3 aliud. Quare impoſſibile eſtvt alicd hijs igr manifeſtu tibi.qꝛ q̃cũq; de deo .„
Ceon ſit pᷣncipiũ abſolute. Pꝛincipiũ enis credẽda ſi unt. aut ſũt p ſehoc ẽ hne reſpe
. abſolute ⁊ pᷣmũ ẽ abſolate.no em ẽ pꝛin cctu ⁊ cõꝑatiõe rerũ aliarũ.aut n0. 2 ſi fu
4 cipiũ niſi ſit pᷣmũ.om̃i ei nõ pᷣmo ? Pnc erintn ſe.partim ſunt ea q diximus.par⸗
4 mũ aliud.⁊ oĩ nõ pᷣncipio ẽ pꝛimũ aliud. tim ↄſedqncia ex his. Et ↄſeqnẽciavo
5 Hũc aũt erroꝛẽ⁊ alios hmõi ſufficiẽter et camus eternitatẽ ſimplicẽ impaſſibi ta⸗
irrefragabiliter deſtruximain eo tractatu tẽ equalitatẽ ꝑſonarũ inuicẽ Et młta alia
* quẽ de pꝛincipio ⁊ pꝛincipe vniuerſitatis ꝗᷓ poſito fundamẽto trinitatis er neceſſi⸗
ſcripſimus. Ubi euidenter oſtedimus.qe tate ſequẽt pſonas vel aliq;ᷓ vel aliqᷓs ex
. vOncipiũ vniuerſitatis ẽ deus vnusverꝰ ⁊ ip̃ᷣis ſic in pᷣnominato tractatu declaraui
i⸗ ſolus. Qñta aũt blaſppemia.qᷓntaq; dei mus. erũ tria hec q pᷣmiſimus pꝛin
ien contumelia ſit. deu partiri ꝑ mediũ.⁊ au cipalia ſunt ⁊radices ac fundameta alio
es ferre medietatẽ ſui eſſe regiq; ſuiet glo rũ.videliceteſſe ipᷣius creatoꝛis et ſolitu⸗
w. rie attribuere eà inimico eiꝰcapitali im do ſeu ſingularitas nobilitatis ac ſuper⸗
ſu⸗ placabili ⁊ inpaſſibili ꝑx oẽm modũ ꝗ nõ eminẽcie ſuedeinde trinitaxis pſonalis. 0.
m videt nibil videt. Quod ꝓculdubio Et attende diligẽter qꝗ: aliquaten ꝰĩice S W
; faciut dementiſſimi manichei.Quoꝛũ ꝑ imus apire tibi viaʒ qua cognoſcitur qᷓ
la⸗ fidiã deo adiuuante. adeo euidenti ⁊ a⸗ eceſſitas nos vꝛgeat ⁊ arcet de credẽda 8
o⸗ ꝓPpꝛiata deſtructiõe ſubruere ꝓponimꝰ trinitate ꝑſonan. Eoꝝ vero d dedo –— BE
n9 vt de eiꝰinfania etiã valgaribus ⁊ indo⸗ ſunt ⁊ de ipo dicũtur reſpectiue ⁊ cõ pait ·
02½ ctis hominibus ſatiſfſaciam2. o Tercio one rerũ aliarũ.pꝛima ⁊ radicalia ſũt potentia C
ſa loco ſequit trinitas ꝑſonarũ ſiue perio⸗ maæſ apiẽcia ⁊ bonitas ſiue benignitas
y nalis. quaʒ qui nõ credit.cum nõ minus Oia em̃ alia cõſequẽcia hoꝛũ unt ſic
dt g . O ſit vnaqueq; pſonarũ/q; ipa eſſencia di⸗ qð ðꝛ creatoꝛ. qd ðꝛ pater.qð ðꝛ nutriciꝰ
bu tnia vllo modoꝛũ ſupꝛa omnẽ eſtimatiõo, qð ðꝛ ſaluatoꝛ.qð ðꝛ luwel dux bominũ
u detrahit gloꝛie diuine. Spgcialiter aut ⁊ ſimilia. Et ex aprehẽſiõe vel credu .
pſone q; eſſe negat.ymmo iñ vna q̃q; ſu litate hoꝛu triũ oꝛiunt oẽs partes diuini
t pꝛa modũ bigſoyenat contra ſngulas. cultus. Erxr altitlidine em et ſupeminẽ
en Et ſicut ſupꝛã dłcimus nullũ veſtigiũ illi cia potęcie oꝛiutur ado:atio ⁊ veneratio
. relinquit noĩs diuini cultus aut honoꝛis atʒ purificatio ſac ificatio. Et adoꝛa
Cũ eodẽ iure p oĩa. ? debi diuĩ tio nibil aliud eſt q; ſubiectio. interioꝛel
ar eoe poia.⁊ debito equali diuĩ tio nihil aliud eſt q; ſu iectio. interioꝛel .
te nus honoꝛſi acerq; cultus oibus illis de⸗ exterioꝛ.⁊ humiliatio no ſtra qua nos ei .
s beat pſonis. Amp.ſiꝗs negaret deũ dem ſubeſſe ad ſaluandũ ⁊ parenduʒ iu
5 creaſſe mũdũ nõ ẽ dubiu qui intolera re pleniſſimo ac ſingulariſſimo recogno
biliter blalphefaret. cu igt in opabilir ſcimus. Sic er adoꝛationę ſequutur
4 maioꝛ ſit gloꝛicipᷣe filius genitoꝛi ſuo/q; alie partes.quales ſunt incuruatio genu
1,G E mundus creatoꝛi ⁊ tato viiqʒ maioꝛ qua flectio.⁊ ꝓſt atio. Ad hec etia pertinet pe L
, . cto ipe filius maioꝛ ẽ mudo ſa ꝑte incõpa titiones et oꝛationes.⁊ depᷣcationes que 3
„„„½ brilitatis nequiꝰ Maſphemat qui negat ad iſta per ſe referũturæ que de domina 0.
. deuz patrẽ genuiſſe filium qᷓ;ᷓ qui negat tiſſima potencia eius ſcilicet noſtra ſub⸗
ſO /
—
6
2 * *

MWοςο α 2 I.
ſeione ad pᷣam expſſam faciunt intẽtio katiuũ eiuſdem. De bonitate vero in
nem. HDmõi em̃ oꝛationès et agoꝛatiões O&ο pꝛimis oꝛitur amoꝛ: vi diximus.cum in ſe
„ ſunt.Ueneratio vero eſt qua ad iſm nõ ipa bonitas cõſiderata fuerit.⁊ firma ac
„. niſi loti. nõ niſi purificati.neqʒ ad eiꝰ ſer⸗ lucida credulitate appꝛehenſa. Cum⸗ .
uitiũ accedere pꝛeſumimus. Et pertinet autem ad effectus ⁊ operationes relata
dad ipᷣam etiã loca ſacra introre⁊ ſacra cõ fuerit ſeu comparatal inueniemꝰ quatu⸗ .
trectare q́̃ alias hoc ẽ ſine pᷣparatiõe hu oꝛeius comparationes nominationes
ius declinamus. Ołrtinet etia ad hãcve⸗ . Et pꝛimu vocatur gratuita beneſicen
nerationẽ locoꝛũ ſanctoꝝ mũdicia decoꝛ 9 cia.ex qua oꝛiuntur quatuoꝛ partes diui R
,. ⁊ magnificencia. Similiter vaſoꝛũ et oꝛ⸗ ni cultus. ex vna radice viriutis ꝓceden⸗ 0
. namentoꝛũ eodem modo luminariuz tes.que interdum nominat᷑ deuotio. ſed
apparatꝰ.ptinet etiã ad eandẽ caucionn apertius gratuitudo. Ham pꝛima eit
„ 20 celebritas.pſalmodiarũq; ⁊ lectionum. gratiaractio. Secunda benedictio. quę R
nec nõ ⁊ tota feſtiuitas muſicalis. Pu etrt bo noꝝ inpꝛecatio.Lercia eſt laudatõ
. 3 rificatiovero ⁊ ſacrũicatio adeo note ſũůt que eſt beneſactoꝛis magnificatio.Quar f
yvt pᷣſeni declaratione nõ egeant. Ex taeſt 7 loꝛificatio que eſt pᷣdicatio publi⸗ · ſ
Bpiencia vero qua omnia ad nudũ luci caſjo ſeu diuulaatio ſeu diffamatio bñ⸗ 4
diſſime intuetur deus.oꝛiũt᷑ timoꝛ.et pu⸗ fadoꝛis ⁊ beneficioꝛũ ad alios. Glia em̃ H
doꝛ⁊ ſollicitudines.quas timoꝛ et pudoꝛ nihil aliud eſt qᷓ; clara ſublimis ⁊ lataa
ps iunt.et alie affectiones ab eiſdẽ geni- q ma. Secundo nominatur miſericoꝛdia
te.quibus deo diſplicencia declinantur. inq;tũ vel lenit vel tollit miſeriã.ex q̃ oꝛi⸗ O
eæt eidem placencia querunt ⁊ fiunt. NHõo untur multe pantes diuinicultus ex vni⸗
em̃ poteſt firma ſeu fixa et lucida eſſe de virtutis radicepꝛocedentes.que ſpes ve⸗
aſpectu ſiue intuitu dei.ſuꝑ omnes cogi- nie et gracie nominat. Haru pꝛima
tatiões noſtras affectõnes ⁊ oꝑationes eſt depᷣcatio. Hec eſt ꝓ malis leniendis *4
credulitas. quin timoꝛẽ et pudoꝛẽ incuci et tollendis. Secunda eſt oꝛatio que eſt
at et foꝛmidandoꝛũ et erubeſcendoꝛum ꝓꝙ bonis oblinendis.Tercia eſt afflictio
⁊ alias affectiones que ſequũtur ex his vt ieiuniũ ⁊ alie maceratiões. Quar⸗
„ et comitantur eaſdem. Omnia enim ta eſt oblatio ſeu ſacrificium. Quinta ele
in oculis dei agere et hoc impudenter et moſyna que eſt miſeratiõis quecũq; ſub
intimoꝛate nõ eſt hominis qui credat eũ uentio. Hec eſt tam ſpiritualis q; tempo
. galpicere ⁊ videre. Attende aũt in his ralis. Et iſte quinq; partes tunc ex mi
duobꝰvidelicet potencia et ſapiencia qn ſericoꝛdia dei circa pᷣnomingtam virtutẽ
te impietatis ſit ꝓtinacia.qua male ſenti oꝛiuntur. cum ackimpetrandam veniam
tur de adulterutro eoꝛn. Qui em̃ cre⸗ vel gratiam referuntur hoc eſt cũ ad hoc
dit de deipotencia ꝙ ea ſuperioꝛ ſit alia fiunt. Tercio nominatur iuſticia.exq
aut ei equalis vt ꝙ alij ſubditi eſe debe⸗ ꝑdonum timoꝛis oꝛitur declinatio a ma P
inug Bancubioe totum honoꝛẽ ſuũ lis pᷣreritis ⁊ penitencia cum partibus ſu
eidenufert.vel dimidiam partevt dixi is.et hoc eſt cum iſta duo ad effugiendã .
* mus.Et quisquis dicit ei non eẽ ſubditũ ꝗ/Dnlne iuſtise vltionẽ referunkF. Quar
qntũ in ſe eſt aufert ii. Similiter et ꝗ ne / to nominatur magnifica largitas obſeq 4
gat deum omnia videre ad nudũ etluei oꝛum remuneratrir. Riaoꝛitur ſpes re
um iugiterq; intueri. multum aufert ei munerationis. ⁊ exea omne obſequium 38
de ſapiencia ſua entu in ipo eſt? ꝑ conſe diuini cultus inq; tũ ipm via eſt ad mer⸗
auens dicit ipᷣm eſſevel in parte cecum v cedem eternam. Hoc ẽ inqntũ ꝑ eã tẽdit᷑
quandoqʒ occupatum aut doꝛmientem. ⁊ intẽdit᷑ ad ißam.non enim oubiuʒ eſſe
Hec autem omnia aperte cõtumelie tibi debet.quin eadeʒ opera exterioꝛa di
ſunt contra diuinam potenciam ⁊ ſapiẽ⸗ uini culiys poſſint eſſe diuerſis virtu⸗
ciam aperte que blaſphemie.et ideo he⸗ tum radcibus. pꝛopte fines varios et
reſes. Quare contraria eoꝛumarticu diuerſos. Idem enim ſacrificium offerri
lierunt fidei. Omniũ em duoꝛũ oppoſi⸗ poteſt deo altiſſimo ⁊ ob honoꝛeʒ ipius 9
toꝝ quoꝛũ alterum eſt hereſis neceſſe eſt tm̃.et ꝓpterimpetrandam veniam tm̃.⁊ 1
reliquum eſſe articulũ fidei.Et ſi aliud ? qdimpetrandam graòam tm̃ ?= obtinen
HD Jubuerſiuum religionis.reliquũ eſt ediſi auͤm eterna remunerationem tm̃.et qua⸗
—
.
9
. △ .
.

ctione ptinaci. Apparerextjaʒ ibi de

doch ppter bet omnia ſimul ſi placctof⸗
ferenti. Conſidera igitur diligẽlgr iſta

☛ . 2 —

quatuo: T radicem ipoꝝ: diuina nita⸗
.lem.et apparebit tibi euidente quia ne
ceſſe eſt vt credatur diuina bonitas: ⁊ vt
Wfp)9“— contedatur ab hijs quibus nulla ẽ excu⸗
ſationũ quas diximus. Et quia here⸗
D ſis eſt credere vel deũ non eſſe bonũ.vel
minus bonũ.hoc eſt ex parte non bonũ
S vyel mutabiliter bonũ.vł nõ eſſe maxime
O bonüu. Fodem modo pertinaciter er⸗
rare circa gratuitam beneficẽciam eius.
n vt credatur vel non eſſe beneficisvłbo
nũ quodcuũq; obtineri nõ ab eo el ꝑ eũ
⁊ iterũ nõ gratis euʒ benefacere quibus
vult. ſed neceſſitate heretica ꝓculdubio
falſitas eſt. quare contrasiũ neceſſario ca
tholica veritas eſt. Juxta buncmodum
ſunt erroꝛes ⁊ negationes circa iuſticiã ⁊
liſericoꝛdiã ⁊ remunerationis magnifi
cencia. Qui em̃ ptinaciter credut.deũ
0 adeo miſericoꝛdẽ eſſe vt peccata non re⸗
quirat.vel adeo iuſtũ vt penitentes non
recipiat.vel adeo ꝓdigũ vel auaruʒ aut

inconſideratũ largitoꝛeʒ vt obſequia ſibi am. reſurrectio
pon. nonũi iudicin. Decimuz retribu

4
impenſa non curet. ? cultoꝛes ſeruitoꝛeſ⸗
q; ſuos pocius q; alios noꝶ reſpiciat ne
q; remuneret.non niſi magna dei contu
6 emelie atʒ blaſphemia hec creduũt Qua
ſ reæ contraria neceſſario credenda ſunt.taã
5 i; partes ⁊ articulifidei. Jam igit de
6 clarauimꝰ tibi.quia in hijs que dei ſun
. cõſiſtunt due partes fidei. ⁊ q vna pars
artieulon ein hüs quelunt ei per le / hoc
eſt ſine reſpectu ⁊ coparatione rrũ alia⸗
ru.⁊ nominauimus tibi pꝛincipalia ⁊ ra
9 dicalia in his. Et aſſignamus eętiam
tibi partes diuini cultꝰ ⁊ virtutes ſeu af⸗
1
d
l

m igit de

. fectiones ex quibus oꝛiunt. Et nomi
nauimus et numerauimꝰ tibi de deo ea
in quibus erroꝛ ptinax ⁊ egatio ſeu cõ
ig trtrradictio hereſis ent atq; blaſppemia
ſe K Maniteſts ieur tibi eſſe debet ex bijs
on quia due pantes fidei quacreditur inue⸗
GH niuntur apud creatoꝛem.⁊ ꝙ ſunt articu
AA li fidei pᷣnctipᷣales atq; pꝛimaru circa euʒ
ſe c⁊duiq nulli eſt excuſatiò quin teneat ad
di credulitatẽ ipᷣoꝝ et quia nulli phas eſt cõ
tradicere vel nggare aliquẽ ex ilis niſi in
caſibus ꝗqeos diximus. Ex quo conſe
quens eſt fidem huiuſmodi ariiculoꝛuʒ
eſſe catholicam.id eſt vniuerſalem. Hoc
eſt ad quã ſine vlla excuſatione tenet᷑ vni
uerſitas homini ſiue excuſatõe⁊ ↄtradi

bet ex hijs quian deo aperte ſunt in hus

contume ⁊ blaſphemie negaonum?ꝛ
contradictionũ. vt gladio ⁊ igne ext mi⸗
nande ſint.⁊ credulitas iſtoꝛum articulo

„

1

rum etia ſunglicus iniungenda atcz in,
vicina ſut ac ꝓrima intellectui humano
non impedito nõ alienato. Et quia nõ

dicenda dudbus de cauſis.

niſi incredulitate eoꝝ cultus diuinꝰ vera

q; religio fundari poteſt. relinquit᷑ aut
ex hijs vt tercia pars fidei circa res alias

ſit in qua nihil pᷣminet id eſt nihil numi⸗

nis eſt in quacunqʒ alia re.hoc ẽ nihil di
uine excellencie vel bilitatis.⁊ ideo ni
hil dignum honoꝛificencia diuini cultus
⁊ ꝓpter hoc nulli alie rei quicq; ee diui

ni cultus aut honoꝛificẽcie inpẽdendum
Tercium eſt mundi nouitas cum vniuer
ſis qᷓ in eo ſunt. Quartum ẽ eiuſdem
renouatio. Quintũ nouitas animfa
rũ humanarũ in coꝛpibus ſuis et oꝛigo.
Sextũ imoꝛtalitas earũ.Septimũ ſingu
laritas coꝛpoꝝ earum contra pluralitate
pictagoꝛicam. QOctauũ reſurrectio coꝛ

tio bonoꝛũ ⁊ maloꝝ. Undecmũ infern⸗
Duogecimũ purgatoꝛiu. De bijs du
odecim inuenies erroꝛes impietatis tam

apud philoſophos q;ᷓ apud hereticos

ꝓponimus tractatu vnoꝛ ſingulari ſi au
riliũ ⁊ ſpaciũ dederit dominus. Pꝛe
ſer hec ſunt ſacramenta virtutes gracia?

liberu arbitriuʒz. de quibus etia multa ne

phandailatrare non ceſſant heretic.

7 . * 3

Et nos de hijs quatuo: ꝓut deſup ex
cepimus duobus tractatibus complelis
nos expediuimus.ſcʒ de ſacris eſ libero
arbitrio atq; gracia. De virtuti voq;

. .

gquam multa ⁊ varia ſcripſerimꝰ. tracta
tuʒ tamen complese occupationibus et
peccatis facientibus nondũ ꝑmiſſi ſumꝰ
Reuertamur autem ad id in quo eramꝰ
7 dicamus quia in bijs partibus fidi qs
nominamus in pcedentibus facile ẽ ob⸗
uiare cõtradicentibus.et ꝑ viã ꝓbatiois
oꝛa eoꝝ obſtruerel boc ẽ in radicabilibꝰ
et pꝛimitiuis ꝓpter ꝓpinquitatem ⁊ vici
nitatem ſuam ad intellectum humanuz

verum inconſequentibꝰ non ita ſe habʒ

regula. Ulalde em ſunt remola ab intelle
ctu humanoſæ valde ip:obabilia bumę
natio ſeu incarnatio filij dei. vaſlio inl

. ..

De
dem ⁊ mos. Reſurrectio ⁊ in celum aſcẽ
ſio ⁊ ad dextera patris cq ſeſſio: ⁊ alia mł

tavalde longe a noſtro intellertu inueni

unt᷑ in fide catholica. Qui igr hijs cõ

tradicũt videlicet incarnationi filij vei et
paſſioni eiuſdẽ cõtra dei bonitatem blaſ
pꝓhemat.

Hon in ſonte quidẽ⁊ radice

Jua.ſed in ramo maximo ipius ⁊ deuia⸗

.

li fonte illo bonitatis tantãvnda effluere

„
ℳ*½

8

rũ creaturarũ non eſt niſi indieiũ et teſti⸗
moniũ largitatis ipᷣiꝰ fontis.de quo oẽs

tione. Dũ em̃ ð fonte largitatj diuinetim̃
donũ negant ꝓcedere potuiſſe.de ſonte

miſericoꝛdie tantã elemoſynã.de abyſſa⸗ antur.

creature hauriũt ⁊ vt large ſint ⁊ ꝙ largi
Inſani et miſeri non vidẽt qd

ſtilla pietatis oꝑata ſit in multis viroꝛuʒ

potuiſſe de inmenſa foꝛnace illa ⁊ cami⸗ ſanctoꝝ videlicet.vt ſe venderent ꝓ redẽ
piione ęgenoꝛũ captiuitati addicerẽtur

no charitatis diuine/tantã flamma emi⸗

care potuiſſe ſine dꝑbio et in fontis etiaʒ

menſitatẽ nepharie blaſphemãat dũ inun

dationoeius menſuras ⁊ limites ponũt.

MNHeceſſe em eſt fontẽ cui nõ eſt mẽſu

ra neq; numerꝰ cui nõ ẽ finis neq; limes

Aut terminus ſibi ſimile inundanonẽ ha

bere cũ uolueritſcũ liberuʒ habeat fluere
ꝓut voluerit. Hoc ẽ qntũ voluerit æquo

quomõ voluerit. Maniteſtü ẽ ex hijs ga
contra inmenſitatẽ foꝛnacis diuine chari
tatis menciũtur et eiuſdẽ flammam. ⁊ co

4

ꝓ liberatione ipoꝛũ.quid ergo mirum ſi
fons tocius pietatis tale quid facere po⸗

tuit in rege giofeervomino ſeinlovisi
ſcintilla dilectiòis hecin matre poteſtvt

ꝓ liberando ſubmerſo filio ſe vet in he⸗
riculũ ſubmerſionis ſaliens inq; poſt cli

umlanid debuit ſacere caminꝰ⸗ infinitus
Dileclionis ⁊ foꝛnax.in menſa charitatis
in deo qui charitas eſt ꝓ liberatione to⸗
cius generis bumani in abyſſum ꝑditioo
12. quis paſtoꝛ o

*

——————

tis negerenſe largitate. go tamen oculis
uis Adent in omnibus riuulis creatura
rũ ipius hos igi᷑ mendaces facit vniuer
ſitas credturaruũ largitate ſua ⁊ ꝓfuſione
clamas contra eos et pᷣdicans atq; teſtifi
cãs largitatẽ creatoꝛis. Qm̃ largitas ibſa

tra infinitatẽ et diuicias largitatt diuunne modico quod ha

a nngrare cas largliarcdlulne dico quod habet amoꝛis ad oues ſu Zz
diminuũt eius donũ.Sic el in iniuniim asnõ dar ſenerim in pericutu.nugnas =
magnitudinis miſericoꝛdie dei attenuag cõra ſuposꝰ leones aliaſq; beſtias ing
eius elemoſynã. Eodẽ modo in ouume micas gregi ſuo. et hoctanto ꝓmptiatr,)
* lia copioſitatis fontis abüſſalis diuie bo libentius.qnto ipᷣe melioꝛ fuerit atʒ fiieeæ
nitatis reſtringũt eius inundationẽ᷑. Cuj lioꝛ.· Quid ergo mirũ ſi deus qui chas·
incarnatio ſilij dei ſitvelut flamma de ca ritas eſt. et ſancti amoꝛis fons vnicꝰ voioo.
mino ⁊ foꝛnace diuine dilectiõis emicis dens lacerari gregẽ ſuũ ꝛvndiq; deuoꝛa
⁊ velut elemoſyna de inmenſitate miſeri ria beſtijs infernalibus deſcęndit aduer
7 coꝛdie dei humano generi erogata.⁊ v· ſus eas in pugna Nualẽ decuit = opusſuuu·
dẽ donatũ.⁊ velutvnda de fonte diuine ſuam ⁊ regnuũ ab hoſtibus vaſtari.popꝛꝛ
bonitatſ ſuper genꝰ humanũ emanans luq; ſuũ cateruatim trucidari et captiuun⸗
d, ꝗ1. Hon aduertunt ceci et miſeri qe om ri. no aduerſus eos conſurgat in pꝛeliiuz .
nis ſons iurta moclum ſue poſſibilitatis hoctanto facilius atqʒ libentius. quiStto
hatch diuiciaru dignis z indigentib elar ipe fuerit ſavctioꝛ iuſtioꝛ tantoqʒ honoꝛi
Phit. Et omnis migericoꝛdia iuxa poſ-⸗ ficẽtius.q̃nto fuerit poteſtate ſublimioꝛ:.
ſbilitatẽ facultatũ in haupes et miſeros Begalie em oſſiciſin wiosnon ſolũ ho
ſe Pfun dit. Ei omnis ignis luminoſitatẽ noꝛiregio non detrahit. led etiam illum
lua ⁊ ſlammas in receptabilia ꝓ mõ ſue adauget et ampliat acilluſtrat. Quid
2 Ertutis diffundit. Et generaliter ocul ſu⸗ ergo decuit facere regẽ regũæ dominum
is. ſi laamen oculos habere dicendi ſune dominantiũ Immo quid debuit exrega
vbiq; iſtud conſpiciũt quia vnaqq; natu li officio videns tantã partẽ regni ſui.ge⸗
ra iuxta modũ ſue virtutis operat᷑. ⁊ lar⸗ nusſcʒ h afgiafenie captiuari

NNA

ga eſt virtutis ⁊ operationis ſuein omne ab hoſtibus ſuis infernlibſcʒ. Anno⸗
rereptibile illius q;tũ poteſt q;tumq; per debuit in tato regni ſui dłſcrimine rego⸗
mittit ſicut apparet in ſole.Qui tota qua le implere officeium quod eſt pugnare
poteſt largitate luminoſitatẽ ſuã atq; ca re no. Quid ergo mirũm ſi ſe aceinrit·
* loꝛẽ diffundit circũquaq;. Ad hanc igitur ad pꝛeliũ: ſi arma aſſu pſit et iduit in ꝗ⸗ .

lis
e

ne?

i
-
ſi⸗
dis
fi
u;
ece
ur
nſi
o⸗

wt

he⸗

ns
ls

b.

eo.

ſu 2
as

gini

S

ſde⸗

che⸗

1pi
ς⅓

ler

ae
opu
ina⸗
liü
ito
no
io:
ibo
lun
Mnid
num
g
e⸗/
ati
s
⸗

ut
4*

—

bus decuit ditari ꝓ regno.et hoc jy dece
bat et expoſcebat lex illius certammes.

hpeOſi dixerit q nõ opoꝛtebat vt diui
D a ſublimitas vſq; in noſtrã miſeriã de⸗
ſcenderet ꝓpter hoc eamq; ſuſcipet.cum

ſolo verbo genus humanũ liberare poſ

let ac repare.

denti ita dirimus hic.vt palã faceremus
ꝙ increduli in eo ipᷣo ꝙ credunt ſe hono
rare den.contumeliãa ei faciũt et laaſphe
mat aduerſoipᷣm. Magnitudo em̃ doni
honoꝛẽ datis?⁊ magnitudo elemoſie ho

noꝛ ẽ erogantis.⁊ magtʒitudo flame ho

noꝛ eſt camini ſiue foꝛnacis.et magnuau⸗
do inundatiõis honoꝛ ẽ fontis. Quia
igit beneficiũ incarnationis filij dei.do⸗

nů eſt de largientis.quo maius in the⸗
dauris dei inueniri nõ potuit.et elemoſi
na qua miſerie generis humani ſanãde

atq; releuande efficatioꝛ atq; cõuenienti

oꝛ erogari nõ potuit? fſamma diuĩe cha

„

ritatis.qua calefaciendo atq; viuificado

generi humano de camino foꝛnace di

uine dilectionis. ardẽtioꝛ ſiue feruentioꝛ
emicare no potuit. Similiter ⁊ inunda⸗
tio.qua de fonte aquarũviuentiũ lauan

do generi humano. et extinguẽdis eius
incendijs efficatioꝛ manare non potuit.
Wanifeſtũ ẽ. quia in iniuriã et cõtumeli⸗
am ipᷣius fantis vniue ſalis bonoꝛũ.be
neficiuũ dominice incarnatiouis tegãt in
creduli.cũ honoꝛ fontis ſit magnitudo ⁊
magnificencia emanatiois. Uerum qſñ

nõ eſt intentionis noſtre atq; ppoſiti in

hoc tractatu ſinglos fidei articlos aſtru⸗
ere ꝓbationibus.ſed fidẽ ipᷣam piam atʒ

veridicã ⁊ ſalutareʒ in vniue ſali ſtabili
pam et ſtabiliamus

re. Reuertamur
vniuerſalibłᷣs.⁊ nul

ipam ꝓbaticeni
2 li ex articulis appꝛopꝛiatis. Incipia⸗
mus igitur ⁊ dicamus. quia fides hic ſo
Cc la habet teſtimonini sconſfkmaftont u

raculoꝝ.nulla em̃ gens.nulla ſecta habʒ
Mirarala ier eam que fidem iſtã habet
ſidem iſtam emp comitata uunt et ſe⸗
cuta miracul

a. Jue ab ipᷣo abel. filio ade

continuata ſunt.vſq; ad legem. datam p

moyſen. ⁊ in gente hebꝛeoꝝ mirabiliter

młciplicata. Et ab eritu egypti vſq; ad in

greſſum terre ꝓjiſſionis comitata ſunt
⁊ conſolata ſun: gentẽ hebꝛeoꝝ. Nec de

. Nos iam reſpondim
ad hoc ĩ eo tractatu quẽ vocamꝰ.Cur de
ns homo. ⁊ ad alia oĩa q mouere poſſẽt
incredulos vł alios inꝑitos. verũ ex inci

— —

Nn 9⸗Xο fie⸗: Gargol.
⸗.
7 %
xij
ſeruerũt eam donec ipᷣa deſeruit fidẽ iſta
Tunc em̃ei ipᷣa fide in apoſtolis et alus
ex iudea credentibus tranſlata ſunt ad
eccleſia.ex iudeis et gentibus cõgregataã
et ꝑſeueranig videant ꝑ dei gracia in ea⸗
dem vſq; in hodiernũ diẽ.Ita vt ea poſi
ta poni videant᷑. ⁊ romota remoueri q̃ſi
ipᷣius fidei ſint effectus ⁊ teſtimonia inſe
parabiliter illã comitancia. Nec em̃ ydo⸗

latre quos paganos vulgo dicimꝰ. neq;

gens machometiquos ſarracenosvoca

mus neq; iudei neqʒ heretici legum aut

ſectarum ſuarũ vllum habẽt miraculi te
ſtimoniũ. Wiracula autẽ appellamꝰ

virtutis dei admirandas operationes ?

inſolitas curſuiq; nature contratas.
AQuales ſunt ſuſcitationes mo:tuoꝝ
illuminationes cecoꝝ.muũdatiões lepꝛo
ſoꝛum.curationes demoniacoꝝ. effuga⸗
tiones et religationes demonũ ⁊ ſimilta
Quia grata mirificoꝛũ operũ teſtimo

placitam fidem. Ad hanc em̃ confirman
dam. ⁊ fiunt ⁊ fieri petunt miracula.Un
de rebelles ⁊ increduli qui ſermonibꝰ ſa
ctoꝛũ viroꝛum credere non volebant mi⸗
raculis inducebant᷑ ⁊ vſq; hodie inducũ
tur ad fidem. Amplius. Et in nomine
ipᷣius domini hieſu xpᷣi crucifixi ⁊ moꝛtui
alij moꝛtui ab eius aduẽtumaniteſte ſũt
ſuſcitati.⁊ ꝑ apoſtolos ⁊ ꝑ viros ſanctos
hodie ſuſcitantur. Ipſi etia idem apoſto⸗
li et martyres et cõfeſſoꝛes moꝛtui.⁊ moꝛ
tuos ſuſcitant.et alia mirabilia operant᷑
Et ad ipᷣos iam moꝛtuos viri fideles
ꝓ impetrandis miraculis ſepe recurrunt
et obtinent fieri ea ꝑ ipſos.Appat᷑et igit
fidem hanc non ſolum in viuis ſed enaʒ
in moꝛtuis fidelibi habere miraciua.
Infideles vero ſicut nec viui apud deuʒ
quicq; poſſunt.ſic moꝛtuinec ſe po ſſunt
nec alios adiuuare. Apparet etiã ex hoc
veritas fidei iſtius.cui fideles etiam mœs
tui miraculis atteſtantur.⁊ quam viui te
nuerant.etiam poſt moꝛtẽè miraculis ap
pꝛobant ⁊ confirmant. Ampliꝰ. Dec
que ſola pᷣdicat ea que maxime dei ho⸗
noꝛem ſuadeant. maxime eius timoꝛe m
incuciant.Maxime ſpem in eo erigant et
confirment.dilectionem eius maxime in
citent ⁊ inſiamment.Et quod plus eſt ea
ſola eſt.que potencie dei in nullo derna⸗

nijs hanc ſolaʒ confirmare.nec ah initio
ceſſauit nẽc adhuc ceſſat miſericoꝛs deꝰ.
neceſſe eſt hanc ſolam eſſe veridicã ipᷣiq;

rr * % ,„„ „ hd „ . g „ . ⸗„ 6
Hit. cum omnis ſecta pergitionis eidem celſarigs pariant ac religioſas.ſpes autẽ

ex toto detrahat vel ex parte.voulta eniʒ

dicit huiuſmodi ſecta creatoꝛem nõ poſ⸗
Je vel non aliter poſſe ea facere q; faciat.

Sola ſiges autem catholica liberta⸗

tem potencie eius et credit econcedit in
vltimo.Similiter amplitudinem ⁊ foꝛti⸗
tudinem. Que tria

tudinem. Que tria ſnul accepta. videli⸗
cet. libertas. foꝛtitudo et amplitudo po⸗

tecie ⁊ hoc in vltimo.ratio ſunt ſiue exli⸗

catio omnipotẽcie lucida ⁊ pfeca. Eſt

em̃ omnipolencia veriſſima ratioe potẽ⸗
cia libera in vltimo libertatis.et foꝛtis in

——

vltimo foꝛtitudinis et ampla in vlimo

amplitudinis. Sapiencie vero ipius

et multwontumelioſiſſime detrahunt et
multi foꝛte non detrahunt ſed omnes ge
neraliter heretici et increduli eiuſdem de

trahunt bonitati. aut enim male ſenciũt
deuuſticia ipſiusſicut qui dixerunt ipſum

nunq; requirere vel vindicare peccata.

aut ſallem erernis ea non vindicaturum

Jupplicis. Aut de ipſius miſericoꝛdia ſi⸗

—,.,.—

cut qui dixerunt non eſe reuerſionẽ ani⸗
mabus poſt lapſum. et hij deſtruxerunt
penitenciam/⁊ omnem aliaʒ viam reuer

ſionis ad deum. Alij oe beneficencia ei
tanto nequius tantoqʒ pernicioſius ſen⸗
ſerunt. qᷓnto maioꝛa eiuſdem beneficia

dDiſcredere auſi ſunt? negare.Qualia ſũt

—. 5

beneficium incarnationis filij dei ⁊ redẽ

ptionis generis humani. reparatio eſt

ip̃ius et ad graciam ⁊ gloꝛiam. Alij con⸗
Lra liberalitatẽ eius ⁊ largitatem iniquii

ſime blaſphemare nõ verẽt. Qui negat

eũ eſſe remuneratoꝛẽ ſuoꝝ ſibiq; famula
tiũ. Sinmiliter et cotra gratuud acna d Dubietattde
turalẽ eiꝰ bnñficencia. Mulii em̃ in dei in- veniavel gracia vel gloꝛia qntacũqʒ ecõ
tirario deterreat magnitudo vel multitu
do peccatoꝝs Credulitas igitur hoꝛuz
eſt ꝗᷓ ruinam deſperationis penitus pꝛo
hHhibet ete uertit? ſpe W
P columnã firmiſſimam in coꝛde hbumna
quia ſola fides catholica declinat dei co erigit et confirmat ad religionis edificii
melias ⁊ honoꝛſ ſui diminutiões. So It

iuria dairauerũt attribuẽtes dona gbus

in mũ do iſto vtunt /vel fato vel ſtellis vl
alij euidẽcie. dicenteg herbas et plantas
fruges et fructus nõ & deo creariſſed ter⸗
ra ex ſeipſa hmõi ꝓducere. Uides igr

venie ct gracie et gloꝛie ꝗq ẽ adoptionis 2

hereditatig eterneyex alia credulitate vel

appᷣhenſiòe generari nõ poteſt. qᷓ; ex cre
dulitate magnitudinis miſericoꝛdie dei

ſtram aſſumere dignatus ẽ.⁊ noſtre mi⸗
ſerie mire conſoꝛau.

eius inq; magnitudinis qua miſeriã no⸗

miecon Hulla enim via
magis ſuaderi cõmunitani generis bůa⸗

ni potuit.deuʒ nos gloꝛie ſue velle habe

re conſoꝛtescq; ꝑ hoc ꝙ miſerie noſtre cõ

ſoꝛiũ iniuit. Qua em̃ via euidentius

oſtendi ꝓotuit hominibus ꝙ ſecũ vellet

eos deus beate ⁊ gloꝛioſe viuere / q; pexr.·

hoc ꝙ cuʒ eis voluit miſere æ ignomino

„ 7 „

ingentiꝰ inpmefe potuit coꝛdi hũano ꝙ;

ſe viuerele ꝙ plus ẽ etiã moꝛi. Quid

cõmunicanda eſſet ei diuine gloꝛie bea⸗

titudo qz ipſiꝰ hũane miſerie in filio dei
acta cõmunicatio. Deinde qda deo

ſpem venie erigere potuit.quid a deo de

miſcðia dei firmare fiduciam quo ſigno
vel argumẽto veriſimilius ꝓbari potuir
coꝛdi humano deũ velle parcere ⁊ miſe⸗
reri hominibusqm̃ ꝑ hoc ꝙ pater miſe.

„

ricoꝛdiarũ ꝓpᷣo filio vt eis parceret:non

ler ezuſpenci.

pepꝑcit.et ipᷣe Aius vt inmunes ⁊ illeſiſipi
abirent.latrocinioꝝ ipᷣoꝝ dignatꝰ eſt per·
u. Wanilellu igit ert er
us qntũ deus voluerit homines eẽ ſu-
os ſo cios in gloꝛia ſua.quibus ⁊ ipſe vo
luit eẽ ſocius in eoꝝ tanta miſeria. Hec
igitur argumẽta. hec ſigna ſunt q nulluzʒ
locuũ deſperationnullũ nutdtioni vłdu

bietati linquũt in coꝛde humano/cum

ipa credita fuerit credulitate firma 2 luc

da.Deſperationis inqʒ vel dubietat de

V goificamvelut

uppoꝛtandu.

4
lã ſenciẽs de ipo magniſice⁊ atdec ipᷣm /coꝛda ſubuerſa erigere erecta potare ſo⸗

Sola ipᷣa ẽ qua ipᷣe honoꝛificatabſq; de
tractione ſui honoꝛis ⁊ cõtumelia.Om̃i
aüũt alia ſecta inbonoꝛat᷑ et dehoneſtat
Dampnabiliter. Quare manifſeſtum
eſt hanc ſola eſſe veridicã ⁊ ei acceptabi⸗
lemn fidẽ. Ampliz. quia neceſſe ẽ tales
eſſe appᷣhenſiones fidei q̊ affectiones ne
1.

la ſufficit ⁊ fulcere. Quapꝛopter ex ne⸗
cefſitate in omni coꝛde in quo ędificãida
eſt religis. neceſſe eſt vt ſandnentũ fir⸗

miſſimũ ſupponenda. Aebuncmodum

ſola fides catholica eꝗ continet et pꝛedi⸗

— 2

eſt oſtendere et de affectione amoꝛis. ga

0° *

O 24 — N — —— — —

SW

— —
— —

citent ? inſfiamment. Sicutem̃ ignis tra ruinam deſgera tionis 2 tinem amo⸗
ignem maxime generat ⁊ applicase ſua ris necti quo dů deum trahimur contra
ſeu contactu que ignibilia ⁊ ſuccenſibilia pondus pꝛopꝛiecoꝛruptionis.maniſeſtũ
ſũt maxime in lammat ⁊ igni: Sicignis quia hac ſola fide pꝛeſtantur nobis ⁊ ful

Diine dilectiõis tanto beneficio nobis cimentum ne cadamus. ⁊ adiutoꝛii quo

Exbibite per credulitatem coꝛdibꝰ homi⸗ ad deum asendamus. Hec autẽ eſt ſum
num applicatusignem ſancte dilectiõis

ma religionis videlicet immobiliter.per

in deũ maximei illis generat. eaq; amo ſeuerare contra impulſus temptationũ.·

non ſoluz eſt ſicut mons igneus coꝛdibꝰ

filius dei beneficiũ nobis collatuʒ inqn⸗
tum nobis et ꝓ nobis datus Quid autẽ
lunt toꝛres ⁊? faces aliij

niteſtum igitur eſt: quia ſi totus mũdus ſtris apponunt. Quare manifeſtum

re viuiſico maxime incẽdit et inlammat et ſurſum iugiter aſcẽdere.deoq; inſepauas

rabiliter adherere. Trabimur autez

Et alia omnia beneſicia velut ſcintil⸗ 3
ſurſum. et deo adheremus amoꝛe/fulc⸗

le et pꝛunule per modice ad calefatiendũ

ſeuinflammans coꝛ humanum. benefi: mur autem vt dirimꝰ ſpe. Quare ma
nifeſtum eſt hanc ſolã fidem eſſe deo plta
cidam.et hominibus ſalutarem. ꝑ qua,z

ciũ vo incarnatiouis atq; redenmꝓptionis
noſtris inflammadis per credulitatẽ ap⸗
poſitus.ymmo incomꝑarabiliter maioꝛ ca ota con
ignis qʒ eſiet totus muſ dus ſi totꝰ ar de ſurgit. Amplius. Eſt et fimiſſimein
ret. Quato em̃ maioꝛ ẽ filius dei toto mũ deo ſperandum eſt. et ardentiſſime dili⸗
do.tanto coꝛda humana magis caleface gendus eſt a nobis. Omnes aut alie
re debet ⁊ inflammare per hanc creduli ſecte.omneſqʒ erroꝛes aui fulcimẽta xei
tatem eis applicitus qᷓ; totus mũdus coꝛ pꝛ:oꝛſus tollũt vt diximus.aut debilia ful
pora noſtra ſi totus arderet. Eſt eni? cimenta adhibent inſtar feſtucarum aut
palearum. que fulcire coꝛ humanum et

nobis ſumma vere veligionis pꝛouenit·

Hignes ad calefa ſimiliter ſcintillulas et prunnlas mo dico
rum beneficioꝛum coꝛdibus noſtris c⸗
lefaciendis adhibent. aut omnino nibil
incentiuum amoꝛis in deum coꝛdibꝰ no

cienda coꝛpoꝛa calore ſenſibili. Hec ſunt
beneficia ad calefacicda cœda caloꝛe ſpi
rituali. Hic autem caloꝛ amoꝛe. Ma

arderet.modicus ignis eſſet ad calefaci⸗ eſt hanc ſolam eſſe credulitatem ſeu fidẽ ⸗=
endum coꝛpus quodcũqʒ.ymmo nullꝰ q́ᷓ et coꝛda humana debita firmitate ſub

comparatione huius beneficij. ad cale⸗ podiatet ſuſtentat. et qnto decet amoꝛeꝛ

ſtum igitift eſt. quia maioꝛ ignis calefa⸗
ciendis aut inflammandis coꝛeibus no

faciendum coꝛda humana. Wanike⸗

—

ſtris adhiberi non potuit.qᷓ; beneficivum dum maniſeſtum eñ ꝙ ex ipſa eſt ſimili⸗
dominice incarnatioĩs ⁊ paſſionis.huc
aũt iſta ſola fides ſeu credulitas eiſdem
adhibet. Quia vero alia bũficia coꝛ⸗
poꝛibus aliaruʒ gentiũ aꝑꝑlicatur. Que

ditur.? iuſticia eius in vltimo diſtricta in

cta.et eterna eſſe duratone ⁊ incogitabi

et ex qua ſola eiuſdem fabꝛica ta con⸗

ſuppoꝛtare nullo modo ſufficiunt. Et

bite ĩ deũ ſpei debleq; i deũ dileciõis eẽè
pncipiũ ac fundamẽtu. Etad hüuemo
ter maximus dei timoꝛ.dum per eam cre

contumaces atq; rebelles. eiuſs: vindi⸗

vt diximꝰ niſi modice ſcin:ille ſũt ad iſtũ
ignem. HMeRſtum elt omyes alias

gentes ab amdꝛe diuino frigidas eſſe cõ

lia acerbitate. Et ad hunc modum ſe ha

bet de alijs que dei ſunt. Ea em̃ ſola cre
ditur inmenſitas eoꝛum que ſupꝛa nomi

nata ſunt. atq; magnificencia abſqʒ di⸗

paratione xpianoꝛum.et ideo moꝛtuas. nata ſunt.atq; magniticet 5
minutione ſicut pꝛediximus. Quare iꝑſa

cum caloꝛ ille ſolus ſit viuificus ⁊ vitalis
quia ergo nulla ſecta.que huic articulo
contradicat adhibet ignem coꝛdi huma⸗
no qui ipſuʒ amoꝛe dei calere vt opoꝛtet
facigt. Manieſtu eſt: quia niala alia cre
dultas coꝛ hmanum viuificat. Mani⸗
feſtum igitur eſt quia ſola iſta fides viui
fica eſt. Emplius.quia ſola iſta fides
vt diximus etuſelimentuͦ ſpel pꝛeſtat con

in deum generat in coꝛdibus humanis.
Alie vero omnes credulitates. aut eas
tollunt penitus. aut pariunt diminutas
diminutiõe deo iniurioſa et ↄtumelioſa
vt iaʒ ꝓ parte oſtẽdimꝰ. Amp. Quidẽé
fides recta.niſi digna ⁊ debita eoꝝ ꝗ pti⸗
nẽt ad fundamentũ religiõis creculige.

*½⅓

ſola ẽ que rectas ac quietas affectionds

Hec igit᷑ eſt qua de deo geditur ⁊ qð cre
dendum eſt.? ſicut credendunueſt ad co

. fide

claratũ igit᷑ ẽ exhijs.qꝛ huiafidei ſoliꝰde
us v

atis. ymmo deus veritas teſtis ⸗

N lendum ipᷣm. Et ſi habueru diminuti Et cũ hoc ętia manifeſtũ ẽ.quia eccłia ca . .
,. Oone vel impfectionem vel erroꝛem credqdu tholica deo ſoli credit.ſiue credat ꝑ miraꝰ 1
litas.neceſſe eſt habere ſimilia affectio cula.ſiue credat preuelation?. Hene⸗
nes et opauones que exipſcredulitate raliter em̃ in omibꝰ⁊ vbiq; illi credit᷑.cu⸗
ſunt. Quia igitur in cultu diminuto et er ius teſtimonio credit. Quare manife
roꝛ ⁊ blaſphemia eſt.et defectus neceſſa ſtü eccleſia catholicã ſoli deo credere.fidi
rie ptis graue peccatũ in deũ.neceſſe elt q; catholice ſolũ ip̃ᷣm eẽ datoꝛẽ. ⁊ iðᷣo eſſe
credulitatem pᷣnominatã. que fundamẽł veridicã ꝑ omnia ac ſalutarẽ. Quare
tuũ eſt o uini cultus ac ve religionis purã omnẽ ſecta contraria ſeu contradicentẽ.
eſſe et liberam ab erroꝛe falſuatis.⁊ inte/ ſectã eſſe erroꝛis aiʒ perditionis. m
%½ gra hocẽ ſine diminutione partis huiꝰ pliꝰ. Iſtg fides ſola captiuat ⁊ in ſeruitu⸗ D
2 vicgelicet neceſſarie q; dirimus. hmõi au tẽ redigi oem intellectũ humanũ in oobo⸗: 9
— tem credulitas videlſłcet de deo et his ᷓ ſequiũ deo.ad credendãa veritatẽ q; non .

eius ſuns.que nec erroꝛem habeant falſi
tatis. nec diminutionẽ neceſſarie partis

inoleſcere nõ potuit niſi ꝓphecia ſeu re

uelatione diuina.quare manifeſtum eſt
fidam ſeu credulitatem que fundamẽtũ

capit.ymmo cui . uaſi naturaliter contra
dicił atq; rebellaꝛ?. Pꝛimũ aũt obſeꝗo

rũ diuinoꝝ ẽ ipᷣius iñtellectꝰ.qð non po
teſt eẽ niſi quoddã credere vt ſupꝛa o ſt&
dimus. Quare fides iſta pᷣmũ obſeꝗg

eſt ve religionis ⁊ pᷣncipiũ diuini culltus oꝛũ exhibet deo. Ipᷣa igit᷑ eſt ex neceſſita
p ſe eſſe er ꝓphecia vel reuelanone diui te pᷣmu pncipiũ diuinoꝝ obſequioꝝ atq;
na.Hec autem eſt ſola catholica. Nulla diuini cultus. Amp. Ipla eſt que in⸗
em̃ alia ſecta ꝓphecijs ſolis in parte iſta tellectum qui vtiqʒ caput humane men⸗ Q
innititur ⁊ ſi qua innititnr. inq;tũ innitit tis eſt pᷣmo inclinat et incuruat berobe⸗
concoꝛdat huic fidei. Et ꝓpter hoc in pꝑe dliencia diuinę auctoꝛitati.ad recipiendã
iſta non errat. dimodo ꝓpheticoꝝ eiog bumiliter vefitatem eoꝛũ que pertinent
oꝛum intelligenciã non ꝑuertat. Quod ad cultũ ⁊ honoꝛificencia diuina. Quare
„, Pbler iudeos dicimus qui in multèfidei pma veneratio ⁊ adoꝛatio hoc ẽ pꝛima pᷣ
Articulis recte ſenciunt fideiqʒ catholice mi capitis incuruatio ad deũ id éad ma
tonſenciunt.inducti teſtimonus ꝓpheta ieſtatem ſeu auctoꝛitatem diuinã ex ea ẽ.
rum. verũ vbi diſſenciũt.iba ꝓphetaruy Zya igit eſt pncipiũ pꝛimũ diuineve
eloquia.nõ tam falſa q; et ridiculoſa inæ nerationis ⁊ cultus. Et ꝓpterpoc mani⸗
terpᷣtatione erroꝛi ſuo aptare conantur. feſtum eſt quia credita eius ſiue apphen
Amplius. ꝓpphetis ? apoſtolis nõ ẽ ſa ſunt ea. quoꝝ appꝛehenſio ſeu creduli

creditu in articulis fidei niſi miraculoꝛũ tas.parit in credentibꝰaffe ctiões.ex qui⸗ 4
teſtimo nijs. Miracula autẽ omia ei ſunt bus eſt exterioꝛ id eſt foꝛinſecarum ope⸗
