et homines ab ipᷣo ſeparat.mundus ſen 4
ſibilis eſt. Et pꝛopter hoc nonvideturab U””
hominibus nec in id intrant.niſi cum ve ẽðJ’J
lum iſtudctranſierint aut cunaa blatũ fue
rit a conſpectu eoꝛum hoecłſt de medio. OW
Wundum autem ſenſibilẽ expꝛeſſe ſigni⸗ ̊H
ficabat velum per quatuo? coloꝛes er ꝗ , ſ
bus contertum erat quod iam fupꝛa no⸗ „
tauimꝰ et hoc ꝓ parte dicit apłs ad Pe
egs· x. Dignante ſpixitu ſanctoInõduj
.
6
⁹ £ſ●

nan
Wifue
ndi
enbi 9
ni
wriu

oi

ibas
ul
d
em
hucs
fial;
ſtois
ro
1.

S

–
. y uſe HMAEE* õõ acdt. 5£
iro
ppalatum elſe viã ſancton. Reliqua dem. q pactũded obus ? velicet de
vero pars tabernaculi qꝗᷓ vocabatus ſan⸗
ctũ ſiue ſanctuariũ.ſiue ſancta.⁊ erdtæxꝑ
te populi abſq; velo interpoſitoomundu
ſenſibilẽ figurabat. ⁊ ipᷣo velo quo clau⸗
debᷣat 1 coloꝛes⁊ intexturas q in eo erat
mundi

33

“

poplos terraꝝ. illaniita vt in oĩa flagicia

eiuſdẽ.xx. Omni

aciem pᷣferebant. .
Uia vero circumciſio de
hils eſt que ante lege pa⸗
tribꝰimpoſita ſunt ⁊ non
videt᷑ in ſeipᷣa habere vti
litatẽ aliquã excepto ſolo
obediẽcie bono.neceſſe ẽ aperire canſas

7

eius litterales ⁊vtilitates quas habet pᷣ⸗
ter iſtud bonũ. Harũ ergo pᷣma ẽde⸗
bilitatio libidinoſe ↄcupiſcencie / q viget

in mẽbꝛo illo virili ex vulgere circumciſio
nis ⁊ effuſione ſanguinis que in ea jit.
Secuida expoſitio ptis illius.id ẽ cul⸗
pmẽbꝛ illius frigoꝛi et defricationibus
veſtiũler quibꝰ? omibus efficit minus ſen
ſibilis.queadmodũ ⁊ manus duris opꝑi⸗

bus aſſuele. min⸗ſenſi biles minuſqʒ paſ

17

ſibiles inde reddunt᷑. Nihil aũt in parte

illa magis minuit aut debilitat concupi⸗
ſcenciã ; diminutio ſenſibilitatis/ paſ⸗
ſibilitatis illiꝰ. ercia cauſa. vt pars
illa. qᷓ maxime in partibꝰ?i

„ .

humane nature impugnabat. vilificarei

bᷣ ilh viliſſimos
homines faciebat. maximeq; blane ,

7 inpugnaret᷑ in pᷣmis. Quarta in ſug

gillationẽ ſacroꝝ veneris ⁊ pꝛiapi.in qui
bus ps illa tanq;ᷓ ꝑps ⁊ occupatio vener?
in coꝛpe humano nõ parũ oꝛnabat ⁊ co
lebat. Hec aũt eriiꝑs carnis q maxi⸗

me pugnabat contra ſpiritũ ſicu? ⁊ maxi

me adhuc. Maximeq; contaminauerat

nõ ſolũ maſculoꝝ ſed etnã bꝛutoꝝ anima

lii pꝛuebat.ſicut legit leuitici. xviij. Oẽs
exèrationes illas fecerunt ærole terre ꝗ

uerũt ante vos ⁊ golluerũt eam. Et iteꝝ
ec fecerũt ⁊ abhomi
natus ſum eos. DHec ętiã plaga effrenate
ac ffagitioſe libidinis gentes illas ſeptez
execrabiles q̃ terra ꝓmiſſiõis ante aduẽ⸗

tum filioꝝ iſrael inbabitauerant in ydo⸗

latria nutriebat ac potiſſimũ detinebat.
Quinta vᷣo caula eſt foꝛtitialo imp̃ſſi
onis men reatoꝛis pacił eiꝰad ab

raham abꝛabeq; cum ipᷣo. Eſt em̃ circũci
ſio ſignaculũ ęt ſtigma inſepabile. grauiſ
ſimoq; doloꝛe inpᷣſſum. et ꝓpier hoc loꝛ
luſſimũ ẽ mẽoꝛiale creatoꝛis et pacti eiul⸗

caſtitate ſpirituas qua deo adheretur ꝑ
cultũ.⁊ om no recedit ab ydolisc de ca
ſtitate coꝛꝑali qua receditur a flagicus ⁊
reſtringitur ac reſcindit᷑ effrenitas libidi⸗⸗
nis ad minus vſq; ad coniugiuʒ. Huius
ergo pacti mmoꝛia refricat circuciſionis
ſignaculũ.ſicut legit Benugbzainen⸗

cit deus ad abꝛahã. Statuã pactũ meuʒ
inter me ⁊ te.⁊ inter ſemen tuũ poſt te in
generationibus tuis federe ſempiterno.
Et uerũ. Hoc ẽ pactũ meũ.Circũcidet ex
vobis om̃e maſculinũ ⁊c.quare maniſe⸗
ſtũ eſt.quia hoc ſignaculo Ppkterur omis
circũciſus ſe huiuſmodi pactũ ſeu fedus
iniſſe cũ deo.⁊ ipᷣa ſuſteptiõe hui⸗ ſigna⸗
culi intrat in pactũ ac fedus abꝛas et ipᷣa
ſuſceptione ullius obligat ſe ac debitoꝛẽ
ſe cõſtituit vniuerſe legis qᷓ ſemini abra
he data eſt. ſicut dicit apłs ad galathas
v. Teſtificoꝛ omni bomini circuſcidẽti&
qm debitoꝛ ẽ vniuerſe legis faciẽde.Quẽ
admodũ ſuſcipies ſignaculũ hoc ẽtonſu
ra.⁊ habitũ cuiuſcũq; religionis ad eaam
ſe obligat vniuerſam. quẽadmo dũ ſuſci⸗
piens crucẽ rubea ad religionẽ templari
oꝛũ ſe obligat. et ſuſcipiens albam ad re
ligionem hoſpitalion. Serx igit ſunt

vniuerſo. Pꝛima ac p̃cipua ẽ quam nos
nouiſſimã poſuimꝰ videlicet firmitas pa

cti ac federis cum deo. od naetuz etſe
dus pactum coniugale eſt. ac fedus ſpiri
tualium nupciarum quo deo adheretur
caſtiſſimo cultu. ⁊ ab ydoloꝝ foꝛnicatide
receditur. Quod auteʒ habeat ſacra⸗
mentalis virtutis alibi determinat᷑. Si
uis autem querat.vtrũ et mulieres he⸗
eonꝝ debitrices ſint huiuſmodi pacti et
federis.cũ ſignaculũ circſciſioninec ſu⸗
ſcipiant nec habeant. Dicimus ꝙ ſic cuʒ
ſint de ſemine abꝛabe. Pactum enim? fe
dus iſtud initum eſtinter abꝛaham et ſe
men ſuum ac domii. Intrant autez
in pactuʒ abꝛahe ꝑ quedam baptiſmata⸗
et traditiones que in coꝛpe legis nõ in
niuntur. Supplebatur aut eis ſacrame
talis virtus circuciſionisꝑ quedamiquo
rũ vmbꝛe vaniſſime omninoq; a fructu
vacue/apud iudeoseadhuc extant et ob
ſeruant᷑.licet in moꝛtẽ ſeruantiu ⁊ ꝑditio
nem. ſicut et alia legis cerimonialia. que
ceca ꝑtinacia adhuc deſerere contẽpnũt.
HNon intelligentes quia cerinotialin le⸗

tauſe ⁊ vtilitates circũciſiõis litteralis in ⸗

gis fueru

Sis fnerunt eis viq; ad tẽpus coꝛ?reptiõis
inpoſita. ſc legit᷑ in nonb cap ad hebre.
Seruiente ſolumodo in cibi potibus
et in variis baptiſmatibꝰ etiuſticiis car⸗
uuiis vſq; ad tempus correctionis ĩpoſitꝭ
. Juſſa eſt aute fieri circũciſiooctaua die a

I, natiultatate paruuli. gt hoc in lege. quo⸗
SIZniaz ante octaua dœm teneritudo infan⸗
ciũ tam graue vlnus abſqʒ periculo moꝛ
tis non ſacile ſuſtineret. Si aut diſferre⸗

legibus
riam reducetet. vel ꝙ aquaʒ de petra eis
ꝓduærat in eoꝝ aſpectu cultroꝝ lapide⸗
oꝛuſn recoꝛdarẽetur. vel etiam vt lapideo
rum coꝛeium ſuoꝝ duriciaʒſin huiuſmo⸗
chi cultris legerent in ipᷣa hoꝛa circumęiſi⸗
onis.vt ad penitudinein emollirentur.?
coꝛdium ſuoꝝ duriciam ſentirent. interi⸗
us ꝑ cõpunctionem. quemadmodu cul⸗
troꝝ huiuſmodi duriciam coꝛꝑpalem ꝑ cir
cumciſionem.legimus autẽ ylaie.xx. Ab
raham cum quo pactum circumciſionis
zmo inijt eſt petra vocatue a domino.
Altende inquit ad petrã vnde exciſi eſtis

adhuc populoe hebꝛeoꝝ nõ indixiu ſtatiʒ G c Salutare auteʒ erat.ymmo valde ne
(

tur vſq; i annos puericie vel maiort eta⸗
tis multi declinarent eã ſuſcipere/æpter
grauitatẽ doloꝛis. Et ꝓpter hocnouuio
moyſes circumciſionẽ. ſed dilata fuitvſq;

ad ioſue q populũ circũcidit ſcdᷣoſſicut le

gitur Jbſue. v. v quia ſoꝝe non vacabat

Eis.quia vel ꝑ bellu ↄcuciebãtur.vł peſti
bus vaſtabãtur.vel ſeditionibus diui de
Vtur. vel omurmurationibus exagita⸗
Batur. vel alijs incomodis vrgebantur.
vel ita obtenta erat conſuetudo circũciſi
onis a patribus et apud eos obſeruata.
vt in poſitione vel replicatione nõ indi⸗
gerent. locus ergo fuit circuciſioni facic⸗
de.firmato populo in fide abꝛahe.⁊ ob
entis ꝓ ꝑte ꝓmiſſionibus eidem factis.
CTuic em innouandũ fuit pactuʒ abꝛahe?
ſirmandu er ꝑte ſeminis eius. cuam fumu
appebat ex ꝑte dei.⁊ hec ꝑ exhibitionem
Oygautẽ cultro lapideo ſieri iuſſa eſt.
obtentũ videtur fuiſie a ſeppoꝛa. Quig
cum occurriſſet dñ’s moyſi volens occide
re eum.vel eo ꝙ filius eius eſſet incircũci
ſus. vel ꝓ eo ꝙ diuerterat a recio itinere
egyptiiquo euʒ mittebat deꝰ ſtuli ſepho⸗
ra ilico acutiſſima petraã et circũddit illuʒ
Fo:ſitan autem non ꝓprer aliud vſa eſt
ſephoa petra ad opus iſtud qᷓ; ppter fe⸗
. ſtina Onẽ. Qſacunq; autem ex cauſa
hoc feceritſita tamen obſeruatum eſt. e

oblſeruatur hodie avud hebꝛeos et in. v.

Zeoſue auctoꝛitate diuina firmatum. ver⸗
breiſinquit. Fac tibi cultros lapideos ⁊c.
A Cauſa autem in hoc fuiſſe videtur. quia
analefiet ferro faciebant.inciſiones in coꝛ

MWetallum em̃ ferri metallũ martis.
FVS ꝑptẽ eius in metallũ opinabatur ydolatra
rumvanitas. Uoluit ergo.ritum iſtum
Aliud q; p ferrum eyerceni vt ſaltẽ hac dl
Aimilitudine aliquatinꝰeos ab ydolatria
abduceret. vel vt fedus quod cum eis pe
pigerat ĩ petra oꝛeb. eis ꝑ hoc ad memo

poꝛibus ſuis. ⁊ maxime in ſacris martis. bus ꝓhibitis.

ceſſarium pactum abꝛahe ꝑ circuciſonẽz
in petrarecoꝛdari fumitatem et conſſtan
ciam abꝛahe.qua tam foꝛtiter tanq; ſide

liær deo adheſit.ꝓpier quod petravoca &

tus fuiſſe videtura domino.eęt foꝛſitã iᷣe
abꝛaha ex pᷣcepto dei cultris lapideis cir
cũciſionem celebꝛauit.vt firmitas pacti il
lius et federis ſic oſtenderetur. petra em
fundamentũ foꝛtiſſimũ eſt edinciorum.
Sic ⁊ deſpõſatio illa ſiue cõtracłꝰ ſpũał
ↄiugiifundamẽtũ ẽ ⁊ firmamẽtũ ſuppoꝛ
tans totum ſancte conuerſationis edifi-
cium.Et ipᷣoabꝛaham locius veleris hoc
eſt iudaici po pulifuit pᷣcipuu fundamen

tum. ꝓpter hocigitur in perra merito fie

ri pᷣcepta eſt circumciſiowt agnoſceret to
cius iudaici ritus eſſe fundamentuʒ atqʒ
poncipium ⁊ fulcimẽtum firmiſſimũ quo
ſublato totus collaberetur ⁊ rueret.vł vt
peire quã diximus abꝛahe tilicet pactuʒ
ſe in are cognoſcerent circumeiſie
Oſt hec tranſibimus ad
ea q in lege videntur ab⸗
ſurda iuxta litteram ⁊ ꝓ
ſequemur pmum mada⸗
la huiuſmõi. Dein& im
mundicia In viris ⁊ mulieribus.ercio
immũdicias animanm. Quarto ſa
crificia et ea que ſacſicijs Rnnera ſunt.
Quinto de lepꝛis. Sexto commixtio
nes animalium et ſeminum diuerſoum
generũ. SBeptimo loquimur de veſti⸗
Huiuſmodi ergo man
datoꝝ pᷣmum eſt requies dei ſabbati eu⸗
us du crauſe in lege expᷣſſe ſunt. Altera
in.ij. Deneſ.⁊ in.xx exo Ndelicet quia
ſeptima die ceſſauit deus.ab omni ope
gq patrarat. Secunda ve memoꝛes eeẽnt
hebꝛei:quia requieſcere eos fecerat deus
a laboꝛibus egypcie ſeruitutis.oꝑibꝰ ina⸗

ſes
6
fon
phpei
Lliet
fitie
dele
nalit
llü
loſe⸗a
lſin
eieun
plu
glien
Neno
nſe
ule
(uatn
neran
mun⸗
nars⸗

. . —2 — S
2 32 7. ,ſer en paſtaden) jſi ſae gyee n e ſſeY.
dern H
1
xxvi
ts qᷓ; duris luti ⁊ lateris.⁊ hec cauſa legitu Secito aut neraliter en madatis
3 Deutro.v. Id cireo pᷣcepi tibi vt osſerua que aperta vidᷣnt habere abſurditatem
res diẽ ſabbati.Cercia vero cauſa lſtʒ in et nulla ſem littera vtilttateʒ. intenditur 0
lege nõò ſit expreſſa vt parte illæ tẽporis. celongatio ab ydolatria. quéadmoduũ in
id die ſeptia ſoli diuino cultui. Pocẽ iſto maãdato quod legit᷑ Exodi.xxi. wale W
laudibus oratioĩbꝰ et ſacrificis et erudi⸗ ficos nõ pacaris viuere.ꝓut malefici in
up tione populi vacaret. Alioquin ſeruilia telligunt᷑ magi ⁊ incantatoꝛes.huiuſmo
un opera totũ tempꝰ habẽtia. dei memoriã di em homines omes.ydolatre ſunt ſicut
mar ełel legis ſue ſcienciã cultuſq; ipſius hono docebimus in tractatu de ydolatria. *
nilſfficeciaʒ de medio tollerent ⁊ obliuione Et quia nõ in hijs ſolis bominibus .
ins delerent. Nõ eni delicijs ⁊epulis car ſtaret ydolatria ſi viuere ꝑmitterent᷑.ſeld
n, nalibꝰdieʒ illũ deputauit deus ſed magꝭ extiã ꝑuagaretur in populũ.iuſſi ſunt tol⸗ .
nichs illũ ſacris exercitacionibꝰ et ſancto ocio li de medio. In hoc vero ꝙ ꝓhibiti ſunt „
er cõſecrauit. GBenedixit enim diei ſeptimo habere fermentu in domibus ſuis et coꝛ⸗ d
ihti et ſanctificauit illũ vt legit᷑.gene.ij. Non medere fermentatũscontra ydolatriã fa⸗ —–
en ᷣ&„ eũu expoſuit carnaliũ deliciaruʒ ſpurciciss ctum eſt. cuius conſuetudo erat fermẽ⸗
ſ⸗ polluendũ Quartã cauſe aſſignat quidã tatos panes offerre.⁊ ſup fermẽlo vlter⸗
nn 5 quietẽ venturam.ſeptimo die. Hoc et ſe mentato fundere ſanguinem victimarũ.
u pamo millenario annorũ ſeculi qdð cre⸗ Et ꝓpter hoc expꝛeſſe ꝓhihitum eſthic
s duũt ſeptẽ annorũ milibꝰ finiendũ. Pane Exodi.miij.vbi ðꝛ. Nõ imolabis ſuꝑ i· ·
Seel dAultẽ quietẽ intelligũt ceſſationẽ conflictꝰ mento ſanguinẽ victime tue. Cur au
en gquatuoꝛ electoꝛum ex quo eſt omnis ge⸗/Mem iuſſi ſunt agnũ paſchaleʒ comedere
nn. neratio ⁊ coꝛruptio.in mũdo nature ſiue/ Zin egreſſu de egypto renes accincti bacu⸗
hiut mundo in ferioꝛi.qui eſt mũdus ſublu⸗ los.tenentes in manibus/aſſum igit᷑ nõ
naris. Et cũ iſta ceſſatiõe credũt eciã ceſ⸗ coctũ aquat cum lactucis agreſtibus. et
inſ⸗ ſaturũ eſſe motũ. omnin celoꝛũ ſtellaruy iterũ.non confractis oſſibus.Una cauſa
bboe N ⁊ luminariũ.et tunc vᷣe coſabit ipᷣe de tfuit feſtinatio.⁊ ↄpellebatur exire de egy
nn us ab om̃i ope quod patrarat.cũ omino pto ſicut legitur. exodi.xi.et.xi. Et ꝓpier
nſ Cceatio et generatio cetereq; operatides hoc dictũ ẽ eis.Exodi.xi. In vna domo n oe
Ctid creatoꝛis ceſſabunt. Eum neccreabit comedetis ne offeratis de carnibus eius
a) quicq; nec generabit inpleto nuero vni⸗ foꝛas. Nõ em̃ poterat eis vacare mit
o uerſitatis atq; decoꝛe.licet aũt verũ ſit ge tere tunc exenia nec medullas ex oſſibus
int herationẽ ⁊ coꝛruptionẽ ceſſaturas eẽ.de extrahere. Secunda cauſa fuii vt eis
en, ceſſatione tamen motui celeſtiu. ⁊ de ſep inpᷣmereturmemoꝛia amaritudinis p la
tenari millenario annoꝝ nihil ærtũ ha cctucas agreſtes. tribulationis p ignem
81 bent. Et inſuꝑ iſtud potius miſticũ eſtꝗs quã paſſi erantin egypto.et ꝓpt᷑ hoc gra .
c litterale. veru de hoc in deſtructiõe ertko⸗ cioꝛes eſſent liberatoꝛi deo .Similit ꝙ
nH iis ariſtotilis.quo poſuit eternitatẽ mun pcepti ſunt comedere aſima.tũc cauſa ſu
NH di. de alijs erroꝛibus qui circa hec ſunt it feſtinatio quã dirimug. Sigut legi⸗
aceus dicemus. Pꝛopter qud autẽ ſepti tur exodi.xij. Urgebãtq; egypcij populuʒ
made potiusq; alterius nmmeri ad hoc erxire de terra velociter. In hoc auteʒ »
. . elegerit. illagſt raw.quia cũ creatio mm ꝙ agnum in ipſa egypto immolare iuſſi
.) di dominic die ceperitoſummatio eius dns et ſanguinem eius linire ſuper limi⸗
õ 1. (pleta eſt ſeptimo die ꝗᷣ fuit dies ſabba naria domoꝛum ſuaruʒ et vrrunq; poſtẽ
Sun . alda vicui auia dies illa dies ſa ayparte ab ydolatria egyptioꝛũ iuſſi ſugt
rch⸗ turni eſt. Saturnus autẽ eſt ꝓpꝛius pla⸗ recedereiet contrarium cultum ſuſcipeſe „
nn neta et dux regni hebꝛeoꝝ. Et pter hoc Egypcij enim arietem colebant. et Ppter· *
jaH naturali inſtinctu licet penitus neſciẽétes hoc comeſtionem arietis aut agni moꝛli
e bKervatigngoleibuius. hon tant euz. feram ſibi putabanti ſanguinemq; eiuſ⸗
i ⁊ celebꝛitatẽ ſè ſolempnitatẽ illius natu dem peſtiferum. Admiranda igilur pꝛu⸗
ie ra ei reddente honoꝛẽ debitũ tanq;ᷓ duci dencia in hüs liberati ſunt filij ifrael. er
ahl .— ⁊ rectoꝛi populi illiuns. Hunc auteʒ er ritui diuino quodamodo iniciati.vt ſimk
1s . roꝛem cuʒ alijs qui ſunt de diuerſitate le ⁊z a ſeruitute egipcia exciperentur. ⁊ a ſer „
64 gum ꝙ parte deſtruemꝰ inſequentibus uituie nephande ydolaine uberarent ſa W—
. „
.W
4
W △

*

Dcpart)u ſ, 2ð .

*
.
* *
QA O
„
„
*
ł - △

utiferãqʒ Aerirent coeſis nẽ agni. ⁊

eiuſdem ſanguinẽ a mote protegentem

Similẽ cauſa habet et id manlatũ ꝙ le

git᷑.exo.xxiu. Non coques eduʒ in lacte

matris tue. In natura enĩ ſua nihil ha⸗

bet imundicie edus neqʒ læ capꝛinum.
nihil etiã habet malicie hoc eſtnocumẽ
ti cõtra ſanitatẽ coꝛsoꝛalcẽ.Pretereavtrũ
q; licitũ erat eis comedere vł bibere qꝗᷓ
de cauſa igit᷑ coniunctio amboꝝ eiuſdẽ

Phibita eſſet Edus enĩ et lac mundus
cibꝰ et licitus eſt ſecundũ legẽ. Preterea

nõ eſt adeo laticꝰ aut delicatꝰ huiꝰmõi

cibus. ut ꝓpter hoc merito ꝓhibendus

eſſet impliꝰ qeare ꝓhibuit hoc po
tiꝰ de edo qua de agno et vitulo. Ex his

ergo onninibꝰconſequẽs eſt aliqua cõſue⸗
ludinẽ ydolatraꝝvoluiſſe deũ ꝑ hoc re⸗
mouere:vt dei populus diſſimił eſſʒ ydo
Mris.nõ ſo lũ ritu ſed viuẽdi ac veſcendi

cõſuetudine. Hui? aũt ſignũ validũ eſt.

22 ⸗

iſta ꝓhibitio repetit᷑. Deutroñ.xiiij.et

Exodi.xxiiij.vt foꝛtius ei inᷣmeretur. Ex
hoc em̃ apparet vehemẽter deo diſplice⸗
re contrariũ ipßius Cũ ergo in eo non

inueniat᷑ cauſa ꝓhibinõis ſue. neceſſe ẽ

vt ꝓpter aliud ꝓhibitũſit qðᷣ deo nõ me
diocriter diſplicebat.Et ꝓpt᷑ hoc nõ po⸗

teſt eſſe niſi ydolatriavłaliquomõ ducẽs
ddilla.

De hui ẽ illud madatũ quod
legit᷑ Deuro. xxij. Si ambulas ꝑ viaʒ
in arboꝛe vłterra nidũ auis inveneris ⁊
matrẽ pullis vł ouis deſuꝑ incubantem.
ne tenebis eã cũ filijs.ſed abire pacieris
captos tenens filios.vt bene ſit ibiſ⁊ lõ⸗
go tꝑe viuas.quo quidẽ nidiculoſe epu⸗
eriliter dixit.pᷣceptũ eſſe cauſa pietatꝭ.ne
mater filios ꝑdens ⁊ ocioſa ſimul nimis
afflige gtur quaſi duplici contritiõe ↄtri⸗
1. Sänos etia credit ipᷣe deũ ĩſinuare fi⸗
lijs iſrael q; miſericoꝛdes deberẽt eſſe in
homines quantũq; Sarcere ab afflictiõe
eoꝝ.quãdo ĩ auibꝰ ſic parcere eos voluit
ab afflictiõe. Ppeer hocvicimus ꝙ id bo
ũ nõ ẽ tantũ.nec vllo mõ deo adeo pla
Cltu.vt tata mercede ab eodẽ remuneret

nta legis obſeruacia vniuerſa. Qnis

em audiat ⁊ riſum cõtineat de dimiſſiõe
vnius auicule tantã mercedem pmittere
qtã ꝓ vniuerſoꝝ mandatoꝛũ ſuoꝛuʒ ob
eruatione. Ampli⸗. magis parcẽduʒ

erit filis.ſi pietas ibi locum haberet.
Eui filij vero nec ſibi nec aliis poſſent
cõſulere etmatre adhuc indigerent ipſa

legibus

vero nõ indigeret eis. Maioꝛi ergo cru⸗
delitase detinetur et occiduntur filij in ca
iſto q; mater. Ne dubites igitur vł

aliquã ydolatriã vel aliquid ydolatrie ſi⸗

mileſſapientiſſimũ deũ ꝑ hoc mandatuʒ

voluiſſe dãpnare. Sicut em̃ maleficł ex⸗

ploꝛabãt coitus ſeu cõmixtiones quoꝛũ⸗
dã animaliũ. vt illa hoꝛa interficerẽt ea.
et de coꝛpibus eoꝛũ vł puluere darẽt eis.
quos vellent ardoꝛe ſue libidinis inſfiam
mare.credẽtes coꝛpa eoꝛũ vel puluereʒ ſi

illa hoꝛa occiderentur hanc virtutẽ habe

re. Sic⁊ de matre.ouis incubante vłpul
lis ſi ea hoꝛa caperet.fecunditatem et foꝛ
tunam in nutriendis filis poſſe pꝛeſtare

Et hoc ſcimus ex multis ſimilibus q̃ legi

mus in libꝛis maleficioꝛn. Uoluit ergo
ho remouere miſericoꝛs deus a coꝛdibꝰ
eoꝛumine aliunde veniens fecunditaiʒ

quererent vel ſperarent q; ab ip̃ᷣo.⁊ ꝓp

hoc dixit.vt longo viuas ꝑe. Amp̃.
Obſeruatoꝛes augurioꝝ fauſtã et foꝛtu⸗
natã reputabant inuentionẽ nidoꝝ cum
matre ⁊ filijs.vel cũ matre ⁊ ouis ⁊ ideo
dogmatiz abant nõ eſſe offendendã ma⸗
trẽ neq; filios. nec ſeparãdos eos ab in⸗
unicem. Quicquid em̃ contra niduʒ ſic
inuentum facerent.contra foꝛtuna facien
tis fieri celdebant. Sed nidũ cũ
bus in eo ſic inuentis ſeruari pᷣcipieba
tanq; bone foꝛtune cauſam quandas.
Unde ⁊ qᷓ;diu ſeruabant nidũ huiui

modi cum omibus inuentis in eo illeſu,z

cauſa diu eis bene eſſe ⁊ viuere Si vero

diſſipasent aut aliquid de inuentis lede⸗

rent diſſipari domos ſuus. Et ꝙ ma⸗

rfri vel filis vel ouis male facerẽt.hoc vel

filioꝝ eoꝛũ eſſe paſſuros ꝓ certo ſcirent
uẽadmodũ adhuc eſt opinio multoꝛuʒ
inſipientiũ a vetularũ coꝛdibus avelli

obuli magis foꝛtumtam aſe q; magni
ponderis argenti vel auri. et ideo cuſto⸗

non poteſt.fauſtã eſſe inuentionẽ acuso

diẽda eſſe artiſſime tanqᷓʒ foꝛtune felicis,

bonoꝛum euentuum cauſas⁊ pignoꝛa
certiſſimaialioquin in perditione eoꝛum
perduntur iſta bona. Uoluit ergo mi
ſericoꝛs ꝑeus hanc ridiculoſamvanitatẽ
opinion?mq; mẽdacẽ delęxę,de coꝛdibꝰ
eoꝛũſet bonũ quod ſperadat ex conſerua
tione matris vel pulloꝝ vel ouoꝛũ ⁊ eoꝝ

coniũctione poſuit in contrario.videlicʒ

in dimiſſione matris et captione ac detẽ
tione ſilioꝝ. Non ergo ꝓpter bonita

S

ſe

n⸗
Nw 8

6

ticipet in comeſtione.

tem quam haberet in ſe di miſſio amcule/
captioq; ⁊ detentio filioꝛũ.tam magiſi⸗
cã mercedẽ ꝓmiſit dñs ſed ꝓptendeſerti

onem vaniſſime ſuꝑſtitionis et elongati

oneſſi ab ydolatria atq; ſuſceptionẽ vere
credulitatis ⁊ bone ſpei firmationem.

De iſto genere videtur et id quod le⸗

gitur in Deutro.xv. Non ligabis os bo
uis triturantis. lic em̃ videri poſſit dictũ
eſſe ⁊ contra auaricia iudeoꝛũ qui eo vſ⸗

qqʒʒ parcebant frugibus: vt nec boues tri⸗

turantes inde comedere ꝑmitterent.⁊ ne
hanc auariciã inuindemiatotesvuarum
extenderent.non ꝑmittentes eos ſimilit᷑
de vuis comedere vłde muſto bibere ꝙ
erat innate eis auaricie in volleranda cru
delitas. Tamen ↄſuetudo eoꝛum qui bo
neg eouſqʒ abhominabãtur vt de frugi⸗
bus ſuis eos nõ ſinerent comedere ĩ ma

dato iſto pcuſſa ẽſt oſtenſa equitas.qua

iuſtiſſimũ ẽ vt qui ꝑticipat in laboꝛe.par⸗
De iſto genere
ſunt ꝓhibitiones ille qͥ legũtur Teuitiei.
xxj.De ſũmis ſacerdotibusvt nõ radant
capur.neqʒ barbam.neqʒ incarnibꝰſuis
facient inciſſurasſiſtas enim gaſiones fa
ciebant ſacerdotes ydoloꝛum.capilloſqʒ
⁊ pilos ſuos in ſacrificijs offerebant.in⸗
ciſſuraſqʒ in carnibꝰ ſuis ꝓpter extrahẽ⸗
dum ſanguinẽ quem ydolis offerrentet/
ꝓpt aliqua alia que nos hic ſubticemꝰ.
Uoluit ergo deus ſacerdotes diſſimiles
eſſe ſacerdotious ydolo- Et de hmõi
eſt id gð legit Leuit. ir. Cumplan⸗
taueritis ligna pomifera auferetis ppu⸗
cia eoꝛumid eſt pᷣma gemmina que vo-
cauit pᷣpucia quia inmũda ea haberi vo
luit.contra erroꝛem idolatrarũ qui ea ta

—rrrr . ☚
qᷓ; pᷣmicias ydolis offereban in parte et
in parte in domibus ydoloꝛen comede
bantet iſtud obſeru bant ꝑ tres annos
continuos a plantatione. nec erat fa⸗
tua veneratio ydoloꝛũ in hoc. Eo em
ipo ꝙ pᷣmicias eis hmõi fructuũ offere⸗

bant eos pᷣncipes ſuos eſſe hac dños cõ
iteãtur.pᷣmicijs enim honoꝛari cõſueue

runt pncipes ⁊ d omini ſicut et adhuc vi⸗
U ndes ꝙ pᷣmitiuis fructibus hondꝛantur.

Et pm dem membꝛa. id eſt capita
ferarum que venatione capiuntur eiſdẽ
pᷣſentari conſueuerunt. Eratetiam erroꝛ
ipſoꝛum ſimiliter et adhuc eſt multoꝛum
pᷣmitinos fructus fauſtos eſſe et foꝛtuna

2 .

mis autem fructious genyo id ẽ deo na

ture ſacrifſibatur. Et ꝓpter hec dixit
deus. poma que germinant hmòi ligna
ſcilicetinmũda erunt.vobis tribꝰannis.
ſebeudi ucigntes ea. nihil faulſte virtu

.

tis.nihil foꝛtune in eis credentes. Quod

autem ſequitur Quazo anno omẽs fru æ
ctus ſanctificabantur Hoc eſt mũdi erũt
⁊ veſtris vſibus apti. Credebant ant

ydolatre quia niſi cecri et gemo ⁊ alus qG o

buſdam demonijs de pꝛimoꝝ triu anno
rum fructibus iuxta dictam ſuꝑſtitioneʒ
offerrẽt. arboꝛes ille vel ex toto areſcerẽt
vel ſteriles efficerentus. Reliquie aut
hmõi ſuꝑſtitio nis apud nonnullos inſi⸗
pientes adhuc extant.qui pꝛime generati
onis poꝛcellos aut canes.aut omnino ꝓ

iiciunt aut occidunt aut vnũ illoruʒ qua

ſi offerẽtes illos genyo quod diximꝰapᷣy
nos. aut ideo fu ꝙ mater in huiummocł
animalibus nutrire nõ ſufficit pꝛimos fe
tus et quia credunt non poſſe viuere.de
canibus vᷣo quia credutur futuri rabidi
iue rabioſi. Juxta hoc que diximꝰ in

tellige cauſas et vtilitates pꝛeceptionum
et pꝛohibitionum ſimilium.

Oſt hoc ꝓſequamur immundici
as legales et dieemus. quia im⸗
mundicias legales intelligimus
quas lex immũdicias reputabat et nomi
nabat Harũ pꝛimai erat coꝛpoꝛalis.
ſicut ſtercoꝛis et fimi et ab hac voluitdeꝰ
vt ſe obſeruaret populꝰ hebꝛeoꝝ. ita etis
vt egeſtiones ⁊ purgationes vẽtris vnꝰ?- ⁊
quiſq; baculo fodiẽs abſcõderet.et hec

pluribꝰ de cauſis. Pꝛimũ ꝓpt᷑ dei hono

ꝛem ſicut legit᷑.deutro.xxiij.dñs deꝰ tu⸗

us ambulat in medio caſtroꝝ Secundo
ꝓpter ꝓuocationẽ et exemplũ alieũ gen

tiu vt videntes populũ iſrael declinare i

mundicias et mudiqi ſectari ꝓuocarent
ad ritus ⁊ ↄſuetudines eoꝝ CTercio vt
honoꝛ etiaʒ eſſet caſtris eoꝛum vtipſi . D
p ĩipſis caſtr ſuis aliqd turpe facerever⸗
ent Quartoſ alubritas contra coꝛruptꝰ
onem fẽtoꝛis Quinto neceſſitas per
quã oppoꝛtebat eos diu eſſe in loco vno
quod vtiq; facere non poſſit tanta popu

li multitudo. niſi eis ab egeſtoꝛũ fetoꝛe
caueretur. Hac etiaʒ de cauſa carnes

in deſerto non comedebant. ꝗa fetoꝛ tot
et tantoꝛũ cadauerũ.tanteq; carnificine
eos frequẽtius debitoſcaſtra mutare cõ⸗

ios etetiam omnia pᷣmitiua. De pꝛi, ſ-pelleret Gecn nai immũdicia erat velut

14

,DBZe

quedam irregularitas feſpectu taberna⸗
culi.qᷓ ſcʒ ꝓhibebat quis i irhe taberna
culũ.niſi purificatꝰ Et hoc eratimmũ⸗
dicia qᷓ inmundi dicebant᷑ qui tetigiſſet
mMoꝛtuũ vłmoꝛtui ſepulchvłquodcũq;
de illis ꝗᷣ lex tangi ꝓhibebat.et quod eñ
mirabiliꝰ.qꝛ ipᷣi qei tangebãt ea quibus
glij mundabant et ipſi qui alios mnnda

bant etiam mundando.inmundi fiebat.

Et hoc eſt ꝙ legit᷑ Numero.xix. Omnis
qui tetigerit aquas expiatiõis in mũdus
eru vſq; ad veſpera.Et intelligit᷑.hoc qui
tetigerit ꝑ ſe ſiue aſpgẽdo aliosniſi ꝗ aſꝑ
ſus inde fuerit. ercia inmundicia ⁊
ſola vere inmũdicia. inmũdicia ẽ peccati

1 ℳ et culpł. Inmũdicia vo animaliũ inmiui-

dicia gritiregulazita t coꝛpalis et irregu
C laritatis quides. qnõ admutebat᷑ ad ſa⸗
AViſiciũ vel eſum. Quatuoꝛ igit᷑ idica

ſuni inmũda in viris ⁊ mulieribꝰ. vicʒ
HMulier mẽſtruatꝗ.lepꝛoſus: ſemifluꝰ.no
B. amrnaſn ollas. iſti guatnoꝛin
mMůudi erat ꝑ ſe et in ſe. Quintũ qui te
tigiſſet inmunduũ. Pꝛeter hec aũt vaſa qͥ⸗
Lan eralla cauſa. . bi oſn S
cipiamigit᷑ ab ipis hominibꝰ
pollmodu dictunbe⸗ aliuo⸗ Et pᷣ⸗
– umnnn de muliere mẽſtruate. PHec
igfj imda reputata ẽ ſcʒ quoſd exↄſue
D ludie⁊ lege gẽtqabioꝝ ꝗͥ ado eas execra
bat tpe menſtruoꝝ.vt nõ niſi igne purga
ripoſſe eas crederet.Et ꝓpter hoc cõbu⸗
rebant veſtimẽta eoꝝ ⁊ omne qð terigiſ
ſet tpe menſtruali. Quia vero rit⸗ iſte
ita inoleueratin egypto.et in terra ꝓmii
ſionis nõ potuit auerti ab eo ex toto po⸗
pulus iudeoꝛu. Et ivo legiſlatoꝛ fecit ſup
hoc ꝙ in gẽle tam dure ceruicis fieni po⸗
tuit mgtans riti ſimul et mitigãs.quẽ ra
dicitus extirpare nequiuit. Judicauitigr
eęas inmũdas. qð quidẽ fieri neceſſe erat
ꝓpter inueterat conſuetudinẽ. Sed cu,ʒ

ablulione aque mundari eas ⁊ ea qᷓ teti- pAuus 0 epter ißam ſonreici flurus? O
giſſent ĩſtituit. In quo multũ detraxit Yhe abhominationẽ ydolatrie venerieiẽ

vri conſuetudini. Nõ eſt autẽ dubitãdũ
qiuin ydolatrie qua luna colebat᷑ p iſtaʒ
ę ¹inmundicia multuũ detractũ ſirxuʒ fluxus
E mDenſtruon lune curſui deputaret. Et
ita hanc inmundicia referrent in lunã.Et
ꝓpter hoc addiſcerent eam nõ eſſe colẽ⸗
dam cuius ope pollutio eſſet ⁊ inmũdi⸗
cia. Potuit aut eſſe vt mulieres mẽſtrua
EtEe celeris mulieribꝰ audacius ſe lune ce⸗
rimonijs immiſcerẽt. reputãtes ſe eo i5o0

6 etia pter Nus contagiũ.et ꝓpte

xclprvoſuE è G ſerPln6

le gibus

ſacris hmõi dignioꝛes q in ip̃is luna eo

tpe nanifeſtiꝰ oꝑaretur.Potuit etia eſſe
et hic credimus ex eis qᷓ de ydolatria legi

mus ꝙ mulier menſtruata aliquando ei

immolata ſit.⁊ quia ſanguis menſtiuus

crebꝛo in eius ſacrificus offerret. Coli

em̃ a mulieribꝰ multa auiditate ſolebat
luna. Sicut legitur Hieremie.vi.Mulie
res aſꝑgunt adipẽ vt faciant placẽtasire
ginãa celi cedebat lunã. Hec igit ẽ vna
canſa ꝓpter quã eas inmũdas iudicauit S
lex. Becũda cauſa fuit vt abſtinerent
viri a cõmixtione earũ in diebus illis.tũ
ꝓplerfetũ ne coꝛrũpetur ⁊ occaſionaret
venenoſitate ſanguinis illiꝰ.⁊ ne ex fedi⸗
tate ea fierẽt abhominabiles viris.Ler⸗
cis cauſa fuit ip̃ᷣe mẽſtruꝰ ſanguis ð quo
multa monſtrifica faciebant malefici,⸗
Quarta honor ⁊ reuerencia tabetna⸗

culiſin quo poſſet mulieribus fluxus con

tingere.ſi ad id.eo temꝑe admitterentur
qua inquinatione nulla abhominabili⸗
oꝛ fieri poterat tabernaculo. Quinta
honoꝛ ſanguinis quẽ in mentẽ femp⁊ in
gerere volebat dñ̃s filijs iſrael in deteſta
tione ydolasrie. Sexta canſa contagiũ ⁊
coꝛruptela menſtrui ſanguinis qni iante
infectionis eſt vt etiã in ſpeculo in quo tẽ
poꝛe illo mulier faciem inſpexerit.feculẽ⸗
cie ſue manifeſtũ indiciũ inömat. Wa
nifeſtũ igitureſt.quia ⁊ ſaluti animaruʒ.
⁊ ialuti coꝛpoꝝ et ſaluti partuũ ſeu fetuũ
⁊ ipᷣi ſacramentq matrimonij conſultũ ẽ
legem.quia menſtruate inmunde ſunt

vſq; in tempus purgationis ſue. Langẽe⸗
tes auiẽ menſtruata et tacta ab ea ꝓpter

saſdẽ cauſas inmunda iudicata ſunt ſed

remotioꝛi.]. Lepꝛoſus vᷣo iudicatus

eſt inmũdus.⁊ ꝓpter feculenciam mothbi G
ter bong
rẽ caſtroꝝ atq; tabeaculi in quo poiſ⸗
ſimũ intelligimus honoꝛẽ Ri. emi

qua ſemen ipᷣm hůane generationis mi
ſcebãtur ſacrificijs.et ꝓpter honoꝛem ca

ſtroꝛũñ et etiã tabernaculi vt diximꝰ. Hoꝛ
ruit etia æx ⁊ hoꝛreri voluit

ult etia xuʒz huma
ui ſeminis alibi q; in oꝑeiſſnane gene⸗
rationis.Et hoc ꝓpter execrationes ydo
latrie ⁊ ſodomiticas abbominationes.
quas om̃mo abolere et ſtudioſiſſime er⸗
irpare intendit.voluit ⁊ honoꝛem habe

—

ntabernaculo ⁊ caſtris ꝓpter quod non
9 .
—

n

nu
on
urr
ͦ
3

a
14
e
hle

,

e
4

ns
i5
Nio
aiß
en
Si
14

.

xxviij

niſi lotos aqua etiam ſacerdotes intrare
tabernaculũ debebant ꝓpter ho eia
membꝛoꝛum defoꝛmitas et maculoſitas
pꝛohibita eſt a ſacerdotibus. Leuiti.xxj.
Somembꝛis defoꝛmes aut maculati aut
mutilati admitterentur ad miniſterium
tabernaculi.ex hoc vilipẽderet etiã taber

naculũ et miniſteriũ ipius.et in hoc dei

honoꝛ minueret᷑. Inmũdicie veroirregu
laritatis mereq;requirebat purificationẽ
multiplicitererat ad hanc ꝑtinet inmun⸗
dicia vaſoꝛũ ſicutvas fictile in quo aliqd
ex octo nominatſreptilibus cecidiſſet aut
qꝙ aliquid de moꝛtuis eoꝛuʒ tetigiſſet. et
ꝓpter hoc frangendũ ſicut legit᷑ leuiti. x
7 omnis aqu arũ cõgregatio ſicut legitur
ibidẽ In quo nõ aliud intelligi dectpo
leſt niſi phibitio appꝛopinqtiois ad ydo
latriaʒ.ideo enim ꝓhibiti ſunt fili iſrael
tangere huius ànimalia vel moꝛticia eo
rũ ꝓhibiti ſunt neceſſario immolare.ea
vel cõmedere deimmolatis In hoc
etiã q inmunda iudicata ſuntin mundi⸗
cia que ꝓhibebat acceſſum ad dei taber
naculũ etiã tangentibus ea pꝛeciſa ẽ etiã
eiſdẽ omnis ſpecies emuncationis ⁊ ap⸗
pꝛopinquationis ad deũ ꝑ illa.et ꝙ pl⸗ ẽ
oſtenſa ſunt cauſa diuine offenſiois ⁊ in⸗
dignationis.nõ qnidem ꝓpter ſeſed ꝓ⸗
pter ydolatriã ꝗᷓ de eis fiebat. Juxta hũc
modũ mndi, erat vas quod non ha⸗
bebat opꝑcꝑlũ nec ligaturã.ſicut legit niu
merꝝ.vxquia vala ꝰuiuſmodi habere
conſueuerat ydolatre.⁊ etia cauſa hone⸗
ſtatis et mũdicie coꝛpoꝛalis. Quoniq a⸗
cilius cuſtodiũtur munda que habet oꝑ⸗
culũ.⁊ honeſtius tenẽtur atq; cõtrectant
que ligaturaʒ habent deſe.vtpote anſu⸗
la del annulũ. Poterat etimm eſſe vt alie
nas ligaturas adhiberẽt ydolatre vaſis
ſuis non ſioe aliq ta cõtaminatione ydo
latrie. ⁊ vaſa volebant carere operculis
vt aliquibus ſeruicis ydolatrie magis pᷣ
ſto eſſent.⁊ vt ipᷣa reptilia ydolis immolã
da in ea irrepent.ſicut mures muſtele atʒ
lacerte ⁊ in eis inuenirẽtur. Sic em̃ inuen
taſmagna accepta credeban eſſe dijs vt
3 polte elec eis. Reſtañt auteʒ ad

huc alique reliquie ydolatrie iſtius.Cre⸗
dũt em̃ nõnulli inſipientes queda numi⸗
na nocturnd freqauẽtare domos cvaſa qᷓ
diſcooptavel opta inueniũt.poſtqʒ inde
tomederint vł biberint denuo replere.

Eodẽ modo et clibani et.fontes a videretur lex.

gͤ

RR

581 *

Si autẽ coogtn vel dauſa ſiue obſtru
cta ea inneniũt.lnde offendi ⁊ ex hocim⸗
minere iſttoꝛtuniuʒ domui. Et hmoi
cauſaʒ dicemus in tractatu de ydolatria.
PHoꝛtuos auũt generaliter tam viros
q̃ mulieresmmũudos eſſe voluit lex.vt

“ ”ssl M
1

elongaret popnlũ iſrael.⁊ a ritu queʒ ba

bebant fundãadi yd matrie. et ab operibꝰ
maleficis ac nigromanticis quoꝛũ miłta
legimus Et pꝛopter hoc qui tangeret
moꝛtuũ inmũdꝰeſſet.Sic legit᷑ nũeroꝛu
rix. Sacerdotes autẽ ſummi ꝓhibiti ſunt
ingredi ad moꝛtuos pᷣterqz ad ſeptem ſi
cut legitur Leuitici.aj. Ad eos auᷣt ingre
di pmiſſi ſunt ne inumana nimiſqʒ du
Moerito a

— —

Aitur. quare ipi qui combuſſeraſit virula

ruffam. vel cineres eius poꝛtauerant. vel
qui alios aqua expiationis aſperſerat at
q; mundaueratimmundi reputaren M.
CLum ex cineribus vitule illius et aquisvi
uis. aqua expiationis conficeretur.qq om
nes huiuſmodi immundicie expiabatur.
Wirabile enimvalde videtur.qualiter ex
aqua purificante et tãtis emendationis
pᷣſidijimmũdicia cõtraheretur. Am
plius. Quicunq; alios aſpgebat immun
dus efficiebatur. O poꝛtebat igitur vt aſ⸗
pergeretur ab alio. Sed iterũ aſperſoꝛ il
le emcereturimmundus. Quare indiget
neceſſario alio aſperſoꝛe. Et ita erit circu
latio ridiculoſa nõ habẽs finem. aut ibit
res in infinitum ſecundũ rectũ et ita non
ſufficiet numerus hominũu aſperſiõib;fa
ciendis. Et erunt aſperſiones inutiles In
quo videntur dicenda ? foꝛte amplioꝛa.
Pꝛimũ quod voluit deus ſemp ⁊ me

———=

rito reuerenciã ?⁊ honoꝛem ac timoꝛem ex

hiberi ſanctuario ſuoj actificals in ipo
⁊ ꝓpter hoc vnuũ quẽq; qui lan geret ali⸗
quid ex ſacris quibuſ damindignuʒ ſe re
putare bhmõi attatu ⁊ immundũ eſſe cõ
paratione ipſoꝛũ.⁊ timere ne irreuereter
etiam tetigiſſet. Et peccato irreuerencie ſe
reputare pollutum. Et hoc ſᷣm hunc ingel
lectum. erat immundum fieri ex cotattu
mundon atq; ſanctoꝛuʒ. quẽadmodũ le⸗
git leuit. vin. ꝙ anima polluta comedẽs
de carnibꝰ hoſtie pacificoꝝ ex hoc efficie
batur adeo immunda.vt etiã moꝛti adiu
dicetur ibidẽYẽ. Sed ſi hoc eſſet verum
ſacerdotes ſemper immundi fierent.con
trectãdo ſacrificia ⁊ quelibetſ ancta. 0

veriſimilius eſt atq; verius vt todi iſtud
HMM d iiij

m que-

p5ͥjD
R
—
.
C.
—
—

„.

4

——

„Bei

ſtatutũ ſit in hoꝛroꝛem pæccati. ꝓpter qd
huiuſmodi ſacrificiũ ofſerebas Adeo

ergo voluit deus populũ ſuum exhoꝛre
re peccatũ iſtud. adeoq; fedans et macu
lans aucto:es ſuos id repugnare.vtnon
ſolum hoſtia que ꝓ illo offebatur. ⁊ il⸗
lud ſignificabalinmunda reputaretur et
polluens contingentes.ſed etiam ipſe re
liquie vt cineres.⁊ quicquid haberet ali⸗
quid eoꝛũ admixtũ.vt aqua luſtrationis
quam diximus. Si ergo peccatum il⸗
lud fuit peccatũ adoꝛationis in tali.ſicut
nonnulli opinant᷑. ſiue peccatũ tociꝰ po⸗
Puli.Merito adeo hoꝛrendum et inmun⸗
dum iudicauit dominꝰ. vt qui de hoſtia
eius vedoſtie cineribus quidqᷓ; tangeren
cui cineres illi comixti erant immundus

eſſet non immundicia culpe vel peccati.

nis aſpgere ſeu mundare. nak
2Z in hoc nõ aliter iuxta litterã.eos qui ſa
crificia offerunt.ſacraq; contractat⁊ alijs

im mundicia coꝛpoꝛali.ſed immun⸗
ia irregularitatis quam diximus. que
peccatũ nullatenus eſſet.ſed peccati hoꝛ⸗
roꝛem ⁊ abhominationem ducens alio⸗
quin peccatũ eſſet eam immolare. ⁊ cine
res eius colligere.⁊ alios aqua expiatio⸗
Inſinuat

miniſtrant alioſq; purificant. Purificari
per alios indigere.⁊ mundatione quam
alis impendut miniſterio contẽtos eſſe:
non debere. ymmo ab alijs recipe opoꝛ
tere. In eodem vo capitulo hoc Enu
mero.vix.legitur expꝛeſſe.moꝛtuuʒ eiuſq;
tabernaculi.totam q; ſupellectilẽ immun
