iauctsde
ſüonmdescur.

neientzamweiee
AII ſel

erem bene
eve

mbonmen
nidodu/NHNX
aeseM
miini

1etMse,
b „ N

VW
”M

wincn,
ZIIN
R WV
0
„ 4

C., 4

litterã.hoc ſolũ ſcio me ni
git laudes ſuasvᷣe humilis
ne furti reus efficiatur ſi eas admiſerit. vł
ad eas captandas quolibet mõ coꝛp de⸗

D clxxvn

ibſos huiuſmodi piſcatoꝛes dyabolicos

magnis donaris remuneratæ honoꝛant
et hmõi recia pᷣcijs incõparabilibꝰemũt.

Mihil aliud em̃ ab adulatoꝛibus ⁊ lauda

toꝛibus ſuis tanto pᷣcio munerum petunt
quã vaniloquia laudum ſuarũ inde reci⸗
piant. Infelices ac dementiſſimi mercato

res qui mendacia ymmo chymeras tlaʒva

ne confectionis tam care emũt.hmõi ho
mines etiaʒ chymeras ⁊ inopinabilia vo

care ſolemus ꝓ eo ꝙ in opinione homi⸗

nũ et aliena ↄfictione tm̃ conſiſtũt.non re
vel veritate ⁊ hoc qntũ ad moꝛes ⁊ ſcien

cias etiaʒ reputatione ſua. Nihil enim ſe
elſſe reputant niſi ꝙ in opinione hominũ
ſunt in parte iſta. Hoc ẽ nihil ſe ſcirev yva

lere niſi quod vel ipimet de ſe ſompniant

Aut quod de ſemetipᷣis credũt alios ſom⸗

bniare. Hõ em̃ veritatem de ſemetip̃is;
pſentem apud ſe habent videre vel etiaʒ

intueri pualent. Sed hoc ſolum de ſe cre⸗
dunt quod ei homines vel fallacir᷑ ſugge
runt vel aliter menciuntur. Quod intelle

xit poeta dicens. Plus alis dete qᷓ; tu cre
dere noli.et ex ꝑpſona hmõi hminũ dixit

alter. Scire tuũ nihil eſt niſi te ſcire hec ſci

at alter. ð hoc Apoſiolꝰ Ad Galathas.v
Quicunq; putat ſe aliquid eſſe cum nihil

ſit ille ſe ſeducit. et iterũ pᷣme ad LCoꝛin.iij
Quicũq; putat ſe ſcire.hõdum nouit.quẽ

admoduũ opoꝛteat eum ſcire. Foꝛſitan eĩ
hoc ẽ pᷣncipiũ vᷣeqʒ ac ſalutarſ ſapiẽciaqʒ
ſcientia noſſe ſe nihil ſcire Et ad hoc pᷣnci

piũ ſe attigiſſe gloꝛiatus eſt plato dicens.

hoc ſolũ ſcio quod neſtio vel ſcõᷣm aliam
ſcrre. Fu
res alienas

ſideriũ extenderitquẽa dmodum tobyas
cum offerref ei edu ixit. Uide ne furti⸗

uus ſit nolens comedere de furtu vel rapi
na. Sic eſt ſoli auctoꝛi ⁊ largitoꝛi bonoꝝ

laus et gloꝛia de bonis debeaturvt fur et
latro eas quicunq; alius ſibi vẽdicat ⁊ de
furio et rapina comedit qui laudibus pa
ſcitur niſi in deũ illas referat.ſicut dicit in

plal. Bloꝛiemur in laude tua. Qui autem

ſuas eas facit.hoc ẽ ſibi appꝛopᷣat.furtum
ymmo ſacriegiũ cõmittit in den.laudes
em omnes ſicut et alias partes diuini cul
tus deus ipe ſibi ſoli ↄſecrauit. Sicut iple
metdicit per yſaiam.xlviij. Gloꝛia meam

alleri nõ dabo, neq; laudem meã ſculpri

taʒ quis reſpuat.
modi vt illuſiones. Quemadmodum enn
dicit beatus Bernardus Quia omis pur
pura illuſiõis laus eſt.poſtq; domino in
purpura illuſum eſt. Sic et omnis laus i

libus.ſed æ omnem gloꝛiam laudem ei
confitetur omnis eccleſia ſanctoꝛum. die
ac nocte dicens. Gloꝛia patri et filio et ſpi
ritui fancto.⁊ iterum. Gloꝛia tibi domine
eęet apoſtolus ad Romanos.. Ipi gloꝛia
in ſecula ſeculoꝛum amen. ⁊ iterum in pii
mo.ij ad Thymor. Regi ſeculon immoꝛ
tali inuiſibili ſoli deo honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſe
cula ſeculoꝝ. nec conſueuit eccleſia ſcczx
dicere benedicamꝰhominivł homini gra
cias.ſed benedicamus domino Deo gra
cias. Fugit igitur ve humilis ex humi
litate laudes quas de ſe pᷣdicare audit. vt
furtiuas vt alienas a ſe vnde et ꝓpꝛiꝰ ſex

mo ve humilis eſt ad omnem ſibi oblata

vel de ſe predicatam laudem vade ad de
um. O tu laus non te admitto te repello.
et ad deum cuius ꝓpꝛia es et iure ſingula
ri ſua te tranſmitto. Ita quidem facieduʒ
eſt. ſed dicit Gꝛegoꝛius. Multos inuenie⸗
mus inanis gloꝛie non cupidos ſed obla
JFugit laudes huiuin

luſio. Poſtq; domino hieſu.hieſu illuſo⸗

rie dictum eſt Rue rex iudeoꝛum. Hoc au
tem facile eſt videre in peccatoꝛibus cum
laudãtur. Quid eſt peccatoꝛ in via perdi⸗

tionis poſitus niſi fur qui ducitur adinfer

nale patibuluʒ ibi ſuſpendendus. In

hac via ſi quis eum laudaret.Uel ſi quis

ei cantaret aut cythariʒaret. illudi ſibi ſo⸗

lummodo reputaret.Similiter ſi quis ca

rolo laudes arcturi cantaret.nõ ſe lauda

ri carolus ſed magis irrideri co gnoſceret
Sic et viri ſancti cum laudes quoꝛumcũ
q; bonoꝛum hominum non ſuas ſed alie

nas eſſe pꝛo certo ſcii quantumcũq; eis
laudantur aut pꝛedicahiur. nõ laudaniſe
reputant ſed potius ſibi illudi. Quemad

modum ſi quis laudaret parietem aut fe
neſtram parietis pꝑꝛo eo ꝙ ſolis radiũ pe
periſſet. cum via im ſit et inſtrtumentum ꝑ

quã vłper qð ſol radium ſuũ tranſfundit᷑

in domum. et ipe fatuus reputaretur⁊ pa

ries ſeu feneſtra ſi intellectuʒ haberet im̃.

illuſionem laudem huiuſmodi reputaret
SDic eſt q omniũ bonoꝝ opeꝝ ſolus de⸗
actor eſt et effectoꝛ.ſicut dicit Aplłs in.xij.

pᷣme ad Coꝝ.deus ẽ qui oꝑat᷑ oĩa in oĩibꝰ

et yſaie.xxvj.Oia oꝑa noſtra opatꝰ es in

nobis domine. ? iterũ apls.ij.ad phyl.p⸗

3

De

Deus ẽ qui oꝑatur in nobis et velle et pfi
cere ꝓ bonavoluntate.nihil agit vl pene
nihil eſt noſtrũ in bonis oꝑibus noſtris.
Quare nihil omnino laudis inde nobis
Debet. werito igit ſiue peccatoꝛes ſiue iu
ſti ſint ꝗ laudentur illuſioneʒ debent lau⸗
dem pmnẽ hmõi reputare. Amplius.
Si ve vanus hoc ẽ amatoꝛ inanis gloꝛie
iſic ſe habet ad vere humilẽ vt irriſio ſiue il
luuſio ad laudẽ.erit ⁊ pꝑmutatim.vt quem⸗
admodũ ve vanus ad illuſionẽ. Sit vere
humilis ad laudẽ ⁊ hocẽ quod querimꝰ.
Quare ſicut ille ſibi illudi reputat illuſio
nibus ⁊ vitupationibus ſic vᷣe humilis ſe
laudibꝰreputat irrideri.
manifeſtum ẽ ꝙ ſicut ille paſcitur menda
ciüjs vane laudantiũ.ſic iſte obpꝛobꝛas vi
tuperantiũ.

Contrarioꝝ em contraria
eſſe alimenta neceſſe ẽ.hec humanalaus
ſcilicet pauis ẽ mendacij de quo ꝓuerbio
xx. Suauis ẽ hominũ panis mendacij.⁊

poſtea implebit᷑ os eiꝰ calculo.Quia vᷣo
hmõi mendacia nõ ſunt niſi conficta ſiue
ſompniata opinata atʒ figmẽtata ⁊ ꝓpter
chymere. Dicimꝰ qꝛ hmõi homines mi
raculo q̊dã dyabolico paſcũt chymer⁊ ꝗ

hmõi laudes eiſ offerũt chymeras eis ad
comedendum apponũt. Fugit etiam
has laudes vt ignem vehementiſſimũ. et
foꝛnacem ardentiſlimã quibus in puncto

tempoꝛis conſumit᷑.quẽ deus nõ pꝛotexe

rit ſicut legitur ꝓuerbioꝝ.xxvi. Sicut in
igne ꝓbatur aurũ ⁊ in conflatoꝛio argen
tum ſic homo pꝛobatur oꝛe laudantium.
Quid ergo mirum.ſi timet humilis a

facie tam ternibilis ignis.multo frigoꝛe ti

moꝛis dei trementes et cõgelantes optet
eſſe quibus tanti ignes inueniũtur.vel ꝗ
inter tam ardentes ignes verſantur. Heu
q̃t? quãtoꝝ bona mõi ignibꝰ ↄſumpta

ſũt ſciẽciaꝝ ſcilicet? virtutũ donoꝝ et gra

rũ nec hoc aduerterũt. Timebat iob hoc
q necvidere ignẽ hmòi auſus erat. Sicut
ipᷣemet dicebat.xxj.ſi vidi luna incedentẽ

clare.id ẽ famam meã abſq; denigratiõe

ſeu obſcuratione detractionis peruagari
ſiue dilatari quam extincta ſiue moꝛtifica
tus ẽ coꝛde qui tm ignem non ſufficit ſenti
re. Lanq;; incendiaru igitur ⁊ cõbuſtoꝛes
bononꝝ noſtroꝝ fugiẽdi ſunt laudatoꝛes.
Ue inſanus atq; demencus noſtris a tan
tope laboꝛauimꝰ vi bona noſtra talibus
pateant 7 exponant incendus. Quod ari
ſtol.vidiſſe videtur dicens. Ad gloꝛiam ẽ

Ex quo etiam

ſugientes. ugit
tum turpiſſime deijcientem ex equo vlde

moꝛibus

Accedit ad cumulũ excecationis vl ex
ecrationis iſtius ⁊ ꝙ incẽdiarij hmõi ma

gnis mercedibus ↄducuũtur ⁊ ipſa incedia
in gentibꝰ? pᷣcus comꝑant. ve magnaub⸗

in parte iſta vymmo in dampnatione iſta.

ſacrilega impietate in ſubditos ſuos ᷣs
fouere ⁊ defendere ab alijs omnibꝰ iene⸗
tur ꝓ hmõi incendarus ditandis remüe⸗
randis omni crudelitate ⁊ omni fraude?
omni dolo omniq; iniquitate excoꝛiant ?ꝰ
mẽbꝛa pᷣi violenter exſpoliant ⁊ nuda di
mittunt vi membꝛa dyaboli induat ope
nant ſed etiam exo:nent. Qſi ꝗs dixerit
ꝙ poſtqᷓ; nõnulli hmõi laudes illuſiões
irriſiones ſeu ↄtumelie ſunt humiliſas er
go non debet iſta fugere ymmo amare et

qWuod nec conſciente nullus feſtinat ade?

amplecti. Reſpondemꝰ quia hmoiil

luſiones ſcilicet laudũ ſi vt illuſones ofle

rentur. Neuera vere ac perfecte hnmilis
illas amplecteret. quẽadmodum ⁊ipᷣus
dominus cũ illudebat ei dicẽdo.Aue rex

iudeoꝝ. Sed quia offerũt vt laudes. eas

reingii lugit easvt venenũ moꝛuiferum ſi
ue ſagitta dv
necatur vt veneno. et letaliter tranſſigit.
vt iaculis acutiſſimis. Jugit easvi de

fraudatrices eterne mercedis ꝓ mercede

ſe ingerentes ſicut dicit veritas wathe. vj
Alioquin mercedẽ nõ habebin apud pa

trem veſtrũ qui in celis eſt.⁊ iterũ. Amen
dico vobis receperũt mercedem ſuuam.,.
ARuugit eas vt ventũ extinguentẽ lucer
nam ſanctitatis ⁊ gracie.quam qui hmoi

enenatas quibus humiluas

venti flatibus exponit quid aliud q́; eam

extingui au
auferenten

quem ꝓucit ventus a facie terre. Quo

ciens eniʒ audit non vere humilis ſe lau
darivel Rome vel Rolonie coꝛde illuc ſta

tim rapitur et tranſpoꝛtatur.⁊ hoc eſt qðᷣ
legit᷑ iob.xxvu. De ypocrita qui totũ agſt
cauſa vane laudis.tollet eum ventꝰ vꝛes
⁊ rapiet eum turbo de loco ſuo.huit ven⸗
to verus humilis doꝛſum vertit auertit ei
ſe ab ipᷣe ⁊ ideo ventus iſte ſequituripᷣm.
Unde GBꝛegoꝛ:ius. Hoc ſolum habet
gloꝛioſũ humana gloꝛia ꝙ; amatores ſu⸗

os contempnit ⁊ diligit contemptoꝛes.et

vere vmbꝛa ẽ vel vmbꝛaulis iſta gloꝛia vł
laus que fugit inſequentes ſe.et inſequit᷑
Xugit hmõi laudes vt ven

t. Fugit cas vt ventum
rapientem in longinquum
de quo dicitur. Quia impii ſicut puluis

Nerimnz .
lueuſcnptus
Nlocnci uant
Gintelutnolt
Eennisſutumnu
cthenens
gniseloli
olege Arteng.

1

u niesilecre

„„

mti denfen
gwenudn
Nuſadipatinos

erdetduen

Frnge
Goddcoaean
Apanaſſodo
Porngkleegn
Gapurcvire
Cllabeurra
eſſansr
luehurlire
glleoitziin
liosdialaun
llollnonanoe
eor oh⸗

lnanhoniiciin
. . 1
Mkeni natt⸗

bus

wnluii
Konn ee
Redisen
Aclteton
dlnt
mdnddern
ul dea aucesli

1 Mntrbrde

eis
. vicoRi
enänon
engascbdle

zinn nnd
minalsek in3
õ
Snenianngnint
Schetnucälag
Enldön
un

ê”””

arce virtutuʒ. Canto quippe miles ſancte
milicie aſcriptus huius venti impulſu tur
pius cadit quanto Fepenin debilioꝛ.eſt
enim velut mollis ſe 2⸗
retenuis ſuſurriũ vane laudis. Non em̃ ẽ
velutvehemens boꝛealis flatus aut ſpũs
grandis et foꝛtis ſubuertens montes.de
quo legit᷑ xix terciu. Regũ Quẽadmodũ
igitur miles ille quem in haſtiludio ludẽ
temvẽtus irruens inſterquiliniũ de equo

Ddeiecit ppetuo obpꝛobꝛio habitus eſt. et

irriſoni ſemꝑ poſtea patuit hominũ Sic
et qui ex equo ſpirituali tam leui ne dicã ĩ
pulſu ſʒ ſibilo deijcitur. merito ꝑpetue ir⸗
riſionis incurrit obpꝛopꝛiũ Fugit eas

vtventũ eleuantẽad alliſionẽ ſicut legitur

Job.xixQuaſi ſuꝑ vetũponẽs eleuas alli
ſiſti mevalide. Iterũ quaſivrentem et cõ⸗
ſumentẽ omnia bona graciaꝝ ſicut ſupꝛa

oſtendimus. Iterũ quaſiventũ aurigina-

tem ſegetem virtutũ.Et hoc eſt ꝙ legitur

Amos iij. Percuſſivos inuento vrente et

in aurugine multitudinẽ oꝛtoꝛũ veſtroꝛũ
ꝑcuſſi id ẽ ꝑcutivos pmiſi. terũ vt ventũ
mollẽ er diſſoluentẽ atq; eneruantẽ vigo⸗

remyvirtutuũ. Iten vt ventũ fetu dyabolico

qui ſuꝑbia eſt animas impꝛegnantẽ. Si⸗
cut narrat yſodoꝛus. O in inſula quadã

poꝛiu gallie eque auſtro vel fauonio impᷣ
gnantur qui ventus fauoniꝰantiquitꝰno
mina batur quaſi flatusvegſatus bonus.

Eſt em̃ ſuauis vox laudantiũ nõ ve ac ꝑ⸗
fecte humilibus. Iteerũ vt ventum ele
uantẽe ad pᷣcipicium. De quo pſal. Deieci

—

ſti eos dũ llenazentur. z em̃ eleuatio

tutũ.de hoc ꝓuerbiorũ.xvj.
ſupꝑbia pᷣcedit.et ante ruinam
ſpiritus.

in ſupbia deiectio eſt et caſus ab alio vir⸗
tritioneʒ

Alnone

clamatoꝛus inflatoꝛes voſicularũ dyabo⸗
licarũ adulatoꝛes vocare conſueuimus.
Faugit ea vt cantũ ſyrenarũ ſompnũ p
iculoſiſſimũ inducentẽ. Fugitvt potionẽ
ſompniferã ſopoꝛificam quam nonnulli
latrones poꝛrigereſolent eis quos occide
re vel ſpoliarevolũt.Unde et vulgari gal
licano dicit᷑. Cum audit᷑ aliquis alij adu
lari modo ſopoꝛat illum⁊ ita parat viam
Dyabolo ad occidendũ illum ſpũaliter vł
ſpoliandũ ꝓpter quod adulatoꝛes tybici
nes vel iybicinatoꝛes dyabolicos vel etiã
uibias vocare ſolemus Wos enim eſt ma

phirus et ſibilus au-

Iterum vt ventũ inflantem ?
ſtrum am hoꝛrificã in animam bumanaz
inducentẽ ꝓpter quod in ſermonibus de

clxxvij

gnatibus poſt ſumptũ cibũ tibicinatoꝛes

aduocare ad ꝓuocandũ ſompnũ. vel ad
hoc vt magis placitũ illũ faciant magiſq;
quietũ concentu hmõi tybiaruũ. Sic ⁊ dy⸗

abolus qui doꝛmire et requieſcere que⸗

rit in coꝛdibus ſuoꝝ velut clauos ⁊ ſtimu
los velut ſonitũ tubarũ atqʒ tonitruoꝛuʒ
fugit ſacra eloquia vanis aut laudibus ⁊
adulationibusvelut tybiarũ ſuarũ cõcen
tibus ſopoꝛatur ⁊ placide quieſcit. u
git eas verus humtlis vt illuſionem dece

ptoꝛiã.quomodo illudit adhuc pueris a

nutricibus et matribus qui cũ ceciderint.
⁊ ſe capite vel alio membꝛo grauiter alli⸗
ſerint ⁊ vulnerauerint. dicunt ei.q; bene
ſaltaſti fili mi. ⁊ ita dementat eum ⁊ infa

tuant vt caſus obliuiſcatur.⁊ vulneris do

loꝛem nõ ſenciat ⁊ nec cecidiſſe nec vulnꝰ
accepiſie ſe doleat.ſed magis gaudeat ſe
bene ſaltaſſe.Sic em̃ cum laudatur pecca
toꝛ in deſiderüs anime ſue.⁊ iniquus pꝛo

ipᷣa iniquitate benedicit᷑.quid aliud ei fit

niſi ꝙꝙ caſo in ſaltũ etvulnus peccati moꝛ⸗
tiferuũ in ſaltũ ſublimẽ et factũ egregium.
dyabolico ei pꝛeſtigio tranſſoꝛmatur. Si⸗
militer ⁊ qui gloꝛiatur in malicia.quid ni

ſi caſum miſerabilem atq; turpiſſimuʒ in
ſaltum magnificũ interpᷣtatur et hoc non
puericie inſipiencia.ſʒ puerilitatis demẽ⸗

cia mente captus. Fugit eas vt male⸗
dictionẽ Sicut dicit Salomon ꝓuerbio.

xxvij. Qui benedicit ꝓximo ſuo voce grã

di denocte conſurgens maledicenti ſimił
eſt. Irriſoꝛ enim ⁊ maledicus ſimiles ſunk
Uox autem grandis laus excedens men
ſuram meritoꝛũ hic intelligitur vox nõ
auditur niſi nocte mentis.id ẽ in tenebꝛis
que veritatem videri ꝓhibent meritoꝛuʒ.
Unde ſocrates cuidam adulatoꝛi diriſie
fertur. Nihil ꝓficis adulatoꝛ cum te intel
ligam. De hoc dominus goachabeoꝝn.jij.
Waledicam benedictioniðꝰ veſtris ⁊ ma
ledicam ipᷣis.Et quẽadmodũ Pſal.dicit.
Maledicent illi ⁊ tu benedices.ſic mada
uit econtrario intelligendũ benedicẽt illi
et tu maledices. Item fugit eas vᷣe hu
milis ⁊ hoꝛret vt viuus ꝓpꝛias moꝛtis ex
equias et ꝓpᷣum funerationis officiũ.cõo⸗
mendatio em̃ officium ẽ moꝛtuoꝝ.⁊ offici

um moꝛtuoꝛũ incipere ſolet a placebo qð

eſt verbũ ꝓpᷣũ adulantiũ.Placere eĩ que

runt per commenta atq; figmenta vona⸗

rũ laudum. Fugit eas? hoꝛret vt pP
am ſepulturã viuus. Duꝑ em veibſß lund H

De
MWathei. viij. Zine moꝛtuos ſepelire moꝛ
tuos ſuos dicit auctoꝛitas. Moꝛtuus moꝛ
tuũ ſepelit.cum peccatoꝛ peccatoꝛi adula
lur. Sepeliri igitur ſe patitur qui ſibi ſuſti
net adulari. Quare moꝛtuũ eoipᷣo ſe cõfi
tet᷑ qui ſe ſic ſuſtinet ſepeliri. Similiter ꝗ
ccurat ſibi impẽdi hmõi exequias ꝓpter
quod ſacerdoles dyabolicos ⁊ ĩfernales
adulatoꝛes plerumq; vocamus.cum offi
ciũ ſepeliẽdi moꝛtuos dyabolicos ſibi aſ⸗
ſumpſerint. Sacerdotis quippe officium
eſt moꝛtuos ſepelire. . .
NNiter auteʒ laudes humilitatis ꝓ
pꝛias illam pꝛimã ponimus.vide
L icet ſecuritatẽ a caſu. De qua Au
guſtinꝰ Humilitas in ymo ẽ.etideo non

habet quo cadat. Merito ergo a caſu ſe—
cura eſt.pꝛopter quod ipſa fundamentuz
vie dicitur que via mandatoꝛũ dei eſt. Et

viam veritatis eam ſepe nominauimus.
Crepidines em̃ viarũ periculoſas viatibꝰ⸗
⁊ equitantibꝰ plerũq;ʒ eſſe manifeſtum e.
Et ideo dicitur eis vſualiter. Ite in ꝓfun⸗
dũ vie.quaſi ꝑ ꝓfundũ ſecurioꝛ ſit ambu⸗
latio.ꝑ crepidines et alta viarũ piculoſa.
Alia em̃ ẽ ei ſecuritas ex hocvidelʒ qðᷣ
a fulgoꝛe ſiue fulguris tempeſtate:hoc eſt

A plaga diuine ire ſiue vindicte ſecura eſt.

Frangit em̃ deus oẽm ſuperbũ. et ite
rũ in Pſal.Tu humiliaſti ſicutvulneratũ
ſuꝑbum.⁊ yſaie.H.nũquid nõ tu pcuſũſti
ſuperbũ vulneraſti dꝛaconẽ.Iſte ſunt tur
res de quibꝰ legitur eiuſdẽ yſaie.ii.Dies
dñi ſuꝑ omnes cedros lybani ſublimes:ẽ
excelſas ⁊ ſuꝑ oẽm turrim excelſlam ⁊ mul

ta alia ꝑ totuũ reſiduũ capituli de hmõi le

git. Et eiuſdẽ.xxx.Et erũt ſuꝑ oẽm montẽ
excelſũ⁊ ſuꝑ oẽʒcollẽ eleuat riui currẽtiũ
aquarũ in die interſectiõis multoꝝ⁊ cum
ceciderint turres ceciderũt inq; ictu fulgu⸗
ris a deo emiſ, Eſt et tercia ſecuritas
ex infimo ſuo cõtra impetũ venti cuiuſcũ⸗
q; tẽptationis.ꝑflant em̃ altiſſima ſupbo

rũ coꝛdiuʒ venti.id ẽ impulſus ſiue flatus

temptationũ humilitas vero in infimo ſe
dens ab hüs imunis ẽ quaſi ſedẽs in vm
braculo ab eſtu ardoꝛis et ſeculariũ deſi⸗
derioꝛiũ et in ſecuritate? abſconſiõe a tur
bine ⁊ a plunia. Et ẽ ſic vir qui celat ſe a tẽ
beſtate ſicut legitur yſaie.iiij. Eſt etiaʒ
ei quarta ſecunas in iuditio aque.ne de

ſuꝝ fincmans velut conuicta ꝑ hmõi iudi
In Hampnet᷑. undum em̃ petit et in ſun

o eſdet. Qul em ambulat in magnis -7

moꝛibus

mirabilibus ſuper ſe qui fluitãt ſupaquã
mũdane labilitatè in iuditio huius aque

cõuicti dampnationi patet. et vt ſe vento
tumere ſuꝑbie fluitatione hmõi conſiten
tur.Et hoc ẽ quod legit᷑ Oſee.x.CTranſire
fecit ſamaria regem ſuũ quaſRi ſpoumã ſuꝑ
faciem aque. SZpuma em nihil aliud ẽ q;
agqua ventũ vel aera cõtinẽs atʒ circũuol
uẽs. Eſt ei etiã ex hoc qnta ſecuritas ab
imminenti futuri iudicu ventilatione.Cũ
em ventilabit xpᷣs dñs aream ſua in qͥ iue
nientur palee inuenientur ⁊ grana.palee

.

2
3

rapiẽtur in ignem inextinguibilem ventio

huius ventilabꝛi.Gꝛanavero huilitate cu
ſtodiente ⁊ ꝓtegente ſalua recondent in
hoꝛreũ celeſte.ſicut legitur Luce.iij. Jpſe
vos baptiʒabit ĩ ſpiritu ſancto ⁊ igni cui⸗
ventilabꝛu in manu eius ⁊c. Eſtetiaʒ
et ſexta in iuditio ignis pᷣſentis ſcilicet tri⸗

bulationis. quemadmodũ em̃ vaſa rigu

li cum ventum incluſuʒ in ſe habuerint ꝓ

pter diminutionem cõmixtionis argille-

aque vł crepant in ipᷣa foꝛnace.vłinde ex

iliuntvenio hmõi multiplicato et queren

te liberuʒ exitum ⁊ non habente. Sic qui
timentoento ſuperbie in huiuſmodi igne

ſcilicet pᷣſentis tribulationis vel crepantp

iram ⁊ impacienciã temptationis turpiter

ſuccuũbentes vel inde euiliunt eaſdem tur

piſſime fugientes.et hoc eſt quod legitur
Eccleſiaſtici.ijꝰ In igne ꝓbatur aurũ etar

gentum.⁊ homines receptibiles in camy⸗

no humiliationis Eſt enim ei ſeptima
ſecuritas ab igne gehenne. Unde Augu
ſtinus. Qui non tumet vento ſuꝑbie non
Pekas aſio⸗ gehenne. ⁊ guia omis iẽ

peſtas a Ento concitatur ſuꝑbie.necab⸗
ſconditũlempeſtatis quo tota nauis ſan
cte cõuerſationis confringitur. totum edi
ficium ſpirituale euertitur. timendum eſt
ei.ſed neq; temꝑehRas futuri iudicij abſcõ
ditum tem peſickt⸗ eſt ſuperbia quam ple
rũꝗ;ʒ nec ipᷣe videt aut ſentit qui eius nau
fragio periit de hoc in pſalmo.Liberauit
te in abſcondito tẽpeſtatis. De futura vo
tempeſtate alibi in eodeʒ. In circuitu tem
peſtasvalida.De vtroq; vero intelligi po

teſt quod dicitur in Pfſal. In ſpiriu vehe

menti conteres naues tharſis. Spiritus
quippe ſupbie vebemens dicitur non ſoꝛ
titudine ſed magnitudine et multitudine
nocumeniiit.
Ecunda laus humilitatis eſt pat
uitas ip̃ius.? q pꝛima porie paſun

—
— =
E
E. S=
— —

Mianifi
Oocinvoin
mnetelefi
Golntlam.
aianciſt
ppadepe
nnolengl
ceneeſen⸗
onſovefon
modüeni
nchalmt
liſundeynt
linancht
Dheft
Ichhputn
geictn
Msünud,un
pkogku
Mnionndt
onetoſe
Eltuaravope
iianog
tgaanecdsd
Na. Mona
Diminsſueſg
Tümbm⸗
Mdtanäpor
mäneenn
Groat ta
Renpunls⸗
(loerimnisg
Chhteni⸗
Mhannüfen
ftansamane
ſinegnire
(nknnini
hnthmt⸗
iclinenis
gitnann
Halgiintolt⸗
ſnepp

1
.

=
=
— =ẽ
—
—

See

=
=2
==

= = ==
= —
=SS =

=
E

—
.
=
S
—
S.

—
=n nr

S
Se. 4
—
—
==
S
—

—
—,
=
=
—

—

mam

—
= = =
ehner =
=

=
=,=SOꝛ i †)G
=e=eE
☛
E —
— —ẽũ *
=
—
—

BZ
Se
.☛☚n’
Ee

—
S
S
S
S
=

Nhs

aſegiti

nsdisnat
õ
emeſeuen
ke kankg u
nEN. 1

ℳ2*
gas Mealot,

— 2

—

1
8

Wmrz Aboii
ie e.
inezſelcnntie
dis Ranne,
tumartno
W—.
nndndlin

Hä

AN
* D.
„ (W0INY
N „

tatis que ẽ videlicet depſſmio contraria alti

S itudini nõ timet humilitate.id ẽ baſſitateʒ
ilianue celeſtis. Secura em̃ ẽ ꝙ non offen⸗

det in ulam. ꝓpter hoc dictũ ẽ ꝙ Nimis
elatam caſtigant limina frontẽ nec ẽ pten

ta ꝓpa depᷣſſiõe aut bꝛeuitate Pumilitas

ymmo ſemp ſe inclinat et depmit etiaʒ cũ

fenſione frontis ad ſupliminarẽ quemad

modũ anſer vł auca que poꝛtam quantu

„

cunq; altam ingrediens femꝑ caput? col

— „ .

noò ẽ neceſſe.id ẽ cũ nõ ẽ timendũ ei ab of Terci tin ẽ⸗
quodamodo dirũpitur ac dilacerat᷑. Du

lũ ſun depᷣmit ⁊ demittit ſeu ſubmittit ae

ſi timeret offendere in altam poꝛtam.

Apanie vo ſcoe dimenſionis que ẽ la
iIitudo ꝓ qua bumilitas habet anguſtiaʒ

ſolã que ẽ defectus latitudinis eſt ei facui

tas intrandi ꝑ anguſta poꝛtã regmi celeſid

abſq; vllo obſtaculo. De hac poꝛta dicit᷑
Luce.xiij. Contendite intrare ꝑ anguſtaʒ

poꝛtam. Quod vo ſequit᷑ quia multi que

rent intrare et nõ poterunt ꝓpier ſupbos
dictũ ẽ. qui eouſq; ſe dilatant atq; diſcen
dunt ꝙ caꝑe eos nõ poteſt poꝛte illiꝰ an⸗

guſtia. Atercia vo dimenſione que ẽ

ꝓfunditas ſiue ſpiſſitudo ẽ ei diuine ma⸗
nificencie ⁊ magnitudinis capacitas. Et
oc quoniã ꝓ hmõi ſpiſſitudins ſeu pꝛo⸗

funditate que apud geometros craſſitu⸗

do vocat᷑.Eſt ei vacuitas et inanitas.Ue

re em̃ humilis a ſeipᷣo ⁊ ſuis ommbus va

cuusẽ ⁊ ianis.vnde et de xpᷣo domino di
cit Aplus in.ij.ad phylipᷣs Qui ſemetipᷣm

exinaniuit foꝛmã ſerui accipiens.hoc ẽ.ac

inanis et vacuus eſſet a plenitudine diui
nitat ſe geſſit ⁊ exhibuit myniſtrũ ymmo
ſeruũ humilimũ. Non ꝙ diuinitatẽ abie
cerit vel vlio modoꝝ minuerit.ſed ꝙ eaʒ

nõò oſtenderit et ſeruũ pomi ſe exhibu

erit. Bic ⁊ vᷣe humilis bona qbecũq; hʒ a

ſe reijcit et euacuat non quidem extinguẽ

do aut ꝓijciendo ſed nõ ſibi attribuẽdo:
ymmo deo.⁊ foꝛte ꝓpt᷑ hoc humilitas di

citur omnis iuſticia Mehei. iij. Ubi dixit

dñs ad iohannem baptiſta. Sine mõ.ſic
decet nos implere omnẽ iuſticiã.vbi dicit
auctoꝛitas humilitatẽ.O mnis enim iuſti

cia Pegiſima⸗ cumulatiſſima totumq;

quod ẽdlienũ a ſe reücere.⁊ totũ ei cuius
edare. ⁊ hoc plene implet humilitas que
omne bonũ vt alienũ a ſe modo quo di⸗
rimus remouet ⁊ reücit. Et deo cuius ẽ at
tribuẽdo reddit. Suꝑbi vero adeo pleni
ſunt vt deus nec in eis neqʒ cuʒ eis valeat
babitare. Judiciũ auteʒ immoderate ple

mati ſunt hoꝛribiliter.

„75
lxxviij
nitudinis triplexẽ. videlicʒ tumoꝛ ſeu ſtru
ma qua omnes ſuꝑbi deturpati ac defoꝛ⸗
Alia autez effu
ſio ſuperfluens et hec ẽ ſpũaliter in ſuper⸗
bis iactãcia qᷓſi em bona ſua iactado euo
mentes effundunt. Et hoc eſt quod legit
Eccleſiaſtici.xxj. Sꝛacie fatuoꝝ effundunt᷑
Terciũ iudiciũ ẽ crepatio qua coꝛ ipᷣm

perbus em̃ bonis que videt᷑ habere ſe im
plet dum ea ſibi retinet ſua faciens et ſibi
attribuens et quod ẽ de monſtris hoꝛrifi

cis ſupbie ⁊ abuſionibus eius incogitabi

libus etiã eis que foꝛis longiſſime ſũt ab

eo ſeipᷣm replet vſqʒ ad nauſeam iactacie
⁊ crepationẽ impaciẽcie.ꝓpler hoc ergo
ab humilibus honoꝛari dicit᷑ deus.eccle

ſiaſtici.iij. Quia ⁊ ei aduenienti⁊ inhabi

tanti oĩia cedunt et a ſeipis ſecedunt ſpaci
um eidem in ſemetip̃is ampliſſimũ faciẽ⸗
tes ⁊ totũ ei coꝛdis hoſpicin dimittentes.
ꝓpter quod etiam dictũ ẽ illud yſaie.
Hec dirit ſublimis ⁊ excelſus inhabi⸗
tans eternitatẽ. et cum contrito et humili
ſpiritu habitat quia humilis ſpiritus duʒ
nihil de ſeiᷣo occuꝑat.in nullo ei domuʒ
coꝛdis anguſtat. ⁊ ꝓpter hocſ paciole de

us apud ipum habitat et cum io. Ex

tota vo paruitate. id ẽ ſcoõm omneʒ dimẽ

ſionem è ei patens ⁊ liberũ omne efſugiũ
pᷣmum a rethibus ⁊ reciaculis dyabolicſ.
non enim poſſunt ve humilẽ retinere hu
iuſmõi recia vel reciacula ꝓpterdicia pax
uitaiem. Parui enim piſciculi etiam pan⸗
guſtas viaculas rethiũ libere enatar. nec

ab eis retineri poſſunt magni vero piſces

etiã rethibus largiſſmarũ viacularum re⸗
tinentur. et ꝓpter hoc ſupbi in oẽem dime
ſionẽ extenſi omni rethe dyaboli detinen⸗
tur er capiuntur. Eſt ei etiã patens eſſu
gium ⁊ declinatio a ſagittis ⁊ iaculis dya
bolicis. Quantũcunqʒ gnim ingeniet dy
abolus non poteſt ver Humilem ſagitta
re ꝓpterea ꝙ illum humilitas extenuauit
quañ in nibilum. Sicut ergo ſagittarius
etiaʒ paratiſſimus filum tenuiſſimum ſa⸗
gittare nõ poteſt ſic nec dyabol⸗ vere hu
milem. EZtvt bꝛeuiter dicamus nõ ha
bet invere humili vbi ſagittam figat.Ecõ
tra vero ſuperbus omnibus iaculis et ſa⸗
gittis patet expoſitus ⁊ omniũ beſiiarum
moꝛſibus ita vt nec etiam cecos ſagittari
os effugiat nulla ſagitta nullum iaculum

nullus deus cuiuſcugʒ beſtieintentals n

*

—

Be moꝛibus
lũ pꝛeterit. xbiq; detractionum landũia nem plerũqʒ exagitatio ſit ſupbis. Parne
culis tranſfigitur. Ubiq; maledicoꝛum vero plantule in medijs flatibus ventoꝛã· gthteniiff
dentibus deuoꝛatur.niſi enim coꝛ eius di validiſſimoꝝ pacem habent atʒ quieſcat· ruaramen
ſtentum in omnem regionem⁊? locum.et Quẽadmodum vela nauium amplitudi ſentocedens
attiget a mari vſq; ad mare.⁊ a fine vſq; ne diſtenſa impetu ventoꝛũ vſqʒ ad ſaſſu gablczplan
ad finem ſpiritualiter. non eum dentes ram ſuſtinent vbi filavłſtrictiſſimi panni neilutranin
maledicoꝛũ vbiq; lederent neq; iacula de ¶culi.illeſa ac integra ſe conſeruant Cõcuſ tloalati⸗
tractionũ eum vbiqʒ tranſfigerẽt. Quem ſiones autẽ ⁊ exagilationes atʒ ſciſſure in srgoenun
adimnodũ panem totũ coꝛpaliterpariſius coꝛdibus magnatũ ꝑ lites et bella rerig baſeenn⸗
exriſtentem dentes ⁊ lingue rome eriſten⸗ tempaliũ ſuarũ picula ciuitatis fiunt. ve⸗ R .
tes in nullo lederent. Quia igitur vbiqʒ lut ꝑ flatus et impetus foꝛtiũ ventoꝛũ. Et . f ſuneñn
leditur.vbiqʒ hmoi iaculis? gladis trai hocẽ quoniam coꝛda eoꝛum ad magnitu ſhamiunn
figitur.vbiqʒ ſpũñaliter eſt coꝛ miſeri ſuper dinem ⁊ amplitudinem poteſtatis eoꝛuz ſnnmment
bi. Eſt ⁊ humiliati ex paruitate ſua to diſtenta ſunt. Magnus enim id ẽ rex Nitgtevet
tali in omñi parte mundi ſecuritas.⁊ nõ vel pᷣnceps ſu ꝑbus.intus. id ẽ ſpiritualer M ece 4
ſolum in celum ſedvbicũqʒ deꝰ eſt abſqʒ et in coꝛde ẽ magnitudine ⁊ amplitudine uune z
repagulo ⁊ difficultate qualibet recibitur adequatꝰ regno ſuo monſtrũ ſdlicet hoꝛ⸗ lecthbut
⁊ vbiqʒ ſpacioſe habitat.neqʒ cõpꝛeſſiõ,ʒ rificum caput habens in ciuitate que ẽ ca zuer icn
neuz anguſtatiõem timens.⁊ hoc eſt am put regni ſui.pedes in fine.Etad puemo Rnrirn
. in vltimitate paruitatis ſpũalis. Pec dum ꝑ totum regnũ coꝛde diſtenſus ppt narh n
auxẽ vltimitas nihilũ ẽ ſiue nihilitas ſpiri hoc.ꝙ qcunqʒ pars regni bellis aut alis karnant
tualis. Et de hoc nihilo dicitur Job. xxvj. inquietudinibus cõcutit᷑ neceſſe habetin Lickhui,
Appẽdit terraʒ ſuꝑ nihilũ ⁊ quaſi ſuꝑ fun ea etipʒe ſpiritualiter. Hoc ẽ coꝛde exagita echatch
damentũ ſuppoꝛtans ißm. Quemad ni. In coꝛdibus vo ſupboꝛũ vel diuitu vł 4 HGlmaenS
modum em̃ ſupbia ppter vanitatem ſuũ potentum ſimiles exagitatiões faciut lau gentamtieci⸗
nihil ſuppoꝛtat aut ſuſtinet.qn potiꝰome des ⁊ vituperia ꝓbꝛa et obpꝛobꝛia adula füalnrn
eidẽ innirum et ſupin cũbens deucit atʒ ß tiones et gonuicia. applauſus c irriſiones Palad
cipitat. Sic humilitas ꝓpter ſui ſoliditatẽ cachinationes 7. llimt
nõ ſolũ terrã vniuſcuiuſq; anime fidelis ⸗ cia laus humilitatis eſt inclinã uunfakhn
ſed tot eccleſie terrã ſuſtinet ⁊ ſuppoꝛtat. ¶ tdi er demittendi ſe atq; incurnan acr
Iſtud nihilũ nec compᷣmi poteſt neq; an⸗ di ꝓmptiſſima facultas.ex jeſt ei g nundeigtn
guſtari ſicut neq; minui.ꝓpter hanc cau⸗ infranglbilitas Gupbis vo ex ipa uper⸗ ccolanſ
ſam dyabolus nec cũ deo neccũ angelis bia rigoꝛ et inflenibilitas ſicut dicit Hꝛegt liſolnit
in celo vład momentũ hoꝛe potuit habi ſuꝑ Job. Suꝑba mens ad id quod ſpon ſenſunh
tare.Lotũ em̃ celũ implebat deus. dyabo e Inò appetit. nullis expoꝛtationibus fle nauemol
la vo intumeſcens ſupbia ⁊ magniſicatꝰ ctit᷑.ad id vero quod p ſemetipam appe⸗ ſllueheſfi
vaniſſime vltra menſurã ſuam naturaleʒ tit etiam cogi querit. Srangit᷑ ergo nigoꝛ WE
nõ potuit ibi habere locum vel inuenire. ſuꝑbie.maiei vi trabente vel impellente Nllmitaaun
Angeli vero ſancti in paruitate humilita⸗ cedit humił ati flexibilitas illeſa pſiſtens leeniem
tis naturalis pſiſtẽtes locũ ſuum retinue: ⁊ ad modicũ incuruata ad rectitudinẽ ſu- Criedin
runt.locum deo ⁊ in ſemetipᷣis dantes v am ſtatim reuertitur. ppter hoc fabuloſẽ atmünhnn
potius ſeruqtes. dignũ quippe ⁊ iuſtũ fu⸗ dicitur ꝙ inter quercum et harundinẽ oꝛ llknn
it vt qui locũ in ſcnetipᷣis abſtulerat.et lo ta eſt altercatio.⁊ ouercu conquerente de laſtünd
cũ ꝓpꝛiũ in celo abſiulerant. locum ꝓpꝛi impetu ventoꝛum: ꝙ cum foꝛtiſſima atqʒ uhdndh
um in celo amitterent. ⁊ dũ locum aliene duniſſima ethoc mole ac in ſpiſſitudine li WN
gloꝛie iniquiſſime vſurpabãt in innrimum gni ſui ꝓfundeq; ac latiſſime radicata eſ⸗ glnma
ignominię iuſtiſſime deiecti eſſent. Eſt ſet tamen ꝑ ipᷣm radicitus euulſa.⁊ inſup uulunid
Zvero hũili ex paruitate humilitatis bax ex medio fracta necnon ⁊ ißam arundin 4 Uzſis
Sic econtrario ſuperbo exdiſtenſione et interrogante et dicente.Lu dic.O arũdo Sglnepfet
tumoꝛe ſupbie intolerabilis inquietulo que adeo debilis et parua es qualiter vẽ Uutſeitanit
atq; concuſſio. Quẽadmodum arboꝛibꝰ tos tam validos illeſa et integra effugiſti ollneef
excelſis frondoſiſſimis atqʒ ramoſiſſimis Reſpondiſſe fertur.Cu inquit o quer⸗ ltinantßi
eſt a quocunqʒ vento crebꝛa impulſio atʒ cus ſupꝑba eras et duricia et inflexibilita⸗ audimd
concuſſio.et vſqʒ ad auulſionẽ 7 ↄfractio te reſiſtere volens vento foꝛtioꝛi te ipſum NN
. üte 5
ſc⸗
£
.
—

4
namin
Nüpennit
eſen
S
unle
nübicnlgann
mnpens inin
Rnengne
des inni ein

Aedensinain
necesainebt
miegnücdedn
seniAn:
4. ℳ 17
euscatteet

. 4 3

nuti
on nenzecii

miiseVtlde

nNeelßl
inen. Fngken,
meneſo

. LeAei GS
iſcilan i⸗

inng

clxxix

cq; ſup te traſire non ſinẽs humiliata vłin
curuata merito fracta es. Ego vero omni
vento cedens. ad omnẽ ventũ me humił
et abſq; vlla rebellione et reſiſtencia ſuꝑ
me illũ tranſire ſino.et ita a nullo ledoꝛ a
nullo aliquid mali pacioꝛ. Quicquid paſ

„751 7/55-

ſa es rigoꝛ tuus et inflexibilitas atq; ſuꝑ⸗

bia fecerunt tibi. Ex eadem eſt ei etin
uincibilitas. Quẽadmodũ fuiſſe fertur ſo

cxrati. LCum em̃ multas tyrannides paſſus

eſſet et minaretur ei tyrannus moꝛtẽ. Re⸗
ſpondit moꝛtem volo.quo audito tyran⸗
nus dirit.et ego te faciam viuere inuitum

Tunc ſocrates. nihil inuitus paciar quic

quid intuleris.hoc volam ſiue moꝛtem ſi

ue vitam. Cedebat domini ſocrates om̃i

furoꝛe tyranni indlinans coꝛ ſuũ vt ſuper
ipᷣm tranſiret abſq; reſiſtẽcia et repagulo
quecũq; pſecutio quam lyrannus irroga
ret. Quapꝛopter ſicut nihil paſſus ẽ inui⸗
tus ſic et pmanſit inuictus.Et hoc eſt ꝙ di
cit. Auguſtinꝰ in libꝛo de libero arbitrio

Et vnde male quia vere inuictus eſi.qui
mnuhil patitur innitus. Eſt ei ex eadem

pars illa cultus dei que adoꝛatiovocatur
Facillime em̃ ſub deo et ante deũ incur⸗
ua tur vere humilis.ymmo vt ad vnũ di⸗
camus.ipᷣa humilitas quantũ ad hoc cõ
tinua dei adoꝛatio ac veneratio eſt. Ado

ratio em̃ ac veneratio in qiruatio ſiue in⸗

clinatio capitis eſt. caput enim noſtrum
coꝛ noſtrum eſt. Quare in continua dei
adoꝛatione ꝑſeuerat.qui inciſſãter in hu

militate perſiſtit. Superbus aũt econuer

ſo per omnia ſe habet.De quo dicit. Job
xv.Lucurit aduerſus deũ eecto collo.et
pingui ceruice armatus eſt. Niterũ.Tetẽ
dit aduerſus deũ manũ ſuã ei contra om
nipotentẽ roboꝛatus eſt. Pꝛopter quam
cauſa conſueuimus ipᷣm dicere ydolatrã
ſimul et ydolum. Uenęrari em̃ et adoꝛari
vult ab hominibus eleos ante ſe incur⸗
uari tanqʒ ydolũ et ipᷣemet ſe colit laudi
bus cantionibus et venerationibꝰ incre⸗
dibilibus. nõ em eſt finis lectionũ qᷓs de
laudibus ſuis miſer ipᷣe in coꝛde cogitan⸗
do legit neq; reſponſoꝛioꝛũ que de ſeipſo
apud ſe inſaniſſime exultando decantat.
neq; ptentus eſt ſolio diuine altitudinis.
ſed inſtar antixp̃i extollitur ſuper om̃e co
litur aut dicitur deus. Sicut dicit apoſto
lus in ſcõo.ij.ad theſſalonicenſ.Et ꝓpter
hoc caſus pᷣcipitationis eius non ſolũ in⸗
finitus ſed pluſq; infinitꝰ eſſe videt᷑. berñ

ar du dicit humana ſuperbia dyabo⸗
licam excedit. Cum dixiſſet dyabolꝰ. ij. yſa

Ero ſimilis altiſſimo. Homo non conten

tus de ſimilitudine iſta dei. Geneſ.j. XFa
ciamus hominem. Sedvult eſſe longe ex

celſioꝛ altiſſimo. Contentus quippe eſt at

tiſſimus vt fiat eiusvoluntas bona. Suꝑ

bus vero vult ſuam voluntatem impleri
ſiue bona ſiue mala ſit.

*

AUarta laus humilitatis ẽ leuitas
R Leuitas em̃ in coꝛpibus. Pꝛincipi

2 um eſt motus in ſurſum hocẽ ab
infimo. quod eſt medium. Sic humilitas
pncipium eſt in animabus motus ſpiritu

alis in ſurſum hoc eſt em̃ in ſublime beati
tudinis et gloꝛie.vel in ſublimequod deꝰ⸗

eſt. Hoc autem manifeſtũ eſt per contrari

um. Iniciũ enim omnis peccati ſuperbia
Peccatum autẽ ẽ motus in deoꝛſum:ſiue

ad infimum quod eſt eterna dampnatio
aut baratrum ſiue ꝓfundum inferni.Pꝛo

pter hoc maniteſtuù eſt.quod dicitveritas

Luce.xviij.Ommis qui ſe exaltat humili⸗

abitur:⁊ omnis qui ſe humiliat exaltabit

Ac ſi diceret. Omne leue ſpirituale aſcen

det. omne graue ſpirituale deſcendet.

Si quis autem querat quomõ ventꝰ⸗

ſuperbie non mouet in ſurſum. Reſpõde
mus quia reuera non mouet ad deũ. ſed

cõtra deũ ſed neq; in ſurſum veritatis.ſʒ

magis in ſurſum falſuatis aut vanitatis
quod eſt ve deoꝛſum quod inde manife⸗
ſtum eſt quia omni s elongatio ab altiſſi

mo deſcenſio eſt ⁊ appꝛopinquatio ad in
fimũ.elongatio autèe ab altiſſimo non eſt

fm diſtancia coꝛpalem. ſed ſpiritualem qͥ

nõ eſt niſi diſſimilitudo qre elongatõ ab
altiſſimo ẽ diſſimilitudo ab ißo. Ma

nifeſtũ igitur ẽ ex hoc quia ſupbia eſt elõ⸗
gaãs ab altiſſimo ⁊ hoc quẽadmodũ ydo
lum a deo vero. ⁊ vandas ⁊ falſitas a ve
ritate ⁊ innumerabilia huiuſmodi. Non

ẽ eniʒ elongatio a deo e regione qm̃ nihil

elſt ei e regione ſed totũ ſubeſt ei abſolute

Hoc eſt quicquid ẽ bonũ. quicquid ẽ ma
