ewrili tiſſima eſt. videlicet foꝛtunandi ⁊ infortu ſubſequentiũ euentuũ aut intelligut eos
R nandi. pſperandi et deſtruengi ſeu ledẽ⸗ eſe ſigna. verbi gracia. cum ſurget aligs
Amuns di. Sotiſſima em virtus ẽ quò ↄſeruatur de loco ſuoſi moruz ſargecl inchoauerit
ncen Znceps cu toto exercitu ſuo in pᷣlio. et na a parte ſiniſtra ſui videlicet mouẽs eam
Glabeft uis magna in medio mari cõtra impetũ pᷣoꝛemqʒ dextram aut ſuper pedem ſini⸗
Finmw ventoꝝ et inundationẽ fluctuũ cuiuſmõi ſtrũ.pluſqʒ dextrũ mouerit. aut veſtimen
imii, oĩa ipi attribuerũt homines hoꝛis.vłeri tũ pᷣmo induendũ euerſum.aut non ince
at tus ad bellũ vłaccenſus in mare. Dimili perit vel induerit. aut euerſio in vnoquo
monn, ter ↄuanões domoꝝ a ruina.et ſabboꝝ) q; iſtoꝛũ fuerit. credunt huius erronei
mtmin fſfegetũ fructuũ ab omi kſone ſibi. et cõ talia inicia vel cauſe ſint vłſigna iufoꝛtu
Grunn traria ola hoꝛis attribuerut. Quare ſicut nioꝛũ vel foꝛtuniaru illa die vel menſe vk
R diximus virtutẽ foꝛtiſſimã rei debiliſſime anno futuraruʒ iuxtavel cuʒ pᷣmo die an
iphin attribuerunt. quia et rei 6 accides ẽ.⁊ int᷑ ni vel menſis vel ſeptim ane talia accide⸗
t oĩa accidẽcia debilioꝛis eſſe. cum eiꝰ eſſe rint. autem talia cauſa eſſe nõ poſſiunt
nigil nõ ſit niſi fuxus et deſitio atq; defectab euentun noſtroꝛum facileemme Zi
Erin; ipo eẽ. Ampliꝰ.Cur tpi emon potius em̃ hoc eſſet in poteſtate ymmo in volun
Kän motui virtutẽ hui⸗atribuerut. cũtemp tate noſtra poſitum eſqt quicquid nobis
nmn ü ſit mſi menſura ſius motus. Am vnaguach die vel annð accideret.cum in
Enun q plis. Curtpi etnõ loco. cũ locus euidẽter hoteſtate noſtra poſuum ſit ſquicquid pᷣ⸗
ſitſtabiliozis e : foꝛtioꝛis quaz tempus. dictozũ et ſimiliu inicialium in bꝛen ne⸗
lozN Ampliꝰ. Si iſta virtus ẽ naturalis tẽ natis tempoꝛibus facdamus.eęt ila no ac⸗
io gun poꝛi.erit maio: ex neceſſitate in toto q;ᷓ in cideret nobis niſi pꝛoſperum.et ſi accide
zinunc pie.⁊ ita maioꝛ in anno q; inm ſe. et in ret aduerſum de voluntate noſtra nobis
mioꝛue menſe qz in die. et in die qʒ in hoꝛa. ⁊ ita accideret. Amplius. Maniteſtum ẽ.
voſthoe in toto tpe aᷣ fluxit ab oꝛigine mundi qʒ lalia cauſa eſſe per ſe non poſſunt euẽ⸗
in qualibet hoꝛa vel die. Oſi dixerit tuum noſttoꝛum amnind nem l e nin⸗
uneh . aer alio na inuenimus ꝙ allq attribue gencia ſunteuentibus nolnis atz omni⸗
enunn Auüt hac virtutẽ tpi niſi vel ex ↄſtellatione. n0 inoꝛdinata ad illos. Omnino enim
uim „ icut dicut e martis diẽ authoꝛã aut alte inoꝛdinatus eſt motus pedis vel aueri⸗
ueiner us planete. aut ex rebus ꝗ fadie ſunt i, us partis noſtie ad maluʒ etad bonum

. .
1 4.

6

Be

contrahendũ ?. ⁊ ad alia multa huio. Cũ
aut om̃is ꝗ ꝑ ſe cauſaſoꝛdinats ẽ ad ome
illud cuiꝰ cauſa ꝑ ſe ẽ. Ampli⸗. In hoc
nõ ꝓuidẽcia ſeu diſpoſitione cogemur.⁊
eueniret nobis vel ꝓſpera vel aduerſa.ſʒ
t ex huiꝰ cauſis niſi foꝛte dicat ꝙ ꝓuidę⸗
cia Diuina oꝛdinat apud nos ⁊ de nobis
quẽ pedẽ pᷣmũ moueamꝰ.aut qð ex calci⸗
amentis nris ᷣmũ accipiamus ⁊ hoc ma
niſfeſtũ ridiculũ videt. Amp̃. Scõʒ er
roꝛẽ iſtũ.iſta nõ ſunt cauſa. euentuũ ño
rũ niſi quia inicialia. Hoc auũt accidit eis
videlicet vt ſint pᷣma in aliquo pᷣdictoꝛuʒ
tempoꝝ ſiue inicialia oꝑa noſtra. Inicia
litas igit᷑ ſiue pᷣmitas pᷣſtat eis hoc vt ſint
foꝛtunata vel infoꝛtunata.⁊ infoꝛtueũtvł
Hetueũt euẽtus noſtros.ſed ⁊ hoc vnde.
HHihil em̃ dignitatis vel foꝛtunitatis ha⸗
bet aligs hõ exhoc ꝙ pᷣmus ingredit᷑ vel
egredit᷑ locũ aliquẽ qᷓ; ꝗ ſecũdo vłtercio
ingreditur vłegreditur iſm. Pꝛeterea
hoꝛa qᷣcũq; tꝑis in nullo ĩmutat᷑ ꝑ ea di
ea fiunt. Alioꝗn oĩs hoꝛa ⁊ foꝛtuniſſima
eẽt ĩfoꝛtuniſſia.cũ in oĩ hoꝛa ĩcipiãt fieri
⁊ fiatinũerabilia bona ⁊inũerabilia ma⸗
la⁊o ptĩa ⁊ peſſia Ampᷣ Si iicialitas ↄfert
opꝑibus noſtris vt foꝛtunẽt vłinfoꝛtunent
bona opa nra videlicet ↄueniẽcia/cur nõ
⁊ finalitas:Cõtraria em̃ equaliũ virtutuʒ
eſſe neceſſe ẽ.⁊ ſi alterũ hoꝝ altero vel di⸗
gnius vl potiꝰ eſſet.dignius ẽ vt hoc ſit fi
nalitas. pfectio em æ nanaio dignioꝛes
ſum qua iniciũ ſiue iniciano. Ampli⸗
Si ꝓpter hoc quia pᷣcedit huiꝰ ðpꝰ ſeq̃n
cia poteſtatẽ habet vt ea foꝛtunetvłinfoꝛ
tunet/quodlibet opus habebit poteſtatẽ
foꝛtunadivł infoꝛtunaãdi ſequẽcia ipᷣʒ opa
P ſi dixerit. quia nõ ꝓpter hoc opus ini
ciale a
at vl ifoꝛtunat ſequẽcia qꝛ pᷣcedat illa ſo

lũmõ.ſed quia pᷣcclit illa inicialit.videlʒ
quia e pmu in aliquo p̃ᷣnominatoꝝ. Pꝛi⸗
mu dieo in tpe illo. cur nõ ſilr ꝙ pᷣmu fue
rit ſcõm locũ. no habebit ſimile virtutem
foꝛtunãdi ⁊ infoꝛtunandi opa ſequencia
id eſt oꝛdinatione locali. Magis em̃ con
ſequentercerta ſunt opera ſecundũ locuʒ
q; ſint ſe ecundum tempus.quare maioꝛis
virtutis ⁊ maioꝛis influencie indicent

debilioꝛes foꝛtiuz mioꝛes maioꝝ cõ

Mſisvl ſeqncia vł diei foꝛtu

legibus

ne 7 Abudancia ſua influẽs.cauſat om⸗
nem effectu ſuũ.⁊ ꝓpter hoc maioꝛ ⁊ foꝛ
tioꝛ ẽ atq; nobilioꝛ.ſicut vides in lumino
ſitate ſolis q maioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ eſt omi ſplẽ⸗
doꝛe quẽ cauſatiæx caloꝛ eius ſilr.⁊ ad hłie
modũ ſe habet de omnibꝰ cauſis natura
lit᷑ ⁊ ꝑ ſe efficientibus.Ecõtrario auteʒ ſe
habet ſcõᷣm erroꝛẽ iſtoꝝ.Inicialia eĩ opxpa
noſtra interdũ viliſſima ſunt ac debiliſi⸗
ma ⁊ ſequẽtibus opibus nullalenꝰ com⸗
paranda. Apparet igit᷑ huius Erroneos
cõtra natura rationẽ ſimł talia ſompni
aſſe.⁊ in hoc impietatẽ ydolatrie incidiſ⸗
ſe.ꝓpter hoc ꝙ ꝓſperationẽ ⁊ infoꝛtuna
tionẽ totius vite noſtre.ymmo totam eiꝰ
gubernationẽ rebus tamvilibus attribu
erũſjhonoꝛẽ em̃ creatoꝛis et gloriã qtum
ad hoc reb huiꝰtranſtulerũt.Ordinatio
em̃ vite noſtre dei altiſſimi opus eſt.
autẽ noſtra inicialia ſunt de quibus men
tionẽ fecimus cauſalia ſunt ⁊ voluntaria
⁊ talia.ex quibus nullo mõ pendet ſeqn
cia wanifeſtü igitur ẽ eos nimis errai
ſe qui dixerut inicialia opera noſtra non 7
cauſas eſſe ſed ſigna ſequentiũ euenuũ.
Erroꝛ giſte manifeſte deſtruit per
hoc ꝙ huius ſigna nec naturalia ſunt bo
noꝝ nec maloꝝ euẽiuuũ.nec poſita ſeu po
ſitiuanaturalia quidẽ ſigna nõ ſunt.quo
niã nec ꝑ ſimilitudinẽ ſignant.nec ꝑ conſe
quencia vt fumus ignẽ.⁊ vt effectus natu
ralis generaliter cauſam poſitavero non
ſunt.quia a vullgauctoꝛe poſita vel inſti
tuta ſunt ad hecſignificãada. Reeterea
ſignificatio neminẽ retrahit ab agendo.
ſteqʒ aligꝗs curat eam. Si em̃ mues quis
ſtultiſſimis vel legat vł a udiat ſigniſicati
onẽ moꝛtis ſue vel cuiuſdã alterius huiꝰ
Si milleſies legat vel audiat ſe ręgẽ eſſe
vel fieri ſeu auatũcunqʒ aliud boſtuʒ de

„

ſenon ꝓpter hoc aligd Dingrir faceroyr
aggredit᷑. Similiteuatũcenq; expꝛeſſe
pictum aliquid videat infoꝛtuniũ ſuum:
aut foꝛtunam.non mouebitur ad agẽdꝝnñn¶.
aliquid vel nõ agendũ.ſciens quia hui⸗
ſignificatio non fit ad eũ pᷣmuniendũ vel
inſtruengũ vel foꝛſitan conuiciandũ.nn⸗
da autem ſignificatio omnino nõ moue
bit en ad aliquid faciendũvłdimittendũ

Amp̃. res vilioꝛes ſint cauſe nobi - M ſi dixerit qui s æ in rebus hui⸗ ob
4 liñt debiliores fonigen cauſe e Miſi dixerit qui s ꝙ in rebus h

ſeruatoꝛes pleruũq; inueniunt veritatem.

ſi oꝛdinẽ nature ẽc cõſequẽcia rationẽ EReſpondemus tibi.quia hoc duob⸗

imul eſſe cauſe inq;; efficientis. Cũ enim
efficiens naturaliter omnis de plenitudi

modis ſit. ⁊ pᷣmus modus naturalis eſt. Q
Zui em̃ obieruationibꝰ credunt huiꝰcõ
— 2.

„

blutte
naſbie⸗
nse
aite
. ibrci
mnnaaſ
aiuruin
Ominea
Gieran
Enn
Enis

nci⸗
n
ad⸗
i
Wo
h
ice⸗
hon
Me.
lſen
ſeſ

ene.

unta Nicg
nulapor
daianns
Muluſen

Calrünch

niriztona
movunan
brzamin
Cenigm
1Oantio

bröen
rngs
dkn
S
nücer
eden
Amalerd
Noſen
n ytt
oſhnus l
Nomon
ſamiinti

nc n

Eigtal
gtle e
boNNe
ittocoref
hagfe
unlifun⸗
raliit
scin,
mmendinr
endün
nömon
li
sh,
eorob/
Alise
inii

V

— .

DHNouiſſuna pars ydolatrie qua ſupe

Deeerer. uιπαπυυ rr
72

—

foꝛtant᷑ anime eoꝝ et expylarãtur cuʒ bo⸗

na ſibi euẽtura credũt.⁊ ꝓpt᷑ hboc magni
ficẽtius aguũt atq; ſtrenuius. Magnifice⸗

cig aũt atq; ſtrennuitas opera melioꝛant

inierdũ et ꝓſperant. Econtrario vo cum nis
mala ſibi euenire ſtulta creduliiate ſuſpi⸗ 6 Debes aut ſcire

catur timoꝛe atq; deſberatione et doloꝛe
Sinmiliter deficiũt et concidunt.⁊ ideo ſe

gniter atq; debiliter agunt in operibꝰ ſu⸗

is. Segnicies animi ⁊ defectus animi pu
ſillanimitas ſicut opera ipᷣ̃a deterioꝛant.
ſic malis iminetibus nõ reſñſtũt.quin po⸗
tius ea euenire paciunt. ⁊ bona ipᷣa quo
minus eueniant impediũt. Secund?
modus ex ſuggeſtiõe demonũ. qui ea vł

R bona vel mala que pꝛeuident ſtultis ob

ſeruatoꝛibus ſuggerunt. et non ẽ dubiũ
guin aliqᷓ pᷣnideat᷑ ⁊ pᷣſciant demones de
futuris aut imminentibus nouis euenti⸗
ba. Non eſt ergo mirũ ſi que ſuggeſſerũt

interdum peſiutut homines euenire.
ſi
rius decimã numerauimus reru inuenti
ciarum eſt. In quibus iuxta erroꝛẽ anti
rũ ſi quis oua cũ matre in nido cubate in
neniret vel cum pullis locũ optimũ obti⸗
nebit. de quo ſuꝑius fecimus mentioneʒ
huic aũt tanta attribuerũt virtutẽ.vt ſi ꝗs
illu inueniret.⁊ ſi cuſtodiret vt matrẽ abi
r e non ſineret. fecunditas et ꝓſperitas a
Ddomo ſua nunq; recederet vnde adeo in
ualuerat apud eos iſta ſtulticia.vt niduzʒ
hmòi tanq́; cauſam fecunditatis ⁊ ꝓſpe⸗
intatis ſicut et tempoꝛalis habundancie
vnuſquiſq; qui eum inueniret cuſtodirex
De marre etia ſit inuenta multa maleficc
atq; veneſica op erabaãtur.et ad reoncili⸗/
andũu amoꝛẽ.pᷣſtandamꝗ; fecunditatem..
virturẽ ꝗjdem mirificam ineſſe credeban
⁊ ita del opa atʒ dona alii qᷓ; Pi attribue
bat. ut alii ctoꝛẽ fecũditatis et

Quare
opulẽcie tpalls q; deũ altiſſimũ opinab ã
tur hoc auteʒ erat ydolatrie impietas. Et
ideo pt ſupꝛadiximus remouit eam deus
in. xxij. Deutro. De hoc erroꝛe ꝓceſſit ver

non eſſe foꝛtunatusad inueniemũ nidũ
pice.Ad huaꝑc erroꝛem tendũt qui credũt
eſſe inuentionẽ modici ferriqua młti au⸗
ri eſſe magis fauſtam. et inuentionẽ ferri

foꝛtuniſſimaʒ credunt eſſe acus. Credun?
Tetiam nõ minoꝛi ſtulticia melioꝛem eẽ in

nuentionem obuli q; nummi Eredunt
enam imfoꝛtunatz eſſe inuentionẽ bouig

bum illud vulgariſſimũ quo quis dicitur·

vel ouis.foꝛtunatiſſimã aũt lupi vel colu
bꝛi. Poceſſit autẽ hee inſania eouſqʒ
apud omnes barbaros. vt om̃e illud qd
pᷣmo inuenerint adoꝛent vndiq;ʒ.ſiue poꝛ
cus ſit ſiue canis ſiue aliud quodcunq;.
inuentam acumvł
ſbulum inuentũ ariaſſime cuſto diunt er⸗
roꝛis huius ꝓfeſſoꝛes.tanq; cauſam foꝛ⸗
tunatõis ⁊ ꝓſperitatis. Hic aut erroꝛma
mufeſtus eſt. vt nec contra eũ ratiocinãduũ
eẽét.Quis em̃ dubitet acũ nec ex parte ma

terie nec ex pꝑte foꝛme ſue quicq; poſſe ad

foꝛunam vel ꝓſperitatẽ. Si em̃ ex parte
materie quicqᷓʒ poſſet.tũc inuentio maio

ris ferreivel ferri magis foꝛtunata eẽt qd

ip̃i negant. Si auteʒ ex parte foꝛme: tune·
nõ refert vtruʒ ferrea vel lignea materi ?t
it acus ⁊ hoc ip̃ᷣi iten negat. Si vo ex am
obus ſimul tũc nõ reſtat niſi vt omne⸗
vie ſeminentur acubus.vt quocũqʒ; ineri
mus acus inueniamꝰ. et bona nobis in
omnibus vl ꝑ omnia eueniant.O· ſi dixe
Tit. quia nõ eſt foꝛtuna inuentio acus ni⸗
qſi ab alio perdita fueriet caſu inuenta v

quod melius ẽ repertatunc ex infoꝛtunio

et pꝑditione altenius pendet foꝛtuna hecx
ita aliquod contrarioꝛũ pendet ex altero.
De obulo vero ⁊ numo facilima ẽ deſtru
ctio. Si em a parte materie ſue cauſa ẽ bo
ne foꝛtune.multofoꝛtius nũmus integer:
cum in eo ſit plus de materia eadem. Si
vo a partę foꝛme.Silr cum eadeʒ foꝛma

et maioꝛ ſit in io nümo.Eodem mõ.⁊ ſi

a parte amboꝝ. Ambo em̃ ⁊ maioꝛa ⁊ foꝛ
tioꝛa ſunt in nummo integro qʒ in obulo
ſi dixerit. quia nõ ẽ hoc ex obulo ſcõs
ſe. ſed exinuentione noſtrateſt iſta virtus
ip̃i obulo.non refert igituxau obulus ſit

an numus illud inuen u. en om⸗

ne inuentum a nobis habebit ex neceſſi⸗
tate virtutẽ iſtam et neluʒ erit infoꝛtuna
tũ. Pꝛeterea qualiter inuentõ noſtra hac
virtuiem pſtabit obulo et non nummo.
tum et qᷓntũ ad materiam ⁊ qutũ ad for⸗

mam nummus receptibilioꝛ ſit cuiuſcun⸗

imp̃ſſionis qᷓ; obulus.Oꝛ ſi dixerit.qa
atione minoꝛitatis eſt hoc.tũc meli⸗ eſſzʒ
innenire viliſſimam partẽ vnius nummi.
2 ita in infinitũ et modicum ferri q̃ʒ mille
milia auri et argenti. Amplius.: Que
cauſa et prohibens aurum a receꝑtione

HhBuius virtutis.
ulio dei ð ydolatria ct partiibus

DOſtz igi᷑ expediuimus nos au

ea ναεαο
Brrarseren

eius et aperuimus tibi aliquatenus vigs

ceoꝛiũ.patefaciamuſq; tibi.q̃ ĩoꝝ placeãt
deo altiſſimo. ⁊ qn Kint veri noĩs ſacra ⁊æ
ſacriſicia. et que noĩ

aatiντιαε
vb Br

2 2
. 7 l 1 „

Be

.
legibus
quo inſtituta fuit. ſi hoc modo tũcfieret·

deſtructionis ipius.Conuenies ẽ vt cõſe⸗ qualis fuit circũciſio phyliſteon ducento

quẽter accedamꝰ ad ritũ ſeu ad ritꝰ et ſa
crificia atqʒ ſacra/et declaremꝰ veritatem

1 nsillis D indi
Ina ſint. Dicemus igit in pᷣmis qe rit⸗
Ppᷣe mos ẽ initiatiois ſiue ſanctificatõis

—————,——

atz frequẽtimime dicit ſeefamran vt rit⸗
circuciſiois.ritus baptiſmi. Interduũ autẽ
extendit᷑ noĩatio hec ad tota obſᷣuanciaʒ

vniuſcuiuſq; legis. Uñ ðꝛ ritus iudai
cus tota obpᷣnatio iudaice legis ⁊ rit cpi
nꝰo et ritus ſarracenicus eodẽ mõ. Et de
rermea quidẽ iã expediuimus nos ꝓ
4 rtfackatus ille eanilcbare ſm intenti
Onẽ et ꝓpofitũ noſtrũ in iſßꝛo. Tria igr
iſta videlicet ſacramenta ſacrificia: arc

Pꝓpter tria generalit᷑ inſtituta ſũt. Sacra⸗

mMẽla ſcilicet ad ſanctificationẽ. Sacri
ficia ad reptopiciatõeʒ. Sacra ad dei ho

noꝛificationẽ. Unde ſacra dicũtur feſtoꝝ

t ad feſta ꝑtinecia. Hec em̃ tria nob ne⸗

Iceſſaria ſunt. Heceſſe eĩ ẽ vt ſactificemur
⁊ ſancii ſimus. Neceſſe iterũ ẽ vt iraʒ cre⸗

——..ꝰ—

atoꝛis declinemus. et vt pacẽ eius et gra⸗ npe
cijã habeamus. neceſſe iterũ ẽ vt ipᷣm cre⸗ fuit. Ualebat inq; ex conſequenti.etſi nõ
atoꝛẽ cultu ſibi placito iugiter honoꝛifice expᷣſſe exinſtuutione ad tollendũ oꝛigina
mus. Et pᷣmũ quidẽ ꝑ ſacramenta no
bis tribuit᷑. Qucadmodũ em̃ p veſtimen

no EV

7

ſanctificat illũ eu

ti veſtitio.et per oꝛnametũ ornatio.⁊ ita
de alis ſic ꝑ ſacramentũ ſacratio ꝑſiciturx:

Sicut igilurnon ẽ veſtimentũ cuiꝰ appli
catio ſiue appoſitio non veſtit illũ cuiap⸗

ponitur.neq; oꝛnamentũ cuiꝰconueniẽs
appoſtꝑig ua o:nat illũ cui apponit᷑. Sic
no e vennoĩs ſacramentũ.quius adhibi
tio ſeu appoſitõ K ißo ens ſagarſen
id hoc adhibet᷑ ſeu ap

.

ponſtur. Signũ vtiq; et adiutoꝛũ ſanctiſi
cationis eẽ poteſt. auas q̃ͥʒ ſacramentum
oiatur. ſed inſtrumentũ ⁊ cauſaſanetiſi

. 1 „ + — —,— — — — 7
ationis nullatenꝰ eẽ po terit.ſicut appa⸗
et in circũciſone. que quideʒ in ſe ẽ adiu

toꝛiũ ſanctificatiõis q;tũ ad mundiciam
carnisvt ſupꝛa dixima⁊ ſignũ ẽ ſiue ſigna

culuũ ſpualis circũciſiõis ex ipſa ſilitudine
reſecationis pᷣpucij ⁊ ex nomiatione ſua.

Di ergo fiat circuciſio tm̃ manualitabſqʒ;

vlla inuocatiõe creatoꝛis. intentõe vlia
ſpiritualis circũciſionis erit quidẽæ ſignũ

Zadiuloꝛiuũ quid diximus vt ect ꝓ lemꝑe

m opinionẽ vniuſcuiũſq; legis et maxie

rũ quoꝝppucia petebat ſaul a dauid. ſic

legitur in.xviij... Reg. Manifeſtũ igitux

ri nominis.ſed quẽadmodũ diximus/tñ
ante tempoꝛa legis rite fiebat videlicet ſi⸗
cut et patribus tradita et ab eis ſeruata.
valebat ad tollendũ oꝛiginale peccatũ ex
obediencia et deuotione ſeruantiuʒ. ⁊ ex

obligatione qua per ipᷣam ſe cuſtodiẽdũ

pactum et fedus iniuit.deus inter ſe ⁊ ab
raham atʒz ſemen ipᷣiusqua ꝓpf᷑ inſignũ

federis ⁊ obligationis ßuandi pactuʒ pᷣ⸗
dictũſolummodo inſtituta fuit circũciſio
Pactum autem illud et fedus erat inter

deum ex vna partelabꝛahamq; et ſemen
eius ex altera. vt ipſe eſſet deus eoꝛum.
Quare manifeſtũ ẽ ꝙ ꝑ ipᷣam circumciſi
onem obligani feu obligabant ſe ad cui⸗

tum dei.qm ad hoc obligabãt ſe vt eſſent
populus dei.et vt ipᷣe eſſet deꝰ eoꝝ.Qua

re ↄſequẽter p ip̃am circumciſionẽ ydola⸗
trie renunciabãt et omni cultui ſuperſtiti⸗

le. Seomnibye pise iſe iegiluf in
xvij. Beñp. Quare ex neceſſi

Ne ſitate valebat
circũciſio generi abꝛahe cui ſoli impoſua

le peccatũ.et foꝛie contra alia peccata.nõ
em parum ẽ obligare ſe ad dei culturam

⁊ intrare ꝑ eam er poꝛta tam artam. ¶e
rum qm̃ per circumciſionẽ. ⁊ quãtumeun

W. et quocunq; valeret ſernantibus non
erat conſultũ niſi modice particule gene⸗

abꝛahe.et illi etiam nõ tori ſed ſoluʒ ma⸗
ſculis in illo.Plaga aũt oꝛiginalis pecca
ti. et alioꝝ eccatoꝛum cõmunis erat toti

generi humano.quare nataraliter requi
rebat cõmune remèdium qllare decebat

oↄmunẽ oim deũ.oẽmq; miſeratoꝛemvni

unerſoꝝ ↄmũe tatisplagis adhibere reme

din. Sicut igitur vna erat plaga.ſicoxłe
bat vnũ eẽ remediñ’. Ampli⸗ 8
electi deæ vniendi erat in vnũ dei populũꝰ

Ampliꝰ. Si oẽs
cũ vnitas ritus ſolaymitatiõg populũ ef⸗
ficiat.neceſſe erat vnũ ritum inſtituere ꝑ
quẽ in populũ dei intrates exciperentur

in vnũ dei populũ vnirent᷑. ſi em̃ diuerſi

eſſent ritus in populo dei nõ ect populꝰ

dei ſed populi et ideo non eſſet inter eos

Enio ſeu fraternitas ſpirituat. neceſſe au

quia circũciſio.id eſt ablatio manualis b
pucij nõ eſt per ſe.⁊ in ſe ſacramentũ ve-

—

ris humani videlicet ſoli ſeminis generꝭ/

y⸗

ſeinterd
leboce
Cada.
8
gaalt
ſeseltu⸗
dipman
ochtl
lkene
ledeeſt
Nicenus
dehante
ſen
Noſunt
glinisſin
kun
Mdeſcin
Cfiuene

wſilccp

enad

nbe
Ngen
ſc
Meir
Nn
mü
ſeen
one
hon
mi⸗
l.
u
tt
Alnn
Ab
kunl
llledee
d ſ

Einetn
agpintgi
nd Nen;
futchnin⸗
usaa de
mga
NG
brena⸗
enchn
ger
iniſe
milhefti⸗
ziregrun
–
im
mtti⸗
üotgn
4ellala
luren
grännan
zmibusr
mmare,
nin
ie
N
uin
lN
CawNVn
nnn
Ko
7„
ſtunn,

₰●

vnã legeʒ ĩ mu do inſtitui et vbi

gloꝛia ipius. Sic neceſſe ẽ vna fidem eẽ

D re vno ſol
Ampliꝰ⸗ xx vlraq parte eſt vnitas. vi⸗/

„ Ixx

tẽ ẽ inter dei electos fraternitatẽ eſſe ſpũa
lẽ.⁊ hoc ẽ qm̃ oẽs dei ęlecti et filiiꝰ ſunt
p gracia.⁊ heredes. q̃re et fratres ex neceſ
ſitäte. Amplius. Iſta diſparutas cult⸗
qᷣd alið faceret quã diuiſiões et diſſenſio
nes et tãdẽ inimicicias et bellaſtã ſpualia
diſputationũ et ↄdictionũ ; et coꝛpalia
vnodʒ pplo certate ꝓ lege ſua ⁊ ritu ⁊ cul
tu et eãa exaltare conateiet ocẽm aliã aſxnaã
te deteſtate et ꝓ viribus ĩpugnante. ſicut
videmus hodie et de iudeis ⁊ ſarracenis
de hereticis et paganis hoc eſt ydolatris.
q oẽs bellũ vtriſq; ſeſe inuicẽ impugnare
nõ ceſſant.et tatis cõtradictiõibꝰ ⁊ repũ⸗
gnãtijs.ſimplices et ĩieruditos.aut ĩdubie
latẽ aut ĩ cõfuſionẽ aut in erroꝛẽ inducũt.
cui pti ſit potius ad herendũ.modis igit᷑
om̃ibus neceſſe fuit vnũ rtũ.vnuũ cultũʒ.
vñn⸗ zpᷣdicari
et in ea oẽs nationes vniri. Amplius

npeedentipus dirimns. vna el veritas
deffeg oe magnificencia videlicet ⁊

hoc ẽ vera credulitatẽ de ipa.Fides vere
vera neceſſario ſeqꝗtur veritatẽ. Fidẽ aũt
vnã ſeqtur ſpes vna.Itẽ ſic vna ẽ magni⸗
ficencia et gloꝛia creatoꝛis apud oẽs nati
ones.gloria aũt et magnificencia ſequit᷑
honoꝛiſicencia et cultus. ita neceſſe ẽ eſſe
vna magnificenciã vnũq; cultũ creatoꝛis
apud oeés nationes. Amplius. Qð ꝑ
habundanciã ðꝛvni ſoli ↄuenit.qꝛ igit la
rria ẽ ſumme venerationis obſequiũſiu

Cc cultus.neceſſaria ẽ vna latria.quare vn

+ ——

c et ſolus cultus creatoꝛi debitusl⁊ ꝓpte:
hec nullus alius cultus debet᷑ eidẽ.null⸗
aulẽ dr eum ꝗ nõ debeat eidem. qua
olo cultu decet eum bbiq; coli.

delicet ex ꝑtè creatos qui ẽ vnus ⁊ ſolu
deus.Ex ꝑle autẽ generis hũanivnitas ẽ
⁊ vtroq; ſcʒ eoꝝ q ꝑ ritũ et cultũ a creato⸗
re obtinere intẽdit.nibil em̃ intẽdit a crea
toꝛe pᷣncipaliter obtinere niſi imunuate ſi
ne puritatem a peccatis.⁊ gracisqua filij
dei ſint æ h edes.neutrũ autẽ iſtoꝝ diui
Aitur/quia vero puritas iſta diuerſa ẽ in
quibuſſibʒ ſeu peccatoꝛibꝰ ſeu iuſtis.gra
cia vo filiationis ĩpoſſibile eſt diuidi in ſe
æfm ſpeciẽ. Foꝛſitan autẽ vtraq; ſuſcipit
magis et minus.Lõſequẽs igr ẽ.vt ꝑ via
vna vtruq; querat. Unius em̃ finis.vn
vera via eſſencialiter. Exærius gut. 2 kx

duzʒ neſciũt quẽ cultũ eligere debeãt.aut

accedenti mbil ꝓhibet diuerſificari vnaʒ/

ſic p eandẽ gracia ⁊ ꝑ virtutes eaſdẽneceſ

ſe e intrare in finem quẽ diximus videlic,ʒ
in hereduatẽ eternã. Ampli?.Lõmu⸗

nig eſt inquinatio todus generis hũani.

⁊ qntũ ad oꝛiginale peccatũ.et etiã q;tuʒ
ad actualiaiqꝛ ſi in vnoʒ naturaliũ indi

uiduoꝛũ generis humani.nõ inueniatur
actualiter omne genus peccatipotẽcialit᷑
tñ ĩuenitur in illo. Nõ eſſet aũt cõuenics

remediũ qð ſolũ malis actualiter exiſteti

bꝰoccurreret iniſi ab iminentibus ⁊ potẽ

cialiter occurrentibus ꝑ illud caueretur.

Manifeſtũ igr ẽ qꝛ cõis ablutio et cõmu⸗
ne lauacrũ exhibenda fuerunt generi hi
mano. Ampliꝰ. Unius domus. vni

ciuitatis vnus eſt ingreſſus ⁊ poꝛta. H O5
em̃ diuerſant᷑ poꝛte ĩ vnaq̃q; ciuitate fm.

qð poꝛte.hoc eſt ſᷣm eſſencia ſuã vłſubaʒ
Sed ſᷣm plagas. Poꝛta em̃ oꝛientis non

diuerſificatur ſᷣm ſpeciẽ aut poꝛta occidẽ⸗

tali vel meridionali vel ſeptetrionali.are

in ciuitate dei que nõ eſt niſi populꝰ dei.

neceſſe eſt vnum eſſe ingreſſum a quacũ⸗

qʒ parte veniatur in illa. Ingreſſus aute,y
iſte initiatio et ſanctificatio eſt vero noĩe/
ac veriſſima ratione. quare vna eſt initia

tio atq; ſanctificatio ingredientiũ in ciui

tatem dei. Amplius. Unũ fedus cum

deo de adherendo ſcʒ ei.vna ciuilitas ci⸗
uitatis ipᷣius.videlicet obſeruatio legis ⁊
iuris quibus in ciuitate iſla viuitur.nihpil
aliud eſt ingreſſus iſte ſiue in dei fedus ſi
ue in dei populũ vel ciuitatẽ qñtuʒ ad in⸗

gredientes pertinetiniſi ſuſceptio cultus⁊
legis ip̃ius. et hec ſuſceptio nõ eſt niſi pa
uce BR

ctu verum hoc eſt ex coꝛ en
dis.quare ex neceſſitate vnꝰ elreſſus

poꝛtet vt ſit etiam in egnis qͥ ad hocad
hibentur uinius. Signa em̃ hmõi ꝑq ſcʒ

deſignatur pactũ hmõi et roboꝛatur. Si

enim diuerſa fuerint per diuerſitatẽ nati⸗

onũ ſciſſuras et alia mala que ſup:a dixi
mus introducent. Jam divimus in tracta

tułbde baptiſmo.quia omibus ſignis ↄue⸗
niẽtius eſt ablutio exterioꝛ in aqua facta.
et cauſas ĩ hoc dedimꝰ. Unde nullo mõ

appꝛobanda eſt conſuetudo nubioꝛum.

qui ſignum crucis per vſtioneʒ faciebant
ꝓ baptiſmali ablutõne imponũt.eſtima

tes ſe ꝑ hoc in igne ſpiritus ſancti bapti⸗

ʒari.in quo et diuine auctoꝛitati et euage
lice veritati aplłiceq; traditioni culdet ſſi⸗
ij

neralis in dei populuʒ et ciuitatẽꝑ iðo

R

‚0

*
—
De legibus iit
radicũt. Adinuenireætiã talia ec⸗ omnis ritus aliꝰ inicialis ſanctificatiõis. oſſanag
½ deiiader HH nete e ẽ exterius et irritus eſt ? deo diſplicens. ſoln emad lüneten
vnſtate ſignoꝝ ſacramentaliũ eſſe cõfoꝛ⸗ elegit ei placet. Nulli nationi.nulli 1700 afenoe
mem ſicut interius vna eſt.nõ diffoꝛmis ne licet aliũ ritũ vel introducere vel ſe ua htonbn
neq; diſſimilis gracie vnitate. a ſi dixe⸗ re. vel licuit ab eo tpe quo nitu iſtũ. indu⸗ 0 enus
p ſit quis quia młca Diuerſitas mlta varie⸗ xit creatoꝛ. Similiter neq; iſtuʒ negligere anvenin
Kas inuenit᷑ in ecdleſia dei.quia ali conin vel nõ ſeruare a tpe ante dicto quare ab iſteunti
gati.alij continentes inueniuntur in ea ? eodẽ tꝑe alius ritus ꝑditõnis eſt 7 dam⸗ J Va⸗
guomo vniri poſſũt iot diuerſoꝝ varieta, pnauõis. Qꝛſi dixerit aliquis none pꝑ omde
tes.et nouoꝛiũ et veteꝝn. Reſpondemꝰ⸗ q:/ ola fidẽ ſanctificabit᷑ adultꝰ⁊ ſaluabitur eltpe
, 3 in eis qᷓ ſũt de ſubſtãcia et veritate religij gcũ habere non poterit qui eum baptiʒet. ſonios
giois nulla eſt in ills diſcrepacia et ex eañReſpõdem⸗ꝰ qꝛ penitẽtia cũ ſide⁊ de ücte
dẽ ſinceritate vere religionis ꝓcedit tota ſiderio baptizmi. ſuplebit in eo vicẽ bap
illa varietas ſicut apparet in vno et eodẽ tizmi qntu ad remiſſionẽ culparũ/etꝑfec leſe
hoiĩe.ꝙ ex timoꝛe et amoꝛe deinunc pere ta emũdationẽ ab ipis. nec reputandeſt imnin
ogrinabnũc paſcit pauꝑesinũc induit᷑ ſaca eſſe ſine baptimo qui fidẽ habet et deſi⸗ ſenne
co.nunc ſericis.nũc cantat coꝛãa domino. deriũ ipᷣius.vnde et baptizmũ nominare itcode
.nũc ploꝛat coꝛã eo. Sic ex eiſdẽ ſpe fi⸗ cõſueuerũt ſacri docroꝛes penitetia inmteri imein
cafitate et ex eadem pꝛolſus interna etye oꝛem ſiue puctitudinẽ.vocantes ea bap⸗ atend⸗
ra religione ꝓcedit iſta varietas pulchri tizmũ fiaminis. Cũ auũt cõſiderauerit. DRl
tudinis. Neq; intendut ſecũdũ dei culũ qꝛ totũʒ genꝰ humanũ ardet a parte ſus w ſane
ci Iraſterunt ſe a ſeculari ↄuerſatioue ad inferioꝛi. Ardet in; amoꝛe eoꝛũ ecen Cipen
religionẽ/minus eſſevel om̃tno fieri non nis ſunt et mũdi.amoꝛe inq; ꝑuerſo.⁊ fi fahn
xpiani. nec intendunt cultũ dei in ſe minu get ecotrario a hte ſua ſuperio:i velut cõ oon
ere ſed augere.⁊ cotaminatõe peccati ab gelata. friget inq; ab amoꝛe ſpiritualiñn — un
adm ixtiõe ſecularitatis totaliter depyuta ęeternoꝝ bonoꝛũ.apparebi tibi lucidiſſi⸗ nn
re.Quẽadmodũ dicit ſciens ⁊ ſapiẽs Au meſtotũ genus humanũ incendio pari loi
guſtinꝰ. Qm̃ in via dei alius ſicibat.qu? ⁊ extinctione egere videlicet vt ecõtrario ga
admod ũ et per eandẽ viaʒ. alius pedes. fr igeat et ardeat. Quapꝛopter adhibitio ein
alius equos aliꝰ exoneratus.Et iteꝝ. Ali ne ignis et aque ſi ſupꝛa tetigimꝰ? merſi leun
us ſolꝰ alius cũ cominua. plerũq; icedit onẽ in vtrũq; manifeſtiſſime tibi videbit᷑ ne⸗
ſic. ⁊ per eadẽ viã veriſſime ac ſinceriſſime indigere. vt ſe abeat ſint vebere ſi eg Mino
religio is abulat.oĩm oꝛdinũveri pꝛofeſſo rit neceſſitas ſalutis.vna autẽ Zeadẽ ſan ſehe
. res.ac ſeruatoꝛes Jam igit᷑ declaraui clificatio et inlammatio eius eſt a parte orde⸗
mus tibi. quia cõmunis debet eſſe inicia puerſe congelationis et extinctio eiuſdeʒ unn
tio ⁊ ſanciificatio qua requirit inquinatio a pante puerſe arſionis. Siür na eſte “ ce
ſeu cõ amigalio generis humani. quem eadẽ gracia ſanctitatis et ignis ad di ol: in n
admorſen titgs que per eam int⸗⸗ uendu ſanctificata ad inſammãduʒ in irir
. ditur et querit᷑ 1 obtinetur.vna eſt indiui nobis puedſum gelicidiũ. et aqua ẽ ad ex ſn
ſa ⁊ communis ſmibus. Et quia ſinum tinguendn in nobis puerſum incendium i
hmõi ſanctificationi adbibendu ẽ de⸗ Amplia. Eand? cõſidefauonẽ faciẽs ſ
vet eſſe cõueniẽtius omnibus.et qꝛ debʒ inueniens in toto genere humano.nõ ſo
eſſe vn nõ diuerſificatũ pꝓpter periculn lu peccatoꝛũ actuali aduenticia inqnati in
* ciſſurarii et alioꝛũ maloꝝ que ſupꝛa noja onẽ ſed etia innata et ꝓfundam æ adhe⸗ i
uimus. Datefecimꝰ etiã tibi de ſigno iſto rentiſſima coꝛruptionẽ. coruplione inaz DD
et de hijs que adhibẽtur cum ipo.et hoc ſpiritusẽ. DPocẽ animarũ interitũ. Intel⸗ ien⸗
eſt omnibus ſignis ſanctificatiõi cõöueni ligens ergo natura humang interius nõ m
entius. quig igit᷑ non decet creatoꝛe;. nec ſolũ ablutione qualibelſed Toꝛtiſſima et dadi
po ſſibile eſt creato:i facere niſi conueniẽ⸗ penetrabiliſſima indigere.que aduentici nu
tiſſime quid facit. nec decet eum aut poſ⸗ as ſoꝛdes diluere ſufficiat.⁊ innatas pꝛe⸗ ”VMð 4 in
ſibile eſt pferre:minus conueniẽs cõöueni ualeat erpurgare. quare neceſſariũ toti ün
Eunlioꝛi. neceſſe eſt igif euʒ eligiſſe ſgnuzʒ generi huano cõmune extentoꝛiũ. cõmu 2 din
bapuſmalis ſanctificatois. ad omnẽ inid ne inflãmatoꝛiũ coõmune lauatoꝛiũ. omu nu
aonẽ ſocius generis humam. Quare ẽ fonte purgatoꝛin atq; purificatoꝛiũ at⸗
—

. S. js chenden
. 7 2 ii N* E . . 1 Ee—
e, SPSe Ba

lxxj
⸗ q; viuificũ cõmunẽ foꝛnacem ſanchmi bꝛeoꝛũ et mirabilia que ibi operatus ẽ al
—K ardoꝛis.Et vt ad vnũ dicamus.comuneʒ tiſſimus noricia eiuſdem fuiſſe. Quare
officinã gracie dei in qua fiãt omgia.·q ſa non eſt dubitanduũ aliquẽ cultũ honoꝛifi
— luti neceſſaria ſunt in qua plena fiat ſanæ cencie dei altiſſimi. cultũ quideʒz exterioꝝ
unni ctiicatio et ꝑfecta ſanctitas digne intrati operu oblationũ et ſacrifitioꝛũ eos ßuaſ⸗
D O bus tribuatur Si quis aute querat qᷓ ſe. Interioꝛ em cultus qui in puritate? de
glute re ritus coõmuni ſaluti generis huani ta,ʒ uotione potiſſimuũ cos ſiſtit.etiã parũ do
gamnh conueniẽs tanq; neceſſarius tãdiu dilatꝰ ccis omni tempe fuit notus. Hec gũt oĩia
Rnsainn ſitl? tam tarde mũdo impoſitus ⁊ expoſi⸗ ideo congeſſimus.⁊? longe plura ptereut
langti, tus. Sic nos in hociam reſpondimus in vt agnoſcatur miſericoꝛ Ami deu ſem⸗
Wrſunn tractatu de ſacramẽétis. Si quis eti qrat per curaſſe eos qui curare ⁊ curari ab ipo
mamndeie. qualit᷑ puidebat miſeratoꝛ deus alüs na pꝓut decuit curauerunter qui intollerabi⸗
ninaiſtein tionibus cum ſoli genere abꝛahe pactuʒ li negligencia ſue ſalutis atq; impietate
uncpfiübe circũciſiouis: etlegem dediſie videatur. operũ miſcᷣie illius auxiliũ nõ retulerũt.
panianer Reſpondemus ꝙ nulla ex nationibꝰ Conſului igr dlementiſſimus de⸗ ſaluli
Annrencnf deſpererat vel neglerit deus niſi q ſemer⸗ e ectoꝛũ ſuoꝛũ ſemper ſicut voluit. Uerü⸗
Ebrbnaeß ipam neglexiti et ſalutem ſuã ꝓut curäda tamen cõmuni ſaluti totius generis hũa⸗
Nipne fuerat non curauit. Pene e un⸗ ni nullo ritu generaliter pullum ante in⸗
ühen dus eo derelicto in ipietate ydolatrie ab: ſtitutionẽ baptiſmi. nullo ritu ſicut iam

andadin ieratſed in partibus oꝛientis atq; meridi declarauimus a deo cõſequenter potuir⸗
ülaugt ei necnõ et occidentis:et potiſſimu in par ꝓuideri.nec dubitandũ eſt aliũi modum
e tateir te egypcij fuert viri magni qui deũ agno⸗: deo ſemper fuiſſe poſſibilem. et alios mł
reodcten cerent et colerent ritu quẽ vela patribus tos modos cum in ſolo beneplacito illiꝰ
acciperent. vel qua diuina reuelationep tota poſita ſit ſalus et perditio ſinguloꝛũ

—

Ra pᷣa pꝛudencia didicerant. Tegmuseiie⸗ „ ſi qs direrit, qa deberet adhuc ſuffi⸗
rhinui: melchiſedech ſacerdotem fuiſſe dei altiſſt ter ad ſalutem in vlroq; modernoꝛũ q⸗
—K mi ritus tñ ſacrificij eius non git niſi gl Kuna; ſuͦffecerint ad ſalute; anuiquſ zunn⸗
incnine anẽ et vinũ offeꝛebat. et hoc in viii. gej. EKeſpondemus ꝙ non eſt verũ. Hõ em̃
Auntone git. ecia legimus abraba ante legẽ eci licel legem auctoꝛitate diunina impoſitaʒ
— am añ pactuʒ circũciſionis deo placuiſſe tatis ſanctoꝝ teſtimonis appꝛobata. tan
et ritũ ſacrificãdi quendã habuiſſe ⁊ ßuaſ tis miracũlis confirmatã.tot ⁊ tantis mun
i ſe et ab ipo deo altiſſimo accepiſſe. ſic er⸗ di partibus. tam longis tempoꝛibus ob⸗
nnen pꝛeſſe continetur. Geñ.xy. egitur ?⁊ Job ſeruatam.⁊ ſue ipᷣius vtilitatis at ſalubꝛi
in pᷣmo capitulo libꝛi ſuifilios ſacrificai⸗ tatis euidencia tam acceptam quicq; ne⸗
nun ſe ⁊ holöcauſta ꝑ ſingulos obtuliſſe.qui gligere vel mutare. Neq; em̃ concuciẽda
utiui non de legalibus ſed gentilis fuit. egit- eſt veterũ conſuetudinũ ſuſcitatione reli⸗
nn eliam in geſtis alexandri magni: didimũ gio. nec eſt ſcindenda diſcrepancia ruuu
n, phyloſophũ bꝛagmannon nobiliſſimuz: eccleſia. Jam igit expediuimus nos bic ð
Söomia munera ſibi ab alexandro miſſa fre ritu inicialis ſanctificationeer ga eſeci⸗
e cuſauit æxceptis aromatibueæx quibꝰ ſa⸗ mus.quia nõ eſt alius ritus couchies 0
iaad crificiũ deo altiſſimo obtulit. In lege ve⸗ muniter om bus er in gnlid ſancłificãdis
nodn ro que maclaometi Gcit quã et ſarraceni ſed alis titibus vſi ſut antiqui ſancti tẽ⸗
nmnind ꝓfitentur ſi tamen ei in aliquo credenda poꝛibus ſuis. et in tractatu de baptiſmo
mmnonoſ⸗ eſt. ꝙ. xx. pphetas miſerat deus ad diuer multa dixtmus que hic induſtria pꝛeteri-⸗
üü. ſas nationes ante aduentũ ipius macho mus. Poſt hec tranſibimus ad ſacis
nteo. meii. vt di catione eoꝛum ab erroꝛibus/ Micia et dicemus in pᷣmis. Quia ſacrificig
mieneqe Vucraxer ſuis apud omnes etiaʒ phyloſo bos no nimaliũ per ſe eſſe inutilia manifeſtũ ẽ.
nni N biles de vno vero deo videlicet deoꝛum:et nullam babere virtutẽ ad placandum
menusnn multa ſublimia et deo digna leguntur ex deum altiſſimu vel impetranda graciam
Guiſſni hyſtoꝛijs libꝛoꝛũ legaliũ manifeſtũ ẽ tibi ip̃ius nec habuiſſevn niſi quẽadmoduũ
Neadpemn⸗ . in babylonia per abꝛabham pꝛimo.Dein⸗ munus apud receptoꝛem ipiu s. MWa
nalusp deꝑ ꝓphetas tẽpe captiuitatis ⁊ deinde nifeſtũ em eſt non eſſe ea ligationem ſen
ſantio pota meſopotamiaã ſyriam totaq; terrã vinculũinter animas immolantiũ aialia⸗
ali⸗dol 6 ꝓmiſſionis: ⁊ tandẽ in egypio ꝑ gentẽ he ipᷣa que naturalier cogat vel exigat vt ꝙ⸗

.

Be

pter moꝛtẽ animaliũſequatur moꝛs pec⸗
cati.qð totũ in anima vellin animabꝰ eſt
tei

⁊ ꝓꝙpter ↄſumptionẽ eius qdᷣen ſacrifitio

de animali imolato conſumiturvł ſequs

tur conſumptio peccati vel peccatoꝝ. Ne
q; vllomo neceſe ẽ vt paſſiones rerũ im⸗
molaticiaꝝ ſequatur ſiles paſſiones ĩ aia
bus operantiiuvel àliqd ĩmutetur ant in
nouetur in animabꝰ offerentiũ.ſiue eoꝛũ
Abus offerũtur animalia. ꝓpt aliqui
qð ſit in animalibꝰ.Quare manifeſtũ ẽ.
maclaliones vel ↄbuſtiones animalium
ex ꝓpᷣa virtuie ꝓdeſſe nõ poſſe animabꝰ
offerentiũvel eoꝝ ꝓ abus offerunt.vł ad
emũdationẽ a peccatis vel ad graciaꝝ in
quiſitionẽ.munera vᷣa apud receptoꝛem
ihil poſſunt niſi vel placare ſuowłferuo

Reoonans etauide ꝙ placoꝛẽ nullũ apö

denz ha beaãt aialia in ſe manifeſtu ẽ ſicut
apemet dicit. nunꝗd manducabo carnes
hauroꝝ.aut ſanguinẽ hyrcoꝛum potabo
HMibil em habẽet ꝓpter qð placere de
beant vel poſſint.n aut vtilitatẽ ad refi
ciendu.vlł ſuauitatẽ guſtabilẽ ad delectã⸗
dumvel pᷣcioſitatẽ ad ditãdum. vłpulch⸗
ritudine aliqua ad oꝛnandũ. De hijs ant
omibus nihil ad creatoꝛẽ. Quare ꝓpter
ꝓbum piscoꝛem nullatenus placere po⸗
tneruũt vnq; creatoꝛi.
i ei placuerit.ꝙ hoc fuerit ꝓpter offeren
tes/ꝓpter deuotionẽ ſeu obediencia offe
rentiũ wvel ꝓpter aliã vtilitatẽ eoꝝ placue
runt deo altiſſimo talia qntũcunq; placu
erint. Quonid autẽ nihil odit eoꝝ que
Eecit altiſſimus. ? qm generalit᷑ odio ha⸗
bet iniquitatẽ. Manifeſtũ ẽ qe vita aialiuʒ
nunq; ſuit odioſa.vita vero vitioꝝ ⁊ pec⸗
catoꝛũ enner eiderocksſe inimica ẽ⸗
quare De ꝛundẽ placita ſeu accepta.
Quia ᷣ ſacſificia duobꝰ modis fieba.
videlicʒ moꝛtificãdo ſiue gladio ſiue igne
Et igne quidẽ qutuoꝛ modis videiʒ cõ⸗
buredo ſicut in holocauſto:aſſando.ſicut
in ſacrificijs de craticula frigendo ſicut in
ſacrificis de ſartagie.coquẽdo ſic ĩ ſacriſi
