dubitatiõe indicet. Eodẽ mo etia? de
intellectiua vi nr̃a ſiue cogitaliua i upiori
nobili euidẽter ſe habet.cũ taʒ multiplex
eius erroꝛ tãtaq; puerſitas in iudicis eiui
dẽ ⁊ oꝑpationibꝰ appeat manifeſte. Quis
em̃ non videat qnta ptinacia bona mala

iudicet et ecõuerſo ⁊ parua bona magna

magna ꝑarua vłl nulla. Delicias em cor
poꝛales qᷓ vtiq; mala ꝑnitioſiſſima ſunt ſi
cut in tractatu de mrimonio docuimꝰ bo
na indicat. ſicut apparuit in epycuro.⁊ to
ta eius factiõe. Spũales em̃ delicias.nec
nõ⁊ diuicias parua vłnhla bona vipote

ageo longe ab eis. vt cũ ta magna bona
ſint fiant. vel omino nõ videant᷑ ab eisvł
parua eis videant᷑.quẽadmodũ coꝛpoꝛa
ſtellan/cũ incredibilis magnitudinis ſint

om̃ibꝰ puiſſima vidẽtur. A nõnullis autẽ
nec enã vident᷑. Et multa etia de eis a nul
lis videant. Sicut multe ſtelle q in gala⸗

cia ſunt.a nullo vident. Manifeſtů igit ẽ

biüs iudicijs iſtis egritudinẽ iſta eſſe qus

vtraq; vis noſtra pᷣnominata tta turba⸗
tione atq; puerſitate laboꝛat. Om̃is aute

egritudo ſ piritualis viciũ eſt. et omhis p⸗

.

Be

uerſitas difficile mobilis malus habitẽ.
et ideo viciũ a diffinitiõe.Et qm̃ innatum
Eẽnobis.merito oꝛiginale viciũinatiuũ⁊ ra

dicale atq; hereditariũ nominaf. Se

cunda via rebellio eſt inter ſpũale ſuue ſõ

lime noſtrũ quo bꝛutis pꝛecellimus.⁊ ani
male noſtrũ videlicet quo eis cõmunica⸗

mus.qua rebellionẽ a ſenſu perapimus.
Herc auũtt rebellio euidenter oſtẽdit in

firmitatẽ et egritudinẽ eius ꝙ ẽin nobis
ſuperius vel nobilius. Si em ſanũ eſſet et
firmũ firmitate naturali neceſſano totum

animale quod in nobis ẽ ſubditũ eſſet ei

ſubiectione et obediencia paratiſſima.
Cauſa aũt in hoc eſt.quia ſublime noſtrũ

ac nobile inconpabiliter ſoꝛtius eſt in ſa⸗

nitate ſua et vigoꝛe naturali.et inſuꝑ lege
ac iure nature eidẽ pꝛelatũ ac ſuppoſuum
Ipᷣa ergo hmõi rebellio iniuria eſt natu⸗
ralis in ipᷣm. Siue em̃ ꝑ rebellionẽ.adeq⸗
ri querat animale noſtrũ ſpũali noſtro ſi
ue ipᷣm ſuꝑare contra ius et legem natu⸗
re in hoc indubitanter facit. Oꝛ iguur ita
depꝛeſſũ ẽ ſpũale noſtrũ itaq; infirmatũ/

vt aduerſus ipſum ſe erigere ac rebellare

poſſit animale noſt rũ.ethoc tam iniurio
ſe.ma nifeſte infirmitatis atq; debillatis
eſt ipius ſpũalis noſtri. Infirmitas autẽ
atq; debilitas omnis contra naturalẽ vi⸗

goꝛẽ et firmitatẽ indubitanter et egritudo

eſt et viciũ cũ euident᷑ contrariũ virtus ſit
A ſenſu igitur ipᷣo maniteſtũ eſt oꝛigina⸗
le illud viciũ ſeu egritudinẽ eſſe in omni⸗
bus nobis.
noſtre icuruatio ad ea que infra nos ſũt

et auerſio ſeu declinatio ab hüs bonis.qᷓ

ſnpꝛa nos ſunt.⁊ pꝛopter que creati ſumꝰ
A deo enim incliuati ſen incuruati ſum⸗
ad ea que dicuntur bona carnis et mũdi
tam ſcõᷣm ſublimẽ vim noſtrã cognoſciti⸗

uam ſen intellectiuã q; ᷣm virtute etiãa no
ſtram nobilẽ netiua id eſt volũtatẽ.vt ea

ſola pene cogitare.ſola pene velle merito
videamur adeo auerſi et declinati a pꝛeſẽ

tibus et futuris animarũ noſtrarũ bonis

Vt cogitationes ⁊ affectiones noſtras dili
genter conſiderantibus a nobilitate ſpeci
ei noſtre in bꝛutalem inſipientiã degene⸗
raſſe merito videamur. Juxta pphete te⸗
ſtimoniũ dicẽtis.homo cũ in honoꝛe eſſz
non intellexit cõpatus ẽ iumẽtis inſipiẽti
bus et ſilis factus eſt illis. Panciſſimi

etiã ſunt in hominibꝰ qui rationabiliter
et non bꝛutaliter viuãt. Qui aũt aliter vi⸗

Tercia via eſt rectitudinis

vicijs et peccatis

uunt contra naturalẽ iſtã incuruationem
et auerſionẽ velut erecti et ad bona ante⸗
dicta conuerſi viuunt.et hoc ſᷣm vtraq; vi
noſtra ſuꝑioꝛẽ nobilẽ. Quia ergo nulli
dubiũ ẽ bꝛutalitatẽ iſtã et eſſe nobis oꝛigi
nalẽ. et eſſe viciũ.cũ viuere ſᷣm illa vicioſe
viuere ſit manifeſtũ.ẽ oꝛiginale viciũ eſſe.
Ximp̃ᷣ. Nõ aliter recte viuimuꝰ niſi cũ

ſcm ſuperius noſtrũ ac nobile vinimus

Hoc aunt non ẽ niſi cũ inferius noſtꝝ vide
licet quod ẽ animale in nobis ab eo viciũ
atʒ ſubactũ fuerit eiuſq; dominatiõi obe

diẽs.ymmo in ſeruitutẽ redactu ſicut dicit

Aplus.in.ix.pꝛime:ad.Coꝝ.Caſtigo coꝛ
pus meũ et in ſeruilutẽ redigo.Et hec vii
qʒ ſeruitus iure et lege nature debita ẽ ali

oquin inique et contra iuſticiãs imponere

tur.quare iniquũ ⁊ iiuſtũ eſſet et coõtra na

tura domare noſtrũ inferius.videlʒ vireſ

inferioꝛes motiuas. Hoc aũtẽ quodvinu
oſum omnes clamant.⁊ quod omnis in⸗

tellectus apud ſe conceptum habet etna
turaliter impꝛeſſum. Amplius. Scoʒ

hoc ꝑmittere illas regnare ⁊ dominari eſ
ſet iuſtũ.⁊ de hijs in tractatu de matrimo
nio multa dirimus. Manikfeſtü e igit
quia regnũ et dominatio ſupꝑ vires inferi
oꝛes noſtro ſupꝑioꝛi iure ⁊ lege nature de
bentur quare ſleruitus et iubiectio ↄtrarie
inique ſunt. Manifeſtũ autem ẽ.quo

niam exceptis pauciſſimis ſeruit.et ſubie⸗
ctum ẽ eis et hoc exoꝛiginali vt diximus p

uerſitate. Nõ em̃ expectalur in hocpiaua
conſuetudo.cũ no ſolũ in adultis.verum

etiam in pueris et paruulis quatenꝰ etas
pmittit.

utẽ ab hmõi ſeruituteꝛ ſub
lectione vekerectũ vłliberatũ aliquatenꝰ
. victoꝛia vel aſſuefactione vel de benefi⸗

cio gracie diuine. hoc eſſe factũ dubiũ nõ

c. Omnes ergo cũ oꝛiginali iſto vicio na⸗
ſci.⁊ fm illud viuere vel in toto vel in ꝑte
niſi ecõtrario aqzuuent᷑ maniteſtuʒz ẽ. Oꝛ
ſi dixerit ꝗs quoniã ſcm animale noſtrũ
ↄmunicamꝰ cũ bꝛutis.Et ideo quẽadmo

dum vel opauões vel paſſiones qᷓ in bꝛu

tis ſunt.ſcõm illud nihbil habẽt iniurie na
turałnihil iniqtatis ymmo magis ſũt ſᷣm

iuſticiã naturalẽ ſibi. Cuʒ ergo opationes

ſeu paſſiones qᷓ ex aĩali nro in nobis ſunt
vłla nob fiũt naturaliter nihil habebunt

iniuſticie nihil iniquitatis. Reſpondemꝰ

in hoc.qm ⁊ ſi ſcõm animale nĩm ↄmunt
camꝰcũ bꝛutis. In ſpirituali nr̃o mñ pᷣcelli⸗

mẽ eis. Et ideo fᷣm illud quod in nobis

P

ie

tiaßſit
ſoget On
ineneqpod
leionelchn
Cleili rebela
gnod ablunci
Ebeoppſen
byinauſoohe
gluuiohyoni⸗
habeleus
inſieanlpust
leſticcipi⸗
lninisefnai
hoegladegi
wjelbgtcrn
Nüfenin
Eenſtertk
1 Glhigin
Nnntpuum
Afmuniore
ſtiolbgbenu
Efotnaſenien
ethoreſens ri
Guntagiaſtän
ladondiſe⸗

Mndewndd

isſenivasi
oucmbe

ſiggtiineo⸗

7

rigo ude
foiaut⸗
nuinemiſeun

S
WS
—
EE

= =
=☛ —
—
= = =
= —

—
=
ES
=
=S =
= =
S
—

tpan

meſhäiimn,
arcignin.
ntetbann
— N
Kiſiecſen
üpueefte,
eneſit
ſinaedte
mücüinimnn,
malemdobö
cuimmiſettair
Euüntikägt
ealegenne
acamiufiin
oſrüntan
nes Doctüig
aman t ir
ionenie
luseanani
umns. a
Crusatut
Nunichium
Mmuroſlli⸗
Auomghnlktonn
imaman
noſünsil

7

cxciiij

nobiliꝰ atʒ ſublimiꝰ ẽ nos viuere atʒ opa
ri oꝑtet.Om̃ino em̃ indecens ⁊ incõgruũ
ẽ pᷣferre quod inferius atq; ignobiliꝰ ẽ ſu
perioꝛi atqʒ nobilioꝛi.ſequiq; illud ⁊ obe
dire illi.rebellare aũt iſti noſtrũ animale.
quod abſurdũvidet᷑ eẽ. Ampᷣ.Anima
le bꝛutoꝝ ꝑ ſe regnãs atʒ dominãs ẽ⁊ nul
lo vinculo obediẽcie vel ſeruitutis in illis

alicui obnoxiũ aut obligatum vtpote nõ

habens ſuꝑius apud illa. Animale vero
nim ſicut ſupius habet apud nos ⁊ in no

bis ſic ẽ eidẽ debito ſubiectiõis ⁊ vin culo
ſeruitutis aſtrictũ quẽadmodũ hõ ꝑ ſe in

regiõe aliq degẽs. vbi nullꝰ ẽ aliꝰpᷣnceps
aut dñs liber ẽ ab omni obediẽcie debito
Di aũt fuerit in regno vel pᷣncipatu alteri
us neceſſe habet eidẽ obedire ⁊ eſſe ſubie

ctus. Uerũ ſiquidẽ vt ait Tulliꝰ.omne re⸗

gnu anime a natura tributũ ẽ quare ani⸗
male nr̃m in nro regno rationis ẽ.⁊ ideo
neceſſario legibꝛeiuſdẽ ſubiectũ. In bꝛu⸗
tis vᷣo tanq; ſeoꝛſum ẽ ab omi aliena diti
one ⁊ poteſtate.⁊ ideo liberũ.et hoc ẽ qðᷣ
legitur eccleſiaſtici.xiij. Pondus ſi up ſe tot

lit a honeſtioꝛi ſe omunicat. wexito ergo
Animale nr̃jm põdus obediẽcie ſubiectio

nis ⁊ ſeruitutis ſuꝑ ſe tollit.dũ ſuꝑioꝛi no
ſtro quod tam honeſtũ ẽ cõicat aſſociatũ
ſcilicet eidẽ in eodẽ ſubiecto anima vide⸗
licet nra. Silr ſe habet de vomine ꝗ dat⸗
ẽ in ſeruũ alij ⁊ de homine libero.Eodeʒ
mo de equo habẽte ſeſſioꝛẽ ſuꝑ ſe ⁊ denõ
habẽte Nõ ẽ aũt degluciendũ.id ẽ ſine ꝑ

ſcrutatione traſcundũ quod dixi.qꝛ ex ani

mali nro naturalit᷑ ſunt hmi paſſiones
7 oꝑaliones. Naturalit᷑ qui id ẽ ex na⸗

„

onẽ. Nam ſcom ſtatũ illũ nõ niſi iuſſe ab
ipᷣo ſuꝑioꝛi nro exiret Nũc aũt tanqᷓ;ᷓ libe
re exeut no expectato iugu ſeu madato il⸗
lius.quod modis omibus eis illicitũ fuit
lure ac lege pᷣminiue inſtitutionis nre.qui
bus iure pleniſſimo animale noſtrũ ſpua
li nro ſubditũ ẽ ⁊ eidẽ ad obedienciã obli
galu. Quarta via eſt inſenſibilitas. vt
ila dicamꝰ ipius ſpualis ſiue ſupioꝛis no
ſtri.qua inſenſibileẽ ad bona ſua ⁊ mala
cu animale noſtꝝ ſenſibiliſſimũ ſit ad ſua
bona ſcilicet ⁊ mala. Qm inſenſibiles em̃
ſimꝰ interius ad lucẽ noſtra internã q ſol
inteiligẽcie ẽ. videlicet xps dñs. Qm̃ diffi

cile illa etia tenniſſime atʒ obſcuriſſime vi

gemus. Similiter et ad ſuanitate interna

tura coꝛpalivł dic. naturalit᷑ aunid ẽ iuxta
pmiuua nre nature inſtitutionẽ ſeu ↄditi⸗

nram? delicias ſpũales. ᷓ in ipo æ exipo
ſunt. ⁊ in virtutibꝰ et ꝑ virtutes quis igno
rare ꝑmittit᷑.cũ nec odoꝛ ꝑtenuis ad nos

inde penetret. Idem dicimus ⁊ de ſapoꝛi

bus.qᷓ;ᷓ ſenſibiles aũt ſimus econtrariovi
delʒ ad ſuauitates odoꝛes et ſapoꝛes ani
males nullus ẽ qui neſciat. Similit et q;
difficile calefactibiles ſimus caloꝛe ſpiritu
alis amoꝛis ſanctoꝛũq; deſiderioꝝ q;ᷓ faci
le ante ardeamꝰ ecõtrario quis nõ videt.
Amplius. Cũ ꝓ modo ſeu magnitudi
ne vel ꝓ modo ſuauitatũ aut bonitatum
calefactibiles eẽ vel calefieri debeamꝰ ab
illis quoꝝ ſunt. Si eſſemus vtcũq; bñ dii
poſiti ⁊ ia ſuauia ſeu bona equaliterno
bis ꝓpinqua ꝓpinquitatibꝰ ſibi cõgruẽ⸗
libus qᷓ eſſet ꝓpoꝛtio ſeu compatio ſuaui
tatũ ſeu honitatũ adinuicẽ.ea eẽt et cale⸗
factionũ hoc ẽ amoꝛũ ſeu deſiderioꝝ nr̃o
rũ adinuicem in illas. Quia ergo nullaẽ
ꝓpoꝛtio vł etiã comꝑpatio diuine ſuauita
lis.ſeu etiaʒ bonitatis ad eas que carnis

et mundi dicuntur ſuauitates ſeu bonita
es.ſi bene diſpoſiti eſſemus tam ad has

q́; ad illas nulla eſſet ꝓpoꝛtio ſeu compa

ratio calefactionis amoꝛũ ſeu deſiderioꝝ

quibus calefieremur a ſpũalibꝰſuauitati
bus ſen bonitatibꝰ ad calefactiones qui⸗
bus calefimus ab eis que mũdi ſuauitati
bus ſeu bonitalibꝰ.Cauſe em̃ ſp ꝓboꝛtio
nabiles ſunt effectibusſuis niſi diſpoſitio

nũ inequalitas inter effectus faciat diuer⸗

ſitatẽ.Qnia ergo ecõtrario pᷣdictis cauſis
ſe habent eoꝝ effectus in no bis. Wanife⸗
ſtũ ẽ ꝙ nõ eque boni diſpoſiti ſumus ad
illas.quare vel ꝓpinquius ẽ qanimale no
ſtrũ ad ſuauitates ⁊ bonitates ſuasvt ita

loquamur vel magis bene diſpoſitũ ad it

las qᷓ; ſpᷣale nj̃m ad ſuas. Manitfeſtũ ẽ

auteʒ quod elõgatio hex ſeu mala diſpos

ſitio que ita ſpũᷣale noſt: pedit a ſupꝛadi
ctis ſuauitatibus ⁊ bonitatibꝰ leſio ẽ ma⸗

gna et viciuʒ quod ita nos puerſe habere
compelllt. Peruerſitas aũt omnis.et oĩs

Diſpoſitio puertens nos viciũ eẽ dubitari
nõ poteſt. uis. quia
ẽ naturalis et rectiſſima oꝛdinatio nr̃a vt
animale nr̃jm ꝓximũ ſit ſuauitatibꝰſuis⁊
bonitanibus. Spirituale vero noſtrũ lon

ge ſit a ſuis.quemadmodũ et noſipᷣi terre

⁊ terrenis omnibus ꝓximi ſumus celove
ro et celeſtibus remotiſſimi. Reſpõde
mus quia reuera ſcõm coꝛpus ita ẽ vt dici
tur de ꝓpinquitate et remotione. ſaui in

Oꝛ ſi dixerit quis.quia hec

W

De
ferioꝛ iſta regio et mũdi ſenſibilis habita
tio regio noſtra ⁊ habitatio eſt quautum

ad coꝛpus. et etia quantũ ad animale no

ſtrum in eo quod animale eſt. vt nuc qui
dem ſe habet. Quantũ ad ſpirituale vero
noſtrum. regio noſtra longe alia eſt ⁊ ba
bitatio. et eque vicina ſeu ꝓpinqua ſpiri⸗
tuali noſtro vi ſua regio vt diximꝰ anima
li noſtro. Qꝛ ſi dixerit. quia hoc etiam

nec verum nec debitum eſt. quia plus ani

males ſumus naturaliter vt ita dicamus
qᷓ; ſpirituales.et plus coꝛpoꝛales qᷓ; ſpiri⸗
tuales. Dicimus quia ſermo huiuſmodi
hominis eſt ſermo valde erroneus ⁊ pꝛo
culdubio hominis neſciẽtis ſe eẽ hominẽ
et pene om̃ino ignoꝛantis nobilitatẽ hua
ne nature. Beneraliter em̃ abſq; vlla du⸗
bitatione verũ ẽ.ꝙ id quod ẽ in vnoquo⸗
q; optimumẽ in eo etiam nobiliſſimũ atʒ
foꝛtiſſimũ naturaliter. ⁊ ꝓpter illud etiaʒ
alia creata ſunt in toto illius.ſicut anima
in nobis nobilioꝛ atq; foꝛtioꝛ coꝛpoꝛe.⁊ ꝓ
pter illam coꝛpus creatũ ⁊ membꝛa ipᷣius
Similiter ſpirituale noſtꝝ naturalit᷑.hoc
ẽ naturali et pᷣmitiua ſui inſtitutiõe in no
bis optimũ ẽ nobiliſimũ ac foꝛtiſſimum.
Et ꝓpter id om̃ia alia in coꝛpibus nris et
in animabus creata ſunt. Quare multo⸗
foꝛtius ẽ ei uiſum de om̃ibꝰ ꝑfectionibꝰ
ſuis naturaliter q; animali noſtro de ſuis
et ideo eque ꝓpinquũ naturali oꝛdinatio
ne vel etia ampliꝰ bonis ſuis omnibꝰ q;
illud. Neq; em̃ diuine bonitati neq; ſapi⸗
encie eius cõgruit minꝰ ꝓuidere magnis
⁊ magis minoꝛibꝰ.aut minns curare ma
gna q; parua.pᷣſertim cum paruũ anima

lis nri nõ curet niſi ꝓpter magnũ ſpiritua

lis nri. Amplius. Inter regionẽ intelli
gibiliũ ſeu mundũ intelligibilem ⁊ intelle
ctũ noſtru nihil mediũ. Si em̃ aliqd eſſ
mediũ illud eſſe Antelligibilevel ſenſibile
Nõ ſenſibile cuʒ om̃e ſenſibile infra intel
lectũ ſit ⁊ in regione que ſub ipᷣo eſt.hoc ẽ
mundo ſenſibili. Intelligibile vero omne
de mundo intelligibili ẽ.aut ipᷣe mundus

intelligibilis. Quare nõ ẽ mediũ int᷑ mũ

dũ intelligibilẽ ⁊ intellectuʒ.pars em̃ non
poteſt eſſe media inter aliquid ⁊ ſuũ totũ
Poſſet qadẽ media eẽ int᷑ aliqd ⁊ reſiduuʒ
lui tocius. Inter intellectũ igitur et ſua in⸗

telligibilia nibil ẽ mediũ. Eodẽ modo eſt

oſtendere ꝙ inter affectũ noſtrũ nobilem
⁊ ſublimem. et ſua nobilia ſeu deſiderabi

lia nihil ẽ mediũ quare inter ſpirituale no

vicijs et peccatis

ſtrũ totum et ſua pfectibilia.vt verbo ge⸗
nerali vtamur nihil eſt mediuzʒ. Eque
g ꝓpinquũ ẽ ſpũali nro ſuũ reculũ.vt nro
aiali ſuũ Qð ergo nõ eque ꝑficit᷑ no eque
mouetur ab illo vt animale noſtrũ a ſuo
non eſt ex elongatione maioꝛi ſeu ꝓpiuꝗ
tate minoꝛi ad id.ſed neq; ex mino:e foꝛui
tudine cum dubitare non debeat ſeculuʒ
intelligibile? ea que in eo ſunt foꝛtioꝛa eẽ
⁊ vehemẽtioꝛis influencie q; ſeculum ani
male. ⁊ ea que in eo ſunt. Quare inſenſi⸗
bilitas iſta ſeu tarditas ſpiritualis noſiri.
cum indubitanter ꝑuerſitas ſit atqʒ mali

cia nobis innata.oꝛiginale vicium eſt qdʒ

querimus contrariũq; eius bonitas eſt ⁊
rectitudo virtus eſt ⁊ foꝛtitudo illius.

Amp̃. Indecentiſſime ac puertiſſime
oꝛdinaſſet creatoꝛ noſtrũ ſpirituale? nſm
animale ſi illõ debile ymmo quaſi emo:

tuũ.et miſerabiliter impedituʒ ad ſuas ꝝ.

fectiones creaſſet Hocvero expeditiſſimu

et ꝓmptiſſimũ ad ſuas cum longe maior
gloꝛia ſit creatoꝛi ꝑfectio noſtri ſpinialis
ᷓ;ᷓ ꝓꝑfectio nri animalis. Nobis eliaʒ inco

parabiliter maioꝛ vtilitas ſeu ſalub:iſas ?

illa qʒ in aha. Siue ergo in gloꝛiam ſuaʒ

ſiue inutilitatem noſtram.ſiue in ambas
intenderit creatoꝛ in creatõe noſtra. NHO
ita illas oꝛdinauit vt ſunt.Oꝛdinauit aut
animale noſtruũvt eſt bene.Quare no oꝛ⸗

dinauit ſpũale noſtrũ vt ẽ male. Qnicqd
aũt ip̃e non oꝛdinauit in nobis.elẽ in no
bis naturaliter viciũ eſt in nobis ſiue pec⸗

ciles ſeu pen in ſeſibiles ſumꝰ ad bona
ſublimia videlicet ſpualiã et eterna in no
bis eſt naturaliter ſiue oꝛiginaliter. Ppter
ꝙ et oꝛiginale vocatur ⁊ innatũ. Quinta
ratio quia viciũ rectiſſima difſinitiõe pꝛo
pꝛie eſt quomale nos habemus ad bona
opa reddenda ho eſt tarde difficile Ad
mala vero bene vt ita dix-amꝰid eſt piom
pte et expedite.Quia igitur in nobis ẽ na⸗
turaliter et oꝛiginaliter iſta puerſitas na⸗
turaliter et oꝛiginaliter ẽ in nobis illud vi
ciñ. Poteris et iuxta vias iſtas multas ſi⸗
mues inuenire Non aũt ſufficere arbitra
mur tibi ad ſta biliendũ oꝛiginale pecca⸗
tũ.hoc eſt ad faciendã certitudinẽ de eius
eſſe et dedlarandũ quod ipᷣm eſt. Juxia ꝙ;
ꝓmiſimus Sexla via eſt quia quẽad
modũ a nima humana in pateſtate haby
mouere ꝓut vult membꝛa coꝛpis ſui. Dic

et multofoꝛtius in poteſtate debet habe⸗
. J

catũ. Illud Ne viciũ quo tardi ſeu diffi

. .“

B—

elurelien
ſrenbuiß
uncopole
oporsſuimn
ocopis ue
wipoleſtate
hrailalcah
niopoen
bistpinuals.
geijo Cuenue
Mlnpotennz
Aluckineoemn
oopons Ge⸗
uuncuncſele
imniueen in
Nrensbocan
ſultminon
Mrsrelamr
us Ofnilter
Mnſebeberd
noenickig
Galnusegiwd⸗
Mhe
osln
doluur
(Mrimianel
lerepperaert
MMbopoigi
Moneoiiu
ln noclzne
ſiatgmmenn
müpunolsna
urnmgonne
ſleſſnetn
ngnltus
Uhudhne
hgie
tbniuenn

— gB2——

—
=—

ls

imoſuümin
egeſäi
anmale e
wnemuitn
ſeinegan
edos deh
mencoſmin
ninendeiin
eoin. Imnt
Bentennt
mmüpeustonts
mninengeni
Nienmd i
uermngaonad
urrao doſnn

Keaa 84
1

õ
AriEARb 4

AN
AeerN

*

ckr
„ .

cxco

re naturaliter ipᷣas vires ſuas que ſunt tã
qᷓ; membꝛa ipius. Quemadmodũ igitur
quando poteſtatem nõ habet mouendi
coꝛpoꝛis ſui membꝛa. manifeſta ẽ egritu⸗
do coꝛꝑis que motuʒ hmõi impedit. Sic
vbi poieſtatem non habet mouendi młe⸗
bra illa ſua ſpũaliter que diximus.Mani⸗
feſta ẽ ergo egritudo ipſius paraliſis vlł fe
bꝛis ſpiritualis.Eodem modo ⁊ de homi
ne ipᷣo.Quemadmodum eniz difficultas
vel impotencia ſe mouendi ſcõᷣm coꝛpus
oſtendit in eo egritudinem vel infirmita⸗
tem coꝛpoꝛis.Sic difficultas vel impoten
cia mouendi ſe ſcõm ſpiritum.oſtendit in
eo infirmitatem ſiue e gritudinem ſpirit⸗
vel mentis.hoc autem in vnoquoq; nQ˖m
manifeſtum ẽ. non enim amamus quod
volumus.vel cum volumus vel pꝛout vo
lumus. Similiter neq; odimꝰ. et ad hũc
modum ſe habet de alijs motibus ſpũali
bus. Wanifeſta igitur ẽ in nobis iſta quã
querimus egritudo mentis.

Oſt hec ꝓut pᷣdiximus dedlarabi
S R mus iſtam coꝛruptionem ſeu per⸗
uerſitatem peccatuʒ eſſe veriſſima

nominatione.Qꝛ enim vicium ſit.euidẽ⸗
ter apparet ex bijs quę iam diximus.Dici
mus ergo in pᷣmis quia peccatum vna in
tentione dicitur actusvel eius pᷣuatio.ſᷣm

gquem moduʒ nemo vn; ſani capitis po

ſuit oꝛiginale peccatum eſſe peccatũ.Cuʒ
em̃ in paruulis naſcentibꝰ eſſe ipſum cre⸗
dat et docet omnis eccleſia ſanctoꝛũ.qui
nihil egiſie ante natiuitatemvel in ipᷣa na
tiuitate quod peccatum dix poſſit a quo⸗
cunq; indubitanter credur oatarat his
exceptis qui animas antea in alijs coꝛpo
ribus fuiſſe vł in coꝛꝑibus in ſtellis vaniſ⸗
ſime ſompniauerunt vel adhuc delirant.
Manifeſtum ẽ peccatũ oꝛiginale nõ actũ
ipᷣm quo quis peccare yel peccaſſe dicitur
Catholicam doctrinam accipe ſcilicet ma

gis puerſitatem de qua pꝛoximo locuti ſu

mus et qui argumentantur. Non pecca⸗
uit iſte paruulus nec peccat.ergo non ha
bet peccatum. Manitfeſtũ ẽ.quia erronee
arguitur.niſi de peccato actuali concluſio
nem intelligant. Si quis em̃ argueretr
Hec auis nonvolat neq;volauit ergo nõ
hadet volatũ.etiſte equꝰ nõ cucurrit nec

currit.ergo nõ habet curſum. Wanifeſtuzʒ
ẽ eum valde inſipienter arguere.cũ ad re⸗

motionẽ actꝰ remotio habitꝰ nõ ſequat᷑.
Quia igit de hoc nũqᷓ fuit contẽtio inter

nos et hereticos vel alios quoſcũq; erro
neos. exceptis illis quos ſupꝛa diximus.
Pertraſibimus hoc plane dicentes.quia
paruuli naſcentes nullũ ꝓꝛſus habẽt actu
ale peccatũ.ſed oꝛiginale eos habere dici
mus. Si em̃ peccatũ eon eẽt actuale.hoc
ẽ actꝰ eoꝝ in debitꝰvłact debiti pualio n
ia oꝛiginale eẽt illð id ẽ oꝛiginalit ↄtractũ
ſeu inditũ neq; hereditariũ ſeu a parenti
bus tranſduciũ.ſed magis acquiſitũ ⁊ ad
uenticiũ. Quoniam ergo vt recte dicit Ari

ſtoteles circa ſenſum ſunt rectitudo ⁊ pec
catum. Maniteſtum eſt quia rectitudo æ

peccata iuxta hanc vnam intẽtionem co⸗

traria ſunt. Quia ergo ꝓprie rectitudo

eſt bona diſpoſitio noſtra pꝛimitiue inſti

tutionis cui puerſitas iſta oꝛiginalis con⸗

traria ẽ et repugnãs. Wanifeſtũ ẽ qeſcom
hanc intenuonẽ oꝛiginalis iſta puerſitas
ꝓpe peccatũ dicitur. Si em̃ alterũ oppoſi
toꝛũ duorũ quoꝛũcunq; de altero alioꝛuũ
duoꝛũ pprie dicitur et reliquũ de reliquo

ꝓpe dicitur. Lontraria em circa ideʒ.ſicat
alibi didiciſti ppꝛie ⁊ ſieri babent et dia.

„

Alio mõ etiã peccati nomine dicitur vide
licet indecencia in eis que cõiungit gignit

aut ꝓcreat. Unde ⁊ peccaſſe naturam co
muniter dicũt homines quãdo gignit ho

mines ſenos digitos habẽtes in manibꝰ

aut pedibus. Silłr quando gibbo ſos aut

„

aglüs defoꝛmitatibus mõſtruatos. Meri

to ergo peccatũ nature dicitur ſilis in decẽ

.
„ —

cia. quãdo videlicet gignit incuruatos ůs
debuit gignere rectos. et ainmales quos

debuü gignere ſpũales et ad huũcmoduʒ

ſe habet de alis puerſitatibus. Deruerſi⸗
tas igitur iſta oꝛiginalis merio peccatuʒ

naturale dicitur? natiuũu. Tercio ſicut
virtutes noĩa ſua cõmunicãt actibus ſuis

ita ⁊ vicia.ſicut em̃ largitas dicit᷑ non ſolũ

ipᷣa virtus largiẽdi ſʒ e actipius? miſe
ricoꝛdia ſilłr. Sic ⁊ peccatũ nõ ſolũ vł act⸗
vel viciũ ſed vtrũq;.Lũ igit iſta puerſitas
oꝛiginalis habitus ſit.non ẽ mirũ neqʒ in
ſolitũ ymmo certiſſimũ vſu vulgariſſimo
vt actus ſui quod ẽ peccatũ noie ipſius cẽ
ſeatur. Sicut igit Inxuria dicit non ſoluʒ
viciũ carnis ſed ⁊ actus eius. Sic ⁊ pecca⸗
tũ dicit᷑ oꝛiginalis puerſitas quemadmo
dum et omnis actus illi?ꝰ. Quarto pec

catũ dicit᷑ vſuali ↄtrariũ eiꝰ quod debet

eſſe in aliquo ſic vꝛina dicit peccare in ſub
ſtacia vel coloꝛevidelicet cũ hʒ ↄtrariuʒ in

ſubſtãcia vl coloꝛe.oõtrariũ inq; eius qd

fr iij

habere debuit. iĩmo nihil poteſt dici pec⸗
catũ.niſi illud cuiꝰ cõtrariũ deberet habe
re.Quia igit᷑ contrariũ oꝛiginaliter habe

mꝰeius bone diſpoſiõnis quam natura

liter habere deberemꝰ. Wanikeſtũ ẽ nos
ſcdᷣm haãc acceptionẽ peccati peccatũ oꝛigi
nale habere. Manifeſtũ etia quia ⁊ ſcõᷣm
hac intentionẽ veriſſime ac ꝓpᷣe oꝛiginale
peccatũ dicit peccatũꝗũ. Quiniaã autem
acceptionẽ vel intentionẽ addit Augꝰ.di.
Oꝛiginale peccatũ dici peccatũ.quoniã ẽ
ꝑ peccatũ.quẽa dmodũ loquela dicit lin⸗
gua.Quonia vt appet ẽ ꝑ liguã.quare nõ
intolerabili abuſione peccatuʒ oꝛiginale
nominat catholica doctrina quemadmo
duũ neq; loquelam linguam. Culpa vero
peundẽ modum dicit᷑.ꝑ qð ⁊ vicium aut
peccatũ aut ꝑuerſitas.⁊ inſuꝑ quoniaʒ ꝓ
eo pena debet qualis ⁊ qualiter iufra de
terminabimus.
Oſt hec vero reſpondebimaobie
ctionibus eoꝝ qui oꝛiginale pecca
lu eẽ negauerũt ⁊ adhuc negant⁊
muʒz Juliano apoſtate qui cõtradicit in
unc modum. Non peccauit qui genuit
nec peccauit qᷓ peperit nec peccat qui naſci
tur ꝑ quas ergo rimulas inquit inter tot
pᷣſidia innocencie introiuit oꝛiginale pec⸗
catũ in paruulũ. In quo rñũdem⸗. quia ꝑp
carnẽ ex ſemine coꝛrupto ⁊ coꝛruptiue ge⸗
nitã.⁊ ꝓpter hoc coꝛrupta pariter ⁊ coꝛru
ptiuã.Qualiter aũt hoc ſit ifra determina
bimꝰ in capitulo.ix.videlicet vbi decdlara⸗
bimus qualit᷑ ↄtrahat᷑ oꝛiginale peccatũ
et quomõ ex carne et ꝑ carnẽ coꝛruptã aia
huana coꝛrũpat hmoi coꝛruptiõe.Si ꝗs
auũt querat.cũ vtriq; parentũ generantiũ
puuli mði ſint ab oꝛiginali peccato.⁊ hot
vel baptiſmali ſanctificationevel peniten
ciali.qualiter paruulus ex mũdis⁊ ſanctꝭ
parẽtibꝰ ĩmũdus ⁊ pollutus naſcit᷑ ĩmun
dicia ſcilicet oꝛig hali. Rñdet Auguſti
nus. Quia quẽadmodũ excircũciſis parẽ
tibꝰnaſtit᷑ pᷣpuciatꝰfiliꝰ ⁊ ex oꝛdeo decoꝛti
cato ſeu depaleato naſcit paleatũ ſeu coꝛ
ticatũ.hHec aũt reſponſio ad hominẽ eſt ⁊
nodũ difficultatis nõ ſoluit. ꝓpter quod

adücimus. quia parẽtes ſancti nõ ꝓpter

hoc ꝙ ſancti ſ unt id ẽ ꝑ ſanctitalẽ generãt
ſed ꝑ hoc ꝙ ho mines ⁊ p carnẽ et a carne
exit qð traſfundunt in ꝓlem. et ꝓpt᷑ hoc

carnalẽ coꝛruptionẽ.id ẽ vim coꝛrũpendi
que in carne ẽ eoꝝ tranſtundunt in carnę

E eis genita.quo nihil naturalius ẽ qß vt

mũdationẽ:

vicijs et peccatis

caro ſibi ſimilẽ generet. videlicet coꝛupta.

Coꝛruptã.⁊ coꝛruptiua coꝛruptiuã. QQ

ſi querat quis cũ caro parentũ mũdata ſit
ab hmõi coꝛruptione in hoc lauacro ſalu
tari igit᷑ nõ debet generari niſimundam.
Hic reſponſio Auguſtini vtraq; locuʒ ha
bet. Quoniã et ſi ppuciũ a carne parentũ

actualiter ablatũ ſit ꝑ circũciſionẽ. tamen

potencialit ẽ in illa.qð euidẽter oñdit ge⸗
neratio que ex illa fit ⁊ ꝑ illã.quemadmo
dum ⁊ in ſemine humano potencialiter ẽ

totuʒ coꝛpus qð ex eo ẽ generale. Similit᷑

oẽs ptes illius. Sic ẽ de coꝛruptiõe qua
diximꝰ id ẽ de virtute coꝛrũpendi in car

ne etiã mũdata ꝑ baptiſmũ remanet. licet

deiecta et ſubiecta vt omino nõ regnetcõ
nante ea ⁊ calcãte gra baptiſmaii nõ eã
undita extinguẽte neq; radicit⸗ extirpãate.
Sed quemadmodũu ſerpẽs capite contri
to caudã atq; reſiduũ coꝛpis gerere vł agi
tare nõ ceſſat. Sic et peſtis iſta pᷣmos mo
tus pene inceſſanter excitat ⁊ hoc ẽ qð ibi

dicit᷑. Tu ↄfregiſti capita dꝛa conis.⁊ iteꝝn

Tu cõtribulaſti capita dꝛaconũ in aquis
ſcilicet baptiſmalibꝰ ꝓpter qð dicit Augꝰ

ſup.vij.ac Romañ.Quia iacet oꝛiginale
peccatu in eis qui lauacro ſalutari renati

ſuntvt deiectũ atʒ pemptũ ne reſurgat ad

pᷣſtinas vires videlicet vt regnet ⁊ dñetur

niſi quis pꝑ nouũ ↄſenſum denuo ei vires
reddiderit. ꝓpłer hãc cauſam circũſpecte

dicit Aplus in.vij.ad Romanos. non re

gnet peccatũ in nr̃o moꝛtali coꝛꝑe.vbi au
guſtinꝰexponẽs ait Nõ dixit non inſil.re
manet em̃ vt giximꝰ poſt ſalutarſ lauacri
5 regnãtis.quemadmodum
ignis extinctꝰ aque ꝑfuſione.in quo ⁊ ali

quid calo:is. ⁊ fumꝰ cõtinuus remanet.
qð quidẽ facile reaccẽdit᷑ vt ardeat in cõ⸗

buſtionẽ illius in quo ẽ. odeʒ mõ et iſta
peſtis calere et fumare nõ ceſſat.Uerũta⸗

mẽ non in ardoꝛẽ& cõbuſtionẽ pꝰlauacri

ſalutaris aſpſionẽ. niſi vt dicit Auguſtin⸗

pconſenſum fuerit reaccenſus. Et auẽde
diligẽter quia multa ẽ differencia inter ab
lationẽ peccati oꝛiginalis que lanacro ſa⸗
lutari efficitur. ⁊ ablationẽ pᷣpucij quod ꝑ

‚]‚R—r „LP⸗

circũciſionẽ tollitur ⁊ ablationẽ ſiłr palee
Pꝛimũ in hoc.quia nec pᷣpuciũ nec palea
reuertit poſt ablationẽ ſed nec vllũ alter⸗
uterus veſtigiuʒ relinquit. Peſtis autem
hec oꝛiginalis ⁊ facile reuertit et magnuz
eiꝰſeminarium.etiam poſt baptiſmalem
ablutionem relinquit qð ſcaturigo pᷣm

BBBB— 4

=

fotuüeri
ureouh
nien vtipe
Pebelaltann
hopmotuug
ftugnicana
Pariffegion
Gücön lane
leyſeitr
niele ben

niim

cienisnuua
ſcennnt
enacvcioet
ſeg ndni
lunidin⸗
ztneuni
ſunmsceiin
uonecfentd
unüiadhon
ſogtgnacatn
Uunmnmagtin
Chnangdean
Cnennonſupe
olomligtr
abrs d
mnalor⸗
Deticenppen
nſonitar⸗

nnor et
Olnunwole

Milcnitgo⸗
llnn wai⸗⸗
Aliinnitaz in
umnuemi⸗
lw en⸗
annd⸗

= =
=
⸗
—

==
=ꝛ
S.

S⸗

„

—

.
=

ten
Wdehn
ſckeiwa

S
=

—
SE
SE

1

=

— ==
S=
SE·.
— E —
E
E- Z
—. —
—

E
E
—

anni
N
onemhate.
Ne 1 No
n artich
laganii
Afttin
rmetoniin
cnicoisn
Napeſtsiſan
nurr annatthe
Kichin dzeen
iindoni
ui GindN
i.AA NANNN
tioeN
ai Nonit

Cnins lennen
cerinſone nan
nencüdt i
hinn ag

4

6Ce inl ,

B

cCxcvj

rũ motuũ euidẽter oſtẽdit.deinde quãqʒ
victũ⁊ eouſq; ſeparatũ ſic ꝑ gracia baptiſ
malem vt ipᷣm pemptum dicat auguſtinꝰ
Rebellat tamen adhuc et latruncolos pᷣ⸗

moꝝ motuũ vt ditimus. Ymmo exercituʒ

magnũ carnaliũ deſiderioꝛũ aliarũq; no
Narũ affectionũ et cogitationũ ad milita⸗
dũ cõtra ſanctos immittere nõ ceſſat. Si
cut expᷣſſe teſtat Petrus in.ij.pᷣme Lano⸗
nice ſue.Obſecro vos abſtinere a carna⸗
libus deſiderus que militãt aduerſus ani

mã exceptis paucis pᷣuilegiatis in quibus

funditus extinctꝰ fuit aut om̃ino ſublatꝰ.
quemadmodũ de beata ac gloꝛioſa geni
trice dei ſenciendũ ẽ.et maxime poſtq; cõ
cepit ſaluatoꝛẽ dũm. Si quis aũt que
rat cũ omne peccaſũ noſtruʒ in anima ſit
ſicut ⁊ virtus et etiã viciiũ.quomõ peccatũ
hoc in carne eſſe vłhabitare dicit᷑ ab apo
ſtolo in.iii.ad Romañ.Facile reſponde
ri poteſt quia cauſaliter ĩ carne qm̃ ex illa
latet in anima.quauis ⁊ caro intelligi poſ
ſit ipᷣm carnale et animale noſtrũ de quo
tamen multa ſupꝛa locuti ſumus.Et hoc
modo intelligitur ſm Auguſtinũ in.v.ad
Balathas.Laro cõcupiſcit aduerſus ſpi⸗
ritum et ſpiritꝰ aduerſus carnem. bi em̃

dicit idem vocari carnem ⁊ ſpirituʒ.ſʒ car⸗

nem ſcõm id quod habet a ꝑte carnis.id
ẽ ſᷣm id quod habet carnale vel animale.
Spiritum vero ſcõᷣm id quod habet ex ſe
hoc ẽ ſcõᷣm id quod habet in ſe ſublimi⸗
ſcilicet atq; nobiliꝰ. Si vero querat aliꝗs
cũ illa immũdicia ſiue coꝛruptio ꝗᷓ in car⸗
neẽ.⁊ ex qua peccatũ oꝛiginale in anima⸗
bus noſtijs fit. ppᷣe peechr en ſit vl vici
um ſpirituale. quomõ peccatũ velsicium
ſpirituale generat in anima ⁊ hoc natura

liter. Naturalit᷑ em̃ coꝛrũpunt᷑ anime bu

mane coꝛruptiõe hmõi a ſic coꝛruptis coꝛ
poꝛibꝰ.Rñdebimꝰad hec ⁊ſimilia infra.
Si vᷣo quis dicat cia cũ deus ꝓnioꝛ

ſit ad bñfaciendũ generi hũano et miſerẽ

dũ eidẽ. cũ ergo vel ꝑmittat vel faciat ipſe
qð traſfert peccatũ parentũ in filios quã
tomagis ptinet ad eũ facere qð meritum
ſeu ſanciitas parentũ traſferat᷑in ipos.Et
nos quidẽ iã reſpondimꝰ ad hoc.qꝛnõ p
merituũ vel ſanctitatẽ generãt neq; p ea ge
neratioe inq; carnali ſed p carnẽ et carna
litatẽ. ⁊ ido qð carnis eſt ſeu carnalitatis
rraſſunduũt in filios. In generatiõe auteʒ
ſpirituali ſecus ẽ ſiueſit p doctrinã ⁊ pdica
ionẽ ſiue ꝑ ſacramentuũ. Juxta qð dicitve

ritas Johãnis.iij. Qð natũ ẽ ex carne ca
ro ẽ.⁊ qðᷣ natũ ẽ ex ſpũ ſpũs ẽ. In genera⸗
tione naq; ſpuali merito traſfert qð ẽ ſpi⸗
ritꝰvt doctrina ⁊ gra. Per pᷣdicationẽ em̃
doctrina.p ſacramentũ gra traſfert᷑ in ſpi
ritualiter genitos. Werito aũt querit᷑
vtrũ peccatuʒ oꝛiginale a deo ſii.videt᷑ ꝙ;
nõ cũ em̃ dicat Johannes in pᷣmo. Sine
ipᷣo factũ ẽ nihil.Exponit Augꝰ id ẽ pecca

tũ.Omia aũt ꝑ ipᷣm facta ſunt q̃ vtiq; lau

dãat deũ vt dicit augꝰ.Peccata autem nõ
ipᷣm laudat.ymmo ipᷣius otumelie ⁊ iniu⸗
rie ipᷣius ſunt.quare peccatũ neq; oꝛigina
le neqʒ actuale ꝑ ipᷣm vel ab ipᷣo faciu eſt
Amp. Ipᷣm peccatũ qð aplłs dic habi⸗
tare in carne.id ẽ vis illa coꝛrũpendi aĩaʒ.
vnde ẽ niſi a deo.et qd ẽ niſi creatura dei.
Nõ em̃ videt humanũ opꝰ cũ ab om̃ino
neſciẽtibꝰet penitꝰinuitls parẽtibꝰtraſfun
dit᷑ a carne in carnẽ. Armpin jn ſancti
ficatis plene qðvtiqʒ ſunt baptiſmali ſan
ctificatiõe renati vel remanet in quibꝰ ni
hil remanet qð nõ ſit opus dei.⁊ cuiꝰ nõ
ſit deus auctoꝛ.totuʒ em abluit et abꝛadit
baptiſmalis ſanctificatio qð ex deo nõ ẽ.
Nõ aũt tollit illa coꝛruptionẽ a carne.illa
ergo ex deo ẽ. Ampliꝰ. Quicꝗd nõ ẽ vł
culpa ſeu culpabile vel peccatũ aut actua
le aut oꝛiginale ex deo ẽ.coꝛruptio igr illa
ex deo ẽ. ergo qð ẽ exilla naturalit᷑ et ꝑ ſe
ex deo erit. In ã ſciendũ eſt multos di
xiſſe et adhuc dicere qð peccatũ oꝛiginale
⁊ culpaẽ ⁊ pena ẽ.⁊ ꝗa inqᷓntum culpa ex
deo nõ ẽ.ſed inqntuʒ pena. Oĩs em̃ pena
vt eis videt ex deo ẽ.Iſti aũt maioꝛẽ diffi

cultatẽ ſibi aſſumũt. Pꝛimũ quia cũ pecca

tũ oꝛigiale vnuʒ numero⁊ imptibile ſit in
anima vna.vł totũ ẽ pena.vel totũ culpa.
vel totũ vtrũqʒ.Nõ em̃ poteſt dici de re ĩ⸗
ptibili ꝙ ſit ꝑtim hoc⁊ partim illud.Qua
re totũ et totaliter et pena et culpa.Et ꝓ⸗
pier hoc totaliter ex de non exdeo.
Amplius. Qualiter dicũt ꝙ oĩs pena
ex deo ẽ auctoꝛe tolalit. Pena igit᷑ ĩuidie
qua toꝛquet᷑ inuidꝰ ex aliene bono ex ðᷣo
erit ſimilit᷑ et deturpatio qa eiꝰ anima de⸗
foꝛmata ẽ Silr dapniſicatio qua eius ani
ma ꝑ omne peccatuʒ depaupata ẽ bonis
ſpũalibus et leſa in naturalibus. Quare
nihil hahebit inuidia quod totum ex deo
non ſit.et ad hũc modũ ſe habetde odio
⁊ de alis.hNos aũt facile nos expediuimꝰ
et dicimus quia peccatũ ⁊ viciũ ſpũale ex
deo nunq ẽ ymmo cõtra im. Arilſteem
liij

Be

rei cuſus auetoꝛ eſt deus vltoꝛ eſt iße ſicut

dicit Auguſtinꝰ? in libꝛo octoginta trium
queſtionũ. Nihilominꝰ tamẽ verũ eſt ꝙ
coꝛruptio que in carne ẽ qua ſociataʒ ani
ma ita coꝛrũpit atʒ puertit ex deo ẽ. Nec ſe
quit᷑ ex hoc ꝙ coꝛruptio vel ꝑuerſitas iſta
videlicet quam in anima efficit ex deo ſit.
Quẽadmodum qua inebꝛiat ei ſubuertit
anima immoderate bibentis ex deo eſt ⁊

creatura eius bona.nõ tamen ſubuerſio
Raut ebrietas bibentis ex ipᷣo ẽ licet hoc na

turale ſit alicui vino inebriare animas qſ
dam. Hoc em̃ ẽ ex debilitate ipſarũ. Que
dam eniʒ anime mero facile inebꝛiabiles

ſunt. Idem dicimus et de diuicijs q̃ vtiq;ʒ

Dei creature ſũt bone.⁊ indubitãter ex ipᷣo
vel ab ipᷣo ⁊ ita coꝛrumpunt animas atqʒ
ſubuertunt ſicut dicit Seneca Difficilimũ
ẽ diuiciarum cõtubernio nõ coꝛrumpi.Et
Eccleſiaſtici.vj. Fili mi ſi diues fueris non
eris immuuis a delicco. OQꝛ ſi dixerit
quis quia iſte coꝛruptiones ſunt ex mala
applicatione vini et deliciarũ ⁊ diuiciarũ
ad animas.cuiꝰ applicationis malicia ex
deo nõ eſt. Uerũ quidem dicit.Accidit ta
men interdũ vt ex bona etiã applicatione

occaſionaliter coꝛruptio ꝓueniat. ſicut cũ

aliquis bibit vinũ cauſa ſanitatis.poteſt
ex hmõi potatiõe ꝓuenire ebꝛietas.ſilr et
cum aliquis ↄgregauit diuicias vt eas in
paupes erogaret vł in alios pios vſus ex
penderet.eorũ tamen ↄtubernio interdu
coꝛrumpit᷑ et hoc ẽvel auaricia que eſt im
moderatus amoꝛ: earũ vel ſupbia qᷓ mor
bus diuitũ ẽ vt dicit Auguſtinꝰ nec ſequi
tur ſi coꝛruptio illa que in carne ẽ ⁊ coniũ
ctio carnis ad animã ſit a deo. Similiter
ꝙ ꝓpter hoc coꝛruptio que ex huiuſmodi
Ziunclione in anima humana efficitur ex
deo ſi. Sic quemadmodũ cum vir ⁊ vxoꝛ
vlerq; adeo ſint.⁊ cõiunctio matrimonie
lis alterius ad arũ ab eodem.ꝙ ꝓpter

hoc quicquid mali ex ↄiunctione illa acci

dit ex deo ſit vł eidem attribuendũ. Quẽ
admodũ enim pulchꝛitudo hmõi mulie⸗
ris ex deo ẽ et cõiunctio ipius matrimoni
alis ad maritũ ex eodeʒ. ſi tamen pulchri
tudo eiuſdem mulieris coꝛdi mariti illabi
tur ꝓfundius qᷓ; deceat.ipᷣmq; in ſeruitu⸗

tem amatoꝛie libidinis redigat ꝑ incuriaʒ

vł infirmitatem ipᷣius mariti non deo im
putandũ ẽ hoc qui nec ꝓpter iſtà turpitu⸗
dinẽ eos cõiũrxit. Nec ꝓpter hoc pulchri
indiuẽ vxoꝛi dedit vt maritũ p eaʒ obcecꝗ

vicijs et peccatis

ret atq; ſubuerteret.Sic carnem licet con

ruptam. Non ꝓpter hoc deus anime hu
mane coniunxit vt eam in oꝛiginalẽ coꝛru
ptionẽ tranſuenat. ymmo potius vt eidẽ
ſeruiat neq; ad hoc coꝛruptionẽ.id ẽ vim
coꝛrumpendi que in carne eſt carni ĩididit
vt ꝑ eam anima humana tã ꝑnicioſe ſub
uerteret᷑.quin potius ꝓpter innumerabi
les vtilitates que occaſionaliter de coꝛru⸗
ptione hmõi ꝓueniunt.de quibus in eui
