te ſimpli potẽcia eĩ fontẽ opationũ dicit melegis ſtatutis amminiſtratur. et re⸗
Eapi habuas vero plenitdinẽ dic ſon gitur. Hec etiaʒ lex cuius obſerian⸗
tis. Si ꝗs auũt dixerit qꝛ habiꝰin poma a cia exterio: decoꝛem et rectitudo tocius
Prervn qua e in fonte. verilir dicit. Et hoc ĩ his vite et ↄuerſatiõis hũaneverus decoꝛac

q de foꝛis totalit adueniũt.⁊ quaſi fun vera rectitudo.q;ꝛ om̃e eius contrariũ ve
dnt.vt poſt modũ refundãtur. Studio riſſime pꝛauitas ẽ.⁊ ſancto indecẽs ac re
eęi et expieucia atq; doctrina ⁊ reuelatde pugnas ſpuali pulchꝛitudini turpitudo.
Aaꝗ ſciccie infundutur. q̃ cũ recepte filt Apparet etia ex hüs. qꝛ lex bebꝛeoꝛuzʒ
„ ſcietes quidẽ pᷣmo faciũt.Deinde docto⸗ inqztu vetus.nõ lex inxegra ẽ vt dirimus
res ⁊ q diſcẽdo quodaãmõ ĩfuſe fuerat do ſed paꝶ legis no eĩtota aggregatõ ma
„ cẽdo poſt modu rezindũt᷑. In his aut daton q in quinq; libris moyſi continen
d ad habitꝰ ſunt⁊ q ab intus id ẽ exindi tur ad legẽ veterẽ ꝑtinet inqntũ veterem
C ta cop:dſitate fluũt alit᷑ ẽ habitus em̃ in ymmo multa ſunt ibi eius de qua nunc
hmoi nõ ẽ niſi expeditio et habilitas ⁊ ſi loquimur euagelice ꝑfectionis madata.
cut purgatio ipius fontis. Oꝛiginalis Quẽa dmoe nec oẽs hebꝛei tꝑis illius
Fẽculẽcia fluxũ ĩpedit virtutũ natura ad vetus teſtameniũ ꝑtinebat.vt dic Au
lm.faciẽs et vt minoꝛ ac rarioꝛ ſit emana guſtinus.ymmo erat in pplo illo ꝗq ad no
tio opationũ.⁊ vl minus meritapurgat᷑ iũ ptinẽt. etus igr̃ lex ᷣm vnã intentio
aut huiꝰalueus ad modicũ declinatone/ nẽ ðꝛ lex.pplo veteti tradita ſcilʒ tota ag
vicioſarũ oꝑationũiet ꝓpᷣarũ aſſuefacti Igregato madatoꝝ q in quinq; libꝛis ma
one.Quẽadmodũ ſifons redundatõneyſi ↄtinentur. Scoin alia vᷣo intennoneʒ
Jua et fluruobſtacula ip̃ius fluxus.⁊ obi ꝛ naturalis videlicet qᷓ naturalis hone⸗
ces aliquatenus irrũpat et epellat.⁊ de ſtatis regulss cõtinet mandata. ꝓpter
Joꝛdibus obuiantibus aliquid diluat ac boc aũt vetus ðꝛ qꝛ oĩbus alijs antiqui⸗
„ D deleat. Sanctificatione vo et gracie ple⸗ oꝛ eſt. Qneadmodu honeſtas natnralis
nitudine purgatur.atqʒ mundatur.vt li⸗ antiquioꝛ ẽ ⁊ natura ⁊ tꝑehoneſtate gr̃e
bere copioſe atʒ ſincere fluat. Manifeſti Cercla intentiõe ðꝛ vetus lex agsregatio ·
igt ẽ ex hijs. ;tu differat ab inuiceʒ babi madatoꝝ puenili pplo ꝓpter ipam pueri P
tus in hijs que ab intus ⁊ de ſe id ẽ dep litatẽ ſuã tradita.Qm̃ ipa hmõi puerili⸗
pᷣa copioſitate fluũt.ęt hijs q de alienaæ tas vetuſtas ſpũalis ẽhoc aad moꝛtem
ſupinfuſa. vᷣtut es aũt naturales fontes eternã ſeſtinans vicinans ſeu ꝓpinquãs
unt indite ⁊ innate copioſitatis. Simili Jam igit᷑ expediti ſumus auxilio dei
ter et gratuite.Cõſuetudiales aũt phau de hijs que ꝓpoſueramꝰdicere in decle
rite vidẽ tur pᷣcedẽti frequẽcia et aſſuefa⸗ ratiõe qꝛ⁊ lexvitas ⁊ lex vᷣitat: veriſſime
ctione opatioes quas poſtmodũ quaſi dicitur. Et fecimus manifeſtuʒ, quia ip̃a
de pleſo eructa atʒ refundunt. Diffe⸗ Vnica eſt. quẽadmodũ ⁊ honeſtas perſe
runt igr ea q diximus quẽadmoduʒ pur ccta vnica e conſiſtens ex duabus parti
gatio ſeu liberatio ouei et impletio eiuſ bus.natnruli videlia ęt gratuita.Et na
α e. Reuertamur aut ad id in quo era turalis quidem honeliùs pars eius ini⸗
Qon ndeacte O O. mus et dicamus. qꝛ i planũ ẽ ex his qᷓ cialis eſt. Sꝛatuita vo pars eius perfici

Diximus qꝛ hec lex de qua hic intẽdimus ens eſt.et adimpletio conſumata. ppter
Vla ẽ integra pfecte honeſtati deſcriptõ. gquod ⁊ lex vetꝰ rudi adhuc et puerili po⸗ „p
ſola ſine diminutioõe regulas et madata pulo taq; alphabetum honeſtatis tanq.
oia continẽs honeſtatis.Et ꝓpter hoc ſo elementa inicialia religionis tradita eſt.
la lex veri noĩs. q; vero ſola oim vtutu Pars vo ſecunda tan plenitudo atqʒ
aggregatio ſiue totalitasvera honeſtas perfectio erudito iam ppuſd atq; pꝛole
ymmo ipᷣa veritas honeſtatis interne qᷓ cco.ſuſcipicẽdeq; perfectioni.lõgis ac ma
ment humanã veſtitatq; venuſtat. a gnis multoꝝ ſeculoꝛũ eruditionibus p:e
nitfeſtũ ẽ qꝛ ipa ẽ. ⁊ lex veritas ⁊ lex verita parato per chꝛiſtum dñm appoſita ẽ.qui
EF tis. Lex em̃ ſignificatiõis lex fmonu, ecõſumatio legis ad iuſticia ſicut legitur
eet ſcripturarũ Hec aũtẽ q mente huma ad Romanos. x. ꝓpter ꝗð et legitur ad
. . OD

=
=E

n
1.

g

i⸗

3do
n 5

. .
R

3

.

sl

.

Gala.v.qꝛ oĩs lexin vno ſermõe

exin vnd ler rlet.
videlicet in fmõe de dilectione. Rc legi

tur ad Romanos tredecimo. Qui diligit

cximũ.legem impleuit. Et iterũ ibidem
plonitudo legis eſt dilectio. Mandatuʒ
em de dilectione potencia et virtute.oĩa

alia madata quodãmodo eſt.qm̃ ſine ea

inutiliter obſeruatur. ſicut legit᷑ pᷣme ad

ſpecialiũ ⁊ mondatoꝛñ.

Fiunt deo accepta bilia ſut

Coꝛinthe.tredecimo.fere p totũ.Cum ea
vo omnia deo acceptabiliter meritoꝛie⸗
q; atq; remunerabiliter adimplent᷑ ꝓpt᷑
hoc er eius mandato pendere dicit tota
lex ⁊ ꝓphete. ſicut legitur Mathei.xxij.et
Warci. xij. Similit ꝛin
mo. Fratres pfecti charitas pᷣcepti.id eſt

tocius legalis pᷣceptionis finis conſüma ma mandata eitheio
tionis eſt charitas. Qm ꝓpter illam aut iñ aggregatuũ ad partes ſuas. Si veroe
oriſt quid tanta numeroſitas mada⸗

acquireudã.aut nũtrienda: aut conſeruã

dm:aut adaugendamaut adimplenda

omnia pcepta ſunt et ꝓhibita.qᷓ in vtraqʒ;
lege continent ppter hoc etiã dictum eſt

Iniciu ſapiencie ſimo: domini. In pſal⸗ claratione veriſſima numern virtutu; q⸗
dragenariũ nõ excedere poſſe. In quo re

terio.Et eccleſiaſtici pꝛimo. Dilectio vere
dicta eſt honoꝛabilis ſapiencia. In eodẽ
Eccleſiaſtico ppter multiplices ſui pfecti
ones ⁊ laudes quas hic traſimꝰ. Com⸗
paratioe vero timoꝛis qui vniq; puerilis

eſt. et elementarius ſeu alphabetariꝰ. vt

ita dicamus. ſapiencia ipᷣa dilectio hono

rabilis eſt. Timere enim timoꝛe ſeruili. ti
mere eſt viliter. et ideo ſapere viliter.qre

timoꝛ ſeruilisvt ita loquamur ignobilis

eſt vilis. Weritoigi cõparatione ſer

uilis timoꝛis. dilectio ſapiẽcia nolulis eſt
⁊T honoꝛabilis. De limo te em ſeruili

illa accipienda ſunt qᷓ pmiſimus ppt qå

ad tymotheũ pꝛime

— RSZ .

s

—

De generali

bꝰ em̃ mandatis ⁊ regulis ſiue de aggrre

gatis in quibus tota lex aggregata pcipi Sðð
tur.non eſti neceſſe nos hic intẽdere. que
potencia egdem ſunt cũ particularibus?

tur.non eſt neceſſe nos

que vtiq; eadem ſunt tũ ſubſtancijs ſibi

ſpecialibꝰ. Sicut genꝰ quodãmodo idẽ

eſt cum ſpecie ſua. et quodamodo diuer
regatiua vero ſunt. quẽadmo⸗
cuſtodi mandata. ambula
via mandatoꝛũ dei. Omnia em̃ mada

ſum. Aggre
du ſerua leg

ta legis vnoquoqʒ oſtoꝛũ mandatoꝛũ pᷣ⸗
cepta ſunt. Et ꝓpter hoc vni quodq;

—
c

partibus ſuis. Beneralia autem ma⸗ 1
data ſunt.vt declino a malo ⁊ fac bonuz

iſtoꝛũ ad omnia mandakalegideſt ſic to

toꝛu populo hebꝛeoꝛuũ data eſt.videliget

lexcenta. 2.xiij. cũ conſtet numero virtu⸗

tũ longe minoꝛem eſſe. Certum em ẽ de⸗

.

ſpondemus tres cauſas fuiſſe multitudi

nis mandatoꝛũ.pꝛimam ruditatẽ i eru

ditionẽ ipius. ꝓpter quã generalibꝰ pꝛe
ceptis ſolum erudiri ⁊ inſtitui nõ potuit
Et ideo per partes particulariũ madato⸗

rũ erudiendũ illum ac inſtituendum de
creuit deus quaſi paruulũ magis fractio
nibus panũ atq; in raucis qᷓ; paniboin⸗

tegris nutriendu. Secunda cauſa ex.

ecrabilis ydolatria multiplex. in cuiꝰ eli⸗

minationẽ ꝓ parte magna intendi lex.
Cchoc potiſſimũ in omnibus mandatſ q

abſurda videntur et nulla vtilitatẽ aſſer⸗

autẽ ſola opera que ex gratuita dilecco re ſeruantibus. ercia quia librũ legi vo

epta bilia ſunt ac remunera
tione dignaſin eis que pᷣceſſerunt dedia⸗
auimus.

arum legis huiꝰ Z
qua iam deele quis ipᷣa eſt lex in⸗
tegre honeſtatis ac ꝑfecte religionis. Re

ſponſio.qꝛ in alio tractatu ⁊ querendus

2 ſtabiliendus eſt videlicet in tractatu 8
virtutibus ⁊ moꝛibus.qui eſt pars ſepti⸗

eſt ſapienciawel

—

ma ſciencie ſapiencialis et diuinalis.
Et hic eſt qm iuxta vnaqʒq; v tutem
eoperatione eiꝰregu⸗
la ⁊ mandatũ.quẽadmodũ ſuperius di⸗
rimus. Etquia eunde numerüũ neceſ⸗
ſe eſt eſſe virtutui ſuaru regularũ mada
toꝛu ſpecialin.deo ſtabilire numeruvir

lutũ ẽ ſtabilire numerũ regularuii ipſaru

4 BSi quis autẽ qrat nume
mandaton etre
qua iam deel Karas

luit deus eſſe ſuffciencie p tempe illo

⁊ capacitate nouicij adhuc illiꝰpopulivxł

P pte maxima puerilis. voluit ergo legẽ
cotinere omia ea que dirigere moderari
ac decoꝛare ſufficerent vitam huiꝰ popu
li dans eis in hoc multã materiã medita
tionis vel exercitationis in lege illa p c
ptu ruditatis eoꝝ⁊ impericie. Ne libꝛoꝝ
paucitas et paruitas mandatoꝛum ſumł
eſſent eis occaſio euagandi ad libꝛos hu
manarum traditionum ⁊ inde credulita
tesnouas ⁊ erroꝛes impietatis legiſq; ðᷣi
contrarias ſupſtitiones haurireni hoc
multa vigilancia ac diſtrictione obſerua
tum ẽ apud hebꝛeos multis tempoꝛibꝰ⸗

videlicetvt ſapiẽcia legis contentilibꝛso383

aliarũ gentiũ declinarent. Unde nec phi
c iij

6

Aoſopbie op

Qdaelicet caldeos diſcplinas ? ſtudia ma⸗
rime ꝓueherent.et adhuc ampliare neq;

.

ꝓuehere non deſiſtũt. Qac; egrheij
udioſiſſime atq;

magnifice pſecuti. Poc ipſum noluit lex.
Deutroñ.iiij. vbi dicik. Pec eſt em̃ veſtra

ſapiencia ⁊ intellectus. Similuer Fſaie
viij. Nunquid nõ pooulus a deo ſuo re

quirit viſioneʒ ꝓ viuis ac moꝛtuis ad le

gem magis et ad teſtimoniũ.Et in pfſal⸗
mo. Beatus vir qui in lege domini me⸗
QGitatur die ac noct Et multa hmõi. De
in de ita artauit eos ipᷣa lex ad ſui iugem

meditationẽ ⁊ obſeruanciã vt alias ei co
gilare. 7 in alis ſtudere nullo modo va⸗

caret. Sicut legit Deutro. vij. weditabe
rs ea ſedens in domo tua? ambulãs in
itinere doꝛmiens atq; conſurgens ⁊ c.

tationes eoꝝ ratiões defendere. Hinc

Poſt q;ᷓ autẽ caldeis ſiue babilonijs⁊ gẽ
ti arabuʒ comixti ſunt.⁊ miſcuerũt ſe ſtu⸗

dijs eoꝝ ⁊ phyloſophie.⁊ ſecuti ſunt opi
niones philoſophoꝝ.neſciẽtes legis ſue

credulitates ⁊ abꝛahe fidem cõtra diſpu

eeſt ꝙ facti ſunt in lege erronei. ⁊ in fideę

gnũ ſarracenoꝝ diffuſum eſt ſuꝑ babita

„
5
.

*

ſpᷣius abꝛahe heretici.maxime poſtdʒ re⸗

nonem eoꝝ. Exinde em eternitatem mũ⸗
di ⁊ alios ariſtotelis erroꝛes ſecuti ſunt
multi eoꝝ. Hinc ẽ pauciveri iudei.hoc

eſt qni non in parte aliqua credulitatis
lue ſarraceni ſunt/aut ariſtotilicis cõſen

cientes erroꝛibus in terra ſarracenoꝛum
inueniut᷑. De hijs ꝗ inter phyloĩophos

S. cõmoꝛant᷑.Dedit etia occaſionẽ no leuẽ
eñm̃ appareti eis alſurditas ⁊ inutilitas.
ANulla autẽ pᷣceptiðnis aut inhibitionis
earũ ratio nulla obſeruanciarũ vtilitas

apoſuaſye hmoi ea qͥ videtur multoꝛum
mandatoꝝ abſurditas vł inutilitas. Du

Non eſt mirũ ſi ab eis receditur. Sed ta⸗

o q; onera ſupuacua püciunt. QMaut

ſtoꝛis certũ ẽ eueniſie. Fidẽ igitur õ
hiüs faciut tibi illa ſignaqᷓ data ſunt eifa
cere coꝛã filijs iſrael.⁊ legunt᷑.exodi:iiij.

rota lex hebꝛeoꝝ deo actoꝛe ⁊ inſpirato-⸗
re ⁊ ↄdita ⁊ edita ſit.⁊ populo hebꝛeoꝛũ
in potencia ipe legiſlatoꝛ. videlic; ino⸗
ylſes verus dei nuniius eſſet. indubitataʒ
ſidem faciũt ſigna ⁊ mirabilia in quibus

venit. quibꝰ ſilia nullis ante tpib⸗ et by⸗

ſcz de virga verſa in colubꝝ. manu lep:o

Loſ erã dare illid temgoꝛibꝰ an⸗
Aii ſunt.donec cõ mixti ſunt inter geles. vl⸗

„2

cituspharaonis. manna deſerti. aqᷓ veræ⸗
ſa in ſanguinẽ. Decẽ plage egypti. Diui⸗

erdotale gens ſancta 20.
x.dat eis legẽ interioꝛẽ cum hoꝛrore ma

vera wiſio ardẽn rubꝛi. ſubmerſio exer

ſio maris rubꝛi.Aqua educta de petra.?

alia q enumerare longũ ẽ.Et ne masic

artis cuiq; irrepat ſuſpitio. defectus ma

goꝛũ ⁊ atteſtatio ꝓhibet et remouet eui⸗

denter. Deficiẽtes em̃ in tercio ſigno. co⸗

gente veritate cõfeſſi ſunt. qꝛ digilus dei
hic.id ẽ virtus vel oꝑa dei. ſicut legit exo
di.viij.Apparet etia qꝛ virtute dei omipo
tẽtis iſta facta ſunt. ex hoc ꝙ dü egypcio
rũ niha ↄtra iſta mirabilia potuerut. vi⸗
delicet nec plagas auertere.nec egyption
exercitũ iuuare aut liberare.nec moyſen
aut populũ hebꝛeoꝝ nullatenꝰimpedire

ꝓvier qð cũ tantis mirabilibus pplło be

bꝛeoꝝ om̃ipotẽs virtus ði altiſſimi claru

iſſet. omimodiſq; defectus et inpotentia

deoꝝ bmõi euidẽter apparuiſſet. benefi⸗

cenciãq; eiꝰ largiſſima exꝑtus eſſet idem
populus deoꝛũq; cultura oĩno cultoꝛibꝰ

ſuis inutilẽ eſſe depᷣhendiſſet.locꝰ fuit vt
cultus dei altiſſimi. ⁊ honoꝛificẽcia ac lex
q̃ ſcõm beneplacitũ eiꝰ vineret eidẽ ipo⸗

neret. culti q; deoꝝ aꝑte depᷣhenſus. va

nus ⁊ inutilis eidẽ interdiceretur. Q

⁊ factũ ẽ poſt ſubmerſionẽ ſcilʒ exercitus
pharaonis.⁊victoꝛiã de amalech. ſieut le

2—

git᷑ exodi.xix.vbi ꝑ moyſen loquit ße de
us ad eos dicẽs. Noſipᷣi vidiſtis qð

lece⸗
rim egypcijs ⁊c Ibi et eligit eos in popu
lũ peculiarẽ dicẽs. Quõ vos aſſũpſerim
mihi cEt iterũ.vos eritis mihi resnuʒ ſa⸗
Deinde in

gno.nõ em poterãt abduci.ymmo abꝛũ⸗

pi ab inueteratis erroꝛibus niſi in oſtẽio
ne magnꝗliũæ timoꝛe magnoi ꝓpter qd

omnipotntẽ in oſtenſione magnaliũ. ⁊
terribilẽ in ardoꝛe iein vocibus ⁊ daã
goꝛe buccine ſe eiſdem e hibuit ⁊oſten⸗

du. Multũ em̃ ẽ efficaciſſima vis timoꝛis

ad imitanda coꝛda. ad exterminãdas ve
teres conſuetudines ⁊ mirabiliter eſt hu

milians coꝛda dura atʒ ſubijciens eiꝰim
perio qui timetur. Et ꝙpter hoc pᷣmo
ſempet vſus eſt domigus contra duriciã
æ ceruicoſitatem popui illius. Sicut legi
tur in omnib? ꝓphetis.
ex omnibꝰ⸗hijs ↄtra legẽ moyſi deo acto
re et conditoꝛe editam eſſe. Quare nihil

in ea inutile nibil ſuperuacuum. nihil ab
ſurdũ. Nihil igr in ea vel pᷣceptũ vel ꝓbi

Apparetigik

—e K'n cion fauce
$

.

O biteſt nipil velſtatuti velnarratũ as tum curatio. Amplius.Facilioꝛ erat
n

6 habeat cauſa rationabilẽ 2 ffirente eoꝝ cõmiſſio ter opoꝛtunitates. ſic fa
— rationẽ ſiue occultã ſiue manifel Av. (llioꝛ eſt ouis furatio q́; auri equiualen⸗
v. Etenim qᷓ euidẽter ad dei honoꝛificẽ tis. et hoc eſt quonia et ouis facilius in⸗ *
cia ? vile noſtre cõpoſitionẽ et decoꝛatio uenitur et auru artius cuſtodit. Am⸗ 2
e nẽptineniꝑ ſe manifeſtã habet vtilitateyʒ plius.De bobus 7 ouibus ſanctificabat J
èê et debita ſunt ꝑ ſe.ſicut mãdata quibꝰ p-⸗ domino allua. et offerebant in ſacrifi⸗
G49 cipitur diligi deus vel timeri. Et ad hunc cus erneceſſitate. et pter hoc quaſi ꝑpteʒ
69 modũ redduntur oĩa illa quibꝰ aliq ope habebat domin?in gregibus et armen⸗
dei ratio virtutis expᷣſſe pcipitur.aut alicuiꝰ tis.De auro di

ali s expi. aut alicui? s. 1 vo nibil ſibi ſanctificari pce⸗
vicii operatio phibetur. Sicut:nõ fura⸗ perat pterq in conſtitutiõe tabernaculi o
o. beris:nõ mechaberis. Eodẽ mõ euidẽs ęt edificatione templi et fabꝛicatione va⸗
did vtilitas ẽ in quibuſda q ꝓpter mala q de ſoꝛũ ipſoꝝn. Quid ergo nimirumſidi .
n rebus alicuiꝰ ꝓnenire conſueusrt pce⸗ ſtrictius ea cuſtodini voluit et direpliõeʒ
jon pta ſunt ſicut.cooperiri ciſternã ne quis eoꝛũ acfurationẽ ſeyerius vindicari. de
ſen eã cadat. Recludi bos coꝛnupeta.ne qu? quibus ei pars de neceſſitate debebatur —
re coꝛnu feriat. Sunt ⁊ alig in quibꝰeuides qʒ ea de quibus nihil ei debebat. ſed vo
be vrilitas pacis.ſicut ẽ fufũ et rapton peri- luntarie tm offerebatur. Amp. Armẽ
dan p itio⸗Siliter rebelliũ filioꝝ ac pternoꝛ ta er greges non ſolu vtilia ſed etia neceſ
D ctra parẽtes. Ad hoc etia ptinet phibi-⸗ ſana erant victui et habitui ſiue veſtitui
cefn tiod ſcoꝛtoꝝ et lupanarũ ꝓ parte.Et ſi m̃ hbuano p ſemetip̃aauru vero ad hocu⸗
in alia inboneſtatẽ nõ haberẽt. nec vita bu perfluũ eſt atq; inntile. Werito ergo
nin⸗ mMmDan in alias deturparent ſcoꝛta ⁊ lupa magis cuſtodienda fuerunt. furtaq; ? ſa
naria. Wultas iñ pturbationes vite hůa pine eoꝝ ſeuerioꝛi animaduerſione puni
gqga ne ingerũt videlicet rixarũ.latrocinioꝛu, enda. Amp̃ᷣ. Bobus et ouib' tand;
N et bomicidioꝝ. ? de hijs ẽ nõ ſolũ credqdu ſanctis animalibus ⁊ pene diuino hono

sr ſitas aut opinio. ſed p cottidiana erpien- re dignis parcendũ credebat eg ypcu.ink
0 cia certitudo Natochrinekde indicis ꝗq⸗ quos nutriti fuerãt/ꝓpter deos quos co R
iu alia pmiſſa mmn nullo mõ pceptapmiſſa rmupmus apparebat in ſPecie boui er 2
jede vtiq; hec in lege nõ punita.ſicut repudiũ in ſpecie arietis. ꝓpter hac ena cauſa de⸗
ſe odioſe vxoꝛis:et exactio vſurarũ ab alie teſtantur egypcij omnes paſtoꝛes ouiuʒ
Honn nis ; frattibus. Hoc eſt ab alijs q; bebꝛeẽ ſicut legit Deneſeos. uvj. vpter hoc hu⸗
is.q̃ vtiq; ideo in lege ꝑmiſſa ſunt vt ma iuſmodi animalia vocaãtur abhominati⸗
ioꝛa mala dedinaretuf. Sciebat nan ones egyptioꝛuʒ. ſicut legitur Exodi. viij.
Eein q; legiſiatoꝛ eã eẽ iudeoꝝ malic. vt vro Abhominatõnes autẽ egyptioꝛu ymmo⸗
Grln res odioſas ꝗᷓ ab eis nõ niſ per moꝛtem labimus deo noſtro. Quia iguurnu

ſena ſeparari poſſent occiderẽt ſciebatet eam triti erant in terra egypti ? int egyptios:

. eiſe eoꝛundé cupiditaté e anarici vt necoltendit eis vñs no eiſe abbominanda
fratribus hocẽ iudeis abvſuris parceréet bmõi animalia iuxta ↄluetudins egypli⸗
niſi alienis ad vſura dare qmitteret᷑. vſu oꝛuũ.æ vſum eoꝝ neceſſariũ ac multiplicit
r em malũ eſſeet capinaleuidentẽ iã ali⸗ vtilem. Aurũ autein parte iſta et oes di⸗
Sn bi dedarauanus Eecit igitur legiſlator uicias ſuperfluas Ron parum viliſicauit
. p bmõi pmiſſiones. qð in tali populo fie anaricia enia et cupiditatẽ hoc facto ſug⸗
ings n potuit videlicet eos p minoꝝ maloꝛuʒ autem auinq bones p furto

amiſſionẽ a maioꝛibus auerti. Q aute, / Vnius et quatuoꝛ im oues ꝓ vng reltii
Huedã mala licet minoꝛa quibuſdaʒ ma/ pcepit.exodi.vxuj. Illa credilur eſſe cauſa .
loꝛibus magis puniri pꝛecepit. illa cul⸗pidelicet. quia quatuo: comoda ſiuę vti „
dubio cauſa fuit.quia licet mi oꝛa fredn litates habet ouis. duas ſcilicet pellis e
atargycogiinge antin ppulo illo. carnes et alias duas ſcilicet fruct⸗ et fel⸗
„ Et ꝓpter hoc plus nocebaãt tranquillitati EFructũ autem intelligimus lac caſeuʒ et
dAt erpaci populi ia frequencia ſua. ila butirum Hasvero quatuo vtilitates hʒ
a magnitudinè ſua. ppter hoc ctia. qaꝛ mul⸗ bos ⁊ inſuper quintam videlicet labo⸗j.
„ uutudine innoluebant difficilioꝛ erat eo ſiue agriculationis ſiue euettionis dute⸗ „.

B

. 4 . — =òõ ⸗ S “ ”ð U „ “ EEEE 8 S
2

. . Æα1 ne Tele 5,
De egibus S
Ouia igit᷑ quinq; dapna irogat qnibo- nmaliciã ? negligencii. Quẽadmo⸗ HW
nfuratunchhatuor vero im qui out. Me dũ cum quis dimittebat iumentũ ſum 15
rito quinq; boues ꝓ vnereſtimi. ? qua depaſære àlienũ agrũ vel vineã. Punie

. tuortm oues ꝓ vna reddi pcentt ofisive batuſ em hmõi deilictũ ablatione eiꝰ qð
„„ 2 iſimiliꝰ aute videt᷑ nõ hoc attendiſſe do ille habebat optimu ĩagro ſuojvł vine · e

minu qð diximꝰ de numero vrilitatuʒ in Et hoc Evt rixe et homicidia qͥ occaſiqʒe .
hoc pᷣcepto. Quonia et inueuitur aliavti hmòi factoꝛu euenire facile poterat dẽcli .
Aitas boum in terra ꝓmiſſionis valdene narẽtur. Diſciplina nanq; iudicialis
ceſſariatvidelicet tinira ſegetũi et ſta ſex ſiue iuſticiaria velud cyrurgia queda ſpi- 8 6 .
„ VhVoues ꝓ vno reſtitui pcepiſſet Si huiui ritualis ẽ qua tanq; ferro et igne q vuiiè·
modi vtilitatũ numen attendiſſer. Bi da ſunt aut alias mo:bida in coꝛpe ppłi/ M
%° quis tamen dicat quia vtilitatem triture vꝛuntur p minoꝛ:es penas aut etia reſecãa⸗ i
. Jegetũnon repugnauit alia dominꝰ ab tur. videlicet eũ ꝑ moꝛtẽ coꝛpoꝛalẽ de me 1
vtilitate agriculrure. Quonia annexa eſt dio tollunt᷑. Gladiũ igit et igne ceteraqy NQ⸗e
„ tMritura agriculationi nõ inpꝛobabilit᷑ di penarũ toꝛpaliũ inſtrumenta. velud deei
„ Tet. Pobabiliussamenvidetur djm cyrurgia habẽt et poꝛtant pᷣncipes ſecula dbe
2 in iſta conſtitutione reſpectum habuiſſe res. ſicut legit᷑ in.xiij. Ad romanos. HD jd5 de⸗
ad maictitatem audacieatq; dãpni. a em̃ ſine cauſa glodiũ poꝛtat.t q; de ſtun Hð
ioꝛis em̃ audacie et ipꝛobitatis eſt bonẽ / do putei abyſſi.hoc ẽ depꝛofũdo dyabo ſbe
Furari Pouem. Etideo ſeuerius punien⸗ Alice adinnenuonis exiuit noſtris pibu· 1
heretice garrulitatis ranũculus/audens

Deng. quia vidit eam ſufficere ad deter⸗ coaxare contra dei iuſticia 7 legẽ. Mnul min
Tendã ⁊ coꝛrigendã inpꝛobitatẽ ⁊ audaci lo modo niſi ex cauſa licet coꝛpaliter occ hie
am populiillius ab hijs malis maioꝛe? dere hominẽ.poſtq; in hoc deuenimꝰ? vv⸗ nee
5 . Auitem aut minoꝛẽ pena ſtatuiſſet in hjs delicet vt de lege talõis loqueremur de mn
ſi hoc eſſe neceſſariu aut expediens vidii⸗ ſtruamus huc erroꝛem deſtructione auueg 1ſtl
ſet.quod vtiq; euʒ nullo modo latere pp poſſibile ẽ ⁊ cõuenit. Querimus igr d
Auit. Debes auteſcire quia iſte pene non ab hmõierrameis. vtru erudiedi ſint par 2??
Knſugebant. niſi cũ animalia hec ab ipis uuli et coꝛrigẽdiſaltẽ q;tũ cunq; leuibus ·
„ ( Juratoeibus vel comeſta vel aliter oſi um fiagellis. Qui ſi reſponderint ꝙ; nõ. Re⸗ 7 ie.
. ta erant. Si em inneniebantur apud ſtat ergo vt dimittatur om̃ibꝰvicijs ⁊ in· i
cosviua.nõ niſi duplü reſtituere cogeba Janis.Et ꝓpter hoc vt minus curetur Sãdd en
tur. ſicut legit in pᷣmemoꝛato capitulo.eł canes et aſini et equi.⁊ minus etiæ enran D
hoc eſt.quoniã ⁊ conſumptio ⁊ comeſtio ſint: cum diſciplina hmõôianimalibus ðð
rei aliene aut noua peccata eratvidelicʒ adhibenda ſitſet nõ Ffilijs.⁊ nlioꝛatio ꝑ (a
noua funta. cum eſſent none cõtrectatio⸗ diſciplins querenda ſit alijs animatbus n
nes rei aliene inuito domino. aut ſalteʒ Sau penitus negligẽdi. ⁊ in omnẽ de RUð”
magne aggrauatiões furtoꝝ/ ⁊ ideo me⸗ ter oꝛationẽ peſſimationẽ abire dimir
lto ex ſuperadditiõe àddebatur ⁊ pena. tendi. Amplius. Cuũ homines etid ani .
“ Eum au ẽ inueniebat᷑ furtum illeſum ſi⸗ malia ſint. no ideo quia animalia ſun.. gi
ne inlegfum.reſttuebat᷑ domino rei fur Extra nitcigl gam ernanqnm ex hac canſa ððð
„ tiue duplũ. Duabus cauſis. videlic; le nulli animaikii eſſet impendẽda diſcipli⸗ . i
Age talionis que iuſtiſſanavidetf᷑. Hocẽ vt na.ergo ꝓpter hanc oſanno erit eiiis di
im dampnificaret ipᷣe fur.q;tũ dãpnifica pendenda diſciplina. videllcet quia ho⸗ DWDWU N
re voluerat aliũ. Et ſic in ſua ipa pena di mines ſunt. Erüt igit negligendi vililio
fſceret.qualiter erga alios ſe habere debe res qʒtũ ad hoc ceteris animalibꝰ habẽ⸗ 7 OWUZUVZƷZʒ
„ rece. Alia elig de cauſa duplici reſtitutiõe dijquo homines ſunt. Wanifeſtũ aut eſft“
puniebamr hmòi furtũ. Quia videlʒ pec ex hocq; homines incõꝑabiliter nobliil· 4
cat Dupliciter in eũ cui aliquid furat᷑. Te doꝛes ac pᷣcioſioꝛes ſunt ceteris animalibꝰũꝰg W
netur emvnuſquiſq; nõ ſolũmodo inno magis igſur erudiendi. wagis omni caun R 4
cente ſe ſeruare erga aliũſed etis amicuz ſtodia.omni diſciplina cu'andi. Am
U ſe eſſe p beneficiu. fur aut contravtrunq; Eiusg Quis dubitat.quin moꝛti coꝛpoꝛa H
delinqnit. Inuenies eriã in hniuſmo li hominũ tam paruuloꝝ q; adulton o⸗⸗· . l
3, di mandatis ſeuere valde interdu puni currendũ ſietiam eis inuitis. ⁊ quin ex⸗

⸗ „»

n
nip
ſe
q,

4
65
dA1
do

de
12

S
e
in

9

vv

negaltanq; maxime iniuſti maxim

trahendi ſint de aqua et igne.ea videlicʒ vigdelicet quoqom̃eid qð vocat iuſticia /
violẽcia quã requirũtiſta pericum ⁊ etia /ẽ Juſticig dicò id ẽ iuſta punitio ſeu vin⸗
ne in ea ſe pᷣcipitent aut aliter cadat auer dicta malefactoꝝ. ⁊ omnis pena nõ erit
tendi. Si em̃ moꝛti coꝛpali bꝛatoꝛuʒ ani niſi iniqua ſeuicia. Reſtat igit᷑ cohertiõʒ
maliũ tatoꝑe ſuccurritur. Si tanta ſolli⸗ iuſtam et diſciplina adbibẽdas eẽ homi
citudine extrabunt᷑ de puteis aut foueis nibus.Et mulio ampli⸗ adultis q; puulł.
aut pᷣnominatis periculis.vt occurratur Quia indiſciplinatio adultoꝝæ inſolen
moꝛti eoꝝ coꝛpali.Qñto foꝛtius iſta faci, ciamaioꝛẽ turbationẽ ingerit rebꝰ hũa⸗
enda ſunt vt occurrat᷑ moꝛti hominũ coꝛ nis qᷓ; paruuloꝝ. ꝓpter vires coꝛpoꝛuʒ et
poꝛali. Multo foꝛtius igit᷑ iſta adhibẽda aſtucia motuſq; malicie.q̃ om̃ia mag? vi
ſunt vt occurratur moꝛti eoꝛundẽ ſpũali. gent in adultis q;in puulis. Lui ei du

Inuitix q;tũlibet renitẽtes extrahedi ſũt biũ eſt. vnde adultũ ⁊ aſtucia et viribus

de hmõi periculis: ⁊ auertẽdi ab eis hbo ⁊ malicia plus poſſe ad nocumentũ ho⸗
mines ꝓpter moꝛtẽ coꝛpalem. qdᷣare mul minũu ⁊ ꝑturbationẽ qᷓ; puulos multos.
to foꝛtius incõparabiliter extrahẽdi ſunt Amßp.cui non et manitfeſtum furio⸗
de periculis ſpnalibꝰ ⁊ auertendi ab eis ſos coꝛꝑe recindẽdos eſſe atq; ligandos
ꝓpter moꝛtẽ ſpiritualem. hec aũt moꝛs auferendoſq; eis gladios ceteraq; inſtru
nõ eſt niſi viciũ⁊ peccatũ que a deo ſfepa menta nocendi.ne ſibi vel aliis noceant.
Vnt qui eſt vita ſpũalis animaꝝ.Quare Multo foꝛtius igit᷑ iſta faciẽda ſunt

manifeſtũ ẽ nõ ſolũ extrahẽdos eſſe ho⸗ furioſis mente ne ſibi vel alis ſpũatxer

mines a vicijs ⁊ peccatis. ſed etia arcen⸗ noceant. Cum nocumenta ſpiritualia ꝗ⸗
dos atq; repellendos cũ ſtudio atq; vi a bus anime pereũt incõparabiliter maio
neceſſarijs iſtis. Amplius. Si aſinus ra ſint magiſqʒ declinanda qᷓ;ʒ coꝛpalia.

—

luus in lutũ cecidit nũquid nõ flagellis Reſumamigitur iſtam radicæę certiſ⸗
1 ſtimulis vꝛgẽdus ẽ vt inde exiliatNuũ:/Amã atq; firmiſſima/ videlicet diſciplinã
quid nõ funibꝰ ſi aliter inde exire nolue⸗

ſſeadhibẽdam eſſe hominibus non ſo

rit ;tũcunqʒ; renitat erit imle extrabẽdꝰ lum doctrinam. Et iterum diſciplinam

Oſo foꝛtius igitur homo de lacu miſe⸗ leuiũ penaruʒ.qð eos auſos fuiſſe nega
rie ⁊ de luto fecis.de limo ꝓfundi cui nõ re nondũ audiuimꝰ. Sed moꝛtis ſuppli

— „

ẽ ſubſtancia. erit totis ſtudis ac viribus ciũ irrogandũ eſſe.hoc eſt quod negant

extrahẽdus. Diſciplinã igit eſſe adhiben Querimus ergo ab eisiſi minoꝛes pe.

da hominibꝰnõ ſolũ manifeſtũ eſt ꝑpia ſie non ſufficiut ad coꝛreptionẽ alicuius.
ꝓbationũ quas diximꝰ: ſed etiã eius cõ vtxũ ſint augende vel non. Non poſſunt
feſſio extoꝛquẽda.eiuꝑ negatio igne et em̃ negare quiu augende ſint. Di em
gladio ꝓfligenda. Sicui emmaxime dei iuſticia leuioꝛesſinferende ſunt alicui
luſtifiandi ſunt. qui iuſticia eſſe Reie a ꝓ culpa aliqua.cum ipᷣe per eas nonduʒ
iho coꝛrigatur.ſed addat pᷣterite culpe contu
ſtes iuſticie. Sic maxime cobercendi ſũt macia.manifeſtũ ẽ cum ↄtumacia ſit gra
qui cohertionẽ faciendã eſſe negãt ⁊ ma ne peccatum. ꝙ meritoocontummcie de⸗
nime diſciplinãdi qui diſcinina maxime bet creſcere pena.aut contumacia rema⸗
inpugnaut. Quare oiĩs iuſticia ⁊ omnis nere inpunita. MNon autez de iure cõ

diſciphna cenir Ma iniuſticia indiſci⸗ tumacia debet ren anere inpunita. augẽ

plinationẽ totis ſtudijs ac viribus arma da igit᷑ eſt de iuſticia in caſu ꝓpoſito pe
ri ⁊ inſurgere debet. Quid em̃ aliud pᷣdi na videlicet ratione contumacie que ſuꝑ
cat hmõi erroꝛis inſania niſi omnẽ iuſti⸗ adaita eſt pᷣcedenti culpe. Heißa ſar
cia eſſe ⁊ omnẽ diſciplinã eſſe iniquã ſeui querimus contumacia ſi creſcat ipſa.an
cia. SDi em̃ non eſt iuſtũ fieri iuſticiam vt creſcere de iure debeat eius pena. Si di⸗
ipi dicunt.ymmo iniuſtũ cum ꝗm̃e quod xerit ꝙ nõ.accidit ex hoc euident᷑ ꝙ ma⸗
iniuſtũ eſt gerieniuſticiaſit.pꝛ Ruldubio ioꝛi et minori culpe debetur equalis pe⸗
conſequẽs eſt mnẽ iuſticia iniuſticia eẽ. na cum creſcente contumacia.creſcere de
Etiterũ.ſi non poſſunt puniri niſi inique iure non debeat eius pena ſecundũ ipᷣm

vt ipᷣi dicunt.Cuʒ oĩs iniuſticia plena imi Relinquit᷑ ergo vt ſi creſcat contumacia.

qua ſeuitia ſit.⁊ maculoſa crudelitas.ve de iure creſcere debet eius pena. Quia
eſt ex neceſſitate ſcõm eos qð divdimꝰ. igilur creſcere poteſt quãtulibet cõtuma
c iiij
–

5

Be

cia. creſcere Foteſt de iure guãtülibʒ ⁊ pe

na.quare neceſſe ẽ.vt ipᷣavel ſit moꝛs coꝛ

poꝛalis vel equalis illucum mors coepo⸗
ralis non ſit pena infinitaper hanc eniin
viam a leuibus flagellis veniet᷑ ad gra⸗
uia et a grauibus ad vulnera ab illis ad

to:menta. a toꝛmentis ad iboſam moꝛte,z
per ſimilia ſcilicet contumacie crementa.

Amplius. Moꝛs coꝛpoꝛalis.aut eſt pe
na maioꝛ omni culpa.aut nõ. Si eſt ma
loꝛ omni culpaliniuſtus ergo eſt deus ꝗ
eam inflixit ꝓ comeſtione ligniſciẽcie bo
ni et mali. Cum maioꝛ ſit pena moꝛlis qᷓ;
culpa cõmeſtionis illius,; Amplius.
R eſt maioꝛ omni culpa/aut habet Ppoꝛ
tionem 84 aliq; culpam vel non. Si nul
la eius èſt comparatio ad quàcunq; cul⸗
pam/conſequẽs eſt ex neceſſitate ꝙꝙ nul⸗
la eſt eius comparatio ad aliã quacũqʒ
coꝓis pena. Omnis enim alia pena coꝛ⸗

poꝛis habet elementalem ſibi culpaʒ. Eł

legibus

poſſit debere maioꝛ.

„

Eſt autẽ aliqua

flagells tio maioꝛ pena ẽ;ᷓ mutilatio aunr

vel oꝛuli vel pedis. poteſt igitur de iure
deberi moioꝛ aliqua pena coꝛpalis q; ſit
mutilatio alicuius nominatoꝝ memhꝛo
rum. Multo igitur foꝛtius poteſt deberi
de iure ipᷣa mutilatio. Si autem hoc
eſt veꝝ.lequitur de neceſſitate ꝙτ moꝛs

ꝓpa coꝛpalis de iure ꝓ aliqua culꝑa poſ⸗
ſit infligi. Sicut em̃ oculus ad totũ coꝛp⸗

ſic amiſſio oculi ad amiſſionem tociꝰ coꝛ

poꝛis et ſic moꝛs oculi ad oculũ.ſic moꝛs
tocius coꝛpis ad totuʒ coꝛpus.Quia igi⸗

tur certceſt comꝑatio todius coꝛpoꝛt ad
oculũ in omnibushoc eſt et in magnitu

dine et virtute ⁊ valoꝛe ⁊ ſi quid aliud ta

le attendi poteſiæ debet in huscerta erit
conpatio moꝛtis tociug coꝛꝑis ad moꝛ⸗
tem oculi et pene huius ad penam illai
Ponamus igitur a. culpam cui debeat᷑
b. eruitio ſiue moꝛs oculii et ſu centupla

Hhoc eſt qm̃ quecunq; alia pena coꝛpoꝛis · vel millecupla moꝛs tociꝰ coꝛꝑis ad moꝛ

deberi poteſt ꝓ aliqua culpa. Huius

Aulem ꝓbatio eſt per cremẽta et compa⸗
rationes culparũ. Cum em̃ quelibet alia
ſiti nece

pena coꝛpoꝛis finita ſiti neceſſario eſt cer
ta comparatio cuiuſcunq; alterius ad q;
cunq; ſui generis. ſicut vna queq; flagel⸗
latio plaga ſiue liuoꝛ ad liuoꝛem compa
rationem certam habet. Similiter 1 mu
tilatio ad mutilationem. Lum igitur

ꝓpoꝛtionales ſint culpe er ꝑene illis de

bite.ponamus ꝙ alij culpe debeatur fla
gellatio aliqua ex neceſſitate: duplo ma
oꝛi duplo maioꝛ debebitur flagellatio ⁊
Dimiliter quia alicui

ita in infinitum.
culpe debet᷑ mutilatio. neceſſario duplo

maioꝛi culpe debebit de iure duplo ma

ioꝛ mutatio
debet alicui culpe.amputatio duarũ de

ꝓebitur duplo maioꝛi. Amplius.Qu
rimus ab eis vtrum ali

ſio. Si em̃ꝓ nulla culpaſpoteſt de iure in
ſerri alicuius membꝛi mutilatio cum ta
mien ꝙ aliqua poſſit inferri flagellatio.
conſequẽs eſt ex neceſſitate vt etiã pꝛo ali
qua culpa poſſit inferri alicuius membꝛi
mutilatio. Eſt enim aliqua culpa que
votcet a:cui debita ſit flagellatio que vo

cet b: culpe igit᷑ cẽtuple ad a. debebit᷑ fla

gellatio cẽtupla ad b.⁊ mille cul
cetuplt ⁊ mille culpe mille
culpa. et ita in inſinitũ. Quare 5 Erepe
rire aliquata flagellationẽ. quin de iure

tem oculi. B. So ſit ad a.in eadem ꝓpoꝛ
tione.quia igit᷑ ſicut culpa ad culpaʒ.ita
pena debita ad penam. Pꝛo a. vo culpa
debeturmoꝛs oculi ſiue amiſſio illius.ex
go ꝙ b. culpodebetur moꝛs ſiue amiſſio
tocius coꝛpis. Wanifeſtuʒ autem quia
ẽ reꝑire culpam in quacunq; ꝓpoꝛtione
ad a. Quare in ea ꝓpoꝛtione que eſt to⸗
cius coꝛꝑis ad oculum. Ad idem veniet᷑
p gradus et augmenta flagellationum.
Lum em̃ poſſit culpa vel contumacia cui
debentur. xl. plage vl centunſcreſcere in

infinitum.neceſſario poteſt creſcere cõtu

macia cui debeatur tantus illarũ plaga⸗
rum numerus. qui moꝛtem de neceſſita⸗
te inducat.et ita debebitur pena moꝛiis

vtſ amputatio vnius auri coꝛpalis pꝛo aliqua culpa. Amplius.

Eſto ꝙ aliqus occiderit hominẽe inique
omninoiquerimꝰab eis qua pena mo:s

6 eis vtt liqua culpa de⸗ illa punien da ſit de iucia. Mut erit pu⸗
beatur alicui mẽbꝛo mutilatioſſiue amiſ⸗ Zu

nienda pena moꝛtis.aul mino:e. Si pe
na moꝛtis.non ſolum igitur licitũ ſed eti
am iuſtum eſtoccidere occiſoꝛem. Si mi
noꝛi pena. vel finito minoꝛi vel infinito.
Si infinito minoꝛi. Nullius igit᷑ comꝑa
rationis ęſt id quod patitur ad id qd in⸗
tulit.⸗it itur iniuſta iuiciꝗ« Quẽ⸗
admodum ſiquis dampfiſicaſſet in mil
le milibus libꝛarũ auriiet puniret amiſſi

one vnius palee vel feſtuce. Sicut enim

vna palea vłfeſtuca ad mille milia libꝛa

rum auri. ils pena que interfectoꝛi infſli⸗

„
*

— ,f — 2 e

———

— — — ⸗ —. —ðRN CG—

—
—
— —. — — — ——,--— ————— ——

— — —— — —

—

=ü

l

genda eſt. ꝓ homicidio ad moꝛtem quã

intulit.quoniam in infinitum erepſq; vl

la comparatione minoꝛ.Et hoc non ẽ ni⸗
ſi ridiculum. Si vo finito miſioꝛ pena in
fligenda eſt interfecto:i. Minoꝛi igitur re
imit maius Et idem eſt ac ſi dampnifi

ſolueretur ꝓ vna. Amplius.Qulde
ſibi beneficio impugnat datoꝛem o
nino innocentem.et in nullo illum leden

caſſet ꝓximum in tribꝰ marcis.et ipᷣe da

tem.de iure debet amittere illud.Quicũ

qʒ igitur vitai quã reuera vt beneficium

a deo datoꝛe habet.deuz impugnat. De
iure debet amittere ilam. Omnis enim
vicioſe et maligne viuens.vita ſua deuʒ
impugnat.Maxime autem hereticꝰ ⁊ pa
ganus.Illi enim aperte deũ impugnant
auferendo illi hereditatem ſuam vłdeli
set animas hominum iſuas et alioꝛum.
Similiter gloꝛiam ſuam honoꝛem.dũ
cultum eius et religionem totis ſtudijs
ac viribus deſtruere conatur. Iſta enim
duo genera hominum. totam fere uitaʒ
ſuam in dei oppugnationem in eius in⸗
iuriam ⁊ contumeliam conuerterunt De
iure igitur auferri eis poteſt non ſolũ vi

ta coꝛporis ſed etiam aninarum. ſi ani⸗

me moꝛtales eſſent. Ampliꝰ. Si moꝛs
eterna infugenda ẽ ꝓ culpa aliqua/q;to
ꝛtius mors temporalis. Amplius.
ut pugnandum eſt cõtra dei inimicos
ladio. Aut non.Si ſic expugnandi ergo
unt. et iuſtum eſt bellum contra eos.taʒ
diu igitur hugnandunm eſt contra eos q;
diu rebellant. Si igitur rebellant vſ⸗
q; ad moꝛtem coꝛpoꝛum ſuoꝛum.nolęn⸗
tes omnino credere vel deſiſtere a dei in
iurijs.pugnandum ẽ contra eos vſq; ad
moꝛtem coꝛporalem eoꝝ. Manifeſtum

igtur eſt quia iuſto bello Aat poſſunt.
6

„½O ſi dixerit quia non ſt pugnandũ
Do contra eosꝙ fugundum igitur eſt. vl ce⸗

dendum eis. quare ſuſtinenda eſt exter⸗

