Deti ↄſulit de via huius ⁊ ad viã ꝑtinẽtibꝰ qʒ pnabiliter ignorare. nullũ eĩ ẽ inuenirei
eose alijquantomagis ſibi debitoꝛ ẽ in huius eis q nõ ſu negligẽs in veſtigãdo ꝑ ſemet
füni quã alij. Ex hijs ergo manifeſtũ ẽ tibi a ipᷣm ſalutarẽ veritatẽ aut inquirendo ab
e negligẽcia iſta querẽdiſſcilicet via verita⸗ alis: aut imploꝛãdo diuinũ auxiliũ. aut
eH½ tis ⁊ ſalutis.negligẽcia ẽ culpabił ⁊ dam in faciẽdo veritatẽ. Qui em̃ negligit face⸗

bu onatiõe digniſſima „In biis ergo qui
ꝓpᷣo ſenſu ĩigenioqʒ et ĩduſtria dirimia

peo 50 emn 8 r
i ſpualia puidere⁊ pcauere pote rũt.ſiue ex
o* ſcripturis.ſiue ex doctrina.ſiue ex mirauu
de lis.ſiue ex olbus hijs.iuſtiſſima ẽ dapna⸗
2 tio erroꝛis.⁊ ignoꝛãs lalis merito ignoꝛa
cli tur. dicit apls in. xiiij. pᷣme züth.
is LCales ſunt qui nolũt ĩtelliger V dñn age

a Et. Si ꝗs aſit queras de illo ꝗ inuenit do
4 . 2 . 2
. ctoꝛesvł pᷣdcatoꝛes cõtrarios videlʒvnũ

W. „Lr⸗ eal ed VI
d fidelẽ et aliũ infidelẽ.nec ſufficit ſcire ex
un po ſenſu vel ex dictis eoꝛũ.vel ex Me
Anms eon magis credere debeat diſcernere.an
Uebo 9 requiret deus ab iſto vt diuinet fidem.
inn Pic ꝓculdubio qꝛ nõ habę de bũa⸗
nel na are icdfacigri ,nploꝛar debet di
en uinũ auxilin.vt dicit Augꝰ ⁊ tota inſtãcia
O4 depcari.vt illuminatoꝛ animarũ deꝰ via
“ ».⸗ veritalis ei oſtẽdat.⁊ coꝛ eius applicet ei
nſer . parti cõtradictiõis.qua vera eſt ⁊ eidẽ ac
ſni cepta.Mie aũt credendũ ẽ miſcia dei
in⸗ qꝛ ſic pulſanti aꝑiat.⁊ niſi velnegligen

re bonũ quod eſſe faciendũ nouit meret

nõ acciꝑe noticiam illud faciẽdi q non

dũ nouit. De vnoquoqʒ em̃ ſperadũ

ẽſi talẽto intellectustota diligẽcia bñ ne

gociat⸗ fueritin abus ꝑ ſe potuit. ꝙ etiã

multiplr ei vel augeat velut etia diuĩe re
uelationis ſeu inſpirationis mumere ca⸗
piat amplioꝛa ad q illa ꝑtingere nõvwa
lebat. Uel etiã ga pᷣdicet ei doctrina vel

pᷣdicatio ſalutaris qð dicimꝰ ꝓpter hoc.
ga ſi aliquis eſſetſeoꝛſum ab hoĩbns et
vellet negociari diligẽter in talẽto intelle
ctus ſui⁊c cõſideratioe viſibiliũ.facile eẽt

ei inuenire cauſa creationis ⁊ multa alia
de ipᷣo. videlicet ipᷣm deũ eſſe diligenduʒ
honoꝛandũ et adoꝛandũ. Et ſiin iuẽ⸗
tis bene negociaret adderet ei deus alia

vel ꝑ inſprationẽ.vel ꝑ doctrinam autꝑ

pᷣdicatõnẽ qua ipᷣe met ei ꝓcuraret. Om

₰„

nino enim credendũ eſt deũ neminẽ vel

le deſerere ꝗ ei ſtudeat adherere. Jaʒ

ergo ſatiſfactũ tibi de omni aduſro erra

rið

6 Gan
.Be legibus
.
— te erroꝛe impietatt.qꝛ iuſta ẽeidãpnatio ſimols qe credẽti de vᷣtute qy ſit viciũ aut .
Doeglarauimus aut boc euslencis. et ecõ erſo. erit virtrnoſum agere cõtra vir⸗ nbi
icemus. qꝛ ſicutliber voluntatis eſt vt ſe tutẽ vl ſeoʒ viciũ ſilr erit virtuoſũ.ymmo aſt⸗
auertat ab omi malo volitoet vtꝑ cõſen religioſu fit vnicuiqʒ credere ſcõᷣm crequ ſo
ſum ſe non inclinet in illuchta eſt ⁊ intel litatẽ ſuã quantũcunqʒ impiã vłerroſfta bpa
lectus huani ſiue rationis. vt ſe auerrat Amp. Scom boc null? errabit vk cre gu
ab om̃i male creditq et vt nõ aſſenciat il⸗ dẽdo vel operado.cũ credendũ ſit vnicui y. glidi
N li. et hoc vel ex pꝛopꝛio lumine ei poſſibiꝰ qʒ qð credi et operãdũ qð opaturſcom ? mun
le eſt vel er alieno. Ex ꝙpꝛio. hoc eſt credulitatẽ erroꝛis ſui. Iterũ.eque co ſſt
ppꝛie inueſtigatõis.ex alieno id eſt diui⸗ letur deus ſcᷣm hoc viciis vt virtutibus hece
Ae reuelationis.vel humane eruditiõis. ⁊ eque cõpoſiti erũt moꝛes vicioſi.⁊ iudi 2 w
2 SDicut igit libera voluntas dampnabili⸗ no dei eque laudabilesquin eque remu fſf
„– er cõſentit in male volitũ ſic huüanus in nerabiles poſtq; nõ refert gd agat vnnſ feyn
Lellectus dampna luliter aſſentit in male quiſqʒ vł qualiter. ſed ſolũmõ qd credat gdul
,reditu; quare tenet vel iple ſe coꝛrigere ſe agerevlł intedat aut qualit ꝑ hacviam gan
vel or ptionẽ ſua ꝑ aliq; viarũ quas di eque colenda erũt ydola vt deꝰ altiſſmꝰ lipo
ximius ꝓcurare/quare non licet errare in ſi cedãtur equalit eẽ colẽda.⁊ meritoꝛie Leti
bhi'nec talia ignorare.ethoc apud oẽ6s atʒ religioſe negabitur deus ſi credaxyr ſer
Miones receptũ E. Pi em̃ ydolatre dixz⸗ D negadus. Appet igr tibi manife⸗ gied
rt.qꝛ ꝗ dubitat deos eſſe ho noꝛados in- ſte exhijs ĩteliectuipoſila eẽ legem ⁊ limi ſepo
T digetpena. Amp. ſicut debitrixẽlibe⸗ tes in oꝑationibus ſuis ⁊ limitatũ ei eſſe ſol
raa voluũtas ſſiue aſfectus ſue opatiõis.qd qd credere eidẽ vel diſcredere.⁊ iterũnõ ſis⸗
Eẽ velle in bonis volẽdis. Sic etintellectꝰ rederevłignoꝛare liceat. Et ilę intergu di
ſue opꝑationis debitoꝛ eſt in veris creden/gnoꝛancis eẽ dãapnabilẽ videlicet in qui R
Ais ſeu cognoſcendis. quare ſieutnoõ lłʒ af buſda ignoꝛatis. Silr ⁊ credulitatẽ quo⸗ ſee
fectui vłdampnabilia velle vel ſalutaria nuncli datvilt ecx impia.⁊ ꝓpierhoc
nðé velle. Ita nõ licet intellectui impia fal neutra excuſare a tota dampnatone eos 6
Ja credere.vel ſalutaria vera no credere. quos inuoluerit.Soꝛtaſſis aũt exeuſat a .
* quare nec erroꝛ necignoꝛacia aliquẽ exuu tata. Nõ em̃ tm peccare videturꝗ errank-
Jat vnqᷓ a ꝑditiõe omnino. Ampᷣſinõ vel ignoꝛãater male agit qñtũ qui ſcienter t
minus lenetur deo in ſuis opationibꝰin ael cotra cõſcieneiẽã6. Maũt quibuſdã 4
tellectus humanꝰ⸗ qᷓʒ affectus. Nuũqᷓ; aſt viſũ ẽiqꝛ ſi aliqua mulier viro neſtiẽte in⸗
licet aſffectui amare contrariũ deo vel eis tret lectũ ipius ⁊ Ognoſcat e cum credit ni
A eius ſunt.Silr nunqᷓ; iicet ei vel amare æẽ vxoð ſuã maxime de nocte.qꝛ nõ pec⸗ ſ
ei cotraria vel nõ amare ea q̃ eius ſunt. cat excuſa tus ꝑ huiꝰ erroꝛẽ vel ignoꝛacia. be⸗
quare nũq; licetintellectui credere cõtra⸗ allogquin tenerent viri accẽdere lucernas zii
ria ei vel eis que eius ſunt Silt᷑ non licet media nocte ⁊ diligenter cõſpicere atʒ ꝓ i
credere ipᷣm vel ea que eius ſunt qð em̃w ẽ bare an eſſent vxoꝛes ſue quas iuxta ſei⸗ an
no anmre in afectuhoc no ẽ credere ſiue nene conſuein nõ eſt fierizeele, i
non cognoſcere in intellectu. Amp̃. ſi ue videlnn d faciendũ. Dixerũt qꝛ in h⸗ .
ignoꝛacia vel erroꝛ orcuſaret.cũ oẽs pec⸗ caſu excuſatus Evir iſi foꝛtg in muliere
Antes errent et ignoꝛent.et taãto ampliꝰ adeo notabiles.adeoqʒ euidẽtes ſint dil 1
nto amplius peccant. Omnia peccata ferre vt ipᷣm niſi omino ebꝛiũ aut doꝛmie 1.
eſſent excuſa bilialet maioꝛa magis excu⸗ cẽ errare nõ ſinat.Quẽadmodũ ſi vxoꝛſi
ſabilia.qnto maioꝛes erroꝛes? tienebꝛas mulier gracił modiceq; ſtature. Suppoſi ſ
beccantibꝰ⸗ cõ tingut. Uides igit᷑ quoniã ta vero ſit gigaãtee magnitudinis autmił⸗ l
ad hac demencia tandẽ deuenerũt vtlicex cte pinguędis multeq; coꝛpulecie. In hoc
at vuicuiq; credere vłdiſcredere quicad quippe cůſu nullo mõ licitũ errafe vigi 1
volnerit. æ nullam eſſe legẽ poſita intelle i⸗ busviris. Nobis aunt videtur aut᷑ n
ctui. quare nec affectui. ꝓpter hoc nullã /enciendũ quia niſi culpa aliquaviri hoc nae
legẽ tenenda eẽ ſimplr.quia qlibet põt te/ gZimpediata uertet deus coꝛ eivne cogno⸗ ſe
neni licire ſcõm eos ⁊ cõtra qualibet fieri. ſcat mulierẽ ſic iuxta eũ iacentẽ ł hocvel i
Diem erro: ignoꝛãcia vbiqʒ excuſentex infrigidado eũ vel aliquã cogitationẽ im G
auo leguitur nihil eſſe virtuiẽ nihil viciu mittendo vel alger ipᷣm in occupãdo.vel

e

ſen
i

—

E .

ipam mulierẽ terrendo.ita vt inde abeat

vel aliqua alia via. Modi auũt vſe lione

rabiles omipotetl deo ꝓpꝛuſſimę ſũtiad
cuſtodiendu quosvoluerit cuſtodire.Cu
ſtolit ergo dñs diligentes ſe:ſicut legitur
in pſalmo.Et iterũ ꝓuerbioꝝ.üũ. Lnſtodi
etiuſtoꝝ ſalutẽ et ptegat gradientes ſim⸗
pliciter. Et cũ boc auie ꝑ ſimilitudine
matrimonij ſpualis euideter oſtendi po⸗
teſt. Appet em interdu lucifer vyabolꝰ in
ſpecie dñi ſaluatoꝛis⁊ etiaʒ cuidã apꝑuit
noſtris tꝑibus in ſpecie crucitixi.
re vtrũ eẽt excuſatus ꝑ ignoꝛanciã in hoc
adulterio ſpũali. Si em̃ vir ſuſcipies
ad amplexu carnalẽ adulterã credens ea
eẽ vxoꝛẽ ſuã. Silxr ⁊ mulier ſuſcipiens
aduilterũ: credens eũ eẽ maritũ ſuũ erxu⸗

rimꝰ ergo ſi adoꝛaſſet eũ ꝓ dño ſaluato ,

ſar ꝑ hmõi erroꝛs pbabile:ergo viſpen o iſoũ

ali adulterio ẽ excuſata anima ſidel erro⸗
re ꝓbabili inducta ſuſcipiẽs adulterũ dy
abolũ ꝓ xpᷣo ſponſo ad amplexũ oꝛatio⸗
nis ⁊ ad omnia alia qᷓ ſunt honoꝛificẽcie
diuine et cultus. S
qꝛ talia nõ ſolũ excuſabunt excuſabiliter.
ſed meritoꝛie fieri poſſuntvidelicet ſi cau
ſa reddẽdi debitũ tognoſear lichaa ex
charitate:cũ omne qð nõ eſt peccatũ fieri
poſſit ex charitate. Poterit igif adoꝛare
dyabolüũ anima fidelis exr amoꝛe quẽha

bet ad xpᷣmſita ſeducta ꝓbabili erroꝛe vt

diximus. quare meritoꝛie poterit ſeruire
dyabolo cũ genere ydolatrie. Juxta vi

anm iſtq ſeat ⁊ pᷣmiſſanopinionẽ. vt pie

et fideliter atq; remũerabiliter poſſit cre
dere maioꝛẽ ꝑtem omniũ hereſůũ. Si
em̃ licet marito cõmiſceri adulterp ſupꝛa
dictũ erroꝛẽ vel ignoꝛanciã.licebit et intel
lectui hũano falſitatẽ adulterinaʒ hereti
tã ſci Rtet ꝓ ſalutari catholicoeiſaie
quaſi ſponſaʒ ipᷣius ꝑ ſilem erroꝛẽ ⁊ igno
ranciã admatere a copulã ſpiritalẽ.qᷓ co
pula non eſt ibi aliud q; credulitas ſiue fi
des.Quare poterit intellectus hbumanus
credere multos erroꝛes impietatis.⁊ hoc
pie ⁊ fideliter atq; remũerabiliter cuʒ cre
diderit eos eẽ articlos fidei. Jliud igi
potius nobisvidet᷑ qð etiã diune pietati
magis cõſenũ vt vbi inuincibilis ẽ igno⸗
racia qð ẽ᷑:vbi nõ habet hõ de hũana ra
tioue quid faciat.ibi ſploꝛet diuinũ auxi
liũ ⁊ nõ temere ſe pᷣcipitet.totũ ꝑtinet fa
cere ad den.vbi nõ habet hõ quid debi⸗
le faciat: vbi gra. Siĩ eã̃ figurã vłfoꝛmã

. . W
ä .

xluij .

MNuſq; aũt

ſe trafigurauit cifer. in qua non poſſit
appere hꝗmĩꝑ qð nõ videat᷑ xpᷣus.neqʒ

SEWrrpree Wrg, Balrarc

aliqd ꝑ qdinolci valeat nõ e? xps.ſoulꝰ-

mini relictũ Fuſ diuinũ auxiliuũ ĩploꝛare
dubitandn ẽ an pᷣſto ſit auxi⸗
liatoꝛ deꝰpie inuocatibus ipᷣm⁊ etia non

inuocãaãtibus niſi culoa eoꝛum obſtiterit.
NQuare in pᷣmiſſo caſu dicimus.q de
us auertet coꝛ hois.⁊ ab impietate adoæ
rationis dyabolii et ab impietate erroꝛu
Quę quos poſuimus niſi culpa eoꝝ hbocimpe
gierit. nec cogimur dicere ꝙ loth cogno
Acendo ꝓpᷣas filias licet ignoꝛater no pec
c

auit. Aut iacob cogdoſcendo lyam cre⸗

das patriarcha. ꝗ credens ſe cognoſcere

—

ſcoꝛtũ.nurũ ſuã thamar cognouit. Pea

re em̃ poiuerũt iacob ⁊ loth. Sicute
lotb inebꝛiari potuit.⁊ iudas foꝛnicari

dei ẽ hominẽ cuſtodire. nec aliud ibi bo

dens ſe cognoſcere rachelẽ ſicut eqʒ ʒBJ

⁊ iacob Excuſant igẽ p ignoꝛanciã a tůto
ſed nõ a toto vt dici ſolent. Hoc enon vt

Sedtur etiaʒ ex hijs (Gelt⸗ querũt de multitudine damꝑnato⸗

ex diuiciis bonitatis ſue eã creauit.et ꝗa

multa ? magnifica bona eis contulit.pe⸗

nas verovel toꝛmenta niſi meritas atʒ iu

ſtiſſimas nulli vnq; intulit nec in poſten
illaturꝰ ẽ. Apparet ergo tibi ex hus qaꝛ

iuſticia dei cauſa eſt dampnationis eoꝝ

oſmmino nõ peccauerint ſed vt nõ tm. —

7
.

ruũ ad ꝗd eam deus creauerit.certũ eſt. g-

vtiq; efficiens.qua nulla iuſtioꝛ excogita

ri poteſt Malavero eo

talibus ſimilitudine expᷣcam inu

titudo/q;ᷓ pꝛecioſoꝛũ atq; nobilioꝛũ vt fer

merita cauſa ſůr
uaſi materialis pꝛedicõisipſoꝝ quibꝰ
iuſtiſſimo iuditio et laudanda in oibus
iuſticia dampnatio illa reddir Maut
tam multi ſunt qui dampnant taʒ pau
ci qui ſaluãtur. et in naturalibꝰ etinmoꝛ
ſimilit gis i
liorũ em̃ et ignobiliũ maioꝛ ſemꝑ eſt mł⸗

ri plumbi qᷓ; auri ełargenti.et lapidum

ignobiliũq; gẽmarũ ſimliter quercuu dʒ

cedro ꝝvł palmarũ.Eodẽ mo ſtulton ho

minũq; ſapientũ. ⁊ maloꝝ ;bonoꝝvi⸗
dẽs etiã qꝛ in tata multitudine hominuʒ
paucos de illis reges vel pᷣncipes. et tam
modicoꝝ tanq; ignobiliũ regn onvt ſunt
tpalia. Qñto foꝛtius ergo mirari non de

bes ſi pauc largit᷑ pᷣclara ac nobiliſſima
regna celeſtia.

uu

Ampᷣ.Cum tam raros
videas qui regna celoꝝ appetantvł qui
curẽtitam multos aũt qui ab eis ſe auer⸗
tunt ⁊ cõtraria ſectant᷑ pter qnid mira

.

R S

—

„

cie magnitndo.

,⸗ N —

Se

ris ſi tam pauci pueniũtRam multi nõ p⸗
ueniũt ad illa Amplia. Si deres de
cenlũ ꝑtibus generis hũani noͤnaginta⸗
noué totis ſtudijs ac viribus currentes ꝑ

viã q ducit ad moꝛtẽ.paucꝗs vᷣo ↄtrario
curretes ꝑ via q ducit ad vitu.nõ mirare⸗

nis ſi magna illa multitudo tota deueni⸗

ret in moꝛtẽ.⁊ ſola ilta paucitas pueniret

ad vita.Sic⁊ cõſidera tantã muititudinẽ
pditoꝝ:et videbis eã feſtinantẽ ad moꝛtẽ
fſecotrario vo pancitatẽ electoꝛũ feſtinantẽ
ad vitaʒ.Quid igitur mirũ ẽ.ſi vnuſqaſqʒ

hominũ ad fineʒ puenit ad quẽ totis ſtu
dijs ac viribus tẽdit, multitudo naq; pdi
4coꝛũ hominũ in vic vite illius multitudo
ſtulta ẽ Et vita fugiẽs ⁊ in moꝛtẽ ſe pꝛecipi

cie s atʒz in mare ⁊ abyſſũ eternarũ ama
Ndinu ſe demergens. Oi in baratrũ in

EEnale vnuſqꝗſq; cadit de ponderoſitatre
E ꝓbꝛie iniquitatisꝙ ſurſum ad ſublime
ſcʒ eterne beatitudinis aliqui trahũt᷑ de

virtute ẽ omnipotentis diuine bonitatis

Ut auid inquiũt ſuſtinet diuina boni

tas tat ſtragẽ hominũ quos creauit. an
Delectat eũ tanta carnificina toꝛmentoꝛũ
infernaliũ. Reſpondemꝰqꝛ nihil extra
ipᷣm delectat ißm ꝓpᷣe et qꝛ placẽt ei toꝛ⸗
menta maloꝛuũ/et quia bona aut vtpote
creature eius.⁊ ꝓpter pulchꝛitudinẽ iuſti

cie qᷓ in eis ineſtimabiliter miranda c.⁊

laudanda.quã tanto delectabilius intue
buntur ſancti in patria quã hic eam cogi
tant vel audiant.quato mgioꝛ erit eis ibi
amoꝛ iuſticie atʒ cognitio q; hic. Similit
⁊ qnito maioꝛ videbitur ipſa diuine iuſti⸗
1 Ex quibus tribꝰ ꝑ lo⸗
ua ꝓpoꝛtoe.ex neceſſitate ↄſequit᷑ mai⸗

eẽ ſutuꝝ gaudiisibide aſpectu ſeu ĩtuitu

pulchꝛitudis diuine iuſticie qᷓ ibi lucidiſſi
me oſpiciet qᷓʒ eẽt gdiu er oĩbꝰhzgau
dijs ſi ↄflarẽt ĩ vnũ eĩ gaudiũ ⁊ oĩs de
licia ꝓ magnitudine amoꝛ: q̃ in eũ ẽ.⁊ p

magnitudie cognitõis qᷓ de eo ẽatʒ pma
gnitudine ipſiꝰ delectabilis magnum eſt

Quia igit tria hec in patria.actria ſunt
ꝓbpoꝛcionabilia ſeu reſpondencia bic. et
in viaſinfinita ſunt ideſt ſupꝛa omnẽ pꝛo
pPoꝛtone maioꝛa. Neceſſe eſt gaudiuʒ ex
us in patria eſſe infinitũſad gaudiuʒ ex
ompꝑatlione ꝓpoꝛtionabiliũ eoꝛũ in via
Eunc em̃ poſuerimꝰ duo delectabilia: et
Duos amoꝛes.duaſq; cognitiones ſiue P

ceptiones eoꝝ ꝓpoꝛtionabiles videlʒ. vt

tans. ⁊ in ſtagnũ ignis ⁊ ſulphuris ſe ini

legibus

ſicut ꝗmoꝛ pmi delectabilis ad amoꝛeʒ ſe

cuncli.lta et cognitio ſiue ꝑceptio pᷣmi ad
cognitiqnẽ ſiue ꝑceptionẽ ſecũdi.Et ipſuzʒ

pᷣmũ delectabile ſurr ſe habet ad ſcõʒ erit

neceſſario vt ſi ſupꝑ oẽm ꝓpoꝛtionẽ amor
et pꝑceptio pᷣmi delectabilis ſunt maioꝛes/

;ᷓ; amoꝛ⁊ ꝑceptio ſecũdi.gaudiũ ex pᷣmo

ſcõᷣm amoꝛeʒ ⁊ pceptionẽ pᷣma eruntſuꝑ
omnẽ ꝓpoꝛtionẽ maius gaudio qð ẽ hic

ex ſecũdo.m amoꝛẽ ⁊ ꝑceptionẽ ipᷣius in

via. verbi gracia. Pꝛimũ delectabile ẽid
qð appebit de pulchꝛitudine diuine iuſti

cie in patria amo: in ipſum ⁊ ꝑceptio ſiue

cognitio ipius pᷣme ſunt amoꝛ diuine iu

ſticie et ꝑceptio eiuſdẽ ſunt in patria. Se
cuũdo vero delectabile ẽ illõ qð appet hie
de ꝓulchꝛitudine diuine iuſticie. Secũdo
vᷣo amoꝛ ſecũdaqʒ cognitio ſiue ꝑceʒcio
ſunt amoꝛ atq; pceptio diuine iuſtici ⸗
les ſunt in via. Jam autem alibi didiciſti

quia eoꝝ que ſunt patrie ſeu gioꝛie ad ea

que ſuntvie nulla eſt compatio in magni

tudĩe ſeu intẽſiõe.qᷓre amoꝛt ad amoꝛe ⁊

cognitõis adcognitionẽ nila erit cõꝑatõ
Silr neq;ʒ eiꝰ qð appebit de pulchꝛitudi⸗
ne diuine iu ſticie in patria ad id qð ð ea
dẽ appet in Nia:quẽadmodũ nec eius qd

appebit tũcde diuina miſericoꝛdia ad id
qð de eadẽ nũc appet in via.et ita ð aliiss

quedei ſunt. Declaratũ igi t᷑ eſt tibi ꝑp

hec q;ᷓ delectabił ⁊ q́; ammiraãda erit diꝰ

uĩe iuſticie pulchꝛitudo et carnificina toꝛ
mentoꝝ infernaliũ/⁊ quia gaudio ienar⸗

rabili omnino gaudio mundano in ins

ferioꝛi maioꝛi delectabit electos Fiet

ant euidẽtius qð dicimꝰlitteraꝝ deſigna

tione. Nominemꝰ igrdiid qð appare

bit de pulchꝛitudĩe iuſticie in patria amo

rẽvęxa at cognitionẽ eiuſdẽ qualeg erũt
exd.pꝑ a et b.vocemus c.
dũ hoc qð appet hi

cõꝑatio inimagnitudine ſeu intentiõe ꝓ
poꝛtiondtes auũt ſunt a ⁊ b ad cid ẽ ſimili
ter ſe habẽtes vte ⁊ ſad g. Mare pmu⸗

tatim ꝓpoꝛtionabiles erunt.ſicut igitur a

⁊ bad e.⁊ ſ.ita c ad g.Cuũ in ĩfinitũ maio
res ſunt a ⁊ b.qᷓᷓ e etf.in ĩfinitũ maiꝰ erit

cqʒ g. Debes aũt ſcire quia a et b ⁊ ceqa⸗
lia lunt. genergliter omnes apphenſo⸗ 2

a ⁊ b gaudiuʒ vero. qð erit
Rad hunc mo⸗
e pulcꝛitudine iu
ſticie nominemꝰ hie vero ⁊ f. amoꝛẽ atq,
pceptionẽ ſiue cognitionẽ h. quales ſunt
in via.g vero gaudium quodẽh. ꝑpe⁊f.
vides igr quia d ad h nulla ẽ ꝓpoꝛtõ ſeu

=

mci
zdes
nsc
gilir
dals
ſtbi⸗
o

olN

.

in

ioe9H

ſini
n
o
ai

— . ̃fscs ü

nNes. ſuis affectionibus erũt equaleg ĩ pa⸗
tria. vt cognitio vniuſcuiuſq; ibi et amoꝛ
eius ex illa cognitione ibi erunt equales.

..

roꝛen igit aut eſſet apud — mni⸗
ſericõꝛdia.aut iuſticia enoꝛmuer diminu
ta. Qð aulẽ mirãat itatẽ
aulalt iſipientes et increduliinde e.

„

*

Silr ⁊ gaudiui omni cognitioni et amoꝛi

x quibꝰ erũt erit equale.Et hoc qm̃ vna⸗
gueqʒ virtꝰ aget actũ ſuũ ibi in vltimo ꝑ
fectiõis ſue.et ideo act et virtutes equa
les erũt ibi inuicẽ.hoc ẽ omnis actus ſue

virtuti ⁊ ecõuerſo.Ex hijs ergo que dixi⸗
mꝰ manifeſtũ eſſe tibi debet.quia lauda⸗
da eſt diuina bonitas in hoc ꝙ malis ?
repꝛobis pꝛeter eſſe ⁊ vitam. aliaqʒ bona
naturalia ⁊ innumerabilia gratuita ⁊ t⸗

poꝛalia largitur.Oꝛ autẽ amplioꝛa nõ pᷣ⸗
ſtat.nõ ideo hoc ẽ.quia ipᷣe manũ ſue re⸗
trahal largitatis.ſed quiaipi manꝰ ſuas
alijs occupantaut quo minus recipꝛant
enunt. Bican ꝙ lumen ſolis ſup mul⸗

s non cadit ⁊ eos nõ illuminat non ex

eo eſt ꝙ ſol radios ſuos retrahati ſed ꝗqa

ipi a lumine eius ſe auertůt. Si quid
igitur extra ſemetipᷣm omnipotentẽ deu

delectare poteſtin tanta multitudine ma
gnitudineqʒ toꝛmentoꝛũ infernalium eo

modo quo fas eſt delectationẽ de ipo co
gitarelcurnon delectet en asmiranda ibi
pulchꝛitudo iuſticie ſue. Similiter ⁊ gau

diũ electoꝝ ſuoꝛũ ꝓ dei iuſticia videlʒ p
erit eis magnũ ꝓ magnitudine cogitatio

nis ⁊ amoꝛis ipᷣius iuſticie nec nõ ꝓ miſe
ricoꝛdia eius qð de ipᷣa tunc apꝑebit.De

inde non niſi dimidiã bonitatem ſuã im⸗
pleret deusſi iuſticia ꝛen malos non exer
ceret quaſi enim due ꝑtes diuineconita
tis ſuntſicut partes ibi cogitari fas ẽ. wi⸗
ſericoꝛdia ⁊ iuſticia videlicet ſᷣm effeciuʒ
mm.cũ bonitas diuina in partibilis ſit pm
ſe in vltimo imptibilitatis. ſcoõm hunc er⸗
dD

ternitatẽ penarum

quia ſolã immenſitatẽ miſcðie dei cõſide
rant. ⁊ magnitudinem iuſticie eius nõ at
tendũt.Cum em̃ nec minoꝛ nec minꝰ eter
na ſit dei iuſticia q́; eius miſcᷣia. nec mi⸗

noꝛnec minus eterneſſe nebahin⸗ effe⸗
0

w satnateceno⸗
ſ2. peccatu momentaned e. ad modam

ctus in damnpnãdos ⁊ puniendos q̊ʒ effe

ctus miſcdie in ſaluãdos ⁊ beatificados.

Quapꝛopt ſicut ſalus⁊ beatitudo eterne

erũt in pdeſtinatis. ita dampnatio et pe⸗
nalitatis miſeria eterna erũt in repꝛobis.

Anmp. monet inſipiẽtes ⁊ incredulos

.
—

— . –n—

xIy ⸗
bꝛeuis getratio ipſius. Qualiter inqunt
iuſta p oͥleſt eſſe pena eterna ꝓ eo illata.·

In quo manifeſtũ ẽ eos no cognoſce⸗
enciam ipſius peccati.

re nat

„

ius ppetratio.vulnera⸗
tio ſonalis ẽ ex vng ſui cõpatiõe.Lu aut
noſti qꝛ nõ ẽ mirũ ſex vuineratiõe bꝛeuii
ſimi tis vulnus multe durariõis aut eti

am moꝛs q qntũ in ſe eſt ꝑpetua ẽ et finẽ

nramnſuee
ccalt em̃i

nõ hahẽs relinquitur. Ex alia vᷣo ſui

cõparatõe peccati ppetratio caſus ẽ in ꝓ

funduũ. Et in hoc exemplo etiã notu ẽ.
tibi.quia nihil bnczi quin caſus huius
bꝛeuiſſimo tꝑe fieri poſſit.ettamẽ multo
tꝑe vel abſqʒ exitu remanebiti Biunis⸗
io

qui ſic cecidit. Extercia etia com
ne ipᷣa peccati ꝑpetratio.ſicut furtur
aut rapina ſpualisvel ſicut aliquid
leficis foꝛinſecis Et nõ miraris n

tis. 3 1
ui tempoꝛe fiat Uerũ eiuſdẽ natura ẽ.vtł

5
ip̃i etiã miratur quin mutilatio vel moꝛs
que ꝓꝙ illo iuſte ſcõm leges ſeculares ĩfti⸗
gitur ꝑpetua ſitet ꝙ nõ eſt ſanitas a mua
tilatiõèe in vita iſta niſi reſurrectõe a moꝛ
te coꝛpoꝛis vel miraculo diuine virtutis.

Ex quarta vo compatiõe peccati per⸗
petratio.ligatio eſt ſeu vinculatio pecan
Natura aũt vinculatiõis ẽ vt be

tamdiu ligatũ teneat q;diu vincula ia

inſoluta durauerint et indirupta.

toꝛ.Cui autẽ dubiũ.quin ex vẽditione ⁊
emptione.quantumcũqʒ breui tempoꝛe

fiant illa ius ppetuũ reieæmpte aquira⸗
tur emptoꝛi et ꝙ tranſferat᷑ res empta ꝑ⸗

petua alienatione venditione. Ex ſex

icut extinctio lucerne eſt

Fr
quinta quoqʒ comparatione peccati per
petratio quaſi ↄtractus eſt et emptio in⸗
fernaliũ toꝛmentoꝛũinec non et venditio
qua pꝛecio breuis voluptatis ſeipſũ tam
anima q; coꝛpoꝛe vendit inſanus pecca⸗

etiam comparatiðne peccati ꝑpetratio
Dlr Lucet eninm
ſalutari cognitione.et ardet vitali ſeu vi⸗

uifica ditectione/ peccatoꝛ anteq; peccett.

peccado vero q̃ſi inſpurciciã peccati ſe de

mergens ſemetipſũ extinguit. Attẽde
igitur ſex itas comꝑatiões quas diximꝰ

et videbis non ſolum non leuẽ ſed et ina⸗

rollerabilis ſtulticie ammirationẽ ĩcredu

loꝝ in hijs. Wirãtur enĩ ꝙ ex vulneratio⸗

ne bꝛeuiſſimi tpis remanet vulnꝰ ꝑpꝑpetuũ

vlmoꝛs cadẽs in pfundi diuciꝰl eo re
manet hoc ẽ lõgioꝛi tꝑe qᷓ; fuerit caſ⸗eix.
Silr ꝙ pl'ẽ ipemutilatõis ſeu inſpendu

„ A—

.
De
furis qᷓʒ tempus furationis.

mirabile eis videtur ꝙ detẽtio aKruiꝰ in
vinculis longioꝛis tꝑis eſt qᷓʒ ipᷣa ligatio.

Sinmiliter:⁊ ꝙ aligs habet ius in re em

pta niſi tanto tepe qnto dura t emptio.
Et ꝙ lucerna no poteſt vel deberma
ioꝛi tpe remanere extiſta q; fuit tpᷣus ex⸗
tinctiõis ſue. Hec aũt omiĩa q; leuiter

quãaqʒ inſipiẽter dicãtur ꝑ ſe euidens eſt.

Addemꝰ aũt tibi ⁊ alia ꝑ que diuina

NVIAuſticia imppetuitate ſupplition inferna⸗

liũ etiã lucidius declarek. Manifeſtũ

em̃ eſt ꝑ ſe.qꝛ qui addit ſuꝑ peccatũ in pe
nitencia ſeu contumatiã. addit de iure et

pena⁊ iuſuqſime q;tũ duratin vnoquoq;

dDei iniuria im in eodem duratetpena.

a etia addunt in penitenciã⁊ cõtu

Jie igr exiſtẽtes in inferno ſuꝑ pec
cat.
d. nunq; penitẽtes.nec vnqᷓʒ penite⸗

m

re volentes:qꝛ cũ ſemper durat in eis dei
iniuria id eſt peccatũ.quare ſemꝑ merito

duratet eis pena. et de iure etiã meritoꝝ
ipoꝝ. gin nonee
i poſſet eis ⁊ pena.tadiu em̃ durati vno
quoqʒ dei iniuria que nõ eſt niſi peccatũ

q; diu eidem nõ emendat᷑.Alibi autẽ de

claratũ ẽ qꝛ nec penitẽcia nec emendatio

aliqua apud inferos eſt. Ampᷣ. Qnto

minus bonũ ẽ deoꝙ ei pᷣfertur. ſiue ꝓpx

qð ipᷣe deſerit᷑.cãto maioꝛ ei cõtumelia ir

rogatur. Quia igr ome qð ẽ vel eẽ poteſt

in infinitũ minꝰ bonũ ẽ in ipſo quicquid
ei pᷣferatur.aut ꝓ quocũq; alio deſeratur
infinita ei cõtumelia irrogat᷑. In om̃i au
lẽ peccato moꝛtali aliquid eĩ pᷣfertur.?⁊ ꝓ
illo deſerit.quare omni pctõ moꝛtali in
finita deo cõtumelia irrogatur. Hoc
ẽ manifeſte vjdere ex ꝓportionibus.
Di em̃ pᷣferret deo dupio minꝰ bonuʒ qʒ
ipᷣe ſitaut qũnũta ↄtumelia irrogaret. Si
autẽ quadruplo minꝰ bonũ eidẽ pᷣferret᷑
Duplo maioꝛ iniuria eidẽirrogaret᷑.⁊ ita

aut ẽ m

in infinitũ. Quia igit᷑ non eſt reperire ali

quid 45 nõ ſiteo in infinitũ minus bonũ
eſtũ ẽ:quia quicꝗd ei pᷣferatur.aut

maniteſtũ ẽ:qa⸗
ꝓ quocũq; alio deſeratur infinita ei con
tumelia ſiue iniuria irrogatur. Jãa igit

declaratũ eſt tibi: qꝛ oĩs peccãs moꝛtalit᷑

infinita ↄtumeliã vel iniuria irrogat deo.
Infinite aũt iniurie vłcõtumelieſinfinita
de iure debetur pena hoc aut intelligit᷑
inſinita duratione ⁊ ita declaratũ eſt qð
intendebamus. autinfinita acerbitate. ⁊
ſic nihilominus habemus pꝛopoſitum.

finite acerbitatis.

c

Abpunit.b.

m̃ ꝓpter additionẽ cõtumacie ad

.
legibus

4 Cum ñ omnis virtus hũana ad agẽ
ü et

ciendũ finita eſſe videaturnõ vvyi

detur ei poſſe infligi infinita in acerbitate

pena.Quapꝛopter infinitate durationis
compenſabitur ex neceſſitate acerbitatisꝰ
infinitas. Ampli⸗. Equales ſunt exne
ceſſitate pena finite acerbitatisinfinite
durationis.⁊ pena finite durationis⁊ in

pena vnius diei vel annin ſumamexal

tera parte pena eiuſdẽ infinite duratiõis
ſed finite acerbitatis ⁊ nominemꝰ pᷣmã.

a. ſcõam b. Dico igr ꝙ a ẽ in infinitũ ma

finite atis. Donam em̃ ꝙ pena
infinite acerbitatis ⁊ finite durationis ſit

ioꝛ qʒ b intenſione ſcilicet in acerbitate

hoc ẽ qm̃ a. infinicies cõtinet b.

uare ĩ ĩfinitũ magis puni
ꝗ punit᷑ vno a.qᷓʒ q punitur duobꝰ be
ſimiliter.qʒ qui punitur tribus b.etita in

infinitũ. Quoniam ſi nõ eſt ꝓpoꝛtio vnrni
us a ad vnum. non erit ꝓpoꝛtio vnius
a. ad quodcunqʒ.b. Quodlibet enim, b.

certam habet ꝓpoꝛtſonem ad vnum. b.

ſicut centupia et mille millecuplã ⁊ ita de

alüs. Quia igitur ꝓpoꝛtio extremoꝛum

ſemper componitur ex ꝓpoꝛtionibus in

termedijs ſi eſſet ꝓpoꝛtio vnius a.ad qð

cunq; b. ſicut pꝛopoꝛtio certa ad vnum b

compoſita:ex ꝓpoꝛtionibus quarum al⸗
rera eſſet vnius a ad illa b et altera eſſz il
loꝛum b ad vnum b. Ut autem iſta euidẽ

tius videas. Ponagnus vnũ bominẽ pu⸗

☚GG

niri vnon. ? alium vno b. Manifeſtũ etk·
quia qui punitur vno a. in infinituʒ plus

—

punitur qʒ qui punitur vno.b.Eodẽ mo⸗
do ſi duo homines punirẽtur duobus.b
Uerum eſſet ꝙ in infinitũ magis punire

2. —e
*

tur puniretur: q̊ʒ illi bua ſinnt
ſumnpe e tres ſimul ſum⸗
pti.et ita in inſinitue

nitis b. Unum ergo a. ẽ equale infinitis
b. non refert autem vtrũ ſimul intel⸗
ligatur infinita b. aut per ſucceſſionem.
Equalia enim ſunt ſiue ſucceſſiue oꝛdina
ta ſiue ſimul intellecta. Quia ergo ſue

finiti em̃ magis punitur qui punit᷑ a. 6

uate qui punire
tur vno a. eque pun:łetur vi nfiniti inſi⸗

ceſſiue oꝛdinata infinita ſunt h ſunt yone
pena ppetua. manifeſtum eſt quod dixi⸗
mus.quia ꝓ vno quoqʒ peccato moꝛtas

tali debet᷑ pena ĩfinita duratiõe. Amp̃.
Si aliquis peccaret in aliquẽ equalẽ ſibi

—

ꝓculdubio aliquantũ peccaret in eu;j. Ek

ſiidẽ vel ſimile heccatũ cõmitteret in ma⸗

4

dõ cqinet infinita cauſata ctnmame ſi⸗

TPrrf- e Sα* :-Da oledend

ioꝛẽ magis. ⁊? qnto in maioꝛẽ tãtosnagis
verbi gra. Si in ſacerdoteʒ ſuũ magls q;
ſi in equale.Et iterum in archiduconum

grauius.⁊ deinde in epᷣm.et ita de gradi
bs ſupioꝛibus.quare manifeſtũ eſt.ꝗa
qᷓ;to in maioꝛẽ peccat᷑ tãto magis.Qua⸗
re ſi in infinitũ.⁊ in infinitũ magis.q igrt
Deus in infinitũ maioꝛ ẽ quocũqʒ alio in

infini magis peccat.quociẽs peccat in

deuũ qᷓʒ peccetur in hominẽ eodeʒ genere

peccati. verbi gra. Si occdetur deꝰ 1 oc⸗
ciditur hõ ꝗ no ẽ deus, In infinitũ magè
peccatũ ẽ.occiſio dei qᷓᷓ occiſio hoĩs.Eo⸗
dẽ mõ ſi ↄſpuitur deꝰ ⁊ cõſpuitur homo
huiꝰ vel percutit vel vulneretur. Quare
ſi cõ tempnitur deuslet ↄtẽpnitur hõcvel
oſfſendit᷑ deus ⁊ offendit᷑ hõ.in infiniuʒ

mʒius peccatũ ẽ ta offenſa qᷓ; ↄtẽptꝰ dei.
offenſa vł contẽptu hoĩs. Quia om̃i pctcõ
moꝛtali offenditur et ↄtẽpnitur deus.ꝗa
eius mandatũ ⁊ volũtas pᷣteritur:· Mani
feſtũ ẽ om̃i peccato moꝛtali in deũ infini⸗
tũ peccarivł ſaltẽ in infinitũ magiſqʒ pec
caretur in hominẽ ſi hõ offenderetur:vel

poc oſtenſũ ẽ. ꝙ iðoois offes ſa dei vlin
iuria infinita ſit. nõ em̃ ſequit᷑ ſi a.ẽ ĩ infi

e tẽpneretł. Qnid ſi dixerit ꝗs.qꝛ nõ ex
Y

tũ magis b.vl ſi a ↄtinet infinita b ꝙ iðo

a ſit ĩfinitũ. Oĩs em̃ linea ẽ in ĩſinitũ hoe
ẽ ſupꝛa oẽm ꝓpoꝛtionẽ maioꝛ om̃i pũcto
Uei oĩs linea cõtinet ſuꝑ oẽm ꝓpoꝛtõeʒ
atqʒ infinicies quodlibet punctũ vel infi
nitũ puncta.nulla tamolinea eſt infinita
Sic offenſa ⁊ iniuria dei licet cõtixeat in

finities ſimilẽ offenſam vel iniuriãäs homi

nis ſiue in hoĩe.nõ tamẽ eſt infinita.quð
nia nõ ẽ aggregata ſiue cõpoſita ex illis ſi
cut neq; linea ex punctis. Et reuera oẽ

ue ↄtinẽcia aggregatiua ſiue colali Hoc
ẽ qð cõtinei ea vt toꝶi partes.⁊ vt aggre
gatum ex illłs ex necèſſitate eſt infinuum

Se.l dicet foꝛſitan ꝗ offenſa ſiue iiu⸗
ria dei nõ eſt totũ ad offenſasſſiue iniuri

as hominis.neq; ad aggregatum exillis
Uen nec per hac viam effugit.nec minus
ꝓpter hoc neceſſe habet cõcedese perpe⸗

tuitatẽ pengrũ:Cum em̃ ꝓ oſfenſa vel in⸗

iuria homſnis aliquata pena debeat.ꝓ
offenſa vel iniuria dei debebũtur infini⸗
te tate aut finite.Uerbi gracia.Eſto ꝙ; ꝓ

aliqua offenſa vel iniuria hominis debe

atur pena vnius diei.⁊ nominemꝰ illam

Atũ oſſenſa dei ſit in ĩfiniũ maioꝛ offen⸗

ſa hominũ de qua agitur. Pꝛopoꝛtiona⸗
biles aute ſint offenſe ſiue iniurier pene
eis debite.erit ex neceſſitate pena debita
iniurie vel offenſe dei in infinitũ maioꝛa
quare etiã dhobꝰ a et tribus et ita in infi⸗
nitũ.erit igr equalis infinitis aſimł ſum⸗
ptis vł maioꝛillis. Mfinita aũt a ſimł ſũ⸗
pta nõ ſunt niſi pena infinitoꝛũ dieruʒ ſi
ue penaꝝ.hoc aũt nõ eſt niſi pena perpe
tua:qnare ꝓ om̃i offenſa dei moꝛtali de⸗
betur ex neceſſitaſe pena ꝑpetua. Ampᷣ.t.k
Obligationes et traſgreſſiones ſʒ equaz-
les ſunt ⁊ ſpʒ ꝓpoꝛtionabiles.Quicũqʒ ei
equaliter tenẽtur ad Aiꝗd equaliter pec⸗
cant⁊ nõ faciẽdo illud:et ꝗq duplo magis
tenetur ad aliquid q̃ʒ alius: duplo maiꝰ
peccat nõ faciẽdo illud. Silr ⁊ qui
1

vel ꝗ quadruplo:⁊ ita in infinitu. Qu
q̃ ẽ ꝓpoꝛtio generaliter obligationis

obligationẽ.ea eſt traſgreſſionis ſiue ob⸗

miſſionis ad traſgreſſionẽ ſiue obmiſſio⸗
nẽ.Silr ꝓpoꝛtionabiles ſunt culpe et pe
ne:ita vt generaliter que pꝛopoꝛtio culpe
ad culpã.ea ſit pene merite ſeu debite ad
penã meritã ſeu debitam. Querimꝰ ergo
vtu obligatio qua quis tenetur deo obe⸗
dire atq; ſeruire ſit finita an infinita. Q⸗

Ai dixerit finita deſtruit᷑ iſtud duobꝰ mo⸗
dis. Pꝛimũ qꝛ non eſt finitũ.qꝛ aut intra

ſibile eſt debuũ aut traſit et tranſitur ſera
uiendo. Quia igit᷑ debitũ ſiue obligatio

de qua agitur non ẽ ſoluẽdo.hoc ẽ obe⸗

diendo atq; ſeruiendo tranſibilis.conſe⸗
quẽs eſt ex neceſſitate vt non ſit finitum.
Rano em̃ finiti tran ſibile eſtſicut et ratõ
infiniti intranſibile. Q? autẽ impoſſibile
ſit tranſiri vel tranſire huius debitũ.inde
manifeſtũ eſt.quia ſi traneiret vel zaſire⸗
tur in aliqua creatura neceſſario ꝓficere
tur:eius traſius in aliqua hoꝛa vel iſtan
ti. Eſſet igitur tunc peffecte ꝑ tranſitũ hua⸗
ius debiũ vl obligatio.nihil igit᷑ reſfaau
ret de illovel illa eſſet ergo huius debitũ
perfecte ſolutũ.quare debitoꝛ ab illo eſſſj
penitus abſolutus. Non igitur eſſet am⸗
pliꝰ debitoꝛ in aliquo creatoꝛi.in aliquo
inqᷓʒ.nec inobediencia nec in ſeruitio ali
quo. Contingere iguur. ſcom hoc aliquaã
creaturam poſſe liberari omnino a ſerui
tute creatoꝛis et a debito obediendi atqʒ
ſeruiendi eidem. Hoc auté eſt manifeſte
impoſſibile:vt ſi homo vłangelus q nõ
teneatur obedire vlłſeruire creatoꝛi.⁊ qui
ęouſq; eidẽ ſeruierit.vt ampli⸗ ſeruire et

.£

nõ teneaf. Ampli⸗.S
gatio qua vnuſquiiſ

quiſq; tenet᷑ cuicũq; ali hominũ obedi⸗

re atq; ſeruire erit ex neceſſithe certa com

patio ſeu ꝓpoꝛtio alterius ad alteraʒ cuʒ

ſint eiuſdẽ generis qcadmoduʒ omnia

.„ . .

debita pecuniaria incompabilia ad inui
„ ecenm certa compatiõe et ꝓpoꝛtionata ad.
inuicem Similiter et debita ſimiliũ ſerui
tutũ. Debita igit ſiue obligatiões de qui
bus agimus qm̃ ſilia ſũtvidelicet obediẽ
ciarũ atʒ pᷣuitioꝝ erũt certa ꝓpoꝛtioe cõ
pabilia.Erit igr vł aupla vł triplavel cen
tupla ꝓpoꝛtio alteriꝰad altera. onamꝰ
igit exempli gra ꝙ debitũ guo gs tenet
oldire deo ſit cctuplum ad debitũ quo
net᷑ obedire pri ſuovel mgroĩ eodẽ
oldato. Et vocemꝰ debitũ quo tenetur
obedire deo.a ⁊ alið debitũ noĩemꝰb qꝛ
igr a ẽ cẽtuplũ ad b erit ex neceſſitatevnũ
a.eqle.centũ.b.⁊ ita nõ erit maius debi⸗
tũ.quo aliꝗs tenet᷑ deo obedire debito.
quo centũ hoĩes tenẽt obedire patribus
ſuis in eodẽ mãdato ſiue debito.quo mi
nus tenet᷑ pri ſuo in centũ ſilibꝰmadatis
Caue aũt ne erres in hoc qð diximus
ebitũ quo vnuſgſqʒ tenet᷑ deo eſſe in in

9

ſui vniuerſum.vniuerſitati em̃ eoꝝ q̃ deo

ifinita eſt obli
a vnuſquiſq; tenet dedobedire
* atq; ſeruire er finita eſt obligatioqᷓ vnuſ.

legibus

ẽ adynò quãq; earũ aggregatũ exillis.ſic

oblidatio ad ſolutione centũ marcarũ to

tũ ẽ ad opligationẽ ſolutiõis vniꝰ marce
⁊ hoc qm̃debitoꝛ centũ marcaꝝ debitoꝛẽ

vniuſcuiuſqʒ eaꝝ.Ad hoc ergo valet iſſa

õtinatio ſolũmõ.Quia ꝓculdubio ꝗ cũ
qʒ peccat moꝛtaliter.ſumma totã debuo⸗
ruũ deo in facto ſeruitioꝛũ q;tũ in ſe ẽ au⸗
fert illi. Dũ em̃ graciã in ſe extinguit ſiha⸗

bet aut magis ſe elõgat ſi illäã no habeat

inpotent ſe penldub g eiſcira magi⸗

inpotentẽ ad reddendũ deo debita. Ser
uicia quippe qᷓ dei gra grata deo nõ effi⸗

cit.ſeruicia reputãda nõ ſunt.Cũ igit fui
cia deo debita ex quocũqʒ tꝑe in antea i⸗
finita ſunt ⁊ ſoluẽdo ſiue ſolutiõe intrãſi

bibla. Manifeſtũ ẽ oẽʒ gcũqʒ peccat moꝛ

talit᷑.qntũ in ſe ẽ in infinitũ deũ daͤpngli⸗ .
eke.

care.⁊ in infinitũ rapinã i iᷣm cõmitte
Ex quo ſequit᷑ euideter ipᷣm ĩfinitã penaʒ
mereri.tũ q deũ debito ſeruitio ꝓꝑpetuo

⁊ abſqʒ fine defraudat.lũ q: ꝓ vno quo

qʒ eoꝝ qͥ deovt dixin?q;tũ ĩ ipſo ẽ aufert
penã aliqua ⁊ aliqntã meref. Quẽad
modũ igr cũ. huius dapna omia aggre⸗
gata fueriniſummã infinitã ↄſtituent.ſic
et pene ꝓ ſingulis huius dampnis debi⸗

te tamẽ aggregate ſimł in vna fuerint pe

tua haberet ſeruitutẽ aut cenſum ppeiuũ

2
aann hHoc em̃ euideter verũ ẽ ſi intelligg, yam.vna conſtituent infinitã. Quemad⸗
tur infinitũ ᷣm magnitudinẽ hoc ẽ ſcoðm en em̃ ſi quis in domo aliqua perpe⸗

debẽt ab vno quoq; noſtrũneqʒ nume⸗

ratioe traſibilis ẽ/ qꝛ innũerabilia ſunt qᷓ
debẽtur eidẽ ab vno quoq; noſtrũ. Eo
dẽ mõ infinibilis ẽa intrãſibilis ſolutiõe
ſiue ſoluẽdo.ſicut ſupꝛa oſtendimꝰ.qm̃ ĩ⸗
poſſibile ẽ vt ſoluendo trãſeat ⁊ pueniat

ad abſolutionẽ ſiue liberationẽ ab ipſo.
Uerũ no WMter hoc cc
ſit infinitũ intenſiõe⸗ ⁊ ſi em maiꝰ ſit debi

qᷓ; magnitudine.nõ tñ maioꝛ ẽ obligatio

ad totu q; ad pꝑtem. ymmo equalis iᷣm in
tenſionẽ.Equaliter em debet debitoꝛ.oĩs

quãcũq; ſummã.et quãcũqʒ partẽ illius.

nec magis obligat⸗ ẽ debitoꝛ cenni mar⸗
carum ad ſolutionem eaꝛum qʒ ad ſolu⸗

tionem vniuſcuinſq; illarum. Qui enim
