cijs de clybano. et᷑ in coꝛnibus q coqbat
n caldeis ſeu in chaldarijs ſeu lebetibꝰ.
Moanikeſtũ eſt quia apparatꝰ iſteco⸗
Qquinarius deo nunq; ꝑ ſe placuit.ſʒ ſicut
Diximus vel ꝓpter deuotionẽ ⁊ obedien
cig offerenciu. vel ꝓpter exercitationẽ eo⸗
rũdẽ. Uidelicet vt eẽnt eis materia ⁊ occa
ſio rememoꝛationis vlł ppter inſtructiõ ez
ſeu eruditionem videlicet vl in ſacrificijs

Derr
legibus

ip̃is gerent qd in ſemetipᷣis deo placere
debent. vl ꝓpter ↄſeruationẽ et retentio⸗
nẽ eoꝛũdẽ in cultu diuino. Carnificina ei
illa nõ parũ trahebat illos atʒ carebat in
cultu creatoꝛis.quẽadmodũ⁊ iydolatia
adipes victimaru.⁊ vina lybaminu i ydo
latria multos retinebantet ad eã cõuoca
bat ſicut ⁊ hodie vides in cõfratrüs nris
fieri. In ꝗbꝰᷣſi deeſſet pᷣparatio coꝗnaria

pauci vel nulli ad eas conuenirẽt vł ꝓprł

alymoniã ſacerdolum qui de huiuſmodi
Juſtentabãtur. Moꝛtificatio vᷣo vitioꝛu et
peccatoꝛũ ꝑ ſe creatoꝛi ſemꝑ accepta⁊ pla
cida.et ꝑ ſe ſacrans ⁊ ſanctiſicãs facientẽ:
⁊ per ſe mundas atq; purificãs ipᷣm. pꝑ ſe

—

em expellens execrationẽ et auferens ipu
ritatẽ ⁊ immũdiciã peccatoꝝ.qꝛ nibil ali
ud ẽ moꝛtificatio eoꝛũ qᷓ; ablatio ipoꝝ.qꝛ

igr deſerlio ſiue receſſus ab eis moꝛtiſca
tio eoꝛũ eſt. Manifeſtũ ẽ gꝗe deſertio pec⸗
catoꝛũ et receſſus ab eis.ſacrificiuʒ ẽ deo
accepꝑiũ. ſicut legit᷑ Ecclłiaſtic.xxxv. Quia
ſacxrificiũ ſalutare ẽ diſcedere ab om̃i iniꝗ
tate.Et iten. Beneplacitũ ẽ dño recedere
ab iniquitate et de peccato recedere ⁊ ab
in iuſticia.Et ꝗꝛ iſta moꝛtificatio nõ ſolũ
placita des ſempꝑ eſt.ſed etia ſalunhuma
ne aðo neceſſaria.vt ſine illa nec ſit nec eẽ

ler ẽ ſacrificiũ.⁊ qꝛ ipᷣa ẽ ſacrificiũ iuſticie

erutatzn) poſſit. Waniteſtũ ?. qꝛ ipa p ſe et eſſenciali

ꝛ ex neceſſitate debita.et qm̃ ẽ iuſtide qᷓ;

deo ipi de nobis facimus veriſſime iuſii⸗
ficantes nos. Et iterũ ẽ iuſticie.id ẽ iuſtiſfi
cans. dum iniukiciã nobis moꝛtificat⁊ ex
ingeiecken it ſpiritualia animalia vi⸗

cia ſcilicet et peccata.tam ĩmun da. taʒ ve
nenata. tam nòxia ex neceſſuate ĩnobis
occidenda ſunt.⁊ qᷓntũ ad nos periinet a
nobis quorũ vita quia execrabilis ẽ ⁊ ex
ecrans animas in quibus ſunt.q;it ex ne⸗
ceſſitate mðꝛs eoꝛũ ſacra et ſacrans eos i

quibꝰ ⁊ a ꝗqbus ſt oquia hmiſacriftcia
ſpũuũalia que diximus offereniib? ſemper
peceſſaria ſuerunt.et nuq neceſſaria ſu
erũt ſacrificia animaliũ lraliũ ſeu materi
aliũ.nec vnq; ſunt neceſſaria inq;tum ad
emundation. Wanifeſtüũ ẽꝙ poſtq;
iſta offeunt neceſſe habentilla ceſſare ta
q; ſupfluaq;tũ ad emendauonẽ ſancii

R

ficationẽ.q̃re q;cito iſta ipoſita ⁊ expoſi⸗
ta ſi unr cece opoꝛtet illa.⁊ ideo ſpiritu⸗

——

ali poplo interdicta ſunamerito euagelio

choꝛuſcãte.ſpnali em̃ pplo hoc ẽ ſpualia

cognoſcèti necneceſiaria ſunt ad erudili

A

lxxij H

itn Oonsẽ neq; ad emengationẽ vel ſaKtifica⸗
Un nonè neq; ad eas ꝗs diximus ſc ad oſer
Ne uationẽ et retinencig in dei bonoꝛiftcẽcia
Wl et cultu neq; ad alimoniã ſacer dotũ cum
enni alias et melius et honeſtius ꝓuideat ſa⸗
uain cerdonbus ſpiritualibꝰ. Quare manike⸗
önzs S R nullomõ ea eẽ neceſſaſia deo aut ac
RKZ cepta vel placita ĩpoſſibile ẽ eẽ niſi ꝓpter
—R vtilitatẽ ppli ſui.ergo maniteſtũ̃ ẽ. quia fa
itut co ſpirituali pplo nec deo placita ſunt vt
N— ei ofierant ab hmõi pplo. nec ipi poplo
— expedit velvtile ẽ ymmo oneroſum atʒ ſu
gu ꝑuacuũ.quare ſpirituali populo no tam
dfsſfn Dimittenda ſunt q; etia interdicẽda. Q⸗
masſn Aonentausan adhuc ⁊ totꝰ populꝰ iu
eaininn daycus carnalis ẽ. magna pꝑs xpᷣiani po
r a puliergo neceſſaria ſũt adhuc hmoi ho⸗
ktanit minibꝰcarnalia illa ſacrificis. BReſpõ/
masfun demꝰ. qꝛ culpa ſua carnalis ẽ quicũq; ca
ienmnpp nalis ẽcũ ſpuũalis eruditio? doctrina nul
fchin li deſit.Larnalitas vo ꝗͥ culpãda ẽ et mo⸗
niimn u dis om̃ibus deſerẽda eſt. ſacrificuſq; car⸗
nteäing nalibus nullatenꝰ nutriẽda. ſed ad ſoũa
jintude lia nõ ta ꝓuocãda qß etiã ↄpellenda.Car
nuntntth nalia vero ſacrificia carnalitatẽ in homi
apnobli nibꝰ potius nutrirẽt qʒ tollerẽt. ⁊ ido nul

düudr lo mò reducẽda.ne in popud dei fiat ſcil

vt nõ alit᷑ ſe viuere deo poſſe niſi ſibi mo
rirentur offerentes agnoſcerẽt. Sicut igi⸗
tur anim Ria illa per moꝛtem coꝛpoꝛale,
pars dei efficiebantur.ſic omnes elecii
per huiuſmodi moꝛtem ſpiritualẽ. Jam
igitur pateſecimus tibi eſſe vtilitatem ſa⸗
crificioꝛũ legaliũ ſei litteraliuʒ. ⁊ cauſas
aſſignauimus ⁊ tembus durationis eeꝝ
atq; ceſſationis ipoꝝ ⁊ ꝓhibitionis qd
tempus ꝓlationis ſacrificioꝝ ſpüaliuz et
interne ſanctificationis.⁊ oſtẽdimus tibi
etiã inutilitatẽ eon qðvidelʒ in ſemetipis
deficiũt ab omi virtute ſanctiſicandi ⁊ ab
om̃i gra ⁊ plaratiõe ꝗbus aliqð obline⸗
atur vel ipetret᷑ a deo altiſimo.⁊ de hijs
aliqua diximiĩ expoſitiõe lre legis hebꝛe
ru. Hücautéaddens alias declag

lones 7oſtenſiones cũ dicemus. qm̃ pᷣ
e ẽ q̊ poſito ponitur q remoto remo
uetur. ſicut dicit Ariſtol.⁊ p hoc ꝑ ſe ſaci
ficiũ ẽ. quo poſito ponitur id qð ẽſt acrifi⸗
ciũ.id aut ꝓpter að ẽ ſacrificiũ ẽ repꝛopi⸗
ciatio dei altiſſimi hoc ẽ ꝓpiciatiõis ipe
tratio/ qõ ẽ vt deus habeatur ꝓpicꝰ ad
pᷣſtandu qð ab eo petit ⁊ ꝓpt hoc ſacri⸗
iciũ ẽmun deo imediale oblatũ. ꝓpici
atiõis eius ĩpetratoꝛiuʒ imediate dicimꝰ

lunin ſura quã diximꝰ alijs Puilibus innitetib- ꝓPpter elemoſynas ꝗ et ſi interdũ oblati⸗
graton lijs ſpũalia ſola querẽtibꝰ atq; fuãtib?ꝰ. ones der facte ſacrificiũ dei interdũ inue
rihiinn „ Si qs aut querat. quare aialis ma occi niat᷑ imope. tamẽ ſacriſicia ſunt. qre ma
fgäeuſte y i ubi dñs pcepit. cu eae q moa ſũti homi nifeſtů ẽ ꝙ ſacrificiũ laudis ẽ laus ipa. ſi
Henſſnelt nibꝰ teneri ↄſeruari roboꝛari ⁊ augeri ve cut ⁊ hoſtia vocifera tiõis.Unde ⁊ vituli
leidiut lit. mũda illa aialia ſignificẽt dona gra labioꝛu vocantur pſalmi ⁊ alie cantatio⸗
teie idt ilt. En a alsla onag at
nonfu rũ ſuarũ ⁊virtutũ.Rñeemꝰ.qe nihil aBo nes eccleſie. ſicut Oſee vltio. Reddem⸗
garintun Z mundũ in hoibus qò no mudatiõe in⸗ vilulos labioꝝ noſtroꝝ in vltimo ad he⸗
unds Se digeat. vel qd emẽdari nõ poſſit. ſicut ⸗ bie. Quia igit᷑ poſilis hmõi ſacniſiciis q
— gik yſaie. iniij. Quaſi pannus meſtruafe dirimus ponitur dei ppiciatio. em;
luezmn vniuerſe iuſticie nre Apoca. vltimo. Qui tis remouet Manifeltu e iſta eẽ Ppe *
mnhill iuſtus eſt iuſtificetur adhucvel qꝛ illa aĩa ſe imediate ſacrificia·· lil iuſti .
nigttn lia et& mũda eẽnt. idẽ nõ polluta ydola usẽ. Iin inocedte pcere rd Hiuſti⸗
eateiti trüs vel ſoꝛtilegijs gentiũ.iſi habebatim cie innocentẽ gteider oceiſio giur 3 la⸗
iggfe mũdiciaseaturalos ꝗbus nr̃e immundi liu inocẽtiũ nõ ẽ ſacgfici iuſticke. Am
tnen die ſpuales ſignatur. vt i tbhauro ẽ ceruico pliꝰ cu ratiõe culpe ſolũmõ deheatur pe
n ſ ſitas. in ariete efferitas bocẽ coꝛnibꝰ feri na. ſoll igr illi debeatur pena iqᷣ eculpa.
ea H endiieuitas ſpũalia nra ſignãt ſc ſuper⸗ Quia igr ſoli hoĩes peccqt nõ cialiq iſta.
uſunn biã. id ẽ cernicoſitatẽ ſen ↄtencioſitatẽ. vp ſolis bom inibus debeatur pena. Jucta
ni e occidebatur mida animalia ipetrada ilud. Quid meruere boues. Quare ſolis
li⸗ n ſeu cõlſeruãda roboꝛãda ⁊ augenda iudi animalibus iumentis motuis e peccan
hiiſtl cia. vt ꝓpe hoc eo ipo agnoſcerem ꝗ offe tibus hominibus om̃ino impunitis ad⸗
mniſſii rebat no alirer in dei partẽ traſire niſi mũ buc remaner debitum penepenes homi
iun dos ſe eidẽ offerrẽt. ⁊ nõ aliter ad ipſuꝛ p nes. quare nec ſoluiũ nec remiſſuʒ ẽ per
oſen, . uenire poſſe niſi ꝑ ignẽ ſpualẽ et gladiuʒ. ꝗ ꝓYmoipena animaliũ.QOſi dixerit qs.ſai
nwtuſͤe abus igreſſus padili pᷣmis paretibꝰ ꝓhi/l an pengenime delet omne debuu
viſu 6 bitus ?. vl ꝗð e ſublimioꝛis Rignicicanciet „iltn vel remilſuʒ velſoiufumh dicit
₰

R

inimici cui ꝑci ſalua iuſticia ſiue iniuria

Be

quia ſine ſacrifitio penitudinis interioꝛis
in adulus pena dapni om̃ino mbil remiſ
ſionis oꝑatur. Alioqn pauꝑes et omino
nihil habẽtes ĩmunes eſſent a peccatis.ac
cideret etiã ſᷣm hoc ꝙ latrões ⁊ raptoꝛes
⁊ pᷣdonel iuſtificarẽt⁊ ſanctificarẽt hoĩes
Si pena dapni ꝑ hoqð ẽ pena dampni
oꝑaretur remiſſionẽ peccatoꝛũ ad ſoſuti
onẽ ſpũaliũ debitoꝛꝝ. Ampliꝰ. Nihil
aliud a nobis requirit diuina iuſticia.ni⸗
ſi vt mala noſtra id ẽ vicia ⁊ peccata deſe

ramꝰ occidẽtes ea et moꝛtificates in nob

⁊ vt virtutes ⁊ alia dona: graciarũ ipᷣius
ab ißo obtinẽtes ᷣm eaviuamus.⁊ ĩ iſtis

Duobus pfecte ↄſiſtit ſanctificatio noſtra

Nerfecte eĩ ſanctũ ẽ in q̊ et mala illa moꝛ
tMcata ſunt ac ſi nũq; fuerũt ĩ illo bona

⁊ ſupꝛadicta viuũt.Lui autẽ alterutrũ eo

rij deeſt ꝓculdubio ſanctus nõ c. In quo
autẽ gra nõ viuit bonus nõ ẽ ea bonita⸗
te qua hic intẽdimꝰ bonitate ſiquidẽ na⸗
turali boni fuerũt eua et ada an peccatũ
nõ autẽ bonitate greſtatim vt creati ſũt.
iſta ergo duo genera opeꝝ.videlicet moꝛ
tificatiua maloꝝ et eſfectiua bonoꝝ.dici⸗
mus eẽ duo genera ſacrifitioꝝ.Et pᷣmum
genꝰ ptinet ad penitẽeciã.⁊ ſcᷣm ad diſci⸗
plinã. His em̃ duobꝰ mala in nobis ꝑſe
qmur ⁊ occidimꝰ.et vꝛ hoc genere ſunt ti
moꝛ et doloꝛ pudoꝛ ⁊ ira. qua cõtra nos
metipos in dei vindictã accẽdimur. Silr
⁊ oẽs hmõi affectiões videlicʒ ĩidignatio
abhomjafio.aſꝑnatio.deteſtatio. execra
tio. aduerſio oſiũ. Oĩa em hec in extermi
niũ pctõꝝ ſunt.⁊ penitens ſᷣm ꝙ ve peni

tẽs hijs oĩbus vel aliqbꝰ vł aliqͥ eoꝝ/ma

la p̃terita in ſe ꝓſequit᷑ ⁊ vnũquodq; eoꝝ
ſacriſiciũ ẽ deo acceptũ⁊ ſacrificiũ iuſticie
NRpeſſimi animalis ⁊ ideo

creatoꝛis ĩpoſſibiles Eodẽ modo ⁊ diſci⸗
plina in illis intẽtionibus velur armisve
lut fuſtibꝰet gladijs vtitur ad diſpdenda

de huana anima hmõi inmunda aialia

ſed ⁊ oẽs virtutes aĩalia iſta pſecuntur ⁊

modi ſacrificia animguiũ offerunt ab ini
quis. Clamat autẽo

legibus

men debes ꝙ vtrũq; iſtoꝛũ videlics capii

uatio et repꝛeſſio qua diximus.repᷣſſio ſci
licet qua ꝓhibet᷑ regnare peccatũ moꝛtifi
catio ẽ peccati.⁊ ſi non omimoda.moꝛtu
um em reputatur om̃e peccatũ quod virö
gracie non extinguit.tunc em nec vita glo
rie auferre poteſt Quare moꝛtuũ repuia
tur cũ non regnat.Quia ig per ſe mani⸗
feſtũẽ q; moꝛs et occiſio animaliũ omni⸗

no non placat deũ peccatis et vicijs ſic vi

uentibus.et om̃ino illeſis animalibꝰ ⁊ re

hus quibuſcunq;. Wanifeſtũ eſt ꝙ banc

olam moꝛtẽ in nobis ⁊ a nobis requirit

Ideus per ſe.moꝛtẽ vᷣo animaliũ et deſtru

ctionẽ quarũcunq; rerum. ſicut thuris et
thymiamatis et alioꝛuʒ huiuſmodi nũq̃ʒ
deus per ſe aut ꝓpter ſe.ſed ꝓpter hanc

quã diximus moꝛtẽ ſcilicet vitioꝛuʒ et pe

catoꝛũ ſine qua inutilis omino ẽ illa.qte
in tm̃ ſolũmodo vtilis fuit moꝛs animali
um.inqntũ ad hancpᷣſtabat aliquod am
miniculũ.per ſe aui aliud amminiculum
nec pꝛeſtare poterat nec vn; potuit niſi
cauſa inſtructionis erſignilicalionis aäe
reuelatione veritatis inſtructto dei pplo
penitus inulia remanſerunt. et ideo ceſ
ſante illo tempoꝛe.ceſſare debuerũt.ſicut
dicit Apoſtolꝰ ad hebꝛeos.ix. In varis
baptiſmatibus et iuſticijs carnis vſt Pas
tempus coꝛrectionis impoſitis. Am⸗
pliꝰ.Quid eſt ſupꝑuacuũ ⁊ ſuperfluum ni
ſi ilud quo poſito nihil additur vtilitati
pꝛopter quã ponendũ eſt et quo remoto
nihil detrahitur vlilitati ꝓpter quꝗ remo
uendũ eſt Lota autẽ vtilitas ſacrifitioꝛuʒ
Eꝓpiciatio creatoꝛis.quare cũ ꝑ ſacriſicia

ſpũᷣalia que diximus ſola ſufficienter ob⸗

tineatur.iſta vtilitas. et per illa animalia

nihil de illa addat᷑. Manitſeſtũ eſt illa eẽ

Amplius. Cum uiuſ⸗

es ꝓpete. qꝛ do

na iniquoꝛuũ non ꝓbat altiſſimꝰ. ſicut lei

git cc enaſtic. rmiii. Si auis aut grat =E

Qre tꝑe legis a viris ſanctiſſimis et hmoi

p boſſe moꝛtificat ⁊ cu ampliꝰ nõ poſſũt vinſtructione vel ſignificatione nõ indige⸗

ſaltẽ captiuat vel vt ea neregnẽt reᷣmũt
2 eiſdẽ leſiſtüir icut digk apig in adechu⸗
ad Con. In captiuitatẽ redigentes omnẽ
intellectũ extollentẽ ſe aduerſus ſcienciaʒ
dei in obſequiũ xpᷣi. Et iterũ in vj.ad Ro
manos HNõ regnet peccatũ in nro moꝛta

li coꝛpoꝛe. Et in.iiij.ad Coloſ.Moꝛtifi
UC(pονπ. Et in. iij. Moꝛtiſicate
mẽbꝛa veſtra que ſũt ſuꝑ terrã. Scire ta⸗

tibus ſerrentur. Reſpondemus.quia

toti cõitali ppli hebꝛeoꝝ ĩpoſita fuerũtet
ſaltẽ ſynodũ obediẽcie et deuoliõis in ill
acqrebãt viri ſacti ⁊ eruditiſſimi. Sim
plices vero et rudes inſtructionem qua,
diximus pᷣter iſta duo bona⁊ ſivini ſancti
ab eis recederẽt duos fructꝰ q̊s diximus
amitterent. x legis tranſgreſioꝛes fierent.

nn
nu

boit

inin
ean
N

Ee

malide
Sanatti
Mügden
ſtbu
uſnocini,
1are
Moak
l
mniu
nirun
wr.
RHKZ
N
möitl
16 Y!

GBaſet g d⸗ veeſo Pb ieo⸗⸗,
re dar.

g 99 Seect
e

er e . n

Zri up ſciſſuras in populo dei facerent. et
candalũ magnu tpe ulo. Ipaætia ſacrifi
cia ↄtẽptibuia edderẽt minoꝛibus. Qua
fe ſequeret diſſipatio legis ex toto /qʒtuʒ
ad ſacrificia et ſacerdotu egeſtas ⁊ ſciſſu⸗
re eẽni ſcandalũ in poplo. alijs ſacriſicia
illa cõtempnẽtibus. alijs illa hbonoꝛatibꝰ
⁊? offerentibus Ampliꝰ.Qui ſine ma
D clatiõe vitioꝝ offerebat animalia. WMani
feſtũ ẽ q ſeibos ymmolabat vicijs ꝓpt᷑
boc demoniis. Animalia ei offerebat ge
atoꝛi.⁊ ſic ſe diuidebant.ſicut cayn.ex.iii.
geñ. Quare interiꝰ exercebat ſpualẽ ydo
latria. exterius aui dei cultura. Quis aule

tio nõ tradũtur vłiponũtur. ymmo mini
ma quedaet leuia et oĩa pfectionẽ nõ ha
bencia.ſola imꝑfectio eoꝝ efficit. Si eniʒ

egque capaces eſſent ad maioꝛaſt minoꝛa/

a ſapientiſſimo inſtitoꝛe potius impone⸗-
rẽtur eis maioꝛaq;sninoꝛal ꝑpfecta q;ᷓ in
pfecta et magis vtilia q; minus. Am
plius.in ſcola doctrine ⁊ in ſcola virtutũ
paulatim ꝓficit᷑.traditiões aulłẽ ſemper
ꝓpoꝛtionales debent eſſe ꝓfectibꝰ. Qua
re ſicut ꝓficiebat ſera eruditiõe populus
ille. Sic maioꝛa ⁊ minoꝛa eidẽ gradatim
imponenda erant.⁊ doctiine legis ſucceſ
ſit doctrina ꝓphetarũ.tanqᷓ; perfectione

oubitat quin vacare luxurie ⁊ eis qᷓ luxu⸗ xicinlo: tande aüt aduenit euangelice ꝑ

rie ſunt ſit venerẽ coleꝛeſc eius ydolatriã
J ſaluer exercere. ⁊ ad hũc modũ ð alijs
Qquare manifeſtũ ꝙ pꝑ exterioꝛẽ cultũ ſolũ
nõ recedebat᷑ a cultura demonũiniſi foꝛ⸗
ſitan exterius.cũ interius coꝛda ꝑ vicia et
peccata demonibus offerentur. ? in vitio
rũ et peccatoꝛũ oꝑibꝰ coꝛpa humana ſer
uuirent eidem. Quare manifeſtuũ ẽ. qa
E nec vera latria necverus dei cultus fuit ꝑ
ſe ritus ſacrificioꝝ.verꝰ em̃ caltus dei om
nem ſuꝑſtitionẽ exterminat. ẽt ſecum eſſe
nòõ patitur. et ipos exercentes etiaʒ ſaciat
ec ſanctificat. Ampliꝰ.Cũ huiuſmo
di ſacrifitioꝝ ritus ꝑ ſe exercẽtes nõ ſaciet

ptem fluminibus eos purificante. ſancti⸗
ficante atq; replente. Poſt hecautpb

ectionis excellencia vltra qua non ẽ quo
e extendat in vita iſta ꝑfectio ſanctitatis/
⁊ ideo pꝛenominata rudimenta et inicia⸗
lia in aduentu eius penitus ceſſauerunt

interdicta ſunt toto oꝛbe cõmuniter adꝑ
Jectionen ſpiritualeʒ per apoſtolos inui

at et miſeratoꝛe deo toti mundo ꝑ eos ꝑ
fectionis euangelice graciam efferente. ⁊

graciarũ diluuiu in ablutione ipſius. eis

qui ad eam recipiendaʒ ſe pᷣparare cona
ti ſunt inundante.⁊ ſicut alibi diximꝰ gra
ciarũ fonte ſeptem ſacramentis quaſi ſe⸗

„

aut ſancttſicet.nec ꝑ ſemetipᷣm deo place⸗ ſeauegre ſacrificiaſacramenta ſpiritua⸗

at. ꝓpter neutr iſtaꝝ cauſarũ impoſitus
ett populo iudaico. ꝓꝑter cauſam igit qᷣ
trka populũ illũ. QNue auteʒ cauſa

poteraàt eſie apud populũ. ꝓpter q; non
imponeret ei p ſeipm rirus ſeu cultus ar⸗
ceptus deo ac ꝑ ſe ſanctificas exercentes.
cũ talis eſſet maxime neceſſarius. ⁊ maxi
me ſalutaris.niſi incapacitas ⁊ iperfectio
popu illiꝰ qua nõdũ vixemt in ritu ſub⸗
limioꝛis atqʒ diuinioꝛis cultus. Uñ poſt⸗
modũ ꝑ betas vaulatim ad ſpiritua⸗
lem culiũ et interioꝛẽ ſanctificationẽ inui⸗
tati ſunt. ſicut apꝑet Jeremie.iiij.vbi vᷣr.
Nouatevobis nouale⁊ nolite ſerere ſuꝑ
ſpinas. Lircũcidimini dño. ⁊ auferte pꝛe⸗
pucia coꝛdiũ veſtroꝛũ. Et iteꝝgiuſdẽ.iij.
Ecce in circũciſe aures eoꝝ.et audire non
poſſunt.Miterũ eiuſdẽ nono.Omnes gẽ
tes habent pᷣpuciũ. om̃is aũt domus iſrł
incircũciſi ſunt coꝛde. Jam igr manifeſtũ
ẽ qꝛ nec veritas nec virtus nec ſalubꝛitas
Hmõi ſacrificioꝝ cauſa fuit vt imponerẽt᷑
„ pobpulo hebꝛeon ſed ſicut generalitervez
elſt.qꝛ ꝓ rudibus et nouiqs ꝑfecta ab ni

a noſtra que deo altiſſimo offerre debe
mus quibus ſolis et non alijs eidem pla
cere poſſumus ⁊c que offe rentibus quecũ

q; ſibi ſalubꝛia vel neceſſaria concedunt.

Tlerum igitur et generale ſacrificiũ quod
eo in pꝛimis et maxime offeren dũſet ꝙ
eus maxime et in pꝛimis requirii⁊ quo
non ablato non acceptat α auid ei of
feraturjeſt vnuſquiſq; noſtrum. Oblatio
autem iſta tribus mciis fit. Pꝛimu cum
iuguʒ ſacratiſſime ac liberrime doctnine
ſeruitutis ſueſuſcepimꝰ.tunc em ⁊ pars
eius efficimur et ſacramur ſimul ſeu ſan⸗

ctificamur. Om̃e igitur ſacrificiũ qð deo

rite offertur ipᷣa oblatione ⁊ deo ſanctifi⸗
catur ⁊ pars eius efficit. Sic fit et in nobᷣ
cuʒ xpᷣiani efficimur.quia per manus ba⸗
ptiz antium deo oblati et ſanctificamur ⁊
et pars dei ęfticimur. ſicut dicit Apoſtolꝰ
ad Loloſ.pQui eripuit nos de poleſta
te tenebꝛarum. et tranſtulit nos in regnu
filij dilectõis ſue. Etiten. Qui dignos nof
fecit in ꝑtẽ ſoꝛtis ſäãctoni lumie. De bis
autẽ qui religiões ingrediũtur vnuſqaſqa,ʒ

H HMD Pirs iſofferae
Baceαι Presale ued IHcneſ Pen: E & gaſtej—
raf often 33– r eſt owarteme

De

eoꝛũ dicitqᷣ dño offerũtur holgaſiũl ho

locau ſtu gutẽ dicit ab olon ꝗð ẽ totum⁊
cauma qo eſt icendiũ qſi otũ incendium
ſeu iucenſum. Holocauſtũ autẽ ꝓpᷣe dice

bat ſacrificiũ qð totu igne ↄſumebat᷑ de

nihil relindbat᷑ in Gbuſtum. ſic ⁊ iſti ni
hil de ſe vel de ſuis relinquũt qð ĩ igne ſa

cie dilectiõis eadẽ vice nõ offerãt. nemo
autẽ dubitare poteſt: quin ⁊ deo offerẽdi

ſimus.⁊ ꝗn etia eiꝰ totalit᷑ effici debeamꝰ

et quin hmõi oblatiõe q̃ dei efficimur ſa⸗
cxemur ⁊ ſan ctificemur. Secundu ſa⸗
Crificiũ ẽ penitẽcie ſeu diſciplie. quoꝝ alte
ro videlʒ pñia vetera vicia atʒ pcta macta
mus:altero vero id ẽ diſciplinadona gra
cAarũ ⁊ virtutuũ ĩ nobis cuſtodimus:et vi⸗
cia atq; peccata qͥ minus in nobis oꝛiat:
aut creſcat ſaltẽ debita vigilãcia pᷣcauemꝰ⸗
Eerciũ ſacriſiciu eſt oꝛatiois in qͥ ĩtelli
gimus etiã ſ. acrificiũ laudis.nõ eĩ eſtvſq;
qua q; pfecta oꝛatioſqᷓ laudẽ nõ habet. et
q;diu durat coꝛruptio in qᷓ ſumusſſꝑ iue⸗
nit vnaqqʒ virtus ĩ nobis ꝗd deo mactet
⁊ occidat.ſꝑ em̃ iuenit fides obmurmura
tiones vł ſenſuũ exterioꝝ vłinterioꝝ ſcʒ ꝗ
ẽ itellectus cõtra veritatẽ dei. Officiũ au
tem fidei ẽ et opus ꝓpᷣũ moꝛtificare. Hoc
eimponere eis ſuenciũ. Et ꝓpter hoc
Jolu victoꝛio ſiſſima ẽ fides in ſacramẽeto
altaris vbi ⁊ ſenſus extenoꝛes et ſenſus ĩ
terioꝛes ꝓut diximus omnæeqʒ cõtradicti
onẽ phyloſophoꝝ et hereticoꝝ admiran
do triumpho vincitetſi uperat:ſicut ⁊ ym⸗
molatrix opulentiſſima atʒ ditiſſima:ꝗ taã
tarũ beluaꝝ carnificina offert deo ⁊ imo⸗
lat. Sic diſciplina intellectusvanarũ⁊ in
mundaꝝ ⁊ nociarũ cogitationũ ſtragem
innumerem Wans.r exterminiũ in ipſis

legibus

lat..pter qð in pſalmo dictũ ẽ. Conſige
timoꝛe tuocatnes meas. Sixſpes terro⸗
res et minas que ſũt a parte camis ⁊ m
di ſiccharitas omnia odia ⁊ mala q ſunt
odioꝝ/vt lites rixas et bella.⁊ ad hucmo
dũ de alis interioꝛibus.vt beniuolencia
inuidiqet que inuidie ſunt. Pax turbulẽ⸗

cia et iraſet que eoꝝ ſunt.et de ererioꝛibꝰ

idem ẽ videre.vt diſciplina oculoꝛũu illici⸗
tos aſi becæ diſciplina auriũ illicitos au
ditus et diiciplina oꝛis ũllicitos etinbone
ſtos guſtus. Silr ulicitos et inhoneſios:
⁊ ocioſos ſermones ⁊ ad hunc modũ de
om̃ibus alijs qᷓ per coꝛpus agunt᷑. inde

quia omes occiſiões ⁊ victoꝛie ſunt inqn
tuz p certamen et belluʒ fiuntet ſacnificia
ſunt inqntũ ꝓpter ſanciihicationem ſcom
ipᷣius dei honoꝛẽ fiunt. Manifeſtu igitᷣ
tibi quia ſacrificia noſtra nos emundãat:
et ſanctificant intus ⁊ exlerius.⁊ deo gra

tum obſequiuʒ ſunt.cui ſemper grata: et
placita eſt moꝛtificatio peccatoꝛn. ꝓpter
oc diximꝰ quia ſingule virtutes oferut
deo munera placita ex nobis ip̃is.ſicut fi⸗ Z

des offert dqo intellectum illuminatum
ſaluberrima veritate puriſicatum a tene⸗
bꝛis ignoꝛancie ⁊ erroꝛu et cautuʒ a clau
dicatione quam ſupꝛa expoſuimus foꝛ
tem a debilitate dubietatis et opinionis
quã ſimiliter ſupꝛa declarauim2. Olf⸗
fert etiam ipᷣm deuotum ⁊ incuruatum ꝑ
obedienciam ad piuine auctoꝛitans ve⸗
neralionemiet ad veriiatis quam ſupꝛa/
fundamentalem nominauimus recepti⸗
enem. ⁊ in hijs omnibus que dinimus ſi
desipᷣa eluiſteus ſan ctitas intellecius ſan
ctificans ipſum caput mentis id eſt intel

lectum ⁊ ſacrificans ipſuʒ id eſt mactans

faciẽs moꝛtẽ illaniocundu deo ſacrificiũ Maaochi bos modis abus dirirffus. vi⸗

erhibet ſpiritui ſampoſhabitaculum intel

leetus pacatũ ⁊ quietũ efficiens.ipᷣm q̃da

modoſibidẽ retinet ne recedat:mavie aũt
eidem gratum ſacrificiũ faciens de moꝛti
ficatiõe cogitacionũ veniẽciũ a ſpũ blaſ⸗
phemie quoꝝ impꝛobitas maxime inqui

elicet moꝛiiſicans jpm qntu: ad vicia et

peccata ipᷣiusi⁊ qũi ad ſe Ipm. videlicet
vt ſibi moꝛtuus deo viuałet hocẽ ↄmũe
.̈un virtutů. Similiuer et ſpes oflert deo
altiſſimo totum ſecurum iocuudun ⁊ tri

pudiantem affectum tanq; ceruum ſaliẽ⸗

etat et contriſtat in quibnſdam ſpiritum tem quapagnos ouium. Charitas vero

ſanctuũ et interdũ extinguit. non quidem
eſſẽciali᷑ ſeu pſonaliter ſed ppter gracia
eius/que ſic extinguit᷑ interduũ ſicut dictuʒ
eet ſcriptũ Sapiẽcie pᷣmo capitulo. Sic
timo: dei aqs cõcupiſcẽciarũ moꝛtificat.

tria ſacrificia illa offert que ngminantur:

Neuitici pᷣmo.iura tres ramoꝰð ſuos quo
1

u pꝛimus zelus eſt quo ad dei contume⸗-⸗

4 8coꝛ per eam vꝛiuur et aſfatur. ecun⸗

us. Pietas quo ad tribulationem ſiue

„

velut frigus ſpiritualẽ tremoꝛẽ incuciens ſpiritualem ſiue tempoꝛalem pꝛoximoꝛu.

eos cogelat et mouere vel fluere nõ ſinit.

W

coꝛ frigitur in oleo ſcilicet mſcdie p ignẽ
Tpler hoc ſuo tremoꝛe illas deo ymmo ſopne dilectoy.

ercius eſt beniuo⸗

annt
NNodl
ofertur.
cuun
(enisſi
Nenl
nnuin
puluo
kgus
Känd
lor
Aemun
nre
heiſe
intel
Noogep

lioſeit
nigron
Rpiu
Mieli
eſe

.
z. à 5*
— lxxuij
„ . . „%„. D „ 2 ⸗ „ „ „ „ „
icii deg lencia. p quã pijs deſideriis co: coduitur „ vacauit. Pꝛimũ igit acpᷣncipale ſacri⸗ P
Ntrn eęæt quodam velut panis ſuauiſſim? deo// Mein qð a 3 regꝗrit᷑.noſipi ſum ſine c⸗
neanmni offertur. p ſe aute noius mübil deo fragre oblatiõe hil qõ deo offerimus placit’ũ
Aenii reſ. nauius aut ſape ; coꝛ qð zelo eius ſi ẽ vł acceptũ.cuius placatioe alia deo ac⸗
luten viit ↄpatiõe ꝓprximoꝛu ſic trigit. pijs deſi⸗ cepta ⁊ placita ſunt. ꝓpter að dictum eſt
– geris ſic cogtur. et ĩ hus oĩbꝰ ⁊ ſilibꝰ que geneß. iiij. Reſperit oñs ad abel ad mu H
1 dant metu plixitalis pterimꝰ. 7 adeo euidẽs ẽ nera eiꝰ. Et ſm alia laʒ iflamauit dſis ſu .
. Nant veritas. vt ꝓbatioe no egeat. Sic de ſon per abel ? muera eius.no e dicin ad mu⸗
odette ↄtribulato qm ſic deo acceptiſſimũ ſacrii nera abel. pꝰ ad abel.qe ꝓpot abel acce
ne w nullusintettectuspmitiuroubitare e muner⸗ altiſimo müera. no abel
– Eſt em tribulatio coꝛdis nõ ſolũ moꝛtifi- heer munera⸗ Scom ſacrificin opmin
—R catiovitioꝛũ et pctõꝝ ſʒ etiã coꝛdis ſpiritu/erloꝝ ſic illud ẽ. Coꝛ ↄtritũ humiliatuy
n ale marcyriũ.qdð gladus pctõꝝ ex omi pte ſacrificiũ deo ſpiritus ↄtribulatꝰ. Hercin
Gnec oↄfoditur.ex oĩbꝰ ↄpũctionibiſtis atzvul ¶ Eoum ertenoꝝ videlicet q̃ ꝑ coꝛpus agui
ASelt 4n neribaſuauiſiſſimos doloꝛes atʒ deo gra 2 qꝛ hon duo ſuni genera ſacrifitioꝝ iſto
nunſlüi tiſſimos ſuſtinet. Si em̃ martyriuʒ coꝛpis rũ.videlicet ſacrificia paſſionum ? acriſi
mncinin deo acceptũ ẽ.multo foꝛtius martyriũ coꝛ cia actionũ. etĩ ſacrificiis pa ſſionuʒ exce
jumnt g. Jam igi declaratũ ẽ ibi p hecq dini let manyriu. Wartyriũ ei ẽ paſſio ↄſũ
D — mus.quia duo genera ſacrificioꝛũ ſpũa⸗ mata vltra qua nulla. Sacrificia vᷣo acti⸗
Midosut liũ offerũt deo altiſſimo ꝑ vnãquãq; vir onu euidẽcioꝛa ſunt in opibus diſcipline
Cnnstnz tutẽ.quoꝝ alterũ ẽ interius vicij contrarij clauſtralis. ſic ſunt oꝑationes vigniaruz.
uſar Alterũ auteẽ fructus et operatio ꝓpᷣa ip̃i pſalmodiaꝝ labonꝝ etiã coꝛꝑaliũ qles by
ernn . us virtutis. Unaqueq; eivirtus ranõe cõ oꝛdo ciſtercdenſiũ. n bis aut ſacrificiis .
ten rrarietatis moꝛtificat viciũ ſibi contrariũ. excellit oꝛatio cuʒ ptibus ſuis cum pfeca ¾
noboi et peccatũ. ⁊ nibilomin? exſe velut ð fon fuerit.excellit inq; ctuʒ ad pinguedinem
EN teviuifico atʒ puriſſimo emangtionẽ ppᷣe deuotionis. Doctrina autẽ ⁊ pᷣdicatõ
mfumert n opationis eminti ſenecharike⸗ velut. excellunt q;tum ad fructum In doctrina
iacugte ſonte viuo atʒ puriſſimo tres emanatio⸗ ei 7 p̃dicanõe ſincera atʒ denota nõ ſolũ
R nes effluit. quarũ pvᷣma ʒelus ẽ ſiue zelare offerunt vᷣba ⁊ laboꝛ gi vtriſq; ſuſtinek.
msdeß⸗ ſecũda cõpati ſiue cõ dolere. tercig bonũ etiã ipi auditoꝛes qpeã ↄuertũtur. Ue
alijs appetere ſeu deſiderare. Sut et alij kus ei atz ſincerus doctoꝛ ſeu pᷣdicatoꝛ.ve

rumnmnl ex eodẽ ſonte ſacratiſſimo pfluentes. riuuu us occiſoꝛ æ mactatoꝛm ver? maducator
u fenes puriſſimi. fratres optim pcedetes. quas ? animaliũ imũdoꝝ ſiclegit᷑ Job.x. cõ⸗
hic nos. de induſtria pᷣterimus. Pꝛet aut cidẽt illũ amici.diuidẽt illu negociatoꝛes

. emanaiiões iſtas ⁊ fluctus ex eadẽ vᷣtute Et Actu.x. Occide petre ⁊ maduca. Occi⸗

offertur deo altifſimo mactatioſiuemor ſoꝛinc;e meraner ĩgladio ſpũs g ẽver
umil nficatio oim vicioꝛu et pcton pſertim di: goin we ſic legitur ad Ephe. vj. 7 ſjerem.
zittl mrite cpamtati repugnatiu. Sivis ault Avii waledieine a ler ladli
Gd ac alig videre q diximꝰ. ymaginare vi⸗ ſanguie.x ĩ pſal. G ladius E eoꝛuz?
R rũ ſan du? diſciplinatũ. ? ſaede eo dilige mnecſavoene⸗ odoꝛẽ habẽt ſnauitatttt
ae tẽ oſideratignẽ. 7 appebit nibi euidẽt ann ſacta niſt er virtungue graciis. vel q .
Riu maletin Ro niil ecat a ſacnificio 1ord lunt vler ab, ſunt a aute ſarifli.
ee ei mentẽ ipius iplentilla duo genera vir⸗ vtutes ſun ve en Htutibus niſiq noiani
ntaen tutũ qᷓ diximꝰ. tolũ coꝛpus eiuſdem occu mus? numerauimus. wanifeſtü Enulla
huutinn, pãt exterioꝛa opa virtintũ.⁊ pꝓpter hoc ve eẽ ſacrificia qᷓ ſapoꝛẽ aut odorẽ uauitatt
aengl lut agnus ẽ aromatibus virtutũ ꝛ graci habeãat pᷣter becq noiauimus ⁊ nũeraui *.
iune arũ repletiſſimus ac fragratiſſimus tota mus Ampli?. Lum ſacrificium nibil S „
Amnven, liter qntũ d vicia et peccata mòꝛtificat⸗/ placationis habeat niſi ex virtunbus vel
eiſtnmmn detrũ catuac circumciſus! cũ in eo nibil gracic condimento. Non enim ſunt aro
mnͤſece ſupfluum. nihil fedũ. nihil ĩoꝛdinatũ om̃i mata alia que ad nares dei aliquid ſua⸗
GNdn no relictum ſitj/et ꝓpter hoctotus ẽin ſa⸗ uilaun vr boni odoꝛis tranſmittat ; g/fe
ſame Cnn crificio. totus ſactificium totus oblatio. vr vlutes re ſola ſacrificia ð ꝗabꝰ agimꝰ
lnonn Euius eyeplar xp̃s dñs ẽ in crxnce pen placationeʒ hnt q eo accepta ſunt æ nõ
e erindvo nibila martynio vel ſacrincio lia quare in nullis aliis vl placatur de⸗,

–
Se— . legibus
El blacet deo. hBec aut ſunt olfen eccle: ¶¶Dicemus igit aa ſeptẽ ſunt: aru pmus E
ſia catholica. quare ſola ſacricia catholi E ꝓceſſio in qua et oꝛnate ⁊ oꝛdinate ince R iu
tce ecteſie. Hoc ẽ pᷣiane deo altiſſimo ac⸗ cdit donec puenit ad maximũ ſacroꝝ qð i 4
cLepta ſunt et pᷣlacatoꝛia. Ampli⸗.quia ẽ miſſe celebꝛatio exterioꝛ. Sacrameniʒ nohei
nihil quod apud homines ſit vł in bomi em altaris. ⁊ veritas ẽ in eo/ꝙ ↄtinet int⸗/ nu
ł⸗ꝰũ nibus eos ſacrat vel ſanctificat niſi virtu videlicet dñm ſaluatoꝛẽ et integritate na myeli
. tes ⁊ gracie aut op que ſunt ex illis. Ga ture hũane etfoꝛme ſeruilis quaʒ ꝓ nobᷣ dNNAe⸗
òèM CQrlficia aut noĩ s veri ſacrat ⁊ ſanctificant? ſuſcepit.et ſecũdus ẽ in eo ꝙ exteni? ſenſi⸗ lo
offeretes, ideo nulla alia placent deo vel bus ephibet᷑ vñ cõicatio exterioꝛ ad ſacra Whne
LC „ Hiacant den. Attede aut ꝗa ſacrificiuy mẽta exterioꝛa prinet. Terciꝰẽ laudu; Nengn
Adſi ſaluatoꝛis qð in ara crucis patri miſe/ diuinarũ audibil reſonãcia. Quart⸗ e uen
D Iicoꝛdiaꝝ ꝙ recociliatiõe mundi obtulit: ¶miniſtroꝝ oꝛnatus exterioꝛ. Quintaeſt pni
gqp ipemet fuit velut tota apothecalſpũa 1âius tẽpli appatus. Sextus ſignon Kihea
liũ aromatũ ↄditiſſimũ fragratiſſimũ:qa? ſeu cãpanarũ pulſatio. Septimus ẽ ex nift
hic nõ tagimꝰ nec ipᷣm cũ de cõitate gene/ piatio exterioꝛ id ẽ aque bñdicte aſperſio n
tis humani:aut vniuerſitate hominũ lo⸗ PHon ergo ſacrorũ etterioꝛũ veritas ſunt Aun
Quemurſin pᷣcedẽtibꝰ monibus noſtris ſacra iterioꝛa. Interioꝛ eĩ ꝓfect⸗ qͥ de vᷣtu unt
appᷣbẽſum intelligimꝰ quã⁊ ſacrificijs ißi te in virtutẽ ꝓcedit᷑.qͥ ⁊ veniẽti ſponſq cũ Nf her
us et ↄdimẽto graciarũ et virtutũ eminẽ⸗ debito oꝛnatu et apparatu occurrit᷑.v in ſoſeſen
iſſſimaꝝ placuii eouſq; ꝙ deũ mũdo pla melioꝛa et ſublimioꝛa ꝓficit᷑ veritas ẽ ꝓ chene
(CcLafe poiitttt. ceſſionis illiꝰ exterioꝛis et illa figura iſti⸗ üione
Oſt hec aũt loqmur de ſacris de Nõ poteſt aut dubitari an iſta ꝓceſſio i⸗ sind
quibꝰ i diximꝰ: gꝗa ſacra ꝑ ſe ad terioꝛ ⁊ ſalutaris ſinet ex neceſſiiate debi ug
Adiuine honoꝛificẽcie cultũ ptinẽt: ta.⁊ ꝓpt᷑ hoc nõ ſolũ decẽs et expediens mh
¶Emmo ipa ſuut cultus ipᷣe.Et qꝛ honoꝛifſi ivt vulgo cõpeteẽti figura ⁊ ſilitudine cuue mumn
Cecia diuini cultꝰ in tẽplis maxime ⁊ agik nientiſſims mõſtraret᷑. cũ nõ niſi p expᷣl⸗ W
et exercet/ꝗa vero duoꝝ genera tempion ſas ſilitudines ad ſpũalia itelligeda ↄmu Wer
ſit diuino honoꝛi et cultui deputata:ne⸗ nitas vulgi poſſit ꝑtingere. Niſi ei cogni⸗ n
celſario erũt et duo genera ſacroꝝn. Et ta nõ diligeret ⁊ niſi dilecta nõ quereret Jð
Duo genera temploꝝ ſunt.Alteru vnuʒ æ niſi qſita non inueniret ab adultis. In in
verũ qð ẽ totꝰ cetus ſctõꝝjet vnuſꝗſq; eo 7 doctis igiuur ad doctrinaã ⁊ eruditioneʒ cin
tr. Alterũ vero moꝛtuũ videlicet ex mor⸗ iſta exterio: pceſſio. Doctis aũtmagna. n
tuis lignis ⁊lapidibus.et hocẽ ad viuũ ?⁊ uocatio E.et magnũ incitamentũ ad ꝓfe⸗ iuse
veñruũ templi. ſicut figura ad veritatẽ.qre cctũ et ꝓceſſum interioꝛẽapte enim legũt elle
cult eius ad cultũ illius ſi ꝓpoꝛtionabi in ipᷣo oꝛdine oꝛnatu er apparatu pceſſi⸗ nna
liũ em̃ vt ait Ariſtol. Si aiterũ ẽ:alterũ ẽ:· ¶ Dnu. qliter ⁊ in cipiẽdũ ſit eis et ꝓgredien Ueporan
Pꝓpo:tionabilia ſunt tepla iſta cultibꝰſeu dn ⁊ ĩ celeſtẽ ecdleſiã intradũ ⁊ ad celeſteʒ ene
culinris. Cu igit ſili ſe habeat ad cult? ſu meẽſam boc ẽ eteme refectiõis intrandus lmneit
Qps e pgtmhim: qo ſic templũ ad téplũ /pmẽſam em altaris eterne ſacietgtis mẽ⸗ nn
ina cultus ad eultũ: et ꝓpt᷑ hoc ꝗa tẽpluz ſa. et acquiſet 2 ſignat᷑.et iſta ẽ meditatio
Jigura ẽ 2 ymago qntrie: erit latria verꝰat ⁊cãtatio et ſignatiogalde dalcis ⁊ iocun S oi
chzliber cultus. Euidens auũt e iſtud in de⸗ da ſpecigiſtoꝝ bonoꝝ habẽtibus.nõ ſo⸗ Mei
ccatone ecclie et recõcaliatiõe eiuſdem. iũ aũt iocundũ ẽ.ſed et ſalutare ẽ ſepe re⸗ A
Deglicatio ei ſiue ↄſecratio eccłiaꝝ figura pᷣſentari popułquare obuiã itur. vetur füda
,„ . ?⁊ dedicatiõis ſiue ↄſercatõis baptiſmall regi pariter et iudici et qualit᷑ obuia ei eũ enf
tecociliatio eclauꝝ recõciliatõis pnialqdð tes ꝓceſſionaliter cũ apparatu qui in ap tae
facile ẽ videre intelligẽtibus et exercitans paratu ceſſionali legit c intelligiturſab Etat
in hijs. Et da ſicur dinm ſacra exteriorna eodẽ ducẽdi ſunt triphali verillo crucis eon
aag honoꝛificenciã dei ſpecialit᷑ pertinen t pmo et introducẽdi in illã celeſtẽ domũ hidr
El Ppe: vnde et tepla erterioꝛa loca habi aula nõ manufactã ⁊ vt ßmonẽ de hmoi nüͤt
oliionis gloꝛie dei vocant. Sicut ibi. dñe rebus abbꝛeuiem⸗. totũ g in ſacris ene⸗ — i
glie tue. Jerla e locli habitatois noꝛibꝛagit. figura & ? repſentatio aueniẽ aln
Ser kindd nobisp diuiſionẽ tiſſima veritatis et q in nob eẽ debet nũc dQ, mb
D unt modi ſiue maneries ſacroꝝ iſtoꝝ. Ad in futuro nobis ꝓmittit et obtinrda· ppe
—

Amiſang
Dam
el⸗Wr
e nen
RRRZ
enent
enenauin
.M
ddg. On
nor. On

ai

Bepnse
bichrihet
Wonftis
ſecradete
iiiongi
AdiK
hat reni

laüafnnte.

S
nerler i
Nislgis
nſino
niintcn
nieleien
Hiieen
eunno uant
abacllis

mmi⸗ 4

Lenin

Nun geſt
Vmen
initih

uzen
,Ceal,
et
us i
nareiſare
nn in
Etetuiga
8 gintcp
lgit⸗
o o
chinhnen
edehnin
ſlcischh
no Men
ibebelnin
gobtmic

ſperat᷑.ſicut totus apparat⸗ pallioꝛũ ſeri

coꝝ et ſacroꝝ veſtimetoꝝ decoꝛ ẽ hic ite
rius fulgere debemꝰ. Hoc ẽ decdꝛẽ virtu

ni et graciarũ.⁊ decoꝛẽ qͥ in futuro ſeculo

deécoꝛadi ſumus. et lucide ⁊ valde vtiliter

repᷣſentat.ſic ſplẽdoꝛ luminariũ ⁊ internũ
gre ſpledoꝛẽ.et futurũ gloꝛie fulgoꝛẽ. Sic
pulſatio capanarũ et ſonitus doctrine et
dicationisvoces. Sic expiatio illa quaʒ
diximus aque ſanctificate iuges ⁊ quotti
dianas expiationes.et nouiſſima ꝑ quaʒ
omis macula ⁊ ruga tollet a tota eccleſia
dei.qᷓ vocatur in ſacra ſcriptura circũciſio
nouiſſima. Myſtica ꝑ qua nihil culpe ni⸗
bil pene remanet in electis deſignat ⁊ rep
ſentat intelligentibus. Sic ſacra ↄmunio
exterioꝛ ⁊ interna cõmunionẽ atq; refecti
one. hoc pᷣſtat et eterne refectionis cõmu
nionẽe pariter et refectionẽ euidenti ſimili
mdineę repᷣſentat Sic iugis laudũ diuina
rũ reſonantiũ ꝑpetue iocunditatis canti⸗
ones in gloꝛia ſanctoꝛũ in futuro cantan
das. et bic in ternas triuphatiõ es videre
valẽtibus:euideter ↄſtat.et vt abꝛeuiem?
Fᷣmonẽ iſtũ.quia manifeſtu ẽ ſacra exten⸗
oꝛa q vtiqʒ ſigna ſunt interio vabiq; veri
late eoꝝ nõ poſſe ꝓdeſſe inqua ad hocvt
ſacrentur et ſanctiricentur celebꝛantes.
Sacroꝛũ aũt interioꝝ nulla eſtvirtus

pᷣterq; diximꝰ.

vel ſanctiſicãdi Nerũtamẽ quintuplex eſt

pfilſnuccad tlaneit Nr Mi⸗ ad ſacra

ſpũᷣalia.a hanc expᷣſſam repᷣſentationẽ fa

ciit in rudibus ⁊ indoctis. Secũda eſt re,

memoꝛatio eoꝛundeʒ ꝑ qua etiã docii in
amoꝛem eoꝛu et augentur et roboꝛantur

nPercia eſt inuitatio et ꝓuocatio intuenti

um exteoꝛa ad amoꝛẽ et deſideriũ inter⸗
non. Nuarta ẽ impetrati rremoy ſa
