inqlitiuꝰ ẽ cõuenientiũ et ſalutariũ omni

culũ vel ligatura eiuſde ad ſe.ſed magis

ant.Equalibus nõ ↄtenti ſicut negociato

res nõ ſunt ↄtenti ſi merces eoꝝ data pꝛe
cia nõ excedat. Quia ergo manifeſtũ eſt
neminẽeſſe ꝓhibitũ naturaliter ab intẽti
One ingꝗrendi.qð ſibi vł placet vł expedit.
Pec aut intẽtio ꝓculdubio amoꝛ ẽ iuxta
ſcvᷣam intentionẽ. manifeſtũ ẽ neminẽ ꝓ
hibitũ eſſe ab amoꝛe ſuip̃ius.Quare ma
nifeſtũ ẽ poſſibile eſſe amoꝛẽ alicuiꝰad ſe
Secuũda declaratio.qꝛ nulla ſubſtãcia in
telligens ꝓhibita ẽ cognoſcere vel intelli
gere naturaliter ymmo ex neceſſitate vna
queq; hmõi ſubſtãciarũ ĩtelligit ⁊ cogno
ſcit ſe. Si aũt cognoſcit ſe bona/quõ ꝓhi
bita eſt diligere le.Eiſde em̃ rationibꝰqui
bus inducti ſunt aliqui ad credendumq;
nemo poteſt diligere ſe. neceſſe ẽ vt indu
catur ad credendũ ꝙ nulla ſubſtacia ĩtel⸗
ligens po teſt intelligere vl cognoſcere ſe.
SEmp̃. Si bona alion diligere poſſu⸗
mus et debemꝰ quõ bona noſtra dilige⸗
re ꝓhibemur. An ꝓpter hoc quia noſtra
ſunt.hoc aũt abſurdiſſimũ eſt ſm naturã
Cum vnaqueq; natura diligat ſe. Inum
quodq; eĩ aĩaliũ ſibi querit cibũ et niduʒ
⁊ etia copar ꝓpter generationeʒ.Quare
vnũquodq; animal naturaliter diligit ſe
ex diffinitiõe amoꝛis cum naturaliter ſibi
querat bona ve ꝓtilia atq; ſalubꝛia.
Amp.quis ſdhi capitis audeat dicere
ꝙ hõ nõ diligit naturaliter coꝛpus ſi unz.
aut ꝑtes coꝛpis ſui q̃ tãto ope nutrit ⁊ fo⸗
uet atq; defendit vt omni pᷣcio redimeret
ſi periculũ eoꝛũ eidem ĩmineret et poſſet.
Quare manifeſtu E.qꝛ negare hoc.eſt ne
gare naiura. cei omni mõ ſit inquiſitrixvti
liũ et ſalubꝛiũ ꝓpꝛij ſubiecti et cuſtoditrix
atq; defenſatrix eoꝛundẽ. Pꝛopter qðᷣ
diamus. qꝛ iuxta verbũ augnſtini q dixit
Siẽ pondera ĩ coꝛpibus.ita affectiões in
animabꝰ. Sicex natura pondus ẽ in coꝛ
poꝛe ponderoſo.ita ex natura ẽ amoꝛ ille

R

terũ ex neceſſitate tunc ſit.

ſubſtãcie in q̃ ẽ.et eoꝝ q̃ ſunt vtilia velſa⸗
lutaria eidẽ. Quapꝛopt qrit illa diũgere
adinuicẽ.quẽadmodũ pondusvłinclina
tio nõ ẽ vinculũ vel ligatura ipᷣius coꝛpo⸗
ris ⁊ loci eidẽ cõueuietis ⁊ ꝓpter hoc qrit
ↄiũgere illa.videlicet locũ ⁊ coꝛpus ĩ effe
ctũ. Uñ quẽadmodum pondus ſen incli
natio coꝛpus trahit ad locũ ſibi naturali⸗
ter ↄuenietẽ.⁊ illũ querit eidẽ. Sicamor
iſte oẽm ſubſtãciã nobilẽ trahit ad ſtatuʒ
ſibi naturaliter ↄuenientẽ⁊ ipᷣm q̃rit eidẽ
Scito etiã.qm̃ amoꝛ hmoi.nõ ẽ rela⸗

tio veri nois. Sed mag qualitas eẽnůe

⁊ veritate.licet reſpectũ aliquẽ habeat ad
amatũ. Hoc aũt inde manifeſtũ ẽ.q:nõ
requirit de neceſſitate vt ſit amatũ.hoc ẽ

inquiſitũ.nec aliqd in ipᷣo.Relatio aute,zʒ

veri noĩs coꝛrelationẽ exigitĩ correlatiuo
⁊ comitatur ſe adinuicẽ comitancia neceſ
ſaria et in vpabili.vt ſi alten ẽ aliqmet al⸗
Seilo elia;
ꝙ iſte nõ cadit in raniõʒ dati et accepti. ſic
neq; pondus aut ĩclinatio ꝑ illũ ei no ie
dit natura aliꝗd dare vel in illo.ſʒ magis
que ſua ſunt iure nature.⁊ que ſibi debẽ⸗
tur acgꝗrere vel vendicare.⁊ ĩ ꝗbuſdã red

dere.ſic ↄſequẽter declarabimꝰ. Quẽada

modũ vides ꝙ natura coꝛpis ponderoſi

.nõ intẽdit p pondus ⁊ motuʒ aliqd dare

vłetiã in illis:in amoꝛe auũt gratuito foſi

tan locum habet ratio dati ⁊ accepti.

Nos aut loqmur de illo in ſeauenibi,
Et qꝛ diximus duas intẽtiones iſtiꝰ am
ris ielie kacarendt⸗ redqidi. Neceſſe
habemus oñderequibus p hũc amoꝛeʒ

vel ad quid reddendũ ſit. et quibus iſte

amoꝛ reddendus ſit.Conſenciũt etiã oe

qꝛ naturalibus bnfactoꝛibus quales ſũt

deus et parẽtes. nude ↄmuniter ðꝛ:qꝛ de
us diligedus e:vt creatoꝛ datoꝛ vite et bo

noꝝ oĩſ naturaliũ ↄpuatoꝛ ⁊ auctoꝛ do⸗
ctoꝛ atq; illuſtratoꝛ eoꝝ. Porẽtes vᷣo id ẽ

pater ⁊ mater ⁊ ꝓgenitoꝛes:quatenꝰeos
attingit noticia:ipᷣi ei adiutoꝛes fuerũt et
miniſtri quoꝝ myniſterio datũ eſt nobts
eſſe ſic ðꝛ Eccłiaſtici. vi. Wemẽto am̃ niſi
ꝑillos nõ fuiſſes retribue illis quõ et illi

—

“
cef

ii i⸗
Moleno:
Mute gue
Nigenel

ain

us O
Olor
ſsadich⸗
Cniton
Cdelarg
ſgroaen
lenoit
Cleton
/goben
Dinlin
Mntrloen
Nocoso
Nloonon
Nenna
Mevdlſa⸗
Pöt
lnod
ſüncind

nriſ

Nnllin
gaiil
gong
ſneß
hf
ns
ſnti
pamvi
. ſetſbii
mmpaon
glioeas
hipteſe
nmionie
un
loheain
i R
andinct
auihr
unnd
mmeinn
ein⸗
Uand
eggn
W
unein

89

nſodis
ADernt
maſtlurin

* „ a
Ka icin

käͤfurnun,
ioraugin
iaani
nst ute
Alocitane
umhotäsa
lociſie
enaidi dir
colimbin
nimitiini⸗
nmbro
Naglcnalzl
ütinin
enmnif
nentrae
n öe Ara

icniene

naso .lüan
ewinlo,f
neteſbin
n ictnſe⸗
Ansbin. 0.
1acofent⸗

Aen +✕α

tutẽ generatiua traffundit in oẽs genitos

bus. Sic ⁊ lpi faciant eis qs genuerunt.

cia aũt illa nõ diligebaut niſi ꝓot ſemet⸗ Bieanagtis et bů

ſimplr ip̃i diligẽdi ſunt plus q;ᷓ deꝰ. cu in⸗

ymmo ecõtrario. Incõpabiliter ei deus

2
xciij
.
tibi. Filijs aũt ratiõe bñficẽcie nõ deber mentũ hmõi eſſet etiã donũ et opus dei.
hmõĩ amoꝛ ſed magis lege et inſtitutioõe licet ꝑ nat a. hoc ẽ ꝑ naturalia bona ipo
nature. que amoꝛẽ iſtũ quẽéadmodũ vir rũ.Quicd ei ẽ cauſa cauſt⸗ e. cauſa cauſa
ti. 7 oĩs cauſa pᷣmaria plus ẽ infiuẽs etia
ſupꝛa cauſatũ ſcdᷣe ⁊ hoc ẽ qm de ppa ple
nitudine et habũdia ẽ influẽs pᷣmaria.
Scvda vo ex ſolo flu ⁊ ifluẽcia qua reci⸗

aur quẽadmodũ factũ eſt illis a genitoꝛi

Quoniã autẽ ſubſtacie angelice nobi

les adaq; ⁊ eua in ſua pfectione naturali pit a pᷣma Siẽc eĩ alibi declarauimꝰ. cau⸗
cognitionẽ de creatoꝛe naturalẽ habebat

e naturale ſa ſce ſiue medie nõ ſunt niſi ſicut nũcii
et de largitate bñficẽcie ſue in ios necei ⁊ deferẽtes influẽciã cauſe pᷣmead cauſa⸗
ſario et amoꝛẽ habebat in ĩm. ⁊ natura la ſua ſcõa. Amp̃.Cu nihil puerſũ vł
lẽ amoꝛẽ habebat vt iã dirimꝰ inſeipſos. habeat vel doceat vel operet᷑ natura.vt
Queſtionẽ habetvtrũ iſto amoꝛe natura pote velut magiſterio creatoꝛis edocta.⁊
Aiquo deũ diligebat et ſeipᷣos. An equali rectitudine volutatis ipᷣius directa ac re⸗
ter ſeipos vt deũ diligerẽet. an ſe plꝰ q; de gulata ac ꝑ oĩa oꝛdinata. ci maniteſte p⸗
um. vel deü plus qᷓ ſeipos.Et viſũ ẽ mul uerſum ſit deo pferre vel añponere gez⸗
tis qꝛ plus diligebat ſeipos q; deũ natu⸗ aliud vel etia equare. Impoſſibile ẽ natis
rali dilectione.qꝛ nec cõtra ſe nec ſupꝛa ſe raltter vel a natura.vt aliqua ſubſtacia ĩ
pterat ꝑ natura ſua. nulla em̃ natura cõ amoꝛe vel dilectiõe deo ſe pᷣferat vel etiaã
tra ſe vel ſupꝛa ſe videtur aliquid poſſe. equet. Quare ⁊ ſequẽs ẽ nulla ſubſtacia⸗

Anmß.ſi bmoi dilectiõe videlicʒ natu⸗ m pᷣnoiataꝝ plus ſe q;; deü diligere natu
rali nõ diligebaãt deũ niſi in eo ꝙ actoꝛeʒ

i raliter vel equevt illů. Ampᷣ.Quoniã
ſuũ ⁊ oĩm bonoꝝ ſuoꝝ nõ diligebant igr amo: vt diximꝰainꝗſitoꝛ ẽ boni.Uidelicet
ipᷣm niſi qꝛ et inq;tũ bnfactoꝛẽ ſuuʒ quare q ẽ bonũ ipiꝰ ĩ quẽ ẽ amoꝛ. Nullij aliud
nõ niſi intuitu ⁊ rõe bnñficioꝝ ſuoꝝ. Gũfi
tio graꝝ actio ⁊
obſequiũ. ⁊ iſta bona quereda ſunt ei ſa
in nobis qᷓ; i alis.ꝗᷓ vtiq; querẽda ſũt ei.
nõ qꝑ eis ĩdigeat.cũ illiꝰdiuicie ſint in vlti
mitate ſufficiencie ⁊ copioſitas. Amoꝛvo
naturałq ſe diligũt hmõi ſubſtacie inaſi
toꝛ eſt ſił bonoꝝ naturalit᷑ ↄtinentiũ ſeu
cõuenientiũ.qualia ſupꝛa noĩauimꝰ. Ui

.

ipſos⁊ quia nec ipſum deum ñiñi pꝛopter
ſemetipos et pꝛopter hocſemetipſos ma
giſq; ipm.pꝛopter qð vnũquodq; ipſum
magis Uidet᷑ aũt ecõtrario.quia nec

cõparabiliter minus boni ſint ſimplicit.
nec ſibipᷣi melioꝛes ſicut qᷓ; deus eiſdem.

melio?eis atq; vtilioꝛ.q; ipi ſibi. In nul“ turalł.⁊ ea q̃ pertinent ad vtrũq; iſtoꝛum
lo ei ꝓdeſſe ſibi poſſunt niſi inꝓcurando⸗ — Quenn⸗ ergo an iſta pᷣſerẽda ſint ab
ↄſeruationẽ ſui eſſe ⁊vite ſue.⁊ inqueren eis
do ea qᷓ ꝑtinẽt ad bñ viuere.et in bñ viuẽ
do. Hec aũt oĩa pᷣſtat eis deus.⁊ inſuper
ipᷣm eẽ cũ om̃i ꝑfectiõe ſua eecoꝛe natu
rali. Aun ihm ba viuere naturalit᷑ in
eis nõ ẽ niſi bñ vni n eturaliter donis dei
naturalibus. Natural em̃ bonus vſlus a
natura ẽ.Quieꝗd ei a natura ẽ.dei donũ
ẽ. Amp.Ois inaſitio natural opꝰ na⸗
ture ẽ ⁊ a natura.Et ꝓpter hoc dei donũ
ẽ. Silt ⁊ om̃e acꝗſitũ naturalite id ẽ per
naturã dei donũ ſiłrẽ. Quare manifeſtũ
ẽ eos natuidliter nibil habere vl poſſe ac
quirere niſi dei dona.Manifeſtũ igy ẽ de
um eẽ incõꝑabiliter vtilioꝛẽ eis q; ipᷣos ſi
bi. Quonia etia ſi creſcere poſſent ĩ natu⸗
ralibus bonis naturaliter.ſiue acqrendo

nis.ergo aliud eonꝝ vel aliqua vel oĩa ſi⸗

ↄtigerit.vt illa nõ poſſe thaberi cuz dei.
obfequio dimittendũ eᷣſſet dei obſequiũ

denter apparcet qꝛ illa oĩa etiã in dei obſe

titudinis ad id vel tatũ tenet᷑ receptoꝛ bñ
ficij largitoꝛi eiuſdẽ videlʒ vt vel illud. vł

delicet bñ ſeu beate viuere.honeſtas na⸗

dei bonisᷓ nomĩiauimꝰ. Qy ſi dixerit
qꝛ pᷣferẽda ſũt ab hmõiſ ubſtãciüs iſt bo

mul pᷣferẽda ſunt dei obfequio. Quare ſi

ꝓpter illa.quã falſũ aũt ſit iſtud. inde eui

quio expẽdenda ⁊ ↄſumẽda eſſent ſi opꝰ
eẽt in dei obſequio.Lege eĩ? iuſticia gra

tĩ ſi facultas eis ſuppetat ipi repẽdatvel
donando vel expendendo.ac etiã ad ma
ius ſi ei poſſibile fuerit. Si eĩ receptoꝛ bñ
ficij nõ teneretur datoꝛi niſi in tanto q;dtu
arer qð ab ipᷣo recepit.nõ eſſet bñfactoꝛ niſi
noua ſiue melioꝛado iaʒ habita.ipm cre⸗ mutuatoꝛ aut creditoꝛ. ⁊ ipe receptotno
.

bonũ deo inquirendum eſt q; gloꝛig böb ⸗

H

—
Be virtutibus
eſtet niſi debitoꝛ mutui.ipᷣmq; beneſiciuʒ Ampliꝰ. Naturales virtutes earũ ex ullite
N . ſiue benefactio nõ eſſet niſi ꝙutuatio ſeu neceſſitate oẽs ſunt equales. quare obe⸗ fümun
cõmodatio. Amp.Cũ oĩa illa natura diẽcia eoꝝ ad deũ.et dilectio erneceſſita⸗ lore
lia ab ipᷣo creatoꝛe receperint.ergo exom teiin eis ſuũt equales.certũ aũtẽ.qꝛ ſi deus ilk yt
nibꝰ tenẽtur ei uire ⁊ ꝓ oibus et in omi pcipet eis vt bona ſua oĩa ꝓ honoꝛe eus mallet.
bus. Hõ licet eis igf aliqð eoꝝ vel habe dimitterent hoc facere parati eſſent ſi poſ dligeren
3 re vel reiinere abſe ᷣuitio creatoꝛt. Qua⸗ ſent ex naturali obediẽcia ſen iuſticia. nõ ßlnbem
re nõ ẽ dimittendu ſeruiciũ creatoꝛis pꝛo auit imutaret i aliᷓ natura eaꝝ qntuʒ ad ſeno ant
aliquo eoꝝ ſoluẽdo vel retinẽdo vł ꝙ oĩi⸗ naturalia ex madato hmõi.q̃re ex obedi⸗ ſalinita
bus. Quare nec aliqð eoꝝ nec oĩa etiã ſiæ encia naturali q ĩ eis creata ẽ.⁊ eis cõcre⸗ Znplus
mul p̃ferẽda ſunt ſeruitio creatoꝛis. In q ata. etiã mõ pati ſũtid facere ſi poſſent et neelingt
etia declaratũ ẽ.qꝛ nec eqnda ſiue equen deus pᷣcipet. Quare manifeſtũ ẽ ꝙð iuſti goſe,
da. ſiue ei expẽdenda et ↄſumẽda ſint oĩa cia naturali tenẽt pᷣferre dei volũtatẽ etſi islenn
illa in ſerniciũ et in ſᷣuitio creatoꝛis ſiop?ꝛ bi ⁊ oibus ſuis. eq̃les aũt ſũt naturał et eden
eſiet. Manifeſtũ ẽ pᷣuitiuʒ creatoꝛis eis eẽ iſta iuſticia.ergo etiã ĩ cõpatione amoꝛis . lufalsiut
ibus pᷣferendũ. Reſtat igr vt magis ina hocẽ in amãdo pᷣferre tenẽt deũ ſibi ⁊ oĩ Jperaen
Arẽda ſiue querẽda ſint hmõi ſubſtancis bus ſuis. Pꝛopoꝛtionabilit᷑ eĩ ſe habent llter
bona creatoꝛis qᷓ; ſua naturaliter. Qua⸗ obediẽcia ad obediendũ? amoꝛ ad amãs kfielud⸗
re maioꝛ debet eẽ amoꝛ eaꝝ in creatoꝛm dũ. Exhijs igit manifeſtũ eẽ tibi dᷣbʒ 9 Miense
q; in ſeip̃as.Qualis aut debet eẽ natura qꝛ culdubio naturali amoꝛe plodiligut M früitoen
lis amoꝛ in eis.talis ⁊ fuit ab initio ⁊ ẽ ad hmõi ſubſtaãcie creatoꝛẽ qʒ ſei pas? magſ cd ode
huc. q̃re naturali amoꝛe ⁊ ab initio plus querũt ſeu ĩquirũt naturalit᷑ ea qͥ ceato⸗ lonchr⸗
dilexerũt deũ qᷓ; ſeĩas et adhuc diligũt. ris ſũt q; ea ꝗ ſua ſũt⁊ qꝛ iſte amoꝛ evelut ſcneke⸗
kk· „ Amplius. Quo fine data ſunt eis ila exlege ſeu iuſticia natural gratitudis. et nnche
nalturalia tã pura ⁊ tam excellẽcia bona. patefactũ ẽ iibi.qꝛ iſte amoꝛ ẽ ĩ creatoꝛẽ vt N
niſi ad dei honoꝛẽ⁊ gloꝛi et obſequiũ ⁊c creatoꝛẽ.vt patrẽ ⁊vt datoꝛẽ oĩm bonoꝝ wode
Eſt ne alius finisvniuerſaliter bonoꝝ qʒ ⁊ nutritoꝛ ⁊ ↄuatoꝛẽ⁊ gubernatoꝛẽꝛ ge o
ipe q eſt ⁊ pᷣncipiũ.ſic legit᷑ puerbioꝝ.xvj neralit᷑ vt vnluerſalẽ ⁊ gratuitũ bñfacto⸗ neke⸗
vniuerſa ꝓpter ſemenpᷣm opatus ẽ dñs. rẽ.etiſtũ amoꝛẽ vocamꝰ ꝗẽ pᷣma ſpecies et
. Amp̃.nulli dubiũ ẽ ꝗn oĩia dei bona amoꝛis amoꝛẽ debiiũ. Iſte igr amoꝛẽ
⁊ bñficia in honoꝛẽ eiꝰ⁊ gloꝛiã cõuertẽda ſicamo: gratitudinis et debit2? redditꝰ. .cii
ſint Nihil aut aliud ẽ de eis faciendũ nec Secudus amo: ſiue ſcõᷣa ſpecies quã Nenme
ad alio detoꝛquẽda ſuntſeu declinãda; ſupꝛa ſcdo noiauimẽ amo: venditpᷣcio Uſei⸗
ad finẽ ꝓpt᷑ que data ſũt Hicergo ẽ finis ipᷣius amati qli ẽ amoꝛ voluptaij diuici glipe
omniũ donoꝝ et bñficioꝝ dei. Sinis aĩũt arũ ⁊ ponoꝝ⸗ alion oĩm qᷓ ꝓpter ſe ſolũ esde
ſemp eſt melioꝛ.eo ꝙ eſt ad ipin.ſiue pꝛo Arunt. Cera amoꝛẽ dediiꝰſeu donat⸗2⸗ luelor
pter ipᷣm et eidem neceſſario pᷣferendus. gratuit⸗ Iſte ei fluit ex amoꝛeꝗ ẽ gr̃a⁊ nõ Pllchie
Waniteſtũ ergo ẽ ex hüs qꝛ magis aman debitũꝗẽ nõ vendẽs ſʒ donãs nec vendi Veheeg
da ſut deo bona hec que diximꝰq; hmõi tus ſed donatus.ꝑ quẽ nõ intẽdit᷑ bonnʒ gfents
RN ſubſtacijs dona illa qͥ pnoĩiauimꝰ. Quia amãti ſʒ amsto. in quo amãs ſeipᷣm ⁊ oĩia coe⸗
bo magis am angũ ẽ generaliter cuiꝰ bo ſua donat amato. pfectus fuerit hmoi ſnh
na magis amãd ſeu mag querẽda. a amoꝛ.⁊? de hoc ⁊ de Intẽtionibꝰeius latiꝰ Wein
gis igr amadus ẽ deus naturaliter hmõi loqmur ĩ ſequẽtibus. Seito aũt quia fP
ubſtacijs qʒ ip̃e ſibi. Quicꝗd auũtẽ facien p hoc qð dicimꝰadam ex amoꝛe naturali Nnib⸗
dũ naturaluer ⁊ faciũt ⁊ fecerũt ab initio ante peccatũ vłſubſtãcias angelicas deims ſilen
Nõ em̃ pᷣuaricatoꝛes ſũt legis naturalis dilexiſſe vl diligere pluſqʒ fe n og WMW
neqʒ iuſticie naturalis traſgreſſoꝛes. qre vr dicanv naturajaliqd poſſe ſupꝛa ſe vel Mßfea
T den n aturali amoꝛe pl⸗ diligũt q́ʒ ſeißas cõtra ſe nõ eĩ ↄtra natura enn facere iin
ab initio dilexeruůt. Addimꝰ etia da creatoꝛ ipᷣaʒ facere oſtituitaut natura⸗ ein
nature hoc reqrit in eis. ⁊ iße amoꝛna lilege pᷣcepit.neq; aliud ẽ a deoꝓ natura (ngti
rutalis ad hoc eos inſtigaret ? induceret vlßm naturã qʒ ipa creatoꝛe fac. nee deine
ſi opa eẽt. vt etrẽ et vita et oĩa alia bona mag ẽ ſupꝛa natura.ſatura diligere ali⸗ wadn
ſua p deo ponerent. ſi dei bono⸗ aut glo⸗ ud plus qᷓʒ ſe q; naturã aliud cognoſcere fne
na hoc requireret ⁊ bec eis poſſibile elſet blus vel melius qʒ ſe. ſc et anima huůsns 2 nne
—]„
. —

—
2

eernäh,
e .⸗
aſaniu,
nöiqntt
eane tisi
Alterinin
naniefüign
Nedaſhlini
Saikfünrt
anoneen
nadiitäͤlen
Mütenanz
Knieſitint
Ainceſ.
Umaltini
nagiſenne
unal gan
tumoreican
dagtieni
ngbaun
1ganii,
wgizni
er
nrt
lcahense
Fonmn
houge dut

gi Nrkeec

cafado/
moertin⸗
niuii
E. N

multa nouit meliꝰq; ſe.et vnuſquiſq; no
ſtrũ multa videt.meliꝰ qᷓ; ſe viſu coꝛpoꝛa

O li. Foꝛtaſſis aũt neq; natural iuſticia hoc

patit᷑ vt huiſmoi ſubſtancie diligãt ſe na⸗

turaliter.qꝛ niſi ꝓpter creatoꝛẽ. Si enim
diligerẽt ſe ppter ſe.abuterẽtur ſe/amoꝛe
em̃ inhereret ſibi ꝓpt᷑ ſe.Quare fruerẽtur

ſenõ autẽ eſt fruendũ niſi beata ⁊ gloꝛio
ſa trinitate.ſicut docet beatlꝰ auguſtinus
Amplius.cũ non ſint diligẽde niſi qꝛ bo⸗
ne et inquantũ bone.eęt no ſint bone pꝛo⸗/
pter ſe. Non enĩ ſũt iſemet finis bonita

tis ſue aut cauſa alia illius nõ ſũt ergo di

ligeude ꝓpter ſe.manifeſtũ igit eſt qꝛ na
turalis iuſticia nõ patit᷑ vt diligant ſe niſi
ꝓpter creatoꝛẽ.cũ non ſint diligẽde natu-
raliter ꝓpter ſe neq; ꝓpter aliud a creato
re cũ aliud a creatoꝛe nõ poſſit eſſe finis

P boõoͤnitatis eoꝛũ. Si gquis autẽ queral.

vtrũ iſto amoꝛe amant vłl amauerut deũ
in eo ꝙ deus vel in eo ꝙ bonus iam re⸗
ſpon dimꝰ in hoc et diximus ꝙ iſte amoꝛ
non eſt abſolute in deũ in eo ꝙ deus vel
in eo ꝙ bonus ſed magis in eo ꝙ deus.

eoꝛũ vel in eo ꝙ bonus in eis neq; cogi⸗
mur dicere ꝙ qui diligit benenctoꝛẽ ſuuzʒ

in eo ꝙ benefactoꝛẽ ſuũ vel etia quia be⸗
nefacioꝛẽ ſuũ qð ideo diligat eũ ꝓpt᷑ be⸗
neficia et qð amplius eſt ſi dilectois iſti⸗
cauſa ſũt beneficia.non ſeꝗt᷑ ꝓpter hoc.
vt diligant beneficia non enĩ omnis cau
Ja ex neceſſitate finalis eſt. Ardet ei ignis
flatũ et ꝑ ligna non autẽ ꝓpter flatum
aut ꝓpterligna. Sic ardet ignis huiꝰ di
lectõis pᷣer ligna beneficioꝝ et ꝑ flatũ bo⸗
naꝝ allocutionũ.ſicut ⁊ ꝑ appᷣhenſiones⸗
pulchritudinis ⁊ bonitatis amati.nõ aũt
ꝓpt᷑ hec quẽadmodũ interdũ ardet ſitis
et fames ꝑ odoꝛẽ cibivel potus Non aũt

Ppter odoꝛẽ Non autẽ quest eſuriẽs vel

ſiciẽs in cibo vel potsodoꝛẽ finalit᷑. Sed
ꝑ odoꝛẽ potiꝰ qrit ſapoꝛẽ ⁊ reſectioneʒ in
vtroq;. Bñficijs ei creatoꝛis q̃ſi qbuſdaʒ
odoꝛibꝰ ſentit᷑ bonitas ipᷣiꝰ neceſſaria et
ſalutaris.⁊ ivᷣo ilł ⁊ ꝑ illã diligit᷑ nõ aut ꝓ

pter illa. Si ꝗs aunt qrat.vtꝝ circũſcri⸗
ptis bñficiis iſto amoꝛe Nreik creatoꝛ
Riſidemaam nõ circũſcriptis ei benefi⸗
cijs nõ amqret᷑ vt bñfactoꝛ vł in eo qð bñ
factoꝛ.quẽadmodũ circũſcripto odoꝛe ci
bus ⁊ potanõ appeterẽt᷑ appetitu ꝓuoca
to pꝑ odoꝛẽ. Si vero qratvtrũ amaret

ſimpir creatoꝛiĩ eo ꝙ de⸗ vłĩ eo ꝙ bonus
gmoꝛe naturalivł alio. Rñdemꝰ qꝛſ hoę

Snon impediret

adeoq; coanguſtat illam circa ſe

38 54

.„ xcitij

poſſibile eſſet.videlicet circũſcribi bñficia
creatoꝛis ĩ ceatura hmõi ꝙ adhuc ama⸗
retur ab illa creatoꝛ ĩ eo ꝙ deꝰ vlin eo ꝙæ
bonꝰ. Si appᷣhẽderet diuinitatẽ aut bo⸗
nitatẽ ipᷣius.⁊ bue are coꝛruptiois ſue
onin Vquerat autẽ modũ
diligendi Reſpondemꝰ quia gratis. Et qe
ſſta dilectio eẽt gratuita. qm abſq; venali⸗
tate vlla et nihil pꝛoſꝰ hñs negociationis
q;ᷓ ſupꝛa erpoſuimus eſſet ecia recta id eſt
nec habẽs curuitatẽ nec deflexionẽ Et iſta
exponemus in ſequẽtibus.eciã eẽt grã ab
eo ꝙ eſt gratis Et eſſet douũ veri nois. et
amoꝛ datus.puriſſima ac ſinceriſſia dali
one Cen tamẽe no eſſet gradia vllo mõ qᷣ
media ẽ inter naturã et gloꝛia. ⁊ arra ipiꝰ
gloꝛia ac ꝑguſtatõ qᷓ ẽ nobiliſſimũ adiu⸗
toꝛiũ nature ad diligendũ deũ et adherẽ⸗
dũ eidẽ et eſt incõpabiliter.ſublimioꝛ ac
pᷣſtantioꝛ qᷓ; natura.et naturalis quecũq;
diſpoſitio qm̃ eſt eleuãs naturã? rapiens
eam ſupꝛa ſe in creatoꝛẽ.et eleuans ea ve

lut ab infimo greſſus ad ſublime volatꝰ

et hec oĩa ſtabiliemꝰin ſequẽtibus. O⸗
ſi ꝗs querat.trũ etiã iſto amoꝛe ꝗ vliqʒ

naturalis ẽ diligat᷑ deus ſup oĩa alia. Di⸗
cimus ꝙ ſic. ⁊ etiã ſuꝑ ipᷣm diligentẽ. Alio

quin puerſa eẽt ⁊ iniqua bmõi dilectio ſi
ea pluſq; deusvel etia equaliter illi aliqd
diligeret᷑. neq; ↄſequẽs ẽ ſi iſto amo:e di
ligat deꝰ ſuꝑ omiĩa et gratis ꝙ iſte amoꝛ
charitas ſit et gratuita illa dilectio q gra⸗

tos deo arch acceptabiles atz regno celo
4

rũ dignos

iſte mo dus naturalis dilectiõis inuenit I

₰„

hoibus vel ſaltẽ in ſubſtanciis ſpoliatis.

Rñdemus qꝛ in hoĩibus ꝓpt puerſita

„ „

tẽ ⁊ depᷣſſionẽ oꝛiginał coꝛruptiois 7 Difli

cilimũ ? ĩipoſſbile ẽ vr mueniat. Adeo ei
recuruat hũanam natura in lemenoſam
ruat! **
ita in creatoꝛẽ ⁊ erigi et extendi pene ei im
poſlibile ſit. donec liberet᷑ a ſeruiinte coꝛ⸗
ruptionis iſtiꝰ. Uerũ in ſpoliatis ſnbſtan

cijs ⁊ ab iſta ſuitute ⁊ anguſtatioe libert
nõ dubitamꝰamoꝛẽ hmoi ⁊ eẽ ⁊ habun⸗
dare. Dubitabit aut aliqs. Utrũ cum
creatoꝛ diligit᷑ in eo bñfactoꝛ aut in eo
qꝙ creatoꝛ vtrũ diligat ꝓpter ſe. an ꝓpter
aliud an diligatur gratis licet per glia
Et ſi quis dixerit quia nõ diligit᷑ grat?
in iſta intetioe. qꝛ ocul⸗ imetiols duigi i.

cit. Appebit aũt differẽcia in
ter eas cũ patefecerimꝰ? ſtabilierimꝰ eſſẽ?
cia illiꝰ. Si ꝗs aũt querat vtru etia mo

S

Be

bũñficia ⁊ qꝛ hmõi bñficia dilectõeʒ hmõi
ſuaſiſſe vidẽt᷑.foꝛſitã nõ impidbabilit di
cet. Et ſi gs dixenit etiã qꝛ hmoi amor
nõ ẽ pur⸗ vlłrectus ppt᷑ admixtionẽ bñfi
cioꝝ. ? recurualionẽ intẽtiõis in ꝓpꝛia cõ
moda: bi dicet. UMitñ diligenter diſtin
guendũ ẽ.ꝗd intẽdit ꝓpter ſe. Multiplex
ei ẽ intẽtio eiꝰ qð ẽ ꝓpter ſe. Interdũ eĩ ꝓ
pter ſe dicit oꝑe pᷣeuũ ſiue pᷣciũ oꝑe. Que⸗
admodũ cũ ðꝛvolũtas cũ diligitur ꝓpter
ſe. ga ipa ẽ pᷣciũ dilectiõis.⁊ ꝗqa ꝓ ea obti

virtutibus

Om̃ino eĩ ſeo:ſũ ſunt a tumultibꝰ paſſio
nũ ⁊ ipᷣſſionũ ꝓcedẽtiũ a rebꝰ q̃ pꝰ ipſas
ſunt.⁊ ꝓpter hoc aſſuefactio ſiue exercita
no foꝛſita nihil ẽ apð illas q;tuʒ in ipſis ẽ.
Coõtinue naq; oꝑant᷑ oꝑatioes qs operã
tur apð ſex nõ trãſmutat ſtataeanꝝ in ali

quo ſᷣm traſmutationẽ quã operãturĩ no

bis ⁊ apð nos.verbi gra.Operãt inobæ
apud nos plerũqʒ nouas illũiationes et
nouas reuelatiões.⁊ alias diuĩe dignati
onis multiplices viſitatiões.neqʒ neceſſe

nẽda dat᷑ vłimpedit᷑ vłponiꝰ expenditur ẽ vllo modoꝝ. vt ppt᷑ hec noue paſſiões

Certũ autẽ ẽ gqa iſto amoꝛe deshoc moꝙ
pter ſe nõ diligit.qa ad euʒ obtinendum
iſto amoꝛe nõ intẽditur. Scda intentioe
odicit diligi ꝓpt᷑ ſe hoc ẽ ad comodũ Hi
ac ſi diceret᷑ diligit ꝓpter ſe.hoc ẽ ipſa di
lectiõe bonũ ei intendit᷑ vł qritur. et hoc
vtiqʒ mõ naturali dilectiõe. In eo etiã q
bñfactoꝛ diligit᷑ ꝓpter ſe.qꝛ naturali dile⸗
ctione bonũ eiꝰ vel ei intẽditur quale qui
dẽ decet ei intẽdi vel queri Nullo mo
aut diligitur deꝰnaturali dilectioe ꝓpter
ipſa bñficia.tũc eĩ magis diligerẽt ipa bñ
ficia ⁊ hoc eẽt iniqtas atʒ ꝑuerſitas videli
cetvt bñficia finis eſſent ſiue cauſa finalis
dilectiõis in en. Hoc ei ẽ dicere.diligit᷑ ꝓ⸗
pter bñificia id ẽ amoꝛe bñficion quemad
mocdũ diligit᷑ magiſter ꝓpt᷑ puerũ. Poc ẽ
amoꝛe pueri cuiꝰ magiſter ẽ.Et ſi c in dile
ctiõe eẽt inferioꝛ atʒ poſterioꝛ bñſicis ſu⸗
is.quẽadmodũ mgꝗr qui diligitur amore
pueri inferioꝛ ẽ atq; poſterioꝛ in amoꝛe ł

C dilectione. Queret auũt aliquis. vtrum 0 Dilectio gratiua
naturales virtutes in hmõi ſubſtacijs fre/ Muralſit. manife

quecia opeꝝ et lõganimitate aut roboꝛa
tioe. quea dmodu in nobis oĩs virtus et
Ois potecia exercitio ſuimoderato ⁊ debi
to ↄfoꝛtatur.roboꝛat᷑.intendit.inualeſcit
Cur ergo ⁊ in ſublimibꝰ hmõi ſubſtacijs
vigelicz angelicia ciẽcis. et ſi qᷓ alie ſunt.
nõ ſilr ſe habebit. Cuũ em̃ nõ ceſſauerint a
ſeculis agere q iuſticie ſunt ⁊ benignitatſ:
⁊ etiã aliarũ naturaliũ virtutũ.nũquid tã
longa aſſuefactio et exercitatio nõ robo⸗
rabit auł nõ augebit ſiue intendet virtu⸗
tes eoꝝn hmõi RBñdemus in hoc quia
ſubſtacie hmõi nihil paciũt a rebꝰvel qᷓs
vel in qᷓs opant᷑ Segaũt ẽ in animabus
nris. Anime eĩ nre? nouas appᷣhẽſiones
⁊ nouas affectiões in oiĩbarecipint que ð
nouo operat.Et idᷣo aſſuefactiõe ⁊ exerci
tatioe muluiplr ꝓficiũt in virtutibꝰvel qs
Operanf. Subſiacie aut abſiracte nõ ſic.

gat ipᷣſſiones fiãt in eis.Quẽa

tipᷣſſi⸗ . odũ ne
5ĩ ſole.ex nouis illumiaſionibꝰqs oꝑpat᷑
aut ex nouis calefactionibꝰ.ſeu ꝗbuſcun⸗
qʒ alijs oꝑatiõibꝰſuis.nõ ẽ neceſſe nouã
aliqua generari paſſionẽ ĩ ipᷣo.de hijs au
tẽ⁊ ſilibus acꝗretur tibi certitudo ĩ trata
in de hmõi ſubſtãcijs. Interim aut ſcib.
qꝛ totꝰ ꝓfectus hmõi ſubſtaciarũ de ſub⸗
limi c.hoc ẽ de ĩfluẽcia pᷣmi ⁊ vniuerſalis
fontis.⁊ de irradicatiõe pᷣmi ⁊ vniuerſalł
lumis.licet hmõi ꝓfectui occaſionẽ det in
terdũ ꝓfectꝰ n uelat eĩ eis ſeu auqui
bꝛeaꝝ qdã occulta ꝓuidẽcie dei q ĩ nobꝑ
eas eide oæari placet. qre occultũ fuin mi
ſteriũ ĩcarnatiois filij dei et ſalutis mũdi
p eã ⁊ alia hmõi.⁊ hoc ẽ quod legitur ad
Epheſ.iij.Ut inoteſcat pᷣncipibus ⁊ pote
ſtatibꝰi celeſtib?ꝑ eccleſiã multifoꝛmis ſa
piẽcia dei.qð ẽ dicere ecclie ſiue ꝓpt᷑ eccle
ſia.Utrũ autẽ ⁊ ali lucl cõuen Mrchi
i certificaberis ĩ eodẽ traciatu. aute .
5 le gratuita q dã etiOa na
tu ẽg ſenſu. Nuli⸗ ei ho
minũ tata ẽ malignitate puerſꝰ coꝛrupti⸗
one/vt bonũ nõ diligat.bonũ dico hoĩeʒ

cũ ei ĩnotuerit.niſi foꝛte bonitatẽ ipᷣiꝰ no

yiã ſibi ſuſpicat fuerit. qui met2 ꝓpe aut
ſuꝑbie ẽ auauidie.aut altenius ex hmõi
paſſionibꝰ. Silr un piũ ⁊ ↄtumacẽ ⁊ in
alios craſſantẽ flagellari ↄſpiciũt hoĩes.
aut alit᷑ puniri generalr adgaudẽt penis
illiꝰex amoꝛe naturali iuſticie.⁊ generalr
verũ ẽ qð ait ſactꝰ⁊ ſapicẽs augꝰ.qꝛamoꝛ
boni ⁊ notio eiuſdẽ naturalit᷑ nobis idi⸗
Ja ſut. & Bi s vo qrat numen virtutuʒ
naturaliũ rndemꝰꝙ idẽ ẽ ꝗ ꝓPonitatũ ⁊
zbonono pen. meliaut⁊ latꝰð eo det᷑mi
nabit in ſequẽtibus. Quia ſi querat.
vtrũ caſtitas coꝛpalis ſit etiaʒvirtus natu U
ralis. Rñdebit ariſtoł.qꝛ potiꝰ ꝗ naturaẽ
vel ꝙ ipᷣa nõ ẽ niſi quedaſtẽperãcia coeu
pitus ⁊ medietas eiuſdẽ inter ſupfluitatẽ

*

N

G

gindͤe
ſunde
gencind
deuenit
holupta
ſtansy
lvplatis

ngen
Utäaut
lſereo
pugna
GPhace
ſvencin
ſmncuen
lgunte
Toneen
Clltonsn
ſouſtoe
ſenslapi.
ſnnen
iiglagr
furpen
ſonäin

ſise
nio
wabe
. nin
(e
ſalee
Den
Unce
lti
hech
ncorni,
itg
Caſtenne

thiud
Gän
sen
fünch⸗

ſhen⸗
niten
in
ls
Plule
llui
alint
N
bin

aatari

ſen
uu
nrii

dert⸗
derncrenin
un
edt
N
B tiitſeri
tiiie N
Manmhing
uun n
An iln

inn. .

4

Nipen

anſeſe e
ntcincnaf
men ⸗
TAninecn
ziole. o
=
Pemmin
mun
Ninte /⸗

.
2 9 .
cgißi⸗
N 60

ne ſin

2.
et indigenciã. Poc eſt parũ ⁊ nimiũ:vłꝛ
ipᷣa nõ ẽ niſi ↄſuetudine inueterata conti
nencia ab hmõi voluptate: vnde ad hãc
deuenit demẽciã vt inſenſibiles ab hmõi
voluptate caſtos eſſe negetcũ ꝑfectio ca⸗
ſtitatis vltima vel inſenſibilitas hmoivo
luptatis ſit:vel eam tandem inducat.Ul⸗
lima em perfectio virtutũ eſt:nõ ſoluʒ in⸗
uitũ aut inuictibilem ſiue inexpugnabilẽ
ꝑficere opationibus ſed etiꝗa tandem im⸗
pugnabilẽ ſiue oppugnabile. Hec et⸗
go bactenus diximus de virtutibus el cõ
ſuetudinalibus et naturalibꝰ: ⁊ hoc ſpar
ſim queſtiones multiplices ſuſcitates ⁊ ex
agitantes: vt ſtudioſis paleſtram qndaʒ
ꝓponeremus ingenũ ⁊ diſputatoꝛie exer
dtationis materia. amoꝛe veritatt flagra⸗
tibꝰet vt occaſionẽ amplioꝛa ſapiendi da
remus ſapientibusſequẽtes in parte iſta
aliquatenus phyloſophoꝝ rudimenta ⁊
inicialia quibus et ſi ad perfectũ nõ inue
nitur veritas eiꝰ tũ qualitercunq; inuen⸗

tio adiuuatur.
eEEinceps igit lpoſcruſabimur de vir
¶d tutibus iuxta theologicã ac ſapiẽ
cialẽ altitudinẽ pala fciẽtes q;lõ
ge fuerint⁊ adhuc ſint a veritate cognitio

nis eoꝝ mundi ſapiẽtes.Dicemigit i.
mis qꝛ virtutes naturales ſic ſunt in ani-

mabus ſicut pedes in hoĩbꝰ aut in alüs

7F animalibus. Et aſuetudinales ſic ligni
Qes aut gradiendi ammicula. ? etia gene

raliter naturales virtutes ad ſilitudinẽ et
ꝓpoꝛtionẽ mẽbꝛoꝝ noſtfoꝝ ſa habent in
animabꝰ nr̃is. Cõſuetudinales vero a
ſilitudinẽ ꝓpoꝛtionẽ eoꝝ ammiculoꝝ.
nobis adhibemꝰ ꝓpt᷑ defectũ vel leſione
mẽbꝛoꝝ nroꝝſic̃ ꝓpt᷑ defectũ pedisiligni
pedẽ ⁊ ꝓpter defectũ manuũ interdũ vn
cos ſiue vncinos ferreos. Si ⁊ ꝓpt᷑ defe
ctũ tibian baculos ſuſtentatorios q̊s vul

xcv

uerũt penitus.Multi vo exillis ⁊ ex poet
eã ſompnisſſe videri potuerunt.Multi ex
hereticis ĩtolerabili ↄtumacia credere vo
laerũt. Quẽadmodũ igr deficiẽtes mem
bꝛis aliqbꝰ aut leſi ſiue occaſionati ĩ ipis
cogũt᷑ querere ſibigut ammicula fabꝛica
re quibꝰ defectꝛbmei ⁊ leſiones vtrunq;
ſuppleãt ſiue ad gradiendũ ſiue ad aliter
operandũ.Sic leſi et occaſionati viribus
noſtri naturalibꝰ neceſſe habemꝰ ad bñ
oꝑandũ cõquirere nobis ammicula con
ſuetudialiũ virtutũ ⁊ ea nobis fabricare
mkltło laboꝛe ac difficultate aſſuefactionũ
Sclto auteʒ qꝛ ſicut lignipedibus aut
alis grandiendi ammiculis. nunq; recte
ambulatf ita nunꝗq; eõſuetudinalibꝰ vir⸗
tutibus adeo nũq; recte vt alijs ambulaꝰ
tur et hoc eſt ꝗ leliones naturaliũ ⁊ ocea
ſiones nunq; ꝑpeas ad pfectum ſanantur
Quare remanent ꝓ parte etia cum eis le
ſiones et occaſiones hmõi. Et ſicut etia p½
notauimus vel difficile vel impoſbile ẽ
omnes animarũ noſtrarũ leſiones et oc⸗
caſiones hmõi virtutibus adiuuari ꝓpf
multitudinet tꝑis et aſſuefactionis qua

requirũt. Bꝛeuis aũt ẽ vita nr̃a ⁊ ad tot⁊

tantas aſſuefactiones non facile pcepti⸗
bilis vt eas in tanta bꝛeuitate valeat ob⸗
tinere. Jam ergo manidteſtũ ẽ tibi gꝗa

Htutũ naturaliuʒ cauſa efficiens et datoꝛ
ipᷣarũ ẽ creatoꝛ ĩmediate etꝑ ſe ⁊ qa ipſe
ſũt ſic oꝛgana voluntarian bonaꝝ oꝑati
onũ.Oꝛgana dico pꝑfecta ⁊ nihil habẽcia
leſionis aut occaſionis ⁊ q ipᷣe ſunt pᷣmi
tiuus decoꝛ animaꝝ noſtrarũ ⁊ pulchꝛitu
do eaꝝ pᷣmaria atq; ꝑfectio fundamenta
lis ſeu radicał.Cõſuetudinales vero ſicut
defectionũ ⁊ leſionũ adiumẽta quedaʒ ⁊
ſupplemẽta.Uerũ q nũqʒ ad perfection?
naturaliũ deueniunt neq;ʒ in decoꝛe neq;
firmitate ⁊ hoc ẽ qm̃ ni gis deceni vnum

go potẽcias vocãt.dẽ mõ ſe habet ⁊ ð auẽq; mẽbra naturalia quã ſuppiemẽta
alüs amminicuł q leſio vel defectcoꝛpa eoꝝ firmius inherẽt ⁊ adherent natura

lüs o vel
liũ mẽbꝛoꝝ nos mẽedicare nobiſqʒ appli⸗
care cõpellit⁊ hoc ẽ qm̃ vires ſic ſũt in ani
mabꝰnris quadã ſilitudine ſic mẽbꝛa no
ſtra in coꝛꝑibꝰ nr̃is. Quare leſioses earũ
lic ſunt in eig ſicut leſiones membꝛoꝛũ in
ipis mebꝛið: Quare ⁊ admicula cõtra il
y las leſiones ſicſunt ſicur ammĩcula ↄtra
illas alias eſiones aũtviriũ naturaliũ in
animabenris ſunt ex oꝛiginali pctõ.et ex
oꝛiginali coꝛruptõne q; ſtapiliemꝰ ĩ ſeqn
tibus. Qua multi ex phyloſophis ignoꝛ⸗

liter indita vnicuiq; qʒ adueniẽcia ſeu ae
quiſita. Neceſſitas autẽ qua ſtabiliuntur
vterq; neceſſitas eſt honeſtatis ⁊ bonevi
te ad quã nos eſſe natos natura hũana
vniuerſaliter confitetur atq; teſtificatur.
Trũ aũt alievirtutes ſint ſnblimi
v oꝛes atq; nobilioꝛes hijs quasve
lut alas creatoꝛ electis ſuis ⁊ dile
ctis inſerat ad volandũ in ſublime beati
tudinis et felicitatis eterne.qð et nos po⸗
ſuiſſe aliqũ; memimꝰ temptabimus dein
0 lij

=

αααοd*dααα
Se

xeps pſcrutari. multis em̃ ⁊ p̃cipue hereti
cis viſuʒ ẽ ſola bona naturalig noſtra ſuf
ſicere poſſe nobis ad bene viuẽdũ/ad di⸗
gne et laudabiliter creatoꝛi ſeruiendũ et
ad ꝓmerẽdũ ab ipᷣo remunerationẽ feli⸗
citatis eterne.Et de c genere fuerũt pe
lagiani heretici.quiłct graciã eſſe negaue
rtũt et eã omino nõ eẽ neceſſariã poſuerũt
Fuerũt et alij ꝗ ĩter naturales vᷣtutes et
Flachag nibil diſtare poſuerũt ᷣm ſpeciẽ
lſiiue ſubſtaciſed ſolumõ ſᷣm maiꝰ et mi
„ nus Heuter igit iſtan graciarũ eſſencias
autvtilitates ſiue neceſſitates agnouerüt

„ Widet aut ꝓ illis facere ꝙ inter naturam
ubſtãciaru abſtractaꝝ hoc eſt ſactoꝛũ an
ꝭgeloꝛũ et gloꝛiã ipᷣoꝛũ.nõ ĩterceſſit medii’ũ

NQullũ.ſed cũ eſſet pfecta ex eoꝛũ natura ?
ab omni leſioe et occaſiõe ĩmunis e

ptibilis abſq; medio gracie inuẽta eſt glo
rie.Cur nõ igit᷑ ſimiliter ⁊ aĩie humane ſo
la naturaliuũ virtutũ pfectione abſq; me⸗
B duis graciarũ ſuceptibiles poſſũt eſie gra
cie Mſi dixerit quia longius diſtat aĩe
hüũane a ſublimitate gloꝛie ſue qᷓ; ſubſtã⸗
cie angelice manifeſtũ ẽ iſtud nõ eſſe veꝝ
cuʒ ꝑfectibilitas eoꝛu naturał educta fue
rit in actũ ſue ꝑfectõis.Tũc enĩ indubitã⸗
ter pfectio qᷓ naturalis ẽ ſactis angelis. et
eEeyr ipa creatione ſualerit aiabꝰ hũanis ac
quiſita. Quare nõ erit tũc in ꝓpinꝗtate.
et elõgatõe a gloꝛia ⁊ ad gloꝛiã inter ſãc⸗
tos angelos et ſic ꝑfectas humanas aĩas
differẽcia Quia vero graciã mediã int
natura ⁊ gloꝛiã nõ poniꝰ niſi ꝓpternecei
ſitatẽ ſtatꝰ pᷣſentis vite.quo ad ada ⁊ euã
ie ad ſtaiũ eoꝝ añ peccatũ.et ꝓpt᷑ pꝛe
ſentẽ miſeriã.que parti oꝛigĩal coꝛruptõ ẽ
et parti ex illa oꝛit᷑ Intẽtio

irt oꝛit It ſiti pñtis ẽ
lKſabilire gracia hmõi ꝓ neceſſitate pñtis
vite nre qua neceſſe ẽ eẽ recã ⁊ acceptam
creatoꝛi.⁊ ha ereglias ꝑfectiões.q̃s dici
mus ex ſolis virib? naturalibꝰ atq; cõſue
E tudinalibus eẽ nõ poſſe Scito eciã ꝙ na
tura mẽtis humane quatũcuq; pfecta na
turalibꝰ 2z cõſuetudialibus virtutibnõ
ẽ ſuſceptibil gloꝛie ꝙ inde palã ẽ. Si eniʒ
ſtilla ymo id q; nec eciã ſtilla diuie largi⸗
talis dicẽdũ ꝗmoꝛtẽ coꝛpis inducit. Quẽ⸗
admodũ interdu cõtingit ĩ raptu et extaſi

ſanctoꝛũ. Sicut declarat. beatus auguſti. flãmaꝝ.et in medio foꝛnacis babilonice.

nõ ſolum abſq; vſtione ſed ecia calefacti

factũ eẽ ĩ raptu pauli. in libꝛo. xij .
ad liters. Quatofoꝛciꝰ nõ ſuſtinebitinmẽ

ſpirituali.Et iterũ ahyv⸗
que impugnat pᷣdict nwug

. virtutibus

rit et infuderit. Que exhibitõ ⁊ ĩfuſioglia

eſt virtutis nre intellectiue. et hoc eſ ꝙ le
git exo.xxxiij Nõ videbit hõ me ⁊ viuer gꝛe

claritatẽ diuĩe viſioĩs vita humana quał
eſt hic nõ ſuſtinet Simile ẽ illud Job.nvi
Cũ vix paruã ſtillã ſermoĩs eius audieri⸗

mus.tonitruũ magnitudinis eiꝰ quis po

terit itueri. Amp̃. Wanifeſtũ ẽ a ſenſa qꝛ
ecia pᷣmagnitudine et vehemẽcia vmp en
iusq; paſſiouũ ſpũaliũſmoꝛs coꝛpoꝛalis

eueĩt fadiẽtibꝰ.ſicut ex vehemẽcia amoꝛis

. „

timoꝛis.gaudij. Maniſeſtũ autẽ eſt quia

coꝛpale gaudiũquãtũq; ſit ad toꝛrẽlẽ vo⸗

luptatis gloꝛie.nec ſtilia eſt ad abiſſũ vei
fluuiũ Quare cõſequẽs eſt ex neeeſſitate

vt ſi coꝛpale gaudiũ magnitudine ſua vi⸗
tã pñtem extiuguitmultofoꝛtiꝰ voꝛrẽte vo
luptatis gloꝛie inmẽſitate ſua.Ex quo eti

am decdarat᷑ tibi ad ⁊ euã in eo ſlatu gꝑer
fectiõis naturaliũũ viriũ ⁊ v

gloꝛie ſuſceptibilesnullomõ fuiſſe donec
ad vita inmoꝛtalẽ ⁊ ipaſſibilẽ tranſſerent
Aicet uiig eoꝛu 15 e firmioꝛ atqʒ ſolidioꝛ
eſſet noſtra in eo ſt

eſſe tibi detʒet.paradiſũ carnalẽ qualem
machomeii ꝑfidia ſomniauit eẽnon poſ
ſe cũ ꝑadiſo ſpirituali.nos aũt declarabi
nns ania nec eciã ꝑ ſe nec nomen pꝑadiſi
hmõi ol
ueniretq; ſterquilinio et volutabꝛo padi
ſũ eſſe poꝛcoꝝ. nulla enĩ laterna immũdi

gna remuneratione ipiꝰ q eſt merces eter
ne felicitatis. Iterũ ad certaãduʒ contra ſe

et contra oĩaꝗ impugnãt impugnatione
vincẽdũ ſe et omnia
natione. Et

iterũ. Ad tenendũ cõtinendũ ⁊ retincdũ.
ſe ad frenãdu ligandũ domandũ ſubiciẽ
du ſe ꝑfecta dñatione· Et itex Ad cõſeruã

dũ ſe inuulneratũ et illeſũ omnino in me

dio gladivꝛũ.iaculoꝛũ ſagittan omniũqʒ

armoꝛũ hoſtiliũ vndiqʒ pꝑcuciẽciũ ⁊ moꝛlẽ

ſpiritualẽ intentantiũ. Similt 2 imedio

one omio frigidi.invinculis ⁊ cõpedibꝰ

— f—

ſitatẽ dinie cdaritatis. cũ ſe nuda exhibue⸗ et carcere ſolutũ et vt paucis dicomus in

. ſtatu et paſſionibꝰ lon⸗
ge minus obnoxia Ex hoc eci maniteſtũ

purtiue ſi poſſibilis eẽt aliter ei cõ

cia cõparabilis illi padiſo cogitari poteſt

nb
ſolene
P

ſo

munaiſ

ſeunol

(aiken

lhienus
mii
ſscd⸗

(gorſa
üiſt

ſoniſe
kiemn
feeſne
asoh

(olue

llechen
ſsnun

hiinaia

ſe⸗

npogn
Kade

ihe

Ged
Wanio
W

en
ie
gun
bei
ſine
loin
ice
noſte⸗
agſi
leiij,

Mnoſtr

Mtobe
Wlio⸗
cnti
di
ſds
iſno
ſi
Hyft

(hle

8

cueaht,
dihöne
gindne
kiiniit
onscn
Miſcſiitd
lrcheninn
nese
iinitte
ig ü
uckadtiin
Wlg weſtn
uwnnien
icl
zümun
imnoe

4 4 .

nairiun
Mäad .
s
CNetpont
iistiin
awinttee
