ſe ẽ enenire et id et illud atqʒ ita de ſingu

lis. Cũ autẽ ſtatur in vniuerſali vr diii nõ
Ddicunt illa ſingula ſingulatim ac determ

nate et ideo manet eade ſignificalio locu
tionis ſiue eadẽ maneant ꝓuiſa ſiue alia

pꝓuideatur. Quẽadmodum ⁊ iſta locutio
omnis hõ vidit nõ mutat ſignificatũ vel

dictũ mutatõe indiuiduoꝝ ſpeciei niſi ꝗs

pdicto mõ intẽdat oe ſingulis ſingulatim

tunc em̃ ꝓinde eſt ac ſi diceret ſingula di⸗
cta ſingularia hoc eſt in viuere vel in non

viusere et illõ viuere et na de ſingulis. hec
? igr duplicitas pᷣdictarũ locutionuʒ ⁊ hec

mutatio deceptoꝛia ſiue ſophiſtica in eis.
Cũ eĩ oceſſũ ſit ꝑ modũſit ꝑ moduvniuer
ſitat⁊ ↄiũctiõis qcqd ꝓnidit deꝰeuentu

rũ euenire neceſſe ẽ.Cu ſcis ꝑ quẽ moduʒ

cCxxxj

cõceditur.Cũ autẽ aſſumit qcquid neceſſe

euenire ẽ neceſſariuʒ iam tranſfertſe and
ſingula ſingulatim. Iſta em̃ locutiõe. om

ne qò eſt euenturu e neceſſariũ velimmu
tabile vł inauerſibile ſingulis ſingulatim
att ribuitur neceſſitas ⁊ immutabilitas et
ꝓinde eſt ac ſi diceretur et hoc euenturuʒ
et illud tota de ſingulis alijs ẽ neceſſariuʒ
vl immutabiule nec ſolueret ſophiſma iſtö
niſi ad hominẽ.Si gꝗs diceret ꝗa fit in bu
iuſmõi argumẽtatioe mutatio tam ſubie
cti qᷓ; pdicati. Qm̃ in hac locntione quie⸗
quid ꝓuidit deus euenturũ euenire necei
ſe ẽ infinitiuꝰ ſubiectũ ẽ ⁊ neceſſitas pꝛedi
catũ de re infinitini. In cõcluſione vo q
hec quicqꝗd ꝓuidit deus euenturũ ẽ necei
ſaniũ totù hoc quicꝗd deꝰ euenturũ ẽ ſub
iectũ ⁊ neceſſitas pᷣdicatum. Mutano ig
pdicati facta c.quia neceſſitas que pᷣdica/
batur de re infinitiui que ẽ euenire in con⸗
cluſione pᷣdicatur de re hmoi circũlocuti/⸗
onis quicꝗd ꝓuidit deus euenturũ. Res
autem hec eſt vniuerſitas eoꝛuʒ que vidit

deus euentura. Mutatio etiã ſubiecti fa⸗
cla eſt quia pᷣus ſubiectũ erat infinitiuꝰin
cõcluſione vᷣo pᷣdicta circũlocutio. hec au

tem eſt quia nõ explicabit ſe hõ ꝗ hoc diẽ
cuʒ interrogatus fuerit an oĩ rei infenitiui
ꝓułxibi ſubijcitur cõueniat pᷣdicata neceſ⸗
htas. ꝙ eſt an omi euentui future adeo p̃ᷣ
uiſo cõueniat.an nõ ↄueniat.et quia ma⸗
nifeſtũ ẽ ꝙ nõ ↄuenii.cum nõ om̃e hmoi
euenire neceſſe vel neceſſariũ ſit coget nõ
obſtante iſta mutatioe confiteri pꝛimã ꝓ⸗
poſitionẽ eſſe ſalſam omimõ videlicʒ hãe
Quicquid ꝓuidit deꝰ euenire.euenire ne
ceſſe efſft. Manifeſtũ etia ẽ quia aliquo
mõ vera ẽ nõ igitur liberat ſe ab hmõi la⸗
queo vel nodo ſophiſtico.De hiis vo lo⸗
cutio nibus ſi deus ꝓuidit hoc neceſſario

eueniet.vel neceſſe eſt illud euenire.lʒ pue

ri tꝑe meo noſcerẽt duplicitates ean mul⸗
tos tamen video poſtmoduʒ miſerabilit᷑
inuolutos.Quis em̃ non videat quia ne⸗
ceſſitas poteſt fieri ſuꝑ conditiõe.et tũc di
citur et aſſeritur illa coditionali locutione
neceſſitas cõditionis ſiue cõſecutionis. et
perinde ẽ aci diceret᷑ iſta conditio vel cõ⸗
ſecutio.qua dicit᷑ ſ deus ꝓuidit hoc ipᷣm
eueniet ẽ neceſſaria ꝙ pculdubio verum
Alius vero intellectus ip̃ᷣius eſt quo necei
ſitas fertur ad conſeques p̃ciſe ⁊ abſolute
et ẽ pinde ac ſi dicereiur ſi hoc eſt ven de⸗
um ꝓuidiſſe hoc iſtud eſt Leenarin leli⸗
v

Pars pꝛima de vniuerſo

cet ipum euenire qð eſt oicere qꝛ ſi antece
dẽs eſt verũ ↄſeqnẽs ẽ neceſſariũ qſi dice/
retur ad veritatẽ antecedẽtis ſequit᷑ neceſ
ſitas cõſequẽetis hoc aũt indubitater efal⸗
ſum. Scito aut ꝙ; hãc eandẽ diſtinctionẽ
aglijs verbis alij faciũt dicẽtes qꝛ illa oꝛõe
cõditionali Si deus pꝛouidit hoc neceſſe
e illud euenire poteſt vocari neceſſitas cõ
ſequẽtis ⁊ hoc ẽ qð dixi quia poteſt refer
ri neceſſitas ad conſequens vel poteſt vo
cari neceſſitas conſequẽdi ⁊ hoc ẽ ꝙ dixi
neceſſitatẽ referri ad conſecutionẽ verum
quoniaʒ iſta puerilia ſunt ⁊ nec tollerabi
lis eſt ignoꝛatia eoꝛum iu pueris tranſibo
ad ipam radicẽ queſtionis iſtuus.
. Ico igr quia ignoꝛantia ſcientie ſi
ue cognitionis creatoꝛt atq; mõi
quo ipᷣe ꝓuidet vel cognoſcit de⸗/
dit occaſionẽ iſti queſtioniæ hec eſt eiam
cauſa ꝓpter quã opinati ſũt quia ſi aliqd
ꝓuidit vel ſciuit nõ poteſt illud non ꝓui⸗
diſſe vel non ſciuiſſe vel non cognouiſſe.
Induxit etiam eis quedaʒ; alia radix veri

tatis que ẽ hec videlicet qꝛ diuinã ꝓpuiden
tiam falli vel errare vel nõ eẽ vera inpoſi

bile eſt. ꝙ vtiq; indubitãter veriſſim uz eſt
alia fuit ignoꝛantia diſpoſitionis ſ lue con
ditionis quoꝛunda veroꝝ atʒ falſoꝛũ que
nata ſunt habere alteru duoꝛũ videßʒ vel
veritatẽ ſolam vel falſitatẽ ſolam.non ta/
mẽ ita fixe vt neceſſario ſint in alterutra ⁊
hmõi conditionis ſiue diſpoſitionis ſunt

ꝓpoſitiones ſingulares de contingenti in

eis que ſunt de futuro vłdependentia ab
hijs contingentibꝰ ꝗᷓ futura ſunt et hoꝛuz
exempla ſunt te fuiſſe comeſturum cras ſe
mel tm et eius oppoſiti. Manifeſtũ ẽ
tibi quia boc vei ẽ verũ vel ẽ falſuʒ. Si au
te eſt verũ non tamẽ ex neceſſitate ĩ ſua ve
ritate fixrum imo poteſt eẽ falſum et econ/
uerſo. Accidit etia in hmõi quia ſiẽ veruʒ
ſp fuit verũ et de falſitate ſimiliter ſe habʒ
⁊ hinc ẽ ꝙ nullũ hmõi mutari poteſt ave
ritate in falſitatẽ aut ecõuerſo. Mutari eĩ
pot poſt vna diſpoſitionẽ hr̃e alis aut an
te vna diſpoſitionã habuiſſe alia. Hoc au
te no ẽ poſſibile in hmõi.qm ſi aliquid de
hijs ẽ verũ nuq; fuit in diſpitõe ↄtraria
⁊ de falſitate ſilr ſe hʒ ⁊ ꝓpt hocnõ ſequi
tur hoc ẽ verũ ⁊ pt eẽ falſũ ergo pᷣt mutari
a veritate ĩ falſitatẽ. Silr neq; argumẽta/
nio ecotrario valet. Canſa vᷣo in poc Eam̃
verbũ mutãaãdi duas diſpoſitiões dic ſcilʒ
alterã añ ⁊ altea poſt hmoõi añ vᷣa nõ ſut

receptibilia veritatꝭ ⁊ falſitatis ſimul ſicut
ſcis neq; etiã diuerſis tpibꝰ videiʒ vt alte⸗
ra pᷣus habeãt altera vo poſt. Jurta hunc
modũ ſe hʒ diuina ꝓuidentia q̃ſi puidet
aliꝗd pꝛouidit aliud ab eterno ⁊ ſi ſcit ali
ad ſciuit illud ab eterno.⁊ ſinõ ꝓuidetvł
ſcit mõ nec ꝓuidit nec ſciuit ab et no. Uen
tñ illð ẽ qꝛ ſcit aliqd de hmõi ⁊ iñ nõ pt ſci
re illud ⁊ qð minꝰ videt᷑ inſipiẽtibꝰ.Si ſci.
uit aliꝗd ab eterno vel pꝛouidit ⁊ tñ poſſi
bile ẽ ibᷣm nũqᷓ; vel pꝛouidiſſe illud velſſci⸗
uiſſe. Declaratio aut hmõi manifeſta ẽ qꝛ
ſi verũ ẽ te cras comeſturũ fuiſſe ſemel im
et verũ fuit enã ab eterno. Om̃e aut vernz
qntũ ẽ verũ ẽ ⁊ q;diu verũ ẽ ⁊ ſcitur a crea

toꝛe ⁊ ſcitũ ẽ q̃re ſi hoc verũ ẽ ſciuit illð de

us ab eterno nõ aũt ſi ẽ verũ ꝓpter hoc ẽ
⁊ neceſſariũ q̃re lʒ ſit veruʒ poſſibile in eſt
ipᷣm nõ eẽ verũ.⁊ ſi nõ eẽt verũ nec mõ ſeiᷣ
ret᷑ a creatoꝛe neq; vnq; ſcitũ fuiſiet ab eo

Comitat ei ſe ſꝑ veritas in vnoq;ʒ dicibili

um ⁊ ſciẽtia creatoꝛ ita vt ſi ẽ verũ ſit ſcitũ

a creatoꝛe ⁊ ſi nõ ẽ verũ nõ eſt ſcitũ ab eo

dẽ.⁊ ſi fuit verũ qñcũq; fuit verũ ẽ ſcituʒ ⁊
ecõuerſo.Quia igr accidit in exẽplo poſi/
to vt tñ ſit verũ ſoq te eẽ cras comeſturũ ſe
mel poſſibile ẽ illud nõ eẽ verũ ⁊ etia cum
ſp fuerit verũ poſſibue tamẽ ẽ ĩm nunq;
fuiſſe verũ.Conſequẽter verũ ẽ ꝓpt᷑ dicia
ante comitantiaʒ vt cum ſciatur a creatoꝛe
modo non ſciat᷑ poſtea ⁊ cũ ſcitũ ab eter⸗
no fuerit a creatoꝛe poſſibile tamẽ ſit ibᷣm
non fuiſſe ſcitum ab eodẽ.quẽadmodum
⁊ poſſibile ẽ iᷣm fuiſſe nunq; verũ iu eniʒ
non dubitas ga non ẽ poſſibile cadere ſci
entiã vel pꝛouidentia aut pᷣuidentiam niſi
ſupveꝝn Ex hiis igr appet tibi ſilitudo quã
pᷣdixi. Non em̃ ſi pꝛouidit deus aliquid ⁊

poſſibile ẽ non euenire illud ergo poſſibi

le eſt ipᷣm falli vel errare.et hoc ẽ pꝛopter

comitantia antedicta ſcʒ ſcientie diuine et

„.

veritatis in pꝛouiſo vel pᷣuiſo.

qð tñ poſſibile eſt iᷣm nec ſciuiſie
nec pꝛouidiſſe. Dico qꝛ hoc ẽ p pfectioneʒ
⁊ luminoſitatẽ ipᷣius creatoꝛis cui a ple fe
rũ nihil accidit vel aduenit ꝑ qð ſciat. Si⸗

militer nec aliꝗd ab eo recedit vel colitur

vilo modo:ũpꝑ qð efficiat non ſciẽs hocẽ
Pcuiꝰ receſſuʒ ⁊ ideo cũ ſit ſciẽs aliqd abi

q; vllo modoꝛũ mutatiõis id ẽ pᷣterq; ali/

qð ab eo recedat vel in eo eẽ deſinat põt

effci non ſciens illud. Aliud au:ẽ mirabi⸗

Ualiter autẽ ⁊ q de cauſa verũ ſit
vt de? ꝓuiderit vel ſciuerit aligd

lirſiet
oceinin
Cetalen
lguüſte
belopud
tnonn
fauelun
nfarfie
feffam
mmusaun
Genn
oppoſtonn
ruea
Mcig rebe
Mliſeun⸗
mtöſs.
gnlordvo⸗
bcno⸗
incke⸗
Cpperboc
csabſe
Cina tue
Wonczpe
Nionesſen
Ulpaſtone
ibnspa
unbonie
paleidens
lemoilez
e ghebor
ſonibnser
lor enne
keaſteert
Agiſgen
tiſeſn
ſunie 1
Unintif
leſep
eqlotie
kegcneſes
ſtinn
ſgeiore
Kinin
urchrs n
tammi
„daunete

ſeſciei

htlent
tſäutttt
Aruan
Wutckſelutn
tbnöinmis
ftunifiſtir
nenzniui
weiein
lasinnoh

Günoctdin

icgfuifwiii⸗
nöiindd
Nleuniiit
dieiig
nſean
tentliſinn⸗

voſoirene.

. 1 8
Codini
—„ . 4

444””ê””

iclRN

eludnſti

nr in

iſi⸗

-

S =?I
= =
E

=

S=S—

—
+☛
☚n
=
—
☛ —
—

—
= =,
S =
=

“

Fo.

le in ſeientia creatoꝛis ?. quia ea ſcientia
eodẽ intuitu ꝑ modũ omnẽ quo ſcit velvi
det alterũ oppoſitoꝝ cũ ẽ verũ erit ſciẽs re

liquũ ſi erit verũ. Longe aũt aliter ſe ha⸗
bet apud nos. Ois ei ſcientia nra omnis
etiã cogitatio noſtra aliqd ẽ nonũ ⁊ aduẽ

ticiũ ⁊ ſupadditũ ſup eſſencias animaruzʒ

nrarũ ⁊ ꝓpter hoc nõ abſq; mutatiõe eo
rũ efficimur ſciẽtes eoꝝ que pᷣus nõ ſcieba

mus aut nõ ſciẽtes eoꝝ q̊ pᷣus ſciebamus

HNeq; vna et eadẽ ſciẽtia q ſcimus alteruʒ
oppoſitoꝛũ poſſumꝰ ſcire reliquũ.Cauſa
autẽ in hoc ẽ quoniã ſcientie hmõi in no⸗

ʒbis cũ a rebus ipᷣis ſciti ſũtſequũt᷑ diuerſi

tatẽ rerũ tanqᷓ; cauſarũ ſuarũſ ꝓpter hoc

D

affirmatiõis aut neganonis aut quoꝛũcũ
q; alioꝝ duoꝝ nõ ẽ vna nũero ſcietia actu
alis apud nos. Scientiarum habu vna
foꝛſitan eſt contrarioꝛum ⁊ vna diſciplina
qð ꝓpter hoc dico quia ſermonẽ iſtii Ari
ſtoteles abſq; maſticatõe pſcrutatiõis de
glutiuit.Cuũ em̃ quoꝛũlibet duoꝝ cõtrario
ruũ vtrũq; ppᷣas babeat naſſiones⁊ diſpo
Riiones ſeꝑatas et foꝛſiłs cõtrarias habe
at paſſiones et diſpoſitionesla diſpoſitio
nibus ⁊ paſſionibꝰ alterius non videt᷑ vt
tam bonũ eadẽ eẽt ſcientia ꝑ ſe ſʒ foꝛſitan
p accidens ⁊ ex ↄſequẽti intelligendus eſt

ſermo ille Ariſtoł. quoniã qui nonit per ſe

ae ꝓpᷣe hoc eſt ex ꝓpꝛijs paſſionibꝰdiſpo
gonhne aut etia eron, naui pacci/
es 7 ↄlequenter reliꝗt.ſi ſcientia no
ſtra fuerit ex lumib⸗ närut⸗ libꝰ qlis natu
raliter e in angelis aut ex irradicatiõe no⸗
bilioꝛi qᷓles ſũt ſplẽdoꝛes ꝓphetici. Sieut
res cognite nõ ſũt cauſe iboꝝ.Sic nõ ſeꝗ
tur qant imitãt᷑ eas in vnitate ſua vel multi
tudine neq; in ydemptitare ſua aut diuer
ſitate.quocũqʒ tamẽ mõ fiatin n obis ſciẽ
nie actuales vł etia habitudinales nõ fiũt
tñ ſine imutatiõe noua animarũ nr̃an ni
as iſtare velit in ſciẽtiis naturalibꝰ ⁊ ha
itudinalibus q̃ ſᷣm platonẽ cõcreãt᷑ ip̃is

Knime bus nris. Manikeſtũ igr eſt ex

4

c creatoꝛ aliquid ſeiuit ab eterno ⁊ tame

his oĩbus qliter et quã abcauſam verũ ẽ

poſſibile ẽ ipm nunq; ſciuiſſe illu det qua⸗
luter et quaʒ obcauſam ſcit aliqd modo et
tñ poſſibile ẽ ißm nũqᷓ; poſtea ſcire illudꝛ
vtruqʒ iſtoꝝ abſqʒ vllo mõꝝ mutationis
⁊ Ppter qd nõ ſequit᷑ ſi ꝓnidit aliꝗd euen

turũ qõ tũ poſſibile ẽ nõ euenire qð ideo

poſſibile ſit ißm falli vel errare. qꝛ verbuʒ
ſallẽdi ⁊verbũ erroꝛis notat duplice ſtatũ

V

— — — ——

⁊ diſcrepantiã ſiue ſepationẽ inter euẽtus

reru aut res ipᷣas ⁊ ꝓuidentia vel ſcientiaã
creatoꝛisſcũ inter eas ⁊ illa comitanti iſe
pabilis ſꝑ ſit ſicut audiniſti declaratũ igẽ
ẽnhiꝑ hec ꝓpter qd et qualiter nõ eſt ne⸗
ceſſaria hoc mõ ꝓuidẽtia creatoꝛ? vt ſi ali

gd ſit ꝓuiſuʒ ab ipᷣol ꝓpter hoc neceſſariũ
ſit ilud eẽ ꝓuiſuʒ ab ipoſmo poſſibile eſt
ſicut oſtẽdi tibi illud nũq; fuiſſe vel ſitũ vt

ꝓuiſum ab ipᷣo iñ verũ ẽ indnbitanter

ipa ẽ ineſiabilis ⁊ imutabilis infallibilg⸗
dẽ pꝛopter neceſſaris comitantia ipiꝰ ⁊ re

rũ ꝑ qua nõ ẽ poſſibile vt diſcreper vel dit

coꝛdet a rehnus.hoc aute dicere q non eſt

poſſibile vt aliter ꝓuiderit q eueniat vel

ecõ uerſo.nec ? poſſibile vt ꝓuiderit aligd
enenturũ ⁊ nõ euneniat quaq; p ſe de mut

toꝝ ꝓniſoꝛũ quolibet poſſibile ſit ißm nõöõ

euenire et de eoꝝ ſił quolibet veriſſimũ ẽ

poſſibile eẽ im nõ fuiſſe ꝓuiſum. Comi-
tatia aũt pꝛouiſionis ⁊ euẽtionis in nullo

genere rerũ ſepabilis ẽ qm̃ ſe inuicẽ ſequũ

tur vt ſi ꝓuiſum ẽ de vnodʒ ꝙ iᷣm eueni,
at ac ſi nõ eueniat ſeꝗtur nõ eẽ ꝓuiſũ qd;

eueniat ĩmutabilis etiã ẽ ꝓuidẽtia creato
ris ꝓpter duplicitatẽ quã p din tibi ſtatuũ

⁊ cõditionũ.Eodẽ mõ ⁊ de ſciẽtia eiuſdeʒ
ſe hʒ qm̃ imutabilis ẽ.hcẽ nõ eſt recepii

bilis duplicitat illius quã pᷣdixi tibi ⁊ pꝛo
pier hoc neq; nouitatis. Nõ ei poſſibile ẽ
vt dicat᷑ ve de creatoꝛe ipᷣm aliꝗ dvel ſcire
vel ꝓuidere de nouo qm̃ ſi ſcit aligd ſꝑ ſci

uit ilud⁊ ſi ꝓuidet aliꝗd ab eterno pꝛoui

dit illud. nouitas igr pꝛocul ẽ ab ipᷣo in ꝑ/

te iſta hoc aũt ẽ p᷑ duos ſtatus vłduas
ↄditiones qᷓs hʒ intellectꝰ ⁊ intẽtio noni,
tatis. Sic ⁊ intẽtio mutationis ⁊ mutãdi.
Hij aũt duo ſtatus ſũt nouitatis eẽ ſcilʒ et
nõ fuiſſe. Matationis vᷣo aliter eẽ qᷓ; pus
vel aliter ſe hre vtraq autẽ iſtarũ diuerſu
tatũ ꝓcul ẽ ſcientia ⁊ ꝓuidẽtia creatoꝛꝛ ꝓ

pter eandẽ cauſã nec diſcere vel fieri ſcien

tẽ dici põt vllo modoꝛũ de ipᷣo qm̃ intẽtio
diſcẽdi et diſcẽtè in duos ſtatus ẽ videlicJ

in ſcientiã ⁊ ignoꝛantiã. Scientiã inq; pꝛe
ſentẽ et ignoꝛantia pᷣterita.Eodẽ mõ ſe hʒ
⁊ de eo ꝙ eſt fieri ſcientẽ qm̃ ſimilis dupli

citatis intento ẽ ĩi eo qm̃ nemo ðꝛ fieri ſci/
ens niſi eius qð antea ignoꝛabat.Et hec
oĩa exempla ideo aggregaui tibi vt caue⸗
as in pᷣdicatiõibꝰ q̃ fiut de creatoꝛe ab hu

iuſmõi ſermonibꝰ ne ꝑ eos ad creatoꝛe re

ferat aliq hmoi duplicitas. Hoc autẽ di⸗
co qꝛ niſi ad ipᷣm creatoꝛẽ referat vładid
. Uv ij

*“

Pars pꝛima de vninerſ/ſo

ꝗð p̃e creatoꝛ hoc ẽ ad ſcientiã vel pꝛoui
dentia eiꝰ nõ habẽt bhmõi periculũ quem
admodũ cũ dicit creare aliqd ð nouovel
mutare impios iniuſtos nouitas iſta non
refertit᷑ ad creatoꝛẽ neq; refundit in ipluʒ
ſed in id cuius ve ipᷣa ẽ vicʒ in id ꝗð creat
Illud eĩ ve nouũ ẽ.ẽ eĩ cũ pᷣus nõ fuerit ⁊
mutatio in ipᷣo exẽplo nõ refert᷑ in creato⸗

rẽ ſʒ in eos quoꝝ ve ẽ.Hij aũt ſũt ꝗbꝰ au/

fert᷑ malicia qua pᷣus habebãt ⁊ pᷣſtat᷑ iu⸗
ſticia quã pᷣus nõ habebat.de creatiõeve
ro qꝛ creatoꝛ aliꝗd creare dicit ⁊ de oibus
alijs qͥ ꝑ modũ agẽdi de eodẽ dicunf qd
ſignificat ⁊ in quo eẽ nõ debeat qð ſiani/

ficont ſatiſfeci tibi in tractaiu pᷣmo huius

magiſterij ꝗ tractatꝰ ẽ de pᷣmo pᷣneipio a
ſepe dictis quoq; duplicitatibꝰ ſimilit᷑ ca/
nendũ ẽ in eis q̃ᷓ dicũtur de futuro aut de

pendẽt a futuro de ꝗbus dixi tibi ꝙ non

ſunt ſuſceptibilia duarũ hmõi diſpoſitio/
nũ aut ↄditionũ ⁊ debes eẽ circũſpectꝰ cir
ca intentiões ſermonũ ꝗ hmõi duplicita/
tes quo quõ ſignificãt. Sicut dixi tibi de

ſermone nouitatis cuius intẽtio nõ expli
catur niſi deſignatõe duoꝝ ſtatuũ ſiue cõ
ditionũ ꝗᷓ ſuntpᷣſens exiſtetia⁊ pterita nõ

exiſtẽtia nec abhoꝛreas ſiue exiſtentia vel
alia quãcũq; pᷣnationẽ diſpoſitionẽvel cõ
dinionẽ vel ſtatũ noĩie. Aſualiter aũt pau

pertas ſtatus aliꝗs ditit᷑ ⁊ etiam nuditas
alias. IJpe etiaʒ ariſtoteles in phĩico audi
tu no ẽ veritus carentiã vocare pᷣncipium
naturale nec in hmõi vim aliquã cõſtitu/
as cũ vel propter defectũ ſermonũ vel ꝓ⸗
pter euidẽtioꝛẽ rerũ explicationẽ noĩa piu
rimũq; fingere oꝑteat ſermões aũt hmõi

ſuticipe defñnere. Similuer ⁊ pᷣmo aliqñ
eẽ. Noõ ſegꝗtur ergo ſi te eẽ comeſturũ cras
ſemel tm ẽ ven ⁊ poteſt eẽ falſũ ꝙ iðᷣo poſ

ſit vel deſinere eẽ verũ vel incipe eẽ falluʒ
vel aliqñ pᷣmo eẽ falſũ. Hoc aut eſt ꝓpter

antedicta cauſam qm̃ ſi ẽ verũ ſp fuit ven
⁊ ſiẽ falſũ ſo fuit falſũ. Si autẽ incipet eſſe
verũ aut falſũ eẽ verũ cũ pᷣus fuiſſet falſũ
aut eẽt falſũ cũ pᷣus fuiſſet verũ apð ipᷣm

autem nõ habet locũ ſtatuum iſta diuer⸗
ſitas vel duplicitas Eodẽ modo cauendũ

Etibi in omnibꝰque ſignific Sadditioneʒ

vel minutionẽ vel crementũ Si em direrit
quis q multa poteſt creatoꝛ ꝓuidere que

no ꝓuidit multa nõ ꝓnidere vel etiam
non ꝓnidiſſe. põt igr addi ⁊ detrabi nuũe
r0 ſuilor a creatoꝛe vel poteſt creſcerevl
crelſcere nüerus ꝓuiſoꝝ ab ipᷣo. Scito cõ⸗

cluſionẽ eẽ impoſſibilem. Si eĩ ẽ poſſibi⸗
lis ea poſita nullũ accidet impoſſibile po
nat igit᷑ aliqd addi nũero ꝓuiſoꝛuũ.dico
igr qꝛ illud nõ erat pᷣus de numero pꝛoni
ſoꝛũ nõ erat igi ꝓuiſum.additur aute nu⸗

mero ꝓuiſoꝛu ẽ igr de nũero ꝓuiſoꝛũ cuʒ

pᷣus non eẽt de illo quare eſt pꝛouiſum cũ
pᷣus nõ eſſjꝙꝓuiſum. Jam aũt patefactũ
tibi quia ſi aliqd ẽ ꝓuiſum a creatoꝛe ab
eterno fuerit ꝓuiſum ab eodẽYe. Mani
feſtum igr ẽ pᷣdictã concluſionẽ eẽ impoſſi
bilẽ.Juxta hãc viam declarabis impoſſi/
bile eẽ aliqd detrahi nũero ꝓuiſoꝝ a crea
toꝛe. Si ei poſſibile eẽt ſequeret᷑ illud qðᷣ
detraheretur de nũero ꝓuiſoꝛũ effici non
pꝛouiſum cũ pᷣus eẽt ꝓuiſum ⁊ bmõi ipoſ
ſibilitas iam patefacta ẽ tibi ꝙ eaʒ nume

ro pꝛouiſoꝝ a creatoꝛe creſcere vel ð creſce
re impoſſibile ſit ex hijs.Certiſſimũ em̃ eſt
ĩpoſſibile eẽ numerũ creſcere vel decreſce⸗/
re niſi ꝓ additionẽ aut detractionẽ. Quia

igr manifeſtũ eſt tibi lam additionẽ q; de

tractionẽ tibi eſſe impoſſibileʒ manifeſtũ

eſt ta m crementũ qᷓ; decrementũ ibidẽ im

poſſibile eẽ. Cuiꝰ em̃ cauſa impoſſibilis
ipᷣm impoſſibile eẽ neceſſe ẽ.Cauſa vᷣo cre

menti et decrementi addiſio et detractio
ſunt alia tamen via impoſſibilitas hec cre
menti ſcilicet et decrementi declarabilis ẽ

videlicʒ quoniã ſi aliqd adderet nüero ꝓ
uiſoꝛũ contrariũ eius detraheret᷑ eidem ⁊

ita quantũ adderet illi tm̃ derraheret. et
ita quẽadmodũ creſceret ex additionevni
us tm̃ decreſceret ex detractione contrarij

Maneret igitur in eadem quatitate. Aite
de igitur diligẽter hec exempla ne ſuolua⸗
ris tendiculis ſophiſtarũ et ne pueris iſta

ſcientibus te exhibeas deridendus.
Tquoni ã maniteſta ẽ tibi iam di
Aſinter ſcientias que nobis a rebus
⁊ defoꝛis adueniunt⁊ ſcientiam crealoꝛis
et inter modos noſtros ſciẽdi in hocſe ipᷣ
us quoniam illa eſt eſſencialis ipi ⁊ nulo
modoꝛũ aduenticia ⁊ vna p omnẽ modũ
neq; aliquo modoꝛum multiplicabilis et
quoniam nõ ſequitur diuerſitatẽ vel mul
titudinem rerũ quaruʒ eſt et vna numero
eadem ꝑ omnẽ modu ẽ alterius oppoſi
toꝛũ ſi eſt verũ que et eſſet reliqui ſi eẽt ve⸗
rum. In noſtris aut ſcientiis ecõtrario ſe
habet ꝑ ola ⁊ ex hoc declaratur tibi conſe
quẽter quoddaʒ qð ẽ adnumerationi.Et
incredibile inſipienubus. Hoc auiem eꝑ

uerſitas et differentia multiplex

— ——

felſcky

Perign
inmute
Nobilte
neeeſin

hocſalt

ſaviſeit
gligxog
ſiulſei
ſauilel
beigpee
hlapt
oninelie
ſſeaitſin
rulguid
guid ne
Gonten
dticun
arepe
Gnperpote
Kprareſ
ſPiusuei
poſtido
ſoleeie⸗
onisſaet
cbu ſopbi
kopinan
aices
oconnart,
anidiſpon
odoſe⸗
Mhmtne
et
Amnemot
nſoſcipn
veliabria
ſlensepel
enogbſage
Conöre
nhusdſe
Allloant
ume
Keduplig
inß⸗ .
ſiniggta
neſiipen
ſeſſtanin
Wnſittan
acdſchin

nößendn

mnen
dlgi
Nen
Adänn
med e
meſtpnin,
ſmiügzt
iinscan
deddi.

rioninen

eclardsim

ied Minin

ſegreti,
d prioücfin
Nrlumtis
nichigehn
ecſrvi
is init
rlert
1denndin
madci

Nſhiift

aeſeiliuttt
nyeſthük

. Fo.

pter ignoꝛantiã iſtarũ differentiarũ. cum
immutabilioꝛ inquiunt et fixioꝛ ſit inceom⸗

pabiliter creatoꝛis ſcientia vel ꝓuidentia
neceſſariũ autẽ eſt vt ſi aliꝗs ex homibus
vel ſcit vel ſciuit aliq dipᷣm ſciuiſſe ilud pꝰ
hoc ſit neceſſariũ vt vllo modon poſſit nõ

ſaduiſſe illud. Qnaliter igr poſſibile eſt de

aliquo ꝙ creatoꝛ ſcit nũcvel ſciuit ipᷣm nõ
ſciuiſſe illo et qualiter poteſt de cetero nõ
ſciuiſie ilud. Intende in hijs que dixi ꝗa

hocẽ ꝓptermutationẽ omnes apud creafe; le alij vel ſimile poteſt eẽ nõ equale etnõ
tcues ita vt ex hoc qð aliquid ſcit vel ſciuit ſimile illi abſq; vlla mutatiõe ſui atq; ſine
amiſſione alicuiꝰ ꝙ ſit apud ipm. Phmõi
aũt exemplũ ẽ in duobꝰequalibus quoꝛi
alterũ auget᷑ vel minuit᷑ ꝙ cauſa euidetie

non intelligatur aliqd adueniſſe vel acceſ
ſiſſe ei ⁊ ſi nõ ſciat vłnõ ſciuerit nõ ĩtelligi

tur aliquid amiſiſſe vel receſſuſſe ab eo ali

quid. In nobis ant ecõtrario ſe hʒ ꝑ mo⸗

dũ omnem ⁊ hoc ẽ quonia ſcientia qualẽ
dixi aduenit nobis ꝑ docrina aut dilcipli
na aut expientia aut inueſtigatione pꝛopꝛt

am nec poteſt ↄtingere vt ſimꝰnõ ſcientes

niſi ꝑ receſſum eiꝰ a nobis ⁊ ꝑ amiſſioneʒ

ipius que ẽ obliuioſaut cõtraria ſcielie diſ
poſuio quemadmodũ ꝑ dubitationẽ poſ

ſibile eĩ ẽ aliquẽ etiãa ꝑ modũ demõſtrati/
onis ſcire aliqd⁊ pꝑ argumentauonem ali
qu ſophiſticaʒ poſtmodũ Ddubitare illud
ant opin arevel etia credere contrariũ. Tu
auũt vides quoniaʒ iſte tres diſpoſitiones

mmiNIn

videlicet dubitatio eius ꝙ ſciebatur opi⸗

nio contrarij illius atʒz credulitas ip̃ius cõ

trarii diſpoſiniones ſuũt ↄtrarie ſcientie eo
modo ſcʒ ꝙ eam ab animabus noſtris ex
pelluninec ſecũ eẽ in eiſdem illa patiũtur

oblinio vo pᷣuatio ẽ ſcentie ⁊ abꝛa ſio eiꝰ

a memoꝛia vel intellectu quẽa dmodũ ab
raſio ſcripture ſiue oblituratio eiꝰ a libꝛo
vel tabula wanikteſtü igr ẽ tibi quia ꝗ
ſciens ẽ vel fnit apud nos nõ pᷣt eẽ non ſci
ens abſq; aliquo iſtoꝛũ modoꝛũ muta:io
nis/⁊ abſq; ammiſſione ſcientie ꝙ ẽ ꝑob⸗
liuionẽvel acqſitionẽ alicuiꝰ ex cõtrarijs
trivus diſpoſitionibꝰ iſtis qs noianui tibi
obliuio ant ⁊ acquiſitio hmoi diſpoſitio⸗
nu ammiſſio q; ſcientie mutatiões ſũt ha/
bẽtes duplicitatẽ de ꝗᷓ tam ſepe locutꝰſuʒ
tibi. Nõ ei poſſibile ẽ quẽqᷓ;ᷓ amittere ſciẽ/
nã niſi et aliqñ illa habentẽ ꝗ aliqñ apð
nos illã hʒ apud nos non pᷣt illã nõ habe
re niſi amittat illa.In creatoꝛe aũt ſecꝰ ẽ
quia creatoꝛ hʒ mõ ſcientia multoꝛũ ꝗᷓ fu⸗
tura ſũttamẽ pᷣt nõ hre illã id ẽ nõ fire il⸗
la abſq; amiſſiõe ſcientie illius.Caue aũt
vt ſane intelligas hocquia reuera creatoꝛ
nõ pᷣt no hre ſcientiã aliquã qua vel habe

entiã quã non habet.

1959

cxriij

at vel habuerit vnq; ſz compationẽ iius
ſcientie qua dicit᷑ ſciẽs aliquid ⁊ quequo⸗

quõ pᷣt noĩari caſus ſcientie ipius ſup illõ
vel reſpectus aliꝗs ſcientie ipius alið ⁊ tã
caſus hmõi qᷓ; ceer iſte licet eos habe
at creatoꝛ pᷣt iamẽ eos nõ hre abſq; amilſ⸗
ſione alicuiꝰ/ ſu apud ibᷣm⁊ nõ ẽ iſtud
mira bile in creatoꝛe.Lũ apud nos incom
parationibꝰ ac reiocutionibꝰ atʒ reſpecti⸗
bus eodẽ mõ res ſe habeat.qðdð ei ẽ equa⸗

volo noĩari b.alterũ vo remanet immuta
tũ in ſua quatitale ⁊ illud noiet a. Uides

igr qꝛ a.cũ eẽt pus equale b.mõ ẽ nõ eqte
vel ineqle ⁊ hoc abſq; vlla ſui mutatione
vel amiſſione alicuiꝰqð eẽt apud ipᷣʒ. SDic

ſe habet de duobꝰ ſimilibꝰ? quoꝝ alteruʒ

alterat᷑ reliquo releuãte immurtato ſcõʒ qᷓ

litatẽᷣ.Quecũq; igr mutatio fiat in rebus

ſuꝑ quas cadit diuina ſcientia vel ꝓuidẽ/
tia nõ ꝓpter hoc apud diuind ſcientia vel

ꝓuidentiam mutatio aliqua fit.non ꝓpt

hoc aliquid addit᷑ aut detrabit i̊ reuera

ſi iſta duo cõpoſſibilia eſſent vt creatoꝛ ſci
ret aliqd mõ ⁊ poſtea no ſciret illud neceſ
ſe eẽ mutationẽ aliqua fieri circa ſcientiaʒ

vel ꝓuidentia ipius. Jam auũt audiuiſtiij

pᷣcedẽtibus duplictates hmõi non eẽ cõ/
iungibiles hocẽ ſimul pᷣdicabiles de ipo
creatoꝛe nec ſcõm idem tempus nec ſcom

diuerſa. Eſt eĩi imutabilis ꝑ omnẽmodun.

Si quis aũt querat de aliquo fallo ꝙ ta⸗

men pᷣt eẽ verũ qdð exempli gra nominet
a. vtrũ creatoꝛ nüc habeat ſcdlentia a. et Pp⸗

cedat ſic.Creatoꝛ mõ nõ ſcit a.ergo nõ hʒ
mõ ſcientiaz a. Amp̃
cũ ſit fallũ ergo nõ ẽ mõ ſcientia eiꝰ vel de
eo nec creatoꝛ igr nec alius hʒ mõ ſcientia
eius ⁊ pᷣt hre ſcientiã eiꝰ imo habebit quã
do erit verũ ergo pᷣt hre vel habiturꝰ ẽ ſci⸗
et. Manifeſtac hic
deceptio Nõ em̃ ſi pᷣt hre ſcientiã cuiꝰmõ
non habet. Conſequẽs ẽ vt poſſit bre ſciẽ
tiã quã nõ habet. Qucadmodũ rex aliꝗqs
ex poteſtate ſua regia qua rex eſt et domi
nus omniũ ſubditoꝛũ ſuoꝝ ſi naſcat in re
gno eius aliꝗs vel efficiat alter de nouo
ſubditus eius hʒ poteſtatẽ illius cuiꝰ pus
poteſtatẽ nõ habebat nõ tamẽ habet po

teſtatẽ quã pus nõ habebat quia ex pote

„ Lv iij

Amp̃. a.nõ ẽ ſabile moa

DPars pꝛima de vnuerſo

ſtate pᷣoꝛi eſt potens ſuper iſtuʒ vel domi⸗
nus ipᷣius habet igitur dominiũ ip̃ius cu⸗
ins pᷣus non habebat nõ tamen aliud do
miniũ quemadmodũ rex eſt eius cuius pᷣ
us non erat non tamen habet regnuʒ qð
peꝛius non habebat De dinino emvniuer
ſali queſtio eſt. rex ẽ intentio mea hic non
de diuino ſingulari ꝙ foꝛſuiã habetĩ iſtuʒ
Si vero pꝛoceſſerit vlteriꝰ et dixerit qꝛ cre
atoꝛ habet mõ ſcientiã huiuſmodi ꝙ non
eſt veruʒ et pꝛimo nõ habuit ſcienniaʒ hu
iuſmodi noſci in ꝑte iſta iſidias ʒophiſta⸗
rum et quia ipſimet diſtiguũthic concedẽ
les quia ſciẽtiam huiuſmoi habuit p:ꝛius.
Nec tamen concedunt ꝙ pᷣus habnit ſci/
entiam huiuſmõi quia comparatio pꝛedi
cta quando pcedit verbũ pꝛeteriti tempo⸗/
ris qð eſt habuit liber refertur vt dicũt ad
pᷣſens vel pꝛeteritum tem pus quando ve
ro ſequitur verbũ illud no refertur niſi ad
tempus ipᷣius verbi hoc eſt ad tempus pᷣ⸗
teritum ⁊ tunc ſcõᷣm hanc poſitionem nõ
cadebat ſcientia diuina ſuper ipᷣm cũ eſſz
falſum. Si vero dixerit habet mõ creator
ſcientiam hniuſmoi ⁊ pᷣus non habuit ſci
entiaʒ huiuſmõi ergo habet modo ſcien/
llam hmõi et pꝛius non habebat illa. Ca/
ne libi in hoe quia cum dicitur creatoꝛ nõ
habebat pᷣus ſcientiam huiuſmõi nõ ne⸗
gal ſimpliciter ipᷣm habuiſſe ſcientia hãc.
Sed in comparatione adhuc vel potius

comparatio adhuc quia ꝓpter ipam com

parationẽ q ibi negari intelligit recipiunt
eam cum autem dicitur habeat illam vel
non habebat illam negatur ſimpliciter et
vnde vel affirmatur ſimplititer ⁊ vnde ſci⸗
enlia vel habitus ſcientie de ipᷣo creatoꝛe

n ſeoꝛum qui dicunt omniavera eſſe
buius vt non cadant iſte Duplici⸗
tates circa ea vel ſuper ea videlicet altera
tio a veritate in falſitatem vel econuerſo.
Similiter inceptio eſſendi verũ et deſitio
contraria. Hoꝛrendum enim reputant et
non immerito creatoꝛem nunc pᷣmum ſci
re aliquid quicqd illud ſit et incipe aut de
ſinere ſcire illud. Multum quippe ſonare
videtur in iniuriam et contumeliam ſapi⸗
entie creatoꝛis nec iſta effugee poſſunt 9
ponunt vera et falla quedam. Sic altera
net mutan. Cum enim non poſſit ſciri a
eatoꝛe aliquid niſi cum eſt verũ et q; diu
eſt verum neceſſe eſt vt tunc incipiat ipᷣm
ſelre creatoꝛ cum incipit eſſe verum ⁊ coſ e⸗

E obliuiſcaris autem opinionem

quenter tunc dſinet illud ſcire eum ipſuz
deſinit eſſe verum. et tunc ſciat pꝛimo ali⸗/

quid cum illud pꝛimo eſt verum. Uidetur

enim conſequens eſſe vt ſi incipit auꝗ ſci
re vel deſinit ſcire illud diſcat illud vel ob

liuiſcatur et ſi nunc pᷣmo ſcit ali’quid qð p⸗

us non ſciuerir qð vel doceat ill ab alio
vel inueniatillud per ſe de nono vel alio
modo de nouo venerit ad noliciam eius

Tu vero debes ſcire quia non ſoluz vere
blaſphemie in creatoꝛem id eſt queveras
iniurias aut contumelias creatoꝛis ſigniſi

cant cauende ſunt omni generi hominuz
ſed etiam omni igne ⁊ gladio extermina⸗
de.Cauſam vero vel occaſionẽ dedit huic
erroꝛi alia ſtultiſſima et creatoꝛi cõtumeli
oſiſſina opinio qua poſuerũt innumera⸗/

bilia hoc eſt omnia ⁊ falſa omnia ab eter

no fuiſſe et habere ſuum modum exiſien
di per ſe ſeoꝛſum a creaturis ⁊ ab omibus
dei oꝑibus nec eẽ facta aut creata a crea⸗
toꝛe ſʒ eſſe eterna et ab eterno fuiſſe.Qua
ꝓpter nihil debere creatoꝛi vel q;tum ad
ſuum bene eſſe. Qualiter autem compo⸗
ſita ſunt huius ex ſubiectis et pꝛed cat: 6
vtiq; tempalia ſunt et ex tempoꝛe ceperũt
ꝙ maioꝛi parte et quomõ pꝛeceſſerũt pax

tes ſuas non ſolum tempo:e ſed eternita

te.Pꝛeterea cum ↄpoſita ſint et non a cre/

atoꝛe neq; a ſeipᷣis qui fuerunt compoſito
res eoꝛuʒ aut quis compoſitoꝛvel quoemo

do cõpoſita nullo cõponente pertranſeo
deſtructionem erroꝛis iſtius qua incogita

bilis intellectus imbecillitas ſommauit.

Euertar igitur ad id in quo eram
et dico quia affirmationibus? ne
gationibus non affermaniur neq;
negantur niſi res que per pᷣdicata ſignifi⸗
canturet niſi de rebus que per ſubiecia et
niſi ex hijs id eſt ex rebus ſubiectis et pᷣdi
catis poteſt aliquid vnum compom com
poſitione naturaliſimo huinſmoi compo
ſuiones rationis ſunt et intelleetus in cu/
ius poteſtate eſt et componere intelligibi
liter ſeu rationabiliter que per modus na
ture cõ ponibilia nõ ſuntet aimdere ſimi
liter per modum ſuũ que ꝑ mo dum natu
re diuidi impoſſibile eſt/et compoſitiones
iſte atq; diuiſiones intellectuales ſeu rati
onales nõ ſunt niſi affirmationes et nega
tiones de quarũ vtriſq; inueniuntur vere
et falſe poſſibiles et impoſſibiles neceſſa⸗
rie et contingentesſet ꝓpter hoc gramati⸗
cuũ muſicum eſſe de quo audiſti opud lop.

tenm
quo
ſunm
llen
Alen
Plnut
ſart
perd
Con
ule
hane⸗
aſot
Moe
ſonten
goanüt
.

la
Deſalio
nesvo
Hencu
ſones
delra
efroꝛes
ſeaben
uinſan
laften
Agui⸗
uhis
hubont
hom
As. Re

Minkania

broeu
ſſtenen
lcgeſer
eldiſa
ſonile
Mito⸗
Mzett
ahare
Wigne
Wehen
DD
lenrer
ſonig
(ezhre
ſtemnz
es
Mbli⸗

Peſlläine
Annſun
Ellud dlale
ehroſin

Mlederonte

nataten

len günetti
ealornidekan
unelasgentzt
nlomnigenihen
e gadom
Nocaionin
ima adeaticn
aus dolenitmn
ma talzornpe
Weſuummonegke
nadealunsthin
iſa emarue
Aaeienoiie
receaton Wömt
Oualieraumen
erſobiecns aette
ſunt derkengert
Aguonogkaiin
umenwrllen

1 Poſa inapin
s nifu
s onpolndg
No öonentn
emonsiſnsalilt
igiurediducne
nafimuin
s dona ni
ue a C i/
ſebos gleſt

e ⸗

646
gid ynon n
„2 n g en iek
u obolsN
ſontclineen,
e gtet
ponNS P

„

din ee

4
6

4 M

8
D
9

.

uerſo.

Aan anir lse⸗ ad id in quo eram ⁊ di
C

iſta tria tꝑa nõ diuerſantf ſigniſicationi

cam ariſtotelis nec factum eſt nec eternuʒ
quonia nec affirmatio nec negatio fac af/
firmatum vel negatum quoniam nõ dat

ei eſſe neqʒ cõpoſitio intelligibilis coniun

git res niſi a put intellectumneꝗq; ppter ea
minus ſunt in ſua diuiſionevel ſua contra
rietate apud ſemetipᷣas Similit᷑ neq; pꝛo
pter negatione minus ſunt in ſua coniũ⸗
ctione. Si em̃ dicas ꝙ onens eſt occidẽs
aut econueſo non minus longe eſt pꝛopt
hanc coniunctionem oꝛiens ab occidente
let ſi dicas de eo.ꝙ eſt in oꝛiente ꝙ ipſuʒ ẽ
in occidente aut econue:ſonnon ꝓpter hoc
non receſſit hoc ab oꝛiente aut appꝛo pin/
quaui etiam occidenti. Similit᷑ neq; ecõ

ab huiuſmodi erroꝛe non lon⸗
ge eſt ille ꝗ poſuit tria pꝛedicamẽ
ta ⁊ tria genera reruʒ videlicet na
turalia moꝛalia vei ciuilia et rationalialet
de rationabilibus quidem ſi ſolos ſermo

nes vocauerũt rationalia nihil piculi vel

periculoſi erroꝛis habuit opinio eoꝛũ niſt
ſoꝛte ante iĩ illã declinauerint iſaniã vt idẽ
delirarent de vocibus ꝙ pꝛedicti erronei
de veris et falſis et hmoi. Huiuſmodi em̃
erroꝛes videlicet qð dicebatur voces fuiſ-
ſe ab eterno et eternos aliarũq; falſiſſima

rũ inſaniarũ circa hecvbi nõ latet te quã,

ta fuerit ignoꝛãtia eoꝝ in rebꝰ naturalibꝰ
et quãta imbecillitas intellectus eoꝛum et
in hüs rebus in quibꝰexercitatos ſe autũ
nabunt ⁊ de quarũ ſapientia ſe iactabant
Hhoꝛum vero deſtructio facillima ẽ tibi ex

am quia oꝛatiões de pᷣterito ⁊ de futuro

bus aut ſignificatis. Sicut neq; ip̃averba

eſtem etuitc eriurem vnã ſignificãt vide
licet eſſe vel entitatẽ ⁊ diſputat ⁊ diſputa⸗

uit er diſoutabit nõ ſignificat niſi diſputa
tionẽ licet modis vars. quemadmoduʒ

ipſa diſputatio cum eſt pꝛeſens et cum eſt

Jutura et cum erit pꝛeterita non aliud eſt

aut aliajres autem ſunt ea que ſciuntur in
dubitanterjet ea que ſignificatunet ea que
appꝛehendũtur. In oibus ſcientijs de re⸗
dus agit᷑ illarũ ⁊ in omnibꝰ querit᷑ vl eſſe
rerũ vel diſpoſitiones earũ ꝓpᷣe ſiue paſ⸗
ſiones. Scientie igit᷑ oẽs de rebus ſunt et

— — —

creatoꝛ etiaʒ dicit᷑ ſciens. Sicut ⁊ reuera ẽ

pterita pᷣſentia et futura ⁊ hec nõ ſunt niſi

res. Illa em̃ qᷓ ii vocãt enunciabilia affir
mabilia ſeʒ ⁊ negabilia vera et falſa ſcõm

cxxxiiij

erroꝛem eoꝛũ ſunt ſemꝑſt ideo necpᷣ terita

ſunt que ppetuo manẽt nec futura cum ſꝑ
fuerint ᷣm eos nec pᷣſentia cũ eoꝝ eẽt tpᷣs
pᷣſens nõ limitet aut meſuret. Reſponde⸗
bo aut ĩ ꝓrimo ad ea que ꝓ erroꝛe hmõi
facere vident ⁊ eidẽ dediſſe occaſionẽ.Di
cam igr nõ ſolũ ꝙ veritas habet hicetq;
alibi declaratũ ꝑ me tibi eſt videlicet in ᷣ
ma parte tractatus de vniuerſo ⁊ etiã in pᷣ
ma ꝑte hmõi ſcientie ſapiẽtialis.videlicet
ꝙ ipe ſolus et eternus ẽ ab eterno ⁊ ipᷣe
nouit ab eterno ⁊ vidit et videt intuitu vi
gilatiſſimo vt dixi tibi in pᷣcedentibꝰ oĩa qᷓ
lam pᷣterierunt et que futura ſunt et ꝗᷓ pꝛe
ſentia ſunt.et hic eſt ſermo fidei comunis
atq; veridice qui iam ꝓeclaratus eſt tibi ſi
cut audiuiſti ſcientia eius ⁊ pꝛouidẽtia flia
xus ſunt cui ſubeſt tota ſeries ſeculoꝛum⁊
vniuerſi curſus eoꝛũ immutabilis ẽ᷑.⁊ om
nino pᷣnominate duplicitates ſtatuũ nom
habẽt locũ vllo modoꝝ apð ipᷣm/⁊ vides
ex hijs q̃liter et quã ob cauſaʒ ſciuit aliꝗd
qð tamẽ nõ poteſt ſciuiſſe et qualiter ĩ no
bis nõ eſt poſſibile quoniã nõ ẽ vna nue⸗
ro ſcientia actualis et per ſe apud nos din
oꝛũ contrarioꝛũ alterius poſt alterũ/⁊ qm̃
nõ eſt poſſibile apud nos vt aliquis ſciat
aliquid qð poſſit non ſcire niſi per aliquã
mutationẽ quas dixi⁊ ideo nemo noſtrũ
poteſt aliquid ſcire ſcientia hmoõi qð poſ⸗
ſibile ſit poſtmodũ ipſum non ſciuiſſe pꝛo
pter mutationes quas dixi tibi et dualita

tem ſcientiaruʒ de duobus oppoſitis. Its

creatoꝛe vero propter dictam mutabilita⸗
tem ipᷣius et vnitatem ac ſin gularitatẽ ſci⸗

entie ipinsyt autem euidenter videas qiᷣ

ico intende in exemplum quod pono ti

bi de rebus que ſunt apud nos/t ſi poſitũ

inter me et te ꝙ aliquis homo pᷣus omni
bus alijs locuturus ẽ mihi et ſit nomẽ ipᷣi⸗
us a. Dico igit quia a.nomen ẽ cuiuſdam
ex hoĩbus videlicet illiꝰꝗ pᷣmo locuturus
emnhi voſſbile tamen ẽ ipᷣm a.nũqß fuiſ⸗
ſe nomẽ illius ⁊ hoc ẽ quoniã poſſibile eſt
ꝙ alius pᷣus mihi loquat᷑.Ql ſi eẽt vide⸗
licet vt aliꝰpᷣmo mihi boqueret᷑ a.eſſet no
mẽ illiꝰ nõ aũt pᷣoꝛis.Eodẽ mõ ſi demon⸗
ſuerlillu ad intellectũ ⁊ dixerim iſte
hõ loquet᷑ mihi pᷣus poſſibile erii ꝑ eqdeʒ
viam me nõ demõſtraſſe illũ qm̃ ſi aliꝰ ẽ
mihi pᷣmo locuturus quod vitq; eẽ ppC ma
nifeſtũ ꝙ illũ demõſtraui ſecũdu ſcʒ. ma
