bere in domo illa victum et veſtitum. et
veriſſime poſſidere cum nõ ſii monachui

aut canonicus regularis in domo illa
Querimus ergo an plus habeat ille de tẽ
poꝛalibus q; aliquis ex fratribus.

omnibus hoc habeatur. tamen duabus

vijs manifeſte deſtruitur. Pꝛimum quia

ſi dixerit quis ꝙ ſi quamq; abſurdum ab

*

ꝓpinquius vel tranſtuliſſent in eum fra⸗

tres. qui hanc collationem fecerunt q; ip̃i
haberent cum ip̃i ibi nihil poſſideat. Se⸗
cun do quia vnuſquiſq; fratrũ habet acti
onem et ius petendi poꝛtioneʒ hmõi ſi ei
Ddenegaretur.⁊ per epiſcopum loci iure cõ

pelleretur abbas ad reſtituendum.q poꝛ
tionem congruam denegaſſet et audiret

vbiq; tanqᷓʒ actionem habẽs.Quare ma

nileſtũ videtur quia habet ibi hmõi poꝛ⸗

tionem lempoꝛalium. Quomodo em̃ pe⸗
reti abiudicaretur de iure. ſi ius in illa nõ
haberet Pꝛeterea ſine iniuria eius nõ

poteſt ei auferri vł minui. Jure igitur ſuo

eſt quare diues eſt qᷓntũ ad ſufficienciam.

et ſi non ad ſuperhabundanciã. Non igi

tur omnes diuiciss reliquit qui tantã par

tem inde rednuit. Amplius. Si centũ
marcas habeã in maſſa. Ubi et multi alii
tantundẽ habeant non minus habeo q̊ʒ
ſi per ſe ulas centum marcas haberem..ta
tundem enim ſunt centum marce in maſ⸗

ſa quantũ perſone ⁊ econuerſo. Quare ſi

quis habeatin maſſa omniũ bonoꝛũ ab

bacie vnius pᷣnominatam poꝛtionem nec

plus pauper eſt nec minus diues qᷓ; ſi ba

beretillam per ſe. Ita autem eſ de omni
bus hmõi religioſe.quare inde diuites

ſunt. et vere diuites ſub nomine illo ⁊ ha
bitu paupertatis .
quia res huiuſmodi eccleſiaꝝ ſpeciali titu

Reſpondemꝰ in hoc

lo et iure priuilegiato dei ſunt vtpote pia

deuotione fidelium eidem oblata atʒ do
nata. onuentus autem et ſinguli de con

uẽtu vſũ in eis habent nec dicimus ꝙ ali

quis er fratribus in poꝛtione monachali
vel canonicali que illi competere videtur

hHabeat ius dominii vel ꝓpetatem vel eti
am poſſeſſionem ſed vſum tm̃. Unde nec

vendere nec alienare eam poteſt neq; ele

. 5* .

dere vel tranſterre pᷣſumpſerit ipſo iure ni
hil facit ſi dat meretricibus vel hyſtrioni⸗

niſi vt egenis. Hyſtrionibus enim ⁊ mere
tricibus poſſunt dari bona eccleſie ditiſſi

cet vt a ſuis turpitudinibus auertantur ek

mus.aquia ſi danteis vt redimant ſibi po-⸗

dandi ſed rędimunt ſe vel pacem ſibi. vel
quẽadmodum ſi in os canis aliquodos
vel fruſtum carnis puciatur ne ab illo ĩe
deuoꝛetur In talibus enim iuſtus metus
extoꝛquet hmõi data et ꝓpter hoc nõ ſũt
rate donationes huiuſmodi.Qui eniʒ ſi
accipiunt reſtitueſe tenentur.

non ledantur enoꝛmiter eccleſie. Hij ſunt

qui gracia eoꝛuʒ qui ex pietate talia dvona

tione fiant quia preſumantur vtiles ecce

ſilio penitenciali reſtitutionem eis iniũgi .
mus faciẽdam.vtpote meretricibꝰ ⁊ alis *

moꝛibus

moſynam inde facere. nec aliquid ex e?
ſed vti ſolummodo exea poteſt ad neci
ſitatem victus et veſtitus. Sic dicimus et

de veſte ⁊ de cibo qui anteponitur in refe
ctoꝛio et hec notiſſima ſunt apud dauſtra

les pᷣter vſum aut amminiſtrationem ba
bet in rebus monaſteri.ſed illam limita⸗

tiſſimam videlicet vt extra vſus ad qͥs de⸗
putate ſunt nihil de eis vel in eis poſſit.

Unge ſi extra limites hmõi eas expen

bus non eas ſuas facit accipientium. ſed
ſi ꝓpinquis aut cognatis dantur ne alis

me.vt egenis vel alio intuitu pietatis ſcili

iſta eſt elemoſyna preſtantioꝛ et deo acæ
ptabilioꝛ q; illa qua ſolius coꝛpis occurri
tur egeſtati. De p̈poſitis autem et po
tentibus.et quibuſdam exactoꝛibus dici⸗

cem ab eis.non dantvera et recta ratione

De his
vero que regibus ⁊ pᷣncipibus dantur pae
tronis eccdleſiarum et fundatoꝛibus et do
tatoꝛibus ⁊ ditatoꝛibus.Dicimus.quia li
cet et dummo do et hmõi donationibus

vſus pietati quoniam ex virtute gratitu
dinis etiam Are naturali debentur huiuſ
modi hominibus alias etiam impii ſunt

uerunt quodammqdo cõſeruatur in eis
et deuotio nutritur.Nue ꝑ contrarium ex⸗
tingueretur. Donationes vero que ſi
unt alus pſonis a monaſterijs ſi ea inten

ſus vel monaſterijs magis ſeminationes
ſunt q; donationes ſicut ⁊ quidam de oꝛ
dine cyſterciẽ. nobis quandoq; reſpõdit
In aliis autem caſibus cuʒ ad nos qui de
huiuſmodi bonis aliqua receperunt con

pᷣnominatis. Reuentẽtes ergo dicim?

geſen
woibon
Noune
nniclſra
Nlinusd
nmanch
obllcch
Cuserben
lvon⸗
huobonis
Cönonens
Mioneie
Gnungre
nſeia⸗
ſäium. ſube
iſelgoftal⸗
ſoicdonne
ſes iini
ſwalingtanie
Cuninacawrt
ſteicnzaus
ſemmaobſtnn
Grcksntn
Ponnoner.
Apfamind
n. 8
Wongeid
Cnnnurib
Cprienuſ
Aaiamde
ppliget
Mnigſohn
locueſon
nigonilce
,blenin,
eaſsgenbri
nſlcganze

W
us. RM
anee
Nni. tlt-
lamaysr
kas elnes
unpeeni
mhashalhi
Kt agenen

NANV.!

rReEeE ,

nmanetſeras
rcnett
pasnin aſtn
ner e
umnocl Qua
: egansdin
me werwi
emaii
munnn
–
wuunti
C MN

opulenta ſit. ⁊ vſus limiliter vt largus ſit:·
et etiam delitioſus.Dicimus quia quod
amplius eſt in talibus amalo eſt vel infir

ꝙ deus renera poſſeſſoꝛ eſt ?ẽ domins ha
iuſmõi bonoꝝ ſlpęciali titulo et iure. vt ſu
pꝛadictum eſt. cuſtodia vero et vſus atqʒ

amminiſtratio limitata: quemadmoduʒ
diximus conuentus eſt et fratrum ſinglo⸗

rum ⁊ nihil amplius. Unde non dicimꝰ
eos quicq; poſſidere ex hijs. nec poteſt ali
quis exfratribus poꝛtionem hmoi petere

vt ſuam. neq; petere partem de cõmuni⸗
bus bonis.ſed vſum im in poꝛtionevel in
cõmunibus bonis ſicut neq; cappam aut

tunicam aliquem petere determinate. ne
q; vſum in aliquo determinate ſed poteſt

petere refici ⁊ veſtiri et refectionem atʒ ve

ſtitum. In hoc igitur pauꝑes efficiunt vi

.

ri religioſi religionem intrantes ꝙ poſſeſ

ſioni et dominio diuiciarum et iuri earuzʒ

in eis. Juri inq; determinato ſiue ꝑticula⸗
rivel ſingulari renunciant et ſi enim in co
muni maſſa vt ita loquamur bonoꝛũ mo
naſterioꝛuʒ quoꝛum religioni voto ſe ob
ligant et obſtringunt vſum habeãaãtvictus
et᷑ veſtitus vt fraires et filij.non ta me hãc
ptem numero.neq; hunc vſum numero.
ſed vſum in communi et illuʒ vſum neceſ

ſarium. OQ: ſi quis dixerit qela bene p

uident quidam de vſu hmõi et de maſſa
communi bonoꝛum.videlicet vt piguiset

mitatis hmõi hominum vel voluptuoſi⸗
tatis que non ſolum vana eſt ⁊ indecens
religioni ſed etiam peſtilẽtiſſima et inimi

ca. Nihil enim ma gis indecens crucifixvis

⁊ varijs pᷣatibulis affixis q; delicie? oꝛna
tus. Religio autem omnis Feci⸗ eſt il

lam ſuſcipientis et veraciter Noficientis.
Innumerabiles autem religiones habi⸗

tum deferunt inſtar leccatoꝛum clericoꝛũ
qui golyardi vocantux.tantoq; maioꝛ eſt

turpitudo illoꝛum qnto maioꝛ eis ſuppe⸗

tit facultas tempoꝛalium ad paſcendas li
bidines ſuus. Aliivero a parentibus
et ꝓpinquis eo modo in dauſtro piſciun
tur.Quẽadmo duʒ catuli et poꝛculi quos
ma tres non ſufficiunt enutrire.st videlicʒ

et mũdo nõ ſpiritualiter ſed vt ita dicamꝰ2
ciuiliter moꝛiatur. Uidelicet vt poꝛcione
hereditaria pᷣuentur. Et ad eos qui in ſe⸗
sulo remanent deuoluatur.et qntum ad
hoc ſymoniaca eſt hmõi pꝛoiectio immer
ſio vł intentio. Similiter et qui ad hocin

clxxiij

trant vt ibi viuantvita coꝛꝑis non baben

tes alias vnde viuant non religionem in
trant ſed commeſtiones vt ita loquamur

et hoc eſt quoniam illuc intrat vnuſquiſ⸗

q; vbi pedem figit. Des autem intentio ẽ
ſeu voluntas pᷣncipalis.Cum ergo inten⸗

tionem et voluntatem principalem inui
ctum vel tempoꝛalem ſuſtentationem po
nant vel figant.in eum ſolũmodo intrãt.
quare non religionem. Ueriſimile igitur
dicere poſſũt.quod vulgari gallicano di
citur. ſcilicet quia nunq; habuerũt pedes
ſuos iu religione.nec vndʒ in ea poꝛtaue
runt pedem ſuum cum pedes ſui ſpiritu⸗

ales affectus ſint. hoc eſt voluntates ⁊ in

tentiones principales huiuſmodi homi⸗
nes boues ſunt ad pꝛeſepe alligati. SGSim⸗
plici enim illo voto quod emittunt religi

onem intrantes ſe obligant.ymmo potiꝰ

alligant. et hoc pᷣncipaliter ad pᷣſepe quo
niam ad hoc vt comedant huiuſmodi ſo

lemus vocare monachos coquinarios v⁊

refectoꝛarios.quia ſibi coquine et refecto
rio atq; celario ꝓfefſionem faciunt coꝛde
7 intentione quicquid exterius agat. Qui

vero vel intrant vel intro ducuntur vt di⸗

tentur. et vt ditare poſſint cognatos et ꝓ⸗
pinquos quo d eſt. vt adipiſcantur ibi pꝛi⸗

oꝛatus pᷣpoſituras et alias adminiſtratio

nes. vt fures et latrones ingrediũtur. qui
ſub habitu domeſticoꝛum ⁊ etiam mona

choꝛum plurimuʒ ſe abſcondentes intrat
vt ibi furentur. Latibulum etiam in ipſo

habitu facientes quoniam vt furentur te

poꝛalia et pils vſibus ſubtrahant et inno
vias monetas conuertant. Illi inſtar vul⸗
pis moꝛtuos ſpiritualiter ſe ſimilant ha⸗

bitu et tonſura.vt de huiuſmodi pꝛedam

faciant. Q? autem alienationes ⁊ vendi
tiones de huiuſmodi rebus conuentꝰ fa
ciunt.vł miniſtri eoꝝ qꝛvl dñi ſint hoc
faciũt.ſed quia cuſtodes et ꝓcuratoꝛes.
Quid vero in iſta pauptate que qua⸗
tio eſt.et reuera nihil eſt niſi quod ficte p⸗
fectionis ꝓ feſſionis amatoꝛes inueniut.
liquere tibi poteſt ex pᷣdictis. ehemoth
enim qui in ſecreto halami doꝛmit. ⁊in
locis humentibus.Sicut legitur Job. xl.
In iſto arido et inaquoſo requiem nõ in
uenit. Sicut legitur Luce. xi. Et ſicut vul⸗
go ðꝛ.qd ẽ qð lupũ facit exire ð vemoꝛe.æ
rñdet᷑ ꝙ fames id ẽ defectꝰ cibi. Etꝙ pt
hoc pauꝑtas co git lupũ ĩfernalẽ exire de
oc He

F

pauperibus vnde plurimũ paupes liberi
et immunes inueniuntur a lupis et leoni⸗
bus infernalibus. diuites vero plurimuʒ

q; ab eiſdem obſeſſi.ſicut legitur Eccleſia

ſtici.xj. Si diues fueris non eris inmunis

a delicto.et ſeneca.O qᷓ; difficile ẽ diuicia

rũ contubernio non coꝛrumpi.Et quẽad⸗
modũ oſſa perfecte nudata a caruibus a
feris et auibus non frequentãtur. ymmo
penitus deſeruntur. ſic pauꝑes a ſeculari
bus hominibus non curantur.ſicut ſupꝛa
oſtendimus erx.xix. ꝓuerbᷣ. Tratres homi

nis paupis oderunt eum inſuper et amici

eius ꝓcui receſſerunt ab eo. Diues vero

cuius diuicie patent ⁊ innoteſcunt ẽ· ſicut
ca dauer aſini vel equi decoꝛiatũ.cuiꝰ car⸗
nes patent canibus feris ⁊ auibꝰ ⁊ ꝓpter
hoc frequentantur ab ip̃is.non quidẽ ad

cuſtodiam aut honoꝛem anut decoꝛeʒ.ſed
ad oiſcerpendum demoꝛdendũ ⁊ deuoꝛã
duʒ quicquid pᷣtendat exterius ſicut dicit
ſalomon Eccleſiaſtes vbi multe opes. ibi
muiti ſunt qui comedunt eas. Senecave
ro dic.qa veniũt circa potẽtes diuites ho
Diues vᷣo cuius diuicie latent ẽ ſicut cada
uer non bene decoꝛiatũ.ſed cuius carnes

ſub pelle ipᷣius abſcondite latent⸗ ꝓpter

boc non habet ante dictam frequenciam
nec patitur hmõi moꝛſus aut deuoꝛatio⸗

nem. De hoc ꝓuerbioꝝx.xix. wulti colunt
pſonam potentis et amici ſibi dona tribu
entis. De hoc ſeneca. Pꝛedam ſequit tur
ba iſta nõ homines hijs malis carere vo

lenteg. Uiri ſancti fugerunt diuicias ⁊
fugiũt et hanc pauꝑtatẽ ſcientes eſſe refu⸗
giututiſſimũ a tot ⁊ tatis malis atʒ pericu

lis ad ißam confugiunt ⁊ de erepuoe.ym

mo immunitate ab ipᷣis nõ modicum pa
rit eis gaudiũ⁊ hocẽ pauptas de qua ait
ſeneca. Pauptas ſi eta ẽ.panptas nõ eſt.
nec ẽ pᷣtereunda dᷣmẽ
dirit.quia duo ſibi ſuꝑ omnia alia in boc

mũdo placebant.videlicʒ puluis magn⸗

„

ſiue puluerulẽcia in itinereſt uo. tumult⸗
magnus in aula. Que licet quod ex in
ani gloꝛia dixerit vtrũq; tamen videlicʒ ⁊
puluerem itineris ⁊ tumultũ aule tempa⸗

lis opulencia concitar et paſcit. Qui autẽ
moi comunicatu numeroſo gaudent. ſi

miles ſunt animalibus que de mulntudi
ne diſcerpentiũ ac deuoꝛantiũ carnes ſu⸗

as gaudent. Eodem modo ſimiles ſũt fu

ribus qui magna mnltitudine ducentiuz

BSe .

beam.

mines hmõi ſicut ad haurienduʒ lacum.

ecia regis illius qui

moꝛibus

eos ad paubulum gloꝛiarentur. Pecqui·
dem de nihilo pauptatis diximus De „

paupꝑtate vero quam ſupꝛa contemptum
diuiciaꝝ nominauimadicemꝰ aliqua p⸗.
Hec igitur ẽ qua veriſſime dicitur. Ego ei
iſt as diuicias quibus ſe tam miſerabilit
ſubijciũt inſaniſſimi anari ⁊ cupidi ſub pe
dibus meis poſui. Pedibus inq; ſpiriiu⸗
alibus.id eſt affectibus. Huiuſmõi enim
pedibus illas calco et conculco. coꝛde ſci⸗
licet dum eas contempno. Ego ſeruo mã
datuʒ illud quod tam crebꝛo inculcat do⸗
minus ſubijcite terram. Ego enim totam
terra.id eſt terrenã ſubſtanciam iſtam mi
hi ſubieci.vt ſub pedibus meis illam ha⸗
Ego peſſimam illamvel reginã
vel pꝛioꝛiſſam videlicet pecuniam cui om
nia obediunt ſicut ait Salomon Eccleſia
ſtes.x.Pecunie obediunt omnia. non o

7 7„

lnm a dominatione etimpio qᷓntũ ad me

deiicio et repello ſed in pedibꝰcalco.ego
non ſolum inter vndas maris rubꝛi.id ẽ

inter copias labilium terrentiũqʒ diuicia

rũ ſicco pede tranſeo.ſed etiam poſt exem

plum xpᷣm dominum cum petro ſuꝑipas

ambulo.& vndas hmõi pedibꝰvi ſupꝛa

diri calco.ſieut legitur Wathei.riiij. et boe
eſt quod dicit beatus Bernardus. Quia
petro nouum iter ⁊ nonus modus ſerus

atur itineris.quod dixii ꝓpter antiquos

„

atres. quibus gmiſſum erat in diuicijs
oc eſt inter diuicias ambulare id ẽ viue⸗

re. Apoſtolis vero ⁊ apoſtolicis viris pci

pitur deſup id eſt conculcando et calcan⸗

do eas ambulare Ego abhomino: eas
vt ſtercoꝛa.⁊ manus meas tanq;ᷓ ab imn⸗
dicijs ab illiexcuuo et etiam lauo vt do⸗
cet Apoſto ylip. Ego ine
gnoꝛ eis vt vilibus et me ꝓꝛſus indignis
Ego ſeparo pᷣcioſum a vill in pte iſta ſicut
pᷣcipit dominus Hieremie.xv. Me ſiqui⸗
dem pᷣcioſum a lut viliſſimo hmõidiui⸗
ciaꝝ. Si eĩ affluãt nolo coꝛ apponere nõ
dicaʒz ſic apponerę.vt caudã illud diuicia
rũ faciãet pꝰ me q̊cũqʒ ijerint illuc trahat
Sed nec etiam volo ꝙ eas tangat vłtan

gatur ab eis ſciens quoniã coinquinare

tur ab eis. Sicut legitur. Eccleſiaſtici.viij.
Qui tetigerit picem in quinabitur ab ea.
ſciens eas eſſe viſcum tenaciſſimum.⁊ ad
herẽtiſſimũ quo capiuntur qui ſe illis af⸗
fixerint plerumqʒ. Quemadmodum aui
cule virgis viſcatis quas ſi tetigerint vel
ſe illis affixerint vel capie detinentur per

in.iij.ad Phylipᷣ.Ego indi

MU

vtoiriſd
Ronieree
galureinte
rnoturel
libuscop
voſfuiteme
ſedottn
pomſube
dehunnan
icronlen
uuinuth⸗
lnſtiraunt

olrücsin

laneggans
Mhemtüchnen
conipunsne
luſfaene lei
Gisang
gflunſelhan
ſcenconere
oſteinenenn
Poiunendwun
Crphirsſtu
eſedſanes
Vwacsnen
(iiusſpen
ſenspean
ſbenthep
deprenol
ſpenob
lſeylei
Coimni
liſnen
Cſtnüeu
Mgmn
Phutirn
Paktorpunde
ſckoepnn

46

Wdin
münutrn
☛
dusſenn
Naante
Was. daun
RAcrale
nro ge
lumcchri
nm. Se
Nadesazie
Neünanit
Ad ncne
odtcimndnn
lo etian
mmanm
cmDhand

noedn
Miinei
ncsnbri,
Aetmme
iut Htmnn
—

—
on ſuniſ⸗

. mR R

4 N
165 WG. .

5*
684 F

bmõi viſcũ vłoe plumis aliquas ibidem legitur eecliaſtici . Eſt vir deficiens vinn

dimittere coguntur Ego ſeruo oꝛdinẽ
nature interius quẽ ꝑ exterioꝛẽ ipᷣe oꝛdina
toꝛ nature inſtituit. Der hoc em ꝙ ſub pe
dibus coꝛpis mei terraʒ viſibilem creatoꝛ

poſuit ⁊ me eam deſuꝑ ambulantẽ calca

re docuit quod terrãſ piritualẽ.id eſt terre

nanm ſubſtanci ſub pedibꝰ coꝛdis habe⸗
re debeam euidenter oſtẽdit ipſemet diui

cie me contẽpnunt.et me totis ponderum
ſuoꝛũ conanbꝰ deſerunt.fugientes ad lo
cum ſibi naturaliter ↄgruentẽ niſ vimvel
violenciã eis intulero.mecũ nunqᷓ; ſũt qn
to foꝛtiꝰego eas deſerere debeo⁊ earũ co
tuberniũ aſpnari. Dedignoꝛ de fimo
ſtabuli patris mei.non ſolũ mihi theʒau⸗
rum facere.ſed etiam in bonis meis illuʒ
aut diuicis computare.Alioquin non re
gis filium ſed ſpurium me polnius ⁊ dege
nerem cõpꝛobarem. Stabulum eſt mun⸗

dus iſte inferioꝛ in lerrenis qui eſt habita

tio iumentoꝛum id ẽ coꝛpoꝛũ noſtroꝛum.

Fim?huius ſtabuli eſt opulencia iſta ter

fene ſubſtancie. Qus liter poteſt regis ſili

us magis patrem regem offenſere vleui

dentius ſpuriũ ſe oſtendere.q; ſineglecto
patris palatõ ymmo regno diuicijſq; ſpꝛe

tis aut theʒauris regalibus.pugillũ fimi

de paterno ſtabulo concupiſcat ⁊ ſibi da⸗
ri petat.obtentũq; theſeuriʒet.⁊ ex illo di

uitem ſe eſſe reputet. Scio quid mihi Ein
celo pᷣparatũ a te et ſeruatũ et ideo nil vo
lui ſuper terram ſicut dicit dauid. Nemo
em̃ fimũ ſtabuli inter diuicias ſuas com⸗

putat.qul veri nominis diues ſit. De⸗
dignoꝛ inſtar paruuloꝝ denrüs plumbe

is obulos plumbeos ⁊ inſigłia ſancti Ja
cobi habereg nummis aureis ⁊ p mone
ta ꝓbatiſſima ſciens ꝙꝙ adultis coꝛdibus

et etate ſpirituali grandeuis ac maturita⸗

te ſapiencie grauibus Dinicie iſte terrene

et numuli plumbei ſunt ad diuicias ſpiri⸗
tuales et eternas nihil ſnnt.ſicut legit᷑ ꝓ⸗
uerbio.xxix.ſapiccie.vi.⁊ iob.xxvii.Che⸗
ſaurirare terram talpis ⁊ buffonibus om

nibus reliqui ſimiliter ⁊ ſerpentibus.cum

te T habundans paupꝑtate Ip̃am em̃ pau
ptatem fecit amando theʒ aurũ eẽ nobile
et ſuperbas diuicias ⁊ ea ditiſſimam ſe fe⸗
cit quaſi theʒauro pꝛecioſiſſimo quod cele

ſtes diuicie operant᷑. Non minus em̃ hu⸗
iuſmodi pauperta te qᷓʒ terrenis diuicjs

eterna opulencia operatur. Secũdo

per hanc ipᷣam paupertatem ditiſſima at

q; habundantiſſima mens humana etis

terrenis diuicijs et iure pleniſſimo poſſi⸗
det illas. ac pꝛo beneplacito ſuo venditil
las ſine iniuria alicuiꝰ. Similiter? theſau
riʒat. Statim enim vbi paupertateʒ quis
amplectitur terrenas diuicias celeſtibus

còõmutat.⁊ ꝓ illis dimiſſis eternas merca

tur. Sicut expꝛeſſe diciiveritas in euange
lio Mathei.v.⁊ Luce.vj. Inſuper in celo
theſauriʒat eaſdemvbi nec fures effo diũt
nec tinea demolitur. Sicut expꝛeſſe legit.

Mathei. xix. Cum enim diriſſet petrus ad

dominũ Ecce nos reliquimus omnia ſe
cuti ſumus te.quid ergo erit nobis. Quaſi
diceret ꝓ omnibus relictis quid dabis no

bis. Uel ſicut dicit ibidem Gregoꝛiꝰ. JFe⸗

4

cimus quod iuſſiſti quid ergo dabis nob
pꝛemij. Manifeſtum autem eſt quia quo

dammodo pꝛemium pᷣcium eſt meriti.vn

de et pᷣmium quaſi pemptum dicitur qua
ſi pᷣcedenti merito emptuz. Wanifeſtũ
eſt quia petrus ⁊ alij oĩa ꝓ xpᷣo relinquen
tes ſic reucta xpᷣo dño vendiderũt etiã qð

nõ habebant. Hoc em̃ cõmertio ſiue ven

ditione ſua illa omnia fecerunt de eiꝰ mi
ſericoꝛdia ſumma illa xpᷣo domino vt dixi

*

*

mus vendiderunt.⁊ in celo ipᷣo teſte vt di

xit in euãgelio Mathei Illa iheſaurizaue
runi. Quare manifeſtũ eſt. ꝙ diuiciarum
quas nõ habebant actualiter. felici nobi

liq; cõmertio hmõi ros ſe poſſeſſoꝛes
ac dominos effecerũt. Alioquin ſapiẽuſſi
mus deus quem nihullatere poteſt. ac fi⸗
deliſſimus qui nihil a furibus vel latroni
bus ſeu quibuſcũq; immeritis detentoꝛi⸗
bus vel dono vł emptione iniqua recepit
vel habere vult. Qualiter ab aplis relicta

i onu h 7 1 docuerit me dominus ꝑ yſaiaʒ. Quia ſer hmòi recepiſſet vel emiſſet. Maniſeſtũ eſt

kan. s V 1 pentis puluis panis eius. Tercia inte quia nec recepiſſen ad cuſtodiendũ vi the
Cnenk aupertans amoꝛ: eſt ip̃ius carencie tẽ ararius coꝛum. mn⸗
moe Mi tio paupertaus amo: ſt pin ſaurarius eo⸗ um. nec emiſſet niſi que ſua
–— poꝛalin diuiciarũvt dirimus. ⁊ bec int bo ſunt illoꝛum eſſe indubitanter feciſſet.
n mali⸗ na ſua hoc habet pᷣmũ quia ditiſſima ẽ et Manifeſtu igit eſt. quia ipis diuicjs
veg⸗ mtcnnen habundatiſſima admirabili babundan⸗ eternis diuites efficit hec paupertaſ veroſ
inn cia ? ſtupenda. Et hoc duplłr. Pꝛimũ ipſa q; earuʒ dominos et poſſeſtoꝛes er longe
. j inan carẽcia qua diximꝰ ꝑaliu habundas e ſic no biliꝰ vli eis ac negociani in eis ſolo coꝛ
⁹D . .

6

BDe

de deſerendo ſcilicet eas aut ſugiendo qᷓ;
cõtractando ponderando et menſurado
atqʒ numerando.iumentadqʒ ⁊ vehicula

eiſdem onerando.ſarcinas ligando atqʒ

ſſoluendo. complicata explicando et couo

luta enoluendo que omnia ſine laboꝛe ⁊

inquinatione manuũ non fiunt hmõi di
uicieqʒ relinquendo acquirũtur.⁊ dimit⸗
tendo retinentur ⁊ om̃ino non fugiendo
compᷣhenduntur animo habendi amitti

tur earum poſſeſſio animo vo nõ haben

di retinetur. Terciũ bonum eſt huius
paupertatis imꝑioſiſſima potencia et dña
tio in om̃es alienas diuicias terrenas q̃̊s
ſuas omnes effiat ſtatim vt vult.⁊ hoc in
uitis earum poſſeſſoꝛibus. In quo eti
am accidunt tria mirabilia quoꝛũ pᷣmum

eſt.quia abſqʒ omni contractu abſqʒ om

ni dono ſuas facit amatoꝛ pauꝑtat quaſ
cũqʒ vult diuicias alienas.theſauros om

nes regum ⁊ pꝛincipum et hoc ſolo nutu:

⁊ beneplacitovvoluntatis.q; cito em̃ excoꝛ
de dicit. Nolo habere theſauros regios

vel imperiales.⁊ hoc ꝓpterxpᷣum.ſtatim

eos ⁊ in celo theſauriʒauit ⁊ xpᷣo d omino
vendidit vt ſupꝛa diximus ⁊ hoc ſine iniu
ria alterius. Illos igit᷑ pleno iure ſuos ef⸗
ficit. Scom bonum mirabile eſt ꝙ ſi

ne detrimento et ſine diminutione et ſine
dampno poſſidẽtiũ diuicias eoꝛũ ſuas ef

ficit et acquirit.hoc eſt ſaluo eis iure ꝓpꝛi

um mirabile ẽ quod pleno iure ſuas effi-

etatis et poſſeſſionis per omnia. Terci

cit et acquirit et poſſidet. Et nihilominus
eas iure pleniſſimo poſſidet et totalit᷑ atʒ
integre poſſeſſoꝛes earũ. Iſta eĩ poſſeſſio
atz dominium in nullo poſſeſſionem vel
dominium ledunt tempoꝛalium poſſeſſo

rum nec accipit. Et quartum mirabi⸗

le quia neqʒ ſimilẽgoſſeſſionẽ aut domi⸗
nium excludit aut iñ aliquo ledit.Cum eĩ
quis hoc modo poſſiderit vel diſtraxerit

cheſaurum regiũ.⁊ non ꝓhibetur.qᷓ;uis

alius eundem ſimiliter diſtrahere vende
re vł poſſidere.ſicqʒ ſit in vno et eodẽ the

ſauro regio omnihuſqʒ terrenis diuicis
diuites ſpnales effici poſſint uotcũ

qʒ paupꝑtatis huius amatoꝛes et domina
tio iſta quam pᷣdiximus non ſolum exten
ditur in diuicias que ſunt vel fuerũt vłeẽ
poſſunt ſed etiam in eas que nec ſunt nec
eſſe poſſunt. Hoc igitur ẽ de mirabilibus
pauptatis iſtius quod ð diuicijs que nec
ſunt nec eſſe poſſunt ditiſſimos efficitpau

peres ſuos. eniz ex coꝛde
cunt. Nolo ꝙ ſitis hmõi diuicie mihi vel

paratio gaudi ad gaudiũ.

moꝛibus
Quã clto eniʒ excoꝛde di

mee etiam ſi eſſent tam cito theſauriʒ auit
eas in celo et łpo domino vendidit dicto
modo vbi accidit et aliud mirabile.quia
de nihilo et quaſi de chymeris diues e ho
mo hmõi. Quartũ bonum huiꝰ puauu

pertatis eſt iocunditas et illa magna.ym R

mo ampliſſima.et hoc eſt quoniam ome
amatlum iocundum inqntum amatum
tanto iocundius qnto mag et maiꝰama
tum. Lum igitur cõſideraneris ampli
tudinem huiꝰ pauꝑtatis videlicet cafren

cie huius diuiciarũ inuenies eam incõpa

biliter iocundioꝛem ſeu delectabilioꝛem
qᷓ; temꝑales diuicias.et hoc eſt quoniam
ſi non eſt comparatio amoꝛis ad amoꝛẽ.
cum amata equalia fuerint.non erit com
Jam aulẽ
declarauimus in pᷣma pte huius lractat⸗
de virtutibus ſcilicet quia non eſt compa
ratio virtutuʒ ad vicia.ymmo virtuies in

compꝑabiliter maioꝛes ſunt q; vicia. Ques

re incõpabiliter maioꝛ eſt pauꝑtas hmoi

̃ᷓ; auariciæcontraria. Pꝛiuatio vo etha⸗-

bitus ſemꝑ equales ſunt quoniaʒ non ex
cedunt ſe. Quare iocunditas ſeu delecta⸗
bilitas paupertatis.huius ĩcompꝑpabiliter
maio: eſt iocũditate ſeudelectabilitate di
uiciarum temꝑaltum. Quintũ bonuʒ
huius pauptatis eſt beatitudo ꝓpter qua S
dicitur. Beati paupes ſpiritu ⁊ ſi miſeri vi
deant᷑ carne.ſilłr ?⁊ Luce vj.Beati pauꝑes
Declaratio aũt hmõi ẽ miſeria diuici
arũ ̃riaꝝ cuiꝰmiłtas ꝑtes ſuꝑiꝰnoĩiauimꝰ
⁊numeraui. Si ergo amoꝛ affluencie
tpalis ſiue aericis miſeria ẽ. erit neceſſa⸗
rio cõtrariꝰamoꝛ.hoc ẽ paupꝑtas de q hic
agimꝰbeatitudo. Appetigr ex oibus
hus qᷓ; amica ſit paupertas amicis ſuis ?
qnta bñficia pᷣſtet bonefactoꝛibꝰ ſuis.Me
rito igi᷑ habet vnde ſuitetymmo ꝓuocet
ad amoꝛẽ ſuũ.⁊ merito inimica ẽ inimica⸗
tibus ſibi ⁊ moleſtiſſima ꝑſequẽlibus illã
Cũ ergo dicit nõ oꝛe ſed ipa vitate pauꝑ⸗
tas eſto mihi padificꝰ.⁊ ego ero tibi pac
fica ⁊ ĩ nullo moſeſta.Deſine odire me et
ꝓſequi iuxta qð diximꝰ ſupꝛa.⁊ inuenies
me tibi pacificã ⁊ in nullo te offendẽtẽ.qd
miꝝ ſi te inimicũ ⁊ odiẽtẽ atʒ ꝑſequẽtẽ me
ego moleſto et ꝓſequoꝛ.Q: ſi mecu inire
volueris amiciciaʒ ⁊ amare inuenies me

amatiſſimã et beneficiorũ qᷓ ſupꝛa noiaui

collatricẽ officioſiſſimã an inſuꝑ viuicisx
●B—

4

enronli
ſeſoeteen
abunda
galosfal
finuntlb⸗
diuiciare
openben⸗
lüdinten
anbeuun
biletinon
glontzhe
ſeſfegtien
ſoclhnnt
nucuff

ſehanpt
Niſmemani
ſe uonn.
Kepetite⸗
Nulgesropoſl
Popeebalgrn
Mhond
TMcoion
Wirkeneets
ochindrd⸗
fadfääni
ingenc
Müigeren
boedgt⸗
ſoleng⸗
Pnniaie
ſoiim
Paipent
uifugn
ennnne
lnatant
Neliprtae

Wmmoſan
taudtninn
Anädon
idocckan
mnee
rcſeens
Amumnl
ANNN
nzmnsemr
lctnannd
nia M
niosuntihin
nmcckten⸗
n. Odf
uls in nn⸗
an Oummn
Sckbenic
e hinn tini⸗
tTuen Baalſ
iwöiiniensn

tempoꝛaliũ omniũ dominantiſſimũ poſ⸗
ſeſſoꝛẽ te efficiam.ymmo ve diuitẽ et vere
phabundantẽ ex illis.que auaricia atq; cu⸗
piditas fallaciſſime et mẽdaciſſime repꝛo

mittunt liberabo te a perditiõe et fallacia

diuiciarũ et alijs malis que nec eſtimati⸗

onem habent neq; verũ numerũ neq; ſo
lũ diuitem et copioſum te efficiam. ſed eti
am beatum. Ad quod ſi non ſufficit ti
bi teſtimoniũ euaãgelice veritatis et decla
rationes quas pᷣmiſi addam et aliam ir⸗

refragabilem. eatus em̃ ẽ qui et a miſe

rijs et iniurus eſt abſtractꝰ.⁊ habet quod
amat qᷓnta affluẽcia et copioſitate vuit id
ipe habere poſſidetq; illud liberrima qui
etiſſima pacatiſſima ⁊ ſecuriſſima poſſeſ⸗
ſione. Hec omnia ego pleuiſſime facio.qᷣ
1e ego beatũ facio. OQ ſi dixerit ꝗs.qa
paupꝑtas nõ poſſidetur pacifice et quiete
pꝛopter bella ⁊ inſultus cupiditatum.
Reoeſpondeo quia amo: paupertatis
poſſeſſoꝛi ſuo bmòi bella cõſurgere nõ ꝑ
mittit que et foꝛte conſurgerent facillime
vincit in hmoi certaminibus vipᷣa deſide
ria diuiciarũ tempoꝛaliũ facilime eneccat
⁊ exlinguit.obꝛuens ea hinc malis diuici⸗

grũ inde vero bonis paupꝑtatis.et ꝓpter

hoc duplici cõtritione conterit ia Q⸗:

ſi dixeirt ꝙ alia bella coõſurgũt aduerſus
ipᷣm.videlicet ſuggeſtionũ ſuaſionũ conſi

lioꝛũ pᷣcum deſiderantiũ diuicias. Quod
plerũq; expti ſumus de multis bonis vi⸗
ris qui hec omnia ppeſſi de eis nobiliſſi⸗
me triumphauerunt.etpauꝑtatem de ta⸗
tis cõtradictionibus eripiq s oblatſ ma
gnis atq; pꝛeclaris diuicùs Gulerunt.
Reſpondemus quia iſta facilime vin
cit et ſuperat ſimiliter amoꝛ pauꝑtat.nec
bellla pauꝑtatis beatitludinẽ minuunt.qᷓ
victoꝛiarũ gloꝛiam ilvᷣaddunt Gloꝛia em̃
vna pars ẽ beatuiudinis. Q⸗ ſi dixerit qꝛ
paupꝑtas iocunditatẽ minuit. Reſponde⸗
mus. quia detrimentũ illud ⁊ imminuti⸗
onem nõ ſolũ ſupplet victoꝛiarũ gloꝛia ſʒ
etia longe plus addit mihi veri gaudij q;
illa vel detrahant vel triſticie ingerant.
Moanifeſtũ aũt ẽ quia viro veri nominis
hocẽ in ſpũalibus erudito ⁊ ꝓuecto ridi
culoſa ẽ valde ymmo cõtumelioſa tpaliũ
quantũcũq; magnoꝝ oblatio. Eſt em̃
quemadmodum oblatio pomoꝝ aut nu

cũ aut inſignioꝛũ ſancti iacobi aut quem

admodũ poꝛrectio mamille.Quis em̃vir
nõ erubelſcat ⁊ cõfundatur ymmo geno

.—

reputet ſibi cõtumeliã irrogani ſi ei iã bar

bato ⁊ in virili etate coꝛporali conſtituto
offeratur pomũ aut piruũ aur nux aut inſi⸗

gniũ ſancti iacobi ꝓ magno munere aut

ſuggenda pupilla eidem po?rigatur.

Quis coꝛpaliter vir nõ moleſte ferat
bmõi oblationes non irrideri ſe putet et

nõ cũ indignatione offerentẽ ⁊ oblata re
pellat. Quia igit᷑ incoparabiliter ma

„

gis ſunt indigna virilitate ſpirituali qntũ

libet magna tempoꝛalia q; illa minuta p
Manifatum
eſt qꝛ vir ſpiritualis virilitatis ꝑfecte nibit
patitur temptationis ab huiuſmodi obla

dicta virilita te coꝛpali.

tionibus quatumcunq; impꝛo be fuerint.
qntiſcunq; ſuggeſtionibus ſuaſionibus
conſilijs pᷣcibuſq; vallatis niſi irriſionem

contumeliam atq; moleſtiã6. Pꝛopter
quod diximꝰ quia ĩ hmõi certaminibꝰfſa
dilime paratur victoꝛia. Debes autem ſci⸗
re ꝙ pauꝑtas hec in ipᷣis diuicis amplio
ris gloꝛie è atʒ pᷣſtancie. Juxta quod legi

tur ꝓuerbio.viij.Eſt quaſi pauꝑ cũ in mut
tis diuicijs ſit.Et ex eo quod legitur.u.að
Coꝛin.vl.Canqᷓ; nihil habentes ⁊ omnia
poſſidentes.Et ex eo qꝗð dicit Señ. Qm
magnus eſtet qui vtitur auro et argen⸗

to tanqᷓ; fictilibus nec ille minoꝛ ẽ qui vti⸗

tur fictilibꝰ tanquã auro et argeuio.

Puu⸗ſmodi enim vir dupliciter theſauni
Rire emnan dupliciter negociatur in eis

ene em̃ admyniſtrãdo hoc eſt in pijs vſi
bus exponendo eas in celo theſauriʒat.⁊
inſuꝑ nõ amando pecunias vł alias lau
des et victoꝛias. Eſt enim ſicut liliũ in
ter ſpinas diuiciarũ illeſum ⁊ abſqʒ vlce⸗

re.ſicut legitur Canticoꝛuʒ.ij.Et in meddio

ſtercoꝛũ impollutus in medio aquaꝝ ani

dus. In ipo vnco ba omino liber ⁊2
nullo detẽtus. In m

⁊ oĩno incaptꝰ. Sũt ⁊ alie inumnere lau
des ipᷣius.Eſt ⁊ alia mirada pꝛudẽcia pau
ptatis iſtiꝰ qᷓ ſcilicet retinent᷑ et ſeruantur
hmõi in archa tpales diuicie et nibhilomi
nus in theʒauris celeſtibꝰ reponũt᷑. Qui
em̃ ad pios vſus diuicias hic ſeruat ⁊ pie

hic nõ claudẽs viſcera ſua.et indigentibꝰ
eis non ſinens pᷣ inopia vel animas pzau
perũ perire vel coꝛpꝑa.et in celo eas hic ſer

nando repoſuit.⁊ tamen eas hic retinuit.
Coꝛde em ad quod deus reſpicit eas deo
obtulit. Et tamen aciu et veritate penes
ſe eas retinuit. Miſeranda cecitas aua⸗

roꝛum et cupidoꝛum et pene nõ miſeran⸗

o laoꝛũ explicitꝰ

De

da pditio qui ſe ſimul et perdunt du nec
ſeipᷣos nec pecuniã poſſident ſed. eam po

tius ſe ſompniant poſſidere a qua miſera
biliter poſſident. Beneraliter ergo ſci
to quia pecunia pie retenta atqʒ ſeruata.
iam coꝛam deo expenſa ẽ ⁊ eidem oblata
quod diximus ꝓpter quoſdã qui ſub pᷣte
xtu pietatis impijſſime ſeruant pecunias.
dum eas retinendo paucos egenos occi
dunt. Juxta illud Ambꝛoſius. Niſi paue⸗
ris occidiſti aut ſi pauperũ egenoꝝ mors

ſpiritualis vel coꝛꝑalis nõ ſit eis imputan

da occurrere valentibus ⁊ nõ volenlibꝰ.
Hmõòi eniʒ homines expectant vt fere to
tus mundus fame pereat.⁊ hoc victualia

retinendo ip̃i inqntũ in eis eſt pꝛocurant

Qnare egeſtas et afflictio pauperum

ſingulis eoꝝ ꝙ parte ⁊ rata imputanda ẽ

omibus autẽ ſimul ſumptis tota⁊ hoc eſt
qm̃ oẽs inſimul penuriã victualiũ ⁊egeſta
tẽ paupen faciũt dũ victualia eis cõĩcãda
abſcondũuũt nec tã abſcondunt q;ᷓ etiã aufe
rũt.dum eis in tanta neceſſitate ⁊ indigẽ
cia debeant. Wanikeſtü igitur ẽ ex hijs

gnia qui diuicias ad pios vſus ſeruant.⁊

etiam qui ſincere in eis pꝛopter pios vſus
negociantur.iam eas ſibi ſeruãdo et reti⸗
nẽdo in theʒauros celeſtes tranſtulerunt
pios autem vſus non ſolum pauperũ ali
monias et ſuſtentationes eccleſiarũ ⁊ ali
oꝛũ pias edificationes benefitioꝝ eccleſia
ſticoꝝ fundationes intelligimaſed etiam
vxoꝛũ filioꝛum congruas pꝛouiſionescuʒ
ad dei honoꝛem ⁊ gloꝛia et ſaluteʒ referũ
tur ipoꝝ. ſcilicet cum ꝓpter hoc negociat
quis ne vxoꝛ eius penuriã paciatur ꝓpter
qua apoſtataret vel blaſphemet ⁊ adulte
ra efficiatur. Similiter et de liberis ne aut
i dei ↄtumeliã veniat aut ĩ ꝑditiõeʒ ꝓpᷣaʒ

aut ĩ pſonã ꝓpᷣa memo dubitare dʒ an

ia deo pecuniã illã obtulerit.⁊ ꝗn deo illã
hanc ⁊ non ſibi q̃re in theʒauros celeſtes
iam illam tranſtulerit cũ deũ ipᷣius fecerit
poſſeſſoꝛẽ. Si ꝗs aut querat de ↄtem

ptu diuiciarũ et fuga atqʒ odio in qua vi

vnuũquodq; eoꝛũ ſit remittimus eũ ad ea
q ia m diximus vbi affectiones animarũ

noſtrarũ nominauimus et numerauimꝰ
Contempnende em̃ ſunt diuicie vtviles ⁊
abhominade vt ſtercoꝛa⁊ fugiende vtpi⸗
cula ⁊ odiende vt noxie ⁊ indignanduʒ ẽ
eis vt indignis nobilitate noſtra.⁊ ꝓijciẽ

de vt onera ⁊ ita de alis.De quibꝰomni

bus affectionibus non eſt difficile videre

moꝛibus

que quibus viribus ↄueniant autin qua
earum vnaqueqʒ hmõi affecuonũ ſit.

Oſt paupertatis laudes. merito
ſequuntur laudes humilitatis.cũ
paupꝑtateʒ ſpiritus mulii ex ſacris
doctoꝛibus humilitatem intelligant.ſicut
apparet ex expoſitionibus que ſuꝑ.v.a
the.leguntur. Has autem non ex perſona
humilitatis ſcribemus quia contra natu
ram humilitatis eſt laudes ꝓpꝛias pᷣdica
re.Uerus humilis et laudes ſuas audire
refugit et auditas erubeſcit.Et ſicut Bea⸗

tus Bernardus dicit. Uere humilis non

vult viderihumilis ſed vilis. Huius er
go pꝛimam laudem ponimus ipſas lau⸗
des fugere.quas quidem ſugit vt virus
ſibi moꝛtiferum vt ſagittas mellicas.que
in dubitanter iuxta litteram venenate ſᷣt

.

PHmõòi ſagittis tranſfigitur ⁊ occiditur bu

militas In pleriſqʒ fugit easvt ſermones

laſcinantes quib; reuera paruuli adhuce
ſpiritualiter veriſſime faſcinantur. Sicut

enim vetule dicunt vel parnulos faſcina⸗
ri quoꝛunsam hominum vel mulieꝝ lau

dibus.Ad litteram. Sic veriſſtimum ẽ. qꝙ
qui adhuc nondum viri pfecii ſunt. ſʒ ſpi
ritualibus viribus ac ſenſibꝰ paruuli ſut.
laudibus hominum faſcinantur. hoc eſt
onerantur et graua ntur vſqʒ ad defeduʒ
ſpiritualem.Et hoc eſt quod legitur Sa⸗
piencie.iiij SFaſeinatio nugacitatis obſcu
rat bona Et quẽadmodum paruuli audi

unt ſe laudari dum dicitur eis a velulis?
reminiſcant ur faſcini credentes ꝙ huiuſ

modi remenꝛatio defendat eos a faſci
no. Sic dicch dum ẽ ⁊ paruulis ſpirituali

bus: et incomparabiliter foꝛti us q; ſcõm

veritatem indubitatam.vt quociens lau⸗
dantur vel laudes eoꝛum recitantur faſci
ni illius reminiſcansir. Qui em̃ ſanti moꝛ
bi tautiqʒ periculi illa hoꝛa reuiuiſcũtur.
PHumilitatem ſuam in tuto ponunt vteti
am ali as virtutes et hoc eſt quoniaʒ lau
des ipᷣa svt norias et tam periculoſe faſci
nantes reijciunt. Iterum fugit eas ve

re humilis.vt rethe expanſum greſſibꝰ ſu

is quod rethe fruſtra iacitur ante oculos

pennatorum.hoc eſt coꝛdium virtutuʒ le

uitate atq; agilitate pꝛeditoꝛum. De hoc
rethe. Pꝛouerbioꝛum viceſimonono.ho
mo qui blandis fictiſq; ſermonibꝰ loqui
tur amico ſuo quaſi reihe expandit greſſi
bus ſuis. Heu quot ſunt qui in hmoi
rethibus capiritur ⁊ qð ẽ maio:j demecie

Hbshli
W
ahmmolfe
hialiu
ſubus ſui
guiymlog
gunt ſtin
legineni
loneon
ſinsennch
Geſoemus,
icalenast
ltinett
clozreyu,
Ehlamn
lrpaneiſt
Hilrocy
lcnocdeie
lare Moen
ſenen eus
lenpanen
dungeode
unpacr
Roende⸗
ercie
AeJan⸗
Aalerö
Quang
ulelle
Cllain
lclyoglone
MMißeini
ſenluoſel
ieaaſeg
liſcogie

litoeſci

luteslungi

dus ciene
Ppentaislag,
