modo non etiam cum illo omnia nobis
donauit.nulla heſitatio de venia relicta
eſt. omnis locus dubitationis ſublatus.

quando ipſe iudex viuoꝛum et moꝛtuo⸗
rum chꝛiſtus

dominus peccata noſtra in
coꝛpoꝛe ſuo ſuper lignum perferre digna
tus eſt. ſicut legſtuchma petri.i. Dimilit
neq; de gracia.Poſtq; enim ſemetipſum
dedit ꝓ nobis ſicut legitur in.ij. ad Coꝝ.
Qui dedit ſemetipᷣm ꝓ nobis vt redime⸗
ret nos ab omni iniquitate.De gloꝛavᷣo
omnẽ dabitatiouẽ abſtulit. cum in ſeipſo
qui pꝛimogenitus eſt in multis fratribus

gloꝛiam reſurrec:ionis oſtẽdit. Gloꝛia na

G; illa hereditas eſt celeſtis que ⁊ ſi nõ ed
lis omnibus. tamen fratribꝰ et heredibꝰ

indubitanter debetur et cõuenienter red
dẽda.ſic in tractatu ð renouatõe mðiĩ ca

epit᷑ de reſurrectõe moꝛtuoꝝ declarare ðo

ipun

ſicor.
hume
lumaia
fiipeu
ſoolent⸗
ſtoviec
upala
nüpo⸗
fispbr
We
Niend.
Pueaen
ncor
zuriofn
Ullenes
finen
Zluand
Rri
Nnds
ſarekan
Ceſtunetd
Veibinun
odpo
Wodo
1Janht
N
Fli
and
Pinon
llon
Meni
Lonor
li
Nepin
ſonite
pert
inzun
Moncae
Ubrolins
llccri. e
lifuinenn
3 Ghiotis
lu
len

Wuid

o N
Flhn
W

tnnnen
Aheti
mniren
Nse
terektater
asen
nianiims
Aminni

mümannm
Aeſesei

Welcinonn
Glgfzno
las Nui
nacheniu
Kndnuli
ſun inaei
1nmustun
eg degiund

dAnmrtgri.

nizblis an
I id Rons
oſnonorbehe
DonandduE.
m odn
—
ainnin
arwaltin

ninsuin

m

. .
Anw.
Nöan
anue 4
nnns

— =

—
☛☛
=☛

==æ=
—☛

—
=

—

—
S=

—
=

—
—

N

—
—
S
⸗

=
ES
E

——
—
— =

ctunn
ne

SE

—
—
=

4
6
.

—
S=

S==
E

—
—
=—

—
—
—
=

£☛
=
S= —
=S=
= = =
ndBHw

=
=
=

—

auctoꝛe pponimus. In dei logica nulluz

argumentum validius ad me ſylogiſan⸗
dum atq; pꝛobandum ꝙ moꝛs vnigeniu
filij ipſius. nullum medium vꝛgẽtius aut
violentiꝰ nullũ ad deſtruenda heſitatõ eʒ
vłobiectionẽ mihi contrariã adeo efficax
aut validũ.Cũ eĩ nõ ſoluʒ nõ inferat ſed
etiã nõ ↄfemat ſecuiitas de oĩbꝰ dei bene

moꝛte vnigenil filij dei. recipiat inq; fide

pfecta. Qui vo et ↄſequẽter ſecuritatẽ ob
Lineat meritoꝝ omniũ ⁊ ex vlla pte cõpa⸗

randonꝝ bñficio moꝛiis illiꝰ In dei the

ʒauris nullũ pignꝰpᷣcioſius nullũ magis
aſſecurãs aut certius q; ipe dei filiꝰ et ſpi
ritus.quoꝝ vterq; in pignus datus eſt vt
ſupꝛa diri Ue tibi heſitatio mihi cõtraria
aures miſcdie dei petẽtibus obſtruis et
claudis. ⁊ eos ꝗqcq; impetrare nõ ſinis
ſicut teſtatur Jacobꝰꝛin pᷣmo dicẽs.nõ er

go eſtimet hõ ille qð aliqd accipiata ðoeꝝo6ο.w

Ve tibi nutatio mater imꝑfectiõis vt ait

phyloſophꝰ. ve tibi nutatio ſpẽ das dy

abolo obtinendi omnẽ illũ in quo viuis.

„ Sicut vulgari gallicano ðꝛ poſtq; iaʒ nu
tat iã habebit᷑.o dei ↄtumelia.o dei into⸗
5lerabilis iniuria. o omni gladio ⁊ igneviĩ

dicanda et ꝓfligeda ꝑnicies qua tanta te
ſtimonia. tati teſtes tam valida argumẽ⸗
ta tam pᷣcioſa pignoꝛa vel nõ admutunt᷑
vel etiã repellũtur ve coꝛdi tremulo et po⸗
ſtremo inter tata ſecuritatis pᷣſidia heſitã⸗
ti.Quis eĩ ẽ᷑a deo mẽdax adeo fallax ade
oue piurus de quo nõ tate cautiones ſuf⸗
ficeret ad om̃imoda ſecuritatẽ. Qui ergo
Ptatas cautiões de deo ſecuri nõ ſunt.de
terioꝛis ↄditiõis habẽt deuʒ qᷓ; quẽcunqʒ

mendacẽ aut piuꝝ. A nullo em mẽdaci vł

piuro tatas cautiões ſecurian exigere nõ

auderẽt. Ex quo appꝑet qni deo cotume
liã faciat.aut qnte ſqt diuine paciẽcie lõ

. 7

ganimitatis in eos. R
Ecunda ſecuritas ẽ ↄtra inſultus
temptationũ ↄtra inſidias demo
nũ de dei adiutoꝛio indubitata pᷣ

umptio.Qualẽ habebat ꝗ dicebat. Do⸗
minꝰ illuminatio mea ⁊ ſalus ſnea quẽ ti

mebo. Illuminatio quidẽ cõtra inſidias

vt eas videã atʒ puideam.ſalus õ̊ impu⸗
gnatioes vt eiꝰ ꝓtectiõe vallatꝰ inuictꝰ et

illeſus pmaneãaã. Ex eadẽ ſecuritate dixit et

illud.ſi exurgataduerſum me p̃liũ in hoc
ego ſperabo.ꝓpter hoc ⁊ dictũ ẽ illud -

uerbio.iiij. In malicia expellit᷑ impiꝰ ixæ
—

rat aũt iuſtus in moꝛte ſua, ꝓpter hoc diẽ
veritas in Luãgelio Luc.xxj. Hijs aũt fie⸗

riincipientibꝰleuate capitavra om̃ appꝛo

pinqᷓt redẽptio vra.q;q; ergo dicat beatꝰ
Bꝛeg.leuate capitaveſtra.id ẽ exhylarate
coꝛda:cõgruẽter tame dicit leuate capita
id ẽ ſecuri eſtote.q.d.Muũdo pauẽte tremẽ
te pᷣ iminete ruina ſua vos ſecuri eſtote le
uatio em̃ capitis ſignũ ẽ euidẽs ſecuritatt
ſic et deiectio ſiue inclinatio eiuſdẽ ſignuʒ
ẽ coꝛdis decidẽtis atʒ deficietis ꝓpt᷑ hanc
ſecuritatẽ dicrũ ẽ. Dñs in circuitu ppłiſui.
tanq; ꝓſpectãs ymmo tãq; cuſtos ⁊ excu⸗
bitoꝛ aſſiduus. Ne in; deuoꝛet leo ille i⸗
fernalis qui rugiens circuit queres quem
deuoꝛet. Sicut legit. ij. pet.vlt. Pꝛopt eã
gẽ ſecuritatẽ circuitvnũquẽq; fideliũ ſicut

murus ad ꝓtegendũ ⁊ſ upponit ievnicu
iq; ſicut colũpna ad fulciendũ ⁊ pateivni

cuiq; ſicut ciuitas munita ⁊vt refugiuʒ tu
tifſimũ ad ipᷣm.ſi ad eũ refugere voluerit.
et hoc ẽ qð ad ipᷣm dicit᷑ in ᷣmo Hieremie

eiuſdẽ. Nõne ego dedi te in ciuitatẽ mu⸗
nita et columpna ferrei et in murũ eneuʒ

ꝓpter hot clamat pſal. De noſter reſugi
um ⁊ virtus adiutoꝛ in tribulationibꝰ. et

omnia ea. ꝓpe eſt dñs omnibꝰ inuocan
tibus eũ. Juxta eſt domin hus qui tribu
lato ſunt coꝛde ⁊c. Quibus teſtiſicat ſpiri

tus ſanctus q;ᷓ pᷣſto ẽ diuine pietatis auxvi
liũ eleccis ſuis ꝓpter hoc qin.vj.iiij. Reg

viſio illa oſtenſa ẽ ⁊ deinde. Nonne plu⸗
res ſunt q nobiſcũ ſunt q; qui contra nos

Pꝛopter hoc dicebat Apls in.viij.ad Ro

manos. Si de? ꝓ nobis quis cõtra nos
PHmõòi autẽ teſtimonia ꝓpter hoc ſcripta
ſuntvt ſciant iuſti viri nihil eſſe timenduʒ
vbi adeſt eiſ diuinũ aurxiliu.quẽadmodũ
enim dict ũ eſt Pꝛouerbioꝝ.xxj. Non ẽ ſa
piencia nõ eſt pꝛudencia.non ẽ conſilium

—

contra dominu. Ita eriſſime dici poleſt
NPõ eſt potencia non eſt virtus ↄtra ipᷣm

Hoc ergo ſolum agendũ eſt ad hoc vi ſe⸗

curi ſimus. vt dominũ ꝓtectoꝛem habea

mus.Sicut enim nihil poteſt virga cõtra

percucientẽ in ea.nihil ſerra contra ſecan

tem in ea.nihil nouacula contra radentẽ

nihil ſtagellum contra flagellantem. Sie
nihil poſſunt impii contra omnipotenciã
creatoꝛis qui in manu. id eſt in volunta⸗
te et beneplacito eius ſunt. ita vt nihil fa
cere poſſint niſi qntum ille vel voluerit vl
permiſerit. Et de ſecuri virga ſerra legitur
expꝛeſſe yſaiedecimo.De nouacula vero

Be

legit eiuſdem yſaie. vi. Augugzinus vero

dicit. Quid gloꝛiatur impius.quia de il⸗
lo flagellum ſibi facit pater meus. Sicut
enim ſepe diximus et ſepius dicendũ eſt.
inſtar fabri ymmo fabꝛicatoꝛis vniuerſal
omnibus malisvtitur omnipotens deus
ad electos fabꝛicandos ſculpẽdos elima⸗
dos ſplẽdidados omuiq; modo decoꝛa⸗
dos.Sicut igitur maleus fabꝛilis ſeu qð⸗
cunqʒ aliud inſtrumentuʒ eiuſdem non ẽ
timendũ metallo vel ligno vel lapidi.vel
cuicũꝗʒ ali materie in qua ei placeat ope
rari. Sicut impius nõ eſt timendus iuſto
quia nec gladius timendus eſt qul ꝑ ſe ni
hil poteſt.ſed ille ſolus ꝗ in manu tenet il

lũ. Sic neq; flagellum quo omniũ magi⸗
ſter et eruditoꝛ deus electos flagellat 4

eruditionẽ timendũ eſt dei diſcipulis.ſe
potius magiſter. neqʒ em̃ paruuli virgaʒ
timent aut ferulam.ſcientes eas per ſe ni⸗
hil poſſe. Sed ſolum magiſtrũ qui eos ꝑ
culit in eis.quas ⁊ ipᷣe in igneʒ pꝛoiicit.cuũ

eruditionem eoꝛũ compleuerit.Sic ⁊zvnꝰ

magiſter noſter xp̃ᷣs in ignẽ infernalẽ im⸗
pios pꝛouüciet cum eruditionem noſtram
cõſumauerit. Reſumit ergo ſermonẽ
laudũ ſuarum ſecuritas et dicit. hee ſunt
cauſe ⁊ rationes euidentes quibꝰnec me
expugnant nec me exturbant nec me capi
unt impi. Addꝗa et aliud fortius.qꝛ vt
dicit apls in. viij.ad Roma. Diligentib⸗
deũu oĩa cooperatur in bonũ. Qmnia er⸗
go eis ſeruiũt et eos adiuuãt vbi ergo ma
gis intrepida magis penſata eẽ debeo qᷓʒ
inter cooperatoꝛes et coadiutoꝛes meos.
De hiis aũt in capitulo de laudibꝰ paciẽ
cie plenius ac lacius dicemus. Amp̃.
Quicũq; minant quicuq; diffamãt. Qui
cũq; pſequi vident᷑ officioſiſſime mihi ſer
unt. ſicut legitur ꝓgerbioꝝ.xij. Qui ſtult⸗
ſeruiet ſapienti. It verũ fatear non mi
natur diligẽter cõſideratibus in interioꝛa
videre valłẽtibus nec deterrent.ſed poti⸗
aſſecurant.Cũ em̃ minant᷑ moꝛtem coꝛpo
ris magnã aſſecurationẽ ꝓmittunt Nul
lus em̃ hoſtis ꝑnicioſioꝛ.nulla domus ꝑi
culoſioꝛ.nullꝰcarcer hoꝛribilioꝛ nulla clo⸗
aca imundioꝛ nullus infidelis amicꝰ ma
gis ꝓditoꝛ q; coꝛpꝰnoſtrũ. Qui ergo moꝛ
te eius minant innũ erabiliũ ⁊ valde foꝛ⸗
midabiliũ piculoꝝ ſublationem ſiue abla
tionẽ minãtur.quare potius ſcdᷣm verita⸗

tem bona magna et multo pꝛecio compa

rada indubitanter ꝓmittũt minari ſe mi⸗

moꝛibus

ra demencia opinãtes vel potius ſompni
antes. Sed iſta ex parte pꝑtinere videntur
ad laudes padencie.ꝓpter hoc.quoniaʒ
ſecuritas quedam vel comes eſt paciẽcie
vel effectus. Securitas vᷣo de qua hic intẽ
dimus ex pᷣſumptione et ꝓmptitudine di
uine ꝓtectionis et adiutoꝛij ꝓcedit.vel eſt
ipᷣa hmõi pᷣſumptio vt diximus. Si aulẽ
ad pericula ſpiritualia re nus exer
dem hoc eſt ex eo quod pᷣſto ẽ nobis diui
na ꝓtectio eiuſq; adiutoꝛium tanto ma⸗
ioꝛ erit iſta ſecuritas qᷓnto ipum noui ma
gis paratum occurrere tam ſpũalibus pe

riculis qᷓ; coꝛpalibus.et hoc quonia q̃nto

apud eum nihil errat nullomõ nec fauit
Pꝛecioſioꝛ ẽ anima humana q; coꝛpus tẽ
to ex neceſſitate ad diuertẽda pericula ea⸗
rũ qᷓ; coꝛpoꝝ magis pꝛeſto ẽ.hoc ſaluo
pericula coꝛpoꝛũ ſicut diximus videntibꝰ⸗
⁊ volentibus.non pericula veri nominis
ſed magis ſaluatiões et ſalutis adiutoꝛia
ſunt. ꝓpter hoc teſtat Jaco.pᷣmo.Omne
gaudiũ euſtiate frẽs mei.cũ ivarias tẽpta
nones ĩcideritſ ſcõm eĩ ꝙ creſcũt⁊ mitipli

enmus ex eiſi⸗/

cat᷑ creſcũtet multiplicãt᷑ etia nobis adiu⸗

toꝛia Quẽadmodũ ſc m numerum dolo
rum conſolationes diuine letificant ſicut
dicit pſal. Ampliꝰ. Job in. viij. Juxta
aliam tranſiatiouem. Temptatio eſt vita
hominis ſuper terram. quare ſi timerem
tẽptationẽ timerẽ vitã. Ampliꝰ.Apls
pᷣme ad Coꝝ.Fidelis deus qui non paci⸗
eturvos temptasi ſupꝛa id quod poteſtis
ſed faciet cum temptatione etiam pꝛouen
tum vt poſſitis ſuſtinere. Amplius.
OQuis rex non mittet ſuccurſum cuicunqʒ
caſtro ſuo ſi id obſideri cognouerit. quis
pꝛinceps bellatoꝛibꝰ ſuis in conſſictu con
Ritutis et pꝛs ipſo certantibus de eſſe au⸗
deat.Quis pꝛeclaram hereditatemſuam
ab hoſtibus capi võ velit vel pacietur.qs

§

filios chariſſimos et filias ab hoſtibꝰ di⸗

ripi ⁊ captiuari ſuſtineat.quis illa non ſo
lum crudeliter ſed etiam infideliter agat.
OQuis quod incomparabili pꝛecio emit:
itavile habeat et de pꝛeda illius inimicos
ſuos platabiles gaudere permittat. ſibi
inſultare. Qualiter ergo in omni tempta
tione in omni certamine non pꝛeſtabit de
us auxiliũ electis ſuis ꝓ quibꝰ ſemetipᷣm
pᷣciũ dedit. Abſit vt de rege meo xpᷣo dño
aliud vel aliter ſenciam qualiter intolera
bilius poſſe;: blaſphemare aduerſus eũ
Aʒ cogitando.vel qð nõ poſſet vel qð noõ

a⸗
vior
utn
cpige
4tod ho
ſtseum!
nistere
ſiupai
danalzl
lutenſ⸗
Panol
mamennn
nſe⸗
luvuluyen
pican
oonoſe
reatlaeit
Pwgenor
Ktonhin⸗
ſiuftn
ſugüi⸗
Pi. Luni
Gfugeiute
Costonn

0Mhrindn
Mültſen

Korkame
Prnn
0plgn
mefb
Cgort
gunor
Nluoy
cenmmre
hiego⸗
Kingn
aaekonn
Uboteconor
flefirioni,
llnonn
Cumomnie⸗
Baſeeſ
Rlteſne
kiininie
Alarn
Ghennge⸗
Meni ke
unngionie
gonisthe
ſtſtei

¹

Nt
Mhui
ioe
el er
netne
ol hinrtt
s Aboecrni

reer lee
M RN KA

Abunen

4 Ne aen f
ANE—
:⸗
e! *“
e
N.
EWEEEe
„ ℳreee ee
noes E
ꝗ!M
E . N 4
aAES

. e
MogNe.

run grael
i. Mo
isensglinci⸗
gnioer
uieneciunht
e.
uiuonen a

M.

1 .
N 47

——-
— —
☛

4

—
EE

S=

vellet. vel quoꝗ non ſciret auxiliari mibi

pꝛo ipᷣo videlicet certanti. Abſit autem vt
aſcendat in coꝛ meũ ꝙ temptatio qũtum
cũq; vigeat foꝛtioꝛ ſit q; auxiliũ ipius aut
quod hoſtes eius aliquid poſſint aduer⸗
ſus eum ſicut ſupꝛa oſtendimꝰ ex teſtimo
nijs ⁊ exemplis Yſaie.Quid ergo mirum
ſi ſupꝛa ipᷣm tanqʒ ſupꝛa firma petra. fun
data atz ſtatuta incoõcuſſa pmaneo. Sta⸗
tuit em ſupꝛa petrã pedes meos Sicut in
pſalmo legit᷑. Ipᷣe etiam ẽ petra mea ⁊ fir
mamentũ meu ſicut alibi legi᷑. Quid mi
rum ſi ego vndiq; ꝓlecta atqʒ; circuualla

ra velut muro eneno in medio hoſtiuʒ in

trepida conſiſtãa. Quid mirũ ſi in eo velut
in d omo refugũ⁊ loco munito ymmo tur

re excelſa et hoſtibus in acceſſibili poſita

abſq; terroꝛe doꝛmio.ſicut dicit᷑ ĩ pialmo

Eſto mibi in deũ ꝓtectoꝛeʒ et in locũ mu
Arrertaadrne Dicht Altiſſimũ poſuiſti
r

etugiu tuu. Expſſe autẽ dicit᷑ in puerbi.
xvii. Lurris foꝛtiſſima nomẽ dñi ad ißm
cõfugiet iuſtus ⁊ exalrabitur. ⁊ yſai.xxvj.
Urbs foꝛtitudinis nr̃e ſynai ſaluatoꝛ po⸗

*

nerur in ea murus et ante murale. Quid

mirũ ſi ſecura ſum tãto aduocato allega⸗

te cauſam meã coꝛã patre miſꝭiarũ tanto

ꝓpugnatoꝛe ꝓ me aduerſus hoſtes me⸗

os pugnante. Unde ꝓpter hoc dicit ipſe⸗

me? ylaie.ixvl ego aui loquoꝛ iuſticiaʒvt
aduocatus fideliſſimus ſubaudis ? ppu
gnato: ad ſaluandũ.ex cuiuſcũq; pditois
piculo ppter hoc cõfidẽter peto.Appᷣhen
de arma et ſcutũ et exurge in adiutoꝛium
mihi.⁊ quod maius ẽ quaſi imperans di
60. Exurgat deus ⁊ diſſipent᷑ inimici eius

H et að eſt omnibus hijs pᷣſtacius a dextris

tuis ne comouear. Tercia nominata
rũ affectionũ ſpei erectio ẽ verũ. Quonia
ſi alterũ oppoſitoꝝ multipliciter dicit ⁊ al
teꝛum cum incuruatio ſiue iclinatio mul
tiplex ſit. erit ſimiliter et erectio multiplex
de neceſſitate.Eſt es incuruatio ab one
re ſiue iugo ſeruituns. Juxta qð dicit dñs
Lenitici. xxvj. Ecce dũs deus vr confregit
cachenas ceruicũ veſtrarũ vt incederetis
erecti. ſt Eergo hec erectio libertatis ↄtra
icuruationẽ ſeruitutis. eſt ⁊ incnatio hũi

liationis ⁊ hec velẽ depᷣſſionis de qua le⸗

git yſaie.il. Et incuruabit oĩs ſublimitas
hominũ et humilabit᷑ altitudo viroꝝ vel
deuotionis ſiue adoꝛationis ſicut legitur
in eodẽ In die illa inclinabitur homo ad
facoꝛem ſuũ.Eſt ⁊ incuruatio turpitudi⸗

cxlvj H

nis ſicut legitur Job.xxx. ⁊ incuruãtur ſu

per eam alieni.eſt ⁊ inclinatio deiectiõis
ſicut legi upyn aie. lxl. Incuruare vt tranſe
amus.non em tranſeunt ſuꝑ miſeraʒ ani

mãaã demones neq; vadunt et veniũt ſuꝑ

eam hoꝛribiles ſicut dicit iob. Niſi cũ po
ſuerit viam ⁊ lerra tranſeunubꝰ ſicut legi⸗
tur in eodẽ yſaie. Sunt ergo qui ſe viliũi⸗
me deüjciunt deſperatione et quo da deſfe
ctu atq; decidencia coꝛdis cedentes om ni

temprationi reputantes ſe viribus ? auxi

lio deſtitutos. et ſicut fabuloſe dicitur de
harundine⁊? quercu cum quercus confra
cta eſſet impeiu venti.harundo vero ille⸗

ſa pꝑmanſiſſec. Admirata quercus confra⸗
ctionẽ ſuã et euaſionem harundinis inter
rogauit arundinem qualiter hoc factum

eſſet etreſpondiſſe fertur harundo. quia
tu inquit pᷣſumens de foꝛtitudine iua vo⸗
luiſti reſiſtere vento qui foꝛtioꝛ erat te.ſi⸗
cut euidenter oſtendit confractio tua.ego
autẽ ceſſi humilians me et ita euaſi.⁊ euna

do ſimiliter ab omni vento quiavnicuidq
vento cedo. Sic ⁊ muin deſperantes om
ni temptationi cedunt.et poſt omnem co

cupiſcenciam ſuaʒ abeunt. Quemadmo

du expꝛobꝛat deus vnicuiq; tali In typo.
PHieremie.ij.Deſperaui neqe facio. que⸗

admodum enim ꝓpugnato: aduerſariũ
ꝓſtratum ⁊ ſub ſe tenens crebꝛes pꝑcuſiio

nibus tundit et ꝓ viribus viget vt ab eo

extoꝛqueat malum verbum de quo ſupe⸗

rius dirimus. Sic antiquus hoſtis miſe⸗
ram animãa frequẽcia pariter et vehbemen
cia temptationu fatigare conaturvt in de
ſperationem deüciat ac ꝓſternat. De pꝛ'o

ſtrata enim anima ſiue deiecta facilimuʒ

reputat triumphare eo ſcilicet tiumpho

vtilla reſurgere nunqz adaciat et rebella
re aduerſus eum vlterius non pꝛeſumat.
Quapꝛopter tato ſtudioſius tantoq; ob⸗
nixius erigenda meiheſ afto crebꝛioꝛi⸗
bus ac foꝛtioꝛibus temptationum inſulti
bus impellitur.ymmo qnto pꝛoſundioꝛi⸗
bus vulneribus tranſfigitur.qnto ꝙq; gra⸗
uioꝛibꝰ deiectionib eliditatʒ pᷣcipitat.et
3 hãc eliſionẽ ẽ quinta ercetio ð qua pſal
miſta. Dominꝰ erigit eliis Peu quot

inuenies qui quocunq; caſu eliſi quocun

q; vulnere peccati tranſfixi.non ſolum re
ſiſtere tẽpratioibꝰ ſoꝛmidat.ſʒ eti nec an
te deũ ↄparerevt venia pꝛecent vt auxiliũ
gre eiꝰpetant mira demẽcia audet. Iſtos

inceſſanter oculcat dyabol velut ommino

De

extinctos et moꝛtuos et nihil vitalis virtu
tis penitꝰpabetes. Illis dicit ſous ſanctꝰ
in ꝓſal. Nuquid ꝗ doꝛmit nõmduciat vt
reiurgat. Ha ſunt quos ſpꝑ iacẽtes ſꝑqʒ ꝓ
ſtratos inuenit temptatoꝛ dyabolꝰ.Lali⸗

bus dicit apis in.v.ad Epheſ. Surge qui

doꝛmis ⁊ exurge a moꝛtuis ⁊ illumin abit
te xpᷣs.hij habet debiles manus ⁊ genua
ſoluta:de ꝗbus apłs Ad heb.xu. ppt qð
remiſſas nanꝰ2 genua ſoluta engite.ere
ctio vero ab infirmuate ſpuali. Sexta

e incuruatio ad terrena ð q hic intẽdimꝰ.
⁊ hec ꝓpᷣe cupiditas eſt ſiue amo: terreni
cuiuſcũq;. Erectio aũt ab illa charitatis ꝓ
pe ẽ ſiue amoꝛis celeſtiũ licet ⁊ multi non
imerito dicat qð etia ſpei ẽ eo ꝙ ſpes cele

ſtiũ ↄtemptuũ inducit terrenoꝝ vt quibuſ⸗
dã viſum e. Soꝛtaſſis aũt nõ ẽ niſi conſe⸗

qu s. Hec aut comitas ipᷣius ſpeciei.⁊ nõ

E affect. Hec ergo erectio de q hic agimꝰ
eleuatio ẽ ſpũalis a pſtratiõe qua diximꝰ
Sicut em̃ languoꝛe quida iacent. Jacent
inq; coꝛꝑaliter languoꝛe coꝛpali detenti.
Sic et nonulli ſpu aluer iacent erigere ſe
nõ valẽtes adhoc vt vel venia ſperent. Et
hoc ẽ qð vicitur ad Cayn. Beneß.iiij. Cur
Cõcidit facies tua. Quaqᷓ; er hoc de ↄfuſi
one intelligi poſſit iutta huc modũ Spes
in oumenſionibus ſpiritualibus altitudo
habetur. De hac erectione habetur Job
quinto. Merẽtes erigit ſoſpitarte ſperate.
ſubaudis nõ ſtatim data pprer erectionẽ
unt tante ꝓmiſſiones tateq magnificati
ones diuine miſcdie ĩ ſcripturi. vt eas au
diẽtes abymo ðᷣſperatiõis animo ſurgat
et erigatur ad pugnandũ cõtra hoſtes in
uiſibiles. ꝓpter hoc apponũt velut appo
diacula et velut ieuaria vt vulgo dicitur.
Eloqa ſacra quibꝰ magnificat et extollit
miſcdia dei ꝗbus eleuat᷑ et erigant᷑ ꝗ de⸗
ſperatiõe putrefiũt in ſoꝛdib⸗ ſuis ſic legi
tur pmo Reij. Suc tans de puluere ege
nũ ⁊ de ſterco:e erigẽs pauperẽ. Eti pfal.
Sulcitas a terra inopem ⁊ de ſtercoꝛe eri
gens paupere. Ue illis ꝗ tot et tatis fulti
leuarijs fulturis ⁊ ſuppodiaculis erigi nõ

poſſunt. hmoi homies ſunt velut eleppa
tes ꝗ poſtq; ceciderint ſe ꝑ ſe leuare non

poſſunt.⁊ qð ẽ mirabilius cũ minim ele
fnantoꝝ elephantẽ magnum qui coꝛruit
ſubleuet. Alij em videlicet magni ꝗ iclina
re ſe non poſſunt ppter infleribilitatẽ po

plicũ ipᷣm ſubleuare nõnvalent Quaʒ pa
rabola adxpum dñm multi referũt qui in

moꝛibus

ter homines humilitate vtita dicatur mi
nimũ ſe exhibuit velut paruus elephas i⸗
ter magnos et vnicuiq; peccatoꝛi ꝓ caſu
ſuo clamati ad ip̃m po:ꝛtandũ quodamo
et eleuanduʒ ſeipᷣm ſupponit. ſicut expᷣſie
legit yſaie.xlvj. Uſq; ad canos ego poꝛta
bo.⁊ iterũ Egb feci et ego feram. Et Deu⸗
tro.xxxj. Poꝛtauit eos i humens ſuis Põ⸗
qus em peccatoꝛis peccata ipa ſunt cuz ſe
quela ipᷣoꝝ que ẽ pᷣſens coꝛruptio atqʒ pe

A4

uce. xv. expᷣſſe legit de oue erabuda.ꝙ;
pius paſtoꝛ ꝓpꝛijs humeris eam repoꝛia
uerit ad ouile. Ue illi qui adeo pondero
ſum ſe reputat vt humeris xpᷣi paſtoꝛis vlł
poꝛtari non poſſit vel leuari.ſeipᷣm adeo

vilem vtim deus engere vedignetur v*
deu adeo parũ miſericoꝛdẽ vt eum vel le

uare non velit vel non curet. Quarta

affectionũ pᷣnominataꝝ ẽ ↄſolatio.Deſo

latur em̃ nõnulli ex peccatoꝛibꝰ tribus de
cauſis. Pꝛimũ magnitudine aut multitu
dine pectatoꝝ quaſi nõ eque facile ſi om
nipotenti deo de magnis et paruis ð mł⸗
tis et paucis eriꝑe.Secũdo ex vehemẽcia
atqʒ frequẽcia ſemptationũ quas paciũt᷑
opinates ſvel negligi ab ipo vel parum
curari adeo du vel nõ dat eis pacem ab
ab hmõi inſultibus vel ꝓ voio eos cõcu
ciunt iemptatões aut nõ adiuuat aut nõ
firmat qn pociꝰeos cadere ꝑmittat. Ter
cio ex pancitate cognitõis diuie miſericoꝛ
die. In eo em̃ qð deũ vel durũ ſibi vel mi
nus miſericoꝛdem reputant maioꝛem eis

miſericoꝛdia m impendit. Sicut in paulo
aplo euidenter appet cui ꝓfecto lõge ma
gis ꝑ ipam temptationeʒ ſiubuenit ; ſrei

pacẽ dediſſet et angelũ ſathane qui eum
colaphiſabat ab eo auertiſſet. In ſpũ em
elatio nis illum ſic id ẽ ꝑ temptationẽ de⸗
fendit et humilitatis in eo gracid cuſtodi
uit ſicut ipe teſtat in. .:ij. Coꝝ dicens Ne

magnitudo reuela nü erxtollat me. da⸗
tus eſt mihi ſtimulus carnis mee angel

ſathane qui me colaphiſet. Impugnatio

ergo caſtitatis mee et deſenſio erat humi

litatis.et impugnatio ſupbie ſiue elatõis

licet iße ne aduerteret icem iſia dicebat.
Manifeſtũ ergo E cu eO miſericoꝛdius

agebatur per ipᷣam temptationẽ qᷓ; agere

tur ꝑ temptatiois ſublatonẽ. Sunt? alie
vtilitates pene innuere s dei miſcdia di
ligẽtibꝰ deũ et ex ip̃is tẽptationibꝰ qs pa

ciunt᷑.⁊ ena exipis lapſibus peccatoꝝ eli
.
„

aliras que in euagelio Matbei wviil. et

Stere
ſicnsdon
hiaeſglud
nuladien
ftüine.
ilnultosd.
Mieppterl
eoqteuen
Nenipvonen
Unlaavie
lilnenau
nürli
ns
0 ar
leſtinnet
monicie
iſeupi
Nelni
ibiun
ſtcudepolu,
Nunsztein
NN
Gheröatn
Ainonngz
ſcnserc
ägon⸗
Coange
Khangnr
fapnaoe
Aos
Moinn
Mlur ega
leliice
lernervof
Uiatitnan
neopſolge
nr
uhn
gtihtetiges

=——

teade
d
Nung
Nunige
Adenn
Sibunete
sce
Ne
buner
Waöne
bn rc
ume
Mnminugt,
mi. n
mnni
eu
Piaric
Kütgaſer
norngr
i wirN
HnoNefne
6pN
roadn
AdENNII.
mpsduini⸗
igadeniſp
nuere

miſim?. 1 em hus ielec
cit multos dicere bonũ malũ ⁊ malũ bo⸗

cxlvij

cit ⁊ ꝓcurat.⁊ noticia eaꝝ vnus ẽ de ſeptẽ
radus doni ſciẽcie quod ẽ lumen pᷣelariſſi
mũ ac ſaluberrimũ deiquo cũ pᷣcedẽtibus
multa dixerimꝰ innũerabilia tamen pᷣCᷣter
Detectus em̃ huius ſciẽcie fa⸗

nũ.⁊? ꝓpter hoc vocari facit impugnatio⸗
nes.q reuera ſcᷣm temptatoꝛis intentio⸗
nem ipugnatoes ſunt ſʒ ſᷣm intentlionem

dei miſeratoꝛis defenſiões ſuntvt diximꝰ
ęett inſuꝑ erudiciões exercitaciões et aliaꝝ

innũmerabiliũ vtilitatũ actiones vl occa
ſiones qð lumine pꝛedicto pleniſſime elu
ceſſit. Si qꝗs aũt quetat qd ſᷣm verita
tẽ ſit ipᷣ̃a ↄſolatio inueniet ho c ex ipᷣo con
trario videlicet deſolatiõis.nõ eĩ ↄſola⸗
tio letificatio ẽ vt aligbꝰ videri poteſt.Sʒ
magis doloꝛtimoꝛis aut triſticie repᷣſſio.
. Naalgatio ſiue lenitio.Lõſolatus ẽ eĩ ꝗ
triſticia depoſuit.⁊ ſi gaudiũ nõ accepit.⁊
ↄſolatus vtcũq;ʒ vel ex ꝑte eius triſticia in
pte repᷣſſa ẽ vel lenita. Interdũ em̃ ꝗ cõſo
lant᷑ nõ ex toto a triſtida ĩmunes ſunt.ſʒ
qſi mixturaʒ in ſe paciũt᷑ qð appet ex ipᷣis
rebus ex ꝗbus triſticia ⁊ cõſolatio ſũt.Si
mul eĩ et quaſi mixti verſant in eꝛde illi⸗
q ↄſolat᷑ quaſi opatiões earũ dũ eĩ ma
la pungũi vt vulgo dicit᷑ illũ ꝗ ↄſolatbo
na vnctiõe vngũt ⁊ hoc ex ipᷣa intẽtiõe cõ
ſolatiõis appet. Nõ em̃ cõſolari dicit᷑ niſi
q triſticiã timoꝛis vel aliã ex aliquo euẽtu
patitur.⁊ ꝗ cõtrarij ſpẽ cõcipit⁊ ex auditu
vel aliũde. Neq; em̃ ꝗ om̃ino bñ ſe hʒ cõ⸗
ſolat.nec ꝗ om̃ino male caſolari dicitur.
Qð euidẽter appet in eo qð dicit᷑ in pſal.
Hec me cõſolata ẽ in hũiluate mea.hoc ẽ
in depſſione mea. Et ex eo qð le. vſaie xl.
Cõſolami ni ↄſolamini popule meꝰ dicit
deus noſter.quonia cõpleta ẽ malicia ei
dimiſſa ẽ iniqtas illius.Ecce qiter miſcet
ibi deus bona malisvidelicet cõpletiõeʒ
malicie.⁊ dimiſſionẽ imqtatis. Interduʒ
aut cõfolationis verbũ in aliqdᷣſ gaudiuʒ

extẽditur.ſicut in pſalm· In cõuertẽdo do

minus captiuitatẽ ſyon. facti ſumus ſicut
cõſolati.Et poſtea.Tũc repletũ ẽ gaudio
os noſtrũ.⁊ iterũ. Facti ſumꝰ letontes.⁊

alibi. Scoõm multitudinẽ doloꝛũ meoꝛuʒ

in coꝛde meo cõſolationes tue letificaue⸗
rut anima meaʒ. Ueriſſime ergo dicit hec
affectio. quia ei reſonant diuime ꝓmiſſio
nes quẽadmodũ fieri ſolet eis qui ĩ ama⸗
ritudine aliqua ſunt. uſice em̃ modula⸗
liones ei adhiberi ſolent et reſonãcie mu

ſicoꝛũ. Poteſt et dicere qꝛ mediatrix ei⸗ ẽ

Diuina miſesicoꝛdia qᷓ ↄtra pũcturas ma⸗

loꝝ parat et cõficit velut vngenta bonoꝝ
Quot eniʒ auxilia mitiit.quot cõſilia ſug
gerit quotvtilitates temptationũ reuelat

tot anime ſic afflicte vngenta dulcedinis

Juxta qð legit᷑ puerbioꝝ.xxvi.Ungẽto

2. varijs odoꝛibꝰ delectabit᷑ coꝛ. et bonis

amici conſilus anima dulcoꝛat᷑. Foꝛtaſ⸗

ſis aut nõ immerito quis dicat quia ſola
men nõ ẽ niſi ſolitudinis leuamen. et de⸗

ſolari maxime vident᷑ qui ſoli relicti ſũt a

cõſiliarüs vel auxiliaris vł amicis. Qua
re illis ſolis videtur pᷣberi ſolaciũ.quibꝰ

iſta vel aliquod iſtoꝝ adhibetur. Cum er
go miſeratoꝛ deus talibus ſe velle aſſiſte
re eoſq; iuuare oſtendit quod vtiq; facit.
ſpem de auvilio ſuo eis inſpirando. ꝓpᷣe
ac veriſſime eos cõſolari dicendus eſt.Et

reuera ꝑ hmõi ſpem offert ſe ſpũaliter de

us auxilio ſuoꝝ ⁊ ſpualitervenit in coꝛda

eonꝝ ad eos cõſolandos et auxiliandũ ilł.
Qua re apte gloꝛiari poteſt gracia cõſola

tionis ⁊ dicere.Dñs mihi adiutoꝛ non ti⸗
mebo.⁊ iterum. Dñs mihi adiutoꝛ et ego
deſpiciã ⁊Deũ eũ pᷣſto ad auxliandũ ſibi
videre videbatur aut ſentire qui hoc dice
bat ſicut in Wichee.vij.dicebat angelꝰ ĩg
ſona eccleſie.Lũ ſedeo in tenebꝛis domi⸗
nus lux mea ẽ.venit ergo hmõi electis ſu⸗
is in ſolaciũ cuʒ ab alus auxiliarus deſti⸗
tuti ſunt ſicut dicebat dauid ad euʒ. Tibi
derelictẽ pauꝑ oꝛphano tu eris adiutoꝛ.
Wagna gloꝛia dñi venire ad ↄſolandum
deſolatos.ad adiuuandum alijs auxilijs
deſtitutos.qð videre viſus eſt.qui dixitꝓ

uidebã dñm in cõſpectu meo ſy adextris
? mihi ne cõmouear.Et Stephanꝰ ꝓtho

martyr in actibꝰ aploꝝ.vij.Ecce video ce
los aptos ⁊ hieſum ſtantẽ a dextris. Sub
audis paratũ adiuuaregrtantẽ pꝛo ipſo
Silr ⁊ ipᷣe xpᷣs dñs yſai.v. Juxta ẽ ꝗ iuſti

ficat me ꝗs cõtradicet mihi.ſtemus ſimul

qs ẽ aduerſariꝰmeus accedat ad me.Ecce
dñs deus auxiliatoꝛ meꝰ.Inde ẽ illud.ꝓ⸗
pe ẽ dñs om̃ibus innocãtibꝰeũ. Quin
ta aſfectionũ ſpei cõfoꝛtatio ẽ.hec autẽ re
ſumptio vt diximus ſen reparatio viriuʒ.
Quidã em̃ inſtar mulierũ infirmiſſimaꝝ

cum aliꝗd terribilevel viderint vel audie
rint vel in ſpaſmũ ſpũalem incidũt.vires

coꝛdis penitus amittentes.Quemadmo
dũ qui in ſpaſmũ coꝛꝑalem incidũt vires
coꝛpꝑis amittũt.Contra hmõi defectũ ſpi⸗

D

Se

ritualiũ.pꝛopꝛie dat deus iſtam gratiam

cõfoꝛtatioĩs ð hoc ex pꝛeſſe git daniel.x

Dñie mi in viſione tua deſolate ſunt com
pages mee et nihil in me remanſit viriuʒ.
Et poſt pauca. Rurſum ergo teligit me qͥ

ſi viſio hominis et confoꝛtauit me.et dixit

MNoli timere et cetera.Et poſt pauca.loqᷓ⸗
re domine mi quoniam confoꝛtaſti me et
de hoc ad hebꝛeos xii.Confoꝛtate manꝰ
diſſolutas et genua debilia roboꝛate.pꝛo

pier hoc dicitur ad Joſue.a domino. Lõ

ſotare et eſto robnſtus.de hoc lagit᷑ Ecccł

vij Sapiĩa confoꝛtauit ſapiẽtẽ ſuꝑdecẽ pri

cipes ciuitatſ.Dat autẽ viresvel re parat

illa gracia hominũ nõin ſe vicʒ nõ vti ſe
ſoꝛtis ſit ſed in deovt poſſit dicere cũ apo

ſtolo in ij. ad choꝛin.xij.Omnia poſſum
in eo qui me confoꝛtat. Inde eſt illud In
deo meo tranſgrediar murũ.Et illud cir⸗
tumdantes circumderunt me et in nomi
ne domini quiavitus ſum in eos vłvindi
caboꝛ in eis.Et beatꝰ martinꝰ.Ego ſigno
crucis non gatlea pꝛo tectus aut clipeo ho
ſtium cuneos penetrabo ſecurꝰ Uidetur
autẽ iſta gra ad ſom̃ foꝛtitudinis pertine⸗
re Deficiẽtibus ergoviribus noſtrisvires
ſuas nobis miniſtrat deus.Et hoc eſt qðᷣ
dicit apls ĩ xij ſecunde ad choꝛin.Cum in
firmoꝛ tunc potens ſũ hoc eſt cum in me⸗
metipᷣo deficio diuinevirtutis auxilio po
tens aut foꝛtis eſticioꝛ Si quis autem
querat cuiuſmõi affectio eſt illa quã con:
foꝛtationẽ dicimns. Reſpõdemus q:
ipſa nominatione ſua ſatis claret.confoꝛ

tatio em̃ foꝛtificatio eſt.ſitut em̃ albatio ⁊

albificatio idem eſt ſic foꝛtatio et foꝛtifica
rio idem. et eſt de ſpevictoꝛie pꝛocedens.
IJdeo enim timoꝛe ſuccũbendi viribꝰ coꝛ

moꝛibus

guinẽ vnlneris ſui vłalieni. ſtatim ſtupet
et velud ſoaſmo deficiens pauet ?⁊ trepi⸗
dat cõplodens manꝰ ſuas et allidẽs eas
ad genua ſua vociferat᷑ vt vulgo dicit to⸗
tũ eſſe perditũ.totũ eſſe moꝛtuu.nulla ſu⸗

pereſſe reſurgendivel euadendi facultatẽ

Et fit hec paſſio plerũq; in eis q in magni
tudinevel multitudine peccatoꝝ ſuoꝛum
ſtudio ſius cõſiderates immenſitatẽ diuĩe

miſericoꝛdie nõ attendunt. Inde ẽ ſtu⸗
pent atʒ deficiũt in ſemetipſis deſperates

⁊ de ſpe miſcðie dei vires reſumere neſciẽ

tes.Iſta ẽ confoꝛtatio ſiue foꝛtificatio idd

eſt ꝙ alia nominatione dicitur animatio
et hoc ab animo ſiue animoſitate. Sicut
et contrariũvidelicet diffoꝛtatio exanima
tio dici poteſt. Uerum exanimatio et ab
anima que eſtvoluntas et ab animo qui

eſt audientia dicitur Exaĩmare em̃ dicaur
gquis alium frequenciꝰ ab eo a quo volũ

dis deſtituuntur.et ſeipſos dant hoſtibꝰ

nihil eis rebellionis opponentes.Quive
ro confoꝛtanturo deo etiam deiecti atq;

pꝛoſtrati tanq; viribus reſumptis acrſus

q; pꝛius pugnant.Et pꝛopter hoc legitur.
Ecclſiaſtici.xlij.melioꝛ eſt iniquitasviri q;
mulier bene faciens.iniquitas em̃viri id

virilis aĩimꝰqꝛ reuera vulnus ſpũale cũ

virilẽ animũ ꝓuocat et cõcitat contra ho

ſtem diabolum. Pꝛouocatio autẽ et cõci

tatõ iracũ die interdũ vires reddit ⁊augʒ
vulnerati animum wulier autem id eſt
mul iebꝛis a nimꝰvulneratus peccatoꝛ vł
etiam temptatione pulſatus ſtatim dcfi⸗

cit viribus ⁊ quaſi incidit in ſpaſmũ pꝛe ti

moꝛe.Quẽadmoduʒ mulier videns ſan⸗

4

tatem eius auertit. Similiter et exanima
re cui animũ id eſt audentia vel infirmat
vel minuit. De iſta cõſoꝛtatione dicitur il
lud Si ceciderpit non collidetur.quoniam
dominug ſupponit manum ſuam. Simi
liter et iliad. Impulſus euerſus ſum vt ca
derem et dominus ſucepit me. Cadit em̃
el collidetur.cui ipſe caſusvires reſurgen

di atq; repugnandivlteriꝰ ex deſperatio

ne funditus tollit᷑.Cadenti miſeratoꝛ do

minus manum ſuam ſupponit.cũ ſic col⸗

lidi eum non patitur et manum id eſt vir
tutem qua reſurgere et repugnare auden

ter pꝛoponit.per pem ſubminiſtrat ſiue

apponit.vires enim ſiuevirtutem hmði.

niſi animũvel animoſitatem ſiue audens

tia quam diximus hic intelligimus. Qð
enĩ dicit poeta. Inmerſos animos mens

generoſa capit. intelligendu eſt etiam q;
magna quundo noſtra defeciſſe hoc ẽ qñ

ſubcecidit et ſub eg pꝛoſtratus iacet.cunc

enim cum deficit Anmo plerũq; pꝛoſtra⸗

tus foꝛtius reſurgens hoſtem foꝛtiusvice
uerſa ſubicit et pꝛoſternit inſtar ꝓpugna

toꝛis aut pugilis qui ab aduerſario deiec

tus et ſub eo iacens foꝛtius repugnat.et

obniticur donec ipſum ſubiciat et ſuperi⸗
oꝛ eo fiat. Nos autem de hijs latiꝰ lo X

quemur inſequentibusvidelicetin tracta
tu de temptationibus et reſiſtẽcijs adidẽ
pertinet et illud. Si natura negat facit in⸗

dignatio verſum Indignatur enim plerũ

qʒ men aviri ſancti repulſum temptatioĩs
deiecta et a viabolo turpiter victaet inde

zibotionat
ndumind
Mat pbat
enebꝛsun
ſeices⸗
gibicbſn
gütephnaue
aaffechoni
difirinhorre
ſnennstbenn
uetionmi.
ſgapennnoß
caanſein
maener
Vodecpinit
Gurhoezevnn
oAonut
Mmiotßni
keniſtie
Pertongtoni
ndehen
ſonsegino⸗
Uagviguf
Pgüonakun
risgucn
igasde
ſengamit
bepe⸗
Npnen
Adhen
clnbire
Kämmnie
Zaluifne
ngez
lnet)
pelgen
rllnn
ncplrein
irge –
lngefndli

4

nlunſbozi

ikale t.r.
Nlik
4 10 K
Müeſſennnne⸗
elenea⸗,
Nen S
Nemnze
mänehan

Kisn

1

ingnoredun
ſenmni 0
irwant
Mend, vN
t mornnimii
irscnntet
us luchhin
mnarena N
Eilaininn
umipo
munamanun aen
eateugngſen
n ſverinmumn
nsbi nieiche⸗

ad foꝛtioꝛa manum extendens ad deunin
cendum in diabolumvehementius exar
deſcit.ꝓ hac dictũ ẽ yſaie.lviij.Oꝛietur in
tenebꝛis lux tua et tenebꝛe tue erunt ſicut
meridies.⁊ iob.xj.Quaſi meridianꝰ vul⸗

goꝛ tibi cõſurget ad veſperũ.⁊ cũ cõſum⸗

ptu te puraueris oꝛietur vt luc/fer Se
xia affectionũ ſpei expectatio eſt.ex q̃ ſolet

diffiniri ſpes expectatio futuroꝝ bonoꝝ ⁊
meritis ⁊ bona cõſciencia.de hac dicitur

ꝓuerbion. xvii. Femina gemma gratiſſi⸗

ma expectatio pᷣſtolantis. Et queſtionem
habet an ſit in vi appᷣhenſiua an in moti⸗
ua.et reuera vnomõ indubitata creduli⸗
tas de obtinẽdis futuris bonis eternis di
citur ſpes eoꝝ in vi appᷣhenſiua eſt ſicut fi
des Aliomõ iſta expectatio cõtraria eſt ti
moꝛi deſperationis.qua quis dampnati
onseterna ſibi imminere timet abſqʒ vlla
ſpe redemptionis veil liberationis. Et eſt
hmõi deſperatio expectatio future dapna
tionis excluſo om̃i adiutoꝛio miſcdie dei.
Hic ergo ẽ qui ſic videlicet expectat dam⸗
pnationẽ futurã. J omnino reuerſus ab
eternis gaudus ⁊ funiculis peccatoꝛũ ſuo
rũ ligatus die ac nocte trahi ſe videt ad ĩ⸗
fernale patibulũ ſiue incendiũ.Sic econ⸗
trario expectans expectatione ſpeividet ſe

conlinue deduci ad eterni regni ſoliũ. hic

dicit. Expectas expectaui dominũ et inten
dit mihi ⁊c. Hmoi expectatoꝛ dicit. Tenui
ſti manũ dexterã tuam⁊ in voluntate tua

Z eduxiſti me ꝑviam ſiue hmõi.Et tandem

cum gloꝛia ſuſcepiſti me ꝓpᷣter hanc dicit
Sãpiencie.x.Juſtũ deduxitſapiencia per
vias rectas et poſtmodũ oſtẽdit ei regnũ
dei viſione integra.et dedit illi ſciencia ſa⸗
ctoꝛu cõplete illuminationis. Hinc pᷣſtru⸗
it de qua dicitur in pſalmo Hecrecoꝛdat⸗
ſum et effudi ſupꝛa me animã Rea.quoni
am tranſibo p viam ſcijcet veritatis in lo
cum tabernaculi admi abilis vſq; ad do
mũ dei.Ego inquit hmõi animo expecta⸗
bo dominũ. ſicut mihi in pſalmo pᷣceptuʒ
e.Expecto eũ inq; vt ſponium adulteroꝛũ
ſcilicet vicioꝝ er demonũ amplexus reſpu
ens tanq; inquinamẽta execratio his. er⸗
pecto euʒ vt dñm ſeruus quado reuertat
a nuptis vt cũ venerit ⁊ pulſauerit ſiue ꝑp
moꝛtẽ ſiue ꝑ alia tribulationẽ.ſiue ꝑ inter⸗

nã viſitationẽ confeſtim aperiam ei.Expe

cto æum vt liberatoꝛẽ ac ſaluatoꝛẽ. Nolẽs
Dare manus hoſtibus:ſiue blandientib⸗

ſiue impugnãatibꝰ ſciens eũ ꝓpe eſſe.⁊ ad .

liberationẽ me feſtinare. Expecto eumvpꝛt
pontiſicẽ vel em meũ cũ ꝓceſſionali oc⸗

curſu et apparatu. Teſtino em̃ venientez

recepturavidere cũ lucernis ſen lampadi
bus ⁊ alijs. Expecto eũ vt regẽ militũ iaʒ
me remuneraturũ ⁊ me lanqʒ fidelem ac
ſtrennuũ militẽ ſuũ coꝛonaturũ. Expecto

em̃ regnũ decoꝛis et dyadema ſpei ð ma⸗

nu eiꝰ. ſicut legitur ſapiẽcie.ꝰ. Expecto
