aute quoniã nihil aliud ẽ inuenire ſapien ſurde cauẽtes ip̃is ſuis vociferationibain ſahelatope
ciam q; gignere vel excogitare quoꝝvtrũ cõtinuũ valdeq; diſcoꝛdatibꝰ delecat ꝓ lufmff⸗
q; deo patri congruit. Amp̃. Cum ipe pter nũeros ⁊ ꝓpoꝛtiones qs licet for nõ luhmniaer
fuius non ſolũ gloꝛia dei patris ſit ſed eti reſonctintra ſe. iñ yma ginat vt intelligũt ſrega⸗
am pſalteriũ et cythara. Sicut legtur. in Dic nõ ſola ſonoꝝtas corminis quod di Uletboedoni
pſalmo. Erurge gloꝛia mea ⁊c. Pfalterün xvimꝰ delectat audictes.ymmo longe am neißſnnoi
inqu et cythara in quibus modulat᷑ nõ pliꝛ ipᷣa ĩterioꝛ ni eroſitee ↄſoncia qua lionaiign
ſolũ carmen pulcarimũ quod ſupꝛa dixi⸗ diuinis bñplacitt nc abilit ↄſonat. ⁊ſibin (ihktisgni
mus videlicet vniuerſa ſeriẽ ſeculoꝛũ cuiꝰ nicẽ miro oꝛdine cõcoꝛdant dũ alia agũt Fäſinnst
ſingule ode vel modulatõnes ſi gule ge⸗ alia paciũtur. alia maioꝛa ſũt alia mioꝛa Meſenegr
⸗ x55I; oH e, 2 jlih⸗ Gaonu
neratones ſunt. vt ſecula ſingula. Singu⸗ ta magnitudine qʒ virtuubꝰ ineffabilib rdins:
le vero ſilabe vel voces ſiue ſoni eiuſdem q dei legiba pulcerrima. q obediẽcia ipſo itinin
carminis ſingule creature ſunt. Non ſolũ rum vices ſuas agunt atq; reguntur. –— rzinn
inq; illud carmen in eo pſalteriovel cytha Jurts modos iſtos iſt benignitetẽqᷓ S liifigi
ra modulatur deus pater.ſed etiam ſeib- ſpũs ſctus ẽ ſuauitate ſua vt dicit aug⸗ p⸗ nanc
ſum vbi duo habent opoꝛtet ſcire ꝙ tan⸗ fundẽs oĩa ù damõ adoꝛãt ſenciut invni kinborn ⸗
to iocundioꝛeſt auribus ſanctoꝛũ angelo uerſo crcaturarũ et in ſingulis. Ipe enim Winnn
rfum ⁊ꝛſanctarũ animan modulatõcarmi ęfſt benignitas qua benignatur omnia et naane
nis huius in antedicto pſalteriovel cytha bonificantur. pꝛoutvtiq; receptibilia ſunt urnni
aa. qnto ipa vox dei pairis ſuauio: eſt vo Et iuxta verbum platonis qui vſiit. Quis dn

mans
nsiinsfri
Aanneſpne
nnceeiti
ewüpentine
nſecnämnnt
eiuſctieize
amocrist:a
Sittnolne
is elonisne
cſegnindi:
edenspjbie
ſthanzisest
i incogtibir

ndor voſtlean

inmus titts
cluet iucinte
8 NNimnncir
is neocuſns
iſainiindi
nporietneſn
eminmätkcdae

õ

* „à 4

oisfnni

Ncers /NIr

1

ianſtre: en.

„ eunt DoAN,
e .
ia naonliii
utytein⸗

omibus alijs quato
Eſt eiĩ ſpiritus ſanctus indubiater de⸗
vnus verus ac ſolus. ꝓpter quod vt et ali

ccxh.

deus cuncta ſui ſilia pꝛout cuiuſq; natura

capax beatitudinis eẽ poterat effici voluit

„

ſimilia ſui.id ẽ bona. In hoc em̃t
incomparabilis diſtãcie ſimilitudine a ſſi⸗

milantur. Q vero dixit capax beatitudi⸗
nis. intelligendum eſt beatitudinis. id eſt

bonitatis. Uides ergo quanta gloꝛia eſt
deo aſpſiſſe oĩa ſecula.ymmo impleuiſſe
bonitatibus ⁊ gracijs vt ait ppyloſophꝰ.
Pꝛo magnitudine autẽ gloꝛie e magnitu

do gaudu diligetibus vi ſepe dixim⸗ ipᷣm

Quantũ ergo ẽ gaudiũ diligẽtibꝰ deüũ ex
tot ⁊ tãtis tanq; bonis opibus dei.duũ ea
vident vniuerſa bonavalde. Si em er
modico bono opere amici cogit amicicia

gaudere amicũ. quato foꝛtius diligentes

deũu de tantis bonis vt dixrimus oꝑibꝰdei
gaudent ꝓ magnitudine amoꝛ quo ipᷣm
diligut. Luũ autẽ creatio vniuerſi ⁊ conſer

uatio ipᷣius renouatioq; bonoꝝ qᷓ ↄtinua

generatõne fiunt in mudo diuine largita
tis ineſtimabilia dona ſint. Int᷑ operavo
magnifica nullũ maius ſit oꝑibus largita
tis. Nulla etiaʒ magis placẽcia diligẽtibꝰ
auctoꝛẽ eoꝝ quantũ gaudiũ eẽ ẽ credẽduʒ
vidẽtibus hac tam magniticã dei largita⸗
tẽ cuius dona ſunt et quicquid oĩa ſecula
ſunt ⁊ quicquid habẽt bonũ atʒ laudabi⸗
le. Nihil em gratius videmꝰ in eis quos
vere diligimus q; pᷣclara atʒ magniſicam
largitatẽ.Quia vero oĩa dona diuine lar
gitatis nulla ſunt cõpatione eiꝰ boni ꝗð
e ſpiritꝰ ſanctus equalis ꝑ oĩa ipi patri et
filio. Manifeſtũ ẽ nullã eẽ dei largitalẽ in
donãdo alia cõꝑatione largitatis qᷓ ſoũs
ſanctꝰẽ donũ lipᷣiꝰ.hãc ergo largitatẽ ineo
tantũq; donũ ex eo tanto magis amant⁊
gaudẽt ex eo q; ex alijs.qᷓnto ergo hec lar
gitas ⁊ hoc donũ alijs eiuſdẽ largitatibꝰ
⁊ donis ipᷣi maioꝛi gloꝛie ſunt ⁊ honoꝛi.qᷓ
re tato maius ẽ eius gaudiũ de hüs q; de
us ſuperueniet illi

as ſepe diximus ⁊ ſepe dicẽdũ ẽ nihil no⸗
uerũt phyloſophi de magnificẽcia ⁊ largi
late dei ↄpatione xpᷣiane ſlapiẽcie.ꝗ gene⸗
rationẽ filij ex ipᷣo ⁊ largitate qua ſpiritus

ſanctus ex vtroq; ꝓcedit.donũ ſcilicet eq⸗
le ambobus ignoꝛauerũt. Nihil inqʒ de

magnifſicencia eius ⁊ largitate nouerũt.q
ipm cauſam im et pᷣncipiu atqʒ datoꝛẽ bo
non ceatoꝛẽ eẽ nouerũt comꝑatione fide
liu. Quẽadmoduũ ſi ꝗs de largitate regis

In hoc em̃ deo licet

incitat.

alicuius largiſſimi nõ noſſet niſi ꝙ qtuo?

obulos aut nummos ilargitus eẽt. Alins

aut ſciret ꝙ de eodẽ ꝙ theſauros nobilii

ſimos ⁊ infinitos donaſſet.nihil ſciret de

largitate ipᷣius alter ↄpatiõe allerius. Eo
modo qui non nouerunt de deo patre

auctoꝛ ſit niſi mundi tato minus nouerũt
de ma gnificẽ tia et gloꝛia ipᷣius q; illi qui
nouerũt ipᷣm eſſe auctoꝛẽ filij qñto ipe fili
us maioꝛ eſtvniuerſo. Tertia vero ſpe

ties amoꝛis de qua dicit Sap̃.viij. Quia
amatoꝛ: factus ſũ foꝛme illius.De à liberx

Canticoꝝ refertiſſimus ẽ.gaudiũ parit de

ipᷣa pulchꝛitudine diuina ⁊ amplexibꝰeiꝰ

pulchꝛitudine inq; in eo quod e pulchꝛitu
do.hec autẽ gaudia taãto maioꝛa ſũt gau⸗
duüs oĩbus mũdanis atq; carnalibus:qn
to ſanctioꝛa quatoq; diuina pulchꝛitudo

ceteras oẽs pcellit quãtoq; artius illa ani⸗

me huũane in ſtatu illo beatitudinis.quaʒ
alias in quocũq; ſtatu alio amplectulur.
Si aũt attendes ꝙ ⁊ dicta ⁊ facta ſpõ
ſe ip̃aq; familia eius. omẽſq; laudatoꝛes
ipᷣius ⁊ admiratoꝛes ⁊ vt ad vnũ dicamꝰ.
quicqd illã quocũq; mõ reſpicit.quemad
modũu dona ipᷣius ſpõſe iocũdiſſima ſũt.
Uidebis manifeſte ꝙ hac de cauſa om̃es
angeli ſancii taqʒy dinĩe pulchꝛitudinis ach
miratoꝛes ⁊ laudatoꝛes omẽs anime ſan
cte 1 beate oẽs om̃ino creature iocundiſſi
me ſunt animabus huanis ꝓpter ipſum

ſponſũ cuius pulchꝛitudinẽ laudat mirat

enarrãt ⁊ pdicat vt poſſunt. Quãatofoꝛ
tius igr ⁊ ipᷣe pater aucto: pulchꝛitudinis
toꝛ ⁊ beatiſſimoꝝ iſtoꝝ amplexuũ copula
toꝛ Diximus aliqua de hijs in expoſitione
libꝛi canticoꝝ q bic ex induſtria ptraſimus
In hijs ferculis alia ſũt comeſtibiliavt de
vimus alia potabilia.nõ quidẽ alia eſſen
cia aut ſubiecto ſed ratiõe ſolũmõo autre⸗
latõe comeſtibilia em̃ ſent ſiue panis i eo

eius ⁊ ipe ſpuũs ſanctus tati amoꝛis iſpira

qð incredibili foꝛtitudine coõfoꝛtat potabi

lia vero ſiue vinũ in eo qð cogitabili iocũ
ditate letificãt.⁊ a d exultatione atqʒ tripu
dia interna pulchꝛitudine ac decentiſſime
De hoc vero qð apud ſcolaſti⸗
cos doctoꝛes atʒ ſcolares vſualit᷑ dicitur.
ꝙ tres ſunt dotes animaꝝ gloꝛificataꝝ co

gnitio videlicet dilectio fruitio. Non alia
de cauſa curandum ẽ niſi qꝛ ſic dicitur. no
em̃ muliũ circũſpecte aut ꝑſcrutate dictuʒ

pꝛimũ.quoniam cognitio non determi⸗
natur ibi vtru ſapiẽcialis aut ſciecialis ſit.

—X

De

Et cognitio ſapiencialis nobilioꝛ eſt acin
timioꝛ. IJpᷣi aut intelligunt hic cognitionẽ
ſciencialẽ tantũ qᷓ vt diximꝰad ſolam vim
intellectualẽ ꝑtinet. Secũdo cũ om̃is
virtus patrie pmiũ ſitvt oſtendimꝰ⁊ eqle
pᷣmiũ dilectioni quonia oẽs virtutes prie
equales erunt ⁊ omniũ virtutũ gaudia q̃ᷓ
in deo aut ex illo erũt ꝑ ſe eqᷓlia erunt.
Tercio cũ fruitio ſit amicabilis inheſio ali
cui ꝓpter ſe ſicut et frui eſt inberere amo⸗
re alicui ppter ſe.Queadmodũ dicit.au⸗
uſti.in pᷣmo libꝛo de doctrina xpᷣiana erit
ruitõ ſcõᷣm hoc tantũ ſcõᷣm dilectõnẽ vel
amoꝛẽ Et ꝓpt᷑ hoc ſcõmvim cõ cupiſcibilẽ
tm̃.et in illa ſola et iſta ſola cõcupiſcibilis
fruet᷑ ibi deo. nos aũt iam oſtẽdimꝰ gau⸗
dia aliarũ viriũ. Manifeſtũ vero eſt quia
fruitõ alicuius nõ eſt niſi gaudiũ ĩ illoaut
de illo ꝑ ſe. Quia ergo hmõi gaudia om
niũ viriũ erunt in deo ⁊ ex deo erit fruitio
in om̃ibꝰ viribꝰ aut ſcõᷣm ißas,. Quar
to impaſſibilitas animaꝝ gloꝛificataꝝ cur
nõ erit dos animaꝝ gloꝛificatarũ.cum ſit
ꝑs gloꝛie ipᷣarũ pᷣſertim cũ impaſſibilitas
coꝛpoꝛum gloꝛificatorũ vna ſit ex quatuoꝛ
dolibus ipoꝝn. adn
dũ quatuoꝛ dotes gloꝛificatoꝝ coꝛpoꝛum
iſta tria. ⁊ dotes animaꝝ nominat ⁊ tres
numerãtur. qꝛ videlicet qu? admodũ qua
tuoꝛ illa ſimul accepta ſunt gloꝛia tota hu
iuſmõi coꝛpoꝝ.Sic iſte tres cota głia ſunt

⁊ felicitas beatarũ animaꝝ wanifeſtũ elt

hoc eẽ impoſſibile. cũ nemo dubitet om̃s
virtutes patrie.oĩaq; gaudia.⁊ ipᷣam ipaſ
ſibilitatẽ animarũ ſimul ſumptas totaã eẽ
gloꝛiã et felicitatẽ earũ. Quare manifeſtũ
eſermonẽ hmõi plus habere rethoꝛice qᷓ;
exploꝛate veritatis. Ampliꝰ.Dicit ari⸗
ſtoteles quia inter potencia ⁊ actũ in ꝑpe⸗
tuis ⁊ in materialibꝰ nihil differt. De
hmõi autẽ charitas etiã patrie ymmo om
nes anime gloꝛiſate quare ibi inter actũ
charitatis ⁊ charitatẽ nihil differt ̃m ari⸗
ſtotelẽ. Actus autẽ charitatis fruitio ẽ ſeu
gaudiũ. Quõ ergo due dotes nominant
Olectio et fruitio. Amp̃. Dicit auguſti⸗

nꝛin libꝛo de trinitate.Quia placitũ ẽ ge⸗

ta voluntas. Uoluntas vero in motu deli
deriũ. Nihil aut aliud ẽ charitas vłamoꝛ
niſi voluntas quedam ſicut ait Phyloſo.
Quoniã idẽ velle idem nolle deinde vera
amicicig ẽ. Placitũ vero nihil aliud eſt
q;ᷓ gaudiũ. Quare charitas quieta hoc ẽ
in fine ſuo quẽ querit qð ẽ dicere obtinẽs

Quinto ſi quemadmo

*

retributionibus ſanctoꝛum

ipᷣm gaudiũ ẽ ſiue fruitio illius.Certũ em̃

quia amoꝛ nõ quieſcit niſi in amato.að
ẽ cum obtinet ipᷣmvt diximus poſſeſione
plenaria atʒ pacifica.vtrũ aute ſit numerꝰ
gandioꝝ felicitate foꝛſitã quereret aligs
Et videt᷑ nõ eẽ numerreoꝝn. Pꝛimũ ge
cũ iſti quocũq; demõſtrato ſit gaudiũ de
felicitate vniuſcuiuſq; alioꝝ.tantũq; acta
le gaudium de quoviceuerſa neceſſe ſit vt
gaudeat.etiã alter ꝓ magnitudine gaudij
illiꝰ ⁊ amoꝛis quẽ hʒ in ꝓximũ eritiſta re⸗
cipꝛocatio abſq; numero ⁊ infinua.Lum
de vnoquoqʒ gaudio ꝓximi tanto actali

neceſſe ſit vnũquẽqʒ ⁊ gaudium ab altero

recipe ⁊ gaudiuũ in ipᷣm refundere de gau
dio accepto. Ampᷣ. Quot erũt dapna
ti ĩ inferno ſiue angeli mali ſiue homines
tot erũt gaudia vnicuiq; ſanctoꝝ a ꝑteiu⸗
ſticie.cuiꝰtata pulchꝛitudo.tatuſqʒ amoꝛ
eiuſdẽ ibi erit.vt nec menſurabilis ſit noꝰ
hic nec plene cogitabilis. Amp̃.Non
ſolũ de vnoquoqʒ dãpnato ſʒ etia devno
quoqʒ ſupplicio. Appet igit᷑ tibi exbis
ꝙ illa innumerabilia gaudia ⁊ ineſtima⸗
bilis magnitudis taq;ᷓ fercula lautiſſima
delicioſiſſima apponit infernꝰmenſe huie
a pte iuſticie ſilr⁊ a ꝑte charitanis.qua glo
ria dei eouſqʒ ibi diligit᷑ ⁊ de qua tã inco
gitabiliter ibi gaudet᷑. Cũc eniʒ veriſſime
dicẽt electi.Cantemꝰ dño gloꝛioſe em̃ ho⸗
noꝛiſicatꝰẽ.Equũ id ẽ totũ cetũ maloꝛũ.⁊
aſcenſoꝛẽ eiꝰid ẽ cateruã totã ſuꝑboꝝ.ꝓie
cit in mare id ẽ in abyſſũ eternaꝝ amaritu
dinũ. Hoc ẽ qð legit᷑ apocałxix.Poſt hoe
audiui quaſi vocẽ magnã tubaꝝ multaꝝ

ĩ celo dicẽtiũ.Alla.laus gloꝛia ⁊ vᷣtus deo
nr̃o qꝛ vera et iuſta iudicia eiꝰſunt.q iudi

cauit de meretrice magna q̃ coꝛrupit oẽm
terrã ⁊c.Etiterũ.xviii.Exulta ſuꝑ ea celũ⁊
ſancti apli ⁊ ꝓphete et qꝛ iudicauit deꝰiu
diciũ nrim. wWeretrix illa magna tota ẽ
caterua maloꝝ.quimeretriciu ac turpitu
dinẽ omnimodã peccatoꝛũ ⁊ vicioꝛũ ſpꝛe⸗
to ſacratiſſimo xpᷣi ↄnubio nec erubuit nec
expauit. Si quis autẽ querat qualiterx
euacuabitur ibi eouſq; miſcdia vt non ſo
lũ nulla ſit ſanctis ↄpaſſio ð ſupplicis dã
pnatoꝛũ quinetiã gaudiũ ineffabile.ym⸗
mo gaudia iĩmẽſa ⁊ innũerabilia. Re

ſpondemus ergo qꝛ miſcdᷣia totã ſe ofert

in gaudium quod erit de ſublata om̃ino
miſeria ſanctoꝛum. vet ſicut in ipſa felicita⸗

te nulla erit immixta miſeria.ita nec miſe⸗
ria coꝛdis que compaſſio eſt.

ß Neel
ſaſiociter⸗
Anennüpeco
iroſole
gtectradgin

bsicoln

icentiurein

aibasnich⸗
gnii⸗
Killene Hoͤe
Cinsomost
—
gbalpy eai
cewnlescd
iigtron ppe
uii, Ouan
tosſoos 1col⸗

(lareosrien

Pnnannniſgis
Kündedrarantal
Nandidn
richio un

8*

oſ N

Gpilodeppen
lichhaecerpoc
Nelanzuinus 0
ſhaninar inch⸗
Mneincecbltnrbi
uslidinin ſe
ſenopoß

=S=

1
.

R.⸗

S
E
S
=
—
=
—.

===
Se=
E
—
=
=
—
—
—

—=
= —
= =
= SS⸗

Nlnlinihini
nmiöis

=ẽꝛ
=☛
=
S=

„„7

=
—
—

— —
S=☛ S=—
E

—r
S.
—
E
==
—
=
=S=.
ESR

=
Ee⸗
=
E

Enurignun

Se E
e —

–—
- = =⸗

ſnane

fmiglin
M dunnse⸗
mnad
nn d
nöſrudiad
ugin
bnugudn
tzin min
Numerd tni
dioprmn n
icr ganamt
nn eind
Anö. Quatn
neii nalſren
Mmig ſancn
Uchänndo. ünd
elmenſaradis

Pdipnato hen

Myperigit i
diia gand 1
houinten det
1aecinen
ucdei⸗ Licant:
ziibäiin⸗
icarmipäl
nicnuen
ert raan
wctug Wn
i uinei
nungitnli t

1

retuz

ün,

*

ccxlij

Amp̃. Ocioſa eẽt ⁊ om̃ino inutilis ibi
cõpaſſio cũ nec ꝓdeſſet ipſis cõpaciẽtibꝰ
ad meritũ.nec ipis quibus impenderetur

vel aliquod ſolaciũ vel aliqð remediũ ap

poneret.⁊ ad gaudiũvel ferculũ infernus
ſcilicet de emẽdatione ac purgatione mũ⸗
di. O mnes eĩ feces oẽs maculas.om̃e qð
in mũdo dedecebat omĩa mala ⁊ oẽs ma
los ĩ ſe colliget ac retiebitꝑpetua ↄcluſiõe
⁊ inde nihil eoꝝ et nullꝰeoꝝ erumꝑe poſ⸗
ſit qui huius mũdi pulchꝛitudinẽ maculet
⁊ ingnet q mũdcia eius quadoq; aut de⸗
coꝛẽ obſcuret. Nõ em̃ parũ indecẽs leuit᷑
q; offendens oculos rectos ẽ in mũdo tã⸗
ta feculãcia tãq; maculoſitas vicioꝝ tanta
q; ſcãdala ꝗbꝰ ipediũtur greſſus ſanctoꝝ
tanteq; ↄtumelie ac diminutiones hono
rũ et gloꝛie dei. ꝓpter quod dicit veritas.
Wathei.xiil. Quia mittet filius hominis
angelos ſuos.⁊ colligẽt de regno eiꝰ oĩa
ſcadala ⁊ eos qui fecerũt iniquitatẽ ⁊ mit
tent in caminũ ignis. In quo euidens ẽ ſi
aliã renouationẽe aliũq; nouũ oꝛnatũ vel
decoꝛẽ nõ recipet mũdus iſte inferioꝛĩ fu⸗
turo iuditio.multo tamẽ ſpecioſioꝛ tũc eẽt
qʒ mõ ſit. Alibi aũt iã diximꝰ videlicet in
capitulo de ppetuitate penarũ qꝛ infernꝰ

tũc ſuccedet padyſo ⁊ q̃lit᷑ hoc erit ibidẽ h

declarauimus. Maüt ppetua ſit iſta glo
ria animan. inde manifeſtñ ẽ.qꝛ nec volũ
tarie inde abſtrahi poterũt ꝓpter cauſas

quas iã diximꝰ. Nec violẽter cũ illucviolẽ

cia attingere nõ poſſit. nec vlla alia pars
miſerie.ſiʒ neq; naturalit᷑ cũ nihil adeo ſit
naturale animabus hũanis vt adherere
efectiõi ſue vltime.⁊ quieſcere in ſuo fine
yltimo.quare abꝛũpi vel abſtrahi ab illo
ecotra natura ipᷣius.Et de hoc etiã aliꝗd
diximus ſuꝑius cõtra erroꝛẽ qui imponit᷑
oꝛigeni. Sicut aute defecimus in nũerati
one gloꝛie iſtius ac feli gatis. Sic ⁊ defice
re nos fatemur in numeratiõe deliciaꝝ ⁊
gaudioꝝ ipᷣius ac gloꝛiationũu. Qꝛſi ꝗs
rationibꝰ ⁊ ꝓbationibus ac declaranõi⸗
bus hmõi contẽtus eẽ noluerit ſʒ neq; cre
dere hijs quibus iã aliquatinus pᷣguſtare
hic fecimꝰ ſuauitatẽ felicitatt iſtiꝰ⁊ q̃rit in
ſeipo habere exꝑpimentũ ipiꝰ purificet pa
latũ coꝛdis abſtrahẽs ipᷣm ab eis que car
nis ſunt ⁊ mũdi voluptatibus hec pꝛocul
dubio illud inficiũt ⁊ coꝛrũpunt et ſapere
ꝗᷓ ſurſum ſunt nõ ꝑmittũt. Purificet⁊ ocu
los coꝛdis ab erroꝝ tenebꝛis ⁊ vicioꝝ⁊ di
ligat aciem eoꝝ in lucẽ ſuauiſſimã ꝗᷓ deꝰ ẽ

iugi meditatõe ſcpᷣturaꝝ q̃ mẽtes ad ipᷣm
erigunt ⁊ eleuãt iugiq; ↄtemplatione ma
gnaliũ ip̃ius.fugiat mũdi ſtrepitus in coꝛ
vuptionẽ ſed etia ↄſoꝛcia hominũ ꝓut po
terit omino euitet.negociaq; ſecularia.ſo
bꝛius ſit a cibis⁊ potibus qꝛ vt dicit hiero
nimus.nihil adðo obnubilat intelligẽciaʒ
vt comeſſatio et ebꝛietas. Hic ſi quieius ⁊
mundus ac ſobꝛius vt dixius talibꝰ va
cauerit facile expimentũ eius qð diximus
aſſequekt. Iſta em̃ ſunt q̃ ſubuertũt in

ebꝛiant captiuat maculat obtenebꝛãt. deñ⸗

mũt ⁊ abioꝛbẽt mentẽ humanã ⁊ palatũ
eius inficiũt et traſuertunt. Quẽadmodũ
em̃ vt dicit auguſtinꝰ.Quia guſtato ſpiri
tu deſipit omnis caro.Sic ecotrario verũ
ẽqꝛ guſtata carne hoc ẽ admiſſa ſiue rece
pia carnali voluptate deſipit omnis ſpiri
tus.id eſt omnis ſpiritualis ſuanitas.
Atteſtat᷑ nobis Lullius in libello ſuo

de natura deitatis ⁊ diuinatione qntum

ad illud qð diximꝰ de ſobꝛietate. In quo
foꝛſitan a ꝓphetis edoctus ſuit qui mira
abſtinencia ſe purifica bat vt reuelationũ
graciam obtinerẽt ſicut expᷣſſe legit de da
niele ⁊ de quibuſdã alis. Et hic quideʒ ſfi
nem ſaciemus capituli iſtius qð ẽ de infi⸗
nibili felicitate beatarũ animaru.

Explicit tota ſumma de vicijs et virtu⸗
tibus domini Guilhelmi pariſienſis.

ſ

iengits
Atakimit
Uincorm
Poogeugdeni
nunki

3 c .tnt imi
iunelie
. “ non ite
. ül mlägniden
1 ””ß m ianmi
“JM Plreun
Ansd renn
mmllaelis

„ —

ſuaſn
7 inn
Dä c üfri

. E
=–
E
— = .
==
— .
—
—

Fo. ccxliij
Incipittractat⸗ Geilbermipariſen. gione moꝛtis. Et agnoſcũtatinuitatẽ ſuã
de immoꝛtalitate anime. et ↄiunctiõʒ ad fontẽ vite et nihil eẽ inter

”ä ponibile ſibi et fonti vile qð fluxũ vite ſu· .
Oſſe ãt debes exalis perillas impediat et auertat.Sed iſt er
qꝛ q̃ttuoꝛ vel ꝗnq; mo pientia aĩabus ꝗ in ſenſus ⁊ in ſenſidbinia
dis huanis ↄſulit᷑ er· effuſe ſuntatʒ diſpeĩſe et in coꝛꝑibus yß . *
roꝛibus eendt incarceratee impoſſibił. Qualr autiẽ

ſenſu per experientia/huic erroꝛi ppia ꝓbatiõis auctoꝛitatu eł

Scðo vero pena ꝑliᷣ ronũ occurrat docere ĩ p ñti tẽtabimꝰNAa —
gem punitiua ⁊ ab er- auctoꝛitates noui ac veten teſtamẽti? oiꝛ „

roꝛibus retractiuã.

ctiua eels au phia hocẽ ginaliũ ſanctoꝝ⁊ expiẽtias ſcᷣtas in a
per ꝓbationẽ validã Zuatts bancorite ſogo beati gregorij pape ⁊ in aliis cõſili-
tem fide dignã et ab auctoꝛe ſiue ab boie bus q de facili poterũt ab alijs inueniri

au ctoꝛiſabili rraditã Quito at adhuc alte ideo ad ponendũ hic nõ lahoꝛamꝰ qe ſcʒ
ori modo ſcʒ ꝑ via diuinã vtpote ꝑ reue- per talia erroneos phios cõtra quos bic
latiões aut pppetiã vł doct na imediate a interim efficatiꝰ euincemꝰ Ad hec ergo ſt
Zo tradita. DPas em̃ qn ;vias qſiꝗnq; di auctoꝛitates. Et pᷣmo Ariſtotelis dicent?
uina medicamina et clarificatiua colliria ĩ ſcdo de aĩa. Reuertere ad q̃ternu diſpu
qua cecitatẽ erroꝛũ ac ſpũalium ↄtulit no tatum pꝛo auctoꝛitatibꝰ. Et iam noſti ex
bis pietas diuina. In hac appet qᷓ; noxi- docx na logices qꝛ ſimilis nõ ẽ demõſtra
um et ;ᷓ pnicioſum oiuina bonitas repyu tio niſi cũ fuerit er ppᷣis. Traſcẽdentia em̃
tauerit erroĩ fidei⁊ moꝝ et maxime erro et extranea cũ aptate fuerit ↄdluſiõi Cuiꝰ
rem illũ qui ẽ de moꝛtalitate naturali aia⸗ certitudo nobis q̃ſi aptata inq; oplexiõe
rum ration aliũ ſqm ſ erroꝛille deſtruit et oꝛdinatis ſilo giſticanõ faciet nobis ſei
fundamentũ honeſtatt ⁊ religiõis toclun eęeutiã demõſtratiuã. Huiꝰ tamẽ ſilogiſmꝰ
Quid em̃ reſtat aiabꝰ diffidenbus deim ẽ imꝑitia⁊ defeciꝰ⁊ cognoſcẽde q̊quomõ
moꝛtalitate ſuacũ nulla ſit ſpes vite alte⸗ vitatt auiditas cogit nos eẽ ↄtẽtos. ꝓpt
rius et iõ nec ſit vlla optinẽde vere felici⸗ qð iuſticiã creatoꝛis ⁊ iudeiũ futun ra dice

tatis fiducia niſi oĩm ꝓſtitutio vicioꝛuet ꝓbatiõis immoꝛtalitatè aie humanenõꝭ
ipſa etia honeſtas qd aliud eis ; demen nos pᷣmi ſed anie nos alij poſuerũt ſeʒ pe
tia reputabit᷑. Du enim ſe vidẽt fraudari trus aplus cõtra ſymonẽ mag in itinera
pᷣſennbꝰ delectatiõibus ⁊ alias nõ expe⸗ rio clemẽtis pape ⁊ martiris. Si em̃ aia
cctant nullomõ ſuaderi poterit eisiqðᷣ ali- hũana poſt vita iſtaʒ nõ viueret vane hic
ud ſit honeſt at perſuaſioſqᷓ; imperitoꝛũ et fruſtra deo ſeruiret /cũ in vita iſta dei
deceptio et ipa pfeſſio laudabiliũ moꝛũ cultus ⁊ religio plurimũ ſui toꝛmentů hba
erit erroꝛ deceptoꝛũ deuiamentũ ex dbus beat et afflictionẽ ⁊ poſt vita iſta nulla ſit
oꝛitur rerũ huanaꝝ intollerabilis prurba futura eius remueratio qa ne vita eſt
tio vite ac moꝛuũ cõfuſio ⁊ eremũ malo⸗ anime hũane poſt vitã iſtam & com hee
rum omniũ creatoꝛis ſcʒ audatiſſima ex ergovtilius eẽt anime hũane negare deũ
!onoꝛatio. Merito igr tam norio erroꝛi omino ⁊ omni vanitali et voluptati ſe p
tot medicamẽta oppduit diuina miſera ſternere q; ſancte at iuſtviuere et cceato
tio vt lex ꝑ penas moderat ↄptumacivꝰ æ rem debita honoꝛificẽtia et deuotiõe co⸗
phbiĩa per ꝓbationẽ ignoꝛatibus. ⁊ ꝓphe lere. Si em curat deus cultoꝛes et venera
tia per reuelatiõʒ ſcpᷣturan diuinãvenera toꝛes ſuos vbi ꝗ eiꝰ potẽtia cũ nec in vita
ri volẽtibus. Senius quoq; ipam aĩaru? iſta ꝓpter hoc ſit eis deteriꝰ qui nõ colũt
im moꝛtalitatẽ experiri noletibus non ſo⸗ nec in alia ſit eis melius ꝗ colunt cũ alia
luʒ teſtimonio accepto a reſurgẽtibꝰ ⁊ ab vita non ſit futura poſt iſta ſcõm errorem
altera vita redeũtibꝰ ſed etiã teſtimonio qui dicit aiad humanã cum coꝛpe mo:itu
accepto ab ipis aĩabus ſuis ſeibas ⁊ a coꝛ ram. Si aũt non curar vbi ergo eſt ſapia
poꝛe ⁊ ab alijs rebꝰ abſtrabere volẽtibꝰ eiꝰ auſ bonitas. Aut em̃ ignoꝛaꝛe.autłnõ
et ad ſemeupᷣas ſe colligẽtibꝰ. Hee enim amare videt᷑ amatoꝛes ſuos ⁊ venerato⸗
aie ſic reuertẽtes ab exterioꝛibꝰad ſeiſßas res quo:u alterũ deſtruit eius ſapiaʒ alte
ſicut dicit plato in libꝛo de immoꝛtalitate . rum vo bonitate. gerigt eſt radix ad pxe
gie indubitater ſentiũt ſeoꝛſum ſe eẽa re⸗ ens pᷣma ꝑ quã conati ſumꝰ aliqᷓ anime

cigi
1n

Be

bumane animãavite oſtendere eẽ poſt iſtã

immoꝛtalitate anime

lit᷑ ⁊ viuẽs pᷣter coꝛpꝰ. Amp̃.ĩuxta ea ndẽ

Alia radix ẽ ipᷣa dei iuſticia qᷓ poſita ne rationẽ. Ois vᷣtus cuiꝰ opatio impedit᷑ a lutblat
Rceſſe ẽ eẽ futuꝝ iudiciũ. Quonia in hac vi coꝛpeleiꝰ ee vel eſſencia no pẽdet ex coꝛpe intulti
ta nec mali recipiunt qð merent᷑ nec boni palã aut ẽ vlute lĩtellectiua huiꝰ eẽ. Quia Girak
ga ſcʒ malis hic bñ cꝗet bonis male. Ubi quatomagꝭ ſe coꝛꝑi miſcuerii im eiꝰ ltelli/ (gten
ergo ẽ iuſticia dei cũ vtriq; ſ boni etma/ gere erit obſcuriꝰ ⁊ tardiꝰ ⁊ erroꝛibꝰ admi eheliünh
li ↄtraria meritis ſuis recipiat in hac vitia xtiꝰQuãto auũt a cope ſe ploelõgauerit ⁊= Aguſllrit
ſi poſt vita iſta nõ ẽ futurũ generale iudici ⁊ abſtraxerit tato erit acutiꝰ clariꝰvelociꝰ Muhuin
um qð vtiq; nõ eſt futurũ poſt ſti. Ter et ab erroꝛibus liberius. Longationẽ au Nenp
cia autẽ radice ad ip̃am alia ſq; vitã oſten tẽ ſpualẽ nõ coꝛpalẽ hic accepimꝰ⁊ apꝛoxi ieutmho
(dendi vtimur q ẽ iſta ſcʒ qꝛ oĩs iuſticia p⸗ mationéẽ ſilr qͥ ẽ ſolliciiudo ⁊ amoꝛ coꝛpis zistnuins
fectalerit in iudiciũ/q; iuſticiã nec ignoꝛan ęt eoꝝ ꝗ coꝛꝑis ſũt.De ꝗbꝰmanifeſtü ẽq; itaebuun
tia meritoꝛinneq; difficultas aliq aut um⸗ imergũt ⁊ obſcurat itellectũ otraria vo li⸗ iigzoinnuni
poſſibilitas retributiõis ꝓhibet liuſticiaz berãt et clarificat ⁊ iſta ſũt ſic pᷣncipia coꝛ/ ſrecgtonesn
aũt diuina aliquo iſtarũ ꝓhiberi vłimpe poꝛis ⁊ altractus eius apð ĩteilectũ.Eſſen ſcctatlam
diri impoſſibile eſt. In iudiciũ igitur per⸗ cia igit intellectus nõ depẽdet a coꝛpe cuʒ Airitiĩ
fectũ aliqñ illã exire neceſſe ẽ ⁊ in hac vita eiꝰ oꝑatio ipediat ab alio ⁊ ꝑillud. Ampᷣ (rgian
n erxijit exibit igit᷑ poſt hac. Hac etia qrta Si eencia ĩtellectus pẽdet ex coꝛpe opꝑtzvt ſurnnuni
yadice vti ↄſueuimus ad idẽ oſtendendua ↄfoꝛtatio ſeqtur ofoꝛtationẽ ⁊ debilitatio ſonsſtienui
q ꝙ ſapientiſſimꝰ ⁊ benigniſſimꝰ deꝰali debilitationẽ. Nos aũt ecõtrario totũ vi Giisoil
ud meliꝰ ꝓuidit electis ſuis q; iſta vita ba demꝰ.Et qꝛ debilitatio coꝛꝑis ẽ in ſenectu linnogun
beatcũ ipa diuina ſapiẽtia duce/ꝗcꝗd ha te ⁊ vigoꝛ vut ſitellectiue tuc marimus er Aatrie
bpet vita iſt an ipᷣaʒ etiã vitã electi dei ex cõ itellect? ex oĩibus ſuis modis foꝛtiſſimꝰ ex uinertta
ſilio ipᷣiꝰ dei ↄtemnat ſicut patet legẽtibꝰ quo manifeſte appet vᷣtutẽ itellectiu ĩ ſe⸗ Mcingn
euãgelia ⁊ eplas ⁊ totũ vetꝰ ⁊ nonu teſta- nectute iuueneſcere. Amp. Ome moo: mgtiadi
mentũ vbi agit᷑ de ↄtẽptu mũdialiũ.Qua tale ſus ipᷣe duratiõe paulatim debilitat P ſelgrin
pꝛopt᷑ ſapiẽtes maxime inueniuntur erro ⁊ deficit donecveniat ad defectũ.Ullimũ iroi
nei ⁊ ipᷣa ſapietia duce deceptiſſimi cũ to⸗ ꝗqẽ moꝛs vᷣtus aſit itellectiua ſua ipᷣa dur ciiechhli
tũ bonũ ſuu ↄtemnerẽtet abicerẽt. Soli ltione ꝓficit ⁊ inualeſcit vt quato fuerit di⸗ senonzi
yvo mali ſapieter hic viuerent/ caute age uturnioꝛ: ⁊ antiꝗoꝛ tato fit ex oĩbꝰ ſuis mo =S
rent cũ ipᷣi ſoli bonũ ſuũ hic quererẽt.Re Qis foꝛtior. Cirlus igr itellectiua ĩmoꝛtal giüelltcng⸗
ſtat ergo vt alið meliꝰ qᷓ; habeat vita iſta eſe ip̃am nõ ſolu nõ poſſe ſeneſcere dura Eiel e
electis ſuis ⁊ cultoꝛibꝰ deꝰ ꝓuiderit ⁊ hec tòe aut deſtructõi appꝛopinqre imo iuue cndin
nõ in vita iſta. Quoniaʒ nihil melius ecin neſcere ⁊ a defectu ⁊ moꝛte amplius elon n ne
vita iſta q; habeat vita illa. In alia igr ?= G gari manifelin eſt in qauo ſil appet diuerſi n Na
ita alia ẽ pᷣter iſtã ſaltẽ animabus bonoꝛũ las int vᷣtutẽ aialẽ ⁊ vᷣtuteʒ itellectiuã qmm M Ni
Quarez animabꝰmaloꝝ qm̃ ſi nibil de vtus aiĩalis tãq; pendẽs ex coꝛpe ſeꝗt dil mede
teriꝰpparauit dens animabꝰmaloruʒ q; poſitiões illiꝰ qꝛ eo ↄfoꝛtato ↄſoꝛtat᷑ et vi ainntil
habeatvita iſtatũc nõ ſoluʒ inpune mali goꝛato vigoꝛat᷑ et debilitato debilitat. et n
ſunrſed etla ad o modu ſuũ mali ſũt.qa deficiẽte deficit ⁊ qſant oꝑatioes aĩiales ftüdn
Itcʒ in vita iſta multis bonis tpalibꝰ vtun/ ex toto. vᷣtus au intellectiua ecotrario ſe Wrſdnöes
tur et a multis malis tpalibꝰliberant᷑ pcu hʒ.Si qꝗs auũt obiecerit qa vᷣtus ĩtellectiua lil pp
rante eoꝝ nequicia. Ergo ſi nõ ẽ alia vita iĩpedit᷑ ⁊ debilitatur cũ ipedit᷑ ant ⁊ debi/ ſgſott
meliꝰ ẽ malis ꝓ ꝓpᷣa neꝗcia qð qda apð litatur coꝛpꝰ ſicĩ egrotatibus aut freneticꝭ e ſ
nullã rationaleʒ mentẽ ſuſtinebit equitas ⁊ melacolicis 7 quolibet alio mõ mẽete ali ſtögi⸗
mνοαα½ρα diuina. Nüũc aut ex ꝓpꝛus imoꝛtalitatem enatt. Rundemus ga alis e ipedimetũ ed R
2 aſtruere tentobimꝰ.pᷣmũ igr oꝛdinabi ⁊ leſio.Alið occupano.Nõ ei dicimꝰ ꝙ P ficaſte
meiudices qᷓs a phĩs accepimꝰ. Quarum viſus vl auditus exterioꝛ ledat vł impedi l ufn
vna heceſt.Oiĩis ſuba cuiꝰoꝑatio nõ pen atitellectũ ſʒ occupat mẽtẽ hũanã reuera gufla .
det er coꝛpe neq; eiꝰ eẽncia pẽdet ex coꝛpe vt hoꝛa illa nõ vacet itellectiue opatiõi ꝗꝛ glitinan
Liberio: em̃ dʒ ee eẽncia qᷓ; oꝑatio. Cũ er ꝑ viſũ ⁊ ꝑ audituʒ ad foꝛinſeca pꝑticulanrnis alidigi
go opatio aſe hũane ſcʒ id qͥ bꝛut añcelli ſic ẽ ⁊ in laboꝛatibus.Huius paſſionibus lenginf
mæyvt ẽ opatio ĩtellectꝰnõ pẽdeat ex coꝛpe paſſiones hmõi ſũt ſic ſomnus fixa adDee ſnnni⸗
neq; eiꝰ eencia igr ſeꝑabiła coꝛpe natura retia ꝓpt ĩfectiões iſeꝑpabiles aut nõ faaid nan

e .

amnntmn
sgo

rſoernemene,
lellechuetwcck

Ge. Nn
iatade

„

rtuoſtacde

sigritlen
nopoſeſengu
iapgropinitn
tmone ene
l

„A eNnCs
aeaim

— —
= ☛

4

le ſepabiles Qnẽadmodũ igr ſomnia mẽę oꝛũ ſenſaton ſimilitudines recipererne⸗
tẽ tenẽt ⁊ alligat circa fantalmata occupa lb
r. Sic iſte alienatioes eſſencia vtutt itel.
lectiue nõ ledut ſʒ opalione eiꝰoccupatio
ne ipediũtꝛ hoc appet qꝛ liberata ⁊ expur
gata vᷣtute aiali penitꝰ huiꝰinfectiõe vir,
ma materialis ⁊ illa no poteſt hre natura

ius intellectiua tanq; nibil paſſa bui⸗ leſi
onis ad ꝓpᷣas opatioes reuertit᷑. Et ĩ his

ipis turbatioibꝰ ⁊ alienatioibꝰ ad diuina
tiões ? dininas reuelatiões quodamove

lut a coꝛpꝑe ſoluta ⁊ expedita erũpet.Certũ

aut ẽ qaa diuinatiões foꝛtiſſime ac nobili⸗
fiime opationes vutis itellectiue ſüt dũ ẽ

Icoꝛpe⁊ ad illa maxie inualeſcit maximis

impedimẽt? leſio nibꝰcoꝛpoꝝ⁊ hec ẽ cau

ſa ꝓpter qua illuminatio ſiue reuelatio ꝓ
pheliis vix aduenit niſi cĩ magna debilita
te coꝛpis ſic ẽ extaſis. Et inde ẽ ꝙ exiaſim
raptũ vſus noiĩiat. Manitfeſtũ ex hijs ꝙ;
nobiliſſim àa opatio ac foꝛtiſſima vtutis in

maxime viget cũ coꝛpꝰ ẽ ifirmiſſimũ ſic in

445

ccxliiij

ſibile nõ ſit neq; ſimuitudinẽ eiꝰ vllo mõ
valeat recipe. Si ei illa recipet oue inueni
rturi eadez ſupficie cũ impſſio albedinis

nõ poſſ eẽ niſi albedo. Quia igr ſola foꝛ

lẽ auũt eẽ naturale ſubſtacia intelliges ma⸗
nifeſtũ e ſubſtancis itelligentẽ icoꝛpalẽ eẽ
cũ eiꝰ foꝛma ſubſtãcialis icoꝛruptibilis ſit
⁊ hec taq; cerio ⁊ ꝓbato vtũt. Quis oẽm
generationẽ⁊ coꝛruptionẽ oẽmq; ↄfuiciuʒ
ptranioꝝ ĩ materia ⁊ circa materia eẽ ⁊ cer
tiſſimũ ẽ qm i materialibꝰ nõ ẽ ↄtrarietas
2 idᷣo neq; ↄflictꝰ ⁊ ꝓpter hoc neq; gene⸗/

ratio neq; coꝛruptio qm̃ generatio ⁊ coꝛru

ptio ex ↄflictu ↄtrarioꝝ vbiq; inuicẽ agẽ
tiũ ⁊ pacientiũ.Et ꝗa acioes hinꝰ oms et
paſſiones ꝑ ↄtaciũ ſũt.Cõtactu aũt in ſo
lis materialibꝰ ⁊ in ſolis coꝛruptibilions

lali vłbꝛutali an materialis foꝛma ⁊ ipᷣa

tellectiue qᷓ ẽ ꝓphetiavel reuelatio: et A neceſſe ẽ. Mii ꝗas queratde anima

erta ſi vel raptu pal ẽ. Hec aũt ẽ eiꝰ maxi

ma opatio dũ ẽ ĩ coꝛpe. In om̃imoda igẽ due lutme na aue totalit innitit
⁊ incũbit materie ſue nõ regit neq; luſti
net ea vllomõ . ſuſtinet᷑ ab eav hec ẽ foꝛ

ſepatione a coꝛpe qͥ moꝛs ẽ oinoviget am

H vl.Sin omimoda ſui piunctiõe que eſt

om̃imoda ſollicitudo ẽ ad ipᷣm ⁊ omimo⸗
dus amoꝛabſorbet᷑ ꝓpᷣa oꝑatiõe vtutis
intellectiue. A coõtrario igr in omimo da ſe
pvatiõe ſui a coꝛpe ↄfoꝛtabit᷑ ⁊ reuigoꝛabi
tur ⁊ hec ſegatio in moꝛte ẽ.vel poſt ißam
ẽ. Impoſſidile aũt ẽ vigoꝛari opanonẽvir
tulis cũ leſione eſſencie ſue.nõ ledit᷑ ergo
Vlla eencia vtutt ĩtellectiue ex moꝛte coꝛꝑis
Huiꝰ aũt indicia manifeſta ſut in raptu ⁊

erxtaſi ⁊ ſomno ⁊ egritudinibꝰ que opant

alienatiões vt diximꝰ ⁊ in vicinitate moꝛ⸗
tis vbi plerũq; diuinationes ⁊ viſiones ⁊
fnturoꝝ p̃dictiões fasas nõ dubitamus.
Ralione aũt ꝓphantiũ ⁊ veritalłẽ ſcutari
neretiũ nõ ſolũ pᷣncipia ⁊ radices pone/

re ſz etia idicia ſigna ponere. Alig etia ra
198 e

cuiafoꝛma no ẽ coꝛruptibił icoꝛruptibi
⁊ oĩs ſubſtacia ĩtelligeẽs ẽ huiꝰ qm̃ ſo le ſb⸗
ſtacie i ꝗb⸗ ſũt foꝛme materiales coꝛrupti
biles ſut. Nulla aũt foꝛmaꝝn materialiuʒz.

hxy vt ſuã. idẽ naturalẽ vel eêncialẽ qcũq;/
ſubſtacia itelligesł hoc ẽ qm̃ haſubſtaci

intellectus oĩm foꝛman ſililudines recipit
quemadmodi oculꝰ nuliũ bʒ coloꝛẽ in vl
la pte ſuivbi oim coloꝝ ſilitudines recipit

ſua ⁊ p ea. E

ſit.O ꝑtet rñũdere ꝗa materialiũ foꝛmaruʒ
due ſut maneries vna que totalit᷑ innitit

ma ꝓpᷣe coꝛꝑalis.Alia cui poniꝰ innimur
ſua meteria ⁊ ſuſtinet ⁊ regit᷑ ab ea. Ueꝝ
tñ nõ ẽ oꝑatio huiꝰ foꝛme niſi in materia
tideo apꝑet ꝙ eiꝰ eſlencia ex
tra materia ſuaocioſa eẽt⁊ intilis.hoc igt
mõ foꝛma materialis ẽ ala bꝛutalis ei ve/
getatiua.hoc ẽ ex materia ſua depẽdens⁊
qntũ ad eẽ ⁊ qntũ ad opꝑari ⁊ cu deſtructi

one ſue materie deſtructibilis ſic liquoꝛ ꝗ
Jeruat ĩ vaſe deſtruitur oeſtructioe vaſis
et ignis in lignis licz iſte diſſimiles ſint mnł½

etia huianõ ẽ receptibs ſo:ꝛman materi⸗
um v foꝛle ꝓpe necſenſibilin Eſtimatina

S „

te ꝓpᷣenulla niſi ſenſibilẽ recipit ꝓpꝛid di

imqꝛ: nullũ ppᷣ videlur eſtimabile ben
tis niſi ſennbile nocumentu aut comodũ
circa que duo vtus eſtimatiua bꝛutoꝝn ma
xime verſatur. Sʒ qlirer faciut ꝙ materi
libꝰ no ſit imaterialis corruptio. Luũ pal⸗
iones et doloꝛes imateriales mueniatur
apð ip am ſic ira ĩuidia odiñ erueſcetia?z
alia nõ ſolũ paſſiões ⁊ dolotes ſũt ſj ena
toꝛmẽta grauiſſima. Si aut apud illa ine/

⁊ gnſtus nullu ſapoꝛẽ niſi oim ſapoꝝ ſili⸗ niũtur doloꝛes ⁊ toꝛmẽeta quo nõ defectꝰ
tudines recipit, Aliogn nec iſte nec ille ſu mos⸗ Qdalie guͤterlt deſech denor ⸗
n Re * e en

Se immoꝛtalitate anime
erit venire ad effectũ qm canſa que magis li. Hõ eĩ erroneus et ibecillis impediẽs ſe

—

dolere faciet magt ledet. Qnia igr quã ipm dũ rerũ veritatẽ negligit ⁊ otetione li

tfũlibet ↄtingit cauſa doloꝛis angerifinita tigioſa nominũ ſe inuoluit. Hos anlẽ nõ
auũt videtur ad paciẽdũ oĩs virtus que le⸗ intẽdimus hic ꝑ motũ niſi diſpoſitionem
ſibilis erit igr venire ad extremũ leſonis. que ꝑ ſe via ẽ acqrendi aliud ⁊ idᷣo heccõ
hoc ant ẽ defectꝰ ⁊ moꝛs in quo dicimꝰꝙæ neniit eis oibus que noiauimꝰ. Timoꝛei
dolo: equoce ötvnomõ dolere ðꝛ velvul ꝑſe via ẽ acꝗrẽdi euaſionẽ⁊ deſideriũvis
neratns aut mõ danificatꝰ ⁊ alterius mo efm ſe acꝗrendi deſideratũ. Similiter ſ⸗
di vnitas iter amatorẽ ⁊ amatũ ⁊ iter par
tes ↄtinui.Si aũt vnitas equoca ſiue liga
tio ⁊ erit diuiſio equoca. Quocies ei vnũ
oppoſitoꝝ tocies ⁊ alten neceſſe ẽ dici.Si .
milit᷑ ant ⁊ leſio equoce binc ⁊ inð ðꝛ ⁊ al ↄgruit habeat vias acꝗrẽdi ea acaſilioni
tera eencialis ⁊ altera nõ. Alter ei in eſſen bus ſuis qvie ceſſant eis acqſitj ſicut in ac
cia ſua leditur alter nõ ſʒ vt vſualiter dica

acqꝗrẽdi effugiuũ.Et inſecutio ẽ via acꝗren

loſa kel leſo vel deſtructio nõ attingit e/ turalis ẽ ad euaſionẽ naturaliter poſſibi/
enciã poſſeſſoꝛis. Sic neq; leſio huius et
ideo neq; defectũ neq; leſiouẽ eẽncialiter
iducit.Nos aũt in ſequẽtibus faciemꝰ ſci
fi ꝗa affectio ſeu paſſio huius defectionẽ
eſſenciale p ſe iducere poteſt. O idðᷣo dici /
inus qꝛ nihil ꝓhibet in aĩia aĩiali paſſionez ti
huius ado vehem eter fieri vt ae Köfegl⸗

bile. Alioꝗn natura fruſtra indidiſſet hu⸗
ius deſideriũ ꝗqm̃ ocioſũ eẽt ⁊ erroneuʒ et

moꝛs coꝛpis ex ↄſequẽti defectio anime
bꝛutalisqð et de hũana filr accideret. Si
eius eẽncia ab eẽncia ſui coꝛꝑis depende⸗
ret. Nũc ergo in tm̃ ſit hic determinatum
donec ad alia qᷓ diximus veniamꝰ ethec
Rd fere oia a phis accepimꝰ ab ariſtote⸗
⁊ eius ſeqcibus. Radices aut ⁊ pꝛᷣ
bationes piatonis pᷣterimus qm̃ nec fidẽ
intelligeẽtibus de ĩimoꝛtalitate animarum
nr̃an faciũtſæ oĩbus ſpeciebus aiaꝝ ↄmu
nes ita etia vt in anima bꝛutalẽ ⁊ ĩi vegelta
bilẽ extẽdatur. De ꝗbus maniteſtũ eſt ꝙ
earũ eẽ poſt coꝛps ⁊ extra coꝛpa ocioſũ ſit
7 om̃ino ĩutile. e ani ocioſũ ⁊ inutiie

ſtulticia in naturali ⁊ adnẽticia iam obtn

iſpoſitiõibus anime humane fᷣm id qð

Ppa aut no. Cũ em ꝑs aialis ſua gaudia
fuasvbertatesſuaſq; ſecuritates ſuamq;
oppoſitam omnimo miſeria bʒ wt ps illa

nsõ ſolũ intilit qrit ſz etia diſpẽdioſe qm̃ cen nobilbʒ ſrinueneneer haſes
diſpẽdio ⁊ iactura quo re svtiles quertde tatẽ ant no. Sino ergo no erunt ſonalia

ſũt. Redeamus auũt et dicamus ꝙ nullus gandia ceteraq; bona ſublimia ⁊ hocno
motus nature naturaliter fruſtra aut va/
ne. Et qꝛ om̃e qð mouet naturaliter nõ ẽ
naturali ipoſſibilitate ꝓhibituʒ a fine ad
quẽ mouetur.Alioꝗn fruſtra ⁊ vane mo⸗
ueretur ĩ illũꝗ. Dicamꝰ etia ꝙ motaalii
ſunt coꝛpales alii ſpirituales ? ꝗa timo: ?
fuga ſpiritualis. ⁊ hijs atteſtatur motꝰcoꝛ
dis ꝗ ſũt ↄtractio ⁊ extẽſio ⁊ motus coꝛpis
