moꝛia digna legũtur Quomõ em̃ pix ſũůt expoſitus eſt.non alia de cauſa q; ꝓoter
Diuicie inquinates amatoꝛes ſuos inqui-⸗ ipᷣas diuicias Sapiunt etiam gladiũ
natione adherenti et glutinoſa. Quomo quia vulnere amoas mali ſui traninigunt
viſcus miſera coꝛda que ſe eis afficiuntre coꝛda hominum. Sapiunt et ignem.
tinent. ⁊ hoc vel in parte vłin toto inſtar quia ardoꝛihus cupiditatũ exurũt eadeʒ.
auicularũ.que ſe virgis viſcatis affritant Sapiunbet aquam nimiam.quia flu
ibiq; vel extoto coyte retinẽtur. vel nõ ſi⸗ ctibus ſeu vndis nosiarum ſollicitudinũ 1
ne amiſſione ac detrimẽto plumarũ inde demergũt et extinguũt coꝛda hominum.
euolat. Unde plumas bonarũ cogitatio, In vniuerſo igr qtuoꝛdecim ſũt ſapo
num et bonarũ affectonũ auari et cupi⸗//res diuiciarũ in eo ꝙ diuicie ſunt quibus
di aut ex toto aut exparte. magna emiſe⸗ pala tis ſanis ⁊ guſtu ſapoꝛẽ tali pᷣditis ſa
runt.et in viſco diuiciaꝝ reliquerunt.Ibi piunt Sꝑeęcialiter aũt ciboꝝ⁊ potuũ duo
em intima ſua pꝛoiecerũt vt legit᷑. Eccl.v. decim ſuſſt ſapoꝛes ſpirtuales cuilibet ſlr
Quomodo ſtercoꝛa ſunt etpꝛopter quid palatis ſapiẽcialibus ſapiunto Pꝛima
vnde et inquinant ſemꝑ.et fetere faci unt eſt defectio ſeu conſumptio pꝛopꝛij coꝛpo
contrectantes. Qui em̃ celũ et celeſtia rea ris. ⁊ hanc ſapiunt in eo ꝙ alimẽta ſeu re
dolere deberẽt. et aromatiba virtutum ce fectiones.nõ ei alimentũ ſeu refectio.niſi
terarumq; graciarum fragrare terrã olẽt deficiẽtis etoſ umpti repatio. Scous
et terram ſapiunt.wa nifeſtũ eſt quia ter. eſt medicamentum in quo ſapiunt bene
ra fex eſt comparatione celi.et fex elemen ſGpientibꝰegritudines ⁊ febꝛes quarũ ve

r

AIneſe

(oiät
dlnäaſun
py

enenlur

ſumonns
inpelens

iit

ſcalmne
benauen
ſatopel
on
ſenei
uſti
Nolon
miten
Ncbicn
Mani
lclusdie⸗
e ep
gulſostn
glarnee
egavon
ſde⸗
use
(l
eie
gilſ⸗
mmnt
elss
e⸗
honn

—

Chan
irtofr
ckon
ſdunge
ſacocdar

nndnn

mmnend

Nonm tcn

ranchut
Pencht
Wicentzſie
menauingz

mns tſonne
tandnc
aauſcopanm
mon
olisen
1lagonendre;
monſrts
ngomah
mnlen
gonen

õ
Kononsen

iandu!
miibuselehn

S Gtn

nes tcllenns⸗
n1 rge
duadeanſt
=
ſſſaiee
nlſm,

„
immnd⸗
Nuunit

nt n

üngtienihen

M
iß

lut acceſſiones ſunt fames et ſitis. ppter ſa
qõ dicit Aug⸗ ſupꝑ.xiiij.Ad Roma. quia git. Neceſſegrgo habent ? leges ⁊ allega

alimẽeta ſumenda ſunt tanq; medicamen
etr menſura debita. ſed etia cũ ip amemo⸗

ria moꝛtis cuins pulſatio ẽ ſiue impulſio
impellens ad illa acceſſio la famis ; ſitis

no ſuo. reijciens a ſe cibũ coꝛpalẽ tanqᷓ;

cxtuũ ẽ Jere. xv. Si ſeꝑaueris pᷣcioſum a vili

ſaʒ animarũ ꝓut diximꝰ allegare nõ ſata

nn fand n ones bmòi ta ſublimis cõſiſtoꝛi ſeu au
ta. Et ppter hocnõ ſolũ cũ temperancia

decet atq; ſollicitudine qñcũq; opoꝛtunũ
ẽ allegare.heu qð hʒ et tã aunidos ꝑcepto
res quãq; flãmeos cõcupiloꝛes hmoiſa⸗
lariũ et q; paucos quãq; imperitos atq;

Tercius ſapoꝛ ẽ quo ſapit ibũ coꝛꝑalẽ
negligenies oꝛatoꝛes cauſe animarum.

ſicut iumentinũ aut equinũ. qm̃ coꝛpꝰ ha

tibus vt dirimꝰ miliciã. ⁊ hoc in eo quod
ſtipendiũ.Eſt eĩ ſtipendiũ milicie clerical
et ſ nõ ſolũ ⁊ totũ ſtipendiũ.Ut fur ergo

bendũ ẽ vt iumentu.⁊ ꝓpter hoc ipa mẽ⸗ Tercius ſapoꝛ ẽ qno ſapit bñ ſapoꝛan
ſa coꝛpalis vt pᷣſepe el totu habitaculum.

Cũ autẽ iſte ſapo: Palari coꝛdis bene diſ
poſiti erubelcet indubitater ſpũs ſeſſoꝛ vl
aſcenſoꝛ iſtiꝰ equi comedere ad pᷣſepe e la
vel aſini ſui.atq; comedere cu equo vłaſi diu qui animabꝰ negligit militare quod

ẽ ꝓꝙ animabus eoꝝ/ cotra hoſtes eoꝛum.

2 —

venũ vel auena equivel aſini ſui. queret ſi
bi abũ congruentẽ 7 Pᷣum ſcilicet ſpũa⸗
lẽ d cuius delicias ꝑtingere non poteſt

„

equus dictꝰ vel aſinus ꝓpler hoc ergo di

pugnare.Pugnas auũt et pᷣlia iſta itrade
tu ſacramenton et acramentaliũ in capi.
de cõfeſſione ibi nominauimꝰ ⁊ nueraut
mꝰ et pꝛopter hoc iſta hic non repetimus

–—

quaſi os men eris. Spiritu ſcilicet ſeſſorẽ WPen quot ⁊ qᷓntos habet ne dicam pꝛece
proꝛes ſed ſt

fures ⁊ latrones hmõi ſtipen⸗

a carne equo vel aſino 7 delicias ſpiritua . d fures ? latrone dintp
dium qui nõ ſolum ꝓ animn abus milita⸗

les a veno et auena coꝛꝑis.mẽſamq; apᷣ⸗

ſepio ⁊ celeſte palacium a coꝛpis ſtabulo re negligũt ſed etia totis ſtudũs ac viribꝰ

nobis diuinã largitatẽ. boc in eo quod

pietatẽ rhoc in eo ꝙ bnficiũ elemoſynaꝝ

U ſericoꝛdia nobis mibnitur. Sublimio

Zuis einiſiinſeolane nõ ſolznõ erube militant cõtra eas etia contra deüuſtipẽ
cat ſed etia abbominetur ⁊ pboꝛreſcat co dioꝛum bmõi dulciſſimu largitoꝛẽ. et qe
medere cũ aſino ſuo in pᷣſepi aut cum poꝛ deterius ẽ. magiſq; hoꝛrificũ capitali ho⸗
co vel poꝛca ſua invaſe furfureo. Poꝛcus
aũt ſpuᷣalis aui poꝛca veriſſime coꝛpꝰ hu lo militant dei ſtipendüs ab ißo diabolo
manũ ?.ſi quis imundiciã 2 ſpurcioſitatẽ cui militãt non aliud ſtipendiũ qᷓʒ moꝛtẽ
eius attedit. Quartus ſapoꝛ ſapit ppetuam: er eterna ſupplicia percepturi.
8 Olun Hocin eoο ane ir legitur ad Romanos. n. Stipen dia
donũ. Quintꝛeſt quo ſapit nobis diuinã, peccati moꝛs eſt. Pꝛopter defecgtum etin⸗
fideliratem eoꝛũ qui ſpirituali boc ẽ mili⸗
cie clericali aſſcripti ſunt. datus eſt dei po
pulus in pꝛedam et in direptioneʒ demo
num pꝛopter bocenim cateruanm cente⸗
natim milianim capiuntur captiuantur et
trucidantur. quia nec eſt a parte eon que

qo diuina pietas diſtribuit in alimonia;
oĩm noſtruũ canqᷓ; pauperũ ſuoꝝ. Se
xtus eſt quo ſapit nobis no ſtra pauperta

7„

te. dum ppter indigenciã noſtra ex dei mi

res ant ſapoꝛes ſũt ꝗſecũt Quon pꝛimꝰ defenda t. pꝛopter ban cauſam clerici at⸗
ẽquo ſapit nobis der amulariüũ. ſiue dei tonſi ſunt in circulum ilſtar pugillum. vt
familiaritatẽ quã tanqʒ filijs familias ve ſe eſſe ꝓpugnatoꝛes animarũ agnoſcant᷑
luda deo velud patre ſamulis nobis di Peu z lurpe eſt quãcq; erubeſcendum ſe

pugilem ſeu pꝛopugnatoꝛema nimarum
tonſura et habitu gerere et nibil pudce⸗
toꝛie ſtrennitatis vel pugilaris oꝛtitudi⸗
nis. vel agere vel haberelin omnibus bo
ſtem animarum ſe exbibere⸗

ſtribuitur. Et ꝓpter hoc tanqᷓʒ fur ⁊ latro
le bmõi menſe ingerit: qui ð filijs dei pa
iris aut de familia eius non e Secũ
dus eſt quę ſapit nobis ſpiritua is patro
cinationis alariũ. Quonia nobis clericis in berer muliebꝛem
et ſacerdonibus datur vt ſalariũ tãqʒ ad⸗ fragilitatem atqʒ imbecillitaie vite mol
uocatis animarũ tam motuoꝝ qͥʒ viuen licie: et infirmitate artuum profiteri.
nũũ. ad allegandã ſcilzʒ cauſ aian coꝛd ha⸗ Quartus ſapoꝛ eſt ane ſapit redem⸗
tre miſericoꝛdiarũ. Qua ꝓpter tanqʒ fur prionem animarum ſicut legit ꝓuer. u.
cet latro et ſine cquſa illud comedit.q can Redẽptio anime viri epe diuide. Et dan

ditoꝛij nõ ſolũ noſſe.ſed etiã elegantia q̊

et latro quia ſine cauſa papit hmõi ſtipẽ⸗

7 qð plus ẽ etiã contra deuiraris eiuſdeʒ
ſt et pᷣlia iſta ĩ tracta

ſti et dei et animarũ ſuarũ ſcilicet dyabo⸗

r

H 5

De
itij peccata tua elemoſynis redime ? iniq
tates tuas miſericoꝛdijs pauperũ. Omia

em̃ bñficia eccleſiaſtica data ſunt eccleſ IS

in redemptionẽ animarũ.redeptionẽ in⸗
qʒ a captinitate pctõꝝ ⁊ penaru.Quotqͥt
ergo clerici ſumus ꝗ hmoi bñficia pcipi⸗
mus redeptionẽe indʒ idẽ pᷣciũ redempti⸗

onis. Hò ſolũ igr ſine cauſa ſed etiã ꝓdi

tioſe hmõi pcin recipimꝰ qui ꝓ liberatio
ne animarũ nõ ſatagimꝰ.ꝗ ea ꝓut hmõi
redeptio requirit nõ ꝓcuramꝰ. Quis em
adeo ꝓditoꝛ eẽ auderet.vt cuʒ redemptio

nẽ amici ſui accepiſſet.eo ſcilicet pacto er

conditione vt eiꝰ liberationẽ a carcere et
vinculis ꝓcuraretix eũ ibi diu toꝛqueri ⁊

andẽ patibulo aſſigi abſq; vlla miſerati

one ſuſtineret. nius! aue
apit eſca hamatã.vel hamũu ine catum. ꝗ
auiditate delectatiois ꝗ in eſca eſſe credi
tur faucibꝰ ⁊ gutturi infirus comedentem

uintus ſapoꝛ ẽ quo

—

capit.Quẽadmodũ muſcipula murem.x

⁊ piſcis hamũ ⁊ laqueus auicula. De
muſcipula legis erpᷣſſe Sapi.xiiij.Quoni
am creature dei in odiũ faceſunt.⁊ in tẽ⸗

htationẽ anime hominũ ⁊ ĩ muſcipula pe
dibꝰ inſipientiij. De hamo vero etla

queo legis Eccleſiaſtes.ix. Sicut piſces ca
piunt hamo.⁊ aues laqueo. ſic capiutur
hoĩes tꝑe malo Cibus ergo coꝛpalis eſca
C⁊ abſcondens hamũ.hoc ẽlenociniuʒ gu
loſe voluptatisqð Dũ venari ⁊ capere cre
dit guloſe comedens capit᷑ ab illo. et vul
go dicit᷑ ineſcat. Hinc e c oẽs epulones
oẽs glutones oẽs ebꝛioſi ſuntvelut piſces
ineſcati hamo ſſcilicet bꝛeuiſſime volupta

tis faucibꝰ et gutture tranſſixri. De hoc

hamo legit᷑ Abacuc pᷣmo.facies homies

quaſi piſces maris ſubaundias qntum ad
hmõi captionẽ. Deinde. Lotuʒ in bamo
ſubleuabit traxit illud in ſagena ſi ua. Ali⸗
diri .

bi vero diximus i. quia bmõi homies

ſunt hoĩes moꝛti additi.iãq; ifernati pati

bulo affigendi atq; ſuſpendendi qui p fu
nes collis circũdatos ſiue funib⸗ ꝑ colla.

2 vt vulgariter dicatur pꝑ gulas ligati tra⸗

hüutur ac infernale patibulũ. et eodẽ vul

gali ſermone jpiſuntq ꝓpᷣe dicutur p gu
las ſuas capti. Iunis em collo circa collũ

ymmo funis in gula.vulgaliter hoc dica⸗
mus amoꝛẽ guloſevoluptatis in gutrure
ſeu collo. Pen q; miſerabile pioꝝ ocu
lis ſpectaculu multitndo innuerabilis ſit
ineſcatoꝛum pꝑ gulas hoꝛribiliter ligatoꝛũ

Aui trahunt᷑ ad infernale ſuſpendium,

virtutibus

Sexus eſt quo ſapit ſublimiter ſapi⸗
entibus dinine ſuauitatis bonitat hoc
velut aſpſione ſui per modica ⁊ odoꝛe p⸗
enui.ei qua ſi ꝑ interpoſitũ illius eĩ ſuaui
tatis vt dicit angꝰ aliquid in iſt regionẽ
aſpgitur. Et in libꝛo de vera religione.ve
inquit tllis ꝗ ſe auertunt a lumine tuo.eł
in carnali opꝑe ſuo velut in vmbꝛa ſua de
ſixi delectant᷑ vbi tamẽ habent qð eos de
lectet ð circũfulgencia lucis tue. Ac ſi dice
ret de circũfuſione ſuauitatis tue. Om̃is

em̃ ſuauitas in creatunis nõ ẽ niſi velntai

ꝑſio ꝑmodica ⁊ odoꝛ ptenuis quaſi veſti
giũ in vltimitate paruitatis diuine ſuaui
tatis. Sicut ergo odoꝛ odoꝛãteʒ iuitat ad
ipᷣma quo aſpgituret aſpſio ad plenitu⸗

dinè aqua diſtillauit. ? veſtigi ad ranſe

untẽ vel inᷣmentem illud. Sicomis in
cũq; creatura ſuauitaslad redune

mã plenitudinẽ diuine ſuauitatis. Siceer

go eſuriens a ſiciens nõ ẽ cõtentus aſpſi
one quã linigat hr̃e.nec odoꝛe cibi autpo
tus.ſic venatoꝛ nõ ẽ cõtentus veſtigio fe⸗
re qua cupit ⁊ querit capere.ſicſablimiter
et ſpũaliter ſapoꝛantes odoꝛantes iſtis

vt ita dicamus aſpſionibus odoꝛibꝰewe
Migi 8D diuine ſuauitatis cõtenti non ſunt

ſunt ſublimiter ac ſpualitereſuriẽ

et ſicientes aco doꝛates. Iſti ſunt ſub

limes ac nobiles venatoꝛes ac nobiiẽ pꝛe
dam diuine ſuauitatis inſecrates et iueſti
gantes.ſicut ðꝛ Eccdlia.riij. Nadens poſt
illam quaſi inueſtigatoꝛ. Ecõtrario aute⸗
O dicitur de quibulda. Inimici eius terram
lingent.PHij ſunt qui ſpꝛeto diuine ſuaui⸗
tatis fonte copioſiſſimo ac redundanuiſſi
moſaſperſuras has quas diximꝰlingunt
et in eis ĩimergunt eiſq; inebꝛiant ebꝛieta
te qua inſaniunt vſq; in omnes brutales
delſipiãs/ wſabilis autem milerab
tante multitudinis hpminũ imerſio ei ca
ptio dementiſſimauin vna guſna ſuauita⸗
tis etmirabilis demencia guttam illaz pᷣ
ferre abyſſo ſontali vel fonũ abyſſali diui
ne ſuauitatis.ſicut enim gutta roꝛis ante
lucani ſic ante te.id eſt comparatione tui
eſt to taoechebis terrarũ.ſicut legitur.ſapiẽ
cie. x. Linguntergo amatoꝛes tempaliũ
mnon tempalia non inuenientes in eis vn
de ſacientur. Lingendo tm̃ impoſſibile ẽ
aliꝗuẽ ſaciari.Hijſunt qui appenduntar

gemti ſuum non in panibus. et laboꝛem
hmum non in ſaturitate. Lurpiſſimũ autẽ

fediſſimũ et incuruari ad lngendu taz

z miſerabilis

etefes

ſgit 1u

ledom
nebiane
ignoſep
linilſus
nomnet
bec Jun
Gonturt
Pumnn
gladiſe
pocosn
E
ircrin
l nunta
Eſntane
Nheſeninn
uinus
ſisguibus
Ponslope
Alneſctn
e Oun
W
nore
Vm⸗
in
Was
ines
hel
loͤtb
Cps
fe⸗
ohri⸗
N
, Mutii

nlici

(rocrlen

ſipunmnori
unfunn
ſngone
atdn
Wonnir
Nunnn
Mi
Mnpe⸗ gſe⸗
ſentiton
kunn

NE

girfen

uſilne
shei
modaneee
gricnäͤi

mla

Auul
agiii
nsnoinin
sdele
oceigiu
aal n
1wetgig
niu dei
Bsnötcn;

detdctn

dinne
Mageeſ⸗
mrs10r
ireunn
nintsctnidt
minuhiart

uitiũ ſua em̃ conſumptione omnimoda

ſimis confeſſoꝝ et virginũ.ppter qð mul

f . . ̃ ̃ sä
.

7.

cxj

modicas. taq; tenuas aſpſiones. doꝛſũ mi in tantis laboꝛibus ſudoꝛibus atq; do
vertere ad menſam paratã in celo.ð qua loꝛibus onniũ ſanctoꝛum. omnia em hec

legit Luce.xij.et omino non curare vberx deuotione ſideliũ et a xpᷣo reddita ſut me
tatẽ domus dei ettoꝛrentis voluptatis

q̃ e titis ſanctoꝝ et a fidelibꝰ oblata. nũc

FEr eg dona ſalæ ſe & Pro

inebꝛiandi ſunt electi imwiius Septimũ/aũut reuertemur vt ꝓpᷣas operationes.vij
ẽ quo ſapiũt omnia hec offitioſiſſimũ ſer donon tibi narremus ⁊ numeremꝰiuxta

in omne ſui diſpendiũ nobis ſeruiũt oia tur quia ſeptem mala ſunt mirabiliter ac

hec. In noſtruʒ quippe ſeruitiũ alia affli miſerabiliter ſubuertencia ac deturpacia

guntur laboꝛibus alia depilatur.alia de- vitam humanã. Pꝛimũ eſt moꝛum pueri⸗
plumatur alia decoꝛiatur alia deuiſcerak litas de qua yſaie.lx. Puer centũ annoꝛũ

glia diſſeccãtur alia exurũtur. alia p onmßs moꝛietur. Et apłs.j.ad Coꝛin. xiii. Nolite

mo dos moꝛtis deſtitutionis coſumũtur pueri effici ſenſibus.ſʒ malicia puuli eſto⸗

Adg hanc valet iſte ſapoꝛ vt talibꝰ ſer ie.De hac ſeneca Luiĩpiſſimũ eſt ꝙ nomi

nire dedignemur q tam offitioſa ſernitu-⸗ na habemus ſenũ.et vicia pueroꝝ. Et ile
te intantq; ſui perniciẽ nobis ſeruire nma rũ.In nobis nõ puericia ſed quod dete⸗
ta ſunt et nobis ſeruire abſq; vlla ceſſant rius ẽ puerilitas remanet. De bac Sap̃.
one ſentimus. Jam iguur invniuerlo⸗ xij. Infantiũ inſenſatoꝝ moꝛe viueuies.
nerauimus tibi duodecim ſapoꝛes ſpi⸗ Contrxa igitur hoc malũ puerilitatt eſt
alẽs quibus ſapere nobis debent cibi ert grauitas atq; maturitas ſapiẽcie qua pu
potus coꝛpales. Neſcit autem comedere eęrilia deſpicimus et dignaviris.id eſttma
aui neſcit maſticado ſapoꝛes ex cibis eli⸗ gna atq; ſublimia ⁊ capimus cognilione/
cere. Quare neſcit maſticare coꝛpoꝛales ⁊ amplexamur dilectioneeſtimantes om
cibos ſpualiter qui excibis ſapoꝛes hmoi nem ſuauitatem tempoꝛalem velut lac: ⁊

attritione meditationis ertrabere nõ no omnia bona tempalia velut pyra poma:

uit. necpalatũ habet ſiue fauqss ad man ꝙ nuces, hoꝝ autem oblatione declaratur
ducandũ.qui ſapoꝛes hmõi ſentire nõ pᷣ 3

acar G an puer ſit q iliter et abla
ualet. Sine hüs em̃ ſapo:ibus non vtho tione tempoꝛaliũ ſiue amiſſione.Qui em
mines ſed magis vt aſini vel poꝛci edbos asggaudet cum ſibi offerũtur.aut dolet cũ
coꝛpales potius conſumũt q; comedũt? ei auferunturpuerũ ſe eſſe vel quod veri

eis cibi non ſunt niſi fm quid. quia ſcjom us eſt puerilẽ ſe eſſe hmõi gaudio ⁊ dolo

coꝛpus tm̃. Cum ex eis.xij.vt dixrimꝰ ſapo re ꝓculdubio ꝓfitetur.Qui autem vir eſt

ribus reſici poſſunt anime eoꝝ? ſola in? grauitate ac maturitate ſapiencie hmõi

coꝛpa in defectionẽ animarũ reficiantur. magis irrideni ſe reputat cuʒ hmõi dona

edecimus ſapoꝛ eſt quo ſapiũt pᷣciũ ſuũ irrogari. Quis em̃ niſi irridens et ↄtume

Meminimꝰ aũt nos aliqñ dixiſie. ꝙ ꝰ puerilia ſibi offerũtur ac ſibi contumeliaz
tre
P

oceſt ypᷣi ſanguinem ſiue moꝛtẽ. Mor⸗ liam facere volens barbato aur grande⸗

te em̃ pᷣcioſiſſima redemptoꝛis ac ſangui⸗ uo pirum vl nucem offerat aut papillam

modum aliũ a ſupꝛadicto. Dicimꝰigi

is an vir. Similiter et abla

neviuifico illius acquiſita ?⁊ empta ſunt ᷓ ei poꝛrigat ad ſuggendum Secomeſt
damodo ſacerdotibus tongero. nd. bꝛutalitas qua foꝛinſeca ſenſibilium ſola

⁊ patrimoniũ crucifixi vſualiler nomina⸗ capimus. xet eis ſolis heemus ſoꝛis ſian⸗
tunſic ⁊ moꝛte martym laboꝛibuſq; ſãctii tesintima occultoꝝ atthgere non valen

i intellectus. per hanc enim et occulta re
rum et occulta ſignoꝛum attingim⸗/vnde
et nomen intellectu ſumptum eſt videlicz

tociens diximꝰ in ſermonibꝰ declamato
rüs omnia hmõi rubere ſanguine rpi: e
martyrum diſtillare ſudoꝛẽ confeſſoꝛuʒ et

* „ — .

virginũ. alet autẽ iſte ſapa ad duo ab eo qꝙ intus quaſi interioꝛum ſiue inier

Piimũ ad parſimonia dũ em tato pᷣcio na lectio.ꝓpter hoc dixit Bꝛego.ſuꝑ Eʒe.

empta cogianf parciſſime in quia intellectus iſte tollit ebetudineʒ.Eſt
mendũ ei. non am ſuaſoꝛie ſit Her abieſ enim velut lumen acutum et elymatũ pe⸗
etiam violẽter ingeritur. Scom e ad repᷣ⸗ netrans omnia exterioꝛa tam rerum q; ſi
menda laſciuiã et diſſolutionẽ voluptatt. gnoꝛumet pertingens ad omnia interio⸗
Quis enim non hoꝛreat laſciuire in ſan ra. Iſto dono legimus in exterioꝛibꝛcrea
guine xpi et martyruʒ ac voluptate diſſol turarũ non ſoluũ inlerioꝛa caiumſed etiã

tes. contra hocmalũ ẽ penetrabilitas do

stelligit omnia hec que pᷣdiximus. Reſpõ⸗

inniſibilia dei ſicut dicit apoſtolꝰ ad Ro

rum animaliu videlicet animas eoꝛum?

gim interioꝛa ſignificatoꝛũ. Per hoc do

oalloquitur creatoꝛẽ. Hoc dato interroga
¶ bat Auguſtinꝰ creaturas ſicut iemet diẽ

qꝛ non ſumus ipᷣe.ſed ipᷣe fecit nos. Huic

virtutibus

ſe in nocte. Status em̃ vite iſtiꝰ velut nox
eſt in qua multiplicibꝰ lucernis ſeu lumi⸗
nibus indigemus quoꝛũ luminũ tantũ ẽ
onum intellectus.
uia iſtud donum intellectus:non omes
vires ip̃aruʒ. Similiter in exterioꝛibus ſi⸗ ghabent equaliter nec equale. Quida em̃
gnoꝛum ſiue poſitiuoꝛũ ſiue naturaliũ.le habent ipᷣm ꝓmptiſſimũ quẽadmodum
ad intelligenda omnia intelligibilia qᷓͥ co
ram poſita eis fuerint. Alii autem habẽt
pigrum quẽadmoduʒ viſum exterioꝛẽ ad
intuenda omnia viſibilia que coꝛã eis po
ſita fuerunt. Alij aũt habẽt ipᷣm pigrũ
quẽadmodum habent viſum qui doloꝛẽ
vel aliquid aliud impedimenti paciũtur

manos.j. Quemadmodumꝑ motus et
operationes coꝛpoꝛũ animaltũ que vtiqʒ
omnia foꝛis ſuntlegimus interioꝛa ipſo⸗

num omnia tam naturalia q; artificialia
nobis ſigna ſunt.et liber eruditione ſalu⸗
tari pleniſſimus.huic dono ſeruiunt ſecũ
da et tercia et qũarta pꝑs ſciencie contẽpla
tiue ſcilicʒ meditatiua ſpeculatiua atʒ ſim
bolica ſiue comparatiua. quas cum alijs
ſi dederit deus vitam et ſpacium ſcribere
intendimus. Huic dono omnis creatura

tatem videndi impediat. et quidã habẽt
hmõi donũ valde exercitatũ? ꝓpter hoc
foꝛtiſſimũ et etiam luminoſiſſimu exerci⸗
tatio ne em̃ confo:tant᷑ et carificant᷑ om
nia donaæ omnes virtutes ſicut ignaſtia
et deſidia obtenebꝛant᷑ et deficiũt.Cuius
rei manifeſtũ exemplũ ẽ in viribus natu⸗
ralibus,.vt vides in virtute greſſibili.que
ↄuenienti exercitio gradiendi confoꝛtat.
quiete autẽ immoderata debilitat inter⸗
dum vſq; ad defectũ.quẽa dmodum etvi
ſus et longa moꝛa in aliquo loco autde⸗

Interrogaui ſolem et lunam et mare ⁊ ſy
dera de deo meo. et reſponderunt mihi.

dono celi enarrant gloꝛiaʒ dei ⁊c. Popt
iſtas lodlas ſiue locutõesvocauit ipe idẽ
Auguſtinus oẽs creaturas nutus dei.ita
dicens Nõ em̃ ceſſas nobis innuere qua
lis et qnta ſit progatiuarũ mentiũ ſuauii
ſimalurx et virtꝰtua ſunt omne creaturan n es
decus. Huic dono omnia ſacramenta ex bilitatur aut ex toto deficit. conueniẽti au
terioꝛibus foꝛmis ſuis loquentur inuiſibi tem exercitio clarificatur et confoꝛtatur.
les virtutes ſuas ⁊ operationes. Huic Debes eliam ſcire quia iſtud donuʒ

no loquẽtur templa et apparatus eoꝛum/ Aſcilicet donu intellectus tante claritatis ẽ
cum modus et myniſtri et apparatus eol et acuminis in quibuſdã. vt valde aſſimi
rum.⁊ omnis cultus exterioꝛ. Huic dono letur ſpiritui ꝓphecie qualem crediderũt

loquentur cerimonie legis omnes ⁊ figu noõnulli fuiſſe i abbate ioachim.et ipſe⸗

nes ꝓphetarum. vt dicit Job quia intelli ei datus ſpiritus ꝓphecie ſed ſpiritus in⸗
encia eſt opus in viñſone. Qiſi quis telligencie. Si quis autẽ inſpexerit li⸗
ixerit ergo qui habet donũ intellect? in bꝛos eius quos ſcripſit ſup Apoca.⁊ ſuꝑ
concoꝛdiã duoꝝ teſtimonioꝛũ mirabitur

re. Similiter parabole enigmata et viſlio met de ſeipᷣo diviſſe dicitur.quia nõ erat

demus iſtudnon eſſe conſequens. quem donũ intellect in oo. Qſi as qrat cu
admodũu licʒviſus oſtendat omniaviſibi/ uſmõi co Mitio ẽ cognitio qͥ dono itelle⸗
lia nõ tamen conſequens eſt vt quicun ctus acquiritur. vigelicet an ſit credulitas
habeat viſum videat om̃ia viſibilia qu? tm an certitudo.Et ſi fuerit certitudo.no
admodũ qui viſum habet paratus eſt vi difffert a fideniſi ſcm materiã tm̃videlicʒ
dere omniaviſibilia quibus illũ conueni quia ſides eſt circa res fundamenlales ⁊

iniciales vere religionis. Hec autẽ eſt cir⸗
ca res Aecltas⸗ atq; ꝓfundas que ſũt ve
late m

enter applicuerit. Sic et qui habet hmõi
Donũ paratus eſt intelligere omnia intel
ligibilia. Silr aut ſe habet ppyloʒophãs
phmoidonum vt curioſus viator qui di
uerſa loca et regiones circuit vt videat vi
ſibilia que in eis ſunt.Qui em̃ vtitur actu
hmõi dono mente circuit res quas intel⸗

erus aut adumbꝛate ſigniſicatio
nibus. Et ſi fuerit certitudo qitvelut viſio
aut erit ex ꝓbatiõe relicta certitudo.hoc
autem manifeſte falſum eſt. In hmoi em

rebus donũ intellecnõvtitur demõſtra

üßgere querat/ ambulans ſpiritualiter ad tionibus. expoſitoꝛes em̃ libꝛon ꝓphetaꝝ
et legis hebꝛeoꝝ ꝓbationibꝰ nõ viuntur

lumen ip̃ius quaſi ad lumen lucerne accẽæ
—
—

⁰

Debes enim ſcire

in oculisꝙ agilitatem oculoꝛum et facili

lſolisna
nah
gonlazle⸗
ſiuhnoite
ignepi
Glaterpo
ſugeas O
keni
ſeeſtin
hmöen
ſomadſte
uignos
tesdee
Unbegusp
gena Oa

ani
6nenaesn
bpenuor⸗
nligſetair
hincelian
ſololsren
Gncfanca
fumne⸗
en
8lr
P
Nrdla
Gelata
nieſ
Oenſten
leonn
nſfiug
öjnin
nfſeg
loniti.
Cinanoe⸗
ſeignii
WE
Mtane
Wcmhfe
nnn
Maägfei

Brümare
Diugui,
ütmir
GtNunciN
meäinen
Moalnuntn

Gendamn ur

uminoſiinicn
miadeini
müinſther
regei
gadnact
adeni
Anind
No iclad

ſed ſolis narrationibus declaratiuis. Ui a lumine pᷣo ſup animas noſtras. et lu
ſio ergo eſſe nõ poteſt oꝑatio hmõi doni/ minis refler et aſcendẽtis a rebus ad eaſ⸗
onig res in qua ẽ oꝑatio hmõivelate dẽ ⁊ ſicut ſolaris luminis.hoc ẽa ſole de⸗
ſuthmõi res vt dixrimꝰ ? adumbꝛate. res ſtendentis et luminis luna oeſcendentis
autẽ que ꝑ ſevident᷑ ꝓpᷣe nude ſunt.⁊abſ ſcom opinionem eoꝛum qui dicunt ra⸗
q; interpoſito cadũt et in viſum vel viſus dios lunares.radios ſolares eſſeſed reſie
ſuꝑ eas.Quare intelligere ⁊ videre cõtra xos. Auuennathan em̃ phyloſophꝰ ſcri⸗
ria ſunt. quẽadmodũ videre ſine opimen pſit ſuꝑ boc tractatuũ ſingularẽ in q; ſibi vi
¶R et eſtimare vere opta. licet igit᷑ opatio ſus ẽ luna declaraſſe. luna a ſole non ülu⸗
et minani a ſole ꝑ refrectionẽ radioꝝ ſolari⸗

hmõi doni credulitas ſit:tñ et materia nẽrac
foꝛma differt a fide. In materia quidem um. Reuertamur aũt et dicamꝰ. qꝛ lu

quẽadmodũ diximus ꝙ intellectus ẽ cir⸗ mẽ iſtud quod donũu intellectus vocamꝰ2

ca res deſignatas et ſignificationibus ad coõtra bꝛutalẽ ebetudinẽ qua naturali. id
umbꝛatas ꝑ ſe ⁊ inq;tũ ſunt liber ⁊ lectiio ẽ innata nobis coꝛruptiõe bꝛutaliter ebe⸗
interna. Quarũ tñ ſalutaris eſt cognitio. mus vel bꝛutemus. vel gracie diuine mu
Fige⸗ autẽ ẽ circa res iniciales atq; fun-⸗ nere electis apponitur.vłꝑ dodrinaʒ aut
damentales religionis nõ ꝑ bunc modũ ꝓppᷣ̈am exercitationẽ. Hoc eſt libꝛoꝝ inſpe
Pg ẽ nuilo reſpectu ad ſigna vład vela ctionem aut diligentẽ meditationẽ acqui
mina.ſed ad veritatẽ eoꝝ et ſalubꝛitatem ritur et appet quod dicimꝰ. Uidelicet ga
atʒ inicialitatẽ fundamentalitatẽ religio⸗ bæꝛutali ebetudini donũ intellectus oppo

nis. ſolas reſpiciẽs incubens eis. unnüe nitur ex eo ꝙ ꝑ ꝓphetiam diclũ eſt ſcilic
ranc; fundamẽto e Kn fanng aue foꝛma autẽ Nolite ſieriſicut equus et mulus quibus
ſiue materia cognitiõis.Per hec ipa que nõò eſt intellectus.Lertũ em ẽ bꝛuta exten⸗

diximꝰ. appet manifeſte inter ea diuerſi⸗ ꝛibꝰ inherere.et in illis ſiſtere.⁊ vt ita di⸗

tas.Cognoſcere em̃ rem vt rem ſeꝛ rem camus quaſi foꝛis ſtare.De intimis vero
ſignata Icilic ꝑ alia rẽ.qð dicim? ꝓpt᷑ ver nihil pcipe.niſi qntũvis naturalis eſtima
ba ⁊ alia ſigna ꝗb⸗ loco verboꝛũ vtimur. tiua eis ſuggerit.Et hoc eſt quod diẽ o·
qualia ſunt ir̃e et alie figure ſiles litteris. etius in libꝛo ſuo de arte muſica. Denſugz
manikfeſte diuerſi ſunt modi cognoſcẽdi. nihil integritatis ꝑcipit. ſed vt ad ꝓximuũ

diuerſitas em in modis cognoſcẽdi diuer venit.ratio vero quiddãaſi ubeſſe ppendit.
ſificat cognitiões ex neceſſitate.nec ẽ ĩtelle ratio intellige id eſtimatio ab eo quodẽ

ctaiſtius oꝑtioſic oꝑtioviſus ſub opimẽto reoꝛ reris ratus ſum. Debes autez ſci⸗
Nõ ei vtitur vſus oꝑimẽw.vt ſigno eius/ e.quia vis eſtimatiua in animabus ani⸗

—

rei ꝗᷓ ſub opimẽto ẽ ſed vt alligato eidem emailiu ſiue rationaliũ ſiue alion multũ ſi⸗
⁊ comitate.Unde ſi al lua res ſub eode; milis eſt dono intellectus. Sed donuin⸗

— —

opimento eẽt: eque videret ea ⁊ eque poſ tellect⸗ latius eſt incompabiliter atʒ ſub⸗

ſibile ẽ quãcũq; aliã rem ſub illo oxꝑpimen limius ⁊ vis eſtimatiua ſolis ſignis naiu
to eẽ vł ꝓ toto vł ꝓp ꝑte.Et ꝓpter hoc ſub ralibus vtitur.non inqntum ſigna ſunt ſʒ
eodẽ opꝑimẽto videri.non aujta eſt de ſ inqntũ comitãcia. Donũ vero intellectus
gnis.no eĩ ſub qᷣlibet ſigno poteſt eſſe q er naturalibus ⁊ poſitiug ſignis vlit ven
cũq; res ymmo deterainande ſunt res q inãntũ ſigna tm Ziuis nle quen⸗
buſcũq; ſignispᷣterq; ſignis poſiti ſiue po/vtruʒ ſine hoc dono ſit ſalus alicui.vide
Cſitiuis.qualia ſunt verba et noĩa.noĩbu
aut et verbis nõ magis vtit᷑ donũ intell

elligũtur poſſit acquiri ꝑ doctrinm. dici non intellexerunt opera domini.⁊ opera

s autẽ querat
q nointelligere enim in pcepto eſſe vide .
S. 5 O e tur.cum eius contrariũ in ſcriptura culbe-
us q́; fides. Sigꝗs aut querat.vtrũ in tur videlicetibi.Ecce homo qui noluit in-
elligẽcia oĩm eoꝝ qᷓ dono intellatus in⸗ telligerevt bene ageret.Et ibi. Quoniam

mus ꝙ fic. Quonia omnẽ ꝓpheciã et oa manuũ eius deſtrues illos.Expſſe etiam

myſteria pꝑ q hmõi donũ intelligũt᷑ ab in pceptum videtur rectoꝛibꝰ intelligere ibi

ꝛelligetibus poſſibile eſt ⁊ doceri et ſcribi Et nunc reges intelligite. Similiter æ con
diligenter ac dilucide.Merũ inteltigencia trariũ eius ibi eſt ꝓpheticum. HNolite fie-

ſic acqſita a rebus ipᷣis eẽt? nõ deſuꝑp.et niſicut equus ⁊ mulus quibus non ẽ itel⸗
ꝓpier hoc differẽcia ⁊ ↄꝑatio eoꝝ eſi ad lectus. Rfidemus ergo libi. quia non
innicẽ. ſicut ↄpatio luminis deſcendentis ꝰ eſt xpᷣianus adultꝰin quo non appeatdo

RW◻nαπιαορd*â De dono 9 OBom Enoα

6£½

Be

nũ iſtud vel ex ipᷣovſu aliquopntelligendi
vel ex facilitate et vmptitudine.Et ſi eniʒ
multi magna et ſublimia ſigniſficationuʒ
non capiũt.aliqua tamẽ ꝓ capiu ſue ſim-
plicitatis et ineru ditiõis capiũt.Et hoc ex
iri potes etiam ex pueris qui loqlas mi
ſterioꝝ cape nõ ſuùfnciut.et tamen nõnul⸗
la ð eis intelligũt.Silr in ſurdis ⁊ mutis
adultis.Excellenciã autem hmoõiluminis
in ſacris doctoꝛibus atq; ſcriptoꝛibus ex
— doctrina et ſcriptis eoꝝ merito poterſ ad⸗
mirari. Et eadem ẽ queſtio ð aliis donis

FE teadẽ reſponſio. Terciũ malũ eſt diſ
criminoſitas ſiue piculoſitas.et cõtra hac
diuine pietatis munere electè apponitur
donũuũ conſilij.quo qui carent.ruunt in pe
ricula dũ ea pᷣuidere et pᷣcauere non pᷣna
lent. Has ergo ruinas parit ruennbus pᷣ⸗
eps temeritas. hmoi autẽ doni due ſunt
opationes ꝓpᷣe.harũ pꝛima ẽ pᷣuatio ſen
retentio impetuoſiatis et retardatio agẽ
di ante completã exactam. ac pſcrutatam
deliberationẽ. Quidã em̃ adeo vehemẽ⸗
tes ſunt vt ꝑpfectam deliberationẽ non ex
pectent in ſuis agendis.Quidã vo nec eti

am eam inchoari ſuſtinent. Secũda etia miniſtrando ac ſuggerendo. Spus Ma;

eiuſdẽ donioperatio ẽ ꝑiculoꝛum pᷣuiſio.
CKercia nuo q; omniũ pᷣcipna atq; maior
uminisẽ efſugij ſiue euaſionis inuentio
ſiue excogitatio.⁊ h ec ꝓpꝛie conſilium di
citur. Relique vero due magis ꝓp:ie no⸗
minatur. altera conſilij expectatio. altłera
Onſiliatio ſiue deliberano. Ticet aut
ri conſlij/muiti nominẽtur. non tamen
hoc dono omnes pꝛediti ſunt. Sunt eniʒ
viri qui ꝑicia ſciencie ipᷣius iurisin cauſis
⁊alijs que luris ſunt pᷣſto ſuntatq; para-
n dare recta conſilia. Sunt et alij qui hoc
habent et ex .ipᷣa rerũ experiencia atʒ exer⸗
citatione. Agricgle etiã et vinitoꝛes ⁊ om
niu artium opiſes conſulũtur.et recte ſa
neq; conſulunt ð artiũ ſuarum operibus
S ſeu artiſicijs. RBed donum conſilij ad ea

ſunt in quibus omnia pericula homo p/
cauere intendit.⁊ ſunt vel circa ea verſan
tur. Ad iſtud donũ ptinet cui etquando
conſulendũ ẽvel moꝛari in ſeculo.vel reli
gione intrare. Et iterũ pꝛiuatam vitaʒ du
cere aut pnblicũ officiũ aſſumere. videli⸗
cet epatum archydiaconatum et ſimilia.
Hoc dono ſemp illud cõſulitur.quo ma⸗

ioꝛ honoꝛ deo.maioꝛq; ſalus animabus obus ꝑiculis etia generaliter. Elia geners
.„

virtutibus

acquiritur. Sicnt eſt de tranſlationibꝰ

do ſtatus mutandus ? quãdo non. In ꝗ

bus omnibus.ſiue ad conſulendum ſine
ad eligendũ ſit.Et ſi exercitatio ⁊ eruditio

aliquatenus ⁊ cõſulentes et cõſultos ad⸗
iuuent. Donũ tamen conſilij longe lumi⸗

nis maioꝛis ẽ lumini.quãdo ipᷣm in quo
et erigere et aggredi facit qð dictatvirtu

teiet viuacitate ſua. Hec autem ſua vinu
enrelernanotocffing er
pter hec in hmõi conſulendi ſunt potiſſi⸗

mũmon quidem quocũq; modo. Sedg
habent ip̃m multi luminis. Hoꝝ enim re
ſponſa plerũq; ibi videbũtur quaſi pppe

tarũ oꝛacula. Et hoc ẽ ꝓpter reuelationẽ

periculoꝛũ et vtilitatũ que ſenſus huwa⸗
us ꝓ ſe videre non ſufficeret. ꝓxt᷑ qu.d
qui offitio conſulendi animabus cõſtitu

ti ſunitota inſtantia oꝛationis ac deuotli
onis petere debent a datoꝛe graciarũ.vt

illud lumen in eis augeat atʒ multiplicet.
itavt ipᷣemet ꝑ eos conſulentibus reſpon

deat conſ ia ſalutaris ſiue reſponſa ſub⸗

conſilij naln aſſimilatur ſpiruui ꝓphe⸗

donüu videlicet in di
ſima et occultiſſima reuelat de tenebꝛis.

PHvivs doni lumine ꝑplexitatũ omniũ te
nebꝛe diffugatur vita. Riue hoc dono eſt
nauigatio ſiuegubernalio et ſine cogniti
one omniũ periculorũ que nauigantibꝰ
imminent. Ampliꝰ? vitg ſine hmoi do
no pᷣlatio eſt ſine duce.et exercitus ſine re

ctoꝛe.cum diſpoſitione enim initur bellũ
et erit ſalus vbi multa conſilia. ſicut legit

ꝓuerbio. zviij. Quonia enim vita hua⸗

nalnauigalio queda eſt in mari mũdi iſti
us.et milicia ſine Elligeratio ẽ. Nauigã

tibus autẽ ⁊ belligerãnbus et plura ⁊ ma
ioꝛa imminẽt pericula.dono onſili mu⸗ .

ſolũmodo que diuine honoꝛiſicencie ſũt muntur electi contra illa. Si quis aut
et humane ſalutis extenditur.Et ladua gauaznd hmõi dono de lepoꝛalibꝰeit

ꝛpali eus piculis conſiliũ aliqudo pꝛe⸗

ſterur. Reſpondemus ꝙ ſic. ſicut ple⸗
rũq; legit᷑ in libꝛis Regu ð dauid. ꝙ con
ſulebat dominüũ vty egredien dũ eẽt ei cõ
tra hoſtes populi ſui in ar
conſultationibꝰ manifeſtũ eſtcontra pla
nũ littere conſultũ fuiſſe dominũ.⁊ conſi

ſiliũ reddidiſſe ſuper tꝑalibus aut coꝛpali

ſonarũ ab eccleſus ad eccleſias. videlicet
quado moꝛandũ quãdo traſeundũ.quãa⸗

iritus ꝓphecie eſtſiue
oc ꝙ interdũ ꝓfundii

n quibus omnibꝰ

ſerinte
gohabeib
funndiui
lun. Gicu
ſtateno be
iaokul
Corüpten⸗
igxibus
ralia.
nidama
aaydbenl
poisgde
caecic⸗
ſbisaſt
usdonict
Oitinusoſt
Gmünse
irridin

ktaggenn
ſäpoſſon
geeu⸗
Aicon
üumai
ben
ippre
ſiſe ee
Nhiil.
Hiphrn
loſlii ame
ſln oin
lihuitcat
mnbcgſasi
Glslaltan
loyalmne
Mdelbani
glarclnee⸗

derunlees,
Mdenin;
1s gtücng
drſian,

lentes Nine
luere
n. nitinn

ikdden

faladoc en
nlucnäin
Cvidtud
dinccdüru
Nire
an etr
dod ſuſtan
dii
nisOAnei
na aon g
Sinceetzine
gsconinenibe
uunuſeleſe
ſmuan in,
ing Ntiu,
1 weg nintifn
unntel
nepptaizdonn

u Brebolde
banatoclre

Ni e uif
,frete
udin,
ant e

Ont⸗

nit

liter inxta teſtimonin beati auguſtini vbi

nõ habet homo de humana ratioe quid
faciatdiuinũ ſemp imploꝛandu eſt oꝛacu
lum. Sicut et vbi de ꝓpᷣa virtute vłpote⸗

ſtate nõ haber homo quid faciat.diuinuũ

ẽ ei poſtulandũ auxiliũ. In geſtis etia ſan

ctoꝛũ plerũq; legitur eos pᷣſiitiſſe conſilia
aliquibus cõtra imminẽcia ꝑicula coꝛpo
ralia. Quemadmodũ ſanctus Eligiꝰ
cnidam coꝛnateñ.epᷣo dedit conſiliumne
ad vꝛbem ſuã reuerteret᷑ ꝓpter piculũ coꝛ
poꝛis qꝗð ei imminere pᷣdint ꝗqð⁊ poſtmo
dũ eidẽe epᷣo certũ ẽ accidiſſe.In hijs autẽ
caſibus et ſilibꝰ euidẽter apparet lumino

ſitas doni iſtius ꝑ quã ꝓphecie ſpũi vt iã

diximus aſſilatur. Si gs vero querat
vtrũ partes et radij ſint hnic dono qnem
nodũ diximus de dono intellectus:et
vrrũ poſſint in ſcriptis redigi et artem vel
lalte aggregatione aliqua. Rñidemus ꝙ
aliq̃ poſſent ſcribi et doceri.ſed generalis
aggregatio ex illis nõ poſſet adinuenirit

ro ſanctoruʒ cui omniũ hominũ pericula
ſpiritualia et temꝑalia mnorneſn ſi⸗ nul⸗

u ꝓphetarũ omnia myſteria adhuc reue⸗

lata ſunt. Jetro em̃ quoddã ſalutare cõſi

liũ ꝓpter moyſen ⁊ populũ ſuũ reuelatũ

fniſſe legitur.xviij.Exodi.qð ab ipᷣo moy
ſes hũiliter acceptauit.et cum eẽt moyſes
ſpũ ꝓphecie tam emiuẽter pᷣditus hmõi
cõſiliũ anteq;ᷓ ab ipᷣo ietro audiret igno⸗

rabatr.legũtur aũt cõſiliaviron eruditoꝝ

Ibi etiã vl

—

tangit coꝛda ꝓphetaen. hoceſt nõ ſp iluu
ſtrat ea reuelationibꝰſuis.Sic neq; ↄſul-
re vnaqueq; virtus alia contra ſuum con
trariuʒz vicium faciat.ocioſum eſt ponere

toꝛes ſiue ſacros cõſiliarios.ſʒ quęadmo
dũ diximꝰ. cũ vel ipᷣi hec ꝓcurent oꝛatiõi

Vus aut ieiuniis.aut aliis ſacris exercitati

onibus vel cũ eis etiã ab alis curatur.

DPꝛocurat quidã ſicũt helyſens.id. Regũ
iij. Qui cñ interrogatus eſſet a rege iſrrael
luſſit adduci ſibi pſaltẽ.cũq; caneret pſal

rves.factus ẽ ſuꝑ eũ manus dñii ⁊ ꝓpheta

uit Beatus vero hylarius cũ aliquid
obſcurũ in ſcripturis ſanctis per ſevidere
nõ poterat refugiebat ad beatũ martinũ
2 2dicebat Qꝛa martine.binc inoleuit lau⸗

uarααaiöeane vHe eſr 9

SE οα * oνοoαWοι.

cxiij
danda con uetudo in eccleſia dei.vt quo
ciens quid gendũ nobis ſit ignoꝛamus

ad viros ſanctos recurrimꝰ.vt vel nobis
