habitum quẽadmodum differt int᷑ cy ſtter Pabiuus autẽ ſiue boni ſiue maliilla to⸗ lili.
nã et ſontem vel alio modo. Memoꝛia ei taliter habẽt et poſſident et eiſdẽ imperẽt ſinn
theʒaurus eſt continens ⁊ cuſtodiens re et dominatur. Quibuſdã tamẽ viſuʒ iil
poſita.habitus autẽ ẽ generans⁊ efficies ẽ ꝙ habitaſpuales et interioꝛes de ꝗbus Pnn
noua videlicet nouũ appᷣpendere ⁊ꝛnouũ bhic loꝗmur inſtar habituũ exterioꝛũ ha⸗ an
velle. ⁊ nouas operatioes.quẽadmoduʒ buus noĩaſ ſunt. Ant em̃ veſtiũt ⁊ oꝛnãt r
fons eructuans et efflues cõtinue nouus ſiboni ſunfunimas noſtrasvlłↄtrariũ in ⸗
aquas cyſterna vero repoſitas continet? eiſdẽ faciunt.⁊ quẽadmodũ varietas ha i
cuſtodit.nec ex ea eſt fluxusvel emanatio bituũ in pſonis religioſ varieta:ẽ indicat
aque noue. Uetera igr etiam pᷣterita de ꝓfeſſionũ.velut ꝓpᷣum inſigne religiddis an
theʒzauro memoꝛie extrahut ſcilicet q in vr habitus cyſtercienſiũ. habitus clynacẽ n
ea.vt diximus recõdita erãt.De ſciẽcieve ſis et ita de alijs. Sicvelut inſignia varia 6
ro habitu noue concluſiones ⁊ noue ad: ru ꝓbitatum aut maliciaꝝ ꝓfeſſoꝛes eoꝝ 1 ite
„ Anuennones inſtar fontis ꝓdeunt. Aſſuę ſpiritualiter intuentibus demonſtrant. ſmi
tudine igit operũ vel bonaꝝ operationũ Quod vo querit᷑.vtrũ vna operatio ſpi
Fiüut vires naturales velut fontes et putei/Ee habitus generetur vład eius. Jam re *
Smpte et expedite emanatiõis que pus. zpondimus in hoc.quia vna operatione i⸗
erant aluei aut aridi aut pene aridi.vñ et quãdoq; totus habitus generatur.⁊ hoc “R
quaſi pene implẽtur frequẽcia bonarum duobus modis.videlicet ꝑ vebemenciaʒ ⸗ 1
Ooberationũ. Hõ vt eas ſolas reddãt qu? impſſionis ꝓel per bonã diſpoſonẽa . cn
admodũ terna Yirmus et theʒaurꝰ cipiẽtis. Accidit em plerũq; ſug ere quod
qui vtiq; no redduſit niſi depoſita.ſed vt vicij ẽ vel virtutis amui.ad& efficaciter
eas generẽt. Eſt etia aſſuefactio operu bo vr penetret in ꝓfundum coꝛdis et tenaci⸗ ß d
non ſicut irrigatio. ? ſicut ſemin atio. et ſi rer inhereat eidem. Accidit etiam ex vno
cut impꝛegnatio viriũ noſtrarũ naturali concubitu vel etiam aſpectu mulieris ali
um,Qua de cauſa poſtmodu exipᷣis pꝛuo quẽ vitio incõtinencie imperpetuũ coꝛrũ 1
ducuntur et generatur vel fruges acpar-⸗ pi. Fan ſuʒ etiam eſt captum ſemel ab
tus operatõnes laudabiles. NHõ mul hoſtibusperpetuo contra eos tumidum
iu autẽ refert ſi quis dicat habitũ ſontem fieri.et foꝛte accidit hoc in plenſq;.Quo⸗
eſſe exoꝛtuũ p aſſuefactionẽ operũ in terra ciens autẽ generatur habitus per frequẽ?
Alicuius virium naturaliũ aut puteñ foſ- ciam operationum. ita ꝙ ex nulla ſed ex ls
ſum in illo. aut illa eẽ factam fontem. aut oibus ſimul dicimꝰ.qꝛ generat᷑. Quẽad⸗ —+ ne
puteum per hmoi aſſuefactionem An di modũ caloꝛ aut coloꝛ q;tũ ad qd genera
cat habitum bmõi vim naturalem im? tur em̃ diſp oſitio poſt diſpoſitionẽ donec Q,
pꝛegnata aut irrigatam aut fecundatam eeniat ad nouiſſimã vel nouiſſimas que 1
☛
„

oĩm debẽt eẽ maue.quẽadmodũ genera
tur caloꝛ pꝰ caloꝛẽ donecveniat ad noui

ede quẽcie gewretur aliud ipiꝰhabitus boni
ſimũ caloꝛẽ manmũ:⁊ hocẽ maniſeſte vlmali Reſpodema nõ generatur ali⸗
dere qm̃ generat cogitatõ pꝰ cogitation? ¶ud qð ſit pars ſᷣm actu.ſed generatur foꝛ
⁊deliberatio pꝰdeliberationẽ.⁊ ↄſiliũ pꝛ te amare aut velle.qð ẽ adiumentuʒ ma
ↄſiliũ. Sic ⁊ velle poſt velle: ⁊ oꝑatio exx gnũ ad hoc vt tande generetur amoꝛ ha
terioꝛ poſt oꝑationẽ in oibꝰhijs ꝗ eaſdeʒ Sius aut volũtas.ełin ſecũda oꝑatione
frequẽter iterãt oꝑationes.⁊ quemadmo generabitur foꝛſitan amare ⁊ velle foniꝰ
dũ in generatione caloꝛis deſtruit᷑ ſ aut nihil autẽ iſtoꝝ ꝑs ẽ habitꝰ generadi.SDʒ
tepiditas aut aliꝗs ex caloꝛibꝰ modic ge adiumentũ magnũ ẽ vt generetur habi⸗
neratis ⁊ vnicuiq; illoꝝ ſic deſtruit/ ſucce⸗ tus ꝗ ẽ bonitas vel malicia aggregat? ex
dit caloꝛ foꝛtioꝛ ⁊ maioꝛ donec veniat ad hmõi diſpoſitionibꝰ. ſʒ relictꝰ exilł ⁊ nõ
extremũ maximuʒ. ila fit in generatiõibꝰ exilł vt ꝑtibꝰ ſedvt ſeminib?. Q: ſi qſi⸗

E: donec cõpleat᷑ generatlo habitus. Et el ꝑ partes quide potẽcialiter: no aute
axtẽde aꝛ in generatione caloꝛis ⁊ exxremi m actũ:qm ſᷣm actũ ĩpartibilis ẽ. Hene⸗
marimi nipil generat᷑. cuiuſcũq; pᷣcedẽ ratur igr ex hmõi diſpoſitionib⸗ qſi in ſie·
ns generatioe.qꝙ ſit aut debeat eẽ ꝑs ipiꝰ minibꝰ.⁊ q̃ſi pullus in ouo.Unde valde
Alñ generatur diſpoſitiões quibꝰ apla abuſiue vocamꝰ ibi generationẽ:qꝛ gene
tur ſubiectũ caloꝛis nouiſſimi ad recipiẽ⸗ ratio habitꝰ ꝓut intedit Ariſto.q̃ſiſemia
dũ illũ.⁊ ad hoc vt fiat generatio eius in tio tm̃ illius .. O ſi qſierit vtrũ aliañ
4 5o. Jn generationib⸗s n generationibꝰ? vo coꝛpꝑm ſe cus ẽ. pᷣmũ ſit habitꝰ. Rñdemꝰ ꝙ ſic videlicet
qm ĩ ulis ꝑs poſt partẽ coꝛꝑis generat᷑.et⸗.cũ pᷣceſſerit frequẽcia ex q̃ vel ꝑx quã debe
ꝓmanẽt partes generate.⁊ ↄgregat᷑ alte⸗ Qꝭ at relinqui et mala diſpoſitio.ſicut ſupia
ra alteri.donec cõſtituat᷑ ac ꝑriciat plena tetigimus operãaãtis nõ impedierit. O: ſi
integritate partiũ ſuarũ coꝛpss qð gene⸗ diyxerit quis. Iſte habitus nunc ẽ cũ ante
rat.pmanẽt itaqʒ partes ſucceſſiue ſta ge no fuerit nec om̃ino ad eius.ergo nũc ge
nerate ⁊ ꝓpt᷑ foꝛtitudinẽ ſubſtacie ſue. et neratur vł creatur. Rñũdem⸗ꝰ⸗ ariſtoł
qꝛ neceſſe ſibi ad hocvt ex illis ↄſtituattur qꝛnõ ſegatur:⁊ ẽ hoc maniteſtũ ſi gccipiat
generatũ et qꝛ hoc intẽdit natura vt ex il generationẽ ſᷣm intẽtionẽ ariſtoł. Idem ẽ
aggreget totũ. Pꝛererea nihil omino em ac ſi argumentaretur dicẽs.Nũc ẽ cuʒ
cotrarietatis ſᷣm eſſenci ſuũ babẽt ad to añ nõ fuerit:nec ad eiꝰ ergo nunc pᷣmo ſe
tũ hoc aũᷣt intelligimꝰĩ generatõe coꝛꝛm minatur vł pᷣpatur ad ome. Poſſibile au
ſimplicqjũ ſiue hõgemioꝝ. In generatiõde tẽẽ ſicut diximꝰ:vt in vno ſolo inſtati abi
vo caloꝛis iã nõ ꝑmanẽt generati caloꝛes qʒ vlla pᷣpatiõe habitꝰ generetur vt dix⸗

aßñ nouiſſimũ.qm ↄtrarij ſunt nouiſſſim mꝰ. Maut qrit de reflecioe actionuʒ
caloꝛi.eo mõ qͥ mediũ ↄtrariũ ẽ vterqʒ ex Pes luimꝰ dicẽtes: res appꝛehenſe

tremonꝝn.Uerũ igr ẽ manifeſte qꝗꝛ nihil ca⸗ agũtĩ aĩas nr̃as ⁊ iſᷣmunt eas impᷣſſiões
loꝛis nouiſſimi generat generatiõe cuiun et paſſ ionesſᷓs vocamꝰ cogitationes et
cũqʒ n Mioꝛuʒ.nihil inq; aou.⁊ nihil qd affectiones.ꝑ quas poſtmodũ ſiles gene
debeat eius u. Sed potẽcialiter ratur.vbi gra.vidit &gs aut audiuit ali
in vnoquodz medeᷣꝝ generat aliud qd quẽ aliꝗd oꝑari eoꝝ q iuſta ſunt: ⁊ cõpla
ẽ extremũ generãdi. In generationibus cuit ſibi ĩ ilo ꝓpt᷑ bonitatẽ iuſticie ⁊ pul⸗
ergo coꝛporũ ⁊ coꝛpaliũ diſpoſitionũ ita chꝛitudinẽ eiuſdẽ et incepit amare illud:
ſe habet:vt in generatiõibꝰ coꝛpoꝝ ſp ge er excitatũ ẽ in eo deſideriũ ſilia faciẽdi.et
neretur actu alið qð erit ꝑs noniſſimi ge-⸗ adauctũ ẽ deſideriũ illud donec genera⸗
nerati. Incoꝛpabiliũ vᷣ̈o diſpomionũ ge⸗ retur in eo voluntas operandi ſimile.De
neratiõibꝰ ſit ſm potenciã.⁊ hoc ẽ qm̃ in inde operatus eſt illnd . Uides igitur
his ſꝑ genẽrat᷑ mediũ qð nõ poteſt eſſe qꝙ operatio illa generauit in ipſo apphẽ⸗
ꝑs alicuiꝰ enremoꝝn. In coꝛpoꝝ vero ge⸗- ſionem per ſenſum ſiue cogitationem aut
WHZ neratioibꝰ ſꝑ ẽ aliqd coꝛꝑis generãdi qd pymaginationem et complacenciam atq;
R2coꝛp ꝑs illius videlʒ generadi. In ſpi delectationẽ in illa.poſtmõduʒ mnctem
rilualiũ vᷣo generationibꝰ nõ currit res einde deſiderium. poſtea voluntatem
Pcõtinuũ neqʒ ꝑ ꝑtes.qᷓ ſunt iparuibiles: imile operadi. Quod ſi pꝛima operatio

4

⁊ deſtructionibꝰ diſpoſitionuʒ ſpũalium ani totũ ſim generetur vlłp pares. 1
b

. „
que vniq; extra erat ⁊ longius remota ab tia ſe etmouereſe. et moueriaſe. SGoane müni
ipo et alonge appᷣhenſa genemuit ĩ eo af nihil eſſet in ea libertas arbitrij. ei nibii Aiuone⸗
. fectiões hmõi quato foꝛtius iſta ꝓpinq⸗ eẽèt apudeã virtus vl vicin. Silr neq; me cHl
oꝛ generauit in eo affectiões hmõi ⁊ a ꝓ ritũ ant peccatũ.⁊ iterũ nõ ſcõᷣm ide viũ Cbinuice
pinquioꝛi agens ſilia ⁊ ita foꝛtioꝛa et ma qʒ poſſet videlicet et agere et pati.Fadẽʒ ALbonus
loꝛa oꝑabit᷑ ĩ eodẽ. Alie ergo ſut ipᷣſſi foꝛſitã incõueniẽcia ſequeret᷑ ⁊ vergere vi lsaſen
ones in anima qͥ generate ſunt ꝑ apphẽ get alit᷑ ſentire in inſaniã manicheoꝛum (ibidi
ſionẽ pᷣme oꝑatois.Alie que per ſecũẽdãa Quapꝛopter conueniẽs erit cõſideratõeʒ dſcdi⸗
et ille vtiqʒ maioꝛes et foꝛtioꝛes. Nõ igr aliqua.de hijs facere qñ loqmur de cogi⸗ mne
ẽ oꝑatio iſta vllo modoꝝ exillis eiſdẽ co: lationibꝰ et de reſiſtẽcijs et de bellis eaꝝ wi
gitationibus et affectionibus quas ꝑ ſui qtʒ victoꝛis. Sias aut aueratbüs Aurnrn
9 appᷣhenſionẽ generat ĩ aĩa.neqʒ operas//aa rapaciſſimi ſunt:rapiẽtes vndecunqʒ nĩ
opatur ex ill iſta oꝑationẽ ymmo ex pᷣoꝛi⸗¶ Apoſſunt rapinã ꝓdigaliter ⁊ ꝓfuſiſſime upen
bus. qre nõ ẽ incõueniẽs vllo mõ vt acti ¶alijs largiẽtes.Utrũ in eis ex cotrarioꝛu,z ſn
Wones q ſunt ĩ animabꝰ nr̃is agãt in eas ½ actuũ frequẽcijs generent᷑ habitus cõtra Q
flectat ſuꝑ eas. Neqʒ incõueniẽs eſt vt ri auaricie videlicet⁊ ꝓdigalitatt an nen üiv
les appᷣheſiones ſiue cogitatiões ⁊ affe tri eon.Quod quidẽ magis videri potet ciaſn
ctiones ilł cogitatiõibus ⁊ affectiõibꝰ. ex Uigdet em cõtrarioꝝ actuũ vterqʒ deſiiuun ſnronen
quibus et ꝑ qs exeũt.ſed oĩno incõueni⸗ ere nõ ſolũ reliquũ ſed ⁊ id qð ex eo ri⸗ ie
ens ivoſtiblle vt eaſdẽ numero. neqʒ quit.Juxta id quod legit᷑ Ecclłiaſtici.xxxii üeden
iconueniẽs ẽ anima et agere in ſe⁊ pati a ii.vnꝰedificãs ⁊ vnꝰdeſtruẽs.ꝗd ꝓdeſt ei Umune
ſeipᷣa.et hec ſcðᷣm diuerſas vires.Uis em̃ niſi laboꝛ.Quẽadmodũ ſi ꝗs calefieret ⁊ fdäti
mẽéoꝛatiua in vi ymaginatiua interdũ ge iten frigefieret ⁊ ecõuerſo nec calidꝰ nec fei
. nerat app̃hẽſionẽ ymaginatiuaã ⁊ vis ſen frigidꝰ remaneret:nec religꝗe caloꝛſaut fri o
ſitiua agit in memoꝛatiuã theſauriʒãs in goꝛis in eo vllo mõ ſaluarent.qre relin röͤr
ea foꝛmas ſenſibiles et qdð amplius ẽ ſm tur vt ſimul auarus ⁊ ꝓdigus ſit. Ea⸗ ine
2 . eandẽ vim agit ⁊ patit in ſeip̃a. Aliogn ĩ dem eſt queſtio de lubꝛico qui interpola Vann
uentio et diſciplina nihil eſſent. Cum em te et viciſſim multa frequẽcia facit ea que li
aliꝗs ſyllogyʒat ex aliquibꝰ pᷣncipis con caſtitatis ſunt: et ſepe ſimiliter relabitur. leo
cluſionẽ aliquã:⁊ addiſcit illã ex eis. pcul Utrum contrarij habitus videlicet in cõ⸗ tin
dubio ipᷣa anima ſcdᷣm vim itellectiuã vel tinencie et caſtitatis generẽtur in ipſo aut tg
ratiocinatiuã ẽ agens ei generãs ſcienciã nihil hoꝛum. In quo reſpondemꝰ.quia ih⸗
cõcluſionis illius.et paciens.id ẽ recipies neutra in vtroqꝛ caſu neuter habituũ ge dinin
illã.Merũ ex alijs eſt agens.qꝛ ex pᷣncipĩis neratur impediente cõtrarietate operaui ſunm
hoc ẽ ex rebus pᷣncipioꝝ et ex alis ẽ paci⸗ onũ.Uerum quia tam opera ꝓdigalita⸗ DD
ens hoc ẽ ex rebus cõcluſionis.Nec e dit⸗ dis q; auaricie mala ſunt licet ↄtraria ſint D
. N ferẽcia intvim ĩtellectiuã? vim ratõcinati In hoc conueniunt et cõcoꝛdant ꝙ ma⸗ dun
u vna ei ꝓꝛſus vis ẽ aie hũane appᷣhbẽſi- la ſunt et anime humane leſiua.⁊ viribꝰ Crelen
V ua nobił ſublimiũ rerũ. In eodẽ ei pꝛiſus eiuſdem valde nocencia. Licet i it con⸗ ef
„ generat ſciẽcia cõcluſio nũ in quo ẽ ſaien aria ſint. mlterũ alterũ deſt. t. tamẽ n
cia vl intellectus ſocipioꝝ. Et nibil ꝓhi⸗/quod cõmune eſt aabob⸗ y⸗
bet in eadẽ aĩia humana ſcdᷣm eandẽvim/ cumetũ et leſio anime etab btroqʒ relin- i
eſſe duas qualitates eiuſdẽ ſpeciei ſi( du⸗ uit.⁊ cum vtroqʒ permanet.Qnemad⸗ E
as ſciẽcias duoꝝ ſiliũ.⁊ duos amoꝛes du modũ nimius caloꝛ nimiũ frigus deſtru ſad
oꝛũ hominũ.et duas triſticias de duabꝰ it.Non tamen leſionem que ex illo ẽ tol⸗ H
* moꝛiibꝰ duoꝝ amicoꝝ omino ſilin. Ipſa lit quin potius auget et ecouerſo. Sic ca
em vis intellectiua ſiue appꝛehenſiua no ſus et reauatio contraria ſunt. et alteruʒ un
bilis. nõ ſolu ſubiectũ eſt et locꝰ ſciẽciarũ alterum funditus tolltt.leſiqnem tamen tlpe
Sed ⁊ fons redundãas ac generatiuus ſi: vel inquinationem que excaſu eſt non ſi a
mul vtrũqʒ et generatiua ſiue influens et mat aut diluit. Quid etiam eſt ꝗqð ſeg
receptibil eaꝝ iuxta verbũ veritatſ. Johã⸗tur in ſermonibus ariſtotelis.quia virt⸗ „
nis. iiij. Aqua qua ego dabo ei. fiei in eo ¶ eſt bonitas duarum maliciarum media. ah

—

fons aque ſaliẽtis invitã eternã. Si ei nõ et nominat duas malicias ſupfluitateʒ et .
eſſet potẽs aia hũana. ⁊ agere in ſe et pa indigenciã quas vulgariter nos vocsm Ua

——
—

— —

ent⸗
c
ninn
nori
an
ckimnn
anden
dſeni
ioänung
ü grend
Nesag
asacni
Abehusin
Ngeliln
gsricenet
üneg, 4
lriccan
ſnis t
iſigaun
unmnigie
noi ne
Niuiftda
miin dn
sichice
güini
Mmn / g
nerhablulg
neuehelt
n gl
unorun
P
R
naben
n
ifteit

eini
mel Aleen

emlan

mnmed/

hin

4 UNM—, .
uun ₰

„ Rrr
virtuoſe. Reſpõdem̃us. quia diſficula
tas et mo eſtia in oꝑationibꝰ ex infirmi⸗

nimiũ aut parũ queſtiones multas ⁊ du

bitatones generat. ediũ ei duoꝛu extre
mon minus diſtat ab vtroq; illdꝛu q; illa

abinuicẽ. Quare minꝰ diſtabit bonitas

et bonus p bonitatẽ a ſic malo.q; ſicma⸗

lus a ſic malo. Amp. Sicut ipemet di

cit ibidẽ. Cõtraria ſunt q̃ maxie ab inuicẽ

dilcedũt. Et in libꝛo pᷣdicamentorũ.Que
marime differuũt. Et in libꝛo methaphiſi⸗
coꝛũ.quia cõtrarietas ẽ differẽcia ↄpleta
quare magis differunt ſeu diſtãt ab inui⸗
cem qᷓ; a medio vel mediũ ab illis. et ita
magis diſtat ab inuicẽ due malicie qʒvir
tus media diſtat ab illis.ecõtrario aut vi
detur qm̃ bonũ ⁊ malũ cõtraria ſunt.Si
milr bonitas ⁊ malicia qᷓre maxime ab ĩi⸗
uicẽ differunt ſiue diſtant. Minus ergo di

ſiont due malicie ab inuicẽ qᷓʒ diſtẽt a bo

nilate. Ampli⸗. Si bonitas meckla ẽ:
vt ipe dicit inter duas malicias. erit ergo
natura poſterioꝛ.mediũ em̃ om̃e.ſi veruʒ

tmediũ ẽ inter duo ve cõtraria.natura po

ſterius ẽ vtro q; illoꝛũ.quẽadmodũ medi

„ us coloꝛ vtroq; etremoꝝn. Beſoondemꝰ
Autẽ in hoc. qa bonitas nõ ẽ ve medium
(inter duas malicias et hoc appet. quoni

Wam nõ ẽ traſitus ꝑ illã ab altera earũ i re⸗

liquã. Iterũ nõ ẽ cõpoſita ex ipᷣis ſicut me

diꝰcoloꝛ cõpoſitus ẽ ex albo ⁊ nigro.et te
piditas ex calido ⁊ frigido. Sʒ reuera res
circa quas bonitates ſunt de qua intẽdit.
Ariſtoł. medie ſunt inper res ſupfluas et
diminutas vel inter ninaũ ⁊ parũ eo mõ
Kicut numerꝰ inter duos quoſcunq; circa
ſe poſitos quẽadmodũ inter denariũ ⁊ ꝙ
nariũ vł quicũq; alioꝝ medioꝛũ.vᷣbi gr̃a
Quẽadmo dũ inter comedere nimium ⁊
comedere parũ ẽ comedere ĩ aliqᷓ quanti
tate kan libꝛam panis⁊ co
rt

megere a. ẽ comedere medietatem
eiuſde. Do auteobijcit. qꝛ contraria
maxiĩe ab inuicẽ differũt itelligimus inter
res generis illiꝰ ſic pnominate malicie in
genere ſuo.quẽadmodũ coloꝛ albꝰ ⁊ co⸗
loꝛ niger ĩ genere coloꝝ maxie differunt.
HMNõ autẽ magis differũt ab inuicẽ color
albus et coloꝛ niger qᷓʒ coloꝛ et grama⸗
tica Si &s autẽ qrat cum virtus ⁊ ars

le q poſtmodũ ꝓcedũt ex habitu.ymmo
eu habitafirmatus fuerit.nõ ſolu faciles
flunt opatiõ es ex illo fʒ etia iocũde.minꝰ

go vintuoſe qʒ pcedetes vłomino nos

lum facitlima ſed iocunda oꝑantibus.
Jam igjr declarauimus ꝓ pte ſmões
ariſtotel in diffinitiõe virtutis ↄſuetudia
lis.⁊ oſtẽdimus tibi modũ generationi

bimꝰ alia ꝗ circa ipa ſunt.
ita ſe habẽtibus pſer

ca difficilima ſint. difficilioꝛes autẽ ſint
Zopatiões ex ꝗbus relingtur habitꝰ? qᷓʒ il⸗

tate ẽ nõ ex virtute.eĩ equus debilis⁊
moꝛ:bidus ſeſſoꝛeʒ vel ponduslcũ laboꝛe
poꝛtat atʒ doloꝛe.nõ ex virtute ẽ.ſʒ ex ifir
mitate ipᷣius..Q vᷣogquꝰ foꝛtis ⁊ validꝰ

alacriter poꝛtat⁊ leuiter ex virtute illius ẽ
⁊bonitate. Sic̃ ⁊ qdð oculo videmꝰ inter
dũ cũ moleſtia ⁊ doloꝛe ex vitio ⁊ malicia
illiꝰ ẽ.ſic qð clare ⁊ cũ iocũditate videmꝰ2
ex virtute eiuſdẽ ẽ ac bonitate.virtꝰigit ?

ars circa difficilima ſũt.faciẽtes ea no ſo⸗

illius. ⁊ qꝛ hmõi virtus nõ e thezaurꝰ vl⸗

lo mõ. neqʒ aggregatis ex oꝑationibꝰ vl
diſpoſitionibus ex ꝗbus relinquit᷑.Quo
niam ex theʒauro ⁊ aggregato nec magt

nec melius exiit.nec etia aliud qᷓʒ qð ẽ in
eo repoſitũ.Ex habitu vᷣo hmõi exeunt ⁊

maioꝛa et melioꝛa opa q̊ʒ eſſent illa.ex ꝗ

bus relictus ẽ aut generatꝰ.Etinſup ĩſini
ta cũ illa eẽnt finita.Et q generatio eiug

nõ ẽ ꝑ ↄtinuu.⁊ pies niſi poiẽcialiter.qm̃
nò ẽ partibilis eencia ſua.Et ꝗꝛ aliquado
pmo ẽ hmõi habitus.nõ iñ dicit tũc ge⸗
nerari. qm̃ tũc nõ ẽ in via ad eſſe. Sed in
ißᷣo eẽ cõpleto. Generatio autẽ eſt via ad
eẽ. Aſſignauimꝰetiã tibi cauſas noĩatõis
ſue.quare ſcq; noĩatus ẽ habitus.⁊ oſten⸗
dimꝰtibi qualit ẽ medius duarũ malici⸗
arũ.Declaratũ eſt etiã tibi cũ hijs.qꝛ tres
ſunt modi generatiõis huius habitus et

oſtẽdimus eos tibi ⁊ nũerãuimus. Pate

fecimus etiã tibi quaſdã virtutes natura

les eẽ ⁊ ſtabilitũ eẽ earũ.⁊ nos loqmurĩ
ſequẽtibus de cõꝑatiõe earũ.⁊ inueſtiga
¶BHüs ergo
. bimur de hmoõi
virtutibus qualiter vł bonitates ſint vel
bonos efſciat. et aue ſit vlee debeat int⸗
tio boni vel bonitatis in hijs.
lud ergo pᷣmũ qrẽdũ ẽ q̃leʒ ſcilʒ
apteat ac deceat eẽ vitã humana
Dicimꝰergo qꝛ vitã hũanã oꝑtʒ dato

ti eiꝰdeo ęẽ honoꝛificã.ĩſe decoꝛa.i alios

vtile ſiue bñficã. Manifeſtũ eĩ ẽ.qm̃ ſi ðᷣo
ↄtũelioſa fuerit aut ĩ ſe idecoꝛa ſeu turpi⸗
aut in alios noxia ſeu mala.erit ⁊ iniqᷓ in
ipᷣm deũ et etia ĩ ipᷣm viuẽtẽ.⁊ ĩ alios ꝗbꝰ
nocebit. nõ eĩ minꝰiniquũ ẽ irrogare cõ
tumeliã qus inferre iniuriam. nec minns

S

De

iniurioſum ꝑ ſe.ſi ꝑ ſe eſſe poſſet nocere ſi
bi q; nocere alij.Et hoc inde anifeſtum

qm debitũ innocẽdie ð pᷣmis lpᷣſſionibꝰẽ.
⁊ coꝛdi humano naturaliter inditũ etim
pᷣſſũ.no ẽ ei coꝛ huanũ qð ĩ ſemenpſo nõ
oↄfiteat᷑ naturalit ſenulli debere nocere.
auũt natura vniuerſalit᷑ ? naturalit᷑ cõ

fitet᷑ neceſſe ẽ veru eẽ. Naturã eĩ natura⸗

lit᷑ ⁊vinuerſalit mẽtiri ipoſſibile ẽ. Quarę
manifeſtũ ẽ debitũ inocẽcie de pᷣmis ĩpᷣſſi
onibꝰ⁊ de pſe nalmalit nolisvnucen
minꝛaſuit nocet ꝗ aufert cuicũq; debitum
honoꝛẽ.et gloꝛiaſaut irrogat ↄtumeli.;
ꝗ debitã retinet vł aufert alienã ſubſtãciã

Jeu pecunia. Maniſeſtu igitur ẽvitã qᷓ deo

Aanelioſ ẽ aut nõ honoꝛificata. eẽ ini⸗
Auã in deũ.atʒ nocentẽt inſuꝑĩ eo ĩ q̊ cõ
tumelioſa ẽpłnõ honorifica mniquãeẽ at

£ ocαé 1Üi. Si ei dixerit gs ꝙ ſufficit
viiĩ pte ſolũmõ ſit deo honoꝛificavita hu

mana.Errat ĩdubitater.qꝛ ſicut tota eſt ex
co.ſic tota debet eẽ ad illu. Ampᷣ.Quo

pᷣuilegio exemptũ ent reſduum a dei bo

noꝛificẽcia. Amplius.Cuiꝰ ẽ arboꝛ to
ta⁊ no ẽ eius totus fructus.cuiꝰtotager

et nõ tota fruges. cuiꝰẽ lotus equus?⁊ nõ

totꝰ laboꝛ toſu eiuſdẽ equi ſeruitiu.Quia
igr totũ ꝙ ſumus.totũ ꝙ viuimus ⁊ mo⸗
uemur.totũ qð boni vel habemꝰ vel faci

mus.lotũ ẽ dei opus.dei donũ dei bene

ſiciũ. Ex toto qͥlibet hoꝛũ honoꝛadus ẽa
nobis. qre tota vita totis opibꝰta interio
ribusqᷓ; exterioꝛibꝰ noſtris bonoꝛãdus ẽ
de. ex oĩbꝰeĩ oꝑibꝰſuis.ex oĩbꝰdonis ſu
is ⁊ bñficijs ſuis honoꝛandus ẽ.quare to
ta vita nra tota debʒ eſſe honoꝛifica deo
Amplius. Nõ ẽ natio adeo barbara
adeo indocta vłincõpoſita.que deos ſu⸗
os adoꝛãdos nõ eẽ audire paciatet que
no reputet iſtud blaſphemiã intolerabi⸗
lẽ. et que eã ferro cigne nõ vindicet adᷣo
vt ꝗ tale quid dicerepᷣſumpſerint.nec do
ctrina nec coꝛreqtiõe dignos iudicet. ſʒ ſo
lis ſupplicijs niſi ſtatim reſipuerint. Qua
re manifeſtũ ẽ ꝙ honoꝛ creatoꝛis de pri⸗
mis ipſſionibus ẽ cũ humana natura eti
am verbũ cõtra illu ſuſtinere nõ poſſit et
tam ſeuere vindicet. Mſi dixerit qs.
Reuera honoꝛ creatoꝛis impᷣſſus ẽ natu⸗
ralit mentibꝰhumanis.Sed nõ optet ꝓ

pter hoc.qꝛ ex tota vita eti vita hu⸗
Wanaß ot et in tota vita hu⸗

de generaliter. Quare ex om̃i et toto bo

17

„●
. virtutibus

no honoꝛãdus ẽ creatoꝛ vtpote cuiuſlibʒ
boni tocius datoꝛ ⁊ auctoꝛ.Lotã igr vitã
humans honoꝛificã eẽ deo neceſſe e.alio
gnvel in toto vł in ꝑte erit iniqua nõ ręd
dẽs deo qð ſuũ ẽ hoc ẽ debitũ honoꝛem.
Ampliꝰ.Quis audeat dicere in ꝑte eẽ
ſeruiendũ deo ⁊ in ꝑte nõ ſeruiendũ. Si
eĩ ĩ oibus oĩno dñs ẽ. In oĩbꝰ igr eidẽ ẽ ⁊
pꝑ oĩa ſuiendũ. Nõ ẽ aut ſeruiciũ qð nõ
Eẽhonoꝛificũ ei cui impẽditur. Ampli⸗
Si oẽs oꝑe ⁊ oĩa oꝑa ſeruoꝝ l̃aliũ.dño
rũ eẽ debẽt. nec licet fuis aliud ð hmõi

ſubtrahere dñis. qᷓntofoꝛtius dño domi

natiũ dñoqʒ ſeculoꝝ.nõ licebit nobᷣ op⸗
vlona detrahere. Amp̃. Omnia oꝑa
mea neceſſe ẽ eẽ vłbona vel mala.vłin⸗
differẽcia aut ↄcioſa: mala auteẽ nõ lic
ſʒ neq; idifferẽcia aut ocioſa. Quẽado
du fuos nõ lʒ ocioſos eẽ.vłñ facere obe
ra q fructuoſa nõ ſint dñis ſuis Die incs
parabilit᷑. foꝛtius nõ liq; nos opa facere
q̃ nõ ſint ad honoꝛẽ dei vłocioſos eẽ cuʒ
poſſumꝰ oꝑari ad honoꝛẽ illiꝰ.Omiĩa er
go quecũq; facim q̃ mala nõ ſunt.in ho
noꝛẽ debemꝰ cõuentere illi?.. Empli⸗

Bihonoꝛs ei adiunctus oꝑibus noſtris

bonis vl indifferentibꝰ vt ꝗbuſdã videt.
in nullo facit illa dimicilioꝛavl magis gra
uia.Nũquid nõ culpabiliter pᷣterietur ho

noꝛ dei in lalibꝰ. Qñntofoꝛtiꝰigr ſi ex hoc

aut leuioꝛa erũt aut iocũdioꝛa nõ erit ĩ ilł
pᷣteriẽdus honoꝛ dei.verbi gr̃a comedis
aut bibis autd emis engente neceſſitate

coꝛꝑis. Si adieceris honoꝛẽ dei in inten⸗

ſo ne tua.vt cogites in coꝛde tuo. ꝗa etiã
heceſſitati coꝛꝑis vis ↄſulere ꝓpt᷑ honoꝛẽ
dei.ꝗd dſo tibi deꝑit.aut qad grauamis
impoſitũ eſt tibi ex hoc videlicet ſi vis co
megere vel bibere vel doꝛmire ipᷣa ne
ceſſitate co ꝑis etia ꝓpter bon dei. an
etiã ex iſta appoſiti& niſi va modũ ꝑ⸗
uerſus esmagne condimentũ ſuauitatis
operi tuo addidiſti.cũ intentioni tue dei
honoꝛeʒ appoſuiſti. Qiꝛſñ dixerit quis

quia ſufſſicit ad pficiendã operanonẽ hu⸗

iuſmõi itentio oſulẽdi infirmitati coꝛpis:
ergo ſupaacua ẽ alia intẽtio. Reſpon
demꝰ quia ſufficit ad comedsdũ etiã ma

la intẽtio veꝝ ad hoc vt come das bene.⁊
ad hoc vt ſicut dei pᷣuꝰ ⁊ cultoꝛ hoc facias
non ſufficit niſi dei honoꝛẽ ⁊ honoꝛificen

onoꝛetur creatoꝛr. Reſponde⸗/ciã operi tuo miſceas. Qꝛſi qauis dixe
mus quia ex toto dato debet ne, Aauisnn ẽ neceſſe nec requirit ab ali⸗

o vt in omnibus ita faciat licet ita ho⸗

Droff

etncn
ſbais,
goꝛad⸗
ushon
Anisfin
Voperation
Penatos
gibne
ſnenoyp⸗
eapon
ſwoape
füiren
animo
notauen
gefupi
geusbon
Nanit
ſohndie
ſleceip
ſncue
ſöpoſſen
Minend
Rewr
arin
inc
i
Dl
li
Mini
Mueni
thobis
ſalae
liern
ſpdtene
lainsbor
1 Mo⸗
funtg
inng
donaen
mai
e
£R
Miee
nesin
ne
ergor
lgte
qoe
nat⸗

4 inti

uh
lizen
kti
Unnr
Kün
dicnnzri
itli
uſenic
im h
er in
tdi
Oeusdirne
dlcnitoö

iOnae

aniun
Azüteirilj
a i
iianch

ii i
intundsd
Uiimnd
. M
Narnen
ngfſiin
iounöai
ign d
nenetſſie
deiinine
end gick
nerten
1ggan
in i
nnif
dan
ür,
Näſeaunit
Gioniud
Unmg
ennmii,
unido
1. Se
Naiicnn
nices let⸗
Urrboeſu
ſrtonginng
nunkebi
lcctitn

₰.

—

heat ſanctus ſermo. ſiue comederitOſiue

Meαα.. fre eare *ααρα n
lxxx/

.

biberitis. ſeu quid aliud feceritis. omnia multe ſint intentioes eius qde bonu!
ariſtol.deteominat ꝙ bonũ ĩ ↄſuetudina
libus ðᷣꝛ mediocre ſiue mediũ ſiue temꝑa

in gloꝛiã dei facite.et iterũ Alibi.vt in om
nibus honoꝛificetur deus. qrimizs vtruʒ

onibꝰ. QO ſi reſpõderit q finis hmõi
operationũ ſuſtẽtatio ẽ ſine refectio.aut

y ↄleruatio coꝛpis hũani. Querimꝰ iteruʒ

——

vtrũ hmõi cõſeruatio querẽda ſit ꝓpt ſe
tm. ⁊ nõ ꝓpter aliud. Hon poteſt aũt di
cere qe ꝓpter ſe tm̃ querenda ſitſicut nec
ipᷣm coꝛpus.⁊ hoc ẽ qm̃ ipᷣm coꝛpus oꝛga
nũ ẽ ſiue iſtrumentũ opationũ qᷓ ſunt ab
anima ꝑ illud. Uniuerſaliter aut manite
ſtů ẽ.qꝛ oꝛganũ ee ⁊ eſalus et eius boni

liquis finis queredus ſit in hmoõi opati

multe ſint intentiões eius qð ẽ bonũ ipᷣe

tũ aut menſuratũ inter ſupfluuatẽ ⁊ indi

gencia. Quẽadmodũ dirit i libꝛo topico⸗
rii.qꝛ bonũ dicit᷑ qʒtit i mediocri.vnde
nòõ videtur dici bonũ niſi ↄpatõe magno

rũ et apertoꝝ maloꝝ ſᷣm hanc intentionẽ

Aldeo em̃ apta mala ſunt pꝛodigalitas ⁊
auaricia. adeoq; magna ſupfluitas eſt ꝓ
digalitas magnaq; diminutio auaricia.
vt qui ab vtroq; recedit bonꝰ hoc ẽ tꝑatꝰ
iudicetur qᷓʒuis nullũ mediũ tenetur. ꝙ⸗

tas 7 querit᷑ ⁊ ↄſeruatur ꝓpter opatiões

que fiut ꝑ illud. Sicut oculꝰ ⁊ eius ſalus
et eius bonitas nõ ꝓpter ſe querũtur ſed
ꝓwer videre. Hſi dixerit. q opatio⸗
nes hmõi querẽde ſunt ꝓpter ſe tm. Ma
nikfeſtũ ẽ ipᷣm errare. Quoniã ſᷣm hoc nõ
eſſent querẽde ꝓpter maius bonũ.quare
nõ poſſent eẽ vtiles vel ammiĩculates ad
obtinendũ maiꝰ bonũ q; ipe ſunt.et heec
⁊ de maniteſte falſ.qm̃ videre ⁊ audire ⁊
ſiłia vtiles ſunt ad ipᷣm ſcire.⁊ ad vltimũ
ißp̃m ſcire vtile ẽ euideter ad opeinendã fe
licitale eterna.Silr ⁊ alie omes pfectiões
anime hũane alq; opatiões bone.licet ꝑ
multa media ſunt vtiles et expediẽtes ad
felicitatẽ eternã.Omniũ aũtvtilitatũ hec
maxia ẽ felicitas eterna. ⁊ olm vt ita dica
mus vtilitatũ vtilitas:Quare ſi querẽda
eſt nobis ipſa.querẽda ſunt nobis om̃ia
q vtilia ſunt ad ißam. Manifeſtũ eſt oĩa
illaquerenda eſſe ꝓpter ip̃am. In nullo

ergo citerioꝛi bono ſiſtẽdũ eſt.qᷓre nulluʒ

citerius bonũ querendũ eſt ꝓpter ſe tm̃.

Z Ampli. Quoniãa ad ill et nati et crea

ti ſumus cotaliter.et quicqd naturalit᷑ vel
ſunua dW ben Doterll umꝰ et ha
bemus ergdnlillã tosaliter ↄferẽda nob
ſunt oĩa ſeu referenda.illã ergo debemꝰĩ

—

M dere p oĩa q facimꝰ. Amplio. Nuid
vyita bona niſi via recta et duces ad felici⸗

tatẽ eterna.⁊ qd aliud ſunt bone oꝑatio⸗
nes in vita qᷓʒ boni paſſus vel greſſus in
via felicitatis eterne.qꝛ ergo totvita eũ⸗
dam eſt. ⁊ toas paſſibꝰ ad finẽ vie. Tota
ergo vita totiſq; opibꝰ euudveſt ad feli⸗
citatem eterna. Quare nec licet ſtare ĩ ali
quo ex opibus nec declinare a via. Decli
nat aũt ꝑ maliciã ab illa.Statur aũt cuʒ
intẽtio ei ꝓpoſitũ citra figit.⁊ vſq; ad feli

1

—

bulãs ab vtraq; illaꝝ. Sed ꝓpler hocy
tius vt ꝑ ipᷣam veniatur ad finẽ viatiois.

pter hocſolũ q; ĩ eo recedit᷑ ab vtroq; ex⸗
tremoꝛũ.⁊ nulla media via incedit᷑. Nec
ꝓpter hoc tmvt ſeoꝛſum vel longe ſit am.
brer hoc

2 foꝛſita vt rectius ⁊ cõmodius ꝑ illa qs ꝑ

alterutrã illarũ veniretur.ſed nõ pꝛopter
hoc ſolũ vt declinetur vtraq; malicia ex⸗

trema tenetur mediũ. Sed vt acꝗratur ꝑ

mediũ ꝙ nõ ꝑ alterutram acgꝗreiur extre

marũ maliciarũ qn potius amitteretur p
vtraãq; illarũ.neceſſe ẽ mediũ finẽ hre me
lioꝛẽ le ꝓpter quẽ queritur ⁊ intenditur.

Ampli⸗. Si ſimptr ⁊ p ſe bonũ eſt. id

quo obtento.alia nec querũtur nec qren

renda.

da ſũt. Alia vero nõ ſufficiũt vel beatos
vel felices efficere. ymmo eis obtentis re⸗
ſtat querẽdũ ꝑ ea illud bonũ.manifeſtũ
igr eſt alia oĩa ⁊ bona eſſe ꝓpter illð et ã
Ampᷣ. Uirtꝰ hmõi et bonitas

— —

aut ẽ qrenda ꝓpter ſe tĩ: aut ꝓpt aliud
tm.aut ꝓpter ſe et aliud.Et manifeſtũ eſt
qꝛ ĩ nullo bono ſiſtendũ eſt nobᷣ citra bo⸗
nũ vltime felicitatis. cũ ad eã ⁊ ire ⁊ ꝑpue⸗

nire nati ſimꝰ ⁊ ad ipᷣam obtinenda crea
ti. Quia ergo in omni bono ſiſtendũ ẽ

q̃ obtento nõ aliud querendum. wanitfe
ſtũ ẽ qꝛ nullũ ẽ bonuʒ Mra illudqͥ obteto

nõ ſit aliud qrendũ. Qmne aũ̃t talevide

licʒ ĩ q̊ nõ ẽ ſitendũ ⁊ q̊ obtento reſta alĩ

ud qrendũ via ẽquare hmõi virt⸗ vłbo

₰

nitas de ꝗ hic loꝗmur via ẽ. Uia aut nõ

ẽ q̃rẽda ꝓpt ſe.qre nõ eſt querẽda hmoi

virtus ꝓpt ſe im̃. N ſi dixerit gs ꝙ ẽ
querenda ꝓpter aliud tm. querenda aunt
eſt.qꝛ bona tantũ.querẽda ergo eſt qꝛ bo

na eſt ad aliud.⁊ bonitas eiꝰ eſt bonitas

eſt ad acqrendũ maius bonũ. ⁊ vera ſui

noiatiõe noĩatur vtilias Qꝛſi dixent

Q

le felicitatẽ eternã

q querẽda ẽ ppᷣter ſe.⁊ aliud erit ſimultſi
nis et via. ꝙ ei ꝓpter ſe.qrendũ ẽ finis ẽ
inqſitiõis.ꝙ ꝓpter aliud viadhec aũt ĩcõ
neniẽs ẽ ꝑſe. Ampliꝰ. Si ꝗs quereret
hmõi virtutẽ vł bonitatẽ ꝓpter ſe tantũ.
ſm hoc peccaretcũ ſit querẽda etiaʒ ppt
aliud. Eodẽ mõ ſi pter aliud tm.ſilr pec
caret cũ ſit querẽda ꝓpterte. Ampli⸗
Eſto ꝙ aliꝗqs querat eã ꝓpter fe vt ea ob

teta geſcat ĩ ea nũquid nõ male faciet cũ
ſit natus ⁊ creatad maiꝰ bonũ. Ampᷣ

Nullo mõ ẽ ĩ ea ſiſtendũ.ergo nullo mo
ponẽda finis. Finis aũt ẽ qð querit᷑ ⸗
e.

pter ſe.qᷓre nullõ mõ ẽ querẽda ꝓpter

Nu ſi dixerit quis. ꝙ hoc mõ querẽda

ꝙpter ſe.qm ⁊ ſi aliud bonũ nõ ↄtinge⸗

6 acquiri ꝑ ſeſñ et amãda eẽt ⁊ querẽda

ſic eiꝰ riũ declinãdũ.Uen vtiq; dic.nos

aũt nõ querimꝰ qd faciendũ eet tunc.ſed

qd mõ faciendũ ſit videiʒ cũ ita ẽ.q; p hu
iuſmõi vintutes aut bonitates ẽ acquire⸗
¶ ZJã igit declaratũ ẽ
ribi ex hijs qꝛ virtus ⁊ bonitas de ꝗbꝰ⸗ in⸗

lẽdit ariſto. vie ſunt ad acquirẽduũ ⁊ obti

nendũ atiud bonũ ⁊ illud bonũ vocatur
apud eos felicitas eterna.licet aũt multa

alia bona ex ea ⁊ ꝑ eã ſint tñ finaliter ⁊ vl

timo ꝑ eã obtinet felicitas eterna Pꝛopt᷑

iſta aut bona hoĩes dicũt᷑ boni ſic dic tul

lius de iuſticia.qꝛ ex ea boni viri noĩant᷑.
qm i ea ẽ ſpolẽdoꝛ maximꝰ honeſtatis. Ex

2

quis.Per iuſticiã nãq; ipi qui iuſti ſũt ca⸗

nent ne quẽq́; noceãt vł ledant.Et ꝑ ean⸗

dẽ cõpᷣmunt ipꝛobi et audaces.ne in leſi⸗
onẽ alioꝝ ꝓſiliat.Ex pace etiã ⁊ ſecurita te
ꝓuenit multiplicatio nõ ſolũ in rebꝰhũa
nis ſed etia in hoĩhus ſicut econtrario ex
bellis ⁊ rapinis.⁊ alijs pturbationibꝰ ꝓ
ueniuũt cotraria. videlʒ diminutio non ſo
lũ rerũ humanar ſed etiã hoim. Ad
de temperãcia ⁊ intẽ⸗

hũc modũ ſe ha
peracia. Uixei ẽ malũ in rebus humanis
qð ex aliqua ſpecie intempancie nõ ꝓce⸗
dat ſicut apparet ðᷣ luxuria ebꝛietate ⁊ gu
loſitate. werito igr et boni dicunt qui vir
tutibus iſtis pollent ↄſuetudinalibꝰ. Go
ni inq; hoc ẽ reipublicevtiles.et ipᷣe virtu
tes bonitates. hoc ẽ vilitates cũ p ipſas
tot ⁊ tanta bona hoĩbꝰ et rebꝰ humanis
Sueniat.ſicut ecõtrario mali ĩmo peſtilẽ⸗
tes qui ecõtrario ſe habẽt nominadi ſũt.
Si quis autẽ dicat ꝙ ſicut ſimilitudo
eum ſupnis diuiniſq; ſe ubſtãcijs iuſticia ẽ

iuſticia em̃ ẽ pax hoĩbus adiuicẽ ⁊ ab ini

vt al goerius. ita et bonitas. verũ vtiqʒ
dicit.Et quẽadmodũ dicit ariſtotel. Quo
nia alba dicunt᷑ quedã qꝛ vel de hre vel ᷣ

albere. bidelicet q: ꝓpinqua ſunt vere ac

pure albis. Ita boni et bona. Quia vero

pfecta bonitas etiã perfecta beatitudo e.
et ſimilata bonitas et ſimilata felicitas ẽ

ſicut in ſequẽtibus declarabimꝰ. Neceſſe

ẽbonitatẽ que via eſt ad illam quodamo
do bonitatẽ eſſe videlicet tanq;ʒ vmbꝛã ac
ſititudinẽ ꝑmodicã vᷣe ac perfecte bonita:

tis.ſicut generaliter medie diſpoſitiones

quibus venit᷑ ad extrema perfectã veraq;
⁊ puram. Aliquatenus ſunt ſiłlitudines il

lius.et que ꝓpingꝗoꝛes magis aſſimilat᷑
illi. Sunt ergo virtutes bmõi bonita
tes ex ſimilitudine qua habent ad verã et

pfectã bonitatẽ. Quẽadodum dicere ſole
mus.aqꝛ gra eſt vmbꝛa quedam gloꝛies ſi

militu do ꝑtenuis. Potencialiter em non
ſunt ſine admixtione malicie.donerpue⸗

niatur ad purũ perfectũ nouiſſimum. Et

hoc ẽ qð dicit ſermo ꝓpheticus yſaie.lx⸗

iiij.Quaſi pannus menſtruate omnes iu

ſticie noſtre.ſicut em vulgares hoĩes ⁊ in
docti magna bona vocant etiã que mini
ma ſunt videlicet tempoꝛalia. Waria ve⸗

ro omnino non capiunt et in tempoꝛali⸗

bus etiã pueriliter errant:reputantcs ma

gna vel maxima q minima vel pene nul⸗

la ſunt.ſic et bonitates vocant hoĩes etiã

magnas et maxias quevalde modice ſũt
et interdũ etiam que magis malicie ſunt

⁊ ſepe virtutes opinant᷑ ea quevicia ſunt

Jam em̃ patefecimꝰtibi qꝛ qui ſiſtit in
S

que via ſunt finẽ ↄſtituit.Quẽadmodum

entione et ꝓpoſito citra felicitatẽ eternaʒ
diminutus eſt et ab onoꝝ que circa
felicitatẽ eternaʒ ſunt et hoc eſt qm̃ bona

—

igit ninglum aeetet viã: õ ſiſtẽs
in eo ſiue qluieſcens.ſed ꝑ einerens
aliud fine ipᷣo abvie etur

tur Aaul in via ſi
ſtens atq; quieſcens finaliter.via ipᷣa ab⸗
utitur finem illã conſtituens.

det bono bonoꝝ omnium ꝓpter quod⁊

ad guoAnarus et creatus el.. Quem
3ðſi quis natus ad regnum vili⸗

admodęʒ ſi quis: e9 B
pᷣdiolo contẽtus regnũ negugat ⁊ recipe⸗

E

Ampliꝰ
Et nature ſue inimicus eſt.cum eam frau

re recuſet ignauia vel pigricia ſola ſibipi

inimicus maximns eſſet. Ampli⸗. O?

dinatõi rectiſſime creatoꝛis hmõi homo
ꝓculdubio cõtradicit cum oꝛdinatio cre

—

aioꝛis ſit vitam iſta viam eſſe ad finẽpla⸗

älne
gonest
lllmetea
ſoater

P musert

Ginnot
ſtaſän
Rele⸗
meerbea
Ueſog
Uden
Pinnin
Nietie
D
ius
farbort
ſehonun.
weinnon
ſetgeuc
N
rädef
Gedon
Vinäm
er
o
Wr
3 worn

r
ſch
Mcg
xeng
en
Muſau⸗
üne⸗
ſeniſen
nleni
ftlekkn

Cün
Wad
Nalti
ineſtg
llo
ſtoin
D
onun,
ſetfen

umne
balali
niaaftazi
tadm ſec
ncintit
crenenn
en
ntſluchsl
nigs aſinii
Bbnborit
malmi
ndiorſee
tungoii
ieneinon
ed
a
nafaenn
wcunibond
cenodi
Ponalueſt
anenicſ
icggriſhi⸗
Lichaticen 4
nor a
otckei⸗
Cnig,
Niyen
“
lnniin
5 M
4 1
tunun
. Ner
n
egnumn
tſenſ
nbh
nöibon⸗
vdingio6
gaftig (

3

ſtar pueroꝝ qui ſolũ lac et pirè at poma
et cu Habet autẽ queſtio
,Kein ui ſolam felicitatẽ eternã inten⸗

cidiſſime iocundiſſime quietis et oẽs mo
nones nras greſſus eẽ ad patria cumuls
tiſſime felicitatis et ꝓpter hac et ad hac ſic
ſupꝛa tetigimꝰtotũ jumꝰ qð naturalit᷑ ſũ⸗
mus.et ſotũ habemꝰ.quicꝗd boni vñcũ⸗
q; in nobis habemꝰ.ꝓpter qua ⁊ vitã no
ſtra ſũma velo citate currere voluit cũ tpe
vt eſſet ꝑuentio nra ad illud bonu celerri
ma et bona minima a quibus tataveloci

tate fugimꝰ et ꝗ̃ tãta velocitate nos fugi⸗-

unt deuinere nõ poſſent nec iter noſtrũvł
impedirẽt vł retardareét. Jam igit᷑ ma
nifeſtũ ẽ ex oibus hus.qꝛ bonus et boni⸗
tas triplr ðꝛ.Et ſᷣma intetio bonitatis eſt
vtilitas. Secuda intetio ſilitudo vᷣe ac ꝑ⸗
fecte bonitatis. Cerda vocalis admixtio

————

ve bonitatis.Et huic iutentionivt diximꝰ

⁊uvoiĩationi cauſaʒ dat ignoꝛancia vulga⸗

riS.⁊ paucitas ac bꝛeuitas intellectꝰindo
ctoꝝn. CPaucis em̃ adhuc hoibus innotuit
gloꝛi dei pᷣcipuu eẽ finẽ.et ſolũ foꝛſitã ne
q; vᷣe bonarũ opationũ.Sic eĩ cõitas ho

minũ minima ſola bona diligit ⁊ illis cõ

tenta ẽ.niſi aliter erudiantur et inſtituan⸗
tur. Sic et illa ſola cognoſcit ⁊ cogitat in⸗

noꝛunt et curant.

jal ꝓpt᷑ eam ſolũmodo obtinenda bo
1

3 oꝑatur/ nullatenꝰ inſpecto dei hono⸗

Et videtur ꝙ maniteſte iniuſtus ſit. Pꝛi⸗/
mũ ſicut diximus quia veum iure ſuo de

natarum intentionum.

ꝓpter illa ſed ꝓhter ſe mm.aut equalit di⸗
