virtute et beneplacito creatoꝛis illeſos a

pᷣnominatis nocumentis ꝓtegent ſe por
tantes.Queſtionẽ autẽ illa vtruʒ aliquid

— — —

aque ſancłificate accreſcat ex ipᷣa ſanctifi⸗

catione aliquid inq; quod in illa ſitõ no
uo. et virũ illud ſit ſubſtancia vłaccidens
conuenẽtius alibi et queritur et declarat
et de pᷣmiſſis ſimiles ſunt queſtiões. Re
nertamur igitur in quo eramꝰ ⁊? dicamꝰ:
quia fundamentũ intellectus et ſciẽcie vi

ca eſt:et cõmunicans vtrũꝗʒ inſeparabil /

=
ð D W

tis iraſcibilis 7

Ü„
legibus
ter. aueſvite omnino inſ uſceptibiles
ſunt ſtatue/erunt ex neceſſitate inſuſcepti

biles tam intellectus q; ſciẽcie Quare
manifeſtũ eſt mercuruũ ſermonẽ quo dixit

ſtatuas futuroꝝ eſſe pᷣſcias. ſermoneʒ f

ſum et impoſſibilem eſſe ſimiliter. ⁊ mo
nem quo dicũtur ſtatue dii poſſe eſſe vłfi
eri. WManileſtũ eſt erroneũ eſſe cum diui⸗
nitas ſiue deitas eſſe non poſſit in ſubſtã
cia nõ intelligente. Ampli?. Iſte ſplẽ
doꝛ quẽ vocant deificũ.et cuius irradica

tione dicũt ſtatuas deos:et fieri ⁊ eẽ. Aut
ſubſtancia eſt.aut accidẽs.ꝙ ſi fuerit ſub

ſtancia. Aut intelligens ꝑ ſe autnõ. Si

E⸗

dixerit. quia eſt ſubſtancia intelligẽs ꝑ ſe

metipᷣam. Erit igit᷑ vel abſtracta ſubſtan
cia videlicet demon. vt ipᷣi aiunt. vłſicut
anima hũana.Q⸗ ſi vt demon.iam remo
uimus hoc. quoniã nullo modo coniſᷣn
gibilis eſt hmõi ſubſtancia coꝛpoꝛibꝰſta

tuarũ. et ſi fuerit vt anima humana. ſibi

ſimpoſſibillis eſt cõiunctio eius ad ſtatuã

a parte em̃ virtutis intelligencie non ẽ co

iungibilis anima humana coꝛpoꝛi cuiuſ⸗
cunq;. ananvorertio incellecliu⸗ vurn
tis nec in ocpe eſt. nec per coꝛpus ſicutalt
bi didiciſti· Noſti etiam quia a pte vi

tiũ nõ ↄiũgibilis niſi partibꝰ coꝛꝑis/que

nate ſunt oꝛgana eſſe operationuũ anima
liũ quẽadmodũ virtus viſibilis nõ eſt cõ

inngibilis niſi parti coꝛpꝑis que nata ẽ eẽ=ẽ
inſtrumentũ videndi.et hec veriſſima ra⸗

tione oeglus eſtg ſimiliter a partevirtu

alijs viribus ⁊ operationibus eärũ etor
sanis.qᷓre manifeſtũ quia ipoſſibiłẽ con

iũctio aie hũane ⁊ cuiuſlibʒ coꝛpis ſtatu⸗

arũ cũ mebꝛa ſtatuaꝝ oꝛgana eſſe nõ poſ
ſintopationũ ſeuvirtutũ ipiꝰ O ſi fuerit
ſubſtancia õ intellectus ſplẽdoꝛle dei⸗

Fficus.tunc magis apparet ſermo pᷣdictus

magis eſſe impoſſialis et esoneus.cum
manifeſtum ipo ſſibile ſit ſubſtancia non

dhunc modũ ſe habzin

intelligenteʒidare alij cuiuſcunq; ſiue xg

illius ſit ſiue non ſcienciam vel intellectũ

Amplius. Intellectus ⁊ ſciencia aut ⸗

eſſent in hm̃oi ſtatuis ſcõm partem. aut
ſcom toku. ꝙ ſi ſcõᷣm totuʒ. tuc eſſer ptibil
intellectus.et ſcõᷣm hoc ex neeſſitate ſeq⸗
tur ptibilitatẽ ip̃ᷣius ſtatue et ua intellect⸗

eẽt in pede ⁊ digito ſtatue.⁊ita in quali⸗

bet pte ipᷣius.tu auteʒ vides.quia hic ab

ſurditas adeo impoſſibilis et icredibilis

vt ad eam deſtruenda nullomodo labo⸗
D
—

H

P autſee
Ndinin
legueh⸗
eyom
nanſui
Ns an/
Etmmen
inevi
nn
Kigon
aſena
Amafſt
durſnd
Audi⸗
isle⸗
Rons
mn
ei
ſim
inbo
hi
aer
nnnte
ſanzin
Nis
Gfteiti
ilensn
beoine
Wae
W
Wis
d
eri
logt
ones⸗
lgeſe
aciun
mso
gr
A
„ M

Wanenagi
ue dn
ſwhnigni
Emilg:fn
Wboſecki
neſean du⸗

poſſtüſtii⸗

Ataainsinde
Afenti
S gnren
ſemmnd 5
bſragaſite
monbn
lonococt
ndnc
mabunat
irentuttt

gf
ſalsnüli
e uid

rrwntine Hn
Tapanen

ulehebiin
ustinido
hoſiolicen
Conisfun
naeſenin

e.

ichend

nrits

onnmglin
ſokenum

mam ſud hoc eſt longe magis inconueni

biles. Quar eſupa

randũ ſit.cuʒ ꝑ ſeipᷣm credat anicuiuſ
cunq;.Qꝛ ſi dixerit.qꝛ nõ ẽ in ſtatła ſcõm
totũ. ergo vel eſt in ea ſcõᷣm aliquã ꝑtem
huius ſtatue. videlicetin pede vel indigi

11 vel capite. et hociam remouim. velẽ

cõm alia partẽ ipius ſtatue.vł ſ̃m aliud
qð ẽ huius ſtatue.nNon eſt aũt ſtatua ſᷣm
naturã aut foꝛm ipᷣius.quia tunc magis

elſſet in materia vol foꝛma ipius. Wa

nitfeſtũ aũt ẽ tibi.quia nec metallũ nec es

B nec lignũ nec lutũ receptibile ẽ intellectꝰ:

aut ſciencie vllo modoꝝ.qꝛ nec ſᷣm partẽ

vt diximus nec ſcõᷣm totũ Jed necetiaʒ vi

te que longe minus ẽ:⁊ exneceſſitate pce⸗
dens vtrũq;. ſi fuerit in ſtatua ſᷣm foꝛ⸗

ens.cum foꝛma ſtatue qua ſcilicet ſtatua
eſt ſit tm̃ accidẽs alicuiꝰ exmaterijs qua
nominauimus.hoc eſt metalli vel eris v
ugni vel luti. Nulli aũt poteſt eſſe dubiuʒ

vel ignotũ.quin impoſſibile ſirintellectũ

vel ſcienciã eſſe in accedẽti.qre relinquit
exneceſſitate vt itellectꝰ et ſciecia / ſi ſintin
huiuſmodi ſtatuis ſicut in eis ſetundum
aliud q; ſcõᷣm totũ uel partem coꝛporeita
lis ſue ⁊ qᷓ; ſit eaꝝ materia vłfoꝛma.Qua

re qm̃ aliud in parte iſta ſommare ſo pol Eellenlusg lecunde
et affectus tercia et quin vita ſitfundamẽ

ſunt q; iſtũ quẽ fingunt deificũ ſplẽdoꝛeʒ
erũt neceſſario ĩ ſtatuis vel intellectꝰ vel
ſciencia ſcᷣm iſtũ ſplẽdoꝛẽ.quẽadmodũ

in hominibus ſcdm animas⁊ ꝓpter hoc

bmõi deificus ſplendoꝛ erit ſubſtãcia. Jã

aui remouimus hoc.q nec poteſt eẽ ſub

ſtãcia intelligens que inellectũ et ſcienci⸗
am pꝛeſtet ei in quo ẽ. nec poteſt eſſe ſub
ſtancia intellectus. que ↄiũgit᷑ hm̃oĩ coꝛ

pibus. quare neceſſe habent concedere
cofiteri virtutẽ iſtã et ſplendoꝛẽ deificum

accidens im̃ eſſe. ⁊ ꝓpter hoc remouerũt

ab eo intellectũ et ſcienciã et diuinitatem
Anqp. Iſte ſplẽdoꝛ deifices magis de
betr cadere monemndas magſ recepti⸗

p aſiſos ? poꝛcos ⁊ canes

ma
In bijs enim animalibus ſunt vita ap
Phenſio que ſunt fundamentuʒ et appa⸗

tio ad nobilioꝛes et ſublimioꝛes operati
ones. In ſtatuis aũt cõtraria inedime⸗
ta eſſe manifeſtũ ẽ.quare pᷣnomĩata alia

adiumenta habent ad ſublimes et diui⸗

nas opationes. ſtatue vo impedimenta.
quoꝝ nõ eſt poſſibilis remotio. A
Ad ꝓphetas et diuinationes certũ ẽ ani

mas huanas ⁊homines habilioꝛes et p

Similiter eẽ iraſcitur ſeu ali.
hmòi paſſionũ afficit neceſſario et ſentit
et viuit. Wanifeſtũ igr eſtimpoſſibile eſſe

hmõòõi impoſſibilem eẽe.

Amp

lxv

paratioꝛes eẽ quã ſtatnas. quare ad eaꝝ

virtutes. et ꝓpter hoc ad deitatẽ ſeu diui
nitatẽ.Uetus em̃ ex qua ſunt ꝓphecia et

dDiuinatio diuinitas ẽ. WManifeſtũ igitur ẽ

quia facilius ⁊ dignius ẽ homines deos
effici qᷓ; ſtatuã ymmo poꝛcos et aſinos et

canes. Manifeſta igit ẽ inſania mer⸗

curij ex vtraqʒ parte tum impoſſibile ſit z
animas ſeu animabꝰ ſiles ſubſtacias ſta
tuis aduenire ⁊ eis Zinngtet impoſſibile
ſit euidenter illũ fictũ et ſompniatũ deifi⸗

cum ſplendoꝛẽ adeſſe in ſtatuis. cum nec

ſubſtancia illud ſit poſſibile eſſe nec acci⸗
dens. Et pᷣoꝛis quidem ſermonis impoſ
ſibilitas ꝑ uiam diuiſmonis facite declara
r. Loniũctionis em̃ anime ad coꝛp⸗

res ſunt modi er eoꝝ pᷣmusẽ vita.ſecun⸗

dus ſenſus etnõ diſtinguimꝰ a ſenſu

q̃ a ſenſu relinquũtur.videlicet ymagina

tionẽ ⁊ memoꝛiã.Iſta em̃ videntur ee ſeg

ſus repoſiti et thezauriſati.Cerciꝰ modꝰ

eſt affectus cuius rami et ꝑtes ſunt paſſio

nes motiue vt triſticia 2 delectatio.nmoꝛ
etita ⁊ hmõi alia. ꝓut eis cõicant hoĩies

cũ aliis animalibus.Et nõ eſt dubitatuxỹ

apud intelligentes quin vita ſit pᷣma ope
ratio anime in coꝛpore/et ſenſus ſecunda

tũ aliarũ.⁊ velutypoſtaſis aliarũ.et quin

ea remota remoueant᷑ cetere et quin po⸗

ſita quelibet aliarũ neceſſario ponit᷑ vita
Quod em̃ nõ viuit nec ſentit nec iraſcitux
nec aliqua aru hmoipaſſoni afficit.
ſeu aliqua aliaꝝ

ↄiunctionẽ animarũ et ſtatnarũ. Si eniʒ
vnũquodq; particulariũ eſt impoſſibile.
neceſſe eſtiermonẽ indefinitũ ⁊ vtilem ðᷣ

operatio animarũ q ẽ intelligere nec ẽ ſic
Diximus coꝛpoꝛis nec coꝛpꝰ niſi foꝛte qs
dicat virtutẽ intellectinã de thezauris me
moꝛie etymaginationis foꝛmas materia
les ſiue ſenſibiles reciꝑe ac ſpoliare eas a

conditionibus parlicularitatis. Mercn⸗

rius aũt et qui ſilr ei ſenſeruntnoõ ponũt.
animabus quas animas demonũ dicũut
vires ſenſibiles neq; virtutẽ ymaginandi

quin non eas tũc animas demonũſʒ ani
mas hominũ tũcnominarent. quare ne

ceſſe habent eas ponere abſtractas?⁊ om
nino incõiungibiles coꝛpibus ꝗbuſcũqʒ

et etiã. Si em̃ ↄiũgibiles eẽnt coꝛpibus ſ

4 i3—

vero

—„

Be

guratis in ſimilitudinem hominũ aut ali come
oꝛu animaliũ,cum in nullo ſit eis neceſſa cia att 1 gatio vinculaz⸗
ria coꝛpoꝛalis quecũ q; figura.gon enim tio mileria non modicac̃. O ſi dixerit.ga
habent operationes anume ille quib⸗

ceſſarie ſint ꝑtes coꝛpm pꝓpter hoc vt ſin

ꝛgana earum cũ hmoi oꝛganis impoſſi
Amplia. in conſectatio
nibus yvmaginum iuga ſermoneʒ mercu⸗
rij.ant fit inuocatio alicuius alterius vir⸗
tutis.ant ſolariũ animaruũ illarũ. Q ſi di
rerit quis ꝙ fit inuocatio alicuius alteri⸗ M

bile ſic eas vni.

virtutis.querimus ab eis quid petat ab

— . *

.

5

legibus
ome Oguare miſeria net actio necpoten
cia atiidit ad ipſa.ligatio aũt ſeu vincnla⸗

ola ꝓpᷣs volũtate adueniunt hmoiani

me ſtatuis.verũtamen attracte ſacrificig

herbarũ et aromatũ.et illecte verbis ⁊ ca
tilenis. nos iam in pᷣcedẽtibus multa de
hijs diximus ad deſtructionẽ erroꝛis ipi

us nec opoꝛtet nos quicq; addere pᷣcedẽ⸗ H
Poſt hec cõſequẽs ẽ vt deſttuꝰ
amus ydolatria characterũ et figuraruʒ.

tibus.

Rtigmatũ ⁊ impᷣſſionũ.Dicemus igr quia

pter aliud inuocetur.qlla igit᷑ virtus eſt qᷓ

cit ⁊ ꝑ hmoi inuocationes veniũt. aut

ſtum ſit eam ſᷣm hoc ſubiecta eſſe moꝛtali

unt cum veniãt niſi vł ↄſulant moꝛtalibꝰ

licitas em̃ ve diuinitati inſeparabilis eſt

hmõòi virtute. In quo non aliud reſpõde ¶ea fuit ſtulticia quoꝛunda hominũ. eagʒ

re poſſunt niſi ꝙ ab hmoi virtute petitur

nunt nuic imbecillitasivt eas ſiue ſculptas ſiue ſcri⸗
vt ammas immittat ſtaiuis.cum non ꝓ⸗

ptas aut pictas ſiue impᷣſſascrederẽtvᷣtu
tẽ habere diuinaʒ ad opanda mirifica. qᷓ
manitſeſtũẽ ipoſſibilia ec.pᷣterq; ſoli omi⸗
potẽtis creatoꝛis virtuti huiuſmodi autẽ
erroꝛis deſtructio facilis eſt et manifeſta
cũ euidẽter impoſſibille ſit figurã virtulẽ
habere quaãcunqʒ.qᷓ non ſit ei a ꝑte mate

ſtatuas deiſicat ſeu deos efficit. non igit
Evane virtutis ſeu inuenticijs ẽ deos bu
iuſmòi efficere. Si vo ſole ille anime ĩus

niunt coacte aut ſponianee. Qꝛ ſi coa⸗
cte. Nulla igr eſt diuinitas cum manife⸗

materie videlicet metalli vel ligni vł cere
vel lateris.et tũc dignius ẽ et magis debi
tũ ſcõᷣm materia.vt hmõi virnius ſitipſius
materie q; ſigure.Omne em̃ datũ ᷣm na
turaʒ et magis ⁊ verius ẽ apud datoꝛem.

—

bus.⁊ ideo infirmioꝛẽ. Oſi ſponte veni⸗

Nõ igiturẽ neceſſaria inuocatio ſeu aro
matũ adhibitio niſi ad ess placandas ſi
ue alliciendas. Et ita incidit mecurius in
omnia incoueniencia que pᷣus ex ydola⸗
tria demonũ ſeu quoꝛucunq; ſpiruuũ ſe
qui oſtendimius. Ampliꝰ. Aut babẽt

in poteſtate ne adueniant ſtatuis buius
amme ſiue hijs execrabilibus conſecrati⸗

nec Fm totũ nec ſᷣm partẽ hmõi virtus eẽ

virtutẽ ineſſefigure ex ꝑte lineationis ſeu
tractiõis ſuevidelicet ex ꝑte angulatio
mnms aut circulationis.nõ apparet inſania
maioꝛ hmõi erroꝛe. Exempli auteʒ cauſa
ponemꝰpenthagonũ quẽ dicunt ſalomo
nis. neceſſe igr ẽ.vt iſte penihagoy“ ha⸗

tate apparet earuʒ infirmitas q ? aroma
tibꝰ indiget adiuuari.⁊ a vinculis hmõi

atq; ligs ſolui.ꝙ ſi ſuperioꝛis vir

tutis boteſtate ? voluntate. non igr ſunt beat hanc vmtutẽ mirificã exiſta liůeatõe
anime hmõi dij. ſedomnipotentis dei
alltiſſimi velut ſerui herbeq; et aromata

et extra quinq; acut

que conſecrationibus ymaginum adhi⸗
hentur in hmõi conſecrationibus deo al
tiſſimo in ſacrificiũ offerũtur ad impetrã⸗
dum ſcilicet ab ipo.vt eas dimittat et ab⸗
ſoluat a vmnculis quibus obligatas eas tas ẽ im ti⸗
detlner et in ſtatuas ipᷣas illas mittat vel tatibus cotinuis pfecta quaͤtigs ẽ. ſic de⸗
Allem intrare pmittat. vldetinenturdei clarat Ariſtolj in libꝛo celi et ntidi. boc
alterius ſeu deoꝛu poteſtate et voltate. eſt quia nihil deeſt ei de vniuerſitare di⸗
Cum aũt vides.quod vtrũq; iſtoꝛum reæ menſionis queomes inpnneito no unk
nuuet ab ißis nobilitatẽ oiuinitatis. Fe nili tres. videlicet longitudo latitiido

— .
4

angulo attribuat᷑ diuinitas nuilus patit

rie ſue figurationis vel generationis ſuue

Jam aut ꝓbibuimus hic. ⁊ oſtendimus
virtutẽ diuinã nõ poſſe eſſe vllo modoꝛãũ
virtutẽ coꝛꝑiꝗet intolerabili demencia di
uinitas attribuit᷑ ſubſtacie coꝛruptibili at
qʒ ꝑtibili.vt quéadmodũ ſupꝛadiximus.

non poſſit in coꝛge. Si vo dixerit hmöi

q intus kapet aulnchangut s obtuſos.
G acutsS quin riangulo
rũ exagonoꝛũ quibꝰ circũdatus interior
penthagonus. Utaut vel angulis v

cta.ſola em ſoliditas in quãti-

unn
Annln
iun B
W
Se
emofi
Enrinlh
n
mun
1sſueſch
Uintc, d
ſolof
waleui
wipini
perae
enid
Npib
ninsti 1
ho
misſen
hto
plne
ena
ſond
liende
obtuſos.
fiangio⸗
innno,
—
Clſt
na
e d⸗
oſult
corp
lH

1

W

1

0☚.

tribuit diuinitas ꝑſe. hocẽ ꝙ aguli ſr
⁊ ſic diuinitas erit maioꝛ in pluribꝰangu⸗
lis qᷓ; in paucioꝛibus.et ꝓpter hoc figura

q;o pluriũ anguloꝝ erit.tantò erit diui⸗
ioꝛ et diuinitate ſublimioꝛ:. Ampli⸗.
Di angulus a figura diuinitatẽ habʒ cur
nõ circulus. nõne hmòi figurã ẽ inſcribe
re circulũ. Qualibet em̃ anguloꝝ foꝛmaʒ
Ptingit inſcribere circulo er deſignare ĩitra
ipin ꝑ quartũ geometrie. Quia igr omnẽ

figura inſcripta circulo neceſſe ẽ eſſe ptem

circuli. quare partẽ cuiuſſibet circuli poſſi
bile ẽ habere virtutẽ diuinã.Om̃is auteʒ
circulus ẽ lotũ boͤgenir hoc ẽ vniꝰ natu⸗
re ꝑ totũ. Quare ſi poſſibile ẽ aliquibꝰ ꝑ⸗

tibus diuinitatis alquid eſſe et toti.

Ampli2. Di virtus diuina inuenit ĩ an
gulo pꝑ ſe.id ẽ ꝑ hoc quia angulus inueni
eꝑur in omi angulo quare om̃e angulatũ
eri diuinu. ⁊ ideo om̃e coꝛpus anima⸗
lis et omis domus quadrata vel quilibʒ

Aliomb aliterangulata. O ſi dixerit.nõ

n angulo ꝑ ſe.ſʒ in quoda angulo videli

cet recio qui videt᷑ eſſe inter angulos no

bilioꝛ. Sequit ex hoc manikeſte.vt in om
ni angulo iueniat᷑ diuinitas naturaliter.
Quicqd em̃ inuenit᷑ in ꝑte toꝛi⸗ hõgenü
neceſle ẽ inueniri et in toto.qꝛ igr recꝝe an
gulꝰ ps ẽ obtuſi.et acutꝰps recti.neceſſe ẽ
diuina hãcvirtulẽ inueniri tam in obtuſo
q; in acuto.⁊ etia in angulo ↄtingẽcie.⁊ĩ
angulo poꝛtiõis.cũ in eos pfecte velut in
partes diuidat᷑ retltax Ampᷣ.Cũ omnis

angulus cõtinua qnũtieas ſit et accidens

coꝛpoꝛis. erit ex neceſſitate deitas ĩ acadẽ

te.·ᷓ abſurditate nulla maio:
Si in quãtitate cõtinua inuenit᷑ hoc. cur

lud.:n eq; ꝑ virtutẽ acꝗ

Amplie⸗

nõ ⁊ idiſcreta ⁊ potiſſimũ in nũero.qui ẽ
cu quatitate cotinua natura pꝛioꝛ ⁊ digni

doꝛ et emplar ipius. Amplius. Qua
re in quatitate ⁊ nõ ſilr in Kirafe vide⸗

licet in calo vł col ge. Manifeſtum igit
Eex hüs q ximus ſiguris impoſſbilem

es diuiniiatẽ aut virtutẽ diuina. ſiue figu⸗

re intelligatur qntitates. ſiue intelligatur

qlitates. Figuris inq; ꝑ hoc ꝙ figure ſũt

Manifeſtũ elia ẽ quia nullo generis cõſe⸗

cxalionis vel execratõis poteſis adue
niie virius mõi. Accidẽcia ei ipoſſibile ẽ
hmõi virtutẽ quomõlibet ſuſcipe. quare

declaratũ ẽ.qꝛ quicqd mirificũ vidẽt᷑ oꝑa
ri figure. nõ ꝓpt᷑ hoc . figure ſunt.fit il⸗
itã figuris. ſʒ p vᷣtu

„ 7—.

E iublimioꝛẽ neq; naluralit poſſibile eſt

habent

.

pſiguras opa bmõi fieri. q figure nihil

hre poſſũt.niſi ꝙ velfigure ſũt

vlłſigna voſitiua rerũ aliquarũ ⁊ inter ali

quos,. ⁊ hoc ex pacto ſeu volũtate illorũ.

Declaratu eſt in pᷣcedentibꝰ ꝑ figuras hbu

iuſmõi nihil fieri poſſe niſ quẽadmoduʒ
p ſigna poſita ſeu iaſtituta int᷑ aliquos ex
ꝓſenſu mutuo ſiue pacto. Nulli em intel⸗
ligẽti dubiũ eſſe poteſt figuras hmoi ſeu
characteres naturaliter nihil ſignificare.

niſi eo vł q; ſcriptura ſignat ſcriptoꝛem. et

om̃e opꝰgeneralit᷑ oꝑatoꝛẽ. Hmoi auteʒ

dignificatio nihil virtutis miriſice pᷣſtare

poteſt vlłfiguris vel alijs gbuſcũq; rebꝰ?.

nec ꝑ hmõi ſignificatioẽ aliq exrebus ali
qd mirificum oꝑat᷑. Exempla aũt oꝑatio
nũ qꝗ ꝑ ſignavident fieriſmanitreſta ſũte
regibꝰ ⁊ ſubditis eoꝝ. Int᷑ ̊s diſcurrunt

lre regie cũ ipᷣſſione annuli vłl ymaginis

ſue.quibꝰcredũt ⁊ obediũt ſubditi.velit
ex pacto obediẽcieqᷓ regibꝰſuis tenent.⁊

ipᷣi reges velud ex pacto q̊ tenent veritatit

⁊ iuſticie debent abſq; falſitate ꝑ hmõi ſi

gnaſſuã expᷣmere voluntatẽ. Silia ſigna

currũt inter amicos. Sili int᷑ pſonas pu⸗

blicas et vniuerſales.⁊ hmõi ſignis ſe cõ

ſueuerũt obligare hoĩes inuicẽ. pᷣter hoc
aũt fiũt ſubſcriptiões. Pꝛimũ in teſtimo

niũ aſſenſus. Sicut ĩ pᷣuilegijs põtificuʒ

romanoꝝ.ſcvo ĩ teſtimoniu ſubiectionis
qles faciũt epᷣi ↄſecrati coꝛam põtiſfice ro

mano.Tercio ĩ teſtimoniũ ꝓfeſſiõis que
les faciũt regulares coꝛaʒ pᷣlatis ſuis.fiũt
ſigna pactoꝝ et quoꝛũlibet ↄtractuũ.que

vulgarit᷑ dicit cyrographia.Et generalit
ad oĩa qᷓ volũt indicare hoĩes ſignis vtᷣö·

tur ꝓut int᷑ ip̃os cõuenit. Sicur ſigna cer

ta ſcripture quã iudei in ꝓjelitis ſuis fack

unt.vt vbiqʒ iudei recipiamamis. Di
militer et ep̃ᷣi clericis ſuis ſeruietibus dãt

lras teſtimoniales vłglia inſignia gbus

agnoſcat eẽ clerici eo? vłſeruientes. Sic
abbales moachis. Quid ergo mirũ ſi cõ
uenit int᷑ demones ⁊ cultoꝛes ſuos de di

uerſis ſiguris vt eas deferrẽt vłſcpᷣtas vł

ipᷣſſas vlł iſculptas ꝑ inciſionẽ.vt cultoꝛes
eoꝝ hoc ẽ ꝑ culluʒ ſubditi ſe ꝓfiterent /et

agnoſcerentur.eoipſo quo huiuſmodi fi
guras deferrent.⁊ pꝛopter hoc ab ipis ea

ſibi fieri obtinerẽt. que cultus eoꝛum re⸗
quireret. Si cum ipſi demones hoc poſ⸗

ſent et facere permitterentur. Nonnulla
enim pars culture demonuʒ eſt ſgna hu

iuſmodi vel inſignis eoꝛum deferre.

¹un

õ

—
LveE

—

—— = S ESEEEE - = — “ .êl õ ““M

ſegax

r ee Kg

a

Se

Quaree declaratũ ẽ tibi figuras ⁊ chara

ccteres hmõi nõ exvᷣtuteſua aliꝗᷓ naturali

bus vtit᷑ pᷣiana religio nõ ex virtute ſua

„*

„

opari mirifica illa.ſed ex demonũ pacto
quo cultoꝛibꝰ ſuis per huiuſmõi ſigna ſe
adeſſe pollicinſunt.ſicut et figna ſacra ꝗ⸗

naturali aliquaſſed dei altiſſimi pacto
q cuitoꝛibus ſuis ſe ddene⸗ firmiſſuma pꝛo
miſſione pollicitus ẽ oꝑandi.eo tropo lo
quendi quo ſignis hmoi oꝑationes attni

bui fas ẽ. HNõ eiĩ ſigna deificat fides aut

religid xpᷣiana ꝓpter hoc dicit ſanctus ac
ſapiens. Auguſtinꝰ q; oĩa hec pacta ſunt
p demonu. Debes aut ſcire. qꝛ qtuoꝛ ge⸗

nera figurarũ poſuerũt ydolatre ſtellarũ

nla netis.videlet.ſigilla. annulos.chara⸗

cigres 7 ymagines. nõ intelligas autem

ynagines iſtas planetaꝝ ſilitudines. ym
mo quaſdã characteres q ĩ linealiõe ſua
eofiguratiõe nullã habẽt ſilitudinẽ plane
taruũ.Et hec ydolatria qᷓtuoꝛ ſcʒ iſton hoc
ẽ ꝑ qtuoꝛ iſta exercebat᷑.et intus erat ydo
latria demonuʒ. Ad hoc genus ydolatre

pertinẽtille quatuoꝛ figure qᷓ annuli ſalo

monis.⁊ quinta q̃ vocat᷑ ſigillũ ſalomo⸗

nis.et nouẽ alie qᷓ vocãturnouẽ cãdarie.

6

gquoꝝ omniũ execrabiliſſime ↄſetratiões

et deteſtabiles inuocatõnes ſcpᷣture yma
gines apertiſſimã ydolatrie continent im
pietat. De nephanda autẽ ymagine
illa qᷓ ydea ſalomonis ⁊ entoca dicit᷑ nul
la fit mentio apud xpᷣianos.Siltr nec de li
bꝛo quẽ ſacratũ vocãt nec de oꝑibus eiui
dẽ. Eodẽ mõ neq; de figura que mandal
ſiue amandel dicit.aut oꝑibus eiꝰ. Pec
em omnia adeo impia adeoq; ſacrilega
ſunt.vt ſine hoꝛroꝛe pia coꝛda ea nec lege
re valeq nec audire. Unde ⁊ nos iſtoꝛu

memo; ifica. nõ tam bonitateʒ p
ſtringimi.q; etiã fugimus ⁊ fugamꝰ.ne

maioꝛ:is inſanie occaſionẽ demus inſipiẽ
tibus. Contra ſtig Nata ant et impᷣſſiões
euidenter dici poſſunt.que ↄtra characte
res et figuras diximus.qꝛ ⁊ ipᷣa expᷣſſe ver
guũt ad ydolatria. Iſta em in ꝓpꝛiujs coꝛpꝑi⸗
bus et mẽbꝛis faciebant ydolatre. ꝓpter
quod euidẽter cultoꝛes eius ydolatrie ad
qua inſignia illa ptinebant eoipᷣo ſe pfite
bant/quẽadmo dũ equi certo inſignio co
gnoſcunt eẽ vngariſſiue vngarici.⁊ falſa
rij depᷣhenſi atq; puniti eo ſigno appent
eẽ falſarii. videlicet impᷣſſione apoſtolice
Pulle. Sic dyabolicoꝝ illoꝝ characterũ et

ſigilloꝝ impᷣſſionibꝰ conſignato ſe cultui

–

cut iud

tentur et

legibus

o atʒ additos oſtendebant. Si⸗
ſignaculo circumciſionis pacio

Dyabo
abꝛahe legi moſayce aſſtrictos ſe confi⸗
ſcipiendo bhmõiſignaculũ ad
ea ſe obligat obſeruaunda. Nõ igitux
ẽ mirum.ſi hmõi demonioꝝ cultoꝛes a
ipᷣis ꝑ iſtas execrationes interdũ obline⸗

bant videlicet etipßi demones porerat
naturali virtute ſua.pmittebatur iuſtiſſi⸗
ma dei altiſſimi voluntate. Ex hijs igiux

omnibus apparet iuſticia diuine legis qᷣ
omia iſta nepharia ꝓhibuit. vtpote ⁊ hu

mani generis pollutiones. abhominabi

liſſimas.⁊ creatoꝛis itolerabiles iniurias

Quẽadmodũ em̃ xpᷣiano nephas ẽ circũ⸗

cidi.ſic ei hmõi ſtigmatibus incidi etcha

racteribus impꝛimi et multo amplius vi R

delicʒ qnto execratio ydolatrie deteſtabi
Iioꝛ eſt q; ritus iudaicus. Septima paxs

ydolatria ẽ verboꝛũ etnominũ.quibꝰ tã⸗

tam virtutem imponuntmalefici. vt ipſo

audituet homĩes et animalia occiderũt

et etiã inſpectione litterarũ etfigurarum:

quibus ſcripta eſſet.ſicutdieebatiudeus
ille maleficus qui ſola infuſione verboꝛũ

4

Paolama icut diximus in pꝛecedentibus

quoꝛundã maurũviſus ẽ occidiſſe aſſere

bat Juivpe ga verba illa nec homo nec
aliud animal audire poteratquin moꝛe⸗
retur connnuo nec etiam litteras inſpice

re quibus verba illa ſcripta eſſent. PHꝛo⸗

pter quod etneceſſe habent ea diſœrep

ſcripturam eoꝛuʒ in aqua fact am. vbi p⸗

tractio litteraruns ſicut fiebatita etabole
batur. Om̃ falſum autem ſit et ;impoſ⸗
ſwpile dedarabimopaucis Sie iſta vru⸗
ineſſet verbis:eſſet eis exn

ellitate vno

quatuoꝛ modoꝛũ.hoceſt vela pane

terie ſue.et hoceſt aer. auta parte foꝛme

ſue hocẽ ſoni ſiue ſonauomis.qui par⸗

aut ex aliquibus illagmm.
modo manifeſtum e tibi.qula impoſſibi
le eſt: niſi cum aer veneno ant alia cauia
coꝛruptus fuerit vt moꝛtẽ inferat. Hecau
tem virtus veneni eſiaut alterius peſtis
non veneni vel veneꝛoꝛuʒ. qualis virtus
appareien aere quem ſpirant dꝛacones.

te ſignificatꝭum. aut ex omnibus bis.

quedã ſimilis virtus appareiqn aere quẽ

inſufflat buffo. Pꝛopter quod et buſo di
cit᷑ quaſi buſio.quia bucis flat ſeu iniuf⸗

flat venenũ.de ſecundo mõ facileẽ vide
re.? non ẽ poſſibile ꝓmodum illũ hmõi
virtulẽ in eẽ verbis autnoiba. ſonus em̃

–
7

ebon

bre
gtluci
frag
pleu
„fMlah
1 ſüvehen
ſnlien
die
egr
Pode
ſnan
i
A
(Aone
wpag
ſon
ſunn⸗
ſod
we.
W

—.

d gH
eere et . .
cut linẽ ſuã ꝑ quaã uminis ſui. Etibus
ann Bgerkazn deno nenn rranieuo h9 quia res. hoc ẽ ꝓp
⸗ mali lentes vel u timoꝛẽ pe onis: is. tũc nec xerit g: gz rem qᷓ ſi
temi Lienti. emẽci ũ em̃ ẽ paſſior alia ani tüyme an at hui is eadẽ ſi tioo⸗
dienk. ia ſua moꝛtẽ iones ani ni u agin uiz virtutẽ adẽ ſignã
Geunnn 1 elicet nin apud vulgt diatene na⸗ ge ſe magſ hni⸗ ne ieteſasfeuipteſt⸗
Uesnin oꝛe et gaudio. ni oꝛe et odi oſum us ſi cũ magis h utẽ habẽt q; pte ſi⸗
W imie n ꝛzi hor „53 E. imia 1½*½% 0 ntulũ ſili 1 a foꝛti „ori lus 2e 2 g
macic toci la triſtici homines triſtici eã q;ᷓ noĩ f den xpſii
64 Lociẽs me ia de moꝛte et etiam 4 q; noĩa qcũq; occide it ymago ali⸗
dangzin ve moꝛtuos eẽ oꝛte dñoꝝ canes alicui⸗ cũ q; vl ve ndũ reſpici 12
Ma . vero acuminepocis te dñoꝝ ſuo licuiꝰ ymagini kverba 7 eſpicientẽ
RZ acci acuminevoci udire potui oꝝ mul⸗ viſoꝛ vli ginis vl viſ ita inſt ne 3
accidere. vocis velſ⸗ potuiſti, nimio turali inſpecloꝛi. kviſu. moꝛi nſpectoe
ginn cunion er vehemẽti ſoni p intinimis rali ſilr ſe b oꝛillius 2 D ꝛiet quicu VM
ae tanta pturbatio oſi in fi lione ſi eri gis ſignificẽ le erit ci gno na
ni S⸗ vem pturbatio fi iin à; fit audi iue p rit.qꝛ noĩb nificẽt q;ᷓ pe cui naturali .
e ſun oꝛtẽ indu fieri in interio ditus põt res.nõ ibus ⁊ ve poſitiua. lia ſi ℳ
Piri funtnatun cat. Hee au erioꝛibꝰ capi A ga ſign rbis virtus iſi di⸗
H gs e ir s eenbe wanifeſtu KarRe
mn. erba quare manifeſtũ o diuini 260 5 potiu Ees ſũ? friuolũ catiois
. ber ex parte i anifeſtu e uinitatis ad ali⸗ 8 ptinẽ iuolũ res ei 2
un bere. iſta nibi n eſt noni 3 a quecũq; t ad ver es eĩ.
ni virtu Manif ihil diuine nima et pt ſignifi uqz. Nõ⸗ verba et noia
ute nomi ifeſtum eti inevirti ei ſignificationẽ em̃ ptinẽ oia 05
nulta ominu et ve etiaã eſt i utt ha is virtutẽ h ionẽ. ita tinetad 2
. atenu u et verbe —X iudeũ i bus. utẽ huius qj⸗ ita nõ 1 ea niſi
we 6ſonaci 8D occidiſſe oꝛuũ tha eu illuz us. qre nullae qᷓʒ alüs potius pᷣſtã
Wzr. cia oceldil „. Qſi aurũ illum 2 verbi ulla erit a 8 quibuſ. Pſta
mimd D ⁊ diſſonãcia nſi dixerite um verbis. enaRri ouſcunq;r
dirit in thym oꝛtiſſima nis vrute ba⸗ adpdi tibus fa o vie ĩpoſſi oib?
4 noſtrae thymeo a ma. ppk q te ha⸗ dictã virtu cile oſſibili
eſn pla⸗ aneſtl negiencez tn ba
ti; usadnio virtus! ondem'ei aut intet pl et tibi. qui⸗ mi HM
nme ocoge oc pulchꝛi larũ quali is eſt rba ratide ſi virtutis h i2. In nõ
W guich eglaßn uienlak n S Ei re lone
vilis. cia via ſil tatůr vel initas ali natio eti aut intelle it niſi ratõ i
t. vilntut nocẽ cumente tar Abne d rimereritaym .— vir⸗
. moꝛti? cẽdi verbi aſignati pᷣ Si enim o abſe ymagin tes in pꝛimis .
Wrao atzi rbis atq; ti pſtaret h fica il q; nomini nando atz int⸗ igket
lerabile inferni mo tq; noĩb aret hac ica illa unibus e o atz intelli 3,
Eaglle 1f: rni moꝛtẽ ⁊ t ibꝰ. no rio fi que virtutẽ ve tverbis fien ige⸗
4 71 ietibi ꝛmentüune eTt&ι nomen 1. jeri opi tẽ verboꝛ is fient mi
il Ubꝛite pus. ⁹ A itij neceſſa ementui u pinant oꝛum miri
bꝛ 18, Mece lentu into imus tibi ur. Jam au et neceſſa⸗
*R Peiras ſigng Ampfk. B ario ĩferrẽt au 2 v̈bi ibi erroꝛemi m autem d eſſa⸗
e⸗ bies atz noi tißm hoc Bonitas a tau⸗ bis vᷣt em iſtuʒ decla
5 1s alz; no hocx 4 8 atqʒ ſe 1— utes mirifie 5. ar. 9
is sterken peſt eſaln ande gfallie attribueb genüe
D atio nicuiqʒ n nitatis. que gnitudinẽ pte illa ni ires vll õ
. lationẽ ip qʒ nominũ 8. quare ta inẽ illa niſi vel e as ſiue vi ba ? noia
ec Liesti ioꝝ 7 0l inũ creat re tatavi laudes v vel exoꝛcilme virtut dig.
dienibus 27 oĩa mal eatoꝛ irtꝰ cni es vlalio oꝛciſmata v es buidin
bed 7 libus. 7 0a mala ꝛis vt ad ꝓ⸗ cuiuſlli lio q̊lib ata vle uidin
* mo? dia bona p tollera p⸗ r iuſllibet vl dqlibet mo rroꝛes ve .
ſriin nece 2s toſter na p̃ſtar rEt ab rat ali vl oicta vlſch ſub v vel
N neceſſario et ⁊ oĩs ĩ tarent au f aliqð iſt cra vl ſcpta vl eneratiõe
renih ſanati rio reſu dis Ifirmi eiſdeʒqᷓ aliqd fieri oꝝn ẽſcertũẽ a vl poꝛt oe
nmö mnatio ⁊T relurrec lrmas. 7 are 480 ieri ſed vi rtũ e nõ vᷣtu tata cu
Nnsen * virtus im nocun infirmoꝝ n fieret.et paret tibi it. Ex q̊ etia s cui vener 2
virtus. aut eẽ umenton n. 7 abl ei. et rũ et eanta vnſ etia cõſer neratio .M
gnati. ge rekndib 52. Anolie a . et nominu uplereydolalria verb „ ₰
2 gnat h bus ? verbis liꝰ. Iſt tes ille mi . . videlic olatria v S .
— gnat hoc e ratiõe dis a a v nirifice ißi et altera qu erbo
L ratliõe ſi⸗ za halfeſ veneratio que is attribu a qua virtu⸗
gnificalidis betai cuich loi creatoꝛi unt Altera
„ Sbon ipedi i qʒ ſiue ſcptu altiſſim
ꝝ ipeditqus cpᷣtura 0d
de knctrerian atiõe
vericultoꝛes
ı

„ Svlare- tumper
DdDee legibus

dei altiſſimi. ⁊ ꝓnũciãdo ſermones eius debãt. D. . nie
ipᷣm ve⸗ nominibus creatoꝛis pene omia maioꝛa

et etia ſcriptosſincerdũ deferẽ

ilr q;longe a veritate qui vni er

nerant᷑.et ꝑ huiꝰ venerationẽ mira inter ſeu magica et malefica oꝑa impoſueruit.

du a creatoꝛe obtinẽt. Sic et iſti malefici
nõ virtute verboꝝ.qᷓ vel ꝓferũt vłſcripta

deferũt.ſj veneratiõe qua vł ꝓferẽdovel
dDeferẽdo illa demon bꝰ impedũt.ab eiſ⸗

mo nes dei altiſſimi creatoꝛè impio illa fa/

Declaratũ eſt etiã tibi cũ hijs erroꝛ arhe
ſu magi ſimul et philoſophi qui libꝝ ſcft⸗

pſit de virtute verboꝛũ ⁊ caracterũ.et ꝓ⸗

pter hoc ydolatrie impiertate ſacrilegum.

dẽ obtincẽt multociẽs ꝗᷓ hoĩes admiratur le ptereunda ẽ illa veſania magoꝛũ et
multociẽs vel nõ obtinẽt.vel quia ipſi de ronomoꝛũ.qua virtute cuiuſda exnoi

creatoꝛis opinati ſunt.ſe oꝑari dyabo

cere ꝓhibẽtur vel intelligencia vel fraude lica om̃ia mirabilia ſua. Lui etiaʒ illð
ipᷣoꝝ ꝗ foꝛſitan ↄpoſuit petita cultoꝛibꝰſu

offend atu

alan autem a dei altiſſimi ſeruis. hoc ẽ

is nõ annuũt.vt ess gratis ſeruos poſſi⸗
deat dũ eoꝝ ſᷣuicijs omino impendũt ali
quid.et ex inde grauius deus altiſſimus
vel weſitanvr amplioꝛa ſerui
(& ab eis extoꝛqueant.qui nec de offenſa
Dei altiſſimi nec de ſanguine animarum
poſſunt vllatenus ſaciari. Exemplũ ð
soc euidẽter fuit in aſtaroth qui in pᷣſen⸗
cia ſancti Bartholomei apli loqui non
mittebat᷑. et hocipᷣm berich alius demo
cultoꝛibus ſuis reſpondit
abus cauſis malignitas demonũ pleniſ⸗
ſima fidẽ facit. Ja igr dedlaratũ eſt tibi q̃li
ter thaurus ille occiſus eſt de quo fecimꝰ
mentionẽ. Euidenter enim apparere de⸗
bet tibi quia miniſterio occulto demonũ
ſic.et ad ꝓlationẽ quoꝛundaã verboꝛuʒ li⸗
gantur interdum ſerpẽtes a maleficijs et
aggregantur. Non quidem ipſoꝛũ virtu
te.ſed pᷣtextu venerationis quã diximus.

lia veneratiõe ſcilicet veneratione crea⸗

De alis dn O&
nocetur innocẽtibus. Manifeſtum eſt
eos execrabiliter polluere nomẽ illud in
quo tam deęteſtabiliter abutunt videlicʒ
ad malefica et flagicia ad turpitudines

virtute creature.ſed a

honoꝛis ⁊ reuerẽcie impendi voluerunt:

vt libꝛũ in quo ſcriptuʒ eſſet nemo tãgere
pᷣſumeret niſi mundus ⁊ mundis veſtib⸗
indutus. Scito autẽ qꝛ nomẽ illud vlvox
qcunq; ſic valde barbara ẽ.et nõ eſt vllio
mò aliqõ ex quatuoꝛ nominibus quibꝰ
apud hebꝛeos nominat᷑ creatoꝛ. ⁊ ð iſto

noĩe ea q̃ diximꝰ inueniũt ĩ libꝛo nephe⸗
rio ymaginũ lune licet autẽ ter ſufſiciant

ad defenſioneʒ iſtiꝰ erroꝛis ea qᷓ dirimus

trademtibi ⁊ alia deſtructione.qꝛ igit᷑ ꝑ
nomẽ illud ſcõm illos fiũt maleficia ꝗbꝰ

„. .

pficiendas. Ampᷣ.Cũ hmoi opꝑa non
ab ipᷣo creatoꝛe effiicc
ant / vel ꝑ nomen ſuũ vel gra vel noĩs ſui
ipᷣe crealoꝛ oꝑabitur iniuriã otumeliaʒ
ſuivel virtute ſuã accomodabit et exhibe
bit cõtra ſeipᷣm. ⁊ ꝓpter hoc erit omniuʒ

inſipientiſſimus peſſimus.dum nec in⸗

oꝛis et ꝓlatione ſanctoꝛũ verboꝛum.acci nocentibus nec ſibimet in iſta ꝑtè parcat

dit etia interdũ ꝙ mali homines ſanctis

⸗ Ampliꝰ. Quid magis ſanctitateʒ et

exoꝛciſmis ⁊ talia faciuntæ⁊ demones abi dignitatẽ noĩs illiꝰ fieri poteſt.q pollutõ

ciunt.Demonibus daãtibus honoꝛeʒ deo

altiſſiantionẽ eius ferre nõ ſuſti⸗

nentibus aliquando.vel in eos qui talia
acceptãt ſeuiunt.ſigt legit᷑.actuũ.xix. de
filüs ſcene pᷣncipis ſacerdotũ. In multis
autem animalibus ligatio ⁊ congregatõ
vldiuina virtute et miraculoſe vt diximꝰ
vel ſenſu nature que eſt vna de radicibꝰ
magice naturalis ſam igitur patefecimꝰ
tibi erroꝛes hominũ qui verbis ⁊ caracte
ribus virtutes mirificas attribuerũt et q⸗
liter habent eas.et qualiter non habent.

tati ſunt videlicet magi qui ſigillis ⁊ anu

lis ymaginibus ⁊ caracteribus planetaꝝ

dũ inferioꝛẽ ꝑ ula in poteſtate ſe hre cre⸗

virtutẽ ſua pᷣſtaret.
Diſplicencia creatoꝛi fac
apparet libꝛũ illũ legẽtibus.et alios om⸗
nes pꝛeſtigioꝛum et ymaginũ et ligatura
rum ſi lamen et libꝛi illi inueniantur. qo
nunc aułrtat deus ſed pereat mẽoꝛia eo⸗
irer He rum cũ eoꝛuʒ conſonitu.
et q;tũ errauerunt qui ſapientiſſimi repu S

eidẽ magis aduerſari poteſt.qua abuſio
eiuſdẽ ad tam impia taq; turpia oꝑpa q ꝑ½

ipm ſe facersmenciũt. Quare eomo vir⸗ E
tutẽ noĩs illius impedirent.qð ad tã dete

ſtabilia oꝑpa eo abuepᷣſumeeẽtvl creatoꝛ

aciut ꝑ illa malefici

ſooſt hoc re⸗

latrie que eſt tempoꝛis quaʒ etiam adeo

1 cteri 1 pꝛouexit erroꝛ malefitioꝛum vt etiam no
tantas virtutes attribuerũt.ꝙ totũ mun

minibus dierum ⁊ hoꝛarum virtutẽ mi⸗

rificam attribuerent etopib⸗ malefitioꝝ

nta aute mala ?taz

ſtat nobis loquẽduũ de octaua parteydo E

Eeriho
etlurine
gilſiben
hoe.
ooin
nborene
pniruein
ſrimulie
onvs⸗
atheſt

P d

äme
grbet
ſain
ſunehul
ſtaloot
winn
el
Msin

anald
Uewan
wüfen
idn
VWa
e
s

*
MMB, lxviij.
nna ſuon illa adbiberent. vnde creber ſne in tpe.ſicut adhuc dies egyptios multi ĩfau
mig nenitur in operibus maledictaru yma gi⸗ ſtos credũt ⁊ infoꝛtunatos ꝓpier plagas
disnn nũ. ſcribens in ea ymagine ſcʒ nomẽ diei quibꝰ diebdvel credur flagellatum fuiſſe
biciihg ⁊ hoꝛe. Et hocde genere ydolatrie eſt egyptũ ⁊ egyptios.⁊ iſton duoꝝ pᷣmũ ꝑti
R iuud qð in parietibus domoꝝ ſcribit eni net ad ydolatri ſtellarũ de qua ſufficiuũt
e Nüt am hoꝛe nomẽ diei. quo poſt audita ſũt tibi ea que ia ditim⸗ SBcom adeo eui
a tonitrua in regiõe illa.credũt em inſaniſ gdentis erroꝛis ẽ. vt raꝭõe deſtructio eius
aidn ſimi multi virtute huius ſcripture tua nõidigeat. Wanifeſtũ eĩ ẽ.qꝛ duo mi
ſnen ſit domus a leſione fulguris.qua creduli lia annoꝝ ſũt inter iſtos ⁊ int illos.dies
umnd tate que maioꝛ poteſt cogitari demenciag in quibꝰpcuſſa fuit egyptus⁊ dies iſtinõ
Aunii⸗ H De boc genere eſt omnis erroꝛ ille ã cõmunicãt niſi nomẽ ⁊ ſpecies cum ülis.
Näiwie. credũtur quedã hoꝛe foꝛtunate et fauſte. Pec igit᷑ cauſa ẽ.quia iſti dies ĩfauſti ſů=ũt
Enenn. quedãa infoꝛtunate et infauſte rebus inci ga ſunt eiuſdẽ ſpeciei.⁊ eoꝛundẽ nominuũu
mndsetd piendis ſiue aggrediẽdis. Hmõi autẽ in⸗ dies/ hoc ẽ ſicut diceret. Quia quidam
mellutſh ſanie facilis eſt deſtructio neceſie enim ẽ petrrus fuit malus et infoꝛtunat ꝙ omis
enöckt vt altero duoꝝ modon attribuãt hac vir⸗ hõ ꝗ de cetero vocabit petrus ſic malus
mmmrs tutẽ tpi.videlicz aut ex natura ipᷣa tẽport. aut infoꝛtunatus.qͥ nihil magis friuolujs
e titn aut ex aliquo qð fieri poteſt ex natura t⸗ ⁊ irrationabile dici poteſt. Jam igit pate
kinont pois cii natura tpis ſit omoger.in totor facta ẽ tibi ydolatria tꝑis. ⁊ erro: aut im⸗
bfin in qualibʒ eius ꝑte.Eodẽ mõ igr eadẽvir 4Pias eius. Poſt hecloqmur d nondaa
eng tus tocius ⁊ ſingularũ partiũ eius.quare/barte ydolatrie ꝗ de inicis ẽ ⁊ derebꝰini
org totũ fauſtũ erit. et hoꝛe ſingule. Simili ke ialib us. ⁊ hoc ẽ ſcõm duos modos.ꝗa
n- autẽ totũ infauſtũ et hoꝛe ſilr. aut tcotum res iniciales et inicia quo vocant homi⸗
wmif ) „ neutrũ. Amp. mniũ virtutũ iſta foꝛ nes huiuſmòi aut inielligunt cauſas eſſe
