ciſſime ſunt que ex illo fonte ꝓfluxerunt.

. — „

MHeq; cõtraria ſunt et hmoi gaudiũ?z
mõi doloꝛ. gaudiũ dico fructꝰet hoc eſt
qm̃ nunq; iocũdioꝛes inuenimus inter vi
ro ſanctos q̃ʒ quos lugubꝛioꝛes cogno
uimꝰ. Abſit aũt vt iſte doloꝛ repellat
hoc gaudiũſcu cauſam gaudij ꝓuocetet
augeat euidẽter. Quis ei dubitat dolorẽ
ↄpunctiõis dei pᷣſenciã ꝑ graciãasduocare
ſi nõ adfuerit et augere ſi affuerit. Am
plius. Ipᷣam cauſam triſticie videlicet pec

cata cõſumit et diffugat aut ↄſeᷣmpta ma

gis elongat. Si ꝗs autez querat cuiuſ

omne carnale atq; mundanũ gaudiũ.de

S quo veritas Luce vj. Ue vobis ꝗ nuncri

etis quia lugebitis.De hmõi vero dolo
re Mathei. v. Beati qui lagent.Et in hac
tribᷣulatione dilatat nobis dñsſicut dicit
pſal.et nobiſcuʒ ẽ in hac tribulatione.De
illo dictũ eſt Eccleſiaſtes pᷣmo.Qui addit

ſcienciam addit et voloꝛem. de qua ſcien⸗
cia ſimul et doloꝛe pꝛimo Auguſtinꝰ in.j

libꝛo de doctrina xpᷣiana. ScEncia beci
cit hominẽ nõ foꝛis iꝗ ctante ſed interiꝰ

lal

mentantẽ. Qũtũ Nutẽ bonũ ſit doloꝛ
iſte apparet ex eo quod ſeneca dicit ad lu
alllũ. Iniciũ bone mentis eſt nõ gaudere
vanis. Et ſtatim ſubiungit. Perfectio et
1 culmen eſtlonge autem magis dolere de
H ðpanis q̃ᷓ; non gaudere de ilis. Si ꝗqs
ez queral qualiter gaudent viri ſancti
ex pᷣſencia inhabitantis ipᷣos dei.vtrũ.qꝛ
Pſenciunt vel ſciunt vel pᷣſumunt pᷣſencam

eius in ſeipis. Reſpondemus.quia il⸗
lud eſſet iam alind gaudiũ quale eſt gau
diũ ſpei. Ded ſic gaudent ex pſencis inba

modi gaudio cõtrarius doloꝛ iſte. vel cu⸗
iuſmodi gaudiũ repellãt a coꝛdibus ſan⸗
ctoꝛũ. Dicimꝰꝙ vanũ ſoluʒ quale eſt

bitãtis dei in eis.ſicut et dolent doloꝛe pᷣ⸗

dicto ſaluberrimolac iocundiſſimo abſen
cia ex pᷣſen ip̃ius. Bene eniʒ donat hu⸗

iuſmodi gaudiũ ſicut et graciaʒ cõpuncti
onis Neqʒ eſt mirũ ſi ex pꝛeſencia tan

ti tanq; iocũdi luminis ſerenitas in coꝛdi⸗

us ſanctoꝛum diffunditur. Si ds au
em querat cuiuſmodi triſticiam vel dolo
em repellat hmõi gaudium. Reſponde⸗
mus quia triſticiã ſeculi de qua apoſtolꝰ
in.vij.ij.ad Coꝛint᷑.Criſticia huius ſeculi
moꝛtem operatur. Repellit autem ei gau

dium vaniſſimũ ſeculi. Specialiter auteʒ

repellit malum accidie quaʒ tedium inter
ni bonimulti nominant. eriſlime auũt
accidia eſt faſtidiũ ſpiritualis boniquod

nec exuritur deſiderio nec ſapit ſuauitate
vel gaudio ꝙO nec verum eſt w quidam

irxerunt ꝙ ipſa eſt dominice crucis id eſt
diſcipline angaria. quoniã per ſolam in⸗
acienciam aut debilitatem carnis poꝛta
tur hmõi crux in angana.Deum igit ipm

tfontem omniũ ſuauitatuʒ in pꝛimis faſti

dit accidioſus. Deinde apothecam ſpiri⸗
tualem pſalmodiarum ympnoꝛũ cantico
rum et quicquid eſt ſacroꝛum eloquioꝛũ.
tercio ſacrarum obſeruanonũ dulciſſimã
exercitationeʒ. nubiloſo et caliginoſo cor
de.facie obſcura ſemper exiſtẽt inerti coꝛ⸗

poꝛe ad ea que ſunt piaruʒ exercitationu

ugetur interduũ et iuuaturliſtud viciuui
umoꝛe vel fumo melancolico.huiuſmo

di medicamentnm pꝛimum et maximum

eſt gracia. Quod aut eſt humaniminiſte
rij.indulgencia ea laboꝛibus et alis exer
citationibus. et relaxatio a concluſione
dimus autem et im va
hoc muſicam.cetera autem
Poteſt autem

ime videtur. 7 reue
ra non ſolum dono ſapiencie.ſed om̃i vir
tuti contrariũ ẽ.Omne enim ſanctum de
ſiderium.omne gaudium ſpirituale extin
uit. Qua de cauſa cum omnis virtus et
ectiua habeat ſua deſideria.ſuas ſuaui⸗
tates ſus gaudia in rebus que ad ip̃ᷣm ꝑuĩ
nent cum nihil hoꝛum paciatur.omni vix
tuti contrarium eſt.et nullam ſecum pati
tur in coꝛde humano. Ne cõturberis
quia nominauimus ipᷣm faſtidium Inde
enim nominauimus ipſum faſtidiũ.quo
nia quẽadmodũ faſtidiũ reicit oẽm cibũ.

6

et medicinam a ſtomacho humano. Sie
moꝛbꝰ iſte omne qð ẽ ſalutarę vłiocũdu
ſpũᷣaliter reicita coꝛde huůanoſtotalit ho

em̃ ẽ ſicut infectio oꝛiſicij ſtomachi ſolumꝰ

——

de—

virtutibus

derioꝝ es tu Et ꝓuerbioyx. Mi. Lignuvite

mo que infectio ꝓpꝛie faſtidiũ ẽ. Sed eſt ydeſideriũ veniẽs. Ubi nõ dictu flos ſz li

infectio tocius coꝛdis vniuerſalis.Eſt em
in coꝛde vniuerſaliter.quemadmodũ eẽt
infectio vniuerſalis in coꝛpe omnem ſen⸗
ſum coꝛpis inficiens non ſoli guſtũ.faci
ens eũ faſtidire et reijcere guſtabilia.ſed
etiam viſum.faciẽs eũ faſtidire ⁊ reicere
viſibilia. Silr et de auditu et oĩbus alus.
Pꝛohibet igitur vniuerſalitas moꝛbi iſti⸗
us ipm eſſe/ꝓpꝛie ac directe contrariũ do
no ſapiencie.cũ donuʒ ſapiencie ꝓpꝛie ac
ſpiritualis gracie ſu guſtus ſpualis.⁊ ori
ficu ſtomachi vt ita dicamus ſeu ventris
coꝛdis. Abhominatio vero ꝓut intentio
ne hac vti cõſueuimus affecuio ẽvt diſpo
ſitio nauſeam faciẽs ſeu vomitum coꝛdis
Hec autẽ nauſea vel confeſſio eſtqua vſi
tate dicimus euomi ſpurcicias vicioꝛũ et
peccatoꝝ Uel indignatiua vel aduerſiua
deſertio ſiue bonoꝝ ſiue maloꝝ. Exmala
em̃ diſpoſitione ſtomachi ſpũalis contin
git eam bona indigẽter reucere. Qnẽad
modũ ex bona diſpoſitõe ipius malaqð
in nobis ipᷣis ꝓbauimꝰ qui quia aliquid
boni vel eẽ vel in nobis hre putabamur.
iab ipo indignãter ⁊ inhominabiliter.nõ
ſine execratiõe ⁊ exſpuitiõe ⁊ cuʒ hijs ver
bis ſi f. papulat reiecti ſumus qpviiq; ißpi
audiuim ꝰex oꝛe ipᷣiꝰipᷣo n eſciente necad
uertete/qui erat ſentina notoꝛia ſodomi⸗
tice abhominationis. Scom vero Augu
ſtinũ abhominatio abſq; aſpiratiõis no
y taſcribit᷑ ab eo qð eſt omnis nota vel eſt
intentio eius. Scðm hec infoꝛtunatio vel
infauſtitas Uulgo aut male aſtreitasvel
male aſtrucitas vñ et male aſtructusvul⸗
gari gallicano dicit᷑ ĩfauſtus vł infoꝛtuna
12 Qniũ aũt et qer mẽte coꝛrupti homi
nes abhominent/vtroq; mõ viros ſttõs
⁊ ſancta om̃ia frequencia eoꝛumet exper ⸗
iencia melius q; ſufficiamus ſcribere edo
cebunt. Depmg autem intentiõe ab
homiatio nis ſcriptũ eſt expᷣſſe. Pꝛouerbi
oꝝ.Abhominatio hominũ detractoꝛ. de
ſcva vero Pꝛouerbioꝝ.xiiij. Abhomina⸗
tio eſt dno vita impii id ẽ infoꝛtunatio et
infauſtitas.ꝛedicta vero abbominatio

—

ſpurcicia nauſea ꝓuocãs et hocẽ qm̃ de
tractoꝛ alienoꝝ pctõꝝ ſoꝛdesſꝑ in oꝛe poꝛ
2Z lat ⁊ reuoluit/⁊c aliena ſtercoꝛa ruminar

gnd. Pꝛopter qð magis videt᷑ ſonare in
abitu magis gulẽ videt᷑ nobis qꝛ deſide
riũ actus eſt tm̃c ẽ interdũ actus amoꝛis
et ẽ etiã ad amoꝛẽ quo flãma vł ardoꝛ ad
ignẽ. Et ſicut amoꝛis tres ſunt ſpecies. ita
⁊ tres ſpecies deſideri iura iſlas.⁊ gene⸗
raliter nõ ẽ virtus qᷓ non habeat ſuũ deſi
deriu ſicut ſupꝛa diximꝰ. Quẽadmodũ ?
ñ gaudiũ.Quis eĩ dubitat caſtitans ꝓ
pꝛiũ eẽ deſideriũ puritatis ĩmaculatõis
ab illicita voluptate. Similxr et iuſticie vt
vnuſquiſqʒ ius ſuuʒ habeat.Fodem mo
do et diſcipline vt vnuſquiſq; ſubditoꝛuʒ
odẽ modo guſtu ſa picciali ſiue ſopieg
9

—

deſideriũ eqymmo ſitis.fons viuus ꝗq ðdeꝰ
eſt ſicut teſtatur pſal. Sitiuit anima mea
ad deũ fontẽ viũum. Quẽadmodum de/
derat ceruus ad fontes aquarũ.Exodio
tiã videt eſſe deſiderium ſed alieni mali
Bilr ⁊ exira deſideriũ humiliatioĩs ſiue
ſubiugatiqnis.ſed hoc eſt per modũ quẽ?
ſupꝛa diximus.Eſt enim ex amoꝛe odinʒ.
et ex odio amo: non per ſe ſed nec ꝓpꝛie
ſed per accidens.quemadmodum ſup:a
diximus. Nemo enim adeo odio plenus
ẽ in quo nõ ſit amoꝛ maliquodi iſto ſuo
deſiderat. Neq; ſunt amoꝛ iſte et odium
hmõi contraria ant repugnancia ymmo
ſunt ſeſe inuicem comitancia et adiuuã⸗
ia et alter alteruz cauſancia.
tur diximus tibi paſſiones et affẽcctones
atq; virtutes que nate ſunt fieri et eſe in
concupiſcibili Et antea dixeramus app:e
henſiones nobiles ⁊ virtutes q̃ nate erãt
fieri et eſſe in vi noſtra appꝛehenſiua no⸗
bili et numefauimus illas tibi:et inuenis
mus eas quinq; ninero ſcᷣm ſpeciem.
Segquentes vero aue ſunt concupiſcibi⸗
lis pꝛout pꝛoceſſimus nõ ſunt inuente ni⸗
ſi quatuoꝛ pꝛout eas nominauimusvide
licet amoꝛ et odium doloꝛ et gaudiumni

ſi uis ſal idio boniquod ſupꝛa diximus
ponat ſatidium mali contrarium. et eſſe

virtutem quaſi regitiuàm vniuerſaleʒ to

tius coꝛdis humani qua vmne malũ per
uerſum quod eſt vici aut peccati reijcitur

⁊ hoc vt oneroſũ ſiue nociuũ ſiue ĩſibidi

hoc eſt male ſapidũ.et ſᷣm vltimũ mẽbꝛũ
huiꝰ diuiſionis qð ſcilicet ẽ male ſapidun,

ceſſanter De deſiderio ero babi⸗
us ſit videt ex eo qð legit Danielir. vb⸗
3dicit᷑ ei a gabꝛiele archangelo. qꝛ vir deſ⸗

Jam igi

Clnls 9
pbitin⸗
ullubio⸗
ſomin
ſcuttempen
Ttanis üu⸗

Shgeribus
in ynecrag
Qen
Sneoort

bilinoinbinn⸗

ohezocpekei

ucurſu
igriennli
ſkegneoren
kint
Mmoeschr
lelenien
ndalnen
Dllepehe
a haboe
tmin
uiaſe
gaedr
plletg ii,
hralſalt
gihopheg
Cieſnenn
ſaſohllein
1Mutznii

hoedeſi

Adetiigni
ummgit
W
aälun

Aiinh
liſtiei
ſocſoinier
glnnin
Wln gu
8 ſrid
li

4R

1

eee N .
1.
N de

Ntei orerc⸗
inondaaun
Nrtansrinnin
1. Snmmn
inlt
miübemian
lbocckades

naitl
Nanmitenn
rged
niumdull adn
inda

ienestiflig

rſonäeikick
Uen donne,
lnſann,
itn

R
N

3 , –—
V ra n Ger. g Ee.
1 4 t ⸗ 2- ſnen c

△
N W☚

non erit hie vintus niſ donum lapiencie
generalis de qua ſuperius locuti ſumus.
Suauitas vero vel ſapoꝛoſitas quam ſu
periꝰdiximꝰ eè ſexiã aſfectionẽnra; iden

2„

l

4

quia ira ilingiatn veniebat nõ ſe impio

bam ingereb tt. Et noſipi ex oꝛe alicui⸗ vi
ri religioſi audiuimꝰ.cui ⁊ credidimus qꝛ

nõ iraſcebatur niſi quãdo voleba ne ni
Erigo:

ꝓculdubio virtutis noſtre ↄcupiſcibilis ẽ ſ ntũ volebnt. Secuda rigo: inſle
nominauimꝰ etia tibi alias virtutes lbilis. ⁊ remiſſio ſine laxitasſi inteſibilis.

ſicut temperanciã qͥ cũ oibus ptibus ſuis De quibꝰpeccalis dusnobi
copia ſuppetit exemploꝛũ.⁊ eſt iſta pentis

2 ramis ſiue ſpeciebꝰ in eadẽ vi ſij ẽ. De
iuſticia vero ppter generoſitatẽ ſuam nõᷣ

du cert tibi fieri potuit.an totaliter ſitin
Mvyna er tribus virib⸗ noĩatis. an m quid
in vnaquaq;:an totaliter in duabꝰearũ.
Quia vero parles ſeu ſpecies habet de ꝗ
bus nemo dubitat eẽ eas in virtute iraſci
ili noĩabimus tibi 7 numerabimus paſ
ſiones oẽs et affectiones tã bonas q; ma
ylas qꝗᷓ nate ſunt fieri et eẽ in ila. Debeg
igitur reminilci. qr q Pe inquirit. et ĩ
pſeequieſcit vis nra appᷣhẽſiua nobilis.
Ueruũ ſiue veritas.et hac de cauſa ſũt cõ

. „ — „ —

paratioes eiꝰinõ ſolũ circa verũ aut veri
tatẽ.ſed etiã circa falſum et falſuatẽ videli
cet vt declinet illa ſicut lumen tenebꝛas
Silr ſe bapent ad ↄcupiſcibilẽvim nram
ſuaue ſiue ſuauitas et bonũ atʒ gonitas.
⁊ ꝓpier hoc nõ ſolũ circa illa ſed etiaʒ cir
ca cõtratia ſunt opationes eius.nõ vt ac
quirat᷑ ſed potius vt declinent᷑. Intel
ligitur aũt noĩe boni et bonitatis viile et
vtilitas. ſilr nęceſſariũ et nẽceſſitas atʒ ſa
lubee et ſalubꝛitas. Qi vero ꝓbpᷣe inquiri
et ĩ quo ꝑ ſe quieſcit vis noſtra iraſcibilis
altũ ẽ ſiue altitudo et magniſicum Simi⸗
litex nobile ſiue nobilitas t arduum ſiue
arduitas.ſimiliter difficile et difficilitas.et
ter hoc paſſiones eius ⁊ opatiões nõ
olu circa hec ſut ſed et circa cõtraria his
icut de alis viribꝰdiximꝰ Inueniũt igit
trij. rietates paſſionũ ſiue affectionũ in
dac vivicz iraicibili ſiue 'm ipʒ. que oẽs
quoni ſm ſupfluitatẽqt indigencia ſũtvi
cioſe ſũt ſiue vicia. haꝝ ma ponamꝰ ex
candenciã ⁊ extinctione. Quidam em̃ nõ
iraſcũtur vt homines.ſed excandeſcunti
Juroꝛẽ ⁊ in rabiẽ.vt fere nõ altendetesvei
qntũ ſit eis iraſcendũ.vel quo ſug vł alieę⸗
no diſcrimine iraſcãtur. vttes on eo qð
eis occurrerii..vt gladio.etiã dentibus ꝓ⸗
ꝛijs in eos quibus irati fuerint ſeuiẽtes
Quida auteʒ adeo extincti ſunt.vt nullo
igne iniurie ſiue cõtumeęelie adiram accen
di vel etiã calefieri poſſit. WMediũ hoꝛũ eſt

42

ira obediens. qualem ſanctum malachia
bhabuiſſe ſcribit beatus bernardus dicẽs.

e quibꝰpeccatis faciẽtibus nobis multa
ſcom Bꝛegoꝛũ in moꝛalibus ſup Job ſpe
cies ſupbie vbi dicit. Supba mens adid

qð per ſeipᷣaz nõ appetiunnilis exhoꝛtati
onibus flectitur/ ad id vero quod ſponte

apperit. etiam cogi querit. Sicul er

rigoꝛ in nullis expoꝛtationibus flectit᷑. ſie
contraria remiſſio ſiue laxitas nullis ſua

ſionibus intendit᷑. Mediũ aũt hoꝝ duoꝝ

vitioꝛum vocatur vſualiter tractabilitas,

Apud Jacobũ vero in quarto ſuadibili⸗

tas vbi deſcribit ſapienciã que deſurſum

₰

eſt dicens quia ſuadibilis eſt. hocẽ ſuadi
biles efficieus quod eſt dicere ſuaſioniobꝰ
tdurices ina-

cquieſtentes. Tercia eſt durie

omabilis ſeu infrangibilis. et

—

7„

libro Exodi. quia induratum eſt coꝛ ppa⸗
raonis. Et ſicut legitur in Job.xlij. de ve⸗

hemotb. Indurabit coꝛ eius quaſi lapis

7 ſtringet᷑ quaſi malleatoꝛis incus.Jl

eſt coꝛ lapideũ quod auferre pmittit do⸗
minus a filij iſfrael et dare eildem coꝛ car⸗

neum. Eʒechielis. xxxvj. Iſti nec frangun
tur timoꝛe nec molliũtnr amoꝛe. ymmo le

duntur tam benetficis ; fſlagellis necoo
mantur ſicut legitur Pꝛouerbioꝝ.iiij. I m
pius pꝛocaciter obfirmat vultum ſuum.
Lontrari vero hüs omni flagello fragun
tur omni benefitio moll Stur ad queuis
facienda et pacienda. hü ſerui ſuni perſo

narum in acceptionibus et munerum. ſer

ni minarum et munuſculoꝛum pꝛo buffe!
la enim panis deſerunt ventatem. et per
ſonas accipiunt.cõtra id quod legitur ꝓ⸗

uerbioꝝ. Pꝛo nulla re deſere veritatem.
Duriciem iſtam magis ſenſu pꝛoba⸗

bilis ẽ litteris. generale eniʒ eſt in buiuſ⸗
modi hominibus vtjquicunqʒ ſe eis alli⸗
ſerit vel applicuerit.ſiue rogãdo ſiue ſua⸗
dẽdo ſiue qcũq; negociũ cũ eis tractan⸗
do eis ſe alliſerit vł applicuerit.q̃ſia lapi⸗

de duriſſimo ñ ſine vnlnẽ vłliuoꝛe ab eis

icies. Quidam em nec beneficiis molliũ⸗
tur.vt recipiantxpᷣm ſuper coꝛda ſua.vt ſi
gnaculũ quo inᷣmantur eis pulchꝛitudi⸗
nis ſue ſimilitudines. nec flagellis fräagu⸗
tur. ſicut de pharaone tam ſepe legiturin

. o ſel dA A ef. SS (BSue
Trfe HsF ſar wineſ

Be virtutibus “
9* cbſcedit.iuxta qð legit᷑ Eccliaſti. xiij. Qö gnanimitas. Animoſus em̃ ẽ qui q vltra Agsclmni
Zmunicabit cacabꝰ ad ollamõne ſi e col vires ſunt erectus et feruẽs aggredit. Pu imi ſua
liſerint ofringet. Omnin em alion bomi ſillanimus vᷣo.qui etia ea que infra vires Litennsr
mnũ coꝛda velut cacabi ſũt ad coꝛda hmoi. ſunt bocẽ mino:a virib? animo deſiciẽs 1
Pÿa vero ſicolle enee cõfringẽtes fictilia. declinatet refugit.Equanimvo ſiue ma bbumo
Ffeootnratia vᷣo viciuz coꝛda parata facit ad gnanim. qui necin altioꝛa vitib⸗ ſuis ſe anioban
dia turpia effeminas ea. ⁊ velut ꝓſtituẽs erigit.necad minoꝛa deficit:ſed reb- atq; amodun
vt nulli turpitudini reſiſtãt bmõi que cõ⸗ negocijs vires ſuas coaptat ⁊ cometitur. becloat
„ betit iraſcibili virtuti. Quarta vero ẽ „ Septima impndẽtia et pudoꝛoſitas. S oaluizrtcn
Djꝑ/edulitas ⁊ muliebꝛis miſcia iuxta itel⸗/ Harũ media verecũdia. Impudens eniʒ rundih
lectuz cyceronis qui miſcdᷣiam voluit eſſe¶ qui nec turpia in oculis hominũ aut ei 1rſeicoie
2 vicin. ea em infirmitas⁊ miſcõia coꝛdis i,: am deifacere vel dicere ernbeſcit. Pudo⸗ ernils.
uenitur in mulieribus.vt nihil flagelli.ni roſus vero qui etiã que honeſta ſunti cõ inehmntt
hil diſcipline videre poſſint vł audire ab ſpectu alieno erubeſcit. verecũdusvero ꝗ afief
q; doloꝛe intolerabili.hincẽ ꝙ cum audi ſola turpia aut turpiter agere erubeſcit. nnß
unt ſitim roladi vel venditionem ioſepp Oclaua ẽ vehemẽcia ⁊ tepiditas. hHo aintpbn
doloꝛe vehemẽtiſſimo affliguũtur. S ivide / ſum medium opoꝛtunitas Cehemẽes em ienhes
rt agnũ iugulari vel edu. pene ĩ ſpaſmuʒ jeſt qui vltra qua res requirit oꝑe vel ope 6
inciderẽppᷣ doloꝛenec vulnus necſangui ris ingerit. Tepidus vero q minꝰ.Opoꝛ⸗ Maccuen
nẽ nec lino:ẽ hmõi homines videre poſ⸗ tunus vᷣo qui quod opoꝛtet et quantum N “
ſuntinecverberari parnulos intueri. ꝓpt opoꝛtet. Ad vehemeniia pertinent imp:o Pauc.
82 cu filiis eon ſi patres ⁊ matres ſutve bitas ⁊ impo:tunitas.erum impꝛobus nu E
u ſnbditi Kplaturudeles vero ecotrani & qui nimis feruenter rem aut negocium Parne
ſunt quibus carnificina hominũ nõ ſolũ agit vel aggreditur.impoꝛtunus vo ꝗ ꝓ⸗ MWen
tolerabilis ẽſeg etia placet. ppter quod? lirum et tedioſum in alterutro ſe erbtiba Wnn
crudeles dicunt a ferenitate eoꝝ. ꝓprqad Interdihute impoꝛtunus dicitur hoc eſ ren
andeles dicutur q cames crnudas cum opoelunitaté loci vel tpis nõ expectas hic lr
ipo ſanguine comedere cõſueuerũt. v! a galit impoꝛtunus dicit: quaſi in poꝛtavide nde
negiej ij eulione nõ abhoꝛrent. Hoꝛi licet afſidens vel obſides ill cum quo ei una
mediũ huanitas ẽ velut inter beluina fe⸗ agendũ aliqð negociũ vłegrediab iſpo i an
itate et muliebꝛẽ hac z efeminata miſeri velingredi ad ipᷣm intũ in es ẽnõ ſines. ſner
coꝛdiã hoc ẽ miſerendi infirmitatẽ. Helui , /„ HNona ẽ atelioſitas ſeu litigioſitas 21 y ſenen
nu guippe omimõ ẽ ⁊ inhumanũ effuſio/ pecillitas ſiue imbellitas. mediuie daʒ nuzd⸗
nẽ humani ſanguinis nõ hoꝛrere.multo⸗ iuſticia. ontecioſus em ſiue litigioſus ?: N limg,
mn gi etia et facere er etiam ꝓcurare. In qui modis omnibꝰ vult vincen:fiuè per pni
ſia humanã aut rectitudinẽ muliebꝛiier fraudes ſiue pclamoꝛes et iurgia. Imbe⸗ nlle
miſereri. Quinta vo cotrarietas inge cillis aut ſiue inbellis. nec per equitate, övæ eAueſlam
* alz eicis ſiue inerda Nuida ein verifate atz iuſticia vuit nincere nlobune ant
da utel funt. vt nunq; ceſſent a ſcu⸗ recũ poſſit ſed magis ſuſtinet r eligit ub enine
dalis alioꝝ. ppᷣe quietis ⁊0 liene pꝛoꝛſus ei Srebenareer eniamn reſiſtere. Medi⸗ Btſil
ipacieteslad liteg et ↄtetiones. adi urgia aut hoꝝ ẽ iuſtus qui nõ niſi iuſte vult qo NWE
paraliſſimi. Alif ero adeo inenes ⁊ deſ ad ſe pertinet obiſere. ſicut pcipit dñs. le hdan
reVsbellione et contradictiõe.quaſcũq; dei Decima ẽ ſuperbia ſᷣm pꝛimã ſui ges; ittme
dtumelias quaſcũq; animarũ pditiones qᷓ ẽ dominadi libido:et ſeruilitas. Hmõi bnni
ſire ſinẽtes. vnde et deſides dicunt qſi/ gcnim ſupbie ꝓpᷣa operatio eſt velle ſuus ummnni
de ſege ſue quietis inauellibiles. et iertes pereſſaſlijs ⁊ dominari.Seruilitas vero iſnitn
quaſi paci ſue ⁊ quieti inperẽtes velut ei⸗ Ppꝛie vicin eſt quo ſeruitus etiam turpis Ecthei
lem infiyivel alligati. Medin bmoi gna ſeu vilis amatur ac tolerat.quod vicium „emti
uitas ſiue ſtrenuitas. Onauus ei ſiue ſtre euidentiſſimũ ẽ in gente ſarracenoꝛuʒ ni⸗ tan ee
nnm u c qui nec inquiete ꝓſequit᷑ ſue erean groꝛũ qui ſe vedi et venales vt animalia t
tur officiũ ſuũ nec inercet ſeu deſidioſe de bꝛuta exponũt.nec aliquid eſt qð ꝓ dñis ſggin
nit. Serta animoſitas et puſillani ſuis eos vel pati vel facere non piacet vel nvinti
Auss boꝑ mediiſ quanimitas ſiuema, jaltn recufant. Hoy medti eſt eauale nendg
„
* 8
„●
⁵

fecedit babere. pmõi em bomines indi⸗ uenienti

W ogecima ? elatio et deiectio.Eſt auteʒ ela

0
cxxix
as.qua qui pᷣditus ẽ nõ ambulat in ma homines ceri ſtatura ſint parui grues
gnis et mirabilibus ſuper ſe. Nec exaltat aut etiam cui videntur. deiectio vo iſta
animã ſuam ſuper natura ſibi coequales depꝛeſſio ẽ animi infra ſe eouſq; vt longe
et pᷣſentis miſerie cõſ oꝛtes quoſcunq; ho mino: ſapiencia bonitate virtutibꝰ videa
mines. Et vocatur iſta eqlitas humilitas tur. Mediũ autem hoꝛum humilitas
ab humo qua vᷣe humilis ſemp babʒpꝛe terclg e que ẽ conſiſtencia in gradu ꝓpꝛio
otculis humũ ſe eſſe ſempꝑ cogtians. Quẽ et infra limites bonoꝛum ſuoꝛuz. Tre
admodum abꝛabha in. xviij. DGeñ.dicens./ lecicha elt inanie gloꝛia et eius contrari
Adhuc loquar ad dominũ meu cum ſim/ zumq ẽcõtumelioſitas. Quidã em̃ adeo
puluis ⁊? cinis. Iſti aute infra humũ ſe de errauerũt amoꝛe gloꝛievt de veritate me
pmunt dũ humo id ẽ hominibus tam vi ruoꝛum non curent omnino. ſola opinio
liter ſe ſubijcit Undecima ẽ ambitio ne hominũ? munuſculis vane laudis cõ
itas et vilitas. Ambitiolſitas aute appe tenti. ꝓpter quod et chymeras eos irriſo⸗
titus honoꝝ et diuiciarũ ꝓpter ipas. CõO⸗ rievocare conſueuimus quoniam opina
trariũ eius eſt fuga et reiectio eoꝝ ſimilit bilia ſunt tm̃ hmõi homines no in re ſed

ꝓpter ipᷣas. Sicut em̃ quidã eouſq; obce in opinione ſolummõ conſiſtentes.ete

cati ſunt ꝙ honoꝛes et dignitatesvident non refert an vigilans quis credat mẽda
eis ppter ipᷣas deſiderabiles. Sic⁊ ꝗdaz cium an illud ſompnietinõ magni et eſſe
adeo ſibipᷣis viluerũt vt ipas ꝓpter ſe re⸗ boni ſed ſompniari ab hominibus tales
pudient ſeu recuſennõ ꝓpter onus atq; eſſe gloꝛiant LContumelioſitas vero in id
ignominie deuenitvt nec de pꝛobꝛis aut
gnitates et honoꝛes quibus ſe adeo indi obpꝛob:ꝛis necde fama iraſca ſur aut do⸗
gnos reputat. vt eas oderint ? boꝛreſcat. leat cru delis contra ſemetipᷣm ſicut ait ſe⸗
et hon ouon mediũ ẽ ſimiliter humilitas neca. Crudelis inquit ẽ qui famã negligit
alia qua collu oneribus eon ſubicif. Et eteccleſiaſticus contra hoc. Curam habe
nihilominus ipe qintu in ſe ẽ enppt ſe re ꝙ bono nomine. augꝰ. vita neceſſaria ẽ
cuſant᷑. Et qui hac bumilitate pᷣditi ſunt nobis ꝓpter deũ.fama ꝓpter ꝓximum.
ponon altitudines obpobeij ſpectacula Apoſtolus autin. ij. pᷣme ad thymolheũ
reputant.et cũ honoꝛatur ab hbominibus ſpecialiter dicit de epiſcopo. qꝛ opꝑtet euʒ
nò honoꝛaniſe gandent ſed illudi ſbi po teſtimoniũ habere ab hüs qui foꝛis ſunt
nus dolent. Uleriſſimũ em eſt illud beaai diu hon p̈cellencia eſt. qua? chymera
Berñhar.quia omnis purpura illuſiõis lis illa vanitas fugitur et ignominoſitas
Epoſtq; dño hieſu in purpura illuſum Y¶. declinant de qᷓ Eccłiaſticꝰ.xxxiu. In om̃i
Cui addimꝰ ꝙ ſimiliter omnis coꝛona et bus operibus tuis pcellens eſto. Eſt aule
omne ſceptrũ regni illuſionis ẽ poſtq; re⸗ hec pᷣcellencia ſoliditas meniis qua ⁊c ves
gi gloꝛie in illis ülulum ẽ. Elatiois an et nomẽ ſiue veruas et fama ſeruat. Qui
ſiue deſpectus alioꝛũ et indignatio quan famajnon curent. quid vero adeo fame
doq;. Eſt enim aſpernatio motus in vili inbyant vt ꝓpter eam negligant veniate
s ẽé. Indian er Decimaquarta eſt arrogancia ?⁊ eius

taleʒ in eo ꝙ vilitas ẽ. Indimatio vero
Indimatlo vero contrariũ quod aliud nomen notum no
habet ſed derogancia vbbrogancia co⸗

periculũ qð in eis eſt annexũ.ſed quia di

⏑

motus in indignuʒ ꝓpter indign
Quaãdoq; etiam ꝓueuit ex dignitate.qua

ſſime dici poteſt. Eſt autem arro

gnant et rebus indignis ſe. Et bominib?ꝰ gancia de viripus vel merin erectio im⸗
ndig ESt hominib moderata qua ſibi quis aſcribit quod ſu

quibus maioꝛa fieri vident quã dignitas meritis ſuis ad eis nõ
eoꝛum requirit. Indignat᷑ etiam ꝓ eo um nõ ẽvl deberi meritis ſuis að eis nõ
eiſdem nõ fit quod dignitas quae babe debeltur, Contrarin vo vicin ẽ quo de ꝝ/
n ribus ſuis et meritis ecõtrario quis affici

re credunt requirit ex arrogancia. Simili
ter vtraq; ſarchpegc⸗ ſacergam mmüi tur. minoꝛes ſemper iuſto reputansvires
eſt ante; Juas et merita. Et hmoi homines ſunt ſp
Kenattoangmiin allum vanlalis eo de et ua annllares ſine adnchilam tes d,
uſq; vt alij parui eidem videat. quemad auid agut boni. quicquid ſuũ eſt alienis
modum erſtentibus in monte alto vetur viribug ſemhans meritis tribuentes Du
re excelſa qui ad terram unt, licet magni ingreſſibus rex ſa animo deliciut. deſicis
„

BDe

tes pꝛiꝰ ab onere quã illud ſuſcepint. Iſti
quadoq; nec deuʒ audent rogare. vt eos
agiuuet ⁊ miſeratur eoꝛũ eduſq; paruipẽ
Qdunt pces.vt deũ ad eos reſpicere nõ cõ⸗
fidat. Hoꝛu vition medin modus eſt ſiue

mMenſura qua ſeipos ⁊ ſua viri boni vera

Liter meciunt᷑.vt de ſe nõ ſenciat vltra qͥʒ

ſint nec infra

ſint. Nec ẽ cõtrariũ qð di

cit Bꝛegi ſuꝑ Job.qꝛ hoc ꝓpꝛiũ ſpeculum
Iolet eẽ bonoꝛũ vt de ſe ſenciant infra ʒ
ſint. Senciant in; intelligencie.id ẽ time
ant nõ vt certũ aſſerant.iuxta quod alibi
Dicit. quia bonarũ mentium ẽ ibi culpas
agnoſcere vbi culpa nõ cẽ. Agnoſcere inꝗ;

id ẽ uimere dubitare non ꝓ certo hr̃e qð ẽ

ꝓpꝛie eius vicij qð cõtrariũ arrogacie di⸗
Decimagqnta ẽ audacia et timi

imus.
ditas quas ſoꝛte dicet aliquis animoſita
tẽ et puſillanimitate ſed reuera differunt.

Alnimoſus

em̃ ẽ nõ ſolu feruens ſed et ꝑ⸗

tinar in magnis aggreſſibꝰ atq; ꝓceſſibꝰ

⁊ hoc cõtra rerũ ipaꝝ magnitudinẽ. wa⸗
gnũ em̃ ꝓpꝛie ſiue magniticũ intẽdit ani⸗
Moſus ⁊ ideo vincere magna ſinis eiꝰ eſt

Audarx vero

ꝓpᷣ̈e cõtra pericula ſe erigit.

———

2Z in ea ſupra le impingit.Cimiditas vero

Jſuga. eſt et reſilitio a ꝑiculis facile euaſibi
libꝰet etia ab hijs que pericula nõ ſunt⸗
ẽ ſilis vitio qð vmbꝛacitas vocat in egꝗs.
ſicut in pſal. repidauerũt timoꝛe vbi nõ
erat timoꝛ.Et leuitici.xxvj.TCerrebit eos ſo

nitus folijvolatis. Decimaſera impa
iencia ⁊ impaſſibilitas. Poꝝ mediu paci
Hencia. Impacientes em̃ ſunt nõ ſolũ ꝗ ali
enas iniurias vel cõtumelias pati nolũt:

h nec etia ſeipᷣosvel ſua paciunfiquapꝛo
pter et ſue paupertaii et ſuis quibuſcũq;
moleſtijs iraſcunt/ qð eſt mirabili⸗ ipiꝰ
impaciẽcie ſueimpaciẽtes ſunt. ꝓpter qð

Dirit plato.
delierit ſibip̃i iraſcit. Secito au tẽ quia
eſt impacienci cõc
quaſi teneritudo coꝛdis qua faciliter leſi⸗
bile ẽ a moleſtüs. videlicet a laboꝛibus
afflictionibꝰ. Iſta autẽ impaciẽcia de qua

—
S&
.
/
–—

Quia iracũ dus cũ alijs iraici

lia in vi cõcupiſcibili ⁊ ẽ

₰

Hic agim? ꝓpᷣe ꝓuocatur ininrijs ant cõ
Aumelijs in eo ꝙ iniurie aut contumelie.
⁊Z motus eius non ẽ doloꝛ qui eſt ingꝗſitoꝛ
ſolacij ſiue mitigationis. ſed ira ad vindi
ctam wvin dicari em̃ querit ꝓprie hmõiim
paciẽs. Impaſſibilitas vero hec quaſi in⸗

ſenſibilitas eè adin

YRa

iurias et contumelias.

nec eſt ſicut virt⸗ illa que pᷣdicatur pꝑ hoc
nomen mitis. Witis em̃ piacide excipit in

virtutibus

iurias nõ inſenſibiliter et eſt virtus in ira

ſcibili tamen habet ſibi reſpondentẽ invi

cocupiſcibili.que moleſtias ſimiliter pla:
cide recipit.hoc ẽ molliter ⁊ abſq; leſione
oloꝛis. Scito autem qꝙ impacientia
hec de qua hic agimus idem eſt ꝗ; iracu⸗
dia. Uerũtamẽ nominatio inpaciẽtie re⸗
ſpicit ad irrogatas iniurias quia pacies
q patieudo dicit᷑. Nominatio vero iracũ
die nihil innuit de paſſionibꝰ. Jracund⸗
enim eque iraſcitur benefaciẽtibus vt in⸗

luriantibꝰ et hmõi homines mulii indi⸗

ſtincte impaciẽtes vocatur ſicut iracũdos
BSepitimadedma coôtrarietas ſcom
quoſdam pᷣſumptio et deſperatio.Eſt au
Rem pᷣſumptio nimia cõſidencia.deſpera
tio vᷣo diffidencia eſt.mediũ hoꝛum ſpes

7

ud qᷓ; inniyio ſiue affectio. qua quis innii
tur vel vitibus ſuis vel meritis.vel milleri
coꝛdie dei.velalij cuicunqʒ.Et eſt pꝛelum
piio viciũbonum timoꝛẽ euacuans.que⸗
admodũ deſperatio et diffidencia bonaʒ
fiduciam ⁊ ſpem bonain Deſkergtiaci
fulcimentũ om̃e ſubtrahit et miſericoꝛdie
dei et mgritoꝛũ.nec animaʒ inniti ꝑmituit
alteruter eoꝛũ vłambobus.uapꝛopter
euacuat dei miſericoꝛdiã in caſu iſto. ſic ⁊
pᷣ̃ſumptio bonum timoꝛẽ enacuat ⁊ ideo
dei iuſticiaʒ. Manifeſtum igitur eſt. quia
e anobicla contra dei pogidare pugnat
Quaſi em̃ due partes diuine bonitatjqn
tum ad effectũ ſuntiuſticia⁊ miſericoꝛdia

eſe fiducia moderata. Nec ſpes eſt ali⸗

ipᷣius. Quia igitur altera videlicet pᷣſum⸗
tio alteram.id eſt iuſticiã. altera videlicet
deſperatio alterꝗ.id ẽ miſericoĩdlam eua
cuat.Euidẽter cõtra dei bonitatẽ pugnat
Et quia vniuerſevie domini miſericoꝛdia
⁊ veritas ſunt.vias eius ad coꝛhumanũ
ſiue coꝛdig humani ad ipᷣm obſtruunt.et
obcludũt quare deũ a coꝛde humano in
ubitanter exclugunt Decimaodaua
Aeuitas ſiue incõſtancia ⁊ plinacia.Medi
m autẽ cõſtancia ſiue pſeuerancia.leuis

em̃ ſiue inconſtas eſt.qui facilis nimis ad

aggrediendũ ſimiliter ad deſiſteudũ. per
tinax gqutẽ ꝗ advtrunqʒ ſurdus atʒ difficil
Wea autẽ conſtans ſiue ꝑpſeuerãs⁊ iſta
cõtrarietas inuenitur in qualibet virium

noſtraꝝ trium pᷣnominatarũ iuxta paſſio

ones et diſpoſitiones earum. Quida em̃
nimis faciles ſunt ad credẽdum.ſimiliter

et ad diſcredẽdum. Alij vᷣo pertinaces in
vtroq;. Similiter et quida nimis fadles

indei

ſuepobani
asen fvein.

Ateunch

lifcles eo
arduis y
nioſaclesl
Gronieli

e

. t

ottnerat
Aipnnncan

uuſ
Celuie⸗
alpzle
ſeſcecori⸗
loen gnincr
Ewomnitn
ſeizdise
Mſewi⸗
dn
lnipen
Alndln
cleu
Alelaceni
Eo conenc⸗
Wor onpa⸗
tnutt
osi
Gtirnon
egennn
atecngies
Mliſeemmie
uſereno
Munnftdn
Naäänn
icnm

bes

Mnghn,
t.
Sl
onmdte
Poninan
rbanctäihet
saiun

praeertad

1

nmudiici N
ctäüheng
c Aect
eine
Maagetren
mirii
Nrlociwa⸗
Enbe
nn
ſieini
mnoitnal
Gin aboniale

nuſiinin
maun netled,:
ufi u gin

2

*

i loqui velinuch ei placeat.quidam vero

*

Al

U oſus qui dveneranda ſunt.ꝓut veneran

cxxx

ad ineundas amicicias.eodemq; mõò ad
eaſdem deſerendas quida autẽ in vxog
difficiles eodẽ modo ſe habet in magnis
et arduis ꝙ quida ad aggreſſus eoꝛuʒ ni
mis faciles ſunt. Similiter ⁊ ad deſertio
nes eoꝛũ alij autẽ in vtriſqʒ econtrario ſe

et per adulationẽ.qð viciũ apud eos ma
xime on iber anin ecretarijs ſuis atz
domeſticis non intendunt habere oſiliũ
ſed conſenlum. Sunt pᷣter has alie af
fectiones due que ad vtruq; ſe habẽt. Cũ
enim fuerint in materias bonas vicia ſũt
cum vᷣo in malas virtutcs. Hee aute due

habentes Decimanona irreligioſitas
ue pphanitas atqʒ ſupſticioſitas ꝓpha ſunt hoꝛroꝛ ⁊ execratio. hoꝛroꝛ ſiquidem
nus em̃ ſiue irreligioſus eſt q nec ſacta ve ſpũalis mali. id ẽ peccati vel vicij. vlpote
neratur. Supſticloſus autẽ qui et nõ ſan moꝛtiferi.bonus ẽ ⁊ virtuoſus. Similiter
cta veneratur aut colit aut parũ ſancta pꝓ ⁊ execratio eoꝛundẽ. vtpote ſacrilegoꝛum
valde ſanctis. HPoꝝ autẽ mediũ eſt religi⸗ ⁊ impioꝝ bona eſt et virtuoſa.Lum vero

da ſunt venerat aut colit. Uiceſima ẽ O me ſunt/ ꝛocacitas vo et infronitas no
rinitas ſiue canina domeſticitas. Qui⸗ unt diuerſe a vitio impudencie. Peocaci
dam enim adeo feri ſiue ferini ſunt vtſoci tas em̃ eſt in verecundia ad loquedũ.In⸗
etatẽ non paciantur. nec eos humana ſo
cietas delectat ſicut dicit Seneca. Uita ſi
ne cio vita leonis aut lupi c. Quidaʒ vo
quibuſlibʒ ſocietatibus abſqʒ vlla di

paret ex eo quod legit᷑ Eccleſiaſtici. xriij.
Animo irreuerenti ⁊ infrunito ne tradas

et innocẽcia que cũ imera puatioe cõ

tione ſiue comitancia ſe ymmiſcent vład⸗ a pue
unt nec virtutes ſunt nec vicia.cum vo

herent.quẽadmodum canes qui vulgali(
ter vocant᷑ truanctni q non magis domi
nis qᷓʒ alis adherẽt.itavt de qualibet do
mo eſſe videant᷑. Mediũ vero ſocialitas.
Uiceſimapᷣma adulatio esnoꝛdaci⸗
tas. Quid el adeo moꝛdaces ſuntvt nul

ctiones quas ponunt. verbi gracia.ſi pu⸗

—

aut peculautis admixtionis /ſequũt fugã

vel odium.⁊ erit in vi inqua eſt ⁊ fugai
adeo blandi vt vnicuiqʒ loq ſtudeant qd la vel odiũ eodẽ modo⁊ de innocencia.ſi
ei placeat.E de hüs quadoqʒ diximꝰ qa .
ꝓpꝛie ſacerdotes dyaboliſun:ſiue ĩferna er quedã iuſticie. Nonimat etiaʒ et

les. cõmendationẽ quod eſt officiũ mor⸗/ Hnumerat iter virtutes ſanctitas. ouiꝰ opa
tuoꝝ ſemp facientes. ⁊ officiũ moꝛtuoꝛuʒ/ ztiones due ſunt ꝓpꝛie. Pꝛima eſt elonga
quod a placebo.incipit ſeniꝑ agentesſili tio ab hüs que carnis et mudi ſunt.ſiue li
ter moꝛpuos infernales ſemꝑ ſepeliẽtes cita ſint ſiue illicita. Secunda eſt occupa⸗
ſicut wathei ir. dicil veritas. Sine moꝛtn tio in bijs que diuine bonoꝛificecie e cul⸗
os ſepelire moꝛtuos ſuos.vbi dicit aucto tus ſunt. Illos em̃ ſolũmodo ſanctos di⸗
ritas quia moꝛtuos moꝛtuũ ſepelit cũ pec

cere cõſueuimus.qui ſeoꝛſũ ſe faciũt a ſe⸗
catoꝛ peccatoꝛi adulatur. Wediũ hoꝝn m cularibus. ? toraliter vacant diuinis ob⸗
tulliũ vere amicicie officiũ ẽſizut ipe dicit
ꝙ monere et moneri officiũ vᷣe amicicie ẽ⸗
ſta tamen vt adulatios e careat ammoni

—

quoniã operatiões iſte⸗
natarũ affectionũ ꝓce

x aliquibꝰ nomi
tſubiecto ⁊ eſſẽ

moꝛ vel dei amoꝛ vel hono.
Is autem ita poſitis ⁊ expoſitis re
uertemur ad declarandu numeꝝ
virtutũ que ſunt ſcõᷣm vim iraſci⸗

tio.⁊ cõtumelia careat obiurgatio. Ui cia.idem ẽ ſemꝑ ſanctitas.quod vl dei ti⸗

ceſimaſecunda aſſentatio et diſcolitas.
idam em ab omnibus diſſenciũt. nec
ad conſenſum aliquẽ boni induci poſſũt
vo omibus aſſenciũt que alies ſenti⸗
re videt. callide ptemptates quid èlij ſen⸗

bilem.

rundam.videlicet pᷣſentire quid dñi ſenci trarietatis. nõ eſt niſi vnum medium.erit
ant. et hoc vt eis aſſenciant.quod vitium
adulatio eſt quodãmodo. Placere empꝑ
U

s Mominant et inter virtutes puri⸗
8⁵

in poſitione ſalte m ex parte ſequẽſur affe

illam ⁊ odiuʒ. hoc eſt dicere. erit fuga illa

poſitiue intelligatur. erit queda iuſticia vł

ſequis religioſitas aulẽ idem eſt. Ueruʒ

Quia igr manifeſtũ eſt vigintidu⸗
ciant quodeſt ppꝛin vicin aulicoꝛuz ſue as eſſe contrarietates nominatas vicio2n
curaliũ.hoc enim eſt ſpeciale ſtudin quo in ea vel ſcm eam. vniuſcuiuſq; autẽ co
neceſſario nũerꝰ vᷣtutũ hmõi vigitiduas
OQOꝛ ſi quis direrit quia inter album et
illud dominis intendunt.quéadmodum nigrũ ſunt multa media rubeũ et viriden

ecõtrario fuerint.pꝛoculdubio vicia peſſi

fronitas vo ideʒ ẽ qð infrontitas.ſicut ap

ritas eſt vel fuga vel odium maculaticis

virtutibus

Be oerſie
ia multa hmõi. Rñdemus noniaʒ al⸗ vel derogatio vel in aliᷣ leſio Cauſa ve polbit
al et nigrum nõ dannelm pkflultare ro ꝓpter quã diſpenſatio ſic facit.pculdu aie
Idrſferr indigencia, Intelligentibus dut facile ẽ vi biovt iuſtum ſit quod indulgetur alioan ofin,
dere. Inter ſupfluu em ⁊ diminutũ.non ẽ non diſpenſatio eſt ſed diſſipatio. Am ſnialup
niſi equale ſiue cõmenſuratũ. Sitmilir in lius. Memo dubitat qn contranum mi Kunon
ter parũ ⁊ nimiũ non ẽeſt niſi ſat ſiue ſatis ſericoꝛdie iniquitas ſit et iniuſticia. quare 1chpot
Eagle aut et ↄomeſuratũ Zſatnõ diuidunt ipᷣa miſericoꝛdia iuſticia eſt. Amplius ſis Wan
E ncialit᷑ ſʒ qſi pꝑ accidẽsvidelicʒ ꝓ diuer Jus naturale indubitater totũ ẽ equitas. ncung
ſte lubiectoꝛi gꝛ ao Eſatleyni ſubiecto Miſericoꝛdia ergo naturalis eqꝗtas ẽ: qñ roppo⸗
no ẽ ſatis alij in cibo potu veſtitu æ aljs. tofoꝛtius ergo gratuita miſcdia equitas liilrin⸗
Mediũ vero albi et nigri eſſencialiter di erit. Ampli⸗. Quid erit miſcðia nin fi oline
