pulum pauperem. Sicut legitur Pꝛouer⸗

hoc eſt ſcõm Bedam. Lonſenientius 293

ꝛum et monſtruoſoꝛum.nominant᷑ vi

Jalſedinis nutriuntur. Hoc eſt in mari: et

nunqʒ ex eodem exeuntſſemper in eo na⸗

piencie ſalutaris in ſtudio ſeu ſcolis ſcili⸗

cet theologie ſeneſcunt et ſemper inſulſi⁊

inſipidi remaneant. Quemadmodum di

cti piſces marini ꝓchdoloꝛ extanta abyſ⸗
ſo ſalſedinis nihil ſapoꝛis ſuauis nihil co

dimenti vitalis aſſumentes. Sed neſcio
quo dyabolico artificio ſalſedinem exco⸗
lantes.ſolum fetoꝛem et inſipiditatem ha
ent. Undecunq; illa contrahant. Ju
ta hunc modũ. et per aues que in aquis

verlantur et ſepiſſime merguntur et tamẽ

aride inde exeunt. nec modicam ſtillam
tantarum aquarum retinent. Sic et iſtis
ſtilla per modica aquarum ſapiencie ſa⸗
lutaris adheret. Ad idom peninet terra
que ſepius et diutius aqua operitur.quo

niam et cicius areſcit q; alie.crepat ⁊ ſcin

ditur ſicut carectum. ante omnes herbas
areſcit.et lamẽ in aqugſem er eſt. quem⸗
admodum legitur in Job d idem indu
ci ſolet de renunculis.qui in medio pin⸗
guedinis nutriuntur.et tamen omnino ſi
ne pinguedine ſunt ⁊alia innumera ſicut
de molendinariis quos tumultus aque⁊
ipius molẽdini ſtrepitꝰ qui alios excitant
ſicut de pulſatoꝛibus campanaru e

8

BDe

aures obturant᷑ et etiã obſurdeſcũt.ſopo

vicijs et peccatis

eoꝝ monſtruoſitatẽ nõ vidẽtes. ad ea er⸗

rẽ etiam eis ꝓuocant ſonitus campanaꝝ paueſcere iam neſcimꝰ. Similit᷑ 2 ab ipi
qui alios excitantæ doꝛmire nõ ſiuũt. Hij//opꝑibus animaliũ ſuggillari gieo⸗ eiles Vlopfin
ſunt velut cant? qui in medis aret aquis ciſſime vicia ⁊ peccata ſicut erpuerſa imi⸗ Micz nn
„* hu ſunt qui calcatis toꝛcularibꝰſiciũt ſicut tatione ſimiarũ.ſymias dyabolicas dici⸗ hlucins.
legit᷑ Job.xxxvil. Hii neſcio quo dvyaboli⸗ mus omnes peccatoꝛes maxrime auteʒ ſu plinaugt
. co miraculo in medio ignis nõ eſtuantur perbos ⁊ generaliter oẽs illos qui faciles mſtuman
in foꝛnace ſacroꝛum eloquioꝝ que reuera ſuntad imitanduʒ malos.Similiter ex re lutwnnn
ignis ſunt. extincti et gelidi ſunt. Suũt ⁊ in cidiuo peccati canes vocant peccatoꝛes ꝗ Q itpebrlid
ſtar ſalamandre dyabolice in medio igne poſt penitencia reuertunt ad peccatum er üſ
p̃ᷣdicto illeſi viuunt. Poſſunt tamẽ omnia eo qð legitur ꝓuerb.xvj. Sicut canis qui hiimul
hec cõpetenter ad dona graciarũ ⁊ vutu⸗ reuertit᷑ ad vomitũ ſic impudens qui ite⸗ ſimin
tũ referri. Similiter a deſoꝛmitate ⁊ mon rat ſtulticiã ſuam. Et ex ſcðe Canonice pe 6knunte
ſtruoſitate animaliũ.ſicut ab gibboſitate ij. Canis reuerſus ad vomitũ ſuũ ⁊c. ie igehol
cameloꝛũ qui turgent ſtruma ſuperbie.A tillos qui ſpurcicias ſuas ſpirituales req Muſpelll
defectu caude qui manifeſtus ẽ in ſimea. em ſibi fecerũt.et in eis tanq in lectis mo nſtuneis
illi qui ſaltem finalem penitenci nõ agũti liſſimis et ſuauiſſimis requieſcũt. genera uhht dehl
qua operiant turpitudinẽ ſu ſpiritualem liter iumenta vocamus. Jumenta autem mhn
pocẽ turpitudinem peccatoꝛũ. ſimiliter et non de alis lecteria ſibi parant qᷓ; de pro mOai
qui homines videntur quidem exterius ſi prüs ſtercoꝛibus nec alia ſibi ſubſternunt Außzſlun
gura coꝛꝑis. Interius autẽ hoc eſt vita et adiacendũ q; illa Pꝛopter qð diclum eſt Aulakntd
moꝛibus bꝛuli ſunt.quemadmoduʒ dicit Johełl pᷣmo.Computruerunt iumenta in (pencreins
Hieronimꝰ. Intus nero. Foꝛis catho.ſic ſtercoꝛe ſuo De quo Bꝛegoꝛiꝰ Jumentaẽ mumlchun
et ypocrite ſuggillantur a ſimili duplicira⸗ ſtercoꝛe ſuo putreſcere ẽ in ſoꝛdibus lutu⸗ Fai dachin
te vel ſpeciei qua ptendunt quodmodo , tie vit finire. Similr ex vocib animaliũ uugaüſte
Ffalſitate. olucres em̃ videntur et volare/ ſuggillamus vicia di cõtentioſitatẽ lKatta Gminmm
valentes ſtrutiones. ſed greſſibilia tm nt ztũ vocamus.loquacitatẽ coxationẽ rani⸗ linend
Sic ⁊ ppocrite ſpecie quam pᷣtendunt vo⸗nã et minas iracudie rugitũ leonũ et vᷣpa oſqunud
lare.id è alta celeſtiũ petere vident.ſed pe ſubdola garritum vulpium et ita de alis (bjmig
dibus id ẽ affectibus ſuis a terra non eile⸗ Etvt generaliter dicamus. non eſt genus (chlmeßi
uantur. ⁊ terram ſola hoc ẽterrenam glo animalium qð nõ adiuuet declamatoꝛes MCiſcligi
riam vel opulencia querẽtes. Ad hũcmo id eſt pꝛedicatoꝛes ad vicia ſuggitlanda⸗? holciioen
dũ ſe habʒ de animali monſtruoſo qvo veritates laudibus extollendas.ſi natura lerusſw,
catur piloſus figuraʒ humani coꝛporis et omniũ et vita eidem innotuerit. Similit᷑ Alſntonae.
Freſſum uper duos ſolũmodo pedes ha et ſacros expoſitoꝛes ad exponendas ſcri⸗ Wptilines
Fnres⸗ Juxta hunc modum attendenda pturas maxime vbi animalia nominãutur lgni⸗
e etiam monſtruoſitas membꝛoꝝ in ani ꝓpter hoc inſpiciendi ſunt libꝛi de naturt gllgo
malibꝰ qualis apparet in ſimeis. Pedes animaliũ videlicet Ariſto.plinii.alani.yſi Wnümnſro
ſimn earum ex pedibus ? manibus compo doꝛiet quidaʒ libelli quos aliqui antiqui Migi
iti ſunt. et interius euidenter apparẽt cõ⸗ fideles de naturis animaliũ ex diuerf ſcri ficbe .
hoſte ex talis et palmis. Similiter anten⸗ pturis collegerunt.De hus autem nobis euns er
Bene aemonſtruoſitas animaliuʒ in qui fcribere ꝓut opus eſſet ſupꝛa vires eſſet ? tblesfn
us multe ſpecie? cõtinuate vident ſicat tempus ꝓ alijs nchocijs impendere nos tüeniniſie
animal qð caſtoꝛ ſiue biber nuncupat᷑ ĩ̊ opoꝛtet. Adiunant etiatn elemenia. p mnmnlijgu
quinc; ſpecies mir abiluer conueniũt hHhu pter quod vires et ꝓpꝛietates eoꝛum noi p Wrien d
iuſmoi aut monſtruoſitates inſeipᷣis hoꝛ ſe putile ẽ pᷣdicatoꝛibꝰ et ſacris doctoꝛib⸗ ſetl nocinn
ribiliter effigiant. qui vno officiovel digni . gnis em̃ nominat peccatũ adulterij ſiue gnllin
tate nõ contenti. interdu nec vni ſufficiẽ/uxuria ꝓſtituta. Job.xxxj. Ignis ẽ inquit D
res vel ydonei multa in ſeoiungut. Dum vſq; in pditionem deuoꝛas ⁊c. Et omnis ſingalien
em aliquis decanus einvna eccleſia. Pe amoꝛ inoꝛdinatꝰ vocat᷑ ignis crebernime uunſuſt
poſitus in alia. cantoꝛ in tercia. archidya⸗ in ſcriptura.Sic ⁊ nominibꝰaalioꝝ elemẽ⸗ cclwif
nns in quarta.qd ẽ niſi monſtrũ ſpiritu toꝝ ꝓuerb.xxx.Cerra qᷓ nõ ſaciataqua gu “M rk lenn
lg ervninenſalio eccleſie. Aſſueti au la vel ebꝛietas. Sic ab inſtrumentis belli⸗ iniie,
mhmoi monſtris vł potius hoꝛriſiem cis gladius euaginatus mulier ſpecioſa ſiunnn

aetee

ſmus

orsane
Aerdclgte

nnasen

õ

emnemmtute
nedemdas
ſunn kenge

n. Laſcln.

ſusadniif.
Lanasmme
uimfti
anis zNt
busnetſir
Fin doredr
Lonpuncun
n dü t
aacengner.
nte ant
no.
aer1 .
nchelet
n daiNN
õ
rumull
mdon trN
ccumdinr
tuiz ini

umröNd

HHZL

ð 2%72
. . MD
2

R

eupte turpitudinis. Gladiꝰ vero qui voca

ur ſicca mulier huiuſmodi ſcilicet occulte

4

ccam immundicie coꝛ peccatoꝛisvocat ſuꝑ

turpitudinis. Species ei mulieb:is gladi
us fſameusvłignit dicit hieronimꝰ. Sic
æ ab iſtrumẽtis ruſticanis ⁊ cenefoꝛiu dya
bolicuũ hominẽ ꝗ circũſert imũdicias pctõ
rũ ⁊ rotabulũ dyabolicũ auarũ ſignificat
qui totũ ſe dedit congregando ſeu conge

riendo luto diuiciaru. Botabuluz em̃

ẽ inſtrumentũ ruſticanũ quo lutu de pla⸗

teis vel multũ ſcenũ congerit᷑. Similuer⁊

cophynũ dyabolicum coꝛ auari. vnde dici

ma auaros lot cophinos luti egypcij por
tare in humeris quot loculos poꝛtant in
coꝛdibus. De huiuſmodi cophynis dicit᷑
in pſalmo. Manus eius in cophyno ſerui
erunt. Silr exinſtrumentis venatoꝛijs et
piſcatoꝛis. Quemadmodũ ſalomon ma
lam mulierem vocat laqueũ venatoꝛũ et

ſagenam coꝛ eius eccleſaſtes. vij. Sic lag

um ⁊ muſcipula dyabolicã eandem. Sap

ri Sic ab officinis immũdis ſuggillan⸗

tur peccatoꝛes. Sicut Auguſtinus Cloa⸗

oꝛalionem dominic. Larnificina vo dya
bolica iuxta hunc modu ẽ os detractoꝛis
Ubi innuerabiles tam boni q; mali gla⸗
dio lingue ipᷣius armiſq; ac ſagittis denti
um eiuſdẽ iugiter cruciat᷑. Sic et coquinã
dyabolicã in declamationibꝰ noſtris coꝛ⸗
da ſolemus vocare.quevł iugiter frigunt
vel aſſant᷑ ardoꝛe ↄcupiſcenciarũ.vłqꝛ fri
xuras et aſſaturas aliaq; fercula coquina
ria iugi meditatiõe habenein ſe ſicut mos
ẽ quibuſdã guloſis etiã religionẽ ꝓfeſſis.
qno dñno noſtro hieſu xpᷣo ſed ſuo ventri
ſeruiũt.quẽa dmodum coquina iuxta mo
dũ iſtũ ad herbas immũdas peſtiferas ⁊
venenatas. Sic ⁊ ad arboꝛes ifructuoſas
vel ignobiles fructꝰ vel alis decauſis ma
loꝛũ hominũ ſiltudines habẽtes aliquas

bus huiuſmodi vicia ⁊ peccata ſuggillẽt.

recurrendũ ẽ pᷣdicatoꝛibus vt ex ſilłiiu e Maii ſue confirmationis.

ſicut ad carduũ ⁊ rampnũ atʒ pabulũ alial

q; bmõi ꝓpter quod neceſſario habẽt pu
blici pᷣdicatoꝛes naturas ꝓpᷣetates et oꝑa
tiones rerũ huuiſmodi cognoſcere.Simi
lit aquaru lacuũ fontiũ paludũ ⁊ ipoꝝvt
diximꝰ elementoꝛũ.q̃ cũ innotuerint ſum
ope ſtudendũ ẽ eiſdẽ.vt eas ⁊ decenter in
ducat ⁊ conueniẽter adaptẽt. De hijs aũt
vicus ſcribere relinquimꝰ alijs quibus et
pericia hmõi data ẽ⁊ ſpaciũ conceſſũ.Ad
glia em̃ que magis conueniũt ꝓpoſuo ſe

.

ccxj

ſtinare nos opoꝛtet.

dicere intẽdimus.
catũ ẽ vel pedis ca

agere. ⁊ impoſſibile i

—.—
*
.

„

Epeccatis ant. id ẽ de oꝑibus bu
anis negligencis et obmiſſioni
bns ꝓut deſuꝑ accepimus aliqua

Quod ꝓpter ſilitudinẽ dictũ eſt quoniaʒ
reuera cadit in moꝛtẽ et culpe hic ⁊ inpꝛo⸗

Junduʒ gehenne in futuro qui moꝛtaliter
peccat. eri

Nos autẽ dicemus in lequeti⸗
bus quid ẽ moꝛtaliter peccare⁊ cuinſmõi
peccatũ moꝛtale intelligat. Pꝛimũ diſcuci
entes queſtionẽ illa antiquam vtiqʒ. ſʒ no
ſtro tpe innouatã ꝓpter erroꝛẽ quoꝛundã
que nõ fuit eis ſuo łꝑe declarata.
aüt eſt queſtio vtrũ poſſibile ſit aliquem

peccare. ? qui negauerũt libertatem arbi

trij in hoc erroꝛe fuerunt.⁊ hoc ẽ quonia⸗ʒ

Nſinõ ẽ nobis libertas arbitruerit nob im

poſita neceſſitas faciendi quod facimus⁊
nõ faciendi quod nõ facimus. Quicquid
em̃ nõ liberũ ẽ nobis facere vel nõ facere
eſt nobis neceſie facere vel impoſſibile/ ſi⸗
militer ⁊ nõ facere quare nec culpandi ſu⸗
mus ſi ſacimus neclaudandi. Similiter
⁊ ſi non facimus quodcunq; ex operibus
bonis vel malis. Ampliꝰ Quia bꝛuta
neceſſitate ferũtur nõ libertate mouet᷑ ad
aliqua nec peccat nec laudabiliter agunt
quicquid agant. Emp. ſicut nõ eſt lex
poſita bꝛutis.ſic nec ponẽda eſt honmini
bus.cũ nec de ſe nec de oꝑibus ſuis vllaʒ
habeant poteſtatẽ. Quod ſi verũ eſt.im⸗

poſſibile erit deũ aliquid laudabiliter fa⸗

cere Neceſſe ẽ em̃ facere ſemꝑ bene⁊ bona
impoſſibile ẽ aliter vłmale. Di ergo ne
ceſſitas nuda vel ipoſſibilitas ꝓhibẽt vel
bñ agere vel male omipotẽtiſſimꝰdeus ꝓ
hibit eſſet bñ agere. cu neceſle ſit ĩm bñ
ere. Gnc male agere
Similiter et de angeliꝰ ſanctis ſe habeta
os autẽ ge⸗
eraliter oſtendemus hoc de omibꝰ.
ceſſe ẽ enim vnũquodq; agere quod agit
dũ iſtud agit.⁊ impoſſibile ẽ ip̃m alit᷑ age
re tunc.verbi gra.Cum iſte in inſtati odio
moꝛtali habeat fratrẽ ſuũimpoſſibile ejvt
in eodem inſtãti ⁊ dũ durat lud inſtans
non odiat ipſum neceſſe eſt illum odire
illum in eodem inſtanti. quare nõ peccat
odiendo fratrem ſuũ in illo inſtanti.qua⸗
re ĩpoſſibile erit aliquẽ peccare:vlłl etia bñ
agere. ꝓpter hoc ſolebamꝰ diſtiguere qe
queda neceſſitas ẽviolẽcie ⁊ illata.⁊ quic⸗

PHec

.
F

7

R.

7

endi illuc.Sic faciunt et miſeri peccatoꝛei

.
Be

quid ex ea agitur.nõ agenti ſed violenciã
inferenti imputandum e.ymmo nec ages
dicendu ẽ illud cui violencia infertſʒ ma
gis ipᷣm quod infert violenciã vt rota mo
lendini nec mouens ſe neq; agens dicen⸗
da eſt dum impeiu aquevoluitur ſʒ aque
motus eius imputandus eſt. Eſt a neceſſi
tas ſtabiliratis et immutabilitatis qualẽ
dicimus eſſe dei neceſſitatem qua immu⸗
tabiliter bonus ẽ.⁊ quicqnid ẽ hac neceſ⸗
ſitate neceſſe eſt iõᷣm bene agere ſemperz
contrariũ impoſſibile iſta neceſſitas nõ
autfert libertatẽ ſed pficitpoſſe enim male
agere hoc ẽ poſſe cadere ⁊ poſſe fierni pᷣuũ
peccatuſeruitus eſt. non poſſe ergo male
agere vel fieri ſeruũ peccatiliberias eſt. er

e
/ . 4 7„

vicijs et peccatis

cum ſit ab ip̃a voluntate ꝓcurata. nec cõ

litas ergo hec non eſt contravoluntatem

tra ip̃am obnitatur voluntas. cum no diſ

pliceat ei ip̃m peccare tunc. quod eſt illud
impoſſibile Quemadmodũ enim ſiquis
velit habere montes aureos ex ſola cupi⸗

ditate li; habere montes aureos ſit eidẽ

impoſſibile.non excuſat ip̃m a peccato cu
piditatis hmõi impoſſibili tas. Illi em̃ im
poſſibili adheret voluntas ſponte etpla⸗
cet ei.mpoſſibilei iturvolitum⁊ placitũ
non exculat vel agentem vłvolentẽſima £
lum ſit. Per hoc enim mala eſt voluntas
quia cadit ſupꝛa malum. et hoc ſufficit ad
hoc vt mala ſit voluntas licet alijs modis
mala ſieri poſſit. Quamuis eniʒ coꝛrupte

tanto maioꝛ qᷓnto ab hmõi puitute remo ce que nouit virginitate/et virginitas impoſ

ioꝛ. Texcia neceſſitas eſt eranea ſiue
foꝛinſeca.quam nonulli vocare ſolent ne
ceſſitatem ꝑ accidens Eteſadem diſtincti⸗
ones facimus de impoſſibilitatibꝰ ⁊ hoc
modo dicuntur quedam de pᷣterito v?ne
ceſſaria vel impoſſibilia p accidens.ſicut
te comediſſe vel aliud quodcunq;ʒ feciſſe
quod feciſti ſi feciſti.vł non feciſſe ſi feciſti
Segd quarta neceſſitas ſcoõm quoſdaʒ
quam vocat ariſtoteles determinataʒ. vt
ſocratem ſedere dũ ſedet ⁊ hoc foꝛte reſer
ri poteſt ad neceſſitatẽ quã diximus extra
neam foꝛinſecam ſiue p accidens ꝓ eo em̃
neceſſe eſt te comediſſe ſi comediſti. Uelĩ

„—

nia tempus non recipit mutatione reddi⸗
tus ſiue reuocationis. Sic et ſocratem ſe⸗
dere dum ſedet quia temꝑe quo ſedeinõ
ſtat. ⁊ ideo nõ recipit contrarium ſeſũoni
ſiue pᷣuationi ipius.Quare fluxus tempo

ſibilis ſit coꝛruptio neceſſaria vt ita dica

mus et neceſſe ſit ip̃am eſſe coꝛruptam.q;

diu tamen vel placita eſt ei vel toleratavl
neglecta coꝛruptio et nec volita eſt ei. nec
placita virginitas nec deſiderata nõ excu
ſat eam a peccato.alioquin de malicia cõ y
modum repoꝛtaret. Et ad hũc modum ſe
habet de pᷣcedentibus exẽplis. quia facta
eſſet ei licita coꝛruptiojet inculpabilis per
maliciam foꝛnicationis ſue. Si autem pe

niteret.et de coꝛruptione ſua ⁊ amiſſione

virginitatis. Peniteret inq;veraciter euu

Jaret eam indubitanter tam neceſſitas qᷓ;

impoſſibilitas ſupꝛadictaꝝ hoceſt quoni

poſſihile te comediſt ſe ſi nõ comediſti auo am tunceſſent contra voluntatem ipſius

et impedirent ipam. Inuincibile autẽ im⸗
pedimentum ſemper excuſat agere volen

tem. et hoc eſt.quod nõnulli ex ſacris do

ctoꝛibus dicere ſolebant quia impoſſibili
tas et neceſſitas in inuio non excuſat ſed

ris vtrũqʒ cauſa eſt neceſſitat ant impoſ-⸗ in via. In viavtiq; eſt virgo de qua loqui

ſibilitatis. NHeceſſitas ꝛima qua diximus

mur duʒz penitet. In inuio vero q̃ʒdiu nõ

violencie cum violencia contra volunta⸗ Fpenitet de coꝛtuptione ſua Perſcrutemur
tem fuerit inculpasilem efficit voluntatẽ autem illud aliqn ntulum latius et dica⸗

—

Et hoc eſt quoni vt dicit. Auguſtinus. in
Enchiridion. Tantũ voluntate peccatur
Contravoluntatem autem dicimseſſe ne
ceſſitatem ſeu impoſſibilitatem aut etiam
violeciam cui nec affecta eſt nec pꝛocura⸗
ta. nec tolerata aut neglecta ſi icut apparet

mus. quia ſicut dicit auguſtinꝰ.quia qui

dixerit xpᷣum pᷣcepiſſe impoſſibile anathe

ma ſit. NHõ pᷣcepit ergo ypᷣs alicui peccan

ti nuncnon peccare nunc. cum impoſſibi

le ſit omni peccanti nunc.nõ peccare nũc.
Non eſt ergo contra pꝛeceptum dei pecca

in exemplo tuliano. de illo. qui cum eſſet re nunc. Quare eſt factum vel dictum vel
vocatus in ius.fregit põtes per quos nes/⸗l!⸗ n contre legem dei ⁊ ita pecca tum
ceſſe hbabebat veniraveniẽs quo vocaba. diſſinitione auguſtini licet eiꝰ contrari⸗

tur vN poſſet allegare imp oſſibilitatẽveni
dum peccant aliqua hoꝛa vel puncto im⸗
poſſibile ſibi non peccare tunc Impoſũbi

um ſit impoſſibile vtdirimꝰ. Amp̃. So
ler diciqꝛ nega tões ſiue ꝓhibiliões diuie
obligat ad ſp.Affirmatioes vero ſiue pce⸗

„

pliones obligat ꝓ loco ⁊ temꝑe.ergo e⸗

mrenunce

goergos
lareleutt
Aonegalione
iſaoas
Parbtcliofe
ſqvoctg ,u
iſenuelmm⸗
upagzotan
deregone⸗
Ppliagniapo⸗
Pus Oldeust
s gbees
ſkoloeeven
Pogenunien
W
Auleuits
ſpalzatob
Oien⸗
rpnnürna
Enplsnonkage

Ric t
Wrodenen

gedcrosnds
Pnpapnde
cäſgcgetwoo
Meeireipoſit
Oulſinian
ueſhs ſlp⸗
Uler oruoei

nuasſönvd⸗
gginlozcen

Paratidner⸗
bn. An

Aptgengtad

uinſeradutt⸗

.

ntmili

ſlkrläego
ſicſneinn

enontesn
nanſkinn
iinheſtin

Kronsfn

ſOumngg
eſtianchern
mpaoeeſwlre
nitasnedeiena
Cal Aon .
taenchwahis get
oemc darwi

Dentaunqn
AEN
fpclaatn
tonN wlnu
zun Muincbe⸗
nrat
od onulie i⸗
ochenara
Bn Nia noren
õ
1u. Dinuon ad
——õ
nhan im
zcninn itun
glcili
Atart n N
Namiinuliſidi

(cxij

la vt nõ peccauerit ſed potius vt non pecg

omne nunc obligat quecũq; diuina ꝓhi⸗
cet vlterius licet flagellet ipᷣm qꝛ peccauit.

buio.ergo ad nõ peccare nuc moꝛtaliter.

Ambplius. Aui dirit. Hõ furtu facias
aut intellexit nunq; furtũ facias g enerali

abnegatione aut particulari quadoq; nõ

furtũ faaas. Amplius. Hô ſubeſt libe

to arbitrio peccare mo vl nõ peccare mo caſſe Sie
hbi pecuniam ad certu diem ſoluendam?

in quocuũq; ſiue peccẽt ſiue nõ. mõ cñ alte

rũ ſit neceſſlariũ a

—

cuiq; ergo neutrũ è papiendu vel ꝓhibẽ⸗

duũ.De ergo neutrũ ꝓbibet vel pcipit. eũ

nihil faciat quod faciendũ nõ ſit. Am

plius. Si deus pciperet peccati modo di⸗
cens. ne pecces mo no ſoluũ inutilit ſʒ etiã

ridiculoſe boc faceret cũ huiuſmodi pꝛece
pto peccanti parere ſciat eſſe impoſſbile.

Ampuus. Quis ſapiens aut bon⸗ pcipet
alicui ſede ou ſtas. aut ſta dũ ſedes. certů
οnullo. mitoſoꝛtiꝰ ergo nec deꝰ. Am

pliꝰ⸗ Si lotũ tempꝰeẽt iſti peccati nüc ſicut

ẽ hoc ipm nũc in quo peccat.hoc ẽ ſi jotuʒ
tempus no recigpet mutationeʒ ſicut nea;

hoc nũc. Uidelicet vt ſicut in ipo nuc non
poteſt nõ agere quod agit in eo.vł agere

in eo quod nõ agit in ipo nũc.nõ tageret

ißm pcepta dei cum necefſitati alligatus

eẽt facere toto iꝑe vite ſue quicquid facit.

niec eet ei poſſibilitas aliudvł alit᷑ faciẽdi.

R

gliter facere no eẽt eidẽ impoſſibile. Qua

Stultiſſimũ etiã ect eidẽ legẽ iponere qu?ę⸗

neceſſitas ſic ligatum teneret. vt aliud vel

re nec ad ibᷣm nũc.hoc ẽ reſpeciu ipiꝰ po
q; in ẽ nullo pcepto vel lege obligat⸗ ẽ.cũ
in eo nec aliud nec alit᷑ agere nec alit᷑ poſ
ſit le babere. Amp̃. In pᷣmiſſo caſu qri
mus vtrũ iſtavirgo teneat᷑ nucq; fuiſſe coꝛ

rupta. et vtru deus exigat ab ea boc vide⸗

licet vt nõ fuerit coꝛupta.O ſi dixerit qa

dens hoc eiigit ab ea.⁊ quia ad hoctene
atur intolerabilit errat. cũ ⁊ hõ eti talia
exigere no auderet y

belcerer Amp. A Zebiloꝛe qui pauper
tate innincibili Krtes e in non ſoluendo

Hemo creditoꝛ auderei exigere debitam

pecunia cñ ſciret ihm ad eam pauptatem
qua piximꝰdeueniſſe niſi ſote ſub ea con

ditione ſ fone ad pinguioꝛẽ aliquo tpeve

niret ſoꝛtunavel ſi ab amicis ei adhoc ſub

neniretur. Lu ergo iſta coꝛrupta non ſit in

ſoluedo ſuꝑ virginitate vel toto eius.vel

ſup boc videlicet ꝙ non foꝛnicata fuerit.
nec deus nec homo ab ea bec peterevkex
igere poteſt Ampliꝰ. Lũ pater flagellat

finuũ ad coꝛrectionem nõ intendit ꝑ ſlagel

lierus impoſſibile. Uni⸗

C—

o etiã exigere eru

Moultofoꝛtius ergo deus quantumcuꝗỹ
puniat delinquentem non exigit tamẽ ab

eo vt non peccauerit.nec vnq; dictum eſt.

qꝙ aliquis qui peccauerit teneatur nõ pec

caſſe. Amplius. Si aliquis debet mi⸗

ea non ſoluta dies huiuſmodielabatur.

Wanifeſtum ẽ quod ab ipᷣo non poſſum
petere vt ſoluerit mibi diciam pecuniom

llla die ſed reuera ab eo poſſũ perere mea
intereſſe. Multo minus igitur mihi deus

cuius omnia iudicia equitas vel venlas.
Amplius. In bmoi pterita non cadit

imperiun ⁊ ꝓpter hoc nulla locutio impe⸗
ratiua eſt de pᷣterito. nec imperatiuꝰ mo⸗
dus habet preieritum. Adeo etiam cõtra
naturam eſt ꝙ nec habet etiam natura lo
cutionem vel loquelam. qua talia poſſiẽ
vel imperare vel petere: niſi valde abſur⸗

de. Quid autem eſt in cauſa niſi impoſſi⸗

pilitas reuocationis tempoꝛis ⁊ acnonis
que ſimul fluxerunt. Eadem ergo impoſſi
bilitate qua nec retineri tẽpus poteſt: nec
ip̃um nunc tempoꝛis quin irreuocabilitex
ambo fluant.nec in imperium nec in egẽ
cadunt hec. Si autem nec in imperiũ nec

in legem ca dunt. nec erit in eis tranſ grel⸗

ſio vel obmiſſio ⁊ ideo nec moꝛtale peccæz
inm. Ppter bec et huuſmodi viſum ẽ qui
nſdam quoniam nullus peccaret in hu⸗
iuſmouet dixerunt quia nõ peccatiſte foꝛ

5 „

nicando in-a vel in aliud male faciẽdo cũ
habeat neceſſitatem vel impoſſibilitatem
faciendi vel non faciendi. hoc autem dixe
runt etiam. quoniam neceſſitas et impol⸗
ſibilitas ſemper excuſant. Non peccat er⸗

go vt ipi dicunt in hoc nunc agendo con⸗

tra dei pꝛeceptum. vel obmittendo illud.

cum excuſetur per nece cratem vel impoſ⸗

ſibilitatem quam diximus. ſed peccauitin
quiunt pᷣus/quando ſcilicet negligens ſi⸗

bi cauere vel declinare ab huiuſmodi fa⸗
cto. quia tunc ingeſſit ſe in hanc neceſſita
tem ſiue impoſſibilitatem.

mum.quia aut in a neglexit ſiue fuit in ne

gligencia aut nunq;. Si nun; ergo nü;
peccauit ante a: Sed neq; peccatin a. vx

ipᷣi dicunt. nũũʒ ergo peccauit.et ita Eoſtẽ

dere de vnoquoq; quod impoſſibile eſt

ipm peccare. Si vo neglexit in aliquo in⸗
ſtanti. videlicet in b. Redeunt in eundem

n ſt ntem. Lic autem
erroꝛ deſtruitur multis vijs ⁊ modis. Pꝛi

Be
erroꝛẽ.quoniã in b inſtãti neceſſe fuit ipᷣm
negligere quod tũc negligebat.⁊ impo ſſi
bile non negligere quod tũc negligebant
Quare eiſdẽ neceſſitate et im poſſibilitate
excuſatur vt nõ peccet ſcõᷣm erroꝛem iſtũ.
Eodẽ modo ſe habet ſi dicat ꝙ nõ in
inſtanti ẽ huiuſmodi negligẽcia vel omii
ſio ſed in tempoꝛe determinato et limita⸗
to. Eadem em neceſſitate tenetur ⁊ impoſ
ſibilitate in temꝑe quo occupat totaliter.

id ẽ toto quo teneret in inſtanti tꝑe enim

quo aliquid agitur vel nõ agitur impoſſi
bile eſſe viderur aliter ſe habere agentem⸗
vel nõ agentem poſſet foꝛte aliter ſe habe

—

pᷣcedenti. Sed manifeſtuʒ è vnũquemqʒ

neceſſe habere ſedere duʒ ſedet aut ſtare

du ſtat. Si em̃ deſiſteret a pte actiõis ſue
vel ceſſationis.nõ ageret niñ partẽ actio⸗

inis et in pte tẽpis. Quare ſiue deſiſtet ſiue
non ſemp agit dum agit vel ceſſat dũ ceſ⸗

ſat.Et impoſſibile ẽ aliter habere.quã ne⸗

ceſſitatẽ vocat Ariſtoreles determinata ſi
ue ↄditionalem

care. Sieniʒ poſſibile ẽ eſto ergo ꝙ aliqs
peccet. Aut peccat in inſtati aut in tempo⸗

re. Q) ſi dixerit in inſtanti nominem⸗ illõ
a poſtqʒ ergo iſte peccat in a neceſſe eſt in

no peccare. Ahabet ergo neceſſitatẽ ⁊ im
poſſibilitatatẽ ꝑ quas excuſat hmõierro⸗

nei peccantes. Auare nõ peccat in a. cum

no habeat in poteſtate nõ agendi quod

agilt. et ſic conſtitutus in neceſitatem agẽ⸗
di quod agit. Eodẽ mõ neceſſe ẽ ſe ba

bere ſi a nominetur tempin quo peccat.

Similiter em̃ neceſſe ẽ ipᷣm agere qõ agit

in b. 7 impoſſibile nõ agere qð agit tunc

vt oſtendimus. erum cum ſpualia
peccata in inſtant

ficiantur ſicut eſt gau
dere de alieno mekodolere de alieno bo

no adminus non effugient. quin impoſſi
bile ſit aliquem peccare peccato ſpirituali

autẽ peccata ſpiritualia in inſtanti pfi
ciantur etiam ſi ꝑ tempus durare poſſint
2 plerũqʒ durat. Wanifeſtũ inde eſt quo⸗
niam anima humana impartibilis eſt et
ideo gaudiũ doloꝛ et omnis alia eius dil
poſitio imptibilis eſt. Diſpoſitio inq; vnũ
everavnitate hoc eſt nõ adunata. Quare

gaudiũ ⁊ doloꝛẽ et ſimilia non recipit ani

ma humanan partes ſiue partẽ poſt par

em.ymmo ſubito et totaliter ſimul quod

re in parte ſecũda temꝑpis qʒ ſe habuit in

em Amplius. Scom bhoc
manifeſtum ẽ impoſſibile eſe aliquẽ pec⸗

a ip̃m peccare.Silr impoſſibile ẽ ip̃ᷣm in a

vicijs et peccatis

eſt in inſtanti. Quare gaudet et doletpꝛe

dictis modis in inſtanti. ⁊ ita peccat ſpiri⸗
tualiter in inſtanti. Gꝛammatica voꝛ alie
ſciencie q deoꝛſum ſunt licet vne ſint adu
nata tamen vnitate hec ſunt. Bꝛammati⸗
ca em ꝑ partes adijcitur ⁊ aggregat erre⸗

gulis ei documentis alijs donec complea
tur eius totalitas. Ampli⸗. Cum dicat D

iſti qui peccant iu a inſtanti non tenefnõ5
facere quod facit in illo duʒ illud facit.ne
q; facere quod nõ facit in illo dũ nõ facit
Querimus ab eis.vtrũ ſit lic itũ ei fa⸗
cere tuc quod facit tunc.an nõ. Si dixerit

ſic. accidũt hoꝛrifica incõueniencia Pꝛi
mn guia ome malũ efficit licitũ quantum

cunq; hoꝛrificũ ⁊ ꝑnicioſum ſit. quare eua
cuabit peceatoꝝ vnuſ. quiſqʒ omnem ßpce⸗
plionem ⁊ ꝓhibitionem diuinam tolaqʒ
legem dei. cũ omne illicitum poſſit ſibi fa

cere licitum. ⁊ hoc ꝑ culpam ſuam immit⸗

tens ſe in neceſſitatem vel impoſſibilitatẽ
quas diximus.et ita eximet ſe pᷣuilegio dy
abolico a tota lege dei.
ꝙ iſto erroꝛe quod vulgariter et vſualiter
dicitur videlicet ꝙ neceſſitas nõ habetle
gem. Cum ergo ꝓcurare poſſit vnuſquilſ⸗

qʒʒ peccatoꝛ neceſſitatẽ⁊ impoſſibilitatem

quas diximus. Quare poterit ꝓcurare vt
it ſine lege vel legẽ nõ habeat qntum ad
hoc.hoc aũt ẽ pᷣuilegiũ dyabolicuʒ et ſine
lege dei. Amp̃. Scoͤm hoc licitum erit
peccatoꝛibus facere quicquid faciũt dum

illud faciũt.quare impoſſibile erit aliquẽ

aliquid facere illicitũ vel illicite eriðᷣo im⸗

poſſibile erit aliquẽ facere contra legẽ dei

Dum em faciũt quicquid faciũt iam nõ cõ

a legẽ faciũt. cum neceſſitas legẽ non ha
beat. ⁊ ipi tunc in neceſſitate poſiti ſunt.

Eodem modo neceſſe habẽt dicere et
de meritis ⁊ de bonis opꝑibus.dum enim
bene aliquis agit.neceſie habet agere qoðᷣ
agit equaliter. ⁊ in Poſſibile ẽ illũ tuncvel
aliudvłaliter agere. Quare ſcdᷣm hoc im
poſſibile erit aliquem bene agere. ⁊ maxi
me in operibus ſpiritualibus erit iſta ne⸗

ceſſitas vel impoſſibilitas. ꝓpter cauſam
quam diximꝰ. Secundũ hoc etiam nõ eri

mus ſubditi legi diuine.neq; peccatoꝛes

erüt ſub lege. ſed magſlex erit nobis ſub⸗
Qita et peccatoꝛes erũt ſuꝑ legem cum in
poteſtate habeant de ullicitis facere licita
et econuerſo. Scðm hoc accidit etiam ꝙ
peccando declinabit peccatũ.⁊ ꝑ peccatũ

atqʒ culpam faciens licitũ inculpabile ꝗð

„●

Facitautem E

enillin
ifmiuil
gincofn
ſoellnent
Ingluss
enicni
dpeet ſeeeſfta
(06. Mol
(ociro
Ngoantozg⸗
Güccioritn
Cid.
cltonuan
Ceſeonsgiu
Pktievoſtbil⸗
Cgirdegfann
Uiwigcanm
Uentieoneq;
Arbewclinpe
fkiniemin
ſingeinpoſtdie
hernn. Mrpr⸗
Ckundi Alcns⸗
Nörerdednn
onctorndu,
Pſumnorien
Doencseuumn
ng inegl
Ninitounekie⸗
lehmenocenn
ſglgitnpcuinn
luiiginei. 1
nlſlkinaeleni
Gnmnoſtiene.
ifingiue
kwod
iniſlc

=SES =

hte
enkte

ebetſin
ta
Ssde
das Miſtli
umNni
nna nörann
Micfi inic⸗
Naiddenan
nulcnizenna
Wodadun
neilmn iüſtt
nanmalzi
da. Fa
Cngninak

hanneeſtn
Mrair nibinen
ODumyei en

„

Nin wan
Cleginticnt
Nr iguctſn⸗
rinpvfſbleei
nimuildteai
niſecne onne
Agnidfzainand⸗
nnueſtus nin
d rekauini
donss tbnd

zNoſbieilun

qud incidit.

alias erit illicitũ vel culpabile. Negligen
do em pericul ſuu ⁊ ꝑ negligencia hmoi
peccando faciunt ſibi licitu et inculpabile
ꝑ neceſſitatem ⁊ impoſſibilitatem quas di

nmus quod alias erat illicitũ ⁊ culpabile

Auplius. Scom hoc nihil erit omino
peccatũ quẽadmodũ agit᷑ nõ ẽ peccatum
ꝓpter neceſſitatem ⁊ impoſſibilitatẽ pᷣdi⸗
ctas. Amplius. Nullus peccabit pec-

cato quia nõ peccabit eo dum agit iullud.
neq; du nõ agit iſtud. dũ em̃ iſtud agit li⸗

citũ c ei agere iſtud ꝓpter neceſſuatem in
Amplius. Scõm hoc ſola

. *

negligencia erit peccatũ cũ om̃is actus li⸗

citus ſit du agitur. Amplius. Neceſſi
tas vel impoſſibilitas nullu eſt peccatũ ſp-
neq; iᷣm neceſſariũ vlł impoſſibile quod
diximus ẽ peccatũ ymmo licitum ſcõm ex
roꝛem iſtũ ergo neq; qui incidit in neceſſi
tatem hancvel impoſſibilitatẽ vłin hmõi
neceſſariũ aut impo ſſibile.ĩcidit in pecca⸗
tũ quare impoſſibile erit aliqueʒ incidere
in peccatũ. Ampliꝰ. Solũ petcatũ eſt de
clinandũ. A licitis em̃ neq; cauendũ ẽ no
bis neq; dedinandũ. Non eſt ergo negli
gencia culpanda ſi in ea incidimꝰ que lici
ta ſunt ⁊ non ſunt peccata.quare neqʒ ne
gligencia etia inueniet eẽ pꝑceatůũ. Am
plius. Si negligẽcia ẽ pecratũ nõ ẽ pecca⸗

tũ niſi dum eſt.ſed tũc ex necenitate è qua

re tunc nõ ẽ peccatũ Pꝛeceſſit ergo eã alia
negligẽcia ꝑ qua incidit peccans in ipſam
⁊ ita in infinitũ. Amplius.Cũ peccare
in a ſit iſti neceſſariũ in a ⁊ contrariũ ſit ei
dem impoſſibile in a.erit ergo peccare in

a licitũ iſti in a. et ita erit ideʒ peccatũ moꝛ

tale ⁊ licitũ. Si vero dixerit quia facere in
a hoc quod facit c illicitũ eſt ergo peccatũ
nõ obſtãate neceſſitate vel impoſſibilitate
In hac ergo qſtione dicẽdũ ẽ ↄtra eos
qui ſic opinãtur videlicʒ ꝙ neceſſitas⁊ im
poſſibilitas excuſant agentione et obliga
tione de quibus agimũus.ſic quod nihilo
minꝰ peccatũẽ ⁊ malũ ẽ ⁊ illicitũ in a.qð
iſte facit in a.neqꝗ; hoc poſlũt facere neceſ
ſitas aut impoſſibilitas vt illud quod eſt
malũ in ſe nõ ſit malũ cũ illa neceſſitatevł
impoſſibilitate de quibꝰagit᷑.Quẽadmo
dũ manifeſte ſe habet in exemplo qð dixi
mus quod eſt iſtũ moꝛtaliter peccare in a

Similiter et in omibus illis ꝗᷓ ariſtoteles
vocat nominata mox ↄiuncta malo. Cau

ſam autem iam diximus. ꝓpter quam ne
ceſſitas et impoſſibilitas excuſeni et vbi

quando non. In nudis vero factis vł

opibus que indiſſerencia ſunt neceſſitas
et impoſſibilitas excuſant ipſum facere v

non facere nudum ab iſtꝗ cõiunctiõe ma

li non aliter tamen niſi quẽa dnodum di

ximus. videlicet cum nec affectate fuerint
nec ꝓcurate nec tolerate. Sed ſi cõtra vo
luntatem fuerint vi diimus.alias autem
voluntari? reputande ſunt.cum queruur
a nobis. vtrũ in imperium cadant hmõi
impoſſibilia. Reſpondemꝰ quia el in im

periũ et in ꝓhibitionem cadunt cum ꝓpi

bita ſint anteqᷓ;ᷓ fiant vel pᷣcepta nec dei pᷣ⸗
ceptiones aut ꝓhibitiones vel etiam mi
nimũ apicem tocius legis dei malicia vel
negligencia peccantiuʒ neq; euacuare ne
q ſoluere poſſit vllo modoꝛum Reue
a tamen verũ eſt in illa neceſſitate vł im
poſſibilitate conſtitutis nouum pꝛeceptu
ac ꝓhibitionem contra eas eiſdem dare
liberis ergo ab iſta neceſſitate vel impol⸗
ſibilirate data ſunt pᷣcepta ⁊ ꝓhibitiones
Ip̃ᷣi vero ꝑ ſtulticiam atq; maliciam ſuaʒ
abſtulerunt ſibi huuiſmodi libertatem.⁊?
ſuperadduxerunt ſibi peccadi neceſſitatẽ.
et non peccandi impoſſibilitatẽ⁊ peccant
illa hoꝛa in eo quod tunc vitare non poſ⸗
ſunt. Si vero queritur vtrum teneat
iſte non peccare in a. Uel non facere hoc
in a non videtur dubitandum hoc cũ pꝛi
us teneretur lege dei⁊ in nullo exempius
ſit vel abſolutus eſt ab ea poſt modum.

DOD. ſi queratur vtrum deus requirat

iſtud ab eo quod ſcit eum facere non poſ

ſe.dicimus quia tunc nõ eſt neceſſe qu.ed

deus requirat hoc ab eo vel tunc vel poſt
modum.ſed requirit ab eo penam quam
meruit hoc faciendo vel ſatiffactionẽ pꝛo

deus velit habere ab eo quod ſoluerevel
facere non poteſt. .οαRDUſi queritur. vtrũ

teneatur peccare tunc von teneat. dici
mus ꝙꝙ tenetur. Ad illud em̃ tenetur vnuſ
quiſq; vitandum ꝓ quo ſiillud fecerit effi

citur debitoꝛ moꝛtis eterne. Similit᷑ ⁊ ad

illud faciendum ꝓ quo ſi obmiſerit amit

tit vitam eternaʒ intelligitur ſicut expoſui
mus et hec eſt intentio eius quod dicitur
teneri tenet᷑ eĩ qtũ ad vita eternã.ĩtelligit᷑
ſicut expoſuimꝰ.⁊ hoc eſt in quo multi er⸗
rauerunt et quod multos decipit et dece⸗
pit. non enim aliudẽ dicere tenet᷑ qntuʒ

ad vita eternã q; hoc niſi hoc fecerit vel vi

tauerit amittit vitam eterna. De eo ve

hoc nullomodo em̃ dicendum viderur

Be

ro quod queritur vtrum iſte teneatur nõ

peccaſſe.dicimꝰ ꝙ ſecus ẽ. Peccaſſe enim

oßm̃ino elapſũ ẽ a manibꝰ et a poteſtate li

beri arbitrii.et nihil in illud poteſt liberũ
arbitriũ ⁊ ideo de illo nulla eſt obligatio
Ipm vo peccare vłmale agere in a ſubeſt
libero arbitrio.quoniã ex ilo ẽ lbere ⁊vo
lenter ⁊ quãdoq; gaudẽter. Qðõ vero ob

ijcitur ⁊ querit᷑.quia tũc non poteſt aliud

facere liberũ arbitriuʒ nec illud vitare qð
agitur. Rñdeo qꝛ iðᷣo nõ poteſt quia nec
vult nec poteſt etiavelle tũc ↄtra riũ qꝛ nec
vult tunc cõtrariũ et ideo remanet inexcu
ſatũ a culpa quod facit.
clarauimꝰ huc erroꝛẽ ⁊ oſtendimꝰcauſaʒ
erroꝛis iſtius videlicet neceſſitatem etim⸗
poſſibilitatem male et culpabiliter pcura
tam. Non em hmõi erronei attenderunt
cuiuſmodi neceſſitas vłimpoſſibilitas.et
quado excuſet a cuſpa moꝛtali.neq; diſtin
xerut.Qualiter requirat deus ab homine
quod facere nõ poteſt ⁊ qualiter non reꝗ
rat. Nos aulem iam declarauimintenti
onẽ huius requiſitionis ꝓut ↄgruit deo.
Errauerũt etis in hoc ꝙ non recte intelle⸗
xerut quid ſit aligd ſubeſſe libeꝛo arbitrio
Queda em ſubſunt plene arbitrio libero
ad faciẽ dũ et non faciendũ vt que ſũt vo
lũtaria de futuro.Quedã vero ad facien⸗

dum m̃ vel nõ faciẽdũ tantũ. Quedãa ve

ro de pñ̃ti vt volũtaria de pᷣſenti. Nihil ei
magis ſubeſt libero arbitrio qᷓ; ꝙ er eo ẽ
libẽter atqʒ gaudẽter Nec obſtat nobis il
lud quicũqʒ dixerit xpᷣm pcepiſſe im poſſi⸗
bile anathema ſit. In omnibꝰ⸗ em eiꝰ pce

ptis necvnũ inuenit᷑ impoſſibile quando

pceptũ eſt. nec ipᷣe pᷣcepit impoſſibile.ſed

ſtullicia peccatis impoſſibile ſibi facit qo

erat ſibi poſſibile vłintelligitur hoc de im
poſſibilibus ꝑ ſe et naturaliter ꝓpter qoð
lex humana et mundana dicit vt ſupꝛa di

rimus quia rerimatura impoſſibiliũ nul

la eſt obligatio. et iterũ nõ dicit ꝓpf hoc
ꝙ lex debet eẽ poſſibilis ⁊ honeſta. De

virgine vero vtrũ poſt lapſum teneat᷑ ad

virginitatẽ ſi eavouit.dicimꝰ ꝙ nõ ꝓpter
cauſam qu ſupꝛa hic aſſignauim Uerũ
tamẽ tenet᷑ ad illud quod poteſt de voto
hmõi. videlicet ad continenciã decetero.
O: ſi dierit qs ꝗꝛ ſilr ſi labat iterũ non e

nebitur niſi cotinere in poſteꝝ Et ſi iteꝝ la

batur ſumilit᷑ nõ tenebit᷑ ſeruare cõtinen
cia niſi in tꝑe quod eni poſt lapſum iſtuz.
Et ſilr ſe habei de lapſu ercio ⁊ ita in infi

Jam ergo de

„

vicijs et peccatis

nitũ. Winuetur ergo ei obligatio qntum

