crorũ.Cuiuarerio impetratoꝛia ſunt

Poc aũt ẽ ꝑ quid culł᷑us dei altiſſimi ſũt.

Oninta emẽ rememoꝛatio beneſitio
ru der aut alion mirabiliũ. ſicut apud he

bꝛeos feſtũ tabernaculoꝛũ in rememoꝛa
nonẽè. ꝙ in tabernaculis quonda babita
re fecit deus tribus iſrael.et feſtidaſche ĩ
rememoꝛati neʒ liberationis de egyptia
ſeruitute.Apud nos ſimilia multa iue⸗
niutur in ſacris noſtris qualis ẽ repᷣſenta
no dñice reſurrectiõis et ſacrarũ mulierũ
collocutio.ac ſolũndo vngendieum aro⸗

matibus. qualis ẽ repᷣſentatio geſtorũ q

apparet in ſculpturis et picturis eccleſaꝝ.

1 .Manifeſtu ẽ ſacron ex
õ no ee virtutẽ ſacradi

lxxv

noſtrarũ.Quia igr nulla ſacra iſtas vtili⸗
tates habeht niſi noſtra.⁊ ꝓpt᷑ has vtili⸗
tates om̃ia ſacra inſtruẽda ſunt. Manife
ſtum ẽ nulla debere eẽ pᷣter hec. Nulla ei
ſunt vel fuerũt q adeo vtiliter oſtendant
in doctis ⁊ tanta renemoꝛationẽ faciant
eoꝛundẽ.que adeo inuitent et ꝓuocẽt ad
amoꝛẽ internoꝝ ſacroꝛũ.nulla ſunt vłfue
runt quibus adeo honoretur deus altiſſi
mus.hulla ſunt vel eſſe poſſunt in quibꝰ
dei mirabilia ita euidenter legerentur. et
generaliter nulla ſunt que iſtas quinqʒ
vtilitates habeãt vel efficiant. ergo nulla
ſunt digna nomine ſacroꝝ pᷣter hec. Qui
bus em̃ libꝛis euidẽtius oꝛnatus noſterĩ⸗
terioꝛ apparatus qui ẽ virtutum et gracis
arũ ita euidẽter deſcribi poteſt.ſicut oꝛna
tu luminariũ et apparatu pallioꝛũ ſerice⸗
oꝛu.appenſis templi parietibus.et ſacris
altaribus circũdancie.qua affluencia ſer
monũ qua diſſertitudine vel eloquencia
adeo ſuaderi poteſt ſpectantibus.quali⸗
ter videxi templũ oꝛnari vel apparari cõ⸗
ueniet.qua inſpectione hui? pꝛnatꝰ ⁊ lo⸗
cius templi viſibilis apparatu.Quibus li
bꝛis excogitari potuerut.quibꝰ adeo ru⸗
ditati ſue.adeoq; lucide doceri poſſi nul
lus indoctus de templo interno et ſpũali
quod nos eẽ debemus et de omm appa
ratu qua via adeo conuenienter oſtendi
hominihus potuitquales in dei myniſte
rijs eos eẽ opoꝛteatjet qualiter ſe habere
vt ſacris veſtibus ⁊ oꝛnatu miniſtroꝛum
in ſacris veſtibus atq; geſtaculis.ſiue re⸗
liquiarũ.ſiue ſacroꝝ vaſoꝝ.ſiue in ꝓceſſi⸗
onibus ſiue in alis ſacris. Ampᷣ.Quis
verus ẽ cultus exterioꝛ neceſſario ſumme
veneratiõis exterioꝛis ↄpꝑaxeeus.hHuic cui
innititur religio xpᷣianaergo nõ ẽ aliꝰ cul
tus dei exterioꝛ alia laa quã hec. quare
nõ ſunt vera ſa cra ⁊ dẽo accepta niſi hec

Amp̃. In iſto cultu et in hüs ſacris nõ
ſolũ ecofſſima ſennhus oculom aun

um adhibẽtur.ſed etiã ſpecioſiſſimavt au

rũ ⁊ argentũ ⁊ lapides pᷣcioſi: quare ſum

mus decoꝛ exterioꝛ neceſſario ẽ in his/⁊
ſummus decoꝛinterioꝛ ſubeſt ei. Quare
iſte cultus ſummi decoꝛis ꝑ omnia eſt. et
ideo ſummo deo ſumme dign?ꝰ. Wwa⸗
nifeſtũ etiã ẽ ipſo ſenſu nec negari poteſt
niſi qui negat niuem eẽ albam. nec vnqᷓ;
uiſſe cultũ pfecti decoꝛis pᷣter iſtũ.quo de
us honoꝛat in ſola eccleſia xpᷣiana.Et ſi eĩ
cultus hebꝛeoꝝ aliꝗd decoꝛis habun mo

●
De Virtutibus
. dicũ illud et iniciale ſolum fuit.· Adeo Oſtq; clarnit ex oꝛdi⸗ nsehab
„⸗ em̃ ea que diximus ſenſu maſſifeſta ſunt ne ipo reruũ diuinaliũ ipobine
vt quicuiq; vident decoꝛem domus domi ⸗ atcz ſeienclaru lapien eii
ni exterioꝛez apud nos ipᷣm incredibiliter cialiũ. ſciencia de ver⸗ ſnan
admirentur. et coꝛde confiteatur.cultum tutibꝰ et moꝛibꝰ. devi ibvcoſt
iſtum non eſſe inuentum inſtinctu huma cüs et peccatis.necno consce
ni artificij. ſed diuie reuelatiõis ⁊ celeſtis et vemer lis d ſerihi⸗ äfrann
magiſterij documentũ. Cultum aute iſtũ Se⸗ tionibus conſequentè ſine⸗
exponere ꝑ ſingula. et cultum iſtum inter eſſe pᷣcedẽtibus. Incipiemꝰ auviliate deo osd
p̃tari declamatoꝛie.et popularis ẽ expoꝛ⸗ pſcrutari de his ꝑ modũ ſapiencialẽ. p ſinei⸗
èN tationis. et pᷣter ꝓpoſitũ pᷣſentis negocii. vias ꝓbationum donec ſtabiliat eẽ eoꝝ R
ett hic quideʒ finem faciemꝰ pꝛeſentis ira qð hʒ queſtionẽ ⁊ cõtradictionẽ.et acꝗri
ctatus. Si in aliquibus debitum ꝓmiſſi⸗ tur tibi certitudo ſup queſtionibꝰ ⁊ opini ize
onis erſoluimus.diuine gracie hoc attri: onibus q de eis fuerũt ante.⁊ etiã adðuct
vuentes. In quibuſcunq; autem minꝰ fe ſunt. Poſt hecvo loqmur de bijs mo D
cimus noſtris hoc defectibus imputãtes dis alijsvt ſit nõ ſolũ multiplłr lucida imſo ietn
Completus eſt quintus tractatus cuʒ rũ cognitio ſʒ etiã iocũda. et generãs affe ipi⸗
Dei laude et eius adiutoꝛio. Amen. cciones ꝗbus adiuuet᷑ animarũ noſteaꝝ gen
pfeciio.ꝗbus incitẽtur ⁊ etiaʒ armẽtur ad hugtm
bella cõtra vicia et peccata.abus vᷣtutes Rs
⁊ moꝛes efficiãtur eis deſiderabiles nõ ſo labi
. ii Gerfibutſonſiſedd glid ipᷣa dtectione nuns
łplacet᷑ deo.hec aũt ſunt q offert eccle: decoꝛe fuauitate ſalubꝛitate ⁊ mulitudi⸗
ſa vabolicgguare ſola ſacrificia catholi ne ac puichꝛitudine mirabiliũ arn ice Wä
te ecdeſie. Hoc ẽ rp̃iane deo altiſſimo ac⸗ mus elia in ᷣmis ſennones eoꝛu a pceſie ſan
cepta ſunt et placatoꝛia. Ampliꝰ. quia ruũtnos eſdeclarabimꝰeos expoſiloe bꝛe ie
nihil quod apud homines ſit vłin homi ui ⁊ lucida. ullius igr qui dirit quia üic
nibdus eos ſacrat vel ſancnticat niſi viruu virtus ẽ habitus mẽtis bñ oſtituie. Si n nn
MecP ſ*εασ°ztes 2 gracie aut opa que ſunt exillis. Sa // lerit ĩ ſermõe hoc ꝙ virtus ſit melis 8 34 ’
o e crificia aũt noĩs veri ſacrãt ⁊ ſanctiſficant ꝗↄſtitule.id ẽ mentẽ bñ cõſtituẽs að eſt be nii
offerẽtes. ideo nulia alia placent deo vei ne oꝛdinas. relinquit nobis adpucambi ul
placant deũ. Attẽde aũt ꝗa ſacrificiu, guitateinõ parua, quia vl intellexit de dir nin
dñi ſaluatoꝛis qð in ara crucis patri miſe tute qð eẽt bñ edinas mentẽ lm ad:ſine il
Nricoꝛdian p recõciliatiõe mundi obtulit: Fm partẽ aut ſimpl:.boc ẽ ᷣm toru. Nõ ſi⸗
gqð ipemer fuit velut tota apotheca ſpũa ovidet autẽ ꝙ fm tom̃ cuʒ quedã virtutes
liũ aromatũ ↄditiſſimũ fragratiſſimu: qda alio mõ ſe hre videatur. DPꝛudẽcia nanc *
hic nõ tagimꝰ nec ipᷣm cũ de cõitate gene ſolã vim intellectiu in mente.no autem ſinnu
ris humandaut vniuerſitate hominuũ lo⸗ totã mentẽ bñ cõſtituere ſine oꝛdinge e —
„ quemur in pcedẽtibꝰ pᷣmonibus noſtris detur. Si go intellerit m gaſe mpie Nin
apphẽſum intelligimꝰ qua ſacrificis ifpi foꝛſitan no bñ videt dicere.no 1 n Ppter ſtern
us et ↄdimẽto graciarũ et virtutũ eminẽ⸗ hoc q mens hũ anmoimptiber ẽ. nei inugi
iiſſimaꝝ placuit eouſq; ꝙ deũ mũdo pla duas alias cauſas. Uidelicet quia foꝛſiti R
care potuit. ſpoſſibile ẽ mentẽ humanaʒ ſm partẽ im̃
. Oſt het aũt loqmur de ſacris de bene cõſtituta ſiue bene oꝛdinata e jmn⸗ daii
N8 quibꝰ iã diximꝰ: gqa ſacra ꝑ ſe ad poſſibile eĩ ẽfoꝛſitã aliqua ex viribus enſ; i
8 diuine honoꝛitficẽcie cultũ ꝑtinẽt: dẽ ſuꝑigꝛibus ſola ita coꝛrupta vl puerſa woi
mnmmo ip̃a ſuut cultus ipᷣe.Et qꝛ honoꝛifſi eẽ.yvt alle ſint omino imunes aipere a 0 .
cẽcia diuini cult in tẽplis maxime ⁊ agit uerſitate ⁊ coꝛruptiõe. teinde ſi runt B e
et exercet qa vero duoꝝ genera tempioꝝ ois habitavniuerſalis ẽ. foꝛſitan nõ ſuſti 1
ſũt diuino honoꝛi etcultui deputata:ne⸗ net ſecũ in eis mentibus aliqd puerſitat da ſe
ceſſario erũt et duo genera ſacron. Et ſiue inoꝛdinationis. Quare a tota mente un
duo genera temploꝝ ſunt.Alterũ vnuʒ expellit omnem inoꝛdinationem. et ꝓpt i
verũ qð ẽ totꝰ cetus ſctõꝝ et vnuſꝗſq; eo hec exneceſſitate totam mentem beneoꝛ K
fũ. Alterũ vero moꝛtuũvidelicet ex mor Ainat ſiue oſituit. Hec aute in ſeqntibus
£ſ●

nneh
nui
ſaenie
andi
ataisn,
Menuseſhe
Nusottni
iſtenin
ſtablitiit
ctoniu

ſtonibn.

neatiisn
murdebizn
lipkklucctin
Agenenstt
nimarüfeſe
amamin
A crsfu
iittu
urnnulin⸗
nianN
himcNI
imsſinent
inscicr
hschlln

mim

mifnotn
fnien 1
iiſen
Puduu
memu
ſne⸗
1 ig
A
—RK

.

tq qð eſt bñ oꝛdinata. ad inſtar ciuitatis

C 3
5
/ſuu bonu reddit.nõ alia videtur br̃e iten

determinabimꝰ. Q ſi dixerit ꝗs. q vir

tus ẽ habitus mẽtis bñ ↄſtitute ſimplr id
ẽhabitus qui eſt in mente q ẽ ba cõſtitu⸗

in qua rite ĩperat᷑ et rite paretur q pꝛudẽ⸗
tibꝰ cõſiliarus ſiue cõſulibus. iuſtis iudi
cibus ceteroq; magiſtratuvt decet ammi
niſtratur. Hec ratio nõ magis ẽ virtut! q;
ſciencie.niſi in hoc foꝛſita.ꝙ virtutemveri
noĩs nõ cõtingit eẽ alterius modi metis
ſcienciã aũt in veri noĩs cõtingit etia i me
te valde ꝑuerſa. vt ariſmetricã geometria
Sermo vo ariſtotel. q̊ dixit.q virtus
ꝗ ſubiectũ habẽs bñ ꝑficit. et qua opus

tionẽ.niſi qꝛ virtus ẽ q ſubiectũ ſuũ ſanũ
elicit elenõe cõtraria. Bñ em̃ habẽs ideʒ
ẽ ſanũ.ſicut legit᷑ mathei.ix.Nõ ẽ op⸗
mèdico bñ habẽtibus.ſed male habenti
bus.Et marci.xx.Nõ neceſſe habẽt ſani
medico.ſed qui male habẽt. Poteſt etia ĩ
telligi bñ habẽs.hoc ẽ bene ſe habẽs ad
oꝑatiões qð appaẽt ex hüs q ĩ eodẽ ſ̃mo
ne ſequẽtur videlicet ex hoc opus ſuũ bñ
reddit. Magis autẽ nobis videtur ꝙ vᷣa
ia ariſtoteł.in loco ſuo ſit hesque bonũ
habẽs ꝑſicit.vt accipiat habens accuſati

ui caſus. ac ſi diceretur. Uirtꝰ ẽ 3 perkicit
bonũ ſubiectũ habẽs illa. Et ꝙ ſequit᷑ de

claratio ẽ eius.qð ẽ bonũ ac ſi diceret bo
nũ ẽ quod opus ſuũ bonũ reddit.et hoc
vult ipa declaratio et exempluʒ qð ponit
ariſtol.de oculo.necẽ ↄtepnenda illa lr̃a

Quoniãi oĩs virtus cuiuſcũq; fuerit virtꝰ

id bñ habet ⁊ ꝓficit.⁊ eius opus bonum

a quo coloꝛe
Altera autẽ dubitationẽ nobis reline
i ſermõe iſto ĩ hoc ꝙ dixit.qꝛ nec paſſio

lxxvj/
nus ẽ ſed etiã ex vnaquaqʒ. Quare videt᷑
cõtinge resundẽ hominẽ ſᷣm ipᷣm ſimł eẽ
bonũ ⁊ malũ.maxiĩe auti virtutibꝰ ↄſue⸗
tadinalibus bbi gra.Aliꝗs videt᷑ caſtus
eẽ ſimul ⁊ auarus.vł largus et inuidꝰ vel
caſtus ⁊ ꝓdigus.nõ aũt habet hec cõſue
tudo loquẽdi vt ſim dicatur aliꝗs bon⸗
⁊ malus ſimplr.ſed ſolũmõ ſᷣm ꝗd.et ita
nõ circũſpecte nec etia vᷣe vt videt dixit il
lud quia virtus eſt habitus a quo hõ bo
nus ſiue a quo ꝗs bonꝰ ſit.quare nec vir
tus bonitas erii ſimpłr ſed tm̃ ſcõᷣm quid
quẽadmodũ neq; caloꝛ erit ſimpir a ̊ ꝓ⸗
pꝛiũ ſubiectũ nõ ẽ calidũ.neq; ꝓpᷣe color
ũ ſubiectũ nõ ẽ ſimpłr coloꝛatũ

bus nec potẽcüjs boni vel mali ſumꝰ. Ne
q; ſcõöm eas laudamur nec vituperamur

ſed ſcdᷣm habitus tm̃cũ manifeſtũ ſit ᷑ᷣm

naturaã ſolũmõ oꝑantes bñ tatũ ⁊ lauda
bilit᷑ oꝑari. Natura ei ꝑ ſe nihil pꝛauũ ni
hilmalũ ſuggerit.hec aũt euidẽs ẽ ĩ pᷣmis
parẽtibꝰ Qui ſi ſolãſuã naturãſecuti eẽnt

nõ declinates ab ea.nullatenꝰpeccaſſent
nec dubitat aliquis vllatenus intelligẽs.

quin et obediendũ ſit ꝑ oĩa creatoꝛi.⁊ qn

natura ipᷣa hoc ipᷣm ſuggerat.maxie aut

dubitari nõ poteſt.ꝗn ĩ pᷣmis parẽtibꝰ in
quibꝰ nihil obtenebꝛatiõis vel ꝓꝛſus leſi
onis habuit hũana natura iſtud ſuggeſ⸗
ſerit.et hoc abſq; nulla cõtradictione vel

rebellioue.verũ cũ mulier ad vocẽ ſerpẽ⸗

tis aurẽ ĩclinauit.vł vir advocem mulier
contra dei mandatũ ſuadentis.A voce ĩ⸗

reddit. ſicut virtus oculi et oculũ bonumn mo clamoꝛe nature aurem vterqʒ vertit.

reddit et opus eius.O culi em̃ virtute bñ
videmus. Sile exemplũ ponit de equo⁊
de a Kaisn Sirngzberin bßᷣmonẽ

Ariſto. hhiuũgit. Si vtiq; hobin homibꝰ⸗
ſie ſe habet. Nc ẽ dicie ſi virtus in hoib⸗
iuxta hũc modũ dici᷑ videlicet quẽadmo
dũ in oculo et equo. erit oĩs virtus vtiqʒ

₰●

habitus a q̊ bvonus hõ.⁊ a q̊ opus ſuum

bonũ reddit in quo ſmone virtutẽ et bo⸗
nitatẽ idẽ eẽ intellexiſſe videtur.quemad⸗

modũ ⁊ ante hũc ſᷣmonẽ virtute ⁊ mali
cias piũgit uaſi cõtraria.Qdvtiq; nõ fa

ceret niſi virtutẽ ⁊ bonitatẽ ꝓ eodem acci

peret. Apte etiã dicit. Quoniã ſᷣm vautes

D et malicias boni⁊ mali dicũtur. Habʒ au
te duas dubitatiões pᷣmo iſte ariſto. Alte

rã ſcʒ ĩ hoc.ꝙ virtutẽ dicit habituʒ a q̊ hõ

bonus ẽ.quare nõ ſolũ ex virtute hõ bo⸗

6

et bonum inſtinctũ nature deſerens. ſu
anenipuerſe ecinieni⸗ Duare manitfe

u ẽ ſolis naturalibus natſralit᷑ tm̃ vten
tes.bñ ⁊ laudabilit᷑ oꝑari.Quare non ſo

lum habitibus boni ſenus. aut ſoluʒ bo
num opus reddimus. Ampᷣ.werito q;⸗
rimus ab Artſtotile et ſequacibus eius.

Utrũ adam⁊ eua in ſtatu innocencie bo

ni fuxrũt an mali an neutri. Wanifeſtu ẽ
ꝗꝛ mali nõ fuerunt eo tpe.cum totum qð
ĩ eis erat creaſſi ĩ eis deꝰ.Malicia aũt nec

ĩ eis necĩ alijs vnq; creauit deꝰ.q̃re mali

cia in eis nõ erat. Nõ erat igr mali tpe il⸗
lo.qre vł boni vłmedij Q: ſiboni nõerãt

ſamedijtotũ aũt qð erãt naturalit᷑ erat ſo
lũmodo. Quare naturaliter fuit medius
ille ſtatus.anteq; alter exxremoꝝ hoc aũt

eſt impoſſibile manifeſtũ videlicet vt me

l ij

£

Aus αPραιαιπα Wα☛ ρνd Gou
et e 7 r Rxn
Be wirtutibus
Aiũ in quocũq; genere ↄtrarietatis ſic na gelos de luce.dyabolos aũt de flãma. In (oſt
turalit᷑ aũt q; alten ertremoꝝ. Ampᷣ. Si qᷓ; apte videt dyabolos creatos fuiſſe ma ebat
— poſuerimꝰ aliquẽ hominẽ in cotrario ſta los intelexiſſe. angelos aũt bonos ⁊ po⸗ daaduu
u creatui fuiſſe certũ ẽ illũ malũ eẽ eo tꝑe ſuiſſe naturalẽ eẽ bonitatẽ angeloꝝ ⁊ ma bisnii
videlicet tꝑe ſue creatiõis.et malicia ipfſa liciã dyaboloꝛũ Amplius.Si malida den
erit hmõi naturalis. Quẽadmodũ ſᷣm er naturałẽ nõ eſt niſi leſio atq; deturpatio denn
roꝛẽ manicheoꝛũ. Quare cõtrarius ſtatꝰ ſiue defectusvis aut potencie q in ſe etx n irct
erit bonitas.⁊ ita adã et eua boni fuerũt ſe naturalit ẽ bona. Que malicia exhoc w
in ſtatu illo. NHõ aut fuerũt boni expaſſi vtiq; malicia ẽ ſolũmodo.qꝛ bonũ hmoi inea
onibus vł habitibꝛacqſitis.ſiue ꝑ frehuẽ aliquo modoꝛũ iſtoꝝ ledit videlicʒ aliqdꝗ ſichn
ciã opationũ ſiue alit᷑.re ex ſolis poten⸗ minnẽdo ſeu detrahedo.vt pᷣuatio.vłali niio
d cijs ⁊ m illas ſolas boni ernt. Ampᷣ. quid addẽdo qõ nõ ↄuenit ymmo diſcõ ſicin
Quales vicit in tsliigecias et angelos fu⸗ uenit vt viroꝛ in facie humana.vl qð ſuꝑ
iſſe ex ſola creatioe ſũᷣ creatos coſitet. aut fluit qð nimiũ ẽ. Manifeſtũ ẽ aꝛ ſublata un
ſi icreatos.qᷓles eẽ cũ omino nõ ponat in malicia et a malo homine.⁊ a mala aĩia nn
is aliqd acqſitũ eẽ nihil aduẽtioũ.vtiq; remanet vtrũq; bonũ. Manifeſtũ igi eſt ſenhh
2es hmõr ſubſtacias nõ poneteẽ niſi bo-: exhiss ꝙ pᷣter virtutes iſtas qs ſic diffini⸗ nennn
nas. pᷣſertim cũ demones ſiue dyabolos uit ſunt ex neceſſitate vᷣtutes et bonitates ſne
Oñino nõ eſſe cõtendat. et ꝓbatiões ad naturales et in ſubſtacis abſtracij nobi⸗ d⸗
hoc conet iducere. Oꝛ ſi dixerit iuxta libus.et fuerunt qñq; in hoĩbꝰ videliceti. –
ſentencid ſuã ꝙ in hmõi ſubſtacijs ideʒ ẽ adam et eua. Declaratũ etiam eſt ibt —
Paleciaet actus ⁊ ideo nõ ẽmirũ ſi hmõi exhijs qꝛ virtutes naturales nõ ſunt niſi as
ubſtacie bone ſunt ſjm potenciã.qꝛ hocẽ Doecteann tgiras no⸗ cũ libere ſintet nece
Dicere bonas eẽ ſᷣm actũ.cũ acty⁊ potẽcia omino imunes a diminutõe quã dixim⸗ n
Peꝛlus idẽ ſit iillis. NHõ ꝓpter hoc euadit gxſupfluitate et indecẽcia./Habetaut ui
quin neceſſe babeat ofueri bonitate potẽ /queſtionẽequid differt potencia ab habi⸗ wunr
cie bonas illas eẽ. Qaſi potencie natura/ qtu. Et iam eſtimauerũt aliqui ꝙ ſubiecto D
ies in hoĩbus ſiue vires nõ ſunt eius pfel(¶vnũ ſunt potencia ⁊ habitꝰ. et ꝗꝛ habi⸗ .
ctionis. vt ex neceſſitate ↄiucte ſint actibꝰ nihil addit ſuꝑ potẽci niſi expeditionẽ ꝗͥ D
ſuis vel idẽ cũ illis. Nõ iðo tamẽ autma nòõ ẽ niſi ſublatio vłpᷣuatio impedimenii e
le aut nõ bone ſunt ce ſint pᷣncipia per ſe q́ ſpedit bñ reddere opus ſuũ eodẽmò nnet
honoꝝ actuu et laudabiliũ. Ampliꝰ. ſe habet de libertate. Hocaut exempln ?
JIracũdia in leone.rapac tas iu lupo.⁊ in virtus greſſibil in hoĩe cõpedito vel cuiꝰ Mnn
ſidioòſitas in vᷣulpe.et auaricia in coꝛuo ⁊ pedes ligati ſunt ita tamen vt ambulare nauen
hijs ſilia. Si vituperanda eſſent in hmõi poſſit quoquomõ. ambulãdo cõfringe⸗ Gten⸗
animalibꝰ.ex neceſſitate et vicia eſſent. et xre. aut vincula diſfrũpe. Sicut igr inquiüt tlötun
naturalia in eiſdem Quare cõtraria bůs Iſte bõ ambulãdo nõ noua virtutẽ greſ⸗ ſine
naturalia vhic landabilia erunt vᷣtutes ſibilẽ acqrit ſed pſtina. confringẽdo ope⸗ ſt
naturales imuil.qꝛ igit᷑ cõtraria naturalit des aut diſrüpendo vincula liberat ? ex⸗ ud
„ ſunt ĩ hoĩbus.eęt vtiq; laudabilia in ipᷣis. dit. Sic Auibuſcũq; bonis Eb⸗ ſe ey⸗ W
verbi gra.mãſuesido naturalis.bñficen = nouũ aliug acqrit vires ſuas hoiink
cia naturalis. ſimplicitas naturalis. largi naturales liberat ełexpedił Cũ at obi dun
Jas naturalis.et ad hũc modum de alũus cit eis.qꝛ etiã ꝗ libera habet virtutẽ greſſi mun
Auare naturales virtutes et naturaliter bulẽ a ↄpedibꝰ ⁊ vincul exercẽdo ſe ambu N
ASan lunt.et naturaliter fuenũt in hominibus lado currendo ſaltando efficit meliꝰ ha⸗ ſen
eo GBey ib Sallo gut qꝛ manichei etiã in anima bẽs ·et melius opus illiꝰvirtutis reddene holec⸗
(H Leus onut pnominatas diſpoſitiones z ita acquirit vl habitu vl habilitaté. vel uni
pe eneben⸗ de naligno que peincc⸗ mptitudinẽ vel ſacilitatẽ gd opo illius ſopot
pe tenebꝛarũ vocat cũ ipis ſubiectis eaarũ s nõ pᷣus habebat. Beſpondent ꝗa (ige
oamn ere et oditas. Im em ponũt non hmõi erercitatiõib nihil nouũ ei acqui⸗ N
hlum male ꝛum auctoꝛẽſed eiia oĩis mali rit ſicut pᷣus.ſed impedimẽta ſolũmõ tol ftii
ſe · Ampß. In lege machometi vꝛ. ſi rñ lunt ſicut foꝛte in neruis ?⁊ lacertis in coꝝ 2 Mn
ſermones illi ſermones ſunt alicui⸗ ꝗ no is er liaamentis pedũ et iybiarũ atq; co viſon
mine hoĩs dignus ſit O? deus creauit dis et ligamentis pedũ et iybiaru aic; eo ſm⸗
MRdens ceguit an arũ er foꝛte alion membꝛon bumoꝛ in N
* .
. .

“
F

Saudengn,

leangen.
Ginet.
Neſpee
ſo adane

ernceittn
No benini
6o.törntt
eni ſncdi

eesdsie
s

valcs add
GeH eE 4
tichs aPfid

d 2

arnin

Anrcsor!

1occälee

.
nunme
.
cs./

“

14
Ac
bahr,d e.

inicgeen
. 4
jupnnn
wait .

7

cun lan

iͤfi
Aeinol
nitſ

S= —
E —
,.— —
— „ =
= =ũs —
— = =

=

—
—
——
—
—
E
= –

õ

—
=. —
–

èG lxxvij

viſcoſitas aliqua que agilitatẽ eoꝝ impe⸗
diebat cõſumitur et caloꝛ etiã qui nõ pa⸗
rũ adiuuatvirtutẽ hmõi.auget Ric z ĩ aia
bas nr̃is obſcuritas ⁊ craſſitudo qͥ viribꝰ
eiuſdem adherẽt apte coꝛꝑis iſtar rubigi
nis elimatur⁊ deterguntur et ſplendifica
tur.inſtar ferri qð exercitio alicuiꝰ operis
a naturali obſcuritate ſua ⁊ nigredie ſolẽ
didat᷑ atʒ cadeſcit.vel inſtar ſoeculi aut vi
tri qð terſione clareſcit.aut inſtar lapidis

pcioſi qui politione radioſus atʒ coruſcꝰ

efficit᷑ aut inſtar aque que motu ſue labili
tatis admixta. ſoꝛdes deſerens:depurat᷑
in claritatẽ.et hec om̃ia nõ fiũt pᷣnomina
tis rebus additione aliqua ſed magis de

tractione. Sculptoꝛes ei et elimatoꝛes at

qʒ politoꝛes nihil addũt rebꝰ in ꝗabꝰ ope
rauir. Sed magis detrahũt. Uidet᷑ auteʒ
hoꝛũ ſentencia multũocoꝛdare opinioni
plato nis qui poſuit ſciencias ſepultas et
obtectas in anim abus humanis nõ acꝗ

ri neq; aduenirevllo mõ ſed diſcooꝑiri?

appere qͥ pᷣus erãt.Quẽadmodũ ferruʒ ꝑ
elimationẽ ſpeculũ effectũ fuerit potẽciaʒ
ſiue virtutẽ reddendi ymagines non acꝗ
rit ex elimatione ſed diſcooꝑiter eidem ⁊=
apparet in illo.
ſciencijs neceſſe habet ponere de virtuti⸗

us qᷓ p frequenciã operũ acquirũt. wa⸗
nifeſtũ igr ẽ ex oĩbus pᷣcedẽtibus ariſtoł.
n diffiniuiſſe virtutem generaliter neq;

bonitatẽ intentione generali accepiſſe. ſʒ
moꝛalem ſolimodo ſiuexiuilẽ.vł potius
cõſuetudinalẽ.videlicet eam quavulgus

⁊cõmunitas hominũ bonos hoĩesvoca.

re ↄſueuerũt et de qua eos laudant.de cu

iuſq; cõtrario vituperãt.bonitatem ꝗqppe
naturale quã diximꝰ pauci ex hominibꝰ

ii Noll phyloſophi.qugadmodũ ⁊
bonitatẽ atuitã nõ capiunt᷑ oꝛte niſi ꝗ⸗

bus reuelat de Pooquice latius loque
PH mur in ſequẽtibus.

1 lequ⸗ De habitib? vero
q̊s ponit ariſtoteles nõ leuẽ habet queſti
onẽ an ſint noue qualitates addite ſuper

potẽcias naturales.an ſint libertates ⁊ ex
pegdimẽta ſicut ſupꝛa narrauimꝰ. Si ei ſu
per potencia agendi q iuſta ſuntex freqn
cia agendi talia. acquirit habitus ꝗqvoca
tur iuſticia videt ſilr ex frequẽcia videndi
fieri ſiuis additio ſuꝑ virtuteʒ viſibilẽ ſiue
viſum. ⁊ ita erit viſus cõſuetudinalis ſuꝑ
viſum naturalẽ. ⁊ eodẽ mõ ſuꝑ auditũ.⁊
ſuꝑ vnũquẽqʒquiq; ſenſuũ alioꝝ In quo
videtur dicẽdũ ꝓ ariſtoł. O polẽcia ago

4

hmõi habitꝰcũ ſit ipartibił.impoſſibile e

Qꝛ aũt poſuit plato ᷣ

di q iuſta ſunt. ad ea q iuſta ſunt. patitur

mediũ ꝓ& elongationẽ ſui ad illa.et ob
eandẽ cauſã indiget medio.viſus vᷣo nec
pattt᷑ nec ĩdiget ꝓpt ꝓpinqtatem ſui ad
operationẽ ꝗ ẽ videre. vñ ⁊ ſtati illaʒ red

dit oblato viſibili ſiba vlł obiecto. Poten⸗
cia vo natural agedi qꝗᷓ iuſta ſunt nõ ſic
pter cauſa ↄtrari. Qꝛſi dixerit ꝗs.qa

vt acquirat᷑ in tꝑe vłꝑ ꝑtes. Impꝑtibile ei
om̃e totũ ſimłgenerat᷑ ⁊ ſubito.Si eli ꝑs

poſt partẽ ĩ eo generaret᷑.partibile eſſʒ ex

neceſſitate. habitus ergo hmõi totus ſi⸗
mł⁊ ſubito generatur.qre i vna vł exvna
oꝑatioe.nõ igit᷑ ex frequẽcia oꝑatinoum
Amp̃. Aut generat᷑ i pᷣma opatõe an⸗
nõ.ſi ſic ex ᷣma.nõ igr ex frequẽcia.ſi nõ

aut aliud eiꝰ generatur aut nihil.ſi aliud

erit igit᷑ partibił.ſi nibil.eadẽ ratiõe neciĩ
ſecũda nec ĩ aliq̃ ex ſequẽtibus.cũ omneſ

eiuſdẽ virtutis ſintĩ agedo.q̃re nec in om̃i

bus ſimul. Qꝛ ſi dixerit qꝗs.ex vltia opatio
ne generatur.ſʒ alie ſunt pᷣpatoꝛie er vna
ergo ſola ẽ ꝓpᷣe nõ ex freãncia niſieguo⸗

ce.ſʒ hec alit oꝑtet ĩueſtigari. ðꝛ eĩ omibꝰ

modis ĩpoſſibile qð ex opatõne enc 4
ex aĩa ſit aliqd generet ĩ illa vᷣbi gra.uʒ

operatur ꝗs aliud eon d iuſta ſũt. videli
cet puniẽdo maleficũ aliquẽ. manifeſtũ ẽ
ꝙ bmõòi operatio abſq; reſlexiõe exit ĩeũ
ꝗq punitur.qre nihil generat ĩ aia punietſ.
ſ i eo ſolũmõ ꝗ punitur. pli?.
opatio ẽ actio puniẽtis.ĩpoſſibile aũt eſt

Ampliꝰ. Iſta

qꝙ actio cuiuſcunq; agentis agat in ĩm.
qm̃ nec ſeipa põt agere ĩipᷣm net alia acti
one.Si ei alia actioe iret res tũc in ĩfinitũ
Nulla eĩ eẽt ratio q̃re pᷣma actio nõ poſ⸗

ſet agere ꝑ ſeip̃am potiꝰ qᷓ; ſocũda vł qre

potius requireret aliã actionẽq; ſcða qre
ipᷣa nõ reqrit aliã aanga⸗ ad agenda in
animã. Uel ſecunda re uiret hoc ipᷣm. et

ita in ifinitũ. Ualde aũt abſurdũ videtur
vt actio. ꝗᷓ ex anima ẽ aliud generet iĩ illa

agẽdo ipᷣam ſeipᷣa.Actio eĩ nõ ẽ niſi via ⁊
generatio ſequetis paſſionis. Scom hoc

autẽ eẽt generatio paſſionis.videlicet eiꝰ

que per ipam fieret in aia.et ita ageret qᷓ⸗
ſi in ante ⁊ retro.hoc aũt aperte ipoſſibi⸗
le videtur cũ tota ipᷣa actio tota intentioe

agentis feratur in pacientt. Amplius
otũ qð in anima ẽ puniẽtis iſt ũ malefi

cũ qð ad hac punitionẽ pertineat.nõ ẽ ni

ſi vel deliberatio vel ↄſiliuz vel cogitatio

actualis ipius punitionis aut delicti aut

N ◻⏑

De

volũtas ſiue velle actuale ipis punitio
nis aut finis. Hoc ẽ boni qo intenditur ꝑ
hmõi punitionẽ Certũ aut ẽqꝛ nibil hoꝝ

oĩm ẽ vłfit ĩ anima exactõe illa quã puni
tionẽ vocamꝰ.ĩmo ipᷣa punitio ex omib⸗
illis ẽ ſimul aggreg is. qre om̃ino nihil
generat᷑ vel fit i aia ex hac vel ab hac opi

4

onc̃.erit ages et om̃e id.⁊ ĩ ome id qð etĩ
quo ꝑ illa actionẽ agit᷑.qre et erit ages in
ſeipam ⁊ generãs ĩ ſeipᷣa id qð illã ꝑ illaʒ
actionẽ generat᷑.qꝛ erit agẽs in ſeipᷣam et
paciẽs a ſeipᷣa.⁊ hec ſcõm idẽ.cuʒ habitꝰ

ſcoõm hac ſentencia generet in ipᷣis viribꝰ
gnime ex frequeẽcia opationũ ſuarũ. Nec

E ſile exem plu ariſtoł.de medicate atq; ſa

nate ſeipm. qꝛ ibi manifeſte ſcõm aliud
agẽs ⁊ ſcõᷣm aliud paciẽs.Scõm animaʒ

ei ẽ agẽs in ißa medicamẽta.⁊ ꝑtes eoꝛũ
ↄterẽs cõmiſcens atq; coquẽs illa. Scõʒ
coꝛpus aũt ſolũmõ ẽ paciẽs a virtutibus

eoꝝ. Amp̃.ſᷣm hoc.ex frequẽti appᷣhẽ

dere ſiue cogitare generabit᷑ habitus vel

bondvel mal.qᷓre ex ipᷣo cogitare ſiue ap
p̃ᷣbẽdere erit aliꝗd in vi nr̃a intellectiua ſi
ue cogitatiua. Aliꝗd inq; aliud q; ivbDſum

apphengere vel cogitare. per hunc mo

duũ.in virtute ipᷣa vũibili ꝑ ipᷣmvidere fiet
vel erit aliqd aliud in virtute viſibili q̊ʒ ſit
ipᷣm videre.Quare⁊ ꝑ illud fiet eadẽ rõe
terciu in ea dẽ.⁊ ꝑ terciũ quartũ.eęt ita ĩ in⸗
finitũ. Amplius.illud qð ẽvłfit ex io
cogitare ꝑ ſe in vi cogitatiua.ex neceſſita
le eiuſdẽ ẽ ſpeciei cũ ſllo cũ oĩs oꝑatio na

ture pꝑ ſilitudinẽ ſit. Albedo em ꝑ ſe ĩ ſub⸗
lectũ albabilę naturaliter ĩiᷣmitalbedinẽ

quare ſiex ip cogitare imprimit᷑ aliud in
vi cogitatiua naturalit᷑ acꝑ ſe ĩpᷣmetur in
eadẽ er neceſſitataaliud cogitare eiuſde⸗
ſpeciei et ita erũt duo cogitare eiuſdẽ ſpe
ciei actu ſimul in eodẽ ſubiecto m idem.

Hoc aũt ẽ dicere ꝙ due albedines ſimul

ſint in eadẽ ſupficie. Ampliꝰ. albũ ab
equo albo nullomõ ẽ paſſibile ᷣm albe⸗
dinẽ quare nec vis cogitatiua ẽ receptiua
vllomõ alicꝰ qʒdiu hʒ ĩ ſe paſſiõeʒ eiuſdẽ
Hpeci ĩ effctu ⁊ ita q; diu hʒvnũ cogitare in
lſeipa in effectu nõ ẽ receptibił alteriꝰ eiuſ
dẽ ſpeciei. Ampliꝰ. Iha virtus cogita⸗
tiua eẽt m hoc agẽs in ſeipam p ipᷣm co⸗
gitare. paciẽs a ſeipᷣa p illud æ hoc ſcõʒ
idem qm̃ ĩptibilis. ⁊ ita cõtraria eẽnt i eo⸗

dẽ ᷣm idẽ.Agere em⁊ pati ſimplr ↄirxaria

niõe.⁊ ad hũc modũ ẽ oſtẽdere de alus.
Amp̃.ſcõᷣm hec.cũ aĩa ſit agẽs illã acti

virtutibus

ſunt. Amplius. Qualit intelligunt q

foꝛma aliqua agat in ꝓpꝛiũ ſubiectũ.cuʒ
foꝛma et ſubiectũ eadẽe res ſii.⁊ ita foꝛma
agere vel ĩpᷣmere aliud ĩ ꝓpꝛiũ ſubiectaʒ
hoc erit ipᷣm ſubiectũ agere vl ipᷣmere ali

qd in ſeißm. Ampliꝰ. Habitus hmõi
hocèẽ ſic generatꝰex frequẽcia eiꝰ qð ẽ ap

pᷣhẽdere vel eiꝰ qð ẽ velle. ex neceſſitate
erit eiuſdẽ ſpeciei cũ ipᷣis Nõ ei refert an
ex vna calefactiõe.an ex multſ ſit genera

tio caloꝛis. Siue em̃ vna agat᷑ calefacõe
ſiue multis idẽ caloꝛ in ſpecie generat ab
vna.⁊ a multis.⁊ hoc ẽ qm̃ vna calefactõ

cũ multis eiuſdẽ ẽ ſpeciei. Siłx vnũ velle

cũ multis ſiue quociẽs libet iteratũ vnũ ẽ

ſᷣm ſpeciẽ.quare vna erit impᷣſſio eiuſdeʒ

et ſemel tm̃ opantis ⁊ multociẽs. Quare

habitꝰ quẽ ponit ariſtoł.p iterationẽ ha⸗

iuſmoi generari.aut erit eiuſdẽ ſpeciei cũ

ipo vellevel cũ ipᷣo appᷣhẽdere ſeu quacũ
q; alia oꝑatioe.ex cuiꝰ freqncia vlłiterati⸗
one acquirit Ampliꝰ. ſi alteriꝰ ſpeciei

habitus generatꝰ q́ʒ paſſiões vel oꝑa⸗
tiones illũ generates vñ illi ſpeciei diuer⸗
ſitas. Er vno ei agete ⁊ fmvnũ nundqʒ eſt
multitudo naturalit᷑ ſiue diuerſitas.vnu
aũt ẽ agẽs ⁊ ſm vnũĩ tota frequẽcia. queę
admodũ igr calidũ pꝑ id qð ẽ calidũ ſem⸗
per agẽs non generat ꝑ ſe niſi calidũ.ſiue
ſemel tm̃ ſiue multociens opet᷑ Sic ipoſſi
ſibile ẽ quacũq; opationẽvel paſſionẽ taʒ,
ſemel qᷓʒ multoces oꝑantẽ ꝑ ſe diuerſũa
ſe in ſpecie ſiue dlſſle generare. Ampᷣ
manifeſtũ eſt qꝛ fredᷓncia videndi tpata?
media viſibilia viſum adiuuat ⁊ ↄfoꝛtat.

Abſtinere aũt om̃ino a videndo. ſpᷣm de
bilitat ⁊ ad vltimũ extiguit. nũqd freqn⸗
cia hmõi generat nouu habitũ ad viden
duʒ ⁊ ita erot duo babitus vngi hoſe
bñ videte. videlicet Mnrali gtiſte
di hab itꝰ exercitio &εaſit?. Bi aute duos
viſus ponit ariſto. neceſſe eſt eũ ſimplici

ter ponere duas cecitates ſi dixerit q

nõ nouus habitꝰ generat i virtute viſibi

li ꝑ hmõi freqnciò. Sʒ ↄfoꝛtat᷑ naturalis

expedit᷑ adiuuat᷑ multiplr. cur nõ ſilr di
cet et in alis potẽcis.qꝛ nõ nouus habi⸗
tus ĩ eas vłſᷣm eas generat ſed ipᷣe potẽ=⸗
cie popationuʒ ſuarũ frequẽcias ↄfoꝛtõt

roboꝛat᷑ libere ⁊ expedite efficiũt. Ampᷣ

Cũ habitꝰ ab habẽdo dictꝰ ſit.Erit igt ha

bitus alicuiꝰrei habite. habiꝰ aut rei ba
bite nõ ẽ genere qualitas ſed magis rela
ſio ſiue ad Kl nas aut ois de a ipſe

iſte vidẽ⸗

ſtene
gif
nal.
ioah
eye
diſfu
dene
ꝛabe
goit
1nig
ſine
hiin
ate
ſoen
lund
Ntora
N

Aän
krſet⸗
ſolar
wo
lemor
d

Nein
lo
e
n
gl
ſe
1
diß
b
lbi

9

WWſhtin
Sſtmutn
Nellhen
Deberi
Kinche
muüe
negengi)
N
Akmiſ
Nüenmini
nöfſoent
dnerati
dereſae

eamrf X

89 Mo
ms
Pichiin
rHint
lione,
Nlediunfi
n. M
endlges
at t
ncofed
Hiiad
sM.

Oiam
ſametk
tnuun
mNoͤſt
nolusht⸗/
naenn
td
bi⸗ ih

if

S =

7

—

₰½

—

lu2. De natnra ingt excelſũ ani
ſtatim de nagnanimitatisvirtute indita
Ampliꝰ. virtus

intendit genere qualitas ẽ ſicut ⁊ malicia
qm̃ ſᷣm eas quales dicuntur id ẽ boni vl
mali. Amplius. Quid differt diſpoſi⸗
Ro a habitu ſᷣm ipᷣm.niſi ꝙ hec eſt facile:

J ille vero diffic ile mobilis.Yacilitas eim̃æ-

difficultas mobilitatt. nõ diuerſificat ſpe
ciẽ.nõ eĩ alteriꝰſpeciei ẽ nigredo ĩ coꝛuo.
7 albedo in niue qᷓʒ ſint in eis q̃ facile tin

gibilia aut diſtinguibilia ſunt Albedo eĩ

7 nigredo veri nominis ſpecies ſpecialii
ſime ſunt · Ampliꝰ. Quid ẽ ſcienciaver
ſa in habitũ niſi ſdencia radicata atq; fir
mata. Firmatio aũt ⁊ radicatio nõ ſunt
generatões noue ſciencie neq; acaſitões
quẽadmodũ alibi ðꝛ. Quia firmatio nõ
eſt creatio noui iuris ſʒ roboꝛatio pᷣſtini.
Ampliꝰ.Eſto ꝙ vno ⁊ eodem docẽte
cidiat duo ab ipᷣo eãdem ſcienciã.Sʒ al
ter ſit foꝛtis ac tenaciſſime memoꝛie.alter
vo labilis et infirme. Manifeſtũ ẽ quia ĩ
vtroq; generabit᷑ ſciẽcia ſed in altero faci
le mobilis ppter labilitatẽ mẽoꝛie. In al
tero vᷣo difſicile mobił ꝓpt᷑ bonitatẽ me⸗
moꝛie.Erit aũt in altero diſpoſitio:in alte
ro habitꝰ. Si vtiq; diſpoſitio et habitus
nõ alit᷑ differũt qʒ facilitate de᷑t difficulta⸗
te mobilitatt.quare ſciẽcia ẽ habitꝰ ĩ alte
ro eoꝝ nõ ex aliq̊ qð ad generatum ſiue
additũ ſit ei ſuꝑ eſſenciã diſpoſitiõis: ſed

ex bonitate vt diximꝰrecipiẽtis.Quẽad⸗

modum ſi quis ſcriberet vel ſigillaret in

cera molli et cera dura eandem ſcriptu⸗

ram vel ſigillationem. Eertum eſt ꝙ eadẽ
eſſet ſpecie ſcriptura et ſigillqtio:ſed alte⸗
ra facile mobilis: altera difficile. ⸗

Juxta hunc maodũ poteſt accidere de
irtutibꝰ.Eadẽ eĩ pᷣdicatiõe ſiue exhoꝛta

tiõe in iracũdo naturalit᷑:⁊ naturalit᷑ mã
ſueto en⸗ deo actoꝛeaciẽcia.ſed

ĩ altero ile mobil. in alterõ vo difficile
mobil. Ira Rdi eĩ neturalit᷑ facile pacien
ciã deſerũt ⁊ ĩ irã atq; vindictã accedũtur
atq; ꝓſiliũt:mãaſueti aũt difficile. Iſta au
tẽ difficultas nõ ex aſſuetudine vel freãn
cia operũ eſt ſed ex bonitate ſeu ex bona
diſpoſitiõe ſubiecti: auacma Moie Tu
o creanit
animo inſedit oꝛatiò.
bonitas ex alio ẽ bonitas: ⁊ ex alio ha⸗

bit⸗ certũ aũt eſt ꝙ eſſencialit᷑ bonitas ẽ
Quid ergo eſt ex eo ꝙ habit?. nõ videt
alið poſie reſpõ deri niſi qð qlitas ẽ ſpia

lis difſicile mobilis quare videt᷑ nibu as

lxxvꝛij

R

) 76

dere habił ſuꝑ eſſenciã ſciẽcie vel bonita
tis:niſi fimitatẽ vel difficultatẽ mobilita
tis.Quia igr frequẽcig operũ nõ additur
bonit ati vt bonitas ſit.neq; ſciẽcia vt ſci⸗

encia ſit ſed foꝛte vt maioꝛ: aut vt melioꝛ:

aut vt firmioꝛ ſit. Quare manikeſtů eſt ꝙ
habitex freãncia operũ nõ gignitur niſi

Fm ꝗd. Quẽadmodũ ꝗs diceret homieʒ

albũ generari.ſic ⁊ habitꝰ nõ ſcdᷣm totũ

qð ẽ ex freãncia operũ gignitur lʒ id foꝛſi

tan eo gignitur vñ habitꝰ noĩatur. Quẽ⸗
admodũ ſiꝗs dicat ſciencia firmata gene
rari ꝓ eo quia firmitas ip̃i ſciencie adge

Greratur. Ceriſ ilr aũt foꝛſitã dicet aliquis

ꝛquẽadmodũ applicatio vna calidi ad
frigidũ aliud oꝑatur ſcʒ iminutioneʒ fi
giditatis vel ĩpᷣſſionẽ aliquãtulã caloꝛis.

Deinde iterata multociẽs paulati deſtru

cta frigiditate caloꝛẽ purũ ac vim tadem
impᷣmit. Si foꝛſitan iterate bone oꝑatio
nes ſiue interioꝛesſiue exierioꝛes alið qð

eſt ↄtrariũ virtuti paulatim minuẽdo cõ

ſumũt.donec vltima diſpoſitio impᷣmat᷑:

de ac tenaciter adheret.

diſpoſitionis et infirio ipſius.quẽadmo

dũ palus multis ĩpuliionibus aui deſuꝑ
malleationibus paulatim ꝓfundatur ?
figitur donec firmit ſtet aut difficile mo⸗
ueatur. Sic ſcienciã vel bonitatẽ iteratio
vel frequẽtia operum infigunt atʒ ꝓfun⸗
dat donec intime hereat anime humane

vel quemadmodũ plantula radices pau

latim mitiit in terra.donec terre vitaliter

hereat.ſic ſciencia et virtutes paulatim ꝑ

aſſuefactionem diffuũduntur in interiora
mentis humane.donec ei quaſi vitalier

hereant.et tunchablee na tate cum
oſſeſſio earum firmala eſt. Unde et ex

oc habitꝰ nominare videntur.quia tũc
ſolum vere haberividentur cum infirma
poſſeſſionẽ mentis tranſierint.qʒdiu em̃
facile amitti poſſunt quaſi non haherivi
dentur.ſed ſuntvelut hoſpites ad tempꝰ
recepti. Poſtmodum autem tanqᷓʒ ciues
et manſionarij in a mente moꝛ antur.
m Ariſtotelem habe⸗
bemus ſupranaturaleʒ potentiam. vtex

Amplius. Sc

ea operemur expedite ſiue p:ompte. de⸗

inde firmiter.tercio gaundenter.alioqn eĩ
nõ opatur quis virtuoſe.niſi mpte ⁊ ex
pedite opꝰviriutis reddiderit.Si 86

u

q̃ ꝓpter hoc habitẽ.qꝛ ſubiecto pᷣceden
tibus opationibꝰ pᷣpato et optato ꝓfun
Dicet gs foꝛ
ſitan quia frequencia opeꝝ ꝓfundatio ẽ

„
Se oVirtutibus
ex coꝛde ſed quaſi ꝑ vim aut ꝑ gifficultatẽ aut ſeminatam per pꝛenominatam aſ⸗ rg⸗
ZJam nð ex habitu ſʒ potius ex Biſpoſitõe ſyefactiogem. Si gquis autem querat ſua
. infirma et debili. eode modo ſi infirmiter/quid ẽ eẽncialiter qð additur vł acquiſuũ ran
aut debiliter.quod ẽ ſi leui aut modicavł/ in anima humana vłaliqua viriuʒ eiui dealbe
diſcuſſione vel difficultate videlicet dam dem per frequenciã opeꝝ.Et quid ẽ eſſen M,S
pnovłlabo:e modico deſiſtat oꝑari. Iſta cialiter. Reſpondemꝰ qꝙ eſſencialit ẽ bo⸗ crpo
em certa indicia ſuntnõdum firmate nõ⸗ nitas vel malicia radicata pꝛegnans ſen ſagen
dum verſe inhabitũ in eo bonitatt. Sil grauida⁊ ad partꝰopeꝝſuoꝝ ꝓmpta at,ʒ nge
ſinõ gaudẽter ſed cum metiu vel triſtieia parata.Et iterũ.nõ ſolũ plena ſed cumu wän
iudicat'm ariſtol.ꝙ nõ ex vᷣtute oꝑet᷑.ſy lata ⁊ ad redundanci facilis et pꝛeſto.⁊ rnis
d magis motus ahncpio eterio i gaudlij er hoc foꝛſilan habitus nominata.exha⸗ n
elſt em̃ iuſto facere iudiciũ ſic legit pꝛouer bendo ſcilicʒ ſontalem ac redundantẽ co 2?èJZ
gerbion. xx. An autẽ veritas ila ſe hba pioſitatẽ. Werito em̃ habitus ðꝛ exeo ꝙ 1den
beat videlicet ꝙ operatio virtuoſa tris i habentẽ faciat et diuitẽ poſſeſſoꝛẽ ſuum. . “D
la ex neceſſitate habeat aliqd hʒ queſtio⸗ Diuitẽ inq; et copioſũ opeꝝ.Uelſ. litan gite
ſna) s ao nos in ſequetibus dedarabimus exeo ꝙ; habeat ⁊ poſſideai ſubiectũ in ᷓ nn
Areſ Uerii tẽptabimuspᷣmũ perficere declara eltt et ei pleniſſime dominet. Paſſiones . Upr⸗
tionẽ queſtionũ quas pᷣmiſimꝰ. Dicemꝰ em̃ ⁊ diſpoſitiões facile mobiles neq; in NRie
igit ꝙ differt inter memoꝛiã et ſcienceam bent nec poſſident ſubiecta in quibꝰſunt
