cameli gibboſi ꝑ foꝛamen acus intrat. Et᷑
ideo gibboſitatẽ ſacculorũ ⁊ marſupioꝛa
tempoꝛaliũ bonoꝝ pᷣus deponũt.alioqn

nõ intrant Ego ſum dicit pauptas mr
religionis ⁊ nutrix ⁊ cuſtos. Maler quidẽ
ꝑ occaſionẽ vt diximꝰ.vt cũ pario ꝑ occaſi
onẽ ego religionẽ in multis pario:ſicut et
congrariũ meũ ipᷣam deſtruit et extinguit.

Sicut teſtatur veritas Mathei.. Paupe

res euangeliʒant.hii em̃ faciliꝰ⁊ xpᷣianaʒ
religionẽ cõmunem ⁊ omnẽ actionẽ faci⸗
lius recipiũt.quosviſcus diuiciarũ tpaliũ
non inuiſcat ⁊ detinet captiuatos. Et vbi
ego ſum dicit iſta pauꝑtas.ſemp fuia me⸗
am religionẽvidetis in domibꝰ Lligioſis
et domibus quibuſcũq;.vbi vero ↄtraria
mea eſt.videlice᷑ opulencia tpalis.me vix

F vel nũq; inuenies.Ego nutrix religionis.

omnia officia nutricis eidẽ exhibẽs et im⸗
pendens.ego eã mundã ſoruo.ſicut cõtra
ria mea eã inqnat. Ego ea lacto et ipiguo
ſic ᷣria mea ea fame atenuqt⁊ ↄſumime
gitationes em ſanctas lectiõnes et oꝛatio
tiones ⁊ alia ſacrarũ exercitationum ſtu⸗
dia quibꝰreligio paſcitur ſtabilit᷑ et nutri

ſtodiarũ et acquiſitionuũ ſollichidines in
lites et iurgia in paſcẽdis magnatum cu⸗
piditatibꝰ in placãda potentiũ rabie. In

tur/in computatiões ⁊ kiolcſechne⸗ cu
9

conducendis aduocatis pene totalit᷑ trai

fert pfunctoꝛie ⁊ ex medellatũ ſincopis et
apocopis detrũcatũ.inoꝛdinato ſtrepitu
vertiturp eam diuinũ ſeruiciũ.ita vti ma⸗
gis tumultus intolerabilis q;ᷓ diuinũ pᷣui⸗
ciũ ſit dtcendũ ſicut ⁊ dominus ipum no
minauit Amos.v. Aufer a me tumultum
carminũ tuoꝝ.diſcuſſiones ⁊ examinati⸗
ones peccatoꝝ ceſſant in hmõi capitulis
vel admoduʒ bꝛeues tepide vicus atqʒ
peccatis parcẽtes.⁊ nõ coꝛrectionẽ ſed il⸗
luſionem potius habentes apud diuites
abbacias ſunt calculationes et ſupputati
ones reddituũ expenſarũ receptaruʒ lon⸗
giſſime exacuiſſime ita vt nõ clauſtrales.

ampliſſimũ facio.nihil ad me ni
hil ad me de cuſtodibꝰ.nihil ad me de fu
ribꝰ vel raptoꝛibꝰ ⁊ quod plus ẽ nihil ad
me de gelu aut pꝛuina. nibilad me de ti⸗
neis aut erugine.nihil ad me de peſte ant
clade ſegetũ aut animaliũ., nibil ad me ᷣ
bellis aut guerris. nihil ad me ð incẽedijs
aut euerſionibus vꝛbiuũ aut etiã domoꝛu.
placatiſſima ſum atq; inuictiſſima. nemo
ꝓ me vel obtinẽda vel acquirẽda vel litẽ
ſuſcitat vel bellũ mouetnullus ꝓ me con
uenitur.nulla emanat citatio ꝙ me nullũ
ↄficitur memoꝛiale. Nulla dictat ſentẽcia
7 omino tribunalibꝰ nihil iuquietudinis
aut laboris ingerit. Requieſcũ in pa

ſed magis trapest te hmõi hominesvide
antur. ⁊ ſicut dicit Auguſtinus Hoc tollit
viſcus quod nõ accipu xps. Regeſcãat
in pace apud eos vicia? peccata.nec eſt qG
exterreat virgulas ſeu flagella. aſpectibꝰ
introeuntiũ patẽtiſſime offerut. vipote qGqq
eas ad hanc ridiculoſiſſimã ypocriſim ba ̊
bent ſolũmodo cui oſtẽtanoni qua pau
ci credant vtinam ipᷣi ſeirent Ego dicit

tas occupationes iſtas peſſimas pe

umllaudibꝰ diuinis 7 obfequiſe ſpatin;

1

e iuſto.ni

ce audioꝛia qntũ ad meimulli ibi ſtrepi⸗
tũ facio. nec aliqs ibi luibelluʒ foꝛmat. vel
edit actionẽ ꝓ me.⁊ quod amplius ẽ.nee
leges de me mentionè vlla faciũt. Nec ꝓ
me vel de me lex aliqua facta ẽ vli editaſſi
vellent de me iudicare iuriſpii. neſcirent
neq; poſſent quia nec iure ſcripto nec con
ſuetudine inauditu eſt ꝙ vnq; vocata fu
erim in ius nec raptoꝛes inſuliũ in me fa⸗
tiunt.nec fures domu meũ circũdantvteſ
fodiant.nec latrones in via mihi parãat in
ſidias. ⁊ hoc eſt quod dicit Poeta.Lanta
bit vacuus coꝛam latrogviatoꝛ. Ego P
in medus litibus pacatiſma ſum. et hoc
eſt quod dicit Seneca ꝙ pauptas eſt bo
nũ ſine calumpnia.Ego im bonũ ſum qð
emo calumpniatur nemo ſibi vel vendi
care vel vſurpare attemptat.Ego cuneos
poſtiuʒ ſecura penetro in medus gladijs
tuta ſum. ⁊ hoc ẽ quod dicit ſeneca.quia
paupi in obſeſſa via paxc̃. Ad idẽ facit et
illud. Cũ clangoꝛ inſonuit ſcit non ſe peti.
nõ em̃ ꝓ ea vel cõtra eam armata foꝛtitu
do colligitur. ego nec clauib nec ſeris nec
gũphis nec vectibus nec muris nec turri⸗
bᷣ nec verticulis egeo ad mei defenſionẽ
ſolo em̃ terroꝛe meĩ ſcilicet ꝗ eſent hoſtes
K( 6

De

arcerent 1 me fugerẽet. Quid plura be

alũ ſe reputat qui me poteſt effugere vła

me fugere. ꝗs ergo me audeat impugna⸗
re nemo ẽ em qui me audeat etia expecca⸗
re. O mes inimici mei me fugiut. Ab ami⸗
cis vero nihil eſt tinendũ. ꝓpt hoc ergo

me inimiciſſimũ qui veriſſime dixi. et ar⸗
matiſſimã veriſſime me dciere poſſum cũ
tanto fim oꝛi et tremoꝛi ſim hoſtibꝰ meis
Ego ſum ꝓbatrix vere amicicie. Qui

enim falſi amici ſunt me ad veniente rece
dunt ſicut dicit poeta. Cemꝑa cum fuerit

nubila ſolus eris et Salo ꝓuerb.ux. YFra
tres hominis pauperis oderũt euʒ inſuꝑ
et amici eius pꝛocul receſſerũt ab eo ꝓpt
me. ꝓpter te dictũ eſt illud ſocratica. Hec
int alia boni habʒ aduerſitas quod ami:

cos ꝓbatnihilum meũ omnibus diuicijs

pꝛetulit ille ſanctus pater qui diſcipulo di

centi ſe libꝛos habere ex ꝗbus fratres edi

ficabat et fratres inde pꝛoficiebat.et ꝓpt᷑
Hoc velle eos retinere Reſpondit nequa
qᷓ;ᷓ ita facies quia maius eſt omnibus ni⸗
Hil habere. Alius vero diſcipulũ ſuũ nec
liberũ habere pmiſit dicens eidẽ ydolum
tuũ eſſet. Sed ꝙ ſancti hodie non ſolum

antiquis tempibus nihilũ meum pᷣferunt

omnibus diuicijs tempoꝛalibꝰ Pingues
em̃ temꝑaliter oꝛdines quatũcunq; in eis
vigeat aut floꝛeaĩ religio/q in eis me non
inueniũt ingredi nolut. ppter me oꝛdinẽ

fratrũ minoꝛũ om̃ibus alus pᷣtulerũt hoc

eſt ſi pꝑ ſe manifeſtũ ſit teſtimoniis eoꝛum

aſtruitur.quapꝛopter nibilũ meũ ditauit

oꝛdines iſtos pſonis egregis. Suꝑ om̃s
ego ſecuritas poſſidentiũ me.ſecuritas in
q; a bellis ⁊ litibꝰ a furtis ⁊ rapinis vt ſu:
pꝛa dixvi. Ego erpeditio et exoneralio
poſſidentiũ me vtxpm dominũ pᷣcurren⸗
tem greſſu. 2 ſi pari.tamẽ ſimili ſubſe⸗
quẽtur. Sicut d petro Aplo dicit Berñ.

Recte petre reliquiſti omnia. Non enim
pᷣm currentẽ ſequi poteras onerata.one

ra diuiciarum reliqui viuẽtis vtpote indi

gna himmeris hominũ. ſicut dicit didimꝰ
phvloʒophus ad alexandrũ O nera inqt
ſunt iſta iumentoꝝ nõ hominũ.nolo ho⸗
mines ſaginarios eſſe. Ue cupidis et

auaris qui hanc contumeliã ⁊ vilificatio⸗

nẽ ſeruinõ agnoſcãt.Quot enim loculi vł

ſacculi pecunie adherent ⁊ alligati ſũt cu⸗
piditate vel auaricia coꝛdi cuiuſcunq;.tot
cophini luti egyptij humeris eius ſpiritu
a libus impoſiti ſunt.lutuʒ em̃ egyptiũ ter

moꝛibus

2.

renarũ diuiciarũ ſubſtãcia ẽ. Sicut erpꝛel
ſe legitur ſuꝑ.ij.Exodi. ⁊ in.ij. Abacuc.vt

quid cõgregas cõtra te denſum lutu.ego

exterminiũ ydoloꝛũ auaricie qͥ nec habẽt
oculos neq; aures. Auaricia em̃ ẽ ſimula

chonꝝ ſeruitus. ſicut legit᷑ ad Epheß.v. In

exterminoſin quo ineſtimabilẽ dei ↄtume
la vindico. Ego em̃ exequoꝛ ula dei comi

meu in tpe ſuo ⁊c̃. Ego mũdicia domoꝛũ
emũdans eas a ſtercoꝛibꝰtꝑaliũ.ego ſtre
pitus coꝗnarioꝝ qui ſunt velut ſonitꝰ cᷣ
panarũ in templo nabuʒardan. et in coꝗ

na interdico ⁊ penitꝰ inceſlare facio.Ego
ſacrificia que in hmõi templo illi offerut
indiſſolubili anathemate elimino etſede
ſtro. Ego ſacerdotes nabuzearda et egcos

aſtrage animaliũ innocentium et cruciati
bus innumeris mira poteſtate ſuſpendo.

aduẽtu meo quocũqʒ introeo ydola iſta

nationẽ.O ſee.ij. Idcirco ſuma frumentũ

„*
4

Uacat eoꝝ officiũvbicunq; ego ſum. ege

carnificina illam coquinaris totaʒ qua in
mundo nihil inferno ſimilius tollo ð me
dio in om̃ibus finibꝰ meis.Apud meẽ re
fectoꝛiſomundiſſimũ in odoꝛibꝰ epularũ
et ſalſamẽtoꝝ aſpſionibus nec olens nec

abhominabiłmappe candidiſſime.vaſa

eſcarum munda. manuum ⁊ oꝛis ablulio

apud me facilis ⁊ coquina quieta. nec ca

liginoſa vapos bus.nec terribilis varioꝝ
igniu incendijs.aut animalium exquiſitis
cruciaminibus ſonitruoſa animaliuʒ; de⸗

ptio refectio eſt nõ ĩmerſio neq; ingurgi⸗

lapidati
ruitio ea

apidan obnen immenſa mea non eſt

quemadmodũu em̃ iudei lapi

dantes pihomartyrẽ ſtephanu. eleuatis

manibus lapides afferebant quibus euʒ

obꝛuerent Sic naltitudo myniſtroꝝ ĩ mẽ
ſis magnatũ.vaſa eſcarũ eleuat manibꝰ

truncationibus et ſalſamentorũ paralio
nibus ⁊ attritionibꝰ apud me cibon ſum

obꝛietatis ⁊ abſtinẽcie nec ob

afferentes ⁊æ alia poſt alia inferentes lapbi

dare videntur ſobꝛietatẽ et abſtinenciam
7 fanta varetate ſeu multitudine ferculo

rũ obꝛtzere. Ego ſum moꝛs duarũ ſan

guiſugarũ. videlicet gule et luxurie q ſem
per dicunt affer affer. ſicut legitur puerbi.

xxx. In om̃ibus finibꝰ meis nõ inuenies

alteram illarũ.⁊ hoc ẽ qᷓ; fruſtra clamaret
affer affer. nihil p eis ibi fieret fame moꝛe
rentur ibi. ymmo cũ ipᷣemet fames inſacia
biles ſint ſublato eis ⁊ denegato cbo per

ſemelipas exungueretur. Non em babet

tdeſanpe
wenn Unag
acobills⸗
lisieſh i
ori choſi
guihes nui
Uonnsh
eckdaentn
ſapbeecrers
Mgeſtnns⸗
woenn keoe
Crsarast
uneneinn
nlon nh⸗
inntucl
ofetiar
lneſep i
Gtfoniniuun
Eocsnest
ſepglainiuna
Neragoscut
Wndidonn
Wrdesſde
hnäne
hranäſe
(rinimos
Cndkrocc
ltgtine
Anospo⸗
Nebgte
Cendoie
cangie
gnaniiſt
Muiltur
Musadti⸗
rtonf
itlei⸗
inſudtui
tignmninn
kfehttn
tnihktcinn
nhäiſtoen

buntgtmni

S

8

ſadſtia
ulgkig
inehinhn

1ſtercondi
gaiſanſe
glonadezann

mnüinnoccnun.

meſimnine
nm.MGu
s tanng
õ
dsaINN
usdenN⸗
telanmnen
nd/ te
pmnctik

Ceurbtin

N

eWV: 8 4
. glö .
rmoiß in,

2;ðẽẽ
RK

clxx

vnde ſuu pauptas paſcat amoꝛẽ. Ut dixit

poeta. Utraq; iſta peſtis ignis eſt voꝛax ⁊

inſaciabililis.⁊ inſtar ignis ſulphurei feni
dus.Et ego ſum exunciiovtriuſq;.et hoc E—
quonia ego ſubtractõ et defectus lignoꝝ
quibus vtriuſq; earũ nutritur incẽdium.
Ego moꝛs ꝓdigalitatis que nec eam ma
nu extederevłmouere pmitto. Ego moꝛs

ſupbie que vermis diuitũ ꝓpꝛie eſt vt ait
Auguſtinus. Paupꝑ em̃ vbiq; iacet.vt ait
poeta.Ego a laboꝛibꝰnegocianiiũ a frau

dibus quas agut paciunt a piculis que

in mari⁊ in terris paciunt᷑ quieta et ſecu⸗
ra ſum. mihi de tpalibꝰ nec rex nec impe
ratoꝛ.nec alius quicq; auferrevel ſubripe
poteſt vł fulgur minat᷑ domibꝰ?meis aut
turribus neq; ſuppellectili mee nec mare
net venti minant nauibꝰmeis.neqʒ pira

te diuicis meis neq; grãdo neqʒ aurugo

neqʒ alia iniuria aeris mibi timeda eſt ꝓ

pier agros aut vites. Terremotus nõ po
tuit mibi dommu ſubuertere.q tot ⁊ tan
tas vꝛbes ſubuertit nõ incũbit mibilaboꝛ
edificandi neq; cõducendi oꝑasios neq;
cõputandi ſumpius operum. De hoc
meminimus nos reſpondiſie cuidaʒ ami
co noſtro cuius domus ſpacioſa atq; ma

Aibie incendio perierat. Qui cumvocaſ
et

nos nõ ad conſolatioyeʒ ſuam vt ipſe
dicebat ſed vt audiret quid ſuꝑ hmõi in⸗
cendio diceremus. Reſpondimus ei⸗
dem ꝙ ſi domum illam nõ habuiſſet.nec
eam amiſiſſet nec de eius amiſſiõe modo
nec in labeꝛe nec in ſollicitudie necĩ ſum⸗
ptibus reedificandi eam. opꝑꝛteret eum
eſſe ne ei poſt imminentẽ ree ficationeʒ
illius ſimile periculũ immina Ctur. Ego
ſum mundicia viarũ.id eſt vicarũ huma⸗
narũ et mundatrix earũ.Mundicia quidẽ
a ſtercoꝛibus tempoꝛaũ ⁊ mundans eai
dem ab inquinamẽtis luxurie et gule. In
terroga pᷣſbꝛos prochiarũ que ſunt in fini

bus meis ⁊ iuriſditione mea.⁊ audies ilł

atteſtantibus multitudineʒ in vnaquaq;

earum abſtinentiũ.ſobꝛie viuentijũ virgi⸗

nũ et continentium hmõi prochlas velut
paradyſos eſſe ⁊ oꝛtos deliciarũ cõpara⸗
tione aliarũ parochiarũ eſſe.alias vᷣo ad
ↄparationẽ iſtarum deſerta eſſe ⁊ ↄculca

ta dyabolica atʒ poꝛcoꝝ volutabꝛa eſſe et

nec pubertatis annos in eis expectare dy
abolu.ymmo execrabilius inquinamẽtis

eos puenire.⁊ ante iuuenculos et iuuẽcu

las luynrie aminationibus polluer⸗ ᷣ⸗

huiuſmodi hoſtes ſep

niam poſſint etatis bñficio talia ſuſtinere

Ego vallum ſiue foſſatũ foꝛtiſſimũ ac
ꝓfundiſſimũ circũdans ac muniẽs meos
⁊ arcens hoſtes ne acceſſum habeant ad
ipᷣos.Uallum em̃ litterale nihil aliud ẽ q;
terre defectus ſiue vacuitas. Sic⁊ vallum
ſpirituale defectus eſt terrene ſubſtancie.
Quos hoſtes ſcilicet ego arceam ne acce
dant ad meos vel caſtra eoꝝ. Apparet ex
iam diutis ꝙ gulam ⁊ luxuriam ꝓdigali⸗
tatem ⁊ ſupbiam ſpiritualiter nomiat.de
niq; tanta ẽ ꝓſunditas vt ſi quis in me ce
ciderit hoſtium hmõi.ipᷣo caſu moꝛiatur.

et maxime ſuperbia fracto collo ſue cerui

coſitatis expirat. Ex quo apparet ↄtra

„ 2 . „* „

riam meam videlicet terrenam ſubſtanci

am aggerem eſſe quo impletur vacuitas
mea alz ꝓfunditas p quam ẽ acceſſus bo
ſtibus antedictis ad dementiſtſimos cupt

dos et auaros.qui vallum meũ et capiio

nem ⁊ obſidionem artiſſima reputant. et
ꝓpter hoc de me effugere quocũqʒ diſeri⸗
mine atʒ diſpendio enituntur. Haudent

-

miſeri cum vident aggerem hmõi cõpoꝛ⸗

tari⁊ vallum hmõi impleri.⁊ acceſſuʒ ho

ſtibus ad eos capiendos facilem ac libe⸗

rum aditum dvari. Sicut ſcriptũ ẽ in pᷣmo
Abacuc de dyabolo. Buꝑ omnẽ muniti⸗

onem ridebit cum poꝛtabit aggerem ⁊ ca
piet eum. Qui igitur gaudet ꝙ ei pᷣbenda
vel beneficiũ aliud eccleſiaſticũ cõferatur

gauget in; ꝓpter ipam terrenam ſubſtã
ciam. vnde non gaudet niſi de impletioe
valli quo defendebatur ab hoſtibꝰſupꝛa

dictis et de libero acceſſu eoꝝn ad ißum ca
piendũ. ꝓpter quod plerũq; accidit vt qs

vallũ pauptatis pᷣus deſendebat et cuſto
diebat mundos ⁊ immaculatos velut cõ

poſito aggere diuiciarũæ incõpletovallo
icti facillime ca⸗
piaãt miſerabiliter? captiuent.Accidit eiia
quod ẽ maioꝛis et miſera bilioꝛis inſanie

vt qui iuxta vallum hmõi a facie diuicia⸗

rũ et hoſtiũ inuiſibilium confugerunt.vt
ibi ſe defenderent.et contra ipſos pugna
rent et hoc velut ex arce⁊ munitrione lutiſ

ſima ipimet val lum hmoi hoſtibus iple⸗

ant: diuicias vndecunqʒ ſibi ↄquirentes
et comptantes.Et ſi in huiuſmodivallum
terra id ẽ terrena ſubſtancia intecta fuerit
videlicet collatione ſeu donatiõe cuiuſcũ
qʒ eam recipiunt cuʒ applauſu ei mu ltipli

cibus actionibꝰgraciarũ. hi ſunt clauſtra
les ⁊ omniũ oꝛdinũ piofeſſo:eo⸗ dunin

Se

valles paupertatis ſe recepiſſe videntur?
eſſent ibi in tuto et quaſi in arce. Abdiea⸗

uerunt enim expꝛeſſo voto omnẽ terrenã
ſnbſtanceia. et ꝓpter hoc pauptatis vallo

ſe vndiq; munierũt.Quantũ autẽ iam im
pleuerintvalluũ iſt ud euidentiſſimũ ẽ nec
ip̃m ſolũmodo adequauerũt ymmo cir⸗

cumadiacẽti ſolo ſupexaltauerũt et hocẽ
quia terrena ſubſtaneia apud eos copio

Roꝛ eſt longe q; apudvicinos eo:ũ ſecula
res. Hinc eſt ꝙ ꝓ vallo iſto non aceruos

habent diuiciaꝝ circa ſe ſed montes excel

ſos.De quibus ab hoſtibus inuiſibilibꝰ

miſereabiliter impugnantur inceſſanter

cet obꝛuũtur. quid plura vallũ iſtud nun

quã reꝑant Quia terrena ſubſtanciã nun
q; inde reuciũt ymmo ipᷣm eſt ꝙ maxime
oderunt.et de eo ſepiſtime querulantur.
SDi quis illud reparare voluerit vel ꝓfun
dare hoſtem illu reputant ⁊ quo poſſunt
gla dio illo ſpirituali ſcilicet vel materiali
etia ꝓſequũtur. Raptoꝛes hmõi valli vel
foſſati fures ſuntvel raptoꝛes. Hüs enim
terrene ſubſtancie defectũ facuitatem au
gent ei renouãt aut ꝓfundant. ↄtra iſtos
adeuntur reges ⁊ pᷣncipes inuocantur per
eos poteſtatis ſecularis
nõ ſufficit eccleſiaſticus ðͤ querelis hmõi
et litibus ꝑſonant palacia regũ ⁊ pᷣncipũ.
Similiter ⁊ cõſiſtoꝛia iudicũ eccliaſticoꝝ.
⁊ ſi dictũ fuerit eis qᷓre cõquerimini ð ho
minibꝰ huiuſmodi qui tam offitioſe nobſᷣ
ſeruiũt repando ſcilicet foſſatũ veſtruʒ de
tam neceſſario ſeruitio lapidatis eos vel

moleſte ſuſtinent vel irridẽt hmõi ſermo

nibus vtpote incõſuetos⁊ eis hactenꝰin
auditos. Nõ em̃ capiũt alia.⁊ cũ pauꝑta
tis ꝓfeſſoꝛes ſint illam maxime fugiunt ⁊
oderunt et cũ regatoꝛes foſſati ſui atq; ꝓ
fundatoꝛes tan e ꝑſequãtur qd niſi ca⸗
pi volunt.qua in captione dyabolica pꝑpe
tuo denineri. Uideatipᷣi ne a ꝓmiſſa pau⸗
ꝑtate pᷣmo voto religionis apoſtatẽt. Sʒ
de hoc latius dicemꝰ in ꝓximo. Ego

ſum ferculũ ⁊ cibꝰ adeo delicatus. qp me

eſurit in ipſis deliciis padyſi xpᷣs domin⸗

.

neniebatur.⁊ ꝓpter hoc ad terras deſcen
dit deus.
⁊ lucris ſpiritualibus aptiſſimum in quo
pꝛudenter negociantes vnifica. lucra ma⸗
gnifica inde domino repoꝛtant. et iſta lu⸗
ra numerauimus et nominauimꝰ in tra

one.

adius cum eis

rex celon ſicut dicit Bernardus. Iſte enizʒ
cibus ſuauiſſimꝰ in delicũs ꝑadyſi nõ in⸗

Ego talentum pᷣcioſiſſimuʒ

moꝛibus

ctatũ de ſacramentis in capitulo de ↄfeſmſi

.

uit et affoꝛauit rex celoꝝ xpᷣs dominus di⸗

Luce ⁊ alus pluribus locis. Ego ſum bo

Ego pᷣcium ⁊ ſoꝛum quo appᷣcia

uicias celeſtes. ꝙ me enim illas dat etcõ
mutat. et euiꝰ ego ſum eius et ille ſicut ap
pareret euidenter ex quito Wathei et. vij.

nũ de cuius poſſeſſione ſe iactat rex cloꝛ
pᷣs dominus dicens in pſalmo. Ego aut

mẽdicꝰ ſuʒ. ⁊ pauꝑ⁊ alibi. Inops 7 pauꝑ

ſuʒego.Si alð eſtunoninʒ bonitatis mee
non eſſet et nulla alia eæſſet mihi laus iſta

ſufficere debet mihi ⁊ meis quod me eleæę⸗

git rex et dominus ſeculoꝛum. et pretulit

omnibus diuicijs. Et eas omnino indi⸗

gnas ſe reputauit. me auteʒ ſolam dignã

ſe reputauit regnũ reſpuit et ſugit. ſicut le
gitur Johanis. vj. We aut iſeparabiliter

amplexatus ẽ in moꝛte potiſſimũ in qua

tres partes mee ei fideliſſime adheſerurt

videlicet nuditas qua nudus in cruce pe⸗
bendit.Sitis.quia in eadem ſinuit defe⸗
ctus auxilioꝝ ⁊ conſolationũ ſine me nec
in moꝛteoſſevoluit. Ego largiſſima at
q; ampliſſima que omnes ad me venien
tes ſine coanguſtatio ne mea recipio. ſine
defectu et diminutione omnibus ſuffitio
quato plures me habere voluerint.ianto
habundantiusene habebunt
tur et deficit cõtraria mea opulencia tem⸗

Winui

poꝛalis.ego vero de largitate coõmunica

lionis mee creſcens multiplicoꝛ ⁊ habun
do.quãato enim plures recepero tato ma⸗

gis habundo q̃nto enim plures ſunt pau
peres.tantg maioꝛ ẽ pauꝑias. Nemo er⸗
go timeat fgaſtan apud me pꝛopter mł
titudinem familie mee qnto em maioꝛ eſt
familia mea.tanto amplioꝛ eſt ⁊ capatiot
habitatio mea.tanto enim magis habũ⸗
dant omia bona ea que ſenario nume⸗
ro qui ẽ ꝑfectoꝝ non incongrue numerat
In vniuerſo eniʒ ſex ſunt.videlicet fames

et ſitis ⁊ nuditas a veſtimeniis defect?' te
cti ſiue habitaculi quod ẽ expoſitio ad in⸗

iurias agris. Alia duo ſunt defectus auri
lioꝛum ẽt defectus conſolationũ.de hijs
omnibus habundanter myniſtraui chꝛi⸗
ſto domino. ſſicut expꝛeſſe legitur in Pſal.
qui de pamſone eius latius loquit.Et ma
nifeſtũ ẽ ꝙ oĩa iſta bona qnto plunbꝰ cõ
municantur tanto amplius habundant.
nemo ergo deſperet ne toꝛte deficiat bo⸗

na mea ⁊ minuantur. Nemo ꝓpter hoc
ad me ven e foꝛmidet aut verealur oibe

lieuide
diten
nauurecot
Orisſe
Adcendi
dicl Goe
Moupus
inholim⸗
ſener
Nttonbus
Cnck ⸗
faneun
Mänin
Nieginſitq
Ausfuardn
ltuln Oue
ſponnane
ondunn.
lannven
ſegglpeeioe
birendvi
lndunäinsi
dosſon
Aumnpo
Mrennon
Nlſplft
Oltdzsn
tponirb
Aludene
Nulieniin
Poſegeghgn
Puonegannen
eitonui⸗
hlſthmnin
Ggſlefhun
tere
rge
cfanatcun
Dg
nn
Aeins

, —
⸗

nm = E

Npſitnnnan

icif
leyae

s

meilsin
das as hr
oneſeln
Mabedene
unoaczes
ale kantin
Ditneisd
Sleegloun
Kteasoe
neaucjſon
Deaütiſehnr
tütarlihneu
A a Mis
(iuuaie
rornifent

Uuranneztineſne

marwemide!
—

redsd
W „ 4
S , i
.
ur tn
gazan 0,

SS
,cu.
bwunn 4
9

n ,

necti inc

„ A 44
ui

6
D

Iuffitio ad ſatietatẽ ⁊ affluenciã om̃ino dã

Dicam ꝙ magis mirabile videat.nõ
ſolum ex teſtimonio phyloſophi ego.ſed
etiã euidencia ꝓbationũ irrefragibilium
Dicit Seneca. O ſumme diuicie ſüt lege
nature conpoſita pauꝑtas.dicit etia alibi
Si vis ſychotea diuite facere nõ diuicijs
addendũ ſed cupiditatibus ſubtrahẽdũ
dicit. Socrates. Qꝛ? non qui parũhabet
ſed qui plus cupit pauper ẽe. Iſta teſtimo⸗
nia foꝛſitan ꝓteruitas ꝓteruientiũ puerſi
tas peruerſoꝝ vellet inuertere.⁊ ꝓpt᷑ hoe
ꝓbationibus magis inſiſtendũ et innitẽ⸗
dum eſt. Uulgo dicit᷑ ꝙ aurũ ẽ quod au⸗
rũ valet.et qui numeratos habet nümos

habet etiam ſi non ſit niſi ſumus. Di⸗

uicie igitur ſũt que diuicias valet ſed pau

pertas valet diuicias celeſtes que vere di

utie ſunt. Ulalet inq; qꝛ ꝓ illa aſapientiſ
ſimo mercatoꝛe xpᷣo domino ſcient et pꝛu
denter dantur. Amplius. Qñtũ valet

res tantũ vendi poteſt in ſoꝛo publico et

regali pꝛecio. Hoc aulẽ pꝛecium impoſuit
mihi rex celoꝛũ et in foꝛo publico.ymmo

in nundinis in quibus omẽs boni nego⸗

ciatoꝛes ſunt negociantur tm̃ ego vẽdoꝛ
et tantũ pꝛo me datur. Amp Quomo

poterit non reputari diues qui de ſuo ꝓ

pꝛio poteſt emere omnes merces omnes

diuicias que in pꝛefatis gũdinis venales
exponũtur hoc aut poteſt quilibet ineoꝝ
et hec de me ſola Ego em̃ſumſufficiẽs

pꝛeciũ eoꝛũ ymmo regale pꝛecium eis ab

ipᷣo rege celoꝛũ ipoſuiũ et ꝑ omnes reges

pꝛecones euuangelicos inceſſanter et pu⸗

blice acclamatũ ꝓpter hoc cantat omnis
ecclſia ſanctoꝛũ.Martin⸗ bicſ
Amp̃.quẽadmodũ in nundinis lilte
ralibus vnuquiſq; negociatoꝛũ qui mer⸗
ces affert ad onmtanc
lucrũ.Sic et in nundinis ſpũalibꝰ nemo
negociatoꝛ eſt qui mercẽ ali qua ibi ven⸗
dendam vel cõmutanda non exhibeat.
Querimus ergo an pauperes hmõi
poſſint mercari regnũ celoꝛum quod ibi
dẽ quaſi venale exponitur a deò et an de
us tradiderit eis aliquod tatentũ in quo
negocientur ſicut alijs.O ſi non tradide
ritvnð emere poſſint diuicias celeſtes q̊s

eis⁊ alis omnibꝰvenales expoſuit Ubi

largitas miſericoꝛdie eius que pauperes

ita deſeruit ⁊ deſpexit.Si aũt aliquod ta

lentũ dedit eis ad negociandũ ſicut eua⸗

clſie partinꝰ hic muꝑ et mo⸗
dicus id eſt humilis.celũ diułs ingredif

ꝓoter facienduũn

24

gelicaveritas teſtatur.mathei.xii.⁊ xxv ?
luce.xix.Quod eſt illud niſi paupertas
Oꝛſi dixerit quis ꝙ non ꝓpaupertate ob
tinentur diuicie celeſtes ſed ꝓ terrenis di

uicijs cõtemptis atʒ relictis. non videtur

hoc habere locũ in pauperibus qui nun
qᷓ; tales diuicias habuerũt.no em ꝓpꝛie
videtur aliquis ꝙ; nunq; habnit reliquiſ
ſe. Amp̃ manifeſtũ eſt per ſe ꝙ negoci
ari poſſibile eſt in ialento paupertatis et
antedicta lucra inde acquiſita ergo mani
feſtũ eſt ißam paupertatẽ in ſe talentum
eſſe. Qui em̃ ex pauptate ſua pacatus eſt
ſecurus tranquillus a ſolicitudinibꝰ leuii
atq; exoneratus mundus.humilis.expe⸗
ditus Nunquid non iſti pauꝑtas admu
tiplex lucrũ deſeruit. Amp.

Quid ali

ud eſt in quocunq; negociari domino q;

quocũq; ſibi ab eo dato vłl cõmiſſo bene
vti quia igitur poſſibile eſt et plerũq; con
tingit paupertate bene vti. Wanifeſtũ eſt
ꝙ cõtingit et in pauptate negociari. Om
ne autem in quo contingit negociari ta⸗
lentũ eſt paupertas igitur ẽ talentũ pau
perũ. Quidquid aũt talentũ eſt de nume
ro diuiciarũ ſpũaliũ eſt.Et hoc eſt ꝙ de⸗
clarare intendebamus ꝙ ipa paupꝑtas pe
cunia ſpiritualis eſt. Unde nõ vacua bur

ſa venit ad dei foꝛũ quipaupertatem illue
attullerit ꝓpter qð dicitur.Ecci.xj.Eſt vir
deficiens virtute et habundans paupta
re. Qualiter ergo habundatẽ faceret pau
pertas niſi ipa eſſet diuicie. ꝓpter hoc di⸗

citur. puerbᷣ.xiii. Eſt quaſi pauꝑ cũ in mui

tis diuicijs ſit. Ego aũt quaſi pauꝑtas ſũ

interius inſpecta et non vera ymmo verii
ſime diuicie O: ſi dixerit quis ꝙ cum pau
pertas iſta nihil ſit ſed ſola pᷣuatio nec in
dei donis. nec in dei talentis cõputanda
Contra dicit poeta.Omnia nondũ intel

lecta domini pauꝑtas uguſtiq; lares Et

eccĩ x. Paupertas et honeſtas a deo ſũt
Amp̃ Ego ſola diuitem ſufficere facio

in mũdo iſto. De me em̃ ſola poteſt habe
re vnuſquiſqʒ quatũcunqʒ vult et hoc ab
ſqʒ omni laboꝛe abſqʒ omni ſollicitudie
non opoꝛtet ꝓ me quem fodere vłara

„

revel negociari vel etiam mendicare
Omnibus vltro me offero.ymmo imp:o

bã me ingero non ſolũ adindigenciã ſed

ad affluencia. Non poteſt hoc dicere con
traria mea: que ſicut dicit Boecius. cũ la

boꝛe acquirũtur.et cũtimoꝛe poſſidentur

cũ doloꝛe amittuntur.Et ſicut alibi decla

ce id⸗

—
„*

Be
talũ eſt.ipᷣa eſt que vere pauperes ymmo
pauprimos ſola facit: ꝓpter qð quintus
dicit. Diuicie cogunt eſurire. Ego ꝓfu
ſiſſime largitatis ſum in omnes qui bona
mea voluerint.nullum defectum nullam
indigenciam bonoꝛum meoꝛũ quemq; il
loꝛũ paciar ſuſtinere. Iſta vero latroniſſa

contraria mea. cum pꝛomittat affluenci-
am. indigenciam magis auget Sicut ipſe

Salomon teſtatur.vbi multi ſunt opes.⁊
multi qui comedũt eas. Ampliꝰ. Ego
beatitudo ex teſtimonio veritatis mathei
v. et Luce. vj. Beali pauperes ſpũ ⁊c̃. Qð
tamen euidenter oſtendo. Si enim milſe⸗
ros faciant diuicie ymmo miſerioꝛes ſicut
declarauimus ſuꝑ eccleſiaſtẽ. Ubi nume⸗
rauimus et nominauimꝰ.xxij.mala diui⸗
ciarum quibus afficiũt et toꝛquẽt auaros
⁊ cupidos miſerie multe.vel miſeria vna
ex multis ſunt quarum ego habundo.

Amplius.Si conſideraueris om̃ia bo

na mea et aggregaueris ea ſicut tibi ſupe
rius eas ſub compendio numerauimꝰ in
uenies omnia illa partes eſſe magne bea
titu dinis et ſimul aggregatas conſtituere
illam. Ego nutrix omnium officioſiſſi⸗

ma.omnes enim de vtero matris exeun⸗

tes excipio.⁊ in me omnes pꝛoiecti ſunt ex
vtero. Nuditas filia mea vel pars. omẽs
excipit vel veſtit extunc. Similiter et de vi
ta iſta exeũtes ſicut dicit iob nudus egreſ
ſus ſum de vtero matris mee.nudꝰ reuer
tar illuc. Ego igitur ſum pꝛima? nouiſ
ſima pᷣma eis aſſiſtens. videlicet in ᷣmo
egreſſu devtero matris.⁊ nouiſſima vide
licet in egreſſu de mundo.ego nec in moꝛ
te eos deſero.per me intrant in vitam iſtã
et per me exeunt ſemper eos comitoꝛ ⁊ be
neficiis meis ꝓſequoꝛ. Iſta latroniſſa
aduerſaria mea nunq; ad aliquẽ moꝛtali

um niſi coacta vel Ncuſſa venit nunq; niſi

laboꝛibus ⁊ doloꝛibus penitencie compa

rala. Unde igitur odioſa facta ſi um eis. il
la vero dilecta niſi foꝛte.quia gratis et im

pꝛobe beneficia mea eis ingero. Am⸗
plius.qᷓ; obcauſam iſtam iniuriã.irrogãt
mihi moꝛtales vt de poſſeſſione quam in
eiſ mihi dedit natura mea ſiue culpa mea
et ſiue cauſe cognitione tam cito taq; vio⸗
lenter eiciant. Siquidem ip̃a natura me
mittit in coꝛpoꝛalem poſſeſſionem ipſoꝛũ

⁊vos de manu eius excipiet vt dixi quare
ius meũ in eis naturale ẽ.et ipᷣa in poſſeſ⸗

ſio ne eſt. vtinam igitur iſti latroniſſe ⁊ de

moꝛibus

ceptrici: ymmo pꝛoditrici tam pertinad
ter laboꝛantem haberet iniuriam meam.
ymmo iniuriam nature. Cur ſe ab ea illu
di in tantam ſibi perniciem paciunitur.

QOõ ſi dixerit quis quia ego moleſta ſũ „

illa vero ſuauis. Reſpõdeo vnicuiq; illo⸗
rũ. Noli moleſtus eſſe mihi ⁊ ego nõ ero
moleſta tibi. pacem habe mecum. et ego
ero pacifica tibi. Sed gladio etigne me
perſequeris. omni genere impugnatiõis
contra me pꝛeliaris Tu enim ſcis quanta
multitudine ferculoꝛum famem lapides
et obꝛuas.diluuio poculoꝛum ſitim ertin⸗
guis et inmergis. S rigus igne perſeque⸗
ris ⁊ exuris.contra nuditatem vero tot ge
nera armoꝛum.quot et veſtimento:ũ ad⸗
inueniſti. ſed et oꝛnamentoꝛum varietatẽ
ſumptuoſiſſimam.
gitaretur excogitaſti.nec veſtigium alidð

mei in tectis vel domibus apparere pꝑmit

tis. Si enim ſciſſura vel nmula vel puiri⸗
ditas ligni alicuius ibi apparuerit.ſtatim
exacuerent ſecures dolabuntur.aduocan
tur cementarij et carpentarij armant fer⸗
reis malleis et alijs ferramentis in extmi
nium iſtiꝰ.Deſiſte igitur a tam crudeli im
pugnatione ſeu ꝓſecutione mea.habe pa

cem mecum ⁊ vt diri ero pacifua tibi. Su
ſtine me in pace.et in nullo moleſta ero li

bi. ne oderis mein coꝛde tuo.et inuenies

me tibi pacatiſſimã. Iniquum eniʒ valde

eſt.vt me oderis ⁊ tam atrociter ꝑſeqris.
Et me velis ſeruare tibi pacem quam⸗
q̃ʒ quitqᷓʒ tibi moleſtum ingero beneficiũ
multiplex ſit ⁊ obſequiũ ofritioſiſſimũ ſed

illud tibi deꝛquet tua ꝑpuerſitas in to:
Oꝛ ſi amplius pꝛoficere erga A
me potueris vt etiam me diligas dicaʒ ti 6
bi in ſequentibus continue quot et quan

mentum.

ta per me⁊ merita et pꝛemia conſequaris
Ne autem erres ca eos qui pauꝑtateʒ
quam quidam ꝓfitentur voce et habitu.
cum iuxta litteram ditiſſimi ſint.⁊ alia eti
am que circa hec dubitabilia ſint neceſſa
rium ẽ aliqua diſputare ſuperhis. Non
enim pauperes ſunt heredes alicuius re⸗
gis pᷣdinitſ et incliti ſi ꝓ mraſuoſlld poſ
ſideant licet etiam ꝓhibiti ſint aliquid in⸗
de vendere vel abſtrabere ꝓ ſue benepla
cito voluntatis. Pꝛohibitio enim diſſipa
tionis atq; frenatio non ẽ diuiciarum im
minutio vel leſio etiam poſſeſſionis.alio
quin periculum eẽt omnium pauperum.
qui nihil de bonis que poſſident vl diſſi⸗

Ne etiam de ea go Z

Mefein
esult
aiuramen
fmmeistbe
ſoererme
gliceom
lolumdiu
us pindl
pnocoyen
agianir
pln inr
Aiuutitoe
ſtorſmag⸗
Nlispoſlee
NoOim

Gchinenusott
.

=

gunne.
hofeſrs⸗
Wikarien
Wfacgtü
Mawnse
ſcadeſede
Cunandf
Nongenen
lenolene
hckoms⸗
bens
goc ininmn
horeuenen
Ulhbencon⸗
Madebaen
Cogelte
ußrantben
Mgaiunge
ſeltzelaiese
fheengn
ingede
Kenlee
Ahnes
glſtni
Mulcene
Pſenneii
ſeſphuar
ufegp
nligtot⸗
Umniteſn
ſehnmign

EnmneSnten

Sekeniin
unbadenng
nigern
ns uand
Homementrze
lombosen
ura ainnr
SSOclvornun acr
taarpenaniaimen
füsſonmonisnne
imaunante
enndenenh
Noaoecnan

AAntulonen

anncenedn

ni. icnch
1nimiriinn,

itsſpfni,

“

4 1
N.
NGENE
nin

iiin
orone,
Panſillin
itennm ſun
nsefhi

mluiil
Penn

pare vel male expendere poteſt. Sed ipſi

reges qui inter homines ditiſſimi habẽt
et iuramento. et interdũ vi aperta et reſi:
ſtencia theſauros et alia bona regni⁊ diſ
ſipare ⁊ male expendere pꝛohibentur nuũ
gqd ideo minus diuites ſunt aut mino:ꝛes
eoꝛum diuicie. Sic fratres vnius conuen
tus ꝓ indiuiſo poſſidẽt bona omnia hoc
modo. vt nihil inde vendere vel alienare
vel etiam inde accipere pꝛo volũtate ſua

poſſint. Hoc em̃ eſiet male expẽdere et diſ

ſipare.Jpᷣi eniã ↄfitent ꝙ conuẽtꝰpoſſidet
ↄuẽtus aũt nõ ẽ niſi fres qre frẽs ipſi poſ⸗
ſident ſunt ergo diuites fratres qui tatas

Diuicias poſſidẽt quomõ ergo pauperes

Almßp̃. Si vnuſquiſq; illoꝛũ paupꝑ eſt
et conuentus diues hoc ẽ dicere ꝙ ſingu⸗
le partes ſint albe et totũ coꝛpus uigrũ.
Enp̃ maniteſtũ eſt ꝙ econtrario eſſe nõ

poteſtvidelicet vt ſinguli ſũt diuites ⁊ cõ

uentus pauper. Amß eiuſdẽ oꝛdinis
et pꝛofeſſionis penitus eſt conuetus ⁊ ſin
guli fratrũ.ergo ad quicquid tenẽtur fra⸗

—66 2

tres ſinguli ex oꝛdinevel pꝛofeſſione tene
lur et totus conuentus maxime in hijs q

ſunt de ſubſtancia religionis vᷣel oꝛdinis
Cum ergo ſinguli fratru teneant᷑ ad pau⸗
pertatem ex voto expᷣſſo de ea⁊ totus con
uentus tenetur ad illam, ergo vel apoſta⸗

ta eſt totus cõuentus vel pauꝑ ẽ vel nibii

habens. Apoſtata inqctũ ad pᷣmũ votũ
quod iu ingreſſu religioĩs ſinguli emittũt
Hoc autem ẽ votum de paupertate de ni
hil habendo vel poſſidendo. Ampli⸗
Waioꝛ debet eſſe ꝑfectio in coꝛꝑe q; in mẽ

bꝛo quocùnq; coꝛpis illius.quare in cõuẽ?

tu q;ᷓ in quolibet ex fratribuc waioꝛ igit
debet eẽ pauptas tocius cõihntaq; pau⸗

pertas alicuius ex fratribus.alioquin ac⸗
cidet qꝙ partes pfecte ſunt ⁊ lotum impꝑfe

ctum. Pꝛeterea non minus ꝓmittunt om

nes ⁊ ſingulivoto exeſſo pauꝑtatem q;

caſtitatem vel obedienciam et vouerẽt in

ingreſſu religionis. Sicut ergo non licet

vel toti conuentui: vel alicui ex fratribus
apoſtatare ſiue recedere ſeu quolibet mo
do relinquere caſtitatem vel obædienciã.
ita neq; pauptatem quod ẽ dicere. Sicut
non licet toti conuentui vel tõtrahere ma

trimoniũ vel foꝛnicari vel rebellare cõtra

pᷣcepta maioꝝ aut eẽ inobedientẽ maioꝛi
bus ſuis.ta non licet vel cõuentui vł ali
cui eoꝛum vel aliquid habere vel poſſide
re. Q ſi dixent quis. quia non diuici

as abdicant neq; paupꝑtatẽ ꝓmittunt ſeu

vouent qui religioſi efſiciuniur ſed ꝓpꝛie
ratem tm abdicant. ⁊ nibil ꝓpꝛium habe

re de cetero vel poſſiderepmittant. Re
ſpondemus.quia hoc non eſt religioſum
effici qntum ad pᷣmũ votum neq; religio

nem qntum ad hoc ingrediuntur. ſed ſo⸗

cietatem quãdam aut coõmunitatẽ. Quẽ⸗
admodũ ſi duo bomines vel tres om̃ino
ſeculares vel ſecularit᷑ viuẽtes bona ſua

ſimul conferant ꝓcuraton alicui mitte

rent vt in re viueret et vnicuiq; neceſſaria
vel per ſe cum opus eſſet vł inſimul mini
ſtraret. Iſti nõ diuicias vtiqʒ depoſuiſſẽt
ſed onus ⁊ ſollicitudinem earuʒ. Hoc au
teʒ expᷣſſe legitur feciſſe pharao rex egypii
xxxix.Gene ⁊.xj.Qui nihil nouerat ð omi
bus que erant in domo eius pter panem

ſolum quem comedebat. vno im. videli⸗
cet regni ſolio pᷣcedens ioſeph.ſicut ipſe⸗

met ibidem dixiſſe legitur Jo ſeph ſigadeʒ

totum onus congregandi et cuſtodiendi

regales illas diuicias potabat.lotamqʒ
adminiſtrationis ſollicitudineʒ habebat
atqʒ gerebat. Hee autem due partes ſunt
nõ modice pauptatis.quare qui iſta duo

deponunt non diuicias in hoc ſed pauꝑp⸗

tates non modicas reliquiſſe vidẽt. Nõ
ergo rex egypti qui onus iſtud et ſollicitu

dinẽ depoſuit.et ioſeph virũqʒ impoſuit.

diuiciijs. ꝓpter hoc renunciauit.ymmo ꝑ
hoc tanto eas dominãtius poſſedit.qua⸗

to liberiꝰqnantoq; eaꝝ poſſeſſione faciꝰ

eſt ditioꝛ.qnto a dictis paupertatibus im

munigpꝛ. Deinde quis rex vel pꝛinceps nõ
habet diſpenſatoꝛes ⁊ miniſtros quibus
onera illa et curas imponat⁊ quis expoc
ſe vel pauperem fieri vel minus diuitem

credat.ymmo quis exhoc non plenius ſe
2 magnificencius poſſidere diuicias ſuas
exiſtimat.ſi eas ſine oꝑyre et ſollicitudine
poſſideat. Non igiturviri religioſi ex hoc
pauperes vel minus diuites ſunt ga one
ra⁊ ſollicitudines diuiciarum nõ habent

vel habere nolunt cum diuicie penes eos

remaneant. Si igitur ipᷣas diuicias nõ re
liquerunt paupꝑeres effecli non ſun
Amplius. Ipſi in ingreſſu religionis

conſfueuerunt querere panem domus illi

us in quo intelligitur victus ⁊ veſtitus tẽ
poꝛalis cõmune.conſueuerunt etiam da⸗
re panem bmòi ad ſe intrantibus et reli⸗
gionem eoꝛum ſuſcipientibus Quali᷑ au
tem dant illum ſi non habent. et abaiſe

Be

„

dant ſi non faciunt illum ſuũ accipientiũ.
Amß. aliqua abbacia dat alicui victũ

.

et veſtitum tempoꝛalem vel etiam vendit

et certum eſt ꝙ huiuſmodi homo cui vel

datur vel venditur veriſſime dicitur ſe ha

