ma et ſcutum ⁊ exurge in adiutoꝛiũ mihi.
Ego feci vt cuſtodiret familiã meamvt pu

pillam oculi.ſicut ipᷣa petit in pſal.dicens

Cuſtodi me domine vt pupillam oculi.

Pupüla oculi ſiquidem cuſtodit optente

manus ꝓtectione. Sic ⁊ fecit qð deus da

ter manũ dexter ſuã.id ẽ filiũ immineni
eis dampnationi moꝛtis obtenditq; ulaʒ
ꝓ illis excepit ⁊ ipᷣi lanq; pupilla oculi ille
ſi per eam cuſtoditi ſunt.Ego feci vt hanc
ꝓmiſſionem deus paterfamilie faceret et
impleret Qua ſcilicet dictum eſt ei. Sca⸗
pulis ſuis obumbꝛabit tibi.Cum em eidẽ
familie mee immimeret eſtus eterne cõſia

grationis cum etiam eſtuaret concupiſcẽ⸗
ciarũ ac deſiderioꝛum ſecularium ardori⸗

bus ſcapulas ſuas dei ſilius hmõi eſtib⸗

opponens illosaipᷣa ꝓhibuit.⁊ heceſt
cauſa ꝓpter quam ſpiritualiter dicitur.ec

cleſiaſtici.vxiiij.egmen ardoꝛis⁊ vmbꝛa

culum meridiani dicitur. Ego in deum ſi

fas eſt dicere potentiſſima dominatrix. qᷓ
minas eius et ſentencias dampnationis
in miſeros meos latas reuocare ipum cõ
Zene non ego comminatio⸗

nem ymmꝗ ſentenciã ſubuerſionis in ni⸗

niuen ciuitatem ipᷣm reuocare feci. Sicut

apparet in ipᷣo iona per totum. Ego ſentẽ

ciam dampnationis in achab ⁊ poſteriia
tem eius lata ſentenciã dico duriſſimaʒ jᷓ

dixerat deus demetam poſterioꝛa achab
⁊ nõ relinquã de achab mingentẽ ad pa⸗

—

rietem.et delebo domũ tua ſicut domum
ieroboafn ⁊c. De quo legitur. quia nõ fu
it alter talis. Sicut achab ꝗ venũdatus ẽ
vt faceret mala? alia multa cũ audiſſet tã
duram ſentenciam contra ſe et totũ genꝰ
ſuã ſcidit veſtem.⁊ operuit cilitio carnem
ſuam. Jeiunauitq; et doꝛmiuit in ſacco ⁊
dñis ad helyam. qꝛ humiliatꝰ ẽ mei cauſa
onõ inducã malũ in diebus eius. Silt

mßed
Cdipra
ons uos
ſe ydol
Pceiſanpen
ſoͤrevenet.
Penma
llorleame
aninlance
cotp
0 fiimnint.
Penepkg⸗
(uind
foeſngei
pamhoe
Ppongnn
Pnumas
liteftn
hubusn
Gitin
onezdeioe⸗
Cnennr
lisnellmm
Plhnsad
leraltüpt
Misſus
Wradin
Wimn
ceipepn
ndann
Nüboni
reunni
Nonpoſa
M o
Muaſſigun
P uber dun⸗
Piſenciedn
ſundiigtul
mmnmniqie
lutdinn
Chonie
ndene
mrodgii
lgolenm
godentei
aßſelgg
Matunt
Neſtoni
lluin 1
ſhintfn
lube⸗

.

ßenaan
mnnigi
gete

el inir
Wumhcecdein..
8
atefn
n ini
natinet
dusnhiinne
Kochatmiun
oninengist
rsetni
ſuusi ius.
nan ſndalte
exnen lit
nididnt god

nencusdene
es en 4
Cidnonere,
– e

cum ipe dñs deus diriſſet in. x. iudith. nõ

adadãa vltra vt liberem vos. Ite ⁊ inuocate
deos quos elegiſtis vobis ⁊ liberent vos

Feci ꝙ doluit deꝰ ſuꝑ miſerũs eoꝝ. ſicut

iWwidẽ ſcriptũ ẽ. Pꝛimu ergo dedivt penitẽ

les reuertẽt᷑ ad ipᷣm deinde vt ipe ad eos

Ego arma omia quibus ad vindictã pec⸗
catoꝝ ſe armat ei aufero: acuit em̃ diram

iram in lanceam induit ꝓ toꝛace iuſticiã.
⁊ accepit ꝓ galea iudiciu certũ ſumit ſcu⸗

tuũ inexpugnabile equitatẽ ſicut legit Da
piencie. v.Ego exarmo eũ omnino liganſ
foꝛtitudinẽ ?ius vi peccatoꝛes confodere
nõ poſſit qui ad me cõfugerint.Auſero ei

lanceam hocẽ iram frango eaʒ. extinguo
ignem quẽ peccatoꝛibus cõterminandis

parauerat. Aufero ei toꝛacem iuſticie qñ⸗
tũ ad effectum vt a peccatoꝛibus ↄtra euʒ

pugnãtibus defendere ſe nõ poſſit vłſua

men tuũ qui conſurgat ett

loth ꝑ miſericoꝛdiam ſuam

quontã ⁊ ipᷣm et illa armis penitẽtis ⁊ oꝛa
tiones de ipſo mirabiliter triunphantes
optineant. Aufero ei ſimiliter ſcutũ equi⸗
tatis.ne illam ſcilicet obicere poſſit pecca⸗

toꝛibus et obtendere ad defenſionem ire
ſue vel ſuüpſius.velalcuius eorũ que de

bonis ſuis ſic pugnantibus placuerit de

hacvictoꝛia legitur ex pꝛeſſe. Genef.xxxi.
Ubi legitur iacob luctaſſe cũviro tota no
cte ipſe vir dixit ei ex perſona dei.ꝙ ſi con
tra deum foꝛtis fuiſti quantomagis con⸗
tra homines pꝛeualebis.et pauloante q;
vir eumvideret quod ſciʒ iacob ſuperare
non poſſet.Sapienci? Nro.xiiij legit de
aaron quod reſtitit ire et ſinem impoſuit
neceſſitati.⁊ iterũ Js auiſceſſit qui extmi

nabat. Diximꝰ etiam in pᷣcedentibꝰ ꝙ vi⸗

ri ſancti adiuuate eius miſcdia tenẽt ipᷣm.
ſicut dicit yſa.lxiii.non eſt qui inuocet no

en tnũ qj rgat et ten eat te. Se
⁊ illud diximus quia ligatũ qm tenebat
o teſte. xix.

Beñ 1 dicente. Jeſtina et ſaluare ibi. qa
ns polero quicq́; do ec ingrediaris illuc

et quod ammirabilius omnibus videtur
ego deum facio obedire voci hominis. ſi
cut expᷣſſe legitur ioſue.x.nNon fuit antea⁊
poſtea tam longa dies obediente domi⸗
no voci hominis et pugnãte ꝙ iſsael.Qð
aũt legitur Job.ix. deꝰ? cuius ire nemo re
ſiſtere poteſt nõ cõtradicit mihi cuʒ ibi ex
pᷣſſe dicat Greg:.ire dei tunc reſiſtit.quan
do ipᷣemet qui iraſcitur opitulatur. Nulli

dgũtvideatfillud mirabile qõ ego ita in po

leſaie habeam regem ſeculoꝝ ⁊ dominũ
ι

cum ſtilla miſcðᷣie. multos viros miſcðie
compulerit ſua omnia dare pauperibus
etlctiam ſeipſos atq; vendere in perpetu⸗
am ſeruitutem.Sicut expᷣſſe narrat᷑ in vi⸗
tas patrũ de iohanne elemoſynario.Si⸗
militer et paulinuʒ nolane ciuitatis epᷣm
ſeipſum dare in captionem et carcerẽ ach
yle regi omniũ ydoloꝛum ꝓ filio cuiuſdaʒ
vidue liberandum. Si ſtilla miſericoꝛdie
hmõòi viros in tato habnit pꝛecato. Qñto
foꝛtius ego fons abyſſalis miſerationũ ſi
milia et maioꝛa et poſſum in rege et dño

ſeculoꝛum.Sicut ergo pᷣces ⁊ lachꝛyme ſi⸗

lioꝛum patrem iratum placant ⁊ iram eiꝰ

vincunt Hagel wne manibus eius eri

piunt vt illud dimittat faciunt.manuſqʒ
ipᷣius quodammodo ligant vt eos exten⸗
dere non valeat ad percuciendum illos.
⁊ hoc totum faciente ſtilla ꝑmodica miſe
ricoꝛdie ſeu compaſſiõis que in coꝛde pa⸗
tris eſt Quatofoꝛtius ego non minoꝛ imßo
ſimilia in eo potero et etiam maioꝛa.De
magnitudinæ enim mea ſcripiũ eſt.Ecclia
ſtici.ij. Scom magnitudinem ipſius ſic er
miſerico:dia ipius cum ipᷣo eſt ꝓpter hoe

dictum ẽ in Pſalmo.Quomodo milſeret᷑
pater filioꝛum miſertus ẽ dominus timẽ⸗

tibus ſe. Eccleſia tota dei viui que colum
pna eſt in fimamentum veritatis. Sicut
dicit Apoſtolus in.iij.pᷣme ad Cimotheũ
Que cantat ipᷣo filio.que te vicit cemen⸗
cia vt ferres noſtra crimina. Uinctũ ergo
ipſum deum ⁊ ligatum modis quibus di
ri eum trado cum omibus ſuis ad me cõ⸗
fugientibus meq; ex intimo coꝛdis inuocã
tibus. Ego doleo de memoꝛia eius pecca
ta et debita meoꝛum omniũ.obliuiſcitur
quecunq; ego voluero. Quod intelligẽs
dauid petebat dicens. Omnes iniquita⸗

tes meas dele. et ipſemet eʒechielis. viij.

Quacũq; hoꝛa ingemuerit peccatoꝛ.om
nium iniquitatum eiug non recoꝛdabor
amplius. Unde eſt hołniſi per me nõ qð
obliuio apud deum locum habeat.Sed

quia tanq; oblitus eſſi vt ea om̃ino igno

raret non vindicat.con fugite ad me om⸗
nes qui timetis iuſticie dei iudicium. qui
limetis grauari in iuditio illius appellate
ad me ab ipſo et ab omni imminenti vo⸗
bis in iuditio eius grauamine.ego enim
ſuperioꝛ ſum ſicut teſtatur Jacobus.quia
mia ſupexaltat iuditio vł iudiciũ. alia lra
auditoꝛia mea ſeuioſiſtoria.⁊ vt ita dicat
ſeſſiones ſiue aſſilie vulgari gallicqno vꝛꝛ

4 ——— M

Audiencie penitenciales ſunt.et foꝛũ me⸗
um foꝛum penitẽciale ẽ O fficiales ac iudi
ces mei pꝛudẽtes auditoꝛes confeſſionuʒ
ſunt.ibi quicunq; iudicari voluerit.aliud
ipᷣm iudiciuʒ timere nõ opꝑtebit. In hmõi
iudicibꝰ ſeu officialibus.ego ſedeo iudex
etpꝛeſidens auditoꝛio Aſſidet auteʒ mihi
iuſticia. Econuerſo erit in futuro iudilio.
ibi eniʒ pᷣſidebit iuſticia et ego aſſidebo ſi
cut ſcriptum eſt. Quia iudicabit oꝛbẽ ter⸗
rarũ in iuſticia et populos in veritate ſua
Judiciũ iuſticie ego retracto ſicut in mul⸗
exemplis ſupꝛa oſteẽdi. Pꝛeterea ipſa ve

ritas iohãnis.iij.dicit. Qui nõ credit iam

iudicatus eſt. Hoc iudiciũ ſi ad me refuge
rit.Nũqd ego nõ retractabo. ymmo quis
officialiũ meoꝝ ſiciudicatũ iuditõ iuſticie
abſoluet.ſicut expᷣſſe legit Math.xvj.Qðᷣ
cunq; ſolueris ſuper terram erit ſolutuʒ ⁊
ĩ celis ꝓpter quod dixit apoſtolꝰ pᷣme ad
Conꝝ.xj. Si noſmetipᷣos diiudicaremꝰ nõ
vtiq; iudicaremur.Ego reos in adiutoꝛio
meo confiſos non ſolum abſoluo. ſſʒ etiã
devia qua ibant ad infernale patibulum
reduco ſicut ſcriptum eſt ꝓuerbioꝝ.xxviij
Qui abſcondit ſcelera ſua non dirigetur.
Qui autem confeſſus fuerit et reliqrit ea
miſericoꝛdiã cõſequetur.et in pſal. Suſce
pit eos de via iniquitatis eoꝛum. Ego ſti⸗
lum teneo non ad ſcribenda peccata. nõ
ad conficienda memoꝛialia dyabolica.ſʒ

delenda et abolẽda penitꝰ. In foꝛo meo

nemo dampnatur niſi qui confiterinolue

rit. ⁊ tunc non per me dampnatur q con⸗

tra moꝛem alioꝛum iudicum confitentes
omnes abſoluo ſed per iuſticiaʒ. In foro
enim meo experiri non vult homo hmõi

in quo per confeſſionem peccatoꝛuʒ ſolũ

modo iudicatur. Quare iuſticie iuditõ ſe
reſeruat dum meũ iudiciũ ſic declinat Of

ficiũ meũ totũ eſt reos confeſſos abſolue
nerari et futura gloꝛia

re pᷣſenti gratia e
pmiare. Mira potłeſtas iudiciaria mea.a
qua ab illo tremendo diſtrictoq; dei futu
ro iuditio ꝑ appellationem eo fugit᷑ ⁊ qd
abſqʒ retractatione ſic effugitur poſt iudi
ciũ abſolutionis mee non reſtat iudiciuʒ
Dampnationis ſicut ipemet deus teſtat.
in pᷣmo Naum. vbi littera noſtra habet
Non cõſurget duplex tribulatio alia trſ

latio habet. Non iudicabit deꝰ bis in id⸗

ipᷣm. Ego inundaui contra diluuium pec
catoꝛum vt terram peccatis omnibus to⸗
am inquinala dilunio inundandis mee

moꝛibus

abluerem ꝓpter quod dictum eſt. wiſeri
coꝛdia domini plena eſt terra. Cum auteʒ

ita loqmur de miſericoꝛdia dei pꝛout fas
eſt. Similiter ſimilia iteilige de miſericor

dia humana ſciens non alitervſq; quaq;
bene oꝛdinatam domum humane men⸗
tis niſi elemoſynariam ſimilis poteſtatis

habuerit in ſeipa miſericoꝛdiam. Simili⸗

ter et hoſpitalariam.ſimiliter et iuditio in

quatenus enim poſſumns⁊ nobis datur
deſuper. Conandum eſt nobis aſſimilari
patri miſericoꝛdiarũ ſicut veritas dicit luẽ

vj.eſtote miſericoꝛdes ſicut paterveſter ce

leſtis miſericoꝛs eſt.ſicut enim vt Seneca
dicit Clemencia eſt que maxime nos deo
aſſimilat. Ego ſeminatrix viuifica que de
vno grano ſeminato in lerra cui bñdirit
dominus videlicet vtero ſacratiſtimo ite⸗
merate virginis excreſcere feci totaln ſege

tem eccleſie. ego negociatrix pꝛudẽtiſſima

que ſtercoꝛa tempoꝛaliuʒ do ⁊ elernas di
unicias a deo recipio Ego tectumviliſſimũ

ac fragiliſſimũ pꝛebeo et celum ꝓ illo re⸗

cipio ſicut dicit auguſtinꝰpᷣbe teclũ ⁊ acci
pe celum ego calicem aque frigide anime
ſicienti p ðter xpᷣm pꝛebeo et totum toꝛren
tem voluptatis ad potandũ inde recipio.

ſicut ſcriptum eſt. Quia toꝛrente volupta

tis tue potabis eos.De calice vᷣo aque fri
gide legis mathei.vj.ego ſum magna nõ

malefica ſed mii ca Ego enim de lapidi

bus ſuſcito filioð abꝛahe Sicuit legit ma
thei.iij. et luce.iij ego de perſecutoꝛe ⁊ ho
ſte ſaule feci apðſtolum Ego de ipſo luxo
rapaci feci ouem manſuetiſſimaʒ et paſto

iuriarum que contra ipſ am cõmiſſa ſunt

5

rem pijſſimum ſicut dicitur ſuper pᷣmo ge⸗

neſis ſuper verbum iſtud Benyamin lu⸗
pus rapax ac.Ego omnia reptilia et qua⸗
drupedia i munda in homines ſanctos
deoqʒ dilelos cõuerto ſicut legit Actuũ x

Ubi oſtenſo diſco calium animalium ple

na dicitur petro Mod deus ſanclificauit
tu ne cõmune dixeris.Ego panem elemo
ſinariũ in lapidem conuerlo et menſe re⸗
liquias quantumcunq; modicas aut mi⸗
nutas in lapides magnos duros ad lapi
dandum et obꝛuendum dyabolum ſicut
ſupꝛa oſtendi ex.xxix.eccleſiaſtiei. Ego
ſpinas et vepꝛes peccatoꝛum in arboꝛibꝰ
fructiferas electon cõuerto.Ego paleasi
grana ⁊ ʒiʒania ĩ triticũ demuto du pclo⸗
res ĩiuſtos ⁊ malos ĩ bonos ouerto. Hõ
ẽ mirũ neq; ammiratio mutauonis quaz

ſiodenn
ſuskgo
Aſntronc
loerenn
leraibis
uſto elan
ſanansel

ſa winun

nttenust
fenciſim
liut
Neoſur.
ſuuscõn
ſſcrdee
Ntegunsd
inilge⸗
unu
Nncſpi
urſaci⸗
lucesduine
Cnhluſirke
Cleßndss
cecigzalee
Wümeni
cdlar
Masde
diOhn
ſülud
higane
ſobchst
Nbusten
lanerye
lemau⸗
le gu⸗
ſin hpuala
iſtitla
eſinals
Aoninaen
Menbona
luahfanb

nen
nſcuaan

Männde
ſahechuen

bes

ucktnn
mimintt
Nochmmrne,
niſe
rcesſalget
Seſtiatane
Sancent
negodan

rhen accun,
uiide

Mcm ace N?

1

eH
. 4. / 2 e
Rahabe lt.

epoeraſlue
un Srodeig
nmminiban,
* 4 6.

clxe

facio de mald in bonũ ? de bono in me⸗

lius Ego terra in celum. ⁊ inſernũ in pꝑadi

A ſum tranſmuto. Cur em̃ inqt oꝛigenenſis

ſuper gene.dicat᷑ peccatoꝛi.terra es.⁊ in

terrã ibis In.iij. Geñ.⁊ non pocius dicat

iuſto celum es ⁊ in celum ibis. Silr ſi vir
ſanctus eſt oꝛtus voluptatis tula vernan

tiea virtutũ ameniſſimꝰ. Lur non ⁊ pctõꝛ

infernus ſuerit abbominalõe victoꝝ hoꝛ

celſi.qua facio de terra celum.de inferno
padyiſum.dyabolus aũt vt magus male
ſicus ecõtrario operat᷑ Yacile aũt eſt tibi
videre de omnibꝰ laudibus pietatis di⸗

nine quas diimꝰ.quatinꝰ ⁊ ſiqdem pꝑti⸗

nent ad pietatẽ humana.

r ſpũalia.ale ſunt.ſublimiter poꝛtantes
hoc eſt in alto regionis que ſpualitervo⸗

Eſt em̃ pie⸗
tas humana nõnulla ſimilitudo nõnul⸗
lum veſtigiũ illius Quare ꝓꝙ puitate ac te
initæte ſua cõgruent᷑ aptari poſſunt eidẽ
laudes diuine pietatis.⁊ hoc qm̃ ꝓpoꝛci
onabilia ſũt ſemꝑ laudes ⁊ laudata. Si⸗
cut em̃ laudes queq; ad laudatũ ſuuʒ. ſic
quecũq; alie ad laudatũ ſunm. qre ꝑmu
tatim.ſicut laudaiũ ad laudatum.ſic lan
des ad landes. nota ꝙ beniuolẽtia
⁊ pietas dei cõuenientiſſime iatelligunt᷑
ibi. Zub vmbꝛa alarum iuaꝝ ſperabo. ?
ibi Quociens volui ↄgregare filios tuos
quẽadmodũ galia ↄgregat pullos ſuos

ſub alas.Sicut legit᷑ Math.xxiu. In om

nibus vero ad ſpualig eferunt beniuo⸗
lencie ⁊ pietatis ale.lm aũt ad temꝑa⸗
lia vel coꝛꝑalia pedes ſi irienoles quod ẽ
dicere. quia ꝑ beniuoletciã qᷓrunt bona
aĩaꝝ ſpualia.⁊ ꝑ pietatẽ poꝛtat᷑ onera ea

catur anima.cui inſerte vel date ſunt.Cũ
autem bona temꝑalia ſen Ren que
runtur fratribꝰ per beniuolHam. vel ma
la eoꝛuʒ temꝑalia poꝛtantur. pedes ſunt
quibus anime noſtreper regionẽ inferio
rem ſcilicet coꝛpalitatis quaſi per terram
gradiuntur De hüs pedibꝰ dicitur.lucer⸗
na pedibus meis verbuʒ tuum. Et iterũ.
Cuſtodiuit oculos meos a lacrimis. pe⸗
des meos a lapſu. Munc rei mat pie
tas ſermonẽ intermiſſum ⁊ dicat.qꝛ quẽ⸗
admodũ ſoꝛoꝛ mea bñiuolẽcia oĩabona
aliena ſua efficit ⁊ ſibi acquirit. ⁊ oẽs cu⸗
iuſcunq; generis bonos operarios ⁊ ar⸗
tifices atq; negociatoꝛes aduocatos bel⸗
latoꝛes. ſibi operari. ſibi lucrari. cauſam

lſusm agere. ⁊ pꝛo ſe pugnare compellit

Sic⁊ ego omnia pꝛenomiĩiata mala.om⸗
neſq; malos operiarios ⁊ infoꝛtunatos
negociatoꝛes. omnes impitos ⁊ negligẽ
ies aduocatos. om̃s ignauos vinctos et
captos bellatoꝛes.malis ſuis mihi ſerui⸗

ret compelo.Diſtat autem inter me et il⸗

lam quantũ ad hoc. Quia ego poꝛtado

mala hniuſmõi.⁊ malos leuio vłminuo
⁊vt mihi datur perſequoꝛ quantũ ad ma

liciam Iilla vero magis poꝛtatur ab eis ?

paſcitur atq; nutritur letificat. Lota em̃

intencio mea eſt. vel ut non ſint mala hu⸗
iuſmõi.vel vt minus ſint.vł non noceant

vel vt minus noceant.vel vt tolerabilius
ledant pacientes.Qua ꝓpter cum vene⸗

rimꝰante fſeneratoꝛem aliquando exactiſ

ſimũ ⁊ ſtrictiſſimũ deum. lcilicet de ſoꝛte

nobis tradita.⁊ interrogabimur.⁊ de lu
cro acꝗſito Sicut legitur.vix. Luce ⁊ Wa
thei.xxv. Rñdebimus q omnia acq⸗
ſiuimus ego ⁊ ipſa.⁊ lucrum noſtrum il⸗
la fecimus. Quia illa quidem omnia bo

na.ego autem om̃a mala. Tradidiſti no⸗

bis ſacculos quaſi vacuos ipſos ſcilice
Habilus ſeu virtutes que iple met ſumus
vel ipſa coꝛda hominũ in quibꝰ nos po⸗

ſuiſti Uacuos inq;ᷓ ſacculos ab huiuſmo

di lucris. vel vacuos a cogitationibꝰ et
affectionibus.Lales em̃ virtutes tradun
tur paruulis in baptiſmo Quia ergo oĩia

merita noſtra ſunt ⁊ bona et mala. qꝛ et

petimus.

ra intentionuʒ noſtram videtur
eſſe tercia ſoꝛo: etiam hocmodo

ſolemus ea diſtinguere per offcia. ſuper
ij. Leuitici. Ita ſcilicʒ vt beniuolencia offe

rat ſacrificium de clibano. coquens ſcili⸗

cet coꝛ ⁊ operationes ſuas.amo:e ſuaui

⁊ puͦs deſideris.⁊ ho Ene ardoꝛe.pietaſ
vero ſacrificium de ſarthagine. frigens

oleo ⁊ igne vt diximꝰ.Z elꝰ autem offert

officium de craticula videlicet aſſata.que
non aſſant᷑ ſine ardoꝛe ⁊ vſtione in cra⸗

ticulis. De qua vſtione dicit Apls in. xi.
ſcde.Ad Coꝛintheos. Quis ſcandalizaf᷑
7 ego non vroꝛ. Hhabet autem queſti

onẽ vtrũ vſtio illa ira ſit.⁊ ꝗdam ita ſen
ciũt ⁊ qdã ita ſenſert de ſacris doctoꝛibꝰ
Unde ⁊ qñdam diſputatõʒ de ira ꝑ ʒelũ

faciũt Qõ ſi ita ẽ.nec ſoꝛoꝛ nec ramꝰ nec

pe⸗ ecaritatſ. Ira em̃ ⁊ amoꝛ non ſolũ ſpẽ
ed etis genere dꝛñt.⁊ in diuerſis viribus

emnia pꝛemia a iuſticia tua nobis dari
Oſt hec loquemur de ʒelo qui in

Be

mnino ſunt. Amoꝛ em̃ incõcnpiſcibili to

galiter id ẽ cũ tota vniuerſitate ſpecien ꝑti⸗

um⁊ ramoꝝ ſuoꝝ ſicut ſupꝛa latiꝰdeclara
nimꝰ Ira vero ſili totaliter eſt in naſcibili
VUliſũ autẽ eſt nõnullis.et videtur adhuc.

ꝙ ʒelus ẽ vehemẽs amoꝛ viri in vxorem.
q̊ aliũ ad ipam accedere nõ patit᷑ q̃ adeʒ

oꝛatio diffinitio ʒeli nullo mõ eſſe poteſt.

PHoc ẽ quoniã quilibet caſtus amoꝛ mari⸗

ti in vroꝛem impaciens ẽ adulterij ipius.

Pꝛeterea querendũ ẽ ab hm̃oi diffinttoꝛi
ba qᷓ ẽ differẽcia inter ʒelũ ⁊ ʒelotipia ſiue

ſpiritũ ʒeiotipie.qð ſi idẽ ſunt.certũ ẽ autẽ

„ —

ꝙ zelolipia viciũ ẽ.⁊ habet duo vicia co⸗

mitãcia videlicet ſuſpicioſitatẽ ei furoꝛem
concitatiſſimũ.Ex ſuſpicioſitate omne nu

tũ omnẽ aſpectũ omnẽ greſſum vxoꝛis ſu
ſpectũ babet quod militet vł ſeruiat adul

terio vxoꝛis. Similiter ⁊ om̃e alloquiũ al

terius ad ißam omnẽ attactũ omnem fre
quentationẽ domꝰſue.vñ etiã frequẽt᷑ ac
cidit vt vir ʒelotipus de domo ꝓpa exire
nõ audens ac ſi captaibi detineret᷑.timẽs

vxoꝛẽ vład momentũ dimiitere ne eo ab
ſente pateat adultetio. Furoꝛ vero adeo

pᷣeeps ẽ ʒelotipis vt nũc ĩn vxoꝛes quaq;ᷓ ĩ

nocentes.nunc in ſic ſuſpectos ſi tamẽ au

deant ſeuiãt.Qm̃ longe auũt ſit hmõi ʒel⸗
vel ʒelotipia a ʒelo rectitudinis cuilibʒ in
telligenti manifeſtũ ẽ. Nemo ei ſic deũ

Diligit. vt nõ paciatur alios diligere illuʒ

et etiã obtinere.ymmo quicunqʒ vere dili
git qᷓntũ in eo ẽ alios eiuſdeʒ ꝑticipes effi
cere conat᷑ ⁊ ipᷣm deũ ſilr qntu in ipᷣo ẽ ad
hoc ipᷣm inducere nititur vt alios diligat
Zel⸗ ergo ꝗ dicit rectitudinis affectõ
ẽ qua dei contumeliã qᷣs ꝑſequit᷑ vñ ʒela⸗

re deũ ſoli dicũtur q ↄtumeiia eiꝰferre nõ

poſſunt.Ex q̃ affectione rres motus pꝛoce
dere vident᷑.Pꝛ imꝰ ira gu excandeſcũt
in vindictia diuinemniurie ſeu cõtumelie ⁊
vocat᷑ etiã ʒelus quelibet iſtaꝝ affectionũ

ſicut iſta numeri.v.Dicẽte domino phi
nees ſiliꝰ eleaʒari auertit irã mea a filis

iſrael.quia ʒelo meo ↄmotus ẽ ↄtra illos

Secũdus ẽ doloꝛ queʒ vulgari gallicano

vocamus domit. ⁊ ẽ doloꝛ iſte velut queʒ
interdũ indicat ſciſſura veſtiũ et ſimilia.ſi
cut fecit Machabenus el ſocü eius. Pꝛimi
Wacha.ij. Ibidẽ etiã legit᷑ de mathathia

ꝙ vidit ꝙ quidam iudeus acceſſit ſacrifſi⸗

care in omniũ oculis ⁊ ſuper aram in cini
ate modyn et doluit.et cõtremuerunt re⸗

nNes eius.⁊ de pᷣcedenu motu legis conſe

òè”M

moꝛibus

quenter. ⁊ accenſus ẽ furoꝛ eius ſm iudicd

um legis.et inſiliens trucidauitipᷣum ſuꝑ

aram ⁊ poſt pauca. Et ʒelatus ẽ lege ſiauat
phynees. ⁊ iſte doloꝛ vocat᷑ tabeſcecia. cn
vehementioꝛ ac diuturnioꝛ fuerit.de qus
dauid. Super inimicos tuos labeſcebaz.
ſicut ⁊ de cotrario doloꝛe alibi in pſal.ðꝛ ⸗
92 Ldedt Tercius
motus odij. Differt autem a pᷣmo motu
ſicut odiũ differt ab ira Jam autẽ declara

Peccatoꝛ videbi ⁊ tabeſcet.

nit quidam phyloʒophus c ira eſt inqui
ſitoꝛ victoꝛie Ariſtoł.aũt dicere videt᷑.O·

ira eſt appetitus vlnionis.quod viiq; eſſe
non poteſt:cum ira appetitus nõ ſit.ſʒ re
uera motus eſt:cuius finis vlłtio et ꝓpter
hoc illa acquiſita ceſſat.ſic enim appenitꝰ

inconcupiſcibili videreiur eſſe.Iterũ. Sie
ira ꝓuocatur vel exiniuria vel ex eo qovi

detur iniuria.O diũ autein abſq; ꝓpuon
tione iniurie plerũq; inuenitur nec qui ex

odio mouetur de vltione cogitat nec ẽde
iniuria vel ꝓuocatione aliqua. vllio eniʒ
non dicitur niſi ad iniuriam vel veram vt

ad illud.ſi tamen ad aliquid diciturvel re
ſpicit conta id eſt odium. quia nec ꝓp:ie
malum ei vel queritvel irrogat.et illð o di
um contrariũ eſt amicicie de hoc Pſalmi
ſta. Nonne qui oderunt te dñe oderam.
pfecto odio oder
eſt quo inimico⸗ .
quimur. Juxta Opꝛietatem nominis que
eſt pfectio. Percte em̃ odio inimicu dei.
la inimicus dei eſt cuʒperlequit qui ;

iu inimicus dei eſt cum eo qniũ ad boc
pacem nõ habet. etiam ſi in modico qõ ẽ

dicere dong funditus inimicicias deivin
dicet et deern Dicitur tamen ꝑfectum
odiũ ſanciä v ili
ta hominũ oderun non homines.Zelꝰ
autem quo deus zRotem ſe dicit in. x. ex
odi.ſimilis eſt ʒelotipie mariloꝛũ in vxoe
res. Iſto etiam zelo omnem occaſionem
ommẽ acceſſum ⁊ omino quicqd dare po

vel demonibus ſynagoge per legem ſb

deſponſate penitus interdixit.De hoc ʒe⸗

lo legis Sapiencie pᷣmo. Auris ʒeli audit
om̃ia. Auris vero ʒeli nõ eſt aliud q; dei

„*

„

Dicitur autem auris eius auris ʒeli audæ

apparentem. Perſecutio vero non dicik

aliquis aliquẽ ꝑſequi dicit᷑ niſi cũ exodio

illos. Perſectũ odinũ
q; ad delectationẽ ꝑſe

i viroꝛum. quo ſcilicet pecca

teſt occaſionem adulterandi cum ydolig

ſapiencia qua omnia videt intelligenda.
ſicut 2 oculus ipius. idem euiʒ pꝛoꝛſus in
eo eſt auditus ⁊ viſus ſcõᷣm quod deusẽę

ofüͤtt
eifinen
pipelia mi
Nertabio⸗
unefok
ſuecolocut⸗
tioſelem
ſModicensze

ie pinclae

ls nec n
ſta huic eo/
Weginmant
Pattvegualen
olnubatb⸗
ſuitgaun

elinte

Nopuosſbize
Polciereiun
Protoliodi⸗
unmain
ternenurad
ſie di
Auenndaa
Efipu
Rdvlay
pdlape
Nelofen
fih dieen
Cpesſanti
nnuſgeiig
ſmnayte⸗
ipkher⸗
lignimn
i ffn
lunfin
nnſeniſene⸗
nirſenge
ülknonie
roſsvenin
ſafncin

. Aint
Ni
Nunnicrſdd
mmicdsont
doleet
inde

en

des mu

Rolaieede

mis epdeien

ial kang
ANueas
Oaimadh;
inn
deer
onotenin
—
datto
igſenidiin
iatmnieN
S

4

Ntun toſn⸗
ru oinini

ℳ

eſt N

42

ℳ₰
mv,

Nu,

el,

muss

EKt poſt hec. Gaudeo aut᷑.

..

Amicus ant ſponſi qu

N

—

ens omia vt anime ũlli deſponſato anulo
fidei timeat oia vba ſue ſint ſpualia ſiue
coꝛpalia miſcere cũ adulieris. Quapꝛo⸗

pter ⁊ ab ipſis cogitatõibꝰ ſuis timere de
ent.ne foꝛte allocutiones dyabolice ſint

ſiue collocutõnes cum ipſo dyabolo. De

hociipſe terribilis loquit᷑ ſibi ꝓuerbioꝝ.
in. vj.dicens ʒelus ⁊ furoꝛ viri non parcet

in die vindicte nec aquieſcet cuiuſq; pꝛe⸗
cibus nec ſuſcipit ꝓ redẽptione dona plu

rima.huic ʒelo ſimilẽ illi habent.qui xpᷣo
dño legittimant animasvt legittimo ſpõ
ſo quaꝝ equalem ſupꝛa oſtẽdimꝰ in phy⸗
nees ⁊ mathathya. Qui autẽ eas ſibi⸗
met ʒelat adulteri peſſimi quales fuerũt
et adhuc ſunt hereiici.qui erroꝛũ ſuoꝛum
diſcipulos ſibi ʒelant.et pꝛo eis cõtra ca⸗
tholicã eccleſiam. ⁊ etiam cõtra ſe inuiceʒ

insroꝛſbili odio et inuidia inextinguibi⸗

li pugnant.cui inſanie ſimiles vtina non
inuenirentur apud ſacros magiſterii p?o
feſſoꝛes.videlicet vt non ſibi ſed xrpᷣo dño
zelarent.diſcipulos et abꝛaderent de me⸗
dio ſui. Hanc intentõʒ peſſimã videlicet

vt nõ vellet vocari vł ipi ab hoĩbꝰ Rabi.
neq; diſcipłos xppianos agnoĩarex nomi

ne ſuo.ſicuc docet Aplłs in.j.pme.Ad LCo
rinth. dicens. Nunciatũ ẽ mihi qꝛ cõtenti
ones ſunt inter vos.hoc aũt dico Quod
vnuſquiſq; vrm dicit.ego ſum pauli.ego
ſum cephe.Et ſtati ſub

ꝛ neminẽ vrm
baptiʒaui pꝛeter criſpũ ⁊ nyum. Ne foꝛ⸗
te aliquis vrm dicat ꝙ nole pauli bapti⸗
ʒati eſtis. Hac inuidia iohãnes baptiſta
dapnauit qñtum in eo fuit.in.iij. Johan.
Cum veniſſent ad eũ diſcipuli eius ⁊ di⸗
viſſent Rabi ꝗ erat tecum cbann

ctui teſtimoniu perbibuiſti. Ecit hic bapti

ʒat ⁊ om̃s veniunt ad eum. Mibꝰ inter
alia rñdit. Qui habet ſꝑõſam ſpõſus eſt.
ncus at ⁊ audit eum.
udio gaudet ꝓpter vocem ſponſi. qꝛ ſe
põſuʒ non eſſe ſciebat.non ſibi diſcipłlos
ſed xpᷣo ſpõſo ʒelabat.Et qm̃ amicus ſpõ
ſi erat. ꝓpter vocem id eſt doctrinã ſpon

ſ per quã videbat ei diſcipulos muultipli⸗

cari gaudeo gaudebat. licet eos videret
ſibi mimui.ꝛopt᷑ qð ⁊ dixerat e opoꝛ
tet mimui.illũ aut creſcere in hoc gandiũ
meũ ĩpletuʒ ẽ.Doloꝛ at huiuſmõi adulte
roꝛum eſt ſubtrahi ſibi? minui multitudi
nem auditoꝝ.licetxpᷣo domino accreſcãt.

Non em̃ de pꝛoſectu eoꝛuʒ ſpũali curant

iuiſus eſtxps

ſed de repletione ſcolarũ ſuarum nee mi
n ꝛturpiter ; inuerecũde ſonat creberie
in labijs hmoimgrõn.hic ẽ clericus meꝰ.

hic intrat ſcolas meas.hic incipit ſub me

obliti videt᷑ verbi iſtius qð de ſe veritas

dicit in. vi. Johan. Doctrina mea nõ eſt
mea. ſed eius qui miſit me. Quanto

foꝛtius ergo doctrina hmõi hoĩʒ ſua eoꝝ

non ẽ.ꝙ ſi doctrina eoꝛũ non ẽ.ergo neqʒ
diſcipuli doctrine illius.Cuius em eſt ge⸗
neraliter doctrina. eius ſunt ⁊ diſcipuii ꝗ
iã docent᷑.Welius aũt apparet hoc ex ver
bis auguſtini in libꝛo de magiſterio ꝑ to
tũ. Ideo ⁊ multos nr̃is tempibꝰ cõfutat
ſpõſſubtrahẽs eis auditoꝛes.itavt ꝓpt
defectũ auditoꝝ ab adulterüs ne dicam
magiſterijs cõpulſñi ſunt deſiſtere ꝓchdo
loꝛ qꝛ ꝓmiſſionibꝰ ⁊ muneribꝰ inſtarme
retricũ eos vel emunt vel cõducũt. Inter⸗
duũ etiam pᷣcibus ⁊ terroꝛibꝰ extoꝛquẽt ab
eis.vt ita dicamꝰ violẽta audiẽtiaʒ.Btũs
aũt Greg Non tã adulteros vocat hmõi
mgrõs ſed etiam meritrices exponẽs lo⸗
cũ iliũ libri Regũ.iu.venerũt due mulie⸗
res meritrices ad regẽ ſalomoneʒ ⁊c.vſi⸗
nõſcole ſʒ ꝓſtibula ſpualia.vbi ipſi taqʒ
meritrices ſeip̃os conſtituũt.⁊ auditoꝛes

tam turpi venalitate coꝛxrũpunt. Qui

inſtar iohannis ʒelat⁊ facit xpᷣi diſciplos
vere amicusſponſi eſt.⁊ vere xpᷣm pꝛedi⸗
cat.⁊ vere xpᷣus apud ipſuʒ pꝛedicat᷑.Ue⸗
re em̃ pꝛedicare eſt pcedenti xpᷣo audilo⸗
res dicare.j.copulare vel aſſociare quod
eſt ſequaces efficere.non autẽ ſibi. Htũs
autem ꝗ tanto hmõi ʒelo ſuccendit᷑ vt in
xpᷣi ſponſis adulteriũ ſeu foꝛnicatoʒ pecla
abſqʒ vlla pᷣcedentiũ affectionũ pati non
boten. Beatioꝛ auũt ſi nec ſigna neq;
occaſiones neq; aditũ vel acceſſum adul⸗
teroꝛũ ad illas.⁊ ſigna quidam adulterij/
quod cũ mũdo coꝛrupdꝛe peſſimo cũ ſe
hmõi cõmittũt Inoꝛdinatio ẽ vite exterio
ris videlicet geſtus oꝛnatus habitꝰ inceſ
ſus atq; ſermonũ ſiłr ⁊ maloꝛum familia

ritates atq; cõſoꝛtio Quẽadmodũ em̃ in

matrona oꝛnatus meritriciꝰ fonicatõnis
aptum ẽ indiciũ. Sic in religioſis ſecłart
habit⸗. ⁊ hoc ipimet confitent᷑.ſicut nos
eis ſepe rũdiſſe memimꝰ. Interrogati em̃
milti⁊ multe ſunt ꝓpter qd ſecularueranꝛ
laſciue ſe gerãt in hmõi exterioꝛibꝰ Rñde
runt nobis multociens ꝙ ꝙ mũdo vł ꝓ⸗
pter munduũ. Uidelicet vt ei ꝑlacerẽt. vel
ſaltem vt ei nõ diſplicerẽt. Quibe gaiim

Be moꝛibus
* dicebamꝰ? ꝙ de meritrico aut lenocinio ;pꝛecioſas eas haberet euidenter oſten
luuo qð cum mũuũdo ↄmittebãt confuebat debatur. Extenditur aũt ʒelus iſte ſanto miſipen
. 2 im mundũu leccatoꝛem aut coꝛruptoꝛẽ rum viroꝛuũ non ſolum in xpᷣi ſponſam x lſuelel
flffluu eo ipſo cognoſcebat. dum ꝓpter euz ſponſas vt diximꝰ Sed etiam in ipam le ldofnn
videlicet vt ipᷣi placerent.vel ſallem ne di gem. ⁊ in ipſa loca ſctaã ⁊ in om̃ia deo ſa⸗ uidlletpol
ſplicerent ſe ſic oꝛnare ⁊ ꝑare fatebantur crata.⁊ de lege quidem euidens teſting hocelpſepn
Whos em̃ meritricũ eſt vt placeat amatoꝛi: niũ poſuimꝰ de mathathya.De locis ve nonvosſal
bVus ſuis vel coꝛruptoꝛibꝰ ſe cõponere et ro ſanctis nullũ maius teſtimoniũ vel ex domppamst
oꝛnare. ꝓpter hoc viri ʒelatoꝛes animaꝝ emplum poni poteſt.qᷓ; de pᷣCo domino. iisßlunn
„ huiuſmoi cõpotiones ⁊ inoꝛdinatõnes qui de huiuimõi ʒelo ſuccenſus mathei ſweſpispl
7 3 ſudioſiſſime pſecunt᷑ Quis em videat in xx. Facto de fune flagello.eiecit emetes T legtibiliiin
Alf(fclimoniali ⁊ virgine xpoq; dño ſponſa ⁊ vendentes de templo.⁊ menſas nũůmu incecaſtn
coſecrata oꝛnatũ vel apparatũ meritricid larioꝝ. ? cathedras vendentiũ colũbas iedenolni,
Adgdulteriũ. ⁊ non excadeſcat ⁊ in ilam ⁊ i euertit. Silr ⁊ Johan. ij. vhi etiam legit mefeloand
illum. Silx ⁊ in clerico oꝛnatũ vel habiti Quia recoꝛdati ſunt diſcipuli eius qð ſcii anuſaunpen
militarem. Quis abſqʒ doloꝛe cõſpiciat ptum ĩ pſal.ʒelus domꝰ tue comedit me. Rtücvosirin
niſi coꝛde inſenſibilis ⁊ totꝰ extinctꝰ Qui Silxr ⁊ in omnia ſacra extendit cũ ꝓpha Nmuut nt
poſterioꝛa clericoꝝ ſtellis ſũptuoſiſſime nantur. vt non ſolum in ſacra oꝛnameta na Doüer
pictis circũdata capita ⁊ colla et pectoꝛa vel vaſa.ſed etiam in ipa bona tempalia Ctüirn
ęquoꝛũ ſuoꝝ falleris fabꝛeſactis argenta eccleſiaꝝ. Illa em̃ pia deuotioe fideliùm cnöſunri⸗
tis ⁊ deauratis oꝛnata intueat ⁊ ſanctoꝝ· oblata et ſctificata ſunt domino.pꝛopter Cldabbonode
coꝛꝑavł religas nec lapidea nec lingneaa quod ⁊ viri ʒelatoꝛes cũ ea in luubus et lapoſtgionin
interdũu habere receptacula non anio luxurüs clericoꝝ aut regulariu. vel alis egolana
toꝛqueat Quèadmodum em monachus quibuſcunq; dei cõtumelijs huiuſmõi ſ i minsded
aut allerius oꝛdinis ꝓfeſſoꝛ.ſ habitu ſui ue vident vel audiunt ʒelo ardentiſſino edirchcen
oꝛdinis abiecto ſecularẽ habitũ deferat. ſuccendunt᷑. Si em̃ auaridia vide ꝓdilo⸗ Nönaſlen
mõachus apoſtota iudicat᷑ Sic ⁊ cleric? rnis ⁊ furtũ ymmo ſacrilegiũ quo ea q mit eiäisfend
cericali habitu abiecto ſilitatẽ ſecularẽ aſf tebantur in loculis aſponabat cum ea ſi⸗ und nec
ſumpfſit.clericus apoſtota iudicandus eſt deliter egenis diſtribuere deberetvxoꝛiq Uſeobe
Accedit aut ad cumulũ doloꝛis ꝙ iſti lu- eius ⁊ filijs ea dabat, Quantomagis ſſſa fſfmannta
xus tante incõpoſitionis atq;puerſitatis. crilega impietaꝝ cericoꝝ ſeculariũ⁊ regu fieiher
nõ de primonialibus huiuſm pbihominũ larium danpida eſt cum huiuſmõi bo omanus
ac mulierũ bonis aut laboꝛe ipoꝝ vel ar: na tmeritricib iſtrionibus dare nõ ve⸗ itſloafen
lificio acquiſitis ſed de ipſa reemptoõne rænt᷑.⁊ in ommès execrabiles turpitudies Vycodei
animan de elemoſinis ⁊ legatis viuoꝛu; xin omnes dei cõtumelias expedereno lchdeſbone
&ltq; deſunctoꝛu fiunt.E eodem ʒelo viri foꝛmidant. Pꝛecepit ſiquidẽ ominꝰ.v· alocene
zelatoꝛes clauſtra ex cogitauerũt et i ſti⸗ ſctificata ſibi ⁊ oblata comederẽt in loco lerituesde⸗
tuerunt.vt per eas ad animas reli ſoſoꝝ ſancto. ſiqt leguur Leuiti.x. Erxecrabilis manmne
acceſſꝰ dauderet᷑ pᷣdictis adulteris. Pos a. quibus deus ? que ob ho⸗ nusguegrenr
em̃ eſt elotipoꝝ mari:oꝛũ vxoꝛes ſi facul noꝛem eiil eccleſus oblata ſuut in tatas gotz inefcn
as eis ſit in ture bus aut alus altiſſinmis tamqʒ; impias ipᷣius cõtumelias detoꝛd⸗ Eubcsnneg
cuſtodijs recludere. Sic etiam xpᷣs domi re. Et de clauſtraoꝰ quidẽ manifeſtum Unfiotrfus
nnuus per viros huiuſmõi ab adulterans q huiuſmõi donatiõibꝰ? nihil iuris trq⸗ ſiece
mmuudi? ſeculariũ ſponſas ſuas ſegregat ferunt in ſic recipientes. De cdlericis aul- Wigngn
7 arcet frequentia qui ⁊ ſepe clauſtrallbꝰ ⁊ ſecularibus habentib? adminiſtratoel 1Woppenone
⁊ viris ⁊ mulieribus meminimꝰ nos di- non leuis queſtio eſt apud doctos ſicui muſclaet
viſſe Cum em dicerent ſe conteptibiles eẽ alibi ian tetigimugs. y Cunalkigre
2 deſpeciuni haberi. et ꝓpter hoc in clau⸗ O ſt hec aũ̃t ꝓſequimur lau des ocſſenns
ſtris ſuis recluſas a parentibus ⁊ ꝓpin⸗ huius do ni vel gracie: ⁊ dicemꝰ neſnieg
quis. rũdebamus eis. O ʒelus domini in pᷣmis in perſona ipſius. Quia fiutnͤ
exercituũ fecerat hoc. ꝓpter hoc em̃ eos ĩ ¶ego ſum cuſtos diuini honoꝛis ⁊ gloꝛie nacenddig
tam arta cuſtodia quaſi incarcerauerat. tota familia mea ꝓpter quod ⁊ ſigno hondeſenig⸗
ne quis ad eas paterer acceſſus mundo thau ſignari iuſſa eſt in Eʒech. Exſigno Enin
vel dyabolo coꝛruptoꝛi. in quo q; caras . inquit thau froõtes viroꝝ gemenciu ? do uninen
„

aene

4 .-
alot
6 e 8
Odee R
Nalhindi,
amg 1
4 *
RE 8 . N
nn⸗ B *
Non „nlee
Wdiclase
ng e wo/
Aeon
RN
o AeN.?
nund ale
aN e I Rr
ee

₰△ N*

ℳℳ0,

6
4

fonbeseh

RN

tbecdat

ER 1

lenciũ ſuꝑ cunctis abbominationibꝰ do⸗

mus iſrael et pᷣceptum ẽ eis vt cõtamina⸗

rent domũ ⁊ implerẽt interfectis in vindi

ctã ſcilicet pollutionis ipſius tẽpli dei. De
hoc expᷣſſe ᷣmo wacha.xiij. vbi dicit Sy
mon vos fcitis qnta ego et fratres mei et

domꝰpatris mei fecenimꝰ ꝓ legibus ⁊ ꝓ
ſanctis pᷣlia vnde ⁊ poſtea legitur. Et accẽ

ſns ẽ ſpuũs ppli ſił ⁊c. ad hoc idẽ ꝑtinet qd

legit᷑ ibidẽ.ii.vbi dicit Judas Aſcẽdamꝰ⸗
mundare caſtra ⁊ renouare et alia multa

vbi ⁊ demoliti ſunt altare eo ꝙ propha⸗
natũ eſſet a gẽtibns.etiã in.ij.pᷣme mach.
Percuſſerunt peccatoꝛes in ira ſua.et vi⸗

ros iniquos in indignatione ſua et iteruʒ

1 Eircuiuit mathatyas et amici eiꝰ.et poſt
V dpauca. Obtiuuerunt legem de manibus
gen tiu.et iterũ. Uiriliter agite in lege.vbi
egð nõ ſum nõ ẽ qui cuſtodiat aut defen

dat dei honoꝛẽ et gloꝛia. Quare patet ibi

et expoſita ẽ omimode cõculcatioi et cõtu
melie.ego ſum que vindico iniurias ⁊ co

tumelias dei. Per me eniʒ fecit moyſes et
leuite vindictã in filios iſrael qui gloꝛiam
Dei tranſtulerunt in ſimilitudine vituli co

medẽtis fenuũ vbi et dirit. Si quis eſt dñi

iungat᷑ mecũ cõgregatiq; ſunt omnes le
uite quibꝰ et pᷣcepit. Occidat vnuſquiſqʒ
fratrem et amicũ ſuum et ꝓximũ:fecertq;
filij leui ſic ꝓpter qð ⁊ diit eis.Conſecra
ſtis manus veſtras ho dño vnuſgſq;
in filio et fratre ſuo ſicut le itur.vxxi.exoð
ego facio dei bellatoꝛes e ꝓpugnatoꝛes

qui ꝓ dei honoꝛe et gloꝛia defendẽda at
q; cuſtodienda ſtrenuiſſime pugnant.ſi

alie virtutes dei dant honoꝛem et gloꝛiaʒ
ego eam tueoꝛ et defendo. Nęc minoꝛ eſt
virtus qua querere ꝑ talia tues omẽs bel

latoꝛes inde ſignũ thau qð ẽ gnũ mirifi
ce crucis et regis regũ inuictiſſimi verilluʒ
in frõtibus ſuis hoc ẽ is euidenti ſiue ma

nifeſta cõfeſſiõe deferunt in quo bellato
res ⁊ ꝓpugnatoĩes lucidiſſime ſe oſtẽdũt
Ego pᷣparo regi regum fercula delicatiſſi⸗
ma ſcilicet aſſaturas vi ſupꝛa diximus de
craticula igne pᷣcioſiſſimo ac flagrantiſſt⸗

mo aſſatas. Quemadmodum dłtitur de

aue fenice ꝙ ex aromaticis lignis rogum
cõſtituit in qͥ ſe exurit vt de cineribꝰ eius
