Cultus diuini hono: tificentia nullus pꝛeter deum dignus eſt. nmiiij SB.

lx xx. Item vI. S xj

A moona
–
ummr,

nus alnd
EZlen
gehoſtereko
. ndrcchnern

=

uuinnitz
— 1
Unnlne
Neruniſione
Meromrior,
Pezmiſor⸗
Minronines
Migaigean
Auroencodicn

unnbenun
Dtmenummimas

Necaoliganonen

Pcdrionesnnan

Ntanioresaane

MAagnioresonen
Qunnlit
Wunnagin
Pteennans
ateire
aceſonnusle
Delcgodetire
DR v
Deronpguſig
Nrnmtn
Dengnunniimn
Nenonuvoni
ſen ecedlernsde
Nemnlen
hachueſnge

. =
S -

—— E
— —
— —,
S=
—

==
—

Regiftrum

Cultus. In cultu diminuto eſt erroꝛ ⁊ blaſppemlis veij ric.
Eultus diuinꝰ in decẽ partes diſtinguit᷑. Regre in a.y. vbi ydolatria xxij Z xlix.
Cuiltus demornum ”MM xxiij xI.
CLultos noſter eſt deus Ilx Y. (viij
Currenda celeriter via ”MZ n⁴ÿxv S Ixxxij.
Are vel donare ꝓpꝛie eſt ſuũ accipientis facere xliij J RK ciiij

– At deus dona foꝛtitudinis contra ceriamina ſpitualia xlv D crxiijj.
Debilitatum multe ſpecies JMGẽ ”äl
Damnantur plures q; ſaluentir Z xxr E xliiij.
Debita remunerari duobus modis dicttuur lxxx K ccx
Debitoꝛes deo ſumus omniũ que hbabemus —
Debitoꝛum dimiſſionem opoꝛtet quemlibet petere xlix xc.
Debitum quo vnuſquiſq; tenetur deo ⁊ infinuum . xx U vIVI.
Debitoꝛum remiſſionem quipetunt ſecuri ad tbꝛonum gr̃e accedunt hix B cxc.
Decipiuntur homines fallacia dupliciter Xlv K cxv.
Decipitur qui peccat moꝛtaliter H 11 y cxxxvij.

Decoꝛ a decendo dictus eet . .
Decoꝛ anime humanevirtutũ dicitur pulchꝛitudo ibidem
Defunctoꝛum animas clerici debent redimere H rliiij Yy cx.
Delectabilia ſi non amantur in ipſis non erit delectatio xix J xxxix.
Delectationes virtutum gratie maioꝛes ſunt delectationibus vicioꝝ A cxxxyI
Delectationes carnales moꝛtifere dicuntur ibidem H 2
Pelectationes virtutum maioꝛes ſunt delectationibus naturalibꝰ?ibidem. K—
Delicie. de delicijs paradyñ et felicitate nij X y = ccxxxix
Deliciay magnitudo in padyſo. diffuſe de iſta materia tractat lxxxiij. B. cnix
Deliciarum oꝛtus eſt ſacra ſcriptura V:j Z 1XXvI.
Delicias epulaꝝ coꝛpaliũ felicitatẽ et padyſum poſuit machomelns xviij y xxxyviij

xxxv T.lxxxiiij

Delicie ſpirituales humanam animam ad ſe rrahundt XxB L nxviij.
Delicijs dediti velut concupiſcẽniarum fructibus immerſi ſunt O †ρ° ανωe..
Demones in coꝛpoꝛibus humanis viuẽtibus loqui poſſibile eet xxviij R lriiiij
Demones quaſi lupi trrij 1à dxv.
Demonum animas in ſtatuis loqui opinãtur quidam wyiij lxxiij
Demonum malignitas pleniſſimam fidem facdt . „, xxx A lxvij.
Demones homines etiam mali ſanctis exorciſmis abijciunt ibidez B
Delerere.deſerens deum vilioꝛem ſe habet qᷓ; illud pꝛo g̊ deſerii lvij E cxlix.
Deñnderia carnalia deſcribuntur l rirx B rxxrxix.
Deſideria.deſiderioꝝ carnalium fides ignem refrigeſcit lilij y cxlj.
Deiliderij tres ſunt ſpecies Llviü = xcxxvij.
Deſolatos confoꝛtat æus 0 lv KR cxlvij.
Deſolantur peccaloꝛes tribus de cauſis “””
Deimo Multitu dine peccatoꝛ
Secuüdo de Uebementia temtationn lV W cxlvj.
Lercto Paucitate miſericoꝛdie diunne

Deſperatio ruina eſt hoꝛrifiia· üllij U cxlüij.
Deſperantes cedũt omni tẽtatiõi vbi nola fabula de arũdine ⁊ qrcu. ly J crlv

Delperantes ſtupent de dei miſicoꝛdia vires relumere neſciẽttes lv Ualvii.
Deus vita eſt animarumnm l i A cLH
Dei admiſericoꝛdiam tres ſunt coniunctiones
Pꝛima Ad Intellectum
Secũda Eſt Ad eius Affectum liij A cxl.
Tercia Ad Senſum

Deus eſt lpes noſtra et ſecuritas
Dens lolus timendus eſt ibidem

lüü B cxlv.
Deus conſolalos confoꝛat V H (xly.

Deus electis ſuis in omni certamine auxilium moieſtat
Deus cum humilibus habitat
Deus emollit coꝛ hominis ſicut ceram ignis
Deus ablactat paruulos ſuos cibis ſpualium deliciarum
Deus latronem ꝓpter pacientiam ſuam ad miſ̃icoꝛdiam tecepit

lxv clxxvij
lxviij E amnlt

Deum bene agere neceſſe eſt. et impoſſibile eſt ĩm male agere. lxriiij a
Deus de deo quadꝛuplex eſt verbum “
Drmum 4 Eius peimitas. =W?DM
Secundi eſt Euius vltimitas. lxxj = cecnxy. M
Tercium Eius larga influentia. ”MM
Quartut0ſ- Eius ſuauitas.
Deum bonoꝛare debemus rxxriij 8 Ulrre

Deus vult et cõmouet poſſe ſuũ vt eius ſtatutum lernetut
Deus benefactoꝛ noſter eſt naturalis

Deũ inſanum apoſtoli crediderũt ꝓ eo ꝙ tm pᷣdicationi inſiſtebat xlij „ ciij. H
Deus melioꝛ et vꝛilioꝛ eſt incoparabiliten ſupſtantijs angelicis ⁊ humanis quoniam
ipſi ſibi. . xxxix E rciiij.
Deus amabilis eſt ⁊ deſiderabilis iilij. B cvij.
Deus retectio eſt noſtra ſpiritualis xlllij. y (vj.
Deus donũ dat foꝛtitudinis otra cenamina ſpiritualia xlv l cxiijj.
Deus in hoĩe ſine hoĩe operalur.Augꝰ ↄtra quẽ arguitur multipli te xlvI J crvij.
Deus de deo per fidem noticiam habemus xlvij O cxxij.

Deo omnia ſunt manifeſta
Deus eque eſt timendus ſicut diligendꝰ ⁊ bonoꝛand⸗
Deus qntum diligetur im̃ erit ⁊ gaudiũ de gloꝛia ipius

Deus pater cithariſat ad electoꝛum iocunditatem lxxiij E ccxl.
Deo digna dilectio et crudelitas debetrr S Z iij
Deo ẽ obediens et ſubdita gens fidelis fide armata et ſimata ij T v.

Dei vna eſt fides V B 5 x.

Deus de deo tria dicuntur reſpectu aliarũ rerum ilij ABvVI.
Deo impenditur obſequium multipliciter OJJJMVM niij L viij.
Deum credere non eſſe bonum hereſis eſt xI.
Dei nomine moꝛtui ſuſcitati ſur Dxij.
Deus pj miſericoꝛdiaꝝ noluit filio parcere vtcoꝛdiparceretbũano. v 5 xij.
Deus de dei dilectione et beneſiciis vi 3 xiij.
Deo placita eſt ſola fides ibidem K
Dei timoꝛ ex fide oꝛitur ibiden· W
Dei teſtimonia ſunt eius opera ibidern
Deo ſoli creder mebet eccleſia ibidem DW .„ vij Sriil.
Deus omnia creaunuit vij S xiiij.
Deum eſſe bonoꝛandũ deum eſſe timendum lantteghleponehals. viij B rxilij
Deus vult nos in homines eſſe miſericoꝛ ddaes xiij rxvj.
Dei cultus nunq; laudibus caret * 7 rxij.

Deus vult populũ ſuum peccatum exhoꝛrere

xxj y xlvl.
xxliij E liij.

2222

Deo non ſolum pꝛeſentis vite ſed et fulure debentur ſeruicia
Deos honoꝛare decens eſt

Deo deoꝛum. et dy ⁊ omnes creature ſubdite ſunt
Deoꝛum amicicia inter ſe ibidem

„— —— „

Dijs nihil honoꝛificẽtie nihil beneficioꝛum de debetur ter ſ.
Deo ſolo templa edificamus ibidem cp
Dij non ſunt ſed belue in quibus neq; eſt bonitas neq; ſ. apietia
Deus li gatpoieſtatem deoꝛum vpemerſoꝛumwicem .

rüij X 1e,
rv ½ lv.
BEZE

lv F crlv.
irxvij S Sclxxriiij “

xxxvij X* bexxix.

rpi „ cxxiiij
nunj ccxxxvj.

viiij T xxviij.
Deus nec ydolatras nec ydola ꝑmiſit habitare inter flios iſt a re rxvij A xxxiiij
Dei cultus et lex obidire ioſue ſolem etlunam compulerunt xx A xl.

xxii w liiij.
1

Ne nunſt utft

nuinon

dausrelanen an
Nekonnice⸗

Daspetalcre

Naſnmnnien
De⸗ mnchn vonn
Nare⸗ wniß

Dleeg gegummn

uit
Olerolamn
iagoreroeatd
Netopet i⸗ 4
Nagotenn *
N Pnumtet
inkmſut
namin

Mprngunne

Amui
Nabindeunite
Rtoktdinise
Auiodanenn
Niodagee
Naäsguor,
Olnogenenn
b anit.
Dlgideunge
libicen
Matpscbe
ltam
Retoniigzun
Alprſttin
Oltordrote
Dicplianndun
Uuinſennen
Nſipinuficeh
Mhltenin .
un iein
Dliiedini
Aultefue
Duiearin
inimonn
Muuſgnn
N Uonine
tiupisso
ur
1
ie 8
imnn

t
us nt

S—

mit

„
7

1

Deoꝛum peruerſoꝛum poteſtas non eſt imenda

Dei altiflimi operatio eſt vniuerſitatis creatio

Dinitiarum quattuoꝛ ſunt ſapoꝛes ibidem
Diuitie ſeptem rerum generibus comparantur

Diuine operationes miracula dicuntur

xxv B lvi.
xxv D lvij
xxviui K xiij.
xxyxj Q ixxI.
vilj. riiij
xxxij A lxxij
riij Yc. xxv.

1 . .

Deoꝛum ire vel gratie neq; bona neq; mala imputãda erunt
Deus nullam erhationibus negligit niſi queſeipam negligit
Deus omnia creanuit “
Deus peccatoꝝ et vicioꝝ moꝛtem requirit
Diei ſeptimo benedixit deus Et quare

Dierum et hoꝛarũ nominibus virtutẽ mirificã attribuebat malefici xxx F ixvij.

lyxxxij 6 ccxxxvi
xxxviij E 1e. D

Dextera domini ſaluauit genus humanau
Diligere qui non diligit in tenebꝛis ambulat M
Diligere.qui non diligit in moꝛte manet. ibidem
Diligere. diligunt nõnulli plus equos ⁊ aſinos q; fratres
Dilectiones dei et electoꝛum in patria differentia
Dilectio poteſt eſſe et eſt alicuius ad ſe dupliciter

Dilectio veriſſima ratione non eſt niſi intentio inqrens aliquid. ĩbideem S
Dilectio voluptatis et dilectio amici equiuoce dicuntur. ibidem xxxix A xcij.

Diligende non ſunt creature naturaliter ꝓpter ſe ſed ꝓpter deum xxxix O xciiii.

Diligere inquantũ bonũ vel quia bonum non eſt ſimpliciter virtuoſum xlj.E. xcviij
Diligere inquantum bonũ et aꝛ bonum innatũ eſt cnilibet noſtrum ibideyz H
Dilectio infirma et fides infirma conſimili modo ſe babẽt ibidem XIj W xdrx
Dilectio ſublimis a deo ſolum eſt ſicut et fides. ibieaem 2 K
Dilectio dei 1 omnium alioꝛũ que pꝛopter ipᷣm diugunt᷑ vna eef· xlij E q.
Dilectio dei que verũ dei amicu efficit eſt vniuerſais xlij O cij.
Dilectiõis quinq; ſunt difſerentie. Requirein littera. A vbiamoe 1
Puerno grane in infinitũ et vniuerſaliter maioꝛ ẽ qᷓ; nature in reſpectu naturalium.li.
Diligit deum plus vir ſanctus dilectione gratuita q; vitam ꝓpꝛiam dilectione natu⸗
rali.lvidem HZ e e necnone B
Diligit plus charitas deũ qᷓ; cupiditas aurum vel argentum 7. H J 2c. cxxxv.
Diligere quantuũ diligetur deus tantũ erit gaudiũ de gloꝛis ipnus lxxxij A ccxxxv!
Dilectionu in patria queda amoꝛes dda minoꝛes quedã eales erũt viij. H. ccxxxyij
Diligere Indilectionelexadimpietrurrt I 3 wiij.

Diligere. De dilectione veiet beneficijs vij L Liij.
Diſciplinam tribuunt virga et caꝛrectttio lxij „ (xvl.
Diſciplina iuſtam et equam negligunt pꝛelati ibidem „S (Ax

Diſciplina iuſticie eſt pꝛeſens tribulatio
Diſcipline virga fugat vicia tbtidem
Diuitie relin quendo acquiruntur
Dinuitie dimittdo retinentur
Diuitie fugiende repᷣhenduntur
Dinitie animo eas non habendi habentur
Diuitiarũ tempoꝛaliũ luto quid vilius
Diunias fugierunt ſanctrcii ”””ůLM
Diunie ſunt contẽnende et abbominande ⁊ cetera ibidem

ixviij X£ clxxxviij

e. O. b arrüi

lvij D ecrlir

Diuitias tpales contẽnit panperas.Quere vbi paupertrts 5„
Diuitias alienas ſuas vt vuit effici baupertrtaas lxiiij P clxxiiij.
Diuitias alienas acquirit pauptas ſine poſſidentiũ detrimento ibidem +△D

Diuitias alienas pleno iure ſuas eflicit ⁊ poſſidet pauꝑtas ibieem ◻
Diuitiarum ſapoꝛ. kiiij. O
AL.X. y. vl = A xI.
vveeilj xij.
4

Diuina bonitas et miſcdia in genus humanum

—

Donum foꝛitudinis dat deo electis ſuis otra b bella ſpüiali.

Dyaboli ſilia dicitur ſuperbia
Dyabolum ↄterit qui impios orerit iuſtos pſequentes

Dygbolus vincit añ eius temptatiões 7 iacula viipendunt

Editicia. Edificioꝛũ noĩbus virtutes appellate ſunt
Egritudo hominis eſt caſtigatio p

Electi damnatis non cõpaciuntur

Elementa virtutes dicuntur

eg iſtrum

Diuinus honoꝛ dei ſi gnificathonoꝛem .
Diuinũu honoꝛẽ animalib? bꝛutis impẽdere ẽ zinſanie manifeſte xxv y

Diuina vᷣtus nõ pᷣt eẽ in caracteribꝰ aut inſtigmatiba aut tnfis, m b. 3 zenn
Diuno cultu ſubeſt ex neceſſitate certus numerus afſectionũ 1 v y ix.
” » Fert .

Diuina gratia bellantibus eſt multũ nereſſar aria
Diuina voluntas eſt rectiſſima
Doloꝛ et gaudium non ſunt contraria . .“ “M uniik,
Diuites. Contra diuites ⁊ delicioſos

ni. X. Drp endt

Diues cuius diuitie patent eſt ſi lot nraſn B M lxiij F dxxiij.

Diues diuitüs tanqᷓ;ᷓ mẽbꝛis ſuis adheret lvii Cdu.

Diuitẽ ſi vis facere non diuicijs addendũ ſed cupiGitalbſubtrabidu lxiij. R. dyxi
Diuites diuitijs erernis efficit paupertss xiiü clxxiiij

Dolere. dolent aliqui plus de mone vnius paſſeris qᷓ fratris lvij b d.
N. xlviij. P. Qecxxvi.
Doloꝛẽ non ſentiũt puuli in oꝛigenali decedetes as impꝛobat multipit. rii. . ccvi
Donare ꝓpꝛie eſt ſuum accipientis facere

Doloꝛ. De doloꝛe

xliij. J. K.aiij.

Dona ſeptem ſpirituſſancti ibidem . run 1 cv.
Dona ſeptẽ ſpuſſancti ſe e antzofebenttsipuoimpeniur biden 1
Dona quomodo in Chꝛiſto fuerunt ibidem D. P.

b cxiij.
Donoꝛum ſeptem operationes ꝓpꝛie xliiij V cxi.

Dona gratiaꝝ pmunicaãs poſſidet. retinens amittet lvij U di.

Donũ ſcientie ftacit hoiem lamẽtari qð oñditur miis rinlis nawii⸗d ci.
eiegehneum al gloꝛiſicgtarum m nes lant ſe; .

Pꝛima Lognilo
Secida Eſt Dilectio lirrni arl.
.CcCercia Fruilio M
Pudde tlc mabilis 8 Ml xlix cxxviij.
Dyabolus peccatoꝛibꝰ abutitur ad peccandum irnii R. lxxxvi.
Dyabolica vox ſemper in malo lxi Seclxij.
Dyaboli recia humilem capere non poſſunt irr Uj r
Dyabolice ſagitte non poſſ unt humilem beutere ibidem X.

Dyabolum nutrit qui eius mo:ſibus cedit ibidem
Dyabolice temptationi celeriter occurrenduz ẽ lxxix ) ccxxvij
Dyab lxxirx Sccviij
krxij J cci.

Setas Ebꝛietas conditio

Bꝛietag ⁊ guloſitas in tem antie ſie l. K. cxxi
Eecleſta cath ho Na ſoli deo credi unt rviciar iapeſima . vij rii
Eccleſia. In eccleſia dei magna eſtvanietss è “ xxi lxx
Eccleſia coꝛripit errantes in ildlle rw ⸗ J. Mxiij
Eccdleſia abi et potus pꝛeparat refectionem SJUJZUM xri h xxij

xxxvi Lixxxv

nrii N clxx xvij.
gritudo mentis Eimpotentia mouendi ſe ym Giuun

lxxij MW ccxlij

Elalio. Require eriam in littera S vbi ſuperbia xlix M cxxix.

Electoꝛum gaudium multiplex

Elementata animata virtutes dicunmrihigem.
monne oꝛilur ex miſerico: dia

Aenein qttuoꝛ in ſine mudi ardebut in Eelhryeaade. gan 4

xxiiij

y.
bi am

Dya boli ſeytẽ ſunt aſtucie. ꝗbus ec viri ſctiſſimi lepiſſime ubacnuͤ. earreti ean

lxx Rcxcvx

JÿMMD mi .ci,

utnt
nint
mnſunbl
uiina,
hngend
Endliolenl
Enptodeoope.

nnonitt

Siuntanienbul

rolſsaubiro⸗

fuipiicii
Criscauelepen
naorenor⸗
Pnockenecte
noſsde ln dl
Gmoypabcen
ſcheirey
uscaundi⸗
Serdiretorüdre

(ordoblchopd⸗

Gmmecraresnu
nrngeüenen
nhrlatrie
Pnorelamumd
thij,
Hneddiamta
baleuce e⸗
Phecenienno
tienciſantbor
sfieepglast
Conigslobden⸗
Sennianmenc
Seminken
Lemssdiutist
fannnnn
bltatonugn⸗
lungelumeſ
ungelam gui
nuclfeſtare
ue ecnt
Ulnnnicnms
hui ien

ppſenoni
Gineſe 8

fülnrn
aWne

iei
hremng

glemoſina a moꝛte liberat
Item elemoſina quedam
Elemoſinam d anelzie gloria. MMMU
Eleuat ſe iracundus wrdenennit alios

Emollit deus coꝛ hominis ſicut teram ignis

Eternitatem et celis et ſtellis ydolatre artribuebant ibidem
Eternitatẽ penaꝝ infernaliũ mirant᷑ inſipientes dei iuſticiã non 19niderates. ri 1 ſ
Eternis diuituüs homines diuites efficit pauptas
Enenticiaꝝ rerum fonunia et infoꝛtunia attribuebat nonulli cotella tionib? et hoꝛis
fabꝛicationũ quod impꝛobatur multipliciter

Excuſat ignoꝛantia inuincibilis ⁊ quomodo
Erxrcipere. Nullus hominũ exceptus a credulitate articnloeum fidei iiij P viif. W
Eremptus nullus eſt aliquo pᷣnilegio a cultu diuino oibidem R
Exemptio non ẽ ab obſeruatione legis dinine ß””MUMUDz
Exppeciatio ſpei
xrpectans expectatione ſoei deducetur ad eterni regis ſolium ibidem
Expoſilio ſacre ſcripture quadruplex B.

Fabꝛicantur pacientes in vaſa miſcoie et elecionis ibidem

Besiltru trum

ir P. dvi.
lxv A clxxv
Ixij PP cν..
xlix WM cxxix.
Elongatio a vilione dei eſt peccatũ oꝛiginale. ixxiij M. P. ccvi

Eloquijs ſacris quicquid continerur credendu eſt r v A ixr.
ixxij S ruii.

Emptio dei duplex eſt HM xlij U cii.
Eretnio multiplex D xiy O Zem b.3 lv. F. 1. cxtvi.
Errant qui ambulare volunt duce.non duceideſt eto MB ij DH vi.
Erroꝛis cauſa ignoꝛantia eſtinrellecus dumali ðð
Errant philoʒopbi in ouodecim “ vi. S N.
Erroꝛis cauſe ſeptem ſunt iij A. B æc. vi

Erroꝛ Super erroꝛes nullus fincerns cultus autreligio undan vae iiij „ viij
Erroꝛ eſt quod eſt contra veram n gedulitatem ibidem B,5

Erroꝛis deſtructio duptlerx ’HM v Ar.
Erroꝛ duplex ibidem dc
Erroꝛũ manicbei repꝛo batio Jnt tercia columnia u H
Erroꝛes quoꝛundã qui male ſentiunt de deo et gri alisſidei ij b iiij
Erroꝛ diuerloꝛũ circa peccatum o⸗ ꝛiginale in M cxcvij.
Erroꝛes philoʒzophoꝛum ix M xviij.
Erroꝛ circa res multas in mult hoibus ẽ cauſa dãnationis eoꝛũdẽ. . M. N.O/xliiu
Erroꝛ ingredientium religionẽ. xiiij E clxxiij
Erroꝛ conicientie de quo multum et diffule tractatur lxxij R ccrüij

Erronei latrant de iuſticia et miſericoꝛdia. ac ſi miſcdia velletiuſticiam euacuare. xxij

Jviij.
Erronei dicunt dementii dei non uſtineretanta vena qmeipuniritbigen M K HD
Erubeſcenda eſtignoꝛantia bene viuendi = xnviij 14 xcůc-
Frubeſcenda eſt ignoꝛantia fidei. Inpꝛologo 11
Erubeſcentie timoꝛ concupiſcentiam extingutt = V
Erudiendi ſunt hoĩes magis ceteris animalibus ir V xix.
Elcas ſiue epulas tribulationũ deſiderabant ſancti manires xviij C dxxxpy
Eternitas ſoli deo atribuirt viij = Hiii,

vij SZ niij SJ

lxiiij O clxxiiii

lxxiij A. B. ceiiijj

Euangelium eſt ppie ler boneſtatis cperfectionis J
Euangelium quid eſtdẽ 0% ix * xvij)
Euangeliñ eſt eternum et maãdata eterna declaratur maitpliher ibiem 2
Excecare.Excecat amoꝛ mundanus intus et foris ðèYèWBMDẽ lviij D dij. 2
Excommunicatus eſt ꝓpꝛietas 11 Kch.
Excuſare.ſi ignoꝛatia excuſaret oĩa petã Sehfenterculablia nX. v.= A. B. xliiꝗ.

xiji Cxliiij .
vilj F xv
lv. y. exlviij
C. D. xviij. E. F. G. xxxvi.

Abꝛicare fabꝛicant perlecutoꝛes et thyranni peruerſi paclentibu⸗ eteni regni
Alxix B cxi

◻gloꝛie coꝛonans

4. A vi.

Reoiſruni

Factionẽydoloꝛumer extollit Mercurius vij x lr.
Taces ſunt peccatoꝛes Ixi Rclxij
dagies ſunt operanones quibus mala müdi ſpbialie Ghngnotnune xiv S av.
Taſtinantur pueri laudibus hominũ ſicut dicunt vetule . ire LCcxxv.
Fallaces ſunt diuitie “S xliiij R cix
allacia homines decipiuntur dupliciter èè uy R cxv.
ames ⁊ ſitis rii Z rxxviij.
Faſtidium omne gaudiũ ſpirituale ertingnit uviij X xvij
Federis ⁊ pacii firmitas eſt circuciſionis vna anfa xiij B xxv.
Fedus vnum eſt cum ddo xxxi B lxx
Felicitas eterna finis eſt vite rete? xxrii Z lxxxi
Felicitas. qui citra felicitatẽ ſiſtit intentiõe eterna a bonoris abuſo: vxxv F lxxi.
F etieltaris⸗ 7 gaudij paradyſni magnitudo vbi diffuſe tractatur de iſta maleniã lxxx
iij L. ccxl.
elicitatẽ eternã qui vult conſequi palatum purificet coꝛdis amdi voluptatibꝰ. lxxx
Celicitas ẽ ſtatus vltime ꝑfectiõis rcix 0. rxxxix dij 1 ccxlij.
Feltcitas ßm ſectam machomelri eſte cum bꝛutis exquo ſequuntur duo maximain mncon
nenientig ibidem.
PrimoY mõi felicitas non eſt felicitas

Secüdo q EFxrhboc palet manikeſta dei iniquitas

Eelches pura ſi in rebus non ẽ neq; et pura mileria in illis obieciio. xxij C rlvij
Femines veſte vti ꝓhibetur multis de cauſis
elicitas eſt eterna religio a deo acceprta 1.
Cercula mẽſe padyſi vbi diffuſe tractat de ganijs padyſ lrxrij Xx. v. Z. trg.
Fercula tot miniſtrat ſ⸗ cliſſim⸗ deus. ätſt t dona vel Vtuten aiab⸗ huanis. lxxriij. A.
ccxxxix.

Eercula beatis myniſtrat infernus i innumera mii 1. W. ccxli.
Feſtiuitas duplex ? ſcʒ paſcalis izimobheyeeruare wi Uxxxiij
Feto: moꝛtuoꝛum inſamia eſt peccatoꝛum lx 0 clvi
Fides eſt fundamentũ religionis er cultus diuini zn ioge “ 1E 1.
Figes eſt virtus qua belli victo:ia poſſidetur 11
Figes vna eſt in vnitate credendoꝛum dii Lvij
. Figdes articuloꝛum fidei etuseiinumerus etenminatuns v =Z ir.
Figdei officium eſt moꝛtificare opus ppꝛum rmi * lxxiij.
Cigei ignoꝛantia eſt a deo Ddamnata In Plogo ““è “ 1B 1
Eiges eſt virtus qua recte firmiter credimus ècl 1P1
Figdes contra q̃ttuoꝛ acies optinet trtiumppum 1, ij
Tides.non oĩa infide ſunt manifeſtevera quia tmncnulla eithergſis 6 1 Uij.

Fides.Oſnu ſides? ẽdeo digna niſi illa q religio vel religiõis Tlindametu de Jiiij.

ibus habita non ſolum non eſt virtuoſum ric deo dorummeliol um
IU E. F. iijj
ides omni tognitlone naturali maioreſtet nobilioꝛ òMẽ ijj P üi.
lie nihil certius⸗ ibien K. P
CFedes eſt òM.

Uita mentis bumane reſnlgens
Tux tenebꝛas infidelitatis Frumpens
In bellis ſpũalibus Dna
Moꝛtis hoꝛrilice H
Totius ſapientie radix
Poꝛta vite ⁊ ſalutis
Via lucis ⁊ veritatis
Argumentũ quo krroibas cOo nduditur
Columna veritatis firmiſſima ””M
Uirtus erigens a claudicanon? naturali koꝛtiſſima

e ünmen

xvi n. O rxriij

ſenaeſenuett

(asefigllniſi

Fteignonniag
ſtadumsd

Wseimmaed

Gitsdnetaeie
c ant
imorin⸗

nhatme
ſerhas
ninln
ats orſcena
Cps nizdie
eſmropenbus
4 a

hueſtreli⸗
Lüasni
afug

ngkſenpan
ſsaniraau

t
4
4.4
. VN
e
WNS
2 . )
dii

daſe e

wr. e
ddn

tasdeiinids
MN

10 dins .

Cigdes catholica in mundo iſto vna eſt ?”ͦYÿUVMU „

Fuuundamentũ totius edilicij ſpũalis A. B. liij C. D ac, (xl.
Ircutum et galea ſalutis !Mc
Nlerxillum chꝛiſti poꝛtar OJWVSMẽ
Pereticoꝛum Jacula repulſat
Sathanam ſub pedibus conculcat
Tucerna in domo dei pꝛim
Stella eſt in dei eccleſfſiaa·
Stella noua cardinails
U(NViincit quinq; ſenſus in ſacramento altaris
Bloꝛia regina et domina
Operatur mirabilia et miracula
Ademonibus culturã eius abſtulit
AIn bominibus ſolium gloꝛie ſue reedificauirt
udeoꝛum ranas obmuteſcere fecit S
dereticoꝛum canes ex toto deſtruxit
In omni genere obſequioꝛũ pꝛima
c:1 Uirginitas mentis bumane ſlla 2UM⸗s
ides in ſacramento altaris abſoꝛbet lumina quinq; ſenſuu li C cxxo
Tides neceſſaria eſt ad den accedentibus ⁊ ſibi ſeruientibus xlvij O. PP cxxiij.
Tides articuloꝛũ fidei plures funt incredibiles et impꝛobabitles li E cxxxo
Tidei ignoꝛantia gladio et igne eſt exterminanda Xllyij cxxiii
Fides dat nobis de deo noticia habere ibidem „α

Fides infirma et dilectio infirma conſimiliter ſe habent
Fides timoꝛẽ inducit ibidem ? „
Fidem peccatoꝛ cum peccauerit tranſgreſſus eſt
Fides ſennibilia vincit in ſacramento altarꝭ ibide

Figdes diuerſa eſſet ſwi amoꝛes dinerſi eſſent
292
eſt yxpiij R (xxxvij
Fides.per fidem debitũ obedientie ſue ſoluii intellectus huanus ibidem U

Eides caloꝛ eſt peccati refrigelett
Fides eſt gratia diuine largitat faciẽs intelleciũ ꝑ viã ſalutis ambulare ij QQOℳv

Ziges viua vita dicitur gratie ibidem

ides ſine operibus moꝛtua eeft x „
Jides labem diluit peccatoꝛum ibDiemY
ides moꝛtua a viua differtibiden 2=ẽ=tz!ỹ--
Cides eſt donn dei gratnuuum iuiu
Tiges vna eſt in qua neceſſe ẽ populum dei adiuurai iiij A vij
Fides vna eſt in vnitate creditoum “ e
des vna eſt cõmunis fundamentũ eſt religionis ibidem

ides. nolẽs credere ſine rõne ẽ ſicut vẽditoꝛ noles ſine pignoꝛe gedere ij d iĩ

„

FTides baculo iaffut enſirmet 7 debilis indicatoꝛ ibKidem
Fides nobilioꝛ eſt q; cientie ibiſdem b 99
Fides caput eſt religionis

ides religioſa fugat peccata ZMBM
ides. Aſide duobus modis receditur ⁊ oberratur
Tidei due ſunt paerrgsgsgsgs !
ECides ſola miraculoꝛum habet confirmationem
Eides ſola catholica libertatẽ dei credit et concedit ibidem “
ides chꝛiſti ſola viuifica eſt
Fides. Et vita humane mentis
vides catholica qnaſi gladius acutus
ides ſola ſalutaris eſt deo placita ,„⸗
Fides vera rectas generat in veũ affectiones ibidem
Fidei cathollce ſolus datur eſt deus ibidem

liij A cxi

qa ii

Regin trum

Eigdes eſt caput hominis pobedientiã thonor ſcentis diuinam ibidem. .
iiges eſt armatura ꝓtegens aduerſus iacula ſapietie mundane lbidem KF
Betanihui ig nbi rlmaco⸗ ?JM viij xvi
Viges gratuita ⁊c ibidem

Fiducia ij Q aliij
Figuras caracteres ⁊ ſtigmata virtutẽ diuinã hr̃e ent impoſſbile- xrir M . K. L. xv

Figurarũ ſignificatio nihil virtutis miune peſtarehoteſt H xxir N dlxvi.
igurarum qttuoꝛ genera poſuerunt ydolatre ibidem MDU B
Eilia dyaboli eſt ſuperbia roi . clxxx
X ilij negligendi abire dimittendi ſunt x X xix

Euiꝰ dei in pſalterio ⁊ cythara ſünt, Wnrinue modhalamr lrxiij E ccxl.
Filius maioꝛ eſt gloꝛia genitoꝛi qᷓ́; mundus creatoiꝛ: vi E
R Arei incarnationi ⁊ paſſioni ani contradicunt otra bonitatẽ ilius blaſpbemane

Eilioꝛum rebellio contra parentes pꝛohibetur x xix.

inis non eſt ad aliud oꝛdinandũ nec aligd citra fine accpiend; alas abutitur. .

Xxxv ixxxi.
Firma voluntas in quattuoꝛ conſiſtit 1 rxlij B ci.
Firmiuas pacii et federis eſt circũciſionis cauſa pꝛima Eii B xxv
Cin gellart flagellat deus hic filium guem recpit V lxij clxvi
Elamma dilectionis filij incarnatio X ri
CTloꝛum nominibus noĩantur virtutes nxei lxxxv.

EFluxũ humani ſeminis hoꝛruit kralbichn ohegeneratoishuan riiij S Nviij
FTons diuine bonitatis vi † ui

Foꝛnicatio fugienda eſt lrxir g anrl
Fornicatihnenm ydolatrie naturalem neceſſe eſt elte ebui⸗ mbpler aauſi eſt .
* nma Uniuerſalitas
Becũüda Eſt Derperuitas nij p X.
Tercia Difficultas

Foꝛnicatio vna et eadem eſt dei iniuria et leſto ſomitantis er in nleßol Alauis actus
Xxxij P xlviiij.
Foꝛtitudo multiplex
Foelludini ſolius fuit nominatio virtutu tulius ibidem
Foetitudo dicitur ſcientia

nxy lnni.

m S lyxo

Torntid amoꝛis eſt inberendo inſepabilſteramato xlj K cdi.
Foꝛtitudo eſt virtus = xlij cv.
Foꝛtitudinis donũ ibidem
Foꝛtitndinem dat deus electis contra bella gittuala tlv 5 cnij
oꝛtitudo eſt laboꝛũ et doloꝛum inuicta ppeſſio irocs, clxriu
Toꝛtitudinis erentia l * riv W cilij.
CFoꝛtitudo dicitur tripliciter ”ƷM
oꝛtitudine multa enoꝛmia vincuntur 1 „* cxxxi.
oꝛtitudinẽ dat fides contra ignem carnaliũ deſtdenioꝛum liij. 7 ali
Foꝛtitudo duplerx
Heima Eſt Foꝛmidoloſa biden “ *
Becũda Uirtuoſa JMVMVMUw

Fo:tuna de foꝛtuna et infoꝛtunio

Foꝛtunandi et infoꝛtunadi ꝓſperandi deſtruendi⸗ hoꝛis armibuebat qnids xx

PH lxviij Item lxxiij. A. B cciiij.
Eratres nihil Habent bpeium A. B. C. D. E lxiiij. G. 5 arrij
CEra tres de fratrũ pauꝑtate ⁊ habundantia tractatur mulltipliciter 3 diffuſe ibidem

2 L. * a *

Fanem ſuum quioditante xpianus eſt

lrij. a. arrvij

„
V

Fnmdi⸗

Hani pri

Fuucsptt

Engus pii
Fucus gitu

lgere or
linmn
Uncunenie⸗

Eamniuusnne

nen

nimmnea
uedunerc
Uborsenen
1Aenmiece

ſ nurnan
gege
Ddiübor

Glldirnmmund
Pi 1do
el lumml
Rauchunmeanan
kabret
Duncappatn
Hopclünnpan
Goudunchenr
Houohnt milan
Govchioſchrene
1 uummnn
Eutimnhere

=

llons tres
bert luus die

= = ==
S S= =
SEe
=☛
—
S==
—
—

N
u

N

Regilrun
l din Fraterna dileckio ibidem GJ
6 Xratrũ et ꝓximoꝝ gloꝛificatiõis tot erürptes aͤterut angel ꝛboles. lirij B.c cerxxvi. .
4 Fructus pᷣmitiuos fauſtos eſſe ⁊ foꝛtunatos aliqui opinant xiiij U xxvij B
d Frnctus ſpiritus duodecdim ivi A gy! „.
ſwien Xructus virtutes dicuntur ibidem =. .
“ Fugere Non zabüerfusir dn em niergmalo declinat ij cxli.
4 Tun gamentn religionis eſt fides vna et cůmnnis iiij E vij
) Cundamentũ opoꝛtet eſſe idem in fide et in religione ibidem .
. Funiculus triplex amoꝛ eſt iij W aii.
n i Furano animalium diſtrictius pꝛ’ohibetur ix Q xix.
4 Taon Sicut furioſi coꝛꝑe recludendi ſunt vralijs non noceant Sicfunioſmente
ukinftn Xn urti muitipler conditio 7 modus et pena eiuſdem Qir . S zc.
W urtum duplex eſt ydolatria BRequirei. in littera. Y. vbi ydolattia xiriiij X lij
Nihenäiittr Fur bonus amoꝛ H lviij J cllij.
Faraleeneun cenſum non ſoluens ibidem . K
8 Fultura Scire multi appetun niij P li
Audere gaudẽtes in hoc mũdo lugebũt in inferno xlviij S cxxvij.
d Audiũ bonum qũo ſit virtus et fructus et an ſit paſſio viij. en O.O. cxrxvi.
NIG Baudium mundanũu gaudiũ ſpirituale repelliit xl vij Scxxvij
34 Saudium 2 Olornon ſunt cohratis bidem Kᷣ
i Gaudium multoblrrrrerr ðð xlviij p crxrvi.
isbünnt i Haudium multuplex electoꝝn ð 7. K lxxij L. W ccxxxvij.
4 Baudij ⁊ felicitatis lelgri do lxxxiij B. C ccxxxix
At Baudia etowagirudn ſunt; gaudia müdana lxxxiij. H. ccxli
niperarta⸗ Baudiũ in patria maius eſt omni gaudio in via qᷣ vbat maltiptr xxi. H. J. xliiij.
. Baudium electoꝝ in patria erit multipler lxxxij J ccxxxvij
Sl Baugdent viri ſancti cũ tribulanturet plecuntur luoyoi A cxlvii.
Gaudij differentia ibidem .
a u Baugdium in patria triplex eeirt vrrrij. 2. B. cexxvi.
Gaudium triplex erit in viſione diuna lxxxi y ccxxxv
wde Benerationis humane Semen ⁊ alioꝝ animaliam imßſſio ionem recipere q;; tranſftun⸗
dat poſſibile eſt . ini⸗ O cxcviij
md Beneratiõis viri ? ſequelã ei⸗ oſtellatiõib⸗ choꝛis ncitũ nonulli lxxij S ciij
BGenus humanũ ardet a ꝑte inferioꝛi et frigeſcit a parte ſuperioi xiij MW lxx.
1 BGeneratio naturalis ẽ affectiõis per appᷣhenſionẽ vt öt Arſ. tli F xcviij
Beneratio ſubita pediculoꝝ vermiſ er glioꝛum anmaliů. xuij O li
Benerat quodlibet ſibi ſimile xrvyxvi Q lix
la Generationis tres ſuurmoll rxüii BR ixxx.
. D Bladius acutus dici ides Chꝛiſtiana vij S xiiij.
Bladius eſt verbum dei “ xrxij KR lxriij
1 Bladius non eſt verbum dei in labijs quoꝛundam xi O xcvi
B Wis ziinis noſtre coucupil. cibilis vltima eius ꝑfectio erit tem omnes virtutes ſuas
ü A ccxxxvi.
Bioꝛia cuiuſlibet rei eſt vlima perfectio eiuſdem H xix W. xI
niin Bloꝛia in ſublimitate eſt ſupꝛema 4 iiii.
Bloꝛia dei pcipuus finis vłiolus bonarum operationüũ nrv P irxii.
i Bloꝛie amoꝛe errauerunt multi Xllix N¾ cxrix.
mbrti Bloꝛiam et laudem ſoli deo debemus ,uiixv S clavi
„c Bloꝛia et ommi laude indignus eſt tinanis gloꝛie v laudis amatoꝛ lxvij D clxxxij
d i Gloꝛie ſpes exfide generatur vi B rx/H
uanmin Bloꝛia aue dicilur deberi eſt maio: inlinitum quecunq; gratis et auecunch meritoꝛunz
quantitate. lxxx. J. R. exxcij

Bloria granieebetur multis de tauſisibidem
BGloꝛia animaꝝ eſt retnibutio ſanctoꝝ
Bloꝛilicatio animan noſtraꝝ aiſtmalatio⸗ eſti iarume mad deu

li. D cxxxviij

6 loꝛificatiois fratrũ id eſt ꝓximoꝝ tot erũt ptes quot an geliat bomines.
BGloꝛificatis coꝛpibus Alia coꝛpa non poterũt reſſiere nviij A lrij.
Bratia eſt pᷣncipum motus in ſurſum ad beatitudinẽ etemnam ij 2 iiif.
Bꝛatia eſt media inter naturam et gloꝛiam ibidem 5„
Gratie diuine lumen coꝛ illius non ingreditur qui illi obicem opponit iij H vi.
Gratiaruactio ex gratuitudine generatux vi x
Bratia inter gratias ⁊ virtutes naturales nihil diſtare epolueruntpelagiani Uinvece
Sed ᷣm magis et minus . xI A xcv.
Gratia diuina bellantibus multum eſt neceſſaria xl M. P. xcxi.
Bratie neceſſitatis quidditas et multiplex vtilitas A. D Xcv 2.
Gratiarũ omnia dona que requirit neceſſitasſ ilits Bimu in parnulis baptiſatis in
funduntur xli K xcvii
Gratie viriutes maioꝛes ſunt q; vica li ſo cxv. .
WMe gralus en deo Recepens auinnc ei Aplacet M
— Per Me grata funtopora ſaneog
Sinn Whe grati eſtis ⁊ oꝑa veſtra
dicit Whe non ſeruitur iſi ni ar
Sine Me nullum eſt obſequium ei placenge
Me nihil gratie babetis cum ſim gratia
Gratiarũ copioſitas 2 affluentia eſt humilitas ꝓfunditas xvi M anr “

Gratiarum dona et virtutum amittit qui pꝛo illis laudare tupit

centie naturalis Adhuc viſione diuina careret ibidem
HBratiam vel gloꝛiam nullus poteſt de condigno mereri
BGBratie gloꝛie multis debetur de cauſis

Gratiam viuificatiõis peccatoꝛi alicui poteſt virſanctus meren viij S ccxxxij
Bradus fieri ad aitare ꝓhibuit deus πxxiij
Gradus hominũ diuerſi ſunt in ſeola dei xvj 8 xy
BGraduum diuerſitas eſt in fide gratuira viij P xvi
Brarmud erga benefactoꝛes ſuos in omni genere animaliu reperitur rxxxvij.
Bratuita vlecrig S yvri Q xciiij
Bratuite virtut naturales vnam lolem legem effiiunt ſaluta kii. S rvi
BGratuite virtutes omnes in eodem ſubiecto exiſtentes ſunt eduales 1 0 cxxxij
Gratuita virtus in infinitum maioꝛ omni virtute naturali li 2. B. cxxxiiij
Gratuitudo qᷓttuoꝛ partes diuini cultus caunat vi M x.
Buloſitas ⁊ ebꝛietas in temperantie ſunt vicis is peſima 1 cxxxi.
Bula repꝛobatur iiiij Q er

HGrauatur peccatum ex circũſtantia
Buſtus ſpiritualis de hoc diffuſe tractatuxr·
Guſtandi vſus moderatus culpam non habet
Abitus generationis tres ſunt modi
NHantq Abitus nec paſſionibus nec voreniſs boni 7 maili ſumus Sed ſm habitum

Pabituum et moꝛum differentia xxxvi y luxv

Pabitus nouos in huiuſm odi ſubſtantij sconſuetu nerari non eſt ne
ceſſe. xxxvi Z lxxxvi. dine operum ge

nii vV. Z A a cvi.
lxxqj R cciij

5 texrrij
1 U crrriij Ite
lrni. S5 .

rrxvij D dxixij.
Grana Si paruulis lepꝛa oꝛiginalis eſſet ablata ⁊ nõ eſſet eis gratia data adhuccare
rent viſione diuina lxxiij M ccvi
BGratia Adam anteõß gratia illuſtratus ellet et ante peccatum decederetin ſtatu i iinne

ixxx dD cerxun
ixxx ) ccrxxi

iwh cxiii

xxxiiij R lux
xxxiiij E lxxvi

P
Pnutpn⸗
Noimunotee
Pemhunne
ſhotonn
ſegunlnn
Pebesnulun
gumng
mmerren
weſestunn
ſmeun
orlamaaueln
gmuna hon
eicorfeceden
Portieounzelns
Pmtünsineleen
urncconralar

eiddeonunn

eietincdrne
eeicumdin

Meieentin

omüni⸗
Poiesdolunde
hopinescice
Hominüonuen
Hontnes ud
Ponogenanat
bomrenbonn
cieniſonun
hoisnunerb,
rnezfelaaz
Pondeebdefn
nnorgt
Pplefsfaucn
ti A.
tnnih en

ſorke unin

lſtsdg
i. ne

Resi giſrumn
mien pabitus nafurales non faciliter opatione contraria eriinguütur —liä B D
lm PHabitus de habitu clericoꝛũ et monialium ino:dinato EE᷑E᷑E᷑E᷑E᷑ü᷑ri J clxi;
Habitus de acquiſitione habitus non ir A. B. xvvij/ .
bonines PHabitus ab intus non ulgcthedlnio⸗ babilise 1⁶⁶½⸗D E xvij
Pabituum differentia ibidem l 5 „
wil Pomo eſcarum capiuntur gutliilll xliiij cxx. .
11 Pen beufacolenivrantagamnirerunt xeirxr X.
Pebꝛeoꝛum lexintegra non ee MU r S xyvi j/ 0
ppti i PHebꝛeis muita mirabilia oſtendir des iir xviij
Hebꝛeoꝛum pplm ſibi ſponſari voluit deus — xvr X xxxiu.
egktift Perbe virtutes dicuntur l ni kxxvy
“ Hereſes ſunt ↄtumelie ↄtra potenniã et ſapientiam diuinam vi x
A Hoereſis eſt credere deum non e bonum vel minus bonũ ibidem vi QH△ n.
1id Paeineeten tnende etna vel alorinanint x 2 xli.
HHeretica mens non eſt aliud niſi garrula coꝛnix i E erls
iie 8 Pereticoꝝ facta demoiacozum fatta iudicanda ſunt. li W cxxrvi
Perenicoꝛum ʒelus peruerſus eſt lxi S clxi.
Hereticus inteilectus interpoſitu bʒ ppipoit: lat, a aiuteſatatan lij K vi
HPeretici contra ſacram ſcriptura latrare non ceſſant vi + xi.
Heretici deo multipliciter derrabur vi E xij
„ tceretici et incoꝛrigibiles gladio utigne extenninzdiſuntoino H x8. 1a.
tt Hoereticoꝛum vitã ſtatim tollenda eſt demedio ibidem LO.2
Pereticſ parat ne p eos repabilis multitudo pdat᷑ deriſio ibidem H D
Hoies omni vi et ſtudio arcẽdi ſunt Drpeccalti 2 vicia dimittat X 2 xx
iſ Poies voluit deus ſuos ſocios eẽ in gloꝛia quoꝛũ ſociꝰ fuit in miſena. vij B6 xij J
