lia ſoluemꝰ.nobis ꝓculdubio largitur Et
hoc euidenter habetur ex verbo illo pſal.
Qui laboꝛẽ fingis in pcepto ſicut ſupꝛa ex
poſuimus.Euidẽter etiaʒ habet᷑ exemplo
latronis in cruce pendẽetis qui dicebatad
dominũ ſaluatoꝛẽ. Memẽto mei dñe dũ

veneris in regnũ tuũ Cũ em̃ ect latroꝛ⁊ bo

micida.⁊ ꝓpter hoc penuẽcie aſprime de
bito:.vnde ſe a tanto debito abſoluit niſi
hipᷣm quod paciebat᷑ ſuſpẽdij ſuppliciuʒ
Quod quidẽ pacienter ſuſtinens in paga
mentũ debitoꝝ penitencialiũ illud veriit.
⁊ dñm redemptoꝛẽ in cruce confitẽsvt diẽ
Hieronimꝰ.Fecit homicidij penã marty
riũ. Similłter ⁊ homicidij pena.hoc ẽ ho
micidio et latrocinio debitam fecit penitẽ
cialis ſatiſfactionis debiti pagamentum.
Dic faciunt omnes mei.omnes tribulati
onum egritudin et ipᷣius moꝛtis moleſti
as conuertunt in debitoꝝ hmõi pagamẽ
tum. Uel duʒ paciẽter illa ſuſtinent.vłdu
oꝛant ad dñm vtillas pꝛo penitenciis vel
omnino non aclis vel male actis recipiat

ſapiencia me um et gloꝛiavt ipam iram
dei et vindictm in placationem eiuſdem
et reconciliationem ipᷣoꝝ.Quod ſoꝛũcon
uertant.et de ipᷣa ira dei pacem ſibi faciat
apud ipm. gladium eius etignem demun⸗
tent in ſacrificiuʒ rę oncilianionis hoſti
am pacificam. Scſnus quia negociatoni
bus vel alijs in publicis nundinis ꝓ mer
cibꝰquas emerunt.vel ex aliqua alia cau
ſa etiam obligatis.graciam magnam fa⸗
cit et gratiſſimum facit munꝰ vel obſequi
um..qui iu aliquo facit eoꝛum pagamen⸗
tum. et qni totum faceret nihil ei gratius
facere poſſet. Quoniam ꝓ defeciu huiuſ
modi pagamentii capi ſolent mercatoꝛes
et artiſſime cuſtodiri.⁊ ſi non facto paga
mento de nundinis receſſerunt tanq; fu⸗
res et latrones iuſticiari. Igitur cum
om̃ibꝰ peccatoꝛibꝰ ſilia gicula ĩmineãt.et

et eis uneg in pagamentum. Pec eſt

incomꝑabiliter atrotioꝛ iuſticiatio.ſi ð nũ

ſilcet ppan
iglur gagae
onninoren
füineſtineb
—
lepenen
naphat

Olonbrs

finsanock
ſlondiiatſoi
Celeünudri
fughuete
ſhednic
Nſunennu
ancte⸗
nrd
nitia
Fnſims ſt
lb usſre
upanenenn
uſuſtaoni⸗
litz hyihr
ilppgiänn.

Khbiug
etnäineh
rnchm

auan
ogagn
inedoningg
unalin
lnn
Nigene

brs

„*
logendezen
MU‧
1 . „Wn
didng
alon
1 pen
enasnn⸗
dchane.
apemte
eN
Sncr
7 M
..— 74.

RNeeee
ddel

ſ! “
õ

dntet
Ncnicndnäir:
geincuentir
ubencin
iniodchnun
15 t
Eslii
jaiinseni
Nhior o
Aaidner.
Bsgo genlne
imaeacdsſt⸗
NCaenun
gomizmn
paaienmanimn
nie: tn
deſecnbbſil
st
onalnmnptt
lus un ai,
las tnans /

agnunn

rtiuni

„

mini. O; diuites

penitenciali ꝓ debitis peccaloꝝ exierunt

manitfeſtũ ẽ quia incõparabiliter ⁊ grati⸗

oꝛa pᷣſtant eis obſequia ⁊ munera largiũ
tur pcioſioꝛa qui tribulationes et moleſti
as eiſdẽ inferunt. Quapꝛopter nõ hoſtes

nõ ꝑſecutoꝛes aut tribulatoꝛes dicẽdi ſũt

bymõihomines ſed magis pagamenton

7

noſtrorũ in hmõi nundinis factoꝛes. ali

ſcilicet ꝓ parte alij vero in toto.Omnibꝰ

igitur graciarũ actionibus ꝓſequẽdi ſunt

omni moꝛe ampiectendi vtpote benefitio
rũ ineſtimabilium et munerũ largiloꝛes.
et inter benefactoꝛes pene pᷣmi computa⸗

dia pene maximi.ꝓpter quod cum oꝛant
mei ꝓ benefactoꝛibus ſuis iſtos ſpecialit᷑

oꝛationibus ſuis adiuuare intendũt. Iſti

ſunt theſaurarij meoꝝ cuſtodes ſcilicet di

uiciarum quibus eos redimant a carcere

penitenciali vel purgatorij. Debita em̃ a⸗

bus obligati ſunt ad ſatiſtaciendũ eis de

iniurijs et moleſtis illatis theʒauri ſunt
abſconditi et ſolũ mibi ⁊ meis noti gbus

eos redimat hmõi debitoꝛes.boc eſt ꝙ le
gitur. ꝓuerbio.xiu. Redemptio anime vi⸗ .
bulatio dperatur et ſaccum.igitur ipſi qui
tribulant pꝛeſtann. Non ẽ miſeranda

ri ꝓpꝛie diuicie Temꝑales em̃ piuicie alie
ne ſunt et mũdi ſunt. et mundo remanẽt

cum exeo egredimur. Sicut dicit. Apoſto

pꝛime ad. Chimo.v. nihil intulimin hũc
mũdũ.haud dubiũ.quia nec aufferre qd

E poſſumus.ſtas omẽs diuicias dicimꝰ ꝓ
piꝛias quas ſine iniuria alterius expendi⸗

mus et retinemus. Expendimꝰ quidẽ de⸗
bita ſatiſfactõnũ.debita cũ deo debit cõ

penſates. Hocẽ hec ꝓ nĩis eidẽ offerẽttes
2 vt vulgo dicitur. Aſſignates neceſſe aut
iperequoniä

habet bec debita ꝓ ſuis
ſup hoc dedit nobis patẽtes literas ſuas
videlicet euangelicas duplices ſcilicet vel
triplices; Sicut apparet.math.vj. In ipa
oꝛatione dominica. Dimitte nobis debi⸗
ta noſtra.Et.luc.vj. Nimittite et dimitte⸗
nini. Oq; diuites multi ſunt bmõi diui⸗
cijs.et iñ ignoꝛãt t et quãtos habent the

zauros ⁊ cuſtodes diuiciarũ ſuarũ ſed di
nicias ſuas ignorãtes queſi nibil haben⸗

tes ſunt.et reuera pauperimi.ſed et illud

mihi et meis induiſit pater miſericoꝛdiaꝝn
vt debita huiuſmõi quantũlibet male ba

gabilia et vt vulgo dicitur male ſedentia

et etiam obliuioni tradita ⁊ penitus igsuno

rata.vel eniam talia de quibus huiuſmõi
debitoꝛes eis nec feſtuca vnaʒ plicarent ⁊

vulgari gallicano dicitur hocmihi ⁊ meis

dinis vite pᷣſentis nõ facto pagamẽto de

indulſit pat er miſericoꝛdiarũ vt hec omia
debita pꝛo ſuis recipiat.et ſua pꝛo illis di
mittat. O qᷓ; ſecuri multi ad chronum
gracie deiaccedere ꝑoſſunt q; confidenter
dimiſſionẽ debitoꝛũ ſuoꝛuʒ petere quibu
iuſmodi habundant diuicus et theʒauris
vt dixrimus abſconditis.et nõ tam petere
condonari ſibi debita.q; eria audenterdai
cere pater miſericoꝛdiarũ vende ea mibi.
eo tamẽ foꝛo quo eis in pᷣſcriptis teſtimo⸗
nijs euangelij magiſter impoſuit veritatt

Jpᷣos vero doloꝛes dampnoꝝ ⁊ iniuriaꝝ

molefſtiaruʒz ad innumerabiles vtilitates

— —

quarũ parte iam diximus retinẽt ſibi mei

nummatim. Redemptoꝛes meoꝛum ſunt

pmõi hoĩes redemptionis ſue p̃cijs eos

obꝛuentes.qui capiunt apud ſarracenos

euindicare coguntur oblatim picta minn

tim pecuniam illam qua de carcere illo eł

vinculis redimantur. Wei vero maſſis au

reis et argenteis etiam non petẽtes obru
untur.nõ deeſt enim niſi ſaceum parare æ?
obtendere. Hic ſaccus ego ſum dicit paci
encia.⁊ hunc etiam ſaccu ip̃i etiaʒ ꝗ tribu
lant opantur ſicut ſupꝛadiximus.quia tri

paupertas eoꝝ qui merces aureas ⁊ arge
teas antedictas reijcinnèæ repellunt.⁊ ne
ad eos veniant ſumopere declinant.Pꝛo

culdubio in hoc ſicur canes ſunt.qui equę

aurum et argentum cum eis obꝛuunt fu⸗
giunt. vt lapides cõmunes. et lapidari ſe
miſeri ymmo inſaniſſimi timent quodvti
q; non ẽ in intentione perſequentium.ſed

reuera eos ditari et theſauros eoꝝ impte

ri intentio ẽ miſeratoꝛis dei.per ſmnanꝰ eo
rum licet neſcientiuʒ. Quis adeo inſanus
tantuſq; redemptionis ſue neglectoꝛ ſi au
ro et argento vndiq; obꝛuatur licetvulne

ribus aſſiciat᷑. ſi due de coſtis eiꝰ frangai⸗
tur vt nõ colligat ſal

ge aliquas ð hmoi
maſſis aut vaſis aurels et argenteis que
iaciuntur in ipſum. pᷣſertim ſi ſe videat ti⸗

„

tis debitis obligatum. ꝓpter que ⁊ immi

neant ei carcer hoꝛridus ⁊ vincula ⁊ affli⸗

ctio ineſtimabilis. Hic eſt carcer purgato
rius cuius ignis teſte Auguſtino maio: C.
qᷓ; quicquid homo pati poteſt in hac vita
Audiuimus quendam ex conſcolaribus
noſtris. cum piectus eſſet in ipſum ſaccu⸗
lus perunie eoq; percuſſus eſſet dicentem
ſe velle talibus lapidibusvſq; aurelianis

—

lapidari hen qntũ negligit. imo etis

cioſis hmõ

„ B ...

kilipenditur auruʒ et argentũhniuſmodi
vel quia nõ cognoſcitur ꝓ debitoꝛibꝰ-hu
Aiuſmòi carcer imminens. et vincula et de
Hitla quibus onerati ſunt non penſantur.
Wirabile autemvidetur quare fuit auſus
dicere danid. Ego ſum pauper et dolens
Ccum doloꝛes tante diuicie ſint.vt haberẽt

Nantam aſtuciapi ſtulti nr̃i tempoꝛis ſicut

canes qui ꝓiecis oſſibus grauiter leſi vel
vulnerati apeſis faucibus ⁊ paratis den
ibus in ea irnunt leſiones atʒ doloꝛꝛes
Aauas paſſi ſint ab eis negligẽtes.ymmo
oblinioni tradentes viſioni eoꝛum ſoli in
tendunt manis aliquid venari ex eis vloi
erxrtrahere qᷓ vcuſſos ⁊ leſos ſe plagere eni
tentes. Nos aũt ecõtrario facmmus.Cum

em̃ totumſiudiũ nrj̃ m ⁊ conatus. Ut de il

latis tribulationibus fructus abſcoõditos
⁊ ytilitates quas diximꝰ eliceremꝰad plãa
ctũ ⁊ luctũ maledictiones ⁊ querelas. ad
litigia ⁊ bella nos ↄuertimꝰ vt reuera ad
hyvunc animales et ſpiritũ quo ſpũales iſtas

⁊meoꝝ ꝓpꝛiũ ẽ vt dicant ecõtrario ⁊ glo

rientur.nõ quidẽ ſe lapidatos lapidibꝰ pᷣ
iſʒ magis iheʒauros ſuos la⸗
picgdibꝰ hmõi repletos. ⁊ nõ verbera ſe ſu
ſtinuiſſe vł vulnera.ſed dona pᷣcioſa ſe ac

—

cepiſſe.et inde gratulari ⁊ exultare.vt ⁊ ðᷣ

vpᷣcioſis muneribus nõ inde dolere vel lu
gere.vt de vulneribus pᷣdicare.ſemꝑ gem
mas eſſe tribulatiões eo ꝙ luceant etillu

minẽt poſſeſſoꝛes ſuos.et ſe eas ſtudioſiſ

lſime colligere. vrpote qui earum pcioſita
tem noueruit ⁊ virtutẽ. Econtrario vo
quos ego dicit paciencia non docui.ſi per

viam auro et arge

. et gemmis nobiliſ
ſimis ſtratam. am

lauerint omniavt lu

tum ⁊ lapides cõmunes conculcant.nibil

inge ſibi colligũt. Aurũ em̃ et gemme alij

ꝙ lapides pᷣcioſi apud illos ſolos p̃cioſa
ſunt. Amantur. queruntur.theſauriʒãtur
qui illa noꝛũt.longe pᷣſtantioꝛa ſũt.apud

canes et aſinos carduus vnus etoſſicul
Vno ſiquidẽ carduo totũ mundũ dimit
teret aſinus ſi totus auruʒ eſſet.ſimiliter ⁊
canis ꝓ oſſiculo vno. Redẽptoꝛes igr
meoꝛũ ſunt.et hoc a carcere quẽ diximꝰ æ=
vinculis et afflictoe dura. Similiter the⸗

moꝛibuus
zaurarij et diuiciarũ cuſtodes et gaʒophi

lacia magnifica ipi quipſecutoꝛes eoꝛum
appa⸗ R

ſe eſtimat et tribulatoꝛes. Exq
ret q; inclita ſim quãq; diues dicit pacien
la et qʒ opulenti et habũdantes diuicijs
omẽs mei ꝓpter hocſepe diximus ꝙ di⸗
tiſſimus eſt omnis xpᷣianus.et ſinihil alis
ud haberet qʒ moꝛtẽ cũ illa ei et ad om̃ia
debita ſoluenda ſufſiciat.et ad celeſtes re
gni diuicias cõperadas. Sicut oſtẽdimꝰ
in latrone de quo ſuperius mentionẽ feci

mus.Addimus aũthic diues valde eſt

„

et inclitus xpianus qui non habet niſi ſo⸗

„

lam fſebꝛẽ terciana triũ aut q̃tuoꝛ acceſſio
num aut ſola effunerã dũmoò in illa ſciatæ

velit negociari cũ deo. Iſti ſuntlibera

tores meoꝛũ et ereptoꝛes de captionibus
piculoſiſſimis et hoc multis modis. Pꝛi⸗
mum ne capiatur cũ aduẽtum pᷣdonũ ſiue

captiuoꝛũ pᷣſenſerint flagellis et ſtimulis

vVrgeni pecoꝛa ſua etanmenta ad fugam

—— c et fugere ea cogunt ad arcem vel menia.
dDinluicias cognoſcamꝰ ⁊ diligam penitus
nsõ habẽles. qui diuicijs vł dignitatibꝰſi
billlatis cõquirunt᷑.nõ homines ſed ani
malia bꝛutiſſima cenſendi ſunt.talia eniʒ
loquerẽtur canes ⁊ aſini ſi loqui poſſent. compellun
Loguela em̃ rpᷣiana et linguagiũ mei

vbi ab hoſtibus ſecura ſint et in tuto. Sie
ab iſectatib de oĩb⸗ delicijs ? dinicijs hin
iuſmodi homines ſtimulando et flagellã
do meos nemundo ad deum conſugere
it. Et in celeſtem ciuitatem que
vere refugij ciuitas eſt introire ip̃m enim

mundum odioſum eis reddunt atq; terri

bilem ita vt ab eo toto timo:e et hoꝛroꝛe
auffugiant Secundo captos liberant

a captionibus eoꝛum vincula diſrumpen

tes. quemadmodum factum ẽ cum olim
populus xpᷣianus obſideret caſtrũ quod⸗
dam. quod ſarraceni detinebant captũ.
quendam noh em rpᷣianum oppoſuerũt
machine que hulgo petraciria dicitur.ſpe
rantes ꝙ in ea partẽ iacere nollẽt lapides.
Per huiumõi machinam. Illo autem cla
mante.vt ꝓpter eum nullo modo ab hu⸗

iuſmodi oppugnatione deſiſterent.pꝛeci⸗

buſq; ⁊ lachꝛimis qgibus poterat hoc pe

lente machina illa lãpides iacere ceperũt

et hoc quanto rectius poterant in illum.
Factumqʒ eſt deo pꝛocurante.vt pꝛimila
pides iactu et ictu rumpereturfunis quo
illigatus pendebat. ⁊ ipe caderet in foſſa

tum de ſubtus.vnde abſtractus a chꝛiſti

nis ſic liberatus eſt et eum gaudio multo
ab exercitu receptus. Potuit ergo ille di⸗
cere ei cantare laqueus contritꝰeſt et nos
liberati ſumus.Et hoc modo dicebat da⸗
uid ad deũ.Diſrupiſti vincula mea carna
lu ⁊ ſeculariuʒ deſliderioꝝ ſicut dirumpit᷑

tuil
toial Ben
icunmbri
Cinlueten
ſecatpenan⸗
incumcuan
Ghimussper

crantegsttn

galinocluunt
lioneſeos
Gnennpent
Nliniacder
gtiefeine
ſodongülun
ittnicüne
ſboslbiansn
Clöes our
lonengn
ainenfora
ginnanida
Gtuneriſveni
Pdeitendleg
iintaeos
deldtdi
Nänorosi

Wneobſegnn

heitegsgi⸗
oſalideoe
nigenocia

ioſteigi

Peaidemann
boeckagipee
Merlpacen
nincolepic
Cnntenstn
Rolitpinia
nun
Ponlsna
nn

SW
nn
dadücaint
Kcüilate
ftcngics
a6 Sut
—
ubicda
inrri
mnn
ndngl
oesdene
NeNuisn

annin

nn legelisai
damena a
adenemteln

m interin ae

vdlcis ddiriin
–—
Galdem ong
—
acknßn
mesſentdi
oeomed
N ſNari
m amnin⸗
ochſcgaini
un Ctte

umnrid
rrule

u ſund
——
uimn n
iliang
tmi
—
ftulnii,

os dicit paciecia eripiũt. O

cathena illa que omes nos ligatos tenet
ſicut dicit Seneca. id ẽ auctoꝛ viuẽdi.vno

em̃ ictu tribulationis interdum tedet ali⸗

quẽ viuere ⁊ moꝛtẽ ipaʒ deſiderat.ta igr
iſla cathena rupta eſt.cuius ruptura in
fundum cadimus humiliatiõis. Unde ex
cipimus a populo ſanctoꝛu. Eercio li⸗

berant eos ab incendijs et ardoꝛibus car
nalin ac ſeculariũ deſiderioꝝ.aqua tribu⸗
lationis ſup eos effundẽtes⁊ ſic in illis ea

dem extinguentes Ue inſipientibus ꝗ
gratiſſimi ac deuotiſſimi ſunt om̃ibꝰ qui
aquã afferũt et ſupeffundũt ad extingue⸗
da domoꝛũ ſuarũ incẽdia. Sic extinctum
fuit incẽdiũ monachi qui continuis ardo
ribus libidinis vrebat᷑.cottidiana flagel
latiõe et ꝓclamatione.Unde euoluto an
no interrogatꝰ qualiter eſſet ei ſuꝑ ülla tẽ⸗
ptatione. reſpondit mihi vinere nõ licet.

et foꝛnicari libet.Eis igit᷑ qui ad extinguẽ

da animarũ ſuarũ incendia tam pꝛecioſũ

taʒ deſid erabile pꝛeſtãt obſequiũ infeſtiſ⸗
ſimi ſũt et eos.hoſtes ac pſecutoꝛes repu⸗
tant ꝓculdubio non intelligẽtes q; offici⸗
oſe in hoc eis ſeruiãt quãq;vtile ymmo ſa
lutare obſequiũ eis pꝛeſtãt uarto li
berãt eos quẽęadmodũ paſtoꝛes et canes
ouicula de oꝛe leonis.aut lupi faucibꝰaut
quẽadmodũ ciues exeutes obuiã pꝛedo⸗
nibus vt eripiãt gladijs iaculis lapidibuſ
pꝛedaã de manu hoſtiũ qui em̃ pſecuntur.

hoc eſt qui ꝑſequi intendũt.et pſequividẽ
tur. a ut pcuciendo gladio ſeu baculo aut
iaciendo lapides. aut ipᷣm arripiẽdo aut

ciferado me
it pac ipiũt. O Vei leonis in⸗
fernalis ſpũale.mũdus iſte ẽ. venter eius

contra feras ſen pꝛedones

pꝛofunditas ipſa peccatoꝛum. De oꝛe iſto

petebat liberari dauid cũ dicebat.De oꝛe
leonis libera me domine.De hoc legitur.
Bob Galuabir groꝛe auguſto nõ
babẽte fundamẽtũ ſubter ſe. de hoc legit
Amos.ii.Ouomõ ſi eruat paſtoꝛ de oꝛe
leonis duo crura aut extremũ auricule.ſic

eruant filij yſrahel qui habitãt ĩ ſamaria

quod interpᷣtatur cuſtodia. Hunc em̃ mo
dum ereptois et liberatõis maxime eſtvi
dere in capitulis regulariũ bi rigoꝛ diſci

pline capitularis ſeruatur. Ubi em̃ deyni
MN us fratris coꝛrectõe agitur. videres alios

ꝓclamãtes ſeu accuſates alios duaꝝ ob⸗
iurgationũ ſeu increpationũ lapides iaci
entes.alios in gladio ſeu baculo pcuciẽ⸗
les. hoc eſt in virgis ſen flagello quo hu⸗

iuſmodi homines diſciplinani ſolent ali⸗

os eripientes ip̃am pꝛedam. videlicet fra
trem rebellantem aut fugere volentem ca
pientes. ve huiuſmodi hominibus inci⸗
pientibꝰ qui intelligunt ſe eſſe liberatos

de oꝛe leonis et ereptos de faucibꝰlupoꝝ

d

infernaliũ.Et ꝓpter hoc ſe dure vel male
tractatos in capitulo dicũt.cum deberent

gandere et gloꝛiari ſe eſſe ereptos et libe⸗
ratos a tantis ꝑiculis.frater coꝛrectus ſeu
emendatus nihil aliud ẽ.qᷓ; de ſa ucibus
ferarum infernalium liberatus. Jauces
enim et dentes quibꝰ beſtie ille deuoꝛant

homines.nõ ſũt niſ vicia ⁊ peccata.Qua
re ereptio ⁊ liberatio ẽ a faucibus earum

Apparetigit᷑ non ſolũ ingratitndo ſed in
ſania inſipientiũ.q redemptoꝛibꝰ erepto⸗

ribus⁊ liberatoꝛibus ſuis nõ ſoiũ ingrati

ſunt ſed etiã infeſtiſſimi tanqʒ hoſtibus ⁊

quẽadmodũ frenetici interdũ medicanti⸗

bus. ſeuientes in eos dentibꝰ et vnguibꝰ
Werito igit᷑ dicit paciencia quia pene
eſt meus totus oꝛbis terre ⁊ plenitudo eꝰ
cum pene mundus totus bonis meis ple
nus ſit pene omnes homines theſaurarij
ſunt meoꝛũ.Quid em̃ eſt in mundo quod

mihi? meis nõ ſerniat. Mihi ſeruiũt eſtaz
7 byems. ignis et aqua tata varietate ſer⸗
uitioꝛũ qnia ſupꝛa enumeraui.mihi ſteri⸗

litas agroꝛum implet boꝛrea.ſterilitas vi
neaꝝ implet celaria.fures et latrones eru
ca et erugo. Et generaliler quicquid the⸗
ſauros ſeculariuũ aut euacuat ant minuit.
theʒauros meos implet atq⸗ meoꝝ mihi
tempeſtates gradines meſſes colligunt
2z vineas vuas vindemiant. Sicnt ⁊ vlu⸗
aliter dicunt homines ſe meſſionaſſe vel
vindemiaſſe cum grando et vꝛedo vel pe
ſtis ſegetes eon aut vnas vaſtaueruũt.⁊ re
uera ſi de meis ſunt.veriſſime hoc dicunt
O m̃ia em hmõibonaq me in hoꝛrea atʒ
celaria celeſtia reponunt theſaurizant.
Sicut em ꝗ in paupes erogant in theſaun
ros celeſtes minũt᷑.ſicut ⁊ que furto ſubri

piunt ⁊ que violencia auferũtur et longe

ſublimius collocantur. Elemoſynarũ em̃

largitio nihil aut parũ habet difficultatis

D

ſimiliter et victoꝛie ꝓpt᷑ hoc toleratio nõ
furtoꝛum aut rapinaruʒ virtuoſa ẽ. ꝓpter
hoc victoꝛioſa. Super igit meritũ cõ⸗
mune qð habet cũ ipa elargitiõe elemoſ

narum addit meritu victoꝛie.? ꝓpter hoc

.

Bmoͤlohlao in theſaur celeſtibꝰtãqʒ

pcioſioꝛes ſublimi⸗collocat ⁊ ab ipo des

ðMD

hoꝛriſicum mi

ampliꝰ acceptant vterq; aũt theſauriſant
in celo. Hoc em cõmune habet qui bona
ſua erogat paupibus.⁊ qui bonoꝝ ſuoꝛũ
furtũ vel rapina cuʒ gaudio ſuſcipit quod
in celo ea theſaurizant.et vt grata mune⸗
ra deo illa offerũt. Sed ego luꝑaddo no

bilem vicroꝛiam. Nihil hoꝛum pᷣtermiſit

xpᷣs dominus in ſeipᷣo qui⁊ loculos habe
bat vnde ꝓuideretur egenis ⁊ furtũ iude
pa cienter ſuſtinuit.⁊ rapinã carnificum ꝗ
auferentes ei veſtimenta ſua diuiſerũt ea
ſibi. Mihi ⁊ meis terremotus domos
litterales ſubuertens et ſuburens.dom⸗
non manufactas in celis edificat.⁊ ignis
domos litterales exurens.domos mihbi⁊z
meis non manuſactas in celis edificat vt

pueri igit inſenſati irridẽdi ſunt qui viliſ⸗

moꝛũ iſtoꝝ ediſitioꝝ ruina ſiue excidiũ liu
gẽt. ⁊ de ilia celeſtiũ edifitioꝝ palacia ma
gnifica edificare ſibi neſciunt. ſed nec illa
videre vel cognoſcere pualent. Quid

plura neino me vł meos ledere.nemo mi

hi vel illis nocere. Nemo quicqᷓ; auferre
poteſt. Quicunq; enim aliquid mihi au⸗
ferre nititur in theʒauris celeſtibus illud

mihi ⁊ meis reponit. Nec grando nec ter
remotus nec peſtis alia mihiæ meis noce

re poteſt.ſed eo mõ quo dirimus. Ego ve

domina et mei dñi exercitun.⁊ ꝓpter hoc
ꝑſona me ⁊ meoꝝdicitur. Si conſiſtãt ad

uerſum me caſtra nõ timebit coꝛ meü. Et

ſi em̃ aduerſum me conſiſtant ſcom inten

tionem ſuam ꝓ me tamen ſtant?æ mibi of

ficioſiſſime ſeruiunt.omibus pnommatis

ſeruicijs ego confringo potencias arcum
ſcutũ gladium et bellum. omnia mibi ad

—

patẽ ⁊ in obſequiũ meũ cõuertes Ipᷣa
moꝛs nò ſolum pedibus meis ſubiecta ẽ
ad calcãdũ ſed etia officioſiſſime mibi ſer

uit. ipa em carcereʒ coꝛpis tenebꝛoſiſſimũ
um mihiffringit 2 meis vt libe
remur et liberi in lbertate gloꝛie filioꝛum
ſcilicet dei inde exeamus. Ppter hoc eam

deſiderabat aplłs in. viij ad Romanos di
cens. Inſelix ego hbomo quis me libera⸗
bit de coꝛpe moris huius. Ipa ẽ ꝓppugna

trix mea ⁊ meoꝝ vindicas me de hoſte ne
quiſſimovidelicet carne vel coꝛpe et occi⸗
dens ipᷣm in oculis vt amplius de vindi⸗

cta gaudeam. Jpa ẽlucerua que noctem

mundi huius Diffugat. et illuſiones pᷣſen

tiũ vanitatum velut ſompnia euaneſcere

facit. vt reuelata facie veritas videatur.

Ipa ẽ lux que erroꝛibus et falſitatibus dj

moꝛibus

cit.cedat tempus poſt ipᷣam em̃ nullus eſt
ei locus.ipᷣa ẽ ſecuris.mihi quidem ſecuri
tatem pᷣſtans et de terra maledicta vitepᷣ
ſentis arboꝛes erectas exſecans. Ut alibi
tranſplantate floꝛeant ⁊ fructiſicent vide⸗
licet plantate in domo domini. Sicut in
Pfſalmo legitur. inutiles vero vtin igneʒ
mittat.ſicut legit᷑ wath.vij.De hac ſecuri

luce.iij.iaʒ ſecuris ad radicẽ arboꝛes poſi

ta ẽ.Moꝛs ẽ elauis regia vſualiter eniʒ cla
uis regia ſecuris vocatur. Hanc clauẽ rex
celoꝝ adhibet clauſis ſibi ⁊ obſeratis coꝛ
dibus⁊ eã voluntarie apud ſe intrare nõ
ſinentibus. Unde et per hanc intratmul⸗
tociens et hoc apparet in eis ꝗ metu moꝛ
tis tm̃ conuertuntur.quod obſequiuʒ me
is multociens pᷣſtitit et pᷣſtabit.bonꝰ ipſe
adhuc iudex.cuius bonum ac iuſtiſſimuz

iudicium.Sicut legitur Eccleſiaſtici.xil.o

moꝛs bonum ẽ iudicium tuum quoniam
carnem que coꝛruptioni ſpirituali hoc eſt
vicioꝛum dedita fuit.coꝛruptioni putrefa

ctionis ius iuſtiſſime dampnatã exponit.

⁊ que vermes vicioꝛum et alia reptilia ſoi
ritualia nutriuit.vermibus litteralibꝰ de⸗
paſcenda tradidit.et que invia ꝑditionis
non ſolum greſſibus.ied etiam ſaltationi
bus. et omnibus petulancie geſticulatio⸗
nibus laſſata fuit.omni virtute mouendi
ſe pᷣuat iliam et carcere ſepulchꝛi condem
pꝓnat.ipᷣa ẽ nauta optimus qui de ꝓcello⸗
ſo mari mũdi huius in poꝛtum tranquil⸗
litatis meos ſaltem ſtatim educit. pᷣa eſt
pacifica et pacificatrix optima que litibus
omnibus et hellis finem imponit. duʒ ca

pita litigioꝛuij atq; belloꝛum etcapitane
os de medio tollit.ipᷣa ẽ finis maloꝛum ſi
cut dicit in cathone. oꝛs eſt que malos

ne vlterius male agant omnia compeſcit
JIJpᷣa ẽ que muudi gloꝛiam mundiq; ſup⸗
biam in momentqyeijcit et pꝛoſternit.de
culmine regnoꝛum et pᷣncipatuum omnẽ
et omnium dignitatum quoſcunq; deüci
ens. ipᷣa ẽ que ſine acceptione ꝑſonarum
et munerum dei iudicium exeqnitur. De

quo iuditõ legitur.iudicum.xlj. Hoc iudi

cium a domino omni carni. Ipᷣa ẽ theʒau

rus ampliſſimus et ſufficiens ad ſolutio⸗

nem omnium debitoꝛuʒ.ad comꝑandas
celeſtes diuicias ſicut prenotauimus.
Ipᷣa eſt vltimum poſt dei miſericoꝛdiam
redemptionis noſtre refugium. Pꝛopter
quod legitur ꝓuerbioꝛum.viiij. Sperat iu
ſtus in moꝛte ſua vt in liberatione ſcilicet

—

kenpiote
Gstinlaann
erines nego⸗
uncpen

giekcoinari

ena deoimin
gnimnalbus
goreſalume

ispnlimrte

chusatpungn
uuocvenie⸗
Iimmzounſins
Gbnusfnenon
eptnamdul
Waritern
Nestimmesfin
Coriangdons
Alltöetdeſe
punt Oose
itopongture
Nappeebocan
Dnolkagnmed
ieſorencanis.
wtatlapidene

OONcnded

Munfmncie
ſütspeni
Gtelgpidegan

gfau⸗

Culgun
Cin ralrevsi
iiporatpaug
ſeglegonune⸗
pdndig)
Mghize

– reàemplione ſua vt in theʒauro redẽptio eos qui me inhabitãt ꝓtegens. In veſti⸗
enne nis vt in lacrificio recõciliationis pꝛuden bus cappa pluuialis ꝓpter eandẽ cauſa,z .
nasaſenl ler in ea negociari ſcientibꝰ atq; volẽtibꝰ In arboꝛibus laurus ꝓpter iniurias tem
nttfd 8 Munc vero narrabimꝰ officia pacien poꝛũ ant aeris.viroꝛẽ no annitens. ⁊ etiã MM
modonn Decie.Ego inquit paciencia ſum in elemẽtis victoꝛibꝰcoꝛona pᷣſtans. In floꝛibus roſa * ́YVU
mullesnn terra. de attritione frucnſicans vberiꝰ. In gratiſſimo ruboꝛe ꝓpꝛij ſanguinis ſemꝑ “
Dad Nerd animalibus vꝛſus qui de verberibꝰinpin rubens. In metallis aurũ omi igne tribu
adndi guoꝛ ⁊ ſalamadra que de igne tribulatio lationis purius ac rutilantius In pannis
gaſ mnis paſcitur ? quantuũ ad palatũ aſinꝰcar purpura ſanguinea ꝓpᷣarũ paſſionũ ſan
ſwaimn a Qduus et pungitiua comedęes. Similiter ? guine tincta. In iocuiatoꝛibus ille ꝗ et ſin
misſbirdhe ſtrutio quantu ad eſum etvictũ que ferrũ gulis ictibus pcucientiũ.ꝙ ſingulis dena
RS ⁊ ferrea duriſſima queq; comedo.Et q ð rijs ſe exponit ⁊ cuius omnis queſtꝰ ⁊ om
Lageum cibis meis mentionẽ feci. Dico ꝙ mirrata ne lucrum de ſuſtinencia eſi ictuu aut ver
Pruntimn ⁊ queq; amara dulciſſimi cibi mibi ſunt? berũ In inſtrumẽtis fabꝛilibꝰincus ſupꝛa
witten delicaniſſimi. ex virtute filij dei dicovt la quã pᷣſcripie fabꝛicatoꝛes fiunt.In aroma
R pides iſti panes ſiant. De quibuſcunq; et tibus myrra omnem putredine ꝛvermes
Vanngidi quantũcunqʒ duris etia fint mibi panes. vicio arcens ab hijs in quibꝰ ſum. in gra
— et qui nõ ſunt de familia mea rebꝰ hmõi nis ſynapis et piper qui detritione exar
Knünguna lapidant᷑. Quos ego nõ docui velciunt tione acuuntur. et quibusvirtus augetur
iſo 4 quado poꝛrigitur eis panis et quando la er hijs. Similiter et triticum quod per fla
Mon Nan pis.et ꝓpter hoc cum ꝓüciũtur eis panes gella et molarẽ attritionẽ a furfure aque
u Nen bmõi fugiunt ab eis.quia putãt lapides conſperſionem et tandem ignis excoctio
medanhiale eſe. ſicut et canis. cum ei panis pijcitur. et nem in lalubꝛitatem er delicias pſens ofi
nmnaug putat lapidem eẽ fugit ab eo. cum autem cio. In membꝛis ſpiritualibus humerus
emdnsl.. cognoſcit quod ei puicitur pan eſſe. toto oneribus poꝛtandis foꝛtiſſimus In parti
un eng⸗ pyatu fauciũ eidẽ occurru. Sic ego mei bus editficioꝛum. fultrum ſeu fulcimentu.
usltann ſciẽtes panẽ eſie quecũq; mũdus ouravo In partibus lecli culcitur mollit᷑ ſuſtinẽs
SNner⸗ cat ⁊ lapides cũ nobis ꝓijciunt᷑ cum deſi et ſuper me iacentem ⁊ ſuper incubentem
Lommipuudene derio et gaudio occurimꝰ. ⁊ ea excipimꝰ. n oꝛnamentis ſeu apparamentis cella
nere ſyulhin⸗ NQNuuid plura de illis ſum de quibus di ſeu ſubcellium. De piſcibus iam diximus
ohänusulde⸗ citur.vt alat eos in fſame.Fame eĩ paſcoꝛ quia ego ſum piſcis marinus qui in abyſ⸗
usinorun, ⁊ ſiti potoꝛ et pauꝑtate locupletoꝛ.⁊ hoc ẽ ſo amaritudinũ ſemper verſoꝛ tamen dul
mn mmeini ſingulis gloꝛia mea. quia vbiq; diues ſũ. ciſſima ſemper ſum et in auibus auis aqᷓ
Gntcöngurn vbiq; indlitavbiq; habũdans.vbiq; opu tica que in aquis ſemper ſepiſſime immer
siunumn Ne lenta. quo cũqʒ yero ſaice affluencia goꝛ. nec ſtillavna mihi adheret et ſemper
strlmncahin omniũ victualiũ.Om̃e deſertũ auantum arida permaneo. Ultima autem laus
Citinsnid cunqʒ aridũ ⁊ ſterile padyſus voluptatis mea inter ſoꝛoꝛes meas ẽ ꝙ ipſis in futu⸗
e saul eſt mibi et oꝛtus deliciarũ.vbicũqʒ enim rum regnum celoꝛum pꝛomittitur Meum
umn mninſi carduos inuenio vel mericas vel ſaltẽ la⸗ et ſoꝛoꝛis mee humilitatis ex nunc ipſo te
ücun el pides. O ſi nec iſta famẽ ad minus vel ſi ſtimonio veritatis pꝛogunciatur eſſe vbi
õ tim inueniam quas dai. Jam non ſolum dicit Beati pauperes Pinitu quoniam ip
mmns cibũ et potũ meuʒ ſed etia delicias. Noli ſoꝛum eſt regnum celoꝛũ.Et iterum. Bea
umn lpt mihi minari de quacunq; rei inopia Illa ti qui perſecutiones paciuntur pꝛopter iu⸗
. cuntonhin em̃ copia mibi eſt et paupertas diuicie. ſticiam gquoniam ipſoꝛum eſt regnum ce⸗
cugnn go in armis armaꝓtectionis. videli loꝛum Accedit et ad culmen glone mee il
na unte U cetdypeus aut loꝛica et ſagittas et gladi⸗ lud ꝙ bona mea nemo mihi aufferre ne⸗
uniit os excipiens retundens et illud implens. mo ea minnere vel ledere vult cum tot et
nig inslll Sagitte paruuloꝝ facte ſunt plage eoꝛuʒ. tanti ea totis ſtudijs et viribus conentur
amnnt ne In ꝓpugnaculis antemurale vnitũ ſpei. augere.tante autem pacis ac dominatio
hiam oavonte⸗ ꝓtegens ſaxa a machinis iacta ⁊ ignẽ gre nis ẽ paciencia ꝙ in ipa poſſident omnes
ne in cum. et cetera omia hmõi ſuauiter et ſine electi animas ſuas ſicut dicit veritas. u
Hoſtdal, nde leſione excipiensvt ſupꝛa tetigimꝰ. In do ce viceſimo pꝛimo. In paciẽcia veſtra
ſnnngn 9 mibꝰ domus hyemalis a pluuiis gradini poſſidebitis animas noſtras. Ubi enim
– vus et ninib⸗ et alijs iniurijs ſpiruualib⸗ ego non ſum. nihil boni paciſice poſſidet

De

Qualibet em̃ punctura.quolibet ictu om
nia bona ſua amittit qui me non habet.
In omnium hominum domigerio de di
gnanone ⁊ ſubiectione ẽ. Similiter ⁊ om
niũ rerum que vel coꝛpus eius:vel bona
tẽpoꝛalia in aliquo ledere poſſint. Unde
omnia timet non ſolum fures⁊ latrones.
Sed etiã timet rubigines mures cattos
nubes et ventos ymbꝛes et grandines:ei
om̃ia hec illi minantur. Mihi aũt applau
unt et blandiũtur obſequia ſua gratiſſi
mMa et offitioſiſſima ſic ſupꝛa expoſuimꝰ.

vicijs et peccatis

— Bgrediemur hui⸗ tra
catus partẽ terciam 2
ipᷣius partis tercie par
tem pꝛimã que ẽ de vi
tijs et peccatis.vbi pri
mü detenminanduz ẽ
nobis quid ẽ viciũ.qðᷣ
peccatum ⁊ quid diffe

rat alterũ ab altero. Dicimaigit qe vicinẽ

habit⸗ vtiq; malus ſicut virtus bona qua 70⁰

litas mentis. walus em̃ ẽ hmõi habitus

nõ in habẽdo ſeu participãdo malici. ſiʒ
in eſſendo ipᷣa malicia qua quis malus?
quemadmodum ſupꝛa expoſuim⸗ qꝛ vit
tus ẽ bona qualitas mẽtis nõ in habẽdo
ſeu ꝑticipãdo bonitatẽ ſed in eſſendo ipa
bonitas quẽadmodũ et coloꝛ ẽ albus nõ

in habẽdo ſeu participado bonitatẽ. ſʒ in

eſſendo ipᷣa albedo. Qꝛũſ gs dixent
cũ viciũ ſit malũ eẽncialitervt dixiſſe niae
mur.nõ erit ergo vllo modoꝝ bonũ hoc
ẽ nec ſimplr.nec eni nec ſcõᷣm qd frigiduʒ.
⁊ hoc ẽ quoniã nihil recipit ſupꝛa ſe cõtra
riũ eſſencie ſue vllo modoꝝ. Jam autẽ de

clarauime in tractatu de bono ⁊ malo.q̊ B

nia.quod ẽ viciũ invno ẽ bonus habitus
⁊ bonitas in alio⁊ pulchꝛitudo. Inſidioſt
tas em̃ in vulpe ẽ bonitas quedã naturał
in eo ⁊ pulchꝛitudo. In homine aũteſterꝛ
malicia ⁊ turpitado. Sic ſe habet de ir⸗
cũdia ⁊ rabie ĩ leone et vꝛſo ⁊ de alijs diſ⸗
poſitionibꝰ ferinis et animalibus q̃ vtiqʒ
in ſubſtancijs ſuis naturalibꝰ ⁊ ꝓpꝛijs de
centiſſime ac gulcherrime ſũt.⁊ apiiſſime
ſedent in eiſꝗ). In hominibaaũt indecen
tiſſime ac turpiſſime ꝓpter diſcrepanciaʒ
ſuã naturalẽ ad natura humanã Quem⸗
admodũ viroꝛ in lapide ſmaragdo.⁊cro
ceus coloꝛ in lapide topaſio. et coloꝛ cele⸗
ſtis in lapide ſaphyro. et bonitates natu⸗
rales ⁊ pulchꝛitudees ſunt. In facie autẽ
humana diffoꝛmitates eſſent etiã viſui in

tolerabiles. Quare nõ ſic intelligim eſſen
cialiter cũ vitiũ habitũ malũ dicim⸗ ſic in

q;. nec in toto nec in ꝑte nec ſcõm qd. nec
alicui poſſit eſſe bonũ. Hec ẽ em̃ intentio
vna eiꝰ quod ẽ eſſencialit᷑. Hoc ẽ tota rõe

ſui eẽ.ſiue tota ſua eſſencia maliqdã eẽ ha⸗

bitũ malũ ⁊ ex nulla pte vel modo bonũ.
Alia autẽ intentio ẽ quã ſatis eyplicui

mzꝛ videlicet qᷓ diximꝰ. malũ ibi nõ aliud

pᷣdicare q; ipᷣm viciu.licet alia ratione ſen
ↄpatione Peccatũ vero act⸗ ẽ ꝓcedẽs
exbmõi malo habiluvel diſpoſiioe ma⸗

.

eloe appe
gnſti
Ncüpelfact
ſibinecee

udiamynel
glaſhntͤt
fenſvältenn
letigniniin
gienioaun
ollennmnhen
ſiai oolin⸗
cuinraogrn
Gdwugecina
iagencern
enninto
npüdifnehi
Hüämnugifu
i
nlhrſo nice⸗a
Plipecnnicede
n
.

degansin
leheeirberle
edegagatgoi
küöpehmäadn
Cübekängen
ndlädian
rosNuolnnibe
iuroriciſi⸗
Mo rofidio⸗
Miie.
ſcltnhi

sſesholie
rani ſtücht

modüdiin

Nnupidobenen
ieindaien
uinetſcn
nhüncpui
Nordr
dünid

ortnt in⸗

item a

1tco Dente
õ

nisdannte

si
nbomini?i.

ne er dicn

Narri dumar

cxciij

la et hoe apparet er diſſinitione qua diffi
nit Auguſtinꝰ peccatũ dicens. Peccatum

E dictũ vel factũ vel cõcupitũ cõtra legem

dei. vbi neceſſe ẽ ꝑ factũ intelligi etiã non

factu. ſicut et vſualiter increpamꝰ aliqueʒ

ꝓ eo quod nõ facitid quod facere debu⸗
it et dicimꝰmale feciſti.qꝛ iſtud nõ feciſti.
quia ipᷣm nõ facere bonũ aliquãdo vl be
nevſualiter malefacere dicimus. Alttẽ

de etiã ꝗa in iſta diffinitiõe Auguſtini cu⸗

pitũ enia ad alias paſſiones extedit vrad
odire timere ſperare hoc.⁊ qa ipᷣm deſide

riũ radix quodamodo ẽ aliarũ et ad iᷣm
reducũtur alioqn valde diminuta eẽt dit⸗

finitio Auguſtini.et eſſet potius via et ex

Nõ em̃ cõtra legẽ ſunt ppe venialia. Nõ
em ora lege ? vbe auod no Elegia inii⸗
tranſgreſſio Attede etiaʒ quia nõ diffinit᷑

hic niſi peccatũ quod dicitur actuale vide

licet quod ẽ actus illicitꝰ vłobmiſſio act⸗
lege pᷣcepti.⁊ hec ſant peccata q ſolemꝰ di
cere peccata acquiſitionis et cõqueſtũ no
ſtrũ peſſimũ. Quẽadmodũ oꝛigenale pec
carũ hereditatẽ malã⁊ hereditariũ nobis
malũ dicimꝰ vtpote a pᷣmis parẽtibus ad
nos deuolutũ,.hoc etia peccatũ ↄtractũ di
citur hoc ẽ cũ ipᷣa carne a parentibꝰtractũ
⁊ nõ ꝓpᷣo ſtudio vel oꝑe a nobis acquiſi

E tũ. Uiciũ ergo et peccatũ actuale ſunt.

ſicut habitus ⁊ actus ab ipᷣo ꝓeedẽs.non
tamẽ ome peccatũ actuale eꝛ malo habi⸗
tu ꝓcedit.ymmo plerũq; ex mala diſpoſi
tione. Peccatũ aũt oꝛigi le iuxta du
os modos dicit᷑.⁊ vno quidenõ peccatũ
pᷣmoꝝ parẽtũ. Peccatũ inq; actuale quo
dei mandatũ tranſgreſſi ſunt peccatũ oꝛi⸗

ginale dicitur ex eo ꝙ oꝛigo et cauſa fuit.

omni in toto genere humano ſequentiũ
peccatoꝛũ. Nec dubiugſt quin huic pec⸗
cato ↄueniat ſupꝛapoſita diffinitio Augu
ſtini. Becũda intentione vel mõ dicit
viciũ hereditaniũ ⁊ tractũ ad omẽs poſte⸗
ros deuolutũ ⁊ in oẽs tranſfuſum ꝗ vicio
ſa lege naſcẽdi vt ait Auguſtinꝰ inde nati
vel geniti ſunt.hoc ergoviciũ ſeu peccatũ

qm̃ latuit phyloſophos⁊ multos de here

nicis neceſſe habemꝰ ſtabilire ipᷣum in pꝛi
mis deinde declarare qualiter viciũ dicit
peccatũ ⁊ culpa. vbi oſtẽdemꝰ euidẽter
qa nõ pꝑ abuſionẽ noĩation es iſte attribu
te ſunt ei ymo ꝓpꝛie iuxta vſitatiſſimasſi

gnificationes nominum iſtoꝝ. Tercio
diſſoluemꝰ queſtiones ⁊ rñdebimꝰ ratio
cinationibꝰ eoꝝ ꝗ cõtra doctrina catholi⸗
cam de peccato oꝛiginali vłſenciũt vł ſen
ſerůt. Quarto inueſtigabimꝰcauſam
⁊ modũ ꝗbus ↄtrahit᷑ hoc viciũ vel tranſ
fundit᷑ in poſteros Quinto pſcrutabi
mur vtrũ vnũ ⁊ equale ſit in omibꝰ.⁊ vtꝝ
ex eo ſit artifitioꝝ electio.⁊ totavite nr̃e in
oꝛdinatio.⁊ nõ pᷣteribimꝰ erroꝛes eoꝛũ q
ↄſtellationibꝰ ⁊ hoꝛis natiuitatũ attribu
erũt hec. Sexto inquiremus menſurã
ip̃ius ⁊ penã ꝓpꝛiã eiuſdeʒ.⁊ quo iure de
beat᷑ eidẽ.et dicemus cõꝑationẽ eius ad
actualia peccata.

emplũ exarende ? inueniẽde diffinitiddis Ebes ergo hic reminiſci pꝛimũ tri
pfecte. nõ diffinitio cõplert. Scito eti umviaru quib⸗ eius eſſe ſtabiliui
am ꝙ nõ diffinit᷑ hic niſi peccatũ moꝛtale ◻△

mus in tractatu quẽ vocamꝰ. Cur
deus homo. hHaru pᷣma poluimꝰ erroꝛeʒ
virtutis nr̃e appetitiue interioꝛis atʒ puer
ſitatẽ qua bona nobis male ſapiut. ⁊ ma
la bene qua boꝛritfica vicioꝝ ⁊ peccatoꝛuʒ
ſpurcicia tam ſuaue nobis ſapit ⁊ virtutũ
ſuauitas tam amarũ.Qucadmodu em̃ er
roꝛ atʒ puerſitas appetitiue nre exterioꝛeʒ
S* coꝛpalem egritudinẽ habere ſe idicat
Dic et in interidꝛi ſeu ſpualiſe habere ne
ceſſe ẽ.videlicet vt eius erroꝛ atʒ puerſitas
ſpũalem ⁊ interioꝛẽ egritudinẽ abſq;ʒ vlla
