R pli. Aut opabitur in nobis gloꝛiã nfam ſue cumulatiſſima plenitudo intelligun?
n boc ẽtotũ decus atʒ decoꝛẽ beatitndinis autẽ cũ oculis cumulũ ſcom ſpeciẽ no fᷣm
Mnmd noſtre naturali opatiõeſicut ſol calefacti gradũ.qm in ipᷣa ſpecie gloꝛie etiam mul.
e cenen onsẽt illuminationẽ. aut gratuita tmiæx vo n gradus ſunt. ſcᷣm magis ? minus ſolũ
ennin lũtaria iuxa diuicias largitatis ſue. Qè ſi mo ⁊ nõ ſubſtacialiter ſiue ſᷣm ſpeciẽ dif⸗
nltolluſ⸗ naturali oꝑatoeergo in eque receptibili ferẽtes. Quia ergo potẽcialitates omnes
niiiinn bus equalia. Cũ ergo vis appᷣbẽſiua nra ¶⁊ poſſibilitates triũ viriũ ſupioꝝ animan
wniss aeli noſtra ſupio: ſcilicet itellectiuaeque rece⸗ noſtrarũ equales ſunterut et actꝰ vltimi
Htiiesn pribilis ſit tũc illuminatonis. vt vires nre ta nature q; gloꝛie ĩ eis eqles. Nalure di
Wlus ſuehe moniue nobiles ſuoꝝ motuũ et ecouerſo. cimꝰ ꝓpter alis ppyloſophos. Manife⸗
Einture Duoni eque depurate ab omibns impe ſtu autẽ ẽ actꝰ vltimi earu virtutes glo
nmnNdefdl dimẽtis equalia dona ab vniuerſoꝛũ da rie ſunt. O) qd in pie iſia ſompnict phylo
S tg recipient. bec autẽ ſuut virtutes pie. ſophi. Oꝛ autẽ potccialiiaſes et poſſibui⸗
nAradN ABfaurlararuin tm ? volutaria largitio tates quas diximꝰ equales ſuntmanife⸗
bitane ne illa oꝑabitur in nobis. cum exvna ſola ſtũ pſe ẽ.cũ eque potẽs ſit naturalir intel
diägendr cau ſa. videlicet ꝓpter ſolã dilectionẽ qua lectus ad intelligendũ ⁊ cognoſcendũ vt
eedatmn Dilexim ipm. oes retributiões erũt equa affectus ad amandu timendũ ocupiſcen

alese

les. Si em ſola c charitas ꝗᷓ meret᷑ pᷣmia

du ⁊ ita de alijs.Et hoc quonia nõ minꝰ

thbten illa aut ym illa ſolu ẽ meritu. erũt ex necei neceſſarie ſunt affectioes animabus hu⸗
ennertn ſitate ola merita virtutũ vie eaialia. qua manis q; apphenſioes neq; magnitudo
iutu re ⁊ pᷣmia hee aut ſũt virtutes patrie. qua affeclionum eis minus necefſaria aut vti
inume re ⁊ virtutes patrie in eodẽ equales. ſĩau lis q magnitudo appꝛebenſionũ. Sicur
n a lẽ hoc⁊ virtutesvie er neceſſitate. ſidi ergo in eadem anima potłẽcialitas ? poſ⸗
urd rxerit ꝗs q: vnaqq; virtus vie ꝑ ſemetipas ſibilitas hec ſunt eqles. Sic ⁊ vlijmi act⸗
mS enn meritoꝛia ẽ. et vnicuiq; ẽ meriiũ ꝓpꝛium. earũ ſiue completi.ſi tamẽ tales intueniäf
ſweenm. Quãq; de hoc laciꝰ diſputaturi ſumꝰ ĩ ſe equales ſuniſimiliter et actꝰ gloꝛie ꝑ ean
aenge⸗ quẽtibꝰ.Erroꝛ tamẽ ille videt᷑ valde ĩpꝛo⸗ dem viam equales eſſe neceſſe ẽ. Cu ant
nmen ⸗ babilis. Eodẽ mõ videtuy dicere poſſe de attende in omnia hec que diximꝰ et vide
nehnglaoen mẽbꝛig (oꝛpaliba.qꝛ malo: fuit in eo vir⸗ bis quia in quibuſdã poninius radices v
öödlie, tus grẽſſibilis q; virtus opatiua manuũ. capita ꝓbationũ. in alijs, cedimusvlte
inimaimn, et qꝛ plus ĩ ea ſiue ꝑ ea deo ſeruiuit labo⸗ rius que etſinõ ſufficiant ibi ad ſidem vł
uencinunnnt rado pedibꝰ vtpote pegrinando ſiue ali certitudinem de equalitate virtutũ gratu
gausſunten, deambulãdo q; laboꝛe manuũ ⁊ ita glo⸗ itarum. erunt tibi tamen vie ? occaſioncs
S mn rioſioꝛes ſaciet deꝰ pedes eiʒs ĩ patria qʒ acquirende cerutu dinis et materia exerci
nnnei man?. ſikr ⁊ aures q; aliqua ex mebꝛis ibi tationis4 2
ammai 1 us qꝗꝛ ſur plus in eis g eas deo ſuiui qSs Oſt hec loqudNur de comparali 53
osnt elu paliqua alia mẽbꝛa. Hec auũt ⁊ ſiliavalde D one virtutum gratuitarum ad na⸗
geniii ſcetur ibi deus diliget. put ſnadebi ibi naturales. Hecnon et ad vicia aſq; mo⸗
nbnlni vel oñdet vis intellectꝰ.ſic⁊ afficiet vt la tus et paſſiones earum. Dicemꝛergo
vi loquamur affectus quãq; bic m ſit, PHoc in pꝛimis ꝙ ea que gloꝛie ſunt ſcilicet vtu
e rhuli autẽ ppter egntudines multipiſtes 2 coꝛ tes et opationes earũ in vltimo ſunt per⸗
nn ten ruptiones affectꝰ quibꝰ impeditur ſequi fectionis. Similiter in vltimo purilalis æ
um li pualentẽ 2 poſtendentẽ qd ei facieudum bonitatis. Ea vero que nature lunt in in⸗
eluniliß ſit intellectu. Ibi ei totus hõ noſter in fimo ſunt adiilla. et ſunt adilla ſicut ſemi
rnſi unt terio: ſequit in tellectũpaſſiboaffectionñũ na ad arboꝛes vel fructꝛet ſic veſtigia ad
minen pari velocitate qua pedes coꝛpales foꝛtii traſeuntes. a ſic ſilitudines ptenues arx
no zmone Umi atʒ expeditiiſſimi ſequũt ducẽ viuum. modice ad vitatẽ,/⁊ ſic vmbie ad ea a ab⸗
arar .
Ntan
i . .

De

iaciunt᷑. In bijs autẽ nõ dubitat qui ple⸗
nitudinẽ atʒz pfectione gloꝛi Atelligit. ⁊ de

ta et dilectiõe naturali. Waniſeſtu eſt
eĩ ↄnideratibꝰ qꝛ plus diligit iuſticiavir ſã
ctus ꝓpter deũ dilectiõe gratuita.qm dili

clarabimꝰ? iſtud pᷣmũ in vileegaru

git vita ꝓpꝛiã dilectiõe naturali/Et addi⸗

mus qꝛ in infinitũ plus diligit eaʒ. Hmõi
aũt declaratio facilis ẽ et multas hʒ vias
Pꝛimũ qm̃ exponit eaʒ moꝛti.vt retineat
iuſticia hoc nõ im̃ ſemel facere paratꝰ ẽ
neq; tm̃ bis aut ter ſed abſq; numero inſi
nicies ſcʒ Quare ipᷣam iuſticia dilectione
gratuita pᷣfert infinicies vite ſue nõ obſtã
ie dilectiõe naturali qua e diligit. In in⸗
initũ ergo pius diligit iuſticiã dilectione
gratuita q; diligat vita iſtaʒ naturali dile
ctione. Amp. Infinitas tantas vitas ĩ
infinitũ plus diligeret dilectione naturali
qua vnam ex illis.in infinitũ ergo eẽt ma
ioꝛ dilectio naturalis in infinitas tatasq;
ſit in hanc ſolam ſine in vnã quãcũq; ex il
lis. Sed ⁊ adhocmaioꝛẽ dilectio gratui⸗
ta ipᷣius in iuſtitiã qᷓʒ dilectio eiuſdẽ natu
ralis in infinitas omnes illas vitas/ꝓ re⸗
ninẽda em̃ iuſticia omnes illas exponeret
ſiue relinqueret. Quare manifeſtu eſt di⸗
lectionẽ gratuitã ꝗᷓ diligitur iuſticia ꝓpt᷑
deũ in inſinitũ maioꝛẽ eſſe dileaione na⸗
turali qua quis diligit vitam ꝓpꝛiam. cũ
euidenter maioꝛ ſit dilectiõe qua infinici
es continet illam. Amp. Nulli dubiũ
ẽ quin plus diligat vir ſanctus etiuſt⸗ di
lectione gratuita iuſticiã ꝓpter deũ.qᷓ; ꝓ
pꝛiũ filiu dilectiõe naturali.ſilr q; duos
filios ſuos eodẽmodo ⁊ qᷓ; mille. Intelli
gamus ergo qð habeat infinitos ⁊ equa
liter dilectos dilectione naturali. NHemo
Dubitare poleſt quin dilectio in omnes
illos in infinitũ maioꝛ ſit dilectione eiuſ⸗
dem naturali inmuãcũq; illoꝛũ.⁊ hoc eſt.
quonida ipᷣa eſt aggregata ex infinitis die
ctionibus tantis qnta ẽ illa. O mne eĩiag
gregatũ ex infinitis tatis ſui generis qua⸗

tuũq; pua quatitate demõſtrata ẽ in ĩfini⸗

tuũ maioꝛ qʒ illarũ ſicut alibi declaratuʒ ẽ.
ga ergo maioꝛ ẽ dileclio gratuita iuſticie
iſtiꝰ ꝗqʒ ſit dilecio eiuſdẽ naturalis ĩ oẽs
filios ſuos infinitos. Iila aũt maioꝛ ẽĩ in
finitũ dilectiõe eiuſdẽ naturali in quẽcunu
ʒ ey filijs. Manifeſtũẽ dilectionẽ gratui⸗
ta maioꝛẽ eẽ in infinitũ dilectiõe naturali
alicuiꝰ in ꝓpꝛiũ ſRliũ qð euidẽter apparu
it in abꝛaha. Ampliꝰ. Si ſalua poſſet

virtutibus

eſſe alicui viro bono vita gracie ſiuevita

nature. nunꝗd nõ mallet talis vir viuere

vita gre qʒ vita nature. plus ergo dilige⸗

ret ſimplr vitã gre q̃ᷓʒ vitã nature.Quare

⁊ ſingula vite gre plus qᷓ; ſingula vita na
ture ꝓpo:tionabiliter ↄſiderata ⁊ accepta
gð ẽ dicere plus diligeret viſum gre q; vi
ſum nature.et auditu gre q̃ʒ auditũ natu
re.⁊ ita ð alis. Amp̃.Dilectiõe gratu

aita diligũt ea nõ ſolũ q gr̃e ſunt ſed etea

q; gloꝛie ſũt.Dilectiõe vero naturali ea q̃

nature ſunt tm̃ inqntũ nature ſunt. Quia
ergo vita gfre oꝛdinata ẽ.videlicetvt ea di
ligant res ᷣm oꝛdinẽ ſuũ.qð ẽ dicerema
ioꝛa bona magis et minoꝛa minus.⁊ eq̃⸗

lia etiã equaliter.Et iterũ ſcom ꝙ maioꝛa
magis ⁊ ſcõm ꝙ minoꝛa minꝰ. n infini⸗
tũ aũt maioꝛa bona ſunt bona ꝗ ſunt gre
⁊ gloꝛie quã ea q̃ ſunt nature tm̃. Iniani
tũ ergo magis diligũt᷑ dilecõe bona gre
quãa bona nature.ſed⁊ iterũ ipᷣa bona na
ture magis diligunt dilectiõe gre qʒ dile
ctione nature.qm̃ ⁊ ad maioꝛa bona ⁊ ex
maioꝛi dilectiõe. Ip̃m eĩ coꝛpus qo diligi
tur ad gloꝛiã futura ad maius diligat in⸗
cõpꝑabilier ex dilectiõe gre qᷓʒ ſit pnsvita
bona pᷣſentis vite qcunq; naiuralia adqͥ
ſola diligut dilectioe natune. KRmplr

riã futuraã et anima ſilr. In
lectionem nature et abſoꝛbetita vt cogat
bona nature negligic bonis gre ⁊ gloꝛie
Beatus em̃ bñd

dilectio illa gre qua diligit cꝛpus ad gio
pmis vincit di

ictus ſciccie q ſunt bona
naturalia magna anime hũane ꝓ bonis
gracie neglexit.ſicut dicit beatus Grego⸗
rius.qꝛreceſſit ſcienter neſcius ⁊ ſapiẽteri
doctus.de bonis aũt coꝛpis naturalibus
⁊ etiã de vita eiuſdẽ. Maioꝛ ergo gre dile
ctio ẽ ĩ ißa bona nature q; dilectõ nature
in illa. In vinitũ aũt maioꝛ ẽ dilettio gĩe
in ea ꝗ ſut gre ⁊ gloꝛie q; in ea ꝗ ſunt na⸗

ture. Quare in iſi Qũ maio:ẽ q dilectio
nature· Amp. Ip̈a dilectõe gre diligũ

tur tam ea ꝗᷓ ſũt gracie et gloꝛie quam ea

q̃ ſunt natureſaut finite ergo magis auti
in finitũ. Si em̃ in ifinitũ.hocẽ qð quere⸗
bamꝰ.ſſinite im̃ vbi ẽergo oꝛdo dilectio
nis cũ manifeſtũ ſi bona gre et gloꝛie in
infinitũ maioꝛa bona eẽ q́; ſint bona na⸗
ture. Quare hmõi dilectio qua nõ ſcõᷣm
ꝙ maioꝛa bona magis diligunt nõ dile⸗
ctio gre ẽcũ oꝛdinata nõ ſit. Eodẽmõ
E ratiocinani de timoꝛibꝰ doloꝛibꝰ ⁊ eo:ũ
ↄltraris. In app̃henſiuis oũt luſliciet tibi

cülumninu,

eugo
ükit
Aunsinn⸗
Vumntnuli

cobmurnun
Danurocuic
nullogele
ſalurſenſus
lomeſcenau
noni aide
leſtinonioſfi
hiauconen
ſceiqtoretin
ſbobgtenrſe
ſoeseorerte
ſnnllon
. Np
lefacluspe
Mpmentsen
d Wönmnini

MO
rndin
Wafalane
Reſcuga
lavf
CNanäi
Malpan
llan ofii⸗
einqubn
ularc
luenpti
nfii
le
or in

3nugi
eluuaſ
nn
ſnn
neihta
n duan
Hücienen
oeWmn!
ünmu
mniſui an
amiddan
Aigiſcn
zuſmer
ſmarriſi
Ait iam

in

miadtnd
kendegtile

em luminũ duoꝝ iuna ſe poſitoꝛũ alten ẽ
magis qð alterum abſoꝛbet. Manifeſtũ

aut e fidelibꝰ ꝗa lumẽ fidei in ſacramẽto

Saltaris ita abſoꝛbet lumina quinq; ſenſu ernõ
um vt nullũ ex eis luceat cõtra eu nullũ De dono vo ſciẽcie qnta ſit luminoſi⸗
obmurmuret et etiã ſi obmurmuret capt
uatur ↄculcat᷑.ita vt ei contra illã penitꝰ

nullo credatur. Silr et abſoꝛbet᷑ ⁊ obſcu⸗
ratur ſenſus intellectus et rationis ⁊ om̃e
lumẽ ſcienciarũ naturaliũ.omniaq; teſti⸗
monia accidentiũ ſenſibiliũ exſufflantur
leſtimonio fidei et aſſertõne.Appet ergo

iuibi euidenter magnitudo luminoſitatis
ſidei q tot ⁊ tata lumina ſic euacuat ⁊ ab

ſoꝛbet aut ſaltem vincit atʒ captiuat aſſer
liones eoꝝ et teſtimonia vel elidit vel ex⸗
ſuſmatvt illis nõ obſtatibus illi ſoli creda
tur. Amp. NHemo ẽ fidelis qui non iu
raret facilius poſſe eẽ.qð triaugulus non
baberet tres angulos equales duobꝰ re

gis Eminmie articulis fidei falſũ eſſe

Amõpᷣ. Omnis intellectfidelis nõ mi
nus habʒ incredibilẽ fidẽ catholica in ali

quo falſam eſſe q; quodcũq; alud ĩpoſſi

Hile ſcilicet qð fidẽ nõ tangat.Ois etiã in
ellectꝰ fidelis plꝰ crederet aſinũ eẽ capꝛã
qᷓ; cõtrariũ cuicuq; ex articulis.magis er⸗

go icredibile quodcũq; cõtrariũ alicui ex
aniiculis q; quodcunq; aliud impoſſibileę
ſcilicet qð fidẽ nõ tangat vel impꝛobat. qᷓ

antẽ ꝓpoꝛtio ẽ incredibilitatis ad incredi
bilitatẽ in quibuſcũq; duosuseadẽ ẽ cre⸗

duntatiaad credulitatẽ in eoꝝ contraris

Magis ergo credibile ẽ magiſqʒ ꝓbabi⸗

le intellectui fideli vngignoc⸗ eoꝝ que fi
dei ſunt.qʒ qöcũq; ali
bile. Qne aut ẽ ꝓpoꝛtio credibilitatis ad
gedibilitatẽ ſiue ꝓbabilitatinad ꝓbabi

credibile vł ꝓba

litatẽ ea ẽ creditiõ is ad creditionẽ. Qua⸗
re magis ẽ apud intelettij fidelẽ credituʒ
quicad ẽ fidei articulis q; qᷣcũqʒ aliud.

Aumß. Reſpice in plures ex articulis fi⸗
deiꝛ inuenies eos iĩpꝛobabiles in vltimo
impꝛobahpilitatis et incredibiles ĩ vltimo

incredibilitatis quales ſunt deũ esbomi
nẽ deũ ee moꝛtuu.coꝛpa extincta et in puil
nerẽ redacta in omẽſqʒ ventos diſpſa re⸗
ſurgere tato quippe ẽ incredibilitas 2 im⸗
Pbabilitas iſtoꝝ taqʒ tenebꝛoſitasvtvin
cat om̃e lumẽ intellectꝰ hũani et ratioĩs.⁊x
omnia lumina ſcienciarũ atqʒ doctrinaꝝ
phyſicarũ.Uincunt᷑ aũt a lumine fidei.lu

aidiſſimaqʒ efficiut hoc ẽ ꝓbabiliſſima ⁊*

credibiliſſima. ymmo qð plus ẽ.creditiſſi⸗

ma exlumine ipſius. quare maius elumẽ

tenebꝛoſa ſint tria illa q pnoiauimꝰ.luce
tamẽ fidei lucent itellectui fideli et nõ ali

tas ipius extenebꝛoſitate eoꝝ ꝗᷓ ꝑ ipᷣm lu⸗
cent facile ẽ vt apꝑeat tibi. Reſpice ĩ octo
beatitudies etvidebis qꝛ tenebꝛoſitas pe
nalitatũtillas inuiſibiliter.⁊ ĩcognoſcibili
ter abſcõ deretiniſi lumine doni ſciẽcie ve

lud ſuꝑaſꝑſo lumie ſplẽderẽt. Penalitas
ſiqdẽ pauꝑtatis pᷣma⁊ ita de alijs.Defici
ebãt ꝗppe ad eas oſtẽdendas lumina in

tellectuũ humanoꝝ ſilr ⁊ lumina ſciencia
rũ phyſicarũ donec ꝑ lucẽ verã xpᷣm dñm
effuſo lumĩe doni ſciecie claruert. Am⸗

plius.Cũ dilectiõe gratuita diligat᷑ bona
coꝛpalia. naturalia coꝛporũ ⁊ bona natu
ralia ſilr animaꝝ. Sed ꝓpt bona gracie?

gloꝛiediligat᷑ aut dilectiõe naturali ſimi⸗
lit᷑.ſed ad bona nature tm̃. Naturali qp⸗

pe dilectiõe diligũt aĩa ⁊ coꝛꝰ ad ea que
ſũt nature tm.videlicet ad ſalutẽ robur et
decoꝛẽ ⁊ alia hmõi.Cũ ergo iſte dilectio⸗
nes oꝛdinate ſint vtraqʒ diligit di lectum
ſuu.⁊ qñtu ⁊ ſiẽ diligẽduũ ẽvtraqʒ inꝗritur
dilectio bonũ eiꝰ qniu. et ſic eidẽ reqrẽdũ
c.Manifeſtũ aunt ẽ.qꝛ bona gr̃e ⁊ gloꝛie q

dilectiõe gratuita inquirũt, ⁊anime⁊ coꝛ
poꝛi in ĩfinitũ ſunt maioꝛa q́; bona natu
re.que aĩabꝰ nr̃is ⁊ coꝛpibꝰ naturali dile
ctiõe inꝗrũtur.quare ſi oꝛdinata dilectõe
hec⁊ illa querũt.in infinitũ maioꝛi dilecti
oni querũt᷑.hec qua illa ⁊ in ĩfinitũ.magſ
qʒ diligũt᷑ quare in infinitũ maioꝛ ẽ dile⸗

ctio gre in ſua dilecta.qʒ dilectio naturei
ſua. Quare ſimplr maioꝛ in ĩfinitũ. Lata
eĩ ẽ vtraqʒ ſinipqᷣlr ntałẽ in ſua dilecta.et
Debes au

q̃ntũ ea diligũt᷑ ſua dilesa

⸗„ 2 „7 197 242

tẽ reminiſci eoꝝ q̃ alibi didiciſti.videlicet

ꝙ nõ ẽ neceſſe ꝙ ſi aliꝗd ẽ in ĩfinitum ad
aliud qð ipᷣm ſit infinitũ ſimpłr. Quẽad⸗

modũ coꝛpꝰẽ infinitũ ad ſuꝑficiẽ.⁊ ſuꝑfi⸗

cies ad linea? linea ad punctũ cũ vnũqð

qʒ eoꝝ finitũ ſit determiatõne certiſſima.

Debes etia ſcire qa nõ idẽ ẽ aliqꝗd eſſe

aggregatũ er infinitis tãtis.⁊ aliqd ↄtine

re infinita tanta vłmaioꝛa.Cõtinet ꝗppe
angulꝰarectꝰ infinita tatavł minoꝛa qʒ ſit
an gulus ↄtingẽcie qꝛ cõtinẽ᷑ infinitos an
gulos rectilineos acutos quoꝝ ꝗlibet eſt
maio: angulo ↄtingẽcie. Impoffibile eſt

auũ illũ videlicet augulũ rectũ aggregari

Rer⸗

T

üg.

purius ⁊ rectius abſq; vlla ↄpauõe.puni q;voluptatẽ quacũq; coꝛpalem. Fade
vig eſt oſtendere de amoꝛe pecunie.quia
minoꝛ e quocunq; amoꝛe gracie.quia mnii
noꝛ eſt amoꝛe cuiuſcunq; in coꝛpus ꝓpnnz
Nullus em̃ eſt tantus amatoꝛ pecuniecun·
ius amoꝛ nõ ſit minoꝛ in pecuniã qᷓ; in

Dicemus ergo in ᷣmis quia plus di⸗
igit quatuſcũq; amatoꝛvoluptatis coꝛp⸗

loꝛes ſiue triſticie delectationibꝰ ⁊ doloꝛi

—

ſtius autẽ fiet hoc ſi nominauerim pᷣmã

Be

Sinbniis angulis cõtinge
irabilius. Impoſſibile ẽ er nfinitis an⸗
gulis cõtingencie aggregari qᷓntumlibet

vinfinitis an⸗

ei equale. Hmoi autẽ declaratio ſiue de⸗
monſtratio facilima ẽ hijs qui vel ad mo

dicũ in hmõi exercitati ſunt Si ꝗs an Juũ nominemus C. Dilectionẽ vo quarta

pater ẽ.bonũ nature noſtre et diligit᷑ dile ergo declaratũ ẽ a eſſe maioꝛẽ.b.b vero ?

E dicat.qꝛ deus inqntũ bñfactoꝛ.indntũ qua diligit voluptatẽ quacunqʒ.D. Quia
Mionenatutalt inqntũ talis. Rſdemꝰ.q: cequales ſunt. Sequitur de neceſſitateean

AQAuare et maioꝛem d.

verũ dicit ſupꝛa ſic oñdimꝰ. Siauem elſſe maloꝛemc. naioꝛem d.
querat vtrũ i infinitũ maioꝛ ſit in eo dile⸗ cum d minoꝛ ſit qʒ c.⁊ hoc eſt quonia nul
lus eſt adeo inſanus amatoꝛ voluptatis

cio grutuita qᷓʒ dilectio naturalis Re lus eſt adeo i matoꝛ voluptatis
ſponderi poteſt ꝙ ſic etiã hocẽ quoniam qni nõ maioꝛi amoꝛe diligat coꝛpus ſuu⸗

aũt ad nõ purũ nulla ẽ cõꝑatio ſiue pꝛo⸗
poꝛtio ſicut declarauimꝰ alibi. Amp̃.
ncomparabiliter plus diligit amicu quii
eipm illi diligit.q; qui illum ſibi. Hoc ſal
no.qꝛ diligere hmõi nõ eſt vniuocům.et

dilectionẽ. A videlicetqua vir ſanctus dio
ligit bonũ gracie vel bonũ gloꝛie. Dilecci
paruũ acutũ rectilineuũ vłetiã aliud qðᷣſit onẽ vero ſcoam videlicet qua naturaliter
diligit coꝛpus ſuũ vocemus b. Dilectionẽ
So ierci qua voluptuoſus diligit coꝛpus

ideo non ↄparabile. quia etiã gra media pꝛiũ coꝛpus. nullus em̃ eſt qui non mali

ẽ inter bona gioꝛie que ſũt maxima ⁊ bo⸗
na nature ex neceſſario minoꝛ maximis ⁊
maioꝛ: maioꝛibus.Quare generaliter vir
lutes gracie virtutibꝰ nature.⁊ mota eaꝝ

ibus iſtarũ ſunt maioeees.
ijs autẽ ita poſitis facilis ẽ decla⸗
atio.quia maioꝛes ſunt virtutes
veet gre ꝙ; vicia et motus earũmo⸗
tibus vitioꝛũ delectationeſq; earũ atʒ do

pecunie.

re cuiuſcunq; in coꝛpus ꝓpꝛiũ maioꝛ elt ſi

bus vitiorũ.ſi tamẽ veri nominis delecta
nioes ex vicis vel ᷣm vicia ſunt.de hoc qʒ
aliqua diximꝰin tractatu de matrimonio

nis auaricia vèl cupiditas minoꝛes ſynt
gbus aliqua hic ſupaddere intendimus.

omni amoꝛe et nature in vitam Ppꝛij coꝛ
hoꝛisvel iõm coꝛpꝰſilr ſe hʒ de amoꝛibus

ſnũ omnivoluptate coꝛpali plus autez di
igit vel ſaltem nõ minus coꝛpus ſuu. vir

ſanctus et iuſtuꝭ q; voluptuoſus Hmõi tam pᷣferat ſi enim mulia paciant homi
plus inq; vel ſa em non minus diligit il⸗ nes vanitatibus Inõi deditimultos la⸗

lud naturali dilectione. Ponamus ergo
equales eſſe hmõi dilectiones. Quicqd
ergo ẽmaioꝛ altera ẽ maioꝛ reliqua. Om dit. vt
nin em duoꝝ equaliũ ad quodcũq; terc⸗ tere ꝓ omnibusi
um eandem eſſe ꝓpoꝛtionẽ neceſſe ẽ ſitur uerſo. gec
alibi didiciſti. cum ergo oĩs dilectio gre
miſericoꝛdie omnis virtus gremaior ſit
dilectiõe nature. erit maioꝛ illa alia eideʒ
equali videlicet dilectione nature qua vo
luptuoſus diligit coꝛpus ſuũ. Quare erit
etia maioꝛ omni minoꝛe qᷓ; illa ſi. winor

ꝓ vanitatibus illis.tamen nullus eoꝛum

oteſtatũ dignitatũ honoꝛũ vanarũ lau⸗
Aum et inaniũ gloꝛiarũ. Nemo enim eff
qui nõ om̃ibus hijs et ꝓpᷣum coꝛpus ⁊ v½

llis ymmo potius econ⸗
& foꝛſitan aliquib; vi⸗
deri poteſt videlicet ꝙ aliqui plus contu/
melias oderuntvt dicuntqz motẽ ⁊ ꝙ di·
cunt ſe malle moꝛi qᷓ; in cõfuſione vel ob
ꝓbꝛio viuere Non enim ſequitur.ſi ma⸗
gis oderunt contumeliã qʒ moꝛtẽ igeo
magis diligãt honoꝛẽ qʒ vitam Uerumeę

carere omni pecunia qʒ ꝓp:io coꝛpe? qui
non ꝓiüciat omnem pecuniã vt coꝛpus ꝓ
pꝛiũ redimat. Quare non aliquis adðo inꝰ
ſanus. 315 pᷣferat coꝛpus ꝓpꝛiũ omni
Manifeſtũ ergo eſt quia maior
eſt amo: quatuciq;auari vł cupidi in coꝛ
pus pꝛopꝛiũqʒ in quãtamcũq; pecuniam
Quia ergo omnis amoꝛ gracie omi amo

cutiam declarauimꝰ. Maioꝛ eſt omnis

amo: gracie om̃i amoꝛe nature. et itwa ma
ioꝛ omni auaricia vel cupiditate cum om

boꝛes et doloꝛes iñ coꝛpibus ſuis ꝓpꝛis

eouſq; deſipit.vt moꝛi velitvel coꝛpꝰamit

autẽ q; illa ſit ẽ dilectio quecunq; in volu iſtud Senece ꝙ ꝓfundiꝰ iniurie qʒ bene
piatemn conpalem qudcunc. mwanfe? ſicig deſcendunt, Hecredim lind eſe .

ftüqnän
ſileicet
noni Oie
Cmelal
hineretgte⸗
Acliudſen
lüſtibene
Uiren
ſeniurdon
auleluleloB
bonum⸗ no
utpepiuch
enfcalzae⸗
AMhmanrt
Mämrenor
pbytosßſt
imokktoper
ſeichſtte⸗
0 onännen
Manmdiänus
eckperif
mehicorde
Aeinchgan
Mhtlcn
ſtnon
udeni
Alolgler
tnncjen
oo ſii
cenaien
llhloghn

wi censre
upnoſen
deseſenigin
1. Quntur
nſans mſt
cigin
ndemeen
ſüninaen Nr
Mon Nn 7

ene s
Ketn en

irtigne.
. 4

ngriui
vts n
unm, lnn
iianorun,
u layiciaet
Aapcusfine
numen funct,
ſan nnt

abas n
ds e

vrz in
alegei

ctAιοπα lr ratovc ſuxg Rtesiναια+ cε Delecta?

CcCyxxxv-

verũ quãtũcunq; ab aliquibus affirmef.
videlicet ꝙ plus oderint coniumeliaʒ q;
moꝛtẽ. Si em̃ eque pulſarent eos moꝛs ⁊
cõtumelia ſi eque vicine eſſeut.⁊ eque im
miuerẽt eredimꝰeos ꝓꝛſus et alið dicere
et aliud ſentireenmoꝛtẽ votius q; ↄtume⸗
liã ſi libera eſſet eis optio declinare. Ne⸗
gligitur em̃ vita qñq; et quantũ amet᷑ nõ
ſentitur donec moꝛs pullet ꝑ egritudineʒ
aut aliã leſionẽ.quãtucunq; ei tenacit᷑ ad
hereamꝰ nõ cognoſcitur donec moꝛs tra
hat ꝑ egritudinẽ ⁊ quaſi ab ipᷣa abrumꝑe
nos timetur Merito aut querat quis

e infidelitate ⁊ veſania hereticoꝝ.qbus
tam pꝑtinaciter tanq; indiſſolubiliter ama

re vidẽtur erroꝛes ſuos.vt ꝓpꝛievite atqʒ
coꝛpibꝰ ęos pᷣferant⁊ qð ẽ maioꝛis deme
cismoꝛtẽ coꝛpoꝝ ſuoꝝ cũ gaudio magno

plerũq; ſuſcipevident. Nos aũt tibi iam
reſpondimus in hoc tractatu de fide. Hic

autem dicimus tibi quia facta hereticoꝛũ
que ex hereſi fiunt facts demoniacoꝝ ſeu
arrepticioꝝ habenda ſunti nõ alia neq;
aliter iudicanda. nullo em̃ peccato adeo
datur aliquis in poteſtate dycboli adeo
ei ſubieclus efficitur vt peccato hereſeos.
Illnd em̃ ẽ qð vitã gracie radititꝰextirpat
ac totaliter extinguit. Quẽadmodum em
arrepticii et demoniaci nõ amoꝛe faciunt

quod faciũt.ſed impetu furoꝛis ⁊ exagita

tione maligni ſpiriius. Sic ⁊ beretici. etſi
cut in coꝛde arrepticii qlibetvmbꝛa⁊ yma
go ⁊ quatũcunq; parua vel ꝑtenuisvehe
mentes amen atʒ foꝛtiſſimos in coꝛpoꝛe
motꝰ coꝛpales exercet.ei ꝑ illud eutſan
taſia heretice vanitatis in coꝛde herenico
exiſtens magna in coꝛpe et ꝑ coꝛpus ope⸗
ratur. Et per illud licet iſ̃a modica ſit. na
ura vo in hmõi ſubuerſis eanentie captſ
hbominibꝰ ?⁊ non ſui nature ſed aliene po
teſtatis effecta etiam Ripᷣam curare nõ p̃ᷣ⸗

ualet. Quẽadmodũ ex virtute vel magni
ficencia quod agit freneticus non eſt.ĩed

ex aliena vi et exagitatione.ſic⁊ qdᷣ agunt
hereticiOꝛ aute iter 7 mature age
re vident᷑.dð altitudine et aſtuci ſathane
eſt qui hmõi exterioꝛi grauitate interio⸗
rem inſaniã nititur oꝑire.quod et in mul⸗
tis melancol icis interdũ ſit delectatoõnes
virtutũ ſunt maioꝛes delectationibꝰ vicio

Nriͤ Rele narionibus autc que ſcomvir
tes alq; doloꝛibus ꝙ maioꝛes ſint dele
(ee amibus vidon arch doloꝛibus. facileę
eſt oſtendere.ſaluo eo quod diximus.iqꝰ
—

niente.

in vicis velſcoõm ipᷣa nõ eſt delectatio ve
ri nominis cuius declaratio hec eſt.Dele
ctatio enim iuxta diffinitionem phyloſo⸗
rum cõuenientis cõiunctio eſt cum cõue⸗
niente Nihil auteʒ naturaliter eſt magis
diſcõueniens magiſq; diſcrepans a natu
ra animarumq; vicia et vicioſa. Vmmo
illa ſola ſunt que ledunt ⁊ coꝛrumpuũt ani
mas humanas. Quare impoſiibile

eſt ꝙ ſu veri nominis animabus noſtris

delectatio in vicis vel ſcõm ißa. Alia
vero diffinitio delectationis ẽ hec. Dele⸗

ctatio eſt appᷣhenſio rei naturalisvirtuii

appᷣhendenti.nulla autem intentõe.Po
teſt cõnenienter accipi naturalis hic. niſi
hoc modo videlicet naturaliter couenie⸗
tis virtuti appᷣhendenti.Cum ergo omne
viciũ naturaliter incõueniens ſil om̃i vir⸗
tuti noſtre.ac diſcrepantiſſimum ab illa.
Manifeſtũ eſt non poſſe eſſe delectatiõeʒ

veri nomis in illo vel ſcõm illud. Ampᷣ

Cum omne viciũ inſania ſit.demẽcia de⸗
mentẽ mentem humana faciens.demen⸗
tium et inſanoꝛũ non ſit vent nominis de

lectatio ſʒ magis ſompniata. Manifeſtũ

eſt. ꝙ vicioſoꝛum non ẽ veri nominis de⸗
lectatio.ſicut legitur Sapiencie.vi. Dum
quidem et ego moꝛtalis ⁊c̃.Ex ſemine ho
minis et delectatio tanto ſompni conue
Ampliꝰ. Sanis oculis creden⸗
dum eſt de cololibus et ſanis palanis de
ſapoꝛibus et ſic de alijs. Non eſt autẽ du
biũ alicui.quin viri ſancti melius videat
et ſapiant vel ſapoꝛẽt corde.q; qui coꝛru⸗
pti ſunt et putruerunt delectationibꝰ coꝛ⸗
ruptibilibus ſenſibilibus ſiue carnalibus
Standuʒ em̃ eſt eoꝛum iudicio de hmõi.
Quia ergo ipᷣi iudicant delectatiões ſen⸗
ſibiles ſiue carnales abpomĩatiões moꝛ⸗
tiferas et non delectatones. nullatenus
habende ſunt delectatões ſed magè moꝛ
tifere abbominationes. Amp̃ᷣ. Non
ſunt interrogãdi de naufragũs et alüs ꝑi
culis qui in eis perierunt et ſubmerſi ſunt
atq; extincti.ſed qui inde euaſerunt.neqʒ
de ſlompnus interrogandi ſunt ſompni⸗
antes aut eis credendum ſed euigilates.
Uigilantes em̃ ẽ narrare ſompniũ. ſic di
cit Seneca. Quia ergo dediti hmõi deli
cijs velut immerſi ſunt et pericſitati cõcu⸗
piſcenciarũ fluctibꝰ.⁊ velut ſopoꝛratiſũt.
⁊ ſompniantes in illis q;diu ſic ſe habẽt.
Necinterrogandi ſunt.nec credendũ eſt
illis.penilentes vo de hmõi ſunt.velutq
xX 9

Be

euaſerunt de naufragijs.et Nlut qui eui

gilauerunt de huiuſmõi ſapoꝛibꝰ ⁊ ſom⸗
pnüs atq; ſompnis. Hij autem omnes le
ſtantnr in cõſeſſionibus ſuis ſe velut ab⸗
ſoꝛptos fuiſſe a ſyrenis voluptatũ.et illu
ſos fantaſmatibus ſompnioꝛũ.Quareꝙ
culdubio ſompnia ſunt ⁊ deluſiões ſun
veri nominis delectationes. Ampli
Penitenti em̃ amare ſapiũt ⁊ abhomina
biliter pᷣterite delectationesſſicut appet er
teſtim onio ipᷣiꝰ ⁊ cõteſtatiõe gemituũ ſin
gultuũ rugituũ eiulatuũ ploꝛatuũ ⁊ alijs
mitis hmoi atʒ ip̃a amariſſimaꝝ effuſiõe
lacriman. Quis aut dubitat ipᷣm eẽ ſanio
rtiudicij cũ penitet q; cum penitenda age
bat. Quare ſtandum eſt in parte iſta iu⸗
dicio penitencie et non peccantiuʒ.que er
go ſunt et equales delectatiões carnales
iudicio penitentiũ.hec vero ſunt. et tales
habende ſunt erga abhominationes ᷣm
veritatẽ.et amare et abhominabiles ha⸗
bende. Ampl. Quod natura talema
gis tale.qa ergo vᷣtutes natura delectabi
les. Uicia aũt ex inſania et errore nature
manifeſtũ ẽ virtutes delectabiles magis
eſſe q; vicia ſi tamen comparatio locũ ha

bet inter iſtas et illa. Ampliꝰ.Delectta

bilia omnia delectabilia ſunt ꝓ magnit
dine amoꝛis qui eſt in illo/et p masniuu
dine bonitatis ipᷣoꝛum ⁊ cõueniencie ſue
ad eos quos velectant quis ero nec eſt
comparatio nec ꝓpoꝛtio amoꝛuʒ qui ve
virtutes vel ſᷣm virtutes ſunt gracarũ ad
amoꝛes.qui vel vicia vel ſcõm vicia ſunt.
neq; bonorum ad bona: neqʒ conueni⸗
encie virtutum atq; bonoꝛum ſuoꝛum cõ
ueniencias inq; ad animas noſtras. Hõ
ergo ↄparatio delectationũ que ſunt fᷣm
virtutes ad delectationes que ſunt ſcõʒvi
cia.Et hoc eſt q ued didt beatus Auguſti
nus.Abſit ꝙ tanta ſit delectatio in vicis.
qnta eſt in virtutibus. O, autem delecta⸗
tiones virtutum maioꝛes ſint delectatio⸗
nibus naturalibus.inde maniteſtũ eſt.qꝛ
ꝓbinquioꝛes ſunt delectationibus gloꝛie
que maxime ſunt.Q em̃ ꝓpinquius maxi
mo et ex neceſſitate maius ẽ.Et hoc eſt qð
legit in Pſal.q; dulcia faucibꝰ meis elo
quia tua ſuꝑ mel oꝛi meo.et iterũ.Deſide
rabilia ſuꝑ aurũ ⁊ lapidem pᷣcioſum mul

tum et Dulcioꝛa ſuꝑ mel 2 fauum. O⸗

ſi dixerit ꝗs.q; natura tale magis tale? ꝓ
pter hoc natura magis delectabilia.⁊ ila

delectatõnes naturales maiores delecta

+ 2 — — C —

virtutibus

tionibusvittutũ et gre. Re eſpondemus ae
ipᷣe virtutes natura delectabiles ſunt.na⸗
tura inq; ſua:et noſtra q ad illas ⁊ ꝓpter
illas nata eſt ſeu cceata.vt ſupꝛa onmdimꝰ
ex teſtimonio tulli Oõð ſi s qſierirqli S
Er delectationes naturales.id eſt natura
liũ bonor tempoꝛaliũ et etiam vicioꝛum
ita rapiunt capiunt captiuant mẽetes hũa
nas ſuauitate ſua. delectationes verovir
tutũ ⁊ graciarũ non ſic.ymmo pene inſen
ſibiles eſſe vident.a pauciſſimis em⁊ etiã
ad modicũ ſenciũtur. Reſpondemꝰ quia
non pꝛo magnitudine ſua vel hec vel illa
ſenciũturſſed ꝓ diſpoſitione animarũ no
ſtrarũ.hoc eſt coꝛruptione minoꝛi vel ma
ioꝛi palati coꝛdis. Quemadmodũ eniʒ ſa
poꝛes ſenſibiles quos quidaʒ magis. alij
minus manifeſte ſendunt. Non eſt erso
neceſſe vt ſi maioꝛes ideo a quibuſcunqʒ
ſenciunt᷑ magisſſicut nõ eſt neceſſe de ma
ioꝛi igne vel caloꝛe vt a quocunq; magis
ſenciatur. Quidaʒ enim alus in hmõima
gis ſenſibiles ſunt.et ꝓpter hoc vnde ipi
ꝛuntur vel ardẽt ali ad modicũ calefiũt.
N Eſt hec loquemur de cõnexione
et colligatione virtutũ.hoc ẽ inſe⸗
patabili cõcomitancia earum. ꝓ
pPter quam dicit a phyloſophis ⁊ a ſacris
Ddocctoꝛibus cõuenienter ꝙ qui habetvna

abet ⁊ os tito ergo ꝙ declaratio 1
mõi multiplex e.et pᷣmã ꝗqdem declarari

onẽ efficit natura ipſa virtutũ qᷓ vniuerſa
les ſunt in ſe hoc ẽ cõplete bonitatis non
ſcðm quid neq; particulariter. Roc em̃ð
veri nominis virtutibꝰ tim̃ intẽdimꝰ. Hec
ergo vniuerſalitas eſt qᷓ in tot.hoc eſt in
omibus ⁊ per omnia mentẽ humana di⸗
rigunt. pficiũt illuminaucontrariũ ſuũ in

nullo peniins pacientes. verbi gra. NHon

eſt veri nominis ſtitas que non totali
mentem humanchcaſtificat. qᷓ contraria
ſua hoc eſt foꝛnicalionem adulteria ⁊ ſi q
ſunt alia non excludit. Quis eniʒ dicit ca
ſtum ſimpliciter ac pꝛopᷣe qui cum aliqua
foꝛnicatur hoceſt dicere vas fractum imne

—

grũ qisd habet magna fractura. et ſanũ
quod habet niſi vnũ vulnus quod tamè
eſt letale ſiue moꝛtiferũ.Dimililer et ’lluʒ
eſſe mundũ.ꝗ non mergit ſe neq; volutat
niſi in vnam cloacam.et frigidũ qui non
ardet niſi vno igne.eĩ illeſum illũ.qui no
eſt tranffius niſi vno gladio.ſilr ⁊ moꝛlu
um illu ꝗ non ẽ moꝛluus niſi vna moꝛie.
Manifeſtũ ergo ẽ non eſſe caſtũ illũ aui

Geunz
Nnnt

oc
nnnc
Gptnsim
llegt t⸗
ſppos i
sGl
Peruczm
enonaio
niſetien
Gloinine
Crunpen
tſtnüim
onnsnt

. 7

hinton
ufriis
liſiil g
lenütio
ſingenuß
unt Oen⸗
Penei
wihngmun
nſcicen
Scneri
Moepebe
unran
ut
ule⸗
ſeain
illleaßi
liiseli
palnie⸗
ſchapii
ſaclbisge
lſtadegi
Re ſnn
Mhr

ſteii⸗
nnngede⸗
ſüu
WE
hulnſani⸗
nilte⸗

.„

nelesi
deecanoresdn
nücmroet
Aenciinsdi
cneſuſdhti
ſeſacremmin
mupaorenmgin
CQummroint

Nesninill
ſanan ſuſtet
AN
1pprioſepholn
nenterde,
TideNN

günmmmine

coplerboniani

Chuin

Viidii,
Scünpin,
CM
J ur
enin
atrn lli

gaß n

““

ſticiã tempoꝛalẽ vt ita loqᷓmur.nec tamen

erit iuſtũ.qꝛ nec ipᷣe nec anima eiꝰ.nec ali

ri amplexus ſponſi illius amplexibus pꝛe

cũq; re alia delicias ſuas quas! ſolo cre⸗ te omnes al
atoꝛe habere debuit cõſtituar. cũ illa foꝛ⸗ ½Poteſt illuꝗ etia declarari.⁊ indirecte.
nictatur aut adulteriũ cõmittit.⁊ hoc RE i em̃ cũ hmõi iuſticia poſſibile ẽ aliquẽ

corpaliter.

quacunq; libidine coinquinatus eſt. ſiſicaret aut

ultiplicaret virtutes. nulla

Ampł. Sicut ſunt noxie delicie carna earũ eẽt vnd nũero vel ſpecie cũ qualibet
les.ſic ⁊ quedam delicie ſpirituales noxrie materiavirtutũ.materia inq; circa quam

ſunt atq; moꝛtifere. ſicut delectari in filis ſunt pᷣter ſolũ deũ multiplex ſit.ſicut appa
nupᷣtus i mititudine ſubditoꝛũ. quẽadmo ret ſingulis ↄſiderationẽ facietibus. De
duũlegit᷑ Eccłaſti.xvj.nõ iocũderſin fjs cdarata ẽ ergo tibi natura virtutũ ꝑ hec
impus ſimultdlicent nekablegeli ſup quã facile declarabit᷑ tibi ↄcomitacia inſe
ipſis. Silr delectari in diutijs.honbꝛibꝰ parabilis earu. Si em̃ iuſtus ẽ ꝗ in nullo
plerüq; moꝛtiferũ eſt.ſilr⁊ delectari ⁊ ali⸗ cuiq; ẽ iniurioſus.totuq; ius ſuuvnicuiqq
eno malo.nemo duhitat malũ eſſe. Ma⸗ reddens ſiue tribuẽs. neceſſe ẽ eũ ꝗ iuſtꝰ
nifeſtũ ergo ẽ delectationes taʒ carnales ẽ oẽs habere virtutes.Et hocẽ quoniã ne
q; ſpirituales moꝛtiferas eſſe.⁊ caſtitatey ceſie ẽ hmõi hominẽ totã dei legẽ im ple⸗
coꝛrumpere mentis. Et quia nõ ẽ neceſſe re.et ſingula virtutũ mãdata exequi.qua
vt ſit niſivna caſtitas cõtra foꝛnicationes re et deo debitã fidem. debitũ timoꝛẽ.de
omnes tam ſpũales q; carnales. Nõ em bitũ honoꝛẽ.debitũ amoꝛẽ.⁊ quicqd aliõꝰ
equiuoce dicit᷑ foꝛnicatio ⁊ adulterium in vel ei vel hominibꝰ debetur reddere. Si⸗
hüs et in illis. Nõ refert em̃ de matrimo⸗ militer ⁊ debitã caſtitatẽ.debitã foꝛtitudi⸗
ne ⁊ omniũ aliarũ virtutũ oꝑpa vel opati⸗

nio ſpũali. qð inter regem regũ.⁊ vnam tutũ opa vel e
qume; fidelẽ animam e contractũ ꝑ quaz ones agere. Ampliꝰ.Cũ ſu debitoꝛ o
puritatis ⁊ mũdicie.⁊ totum reddat deo

adulteriũ violetur.nõ refert cuius adulte tie jec7 totun
qð ſuũ ẽ.neceſſe ẽ vt nec auaricia nec luxvu
ria nec aliquo alioꝛum vicioꝛũ ſe polluat.
quare neceſſario ſe cuſtodit imunẽ ⁊ mũ⸗
dũ ab om̃i vitio.ſilr et oꝛnatũ omnivᷣtute

ferant᷑. Simpłr em̃ dicit᷑ illud et vniuoce
Jeremie.iij. Lu autẽ foꝛnicata es cũ ama
toꝛibus multis. In quãcunqʒ em̃ rẽ amo
rem ſoli creatoꝛi debitum tranſſerat.in qᷓ
noĩs.habet ex neceſſitate omnes alias.

ſpũalis ſit res illa ſpiritualiter.ſi coꝛꝑali re/qðcũq; ex vicijs ergo eo poſito nõ ac
cidet impoſſibile. Eſto ergo ꝙ habeat lu
xuriam.quoniã pᷣceptũ dei ẽ declinare lu-
xuria.deo aũt debet᷑ in omibus ⁊ ꝑ omia
obediencia.cũ in hoc ergo nõ obediat in
obediens ẽ deo.⁊ iniuſtus in eum.quare

Amplius.Si neceſſe ẽ duas
eſſe caſtitates alteram ſcilicet coꝛpalẽ alte
rã ſcilicet ſpũalem neceſſe erit ſilr eẽ duas
iuſticias alterã ſcilicet ſpũalem alterã ſcilʒ
coꝛpalem ſiue temꝑalem. Quare et duas
fides alterã ſcilicet de rebus tꝑalibus ſiue 8 6e
coꝛꝑalibus:et alterã de rebus ſpũalibꝰ.⁊ ſibile illud ergo quo poſito accidit eſt im
ita ſcilicet de alis Amplius.ſcdðᷣm hoc poſſibile.hoc autem ẽ illud ſcʒ cũ iuſticia
erit iuſticia ſimpliciter et vᷣe q̃ nihil erit?e tbhabere aliquã luxuriã. Et eodẽ mõ ẽ rati
iuſtũ. Poſſibile eĩ eſt ꝙ aliꝗs ſit iuſtus in inari de quocũq; alio vicioꝛuũ. Eodẽ
tpalibus ſine iniuria alteriꝰ eᷣ poſſidens /m Eoſtẽdere ꝙ nõ eſt Kngent ſimplici⸗
cõtractans ⁊? de eis indicans et nibilomi ter qui ex aliqua parte Apꝛudẽs ẽ.QOuis
nus iniquus atʒ iniurſðſus atʒ iniuſte iu, autẽ poteſt verius iudicari impꝛudens ex
dicans in ſpnalibus. Habebit ergo ille iu

ea iuſtusvere ac ꝓpꝛie ſiue ſimplicit᷑ ⁊ hoc
equonia iniquus ⁊ iiurioſus ẽ ĩ Küg
ille idẽ. Juſticia ergo tempoꝛali ſoa nihil

turpiſſime decipit᷑.⁊ in mercimonio viliſ⸗

ꝓuerbi. vj. Pꝛeci ſionri vixẽvnius panis
Mulier aut pᷣcioſam animaʒ viri rapit.Et
ad hõc modũ ſe habet de alüs peccatis⁊
vicijs. Silr nõ poteſt dici vere ⁊ ſimplicit᷑
3 n oꝛtis qui aliqua parte ſui vel debilis vel
poꝛalia q; ſpũalia.⁊ ad hũc modũ ſe hʒ vulneratus vel moꝛtuus ẽ.talis aũt ẽ qui
alüs oib?ꝰ. Si em̃ materia circa quiam quocũq; exvicijs laboꝛat.nõ eſt ergo ſim
ſunt diuerſitate ſuavel młtiplicitate diuer. pliciter aut vere foꝛtis ꝗ cuiuſcũqʒ vicij in
Xx iN

quid aliud. Manifeſtum ergo ẽ ex omni
bus hijs qꝛ taʒ iuſticia q; caſtitas vniuer
ſalis ẽ vna om̃ino tam circa tpalia ſen coꝛ

2

qntũ in ipᷣo ẽ.Quare ꝗ habet iuſticiã veri

iuſtus ẽ et iniuſtus ſimul. Hoc aũt impoi

aliqua pa rte.q; quicunq; fallacia vicioꝝ
decipitur. Quicũq; autẽ peccat moꝛtaliter

ſimo fraudem vagie infinitam. ſicut legik

y

—õ

Be
irmitate debilis eſt. Ad buncmadnuz eſt

oſtendere de chantate. ſiue anicia ad de
