dixit omnia ſed hoc tanto ſupeminenſio⸗
ri ſuꝑ omnia dictione quato eius veritas
vmbꝛe tenuiſſime ſuen veſtigio ꝓ modico
antecellit. Intelligere auippe et cogi⸗
tare ſiue videre ſpiritualiter dicere eſt. ſed

diclione ſpirituali. Si quis autem querat

rũ ⁊ omia et ſingula que ſunt vł eſſe poſ
ſuntviſure ſint anime noſtre in illa gloꝛia
intellectus ſeu virtutis intellectiue noſtre
Reſpondemꝰ quia quicquid decebit

et delectabit eas videre viſure ſunt tunc.

pertinere videtur ad Goꝛiam intellectus.

Quod autẽ nec deceret eas videre nec de
lectaret non ſunt viſure. Necviſio talium

Pos autem in tractatu de ſubſtancijs ab

ſiractis perſcrutatius de hoc inquirere ꝓ

2Ponimus et determinare.Oꝛſi quis que⸗

rat vtrum hic idem modus ſit videndi de

Anmeantan ymaginationẽ ſeu ſimilitu

dinẽ ſuam ſolũmodo vidẽdus ſitab ani⸗
mabus humanis.an ꝑ ipᷣam Sſeneis, ſuaʒ
et veritatẽ que indubitater pᷣſentiſſimam
ſe exhibebit tunc eiſdem. Reuera quę
ſtio iſta ad ꝓpoſitũ pertinercũ potiſſimũ
tocius gloꝛievirtutis noſtre intellectiuevi

ho ips dei ſit ꝓpier q r dicit auguſtin⸗.

alia triſticia.

iĩ libꝛo de doctrina xpᷣiana. Quia nobis

mittitur aſpectus ſumme pulchꝛitudinis.

⁊ alibi. qꝛ viſio dei ẽ tota merces qͥ ſanctt
Pmittit᷑. Uidet᷑ autẽ qo v

. t autẽ qð ſenniſſima
e diuina eſſencia ſeu veritas.nõ eẽt neceſ
ſaria vmbꝛa vel ymago nec mediũ aliud
Quẽadmodũ vnaqueq; animaruũ nr̃arũ

„ „ —

gaudiũ ſun triſticis ſua ſcienciã ſuam veł

ignoꝛancia ꝑ ſeipᷣas. Hoc ẽ pᷣſencia ipᷣa et
veritate ip̃arum abſq; vllo medio ymagẽ
nis vel alterius deſignationis cognoſcit.
Et ꝓpter hoc ditit auguſtinꝰ in libꝛo ð tri

nitate. Quia quedaʒ ſunt qᷓ mens huana

nullo mõ ignoꝛare poteſt. Amplius.
Siymago eſſet neceſſaria eẽnt due Pnoe

eiuſdẽ ſpeciei in eodẽ ſubiecto.quẽadmo
dũ ſi albedo ⁊ eiꝰ ſilitudo dicerẽt᷑ ĩ eodeʒ

eẽ ſubiecto.Siłitudo em̃ gaudij vel triſti⸗
cie nõ videt᷑ poſſe eẽ niſi aliud gaudiũ veł
dꝛeterea ipᷣa ymago ſimilit᷑
nõ cognoſceret᷑ niſi ꝑ ymaginẽ ⁊ ſimilitu⸗

dinẽ ⁊ ita in infinitũ.videt᷑ ergoi pᷣa diuie
veritat pᷣſencia ſufficere ad oſtẽtationem

ſuipſius lucidiſſimã quare ſuꝑflue ponit᷑

ymago vel ſilitudo ipᷣius ꝓpter viſionẽ ?æ
n hoc aũt dicimus
qð licʒ diuia eencia eencialit᷑ pᷣſentiſſima
ſit animabꝰ nr̃is ac ꝓxima.ſua tũ ſupemi
nẽcia ⁊ incõpᷣhenſibilitate remotiſſima ẽ
ac diſtãtiſſima ab illis vel qð ↄgruẽtius ẽ

oſtẽſionẽ eiuſdẽ.

ille ab ipᷣo Sicut dicit augꝰ. Quia lux cę

cis pꝛoxima ẽ ipſi vero ab ea remotiſſimi.

ꝓpter hoc dicit augꝰ ad ipᷣm in libꝛo con
feſſionũ.O pᷣſentiſſime.o ſecretiſſime.pꝛe
ſentiſſime quippe dixit qntũ ad ipum qð
ꝓculdubio omniũ ſpiritualibꝰ oculis lu⸗
cidiſſimũ ac pᷣſentiſſimũ ſe exhibet ⁊ inge

rit. Secretiſſimevero dixit qntũ ad nos q

vel oculos coꝛdiũ noſtroꝝ ad ipᷣm intuen

dum non erigimus ⁊ aperimꝰ. Perumqʒ;

autẽ et auertimus. ⁊ vel naturali infirmi⸗
tate ac debilitate intellegus aut aduenti⸗

cia etiã obtenebꝛatiõe ab eius viſione vł

cognitione impedimur. Igit ⁊ pꝛoximus

eſt mentibus noſtris eſſencialiter ⁊ remno
tiſſimus qntũ ad illam coniunctionẽ ſiue
appꝛoximationẽ qua quo eouſq; mẽtibꝰ

noſtris appꝛoximat. vt eas et lumine ſuo
illuſtret.et alijs bonitatis ſue redundan⸗
ciis repleatiquod vtiq magis fil ex ingreſ
ſu mentium noſtrarum in ipᷣm qᷓ; ecõtra.
quaq;ᷓ iſti duo ingreſſus ſubiecto ⁊ eſſen⸗
cia idẽ ſint licet ratione diuerſi. P
autẽ ſilitudo ⁊ exemplũ congruũ ẽ ſol viſi
mm üi

Pmõoi

De

retributionibus ſanctoꝛum

90
bilis ignis in rubo quondã ardẽs etnõ nõ impꝛimebat. Si ꝗs
ilis ignis in rubo quonda ardes et no o impꝛimebat. Si gs auts dicar qꝛ iu „
plumesvtlegit eodeux. Sicilothabe/ bocqooicim Tſon deus pe vidcbit ie
ſer in poteſtate ſua retinere. radios lucis. Aaia humana inpiia ſed ymago eius 8 Klnen
. ſaaum meeſterdigundetanelieveum dinmlicq; anſtol ad boc reiodiſſe vide i
llet tunc indubitanter quantucunq; ꝓ⸗ atur in libꝛoſuo de aĩa vbi dicit. ¶ nicſec
pe eſſet nobisnõ videremꝰ eũ ſi lucis iue go leonis ia vbi dicit. Q, yma mnüllare
„0— radi bis no viderem en Rlucis lue go leonis picta duobus modis cõſi (Pmil u
. radios retineret Qauuare no ſola la eena npoteſt. idelicet vt ymago kcnagetndk nikkin
ꝓpinqtas facit eũ nobviſibilẽ ſed vo res et cũ cõſiderat᷑ vtymago non in vt (Wramotum⸗
luntamgeienlurio. Sie e babz et de igen res et ceu cõſiderat᷑ vt ymago non in ea p Mamnatuon
2 in rabon wi ara dee onerbüͤsern igne culdubio ſiſtit intuentis conſiderato ſed ſalbeng
Pelafcenen coientt vi ture s exureret· magis ꝑ am in leonẽ extendit᷑. Conſide ſſeubenir
. vel arderetcõrinuit virtute et volutate di ratur aut vt res quado coloꝛ eins vt it Hutllinig
ninaauncheäenn eireſincaluet no alckſtcarat aneclur etenieoſn ſt
radios nr̃e illuiationis retinet et infundit que fit in oculo a re vils noſe co “ Dypofſolinsi
metibus nr̃is. Non ergo ſola veritati ſuę magis res a qua imp̃ſſa ᷣ ad hũ in 6 öcennigth
pñcianllã ↄgnoſcim ſed ſua irradiatione ſe habet de foꝛmis et imp̃ᷣſſioni acmodu Cozdicrzei
ſup aias nras qe nec ſola pꝛelencia hmöj nabili foꝛmis et impᷣſſionibꝰ ymagi ricosft
vetienobisihkduvdlncsif ierant A nan nrinenien nei lunir
gereralgereeemo pohede E Usfur autintellignitur ſed magis fes aua ſeutg
e e Seeeanteesdemdähahberdt omnife rũ ſigillatiões et ſimilitudines ſũt niſi ſo lnuuniſ
ernovνοHοαςπHς e extr a aias nr̃as eſt et intelligiꝰ ext H E EN ulfoꝛ⸗ gelen
nimas nrasid eſſe qdnonẽ ipa eeucla achznoduͤet cõſiderationẽ ꝑ ſe fecerit quẽ Muniſienn
us. Omne en ge eAeceg ilt ers albiciein rem aliquaã nõ id qð ha⸗ Moloenics⸗
Bonandben Sſiecrtta animas efas Ebet in oculo ſed rem lla vigetn liad. Sie 6etanodinn
pꝛeſſionẽ ſimilitudinis ſi Bufis niſin im ſemetip̃am intuẽs mẽs hũana ĩ gloꝛia illa s. Piplaut
coꝛꝑribus nr̃is ſunt le nenl i nõ ſemeripam ꝓpye videiſi deu cuiꝰ yma kleichlun
nerui naturaliter ignoꝛa⸗ inrinenins gon ſilitudo tũc ẽ et repᷣſentatiop modo Moicz auncie
xima ſint nobis eẽncialiter et aĩ unaz peo gꝗ ei cõgruit ꝑfecta.Eodẽ mõ etiã dicimns ylamirateco
qm̃ pᷣdicto mõ extra aĩas et aiabus nrfis de rebus alus q; ſemetipam intuẽsſillas uhnoioelen
oĩa induxi mꝰvt ——— au viget niſi foꝛte reflexionẽ cogitat ſui vlin P Cocemoe
cia eẽncialis aut ppin aasphatedcnns tuitus ſup ſemeuipᷣam fecerit. videlicet vt eimmlenitaie
nẽſed impᷣſſio ſimilitudinis aut ſiqulatio cogt tet ad qᷓntaʒ pfectionẽ deueneritĩ ꝑte ciopaptoe
aiarũ noſtraꝝ qm̃ ſi aliqs arrſigiarl elcerne kogiter * muekad dei lande 17 fiamnana
ni pte et etiã plenoiane niſi in ropnp ſnav ⁊ gloꝛia de tata pulchꝛitudine ſua ⁊ perrte M edentna
nd waet⸗Uſmtinarn im be ſuoyk ctione ꝗᷓ nõ ſolu pulchꝛituckine vniuerſtin ſne
cet et intus äs duit⁊ oĩm ſeculoꝝ.ymmo etia dei pulchꝛi rinitin⸗
ret illũ tu ſẽſu edenofaier w. abe RcheiSagen Rai⸗ cera ſigilli ſeu ſi⸗ Cenutti⸗
igif ẽ aꝛ pficia iocali pſæ anppohf m naculi decoꝛen ferrũ ignitũ ignis ardo⸗ eilnſteſunes
Ricit t tie Rie cnonene rẽ pariter ? ſplendoꝛẽ ſveculi politiſſi⸗ uun n
agimilar ſen ugillats animard noſtra aeasdeteen vrtnle ſpernii 2ilioin⸗ girut
ru pũ̃cia auũt deis qᷓ loqmur bir quali ctoꝛis dei. Uerũ vt tale ſpeculũ ⁊ talis in⸗ ſglitftitnsa
.AIA I ie =B hic quaſi lo ſpectoꝛis d 7 jca ti 5 ehillg
calis eit Poc 5 Be r ge n n pectoꝛis dei ⁊ ei & talit ⁊ applicatũ hocẽ Crpecnin
ſionis velocin Keria ſonat nomoabohe⸗ nullo modon inquinabil ea ter ſione ſna. untt
re appbendere eſt. gremgi id dephende⸗ nullo moõ ſepabile ab illa beatiſſima oiũ H
eſt de bac re in coꝛpe ſacratit euidẽtiſſimũ ctione ſua atʒ applicatione ad deũ inſpe⸗ 1inene
redẽptoꝛis qð in acratiſſimo domini ctoꝛẽ nullo modo elongabile ꝑ interpoſi ſnig ui⸗
goꝛis ſit Etde pncin tin deirtaid tatia⸗ ful⸗ 9 guͦ ab eodẽ. Puc ergo locuʒ in mente bͦüũõ –
nullatenꝰ dubitat tan er altari fides pia/na ſic gloꝛi ficata due ille Rideratiões qs RM ntſu
ꝙ fulgoꝛis urame ihi non videt eo Sariſtoteles pꝛopoſuit de ymaginaniõe le⸗ hilni
fulgoꝛis huins radios ſic ren Roms Wima dredemionldetati elttiien
hii ue luminoſitatis coꝛpalibt netwvt ni⸗ . onis Pꝛima quidem conſideratio qua ſe —–
Rrisinfüdarſlreteecuvnn ecn een bider iſes auia hec viſio eltinel⸗ aimin
ſe intẽdendũ videnduũ exhibe gbus vult ces et gloꝛia virtutis eiuſdem intellecliue N
auid ingenit oculis et impeimir au. tuc au⸗ Hec em eſt ei viſio omnium clariſſima ac W
timp:imit quod pꝛi“ plectaſcoa qua intuet hac gloꝛiam ſusimn ftenidn
Cregaer
Nſiakdi⸗

ſeche

mimen
detaſtinae.
droblsnetzi
☛☚à
riſugn
nmmenis gnit,
Adicenusner
alepie eeſe

nserinzſonn
igirſedne
elſmmnünndnsii
ſdennonien
ſt ocninsi
n emnalguinit
Wwisnisbianit
n peniten;in
mignineg
n N
Nupan e
etioniden,
n ntti⸗
1pulcheincus
lor ndduin
renan il
=
aalne,
naümltile,

P tes ſicut legit in. viij.ad Ro.

sc eiuſdẽ gloꝛie datoꝛẽ deũ.vᷣt totã in ei⸗

gionis. Dicima qꝛ viſio ppꝛie rerũ funda

collaudationes graciafũ actiões et bñdi: mentaliũ.hoc ẽ ad faudamẽtuʒ religiõis

ctiones inbuãtioneſq; incogitabilis exul⸗
tationis ſe cõferat.Et hoc ẽ qð legit yſaie
lv.Simũil laudabut qui oculo ad oculuʒ
videbũt. Et iob.xxxviu.Cũ me laudarent

aſtra matutina ⁊ iubilarẽt oẽs fuu dei Et
in pſal. Beati ꝗ habitãt in domo tua dñe
in ſecula ſeculoꝝ laudabũt te. Non
mus autẽ vtrũq; intuiũ ſimul ibi poſſe fi
eri vbi potẽcialitas plene euacuata erit.⁊

em̃ difficultas ⁊ om̃e impedimentũ exmę
lo poſſibilitas ẽ.⁊ ſub hoc malo ĩgemiſci
oĩs creatura ⁊ parturit vſq; adhuc.et ipſi
etiaʒ pᷣmicias ſpirilus habẽtes ſuſpirãtes
ad euaſionis libertatẽ⁊ in eandẽ cogitan
Si ꝗs au
tẽ querat vtrũ viſio hmõi iocunda ſit aut
delectabilis.rñdemus ꝗꝛ ſit vltra oẽm eſti

ſolus ibi regnabit actus atʒ pfectio. O arril omniũ myſterioꝝ.

mationẽ admiratione noſtrã. Cũ em̃ cõ

iunctio cõueniẽtis cũ cõueniẽte cõueniẽs
ſit delectatio diffinitiue vt viſuʒ ẽ phyloſo

phis. Nihil autẽ conueniẽs adeo ſu nro
intellectui q; lux illa pᷣma atqʒ puriſſima.

Pmõiq; ↄiunctio eius ad illa conueniẽs

ſit in vltimitate cõueniẽcie.Manifeſtũ ẽvi
ſionẽ hmõi delectabile eẽ i fine delectatõ

nis. Eodẽ mõ⁊ ꝑ aliã diffinitionẽ hoc
ipᷣm declarari facile ẽ. Delicia quippe ve⸗
deleclatiolꝑcepꝑtio eſt rei naturalisvirtuti
appᷣhendenti iuxta aliã rationẽvel diffini
tionẽ. Adeo autẽ naturalis ẽ vt ita loqua⸗
mur deus virtuti nr̃e intellectiue. vt ꝓpter
eiꝰ ꝑceptionẽ ſolã creatus ſit et reparatus
Quare manifeſtũ ẽ.qꝛ eius ꝑceptio eidẽ ẽ
iocũda ſiue ſuauis in fine iocũditatis ⁊ ſu
auitatis. Amp̃. ẽs delectationes eqᷓ
les ſunt in ſuis apphenſiõibꝰ.ſicut⁊ virtu
res ſuis effectibus.cum ibi nec difficultas
nec impedimẽtũ locũ ha beat. Sicut ergo
appᷣhenſio ſeu viſio de qua loquimur ibi
in fine pſpicuitatis ac certitudinis.Sic⁊
R Kdiü qð exilia ẽ aut ſcõm illa erit ĩ fine.
ſuanitatis. Amp̃. Cũ totus ille ſtatꝰ pa
trie totꝰgloꝛioſus ſit.gloꝛia vero nibil ha
beat imꝑfectũ aut diminutũ nihil ĩcõgru
ens pfectiõi ſue. Manifeſtum eſt omẽs de
lectationes in vltimitate ſu auitatis ibi eẽ
Alioquin nec eẽt patrie nec gloꝛie. nec illi
cõgruerent vipote diminute ⁊ incõplete.
De hoc autẽ qð in ſcriptis ſanctoꝝ legitur

qꝛ fidei ſuccedetviſioſi fides ſtricte accipia

tur.videlicet q ẽ caput et fundamentũ reli

ptinentiũ ſuccedetet illi. Hee aut res ſuns
in pᷣmo pᷣdicade ſunt introducẽde ad reli⸗
gionẽ xpᷣiana videlicet deũ eẽ ⁊ ipſum eſſe
remuneratoꝛẽ ſperantiũ in ſe eiqʒ obediẽ
tiũ ac ſeruientiuʒ.punitoꝛẽqʒ ecõtrario ſe
habẽtiũ.⁊ alia hmõi ꝗq ſunt rudimẽta in⸗
troducẽdoꝝ ad xpᷣiana religionẽ. Simili⸗
ter dono intellectus ſuccedet claraviſio eo
rũ q̃ ſignis et fignris hic velata ſunt et ge⸗
Donovero
conſilii ſuccedet clara viſiovtilitatũ ⁊ alio
rũ bonoꝝ q̃ ꝑ ülud electa ſunt ſimilit᷑ peri
culoꝝ ⁊ alioꝝ malorũ q̃ ꝑ illud declinata
ſunt.Eodẽ mõ dono ſciencie clariſſima ac
certiſſima cognitio boni ⁊ mali ⁊ differen

ciarũ ſpecieꝝ atʒ ramoꝝ ipᷣoꝛũ. Juxta huüc

modũ virtuti pꝛudẽcie inqntũ lumẽ ẽ ſuc
cedet clara cognitio rerũ illarũ qᷓs ad pꝛu
dencia ꝑtinere diximꝰ ĩ capitulo ð ipᷣa.Cũ
autẽ ðꝛ qꝛ viſio tota merces ẽ.dicimus qa
viſio ꝓ cognitiõe accipit ea intentione et
mõ quo ipa veritas dixit Johannis.xvi
Hec ẽ vita eterna vt cognoſcat te et quem
miſiſti hieſũ xpᷣm. Cognitio vero no ta
ſciencialis ẽ qʒ etiã ſapiẽcialis ⁊ ſciccialis
ad intellectũ ꝑtinet cuiꝰ ſuũ ꝓpꝛiũ cogno
ſcibile ẽ lux intellectualis.id ẽ veritas ſiue
verũ.ſicut declarauimꝰ ĩ tractatu ð bono
et malo. Sapiencialis vo ad vires moti⸗
uas nobiles ſiue affectiuas ꝑtinet.quarũ
ꝓpꝛiũ ſuũ cognoſcibile ẽ bonuas ſiue bo
nuũ ſᷣm pꝑtes eiꝰ⁊ ramos ſiue ſpecies.⁊ eſt
ſapiẽcialis cognitio nobilioꝛ atʒ intimior
q; ſciccialis.ꝓpter qð dicil ariſtoł.ĩ libro
ſuo ethycoꝝ.Quia virtꝰ ẽ om̃i arte certioꝛ
⁊ melioꝛ.Hmõi aũt exemplũ ẽ in oibꝛgu
ſtabilib;. Uinũ eiĩ ex ſplendoꝛe coloꝛe
ſubſtacia tãqᷓ; ex quibuſdã radijs ſue lucſ
⁊ veritatis ſciẽcialiter co oſcit᷑.ipᷣo vero
ſapoꝛe ſuo ⁊ odoꝛe ſapiecialiter.et ꝓpter
hoc intimius cognoſcit᷑.et hoc tãto qnto
odoꝛ et ſapoꝛ intimioꝛes ſunt ipi vino q̃ʒ
coloꝛ et ſplẽdoꝛ.qʒ ſubſtãcie groſſicies atʒ
ſubtilitas. Cũ ergo altiſſimus deꝰnon
ſolũ ſit ipᷣa veriiate ſua luminoſiſſimꝰ ſed
etiam bonitate ſua ſuauiſſimus. Neceſſe
eſt vt anime gloꝛificate nõ tam cognoſcãt
eũ ſciencialiter ex irra diatione luminoſiſ⸗
ſimeveritatis eius ſuper ipſas q̃ʒ ſapienciͥ
aliter ex toꝛrente voluptatis ⁊ ex inundati
one bonitatis eius ſuper eaſdem. Am
plius, Si hoc non eſſet cum huiuſmõi co

Be

gnitio videlicet ſciẽcialis tota ſit virtutſ in

tellectiue nr̃e.⁊ in ipᷣa ſola.ſola illa ꝓpꝛie
gloꝛificaret᷑ cũ tota gloꝛia animaꝝ ſᷣm hoc
in illa ⁊ ſcõm illa ſolã et. Amp. Eum
nõ in illa neq; ſᷣm illa ſolaʒ ſit meritũ ani
marũ ergo no in illa ſola nec ſ̃m illã ſolaʒ
pᷣmiũ eru earũdẽ. Nõ erit ergo totũ ⁊ſolu
pᷣmiũ cognitio hmõi ſeu viſi. Amp̃.
Ex textu Johaãnis.j.Et nos oẽs de plenitu
dine eius accepimus graciam pꝛo gracia.
Ubicunqʒ ergo inuenerit graciaʒ vite ibi
et dabit graciam et patrie ſeu gloꝛie. Ad
idem facit illud quod legitur ʒacharie.iiij.
Exequabit graciã gre eiꝰ.Qualit᷑ exeqᷣbit
graciã gre ſi nõ vnicuiq; gracievie reddat
graciã gloꝛie.de qua legit᷑ ad Ro.vj. Gr̃a

aũt dei vita eterna.Ad idẽ facit illud pſal

Bꝛaciã ⁊ gloꝛiaʒ dabit dñõs. Amp.xxv

Mathei ⁊.xix. Luce dicit᷑ habẽti dabit᷑.Et

ibi dicit auguſtinꝰ Suꝑ habẽti meritum
ſuꝑ dabit᷑ pᷣmiũ. Cũ em vnaqueq;ʒ triũ vi

riũ ſic habẽs merituʒ.dabit᷑ ex neceſſitate

vnicuiq; congruẽs ac ꝓpꝛiũ pᷣmiũ. Am
plius.Lũ charitatẽ tatis laudibꝰ extollat
aplus in.xiil.pᷣme ad Coꝝ.Ut ſine ea ſe ni
hil eſſe.ſine ea nullã aliarũ quicq; ꝓdeſie

plane aſſerat.Qualiter remunerabitur ſi

tota merces ſidei reddit᷑ quod vtiq; indu
bitater fit ſi viſio illa id ẽ cognitio ſciencia
lis quam ſupꝛa diximus tota merces ſan⸗
ctoꝝ eſt. Sed et illud quod dicit Gꝛegoꝛiꝰ
Quia nihil habet viriditatis ramus boni
operis niſi de radice ꝓceſſerit charitatis.
euidenter deſtruit erroꝛẽ iſtũ. Quid enim
eſt viriditas boni operis niſi ilud vnde ⁊
a deo acceptũ eſt ⁊ remunerabile ſiue me
ritoꝛiũ. Manifeſtũ eſt igitur quia ex cha⸗
ritate remunerabile e ſiue meritoꝛiuũ om̃e
opus. Quare potiſſimũ remuneranda ẽ
charitas cũ radix merendiipᷣa ſit. Am
plius. ꝓſper in liꝑꝛo de vita contemplati⸗
ua. vita virtutũ ofnnium eſt charitas.
.Ampliꝰ. Autẽ. Qualiter dicetur illud
Eccleſiaſtici pᷣmo.Quia timoꝛ domini de⸗
lectabit coꝛ.Et iteꝝ. Cimoꝛ domini gloꝛia
⁊ gloꝛiatio.gaudiũ ⁊ leticia ⁊ coꝛona exul
tationis. Si eſſencialiter dicũtur illa quia

retributionibus ſanctoꝛum

Habemus ergo ꝓpoſitum.quia timoꝛ do
mini erit gloꝛia et gloꝛiatio ⁊c, que omnia
pmia indubitanter gloꝛie ſunt. Qſi cau⸗
ſaliter intelligũtur illa ſub hoc intellectu⸗
ſcilicet quia timoꝛ domini eſt cauſa gloꝛie
et gloꝛiationis et ceteroꝛũ.Cum aliter cau
ſa dici non poſſit iſtoꝛuʒ timoꝛ.niſi quem
admodum meritũ cauſa dicitur pꝛemij et

timoꝛetiam habemus ꝓpoſitũ quoniam

ſcdᷣm hoc timoꝛ erit cauſa ⁊ meritum pᷣno
minatoꝛũ pᷣmioꝛum quare nec ſola fides
remunerabitur nec ſola eius viſio ſcienci⸗
alis quam diximus cognitio merces eius

nec ſolaviſio intellectualis gloꝛia erit ani

marũ noſtrarũ ⁊c. Addemus etiam hijs
aliasdeclarationes in ſequentibus.
Ueruütamen ſcire debes.quia de viſio

Pꝛimũ enim gaudium erit. de quo ꝓlocu
li ſumus quod erit ſcilicet de ipᷣa illuſtrati
one ac pfectione virtutis noſtre intellecti⸗
ue. Scom erit de ipᷣa pulchꝛitudine ſpõ
ſi in qua tanto erit delectatio maioꝛ q̃; in
aſpectu cuiuſcunq; alterius pulchꝛitudis
quanto pulchꝛitudo ſponſi illius incõꝑa
bili ſupereminẽcia omnibus alijs antecel
lit ⁊ ißa anima amoꝛe vehemẽtioꝛi ⁊ am
plexibus artioꝛibus adherebit.De hoc le
git᷑ yſaie.xxxiil. Regem in decoꝛe ſuo vide
bunt. Tunc amovebit pallas peplum de⸗

ſuper faciem ſuam vt ſponſis.id ẽ anima⸗

bus hũanis intuendam illam ad plenaʒ
illuminationem de qua ſuperiꝰ locuti ſu
mus ⁊ ad beauſſime fruitiois delicias in

tuendam illam amatoꝛibus ſuis exhibe⸗

at. Juxta quod legit Sapiencie.viij. Ama
toꝛ factus ſum foꝛme illius.Lexciũ gaudi
um eſt de viſione gloꝛie ip̃ius. Ibi em ma
nifeſte appebit ipᷣm eẽ regẽ ⁊ dñm oĩm ſe
culoꝝ. Ibi videbũt oĩa ſubiecta ſub pedi
bus eius et vt apuꝗ nos fieri cõſueuit ibi
poꝛtabit coꝛona ie oſtẽdet euidẽs ĩſigne

ne dei duplex erit gaudium ymmo triplex

regni vniuerſal ⁊ dñationis oĩm ſeculoꝝ.
Sicut legit᷑ in vlt᷑.ad Ro.Quẽ oñdet be

t ac ſolus potẽs ⁊c.legit᷑ aũt tũc inveſti
ẽto eiꝰ ⁊ femoꝛe quogf endẽ ſcriptũ di

eit apocal.xiij. Neſtimentuũ autẽ illud ſuꝑ

hocẽ timoꝛ dei videlicet gaudiũ et leticial eminẽtiſſima eius clarnitas ẽ.qua oĩa illu⸗

cu multofoꝛtius hec omnia eruntin futu⸗
ro cum de bonis ſuistimoꝛi domini futu
ra pfectio nihil ſubrrahat quin potius au
gmęetu eis incomꝑabile ſuperaddit Sive
re refertur hoc ad futurũ ſub hoc intelle⸗
ctu.quia timoꝛ domini in patria eſt. Hic.

minat quecunq; lucent Sicut dicit Aug⸗
in libꝛo Soliloquioꝝ dicensO urgade
lucent quecunq; lucent. In pſal. vo di
cit. Amictus lumine ſicut veẽſtimẽto.hecẽ
ſupeminẽcia que oſtẽdet illũ euidẽtiſſime,
rege ee regum ⁊ dñm dominantiu.⁊ in es

E⸗

—

eprboctb
ſſinect val
Ppuntd
chiclatae
ſleretbunde
ſhen lin
(lg. Lala⸗
drgrintpen

— =

isdocannc;

deſrenn
feepormqmn
tu
caIlunmmor

(Cfüs neron⸗

uanlubonin
Cpctertnen
Cotipenina
(teisiend
ſreinegum:
Soctn

üsgnandi

Cetanunnscn
Uanceccenes
Capogdcrnc

Daflius Cde

Auackän
Eunverrpe
lßartmorſer
Lopobinmo
inſßlusenlatn
Chliorepenii
ſchteguntdin.
Poröhnentei⸗
moinuiiene
Torkeetan

ſonſn!
R
mneicne
Ardilne
ncand dn
anmne
Wael
Aſogasrine
Wsgb
1. Amnan
nesnſenans
Nardeinn
Ndn
ſcitenii
imdstn
ee uchan
udeiecadona
GAlerins ulch
o hondillinst
uoNidus
mde eni
desachanti
Renunmti
un Ahrtiuin
an nit
euin iun
Mimeinuis bli
omeiis M,

legitur hoc ab omnibus intuẽtibus euidẽ
niſſime et quaſi pᷣma lr̃a ſeu verbũ de hoc

ſcriptum in ea enl Pmugs eius qua añ eã
non ẽ alia nec eẽ poteſl. Secunda lr̃fa
ſiue verbum de eode ẽ vllimitas ip̃iꝰqua
ſuꝑ eam. id ẽ maioꝛ ea necẽ nec eẽ poteſt
alia. Lercia lr̃a vel verbum de eodem r te ir. vin
Elarga inſiuencia ipius per qua eſt ilumi mio vteriſui.pꝛopter qua generationẽ fe⸗
naãs quecunqʒ lucent oĩa ⁊ in celeſti pady
ſo die faciens pleni luminis et ardoꝛſ quã
nec nox interpollat nec nubes nec nubilũ
nec nebula vllo modoꝝ obſcurat Quar
ta lra ſeuverbũ de hoc eſt ſuguitas viuifi
ca ipᷣius ppter quod dicitur Johannis..
vita erat lux hominũ.et auguſtinꝰad ipᷣm
O purgataꝝ mentiũ ſuauiſſima lux. hijs
quatuoꝛ ſupeminẽciie legit ĩ lumine ami
clus eius id ẽ euidẽter apparebit ⁊ cogno
ſcetur eẽ rex regum ⁊ dñs dominantium. mnr in trartatu de reſurrectione.
H NMſthec lodmur de gloꝛia vᷣtutis
2⁊ fetus generatio ẽ qua ex patre natus eſt
ſiue germanitas qua habet ad patreʒ que
nunc lucidiſſime clarebit om̃ibus cogno⸗
ſceturjergo certiſſime ac euidẽtiſſime eſſe
Dei filius. Et ideo heres vniuerſonꝝ ſicur le

em̃ ex femoꝛe fecũditas ſiue generatio iðᷣo
ſic expoſuimus femur. Ueſtimentũ eti
am ip̃ius eccleſia intelligitur in qua tũc le
gibiliter? apertiſſime ſcriptũ erit ipᷣm eſſe . ut ib
regẽ regum ⁊ dſim dominantiũ.et hoc tã / Qüũitũ ei diligetur ibi deus.im̃ eritet gau⸗
in oꝛe q; in coꝛde ipᷣius. In oꝛe quidem iu
giũ⁊ cõlinuarũ laudũ cũ clamationibus

coꝛpis ipius quaſi quatuoꝛ lr̃is aut vᷣbis.
TCanta quippę erit davitas coꝛpoꝛis ipᷣius
tantꝗ ſubtilitas tanta gilitd

rex regum et dñs dominantiũ. Similit᷑ et

oim ipᷣa hoꝛa imaculateoceptionis ipᷣius

ritũ accepit non ad menſura.ſicut legit᷑ io
haãnis.iij.Uirũ autẽ lum fuiſſe ex hoꝛa il
la Hieremias teſtatur dicẽs. Nouũ faciet
dñs ſuper terrã mulier circidabit vin gre

mur illi nominatuũ ẽ. Et ne putes parua eẽ
pulchꝛitudinẽe ipᷣius ſcᷣm quod hõ.Aundi

dicentẽ. In quẽ deliderat angeli ꝓſpicere
gaudeat angeli ꝓſpicere Bloꝛia vero
poſterioꝛ ĩ ibono poteſt intelligi niſ glo⸗
ria reſurreciionis ſiue eius ſiue eiuſdẽ ſm
hominẽ. nos autẽ de hijs plenius loque

Femur vero vnde ⁊ fecunditas dicit

D nr̃e cõcupiſcibilis. Hecigit erit ex
diffinitõe gloꝛievicima pfectio eiꝰ
fFm oẽs vitutes ſuas. Hoc ẽ vluiima perfe
ctio eius in amoꝛem oẽs ſpecies amor

gitur ad hebꝛeos pᷣmo.Quẽ ↄſtituit here
dẽ vniuerſoꝝ per quẽ fecit et ſecula.Quia d.xxxvy-yſaie camius in hieruſalẽ erit pars
gloꝛie ipᷣius.maxrime per hoc dqa oiĩs virtꝰ
patrie pᷣmiũ erit ⁊ gloꝛia ſic ſupꝛa oſtendi
mus.Sic ⁊ toꝛrens voluptatis gloꝛia erit
eiuſdem ſed ⁊ voluptates erũt ibi pares.

diũ ibi de gloꝛia ipᷣius qᷓ ibi ⁊ lanta appa
rebit ⁊ tam clarevt ſtatus ille requirit. Jpi
In coꝛde vero clariſſima noticia qua hoc ois ramus et pars charitatis habebit co⸗
ipᷣa eccleſia lucidiſſime agnoſcet Ueſti eus n
mentũ etiã xpᷣi dicitur caro eiꝰ in qua hoc ſius eſſet cum aliqua relinqueret irremue

ipᷣm ſcriptum erit quatuoꝛ dotibus gloꝛie ata. Remunerari autẽ impoſſibile eſt ali

ergo pᷣmum ibi gaudiũ de ipᷣa gloꝛia con
ditoꝛis in qua videbituꝰ Scom erit o
gloꝛificatioe fratrũ id ẽ ꝓximoꝝ quod tot
habebit partes quot erũt angeli ibi ⁊ ho
mines.cuius menſurã ſi ymaginarivolue
ris ymaginare menſuiaʒ dileclionis q̃ ibi
erit in ſingulos.⁊ inuenies illã maioꝛẽ eẽ
qᷓ; omnes amoꝛes mundanos ſiue ſecula
res.ſi oẽs cõflarentur in vnum.Quia igr
ꝓ magnitudine amoꝛis alcmastiruche
boni.erit ibi vnicuiqʒ magnitudo gaudiij
erunt de neceſſitate ibi vnicuiq; electoꝛuʒ
innumerabilia gaudia. quoꝛũ vnũquod⸗
q; maius erit omnibꝰ gaudis mũdanis
ſiue carnalibus ſimulin vnũ gggregalis.

ang inute ilitas tanta ipaſ⸗
ſibitilas.vt in eis ⁊ p eas cognoſcatur eſſe

in femoꝛe eius.id ẽ in fecunditate vł gene
ratione qua ſᷣm hominẽ de ſpũ ſancto cõ
ceptꝰ e ac genitus hoc ipᷣm legitut aperte.
Tanta quippe ſupeminẽcia charyſmatuzʒ

ac ſacratiſſime generationis repletus ẽ et
fuiſſe repletus apparebitvt nõ ſolum ſan
cta ſancioꝝ inter hoĩes.ſed etiã rex regũ⁊
Ons dominatiũ appareat euidẽter.Et illa
etiã hoꝛa nõ ta puulus m carnẽ quà etiã
rir ſm ſpiruũ in vltimitate virilis pertecti

onis fuiſſe a nullo intuentium dubitatur
faciente hoc ſacratiſſima illa generatione
ſiue conceptione de ſpiritu ſancto in q ſpi

petrũ apoſtolũ in pᷣmo pᷣme canonice ſueę

vbi dicit Beda. Lanta ẽ eiꝰ hominis qu
ꝓ nobis aſſumpſit gioꝛia poſterio: vtĩ eũ

⁊ in gaudio iᷣm oẽs ſpecies gaudi ↄgruẽ
lis eidẽ et ita de aliis. Charitas igr patrie

gruens ſibi gaudiuʒ. Alioquin deus iniu

qua viriutẽ niſi pᷣmio ſibi congruenti.Enit

D
. —
△
ℳt π%2½ i

ge me *αest†7†αe rer

/

Be
Et pꝛopᷣter hoc exꝑte iſta innñerabiliũ ele
ctoꝝ gloꝛie innũerabiliũ gaudioꝝ fercula
apponẽetur ad refectionẽ⁊ ſacietatẽ vniuſ
cuiuſq; illoꝝn. Habet autẽ queſtionẽ ð
gaudio qðò eſt de gloꝛia dei? gaudio iſto

lia ſit ⁊ videtur ꝙ nõ.Qñto eĩ mag düigi
lur deus q; ꝓximustato maius eſt gau⸗
diũ de gloꝛia eius qʒ de gloꝛia ꝓximon qᷓ
re in infinitũ maius.Ecotrario aũt cũ glo
ria ꝓximoꝝ gloꝛia dei ſit nec ꝓpter aliud
diligẽda nec aliud in ꝓximo diligatur ;
deus vt dicit auguſtinꝰ vel idẽ videt᷑ eſſe
gaudiũ vel equale vtric. Rñdemꝰau
tẽ ĩ hoc qꝛ glia dei ðꝛ ſ̃m duas ĩtentiones.
Scom vna nihil alið ẽ qʒ glia dei ſupemi
nentiſſima ipᷣius magnificẽcia ſiue nobili
tas ⁊ hec ẽ gloꝛia dei in ſe ſiue apud ſe.ꝓ
pter quã debetur ei laus ⁊ honoꝛificencia
7 gloꝛia ac cultus omis Scõom aliã ve
ro itentionẽ gloꝛia eiꝰ ðꝛ q̃ gloꝛificat᷑ hoc
ẽ honoꝛatur pᷣdicatur laudatur colitur ab
electis vel ꝗbuſcunq; alijs ꝓpter qð dicit
augꝰ ſuꝑillud verbu.x.ad Ro.quoniã ex
ipᷣo.⁊ ꝑ ipᷣm ⁊ in ipᷣo ſũt omia ip̃i gloꝛia⁊c
Quid eſt inquit ipᷣi gloꝛia niſi ipᷣi ſbᷣlimis
clara et lata ſama. Et iuxta hũc modũ vſu
aliter vocat inanis gloꝛia vel falſa cuinõ
ſubeſt veritas meritoꝛũ Dei ergo gloꝛia ẽ
omẽ ꝙ ad honoꝛificẽtiã eius ꝑtinet ſcõm
hanc intẽtionẽ intellgit᷑. Sic et deũ gloꝛi⸗
ficaredicitur quicũq; quolibet pᷣdictoꝛum
modoꝛũ honoꝛificat ipᷣm ꝓpt᷑ qð et ipᷣe ð
moyſe cõquerittur.numero.xx.quia non
credidiſtis mihivt ſcatificaretis me coꝛã fi
lijs yſrahel vocaãs idẽ ſactificationẽ et ho⸗

uoꝛificatõnẽ ſeu gloꝛificationẽ. Similiter
et. Apls in.ij. Ad. Roma.dicẽs.Qui cũ cõ
gno uiſſẽt deũ nõ taq; deũ gloꝛiſicauerũt

et honoꝛificauerũt.Gaudiu igr de gloꝛifi
catõne ſactoꝛũ vno modo gandiũ ẽ ð glio
ria dei quã habekin ſeip̃m et hoc eſt quo⸗
niã hic nõ diligitur nec de ea gaudetur ni
ſi ꝓpter illã. Dilectionẽ vero dico que di⸗

ci debeat charitatis. vtrobiq; igr de eadẽ
gaudetur ꝑ ſe ⁊ ꝓpter ſe ſicut vtrobiqʒ ea

dẽ amatur ꝑ ſe ⁊ ꝓpter ſe ⁊ ppter hoc foꝛ
raſſe idẽ ẽ vtriuſqʒ gaudiũ. queadmoduʒ

delectatio invino ppter ſapoꝛeʒ ⁊ delecta
no in ſapoꝛe pꝛopter ſe vna delectatio tm̃
ſunt⁊ vnũ gaudiũ ⁊ nõ alia vel aliud. Si

ergo nõ ẽ delectatio alicuiꝰ ſanctoꝝ ĩ glo⸗

ria alterius. niſi ꝓpter dei gloꝛia. nõ vide

fur alia delectatio qᷓʒ in ipa dei gloꝛia qͥ ẽ

g de gloꝛificatione ꝓximoꝝ vtrũ equa-

eandẽ pfectã eẽ dicim⸗
rnit qꝛ de fratrũ ⁊ angeloꝝ ſanctorũ gloꝛiſi

retributionibus ſanctoꝛum

ei apud ſe. Si ꝗs aũt gaudet de gloꝛificña
tione fraterna ſuꝑna alias vel alit magis
ad delectationẽ naturalẽ vel alteri-modi

dilectionẽ ꝑtinet qͥʒ ad charitatẽ dei et ꝓ⸗
rmi ꝓut eaʒ in pᷣmo tractatu videlicetde
virtutibus et moꝛibus diſtinnimadeclara
uimus et ſeptẽ differẽcijs ſiue pfectionib⸗
OQꝛ ſi quis dixe

catione erit ibi gaudiũ ⁊ ꝓpter gloꝛi dei
ſed eo gaudẽtes nõ opꝑtebit ꝙ aqu enen⸗

dant illud in deũ quẽadmodũ et hicmut

tociẽs de bonis ꝓximoꝝ⁊ cogitamꝰ⁊ etiã
gaudemus actu nec cogitãtes de deo.ſec

Ppter illũ gaudẽtes tunc in effectu ſed hbz-

bitu vel potẽcia tm̃. Dicimus qbhmõihõ

nõ ſatis cogitat vel appᷣhẽdit ſtatũ patrie

Ibi em̃ locu nõ habetvt oſtẽdimus malũ
potenciale nec imꝑfectio aliqua aut defe⸗
ctus.Lata quippe ẽ libertas ⁊ expeditiovi
riuũ omniu ⁊ etiaʒ virtutũ vt nullus actus
citra finẽ ſuuʒ ſiſtat. Nulla vis vel virtus
actũ ſuũ emittat in minus qᷓ; in fineʒ.hie
auteʒ id ẽ in ſtatu vie iſtius adeo debiles
ſunt vires pariter et virtutes.vt act⸗ ſuos

vſqʒ in finẽ emittere vel extẽdere plerũq;

nõ pᷣualeãt. Quapꝛopter nõ videtur eſſe
poſſibile vt aliꝗs actus ꝗ in deũ exẽdi de
beat citra ipᷣam ſiſtat. Amplius.Si tur
pis amoꝛ eouſqʒ rapit et occupat hictur⸗

pem amatoꝛẽvt oẽs cogitationes locutio

nes ⁊ opationes ⁊ affectiões extendat ne
ceſſario in mulierem ſic amata.Qui vtiqʒ
amoꝛ quãtuſcũqʒ ſit.nõ ẽ niſi ſcintilla per

6

modica ad foꝛnacẽ⁊ caminũ charitatis q̃

in patria ẽ ⁊ erit.Quãtofoꝛtius foꝛnax illa

⁊ caminus charitatis in deũ rapiet ama⸗
toꝛes ſuos totaliter adeovt nõ ꝓpt᷑ alind

ymmo nõ niſi ppter ipᷣm vel cogitare vel
loqui vel aliud quicqᷓʒ agere nõ ꝑmittat.
pᷣſertim cũ expᷣſſe cat᷑ ĩ libꝛo Cantic.viij.

Quia foꝛtis vt mõꝛs dilectio.⁊ dura vtin

fernus emulatio. Sicut em̃ moꝛs nihil ho
mini ſui relingꝗt.ymmo totũ rapit ⁊ abſoꝛ
bet et totũ aufert moꝛtuũ et ſibi et alis.et
totũ illũ trahit ad ſe.totũq; ſibi vendicat.
Sic amo: cũ foꝛtis⁊ vehemẽs fuerit ama
tũ totalit᷑ ſibi rapit et abꝛũpit.Et ſic ĩfernꝰ
in carcere ⁊ igne detinet illos ꝗ in eo ſunt
Sic emulatio emulatoꝛes detinetĩ angn
ſtia ⁊ ardoꝛe atʒ aſſiduo cruciatu. Qð ve
ro diximꝰ qꝛ emulatoꝛes omẽs ibi pares
ſunt.intelligimus cum in eodẽvel ex eodẽ

fuerint.⁊ hoc ꝑ ſe atʒ vniuoce. Wwero

inekent
nianepenen
ſitsrſcule
undecfub
mohlerponn
co iſhis
dabbint
(liNoni
sglaizden

7//

Pli nenn
iquſitat
MMArns,
onbn l
Nocinchanat
Puusglert
ſoftoi en
ii prhind
nitanna nuck
hrſnieidi
Nhitbiſcüne
hht W
unais muinn
Gankidwien
Cherduinnsfin
Wüflistfan
Canoſotus⸗
cponbiurnn
faniusſelain
llanaeiydein
n Cioiat
M enoroeifi⸗
Epilsibrine
fütun ſehni
geugkine
ſorhinit⸗
flinriit
mſdäithids
hril
Wd

= =

ntngt
Aecgirne
Entleppbiilfi
nperdücun
Mildenster
ſu. Vaann
Minmimsin
nſieius n
mei
gs ansedt
mitat.

mois one

ioini
nuditaninici
Civhtisſ
tsin den ſapt⸗
urotno
eihn e en
cchignninn
ſe kiircn
——
1 Salenninn
oIeDIN
Ammmo biͦgi

aũt queſtionẽ habet cũ ibi charitas ſit ĩ vl
timitate pfectionis ſue ⁊ hoc ſᷣm oẽs diffe
rẽcias⁊ noĩationes.quas eidẽ in pᷣmo tra
ctatu de virtutibꝰ et moꝛibꝰ aſſignauimꝰ
vna aũt ex nominatioibꝰ eius ſit q̃ vocat
cõicatõ ſcĩ ſpũs Utrũ eouſq; ꝑfecta ſit iſta
cõicatõ ibi vt ſic ꝓpꝛiã caritatẽ excludat vł
ſaltẽ nõ minꝰ gaudeat ibi vnuſqſq; ð fra
tris glia q;ᷓ de ꝓpꝛia.pᷣſeri cũ dicat.apłus
in. xiiij. pꝛime.ad.choꝝ.Quia charitas ñ
qrit q ſua ſũt.et alibi. Nẽo qð ſuũ ẽ qrat.
ſed qð alterius. Amp̃.cũ in omnibus
ↄuentibꝰvbi religioſeviuit ex ea ſcintilla
modica charitat⁊ qͥ ibi ẽ.eouſq; excluſa ſit
ꝓpꝛietas ꝗd opabit᷑ charitas in illo ſtatu
ſivelveſtigiũ ꝓpꝛietatj ibi reliquit᷑. Ampᷣ.
Actuũ.iij. WMultitudinis credẽtiũ erat coꝛ
vnũ et anima vna et nullus aliqd eorũ qᷓ
poſſidebat ſuũ eẽ dicebat qᷓnto foꝛtius igi
tur ibi nihil ſuũvel ꝓpꝛiũ aliꝗs vł dicet vł
reputabit Amp̃ Sichec poteſt dilectõ
naturalis q̃ młti pr̃es carnales filios dili⸗
gũt et tałti hoĩes frres ſuosvt nõ ſolũ pl⸗
cupiãt diui tias filijs aut fribus q;ᷓ ſibi et i⸗
terdũ filijs ⁊ fratribꝰeas cupiãt et nõ ſibi.
quantoſoꝛtius caminꝰille dilectionis hoc
operabitur in electis vt non ſibi quantuʒ
fra tribus felicitatem diligãt.et de eoꝛum
felicitate qᷓ; de ſua potius gaudeant.
Amp.Cũ dicit. Augꝰ. in libꝛo de cinitate

dei ꝙ amoꝛ dei füdamẽtũ ẽ ciuitatſ dei ſi⸗
ue ſpũalis ihrimamoꝛ vero ſui fũdamen
tuũ ẽ ciuitatj ſiue dyaboli ſiue ſpũalis baby

lonis quia igit᷑ funditꝰ deſtruẽda ẽ in ele⸗
ctis babylon iſta Manifeſtũ eſt qaꝛ nõ
ſtabit füdamẽtũ ibi hmõi.totꝰergo amoꝛ
eriti deũ et ꝓxios qᷓre totũ gaudiũ electo
rũ erit de deo ⁊ilł. Nulli igit᷑ erit gaudiũ
de ſe. Amp. Dicit. aug. in libꝛo de do
ctrina xpiana. Quia nec ſeipᷣo quiſqᷓ; frui
debet. nec etiã xpᷣo honine.Sicut aunt de⸗
bet eſſe vel fieri ita erũt et fiẽt oĩa ĩ patria
Nulla igit᷑ diligit ſe ꝓpter ſe in patria q̃⸗
re nullꝰ gaudebit de ſe niſi ꝓpt᷑ deũ ibi⸗
dem. Et ſimlit᷑ neceſſe ẽ ſe habere in alis
ꝓpt deũ igit ſolũmõ id eſt ꝓpter eiuſdẽ
glia ſolã gaudebit᷑ ibi ab vnoqͥqʒ ta de ſe
qᷓ; de alis.Ubi ergo equał erit glia deo ðᷣ
ſe et de alio hoc eſt de gloꝛia ſua et gloꝛia
fris.et vbi maioꝛ erit glia deo de głia fra⸗
tris q;ᷓ de pꝓpᷣa ibi ex neceſſitate magſ gau
debit de illa q; de ꝓpꝛia Si em̃ frater non
diligit niſi ꝓpt᷑ vtiluatẽ aut honoꝛẽ regis
et alius ẽ eide regi vtilis aut vlilioꝛ eq ho

ccxxxvij
noꝛificꝰ aut honoꝛificentioꝛ.ex neceſſitate
eq vel ampliꝰ diliget extraneus ex iſta cã
Amß. ibi erit rectitudo dilectõnis in
vltimo ergo curuitas ⁊ deflexio q̃ ſũt con
traria rẽtündini. Hec erũt in vltio elõgati
onis ab ea. Curuitas aũt dilectõnis ẽq̃ a
Diligẽte incipiẽs in eũdẽ reuertit᷑. Non er
go erit ibi dilectõ tanqʒ de ſemetipᷣo.aut
gaudiũ. In bijs aũt rũdẽdũ ẽ qꝛ reuera di
lectõ naturałq̃ nos ⁊ nrᷣa diligimꝰerit ibi
vnicuiq; electoꝝ.Et hoc ẽ qm̃ glificatõ na
ture natura nõ deſtruit nec minuit nec ali
qð eidẽ ingerit detrimentũ ymmo eã inal
tat illuſtrat ⁊ pficit ꝓpter qð dilectio natu
ralis erit ibi et ĩ electis.⁊ in vltimo ſue ſin
ceritatis⁊ ꝑfectionis.Ex hac ergo dilectio
ne erit vnicuiq; electorũ gaudiũ in ſemer
ipᷣm de gloꝛia ſua ac felicitate ex dilectiõe
vero gratuita qvſu ſcolaſtico charitasvo
cat᷑ cũ apud phyloʒophos generrlit᷑ ⁊ qñ
q; apð ſacros doctoꝛes ſola naturalis di⸗
lectio charitas vocabat᷑.Ex gratuita ergo
dilectione qua deꝰ in pᷣmis ⁊ maxime dili
git.⁊ ꝓpter illũ ſolũ qcunq; alia qd hmõi
dilectõe diligut᷑ ſicut nulli ẽ hmõi dilectõ
in ſemetipᷣm ꝓpter ſe ſed pter deũ ſolũ.
Sic neq; gaudiũ niſi ꝓpter illũ.et iterum
Nec dilectio hmõi nec gaudiũ ſᷣ̃m illa eſt
alicui de ſeipᷣo vel gloꝛia ſua niſi qntũ ꝑti
net ad dei gloꝛiã et honoꝛẽ.⁊ ꝓpt᷑ hoc di⸗
lectiõe hmoi magis diliget ille de electis
ab vnoquoq;ʒ alioꝛũ.ex quo erit deo ma⸗
ioꝛ gloꝛia ⁊ eius pᷣmiũ.Similit᷑. Hmõi au
tẽ xxemplũ ẽ invno qui diligit regẽ aliquẽ
⁊ nõ diligit aliquẽ de familia eiꝰ niſi ꝓpt
vtilitatẽ ipius. Manifeſtũ ẽ eĩ in hoc exem
plo q: ꝓpoꝛtionabiles erũt dilectiões qᷓs
hʒ ho hmõiĩ famulos regios ⁊ vtilitates
eoꝝ ad regeʒ videlicet.ita vt ꝗ eque vtiles
regi fuerint eque diligant ab illo.⁊ qui in
equalit᷑ vtiles inequalitediligatur ab eo
dẽ ⁊ qui duplo magisvtilis duplo magis
diligat. Sic aũt hoc ſe hʒ in vtilitatibꝰ ſic
ibi in honoꝛibꝰ dei et gloꝛijs.vt ex qbꝰma
ioꝛ aut minoꝛ.aut equalis ẽ deo honoꝛ ei:
gloꝛia dilectiõe quã diximꝰ.Silr ⁊ ꝓpoꝛ⸗
tionabiliter.id ẽ dilectionibꝰ ꝓpoꝛtiona⸗
bilibꝰ diligat. Nec amoꝛ naturalis ſui fũ
damẽtũ ẽ dyabolice ciuitatis ſed amoꝛpᷣ⸗
uatꝰ ꝗ ⁊ vᷣo noĩe ſi pſcrutatiꝰ ↄſideret aua
ricia ⁊ cupiditas dicẽdus ẽ. cum ⁊ ſuꝑflua
noxia ⁊ etia cuũ iniuria ⁊ leſione ꝓximi cu⸗
piant᷑ ⁊ inquiratur ꝗ iuxta teſtimoniũ ſe⸗
nece eoipᷣo apꝑet euidẽt᷑ nõ eẽ naturalis
an

g*

Be

qo itinit?ẽ ſiue imenſus et iðᷣo ſy creſcens
