Dicimus quia idem ſunt ſubiecto ſed

vel ad medicina. Generalit᷑ autẽ omia di / ſi quis autem querat. quid differat inter
ligenda ſunt oꝑa eius et ꝗga pᷣdicant vnũ

boñnitatem. ꝓpter quod dicit beatus Au amoꝛ vel amicicia ab adherẽdo dicitur ⁊

guſtinus.qa omnia laudant deũ.diligen
Ae etia ſunt vniuerlſe creature ſicut⁊ ſiſta

2

voluntas inquantũ i mperat aliquid fie⸗

mcteb
chr

Eunn
insfn
ſatcür⸗
Gidde
llezpo
ognm
iitaft
Nicee
unclys⸗
Caun
enpgns
laöuspee
Tbeeſüͤren
tMiceti
Neoglock
Pusdie
linsſe
ſhasine
1 Pen

„Iu
rn

.
1
Ae

EaeENe

Ren
Wenea
ein
n in

inint
in an
Tiandügi
oini Dan
entchir

—

lboran t
jabonni
anoane⸗
sn
õ
ktiam nae

ui
Nttla i
öiinicikdi
riuborſt

ſundis

airfte inn
Wru odent

vngde ab intendendo ſiue ab attendẽdo
id qð queritur intentio dicta c.⁊ e in omi

lũtas finis C(lolutas vero ſimpir imperiũ
faciẽdi vel nõ faciedi aliqd quicꝗd illõ ſit
volũſas vero habẽdi vel nõ habendi ali
qu id deſideriũ ant ↄcupiſcẽcia eſt.Amoꝛ
auteʒz volũtas ẽ alieni boni ꝓut de eo hie
iogmur. Ueruũtamẽ amoꝛ ð ab adheren
cia et affixiõe in amato.vł vniõe adama
tũ.de qua vnione legitur. Actu.iiij. Wul⸗
titudinis credentiũ erat coꝛ vnũ ⁊ anima
yna Jam igtr declaratũ ẽ tibi ꝗs amoꝛ
ſit dignus noſe virtutis et noĩe bonitatis
⁊ etia qꝛ tres ſunt differencie qſi eſſencia⸗
les ipᷣuis pficiẽtes eius virtutẽ ⁊ bonitatẽ
⁊ hec ſũt rectitudo foꝛtitudo ſiue firm̃itas
⁊2 vniuerſalitas Quarts aũt differẽcia
de qua locuti ſumus qꝗ ẽ feruoꝛ ſiue amoꝛ
ipſius dilectiõis.illuſtrat quidẽ et facit vt
melius ſe habeat.ſed nõ e de neceſſitate
ipᷣius in eo ꝙ virtus aut bonitas.Et oſtẽ⸗

F dimus tibi.qꝛ ſeparat᷑ ab eo multociens
„ Sunt auts alie differẽcie gbus pfici
urlad gminentiã. alie ꝗqn q; ſcilicet quariũ

Pma c teneritudo.Cuiꝰcõtrariũ ſuggillat
deus Amos.vj. Dicẽs. Et optimo vnguẽ
to delibuti nihil paciebãtur ſuꝑ ↄtritione
ioſeph. Sunt eĩ quida duri amatoꝛes.ꝗ
nihil ſenciũt aduerſoꝝ q amicis accidunt
ſenſu cõpaſſionis.vndeæt teneri amato⸗
res dicutur vel tenere diligẽtes. qui om̃ia
mala amicoꝝ ꝑ cõpaſſionẽ quodamod
paciũtur in ipis. Sur ⁊ omnia bona per
gratulatione. Becunda amplitudo
leu latitudo ꝓpter qð de mãdato qð ẽ ð̊

¶ Idilectõe dictũ ẽ.latum man atũ tuum ni
mis. J.atitudinẽ autẽ iſtaʒ n mia intelligi

mus qua etiã comp:enduntur inimici.
„Nos autẽ exendimus eam vt etiam
cõpᷣhendat vniuerſum. ymmo vniuerſaʒ
ſeriem ſeculoꝛum ſicut iam pꝛediximus.
Cercia vo pfectio eiuſdẽ ẽ charitas ſi⸗
uecharitudo. Qui dã ei vt ita leguamur
deũ diligũt ꝓ modico ipᷣmæ q̃ſi vRile man
cipiũ ipᷣm teærantes.Et qð ẽ deterius qua⸗

o ꝙ minoꝛi poſſunt ipᷣm hr̃e volentes ſ

multo carioꝛẽ ipᷣm reputãtes.vt ita dica
ur de pᷣcio ꝓ ꝗᷣ eis offertur totis viribꝰdi
minuere conãtes Si ei offertur eis deꝰto
tũq; regnũ celonꝓ obſᷣuatõe oꝛdinis car
tuſieñ.ac ſi nimis carus eis exhiberetur.e

nimiũ pᷣciũ ꝓ ea exigeretur Roſpondent

le nõ im̃ velle facere vl dare ꝓ eo oblinẽ

„

tio intẽtio pᷣncipalisvolũtas.id ẽqyo

do. ⁊ ꝓ mino: ivellẽt ipm bre.⁊ vt vno
verbo dicam⸗vix iuenitur atʒ rariſſime a
nõpꝓ leuioꝛi pᷣcio q; ei offeratur velit ibm

hre. ac ſi deus minus valeret oĩ eo qoð ꝙm

eo habẽdo exigitur. ac ſipiculũ eis ĩmineę
ret ĩ emptiõe ipius.ne fote nõ valeatim
rtũ eo ab eis exigitur. Hij ſuut ſtultiſſi
m

i imo inſaniſſimi negociatoꝛes.neſcien

tes.qꝛ qnto carius deus emit᷑.tato maiꝰ
lucrũ ex eius emptiõe repoꝛtatur.et qnto

leuius emitur ſeu vilius. Hoc ẽ ꝓ leuioꝛi

pᷣcio vel vilioꝛi.tãto minus lucru ex eiꝰem

ptione acquiritur. Ecõtrario aũt ſe babz,
m

in mẽtibus dyabolicis et ſecularibꝰet mẽ

tibus diuino amoꝛe ſuccẽſis in qbus cha
ritas ði diffuſa ẽ ꝑ ſpm̃ ſanctũ.Ro.v.Que
ẽ finis pᷣcepti de coꝛde puro et ↄſciẽcia bo

na et fide nõ ficta. pᷣme ad thy.pᷣmo. Que
ilicet charitas ſiue charitudo toiũ oↄtra⸗
riũ in mẽtibus iuſtoꝝ ohanur pᷣdictis iam

ↄditionibꝰ Quarta vo c imẽſitas.qui
dã ei meiiri aclimitare volũt amoꝛẽ ipᷣm
qntũ ad oꝑa.pᷣfigẽtes apud ſemetipſos.
Quot ⁊ quata faciẽda ſint eis ꝓ amoꝛe di
vt vltra je extẽdere nõvolẽtes.cogitantes
apud ſemetipᷣos tot ⁊ tanta ꝓ deo facere
mus vel daremus et nihil vltra vł ampli
us. Iſti nõ attendũt qð dic veritas. Joh.
iij. Sic deus dilexit mundũvt vnigenituʒ
ſuũ daret. Inmẽſus aũt ẽ vnigenitus eiꝰ

ſicut vniuerſalis eccleſia cõfitetur ⁊ pꝛedi

cat. Inmenſus pater.inmenſus filiꝰ.imẽ

ſus et ſpiritus ſanctus. Silr æ⁊ Johannis

xv. Poc eſt pᷣceptũ meũ vt diligatis inui⸗
cẽ ſicut dilexi vos. Hoc eſt abſq; menſura
ne aliquis limitet ſibi menſura aliquã in
paciendo vel agendo amoꝛe ipᷣius. Hee
inmenſitas vocatur ninietas. Ad epheſ
ij. Pꝛopter nimiaʒinqlit charitatẽ ſuam
qua dilexit nos. Similiter et vocatur ex⸗
ceſſus. Luce.ix.vbi legitur. Erant autem
moyſes et helyas in maieſtate viſi ſtates
et dicebant exceſſum eius quem comple⸗
turus erat in hieruſalem. Exceſſus igituxr
vocata eſt iſta inmẽſitas ſimpliciter qua⸗
ſi exceſſus meſure. exceſſus enim ⁊ termi⸗
natio cõtraria ſunt. Quinta vero ſtut
ticia eſt ſiue demencia.qua inſtar amoꝛe
et inſanientium ſpꝛetis atq; relictis omni

bus illum multiſequuntur. quemadmo⸗

dum amore inſaniens amaſius. relictis
patre et matre et omnibus alüs amaſiaʒ
ſequiturvilipendens omnia alia.De hoe
Macthei. quarto. Relictis rheihibus et

2 .
ä .
2
.
1

–—

△

rz. a in. S

N

⁊ inſultibus vincunt᷑/ etia extinguuntur

tate difficile mobiles. Contrariũ autẽ pe
nitus apparet in multis. Pene eĩ nihil fa
cilius mouetur ſeu remouet᷑ a mentibus
humanis q;; ipſe virtutes.et nullus caſus
videtur facilioꝛ quã ab ipᷣis ſicut dicit po

rioꝛi. Uicia autẽ nõ ſolũ infirmioꝛa ſi ut/qᷓ;

ſ

ðü

Be.

patre ſecuti ſunt eum. Similiter Luce. v.
Relicus omnibus ſecuti ſunt eũ. Hoceſt

ſtultũ dei qð eſt ſapientius hominibus ſi
cut dicit aplas pᷣmo pᷣme ad Coꝝ.hec eſt

ſtulticia de qua dicit idem in qrto eiuſdẽ
Nos ſtulti ꝓpterxpᷣm. Manifeſtũ ẽ ipſa
cottidiana exꝑiẽcdia ſenſus.q; ſtultos ym⸗
mo q́; inſanos reputet mũdus eos ꝗ ua
deu diligüt. Buius rei exempla euidẽ
tiſſima ſunt.illi qui mundo ſpꝛetolad fra⸗
tres minoꝛes vei pᷣdicatoꝛes ſe tranſferũt
nec mirũ cũ ipi aplłi dñm hieſum inſannʒ
eẽ crediderũt.ꝓ eo ꝙ doctrine⁊ pᷣdicatio

oni adeo inſtabat vt nõ poſſet neq; paneʒ

mãducare.ð hoc legit Marci.iij. Exierũt
tenere illũ dicebãt em̃.qm̃ in furoꝛẽverſus
ẽ. Audemus aũt et ampluus dicere.qꝛ

NR ꝓpoſuiſſet in cõuentu omniũ angeloꝝ

quia quedã foꝛnicaria ẽ in terns omi libi
dini ꝓſtituta.omni turpitudine coinqna⸗
ta.cui vilidate vel feditate.nulla meretrix
oparabilis. Hac volo ducere in vxoꝛem⁊
cõſtituere regina celoꝝ.et omino coequa

re.⁊ inſuꝑ eouſq; amare eã.aut pꝛo latro

ciniis ac turpitudinibꝰeius crucis affigar
patibulo. Si inq; iſta eis proponeret. et

hmòi vtita dicamus ſtulucie pꝛofundiſ⸗
ſimã et inueſtigabilẽ ſapienciãeijſdẽ non

reuelareſipᷣm inſaniſſimũ reputarẽt.⁊ q;
petrus ſilia audiẽs dixit eidẽ.Mathe.xvj.
ip̃i ꝓculdubio reſponderẽt videlicet. Ab
ſit a te dñe.nõ erit tibi hoc. Uerũ dubitã⸗

virtutibus

tes ſunt. Ampᷣ. Qualiter ẽ ꝙ habitus
caſtitatis vel cuiuſcunq; alterius virtuts
vnica opatione contraria penuꝰextingni
tur.ymmo vnico conſenſu in turpitudinẽ

ſoꝛnicationis. Silr et charitas quaq; of⸗
fenſa moꝛtali penitus extinguitur In

habitibus autẽ naturalibꝰ ecõtrario con
tingit.quia neq; multociẽs aut frequẽter
quieſcere deſtruit in nobis virtutẽ greſſi⸗
bilẽ aut voluntatẽ nobilem. ⁊ multociẽs
nõ videre naut nõ audiredeſtruit ĩ no⸗
bis habitũ naturalem viſus aut anditus
Amplius. Si aliquis habet ſcienciaʒ
Fra malee ſcienci inq; habitũ.nõ ꝓpter
eł loꝗ barbarice aut ſoleociſtice nec ppt
ſemel ſcribere.nõ recte amittit habitii ci
encie.Et ſilimodo.ſi quis habet ſcienciaʒ
etiaʒ muſice in habitu.ſcienciam etiã pꝛa⸗
cticã.ſi milleſies abſurde canat aut ꝙætha
riʒet.non ꝓpter hoc extinguitur in eo ſciẽ
cia hmõi neq;ʒ; minuitur aut leditur.quin

ꝙ Potius interdum auget. Que igit ẽ cau⸗
ſa vt virtus quatũcunq; foꝛtis aut firma

ſit.vno coſtrario actu deſtruitur.⁊ non ſi
milit ſciencia. Deindę cum foꝛtitudo beli⸗
lica coꝛꝑalis tot ſibi cõtrarios actus ſuſti
neat. videlicet interdum fugam interduʒ
cꝗſum.interdum captionẽc.carceſem ⁊vin
cula ſuſtineat.non ꝓpter hoc moꝛiatur in
viro foꝛti et bellatiuo egregio.qualit᷑ erit
hoc.ꝙ foꝛtitudo bellica ſpiritualis nihil
contrarij actus aut paſſionisſuſtinere po

du nõ eſt de ſanctis angelis. ꝛilla clarita Neſt quin ſtatim cedat etetiam moꝛiatur.

te fruentibꝰ gloꝛie.ſiltalia eis ibidem ve⸗
ritas ꝓponeret.quin ita faciendũ eſſe ſta
tim agnoſcerent. Sed ꝓculdubioſſi petri

tenebꝛas paterent᷑ petro ſiłr reſpõderẽt.

Habet autẽ queſtionẽ nõ parũ diffici
lẽ. ammirationmw multa apud multos ꝙ
virtutes tam cito et tam facile et tam leui
bus vt videt vitioꝛũ ⁊ peccatoꝝ ĩ pulſibꝰ

imu qa cũ habitus ſint. ſunt ex neceſſi

eta. SFacilis deſcenſus animi.

Ampl.

EFoipo ꝙ virtutes ſunt. ſunt foꝛtitudines

foꝛtiſicãtes mentẽ humana q̃re⁊ inuictaʒ/⸗

ſiue inuinicbiiẽ maxime ab equalr etinſ.

virtutes ſed etia infumitates et debilita⸗

3ſunt. et

Ampl.Cum incompabiliter maioꝛ ſit
charitas ulegeen ec cupiditas et lu
yuria.et quicꝗd eoꝝ ẽ.Qualiter cedit alte

ri earũ. Uel ꝙex ea ſit.qualiter vincit᷑ ab

altera eaꝝ ei ab aliquo quod ab ipſa ſit
Jpa em eſt ſicut piroꝑgrandis.illevo nõ
ſũt niſi ſtille ꝑmodice.Quõ igit᷑ tãta pira
tam modice aque iniectione ſiue ſuper ef
ſione extinguitur. Dixerunt quidaʒ
hoc quia virtures indignantis nature
c modicum fetoꝛis ſeu abhomi
nationiꝰ a partevitioꝛum pꝛopter hoc pa
ti poſſunt. et hic eſt ſermo homninum pue
riliter ſencientium ⁊ res de quibus loqui
pꝛeſumimus pene penitus ignoꝛantium.
ac de ipſis vaniſſime ſompniantium.
Alioꝛum autẽ ſermo eſt in hoc. quia
faciliꝰ eſt deſtruere q; conſtruere. Hic au

36em ſermo eſt hominũ qquomõ effugere
volentium.

d non eſt ſermo diſſoluens
nodũ queſtionis ⁊ auferẽs dubitationẽ.

deſtaut.
etetiin
e ſun ſe

lclſuſt

nnanima
guendm
debllean
belano⸗
afebſb
4o pyeer.
es Ne
oli
Nhalcom
alaktaäie
u
eppbere
Pefnnnt
pſeciq
Pltrtſeße
ſuepei
tis ian
ticon
ſnnsog
wahnn
Uwaw
Mün
tſonin
ſtr
F luent
Ceuceen
Mshun
llhonin⸗
Nonisin⸗
ſalorſmn
nane nu
ſtectqric⸗
Cnlinggi
nlegrau
luibuan⸗
PAunie
ärg
munm
gninne
inoof
Mnciie
ſllungt
ſefmnſine
if
Pcling⸗
Nubnn
aſene
nei

☛*
E =
= =

. B
9

Zecito igit

virtutes nec cadunt nec

deficlut. nec ſuccuũbunt. nec cedunt vicijs.

ciiij

„8

*

.

net de geometria vel grãmatica ad recti⸗

tudinem uite vel voluũtatis aut ecõuerſo

uigee , nec extinguutur infirmitate aut debilita⸗ peſſimus em̃ hbomiuũ poteſt eſſe optim⸗
Tünun te ſua. ſed infirmitate aut debilitate ſu⸗ geometer vlł gramatic?. Jam igitur ſolui
M iecti ſuftineus ei poꝛtaniis pſas ſcenim mmusillud duare ſoleod mni nibarban
afunmzi in anima hũana qntũ ad pᷣſentẽ miſeria: mi voluntarij nõ minuut aut ledunt ſciẽ
W quẽadmodũ bellatoꝛ foꝛtiſſimꝰſuꝑ equu ciam gramatice. Scienciã autem virtute,-
ennn debilẽ aut viciatũ. Queadmodũ ei hmoi ex neceſſitate contraria eſſe opoꝛtet puer
Aiptiri bellatoꝛ caſu talis equi neceſſe habet ca⸗ ſa igitur voluntaria operatio lederet eaʒ
cis – ere. Et hoc ꝓpter debilitatez ipius equi aut extingueret,. jene boc aut ao que⸗ H
nodisnice nõ ꝓprer ſuaſcum ſit foꝛtiſſimus ſic ⁊ viræ rebatur ꝙ multociens non videre vius
dien nen tutes. Adeo em̃ debilis eſt anima buma⸗ habitũ naturalem nõ minueret aut lede
—W na. adᷣo leſa ſiuevulnerata ſiueviciata oꝛi ret. Reſpondemus quia tociens ⁊ ta
— gin ali coꝛruptione. vt leui impulſu facile diutinũ poſſet eſſe ꝙ omino illũ eitingue
nekirin cadat ⁊ cũ ea vᷣtutes quas ſuſtinet et poꝛ ret et tale ꝙ velut quies ei eſſet.⁊ iðo illũs
kdtig lat Mſidirerit auis qe virtutes debẽt ekficererac roboꝛaret. SDi quis autem.
un n hoc ꝓhibere foꝛiitudine ſua.cum eaʒ foꝛ⸗⸗uerat ſi om̃ino extinguuntur virtutesq⸗
ekr tem efficiant et robuſtã. Rñdemꝰ ꝗqa hocq/modo tam facilis eſt reſurrectio ad illas
len gi vnq; faciut qntũ et q diu vult. Qm̃diu eĩ Cet oꝑaillaꝝ. Quidã adeo ⁊ facile ⁊ cito re
ſiushein vult vti eis et pugnare in ipᷣis ſiue agedo ſurgũt a lapſibꝰnõ tardi tamen ad peni
dnlnan ſiue paciẽdo taàdiu foꝛtis eſt ⁊ robuſtus ꝑ tentiam.vt caſtitas non videat in eis erx—⸗
itnen eas. vbi auteʒ negligit et auertit ſe ab vſu tincta fuiſſe.ſed ad modicum doꝛmiuiſſe
Namngnmni earũ et cõuertit ſe ad cõtraria. et ẽ ſieutin. In auo reſpondemus ꝙ quẽadmodum
ki ſanus pugnatoꝛ qui ꝓiᷣjcit arma ſuaym⸗ carbo ſubito extinctus adhuc remanetca
et e i mo dqs plus eſt ipam foꝛtitudinẽ et dat ſe lidꝰ.caloꝛe quoda q̃lis inuenit in cineris
inng teuiſt in manꝰ hoſtiũ. Hicigr nõ ẽ dsfectus ar bus.⁊ ideo faciliꝰ reaccenditurqʒ ſit infri
Nnin i moꝛũ ymmo defectbellatoꝛis.arma ipa gSidatus penitꝰ.⁊ aqua frigida humectꝰ
nkontandn ⁊ foꝛtitudinẽ abijcientis. Que etia ſi per⸗ aut lotus ſit.Et in quibuſda carne lubꝛic
Nirmese ſiſterent victo vel capto aut interfecto bel ſe habet ꝙ in eis etiam poſt lapſuʒ rema
Vin unnn F latoꝛe nihil tamen per ſe poſſent. At⸗ net quidam caloꝛ.id eſt amoꝛ caſteviuen
iitianmn tende autẽꝙ licet virtutes foꝛtificent ani di. Longe quidem diſtans ab ip̃avirtute
ialneni mas hbumanas.noõ tamen eas liberant a caſtitatis. quẽéadmodũ caloꝛ in carbone
tgen dl vulneribꝰ et infirmitate oꝛiginalis coꝛru- extincto ſubito remanens ab ardoꝛe ipſi
CusfmnulsmD . ptionis in hac vita.Et ido quantũcunq; us. In hijs igitur facile reaccendi poteſt
init ny foꝛtes ⁊ firme ſint virtutibus anime bu⸗ der graciam penitudinis virtus caſtitatt.
Utuntelil, mane.multa tamen infirmitate et vuine“ Quidam vo remanent non ſolum extin⸗
tärnunſ rate et circũdate ſunt in vita iſtꝛ. Per⸗ cii ſed etiam frigidi et madidi.hij ſũtqui
imaugl ſcrutatius aũt ⁊ latiꝰꝑſcrutabimur ð hoc poſt lapſum remanent opigi vł toꝛpen⸗
ngiit in ſequẽtibꝰ ſcilicet in tractatu de tempta tLes.et iſte toꝛpoꝛ eſt in eis frigiditas ſpiri
anmnki tionibus et reſiſtencijs et plese de hocin tualis. Remanent etid madidi reliquis
aetbihet SG elligentibus ſatiffac ny. Debes au quibuſdam pꝛeterite vou ptatis. et ho2n
giziehri tem ſcire. qa volũtariè oꝑpationes ſunt ꝗq⸗ reſurrectio longe difficilioꝛ eſt. quẽadmo
Digtiune bus marime impungutur virtutes.æ hoc dum reaccenſio carbonũ. qui poſt eniu⸗
e geſutſl qm̃ virtules vt ſupꝛa diximꝰ aut volunta cctionem frigidi et madidi ſut facti.⁊ ſicut
unn mmnal les aut nõ ſine volutate ſunt: et ppt hoc lignoꝛum de aqua frigida extratcoꝛũ vel
nun impugnat etia ſciẽcias qͥ virtutes ſũt. qm̃ exeuntiũ Inde eſt e dum in deliciüs ſunt
nndgt Pei voluntati oiſctiſſime ſunt.vtpo erigen aur in deliciarum reliquũs ſiue enam pꝛe
— tes recnificatgs ⁊ viuiſicãtes ipam. ⁊ ꝓpk ludijs anime humane ſeu hom ines. dif
n nin hocipᷣa cadènte ? moꝛiente qntũ ad vitã ficilis eſt reuerſio ſeu conuerſio ipſoꝛum
mlele hac ſcilicet gre cadut moꝛiũt ipe. Scisctie quemadmodum diſſiilis accenſio ligno
ugoan vero moꝛue a volũtate ſeparate junt. et rumlaqua fnigida aſperſoꝛum. eam ad⸗
— ꝓpter hoc nihil ad eas de erroꝛe aut per, buc diltillätiu. Jam igit dium⸗ eſſen
nahg uerſitate volũtatisvñ ⁊ pfectiſſime eẽ poſ ciã virtutis ſcõm omnẽ intentionẽ ⁊ mo⸗
in ſunt cũ puerſiſſima volutate nihil em̃ ꝑti⸗ dum.et declarauimus ꝑſectiões eius ſeu
jicvon
eronhin
cönltin

6

*

C

. „
.

Rt ee Equ

De

differẽcias quibus pficitur in apirtus

e noĩs ad boc nriir virtus direno
coõm quid. Firmitasvidelicet vniuerlali
tas rectitudo nõ diminuta. ſʒ extẽſa vſq;

ad finẽ vltimũ qui ẽ deus.deinde viuaci⸗

tas que ſufficiat mouere mentẽ humana
⁊ erigere atʒ eleuare a languoꝛepñtis coꝛ
ruptiois qᷓ moꝛtẽ contrariã nullatenus ſu
ſtinerer.hoc autẽ ſepatio a deo qui ẽ vita
animaꝝn. ⁊ bec ſepatio ẽ ſeꝑatio offenſe qᷓ
amoꝛ: gracie inter deũ ⁊ mentẽ humanaʒ
rũpit᷑ et amica dei eẽ deſinit.donec eideʒ
p penitencia recõciliet.Diximꝰ etiam pfe

ctliones qᷓ ſũt veri ac ſancti amoꝛis atʒ pu

riſſimi quibus ꝑficitur ad eminenciã ⁊? cu
onulũ.Diximꝰ etia ſpẽs amoꝛis ⁊ modos

ec vᷣo dicemꝰ ea que reſtat de hüs qͥ cõi
ter ꝑtinẽt ad virtutes cũ oſtenderimꝰ etia
difterẽcias triũ noĩationũ quibus iterdũ
noĩarividẽt vᷣtutesvidelʒ dona.vᷣtutes et

3 Maeisglante earũ ab inuicc. Poſt

fructus.ſic legitur ad Gala.v.Fruct? aũt

ruc
ſpus ẽ charitas gaudiũ pax paciencia ⁊c.

videlicet beatitudinẽ. Octo em̃ virtutibꝰ
q̃ᷓ noĩant᷑ in.v.mathei.Pꝛemittit ipſa ve

ritas beatitudinẽ. quẽadmodum dicitur.

Beati paupꝑes ſpiritu.Et in hac quidẽ de

claratiõe ſiue diſtinctiõe nõ ẽ ea vtilitas

q diſputationẽ aut inueſtigationẽ reꝗrat
Sed ꝓpter hoĩes erroneos ⁊ imbecilles
qui ſub pretextu theologicoꝛum querunt
grãmaticalia.neſciẽtes differẽcias hoꝛum
ad illaã. Ideoq; de hijs tumultu młto
coꝛrixant᷑.Etvt ita dicamꝰde deo vaniſſi
me coꝛnicãtur.Dicemus tibi ratiões iſta⸗
rũ noĩiationũ. Qm̃ igr iam alibi didiciſti
2donũ ẽ datuʒ irredibile. Hoc ẽ tale da
tũ qð recipientis efficit᷑. Uñ donare ꝓpᷣe

ẽ ſuũ accipiẽtis facere.qꝛ igr ſuũ fit donũ

accipietis. meritenõ ẽ cure illð tenet᷑ red
dendo illud datoꝛi vel alij. Nõ auteʒ ita
eſt de pecunia data mutuo ſiue de dato ĩ

mutuo.Quare manifeſtũ ẽ.qꝛ oĩs virlſus

que vel ẽ datũ optimũ et donũ ꝑfectũ de
ſurſũ eſt deſcendẽs a patre luminũ.vt ait
iacobus. In pᷣmo ex neceſſitate eſt donũ.
qꝛvnaqueq; talis largitate dinina ſua fa

cta ẽ accipiẽtis.Et iðo donũquaãq;veꝝ ſit

ex.xv.math.⁊.xix.luc.qa vnaqqʒ data ẽ
poſſeſſoꝛi ſuo mutuo.ſicut talentũ ad ne⸗
gociandũ⁊ ſicut mna.Non opoꝛtet aũtvt

detineamus te in declarãdo quali᷑dona
vei eius ſunt⁊ eius remanent. Poſtq; ea

uato wocανMα ρο cattrun

NQuarta nominatione addũt quidaʒ

.
4 Uo —
MUẽĩẽ ””M , 4

—
virtutibus
nobis largitus fuerit noſtra effictut. nut

lũ em bonoꝛũ alienat a ſe largiengo qgd

alüus donationibus non inuenit᷑.Cau
ſa aũt in hoc eſt dominãtiſſime poteſtat⸗
eius.et imperioſitatis vniuerſalitasa q̃ ĩ
poſſibile ẽ aliquid eximi etꝑ quã neceſie
eſt.quicquid caditvel cadere poteſt invni
uerſalitatẽ.ſiue in vniuerſũ ſubiectũ eidẽ
eſſe ſubiectiõe vltima et poſſideri ab ipſo

poſſeſſione pleniſſima. Nihilominꝰ aut

et dona eius ſuut accipientiũ et habẽtiuʒ

ea.vides igr qꝛ oẽs virtutes naturales ⁊

gratuite dona dei ſunt exipᷣa ratione.eiꝰ

q eſt donũ. ꝓpter hoc dicunt᷑ in pᷣmo ia

cobi.data optima ⁊ dona pꝑfecta ꝓpt᷑ qð
⁊2 augꝰdicit. Inter dona dei maximũ cha

ritas. Qꝛ ſi quis aueſierit. vñ vſus ille
imolenerit: q; ſeptẽ dicũtur eſſe dona ſpi⸗

ritus ſancti.Et cũ ð donis ſpiritus ſantti
ſermo eſt ſacri doctoꝛes et ſcolares de hu
iuſmodi donis ſolũmodo agi intelligũt.
Beſpondemus.qꝛ aliquado viſum ẽ
nobis ſeptẽ illa dona magis in recipiẽdo
cõſiſtere q; in effluendo ſeu emanando.
Cuʒ em̃ virtutes in eo ꝙ virtutes pᷣncipia

videãtur eſe quarunda volũtariarũ oꝑa

tionũvt ſepe himie Ii ſeptẽ dona ma
gis videbatur nobis pᷣncipia eſſe quodã⸗

modo paſſionũ.hoc eſt aptitudines rece

ptionuʒ.a fonte gracie in mentẽ humanã
deſcendẽtiũ ac defluentiũ. Sapere eniʒ ⁊
deguſtare ſpirituales delicias ac ſapoꝛes
magis eſt reciꝑę ac influi qᷓ; efflui. Silr ⁊

intelligere ſpudlia ac diuina. Intelligere

Vnq; intellectu qui eſt donũ.magisvidet
nobis illuminari ſiue lumen reciꝑe q lu
men hmõòi intellectus agere vel effluere.
Juxta hunc modũ videbatur etiã nobis
de dono conſilij et hoc eſt. qm̃ viri ſancti
de dono iſtovel ſibi vel alijs cõſuluit. De

hmõi dono nõvidosbatur nobis ſentenci

as conſilioꝛum velut de theʒauro memo
rie ꝓferre aut de fonte pericie illas eſſiue
re ſed potius ipſa hoꝛa illuminari conſul
tationis et lumina recipere.quibꝰnon vi
dentibus ſua pericula ipᷣi efficianturvidẽ
tes. Jufta illud quod legit᷑ in Job. nviij.
Oculus fui ceco. Similiter euoqʒ de do
no foꝛtitũdinis.quod ipᷣm eſſer aptitudo
quedam et habilitas ad recipiendam co⸗
foꝛtationem deſurſum. Confoꝛlari auteʒ
magis eſt recipere q; agere.et ꝓculdubio
quia aliud eſt eſſe foꝛtem aliud eſſe ↄfoꝛ

gabilem. vt ita loqmur.Aliud ẽ virtꝰ que

r

/

ſttſoa⸗
noeton
lltasd.
nli al⸗
gelsekti

(unten

Aatnr
de
ſin
Nion
Neißius
or Ne
ſins ho⸗

Genujan
Gnen
kguitne

Uniaistii

Ccenübn
ſtadonan
nenn
bs,
eihi⸗
ſen
chos⸗
Peeli

leͤn
ℳoleni

oinus
hoſeſai

lulaisl
sſonis
orpni
nisſgt
ri
ſäſng
ſmg

N
ſsrne
Don
mn
nnnie
ſalen⸗
nege
lannine
acheen

4 Flesme

nhi

kegent
norinti
nen
wminetiu
cenen
ahoſtentn
ieniicie
merinin
cdinigze
donegtagt
nadanuni
Grin in
deimn
nsfini
maſen
inceg
gie
ima
Datünaidd

Senatitern

eckegrna
ennmin⸗

ni Deen

fichefn
giin.
naning,
Keunent
—R
ſitmn
zece nil
tewhiſmn

9

Vrmitatis eẽ qᷓ virtutis.
diderũt huic rationi noſtre. quia ſeptem

„
.
7

&α*dρνG5hα

–R

foꝛtitudo dicit᷑. aliud donũ qð in iſta nůe

ratiõe foꝛtitudo nominatur. Juxta vi
as iſtas de dono ſciencie ꝗᷣ ꝓpᷣe ẽ boni et
mali. qa ipᷣm ſcire ſiue videre in bonis et
malis eſt Ranmen⸗ lumen quoddã de
ſurſum recipe nõ ſicut ex thezauro ęlicere
vel ex fonte ꝓfluere.Et de dono pietatis.

Silr. Pietas em̃ hec congruẽtius intelli⸗

.

tur veneratio ſiue reuerecia ſanctoꝛum
oc ẽ omniũ eoꝝ q̃ facta ſunt. In pꝛimis

ctoꝝ. Reuereri ei ſancta ſeu venerari inte
rius. hoc ẽ coꝛde nõ videbatur nobis ali
quid agere ſed magis reciꝑe ab ipſis ſan⸗

dei ipᷣius qui ẽ ſanctus ſanctoꝝ⁊ oĩm ſan Mae Oꝛ ſi dixerit qꝛ timoꝛ dni ſpes

ciis.Eodẽ mõ de dono ſeu ſpiritu timorſ

ſenciendũ putabamꝰ. Qui em̃ timet ma
gis pati et reciꝑe videt᷑ q; agere.pꝛeterea
nq videtur virtuoſe vel virile aliqd age
re qui timet.Fuga eĩ potius videtur ĩifir⸗
Quidãa autẽ ad

iſta dona ideo ſpecialiter dona dici obti⸗
nuerunt. quia ſeptẽ dñice oꝛatõis petitio
nibus ⁊ petunt᷑ ⁊ impetrãtur.ſic inuenies
in ſcriptis eon.⁊ in libello beati Berñ. ꝗ
ſic incipit.Quinq; ſeptena. Livo ne de⸗
cipias animã tuaʒ in hüs ꝗᷓ gramaticalia
pene ſũt nec multũ cures viꝝ dona an vir
tes nominẽt᷑.quia ⁊ reuera et dona ſũt

MX virtutes cũ vtriuſq; nolatiois ratio eis
AKõueniat. Sapiẽcia ei virtus ẽ de qua hic

agimus. et foꝛtitudo maxima ẽ foꝛtificãs
poſſeſſoꝛẽ ſuũ.ſic legit᷑ Ecelłia.vij. Sapiẽ⸗

modũ iſequi ⁊ fugere. Cũ igr̃ vtrun

cv

vijs maniigſtũ eẽ poteſt.⁊ vt incipiamꝰ a
nouiſſimo.qð videt᷑ oĩm ifirmiſtimũ.Di
cimꝰ.qꝛ timoꝛ virt⸗ ẽ.Alioꝗn ſpes eiꝰ cõ⸗
trariũ virtus nõ eẽt.cũ omia cõtraria aut
ĩ eodẽ genere ſint aut ĩ cõtrarüs generibꝰ
aut genera alioꝝ vt bonũ ⁊ malu de ꝗabꝰ
diẽ ariſto. O. nõ ſunt in genere ſed gene
ra alioꝝſpes vᷣo nonẽ in genere ↄtrario
virtutũ.cu nõ ſit viciũ neq; genꝰ alioꝛum
Quare relinquit᷑ ex neceſſitate ipᷣam eſſe

irtus. nõ ſuũt oria. aliqn ipoſſibile eet
vnqᷓ; ſimul eẽnt in eode. Uerũ vtiq; dicit
qꝛ in eodẽ ⁊ Fm idẽ ⁊ eodẽ mõ accepta co
traria ſunt ſpes ⁊ timoꝛ.ſic ſperare ⁊ time⸗
re. Spes eĩ nõ ẽ niſi de bono.⁊ timoꝛ conꝰ

trariꝰilli nõ ẽ niſi de maloqꝛ timoꝛ etiam

pene gehẽnalis donũ dei ẽ. Conſenſe

runt aũt oẽs ſacri doctoꝛes ĩ hoc ꝙ imoꝛ

inicialis hoc ẽ inicialiter times.oculũ ha⸗
bet ad vtrũq; ſcilicet ad pena ⁊ pᷣmiũ.⁊ßſ⸗
uit deoſpartim amoꝛe pꝛemii ſiue iuſticie.
partim iimoꝛe pene.Quare ſpes ⁊ timor
cotrarioꝝ ſimul ſunt in eodẽ⁊ iðᷣo nõ ſũt

coõtraria ᷣm hũc modũ id ẽ ĩ hoc reſpectu
ſed cũ ad ide relata fuerint ꝓculdubio cõ

traria ſunt. Oino eĩ ſĩpoſſibile ẽ idẽ ſcõm
idem ſperari et timeri ab eodẽ.quare ma
nifeſtum ẽ ꝙ reuera ſimpłr cõtraria ſunt
ſpes ⁊timoꝛ.ſicẽ ⁊ motus eoꝝ cõtrari ſunt
videlicet iperare ⁊ timere.ſunt em̃ quẽad

ſit bonũ ⁊ alterũ manitfeſtũ ẽ ee virtutem.

cia ↄfoꝛtauit ſapientẽ ſuꝑ decẽ pꝛincipes videlʒ ſpem. neceſſe ẽ ⁊ allen eſſe virtuteʒ

ciuitatis.Et iterũ.ꝓuerbioꝝ.xiiij. Uir ſa⸗.
piens foꝛtis ẽ.⁊ vir doctus robuſtus ⁊ va
lidus. ⁊ multa alia hmõi. Sic ⁊ de omni
bus alijs ſex intelligendũ ẽ. vnde et meli⸗
oꝛ dicit ſapiẽcia qᷓ vires: ævir gꝛudẽs ma
giſq; foꝛtis. Maioꝛa ei ⁊ foꝛtiola bella ſũt
interioꝛa qʒ exterioꝛa.a ſpũalia q; carna⸗
lia. et no minus foꝛcia bella aut acra ĩtel⸗
lectus q; affectus. Qð maxime appet in pᷣ
lüs aut certaminibꝰ ſpũs blaſphemie.Et
Vbier vtraq; certamina dictũ ẽ. Pꝛouer.
xvj.melioꝛ ẽ paciensviro foꝛti? natur
anime ſue expugnatoꝛe vꝛbiuʒ. Mi ergo
ita ſompniant de virtutibꝰ.qui nec nomi
na equoꝛu vt dicit poeta.nec pᷣlia nec cer⸗
taminavirtutũ.neqʒ nobiles triumphos
adhuc intelligũt.merito circa gramatica⸗
lia reptat ſe in rebꝰ parũ vtilibus occupa⸗

verũ ꝙ iſta dona ̃m intellectũ hmõi

bominũ.⁊ vᷣutes ſint.multis modis atʒ ⸗
£

ULigdet inſuꝑ ꝙ vna virtus ſint ſpes ⁊
timoꝛ.Queagmodũ eĩ ex vnavirtute greſ
ſibili ſũt ĩ animalibꝰmolꝰin ante ⁊ mot⸗
in retro.inſecutio et ſuga.acceſſus ⁊ receſ⸗
ſus. Sic in anima huana ex eadẽ virtute
ſũt ꝓpoꝛtionales fials motus ſpiri⸗
tuales. videlicet motꝰ ĩ ⁊ motꝰ ĩ retro

ſpirituales acceſſus ⁊ receſſusifuga ⁊ iſe⸗

cutio ſpũales.ſperare aũt ⁊ timere ſũt ſic

fugere ⁊ inſequi.Quare ex eadẽ vᷣtute ſũt

Timoꝛ igr nõ ſolũ virtus ẽ ſʒ eadẽ virtus
cu ipᷣa ſpe, Amp̃. Hõ mingsis nirfur
fugere.virtutis inqʒ greſſibit qʒ inſeq nee
minoꝛis foꝛtitudinis cũ fuerint eiuſdè ve⸗
locitatis. nec virtnoſins ẽ inſequi ſic qʒ fu
gere. Quare inſequi ſpũaliter qð eſt ſpe
rare nõ ẽ virtuoſius q̃; fugere ſpuũalit᷑ qð
ẽtimere. Amp. Eiuſdẽ modeſtie ſunt
loqui et tacere. Silr eiuſdẽ ſobꝛietatis bi
bere vinũ ⁊ ab ipo abſtinere.⁊ generalit

, Sn

DPr tijcvz ar

Akr fmα

BDe
de omnibꝰoalijs actibus otravis ⁊ bonis
Ampᷣ.Cõtrarioꝝ eadẽ ẽ diſciplmna.idẽ

ſenſus ergo eadẽ virtꝰ*. Ampᷣ. Eripꝑe ſe
de vinculis peccatoꝝ effugere de carcere

abicere iugu grauiſſimũ peſſime ↄſuetu det nob:quia hec fuit cauſa ſcilicet. quia

—
virtutibus
expᷣſſe ꝙ repleret ipᷣm. Cũ igit᷑ alia dona

ſint nõ minoꝛa ymmo etiã queda maioꝛa

vt charitas.quare de alijs tacuit ꝓpheta
⁊ iſta ſola expᷣſſit in laudẽ redẽptoꝛis.Ui

dinis. dimittere palliũ egypciace ſic legit iſta minꝰ i eodẽ appuiſſe vident᷑ opiniõe

Beñ.xix.Uincula mũdi erũpꝑe.de ſepul⸗
chro ꝓfunditatis pctõꝝ ligatis manibꝰ⁊
pedibᷣus inſtitis ⁊ facie ſudario abiecto a
grege terre ſeu tumulo ſic legit᷑. Joha. .
quis Ddubitat eẽ virtuoſiſſimũ: manifeſtũ
autẽ ẽ.qꝛ hec oĩa ꝑ timoꝛem dei ſunt. Hec
aui et ſilia ⁊ incõꝑabilit᷑ foꝛtioꝛa et mira⸗
bilioꝛa in ſequẽti tractatu de opibꝰet mi⸗
orabilibꝰ virtutũ latius enarrabimꝰ. Dem
de.Si timoꝛ dñi expeliit peccatũ.ſic legit
Eccłiaſti.pᷣmo. Timoꝛ inquit dñi expellit
peccatũ.Et ſi in timoꝛe dñi fiducia fortitu
dinis ſic legi᷑ ꝓuerbio. xiiij.et qui imet
deũ nihil trepidabit ſicut Ecclaſti.viiij.
quõ timoꝛ dei ĩfimꝰ. Ampᷣ.Quomõ
timoꝛ dei ipᷣe theʒaurus eiꝰ ſicin legit yſa.
vxii.Quõ timoꝛ dñi diuicie ⁊ gloꝛia ⁊vi
la.ſicut legit ꝓuerbioꝝ.xxij. Si timoꝛ dñi
virtꝰ nõ c. theʒaurieĩ ſpirituales aut vᷣtu
tes aut ſciẽcie ex neeeſſitate ſũt. P
Qualiter iſte timoꝛ dñi fons vite.ſic legit
ꝓuer.xiiij.ꝗd eĩ aliud poteſt eevlvita ſpũ
alis vł fons vite. Deinde pietas.Quõ nõ
erit virtus. Si eĩ itelligat reuerẽcia vl ho

noꝛ ſanctoꝝ neceſſe ẽ ipam eẽvirtutẽ. cum

eiꝰcontrariũ ſcilicet irreuerẽcia manifeſte

viciũ ſit peſſimũ. Q ſi dixerit

iu eo⸗ ⁊ etia ſpectantiũ:⁊ ð eo ſᷣm bomi
inem ſolũmõ cogitantiũ: totũ em̃ qo age
bat ſ̃ᷣm hominẽ aut deſipiccia aut inſipiẽ

ciã hmõihoibꝰvidebat᷑: ⁊ hoc ẽ ſtuttum

dei atʒ ſtulticia. De ꝗbus apls in pᷣmo et
qrto ad LConloꝗtur. Silxr ⁊ ſine intellectu
videbat᷑ eiſdẽ eè ſaluatoꝛ ꝓpter qð irride
banteũvelut dementẽ dicentes qꝛ demo
niũ ſicut Johã. viu. De dono vero co
ſilij. ppter eius eminenciã vocatꝰ ẽ. cõſili
arius et magni cõſilij angelus.ꝑ que con
tra omnia malamũdo coſultuʒ ẽ om̃ino
nihil de eodẽ cognouerũt. Poteſt lamen

——

intelligi cõſiliũ ibi ꝓfundiſſima ſecretifi

maqʒ volũtas di patris quã beatłꝰ Augꝰ
vocai altitudinẽ myſterũ ð ſalute genert
hũani.⁊ ĩ q̃rto ad Ephe.vocat myſteniũ
abſconditũ a ſeculis. Et vſualiter etie
omne qð ꝓolumꝰhaberi ſecretũ:vocamꝰ
conſiliũ:? cuũ volumus illud abſcõdi did
mus conſiliũ ſit Spus ergo cõſilij ſup eñ
regeuiſſe ðꝛ: ꝗa ſpus ꝑ quẽ im ↄſiliũ eidẽ
cõmiſſũ ẽ etiã ꝑ eundẽ tondẽ adimpletu⸗
Ideo abſqʒ vlla ingetatiõe peccati rege⸗

uu.De ſpu vero foꝛtitudinis oĩnõ ignari

Fuerũt iudei atʒ iudeis ſiles q eo ſola infir

mitatẽ noſtrã eẽ o pinati ſuni: eũq; mag/

ꝓphibet vicia oppoſita eẽ donisſiue ↄria ?* moꝛtuũ fuiſſe ſiue moꝛtẽ ſuſtinuiſſe exiſi

licet donavirtutes nõ ſint. Manifeſtüũ eſt
ipᷣm errare ⁊ hoc ẽ.qm̃ vni vnũ ſolũ ex ne
ceſſitate cõtrariũ ẽ.Cũ igit᷑ virtutibꝰ ⁊ d
nis vicia Zria ſint.abſoluie neceſſe eſt qſ⸗
dã virtutes eẽ dona. Ampᷣ. Eſſe donu

E noĩatio ſeu deʒoĩatio affoꝛis.⁊ ab acci

dẽte tm̃ nominas ſiue denominãs.Mani
feſtũ ẽ eĩ eſſencia.ꝗa rei cuiuſcũq;ʒ q̃ dona
bilisẽ pꝛeter ei dari ſiue donari.Quare ⁊
ſieri ⁊ eẽ donũ accidut rebus bhmõi poſt
ↄpletã eoꝝ eſſenciã. Quare manifeſtũ eſt
ꝙ cuicũqʒ accidit dari ſiuedonari accidit
eẽ ⁊ fieri donũ:quare ⁊ om̃i vᷣtuti. Ni
hil igit habet queſtiõis iſta diſtinctio do
noꝝ ⁊ virtutũ circa quã tãta curioſitate la
boꝛãt.⁊ tãta ecillitate intellectꝰ errat ni
R hoc ſolũ videlicet. Quare yſaias ꝓphe
ta lquẽs de dno ſaluatoꝛe expᷣſſe?⁊ nomia
tim dixit de ill. ꝙ reqeſcerẽt ſuꝑ eũ ſexillo

.mitate carnis qᷓ;ᷓ ex foꝛiuudine ſpũs:ſiue

ſpũ foꝛtitudinis putauerũt. De dono
vo ſciẽcie q̃ vere acꝑ ſe ẽboni ac mali:cir
ca eu ſiur errauerũt.vidẽtes em̃ ipᷣm elige⸗
re atq; diligere. neenõ ⁊p̃ᷣdicãdo extolle⸗
re q̃ mala łpi putabant:æa vero reſpuere
ac fugere q ipi boa iudicabãt magis in⸗

.
2 —

ſciũ atq; ignarũ boni maliquã ſcẽtem

eſtimauerũtipᷣm. Cum em̃ pꝛedicaret eis
Beali paupes ſpũ. Beati q lugent. Ma⸗
gis ipᷣm erraneũ afalſa pᷣdicantẽ q; ſcien
tem atg veridi eum ipᷣm eſſe crediderunt
MPec dubites totũ illud ſcilicet quito
Wathei cũ dedlaratiõibꝰ ſuis atq; ꝓbali
ouibꝰ ad donũ ſciẽcie ꝑtinere ſicut appet
ex ip̃a erpoſiuone qua iam diu ſuꝑ itlud
ſcripſimus. De ſpiritu vero pietatè nõ
minus manifeſtũ vtrolibet duon modo⸗
rũ pietasaccipiat᷑.Dieit᷑ em pietas ſcᷣm

rũ.De vltimo vo id ẽ de ſoũ nimoꝛis dixit ꝰ duas intentiones.⁊ m altera ipe dei eul

j ſagte
gioplra
ſetzvde
hon. Mo⸗
ſocuſto
8diuint
ſeuefe
anidie
nengent
pietansit
Paſtons
noͤac⸗
pinpett
bonthen
bnn
ſeulinn
idegru
hoͤhenin
ſnogan
fieninan
chbn.
lnsipin
blnepe
nasde⸗
Wene
Wbe
oride
ſutnen
Pletin
urel
ſonen
tiuſcia
hulnine
üigloui⸗
ouonnuß
Nllaun
Gineiluse
tbunanan
chanbish
Nnct an
fGhni⸗
Cmii
1 innen⸗
ae
ln
nigue
i nin
itfiu

cgeün
Ansluatzt
ncenetiul
lanlſcen
iilenigiri
Nitdafn
inige
deſgicntmi
dat: tbatitn
cdas höne
Olrtſcrnn
narherin
editmesenn
nendid
n ngend
icoclcic⸗
õ
ignciſat
gaiseuben
ſien dſu
eobe doein
a
dahenſenmn
muscene

S=
=

—
=2à”
— —

X
SES
—
E
S
=
=
—
—
—

—

R

S

.

cvj

tus q̃ grece theoſebiavocatur.q̃ cũ in xo
dño vltra omnẽ creatura incomꝑabiluer
eſſet. vudeos tamẽ latuit ꝓpter qð ⁊ dice
bant. Nõ ẽ hic homo a deo qui ſabbatũ
nõ cuſtodit. Nõ em̃ dei cultoꝛem ſed ma
is diuini cultus diſſipatoꝛẽ gentiſq; illiꝰ
ubuerſoꝛem ipᷣm habebãt ꝓpter qð mar
ci.xiij. dicebat. Hũc inuenimus ſubuerten
tem gentẽ noſtrãà. Scom altera vero
pietatis intentionẽ intelligitur virtus cõ⸗
paſſionis q; in eo nõ cognouerũt qui eũ
nõ ex cõpaſſione generis hũani ſʒ magis
ꝓ impietate ſua moꝛi putauerũt.ꝓpt᷑ qð
⁊ barraban latronẽ et homicidã eidem pᷣ

tulerunt. Spiritus autẽ timo:is eum
ſpecialiter repleuiſſe ð qniũ ad gram re⸗

uerẽciequia pᷣm hominẽ ꝓuidebat deuʒ

in Oſpectu ſuo ſemꝑ.ꝓpter hocvltra om

nem cogitatũ noſtrũ repleuerat ſanctiſſi
mã animam illius gracia reuerẽcie. ſic di
cit apłs in.v.Ad hebꝛeos.In oibus exau
ditus ẽ ꝓ ſua reuerẽcia. Hec autẽ gra mi
rabiliter purificat animas videtes ſiue ꝓ
nidẽtes deũ.nec patit᷑ aliqð culpabile vl
accedere ad ipᷣas vł remanere in ipis. Tã
ta quippe reuerẽcia ẽ diuine mꝑieſtatt in⸗
tuentibꝰ illaʒ vt nihil culpabile in ſeipſis
ſuſtineant.⁊ ſi quid tale in ſe ꝓꝑpendat to⸗
ta feſtinatione excuciãt atq; a ſe abiciant
Quare ſicut bñdicius redẽpioꝛ plenꝰ erat
viſione patris ſic erat plenus et reuerẽcie
eiuſdẽ.et ſicut viſio qua patrẽ cõtinue ĩtu
ebatur incõꝑabiliserat caritatis ad om

9 .

‚aS Bapαα. Auæ eſt p'-ſasa

vltra omnẽ èſtimationẽ noſtra.qꝛ ipſe in
fernũ erat et cõfracturus et ſpoliaturꝰ.et

captiuitatẽ ſuam inde cum triumpho glo

rie reducturus.nec timoꝛ igit offenſe nec
timoꝛ gehenne repleuit eũ.nec in eo locũ

habuit vllo modoꝝ. ꝓpter iſtas aũt tres
ſpecies timoꝛis videlicet timoꝛẽ reuerẽcie
timoꝛẽ offenſe timoꝛem gehennalis pene
quam ab ipᷣo ſpũ ſancto ſunt tanq; dona
ipius Spiritus ſanctus ſpiritus timoꝛt ðꝛ
Limoꝛ em̃ naturalis videlicet hoꝛroꝛ moꝛ
tisnature ẽnõ ſpiritus. Cimo:ꝛ em̃ huma
nus atʒ mũdanus. mali ſunt vſitata acce
ptione. Jam igitur diximꝰ tibi.quia ſeptẽ

vfs Detimgie aa gehenne cen erat ei
1

iſta dona expᷣſſa ſunt et enumerata in lauꝰ

dẽ redẽptoꝛis.nõ qa pᷣſtantioꝛa ſint alis.
ſed quia minus in ipᷣo ⁊ m hominẽ ⁊ in
firmitatẽ noſtrã ſolã attendentibus in eo
minus apparuerunt. Cum ergo audis di
ci ſeptem ſunt dona ſpiritus ſancti.Gub⸗

audire debes expᷣſſa et enumerata in lau

dem creatoꝛis ab yſaia ꝓpheta Non em
illa ſeptẽ ſola ſunt neq; pᷣſtantioꝛa vt dixi
mus. Scito autẽ quia inuenies ſctõs
expoſitoꝛes ſcripturarũ varie de iſtſ loquẽ
tes.Donum itaq; ſapiencie grego.vocat

fidem ſuꝑ pᷣmũ Lapᷣ. Job.xl.vo Eʒechiel

dicit.quia ſapiencia pellit ſtulticiã intelle

ctus ebetudinem conſiliũ temeritatẽ. foꝛ⸗
titudo ſimiliter ſuum contrariũ.et ita de

alijs. Uerum intentiones iſtas textus ſcri

pture generaliter non ſequitur.Et multa

niũ alioꝛũ patrem videntiũ viſiones Sic s quideʒ poſſemus hic dicere. Sed onera⸗

reuerẽcia ipᷣius erga patrem ad reuerenci
as alioꝛum. Quare ⁊ puritas ſanctiſſime
anime illius ad puritates no ſolũ anima
rũ humanarũ ſed etiã angeloꝝ om̃ino in
cõparabilis hoc ẽ ſuꝑ omnẽ comparatio

