re ſtatum huiuſmõi ſpirituuʒ. Subſtacie

eniʒ abſtracte om̃es que immunes ſunta

coꝛruptione vicioꝛum et peccatoꝛuʒ ex ne⸗
ceſſitate in ſtatu ſunt felicitatis et beatitu⸗
dinis. Cum enim immunes ſint per oem

moduʒ a culpis. Immunes ſunt ex necef
ſitate et a penis que cauſa culparum iero

gantur dei altiſſimi iuſticia et iudicio. u
autẽ abſtracte ſint a materus paſſibilibꝰ
videlicet coꝛpoꝛibus immunes ſunt exne
ceſſitate a penis que comitantur paſſbili
tatem coꝛpoꝛum vel potius ſequũtur qre
nullo genere penaꝝ affligut.qa igit nihil
eſt ꝙ diuidat inter ipᷣas ⁊ creatoꝛe nibi⸗

èòMDU

gitlonci
cinoſtat
popee ſece
Natmenol
ſencreato
ſbigviabe
Thoceſtqr
cioplunag
wodonren
lenluamne
nonone
endMoe
imnurroann
Glivdltecea
eleuan
edekunn
ſcnzoeiobe
Glecebea
Centumne
Pmnrvet⸗
Niucnisodn
Moivigiscct
Usincdüner
lnaſnac
Wlsideda
ngkfane
Clensſtom
linommede
ulis Qus
os e eua
Nlcano,
aligglsculnc
inis oſte

=
=ẽ
= „
t—

nin Ge

e
SE

—= = =
= S=
= —
—
S= S
— —

E
=
=–
S
S-
☛S
E☚.-

eoſng
Secclſtie
nigegi
Niiſti De!
en rinor
ia Uernan
entesnnien
arenenn
no iccg
inene nchi⸗

etea idtl

rnugecriit
czebonn
Wisnoinus
chatinan
ſammmücs
bdepola
woaiinſe
cui eku/
gaumtd
ihphuunin
n mnuifiti
nsemmnch,
Penit n

ꝙ abſcondit faciẽ eius.q̃ eſt in vltimitate
luminoſitat et pulchꝛitudinis ab eis qua
pꝛopter neceſſe ẽ eos videre abſq; vllo im
pedimento luminoſitatem et pulchꝛitudi
nem creatoꝛis. Jam autem patefactũ eſt
tibi quia hec ẽ gloꝛia virtutis intellectiue
⁊ boc eſt quonia ipa eſt plenitudo ſeu pfe
ctio vlima poſſibilitatis ipius Juxta buc

modum neceſſe eſt eos ſe habere ſᷣm vᷣtu

tem ſuam nobilem motiuaã que eſt volun

tas vel amoꝛ ad bonitatem ſiue ſuauita-
tem creatoꝛis quare quemadmoduʒ irra

diantur? delectantur luminoſitate ⁊ pul/
chꝛitudine creatoꝛis qᷓntum ad vim ſuam

intellectiuam. Sic neceſſe eſt vt implean
tur et delectentur bonitate ipᷣius delecta⸗
tione qᷓ merito beatitudo dicat᷑.hec autẽ

eſt que ſola beatitudinis nomine digna ẽ

que in vltimitate elongatiõis longe facit
ab omni moleſtia et implet in vltimitate
plenitudinis obtinentem. Ulumitas aũt

plenitudinis eſt que nibil omnino vacui⸗
tatis incõtinenter relinquit deſideriuʒ au

tem ⁊ ſignũ eſt et effectus vacuitatis ſpiri
tualis id ẽ vacuitatis coꝛdis.quemadmo

dum ad fames et ſignum eſt et effectꝰ vo⸗/

cuitatis ſtomachi ſiue ventris. Et genera
liter omne deſideriũ et fames et ſitis ẽ ſpi
ritualis.Quare omnes ſpiritus abſtracti
quos vel peccatum non obtenebꝛauit vł
malicia nõ coꝛruimpit in felicitate ſuntvel

naturalis cuiuſdam beatitudinis que eſt

vltimitas perfectionis in huiuſmodi ſub
ſtancus vel in felicitate gloꝛie que ẽ incõ/
parabiliter ꝑfectio nobilioꝛ et plenitudo
deſiderioꝛum cumulatione alq; iocũdioꝛ

Et dicũt ſapientes xpᷣianoꝝ ꝙ beatitudi-

nem pꝛioꝛem naturalem habueruntom/
nes abſtracti ſpũs anteq; malicia peruer

terentur ei caderent illi qui vocantur ma⸗

ligni ſpiritus. Secunda vero que ꝓpꝛia
nominatione gloꝛia vocatlur collata ẽ in

bomitate ſua naturali perſiſtenubus que
bonitas et beatitudo magna eſt⁊ pfectio
multe pulchꝛitudinis et deſiderabilis ſua
uitatis q pauca cõſideratione atq; leuiſ⸗
ſima tibi videre facile eſt. Cu ergo dilige/
ter attende iſtas duas perfectiones ⁊ vlti
mitates oꝛdinũ ſuarum quas nominani
ribi. Similiter ⁊ duas viſiones diuine lu

minoſitatis et pulchꝛitudiuis. Non enim

duhbitandum eſt quin huiuſmodi ſubſta⸗
cus fuerit naturalis dei cognitio magna?

lucida anteq; quidem eoꝛum ꝓpꝛia mali

ſpiritus ad conſulendum eis.

1 I

cia depꝛauati caderentet pꝛopter boc hu

iuſmodi cognitionem viſionem dixi. Ex

hijs igitur maniſeſtum eſt. nullum huiui
modli ſpirituũ deſcendere vel ad loca vel
ad ſtatuas in quibus miſſi ſint deſcende⸗/
re inq; ſponte vei volũtate ſua. Quis au
tem dubitat quin exiliũ et carcer miſeros
eos faciat qui inuiti tenentur in illis Nul

lus etia dubitat quin regio iſta terreſtris
exilium ſit ad patrie celeſtis operationeʒz.
imagines vo ſpiritibus in eis recluns v
ip̃i putant carceres eſſe certiſſimum eſt. ſi

inuiti in eis teneantur. Manifeſtu igi
tur eſt ex hijs quia non pꝛopꝛia voluntate

deſcendunt in iſtos carceres et exiliũ.de⸗
ſerta et quaſi ſpꝛeta ſelicitate in qua ſunt.
Oi ſi dixerit quia voluntarij delcendunrt

vt conſulant hominibus ꝓpter quid igi
expectant oꝛtum Saturni cum nõ magis
homines indigeant vtilibus et bonis cõö
ſilijs in illo tempoꝛe q; in alio. Ampie

us. Ad quid requiruntur huiuſmodiima
gines niſi quia ſaturnus magis ppicium

e exhibet ꝓpter imagines huiuſmodi.
ſi eſt fiunt igitur in venerationem ſaturni

et ita iam deueniſti ad ydolatriam ipins
que tam tibi deſtructa eſt. ita vt nulla de

vanitate et noxietate eiꝰ relicta ſit tibi du
bitatio. Amplius. ſi tanta eſt benigni⸗
tas ⁊ ꝓpiciatio Saturni in homines cur
tam paucos tanq; raros mittit huiummõi
ſi quot ymagines fieri poſſunt in oꝛtu eiꝰ
tot ſpiritꝰmittat Saturnus poterit igitut

fieri per multiplices imaginum huiuſmſo

di vt vel pauci vel nulli ſpiritus remane⸗
ant in celo eiuſdem. Amplius.aut ſuas
det ſpiritibus venire in huiuſmõi imagi-⸗
nes ſic patas aut cogit eos.ſi ſuadet.aut
ſcienter igitur acquieſcunt ei.aut ignoꝛan
ter. Si ſcienter hoc eſt ſciunt ꝙ ſuadet

eis ſubiire exiliuʒ et intrare carcerem qua

liter igitur acquieſcunt ei niſi.quia ſtul⸗
tiſſimi ſunt imo dementes.Stulti autem
et boni ſimul eſſe non poſſunt et młto mi
nus beati q̃liter mali ſimul ⁊ miſeri ſunt.
tales autem ſpiritus et vulgos vocat dya
bolos atq; demonia peſſima. et greci ca⸗
codemones. De quibus conſtat ꝙ non
ad conſulendam hominibus appꝛopin⸗
quant ipſis ſed vero ignoꝛant q; noxia ſi
eis huiuſmodi ſuaſio Saturni.hoc eſt fri
uoluz cũ tante tenebꝛoſitat ignoꝛatia vix
etiam ſtultiſſimos homies cadere poſſit.

Pars pꝛima de vniuero

Scõm hoc et ipſe.Saturnus ſi in eadem
ignoꝛantia eſt ſtultuſimus eſt. Si vo ſcit
tam noxium eẽ ꝙ eis ſuadet deceptoꝛ eſt
eoꝛum et ꝓditoꝛ peſſimus Oſi dixerit qꝛ
cogit eas tunc tyrannidem violentiam ex
ercet in eos et cogit ip̃os vt miſeri fiant.q̃
ꝓpter ⁊ ipᷣe maligniſſimus et ideo miſer/
rimus quare de celo cum malignis ſpiriti
bus detrudendus.et ab optimo creatoꝛe
atq; iuſtiſſimo in eodem nullatenus ſuſti
nendus. Amp̃. Spiritus huiuſmoõi oꝛ
dine et iure naturali ionge nobilioꝛes ſũt

atq; ſublimioꝛes omnibus coꝛropeis ſub

ſtancijs quare nullomõ ſubdite eis natu
raliter. Nõ habet igitur ſtella ſaturni po

tleſtatem in huiuſmoi ſpintus.⁊ ideo nec

coactioneʒ neq; cohertionem in eos. Ot
ſi dixerit ꝗa nõ ſtelila Saturni cogit eos.

fed ſpiritus qui pꝛeeſt ſtelle et toti celo eiꝰ

et omnibus ſpiritibus qui in eodem ſunt

aut igitur ipᷣi mali ſunt qui rebellant pꝛin

api ſuo volentes e i obedire ſpontanei cũ
adhuc naturali ſubiectiõe teneantur aut
ipᷣe malus qui imperat qð non debet.Si
eniʒ inperat qð debet mali ſunt qui non
niſi inuiti ei obediũt.Si vero imperat qð
non debet malus eſt ibe et abutens pace
ſua.quare auferenda fuit ei iam dudum
poteſtas illa.Si vero dixerit quia bonus
eſt ſpiritus ille et boniſubditi omnes ſpi/
ritus ⁊ libenter veniunt iuſſi in iſtam regi
onem. et in ymagines ſic eis pᷣparatas vt
cõſulant hominibus et aliter etiã eis ſᷣui⸗/
ant.Sed quis nõ ſuſpicetur eos eſſe ma⸗/
los et diuini cultꝰvaniſſimos ambitoꝛes.
quando ad ↄſulendũ hominibus niſi pᷣ/

us ſibi fabꝛicatis ymaginibus deſcendere

volunt quis nõ videat ꝙ huiuſmõi yma
ginum fabꝛicatio cultura ſi manikfeſta ſa

iurrin.
Momnia iſz que fiunt ꝑ ymagines
maligniſſima ſiant demonioꝛum aſtucia
NHbuiuſmõi igitur nihil aliud ti⸗

ligniſſima aſtucia demonioꝛu vt
gines deſcendere vt ad earũ fabꝛicationẽ
que reuera ydolatria eſt et ad obſeruanci
as cõſtellationũ ſub ꝗbus fabꝛicãde ſunt

eos inducant.hec autem oſſinia apte ver
Fanrmn ſeruitiũ ſtellarum ? ppter hoc co

equenter in oſſenſam creatoꝛis⁊ auerſio

—

bi opinanduʒ eſt niſi ꝙ iſta ẽma

uggerant hominibꝰ ſe in huiuſmõi yma

nem a cultura ipſius et veneratiõe. Jam

igilur multis experimentis cõpertũ eſt qe

rei videlic

huiuſmõi demonia velreſoluebant yma

gines ſuas vel cõfringebant ad pceptum
veroꝝ veri ac ſummi dei cultoꝛuʒ ⁊ fugie⸗

banta facie ipoꝝ niſi et maiici ſuam cla/
moꝛe valido publice cõfitebantur ppter

qð de tolo oꝛbe.exceptis quibuſdaʒ ban⸗
baris ꝑtibꝰ fugata ſunt et ydolatria exter
minata ⁊ intelligentes populi ſeductioes
eoꝝ receſſerunt ab eis reuerſi ad creatoꝛẽ
benedictum ſuſcipientes cultura veneraii
onis ipᷣius. In quo et facta ſunt illa mira

bilia ꝙ et demonijs impoꝛtabat ⁊ ab ho

minibus quos vexabat eoſdeʒ eijciebant
hoc igitur exemplũ debettibi ſufficere cuʒ
eis que audiuiſti ſimilibus de illuſioibꝰ
dDemonioꝛum in huiuſmõi et de mirabili
bus que malefici ⁊ decepti homines face
re credebaturꝑ virtutes ſtellarũ ⁊ ymagi

nes huiuſmodi. Similiteret de figurt qs
vocant in libꝛis ſuis anulos ſigilla.chara

cteres et ymagines planetarũ queymagi
nes nõ ſunt ſulitudines aliquoꝝ animali
um. ſed ſunt quidẽ characteres.hijs autẽ

quattuoꝛ generibus tantas virtutes attri

buũt vt ꝓpter eas totã ſcienti ſtellarũ cre
dentur eẽ inuentam. Jam auiẽ expediui?
me et te in alio tractatu et dedlaraui quia

nulla eſt virtus verboꝝ aurcharacterũ pꝓ

de hbis.
—– Deoeinferrrro.
Aum igitur puenit adhuc rationa/

ut ipᷣi opinati ſunl⁊ hoc credo fufſicere tibi

et ꝙ quindecim ſunt partes iſte
ſiue coꝛpa magna ex ꝗbus cõſtitutũvide
tur vniuerſum iſtud videlicet celoꝝ quos
nominaui et numeraui tibi elemẽta quat

tuoꝛ et coꝛpus qð ꝓpheta vocauit aquas
qꝓue ſup celos ſunt qð celũ aquenʒ⁊ aque
am regione quidẽ nominant potius quis

ex aquis que ſuꝑ octo mobiles celos erat
factum.qᷓ; ex veritate ſubſtacie ſue licq lex
hebꝛeoꝛũ de eius generatiõe vel factione
taceat ſicut de generatione aeris et ignis
⁊ iam dedi ſuper hoc cauſam. quonia no

erat intentio pphete neq; officiũ ꝓphera
ri eruditis ⁊ ſapientibus ſed magt ſimpli

ci ac nuda veritate cõmunitatẽ populi he
bꝛeoꝝ inſtrueret᷑ et de hijs que populum

illum ad ſuſceptionẽ legis quã ad eũ fere
bat et diuini cultus inſtrueret. Oè autem
piholomeus poſuit ꝗbuſdam ſtellis fitis
motũ pꝛopꝛiũ ad ſucceſſionẽ ſignoꝝ duo

tio inueſtigatiõis iſtius q inueſti⸗
ui hactenꝰ ptes vniuerſi coꝛpo⸗

cünerſup
caſtneil
feuoluentee
aani;ſipen
Muplonte
hisedin
Ponaieſcze⸗
Cunofte
loſenenirt
audiſen
Nonenipui
ſſnloual
Oublol
NMui
ſvunef

Llugti
lssip

Gpfußnn
itboninie
twrunlton
Eignonene
algicens⸗
ndoglgi
Ngsfelne
nvern
Woccuen
Patcicnn
gülount
ſüningn
ſuoeſſere
kerbasit
ſeneenun
ninordiſtan
mncaperan
libacng
Pemdlhrn
laiſe
llptici
luinis
liunivie
lutitnen
Uünmunfn

nmübasdelt

Miee

rng
untuiſ
lsnizig⸗
e
dingier⸗

Ece

unn
shüſinint
un ſnanu
neroanki

am &

Fo.

decim et ſuꝑ polos circuli ſignoꝛũ cogit ex
neceſſitate illu ponerevł celuũ hũc ſiue oꝛbẽ·
reuoluentẽ eas vl celos plłes iuxta numen
eanq; ſi ven ẽ neceſſe eſt magna mũdi coꝛ

poꝛa plura eſſe. Inueſtigare autem et de

his que dirxi tibi et de hoc ſermone. OPto/
lomei vſq; ad verum et certum etad mo/
dum difficile eſt mibi ⁊ longe eſt ab inten

tione mea in hoc tractatu ſufficiat ergo ti

bi audiuiſſe a me de hüs rebus ea que co
uenientioꝛa ſunt intentioni ꝓphetice v ve
riſimilioꝛa et foꝛſitan verioꝛa.

„ —„

Stabilitio loci .

ctiones hominũ a vicus ſuis ⁊ peruerſita

veritas felicitatis animarum bumanarũ

quare et veritas miſerie earundem erpꝛo
prer hoc cum locũ habeat certũ ⁊ pꝛopꝛiũ
vera felicitas earũ neceſſe eſt verũ et pꝛo/

pꝛiũ locum habere veram miſeriam ipſa

ru. quia igitur locus ſupꝛemꝰ declarat⸗ ẽ

eſt vt locus infimus ſit locus ꝓpꝛius vere

milſerie earundem. Non enim debet eſſe
minoꝛ diſtantia inter veraʒ felicitatẽ illa⸗
rum.et veram miſeriam earundem q; in
ter loca congruentia huiuſmodi ſtatibus
ipᷣarũ. Maxima autem diſtantia nõ ſolũ
localis e inter ſupꝛemũ et infimu.ſed eriãs
multipliciũ cõtrariarũ diſpoſitionũ qᷓles
ſunt ſup̃mitas ⁊ ifinitas amplitudo ⁊ an
guſtia luminoſitas et tenebꝛoſitas. Sta/
bilitas inquietudo ⁊ młta alia. Infimũ

autem vniuerſi coꝛpoꝛis mediũ terre ẽ qdᷣ

eluiam coꝛterre nomina᷑. Ampliꝰ. Cñũ
inueniatur in vniuerſo vera felicitas ani⸗
marũ humanarum et pꝛopᷣus locus eius
videlic; ſumus quẽ celũ empireum tam
frequeter nominari audiſti. Similiter in/
ueniatur in eodẽ vniuerſo medius ſtatus

ve fellcitatſ et ve miſerie et quaſi mixtꝰ ex
ambobus et hic eſt ſtatus in quo ſumus.
Similiter et locus eiꝰ ꝓpᷣus habitatio ſcʒ
ſuꝑ terram in qua moꝛamur. Inuenietur
igitur in eodeʒ vniuerſo vera niiſerie ani⸗
marũ humanarũ locus eius ꝓpꝛius pꝛo⸗

i vocatur infernus.
Elinquitur ergo mihi poſt hoc cõ
tinuare ſermonem et ſtabilire lo⸗
cum qui vocatur infernus quoni/
roꝛes circa ipᷣm noxij et impediẽtes coꝛre⸗

te moꝛum ſuoꝛum.quare manifeſtũ eſt in
zeſtigationem eius atq; ſtabilitionẽ eſſe
ip̃ᷣius euidentis eſſe vtilitatis ad ea que p
Dico igr quia iam claruit tibi ex aliſ5

poꝛtionabiliter ꝓut poſſibile eſt ab alijs
remotus ⁊ hee quidem rationes pene na

urales eſſe videntur. Tercia vo ratio ſi-

militer naturalis videri po teſt cum enim
vninerſum velut domus quedam ſit crea
toꝛis qui eſt dominus omniũ leculoꝛzum.
et rex ac rectoꝛ vmuerſi neceſſe ẽ vt vomꝰ2
eius completa ſu totalitate partiũ ſuaru?ʒ
et opoꝛtunata ſufſicientia congruentium
officinarũ. cum vero nõ dubitas ; neceſ
ſarius ſit carcer in omni rega li palacio atlʒ
habitatione pᷣſertim vbi tanta multitudo
latronum etiam et alioꝛum iuſticiandoꝝ
Almplius. Nulla eſt ciuitas oꝛdinata
cui bonus rex pꝛeſideat et bono magiſtra
tu regatur que non habeat locum exereæ
de iuſticie. Cum igitur certum ſit ⁊ omniũ
phyloſophoꝝ conſenſione firmatum vni
uerſum ſeu mundũ eſſe ciuitateʒ dei alti /
ſimi in qua ciues ſunt homines et angeli.
hic omnis eſt vniuerſe ſubſtãcie ſpiriuua
les abſtracte exceptis demonibus maliæ
qui ſcõm ſtatum malicie ſue.⁊ etiam locũ
quem nunc habent et queʒ babituri ſunt
iuxta fidem et doctrinam chꝛiſtianam no

.

ciues ſed exules reputandi ſunt quare ne

ceſſe eſt hanc ciuitatem que deo altiſſimo

rectoꝛe ⁊ rege regitur 1 magiſtratui ab eo

inſtituto locum habere vniuerſalẽ cõmu

nem et appꝛopᷣatum exercende diuine iu⸗
ſticie. eius inq; iuſticie que ꝓcedit ex vni/
uerſali eiuſdem iudicio.ꝙ tibi ſtabilietur
in ſequentibus videlicet in capitulo de re
nouatione vniuerſi. et hic eſt locus quem
infernum intelligunt tres leges comunes
Aimplius. Cum locum ꝓpꝛium et de⸗
terminatum habeant remuneratioes eiꝰ
7 pꝛemia perennes ? perennia neceſſe eſt
vt locum ꝓpꝛiũ vindicte eiuſdem pꝑpetue-
quarũ ppetuitas tibi in alis patefacta eſft
etiam ſtabilita. Amwli⸗. Kum inueni⸗
atur pura felicitas animarũhumanaſum

et inueniatur eiſdem pura miſeria neceſſe

eſt vt et huiuſmõi miſerie ſit locus ꝓpꝛiꝰ

Iſta autem habitatio in qua ſumus non

eſt congruens pure milerie vllo modoꝛũ.
habitantes delectantur. et licet per modi⸗
atq; deliniuſt. pura aũt miſeria nec vera
nec pura eſt niſi ſit vniuerſalis.quare ne⸗
ceſſe eſt locum eius ꝓpꝛium non ſolũ ni⸗
bil habere oy delectare poſſet aut aliqua⸗
tenus delinire ſeu demulcere inpahitines H

cum et lucem habeat et multa alia quein

Pars pꝛima d

imo quicquid habet locus huiuſmõi toꝛ⸗
queat illos et aliquid miſerie ingerat illis
Almß. ſicut locus pure ac vere vniner
ſalis felicitatis nihil habet ꝙ nõ addat fe
licitati aut gloꝛie inhabitantiũ ipᷣum. Sic
neceſſe eſt vt ꝓpꝛius locus pure ac ve vni
nerſaliſq; miſerie. nihil habeat ꝙ nõ ad/
dat miſerie.et ignominia detentoꝝ i eadẽ
Amßp.ſicut poſſeſſoꝛes pᷣnominate fe/
licitatis nõ ſoluũ longe ſunt ab hominibꝰ
malis.ſed etiã cumulati ſunt plenitudine
bonoꝝ.que deſiderari ꝑmittit et de qbus
gaudere poſſeſſoꝛes ſuos patit huiuſmmo
i felicitas. Sic neceſſe eſt pꝛefate miſerie
addictos nõ ſolũ longe eſſe ab hoibꝰ bo⸗
nis que miſeriam huiuſmõi vel tempoꝛa
re vel lenire vel minuere poſſint.ſed etiaʒ
affligi omnibus malis vt nihil in inferno
vacet a toꝛmento eoꝝ qui creatoꝛi placere
et ſeruire recuſauerunt.Cuiuſmodi auteʒ
coꝛpa habeat infernꝰvidelicet cuiuſmodi
ignem. hoc em̃ manifeſte ſenſerunt qcun⸗
q; de eo recte ſenſerũt et tres leges in hbo
manifeſte conueniũt. Cuiuſmodi vero ſi
ignis ille.et qualiter cruciaturus animas
nõ ſolũ coꝛꝑa.et ipᷣa coꝛꝑa abſq; ↄſumpti
one etan alia coꝛpa ſint ibi et q̃ ſint illa al
teriꝰ ẽ inueſtigatõis.Et ꝓpter hoc creatoꝛ
bñdictus dedit exemplu huinſmõi mira⸗
biliũ. creans hic in ar ſcilieʒ habitatione
ignẽ.ꝗ abſq; leſione coꝛpoꝝ cruciat intol
lerabiliter animas appꝛopinquantiũ atʒ
tam gentiũ et dicit᷑ ignis ille eẽ in regno ſi
cilie vel ꝓpe illud vt totaliter admiratio ?
dubietas huiuſmodi hoĩm.qᷓ admirãtur
er credere nolũt.ꝙ ignis untick eoꝛpus ẽ
agere poſſit in ſpirituales ſubſtacias quo
rũ admiratio nõ tam ridẽda ẽ qᷓ; iniania
reputada et hoc ẽ qm̃ in ſemetipᷣis et iugit
ſentiũt ⁊ ĩ alijs videt. Sentiũt ei animas
ſuas pati ab igne & ꝑ coꝛꝑa fua vt dicunt
⁊ affligi eas no doloꝛe ↄpaſſionis ſed ipᷣo
crucigatu veriſſime paſſionis ⁊ multum di
ſtat alter ab altero nec poſſũt vlio modo
negare ꝗn caro paciat᷑ leſionẽ ab igne ſci
licet vſtionẽ aut ↄſumptionẽæ hoc paiam
⁊ manifeſte confiteturomnis anima vide
licet ſe dolere ſe affligere.ſen cruciari ab
igne.nec vllo mõ dicit animæ eipᷣaʒ intel
ligẽs aut cognoſeens ſe cõſumi ab igne æ
diſſolui eſſencialiter licet dicat ſe ardere ꝓ
plervehementẽ ſenſũ caloꝛis. Si ergo per
coꝛpus in quo ẽ. ita cruciat aia hũana ab
igne iſto ꝗ ẽ apud nos quãtofoꝛtiꝰab illo

evniuer/ſo

infernali ꝗ incõꝑpabiliter maioꝛ? ẽ foꝛtitus
dinis.Q⁊ ſi dixerit qꝛ hoc ẽ ꝑ coꝛpꝰ.ſʒ nõ i,⸗
mediate patit ab igne. Rñdeo q: hocnõö
ẽ niſi ꝑ coꝛpꝰ.iam inflamatũ ab ignevelꝑ
ſpiritus ꝗ indubitãter coꝛꝑa ſunt inflama
tas ad hoc igr deducit eos iſta cõcinato.

vt a ſuo coꝛpe ſed inflamato vel a medijs

ſpiritibus inflamatꝭ paciaf aĩa exiſtes in
coꝛꝑe q̃re imediate patitur ab ipᷣo igne vii

delicet ꝗ in coꝛꝑe eiꝰ inflamato ẽæ in ſpiri
tibus. Inter ſpiritus eĩ illos ſiue ignẽ qͥ in
eis ẽ aut ardoꝛẽ et animã ipᷣam nihilẽ me
diũ. Nõ mirẽtur igr de cetero neq; ambi⸗
gant anime hũane ſe poſſe pati ab igneil
lo ꝗ longe foꝛtioꝛis ẽ vᷣtui᷑ igne qui apud

nos ẽ viſibiliter ⁊ ab iſto viſibili ſe ta,z uu
re et dire ſentiant cruciari. Audies autẽꝑp
me alia ſuꝑ queſtione iſta ſi de ſtatu ani⸗
marũ poſt coꝛpoꝛa ⁊ ð ſtatu coꝛpon reno
uatoꝝ pꝑ rationẽ q́les in inferno futuri ſũt

poſt vniuerſale dei iudiciũ tractare ⁊ ſci-⸗
bere mihi deus donauerit. Recurrůt igit
anime huane ſup iſta queſtione veritatẽ

ignoꝛates ad ſenſum ꝓpꝛiũ. Senſu em̃in

digẽt ꝓculdubio ꝗ ſuꝑ hac re dubitantet

etia pena nõ minꝰ indigẽt qre ſenſu ſimul
et pena tollet hmõi dubitatio ab eis.
Stabilitio ameniſſimi loci ꝗ vocatur
paradyſus terreſffrftis..
Oſt hec incipiaʒ loqui de parad-

£ .

ſo terreſtri quẽ plantaſſe deuð ab

ſtat᷑ aũt ⁊ eiꝰ eẽ vel eſſenciã q̃ttuoꝛ noliſſi/

ma flumĩa.videlʒ geon.ꝗ nũc nylus dicit

Scðm phyſon quẽ nũc garigen homies
appellant᷑.Ligris et eufrates ꝗ antiq no
mina ſoli retinuerũt. Atteſtant aũt ipi eẽ
paradyſi ꝑ hoc ⁊ indicat ipᷣm eſſe ꝑ hoc
oꝛtus eoꝝ nec ex maribꝰ nec ex fontibꝰ to

tius nr̃e babitationis inuenitur eẽ.⁊ labo
ratũ ẽ ab antiꝗs ⁊ regibꝰ egypti ⁊ etia oꝛi

entalibꝰinueſtigatiõe oꝛtanili qui necdũ

lũ inuentũ ẽ ꝙ ab extremis ſinibꝰ oꝛienꝰ

tis fluũt.ad quos non patet acceſſus hoĩ

bus.qᷓre maniſeſtũ ẽ oꝛtũ eoꝝ nõ innotu⸗
iſſe homibꝰ adhuc nõ niſip pᷣmos paren
tes totius hũani generis adam videlicj v

euã vxoꝛeʒ eius.quos ibi fuiſſe tres leges

euidẽter teſtantur aut ꝑ ſpiritũ ꝓphecie a

in icio vład oꝛientẽ legis hebꝛeonꝛ
atoꝛ eundẽq; ꝓpheta apꝑte dixit.Sũt eti
am de eo narrationes hyſtoꝛiagraphoꝛu
ſ ⁊ teſtimonia exꝑimẽtatoꝝ ꝗ eũ ſe vidiſ /
ſe teſtati ſunt et poſteris crediderũt.Atte

ſtlecel

otoon

eiatebft
ſdenͤc
Muureſch
gibusonen
ſoalchper
ſchosten
Etoenen
noniente
Huungun
Ouromenian
heueni
nmuobt
Kenehnp⸗
rgmnid
nirintulu
Knedan
Cbinceabie
Gisſpin
ſineiunn
ſtaeiseing
ſgindean
icüändvi⸗
Mahorin
Nenanae
nglioeſt
lißgiic
iſalnan
jene
ſine On
ulnoui
uzciyn⸗
ktpönin

ierninie
urtit
Niohgſeing
ſeosſtinn
fananſta
Nagtiutin
Danmede
einfananen,
Seillosſag,
nimini
Ydecaedgt
ſepeſeſeit
eumt
Wiſtonnet
Nneiſtietn
1öſanc
esauf
Aindidinidr
onanen Nr
itn gutint
un ppei da
upbane
nalgalqſeod
öidabianet
neniſmni
iiganin
Acimnils

.

quo et ꝑ quẽ ꝓphete hebꝛeoy et legiſlato

ri fuiſſe creditur reuelatũ. Si ꝗs autẽvelit
credere byſtoꝛiographis et maxime hus
q̃ de mũdi mirabilibus et velut hyſtoꝛiaʒ

nature ſcpᷣſerũt nõ mirabitur in extremis

ptibus oꝛientis regionẽ eẽ tante amenita
lis atq; vernatie.vt oꝛtus voluptatis ⁊ pa

radyſus terreſtris a lanto ꝓpheta.et legil
0

latoꝛe merito ſic vocata cuʒ regionẽ ſodo
moꝛũ ante ſubuerſionẽ ills famoſam ciui
tatum que in ea erat paradyſuʒ vocare ꝓ
pter amenitatẽ eiuſde atq; felicitatem nõ

dubitauerit. Sed ⁊ ſi quis attendat ea qᷓ

narrantur ab hyſtoꝛiographis ⁊ hyſtoꝛie
nature deſcriptoꝛibus de amenitate et fer
uilitate quarũdã regionũ et locoꝛũ que in
maioꝛi india ſunt nobilitatẽ etiã arboꝝ et
fructuũ herbarũ etiã ⁊ arbuſtoꝝ nõ repu⸗
tabit incredibile qcquid vel a ꝓpheta vel

ab alijs ſapiẽtibus dictũ ẽ. Si em̃ vt aliꝗ

ſeripſerũt tanta temperies tantaq; cleme
tia aeris ẽ in ptibus illis in die ⁊ tanta ter
re vt ita dicam nobilitas quõ nõ veriſile
ẽ etiã nobilioꝛẽ eſſe regionẽ.a qua taʒ no
bilia flumina tam ſalubꝛes aque taʒ copi

oſe manare noſcũtur. Scientie quoq; na

turalis aſtroꝛũ ꝓfeſſoꝛes nõ tam ꝓbabi/

le q; etiã certũ hoc facile affirmarentur cũ

iſti ſolem dicant patrẽ eſſe vegetabiliũ illi
vᷣo Jouem temꝑatiſſimũ partibus illis pᷣ
ficiant. Quonia aũt huiuſmõi queſtione
quẽadmodũ ſi quereretur an yndia ſit vł
egyptus cũ paradyſum om̃is recte intelli⸗

gens eẽ nõ minoꝛis amplitudinis aut lati
udinis q; lota maioꝛ india vel egyptꝰ vt

pote totius hũani generis habitatoi pᷣmi
tus deputatã et ᷣmis hominibꝰ ade ſcʒ et
eue illuc introiuiſſet ad habitanduʒ et cõ
moꝛanduʒ aſſignata.quare ſicut abſq; vl
la dubitatiõe creditur maioꝛ yndiavł egy
ptus eẽ ꝑ aſſertionẽ narrantiũ ꝗ in eis fue
rũt vel eas viderũt vel habitatoꝛes earuʒ
vel qui ab hmõi narratoꝛibus audierunt
ſicet de paradyſo credendũ eſt ipᷣum eſſe.
Amplius. Iſta queſtio ꝓculdubio et

ſenſu indiget et pena.ad ſui determinati-

onem certiſſimã/Non ei ſcibile ẽ facile ni⸗

ſenſu paradiſũ eẽ. pena vero indiget quo

nia incredibile eẽ ſermonibꝰ tanti ꝓphe
te imo ſpiritui dei eiuſq; oꝛaculis ſcelꝰma
nifeſtiſſimũ ẽ et peccatũ in creatoꝛẽ grauiſ

ſimũ.ideoqʒ omi pena ignis et gladi ple⸗

ctendũ ⁊ exterminãdũ. Amp.nõ ẽ du/
biũ ꝗn famoſũ ſit paradyſũ eẽ famoſũ in

3

bus circa hec erroꝛes multas induxerũt ?
queſtiones plurimas reliquerũt.Quidaʒ

vliij

q́; famoſitate qͥ iam ex milibus annorũ ⁊

amplius illeſa omino iam durauit. fama

autẽ que vel falſa ẽ vel aliqd habetur fal

ſitatis ab opinione hominũ nõ ſolũ obli⸗

uione ſed etiã otraria opinione et certitu/
dine cadere conſueuit. D
Deſtructio erroꝛis quoꝛundã ponẽtiũ
paradyſum regionẽ eẽ a tota terra diſtan
le et vſq; ad lunarẽ circularem eleuatum
Piniones vo hominum bꝛeuis in
trellectus et pauce exercitatione in
rebus naturalibus et doctrinali⸗

nanq; dixerunt paradyſum regionem eti
am a tota terra que in medio celi ẽ. Sicut
alibi didiciſti longe tractu terre maris ae⸗
riſq; diſtantem et vſq; ad lunarẽ circuluʒ
eleuatam. Hoc autem nec natura patitur

necratio. pꝛimũ quia tantam molem aer
ſuſtinere nõ poſſet.quare ab initio ſue cre
ationis tam ingenti ponderoſitate coꝛru-

iſſet.et totam terram ac maria concuſiſſet

Aumpliꝰ. Iſta regio eẽt in igne elemẽ⸗

to totalitcr. Jam enim pateſacium eſt tibi
in hijs que pᷣceſſerunt quia ignis elemen/

tũ eſt inier aera et celum lune. Impoſſibi

le igitur eẽt ibi viuere vegerabilia qcnnq;

Ampliꝰ. Cerra illa ex neceſſitate inddu

ceret eclypſim tam lune q;ᷓ ſo lis ali maxi/
me in partibus oꝛientalibus quemadmo

dũ in extremis finibus armenie maioꝛt ⁊

indiemaioꝛis. Nihil autem adhuc audi-

tum eſt de huiuſmodi eclypſibus. Qi ſi

quis dixerit quia terra illa regio paradyſi
continua nõ eſt terre noſtre habitationis
ſed mare eſt intermedium vel aer.quali⸗
ter ergo illa quattuoꝛ flumina taʒ magna
veniunt ad terram noſtre habitationis p
mare enim tante latitlinis Z ꝓfundita⸗
tis non eſt poſſibilis tranſitus fluminibꝰ.

Si vo ger tm̃ eſt intermediꝰ. Neceſſe igit᷑

eſt terram noſtre habitatiõis aut ſub ipᷣa
regione paradyſi poſitam eſſe in parte vl
in toto aut pene contiguã eidem eẽ⁊ tunc
de terra noſtre habitationis videretur re
gio ila ꝙ nondũ eſt auditum. Si vo ſo⸗/

ſus aer eſt medius inter paradyſum illũ

tur cadere flumina illa ſuper terra noſtre
habitationis niñ valde modicus aer eſſʒ

reriget habitationis nõ poſſunt igi

medius. medius dico qui faciat diſtantia

latitudinis non altitudinis. Si vero con⸗

tigua vel continua eſt regio boradeſufe

Lars pꝛima de vniuer/ſo

habitationi non erit igitur foꝛma terre cũ
oñmnibus partibus ſuis terreſtribꝰ etma
rinis ſpica imo foꝛma eius eſſet oblonga

Zanm autem declaratum eſt tibi alibi ꝙ ſi

gura terre huiuſmõi eſt et adpuc etiaʒ ap

“ paret tibi per aſpectum in omni eclypſi lu⸗

ne.id em̃ qð obſcuratur de luna in omni

articulari eius eclipſi arcuale eſt hoc ẽ ar⸗
cu terminatum ex quo manifeſte apparet
vmbꝛam terre piramidem eſſe rotundam
AImpoſſibile autem eſt coꝛpus non ſperi⸗
cum iacere huiuſmõi vmbꝛam.quare ma

nilfkeſtũ eſt per hoc paradyſum terreſtrem

partem eſſe magna totius coꝛpis terre. er
eſſe in extremis finibus oꝛientis et eſt veri
ſimile ꝙ ipſe ſit extremitas terre a tꝑe oꝛi⸗
entis.

ra dyſus terreſtris.
Abet autez queſtiones multas ꝓ

aliud j
peꝛeſciret creatoꝛ ꝙ homines nõ erant ibi
moꝛaturi per diem integrum. Non videt
igitur creaſſe illum ꝓpter tam bꝛeuẽ mo/
rula habitatõis cui ergo vſui creauit ipᷣm
De alüs quideʒ animalibꝰ maniteſtũu eſt
quia cum eijciuntur de habitationibꝰ ſu⸗
is ſiue per venationem ſiue per aliam vi⸗
anm quia creatoꝛ ſubſtituit alia nec inueni
tur locus congruens habitationi anima/
lium.quẽ ipᷣe non repleat animalibus illi

congruentibus nõ reliquit igitur parady⸗

ſum nobiliſſimam regionem vacuam.
Ampuꝰ. poſt eiectionem et caſum an/
geloꝛum de celo empireo curauit ᷣm do⸗
ctrinam xpᷣianam reſtaurare ruinam illã
Et replere loca celi empirei q̃ vacua rema/
ſerant animabus anctis quomodo ergo
nõ ſimiliter fecit ir para dyſo terreſtri quo
modo cedendum eſt eũ voluiſſe tam no
bilem habuationem tam pꝛeclara opera
ſua lignoꝛum et fructuum ocioſa eẽ ⁊ hoc
perpeiua. Tu ergo debes aduertere quia
gquẽadmodum plato et platonici putaue⸗
runt infernum eſſe regionem iſtam gene⸗

rationis et coꝛruptiõis et poete in hocaſ-

ſenſerunt ꝓpter cauſas qua audies in ſe
quentibus Sic elyſeos campos et tempe
ſomniauerũt paradyſum quemadmodũ
eſſe terreſtrum. Ego autem dico hic quia

locus paradyſi non eſt habitatio congru

ens hominibus ꝓ ſtatu in quo mõ ſunt.

Pꝛopter quam cauſam creatus eſt pa,

pter quid creatus eſt. Si enim vt
eſſet habitatio hominum ꝓpter
im creatus eſſe non videtur cum

et hoc eſt quoniam delicie coꝛporalesvoi
de noxrie ſunt animabus humanis. Ine.⸗
bꝛiant enim illas et alienant a veritate er

rectitudine. et inducunt eas in oblinionẽ
creatoꝛis ⁊ illaqueant eos atq; captiuant

inducunt eas in ſeruitutem omnimode
coꝛruptionis. Contraria vo deliciarũ coꝛ
poꝛalium purificant atq; clarificant et ab
ſtringunt ab eis craſſitudinem atʒ rubigi
nem vicioꝛũ et mala:ũ paſſionuʒ quapio
pter vtilis eſt multipliciter animabus hu
manis habitatio reſꝑſa miſeris nec opoꝛ

moliciem complexionis ipſoꝛum et debili

tatem capitum eoꝛundem. Sic factum eſt
in toto genere hũano poſtq́; natura bua
na in adam et eius vxoꝛe coꝛrupta eſt ⁊in

firmata omnes coꝛpales delicie facte ſunt

eis in vinumvehementis inebꝛiationis ?
in augmentũ coꝛruptionis et egritudinis
in pꝛimis parentibus adam ſculicet ꝛvvo⸗
re eius.De hoc vᷣo ꝙ dicit quia debuitcre
atoꝛ benedictꝰ alios homines in parady
ſo ſubſtituere ſcilicet incoꝛruptos quibus

habitatio illa deliciarum congrueret. Re
ſpondeo quia melioꝛes et incoꝛruptiores
qᷓ; adam er vxoꝛem eius naturaliter fieri

non poterant quare veriſimile eſt ꝙ ide

de illis accideret ꝙ de adam et aius vxo⸗

re iam acciderat ⁊ per hanc viam iret res
in infinitũ Si vero dixerit quia poſſz eos

deus cuſtodire bonos et immaculatos.
Uerum vtiqʒ dicit ſed pꝛeelegit diuina ſa
pientia ⁊ bonuate.potius ex malis homi
num bona elicere qᷓ; mala illa eſſe om̃ino

nõ finem ex cauſis quas audies in tracta

tuſingulari de ꝓuidentia et cura ip̃ius ꝗ⸗
bus vniuerſum admyniſtrat et regit.De
hoc autem qð querit vt quid deus pꝛecla

ram illam habitationẽ nobiliſſima ligna
et fructus pꝛeſtantiſſimos ocioſa eſſe per

tet vel queratur a me ꝓpter quid ergo cre
atoꝛ ſapientiſſimus poſuit adam ⁊ vxoꝛẽ
eius in paradiſo deliciarum ſi delicie aso
noxie ſunt animabus humanis. Jam em
innui tibi quia delicie coꝛpales non pote-ꝛ-
rant pꝛedicla nocumenta. vel alia inferre
mentibus eoꝛuʒ ꝓpter puritatem et boni
tatem atq; foꝛtitudineʒ nature ipſoꝝ qu⸗
admodũ vides quia vinũ licet foꝛtiſſimii
quoſdam ex hominibus inebꝛiari nõ po
teſt ꝓpter bonitatem complexionisipoꝝ
bonamq; diſpoſitionem capitis eoꝛundẽ
quoſdam autem licet debiliſſimum et ad
modicuʒ ſumptum ſtatim inebꝛiat ꝓpter

uolut
nodoſun⸗
gnisſaliee
Nepernico
fauenſ
luslgnon
önsepen
oluupe
uuncenmn

horOrie⸗

Ptefurbe
ſteneſege
ſeenonss
ſmumet
ſiniſurſe
nprerio
Gualern
unaconeci
ſkeebeotn
Pteapersi
puoeanisd
utenaffi
walade
Nens
Gigtinrni
Noblesaa
Repomey
iubauein
cſſcutune
mialunn
nul
meſmmain

dasbeng
nenn,
Neosag⸗

Kündnmnz
üaſſonſe
Nlater nnn
uamiensn
e ppeerni
otoitaung

nejnaturene
4pini licett
nbus inebu
meompiem
u dedininn
nonisenn

nenmeu
–ò
wsonmn ,
etinnnt,

masu,
.
enam,

e o-

1 6
SNN

irtde

patria illa bereditas ablata eſt er miſerie

„ .

per hoc quia in hominibꝰin ſtatu in quo
modo ſunt et fnuerunt a tempoꝛe coꝛrupti/
onis ſcilicet pꝛioꝝꝛ parentum noxia valde
ac pernicioſa eſt paradyſi habitatio.mul⸗

ti autem ſunt vſus et vtilitates regionis il

lius lignoꝛumq; et fructuum eiuſdem. Et
pma et precipua vtilitas illoꝛum eſt. qua

vt poſſunt potentiam ſapientiam etboni

talem creatoꝛis inſinuant innuũt ⁊ loquũ
tur non quidemvocibus audibilibus ſed
ipᷣa veritate bonitatis pulchꝛitudinis ⁊ mi

rificentie ſue que cauſa eſt ⁊ finis commu

nis creationis omniuʒ. Secunda eſt com
plementum atq; perfectio vniuerſi coꝛpo⸗
rei tui ſi deeſſet multum detractũ eſſetnõ
ſolum perfectioni ipᷣius ſed etiam decoꝛi.

Sunt et alievtilitates ſicut eruditio homi

num er coꝛrectio oum enim audiunt ami
ſiſſe ſe habitationem tam nobilem et hoc
irrecuperabiliter et eruditi ex hoc debent

et ꝓuocari ad obedientiam creatorè 1 de

terreri a ſimilibus culpis illi ꝓpter qua

preſentis exilium irrogatum.OQ ſi dixerit
quia inutiliter creat ibi creatoꝛ fructus taʒ
nobiles cum non ſit qui comedat de eis.

Reſpondeo ei ꝗa nec de omnibus arbo⸗

ri bus que in habitatione noſtra ſunt fiũt
edificia vel vtenſilia nec de omnibus lapi
dibus qui ſunt in lapidicinis conſtruũtur
parietes aut turres aut ꝓpugnacula. Sʒ
et quanta multitudo eſt piſcium marino/
rum etfluuialium de quibus nemo veſci/
tur quot etia fere quas nemo venat᷑ quot

inſuper et quante copie auri et argenti ali
oꝛumq; metallorum ſunt in metalui fadi⸗

nis que inde non extrabuntur Nec tamẽ
ꝓpter hoc inutiliter omnia hic creauit al⸗
tiſſimus has enim copias et ſimiles crea⸗

nit iuxta diuicias bonitatis ſue et immen

ſitatem largitatis non iuxta menſura aua
ricie et cupiditatis hominũuũ aut etiam ne⸗
ceſſitatis. Cuius exemplum vnum eſt in
rege prediuite aut pꝛeclaro.qui non largi
tur munera ſua ſcõm merita vel neceſſita

tes recipientium ſed iuxta munificentiaz

principalem tanq; non attendens ſolum⸗
modo quãta et qualia meruerunt vł qua
tũ aut qualibus indigeant recipiẽtes.SGʒ
magis quanta ⁊ qualia deceat largiri ma
gniſicentiam ipius. Aliud exemplum eſt
de patrefamilias dapſili hoc autem ẽ lar

Zo in dapibus qui non atendit quata vt

petuo lunt. Jam in parte reſpondi tibi ſu

qualia comeſtituri ſint et innitati ſed qu

ta ⁊ qualia apponere qm̃ ſplendida meſa
deceat largitalem ipſiius. Lercium exem
plum eſt in fonte copioſo et abundanter

inundante cuiꝰaque non fluuntiuxta mèẽ

ſuram ſitis et poſſibilitatem habendi vel

hauriendi bibentium inde vel haurienti-

um. Quartũ exemplum eſt in ſole quinõ

lucet pꝛo capacitate oculoꝛum videntium
neq; eliam illis ſolis qui eum videre vet
intueri poſſunt.ſed irradiat ſuper om̃e il⸗

luminabile pꝛo copioſitate luminoſitatis

ſue. Quintum exemplum eſt in igne qui

non calefacit pꝛouidentia calefieri volen⸗

tium. imo iuxta foꝛtitudinem et virtutem
caloꝛis ſui. ꝓpter qð intendit et ignit etia
calefactibilia qous obuiauerit.
De ligno vite quod eſt creatum in me
dio paradyſi ſcilicet pꝛopter quid lignum

vite dicatur.·

Eligno vero vite queſtionem ha⸗
bet ꝓpter quid lignum vite dictũ

d

Qè ſi dixerit quis qꝛ hanc virtutem habẽt

omnes ſani cibi Reſpondeo quia reuera
ita eſt ſed ad modicum et ad tempus bꝛe⸗

ue.non autem imperpetuum lignuo vero
vite virtutemhabebat huiuſmodi vt etia
imperpetuumvitaʒ conſeruaret ex illo veſ
centium.Si eſſet diuine voluntatis bene

placitum vt tamdiu eſſent homines in pa
radyſo terreſtri.et ipſe exigentibus culpis

eoꝛum penam moꝛtis inferre eiſdem. vel
