2 niditur. videlicet ꝙ diuerſitate cõmixtio⸗ atequalitas: de qua apoſtolꝰ in ᷣme ad ſiuſzin
num ipᷣoꝝ et qua media cõponuntur.et ſi Coꝛꝝ.vij.Miferi em ẽ hanc equalitatem fa Colcpelo
unt. Oſi dixerit ꝗs gaa parcitas et lar cere. Eſt enim miſcia velut fluuius inun D
Nℳ gitas duo ſunt media inter ꝓdigalitaten dansz inundatione ſua loca vacua circũ ideſceni
et auaricid. Similiter iuſticia et miſerico adiacencia implens donec adequantalti olnest
dia atʒ eqtas inter duas iniqtates quari tudini ſue. SDic miſcoia cũ copioſa fuerit D
altera ᷣm ſupſluitatẽ.ð altera ſcoᷣm indigẽ⸗ et exuberans vacuitates et indigencias: bliefne
ciam. Reſpondemus dqa vnũ ſũt ſub inundancia beneſicioꝝ implet argg ſchenats
iecto et eſſencia parcitas et largitas ſed ra munione omnes indigentes ꝓppᷣo ſubie⸗ g ſteſieſee
tione ſine relatiõe ſolũmodo differentes cto adequat.Sunt igitur in vniuerſo Gkieben
Parcitas em̃ a parcẽdo ſeu retinendo be virtutes iſte vigintidue adiectis aut dua⸗ liaun
nẽe.largitas vero a bene largiẽdo. Exiuſdẽ bus de abus vltimo ſecimꝰ mentionem. ſaifeiͤcin
enim virtutis eſt bene retinere et bñ largi vigelicet quarũ oꝑaniones ſunt execratio fündnn
rni. quemadmodum eiuſdem ſobꝛietatis et horoꝛmaloꝝ. erunt omnes ſumul ſum timin
eſt bene abſtinere. et bene ſumere cbum pte viginiquatuoꝛ. Clicia vero eiuſdeʒ vi nhuügen
bene id eſt virtuoſe ſeu laudabiliter. Sic ſiue ſcõᷣm eandeʒ erut quadragintaqtu⸗ ricbe
idem ſunt iuſticia et miſericoꝛdia et equi⸗ oꝛ et duobus illis adiectis quadraginta⸗ mun
aus in pᷣnominato caſu. Sed quando me ſex. Execratio em et hoꝛroꝛ licet male non ſotbin
Arita inntũ merita dant canſam opi. dich dicunt ſcoõm ſ. upfluitatem ⁊ indigenciã. ? ingan
turopus iuſtũ. Hoc eſt equale meritisvel ideo neutra earũ facit cõtrarietate.⁊ her Hubtin
reſpondens cum vo miſeria dat eidẽ cau eſt cauſa ꝓpter quã numer⸗ earũ ice eſt igt n
ſam dicitur opus miſcdie. wiſeria enim ? get numerus virtutũ oppoſitarũ id eſtbi crmini
cui opus interdũ debertur ſicut et meritis nariꝰ ſiue duo. Si as aur dſrert auie Ouan
Dicut enim dandum eſt vel benefacien⸗/humilitas vinꝰ eſt vna ſpecie necvintc fün
dum eſt cuicũqʒratione meritoꝝ. ſicet ra⸗ Otur. Scito quonia errat bomo binien alcee
tione miſerie.Et ſicut debitũ eſt vel debe: declaratio eſt hec:qa cum humilltas⸗ſn i udl
tur opꝰ cuicũqʒ ex meritis.ſic et ex miſeria perbia ſimpliciter ⁊ totaliter ED int nirnne
gorrerr E D in qua eſt. Nihil em̃ iuſtius eſtvł magis ⁊ dicatur ſupbia ſm ſupfluitatem: nene iri ur
dn debitũ vel diſtrictius a nobis deus erigit contrariũ q; dicitur m diminutio 3 Cken
qᷓ; miſereri nihil gerizvindlicat qᷓ; ei? cõ diuidaturviuq; in anq; ſpecies:quarum akt
trariũ.ſicut euid &r apparet ex wat.xviij. bine et bine dicũtusſm ſuꝑfluitatem ⁊ di ſulen⸗
Ubi etia remiſſa repetita ſeruo nequã. ꝓ minutionem ita vt gnaz actan cantan uonin
eo ꝙ conſerui ſui noluerat miſeren nibll etates. Impoſſibile autem ſit vna ſpeciez ümrc
etia iuſtius ẽ qʒ miſereri.Et ſi quis dilige⸗ numero mediam eẽ.plurin hmõi conira ſeſnenln
ter attendat. pie ſubuentiones non ta da rietatum: humilitas vero euidenter me⸗ unenb
tur miſeris ꝗ; etia reddũtur. Unde ⁊ qui- dia ſit in ngulis hmoõi contrarietatibus einen
dam elemoſynarius increpabat panpes neceſſe kuidenter humilitatẽdiuidi in qn Ugesdin
de beneficijs elemoſynaris/eidem gras q; ſpecies. Alioꝗn vna ſpeces numeroyt uen
agentes dicens.tace noli mihi regraciari. dinm⸗ eſſet media multoꝛũ contrar oit. Kaipn
gꝗa nihil do.ſed reddo tibi tantũ quod tu Impoſſibile autem manifeſtũ eſt multo ſuſt
um erat. Hoc aũt a nobis ſimiliter di rũ terminoꝛũ directe ſibi oppoſitoꝝ idem Uun⸗
cũ eſt et a multis pꝛudentibꝰ dicit᷑.quia e nedius Si eniʒfuerinta btermini ſackre
diſpenſalio illi⸗ eſtnon iuris diminutio: dno in eadem recia linea conſtituti.cet d. ihien
„
*
—
●D

dſh
omm
ſct
nidt
Kitniii

aVfi
ſuloan
Merkkenk
Ncens
Nunzende
onesſuntcgenn
konmmesſini
CNncnee

ſeteſggne
Adonbfin
anbin u

cxxx/

vo eiuſdem̃ ſuppoſiti et directe oppᷣoſiti.
impoſſibile ẽ idem punctũ mediũ eſſe int
a exc.⁊ ĩter b et d. SRimiliter aũt ſe habẽt
oppoſitione et rectitudine ſpuali eque di

ſtancia ſupꝑbie ſpecies et vicia eius oppo⸗

ſita pnominatis terminis ſequi diſtancia
et oppoſitione ⁊ poſitione pᷣſcripta diſpo
ſitis Manifeſtũ ergo ẽ humilitatẽ diuidi
in quinq; ſpecies iuxta ſuꝑbie ſpecies⁊ vi
cia oppoſita earũ. n vi vo cõcupilſci
bili ſiue m ipᷣam nõ inueniret᷑ niſi amo
⁊pdiũ.dolòꝛ ⁊ gandiuʒ. ſames ſiue ſitis
ſpiritualis atq; ſacitas atʒ faſtidium de

„

quo ſupꝛa locuti ſumus contrariũ.cui fa⸗

— „

ſtidio cõtraria ẽ fames et ſitis.que non ẽ

B

☛

P

niſi deſideriũ.ꝓut hic intelligimus.alias
vero fames et ſitis ißm donum ſapiencie
ſunt. Inueniuntur ergo in vi concupiſci⸗
bili ſiue ᷣm eaʒ ſex numero virtutes.vide
lice amoꝛ ⁊ odiũ doloꝛ ⁊ gandiũ.fames
ſiue ſitis ſiue deſideriũ.Et eiꝰ contrarinʒ.
qð eſt vel bona indignatio vł bonũ faſti

diũ.qua vel quo mala velut inmũda vel

noxia reüciũtur quare virtutes duaruʒ vi
riũ in vniuerſo nõ ſunt niſi triginta. Spẽ
em̃ ⁊ timoꝛẽ ſiir ⁊ honoꝛẽ in den nec non
et pudoꝛem inter virtutes quetunt virtu⸗
tis iraſcibilis. Jam nominauimus et
numerauimꝰ qꝛ vero virtutes ᷣm vim xja
tionabilem nõ ſunt niſi quinq; vt ia oſtẽ⸗

dimus erunt virtutes omniũ viriũ in vni

uerſo trigintaquinq;. Si qui
it quia numeroſitas iſta nõ eſt me

en⸗
neg aut cõpationes no impꝛobabilit foꝛ
ſitan nec; abſqʒ ratõe hec dicet. Lum em

Anentare ſed ſᷣm rationes Babbi,

ex medio ſiue ex fine. Quare pꝛudencia

vna ẽ mentẽ humanã illuminãs.firmans

et armansoeritate qualiber ſalutari. nec

diuerſificat eaʒ diuerſitas veritatũ hmõi
quoniã deſurſum eſt pꝛudencia et nõ ab
ipis ſicut iam ſepe tetigimus.Et etia ſiſe⸗
queret materiã ſuam pꝛu dencia.materig
eius non eſtveritas inquatũ veritas ſed ĩ
qntum ſalutaris. Salubꝛitas autem eaʒ
nõ diuidit.quia nec ipᷣa diniditur. quoni
am ſalubꝛitas hec efficiencia ẽ. vel effecti⸗
uitas ſalutis ſiue materialitas quod veri
us eſt ſalutis vtrũqʒ tamenverũ eſtſʒ mo
do diuerſoveritas em̃ ſalutaris quodam
modo materia ẽ circa qua⁊ de aua eſt cre

dulitas fidei. Et alio modo eſt cauſa effi⸗

ciẽs motiua virtutis intellectiue noſtre et
effectiua quodamodo meriti. meriti inq;
ſalutis.Motus enim ſalutares res moue
tes quodaãmodo efficiũtvidelicet occaſio
naliter.licet ſpiritus ſanctus eoſdem pᷣnda
paliter effciat. ꝙ/ Hec ergo ratio non ni
hil ꝓbabilitatis habet ad oſtendendum
quia vnica virtus ſpecie pꝛudẽcia ẽa ma⸗
teria circa quã cadit omnis eiꝰ operatio.
et cuius pꝛudencia ſciencia eſt viuax ei vi
ua veritas eſt ſalutàris. De credibilibꝰ? ei
veris ſalutaribus ⁊ ſalubꝛiter credibilibꝰ
pꝛudencia eſt ſalutaris. viuax et viua co⸗

gnitio. Eodem mndo ſe habet de iuſticia

ectemperancia. de rebꝰ enim que ad nos
et alterum vel alios perunẽt hoc ẽ in qui
bus contingit eſſe alienuz nocumentum
u detrimentũ. Fraus dolus et hmoõi iu

icia nos expedũ et dinigit. neceſſe em ha
emus iuſte agere cum quolibʒ alio. hoc

vera ſalutaria liue ad ſalutẽ noſir ptin⸗- eſt ius ſuum vnicuich reddere.et ius alie⸗

cia in hoc vniant᷑ vt cõmunicẽt ꝙ ſaluta⸗
ria ſiue ad ſaluteʒ ꝑtinencia ſint. ⁊ hocſit
potiſſimũ ac pᷣncipale ꝓpter qð cognitio
eoꝝ querit. laudatur ⁊ a de gacceptatur.
merito videri poteſt yna eſſe virtutem ſo
lũmodo q de eis aułLirca ea eſt.inqntuʒ
talia ſunt.In vnũ enim inqntũ vnũ nõ ẽ
niſi vna vel appᷣhenſiovel affectio.vnum
vo ſine dubio eſtverũ ſalutare inqniũ ſa
lutare. Nec veritas em nec ſalupꝛitas in⸗
qñtũ tales diuidunt᷑ aut diuidũloubiecta
ſua. Quare vna ẽ virtus cuius operatio
cadet ſuꝑ verum ſalutare inqntũ verũ ſa
lutare.ſiue ſit ſalutare inicialiter aut radi
caliter aut funda mentaliter.aut finaliter
hocẽ ſiue inicians ſiue radicans.ſiue fun
gans ſalute ſiue vdirigens eam ⁊ adiuuãs
—

„

num in nullo ledere. Nemo autem du⸗
bitat multa nos debere alüs.et multa no
bis agenda eſſe cum aliijs.quare neceſſa⸗
ria eſt nobis virtus.que nos in hijs diri⸗
gat.et a malis aliena iniuriarum nos
cuſtodiat et ꝓtegat. Ad hec autem omia
ſufficit iuſticia vna per ſe.Cui em̃ dubiũ ẽ
vt neceſſe habeamꝰ iuſteviuere.hoc ẽ ſine
vſurpatione iuris alieni atqʒ leſione.Ju⸗
ſte inq; ad alterum et ad omnes alios qͥ̊ſ
cunqʒ. qJuſticia ergo neceſſaria eſt nobis

ſunt ⁊ alie res ad nos ſolummodo perti⸗
nentes. ſicut ſunt victus veſtitꝰ et que ad
illos pertinent neceſſaria eſt nobis virtꝰ
que vitam noſtra dirigat et decoꝛet in hu
iuſmodi et hec vſiato nomine vocat᷑tem
v in

Fnrrale ad alterũ pertinentes.quia o

Oaduerſa. vt paupta

Be

perancia qua ſine exceſſu rebus hmõi vti
mur. Intemperantes em̃ ſunt ꝓ pꝛie ꝗ in
hmõi excedunt ſicut ſupꝛa doimus exver

bis ſenece.quia temperancia eſt ꝓpꝛie ne
quid nimis. Guloſitas em et ebꝛietas bal
neoꝝ et vngentonveſtimentoꝝ ⁊ ſtratuũ
necnon et habilaculoꝝ vaniſſime delicie
intemperancie ſunt et vicia pemima. Pãc
virtute ſacra ſcripiura celeſti magyſterio
edita et conſcripta ſobꝛietateʒ vocat.viij.
Sapiencie et ad Cytũ.ij. Sobꝛietatẽ inꝗt
enim et pꝛudenciã et iuſticiam et virtuteʒ
docet.Et iterũ. Sobꝛie et iuſte ⁊ pie viua⸗
mus in hoc ſeculo.vocat auteʒ eam ſobꝛi
etatẽ quaſi conſummationem ᷓ Uides
ergo quia duo vicia ſunt.intemperancia

nec poſſibile eſt aliquem peccare niſi alte

virtutibus

ficere videntur exneceſſitate tres iſtevirtu
tes coponere dirigere ac decoꝛare vitam.
noſtra qᷓntum ad duas vires noſiras cõ⸗
cupiſcibilem ſcilicetetiraſcibilem. QO⸗

8O alus nihil ꝑtinet ad iſtas tres. Recur⸗
at qui ita ſentire noluerit. ad v erba Au⸗
guſtini.quibus expᷣſſe ſentire videt iſtas
quatuo: de ꝗbus loquimur.non eſſe niſi
vnam. ⁊ nõ eſſe eas eſſencialiter niſi amo

4 dixenit ꝗs ꝗa de amoꝛe et odio ⁊ mul

rem oꝛdinatũ ⁊ foꝛtem ſubiecto ſiue eſſen

cia et veritate. Ratione autẽ ſeu relatiõe
Fm eundem Auguſiinũ officijs quatuoꝛ
eſſe. ſimiliter ⁊ ad verba Ariſtoł.quibus
Dicit. Quia virtutes aut voluntaces que⸗
dam ſunt aut non ſine voluntate. Que

que in ſeipſumiet iniuria que eſt in alterũ ſtionem autem baber non leuem. vtrum
xi

rutro duoꝛũ modoꝛũ et ſecundũ alterum
duoꝝ generum rerum que nominauimꝰ⸗
Quare non contingit eſſe vel alia vel plu
rs vel alterins generis vicia vel peccata.
⁊ ꝓpter hoc nec alias nec plures poſſibi⸗
les eſt eſſe oppoſitas vel virtutes. Cli
dentur ergo ſtabilite eſſe per hac viam iu
ſticia et temperancia et hoc ꝓpter duo ge
nera rerum bonarum.et duos vſus earũ
Dona enim ſunt omnia vel que debem⸗
alüs. vel in quivus cõmunicare debem⸗

pauptas moꝛbi ? vulnera

„ Aum illis. Quia vo elſt et terci genus
4 que galpriansrsnuntreg
c

tulg e ca ſcetes iniuͦrie 2 contumelie likes
et bella, labozes et doloꝛes. et nouimime
ipſa mòis. Quia etiam ab hijs contingit
turpiter vinci et młtipliciter ꝓpter iſta de
clinanda vel effugienda peccare. fieceſſa
ria eſt nobis virtus qua hec omnia vincã
tur.que cõtra hec omnia nos roboꝛet. ar
met et muniat.Et hec in.viij.ſapiencie vo
catur virins. nunc autem cõmuniter ſoꝛ⸗
tiludo. Hec autem eſt qua ommia terribi⸗
lia pᷣnominata vi cuntur. ꝓpter bona er

90 vel que debemus alis vel que cõmu⸗

nicamus cum alijsẽ neceſſaria iuſticia/ ꝓ
pter bona que noſtris neceſſitatibus ap⸗
plicamus tem perancia/ ꝓpter mala vero
que nos frangut atq; deterrent foꝛtitud

Quia ergo omnes res tribus iſtis generi

bus co mp̃ᷣhendũtur Uirtus antem ẽ que
nos bene vti rebꝛ et bene ba ere ad ocs

res nos facit. Bonus autem omnis ex ne
ceſſitate:quia ad eee res bene ſe habet
et quibus vtendu ẽ bene vtilur. uare lu

neceſſaria ẽ vnavirt

omes virtutes duplices ſint ſicut ſupꝛa di
timus de amoꝛe odio doloe gaudio er
multis alis. Sed et de ipᷣa fide ſimilitooi
detur. ſicut em tenemur credere ſalutaris
veritatis articulos.ita et tenemur diſcre⸗
dere cõtraria. Qnare ſicut nec neceſſaria
nobis pia viuaq; credibilitas eoꝛum. ita
et pia viuaqʒ; eſt diſcredulitas hereſum
contrariarũ. Juxta hunc modum ſe habzʒ
et de alijs Gicut tenetur vnuſquiſq; face
re qð iuſtũ ẽ et amplecti.ita declinare q
iciũ ẽ et reicere vłhoꝛrere. Si quis volu
erit hoc dicere nõ cõtradicimꝰei.verũ diſ
cuſſione vel diſputatione hoc negociũ in
diget. hoc em eẽ videtur ac ſidrceret᷑. ꝙ
us ſeu potencia natu
ralis calidolad repellendum frigus ⁊ alia
ad faciendum caloꝛẽ ⁊ ſiles geminatioes

ſen duplicationes ẽ innenire in numeras
per quas eẽ friuolũ dupꝑlicare ſic virtutes

Nuod autem verius videtur in hijs ẽ vt
ſit nnmerus virtutum ſieut poſuimꝰ. nec
Eneceſſe exemplum vt amoꝛ alicuius aut
odium contorij duevinutes ſint vel duo
vicia. licet poſſibile quãdoq; ſit ita eẽ. Ex
amoꝛe enim alicuiid expellitur eius otra
rium et hec repulſio ſemper vocatur odiũ
ſicut eſſectus plerumq; nomine cauſe.Rę
pulſio enim et ſeparatio ꝑ ſe effectus odij
ſunt.⁊ ideo cum ex amoꝛe ſunt.licet ꝑ acci

w

dens a ucodium vocantur pᷣdicto tro
0

po. Fodem modo diſcredere hereſes
ex ipᷣa fide poteſt eſſe et poteſt eſſe er alia
diſpoſitione per ſe. de qua et ſilibus meni
to dici poſſeteas nõ eſie virtutes ⁊ hocẽ.
quoni non ẽ finis eoꝛum per ſe niſi decli
natio malo:um. declinatio autem malo⸗

ao
tame
ſeappa
ſtooret
lerepitt
ſeſune
uzlen
nnudin
bocln
ſroch.
ſosp⸗
ſar.

E⸗
usn
Point

gogite
Capla
Hoonyt
lyrmnaona
eribofn
Mnside
Ncandetr
tionen
fniamn
fmilan
Rdemen
Posir
atyin
ſcbi

.
9
ch

HGeimmnn
buͤraie
kymulzon
ſibdehene
heltioani
leclicire,
ſerdgnon
Funben
nne
mril
nginten
enzla
citzen
Anbni
konnoin
ſtihgteiin

n hin

Adenn
N
Sſſesni⸗
nſchie
SS
ent t
eſeninſbi
ungga
dſabiecbic
neaule ſans
müoficist
epoluntar l
nonlerent
Sirlaak
nuedante
Nenius Ml
Genocunt
umngigfe⸗
iudeinn;
lioteboeat
euglint
5en potenddr

ndunfigti⸗

esgenmnan

Neniein usd
Wbaneſene
nen ttbin
nſonwin
grinti,li
nimintci
Nanüantnu,,
ama⸗
riul

E —
— —
S=

—-

O

.

cxxxij

rum nõ facit bonum p ſe.ſed per ſe deſen
dit a malis atʒ malicia coꝛ humanũ.qua
re apparet eas ꝓpᷣe non eſſe bonitates ⁊
ideo nec virtutes. Si quis autem eas di⸗
cere virtutes voluerit.quia directe cotra⸗
rie ſunt vicijs et directe contra ea bugnat
eaq; rectificant. Deinde roboꝛant. armat
et muniunt mentem humanam non con
tendimꝰ de nominevel nominatione hu
iuſmodi. Sufficit enim nobis qutum ad
pᷣſens ꝓpoſitum vt rerum veritas cogno
ſcatur. Actedendum quoq; tibi ẽ dili
genter. quia iuſticia ?⁊ omnes alievirtutes
quas ſupꝛa nominauimus et numeraui⸗
mus in hoc ſemꝑ duplicis intentiõis ſue
quod interdum ſunt affectiones virtutis
concupiſcibilis et interdum ſunt affectio⸗
nes virtutis iraſcibilis quod enim puniũ
tur maletfici. vel ex amore pacis et traquil
lqatis hominũ poteſt eſſe.vel ex ʒelo recti

tudinis id eſt ira ſancta etbona.q iudex⸗

excandeſcit in maleficia et ̃ᷣm pꝛimam in
lentionem iuſticia ẽ in vi concupiſcibili ⁊
⁊ ̃m illam.in ſecunda vᷣo in iraſcibill ẽ.⁊

et ſ̃m illam. et ad hunc modum ſe habet

et de multis aliarũ.et foꝛſiran ge omibus
nos antvigintiduas pᷣnoĩatas orietates
accepimꝰ ſᷣm intẽtiões ꝗbꝰ cõgruũtvᷣtuti
iraſcibili.⁊ hocvidere potes ex ſupꝛadict᷑
Oſt hec loquemur de menſuris?
omparationibus virtutum tam
adinuicem q; advicia Ad natura
es etiam virtutes ſiquidem pᷣter numerũ
ſequẽtur alie menſure.ct pe numero qui⸗
dem multa pꝛetermittimuũs partim impe

ricia deſtientes.partim occupationibus

impediti. partim ipſa rerum ꝓfunditate

ac multitudine onerati. In hoc tamen de

ſiderio et pꝛopoſito noſtro ſatiſſecimꝰ. qꝛ

P

phyioſophari de hijs volentipꝰatq; valẽ
tibus exercendoꝛum ingeniol um occaſio
nem. nonullam dedimus viam querẽde
inueniendeq; v eritans exercitatis atq; ꝓ

fectis aliquatenus aperuimus Scito

codem ſubiecto eſſe equales.Cuius et de

exygo in pᷣmis virtutes om̃es gratuitas in

ie pꝛimo virtutum ꝓ

arato multiplex ẽ. et pꝑma a date:e ⁊ fon
n ceh it. Quanfum em
eſt a parte ipᷣius non eſt inter eas maioꝛi

vnus ꝑ omnia in vltimo elongatiõis ab
inequalitate remotiſſimus. Quare ſi ẽ in
equalitas apud eas erit ex neceſſitate ex
ꝑie recipientis.et hoe quidem veriſimile ẽ
. —

tatis et minoꝛitatis diuerſitas ipᷣe enim ẽ
P
9

nobilitatẽ operationũ creatoꝛis nõ intel⸗
ligentibus qucadmodum eniʒ in eadem
maſſa quòd aridius ẽatq; tenuiusab oo
dem igne maioꝛem caloꝛem recipit.qᷓniia
quod eſt humidius atq; durius igniq re
ſiſtencus.Sic et in eodem ſubiecto men⸗
tis humane veriſimiliter videt᷑ fieri ꝓ va

rietate diipoſitionuʒ ipius. Qui em̃ natu

ra iracundi ſunt ad ʒelum rectitudinis et

ſeueritatem ſuſcipiendaʒ magis habiles

aptiq; vidẽtur q; adviriutem paciencie ⁊
manſuetudinis. Quare maioꝛes illas qͥʒ
iſtas recipiunt.Ab eodem em̃ influẽte qðᷣ
capacius eſt plus.id eſt maioꝛem influen
ciam recipere ⁊ ab eodem agente qð ma
gis reſiſtens eſt ſiue minus ydoneum.mi
nus vᷣtutis ipᷣius recipit.quare in eodem
ſubiecto vittutes pꝛenominate inequales
exunt. In quo reſpondemus quia bec eſt
obilitas et libertas virtutis omnipoten
tis dei.vt ſit iuxta beneplacitum ipſiꝰ per
omnia non iuxta diſpoſitiones recipien⸗
tiüuũ. Qui modus operationis nature ẽ᷑/
que ſicut ſupꝛadiximus ignobiliter ſerui
liter operatur ſ̃m hocenim aut minimas
aut nullas infunderet fleumaticis deꝰ cũ
fleumatica cõplexio nullã virtuteʒ anime
iuuet. vt dicit Galienꝰ in libꝛo de elemen
tis. Judicium autem euidens hmõi ẽ
ꝙ ſuꝑbiſſimis et naturali coꝛruptione et
adiectione conſuetudinis. magnastags
mirificas virtutes hũilitatt obediencie er
ſubiectionis ſubito videmꝰ iſundi.cũ ad
illas ineptiſſimi ſint. Amp̃. Qñto iſta
natura magis iracũda ẽ.tato indigentioꝛ
maioꝛi remedio vᷣtutis contrarie.Quare
tãtomagis illud ei pᷣſtat miſericoꝛdiſſimꝰ
atʒ ſapientiſſimꝰ deus. Ampliꝰ. Si ꝓp
hoc qꝛ iracũdus ẽ minoꝛẽ daret ei vᷣiuteʒ
de? pacẽcieaut maſuetudinis ꝓpterhoc
minus adiutoꝛiũ cõtra omeſticũ hoſteʒ
pᷣſtarelqꝛ magis ⁊ maidei eo indigeret ꝓ
pter hoc debilioꝛẽ medicinam apponeret
qꝛ magis eũ egrũ ant egritudinẽ eiꝰ vide
ret foꝛtioꝛẽ.ꝓpter hoc minoꝛem aquã in⸗
funderet quia maioꝛi incendio eũ ardere
cognoſceret. Ircũdia ꝗppe naturał ⁊ etiã
ↄſuetudinalis et domeſticꝰ hoſtis.⁊ egri
tudo peſtilẽs et incendium ſpirituale eſt.
Amp. Ex quaãtũcũqʒ puavᷣtute gratuita

oteſt ꝗlibet reſiſtere cuicũqʒ et quantecũ
Htemptationi ſicut declarabimus in ſe⸗
quentibus videlicet in tractatu de tẽptati⸗
onibꝰ et reſiſtencijs. Non ẽ ergo neceſeᷣe
v üi

4

BDe

ꝓpter maioꝛes⁊ crebꝛioꝛes tempᷣtatiões

maioꝛes aut foꝛtioꝛes infundexe virtutes
ſt obnoxi

pᷣſertim cum inſfirmitas ipᷣa.i
tas atq; facilitas temptatio nũ magnã oc
caſionem et adiumentuʒ pꝛeſtet ꝑfecuoni
virtutũ.ſicut expᷣſſe dicit apoſtolꝰ in.ij.ad
Con.xij. Uirtus in ĩfirmitate ꝑtficitur.⁊ ite
rũ.cũ infirmoꝛ luc foꝛtioꝛ ſum. Sicut eniʒ
multis obeſt occaſionaliter ipᷣa virtutum
firmitas. Sic ⁊ multis ad cumulum ⁊ cul
mẽ humilitatis ꝓdeſt ipᷣa infirmitas. Eſt

em̃ iuſtus qui perit in iuſticia ſua.ſicut le⸗

git Eccleſiaſtes.vii.Et quẽadmodũ ſcie⸗
cia in terdu inflat ſicut legitur ᷣme ad Co
rinth. xi. Sic et v̈tutes ſicut expᷣſſe oſtẽdit
dñs in euangelio de phariſeo et publica
no quon alter de virtutibꝰ inflatus repꝛo
batus fuit.et alter de peccatis humiliatꝰ

deſcendit iuſtificatus in domũ ſua quod
R totũ expᷣſſe legitur luce.xviij.

ij. Amplius
vᷣtutes naturales naturaliter equales eẽ

nvigdent omnes.vnde em̃ eſſet illis inequa

litas. neq; em̃ naturaliter viſus vł'maior
vel foꝛtioꝛ eſſe videtur ad videndũ qᷓ; au⸗
ditus ad audiendu.⁊ ita de alis. Simili
ler et memoꝛia ad memoꝛandũ ⁊ ymagi⸗
natõ ad ymaginandũ inqntũ eſt dictio a
parte ſua.Qõð em̃ plura vel maioꝛa habʒ
adiumenta aliqua vis ſiue virtus natura
lis.aliqua alia non facit eam debere eſſe
maioꝛemnon enim quia claritas pupille

in quodaʒ maioꝛ eſt aut claritas ipius ae
ris aliquẽ adiuuat.magis pꝛopter hoc vi

ſus maioꝛ licet eum videre contingat. ex

hoc aut magis eſſe.aut melius videtur er

go virtutes naturales naturalit᷑ eᷓles eẽ

quare et gratuite.Si em̃ ille ſequunt vni

tatẽ ⁊ equalitatẽ datoꝛis multofoꝛtiꝰ iſte
gratuite videlicet cum quaſi a ꝓpinquio⸗
ri ab ipᷣo deſcendant.

opꝑationibus.ergonec impedimenta de⸗

trahẽt illis vel minuent ipſas. Quare nõ

adiumentapel impedimenta ſua ſequan
tur.hoc mõ virtutes ſed vnitatẽ et equali

„ tatem datoꝛis. O ſi quis dixerit quia
xterioꝛa adiumenta aut impedimẽeta re⸗
era non ſecũtur.ſed interioꝛa ex illis em

„

ꝓpinquitatẽ.ymmo ↄiũctionem ſui ad il

las. Rñdemus qꝛ hmõi adiumẽta vel im/

pedimenta in nullo impediũt vł adiuuã
omnipotentiſſima aut liberrimã volunta
le datoꝛis earũ neq; hoc attẽdit ipᷣe ſed ſo

po deſcendant. Amp̃. ſi adiumẽ
ta maioꝛa nõ addãaãtvtutibus.licet addat

minnunt᷑ aut augẽtur eſſencie ipaꝝ ꝓpter

virtutibus

lũ qd expediat honoꝛi ⁊ gloꝛie ſue atq; ſa

luti recipientiũet magis impeditis hmõi

impedimẽtis interdum expedit.vt mino⸗
res recipiant eas.pꝛopter minoꝛem exerci

tationẽ.vt crebꝛioꝛa habentes certamina

crebꝛioꝛibus victoꝛis pociant᷑.⁊ vt ſemꝑ

ſciant ſe eſe homines rememoꝛates infir

mitatem.Et timoꝛẽ dei iugiter in ſe babe⸗
ant.q pene omni hoꝛa patent naufragis

et aguntur hoſtiũ iaculis.Et ſi em̃ quibuſ

dam virtutibus hmõi infirmitates impe⸗

dimenta pᷣſtare videant᷑.Alijs tamẽèma⸗
nifeſtũ eſt eadam pᷣbere non modica ad

iumenta.ſicut apparet euidenter de timo
re dei et humiliatione et multis aliss.
Ampᷣ. Si hmõi adiumenta ⁊ impedi
menta ineqnalitatẽ virtutum efficerent ꝑ

ſe et ſola. Illis ergo ceſſantibus. ceſſabil

lequalitas. ceſſante em̃ cauſa ꝑ ſe neceſſe
ẽ ceſſare eius effectũ. Quemadmodũ&ſ

ſante interpoſitiõe terre.ceſſat eclypſis lu

ne naturalis. in patria ergo ceſſabit ex ne
ceſſitate in virtutibꝰinequalitas.vbi oĩim
impedimentoꝛũ hmõi erit cauſa ſublata
purga tis et purificatis.animabus huma
niset ad puriſſimum nature ſue redactis
omni labedeterſa.tam aduenticia q; in⸗
nata. omni naturali admixtione procul
ab illis ſeparata.Qõð ſi in patria equales
erũt.ſequit᷑ ex neceſſitate et ꝙ in via equa
les ſint Pꝛopoꝛtionabilia em̃ generaliter
ſunt pꝛemia et merita ſiue gracie et gloꝛie
Ut aue eſt ꝓpoꝛtio meriti ad meriiũ.ne⸗
ceſſe ſit eam eſſe pᷣmii ad pꝛemium. verbi

gracia. Si duplum eſt meritũ ad meriiũ.

erit et pꝛemium.duplum ad pꝛemuʒ eiſi

equale equale.cũ ergo vᷣtutes vie merita

8

ſinivtutes vero patrie pᷣmia. Sequiturex

neceſſitate in eodem ſubiecto.vt ſicut pꝛe⸗
mia equaliꝗ futura ſunt ita et merita mo
equalia ſint Sirtutes autem patrie nemo
in telligens dubit n
um virtutum.⁊ glolas pᷣſentibus gracis
ucceſſuras Amplius. Si ineqles ſunt
irtutes gratuite in eodẽ ſubiecto ꝓpoꝛti

onabilia ſunt aut merita omnia opeꝝvir

tutibus ex ꝗbus ſunt iſta.vt qͥ eſt ꝓpoꝛtio
virtutè aa virtutẽ,eadẽ ſit ex neceſſitate me

riti ꝙ ex hac eſt ad meritum quod exilla.

mpoſſibile ergo erit remunerari aliquẽ
eu pᷣmiari niſi ꝓ exigẽcia meritoꝝ qð ita

at᷑ operãs illð vitã eterna ſiue pᷣmiũ et᷑nũ.

Inequalibus ergo meritis merebiturine

eet pꝛemia pꝛeſenti

eclaramꝰ.Cũ eĩ om̃i oꝑe meritoꝛio mere

Aulaßn
ghalbyi⸗
ſecd grae
Alend
ſtegeia
Snn
zponione
tiolor
vinotesec
ſan .r
Yyonogei
ueagons
ſemimne
ncznin
eimoopi
geden ad
1ſhimerq
Nifrivſch
Nt
RHun
ſemifuün
ſe Biaes
naornn
Pſlei⸗
hong
Ueredd
ADinen
ſußtoedi
nüfind⸗

ha g⸗
nunſon
bnonichn

Cliniroro⸗
poſelegin
wonapene
lecloe
feenecd
bcbiantge

?́”M

ikesg
in
eecn
umman
benrn
Ungrne
anre

iuin.

infmun
ni. Wisin
Nenondit
Leuicmae
eamtisis
mnuncinn
Canihist
ntarkege
Ciaeß
nuotociin

Gtancaudslde

anmnabusin
umritlli⸗
m iuumidn
ntingenl
lnmnten
ragnnu,
iis en
uegelet
eniadenn
4aeniund,

butionẽ elernã. Si em̃ diceret aligs. re
W Kalgs n plura opa bona ad hoc

npoſſibile aut ülũ
ib'ſiue illa eè ineqlez

Attende autẽ radicẽ ꝓbationis iſtiꝰ et

vide quia neceſſe e vt vita eterna ꝗᷓ ſanctij
zin pᷣmin danda ẽ. Aut ſequit᷑ in meéſura
ꝓpoꝛtione ſua virtutes ipas merentium:

aut ipſa opa meritoꝛia earũ.quia ergo et

virtutes equales ſunt ̃m poſitionẽ pᷣmiſ
ſam. ⁊ ipᷣa oꝑa ſiue merita inequalia cuʒ iĩ
Pꝓpoꝛtioabilia ſint radicibꝰ ſuis.id ẽvirtu
nbus exs 1 arie. erit ipe
tã eterna maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ eidẽ reddi. cuʒ
vnicuiqʒ virtuti ſuccefſura ſit. et vnicuiqʒ
meritoꝛio opi reddẽda etiã. Erit itaqʒ ali⸗
quis beat et beatioꝛ.et ſedebi ſublimis
2⁊ ſublimio: qſi ĩ diuerſis ſedibꝰ⁊ hoc ma
nifeſte ĩpoſſibule ẽ vnuſqſq; eĩ ſedebit ĩ lo
c ſuo ⁊ oꝛdine.ſicut eĩ legit᷑ Eccliaſti.xvj.
HHis m

ꝗbus ſunt neceſſarie.erit ipamvi

mis miſcõia faciet vnicuiq; locũ ſcõm
meritũ ſuũ⁊ ſᷣm intellectuʒ ꝑegrin atiois

lſue. Sic ergo ĩpoſſibile ẽ aliquẽ obtinere

maioꝛẽ et miuoꝛẽ gloꝛiã in patria. Sic im
poſſibile ẽ aliquẽ obtinere ſimul maioꝛẽ
⁊ minoꝛẽ gracia in via.⁊ hoc ẽ qꝛvnicuiqʒ;
gracie reddet᷑ tota gloꝛia.Silizt vnicuiq;
opꝑi meritoꝛio. Suffi cit em̃ miſcðie ſimłet
iuſticie diuinevnũquodqʒ opus merito⸗
riũ ſi in illo inueniat᷑.finaliter operans il
lud. Silr ⁊ vnaqueqʒ virtus gratuita atʒ
meri toꝛia ſufficit inq; ad obtiuendãa retri⸗

ergo ſi aliꝗs inueniret᷑ banꝰ.⁊ in vno ſo⸗
lohono opꝑe meritoꝛio inueniret inq; diſ
cedẽs R illo ſolo nõ obtineret retributio
nẽ vite eterne qð auertat deus. ꝙ ‚ O ſi
quis obijciat ga virtutes in muliſ creſcũt:
et oꝑa atʒ merua.⁊ nullũ bonũ irremũe⸗
ratũ relinquit deus.bonũ inaʒ meritoꝛiũ

ergo cũ aligꝗs fuerit bonꝰpoſtmodũ effici

atur melioꝛ reddet᷑ eiita eterna inequal
ſiue due gloꝛie inelqjes. Rüdemag a
vna vita eterna reddet᷑ ꝓ oĩbus.⁊ ſuffici
et ꝓ omibꝰ.verũtamẽ men ſurabit᷑ vnicui
q; ſcdᷣm optimũ eiꝰſtatũ vłmaximũ eiuſ

gem meritum. Hic autem eſt finalis ſta⸗
tus vniuſcuiuſqʒ electoꝛum in viia iſta ſi⸗

cut econtrario finalis ſtatus malorũ peſ⸗
ſimus ẽ. Sed illa meliꝰ determinabimꝰ ĩ
ſequẽti tracratu de merit: ⁊ retributiõibꝰ

Amplius. Oi pꝑ vitã nature oĩia mem⸗

bꝛa nature creſcunt ꝓpoꝛtionabiliter. hoc

ẽFm ꝓpoꝛtionẽ equaliter.vt ſi pes creſcat
lege

cxxxiij
qualia pmia eterna ſiue vitanm eternaʒ in
ſe!

gradibꝰiĩequalibꝰ.
reddi gradibꝰ inedlt

bus armis atʒz virtutibꝰ.

in duplũ ⁊ manus ⁊ita de alijs.Quare ſi
equales iꝑfundũtur omnes virtuies.cuʒ
equaliter ſempꝑ creſcat ſiue ꝓpoꝛtionabili
ter ſemꝑ manent equales. Ampliusg.
Equalia bella ſunt omniũ vicioꝝ. Roreſt
equales temptatiõ es et inſultus equales
intelligimꝰ 'm potenciã qð ẽ dicere.quia
nullus poteſt temptari de luxuria eouſqʒ
quin poſſit temptari adeode auaricia.et
ita ð alijs. Eque ergo armade ſũt anime
humane eque roboꝛande contra omnia
pᷣlia vicioꝝ.ſicut autẽ armãde ⁊ roboꝛan⸗
de ſunt.ſic armat eas et roboꝛat deus qᷓ⸗
re equaliter cõtra oĩa pᷣlia vicioꝝ. Equali
bus ergo armisvirtutũ impoſſibile ẽ eas
armari vel roboꝛari ⁊ equaliter in equali
1 Ampliꝰ. Cũ
omnia vicia potẽcialiter equalia ſint.hoc
ẽ potencia ⁊ foꝛtitudine quod apparet ex

equalitate inſultuũ ⁊ pᷣlioꝝ que dximus.

Quia ergo cõtra vicia datur animabꝰhu
manis arma virtutũ dada ſunt eis equa⸗
lia.qualia autẽ dãda ſunt. et dat eis opti
mus ac ſapientiſſimꝰ deus quare dat eis
equalia armavirtutũ. Amplius.Qni

caſtus ẽ vnuſqſq;ʒ iam bonus ẽ.Quis em̃

audeat dicere qð minus ẽ bonus q; caſtꝰ
aut ecõtra. Quare q́ʒ bonus ẽ tam caſt⸗
eſt ſimiliter et q; iuſtus eſt tam bonus eſt
⁊ econuerſo.Ergo q̃ʒ caſtus eſt tam iuſtꝰ
eſt. Quecunqʒ enim equalia eidem ⁊ ſibi
inuicem equalia eſſe neceſſe eſt.⁊ ad hũc
modum eſt oſtendere de alijs. Om̃es er⸗
govirtutes in eodem eſſe equales neceſſe
eſt. Amplius. Si inequales ſint in ali
quo virtutes.aut menſurabitur in eo eiꝰ
bonitas ſᷣm maioꝛes.aui ſcõm minoꝛes.
aut pᷣmvtraſqʒ.ꝙ ſi ſ᷑ᷣm maioꝛes aut ergo
erit eque bonus hmõi homo alteri ꝗ ha⸗
beter omnegvittnicet uas eauales meis
ribus virtutibus illius perbi gracia. Si
poſuerimus ſoerarem bere tres virtu⸗
tes maioꝛes.aliisvirtutibus omnibꝰſuis
Platonẽ vᷣo omnes virtutes ſuas habe⸗
re equales illis tribus quas exempli gra⸗
cianominemus. Ab c. Eruntergo ſocra⸗
les ⁊ plato eque boni ſeu virtuoſi. Socra
tis enim bonitas menſurabitur ſcõm ma
gnitudinem. Abc. Platonis vo bonitas
ſcdᷣm magnitudinem omniu ſuarũ vir⸗
tutũ que om̃es equales ſunt A bc.Equa
les ergo erũt bonitas ſocratis ⁊ bonitas
platonis qð ẽ ĩpoſſibile. Ampᷣ. Scoðm
hoc ſi decreſcerẽt oẽs vᷣtutes platonis.ex⸗

—R— r õ
, .,—5.1

Be

ceptis tribusvſq; ad equalitatẽ minoꝛum
virtutũ ſocratis tribus illis remanentib⸗
ĩ equalitate.a bc.Luc nulla debet eẽ du⸗
bitatõ.quin ſocrates⁊ plato ſint eque bo
ni ſicut et erat pᷣus. Cũ ergo platonis bo⸗
nitas nec in toto nec in parte minuta ſint.
nec decreſcet bonitas platonis tanto de⸗
7 cremento partiũ ſuarũ ſi quis dixe

rit quia bonitas menſurat᷑ ſm minoꝛes.

eadẽ ẽ deſtructioſi couerſa videlic; poſitt
tribus virtutibminoꝛbiꝰ in ſocraie alijs
maioꝛibus licet tamẽ cqualibus. ſi di
xerit ſcõᷣm vtraſq; hoc nõ poteſt dicere ni
ſi ſcõm alterũ duoꝝ modon. videlicʒ per
modũ diuiſionis videlicet ſub hoc intelle
ctu. quia bonitas iſtius ẽ ſcõm magnitu⸗
dinẽ maioꝝ virtutũ ſinaliter.⁊ ſimiii ᷣm
paruitatẽ minoꝝ qõ eſt dicere. ga ille eſt
bonꝰ ⁊ melioꝛ et nõ ẽ pᷣciſe in aliqua quaã
titate bonus. quia nec tam bonus quate
ſunt maioꝛes eiusvirtutes.nec tam bon⸗
pᷣciſe qnte ſunt minoꝛes eiuſdẽ qð euidẽ⸗
ter ſequit. qa nulluũ erit pᷣmiuʒ eius in pa
tria.et nullus locus ſeſſionis eius certin
gloꝛia ſanctoꝝ. vel qð in duobus locis ſi
mul ibi ſedebit aut ꝑ modũ cõiunctionis
gð eſt dicere vt neq; tam bonus ſit quate
ſunt maioꝛes eius virtutes.neq; tam pa⸗
rũ bonus q; parue ſunt eius minoꝛes vir
ꝛutes ſed in medio. rquo mut ilta incoue
niencia ſequũtur. videlicet vt er maioꝛes
eius virtutes minus iuſto remunerẽtur ⁊

minoꝛes plus iuſto. nõ em remunerabu

tur pꝛo magnitudine ſua in eo virtutesi⁊z
hoc ẽ qm̃ ſcõm ꝙ bonus ſiue ꝓut bonus
ſic erit beatus ſiue gloꝛioſus in patria nõ
aut ẽ bonus ᷣm magnitudinẽ maioꝝ ſua
7 rũ virtutu ymmo infra ᷣm bunc erroꝛem
Quare nõ erit beatus aut gloꝛoſus ſᷣm

magnitudinẽ earũ. Sic aut remunerabi
tur iſte. ſic remnnpabutur virunes ei⸗ et
ecõuerſo.Et ſicut crit beatꝰ⁊ gloꝛioſus.ſic
erit remueratꝰ ⁊ vᷣtutes eiꝰecõuerſo.Qua
re minꝰ iuſto remunerabunt virtutes ille
ipius maio:es. Eodẽ mõ eſt ondere quia
plus iuſto remunerabut virtutes eiꝰmi⸗
noꝛes qð ẽ euidẽter friuolũ et cõtra dei iu

ſticaä. Pꝛimũ ꝗa neminẽ minus iuſto

remunerat.hoc em eſſeriniuria. Scoõʒ ge

detrahere maioꝛibus vᷣtutibus de pᷣmijs

debitis. et addere minoꝛibus ſupra debi⸗
E⁊ abſq; ra-

tũ pᷣmioꝝ.nõ ſolũ puerſitas

rione. ymmo euidęeter cõtra rationeʒ qre

virtntibus

liũ virtutũ in eodẽ.hoc aulẽ impoſſibile ẽ
maniteſtũ quate id ex quo ipm ſequit er
neceſſitate ĩpoſſibile ẽ.hoc antẽ ẽ inequa
bmõòi inequalitas. Ampli⸗
bitatio ẽ qn deus eque timendus ſittimo
re reuerẽcie vt diligendus vt honoꝛadus
cauſarum que apud ipᷣm ſunt equalitas.
verbi gra. Supeminentiſſima nobilitas
ipᷣius qua honoꝛãdus eſt equalis ẽ boni
tati eius qua diligẽdus.et ita de alijs.
Amßp̃.Quid ẽ diligibilitas ſiue diligẽ⸗
ditas hoc ẽ diligendi debitũ ſeu digniias

litas virtutu in eodẽ. Impoſſibile ergo ẽ
li⸗, nulla on E

niſi eiuſdem ipa bonitss ⁊ ad hũc modi

de alijs quare diligibilitas ſeu diligendi
dignitas et honoꝛabilitas ſiue honoran
di dignitas equales ſunt. Eque ergo ho⸗
noꝛabilis ſiue honorandusvt diligibilis
ſiue diligẽdusa ad hucmodũ ſe habʒe
alijs quia ergo in patria honoꝛabitur ab
vnsquoczqnan ibi ab eodẽ erit hono:an
dus ſimiliter et diligetur⁊ ita de alijs erit
neceſſe ĩ patrig amoꝛ dei ⁊ timoꝛ ⁊ honoꝛ
⁊ cetere hmõiequales in eodY. Amp.
Liberũ arbitriu erit ibi plene liberatũ.et
plene libeum habens in poteſtate ſua li
berrima omnes virtutes ſuas. Sʒ nee vir
tutibus erit impedimentum aliqð in ope
rationibus ſuis quare exillis eliciet libe⸗
rũ arbitrium morus er operationes qua⸗
tecunq; ex illis elici poterunt. Diliget
ergo vnuſquiſq; in patria deuʒz qnium ex
charitate qua ibi habiturus ẽ diligere po
terit. Similiteret timebit et ita ð alijs nõ
aut tunc minus timebit qʒ diligetquis.?
ecõuerſo. Quonia ſi minus timeretqᷓ di
ligeret deu et econuerſo iniuriam ei face⸗
ret.cuʒ eque timendus ſit vt et diligẽdus.
et econuerſo. Et ſimpliciter vnicuiqʒ
vides ergoauonia omnes motus in deũ
erunt equales in patriamotus auũt erunt

ibi equales vᷣtunbeſuis ꝓpt cauſas qᷓs

diximus quare omnesvirlutes que in de
um ſunt erunt ibi equales. O mniũ auteʒ
virtutũ motus pᷣncipales in deũ tunc erut O

osbs g vᷣtutes ibi eqdies. Amp̃. Jbi ⁊ de

Burate gunt aimenoſtre totaliter et e⸗

liter ſcdm omnes vires ⁊ ꝓpter hoc equa

liter receptibiles donoꝛum gloꝛie ſeu bea
titudinis. quap: opt equalia recipiũt iſta.
Illa autem doua virtutes ſũt patrie.qua

re virtutes patrie in eodem equales. Ere⸗

go et virtutes vie. Amplius. Quid

nullaeſt remuneratio ſeu merces inequa F detieiße animarũ noſtrarũ niſi aſſ

utoen

nnoeſtn
pgoie.
utnaturnl
Iſülndines
ſcequales
Auop⸗
hotetotude
Poſrengur
nirillumin.
iunisiurndl
Mpraltopan
usegugla1
praſoploꝛ
lsſtmicil
Noluenobies
oniccved⸗
Gniseualn
gogyende
Auuigunn
elnoduoter
uſanccien
Mkeünphnt
Waufmi
adane
Kuißnu
rtinue
Trorrun
5 Mge
orouz.
Auſioehn
cennn
ligkui
blgapate
Vochi⸗
Aopbiezſan
bholpfp⸗
nNnbuto,

(xxxiij
Kan milatio ean ad ipᷣm. Aſſilatio aũt nr̃a ad Hec em̃ erit tũc volũtas afſectꝰ noſtri tar
Lideetin ipᷣm. nõ eſt niſi in donis patrie ſiue virtuni dior vel inesicatioꝛ ad ea q ſua ſunt. hoc
en bʒ gloꝛie. Dicut ergo in ii o quecũq; idtiꝰ ?ad affectioes ſuas qu inieilectus ad il⸗
ei ſunt naturalit aut ꝑſe equalia ſunt. Sic luminatioes ? viſiones ſuss. Amp.
inndn ⁊ ſilitudinesvirtutu quibꝰ ei aſſikabimur Quid e gloꝛig mẽtis hũane.niſi poteciali
iiee tũc equales erũt in vno q́; noſtri. Am taſis ipius vliimus actus. ? poſſibilitatis
