eternũ et immoꝛtale et incoꝛruptibile vni
unerſaliter impoſſibile etiaʒ ⁊ in continge/
libus veris. Impoiſibile em̃ nutlum con

tingentium dicibilium veru meſſe Neceſ
ſe em̃ eſt quoꝛucunqʒ duoꝛũ contradicto⸗

rie oppoſitoꝛum alterum verum eſſe.
Amplius.ſi in eandem pꝛopinquitate ſint
ad veritatem pꝛimã.duo huiuſmodi op⸗
poſita qualiter nõ cadet equaliter ſuper
ambo lumẽ iſtud veritatis quẽadmodũ

li ouo luminabilia in eadem pꝛopinqui⸗

cxli

tate ⁊ alijs diſpoſitionibus fuerint vel ſe
habuerint ad ſoleʒ ⁊ eque illuminabilia
fuerint equaliter uluminabunt᷑ ⁊ vł vtrũ⸗
qʒ illuminabitur vel neurrum Ampli.
qualiter recedit huiuſmodi lumen verita
tis ab altero eoꝛum aut pꝛima veritas re-/
trabit ad ſe radium et hocnon accidit in
aliquo genere naturalium operationum
aut ipſum qð erat veruʒ recedit a lumine

illo et hoc non eſt poſſibile niſi ilud mo⸗

ueatur. Quis autẽ intelligat dicibitia mo

ueri qualiter intelliget quis enunctiatios

nem monueri vel ipᷣm enuncciatũ cum nee
voluntarie nec naturaliter poſſibile ſit ea
monere Amplius. huinſmodi lumen
eritvel ꝑtibile vel imꝑtibile in omni enũe
ciato.Si ptibile erit igit᷑ pars eius in ſub
iecto ⁊ pars in pᷣdicato. Quare alterutro
eoꝝ deſtructo deſtruet᷑ pars illa hoc autẽ

manifeſte impoſſibile eſt et ponã tibi ex⸗

emplum ad hoc.ſ. Socratẽ diſputare vel
non diſputare.hoc em̃ ſemꝑ eſt veruʒ ſiue
ſocrates ſit ſiue nõ ⁊ eque verũ deſtructo
ſocrate.Si aũt pars veritatis iſtius eſſe
in ſocrate deſtrueret᷑ illa pars veritat de
ſtructo ſocrate Deſtructa aũt parte nõ re
manerei iotũ integrum nec ena maneret
Manet aũt integra veritas eius ꝙ eſt ſo⸗
cratẽ diſputare vel non diſputare manet
etiã illud nõ minꝰ vllomõ verũ qua fue⸗/
rat ſocrate ꝑmanente. Quare ma nifeſtũ
eſt nec totaveritatẽ illiuns nec partem in ſo
crate eſſe.quare erit in pᷣdicato ꝙ ẽ diſpu⸗
tare vel non diſputare. Quia igr in eo q;
eſt nõ diſputare necveritas nec aliud ẽvel
eſſe poteſt cuʒ ipſum etiã ſit non ens ⁊ ni
hilvtpote pura negatio erit ex neceſſitate
tota in eo ꝙ ẽ diſputare Quare eo deſtru
cto deſtruet᷑ Cuʒ igr non erit diſputare ſo
cratis nõ eritvitas in ioto illo ꝙ ẽ ſocratẽ ꝗ
diſputare vel nõ diſputare Socrate igitur
non diſputãate non erit verũ ſocratem di⸗
ſputare vel nõ diſputare. Amß. iſta in
fiuentia huiuſmõi habens a pᷣmaveꝛitate
deſcendentis ⁊ ſuper oĩa ſparſim autẽ na
turalis aut ẽ voluntaria ipᷣi pꝛime veritati
Qi ſi fuejt naturalis vt pꝛetetigi erit ſerui
lis ſiue ſeruitutis hoc autem non patitur
nobilitas pꝛime veritatis ſicut multoci⸗
ens audiuiſti Si vero fuerint voluntaria
per voluntatem igitur ipſius erunt vera
omnia vera. Quare iſtum rapere. illum
furari.illum blaſphemare. illum negare
deum erunt vera ꝑ vountateʒ eius ⁊ ipᷣo

Pars pꝛima de vntuerſo

faciente vt vera ſint. Erit igitur voluntas
eius cauſa omnium furtoꝛum et rapinaꝝ
Quicquid enim facit vt verum ſit furari
iſtu facit vt iſte furetur Amplius. Iſta
influentia nõ ẽ vel eſſencia creatoꝛis vel
creatoꝛi eſſencialiter. Quare poteſt ſeꝑari
ab eo actuvel ſaltẽ intellectu. Sepemꝰigr
iteliectu eã ab ipᷣo.id ẽ intelligamus non
influere vel ſpargere cum iſtud lumen ali⸗
am nõ habeat nõ erit om̃ino poſtq; non

erit a crea toꝛe.Quare nulla erit veritas æ

ꝓpter hoc nihil eritverũ.Erit igr hoc ipᷣm
verũ ſcʒ nullã veritatẽ eẽ ⁊ hocaliud nihil
eſſe verum et innumerabilia huiuſmodi.
Amplius.hmõiveritas cum nec ſit ꝑs
eius ſuꝑ quod cadit nec ſit ip̃ᷣm totũ ſepa
bilis ẽ ab eo ſaltẽ intentione vel ĩtellectu.
Amp.ammiſſibilis eſt ⁊ irrecupabilis
in multis id ẽ multa ſunt vera que poſſũt
nõ eſſe vera ⁊ multa nõ ſũt vera que poſ⸗
ſunt eſſe vera. De omibꝰ aut hmõi dicitur
vniuoce verũ accidit igitur omibus hmõi
Amp̃. Socratẽ diſputare nõ recepit in
ratione ſua vel eſſencia veritatẽ. Si enim

eſſencialis erit ei veritas nullo modo po⸗

teſt recipere falſitatẽ nihil em̃ receptibile ẽ
alicuius qð ſit contrariũ vel pᷣuatio aut to
tius eſſencie ſue aut alicuius eſſencialium
ſuoꝛũ Eſt autẽ receptibile falſitatis nõ eſt

ei igit veritas eẽncialis Amplius. So

cratem diſputare nõ aliud ẽ nec alteriꝰ ra
nionis ſi ſit verũ q;ᷓ ſi ſit ſalſum. Eſſet auteʒ
aliud vel alterius rationis ſi veritas eẽt ei
eẽncialis. Manikteſtu igitur ẽ ſm hãc
intentionẽ cum ſit influentia a luminoſi/
tate pᷣmeveritatis deſcendens ſ uꝑ omnia
vera et vniuoce dicatur de omnibus illis
erit ſeparabilis ſalteʒ intellectu ab vnoqᷣʒ
eoꝛum et hoc indubitanter. Sic ſe habet
in omni eo ꝙ nec eſt tota eſſencia eius in
quo eſt neq; pars ſed eſt receptũ ſi uper to
tam et completa eſſencia.Quare ab vno⸗
quoq; hmõi erit actu vel ratione ſalteʒ in
ſeparabilis veritas hec. hoc autẽ manife
ſte impoſſibile eſt in numerabilibus quo
rũ vnum ẽ ſocratem diſputare vel nõ diſö/
pulare. Nuilus em̃ intellectus goteſt ab
eo ſeparare veritatem et eodem modo ſe
habet in omnibus ſimilibus hoc eſt que

ſunt diſiuncte contradictionis. Eodẽ mo/

do ſe habet in eo qð eſt aliquid eſſe veruʒ

vel aliquam veritatem eſſe. Nullus enim

intellectus admittitvt non ſit veruʒ aliqd
eſſe verü neq; vt ſ verum nihil eſſe verũ

Similiter nullus intellectus recipitnullẽ
veritatem eſſe. Amplius Cum maniſeę
ſtum ſit multa fuiſſe vera ab eterno diuer
lſa ei maria et om̃ino ad inuicem non con
tingentia multa inq; cõtingentia de ſutu

ro et alia nihil autem ab eterno fuerit pꝛe

ter creatoꝛem. Non fuit igitur velitas effu
ſa cum ipᷣe creatoꝛ non ſit imo lumen ſpar

ſum ab ipᷣo ſuper omnia vera ſcõm hane

opinionem.aut igitur non erant vera aut
erant vere veritate que non erat. Qꝛ ſi di
xerit quia veritas illa fuit q;cito fuit pᷣma
ac luminoſiſſima veritas que eſt ſol ſpiri⸗
tualis intellectus ⁊ omniũ ſubſtanciaruʒ

intelligentiuʒ; quemadmodum q;cito fuit

ſol ſiue luminoſitas eius ta cito fuit ⁊ ſolẽ
doꝛ ex ipᷣo emicans et ſparſus per totũ oꝛ
bem receptibilem ipᷣius.Dico quia totum

celu vltimu luminoſum eſſet ad inſtarſo
lis. Nihil luminis caderet vel ſpargeret᷑
ab eo extra ſe et hoc eſt quoniã extra celũ
non eſt aliquid receptibile vel luminisvel
alicuiꝰ influentie niſ quis deliret nõ ens
aut nihil eſſe receptibile alicuius impꝛeſſi

onis aut influentie hoc autẽ eſt quemad⸗
modũ pꝛedixi nbi ac ſi quis dicat vas qðᷣ
non elt recipere liquoꝛẽ aliquem ⁊ aera 9

nondũ eſt illuminari a ſole atq; ſubiectũ

non ens ſuſtentare accidens quodcunq;/

Quod ſi dixerit quia ſplendoꝛ a celo ſpar

gerelur ſuper inane vel vacuum. Jam au
diſti ſemꝑ hoc Ariſtotelem ⁊ expoſitores
eius qui opinati ſũt ſe deſtruxiſie inane ſi
une vacuum.

tiones⁊ vna intentione ſignum ſi
e ſignificatioet ventas oppoſita ſunt et
hoc modo veritas non eſt niſi res ipſis ſi

gnificata. Secundo modo veritas oppo

nilur falſitati que eſt apparentia rei alicu
ius que non ſubeſt et ſcm hunc modum
dicunlur falſi homines qui pꝛetendunt ex

tenius contrarium eius.qð habent interi⸗

us et vt communi et noto nomine nomi⸗

nem eam tibi vſualiter ſtimulatio vocat᷑.

Lercio modo veritas ipᷣa ẽ puritas ab ad
mixtione quemadmodum dicitur verum

argentum quod eſt puruʒ et tanto verius

quanto purius huic ergo veritati puritas

oppoſita eſt ſiue vt cõtraria ſiue veriusvi
detur vt pꝛiuatio. Quarto modo ipium

elſe rei vniuſcuiuſq; hoc eſt reſiduuʒ a to⸗
in varietate et circuueſtitione accidentius

iendũ igitur eſt tibi in büs quo
niam veritas ſcom multas inten⸗

ubocte
non ca⸗
ſolagu
. n
diffinia
inegta
minon
ſubſtan
genare.
nisenn.
orauda
gilcen⸗
aunßo
igiciz
ſeibgin
ſenct
Mallon
Amn
0nedlud
sfeude
ſonidice
luleye
llutil
ſahniis
henloni
ezano
känsſor
Polas
wineit
fügneſi
ſolsba⸗
Mitu
llsſpii
Cocat
hngnoc
Nokacecde
de ſolo güͤt
fneſenen
nealoele
Cleruag
ffloabie
leulhu
grenn
Eaſepkab

Allibret

Gtnono
bibiſti
laneni⸗
llunr
ſledete
Pri⸗
klins
gsKye

1

u⸗ whn
lunn
damnend
niun en
mgenia i

=
=

Dcndenn

Neie

3enſorin
Nnaunn
noncra. O
öoftlzn
s eckaſe
u ſooſanirn
ocmnii
Südibfutie
usgghi

Deocnudon

eſetsd ie
mere et

vonicnti
ieyelmugt

õ
etinisnnr

mictan

is dint ei0
digrentn

ſoleatg oen

nsgon
Nendrec
AdeN Ni
en tenpien
eſnuolerul

enio

—

et hoc eſt eſſe að explicat diſſinitio in quã

non cadit aliquid de accidentibus ſed ea

ſola que vel ſunt rei eſſencia ſiue ſubſtan-

cia. Unde et ratio ſubſtãcie noĩata ẽ vera
Diffinicio qm̃ explicatio ẽ ipius ſubſtancie

integra ac pura abſq; admiſſione vel ad⸗
mixtione alicuiꝰex accidẽtibꝰ ⁊ nolata eſt
ſubſtancia pꝓpter hoc qð ſtat ſub tota illa
veritate ac circũueſtitione accidentiũ ſuſti

nẽs eam alioꝗn caderet in non eſſe ꝓpter

qð ⁊ accidẽs nominatũ ẽ tanq; ad ſubſta
cla cadens querens inniti ei ⁊ ſuſtẽtari ab

ea lanq; ꝑ ſe ſubſiſtere nõ valẽs vel dictũ
accides quaſi ad nõ eſſe cadẽs quantũ ĩ

ſe ẽ. hoc ẽ quantũ ẽ er natura accidẽtalita/
tis tanqᷓ; ꝑ ſe hoc eſt ꝓpᷣa firmitate ſc; na

turali ſubnſtere nõ valens. Quinto mõ
dicit᷑ veritas eẽ creatoꝛis ſiue ipᷣe creatoꝛ⁊
omne aliud compatiõe ipᷣius dicitur falſi
tas ſicut dixit Ariſtoteles ĩ libꝛo metaphi

ſicoꝛũ dicẽs vnũ eẽ ſolũ cuiꝰnulla ẽ cauſa

⁊ illud ẽ veritas om̃e aũt aliud ẽ poſſibile
eẽ ⁊ illud ẽ falſitas vel vanilas el intentio
iſta ſimilis ẽ aliq tenus vni ex pcedentibꝰ

intentionibus. Cauſa aut in hocẽ quoniã
gqnèadmodũ nõ oidt᷑ verũ argentu qõ ex

terius ſolũmõ argentuʒ ẽ neq; ſymea vel

pploſus dicitur ho no qm̃ exterius hõ eſt
tm interiꝰ auũt bꝛutũ. Sic vnũquodqʒ eo
rũ que ſũt pᷣter creatoꝛẽ exterius im̃ ẽ et af/
foꝛis habens eẽ defoꝛis ⁊ aduenticiũ quo

nia ſicut declaratũ ẽ tibi in pᷣma parte to/
tius ſapiẽtialis ac diuinalis magiſterij eẽ

qð pᷣdicat᷑ ꝑ hocverbũ eſt⁊ hoc eſſe quo

vnnquodq; ẽ hoc inq; eẽ de vnoòʒ alioꝝ
dicit᷑ accidetaliter ſiue ſᷣm participationeꝰ
de ſolo aũt creatoꝛe dicit᷑ eẽncialiter ſiue

ßFm eiſenciã aut ſᷣm ſubſtanciã ab om̃i ꝗp/

pe alio ẽ ſepabile actu vel ratione ſiue in⸗

tellectu a creatoꝛe vero ſolo nullo modo/

rũ ſepabile ẽ aliogꝗn eſſet ei acqſitũ vel ad
uenticin huiuſmõi aut ĩpoſſibilitas mani

feſta eſt qm ſi eẽt ei acqſitũ aut eẽt ei acaſi
tũ a ſe vł ab alio ⁊ ita vł eẽt cauſa ſui eẽ v

cauſã hret aliã ⁊ ita nec eẽt pᷣmũ nec pᷣnci⸗
piũ ⁊ non optet vt ꝓſeqr hic deſtructioeʒ
erroꝛis iſtius de qᷓ ẽ libi in pᷣnominato ira
ctatu pleniſſima certitudo. Quia igr ome

aliud a creatoꝛe exterius im̃ ẽ hoc ẽ eſſe fo

rinſeco et aduẽticio vtpote accidentaliter
Solus aũt creatoꝛ intus vel potiꝰ intime

Merito falſum ens dicitur ome aliud aut

falſitas. Solus aũt creatoꝛ verũ ſiue vere
ens et verus atʒ veritas. Huiuſmoci aut

exremplũ conuenientiſſimũ ẽ in aere luml/
naio ſiue lucidato falſo em̃ lucidiꝰ ſiue liu

cens comꝑatione ſolis dicẽdus ẽ et maxi
me cõꝑatione lucis ſolar qᷓ eẽnciali ux

elt ⁊ eius eẽ lucere. Sexta vero intetio ve
rxi et veritatis qua vera dicutur enũciata ?

vere enũciationis et hoc vt ait Auicenna

adequatio oꝛatiomis et rerũ id ẽ affrma

tionis ⁊ negationis ⁊ intelligendũ ẽ ĩ ſer⸗
mone auicenne ꝙ oꝛationẽ vocattam ex
terioꝛẽ ſcriptam ſcilicet vel vocalẽ q; ſpůa

lem ſiue intellectualẽ. Siue aũt dicas eqᷓ⸗

tionẽ ſiue equalitatẽ ſiue ſimilitudinẽ nõ
refert q;tũ ad intentionẽ auicenne. Uerũ
igr ẽ ſcõᷣm hanc inientionẽ adequatuʒ vtx
dixi ſue affirmationi vel negationi et iſta

adequatio ẽ non ſcõm vnũ tẽpus im̃ imo
ſcõöm ome et ertenditur etiã in eternitatey
oꝛatio igr vera ẽ qᷓ ðꝛ eẽ qð ẽ aut nõ eẽ qðᷣ
noò ẽuvl fuiſſe qð fuitvł nõ fuiſſe qdðᷣ nõ fuitł
2 ſimiliter ſe habet de futuro. Debes etiã

ſcire hoc quia non ẽ enũciatio alicuiꝰ enuũ

ciabilis que vel aliud aut plus aut minꝰ

aut aliter quolibet modoꝛu aſſerit vel ne

gat qua habeat vel connineat ĩm enunci
abile et hec ẽ ſim ilitudo vel equalitas ve

adequatio quã intendit auicenna ſiue di⸗
cas conuenientia ſiue concoꝛdia interißm

enũciabile et ſuam oꝛationem vel negat ·

onem ſuam inqua ſicut expoſui tibi pꝛius
hoc ipᷣa conuenientia vel concoꝛdia enũs⸗
ciabilis et enunciationis. Ueritas eſt vtri
uſq; et contrarium ſiue ᷣuatio illius ẽ fal⸗

ſitas vtriuſq;. Uerum igitur eſt enuncia/

bile qð a ſua affirmatione vel negatione

diſconuenit vel diſcoꝛdat. Unde manite⸗

ſtũ eſt ꝙ veritas et falſitas ſcõᷣm intentio

nes iſtas velut reſpectus ſunt aut compa

tiones compoſitionũ atq; diniſionum ad
offirmationes et neganio nes ſuas et veri
tas atq; ſalſitas affirmationum et negati

onum comparatiões ſunt ſiue relationes

aut reſpectus ad compoſitiones et diuiſi-

ones rerum quas ſigniſicant.alibi autenm

declaratum eſt tibi per me quia compara
tiones ⁊ relationes nec addunt nec minu
unt rebus in ſemetipſis nec ponunt aliꝗd
in illis nes cõpaatũ aut relatũ ꝑ hoc qdᷣ
eſt comparatum a&t relatũ nõ habet ali⸗
quid in ſe ſed hʒ aliqd ad ſe vel ſibi. Sil
dictũ vel ſignificaũ appᷣhenſuʒz cogitatiũ
amatũ per hoe qð ſignificatũ coguatum
aut appꝛehenſum aut amatũ nõ habʒ al
quid infe nec iſte diſpoſſtiões ſeu comꝑa

„

r qui in eo nõ eſt et deſiderat᷑ filius deſi⸗

Pars pꝛima de vniuerſo

tiones requirunt eſſe illud in quo ſunt vel

quo ſunt. Significat emplurimũ id qð
n0 ene ſianificaro q̃ ſignificatur ẽ aliqd
Teo.
tur filiꝰꝗ nõdũ ẽ ⁊ deſiderat᷑ aurũ qð nõ
dũ generatũ ẽ necvnqᷓ; erit. App̃ᷣhẽdit᷑ igr

ilr amatr᷑ etiã id qð nõ ẽ ⁊ deſidera

res appᷣhẽſione q̃ in ea nõ ẽ amat᷑ amo/

derio qð in eo non eſt et generaliter verũ

deé futu

ꝓ denominationes paſſiue ſiue pᷣdicatid

nes fiunt de rebus in qnibus nõ ſunt qm̃
ſunt in eas vł ad eas vel de eis ab albedi
ne autẽ vel alias quacũq; ſenſibiliũ qua⸗
litatũ non fit denominatio vel pꝛedicatio
niſi de rebus in quibus ſunt albũ enim ni
hil dicit᷑ niſi qdᷣ habet in ſe albedinẽ vłin

quo eſt albedo. Amatum aũt dicit᷑ nõ in
quo eſt amoꝛ ſed id in quo ẽ vel de quo ẽ

niſi foꝛte ſupaddat᷑ amatũ a ſeipo tunc eĩ
idem ẽ amans ⁊ amatũ et ad hũcmoduʒ
ſe habet de ſignificationibꝰ appᷣhenſioni
bus ⁊ affectionibus nr̃is quoniã pᷣdicant
de rebus in ꝗbus nõ ſunt.⁊ de rebꝰ in g⸗
bus ſunt. Hhoc auũt ne extenderis ad app:e

henſiões ſenſibiles. Similiter neq; ad et⸗

„

fectiones ſenſibiles quoniã quẽadmodũ

nõ ſentit niſi qð ẽ ita nõ ſentit᷑ niſi quod

eſt. Cauſa aũt in hoc eſt quonia nõ ſenti
niſi ꝙ pᷣſencialiter agit in ſenſũ hoc eſt in

oꝛganũ ſenſus. Similiter nõ delectat ſen

ſibiliter ni qð ẽ neq; delectaf id qð nõ ẽ
In ymaginationibꝰautẽ et in hijs que ſu

pꝛa eas ſunt diſpoſitionibꝰ animarũ nr̃a

rum currit res quemadmodum dixi.
PEuertarigit᷑ ad ſoluẽdas queſtio

nes et argume.tiones ſupꝛa po⸗
ſitas et dicam quia enunciabilia

ta pᷣſentialiter vera ſũt hmõi veritate hoc

ẽcõuenientia ſiue concoꝛdia ſiue adequa

tione ſiue eq̃litate ⁊ dico multas cõueniẽ

tias multaſq; bhmõi cõꝑatiões nec eẽ ali⸗

ꝗd in rebꝰnec ponere aliqd ĩ eis ⁊ eẽ etiaʒ
Huationes qᷓſdaʒ earũ vel dici ̃m pᷣnatio
nes.Utualiter eĩ dicit᷑ oĩa nõ entia cõue⸗

niẽtia eẽ vel cõuenire in nõeſſe ⁊ omĩa im

po ſſibilia cõuenire in ĩpoſſibilitate ⁊ oẽs
cecos ſimiles eẽ in cecitate ⁊ malos in nu⸗
ditate pares etiã ⁊ eq̃les dicũt᷑ qᷓtuʒ ad
hoc. Manileſtũ aũtẽ nibil hoꝝ aliꝗd
eẽ ſm veritatẽ.Silr et foꝛamina dicũt eqᷓ
lia et vaſa ſimilia vel eqlia in foꝛaminib⸗

⁊ eque nudi dicũt᷑ hoĩes ⁊ nuditates eoꝝ

tles ymago etiã ceſſaris vel herculis di⸗

o vbi nec ſubiecta ſunt nec pᷣdica⸗

tit ſimilis illi cũ nec ceſar nec hercules ſit
Quia igr cõ ueniẽtia inter oꝛationẽ eius
ſignificatũ vel pᷣuatio eſt vel ſm pꝛiuatio/

ne dicit᷑.ſicut appet ex ranõe adeqtionis
q poſita ẽvic; que nõ aliud aut aliud aut
aliter q; pl?aut minꝰqᷓ; iᷣm enũciatũ cõti
net hoc ẽ aſſerit vłnegat nihil igr ꝓhibet
Fſm hoc aliꝗd eẽ veru veritate que non ẽ.

Sicut neqʒ aliꝗd eẽ nuditate que nõ ẽet
couenire nõ entia cõueniẽtia que nõ eſt

ipoſſibilia ſiłr. Debes etiã ſcire cũ dicũtur
enũciabilia vᷣa eẽ idẽ cõnenietia ſiue ade
qta affirmatiõibꝰ aut negatiõibꝰ ſuis nõ
itelligit᷑ hoc qð dicitur de affirmationib⸗
et negationibꝰ ſuis ſᷣm actũ ſʒ ſᷣm poten⸗/
cia ⁊ hoc ẽ dicere qꝛ nõ intẽdo affirmatio

nibꝰ vel negatioõibaſuis qs pᷣſencialit᷑ ha

beãt hoc ẽ cuiꝰ pᷣſeniialiter aut actualit ſi⸗
gnificẽt᷑ ſy potiꝰꝗbus poſſibilia ſunt affir
mari vel negari. Uera igit᷑ fuerũt ab eter⸗
no innũerabilia id ẽ cõueniẽtia ſiue ade⸗

quata oꝛõibꝰ ſuis ꝗbꝰ ſcʒ erat affirmabi⸗
lia vel negabilia. Hõ cogeris igr per pdi
ctas argumẽtationes innũerabiles veriita
tes vel innũerabilia enũciabilia actu fuii
ſe ab eterno.

. . Defato.
4as ai dicere voluerit quoniaz
BZmo verbo oiĩa affirmabilia vera
Z oia vera negabilia affirmata et
hnegata ſũt ab eterno et illi ſꝑ cõuenientia

atʒ adequata. Ueruũ quidẽ dicet ſj nõ ſol

uit nodũ queſtionis qm̃ nõ exponit veri⸗

tatẽ de hmõi ↄueniẽtia vł adeqᷓtiõe⁊ hoc

ẽ qm̃ claudicabit ex neceſſitate ſᷣm ipᷣm cũ
no habuerit a ꝑte enũciabiliũ vbi pedẽ fi

geret. Cũ res ⁊ ſi eẽni enũciabiles nõ eẽnt
miĩ veritate eẽndi.Qualit᷑ igr intelliget cõ

uenientiã relationẽ eẽ cũ coꝛrelationẽ ha⸗

bere nõ poſſitĩ rebꝰ ꝓpter nõ exiſtentiaʒ

ean niſi recurrat ad ea q dixi. Sicigit᷑ ali

gqd ẽ veꝝn qð tñ nõ ẽ vtchymera nõ eẽ cui⸗

nec pᷣdicatũ nec ſubiectũ ẽ. Sic nõ ẽ mirũ

ſi aliqd ẽ verũ veritate q̃ nõ ẽ maxime cu,

veritas hmõi vᷣitas rõnalis ſiue loyca ſie

2 ↄueniẽtia enũciationũ q̃ nõ mag exigit
res eẽ qᷓ; nõ eẽ ⁊ ecõuerſo. Nec maglẽ ad

entia q; nõ ad entia affirmatio em̃ ꝗ affir
mat᷑ chimerã eẽ eque ↄuenit cũ affirmato
ſuo et eque adeq̃ta ẽ ei vt q affirmat᷑ crea
toꝛẽ eẽ cõuenit cũ ſuo affirmato vel adeqᷓ

tur eidẽ.de relatiõibꝰaũt ⁊ pᷣdicationibꝰ

⁊ modis pᷣdicãdi expediui te ⁊ me i tracta
tu ſingulari occaſiõe pᷣdicalionũ qᷣ fiũt iu

ria doctrinã xpᷣianoꝝ i rebꝰ diuinalibꝰ vlł

cis Po

ſolpdin
ſbiceſ
aabecan
umpiea
auiſtime

8 .
bee

lſtgein
leſageſu
pundenin
iral obi
ſensama
gisllus,
enanalre
Mionbn
elonsh⸗
Glpisſi
reltuey
ſal
Aflnsolene
Cdtupde
Gooraeſen
navan
guabmoi

eulgsgun
biguia
fon wen⸗
Auigrſn
usniung
Wamren
unſſine

ſlde

Geponue
lolouete
benturdee
nneforſitan
huscoloen
ſtͤboreſt,
bungin
(hla bebe
ntöena
Allciboſe
ſeiuegite
rdeidi
leſene
Mnnfni
Mocnzen
umſird

Ufanen

nſſinde
iſeytpcn
Ghaen

Enben
gaii
1enti
utmn
Pndücni
nbicinn
regen

»„

Mizceiie

entufn
grölu
deafimanr
tacüßfton
innötotin.
scann
erintiat,
Nolſplen
S
Scniänziir
heuin
ogensigſen
niasbluig
e.
elen en

Piuefmnd
Liliſgcönnn
nicidicfßn

lectgiüe
ſurftin

ltni
dont,
wͤcke

Nindh

Fo.

pnoti⸗ dininis. Et ſ reminiſci voluert eoꝛu

qᷓ dicta ſũt ibi ꝑme adiuuaberis nõ parũ
ad declaracionem queſtionũ ⁊ dedlarati

onum pꝛopoſitaruʒ quanqua ea ꝗ hic au
diuiſt. merito tibi ſuffſicere debeant.

Oſt hec aut reuertar ad fata ⁊ fa
tatiohes.Scito igr qꝛ tam lex he⸗
bꝛeoꝝ q; chꝛiſtianoꝝ in hoc cõcoꝛ/
dat ꝙ ? in natiuitatibus et ante natiuita
tes facte ſunt reuelatiões magnoꝝ euen⸗
tuum de viris naſcẽtibus⁊ lex vebꝛeoꝛum
narrat ab ipᷣo creatoꝛe reuelatiões hmõi
factas et maxime de pᷣncipibus et patrib⸗
gentis illius. Lex autem xpᷣianoꝝ ꝑpange
los narrat reuelatiões factas hmõi. In⸗

narralionibus etia eoꝝ legunt multe re⸗
nelationes hmõi facte eẽ per ſompnia eł

ec ꝑephãs ſiue ꝑꝓpheticos vos. Nomẽ
fati vel fale vel fatanõis apud vtranqʒ gẽ
tem ſicut pᷣdixi tibi hoꝛrificum ẽ ⁊ abho/
minabile nec in alterutra dictarũ legum
legitur vel auditur ⁊ qm̃ vtraq; lege anti/
quoꝛũ eſt cultura deoꝛũ atʒ dearuʒ ⁊ ydo
latria velud reliquie queda et ſequela ali

qua hmõi culture remanſit opinio fatati⸗

onis. Potiſſimuʒ autem circa anus ſeu

vetulas que vel curioſitate faciente mulie
bꝛiq; leuitate vult qſtuatione ꝓ qua mẽ⸗

tiri non verẽtur nondũ receſſerũt ab eis
Quia igr ſi creditur eoꝛũ hyſtoꝛijs credu⸗

las vtcunq; tollerabilis ẽ eo tꝑe quo co

lebatur multitudo deoꝛũ hoc ẽ demonio
rum peſſimoꝛũ.Sicut ꝑmittebat᷑ cultoꝛi/
bus ſuis dare reſpõſa ⁊ multa alia facere
Sic potuerũt ⁊ in multoꝛũ natiuitatibus
collo quẽtes audiri et pᷣdicentes ꝗqᷓ dpine/
bantur de euentibus naſcentiũ et que ipi
met foꝛſitan neſciebat et ſuggeſlerũt hol⸗
bus collocutiões ſuas hmõi eſſe fatatio⸗
nes hoc eſt firmas oꝛdinatiões euẽtuũ il⸗
loꝛum. Similxr etfata q̃ſi decreta irretra⸗
ctabilia haberi.oĩa autem hec faciebant
intentiõe maligniſſima atʒ neꝗſſima vicʒ
vt cultoꝛibꝰ ſuis et etiã alijs ſe deos vos
eſſe ſuaderẽt et ꝙ in ptate haberent ſolo
verbo vel dicto magnis ac pᷣclaris euẽti⸗
bus ꝓſperare et pᷣclaris honoꝛibus ſubli
mari vt inſipientes hoies ad culturaã ſuã
ꝓuocarent in quem nibil intẽdere pote⸗
rant vbi vel contumelia creatoꝛis vel ſub
uerſionem ac perditionẽ colentiũ vel va⸗
niſſim honoꝛationẽ ſuam hoc em̃ putat
eſſe vt vehementer ↄcupiſcant nominari
el haberi dij et dininis honoꝛib? venera

erxltij

ri. Eodẽmodo ſentiendũ eſt et de fatabꝰ

hoc eſt deſalſiſſimis et vaniſſimis deabꝰ
quia nõ ſunt niſi demones cũ aliud ſunt
et cũ in veritate collocutiõis coꝛuz audiũ
tur ſeducere intẽdenteęs eos quibus ꝑmit
tuntur talia et taliter loqui. Interdũ vero
fictiones ſunt et adinuentiões vetularũ
aliqnid per hmõi mendacia ab inſipien⸗
bus obiinere volentiũ. Quiſtuloſitas eĩ
et adulatio a vetulis et maxime pauꝑib⸗
non facile recedit ſed ⁊ diuinatõibus et
ſompnijs vłexponẽdis vel fingendis eſt
eis tanta auiditas mentiendi tataq; au⸗
daciavt nec etiam flagellis ab eis extereri
poſſint alias etiã ẽ mulieribꝰ generaliter
tata certa hmõi credulitas vt vetulas res
iſtas menciẽtes atʒ fingen tes frequẽtare
deſiſtere no po ſſint licet et multociẽs mẽè⸗
daces eas ꝓbẽt et in nullo veridicas. In
ſuper et hmõi mendacia atʒ figmeta pꝛe⸗
cijs magnis emere audaciſſime ſunt.
IJhil aũt babere firmitat: aut ne⸗
reſſitatis dicta deoꝛũ hmõi inde
e= manikeſtü eſt qm nec verbum nec
dictũ creatoꝛis omnipotẽtis infert firmita
temvel neceſſitàtẽ euentibus ↄtingentihꝰ⸗
Sicut ſepiꝰ in pᷣcedentibus a udiuiſti qn⸗
lo minus dicta falſoꝝ deoꝛum ant dicta
vaniſſimaꝝ dearuʒ alicuius firmitatè aut
neceſſitatis erunt Amplius.quo tiens
mendaces ⁊ illi et ille pꝛobati ⁊ inuenti⸗
ſunt ab ipᷣis cultoꝛibus ſuis ꝙ ſi de men/
dacijs eoꝛum vel earũ certitudinẽ habere
volueris lege narrationes chꝛiſtianoꝛum

lege etiam reſponſa eoꝛum et inuenies

innumerabilem multitudinem menda⸗
tioꝛum nec non et ambiguitatem in re⸗
ſponſis ipſoꝛuʒ que in vtranq; partem cõ
tradictionis iterpꝛetari poſſunt in q̊ͥ appa
ret vel eos ignoꝛaſſe verieatẽ et ea aſtucia
huiuſmodi dediſſe reſpõſa vt qcquid eue
niret illud pꝛedixiſſe viderentur Amp̃.
iam declaratum eſt tibi in alio tractatu et
ſcriptum eſt ibi de cultuꝛa eoꝛum quoniã
nihil poſſũt ſtatuere vel deſtituere ꝓꝑ moꝛ
talibusvel contra illos quin potius totuʒ
bene eſſe totapꝛoſperitas totuʒ male eſſe
ꝙ eſt aduerſitas in beneplacito eſt creato
ris omnipotentt. Si ergo nulla vi vel vir
tute ſua ſiue potentia poſſunt pꝛodeſſevel
nocere hominibꝰ quantofoꝛtius nullo di
cto ſuo vel loquutione aut loqla Am.
ſi natura vei virtute eoꝛũ eſt vt ſcirẽt euen
ius hominũ quatomagis eberentßuol

ſe ſuos pꝛeſcierũtigit᷑ exterminiuʒ ſui cul⸗
ius. Quomõ ergo illud nõ auerterũt.
Amp.ſi ſolo dicto honores⁊ potentiã da

depꝛimi atq; cõculcari paſſi ſunt et adhu
patiuntur.vt omis honoꝛificentia culture
ſue exterminata ſit a regno chꝛiſtianoꝝ et
a regno ſarracenoꝝ⁊ aliqñ a toto oꝛbe ro
mano an fatauerũt imꝑatoꝛes romanos
in tantã ſui contumeliã et depꝛeſſionẽ.
Amp.certum ẽ genteʒ iudeoꝝ⁊ gentẽ chꝛi

noſiſſimas eẽ omni cultui eoꝝ⁊ eos ex le⸗
ge ſua totſ ſtudijs ac viribꝰ pꝑſequi. Qũo
ergo ſolo dicto cũ hoc poſſint non adeo
infoꝛtunat ſiue infauſtat vnumqðq; eoꝛũ
qui naſcunt in aliqua iſtaꝝ gentiũ vt ni/
hil poſſit circa eos.de hijs aut⁊ alijs qui
circa eos ſunt expediã me ⁊ te in tractatu
ꝓximo poſt iſtũ ſi deus voluerit.
Uo niã auteʒ mũdo ſublimari re
ctoꝛes multos poſuerũt et philo/
ophi ⁊ alij aiam mundi vt plato
⁊ ſequaces eius alij vᷣo virtutẽ alij eiuſdẽ
mundi totius regitiua necnõ ⁊ alias vᷣtu⸗
tes occultas ⁊ demones etia ↄſulere rebꝰ
huũanis Conueniẽs eſt perſcrutari de hijs
qntum ptinet ad pꝛeſentẽ tractatũ ⁊ pᷣmũ
drca aiam mundi negociandũ mibivide
Stunaia enim coꝛꝑis ꝙ; aiat gubernatrix in
dubitanter ẽ reginaq; atʒ impatrix ipius
Imperiũ autem ipᷣus ⁊ dominatio ſupe
illud appet ex obediẽtia tam ipᷣius tociuſ
membꝛon. Gimil 2 ꝓuidentia ex ing
itione eoꝝ que coꝛpi ipſi mẽbꝛis neceſ⸗
ſaria ſuntſicut tectũ tegimẽ cibus⁊ pot⸗
Albuſamar etia aſtrologꝰ totã fabꝛicatio
. Anem atʒ foꝛmationẽ coꝛpoꝛũ animaliũ at
o tribuit aiabus eoꝝ ſiue naturis eaꝝ quaſi
aĩa leonina ex materia de qua generatur
coꝛpus leonis aſſumit vñ foꝛmat ſibi den

„ eſt ſi hoc attribuat aiabus cũ Arſ. ſimil
ſentire vident᷑ de ſeminũ vᷣtutibus cũ pꝛe

foꝛmandi floꝛes ⁊ folia ⁊ fructus coꝛpaq;
omnia vegetabiliũ et non potius in ſemi
nibus vegetabilibꝰeẽtvirtus foꝛmadi coꝛ
„ * poꝛa hominũ cũ tanto nobilioꝛa debeãt
eſſe ſemina animaliũ nobilioꝛes vᷣtutes

hoꝛa animaliũ coꝛpoꝛibus vegerabiliuʒ.
Tola igi gubꝗ naiio mũdi ex aĩa ipſius

W

ſtianoꝛum genteq; ſarꝛacenoꝛum ignomi

les⁊ vngues.Silłr ⁊ aia vꝛſina. Nec miꝝn

dixi tibi. Ut quid em̃ in ſeminibꝰ vtus eẽt

]Dars pꝛima de vntuerſo.

erit. Pꝛeſertim cum plato expᷣſſe poſuerit

ipm eſſe animal intelliges diuine pꝛudẽ/
tie ſanctionẽ. Qè auũt induxerit eü ad hoc

5 re poſſut hoĩbus⁊ auertere ab eis om̃e ge /vt vtrum totũ munduũ id eſt vniuerſũ coꝛ
nus infoꝛtunij quomõ ſeipos exonerari? poꝛeum poſuerit eẽ animal an ſolũ celnʒ

id eſt partem illa vniuerſi co:poꝛeique eſt
a luna ſup:a ⁊ tota mobilis Arculariter qᷓ
ſcʒ continet nouẽ celos mobiles de q̃ in
cedentibus audiniſti an totu vniuerſum
qð conſtat ſcʒ ex nouẽ celis iſtis et qituoꝛ
elementis dubiũ eſſe poreſt qm̃ Ari.⁊ ſe⸗
quaces eius ſolũ celum id ẽ partem illa
queẽ a luna ſupꝛa vel foꝛſitã celũ ſtellarũᷣ
fixarum aial eſſe poſuiſſe vident et auicẽ
na euidęẽter dicit q celum eſt animal deo
obediens. Quattuoꝛ aũt elementa aĩata
ponere non videttanto phõ con gruiſſe
quis em dicat ignẽ vel aera aĩatum eſſe.
Similr aquã vel terrammeq; em̃ vita in
eis apparet nec aliqua ſpẽs motus pꝛeter
motum localẽ niſi violentus ꝗ nullomo⸗
do vitalis eſt In oĩbus aut vegetabilib⸗

apparẽt motus crementi et decrementi ?ꝰ

Ard. dicit qꝛ cremẽto atʒ determinat᷑. Ui⸗
detur aũt exhijs que apparent in terra et
aquis virtutẽ quandam generatiuã vege
tabilium ⁊ etia animaliũ habere vtraq; ⁊
lex heb:eo:ũ atʒ doctrina aſſentiũt in hoe
⁊ doctrina xpᷣianoꝝ atʒ fides nõ diſſentit
ab hoc.Ego aũt iam dedi tibi cauſaʒ⁊ ꝓ
Pationẽ in hoc in pᷣcedentibꝰ ⁊ dixi qᷣ ter

ra per hoc ꝙ eſt terra nõ habetvirtuiẽ ge

neratiuã animaliũ aut vegetabiliũ. Nul
lum em̃ coꝛpus per ſuã coꝛpoꝛietatem põt
generare niſi coꝛpꝰ ſue ſpei terra terrã ſo/
lam ⁊ aqua aqua ſolam. Q& igr alia coꝛ⸗
poꝛa generat vicʒ animalia aut etnã vege
tabiliaex alia vᷣtute ſuper addita eſt vtri
q; ęt hoc confitent᷑ pꝛenoĩate leges gꝗa ſeʒ
ex benedictione creatoꝛis datum ẽ vtriq;

generare nobilioꝛa qᷓ; ipᷣe ſint etiſinnauit᷑

lex hebꝛeoꝛũ in pᷣmo ſuo verba creatoꝛis
quibus intelligit᷑ iſta benedictio vicq; qui
bus dicit ꝓducant aque ⁊ ibi pꝛoducat
terra ⁊c. Tu vo debes ſcire ꝗa in anima/
tio qᷓ̃ttuoꝛ elementoꝝ non eſt cauſa q de/
beat ꝓhibere eſſe animal quẽadmodum
in aĩatio qᷓttuoꝛ humoꝛũ in coꝛꝑe hũano
non ꝓhibet hominẽ eſſe animalxt ẽ iſtõ
exemplum ſnie iſti platonis ↄuenientiſſi⸗

, mum.Cũ inter hominẽ et mundũ quan/

ſeminũ ipſoꝛum qᷓnto nobilioꝛa ſunt᷑ cor, dam poſuerit eẽ ſãmilitudinẽ vt homineʒ

mundũ minoꝛem nõ dubitauerit noĩare
Secundũ platoneʒ etiam ſciendũ eſttibi

guig mut
colefſo⸗
gvallerg

nennssf

habune
leererll
nnicorr
gelabllat
funuurer
bilaſunt⸗
ſöseere⸗
Pnisino⸗
lfiuooͤts
cnes tſey
Utntinare
unaoee
Anthe
Nurdil/

molndila
domparii
Wons. 11
buslenehe
Piustene⸗
raonmni
ſechratone
cnmniamn
atcnme
paeineon
Worunbe
ſunlgeſoll
glisſenpe
Gentalaet
cſnaiorun
helmnenici⸗
ſeinalot
mgreye
fiilbas
ſins noue
n Pane
Cuueegeiuse
kniggne
Mnunig⸗
Unmde
6h picl
idan⸗

s
tnamis
in
Noolsa
donobien
e

☛

mitign

iſennin

Kumcktiint)

Veütkni

Naen in
nannez in
ese
olennsgn
meniddn
eeru

un ti:

Miut
ntitnuin
tento't⸗

mnöh

ieſanma⸗

in aialibus ſpiratiõibus et reſpiratiõibꝰ

vo. aluh

quia mundus circũdans q̃ttuo: elemẽta/ exundat Si dixerit qm̃ aqua attrabit eas

mundo nò indiget ſublimari ꝗqn potius intra aaus fuoe aiz ꝓfunditates Hhoc mul
ecouerſo et hoc ia noſci ex alijs. Ocis etiã/ Ais modis apparet eẽ impoſſibile. Pꝛimũ
qualiter qttuoꝛ humoꝛibꝰ qui q̃ttuoꝛ ele/qm̃ non polunt arſainit vbi aque nõ
menus aſſimutant/q̃titer nutriunt mem eruntre aliqua ꝓfunditas terre vacua
bꝛa humani coꝛpis et ptes illoꝛumſet qua eẽt ab aquis ymo tãta ſinuoſitas tantaq;

— —

liter ex illi ſit generatio ſuꝑfluitatu et ini ꝓfunditas que capere ſufficeret aqᷓs re⸗/

micoꝝ quo?undã aĩalium in eodẽ. Sicve uertẽtes hoc aũt eſt manifeſte impoſſibi⸗
getabilia aĩalia metalla et liquoꝛes gene- le qꝛ locus ille quẽ intrat vel eẽt oino va/

rantur ex q̃ttuoꝛ element et ea que nutri cuus a coꝛpe ꝙ eſt impoſſibile vel eẽt ple⸗

bilia ſunt ex bmõi generatis nutriunt ex nus aere. Aer vo nõ poſſet ꝓhibere aqs
ipᷣis elemenn.Dixerũt etis ſequaces pla/ gquin intrarent et diuiderẽt ipᷣm et eücerẽt

tonis in cõfirmatioeʒ opinionis ipius qꝛ de loco illo pᷣſertim cũ locus ille taã multi⸗
effluxiões ⁊ refluxiões ſunt mariũ ſpirati plices habeat ſinꝰ et exitus. Amp̃.nõ
ones ⁊ reſpiratiões ipſius mundi.Unde aliter attrahui aera niſi dilatato pulmõe
et quaſi na res ei poſuerũt vbi maioꝛes ſẽ᷑ et extenſo vẽtre. Nihil aũttale fit in ꝓfũ⸗
inundatio es ſiue effluriões mariũ ꝙ eſt ditatibus terre. Amp̃. ſpiratio ⁊ reſpi
vel in abyſſo magne quaã matricẽ omniũ ralio non ſunt niſi ſpũs id ẽ aeris a quo⁊

aquaꝝ dicit Art.vel in maribꝰillis vbi ve denoiĩiant. Manifeſtũ autẽ ẽ qꝛ ſi oĩia

bementioꝛes maioꝛeſq; apparẽt hmõi in interio:ꝛa alicuiꝰ aialis vicʒ vẽter ⁊ pulmo
undatioes. D

plrlena eẽtaquis reſpirare non poſſent ꝗn
Oium autẽ erroꝛ facile manifeſtꝰ potiꝰobcluſo ſpuᷣ et via ſpiratiõis obſtru
fit ſi conſideraueris qualr ſoirati cta ſuffocaret᷑ ſiue exiingueret/apꝑetaut
nes et reſpiratiões fiant in ani- inde ſpirationẽ et reſpirationẽ eſſe aeris

mabus pꝛimũ quidẽ quia non fiunt ſine qm̃ ſola animalia ſpiratia et reſpirantia

moiu dilatationis et conſtrictiõis quarũ aeraſviuũt in illo ꝓpter qð et piſces in eo

dam partiũ in eis videlicet vetris atʒ pul⸗ viuere nõ poſſunt niſi qui in aera capita
monis. Nihil autẽ tale apparet in parn- eleuanijet natates capita ſuꝑ aquas ꝑtat
bus terre hoc ẽ in omnibus ꝓfunditatibꝰ Piſces vero ꝗ ſemꝑ inter aquas moꝛantß
ipfſius terre que ẽ velud venter cõtinens non reſpirãtꝓpter qð neq; pulmonẽ ha⸗
maria omnia.

naria o Amp. ſpiranones et bere dieunt. Hec optet ꝙ ampliꝰ imoꝛer
reſpirationes augent in animabus ex ve in deſtructiõe fantaſie iſtius cũ pꝛeter heec

hementia motus et foꝛtitudineet minuũ ꝗq hic diri ibi reminiſci poſſis eoꝛũ que di
tur ex contrarijs. Nullus autẽ motus ap: diciſti in ſca metheroꝝ vbi declaratũ eſt
paret in coꝛpoꝛe terre. Inundatiões vero nibi cauſa motus mariũ. Ubi⁊ declaratũ

marium byemales atʒ vernales maioxes ẽ tibi q motus hmõi motus ebulitionis
ſunt ac foꝛtioꝛes inundatiõibus que fiũt tantũ eſt. Uñ et feruoꝛ maris vſualiter di

alijs lempoꝛibꝰ Amplius. maria occi citur Et tu iamnoſei gemoru ebulitiõis
dentalia et ſeptrionalia vebementiũ ſunt eſt ex vapoꝛibꝰ reſolutis ꝑ caloꝛẽ atʒ mul⸗

ac maioꝛum inundationnʒ q; oꝛientalia tiplicitatè et aſcendẽtibus multitudineq;

vel meridionaliaſq̃re vicinioꝛa videntur ſua et aſcẽſu aquã impellẽtibus atʒ ſurſũ
eſſe in talibus ipius mundi quemadmo⸗ eleustibus exundareq; eam cogentibus
dum que vicinioꝛa ſunt pulmoni ⁊ coꝛdi Euertar igr̃ et dicã quia plaio ⁊ q
cunq; ſic poſuerũt aut intellexert
vnnnam anima eſſe omniu celoꝛum
nouẽaut non. Si ſit dico qm̃ eadem iudi
quaces eius q; fonsvitalis caloꝛis ad oꝛe cia que iudicant vnũ celoꝛum eẽ animatũ
tem ẽ atʒ meridiẽ. Uirtutes etiã ex quibꝰ iudicant ones eẽ animatos uicʒ motus
ponunt eẽ generationẽ ⁊ vitã animalium Amp̃ᷣ.dinᷣerſos motoꝛes illon iudicat
ad meridie ponũt vicʒ ſolẽ et alios plane diuerſitas motuũ ipſoꝛuʒ. Moloꝛes qũt
tas ⁊ duodecim ſinna. Ampᷣ.manife⸗ eoꝛum nullus poſuit niſi aias ipſoꝛũ. NHõ
ſtum eſt qm aquas mariũ aut ſinuoſitas erit igr anima vna aians omnes nouem
aiy ꝓfũditas terre attrahit et ea reicit aut celos.Q ſi dixerit quis ꝗa multitudo ce⸗
alið cum aque nõ niſi oienm motuiis ioum non ꝓhibet vnaz anima animare
0.

foꝛtius mouent ꝑtibꝰ remotioꝛibꝰ ab eiſ⸗
dem.Apparet auũt euidenter ſᷣm Art.ei ſe

„ „ —

celi mobiles indiuidua ſt

Pars pꝛima de vntuerſo.

eos omnes Eũ euidẽter appareat in co- ma eſt qui ponit vnã animã diuerſis coꝛ⸗

poꝛe humano tani eſſe multitudinẽ mẽé- poꝛibus per ſe eſſe nalis ant vnã ſoꝛmam
bioum atz diuerniat et animam vmca diuerſis ma terijs ſimiluer eẽ nans/q di⸗
animare omnia illa quâtofoꝛtius non p- co Ppter membꝛa hominũ et alon aia⸗
hibebitur anima vnica taz nobiliscoꝛpa

ſi oixerit quia motuu diuerſitas hoc Ppbi vniuſcuiuſq; ſuſficit toti et parobus p̃ſer⸗
bet in celis. Cur non et in animaliu mem tim cũ partes omnes colligantia habeat
bꝛis tanta quippe motuũ oiuerſitas ẽin adinuicẽ mediatam vel immediata quo⸗
animaliũ membꝛis. Coꝛ em̃ non bʒ moti admodum ſe hʒ res in omnibus anima/

ſimilem motibus alioꝛu membꝛoꝝ ⁊ mo lium mẽbꝛis.Celi vᷣo nõ habẽt a ſeinuica
tum eius diyerunt ſiſtholen ⁊ diaſtholen colligantia niſi contiguitatis. Cõliguitas

hoc eſt eleuacionẽ et depꝛeſſionet motus non eſt colligantia que ſufliciat efficere vt
hmõòi nõ eſt voluntariꝰ aut impatus nec
eſt in poteſtate vel volũtate hols wel alte
