mtanti ſequẽtibus et inſinuat᷑ vtcũq; in epla Ad ciſe indicat. Eſt ergovelle ab eo ꝗd cvolo—
nic Scnetibuse n Pb ffinitio aut decretũ regis magg⸗ &R
rent ſns Rom̃.vij.vbi ðꝛ Uelle adiacet mihi.hoc on Di R gui mo dis oĩbꝰ enitit vt
e tame een edn vel ſiar ab oiſſiniut. vtſeruet ſtatunn ei⸗ l⸗
ENdgi S8. Beilo igr & tribus modis fiuit ve 5Erxrinde ꝙ totũ poſſe ſuũ cõ⸗
mm S . x volutate. Interdũ em de pleniudie ue decretũ. Et inde ẽ ꝙ totũ po ſe ſua ui⸗
tinn . 5 anans. ethoc mMouet 1 colligit et codtat quaten? requi⸗
= elus ſpote emniſem ſusemne nangeilhar tres quas fieri ſtatuit aut decreuit.Clñ̃
Vinii gratis ꝑ oĩa ſic accidit in eis qui vł virtuti ra 96 dicedus velle qui cum potuir
csn uns vvicie dedit ii nde n all. Eitigit diſterendg inter opfare
Hnits X 1 daenizn ba e 5 ge vochla 2 pere ſiue deſtderare veiſe haſe. que ẽ
nai le ẽ facere q; cito aſpectibꝰ eon vel cogita/eubere lniue den gue ihter appꝛopin⸗
Uckerrin tionibus oblatũ fuerit coꝛda eoꝝ ↄfeſtim niertrapt: unpi gugé ialirer polirah „
declinatur. Silr ſe bʒ ⁊ in eisꝗ pꝛauitati⸗ re aliquatum et abire totaliter poſt trabe
Eingeuſtid Pedinarar. Silr ſe py ein einq pꝛauitaſi⸗ t?ẽ. Silr et qᷓ eſt inter moueri ſuaſionibꝰ ⁊
netitn bus dediti ſunt vt in om̃e malũ qð nequi te.Silr etqe ſuaderi vſq; ad diffiniẽe⸗
Snennen, C lert vt ea velint. Scðo mo¶ dũuũ.Qui ei dixit velle. cupio vel opto vde
mepacomen ijt ↄſiliatũ. In ab 3 iet obice eſidero moueri ſe in at u ee
itinni RnernanägAenoz,agnag araf nari in ipᷣm deſideratũ et cupitũ. Qui au
ſrkimnt beriaigia uneen aln hanatsdu⸗ tẽ diẽ volo pſuaſuʒ ſe indicat alq; pmotu
ee ere tenetur excluſoꝛio. Quid ei viri boni te dic volo pius ia executiõi mJadare
bisa ſinn parati ſunt velle q banũ eẽ cognouerit iamqʒ diffiniuiſſe Alrasvis eſt ſub
pocitomma⸗ Sodiß itario retinet in eis fſlurũ Ut em̃ iam dixim s vls Qriu
n Sed ipᷣa dubitatio retinet in eis fluxũ vo limioꝛ imperatiua motus et vires ſunt
ulaücht, luũtatis.id ẽ velle. nolẽtes eĩ ipᷣm velle q limioꝛ impen ſculet neruis execuriue ſunt
osfans bponũ nõ cip̃m velle reti iec apè⸗ ilacertè ei muſcul et neruis executiue lun
☛ bonũ nõ cĩm velle retinent donec ap?è⸗ ota mẽbꝛonꝝ.⁊ eoꝝ q ꝑ illũ ſũtqles ſũt
enn, Lata eis veriras qua quidapta: eMelle * ela ambulatio fabricatio ethmõi.
uſin ctu eoꝝ ꝑ deliberationẽ fluenteʒ dimittůt Neni velle ab eo qð eſt volo impera⸗
inn fluere in voluntatẽ ⁊ exijt nolle quaſi ſub SEn En oꝛibus quos diximꝰ. Dicere au
rii lato ol ce dubitatiõis at Ppericuli. Et li reẽe gaffirmaee ißam imperatõeʒz
N et illa de Rneatur idobice dubitatiõis ai tẽ volo hoc ẽ affirmaeœ ipam imperaloey
cet illa de dneatur ioobice dubitatiõis a terduũ autẽ facere ipam mperationẽ ſiue
ae erieulibatvoluntageſt aſe eeinet npare vtdelz ci animo imperadi dicitur
en eauat per velle vei etia puolle. o em in ennode vt quis vicit eruienti volo
gann dao linas malterins alicinc in ſna oꝛs tfacias hoc intendẽs per hoc impare ei
inun in pꝛia poteſtate. tao ns eltv. erit velle ß 35 Interdũ dicit hoc amicus amico volo
i ur catũ.⁊ hoc ſuggeſtiõibus ſuaſiõibus ⁊ p r facias hot. ⁊ hocẽ qm per amiciciã alt᷑
ule abus. Et ſic ipi viri boni ? etia Anali et de ulteni ſubiectus eſt. Oꝛopter bac cauſam —
then T ſer de alie voletibafaciut plenicʒvolen nident et merito ridendi ſunt qui de his
siceſnn tes ? ecõuerſo. Nulla em̃ alia ẽ poteſtas aachcite etinut abüik voluͤroſiiant. nõ
las Oen humana apudvoluntatẽ humanã niſi cõ en Beiſe vult aliqd qui iurta conſiliũ mu⸗
i olhoſin ſiliatio ſuaſio atq; pcatio. Qõ em mue tare paratꝰ ẽ voluntatẽ. Alioꝗn non qrit
prlih ribus interdũ qui nolũt alias volẽtes ef⸗ ſilii ſed conſenſum. Quẽadmodũ bala
roeſſiin ficiunt ad ſuaſionis et ſuggeſtionis viaz ꝓſiliut n iij
iſe, .
leüther⸗ .
„ „
,

Sbe virtutibus
am cõſulebat dñm. numeri.ij. Utrũ ei hmõi Rin habitu firmate fuerint virtn⸗ Antm
. dem eſſet ad balaach regem moab. qui tes 7 vicia.bonitates ⁊ malicias radica nusril
2 eęũ vocabat ad maledicendũ pulũ dei les atqꝗ; fontales ex q nibꝰ ꝓcedunt paſſli⸗ i,
Diffiniuerat em̃ apud ſe cupiditate illetꝰ ones ſiue diſpoſitiones bone⁊ male inte Auucini
et abſtractus ire ad balaach. In ſequen⸗ rioꝛes. atq; opationes bone ⁊ ma le ete nmlſumn
iibus ant dabimꝰ tibi ſilitudines plures rioꝛes.Et quicqd videat ariſtoł iam ma⸗ gerefre
erpreſſiones et exenpla euidentioꝛa de li mala facim⸗.nõ ſolu mala faciẽtes ma isd
hüs. In lantu ergo ad pᷣſens tibi de⸗ li ſimusvel efficimur. Sicut em̃ nõ poteſt uusc
terminatu ſit ꝙ voluntasvelut rex aut im ſolui vel euacuari ſermoveritatis. dici· Wxyl
N oene peratoꝛ ẽ vſq; qq; liber.et plene dominãs i euagelio Mathei.viij. Nõ poteſt arboꝛ loghfie
7 in toto.eo ꝙ ſumus aut nobis ſubeſt.Et bona fructus malos facere. Et iten. ODis ſenges
4 inſerioꝛes vires motiue pleno iure ſub arboꝛ bona fructbonos facit. Et eiuſdẽ. E lunoon
2 ſn ei velut ſerui parati parere omibꝰ mã xii.Aut facite arboꝛẽ bonã et fructus eius Wuhri
dans ſuis. et hocſiue impatiue ſint motꝰ bonos.aut facite arboꝛẽ malã⸗ eiꝰfructuũ Reueud
ſiue executiue. Senſus auũt exterioꝛes ſiune malũ. ⁊ ibidẽ.Ex fructu arboꝛ cognoſcit. Auan
pticulares velut nuncii ſunt diſcurrentes Et rurſus. De habundãcia coꝛdis os log niinn
eliauaqger que foꝛis ſunt vł ſiũt ĩ rebꝰ tur.Et iterũ bon⸗ homo de bono theʒau uinmen.
ſenſibilibus renũciates. Senſus vero cõꝗ ro coꝛdis cpfert bona ⁊ malꝰhõ de malo ſisun
munis et vmaginatio ⁊ etiã memoꝛia ſũt theʒauro coꝛdis ꝓfert mala.Et eiuſdẽ.x enggen
ſicut armarla vł tibꝛaria cõtinetes onmce Que ꝓceduiſo oꝛe ð coꝛde exeũt ? ea coim ſosan
tus que ſoꝛis ſunt vel fiunt vel facta ſunt quinant hominẽ.De coꝛde em̃ exeunt co⸗ n
deſcriptiones. Quẽadmodũ apud reges ltationes male homicidia adulteria . geingn
ſien coſueuit. Intellectus vo ſicut cõſilia⸗ Silr? marci. vij. Nihil extra hominem mii
rius ẽ, Ratio vero ſic iudex.media pbati introiens in eum qð poſſit eũ coinquina⸗ üfahn
onũ vt teſtes. Cuũ ergo in agendis ſuis ſe⸗ re. tiren. Que de homine exeunt illa ngteda
quit conſiliũ intellectus. pꝛudenter admi coinquinãt hominẽ. Abintus em decoꝛ:⸗ Nenon
niſtrat regnũ ſuũ volũtas/cũ ſᷣm rationẽ de hominũ male cogitationes ꝓcedunt. Gaan
iudicat.facit iuſticia ⁊ iudicium in toto re adulteria foꝛnicatiões ⁊c. Et poſtea.oĩia iand
gIno ſuo.⁊ ẽ rex ſedens in ſolio iudicijis q bec mala ab intus ꝓcedunt ⁊ coinquinat ie
intuitu ſuo diſſipat om̃e malũ.ſic legit p hominẽ. Qualiter em ſenſit ariſtotel. D
uerbioꝝ. xx. Cuũ autẽ dat ſe cõſilis ſeruoꝝ gꝗ conſentit ad hoꝛã vel momentũ vt Hak
hocẽ interioꝝ viriũ et ſenſuũ dat ſe in ſer⸗/neget deü. 2 q blaſphemat deü ſemel mm̃ punan
A Uilatem Fuoꝝ æ? ſic rex qui derelicto cõſi ¶aut occidit hominẽ.qð fiti momẽto. f liite
358 lo pꝛudẽcia ſenioꝝ.ſequit᷑ volũtates et ſit malꝰilla hoꝛa⁊enorte dignꝰ an nõ erit hihnne
4 cõſilia pueroꝝ inſenſatoꝝ. ⁊ ideo ſubuer malꝰniſi cũ mita milia hoĩʒ occideret.ꝗs len
tutur in regꝗno eius iuſticia ⁊ iudiciũ. ⁊ ẽg nõ iudicet illũ illa hoꝛa malũ ⁊ moꝛte Gllige
ſicul pᷣnceps qui libẽter audit verba men, dĩgnũ Sʒ foꝛte dicet ariſto.eũ nõ eẽ ma Wbo
dacij ⁊ ideo habet omnes miniſtros im⸗ luabitn cõſuetudinario.ꝙ vtiq; verũ ẽ giiczt
pios.ſic legit᷑ ꝓuerbioꝝ.xxix. Oẽs em̃ vi⸗ ſed grauiter peccaſſet et egiſſet ꝙ eſt mozx eMen
ſes impatiue inferioꝛes ⁊ etiaʒ omẽs aliei te plectendũ. Quia vero manifeſtů ẽ Unigs
Mnpietati eiuſdem ſeruiũtlibidinoſe eniʒ malũ eſſe qued operatus eſt ba emoõi ? dnn
voluntati etia ſeruiiſus ⁊ auditus. et q malam eſſe operatiomm.que ᷣliq; mala uin
cunq; viriũ aliarũ. Impii igit ſunt hmoi nõò eſt. id ẽ culpabilis. niſi malicia volũůòrta ſatis
miniſtri. quoni impietatis miniſtri ſunt tis ex qua Peeſſit. Si em̃ caſu velignoꝛan Feili
et ꝙcuratoꝛes. ſed culpa ẽ impie imperã⸗ ter hominẽ occidiſſet.nõ imputaret ei ad leß
uis. Pꝛopter libertate igif atq; dñalionẽ peccatii ꝓſe igit ex malicia volũtatis ma *
„₰„ “ volutatis. Heneß.iij. Subter te erit appe lus eſt. aut male fecit nõ er malicia oper eeinn
iit) tuꝰ. 2 tu dſjaberis illius. Manifeſtũ Quare pꝑetiꝰ male volẽtes ſiue mala ma bgnar
5 Eigr er oibus q diximꝰ iam. paſſiones fa⸗ l ſumꝰ.q; mala facientes.⁊ iteꝶ intus.id ommn
dle mobiles p vias quas ſupꝛa oſtẽdimꝰ eſt in coꝛde vel anima peccantes. magis uunn
firmari poſſe in hbabitus bonos æ malos peccamꝰ q foꝛis mala opantes. Am ui
atq; in bonitates ⁊ malicias.qᷓ ſunt virtu piliꝰ. Walicia vel bonitas qnibꝰ mali vel
tes et vicia ⁊ ideo amoꝛẽ ⁊ odiũ. doloꝛẽ æ boni ſumus. certũ eſt ꝙ in nobis ſunt. et A
Bgaudium irq et manſuetudineʒ ceteraſq; apud qnimas noſiras ſuntExillis sũt „., einn
.⸗ —
△

—

ſe ⸗ 6
4 (hen 9 7

0

Mennige

nusee
öein

an al!
acne
ddedoneden
uldöNr
ne a
Mmüten
eciam
sain
teumbeen
ſiutic

VNehn

binngei⸗
res
utti
abtni.
inmm:
nNiiſnii
Uinumi91
uN
ememng
niittone

—

mus. ex illis ergo mali ſumus et mala fa⸗
cimus. Quare male agere frequet᷑ erma
licia ẽ iniuſticia que eſt apud animã qua
mali ſumus. Nò igit᷑ ec ſo exn
agere frequẽter mali ſumus. Ampliꝰ.

quato minoꝛ et rarioꝛ fuerit operatio eiꝰ

loꝝ malefitioꝛum perperationes ⁊ ꝓ ſin

contingeret et om̃es pᷣncipes occidi ⁊ om
nes homines etia.et omnes ciuitates in⸗

perpetratoꝛes in ſuis maleficis cõſuetu⸗
dinarios fieri. Debes aut eminiſci
Q

uimus qui
ſtotelis igitur intentio nõ videf hic alia
eſſe niſi ꝙ vel de habitibus cõſuetudina
libus ſolũmodo loquitur. Uel ð hijs ha
bitibus qui landem ciuileʒ ſeu popularẽ
pariunt aut vituperiũ.Et reuera In nul

communitasxiuium laudare vel vitupe
ra xe ex vnico opere bono vel malo quaſi
Eeyx vnius ſolius teſtimonio. ſed magis ex
piluralitate aut eoꝛundẽ open vel ſimiliũ
aouſetudo ẽ veri noĩs ⁊ rationis.leges au

*

it econuerſo ex male

Quis dubitat quin malicia ĩterioꝛ volũů⸗
tatis creſcere poſſit et fimari in habitum
abſq; vlla operatiõe exterioꝛi.qua abſqq
eo ꝙ frequẽter male agere malus poteſt
ſieri quis.ſicut apparet euidenter in ira.q
tanto ampliꝰ creſcit ymmo feruet ⁊ ardet

exterioꝛ.Et hoc manifeſtũ ẽ.ſiue ei oꝑatio
eius exterioꝛ vindicta ſitſſiue victoꝛia ꝑx ea
mitigatur atʒ quieſcit. Nullus autẽ dubi
tat iram eſſe vnã ex marimis malicijs atʒ
vicijs.quare manifeſtũ eſt non ex freqdſu
teragere vel bene vel maile.nos effici bo
nos aut malos ſed magis ecõuerſo.
Amplius.Ex eo ꝙ quis ſemel tm̃ cogi
taret in moꝛtẽ pᷣncipis.iudicatur ꝓditoꝛ⁊
reus maieſtatis.⁊ haberet᷑ vnus de peſſi
mis.⁊ punitur pena grauiſſima. Similit
et ex eo ꝙ aliquis vnũ ſolũ occidit homi⸗
nem ꝑ maliciam.ſimiliter et ſacclegus iu
dicatur.qui ex vna ſola violatiõe ſacri lo
ci. et ad hũc modũ de alijs maleſicijs.nec

E lex aliqua iſtius qᷓ cõſuetudinẽ expectet

Necẽ dubin qui leges et diuineꝛ ſe

culares recte iudicent. Wale em eſſet reb⸗

humanis.ſi ↄſuetudo expectaretur in ma
leſicijs.et non iudicarent᷑ eſie mali ſingu

gulis maleficijs. Omnia em̃ ſacra pꝛius

cendi atʒ ſubuerti.q; omnes malefactoꝝ

bic quatudmodos qu

s quos ſupꝛa aſſigna⸗
8 gener

tur habitus. Ari

lo genere bonitatisvel malicie conſueuit

lem tanq; intendẽtes conſulere ſalutihbo

munitatis hominũ q; ſequit ariſtoteles
in hoc PHüs igitur ita poſitis. reſtat no

nonibus qua

minũ ⁊ vtilitati atq; paci. maliciaʒ ſtatim

vbi depᷣhe unt pᷣcidunt.vt inimicã hoĩ⸗

bus.ymmo vt radicẽ ꝑditionũ.vt peſtem

et vt couſam tempeſtalis atq; turbatiõis
rerũ humanarũ.non ſinentes eum creſce

re.nec mittere radice Merito ergo ma⸗

los iudicant leges.et legũlatoꝛes malefi⸗

lioꝛũ ſinguloꝛuʒ actoꝛes. malos in. id ẽ
noxios.et alijs peſtilentes. Si emvnũ bo
micidiũ inultũ remanereti ꝓcedere occa

Nione illius ad multa.tſa ab hijs quibus i⸗
punitas incentiuũ cõſueuit parere delin
ctum volennbus. qᷓ; ab amicis occiſoꝛis.

ꝓpter quod ipᷣm homicidiũ peſtẽ diriimꝰ

* „ —
E

quia lam late depaſceretvelud incenſiuũ e
niſi ſeueritas leguʒ illud ſtatim extingue⸗-

communitas hominũ.niſi quoꝛum boni

tas eſt. eis multipliciũ bonoꝛum teſtimo
nijs app:obata. Siliter neq; malos. hoc
autem eſt pꝛopter ſubitas et tranſeuntes
velociter paſſiones.bonas vel malas. ex

quibus non auſi ſunt homines iudicare
bonos vel malos.quia nõ eſt eis viſum.
conueniens iudicare homines nunc bo⸗

nos nunc malos. ſeq; tam bene eſſe mu

tationẽ a hbono in malum aut econuerſo
Equiuoce igitur vtuntur legũlato:es ⁊ le
ges nominibus bonitatis ⁊ malicie.⁊ co

is perſcrutandum de ipᷣisvirtutibus na

zturalibus.quid vel qũtum poſſint ex eis
qui eas perfectas habentiet quate

2 dif⸗
ferant operationes earuʒ ab operationi
bus gratuitarum. Similiter et fines eaꝝ

a finibus.vbi etiam detſrminadum no⸗

pis erit. an ſole ſufficiant perfecte bonuʒ
facere deoq; altiſſimo acceptum. Ponen

tes igitur quãdam pꝛudonciam et ſcienci
am naturalem virtutẽ eſſe ex cauſis ⁊ rati
onibus quas diximꝰ quas ſufficere tibi
ebere non dubitamus. Querimꝰ in pꝛi
mis an eius res ſciant᷑ vel cognoſcantur

hmõi ſciencijs et pꝛudẽtis.Et videtur in

pmis qꝛ res quarũ ignoꝛacialnec turpis ẽ

inecvitupꝑabil ſic ren geometricaꝝ⁊ phylo

ſophicaꝝ ⁊ ariſmetricaꝝ.⁊ generalit᷑ ma

thematicaꝝ.eodẽ mõ vidẽt ⁊ res natura
les ad bmoiſcias nõ ptinerep ignoꝛucia
ei ren hmõi nẽo ẽ dignꝰ vituꝑio.nẽo cul⸗
pʒadꝰ. ean igriſolan reꝝ cognitio.ꝗbꝰ vite
nxra vl laudabil vlł viiuꝑabilẽ et bona vł

iiij

mala. ad iſtas virtutes pertinere videtur

Qui ei difiniuerũt phyſicaſaꝑẽ eẽ viuẽdi.
vt tullius ⁊ ſeneca.phyloſophia poſuerũt
ꝓculdubio rerũ hmõi ſolarũ ſcienciam.
Aimp̃. Sola ignoꝛacia bñ viuendi eru
beſcẽda ẽ ⁊ vituperada atʒ culpabilł. ſicut

docet apuleiꝰ ꝑ ineuctionẽ. in libꝛo ð do
no ſocratſ. Interrogatꝰ inꝗt an ſcias ſta
tuas facere.audacter reſpõdebis neſcio.
Interroga
tus aũt an ſcias bñ viuere.nõ audebis di
cere neſcio.vel metu mendacii.vel pᷣ eru⸗

nec pudet me nõ eẽ ſtatuificũ.

beſcẽcia q̃ ẽ iuſte repᷣpbẽſiõis timoꝛ. Quia
igit᷑ hec erubeſcẽda naturalis ẽ: et ideo ẽ
apud oẽs manifeſtũ iſta naturam in nobſ
erubeſcere iſta ignoꝛanciam. quare ⁊ nõ

oſubſiſtere eã naturaliter in nobis. Quare

manifeſtũ hac ſcienciã naturalit᷑ gignere
in nobis. Amplius. Biñ viuere regrit
a nobis ipᷣa natura.⁊ naruralit᷑ tenemur
bñviuere. quare et ad oĩa qua reꝗrit ipᷣm
bñ viuere.⁊ ꝑ hec ad ſcienciã earũ reruʒ ꝗ
bus vita n r̃a boniſicaf. Amp̃.Que ẽ
lex in coꝛde hoĩs naturalit᷑ ſcripta niſi ra⸗

tione mandatoꝝ naturałhoneſtat ⁊ qd

ẽ ſpᷣa inſcriptio naturalis earũ.niſi ſciẽcia
naturałibßan. Amplius. Quia ven ꝓ⸗

culdubio ?qqð dᷣicit Tullius quia natura

auidiſſimi ſumus appetentiſſimiq; hone
ſtatis. Nullũ autẽ bonũ appetit᷑ niſi bo⸗
nu et quatinus notũ. Quare natura ſciẽ⸗
tiſſimi ſumus honeſtatis.nihil em̃ eſt ho
neſtas niſi bonitas vite. Eadẽ autem ſciẽ

cia eſt bonitatisvite ⁊ bñ viuẽtis. Quare

naturaliter ſcientes ſumꝰbñ viuere.⁊ pꝛo
pter hoc eoꝝ que ad bñ viuendũ ꝑtinent
Amp̃.vt ipemet tulliꝰdicit.nemo nos
inſpicere poteſt qui nõ cognoſcatnos ad
honeſtatẽ natos. Quare finis ꝓpter quẽ
ſumus et ad quẽ naturaliter tendimꝰ ho
neſtas eſt. Unicuiqʒ; autẽ creature innata

eſt virtus moues ipᷣam atq; perducens

ad finẽ ꝓpter quẽ eſt.Quare nobis inna

ta eſtvirtus que ad honeſtatẽ nos perdu
cat niſi impediat᷑. ⁊ qm̃ ad honeſtatẽ nõ

venitur caſu nec ignoꝛater.neceſſe eſt no⸗

bis innatã eẽ ſciencia imfius. Amp. Si
cut põdera ſunt in coꝛpoꝛibus.ita affecti⸗
onesĩ animabꝰ vt dic aug⸗.pondera au

tẽ naturalia ſũt in coꝛpibꝰ.⁊ naturalit᷑ ea

idinacia ⁊ inducẽcia ĩ loca ſue getis natu⸗
ralis.igit᷑ ⁊ affectiões ſũt naturales ĩ ani⸗

mabe naturalit᷑.⁊ ĩclinãtes eas ⁊ inducẽ⸗

les ĩ ſtatũ ſue qetis naturalis. Stat⸗ aut

virtutibus

quietis animarũ noſtrarũ natnralbeati-⸗
tudo ẽ. Beatitudo aũt nõ ẽ niſiboneſtas
vt docebimꝰĩ ſeqntibꝰ quoꝝ aũt affectio

nes nobis innate ſunt naturalit᷑.hoꝛũ et

cognitiões naturales.qꝛ cognitiones ho
Ampl. SS

neſtatis ſeu beatitudinis. Ampl.s
oculus ẽ in hoĩe ꝓpter aliquẽ actù ꝓpᷣuʒ

vt ꝓpter videre.et auris ꝓpter audire.et

ad hũc moduʒ de alijs.erit et iotꝰ homo

ex neceſſitate qui erit eius aclus ꝓpꝛiaſilr
Et ſi equus ẽ ꝓpt aliquẽ actũ ꝓpꝛiũ ⁊ cer
nus et bos et vnũqðq; alioꝝ animalium

Inde erit⁊ homo ſilr.quare erit actus ei⸗
aligs ꝓpꝛius. Amp. Actus ꝓppᷣus ho⸗

mis hic ẽ ꝗ maxie eũ decet.⁊ mavie in eo

reꝗrit. Maxie aũt decet hoĩem bñ viuere
et maxiĩe ĩ eo requirit᷑.quare inter oẽs ſciẽ
cias ſciẽcia bñ viuẽdi in eo marxie regꝗrit᷑.
⁊ maxĩe illũů decet. Amp̃.Scõm odi⸗‚

nẽ nature aut ẽ hoĩs aliud ꝓpᷣũ officiũ id

aliqs cõgruꝰactus ſic ẽ canibꝰ hoĩm cu⸗

ſtodia ⁊ rerũ ipᷣoꝝ ⁊ equis curſus aut ho

minũvectitatõ aut aliqd tale⁊ nia ð alis

Aut nullus ẽ ꝓpᷣus hols acta.QO:ſinullꝰ
ẽ ꝓpus eiꝰ actꝰ ⁊ officiũ. Minoꝛi ergo cu
ra ꝓuidẽcie diuĩe creatꝰ ẽ q; alia aialia.vi
det᷑ etiã in hoc inutiliter ⁊ vane ceatus
quẽadmodũ vas nulli offitio certo depu

tatũ inutilit᷑ ⁊ vane videt᷑ fabꝛicatũ Q/

G ſi dixerit. q hoĩs multi ſũt acta.⁊ ꝓpt᷑il⸗

los creatꝰ e. oẽs auit illi aut eqles ſũt.aut
ẽ ĩ eis aligs pᷣſtatioꝛ.manifeſtuʒ autẽ ẽ.q;
nõ oẽs eqles ſũt.qꝛ videre ⁊ audire ineq
les ſũt ⁊ iteꝝ eaificare.aut arare aut ſemi

nare et deuʒ colere vel bñ viuene ineqles

lunt. Quare manifeſtũ ẽ aliquẽ in iſtis vt
aliq̊s pᷣſtãtioꝛes eẽ. Nihil autẽ ẽ in eo

equale ei quod ẽ bene viuere.vel eo pᷣſtãs
tius. Qnare bene viuere ẽ acus eius no⸗
biliſſimꝰ ⁊ optimꝰ.Opnmũ aut in vno à

q; illud firſts illius ⁊ actus
turalis. In vno q́ o ero vne
mo naturaliter cetera natu

alia aminicu

la ſunt. ⁊ ꝓprf᷑ illð ⁊ qm̃ naturalit᷑ natura

docet vnũqðq; naturalẽ ⁊ ꝓpᷣũ eius qre
naturalit᷑ natura docet hoiem bñ viuere
Ampᷣ. Si cantoãis verũ ⁊ ꝓpꝛiũ offi⸗
ciũ ẽ cctare ⁊ lecoꝛt legere ⁊ nõ ẽ veri no
miĩs cãtoꝛ qui nõ ſcit catares⁊ ita de alijs.
nec veri nominis textoꝛ qui neſcit texere.

nec erit veri nominis homo naturaliter

qui naturaliter ignoꝛat bene viuere.etꝗ

pꝛohibitus eſt naturaliter bene vinere. ꝓ

hibitus eſt naturalite reſſe bomo.
̃¶G
°

Poemyj

ſen
(icereg
ie co
ſitautſck
zidecoff
nus vrroe
lsipeclia
nunabin⸗
ftpentata
ſping
ſimapan
(asi
tehe
ſsuur
ſseiſcpn
t ort⸗
Min
lon
lohoctah
gulie
heine
Nafon
Wdo
ep⸗
wwds⸗
imnan
ſmien
Mn
Al
ehſe
leſntir,
knnsgne
Eennd
Nonidi de
Aoſcbe
linimnei
lteegee
Mrosſin

ſoſre

guals
mdne
itrerc⸗
haefi
lſie⸗
mun
mmanm
ilis
1)hig
Onl.4
kohan

—

in

nnkgi

Gagern

rring
ns oan

6Geen

ussigf
Macigin
Girnn
guetun
d Msgen
dern :min
beinti
aenimn
nintonig
ns

ſcecand en

ecnisin
e
i.
icte
ert
icftolnd
nii
m en,
ianahtki
mnichhiui

chetanden
mimte

Chigucrint
finnc,

7

f f . . kk

.„ . N.
. — S

7.
.

= S ααοια α
5† Pſvla nAl *εα o*αα

FEt quidã m ariſtoł ceant᷑? naſtunt ſcẽdi . bigin⸗ ciẽcias. videliez an ſit ſicut ẽ

holĩes pfecti pᷣma pfectõne q ẽ nature.qð
6 dicere pfectiõe materie ⁊ foꝛme. Hoc eſt

gaia ⁊ coꝛpe potẽcijs ⁊ viribus/ꝑfectibiles

ſut aũt ſcõᷣa ꝑfeciiõe.q̃ ẽ ſcienciaꝝ ⁊ virtu
Iuũ decoꝛ.ſᷣm platonem vero vt ſepe tetigi
mus vtroqʒ mõ pfecti.ſed ꝑfectio ſcõa in
eis ĩpedua ẽ.qua nos ſᷣm opinionẽ ipᷣius
narrabimꝰ in ſequẽtib 27 declarabimus

Ww Em veritatẽ. In im̃ aut hicveclarare in
Jendimꝰ ꝙ ſciẽcie naturales ſᷣm tres intẽ
tiones vel modos dicũt᷑. Et pmo quideʒ
(narurales ltelligũt᷑.id ẽ naturaliter inſite
vel edite.hoc ẽ ex ipᷣ̃a natura.qles ⁊ ĩ ſub
ſtacijs naturalibꝰhoc ẽ no bilibꝰ⁊ abſtra
ctis eẽ ſupius diximꝰ Scðo naturales di
cunt᷑.hoc ẽ ab ipᷣa natiuitate ſeu creatiõe
le les ada ⁊ euam habuiſſe diximus.
Eercio naturales dicutur ꝑ ſola natura⸗
lia. hoc eè abſq; doctrina et reuelatione ac
quiſite. Unde ⁊ ꝓpter hoc naturales no⸗
bis et interdũ innate dicũtur. qꝛ interduʒ
nõ affoꝛis nob aduenire.ſʒ magis ab in⸗
tus.hoc ẽ ex intimis naturaliũ naſci et p⸗
dire.ꝓpt᷑ qð dicit Augꝰ. Quia innata ſt
nobis amoꝛ boni ⁊ notio ver. intelligẽs
innatas.hoc ẽ abintꝰ ſiue ab intimis no⸗
ſtris naturalibꝰ natas. Ex hijs igr q dixi⸗
mus manifeſtũ ẽ tibi.qa ſciẽcie iſte natu⸗
rales quas v?ᷣ̈tutes vocamus.nõ ſunt niſi
de hijs qᷓ ꝑtinent ad bñ viuere ſiue ad ho
neſtatẽ. hec ſunt regule naturalis hone
ſtatis.qualia ſũt deũ ecẽcimendũ.In deũ
eè ſperandu.deũ eẽ diligẽdu.deũ eſie ho

noꝛadũ.deo e obediendũ. deinde Plbe⸗
alijs ſubueniẽdũ neminẽ eẽ ledendũ.nu
li ſiuriandũ.nulli fraudendũ.cũ om̃ibus
iuſte et pie et vere agendũ.tercio rebus q̊
poſt nos ſũt ſobꝛie ⁊ moderate vtendũ ⁊
nõ ſine gε actione vtpoteddei donis et
hñficijs vides ant ꝗqs egulas honeſtatis
naturalis ĩ tres ptes diuidimꝰ. quarũ pꝛi
na punet ad deuͥ. Scòa ad nos. Tercia
ad res q̃rũ nobis vſus a largitoꝛe bono⸗
rũ ↄceſſus ẽ. Si quis aut querat: ꝓpt᷑
ad ſciẽcie hmõi virtutes ſũt: ia eſpondi⸗
mus in tractatu de fide⁊ in eisqſe in iſto
tractatu pᷣcaſert.qꝛ ipᷣe ſũt et foꝛitudines
virtutis nre intellectiue.⁊ armature ipiꝰ.
⁊ pncipia laudabiliũ volũtariaꝝ operati

.

onũ.Quẽadmodũ ignoꝛacie ⁊ opiniões

cõtrarie ⁊ culpabiles ſunt⁊ vicia.⁊ opera
O uones ean culpabiles ⁊ pena digne.
Si gs alit querat ꝗs ẽmodus cogno

4 iaritatẽ.

cognoſce
ditu. An ſic e itelligere pᷣncipiorũ an ſic ꝑ
demõſtrationẽ.An ꝑ aliã viã ꝓbationis
Rũdemus q modꝰ cognitiõis ẽ ſiẽ ĩtelle
ctus pncipioꝝ pᷣmoꝝꝶ diſciplinaliũ aut do
ctrinaliũ. ⁊ foꝛte nobilioꝛ in ho c. qᷣ reruʒ
iſtarũ cognitionẽ tãto intimius impᷣſſaʒ.
⁊ tãto magis adherẽtẽ voluit eẽ bonitas
creatoꝛis ſubſtancis hmõiq; rerũ doctri
naliũ aut diſciplinaliũ. Hoc ẽ mathema
ticoꝝ ⁊ naturaliũ.qᷓnto vtilioꝛẽ ac ſalubꝛi
ꝛẽ eiſdẽ ſibiq; honoꝛificentioꝛẽ ea eſſe co
gnouit. In animabꝰvero niis etia aliqte
nus ſilr ſe habet q;⁊ facilius etꝓfundius
intrat ⁊ recipiũtur in animas nras.et ſœ
tius adherent eiſdem:qᷓ; res pᷣnominato
rũ pᷣncipioꝛum ęt hoc eſt quonia om̃isvix
tus ⁊ omnis potencia magis accomoda

eſt et pꝛona naturaliter ad ea quibꝰ expe⸗

ditur et adiuuat᷑ ad id qꝗð eſt optimũ ſuũ
Hoc eſt ad fin ẽ et pfectionẽ ſua vltimam
quã ad alia. Quia igit᷑ res iſte ſunt ad be

ne ſiue beate viuere magiſqʒ alie:ideo et

facilius et intimius eas admittũt aĩe nr̃e

ſicut et aera intimius recipiũt coꝛpa nr̃a

q̃; aquã.vtpote vite vtilioꝛẽ ac magis ne

ceſſariã:⁊ ipi homines magis vtiles ſibi
homines.magiſq; neceſſarios intimius

recipiũt.hoc ẽ in maioꝛẽ amiciciã ac fami⸗
é. Si gs vero querat. vin diuer
ſificẽtur hmõi ſcicẽcie ꝓ diuerſitate recipiẽ
tiũ. Reſpondemꝰ ꝙ nõ ſicut neqʒ; vi⸗
ſus habitus ꝓ diuerũtate viſoꝝ.cauſa au
tẽ in hoc eſt qʒ aſſignauimꝰ de fide qua
re nõ dinerſificatur ꝓ tata diuerſitate cre⸗
diton. Qꝛſi auis querat. vtruũ ſciencie
iſte lex ip̃a naturalis fuit qͥ ðꝛ ſcripta eſſe

in coꝛde hominis.ade ſcilicet ⁊ eue natu-
raliter.id ẽ a natiuitate vel in nobis ſicut

poſuimus. Rũdemi. quia ſciencia ꝓ⸗

bee veritatis eſt. veritas autem affirmati

onũ ⁊ negationũ ꝓpꝛie.De modis enim
locutionũ ſola affirmatio aut negatio ve

ritatem habet aut falſitatem.lex autem in

eo ꝙ lex impatiua eſt. Unde nec dicit᷑ ve
ra nec falſa:ſed magis iuſta vłiniuſta. te
nenda vel non tenenda.Et ideo lex ẽ con

ꝑ ſenſũ.puta ꝑ viſum aut au⸗

tinencia ſiue aggregatio mandatoꝛum.

Eſt ergo ſciencia eius quod eſtdeum eſſe
timendum. lex vero eius quod eſt deum
timere ꝓpꝛie et ſimiliuʒ. Sacri tñ docto⸗
res ⁊ vſus cõis ĩterdũ ↄfuſe ambobꝰvtũt᷑
et nos dtuerſitate acceptionu ⁊ intẽtionũ

ℳ

N

RcCiẽcias.boc ẽ reꝝ aliarũ habeãtna

8S

Brr attofe

Pn Or 5

Be

legis in pᷣcedenti tractatu vide de fide ⁊
lege vel legibus. Jaz ergo declaratũ

ẽ libi ꝑ hec.q̃ et quales ſunt ſciencie ⁊ pꝛu oſtẽdit.

dẽcie naturales ꝗᷓ noĩe virtutũ digne ſũt.
Et etiã ꝓpter quid virtutes noĩate ſunx.⁊
etiã quarũ rerũ ſint ꝗs modꝰcognoſcẽ⸗
di in ip̃is.⁊ q;ꝛ res hmòi ſunt res que per⸗
tinent ad bene ſiue beate viuere ⁊ cõtra⸗
ria eaꝝ.Ex quibus manifeſtuʒ ẽ etiã tibi
qꝛ nõ eſſent create ꝑfecte ſubſtancie nobi
les ꝑfectione naturali ſine eis:ymmo cuʒ

virtutibus

ne viuendũ.qm̃ erigit ⁊ viuificat poſſeſſo
rẽ.mouet ⁊ cõcitat ad faciendũ que faciẽ⸗
Di quis aũᷣt querat vi ſci⸗ T
encia hec lr̃is deſcriptibilis ſit.⁊ ſermoni
bus interpᷣtabilis.Rñdemus ſic aliqte
nus.verũtamẽ ĩpoſſibile ẽ fmones nros
vel deſcriptiões reſpõdere hmõi intelle⸗
ctui vel ſciencie ſicvt in eodẽ tractatu oſtẽ
emus. Hijs aũtita determinatis trã
ibimus advirtutes naturales affectiuas
⁊ incipiemus ab affectionuʒ potiſſima ac

ipfectione erubeſcẽda et turpi.q̃ eſſʒ igno nobiiiſſima.Etvidetur in pᷣmis amoꝛ iſte

rancia vel inſciẽcia bñ ſeu beate viuendi.
Et idem ſenciendũ ẽ de animabus ade⸗
eue Si quis aũt querar.vtrũ alias etia

lit᷑ hmõi ſubſtaãcie.ſic habuerit eae
et eua ex ſua creatiõe. videt nohis
non autẽ eiuſmodi ſciencias quale.
rũtur apud nos ꝑ vias ꝓbationũ.
gnoſcere eoꝛũ in rebus hmõi erat ſicutvi
dere interius. Hoc ẽ intelligere ſicut dix
mus neq; ocioſe vel ſupuacue in eis ſunt
ſicut neq; in bene vtentibꝰapð nos. Mul
ta enim mirabilia dei ſunt in rebus illis.
Et ꝓpter hoc cognitio earũ ren bñ vrẽtes
erigir.⁊ dirigit ad magnificanduʒ creato
rẽ. Nec parũ laudis ⁊ gloꝛie ſue detractũ
fuiſſet creatoꝛi apud eas.hoc ẽ apud ſub⸗
ſtacias abſtractas nobiles ⁊ adam ⁊ euã
ſi tot et tanta magnalia creatoꝛis q̃ ſunt
in rebus naturalibꝰ et mathematictigno
rarent. Ip̃is etia non parũ ſplẽdoꝛis ⁊ lu
minia.ſi ſciẽcias iſtas nõ haberẽt defuiſ⸗
ſent. eſſentq; intellectus earũ magis tene
bꝛis obſeſſi et inuoluti. ſic nec celũ nec ter
ra nec aliqua de hiis q in eis ſunt cogno⸗
ſcerent.Eſſent eĩ quẽadmoduʒ hõ viatoꝛ
qui nihil niſi greſſus ſuos et finẽ itinerſ ⁊
veſtigia ſua vidext.qᷓ;tũ ad oĩa alia cecꝰ
7 Siguis veraqu Tat. vtrũ vna nũero ſciẽ
cia ſit eis vel eſſet il
hmõi res videt᷑ nobis ꝙ ſic. Sicut enim
vno lumine viſus videmꝰ oĩa viſibilia vi
ſu nro naturali. Sic taʒ iſti q; illi. et lõge
ſublimiꝰatʒ nobiliꝰ oĩa ĩtelligibilia ĩtelle
clu naturali intuẽt ⁊ intuebat᷑.⁊ hoc ſimł
Cauſa aũt in hoc ẽ.qm̃ nõ p paſſiones a
rebꝰ ſic nos viſibilia cognoſcimꝰ.et ideo
nec tpe nec viciſſitudine indigebãt ad illa
ola intuenda. Hec aũt diſcuciemꝰ⁊ pſcru
taci in tractatu de hmõi ſubſtãcijs. Hic
em pter ꝓpoſitũ ẽ.Potiſſimũ aũt hac ſciẽ
cla virtute vocamꝰ.ſcõm qð dirigit ad be

R

oĩm eſſe maximꝰ. Juxta illud. ꝓpter qð U
tale vnũquodcũq; ipᷣm magis tale.Qua
re que naturali amoꝛe diligunt᷑.maxime
diligunt. videtur aũt vlł nihil habere lau
dis diligere ſe vel bona ſuap eo ꝙ adeo
naturale eſt. et nihil hʒ difficultatis omni
no.et potiſſimũ ex verbo euagelij.wath
v. Si diligitis eos qui vos diligũt quam

mercedeʒ habebitis. Et iterũ Luce.vj. Si⸗

diligitis eos qui vos diligunt que vobis
ẽ gracia.nam ⁊ pctõꝛes diligentes ſe dili
gunt.Eodẽ modo nihil videt hr̃e laudis
vel gracie.id ẽ regratiationis diligere pa
trẽ et matrè ꝓpter eandẽ cauſam. Am
plius. Si dilectio nõ ẽ niſi bonũ inq;tum
bonũ nec debet eẽ. ⁊ pater ⁊ mater non?
melioꝛ.qꝛ vel inqᷓtũ pater aut mater qᷓſi
ne hijs.ergo nõ ſunt magis diligendi cũ
hijs vel ꝓpter hec.qᷓ;ᷓ ſine hiss. Amp̃.
Iſta junt indifferẽcia.paternitas videlʒ?
maternitas et cetere attinẽcie.et nihil ad⸗
dunt bonitati.ergo nihil addere debent
Oilectiõis.Quare nõ ẽ tibi magis diligen
dus pater tuus q; alius quilibet homo.
Amp̃.Si nõ ſut diligẽda bõa niſiiq;tũ
bonavł qꝛ bona.ergo equalit᷑ bona eqli
ter diligenqa. Quilibet ergo bon) equa⸗
liter patri tuoſerit tibi equalii diligẽd⸗.
In hijs aut er i

bonum. inq;tum bonũ ſimpliciter. ym
o in bonũ determinatũ.hoc ẽ in bonũ
hoc.et ꝓpter hoc:et non eque bonꝰ ſii pa
ter tuus suicunq; ali ſimpliciter.non ta⸗
men equaliter diligis eum. nec equaliter
eſt tibi diligendus.quoniã nõ equaliter
eſt tibi bonus et alijs. Neq; ſequit᷑. Iſti
duo homines ſunt equaliter diligẽdi.er⸗
go ſunt equaliter tibi diligendi. Sicut ne
qʒ equaliter boni.ergo equaliter boni ti⸗
bi. Si quis aũt diligenter intueat ſermo
ees iſtos. non eſt melioꝛ pater inantum
●

huiuſcemodi omni *
lis.qᷓ cognoſcerẽt oẽs nKe noꝛ naturalis non eſt

leren
naural
ler Qu
nerano
ſues. v.
nanuret
usein
musoe
ſipeta
musen
noloon
cagne
lilban
Meolt
gredlle
ißeſ
Nuiqzd
Ronarn
Cartar.
fabocd
Nhdies
waughe
Wn

tiam
liee
liein
in
N
hn
nlgae
gupone

Keſeri
fumin
Cioagr
in
ſann
Wa⸗
m
erhe
dni⸗
eſeron
ſuen⸗
Nner
Mion⸗
athe
eſidi⸗

Mid
hohten

nuſch
–
nogfecn
eefnonsi
Eerehnain
eocedt
deremimnin
uralsgſen
ruzpotüm
finzamsanai
muilid g
Imnagis dled
DülguntNan
Enbiübabent
ſuapeogen
Dihummien
otnigel
sdign
Airilng
Dün rn
il
iurrus
nsi
mänmn 1
diniünin
1Nur tnua
u,
ntg ie
nssfiig,
Giuaniil
l
iing la
akunn,
atgnuic

pater autmr qᷓ; ſine bijs. Si de bonitate

naturali intelligat falſſi dicit etiã ſimplici⸗
ter.Qui eĩ pater ẽhabet bonitatẽ ; hʒ in
qtũ hõ.et inſuꝑ bonitatẽ qͥ ẽ vtilitas ge⸗
neratiois q̃ ẽ bonitas redundas ⁊ ſuꝑef⸗
fluẽs.vñ no ſolum melioꝛ ẽ tibi bonitate

naturali ſed etia melioꝛ ſimplłr. Fecundi⸗

tas eĩ nõ parua bonitas ẽ.⁊ hoc agnoſci⸗
mus oẽs in ouibus et bobus.⁊ etia arbo
ribet agris ꝛhec omĩa melioꝛa iudica⸗
mus ex fecunditate et fertilitate. Sil
ns ſequit᷑.ſi aliqua duo ſunt eque diligẽ
da.qꝙ peccet quicunqʒ nõ eque diligit ea

qualibet ſint eque diligẽda.nõ ſunt iamẽ
ęque diligẽda vnicuiq;.ſᷣm hanc cauſam

eque diligẽdus eſſet eque bonus vnicui⸗
qʒ.vt ipᷣe ſibi:: magis bonꝰ diligẽdꝰ eſſi

vgicuiq; q; ipe ſibi. nõ aũut videt iſte

oꝛdo nature vnde vſualiter et cõiter ðꝛ ðᷣ
charitate.q; oꝛdinata charitas icipit a ſe
ipᷣa.hoc ẽ a ꝓpo ſubiecto.⁊ hoc idẽ qᷓntũ
ud hoĩesvidet᷑.videlicet ꝙ inter homies

vnuſgſq; ſeipᷣm ĩ pᷣmis et maxime dilecti⸗

one naturali diligat.et diligere teneatur.

VW=— Wirabile autẽ valde et difficile videf

ad cognoſcẽduʒ. Utrũ aliqs ligat ſean
etiam diligere poſſit.dilectio enim vincu
lũ ẽ etligatura.Quõ aũt poteſt eẽ vincu⸗
lũ einſdẽ ad ſemetipᷣm aut ligatura.⁊ q̃li
ter intelligat aliquis eſſe ligatus ſbipſi .
Ampliꝰ. Si dilectio amicicia eſt quõ
erit in vno ſolo.et cuʒ relatio ſit.quõ erit
vnius ad ſe. Amicicia enerelatio ẽ genere

equipancia ſpecie in pᷣdicamẽto relatõis
Anmp.Sic fraternitas coꝛpalis nõ po.

teſt eſſe niſi inter duos ad minus.ſit neqʒ;

fraternitas ſpualis.nõ ẽ niſi amoꝛ aut di⸗

lectio.quare non poterit eẽ niſi inter duo

Ampliꝰ. Quid ẽ amoꝛ ant babit? ni
ſilargitias ltra quã nõ ẽ larꝗtas?⁊ amo:
actus niſidnũ oĩmmonoꝝ pᷣmũ ⁊ maxi

mũ argitas aũtet datio nõ ſũt vniꝰ ad
ſe.⁊ hoc qm̃ datũ ẽ magj naturalit᷑ apo
dantẽ qʒ apud recipiente. Quare ſiidem
eſſet dans et recipiẽs amoꝛẽ/eſſet ex necei
ſitate maius ⁊ minus amoꝛ apud ipſum.
Amp̃. Quid ẽ dare niſi traſſe ſe ĩ acci⸗
pienic.⁊ dal facere ſuũ accipiẽtis.et hoc
&dationẽ.cuũ alias nõ eſſet illius quomõ
aũut erit hoc vnius ad ſe. Amp̃. Dãtis
pmu haiuralit᷑ ẽdatũ qᷓʒ accipiett. Qua⸗
re ſi idẽ eſt dans ⁊ recipiẽs. naturalit erit
hmõòi donũ qð eſt amoꝛ naturalit pᷣus ⁊

poſterius in eodeYe. Ampᷣ. Scom gd&

dãs et ſcᷣn qd recipiens. Et quõ largus
in eque diuitẽ ⁊ eque habũdantẽ videlʒ ĩ

ſemetipᷣm vnter hecet glig nullo mo vi⸗
det amoꝛ poſſe eẽ eiuſdẽ ad ſe.nec ꝓpᷣe eẽ
dictũ illud apli in.iij.ij.ad thymo.qꝛ ĩ no
uiſſimis diebꝰ erũt Roĩes ſeipos amates

neqʒ illð Aug in libꝛo de ciuitate dei.qa

fundamentũ ciuitati babylonice ẽ amor
ſui et creſcit vſq; ad cõtemptũ dei.ſed eo
tropo dictũ ẽ de hmõi hoihus ꝗ querunt
qᷓ ſua ſũt Quẽadmodũ em̃ ꝗ amat alteꝝ
et querit q̃ ſua ſũt młi querũt q ſua ſũt
ac ſi amarẽt ſeipᷣos vñ amare ſeipᷣos dicũ
tur effectu nõ affectu.qꝛ no videt᷑ poſſibi⸗
le ꝙ affectũ amoꝛis poſſit aligs bre ad ſe

metipᷣum. nec ex affectu quẽ habeat ad ſe

metip̃m qrit ꝗs diuicias aut delicias ſed
ex affectu quẽ hʒ in ip̃as ſolũmõ.ꝓpter ſe
em diligit voluptuoſus delicias.hoc ẽ eẽ

ꝓppter ipſas delicias tm̃. Silr ⁊ veri nois
auarus aut cupidus diuicias.Et ſilł ſe hʒ

de alijs nec ambitioſus honoꝛes. Noõ eĩ
ad ſe trahũt res hmõi.ſʒ pꝰ illas abeunt
eis adherẽtes ⁊ ſᷣui eoꝝ effecti.turpiſſima
et viliſſima ſᷣuit ute.meliꝰauũt ac recti? ſci⸗

endũ ẽ. ꝙ amoꝛ poteſt eſſe⁊ eſt alicuiꝰad
ſe hmõi aũt declaratio duos hʒ modos.

Pꝛimꝰeſt ꝑ diffinitionẽ ſeu rationẽ ipius
amoꝛſ.Amoꝛ eĩ veriſſima rõe nõ ẽ niſi itẽ

tio ĩꝗrẽs alið.hoc ẽ mouẽs ad obtinẽdũ
illð ⁊ hociterũ ẽ fᷣn duos modos.qa vł
mouet ad acqrendũ idipᷣm in q̊; ẽ.⁊ tunc

merito noĩat᷑ cõcupiſcẽcia.vel cupiditas
vel ambitio.aut aliqᷓ alia ex noĩiationibꝰ

hmõi. Wanifeſtũ ẽ qꝛ ↄcupiſcẽcia amoꝛ ẽ

voluptatis et in ißam voluptatẽ.⁊ ẽ ing⸗
ſitio eiꝰ ⁊ mouẽs ad obtinẽdũ eã.Silłr cu
piditas diuiciarũ ⁊ ambitio honoꝝ inqſi

trices ſũt ⁊ mouẽtes ad obtinẽdũ eas ⁊ ꝗ

etantes motũ in eis. Secundꝰmodꝰ
en 8 inquirens non
illud in quo eſt ſed illiſcdᷣm quã intentio

eſt quo amoꝰ eſt intent

nem amicicia amoꝛ eſt.Eſt enim intentio

inquiſitrix honoꝛis vel cõmodi illiꝰ ĩ quẽ
ẽ.hoc eſt amici. non em̃ amicicia mouer
ad querendũ vel obtinendũ amicum ſed

magis ad querendũ vel obtinendũ ami⸗

co commodum. vl honoꝛem vel aliquid
aliud ex eis que placere credũtur amicis.
Quare maniſeſtum eſt ꝙ amoꝛ volu

ptatis et amoꝛ amici equiuoce dicunt᷑.ni
ſi ĩ eo caſu quẽ ponit ſeneca dicẽs. Si ad
futuros caſus amiciciã paras.negociatõ
eiſta quã iactas nõ amicicia.Quidã eĩ ſic

RN

amicos querũt.ſicut agros aꝑt arboꝛes.

aut ſicut muroꝝ aut ꝓpugnadhlon pꝛeſi⸗
dia.qð ẽ dicere vt cõmodũ aliqð ex ami⸗
cis capiant ſic querũtur ſᷣui vł equi.Qua
re manifeſtu hmõi homines no amicis i
tendere ſed ſibimeti ſis.Et ideo vocauit
eaʒ negotiationẽ ſeneca non amiciciam.
Quẽadmodu em̃ negociatoꝛes alijs ne⸗
gociatoꝛibꝰ dant vt plura vel melioꝛa re
cipiat. Sic iſti amicis pᷣſtant obſegꝗa non
vt eius ꝓſint.ſed vt ab eis maioꝛa recipi⸗

.
„

mRad nobi ⁊ iſte amoꝛ nõ ẽ quaſixi CGol⸗

„ Vixrtutibus

naturałin om̃i ſubſtãcia nobili. Etſiẽpõ⸗
dus ẽ inqſitiuũ loci ↄueniẽtis ⁊ ſalutaris

ad quieſcendũ ipſi coꝛꝑi. Sic ⁊ amoꝛ iſte
