto ſuovel in mũdo ſuꝑlinan vł etia
in toto mũdo.Sic coꝛipᷣiꝰ.Sʒ cauſa exe/
pli ð mẽbꝛis animaliũ locutus ſu.hec foꝛ/
ſitã aũt in ſequẽtibꝰ declarabit᷑ tibi ſuper
bec veritas ſi deus voluerit. Silr aute lo
quoꝛ tibi bic ⁊ de ſtellis firis ⁊ celo earuz.
ſita em ſic coꝛpꝰ humann exneceſſitate
nature ſue nõ vno ſolo eeptentũ eẽ potu⸗

it aut vno ſolo mẽbꝛo alio. Sic celũ ſtella

rũ nõvna ſola ſtella nec intelligas me bic
determiare tibi quot ſtelle ſint in eo.ſicut
oſſa in coꝛpe lus. D e oscduenionéad
ESʒ eins determinatio non

modu difficile⸗ nation
bit nibi expeciãda ẽ vł querẽda. foꝛſita au

tẽ alieni videri poſſit eadẽ queſtio hec eẽ.

ae ſi ꝗs qreret ò cauda pauonis ꝓpt᷑ qd
