P Puſcunqʒ; alijs. Q ſi quefat.vtrũ appᷣ
henſio ſiue cognitio q ẽ vel erit gloꝛie.pa
riat dilectione ſibi congruenteʒ in gloꝛia.
Reſpõdemus q; nõ ẽ neceſſe.quoni⸗
am ſimul anime aanemſender totum
qð ẽ gloꝛie nõ pars poſt partẽ ſed ex fon
te vno totũ ſimul effluet. et ſi iſtud ↄcede
remus.nõ eſſet cõtra id qð hic dicimꝰ. ſʒ
potius cõtra aduerſarios. Si em̃ natura
lis cognitio naturalẽ parit dilectionem ⁊
eęa q eſt gracie cognitioſeã que ẽ gloꝛie di
lectionem.quare et ea que e gre cognitio
vigelʒ fides congruentẽ ſibi pariet dileci⸗
onẽ que ſilr erit gloꝛie nõ nature. Jaʒ
oigr ſtabiliuimus tibi virtutes ſublimes ⁊
nobiles traſcendẽtes nobilitate tam con
ſuetudinales q; naturales ſtabilitiõevni
uerſali. ⁊ oſtendimꝰ tibi differẽcias eoꝛũ
videlicet cõſuetudinaliũ et naturaliũ.Et
OANconſuetudinales adiumenta quedam
ſunt viriũ noſtrarũ naturaliũ leſarum et
multipliciter infirmarũ.quẽadmodum qᷓ
dã inſtrumenta et adiumenta ſunt pedũ
occaſionatoꝛũ et manuum.Et qm natura
les virtutes ſunt ſicut mẽbꝛa ſana pedes
ſcilicet ⁊ manus. Uerũtamen quibꝰ nõ ẽ
poſſibile ambulare ſi npꝛavel vitſa planũ
naturalis equitatis. Et ꝗa nõ eſt per eas
operari vltra limites nature vel ſupꝛa.ne
q; coꝛpaliter neq; ſpiritualiteret quia iſte
etiã ſi in nobis pfecte inuenirẽtur.no poſ
ſunt nos defendere vel tueri a coꝛruptiõe
in qua ſumus.neq; a paſſionũ pꝛelijs.ne
ꝙ; inſidijs et inſultibꝰ malignoꝝ ſpirituũ
Etiã quia ſi eſſet vera ſentencia platonis
de aiabus huanis eẽt vnaqueq; earuʒ in
iſta miſeria ſicut eger medicus febꝛicitas
Eetigimꝰ auũt exempla multa de iſta
miſeria ⁊ cõparqtiões videlicet quia aia
humana eſt in e moꝛtis hmòi ſicut li
gni aridũ in medio ignis.⁊ ſicut hõ mer
lus in ꝓfundo maris aut aquarũ multaꝝ
⁊ ſicut aqua fluidiſſima atʒ labiliſſima in
vaſe vndiq; pfoꝛato.E tſimilia multa di⸗ „
Jmus que ſenſu manifeſta ſunt Exꝗqbus
cõſeques ẽ ex neceſſitate ſublimioꝛes ani⸗
mabus huanis in hac vita virtutes eſſe
neceſſarias q illas in medio ignis bmõi
tueant ab incẽdio et pfundo aquaꝝ alia
q; defectiõe et invaſis foꝛaminoſis.id eſt
in coꝛpibus iſtis eas ↄtineãt atq; ſeruẽt a

virtutibus

quẽtibus qꝛ oꝛiginalis coꝛruptio eſt tolts
diſcrimioſitas iſta atq; periculoſitas qud
diximꝰ.et ẽ longe maio: atq; numeroſioꝛ

in periculis qua dixerimꝰ Declaranimus

etiã cuʒ hijs oĩbus.quia iſte ſublimioꝛes

creatoꝛ electis ſuis inſeruit ad volandum

virtutes. que merito theologice nominã⸗
de ſunt.qꝛ iſte ſublimioꝛes ſunt ſic ille q̃s

in ſublime beatitudinis.Et quia operati⸗
ones earũ volatꝰ ſunt cõꝑatione opera⸗

generibꝰ. Exepla vo que de miſeria aiau
humanarũ quas in pᷣſenti vita paciũt p⸗

tionũ que ſunt ex alijs duobus virtutum

poſuimus ꝓſequi ſuꝑſedimus. ꝓlixitate

timentes.Declarauimus etia tibi ꝙ neqʒ

ↄſuetudinales neq; naturales ſunt pfecie

bonitatis autvirtuoſitatis.Et ꝓpthocno

ſunt digne vᷣo noĩe viriutis aut bonitatt.
ga neq; ve bonos aut virtuoſos efficinnt

multas eius queſtiones q̃s audiſti ⁊ ꝓpt

de ea.credẽtes ꝙ ꝑ ea nõ poſſet aliq cea

eos ĩ quibus ſũt. Specialit᷑ aũt de dileci
one naturali latius ꝓſecuti ſumus.ꝓpter

opiniones aliquoꝝ qui nõ recte ſenſerũt

tura diligere creatoꝛẽ plus q̃ᷓʒ ſe.et hũcer
roꝛem euidẽter tibi deſtruximus. Similis⸗

ter ⁊ erro alium quoꝛnudã qui opinati
ſunt eã non differre ſcõm ſpeciem ab iſta
dilectione ſublimi et nobili.ſed ſᷣm maiꝰ
et minus ſolũ.quos ex neceſſitate ſeqtur.

ꝙ natura et gloꝛia.et ea que ſunt nature

et gloꝛie nõ differũt niſi ſ̃m magis et mi⸗
nus.Et ꝓpter hoc vita pᷣſens ſtatꝰanima

rũ hicet ſtatus gloꝛie nõ erunt differẽtes

niſi ꝑ eundem modũ.hoc autem deſtrue

us in ſequentibus. Saü volueris
ymaginari puritatẽ ac nobilitatem ſubli

mis dilectionis. reminiſci debes eoꝝ que
audiſti in tractatu fidei virtutis.Eſt em ſi

.

7
R
.

milimna ſgin generatione: quia deſup-

tantũ ẽ videlʒ a datoꝛe bonoꝝ quẽadmo

dũ fides ẽ generełbis mõlqm̃ vt dictũ ẽ

ab eo quẽdmodũ fides nõ ꝑ opationem

naturalẽ ipiꝰ quẽadmodũ cultellꝰalit᷑ a

fabro alit᷑ a datoꝛe ꝗ dat eũ fabꝛicatũ atʒ

ↄpletũ.Tercio ſiliſſima ẽ ei rectitudine cõᷣ

tra claugicationẽ qu ibi dirimꝰ ⁊ bicteti

gimus.Quarto foꝛtitudine qᷓ armat ⁊ ꝓ⸗

tegit animã in qua ẽ. maxie odio ⁊ ira

contra iacula ignita iniuriarũ cõtumelia
rũ atʒ pſecutionũ omniuũ. Lũ vᷣo volu
eris ymaginari ceterasvirtutes ſiles huic
ymaginaberis eas ex ſilitudine appᷣben⸗

.t. et diſpſione. Faciem auũt lciri in ſe- ſionu ſublimiu qualis ẽ ꝓphecia cum ra

S

pisſuis⸗

Uinarüre
apuc nos
ſun etele
num. D.
oies t
ſimust
ſuigaen
jbenea
lie Men
iton
fel Aude

mMuͤͦtshno

gusoceyi
Npukuit

ſlegt bei

Pigii
ſsſmneii
ſmere
Aeou
uen
Med
ne⸗
fine
ni
noör
gſi
A
giein
Nnaput
luehe
Mun n
Nchlittt
Uehguel.
Muesenn
lgnaal
minſi
Priſen
Mc
N
Wöun
Nunn
ſon ſ
kgzdf
ſalan
ſuptn
ſoig
mnnel
mitt
poten
ckeiin
oſan

p/
enn Nt
N
dul R;
. eg. ,
miorzſung
nlendn
* * N

8 1 .

——

guio ſere
erpöofte
Ntmin
rſanhenes
iujlnsſan
Enmn oiſns

„

V 772 .
Seniinn
s N *
Y

9
2

E

—

—— =
.
——
S
= £
E — —2——=
— –— = S=n1ꝛ —
= = =
—— =
= = =

— —
S

mis ſuis ⁊ intellectus ſanctus.et modi di rie qʒ deoꝛſum retrocedere et recidere na
uinarũ reuelationũ ſunt in hoc mũdo turaliter potentioꝛx aptio: ſit vtpote ad il

apud nos. Quẽadmodũ em̃ illa ſuſpen-⸗ l
ſum et eleuatuũ in ſublimi intellectuʒ hũa
num. Maxime autẽ a ſenſibꝰ et alis que
coꝛpis ſunt.Sic⁊ ille in ſpiritualibꝰ⁊ ſub

creata. Qõ ſi quęſierit quis. et vbi et
vn iat ſanitas àQ pnominata ifirmi
ate et liberatio a pᷣdicta coꝛruptione.
Reſpõdemus qꝛ a datoꝛe hmõi virtu⸗

limibus ſuſpenſum et eleuatũ detinẽt af⸗ tũ q ſimul cuʒ illis vtranq; largit quibus

fectũ. Hocẽ vim noſtra motiuã nobilem. ipas infuderit.hoc aũt maxime virtutes
Cuið exemplũ vnũ ẽ in beato mauro bea Rcramenor et ſacramentaliũ ꝗᷓ in ipſis
i benedicti diſcipulo. quẽ virtus obediẽ. fieri conſueuit. licet ⁊ alibi et aliter ĩterdũ
cie adeo rapuit et ſuſpendit a ſenſibusvot hoc faciat ſicut declarauimꝰin tractatu ð

aquã nõ videret. ⁊ ꝑ ea intrepidus curre eiſdẽYẽ. Si as vo dixerit auc ſüt

ret. Aliud exemplũ in ada ⁊ eua quoꝛum hinõòi virtutibus pᷣditi ſunt.vel eas hahe

mẽtes hmõi virtutes velut in ſublime ra ant. Reſpondemꝰ ꝗꝛ reuera perpauci ſũto

ptas adeo in hijs qᷓ ſurſuʒ ſũt occupabat qui eas habeat in pfectione et coplemen

prßuclita ſud coꝛpalẽ nõ cognoſcerent. to. inus aũt pauci ſunt qui eas habent
vt

egit Beñ.ijj. Scdo ymaginabenis mediocritate multo ꝑ plures autẽ habẽt
ipas ex ſui pfectiõe quales apparet in vi« eas in maxima imꝑ ectione ? pene inicia
ris ſanctiſſimis.ꝗ ita ſũt ĩ mũdo iſto.acſi liter.⁊ hijs oẽs cõpꝑatione vicioſe młlitu⸗
iam extra eſſent.et quaſi viuunt in ſeculo dinis ppauci ſunt.Dicimꝰetiã quia multi
altero et altioꝛi.icut dicit Aplus. noſtra eas habẽt in quibus no apparent ꝓpter
aũt ↄuerſatio in celis ẽ. Lucidius aũt ap⸗ multas cauſas.quarũ vna ẽ ſilitudo que

parebũt tibi cũ didiceris ꝗd ẽ effe in ſpiri ẽ in forinſecis oꝑationibus naturalibus

ꝛu. Iſte em virtutes faciũt nos eẽ in ſpĩ et¶⁊ virtuoſis et etia vicioſis. ſicut eſt in ixſo
faciũt eẽ ſpũales.⁊ faciũt hoĩes ſupꝛa ho ambulare et in ipᷣo co medere.ſiue eniz ey
mieſ ⁊ pluſq; hoĩes.qð ĩſinuabat aplłs ĩ p virtute quis comedat ſiue ernaturali ap⸗
mo pᷣme ad cori.dicẽs.Lũ lites ⁊ ↄtentio petitu ſiue ex deſiderio voluptalis guſta⸗

nes ſint in vobis.in me adhuc hoies eſtſ. bilis ſimilime ſunt opatones foꝛinſece in
Tercio ex ↄpatiõe vitioꝝ qumẽadmo actu comedendi. et plerũq; nibil omino

dũ eĩ vicia animã humanam deijciũt atʒ differũt vel differre vident. Scoa cauſa ẽ

demergũt.in ea que ſub õa ⁊ poſt ißam ranitas operationuũ ſublimium. Pauciſſi
ſunt. et in eiſdẽ illã alligat incarcerat et ca ꝓ mis em̃ datũ ẽ illud ſꝑ eẽ in ſp̃j. Ubi aũt

ptiuant. Naturales vo virtutes eam tenet ſepius hoc ↄtingit hocẽ oꝑationes.q ma
cuſtodiũt ⁊ ↄſeruãt ĩ ſtatu ſuo ⁊ rectitudi
ne naturali. Sic iſte ſublimes et nobiles

gis ſepe animam humanam ſic eleuant
. oꝛatio ſunt et ↄtẽplatio. nec mirandu eſt
virtutes eam rapiũt et eleuat a ſeĩa.hoc tibi ſi rare ſunt opationes hmõicuʒ rariſ
ẽa naturalibꝰſuis.et ſupꝛa ſe velut ſuſp⸗ ſimi ſint operatoꝛes.De bonis em̃ ac ſan

. „

ſam in ſpuᷣalibus et eternis em tenent. ciis viris pauciſſimi ſun qui intendt ad

Manifeſtũ ẽ autẽ he ex cauſa et ꝓpoꝛti eęas. Tercia cauſa e ſubtilitas ac ſpi

——

one.Cũ em̃ iſte virtutes ſublimes ⁊ nobi ritualitas earũ.hoc Evirtutũ hmõi q̃ dif⸗
les nõ minꝰpotẽtes ſicut naturalit᷑ in ani ficilime cognoſcibiles ſunt. ipſos em̃ pleꝝ
mã humana qᷓ; ipſa vicia.conſequẽs erit q; latẽt in quibꝰſunt.⁊ ipſimet ſunt ꝗ ma

vt eam naturaliter aut plus aut eque poſ rme timẽt etiq cũ ipas habẽtvt fone non

ſunt naturaliter eleuare ſupꝛa ſę vt vicia habeat. Reminiſci etia debes hiceoꝝ
eaʒ dimitrere infra ſe. Ampᷣ. Acoꝛpo q pᷣdiximꝰ in pcedeubꝰ in declaratiõe hu
ralia iſta et aduca p infirmitatẽ dico coꝛ iuſmõi ſcʒ qm̃ nec veri nomis bonitates
ruptionis.poſſunt in eam hanc depꝛehẽ⸗ nec ſunt.nec. vᷣe bonos efficiũt.neqʒ vᷣevir
ſionẽ quã diximus.erit ex neceſſariovtſoi tuoſos niſi virtutes iſte ð quib hic loqui
ritualia et eterna per ſanitatẽ pᷣdicte infir-⸗ mur. Et hoc quidẽ ẽ qm nec ve rectos
mitatis ⁊ liberationẽ ab illa coꝛtruptione nec ve iuſtos. Si eniʒ vt alibi diciciſti re
poterũt in ipam eleugtionẽ quã dirimus ctũ ẽ cuiꝰmedia nõ exeũt ab extremis. re⸗
et etiã tanto ampliꝰ qnto ip̃a foꝛtioꝛa ſũt. ctũ inq; in magnitudinibus erit ad ſilitu
caducis ⁊ coꝛpalibus.Et ipa gnima hbũa⸗ dinẽ et ꝓpoꝛtionẽ hmõi in moꝛibꝰ.cuius
na ſurſum tendere ad ſublim̃e ſclic; gio media nõ exeũt ab extremis.exlrema aut
b u

.ð,ð s 7 . . . — R
Curaat 4

S

E

exiens ab eo in aliquo erit recta.

imi cõmodũ.

De „

vite noſtre nõ ſunt alia niſi pᷣncipiũ eiꝰ et

finisno c autẽ pucipiu ex quo fuvita nra
et finis ad quẽ fit nideus Cũ igit ſicut ẽ
ex deo totaliter ſic cit et ad ipᷣm. Tũc erit
recta ꝓculdubio vita noſtra. Eodem mõ
de intentiõe et de oꝑatiõe ſe habet.quo

nia cũ fuerit intentio ex deo⁊ ad ip̃m non

plius. Rectũ nõ habet curuitatẽ nec defle

rionẽ. Curuſtas autẽ reditus ẽ ad pᷣncipi⸗
um. deſlerio vero exitus in latus. Intẽcio

igit et oꝑatio quibus aliꝗs intẽdit ⁊ ope
ratur ſibimet.hoc ẽ ꝓpter ſe.qð eſt dicere

ꝓpter comodũ ſuũ vel vtilitatẽ ſu vł ali

quid aliud eoꝝ circa que verſant᷑ hũana
deſideria intentio ⁊ operatio curue ſunt.
exeuntes em̃ ab intendẽte et operante. in
eundem redeũt et recuruaãtur.Deflexionẽ
vero babẽt intentiões⁊ oꝑatiões que in
ꝓximi cõmodũ vel nocumentũ finalit᷑ fi
unt. In latus vo ſiniſtrũ exiit intentio vel
operatio iuxta ↄſuetudinẽ ſcripture ſaere
cum ꝑ eam nocumentũ ꝓximi finaliter q⸗
ritur. In latus vᷣo dextruũ. cum eiuſdẽ ꝓxi

—

imi comodu. Intellige aut ↄmodũ larga
iuren ice vt erii honoꝛ et voluptas ⁊ pla
eitũ ꝓrimi. eius cõmodũ accipiatur. Euʒ
vo intentio vel operatioe in finẽ ſummũ
deu videlʒ. Hoc ẽ ꝓpter deũ gloꝛificãduʒ
vel honoꝛandũ.vel ꝓpter bnplacitũ ei⸗
implendum.ipᷣa indubitanter eſt recta.
Anmplius. Ex neceſſitate rectũ ẽ quod
recto applieitũ vel applicatũ ab eo nõ diiſ
crepat. an ſeſtui alit omniũ rectoꝛum
ſpiritualiũ.rectiſſima eſſe diuinã volunta
te.quare omnẽ intentionẽ et operationeʒ
que ab ea in nullo diſcrepat neceſſe ẽ eſſe
rectam Et idem ge voluntate ſencienduʒ

MNAWoluntas em̃ q Riuine voluntati totalit᷑ ,

cõcoꝛdat neceſſario recta E.hec aũt ẽ qua

quis vult qð deus vult. et ſicut deus. P
pter ꝗð deus. Nullii em dubiuũ eſt curuñ
et reflexum cũ recto applicata fuerint. ab
eodem diſcrepare. Et hanc applicationẽ
ſpiritualẽ et in ſpiritualibanõ itelligimus
niſi ↄſiderationẽ ⁊ cõparationẽ eoꝛuz ad
inuice. Qucadmodum em̃ qui copale re⸗

ctu ponit iuta regꝗula poſitione coꝛpalivt
dinoſeat an rectũ ſit. Sic⁊ qui compatvo

luntatẽ ſua volũtati Diuine. conſiderans

an velit qð deus. et qualiter 2 ppter qð.

Am

atione ſua.Ois em̃

virtutibus

qui de amicicia ſcpſerũt. vtꝝ recta ſit eius
volũtas. Rñdemus q; hmoi voluntas ꝑ
ſcrutatiꝰ ↄſiderata delczd Ea reclavolun
tate.et diminuta a pfecta.recta enim vo
luntas in ſublime diuine gloꝛie dirigit. ⁊
vſq; in illud extẽditur. Hmõi volũtas ig
cet in plano.qm̃ nõ eleuatur ſupꝛa vtilita
tẽ ꝓximi qᷓre deffeyxaẽ ex neceſſitate apᷣſcri
pta volũtate quã neceſſe ẽ eſſe rectam.Di

minuta etia ẽ euidẽter a ꝑfecta ſiue cõpie
ta.cu tam lõge ſiſtat a termino ſiue fine /

ẽdeus. Eſt ergo hmoi hõ ꝗ ſic vult. ſimilł
viatoꝛi qui debet ambulare in ſublime.eĩ
ambulat ꝑ planũ.Et qui debet pambsla
re ſpaciũ multoꝝ ſtadioꝝ de quibanonp
tranſit niſi vnũ.ceſſans in fine illius a vi⸗
82 oiĩs intẽtio
q ꝓpter deũ ẽ gloꝛiſicandũ.aut benepla⸗
citũ eius iplenduũ naturaliter vſqʒ in euz
extendit ⁊ in eo finitur. Wan ieſtl ig⸗
tibi.ꝗd ꝓpᷣe ẽ rectũ in moꝛibꝰ ſiue ĩmo⸗
ralibus.hc em̃ ẽ ꝓpᷣe atʒveriſſime quod
nec habet recuruationẽ neqʒ deflexioneʒ

7 qð in nullo diſcrepat a pᷣmo recto.qð ẽ

veriſſima regula rectitudinis.hoc autem
ẽdiuina voluntas ſic dicit ang⸗ ſup illud
verbũ pſalmi. Rectos decet collaudatio.

Tunc ergo ẽ tota vita hũana recta.cuʒ in

nullo erit a ſuiæetremis. Hoc ẽa ſuo pᷣn

Voio qð ẽ deus ⁊ a ſuo fine gað eſtipemer

hoc autẽ ẽ cũ tota ẽ ab ipᷣo et tota ad ipᷣm
nõ ei eſt tota ab ipᷣo cũ “ peruerſi
⁊ multofoꝛtius nõ eſt ad ipᷣm in eo qð ẽꝑ
uerſum. Sili ſe habet de intentiõe de vo

luntate ⁊ de opatiõe. Debes aut ſane

quia nõ ſuſſicit rectitudo pficere aliquod

Hꝭiſtoꝝ ⁊ ex toto depergare ſeu depurare a

malicia.⁊ hoc ẽ qm̃ intẽtio ⁊ volũtas etia
ſi ſic ex deo et ad deũ interduʒ debilisẽ ⁊
remiſſa. Inſupꝑ particularis vel ſᷣm quid.
SDi em̃ aliquis vult aliqd qð deus ⁊ ſicut
deus:eg quidẽ eius volũtas in illo ⁊ ſm
illud recta. In alijs autẽ multis foꝛſitan ẽ
diſcrepans a pᷣſcripta reguercctitudinis
Et in hoc ipᷣo foꝛſitan nõ ſatis firma.nec
ſatis feruens:nec om̃ino depurata a ſuo
ↄtrario.Juxta id qð legit᷑ ꝓuer.xxi.vultet

non vult piger. et ad Rom. vij. Qõ nolo

hoc ago. poteſt igitur eẽ ꝙ voluntas ſᷣm

Applicationẽ ſpiritualẽ facit ſue volunta oquid vt diximus bona ſit.⁊ non ſimplici⸗

ns ad dei voluntatẽ ex qua applicatione
dinoſcere poteſt ſi dei voluntatem videt

ter nec vniugrſaliter. Sed cũ voluntas id
ẽ vis volẽdi feruẽs ẽ ⁊ firma.⁊ vniuerſali

3

ant nonit. Merito aut querit qgratis B
Mul bonũ alterius.quemadmodu dicũt

Dlbcdr

.
—

rel
ſurus
bonitan
isbis
ſnotel
nee
boritib
hespol
ius vol
licame
menn
lſennis
Pde
uun
nulenpn
luabue
ninmrsſon
ſent
inok⸗
. Poeſt
eulen
ehſ
Winel
ſie
nnnc

aap
aun
misi
ngen
nt
ntrqui
Mngtan
mmaeto
Mnotgtint
tſeeſtate
Menigni
aade
Pinerie
Wernhtl
uchn
chei L

ah
Antc
nodt
zmahe⸗
ſeigne
Gine

Ebnonne
mentene
enan
ninegguen
deumrſinnh
ianarſtni⸗
rſeigſeeen
e ieuſri
Eanofi
aiog
ndaaenſon
Mordecten
ſansiufeie⸗
Uandial
ueün
nünnor
Nfruni⸗
nnini
zinoſ
ate
su
nsun

utianl
nms Miih
irin ii

31
d .

=
—
—— —
☛ =

—
— —
S=* S==
SS

ſN
=☛
—
=☛
—
— —
—
⁊
=
☛n, =

.

ter ſiue totaliter extenſa in deũ nihil hñs
recuruationis aut deflerionis.tũcẽ bona

bonitate pfecta ſimplr.bonitas ei volũta
tis hijs qtuoꝛ cõſiſtit vx delicet rectitudine
feruoꝛe firmitate et inlegritate ſiue totali⸗
tate. In viris eĩ malis ⁊ aligbus vicijs la⸗
boꝛatibus expimur.vt⁊ bonas diſpoſitio
nes volũtatis habeãt ⁊ bonos eni habi
tus volũtatũ ſed particulares. Nonnulli

ei carne lubꝛici pij i pauꝑes inueniũt᷑. Et

inneniturvoluntas pticularis in eis recta
et feruẽs ad ſubueniendũ pauꝑibꝰ ⁊ hoc
ꝓpter deũ ſic et alie multe bone volunta
tes pticulariter ⁊ recte inueniũt in viris⁊
mulieribus ⁊ vocantur virtutes ⁊ moꝛes
laudabiles. nNos autẽ intelligimus æ
virtutes ſunt ſᷣm quid et ꝑticulares atʒ di

eſimpłer ⁊ hoc declarabimꝰ ĩ ſeãntibꝰ

eſſe niſi vnã virtute nuero etvna bonitatẽ
el foꝛlitan ęẽ quatuoꝛ ſicut videt allega
aug? In libꝛo de moꝛib? ecclie catho⸗
lice.Abi pꝛudenciam dicit qntũ ipᷣe capit
aut intelligit no niſi amoꝛẽ pꝛudent᷑ oĩa
faciendi nihil temere vel incaste. SRimili
ter ⁊ iuſtieia amoꝛẽ ſilem ad ea q̃ ſũt iuſta
faciẽda ⁊ foꝛtitudinẽ ſimilẽ amoꝛẽ ad tole
randũ vel ſuſtinedu foꝛtiter quicꝗd opꝑtet
temperanciã ſimilẽ amoꝛẽ ad pᷣſcindẽduʒ
Acoꝛpi noſtro ſint pᷣſcindenda.bñ igit᷑ ſe
babei diſputare ⁊ ꝑſcrutari de hijs vtru
veritas ita ſe habeat. Dicimꝰ igit in ᷣ
mis ga amoꝛ vie ꝓpter flnẽ.⁊ amoꝛ ibius
pꝛopter le.vel vnus amoꝛ ſunt vel er vnqy
amoꝛe.queẽadmodũ amo: viui ꝓpter ſa
poꝛem.eęt amoꝛ ſapoꝛis ꝓpter vinũ vnus

mmoꝛ eſt. Quare amo: dei ꝓpter ſe tm̃. et

amoꝛ cuiuſcũq; alterius ꝓpter deũ.erunt
ex neceſſitate vel vnus amo abitus. vel
due diſpoſitiones e no amoꝛe habitu.
Hoc aut dicimus quia amoꝛ dicit ſm du

as intentiones.Dicit᷑ eĩi amoꝛ ⁊ iße habi⸗

tus quo aliꝗs amicus vel amatoꝛ dicit᷑ ?

ipᷣa diſpoſitio qua amãs in effectuvłama
re.receptũ etiã ẽ apud oẽs noſtros videli

cet ſacros doctoꝛes atʒ ſcolares q vna ẽ
* Dilectio dei gt ꝓxtmi licet duo mandata.

Zuna hunc modũ neceſſe eſtvnũ eſſe

amoꝛẽ dei et oĩm alion q ꝓpter ipᷣm ſolũ
mõ diligunf qcunq; illa ſint. Quicũq; igr
amat bñfacere beneviuere. aduerſa pati
ſeu quodcũq; aliud bonũ ꝓpter illud tm̃
o amoꝛe amatid qð etiã ipm. vnus auꝑ

. —

Poteſt autevideri ex que dirimꝰ.non

eſt ⁊ ſolus amoꝛ quo ipᷣe diligit ſcõʒ quẽ⸗
cunq; triſenodoꝝ qs determiauimꝰ.qre
vnus erit amoꝛ ex neceſſitate quocunqʒ

alio ꝓpter ipᷣm ſolũmõ diligũtur. quare

nõ erunt quatuoꝛ.vt viſum eſt beato Au
guſtino. Qui ei recx ⁊ laudabiliter amat

pꝛudẽter agere nõ amat illud niſi ppt᷑ de

um ſic iam multipliciter declarauimus.q̃ᷓ
re non erũt neq; quatuoꝛ virtutes niſi ra
tiõe vel relatione. neq; quatuoꝛ amoꝛes
amoꝛes illi de quibus loquit iße. Am
plius. Si amoꝛes iſti diuerſi eſſent ꝓpter
diuerſitatẽ rerũ.neceſſario et fides valde
diuerſa in vno et eodẽ fideli ꝓpter tantaã
diuerſitatẽ creditoꝝ. Diuerſa inq; non ſo
lũ numero vel ſpecie ſed etiã genere⁊ p:
dicamẽto cum in ipᷣis creditis inuenian

minute valde.nec ſunt noĩe virtutum di⸗ ꝙ oẽs iſte diuerſitates manifeſte.Oa ſi dixe

rit quia non ẽ neceſſe vt fides diuerſifice
ſᷣm diuerſitatẽ creditoꝝ qm̃ nõ ęab ipſis
creditis.ymmo ẽ lumẽ deſuꝑ infuſuʒ ani⸗
me fideli.et eſt vna numero etnon ſubie
cio ſequẽs vnitatẽ pꝛincipij ſui atq; dato⸗
ris.quẽadmodũ diximus ⁊ declarauimꝰ
in tractatu de ipᷣa fide.que veri noĩs vir⸗
tus caput ẽ ⁊ fundamentũ vᷣe religionis.
neceſſe habet dicere et de amoꝛe vero et
puro creatoꝛis qui deſurſum eſt. ab ipſo
ſcilicet creatoꝛe.vt donũ gratuitũ ipᷣiꝰ de
amoꝛibus em̃ et deſiderijs que ab ip̃is re
bus in animabꝰ nr̃is generant᷑. Nõ de⸗
bet eẽ tibi dubiũ.quin ſequatur diſpoſiui⸗
ones rerum a ꝗbus generãtur. Hoc ẽ qm̃
varient᷑.⁊ diuerſitate iuxta vnitatem ⁊ di
uerſitatem ipᷣaꝝ rerũ hmõi. Ampli2.
Acontrariis hoc ẽ a cõtrarioꝛũ ſimilitu⸗
dine manifeſtũ tibi fieri poteſt ꝙ ditimꝰ.
QAnsaglno i em̃ ex eodẽ amoꝛe turpi q̊
ardet in mulierem aliqua turpis amatoꝛ
ipius tam multa tanq; diuerſa et etiaʒ cõ
traria opatur vt in ea ſizas expleat libidi⸗
nes. Similiter et auarus ex vno⁊ eodem
amoꝛe pecunie.nunc arat.nunc ſeminat.

nũc negociatur.furat᷑ qñq; rapit quãdo⸗
q;. emit et vendit interdũ ⁊ etiam occidit

Eodẽ mõ ſe habet⁊ de ſuꝑbo in oĩ ramo
vel ſpecie ſupbie. Innuerabilis ei ẽ diuer
ſitas oꝑationũ ipiꝰ quas oꝑatur.vł ꝓpt
inanẽ gloꝛiã adipiſcendã vel ꝓpt᷑ hono⸗
rẽ aliquẽ habendũ vel ꝓpter aliꝗd aliud
ex hüs qᷓ reqrit ſupbia.Quare ex vno eo
demq; amoꝛe dei nihil ꝓhibet eſle pone
quaãtucunqʒ multitudinẽ aut diuerſitatẽ
oꝑationũ.q vie ſint ad obtinendũ finem

Vrſrαοα πααρν

Be
Dp qp amoꝛẽ dei q̃rif᷑. Amp.Interroga ſin

gulos ſctõꝝ viroꝝ ꝗ ta mla aria opäak

ſiue ĩ dauſtris ſiue ĩ alis loct aut officuis.
ꝓpt᷑ qdᷣ vnuſꝗſq; eoꝝ illa oꝑat.Rñdebit

idubitãt᷑ vnuſꝗſq; ſe oĩia hmõi oꝑpan ppt

amorẽ dei ⁊ ex amqx dei.Cerniſſimũ aũt
hʒ vnuſqſq; apud ſe ꝗd ſit ei pꝛincipium
mouens ad operandũ quicꝗd operatur.
Nec habet locũ in hoc apud aliquem er
roꝛ vel ignoꝛancia.Quare manifeſtũ ẽ ex
vno et eodeʒ amoꝛe dei poſſe eſſe quantã
libet multitudinem atq; diuerſitatem bo

ceſſe eẽ quatuoꝛ amoꝛes aut quatuoꝛ vir⸗
, vtutes de quibꝰ ſupꝛa fecimus mentioneʒ
on inq; neceſſe eſt ꝓpter diuerſitatẽ ope
rũ ſolũmodo. Si quis autẽ dixerit qa
tota illa varietas bonarũ oꝑationuʒ po⸗
teſt eẽ ⁊ ſufficiẽter ex ſolo dei amoꝛe.ergo
nõ eſt neceſie ponere virtutẽ aliquã aliaʒ
vel ſuperuacuũ eſt ponere quacũq; aliã.
Fel demus in hoc quia ⁊ ſi nõ pꝛo
pter ſola eſſenciã operationũ neceſſe eſſjʒ
alias virtutes ponere.tñ ꝓptermelius fſfe
habere ipſarũ operationũ ponende ſunt
quẽadmodũ ⁊ ſi ꝓpt᷑ ſolã eſſenciam ope
ralionis que ẽ greſſus nõ ſit neceſſe pone
re viſum tñ neceſſe ẽ ponere ipᷣm ꝓpt᷑ me
lius ſe habere ip̃ius greſſus. Multo eniʒ
et ſecurioꝛ ⁊ rectioꝛ ẽ ipᷣe greſſus ꝓpter vi
ſum gradiẽtis. Similiter ⁊ ppter duricieʒ
cutis in plantis pedũ aut foꝛtitudinem in
calciamentis. Eodẽmõ ſe habet et ð pꝛu
dencia in oꝑationibꝰ amoꝛis que multo
melioꝛes et multo melius fiũt cũ pꝛuden⸗
cia eas rexerit.⁊ ſil cum foꝛtitudo eas fir
mauerit. ⁊ cum iuſticia eas regulauerit.⁊
cũ tegeracia eas circũciderit.Et quicꝗd ti⸗
bi videatur foꝛſitan operatõ fidei de qua
mentionẽ fecimꝰ nõ poteſt eẽ exulo amo
re. Amoꝛ em̃ nõ poteſt imperare niſi quã
tu ipa natura ꝑ ſe poteſt. autqᷓntũ poſeſt
ex adiutoꝛijs ſiue graciarũ ſiue alijs.qua⸗

—

re nõ poteſt imperare intellectui nro hu⸗
mano operationẽ que fidei eſt. niſi quate
nus illã exequi nõ autẽ poteſt in illaʒ px ſe
niſi ex adiutoꝛio fidei ſicut alibi oſtẽdimꝰ
Nõ em̃ poteſtimpare hmõi amoꝛ niſi id
cuiꝰ potemæ inuenit aut potentem efficit.
Quia igr̃ nõ efficit potentẽ credere.neceſ⸗
ſe ẽ vt inueniat potentẽ credere intellectũ
Aliunde em ẽ potens intellect⸗ credere q;
ex amoꝛe. Sile autẽ valde ẽ licet nõvi
deatur.quia ſicut nõ poteſt imꝑare vela-⸗

virtutibus

tũa hocẽ quoniã nec potentẽ inuenit eiꝰ

nec potentẽ efficit. ita nec ipᷣm credere niſi

cũ intellectũ potentẽ eius inuenit Sic em̃

non pꝛeſtat volatũ. volare imperans ita
nec credere cũ illud imperat. Iſte igit

amoꝛ qm ſemp rectus ẽ cuʒ fuerit foꝛtis ii
ue firmus.⁊ cu fuerit feruens cũ fueritvni

uerſalis.erit viriꝰ veri noĩs nec vicin ſecũ
ſuſtinens nec peccatũ.⁊ ẽ aliud foꝛtitudo

eius aliud feruoꝛ.Toꝛtitudo eiĩ eiꝰẽ in ad
herẽdo amato.hocẽ inſepabilitas vł diij
er ficultas ſeparationis ab amato. Teruor
rũ operationũ. Scoʒ hec igilur eſt ne⸗ Ka nihil aliud ẽ q; rehemẽcia deſideri⸗
oꝛũ earũ rerũ que querũtur amato.ſeu à
Libet mõ alio ex amoꝛe illo. Hoc aũt inde
manifeſtũ ẽ quia multo foꝛtius ⁊ firmius
adherent deo qui multis alüs minus fer
uent in eũ et in ea que eius ſunt etminus
firmiter adherent eidem. Sicui vides /

interdũ ardẽtius amant amici q; fratres.
⁊ vehemencius queruntur ea que ſũt eo⸗
rũ.q; ea que ſunt fratrũ nõ tamen firmi⸗

aut foꝛtius amant᷑ q; fratres. Similr acci

dit interdum ꝙ feruencius amat᷑ ꝓximꝰ

ᷓ; deus a viris ſanctiſſimis nõ tamen foꝛ
tius qð faslitas ⁊ difficultas ſeparatiõis

faciũt manifeſtũ. Incõparabiliter em̃ fa⸗

cilius a ꝓximis viri ſancti ſeparentur q́; a
deo. Sicut eniz apparet innaturalibꝰ q/
queda ꝗbuſda alijs et facilius ⁊ vehemẽ
tius calefiunt.non tamen caloꝛem aut fir
mius aut diutius retinent q̃ʒ illa ꝓpter ſi
militudinẽ in nꝗruralibꝰ.vt in ligno ari⸗
Q¶ do et ferro quo ad calorẽ.in aerę et lapi⸗
e et omni metallo quo ad frigiãäitatem.

in diuerſis partibꝰ lerre quo ad hume⸗
factionẽ. Sic et accidit de iſto caloꝛe vita
li atʒ viuifico.lignũ enim aridũ facilius ?

vehemẽtius calet in tanto tempoꝛe qᷓʒ fer
rũ.non tanen foꝛtius aut firmius caloꝛẽ

retinet.ymmo ecõti rio. Eodem mõ acci
dit in aere et lapide et om̃i metallo de fri
giditate et frigefactione. vehemẽtius em̃

friget aer atq; facilius q; ferrum vel arge
tũ nõ aũtfrigiditatẽ firmius retinet. Sic
accidit in humefactiõe queda em̃ pantes
terre et Ecilius et vehementius humectã

tur quibuſdam alijs et ſunt pebilioꝛis re

tentionis in hoc. ⁊ facilioꝛis deſiccatiõis

Uerbi gracia.partes terre que diutius cõ
ſueuerint eſſe ſub aquiscum aque hmõi
receſſerunt aut conſumpte fuerint.inueni
untur maioꝛis deſiccationis et duriciei q̃.

ꝓglie et etiam pꝛioꝛis atqʒ facilioꝛis.⁊ pat⸗

„*

R

eshno
ſuequi⸗

s ſuee

nilcere
lominat
cgiuſcun
nineto
gri,
ſſiois
anocd

gbilbe

nonag
alienli
rodiu
banllte
ltickern
Quidege
lensekoie
Pbenion
Pbonn S
haſons⸗
Gienen
elnags
Munnsein
Wadii⸗
Ganns
Ni
lgtur
ias

Musri
nnoee⸗
Ntnue⸗
gicpe
nrni
ſociſo
appoſt
a inheii
Wai
nſeue
na
Relge
enfn
ͤten
gedi

eniinin.
Ahncn
emmndic
nenwi
ensciirn

Noisraäid.

Achatiin
nlegcbäünt
anan n
ümmm
Eilo borün
otrnstin
Unis disnine
eensſmnanng
n. Zune,
ntdöte
nnmrcsgtid
ri nötn
Gans ani
mnisnömmn
ſalasſ
Nögansila⸗

õ
wtinnaumi .
dius: ei

nenotn
garizils g
bo. inlgon
Miinadl
Aufihinn
necd
nnnitit

Girnili
–

cuiuſcunq; animalis. Jacilius tamẽ alu

appbenſionis et elongationẽ amati in il⸗

En. aut impeditur contrarijs. maioꝛeʒ aut mi
N ,

ies bmõi terre vocantur vulgariter noes us eſt quod dicimus. videlicet quia firmi
tas vna eſ ex diſpoſitionibus que reqrũ⸗

ſiue quia natent in aquis diu. aut aqueĩ
eis.ſiue quia diuerſe diu iacẽt ſub eis. Si

is. E tur ad hoc vt dilectio ſit virtus. quoniam
militer et aer vebementius atq; faciliꝰ il⸗

ſine firmitate nec eſt etiam habitus. qua

re nec virtus.cum omnisvirtus ſit habit⸗
In rationem ipᷣius virtutis cadit foꝛti
tudo ſeu firmitas. Inde enim ⁊ nomẽ ha

luminatur multis alu s et etiam qᷓʒ oculꝰ

„ *

mine totaliter exuitur q; in oculo.qð tali

ipᷣſſiõis eiꝰ veſtigiũ ĩ oclovñ ⁊ viſ-poſtea/ibi quia requiritur ad ipᷣm etiam quarta

ad modicũ ĩpedit᷑.Ex hiis igr ⁊ alus inue Q1 diſpoſitio quã ſupia nominauimus vni⸗-

ter ẽ.qꝛ pꝰ receſſũ lucis exterioꝛ ergo nobis vt declaremꝰ
rabilibus euidenter appere poteſt tibi.qꝛ uerſalitatem.

nõ magis diligit qui ſeruentius. Feruor d ne
autem iſte et ſi de radice dilectionis ꝓce- citur de aliquo quod ſcõm quid ſiue fᷣm

erlalaten Quoniã igit᷑ iam alib
didiciſti.quod nec ſimpliciter nec vere diꝰ

dat.adiutoꝛiũ tamen habet foꝛtiſſimũ ex partem tm̃ de illo dicitur.vt non veęre nee

bonitate et intentione appᷣhpenſionis hboc ſimpliciter album quod in parte eſt ailbũ
tIm. ſic nec amicus alicuius dici poteſt vos
re atqʒ ſimpliciter qui ſcõm quid tm̃ et in

autẽ eſt ex vicinitate ſeu ꝓximitate amati
Quid ergo mirum ſi interduʒ minus fer⸗ nplicite m quid tm et i
uens eſt dilectio in deũ ꝓpter debilitateyʒ parte amicus illius eſt. Similiter? qui in

la hoꝛa.Et quid mirũ ſi vehbemencia app

pugnat aliũ nõ poteſt dici pacificus illiꝰ.

gis ferueat in amatũ magis apphenſum
aut pacẽ habere cuʒz eo.

etmagis ꝓpinquũ.Pꝛopter hec dirit Jo
hannis in quarto pᷣme canonice ſue.QAui
non diligit fratrẽ ſuum quem videt. deuʒ
quem non videt quomõ poteſt diligere.
De ipᷣa vᷣo foꝛtitudine et firmitate amort
legitur in Lant᷑.viij. YFoꝛtis vt moꝛs dile
ctio.Et ad Rom̃.viij. Lertus ſum qa neq;
moꝛs neqʒ vita ⁊c.poterit nos ſeparare a
charitate dei. Sicut etiam ex eodem igne
vnus ⁊ idẽ hõ poteſt.nũc magis nũc mi⸗

parte inimicus non vᷣe inimicus vel ami⸗
cus neqʒ ſimpliciter illius dici poteſt. Fo⸗
henſionis et ipe ſenſus adiuuatur. vt ma dẽ modo qui in parte perſequitur aut im

1 Et generaliter re
ceptũ ẽ apud omnes.ꝙ qui amicus eſtto
tum diligit. quod eſt amici.vnde ⁊ vulga
riter dicit. Qui diligit me diligit ⁊ canem
meũ Et generaliter qui aliquid odit ð bpo
nis alicuius nõ eſt amicus illius. Am
plius. Qui aliquid diligit de iniuriis aut
contumelijs alterius aut dampnis illius
aliquod.non eſt amicus illius.Quia igit
omnes homines ſunt bona deinõ ſoluz

nus calefieri. Sic ex eadeʒ dilectione po: ſed etiam magna bona ipᷣius.non ẽ ami

teſt nunc magis nunc minus feruere.⁊ ni cus ði ſimpliciter aut vᷣe qani aliaud ho
hil ꝓhibet exeodem igne nunc mna oꝛen / minibꝰ? odit. Amplius. Si ꝗs o
nunc mino:em flamma emicare. Quẽad
modũ ſcᷣm ꝙ adiuuatur ignis aut flatu

neum vel equum alterius. non diligit ißm
ſimpliciter aut vᷣe. Qñto amplius ſi non

aut appoſitione ſeu aptatione lignoꝛum. diligit aliquẽ ey filijs eius. Quia vᷣo ſola

vicia et peccata dei iniurie et contumelie
noꝛem ſlammam emittit. SReadem dile ſunt. manifeſtũ eſt ꝙ quicunz diligt
ctio vel flatu appᷣhemionũ ſe meditatio

bene
one lignoꝝ adiuuatur interdum vt maio — Quod ſi dixerit
rem flammã. id eſt feruentioꝛem actuʒ di niam ad boc quod aliquis no
lectiõis emittat.eęodẽ mõ ⁊ impędit᷑ cona cus. vl ſit icus. 10
trarijs. ⁊ ẽ conuenies ſilitudo. v guod eſt rit aliquid ex bonis dei vel quod diligat

n ſit ami⸗

flatus ad iguem coꝛpalẽ vel augendũ vel aliquem exinimicis aut contumelijs dei

adiuuandu. Poc allocutio ð amato ſiue ſed requiritur vt hoc faciat ſcienter ⁊ ex in

ſt rung; giras H
cunqʒ ex vicijs aut pecatis moꝛialibus
Bam ealceudonn aut rememoꝛatöne amicus dei non eſt., ymmo inimicus ma-
dꝛuũ. quaſi appoſitione ſeu aptati nifeſtus. Et hoe ſaltem facto et ſi non in⸗

cus.vłſit dei inimicus.non ſufficit vt ode

appᷣhenſo. Uel quod appoſitio vel apta tentione videlicet vt intendat hoc ſacere

tio lignoꝛum ad adiumentũ ignis coꝛpo⸗
ralis.hoc ẽ rememoꝛatio ſeu recogitatio

contra deum vel ſaltem ſciat hoc eſſe con
tra iboſum. Reſpondemus.qꝛ eouſaaʒ
benefitioꝝ ad ignem ſpiritualẽ ꝗ è amor diligit deus veros amicos ſuos. vt non

ſiue dilecio. Exhoc autem manifeſtj ſinat ignorare eos: que ei placent: aut

l

4. 2

*

dilplicent. Sicut legit me agnice Jo⸗
hãaãnis.ij.Unctio qua accepiſti⸗s ab eo ma

. ſl-v. Ahae ahe Oe.

oluαα tneparh õ s
virtutibus

le carminis pulcherrimi. in quo laus cre⸗
atoꝛis inceſſanter canitur. Eſt enim ſicu

neat in vobis.et nõ neceſſe habet vt ali⸗ ipeinet ait. vniuerſa ſeries ſeculoꝛũ.ſicus

Yas doceat vos ſed vnctio eius docet vos
de oĩbus. Si ei oim piculoꝝ mavĩia man
meq; cauẽda ſunt viaa et peccata.Eſt au
tẽ deꝰ diligẽtiſſimꝰ ac fideliſimus cuſtos
diligentiũ ſe maxime cũ cuſtodit illos ab
hijs piculis.q̃re maxĩe oſtẽdit eis illa.⁊ p
munit eos ab illis. Quare nõ ſinit eos er
n rare in hmõi. Amp. qe dileclio dei eſt
bonũ qð maxime diligit in electis ſuis. qᷓ
nia ꝓpter illud et dat ⁊ diligit et remune
xat illos ⁊ maxĩe vult vt cuſtodiãt illud.et
vt ſibi caueant a contrario.q̃re maxiĩe lar
Alt eis ea ꝑ q cuſtodiãt illud ⁊ ſibi caueãt
AQA(òtrario.nõ poſſut aũt vel cuſtodire il⸗
ud vel cauere a ↄtrario.niſi cognoſcat ⁊
amiſis is piculũ ⁊ eiꝰ contrariuʒ.Quare
neceſſe ẽ deũ illũiare amicos ſuos in hũs
ꝗ tata diſtrictiõe pᷣcipit obſᷣuari ⁊ tam pe
riculoſe obmitterẽt.De hmõi aũt ignoꝛã
Ccia ⁊ ð alijs iã młca ĩ ſingulariĩ illo tracta
tu iã dixvimꝰa ſcripſimꝰ ⁊ vbi excuſet⁊ vbi
nõ.⁊? quatenus excuſet vel non excuſet.
Jam igit᷑ declararũ eſt uibi ex hijs oĩ⸗

bus ga vera dei dilectio ſcllicet qaue verũ
dDei amicũ efficit ſimpłr vniuerſalis eſt. et
O nô admittens ſᷣm qd ſiue in parte.odiuʒ
vel intentiõe vel facto.ſilr neꝗ; iniuriam
aut dei cõtumeliã.qꝛ vtraq; illarũ impu⸗
gnat deus ⁊ hoſtiliter cuʒ eo agit᷑. Eodẽ
mõõ non patitur iſta dilectio impugnatio
nẽ vel bellũ ↄtra aliquẽ ſeruoꝛũ. Unuſaſ
¶q; em̃ rex et pᷣnceps in ſuis ſubditis impu
gAnatur⁊ merito hoſtẽ reputat eũ ꝗ mili⸗
tes ſuos impugnat. Raro em̃ accidit vt ꝑ
ſonaliter ipᷣi reges pugnent,.vel vt ſ con
ta eos pugnetur. Si gs autez querat
vtrũ leones et vꝛſi cocodrilli ⁊c hmõi ani
malia que infeſtkunt hoĩbus diligenda
ſint tan; bona dei ꝓpter ipᷣum.⁊ ita nec
occidẽda erũt ergo nec exterminanda.
Biñdemꝰi ̊ qaa diligẽda ſũt ad id ꝙ ſũt
videlicet ad vſum hominũ.iqntũ ad vſũ
hoim ſunt.⁊ ꝗa nõ ꝓſunt hoibꝰqnq; niſi
occiſa.occidẽda ſũtvt habeat᷑ vſus pelliũ
eoꝝ ⁊ carniũ et aliarũ parciũ.vel ad eſuꝗʒ

gquodqʒ ſuo mõ eius potenciã ſapiencia

carmen pulcherrimũ quod modularde⸗
cuiꝰ ſingule creature ſillabe ſunt. Singu
le vᷣo generatõesvel ſecula ſingule Qa deo
ſunt. Pꝛoculdubio enim qui non diligit
carmen ſeu cantionem.non diligit illum.
cuiꝰ laus in illo canitur. Di vero gue⸗
rat quis quomodo diligũtur ſerpentes ꝰ
ſcoꝛpiones cum occiduntur. Jam reſpon Q
dimus quia diligũtur ſicut diligẽdi ſunt.
cum occiduntur ad medicinã. Similiter
et cum occiduntur ne infeſta ſint homini⸗
bus vel ne noceant eis. Hoc etiaʒ examo
re dei poteſt eſſe. Sic etiam cum occidun
tur heretici tanqᷓ; venenata animalia. ne
ſpiritualiter occidat homines alios.ſidẽ
viuificam in eis extinguendo nõ exocho
ymmo ex amoꝛe dei et hominum occidũ⸗
tur. Et etiam quod amoꝛis eſt cuʒ eis agi
tur. dum ne ſibi vel alijs noceant ꝓbibe⸗
tur NHon multum lamen curanduʒ eſt de
nece muſcarum.aut etiam maioꝝ anima
lium. ſiue infeſta ſint hominibus ſiue ne⸗
ceſſaria atæalubria. quia reparatio ſaciil
lima eſt et etiam hoc eſt lex dei altiſſimi?
ſtatutũ ipᷣius et hmõi vt inuicẽ ſe occidat
et etiam deuoꝛent et in hoc videntur alie
hmõi naſcivt ſint in cibum alis. Jure em̃
ore rapaces aues et beſtie iferioꝛes
e deuoꝛant. Pꝛeterea ipᷣo deo audo⸗
re homines dominantur piſcibus maris
⁊ volatilibus celi.vt inde pꝛout voluerint
Vnme ant et occidant.ſicut legitur Gene
is.ix. Sit terroꝛ et tremoꝛveſter ſuper om
nia animã cia terre.et ſuper omnes volu⸗
cres celi.cum vniuerſis que mouentur in
terra. Sicut aurem nõ opo:terquod ami
cicia aut fidos eius extendatur viq; ad fe R&
ſtucam vł paleam i er veros amicos iia
videlicet vt ſi alter paleam alterius exar⸗
ſerit vel quolibet alio modo diſperdide⸗
itt contra ipſam amiciciam vel fidem ipt
us feciſſe dicendus ſit Similiter neq; gui
ceruum aut apꝛum occidit aut etiam Ele⸗
phatem Quiaetiam elephas in taãta mul⸗
titudine bonoꝛum dei vix palłea ſu. Et

amoꝛem er voluntatem etintentionem. S
