eum omnia alia ↄtempnes.ym mo vilipẽ
dens ⁊ abhoꝛrens.Expecto inqʒ eũ vt to⸗
tũ ⁊ ſolũ bonũ meũ.qð in futuro mihi re
ſeruat. Nihil em̃ habeo in pᷣſenti vel hre
poſſum quo cõtentus ſim. Quemadmo⸗
dũ dixiſſe quidã ſenex dicit parciuallo ga
lenſi ⁊ interrogatꝰ ab eo qui expectaret in

vig quadã ſedens.Expecto inqt totuʒ bo⸗

nũ meũ qð adhuc venturuʒ ẽ. Cogitauii
aũt ꝑciuallius intra ſe.ſi iſte ſenex ⁊ decre
pitus ⁊ in fine dierũ ſuoꝝ adhuc expectat
bonũ ſuũ qð totũ vt dicit venturũ ẽ.Qñ⸗
tomagis ego iuuẽculꝰſperare ⁊ expectare
poſſum bonũ mihi venturũ.⁊ qde vterqʒ
de bono tꝑali ſolũmodo intendebat.On

tofoꝛtius ergo de bono futuro eterno no

bis intendendũ eſt.vtvidetur iſta expecta
tio eſſe ipᷣa virtus longanimitatis. Sed a
longitudine animi qua ſuꝑatur⁊vincitur
tediũ longe expectatiõis dicit᷑ longanimi
tas.quida em̃ adeo bꝛeues animo ſuntvt
ſtatim ſibi fieri velint queq; a deo ſperãt.
Expecto dñm vindeimatoꝛevt vna nõdũ
matura Expecto dñm meſſoꝛẽvt meſſis qᷓ
qñ metenda ſum ipſe nouit. Expecto regẽ

meũ remuneratoꝛẽ meũ qui certamẽ me⸗

um iugiter intuetur. ⁊ quãdo plenevicero
ſicut no latebit eũ ſic differet coꝛonã meã.
Expecto vt ꝑcurrerim finẽ ſtadij mihi pꝛo
poſiti qð dũ ꝑcurrero.nõ ignoꝛabit deus
qꝛ tũc dabitmihilbꝛauiiodũ curſũ cõſũ
maui.nondũ totũ certamẽ bonũ certaui.
Adhuc reſtat mihi de certamine aliqd.et
de curſu ſimiliter ꝑficiendũ nõdũ ad apo
ſtolicã ꝑfectioneʒ ꝑueni.Ad quã pueniſſe
ſe dicit in.iiij.ij.ad Thymo.ira⁊ intole
rabilis om̃ino pᷣſumptio ſic feſtinare ad pᷣ
miũ.Cum expᷣſie dictuũ ſit in.vij. Job.quia

ſicut mercẽnarij ſic dies hominis ſuꝑ ter⸗

ram.Quare ſicut mercẽnario expectanda
ẽ merces donec opus cõſumauerit.Sic⁊
merces retributionis donec opus vłope
rationẽ vite eterne cõſumauerit. Sicut er
pᷣſſe legit᷑ in pſal.Exibit bomo ad op-ſuun
7 ad oꝑationẽ ſuã vſq; ad veſpergz. s

BSe

pter hmõi feſtiuos atqʒ ꝓptęx operarios
homines ſcriptũ ẽ eccłiaſti.x. ho die vene
ratur quis.et cras expetit odibilis erit hõ
hmõi. Feneramur ſiquidẽ dño qcqꝗd bo

ni fecerimus.quia ergo tempus ſolutõis
ipᷣe deus pᷣfixit. videlicet diẽ moꝛiis et die
iudicu.ſtultiſſimuũ ẽ ac ꝓcaciſſimum ante
tempus illud pꝛemumi debitum vel mer⸗
cedem expectare. vł in parte illa exemplo
aplico ſtulte innitẽdũ ẽ.Et ſi em cupiebat
diſſolui ⁊ eſſe cũ xpᷣo ſicut ißemet dicitip
mo ad phyup. Non tamen pᷣciſe hocvole

bat aut petebat a dño. Magis ergo faci⸗

endum ẽ quod Jacohus dicit in quinto.

Paciẽtes igit eſtote fratres vſq; ad aduẽ

tũ dñi.ecce agricola epectat pᷣcioſum fru

ctũ terre pacienter ferẽs donec recipiat tẽ
peraneũ et ſerotinũu Amplł.Lum quid
hic agimus non ſit pᷣparatio loci noſtri in
celo ⁊ non ſit niſi fabꝛicatio coꝛone noſtre

et non ſit niſi pᷣparatio hoſpicii noſtri ibi

dem.ſicut legitur eccleſiaſti.xvj.Ois miſe
ricoꝛdia faciens locũ vnicuiq; ᷣm meruũ
ipᷣius ⁊ ßm intellectũ peregrinationis illi⸗
Septima affectionũ ſpei iocũditas ẽ.
que vſualiter vocat᷑ gaudiũ ſpei ⁊ nõduʒ
rei. Sicut em̃ ex timoꝛe future dampnati
onis atq; deſperatione future g lonticati

onis oꝛitur triſticia incõ ſolabilis.ſic ð ſpe

eternoꝝ gaudioꝝ oꝛitur iſta iocũditas.et

de hac dicũtur om̃ia illa.Exultate iuſti in

domino.eęt quod dicit Apls in vltimo ad
ehyup. Baudeie in dño.et iten dico gau
dete et qð de gaudio ſpei hoc itelligat ap
paret ex eo quod ſtatim ſubiungit.Oomi
nus ꝓpe ẽ.Differt aũt illud gaudiũ ab eo
gaudio quo numeratur ſecundo loco in⸗
ter fructus ſpiritus.v.ad Gala thas.
NQuia gaudiũ illud ẽ ab ipᷣa pᷣſencia ĩ⸗
habitantis dei in coꝛde gaudentis. Illud
autem eſt ex ip̃a uturitõne gloꝛie ſanctis
repꝛomiſſe. Quare manifeſtũ eſt qꝛ illud
gaudiũ ẽ ſicut arra eterne mercedis⁊ ſicut

podoꝛatio future ſanitatis.⁊ poteſt intel⸗

ligi ꝓpter ipᷣm dictum illud. Guſtate et vi
deie quoniam ſuauis ẽ dñs. licetex alio
intellectu ꝑtineat ad donũ ſapiencie ꝓpt
hanc dicit Augꝰ.quia ſpes nos in aduer
ſis ridere facit.Et ꝓpter hoc inter miſtros

conceſſum ẽ intrare oꝛtũ voluptatis et oꝛ⸗

moꝛibus

Illud eſt cuius oꝛgana.Hoc ẽ cuius iubi⸗
lationes et tripudia nulla interdicit vłſu⸗

ſpendit aduerſitas. ꝓpter hoc dictũ ẽ. In

die mandauit dominus miſericoꝛdia ſuã

⁊ nocte aduerſitatis ſcilicet cantat ſubau

dis canticũ eius.ꝓpter hoc et dictum ẽil⸗
lud. Cantabiles erant mihi iuſtificatiões

tue in loco ꝑegrinationis mee. Inde eſt 2
illud iov. Deus qui dedit in nocte carmi⸗
na.ĩ nocle ſcilicet aduerſitatis. Hecẽ tym

paniſtria ſiue ioculatrix iocunditalis.con

tinue deducens et ꝑſequẽs electos velud
ſponſos ad celeſtes nupcias.⁊velut victo
res ad eterne vite coꝛonam. hmõi em̃ nõ
ſolent ad talia deduci abſq; tympanis et

tripudus Hic ẽ hynnitus de quo domin⸗

xxxviij.iob. Nunquid circũdabit collo eꝗ

hynnitum. de hoc ibidem dicitur. exultat
audacter:hic ẽ videlicet de quo diciũ ẽci

dem. Cum audierit buccins dicet vach G

interiectio gaudentis.

Sicut em̃ gau

dent equi et tripudiant atq; Rrepunt cu;ʒ

ſignũ ymminentis conflictꝰ audierint. ſic
et᷑ viri ſancti hmõi gaudio gaudent.cum
bellum ijbulationis aduerſum ſe cõſur⸗
gere cognouerint.hoc ẽ quod veritas dic
Luce.xxj. Hus autem fieri incipientibus.
leuate capita veſtra.vbi Bꝛegꝛ.exhylara⸗

te coꝛda. Quevtiq; eibylaratio ſeu gaudi

um ẽ deapp:opinquatione noſtre redem
plionis ſicut ibidem dicit. Sdaentes quo
niã ꝓpe eſt regnũ dei.Alio tamen modo

ptinet ad pacieuaciã verbum illud ſicut di
cemus in ſequẽntibus. Paciencia veroxvi

ro ac pfecto cibus ſuauiſſimusxibuldiio

e. et licet illud gaudiũ non ſi niſi odoꝛ re⸗
miſſimus et vmbꝛa ꝑ modica toꝛrẽtis vo⸗

luptatis quo potandi ſunt in regno celo⸗
rũ ſancti tamen magna refeclio e hic. ⁊ ſu
ture refecinis cauſio ſoꝛtis alʒ ſecuritas
Jam ergo pꝑcurrimus affectiones ſpei ſin
gulas licet bꝛeuitt ⁊ ꝑfunctoꝛie.
Oſt becigitur exequimur laudes
charitatis iuxta nominationes ſu
as et ptes ſeu ramos.Dicemꝰ er⸗
go in pᷣmis quia in vltimo.ij.ad Coꝝ.no
minantur tribus nominationibusvideli
cet Hꝛacia domini noſtri hieſu chꝛiſli. de
inde charitas dei:tercio cõmu nicatio ſpi

.

ri hieſu chꝛiſti.quia et per hm̃oi myſteni

vocamus hmõi gaudiũ ſalſariũ.Ipſi em̃ tus ſancti. et gracia quidem dominino
N

tũ deliciaruũ ſcilicet paradiſum celeſtem ⁊
inde afferre odoꝛes ad dulc oꝛandãa ⁊ co.

m ſpecialiter ꝓfeſſus ẽ in xiiij. iohannis

dicens.hoc ẽ pᷣceptum meuvt diligalis in

W

dienda amaritudinem aduerſoꝝ nroiu ʒ o uicema ex ea atq; ꝑ eam diſcipulos ſuos

Krä

oſarr
hoccogne
giisſidl
Alemi
ſeneld
Nlecion
amnponat
niamche
jadeppe
n ſu
A0ilan
icenbehe
unſenenß
ncit uno

Arügluti
ſſsgecadian
Nboniuen
znd
iil ſaein
Mefalonn
ns unde
lledeſeune
ninefi
ridn
Undnn
Meini
Gdude
ficnane
lorendil
od fo⸗
leſtura
Debluia
Colehne
Huanen

ewrn

lsn
D
nnsholde
ſeniberge

—
☛ =

bes

n id
ngr
Monn

. 436 T .
or RE

Nnnscoi

4** “
uontsecHX⅓⅛.
3

AAN
nt Dotectee
4 mhb NKeben

tn di⸗
ugN

id Aoume

bes duundhen

.
NNAENa*.
—–— G

l

Mintd

N
. ambin
Al N NW
HHõ .
ℳ*

agnoſci voluit. in. riij eiuſdem dicens.In
hoc cognoſcent homines qꝛ diſcipulimei
eritis ſi dilectionẽ adinuicem habueriiis

Et illam in ſeio maximã echibuit Sicut
ipemet dicit in Johan.xv. Maioꝛem hac
Dilectionẽ nemo habet q; vt animam ſu

am ponat quis pꝛo amicis ſuis.vnde ⁊ ni
miam charitatem vocat eam apoſtol in
ij. ad epheſ. Pꝛopter nimia inqʒ charita
tem ſua qua dilexit nos ꝙ ꝓpter hoc gra
cia dicit᷑ dũi noſtri hieſu xpᷣi.iqꝛ talis ac ta
ta gratis ab eodem nobis impenſa ẽ? ꝑ
illam ſemeripᷣm ipe nobis et ꝓ nobis im
ndit. In nobis vero ipſa charitas ꝗͥ de
m et que ppter ipᷣm diligenda ſunt ꝓut
dignu et iuſtũ ẽ diligimuslribus de cau⸗
ſis gracia dicitur. Paimum quia gratuita
dei bonitate vt donuũ eiuſdem eximiu no
bis tribuif. Scõm quod gratos nos deo

eflicit. LCerciuʒ quia gratis et tanꝗq; vono

nos facit omnia facere.de pᷣmo Auguſti⸗
nus. Inter dona dei nullũ ẽ maius chari
tate. de ſecundo idem Sola charitas diſ⸗
cernit inter filios regni ⁊ filios tenebꝛarũ
et iterũ.Charitas ẽ fons ꝓpᷣus bonoꝛum

cui non cõmunicat aut alienuæde tercio
Aplus in. ix. pᷣme ad coꝛnthio. Unuſquiſ
qʒ ꝓut deſtinauit in coꝛde ſuo ⁊ nõ ex tri-

ſticia aut ex neceſſitate hylarem enim da⸗

toꝛem diligit deus. Cerium enim eſt quia

quod nõ gratis fit ex triſticia ſit aut ex ne⸗
ceſſitate quia neceſſitas intelligitur vt iaʒ
debitũ aut cupiditas aut timoꝛ. Ex hac er

go dicebat apoſtolus in v. pᷣme ad eon.

Bra dei ſum id quod ſum.et gracia eius

in me vacua non fuit. Oꝛ enim vonus et
ſanctus erat ꝙ apoſtolus ꝙ deo placit⸗

fuit et acceptus.Et iterum ꝙ bona⁊ bene

operans ſoli deo gracie tribuebat.vexiſſi

me dicit hec gracia ꝑ me gratzs e et acce⸗

ptus deo quicunq; ei placet per me grata

ſunt ei et accepta omma oꝑa ſanctoꝛum.

Ane me nullũ eoꝛum eidem placet. ſine

me non ſeruitur ipſiquia nec ſeruitiũ nec

obſequiũ dei dicendum ẽ quod eidẽ non
placet. Ad alias etiam virtutes omeslau⸗

denter dicit ꝓpter me grate eſtis omnes.
et grata om̃ia opa noſtra. Sine me nihil
gracie habetis in conſpectu dei. nec min
cum ego gracia ſimiſi meũ ẽ gratificare et

nos ⁊ oꝑa nr̃a. Lu enim o iuſticia reddis

debitum quod exigeris. Tu timoꝛ reddis

incõmodum quod libi imminet. tu ſpes
emis cõmodũ quod obtinere tendis.Tu

cxlix

R

caſtitas vereris offẽdere ſponſumvel ab

hominaris:des et ſpurcicias luxurie.et

ita de alus. Ego liberaliier omnia facio.
egoſtotum recipio a datoꝛe bonoꝝ et to⸗
tum ei redono Quicquid enim gratis im
penditur donum ẽ. Et ꝓpter hoc ſicut do

no ſic mihi debetur redonatio.et ſicut tri⸗

buo ſic mibi debetur retributio coerelati⸗
ne em̃ dicũtur hec. Quia ergo apud nos
nihil donatõisvel retributionis ſʒ apud

me ſolam. mihi ſoli debetur donatioꝛ re
tributio in pᷣmis et ꝑ ſe. Si quid auteʒ in

de nobis ꝓuenit vł ꝓuenturum ẽ. ꝓpter
me eſt. Ego labem ſymomiace pꝛauita
tis a me et meis totaliter abijtio et exclu⸗
do. Ubi enim ego non ſum aliquis adit⸗
ei patet. Ubi autẽ ego ſum longe eſt ipſe
Etiam ſpiritus ſancius ꝓpter hanc puri⸗

tatem donationis et ſinceritatem libera⸗

litatis nomen ſuum mihi ↄmunicat/IJpᷣe
enim eſt gracia in pᷣmis et maxime et exil
lo ego gracia nominoꝛ.Ego enim ꝓpᷣum
ſignaculum ipᷣius ſum et ꝓpꝛia impꝛeſſio
er ſi fas eſt inter ip̃ᷣm et aliquod de donis
eius ſimilitudinem cogitare.Ego ſuʒ que

ei maxrime aſſimiloꝛ⁊ quod comunicalio
nominationum ſuaꝝ expᷣſſe iudicat. Ipe

enim vocatur et gracia et donũ et amoꝛ⁊
cha ritas. Sic et ego licet incomꝑabiliter
diſtanti ſimilitudine. Launges vo ißi⸗
us in eo ꝙ charitas ẽ ex tribus cauſis ſũt.
ꝓpter quas ⁊ charitas nominat. Pꝛimo

„

enim quia ea ſiue ꝑ eaʒ deus carus habe

tur. Unde et vulgari gallicano chercer re

ctiſſime nominatur. Secundo q ꝑ eã noſ

ipᷣos caros habemus.Lercio quia et ꝓvi
mos ſimiliter ꝑ eam caros habemus. Et
pᷣmum quidem dicitur charitas quia ſinę
me non ſolum vilis ſed et viliſſimus etis
deus eſſet. Ubi eĩ ego nõ ſum ꝓ qntũcũ⸗
qʒ vili deus deſeritur. Quid enim vilius
momẽtaneo lenociniotarnalis volupta
tis et tamen vbi ego non ſum ꝓ illo de⸗
deſeritur. Sed ⁊ luto diuiciarʒ tempoꝛa⸗
lium quid vilius.et tamen auarus ꝓ illo

deum deſerit vilitatem autẽ ſuam ⁊c. Re⸗
nera diuicie omnes pedibꝰ noſtris natu⸗

raliter calcande vymmo cõculcande ⁊ ſup

ponende ſunt. conculcande inq; pedibꝰ

coꝛpoꝛis.quato ergo foꝛtius pedibus coꝛ
dis. Has enim ſi eleuare ſuꝑ pedes nr̃os
voluerimus toto pondere obmittunt.et
vt ſint in iufimo qᷓ poſſunt virtute coꝛrum
puntur. In infimũ aũt locus ẽ conculcati
3 iij

umelijs.

Be

onis. Sicet pompatici homines atq; va

niſſimi? pꝛo vento modico Manis gioꝛie

deũuũ deſerunquo vento inde nihilvilius
ſicut deo nihil ẽ pᷣcioſius vel eque pᷣcioſũ.

Attende autem/quia non habet rẽ ali
qua caram quisqui eam daret vel dimit
teret ꝓ equiualeuliquia nec deũ carũ hʒ
qui eum daret vel qui dimitteret ꝓ equi
ualenti ſi poſſet illi equiualens inueniri.

Aumplia· Qñto minꝰ valet deoſid ꝓ
quo deus deſeriturtanto deus ab hmoi

deſertoꝛe vilioꝛ habeturiquia ergo omne
aliud a deo incõꝑabiliter minus valet in

compꝑabiliter deuvilem habet/ qui ꝓ quo

cunq; alio illuũ dimittit. Manifeſtũ ergo

quia in infinitũvilis deus vbi ego nõ ſuʒ

dicit charita s. Amplius. Qnto minꝰ

eo eſt id ꝓ quo ipᷣe deſeriturſtanto maioꝛ

ei contumelia irrogatur. Quociens ergo
ꝓ quocunqʒ; alio deſeritur infinita ei cõ⸗

tumelia irrogatur. Ubi autem ego ſuz di

cit charitas in tuto ẽ ab omnibꝰ hmõi cõ
Amplius. Ubiego noõ ſum
mus et ſtercoꝛa viliſſima ꝑ cupiditatem
auide et ſtudioſe colliguntur.deus auteʒ
omino negligitur nec curatur. vbi autem
ego ſum ipe ſolum eligiturdiligitunom̃i⸗
buſq; pᷣponitur et omnia alia ꝓpter ĩᷣm

„

dimittuntur. Sicut erpᷣſſie legitur Cantic.
viij.ſi dederit homo omnẽ ſubſtanciã do

mus ſue ꝓ dilectione quaſi nihil deſpici⸗
et eam ſcilicet ſubſtanciã Ego ergo ſuʒ di

al charitas que deo ſeruo valoꝛem ſuuz.
ſine me em̃ nullus habetur pꝛeci vl valo

ris. Ego ſola nouiſ ſola notũ facio qntũ
valeat et qᷓntũ ſuꝑ omnia valea /q abſqʒ
vlla compꝑatione de me dicit Johannes
euangeliſta in.ii.pꝛime. Quia ſi quis dili

Zitl mundũ non ẽ charitas patris in eotet
hoc quoniam qui diligunt mundũ indu⸗-

bitanxer magni ctimant mundum. qua⸗

moꝛibus

nec eſtimationẽ habet nec pꝛeciũ ad illuʒ.
ꝓpter hoc quicquid a me expectatinimi⸗
cus vel extoꝛqueunt ipᷣm vt mihi pcioſiſſi⸗
mũ atq; chariſſimuʒ retineo nihil minus
me habere reputant vel eo retento atʒ ſer
uato me penitus pdidiſſe. Ipſe eſt pᷣcioſa
margarita qua inuenta pᷣ gaudio vendi⸗

di id ẽ contempſi omnia.ſicut ipemet dici

Mathei.xiij. Ipe ẽ mihi theʒaurus abſcõ⸗

ditus in agro ſancte connerſationis. ſiur

in eodem eiuſdem legitur. Omnia mibi

vilent ꝓpter ipᷣm. ſolus ipſe mihipᷣcioſus
ẽ ſcoõm id quod caros nobis noſipos effſi

cit. Laudes eius iſte ſunt Pꝛima laus ei⸗

qua dicit.quia ſoli poſſeſſoꝛes mei pcio⸗

ſi ſunt et mundo atq; dyabolo inuendibi

les ſunt ymmo ⁊ immercahiles. De alijs

ecxm̃ pꝛouerbioꝝ. x. Coꝛ impioꝛum nihileſt

PHocẽ quonia ꝙ nihilo ſe dat.Auauaei
cupiens pecunia ⁊ non obᷣtinens coꝛ fuuʒ

Dedit ꝓ nihilo hoc eſt quoniã ꝓ pecunia

quã cõcupiuit dũ eam nõ recepii.Sic⁊ lu

xurioſus dum voluptatem carnis cõcupi

—

ſcit.et ideo eam non aſſequitur quia non

va let.coꝛ ſuũ ſimiliter ꝓ nihilo dat.et ad

hunc molũ ſe habet de alis. Uana iſta

cupientibus ⁊ non obtinentibꝰ quia coꝛ⸗

da eoꝛũ ꝓ nullo habet dyabolus nõ au
tem aliquid poſieſſoꝛũ meoꝛũ dicit chari⸗

tas taxare dyabolus.quia non habet qð
offerre audeat.quemadmoduʒ enim ſi ꝓ

maſſa auri vel ꝓ magno p̃dlaro atq; ma
gniſico regno feſtuca quis offerat. haben

I maſſam illas: auream vel regnũ cuʒ in
dignatione ab eo repeilitur. In erdũ mũt

et percutitur qui tam vilia ꝓ tam pcioſis

offert quaſi contumelia irrogauerit. ſic ipi

licet vel vo

re non diligunt Rũ dilectione que chari⸗

tas ẽ Si em chanitas dei eſſet in eo vilitas

munddi eſſet in eodem hoc ẽ cõtemptmũ

di. nõ em̃ ſeſe cõpaciuntur charitas dei 7
amoꝛ mundi ſicut dicit Jacobꝰ.iiij. Qui⸗
cunq; voluerit amicus eſſe ſeculi huiꝰ ini

ad hunc modũ de alis. Interdũ autem?

micus dei cõſtituitur. Iſti ſunt qui non ſe

parant pᷣcioſum a vili.etideo ceci eſtima⸗
loes ſunt ac deceptiſſimi mercatoꝛes pꝛo

Prier me dictũ ẽ dei charitas Hieremie.xv

C.

—

um eris. Ego aũt ſum qu e ſeparo pᷣcioſuʒ

Heũ g vili hoc eſt a quocunq; alio. Quod

faciunt dyabolo. In ipſa em ſuggeſtione

temptationis dyabolus offert coꝛda eius

quoniq temptat aliquod tempo aſe vide
oluptatem vel pecunia vlaligd
aliud qua oblatiose ſeu ſuggeſtionẽ.qui

ſeipᷣm carũ habet cum indignatiõe repel

lit. Sicut ſecit petrꝰ oblatiõi ſymonis ma
gi. Pecunia tua tecũ ſit in ꝑditionem.etiã

iraſcũti ⁊ ↄtumeliam ei reddũt ꝓ hmõi

vilificatione ſua eiſpuunt in faciẽ eius.et
ſic clamant ei phy.de omni eo qð offers⁊

quod habes.quẽadmo dũ ſi regina indi⸗

: 41 ta ſollicitaretur de iurpitudine a Sarus⸗
Si ſepaueris pcioſum a vili quaſi os me 4

viliſſimo ſi ſeibam caram ac pᷣſtoſam ha⸗
beret nõ ſolũ cũ indignatiõe ipᷣm repelle

ret ſed en grauuer toꝛqueri faceret. Sicet

Molof
ſumnaone
ltoremube
Oleluretin
loguen
Utatonein
nmaguſt
Parmunſe
ſaciden
Gornte
lzeſepen
Cilſtne
Dreñn
ſhuleront
llgeig
nbin
Nelio ſa
ithonpne
ubiſhne
bolemie
fnepnene
(odlenl
Isnnauie
liiſtben
Wepndue
Ronc
N
RKdlo⸗
ianepo
enpent
bert
deboe⸗
lnplüe
beihnen
lnhmnri
lichean
Mnoitn
gſlis
Nupeypnen
hos n
krnden
Dabalngofe
Menned
lseſtct de
Wonesnot
fus e
unlsgutl
loheigsn
fumefeo
insune
lh
funcn
eheg

A
ul n
n miz
H

ennt
uäſe e⸗
onnis iai
NaK
elen ms
ummenmis )
1RNNN.
uae
nDoNNEE
bobaba
enacNci
uilisofgl!

miram plegi

vepeltu Jn
Iunciad dun

4

—

Se

Gwi

. eſu e⸗Si chꝛiſtus ꝓ nobis poſui qanimã

dyabolo faciendu ẽ. toꝛqt aũt dyabolus

ira magna ⁊ indignatione cũ viliter repel

litur erubeſcens ⁊ dolens ſe viciũ eſſeoꝛ
guetur etiã ſpiritualiter cũ videns aliquẽ
ſe toꝛquentẽ ꝓ eo ꝙ ſuggeſtionẽ eiꝰ ſine

taxatione in ſeipo ſuſtinuit.Et indubitan

ter magn ſibi cotumelia facit.qui tam vi
iiter tarari ſe videt et inde vehemẽter nõ
iraſcit dyabolo ſit taxante nõ lõge a mer

cato vt vulgo dicit᷑.hoc ẽ multũ ꝓpinqui
us eſle venditioni ſuipᷣius.quivel ad pun
ctũ ſuſtinet ſe ſic taxari.De hoc ſalomon.
ꝓuerb.vj. Pꝛeciũ ſcoꝛti vixvnius panis ẽ
mulier ant pᷣcioſam vitam viri capit.dicit

vnuſquiſq; poſſeſſoꝛ meꝰ.merito mihi ca

rus ſum. qui tato pᷣcio emptũ ab ipᷣo deo
me ſcio. ſicut dicit Apls in.vj.pᷣme ad Co

rinth .empti eſtis pᷣcio magno Et pe.in pᷣ⸗

ma pꝛi Non coꝛruptibilibꝰauro et argen

Io redempti eſtis de vana veſtra cõuerſa
tione paterne traditionis. Credo auguſti
no dicenti ⁊ conſulenti mihi. Ne tibi vile
ſcas inquit appende te ex pᷣcio quod ꝓ te

datũ ẽ ſubaudis ipe deus qui me creauit

tunc pꝛecium ꝓ me dedit. Si quis minus

offerat q; ĩjm deũ qui dignaiuᷣs ẽ eſſe pᷣci
um meũ nõ ipᷣm audeo ymmo nec audi⸗

re volo.O ſi quis alius tĩ offerret vłoſ⸗

ferre poſſet velleʒ enim ꝓ tamo dari. Si
em venalis eſſem ꝓ minoꝛi me habere de
beret ipſe cui totũ debeo qᷓ; quicũq; aliꝰ.
de hoc Auguſtinꝰ Abſit vt poſtq; ſcio me
emptũ eſſe ſanguine xpᷣime vlterius exhi⸗

besã venalem. Huic ergo'charitali vilitas
contraria ẽ. de qua Hieremie.ij. Om̃ vi⸗

lis facta es nimis iterans vias tuas.ſicut
enim carũ ⁊ vile contraria ſunt ſic caritas

et vilitas. Ex his igitur laudibus cha
ritatis apparent ſugillationęs et vitupia
ilitatis. cioſos nos
efficit ⁊ caros nobis vyt nihil nobis quoed
Ddyabolus offerat pf amus aut etiam cõ
paremus. Sic vilitas nos nobis adeo vi
les efficit. vt omnia que dyabolus pꝑ ſug⸗

vilitatis. Sicut em̃ charita:

geſtiones nobis offert magna aut pcioſa

reputemus et quodlibet eoꝛum nobis p

feramus aut ſaltem conferamos Ter

nobis caros:⁊ ita vt carioꝛes habeamus

eos coꝛpoꝛibus noſtris non ſolum rebꝰ.

ſicut dicit Johannes in.iiij.pᷣme Canoni⸗

cl

ſuom:et noꝗs debem⸗ ꝓ fratrib animas

ponere:de Poc Begoꝛius.Qui nõ dat ꝓ
fratribus pecuniam ſuam quomodo da
turus eſt ꝓ illis animam ſuam.id ẽ vitaʒ
De hoc Auguſtinꝰ Multi plus dolent de

moꝛte paſſenis vnius dummodo paſſer il

le ſit pulhcer atʒ carnoſus q; de moꝛtevni

us hominis. Cari autem ꝓximi habendi

ſunt ſpiritualiter non carnaliter qua puer

ſitate multi laboꝛant qui cum fratres coꝛ⸗
poꝛaliter inſirmantur vel aliud quod ᷣm

eoꝛpus incõmodi paciuntur pene incon⸗
ſolabiliter dolent et lugent ſuper eos.Cũ

autem ſpirilualiter affiguntur. videlicet
cum ardent ira vel odio vel libidine.ꝗ ar

doꝛes ſunt omni ardoꝛe febꝛili pernitioſt

oꝛes.nihil vel pene nihil paciuntur ſuper
huiuſmo di afflictionibus eoꝛum. vulne⸗
ra peccatoꝛum et ipßam moꝛtem animarũ
vnro ac pene inſenſibili coꝛde audiunt ðᷣ
pꝛolimis. Clulnera copoꝛum et moꝛtem
gut egritudines quaſcunqʒ cum doloꝛe ⁊?
lInctu miſerabili andiunt. Plangentes et

lachꝛimantes gementes et rugientes. Dʒ

et ſi foꝛte amicus aſinam perdiderit con⸗
dolet vehementer. Si autem animaʒ nee
curatur euidẽter.ſicut dicit beatus Bern⸗
hardus. Aſina perditur et tot habet perꝗ
ſitoꝛes:anima perditur et vix eſt qui reco⸗
giltet et vt ad vnum dicamꝰ. vere nihil vi
lins eſt apud aliquos animabꝰ pꝛoximo

rum licet magni et ſpiritales habeantur.

Om rarus eſt qui animam p:oximi ſui pᷣ
cio biblie ſue redimeret qui illaʒ daret vt
illam a peccato mo:tali liberaret. Ei ſicut

ſupꝛa diximus ipᷣa ſtercoꝛa litteralia ꝑ pla
teas ſparſa tot habent ſtudioſiſſimos at⸗

q; auidiſſimos collectoꝛes. Animevᷣovul

neribus peccatoꝛum pꝛoſtrate ⁊ pene vbi
q; latentes pauciſſimos habent qui curet

Sic ceciderit nummuoymmo ſi obulꝰ in
via. fere tot habet reuelatoꝛes quot pꝛete
reuntes. Sic ceciderit anima in via moꝛũ

negligitur vt ſtercus.et quod deterius eſt

coniemptu et aſpernatione ſpiritualiter
conculcatur. Sicut dicit Pſalmiſta. Po⸗
eram nes eos vt ſtercus terre. ⁊ hieremie nono
cio charitas nobis p?oximos efficit caros
vt fratres et ſocios ⁊ hec affectio facit eos

Et cadet moꝛticinium hominis quaſi ſter
cus ⁊c. Uere autem vel ſaltem non ſterco
ribꝰ vilioꝛes aie haberẽt᷑ Si viderimꝰ fra

trem infirmantem coꝛporaliter.Et eibum

coꝛporalem ſumere non valentem mile⸗

rabiliter dolemus ſuper eum vtdicmus

ii)

K

De

Ecce iam duo vel tres ſunt dięs poſtqʒ ci
bũ nõ accepit.Ecce de cibo ſpłlali ſi ꝑ an⸗
num non acceperit. raruseſt qui doleat.
Quid eſt o miſer coꝛpꝰhumanũ niſi equꝰ
vel aſinus ipᷣius ſpiritus et quid ſpiritꝰni
ſi ſeſſo: et rectoꝛ coꝛpoꝛis aſino vel equo il

lo ↄpateris ſeſſoꝛem atq; rectoꝛem omni
no negligis. Quid ẽ quero vulnus in coꝛꝛ

poꝛe niſi foꝛamen in veſte Sicut dicit Ju
das in epiſtola ſua. Carnis maculataʒ tu

nicam.⁊ apoſtolus in.vj.ij.ad Coꝝ. non

enim querimus expoliari ſed ſuperueſti⸗
ri. Ueſti compateris doloꝛi pene inconſo
labili.veſti inq; fraterne ⁊ ipᷣm fratremve
ſtitum non curas. Amplius. Quid eſt
ꝓulnus in coꝛpoꝛe niſi rima vlł fiſſura in ta

bernaculo coꝛpus enim non eſt niſi taber

naculum militantis in eo ſpiritꝰ.ſicut do
cet petrus in.v.ij. Scio ꝙvelox ẽ taberna
culi mei depoſitio ⁊c. Quid ẽ moꝛs coꝛpo

raliter niſi ruina tabernaculi iſtius. Quã

ta igitur demencia ẽ tantopere curare rui
nam vel fiſſuram in tabernaculo hmõi.⁊
inbhabitatoꝛem atq; militantem in eo.nõ
attendere caſum equi et hmõi ruinam ta
bernaculi mirabiliter expaueſcis et ruinã
equitis atq; inhabitantis penitus negli⸗
gis. Wanikeſtum ergo eſt ex hüs quia
hmõi homines nõ fratres reuera diligũt
ſed fratrum equos aut aſinos veſtes ⁊ ta

bernacula ſicut diximus quod inde appa

ret quod per ſe eſt poſito ponitur.quo re⸗
moto remouetur. Poſito autem hijs ſcili
cet equo vł aſinoveſte ſeu tunica taberna

culo coꝛpoꝛis ponitur hmòi dilectio.et re

motis remouelur moꝛte enim coꝛpoꝛis ex
tinguitur ab hijs tranſeuntibꝰ euaneſcit.
Unde vulgo dicitur ꝙ moꝛtuus amicum
nõ habet.dicit ergo fraterna charitas nõ
in humana ſum vt fratruʒ coꝛpoꝛa vłode
rimvel non curemoed oꝛdinata ſum vt in
Hſmis animas ipᷣoꝛum diligam ⁊ maxime
Secundo coꝛpoꝛa. Cercio coꝛpalia queq;

bona ipᷣoꝛum Nullum enim in bonis fra

ternis inamatum ppᷣtereo.ſed que vilia et
vilipendenda ſunt cara non habeo. ſicut

que pᷣcioſa ſunt etcara habenda non vili

pendo.Ego iuſtiſſima etveriſſima eſtima
trix pᷣcioſarum et viliumet maxime homi
num qui non aliud foꝛũ vel pᷣeium eis im
pono qʒ; deus. Non enim ppter hoc mi⸗
nus deſerendi ſunt qᷓʒ ipſe ſit. Non enim
deſerendus vel dimitendus eſt primus
niſi cum eius ſocietas aut contubernium

moꝛibus

deũ nobis auferret ſicũt multis infirmis
accidit qui maloꝛũ contubernio facile cor
rumpuntur.ibi ꝓculdubio recedenduʒ in
firmis ab hominibus hmòi interduʒ ſci⸗
licet charitatis officia illis ſubt tahenda.

Quemadmodum ſi ſacerdos iuuenis re⸗

quiratur vt audiat confeſſionem iuuencu
le in cuius cõcupiſcencia ardet poteſt ſub
trahere ſe etrelin quere eam alij confeſſo
ri ꝓpter periculum ꝓpᷣum.et hoc ne amit
tat deum. Sunt etalij caſus in quibus
eti am officia charitatis ſubtrahẽda ſunt

ꝓximis ꝓpter ſimilia pericula. Sicut xps

poſuit animam ſuam ꝓ fratribus vt ipſe
met dicit Johannis. x. Sic indico facien⸗

dum eſſe et ſic etiam ſieri facio.charioꝛes

enim effectio ꝓximos alijs et ſibinuicẽ ãʒ
anime id ẽ vite eoꝛum.ſicut dicit Apoſto⸗

lus de ſeipᷣo in.xiij.ij.ad Coꝝ.Ego autepi

libentiſlime impendo et ſuper impendar
ego ipᷣe ꝓ animabus veſtris. Dicitur
autẽ charitas dei virtus iſta et gracia. vel
gquia dei donum eſt vel quia ea carus ba
betur deus. Tercia nominatio eius?
qua communicatio ſancti ſpiritus nomi⸗
natur nomſolum quia ea cõmunicat᷑ ipᷣe
ſpiritus ſancus ab eis qui de eo cõmuni
ler viuunt. Sed quia omnia. hocẽ bona
et mala ſpiritualia et temꝑalia.cõmunia
ſunt illis.Oe quibus ẽ ſicut legit᷑ Actuum

rxiiij.Erant illis vmnia communia. Hecẽ

communio ⁊ ſocietas.de qua Johannis
Hmo pᷣme canonice ſue.Et vos ſocietateʒ
habeatis nobiſtum et ſocietas veſtra ſit
cum patre et filio eius hieſu chꝛiſto. Ami
quum ꝓuerbium ſocratis. Amicoꝛuʒ om
nia communia. Unde cum quidam pau⸗
per diceretur coꝛam eo amicus cuiuſdam
diuitis. LCur ergo iſte pauper:ille diues.
Amicus augm non ẽ qui particeps foꝛtu
ne non ẽ. Ueriſſime ergo dicit habẽs iſta
graciam commnnintionis. WMea omnia
ſunt magna deifoꝛmia. In omnibus dei
nundinis omnes negociatoꝛes mihi lu⸗
crantur: hoceſt quoniam particeps ſum

omnium illoꝛum et ſocius. Sicut dixit da
uid de ſepᷣo. Particeps ego ſum omniuʒ

timentium te et cuſtodientium mandata
tua. Nemo enim oubitat de ſocijs nego⸗
ciatoꝛibus quin quilibet eoꝛum et omni⸗
bus negocietur et ſingulis et econtra. Et
quin omnibus et ſingulis lu cret ⁊ ꝑdat.

bhoc ẽ lucrũ cõmunẽe om̃ibus et ſingulis
⁊7 detrimentũ quod vulgo dicitur perdo.
£

O

Tolag
gteeſt
ſperabol
gieelt re
Piueren
Nvinpar
lue .
ſiidum
diuesſec
Gaatore
Ddelte
Ktaumybi
ell Mo⸗
P makfun
Ouotbons
Uouninn
loſan
licuste⸗
nauan⸗
boncperann
Cinoperun
Gnaucope.
Umipunec
fGacaia
nidsadon
Gndome
Aſeniriu
Nwokort
ſunndi
inns
hictete
ſucee
Wropent
Midhe
hltunn
mnchn⸗
pſctai
nnſlnt⸗
gonn

alneiſone

danennne
dueſſinni
W
nindioſetei
ntopont
füimgn
ilginge
önnonr
Uannhean 0
W

Umüni

enen

siin
lſuie,
Orſeſenne
Man
eeni
1en
naalictigt

anu

mn hfnig,,
ns. die

ninen

ih
ii
e
nsilzage
nlaudi
mutanmnile
—
desmident
ommis. ottn

ch

Tota autem vita ſanctoꝛum que vita

gracie eſt. negocianio ẽ ſicut docet veritas

in parabolis euangelitis.mathei xiii. Si
mile eſt regnum celoꝛu homini negocia⸗
toꝛi querenti bonas margaritas. eiuſdẽ
xxv.in parabola de talentis. Similiter er
Luce. xix.vbi expꝛeſſe dicitur. Negocia⸗

mini dum venio. Merito ergo non ſolũ

Diues ſed ditiſſima ſuʒ. que tot habeo ne

gociatoꝛes mibi tot et tanta lucrantes.
Videlicet pᷣelaras diuicias graciex gloꝛie
ſtatimvbivideo bonam palmata alicui fi
eri. dico pariem ibi habeamvt vulgo diei
tur et ſtatim efficioꝛ particeps lucri ulius.
Quot bona vel video vel audio fieri.tot
bona mercata. ſiue tot bonas palmatas
audio vel video fieri Omni bonoem ope
re quiſquis ẽ oꝑatur. Mercatur regnuʒ ce
lqgum quicunq; ſũi et quodcũq; ſunt qui
bona operantur et oꝑaru mei ſunt. Oim
enim operum illoꝛum ego particeps ſum
cum audio pulſare ad matutinale ſeruici
um ĩ vna eccleſia. Hꝛacias ago deo ⁊ glo

rioꝛ quia illa hoꝛa ſcio ſurgere operanios

meos ad operandum mihi hoc ẽ ad ara⸗
dum vomere diſcipline coꝛda e coꝛꝑa ſua
ad ſeminadum et ipas dei laudes ⁊ ipas
deuotionis lachꝛimas. Semina eniʒ nra
ſunt vt dicit Auguſtinꝰ. quicquid boni fe
cerimus. Similiter 2 ad ediſicandum mi
bi celeſte palacium ſcio eoſdem oꝑarios

ſurgere. O mni enim bono opere ediſica

tur opanti.⁊ ei ꝓ quo ipᷣm opus fit domꝰ
non manufacta in celis Cum audio pul⸗
ſari in alia eccleſia:et ſimiliter de omnibꝰ
in quibus pulſationes fieri audio.nNec ſo
lumodo de hijs eſt gandium meũ ⁊ glo⸗
riatio.ſed etiã de omnibus illis quos ad
bona facienda ſurgere illa hoꝛa credo.
Quicũq; oꝛant deum quiq audant ad⸗
uocati mei ſunt cauſam enim meam apð

deum agunt:oꝛatio abus enim cõmuni⸗

bus pſalmodijscantionibus lectionibus
non ſolum cauſa tocius eccleſie agitur co
ram deo:ſed etiam ſinguloꝛum fidelium:
quanta ergo mibi fiducia eſſe debʒ quod
feliciter agatur cauſa mea quasot ⁊ tanti
aduocati tanq; gracioſi allegat coꝛ deo.
Quis ergo poteſt equalitervel ſimilit glo
riari mihi:cui tot et tanti:lanqʒ diuites at
qʒ pꝛudẽtes negociatoꝛes mercat᷑.ymmo
lucrat᷑ tota tãta opari omi genere bonoꝝ
open opant᷑ cuiꝰcauſa tot ⁊ tati aduocati

allegat? vt paucj mag mira de lapidibꝰ

meis dicã ꝙ bone lachꝛime ex oculis ſan
ctoꝛum ꝓfliunt ſuper peccata mea deflu⸗
unt:vt eoꝛũ ardoꝛes extinguantvt ſoꝛdes
eoꝛum diluant ſuper coꝛ meum cadunt vt
illud cõpluant irrigent et fecundent. quot
cilicia vel alie aſpereveſtes coꝛpoꝛa ſctõoꝝ·

grmat coꝛdi meo ſe affectantvt eis abſter

gant rubiginem. vt illud eliment atʒ ſplẽ⸗
dificent. quot vel fuſtes vel virge vel fla⸗

gella coꝛpoꝛa ſanctoꝛum vbicunq; terras⸗

2

rum percuciunt peccata mea fuſtigãt ⁊ co
terunt. Quot elemoſyne de manibus ſan
ccoꝛum exeũt tot lapides in boſtes meos
iaciuntur ad lapidandum eos. Quot ma
nus ſanctoꝛũ ad erogandũ aliquid pau⸗
peribus extendunt.tot manibus implenf᷑
celeſtes theſauri mei. Manus enim pau
perum vt dicit Auguſtinꝰ chꝛiſto ſunt ga⸗
zophilacium. Quotq; a quibuſcũq; ſan⸗
ctis ipᷣo dimittuntur vel contempnunt
in celo mihi reponuntur theʒauri. OQ?
ſi dixerit quis ꝙ iſta comunicatio vel ſoci
etas eque vel plꝰ dampnoſa eſt q; fructu
oſa. Quia et ſi multi de ſocijs lucrant᷑ ant
bene operentur bona. Sunt et ali innue
rabiles qui om̃ ia perdunt et diſſipant.cõ
munis autem perditio ẽ ⁊ diſſipatio.ſicut
et cõmune lucrum. quare maioꝛ perditio
et diſſipatio tua q; lucrum. cum plures el
foꝛtioꝛes habeas perditoꝛes et diſſipato⸗
res q; lucratoꝛes ⁊ bonos operatoꝛes.In
quo reſpondeo ꝙ pietas vel compaſlio
que pars mei eſt ſufficienter reſpondebit
Iſta enim que dicis detrimenta et perdi
tiones ad eaʒ pertinent et pars eius ſunt
Poteſt idq; legittima bona em̃ mihi reti
nui omnia et mea illa facio. Mala auteʒ
ipa ſibi retinuit.mihi ſpiritualiter fuit ſa⸗
cramentum ſacre ↄmunicatiouis hoc eſt
euchariſtie ſicut iöm nomen ip̃iꝰ indicat.
Inter multos enim ſaluberrimos affectꝰ
eius et iuſticias ego ſům vna non minoꝛ.
et ꝓpter hoc cõmunicare vere dicunturꝗ
me per virtutem tanti ſacramenti in ipo⁊
cum ipſo recipiunt. Quia vero ego com⸗
municatio ſancti ſpiritus ſum. Manife⸗
ſtum eſt ꝙ contrarium meum excõmuni
catio eſt eiuſdem de neceſſitate Quareꝙ
pꝛietas ſiue ꝓpꝛietarietas excommunica
tio eſt Sicut enim commune ſe habet ad
pꝛopꝛium. ic communitas ad ꝓpꝛietatẽ.
Quia ergo vnum vni contrarium.excom
municatio autem eſt mihi contraria. ſilz
ꝓpꝛietas ex neceſſitate.vnde et idem ſunt

Be

excõmunicatio ⁊ ppᷣetasquare⸗ exc õmu
nicatuũ et eſſe ꝓpꝛietariũ idẽ. spꝛietarij er

go veriſſime excõmunicati ſi. unt. hec pꝛo
petanietas ẽ amoꝛ pᷣuatus qð dicit eẽ bea
tus augꝰ fundamẽta babylonice ciuitatꝭ

⁊ vocat illũ amoꝛẽ ſui.⁊ dicit ꝙ iſte amoꝛ

„

creſcit vſq; ad ↄtemptũ dei. Er bonis aut
meis ⁊ laudibus manifeſta ſunt mala hu
ius excomunicationis. ſic enim excõicat

id ẽ ꝓpᷣetarius ẽ ille ſolus de quo ſalomõ

Eccliaſtes.iiij. Ue ſoli qꝛ cũ ceciderit non
habet ſubleuantẽ ſe. Omibus em̃ bonis
pᷣnominatis ſeipᷣm pᷣuat.qui ſe p hãc excõ
municationeʒ diuidit ab alijs. Ego facio

vnũquẽq; poſſeſſorẽ meoꝝ ciuitatẽ firmã
icut legitur ꝓpuerbioꝝ. xviij. Frater ꝗ ad
iuuat᷑ a fratre quaſi cluitas firma. ꝓpter
me dictũ ẽ yſaie. vnus erit in mille ⁊ mini
mus in gentẽ foꝛtiſſima. In vno enim pu
gnatoꝝ meoꝝ ymmo ĩvnoquoq; pugnat
totus ſanctoꝝ exercitus ꝑ me et ꝓpter me
Et ꝓpter hocſi pualiter terribilis dicitur ec

cleſia. Canticoꝝ. vj. Lerribilis vt caſtroꝛuʒ

acies oꝛdinata. Quẽadmodũ vni mẽbꝛo

bene ſe habenti cõgaudent oĩa ⁊ male ſe
habenti cõdolent. Quemadmoduʒ pꝛo

vnoquoq; pugnat oĩa.ſicſe habẽt ⁊ de to
lo coꝛpꝑe ſiue exercitu ſanctoꝛũ. Ego ſciens
deſcẽdere pluuia donoꝝ ⁊ graciarũ expa⸗
do palliũ meũ ymmo vas meũ. videlicet
coꝛ omne qð poſſideo adeo dilato adeo⸗
q; in omnẽ partẽ extendo vt ne vna ſtilla
pluuie iſtius vas meũ effugiat. Ziquideʒ
ome datũ optimũ ⁊ omne donũ pfectum
deſurſuʒ ẽ deſcendẽs a patre luminũ. Su
per cuiuſcũq; coꝛ deſcẽdat.ſupꝑ coꝛ qðᷣ po ſ
ſideo deſcẽdit. Quicqd em̃ boni cuicunq;
alioꝝ fit. vnicuiq; poſſeſſoꝛũ meoꝝ fit per
me. ſicut iam poſtendi.Ego coꝛ omne qð
poſſideo oꝛtũ deliciarũ facio ⁊ paradiſuʒ
celeſtem. Omnẽ ei arboꝛẽ fructiferã om
ne lignũ pulchꝛũ vlu ⁊ ad veſcendum ſu
aue. hoc ẽynũquẽq; ſanctoꝝ virtutũ⁊ gra
ciarũ ſi pecioſitate atqʒ varietate decoꝛo ⁊

fructũ bonoꝝ operũ ꝓferentem in coꝛ gqð
poſſideo ĩfigo ⁊ planto.⁊ in illo geſto. jn
coꝛde em̃ habemus infixos et adberètes
quoſcunq; pᷣcoꝛdialiter diligimus. IJdem

dico de b

vbicũq; eas audiam vel credam eẽ cordi
baſſeſlionis mei eas inſigo ꝛvt meas eas

diligo. Quicqui aũt plantatũ ẽ in terra
mea mihi fructificat. quare om̃es elective

lut arboꝛes pᷣcioſe ac nobiles om̃ia dong

onis graciarũ atʒ virtutibus.qe·

moꝛibus

cet plante mihi fructificant. Ue ignoꝛan⸗
tibus iſtas diuicias meas.ſicut em ſivnuʒ

ex electis et ſanctis a coꝛde meo auelli per
mitterem. quod non aliud eſt q́; ſeparari

——

a me. ita vt eum diligere deſinerem. vnaz
nobilem arboꝛẽ ac pcioſam ab agro meo

auelli ſuſtinerẽ. Sic qui nullum ſanctoꝛũ

diligit vel qui quatũcunq; illoꝛum ſic dili
gere deſinit ꝓ oꝛto deliciarũ coꝛ ſuũ vaſta

ſolitudinem habet et hocẽ quoniam qui

diligit vnum diligit vnum dilectione hac

„

