vſq; ad ſopoꝛẽ inuenit dyabolus.nec em
ipᷣm ꝑmittũt excitari vel euigilare in ipis.
PHincẽ ꝙ ſtimulos ſacroꝛũ eloquioꝛũ qui
bus moleſtiſſime pungit᷑ ab eo auertunt
Similiter et ſacrã exhoꝛtationem qua ad
bellum contra euʒ quaſi voce tube homi
nes inuitant᷑ fugiunt.⁊ ad dei cõminatio
nibus quaſi tonitruoꝝ fragoꝛibꝰ ipᷣm ab⸗
ſcondunt.Et vt ad vnũ dicamus omnibꝰ
rebus ⁊ ſermonibus qui aliqd moleſtie ĩ
ferre poſſunt dyabolo omnẽ aditũ obdlu
dunt. Sanctoꝛũ em̃ viroꝛum aſpectus oc
curſus alloquia.ſanctoꝛũq; libꝛorũ inſpe
ctio nes adeo ſtudioſe declinare vidẽtur:

tanqᷓ; iurati ſint.ne quicq; moleſtie apud

eos dyabolꝰpaciat᷑.ſed ⁊ quicquid ei pla

cere poteſt offitioſiſſime exquirere ⁊ ꝓcu⸗
rare videntur nõ ſolũ tanq; in ꝓtectione

ſua ipᷣm ſuſceperint ſed ac ſi ad pendinan

dũ et deliciandũ ipᷣum receperint. Un

decima opatio ignis ẽ quia terret lupos⁊
ꝓpter hoc a meis infernales lupi ſugiũt.
ignem iſtũ expaueſcentes. Quia vero
tribulatio etiaʒ aqua dicitur etiam in offi
cijs et in effectibus aque ſeruit mihi tribu

latio. Aqua ei dicit tribulatio in pſalmo.

Oꝑuit eos aqua tribulationis. Ad idem
ptinet quod legit᷑ Crenoꝛũ.iij. Inebꝛiauit
me abſinthio.Et Hierem̃ Inebꝛiabo eos
abſintheo.⁊ potũ dabo eis aquam fellis
⁊ vt vim inde nõ faciam in oꝛdine ex oꝑa

tionibꝰaque vna ẽ mer to ſiue ſubmerſio

ſicut ibi dicit᷑. O ꝑuit eos aqua tribulati⸗
onis vnus ex hijs nõ remaſit omẽes inimi
cos meos mihi ſubmergit. Inimici auteʒ
mei et capitales delicie ſunt carnales ⁊ ſe
culares illos ita ſubmergit et delet.vt me
moꝛia eoꝛum non ſit.ſicut legitur Eccleſia
ſtici.v. Maliciavnius hoꝛe obliuionem fa
cit luxurie maxime.quantoſoꝛtiꝰ ergo mi
noꝛum luxuriarum nec memoꝛiam relin⸗
quit.iſta ẽ aqua ſalſa ſcilicet maris.qᷓ eti ã
ſcabiem purgat et abſtergit et remouet a
pedibus equoꝝ ⁊ coꝛꝑibꝰ hominũ.⁊ om
nino etiam ſanat eandem.hecſcabies lu⸗
ee i

Be

ruria ẽ.Juxta illud quod dicit Auguſtinꝰ
in libꝛo Confeſſionum.Delectabar ſcalpi
ſcabiem libidinũ mearum. Hmõi ſcabiei
pꝛurigo.nõ ſolũ ſcabioſam ſed vlceroſaʒ
⁊ ſanioſam hoc ẽ ſanie abhominabili de
fluentem efficit animam humanã⁊ ꝓpter
hoc deo incredibiliter abbominabilem.
Manifeſtũ igitur ẽ hoc quia aquaʒ tri
bulationis meis immittũt. adiutoꝛes ym
mo ꝓpugnatoꝛes mei ſunt.Quemadmo
dum. Exodi.xiij. Ab ipᷣis egyptijs dictum
c. Fugite yſraelem. quia dñs deus iſrael
pugnat ꝓ eo. Sʒ et ꝓ me et meis pugnat
qui cõtra me pugnare vident.Eodeʒ mo
do et medici ſunt atq; meoꝛũ.dum ta hoꝛ
rificim abbominabilemq; ſcabiem meis
purgant et curant eos ab illa. Accedit ⁊ il
lud ad gloꝛiam meam quia qnto ſtudio⸗
ſius.qᷓnto enixius ad tribulandum meos
intendunt.tanto foꝛtius⁊ officioſius in of
ficio medicandi eiſdem ſeruiunt.tantoqʒ
foꝛtius ꝓ eis pugnat. Hec aqua videlicet
marina ſalſa amara. quoniam ad lauan
dum mundanduʒ aptiſſima eſt. Lauato
rium meũ eſt balneum mundatiõis.qua
re qui tribulationem meis parant.balne⸗
um eis ⁊ lauatoꝛium exhibent. Quapꝛo⸗
pter eoꝛum ſunt balneum ect lotrices. At⸗
tende autẽ ꝙ paruuli ſcabioſa habentes
capita.lauari ea vehementer foꝛmidant.
et interdum nõ ſuſtinent. Sic ſcabie luxu
rie vlceroſa coꝛda habentes. tribulatiõis
lauacrum expaueſcunt.et inſtar paruulo
rũ ſcabioſa capita habentium lotricibus
obnituntur.et plerumq; etiam dentibus
et vnguibus repugnant. Quẽadmoduʒ
etiam panni putrefacti lauari ſe nõ paciũ
tur.ymmo in ipſo lauacro dirumpuntur.
Sic coꝛda putredine luxurie detrita.taqʒ
ſpirituali vetuſtate coꝛrupta in manibus
pꝑſequentiũ ſeu tſpulantium taq; reuera
in manibꝰ lauantiũ laceranf᷑. hecaqua.
videlicet marina nutriendis piſcibus pin
guiſſimis atq; nobilibus aptiſſima eſt. et
Spter hoc tribulatio nutrix mea? meoꝛũ
eſt ſicut mare piſcium.et qui aquaʒ hmoi
miniſtrant meis. nutrimentum eiſdeʒ mi
niſtrant. Et quẽadmodu piſcibus in ſola
agqua bene eſt. ſic meis in ſola tribulatiõe
Et hoc ẽ qð legit᷑ yſaie. Computreſcẽt
piſces ſine aqua et moꝛientur ſiti. Sed de
aqua marina et de aqua ſalſa tantuʒ mi
hi eſt ſermo. Quemadmodũ eniʒ carnes
in aqua dulci putreſcunt.Sic coꝛda luxu⸗

moꝛibus

rioſoꝛum in dulcedine carnaliũ voluptaa
tum que vtiq; in aqua ſalſa et amara tri⸗
bulationum incoꝛrupta ſeruarentur. ppt᷑
hoc qui delicias hmõi exquirũt.nihil ali
ud q; putrefieri coꝛda ſua querere viden⸗
tur. ⁊ hoc ẽ quod ðꝛ Jobhelis pᷣmo.Cõpu⸗
truerunt iumenta in ſtercoꝛe ſuo. Am
plius.Quemadmoduʒ cethe grandia ba
lene quas quidam cethos vocant in ſolo
mari inueniũtur. ⁊ qnto maius mare fue
rit tato maioꝛes piſces ac pinguioꝛes nu⸗
trit. In alis aquis tantũ piſciculi compa
ratione marinoꝛum piſciũ nutriunt.Qua

decauſa manifeſtũ ẽ ſolos meos de paci⸗

encia magnos et magnificos eſſe.Contra
rij vero.id ẽ voluptuoſi adeo puſilli ſunt⁊
puſillanimes vt nec ſtillam maris videre
audeant hoc ẽ ſtillã tribulationis.ymmo
a facie eius fugiunt. Wei vero a toto pon
dere affectionũ ſuorũ in illud currunt q̃ſi
in locum ſue habitalionis pꝛopꝛiũ.quaſi
in patriam ymmo quaſi in locum delicia
rum ſuarum. Et qnto ꝓfundius acla R
tius mare hmõi fuerit.tanto in eo ſpacio
ſius deliciantur et natant liberius. Jurta
illud. In tribulatione dilataſti mihi. Et ſi
cut de amaritndine maris nihil tranſit in
ſapoꝛem piſcium. ſed magis in ea et exea
Dulciſſimi ſunt ⁊ nutriunitur.ita vt cum in
abyſſo amaritucinum ſint.quaſi non tan
git eos amaritudo Ita ẽ de poſſeſſoꝛibus
meis.ꝓpter quod ſpecialiter videt de eis
dictum. Sapiencie.iii.nõ tangit illos toꝛ
mentum malicie Sic mei in amaritudine
tribulationig dulciſſimi ſunt.nõ em̃ ama
ricantur irapel impaciencia cum cir cũda
ti ſunt amanitudinibꝰ tribulationũi. Ipis
aque maris ꝓ muro ꝓrime ſunt a dermis
et a ſiniſtris.quẽadmodũ caſtro vł muni⸗
tioni in mari ſito.et hoc ſi continua fuerit
tribulatio.⁊ ꝓptœ hoc inerpugnabiles.

Si vo vadens et veniens ſit inb ulatioinn

ſtar effluxionis et reſtuxionis maris.ſimi
liter inexrpugnabile eſt quod nec obſidio⸗
ne impugnari poteſt. Inundatione enim
maris operirerur obſidionis exercitus. Et
ad hoc inducere ſolent quidam verbum
illud helyſei ad puerum ſuum. Dimiteil
lam quia in amaritudine eſt anima eius.
quaſi dicat Non pᷣſumas obſidere caſtrũ
illud quia in medio maris ſitum ẽ.vel ſe⸗

pe inundationibꝰ maris circũdatur.que⸗

admodum aliqua caſtra indie et pꝛopler
hoc ipᷣm nullus audet obſidere exercius

Nucll

civoipit

Iuugroge
lenetbace
deuguaſecne
Etanonigact
ſtenuvkbipi
ana ſeller
Gt. Volvoen
ctognplue
ur. reig
tureqradu
voluyusan
ſpeblanentg
bolengnsti
garanin
ſhuttl
ſihgärnne
npiriten
unrshiſee
Cuſtlasepbui
Nichautoattel

Gcelbnn op

ſgqninaſr

.

Wansdwae-
dargae
Pliatfln⸗

Gidei nbin

Nleſtegan

nlpnryncit

llar
Manmiſin 1

es

änani,
ð
M W
manſtnoren,
abosne
MI. 10 onaute
Sicann
Ws neigini
nnicinn.
au ſuenizüue
mmotAnlo
. Käno pfuns

uttuG
nN
oaeualtenn
nar noni

aoain
iu

14CE, Ge
uui

4

Aaua etiam dulcis tribulatio non im⸗

merito accipit᷑.ſicui voluptas aqua ſalſa
Juxta quod legitur Johannis.iij. Qui bi
berit ex hac aqua ſiciet iterũ.Et exponitur
de aqua ſecularisvel carnalis voluptatis
Et quoniã aqua ſalſa quãtumlibʒ hauſta
fuerit vł bibita ſitim nõ ſedat ſed ꝓuocat:

Aqua ſalſa voluptas pᷣnominata intelli⸗

git᷑. Uoluptas e niʒ carnalis vel ſecularis

Into amplius bibilur tanto ardentius ſi⸗
titur. Aqua igit tribulationis merito dici
uoniam

tur aqua dulcis Amplius.
voluptas carnalis vel ſiecularis viciuʒ eſt
inebꝛians vſq; ad inſaniam. Aqua vo tri
bulationis ebꝛietatẽ ſoluit hmõi. ſicut le
gitur Eccleſiaſtici.xxxj. Infirmitas grauis
ſobꝛiã reddit anima. intellectũ voluptate
inebꝛiatũ ⁊ immerſum reſtituit.⁊ ad clari

tatem pꝛiſtinã reducit. In hoc igitur ſer

uit meis dicit paciencia aqua tribulatõis
quia vel eos ab huiuſmodi ebꝛietate pᷣſer
uat atʒ cuſtodit.vel ſi quãdo eos tetigerit

eos inde liberat.ꝓpter hoc ſemper ſobꝛij
ſunt qui mei ſunt.⁊ eiſdẽ ab ebrietate nõ
ẽtimendũ Amplia. Sicut aqua dulcis

puluerem congregat atq; congeutinat in

ebam agricminre pꝛeparat.Sic tribu

atio coꝛda que volũtas in iſta ſenſibilia
fruſtatim atq; minutatim vſq; in puluerẽ
diſpgit.tribulatio congregat et cõpingit.
et agriculanoni ſpiritualſter aptam facit.
imp. Sicut aqua dulcis aſpſione gle
bas rigat et ad recipiendũ ſemen pᷣparat.
ꝓpter quod dixit veritas.athei.x. pau
peres euangeliʒant᷑.ſemen em̃ verbi dei

in illis ⁊ facilius et Riaciegovi et capit
r

q; as aqᷓ tribulatõis aſpſer Ratqʒ rigaue
rit lʒ aũt aquam tribulationis dulcẽ dicã.
palato meo videlicet et meoꝛuʒ.ad fecun
ditatẽ ſpiritualis etbone frugis.Sic⁊ vir
tute amariſſima atq; ſalſiſſima ẽ ad extin

guendum fertilitatem ontrariã.id eſt fru

gis carnalis⁊ male malis. Sale em̃ aſper
gi ſolent agri vt ſteriles efficerẽtur. Juxta

Ulud. Terra fructiferã in ſalſuginẽ. a mali

cia inbabitantium in ea. Omnia quippe
genimina peſtiferarũ herban aqua ſalſa
exterminat. Sic aqua tribulationis om̃ia
genimina carnaliu deſiderioꝝ ⁊vitioꝛum
eliminat et ſuccreſcere nõ ſinit. ꝓpter hoc

paupes et afflicti. aboꝛioſiſq; ac duris

operibus dediti.a vicijs carnis plerumq;
mundi inueniuntur. Sicut econtrariovo

W luptatib⸗ immerſi ac voluntale ab eis im

clxxxvij
munes inueniunf rariſſime. t erge
ad vnum dicam. Quicquid poteſt aqua
frigida ad ſedandum ſitim coꝛpoꝛalem z

iterũ contra ardoꝛes contra ſiccitatem.Et
iterum ad dirigationes ad fecundatiões

ad impinguationes agroꝛum atʒ planta

ruʒ hoc mihi exhibet et in hoc mihi fſamu
latur aqua tribulationis.et qui meos illa
aſpergunt vel ductus huius aque vł copi
am eiſdem pᷣparant gratiſſima obſequia
ac ſaluberrima in hoc eiſdem impendũr.
Et quia maxima tribulationũ moꝛs ipſa

videtur et moꝛtis pᷣparatoꝛia vt egritudi⸗

nes carceres et vincula et membꝛoꝝ muti
lationes. Itẽ ſeruitutes ⁊ oppᷣſſiones
hoꝝ ſinguloꝝ fructus obſequia ⁊ famula
tus offitioſiſſimos bꝛeuitate qᷓ poterimꝰ
ꝓſequemur. Et in pᷣmis dico dicit pacien
cia ex voce ſua et ſuoꝛuʒ.quia caſtigatio ẽ
egritudo ſiue infirmitas. Jurta illð Caſti
gans caſtigauit me dominus.⁊ moꝛii nõ
tradidit me.non enim plaga inimici ꝑcu

tit meos quia nec in moꝛtem eoꝛum inten

dit ſed magis in eruditionem et ſalutem.
vnde ad hebꝛeos.xij. Flagellat pater om
nem filiũ quem recipit.Et in apocalipᷣ.iij.

Ego quos amo arguo ⁊ caſtigo.Laſtiga

tio vᷣo iudiciũ ac teſtimoniũ veriſſimũ eſt
⁊ magiſtralis ſollicitudinis ⁊ paterne di⸗
lectionis.magiſtralis quidem ſollicitudi

nis ꝑ hoc quod legitur.yſaie.ix. Scðm alẽ

am tranſlationem. Per anne nagellam.
et doloꝛeʒ erudieris yſraelem.⁊ o
onis per hoc quod ſupꝛa diximꝰ ex.xii.ad
Hebꝛeoſ.Et ex eo quod dicit auguſtinus
Qui exceptus ẽ de numero flagelloꝛuʒ ex

ceptus ẽ a numero filioꝛum. Hec igitur ẽ

gloꝛia mea et meoꝛum dicit paciẽcia quo
niam deum ipᷣm habent magiſtruʒ. ⁊ eru
ditoꝛem atq; pedagogam eti caſtigatoꝛẽ.
Deingde ipᷣa egritudð nõ ſoluʒ caſtige

tio ẽ ſed etiam domatio Sicut legitur Je

remie.vxxi.Caſtigaſti me domine er erudi

lus ſum ſicut iunenculus indomitꝰ. Nul⸗

lus enim adeo petulans ẽ lururia. nullus
em adeo rebellione recalcitrans. Nullus
adeo efferri aſſuetus coꝛnibus impaciẽcie

ac ſupꝑbie in alios quẽ nõ infirmitas om̃i

no ſubigat et perdomet.vnde in pſalmo

Lu humiliaſti ſicut vulneratũ ſuperbum

Quarto ipa inſirmitas ſine egritudo
ſtimulatio ẽ:ad exilienduʒ ſcilicer de luto
fecis ⁊ de feculẽcia ſpurce conuerſationis
ee iij

„

elem. 7 oſee Ego
eruditoꝛ omniũ eoꝛuʒ ⁊c. Paterne dilecti

ſ½

BSe

quo ſtimulant alini. vt vulgo dicit infsli
gati.hoc ẽ luto tenaci infixi.vt inde exiliat
innumerabiles em̃ ð luto luxurie ſtimula

tio tribulationũ exilire coegit. Cogit iugit
meos ſtimulat ductoꝛ eoꝝ deus.nõ bemit
cũqʒ

tens eos vel ad modicũ in luto cuiuſ
eccati demoꝛari. ve voluptuoſis ſtimuł
mòi. et ſtimulatoꝛe carentibus ⁊ ꝓpter
hoc in ſtercoꝛe ſuo cõputreſcentibus ſicut
dicitur Johelis pᷣmo.Computruerunt in
menta in ſtercoꝛe ſuo.Aliter etiã ſeruit mi
hi et meis iſta ſtimulatio quia cogit⁊ diri
gere et accelerare greſſus nr̃os.et hoc vel
vtfugiamus inſectantes nos pᷣdones in⸗
fernales vel vt feſtinemus ingredi in illa
requiem eterne felicitatis.ſicut dicit Apls
in quarto ad hebꝛeos. Pꝛopter hmõi de
fectum ſtimulatoꝛis et ſtimulationuʒ qui
dem.ymmo młti pigro ac tardo curſu am
bulant ꝑ viam vite iſtius. Quare merito
conſequitur eos et compᷣhendit angelus
domini ꝑſequẽs eos.ſicut legitur in pſal.
Quinto dico ꝙ infirmitas citatio eſt.
⁊ ſi ſuerit ad moꝛte ꝑpꝑemptoꝛia. Si vᷣo nõ
ad moꝛtem dylatoꝛia. In hoc autem fuit
mihi ſiue dylatoꝛia ſiue ꝑpemptoꝛia ſit.ꝗa
de facienda pace et conſilienda ſeu impe⸗
tranda gracia ſeſſoꝛum.et aduocatoꝛum.
⁊ de ꝓcurando modis om̃ibus.ne cõtra
me feratur ſentencia me ſollicitat Sivero
pemptoꝛia eſt multo vꝛgentius vt hoc ad
eadem faciam. ⁊ vt etiam ſine dilatiõe ac
celerem hoc facere me compellit.Et vt ad
vnum dicamvtraq; citatione mihi⁊ meis
p inſinuationem dicit᷑ anteſiudiciũ.Para

cibi iuſticiam. Nec ẽ modicũ aut paruipẽ

dendũ iſtud officiuʒ ciiationis qua vocoꝛ
ad iſtud iudicium. Nihil enim periculoſi
us obliuiſcituꝛ. nihil dampnabiliꝰ negli⸗
mus aut pᷣterimus. Sexto infirmitas
ẽ cambitrix et ↄmotatrix optima.q̃ de ma
lo in bonum aubdde bono in melius com
mutat.ipᷣaq; vicia et peccata que omniuʒ
maloꝛum peſſima ſunt dimittentibus illa
in bona virtutum et graciarum cõmutat.
⁊ hec quidem cõmutatio creberrima eſt.
ymmo mutatio dextere excelſi. Rariſſimũ
em ẽ vt malos coꝛꝑalis infirmitas nõ mu
ter in bonos.et ad penitendi graciam nõ
adducat. Specialiter autem cambitrix eſt
ipᷣa ifirmitas coꝛꝑalis.quia quẽadmodũ
debitꝭè obligati.id ẽ a chariſſimis ſuis tra

di ſolent campſoꝛibadicentibus illis hijs
verbis.Ecce trado tibi hunc chariſſimum

Et valet ad hocid quod legitur eccleſia
c xxxi ſicutſupꝛa diximꝰ. Infirmitas glee

moꝛibus

meum cui nec vadimonius relictum ẽad
vadiandum.nec fides ad merciendũ hace

conditione vt ipᷣm abſolutum et quittum
7 quietum ab omnibus debitis? inſuper
diuitem mihi reddas omnem fidem men
litus ẽ.qui nec fidem quam ꝓmiſit in ba⸗
ptiſmo nec illam quam in ingreſſu religi⸗
onis.nec illam quam quocũq; voto de ſe
obſtrinxit. Nec ilam quam vxoꝛi carnali
ſi vxoꝛatus ẽ. Nec illam qua domino ſuo

ſeculari obligatus ſeruauit.Quareverũſi R

cut vulgo dicitur ꝙ non ẽ ei fides relicta
ad menciendũ qui omnem huiuſmodifi
dem trauſgreſſus ẽ.ſed nec vadium adin
uadiãdũ. Quare coꝛpus et animaim vireſ
q; omnes anime ⁊ coꝛꝑis ac membꝛa om
nia apud dyabolũ inuadiauit.ſicut legit
Sapiencie pᷣmo.Sponſiones poſuerunt
ad illam apud peſſimũ ac diſtrictiſſimuʒ
feneratoꝛeʒ.Omnia pᷣdicta poſuit et inua
diauit quicunqʒ moꝛtali peccato eidemył
cuicunqʒ vitio ſubiecit. Et ſicut feriſſimi fe

neratoꝛes non parcunt vadis. ymmo vſi

bus ſnis ea applicant. Sic dyabolus nec

anime peccatoꝝ nec coꝛpi parcit nec alicui

.

ex viribus anime aut coꝛpis membꝛis. im
mo omnibus et ſingulis abutitur in ſun,z

ſeruiciũ quod ẽ ad peccanduũ. Sic dicitl pba
ciẽcia. Unũquemq; meoꝝ infirmilaii coꝛ
porali committit et cõmendat miſericoꝛs
deusvt ipᷣm de malo cõmutet in bonum.
aut de bono efficiat melioꝛem ? hoc vliqʒ
me adiuuãate ſemper melioꝛem efficit. Si⸗
militer et fidem omnem quam mentilus
fuerat ac veritatem auuilio meo eidè reſti
tuit.dum adqenitenciã ipᷣm reuocal ⁊ ad
ducit Omni etiam debita eius ſoluit e
ipius ĩfirmitatis afflictio per me hocẽpe
cienter ſuſtinetur ꝓ penitenciali ſatiſfacli
one a deo ꝓculdubio computatur. diuite
in ſuper illum efficit. quoniam coꝛpalis in
firmitatis laboꝛ.ad meritum eterne rein/
butionis valet et ꝓficit cum ꝑ pacieciam
ſuſtinetur.et hoc eſt quoniam miſericors
deus laboꝛem quem paciencia conchun
fingit in pᷣcepto ſiue preceptum.vtin p 4

2„

mo legitur.ita vt per pacienciam id vale⸗

at laboꝛ afflictionis apud ipᷣm. quodo

ſeruatio pᷣcepti. Ubiigitur impacien⸗

„

cia aduerſatrix mea non impediuerit en
per ẽ mihi et meis tam miranda tanq;

croſa cõmutatrix et cambitrix mfinniaa.

loſobien
lanima det
Gtpinſinmi
iſdenne
ſuusdiarci
g eſeteb⸗
guleeriti
goleſenn
alpeniusini
nngens
chapeten
hefinaitu
1ieſtusrn
elunrttun
fngrenn
i ſenus aut
netunnin
(Nsepoanan⸗
Cißſundin
ſeiſenssphen
Podamanee
llo wape
m. Mpin
facocgnde
nun lrdeleri
nnsrb
hoeitpſbei⸗
. lilbnsnun
1 Mocbſnh
lueineri
liſntsſung
lecßcocſobe
Mefelpecke
Cmamben
ulindienbie
nniioden
netehtbetdns
btebtberbus
pthoiintlüd
uratn Ceſt
lufſen

— —
==

oes

damduder
Aidenun)
unqumai
n gan dan
—
Reräanaun
lunsſenui
Nan iiit
nai uemn
Jelns ſeinn
Qumecsdn
mme ao
1ünta.
ce Dolienn
d in.
Omuztai.
õ
mno ſen in
B s
A ien d
Na Ngau
Aaine id.
ndisdingb

. . R GEAER
. N

iumynnt

culariter delectabilia ſunt.
pater miſericoꝛdiarum puulos ſuos abla

clxxxviij

uis ſobꝛiam reddit inimam. Quid enim
ẽ anima de ebꝛietate cuiuſcũq; vicivł pec
cat ꝑ inſirmitatẽ coꝛꝑalem ſobꝛia effecta.

niſi de mals cõmutata in bona ⁊ niſi dea

deo debitis obligata.vt nec ei vadiuʒ ad
inuadiandũ.nec fides ad menciendũ reli
cra eſſet ab omnibus debitis abſoluta et
quieta.et inſuper diues gracie in re ⁊ ĩ ſpe
gloꝛie efecta. Septimo tribulatio eſt
aſperitas in itinere pᷣſentis vite. hoc eſt ne
magis nos Sicut dicit Hꝛego. diu pgere
q́; clto ad patriam puenire deledet.Aſpe⸗

rũ em̃ inquit fecit deus electis ſuis iter vie

⁊ vite iſtius.ne dum electus quaſi quadã
vie ſeuvite iſtius amenitate paſcit᷑. magis
ipᷣm ꝑgere q;cito ꝑuenire delectet.pᷣſentis
vite ꝓlperitas ſeu felicitas vie iſtius ẽ de
tinens aut retardans viatoꝛes amenitas
Uides ergo quia nonvile neq; paruipen
dendu pᷣſtat mibi ⁊ meis dicit Paciencia
vite pᷣſentis ꝓſperitas que non niſi tribu⸗
latio ẽ.cum et meis liberationẽ de pᷣſenti
ſeculo neq; et patrie poſſeſſionem accele
rat. Amplius. Lribulatio eablactato
riũ puuloꝛum dei.Ablactatoꝛiũ ꝓpᷣę ama
rum illud ẽ ſeu inſipidum. quod nutrices
vel matres ablactare volentes paruulos
hoc ẽ ab vberibus ſepare.ponunt in ſum
mitatibus mamillarum.qualia ſunt cyrꝰ
furigo abſynthiũ ſynapis. Ubera igit᷑ in
quibus interdũ pendent huiuſmodi par⸗
uuli ſontes ſunt pᷣſentium delectationum
lac em̃ quod ſolo ſenſu puulos deleciat.pᷣ
ſens voluptas eſt carnalis ſecularis,

Ubera igitur huiuſmõi ca Aaliter ſeu ſe⸗
olens igitur

ctare.⁊ ab vberibus hmõi ſepare.ſolidiſ

qʒ cibis ſpiritualiũ deliciarum aſſuefacere
et ad menſam celeſte ꝓuocare. pᷣdicta
delectabilia pᷣſentibus aſpgit tribulatiõi⸗
bus. De hoc Auguſtinus. Uis eẽ mã

metrectus vis ſemꝑ pendere ab vbere.ve

illis qui ablactari ſe non ſinunt. qui pen⸗
dere ab hmõi vberibus non erubeſcunt.
et tam ridiculoſam iſtam puerilitateʒ.ym
mo infanciam vſq; in ſenectutem et ſeniũ
ꝓtrabere nõ verentur. hij ſunt pueri cen
rum annon maledicti Sicut legitur yſaie.
lxv.Puer centũ annoꝝ moꝛietur.⁊ pecca⸗
toꝛ ceniũ annoꝛũ maledictus erit. Nõ at
tendentes miſeri ꝙ incompabuiter turpi
us eſt etate grandeuos ab vberibꝰ ante⸗

dictis pendere q; ab vberibus carnalib⸗
—

nec videntes quaſi irriſionibus patean·
quaãdo cum eiulatu et lachꝛimis ab hmõi
vberibus euelluntur. aut cum eis vl aufe⸗
runt hmõi vbera aut denegãtur. Hij ſüt
qui lugent:vel ablata ſibi tempoꝛalia vel
denegata ſiue nõ conceſſa.et hoc luctu tã

torridiculoſioꝛi. qnto ipſa etas coꝛpalł ma

gis eos ad ſublimia ſpiritualia.et eterno
rum magis eas debere iudicat inbyare.
Peu q; turpe ẽ quãq; ridiculoſum in coꝛ⸗
poꝛe canicies atq; grandeuitas.⁊ in men
te diſt ienifüme infancia ſicut dicit Se⸗
neca.Quia turpiſſimũ eſt ꝙ nomina ha
bemus ſenum ⁊ vicia pueroꝛũ.Et quonia
in nobis non puericia tempoꝛe ſenectutt.
ſed quod deterius eſt puerilitas in nobis
Ex quibus om̃ibꝰ manifeſte
colligitur ꝙ iſti omnes ſenes et canivt ita
dicamus pueri dum in ſenectutem inſepa
rabiliter a pᷣſentiũ deliciarũ pendent vbe
ribus omni ſolide refectioni renunciaue⸗
runt ⁊ menſam patris om̃ino non curan⸗
tes.ꝓmmo vt verum dicamus ſugictes. et
declinant. Peu q; lugendi ſunt ſenio coꝛ⸗
poꝛali confecti.⁊ canicie capitũ niuei.vbe
ra ſibi detracta lugentes.non minus incõ
parabiliter incõſolabiliter qʒ paruuli ab
lata ſibi pomula vel pirula vel nuciculas
eiulatu intollerabili depioꝛantes.Gloꝛia
igitur mea ẽ dicit paciencia quod meoꝛũ
nullus ẽ paruulus. nullus infans pendẽs
abvbenbus. Omnes facti ſunt viri. ⁊ eua

cuauerũt qᷓ paruuli ſũt.ſicut dicit Apoſto

lus in.xiu.pᷣme ad Con.Erubeſcãt ad vbe
ra cum eiulatu videre currere ymmo et re

ſpicere.ꝓpter hoc ꝓmittit eis doctrinam

diuine ſciencie tanqʒ ablactatis yſaie.xxv

iij. vbi dicitur. Quem docebit vominꝰ ſci

enciam et quonia intelligerere nos faciet
auditũ ablactatos a l e anulſos abvbe
ribus. Ue miſerie tempoꝝ noſtroꝛum
vbi adhuc pendentes ab vberibus hmoi
nõ ſolũ doceri ad ꝙnec dum ydonei ſunt
ſed etia ſacrũ vſurpat magiſterin.et ſacriſ
cathedris in cubare eaſq; inquinare non
verẽtur exterius qui incunabilis deliciaꝝ
carnaliuũ deliciarũ adhuc iacẽet interius q̊
monſtruoſitate nihil magis ſtupendũ ni⸗
hil intolerabilius videlicet mente pẽdere
ab vberibus et coꝛpe diſputare de cleſte
bus mente iacere incunabilis et coꝛpe inſi
dere cathedris magiſtralibus. Nõ inme
rito igitur in hijs que dei ſunt balbuciũt.
et docere eoꝛü balbutire infaniiũ eſt⸗
FEFeoccc iiii⸗

De

Amplius. Pꝛeſens tribulatio coepo⸗

ralis ferula ſeu flagellum eſt in ſcola cele
ſtis magiſterij in qua dicit Paciẽcia Oẽs

mei diſcipuli ſũt doctrine et diſcipline vir

tutũ inſiſtentes. Quapꝛopter qui flagellũ

huiuſmodi vłferulam fugiũt ſcolares fu

gitiui ſi unt ſcolam ſacri magyſterü fugien
tes. Omnes vero mei vtpote celeſtis ſco⸗
le diſcipuli et flagellis doꝛſum exponere⁊

palmas ferulis poꝛrigere paratiſſimi ſunt

in quo euidẽter appet eos eſſe celeſtſ ma⸗

giſterü diſcipulos. et doctrina eius omni⸗
bus flagellis ⁊ ictibus pᷣferentes.voluptu
oſi vo qui ſcolam hmõi fugiunt ad ſcolã

dyaboli ꝑtinere qui ꝑpuerſitates omnimo

das et inſanias ſolas docet. Eſt et pᷣſens
tribulatio flagellum quo granũ excutitur
et ſepatur a palea.Dicit ergo Paciencia.
Weos triticũ ſiue frumentu electoꝛum de
quo legitur malachie.ix.eſſe cõfiteoꝛ.Tla

gellũ palee timeat peccantiũ aut peccato⸗
ru. Illis em ſolũmodo minatur etilla ſo⸗

la atterit. me aũt purgat ⁊ liberat ab illis

nõ hereo amoꝛe paleis peccantiũ vel pec
caminũ ymmo ſepani ab eis cupio.Qua⸗
ꝓpter in hoc flagellum mihi et meis ſeru
it ꝙ voto. Eſt etiam flagellum quo ꝑ

cuſſa veſtis excutit᷑ cuius pcuſſione cadũt

puluis ⁊ pulices et pediculi.Ueſtis meoꝝ

omniũ caro eſt que vix aul nunq;ᷓ ẽ abſq;
puluere terrene admixtionis ex ea ⁊ in ea

ſempꝑ gignũtur pᷣmi motus et etiam ſecun

di et tercij peccatoꝛũ velut pulices atq; pe

diculi in flagello tribulationis cadere co

guntur. Quẽadmodũ in clauſtris mona
cdhoꝛum ciſtercienſium ſepe fieri vidimꝰ.
Qui ergo hmòi flagello coꝛpa meoꝛuʒ ꝑ
tit.veſtes eoꝛum ab hmõi puluere et be
ſtiolis excutit.Et propter hoc deſiderabile
ac ſalutare obſeq Rum eis p̃ſtat. Quid er
go mirum ſi pulices et pediculi voluptuo
ſos comedunt et coꝛrodunt qui veſtes ſu⸗
as excuti nunq; ſinunt hoc eſt quod legit

yſaie. vvj. Juſticiam non fecimus in terra

ideo non ceciderunt habitatoꝛes terre. Jd
terra peccata carnis ſunt que vtiq; in car⸗
ne habitat. vt dicit Aplus in. xiij. Ad Ro
man.dicens. ꝙ habitat in carne mea pec

catu. Merito igitur habitatoꝛes hmõi nõ

cadũt de terra carnis ſeu coꝛpis illius qui
mea negligit vel facere vlł ſaltem pati iuſti

ca diſcipline Juſticia

Diſcipline ipᷣa eſt tri
bulatio et hoc cum in .

R0 Hoc, vindicta peccatoꝛuʒ
Eam ſibi quis irrogat vl luſtinet irrogari

moꝛibus

Eſt etiam flagellũ tribulatio quo canes -
cati ſpirituales arcentur et abſterrent᷑. in

ſtar litteraliũ beſtiarum. quemadmoduʒ

em̃ patreſfamilias ſedentes ad mẽſas ſu⸗
asvirgas ſeu flagella in manu ſua tenere
conſueuerũt ad abigendos canes q inter

dum menſis impꝛobe ſe ingerunt et ꝑtuu

ſi inde aufugiunt. Sic omnes ſtulticieviti
oꝛũ hmõi.virga vel flagello ꝑcuciente coꝛ
pus quaſi abſterrita fugiunt. Et hocẽ qðᷣ
legit ꝓuerbioꝝ.xxii. Stulticia colligata ẽ
in coꝛde ſcilicet pueri ⁊ virga diſcipune fu

gabit eam. Eſt et tribulatio ſoꝛmido ꝰ

que vulgo dicitur expauẽtaculũ.quod in

ſcolis atq; capitulis negligencias atʒ ſiul

ticias pueroꝛum atq; monachoꝛüũ abſter⸗
ret.vnde vulgo expauentaculum maloꝛũ
Dicitur ſicut ⁊ a latronibus inſultantibus
patibulo irriſoꝛie dicitur quod ipᷣm ẽ expa
uentaculũ ignauoꝛum ⁊ foꝛmidoloſoꝛuʒ.
Quid plura ipᷣe tunſiones ip̃ᷣi idus tri

bulationum conuulnerationes ſunt con

feſſiones et contritiones inimicoꝛum mei
⁊ neoꝛum. Impacienciam em̃ ⁊ volupin

oſitatem que mihi et meis impacabiliter

⁊ implaca biliter inimicantur. omino con

terunt ⁊ ꝓſternũt moꝛtificant ⁊ etinguut
Alſſidua eniʒ tribulatio vel ſaltem crebꝛa

2 „ ℳN . .

impacienciam moꝛti cat et etiam pacien
ciam oꝑatur ſicut dicit Apoſtolus. Si

militer et voluptuo ſitatem extinguit ſirr
ſupꝛa ex.xj.eccleſiaſtici. Quia maliciav-ni

us hoꝛe ⁊c. Ex pſona ergo mea et meoꝛũ

dictum Re e ee aduerſum me pꝛe⸗

lium in hoc eho ſperabo. Pꝛelium enim
quod aduerſum me exurgit. quantũ eſt ðᷣ
intentione pſequentiuʒ ꝓ me eſt et meis
omnibus impugnãs hoſtes quos nomi⸗
naui. Nihil ergo ſibi vendicent impii
in nullo gaudeanioel gloꝛientur qui pſe⸗
qui et impugnare me intendunt ⁊ inanit᷑
putant. Ego enim ſum arboꝛ nucis cu
ius fructus tundendo colligitur Pꝛopter
hoc tundoꝛ ⁊ verberoꝛ vt fructus quibus
onuſta ſum tunſionibus reddã.Ego ſum

arboꝛ mirre et thuris inciſionibus et vul⸗

nerationibus tam pᷣcioſa aromata pꝛofe
rens impugnare me falſiſſime autumant

vbi fecunditatem meam potius adiuuãat.

Etvt tam deſiderabiles fructusvberioꝛes
ꝓferam neſcientes et inuiti efficiunt. No
uit hoc pater celeſtis meus et meoꝛum ſo
lus agricola.qui hmõi hominibꝰ quibꝰ
dyabolus in pniciem meam ?2 meoꝝ abu

E

ſprenaitt,
lnonen
nusfſoien.
loſtpel
bluretco⸗
onterenc
gentumne
bulonnn
Huntutagu
Cornican
linonnesd
cuſaune4
niuscnotn
Aoſſinumor
lezw e
Ganrent
upnb
cmn ants
Molenu.
Gle uiig
Cheluninpee⸗
uun Ionen
ſchusrlnn
Gdwicvns
Wunmntale
ſegianfen

ſidiorcece

Gno imur
deliChean
ſdeſenstn
uunmnirouen

RDMR
WMoed
nns A
deſeinanig

AKNSf

nsnnier
AnoaN
Ni AWfols
ſanncning;
Vcnanmnd
nenmg Mlii
Lens tan iid
mm nnlen
1cocoliglun /
goryl nan,
dtslli,

4

4
4

=

—
—
=

S= 2
—
=
S
=

—
—
—
—
*
— —
S=
„ —=

— g —
ST S
—

clxxxix

colationem meam vtitur ſicut dicit domi
nus yſaie.x. Uirga furoꝛis aſſur et neſciuit
⁊ poſt pauca. Ipſe autem non ſic arbitra
bitur et coꝛ eius non ſic eſtimabit.ſed ad
conterendũ erit coꝛ eius.⁊ ad interitionẽ
gentium non paucarum. Lunſionibꝰ tri⸗
bulationum mei adequantur et compla⸗
nantur.quẽadmoduʒ tele. vt gratioꝛi can
doꝛe niteant ſiue in toto niteant. Mei

enim omnes byſſinum ſunt et oeſtis can-

dida ſicut nix qua rex regum chꝛiſtus do⸗
minus quodamodo veſcitur. Item ſunt
et byſſinum quo ſponſa eius cooperta ẽ ſi

cut legitur. Apocalpſis.xix. Da tum eſt co⸗

629

operire ſe byſſino candido ac ſplendenti.
Tunſionibus ego et mei cedimur et q̃
dramur. vl in edificium ſuperne hieruſa⸗
lem collocemur.Quemadmodũ lapides

et ligna. Qui igitur tunſionem fugiũt aui

repellunt in pꝛedicto ediſicio collocari re⸗

nuunt. Intolerabulis autem ſuperbia ẽ la

pidibus ⁊ lignis ſabꝛicatoꝛt omnium dei
qui fabꝛicatus eſt auroꝛam et ſolem non
ſolum reculare et repellere.ſe etiam per
ſequi art ficium. Quid enim habent cõ⸗

tra dicere cedere: et quadrare volenti deo

hmõi ligna et lapides. Juxta quod legit
ylaie elin.Ue qui contradicit factoꝛi ſuo te
ſta e ſanus terre ⁊c.Lunſionibꝰ mei pol
luuntur in decoꝛem pariter et nitoꝛem ſi⸗
cut tibi cantat eccleſia. Tunſionibus. et
pꝛeſſuris expoliti lapides. Sed de pꝛeſſu
ris ſcribemꝰ capitulum ſpęciale. Tun
ſionibus mei ſebriantur Nran⸗ miſeri⸗
coꝛdie et electionis ſicut didtt ipſa tota ſa⸗
ctorum ecclſia. Supꝛa doꝛſum meũ fabꝛi⸗

cauerunt peccato:es.ſubaudis me totam

cum vniuerſuate membꝛoꝝ meoꝝ in ſpe⸗

ciem et decoꝛem vaſoꝛum gracie. Tunſio

nibus mihi et meis ᷣi tundunt et malle
ant fabꝛicant coꝛonas eterni regni et glo⸗
rie ſicut dicit beatꝰ Berñ. Quia perſecuto
res nobis eterni regni coꝛonas fabꝛicant.
Quapꝛopter aurifabꝛi ſiue aurifices opa:
rij quidem ſeduli et infatigabiles et vniq;
qntuũ ad me et meos gratuite operantur.

VUe illis qui huiuſmõi oparios oꝑari nõ
ſuſtinẽt.opus hoc in ediſicanone coꝛone

ꝓbe ꝓ viribus ꝓhibentes et impediẽtes
intolerabili inſania gloꝛie ſue inuiderevi
dent q oꝑarios hmõi ab ope iſto ꝓhibẽt
remouet ꝓ viribꝰ et repellũt.non amant
coꝛonas ſuas.ymmo oderunt qui eas fa⸗
2

—

ti intendit in tam vtilem ac falubꝛem agri

bꝛicari nõ ſinunt.qui opus earũ tantope
impediunt et oꝑarios earũdeęm ꝓ viribꝰ⸗
pſecuntur in ope iſto varij ſunt operaru?
artifices. Alu em maliando vt diximꝰ
fabꝛicat iundentes et ferientes. Ali la
pides pᷣcioſiſimos imponunt videlicet ꝗ
duriſſimas tribulatõnes et maioꝛi pꝛecio
diuiciarum celeſtiũ regi reguʒ ab ipᷣis qui
ea paciuntur comꝑandas imm ttunt.dla⸗
uos aureos eiſdem coꝛonis infigunt.qui
pungẽtes moleſtias inferunt.quata mer⸗
cede conducẽdi eſſent a nobis hmõi opa
rij et fabꝛicatoꝛes coꝛonarũ noſtrarũ qui
a deo ſtudioſe operant in illis ⁊ etiã ſum

ptibꝰ ſuis.et animas ſuas et coꝛꝑa in hu⸗

iuſmodi opa expendentes nulla a nobis
mercedẽ vel ab alio expectantes.qnte glo
rie qnteq; pᷣcioſuatis et ſpecioſitatis.qnte
mirificencie et decoꝛis ſunt hmõi coꝛone
ex multitudine ⁊ magnitudine oparion ⁊
ex ſtudioſitate et laboꝛioſuate ſic operãdi.
Ego dicdit paciẽcia ⁊ mei ſoli nouimꝰ.Etꝓ
pter hoc gracias agimꝰ nõ ſolũ largitori
coꝛonaꝝ⁊ coꝛonatoꝛi nr̃o deo.ſʒ etia ipis

oparus bñidicẽtes eis duplici bñdtctiõe ſi
cut docet apłs i.xij.ad Ro. Bſidicite inꝗt

maledicẽtibꝰ.bñdicite qm ⁊ bona nobᷣ ſu
pꝛadicta faciũt ⁊ ſumptibꝰ ſuis.vel qꝛ bñ⸗

dictiõe nr̃e oꝛanonis indigẽt vt miſeri et

quia nobis opꝑant taʒ ſtud oſe ta laboꝛio
ſe ſibi tã fructuoſe vero nobis.Attẽde aũt

ciſtar ditiſſimoꝝ artificũ magnates ma⸗

nus ꝓpᷣas interdũ hmõi opibꝰ nõ apxo

nüt ſed myniſtros ſuos atʒ ſatellites coꝛo

nas hmõi paciẽtibꝰ oꝑant ſicut et cuidaʒ
regi nos dixiſſe meminimꝰ. Quociẽs
igr videmꝰ aliquẽ vindicantẽ ſe ⁊ reꝑcuci
entẽ euʒ qui ſe pcuſſi.Debemꝰ increpare
ipᷣm.vt quid facis hec. Frater vt quid per
cutis opariũ tuũ.et fagicatoꝛem coꝛone
tue.qui tam ſtudioſe eam tibi eã fabꝛicat
an foꝛte quia nõ bene oꝑatur in illa.etiaʒ
leipᷣm fabꝛicat in vas vt diximus electõis
et adoꝛarent vaſa aurea vel argẽtea fabꝛi
catoꝛes ſuos ſi eos agnoſcerent.et tu per⸗
ſequeris tuum. Similiter 1 cumvidemus
amicos noſtros volentes vindicare iniu
rias noſtras vel repellere perſecutoꝛes vł
auertere tribulationes noſtras increpare

debemus eos pꝛo eo ꝙ remouent opera

rios ab opere fabꝛicationis coꝛonarũ no
ſtrarum. Et non ſinnnt eos operari:nec
eos fabꝛicare in eis et oſtendere eis.quo
niam non in hoc amorem vel graciam
be v

De

nobis exhibent ſed ſub p̃ᷣtertu amoꝛis et
gre coꝛonarũ nr̃aꝝ fabꝛicationẽ ĩpediũt.
nonmirũ ſi tam pauci coꝛonas obtinent
cu ꝑpauciſſimi ſint qui eas ſibi ſi uſtineant
fabꝛicari. Euindicãdi eſſent nobis hu
iuſmõi operarij tota impꝑtunitate exhoꝛta
tionũ ne deeſſent coꝛonis noſtris oparij.
HNũc autem qᷓʒ gratuito ymmo impꝛobiſ
ſime et copioſe ſe ingerunt in tam deſide⸗
bile obſequium noſtruʒ.et nos vt hoſtes
atrociſſimos eos pſequimur. in quo non
tam illosqᷓʒ noſmetipos nequiſſime im⸗
pugnamus hHec igitur eſt mea atʒ me
oꝛum gloꝛia ſingularis ꝙ om̃es qui ſe ini
micari mihi vel meis credunt oꝑarij mei
et meoꝝ ſunt.coꝛonas nobis ꝑpetuas ſu⸗
is ſumptibus fabꝛicantes ⁊ incredibilib⸗
ſtudiis atq; laboꝛibus nobis in tam deſi⸗
derabili oꝑe offitioſiſſime ſeruiẽtes.et qð
eſt maioꝛis gloꝛie.neſcientes penitus⁊ iu
niti tunſiones tribulationũ coci mei cõſo
lationes ſine pacationes mee ſunt de om
ni eo quod comedi ⁊ bibiin taberna dya
boli qauẽadmoduʒ tunſiones laterum pa
gamenta ſunt exiquocoꝝ ſuoꝝ ribaldu 4
aliud non habet vnde illa ſoluant.Unde

et de conſuetudine cum ab eis requirunt

exiquoca ſua ꝓ eis latera ſua tundẽda ex
ponunt tabernarijs ad placitum eoꝛundẽ
Dic et viri pacientes pᷣſentium tribulatio
nem tunſionibus gratanter latera ſua ex⸗
ponunt vt de peccatoꝛu deo debitis ſic ſa

tiſfaciant. Et hoc eſt quod legitur wichee

vij. Jram domini poꝛtabo quoniam pec⸗
caui. Et abacuc.iij. Ingrediatur putredo ĩ
oſſibꝰ meis.et ſubter me ſcateat.vt requi⸗
eſcam in die tribulatiõis ⁊c. Dauid vero
nonne exponebat latera ſua tunſionibus
cum dicebat. Ego autem in flagella para
to ſũt. ſicut penite s. ſi ve penitẽtes ſunt
totos ſe ſupponuł conſilio ſanctoꝛũ con
ſeſſoꝛum. totoſq; peni tencialibꝰ flagellis
erponunt vt de exiquoco debito er taber⸗
na dyaboli deo ſatiſfaciant.qui aliudnõ
habent quod ꝓ huiuſmodi debito ſoluat
tunſiones feu verbera tribulationũ paga
menta ſunt debitoꝛũ meoꝝ. vnde qui me
os tundunt et verberant quibuſcũq; mo
leſtis pagamentũ eoꝝ ip̃is pagantvtvul
go dicit. Et vt ipimet moleſtatoꝛes inſul⸗
tando dicunt bene pagam ei pagamẽtuʒ
ſuũ.⁊ interdum etiam minãdo dicentes.
go pagabo tibi pagamẽtuʒ tuũ.irrideo
Ect irrident mei minas iſtas ſcientes nõ eẽ

moꝛibus

minas ymmo ꝓmiſſionem deſiderabilẽ.

Quid em̃ deſiderabilius tanto onere de⸗
bitoꝝ oppᷣſſis.iã iãq; in carcerẽ foꝛmidan
dũ atqʒ hoꝛrificũ purgatoꝛij ꝓ debitis hu
iuſmõi detrudendũ ⁊ gratius ac deſidera
bilius offerri nõ poteſt aut pmitti.qᷓ; debi
toꝝ hmõi pagamẽtuʒ. Pagamentũ nim
nobis faciũt q moleſfias tribulationũ no
bis inferũt.ymmovt verius loquamur cõ
ferũt ⁊ hoc ẽ quonia debita nr̃a penitẽcia
