tur ſicut ipᷣe dyabolus cõſfitetur Job pᷣmo

vbi dicu ad dominũ de iob.Ecce tuvalla

ſti eũ ⁊c. ꝓpter quod et pecijtlicenciã tem
Bcm adiutoꝛũ ẽ refrena

ptandi eu.
tio hoſtiũ ne tẽptent ſcʒ quatũvellẽt⁊ quã

tũ poſſent ſicut legitur eiuſdeʒ.ij.Uerũta

men animam il
illam nõ do tib Pe
que habet in manu tua ſunt Tercium

ÿ ſerua quaſi diceret In

adiutoꝛiũ eſt de ipᷣo temptatoꝛevidelicet

cum ipᷣa foꝛma ſub qua temptatipᷣe tẽ
toꝛ pᷣbet adiutoꝛiũ ⁊ in ſtruelfonem Ppyter
qð dyabolus nõ ẽ ꝑmiſſus temptare adã
et euã niſi in ſoꝛma ſerpentis vt eoipᷣo in⸗
ſtrueretur eua ſuſpectaʒ deceptione debe
re habere que ſerpens ſuggerebat 7 ipſo

hoꝛroꝛe foꝛme ſerpentine refugeret ac reſi

liret a ſuggeſtione ipius eadẽ cauſa ẽ pꝛo
pter quã quibuſda hereticis in ſpecie ſola

o ſcilicet ꝙ in ea negociari neglexit. Ad
Hoc aũt reſpondemꝰ. quia pter dona gra

do vincle⸗ Hoꝝ ergo pᷣmũ
ẽ hoſtiũ diſfugatio qua vetat interdu.nec

oteſfratẽ/cum om̃ia alia

cati ngiri apparere ꝑmittitur dyabolus et

immundiſſim ſui partem ſolam eiſdẽ ex

hibere deoſculanda. Sic et in foꝛma ſola
buffonis quibuſdam alius vt exbmõi ſoꝛ
ma hoꝛreat dyaboluũ quẽ in illa adoꝛant.
que vtiq; foꝛma omniũ reptiliũ etimmũ⸗
Quartum ad

doꝛũ ẽ magis hoꝛrifica.

iutoꝛiũ de ipᷣa temptatione ẽcũ vel timo⸗

rem ingerit qui ẽ cuſtos optimus. Sicut
legit Eccleſiaſti.xxvij. Si nõ in timore do

mini tenueris te inſtanter: cito ſubuertet

domus tua. el ceũ ad pugnandũ nos

nocat et contra hoſtẽ accendit.ſicut in ſſa
libus certaminibus manitfeſtũ E. quia per
cuſſi ad repcuciendũ ꝓuocant᷑ ⁊ĩ hoſtes
acrius inflammant. ꝓpter vtrũq; iſtoꝛuz
dicitur in pſal.Da nobis auxiliũ de tribu⸗
Quintu adiutoꝛiũ ẽ noua gra
cia vel augmentu pᷣoꝛis. Juxta quod legi N
tur pᷣme ad coꝝ.x. Faciat cũ temptatione
ꝓuentum. vt poſſiſis ſuſtinere puentũpo

latione

cans adiutoꝛiũ quod diumus. Bene em̃
negocianlibꝰ in talentis virtutũ auget de
us eadem eis vel magnitudine vel nume

ro Sicut legitur Wathei. xv. et Luce xir.
Sexũ adiutoꝛiũ ẽ ceſſatio ſiue paxa
temptalione. Imperat em̃ ventis.id ẽ de

monibus etefficit᷑ tranquillitas magna ſi

cut legit mathei. vij. Septimuũ adiu⸗
toꝛium dit ip̃o gicoeicinplatloiif refri
geriũ quod ? mitigatio ipius ſicut cũ iſßa,zʒ
tribulationẽvertit in ſolatiũ.quemadmo
dum factũ ẽ tribꝰ pueris in foꝛnace baby⸗
lonica vbi angelꝰ dñi deſcendẽs ſecit me

diũ foꝛnacis quaſi ventũ roꝛis flantẽ.vbi

⁊ letificati eouſq; vt in medio foꝛnac pſal
lerẽt illeſi atq; ſoluti a vinculis benedice⸗

rent dominũ.vnde illud. O bumbꝛaſti ſu

per caput meum in die belli. Ne ardoꝛis

tribulationũ eſtuaret caput meũ id ẽ mẽs
vel coꝛ.

ſicut legitur luce.u.Et apparuit illi ange

lus dñi cõfoꝛtans eũ.hoc ẽ adiuuans ani
mãs admuniẽs certamen paſſionis. QO ö

vtiꝗ; non ei accidit ꝓpter ſe quicõfoꝛani
nuliaten indigebat. Sed ꝓpter nos qui

tam multiplici infirmitate laboꝛamꝰ. Idẽ

autẽ ẽ cõfoꝛtatio quod ⁊ roboꝛatio etere
ctio coꝛdis. Hec aut fiunt ꝑ ꝓmiſſionẽyit

tutis et victoꝛie et ꝑ oſtenſioneʒ infirmita

tis hoſtiũ ac leuitatis pugne. Nonuz

adiutoꝛiũ conſolatio que nõ eſt niſ leui O

cotio in moleſtijs ac doloꝛibus atq; labo

2. Octauii adiutoiũ confoꝛtatõ
Evel ipius dei P1 pparetis vel ꝑ angelũ

iis fnieri
icthiktal
torinoon
ſcauerunran
Gmuſbe
eumne
fimao⸗n
lua Goc
nicdumuen
licſilni
lniatnnid,
un Ountln⸗
adoisſmen

6Bbaebar dispe

Ueborndunn
Aacküncraz;
mns (n
Miuſisnn
Aidnpelno.
lacaenrdis
nsſcicennro⸗
Copoumanäte
Cospnridist
Wateunve
Gamtnnore
Pelunnrigin

Wolarrien

inttonnm

aueunttir

ftiagön
fufihieenn

Umntemicog

— =*
=
— ☛ x = –
2 S
SEE=
—
= R
=T
—

=

=
= ⸗
= = E
5
S⸗

= —
— =
—
=
—
=
nX–
—

S
.
S
—
E
☛
—
—

E S.
—
=
=:
—
=£
D— —
=
—

☛
E =.
—
.* —
=
—

ſe⸗

wnüäſepdi⸗.

F

e
S,

Mäonein
aſosogin
mi. Ondar
inſtantmant

di oani

utamiwiſ

numrkpfin
Gauitnnalsi
1criud Obmnt
nudebel ſen
mndanlneiidt
ni miühid
. —

nutationẽ timiditatis. Inde etiã ẽ illud di

ribus. vnde illud. In tribulatione dilata

ſti mihi.Et alibi. Scoᷣm numerũ doloꝛuʒ

meoꝝ in coꝛde meo cõſolationes tue leti
ficauerunt animã meã.Siltr et ilud. Uir

ga tna et baculus tuꝰ ipᷣa me cõſolata ſũt

Decimũ ẽ ſpei dano et fiducie atqʒ cõ
firmatio ↄtra nutationẽ timiditatis.iuxta
illud. Si dicebam dñe motus ẽ pes meꝰ.
miſcðia tna dñe adiuuabat meñs adiu
uat inqʒ pᷣſtando fiduciã et firmitatẽ ↄtra

ctum. Statuit ſupꝛa petra pedes meos.⁊
illud.dñs fſirmamentum meum.vbi alia

lra habet.dñs petra mea.Et ẽ differencia

inter hoc adiutoꝛiũ et ꝓximo pᷣteritum.qꝛ
alius ẽ timoꝛ ex ꝓpᷣo defectu et infirmita
te.Alius ex viribꝰhoſtiũ ⁊ foꝛtitudine cer
taminis. Undecimum ſuſceptio vel ex

ceptio incuſſoꝛis. videlicet ne cadant de q

dictũ ẽ in bpſalmo Impulſus euerſus ſum
vt caderem ⁊ dñs ſucepit me.Et alibi. Ju
ſtus ſi ceciderit nõ collidet᷑. quia dominꝰ
ſupponit manũ ſua. Impelli quidem ele⸗
ctos ꝑmittit dñs ſed cadentes excipit ⁊ eri
git ac releuat ne ledant᷑ letaliter. id eſt ne
cadant in moꝛtem culpe moꝛtalis Im
pelluntur igitur et pene vſqʒ ad caſum vt
agnoſcant infirmitates ſuas.et quod nõ
cadunt non viribus ſuis ſed miſericoꝛdie
dinĩe attribua Duodecimũ ſuſceptio

fugiẽtiũ ad ipᷣm. ꝓpt᷑ quã ſuſceptionẽ di⸗

citur refugiũ electoꝝ. Fugiũt aũt ad ipᷣm
in temptationibꝰ quicunqʒ ipᷣm inuocãt:
⁊ ad ipᷣm clamãdo oꝛant.oꝛando clamãt
Unde ẽ illud. Inuocaui dñm⁊ exaudiuit
me ⁊ ex omnibꝰ tribulationibus meis eri
puit me. Tredecimũ ꝓpugnatio dei ac
debellalio hoſtiũ qð ſignatuũ ẽ Exodi.xiij
vbi dixerunt egypci. Fugiamus yſraele
dñs ei deus iſrael pugnat ꝓ eo.ꝓpter q
ipᷣemet dicit yſaie.lxieEgo qui ioquoꝛ iu⸗
ſticiãs ⁊ ꝓpugnatoꝛ ſum ad ſaluandũ. Et
iudith legit᷑.de celo dimicatũ ẽ ↄtra eos.
Hoc autæ facit miſericoꝛs deus ꝓpꝛia vir
tute minuendo vel extinguẽdo cogitatio⸗
nes noxias ⁊ ardoꝛes ac delectationes tẽ
ptationũ.que omnia indubitanter et ho⸗

ſtes ſunt interni vel intimi noſtri ⁊ hoſtiũ

id ẽ demonũ arma. Decimũquartũ ẽ
ipᷣa tribulatõ foꝛinſeca.ſicut pauꝑtas mo
leſtia ⁊ ignominia quoꝝvtilitates ⁊ adiu
toꝛia diximus in ſcõᷣa ꝑte tractatus illius.
Quindecimũ eſt memoꝛia nouiſſimo
rũ.hoc ẽ moꝛiis ⁊ iudicijventuri dampna

aiin omnitemptatiõe pſiſtere abſq; vllo

pᷣnominatoꝝ adiutoꝛioꝝſnõ audemꝰ di⸗

cxun.

moniamingtevelfelictatis pmiſfe vtn
uiſſimoꝝ id ẽ extremoꝝ q̃ ſunt inicialis et

finalia nra. Inicialia quidẽ creationẽ⁊ re

creationẽ noſtramala in quibus eramus/

bona q̃ recepimꝰ mala que reddimꝰ.ſi
nalia vero que ſupꝛa diximꝰ. Iſta quinde

*

cim adiutoꝛia diuina gra elect in tempta
tionibus ⁊ pᷣſtari ⁊ ſeruari nõ ambigit ni
ſj certaminũ xpianoꝝ ignar?T9 Iet M aut
uerit vtrũ ex donis ⁊ virtutibꝰ quibꝰ pᷣ⸗
iti ſunt electi poſſint ſe defenderẽ et inui

cere ꝙ ſic. no ꝓpter hoc ꝙ dona graciaꝝ
7 virtutes infirmioꝛes ſintaut minus foꝛ⸗
tes vicijs aut temptationibꝰ eoꝝ.Sed qę

infirmitas carnis id ẽ q ẽ a ꝑte carnis.tõ

ꝑmittit eos pugnareadeo ſtrennue adeo
q; foꝛtiter vt ↄgruit armis hmõi. SFoꝛtes
quidẽ ſunt virtutesſed in lubꝛico et in fir⸗
mo poſite⁊ foꝛtiſicãt ſpiritus electuo.non
tamẽ eouſq; vt ab infirmitate pᷣdicta peni
tus liberẽt t᷑ vt ita dicamꝰ nõ eouſq; vt io
ti pugnẽt ſpiritusſed quaſi ꝑte ſuiſicut di
cit augꝰ in libꝛo ↄfeſſionũ de voluntate.
quia in ꝑte ꝓſtrata iacet et nõ tota erigit
ꝓpter quod et apłus.vij.ad Hebꝛe.Uelle
adiacet mihi.quaſi diceret.Adeſt mihi.ſj
iacens. Uelle em̃ quo as vellet nõduʒ au
tẽ vult pᷣcipue et ſimplr. velle iacens eſt lã
guidũ et infirmũ. velle autẽ quo ꝗs vult.

N.
R

velle erectũ ẽ.Quẽadmodũu ergo infirmꝰ

aut eger quatum cũqʒ bene inorne
cile leditur deijcit aut etiã occiditur.

ex aliquo modoꝝ anima humana in cor⸗

ruptiõe oꝛiginali licet penaliter tm̃ ad hoc
poſita facile ledit᷑ deijcit ur et etia ſpũalit᷑
occidik. Ueꝝ ergo ſimplr ẽ quia quan
tũ ẽ ex foꝛtitudine vniuſcuiuſqʒ virtutis ꝗ
libet vir ſanctꝰ ⁊ iuſtus poteſt reſiſtere cui

cunqʒ aut quatecũqʒ Emptationi ſimpli⸗
citer tamen nõ poteſt ⁊ hoc niam nõ

poteſt pugnare tota foꝛtitudine alicuius
virtutis.neqʒ ſe totoſſeed parte vt pᷣdiximꝰ
partẽ autẽ ſui ſꝑ habet ↄtra ſe.vel melius
luxta expoſitionẽ auguſtini ſupverbum il

lud in.v.ad Balat.Laro ↄcupiſcit aduer⸗

ſus ſpiritũ.ſpũs aduerſus carnẽ.ibi enim
dicit augꝰcarnem et ſpiritũ idem intelligi
eſſencia ⁊ ſubiecto licet rauone ſeu relati

one diuerſa ſeu comꝑatione. Quia ergo

vir ſanctus in iſta coꝛruptiõe neqʒ totus

contra quãcunqʒ temptationẽ. neqʒ ſola
foꝛuitudine pugnare poteſt cõtra gaacun

Be

temptationẽ. ymmo expte pugnat ꝓil

contra ſpiriilum vt dicit auguſtinꝰ Et ipᷣm
aduerſarium ſuum adiuuatet ſibimer ad
uerſatur ſicut in eodẽ capitulo dicit Apo⸗
ſtolꝰ. Hec enim ſibinuicem aduerſantur.
. Uonia aut in pᷣcedẽtibꝰ ꝓmiſimꝰ⸗
de hac re exempla dare plura⁊ lu
cida.Ab hoc ꝓmiſſo abſolui vo⸗
lumus anteq; ad alia trãſeamꝰ. Hmõi er
go pᷣmũ exemplũ ponimꝰ regẽ.cuiꝰregnũ
diuiſum ẽ in ſeipᷣo cõtra ipᷣum.⁊ eis hoſti
bus licet paruis et parue potencie federa⸗
tũ.Deę hmõi em̃ rege manifeſtũ ẽ.quia ab

eerxteris hoſtibꝰ licet minoꝛis foꝛtitudinis

atʒ potẽxie q;ᷓ ſitvinci poterit.dũ nõ tota
potencia ſua aut foꝛtitudine pugnare ſini
tur. ymmo ꝑs eiꝰ magna cõtra ipᷣm cũ ho
ſtibus ſe erigit et inſurgit. Sic dicimꝰ 25
regno ipᷣius.quia facile ẽ quod ab exteris
hoſtibus acquirat licet pautioꝛibꝰminui
q; foꝛtibus.⁊ hoc ẽ ꝓpter partẽ regni q̃ il⸗

los adiuuat ⁊ ↄtra reliqua cũ eis pbugnat

. tattẽde diligeter quia exemplũ manitfe⸗
ee conueniẽs expᷣſſeq; ſilitudinis. Unuſ
quiſqʒ em̃ noſtrũ a pte mẽtis ſeu ſpiritus
rex ẽ. Partes ni nr̃i id quod in nob
pirituale ẽ. ⁊ id quod animale. que vtiqʒ
Ptes cõtra ſeinuicẽ diuiſe ſunt.⁊ altera re

gi ſuo adheret videlicet id quod ſpiritua

le ẽ in nobis.Altera vero velut hoſtibus

federata cũ eis coõtra regẽ ſcilicet mentem
noſtra vel ſpiritũ totis viribꝰ ſpſpugnat.

Secundũ exemplũ ẽ.Eques armatus

ſuꝑ equũ recalcitrantẽ in medio cõſſictus
poſitus.q dũ cõtra hoſtes pugnare nitit᷑.

recalcitratione et exagitatiõe equi ſui nõ
Jolũ impedit᷑ ſed etia deijcit. Quãiumcũ

q; igr foꝛtis bellatoꝛ ſit. quãtucunq; bñ ar

maius ſit.nõ ꝓdeſt ei cu equus ſic impe⸗
diat ipᷣum. Silr ſe abet et ſi equus fuerit
vmbꝛaticus.Ad pᷣmu em ſonitũ ſeu dan
goꝛẽ buccinau. ad pᷣmũ ſonuʒ colliſionis
armonꝝ ad pᷣmũ inſultũ pugne adeo erxter
ritus refugit.vt nõ ſolũ ſeſſoꝛẽ ſuũ ſtrẽnue
agere no ꝑmittat ſed etiã ꝑ diſcrimina ra

— „

blens ipm pcipitet ⁊ interdũ occidat.

„

Quid em aliud ẽ animale noſtrũ in no

bis ſiue caro niſi equus vmbꝛati
ine caro niſt equus vmbꝛaticus adeo

retoꝛmidans aſpera que pati nõ ↄſueuit
vt ꝓ illis euadendis vlla diſcrimina erpa
neſcat.ymmo ad illa plerũq; tanq;ᷓ ad tu

ta reſugis confugiat. Interdu etia qͥ aſpe

la ⁊ contra ſe Inqntu eni caro eſtpugnat

temptationibus etreſiſtencijs

ra nõ ſunt ⁊ q om̃ino nihil habẽt periculi
pari expaueſcit inſa nia.Et necvᷣberibonec

ſtimulis vt illis appꝛopinquet induci po⸗

teſt. Hoc ẽ quod legitur in pſalmo.Trepi

dauerũt timoꝛe vbi nõ erat timoꝛ. Quid
autẽ ẽ ſpiritus in nobis aut mens niſi ſei⸗

ſoꝛ huius equi inſidens ⁊ plena cohertio.-

nẽ ipᷣius omino nõ habens. Terciũ ex
emplũ ponimꝰ in equo teneri oꝛis quiꝑ

JFrenũ arreptus ab hoſtequocunqʒ volue
rit hoſtis trahit᷑.et ſeſſoꝛeʒ ſuũ in medios

hoſtes ingerit et ipingit. et in gladios ipᷣo
rũ dat ipᷣm interdũ.totũ aũt hocẽqꝛ mo⸗
leſtiam hoſtis pᷣ teneritudine qua diximꝰ
nec vult ad modicũ ſuſtinere.Equus iſte
animale noſtrũ ẽ vt diximus. os eiꝰ lener

nimũ cocupiſcecia generalis videlicʒ car
nis oculoꝝ et omniu mundanoꝝ. Huius
oꝛis tanta teneritudine laboꝛat equꝰ bu⸗
iuſmõi vt nihil duri pati ferat.⁊ ꝓpt᷑ hoc

ſeſſoꝛem ſuũ plerũq; in medias acies bo
ſtiũ ymmo in gladios ra piat.Cui ſi frenũ
cuiuſcnnq; diſcipline impoſitum fuerit tã
to impetu retrograditur ⁊ reſilit.vt ſeipᷣm
pariter pᷣcipitei et ſeſſoꝛem. Multos quip
pe vidimus et leuiſſime diſcipline frenati

one vel ira vel deſperatione in poſterioꝛa

pᷣteritoꝝ ſuoꝝ vicioꝛũ ſcilicet toto pᷣcipitio

reſiliſſe. Quartũ exemplũ ẽ equolaſci =
uus qui in conſpecta equa tanta ↄcupiſcẽ
cia et inſania fertur ꝙ nec freno nec calca

ribus nec vllo genere inſtigationis auer⸗

ti poteſt. quin ioto pᷣcipitio ad illã currat.
ſicq; fitvt ſeſſoꝛi ſuonec arma pꝛoſint nec

ſtrennuitas.quia nec pugnare contra ad

uerſarios nec ſe defendere ipᷣm ſinit Et eſt

illud exemplũ apte ſimilitudinis ⁊ indubi
tate cõgruencie.Si quis petulanciam no
ſtre carnis conſideret.et eius in nobis qðᷣ
dicimꝰ animale. Uidebit enim euidenter

qualiter ſpiritus n Mtros poſt cõcupiſcen

cias ſuas tota pᷣcipitatiõe ſua rapit et per
trahit. omnẽqʒ ſtrennuit atẽ certaminum
ſpiritualiũ relinquere nos ↄpellit.⁊ diſcri

mina vel ſua vel nr̃a penitꝰnõ attenditꝓ

pter quod dicit Salomon ꝓuerbioꝝ. vij.
De vecoꝛdi iuuene ſtatim eam ſequitur qͥ

ſi bos ductus ad victima. et quaſi agnns

laſciuiens et ignoꝛaãs ꝙ ad vincula ſtultꝰ

trahitur donec tranffigat ſagitta iecur eiꝰ

velut ſi auis feſtinet ad laqueũ ⁊ neſcitq
de periculo eius anime agitur ꝓpt᷑ quod
dicit eccleſiaſtici. xviij. Poſt concupiſcenc

nutetbe
e Gauten⸗
lincnsſni⸗
Genis, Ou
aouni abe
tinalenoſti
Nrwidgtoumn
nodſaginean
ciselglispia
dalirrecos
Moonvomnar
Dun mninfen
nubalyn⸗
Ppfiunaproren.

lloneciare⸗

hnnoroeeden
Nollrefiſon

iii0uin
i Oenann

Clnetumedor.
Miicgnlaperilud
nichna Devun
Tankekondae

(ueſens Drt

ſiencegunccen
Tteffrmanarie
Camnis oſtaeſt
Nielſperonin⸗
alinseſftln
ilneetrunaiin
ſt phiii cuen
cblegeinangei

(uinagsbi
Magiienenm

in

uncſenemuren
Hodedonsdens⸗
Pelengepaclatc

Papene iunt

ibyſenpconani
Adameninan
ſaabipſotzinn
Ultetraceng

1 abnnnd ſub

Dyimüͤgen
Ausendactton
ſllkineuent

icſinnunli

di
edu

Ginte ne
nn
lmd Neb

onhitte⸗
Mrngan)
denm
dsna
Obabas I
iinn
enanri
Nonmnas en
Hngalsne
ümmndane
Ne rgegt
naiun N
iedas i
Gendei
gränm iIdt
ieſcen. M

ari a

mOuefutn
rtinſiginti
onetama 0
nerpocnarelon,
nmtünfl

—

4

y pibit.

caſus ipius. S

as tuas ne abeas ⁊ a voluntate tua auer⸗
tere. Si autem anime tue dederis concu
piſcencias ſuas dabit te in gandiuʒ inimi

cis tuis. Quintum exemplũ ẽde equo⸗
oꝛis ouri. ex hac euiʒ peruerſitate laboꝛat-

animale noſtrũ ſicui et omnibus puerſita
ubꝰ viciatoꝛum eauoꝛum.dum enim fre⸗

no diſcipline auerti non poteſt a ↄcupiſcẽ

cijs et alis ꝑiculis ipᷣm ſeſſoꝛem ſpiritum
dat in medios hoſtes. Seſſoꝛ em inſidẽs
æquo oꝛis duri quaſi captus eſt ſupꝛa eũ.
Dum enim freno non paret vt auertat a
periculo et ſeipᷣm et ſeſſoꝛem ſuum dat in
hoſtium captionem. Quidam enim aðo
tardi ſunt declinare a periculis.vt pꝛiuſq;
velint mouere pedem a loco diſcriminis.
pꝛeda hoſtiũ fiunt. ꝓpter hoc legitur Ec⸗
cleſiaſtici.iij. Qui amat periculum in illo
Serxtü exemplum eſt debile fun⸗
damentum et domꝰ ex quadris et cedris
ędificata ſuper illud ſtructuris ⁊ ligaturis
firmiſſima.De huiuſmodi quippe domo
manifeſtum ẽ quia facilis eſt deiectio ſeu
Sic eſt et de domo ſancte cõ
ſciencie quantiſcunq; virtutibus edificata
ſit et frmata.quia cum ſuper infirmitateʒ
carnis poſita eſt ?⁊ auodammodo funda
ta.ei ſaper animale noſtrum quod ſemꝑ
vacillans eſt ſemꝑqʒ a bono deficiens fa⸗
cilima eſt ruina ipius. Et hoc eſt quod le⸗
git Job.iiij.Ecce qui ei ſeruiunt non ſunt
ſtabiles.et in angelis ſuis reperit pꝛauita
cẽ.Quãtomagis hij qui habitant domos
luteas.qui terrenum habent fundamen⸗
tum cõſumentur velut a tynea.Sciens er
go dyabolus huius fundamenti infirmi⸗
tatem ac vacillationẽm arcem mentis no
ſtre a parte fundamenii iſtius temptatio
nibꝰſemꝑ concutit vt eam deüciat ⁊ auer
at. Dum enim animale noſtrum coꝛrue⸗

rit.et ab ipſo ſpirituali rtaliter receſſerit.
quid reſtat eidem niſi

r iectio et ruina tã
q; fundamento ſublato penitus aut euer
ſo Septimũ exemplũ eſt bellatoꝛ egre

gius et Put decet omni genere armoꝛũ ar

matus.ſtat autem ſupꝛa pauimentuʒ aut
ſubſtramentum lubꝛicum in quo caſus fa
cilimus.Pauimentum enim de quo dici⸗
tur in pſalmo Adheſit pauimento anima
mea.animale noſtrũ ſiue caro ẽ quod in⸗

ſtar pauimenti quatomagis delicus car⸗

nalibus vngitur.tantomagis eius lubꝛici
tas augetur.et vt in eo cadat ſpiritus qua
acunq; elcellencig virtutu armalus apii

xr

us efficitur. Pꝛopter quod omnis erit ei

armatura virtutũ inutilis. niſi aſperitate
diſcipline et tribulationum coꝛpaliuʒ iſta
lubꝛicitas tollatur. ꝓpter quod hoc dicit
in Pſalmo. Fiat via illoꝛum tenebꝛe ⁊ lu
bꝛicum. Statur enim firmius ſupꝛa paui⸗
mentum aſperitate rugatum aut vallicu⸗
latum. Et attende couenienciam ſimi
litudinis in hoc exemplo.quia quantum
cunqʒ foꝛtis bellatoꝛ ſit aliquis.quantacui
q;ʒ armatura pᷣditꝰ in lubꝛico tamẽ ſtans
aut poſitus infirmiſſimus eſt atʒ ruine ꝓ

ximꝰ. ꝓpter quod dixiſſe videtur Apoſto

lus. Qui ſtat videat ne cdat. Qda⸗
num exemplum eſt bellatoꝛ. cuius pars

optime armata eſt. pars autem inermis
relinquitur et penitus impꝛotecta.In ſpi⸗

ritali guippe noſtro tota armatura viriu
tum eſſevidetur.in animalivero nulla pe
nitus. Quid autem ꝓdeſt bellatoꝛi parte

habere armatam. ſt altera parte patet ia⸗
culis hoſtium. maxime cum in partis illiꝰ

vulneribus.pars etiam que armata ẽvul

neretur. Jaculis quippe temptationũ ma

xime carnalium expoſita eſtpars illa qua
dicimus animale noſtrum ſiue carnẽ ad⸗
uerſus quam concupiſcit ſpirituus.
Spiritus ergo armatus eſt ꝑ ſe et ̃m

ſe armatura virtutũ. caro vero vt diximꝰ

in eo quod caro inermis eſt penitus ⁊ de
endi quidem poteſt ꝑ armaturam ipius
piritus non quidem vt non ledatur. ⁊ vt

iacula non paciatur ſed vt non letalixvul
neretur. Defendi etiam poteſt vt no capi-

atur. non autem vt nõ impugnetur. NHec

ptegi poteſt vt non intrent hoſtes pecca⸗
toꝛum ad ipᷣam.ſedvt non regnent in iba

vel doꝛmientur pꝛopter quod circumſpe

cle dicit Apłus in. vi.ad Romanos. Ne

ergo regnet peccatũ in noſtro moꝛtali coꝛ
poꝛe vbi auguſtinꝰ.Nõ irit vt no ſi pec
catũ in nro moꝛtali coꝛpł. ſed:
gnet.hoc em̃ noſtre ẽ poteſtatis.
nũ exemplũ ẽ domꝰ. cuius ꝑs inferioꝛ ari
diſſima e. ad cõcrematione facilima. ꝑs
vero ſupꝑioꝛ ⁊ ſi non aridavel combuſtio⸗
ni obnoxia tamen vehemencia ignis et

longa ſufflatione combuſtioni apta. Sic

⁊ de animali noſtro ꝙ ardoꝛibus carna
lium deſiderioꝛum adeo obnoxium adðo
qʒ facile cremabile. vt niſi vigilantiſſima
defenſione.aſſiduaq; eidem ſubueniatur
Totum penitus conflagretur: et vomus
noſtre partem reliquam videlicz in uoc

dicitvt non ve⸗

78

Be

ſuccendatur. aqua igi tribulat ionis occu

pationis ſancte ⁊ aqua lachꝛimarũ iugit
occurrẽdũ ẽ hmõi incendis. quod niſi di
uine gracie magno adiutoꝛio fieri nequit

Decimũ exemplũ ẽ bellatoꝛ oneratus
qui dũ ſtrennue agere nititur ſemper ipᷣo
onere impeditur. Interdũ autẽ et deijcit᷑.
hoc ẽ carnis ſpiritus ſarcina oneratꝰ atq;
depꝛeſſus.quatacunq; armatura virtutuʒ
ſit pᷣditus.De hoc Sap.ix. Coꝛpus qð cor

rupitur aggrauat animam. et depᷣ̃mit ter⸗

rena inhabitatio ſenſum multa cogitãtẽ.
Non poteſt igit tanta ſui virtuoſitate pu
gnare anima humana q ſarcina coꝛpoꝛis
onerata ẽ.in cuiꝰ ſuppoꝛtatione partẽ ſue
foꝛtitudinis etiã neceſſe ẽ occupata. Un
decimũ ẽ bellatoꝛ in domo ex omni parte
apta et hoſtibꝰ vndiq; patente.hoſtibus
inq; ad modũ exercitus ipᷣm ⁊ ipᷣam circũ
ualatibus et obſidentibꝰ.Eſt em coꝛpꝰhu
manu domus ſpiritus tota patens patu
la et delectabilibꝰqᷓ ſunt velut iacula mel
lica et velut hoſtes qui ſub blandimento
voluptatis animas interficiũt ⁊ triſtabili
bus hoc ẽ aſperis vel aduerſis qᷓ ſũtvelut
iacula fellica ⁊ velut hoſtes manitfeſti.toꝛ
mẽta et moꝛtẽ animabꝰ intẽtantes.adeſt
cñ oibus iſtis.hoc ẽ cũ toto ⁊ tanto inimi

coꝝ exercitu ꝓditio ianitoꝝ excubantium
Eaircuituù domus iſtius in ſingulis ianuis

et feneſtris quẽadmodũ cõcupiſcẽcie ocu
loꝝ in oculis et auriũ in auribus.Et gene
raliter ex ↄcupiſcẽcia carnis diffuſa ꝑ totũ
coꝛpus ſcõᷣm diuerſas ſpecies ⁊ ramos ſu
os. Pꝛoditionẽ autẽ ianitoꝝ hmõi ꝓpter
hoc diximꝰ.quoniam hoſtes vſq; ad ani
ma iugulanda i ntroducũt ꝓ viribꝰ.Que
igit᷑ vł virtꝰ vel armatura ſufficere poteſt
bellatoꝛi ſpiritui tãtis obſeſſo ꝑiculis.ym
mo ip̃is hoſtibus ⁊ ꝓditoꝛibꝰex omni ꝑte
ſtipato ymmo ee ↄtiguo nõ ſolum euici
no adherente ſibi Neq; em̃ vallũ aut mu
rus aut aliud ĩterſticiũ inter ipᷣm ⁊ hoſtes
Ouodecimũ exemplũ ẽ lilium

diuidit
inter ſpinas. Queèadmodũ eĩ ſpinetũ den

clinare conantium.

ſiſſimu caro nra õq̃ ſpinis ⁊ tribulis nũqẽ

caret ⁊ quatacũ q; diligẽtia aricalarois

diſciplinalis extirpat᷑ nouas emp germi
nat ymmo ꝓfert foꝛtiſſimas. In medio er
go hmòi ſpinaꝝ cãdoꝛe puritatis anima
humana poſita quid eſt niſi liliũ inter ſpi
nas. uliũ inq; tenerrimũ ⁊ tranſfirioni ſpi
naru teneritudine ſua obnoxiũ niſi diuia

temptationibus et reſiſtencijs

ſpirituale in nobis ẽ eiuſdẽ cõflagratiõöe eam ꝓtectio tueatur nõ eĩ ſua virtute aut

foꝛtitudine liliũ tenerrimũ reſiſtit tantarũ
temptationũ tam foꝛtibus aculeis ſed nec
etiã reſiſtere poteſt. Faalaute a hocid
quod legit᷑ Lanticoꝝ.ij. Sicut lilium inter
ſpinas ſic amica mea inter filias. Tre
decimum ẽ liliũ vel flos quicunqʒ ali⸗ ie⸗
nerrimus ac vernãtiſſimꝰin medio foꝛna
cis ſemꝑ ardentis atqʒ fumantis.de quo

manifeſtum ẽ ꝙ virtute ſua non poteſtſe

cuſtodire in marceſſibilem. Quid eniʒ ali
ud eſt caro noſtra niſi foꝛnaxſemꝑ ardẽs

ↄcupiſcenciarũ carnalium ac deſiderioꝛũ

flammis ſemper fumans tenebꝛoſiſſimis
delectationũ et cogitationum vapoꝛibꝛ.
Decimũquartum exemplum ẽ puella
ſtimulos carnis paciens in medio coꝛru⸗
ptoꝛum blandientium minantium et etiã
percucientiuʒ poſitaſolam coꝛruptionem
eius in temptatiũ et ꝑ omnia que dirimꝰ
hoc ẽ blandimẽta ꝓmiſſiones terroꝛes ei
verbera in conſenſũ turpitudinis eam in
. m. Quid ẽ em̃ anima
humana in medio blandientiũ volupta⸗
tum et terrentium et feruentium aduerſi⸗
tatũ poſita niſi puella in diſcriminibus q́
diximus. Quid enim ſunt voluptates nid
ꝑ blandicias animas nr̃as ſeducere intẽ⸗
dentes coꝛruptoꝛes. Quid aũt ſuntad
uerſa vel triſtia niſi vi hoc ẽ terroꝛibꝰ ⁊ver
beribꝰ eã oppᷣmere volentes et ſimplr coꝛ
ruptoꝛes. Ad demones autẽ optime vtra
qᷓ; referunt.qui indubitater ſunt animaꝝ
humanaruʒ ſtudioſiſſimi atqʒ auidiſſimi
coꝛruptoꝛes ipᷣas nunc bladicijs volupta
tum. nunc aduerſitatuʒ moleſtijs coꝛrum
pere molientes ⁊ ſacratiſſimũ mr̃imoniũ
quod in baptiſmo cum celeſti ſponſo cõ⸗
traxerunt nepharie polluere intendentes
quis autẽ non videat caſtitatem ſpiritua
le ꝓpꝛüs viribus qnimã humanaʒ in hoc
ſtatu non poſſe dꝑfendere. Qu
mũ exemplũ ẽ vir in medio vigilatiſſimo⸗
rum ſerpetum ⁊ inſidiatoꝝ ſcoꝛpionuʒ po
ſitus qui virus eidẽ inſibilare ipᷣmq; moꝛ
dere atqʒ ꝑcutere niſi repᷣſſi nunq;ᷓ ceſſant
hoc ẽ nocte⁊ die ſompno ⁊vigilia ad hoc
ſtudioſiſſime intendunt.et ſi enim doꝛmi⸗
endo viri ſancti non peccent. vulnera ta⸗
men ſompniantes excipiunt a quibꝰpoſt
modum vigilantes difſicile ſanantur.
Jam em dicit aug⸗ ſuꝑ librũ Geñ.ꝗa
ſp̃a carnalis cõcupiſcẽcia lerpens ẽ qre qͥt
cõcupiſcẽcijscarnalibꝰ ꝗs circundatusẽ.

Quindeci/

Sl

rtotſepel
Gͤrueeiuron
oeleaublln
giadealis.
NlLumſoo
detzlistiatit

mgurlidehn
uneacdor

Gileane⸗
Canmmnren
niwiſnunt
Phuon Se
Pitanhonus
Cupanondbusd
Chergrſchpe⸗
ſbrsröctſocn
Haunendegzen
ſiorerenge
Polnorvint
Auninwin
ſittonmeinenn
igcdlſcenc
inkariſan
Menimeithr
unnidcramie
Cuapoſäunns
Giceppeede
clengtilee
hteſtelbrs
or ofeon
heeansrt
Mealbuinlo
lhnelaſons⸗
flulerineno
Mkuldeiligein
lzenti n
Doſcinma⸗
lhtetinne
Kfinſfnchie

=

inter tot ſerpentes poſitus ẽ. vt vnꝰſervẽs Si auis em̃ contendere volnerit de voca
cõputetur concupiſcẽcia oculoꝝ hoc eſtvi bulo et vſum certiſſimũ reſtringere abuſi
ſu delectabilin. Alius cõcupiſcẽcia auriũ. oneſqʒ inſolitas ampliare contentionem
et ita de alus. Ipa aũt veritas in.ũ.Eʒech iſtam ei relinquimus qui contentiſumas
dicit. Cum ſcoꝛpionibꝰ habitas.Qð licet ea quã querimus veriiate et vſu comuni
de falſis fratribus atq; ꝓditoꝛibus intelli loquendi. Q: ſi ꝑptinax quis fuerit.ſe⸗
gatur iñ de hmoi cõcupiſcencis cõgruen quentur eum abuſiones et etiam incõue⸗
uilſſime accipit ⁊ hoc ẽ quonia quantũcun niencia nõ toleranda in caſu ꝓpoſito.Ac
qʒ a pte capins. hoc cẽ a ſui inicio bladiri vi cidit em minus foꝛtis vincei foꝛtioꝛẽ ſe.
deantur.a pte tlamen caude inſtar ſcoꝛpio eęt artis pugne pitioꝛem verbi gracia. Si
nũ Hocẽ nouiſſimo ſeu fine eterna moꝛ foꝛtioꝛem poſuerimus ſuꝑ ſubſtramentũ
te pcuciunt. Appet igr cũ ⁊ d oꝛmire neceſ lubꝛicum minus autem foꝛtem ſuꝑ cotra

niſun ſe babeat ſpiritus humanꝰ et innumeris rium. Neceſſeenim ẽ vt iſte foꝛtioꝛ vel per
mamN occupationibus diſtrabi quod int hmõi ſe cadat in lubꝛico vel leui impuliu quare
amman ſerpetes ⁊ ſcoꝛpiones ſua im̃ ſolercia etvi vincetur a debilioꝛi et imperitioꝛi ſe.
ng. D Ubus n cuſtoditur. Sunt alia exem Sunt ⁊ alia exempla iuxta hanc ſi cõ
umnammi pla inxta bec pene inumera que ad donũ gregarent᷑ nõ paruam nobis neqʒ ↄtem
n! lciencie velut quida radu luminoſitat imfi pnendam p̃ſtarent eruditionem ei notici
—R us prinere nolcunk. Donũ em̃ illud vt am noſtre infumitatis atqʒ ſemper impe
lin ait aug' in hmo libꝛo de doctrina xpiana dientiũ ſeu imminentiũ nobis periculoꝝ
ui doomn facit hominẽ interius lamentantẽ ⁊ qhu que quidem noticia ſaluberrima eſt eui⸗
nis iire iuſmõi addit ſdencia addit ⁊ doloꝛẽ ſicut denter.
Müicn. dicitur Eccleſiaſtici pᷣmo Unð ergo nobi N Oſt hee autem dicemus inſidias
un. Qudian doloꝛem ingerit hmoi ſciencia et lamen⸗ occultiſſimas et temptatiões aſtu
iodaniimniüf tum niſi quia miſerla er erumpnoſitatẽ in immas dyaboli quihus etia ſapi
mafmnime qua poſiti ſumus nobis oſtendit.ſciencia entiſſimi atqʒ foꝛtiſſimi ſepiſſime ſubiciũ
andenr quippe ꝓpꝛie boni et mali ?. Attende tur. Ho:um autem pᷣma ẽ longa fatigato
Aaimiontſwine aulem quia licet quanta ẽ albedo alicui⸗ rquam nõ tm̃ in ip̃am temptationc in⸗
mnmnustinstun tim. ⁊ ipe ſit albus et non amplius.non ta qucere nititur in illum quem temptat ſſed
ars. Cüifin men quãta ẽ ſoꝛtitudo alicuius ſpirifſalis etiam in deſperationẽ. vt videlicet vel qe
mMmͦéëipe foꝛtiset hoc ẽ quonia ſola albedi datſe ad deum nõ pentinerevela deo no
narppoetri ne albus ẽ et nullo alio. Hõ ſola autẽ foꝛ curari.Cũ em inſtanter et pene aſſidue pe
denonestifadh titudine ſua foꝛtis ẽ quis ad bellandũ ſpi tat hmõi tempatus a tali temptatione li
uinaciinun ritualiter. quẽadmodũ nõ ſola ſuaĩfirmi berari et non obtineapfacile deſperatde
uciinzes late aut debilitate infirmusaut debilis ẽ dei adiutoꝛio. ⁊ facile credu deũ nõ cura
i n anſ quis ad bellandũ. ſicut appaxret in exeplo re ꝑiculũ ißfius Utruqʒ aũt iſtoꝝ certa
ißn de viro foꝛti armato ſtante ſuꝑ lubꝛicum minũ pꝑnicioſiſſimũ ẽ/qñqʒ in vtroqʒ tota
arinm ſim aut debile ſubſtramentuũ. Illa em lubꝛci⸗ liter ſe tradit dyabolo qui ſic credit vłde
n tas ipum efficit debilem et infirmũ ad pu ſperat.Et vt vulgo dicitur de ſin gulariter
n n r gnandu. hoc ẽ facilẽ ad vincendũ.ũ ma⸗ ⁊ de duello certatbꝰ ꝓ eo vſq; ſeinucep
umun n nifeſtu ſit iam nõ eſſe infſirmitatẽ aut de cuciũtdonec alter eoꝝ malũ verbũ dicat.
— bilitatẽ ip̃ius. Ficerliggpicia bellandi cuz quod victus ſumſſeu qiodcuqʒ aliud
õ infirmitas nõ ſitinfir Nuſtamẽ efficit et de quod intelligit nolle pùgnare vlten⸗. vel
encn bilem ad pugnanduʒ. Quemadmodum nalle certare ꝓ querela ꝙ qua certaſe iceę
SSSõ ecõtrario ſapiẽcia et doctrina foꝛtẽ facuit perat.Sit in iſtis ſpiruualibꝰ certamini⸗
tuſcb, n, ⁊ robuſtũ ſicutlegit᷑ puerbioꝝ.xxiii. Uir bus hoc mõ vicius victoꝛi dyabolo ſe tra
adinhianl, ſapiens foꝛtis ẽ et vir doctus robuſtus er dit captiuũ ad ipius penitus voluntatem
ni ölnm, validus. Et Sap. viij. Per ſapiencia vide Inde autẽ ẽ iſta ſtulticia. ymmo ruina pe/
nmnoſii⸗ oꝛ in bello foꝛis. Juxta hunc modũ dici/ Nſima turpiſſima. quia neſciut pmõi bella⸗
maumtich, mus q; murus lurris ⁊ vallũ eteraqʒ oĩia oꝛes qntas vtilitates. quantas victoꝛias
1ron gelen , ᷓ hoſtiũ appꝛopinquationẽ⁊ impugnatiquantaq; ſaluberrima ꝓpe infirmitatino
Arscuginid⸗ on unpediuͤrcu neg; virtutes neq; foꝛti ticia operãtur longa crebꝛaqz certamina
mupniinn R ines animarũ ſint. ipas tamẽ foꝛtes ef temptationũ. Adeo em radicata in qui⸗
npſln, lciunt iuxta certiſſimum vſum loquendi. buſda ſupbia. vl no niſſ in numerabilib

De temptationibus et reſiſtencijs

temptationũ tunſionibꝰcõfringat᷑.tantis tri conſueto vel inconſueto hoſtẽ perimat

deniqʒ tenebꝛis quidã inuoluti ſunt. aðo pſertim cũ non . nilli ,,,Notcene
qʒ ſue infirmitatis inſenſibiles ?⁊ ignari quantotoꝛtius Ago bottngentnme ef uunnne
niſi longa einſdẽ exꝑiencia de eadevaleãt totis ſtudis ⁊ viribus nobis inſidiat 1o⸗ nnn
erudiri ſed neqʒ niſi iugi cõculcationevel ta auiditate ſanguinem noſtrũ ſitit Nerar oſe
humiliari valeantvel in humilitate ſerua qʒ via quocunq; inſtrumẽto Pmnrric kan⸗ Pen
— deibusſempad memoꝛiã reducẽdaſeſt occidere conatur. Tercia aſtucia ẽ qua luu onir
ſupbia apo oli qua ipemet incurrit in. . 9 hoc ſolum inten dit.vt mutet manisa⸗ P en
ſcdᷣe ad LCoꝝ dicens Ne magnitudo reue tũ ſuum cuʒ in eo bene ſit illi. quemadmo nhutin
. lationũ extollat me datus ẽ mihi ſtimulꝰ dum em auiculis et piſcibus ſtrepitus fit: phheo/ 4
carnis mee angelus ſathane qui me cola aut tumultus vt exeant de receptaculis ſu ntaege
phiʒet. Si em̃ tanta ſancttate tannſq;ʒ do is in ꝗbus in tuto ſunt a reciaculis ⁊ alijs „onihe
mis graciaru ⁊ virtutũ pᷣdito viro immine inſidijs venatoꝛum atqʒ piſcatorum Si 4
bar beri culii ſupbie et ontra ilud diuina orabolus benele babentibus inalian ahün
. I ione medela ei adhibita ẽtempta ſtatu. et vbi ad dee
tio carnis/quid aliud nobis faciendũ eſt: ſecbiere piu Ppritsubnectmwbibned Eri
niſi vt admiremur et iugiter collaudemꝰ alienis. Interdum etiam terroꝛibus moli ſu
patris miſericoꝛdiarũ circa nos officioſiſ⸗ nreni ereteelfeni boni vt indeſe ſen Mi⸗
en m ũ ſalutarẽ ſtatu erunt ei ad temptandum erpo ſiti y igninr
nobis medicinam elicit contra ſupbie mo ſaltem ab eiuſdem inſuilti mnonun =
. 5 r , H ltibus minus tuti Uneieros
tuũ moꝛbũ et virꝰ dyabolice verationis in e em inin Alitludlt
S anidorg nobis ſalutis conuernt. Se Rrcceen pannelubeme nanettcan nnun.
nEcSG raàſ ανnαα cunda aſtucia temptatoꝛia dyaboli ẽ ixpſa derit ſupꝑ te locũ tuũ ne dimueris.ẽt Dañ muni
trptaαιοι .. eltae temptationis. Plerũqʒ enim xij. Tu vero daniel ſta in ſoꝛie ppoſiniois ult
nſuetis temptationibus quoſdam expe⸗ tue.Et abacuc.iij. S odiam ial
it electosvt eoipſo quod alios oe talib- ſtapo ettup gradum iain muninenemn (rGniuſi
. o qu ib: figam munitionem linen
temptari non audinutveltemptatos fui El baruch. 10. Brell⸗ ſennun⸗
ſe ſe ad deum nõ ptinere pianos no eẽ cuſtodit . eeedchuntlameni Pſueridirn
vebementer ſoꝛmialant, interdumenann. arurofium vunliogiu ni nn a Gn. munmn
ekeredaut non alien Gen eetlan 8 5 ium papilionis ſui vſqʒ ad mane nnnienin
nfſeg un Æι Quarla aſtucia é qua ad maioꝛa bo⸗ Mitenie
diare malignitaris ſue contra Kaose. na et ſup vires thcnntandincus aliquẽ ucttand
diti yabolus et nouis et veteribus et inuitat.quemadmodu habet ſe de in con mnernen
pianon ; notis inſolitis et inauditis tẽ ſtantibus et lubricis et diſciplinalibus ac ſnehllre
Snat Loaſkticen pꝑmittitur eoſdem impu religioſis exercitatiõibꝰ omino incõſueij nnn
Rat niluluerunt nos nonnulli ſuphu cũ eos ad talia inuitet exẽpla ſcton pcedẽ n ſnlegn
marin ngkatlonibus. hoc vno eaſdẽ tiũ eiſdẽ ꝓponẽs.quod indubitater eius anainuie
panahſpinbenae ſe ſolos eas malignitatè ſtudio facit vt eos reuertẽtes ulinii
hudite me unel le auaſi derelictos in ad vomit vela religione apoſtolantes. ſpeni
ſitos veh udinis temptationibꝰ expo⸗ ei deo magis offenſos et in re deterioꝛes e unm
ſeco non eler erpaueſcebant. aulhꝛo Lefficiat. Hec autem ẽ aſtucia ſymie capiũ zellum
tiſſima cõtra erun oppugnari caſtra foꝛ- tur. Accipiunt enim venenatoꝛes calceos l
conſueraaz ut on ſolũ note machine magnos et pondełbſos et calceant ſe hu Rumgimn
cuna imekinn e parantun ſed etiã que⸗ iuſmõi calceis ĩ loco vbi hmõi ſymie hoc eneundi
et qnecunqʒ v eneng a nd⸗ feda et fetida videre poſſint. Alligat aũt et aſſtringũt ſi⸗ “W lannm.
noliain can n nata quolibet modoꝛũ bi foꝛtiter hmõi calceos et hoc vidẽtes ſy⸗ inenchfmin
ſtes qui illa dbl gentuntotoq; ſtudio ho mie ſimiliter faciant Pꝛopter qð ſoluẽtes aenitr⸗
conatibus ercogitaen bugnãt. totiſa,ʒ bmõi calciamẽta de pedibaſuis diminũt llns
vel rebus vel an quibus vel moduʒ ea ibidẽ indeqʒ recedẽtes pᷣſtolant ùuſz naetnaſe
ſendetntibus n oc abitantibus⸗ de ſmie calceis illis ſe calciauerunt. et eoſdẽ utfelizen
obrincam atan ona a ilus ipᷣa caſtra ſibi foꝛti alligatiõe aſtrinxerũt. Quod cuʒ kencninin
curant. Hõ em curath int an vetera non hoc eas feciſſe cõſpexerint irruunt in eas ⸗ andai
lis quo gladio videlieet n etlam littera ipᷣaſq; capiunt.nõ ſolum effugere ſed eti⸗ N lhen bdee,
s duo gla dio. lecel an nono velvete aom nec ambulare valentes pꝛe magnitu⸗ nſan
Peſanan
hin
£
.

MMV ccxxun
nni dine 1 ponderoſitate hmõi calceoꝛũ. Tu omniũ piculoſiſſima ẽ ia pax. id eſt ceſſa pir pe aſt Fj
whenin autlem iam plunes audiuiſti. quia calcia tio a tem ptationibꝰ.qua pacẽ multiimpe
mndoſtit menta exempla ſancton in ſctura vocan riti vehementiſſime concupiſcunt et inſtã
mingi tur que cum ꝓpoſito ⁊ voluntate ſibi aſſũ ter poſcunt a deo. Hec autadee pnitioſa .
Uenasdti pſerunt.vinculiſq; votoꝛn ſibi alligauerüt c. vt de ea dicat amnis eccleſia ſanctoꝛuʒ.
Tmunäih, infirmi homines et imbecilles ambulare Ecce in pace marün o mea amariſme
