ad tpᷣs.⁊ hoc ꝑ culpa ſua.qꝛ ſp tenebit᷑ ad

minoꝛ continencia id ẽ mino:is durano:

nis efficietur ergo ꝑ culpã ſus melioꝛis cõ
ditionis. Rndemꝰ ꝙ nõ ſequit quo⸗
nia quod minꝰhebet obligatio eiꝰ in lpe
hoc habet plus et multo amplius in obii
galiõe culparũ q̃s ↄtrahit ꝑ frequentẽ re⸗
lapſum.
cuũt oia ex neceſſitate euenire.nõ ẽ neceſſe
vt ꝓpter hoc nemo peccare poſſit aut bñ
agere.⁊ hoc appet ꝑ ea que dixim⸗ de ne
neceſſitate ⁊ impoſſibilitate.videlicet que
et quãdo excuſant a culpa ⁊ obligatioe et
quatenꝰſicut oſtẽdimꝰ.qꝛ neceſſnas q ne
ceſſe ẽ deũ ſp bene agere ⁊ impoſſibilitas
qua impoſſibile ẽ ipᷣm male agere in nul⸗
lo ꝓhibẽt vel impediũt quo minus bene
laudabiliter agat vtrũq;.⁊ hoc ẽ qa nec
violenter ipᷣm impellũt ad bene agenduʒ
nec violenter ipᷣm impediũt aut aueniunt
tũc a male agendo.nec vllo modoꝛu reſi⸗
ſtit illa impoſſibilitas aut cõtradicit volũ
tati eiuſdẽ.ſicut neceſſitas virtutis celeſtis
aut fati qu ſcõm eos ipoſſibile eſt auerti
vel impediri ⁊ q etiã mouẽt animas hũa
nas vt ipi opinatur mouẽt inq; ad cogita

Scom erroꝛẽ auũt illon qui di

tiones ⁊ affectiones ꝗᷓ in eis ſunt 1 pillas

ad oꝑationes ⁊ opeꝝ declinationes.quo

niã nõ mouẽt eas violẽter ymmo volũta

rie nõ excuſat animas hũanas a peccatis
7 culpis.⁊ hoc ẽ quoniã a quocunq; pᷣnci
pio ſit opus volũtariũ dũmõ voluntaniũ
ſit id ẽ volitũ quocũq; triũ modoꝝ quos

diximꝰ. id ẽ affectatũ vel toleratũ vl negle
ctũ ſp imputandũ ẽ volũtati ⁊ agenii ꝑvo

luntatẽ. Nec ſequit ſi nõ poteſt alið age⸗
re vel etiã velle qg ꝓpter hoc excuſatꝰ fuit
qui nec vult aliud poſſe vel agere nec alið
velle ꝓpier hoc dicit Beneca. Quia on e
peccalũ a deo ẽ volũtariũ.ſi nõ ſil volũta
riũ nõ ẽ peccatũ. uare neceſſitas vel im
poſſibilitas q̃ nõ aufert opi qn ſit volũta
riũ hoc ẽ exvolũtaie quã impoſſibileẽ no
eẽ libera nec culpa aufert: nec meritũ eidẽ
oꝑi.Reuera aũt ſi totũ quod mouet ani⸗
mas nr̃as extra nos eẽt et nos haberemꝰ⸗
pᷣncipiũ motuũ et opeꝝ nr̃oꝝ intra nos vł

in nobis totũ attribuendũ videret extrin⸗
ſeco motoꝛi vel motoꝛibꝰ ſi plures eſſent.
NOD ſi qs dixenit.qꝛ auertere poſſumꝰ vo
lũtates noſtras a maie volitis.licet extrin

ſecus ſolũmõ moueamurad volendum.
Bñdemꝰ qꝛ ipm auerlere eodem me

₰

————————

Firpotet
tomn
nbibͤlat
Cuenoefün
nulielaeni
eii necze
enmünnpre
nogegen
günttcunt⸗
vrbnͤſtt
mümmnnn
olivtrnonest
eamiz hne
Cohrtsbnolin⸗
Ccotes örnet
Kennercher
täanen
ainecett⸗
iilaunotoi
ſinginlud
ootifonnon
ſaganigceſend
iriaedn
ioiindr
1ndlillin
fanncosen
waiuspein
ſalite oni
ſutiiſnne
chſisrolin
oni toliush
rpengogen⸗
Urnninonoms
Umumiriee
Oleeßigenne

ügigizel⸗

—,—
= =
=
.
=

=
S
=
=2
S=
E

=

Rdrd
Dapiid
wgnt
Apeageedir
oſſoltaenc
Nalgatdti
eagerer nt
cipn naen
elütadbeng
nmnpeciitin
onccylonte
gonu
õl
“
du

ccxuij

nõ ẽ in poteſtate noſtra cũ ſit a motoꝛe ex

trinſeco tm̃.Quare ſicut velle noſtrũ nõ ẽ
a nobis vel ex pꝛincipio quod in nobis ſit
quare nõ erit nobis imputandum vel ad
laudẽ vel ad vituperiu;. Silr neq; ad
meritũ neq; ad culpã nõ eĩ erit ſcõm hoc
alterutrũ in poteſtate nra Cũ enim a ſolo
motoꝛe ꝗ extra nos ẽ fintvolũtates nre ⁊
volũtatũ auerſiones vł repᷣſſiones.⁊ mo
toꝛ hmõi in poteſtate nr̃a nõ ſit vllo mõ.
nõ erũt ille in poteſtate nr̃a.neq; erũt in
nobis vt actiones noſtre ⁊ oꝑa.ſed vt paſ
ſiones tm̃ a foꝛinſeco agente.et erimꝰ im
receptoꝛes hmõi impᷣſſionũ.et nullo mo⸗

do actoꝛes.qre nec bñ nec male agemus

led virtus celeſtisvel fati aget om̃ia hec qᷓ
vident᷑ eẽ actiones nre.⁊ erimus tantũ oꝛ
gana virtutis celeſtis et fati. Manifeſtuʒ
aũt ẽ.qꝛ oꝛgano nõ ẽ imputãda oꝑatio qͥ

p ipᷣum agit᷑ ad laudẽ vel vituperiũ culpã

vel meritu ſicut motus rote molẽdinarie.
neq; qntũ ad eſſenciã ſuã.neq; qᷓntum ad
tarditatẽ vel velocitatẽ culpabiliter impu

tari poteſt ip̃i rote.ſed aque ſoli impellẽti
2 reuoluẽti ila. Qꝛſi talia dicant᷑ volũta

ria in nobis.equiuoce foꝛſitã dicẽt᷑ et ipᷣa

volũtas.Meliꝰ tñ videt᷑ nobis vt dicam2

ſicut pᷣus quoniã volũtaria nullo mõ poſ
ſunt eẽ iſta ex motoꝛe extrinſeco.quin ſint
etiã ab ipᷣis volẽtibꝰ ⁊ oꝑantiba.⁊ hoc eſt
quoniã volũtas ſpꝑ imperat motũ vl ꝓhi

bet ꝓpter quod apud phyloſophos ⁊ vir

tus imꝑatiua motusvolũtas ðꝛ.nNos etiã

declarauimꝰ in pᷣcedentibꝰ qꝛ ẽ ea⁊ tanta
P libertas ipᷣius.vt nec cogi poſſit ad opati⸗

onẽ ſuã ꝓpꝛiã.q̃ ẽ vellevł nolle neq; ꝓhi⸗

beri ab ea.ymmo neceſſe ẽ.vt ſi velit ope⸗
rari oꝑationẽ ſuã qð oꝑet᷑ eã.quicꝗd ipᷣaʒ
ad hoc moueat vł impeliat.Et ꝓpter hoc

dicit auguſtinꝰ Quia penes eã reſidet au⸗
ctoꝛitas ſumma mouẽdi mẽbꝛa.poteſt tñ

moueri ad volendũ venolendu alitervi
delicet ſuggeſtione ſiue ſuaſione ſiue cõſi
lio nõ aũt violẽcia vel coactione.Et qm̃ ſi
bi retineat ſcilicet dominiũ et auctoꝛitatẽ
ſue opationis nõ poteſt ſacere ſuggeſtoꝛ
aut ſuaſoꝛ aut ↄſiliarius.Quare manife⸗

ſtũ ẽ.qꝛ ſi virtus celeſtis vel fatũ vel quicũ
q; alius motoꝛ extrinſecus ſi mouerit ani

mas hũanas ad volendũ aut nolendum
nõ auferret eis dominiũ ⁊ imperiũ vłau

ctoꝛitatẽ ſuarũ voluntatũ et actionũ.cum

nec vim nec violenciã nec actioneʒ eis ad
boc inſerre poſſint ⁊ hocẽ ꝓpter libertate

atʒ impioſitatẽvolũtatis.ppᷣter quas nec
coactionẽ ſuſtinet nec receptibilis eſt vllo
modoꝝ ipius. Si quis vero querat q̃ᷓ
liter vel quã ob caunſam circũſtacie licʒ bo
ne augeat peccata ⁊ malicia ipᷣoꝝ et qnto
maioꝛa bona fuerint.tato magis augeat.
cũ alterũ cõtrarioꝝ alterũ minuere et eiiaã
deſtruere magis debeat ſcõm naturam.
Rñdemus qa intenſio et magnitudo
peccatoꝝ ſeu maloꝝ openꝝ ſꝑ ſequit intẽſ
onẽ obligationũ ⁊ etia eidẽ equat᷑ ⁊ ſꝑ eſt
equalis. Obligationũ inq; abꝰ tenemur
ea nõ facere verbi gra.Dignitas ſacerdo
talis vł pontifical bona ẽ.et bonitate ſua
auget occaſionalit᷑ peccatũ ſacerdotſ aut
pontificis ꝓ eo ſcilicet obligat ipᷣm ad
hocvt magis declinet peccatũ q;ᷓ laycus ſi
militer ⁊ ſciecia. Magis eĩ vir ſapiẽs tene
tur declinare a malo q; ſimplex vel ſtultꝰ.
Seruus ei ſciẽs volũtatẽ dni ſui ⁊ nõ faci
ens plagis vapulabit multis.ſeruꝰ vᷣo ne
ſciens ea ⁊ nõ faciẽs vapulabit paucſ.Si

cut dicit veritas in euãgelio Luce.Et alibi

Si ceci eſſetis peccatũ nõ haberetis.Inð
ẽ aliud poete.Om̃e autẽ viciũ tãto cõſpe⸗
ctius in ſe crimẽ habet.qnto ꝗ peccat ma⸗
ioꝛ habet De oↄſciẽcia vero erronea qͥ
aliquis eẽ credit peccatũ quod nõ expꝛeſ⸗
ſe dicitur ⁊ in textu ⁊ a ſacris expoſitoꝛibꝰ
quod hmõi erroꝛ peccatum eẽ facit quod
alias peccatũ nõ eſſet.Et hoc dicit Aplus
ad Ro.xiiij. Om̃e qð nõ ẽ ex fide peccatũ
z.⁊ intelligẽs fidẽ ↄſcienciã ibi.ꝓpt᷑ quod
⁊ exponit᷑ ibidẽ ſic.om̃e qð nõ ẽ ex fide id ẽ
om̃e qð ẽ ꝗ fidẽ.qð ẽ dicere cõtra cõſcien⸗
ciã ẽ peccatũ.ð hoc augꝰ ꝗ edificat õ ↄſciẽ
ciã edificat ad gehenna. Habel auteʒ
queſtionẽ nõ leuẽ ꝓpter quã cauſam hoe

ſit. Pꝛimũ qꝛ cũ erroꝛ nõ ſit peccatũ quan

doq;.erroꝛ inq; huiuſmodi qualiter effici
et ip̃m opus eẽ peccatũ.vnde dabit mali⸗
ciã quã nõ habet.vᷣbi geᷣcia.Aliꝗs credit
de aliquo qð nõ indigeat elemoſyna ⁊ ꝓp
pter hoc credat ꝙ dare ei elemoſynam ſit
peccatũ vel de aliquo ꝙ ſit indignꝰepᷣatu
vel alio honoꝛe eccleſiaſtico qð vtiq; cre⸗
dere nõ ẽ peccatũ moꝛtale.dare tñ ei epᷣa⸗
tũ ſic credenti.erit moꝛtale peccatũ hoc eſt
in opinione omniũ ⁊ etiã generalit iuxta
verbũ auguſtini qð diximꝰ. ꝙ auilibet te
net᷑ ſequi cõſciencã ſuã.Ueniẽs em̃ cõtra
conſcienciã quicũqʒ qui credit ſe teneri ad
aliquid peccat moꝛialiter. Qõ ſi verumẽ.
Quicunqʒ ergo ſunt herelici vel Hdolan

SDe

bel iudei tenent᷑ eſſe tales.exiſtendo ergo
tales faciũt id qð tenẽt et ua faciũt quod
debent quare nõ peccãt.et etiã accidit ſᷣm
hoc qð iudei tenebantur crucifigere xpᷣm
dominũ hoc em̃ dictabat eis erronea ſua
ↄſciencia. Amplius. Si erronea cõſci
encia facit eẽ malu ⁊ illicitũ qð alias erat
bonũ et licitũ.ergo qð alias ẽ malũ et illi
citũ faciet bonũ ⁊ licitũ. Quare iudayſmꝰ⸗
⁊ ydolatria et hereſis ois erũt licita et bo⸗
na hijs q̃ in eis ſunt. Amplius.Cũ nec
melio: nec certioꝛ nec maioꝛis auctoꝛitatꝭ
ſit cõſciencia tua q; conſciẽcia alicuiꝰ viri
ſapientioꝛis ⁊ melioꝛis q; lu ſis.vnde hoc
q magis teneris tue ↄſciẽcie credere qᷓ; cõ
ſciencie illius. Ampliꝰ. Unde iſta au⸗
ctoꝛitas ꝙ ꝗlibet tenet᷑ eam ſequi pᷣſertim
cũ nec magiſter ſit nec liber autenticus.
Amplius Scõm hoc tenebit quis ad
Duo oppoſita ⁊ ad cõtradictionẽ. ſicut di
ximus in exẽplo ydolatrarũ.Ex pᷣcepto nã
qʒ dei tenent᷑ nõ adoꝛare ydola.⁊ ex cõſci
encia tenent iſta adoꝛare.⁊ ita tenẽtur ad
impoſſibile ꝑ ſe ⁊ naturaliẽ. Ampli⸗.
In legibꝰ ↄtrariis ſiue ſint pᷣcepta ſiue ſta
luta aut altera abrogat alteram aut dero

gat illi.Cũ ergo iſta cõtraria ſint lex dei et

lex conſciencie in iſto caſuvt nec etiã ſcõᷣm
quid ſimul ſtare poſſint.Altera ex toto ab

rogat altera.O ſi lex dei abꝛogat legẽ cõ

ſciencie.nõ obligat ergo cõſciẽcia cõira le
ẽdei. nuſq;ᷓ ergo obligat ↄſciẽcia vel ad
aciendũ ꝗð malũ ẽvel ad nõ faciendum
qð bonũ ẽ.hoc ẽ cõtra pᷣceptionẽ aut ꝓhi
bitionẽ dei. Si vero lex cõſciẽcie abꝛogat
legẽ dei quid abſurdiꝰ dici poteſt. Sequi

tur em̃ ex hoc.ꝙ erroꝛes nr̃i euacuabũt iu

ſticia ⁊ veritatẽ legis dei et eximẽt nos ab
illis. ex em̃ abꝛogata neminẽ ligat.⁊ ita

tam iudei qᷓ; pagani q; etia heretici exem

pti eſſent omino Eege dei. Quid ergo re
ſtabit niſi vt pᷣdiq& pꝑ totũ mũdũ vt faciat
vnuſquiſq; qð voluerit donec totus mũ⸗
dus credat hoc videlicet vnicuiq; faciẽdũ
itlud ſolũ qð voluerit. et tũc nõ ſolũ licite
ſed eniã meritoꝛie vinẽt omẽs homines in
voluũtatibꝰ⁊ voluptatibꝰ ſuis.⁊ ita ſalua
rentur oẽs quoꝝ vix centeſima ꝑs ſaluat
Amplius. Lũ volũtas adeo impioſa
ſit vt diximꝰ adeoq; libera nec exempta ſit
a lege dei.ymmo adeo ſubdita vt etiã con
tra ſeipſam neceſſe habet velle ⁊ nolle ſe⸗
piſſime. vnde illud pᷣuilegiũ. ymmo puile
giu oſciẽcie vt cõtra ipᷣam nõ liceat aliqd

vicijs et peccatis

cuiq vel velle vel facere. Ampli⸗. Si

cõſciencia aliꝗd ẽ vtiq; nõ ẽ niſi creatura.
ſilr ⁊ hõ habẽs cõſciencia erroneã nõ ẽ ni
ſi creatura iure pleniſſimo ac ſingulariſſia
mo creatoꝛi deo ſubdita.Qnicqd ergo di
clet vel iubeat oſciẽcia vel hõ habẽs illaʒ
creatoꝛe iubẽte cõtrariũ vel ꝓhibete illud
negligẽda ẽ ipᷣa et ſtandũ pᷣceptioni vel ꝓ
hibitioni creatoꝛis. Quemadmodũ ſi pꝛe
conſul aliꝗd pᷣcipiat ⁊ ↄſulillud phibeat
vel cõtrariũ pᷣcipiat ſtandũ ẽ ſolipᷣceptio
ni cõſulis et negligendũ om̃ino pconſul
in pte illa. Silr ſe habet de cõſule ⁊ impa
toꝛe ſiẽ dic augꝰ Amp̃.Calis poteſt ee et
roꝛ cõſciẽcie ꝙ ipᷣemet ẽ moꝛtale peccatũ.
ſicut ſe habet in om̃ibꝰ erroꝛibꝰ impietalt
vbi talis ẽ erroꝛ indubitãter deponẽdus ẽ
Sicut ergo cõtractus ꝗ in ſeipᷣo irritus ẽ.
aut irritandꝰnõ ligat vel ad numerandũ
pecunia ſi ſit emptionis vład aliud qð ex
illo ſequat ſi ſit alteriꝰmodi. Sic erroꝛ cõ
ſciẽcie qui in ſeipᷣo irritãdus ẽ. ⁊ omino ex
terminadus nõ ligabit ad aliud. Am

plius. Om̃e peccatũ moꝛtale ligat facien⸗ 1

tẽ iſtud ad delendũ ipᷣm ꝑ peniienciam er
roꝛ ergo oĩs ↄſciẽcie cũ ẽ moꝛtale peccatuʒ
obligat ſic errantẽ ad deponendũ ipum.
Quare non obligat ad ſequendum ipᷣm
Amp̃. Quis audeat dicere homini ſie
erranti hoc ẽ erroꝛe moꝛtali qꝛſi erras.de
bes amplius errare et q ſi peccas debes
amplius peccare. Amplius. Quãtum
cunq; habeat aliꝗs erroneu viſũ exterio⸗
re no ꝓpter hoc rerũ viſarũ aut quantita
tes aut colores imitant᷑.Alioꝗn ſol exer⸗
ꝛe viſus quividet᷑ eẽ cubitalis magnitu
dinis tm.eèt illiꝰ magnitudinis tm̃ ? luna

eęẽt maioꝛ eodẽ. Multo foꝛtius ergo nec vi

ſus interioꝛ id ẽ iudiciũ cõſciẽcie immuta⸗
bit qᷓlitates aut quatitates opeꝝ noſtroꝛũ
nõ faciet ergo as malũ qð bonũ in ſe
vel bonũ qð ẽ mal’ll.Eodẽ mõ argumẽta
ri poteſt ꝗs de opinione q̃ hmõi ↄſciẽcia
erronea nõ ẽ niſi erronea opinio. Uñ em̃
hec virtus vel poteſtas opinioni nr̃e ↄtra
oꝑa nr̃a vt ea mala faciat cuʒ alias mala
no ſint vel etiã bona. hHoc aut dicimꝰ qm̃
ſcðm iſtos cũ leuare feſtucã de terra indii
ferẽs ſit in ſe id ẽ nec peccatũ moꝛtale.nec
meritoꝛiũ tamẽ credẽti ꝙ ſit peccatũ moꝛ:
tale.erit peccatũ moꝛtale. Silr et credenui
ꝙ ſit bonum meritoꝛiũ erit meritoꝛiũ niſi
culpa moꝛtalis alias faciẽtis impediat.
Amp̃. Si hmõi erroꝛ facit eẽ malii qð ¶U

=

Mimelien
GNiuuenti
Ntaniaig
ernien
ilikiyen
Ntanigven
fihetabtt
Necaritacen
Cvosdiünyn
bininmtß
ſanieinni⸗
Nicuuzant
aliniiun⸗
latnicine⸗
naninuſwni
poniirllan⸗
Herublenn
funiibnius
ibenetin
gippcblgnd
litdenen⸗
Geſachignt
fioguneneſt
Undni Hepd⸗
fandeinrin
Ghäpotne
nobedces⸗
Upſi er,
iunnchyn
ſlumnanuen
lihnolsn
ſPlinefani
argpeſnaue,
anl Roͤnr
alonrerc

.
E=—

—
E ==
S]˖ ü Se
=s = S=
See E = F
=☛ =. =
E = –

==
=
=

pa

len.
eveoenze
Ciſſmd te

. —

iatſtunciie
Concüöne
mami
s AN

6

Anhbelle ℳ
Ginm. A
uniwchnsIi
ig
Duiofntli

iiicinme

corsrai 0in
erinnen

ccxv
debet obedire vnnſquiſq; erroneus ded

non ẽ malũ.ergo facit eẽ malũ ꝓut cõſciẽ
cia dictauerit illud eẽ malũ. Si g ↄſciẽcia
dictet alicui ꝙ leuare feſtucã de terra ſit ei
um peccatuũ qntũ fuit peccatũ ade vł pecca
tũ luciferi vel peccatum iude ꝓditoꝛis vel
peccatũ crucifigentiũ dñm ſaluatoꝛẽ.tan⸗
tũ peccabit leuando feſtucã de terra qniũ
peccauit adam vel lucifer vel aliqs alioꝝ
quos diximꝰ maxime cũ dicat Ambꝛoſiꝰ.

Qfitũ intendis iiñ ſacis.Et aplłs videt᷑ aſ⸗

ſentire in.xiiij.pᷣme ad coꝝ dicens. Quia

mãducare carnes malũ ẽ ei qui ꝑ offendi
culũ maducat.

ramentũ vel votũ.Cũ autẽ res iurata ſiue
voto ꝓmiſſa illicita ẽ aut mala ꝑ ſe omni
no in nullo ligat iurantẽ ſiue vouentẽ ꝓ⸗
pter maliciã huius rei. Multo foꝛtiꝰ ergo
erroꝛ cõſciencie cũ in ſeipᷣo illicitus eſt aut
impius nõ obligabit ſic errantẽ ad facien
dũ quod dictat erroꝛ hmõi. Neq; eĩ iepte
voto ſuo obligatꝰ fuit ad ymmolandam
filia occurrente ſibi de pꝛelio cũ victoꝛia re
uertenti. Neq; dauid ꝑ iuramentũ quod
fecerat de interficiẽdo nabal peccauit par
cendo ei poſtmodũ ad pꝛecesvxoꝛis eius
neq; herodes decollare debuit iobannẽ
baptiſtã ꝓpter ſtultiſſimũ ⁊ impijſſimum
iuſiuranduʒ quod fecerat de dando filie
ſaltanti caput eius.ꝓpter hoc dicit yſido.
⁊ ẽ auctoꝛitas canoniſata.In malis ꝓmiſ
ſis reſcinde fidem in turpi voro muta de⸗
cretũ quod incaute ſeciſti ne noueris.
Ampli.Scðm hoc cõtra legẽ dei nos
obligabit erronea cõſciencia ſi dictet no⸗
bis ecõtrario illi nobis eẽ faciendũ. Si eĩ
teneamur facere cõtra illa illicila ẽ nobis
id ẽ contrariũ non ſolũ licitũ ſed etiã debi
tũ debito obligatoꝛio moꝛtis eterne. erit
ergo foꝛtioꝛ lege dei cum eam abroget. et
legẽ contraria illi nobis imponat. Erit eti
am ſcoõm hoc conſciẽci ſua lex vnicuiq;.
⁊ ad eã ſola ſeruãdã tenebitur.⁊ erit vnuſ
quiſꝗ; ſtultus vł erroneus in parte illa le
gũ cõditoꝛ ⁊ legis diuine deſtructoꝛ.⁊ ab
rogatoꝛ om̃ibus em̃ modis impoſſibile ẽ
altquẽ teneri ſimul ad duo contraria vel
ipoſſibilia cuʒ ſcᷣm leges humanas in re

ru natura impoſſibilium obligatio nulla
ſit. facere autẽ duo cõtraria ſimul vel ime⸗
poſſibilia natura poſſibile ẽ. quare impoſ

ſibile ẽ aliquẽ teneri ad ilud. Ampli⸗
Opoꝛtet deo magſ obedire qᷓ; homini vt
dixerunt apli in libꝛo actnũ.Ergo magis

aduce Amp̃. nihil ẽ magſ ob
ligatoꝛiũ cũ in ſe honeſtũ ac licitũ eſt q; iu

q; ſibi vel conſciẽcie ſue. Rũdemus in

hijs qꝛ erronea conſciẽcia nõ ligat ad faci
endũ quod dictat inquã ſi illud eẽ contra

legẽ dei.ſed ligat generalit᷑ erronea cõſci
encia in talibꝰ ad hoc quod nõ negligat᷑
ipᷣa ymmocoꝛrigat᷑. Peccat tamẽ quicuqʒ;
cõtra cõſciencia aliqd facit nõ ꝓpter facti
maliciã ſed ꝓpter negligenciã conſciencie
ꝑ quã cõmittit ſe diſcrimini. Dũ em̃ ceriuʒ
nõ habet an ipᷣa res quã facit ſit ↄtra deũ
indubitãater diſcrimini ſe cõmittat illã faci
endo.peccat ergo talis ⁊ errando pᷣmũ et
erroꝛẽ negligẽdo ſcõo.ſcriptũ ẽ in eccleſ.a
ſtico.nõ demoꝛeris in erroꝛe impion. Ge
neralit᷑ ergo vnuſꝗſq; ienet᷑ in talibꝰ q in
pᷣcepto ſunt vel in ꝓhibitione vel ſequivł

coꝛrigere cõſciencia in generali non ſequi
determinate neqʒ coꝛrigere determinate:

ſed alterutrum facere. Utrumlibet enim
faciẽdo ſe liberat.OQ ſi neunũ fecerit.ma
nifeſtũ ẽ ipᷣm negligere ↄſciẽcia ⁊ in diſcri

men ſe mittere. In indifterentibꝰ quoq; ſi
militer ſe habet quare ẽ leuare feſtuca de
terravł comedere carnes quãdo⁊ cui hoe

indifferẽs ẽ.ſicut eĩ erroꝛ impietatis depo
nẽdus ẽ ab om̃i ↄſciẽcia ſic ⁊ erroꝛĩ hmõi
Uergit em̃ in impietatẽ heretica vel ſalieʒ
3 catholicã doctrinã. Impie namq; ⁊
dampnabliliter ſenciũt manichei malum
eẽ comedere carnes hoc quippe ſenciunt.
ga facturã pᷣncipis tenebꝛarũ credũt oẽm
carnẽ ⁊ iðᷣo inmunda. ESodẽ modo er

roꝛ ẽ om̃ino iniolerabilis malici in rebꝰ

ponere qᷓ lex diuina nec dampnat nec ꝓ⸗

hibet et que xpᷣana doctrina habetꝙ bo
nis naturali bonitate aut ꝓ indifferetibꝰ

qntũ ad meritũ ⁊ demeritũ.ſicut eĩ peccãat
manichei maliciã ⁊ immundicia naturalẽ
iĩponẽtes rebꝰa deo creatis ad vſus homi
nũ.Et ſicut peccant aſtronomi malicia vel
infoꝛtuniũ imponente lanetis et ſtellis
cum a talibus om̃ino immunes ſint et in
noxie.Sic peccãt erronei homines impo
nentes rebus licitis malicia culpabilem ſi
militer ⁊ indifferẽtibus et q̃ om̃ino ſeoꝛſũ

ſunt a lege dei. Hoc ẽ ab omni pᷣceptione
et ꝓhibitione diuina qui imponuntiſtas

neceſſitates obligationum ex erroꝛe ↄſciẽ
ciarum ſuarum noua lege ſe onerant et ſi
bi cre dentes. Qꝛſi quis querata nopᷣ
vtrũ facere aliquid contra ↄſcienciã dicta⸗
tem illud eẽ peccatũ moꝛtale ſit peccatum
mortalevel illicitum. Nos autem reſpon
i

Be

dimus ad hoc tibi ſi aduertas ã dixvimus
vbi em̃ non errat conſciencia.manifeſtũ ẽ
quia peccat duobus modis videlicet ⁊ fa
ciẽdo qð malũ ẽ⁊ male faciẽdo illud. Ne
gligencia em̃ ſiue cõtemptus ↄſciẽcie vnũ
malum ẽꝑ ſe. Aliud vero malũ eſt ip̃ᷣm fa
cctum quod cõſciccia nõ errans dictat eſſe
peccatũ moꝛtale. Ubi autẽ errat cõſciẽcia

peccat vno modo tantum videlicet negli
genciavel erroꝛe cõſciẽcie. Non enim ma
lũ ẽ qð facit ſʒ male illud facit Nihil ergo
licet ↄtra cõſcienciã agere in aliquo caſu.
nec tamen tenetur quilibet ſequi cõſcien⸗
cia ſuaʒ in quolibet caſu. Ex hijs ergo
aobperet tibi qualiter peccatum eſt qð nõ
ẽ ex fide.quia quandoq; ex ipᷣa malicia fa
cti et negligencia conſciccie ſimul quado⸗

q; ex altero tm̃. nõ ſequit ergo ĩ nlłlo caſu

licitũ ẽ alicui agere õ ↄſciẽciã ergo ĩ ᷣlibet
caſu tenet᷑ facere ſcdõᷣm cõſciencia Nõ em̃

neceſſe ẽ duarũ cõtrariarũ ꝓpoſitionũ ſp

alterã eſſe verã. Similiter in nullo caſu li

cet alicui facere cõtra deũ.ergo tenet oia

facere ꝓpter deũ.Et licet cõſciencia actus
noſtros volũtarios et quantũ in ſe ẽ indit
ferentes poſſit malos facere.et etiã moꝛ
talia peccata quando dictat eos eſſe tales

cum eos qui in ſe mali ſunt ⁊ deillo gene

re qua ariſtoteles nominat mox nomina

ta ↄiuncta malo non poteſt facere quatũ
cnnq;ʒ diceret illos eſſe bonos⁊ hoc ẽ quo

nia talia ꝑ ſe ſiue eſſencialiter mala ſunt.
hoc ẽ ex eoipᷣo quod talia ſunt qualia no
minant᷑ vt adulteriũ inqntũ adulterium
periurium inqntum piurium. latrociniuʒ
inqntũ latrociniũ et ita de alis. Que
dã autẽ bona videlicet de genere bonoꝛũ
cui dictet conſciencia eſſe mala.mala inqᷓ;
malicia ↄtraria hoc eſt de genere maloꝛũ
nõ immutat a genere ſuo cõſciẽcia hmõi

Et hoc ẽ quonia genus ſubſtanciale eſt ⁊
nõ ſeparabile.ſouemadmodũ dicimꝰ q;
Dare elemoſynã ſubuenire iniuſte oppzel
ſis. honoꝛare parẽtes bona ſunt in gene⸗

re ſuo.id ẽ in eo ꝙ talia ſũt.videlicet dare
elemoſynã.in eo quod dare elemoſynam
el ſubuenire oppᷣſſis in eo quod ſubueni⸗
re.Et hmõi bonitas vocat naturalis vel
eſſencialis.et ideo inſeparabilis ab eis.⁊

ipᷣa inſuſceptibilia cõtrarie malicie.erũ

alia ẽ malicia quã erroꝛ conſciencie bñ po
teſt ei ſupinducere. Si em̃ aliquis credat
ꝙ peccatũ ſit eis dare elemoſyna alicui re

uera peccatu erit ei? malũ erit ei.licet iſtõ

vicijs et peccatis

pmaneatĩ ſua bonitate naturali.ſʒ mali

cia hec eſt negligencia mala ⁊ contempt⸗
conſciẽcie ſi contra eam elemoſyna illi de
derit ipſe etiam erroꝛ in talibus non caret
culpa multociens. Debes autem ſcire
quia quedã ſunt adeo bona bonitate gra
tuita atq; meritoꝛia.vt erroꝛẽ cõſciẽcie cir⸗
ca ſe nõ paciant ſi ſcilicet fiant. quale eſt
diligere deü ex charitate nemo em poteſt
hoc facere cõtra cõſcienciã⁊ hoc ẽ quoniã
charitas nullũ erroꝛem moꝛtiferũ patitur

in coꝛde in quo eſt. Ipᷣa enim eſt vnctio qᷓ

docet de omnibus. ſicut legit᷑ pᷣme Johã.
pᷣmo.Et ſi poſſibile eſſet ꝙ aliquis crede⸗
ret hoc. videlicet diligere deum ſic eſſet
mo:tale peccatum cum non poſſet illa cre
dulitas in eo remanere ſi actus iſte ſupue
niret. Aduerte ergo diligeter qualiter
dicimus mala eſſe faciẽtibus qui cõtra cõ
ſcienciã faciunt. quoniaã malicia illa quan
doqʒ nõ ẽ niſi a ꝑte erroꝛis conſciccie.⁊ eſt
negligencia vel contemptus tm̃. Quãado⸗
q; eſt etiã a ꝑte actus.videlicet cuʒ in ſe fu
erit malꝰ.⁊ tũc erit dupliciter malꝰ hmõi
actus videlicet ꝓpꝛia malicia et ſnpueniẽ
te a ꝑte ↄſciencie. Jam ergo decdlaraui
mꝰ tibi vbi et qñ erroneasſdencia immu
tare poſſit actus et vbi nõ poſſit ⁊ quales
et quatenus.O ſi ꝗs dixerit.qꝛ erroꝛ cõſc
encie iacob qͥ credebat ſe cognoſcere rach
elẽ cũ cognoſceret lyam actu foꝛnicatiõis

vt multis et magnis videtur cũ cognoſce⸗
ret lyam credens ꝙ eius vxoꝛ eſſet cum re
uera non eſſet. Nos hoc plenius diſcuſſi⸗
mus et determinauimus in alio tractatu

qui vtiq; malus erat in ſe mutauit in ↄcu
bitum matrimonialem. non em̃ peccauit

et in capitulo de ignoꝛancia.et etiam mul

ta alia que ad hunc tractatum pꝑtinere vi⸗
dentur. Quod autem dicit Ambꝛoſius qꝛ
qntum intendis tantũ ſacis.ſermo ẽ mul
te ambiguitatis egqueſtionibus plenꝰ.Et
fuit opinio multoꝛũ ꝙ in malis habet lo⸗

cum hoc⁊ non in bonis.Et cum obijdtur

eis igit᷑ ſi intendit aliquis occidere homi⸗

nẽlicet non occidat.im facit ac ſi occideret

Neſpondẽt nõ quantitatiue intelligendũ

ſu ſi multum intendis et multũ facis.Nõ
em ſi quis intendat tantũ peccare faciẽdo

tes filium dei. vel lucifer apoſtotando nõ
ꝓpter hoc tm̃ peccat.et hoc ẽ quoniam ge

eſt quod dicitur ſed intenſiue ſub hoc ſen

aliquid qᷓntũ peccauerint iudei cruciſigen

nus facti de quo ſupꝛa locuti ſumus non

nnggn
iſ lot
ſicinenen
PLa

tsͤndie
ſenncumd
dtogace
Anceidcadh
Gllinfaucs
Pcoacammn
Uuurctonun
Uluenert
Miomneins
ſuclsoes
boeetcöte
Naſbpnſan
Gctapenaca
gagtninume
Noibnscinor
ephuspaf
nesgaſoctn⸗
cCenpanfri
ſheſnpuliul
ſrinpulen
ſmeuimv/
llagonis ac
maoleomii

waienoo

mcen debit

warnoneſ

aurg

Aaobdu
aneii
kſilchiee in
cſaenüre

mantorgi

4

eu nalsd

. ℳ 9 *

echrintit
wauen NG
s cenr,
eus lorchi
Posdocheenu⸗
naumnnsni,
deounit

Tautem adiuuemus pᷣdicatoꝛes
et peccatoꝛum ſuggillatoꝛes pꝛoſe
uamur ſermone generali nomi⸗
nationes quibus apparent noxietas fedi
tas et hoꝛribilitas ceteraq; mala peccato

rũůü. In pmis ergo ſcire debes q pecca

ta nominatur caſus Sicut ꝓuerbio. xxiiij

Septies in die cadit iuſtus et reſurgit vbi
ↄſiderandum ẽ et vnde cadit.videlicet an
ex alto gracie an ex alio peccato in aliud.
et in quid cadit.Dum em cadit in peccatũ

cadit in fauces vel in ventrem dyaboli et

in cloacam immundicie.Ubi totus inqui

natur et extinguitur ſicut lampas ardens
et lucens in laterna dimerſa in oꝛificiũ in
ferni.dum em̃ nõ reſtat niſi aliꝰ lumbus

ſiue caſus quo cadat in gehenne ꝓfundũ

Juxta hoc eſt cõſiderare alia que circavel

ex caſibꝰ ſunt ſicut fractura oſſis vł mẽbꝛi
ex qua ꝑpetua claudicatio et alie leſiones
ex quibꝰ innumere diffoꝛmitates ⁊ in coꝛ

poꝛibus et in operibus coꝛꝑalibus fiunt.
ex quibus per ſimilitudines et cõparatio
nes ad ſpiritualia veniendum eſt. Conſi⸗
derandu ſimiliter eſt quo impulſu et an
ſine impulſu.Qui em̃ ſolo timoꝛe cadunt
ſine impulſu et hij ſunt qui cadunt turpiſ⸗

ſime.Qui vero ſolo verbo detractiõisvel

adulationis cadunt in quodcunq; pecca
lum quales milites ſunt oſtendunt dum

O tam leui vento deüciuntur. Secũdo

nominantur debita et hoc non ſolũ mor
ns eterne cui auctoꝛes ſuos obligant ⁊ aſ
ſtringunt.ymmo etiamvſuraria debita ꝓ
illis enim alia peccata ſemper exactiſſimꝰ
feneratoꝛ dyabolꝰ alia exigere⁊ extoꝛque
re peccata non ceſſat. Peccatum enim vt
ait Gꝛegoꝛius cum non ſtatim per penitẽ
ciam diluitur.mox ſig pondere trahit ad
aliud. Sunt etiam debita dampnoꝛũ ir⸗

reparabilium.et vt videtur neq; numerũ

neq; menſuram haben tia. Maxime qui⸗
demyvt mulierũ publice turpitudinis qua

rum foꝛnicationum incogitabilis nume⸗

rus eſt.ſimiliter ⁊ẽ animarum que per eas
Deo auferuntur et dyabolo acquiruntur.

nõ ſolum cum quibus opere peccant.ſed

quos etiã ſuo aſpectu et apparatu ad pec

candum inflammant. Sic ſe habet erde
alijs qui palam exempla perditionis ſpe
ctantibus ⁊ audientibus dant.Lotl enim

corvj

parum aggrauatipᷣ̃m factum. quoniã au
tem iſta diſputantur in ſcolis latuis ⁊ etiã
ſepiſſime tranſimus ad alia.

moꝛtium vnuſquiſq; eſt reus vt dicit Hꝛe
goꝛius quot exempla perditionis traſmit
tit ad alios. Poꝛum autem numerũ quis
nouit Eodem modo ſe habet ⁊ ð hus

qui malos pꝛeficiunt vel pꝛelatos vel po⸗
teſtates ſeculares vel etiam magiſtros in

immenſum extenditur coꝛrupiela que ab
huiuſmodi hominibus diriuatur.vłin ec

cleſias vel in ſubditos quas de malis ho

minibus edifitant.vel in diſcipulos quos
nephandos abhominationes vel opere
vel verbo docet. Quis ergo dampna
tot milium animarum reſtituet. quando
nec anime ꝓpꝛie ſemel deo ablate et dya
bolo tradite reſtitutionem ⁊ liberationeʒ
efficere quiſquaʒ pꝛeualet. Tercio no
minantur inquinationes ex quibus pctõ
res immundi ſiue ſoꝛdidi ſemper in ſcpᷣtu
ra dicuntur. huiuſmodi autem inquinati

onũ fetoꝛ eſt ⁊ ſiniſtre opinionis infamia

Quantũ ergo inquinatus eſt cuius fetor

tamlonge q; large ſpargitur.qnta celebꝛi
tate currere deberet ad lauacrum penitu⸗

dinis et cõfeſſionis.et maxime anteq; ad
ſancta appꝛopinquarevel ante deum my
niſtrare pꝛeſumat.ſed lachꝛima cum alijs

omnibus feteat qui nares vel infectas vł
coꝛruptas non habent ſibi fetere nõ poſ⸗
ſunt. Huiuſmodi ergo hominibus dicik
yſaie pᷣmo. Lauamini mundi eſtote.Et

has inquinationes ſenciẽs dauid clama

bat. Amplius laua me ab iniquitate mea

722

Et Pieremie.ij. Laua a malicia coꝛ tuuʒ.
Quarto nominãat᷑ cruentatiões vt yſa.
1. Manꝰ vr̃e plene ſanguiĩe ſũt.Et yſa.xxx.

Qui obturat aures ſuas ne audiat ſãgui

nẽ. ⁊ iten Jere.ij.In alis eiꝰ inuẽtus ẽ ſan
guis aĩaꝝ paupeꝝ ⁊ innocẽtiũ.maxĩe aũt

hoꝛrifica cruẽtano ẽ ex peccatis malignita
tis ſicut ex nece ⁊ ꝓxcimoꝝ odio inuidia de
tractiõe.hmõi em̃ pcta ſanguinolenta di⸗
cẽda ſunt.ꝗ odit ergo ſetre ſuũ qm̃ homi
cida ẽ.ſic dic ioha.j.cano.ſue.iij.ruẽtatꝰ

ẽ ſaguine frat᷑no intꝰ.Si aũt foꝛj eũ vel fa
cto vł vᷣbo leſerit inveſte cruẽtatꝰc.⁊ ĩ oꝛe

vłĩ manibꝰ Hijs aũt ſignis depᷣhẽdi ↄſue
uerũt homicide.vicʒ cruẽtatiõe gladij vel
alion armoꝝ vl veſtis. linguã aut hʒ cruz
tata ⁊ dẽtes ſi vᷣbo leſerit. Quia ergo filij/
hoĩm dẽtes eoꝝ arma ⁊ ſagitte et lingus

eoꝝ gladiꝰacutus.gladiũ et arma atq; ſa

gittas habet cruentata⁊ ſanguine fratris

qui ſic in eum operatꝰẽ.ſimiliter⁊ veſtem
cum coꝛpus humanum anime veſtis ſit.
ii üi

BDe
Quia vᷣo generalit᷑ om̃e peccatũ ſanguis
Dicitur. ꝓpter quod dicebat Danid Libe
ra me de ſanguinibus.Et oſee.iiil.Male
dictũ mendaciũ homicidiũ furtũ⁊ adulte
riũ inundauerunt.⁊ ſanguis ſauguinẽ te
tigit Qui ergo operti ſunt iniquuate⁊ im
pPietate ſua ſanguine ipᷣo ſuo operti ſunt.
a quibus vᷣo peccata illicitoꝝ aſpectuum
ꝑ oculos illicitoꝝ audituũ ꝑ aures ſermo
num ſimilit᷑ ꝑ oꝛa ⁊ ad hũc modũ ð alis
pꝑtibꝰcoꝛꝑis ſanguine Ruũt vtpote ex om̃i
pte arisnulnere ti. ſanguis enim fluens
ingdiciuũ ẽvulnerũ. Uide q; miſerabile quã
q; hoꝛrificũ aſpectu ſpectaculũ ſeipᷣos pꝛe
bent pctõ:es pijs parentibus hoc ẽ pꝛela⸗
tis et eccleſiaſticis ſimiliter ⁊ fratribꝰ.Qm̃
gratum autẽ hoſtibꝰ.id ẽ demonibꝰ⁊ eo
rum imitatoꝛibus qui de fraternis pecca
tis vel viſis vel auditis gaudiũ ſibi faciũt
atq; riſum Utrũ diluuiũ ſanguinis ſit
et montes vel eccleſiarũ vel pᷣlatoꝛumvel
pᷣncipium operiunt nec ſolum vſq; ad fre
nos equoꝝ id ẽ pᷣdicatoꝛum ad eos frenã
dos.hoc eſt ad oꝛa eoꝛum obſtruenda ac
reſcindenda ne pᷣdicent alcenderit. Jã nõ
dubiũ ẽvbi pᷣdicationis impeditur officiũ
⁊ apꝑte etia inhibet᷑.Qm̃ inſana etiã auda
cia coꝛa deo apparet audeãt filioꝝ eiuſdẽ
interfectoꝛes.⁊ ſanguinẽ eoꝛũ vt diximus
cruentati.qualiter manus huiuſmodi ſan
guine plenas ad ipᷣm leuare vłoꝛa ſic cru
entata ad eũ adoꝛandũ aperire nõ veren
tur. Generaliter autem omnia immundi
cie opera pᷣſertim ſi pſuetudinaria fuerint
menſtruata vocantur ſiue fluxus menſtiu
oꝛum. Juxta illud quod legitur Eʒechieł.
xvj. idi te ↄculca re in ſanguine iuo Hie
remie. x. Omnes qui querunt eam nõ de⸗
ficient in menſtruis ſuis inuenient eam.
Quinto vocantur inquinationes ve⸗
lut er fluxu ſamei. Juxta illud. Putruerũt
cicatrices mee a foie inſipiencie mee. Et
Juxta illud Iſaie pᷣmo. Uulnus et liuoꝛ ⁊
plaga tumens non eſt circũligata medica
mine nec fota oleo. Et iob.ij.Teſta ſaniẽ
radebat. WMaxime auteʒ ad opera luxurie
Zpuenienter refertur hoc.Eſt enim luxuria
vlcus peſſimum ſanie ſpurciſſima ⁊ abbo

minabile ſemper defluens.Et iuxta hunc

modum conuenienter nominatur diſſen
teria ſpiritualis ⁊ fluxus eius. id eſt opera
Kluurus diſſenterici. Quemadmoduʒ ergo
vlceroſi et diſſenterici ſemper ſoꝛdidi ſunt
ſemper inquinati et letidi ſic lururioſi.pm

vicijs et peccatis

auguſtinũ autem ſcabies luxuria ꝓpꝛie ẽ᷑.
Delectabar inquit in libꝛo confeſtionum
ſcalpere rabiem libidinum mearũ.opera
ergo luxurie ſcalptiones ſunt hmõiſabiei
pꝛuriginoſe et ſanioſe ſimul pariter et cru
ente. CLongruit autem iſta nominatio
diſſenterie ſpiritualis maxime ſodomitice
ſpurcicie. Quẽa dmodum em diſſentericꝰ
locum habet aptum ⁊ deputatum aſſella
tioni ſeu purgando ventrẽ nõ querit aut

expectat.ſed omnia indifferẽter inquinat

etiam loca ſancta.Sic et genus illud ho⸗
minũ in maſculos etiã ſacri myniſterij cõ
ſecratos.nephariam pollutionẽ extendit.
et loca ſancta etiã inquinare hmõi ſpurci
cia non veretur. Ad ſuggillandũ luxuriã
om̃ia apoſtemata ſanioſa.omnia vlcera
peſſima om̃is ſcabies abhominabilis ad
ducenda ẽ ſimilima em̃ eſt omnibꝰ hmõi
peſtibus.⁊ oꝑa eius inquinationibꝰ qͥ ex
illis ſunt. a len
bꝛarũ ⁊ hoc duabus de cauſis. Pꝛimũ q·
fiũt in tenebꝛis ſcilicet coꝛdis ⁊ a neſcienii
bus omnino quid faciũt. Qð apparet ex

ipᷣa defoꝛmitate operuʒ. Opera enim de

mencie et furioſitatis ſunt omnia peccata
moꝛtalia. Nemo eĩ vidẽs in coꝛde talia fa
ceret. Secũdo dicũt opa tenebꝛarum
quoniã obtenebꝛãat facientesvel oꝑa tene
bꝛarũ id ẽ eoꝝ q̃ tenebꝛe ſunt.Juxta id qð
dicit aplłs. FTuiſtis aliquãdo tenebꝛe.nũc
aũt lux eſtis in dño ad Epheſeo.v. ꝓpier
hoc dicit dñs Hieremie.ij.vide quid fece⸗
ris.quaſi diceret cũ hoc faciebas hoc vii⸗
q; nõ videbas.nõ eĩ tam pꝑuerſe operari
poleſt ꝗ videt. Septimo vocat mala
opa faſciculi depᷣmẽtesvt yſaie.lix. Solue
faſciculos depᷣmentes.adeo eĩ depᷣmunt
hmõi opa factoꝛes ſuos qꝛ cos dimergũt
in interitũ ⁊ ꝑditionẽ et leuare ſe ad ſubli
mia virtutũ nõ ſinũt.Pꝛopter quod quaã
to plura aut maios habet ꝗs mala ope⸗
ra tanto magis oneratus eſt. Hinc eſt qð
apoſtolꝰ in.v.ad Thymotheũ vocal mu⸗

lieres oneratas peccatis.Et pſalm. Sicut

onus graue grauate ſunt ſuper me ꝓpter
hoc dicit Seneca. nemo cum ſarcinis de
natat ſubaudi de mari mundi huius.
Octauo poſſunt intelligi ſaſciculi de/
pꝛimentes.ſarcinule furtiue q̊ vulgo far⸗

delli latronum dicuntur. Propter quod Z.

ſatellites infernales male operantes inſe
cuntur.vt eos capiant et patibulo infer⸗
nali affigant. Pꝛopter boc ergo recle dicit

Sexto nominant᷑ opa lene⸗ „

777

nii
ebnrüinſt
koſatelllest
guosgbalt
hllibenuee
Ayrcäifſe
unt Uua
Opebemuk
onumtapn
,uleottoedns
cttrric⸗
Npuelftuelte,
ſneagtnobiic
gicöpberlitur
nüorlgodin
robschin

O manmme

laninda
Ayiltaudin
onpebiesetg
ſanpun atien
ls rerotrd
eongnolc
(achatdzafus
(ralorgiui⸗
Mocäcidl
Meps abari
nenmni Laeer⸗
ooloirni
Mhntaulan:
ODfofiion⸗
nlnennkeche
W
Cirlggpofi
Pgrlan nnci
ſiaberi
Ulginee

M

W
unot
KKH
ogesſulne
naueniͤn
Müsannet
TocRed
MONentöc
nuamndikitn
2Setem
9seniſi
nunn oluerin
ingrineniei
a ſemios N
macickeni
ans nannus
denotonai
udesdealen
ſatatgnstin
vid mai. l
roe. On
Ksasnennt
noeiasn
iodit enr⸗
tiſan
nebr

.
ndi 4 N
nuenul ſogß
eginalk

4

AN

Apls in. rii. ad Roma. Abiiciamꝰ opa te

nebꝛarũ inſtar latronũ ſubaudi qui vidẽ

tes ſatellites eos ĩſequẽtes.faſciculos fur⸗
tiuos abuciũt duabus ð cauſis. Uidelicet
⁊ vt liberius ex onerati velotiuſq; fugiat.

et vt cũ ipis ſarcinulis furtiuis nõ ↄpᷣhen

dant᷑. Uia em hmõi hominũ mala ſcilicʒ
oꝑa habentiũ.Et angelꝰ dñi pſequens et
coartans eos vt copᷣphendat cũ ipᷣis ſarci⸗
nulis de hoc dñs Hierem̃.ij. Quomõ cõ
fundit fur quãdo opᷣhendit᷑.ſic cõfuſi fũt
domus iſrael ⁊c. In hoc aũt miſericoꝛdiſ
ſime agit nobiſcũ clemẽtiſſimꝰdeus quia
niſi cõ phenſi fuerimꝰ in moꝛte veſtiti ⁊ ſa
xiti vt vulgo dicit᷑ hmõi ſarcinulis nõ po
lerit nobis obijcere coꝛã deo dyabolus la
trocinia nra. Nono vocãt᷑ teſtes ipſa
mala opa ſicut Sap.v. Ipſe interrogabit
oꝑa nr̃a ſubaudi in iuditio⁊ hocvt teſtes

incoꝛrupiibiles et qui mentiri nõ poſſunt

nec noꝛunt.Ea dẽ enã ratiõe vocaut ⁊ fru
ctus.ꝓpt᷑ quod ⁊ dicit᷑ mathei.vii.A fru⸗
ctibꝰeoꝝ cognoſcetis eos:et luce.vij.vna

gqueq; arboꝛ a fructu ſuo cognoſcit᷑ ꝓpter

qð nõ ſoluʒ falſficadi ſunt teſtes hmoi ſʒ
etiã occidẽdi. Nõ em valet diſputatio cõ
tra eos.Et hoc ẽ quonia impoſſibile ẽ eos
mentiri.Lacere aũt nõ poſſunt quin ↄtra
nos loquat᷑:niſi ꝑ penuenciã occidant᷑:ꝓ
pter hac cauſam dicũt᷑ ⁊ filij in eodẽ ſapᷣ.

Om̃s fili ꝗ naſcunt᷑ ex iniquis teſtes

ſunt nequicie aduerſus parẽtes ⁊ interro
