ex neceſſitate diligit omnes et qui vnum⸗

quẽeq;ʒ nõ diligit.ſic nullũ oĩno diligit hac

dilectione. Qua decauſa vno amiſſo fic a

coꝛde humano omẽs auulſi ſunt. Ex quo
apparet qʒ piculoſum ſit vel vni homini.

cuicunq; iraſci ira moꝛtali. vel vnũquẽqʒ
illeſum non diligere. Sine me dicik iſeꝛ
gracia. quicunqʒ me non babet excõmu⸗
nicatus a cõmunione ſanctoꝛum ⁊ coꝛpo

re xpᷣi myſtico ſeparatus. mihi ergo om̃s

arboꝛes fructificant. omnes agri pleni ꝗ⸗

bus benedivt dominus fruges ferunt.
Si gs dicat ꝙ hec iuſticia ſupne hie⸗

ruſalem ickeſt ſpiritualis.ſicut dicit Augu

eo cõmunicare omnia mea toti eccle ſie
ſanctoꝛũ.quare nihil mihi relinquit᷑.cuʒ

omnia mea neceſſe dare habeam Re

ſpondeo qð dando et cõmunicando illa
poſſideo atq; retineo.retinendo vero illa
amilterem. Hocenim ẽ pꝛiuilegium er mi

ſtinus. vt cui comunicantur ac aliqua bo
na communicet ipᷣe ⁊ ſua et ita neceſſeba

rificencia ſpiritualiũ donoꝛum quod d⸗

do retinentur et etiam multiplicantur licʒ
enim de ſola ſapiencia hoc dixerit quida

ꝙ ſapiencia ẽ nobiliſſimus anime theʒau
rus qui diſti buta ſuſcipit incrementum

auaruʒz dedinatur poſſeſſoꝛem. ſi nõ pu
blicetur thezaurus clabuur. Sic? ð amo
re manifeſtũ ẽ.quiui non dat amoꝛeʒ:

udẽ qᷓ; amoꝛem dare.quia ergo qui non

amat.amoꝛem non habet. waniteſtu eſt
ꝓ qui amoꝛem nõ dat.amoꝛẽ non habet

Qui auten retinerevult ipᷣm nõ dat ipᷣm

ergo neqʒ habet. Sũt em dona graruʒ 2

virtutum velut lumina ⁊ ſplẽdoꝛes. qð ſi

qs retinere conaret exiigueret.ſic ſe hʒ nõ

ſolũ de donis graciarũ atq; virtunibus ſʒ

eliam oꝑibus earum. ꝓpter qð dicit Bꝛe

go. ꝙ virtꝰ aut ꝓficit aut deficit.Expᷣſſe an
x de amoꝛe dei dicit ꝙ non eſt ocioſus in

ipſum non habet. Amare euim nibil ala

.
** 4
455

„. 8
„ „ .
. 4.
.
„7

Oeia
notuns
Cohin
Nligim
bamorn
Ou⸗
nalaren⸗
mioet
i oli
gntultsn
liononpe
llonatenn
Uebbpen
ſieaſ
ſchcbee
oſone
lpno
Mapeuc

Alhuun⸗
Onſoenin

ftus nn
ſuniſen⸗
besſeperan
Kuyinola
perhoen
mnis
Mesr⸗
Miun
auſtian
mojmi
ofod
Mipta
ſnuie
ldepi
ſihifen

i
1crdene
Paoſaned,
wangin

4 1.2.

Nanſnen
Naniteni
mals ſan
nennencoen
ubnn

urns Ndn
neſtaum

1
15

1

S=

e N

WcN

N

.

ſKin ip̃is. Unde dicit auarus ſe uz
cũ eius tempoꝛalia deſtruũtur. et grandi
natũ cum eius vinea degrandinata eſt ⁊

5
5

DOmelia de penthecoſte. Sine me etiam

moꝛtuus ẽ quicũq; me nõ habet. ſicut di⸗
cit iohanes in.iij.pme Canonice ſue.q nõ
diligit maẽt in moꝛte qui ergo me nõ ha

bet moꝛtuus ẽ et excomunicatꝰ vt dicimꝰ

Quarta nominatio eius ẽ qua nomi

natur amoꝛ ⁊ hoc ẽ eſſencialis eius nomi
natio et ideo omnibus nota. Manifeſtũ
aũt quia amoꝛ ẽ quedã vnitas ſiue vnio
amantis ad amatũ. ppter quod ⁊ vincu
lũ amoꝛ ipe didtur Ad epheſ.iiij. Sollici
ti ſernatevnitatẽ ſpiritus in vinculo pacꝭ.
ecce ibi vnitas ſimul ⁊ vinculũ dicit᷑.⁊ ite

rũ ad Loloſ.iij. Sup omnia aũt charita

rvẽ habete quod ẽ vinculũ ꝑfectionis.vnũ
ergo ſunt amans ⁊ amatũ. colligata ſibi

rolligatione ſpũali.Quẽadmodum dicũ

ur coꝛpoꝛa coꝛpoꝛali ligatura ſeuvinculo

eolligatavt archa et ſcampnũ et etia ipᷣm
coꝛpus animalis.ꝓpter quod dicit augu
ſtinus. In ſugillanionẽ auaricie periculo⸗

ſum ẽ fieri vnuʒ cum eo a quo neceſſe ha
bes ſeparari.vniunt em̃ ſe hmõi ligatura
ſeu vinculo ſe ligantes tempoꝛalibꝰ. et ꝓ

pter hoc iuxta paſſiones los actutur
eſtructuʒ

exuſtũ cum eius domus exuſta eſt. ꝓpter

hmõòi vnionẽ ſeu ligationẽ amoꝛis. Bea
tus vo Dyoniſius in hierarchia ſuavocat
amoꝛẽ totalẽ declinationẽ amatis ĩG ama⸗
lũ hoc ẽ totalẽ fluxũ ſiue ꝓaptũ quo amas
fluit vel rapitur in amatircũ omnihꝰaſuis

y ⁊ hoc ſi pfectus fuerit amãs ac vebemẽs.

hit ⁊ ipellit amoꝛ in amatũ.

bilis eſſet,

Omnia ei quodaãmõ que amũtis ſũt tra⸗
noꝛ in am Hmõi er
go doni ſeu gre inqntũ amoʒ ẽ pᷣma virt⸗
⁊ laus ẽ qð delectabile atʒ iqʒundũ facit.

amatũ quatũcunq; amnarũ l moleſtuz.
Dic etiã ſi infernꝰamaret᷑ dulct ⁊ delecta

t. Becuch
eſt.qꝛ quicꝗd tetigerit ſuum facit amatis.
qð multi ignoꝛãt. Cũ em̃ manifeſtũ eſt qꝛ
ipm amantẽ ⁊ qcũq; eius ſunt facit ama⸗
li. Perſectus amoꝛ nõ vidit quaãdo econ⸗
nerſo hoc faciat cũ verius hoc eſſiciat qʒ
inde manifeſtũ ẽ.qꝛ bona ⁊ mala eoꝝ qͥs
amamus noſtra ſũt ꝑ cõmunionẽ quã ſu
pꝛa ꝓſecuti ſumꝰ. Nõ ant ita ẽ ecõuerſo
HNõ ei bona et mala noſtra er neceſſitate
⁊ ſo lunt eoꝝ quos diligimꝰ Interdũ dili
gim her diligimur. Interdũ auũt plus di⸗
ligetes min⸗ diligimur. Sicut dicit Apls.

clij

.
912 42

de ſe in. xiij ij. ad Coꝝ. licet plovos diligeẽs

minꝰdiligᷣr. Hoc ẽ qð dicit dñs Joſue.j.

veſtronꝝ. veſter erit. ? alia lra habet. Quẽ
cũq; locum tetigerit pes veſter. veſter erit

rectus eſt dicit charitas ſi vero curuus di
citur cupiditas
quid tagit amoꝛ noſter noſtrũ ẽ.ꝑ modũ
p̃dictũ.facilima ergo eſt nobis acquiſitio

Quẽcunq; locũ calcaueritveſtigiũ peduʒ

Pes coꝛdis dicit Auguſtinꝰamoꝛ ẽ.qui ſi

Manifeſtum aũt quic

omniũ bonoꝝ dum ſolum hmõi tactu ea

acquirimꝰ ⁊ noſtra facimꝰ. Merito er

go paug eſt qui nec tangere curat ſpiritu⸗

ales diuicias tali tactu.nõ eſt miſeranda

laus ⁊ virtus eius

paupꝑtas hmoi hominuʒ.qui nec tangere

volũt nec diuicias ſpirituales amare Iſte
amoꝛ ẽ velut accipiter rapaciſſimꝰ.cuiꝰra

pacitatẽ nullũvolatile effugit.bona enim

ſpiritualia ſeuvirtutis ſiue opera.ſi ſint re
cta volucres ſũt ſpirituales in ſublime ce
loꝛũ volantes.⁊ vſq; ad conſpectũ altiſſi⸗

mi penetrantes. Iſte a ccipiter ſtatim vbi

viſe vel audite fuerini capiuntur ⁊ rapiũ⸗
tur et habentes illũ vt dirimus efficiunt.
Loꝛ enim hmõi amoꝛe pᷣditum omne bo

nũ ſtati vbi vł viderit vł audiueritamat

⁊ ꝓpter hoc ſuũ facit illiꝰ in quo ẽ ſiue cu⸗
ius ẽ. Huius accipitris omnis pᷣda nõ no
biliſſima ẽ niſivolet ad d’ñm in pᷣmis? de

inde ad omnia ea qᷓ eiꝰſũt. hmoivolatũ

atʒ rapacitatẽvt ipe deus auſugit aut eua

dit licet em̃ ſcriptu ſi. O omnibus mobi
libus mobilioꝛ eſt ſapiencia.et qui aſcen⸗
dit ſuper cherubyn ⁊ volauit ſuꝑ pennas
ventoꝛũ Cum iſte accipiter eum cõſequit

et cõpꝛehendit.et ligatuʒ tradit poſſeſſoꝛi

ſuo ſicut iemet teſtatur ꝓuerbioꝛũ.viij.

dicens. Ego diligẽtes me diligo. Qui em̃

diligit vinculo amoꝛis ligatus eſt et tradi
tus amato ſic ligatus quantũcunq; enim
longe ſit deus a te. Jum quod dictum ẽ.
Longe a peccatoꝛibus ſalus. Tamen ſta

tim cũ amauert. ymmo q;cito ĩm amas

eundem capis et tenes. Iſte amoꝛ eſt vin

culum quo ſolus deꝰ tenet et poſſidet coꝛ

humanñ Per hocvinculum ei ſe traditvł
illud teneat ⁊ poſſideat.Alioquin id eſt ſi

ne boc nec tenet ipſum nec poſſidet deus

poſſeſſione pacifica eiq; accepta.Qui er⸗
go rũpit hoc vinculum dñi leipſo ſpoliat

Sivero aliqd qð cõtra euʒ ſit amet ille ſe
ꝑ vinculũ amo:j poſſidẽdũ ſe iã tradidit

7 tenẽduʒ. Quẽadmodũu ſolet tradi equꝰ

vłaſinꝰei a ̊ poſſidendꝰẽ. Ex quo appet

Be

Inta inſania ſit aliqd amare contra deuʒ
Ille em̃ et dyabolo ſe ligatũgradit qui ſic
anmat. Iſte amoꝛ ẽ in pᷣdicamẽto relatiõis
equiperaãtis. Et ꝓpter hoc ſi fas ẽ dicere.
deo quodamõ vel eꝗparat eos in ꝗbꝰẽ.
id ẽ amatoꝛes dei. Amici ei inqntũ amici
pares ſunt.vtpote inuicẽ ꝑ eꝗperancia re⸗
lati ꝓpter qð ⁊ ipᷣa veritas dicit Johã.xv
Jamnõòõ dica vos ſᷣuos ⁊ poſt panca vos

uau dixi amicos. Iſte amoꝛ ẽ ꝓpᷣe ſpiritus

adoptionis filioꝝ in quo clamamꝰ abba
pater ſicut legimꝰ ad Ro.viij.Eſt eniʒ iſte
amoꝛ gra adoptiõis hoc eſt filiatio ſpũa
lis qua nature filij dei ꝑ graciaʒ ſunt.in ꝗ
bus ipᷣe ẽ.hoc ẽ germaniias ſiue fraterni⸗
tas ſpũᷣalis ſiue natio ſiue cognatio.ſic le
git᷑. Eccliaſti.iij.Vilij ſapiencie ecdleſia iu
ſtoꝝ ⁊ natio illoꝝ obediẽcia ⁊ dilectio.ꝑ
hũc amoꝛeʒ fratres aplos ⁊ alios electos
vocat dei filios.iohãnis.xx.Uade ad fra⸗
tres meos ⁊ dic eis. Aſcẽdo ad patrẽ me⸗
um ⁊ patrẽ veſtrũ.Et vt vᷣbis ipiꝰvtamur
iſte amoꝛ dicit. Ego ſum radix viuifica.de
e qcunq; no ꝓcedit ramus aridus eſt.
zicut teſtat Gꝛegſ. nihil habet viriditat
ramus boni opis.niſi de radice ꝓceſſerit
charitatis.Ego radix ſapiẽcie q nũqᷓ;ᷓ cõci
dit ſic legi᷑ Sipiẽ.iij.Et pᷣme ad Coꝝ.xiij.
Charitas nũq; excidit. Ego honoꝛabilis
ſapiencia ſic legit᷑ eccłiaſtic.j. Dilectio dei
hponoꝛabilis ſapiẽcia.ego ſi um ignis queʒ
dei filiꝰ venit mittere in terram. Sicut ipe
dicit Luce.xij. Ignẽ veni mittere in terraʒ
⁊ qd volo niſi vt accẽdat᷑.De hocigne nõ
inco uenieter intelligit᷑ qð legit᷑ Trenoꝛũ
Isnẽ miſit in oſſibus meis ⁊ erudiuit me
ego ignis illumin ãs atq; ſplendificãs ad
ſplendoꝛe eterne pulchꝛitudinis quicqꝗd ĩ
me ardeſcerit ꝑduces ſic diẽ Gꝛegſ nõ ſul
gebit anima in ſplẽdoꝛe eterne pulchꝛitu⸗
dinis niſi officing arſerit charitatis.Ego
ignis purificans 7 examinans ad pꝑfeciuʒ
omneq; aliene mixture ſpurciciã a coꝛde ĩ
quo ſum expurgas ſic dicit pſal. Igne me
examinaſti ⁊ nõ ẽ inuenta in me inigtas
Ego ſum vitalis caloꝛ qͥ extincto vite gra⸗
cie relinqtur ſiẽ ſ̃ upꝛa oſtẽdimꝰ ex tercio pᷣ
me Cononice iohãnis. qui nõ diligit ma
net in moꝛte.Ego caloꝛ diſ. regas ⁊ abin⸗

uicẽ ſeparãs ethro genea. Non em̃ coꝛpo

ralia pacioꝛ adherere er miſcere ſpiritib⸗
huanis ex quo manifeſtũẽ qp amde mun
difrigꝛvel frigiditas ẽ: que tam diuerſavt
ſunt co:palia iſta ⁊ mentes humanas ag

moꝛibus

gregat et adiuuat. nulla em magis diuer
ſa ſut q;; coꝛpales delicie et diuicie ad mẽ
tes humanas:que tamen ita eis conglu⸗

tinat ⁊ adherere facit vt mẽbꝛa ſua ea re

putent et etiã dicere non erubeſcant. De
grangia em̃ aut furno aut molendino cõ
ſueuerunt dicece auari: hoc ẽ melius me⸗
brũ qꝗð ego habeã.ego oleũ leticie qᷣ ipſe
xꝓps dicit᷑ vnctus pᷣparticipibꝰſuis.Nõ ſo
lũ agnominari ſed etiã noĩari voluit xpᷣs
Ego oleũ ad medicamẽta mo:boꝝ ſpua⸗
liu ad leniendos doloꝛes animaꝝ ad cõ⸗
diendos cibos bonoꝝ opeꝝ. Sine me ei
nec ſuauitas ẽ animabꝰ nec ſolamẽ ſen le
uamen doloꝛibꝰearũ nec ſapoꝛ aut ſuaui
tas bonoꝝ operũ cibis. Inſipidi em̃ ſunt
ſine me.⁊ ſi em̃vt dicit Augꝰ bonũ ſit qð
fit nõ tamẽ bñ fit qð ſine charitate fit.

efficiunt᷑ vᷣi ac ſancti dei ſacerdotes

Ego ſum oleũ ſanctũ quo naungang⸗
Sme d

me eiĩ nec ſanctitas ẽ nec ſanctificatio. ego

ſum vnctio ſiue docens de om̃ibꝰ: ſic legi
tur pᷣmo iohã.ij. Sicut em̃ amoꝛ mũdanꝰ
atz carnalis in oibus excecat eos quos ar
ripuerit ita vt ip̃a q amant nõ cognoſcat

Ita ego auos vngo in om̃ibus illumino
ꝓpter hoc dicit᷑ vulgari ꝓuerbio. Si ꝗs

amat botratha luna videtur ei. Adeo em̃

excecat amoꝛ mũdanꝰ atq; carnał vt ſter⸗

coꝛa tꝑaliũ diuicias nobiles reputarifaci
at et pᷣclaras. Nec ſolũ intꝰ excecat amor

hmõi ſed ⁊ foꝛis: verbi gracia. Si ꝗs de⸗

foꝛmiſſimã mulierem amct videtur ei e
cioſa ⁊ ſi nigermma ẽ videtur ei ſaltẽ fuſca

Hoc aũt vel excecatio eſt.vel ſaltem cecu⸗
ciatio.Cauſa autẽ in hoc eſt quòniã mun

dana atq; carnalia tenebꝛe ſunt apud id
quod ẽ nobile aut ſublime in anima hu⸗
mana et qſzpuluis et terra iniecta in ipᷣm
Unde qnt nt v
heſerint menti humane. tantomagis illã
obtenebꝛant vel esecant. Spiritualia ve
ro lux ſunt et lumina apud illud⁊ qnto ꝙ
fundius aut vicinius in eo fuerint.tanto⸗

plus illud illuminant.qntoq; plus ꝑ plu

ra illoꝛum apud eam fuerint tanto plꝰ lu

cis vel puira luina erũt apud illa. Hoc au
inde manifeſtum eſt quia elongatio g
ab hijs. que carnis vłmundi ſunt.mentẽ

1

humanam facit ꝓpinquare adlillumina
tionẽ ſuam. Quemadmodũ elongaiio a
tenebꝛis? appꝛopinquatio ad ſpiritualia
appꝛopinquatio eſt ad lumina. ⁊ ad pri⸗
mu et ad puriſſimũ lumen. ꝓpter qð legi

fundius ſe iniecerint vel in

ihſat
aniniEge
eſlerdole
feikegeste
eslulunt
iutnequif
ginciniset
fübononn
llase gui
ſbipoipr
ceſekot
augoltma
ſunmumn
lenoetirl
ſunalant
lpineltre
ruang
Gurnufarn
ten
Alknludins
emſkgon
Uſtagtuefe

(ubſeni

busmasmen
monmade
gisnur
Wctodan
Toikeh-
ſaugüemu
beunsbe
linscteie
sPn
omune
Genntu
ſugnirtn
Alltonan
lensnie
Meullit

mii ſtt

iclgn de
ltniagon
Konmlaag
dhenon

tendeſen
boren
Nbohipcbe
Wann
gtuniepfn
unungn,
argfezräirs⸗
Egideder

8Dolsnne

veninetinns
nichss ti
ilnairoin
Pinerſanaie
nsdeoni
OJatienorn
Dascte
Aanni
nitntit
nicdnntaif
iusobied
hiN
gNmnigaiu,
Gmardnikn
uiniautii

MiochNn

intalcig
uneite,
nicinnn
Ausami
anim

tur in pſalmo. Aecedite ad eum et illumi⸗
namini. Ego ſum vnctio criſmalis. reges
ac ſacerdoles conſtiiuens per me em ola
veri reges regnant et veri reges acrecto⸗

res ſui ſunt ac ſuoꝛum. ſine me enim ſerui

ſunt nequiſſimi vitioꝝ.Ego ſum fons ple
nitudinis et habundacie vniuerſalis om
niũ bonoꝛũ. ppter quod Aug⸗ Ubi cha⸗

ritas ẽ quid eſt quod non poſlit pꝛodeſſe

vbi vo ipſa nõ eit quid eſt quod poſſit ꝙ
deſſe.Ego fons ꝓpꝛius bonoꝛum vt dicit
auguſtinꝰ cui nõ cõmunicat alienus.ego
ſum vrta virtutuũ vt dicat ꝓſper de vita co
templatiua.ſine me enim omnes moꝛtueę
ſunt. et ſicut ſupꝛa oſtenſum ẽ. eęgo veſiis

nuptialis ſine qua a nupdali cõuiuio eii⸗

citur quicunq; intrare pfumpl. erit. ſicut le
gitur mathei. xxij. Ego ſtola pᷣma alq; ha
pug que filio ꝓdigo reuertenti de regioe

diiſimilitudinis id ẽ peccati reddi pcipit᷑.

Luce.xvj.Ego tunica thalaris vel polimi

ta ſuauitate fragrans quã figurauit tuni⸗

ca ioſephb Geñ.xxvij.Et vt bꝛeuit᷑ de laudi
bus meis multa ac magna et mira. no la
men omnia dicam. ego ſum in elementis

ignis nunq; decidẽs aut deſcengẽs. in gẽ

B

mis carbucula arẽdtiſſimꝰ ac ruilatiſſim⸗
In coloꝛibꝰ ruboꝛ de xpi ſanguine tacß ð
anguĩe murict expᷣſſus.pi ei paſſiovt ait

beatus Berñ.amoꝛe ipᷣius et impᷣmit vid

nius et exigit a nobis iuſtius.E go ſum pᷣ
ſens purpura ac coccino bis tinctus. pt

duo mandata diligeudi deũ:videlicet qꝛ

creauit ⁊ quia recreauit asgens velut illo
ſanguine tincta. Ego ſum in liquoꝛibus
oleũ in arboꝛibus oliua. In veſtibꝰ ſacer
dotalibus infula vł planeta. In floꝛibus
roſa vel liliũ flammeũ.in metallis auruʒ
ignitũ. In anenana refenon atz

cappa alata.Palliuʒ qnia po derioꝛa per
obliuionẽ oꝑio vel anterioꝛa Ruelo. hoc
eſt ſpiritualia et et erninſ uppellectibili⸗
bus coopertoꝛiuʒ opeſfens omnia inmũ
da et erubeſcenda:ſicut dicit ſalomon ꝓ⸗

uerbio.x. vniuerſa delicta operit charitas

⁊ iacobi.v.Charitas operit multitudineʒ
peccatorũ.ego ſum in mẽbꝛis pes. quo ſo
lo via mandatoꝛũ dei curritur. Gine me
ergo inexpeditus ambulare nitit quicun
q; aliquid de dei madatis adimplere ag⸗
greditur. Ego in menſuris ſpiritualibꝰla

titudo. Quare ſine latitudine eſt ꝗq menõ

habet. ego in poteſtatibus ſecularibꝰ rex

vel ĩperatoꝛ. In eccleſiaſticis ſacerdos ab

manifeſte ſunt i

bas vel epiſcopus. Ad nutũ enim meũ vt

imperiũ omnia fiunt apud eos in quibꝰ
ſum. ego ſunan myniſtris camerariꝰ: om

niavenire faciens omnia ꝗq; ea facilitate

qua ſupꝛa diximꝰ habundare faciẽs. ego

ſum in diſpẽſatoꝛibus bonoꝛum diſtribu

toꝛ. omnia diſtribnendo retinens. ita vt
ipᷣm apud quem ſum poſt me in pᷣmis do
nem deinde omnia que eius ſunt.ego pᷣ⸗
ma et maxima largitas que nihil indatũ
relinquo coꝛ quod inh abitauero. Inſtar
domus dei celeſtis oꝛdino ⁊ diſpono.ibi
enim⁊ hanc diſpẽſationem obtineo.ipᷣm

enim deũ ac dominũ ſeculon ego deduſi
cut legitur in. viij.ad Ro. Qui ꝓpꝛio filio
ſuo no pepercit ſed ꝓ nobis ommibꝰ tra⸗

didit ilium. ego ſum in inſtrumẽtis ſeu in

„

vehiculis currus quo in celuʒ currit. ego

ſum currus quo in celum raptus eſt hely⸗

.„ „⸗

as ſicut legitur.iin.egum.ij.ego ſuin ra
dix ex qua pendet tota lex et ꝓphecie ſicut
legitur WMathei. xxij. egoſ um finis ad qu?⸗
tẽdit tota lex.ſicut legitur.j. Chymothei p
mo. Finis pᷣcepti ch aritas. ego ſum pleni
tudo legis ſicut legitur ad Ro.xiij. Pleni⸗

tudo legis eſt dilectio. er ad Galathas.v

O mnis lex in vno ſermone impletur.per
me dimittuntur peccata ſicut legitur Luc

vij. Dimiſſa ſunt ei peccala multa quoni⸗
am dilexit multũ. Ex his autem laudibꝰ

quod ẽ odin. Similiter et alterius inin

ci mei qui eſt cupiditas ſiue amoꝛ iempo⸗

raliũ. Quid plura. lege apoſtoluʒ in. xiij.
pᷣme ad Coꝛinthi.et inuenies ꝙ quaſi to⸗
tum ſe effudit in landes meas egepma; R
canonicã Johannis.et apparebu libi ꝗ

de ea dicit Bꝛegoꝛius quia omne qð loa

tur charitaris igne vapoꝛatur. Etad vlti⸗

mü lege m.riii.⁊.xv. euangelium iohan⸗

nis et legis euidenter quia pᷣceptoꝛẽ meũ

ſolummodo ſe dicit ibieus hüs verbis

— 7

Poc eſt pᷣceptum meũ vt diligatis inuicẽ.

De me eſt ſcola eius in pᷣmis et maximeꝑ

me em̃ ſunt diſcipuli eius quicunq; de ſco
la eiꝰ ſunt ſicut ipemet teſtatur dicẽs eiuſ

dem. xiij. In hoc cognoſcent homines 70.

cedem et lucrũ perciꝑio. dũ inde gaudeo
Sicutdicit Auguſtinus.Uis habere mer
cedem de alieno opere gaude inde mer
cedem tibi inde comparaſti. Telix acno⸗

biliſſimũ commercin nihil dare ermerce⸗
dem vel lucrum percipere ymmo de alie⸗
er aa

Ego de alienis laboꝛibus ſiue lueris mer

Ze

no laboꝛe duplicẽ mercedẽ accipere gau⸗

dere enim gaudiũ reciepre eſt Dum ergo

de alieno laboꝛe gaudeopꝛimaã merce⸗
ein videlicʒ gaudiũ hic ꝑcipio.⁊ ſcõam
in futuro. Leſte Aug.Eypecto per hoc ip̃ʒ
mei ſunt alieni laboꝛes.⁊ lucra aliena
euidẽter ꝓbans. Certuũ em̃ eſt. qꝛ gaudiũ

quibus eſt cibus⁊ potus eſt ſpualis atq;

refectio coꝛdis. Quia ergo defructibus
ſeu oꝑibus bonis alienis licet mihi gau⸗
dere quantũ volo quocũq; inuito vel cõ
tradicente Quare mei ſunt omnes em̃ fru
us de quibus ſine iniuria alterius poſ⸗
ſum comedere. quantũ ⁊ quando ⁊ quo
tiens volo.quocuũq; inuito ⁊ contra dicẽ
ie. ꝓculdubio mei ſunt. Ego ſum fur
fideliſſima at; iuſtiſſimꝰ⁊ in nocẽtiſſim⸗
gomnia bona aliena clã capio mea fa
cio.acquiro.amãdo em illa atq; inde gau
dendo.neſcientibus illis.quo:uũ ſunt claʒ
illa rapio mea facio ⁊ acꝗro.nłli moleſta

vel dapnoſa ſunt furta mea.ymmo vtilia

⁊᷑ iocunda.non ꝓpter hoc auũt minus hʒ
aliꝗs.aut minoꝛa bona ſua.cũ ea moꝛe
⁊ modo meo rapuero.⁊ furatus fuero ſi-

ne detrimẽto bona poſſidẽciũ illa capio
⁊ de illis ditoꝛ.cum multo fructu ⁊ lucro

eoꝛũ. Cum em̃ illa per modũ dictũ poſſi⸗
deo ſi ad notciam eoꝛũ hec veniũt dupli⸗
cant eis qꝗe pꝛius no niſi in ſeipᷣis illa poſ
ſidebãt.nuc aũt in ſeip̃is⁊ in me illa poſi

dent. Si vᷣo boni ideſt bonon amatoꝛes
ſint laboꝛant multi mẽdicates hoſtiatim

ſingulatim rogates viros ſctõs vt eos col

ligant ⁊ aſſocient ſibi in bonis ſuis.non
incũbit mihi laboꝛ iſte vel mẽdicatio.nec
eſt mibi neceſſarius conſoꝛtem atq; par⸗

ticipem omnium bonoꝛũ que viſi ſancti

poſſidẽt mefacio et hoc eſt eis neſciẽtib⸗
vel etiam pꝛohiberi vel etiam contradice

re nonvalentibus. Quare manitfeſtũ eſt.

vbi ego non ſu paupertatẽ omniga eſ⸗
ſe et laboꝛem mẽdicationis neceſſario aſ
ſumendũ vbi ego ſum omnia afſuere fa
co ꝓpꝛia et aliena. Ego ſum dei nũ⸗

mus ſiue nümiſma hoc ẽ iſta moneta c⸗
ymago ſum illius et per me dinolcit ſicut

ſupꝛa dixit. Auguſtinus Amoꝛ em alieni
boni quevere bonitas eſt ſuper oĩa aĩas

ſauctoꝛũ deo aſſimilat cũ eius indiuidu⸗

um id eſt ꝓpꝛie ꝓpꝛium et eſſẽciale ſitbo⸗

nitas pura impiens omnia ſecula boni⸗
tatibus ⁊ cauſis ⁊c. Ego dealienis bo

nis lot exennia regi regum offero vel pꝛe

moꝛibus

ſento. quot eidem laudes ⁊ gracian acci⸗

ones ⁊ benedictiones deo reddo Pocer
go e ius meum. Hec dignitas ⁊ poteſtas
vt de omnibus bonis vbicũq; ſint.⁊ cu⸗
iuſq; ſint exennia mea ⁊ donationes hu⸗

—

iuſmõi facere poſſum. Ego ſum debi
tum quod ſemꝑ ſolutum ſemp detinet de

bitoꝛem ſicut dicit Aug.ſuper illud Apo⸗

ſtuli.nemini quidq; debeatis niſivtad ĩ
uicem diligatis.
reddito reddunt᷑ omia debito ⁊ nihil fur
ti vel rapine remanet apud reddentem ?

Ego ſum debitũ quo

quo non reddito totuʒ furtũ aut rapina
eſt quidꝗd eſt apud ipCᷣj.Qui em̃ non red

dit deo ? ꝓrimo amoꝛem debitu. ſureſt
⁊ iatro etiam coꝛdis ſui. Ego ſum cenſus
⁊ reddiſus quẽ deus in omni coꝛde ſibi ꝰ

ꝓximis reddendũ conſtituit. litteras ſu

asvidelicetveteris legis ex huiuſmõi red
Qitus vel cenſus aſſignatione dedit ſcut
legit.xviiij.leuitici ⁊.vj.deutro nomij.ij.

Peu quot ſures ⁊ latrones bʒ vnuſ⸗
quiſq; veſtrum qui cenſum iſtum vel red

ditum. nondũ nobis reddiderunt.ſitñ et
de cetero reddere vellent.conſilii meum

eſt. vt cgnſiliũ bonum haberemꝰ de ſub
tractis. id eſt de retroactis ammitendis. .
Heu quia de furto illo pene nemo conſi
tetur. ⁊ nemo qui inde faciat reſtitutiõʒ.
go vinculũ quo ſolo alligari potuit dñſ
ſoꝛtis ⁊ potens dominus potens in pᷣlio
Alligari inq; ante pꝛeſidem ⁊ ante pyla⸗
tum ad columpnã. Si totus mundus fer

rum eſſet aut gerum non poſſent ex illo

ferro aut acero fabꝛicari cathene.quibus

vel ligari vel teneri potuiſſet: ego ſola ſic

eum alligare potui?⁊ tenere.Ego vinculũ
quo ſolo trahi potuit ad terrã ymmovſqʒ;
noſrarme per ip̃am miſeriam ⁊ moꝛtẽ

noſtram er ſpinas ⁊ clauos dei filius p

me adhu᷑ trahitur a diligẽnibus ſe.qui⸗
cũq; eo indignent ⁊ in ipᷣm veuire volu
erint.per me ſolam gloꝛiant electi deñ ſe
ha bere in vinculis ſuis. Ita em̃ ſolet dici

mulieribꝰ de amatoꝛibꝰ ſuis non habes
ipᷣm in vinculis tuis. Gloꝛiatio incogita⸗

bilis eſt audere eſtimare ſe deuʒ habere

in vinchlis. vel eum vinctu tenere. Tene⸗
bat eum loth. vincũ hoc vinculo cum ei

deieret dominus. In. viiij. Gene. Non po
tero ibi quidq; facere donec inde exieris.

ꝓpter quod diiit yſa.ad eum.liii. Non
eſt qui conſurgat ⁊ teneat te. Tenet autẽ

eum vincum quẽ ipſe ſmiliter vincũ le⸗

n G⸗
terniid
oAldie
ſneo Oin
1 ſna
guolegtu
libuscor

ocediten

nuturelan⸗
ſeavabo
venetliog
Oubede
plcen i
babetnen
ſſogema
Gar
Kooca
ſncpnehe
Mahlan
lunsil
Muntlii
Monmn Len
Cun aieſtn
Chdgliaiis
üpheeriſo⸗
Wnsſeten
Woeer⸗
Wmnnm
1Wr
lchiure
ta
dgeae
ſolnde,
glemer⸗
les l⸗
Nonas
Aummne
Nliunmnz
nie
faltadcitn

mſe NK

6. Rind
nt dcudinn

minet

oloiir
Ns tasten
maucini
eela:

ne ndann

erail N
eſo o !
6 e e

1s domnas Ne

ni Hitonsne
amm vos poſ

ot eeN .

onite

.
1

—
4 AWeN
t

4

nuerit. Sicut ipſemet teſtat᷑ dicẽs. Ppuer⸗
bioꝝ. vii. dicens. Ego diligentes me dili⸗
go. Ac ſi diceret Quos hocvincło vinctos

funiculꝰ triplex qui difficile rumpitur de

„21

quo legitur.ecclenñaſti.iii.Uelud enim ex
tribus coꝛdellis conuertoꝛ quoꝛuʒ pmus

pꝛocedit ex beneficio nature.Qua bona
nature largioꝛ.Secũdus ex beneficio gra
cie qua bona gracie tribuo. Tercius ex
benefitio gloꝛie.qua bona gloꝛie preſto.

plicem iſtam beneſicientiam creatoris

habet materiasvnde extrahat coꝛdellos
iſtos.⁊ vnde nectat funiculũ iſtum tripli⸗
ceʒ.vel ex vna ſola bonitate diuina.Treſ

iſti coꝛdelli digitis mulieris foꝛtis qui fu⸗

ſum appꝛehender᷑̃t.Ex ꝓuerbioꝝ vltimo

Mirabili artificio extrahbitur dum diui⸗
cisoohitatis illius in largitõʒ bonoꝛum

naturaliũ erga nos deinde bonoꝛũ gra⸗
tuitoꝛum.Cercio bonoꝝ gloꝛie pꝛo vt di⸗
gnum ⁊ iuſtum ẽ cogitantur.poſſunt iſti

coꝛ delli alijs modis multipliciter inueni

ri ꝓpter iſtos coꝛdellos non ſolum funi⸗
culus ſed etiam funiculi ⁊ vincnla nomi⸗
noꝛ.oſee.xj. Ubi dicit deus. Iſ funiculis
adam traham eos in vinculis cha ritatis
Ego ſum funiculus etvinculũ quo ſolo ex
trahitur quicũq; peccatoꝛ de lacu miſerie
⁊2. de luto fecis quo ſolo trahitur de culpa
ad graciam et de gracia ad gloꝛiã:per me
ſolam dei filius traxit ad ſe omnia? ꝑ me
a terra exaltatus eſt ſicut ꝓpſe dicit Johan
nes.Ego ſi exaltatus fuerò a terra omuia

traham ad me ipᷣm. Per me enim ſolã ad

altum crucis tractus eſt et in ea leuata.ne
minem vnqᷓ; traxit nec tracturus eſt niſi ꝑ.
me.Similiter nec aliquem traxit pater ni
ſi per me. Quare manieſuh ꝙ nemo
venit ad chꝛiſtum dominũ nꝑ me.Ego
via excellentiſſima.ſic

excellentioꝛem viam vobis demonſtro.
Ego in domo dei celeltis diſpenſatrix po
tentiſiima omia habẽs in manu ad dan⸗
dum etiam ipᷣm regem et dominũ ſeculo
rum. Ipſum enim dedi et do.quuſcũqʒ
volui et volo. Hoc ipᷣe enim et pater teſta
tur Johanis.iij. Sic deus dilexit mundũ
vt vnigenituʒ filium ſuum daret ⁊ cetera.
De ipo filio in vltimo ad tytum. Qui de⸗
dit ſemetipᷣm ꝓ nobis. Quicquid aũtvter
q; dedi ex me dedit ⁊ per me. In quocun

ercellentiſt teſtatur Apoſto⸗
lus in. xiiij. prime ad Soꝝ dicens. Adhuc

q; enim ſum ißm iam dedi omni amato

iſtius. Omnis vere amans per me amar

et per me chaſi per vinculuʒ vel funiculũ
tenetur et poſſidet ab amato: vt ſupꝛa di

ximus. Ego ſum pleni iuris et poſſeſſiõis
domina a deo habens in poteſtate oẽm
illum apud quem fuerovt illum pleno iu

re amati ipᷣius facia:itavt in omnem eius

vſum ipᷣm tranfferaʒ. ꝓpter hoc ipᷣm regẽ

celoꝛum et dominũ dedi humauo generi

in pᷣcium redemptionis.ſicut in Pſalmo
Redemptionem miſit dominus populo
ſuo.In ſacrificiuʒ reconciliationis:ſicut pᷣ
dictum fuerat yſaie.liij.Oblatus eſt quia
ipᷣe voluit.⁊ ad Hebꝛeos.ix.Qñtomagis
ſanguis xpᷣi qui per ſpiritum ſanctũ ſemet

ipᷣm obtulit immaculatuʒ deo ⁊c. In An

tidotum ſanationis ſicut in eodem yYſaie

capitulolegitur. Uere languoꝛes noſtros

et.j.petri.ij.Cuius liuo:e ſanati ſumꝰ. In
ſcutum ꝓtectionis:ſicut in pſalmo legitur

Scuto circũdabit te veritas eius.Et alibi

Impꝛoperia expꝛobꝛantiuʒ tibi ceciderũt
uper me. in cibum et potum refectiouis.
Sicut ipemet dicit iopanis.vj. Qui man
ducat carnem mea et bibit ſanguinẽ meũ
ille in me manet et ego in eo.Ei.in quarto
iteruz. Qui manducat me viuetpꝛo⸗
pter me In aduocatum iugis interpel

inpꝛopugnatoꝛem dyabolice debellatio⸗

nis: ꝓpter quod vicd Domninzſo f
dominus potens in pꝛelio.Ubi Beda.il⸗
lo nimirũ pᷣlio: quo poteſtates aereas de
bellare et illan tyrannide mundumvenie

bat eripere.Expᷣſſus autem apoſtolus.xij
ad Coloſeñ.Exſpolians pᷣneipatus et po

teſtates traduxit confidẽter palam trium

phans illos in ſemetipᷣo.De vtroq; auteʒ

ſimul hoc eſt de offitio aduocationis ⁊ ðᷣ
offitio ꝓpugnationis emet loquit᷑ yſa.
lxiij.Ego ſum qui loquoꝛ iuſticiaʒ ſupple
vt aduocatus:et pꝛopugnatoꝛ ſum ad ſal
uandum. Dedi enim humano generi in

pontificem et in ſacramentum ſanctiſicati

onis:et de pontifitio latius legitur.iij.luẽ

et.ix. Ad hebꝛe.fere totum. De ſacramen

to vᷣo notum eſt omnibꝰ fidelibus ꝙ my
niſterio altaris ipemer ſacramentum eſt
quo ſacrantur et ſanctificant᷑ digne ipſuʒ
recipientes. Dedi ipᷣm in fedus ſue ad de

lxij. Dedi te in fedus populi meiꝓ vieras
er

V “

Se

percuſſus eſt quẽadmodum percuti ſolet

gladio vł moꝛtem animalis ꝗpud barba
ros animalis inq; cuius mo :e firmabat

inter eos par aut amicicia ꝓpter quod de

us pater dicit eiuſdem.liũ. pꝛopter ſcelus
populi mei percuſſi euʒ. Sed quid in hus
imoꝛor non eſt genus donationis q̊ ego
in eo vſa nõ ſum dedi enim eũ in pignus
humane aſſecurationis. ꝓpter quod di⸗
cit Auguſtinus Ipᷣe eſt pignus certiſſinũ
noſtre redemptionis. et ſi legeris yſaiam
diligẽter. inuenies multos alios modos
donationis Sicut eſt ſimul vbi dicit. Ecce
teſtem populis dedi eum ducem ac prece
ptoꝛem gentibus.longum eſſet enumera

re ſolos modos qui apud eundem ꝓphe
tam leguntur ſicut ꝙ datus eſt in lapideʒ

angularem.ad ſundamentum totiꝰ eccle
ſie dei. Sed iſtos modos enumeraui vt li
queat de iuris poſſeſſione et vſu queʒ ba
beo in eo ⁊ habere me gloꝛificoꝛ.Adeo eĩ
ißp̃m poſſideo vt qui in me manet ĩ eo ma
neat ⁊ ipᷣe in eo ſicut dicit iopannes in.v.
⁊ qui me plenus eſt eo plenus ſit dicit au
guſtinus. Quomõ alio q; deo plenus eſt

qui charitate plenꝰ ẽ. ego ſum ignis quo

omne ſacrificiũ coquitur quo omnisvicti

ma ſalitur. ſicut legit᷑ Warci. i. Omnis vi

ctima igne ſalietur. Sine me ergo⁊ cruda
et ſalſa ſunt ſacrificia.ego ignis quẽ in al⸗
tare dei ſemper ardere pᷣcepit deus.hoc ẽ
in coꝛde humano. Qui euʒ enim dixit de
us in Leuitico. Ignis in altari meo ſemꝑ
ardebit.ego ſum ignis quo totum celum
id ẽ omniu celeſtium miliciarum exercit⸗

ardent.et hec non cõſumpta ſiue penalit
ſedvltra omnem admirationem ſuauite:

ſicut ait Geg.de apoſtolis. Quia pꝰↄ mo

dum per eius amoꝛem ſuauiter arſerunt

ſrigoꝛe moꝛtiſero moꝛtui extincti ſũt ac ge
lidi quos ego nõ calefacio. NHunc potes
loquilaudes ſuasſoꝛoꝛ mea pietas.cui⸗
laudes etiaʒ mee ſunt omnia em̃ vt ſupꝛa
dixi bona mea facio beniuolentiſſima cõ
munione. Inſuper ⁊ omnia bona in par
tem meam etius ceſſerunt vt ſupꝛa dixi.
ySAcit ergo pietas. Loquoꝛ laudes
meas ſine inuidia et detractõe ſo
roeis mee beniuolencie cui nec in
nidendum ẽ nullatenus nec detrahendũ
Cum eius bona omniũ ſint et omnibꝰcõ
munia qntum in ipſa ẽ. Dico ergo ma
la poꝛtio mea ſunt. et in ius men ceſſerũt

ſicut bona. et in ius et parteʒ ſoꝛoꝛis mee

Queadm

moꝛibus

beniuolencie ſeu cõmunionis.ſi dire

ris quia ergo inferuus de parte tua ẽ. Re

ſpondeo ꝙ nõ. quoniam inſernus nõ eſt
malus ymmo valde bonus ⁊ diligendus

ꝓpter quatuoꝛ. Pꝛimũ quia eſt pars do⸗

⸗2% — ⸗

mus regie et regalis pallacij ipius reg re
gum CLarcer enim pars ẽ domus regieval
de neceſſariꝰ. Ibi enim fures raptoꝛes et

latrones.et omnes alii malefactoꝛes vin⸗

cti et compediti detinentur et artiſſime cu

ſtodiuntur ne alijs vlterius noceant. A
Secunda cauſa ẽ quia foꝛmido eſtqᷓ ẽꝰ

vulgo dicitur expauentaculum deterrens
eos qui male agere vellent ne illud ope⸗
re impleant timoꝛem ſeruilẽ eis incuciens
et cohibens manum nõ autem animum

ex toto. Manet enim in hmõi hominibꝰ

ſicut ait Ambꝛoſius peccandi voluntas.?
ſequeretur opus ſi ſperaretur impunitas
hoc ẽyt vulgo dicitur expauentans hasi
quẽadmodum ribaldi dicunt de patibu⸗
lo quod vulgo gybetum dicitur. Sicut eĩ
ipᷣi ribaldi licet irriſoꝛie ipm nominant vi
delicet expaueſcens eundem queʒ vulgo
malueſonie vocauit. Hoc ẽ barbualdus
qui paruulis ad terroꝛem oñditur. Etiam
de quo mtres ⁊ nutrices paruulis minã
tur quod eos deuoꝛet ſi fecerint hec vel ů
la. Barbualdus enim vulgari gallicano
dicitur figura vel pictura terribilis q̃ ma⸗
tres et nutrices vtuntur ad paruulos de⸗
terrendos.q; neceſſarius ergo ſit infernꝰ
cõmnnitati hominũ ad deterrendũ eum
a malo.manifeſii eſt per hoc.hac ergo ð

cauſa diligendũſs. Tercia cauſa eſt. quia

innumerabiles peccatoꝛes ad penitenclã
terroꝛe ſuo compellit.et ipᷣa peccata ð coꝛ
dibus eoꝛum expellit ſicut legitur eceleſia

—

um et magni in timoꝛe ſubi⸗
to ⁊ magnolꝑ febꝛibus interdum curant᷑
Si peccatoꝛes ab xdoꝛe carnaliũ ⁊ ſecu⸗
larium deſtderio⸗ plerũq; liverantur.
ſicut ſupꝛa oſtendimus in laudibꝰ timo⸗
ris. Quare manikfeſtum eſt ꝙ infern dili
gendus eſt vt medicina ſalutaris. febꝛes
carnalium et ſecularium deſiderioꝛum ex
tinguen det expurgans. Si quis auteʒ di
cat ex pcedenti cauſa diligendus ẽ vt me⸗
dicina pᷣſeruatiua et ex hac in qua ſumus
vt medicina curatiua.nõ inconuenienter

Saennn ana ncheſcbe

hec dicit.Quarta autem cauſa ꝓpter qua

diligẽdus ẽ hic.quia oẽs dei iiurias etco
tumelias vindicat.et deuz de omnibꝰ ini

„ ,

niisſuis
nocdere
(nlume
umetvin
fſünoqn
Gengln
nesiniunn
faladeen
Cſaruyt⸗
mnunkunt
Nilnust
cusek Aope
Aneſeän⸗
Wencuzn
ſeiausen
henleigni
leniimupn
Ninanenn
pumier
Uhenien
Eenſeicn

Meſtmin

ledenonen
Nangſacr
agobon
Wat⸗
Senn
munioect
malun.
Hyiulnoc
Mumnnien
☛⸗
ſn deelo⸗
elngolun
S
Litnentang
en hemp,

g ngonapi
Muun
Ghatane
enene
tacnſeo⸗
W
W
nnſhrnin

8

Nmndts
4HW
ne 4
4 4 „
dnng

Ais lani,
isnene
liguudn
Wcnaaund
rnletri
NNidsin
mu enan
NCNnnsk
Pen
3

.
CEENA.

MtüiN
SnmnoA
Crianusagol⸗
niniad ℳRN
Hicceoehe

Tmcaned

eNs 11
3 . . aeEKH
M. dN
–W

EWWν.,

nndann

mentum eſt et locus iuſtiſicationis malo

5

☚

mundi. quas enumerat Joha

micis ſuis. Non eſt ergo diligendus ſolũ
modo ex amoꝛe iuſticie. Hoc eſt qꝛ inſtru

rum et vindicte ſed etiam ex amoꝛe ſince⸗

riſſimo quo deus diligitur Si quis em̃ re
gem aliquẽ ve diliget ſernum illius q om

nes iniurias et contumelias eiusvindica
ret.⁊ de omnibus inimicis eũ perfecte vl
ciſceretur non ſolum diligeret ſed chariſſi
mum haberet Quia ergo infernus hmõi
dei ſeruus ẽ. merito ab amicis dei diligẽ⸗
dus eſt. Appa ret ergo ex iſtis quatuoꝛ nõ

ad me ſed magis ad ſoꝛoꝛem meam beni

uolenciaʒ in infernum pertinere. Qꝛ ſi di

xerit quis et mala dyabolica ad me perti-

nent.et quia miſerandũ eſt eis qui in tan
ta miſeria poſui ſunt. Reſpondeo ꝙ; non
imiata enim eſt miſeratio et foꝛma pre
ſipta miſerendi in.vj. Luce vbi dictũ eſt
Eſtote miſericoꝛdes ⁊c. Quibus ergo pa
ter miſericoꝛdiarum non miſeretur. mihi
non eſt miſerandum. Quod dico ⁊ ð ma
lis dampnatoꝛum. lalua pace eoꝛum qui
Dicunt ſuffragia ꝓdeſſe dampnatis. Ma
la ergo hominuʒ mala mea ſust.ſiue ſint
mala culparum ſiue ſint mala penarum.
Sicut enim ſoꝛoꝛ mea beninolencia com
munio eſt bonoꝝ ſic et ego cõmunio ſum
maloꝛum. et mea ſunt reuera mala om̃ia
huiuſmodi.Et inter mirabilia mea hoc pᷣ
mum mirum eſt. ꝙ de malis alioꝛuʒ ego
bona ſum.⁊ per omnem modũ verbi gra
cia. De alioꝛum ſoꝛdibuaego mũda ſum
et in eis lauoꝛ lixiuiaʒ faciens ex cinere qð
ipᷣi peccatoꝛes ſunt.ſicut dicitur in Pſal.
Cinerem tanq; panem manducabaʒ.vbi
dicit Hꝛegoꝛiꝰ. Cinis ille peccatoꝛes ſunt
Cinis eĩ reliquie ſũt incẽdii agdoꝛis alicu⸗
ius ex concupiſcenciis carni pculoꝛum ⁊
nnes in.ij.

e eanonice ſue. E e peccatoꝛe legitur

i ſapiencie. Ignis eſt coꝛ eius Ipſi er⸗
go peccatoꝛes mihi myniſtrant cineres.
Ego autem coꝛ ↄpaſſionis ſupereffundo
⁊ admiſceo.et ſic lachꝛimarum laſciuiam
confitio in quibus aſſidue verſ GV. HNõ eſt
ergo mirum ſi munda ſum ex ſoꝛdibꝰeoꝝ
quia cineres mihi ſunt.Et ꝓpter hoc acu⸗
men ſalſedo et amaritudo lixiuie de vul⸗
neribꝰeoꝛũ vulneribꝰ meis ſanitas ꝓue
nit. Myniſtrat eĩ mihi qͥdamõvinũ cõpun
ctionis.quod eſt lachꝛime compaſſionis.
qnod dum illis compaſſionem infundo.
videlicet lugens ſupꝛa ea.vulneribus me⸗

is ſanitaten ꝓpter hoc ipſum ꝓcuro:Coꝛ
enim meum hmòi lachꝛymis in pᷣmis in⸗

funditur et repletur non ſolum ipaverua

te ſed etiam merito.quia ſic apud deũvul
nerum meorum mereoꝛſanitatem. Atte⸗

ſtante mihi veritate Mathei.v. Beati mi
ſericoꝛdes quoniam ipᷣi miſericoꝛdi con
ſequentur. Sic ſe habet et de alis in⸗

