Sancti viri ſunt imitandi 1 A ix
Sancti ſacrificioꝛum munera repellunt nwi K lvicᷓ

Sanctis honoꝛem impendimus non ꝓpter ipᷣos ſed ꝓpter ſolum deum xxiiij y lv

Sanguis chꝛiſti ſapoꝛ valet ad dus xliiij £ cxi
Sanguinis oblatio ꝓhibita erat xiiij. S.T.U.. y.Z. xxixx
Sanguinis oblatio demonibus ſiebat ibidem 8S
Sanguĩs oblatio ꝑmittebat᷑ ydolatris vt mag redderet abhoialis ibidem -
Sanguinem deos ſuos amare erat ydolatrum opinio ibidem S
Sanggnine ſuo lauii nos chꝛiſtus a pclis noſtris . x F. 6 clviij
Sapbirus virtutem habet curandi nrpiß nii
Sapientia diuina timoꝛẽ generat et pudoꝛem vei Xx
Sapienti non potenii veritatẽ appꝛebendere ſufficit vitare falſitatẽe 7 R ij
Sapientis duplex eſt xir 37 cyiij.

Sapientie plenitudo eſt limoꝛ domini

Sapoꝛ diuiciarum W mtiij Sii ci⸗
Sapoꝛes decem peccatoꝛum l

xliiij Ncix
Sa poꝛes cibi et potus ibidem H . —

Sapoꝛis dei et virtutum xliiij U cx
Sarraceni legem habent naturalem vt dicunt quidam xix T xI

Sarracenoꝛum ſubiugatio rxviij. N. Oreij .

xix g xxxix

Saturnus pꝛimo operatur in generatione animalium xxvi K lviij/
Saturnu colunt hebꝛei vt opinatur quidam xirxr xi
Saturni veneratio xxvi EF lyiij

1B 1¹1 V
myi T lenei
Reientia medicine medicum egrotum non erigit ibidem

Stire non poteſt niſ laudem habere ibidem

Seola in ſcola dei ꝓuiſum eſt omnibns de doctrina conuenlentl xvi⸗ 8 xxxv

Regiſtrum

Scola doctrine ſcola virtutũ rxrj 5 *“

Scriptura viſibilis aut udibiisnullatenusler poaite didtun viij A xiiij
Scriptura ſacra deliciaꝝ oꝛtus
Scriptura quaſi aurum ſapientie

xvij X* xrvij
Scriptura quaſi gemme ibidem

Securuas triplex liiij X£ alüij Jiem lv B alo
Securitate ſtulia nihil periculoſiuius è xv Ucx*
Securitas humilitatis multiplex ẽ OD. P. QſO£₰ lxv R clxxvij.

Semen ſeminls huũani fluxum alibi q̃liter opere humane generalionis hoꝛruit lex?
xiiij viij
Seminũ nouis ↄmixtionibus noua animalla poſſiolle eſ gigni mii li

Seminamus in deo et in ſpiritu.et quomocco AV Z cxvi.
miij 6 rxxviij
wij. . P. Q. xxxo

Seminifluus iudicatus eſt immundus
Senſam duplicẽ litteralem ſcʒ et ſpũalem hʒ lex 2 ſciptura
Senſuum interioꝛum quoꝛundam ydempntas Fiij 2Z cvl

Septimo millenario finiendus eſt mundus xiij K Xxxvi
Sermo dei a carnis incendio liberat et ad compunctiõz bꝛonocet irri 4. ccxxvij
Seruicia ſunt que cõiter ab omnibns exhibenda ſunt dod iiij. L. M viij
Seruicioꝛum aggregatio eſti inieger cultus diuinus ibidem
Seruire deo ſine ſide eſt impoſſibile . lvij cxrii
Seruicia non ſolũ vite pꝛeſentis ſed etiam future debem⸗ dño dei rxri y xlviI
eruientibus deo ex timoꝛe ſolo nulla eis debetur retributio lxxx B Crin
Seruitus ex ſeruitute nemo dñs debet reputarnii xxvi U lix
eruitutum omniũ extrema eſt ſeruitus nature ibidem
Seruos ocioſos non decet eſſe xxrüij x luxx
Singdereſim in Layn dicunt quidam extinctam non fuiſle lxxij O ccij
Dignificationes non literales quattuoꝛ modis ſun: B. E rviij. D. E.xx.
Signum ſanctificatiõis poteſt eẽ crcunciſio ſed non inſtrumentũ x V lvix.
Signa lepꝛe multiplicaas xvi Enxij
Signa etr conſtellationes planetan et de operationibus eoꝛundem xx A xli.
Signoꝛum multiplex ſignificattio xryrxix NRlxri

Signis homines obligare ſeinuicem conſuenerũt ibdem

Simile ſacrificium oleo cõſperſe cauſa fuit in rememoꝛalionẽ manne in deſeno. xvi

Sceintilla dilectionis vi yV xi „B wij
Sobꝛielas pars eſt temperãtie xlyij LT cxxij
Sodomitica turpitudo viget inter ſarracenos Xix X xIi
Falsaneencielumen ſunmne houis, 7 malis ilij W vij
ol non ſolum ex lumine videt᷑ qð videntibꝰ infundit ſed etiã res alia iij W vn
Saoi iuſticie videtur ſolum ex lumine qð videnuib⸗ infundi ibidem = W
ol quanto ſoli pinquius tanto nobilius i 3 iiij
Solem iuſticie videre fngiunt peccatoꝛes J ij J vi
Sol vbi non lucet nox eñ ibidem „
Solisler.et lex chꝛiſtiana ſᷣm aliquos xir Y. MI
Solem et lunam colebant quidam — Xrvi. C.lvij
Soꝛtem deũ deoꝛum miſiſſe puerie eſt ſentire uuv O ly
Species ignis ſpũalis tres efſiciunt arſriones 112 1
Spec ydolatre nec in como nec in barba voluit deuns apparere wij xxriiij
peculum de inſpectiõe ſpeculi ij Q lij
Soes venire gre er gloꝛie lolum ex credulitate diuine milſcdie generat „ vi⸗ Za
Spes de laudibus ſpei Q alvij
SBpes coꝛrectionis vbi non eſt ceſſat falſa pietts x. S xxi
Spes triplex eſt xliiij. Wi
Sperare qui ſperat non confunditun liij Secrliiü
Sperarei in deo ſecure debemus V B

xvij Z xxxvi

Aumnd

uhu⸗ .
ganam
Moffnu⸗
Gaina
Gnuterote
Haunt
uigi
Oyninuleut
Ghiſumustu⸗

Gyiun Mon
uglntoſ
Oiinuuntonni
iiri gitien
Ruunſani
Ipthucentu

Gisomeehonia
Oenunnsohe
Gchdenasans
Gengeoolurſo

Prrhatab
Omnecwenden
Omunſenns⸗

Wrmoidla
Oummcthne
auunn
Olpnupaien
Anunan
ynanns
Oliuicauſeen
uigsdinta
Ouninsceune⸗
Ahueintie

ng

Aifnanl
Renn e
Chott gnenseſtg

Netannatcon

—
nanisg
umm
Er oögans
Rncan ſopen

N
Arnhen Merarn

R un

Mein ngich
Ni N

Wnhe ſagiͤga
N gnn

aſanne
eacn
Mn

—

=
— 2

=1

5 =

— —
.
—

= =

E
—

SES
= —

—
— –,

tij

Spes multipler
Spei erectio multiplex eſft ic⸗ cxlvi
Spei difſiniiuo lv y exlviijſ.
Spes et timoꝛ contraria ſun rllliij. L. M. cx
Spiruuale noſtrum ⁊ aliud et aliter poteſt in eo qð ſpũale lxxi. y. cx liij

Spirituale noſtrum naturaliter in nobis optimũ eſt et nobiliſſimuz. depſſius eſt tamẽ
carnaii et fere inſenſibile kxxx. n. cxcunj T. xli A Xxcvij
Spiritualis vulneratio eſt peccati ꝑpetratio rxrxxi. M. xly
Soũſſanctus benignitate cum ſuauitate electos ꝑfundit lxxxiij 5 ccxli
Spiritum phitonicum habentẽ iuſſit deus occidi rxyvyij C xxxiiij
Species lep:e diſtinguuntur l xvi B xxxij.
Sopirituum nomina que ſcripta erant xxv. M. lvi
Spirituũ quida ſerniunt celo quida ſaturno. ꝗdam mari qdam terre ibidem NH. O
Spiritus in ymaginibus habitare ẽ impoſſibile vi dixerũrquida ⁊xvij.xX.y.Z.xxx
Spirius eſſe recdluſos eſt impoſſibile ibidem W 2=2=2=
xxviij G lxiü.

Sygi dant nelonſa:n dinerke ca pon generibus
iritus omnes obediunt mandal ͦ”ͦ”ͦ”ůłꝗñäͤ
Spledoꝛ dentcus quẽ ponũt quidã in ſtatuis neq; eſt ſõa neqʒ accidẽs.xxix B. C. x x
Sponſare voluit ſibi deus populum iſrabel xxvuvi * xiij
Statua nabuchodonoſoꝛ VMV xrviij E lxij
Statua vᷣtutem deificam nullatenus habere poteeft· xxrviij H ⁊c. lxiij
Statua in ſtatuis animas demonũ immoꝛtales eſſe poſuit mercuriꝰ.contra quem obi
citur muitipliciter ibidem . 88z
Statue conburebãtur ab animabus ſuis neglecte

— £.

Statuas ⁊ ſaphirũet carbũclm ⁊c qñ vitutes hre opi

—

nant qdã ibidẽ. xxviij Tlxiiij

Stigmata et figuras que ſunt ydolatrie ſpecies deferunt xpiani xvij.D.E. xxxuij.
Stigmata et eoꝛũ impſſiones repꝛobata ſunt tanqᷓ; nephanda xxix OQ lxvi
Stilla pietatris vi Uxi

Stulticia ẽ cauſa erroꝛis qua volũt intelligere intellecũ qð per ſe capi nõ pᷣt iij.E.vi
Suauitas diuina . H xliiij E cvn
Suauitas creature aſperſio eſt diiuuie äuillij U crx
Subaitus et intellectus humanus obediẽtie eque ſunt debitoꝛes 1RX

Subtilitas rerum eſt cauſa errois . . in . vi
Sufficientes non ſumꝰ aliquid cogitare a nobis meritoꝛie lxxvij A crviij.
Suffragia a viris ſanctis ſunt modeſte petenda ux. J. K. clvi

Superbia multiplex . xlix K cxxix.
Superba mens eſt que nullis exhoꝛtatiõibus flectitux· lxvi A clxxviij
Supꝑbia pugnat contra auariciã et luxuriam lxiij A clxviij

Superbos percuſſit deus H 2° r O dxxv

Superbi ꝓ inanis gloꝛie vento deum deſeruns Avij E cxlix.
Supbia humana dyabolicam excedit lxvi Cclxxix
Superbia elõgans ab altiſſimo eſt . lxvi NRcyx
Superbi cum ſuperbis non vult deus habitare lv U dxxviij
Superbus oneratus cadit in ꝓfundum inferni Axvi Teclxxx
Superbus ſuperbum non patiturr· lvi T clxxxi
Superioꝛes et pꝛelati vaſis putridis comparant Ari E clxij
Superfluum quid eſt ßMB , Nrij B lxxrij
Supplicia tempoꝛalia mitigant ſupplicia infernalis x xxi
Supplicijs ſcʒ gladio ⁊ igne exterminandi ſunt heretici ibidem J. k. 1.

Supplicij eterni recoꝛdatio retrahit hominẽ a peccato lxxix.M.ccxxvij

Suſcitati ſunt moꝛtui in noie ieſu chꝛiſti . vij D xij
Abernaculum in tabernaculo vita eſt lur etnutrimentũ Xi Yꝓ xxiiij
Abernaculi operimentũ triplex eſt ibidem 2?E
abernaculuũ dei celum dicit ibidem

YV

Tangere qui tetigit moꝛtuũ immundus fuit

Thaurum occidit iudeus quidam ſolum verboꝝ infuſione uir R ixvi
Tempantia eſt qua ſine exceſſu rebus vtimur 1 cxxi
Temꝑantie quattuoꝛ ſunt ſpecies rvij J. L. cxxij.
Pꝛima Sobꝛietas
Scoa Eſt Caſtitas
Tercia Abſtinentia
Quarta Mogeſtia

Tempoꝛales diuitias contẽnit paupertas uriz p axrii
Femnposaltoovagai⸗ viris religioſs valde en otumelioſa lxiiij U dxrv
ſemhoꝛaie⸗ diuitie in archa ſeruantur ⁊ tamen in ibe⸗ auris celeſtibus reponuntur
lxv A clxxv
Tentatio dyaboli carnis et nunlſdii
Belari⸗ us non ſalũ non reſiſtunt aliani ſed etiã veniam minime bꝛecantur. lv
H. .Cxlvi.

Tentatio ex tpatione multas vtilitates homini milcvia dei pcurat ibĩidem 1
Kentatio dupliciter dicitur vel duplex eſt 6
Pꝛima Eſt .Exrperimentatio ni · . Ocvij
Secũda Impugnatio
Tentatio tribus modis perficitur ibidem
Tenrari⸗ aliquem non eſt poſſibile vt aliqui opinãtur lxxviij Q. ccxxiiij.
Femaltoee dyaboli ſunt ſeptem ꝗbus etiam ſapientiſſimi ſepe ſubuertũtur. lxxviij
. ccxxiij
Eenraiearenn vel impugnari qui nullo modo reſiſtit vel repugnat manifeſtum
lxxviij.Q.R.ccxxiiij
entatio remedia B. C.D ⁊c̃.vſq; lxxix O ccrxvi ꝛc.
FZentatio nulla eſt dyabolica ↄtra quã auache virtute repugnare nõ poſſumus lxx
Tõpᷣus tempoꝛis ydolatria xxrx lxviij ix. P ccxxvij

Tempoꝛ:i virtutem mirificam attribuebãt yddolatre ibidem
Tenebꝛe ad tenebꝛas recurrunt ſtulti vt videnda videant et cognoſcant

religioſa.
Tenebꝛarum duo genera pter carentiãviſionis diuine quã paciuntur paruuli in oꝛigi⸗
nali decedentes lxiij M ccvi
Teneritudo dilectionis eſt compaſſio ad amicos lij Lciü
Teneritudo ſpecies eſt debilitatis xlv L cxiiij.
Terminus eſt timoꝛis qui timetur xlviij CEcxxiiij
Terminoꝛum multoꝝ directe ſibi oppoſi toridem eẽ mediũ impoſſibile ? F orxxi
Terre cultura &G v O lxi
Teſtimonia dei ſunt eius opera ij O xiij
Theologice veutes ſublimiorꝛes ſunt alabus bũanis in bac vita E OQ xcix
Theſauniʒare theſauriʒat diuitias duplłr vir in diuicijs vauper lxiiij y clxxiij
Timere qui timet dñm nibil trepidabirt liij Z (xli

Timendus eſt deus eque ſicut ⁊ diligendus IL. cxxxiiij
Fimiditate coꝛda hominũ debilitant᷑ benefacere xIv K ci
Timoꝛ domini expellit peccatum i F ali

Timoꝛem inducit fides ad ed deum ibigem

Limoꝛ duplex eſft .
Dꝛimags Pene nvi X ari
Secũda Eſt Offenſe
Timoꝛ triplex eſt xliij Tcvi
EZimo; virtſrus“ xliij. L. We
CTimoꝛis domini =

X S. cyvi
Zmoꝛ de laude nimoꝛis eſt enim timo: il

R

riiij Kk xxviij

xI E xcvi

iij 7 vi⸗
Tenebꝛas incredulitatis noxie fides viua non patitur et toꝛpoꝛem moꝛtis excutit fides
jj Yyv

Gtſin
geft
1 Man
Jpim
lien
Penhs
Oeniuv⸗
Peniens
untle
ſtimion
ſnivme
gnasizre
Nöapicenna
Sonnsignen
Arpraesea
Uebenmae
Dwolumal
Hadnerve
Haincve⸗

cbeeka⸗
Wosce⸗
Powionesſene
Dins
Nu

Vnn tmt
mpunqnintt
Dhnanonsonn

Pugyputenſon

Unawcreſen
Umongel 5
Ra
1
e ſn
Tean
Sumne

d Donen

ingtuhe

16

EEW

=

—
—
☛nrO, =

=S= A
=☛

—
=ͤe
———
☛nrnrnr

—

Timoꝛis tres ſunt filie

Regiſerum

Foꝛtiſſimus
Fuga eſt ſpiritualis
¶]lincula diſrumpit
Infirmitates tollit
Uires reſtitunuiit „„
WMWoembꝛis confractis currere facit
Seminiuos vinificat
Penitentes foꝛtiſiet
Ald tranſiliendũ dignitates volucres facit
Infirmũ contra ignem et gladium ꝓtegit
nferni toꝛmenta repellit
Flamas igneas ſuprat
Tõcupiſcentiarũ ardoꝛes extingui
Contra ignem infernalem refrigeriũ pꝛeſtat ’ + - rk 2*.
Uoluptates carnales exagitat A. B. C. D. ⁊c.liiij. J. R.cxli ⁊c.
Uulnera maloꝛũ deſiderioꝝ ſanat l
Dyabolum aſcen ſoꝛẽ coꝛdis humani diſſipat
Giadium ex vtraqʒ acutum geſtat
Foꝛtitudo eſt dyabolicam loꝛicam cgenpons
Aquila eſt nubes affectionũ carnalium diſſipans
Uentus eſt mare mundi congelans
Cuſtos eſt contra fures claamans
Cuſtos eſt eque tempoꝛe pacis ⁊ belli vigilans

liij X. y. Z. cxli.

Pꝛima Timoꝛ pene , —“
Secũda Eſt Fimoꝛ offenſe liiij. M. cxliij Itẽ xliij. T. evi.
„FTerccis Cimoꝛ reuerentie .
Tumoꝛ ſuperbie filia eſt dyaboli lIxvi O dxxx.

Timoꝛem animabus incutit crebꝛa miſſio iaculoꝛum lxxi cxcvi
Zimoꝛ moꝛtis concupiſcentiã extinguit ij Z v
imoꝛ appꝛehenſionẽ habet potentie ſen iuſticie v X Lix.
Limo: et pudoꝛ a ſapientia diuina oꝛiuntur vi J x
imo: duplex efft ” ix. J. R.xviij
Plenitudo Sapientie
Bloꝛia enum “
Timoꝛ Fons Eſt Mogeſtie xlv. N. O.cxliiij
CTbeſaurus Dei
SZumus
Uinuimus ⸗ „ . 9 .
Totum qꝰ Mouemur Eſt dei donü dei beneficium xxxiiij Tlxxx
Boni habemus
Bonifacimus
Tonitruum vocem dei eſtimabãt erronei xxvij.w. lxi
Tonitruũ eſt ſonitus colliſionis venton er erfincn is qnis in nube inidem
Traditiones ꝓpoꝛtionales in ſcola doctrine debent eſſe xxxij lxxiij.
Tranſgꝛeſſio debiti quo quis obligatur deo eſt infinita xxij. B. xlvij

Eranſgreſſiones et obligatiões ſunt eq̃les ſemꝑ et ꝓpoꝛtionales xxi Z. xvi.
Tranſgreſſio debiti triplex . .
Peima Seruitium deo debitũ ſubtrabere
Scöa Eſt Debitum ei ſeruitiũ alij impendere
— Eercdda Deum impungnare xxij B xlvij
Tribulano coꝛdis nõ ſolũ ẽ moꝛtificatio pctõn ſʒ etia ſoũale martyriũ.xxij. M. lxxiiij
Tribulatio ignis ſeperat feces peccatonꝝ ab animabus ſanctis et eas per pacientiã pur
at lxviij. A. B. clxxxxv.

Regiſtrum

Tribulatio animam ſobꝛiam reddit lxviij clxxxvij.
Zribulatoʒ vite pᷣſentt ꝗ fugiũt ad ſcolã dyaboli ptinere noſcut. uxxvii. . arrwwil
Trinuatẽ perſonaꝝ qui non credit diuine gloꝛie detrahbit vi Or
Crinitatem perſonaꝝ credere nos artant qttuo: ibidem
NAiccaà offerebatur

B6
xvij. P. xxxi

KRuud dicitur humilis a ſeipᷣo et inanis ibidem.
Uanetas in religione xxxi J lxxe
Uas vaſoꝝ nominibus virtutes appellate ſunt xxyi Nilxxxv
Uas immundum M D riiij D xviij
Uaſoꝛum falſa opinio ibidem
Ue ignoꝛantibus diuitias charitatis
Uelle et nolle eiſdem ſunt in eadem anima humana
Uelle impoſſibile eſt vim aliquid velle in vitam
Melle non poteſt voluntas ꝓhiberi ꝗn velit quod vult le velle ibidem
Uelule vel amare malũ vel vicium malu eſt vel vicioſum
Uelle iribus modis fit ex voluntate ibidem
Uelle multi vellent ſe velle que nondũ volünt ibidem E

lvij T cli
lxxi N cxcviij.

Uelle oꝑtare cupere differunt ibidem *
Ueium mundum ſenſibilem figurat rxij D xxriiij
Uendere inter venditoꝛẽ et emptoꝛẽ mmeritũ non bz locũ et q̃re lexxix. V. Z.
Uenditoꝛ q̃ſi incredulus dicitur credens ex ꝓbationibus ij D lij.
Uenerari venerandus eſt ſolus deus xxij P xlviij

eniale peccatũ.ꝓ veniali peccato non patit᷑ penam eternã afſtigi.

enialium peccatoꝝ paleam cremat ignis et ↄſumit lxviij E cxxxvi
Ueniale peccatũ inc omꝑabiliter maius eſt q; oꝛiginale lxxiij O ccvij
AUentus multiplex lxv K cdxxvi
Uenus venenis die lex ſarracenis pmulgata erat xix X xt
Uerba queda audire vt dixi quida iudeus eſt cauſa moꝛtis Xxix R ixvi
Uerboꝛum et nominũ ſtatuta ibidem ——D
Uerboꝛum ſonus nõ poteſt nocere hominibꝰ vn Slxi
QVUerbi diuini virtus ibidem — G
Uerba nihil poſiunt per ſe ibidem RK. S. .X
Uerboꝛum et nominũu duplex eſt ydolatria xxir Z lxvi
Uerbũ dei gladius rxxij R lxxiiij
Uerbum dei in labijs quoꝛundam nõ eſt gladius xI O xcvi
Uerbũ dei in quibus eſt efficax in quibus non lui clrij
Ueritas rerum diuinaliũ vna eſt iiij H vij
Ueritatis receptculũ eſt intellectus humanꝰ⸗ viij D xy
Ueritati non potẽii comphendere ſufſicit non ſeduci falſitate 1 R ij
Ueritatis ler ir E xvij
Ueritas fidei nude non appᷣhenditur in vita iſta ui lij B cvij
Uelſpertilionibus aſſimulantur peccatoꝛes lij 10 vl.⸗
Ueſtimenta hyrci ſunt pungentia xv D Vx
Ueſtis vſus ex lana et lino ꝓhibitus fuit tuoꝛ de cauſis xvi R xi.

Ueſtimentũ coꝛpoꝛale tres habet vtilitates

Pꝛeima Contra frigus pꝛotegit .:.
Secũda Uerenda tegit nv = SZ lxxxiiij.
Tercia Perſonam oꝛnat.

Ueſtis in ſacra ſcriptura et vnigariter tota virtutis dicitur pulcritudo uxvi A lxxxv.
Uerule dicũt oẽs ymagines ſecagenario a faclione ſua viltute ſoꝛuri xxij Uxlix
Uia ſunt om nia citra finẽ viltimum pꝛobatur xxxv B lurxi
ia quomodo celeriter currenda

Aiau nibil oino adeo alenũ du crepãs a natura buana vt vicin xxxv Z.

—

xuij.

Acuitas laus eſt bumilitalis lxvi B xxxi

Xxxviij.J. rnu
WMvij R lxyir.
S

lu cxxxviij

mv . x xij

latklono⸗
Retu
(la ſonltpecd
(icound
Genehetueen
llingt ſu
Clcungulten
ſſiumnmnet⸗
lintaun

oner mun

Güunekheue
Eenn

gticmpn
1 Gnlenngn
uaſßselpena

Gnkjnünt

Uithpenſontia
luegaumnon

Cütnicöucunm
lunik hee⸗

Caumwange
Duncndan

Mun

ügracnod

D
Ubecge
Clekſarbune
Uneenputban
loefi ſionusd⸗

har fNchosi

Hannn Prinne lani⸗
lmine Geſondrs
nnnmn⸗ gln
tgungprſin
ian RNeadehn
Woeio ⸗
llglen ſeta G

ric
i dl
Urirr Wi u

Uin
—
i Mohe
Unle N
lor nce N

liiiinr

di

Cida nullo modo vie funt ad lapoꝛem diuiue ſuauitattis Milij L cvlj.
Uicia ⁊ peccata veri oꝛbi ſunt vulnera et ſeruituessY xIv X crvi

Uicia ſunt ⁊ peccata que iuſticie contrariantur rrrliyi C ar
Ticioꝛum delectatiões delectatiõibus virtutum gratie ſunt minoꝛes li N oxxvi
Ulicia et peccata pugnat interſe AArxiij A clxviij
Ulicium quid eſt et quid peccatum MM lxx A cxrcij
Uicium qualiter alterum ab altero diffeꝛt ibidem 338332
Uicium in vno eſt bonus habitus in alio ibileim · L»
Uicium et peccatũ actuale ſunt ſcut habitus et actus ab ipᷣo pcedens lxx E ccij
Uicium eſt ſpiritualia ignoꝛare ibiellm r —
Llicium eſt ꝓpꝛie quo male nos babemus ad bona oꝑa reddenda lxx Q cciiij
Uicium omne et tota concupiſcentia etiam ſi tolleretur a pꝛeſentibus coꝛrupta tamen
caro non niſi coꝛruptam ſibi ſimilem generaret lxxi P cxcviij.
Uicij oꝛiginalis magnitno a iirrxiij O ccvi
Vicia de vicijs et peccatis conſuetudinalibus et actualibus et que et qualia ſunt ⁊ vn
de oꝛiantrur Mẽ lxxiiij & ccix
Ulicia ex interpᷣtationibus in nominibus ꝑſonarũ ſuggiltantur R ⁊c̃. lxxiiu. N.ccix
Uicia ſeptem ſunt ibidem

Ulicia et peccatum omnia ex terra ꝓcedere dicuntur ibidem 1à1
UVicia nuc diuiduntur in tria nunc in ſeptem et quare S. lxxvi vſqʒ.X. ccxviij
Uiam vicijs vnaqueqʒ interficit böltus lxxix Uccxxviij
l Cecuas ſpũ alis ä
WUicium Derirractionis xxxv T lxxxiiij
. Buloſuans “s
Uicium vocant philoʒophi pietatem naturatem xxxvij E lxxvij
Uicium eſt vt dicit Ariſtoteles viuere ſm paſſiones ibidem „(C
Uicium Detractionis xxxv C lxxniij
Mẽ Senſus Bꝛutalis ;——. . D
Uicia quẽadmodum animã humanã captinant ſic virtutes eã eleuãt xliiij Te
Uidere quodcũq; malum dũmodo nudum ſu malum non eſt 1 Siß

Uidere aliqd aut ↄgnoſci ab intellectu impoſſibile ẽ niſi ſua irradiatione iij vi
Cilitas eſt laus humilitatis lxvi y clxxn
TUlilem ſe reputat humilitas ibidem

Ulincere vicennbus dabitur coꝛuona “ xriix D cexxvi
Uincitur dyabolus qñ tentationes eius ⁊ iacula vilipendunk lxxix. S. L. ccxxvii
Uincuntur virtutes vicijs ⁊ quare ij A cin

xxv TZlxij

Uictoꝛia eque foꝛtibus non puenit . i
liiij T cxiuiij

Ulictoꝛiam dat deus ſperantibus in ſe

inculum quo poſidet deus coꝛhumanũ eſt amo2t lviij A clij
Uindicare decet deum ſuas iniurias et ſuoꝛum xxij M Nviij
Uirga et coꝛrectio tribuunt diſciplinam lyxij 1. (xvi
Uirga diſcipline fugat vicia ”́ÿMUẽDꝰ6 lxviij UI clxxxviij
Uirgo nupta ſi reddat debitum virtutẽ non amittit xlvij R cxxi

Uir lanctus plus diligit deum ꝓpter uſticiam virtute gratuita q;ᷓ vitam ꝓpꝛiam nalu
zAui gdtetädheeee „ B ariiß,
Uiri ſancti cogitãt turpia vt magis acmagis abhoninent „ 18S 1
Uirum ſanctu fac.cuius exempiar chꝛiſtus dñs eſt in cruce pendẽs. xxxij. O. P.lxxiiij
Uui ſancti gaudent in bello tribulatiõis êſ lvi E cxlviu
Uir in diuitijs pauper dupliciter diuitias theſaurizeait lxiiij Y clxxiiij
Uiri ſancti fugiunt laudes ſuasvt alienas l lxv. E. G. H. clxxvi
Uir ſanctus quidam ſtultum ſe ſimilabat.vt diebus irrideretur et conſpueret᷑ et obꝛure
tur.noctibus vero oꝛationibus vacabe rxvi SZ chxxi

Uiri ſci ãnto ꝓfũdiꝰ ĩ mari tribulatiois ſe dilatat taãto l eo liberiꝰnatãt.lxviij. R. cxnvè

Uirtutum tria ſunt genera ibidem
Virtutes naturales a cõſuetudinalibus non differunt in nomiuibus ibidem “ 7 .
Uirtutes ex oĩbus virtutibus naturalibꝰ et gratuitis vna ſola ẽ honeſtas viij. S.xvi
WUirtutes naruralesin adam ante iepeccatum perfecte ſperunt poſt peccatum autem coꝛ
rupte et leſe .

Uirtus vna ſola

UVritutes perfecte in paucis apparent “”YM X c.
VUirtutes naturales ſuaꝝ opationuũ exercitio mag n pficlüti S. babit⸗noui ir. 4. Srri

4 iir ſanctus poteſt mereri gratiam viuificationis alicni peccatoi ixxx S ami
WUir ſanctus poteſt mereri gratiam vinificationis alicui peccatost aut merito congrui.

aut meruo condigni ibidem MÿM T.A.
Uirtntum in patria multiplexeſt gaudium .. imrij 7 ccxxxyi
Uirtus plus eſt qᷓ; ars ij iij
Uirtutes naturales ibidem
VWUirtutum tres ſunt ſpecies vii b 1.

viij 3 xpij.
xli j D ci

Girutes ſunt q̃ituoꝛ ᷣm Auguſtinum xlij D ci
Uirtutes vere rationis et veri nominis et vicium non ſunt contraria xxij nwij.
Licrusi iraltibiis non poteſt eſſe ſine diuino vel cui debet vel aui non debet.
Xxiij 1.
WUirtutes nature radicales ſunt ättuoꝛ et cuius ſint opationis xxvi ir
UVirtutem diuinã poſuit mercuriꝰin ymaginibuus xxrtirvi X lxij
Uirtuoſum ſcire vel intelligere non eſt vntuoſum Xxxvij X lxxxix

VUirtus oĩs que datum opiimũ et donũ perfeciũ deſ⸗ brſam eſt eſtidlns liij Kaäii

Uirtutum nominationes ſum vigſnhene

rima Sola foꝛtitudo
ecũda OPerfectoꝛum
Tercia Sanitas gnimale
Quarta Decoss
Quinta Dulchimdo
Sexa Zutas M
Septima Eſt Ueſtis nxv R æc. lxxxii;
DDciag Armatura .l
Pona Wembꝛorum
— Pronma Elementon
Undecima Simatorum
BSuodecma Herbarum
Tredecima loꝛum ”
Quartadeci Inanimatouum
Quintadec Slrellarum
Sedecima Fglificioꝛum è”MẽM
Decimaſeptia Eſt Zaſtrumentoꝛum Vyxvy N zc. lxxxiij
Decimaoctaua Uaſoꝛum äl
Decimanona Miniſtroꝛum
Uiceſimna Uarie ſuppellectilis
Uiceſimapꝛima Oꝛnamentoꝛum ”MB
LCirtnnen quattuoꝛ ſunt nominationes et de differentia earundem rxliiij 7 ciii
Uirtutes redicales gu eannoꝛ etcaiusſuntopersaonis rvxvxpi O lix
Uirtus eadem ſunt ſpes et timoꝛ xliij 1 cy
tures dona dicuntun bidem 4
irtutes dona ſunt quibus beatitu o acquiritur Alv. cryj
Uirtutis diffinitio ſecundũ Auguſtinũ ro X cxyi
Uirtutum diffinito . Avi avij.
Uirtute charitatis recte viuitur ppier duss caulas widem
Uinntes quibus ſalns acquiritur nrxi arii

migſſtzn

Ormesarera
Umseſbomg
ſiwungen
inormanne
Masagiani
teſttunen
iupamn
bcſbebiusn
Unnionnistns
ſamumn

len ſenfun

nnpninto
ſummin
luu K

w1

Drurza naturalium diffinitio

Regiſtri

gisnfencandinalesanonuozitim 2

virtutum diuiſio ſecundũ plotinũ ibidem
Ulirtutum appꝛehenſiuarũ quinq; ſunt lumina

noij Z nniz
viriutes angeloꝛum non ſunt alie qᷓ; noſtre pꝛeter fidem erſpem

nvii E cxxv

Uirtutes omnium viriũ in vninerio ſunt = v H 1 B xxxi
virtutes tres lufficere videntur vitam noſtram dinigeree er deorure auari
ꝛima ”M DPꝛudentis
ecůda Eſt uſticia ¹ 7 a
FTer cia Temperantia
Uirtutes omnes es duplicis ſunt intentionis 1 and
Uirtutes omnes gratuite in eodem ſubiecto ſunt equales ibidem
Uirtutes naturales naturaliter equales eſſevidentur ibidem
Uirtutes gratnite ſunt ad naturales ſicut ſemina ad arboꝛes ti⸗ crxriiij
Uirtutes in vi iraſcibili ſunt vigintidue 14 F cxxx
Uirtus gratuita in infinitũ maioꝛ eſt dilectione naturali —H u. . B. cxxxiiii
Uirtutis gratie maioꝛes ſunt qᷓ; vicia uuUu P cxxxv
VUirtus ꝓtegit contra deſideria ſecularia rxrxy S lxxxüiij
Uirtutum gratie delectationes maioꝛes ſunt delectaniibus vicioꝛ li N axxvi
Uirtutum vnam qui babet.habet et omnes li T cxxxvi

Uirtutem veri noĩis et vicium qdðᷣcunq; in eodem ſmul eẽ impoſſibile eſt. lij. A.cxxxvi
Uirtutes remitti vel minni eſt impoſſibiilie lij E. & cxxxvii
Uirtutes neqʒ intendi neq; remitii poſſunꝛ lij C. (xxxvij.
Ulirtus ſi intẽderetur et remitteret᷑ aliquis impurgatoꝛĩo mereret lij. H. J. K-' cxxxviij
Uirtus ſi poſſit diminui tunc ſolum venialibus poſlet columi widem . L. M
Uirtutes per peccaſa moꝛtalia eriinguuntur ibidem

Uirtus eſt bona qualitas mentis ixx 2 cxcij
Uirtutis noſtre rationabilis ſeptẽ impugnationes mroi S. T.Ucaviij
Uirius vna omne vicium expellit lxxix P ccxxviij
Uirtutis cogitatu ipᷣa peccata tanqᷓ vulnerata debilitantur ibidem . L.
Uirtus quelibet patrie pꝛimu enit et gloꝛia ixxxij A ccxxxvĩ

Uirtutum in patria multiplex gaudiũ eſt vVxxij. J. R.ccxxxvij
UVirtus eſt habitus mentis bene conſtitute Culius xrxrxrxix. A.lxxv
Uirtus ſi omnis vᷣtus eſt habitus vniuerſalis expellit dein inordinsis; ibidem B

Uirtutum nominatio ſolius foꝛtitudinis fuit Zulius Exxv xXv lxxiij

Uirtus quaſi viri ſtatus nominata eſt vt dicunt quidam ibidem

Uir:uium nominatio perfectio dicitur ibidem 3
Uirtutum nominatio ſanitas rrrr 8 lxxxii
Uirtutes animabus hũanis in hac vita ſublimioꝛes lunt xbl xcie
Uirtutum numerus idem eſt ⁊ bonitati . xxxix U vxciiii
Uiriutum naturaliũ et gratuitarũ differentia xxxviij 6 xe
irtutes naturales ſunt in animabus ſicut pedes in bominibus xxxix E rev J
iriutes conſuetudinales ſicut lignipedes ibidem
irtutum pulchꝛitudine decoꝛatur anmma bumang xnv E lxrriiij

xxxvi Ulxxxvi

rtus dicitur ſcientia xxxvi S. lxxxv
Dittus gꝛonhetie . Se
Qirtus anctoꝛum ibidem
irtunibus ſublimibus pꝛediti ſunt panci itriplici⸗ de canſa ibidem X

irtutes ſcito lenibus vicioꝛum inſultibus extinguunt multipliciter niij 2 clij

MWirintes de conſtructione virtutũ opinio duplexibidem

Uirtutes nec cedũt vicijs nec extingunnt᷑ debilitate ſua ſʒ debilitate ſubiecti. rliij. E

Wirtutes licet animas foꝛtificẽt non tamen eas liberãt ibidem FF cüli
Ainus diuina coꝛpoꝛi coꝛruptibili non eſt annibuenda H Xxix 7 lxv
Tirtut conſuetudingles equales eſie non eſt neceſſe rxxxvi xX. lxxxvi
*nij

Una eſt lex tanthen. In plogo

Regiſtrum .ł-

¶lis noſtra concupileibilis ſex affectionũ ſolum inutenibiie lviij 6 exxo

hpis rationalis quinq; habet virtutes . 1B axxi
QIlis vna eſt anime vumane rerum ſublimiü appꝛebenſius müü lxxix
Appꝛehenſiua
Uirtuti tria lunt genera HNMWotiua rxxxo trrrij
Operatinaz
WUlis noſtra appꝛehenſiua ad hoe vt deo ſit accepta indiget cognitione ſublimiori ſi t
naturalis eiuſdẽ cognitio B. E. ri D. Eevli
Vls noſtra appᷣhenſiua et vis motiua nobiles delut nobilioꝛes et ſublimioꝛes natu⸗
tralibus recipiunt illuminatiõöes xli. N. O Neix.
Qlis intellecnua manet vna iiij B vij
AUlires ſuperioꝛes nobileſq; date ſunt vt beatitudinis e eent capaces xxiij DH

NUiſio rei ſub operimẽto et viſo operimẽti et viſio vna ſut inquantũ viſio. xliii. B. cvü
QLiſio dei beanllica eſt delectabilis witrgoe oẽm m eſtimationentam lxxu. P. E ⁊c. ccxxvx

Uliſus de viſu xlii E cvi
Nita gratie dicitur fides — ij T v
lita auimalium nunq; fuit deo odioooss v in
Ulita vicioꝛum ſemper eidem odioſa ibiaeaeicam
Ulite humane decoꝛ ſunt regule et virtutes viij D xo
Uute vncipium eſſe igni attnibuebant quidam Sðð xxvij lx.
Ulita omnium animaliũ operationum eſt fundamentũů rrvlij P ſit
MNita eſt fundamentũ ſcientie et intellectus xxyiij y lxiiij
UVUita eſt operatio in coꝛpoꝛe pᷣma.ſ ecunda ſenſus. tercia affectus Xxix D irv
Uita humana qualem deceat efſe rrxiij S irrx
AUlitam humana totam bonoꝛificam deo neceſſe eſ eẽ ibidem
ita recta ad felictatẽ ducit eternam S rxniij = lrxxi
Uite noſtre conuerſatio quattuoꝛ habet partes Nyi. E. cxvij
Uita humana quattuoꝛ virtutibus volnit 7aeieponaiur Avi oin
Iiuendi an vna tantum ſit ars xlpvi PP cx
lUita mentis humane eſt fides liij A D
QLita eierna ſanctoꝝ eſt retributii B umi B ccni
Aita eterna contraria vite iempoꝛali ibidem òM
¶iuere viuendi vna eſt ars exmultis aggregata rri crir
QLliuere vita lempoꝛali moꝛi eſt lxxi L ccxxxiij
Aiiuere ſecundũ paſſiones vicioſum eſt Bmali vtoidt Anhoteies mvij Flvxxvij
Aliuere non permittentur ydolatre. . ni M xrxvi
Uiuificare. viuificat intellectum humanu vna ſides vij K ni.
Ana erneceiſtate eſt fides

üiij v
Una eſt fides in gigzie Aeatrotumibidem

WU Ina eſt veritas rerum diuinalium

AUnam ſidem ſicut vna eſt veritas neceſſe eſteſſe mi i in
Anam latriam que eſtcultus deo debitus neceſſe eſt eſſe biden
Una vis eſt anime humane appaepenſfus mblämiamtermch J nrniz nin-
Una eſt virtus xIi D 4
Una elt bonitas ibidem ” DV
AUna et eadem vinus ſuntſpes ætimo: nis
Una eſt ars vinendi ex multis aggregata S el P cxix
Unam virtutem qui habet. baberet omnes ́́JòM ui Tecxxyt
Unio honull dei en cauſa lacrinci ? oblationis 5 rx;
Unitas eſt ex parte creatoꝛis M xxxi.D.hx
Unitas eſt erpane generis bumani ibidem
Vniuenalseñ dilectio dei.que verum amicũ ideieſſct ij O en
Nuluer e creglure diligende lunt ꝓpter deum ibidem 55b5

.

num orrn
luntͤ
Pnadiiltasn
Ouiprumſo
Unusetektus⸗
Thinsdomech
nnſcuicn⸗
Topnerunten
—
ounuslenpe
len kgnn
—
Mnsscrog⸗
usbmena
Ubasſantßrl
rsnenie⸗
Chmmelbere
Omi.
nn Paen
Mnciaſhds
Cnasdscki⸗
Nrnsnnol
Wngisdone
Coesdee
ſolcpasknon⸗
e

Vororubolcsl

ecue
inaumene⸗
vsiae
ltenanmnun
nrmmt

di
1
n
m
N
Horsaſinn
n
i
9e
N⸗
e
u!
n,⸗
Sõ
10.
541
n
,
1.
15

VUloluntas ſicut ipa liberrima eſt ſic et velle eius

Uoluptates decipiunt mentas humanas

Regiſtrum

Unum populum dei ſicut v vnus eſt ritus neceſſe eſt eſle
Unum eſt fedus cum deo ibidem
vna ciuilitas ciuitatis ibidem
Uni vnum ſolum ex neceſſitate contrarium ec
vnus eſt effectus gratiaꝝ et virtutũ quem qui hʒ ⁊ oes babet
Unius domus cluitatis vnius vnus eſt ingreſus· nixi & lxx

xrxxi A xx

i. l cxxxvij

vnuſquiſq; noſtrum eſt ſacrificiũ deo acceptum ä́vrrrxrij B lxxiij
Uoluntarium ſimpliciter ẽ de omni ꝓbabili vt ei quis qedat veln tredat 1KRII
voluntarie ſunt oꝑationes quibus impugnantur vtutes liij B ciiij
Uoluntas ſemper imperat motum ſuũ vel ꝓpibert lxxv P ccxuij.
voluntas ex intentione vniuerſali recta eſt et bona ſed operalio ſecundaria et ꝑticula⸗
ris eſt iniqua et impia V lxij R clxvij
3. K 1

Uoluntas cogi nõ poteff myi P lxxxvij
voluntas firma in quattuoꝛ confiſtit ”JJYMU0N xlij B c.
xxxvij Q lxrxrviij .
voluntas intenſa pꝛofecto opinatur
Beunans libere et eius velle tribus modis ſuñt opaliones er luis vᷣtutibus. xxxvi/
lxxxviij.
voluntas i imperatrix derelicto conſilio el pꝛudentia ſubuenuntur! in eius regno indici⸗ .
um et iuſticis DWW viij 4A lxxxviiij
Uoluntas vis eſt ſublimioꝛ imperatina ibidem 2.
voluntas mutabilis eſt in bonos ⁊ malos ibidẽ 5
voluntatis bonitas in quattuoꝛ conſiſtit rlij 8. C ci.
xviiij P xxix. .
voluptas ſi non amantur in eis nulla eſt delectatio biden
voluptatis amoꝛe peccatoꝛes a dyabolo capinuant uxrvij B ccxviij

Uox dyabolica ſemper in oꝛe maloꝝn ſonat W lxi Suclxij

vocem dei eſtimabat antiquitas tonitruum eſſe
vſurarium exactio ab alienis iudeis ꝑmiſſa fuit
Uulnus ſpirituale eſt perpetratio peccati
vulnera et mala quinq; ex tentatiõis carẽtia generantur

wvvij lxi
iix ρ% xix

lxxviij. M. ecxxiiij

vxoꝛem ſuam non ſolum vult maritus adulteri ia declinafe ſed earundem occaſio nes
0

nes vitare vxvi xxxiiij

Hꝛiſtus ꝓ nobis moꝛtuus eect liiij. F. y. cxliiiij/
Hꝛiſtus quomodo dona ſpirituſſancti babnit iij P co
Chꝛiſtus pignus eſt noſtre redemptionis lüii. . V. Z. cxliiij
Chꝛiſtum qui diligu omnia eius in bonum coopatur v D cxliiij
Chꝛiſtus in omni certamine electis ſuis auxilium pꝛeſtat ibidem „
Chꝛiſtus redemit genus humanũ ſanguine ſuo ꝓpꝛio ir t cvij .
Chꝛiſtus onera noſtra poꝛtauit in ligno crucis iyYyciiii. J. K. clvi.
Chꝛiſtus eſt oſtium lx H dviij
Chꝛiſtus animas religioſas a mundi frequentia ſegregat et arcet . lxi RK clxi
Chꝛiſtus lauitnos a p eccatis noſtris lix F. B clviij

Chꝛiſtũ ſponſum noſtrũ et iudicẽ intueri debemꝰ⸗ ⁊ ſic peta dimittere. lxxix. L. ccxxvij
Chꝛiſti merita vltra oẽm ꝓpoꝛtionẽ maioꝛa fuer̃t oibus meritis glion lxxx L cxxx

Chꝛiſti nomine multi moꝛtui ſuicitati ſunt veoei D xrij.
Chꝛiſtus obtulit ſe in ara crucis ꝓ mundi reconciliatione rrij Tilxxiiij
Dea ſalomonis nephanda eſt et impia xrvix „ lxvi

Dola nec obeſſe nec ꝓdeſſe poſſunt In ꝓlogo
Zola neq; ydola neq; ydolattas permniſtt deus hahitare in terra filiox iſ tahel

Xvij. A. xxxiiij
doloꝛum tria ſunt generꝛ xxi. S. T. Unt.
Idola reſponſa dabant ibrdem S
Idoloꝛum genus ibidem

i lij

lxxvi B ccrox

xxi Mο y

dolatria de vi vicijs
dolatriai inicialis eſt duobns modis bidem

Regiſtrum 42

Jdoloꝛumi inuentionem extollit mercurius ibidem

Idolis duobus modis impendebatur cuitnuna· nyvij lxi
dolum in nullo iuuat ſpiritum ad loquendu xviij . lxij
dola loqui aut reſponſ um dare eſt impoſſibile lbidem D
Igolum nihil eſt lxxij X lxijz

Adola dicuntur homines mendaces wi E Arii

Idolatre celis et ſtellis et elementis eternitatẽ attribuebant

dolatre ydolis altaria magna et ſumptuoſa fecerunt ibidem

ij Z x
egyptioꝝ q̊ꝝ ſacriſicia ſexcẽtaſexagintaſex genera ſacrificioꝝ eri 11

dolatre conſueuerunt ſub arboꝛibus ydolatriã exercere ibidem O
Idolatriam cogebatiudeos deus muitipliciter remouere ibidem p. Q. R
dolatrarum vanitas metallum ferri opinabat᷑ xiij ri
Jaolatre viuere non ꝑmittantur ne ydolatria puageret᷑ in pplim rij

xvi
eesre rum conſuetudinẽ a iudeis per multa mandata voluit deus remouere bid⸗
xiij M. N. O. P. Q. R. S xxvi

Jdolatarum innentio nniij R nvi
Idolatrarum de fructibus opinio ij * xxvij
dolatre de vaſis cooꝑtis et diſcooꝑtis opinio riiij 3 xxviij
dolatrie ſpeciem voluit deus in barba veli in coma s apparere xvij D xxxiiij
Jaolatria paſtoꝛum et agncolarum xvi S. T xxij
dolatrie oꝛigo et inicium xxij F xlviij
dolatria eſt quaſi ydoloꝛum latria ibidem
JIdolatria radix dupler xriij A xlviiij
olatria quedam naturalis dicitur rrxrxiqj &
AIdblatriam ꝓuexit omne enus peccati xxiij 0 li

