eo colebatur qð ad dominationẽ ſuaʒ p⸗
tinere credebatur.vt dyana in ſiluis ⁊ la⸗
res atq; penates in laribus et penatibꝰ.
Eπ abuit oꝛin ex hac ſuꝑſtitiõe ludifica⸗
tio piromãaãcie hoc eſt diuinatio in igne q
vel exr ſonitu ignis. vel ex figura lignoꝛuʒ
eius fieri ſolebat ⁊ hoc marime in ignibꝰ
qui ꝓpter huius cultura fiebant.⁊ hec di
unnatio ſicut ⁊ alie ꝓ parte cauſam dedit
huic ydolatrie ſicut ſupꝛa tetigimus. In⸗
ualuerat aũt adeo in terra chanaan ⁊ in
egypto.⁊ inuidinis regionibus.vt neceſſe
fuerit eam ꝓhiberi tam crebꝛo ⁊ tã diſtri
cte in lege hebꝛeorũ ⁊ ad eam recurrebat
maxime ꝓ leſionibus que ab igne ꝓueni
bant.vel ſanandis vel pᷣcauendis.quaſi
libera virtute ſua ignis vel lederet vꝛẽdo
vel ſanaret a leſiõe ceſſando. Jaʒ aũt
decdlarauimus.quia operatio ignis inviẽ
do vel calefaciendo non ſolum ſeruilis ẽ
ſed etiã extreme ſeruitutis:⁊ inq;tũ in hoc
nihil omnino poteſtatis habet ignis.⁊ ꝓ
pter hoc longe a nobilitate ⁊ ſublimitate
Diuinitatis in vltimo elengatõis. que de
ſtructiò ſufficit hanc ſuperſtitionẽ ſubrue

B

re. De ipſo vero ſpiritu quẽ ponebant pᷣn

cipem et deũ ignis:quid habeat veritat.
Vtrũ videlicet ſit. An aliquis ſpiritus ſiue
pᷣnceps ignis qui pꝛeſit ei ⁊ regat eũ ⁊ de
alijs eementis ſimiliter ad iũ tractatũ
pertinet.cui et hec reſeruamus. Ueruʒ qꝙ½
huisſpiritusculturap dolatrie impenden
da non ſit:iam in pᷣcedentibus declaraui
1 mus. Manifeſtũ aũtẽ ꝙ ignis magis
adoꝛare deberet paleas et ſtipulam et li⸗
gna arida et folles ⁊ inſufflationes earũ
er cineres quibus tegitur ne exnguatur
q́; adoꝛari a quoq;.ab his enũſl:ex bis
generatur t ppter hoc ſubſiſtit. Am
plius. Non magis parceret ignis adoꝛa⸗
toꝛibus ſuis qᷓ; extinctoꝛibus.eque enim
vtroſqʒ exureret ſi vtriq; in eum mitteren
tur. Uidetur auteʒ eraclitus hpyloſoppꝰ
buʒius ſuꝑſtitiõis auctoꝛ exiitiſſe.qui nec

O 9

ditoꝛum. qui et pᷣncipiũ rerũ ipᷣm eſſe de⸗

lirauit.ſicut ſupꝛa oſtedimꝰ ex.xiiij. Sap.
qui ⁊ vitam nos habere exipᷣo ⁊ ꝑ ipſum
ſompniauit ꝓpter ſpirationem et reſpira
tionem. demũ quia ntubes ⁊ pluuias⁊ ro
res ipſum miniſtrare creditur. ex quibus
ruges et fructus et vegetabilia vinere et
nutrire ac creſcere videbantur. Jpiuʒ
tonitruũ etiam vocem eius eſſe credebat
et quia adeo terriſica eratipſam opinasi
ſunt eſſevocem dei minantem moꝛtalibꝰ
et iram eius nunciantem. quã ſequencia
ulgura niſi placaretur indicabant. Erroꝛ
autem iſtoꝛum manifeſtus eſt ⁊ ignoꝛan
cia ſimul. omnino enim neſcierũt ſi icut ſu
pꝛa tetigimus generationes nubium plu
uiarum et roꝛis/eſſenciam vero tonitrui:
⁊ fulguris nec cogitauerũt.Certum enim
eſt quia tonitruuʒ eſt ſonitus colliſionis
ventoꝛum et extinctionis ignis in nube.
quemadmodum qualem ſonitum efficit
extinctio ferri candentis in aqua &ago?
igitur ex colliſione eſt ſonitus ſequens ex
tinctioneʒ. Choꝛuſcatio ſplendoꝛ ẽ ignis
qui generatur ex colliſione.fulgux igitux
ignis eſt quaʒ violencia colliſionis deoꝛ⸗
ſum mittit cui ppter acumen ſubtililatis

„

et vehemencia caloꝛis coꝛpoꝛa inferiora

nulla duricia ſua reſiſtuns Adeoouteʒ; OH

ceſſit ydolatria quatuoꝛ elementoꝛum &

etiam nominibus egum virtutem mira

bilem attribuerunt eĩ ſrribenda etinuo⸗
cãda eſſe in quatuoꝛ anni partibꝰ in ma⸗
leficis operibus ſtatuerunt. Quiaꝰo

vita non minus nutritur eſca qʒ aere nec

minus ea indiget. Cur non ſimiliter ⁊
omnem eſcam colendam et adoꝛandam
eſſe non ſimiliter poſuerunt. Magis au⸗
tem colendus et adoꝛandus eſſet pulmo
in nobis.cuiꝰ virtute aere ſic vtimur.nõ
enim ſe ſponte aer ingeritiſed viitute pul
monis attractus. Amplius. Per vio⸗
lentiam et motũ ſuum uaturaleni illũ at

trabimꝰ.quare magts violẽci ⁊vt ita di

4 2 4 6 2 — ”õ

Se
camus rapinamq; et no”Rra aſpiratione
et reſpiratiõe paciat᷑ qᷓʒ pᷣſtet bij᷑ icenciaʒ

Aliena em̃ vi ⁊ violetia extraſit᷑ ab ae
2 re quicquid nobis in ꝑte illa acquiritur.?
J no eius benefica volũtate.Eodeʒ mõ eſt

Biſputare cõtra ydolatriã maris et terre.

enda hec ⁊ pᷣmiſſa ſufficiũt et habundãt.

ydolox. ydolis igit duobus modis ĩpen
—H debat cultura. videlʒ intercch ppt ſe. ĩter⸗

dũ ꝓpter ea qrũ ydola erant. Qui em̃ di

xerũt in.xxxij.Exodi.Ad caputvituli aurei

qð cõflauerat aaroſf᷑ Hij ſunt dii tui iſr

gꝗ eduxerũt te de terra egypti.adoraſſe il⸗

lũ vpter ſeipᷣm vident lcui liberationem

ſuckab egypcia fuitute attnibuebat ꝗᷓ fuit

Taoquare potius vitulos vel tunc vlpoſt
modũ adoꝛauerit pplłs hebꝛeoꝝ q; alteri
us foꝛme vel figure ydola.credunt aliqui
quia nõ intẽdebat aaron ↄflare eis vitu⸗
lũ.ſʒ de auro liquefacto et fuſo vitulꝛexi⸗
uit caſualiter hocẽ pᷣter intentionẽ ipᷣius.

. Nõnulli aute cedunt.gꝗa ꝓ eo exiuit

demenciarũ extrema. Si ꝗs aũt que

oꝛma vituli/ꝙ thauri ſignũ erat in ortu.

„

nione eoꝝ ꝗ oẽs figuras animaliũ celeſti
bus coꝛpibus attribuut. Alus autẽ vi
detur ꝙ foꝛmã vituli cõflari ſibi pecierũt

ab aaron.et hoc ꝓpt᷑ ↄſuetudinè egipcie

ydolatrievbi adoꝛabatſerapis qĩ foꝛma
thauri cõſueuerat appere egypcus.⁊ hoc
ſonat textus in xxxi.Exodi vbi ita legitur
Foꝛmauit ope fuſorio ⁊ fecit ex eis vitu⸗
luũ oflatilẽ.ꝑqᷓ verba foꝛma⁊ caſus euidẽ

ter excludutur. Alijs em̃ videtur ꝙ in
Seierte erẽt thau⸗

vitulo illg oflatili col
rum celeſtẽ id ẽ ſignũ de quo fecimꝰ men
* none tanq; Ppᷣum ſignum ſuũ et a qͥ tota
Joꝛtuna ⁊ infoꝛtuniumm eorum penderet.
Ohpinati nanq; ſunt aliꝗ ex aſtrono⸗
mie ꝓfeſſoꝛi

„ pfylanetã eoꝝ de quo ſupꝛa fecimꝰ mentio

nẽ. Stelle quoꝗʒ ſaturni veneratio ⁊ cul⸗

tura aqud barbaros mirabiliter inoleuit
antiquitus. et adhuc apud ſpurciſſimas
gentes et barbariſſimas gog ſ. cilicʒ ⁊ ma
Zog. viget atq; generaliter obſeruatur.
Unde ⁊ lingua ſua vocant eã march
Solon id ẽ ſtellã deoꝛũ. Ceriſimil. autẽ eſt

hoc qð in ydolo illo thauri vel vituli cole

hibeat aqoꝛare quacunq;

ſiue ipᷣis coꝛpibus im Edat ſiue ſpiritibꝰ
qs eiſdẽ peſſe autumdbãt. ad qua deſtru

N Hinc ergo trãſibimus ad ydolatriam

tcaput eius aſcẽdebat.Et hij ſunt ð opi

us thaurum ſignũ eẽ regis
et legis hebꝛeoꝝ.quẽadmoduũ et ſaturnũ

ill ꝓpteri

de hijs que ſunt hon
qui credit.Lonſequẽter neceſſe habet cc

legibus
retur th rus celeſtis ppter ea que dicit
dñs Dehtro.iiij. Ubi cum genera liter ꝓ⸗
lbe icunq; ſimilitudinem
piſcis volucris.reptilis qdrupedis. Sub

dit cauſam hibitionis ſue dicens. Ne
foꝛte oculis eleuatis ad celum videas ſo⸗

lem et lunã et omia aſtra celi.et erroꝛe de

ceptus adoꝛes ea et colas. Ueriſi

eſtet pietati fidei conſonũ/dyabolũ non

permiſſum fuiſſe vt de alterius animalis
ſimilitudine adoꝛanda populũ illum tẽ⸗
ptaret.ſicut neq; per aliud animal pᷣmos
parentes qua per ſerpentẽ. Hac de cauſa

——

vtile ſuſpicantes.Sic et ydolatria noſtri
tempis ſub foꝛma cati nigri vel bufoniꝰ
apparere ꝑmittitur lIncifer cultoꝛibus et

—

adoratoribus ſuis.et ab eis erigere deo⸗
ſculationes. alteram abhominabilemvi
delicet cati ſub cauda. alteram hoꝛrifica,

vigdelicet vt verba ſerpẽtina deſpecta ha-
beret. et pomum ore ſerpentino ſiporre⸗
ctũ vel oblatum reſpuerent. magis vene⸗
natium illud atq; moꝛtiferũ qᷓ; ſalutare vł

*.
E .

bufonis ſcilicet in oꝛe.vt ipſa abbomina⸗

icet bouẽ viluʒ ſibi tam officioſe ſeruire

ↄſpicerent.ymagini eiuſdeʒ moꝛtue ſerunu

tio et hoeror huisfoꝛmarũ eos a tantae
ſanis auertq Sic cum animal illud vide

re erubeſcerent. vmmo duz ipi vilitati bu

ius animalis ſe tanto imperio dominari

conſpicerentvt ipᷣam et viuere ⁊ moꝛi vſi

bus ſuis videlicet ſimilitudineʒ eius q̃ ea
am aſengce ee⸗ ac vilioꝛ ẽ ſubi⸗
u

citam impia ſeruilute dedignaremur.vt

ꝓpter hocquia ipᷣm ſerapin cultoꝛibꝰ ſu⸗
is egypciacis.nihil auxilij nibil pᷣſidi fer⸗
re potuiſſe.paulo ante cognonerant cul⸗
turam eius vtpote vanam et inutilem de
clinarent. Quocunq; autem modo ado⸗
rentur huius dola. hoc eſt ſiue phier ſe

ſiue ꝓpter celeſtes fonas.ſiue ꝓpter ſpi⸗
ritus in eis dantes rbponſa ſeem deſtru⸗

cta eſt ydolatria eoꝛum. Soſte enim
declaratum eſt. quia nec ipis ſpiritibus. „.
nec ip̃is foꝛmis celeſtibus. Declaratuʒ eſt
etiam cuʒ hoc.quia nec alicuiimpenden
illa. Sienim ĩpendenda eeet
mlto magis illipendẽda e?˖’r/
quonia ꝓpt quod vnũquodq; tale illud
magis.O autem ipᷣis ydolis in ſe vel ꝓ
pter ſe impẽdendũ ſit qð veritati cuiꝰydo
la vl ymagines ſunt. impendendus inq,ʒ

noꝛis ⁊ venerationis

* „

ee
linet
pelia
ſecie
in
ſne
ninu
aihe
üten
Pal
ſoet
o

lon
ſu
lo⸗
ſah
ie
au

gi
Vna
Klie
Eien
gur

r
hlare
ſor
fie
lits.

i
i

Uen
iede
Menſt
icesh
acne
hgüne
anns
tüling,
inaine⸗
Nedeeen
cherabe
vofpond
ge⸗
Auney,
nunoei 1
Abuidnd
ides
mede⸗
inabiani
mbeni
dealant

4
1

nen
veen
zmiin
pdorin
tnort
inse
Meubi
Nnu
iſy⸗
if
cnmd
nüende

Aqua da ↄſecratiõe. Et

gere melioꝛẽ ege incompabilite ſimiliru⸗
dinẽ ipᷣa veritate et ſignu rei. Et a pictura
vel ſculptura querenduũ eẽ auuliũ.quod
nec ipſa veritas pᷣſtare poteſt. Poſſet
Aut mouere aliquẽ ꝙ ipᷣa ydola terrifica
ſunt et aſpectu ſuo terroꝛe inducencia ho
minibus marxime de nocteſ ſolis quibuſ
da hominibus quoꝝ ymagines ſunt. nul
luũ terroꝛẽ incuteret. Unde terroꝛ huius ſi
nulla eſt virtus niſi a pte materie ſue, Er
nos reſpondemus in hoc. quia ſi huiꝰter
ro: deberet quẽq; inducere ad adoꝛatioʒ
ydoloꝝ induceret multofoꝛtiꝰ ad adoꝛa⸗
tionẽ coꝛpm moꝛtuon. Hò ergox
numis terrifica facit ydolavł hoies mor⸗
tuos.ſicut neq; ſerpẽtes:ſed hoꝛret natu⸗

ra hũana moꝛtẽ in cadaueribus mostuo

rũ ⁊ moꝛtis ſilitudinẽ in ydolis.Alubi aũt

Quſas alias in hoc aſſignabim Eon
JSequẽter anñt hijs. deſtruamꝰ ydolatriaʒ
ymaginũ ſcm omnẽ modu:z fademus

ſciri quatũ errauit mercurius ꝗ eas deos

E factidos mẽtitus ex virtutẽ diuinitat eis

attribuit. Et dedlarabimꝰ verbu illo apli
qð legit᷑ in. xiiij. pmę ad Loꝝ.quia ydolũ
nibil e. Jam aut deſtruximus in pceden⸗
tibus.quia ymagines iſte iuĩta duos mo
dos intelligant᷑. alias em poſunt habe⸗
mus in geſtis ſanctoꝝ.ſicut de aſtaroth⸗
berith. Alias vᷣo vittutẽ diuina adeptas

2

xr verbis ꝗbuſda aromatibus quaſi ex
er quaſi ⸗

5

Eus ap eis qualiter intelligat ſous inba
birare huiꝰymagines. Si em̃ ſpujs hmoi
vł coꝛporei ſũt vlł coꝛpa.cu ymagines iſte
om̃ino ſolide ſint? nihil cocauitatis ha⸗

*
“

beẽtes. Waniteſtu ẽ ipoſſibile eẽ babirati⸗

onẽ Ai ponĩ hoc ẽ qm coꝛpus nõ in⸗
trauc pus no habes aliq æoacui vłc
Pitatis:auin faciat giuiſton⸗ cõtinuiſatu
ipᷣius:quat᷑ fragi & oiſſolui necelſe eſſz
huius ymagines in ſubintractioe huius
no inptibiles:tũc magnu ridiculu eſt po⸗
nere habitationẽ eoꝝ i coꝛpibꝰ? huius em
ſom i coꝛpe ee localiter erroꝛ ? ſige intelle⸗
gu nechoſut dicere ꝙ ſi ſut ſous hui:in
In ſtis. quẽadmodu aie in copꝛi
ut em animabus animalium
virtutes ad coꝛpales opatioes
ana ſiue inſtrumeta: vndeviſus
Ein ocnlo ſicutvtus ĩ inſtrumeto ſue opa
Hionis: tanima in coꝛpe ſcnt vinus in in

2

y liter oꝛe
Eino

lxij

* .
ſtrumento vniuerſali oĩm ſuarũ opatio:
nũ.omisũ inq; quas habetiq;tũ anima
huiaaut ſpũs nibil oꝑant᷑ ꝑ hui?pmagi⸗
nes vtꝑ oꝛganavñ nõ mouer labiavlin
guas ha ymaginis ꝗ dat reſpõſa ⁊ videt
loqui hoĩbꝰ.quaronec mẽbꝛis ymaginũ
vtutur vt oꝛgais:nõ igr babitatvt ibi vir
tutes in oꝛganis.hoc eſt vt operates in ilł
ymagines q;mũ ad opationes.⁊ mag ſu
coꝛpali habitaculo indigeat: nec eo etiaʒ
ſtũ ẽ ymagines hanihil amminiculi pᷣſta
re ſpiritibꝰ: vł addada reſpõſa vł ad alia
̃ ſpũs cultoꝛibus ſuis facere vident op
pter hoc ydola nihil eẽ in virtute vłopati
one manifeſtũ ẽ. Sed hoc ſolũ reie⸗
ra efficiũt ꝙ honoꝛi ac venerationi ſunt
piritibus quoꝝ cultui facte ſunt. De⸗
claratũ eti ẽ in hoc qa nec in ipis nec pet
ipᷣas loquũtur ſpiritus:vłquicqd opant
io veibi inpab iranionis id eſt ao di
cũt huius ſpũs inhabitare ydola apo hu
pte iſta no intelligat quod loqunt. Di
milem erroꝛe habʒ verbü recluſionis ſpi

—

rituũ quo dicitur ſalomon induſiſſe: om
nes demones in fiala vitrea et ꝙ recludi
credutur in ſpeculis anulis lapidibꝰ Qõ
quidem nulla conſignatione nulla clau⸗
ſura:nulla obſtructione vel obiuratione
adiruu fieri poſſe certu eſt in ſubſtancis A
omino in coꝛpalibus. Similem autẽ 28
imbecillitatem intellectus habuerunter⸗
ronei qui animarũ humanarũ immoꝛa
litatem deſtruere opinati ſunt: Poc: qa
ſi includeretur pomo vidensin ale fer
reo nullam habente rimulã. nullaʒ aper
turam nullũ omnine foꝛamẽ. huius hbo⸗
minis anima non haberet inquiũt qua
keircte neceſſitate retineretur in vaſe il⸗
lo nex aſcendere poſſet in celũ nec veſcen
dere ad inferos. Dehis igitur mani

£.

feſtum eſt quam imbecilles intellectufa
erunt? qonge a cognitione nature ſub
ſtandaruũ incoꝛpoꝛaliu acſpiritualiũ. Jaz;
enim declarauimus ⁊ ſuo loco latius de
larandum reſeruagmus ꝙ etiam ꝛpo⸗
ribus noſtris gloꝛiſicatis reſiſtere nõ po⸗
terunt alia coꝛpoꝛa nec ꝓhibere vllo mo
do motu eou. quin traſeant p illa et ſine
leſioez diuiſioe ipoꝝ ꝑ d raſire ea ↄuiget

NR

2

—

NODſiofoꝛcis igit animas bũangꝗs nec re⸗
iinere poſſunt coꝛpa. nec vllo niᷣ

ꝓ religalio huiꝰ⁊ reletio quas iſti decibi
eęentes ſompniat. nõ ſunt niſi ꝑ ↄtactũ.nec
ipi eas aliter fieri intelligũt. Lontactzaut

Be.

ti⸗ ir ꝓhibe
re quin eant⁊ aſcendat in celũ.vel deſcen
dant ad inferos ꝑx modũ quo aſcenſũ vł
deſcenſum otigerit intelligi de hmõi ſub
ſtancis. Ampliꝰ? Cuinõ ẽ manitfeſtũ

n coꝛpis ad coꝛpꝰ manifeſte impoſſibilł

eẽ Quare manifeſtũ ẽ eos ponere animã
humanã coꝛporeã eſſe ſeu coꝛpꝰ.aut ſom

pniare ↄtactũ quẽ nullꝰ intellectꝰ niſi de⸗

lirus recibit. Amp̃ᷣ. Cu coꝛpi in motu

ſuo nõ poſſit reſiſtere niſi coꝛpus. quõ ſu

,72 —SeD,

ſuõꝝ reſiſtẽt coꝛpa qᷓ icõpabilit innioꝛ/e

leegibus

nipile Pea ſcilicet in quo credit aliquid

eſſe. hoc ẽ in numine vel virtůte locutiõe
reſponſione.occultoꝝ reułelatione ſeu di

uinatiõe. Illo em ſubtracto ꝑ ſe nibi re

perit pᷣdictoꝝ ꝗa nihil amminiculi pᷣſtat᷑.
ex aliquo quo in ſe habeat ad pᷣdicta ſed
ſola veneratio qᷓ eſt in mente adoꝛatis et
colentis ydolũ ꝑ quã ſenſus inducit᷑ ĩ ea
qua diximus pacienda. Unde pꝛudentex
deus altiſſimus non de altero duon che
rubyn qui ſtabant ſuꝑ ꝓpiciatoꝛiũ.ſed ðᷣ
medio amboꝝ reſpõſa dare voluit funs
iſrael.ne daret eis occaſionẽ colendi alte
rutrũ eoꝝ.mediũ aũt ſanctoꝝ nullam ha
bebat ymaginationẽ ꝓpter eandẽ cauſa.
Si quis aut querat vnde iſta inſania
n qnimabus humanis vel ſubſtacis ſpi

ſut⁊ debilioꝛa qua ipᷣe Et qꝗdẽ ſictetigimꝰ ¶ritualibꝰvt adoꝛari ⁊ coli appetan tꝛeʒã

natura ſpualiũ ſubſtacialit᷑ nõ facile ino

teſcere poteſt hoĩbus tam bꝛeuis intelle⸗

ctus.ꝗa ętia ſapictes ad modicũ penetra
uerũt illa.? nõdũ ꝓfundauerũt in ea nec

tractatũ aliqnẽ de eadẽ ſcripſerũt qui ad

no sꝑuenerit.excepto ſolo anẽcebꝛos.q⁊

ſi multa ſublimia ⁊ longe a vulgari intel

lectu de eis dixerit ⁊ ſcripſerit.multo am⸗

plioꝛa tñ dicẽda de eis ⁊ ſcribẽda reliquit

☛

tractatadaipis

et ſcienciã de hijs licet aliquatinꝰ inchoa

ta. ꝓcul tamẽ a cõplemẽto ⁊ pfectione di

iſit. Debes igit ſcire.ꝗa verba et noĩia q
motug coꝛpales et de coꝛpibus aut ð coł
3 p 1

oꝛalibus dicũtur ſignificat.Cuʒ ad hui⸗

ſubſtacias traãfferũtur alils ſignificationi⸗
us ⁊ intelligẽtibus eis aptanda ⁊ appli

cada ſunt. Nõ em̃ patit᷑ ſpnalitas et i coꝛ

palitas earũ vniuocationẽ.hoc ẽ vnitat
vocationis in illis.ſicut palã faciemus in
ctatode nuũc aut reuertamur
ad id in quo eramus et dicamꝰ qa ydolũ

ſiue ymago ĩnullo g'ſus iuuãt ſpm.ad lo

ymagines ſeu ydola ſi it expꝛe
ſe legit᷑ de nabuchodonoſoꝛ in.iij. Dañ.
Qui ſtatuã aureã quadraginta cubitoꝛu
altitudinis ⁊ ſex cubitorũ latitudinis ſibi
tuens edicto publico ſub pena ſupplicij
eam adoꝛari ab vniuerſis tribubus ⁊ lin
guis et popalis qui ſuberant eius imꝑio
ita vt qui eam adoꝛare ↄtemyneret.eadẽ
hoꝛa mitteretur in foꝛnacem ignis arden
tis.ſicut legitur Dañ.iij. Silr et gayus ce
ſar pcepit ſibi fieri ſtatuã ⁊ ea erigi in ipo
tẽplo domini in hieruſalẽ.vt narrant hy⸗
ſtoꝛie. In quo reſpondemus gꝗa toiũ
hoc ꝓuenit ex ꝑuerſitate coꝛruptiõis quaã
diximus. Sicut em̃ anime noſtrevx illa ꝑ
uerſirate ⁊ cupiũt et queruùnt dalectari.ꝑ
uerſe q́;tum ad vim concupiſcibilẽ.ſic eti⸗

. a ꝑpuerſe honoꝛari q;tum ad vim iraſci
ilẽ.

Amplius Innatus ẽ animabus
noſtris natraliter amoꝛ diuine iitudi⸗
nis ⁊ eiuſdẽ deſideriũ.quod vnuſquiſqʒ

quendũ vel dandu reſponſ — aſſenſu interioꝛi ſuccipe teſt in ani⸗
te videre potes ex hijs qᷓ diximus.et inſu ma ſuaipᷣſertim cũ amoꝛ dei ⁊ deſideriuʒ
per ꝑ hoc ga nõ minus apte.nõ minꝰ cla beatitudinis naturalit᷑ nob is innata ſint
re loquũt.vel dant reſponſa etiã ſine ydo Me inditaſſicut et fuga miſerie. Heatitudo
lis ſicut in gemmis in annulis in ſpeculis ¶ autem non eſt niſi ſimilitudo ſiue aſſimi⸗
in vnguibus pueroꝝ.⁊ etiã ſine hus om̃i⸗ latio cregtoris. Quia igitur hunc amorẽ

bus interdũ.

patefecimꝰ tibi intellectũ noſtrũ de hoc.

qð dicũt᷑ loqui ⁊ dare reſponſa huiꝰſub

ſtancie.ſed verbisvulgariũ hominũ nos

Attende aũt ꝙ nonduʒ

⁊ deſideflũ puertunt tenebroſitas atʒ coꝛ
ruptio in quibus ſumus. querimus non
tam falſam aſſimilationẽ ſiue ſimilitudi⸗

nem eiuſdẽ. qua etia impia atq; ſacrilegã

vtimur intellectu noſtro/cintentionibus ſicut falſam beatitudine involuptatibus
Pier quas nõ ſub ẽ veritas huis ſermoni falſam opulencia in diuicijs tempalibus
hbus.nec ſubeſſe poteſt⁊ hoc ſciri faciemꝰ ſeu terrenis. Ampli⸗. Si ꝓpter dalio

wanikeſtu igit e ia ex hijslydolũ reuera ο& reſponſoꝝ En diuinatione quas face⸗

ĩfieri. ſicut exptel

fieri fecit ⁊ erexit eam in campo dura.ſta⸗

S

5 *

* —

—

eree
Ne⸗

Nepi⸗
nnnd
nee
ſoe
hor
tbun
ntz
ſpini

Rinuen

—- „nec 4 rmnoni“²)
Sre Ele ,e As E.

—
lxiij
S “ insſvirirus in vdaf
iend ie vidẽtur huius ſpiritus in ydołs ado⸗ re ⁊ colere debet homines vt factoꝛes ſu⸗
ud randa erũt ydola vel colẽda. ergo em os deific&s et diuinitatis ſue largitoꝛes.
ad me qᷓ neq; ſculpturã neq; pictum habent Amplius. Jpᷣi credebant homĩes dei
ſpecula de quibus diximꝰ ⁊ vngues pu ficos.Hõ antem auditũ ẽ a ſeculis q bo
ſii. oꝛuʒ. et pelles et oua ⁊ pelues manici minẽ adoꝛare etiã deif icat/ quare nec de⸗
nſi eburnei cultellon adoꝛandi eſſẽt ſeu ert bet audiri nec cogiigri in ſeculis vt deifi⸗
e atq; colendi. In omibus em̃ hijs certũ eſt caãa ſe ſtatuam quig adoꝛet autcolat.
kiin ſpiritus dare reſponſa de p̃teritis pᷣſenti⸗ Ampliꝰ.Cum longe ꝓpinquioꝛ ſit na
n bus ⁊ futuris. Wandalaũtęt amadel turaliter natura humana diuĩe q; aurea
el ſigura eſt erea quadrãgula q cu hʒ omes vel argentea vel erea. quare etiã magẽ ca
ületd execraliones ſuast⁊ ſuꝑſtitiões.ↄuęniũt par dininitatis ac acceptabilioꝛ capax Si
uſis ad eam vt dicũt vniuerſi ſpiritus hꝰobe⸗ igitur ſtatuis pꝛeſtare potuerũt homines
niar ailentes execrabili miniſtro illius operis. multo foꝛtius ſibinuicem. Non em̃ ẽ aut
lunbi Manifeſtũ igitur ẽ quia huiꝰ ſIocutio adhuc auditũ a ſeculẽ vel viſũ.q; homo
ſnſ . nes ⁊ reſponſionũ manifeſtationes non hominẽ deificauerit illo mõ deificatiõis
ſſſanis ſunt cauiſe qᷓ debent inducere culturã ydo ſi dixerit. quia virtus iſta cauſa eſt
asſpi loꝝ Alioquin ea d pᷣnominauimꝰneceſſe ane nature q; herbarũ ⁊ aromatũ. Di⸗
nneri? habent adoꝛare et colere cultoꝛes ydolo „ xit em mercuriꝰ.quia vſi ſunt maioꝛes no
menpe ri. Nondũ aũt ꝑuenit ad nos ꝙ talium ſtri ad hoc herbis et aromanbus vim e&
deſf;:; cultura inducta eſſet apud ydolatras vel uinitatis in ſe habentibus. Et ꝓpter hoc
abini, vnqᷓ; ab alio obſernata. nunc autẽꝓ merito querimꝰ ab eis quã vim diuinita
ansſi demꝰ ad deſtructionẽ erroꝛis mercurj tnis credant hr̃e herbas et aromata. Aut
mi⸗ quo poſuit ſtatuas cũ illis execrationibꝰ em intelligunt vi creãde dinĩtatis aut ge⸗
rie quas vocat cõſecrationes deos factiuos nerande. wanifeſtum aũt ẽ.quia creã
bͤtn . eſſe. ⁊ huano artifitio atʒ potencia deos de diuinitatis nõ eſtvis alicui.niſi creato
M efficd. Attribuens illis vireites diuias ri omnipotẽeti qui ẽ deus altiſſe imus. Cre⸗
Gtri mirificas ſicut ſupꝛa dixrim2. Pꝛimum atio em vniuerſaliter opatio ꝓpᷣa eſt dei
znn igitur in ipᷣa ſua radice deſtruamꝰ erroꝛẽ gltiſſimi.ꝛ ſi dixerit ſe intelligerevim di
M½h iſtu ⁊ dicamus,.quia om̃e datũ naturalie/ initatis ſcilicʒ generade.et hic oblit⸗ eſt
n⸗ magis ẽ apud daroꝛẽ. et magis et omne ciencie naturalis. in qua declaratũ ẽ ſub
nand cauſatũ naturaliter magis ⁊ maiꝰẽ apud ſtancia imptibilẽ recipe eſſe. quia igit di⸗
gii cane. ſicut caloꝛ magẽ naturalit apud uinitas.id ẽ diuina quecũqʒ ſubſtacia.er
i5 calefacientẽ. qauare ſi vostas ſiue diuitas. neceſſitate imptibilis ẽ. neceſſario.id ẽ in
St tanii naturale ẽ.et ꝑ ſe humane nature ĩ generabilis.Non datigitur iſte intellect⸗
en⸗ apud humanã natura naturaliter. quare dixerit vim ſuſcipiẽde.⁊ vt ita dicamꝰ di⸗
ſnſi ⁊ humana natura? magis dea. maioꝛi uinitatis.quẽadmodũ in ſemie bumano
J diuinitate naturaliter erit q; huisſtatue. vim eſſe bumanitatis nõ auide ande:
et ideqgnagis adoꝛãda magiſq; colenla vel generãaãde ſed ſuſcipiende.quoniaʒ ex
n . Amplius. ſcõᷣm hoc nõ olũ erit dea ſemine illo poteſt fie homo. et hic erroꝛ
nu pumana c raſſe gtia deifica quod eft ſilr manifeſtatꝰc.qꝛ nò ex matena neqʒ ĩ
id. leonge maius. longeq; p̃ᷣſtantius. maius materia credibiles ſũt diuĩeſubſtacie. cũ
dd enim eſt eſſe. magiſq; q; magnũn. Si abſtracte ſint a materia? a ↄditiõibꝰ ma
duſt vonõ naturaliſed voluntatis tm̃ opera terian ⁊ ab eis naturalit᷑ ſpoliate.nõ eiſt
uch . tione.et hoc idem mirabilius ⁊ incredibi hmõi ſubſtãcie ſicut anime hũane.vt coꝛ
kiſin, lius videlicet vt ſolo nutu ſue voluntatis poꝛibus oꝛganicis indigeant. Ampli
– humana nagtura diuinitatẽ pꝛeſdt ſeu co⸗ us. Huius ſubſtãcias vocat ipemet mer⸗
5ahſ ferat huin Matuis.non em ſolũmõ diui curius animas demonũ et dicit.qa maio
laet na eſt ſed diuina longe ſublimioꝛnatura res noſtri animas demonũ ſtatuis indi⸗
ſiud, hominis in cuiꝰ nutu ac poteſtate iſta pop derunt.que locutio non poteſt habere in
ſnih . ſita eſt diuinitas.vt ea largiri poſſit ꝓ bñ tentionẽ niſi erroneã. Si em̃ ĩtelligat ani⸗

gaibts placito ſue voluntatis quare bominibus

olbns eędificanda ſunt tẽpla impendende cul⸗
oee lure nõ ſtatuis.et verſa vie ſtatue ad 1
gola⸗

mas demonũ q̃ fuerũt demonũ.non po
teſt effugere alterutrũ iſton duoꝝ incõue

nientiũ.an vel moꝛiant demones amiſ⸗

*

Se „

ò—— ” „☚
ſis huius animabꝰ. vel quin anime hui⸗
ſimul pᷣſint.et ꝓpꝛis coꝛpibus etctoꝛpoꝛi⸗
bus ſtatnarũ. Ipſe autẽ mercurius et alij
ydolatre demones deos immoꝛtales ap
pellant.alterũ vᷣo manifeſtũ ẽ vnã et ean
dẽ animã nõ poſie eſęg in duobꝰ coꝛpoꝛi
bus et regere illa. quid igit intellexit mer
curiꝰ in eo ſermone. quia ſi intellexit ani
mas demonũ quẽadmodũ ⁊ ſuperiꝰ di⸗
ximus.quia animas ceieſtiũ coꝛpoꝝ qui⸗
da phyloſophorũ vocauerũt animas an
gelicas ꝓpier ſilitudinẽ quã habẽt ad no
bilitatẽ angelice naure. Si ergo itelligit
animas demonũ Roc eſt demonibꝰ ſimi
ies.Et hic erroꝛ ſimiliterfacile deſtruitur.
de em veri nominis ſũt anime.nũqᷓ; ſũt
exru tela coꝛpoꝛibus niſi ꝑ violentia.non?
repire coꝛpoꝛa in quibꝰ huiꝰ anime vnq;
fgerint. Ampliꝰ.Ubi erant huius anime
anteq; ſtatuas intrarẽt. O ẽs em̃ neceſſa.
rio creantur in coꝛpoꝛibꝰſuis ſic declarat

ſtatuarum creantur vel genexantur. ergo/

atutun a ſi dixerit. in cõſecratõe

aoma nifeſtũẽ oĩa verba quibad hoc vtũ ꝗq

tur malefici ſuꝑnacua eſſe cũ nec ad crea⸗
tõnẽ nec ad generatõeʒ verba neceſſaria
nt. Jam igitur dedarauimus in pee

C . —er . ,
dentibꝰ.quia impoſſibilis ẽ ↄiunctio ali⸗

quarũ animarũ⁊ ſtatuarũ ſiue ymaginũ
qm̃ ↄiũctio anime ad coꝛpus nõ ẽ niſi ſic
virtutis ad oꝛganũ ſuum.et ſicutmaterie
ad foꝛmã.et ſicut pꝑfectiõis ad potẽtiona⸗

„

le receptibilẽ ipius. Senſu vo manifeſtũ
ies a eſſe

— —

nec ſtatuas nec paries earũoꝛgan

aliquarũ oꝑalionuʒ animaliũ. vnde nec
uaguũt nec paciunt᷑ in datione reſponſoꝛũ.
Amplius. Confractis vłreſolutis ſta⸗
tuis ili. a reut anime ille aut pma⸗
nẽt. Qꝛſi pereut.nulla igr ĩ eis diuinitas
Lomes em inſepagilis e diuinitas ĩmoꝛ⸗
calitatis.Si vo pnſanent ⁊ hoc extra coꝛ⸗
poꝛa. Si vᷣe anime ſunt neceſſe eſt eas re
dire ad coꝛpa vłſtatuarũ vel alia.Appa⸗
rei aut manifeſte eas nõ eſſe animas.cũ
coꝛꝑa ſtatuarũ necmoueaãt naturalit᷑ nec
mouere poſſint. eterea omi anime
innatũ ẽ duigere coꝛpus ſuuʒ ⁊ ꝓficere ei
otra ola pericula.videlicet contra ignẽ

2

cõtra aqua.cõtra gladiũ.⁊ cõtra ome de

ſtructiuũ illoꝝ. ſicut appet euidẽter ĩ omi:
bus animabꝰ animaliu. qᷓ ab igne coꝛꝑa
ſua ꝑ fugã eripiũt. et ab alijs periculis ſi⸗
militer. Interdũ etiã 1 ꝓptegedo hocẽ
gliquibus periculis obtendẽdo vłoppo⸗

legibus

nendo. Iſte aüt anime ſtatuarũ peri⸗

cula omnia nõ curant ſicut euidẽter legit
in hyſtoꝛits omniũ genti auig rbitenls
ydoloꝛũ exurebant᷑.cõcremabalur pari

etſtatue.vtpote ab animabus ſuis omi

no neglecte. Neq; em̃ efſugere potuerũt

dum enee.id ẽ ſtatue de troiano excidio.
nec dij laban cauerũt ſibi a captiõe ⁊ fuf-⸗

to.cũ eos ſecũ detulit rachel filia ip̃ius ſi

cut legit᷑ Geñ.vrj.vel cum eos infoditia

cob ſubter cerebiniũ. ſicut legit eiuldem.
xxxv.Et ex hus eiuceſcit nibi intellectus ꝓ

pheticoꝝ quo ðꝛ. Aures habent et nõ aun
dient oculos habeutet nõ videbunt.⁊c.
Nõ enim veri oculi ſunt et oculi anima⸗/

liũ ſed equiuoce. SDi em̃ huius ſtatuis hꝰ

aniine pᷣſtare nõ poſſunt ea qᷓ mioꝛa ſũtĩ

opibus ſuis.videlicet viſuʒ anditũ ⁊ al
hmõi. multofoꝛtius nobilioꝛes operali⸗

ones ſuas eiſdẽ pᷣſtare nõ poſſunt.quare

nec ſcienciã nec pᷣſcientiã fuiuroꝝ. Wercu
rius aũt vocat ęas futuroꝝn ſtatuas.Qua
ꝓpter relinquit ex neceſſiiate hmõi ani⸗
mas quas vocauit demonum mullo mo
do veri nominis animas eſſe. Amplius.
Huius ſtatse vel viuũt.vel non viuunt.
Oꝛ ſi non viuũt ergo młtofoꝛtius nec lo⸗

quẽtur:loquela em et voxnõ poſſũteẽ ni

viuentis. Ampli⸗. Si nõ viuunt. er
go nec vident nec audiũt.Senſus em̃ ſu⸗
per vita intus fundatur. Omniũ em̃ ani⸗
maliũ opationũ fundameniũ ẽ et radix⁊
ꝓpter hoc ſublam vitamulla earũ rema⸗
net. Manifeſtũ autẽ eſt. et dedlaratum in
ſeiencia de anima ꝗᷓ vna ẽ ex partibꝰ phy
loſophienaturatis.ꝙ pᷣuatio auditus et
pᷣuatio loquele ↄcomitatiue ſunt inſepa⸗
bilis.ita vt qui ſurdus eſt.naturalit ex ne
ceſſitqte ſit Q mutus. Quare cũ ſusde ſint
huius ſtatuẽ.erũt ex neceſſiate et mute ⁊
ita ſine loquela. et i nec d Punt reſpon
ſa nec pᷣdicent futura. Jam autẽ remoui⸗
mus ab eis euidenier iſta duo ſigna diui
nita tis videlicet pᷣditionem futuroꝛuʒ et
dationem reſponſoꝛũ. Pec aut eraãt ꝓpt
gque maxime colebak. O ſi dixerit ꝗa
viuut. Maniteſtus eſt erroꝛquia nõ ſolũ
indigent intellectu ſed etia ſeæ ſu.nullum
etiã om̃ino ſignũvite in eis apparet.quia
nec motus/qui pꝛimũ eſt ſignum vite.niſi
foꝛte quis dicat.quonia motus coꝛruptio

nis in eis apparet.videlicet a rubigine et

putrefactione.coꝛruptio auteʒ huius nõ
uéſignu vie. Em hec em omnia alia me

eeutſ
d
iſtogt

la⸗
eſen
parn
Jiaſt
ri
nollan

41

uutſi
Corpu⸗
lpate⸗
nale
ſionu
haeeſe
haeſie
lalſin
Neſam
sb
Mn
ür
Uhre
ſehin
oſe⸗
W
Ga
u
l

jni
ſun
Naul
ſeſn
flunch
nitin

ne⸗

1 „%„

mmnss
ſocei

Pilis

ef

i

Aene ſee8
ezf

W
G
‚

N
röerin⸗
Nlems
lttno
Clenineg,
nion ſuti
RHR
r. We
ebräm
5 imnt
Ntuni
niüieñand
atactt
gnifen⸗
grüum
ibopby
ucius
gtit „H
NMH
ſein
anue?
Nieſos
enou⸗
wedeu
mnp/
W⸗
ndue
inpn
r
onth⸗
glett
Pute
Nolen

uerent. Amp. Ante aduentũ hui? ani
marũ iſta ſigna appebati eis. Ampli⸗.
Iſta ſunt in iſtis ſtatuis a pte materiaruʒ
arũ putrefactio ſcilicʒ et rubiginatio et
nullatenꝰ a pte diuinitatis. Si vo di
erit ſtatuas ipas non loꝗ ſed demones

5 5

lrxiiij
talla x ligna arida ã pumiſactib E ſu vi

diunt abutenti eis demoni vtipᷣi aie cuiꝰ
naturalita ſunt ꝓpᷣa. Declaratũ etiam
cũ hoc ĩpoſſibue eſſe qð tam famoſum ẽ
apud aſtronomos. et in tot libꝛis eoꝛum
ſcriptũ videlicet ꝙ in oꝛtu ſaturni ſi quis
ymaginẽ de ere fuderit. Loqui eaʒ vi ho
inẽ ꝓbabit. Jam em̃ patefecimus yma

eis. nõ effugiat ꝗn intelligat in ſermõe brr ereã etia q;cũq; aliã loqui nõ eẽ pol S

iſto alterutra duarũ intentionũ.videlicʒ

aut ſicut anima loquitur in coꝛꝑe hocẽ ꝑ
coꝛpus laq; ꝑ oꝛganũ loqle.aut in eis ſic
i vaſe.verbi gra. Sicut in archa vłĩ alio

vaſe. Jam aut remouimꝰ pᷣoꝛẽ han inten

tionũ.ꝑ hoc ꝙ oꝛganum vocis ⁊ loquele

neceſſario mouetur in foꝛmatiõe vocſ.et

neceſſario fit colliſio aeris in oꝛgano loqᷓ
le et ſpiratio eiuſdẽ. nihil autẽ hoꝝ fit in
oꝛe ſtatue.quare nõ loquũt᷑ demones in
ſtatuis hiuꝰ ſic anima in coꝛpeꝑ qð etiaʒ

OQ declaratuũ ẽ cõſequẽter. quia necĩ ſtatuis
taqᷓ; in vaſis loquũtur. ſed nec in vngue

qua puer ſuſpicit neq; in ſpata nec in ouo
neq; ĩ pelui neq; inmanuùbiꝛo eburneocũ
ipoſſibile ſit in aliquo iſtoꝝ vocẽ foꝛmari
Addemus etiã alia declarationẽ ad hoc.
quia ſi vera vox eſſet neceſſario cõmunit
audirẽt eam oẽs aſtates.quonꝝ eſſent au⸗

ditus eque bñ diſpoſiti.et in eadẽ ꝓping⸗

tate ſiue diſtancia cum ipᷣo inſpectoꝛe.
Manifeſtum aũt ẽ ꝙ ſolus inſpector
p̃miſſoꝛũ inſtrumentoꝝ audit vel audire
ſibi videtur huiꝰ voces.cũ nullus aſtãtiũ
vl audiatyel augire ſibi ꝓideat. eodẽ mo
et reſponſa huiꝰ ſoli ſacrificãtes audiunt

autẽ ⁊ in aſtaãtes ydoloꝛuʒ ſacrificus ſiles
illuſiones demones operanturita vt ſibi
etia ipi reſpõſoꝛũ voces audire videãtur.
quare manifeſtũ ẽ auditũ huius audituʒ
eſſe ſic Dmpniantiũ.quibusocũ ymagi
nes voces eſſe vidẽtur. Utrũ aũt verã vo
cẽ foꝛmare poſſint etqui ipſi demones
ꝓ ſeipᷣos hoc ẽ alijs inſtrumentis.De hoc
R loquimur ſi deus voluerit loco ſuo.Cõce
dimus aũt plane quia poſſibile ẽ demo⸗
nes in coꝛpibus huanis vinẽtibꝰ voces
foꝛmare.et loqui ex modo aliq̃ ꝗgem bhie
nõ determiamꝰ. Uerũ inter vocè ibiꝰ bo
minis.hoc qquã homo ipᷣe ꝑ ſe foꝛmat.⁊
vocẽ ipᷣiꝰ.apta differẽcia ẽ ſicut accepim⸗

vel audire ſibi vidẽtur plerũq;. Interduʒ

ab illis qui multos audierũt ⁊ eiecerunt.⸗
Uox em̃ iius demonis ſubrauca ẽ ſemꝑp
cõpatiõe ipᷣius hoĩs.et foꝛſitan cauſa in
boc ẽ.quia ĩſtrumẽta vocalia nõ ita obe
. .

ſibile nullo modoꝛu.Oꝛtũ autẽ ſaturni ĩv⸗
tellige ingreſſuʒ eiꝰ ĩ pᷣmũ arietis. Uel ve
nus eẽ videt᷑ aliquibꝰingreſſũ eiꝰ eſſe in
pᷣmũ gradũ capᷣcoꝛni Ampliꝰ.Diloꝗg
tur ĩ eis ſic in vaſe potis vel piride. Cunc
nullus honoꝛ debet᷑ ꝓpt᷑ hoc huiꝰ ſtatu
isniſi quẽadmodũ deberet arche vl pi-
rxidi Nec amplius nomie diuitatis ans .
ſunt q; archa vel pixis ſeu aliud qðcune?ꝰ
vas.Nõ ẽ auteʒ auditũ a ſeculis ꝙ quis
archa vocaret deũ ſuũ.vel ollam vłpixio
dẽ vel ꝙ alicui hoꝝ ſacra vel ſacrificia cõ
ſtitueret.vl templũ edificaret Ampliꝰ
ſm hoc videlicet ſi ſtatue nõ aliud q; va
ſa ſũt in ꝑte iſta demonibꝰloquẽtibus in
eis.nõ potius neceſſarie ſunt eſdẽ ſtatue
figuratiões humaneq; olle vel pixidis ?
hoc ipᷣm tã multa diuerſitas ymaginũ in
dicat euidẽter.pene em̃ nulla ẽ figura ĩ ge
nere animaliũ in q̃ ydolatriã nõ exercue⸗
rint huius inſipiẽtes.ſicut euidẽter oſten⸗
dit aplłs in pᷣmo ad Roma. Et de iudeis
celeberrimũ ẽ ꝙ vitulos aureos et ereos
multis annis adoꝛauerũt in.iij. vo yſið.
de talpis ⁊ veſptilionibꝰ aꝑte ſcriptum.ẽ.
ſi dixerit.quia diuerſitas figuraꝝ erat

— —

AAuxta electionẽ ⁊ bñplacitũ demonum eli

entiũ ſibi foꝛmas ⁊ ymagines ꝓut vnuſ
quiſq; volebat vt in eis ſolerent᷑.tũc iaʒ
cecidit in erroꝛẽ quẽ in vcegelbne pellm
ximusvidelicet in ydolatriã u. Si
militer et fmo eius qui dixit ꝙ demones
in ſtatuis dabãt reſpeea.⁊ pᷣloquebãat᷑ di
uina quẽadmodũ in vaſis eundẽ erroꝛeʒ
ineuitabilit᷑ reducit ⁊ reducere neceſſe hʒ
In cuius deſtructiõe non oꝑtetnos labo
rare amplius.cum ea que diximus omni
intelligenti merito ſufficere poſſint.
Rocedamus igit᷑ ad deſtruendũ T
ſcöm erroꝛem quo ipe ſtatue viſe
L ſunt inſipientibus eſſe du factici
Execrabilibus conſecrationibus accipiẽ⸗
tes virtutẽ diuinã ⁊ ſplendoꝛẽ deificũ.ver
bi gracia quẽadmodũ ſaphirꝰ iuxta opi
nionẽ quoꝛunda virtutẽ habet naturalit
curandi auctoꝛita:ẽ extinguẽdiq; ardoꝛẽ.

2 / è Ded be 28 .
. zKES. TPr B Jeo =S

4

7

et reᷣmendi timoꝛes/q virtus celeſtis et
diuina.no cultilis eſſe videt᷑. laõ enim a
pte cõpoſitionis minec vllo modoꝛũ a ꝑ
te marerie ſue vłfoꝛme.ſed ſᷣm totã natu
ra ſua deſuꝑ infuſo ſplẽdoꝛe.⁊ deſuꝑ ĩpo
ſita irra dicatiõe.Etia ad hũc moduʒ car⸗
vunculus ⁊ adamas. ceteriq; lapides pᷣci

oſivirtutes quas eis attribuerũt homies

accepiſſevident᷑.Sic ſtatuas⁊ ymagines
aliquatenꝰ virtutes virtutibus lapidũ ex
ecrabilibus illis ↄſecrationibꝰ accipiant.
SDi em̃ foꝛme ceree q̃ vtiq; ſilitudineʒ ha⸗
bẽt agnoꝛũ.hãc virtutẽ accipiũt ꝑ bñdicti
onẽ romani pontiacis. vt fulgura arceãt
et copeſcant ne ledant eos qui illas detu

lerũt. Si cqpane q vtiq; nec foꝛmã habẽt
Ec animalẽ naturã ſimilẽ virtutẽ in cõſe
cratione ſua ſeu bñdictione recipiãt vt tẽ⸗

Eeſtates ⁊ fulgura nihil ledere poſſit ĩ re

Zionibus quibus ſonitus earũ eo tpe au

ditus fuerit. Si ſal et aqua ꝑ exoꝛciſmos
at benedictiones virtutẽ efiugadi demo
nes ⁊ benedicendi reupiũt.Si cerei ꝗ bñ
dicũtur in purificatiõe beate virginis vir
tutẽ arcendi fulgura ex benedictione illa
ſuſcipiũt. que omnes virtutes diuine eſſe

Dubiari nõ poſſunt. veriſiłe videri potu

it erroneis hoc.vt maledictis bñdictioni
nibus ſuis ⁊ execrationibus virtutes da⸗
rent ymaginibus. Manitfeſtũ autẽ eſt ti⸗
bi qu ia hec que narrauimus tibi nõ fiũt
niſi virtute omnipotentis creatoꝛis. Un⸗
de non petit rpᷣiana deuotio ab aqua be
nedicta vt fuget demones neq; a cãapana
neq; ab agno vel cereo benedictovt arce
et fulgura et tempeſtates.ſed ab om̃ipo⸗
tente creatoꝛe. Sicut ergo regalelſigilluʒ
ſeu aliud quodeunq; ſignũ oucatusſtuet᷑
defer ·ecuros efficit ne eis nocea
tur ab his qui regi ſubſunt.⁊ hoe nõ ſua
virtute ſed poteſtve regia et voluntate.
Similiter hmoĩres vel ſigna.non ex vir⸗
tute aliqua q ex eis ſit ſed omnipotentis

