ciarũ immenſam varietatem arboꝛũ foli
oꝛũq; et fructuũ habentẽ. animabꝰ non
ſolũ ameniſſima vmbꝛacula folioꝛũ ſed
etia fructuũ ſuauiſſimas refectiones pᷣſta
tem. Inuenies autem indubitans cellaʒ
vinariam.ad iocundandũ ⁊ inebꝛiandu
A bibentes. Cellam pigmentariã. ad cõfoꝛ⸗
j8 tandos. medicandos et declinandos co
medentes. Cellam vnguentariam. ad de
coꝛandos aromaticandos medicandos
ſanctificandos et exaltandos in reges et
ſacerdotes eius vnguentis:vti volenmes.
Dein ge ſecretariũ diuinoꝛũ conſilioꝛum
lnctuariũ res ſacratiſſimas cuſtodiẽs ⁊
eas dignis ⁊ mũdis ſolis largit᷑ exponẽs
Uia vero nonnullos offendũt.
⁊ grauiter ſcandaliʒãt ſacre ſcri
pture huiꝰ expõnes.vnde et po
tius abuſiue impõnes eis videnturq; ex
põnes quedam earũ laboꝛabimꝰ pauc
B vt eis ſuꝑ hoc ſatiſfaciamꝰ. Sclto igi

„

„ noꝛ modis fiunt. Pꝛimũ facto ipᷣo vide

fra udaretur cibo ſuo.

„⸗ —

beat nemo offendit᷑ ſi aliud in hijs qᷓᷓ lit⸗
teralis ſenſus dabeat requiratur. TCerceꝰ D

modusolt ſcom cõſequenciã quẽadmo⸗
. 3 du dicimus. ꝙ vbi coꝛpoꝛalis et exterior

ydolatria ꝓhibita eſtintelligitur 'm con
ſequencia. ꝓhibita ſpiritualis.⁊ iſte intel
lectus ſimilqter neminem offendit.Cũ em
diximus.quia vbi geus ꝓhibuit adoꝛari
ydolũ aureũ.qð vtiq; ſimilitudineʒ aliq;
hʒ viuentis ⁊ adiuuare valentis inſinua
uil⁊ intelligi dedit ſe nolle ꝙ aurũnudn e

hoc eſt abſq; foꝛma ydoli adoꝛaret᷑. Et

ꝓbter hoc ꝓhibitio auaricie ſcõᷣm conſe

quenciã in illa ꝓphibitione intelligit᷑.Eſt

em auaricia ydoloʒ ſeruit.ſicut legit᷑ in
v· ad epheſios. Sumiliter et vbi ꝓhibu⸗
it falſum teſtimoniuũ dici contr pxrimuz
in cauſa modica pecuniariaphibuit ꝑ cõ
ſequens et in cauſa fame.cum fama pci⸗
oſioꝛ ſit pecunia Eodem modo vbi ꝓ
hibu it.ne ligaretur os boui triturantł. ꝓ
hibuit per conſequens vt operarius nõ
Si enim hanc
equitatem voluit ſeruari in bobus vt col

laboꝛantes etiam comederẽt. multo foꝛ⸗

tius in hominibus. hunc ergo modũ ſi⸗

gniſicacionis quilibet intellectus recipit.

em rerum que non ad hoc facte ſuntvt

tur quia ſignificatões non trerales qua Aa Quarta ſignificatio eſt per ſimilitudi E

. 4 icet cũ res ad hoc facte ſunt vt ſignificẽt
U Rcut factum illud yſaie.quo iuit nudus ⁊
dDiſcalciatus. Et factũ Eʒech.quo fecit ſibi
vaſa tranſm grationis ⁊c. Que vtiq; ad
hocfacta ſit vt ſignitʒcarent. In hijs er
go manifeſtũ eſt quia alia ſigniſeatio q;
litteralis querẽda eſt in eis.ꝓpter hoc di
xit yſaias ĩ viij. Ecce ego ⁊ pueri quds
dedit mibi dominꝰ in ſignũ et in poꝛten
tũ ⁊c. Similiter et Eʒechie.in iiij. Signũ
ed mui iſrael Et iterũ. Egꝗ eʒechiel poꝛ
tentũ veſtrũ.Et apparet ez capitu.
ptotum.,. Quiamuidꝗd factum eſt in
eʒechiele ſi nificabat mala q̃ futura erat
domui iſrael. Secuda ſignificatõ eſt
icti quando videlicʒ aliquid dicitur ad
gniſicandum expꝛeſſe.ſicut illud.eʒechi.
xvij. Aquila grandis magnarũ alarũ ⁊c.
EvKEt ꝓpter hoc vocatur ibid Oz enigma
et parab a.et iſte due ſignifietõnes ne
minem ofendunt.Cum enim expꝛimitur
in ſcriptura de facto quocũq; quod ipſuʒ
fiatvel factũ ſit ad ſignificãduũ.⁊ de dicto
ſimiliter quod ad hoc diſcatur vel dictũ

2
₰

ignificent.et hoc eſt que multos oſfendit/

⁊ ꝓpter hoc quia abuſiuũ eis videt᷑ res
ad ſigna tra here que nõ ad ſignificandũ
facte ſunt.quale ẽ id. Hieremie.xviij. nũ
quid ſic.facit figulus iſte non potero vo
bis domus iſrael ait dominus.Diſſipa⸗
tio enim vaſis quod pᷣus fiebat.et foꝛma
tio vaſis alteriꝰ facte ſunt vt ſignificaret.

et cum eis ad ſignificandũ vſus eſt deus
HNeq; offenderetur quis audiens huius
expoſitiones ſeu interpætationee. ſi dice
retur ei hoc modo. Quẽadmodũ dic do

minus. Nũquid nann ſic facere vobis po
tero. vbi de ſignificatione nihil locutus ẽ

ſed de ſimilitudine tm̃̊. Quẽadmodũ et

Hieremie. iij.nõ dixit quicq; de ſigniſica

tione.ſed ſimilitudinẽ et moduũ im expᷣſſit

dicens. Quomõ ſi mulier contẽpnat
amatoꝛem ſuu ſic contempſit me vomus,
iſrael. Non dixit quia contemptus huiꝰxꝰ

mulieris ſignificaret contemptũ filioꝛuʒ

iſrael. nec dixit ꝙ amatoꝛ huius ſignifica
ret ibpſum. neqʒ diit ꝙ diſſipalio aut
refoꝛmatio vaſis ꝓhibita eſſet vel para⸗
bola eius ꝙ ipe oꝑaturus eſſet in vonn⸗
iiü

De

lo iſrael. vel ꝙ figulus eſſet figura ipius.

Sed expꝛeſſit modũ ſeu ſmmilitudinẽ no⸗
ta inter opꝰfiguli ⁊ opꝰ ſuũ tet i erfactũ
mulierisↄtemnentis amatoꝛẽ ſuũt factũ

populi iſrahel.quomodo ſi loquerẽtur

Jacri expoſitoꝛes et doctoꝛes ꝭallegoꝛijs.

⁊ tropologijs ſuis et etiã anagogicis int
pꝛetatioibus ⁊ ſcripire ſatiffacerẽt ⁊ au⸗

eedra ſiue legentiũ intellectus nõ offen
erẽt.
gnikticat tale quidet eſt figura ſeu pꝛophi
loſophia aut parobola talis rei.cum al⸗
terum pꝛopter alterũ ſiginficandũ nec fa⸗
ctũ nec dictüvideatur offendunt grauiter
B audientes. Quenadmodũ ſe habetĩ

facto dauid et vꝛie ꝙ legit᷑ in N.i.Regũ

vbi dicũdꝙ dauid qui vniq; ꝓditoꝛ erat
I facto illo c adulter/atʒ homicidaſſignat
chriſtum. vrias autem vir ſanctus et fide
lis piabolũ. Et iten adulterina illa co

Pputa dauid ⁊? berſabee ꝓditione ⁊ homi

acidio ęrecrabilis ſignificat ſanctiſſimum
matrimoniũ et immaculatiſſimã copulã
p̃i et eccleſie de gentibus.auribꝰ multo⸗
rũ multa indignationem ingerunt. fide⸗
q; ſacrarũ expoſitionũ aut penitus in eis
abrogant. aut multũ ledũt.
iſtud non eſt factũ ad ſignificandum nec

veriſimile eſt multis ꝙ ꝓpter hoc ſit ſcri⸗

piũ. Si autem ita dicerẽt. quomodo
H rer dauid berſabee adamauit ⁊ pꝛe amo
re ipius moꝛtem viri pꝛocurauit.quomo⸗
do illam regali cõnubio honoꝛauit. et re
gali ſolio exaltauit.ſic rex celoꝛuʒ xpᷣs do

minus ſynagogam adamauit.et ꝓcura⸗
ta moꝛte magiſtratꝰ ſeu pᷣncipatus eius/
cui velut marito ſuberapeam connubio

ſuo ſpirituali honoꝛauit. et celeſtis regni
ſouo ſublimauit. Si inq; ð modo tantũ
aut ſin Nlitudine nentionẽ facerẽt et ip̃aʒ⸗
ſimilitudinem decenter ac diligenter ꝓſe
quentes exponerenta bſqʒ offenſione vl
la audientiũ hoc fieret. Eodẽ modo

de eccleſia de gentibus.ꝙ ꝓcurata moꝛ⸗

te dyaboli moꝛte ſcilicet ſpirituali/cui ve⸗
lut marito ſuberat.vnde ⁊ vocabat ipᷣ
bahalim quod interpꝛetatur vir meꝰ qꝗ
ſic. et ſic ei fecit. Non ſolum paciſice ſʒ gra
tanter etiã audiret᷑. Uerbũ ergo ſignificã
di eſt. quod in parte iſta grauiter offedit
auditoꝛes atq; lectoꝛes.
qꝙ omniũ duoꝛũ ſimiliũ.quoꝝ alteruʒ eſt
intellectui noſtro ꝓpinquiusnobiſ. q; no

tius ſignũ naturale eſtminus noti atʒ ab

Sed quia dicetur tale quid ſin

randa.

ꝛimũ quia

uãq; veruʒ ſit.

lesibus

intellectu noſtro remotioꝛis. Signuz
inq; eſt gaturale illiꝰet velut liber in quo
legitu.vnde et quaſi natura docẽte alle⸗
ro ad altexũ declarandũ vtimur. Hoc ex
go modo ſacri doctoꝛes ⁊ expoſitoꝛes ſa
ne ⁊ abſq; offendiculo vllo dicere poſſi:
quia factuʒ illud de berſabee factũ ſigni
ficauit eccleſie de gentibus. Signiſicaui
pꝛopꝛia ſimilitudine tanq; naturali deſi⸗
gnatione. Licet autem ſpiritui ſancto
⁊ ſcriptoꝛibus eius nocioꝛibus ſimilibus
vti ad minus nota ſignificanda et decla⸗
Selgcundo ꝓpter rerum multã
diſſimilitudinẽ ⁊ nimiã.vbi magis violẽ⸗
ta eſt ſignificationis in ipᷣo q; rerũ ſigniſi
catarũ expoſitio. Et in hoc errant᷑ im⸗
periti multi qui neſtiunt qualiter tractan
du ſit verbum veritatis.Sed ingeniuʒ
ſuum vt ait hieronimus. facere nolũt ec⸗
cleſie ſacrificiuʒ.Et ꝓpter hoc dixit ſu%
Abac.Cropologia libera eſt. et hiis tãtũ
legibus circumſcripta.vt pietatẽ ſequat
in intelligencie ſermoniſq; contextũ nec
in rebus multũ inter ſe contrarijs violen

G. ta ſit copulandis.Tercium eſt ignoꝛãcia

explicandi ꝓſequendiq; ſimilitudines ex

quo defectu ccidit et illud quod diximꝰ

vt non credatur expoſitionibus. Wa⸗

xyime vbi er ſim ilitudine potiſſimuʒ ſigni

ñicant. Ceſſante nanq; in hijs rerum ſimi
itudine ceſſat et ſigniticatio apud audiẽ

Gls: Quartum eſt ignoꝛancia eius vi

elicet ꝙ ſolũ in negotio ſignificat.ſicut
accidit i ſompnij⸗ que expodit ioſeph.ĩ
x.. ⁊ xl. Seneſis.res enim ꝓpagines et
tria caniſtra panum ꝓpter numerum im
ſignificauerunt tres dies.de quibus ibi
agitur.et ſolus ternarius q;tum ad dies
illos ſignificat. Erraret enim intolle⸗
rabiliter arganrs vel ꝓpagines i ſi⸗
gnificationemn dierum detoꝛquere vellet
ꝓpter hoc dictum eſigquia ſqcra ſcriptu⸗
ra eſt velut cithara in qua non omnia ſo
ant. Dicemus autem tibi ſuper hoc
ermones vniuerſales duos.
quia tanta eſt continencia ſeu contentus
ſacroꝛũ cum hijs ⁊ in hijs ſignificationi⸗
busvt nieo modo videri poſſint niſi di
uine ſapièncie artificio in vnum volumẽ

collecta.vninerſaliter enim expoſitiones
ſalutarem doctrinam reſonant. etin eis
ammirabiliter ſibi conſonant quibus vti
tur eccleſia ſanctoꝛũ. MNon igilur caſu Z.
factum eſt vt ita oꝛdinaretur. vt ita ſibiin
. *
ON

Pꝛimũ

☛. —

—S

9

M

uicem conſequens et conſona eſſet in tã⸗
ta varietate expoſitionuʒ ſacra ſcriptura.
vt abſq; vlla diſcrepancia in vnam eõcoꝛ

—

diam ſacre doctrine concoꝛdarent om̃es

eiuſdem libꝛi.omneſq; libꝛoꝛum partes:
vwnam veritatem catholicam ac ſaluta⸗
rem concoꝛditer reſonarẽt.vniuerſalitas
enim in rebus omnibusſignũ eſt ꝓuidẽ⸗
cie et artis. Secundum eſt quia que⸗

admodũ ex dei bonitate factũ eſt. ⁊ abſ⸗
qʒ vlla dubitatione credendu.vt omnia

opera ſua fecerit ꝓpter omnem bonum hyuiintel
vſum et vtilitatẽ que ex eis quacunq; in⸗ Aaao

duſtria elici poſſunt. Sic omia dicta ſua
ſiue eloquia ppter omne bonũ vſum et
vtilitatem qui ex eis quacunq; induſtria
elici poſſunta dicta voluit eſſe et ſcripta.
Quare ꝓpter omneʒ illuminationẽ inel

lectus humani.ac ꝓpter omnem edifica
tiSnẽ eccleſie ſue que inde elici poſſũt.ea

voluit eſſe ⁊ dicta et ſcripta.ꝓpter omnẽ
igitur intellectũ ad eruditionẽ noſtraʒ ſa
lutarem pertinentẽ qui inde elici poteſt.

tur diligenter iſtas duas radices.⁊ vide⸗

Kal ea dicta eſſe ⁊ ſcripta. Attende igt⸗

bis euidenter non humano ſenſu nõ foꝛ

tuitu caſu ſacram ſi gintrantzedilaneſ
ſcriptam ſeu oꝛdinata. Sed ſapien⸗

cie celeſtis artificio admirando.videbis
etiam ad magiſteriũ diuine pietatis per
tinere.vt omnes libꝛi eiuſdem ꝓpterom
nem eruditionem et edificationem qᷓ in⸗
de elici poteſꝭ ſcripti ſunt.Alioquin reſtri
ctioꝛ eſſet inentio eiꝰ ix parte iſta qᷓ; ei⸗
largitas paciatur.
O ſtqᷓ; autẽ auxilio dei oſtẽdim⸗
intelligenciã litteralẽ.legis hebee
oꝛum in hijs in quibꝰvidebat᷑ ab

uimuůs omnes cauſas pᷣceptidis et phibi

tionis in huiꝰ. ogalionibe exemplis
atq; ſimilitillinibus. Et quia ſilis neceſſi
tas in duxit eccleſiã dei.vt apud eaʒ pars
huius ꝓhibitionis ⁊ pᷣceptionis pꝑpetuo
ſtaret. Sicut ꝓhibitio ſtigmatũ et chara
cten ſeu figurarũ.Similiter augurioꝛum

2 omniũ diuinationũ obſeruationũ que

quolibet mõ vergũt in ydolatris.Et pate
aximꝰ inſeb. qꝛ pᷣter intelligencia littera⸗
lẽ in eadẽ lege eſt omnis intellectꝰ ad ſa⸗
lutarẽ eruditionẽ ꝑtinens. qui ex ea elici
poteſt.nõ qui ꝑ q;cũq; violencialreq; re

pusgnanciã eide abuſiue inponi poteſt.

xxxvij

Hryrnius em̃ into:ſiones ſeripture non
expoſitiones eiaſdẽ ſunt.ſʒ abuſiue ſoſi
tiones. o Et qꝛ diuine bonitatis intẽcio
fuit de ſcriptura ſacravt omnis intellectꝰ

ſalutaris eruditionis qui ex ea ↄueniẽter

vt vüſmvo c poſſet in ea intelligeret.
Ehui intellectũ ipſe intelle⸗
xit eam. Quẽadmogũ in omni creatura

Et quia om

Jua intendit om̃e bonũqð ex ea ſiue ꝑ eõ

ꝓuenire poteſt intẽtius. Et ꝓpler ome il⸗
lud honũ creauit eam ſic.⁊ ꝓpter omne
huiꝰ intellectũ ſacra ſcripturaʒ inſpirauit

Poſtã inq; de his omni

us ꝓut de diuine largitatis dignatione
excepimꝰ expediti ſumꝰ.Accedemꝰ iuxta

2

ꝓmiſſuʒ ad deſtructionẽ deliramẽtoꝛũ ⁊

inſaniarũ machometiᷓ nomẽ legis into
lerabili abuſione vſurparũt. Hac ant

abuſionẽ induxit ſeducto pplło ꝑ iᷣm ⁊ in
NJipientiũ multitudo/q ipᷣm vt ꝓphetamz

mẽdaciſſima figmẽta eiꝰ vt lege ſuſcepft.

Scito igir in pᷣmis hunc fuiſſe de genere
abꝛae ꝑpyſmahelẽ ꝗ inſtitutoꝛ gentis ara⸗

bũ fuitvt dicit ioſephus ⁊ ab ipᷣo Yſma⸗

hele gẽs arabuʒ magnificãda accepit. Ju
xta ꝓmiſſionẽ dei dicẽtis ad abꝛaha.Ge⸗
neß.xvj. Filiũ ancille faciã ĩ gẽteʒ magnã
qꝛ ſemẽ tuũ ẽ.Et iterũ ad agar ĩ eodẽ eiu
dẽ. Surge ⁊ tolle pueꝝ ⁊ tene manũ eius

qꝛ in gentẽ magna facia eũ.Et iten eiuſdẽ
xvij.ad abꝛaha. Suꝑ yſmahel quoqʒ ex
audiui te.Ecce bñdicaʒ ei et augebo ⁊ mł

tiplicabo eũ valde.duodecim duces ge⸗
nerabit ⁊ facia illũ creſcere ĩ gẽtẽ magnã.

Que ꝓmiſſiões implẽde ꝓ ꝑte videri
poſſũt.ex eo ꝙ; legit᷑.vij. Judicũ de bello
3 madianitas.totꝰ em̃ ille exercitmadia
— nitaꝝ de gẽte yſmahelfuit ſᷣm narratõe,
ſurda⁊ nullo mõ conueniẽs ſapiẽcie tan thodii Ante tpavᷣo caroli magni aðo
ti ꝓꝑbeteinedum ſapiencie deit declara/ mltiplicata ẽ ges yſmahetitaꝝ.adqʒ di⸗
latatũ regnũ eiꝰ vt ⁊ totã hyſpaniã ſupio

rẽ totã ꝓuinciã.totãq; aꝗtania ⁊ fere viqʒ
ad bituricã ⁊ andeganen dyocſ occupa⸗
rẽt. donec miſericoꝛs deꝰ ꝑ pᷣfatũ pᷣncipeʒ
vſqʒ ad fines regnoꝛũ hyſpanie/q xpᷣiani
tas nũc eo auctoꝛe obtinet /bellis mirabi
libus ⁊ triũphis nobilibꝰ eos expugnãs
diffugauit/ In nouiſſimis vero diebꝰ di⸗

xit pꝛenominatꝰmartyr filios yſmahelis
exituros de deſertoſtanta multitudine et
foꝛtitudine futuros.vt toti mundo domi
nentur.et ipſum regnũ xpᷣianoꝛũ occupẽt
et populũ xpᷣianũ peccatis ſaciẽtibꝰ dira
ſeruitule oppꝛimant.et affligant aliquot
e v

Se

Q
annis.donec miſericoꝛs deꝰ populũ ſuũ
reſpiciens viſitet.et ꝑ regem xpᷣianoꝝ tũc
0 futuꝝ de tata eripiat ſᷣuitute.ſuvijciẽsver
O ja vice filios yſmahelxpᷣiani ppli puituti.
Et hec erit ſumma ac nouiſſima gẽtis
illius exaltatio ct altitudo. Ianta em vi
tute oppᷣmetur et affligetur à populo dei
ꝙ decetero non adeciet vt reſurgat iuxta
ſepe nominati martyris narrationẽ. In⸗
cepit autẽ peſtis huius tam ridiculoſe ta
S qʒ pernicioſe ſectetꝑibus eraclij impera⸗
toꝛis vacillante tũc romano imperioſ ad

occaſum vergente.barbaris nationibus

* illud vndiq; multiplici rebellatione cõcu
Q cientibus. regnis tzrarũ iugũ eius abü⸗
cientibus/⁊ ſe erigentibꝰ cõtra illð a quo
tẽpe vſ& hodie nec lacerari deſut nec di⸗
ſcerpi. Ne aut opineris ipᷣm fuiſſe mach
ometã philoſophu qui vocatus ẽ albate
Zn⸗ ut⸗ em̃ libꝛũ de aſtrologiaſpplato ti
baᷣrtinus ex arabico eloquio traſtulit in
latinũ/qꝗᷓ liber illiꝰ nobilitas philoſophi
ca atʒ ꝓfunditas ſolu nomen machome
ti ip̃ᷣm habuiſſe:cõmune tamẽ hoie illo:
ne dica ruſticano.ſed vt ait quidã veriſſi⸗
me vaccino atʒ poꝛcino cõpꝛobat euiden
ter. Abſit em̃ vt tãtus philoſophus ita de
ſipet itaq; pecularuer ſentiret. Creditur a
„ nõnullis qꝛ iſte machometꝰ a ſergio mo

.

ſit. ⁊ in hereſim illa ductꝰ qua cõtra diui
nitatẽ dñi nri ieſu xpᷣi blaſppemauit. Na
tura em diuinaʒ in xpᷣo dño.⁊ in deo pre
eterna generationẽe aperte ⁊ ſepe negatĩ
lege ſua. Iſte aut ſergius poſtq; damna⸗
ti ſunt Eutices ⁊ neſtoꝛius mgꝗr eins in ſy
Ex⸗ nodo cõſtantinopolitano.ꝓ eo ſcilicʒ q;
S duplicẽ natura in xpᷣo diuina ſceʒ ⁊ hum
na eſſe negabãt. Tranſtulit ſe in arabiaʒ
vbi viam hereſnitica ſimulans. tante re⸗
„ ligio fitatis ac ſanctitatis appuit.vt ma⸗
chometus ipᷣm hab e doctoꝛẽ voluerit.
Tillum gabrielem archangelũ interduʒ
vocauerit. abſcondens ⁊ reuelare nõ au
dens. ꝙ inſanias quas homĩbꝰ decept:

„ frradebat ab homine didiciſſet. has eniz

. cmiſſiones tenens gens yſmahelitaruʒ
erx traditiõe yſmaheũis. Sperauit eas ſp
in aliquo gentis ſue adimplend as eſſe.
Quẽadmodũ gens hebꝛeoꝝ pꝓmiſſiões
ctas abꝛabeyſaac et iacob. Wetho
dius autẽ martyr in libello reuelationis
Jue que facta eſt ei in rematione carcere.
oꝛati ad dominũ vt reuelaret ei de pᷣmis

QD

nacho neſtoꝛu heretici diſcipulo ſeductꝰ

1 .— 2 . “Sõ , S
4

2 nouiſſimis mundi. ea que ſccipta non
erant iy canone ſcripture.dicit iſtas pꝛo⸗

miſſmẽs factas de yſmahele impletas fu
iſſe in machometo / qui et machometh et
blaſphumo et naradaſchvocatꝰc.Gens
eĩ yſmahelitaꝝ et regnũ.gẽs arabũ⁊ gs
ſarracenoꝝ:ſʒ nomę ſarracenon falſo ſi⸗
bivſurpat a ſara taq; filij ſare ꝑ yſmahelẽ

cum tamen nihil cognationis.ſed ſolam

adoptionẽ ad ſaram habent. ſicut legit᷑
Beneß.xvj. Alii autẽ dicunt eos vocatos
ſarracenos a ſarram ciuitate in qua pᷣmũ

vel maxime gens illa vel creuit vel domi
nata eſt. Uere autem agareni ſunt. quia

ex agar p yſmahelem deſcenderunt. Hic

ergo legis abꝛahe latoꝛem ſe dixit.⁊ ipᷣm

gbꝛabam ſarracenum fuiſſe euidenter a

ers in lege ſſa. Quoniam autez ſtu
dioſe p̃dicauit vnum verũ ac ſolum deuʒ

eſſe.et ydolatriam potenter in gladio ᷣc

ſtrennue exterminauit. Sodomiticã ſpur

ciciam interdixit. ⁊ alia quedam honeſta

ſtatuit et quedam inhoneſta pꝛohibuit.

Multi de ſapientibꝰ gentis ſue credide-

runt eum.et credunt abhuc verum dei ac

miſiſſe.pro deſipiencia: et ruditate ſua
quã iniunxiſſe Abſurdaq;⁊ ridiculoſa qʒ
pluriam in lege eius inueniuntur.no di⸗

xiſſe nec ſcripſiſſe nec ſenſiſſe.ſʒ magis ab

inimicis veritatis partim inſerta fuiſſe.

Partim vero aut impericiqa aut negligẽ⸗
cia diſcipuloꝛum ipſius diſcdediaq; et cõ

tradictione eoꝛundẽ aut mutata eſſe aut

idelem fuiſſe ꝓphetaʒlEt que iniqua vi
dentur in lege eius.genti illi. magis per

aliter coꝛrupta. Et de iſta contradictione
diſcoꝛdia multa leges in libello di

ſputationũ cuiuſdam chꝛiſtiani et cuiuſ⸗
daʒ ſarraceni.Qui tacitis nominibꝰſuis
de legibus ſuis diſputant. vtroq; lggem

ſuam defenlente. et legem alterius im⸗
pugnante. Osni mogo enim im⸗

pꝛobabile eſt et pꝛocul a venttate videtur

hominem qui ſe dei ꝓphetam. eiuſq; le⸗
giſlatoꝛem dicebatitaʒ ridiculoſa delira⸗
menta.tam ſpurca dogmata genti alicui

tradere auſum fuiſſeniſi foꝛte vel mente

captus.vel alia occaſione deſipiens exti⸗

terit. uig igitur et de vila eius ⁊ de
geſtis apud alios multa leguntur.et pꝛe⸗

ter intentionẽ eſſet pᷣſentis ꝓpoſiti.Quia

etiã gens ſarracenoꝛũ iſtas inſanias/q̃s
in lege eius legimus venerantur vt diui⸗

na oꝛacula per dei ꝓphetam ad ſe miſſa

n

os
zni
ni
ctig
b

ſt
az

ſour
deſ
buit⸗
ce⸗
tit
api
eſu
66
öd
se
⸗

eS

at vita iſta nec aliaʒ vitã pᷣdicauitqᷓ ſit vi

2 nos docebimus in ſequetibꝰ ꝙ longe citas vite illiꝰ qᷓʒ iſt

X . 1154
Hr xxxvuqj
tenet? ſeruat vt dei mãdata.Oeſtruemꝰ melioꝛ eſt vita ſens etiã flagitioſaſq; ge⸗
eas.oſtendentes ridiculoſitatẽ exæ et im licitas illa.que lIn hoc etiaʒ homines biu

poſſibilitatẽ vt dirimus. In hac ergo tis ani nalibus.ſur pene coequauit. Dũ
lege ⁊ mẽdacijs.multa vera inſerta ſunt. noõ aliam felicitatẽ hominibus poſuit.q;
exmalis bona ↄmixtaivł malignitate fal cuins ⁊ bꝛuta animala poſſent eſſe ↄſoꝛ
lendi videlicet.vt aut falſis ꝓpter va crew tes. Qivrimꝰ aũt ab eis vtru cibi hu

deret᷑. aut vt mala ꝓpter bona recipent᷑./ſiuſmõi ⁊ potus: coꝛpa hominũ nutriant

Luiꝰ inſipienciã ymmo veſania. cuius p̃⸗ aut no nutriant. Qmi nutriant.nutrimen
Jumptionẽ et auſumjnemo poteſt intellẽ V tũ autẽ non erit niſi reparatio cõſumptie
gens non mirari. onis que fit 5 motũ ⁊ caloꝛẽ vitaleʒ:Erit
u

Adicales aũt erroꝛes quibus gẽ igitur ibi cõſumptio ⁊ reparatio coꝛpoꝛi
tem illã vꝛutalẽ ſeduxit. ⁊ quos i quare coꝛpa erũt ⁊ cõſumptibilia ⁊ repa
Nhoc loco deſtruere intẽdimꝰ.Oę bilia/quare ⁊ defectibilia et moꝛtalia i ſe
paradiſo machometi ſcʒ ⁊ felicitate q; noꝓõ ⁊ moꝛitura de neceſſitateiniſi moꝛti eoꝛi
7 niſi carn alẽ eis pmiſit ⁊ illa ſpurciſſima æ conſumptioni ꝑ natrimentũ occurrat.
Pꝛomiſit ſiquidẽ eis delicias epulaꝝ coꝛ PHec autẽ eſt admixtio magna diſerie vi
poꝛaliu.dapiferos ⁊ pincernas angelos delicet cottidianus conflictus/ↄłra ruina
Dein de pᷣcioſitatẽ veſtiũ ⁊ lectoꝛvm coꝛpis.⁊ cottidiana refectio contra eis cõ

laculoꝝq; amenitates. Tercdo delicaas tinuã defectionẽ ſiue ↄſumptionẽ. Erunt

ↄcupiſcenciarũ ⁊ blandimẽton muliebꝛi q; epule hmòõi non ſolum felicitatis: Ed

erſali. quia vt ait tulius. voces iſte petu ſumptionẽ coꝛpa in moꝛtẽ fluencia neceſ
dũ vidẽtur eſſenõ hominũ et quia ma⸗- ſe eſt cottidiane refectionis alimonia re⸗

2. Dieicemꝰ igit᷑ in ᷣmis ſmone vni etiam vꝛgentiſſime neceſſitatis.qua ꝑ cõꝗ

gis ⁊ minus nõ diuerſificãt ſpeci. Wha tineri. Ampliꝰ. Quia ꝓpoꝛcionabi-

nifeſtũ ẽ qꝛ non alia bonaq; habeat vita les ymmo equales ſunt ſemꝑ delicie deſi
iſta ꝓmiſit deceptoꝛ iſte decept ſuistnõ derijs ſuisiaut erũt maioꝛa deſideria car
em̃ ꝓmiſit eis flumina latctis ⁊ vini ⁊ mei naliũ voluptatũ hominibus in vita illa.
lis.nõ ꝓmiſit eis aliquos liquoꝛes ſcꝛom q; ſint ſ iſtaraut non Si nõ erunt maio:?a
ſpecieʒ quã habeat vita iſta.⁊ ſi foꝛte gu- delſideria.ergo neq;ʒ delicie.cũ deſideria
ſtu ſuauioꝛes.Eodẽ modo ſe habet et de ꝓpoꝛcionabilia ſint aut equalia delicus

ſapoꝛibus cũ determinati ſint nũero ſpe· Equaliter em̃ deſiderata ſiue ab eodeʒ ſi
cierũ ſuarũ.nec amplioꝛes aut alij eẽ poſ ue a diuerſis eaüre delectat ſiue eůdẽ
Q ſi dixerit quia maioa2

ſint.Eodẽ m ſe habet ⁊ de om̃ibꝰ gene⸗ ſiue diuerſos.
ribꝰ ciboꝝ. Quare manifeſtũ ẽ. qꝛ no ali-/Merunt deſideria.et hoc ꝓ maioꝛitate deli⸗
am feiicitatẽ ꝓmiſit ⁊ carnalẽ qui habe⸗ vciarũ.ita videlicet quia addet᷑ deſideris
callas; quẽadmodũ et delicijs.et creſcent deſide
taiſtaſed eandẽ maioꝛẽ aut melioꝛaſaʒ. rialq;tum et delicie. Quia igitur equalia
Ex quo relinquit᷑ ꝙ diuites ⁊ habundan equalibus addũtur in iſta remuneratio⸗
tes huius delicijs. hic id ẽ in hac vita ob ne ſeu felicitate/quaã ꝓmittit.totꝗ ſiũt eq/
tineit hmõi ꝓmiſſiones iſiis Innanũ lia.quare nec maioꝛ eſt feli citas hec futu
igr eos ꝓpte r hmõi delicids et diuicias ra qᷓ; pᷣſens nec minoꝛ miſeria ſicut ⁊ ſitis

onerauit opſeruaine mandatoꝝ ſuoꝝn, etfames. Similit& et equales ſint deli⸗

inuanũ eas alibi vel ſperãdas vel querẽ cijs ciboꝛum et potuũ in vita iſta et equa
das pᷣcepit. Stultifſimũ em̃ ẽ ꝓpt᷑ bona les fiant hijs ⁊ illis additiones/atq; eqli

ꝗq habũdãter bic haberi poſſuntvt alibi ter creſcant in illa quam ꝓmittit felicita⸗
habeantllaboꝛare niſi foꝛſitan ꝓpt᷑ hoc te. eſ et in illa erunt equales fameset/

vtꝗꝛ hicꝑ moꝛtẽ amittenda ſunt.alibi re ſitis ſuis delicijs ſicut et modo ſunt.Qnñn
cuperent. Buma igr ẽratigcinatiois tumigitur creuerunt delicie ciboꝛũ et po⸗

no ſtre in poc ꝙ intention? ⁊ veritate pa⸗ tuum.tantum et malicie famis et ſitis.Et

radyſix felicitatis nõ intellexit/qui taʒ ꝓ ſimiliter q;tuʒ creuit felicitas ciboꝛum et
pinquã vite pᷣſenti eam poſuit.⁊ taʒ vilõ. potuũ tantũ miſeria famis et ſitis. Qua
vt in ea enã beuta animalia comnnicent. re tuʒ in vita illa felicioꝛes erũtqʒ i iſta
In hoc ergo fere equauit eamvite pᷣſenti tm̃ ⁊ miſerioꝛes.In nullo igr ẽ maioꝛ feli

iꝰ ĩ nlło mioꝛ miſeria ·

/D, .

legibus

Quẽadmodũ eĩ ſiaqustepidã ꝑ admi luptatig et ebꝛietas ab vbertate domus

xtionẽ aque calidioꝛis aliquis e& vna pte
calefacere velleti aut ecõtrario ẽqualem

aqua ⁊ eque frigida.vt illa ca lida inmiſti

ue aqua in nullo ꝓficeret ac aloꝛẽ. Sic /
et quaãtũcunq; augeãtur delide carnales

poſtqʒ ex aduerſo ti augẽtur ⁊ moleſtie

contrarie illis in nullo ꝓficit᷑ ꝑ huius au

gmentũ ad voluntat. Amp. Aut erut
fames. et ſitis in vita illa.aut non erunt.

Si nõ erunt aut erũt ibi euacuatiões vẽ

triũ ⁊ ↄſumptiones coꝛpm quas neceſſe

eſt reꝑari ꝑ nutrimentũ. Aut ſi erunt ibi.

cum fames et ſitis ſegſus ſint huiꝰ euacu
ationũ ⁊ ↄoſumptionũ.igr nõ ſencientur.
cũ famet⁊ ſitis ibi nõ ſint. Ex quo duo
incqueniẽcia manifeſte ſequũt᷑.pᷣmũ eſt
moꝛtificatio nature ipᷣius q tm̃ ſui maluʒ
videlicet conſumptionis ⁊ euacuationis

noentit. Scum elſt nõ eſſe ibi delici⸗
as cibi ⁊ potus. Ubi em̃ nec fames ⁊ ſitis

ẽinpoſſibile ẽ delectationẽ eſſe in cibo vł
potu cũ oelectatio non ſit niſi quies deſi⸗
derij.et impletio vacuitatis ill ius. Si vo

fames ⁊ ſitis ſunt ibi.magna ꝑs pᷣſentis

miſerie ibi eſt ⁊ illa vtiqʒ incompabiliter

maio: qͥʒ hic ſit/cuʒ delicie ciboꝝ et potu
um maioꝛes ĩcornpabiliter ibi ſint qʒ hic

Impoſſibile em̃ eſt vt magna icomꝑabi

liter delectetur quiſ comedens aut bibẽs

mniſi incomꝑabiliter magna eſuriat aut ſi⸗

ciat,. Amp. Sicut vera milſeria nihil

habet contraru hoc eſt felicitatis.ſic vera

felicitas nihil habet miſerie.Quare nibil

famis aut ſitis. ⁊ ideo nihil paupertatis
⁊ indigencie. Indigencia em eſt pars mi
ſerię. Felicitas igit᷑ illa quaʒ ꝓmittit aut

nõò ẽ vera felicitas. aut nihil habet idige
cie/que nihil habet famis aut ſitis. ni-⸗
Amp. Aut

hil iagigerte cibi vł potus.
cum hus delicüs erũ elicie ſpuales aut
no. Si ſic manifeſtũ ẽ ſe no padutur.
Bouales em delicie aĩiaʒ hũanã ad ſe tra
ut.⁊ i ſe totã rapiũt⁊ carnalia ſentiri nõ
paciuũt eah oꝛa qua mẽtẽ huanãa tengerit

qð appꝑet in extaſi et raptu. vbi ad modi⸗

cũ ſpualia bona mentẽ humana tagũvet

tota mentẽ in ſe rapiũt⁊ a ſenſibus.et a

ſenſibilibus omino abſtrahũt. qnto foꝛ⸗

lius igr vbi totalit᷑ beatificãda ẽè mes hu⸗

mana: nihil carnalſenſibilis voluptatis
ſentire veletiã cogitare ꝑmitet᷑. Si mo⸗
dica ſtilla ſpũalis voluptatis totã eaʒ oc
cupatet abſo:bet.qd faciet toꝛrẽs ipᷣe vo

dei. o Nõ poterũt igit᷑ ſimul eſſe felici⸗
tas ſpuũalis ⁊ iſta ð qua loquimurcarna
lis. Q ſi dixerit q alternatim hoc ẽ al
tera poſt alterã fruentur in vita illaſſeꝗs
ex neceſſitate qꝛ neutra erit plena.cũ neu
tra ſit cõtinua. Lontinuitas eĩ ꝑs eſt feli⸗

citatis. Amp̃. Ipᷣa expiencia ſenſma
nifeſtũ ẽ.qꝛ guſtãtes delicias ſpũales ſta

tim faſtidiũt carnalesiſicut d icit Auguſti

nꝰ.quia guſtato ſpũ deſipit omnis caro.

Quare impoſſibile ẽvt volũtarie a ſpũa

libꝰ in patriaredeãt ad carnales. Cu em
eęa hoꝛa qua vacabuut ſpũalibꝰcarnales
nò appetat. Adhereãt aũt ſpũalibꝰ amo
re foꝛtiſſimoi⁊ qui nec memoꝛiã patit᷑ car
nali voluptatũſinpoſſibile ẽ ꝙ ab eis re

deant volũtarie/ ꝓpter carnales.cũ illas

nõ appetat illa hoꝛa. Nihil igr ẽ ibi quoe’

eos abſtrahat a ſpũalibꝰ delicijs. vel ꝙ;
eos abſtrahat eo tꝑe ad carnales.et hoc
volũtarie.Uiolẽcia aũt vł ſurreptio locũ
ibi nõ habet.Manifeſtũ igr eſt ſemel ad
miſſos ad ſpũalem felicitatẽ ab ea vład
modicũ diuertere velſe iungi inpoſſibile
eſſe. Impoſſibile igr ẽ alternatim vtra

felicitatẽ ibi obtineri. Meceſſe igit ẽ ſe

licitatẽ ſpiritualẽ vel om̃ino ibi nõ eſſe vł

ſola eẽ hoc eſt pᷣter carnalẽ iſtã de qua log

mur.Cũu nec eſſe ſimł poſſit illa nec al ter⸗

natim.nec poſt nec ante illã. Qõ ſi ibinõ

ẽ felicitas ſpũalisiilla aũt eſt indubitater
potiſſima aut nobiliſſima mevimaq; ꝑs

felicitatis. ſi tñ et alla eſt aliqua eiꝰ pars.

Appet igitur euidẽter.quia felicitatẽ non
poauit ſed ꝑtem felicitatis ⁊ illÄã modicaʒ
atʒ viliſſimã qui carnalem ſolam poſuit
Amp̃. Aut creſcent virtutes tam appe
titiue q; affectiue huius deliciarũ ꝓ ma⸗

gnitudine eum aut nõ creſcent. cere
ctiua cibi et virtꝰ ap⸗

cẽt verbi gracia. effe
petitiua potus. Et iteſti. virtis comeden
di ⁊ virtus bibendi que ſunt effectiue de
lectationis in cibo ⁊ potu.Et iterũ virtus
appetitiua coitus ? virtus effectiua eiuſ⸗
dẽ.Quare neceſſe ẽ cuʒ delicie ille nõ ſint

cõpabiles iſtis in magnitudine vt necvir

tutes vᷣtuubꝰſint ↄpabiles.nõ ẽ igr ↄꝑa

tio appetituũ ad appetitꝰ i magnitudine

ſeu intẽſiõe.⁊ ſilłr neqʒ virtutũ ad vᷣtutes
Incompꝑabtili igr erũt plꝰappetẽtes

ↄmedere ⁊ bibere et plus petẽtes qᷓʒ moõo

ſint. Satiffiet aũt ĩ illa felicitate?⁊ appeti⸗

ibꝰ⁊ vᷣtutibꝰ. Incõpabilit igrp locõeda

ſe⸗

et bibent q;ᷓ hic.Ex quo etiã ſequit ꝙ pl⸗
tpe incõpabiliter? ita cõtinue.qꝛ gana
1 leu inſtrumeta neceſſe ẽ reſpõdere virtu
tibus. atʒ ↄgrue conſequẽs ẽ vt lauces et
4 v es ſint incõpabiliter maioꝛes qᷓ; hic.
⁊ ſile incõuenies ſequit de virtute coeun
end ter qʒ inueniri poſſit in vita iſta.⁊
ſ O boc vſus eiꝰ incõꝑahiliter maioꝛ. Qua⸗
taſi re ↄtinuus ? nõ intripolabilisB. Con⸗
cn ſidera igr ĩ his qͥ diximꝰ qualit iſta ſpur
i ciſſima telicitas ſeip̃am deſtruat/⁊ ꝑs ei⸗
ſicd partẽ nõ paciatf. dvnadmmnmenſirate
ne; ſua⁊ totũ ſubiectũ ex neceſſitate occupat
ino ⁊ totũ tẽpus requirit.ꝑticipiũ alteriꝰnon
fta admittens.⁊ ↄſidera hoc in vnaq̃q; ꝑſe.
re verbi gra.ſicut dicebamꝰ in virtute aꝑpe
u nua guſtabili ſeu comeſtiua. Si ei creue
l riveouſq; vt ĩſinitũ maioꝛ effecta ſitqʒ ſit
ag in vita iſta. ergo ⁊ eiꝰappetitus. Neceſſe
abo em̃ ẽ oẽsvirtutes ibi oꝑari ſᷣm ꝑfectioneʒ ?
vloci Adq ibi ſũt.cũ ibi locũ nõ habeat ĩpedimẽ
Aad tũ vł imꝑpfectio. Quare hmoi virtute
ſlid appetetur ibi nõ ſolũ magis.id ẽ ardẽtiꝰ
ſdie icõꝑabilit᷑ ſʒ etiã maiꝰ incõꝑabilit᷑ hoc ẽ
ig, maioꝛ cibus. Eodẽ mõ qꝛ virtus comeſti
fie ua ſimilit᷑ creuit vltra omnẽ ompatiõeʒ
rt comedetur ea nõ ſolũ magis incoꝑabili
uale ier. ſed ⁊ maioꝛ incõpabiliter cibus. In⸗
le poſſibile aũt ẽ qᷓntũcũq; paruo cibo ma
biro ioꝛẽ incõꝑabiliter inueniri. Nullũ eĩ coꝛ
ſete pus infinicies cõtinere poteſt ꝗntũcunq;
s paruũ.cũ ope coꝛpus ex neceſſitate ſit fi⸗
nitůũ. Continuam etia neceſſe⸗ eſſe co
o meſtionẽ. cũ tatus ardoꝛ appetitꝰ niſi per
i applicationẽ ad comeſtionẽ nec quieſee⸗
fit re ibi nec mitigari poſſit Alioquin ſupua
ipe cue ⁊ inutiliter eẽt in cibum ſiue de cibo.
onn Ad pic modũ ↄſiderare potes in ſilj⁊ ap
nH petitu ſpurce voluptatis. Querim̃ꝰ⸗ eti
ir VAin ab eis vtrũ ſint ibi digeſtiones ⁊ ege
D Aſtiones ciboꝝ et poꝛłuũ.quas vtiqʒ ibi eẽ
4 Vneceſſe eſt. cum em̃ cibi ⁊ potus multas ꝑ
in res habeãt q̊ͥ nõ ↄueniat ad nutrimentu
humanoꝝ coꝛpoꝝ. Eas igi ꝑ digeſtionẽ
neceſſe ẽ ſeꝑari ab eis q conueniũt hmõi
nutrimẽto ⁊ in ſeceſſũ mitti⁊ tandẽ egeri
* Quare cũ huiꝰdigeſttões et eſtiones
finẽ nõ hebeãt.nõ ſufficit paradyſus illa
4 etiã ſola ſtercoꝛa egeſtionũ caꝑe cuʒ oĩs
. . regio coꝛꝑalis finita ſit: magnitncin in
chre ant irriſit quidã xpianꝰ quendã ſar⸗
“ 6 racenũ ex hoc dicẽs ei Maledicta parady
6 ſus in qua im̃ cacatur. . Oꝛ ſi fole dixe

rit.qꝛ ea erit ibi s ventriũ.vt totã ſuper
fluitatẽ ↄſgmarqnto foꝛtius dicere debu
it. qꝛ ea
nẽ ſeu reſolutionẽ nõ pacian imulto em̃

minus nõ ẽ ꝑati ↄſumptionẽ ab alio.qʒ

virtꝰ coꝛpoꝝivt conſumptio⸗

facere ↄſumptionẽ in cibo. Ampᷣè Cuʒ

di. videlicet vt maioꝛ ſit in eis incõꝑabili ponat coitũ. neceſſe hʒ ponere ſuꝑfluita⸗

pter Itẽ tercie digeſtiõis ſille tercij cibi cur ergo

nõ ⁊ pᷣme ⁊ ſce digeſtiõis. Exhocve
ro ſequẽt abhominãde feditates.Aut ej
ibi erit generatio ex illo tato vſn mulierũ/
aut nõ erit.Si erit ⁊ hoc ꝑ modũ vite/ne

ceſſario ibi erit magna miſeria pariẽtiuʒ

⁊ nutrientiũ.⁊ tãto maioꝛ qnto maioꝛ et
crebꝛioꝛ erit ibi ↄmiilio maſculoꝝ ⁊ femi
narũ. Quocunꝗqʒ aũt mo do fit.Aꝛ moꝛs

ibi locũ nõ hʒicreſcit ppłs in infinitũ.

nita aũt ẽ regio paradyſi illiꝰ⁊ oĩs reglo

coꝛpalis.ſic in naturalibꝰ didiciſtiquareę
bꝛeui tꝑi neceſſe habebit exire ꝑs maga
ppli illiꝰ de ꝑadyſo.⁊ parari neceſſe erit
eis regionẽ aliã ad habitationẽ eoꝛuʒ. et

nõ vnã ſolã ſed etiã infinitas. Qm̃ ipoſſi

bile ẽ. quocũqʒ regiones finitas quãtecũ

qʒ ſint holes caꝑe ĩfinitos /Et hoc mani⸗

feſtũ ẽ eadẽ via qua declaratũ ẽ om̃e coꝛ⸗
pus eẽ finitũ nullũ poſſe ↄtinere infini

ta tãta quãtũcnnqʒ paruo demonſtrato.
OQꝛ ſi ibi nõ erit generatio erit ergo ſte⸗
riliras in maribꝰ ⁊ feminabus quare fru

ſtra erit vis generatiua in vtriſqʒ. Am

pliꝰ. Sterilitas plaga ẽ ⁊ leſio nature in
virtute generatiua vł a ꝑte mẽbroꝝ vela
pte ſeminis ꝑ quã remanet icõpletũ opꝰ
generatiõis. Ibi aũt nec plaga ne⸗ leſio
nec ĩcõpletio locũ haber. Amp̃. Seðʒ
hoc vis generatiua nõ fructui debuietſʒ
ſoli voluptati Maumũ gut bonũ eiꝰ fru
clus ẽ. ⁊ abſqʒ vlla ꝓpa mõe melie eſt ꝓ⸗
les qʒ voluptas illiꝰ ↄmixiiõis.Pꝛiuabi
tur ergo eo ꝙ hʒ oꝑimuʒ virtꝰ generali⸗
ual⁊ minꝰbonu ĩ infinitũ ex ea ꝓueniet:
tũc q̃ᷓʒ ꝓueniatĩ vita iſta.quare ſtat? eiꝰ
erit iopabilit᷑ minꝰbonꝰ minuſqʒ pfectꝰ
qᷓ;ᷓ ſit ivita iſta vis igr generatiua nõ bea

tificabit. lolentgen erit ibi ĩ cõ
ixtiõe maris ⁊ femie feditas aliqua vł

mũu dicia ſʒ ſola piũctõ coꝛꝑm⁊ amplex⸗
abſqʒ emiſſiõe hũoꝛis hic inde. Manife⸗
ſtuʒ ẽ quia equiuoce viit nomine cõcubi
tus. Emp. Quid ẽ paradyſus iſte niſi
taberna indefeſſe ingurgitatiõis.⁊ ppe⸗
tue turpitudis ꝓſtibulũ. Pꝛeterimꝰ in
nominãdas abhomiatões ⁊ feditales ꝗᷣ

„ — „ 2ð
fer
„ Be legibus
ex hüs ↄmixtiõibꝰmarſ Femine ſequũk Qui em̃ nõ amatxcibũ vel mulierẽ ſpecio .
=”U” — DOO6 um dixit angelos pinrnas fu ſa.nqᷣ vlectabit ineis. Qð ſigmabũ
turos eſſe atq; dapiferos eoꝝ qlui ei cre⸗ mrant amabut prt ſe aut nõ. Si ama n
derent ⁊ legem ſua ſeruarent. Quis non bunt᷑ ꝓpt ſeſ: nõ ꝓpt᷑ deũ.culpabiliter
rideat angelos ſanctos felicitatẽ illã quà igit᷑ amabũtur.Ois em̃ creatura via de⸗ ke
nec oculus vidit ⁊c.deſereret iectos pa beteſſe/nõ ſolũ ad cognoſcendũ deũ.ł d
rent eis ⁊ oꝛnatũ ad turpitudines exercẽ⸗ eltia ad diligendũ ipᷣm. Sicut em̃ oſtẽdit ei
„ das. ⁊vt angelice beritudinis excellenei vnaqueqʒ creatura dei veritatẽ. Hocẽ ſi m
am cõmutẽt in coquinariãſeu dapifera⸗ cut reluceti vna quaqʒ creatrarũ deive bo
o riã aut pincernaria ſeruitutẽ. Incõꝑabili ritas.ita in bonitate ſeu ſuauitate vniuſ⸗ R del
ter em vilius ẽ ſeruire hmõi lectis et men cuiuſqʒ creature redolet eius bonitas at *
* ſis q;; ſeruire poꝛcis. Unde animalis iſte qʒ ſuauitas. Sicutigr nõ licet intelle N
„ * hõ animalibꝰ loquens.nec patriã nec fe ctui human odare ſe totũ veritatibus vt
à licitatẽ patrie cogitauiti/⁊ hoc dedarabi⸗ ita loquamur creaturaꝝ cogitandis me⸗ 8
Hnmus euidenter oſteffdẽtes qꝛ tot quod ditandis contẽplandis:creatoꝛe relictoj.
in panteata ſompniauit miſeria ẽ.⁊ vᷣe fe ita nõ licet affectui ſe dare totũ bonitati⸗ ſi
licitati cõtraria. Dicemus ergo pᷣmũ bus ſeu ſuauitatibus creaturarumſonte bir
. ιε eſideria carnalia vincula ſuũt captiuã ipᷣo bonoꝛũ ſcilicetdeo neglecto. Amare Uſe
Scda mentes humanas? laquei irreciẽtes autem bonitatẽ ſeu ſuauitatẽ creaturani k
⁊ mime erurẽtes eaſdẽ ſunt a tenebꝛe ex pꝛopter ſelẽ dare ſe eis vt diximus.quia H un
