nibus de armis atq; minutionibus de ſti
pendijs bellatõꝛũ aut de ipᷣis ſtipendian⸗
dis aut cõgregandis de machinis et ð co
piuᷣs in apparatũ belli colligẽdis ꝙ impe⸗
rfat aut conſiliat a ma vo bumana nibi
opatur in gubernatione coꝛpis niſi pᷣſenti

aliter et ibi ſolũmodo vbi ipᷣa pꝛeſens eſt

Q ſi dixerit ꝗa p ſpũũs etiaʒ ipᷣa opat᷑ qui

mouent neruos coꝛdas etiã alia ligamen
ta ⁊ per hoc mouent membꝛa. Uerũ vtiq;
Dicis. Sed nec ipᷣm ſenſum nec vitam nec

iößm motũ de quo loqueris opatur niſi p
flentia ſua et viribus ⁊ ipᷣa eii clamat ſi te
ſtimomio eiꝰ credere volueris in om̃i par-
re coꝛpis ſui niſi doloꝛ vel leſio fit hic letoꝛ
Hic do leo hic percutio: ⁊ ne foꝛte dicas qi
non paiitur ibi ip̃a anima. ſed ſolũ coꝛpꝰ

ciui ipᷣa tanqᷓ;ᷓ ſuo cõpatitur attende qenõ

partibus eſt locus autẽ diuiſione pᷣdictas
magnitudines ſequit᷑. Sicut declaraui
ariſtoteł.in libꝛo de phinico audiu.Qua
re manifeſtum eſt impoſſibile eſſe modis

clamat hic condoleo ſz magis doleo.nee

dic hic compatioꝛ ſed magis patioꝛ. Sci,

endũ vero quia eſt quia opinati ſuni qui
dem ex naturalibns phyloſophis animã
humanam habitare in huiuſmodi ſpiriti
bus. et eos celeſtis eſſe nature poſuerunt
eſtimantes nõ eſſe dignam naturam ali⸗
cuius ex inferioꝛibus coꝛꝑibus habitatio
ne anime ipᷣius pꝛopter nobilitatem eiulſ/
dem ſcis ergo facile ſuadet animas poſſe
habitare in celo qui eam etiam dum ẽ in
coꝛpoꝛe in coꝛpibus celeſtibus hocẽ in ſpi

ritibus autumant habitare. Merilo vero
ab eis querendũ eſt qualiter intelligat de
um habitare in templis. Hic eſt enim ſer/

mo quem omnis lex. omnis ſecta. omnis

natio que de deo noticiam vel opinione

habetialiquã recepit. Quia igitur maniſe

ſtum eſt omne templum locum eſſe co

lem et nobiitate vel etiam ſanctitate nul/

la ex parte celo vltimo eſſe comparabile;

non poſſunt abhoꝛrere deuʒz habitare in

celo. Quare ⁊ de dus quos huiuſmõi ho

mines colucrunt et templa eis extrarerũt

et eoſdem in ipſis adoꝛauerunt conſequẽ
ter id ipᷣm ſentire habei neceſſe habent ꝙ;

nec vnq; ab hijs inficiatũ eſt. Cempla nã

q; ũocabant domos habitationi deoꝛũ⁊

cultui deputatas quos in templis ſuis ha
bitare adeo ptinaci credulitate ſenciebãt.

vt eoſdem nuſq; alibi querendos aut reꝗ
rendos adoꝛandoſue putarẽt. Quia igi/
tur illos nobilioꝛes lõgeq; ſpirituales qᷓ;
ſint anime humane credebat. neceſſe ba/
bebant recipere in locis poſſe coꝛꝑalibus
habitare. Quid autẽ ſit huius habiuiano
ſiue dei altiſſimi ſiue deoꝝ ſuoꝛum cuʒ vii

q localis eſſe non poſſit. ocalis dico lo
calitate coꝛpali quonian ipᷣi nec declara⸗

uerunt nec intellexerunt ſed vaga et ita di
catur ymaginatione ⁊ ad modum obſcu⸗
ra receperunt neceſſe habent intellectũ de
purate veritatis recipere et vbi ſpũale ab
vbi coꝛpali ſcire diſtinguere ⁊ rationibus
ſe diffinitionibus ſuperare. Dico igitur qe
niſi ſpirituale.hoc eſt ſolum et pꝛope con⸗
gruens ſpiritnalibus ſubſtãcijs diſtat ab
vbi coꝛpali qð ſcilicet ſolum et ꝓpꝛie ↄgru
it coꝛpalibus ſubſtancis differentus mut
tis. quare pꝛima et pᷣncipalis eſt circunda
tio ſeu continentia qua coꝛpus circunda
vel continetur ab intima ſuperficie coꝛpo
ris ambienus illud. Secunda eſt repleio
ↄcauitatt hmoi hocẽ itime dide ſubſi

eeio
leecop'
uen pant
Oume
ſofcatn
auunals.
gigi⸗
Ntarzun
iſusfur
Güpant
olunane⸗
Anton
Kormoe
Miualese
ſenanoeſe
(Cuvetct
hircſen
Rſoonnneton
ſeurwpppi
iconnein
Choruicie
Plboſaoen
bispenis
nenebean
Geſenpe
Ushirate
iſtmank
Nblladn⸗
ſonenl⸗
lEtace
hinnenie
ficipnio

Meiiren

e
le

seR
shnd
1oniſ;
Noſcoern
nanepeir
Nane

Ns er.

Anodinn.

medmndn
s bieitan
mnislen
danyeloe
ispiann
nbanneſt,
fumlancnt
dcheconen
nederhdan

Nndatn

nunti
R
eniit
CbwitN

in terra ſe quaſi ꝑtes ſuas hoc eſt dicere iã

Fo.

epletionem autem iſtã intelligo. ꝑ quaʒ ferẽcijs facile ẽ tibi videre qa ↄtraria eat⸗

nec coꝛpꝰ aliud nec partẽ coꝛꝑis alteriꝰ ſe
cum patitur in eadẽ cõcanitate ſiue loco.

Quartũ eſt adeqᷓtio loci et locati nõ ſolũ

ſuꝑficiei ipᷣius locati ſed ipᷣius vt diximus
Pcauitatis quã replet coꝛpꝰ locati ac ſi va

cuũ aliꝗd eſſet cum reuera nihil ſit. Sicut

declaraui tibi in pᷣcedenuibꝰ. Quinta vo

ẽ ſitus ſiue poſitio et oꝛdinatio partiũ lo⸗

cati ꝑ quã eſt tibi deſignare ſurſum et de⸗

oꝛſum ante et poſt. Similiter longũ et la⸗

E )cõtrario autẽ ſe habet in vbi ſpirituali.
ſpirituales em̃ ſubſtacie magis circũdant foꝛſitan anima baſiliſci et anime quoꝛun
id in quo eſſe vicuntur et ↄtinent.qᷓ; circũ
dentur et cõtineaniu r ab ipᷣo. quẽadmo⸗/
duʒz ipᷣa eſſencia creatoꝛis magis circũdat
eſt continet omnia q; circũdetur vel conii
neatur ab ipſis. et magis concludit ⁊ om⸗

nia continet intra ſe qᷓ; ſit indluſus in ipᷣis

ↄmutãat᷑ vbi ſpũale.Sciendũ aũt ẽ tibi qꝛ

ſubſtãcie ſpũales qᷓ alligationẽ hñt eũ coꝛ

poꝛibus vt dixi tibi de anima hũana limi
latas habẽt virtutes et diffinitas quaſi li⸗
mitibꝰ et terminis coꝛpoꝛũ ſuoꝛũ vt vltra
ea vel extra ea ꝑ ſeipᷣas nihil operent᷑ per
oꝛgana vo membꝛoꝛũ coꝛpoꝛũ ipᷣoꝛũ vlł
inſtrumenta membꝛis eoꝝ applicata mut

ta.manifeſtum eſt eas oꝑari.Sicut appa
poſt. Zimil ret in edificijs et alijs aruſficijs ⁊ ꝙ dico ti
tum ⁊ ꝓfundũ pᷣncipiuũ finem et medium bi de iſta limitatione ſeu diffinitione itel⸗
lige in pluribꝰ et non vniuerſaliter. Quias

dam alioꝛum animalium⁊ queda anime

humane multa operantur et mira valde
extra coꝛpoꝛa ſua et illa nominanda ſunt
elmiranda in ea parte naturalis ſcientie

que vocatur magica naturalis.

Que vtilitas ꝓuenit ex inhabitatiõe

et hoc quidẽ ex phyloſophis ytalicis dixit animarum humanarũ ⁊ angeloꝝ in celo

in libꝛo ſuo quẽ ſcripſit de natura deita t
bijs verbis. deus omnia ↄtinet e nutriat

qᷓ; eſſent pies ſue. Nõ eĩ intellexit deuʒ

tes hre aut eẽvllo modoꝝ ↄpoſilũ cũ ißm eſt om
affirmet nihil omino habere cõcretũ in ſe
nihil adunatu; nihil duplex ſed eſſe velut
mentem liberam ab omni cõcretiõe moꝛ

tali.Et eodem modo ſenſerunt de anima

modicũ philoſophatiſſuntvidelicet coꝛpꝰ

polius ee in anima qᷓ; ißam eẽ in coꝛpoꝛe
Ungdeet ꝗdem eoꝛuʒ dixit quia ipᷣa ẽ coꝛ
pus circũdando illuminans et illuminan
do circundans. In quo eſt ei ad creatoꝛeʒ
nõnulla licet incomꝑabiliter diſſimilis ſi
militudo. Sic eniʒ creatoꝛ eſt in vniuerſo
wißm in circũdando illuminat multplici
influentia pᷣlarge bonitatis ſue et illumi⸗
nando circũ dat vel fouens et ↄtinẽs om̃i
potentiſſima vᷣtute ſua alioꝗn in ſeipᷣo de

ficiens in nihilũ vaneſceret et recideret in

noneſſe. Differt autẽ quia eſſencia creato

ris nec alligata eſt nec admixta rebꝰ vllo

modoꝛũ ſed ſupeminẽs eis ſtat in vltimi⸗

rate gloꝛie ſue liberrima cũ apte reruʒ ad
eam impoſſibite ſit attingere. Anima vo
hũana multiplicẽ hʒ alligationẽ ad coꝛpꝰ
ꝓpt᷑ qð ⁊ palit᷑ paſſionibꝰcoꝛpis et dolet

Doloꝛibꝰ ei⸗ ⁊ qͥ trahit᷑ coꝛpꝰ trahit᷑ ⁊ ipᷣa.
Uen alligatio iſta nõ ẽ idiſſolubiłqꝛ vł ꝑ

moꝛtẽ coꝛpꝰ ſoluit᷑ vel ia moꝛs coꝛpis eſt

)

empireo. “
Euertar autem ad id in quo eraz,

Ngquo tociẽs audiuiſti nobiliſſimuʒ,

tas eius plane indicat et dico ꝗqa pene ſpi

rituale ẽ hoc eſt viciniſſimũ in genere coꝛ⸗

õ

et dicam quia celum vltimum de
mhiu coꝛpoꝝ naturaliuʒ qð ſublimi/

Honun naturalium ſpũalitati ſue nature
pi

. Ei eoc erunt d iritualium ſubſtantiarũ ⁊ hoc eſt facile
hũana exiſtente in coꝛꝑe ꝗ de hijs vet ad videre ex compatione coꝛpoꝝ naturaliu,

ad inuicem et ad id.Quis enim non vide

at quanto eſt ipſa aqua q; terra nobilior

atq; ſubtilioꝛſimiliter et aer q; aqua. Eo⸗
dem modo et ignis aere/ deinde celum lu
ne qᷓ; ignis.et ſic de ceteris donec venias
ad celum vltimumęet in quanta excellen/
tia nobilitat ac ſubtilitatis inuenies ipᷣmꝛ
ad coꝛpoꝛa humana qualiter habitatio⸗
nem humane anime non abhoꝛrentimo
diligunt vltra modun Quanloforli⸗ ige
tur celi illius nobiliſſima habitatio grata
et iocunda erit animabus humanis⁊ eti
am angelis ſanctis.Qè ſi dicat quis qui
uidens eſt cauſa/⁊ vtilitas habitationis
animarũ in coꝛpoꝛibus etẽuidens eſt ꝗd

pytilitatis pꝛoneniant coꝛpoꝛibus ex inha/

bitatione animarum in illis. Similiter ⁊
vtilitas aninarum.id eſt que ꝓuenit eis
ex huiuſmodi inbabitatione. Nerum qui
ſic querit nõ nouitiquia ex gloꝛia anima⸗
ruʒ futura ſplendoꝛ mirabilis reſuigebat
in coꝛpibus earũ.hoc aũt fiet ꝑ alligatio⸗

ſolutio eiꝰ vt gbuſdãviſũ ẽ. Et decelerè dii nẽ qua dixi neceſſe ei ẽ ex illa habũdantia

angeloꝝ ſplendebit celuʒ empireum.licet

.

Pars pꝛima de vniuerſo

gloꝛie multiplices redũdatias fieri in ipᷣa
coꝛpa hũana. Sicex pᷣſentia beanſſſimoꝝ

ſplendoꝛe coꝛꝑaliquẽadmodũ celũ ſtella
icoꝛeis varijs decoꝛatũ.Qſi dixerit ꝗᷓ/

liter ſplẽdoꝛ coꝛꝑalis ex ſpualibus ſubſtã

c 89ĩ celo empireo emicabit. Rñdeo quõ

ſolendoꝛ in facie ⁊ oculis ꝗ vtiq; coꝛpalis

ẽ ex gaudio coꝛdis qð eẽ ſpũale ñ dubita

tur. Cu etia audiuiſti plurimũ ꝙ odoꝛ ſu-

Qauitatis ex pſentia angeloꝝ ſanctoꝛũ fla/

graſſe comptus ẽ. Sic et domꝰ et templa
eoꝛũdẽ pᷣſentia ſplendoꝛe mirabili illuſtraãa

ur. ſi querat ds ꝗd ꝓdeſt hoc angelł

rũ vt locus habitatiõis eoꝝ ſiceoꝛundem

Raar R unia ꝑ multũ ẽ ad gloꝛia iſßo

B

pᷣſentia illuſtret. Hanc tamẽ gloꝛia ſibipᷣi
minime querũt.ſʒ ei de cui munere ⁊ hec

oĩa alia acceperũt. Erit ergo celũ empire⸗
um ſicut aula regia regie regũ ⁊ dño om/
niũ ſeculoꝛuʒ pꝛeſidente regibus innume
ri T hominibus et angelis aſſumptis ho/
noꝛe et decoꝛe regio fulgentibus adoꝛna/h

Ja. Si vᷣo querat quantã partẽ vnuſꝗſq;

7

g

.

angeloꝝ beatoꝛũ occupabit de celo empi

reo. Hic reſpondendũ videt᷑ ꝙ tetigi tibi
in Scedenubue videlicʒ de limitatione et

Diffinitione virtutũ hmõi ſubſtanciarum

Ueriſimile em̃ ẽ vt ꝗ maioꝛ: gloꝛie vł nũc
unt.vel tũc ſunt in futuro maioꝛes vł ſub
imioꝛes vel nobilioꝛes ptes celi illiꝰ obti
neantquaq; verũ ſit ꝙ etiã in ꝑtibꝰ equa
libus diſſimilis vel ĩequalis gloꝛie poſſũt
angeli collocariquemadmodum em̃ lion
ge ineqtes anime humane ſapietia ⁊ vtu
tibꝰ ⁊ hijs vel naturalibꝰ vel alijs int᷑dũ
coꝛpa eqlia inhabitant interdũ ecõtrario
Sic nihil ꝓhibet eẽ poſſibile in ꝑtibꝰem⸗
pirei celi. equalibꝰ inequalis gloꝛie ange
los eẽ aut ecõtrario.Si vᷣo ꝗs querat qd
acreſcit gloꝛie beatanimorũ angeloꝝ exlo
cis hmõi. Rñdeo in hoc qꝛ etia ſi eis inde
nihil acreſceret ex habitatiõe cũ hmõi et
pᷣſentia eoꝛũ oꝛnatur et decoꝛatur mirabi
liter aula illa dei altiſſimi quemadmodũ
ſi poſueris ꝙ magnatibus nihil acreſcit?
in habitatione ſua in aula regia tamẽ ipᷣi
aule regie acreſeit ex inhabitatiõe eoꝛũ et
p̃ſentia in eadẽ oꝛnatus pulcezrimet de⸗
coꝛ honoꝛabilis. Quoꝝ vterq; ẽ tpi regii
gloꝛia magnũa ⁊ hac ſola beatiſſimi illi an
geli qrur nõ ꝓpꝛiã. Sic em totũ qð habẽt
bheatitudinis 7 gloꝛie ab ipᷣo recipiũt.Sic
totuũ in eius gloꝛiã æ honoꝛẽ laudemq; re⸗/

fundũt.⁊ quemadmodũ nõ ẽ coꝛpus in

anime hüane virtuoſitas ita opari etap⸗
parere poſſit vt coꝛpus humanũ neq; ita
oꝛnabile vtuubus eiuſde: aut recepuibile

ipparum ita nõ ẽ coꝛpus in natura ado oꝛ⸗

nabile pᷣſenna ſancton angeloꝝ vt celum

vltimũ necin quo ita reſulgere poſſit glo
ria ipoꝝ. Ja aũt alibi didiciſti.ꝗa gaudet

vnaqueq; natura que gaudere poteſt ex⸗
tenſione et diffuſione virtutũ ſuarũ etbo

nitatis qua a creatoꝛe recepit. Sic appetĩ

oibus luminoſis ⁊ aromaticſ⁊ calidis ca

loꝛe actuali etiaʒ ſi inanimata ⁊ inſenſibi⸗
lia omino ſint. Amp.ꝗ ponit celũ hu/

iuſmõi ſit oꝛnatũ⁊ decoꝛatũ vt pᷣdixi non

eẽ. Manikeſtũ ẽ tibi quantuʒ detrahit
gloꝛie dei altiſſimi. Maioꝛeʒ em ac pᷣcipuã
partẽ in dubitaãter. Sitniliter ⁊ quantu de
trahit pfectioni vniuerſi quia potiſſima⸗
maximaq; ac nobiliſſimã partem. Utrũq;

autẽ iſtorũ ⁊ incõueniẽs ⁊ impoſſibile eſt
ga nec vniuerſo poteſt deeẽ capitalis iſta

ps acpᷣcipua nec dei altiſſimi gloꝛia adeo
enoemiter detrucata ac decapitata. Qui
vo ponit vt dixi ponit et dei gloꝛia in vlti⸗
mitate ſue perfectionis et vniuerſuʒ in cõ
ſummatiõe ſue integritatis. Qt ſi ꝗs dixe

rit ga qui poſuerit aliud celum ſupꝛa em/
pireum pꝛeſtantius et oꝛnatius ipᷣo ponet
in maioꝛi pfectione vniuerſum et deo al⸗

tiſſimo maioꝛẽ gloꝛiã. Reſpondeo in hoc
duobus modis. pꝛimuʒ quia iſta poſitio

Ducit rem in infinitum ⁊ cogit euʒ ponere
celos ſine numero ⁊ vniuerſum abſq; ter
mino. Scõðm dico quia in coꝛpibus natu
ralibus non poteſt eſſe nobilitate nobili/

us ipᷣm enim eſt in oꝛdine celoꝛum ⁊ alio⸗

rum magnoꝝ mundi coꝛpoꝛũ in vltimita
te nobilitatis quemadmoduʒ ignis in oꝛ
dine elementoꝛũ. Nobilitas auteʒ coꝛpo⸗
rũ animaliũ nõ videtur eſſe vniuoca nul/
lo modoꝛũ. Debes autẽ ſcire quia fuerũt
foꝛſitan loquentes ⁊ adhuc ſunt qui poſu
erũt totũ qð eſt a luna ſupꝛa vitam eẽ ſo⸗
lummodo et ſtellas atq; lumina ſpiritus
tm et nihil omnino coꝛpeitatis vel coꝛpu⸗
lentie ibi eſſe fulgoꝛes vero etilluminoſi⸗
tates que ibi apparent ꝓcedere ab hmõi

ſpiritibus. Iillud auũt qꝗðò eos in huncerro
rem indurit potiſſimũ eẽ videtur lucis no

bilitaset oꝛdo. quoniaʒ inter coꝛpoꝛales
diſpoſitiones. ymo inter omnia que vidẽ

tur pꝛima eis viſa eſt ac nobiliſſima ⁊ pꝛo

pter hoc a ſpirituali natura pꝛima pꝛocele

ſen
Limediu
4s qlitbi
Guincig⸗
mutkett
ſüͤſetun
Conſeto⸗
Autbin⸗
unaicn
ſuunaan
ſomuor⸗
Göenmnente
guſiſniad
i
nochan
Puncieſe
ſuscebu,
Gntiünien
Nbusakſche
hinuvesin
nonüdpn
Wächs
mimlon⸗
ſelseapan
gbacinuen
ſerdonert
Mseant
hueinse
tplinep
niuulilhn
Hunemores
Whheunn.
Mankbarp
onemgni.
bnebnit
lhlespnics
gemne
(Jumen
ouiee

ſr c
ineſuhe

enn
Sinnumnn,
lentngi
iiiſui,
eengt Di
roneic tuit

4

Nerdraniggn

bigangen

waotitn⸗

Dmnümtm
weni gunh
Aaliiinices
ucdeand
aisg
eyninan,
innjctui
una 4
ſteſſenchnn

nciain

Uobins

6

SS

Aſſſe. Quare nec coꝛpus eſſe necſpiritum.

ſed mediũ in er ipᷣa.Tu vo iam nõ dubi⸗
tas quia hmõi homines motuʒz deſtruüt

in celeſtibus et celis omnibus et nõ ſoluʒ

ſenſu indigent qꝛ hmõi homines deſtru⸗
unt in celeſtibus er celis omnibus er non
ſolũ ſenſu indigent qui nec oculis ſuis cre

dunt ſed pena vt ait Ariſtoteles. Jaʒ aut
dixi tibi in pcedentibꝰ quia ſtellarũ ⁊ hu/

manarũ certitudo indigent inꝗſiti one ꝑ⸗
ſcrutata et tractatũ deſiderat ſingularem

gꝗ nõ ꝑtinet ad ꝓpoſituʒ. æ multa debis
imo maioꝛ pars eoꝛum qaue hic audiuiſti
Ep̃ter intentionẽ ꝓpoſiti. erum ego diſ

greſſuz ſuũ ad illa vt patefacerem uũibi ali
quatenus pfunditate ⁊ veritafẽ ſermonis
phil oſophici ne vllo mõ putares ipᷣm cõ

temnandũ eſſe. Sicut moꝛis ẽ quibuſdaʒ⸗
ſtultis quibus videtur nihil ſapienter di/
cctum niſi viderint illud arma tamẽ ꝓbati
onibus et rethoꝛicis floꝛibus adoꝛnatũ et
ꝙ ẽ maioꝛis inſanie ꝗcquid nõ intelligũt
erroneũ opinant. Tibi ergo de rebus tã
Diſſicilibus ⁊ a cõſuetudine ⁊ exercitatiõe
tua tamlonge diſtan: ib ſufficiant ad pꝛe

ſens ea pauca que andiſti donee perueni
as ad inueſtigationẽ ꝑtis ſpualis vniuer

ſi et donec tibi patefiat natura ſpirituali⸗
tatis et nominẽtur tibi atq; numerent dif
ferẽetie ip̃ius et comꝑationes. Deinde ſpe⸗
cies oꝛdines gradꝰ ⁊ officia ſubſtanciarũ
ſpiritualiũ et quid de hijs cõtineant vłha
peant ſermones autentici qui ſunt ſermo
nes ꝓphetarum. imo ſermones der altiſſi
mi et poſt hoc opiniones phyloſophoꝛuʒ

necno et magoꝛũ. Addam tibi etia expla⸗

naliones hmõi ſermonũ. necnõ et decla/
rationes veritatis in hijs et deſtructiões
erroꝛis que circa ea ſunt vel fuerũt.

Equitur autem es que pꝛeceſſerũt
ſtabilire ene celi qdð applanonvo
AKant. Dec autẽ fiet tibi duabꝰ vis
Dieo igitur qꝛ cũ celũ vſtimũ qõð eſt empi/

— .

rreũ ſimplerx ſit hoc ẽ vnius nature et immi
xiũ atq; incompoſitũ et iterũ quietum ac

ſtabile ſtabilitate ppetua. qm̃ quies ac ſta
pilitas oꝛdine nature pcedut motuũ ⁊ iſta/
bilitate ſiue inquieiudinẽ ↄſequẽs ẽ eodẽ
oꝛdine ſimplex ⁊ mobile. Quare inter ce⸗
lu ſtellarũ firarũ qð ẽ mobile ⁊ multiplici
er vt tibi palã facia cõpoſitũ ⁊ celũ empi⸗

ceſſilate celũ mediũ ſimpiex videlicʒ ⁊ mo

biie. nõ em onbitani poteſt quado int ſim

—

pler ſabile æcompoſitã mobile medium

fit ſimplex mobile. Ambp̃. dubitari nõ
poteſt quin ↄpoſitum mobile pᷣcedat oꝛdit
ne nature ſimplex mobile. Que autẽ p̃ᷣce
dunt vei pᷣoꝛa ſunt oꝛdine nature ſi poſte

rioꝛa eis ſunt multofoꝛiius ipᷣa pꝛioꝛibus

em̃ multofoꝛnius competit eſie q; poſteri
oꝛibus. Amp̃. Si mediũ illud celũ de-
eſſet non eſſet cõplelũ in parte illa vniuer

ſum coꝛpoꝛeũ et remanſiſſei ibi vacuũ na
ture. Quemadmoduʒz ſi ſolis extremis co

loꝛibus exiſtentibꝰmedij nõ eſſent incom

pleta eſſet vniuerſitas coloꝝ et reliquiſſeẽ

inter extrema vacuũ valde indecens de

foꝛme creatũ. Amplius. Oedo nature
oꝛdo veritatis eſt neq; em̃ falſa neq; erro

nea ẽ natura. Sicut igit in oꝛdine natu/
re ſic et veritatis. In veritate igr ẽ celũ qðᷣ
applanon nominat. Secũda via ẽpalam

patens et aperta fm eos qui octaue ſpere
ñſine celo ſtellarũ firarũ ponũr motuʒ ſm
obliquũ vel in ante et rero. Manife⸗

ſtũ eſt em̃ ꝙ rectũ pꝛius eſt deflexo ſiue ob
liquo.Nõ enim eſt obliqua ſio vel defle⸗

xio niſi a recto quare motus rectus ⁊ inde

flexus pꝛioꝛ ẽ motu obliquo et indeflexo.

et ꝓpter hoc a ꝓpoꝛtione mobile rectũ es

indeflexum motu obliquo atq; deflexo.
Applanon vo ẽ hmõi. Unde et applanõ

nominatũ eſt quia ſine erroꝛe hoc eſt ſine
defiexione ⁊ obliquatiõe ꝓpier hoc em̃ ⁊?

planete ſic nominati ſunt quaſi erroneivł
adand ꝓpter ſoe obliquationes etde
xxiones motuũ que apparent in eis.
Amplius. Unu multo ? ſimplex multi
plici et equale inequali ex neceſſitate pᷣus

wotus autem applani vnus eſt ſimpiexr?
ſemper equalis. Ceteri vero molus HocẽE

alioꝝ celoꝝ econtrario ſe habent. Quare

ſi iſi ſunt multoſoꝛtius ille ⁊ ꝓpt poc eiꝰ

mobile ſiue ſubiectũ & elum vo ſtellaruz

fixarũ facile ſtabilit᷑ p motꝰ ſtellau ipᷣari

reũ qð ẽ quietũ ⁊ ſtabile interuenit ex ne-
xa moueretur ſuo motu ꝓpꝛio. et omnea

apparẽt eĩ moueri ſtelle fire omẽs quẽad
mo dũ ſi fire eẽnti ro rayna reuoluẽte eas
motu ſuo.Cũ em̃ ipoſ
motu pp̈o ſic ↄfeſtim decdlarabo neceſſa⸗
rio mouẽt᷑ motũ coꝛpis in q̊ fixre ſunt palã

eĩẽ qe neq; aliq̊ ipeliete neq; aliquo artra
hẽéie qm̃ dę ill eadẽ eẽt qſtio et ita curreret

res in ĩfintũ aut eẽt circulꝰ. Tu aũt didici
ſti alibi deſtructionevtriuſq; iſtoꝝ ineõue
nientium. Amplius. Ki aliqua ſtella fi⸗
ſimiliter monerentur pꝛopꝛijs motibus.

ibue ſit eas moueri

D8Pears pꝛima de vniuer/ſo

Manifeſtũ enim eſt quaſda omnino
non moueri videlicet polos amboos.
Ailimp. Cuʒ omnes hmõi ſtelle eiuſdẽe
nature ſint qntũ ad pꝛincipbium motus et

cauſam alioquin non mouerent᷑ vna ſpe

cie motus videlicet motu circulari ergo ꝗᷓ

ſunt equalis magnitudinis mouerent eq
liter et que inequalis inequaliter. Raru⸗

gquippe et denſum ibi locum non habent
Sielle igitur que ſunt in maioꝛi vꝛſa luci⸗
dioꝛes autvia alijs ſeptẽtrionalibus yma

ginibus mouerẽtur velotius ſtellis omni
bus que ſunt circa circulüequinoctialem.

hoc autem manitfeſte falſum eſt cũ ſepten
trionales omnes mino:es circulos deſcri
bãt qᷓ; qͥ ſunt inter anetem et libꝛã et gene
raliter quato ꝓpinquioꝛes ſunt alterutrũ
poloꝛũ tanto minoꝛes circulos deſcribũt
ineqli tempoꝛe. Quato vo remotia ab al

terutro poloꝝ tanto maioꝛes circulos de
ſcribũt in tanto tempoꝛe
le fixe mouerentur ꝓpꝛijs motibus moue
rent᷑ indubitater in celo ⁊ perillud. Qua/

re ſcinderent illud atq; diuiderent tot ſciſ

ſuris ⁊ tantis quot ⁊ quãtis ſtelle ipᷣe eẽnt

que mouerent᷑.Quare fieret diuiſio ptiãũ

celi et elõgatio earũ vnius ab alia ⁊ exit⸗
ipius celi fieret a ſuis terminis et limitibꝰ

quemadmodũ ſi magna coꝛꝑa inſtar ma

In oꝛũ montiun mouerent n totũ mare ſciſ
ſuras et diuiſiones in ipᷣo
ma ipius maris extrema cogerent littoꝛa
⁊ inundatiões immenſas facere.Qui exi

tus et inundationes et ſi in mari poſſibi-

les eſſent in celo tamen ſtellarum manife

ſte impoſſibiles ſunt cum extrema celi illi
us quo exire poſſint nõ habeant celũ ve⸗

ro ſuperius ⁊ irrũpere nõ poſſint. Am

plius.tu iam noſti opiniões phyloſopho

rũ de celis quia impaſſibiles ſunt a parte

iſta hoc eſt inſecaa les et indiuiſibiles.Et

Dixit quidã ex eis quia ſi ſecabiles aut di⸗

niſibiles eſſent. aut partes eoꝛũ diniſe re⸗

dirent ad cõiunetionem poſt diuiſionem
huiuſmodi aut remanerent in illa diuiſio
ne.Atſi redirent quẽadmodũ ſit in aqua
diuiſa cuʒ reditus huiuſmodi nõ poſſit fi

eri niſi per motũ rectum.eſſet igit partibꝰ

eius motus rectus Er Peulduꝶio natural
uare et toti celo eſſet motus rectus na-
turaliter. Neceſſe enim eſt partium ⁊ toti

LNQuare et toti celo e
us eundem eſſe motuʒ naturalem. Quia
igilur pꝛout eſtimauit iſte celo nõ eſt mo/

tus naturalis rectus in parnibꝰ ei. Qua⸗

acerent ⁊ extre

reoſeqnens eſt diuiſonem hmõinõ elle
reparabilem ꝑ reditũ ſupꝛadictũ. Quare
ſi fieret diuiſio huiuſmodi neceſſario re-

manerent celi ſciſſi et lacerati et ita in diui

ſionibus illis eſſʒ vacuũ aut neceſſe habe
ret creatoꝛ continue diuiſiones hmõi no⸗
uis coꝛpoꝛibus reſartire cũ diuiſiones bu
iuſmodi ex neceſſitate ↄtinue fierenteo

motus ſtellarũ cõtinuus ſit ⁊ nõ habens
interpolationẽ. Amplius. ſi ſtelle in ce
lo ſuo fixe ſunt et ei adherẽtes. Mani

feſtũ eſt ꝙ impoſſibile eſt eas mouen niſ
motu ipᷣius quẽadmodũ claui ſixi in rota
volubili vel alia queq; adherẽtia eidem

nõ eſt poſſibile vt moueatur manente hu

iuſmoi affixione et adherentia niſi motu
rote ipᷣius. Si vero ſunt in celo quemad
modum piſces in aqua vel in mari ⁊ mos
uentur in celo quẽadmodũ piſces in ma,

ni accidit ꝙ dixi tibi de diuiſionib⸗ ⁊ ſciſ⸗

ſuris eiuſdẽ celi. Amp̃.de piſcibus ma
nifeſtuʒ ẽ quia ſi de neceſſitate ſequeretrr
motũ maris ꝙ fixi eẽnt vnuſquiſq; eoꝛuʒ

in loco ſuo. Alioquin vnde eſiet iſta colli⸗

vnicuiq; ſtellaruʒ eſt ꝓpꝛiu pꝛincipiũ mo

tus. Unð erit iſte ſocietas ſeu vnitas acꝰ

vt eouſq; ſe quatũ motũ celi ſui. Neq; em̃
in eis que voluntarie mouent᷑ hmõi ſoci

Neas in eis que naturaliter mouẽtur hoe

vnq; reꝑitur niſi adinuicè alligata ſint vel
alterũ in altero fitum vel ambo in tercoo.
⁊ ꝓpter hoc motum lercij exneceſſtate ſe
gquentur ſimul. Amplius. Aut ↄmuni⸗
cant ſtelle et celuʒ in pꝛincpio motus ꝙ ẽ
dicere aut vna et eadem virtus eſt q mo⸗

uet celum et ſtellas aut nõ.QO ſi cõmuni

cant hocẽ ſi vna⁊ eadem virtus ẽ mouẽs
illud et illas. Sicut igi᷑ nõ habent ꝓpꝛiũ
motoꝛẽ ſic neq; ꝓpꝛiũ motuin ⁊ quemad
modu mouẽt᷑ a motoꝛe celi dũ mouet ce⸗
lum. Ita et mouentur motu ip̃ius celi nõ
enim motoꝛ celi motũ influit in celũ ? ſtel⸗
las equaliter oꝛdine infiuentie licet oꝛdie
tpis hoc faciat. Quẽadmodũ motoꝛ ma-
nus tue nõ influit ſimul oꝛdine influentie
motũ ſuper manum tuam ⁊ ſuꝑ dolabe
dum aliꝗd dolas. Simul inq; oꝛdine in⸗
fluenlie.licet oꝛdine tꝑis hec ſimul faciat.
Sic moloꝛ celi pꝛiimum ſuper celum mo⸗

—

gatio et ſocietas motuũ in piſcibꝰ. Si enm

eltas inuenitur niſi in paucis ?⁊ ad modic’a

tum influit et per hmõi motum ſuper ſtel

las. Si vero nõ cõmumicant in pꝛincipio
motus. Unde igitur :anta ſocietas tanta/

cerirasint
uncrl
Gteffectu
henbeout
Puscel.
aſeeſtvime
lserimame
Prmotuton⸗
Oimtierint
ſuebebents
eittinchnen
Holernt n
tinnepont
EOuremnpi⸗
Norend
gezpnitpor
Glbeſueeisp
Mmeucopi
rjcunino⸗

(cuntisſt

indtütgnaf
ſockoſtelane

icinardas
corianen
Ghnachnint
Grundensoi
Ppnigluren
Munn vele
Enorenir on
ſbis wrerte
pnaniares n
Paiſoſeno⸗
ͤf
lumnmnn
urnding
W
nſtlniinn
lupmnani
hlſiphlsen
ſelnannage
Phnctiare⸗

(unnnütcin

E fiani

nte
nie,

S
nanlct
Niones
Kadi
Mneiene
usſt:nidn
usſitr
ei

kckenr
Naicaiiin
ehheine
NAa
nnce
aonne
anocigen
ideduic⸗
eütin
ainge
t wir

nomid ge.

me oein:

anvN
gunolki

q vnitas in motu. Diuerſitatẽ enim pᷣnci
pioꝛum mediatoꝝ diuerſitas ſequi coſue
ult effectuũ
membeꝛa aut iſtrumẽta aut oꝛnatus ſunt

Amßp̃.ſtelle aut partes aut

ipſius celi. Quodcũq; autẽ iſtoꝛum ſit ne
ceſiſe eſt vt moueant᷑ motu ipſius celi par
tes enim ⁊ menbꝛa ex neceſſitate mouen⸗
tur motu totius ⁊ a vᷣtute moueute totu.

Sinmiliter inſtrã 1 oꝛnalus motu vtentis
ſiue habentis illas. Amß. ſi ſtelle fixe

eẽnt in celo ⁊ monent᷑ motu ipſius tantũ
mouerent᷑ indubitanter eadem oꝛdine et
equalibus ꝑ omnia velocitate ⁊ tardita⸗

le. Quare mihi acreſcit eis qntuð ad mo⸗
tum vel mouendi modũ ⁊ oꝛdinem ex eo
ꝙ eis ponit᷑ ꝓpᷣus motus. Inutiliter igr

atʒ ſuperflue eis ponitur. Quare ex neceſ
ſitate motu coꝛꝑis in quo ſunt mouentur
Eſt igr celum in quo ipſe ſtelle ſunt.⁊ hoc
eſt celum cuius ſtabilitionẽ intendeham
Scito aũt quia ſi dixerit quis ſtellas eſſe

ſub celo ſtellaꝝ.idem ſequi neceſſe eſt.Cũ

em̃ ſit inter ilas vacuũ nec adinuicẽ ipſe
ſint conuinue vel contigue erit neceſſario

coꝛpus continẽs eas omnes. Quare erit

circundans oẽs celos ſeptem planetaruʒ
ipᷣm igitur erit ꝓpᷣa nominatioe celũ ſtel⸗
larum ſiue ſtellaꝝ firari.,. Amp. ſi ſtel⸗
le mouerẽt᷑ ꝓpꝛijs motibꝰ a diuerſis mo

toꝛibus que eet canſa ppter qua ille queᷣ
pꝓpinqnioꝛes ſunt polis mouerent tardi
us. Qui vo remolioꝛes ab eis velocius.

Amõp. quõ ſtarent ymagines no ioꝛũ

2? alie ymagines ſen choꝛee earũ. hec igr
ſunt duo iudicia certiſima quibꝰ iudica⸗

tur eas moueri ſolo motu coꝛpoꝛis qð ce
lum ſtellarũ fixarum dicitur videlicet ſta/
bilitas ymaginũ in figuris ſuis ꝑpetua et
indiſſipabilis deinde oꝛdo ipᷣe ⁊ eilitas
motun earum atʒz ↄfoꝛmitas ad motũ coꝛ

poꝛis ipiꝰ celi que vtiq; tanta eſt acſi nõ

alius eſſet ſtellis motus q; motus coꝛꝑis
celi. Intantũ igitur ſtabiliũ tibi ſic celum
ſtellarum fixarũ. Stabilitio vo celoꝛũ in⸗
ferioꝛumvic ſeptem planetaꝝ eſt permo
tum eoꝛum qui hʒ obliquationẽ etiaʒ de
clinationem ad auſtrũ aglonem ⁊ hoc
eſt acceptum a ſenſu quiẽ peſ oculos. In
pꝛimis igi ſcito quia impoſiibile ẽ vt vni
coꝛpo:i ſint duo motus ↄtrarii ſimul. De
claratio autem hmoi eſt duplex pᷣma qa

duoꝛum motuũ contrarioꝝ ſimul exiſten

tium non eſt vnum pndpiuʒ immediatũ
⁊ per ſe.Ruare nec yns vᷣus ſimulvivi

bi patefiet. Eſto em̃ qð coꝛpus aliqdð mo

q; eoꝛum eſſiciens. Coꝛpus igr quia tali⸗
bus motibus mouet᷑ mouetura duabꝰ

vtutibus ſimul.que vel ſunt eqles vel in⸗

equales.Oè ſi fuerint eq̃les ſtat igtur ⁊ 9
eſcit ex neceſſitate coꝛpus hmõi.Siue em
trahatur ſiue impeilat᷑ in ꝑtes contrarias
poſtq; attractiones ⁊ impulſiones eqles

ſunt neceſſario altera allerũ non ſuꝑahit
aut vnicet.⁊ eodẽmodo ſe hʒ ĩ motu alba

tionis quã ſi eqᷓliter agant ⁊ eqles calidi⸗
tas ⁊ frigiditas in aliqð coꝛpus vel rema

nebit in ſtatu in quo erat vicz tepidum vtł

calefiet in parte ⁊ in parte frigefiet. Totũ

autem calefieri vel totum frigefieri in ca-
ſu ð quo agitur impoſſibile ẽ. Sic ouabꝰ
ptutibeque foꝛtibus in coꝛpus aliqõ ad

contraria loca trabentibus impoſſibile
totum alterutrã earum ſequi. Quare vel
ſtabit in loco vno totaliter vel ſcindet᷑ vł
dirumpetur in partes. Manikeſtũ igẽ
eſt ꝙ impoſſibile ẽ coꝛpus aliqð totalitex
Duobꝰ motibꝰ ↄtrarus moueri.Secũda

vero declaratio eſt ꝑ hoc ꝙ eſt maniteſtũ

impoſſi bile vicʒ coꝛpꝰ aliqð eſſe ſimulin
Duobus lo cis ſi ꝓpxima ſint adinuicè illa

loca hoc eſt cõtigua.hoc em̃ impoſſibile

maniteſtũ euident᷑ ſequitut ex hac poñi⸗

one qua ponitur coꝛpus aliqð moueri ſi
duobꝰ ↄtrarijs vel oppoſitè motibus op
poſitos ãt motꝰ vocamꝰ ꝗ ſunt vel ꝗfiüt

ad diuerſa loca quan alteri non ẽ via ad
alterũ hoc aũt deſcpᷣtione lr̃atnʒ facile ti⸗

ueatur ad duo loca q exempli gra nomi⸗
nantur d.⁊ e.⁊ ſit b.mediũ ad ð.locum c.
o ad e. Manifehũ ẽ igr quod hmõi
coꝛpus motu quo mouet ad d.locũ pᷣus

intrat b. locũ medium quã ꝑpueniat ade.

quia igr ſimul mouet᷑ ad d.⁊ e. ſilł intrat
b. ⁊ c. Quare ſimul erit ex neceſſitate in b.
⁊2c.Eodẽmodo in d.⁊ Quia igr hoc eſt
manifeſtũ impoſſibile.neceſſe eſt impoſſi
bilem eẽ poſitionẽ ex qua ſegtur.Et hec ẽ
via per qua deſtruit᷑ opinio eoꝛum a po⸗/
ſnerũt pianetas ſeptẽ moueri circa motũ
octaui celi ꝓpᷣd motu ⁊ hoc ad oꝛientem.
MWotu vo ipſius celi rapi eos motu ↄtra

rio ſq; ad occidentẽ hoc em̃ impoſſibile ẽ

indubitantewiue vtutes ſic mouẽtes eos
ſint eqles ſiue in equales qm̃ ſi equales fi

unt neceſſe habent ſtare ipi planete ⁊ diſ⸗

rumpi. Si vo ineqles ex necitate ſequũt
foꝛcioꝛẽ. Si auteʒ d iligeter intenderſ vis
iſtis apparebit tibi via per qua ex veci

lequetur.

Pars pꝛima de vniuerſo.

ate cogentur ꝗ ſic poſuerunt. Solẽ quã⸗

doq; eẽ ſimul in oꝛiente ⁊ occidente ⁊ de

alijs planetis eadẽ incõuenientia eoſdeʒ

Is aüt ita declaratis reuertar ad
motus planetan et dicam quia ſi
pꝛeter motũ obliquuʒ ⁊ declinati⸗

Nonis qua dixi tibi eẽt vnicuiq; eoꝛu mot⸗
ꝓpᷣus alius circularè ad ſimilitudinẽ mo⸗/
tu umſtellarũ fixarum non eẽt eis motus
obliquus qui in eis appareret ꝓpter op⸗
poſitionem ſeu contrarietatẽ motuũ iſto
rum ꝓpter rationes quas audiuiſti. Uir
tus enim mouet quãcunq; ex ſtellis circa

centrum circuli ſui nõ permittit ea ingre/
di ab oꝛdine ſuo vt aliqua hoꝛa ſqʒ ſit pꝛo
pinquioꝛ alteri poloꝝ aliqua hoꝛa remo⸗
tioꝛ.Et hec eſt oꝛdo motuum qui apparet
omni videnti in ſtellis fixis. Q ſi aliqua
earuʒ egrediret᷑ ab oꝛdine ſuo fieret ex ne
ceſſuiate in ea que pᷣdixi tibi oe appꝛopin/

quatione ⁊ elongatiõe ad alterutꝝ duo⸗

rum poloꝝn. Manifeſtum igr eſt quia

iſti duo motus nõ compatiũtur ſe coꝛpo

re vno Quare cũ motus iſte ᷣm obliquũ
app. reat invno quoq; ſeptẽ planetaꝝ ne

ceſie eſt nullum aliũ motum eis eſſe⁊ qm̃
nullus eoꝝ eſt ꝗ non ſit in aliquo coꝛpoꝛe
otinente ipi u; cuius motu ex nccitate vel

mouet᷑. Unuſꝗaſq; vel ꝓpᷣoꝛ dico qm mo
nentur oẽs motu vnius coꝛpoꝛis.alioꝗn

mouerentur oẽs vno motu eqli ⁊ ſimilis
oꝛdinaliõis motui ſtellaꝝ firarum. Una

em̃ reuolutiõe vnius coꝛpoꝛis fieret reuo

lutio omniũ planetarũ ⁊ tempoꝛe vno et
eqli apparet at ex ſenſu quia reuolutiões

iſte que fiunt in planett ſ̃ᷣm obliquũ non
ſunt ᷣm vnũ molum ſed eſt in iſtis diuer

Rtas.ſicut reuolutio lune ꝓppᷣe vnius mẽ⸗

ſis eſt ⁊ reuolutio ſolis ſimir vnius anni
⁊ de alijs planeᷣ nota eſt diuerſitas.Si⸗
cut renolutio ſaturni qᷓ dragita annoꝝ vł
circa ⁊ reuolutio Jouis duodecim ⁊ alio
rum ſimir diuerſita:es in hoc note ſunt ⁊
delſcpᷣte in libꝛis aſtronomoꝝ⁊ decdlarate
ibidẽ ⁊ hic eſt motus quẽ dicunt eẽ ad oꝛi

entem ⁊ quẽ dicunt planetis eſſe ppum.

Quare manifeſtũ eſt ꝙ non motuvnius
coꝛpis mouet᷑ motu hmoos Mouenkt igr
multoꝝ coꝛpoꝝ motibꝰ motu bmõi. Coꝛ
poꝛa vᷣo ↄtinẽtia ipᷣos celi eoꝛundẽ noĩan
tur aqnd oẽs apparet etiam ꝑ aliam viã
quia hmõi motus non ẽ moſus eoꝝ nec
Eis eſt poſſibilis et hoc ẽ quia nullus eoꝝ

mouetut circulariter circa centu aliq mo

tu dico diurno ⁊ nocturno cuius meſura
ẽ vigintiqttuoꝛ hoꝛe equales. Uerbi gra⸗

„.

cia vt exeplum habeas in ſole.Dico quia

ſol motu hmòi non reuertitur adlocuʒ a
quo incipit moueri illo motu. Non enim
oꝛitur in loco vbi oꝛtus fuerat die pceden
ti ymo lõge ab illo loco quaſi per gradũ

vnum.donec cõpleatur declinatio motꝰ

ipſius a puncto quippe ſolſticu hyemalis

vno quoq; die naturali id eſt ſpacio vigi
tidttuoꝛ hoꝛarum equalium incipiẽs de

clinare ad ſeptentriõʒ nõ ceſſat declinare
donec veniat ad circulũ ſeptentrionalem

qui eſt terminꝰ ⁊ completio declinauõis

ipſius quaſi ad mediu cancri. Ex quo ap⸗-

paret manifeſte quia iſte motus non eſt

eius ymo nec eſt alicui coꝛpoꝛ:i poſſibilis

non em eſt circularis qm non eſt circa ali⸗

quod id eſt non ẽ ei centrum vel arculus

— .

qm non eſt ab eodem ad idẽ reuerſio. Sʒ

neq; rectus eſt rectitudine oppoſita curui

tati.Qua re indubitãter non ẽ motus po⸗

tiſſimũ celeſtè cũ figura ipᷣius ſit curuitas

incõpleta ad moduʒ ſpere. Amp̃. gra
dus quẽ dixi declinatiõis aut tranſit᷑ a ſo

le ↄtinue per diẽ ⁊ noctẽ. Ita ſcʒ vt quali/

bet hoꝛa dieivel noct aliquid de illo tra⸗

ſeat aut fit ſaltu ⁊ in hoꝛa aliqua. Quia
igr hoc ẽ impoſſibile vr fiat ſaltu ⁊ in ho⸗

ra ⁊ hoc eſt ꝑ aſpectũ euidẽter depᷣhendi
pot in aſtralabio ⁊ alijs inſtrumett qua⸗
re ↄtinue ex neceſſitate mouetur motu de

clinatiõis ad ſeptẽtrionem in parte dicta
circuli ⁊ cõtinue mouetur moiu orrculari

ab oꝛiente in occidentẽ ⁊ econuerſo.iſti at

motus motus euidẽter ↄtrarij ſunt. Qua
re manifeſtũ eſt nõ moueri ſolẽ mo tu ꝓ⸗

pꝛio ſed potiꝰ motu coꝛpis ↄtinentis ipᷣm

uxta modũ quẽ declarauit alpenagi in

libꝛo ſuo de hoc.Et declaratiões eius nõ
parum adiuuabũ ie ad id in quo es hoe
eſt ad ſtabilitiõʒ ſeptem celoꝝ ſepteʒ pla⸗
netarum quaꝝ declarationũ ſumma bec
eſt.qꝛ motus quivident in eis nõ eſt poſ⸗
ſibile vt ſint eis ꝓpᷣum nec ex motibꝰ⸗ eo/
rum eſt iſte qui eis imponit᷑ tranſitus cir
culi ʒodiaci ⁊ partiũ eiꝰ ꝓpᷣe ꝓpter duas

cauſas. Pꝛimũ quoniaʒ ꝓpꝛie in eo cireun
lo non ſunt ymo ſub eo lõge diſtantia in

credibili Scõm quia tranſitus iſte mag:
eſt ipius circuli ſignoꝝ potius em̃ circuluſ
hmõòõi tranſit ſuis reuolutioibꝰ ipᷣos pla⸗

nelas qm̃ tranſeat᷑ ab eis.⁊ hoc ẽ qmmo

loctirk

olhnſie

ſeturite
goltione⸗
Cnpeett
giquiden
mmumpnn
gngeſel
ſuediumne
gueopou⸗
liee
chelcoa,
Nieinatun⸗
ubiitno⸗
Uuſvohoe
kongein
Annf
Mide
Pöprie
ignchn
ahiub
ſbetfelu
ongaraid
ſbeigenns

hoßfinatia

ralosaun
Klfun
Etacione⸗
Uroveel te

cn

ennes te

snh
eanurdannen
nam
aliſcre
Wittenen
Uin oewlewſt
Mötrctaie
Am N
miltiſenenn
aned
wünniner
Unrihnsins
c er 1
tigtösani

1

tuodi. Nc

nocldinn

unbon iu)
büegiat
ii aiiarn

ſualeneun
notentunn
demtittannt,
nmn tiſnl
Gvaßs elci
uul N
Sunitil

ruälncns

uentur inequaliter. Completa em̃ vna re

uolutione cuiuſcunq; ex planett diurna

completur vna reuolutio eiuſdẽ circuli et
aliquid amplius de ſecũda ⁊ ideo plane⸗
tarum vnuſquiſq; nõ iuuenitur neq; ap⸗

paret eſſe in fine cõpletionis reuolutione

ſiue diurne ſub ea parte circuli ſignoꝛũ in

qua apparebat in pᷣncipio eiuſdem reuo
lutiõe.Uerbi gracia.Si fuerit ſol ſub gra
