veritate quã querũut⸗ fallete Pbabilitate ex neceſſitate pugnat et ades ſuas diri⸗
vel veri ſunilitudine mendatiũ accipiat git contra ilagas Amplius Cona-
SAMüc aut reuertamur ad id ĩ quo eramꝰ tot iacula tanqʒ pernicioſa neceſiria
DPyjet dicamus. quia cogitare ſi nudum eſt. eſt menti humane armaturg aue illa ac
Gert olu; cogitare infoꝛme eſt valde ata cpiat et retudat. ipin vo ꝓtegat. Nulla
materiale li non babeat aſſenſioné aut aut ẽglia ſpuak armalura ab hijſ iaen
certitudinẽ aut diſſenſionẽ. Undeneeer lis illã ptegal t otra illa ipſa muniat niſt
jipᷣa materia ſuꝑ qua cadit quatucũq; bo virtus fidei quod inde apparet.qꝛ om⸗
na aut mala ſinuquã foꝛmatur aut de nia iſta iacula et directe traictunturin il
nũoiatur neq; vnq babet ex ea laude vk lam et inmediate illã percuciunt Am
vituperin Cogitare em̃ quaãtũcũqʒ hoꝛſri plius. Ea que pertinent ad fundamẽetũ
vile et quãtũcuq; deteſtandũ malu; Bi religionis.aut ſunſ omia pꝛobabilia ſiue
nudũ ẽ vtorimꝰ nõ ẽ malũ. Sic neq;vi⸗ manikfeſte vera aut guedam ſunt ibi in
ere quatũcũq; malu/dũmõ videnundu pꝛobabilia et non apparentis veritats
ſfſita delectatõe? aſſeſiõe malũ e᷑. Alionn Non auteʒ ſunt omnia manifeſte vera
hNeceſſe eſſet deũ qui oĩa videt inqnatiſſi qm tucnulla eſſet in fide diſſenſio.nulla
mũ eſſe acpeſſimum ſi mala vilſa viden⸗ hereſis.nulla gmnino cõuadictio. Ma
tes inquinarent. et malos eos efficerent niſeſze eni veris nemo cõtradicu .· Quia
NLCum ipe omnia mala ⁊ ſup omnes vide igilur tanta eſt in pijs diſſenſio. tam he⸗

at et videre nun; deſiſtat. Ampliꝰ.
Logitare pꝛopter ipſum nunq; queritur
mnmnuiin eo ſiſti urqueri tamẽ poteſt et lau
Dabiliter et foꝛtiter ſeu virtuoſe. Quem
agdmodum eſt ad hpoc queritur vt periat
vel excitat bonas Affecuoes. Ad hocem
viri ſacti ĩterdũ cogitat turpia vt a ma⸗
gis ac magis abhoient ad cogitat ifer
nũvt mag ac magt iᷣm ho:reat Simi
bòõa ad hpoc cogitat. vt ea magis diligat
BSununt et alie bone affectiones pꝛopt
quas viri boni. vel qui boni ee cupiunt
erxrquirunt multa ſtudio. et deffenduũt ex⸗
quiſitas cogitattones Manifeſtum igi⸗

tur eſt ex omnibus hus quia credere vi *

„

cioſum poteſt eẽ et virtuoſum Adda
maaũt et alias declarationes ad ſtabili
endamvirtuteʒ fidei de qua hic intendi⸗
mus dicamus quia credere ea que pꝑi
nent adfundamẽtiũ vere reiigiõis bellũ

reſum monſtruoſitas. Wanifeſtum eſt

.

quedam ex hijs eſſe veritatis non appa
rentis. Credere autem ea que non appa

rent eſſe vera.vel que non videntur eſſe

vera hochon eſt niſi virtutis vt dirimus

rniſher nirnute⸗ crodentis . cum talia in

ſe cacſlam credulitationo habeant, Kcut

iam declarauimus. Neceſſe igitur ẽ vir⸗
Aute credi quedam ex bus que pertinent
d fundamentum religionis .quare ne⸗
ceſſaria eſt virtus fidei Amplius. aut
eſt credendum deo abſꝗʒ; ſualione alic
et pꝛosglione.auen

Di ſic ergo crece

qdum eſt ei virtute. Quod enĩ abi ſuas

ione et pꝛobatioe creditur.vixtute cre

credendum ſine ſuaſione vei pꝛobatiõe
non igitur ei credendum elſt. niſi ſicut cu
iuis alij. Luilibet enim ali conſuaſione

pꝛobatione creditur. ſi dixerit quia

dentis creditur. Qð ſi gixerit quia no eij

N

—2=
—

=☛ = =

— ——— — — — —.——,I, — 4

— £

—— e–, — —

0
ℳH EK᷑ .
iij
credendũ eſtei ſine ſuaſione ⁊ p epati⸗

one.qm̃ ſcitur vel creditur eſſe verax.⁊ q
onon mentitur. nec ſic euaſit.qm nec ſine
ſusſione eſt hec ſeu pꝛobatione habet
enim ſuaſum apud ſe et fixgm. deũ men
tiri nolle.et vera eſſe quecq; dixexit.p
hoc ergo credit deo.quia cꝛedit eumi mẽ
iri nolle. et vera eſſe quecunqʒ dixerit.ꝑ
hoc ergo credit deo quia credit eum mẽ
iri nolle.et ita credit ei ſicut crederet ali⸗
cui bono viro.cui vtiq; ꝓpter hoc crele
ret.quia crederet eum nõ mentiri appa
ret igitur quia non credit ei niſi ſicut ali⸗
cui bono viro Emplius Svoc ipᷣm qꝛ
credit deũ eſſe veracem ęt mentiri nolle
aut credu ei er virtute . dare eujidẽ
iia veritatis ipᷣiꝰ.aut ex ꝓbabilitate. aut
ſi naſioͤne ſeu pobstione. Si ex euidẽ
tia veritatis vel ex aliquo ſequẽtium In
nullo igitur honoꝛificat deum. credẽdo
hoc.dequolibʒ enim alio idem crederet
ſi eandem cauſaʒ credendi haberet. Cre
dendo ergo hoc de deo nõ honorificat
deuz. honoꝛificat quidem in hoc ꝙ ma⸗
gnũ credit de eol parte cre giti ſeilicʒ. nõ

autem a parte credulitatis. Quia igi
tur religioſitas ſecundum quamlibʒ ſui
partem dei honoꝛi intendit.ymmo eius
hono: eſt. cum huius credulitas in ſe ho
noꝛ dei nõ ſit.licet a parte crediti honoꝛ
ipſius ſit. Manifeſtum ẽ huiuſmodi
credulitas nec religio eſt nec pars religi
onis:eſt aſtem fides & neceſſitate pars
prima religionis ⁊ fſundamentum fides
igitur quam hic intendimus. virtus eſt

„

*

tum e comunitati hominum nõ poſſe
ſatiſfieri ꝓbationibus vel ſuaſionibus
de his que credenda ſunt acl deum acce

dentib us. pieq;

eligioſe viuere volen
65 pel lgr defectum ꝓbai onũ et
ſuaſionum vel ꝓpter bꝛeuitatẽ intellect⸗
et vulgarium hominu. LCre⸗

.

tibus vel

ſimplicium et vi
denda ant erant neceſſario ea ſine quo
ruũ credulitate ad deũ nõ acceditur. Ne

ceſſe igilur ẽ vt alia via credantur beca
comunitate hominum qm̃ ꝑ ꝓbatiões
aut ſuaſiones, HNichil autem eſt mediũ
qm̃ credulitas om̃is aut ſuaſa ſitaut vir
tutis. Neceſſe igitur ẽ vt falia cedat vir
tute cõmunitàs hominum Amplius.
Adeo impium ẽ.adeoq; ſceleroſum ma
le ſentire de deo. vt omis ſecta omniſqʒ
ſuꝑſtitio de deo vl de ydolis ſuis ſibico

N7

tur quam h imus. virtus eſt ei credulitas impendenda ẽ.
quam diximus Amplius. qm mani⸗ amus aũt et alia via.et dicamus quia
feſtum ẽ cõmunitati 4

.

mãifeſtũ ẽ qꝛ ievtit hmõi fulturſſeu ſup
podiaculis quẽadmodũ ð baculo debi⸗
li⁊ fragili.cui neꝗʒ ſine timore

traria ſemiẽtes ferro etigne omniqʒ ge

nere toꝛmentoꝝ conetur auertere a cre⸗
dulitate contraria quemadmodũ a fur⸗
tis et rapinis ⁊ multo amplius Et ꝓpter
hoc multo ſeetius pꝛohibet. multoqʒ di
ſtrictius contraria bi gea ulitate aus
furta et rapinas phiber.quare et multo

diſttiekius credulitatem. ſuam impant.
in crednlis aui uaſiones et ꝓbationes
credendoꝛumvel non habent.vel nõ ca
piunt ſalularem credulitatem eſſe impe
randam. et contrapjam ineredulitatem
ſupplicijs extermindândam. Si eni iuſta

ẽ ꝓhibitio errorũ impietatis ius a c ne

ceſſario et impatio credulitatum ſiue cre
dictionum pietatis hoc ẽ vere religiõis
uare iuſta erit obedientia ei ex neceſſi⸗
ate debita in vtriſq;ʒ Obediendum igf᷑
eſt exneceſſitate in credendoſet obedien
tie debitoꝛ eſt intellectus humanusquã
tum ad opationẽ iſtã. Maxime cũ nnllũ

appareat pꝛiuilegium exceptionis ſuę.

Nulla autem ẽ obediẽtia intellectus in
credendo ſi ex ſuaſionibus aut ꝓbatio⸗
nibus creditur. Quemadmodum nulla
eſt obedientia aſſectus.ſi ex vtilitate vel

debetur digna eo dilectio. digna eo ho

ſuauitate amat᷑. Amplius. Sicut deo

noratio.ſic ei debetur digna eo creduli⸗

tas ſiue creditio Non ẽ antẽ digna deo
credulitas que ei ꝓpter ſuaſiones aut
ꝓbationes impendit qꝛ nec etiaʒ bono
viro ⁊ magno digna ẽ.quare ſublimioꝛ
Pꝛoce⸗

ntellectus humanꝰ ſiue vis intellectiua

¶nxa in ſe ipo infirmus oet nõ ſtem p ſe

metipᷣm. ⁊ ꝓpt᷑ hoc interdum inſtat du
bietatem. dubitazo enĩ nõ eſt niſi mu⸗
tatto ipᷣiꝰqua nũc in alteram partem cõ
tradictionis nunc in alteram inclinatur
Inter dũvero cadit in tenebꝛas⁊ vacuũ
ignoratie Interdum in ipſa falſa et ero
res. Fulcitur autem infirmitas ip̃iꝰ. In
terdũ euidẽtia veritatis plerũꝗ; ꝓbatoi
bus aut ſuaſionibus. qñqʒ ſignis.⁊ cuʒ
ꝓbatiovlł ſuaſio nõ in nitit ei coõfidẽt ſ,
quodamo ſe retinet.timens ne nõ ſatis
oꝛtis ſit ad ſuſtẽdadũ ipᷣm Et ꝓpter hoc

neqʒ tota
à iij

R .

lius quis dubitat ĩ ſuaſibilibꝰ ſe)

„
A
„.
* *
*

.— .

* Be
900

lit innitit geſtas ip̃ʒ. Lales ef rõnatio

nesopinionẽ faciũt ſolaq ẽ appᷣhẽſio al⸗
teriꝰpartis ↄtradictiõis cũ foꝛmidtne re

lique. Euidencia aũt veritaus et ꝓbatio

—— ——

demõſtratiua. foꝛtiſſima fulcimẽta ipſiꝰ

ſunt. æ tanq; baculiinflexibiles infran
gibiles. nullagʒ ex parte nuůtantes. Ma⸗

nifeſtu ig it eſt tibi ex hus q intellectꝰnõ
queru hmõi fulcimenta niſi ex infirmita

te ⁊ debilitate ſua.⁊ quia intellectꝰ phi⸗

cluſione in ↄcluſionẽ. n

loʒophãs eſt ſicut viator ambulas a con
„n vales Ppa vir⸗
tute ſuſtẽtare ſemetipᷣmi adiutoꝛio ba⸗
culi ſe tanſferes ⁊ traſiliẽs ab vno noto

ſeu ꝓbato ad aliud.bacul⸗ aũt cuiꝰami

gis foꝛtis eſt magiſqʒ firmꝰquia ꝓpᷣavir

clinatus et innix ſuper eas.⁊ quaſi clau . tendem?⸗
dicans ambulat ambulatione qua id modi credulitas ſen fides non ſolum

niculo ita ambulat? tranſilit demonſtra
tio eſt ſiue ꝓbatio demõſtratiua. Intel⸗
lequs aũt qui virtute ꝓpꝛia credit.nec re
quirit hmõi fulturas.nec illis ĩdiget.ma

Aumplius. Magis credit intellect? ea
que credit per ſemetipſum. qʒ ea que cre
dit per aliud. quare intellectus virtute ſi
dei credẽs. magis credit ea que credit ex
illa.q; ea que credit ex ſuaſionibus ⁊ ꝙ⸗
pationibus. Quẽadmoduũ ⁊ magt amat

amatuũqui ex virtute ꝓpꝛia id amat qm

qui ex eo quod eſt apud amatũ:Simili⸗
ger ⁊ rectius credit.qui ex virtute pꝛopꝛia
credit q; aliena.credit em̃ talis intellectꝰ
ex ſuaſionibus vel ꝓbationibus quaſii-

mus. Quẽadmodũu ⁊ rede amatſo⸗
lus quna mat ex xirtute.amoꝛe autẽ cur⸗
uo ſiue deſlexo amat illectus ⁊ abſtractꝰ
ab amato. Debes etiã ſcire. quia in
llectus requirens e que ſupꝛa diximꝰ⸗
eſt ſicut venditoꝛ incredulus qui empᷣto⸗
ri non aliter credit niſi pignus vel cautio
En ſiue ſecuritatem det ipᷣi.⁊ ꝓbatio ſi
e ſuaſio vt pignus eſt.⁊ cautio ſecurita⸗
tis ſine qua non credit huiuſmodi intel⸗
lectus. Et quẽęadmodũ venditoꝛ nõ alit᷑
Dat rem niſi ſub pignoꝛe vel cautione.ſic
nec hmõi intellectus dat credulitatẽ ſuã

niſi poſtqᷓʒ pignus vel cautionẽ qua dixi

mus acceperit. Et ſicut de manu talis
venditoꝛis merces nõ exeuntiniſi poſtſſe
curitatem tenuerit. Sic nec de huiuſmo⸗
di intellectu exiit credulitas/donec medi
diũ ꝓbationis quaſñ pignus ſiue cautio

fide

nem tenuerit. Notum autem eſt tibi. ꝗqa

eractio pisnoꝛis aut alterius cautionis.

nõ eſt niſi ex paruitate ſeu debilitate cre
dulitatis aut ex defectu ipſius.quare ſna
nifeſtum eſt mntellectuʒ exactoꝛem h uiul⸗
modi pignoꝛis ⁊ ſecuritatũ.videlicet ꝓ⸗
bationũ ſuaſionũ ſignoꝛũ eſſe credulita⸗
te infirmũ aut incredutũ.⁊ eſſe claudicã⸗
tem ⁊ nutantẽ. per ſeqʒ ſtare non valen⸗
tem. peneq; cadentem. ⁊ vt ita dicamus
ſoloq; fulcimẽto pꝛenominati baculi ca⸗

ſus quos diximus declinantẽ. Maniſes .
ſtũ etia eſt tibi quia magnitudo ⁊ multi⸗

tudo pignoòn in domo venditoꝛis ⁊ ſi ſe⸗

—

curitatẽ ipᷣi faciast.ſigna tamen ſunt ⁊ te

ſtim onia incredulitatis ipius. ſic ptignos
ra ⁊ ſecuritates ꝓbationũ atq; ſua long

et ſignoꝛũ. licet ſecuritates ſint intellect
apud queʒ ſunt. cum manifeſte deſignat

qu incredulitatẽ eius ad ea dequibꝰ ſunt.
tute ⁊ firmitate nitit᷑ q;ᷓ qui aliena.Qua G.i ifirma vo hmõi ſit credulitas.aꝑpa
pꝛopter magis firmiter credit qʒ ille. re

tex ſuppodiaculis.quẽadmodũ em vi

ges aliquẽ vno baculo vel duobus ſub⸗

nixũ atq; ſuffulſum ambulantẽ.⁊ ambu
lare alias nos valentẽ.ſtatim ex hoc iu⸗

dicas virtutem eius greſſibilem infirmã

aut debilem aut coxas et tibias eius ſeu
pedes leſos vel quocunq; modo occaſi⸗
onatos.ſic ꝓbationes.ſuaſiones ⁊ ſigna
velut multitudo baculoꝛum atqʒ ſuppo
diaculoꝝ intellectũ philoſophanteʒ.hoc
ꝑ viã ventatis ſia ambulaneẽ infirmuʒ
iudicat a contractuʒ atq; claudicantem.
Poſt hoc oſtendemꝰeuidẽter ꝙ hu⸗

non eſt virtusſed etia vitiũ ẽdeo contu⸗
melioſum. ⁊ ꝓpter hoc dampnatõe ſup
plitio qʒ digniſſimũ. Oſtendemꝰetiam
quia huiuſmodi fidẽ ſeu credulitate deo
non cregtł. Pꝛims igit dicamus ꝗa
neutrũ t contrarioꝝ ẽ repiubile alteri⸗
ſicut nec caloꝛ frigidũ nec frigus caliduʒ
eiſg vorettaugr⸗ nec virtus infirma.nec
ifirmitas virtüoſa.hec aũt credulitas in⸗
firma ẽ.qð apparet ex ſuppodiaculis et
fulcturis.quare maniłteſtũ ẽ eã uõ eẽvir⸗
tutẽ. Ampᷣ. Omnis vxt? ſicut ſanitas
c.⁊ ſicut foꝛtitudo foꝛtẽ fagiẽs habentem
ipam. hmõi aũt credulitas nec ſanat in⸗
tellectum ab incredulitate nec foꝛtem fa⸗

5

E

/1

cit cõtra incredulitatis infirmitatẽ. Quẽ⸗

admodu baculi ſuſtentantes contractũ
ſeu claudicantẽ non illum ſanat a mem⸗

bꝛeꝛuͤm contractione ſeu claudicatione.

erers

.

— — —
— — — — — — — —

—

—— —— — — — — — — — ———

—

„ M
. .
rij
nec foꝛtem illum faciũt contra mernbꝛon nec iucki nec greci hmõi credulitate vel *
. AR sgreſſibiliũ infirmitatẽ ſen leſionẽ. quẽad⸗ credunt vel vnq; crediderunt deo. ſed ſi⸗ J o

modũ nec multitudo vel magnitudo pi- gnis im et ſapiẽtie.
giorũ ſanant incredulũ venditoꝛem a vi⸗ & tibi qe nma fide deo
tio incredulitatis. Manifeſtũ autem ẽ hu nulla ẽ deo digna pᷣter iam. nullaq; ho⸗
iuſmodi crdulitatem. non eſſe virrautem. noꝛat᷑ deus niſi hac. ? nulla ẽ virt? pᷣter
np. Eum virtus et ars circa difficis ipᷣam. æ ꝓpter hoc nec fundamentũ nec *
lima ſint.hmõi autẽ credulitas nõ ſolum alia pars religionis aut religioſitat: eẽ pt

circa facilima fit.ſed etiam circa ea que vł Apparet etiã tibi ex hijs.qꝛ ꝑ viã ꝓbatio⸗ *

Iam igit oᷣclaratũ
credit᷑ pᷣter hac. et

— — — —

impoſſipileẽ vel diffcileẽnõ facere. Ma nu æ ſignoꝝ ſola ad deu accedere inten ) nαραhs e
nifeſtü ẽ ipam non eſſe virtutẽ. impoſſibi dẽtes.⁊ ſi illo ꝗdẽ genere cognitõis lſuuo „ „
le em eſt nõ credere manifeſte vera. diffiii damõ philoſphice in hoc ꝓficiant. meri J
lie aũtẽ nõ credere pꝛobabilia et reſſtere to e ↄtumẽlidq; arcredulitate ſua eo ir . ð
. Juaſionibꝰ. Amp. Quis adeo bꝛeuis rogat. a religie deficiũt. ac lqgius repel
. intellectus eſt vel potius nullius intellec⸗ lũt᷑ atʒ ſublimioꝛi cognitionis genere de⸗
E tus vt virtuoſum iudicet ea credere , fraudat. Sublimi⸗ em̃ atqs nobilius
uidentem ha bent veritatem.vel pꝛoba-⸗ Om̃iq; mõ certiꝰ vtuteq; arte cognoſcit iſi

onem irrefra gibilẽ vel ſuaſionẽ ꝓbabi⸗ cut dicit Areſto. q; vᷣtus ẽ omi arte cornoꝛ „
lem. Manifeſtũ igit᷑ eſt talem credulitatẽ s ac melioꝛ Hincẽ ꝙ meihaphiſica Olꝰ ℳ£⁰ *
omnino ee virtutẽ ⁊ ꝓpter hoc nec eẽ par eſt virtus q;ᷓ ars.ſicut ipſa met teſtarrr.
ke tem nullomõ religioſitatis. Qꝛautẽ 2= DPꝛopter hoc aũt vintꝰ ẽ certioꝛ q; ars
tiũ ſit deo contumelioſum vt diximus q intimioꝛ.⁊ hoc vtroq; mõ.qꝛ magis ꝓ
oſtendetur tibi ex hijs. Manifeſtũ em̃ ẽ cõ fundaãs in nos.magis em̃ penetrat mentẽ
tumeliã cuilibet fieri voce veritatis et bo⸗ Z vficit vᷣtus qᷓ; ars. ⁊a ꝓfundoꝛibꝰ ſeu
nitatis viro.ſi ei abſq; pᷣisnoꝛe fides ad⸗ fundamẽtalioꝛibꝰ rerũ iparũ ẽ. Ars eĩ
hibita non fuerit. ſi cautio ſecnritatls ſu⸗ oĩs a rebꝰ ẽ. tanq; vmbꝛa vel deſcriptio
4 per hus ꝗ pꝛomiſerit ab eo exacta fuerit ymaginũ reſultantiũ in ſpeculo intellect⸗
/ Qito ſoꝛtius igit᷑.cõtumelia eſt deo etin vtus aũt ꝗa rebꝰẽ ſicut ↄſuetudinales ⁊
iuria.gladio et igne iudicanda. ab eo pi⸗ foꝛte quedãa alie.nõ ſicut vmbꝛa vel pictu
gnus ꝙ bonis exigere et non aluer dictis ra ẽa rebꝰ ⁊ rerũ foꝛinſeco.ſed ſicut odoꝛ
aut ꝓmiſſionibus eius credere. Am vel ſapoꝛ ẽ a rerũ intimo vel ꝓfundo.vᷣtu
Non eſt adeo quis ceriurus aut mẽdax tes vo dei dona im̃ ſũt.⁊ ð ſuper ſolum
cuius ꝓbationibus atq; pignosibus ydo modo deſcendẽtes. Maniteſti eſt quia

6

neis non credat᷑ ab quolibʒ. QAui igtur om̃i arte ſublimioꝛes ſũt vipote ſublimi
non aliter deo credere volunt quonlam ſſimis.hocẽ mundo ãaltioꝛi etfonti bono⸗
F ſcilic er pignoꝛibus ydoneis et ꝓbationi ꝛum omnium ꝓpinquioꝛes. Quẽadmo.-
hH bus certis. Manifeſtũ ẽ quia deũ in par dũ igit᷑ lumẽ qð a ſolg emicat. emito ſoli T
te iſta mendacibus ⁊ periurijs ĩ nullo pe⸗ vicinius ẽ. tanto foꝛtius ⁊ nobili⸗ ẽ.⁊ qd
nitus ante ponũt. ſed ipo illi parificant ab eo longius deſcendit nobilius atʒ ſub *
in fide et cqulitax. æ omnine gdequant limiꝰ ẽ.q; qð ex tluminato reflectit᷑. Sic
hoc. auter et aperta contum lia dei. et lumina a pᷣma luce deſcendentia nobilio
nullatenus tollerada. quã ? greci iudei ra ac ſublimiora ſunt. quam ea que er illu
deo irrogabant. Sicut teſtat apoſtolꝰ in miatis per reflectiõeʒ deſcenduũt.q̃re ſides

pꝛimo peime ad coꝛintheos. Judei ſigna de qua hic agimus cũ ipa deſcendat pꝛi *.
querunt.miraculoꝛũ intellige.greci vo ſa mo lumine. nobilioꝛ eſt atꝭ ſublimio: qᷓ; .

pientiã :ꝓbationũ ſuple. nec hij. nec illi ſcientie vel credulitates q̃ a rebus per re⸗
aliter credere voletes. Detarabimus flieitionẽ illuminarionis qua alumine pꝛi
etiã cum hijs quia hmõi fide vel creduli⸗ mo recipiunt ad intellectui noſtrum acce⸗
rate a ſecta greca vel iudeica deo noncre dunt. Omnia em̃ qcumq; lucent a lumie
— dit nec vnq;æreditũ eſt. In quo ſufficit ex pꝛimoęet relucent ad ipᷣm. omni eo ha⸗
emplũ quod ſupꝛa poſuimꝰ de incredull-⸗ bent nirtutis pulchꝛitudinis ⁊ bonitatis.
W lo venditoꝛe. de quo manifeſtũ eſt illud Him em̃ eo relucent ad virtutem p:ima⸗ʒ
quia non credit emptoꝛi ſed pignoꝛi aut Et huinſmodi relucere nõ eſt niſt aſſimi⸗
alcui cautioni. quare manifeſtum eduia lari et aſſimulatione licetr emotiflüns 6

1
.
4
.

— —
—

= r

der

O0
diſſimilitudinis ⁊ diſtantie.cui nebeſt eſti
matio nec finis. Ex hijs ergo appa/
ret tibi q; multum reffert an deſcendat ſu
per mentes humanas illnmim tõ a luie
ꝛimo. an deſcendat per reflectionẽ a cre
aturis ſeu rebꝰ creatise que ſunt lumina
aſperſione pertenui luminata a lumine
pꝛimo. et inde reluceutia ad ipſum/ſimili

rudine qua diximus. et lucentia in ſpecu/

lo intellectus humani apparitiõe ymagi

num ſeu ſimilitudinum ſuarum in illo.

Quapꝛopter manifeſtum eſt. quia forti
oꝛes alq; nolioꝛes ſust illuminationes
deſurſuʒ venientes q; de deoꝛſũ aſcendẽ
tes et recce beſcendentes q; reflexe.dum
modo remoto ſiue diſtantia vel foꝛtudo
reflectentis non obſiſtat. Foꝛtioꝛ em̃
eſt reflexio radioꝛum ſolarium ex ſpecu
lo concauoiqᷓ; ipſi ſint ex deſcenſlone
ſole.et hoc apparet.quia reſlectio ignita
eſt et adurens obuiantia nubila.ip̃i vero
radij directe deſcendentes igniti nõ ſunt
neq; vꝛentes. Similiter rflectio radiorũ
ſolarium ex berillo criſtallo et vitro igni
ta ẽ et adurens. Hoc auteʒ eſt ꝓpter adu
nationem radioꝛum ac denſationem lu
minis ipᷣius in ſpeculo concauo et rebus
alijs nominatis. Cacit ergo aduna
tio et multiplicata reflectio quod non fa
cerent radu ſimplices et pautioꝛes. Iude
igitur eſt foꝛtitudo lumiũis et caloris.De
bet igitur ex om̃ibus hijs clarum eſſe libi
quia data optima et dona perfecta apa
tre luminum. per largiſſimam benelicen
tiam ipſius ſuper animas noſtras deſcẽ
dentia. foꝛtioꝛa ſunt et maioꝛa q; data
bona po:ꝛalium ſcilicet et conſuetudi
nalium e qᷓ; data fnelioꝛa naturalium.ꝓ
pter quod ⁊ data optima nominata ſunt

vigdelicet comparationesonoꝛum et meli

oꝛum:vt bona data accpiamns ſcientiàs
a rebus acquiſitas. vt tetigimus. et vir/
tutes etiam frequentia ⁊aſuefactione ope
rumt generatas eodem modo diuitias ⁊
delitias tempoꝛales. Bona vero melio⸗
ra virtntes et ſcientias naturales. Simili
ter diuitias ⁊ delitias naturales.que na⸗
turam non coꝛrumpunt ſed illuſtrant et
melioꝛant. Uirtutes naturales voca
mus peudentiam naturalem. manſuetu
dinem pietatem naturalem ⁊ magnificen
tiam naturalem. Scientias vero natura
les vocamus que et natura nobis indi
te ſunt.ſcut noſtri met⁊ eoꝛum que in ani

D

reuse = 2 M7⁵ 9
fibe.

mabuatoſtris ſunt vt eius quod eſt viue
re.quod eſt intelligere. quod eſt gaude
re.quod eſt triſtari et oppoſitoꝛum ipoꝝ
.Eoꝛum igitur declinatio ẽ nobis impoi
ſibilis. Delitie sero naturales honeſtatis
ſunt etboneſte. in rebus ſcilicet honeſtis
honeſtate naturali et per ſe nota.ſicut de
lectari de ꝓfectu ſcientiarum. delectariin
bonis et honeſtis operibus.vt ẽ delecla⸗
ri in benefaciendo indigentibus.in hono
randis arentſb c in ſeruando ſa⸗ ami
cis. auia igi᷑ data optima ſupꝛa na
turam ſunt.et inde naturaʒ ipᷣam noſtraʒ
urſum ſupꝛæſeipſam trahunt in ſublime
cilicet eterne gloꝛiget beatitudinis . Ma
nifeſuum eſt ea maioꝛa et foꝛtioꝛa eſſe na
turalibus.et omnino ſublimioꝛa atq; no
bilioꝛa eiſdem. Exnaturalibꝰ enim ſoliæ
ſolummodo deſcenditur in inferioꝛa.et

Pnullomodo ſupꝛa naturam vel natura⸗

lia per ipſa aſcenditur.ſicut iam dedlara⸗
uimus in tractatu quo contra pelagiana
hereſim gratiam ſtabiliuimus. et ipſam
ſolam pꝛincipium eſſe motus in ſurſum
eterne gloꝛie eceatitudinis oſtendimus
Quia igitur inter naturam ⁊ gloꝛiam
gratia mędia eſt. gloꝛia autem in foꝛtitu
dine et magnitudine. nobilitate.et ſubli
mitate vltima eſt ſeu ſupꝛema.neceſſario
in hijs omnibus ſignificata eſt gratia vl
tima natura.quare minoꝛ natura ẽ omni
bus modis q; gratig .quare fſides de qua
hic loquigiur omni cognitione naturali
maioꝛ eſt foꝛtioꝛ ſublinioꝛ atq; nobilioꝛ
EXt ꝓpter hoc verũ dixit qui hoc dixit
quia fide nibil certius eſt nec inuenies fi
delem q; pꝛiꝰ concederet affirmationem
et negationem ð eodem dici poſſe q; vnũ
ex fidei articutis verum non eſſe. Qꝛ
autem et virtus gratia G.· licet in pꝛenoia
0 tractat hoc plene decnroeuuinus, tta
en ex hoc euidenter oſteditur. ꝙ nulla
virtus poteſt contra ſe vel ſupꝛa ſe.nulla
q; potentia et hoc per ſe.quia nulla vir
virtus vł potentia per ſemetipᷣaʒ ẽ maioꝛ
vl foꝛtioꝛ ſe. Intellectus igit᷑ humanꝰ
per ſemetisſum ſolum non poteſt crede
re contra ſe vel ſupꝛa ſe/neq; vincere ſe.
Cun igitur neceſſe habeat vt oſtendim⸗
credere contra ſe. Hoc eſt contra omnia
que pꝛo eo ſunt et ſua ſunt quodammo⸗
do et ipſum adiuuant. illuminant et ful⸗
ciunt naturaliter. neceſſe habet credere
conva omnia adiutoꝛig ſua naturalia et

½

QQ

R

V

contra omnem illnminationem wi na⸗
turalem. credere autẽ eſt et videre et illu⸗
minani. quare neceſſe habet videre ↄtra
onane lumen ſuum naturaleet illumina⸗
ri. Non auteʒ poteſt viden vel illumina
ri niſi per lumen. quare neceſſe eſt ipſum
illuminari foꝛtioꝛi lumine atq; foꝛtioꝛi lu⸗
minatione. Naturalibus autem illumi⸗
nationibus nulla eſt foꝛtioꝛ niſi aut gra⸗
tia aut gloꝛia. quare illuminatio eius hic

cum non poſſit eſſe gloꝛia et cum vincat

illuminationes eiuſdeʒ naturalas. neceſ⸗
ſario eſt gratia. Non opoꝛtet igitur
amplius nos laboꝛare circehoc. qꝛ iam

ex hijs manifeſtum eſi videlicet fidẽ eſſe

gratiam.hoc eſt diuine largitatis etvene
Beeni gratuitum bonum. et eſſe virtutẽ
rigentem et firmantem intellectum. faci
entemq; illum ſtare per ſeet recte ambu⸗
lantem.per viam ſalutaris veritatis abſ⸗
q; luſtentatione hacculoꝛum ⁊ ſuppodia
culoꝛum que diximus. Et inſuperipſam
eſſe armaturam. protegentem intellectũ
humanum aduerſus iacula diſputatio⸗
num. Similiter et firmansentum ſuppoꝛ
tans illum aduerſus impulſiones et con
cuſſiones contradictionum et oppinionũ

et᷑ aduerſus pꝛopꝛie infirmitatis et pon⸗

deroſitatis ruinoſitatem. Et cuʒ hijs
omnibus etiam declaratum eſt ipᷣm eſſe
lumen vincens naturalia lumina ipſius
intellectuahumani. Naturalia vo lumi⸗
na ipſius ſunt ſenſibilia.et quadammo⸗
do ipᷣi ſenſus. Similiter et ꝓbabilia om
nia ſuaſiones ⁊ ſigna.hominuʒ ⁊ teſtimo
nia ſiue ſcripta ſiue non ſcripta. Qua

.⸗ lni autem lumen fidei ipſos ſenſus et

enſibilia vincat in ſacramento altaris
manifeſtum eſt. Clamat ſſerit et oſten
dit viſus ibi ſolun panẽ materialẽ eſſe
Similiter ſum clamant Aſſerunt et
oſtendũt ſeu indicant omnia accidentia
viſibilia. Idem facit tactus et tangibila
olfactus et olfactibilia Pec aurem om⸗
nia videlicet tam ſenſus ipſi qᷓ; eoꝛũ ſen
ſibilia lamina ſunt ipſius intellectus no
ſtri quibus in⸗mundo iſto ſcaicet ſenſibi
li et videre esilluminari naturaliter ha⸗
bet. Tumen autem fidei omnia lumtna
adeo obfuſcat et obtundit. vt ſola veri⸗
tas ſacrifici purã et integra ſit in coꝛde
credentis. et nihil falſitatis aut impieta
tis in gerere poſſint vel inpingere in illð
Apparet etiam ex bijs quia fides hec eſt

digna Ro credulitas. qua ei ſeilicet deo

vt dignum et iuſtum eſt/ creditur. Hoc eſt
ſine omni pignoꝛe et cautione ſcilicet gra
tis et obedienter. et non ppter hoc quia
verax eſt. aut quia verum eſt quod ipſe
loquitur. Sic enimcrederetur homini cu
iuis Sed quia iubet ſeu pᷣcipit ſiue vult
Jubet inq; aut pꝛecipit per legiſlatoꝛem
vel legis expoſitoꝛes.Creditur ergo ei ex
virtute obedientie.ipſa fides eſt per quaʒ
obediedtie ſue debitum deo ſoluit intel⸗
lectus humanus. Oſtenſum eſt eti⸗
am quia hic fides eſt fundamentum et ca
but totius religionis ſiue relig oſitatis.
Hic.hoc eſt in vita iſta.ex quo ſequitur.
quia eius operatio pꝛima eſt in dei ope
ralionibus. et eius obſequium pꝛimum
in dei honoꝛificentia et cultu: Et ho eſt
qm̃ quemadmodum intellectus pꝛimns
eſt inter vires humane anime nobiles.
ita neceſſe eſt vt eius operatio eiuſq; ob

ſequium atqʒ religioſitas pꝛime ſint. de

claratum eſt etiam. quia alijs credulitaæa

tibus et deo non ſeruitur et contumelio

ſe ſunt ipſe.et inſuper deo non creditur.
ſed pignoꝛibus et cautionibus vt dixim⸗
NONON nare manifeſtum eſt nõ eſſe fidem
qua deo vel in deum credatur niſi hanc/
et pꝛopter hoc nullam aliam credulita⸗

tẽ fidei nomine dignam. Cum nulla alia

credulitas in credulitatem ſanet vt oſten
dimus. et pꝛopter hoc nulla ſana eſt alia
credulitas niſi quam facit fides. Im⸗
mo palam eſt ex hijs que diximus. quia
omnis alia gens infidelis eſt in deum er
incredula. Sola autem gens que hac fi
de fundata firmata armata et miniſtrata
eſt deo q; obediens ⁊ ſubdita. ⁊ ideo q;tũ
ad intellectum ſanctificata. ac dei obſe/
ſequio eiuſq; citui iã q;tum ad hoc di/
cara eſ . Sole iſt Kens velut capite in⸗
cdliinato adoꝛat altiſſimum. capite i
intellectu per hanc obedientiam Pied
to. ceteris gentibus varijs erroꝛibus ſe
ductis.et quodammodo in capinibus in
clinatis erroꝛum ſuoꝛum ſuaſiones ado
rantibus atq; colentibus Oeclafſa-
uimus etiam. quia fides iſta neceſiaria
eſt vt intellectus humanus deo per ip⸗
Jam ſeruiat.ſueq; obedientie debitum ei
dem reddar.et vt contra bella que aduer
ſus ipſum inſurgunt pugnans vincat. et
victoꝛie coꝛonam tandem a rege regum
recipiat.Et ꝓpter hoc manifeſtũ eſt quia
6 vV

2
l yfrr .
S £
.
X
„
1

H

de. fide. Erroꝛum cauſe numerãtur

. – . — . . . „„ .
ſivel euidenter eſſent veritatis. q fide iſtus va lutis vt tenebꝛas noxie increduli⸗
hac credenda ſunt. vel pꝛobabilia eſſent tatis aut pexiculoſeignorantie de hijs qᷓ

vel pꝛobationes haberent vel ſigna et p⸗ ad fundamentum religionis pertinent.

pter boc ſolummodo crederegiur. ceſia⸗ non patiatur tante viuacitatis . vt toꝛpo⸗
rent belia intellctus. pꝛopter hoc viccoria rem moꝛtis quo minus humana ad ſalu
quare et victoꝛie coꝛosa. CLeſſarẽt eti⸗ bꝛia moueri nõ permittitur excutiat. Ti⸗
am alia bona que narrauimus. qꝛ nulla moꝛis enim foꝛtiſſimi ⁊ amoꝛis motus in

eſſet religio intellectus.nulla obedientia. citatet excitat in greſſu ipſius moles mae

nulla dei veneratio.nullum obſequiũ.qᷓ⸗ larum conſuetudinum de mente quam il
re remaneret iniuſtus ⁊ iniquus atq; pec luſtrat cadunt. maloꝛum delideria mali
catoꝛ. 2 hec eſt ſides viua.que nõ ſolůmo q; amoꝛes velut dyabolica vincula diru⸗
do lumen eſt. ad oſtendendum creditaſ. puntur. Quemadmodum enim foꝛtiſſi⸗
eniã vita eſt ſiue viuens admouendũ ad⸗ mam concupiſcentiam timoꝛ moꝛtis aut
illa facienda vel declinanda querẽda vel erubeſcentieæxtinguit.et ſicut oppinioeʒ
fngienda auemadmodum em ſcientia ſonenn aut dubitgtionem confoꝛtis fue⸗
medicine lumen eſt ad oſtendendu ipſi? nit ipſa rei eudentia. Sic fides omnem
medico/egrotanti que ei ſalubꝛia ſint vel labem peccatoꝛum diluit. omneſch te⸗

notina. ſed ipſum non erigit aut confoꝛ: nebꝛas eoꝛum diffugat vno enim modꝗꝙ?

tat. t vtita dicamus non viuificat iÄöjßm lux diei latrones fugat Alio modo pati

neq; mirificat ſiue foꝛtificat im ad ea ſu- bulum. et alio modo pꝛetoꝛ. Sic nibil
menda vel declinanda et ꝓpter hoc ſciẽ⸗ pꝛohibet et lucem fugare vicia et pecca

tia moꝛtua ẽ merito moꝛtua.qᷓ a rebus ta/et vnamquamcq; virtutem ſimiliter .

moꝛtuis eſt vel non viuiſicantibus. et de Eides autem moꝛtua: quantum ad lu⸗

peilibus interdu moꝛtuoꝛũ animaliũ aca minoſitatem differt a fide viua/ſicut lu⸗
cipitur Fides aũt quam hicloquimur o men quod deocte a luna et ſtellis/ab
fonte vite velut radius viuificns ymmo eo lumine quod eſt de die et quantum
pars vite ipſius qᷓ vita gratie dicit᷑ ĩ ißm ad viuacitatem ſicut lumen quod eſt in
caput mentis humane ĩd eſt intellectum vmbꝛa a radio lumen enim quodĩ vm⸗
ad ipſum viuificandũ ⁊ illuſtrandum mu bꝛꝛa eſt. et admixium eſt tenebꝛis et frigi
niendum armandum q; deſcenditEt pꝛo dum eſt ac moꝛtuum. Radius vero nec
pter hoc dicit dominus in ſecundo Aba⸗ habet tenebꝛas. et calidus eſt atq; viui⸗
cuc. quia iuſtus meus exfide viuit. Sids ficus. Sicut ergo videre vtrunq; colin
autem auerat que ẽ fides moꝛtua. dequa gir clauſig oculis vel velatis.ita videtur
oquitur Jacobus dicens.quia fides ſine ſide moꝛtĩualinterduum autem ⁊ melius/
operibus moꝛtua eſt. Dicimus quia hecẽ jeſt vergo fides moꝛtua in quibnſdam.ſo

ſi tamen fides dicenda ſit q inſtar bomi⸗ lum fidei non contradicere ſicut dicit be⸗
nis mocui vel animalis moꝛtui qui nec atus Bernhardus. Quia quoꝛundam ſi

ſe ipſua ſnõuere poteſt neq; aliud. Qꝛſi des eſt ſcilicet fidei non contradicere. In

pui⸗ fides ad apphendenda ? cogitanda la ac toꝛpida a impedis, crudelitas.nec
credẽda Uerũ vliq; ẽ hocſj nõ motu vilia lumen quntum debet edi are nec mo
li ſue viuo.Quẽadmodũ em̃ in moꝛtuoꝝ tum efficere ſuffitiens et ideo nec virtus

⁊ ðcoꝛiatoꝝ atʒ decollatoꝝ aĩaliũ cadaue nec virtuoſa eſt. ſed eſt oppina bilis ab⸗

ribꝰ motꝰ quidãa relinquũt ſicut tremoꝛ i pꝛebenſio et credulitas debilis ⁊ tenebꝛo
ipᷣa carne eoꝝ ⁊ palpitatio interdũ imem ſa per multum Quia vero virtus fidei
bꝛis Sic ⁊ ĩmoꝛtuo ĩtellectu ꝑextinctõe, boc modo vt düxmus ſugat vitia et pec
fidei aliqui ſimiles motain ueniũt᷑ nõ au cata ideo dictum eſt Eidepuriſicans coꝛ
tẽ moꝰ pfecti vt abulatõ.q̃ uõ inuẽirĩ ani⸗ da eoꝛnm „
mali moꝛtuo neq; volat Et omino ſcire
ðᷣbes qꝛ ſi medicina eſſei virtus ⁊ ſcientia
viua non ſolum illnminaret medicum
ad videnda ſalubꝛia et noxia coꝛpoꝛi ſuo
ſed etiam ipſam egritudinem fugaret vi⸗
nacitate ſua. Lanta em̃ eſt luminoſita

ſW
Oſt hoc autem relinqui⸗
tur nobis declarare et nu⸗
merare cauſas erroꝛum
impietatis ⁊ ſectarum per
. ditiõis. Harum pꝛi⸗
ma eſt ignoꝛantig menlure et capacita⸗

R
duen auis quia bene mouet intellctum alijs vero eſtatigata et quaſi ſompnolen

„

. K)

is intellectus humani. Qui eniz egtelle

ctũ ſuum omnia cape exiſtimat. credit ex

S neceſſitate non eẽquicquid irfintellectu

ſuos non inuenit.Quemadmodũ ſiquis
crederet intra circulum vel velu lune eſſe
omnia. neceſſe haberet creâere non eſſe.
quicquid intra ipᷣm nõ inueniret Hoc
igit eſt cauſa ꝓpter quã quicquid intel⸗
lectus eon non capit non eſſe credũt.Cu

num menſuratum ⁊ limitatum in ſua ca
pacitate ab ipᷣo creatoꝛe ſuo deo. qui po
Fuirei terminos que ⁊ qnot ⁊ q̃nꝛa capi⸗
atcapacitate ſua naturali. Multa apo ſe
ſecreta reſeruans reuelgnda cum volue
rit ⁊ quando voluerit.“ Similis exroꝛ
huic ⁊ ſimilis ignoꝛantia innenit᷑ in do⸗
minibus.qui crederent nullo modo eſſe
poſſe ſcienciã de magnitudinibus ſolis
et lune atq; ſteilarum ⁊ de ſimilibus.

ergo aduerte hoc et crede intellectũ hũa

* cuda cauſa erroꝛum iſtoꝛũ eſt auerſio in/

2 —–

admodũ em̃ qui auerſos habet oculos.
ab eis que videnda ſuntł conuerſos ad
alia vidẽdavidere nõ potłſt in iſta auer
ſio ne. ſic qui intellectum habent auerſuʒ
ab eis que credenda ſunt ⁊ cõuerſuʒ ad
contraria credendaſcredere nõ poſſũt in
iſta auerſione. P ſunt qui tanto amo⸗
re amplectũtur opiniones ſuas ſectas.

trarus erroꝛum ſuoꝝ. vt ea necreſpicer

„» . —
*

„ =
⸗—RMW 4

moduigbomn es groſſi ac turbidi pi
lum nõ vłllentes vbi eſt. ⁊ contendũt et
iurant ipᷣm ibi non eſſe ꝓpter eius ſubti
litatem ⁊ gracilitatem ipᷣm non vidẽtes
⁊ de ipᷣo videntibꝰ credere nolẽtes. Sic
ea que exfide quã diximus credẽda ſunt
ꝓpter ſui ſubtilitatem groſſicies etturbi
ditas intellectus vulgariũ ⁊ indoctoꝛuʒ
hominum non capiens ea non eſſe⁊ cre
dit ⁊ contẽdit ⁊ deierat. Quarta cau⸗

Aa ẽ remotio ſiue diſtacia. hoc eſt longin

quitas a rebus credendis. ⁊ hec longin
gtas eſt impericia ⁊ inexercitatio in illis
ſicut dicit Ariſtoteles. Imperiti veluti lõ
e diſtantes ſpeculantur. 1in
ſenſibilibus verſantur. aut in alcs q lon
ge ſunt a credendis verſantur et como⸗
rantur aſſidue. longe ſunt indubitanter
ab illis. ⁊ proprer hocilla videre nõ poſ
ſunt.qui nec ſtudio nec exercitatione ů d

a eſt ſtultieia qua nolunt intelligere in⸗

B eo nõ eſt in intellectu eoꝛum. ⸗ appꝛopinquauerũt. Quinia vo cau

eilecto ab eis que credenda fũůt Quẽ ellectu naturali per ſeq eo pſe capi no

poteſt. Quemadmodum ſi quis viſu hu
mano velletvidere quicquid aquilino vi
ſu videri poteſt. aut altitudinem ſtature
ſue longe deſuper eminentem continge
re.⁊ que in ea ſunt manu capere. Sic bꝛe
uis intellectus credendoꝛum altitudineʒ
non attingit. ⁊ intellectus naturalis ad
ea que ſupꝛa ipſum ſunt per ſenullatenꝰ

ationum. Phbationes enim velut ſcala
ſunt quibus attingitur ad pꝛobataiquia

vt de conarijs. nec etia cogitare velint/ / h. ertendit. Sexta cauſa eſt inquiſitio ꝓ⸗
tantoq; odio auerſi ent. ⁊ contrarij cõ⸗

vllatenus velint. Tu autem ſcis geice
eſt cogitare quod coꝛde ſiue ltellectu in⸗
tueri atq; reſpicere.⁊ quia amoꝛ conuer

ſfſio eſt ad amatũ. odium auerſio eſt ab

xo qð odit᷑.qꝛ ipe ↄuerſioꝶes ⁊ au erſio
nes coꝛpales inqicant oſtendunt velut
vmbꝛe ⁊ ſinilgn&ines quedais interioꝝ

fſiue ſpiritualin conuerſionũ ⁊ auerſionũ

Manikeſtu igit᷑ ẽ ꝓpt᷑ quid hmõi homi⸗‚/
nes ea que credẽda ſunt credere ſeuvide

videre poſt tergũ ſuũ.neq; videre ſine ĩᷣ
