vna ac pfecta ẽ humilitas in eo vere om⸗
nesac perfecte. Qui autem omni virtute

pꝛeditus eſt cum laus nulla niſi pꝛo virtu
te alicui debeatur. aude omni dignusve

re igitur omnis laꝶů de eo pꝛedicat.Exqᷓ

et apparet aliud mirabile videlicet q om

ni laude indignus eſt et omni gloꝛia. In⸗
anis gloꝛie et vane laudis amatoꝛ.vipo⸗
te nulla virtute pꝛeditus virtute inquam
veri nominis Et pꝛopter hoc hec inanis ⁊
illa vana dicit᷑ quoniã a veritaie viraq;
vacua. Waufeſtum igitur eſt e ſtuckh
um homiaum huiuſmodi ẽ homines me .
daces effieere et facere de ipſis mentiri. El
ideo inter viros virtntũ qui dii et.in pſal.
⁊ in iohanne.x.nominãtur nõ dij ſedydo
la vaniſſima ſunt.Et int bomies verino

aoue
N unbr

gininoh
nenoͤpeo
glint ſoea
antes)
taupdo
oßhino vila

iterbomin

aanociſe
nemvenio⸗
lumporg
un Gifin
hisgoleegt
ſulaßromna
nnocolan
Cpennenooſe
ſepotonecau⸗
ſeinanabnot

iluionbuse

ſalsdenbrden
ndenezdenn
Cginmamnbet

hgann. 0
ſocnceicime

Wreſttum
Ceraucume
Wword⸗
A sing
uiſtime n
danſnon
donkbusr
coktoloe
Catredr
E lenunguge
ſephnne
Unagcun
Alinivi
Uulngrl
upfril
D
giun
Noſainn L
ppin in

bes

Naed
1 Men Ae
Edone
s
enunſiere n
cimidenwi
omen Pe
Gseinländen
uscklunce⸗
muelt tpoſig⸗
mnng deid iln,
chaan g e
rmidonide,

7

ꝗ ſunt ſpeciẽ ſanctiatis habẽtes vᷣtutẽ eiꝰ

negantes. Sicut legitur in.ij. ad Thymo.

rogere non poterit.

Et ſicut ydola inter homines vident᷑ cum

omino vita careat. Sic iſti viuentesvidẽt᷑
inter homines cum ſint moꝛiui. Et quem
admodũ ſi quis alonge ſpectans arundi
nem vento agitatam eã ꝓpter hmõi mo
tum viuere putet quia motus vite atteſta

ur. Sic iſti non ſpiritu vite ſed vento ina

nis gloꝛie agitari viuere putantur. dũ ad
falſa pᷣnominata opa mouentur. Eo⸗
dem modo latet cauſa motus eoꝛum ſub
opetimento ſpeciei atʒ ſilatiõis.ſicut ſub
remotione cauſa motus arundinis. Mi⸗

ra inſania hmõi hominũ qui ſe tam turpi
bus illuſionibus expoſuerũt.qui ſe et bo⸗

na ſua dentibꝰ detractoꝛum.inter ſeniſſi⸗
mos dentes detractoꝛũ poſuerunt in fau
ces inmamiũ beluarum ſe⁊ bona ſua om
nia ingerunt. Quid ergo mirum ſi moꝛ

ſus crudeliſſimꝰ et denoꝛationem paciun

tur aſſiduam. Quid mirum ſi tota in do⸗
loꝛe ⁊ cruciatu vita eoꝛum eſt que iugiter
dẽtes hmòi beſtiarũ ⁊ detractoꝛũ atterit
et gladis linguarũ inceſſant Rtanſſigitur
Cautiſſime atʒ pꝛudenter agit humilitas

bona ſuna omnia ſeoꝛſum longe faciens a

dentibus ⁊ gladis huiuſmodi dicens cũ
apoſtolo.⁊ in pᷣmo pᷣmęad Coꝝ. Qui in⸗
dicat me dominus ẽ.coiã deo teſte iudice

Eæ remuneratoꝛe. omnia bona ſua reponẽs

neq; larratus neq; moꝛſus hmõi beſtiaꝝn

timens. Quapꝛopter veriſſime ei dicitur.

Altiſſimũ poſuiſti refugiũ tuum. Quèad
modum et de luna vulgarger dicit ꝙ ga
q;diu adeo in alto erit.can Ade ea quicq;
. Hunmilitas igitur
eſt in elementis terra iugi cõculcationi ex
poſita. in myniſtris cuſtos: ſicut dicit Am

bꝛoſiꝰ ſuꝑ Beatiimmaculati qꝛ caput cu.

ſtoſq; virtutum hum Atas. et Gꝛegoꝛius.
Qui virtutes ſine humilitate congregat.
Quaſi qui puluerem inuentum poꝛtat In
munitio nibꝰ turris. Ad cuius altitudinẽ
nec ſagitla aſcẽdit nec iaculum vt diximꝰ.
in officinis latibulũ atq; theſaurus. Qui
in medicinis atq; medicaminibus vłme⸗

dicamentis rememoꝛatrix faſ cini. In my⸗

niſtris diuini offici puulus verſus impfe
ctus incipiens et cantans. Benedicamus
domino. In auibus anſer raucus ſemp ⁊
guerulus qui ad omnem poꝛta quatum⸗

9, *

H lxxxij

minis nõ hoiĩes led ſymee bominũ repu⸗
Iaãde qð potiſſimũ ꝓpt ypocritas dicimꝰ

cunq alla ſit ſe incliuat. In floꝛibusviola
figuram auis volitantis ⁊ alas expanſas

ad ſolem habentis roſtroq; pendetis.hbu

militas enim ſemper volat. Licet repevi⸗
daeatur vt ſupꝛa diximus. Roſtro pendet
ad ſolem ſcilicet iuſticie ſue et intelligeccie
chꝛiſtum dominum.non ſolum ipᷣum lau

dans ⁊ confitens oꝛe bonaq; ſna illi attri

buens. ſed etiam totam ſe pendere exto⸗
tali beneplacito eiuſdem. Nunc recogno
ſcens in pauꝑtatibus trutannus ⁊ aſtutii
ſimus atq; impꝛobiſſimus mẽdicatoꝛ. In
bellatoribꝰ luctatoꝛ.ꝑ ſ upplantationem
hoſtem deuüciens. Omne em bonũ quned
ſupbus ſibi arrogat vel attribuit ſuſtenna B
mentum atʒ ſuppodiaculum dyabolo fa
cit ⁊ ꝓpter hoc contra ſemenpᷣum dyabo
Uerus autem humilis eco
trario.Dum enim omnia bona deo attri
buendo a ſe remouet ſublato omni fulci

lum fulcit.

mento dyabolum cadere cogit Ipa eſtin

odoꝛamentis thus.quod qnto in ſfinum
tenuioꝛem reſolutum fuerit.tanto maioa

ris ſuauitans odoꝛẽ deo ſpargit. Sichu⸗

militas dum ꝓpꝛium ſubiectum in nibilũ
extenuat.flagrantis ſuũ odoꝛem deo ſpi⸗

rat. In aromatibus cynamomum quod

cinerei coloꝛis eſt.et ſe humilis cinerem ſe·
eſſe clamat ſicut ſupꝛa oſtendimus de ab
raham. Fractum enim cynamomum pui
uerẽ emũtere videtur. ei ob hoc qnidẽ cũõ
eſt cynerei coloꝛis quod eſt ſpecialiſſimũ
pulueris quod humilitati congruit. ſicut

in eodem exemplo abꝛahe oſtendimus.

In odoꝛamentis etiã humilitas ẽ muſcus
qui odoꝛem amiſſum iuxta ſtercoꝛavład
latrinam poſitus recuperat. Juxta ſterco⸗
ra humilitas poniturvel ſtercoꝛa iuxta ea
cum ſoꝛdes peccatorum ſollicite cogitan⸗

tur. In gemmis vero multiplex. Et pꝛi
mum quidem criſtallus. qui vires in lapi

dibꝰ pᷣcioſis extinctas gitactu ſuo dicitur
ſuſcitare et de virtute humilitatis hoc ſu⸗
pꝛa oſtendimus que alias virtutes extin⸗

ctas ſuſcitat et debilitates confoꝛtat.pꝛo⸗

pter hancvirtutem criſtallum matrè gem
marum eſſe putauerunt. Becũdo ame

tiſtus que eſt gemma violacei coloꝛis: et
ebꝛieta tem tollit vt dicitur. Nulla autem
ebꝛietas maioꝛ eſt.magiſq; dementaãs ho
mines qᷓ; ſuperbia ſcᷣm omnem ſui par⸗
temvel ramũ ⁊ hãc virtute ſua ſunditatol
lit hũilitas. Tercio. Jaſpis q ðꝛ ꝙ fugat
fantaſmata.? ꝗs ẽ ꝗ fantaſmatibꝰ illuda⸗

Be

Ccur ⁊ cui us coꝛ fantaſias paciatur.niſi qui

ſompniat ſe aliquid eſſe cũ nihil ſit.⁊ hoc
ipᷣm ſompniari ab alijs totis ſtudijs acvi
rnibus ꝓcurat atq; ꝑquirit.hmõi aũt ſom:
pniatoꝛum fantaſmata exterminat humi
litas. Quarto faphyrus cuiꝰ virtus e
tumoꝛes repᷣmere coꝛpales.ſic humilitas
ſpirituales. In lapidibus pᷣcioſis qui
gemme nõ ſunt. pᷣmum ẽ onichmus ſiue
chamatꝰ cuiꝰ virtus eẽ dicitur inuictum
reddere. Hic aũt ẽ ꝓpᷣus humilitatis eſſe
ctus in bellis ſpiritualibus ſicut dieit bea
tus Auguſtinus ꝙ ſolus vincitur ꝗ de ſe
Hſumit.ſolus vincit qui de ſe non pᷣſumit
Scðo dyamnas cuiꝰ virtus eſſe dicitur fa⸗
cere gracioſũ ⁊ iſta eſt ppᷣa virtus humili
tatis. Sicut enim odibilis ẽ coꝛam deo ⁊
hominib? ſuꝑbiavt legit᷑ Ecclłiaſti.x. Sic
humilitas gracioſa. Hec ẽ in inſtrumẽtis
ſecalaj aue nobis ſemper noſipᷣos oſten
dit. In oꝛnamentis faſcia pectoꝛalis ⁊ cin
gulũ.ſicut illis duobus tumoꝛ mamillaꝝ
reſtringitur.ſic om̃is tumoꝛ ſuꝑbie bumi
litate tollitur. In arboꝛibꝰ humilitas ẽ ſic
comoꝛus cuiꝰvirta dicitur a captione om
niũ liberare qð ⁊ ſi verũ non videatur de
humilitate tamen dubiũ nõ eſt.quia poſ
ſeſſoꝛem eiꝰ nulla detinere poſſunt vincu
la peccatoꝝn. Ipa ẽ in liquoꝛibꝰ baiſa
mũ quod om̃ibꝰ liquoꝛibꝰ ſuꝑuentũ fun
dum petit ⁊ omnibꝰ incoꝛruptibilioꝛ ẽ.et

ad coſeruandũ a coꝛruptione efficatioꝛ.qᷓ

tria indubitãter humilitati congrunt. Hu
militatis omnis operatõ honoꝛatõ ẽſeu
veneratio creatoꝛis.hoc ẽ quoniã ipᷣa ẽ in
curua tio ſiue inclinatio nõ ſolũ capitis ſʒ
etia totius coꝛꝑis et mentis. Semp em̃ in
curuata ſemp inclinata. coꝛam deo tanqᷓ;
adoꝛans ⁊ venerans eum incedit humili
tas nõ ſolũ p magnitudine onerũ.videlʒ
talentoꝝ pᷣdictoꝛu ⁊ rationũ quas redde⸗
re tenet de eis aupeccatoꝝ⁊ aliorum de

lictoꝝ Ecõtrario verolſuꝑbia de magnitu

dine onerũ erigit᷑ et eleuat᷑.⁊ hec ẽ abu
ſionibꝰilliꝰ monſtrificis. wagnitudo em̃

ſcienciarũ offitioꝝ dignitatũ ⁊ etiã quarũ

cũqʒ virtutũ ⁊ gracian magnitudo ẽ one⸗
ruũ.⁊ ꝓpter hoc humiliare atqʒ incuruare

debetl oneratos⁊ hoc tatomagis quanto

maioꝛ ipᷣa ẽ.ꝓpter vrrũqʒ ergo iſtoꝝ ſcili⸗
cet ꝓpter incuruationẽ ex oneribꝰ⁊ deive
neratione iegitur eccleſiaſti.iij. Qñto ma

loꝛ es humilia te in omnibus.⸗ poſt pau

ca. Deus ab humilib? honoꝛatur.

q̃ ſignat᷑ ꝑ hoc nomẽ mitis.⁊ maſuetulo
interdũ paciẽcia noĩat᷑. Silr ⁊ ißa humi⸗ E

moꝛibus
Oſt hec ꝓſequemur oꝑa et mira

bilia paciẽcie.Et dicemꝰin pᷣmis.
quia ⁊ virtus foꝛtiludinis.⁊ virt⸗

litas. Eſt em̃ hũilitas paciencia inuincibi

lis ↄtumeliarũ.quẽadmodũ paciecia dici

tur qͥ ꝗs foꝛtis ẽ ad tolleradas moleſtias.
De foꝛtitudine eiꝰ dicit Tulliꝰ qꝛ ipᷣa ẽ la
boꝝ⁊ doloꝝ inuicta ꝑpeſſio. nos aũtiſta

ſupius lucide diſtinximꝰ et cauſas noiani
onũ earũ aſſignauimꝰ. Paciẽcia ꝓput

de ea intẽdimꝰ virt⸗ eſt qua coꝛda nr̃a ar
mantur ad vincendas moleſtias in eo ꝙ
moleſte ſunt ſiue cum leſione aliqᷓ ſeuvul

nere ſiue ſinevulnere om̃i ac leſione acdo
loꝛe coꝛdis. Juxta id qð dicit Ariſtol.in li
bꝛo topicoꝝ ꝙ paciẽs ẽ ꝗ patit᷑ ſubaudis
leſionẽvel doloꝛem ſed nõ deducitur.ſub
intelligis a rectitudine.hoc ẽ nõ deſerit ꝓ

pter hoc rectitudinẽ.ſed vincitipᷣam mo⸗

leſtiam leſionis atʒ doloꝛis. Mitisve w

ro ẽ ̃m ipᷣm ꝗ nec patitur leſionẽ vtiqʒ vlł
doloꝛẽ nec deducit᷑.hoꝝ exẽpla ſiue lapis

pcuſſus.⁊ ſi in aliqͥ ledat᷑ nõ iñ fragit᷑.Si

milit᷑ ⁊ hõ vulneratꝰ ꝗ de vulnere nõ mo
rit. Silr et molle ꝓcuſſum vł ipulſum qð
ſine leſione omni cedit.⁊ impellẽs vł ꝑcuci
ens amplectit᷑ qſi ↄgratulãs et aggaudes
impelletivł ꝑcucienti ꝓpt᷑ hoc qꝛ ſuauitex
ſcilicet ictus et ĩpijlſion ẽ recipit illeſũ omi
mòõ ſe cuſtodit.Durũ eĩ ecõtrario.ꝓ eo ei
qð dure ⁊ repellẽdo vłreſiſtẽdo vl impel
lentẽ vł ꝑcucientẽ recipit leſioni ſe pᷣparat
⁊ exponit. Aliud exemplũ ẽ lignũviride
qð ſine leſione ſui flecti ſe ſuſtinet⁊ curua
ri lignũ vero ꝓidũ eoipſo qð ceruationi
⁊ flectioni re tere nitit᷑ aut leſionem ant
etiã fractionẽ nõ effugere facit. Ad idẽ
exemplũ de arũdine vento agitata. et de
quercu eodẽ vento cõfracta qð ſupꝛa po⸗
ſuimꝰ. Eſt aliuꝗ exemplum de obice q
du aque curſui reſiſtit. ea cõtra ſe retinen⸗
do foꝛtioꝛẽ efficit.?⁊ ꝓpter hoc rupture di
crimini ſe exponit. Tibertas vero.id ẽ vie
vacuitas impetũ et rapiditatẽ atq; foꝛlitu
dinẽ fluminis debilitat ⁊ euacuat.vt ↄtra
eam nihil penitus poſſit. Eſt igitur im
paciencia ſicut duricies percucienieſe? ada
iuuans.et ſieut ligni ariditas incurualio⸗
nem eius in fracturam conuertens? ſicut
obex aquam tribulationis retinẽs foꝛtitu
dinẽ eius vt diximus contra ſeipᷣm auget N
Poſt hec aulẽ ſcire debes ꝙ badeds

enndie
yann
Lanonice
ſnntu
ſoleypoluin
nitglinſti
ſtaſnoubi
icaungte
onm. 1
enunkenl
ſcufen
choſts.
arriſten
iſticͤhen
udegrtl
n Oudaun
lglunun⸗
nmpeluſn
lppoanvee
Dlaumariuri
nerarumoeen
Monbnscuos
IRonnenötii
Uunendnens
rdonen
ohekcnde
mond
anungn
iorercr
doo Sden
) Wurboen
ſeſneie
gfock pten
ichoes
lelitgrin
Mlunmm
heinne
ſemummrt

Keknten
Murmnnoſtoe
ſlafnfoſn,
bnarſcͤn

ſedentinen

ennn
ZM
6 Weſtonge
mnmwagts
uim. i
mheſtgucu
amleſenii
naediae
Wnſelndn
mane dontn
r aun ein
agdenn
Na. tini
mni tbeiſe
Deniciaonn
Ccbetreiftinn⸗
pileſonide
daenp ilgn
nituleiſndn
ücnpodn

engnin,
won, ei
n gtl

J V , ſe 7, 4
ninsi
m S r
Nenſe DR 6
fan no⸗
Autlale

00l

U

le et nõ videtur iſta pacienciavirtus.neq;
noĩe paciẽcie digna iuxta teſtimoniũ Ari
ſtołꝙ poſuimꝰ.nmihil ei doloꝛſvł leſionis

patit᷑ ꝗq iſenſibilit᷑ patit.alio mõ etiã igno

rãtia in quibuſda pacienciavidetur dum

em̃ neſciunt ꝗd eis agit᷑. necvindicant nec
iraſcuntur.

Tercio etiã timoꝛoſitas pa
ciencia videtur. Quidã em̃ ſolo metu ira⸗
ſci deſinüt ſicut ⁊ ſe vindicare de moleſta
toꝛibus ſuis. Quarta paciencia quaʒ
vocare cõſueuimus aſinariã ſiue aſininaʒ
⁊ iſta ẽ cõſuetudinaria quorundam paci

encia de qua aliquando irriſimus ariſto

telem. Quidam vo flageltisaſſueti vt aſi
ni flagella: nec timent nec eis ledunt᷑ nec
virtuoſe illa ſuſtinent ſed paſſibiliter im̃.
⁊ lideo nõ virtuoſe agunt.ſed ſolũmodo
paciuntur ſicut aſinus.Pati em̃ vere paci
enter et virtuoſe vel agere eſt vel reſiſtere
paſſionibus quod iterũ agere ẽ. Poꝛtare

eßm̃ onus nõ ſolũ pati ẽ grauitatem ⁊ gra
uamen oneris ſʒ etiã agere ⁊vincere. Per

fecta vo paciencia ẽ:⁊ que opus pfectum
habei ſecut dicit petrus in pᷣme.j.Que nõ

ſolũ vincit doloꝛes ⁊ moleſtias paſſionũ.

ſed ⁊ cum gaudio eas excipit ⁊ graciaruʒ
actione ⁊ cõpaſſione inferẽtis atq; oꝛõne
ꝓ eo.Et de victoꝛia quidẽ pᷣmum laudes
oꝛditur hoc modo. Ego victrix gloꝛio⸗
ſa que ſine ictu ſeu repcuſſione hoſtes de
ijtio et ꝓſterno. Neq; enim feſtucaʒ leua
re dedignoꝛ ad referiendos eos ipſis gla
dis ſuis eos interfitio.Gladius enim eo
rum quem armatura meq epello atq; re
tundo intrat in eoꝛda eoꝛunn. ꝓpugnato⸗
res mei non ſolum hoſtes vincunt ꝑ me.

ſeg etiam ſeipos.ſicut legi᷑ puerbio.xvj.

Melioꝛ eſt paciens viro foꝛti ⁊ qui domi
natur animo ſuo expugnatoꝛe vꝛbiũ.Do
minari animo ſuo.c eſt quod intelligi
mus vincere ſeiB5os. Pꝛopugnatoꝛes
mei dimidii tm̃ pugnant.et contra ſe ⁊ cõ
tra hoſtes ſicut ibidem dicit expoſitoꝛ.qa
ibi totus pugnat. Hicvero dimidius.Pa
ciuntur enim miranda rebellionem in ie
metipſis qua et virtute mea nobũuſſſſe tri⸗
umphant.Alie ſoꝛoꝛes mee ſimpliciter et
inuicẽ pugnat pꝛeter humilttatẽ que ſoꝛoꝛ
mihi ſimilima eſt et ego illi. non ſolũ em̃
hoſtes foꝛinſecos pſequẽtes et demones
in eis pugnãtes vicere neceſſe habeo ſed

ccppugnato:es meos ſaltẽ dimidios ⸗

mMerdũ dicit inſenſibilitas de qᷓ dicit Ari

bilitas de dicit Ari eni caſtitas vicijs pugnat. et ppugnato:
ſtobł.qꝙ quidam ſunt inſenſibiles vt rurico

eius cõtra ſemetipᷣm mee virtutis eſt et xp
fectõis ꝑ quã tẽptatõis moleſtia ⁊ lãngoꝛ
turpis deſideru victur.p me enim triun⸗
phant᷑ moleſtie inqntũ moleſtie vbicũqʒ
iriunphatur Hecigit eſt mihil triũpha
di foꝛma vel modus ſingularis quod bel
latoꝛes meos de ſeipᷣis facio triũphare in.
pꝛimis. Deinde de hominibus ꝑſequenii
bus. Tercio de demonibus p eos el in eiſ
tanqᷓ; in eqnis et armis cõtra eos pugnã
tibus. Alia gloꝛia mea nobilioꝛ atq;
ſublimioꝛ eſt ꝙ ipſi qui contra meos pu⸗
gnare vidẽtur reuera non pugnat ymmo
eis multipliciter ſeruiũt et multiplicia ob
ſequia ac beneficia pᷣſtant Et hoc eſt ꝙ le
gitur puerb.xij. Qui ſtultus eſt ſeruiet ſa
pienti.Et iteꝝn ad Romo.viij.Diligẽtibꝰ
deü omnia cooperãtur in bonũ Et beatꝰ
vincẽcius ad dacianũ toꝛquentẽ iliũ.nũ
quaʒ aliquis adeo bene ſeruiuit mihbi vt

tu. Pꝛimũ ergo hmõi ſeruicioꝛũ ẽ quo ip

ſam paciencia oꝑatur ſicut dicit. Jacobus

Opantur inqʒ eã id eſt excolũt quemad

minodũ arboꝛẽ vel agrũ vt creſcat et multi
plicet et fructificet vverius. Pꝛimum

—R——

ergo ſeruiciũ eſt ſecũdũ hoc agricolatio⸗

nis ſiue ruriculatiõis qᷓre agricole ſiue ru

ricole mei ſũt q hoſtes ac ꝑſecutoꝛes mei

vidẽt᷑ vel ĩam pacicciã opant pacienciã
dico virtutẽ veri nõis occaſionaliteiꝰ au
tẽ auctoꝛ ⁊ oꝑpatoꝛ ſolus ẽ deus.Uerũ pa

—

ex afluetudine ſtimulationũ et in mani⸗
bus cocoꝛũ alioꝛũ q; duris oꝑibus aſſue⸗

toꝛũu veriſſime opant᷑ quẽadmodũ fabꝛi.

lignarij ſcutũ et ferrari loꝛicaã. Armatu⸗
ra ꝓtectiõis ego ſũ dic paciẽcia tego ꝗp
pe cor ꝗð me geſtat a giadijs ac iaculpſe
cutionũ atʒ rihulanggi. qre fabꝛile ſiue
fabꝛicatoꝝ ſᷣuitiũ mipł ipendũt ꝗ me ꝑſe⸗
qui? ipugnare vidẽt᷑.⁊ ̊ ſeipᷣos poſſeſſo⸗
res meos armta muniũt.⁊ hoc iato foꝛti
us qnto atrotiꝰ ĩ eos ſeuire vidẽt, quẽad
modũ ignis teſtã armat ⁊ laterẽ ſeißm.
q̊ͥ vehemẽtius ipᷣas exurerevidet. Ter
ciũ ſerniciũ ẽ liberatio a vinculis.hoc ẽ dĩ
ruptio vinculoꝝ ⁊ laqueoꝝ laqueus eſ ir⸗
xeticiens ꝓſperitas ẽ tpalis.cultrũ vᷣo inci
dens laqueũ iſtũ ẽ aduerſitas. quare qui
aduerſitateʒ nobis ingerunt cultro tali la
queũ ꝓſperitan quo irreciebamur icidut

„ —

Sicut dicit Huido Laruuſieñ.de inſania

ciẽciã cõſunetudinariã queſicut duricſes in
lateribus equoꝛũ et in natibus aſinoꝛum.

Eefmollitio et hoc eup ens ein quibuſdam
materijs coꝛpalibusvt in cera⁊ in butiro

Kre non ſinit.

ad cogno

De

impacientiũ qui tam ſtudioſos atz offiti⸗

oſos liberatoꝛes ſuos hoſtes ac piecuto⸗
res reputani.laqueũq; ꝓſperitatis tantis
Diſpendijs defendere conantur. Quid er

go mirum ſi eo captiui et irretiti tenentur

Hoc eſt quod legit᷑ danielis.iij. De trib⸗
pueris miſſis in foꝛnacem ignis.in quos
nihil aliud potuit ignis niſivincula ꝗbus
ligati erant conſumpſit. ſic ẽ de igne tribu

latõis quod nihil poteſt in animas paciẽ

tiũ ſed ꝓ eis.et hoc eſt quod legitur Saßpß̃
iij. Juſtoꝛũ anime in manu dei ſunt ⁊ nõ
langit illos toꝛmentum malicie.Et hoc ẽ
quoniaʒ ſcutum ſeu loꝛica paciccie totam
vim ignis extinguit. ⁊ ignem ad eas tran
t. Et quoniam tribulatio
plerũq; in ſcriptura ignis accipitur. Dico

inquit paciẽcia ꝙ tot ſeruicia mibi impẽ⸗

dit tribulatio quot ſunt virtutes et opera
tiones ignis hmõi ergo pᷣma eſt virtus il⸗
luminatio quod ipᷣa illuminet teſtat᷑ Hie

re. Trenoꝝ.iij. dicens. Ego vir vidẽs pau
periate mea in virga indignationis eius.

Hoc eſt in tribulatione qua mihi ex indi⸗
gnatione vlł ira ſua infligit.de hoc Bregſ
Culpa oculos clauſos haber pena aptos

Pbier hoc dictũ ẽad Nabuchodonoſor

Danielis.iiij. Septẽ tempa mutabunt ſu
per ie⁊c Donec ſcias ꝙ inregno hominũ
dominatur excelſus ⁊ cnicũq; voluerit da
bit illudæ poſt pauca. Reddit⸗ ẽ mihi ſen

ſus meꝰ. Per illa em tribulationẽ humili

atus nabuchodonoſoꝛ ſenſum recupera

uit et illuminatus ẽ. ꝓpter hoc flagellan-
tur adhuc paruuli.⁊ flageliu eis qñ lucer

na adhibetur vt per eam videant qð ali⸗
as no cognoſcerent. Nec mirũ cũ etipſa

bꝛuta animaliavt canes equi ⁊ aſini.⁊ m

alla flagellis erudiant ⁊ illuminentur
cendũ vt videtur ſuꝑ virtutem

bꝛutalem. Secũda operatio ignis eſt

⁊Z in mullis alijs.Sic ⁊ tribulatio emollit
coꝛda eoꝝ in quibꝰ ẽ inſtar cere. vt imp̃ſſi
onem ſimilitudinis diuini decoꝛis accipi⸗
ant et ſcriptur ſacre eruditionis. Quẽad
modũ legitur Cantico.viii. Pone mevtſi

gnaculũ ſupꝛa coꝛ tuũ. Silxr ⁊ in tribulati

one multoꝝ coꝛda ſacra eruditionẽ velut
ſcripturã ſpiritualem recipiũt⁊ retinẽt Nan
; cera remollita. neutrũ hoꝝ alias factu
ri. hocẽ qð legitur iob.xxiij. Deus mol⸗
liuit coꝛ meũ.x qualiter molliuerit. ſtatim

moꝛibus
ſubiũgit dicẽs.et omipotẽs ↄturbauitme

ſubaudis tribulatione. Tercia opera 1

tio ignis liqfactio etiã duriſſimoꝝ eſt vvi

tri criſtalli 7 metalloꝝ quam nõ facit niſi
foꝛtiſſimus ignis ⁊ conflatu folium vehe

menti adiutus Per hanc operationẽ pᷣpa
rantur duriſſima vt flu ant in omneʒ mo⸗
dulũ et foꝛma iuxta libitũ artificis. ſicob⸗
duratiſſima et cõſuetudine mala et gelici
dio ꝑuerſitatis aut cupiditatis foꝛtiſſima

tribniatio. que moꝛtem vel ingerit vel ſal
tem minatur eouſq; liqfacitvt in omnem

modulum et foꝛma viuendi fluere parati
ſint. Qui em̃ grauiſſimis egritudinib⸗ la

boꝛant et iam iamq; moꝛituros ſe ſoꝛmi⸗

dant.licet alias duriſſimi⁊ incoꝛrigibiles
fuerint ſacerdotes aduocant conſilio eo⸗

rum penitus ſe tradentes.et inſtar metai
li liquefacti in quẽcunq; recteviuendi mo

dulũ ſeu foꝛmam fluere ſeu tranſire para
ti. Wodulos autem ⁊ foꝛmas recte vitein

telligimus varios penitenciaruʒ modos

Foꝛmas vero recte viuendi et modulos

multas et varias intelligimus diuerſoꝛũ

oꝛdinũ ꝓfeſſiones.⁊ hoc eſt quod legitur
in Pſal. Liquefacta ẽ terra 1 omnes qui

habitant in ea. Similiter et alibi. Emittet
verbum ſun ? liquefaciet ea. Per verbuzʒ
em ponunt ante oculos eoꝝ ardores ſem

piterni.⁊ ignis gehennalis eoꝝ coꝛdibus

apponitur et indoper timoꝛẽ diſſoluũtur
et liquefiunt. Ad idem ꝑtiuet quod ſeqni
Iur. Flauit ſpiritus eius aquilonaris ſali

cet flatu tribulationis.de quo legitur Eʒe

chiel pꝛimo. Uidi et ecce ventus turbinis

veniebat ab aquilone.Ad hoc pertinet ?

illud. Sicut fl gt cera a facie ignis ſic pere
ant peccatoreð a facie dei.Quẽadmoduzʒ
em cera dum liquefit fugiunt omnes im⸗

pꝛeſſiones et ymagines ibi facte. Sic om

nia vicia ⁊ peccata velut impᷣſones et ſi⸗
gnacula dyabolice rpitudinis omes er
roꝛes impietatisvelut ſcripture diabolice

falſitans pereunt.et hoc modo perire pec

(atoꝛes dicuntur ſicut ⁊ micalus muſicus
coꝛrumpi. Et ſicut dicitur ꝓuerbioꝛum.xij

Uerte impios et non erunt. Quarta

operatio ignis eſt obduratio que ſimilit

manifeſta eſt in quibuſdam materiis.vt

in luto et lateribus de qua iam dii quo⸗

mam armat omnes in eos. Adde autem
Dicir paciencia quod ineſibilem etinma⸗
ſticabilem et.inmo:ſibilem efficit tribu⸗

latio poſſeſſoꝛem meum Eum em̃ tres

Aresdem
uboliſin
Cöckima
ſgeſtones,
Polaresui
Flimanonin
dokdunicu
ldetracors
Cumlanden
nesſcautn
ſebabet ſai
meüelbhtte⸗
aliternonel
Anbrlinkt
poſeſturens
Puehuromu⸗
doni rien
Allennmün
ugoſalbin
Cenpopncice
Gtcbinluage
Ghrdensdfedel
daligäpennen
bentechnsg
.Iudiin
Rigporinad-
sniblpen
ſianerete
Mlicnnorn⸗
Eecopfatsent
omiifznmn
bnulishoizn.
loriiſtlinene
lt natnipen
ſlin aplo⸗ b
epimesoe
ulſ,cnotkſenn
liſtll ri
umnecare⸗
iandese
lng
nhſod

Miin

iie

N

erdancoen
Nſnanenc
Ulbtüeni
uenwcäinente
acpiciuist

duniimirinann
mdemesanin
mtuereſarur
ospeniendam
4sinteliginns.
es.1bottſteien
ne s7010
gebennaloennen
Nidem ganatc:
ms aus 6tie⸗
nonise ole
Aaeuepenvosn
nione Abochen⸗
na kurigiioͤſ⸗
tacedaint⸗,
õ
niuninil

aan

maſticans ⁊ molere conqu

. —

cxxxv

oꝛdines dentiũ ſint in oꝛe leonis infernab

dyaboli ſicut legitur Danielis.vij.videli⸗
cet pᷣciſim q ſunt heretici et maloꝝ omniu
ſuggeſtoꝛes. Canini qui ſunt detractoꝛes
Molares qui ſunt ꝑſecutoꝛes duo genera
vltima nõ timent poſſeſſoꝛes mei.⁊ hoc ẽ
ꝓpt᷑ duriciã ſuã.ꝙ canini dentes dyabo⸗
li detractoꝛes ſint non debet eſſe queſtio.
cum tam crebꝛo ſcriptura nominet eos ca
nes O: aut molares ſint ꝑſecutoꝛes.expᷣſ
ſe habet᷑ yſaie.iij.Quare atteritis populũ
meũ et facies pauperu cõmolitis. Quod
aliter nõ intelligunf᷑ facere niſi ꝑſequẽdo
⁊ tribulãdo. Hu dentes ſemꝑ tundũtur a
poſſeſſoꝛibꝰmeis. Interdũ aut frangũtur
Hpualente duricia eoꝝ cõtra duriciẽ hmõi
dentiũ. Interdũ aũt ⁊ auellũtur ex oꝛe dy

aboli. cũ em vincitur in bono malũ. ſicut

docet apoſtolus in.xij.ad Rom̃. Interdũ
exemplo paciẽcie ꝓuocatus ꝑſecutoꝛ fran
git ab ira ſua.et ꝑſequi deſiſtit et tũc fran
gitur dens dyabolicus. Interdũ aũt ⁊ ꝓ
uocat᷑ ad penitenciã.⁊ tũc om̃ino dens il
le maledictus ex oꝛe dyaboli abꝛupt euel
litur. Illudit᷑ aũt ridiculoſiſſim ⁊ cũ mul
ta ignominia dyabolo quãdo tociẽs moꝛ
dens nihil pꝛendit atq; pᷣcidit tamdiu ma
ſticans nec ledit.nec coꝛiũ attenuat tãdiu
1 r. Dentibꝰ au
lẽ confractis aut auulſis fecedit. Hoc mo
do paciecia martyrũ exdentauit dyabolũ
in multis locis.nec vllũ dentẽ.id ẽ pſecu⸗
toꝛẽ ei relinquens. In multis em̃ locis pa
ciẽcia martyrũ pꝑſecutoꝛes ſuos om̃es ab⸗

ſtulit dyabolo ⁊ hmoltob . Et ꝓpter
fᷣAci

hoc totdentes molares ex falcibus eius
auullit. quot ꝑſecutoꝛes xpᷣiane religiõis
eidẽ abſtulit Eodem mõ ettot dentes
caninos ex oꝛe eiꝰ extraxit quot detracto⸗
res xpᷣiane religionis ag ſe conuertit.
Alio mõ ʒelus rece’ludinis ↄteritmo
las iniquilid ẽ dyaboli videlicet pervindi
ca.ſicut dicit iob de ſeipᷣo.xxix. Lonterebã
molas iniqui.⁊ de faucibꝰ eius eruebam
pᷣdam. Qui em̃ ꝑ vindicta cõterit impios
pſequẽtes iuſtos.molas dyaboli ſiue mo
lares dentes eius cõterit. Et qui quolibet
moõ eos cõuertit docẽdo ſeu pᷣdicãdo q̃ſi
malleo verbi dei ſimiliter eos conterit.
HNõ leuis ↄtumelia irrogat᷑ dyabolo nec
leue dampnũ ſibi reputat irrogatũ. cũ q̃li
bet dicton modoꝝ ali quis dentiũ eiꝰcon
leritur vel ex oꝛe eius abꝛũpitur. Magna
clia ↄlumelia irrogatur eidẽ cũ diu maſti
L „

cans frangere dentib⸗antedictis enitens

electos nibil ꝓficit.ſed moꝛdẽdo magis
⁊ maſticando cuʒ confuſione ieiunus ab
eis abſcedit. Sic autẽ illudunt ei poſ⸗
ſeſſoꝛes mei dicit paciencia. quemadmo⸗
dũ illudit᷑ canibꝰ qui cũ poꝛrigi ſibi panẽ
putant lapidẽ ꝓ illo dentibus arripiunt.

7 dentes ſuos ad illum grauiter allidunt

Quod vbi fenciũt parcentes dentibꝰſuis
ſtatim lapidem dimittunt. Sic⁊ dyabol⸗

duriſſimos inueniens meos oẽs dicit pa⸗

ciencia. Alliſis dentibus eos dimittit dya
bolus tanq; parcere volẽs dentibus ſuis

victuſq; ⁊ cõſuſus eos in pace dimittit in
terdũ.O qᷓ; iocundũ ẽ ymmo gloꝛioſum:
ſic exdentare dyabolũ vel ſaltẽvincere atʒ

eidem illudere. Ecõtrario vero aduex
ſarij mei id ẽ impacientes hocẽ qui iraſcũ
tur vel facile cedunt moꝛſibus icibus.cõ⸗
pꝛeſſionibus hmõi dentiũ.nõ ſolum paſ
cũt ſpiritualiter vel nutriũt et inpinguant

dyaboiñ de ſeipᷣis.ſed etiã velut coci eiui

dem ſeipᷣos ei coquunt et pꝛeparant.

Qui iraſcunt quidem nouũ ignem vi

delicet ire ſue ſibimet aſſandisvel craticu

landis vel quod verius ẽ carbonãdis ap

ponũt. ac ſi tribulationis ignis ad eos ſie
coquendos et pᷣparandos dyabolo non
ſufficeret. Hij ꝓpꝛie ſũt carbonate dyabo
lici et vſtulaticii.quod vulgariter dicitix
bꝛaleiʒ delicate et laute paſcunt drabolũ.
ꝗ ſeipos carbonatas vſtulaticiũ ⁊ aſſatu
ras dyabolo faciunt. Quivo facile ce
dunt qſi emolliti moleſtia tribulationum

et liquefacti ſoꝛbiunculas dyabolo faciũt
ſeipᷣos. Quales ſolent fieri de caſeo lique

facto ad ignem.et de alis multis. Iſti
videntur miſereri dyabolo extenuato.et
quaſi dura maſt icare nonvalenti.Soꝛbi
uncule quippe paruulig dentes nondum
habentibus. ⁊ ſenibus Auibꝰꝛ ſenectus vł
alij caſus dentes excuſſit ſolũmodo pᷣpa⸗
rantur et apponuntur ꝓpter illuſiones ſu
pꝛadicdas. ? alias mulias ꝗᷓ ſuis locis ſcri
pte et ſcribẽde ſunt.dicitur in pſal.Dꝛaco
iſte quem foꝛmaſti ad illudendum ei.

„

Quinta operatio ignis ẽ diſgregatio

ſeu ſeparatio etherogeneoꝝ. hoc ẽ rerum
que diuerſarũ ſunt naturarũ.et ꝑ hãc vir
tutẽ eſt purgatiuus metalloꝛũ adulterinã
cõmirtionem habentiũ.Et hocẽ quoniaʒ
p eam ſeparat a metallo omne quod aliũ
de ei admixtũ vel adherẽs ſueriti.ſicut ab
argento plumbũ vel ſcoꝛiã.⁊ ab auro e.

68

Be

2 quodcũq; aliud ei admixtum fuerit.⁊ a
ferro etiam feces ꝓpter hãc etiã opationẽ
tribulatio ignis in ſcriptura dicit creberri
me tribulatio vnde in pſal. Argentũ igne
examinatũ purgatũ ſeptuplũ. In hocer⸗
go dicit pacientia mihi et meis ſeruit tri⸗
bulatio.quia quicquid admixtum eſt de
terrene ſubſtancie fecibus animabus eo⸗
rum. cvel etiam devicijs et peccatis totum
ignis tribulatiõis ab eis ſeparat et expur
gat.Quẽadmodũ dicit beatus.Auguſti.
de.Cypꝛiano marlyre.Quia omia mea re
ſecata ſunt falce martyrij. Omnia inq; qᷓ

cõtra ſacramenta viſus aut dixiſſe fuerat

aut ſenſiſſe. Sicvides et de hijs quibus ꝑ
cupiditatem et auariciã terrena ſubſtacia
velut ſpũaliter immixta eſt inſeꝑabiliter.
BGraui egritudine quaſiigne diſſoluente
ab eis ſeparatur.et vel eroganda vel red
denda pauperibus in manibus ſacerdo⸗

tum traditur. Sic ẽ de honoꝛibꝰ et digni

tatibus que a poſſeſſoꝛibus ſuis in tribu
lati one foꝛti poſitis a ſuis deſeruntut.ym
mo ꝑ contemptũ reüciũtur quẽadmoduʒ
feces a metallis in igne poſitis. Ueriſ
ſime ergo dicit paciencia.quia tribulatio
ignis purgatoꝛius mihi eſt et meis. Et qꝛ
purgatrix eſt feciũ earum et lotrix ſoꝛdiũ.
⁊ ꝑ ho cipᷣi tribulatoꝛes purgatoꝛes et lo⸗
toꝛes mei ſũt et meoꝛũ. Hocigitur ẽ quin
tum ſeruiciũ.quod mihi et meis pꝛeſtant

et exhibent ipᷣi qui vocantur trihulatoꝛes

et ad hoc officiũ etiam pertinet ſeruicium
coquinaꝝ.quoniã excoctio nõ ẽ alia oꝑa

tio pꝑ ſe q; purgatio.vnde et merito dige⸗
ſtio quedam dicitur excoctiovnde et dñs

ad ſynagogã.excoxi te in camino pauper
tatis Et yſaie.j.Excoquã ad purum ſcoꝛiã
tuam ꝓpter hoc dictu eſt. Nume.xj. Q’
populus ſiccabe conturnices ad ignem.
Coctio enim eſt ſccatio crude etipure hu
migditatis in carnibus. Unde et in aqͥ co⸗
ge ſicce apparent carnes pluſq; aſſate.
Item in hoc igitur offitio mibi ⁊ meis ſer

uiunt tribulatiões.Et ꝓpter hoc qᷣt gene⸗

ra toꝛmentoꝛum irrogauerunt martyribꝰ
et tot de eis fercula dei eſibus parauerũt
Et quoniã aliquos aſſauerunt et alios ex

uſſerunt alios frixerunt alios in oleo fer⸗

uenti vel aqua coxerũt. Alios piſtauerũt
ſeu moluerunt ſicut beatum victoꝛem tot
fercula de eis regi regum obtulerunt: et
menſis celeſtibus intulerũt. Wihi autem
Eet meis laliter in officio coguinario ſerui⸗

7
.

1

moꝛibus

unt quia ipᷣa toementa videlicet q̃ ii toꝝ
menta reputant.epula mihi ſunt tato lau

tioꝛes lantoq; guſtui meo ⁊ meoꝛũ ſuaui
oꝛes Onto ipᷣi eas credunt amarioꝛes

Ego in auibus ſalamadra ſum cui ignis

cibus et quot modos ignis ſeu inbulati⸗
onũ mihi quiſꝗs adhibet tot delicias fer
culoꝛũ mihi parat et apꝑonit ⁊ hoc expꝛeſ

ſe aſſerebat vnus ex meis videlicet inclit⸗

martyr vincencius dicens ad dacianum.

Has epulas ego ſemper deſideraui. eui⸗
denter intelligens de toꝛmentis. Et iterũ
nuq; aliꝗqs adeo bene ſeruiuit mihi ſic iu

NQuapꝛopter coci mei ſũt omnes tyra⸗
ni ſiue imperatoꝛes ſiue reges.ſiue pꝛinci

pes in quo apparet gloꝛia mea et magni
ficencia et ſublimitas meoꝛũ. In cuius co
quina ſeruierunt et ſeruire non ceſſant to

to ſtudio ac viribus qui toti mundo imꝑ

are et dominari videntur. Et ꝙ eſt pꝛecel
lentius tanto ſtudioſius tantoq; offitioſi

.

us quanto attrotioꝛi malicia pꝓfundioꝛi

q aſtucia ꝑſecutiones et toꝛmenta mihi?
meis exquirere et excogitare conant. Mi⸗
hi ergo ſe uiunt vt ſerui coquinarij.q om

nibus et alijs dominanturet hec ſingula

ris gloꝛia imperii et dominationis mee.
de qua latius ſum inſerius locutura. Inte
rim aũt ꝓſequar de alis officis ſeu ſerui
cijs.inquibus mihi ipᷣa tribulatio ſeruit ⁊ D
miniſtri ipius.ei hoc inqntũ ignis
ius ergo ſexta opatlio eſt pꝛobatio ſicut le

pn

gitur, Daß. iij. Sicut aurũ in foꝛnace pio
bauit eos Et. Eccli.xx. Uaſa figuli pꝛobat
foꝛnax quorã in igne ꝓbaturaurũ etar⸗

geniũ. boch ines vero recepꝑtibiles in ca⸗
miuo humiliationis. ⁊ iterũ ꝓuerbioꝝ.x
xvü.Quomodo. ꝓbatur in conflatoꝛio ar

gentũ et in foꝛnace aurũ ⁊c. Pꝛobatio au
tem nõ eſt niſi veritatis et puritatis oſten
ſio. Et ꝓpter hoc Rʒ nec in auro nec in ar

gento inuenit ignis qð ſeparet aut expur⸗

get aurum vel argentu ꝓbatum. id ẽ puꝝ

2

⁊ verũ oſtenſum merito reputatur. Sicẽ

de vaſis fictilibus quia in foꝛnace ꝓban

tur. Si em̃ ardoꝛem foꝛnacis abſq; crepa

tione ſuſtinuerint.vel ſi nõ inde exilienint

laudabilia eoipo eſſe ꝓbantur. et hoc eſt

quia que repꝛoba ſunt vel crepant in fo⸗

nace vel inde exiliũt ardoꝛẽ foꝛnacis ſuſti
nere non valencia.ſic eſt dicit paciccia de
omnibus meis quod igne tribulalionis
veri ac puri ipᷣo teſtimonio ignis indubi⸗

tanter ↄpꝛobantur dum ipm ediu bene

—

Niumm de
oqCepani
gilunt vely
leo coniun
laſausbob
Gnebuutno
dlcumeadt
len ti ton
ſetvimivonpe
Nicauroken⸗
lehotusarpur,
Mihifel as mn⸗
ſsitene ſeoun
jUetngbieretin
Gyinuopen
bbeenund
itgitigenbi
bvenoena:
Ahlegreninun
Apemnmulait
erinpoi
luunfenentin
Pabordornig
Kummemn.
Nlhridſon
Wöorisin
Wenad „
i denbebr
lurmuligri
ANinaspune
Mori ii
levconn
lllnions oli
ſeintinspun
Meefuglapn
Uitnsame
neſereicon
nimngztfig
lgeſriſaiin
Umlan
„Wmignsor⸗
8 ſnn
n
cbindunen
un iet
ntniget
liloſane
ſunſplucede
N
eninnn
lgnn
en
oleſggeedl
annfc,

1

ů

88

ngn
enendin
amcnin
1Oen in
rcamaün
oageunt
Kacones

M

ÿ .
usdoER.

2 N
sttieni⸗
saboMA
nognock ein
Smumun n
btün Dlüfolt
MeN „
6 d ſenen

õ A
NNN * N NN
4 8
AYNAANW.-

4 utu

clxxxv⸗

placitum dei ẽ ſuſtinent. Repꝛobi vero in

eo ꝙ crepant iracuudia vel inde furiẽtes
exiliunt.vel victi eiuſdem moleſtia cedũt.
⁊ ideo conſumuntur. Bona vero ſpiritua
lia ſi qua habeãaãt velut arida vel palee ab
igne huiuſmodi deuoꝛantur Hoc ẽ quod
dictum ẽ ad thobyam ꝑ angeluʒ Rapha
elem.xij.Et quia acceptus eras deo neceſ

ſe fuit.vt temptatio ꝓbaret te. Hoc eſt vt

euidenter oſtenderet.et tibi et alis.ꝗa ve
re bonus ac pure eras. Quicunq; ergo vł
mihi vel meis tribulationem infert vl po
tius inferre ſe putat et mihi et meis affert

E irrefragabile teſtimonium ꝓbitatis.

Septima opatio ignis e conſumptio
et in hoc ſeruit mihi et meis ignis. Quia
quicquid ẽ cremabile aut conſumptibile
meis totum cremat atq; conſumit.videli

cet paleasvenialium peccatoꝛum.vt puri

ſemꝑ ⁊ immaculati ſtent iugiter ante deũ
Zelatoꝛ enim puritats et macularum ꝑ⸗
ſecutoꝛ feruentiſſimus eſt deus in ſuis.Et
ꝓpter hoc extra ignem tribulationis eos
eſſe non pautur. Octaua ignis oꝑatio

dealbatio. ſicut eniè enter apꝑæt in caami

nis et furnis. in quibus frequenter ignis
accenditur. ꝓpter quod dicitur Danielis
xi.Dealbabuntur quaſiignis ⁊ ꝓbabun
tur multi.ignis vero ſeculariũ deſiderioꝝ
animas humanas denigrat. Sicut legit
Trenoꝛuʒ.iiij. Denigrata ẽ ſuꝑ carbones
facies eoꝛum. Hanc nigredinem ignis tri
bulationis abſtergit ſicut dicit monachꝰ
ille in vitas patrum qui cottidie ꝓclama
bat et flagellabatur.vt ſic a cogitationib⸗
et deſiderijs carnis liberare r. cum ꝑ an
num eſſent ei continuate huiuſmodi pꝛo⸗
clamationes ⁊ flagella.interrogatus qua
liter eſſet ei ſuꝑ illa temptatione reſpõdit
Wihi non licet viuere et foꝛnicari liber.
nona ignis opatioẽ deſiccatio ꝑ quã

G etiã conſeruatiuus ẽ eoꝛum que humidi⸗

tas coꝛrumpitet putrefacit.Et ꝓpter hoc
ꝙ coꝛda humaua co:rumpuntur et putre
fiunt delicijs igne tribulationis conſeruã
tur.Et hocẽ quod dicit Gregoꝛiꝰ in paſto
rali.Coꝛ ſalo monis idcirco funditus do
num ſapieucie deſeruit.qm̃ ipᷣm nulla di⸗
ſciplina tribulationis in terius cuſtodiuit

ODectima operatio ignis eſt medicatio

contra peſtem coꝛpoꝛis.et contra frigus

P ſecularis et carnalis amoꝛis. hoc em̃ ha⸗

bet ꝓpꝛiuʒ ꝓſperitas ꝙ toꝛpidos et ſom
nolentos nos eficit ymmo etiam et ſopo

9

rat.Unde ẽtiã ⁊ dyabolus in talibus doe
mire dicitur. Sicut legitur in.iob. xl. Oꝛ
in locis doꝛmit humenibus. hoc ẽ in oĩ⸗
bus delicis madentibus.ꝓpter ꝙ et.luc
p.dicitur.ꝙ inmundus ſpiritus ambulas
ꝑ loca arida et inaquoſa querens requiẽ
et non inuenit. In hmõi em̃ hominibus
videlicet qui ꝓſperitate affluunt omne ge
nus deliciaru et in requiẽ omimodaʒ etiã
