– non valetes in illis aut ea poꝛtare a vena Et in. xii. Sap. Cliuentes in tanto iuſticie
lch e toꝛibus infernalibꝰcapiunt. ab aſſumpte bello.tot et tanta mala pacem appellant.
— religionis ꝓpoſito apoſtotates. vel ad pᷣ Contra hoc Jacobi.j. Ome gaudiũ eriſti
mnn teritarũ feritatum vomitum reuertente. mate fratres mei cum in varias lemptan 0
maungt Quinta aſtucia ẽ qua ſub pᷣtextu boni ones incideritis. et Job. vi. Scom aliam
lam ſuadet piculũ huiuſmodi ſpecies ⁊ modi litterã.Temptatio ẽ vita hominis ſuꝑ ter
ndusnin innumerabiles ſunt. quẽadmodũ cũ ſub ram. Carencia autemvite ſue ſine huatio
venpaanäne ptextu pietatis et erogandaꝝn elemoſinan moꝛs ẽ quare puatio ſeu carencia tempta
v idl ſuadet acquiri diuicias. lcens illud Eccle Aanis ee . vichnon iningui nõ tẽ
wnnder ſiaſtici. v. Tili mi ſi diues fueris non eris ptatur. Ut autem manitfeſiu fiat hoc. nar
Penn daftt nlc Zelan Et illud Seneca Oq7ỹ rabimus tibi vuinera et alia mala aue de S aAlAααÜ
nduhendhin difficile ẽ diuiciarũ contubernio non cor⸗ iſta pace pueniunt. Hoꝛui pmume e⸗
nanang, rumpi. Similiter etiam et cñ ꝓpterimpun curitas qua timoꝛ dei quie. cuſtos electo⸗
inſaläbun gnandum aliquod vicium ſuadet bonuz ru vigilantuſſmꝰ ac fideliſſimꝰ occidit᷑ ſil⸗
pininsſtu quod ſcit eſſe occaſionem ruine.quemad cut ſupꝛa oſtendimus ex xxvij.Eccleſiaſti.
babensſti⸗ modum aliquibus quos impugnat ꝑlu- Hiſi inſtanter tenueris te in timoꝛe domt
üpedinni xuriam ſuadet ieinnia et abſtinencias ſei ni. cito ſubuertetur domus tua ymmo qgcqd
Aſtanrzii ens eos in iracundiam aut accidiã vł etia plus eſt. Cimoꝛ domini fons vite vt legis
Oagaarn Srin amenciam facile poſſe labi.hoc em fre⸗ lur ꝓuerbioꝝ.xiiij. Arefacit igitur iſta pax
umen 6 guéter expimur. Bexta alſtucig ed vicein in nobis fontẽvite.que arrefactio quanta
Liedetomnn K ſuadet ſub ptextu virtutis quemadmodu impugnatio ſit. quis no videat. Hecanlẽ
Goddn Mu ſub pꝛetextu pꝛouidencie: auariciam ſub ſecuritas ẽ que nos facit ſeoꝛſum a cura ⁊
vons ſiſihtn ptextu miſericoꝛdie remiſionem ſub pꝛete ſollicitudine cuſtodiendi nos. ⁊ bt᷑ hoc
Miciinti, xtu iuſticie crudelitatem. ſub pꝛetextu ʒeli exponit nos boſtibus. Ho em iden eſſe
miuansrs rectitudinis inmaniſſimũ furoꝛ Iſtis ſecurum quod eſſe tutũ.ſicut teſtat᷑ Sene
Cclibabatnn igitur velut fallax et frauduletus negocia ca dicẽs. Hoc habet ignguia vt interqum
ger Mlihliin toꝛ venditvitri viliſſimi fragmentap gem ſecura ſintuta vero nuniq;. Lutum em̃ eni
tvonwii mis pcioſiſſimis vt vitrũ viride ſmarag nullũ imminet piculũ Securuvero guod
eniguſi,f, do ⁊ vitruũ rubeũ ꝓ carbunculo. Simili noõ curat periculu. Scom mali veſ
i nanbenns cuprũ ꝓ auro.plumbũ velſtangnũ ꝓ ar⸗ dia ſeu pigricia qua eniam adſuga no ſo⸗
woan nis gento ꝓpter quod hic veritas vtutum ac lũ ſed ⁊ adpugnam tardi ſumus. Jaculis
nuu nas itegenter ſxneſligada eſtucio em̃ nempie uon um electi ceſtani Lee
goſe iſſime addiſcẽda. ꝓpter hoc dicit veritas jugam vel ad pugna. q vo in pace
6 a apocalipᷣ.iij. Suadeo tibi emere a me au utipa quiete nõ ſolũ deſides ſʒ er ſom⸗ „
rnge rũ ꝓbatum ignitum vt ocuples fias.pꝛo pnolenti eifaüte Eſeu deſie 1 doꝛ
ln ani pter boc vulganiter dictur. Nõ quicquid mitoꝛiũ dyabo in mom bmor A
geud nen lucet vel rutilat aurum ẽ.De hoc Zeneca. nes cobnit ne e ugiat vel exurgant. Eit
mniwon MNon omne qð veriſimile ẽ ſtatim ⁊ verũ velut paliſis ſpuũalis.qᷓ nec mẽbꝛa coꝛꝑis
itit inge ?. multa em̃ falſa veris aſſimilant᷑. pꝓpter nec vires mẽetis ad actꝰ obitatis mouere
ctantez quod dicit ariſtoteles in elencoꝝ. Quoni ſinit. Eſt etia velut rubigo q mentiũ foꝛtiſ⸗
pepuchn . am auricalcea et felle tincta vident aurea ſimarũ vires ac virtutes incn edibilit᷑ cõſu
b ſune cum longe aliuds aurũ ſint. In hmõi er mit Popten quod ſicut ſerꝛo nibil magis
hſſhdn go ad vnctionẽ ſpiritus ſancti qui de omt inimicum aut noxium q; parer gua ei ru
uumm,/ 4 bus docet ſicut dicit Johã. in.ij.j.recurrẽ bigo congignitur. ſic mentibus humanis
irmmii . dũ . Et ꝓpter boc oꝛat eccleſia tam fre⸗ nihil pernuioſius ; paxiſta de aua e
umm nm , quẽter dicens. CHleritas tua qſumꝰ dnñeſpo mur. Etſicutfen lerro nibi etilins d: a⸗
uncilhl . maneatin coꝛdibus noſtris. ⁊ omis falſi⸗ boris aſperluas: eta iduitas que ipſum
emshunn tas inmici deſtrnat. Septima aſtucia elimat: el ſplendidat et ad ſimilitudinem

„

2

co:ꝛs deus eos tẽptari nõ ſinit.

Be

argentei nitoꝛis atʒ decoꝛis pꝛoducit. Sic
mentibus humanis aſſiduitate temptati
onum nihil ſalubꝛius quibus velut ꝗbuſ
dã defricationibus aſperis.rubigo eoꝛuʒ
detergitur ⁊ ad debitu candoꝛẽ pariter et
ſplendoꝛẽ ꝓducũtur. Juxta illud qð legit᷑
Pꝛouerb.xiiij. Aufer rubiginẽ de argẽto
et egrediet vas puriſſimũ.et alibi iurta il
lud. SFerruʒ ferro acuitur ſic et hõ acuit fa
ciem ꝓximi ſui.“ Tercin malũ ẽ elatio.
eo em̃ ipo ꝙ nõ temptant᷑ credunt ſe aliꝗ
eẽ foꝛtiſſimosvt ea excellencia ſanctitatis
pᷣditos vel foꝛſitan angeloꝝ cuſtodia val
latos vt eos dyabolus nullatenus aude⸗
at impugnare qua credulitate nihil ſtulti
us cuʒ vꝛbes munitiſſime et raſtra foꝛtiſſi

ma ſolũmodo impugnent.villulas vero

campeſtres vtpote penitus ĩdefenſas ne⸗
mo impugnet ſed magisvt expoſite capiã
tur atʒ veſcent magis igitur timere debẽt
ſe eẽ adeo debiles ⁊ inſirmos vt omi tem
ptationi ſuccũberent. et ꝓpter hoc miſeri
3 Quartũ
vulnus et malũ peſſimum ẽ quod ex pace
hmõiꝓuenit cõlłẽptus fraternꝰ Facilimi
em̃ ſunt qui pacẽ hmõi habent eos deſpi

cere qui temptant᷑. Unde et plerũq; dicũt

hmõi temptationes nõ debẽt cadere pᷣi
anu. ⁊ iteru xpianus nõ debet cogitare ta
lia.Uiliſſimꝰ ẽ aiunt qui vel etiaʒ talia co
gitat. Quintũvulnus ⁊ malu eſt duri
cia coꝛdis ⁊ immiſericoꝛdia in fratres qui
temptationibus impugnent᷑ adeo em̃ in
eos obdurent vt nec enã eis miſerenduʒ
putent decoꝛiandus inquiũt eẽt vel cõbu
endus qui talia vel etia cogiaat.
Is auteʒ ita determinatis incipie
no inueſtigare pſcrutatiꝰ de ipᷣis
4 ptationibus et de ipᷣo tempta
rividetur eni opiniones quoꝛun⸗

Videtur enim ſcom opꝑpi
dam nõ eẽ poſſipile aliquẽ temptari ſimi
liter etdeiporetiene Quid et an ſimilit
poſſibile ſit aliquẽ reſiſtere ⁊ quatenus et
ualiter poſſibile ẽ. Quoniã igit manife
tu ceu nõ temptari vłimpugnari.ꝗ nul⸗
modoꝝ repugnat vei reſiſtit ſed ſolum

0
: . 8 . — „ ⸗ „ . ₰
mo capi. llu vᷣo qui nihil patit᷑ omnino

oc e cui ex nulla pte diſplicẽt aduerſaſq̃
patit vel cui eonſq; diſplicent aduerſa im

minecia vt nihil eoꝝ pati vel expectare ve

lit.EFodẽ mõ cadere abſq; ictu vel erectuʒ
eius ſtare abſqʒ vlla cõcuſſione vel im⸗
P equit ex neceſſitate illũ ſolũ tem
q aliquatinꝰ ea cõcupiſcit

G conſentire.

temptationibus etreſiſtencijs

ſed nõ pᷣciſe vel ſimplr ea vult. Similiter
⁊ ꝑ aſpera vel aduerſa illũ ſolũ temptare
neceſſe ẽcui ⁊ ſi qd doloꝛis inferũt non iñ
ipᷣm deijciũtſſed quaſi aliquantulũ vulne
ratus adhuc ſtat nolens hoſtibꝰ ſe trade
re. hoc eſt vt aduerſa effugiat aduerſarijs
Scum erroꝛẽ igit manich
eoꝝ ꝗ duas naturas cõtranias in nob po
nuũt altera bonã ⁊ ad bonũ ſemꝑ parataʒ

Altera vero malã er ad maluʒ ſemp para

tam ⁊ bono aduerſariã ac ſemꝑ repugnã
tẽ. Impoſſibile videt᷑ aliquem temptariæx
hocẽ quonia voluptas mala nõ temptat
natura mala nec impugnat. cũ illa nec re⸗
pugnet nec reſiſtet illi. Alterũ em̃ duo:ũ ſi
miliũ alteruʒ nõ impugnat marime ſcoᷣm
4 os.ſed neq; natura bona impugnatura
voluptate malacũ bona natura in nullo
penitus aliquid mali cõcupiſcat Jam
em diximus quia ꝗ temptatus aliquo mo
do concupiſcit id de quo temptat ⁊ vellet
illudſſed nondũ vult illud p̃cipue aut ſim

pliciter· Quare ſequit᷑ ex neceſſitate ꝙ ni⸗

hil temptetur in nobis.quia neq; natura
bona neqʒ natura mala. Et nibil idẽ ẽ re
perire in nob qd impugnetur ⁊ repugnet
Cemptatio eĩ vtrũqʒ reꝗrit ſicut ⁊ pugna
Pugna ei oĩs int᷑ duos eſt er neceſiitate ſi
binuicẽ aduerſantes. AmpliusCũ te⸗

.

ptari cõtineat impugnarijet repugnare ſi R

ue reſiſtere qᷓ vtiqʒ còtraria ſunt.aut ſaltẽ

repugnancia. Alioquin nec pugna neclu

cta eet ibi. Ila vero duo ſic repugnancia
inuicẽ ſunt in anima temptationè? pacien
te.⁊ temptationi repugnate. Aut ergo ſũt
in ea ſcõᷣm idẽaut ſcõᷣm diuerſa.Si ſcm
idẽ.Erũt ergo otraria in eodẽ fcom idem

gqð nemo adhuc dixit.ſi vero ſcdõm diuer⸗

ſa erit ergo anima humana partibilis.
Ampliꝰ.Si aliqs ẽ qni ꝑcutitunaliꝰ ꝗ
reꝑcutit et nõ reꝑcutit qui ꝑcutit᷑. nec ꝑcu
titur ꝗ repcutit nllus ibi vere pugnat pu
gna em̃ aise neceſſitate int᷑ ꝑcucientẽ ⁊
reꝑpcudentẽ vel alio mõ reſiſtentẽ.hoc au
tẽ nõ ẽ ibi repiri cũ nihil repugnet vel reſi
ſtat ꝑcucienti vel repcutiat iſßm. Deſcẽ
damus autẽ et dicamus exempli gra. qa
aliquis cõcupiſcit voluptatem carnis⁊ re
pugnat hmõi cõcupiſcencie reſpuẽs ipᷣaʒ
voluptatẽ cũ eam poſſit habere.Si int᷑ro
gauerimꝰipᷣm vel animã ipᷣiꝰ ⁊ dirxerimꝰ.
Nõne tuipe ꝗ concupilſcis hãc volupiatẽ
reſpuis eane deũ offendas. vl ꝓpter aliã
cauſam. Rñqdebit indubitaier egoipe

— ů

iiigei
hunſſn.
llocise
Pheſuma
tanorod
Conape
esainme
ninoinrppe⸗
ipctotzan
ugohin
Mellehmni
ugen ⸗
(hiictowutt
fuiglu
ſnen
iuibis
Paniritiis
ſuyſiineſtg
Münrtungzna
fiſenp
dinetaninn
it ents
ſfchiundden
Mondtorn
lo gopancitt
alinatgnhrs
Me idicai e
Mylnfne
Monſenong
Keippefinner
aicnne⸗
niakihhein
ſuuttietibe
Paißſtenrine
lunici
linzerſisc
limnilgen
hninti
Ncntigibi
mnti u

2
—

— — —
n S=
SEE.
—

nae

olana
dmunt
macnn
talgunm
sman
Dugnatnu
bongimn
Donana
licöa
Vmpaansals
equo npei
Cltiltdze
nit antaſer
odis. cianee
1nal. Stbic
mprgei

1,

dooseſtatein

Q—

.0. E.
. W.h

mnan
zGörmnaſ
ogtintete
Pedi
gur. Aungl
moiven
inrcociſon
Lo

4 7

manneilllii
ii nunmi
ugeitattſdn
fiſakhuchi
inrm uden

„

ſum idẽ qui cõcupiſco cõcupiſcencie reſi
ſto.ac ſi ſcõᷣm expoſitionẽ Auguſtini de q̃
multociẽs ſupꝛa fecimꝰmentionẽ diceret.
egoipᷣe ſum caro ⁊ ſpiritus.ſed ꝓpterx ali⸗

ud caro vocoꝛ. et propter aliud ſpiritus.

Quoniã ꝓpter ↄcupiſcẽcias ⁊ alias paſſi

fe &nptεα ο 9 more rirgfe

cerxrro

idẽ an ſcdõʒ diuerſa. Scðʒ idẽ eẽ nõ poteſt
quia mouere ⁊ moueri cõtraria ſunt ſicut
agere ⁊ pali.nõ poſſũt igr eẽ in eodẽ ſub
iecto id ſed nec fᷣm diuerſa ꝓpter impti⸗

bilitatẽ anime ipius qcũq; arguere õ pla

tonẽ in ꝑte iſta diſputando ꝓpoſuit.locũ

ones qᷣ in me oꝛiunt᷑ a ꝑte carnis caro no habẽt hic. Detetminates igr pᷣdicta di
minoꝛ/⁊ ꝓpter illud rauionale quodi ne- Hmia reſiſtere tẽptationibꝰvłtribꝰ mo

ẽpꝑ quod ↄcupiſcẽcijs hmõi reſiſto.atʒ r
pugno ſpiritus vocoꝛ. Q li dixerit ꝗs
Aꝗuia ille cõcupiſcẽcie ſunt in carne. Juxia
iilud quod dicit apls in. vij.ad Ro. Non
auũt ego operoꝛ id ſed quod habitat i me
peccatũ.ęt iten. Scio ꝙ nõ habitat in me
id ẽ in carne mea bonũ:⁊ ita nõ eſt repu⸗
gnaãcia aliqua ĩ hijs.quoniã cõcupiſcecia

in carne ẽ. reſiſtẽcia aũt in ſpoñ Sʒ ipᷣm reſi

ſtẽs in ſpũ ſiue ſit graciaſſiue virtus natu
relvirtute nanq; nature multa inhoneſta
reſpuũt plerũq;. Rñdemꝰ.quoniã ꝗ ta

lia dicũt nec aplm nec ſeipᷣos in ꝑte illa in

telligũt. Si em vocat carnẽ id quod ẽĩ no

bis reſiduũ ab animalſintolerabilit᷑ errãt.

In illo em̃ eẽ peccatũ nõ poteſtnec culpa
vllo modoꝝ. Quemadmodum in gladio
quo ꝗs ꝑcuciẽdo peccat moꝛtalit nec pec⸗
catuũ nec culpa ẽ ſed in ꝑcuciete. Sic necin

ro tota.inſtrumentũ anime tm̃ ſit ſiue oꝛ⸗

carne iã dicta.ſed in anima mouete.cũ ca inabimꝰ.
ganũ anime mouentis ac regentis eo A

Ampliꝰ. Sicut in ea necvirtus nec me
ritũ eẽ poteſtiita nec viciũ nec peccatũ nec

culpa. cũ cõtraria ⁊ circa idẽ ⁊ in eodeʒ ex
neceſſitate eẽ habeat. .
vt caro intelligat ibi eo mõ quo augꝰacci

Relingquit ergo

pit eã in pᷣdicto teſtimonio qð legi᷑ ala

v. Quia caro cõcupiſcit aduerſus ſpiritũ
⁊ ſpiritus aduerſus carnẽ.vel hoc quodẽ
eẽ in carne ĩtelligat᷑ nõ ꝑ modũ quo acci⸗
dens dicitur eẽ in ſubiecto ſed cauſaliter.
Quẽadmodũ ðꝛ uacongnare ĩ gladio
qð ẽ canſaliter. Inſtrumentũ em̃ pugnadi
cauſa quedã ẽr ad cauſa efficientẽ reſertĩ
reſolutiõe vel reductiõe cauſaꝝ ad qᷓtuoꝛ
Manifeſtũ ẽ igit᷑ qa
queſtionẽ iſtã relinquunt hmõi homies
penitꝰ in ſolutã ⁊ pene intactã.cũ cõcupiſ

nominatiſſimas.

cere eĩ⁊ reſiſtere cocupiſcẽcie nõ poſſũt eẽ
niſi in vno ⁊ eodẽ ſubiecto. Ipᷣi aũt nõ de
teterminat vtrum ſᷣm idẽ aut ſ̃m diuerſa
Amplius. Qui ſe auertit a temptati⸗
one mouet ne ſe.an aliud mouet euʒ. Si
mouet ſe recidimꝰ in qſtionẽ ariſtoł.⁊ q̃ri

mꝛ adb eis.virũ idẽ ſi:. mouẽs ⁊ motũ ſᷣm

⁶

is cõtingit vel ſᷣm tres intẽciones ðꝛ.Re
ſiſtit eĩ tẽptationi ꝗ nõ cõſentit ſi ampliꝰ

nihil faciat ⁊ vincit᷑ dyabolꝰanoſb eo iſßo

ſolo qð nos nõ vincit. Reſiſtit tẽptati
onibꝰ ſcdðᷣo mõ ꝗ eas fugit ſicut tẽptatões
foꝛnicationis ꝗ declinat aſpectꝰ mulierũ
atʒ colloꝗa. ⁊ oĩa alia qcũq; in ſenſum et
ymaginationẽ earũ pulchꝛitudinẽ induce
re poſſũt.Silr fugit eaſdẽ tẽptãtiones.⁊ a
temptatiõibꝰ etia ſe auertit.ꝗ a cogitatõę
foꝛnicationis ⁊ etiã ↄcupilcẽcia vel quacũ

q alia paſſiiõe q̃ ad ipᷣaʒ faciat ſe tanſfert

ꝓpter id qꝛ pectoꝛa vra duas non admit⸗

tũt ſimul curasiqð ẽ vt alia occupatiõe in

trãte vel itroducta tẽptatio hmõi excluda
tur. Tercio mõ in reꝑcuciendo quot
modis vnaqq; virtus retũdat iacula tem
ptationũ vel refrenat ipᷣa vicia a qbus im
mitti tẽptationes vidẽt᷑ in ſequẽtibꝰdeter
De erroꝛe vero manicheo

rũ q̃ incõueniẽcia ipᷣm ſequũt in ꝓpoſito

caſu vel alibi nõ ẽ nobis curaãdũ hic et iã
erroꝛẽ illũ deſtruximꝰĩ pᷣmo tractatuũ iſto

rũ ⁊ etiã alibi deſtruendũ ſed alit᷑ reſerua
Qðõ aũt obijcit de repugnãcia coõ

mꝰ.
tra tẽptationẽ ⁊ conat᷑ oñdere cotraria eẽ
leode ſoluimꝰ duobus modis.pᷣmo dicẽ
tes qꝛ cõcupiſcere ⁊ nõ cõſentire ↄcupiſcẽ
cie no ſũt oria.qð ẽ manifeſte videre in fe
bꝛicitate qui vehementer appetit aquam
frigida vel vinũ.ſed tñ appetitui nõ cõſen
tit. Eodẽ mõ dicimus qꝛ velle optatiuũ et

velle impatiuũ nõ ſungontraria. Hoc ẽ

velle qð ðᷣꝛ de aliquo quo pᷣciſe et ſimpir
vult aliqd e velle quo ðꝛ q; vellet aliquid
Alteꝝ eĩ ẽ abſolutuũ reliquũ ↄditionale vł
q̃ſi cõditionale. Pꝛera ipᷣm cõcupiſce
reſic ẽ ad rectitudinẽ volũtatis ſicut incur
uatio modica ad rectitudinẽ arboꝛj vel al
teriꝰ. Inclinat᷑ em̃ q̃ſi ad modicũ mẽs hu
mana dũ cõcupiſcit /ſed niſi frangat᷑ ꝑ cõ
ſenſũ rectitudinẽ nõ amittit. Amp. Si
cut lenis ipulſus ad ſtatũ vel ad ſtanonẽ.
Quẽadmodũ ei leuis impulſio ſtantẽ nõ
deüjcit nec ab erectioe ſua illũ pᷣcipitat aux

X

ðèð

Be

animã humanã ſeu ſtantẽ pſternit aut de
iüjcit ſed ad modicũ eã cõcutit ⁊ ipellit. Eſt

cupiſcere tẽptationis ad vitã ⁊ ſanitatem

temptationibus etreſiſtencijs

mnũñ vel cogitationũ obmittit. ſcribit coꝛ⸗

rũpitur⁊ cõfunditur eius ſcriptura. Simi

——

elriã ſicleuis pcuſſio ad ſanitatẽ ſicipᷣm cõ G iter ſe habet ⁊ in athariʒate ſeu figellate.
“

metis. Sic ei leuis ꝑcuſſio nõ aufertvł tol

SS

lit ſanitatẽ/c qñqʒ etiã nec ledit nec vulne

rat pacientẽ ſic ipᷣm cõcupiſcere nõ ſtatim
occidit animas nras ſp. Interdũ autẽ nec
vulnerat neq; ledit leſione qᷓ multuʒ curã
da ſitiæ ſicut motus pedis ad caſũ ſic ſe bʒ
ipᷣm ↄcupiſcere ad ↄſenſum.Silr ⁊ ipᷣa le
uis ipulſio ad deiectionẽ Sic ergo erecto
⁊ hmõi ipulſio gᷣria nõ ſũtſ eodeʒ mõ ſilł

volũtas eiꝰ qð ſuggerit cõcupiſcẽcia ↄtra

ge ſimul mouet pollicem et digitos mulł

tos et tagit neruos cũ arcu moues arcum
multiplicit᷑. Audit etiam ſonos multos ſi
mul alioquin nõ ſciret quà cõſonanci re
ſonarẽt.cantãt etiã oꝛe ꝓpᷣo ⁊ geſticulatur
oto coꝛpe. Appet igit manifeſte mulios
motus exercere ipᷣm exterius ꝗ ꝓcedutex
motibus ſpiritualibiterioꝛib quare exle
rioꝛes ſũt ſimul tãq; effectug erũt⁊ interio
res ex neceſſitate ſinul Eodẽ modo ſe

ſũt. Sichmõi cõcupiſcẽcie⁊ diſſenſus ſeu b⸗ 7 detextoꝛibꝰ ꝗ etiã manibus et pe

ria nõ ſũt in eodẽ ſunt.Et quẽadmodũ
calefactio ⁊ arſio ſeu ↄbuſtio ſe habẽt ad
inuicẽ.ſic hmõi ↄcupiſcere et cõcupiſcẽcie
cõſentire.Et ꝓpter hoc quẽadmodũ cale
fit lignũ int᷑dunec tñ ab igne ledit᷑ ymmo
pmanet adhuc ſanũſt illeſũ/ſic calet vtiq;
cõcupiſcẽcia mẽs hũana.interdũ iñ pſiſtit
illeſacõburitur aũt ꝗ eouſq; ardet vt con
ſenciat. necoptennec ꝓpt᷑ hoc cogimur di

—

cereꝙ qd ex paucitate intellectꝰ dixerũt
videlicet qð cõtraria ſũt hmõi. ⁊ nõ ſunt
in eadẽ anima eodẽ tꝑe vel iſtãti licet hoc
videat᷑. Simul em̃ eẽ vidẽtur ꝓpt᷑ ꝓximi
tatẽ qua habẽt adinuicẽ ⁊ ĩ pugnis mate⸗
rialibꝰ.Manifeſtũ ẽ qꝛpcuſſio⁊ reꝑcuſſio
nõ ſp ſũt ſimł tpeſed reuera ſũt in tꝑe pu

gne. ſic dicere ſihi poſſevidẽt᷑ ꝙ ipᷣm cocu

piſcere et cõcupiſcetie reſiſtere nõ ſũt ſimł
iniſtatiſʒ ſũt ĩ tpe pugne qua dicũt ſñ fieri
in inſtati in q̊ eis cõſeciũt ꝗ aĩaʒ hũana ex
iſtimat poſſe maben ſiml diuerſis mo
tibꝰ nNos auit videmꝰin pugna lrali
ſil pugnatoꝛ ir̃ałclipeo ſe miegiro biedes
illũ ittui ꝗ eidẽ imminet ab aduerſariojet
gladio itlũ ꝑcutit nihilominꝰ iñ tenet fre
nũ⁊ calcaribꝰſtintiat equũ.wanifeſtũ ẽ
Aulęe qm oẽs iſte oꝑationes nõ ſut niſi ab
intẽtionibꝰ ⁊ alijs motibus ſpiritualibꝰq̃
in anima huius pugnatoꝛis ſũt. Cũ igr et
fectu foꝛis ſimul ſint neceſſe ẽ q et cauſas
eoꝝ.id ẽ ea ꝗ ſũt ĩ anima ſimul eẽ. Idé ei
ſeribente ꝗ ſimul ⁊ videt qð ſcribiet cogi
tatet etia ſcribiti cũ ſcribere ſit opatio ha⸗
bẽs in anima ſcribẽtis motũ ex quo ẽvel
paſſionẽ ex qua ẽ.tenet etiã cartaine nutet
ſub calamo p qð comũpetur ſcriptura/co
gitat etid de foꝛmavniuſcuiuſq; lre ̊ oꝛ
dine ipaꝝ ir̃an videlicet que quaʒ pᷣcedat
vel ſequatur.Quãcũq; aũt iſtarũ intentio

ibus operaturnviſum etia intendũt in ea
ꝗᷓ operatur ta multiplicibus cogitationi
bus diſcendũturipᷣſertim vbi multa ẽ va⸗
rietas oꝑationũ et coloꝝ. Nos etia memi
nimus vidiſſe ⁊ audiſſe ſocũ quẽda nr̃jm.
tribus calamis vno flatu ſimul cantũ diſ⸗
cantũ et triplů modulantẽ ⁊ ꝓpᷣa voce q̃⸗
druplũ deſuꝑ decantantẽ In quibus qtu
oꝛ cantibus quãta eẽt varietas diuerſitas
ſufflandi cantadi digitos mouendi.⁊ hoc
ſuꝑ foꝛamina triũ calamoꝝ quis no videt

Si aũt ceſſaret auditus vel attẽtio vel fla

tus vel vox vel quodcũq; alioꝝſſtatim fie
ret diſcoꝛdia aures moleſte pcuciẽs quod
ecñ ibi fieret ſicut ipᷣo ſenſu accipiebamus
Maniteſtũ ẽ qꝛ in anima ſic cantantis et
modulatis ſimul erãt ea ex quibus exteri⸗
ꝛees motus modulationis ꝓcedebant.

„ Amp̃. In ſtatu gloꝛie nullo mõ dubi⸗

andũ videtur ꝗn oĩa flumina illa ſiue fin
enta gaudioꝝ⁊ gloꝛiarũ ſimul influãtĩ eã
Alioquin nõ tota ſua gloꝛia vnq; frueret

ſed ꝑ ꝑtes quare nuq; iota eẽt beata. nos
aũt ioqmur de hoc in capitulo vltimo tra

ctatus iſtius videlicz ĩ capitulo de meritt:
⁊ retributionibus Maniteſtũ igr ẽ ex hoc
qꝛ eẽt cõtra natura ãqnime hũane mouerỹ

Nſimul diuerſis motibꝰgloꝛia ei ſupneniẽs
nature. natura eiꝰnõ deſtruit ſed uluſtrat
poſſibile ẽ ergo anime hũane moueri na

uralit᷑ ſił diuer motibꝰ Amp.nõ mo

uet ſeipaminiſi mota ſuo mõ/videlicqʒ ſoñ
alit᷑ neq; mouet niſi ſic ⁊ ſeißa moueturq̃ᷓ

re cũ ſimul moueat multis motibꝰ coꝛpa⸗
libus neceſſe ẽ ißam mouen ſimul multis
motibus ſpiritualibꝰ ꝓut cõgruit.⁊ fas ẽ
morũ dici i ea. Motus eĩ naluralis qualẽ
diffinit ariſtoteles exitũ de potẽcia ĩ aciũ.

exitũ inqʒ ĩ cõtinuũ/⁊ nõ ſubitũ nõ ẽ rexi

re in coꝛpalibꝰcu nullũ imꝑtibtle poſſit ex

5 .
ſebtanen
Maipmmn
iplelt
Ceit vnn
ſiunendii
aviopen
acieto
ſcenanſfen
Nonova
runma
luimrhn

lertlönin

esrc de
Duun

Cunfnopin
ivnidn
hngzee
hlipfigan
Clnicihnfi

Enieitien

ltonitueed

cnilirn

1

K ſücden
mddoageet
mgedanon
ſuitumrpa
Muilbinz
Echuniincit
iaserern

„
ncß
We
nendr
Um notdg
mſonden
nanictr
Ei nantefen
ns
obgt
imneenitnnn
cümaendrsen
Ntunmdäülz
idrscan
ammſianni
Bnti adniid
isNendd!
nsNAKi
oſin e
minaſtn
uugns ein⸗
Joienuli
zufunmtutl
mifnu
eN . .
auniunn
cline⸗ 1
apnodenill
nttüicie

=S—
— =

—

cloiudonen
oucpuin
1eloſe
ebüne ſlin
iw Mi o
ſo⸗ rorteigf

„
Z boc ẽ totaliter ſimul
yna guipp

ud cũ eig cõſilio vel ſuaſioõe inclinatur ad

⁊ leuitas ignẽ.

—

netinelleſſ

ccxxy

ire cõtinue vel ꝑ ptes de potẽcia quacũqʒ
in actũ.ymmo neceſiſe habet exire ſubito.
De eo vero quod
uerit᷑ vtrũ anima hũana moueat ſe. di⸗
ſtinguendũ ẽ.qꝛ moueri multiplcit᷑ dicit᷑
e intentione mouere dicitur cõ
ſiliariꝰ coſulentẽ.⁊ aduocatꝰiudicẽ ad ali

faciendũ iſte vel ille ad credendũ illud.
Alio mõ ipᷣa cauſa efficiens mołmonuere
dicit᷑ ſicut ponderoſitas lapidẽ in deoꝛſuʒ
nẽé. Tercia intentione finis
mouere ðꝛ ipᷣm inquirentẽ illũ ſicut ariſto
teles dicit ꝙ delectabile ymaginatũmo⸗
uet. Quarta intentione mouere dicit
g curat motuʒ ſicut cõburere ꝗ applicat
ignẽ domui alicuicõburere dicit᷑ illatcum
coõburere ꝓpᷣa oꝑatio ſit ignis ⁊ nõ igneʒ
adhibẽtisiñ qꝛ curat hoc cuʒ facit alqꝗad
quo ſequit᷑ cõbuſtio. Facit inq; ea inteti⸗
one vt inde ipᷣa ſequat᷑ cõbuſtio ipᷣam cõ
buſtionẽ facere ðꝛ.⁊ domũ cõburere ðꝛ ⁊
ab eo cõbuſtio hmõi tanq; ab actoꝛe reꝗ
ritur. Sicdicimꝰanimã humnnã ſe moue
re. Cũ ei vel inſpiciẽdo libꝛos vel audi
endo doctoꝛes aut pᷣdicatoꝛes hoc facitvt
timoꝛe dei moueatur.vel ex eiuſdẽ amoꝛe
ſuccẽdaturꝓculdubio ꝑ cogitationem ap
plicat ſibi res q hmõi motus in ea efficiũt
vt futurũ iudiciũ ⁊ ĩfernꝰ ei ꝑ cogitationẽ
upplicata efficiũt in ea timoꝛe. Diuina ve
ro bonitas et eterna gandia.ſimili᷑ amo⸗
rẽ et deſideriũ in eade inflãmant.Cum er
go res ꝓpᷣe moueãt animam humanãet

luxta pᷣdictũ modũ cõueniẽtiſſime dicitur
nouere ſe/ ꝓcurado ſcilicet vt moueat.
curado inqᷓʒ applicãdo vel adhibedo ſibi

motꝰ affectionẽ in ea opent᷑.⸗ an iiige pcipiemꝰ.vt autẽ animemux

s9 effectiuas hmõi motuũ. Nec hʒ locũ
l obiectio ariſtotelis in hoc caſu qꝛ mo
uere ibi ꝓpᷣe ⁊ efficient dicit. Etita intelli

gebat ꝑylagoꝛas dicẽqꝛ anima ẽ nume⸗
rus ſeim mouẽs.Et plato dũ dicebat ꝗa
pᷣncipiũ mot ꝑ ſe mouet᷑.De ipſovᷣovelle
qualit᷑ exeat a voluntate ymmo quotmo
dis in pᷣma ꝑte tractataiſtiꝰdeterminaui⸗

7 us. Mſi queratur qꝛ anima ꝗᷓ ꝓcu⸗

rat ſi moueni ꝓeuldubio vult ſe moueri.
Hmoòi velle aduenit eivel a ſe vel aliũde.
⁊a ſe nõ videtur ꝓpter cauſas ip̃as quas
diximꝰ. Si vᷣo aliũde aut ꝓcurauit hoc.⁊
ita videlur in infinitũ. Aut nõ pꝛocurauit
vVñ igr aduenit ei hmõi velle Rñdemꝰ⸗
q ſcnõ om̃e credere ex ſuaſone ẽ.ymmo

B

quoddã deſurſũ ẽ apre luminũ inſpirãte:
ſic nõ om̃e velle a nobis evel effidetibus
vel ꝓcuraãtibꝰ.ymmo quodda ab inſpira⸗
toꝛe bonoꝝ omniũ ſpu ſancto ſic expᷣſie te
ſtatur apłs ad phylipᷣ.ij.Deꝰ ẽ qui oꝑaturx
in nobis velle. Si ꝗs aũt querat de illo ꝗ

auertit a temptatione.vtrũ eius auerte
3

e ſit agere tm̃ vel pati tm̃ vel agere ⁊ pati
Rnñndemus qꝛ agere ꝓpᷣe ẽhabet eivel
velle vel indignari vel aliꝗd tale ꝑ que re
pellũtur temptationes quaſi quoda ipul⸗
ſu ſpirituali⸗vęru quonia recepiu ein ant
ma ⁊ aduẽticiuũ noun paſſio vꝛ ab ariſto⸗
tele ſicut ⁊ oẽs affectiones.Ci vero auer⸗
tere ſe cogitatũ fuerit ſeu coſideratum nõ
dũ ꝑ fe ab hmoimotibꝰ vel paſſionibus.

nõ erit niſi ſuſceptio alterius occnpatiõiæg
ſicut inſpectio libꝛoꝝ ad qua ĩterdu ſe trãait

ferunt viri ſancti vt liberẽtur a vanis ⁊ im
mũdis ⁊ a noxijs cogitationibꝰcũ ab ipis
fatigãt᷑. Necẽ aliꝰ motus tũc hmõi auer⸗
ſio qʒ libꝛoꝝ inſpectio ſicut receſſus ab ali
quo loco ſiue traſlatio qua traſſeret ſelab
vno loco in aliũ.nõ ẽ alius motus qᷓ; ipſa
ambulatio ſua.

ciaꝝ ſiue repugnationũ quibꝰ ſu⸗

dubitata ſpe ꝓ hmõi victoꝛia a rege regi
coꝛonãdii⁊ ꝙ ſtimulos temptationis ſic
vincim tocies victoꝛes efficimurotq; co
ronas a retributoꝛe bonoꝝ oĩm ĩ retribu⸗

diſtas pugnas ⁊ certamina gloꝛie.qua⸗

tuoꝛ pᷣmo nobis potiſſimũ attendẽda ſũ?ł

Pꝛimũ fidelitas q̃ regi nr̃o obligati ſu
mꝰ⁊ ad hoc vt honoꝛẽ eiꝰ⁊ gloꝛia cũ eius
auxilio ꝓ viribꝰ defendam⸗⁊ noſipᷣos q̊s
velut caſtra quedã nobiliſſima citates pᷣ
claras in homagio legatimo ab eo lene⸗

manulla impugnatiõe nullo certandi dii

crimine einſdẽ hoſtibus id ẽ demonibus

tradamus. eomeiße inuitatio rege
nii ꝗ vt ait anguſtinꝰ De celo nos inuitas

ad hec bella camat certate adiuuabo vin

ſpectaculi in poſiti ſum certantes quẽad

modũu eĩ de duobꝰſingulariter inuicẽ cer
tãtibus fitvt toiũ genus alterius tota pa⸗
rẽtela.certamẽ eius aſpiciat ⁊ viccoꝛiam pᷣ
Rolatur oꝛãs deũ.vt eam eidem tribuat.

Eoario gut tol paretelg alteri⸗ 65

.

Oſt bec dicemus modos reſiſten

perãtur temptationes.vbi pmum
NLiendũ ẽ. ꝙ quocienſcũq; nos nõ ſupan⸗
nos eas ſuꝑpamus et vicioꝛes efficimur in ·

P

Be

ccoꝛia ꝓut poteſt ſathagit. Sic ꝓ vnoquo

q noſtrũ in bmõi certamine ↄſtituto oẽcs

milicie celoꝝ intuẽtes certamen noſtrũ ꝓ
nobis ſollicite ſunt ⁊ oꝛãt omnipotentem
Deũ.vt nobis de hoſte tribuat tiũphare.

temptationibus etreſiſtencijs

ſa illud faciat ⁊ ꝓ ſui ſiue ꝓ ſue partis vi

ptationes ꝑ blãda fiunt quedã vero tp ad

nerſa. Pꝛimũ de tẽptationibus que ꝑ blã
da fiunt nos expediemus

vjpᷣme ad coꝝ. Fugite inquit foꝛnicatio⸗

nẽ.VFugiẽda em̃ ẽ vt ſpurcicia abhomina⸗

parati nos cum applauſu honoꝛe trium bilis.⁊ hoc auerſis oculis ⁊ obturatis na

phali reciꝑe ſi victoꝛiaʒ nos viderint obrri
nere. Econtrario vero tota illa hoꝛrifi
xa malignoꝝ ſpirituũ temptantis dyabo⸗

li qui nos impugnat victoꝛiã pᷣſtolatur in

ogdium nr̃myet confuſioneʒ. vt victos nos

ota auiditate rapiat ad infernale patibu

Aum et in eo affigat toꝛmentiſq; ppetuis⁊

cruciatibus nos affligat. Altte 4
lligẽter q; gloꝛioſum ſit in oculis tot⁊ ta
toꝝ triumphareqᷓ; ignominioſũ ſuccum⸗
bere quantus honoꝛ triumphalis te expe

ctat.Ex hac parte quantũ gaudiũ qᷓntuſq;

upplauſus angeloꝝ ſanctoꝝ ⁊ beatarum
animaꝝ q iam in angelice felicitatis ↄſor
tio ſunt recepte.Ex aduerſo vo quata con
fuſio tua quantũ ludibꝛiũ demonũ quan
toꝝ tormentoꝝ et qualium cruciatus.

Quarto nobilitas acpᷣcioſitas bꝛaui

⁊Z coꝛone qua rex celoꝝ pollicet fidelit᷑ cer⸗

tatibus atʒ vincentibusque vtiq; ſi inno
teſceretnon ſolum non foꝛmidarẽtur diſ⸗

crimina pᷣſentium certaminũ ſed etia mul

co deſiderio deſidarentur.ſicut apłs ĩ.iiij.
ſcðe ad Conꝝ.dicit.Id em̃ quod in pᷣſenti ẽ
momẽtaneum⁊ leue tribulationis noſtre
ſupꝛa modum in ſublimitatẽ eternuʒ glo
rie pondus operabitur in nobis.Et alibi.
Exiſtimo em̃ ꝙ non ſunt condigne paſſio
nes huius tpis ad futura gloꝛia que reue⸗
labitur in nobis. Si em̃ tot et tanta diſcri
mina vilipendunt iſti pugnatoꝛes ſecula

resꝓ gloꝛia momentanea vel mercedevi

liſſima tempali quid facerent bellatoꝛes
ſpirituales ſi lucide atqʒ viuaciter attẽde
rent coꝛona gloꝛioque eis ꝓmittitur atqʒ
Pꝛima ergo atʒ potiſſima

Poꝛrigitur.
2 Fepugnatio nra contra teptatiões ẽ inuo
Cc

16 poſſie ſufficere.

catio puüſſimi ac ꝓmptiſſimi auxiliatoris
Deiyvt nos adiuuet et in temptationẽ non
inducatlid ẽ induci non pmittat.Si enim
ip̃ᷣe ꝓ nobis quis contra nos. Sic legitur

in. viij.ad Ro. De iſto remedio et aurilio

tota vetus ſcriptura refertiſſima ẽ. Huius
auxilij neceſſitatẽ ſciens eccleſia omi hoꝛa
Dicit.Deus in adiutoꝛiũ meũ intẽde.Sci⸗
ens ſe viribus ſuis tot ⁊ tatis certaminib⸗

Eit quonia queda tẽ

Attende igit

na. J3

ribus.quẽadmodũ a ſpurcicijs coꝛpalibꝰ
facere conſueuimus. nec ſine ex puite ſi
ue excreatione recedere.hoc em̃ Sfuit ali
quibus viris ſanctis. Quociẽs em̃ dyabo

da ed Contra hoc E
igjr ſcõm remediũ ẽ fuga qð docet aplus.

lus ante oclłos coꝛdiũ eoꝝ ponebat.ſpur⸗

cicia foꝛnicationis hmõi geſtus coꝛpoꝝ ex
ercabant.hoc ẽ oculos claudebant nares
obturabãt oꝛe ſpuebãt in abbominatõeʒ
hmõòi ſpuricicie vultus auertebant facies
rugabat ⁊ ꝓderat eis ad repellendũ iem

pralionẽ hmõi.Sed reuera ſpirilualit᷑ ſi⸗
u

e in coꝛde hec oĩa faciẽda ſũt.vbi cũ mul
ta ignominia ſua ⁊ confuſionevincit᷑ dya
bolus. Sola em̃ vniꝰ ſilabe ꝓnũctiatiõe
eius iacula confringũtur ⁊ ipᷣe ꝓſternitur

Hec em̃ ſillaba ⁊ hec interiectio ſy.que eſt

interiectio vulgaris gallicani.ꝙ ſi debita
indignatione ꝓnũciata fuerit.dyabolum
deicit ⁊ diffugat in quo admirada eſtno
bilis victoꝛia caſtitat/que ſolo ſpnto ſpiri
tuali triumphat de dyabolo. In hactem⸗
ptatiõe hoc ſputũ ẽ ipa abhominatio coꝛ
dis qua ſcilicet tanta ſpurcicis abhomina
tur.fugiẽda ẽ foꝛnicatio tanq; ignis et ꝗc⸗
quid eiꝰ ẽ.⁊ tanq; flamme ⁊ ſcintille hui⸗

ignis. ſicut legit᷑ Job. xxxj. Ignis ẽ vſq; in

ꝑniciẽ deuoꝛas.⁊ vltima eradicas genimi
gnis aũt hmõi duplex evidelicet
alter qui incedit ⁊ hic ẽ pulchꝛitudo mulie
ris de qua dicit Hiero.ꝙ ipᷣa ẽ gladiꝰ fla⸗
meus ⁊ ignitus. Alter vero ꝗ incẽdit hoc
ẽ ↄcupiſcẽcia que inſtar cremabilis ſtupe
deſiccate ab illo igne ſuccen dit᷑. Pꝛimus
igr igniũ fugiẽdus ẽ ꝑ elõgationẽ ab ipᷣo.

dð ẽ dicere vt decMetur aſpectus ⁊ collo⸗

quia mulierũ ⁊ quicqꝗd mẽtibus nr̃is eas
appꝛoximare vel ꝓpinquare poteſt. qð ẽ

gquicꝗd poteſt efficere vt de eis cogitemꝰ.
S0Pulchꝛitudo em̃ mulieris cogitata gladi

us flameus ẽ coꝛdis gutturi applicatꝰ Se
cũdus ignis fugiẽdus ẽ.id ẽ declinãdꝰvel
pP ſubtractionẽ lignoꝝ qᷓ ipᷣm nutriũt ⁊ ad
augẽt. Cũ em̃ defecerint ligna extinguetur
ignis ſicut dicitur puerb.xrj. Hec auteʒ u⸗
gna ſunt nutrimẽta ſuꝑflua ciboꝝ ⁊ potu
um lventer eĩ mero eſtuãs vt dicit Hiero.
facile deſpumat in libidinẽ.⁊ Judith. xij

„

”M

Pbübolo
irt
Ntingonen
5fuinpal
ſemnarine
gquseningn
eo Rese
Nk nui
lainunpe
ſ Nhwin
üneu
inenege.
ſunuuene
Glgiaegn
ntiſnea
ſicefenäinca
ni ſidind.
fioinainco

WN Cpendnan

R

—,

chripnesſen
tgedingu
eeiſun

plieneüicd

laytafte

ſpcninorue
ſininnlien
ſiumn
Cleicnani
G uleisoe⸗
arangni
tältn
gungaums
Phkertien

ſch⸗

ondn
Durdaatde
ulsto
uräcse

Odäian

„ 4 *RZB

lusen
Alrerpinu
nidkiniin
kconiinmmi
Görtienw
rinenennofer
galicanig
ufnenn
oneſoloe
Ndolo
tioeratie
ano ur e
unande

ogitigl
Mevginii
amntigſil
inrmdi Pn
e
zim enn,
S

*

Mme 9
S

5

iſtiꝰmirabiliter ibi.hoc remedio vſus fuit

ccxxvn,)

Bibit holofernes vinũ multũ nimis quã
tũ vna dierũ vnq; biberat in vita ſua. Uł
in ſupfuſione aque.hoc ẽ aqua tribulatio
nis q ſuꝑ aſpera ardoꝛi cõcupiſcencie nre
extinguit eius incendiu.ſicut legit᷑ eccleſia
ſtici.j. Malicia hoꝛe oblinionẽe facit luxu
rie maxrime Eſt etiam occupatio velur
aqua extinguens eundẽ ardorẽ. ſic ait po
eta. Res age tutus eris. Hieronimꝰ vero
dicit. Inſtancia oꝛationis ⁊ tunſionibꝰpe
ctoꝛis pluries ſe ab hmõi ardoꝛibꝰ libera
tũ. Sed hoc ẽ remediũ qð pᷣmũ poſuimꝰ
Cerciũ remediũ ẽ ↄſideratio nobilita
tis huane nature.Qui em̃ eã diligẽter cõ
ſiderat nullatenus in tate immũdicie cloa
cam illaʒ facile ꝓijcit ac conculcat.Et hoc
remedin docet Cullius in libꝛo tuſtulana
ianeſioni in capitulo de ꝑturbatione
animi vbi dicit Quia oẽm ſedationẽ ani
mi cõtinet in cõſpectu poſita humana na
tura.Extendit aut hoc remediũ in alias ꝑ
turbationes ſeu temptatiões ſubiũgens
quicquid ingruat in eandẽ arcẽ cõfugien
dũ ẽ.eadẽ ſunt arma ſumenda. Quar
tũ remediũ qð docet Bꝛegſin moꝛalibus
ſcilicet vt ↄſideret caro q̃ viua ↄcupiſcit/qᷓ
lis erit moꝛtua et laudat efficaciã remedi

dã iuuenis ĩ ꝑtibꝰburgũdie tpibus nris
ccepit eĩ caluariã.id e caput cuiuſda ſpe
cioſe mulieris defuncte poſtq; putrefa.
cia fuerat.⁊ caput illud carnibꝰom̃ino nu

datũ illudq; deferebat ſecũ.vt quociẽſcũ⸗

q; arriꝑet eũ carnis lẽptatio.intueret᷑ illð.
⁊qpter hoc deſpiceret pulchꝛitudinẽviue
carnis q; cito ꝑ moꝛtẽ ⁊ putrefactionẽ ſcie
bar ad illã defoꝛmitatẽ hoꝛrificã deuent

ra.hec auũt ſepe facies tante efficacie reme

diũ in hmoi capite inuenit qð in eo ꝑ illõ

victus ẽ penitus ardo garnis. Quintu

remediũ ẽ ſermonũ det recoꝛdatio et tunc
potiſſimũ efficax cũ fuerit ꝑ collocutionẽ⁊

collationẽ ad aliud. ⁊ hoc remediũ docet

nos liber Sapiẽ.xvj.vbi legit᷑. In memo⸗
ria ſermonũ tuoꝝ exterminabat᷑. Hoc re⸗
medio vſus fuit quiſpiã tꝑe nr̃o.qui dum
aſpectus ⁊ colloꝗa cuiuſdã ſpecioſe muli
eris effugere nõ poſſet de ea nõ medio⸗
crit᷑ tẽptaret de ſacris eloquijs cũ ea con⸗
tinue colloqbat᷑.duoq; bona ſimul facta
ſunt.qꝛ ⁊ ipe liberatꝰ fuit a carnis ĩcẽdio.

⁊ ipᷣa ad cõpunctionis graciam ꝓuocata

Sextũ remediũ ẽ cõſideratio viliſſimi
certaminis ⁊ ignominie ſuccũbendi.luxu

ria quippe nõ gladüs aut iaculis aut du⸗
ris aliqbus ipugnare videt᷑ ſʒ mollibꝰim
boꝛellis igr ⁊ cuſſinis atʒ puluillis obꝛuũ
tur qui voluptatũ mollibꝰimpugnãt᷑.qui

guũt talibus vincũt᷑ ⁊ occidũt ſpualibꝰ In

illud obpꝛobꝛiũ incidũt qdᷣvulgariter⁊ in
PYuerbijs dicit᷑ gnominioſe autẽ moꝛtu⸗
us c.qm̃ puluillo vel coxino interfectus ẽ.
Bella toꝛibꝰſiquidẽ lr̃alibꝰetiã qñ leuibꝰ
ictibus ſeu vulneribꝰ vincunt᷑ illud obpꝛo
bꝛiũ ſp obucikẽ. Septimũ remediũ eſt
cõſideratio ſanctitatis xpiane qua in tem

plũ dei viuũ ⁊ verũ in baptiſmo cõſecrati

ſumuscuius ſattitas tato maioꝛ tãtoq;ve
nerabilioꝛ ẽ q; ſactitas templi materialis
ntoveritas ẽ ipᷣa figura pᷣſtantioꝛlet res
uo ſigno ſublimioꝛ. Sanctitas em̃ baſi
lic eᷣſtat᷑ cõſecratõne epiſcopali figura ẽ
etſignũ ſctificatõĩs baptiſſmalł. Illavove
ritas ẽ ipius.Cũ igit nemo ſit ꝗq nõverea
tur turpe aliquid in baſilica cõſecrata cõ⸗

mittere/ꝓpter ipᷣam figuralet ſignũ ſancti

tatis qua diximꝰ Qñtoſoꝛtius ꝓpter ipᷣaʒ
veritatẽ ſanctitatis diliges eiuſde cõſide⸗
ratoꝛ aliꝗs ĩ ſeipſo tale cõmitere formida

t. Facit ad idẽ ↄſideratio ymaginis dei
An nobis.Si eĩ ymago lignea crucifixi aut

ex quacũq; alia materia i tãtaveneratone

ac reuerẽcia ẽ apðvnũq; q; fidelevt nullꝰ
eon inꝗnare vłſoꝛdidare pcuterevulnera
re deijcere aut alio mõ irreuerẽter eaʒ au
deat cõtrectareiquod ẽvnicuiq; noſtrum
de ymagine dei viualetvera qͥ hũana ani
ma indubitater ẽ cogitandũ vel faciendũ
d idẽ facit cõſideratio qð ipᷣa anima hu
ana ſponſa regis regũ ſoꝛoꝛ et filia ſic
legit ĩ libꝛo Cãticoꝝ fere ꝑ totũ.Quãa ſacri
legus igr auſus ẽ.q; ipia temeritasqᷓ; exe

crabilis demẽcia coꝛruptoꝛibꝰ ifernalibꝰ

eã exponere polluenda vitioꝝ turpitudi

nibꝰ eã ꝓſtituere quocũq; mõvioladã qs

hoc duci ſuo vel pᷣncipi facere auderet vet
3 ipᷣm etia cogitare.

ctauũ remediũ

ẽ iugis intuitꝰ celeſtis ſponſi ſimul et iudi
