operate et malo ſit hmõi habuus.Eſt em̃
hmõi homoſicut homo malus habens
bonũ oↄſiliariũ ſed eius ↄſilio reginõ vult
Intellectus eĩ habitu hmõti illuſtrat ⁊ ar
matus vt diximus ẽ ſic bonus ↄſiliari⸗ et
ſidelis iuxta malu regẽ vel impatoꝛẽvide

licet voluntatẽ qᷓ velud rex quidã autim⸗

patoꝛ in homine toto regnat et imperat.
Calis aũi hõ bonus oↄſiſiarius ẽ:nõ autẽ
bonꝰ oꝑarius.Et ẽ ſicut hõ qui habet bo
nũ et ſanũ viſum vel oculum:ſed nolens
p illum regere greſſus ſuos ſcienter pᷣcipi
tas ſeipᷣm ledit aut inqnat: aut ĩ captionẽ
⁊ pᷣda hoſtibꝰet beſtijs ſe tradit Utrũaũt
ſcia hmõi noĩsveriſciẽcia ſit⁊ eiuſmõi ſit

tibi aꝑte elucere poteſt ex hijs q didiciſti

in tractatu qnto ⁊ in capituilo de fide.ſt
em̃ indubitanter hmõi ſciencia exanimis
moꝛtua: quẽadmodum ſciẽcia medicine⸗
in medico egrotante: que et ſi eidem oſtẽ
dat qualiter ſanari poſſit: ipᷣm tamen nõ
erigit aut confoꝛtat ad hoc vt neceſſario
aut ſalutari medicamento vtatur.

i que differencia ſit inter ha⸗
bitus et moꝛes et dicemus qꝛ
moꝛes ſunt habitus ex quib⸗
nep̃meditatione eſt frequẽcia operũ vt

—

ait auicenna.⁊ exemplũ de hoc eſt in ho

minibus qui non ſolũ ſine pᷣmeditatiõe.
ſed etiam ſine meditatiõe et coꝛdis appo
ſitione percurruſit pſalmos vel alias nar
rationes quibus aſſueti ſunt. woͤg igitur
dicitur vł ab eo quod mox hoc ẽ ſine mo
a ex eo eſt operatio.vel veriſimiliꝰ a mo

ra hoc eſt longitudine aſſuefactiõis.n⸗

de vulgata acceptione ꝓ eodem accipiũ⸗

tur mos et canſuetudo. Unde igym eſt di
cere ſcõᷣm vulgalem intentio tuxta mo⸗

ergo non ſtatimvt eſt habitus eſt et mos

ed per moꝛam tranſit in moꝛem.ita vtye

re dici poſſit.quia mos eſt habitus moꝛo

ſus. Jam ergo declaratum eſt tibi ex om⸗
nibus haᷣs. q; non om̃es habitus ſtatim

moꝛes ſunt.et quia non eſt neceſſe vt qui

habet vnam ex hmõi virtutidus conſue⸗

tudinalibus halea⸗ 7 omnes las Lau,
ſa autem in hoc eſt quoniam non eſt ne⸗
ceſſe et foꝛte neq; poſſibile.vt qui aſſuefa:
cit ſe in operatiõibus ex quibus relinqui
tur vna quod aſſuefaciat ſe in operatio⸗
tibus ex eie omnes alie relinquẽtur

ſt hoc determinabimus ti⸗ U

Ktien
leguel
ſeneh
ſonger
gohon
lono⸗
ameit
gotor
chalern
Mlab⸗
ntopl
nale⸗
ninan
hüfui.
lan
hatt
nuinen
auimala
Poypine
Göͤu
ſiutsl
ſneſte
muinis
Niues
co⸗
en
8 hr
gt.
4
Hn
in
ſann
ſhhnn
Guun
Cniwwti
ſple ho⸗
lgelie
lunmmen

enn
gdi
nmn
ie
gicte
un
Mi⸗
Gligyi
lnſwue
tnaserj
eoc
ſlie⸗
nigne
lnne

8
lahche⸗

lornünt
dilrwe
s A
Anuft
Aaiigin
Manmm.
Hnnsen
Haubaen
umide
slnnit
eatigen
Einnunnii
nbis idan
moire
lin wie⸗
Eegiangf
einnai
voen rhin
n
muüſtnrn
aeng;
Cinsadi⸗
gänsogn
Ebwreit
jnecaid⸗
ncose
dlusnl
ns
hotſten/
Eimlit;
i,
N
ped
enc

Then

vu
—. „C5 . .
.
* . . .
— — —

Exq̊ etiã manifeſtũ eſt tibi. qe nöõgeceſſe
F ẽ equales eſſe oẽs ↄſuetudinales vtutes
ſic neq; cauſas eaꝝ.hoc ẽ frequẽcias opa
tionũ ex quibꝰſuni.poſſiſibile em evt ma
gis ꝑ omnẽ modũ aſſuefaciat ſe qꝗs ĩ oꝑa
tionibꝰ iuſticie quã caſtitatis et ecõuerio
et vt etia ſit anima illiꝰ melius diſpoſita⁊
aptioꝛ naturaliter ad recipiendũ alteraʒ
qʒ alterã. Declaratu etiã ẽ nibi cũ büs ꝙ
nulla hmõi virtutũ bonitas eſt veri nois
aut opleia:ſed mag ſ̃m qd et diminuta
valde:⁊ qꝛ nulla earũ dignꝰ ẽ aliquis no
minari bonniſi in quo vel m quid quo
niã nulla earũ totaliter bonificat hoĩem.
cauſa auũt in hoc c:qꝛ nulla eaꝝ totalit᷑ ex
termiat⁊ eradicat maliciã ab anima hũa
na ĩmo vnaqueq;ʒ eaꝝ patit᷑ ſecũ ĩ ea ali⸗
guã maliciã.Oſtenſuʒ etiã ẽ tibi ꝑ hec.qꝛ
anppꝛopinquatioes quedã ſunt ⁊velut co
natus quida ad veri noĩs bonitates atq;
virtutes. Uerũta men multũ longe a puẽ
tione.Et qꝛ ꝓpter nõnullã elongationẽ a

maximis ⁊ euidẽtiſſimis malicus ⁊vicijs

virtutes et bonitates noĩate ſunt ex cau

gquas affignauimus. Maũt apud phylo
ophos videlicet tulliũ platone ſenecam
nacrobiu: æ quoſcunq; alios de quatuoꝛ

legit. nihil mii de vens ⁊ veri nomĩs:pi:u
decia iuſticia temperãcia et foꝛlitudine vl

lo mõ ven ẽ.Quales aũt ille ſint faciemꝰ

V ſciri in ſequẽtibus. Etq mentionẽ iaʒ
fecimꝰtibi de naturalibꝰ virtutibꝰ ↄſeqn
ter loquemur de eis.Disemꝰ igit᷑ ĩ ᷣmis.
q naturales vtutes ſũt laudabiliũ oꝑati
onũ volũtariaꝝ naturalia ⁊ imediata bg

cipia. Hoc ẽ animabꝰ hũanis ſeu quibꝰ

cunq; alijs naturalit᷑ idita ⁊ ipᷣſſa.quales
ſunt naturalis maſuetudo.naturalis pie
tas.naturalis magnificẽcia ſeu magnani
oeralit᷑ noia ↄſułtudinaliũ ⁊
tia alian ruralito alus ↄgruũt et ↄue
nieter aptat. Stabilitõ aunt hmõi vᷣtutũ ẽ

fadil. Pꝛimũ ꝓdiffinitionẽ quã poſuim2
videlicet.qꝛ ſut laudabiliũ opationũ vo⸗
luntariaꝝ naturalia et imediata pᷣncipia

Hoc eĩ ẽ de manifeſtis ⁊ ꝑſe notis.nihil
eĩ aliud virtus recta ratioe ĩtelᷣʒ

miari poteſt In ſubſtacijs eĩ nobilibꝰ ab
ſtractis ⁊ ĩ materialibꝰ manifeſtũ ẽ ↄſide

rare volẽtibus virtutes hmõi naturales
videlicet eſſe ⁊ eiſdẽ cõcreatas fuiſſe.ſi ve
rũ ẽ ꝙ pfecte create ſint:hoc ẽ ĩ ĩo actu 1 .
„

fegiois naturałnõ ĩ ſola potẽcia quẽa

.

virtutibus quas vulgo cardinales vocãt

i vel no /

rt-Srg f.
w.

De σν νοαεꝶ “e

lxxxvj

modũ ſenſit ariſtotelłde animabꝰ huma
nis. Plato vo ſic ſupꝛa diximꝰ ecõtrario
In hmoiei ſubſtacis nõ ẽ neceſſe nouoſ
babitꝰaſſuetudie open generari.cũvires
eaꝝ totũ deſurſuʒ recipiat. nihil deoꝛſum
Cauſa aut ĩ hoc ẽ qm̃ ab hijsq poſtea ſũt
hoc ẽ ab ſlerioꝛib⸗ elte modon paſſibi⸗
les ſiles ſũt.Cauſa dqũt ĩ hocẽ.qm̃ om̃ino
incõtingẽtes ſũt ilł.In animabꝰ aũt nris
alit᷑ ẽ:qm aĩe nr̃e cõtingetes ſũtillł.In ani
mabꝰaũt nr̃is alit᷑ ẽ.qm aie nr̃e ↄtingen⸗
tes ſũt qdamõ coꝛꝑibꝰſuis.⁊ iðo ex neceſ
ſitate coõicates paſſiõibꝰ eoꝝ ⁊ ꝓpter hoc
etiã recipiẽtes ipſſiones młaiplices ꝑ illas
etiã ab alijs coꝛpibus. Subſtãcie vo ab⸗
ſtracte adᷣo ſeoꝛſuʒ ſũt.adeoq; lõge etĩ re
gione mite diſſiłitudinis vt ad eas nõ aʒ
ringat paſſio aliqᷓ ab hüs ꝗᷣ ſub eis et po⸗
ſtea ſũt.nec conſeqt illas impᷣſſio vlla ab
hmõi. qn potius influat de pleuitudine ⁊
pfectiõe ſua ſuꝑĩcõpleta et diminuta atʒ
idigẽcia que ſub eis ⁊ poſt illa ſunt.Ex
pinquitate igit ad pᷣmũ ⁊ vniuerſalẽ fon
tem in ipᷣa creatiõe ſua implent᷑ atq; com
plent᷑ cõplemento ꝑfectiõis naturalis.ni

2

—

hil expecłates a ꝑte inferioꝝ. Eui⸗ exeplu
ẽ in coꝛpibꝰ celeſtibꝰ q̃ ĩ ipᷣa creatiõe ſua

vltia cõpletiõe ſua cõpleta ſunt ſᷣm ißos

⁊ nihil ab inferioꝛibꝰcoꝛꝑibus expectacia
nihilq; ꝓꝛſus ab eis recipiẽciainſiuere in
ea influctiões multiplices nõ ceſſant.vbi
gra. Illuſniatiões.calefactiões.frigefacti
ones.humefactiões ⁊ deſiccatões et hoꝝ
oim tꝑationes totũ deſurſũ habẽcia vñi
iferioꝛa influũt. Sic ſubſtacie nobiles ab
ſtracte totũ deſurſuʒ habẽtes.nihil ex de
oꝛſũ vłrecipiũt vłexpectãt.Anime vᷣo nr̃e
ex vtraq; ꝑte receptibiles ſunt ac pfectibi⸗
les. ⁊ pe

hoc ex vtraqʒ pte influunt atz
ꝑficiunt. HPec aũt oĩa alibi dedarat Ma
nifeſtũ igr tibi dʒ eſſe ex bis.q ipſe vires
naturales in hmõi ſuvſtacis ſũt ſic habi
tus cõſuetudinales.ymmo ſic moꝛes.qn⸗
tũ ad hic ſcilicet q:ꝛ ꝓmptiſſime atqʒ expe
iiſimaſ unt advoluntarias rectas atqʒ
laudabiles operationes.quare virtutes
ſ inoĩs! Naturali⸗
as eĩ neq; nomẽ neqʒ rõeʒvere bonitatt
zaut vᷣe virtutis ab eis ꝓbibet. Alioꝗn de
Qus altiſſimus ab vtraqʒ eſſet maxime ꝓ⸗
hibitiſſimus cuʒ maxime naturaliter bo⸗
nitas et virtus de ipſo dicantur. Am⸗
plius. ꝙ vere bonitati vel virtuti pꝛopin⸗
quius. Et que maxime bono maximeꝗ

Be

virtuoſo ſimilioꝛa maxime virtutes ⁊ bo⸗
nitates ex neceſſitate ſunt.quaxe virtutes
⁊ bonitates hmõi ſubſtãciaꝝ Anaxie vᷣtu
tes ⁊ maxime bonitates ſũt.ipᷣeq; ſubſtã
cie maxime bone et maxime virtuoſe.cuʒ
bonitati et vᷣtuti dei altiſſimi virtutes ea⸗

ſubſtacie deo altiſſimo ꝓximioꝛes. Am
plius.Quales dicemꝰhmõi ſubſtancias
naluralit᷑ bonas aut malas aut neutras.

⁊iterũ virtuoſas autvitioſas. Quia ergo

necq; malas aut neutras. Neq; vicioſas
aut medias dicere aut credere fas ẽ ſcðᷣm
ſtatũ ſuũ naturalem.neceſſe ẽvt credãtur
et bone eſſe ⁊ virtuoſe.quare bonitates⁊
virlutes naturales neceſſe eſt in eis eſſe.
o Amp̃. Quid dicemꝰ in nobis maſue⸗

gnitatẽ naturalẽ magnificenciã naturalẽ
paciẽciã naturalẽ.⁊ ad hũc modũ ð alijs
Dicemus eas nõ eſſe virtutes.cũ ↄtraria
eoꝝ euidenter vicia ſunt. Nemo em dubi
tat ea que diximus bonitates quaſdã eſſe
⁊ virtutes quaſda eſſe licet paruas ac ĩpe
ditas. Paruitas eĩ ſpeciẽ nõ deſtruit ſicut
nec magnitudo. Amp̃. Si iſta ſola in
nobis eſſent abſq; vicijs contrarüs. eẽnt
inq; naturaliter. et ꝑ ea boni et virtuoſi
eſſemus. Quare manifeſtuũ ẽ ea eſſe virtu
tes ⁊ bonitates naturales. Hoꝝ autveſti
gia ymmo epp̃ſſe ſilitudines inueniũt in
animalibus.ſicut naturalis pietas in leo
nibus qua deuiãtes ſiue aberrãtes ad vi

tudinẽ naturalẽ.pietatẽ naturalem. beni⸗ 4

am reducere dicuũtur. ⁊ naturalis magni⸗

ficẽcia qua ꝓſtratis ⁊ coꝛã ſe huiliatis ho
minibꝰ? infirmioꝛibus qᷓ; ip̃i leones ſint
animalibꝰ parcere credũtur.niſi vehemẽ

„

cia famis atʒ neceſſitas cogeret. Eodem
mõ fidelitas ⁊ veritas amicicie apparẽt ĩ
canibus.
ue lupabus qua pgruulos derelictos ⁊ a
matribus expoſit. ab alijs beſtüs defẽ
dere et etiã nutrire multis expimentis cõ
pertuũ eſt. Htatitudovero ergo benefacto
res ſuos in omni genere animaliũ repit᷑.
Dicut in leone nris tpibus a faucibꝰ dꝛa
conis cuiuſdã ⁊ dentibus liberato.q libe

ratoꝛi ſuo adeo gratus ⁊ deuotus extitit

vt in medio exercitu mitiſſime ſe haberet

„

omni die venationũ eideʒ iocũdiſſima
xenia ⁊ multiplicia pᷣſentaret. Reuerten
req; nauigio ſequi ꝓhibitus ꝑ mare ipᷣm
ſequi aggreſſus ẽ 2⁊ natado deficiẽs in eo
dem extinctꝰ. Sicet de delphin ꝗ pueruʒ

Silt pietas naturalis in lupis ſivnũ nõ poſſę eſſe multitudinẽ Et exeodẽ
ꝑſe nõ poſſè eſſe diuerſitatẽ.

virtutibus

panẽ Bi poꝛrigere cõſuetũ.eouſq; bñfas
ctoꝛe recognouit vt eũ ꝑ mare qñũtũ puer

ipe vellet doꝛſo ſuo inſidentẽ vectitaret.ꝛ
cu vellet ad litus eundem reuectaret. De
hiijs aũt innũerabili ⁊ legũtur et apparẽt

rũ ⁊ bonitates ꝓpingoꝛes ſint⁊ ipᷣe hmõi

dã equoꝝ fidelitatẽ vt ita loquamur q in
medijs cõflictibꝰ hoſtes aſcenſoꝝ ſuoꝝ

pedibꝰ ⁊ dentibus incredibili audacia ⁊

foꝛtitudine dimicat. ⁊ de maibus eoꝝ eoſ
dem eripiũt ⁊ liberãt. Plenqʒ aũt victoꝛi
am eis faciũt. Inueniutur eniã ĩ aialibus
icredibilia exempla.pꝛudencie.ꝓuidẽcie.
medicinablſciencie artis architectonice et
ucie venatoꝛie. Manifeſtü etiã eſt vt

ſupꝛa diximꝰ.qꝛ ĩ adã ⁊ eua ipᷣe vires na⸗

turales virtutes fuerũt añteqʒ naturalia

his ergo merito queſtiõeʒ habet vtrusn

gequales ſintĩ abuſcũqʒ ſunt. Et ademin

ſubſtaciis nobilibus ei abſtractis merito
videri poteſt. cũ nec a ꝑte creatoꝛis ſit ine

qualitas: nec a pꝑte recipientſ. Ex vna enß
luce ſolis.omnes radij deſtendentes ſu-

idẽ receptibile equales ſunt ex neceſita⸗
te. Sic ex luce pᷣmitiua q eſt de⸗ altiſſim⸗
omnes radli quoꝛũcunqʒ donoꝝ ſuꝑ idẽ
receptibile cadẽtes ſeu deſcendẽtesequa
les eſſe videntur. Et hoc vtiqʒ verum
eſſet ſi naturał eſſet ĩflurio hmõi radioꝛũ
Sed qm̃ volũtaria eſt ⁊ tota poſita in bñ

placito creatoꝛis.liben ẽ ipi creatoꝛi eqduua
les vel inequales radios.in q̃ ⁊ qĩ volue

rit ĩfluere. Et hoseſt ĩ quo pene om̃s phy
loſophi errauerũt.Conſiderates eĩ vnita

m naturalẽ creatoꝛis omni mõ imptibi

lez indiuerſabileʒ opinati ſunt ex illo p ſe

multitudinẽ aut diuerſitatẽ eſſe nõ poſſe
ñ ꝙ p̃ᷣncipio poſuer̃t.ex vno ſecũdũ

huſa autẽ
erxrroꝛꝭ iſtius manifeſa ẽ.vt imꝰ igno⸗
raãcia libertatis ipᷣius q eſt ĩ vltimate elõ⸗
gationis.a coactione⁊ ipedimento ꝑ om
nem modũ.Sily ⁊ incõſideratio ſupemi⸗
nentiſſime volũtatis eius qua ꝓmptiſſi⸗
mũ eſt ei acere quicquid voluerit.⁊ ſieut
voluerit ſlue vnu ſiue multa.ſiue idem ſi⸗
ue diuerla. Ampli⸗. Scom ariſtote.
ſequaces eius.ſenſus ⁊ ĩtellectus duo ra⸗
dij ſunt deſcendentes ab vno fonte ⁊ pa⸗
tre luminũ ſuꝑ eandem animã hũanam
neciñ equales naturalit᷑ ſunt. cuʒ ſenſus
euident ꝓmptioꝛ ⁊ expeditioꝛ atqʒ cern⸗
„

1

ona in eis illuſtrarent gratuitis De

—

Nfige
s G
ſneack
biſtan
mionis
ſuniny
lalcanin
ſubelio:
Aplus⸗
gſiſtoe
Udennt
gloſubt
1ou
ſebuigno⸗
ſineii⸗
muralät
nihoy ſa
ſdopran
ſcteuſci
Noniu
PBaend
tancte
6dacr
AAun
üde
üti⸗
de
bl⸗
e
ſfl
iblii
on
llono
Ghlrgiin⸗
wciebe
onsln
4 giq;
Migf
nisgi

nfoltn
tich
W

nlgſi
ni
eneeng
nſeuemd.
ua
lnonmi
logen
R
Nibliae
Mübestan
Nerceinn
miitn
ne ii
nbitnitt
tfiickt
ißenibſn
ieisauelu
Nms de
m. Bacne
dtmasran
Kauarutr
dtanß
ne
eent
ac
Roäſtäcl
tpawirf
fennin
EitOiwe
rofehr
irpejtmi⸗
gnimni
lalo⸗
di

olin
nenl
(Aaue
4
Künaktig
önenoro⸗
mginn,

n ti

etiã nouiſſime. Extin

lxxxvij

oꝛ.videturin oꝑationibus ſuis qᷓ;ᷓ intelle

ctus. Statim ei vt creatus ẽ opatur certiſ⸗
ſime ac pfecte.nõ auũt intellectus neqʒ ĩ vi

ta iſta nunq; ꝓduciturad ꝓfecta ſue ope
rationis. Silr viſus ⁊ olfactus duo radij
ſunt in vna ⁊ eadẽ anima bꝛutali videli⸗
cet canina.Et videtur olfactus in eadem

ſubnilioꝛ longe atq; ſublimioꝛ.Eodẽ mõ

et viſus q; auditus in nobis.et quidẽ ſᷣm
ariſtotelẽ dicmꝰ. Amplius.Quid ali⸗
ud ẽ mititudo viriũ in anima huana aut

alia ſubſtacia nobili q; radioſitas in ſtel⸗

la.Et quid aliud anima hũana in coꝛpo⸗

re hũano.iq; ſtella radioſa in nube. ex eſ⸗

ſẽcia eĩ aie huũane emicat radioſitas viriũ
naturaliũ in toto coꝛꝑe ꝙ captu ſinguloꝝ
mẽbꝛoꝝ.ſicut ex ipᷣa ſtella exiſtẽte in nube
radioꝝ varietas et multitudo/radioſitas
ait eiuſdẽ ſtelle vna eẽ et equalisvidetur
totũ.Quare vires oẽs naturales ⁊ vᷣtu
les ex eadẽ anime hũane eſſencia ꝓcedẽ
Rũdemꝰ ĩ hoc

les equales eẽ vident. 2ihe
duobus modis diuerſant᷑ radij ex ea⸗

de luce micates. pᷣmũ ex ꝓpinꝗtateſ elõ⸗
gatiõe ſue oꝛiginis.Debilioꝛes eĩ ſunt ra⸗
dij ſolis qñto ab ipᷣo ſole ſunt ꝗongatio⸗
res.Diuerſant᷑ eiã ꝓ diuerſitate recepti⸗

biliũ. In agua em debilioꝛes ſunt qʒ i ae

em̃ iracundia in leone maioꝛ multis alijs

„

eiuſdẽ virtutibꝰ Et in rebus mirabilibus
gbꝰ magicà naturalis vtit᷑ iueniẽs quaſ⸗
dã virtutes pᷣcelſe alijs ⁊ lõge eminentio
res atq; pᷣſtatioꝛes eẽ alis virtutibꝰ natu
ralibus.qᷓ in eadẽ aĩa vel in eodẽ aĩali in
ueniũtur. Scito aũt naturalis pietas i
nobᷣ ⁊ naturalis maſuetudo ⁊ alia hmõi
nõ ſunt in nob virtutes ſed habilitates
daã Z ꝓpinquatiões ad ea q virtutis ſunt
Poc ẽ ad operatiões ⁊paſſiones lauda
biles.⁊ foꝛſitã nõ minus ad vituꝑabiles.
Sic eĩ ꝗ naturalit᷑ magniſici vident licet
eiĩ ad magnificenciã ꝓmpti vel apti.ita et
ad ſupꝑbia ⁊ ĩidignationẽ ꝓpinqui ſunt.et
ꝗ naturalit᷑ pij dicũt᷑ ſic ad vera pietatẽè re

quirendaʒ. aut recipienda aꝑti ⁊ habiles
ſunt. Ita ⁊ ad miſciam qua phyloſophi

viciũ vocãt.id ẽ quenda miſeriã coꝛdis:q
nec moꝛtẽ galline vni aut agni vidẽ poſ⸗
ſint ꝓpᷣe ſunt.⁊ i remiſſiõisviciũ patiſſimi
Sic et ꝗ ad ↄſtancia vident᷑ apti ex eadẽ
diſpoſitõ e ad ptinaciã erũt ꝓni. In adã
aũt ⁊ eua.⁊ ĩ ſubſtaciis nobilibꝰ abſtra⸗
ctis.ↄpleti atq; ꝑfecti ſunt creati habuus
hmõi.qm̃ vires naturales ĩ eis ꝓpt᷑ ꝓm⸗
ptitudinẽ et expeditionẽ ad operationes
laudabiles volũtarias habitus ip̃i ſunt.

re.Qnta aut diuerſitas ſit receptibiliũ ra .In nob ergo iſta ſunt ſic inicialia ſemiaqᷣ

dioſitatis aie hũane in coꝛpe hũano.ma
nifeſtũ ẽ ex ipᷣa diuerſitate operationuʒ et

oꝛganoꝝſiue mẽbꝛoꝝ. Oſſa eĩ in coꝛpoꝛe

huiano nõ recipiũt niſi vſfa. Oculi aut re
cipiũt viſum. ⁊ aures audituʒ.et ad hunc
modũ ſe habet de alijs.Et foꝛte ven ẽ. ꝙ
maioꝛis luminis ẽ anima hũana qntum⸗
ad vita qʒ qntũ ad ſenſum vel intellectũ
Et hoc ẽ.qm̃ a ꝓpinquioꝛi fluit ex ea vile
radius quãa ſenſus vel intellectus. Simili
ter foꝛſit mot.vñ ⁊ pᷣmo ina duo ope
rat in co uano vra ſcilicet ⁊ motuʒ ⁊
uiſſir ut lenſu ꝑ vebe⸗
mencia egritudinis.et ſopito intellectum
aahutc vigent vita et motus in nob. Nõ
igit᷑ neceſe ẽ vt radioſitas anime hũane.
ʒ diximus vna ſit equalis pꝑ totũ. Hmõi
aut exempluz eſt in coꝛpibꝰ tamweleſtib⸗
qʒ terreſtribus. Nõ eĩ in ſole equales ſũt
lumẽ et cale.ymmo lumẽ ẽ maius ⁊ lati⸗

nus qʒ caloꝛ. NHeq; in eodẽ coꝛpe equales

ſüt odoꝛ ⁊ ſapoꝛ.ymmo qñq; odoꝛ maioꝛ
ſapoꝛe.vt in quodã genere roſan.Et quã⸗

his ſunt inumerabilia exẽpla. Toꝛtaſſis

.

doq; ſapoꝛ maioꝛ odoꝛe vt in pype. / q ⁊ cuiuſcemodi ſint.

coꝛrũpi poſſut ĩvicia ſic dixiꝰ Et hecvocat
tulius virtutũ inicta dicẽs. Sũt inꝗt nob
inata ipᷣa vᷣtutũ inicia. q ſi adolere liceret
⁊ pateremurnos ad beatitudinẽ cum di
uino mũere ipᷣa natura ꝓduceret. Et ali⸗
bi verovocat iſtas habilitates ſeu aptitu
dines igniculos a natura datos. Nos ĩqt
igniculos ⁊ a natura datos reſtringimus
Hii aũt igniculi⁊ hec inicia ſeu ſemĩa ſᷣm
ariſto.nõ aliud ĩtelligi debẽt q̃ʒ vires ipᷣe
naturales. Scpᷣm platonem vero ↄpleti
Uerũ quaſi ſepulti in tra coꝛpis⁊ obſcu
rati nebuloſitate materie.icʒ aũt opina
tus ſit ariſto.platonis ſentencia deſtruxii
ſe in libꝛo metaphyſicoꝝ. ⁊ veritatẽ ſuper
hac re declaraſſe.ltas iñ queſtiões de⸗
terminata difficiles pꝰ et cõtra ſe relinꝗt.
⁊ rationibus platonis.vt opus nob eſſet
foꝛſitan nec cõtradixit.nec rñdit. Et ideo
loco ſuo videlicet tractatui de ſubſtacijs
nobilibus abſtractis huiuſcemodi reſer⸗
uamus. In tm̃ igit᷑ determinatum eſt
tibi ad pᷣſens de virtutibus naturalibus

lones nr̃as paſſiones vocat ariſtoł.⁊ vi
2

Quia vo affe⸗

E

„
.* 4

ſunt pacientiũ oꝑa licet in eis ſint.cuiꝰex⸗

oemplũ eſt ymago artifitioſe ſculpta et de

coꝛata. NHon em laudanda eſt ymago de
hmõoõi pulchꝛitudine vel decore.cuʒ in ea
pulchatudo et decoꝛtm̃ paſſiones ſint. et
Im̃ ab alio:licetin ea ſint. Sed tota laus
debetur ariifici ſicut neq; de ↄtrario vitu⸗
perada eſſet.Eodẽ modo. Si iſta que di⸗

Iimus paſſiones im̃ ſunt ⁊ ab alijs in no⸗
bis.nõ ex eis boni vel mali ſumus.neqʒ;
laudandi vel vitupe/radi. Sicermẽbꝛis
noſtris nec boni nec mali ſumus nec lau⸗

dandi vel vituperãdi.qm̃ vnũquodqʒ eo

rũ alienũ opus tm̃ eſt nobis om̃ino nihil

ad hec agentibꝰ ab alio in nobis factum
Ampliꝰ. Per ſe manifeſtũ eſt. ꝙ er fre
quenter iraſci ſiue bũ ſiue maie acquirit᷑ ĩ
unoh ad iraſcenquũ habit⸗qͥ iracũdi dicũt᷑
vel dicimur ⁊ ſumꝰ Silr ex frequeter gau

dere habitus generat᷑ qͥ iocũdi dicimur?z

ſumus. Manifeſtũ autẽ eſt ꝑſe q hmõi
babitibus vel boni vel mali ſumꝰ quare
zabund bonitates ⁊ malicie ſ Gret
Poter hec virtutes et vicia. Amplius
Pnoi hahitibꝰ bñ ⁊ male nos habem⸗
ad paſſiones et q opationes foꝛinſecas
voluũtarias. Hmòi eĩ habitibusvel bñ re
ſiſtimus paſſionibꝰſvel bene admittimꝰ
4llasvei male.quare hmõi habitus vᷣtu⸗
tes et vicia ſunt ᷣm iſm. Ampilius.Ex
boc mayime atʒ potiſſimũ bonꝰ ꝗs iundi⸗
cat᷑ ꝙ amat que amanda ſunt⁊ odit que
odienda ſunt. Impoſſibile eſt em eſſe bo
nu ꝗamat que odienda ſunt.aut q odit

um bonitates ⁊ virtutes ſunt cõtraria ve
ro er neceſſitate vicia.
bitas auariciã eſſe viciũ que vtiqʒ nõ ẽ ni

q amada ſunt. Quare amoꝛ hmõi ⁊ odi Miat lumẽ gignit caloꝛẽ.

Amp. Quis du

“ ) “ 4 l

inqntũ paſtiones aliena opa ſunt: ⁊ non diſtinguit paſſionem a paſſibili qualita⸗

te · vbi et dicit de paſſionibꝰqm̃ ab eis nõ
fiũt denoĩiationes. Non em̃ inqt ꝗ ꝓpter
verecundiã factus ẽ rubeus.rubeus dicit᷑
MHõ eĩ intelligẽda paſſio.effect⸗ illatiq;
actionis ſicut dtc in libꝛo ſex pᷣncipio:ũ.ſʒ

Diſooſitio ſolũmõ non ꝑmanẽs.⁊ ðꝛ hoc

cõꝑatione.habit? ꝗ ẽ frmus ⁊ pꝑmanens

paſſio vo facile mobilis et non ꝑmanẽs.
Micad aut itelligat hic ariſtotel.optet
crutari de hus an ſint opationes nre ſi

ue actiõe icet interne ⁊ ſpũales.An ſint

e impᷣſſiones.Aut ei fiunt in nobis⁊ nõ
a nobis.Et tũc manifeſtuʒ qꝛ nec habent
laudeʒ nec vituperiũ.neq; ex eis boni vel
mali ſumus bonitate vel malicia de gbꝰ
hic agit᷑.ſic nec ex mẽbꝛis nr̃is nec ex alijs
que in nobis vel facta ſunt vel fiũt.ſic cõi
ter et vſualiter ꝛ.Paſſionibꝰ non mere⸗

ℳ A 2 ℳ Dole 4 F&& Pexr)e α cecS affecttαα Fe acrionG atnnPſees
Be 4 virtutibus
nere m paſnones reputat malũ et vitio ſi amoꝛ inoꝛdinatus vel ĩmoderata pecu⸗
ſum.pꝓſcrurandũ eſt nobis dobiis. Nõ eiĩi nie.Sili ⁊ inuidia.nonne viciũ ẽq vnqʒ
videtur ſᷣm ipᷣm ꝙ amo: aułodiuũ.doloꝛ fm ipᷣm ẽ doloꝛ de ꝓᷣſperitate alicuiꝰ ini⸗
aut gaudium.ira aut pax.⁊ cetera hmõi. ciũ.Et generalit᷑ inuidia dicũt doloꝛeʒali
poſſint eſſe virtutes.Dicemꝰ igr in pᷣmis. eni boni.O ſi amoꝛ et doloꝛ tales vicia
qꝛ? manifeſtũ ꝑ ſe eſt quedã amada eſſe ?æ ſunt.erũt ex neceſſitate contraria eoꝛũ vir
queda odiẽda eẽ. Et ꝗꝛ ↄtingit queda bñ tutes. Si ꝗs auũt dixerit.ꝙ ariſtoteles
⁊ laudabilit᷑ amare.Silr queda bñ lau/ non intellexit in paſſionibꝰniſi malas diſ
dabiliter odire.Paſſiovero q im̃ paſſio ẽ poſitiões animarũ nr̃arũ et eas vocauit
in eo ꝙ paſſio nihil laudis aut vituperij: paſſiones ꝓ eo ꝙ leſiones ipᷣaꝝ ſüt. Nõ
nihil ꝓꝛſus hꝰo bonitatis hʒ aut malicie. videt ariſtolł. intellexiſſe. Paſſiones eniʒ
0. uare iſta non tm̃ paſſiones ſunt.Ex ali apud ipᷣm ſunt diſpoſitiões non ꝑmanẽ⸗
enis em̃ inqntuũ aliena ſunt.nemo dignꝰ tes ſed ſtatim tranſeũtes. Quẽadmoduʒ
eſt lande vel vituperio. Paſſiones autez in libꝛo pᷣdicamentoꝛum manifeſtũ ẽ.vbi

mur. Si vo fiuſtt in nob⁊ a nobis.erunt

anime nre ſimul operãtes in ſenĩetipᷣis.⁊

eta agẽtes et paciẽtes ſimul.⁊ dantes ſibi

ip̃is et recipietes a ſemetipᷣis. PHec auteʒ
ſũt cõtraria.quare non erũt in eodem vl
idẽ.Et ita vel nõ erũt in animabꝰnoſtris
ſimul.vłeri in ilſm diuerſa aguare vi⸗
dent᷑ anime nr̃e eſſę ꝑtibile Eſupꝛa teti
gimus. Accideteti?fm hec.ꝙ vno reſpe
ctu erũt lauda biles ⁊ vituperabiles. Jaʒ
aut vlim⸗ nihil Phibet altera virium
agere in eadẽ anima vt appᷣhenſiua ĩ mo
tiua. Quẽadmodum ymaginatio in deſi
deratiuaſic dic ariſtoł.Deſiderabile yma
ginatũ mouet deſideriũ.ymggo ergo ei⸗
qð ẽ delectabile gignit deſickriũ.quẽad⸗

Utrũ autez

eadẽ vis ſeipam mouere. vł in ſeipᷣſã age

re poſſit queſtione habet. vt ſupꝛa tetigi⸗

mus ⁊ de ipᷣa volũtate videt᷑ ꝙ operauo

3

iſicſck
lenatral
euvelbabi
erfealeenn
poſbieeeent

eenolent:

Unöifalis
ſaltſereles.
PKnaiöna⸗
unetteuin
ſukht
Aimn wer
Kikninrel
fongeseye
nni e
igilͤſe
daunige
äniüiter
kelianggn
Alunfſen
ſireſeg
Uroän
Närpans
Wnnißß
Ge
ds
War
Meie
ſepen
bo
Muer
Umni
e
Uipe
Maoe
uuwel
bſeo⸗
ſetoleg
ten
nde
on
cd
cben
utt
Nii
man⸗
me
co
deſd
af
8 Abin
dei

W
nognenes.

cndäne
ada N
etonnuni,
iſe Deim
Kesnong
es Cnicde
umnanitftin
1hafibil er
nibrgneber
meönagg
densnbenen
ſo eſerni
doſerznchni
iscntmus
mig
ingman
anatshit
milus deg
Biseldi
mnt mifiifil
onibyhonmn
Natobsen
Ceinſeneße
mnnn
eiis i
aiun
n uine⸗
bife
nbecht,

9
*
4

3

=

—

inpente .

.

betininn
gimiun
ninhoi
npo eſgol
ni gnin⸗
e

.
nſaplit

17

tſupalen⸗

gn n

.êòẽeẽ⅓

vwαtπιαρaſ

nẽ ſuã q eſt velle ipᷣa de ſe eliciat. nõ em̃
velle naturaliter ẽ ex volũtate ſiue volẽdi
actu vel habitu.ſicut ẽ ex caloꝛe caleface⸗
re vł calere ymmovolũtarie et libere. Im
poſſibile ẽ em̃ ip̃am velle aliquid inuitaʒ
hoc ẽ nolentẽ velle illud. Declaratio aũt
hmõi facilis eſt. Sit a volitũ.⁊voluntas
nolit ſe velle a.Dico igr̃ ſi nolit ſe velle a.
nõ vltra ipᷣm a.velle em nec querit᷑ nec fu
gitur nec recuſat nec odit᷑ niſi ꝓpter voli
tũ.Quare ſivelle aẽ recuſatũvel oditum
vel fugit᷑ ꝓpter ipᷣm a. Multofoꝛtiꝰ ipᷣm
qẽ recuſatũ vel oditũ vel fugitu Quare ſi
ipᷣm velle a ẽ volitũ.multo foꝛtius ip̃ᷣm a
erit nolitũ. Manifeſtũ igr ẽ qð apud quẽ
cũq; ẽ nolitũ ſe vellea ẽ nolitum ipſuma

Declaratuũ igr ẽ ĩpoſſibile eẽ aliqueʒ velle

adinuitũ.id ẽ nolentẽ ſe velle illud. Qua
re quicunq; vult aliqꝗd.aut vult ſe velle il
lud aut ſuſtinet. Manifeſtũ igr ẽ.ꝙ ex vo
lũtate ſiue ex vi volendi non ꝓcedit velle
ad moduʒ nature qð ẽ ſeruiliter.vt ſupꝛa
diximꝰ ⁊ nõ libere.libeꝝ eĩ ẽ volenti ⁊ vo
luntati ipᷣm velle ſuꝑ quodcũq; volitũ ca

R dat.nõ eiĩ poteſt ad illud cogi vł trahi in

uitus vt diximꝰ. Eodẽ mõ vecarabimus.
ubi.qꝛ nõppoteſt volũtas ſiue volẽs ꝓhi⸗
beri vel impediri ꝗn velit. ymmo ꝙ vult
ſe velle a ex neceſſitate ſtatim vult ißm a.
Et hoc ẽ qm̃ nõ vult ſe velle niſi ꝓpt᷑ ipᷣm

aquare magis vult ipᷣm a velle eĩ nõ qri
Ltur niſi ꝓpter nolitũ. ppter qð aũt vnũ⸗

uodq; ĩm magis. IJuxta huncmo⸗
ũ negociari potes circa amare et deſide
rare et odire.ſed circa odire ꝑ cõtrariũ.eʒ
circa nolle ſimiliter.verbi gra.Si odit ali
quis ſe odire a non odit a.et ſi non vult
ſe nolle a non vult a.ſed ſi amat amare
a ex necęſſitate amat a et ſi geſiderat de⸗
era Weſcerar ipᷣm a.&ꝙ aut legit᷑ in
pſalmo.hia cõcuſuit anima mea deſi
derare iuſtificationes tuas in omi tꝑe.ꝓ⸗
culdubio qui ſic concupiſcebat er deſide⸗
rabat deſiderare iuſtificationes dei.deſi⸗
derabat eas. ſed nõ deſiderabat eas eo
deſiderio.hoc eſt tanto et tam teruenti q̊
vellet eas deſiderare.Alioqui nõ eẽtve
rũ qð dicitCõcupiuit anima mea deſide
rare. Nemo em̃ ↄcupiſcit vel deſiderat id
gð ſcit ſe habere. Si em̃ quis deſiderat ſe
deſiderare a.ꝓculdubio deſiderata. ha⸗
bet igr deſideriũ ipᷣiꝰ a et ſentit illud apð

animam ſua. Quare nõ deſiderat illð ſʒ

delſiderat aliud deſideriũ ipius a.qð no⸗

4

c ei cõſentire val diſſentire credere vl di

lrxxviij

dum habet. vnde verũ ẽ euidenter qꝛ nõ
deſiderat ſùmpliciter deſiderare a ſed ma
gis quodda deſiderare a aut qualit᷑. nec
Deſiderat ſimpliciter deſideriũ ipᷣius a ſʒ
quoddam deſiderium ipᷣius a vel quale.
Manifkeſtũ igr fantu ẽ bi ꝙ voluũtas
liberrima ẽ in nobis a coactõe et impedi
mento ſeu ꝓhibitione ⁊ hec eſtvna de ex
cellecijs ꝗqbꝰhõ pᷣcellit ceteris animalibꝰ
et anima rationalis ceteris aiabꝰ. Sei
to aũt quia ceteras vires mouet ⁊ impel⸗
lit neceſſitas tam in nobis q; in bꝛutſ ani⸗
malibus et hoc ẽ videre ꝑ ſingula.vis em
nr̃a intellectiua neceſſe habet conſenure
pᷣmis impᷣſſionibꝰ.et pmis pᷣncipijs ⁊ oĩ⸗

bus ꝓpoſitionibus que vocantur comis

nes animoꝝ ↄceptiones aut dignitates.
Silxr et cõſequẽcus ſyllogiſmonꝝ ⁊ etia cõ
cluſionihus eoꝝ poſtq; ↄſenſerit ꝓpoſiti
onibus eoꝝ. nNon em̃ c cõtradicere in hu
iuſmodi adinterius rationeʒ. Sicut dicit

ariſtoteles. Quia igr̃ in talibus nõ eſt li⸗

berũ virtuti noſtre intellectiue conſentire
vel diſſentire.ſimilit᷑ neq; in oppoſitis eo
rũ.manifeſtũ ẽ eã eſſe neceſſitati ſubditaʒ
⁊ obnoxiã in parte iſſa. In quibuſda

tamẽ ſicut in tractatu de fide nm Aiben
2
credere.et ꝓpter hoc circa illa imminet ei
bonitas et malicia.laus et vituperiu.me⸗
ritũ et demeritũ atq; tandẽ pena et pᷣmiu
De appꝛehenſiuis autem inferioꝛibus.et
maxime ð hus que appꝛehendũt affoꝛis
vt ſenſus. Nõ em̃ liberũ eſt viſui iudica⸗
re albũ alterius modi eſſe q; albuʒ.neqʒ

tactui de frigido ve l calido aut de quocu

q; alioꝝ ſenſatoꝝ ſuoꝛũ aliter iudicare ;
ꝓut ab eo recipit aut patitur. HPoc ẽnõ ni
ſi iuxta teſtimoniũ paſſionis ſeu immuta
tionis q; recipit a ſenſgto.Eſt eniʒ paſſio
que impmitur ſenſui ẽſenſato generalit

vel teſtis teſtiſicans a ſenſato quale ſit.et

velut nuntius ex parte eius veniẽs.annũ
cians de eo quale ipᷣm ſit. Idem eſt repe⸗
rire in omnibus alus ſenſibꝰ egritudie vł
alia occaſione nõ impeditis. Quod dici⸗
mus ꝓpter pᷣſtigia magoꝝ et üluſiões de
monioꝛũ. Idem eſt videre de appꝛehenſi
uis ab intus. ſicut in ſenſu ↄmuni ymagi
natione et memoꝛia. Nihil enim poteſt
ſenſus cõmunis non impeditꝰ vt diximꝰ

niſi ꝓut recepita particularibus.et yma⸗

7„

ginatio ſimpliciter. Niſi prout recepit a
ſenſu cõmuni.ac ſi diceretur pꝛout ei tra⸗
n ij

Be

ditũ eſt.Eſt em ſicut puulus pingere nęſci
ens aut nõ valẽs pingere.ſʒ qò apud ipᷣm
ẽ ſimpir ac ve loquẽs.⁊ ꝓpter hoc vulga
ritet ðꝛ.a pueris veritas auditur. Qęè
ſigs hoc obiecerit de monſtris qᷓ nũq;ᷓ vi
lſa ſunt aut alio ſenſy pꝑcepta.qᷓ tñ ymagi
natur et effigiatur picturis ⁊ ſculpturis.et
etiã fabꝛicãtur varijs artificiis Reſoõ
demus qꝛ ꝑtes eoꝝ ꝓculdubio ſenſibus
pcepte ſunt. ⁊ ab il ymaginatiõi mradite.
nec nouus ẽ aceruus cuiꝰ oĩs ꝑs vetus ẽ.
nec ſimplr nouũ aliqa dicẽdus eſt facere.
gꝗ ſola vetera ſolũmõ aggregat. Silr ne⸗
q; figmentũ ſimpir nominandũ ẽ.cuiꝰqᷣli
bet xs veritas ẽ. Manifeſtũ aũt magisẽ
qn memoꝛia.ꝗ nõ reddit reminiſcẽdo niſi
que apud ipᷣam repoſita vel theʒauriſata
unt.Deę motiuis aũt inferioꝛibꝰ manife⸗
ſtũ ẽ ſingulas oſiderati ꝙ neceſſe ſũt paſ⸗
ſiones eoꝝ.nõ libere vllo mõ.⁊ ꝓpt᷑ hoc
dixit Augꝰ ſuꝑ geneſim ad lr̃am.qꝛ bꝛuta
ex neceſſuate ferũtur nõ libertate ſeu vo⸗
lũtate.Alioꝗn peccata ⁊ merita laus ⁊ vi
tuperiũ.virtutes ⁊ vicia locũ haberent ne
ceſſario apud illã. Imputandũu em̃ eſſſ ca
nivel cato ꝙ; fruſtũ carnis raꝑet.quod in
alia animalia ſeuit. imputanduʒ inq; ad
viciũ ⁊ peccatuʒ.⁊ eſſet faciẽda iuſticiade
eis ſicut de hoĩibꝰ.⁊ querimonie deponẽ⸗
de.nemo aũt ſanemẽetis imputat leoni ꝙ
iraſcitur aut pᷣnominatis animalibus qð
rapiũt.vel ꝙ in alia animalia ſeuiunt.
g Nuſi quis dicat ꝙ verberatur canes
et equi.⁊ coꝛa leonibusverberant᷑ cati vt
coꝛrigatur.Et qꝛ ariſtoł dicit.quedaʒ aĩa
lia diſciplinabilia eẽ in libꝛoo methaphyſi
coꝝn. Bũdemus ꝙ ⁊ iſta que vocat in
eis coꝛrectio.necvoluũtaria eſt neq; libera
ymmo neceſſaria. Sequitur em̃ ex neceſſi
tate paſſionis timoꝛis ſomis ⁊ voluptat:
cuiuſq; cuiꝰ recepAbilia ſunt. Iſie autem
paſſiones generantur ineis ex neceſſitate
;tũ ad ipᷣa.quia nõ ẽ in eis virtusvł vis
aliqua qua illas repellant cũ ĩduerit de⸗
lectabilia vel terribilia ſibi.vnde nũqᷓ; ni
ſi vi? violẽcia aliena ab eis abſtrahũtur.
ant niſi metu.hec aut afoꝛis ſunt non ab
ipis. Jam igit declaratũ eſt tibi ꝑ ſin

gula.quia de om̃ibus viribꝰ naturalibꝰ

aie rational ſola voluntas ẽ vſqʒqq; libe
ra. Uis aluit intellectiua m qd ⁊ in aliqui
bus. cetere aũt oẽs neceſſitati ſubdite vel
obnoxie naluralit᷑. Et hoc ſcᷣm ariſtoteł

no ait m no s, ⁊ hoc tractabimꝰ in ſeq̃ᷓ

„ virtutibus

tibus ſcilicet in tractatu de oꝛiginali petõ
quauis in tractatu de matrimonio ⁊ i tra
ctatu de baptiſmo ð hoc multa dixerim⸗
u7 reminiſci optet. NHücaüt reuer⸗
temur ad ipᷣam voluntatẽ⁊ ipᷣm velle.Di
cemꝰ igr qꝛ ſic ipᷣa liberrima e.Sic etvelle
qð ẽ pᷣma ⁊ ꝑ ſe oꝑatio ipᷣius.⁊ ex illa exit
ſiue ꝓcedit liberrime.hoc ẽ abſq; neceſſi⸗
tate qᷓ ſit a ꝑte volũtatis.aut q̃ a foꝛis ad⸗
ueniat.Cribus em̃ modis flunt opatiões
ſuis virtutibꝰ ſeu viribꝰ.Et pᷣmu ꝗdeʒ
inundatiõe plenitudinis.ſic ex fonte copi
oſiſſimo aqua.ex igne caloꝛ.ex ſole lumẽᷓ.
et hic ẽ modus oĩm naturaliũ oꝑpationũu.
Secũdo mõ alieno influxu ſeu influẽcia.
⁊ hoc mõ fluũt appᷣhẽſiones paſſiones
animabꝰ? bꝛutoꝝ. Exhijs em̃ qͥ a foꝛis ad
ueniunt ⁊ ſentimus et afficimur paſſiꝗqni
bus doloꝛis et gaudij ire ⁊ mãſuetatiois
et ſic de alijs. Lerxcio iuſſu ſiue imperio
ſicut ẽ motus in nobis ⁊ in alus aialibꝰ.
et ea que ſunt ex motu:vt loquela.⁊ anti⸗
fitioꝝ oꝑationes.et etia rerũ neceſſariarũ
vt arare ⁊ ſeminare et cetera hmõi. Uir⸗
tus em̃ greſſibilis nõ elicit ex ſe motũ ama
bulatiois aiſi cũ fuerit imꝑata vel a volũ
tate vel ab aliqᷓ paſſione.quẽadmodũ li⸗
moꝛ imperat fugã.ſpes inſecutionẽ.ira p.
cuſſiont.ꝑ pedẽ vel dentẽ vel coꝛnu vłali
ud quodcũqʒ ex hüs qᷓ vice armoꝝ dedit
creatoꝛ animalibꝰ.Eodẽ mõ ẽ ⁊ de loqla
que nõ exit er lingua ⁊ labijs et palato et
dentibus niſi impatis ⁊ vocẽ foꝛmare iui
ſis. Et ꝓpter hoc recte diuiſerũt nbyloſo⸗
Pi virtutẽ motiua in duo ramog vide⸗
icet impatiua motus.⁊ effectiua ſiue er
cutiua ipius.⁊ impatiua ſublimioꝛ mot⸗
volũtas ẽ. Impatiue etiã inferioꝛes cõcu
piſcibilis ⁊ iraſcibił ſunt.quas ſᷣm ariſtoł
cõicamus c& bꝛutis Quax vo mo
dus pᷣter iſtos tres pᷣos ẽ. Mluntas ad
cognoſcendũ difficilis.quo ſcʒ fluit vł exit

velle ex ipᷣa ſponte tantuſſine impulſu ne
ceſſitatis et attractu. ſed vt diximꝰ liberri
me:⁊ ideo ſemꝑ imputandũ ad bonũ vł
ad malũ. Nõ em̃ licitũ ẽ vt cadat velle ſu⸗
per ocioſum.ſiue qð nõ ꝓdeſt:⁊ bocexꝑ
te iam declaratu ẽ tibi in his ꝗ pᷣceſſerůͤt.
Uigdelicet vbi oſtendimꝰ cauſas ꝓpt q̃̊s
opatio intellectus nõ ſequit᷑ diſpoſitões
rerũ ſuꝑ quas ẽ. Uidelicet ꝓpter quid ſci⸗
re vel intelligere virtuoſum nõ eſtvirtuo
ſum. ſcire vel intelligere malũ velvicuz
vo ẽ malũ vł vicioſum. velle aũ bonũ vł

—

Muf

Gruof
ſelam
ſun.
colae
nosed
eiyq⸗
ben.
volunt
loliell
leptpn
hoſtſe
caſion
lehn
lnifce
cien
ſcgnanbn
Ponvi
ſrn
6,
dueßa
Hans
uecth
nho
kiſa
ſon
Mimn
dus
ſis
i⸗
iune
etme
Noai⸗
helij
ini
loind
ſtunes
ſenty
ent
Cla
Ri
Nehee
pdin
nin
En
u
e
let
hun
i
lbͤ
fin

Frsc — 7S DſRrstn fe r.
Drre
bs xxir
NS8 virtuolu; bond̃ e virtuoſum. Sl velle referendue Bnela Kapud venaes ho .
nm vel amare malu vel vicin malu ẽ et vitio⸗ mines vicem obtinet ? poteſtatẽ cõſilio
u ei amare malu vei vicin a au⸗ 2 ſuaſioſi. Pꝛopter qð non ↄſilis ſanis „
N ene tẽ ei reſidet tota au⸗ ⁊ ſuaſiocl.Popter qð non oſilijs ſanig.
NAN flum. Denes voluntat ei reſi i. Et t bonis ſuaſionibus ſʒ ſolis muneribꝰ
He ctoꝛitas mouẽdi mẽbꝛi. vt dic auguſti. ẽt aut bonis ſualionibus ſʒ lolis detiſſi⸗
*Männ Sreſt ſiiñn homines viliſſime ꝓſtitutoõis ipudẽetiſſi⸗
SS nos addimꝰꝙ tota poteſtas ⁊ totũ dñiũ 3 viunime ſancti vr
maerf im ꝗᷓ in poteſtate ha-⸗ me acquieſcũt.Et ſie ꝓcurat viri ſancti vt
nmeint bemꝰ.Qua ꝓpter ipᷣm velle totam tradit inclinẽt volũtates gioꝝ in bona. Sic⁊
“ emꝰ.Qua ꝓpter ipᷣm velle totam tra Oitibns Hocihm ſa ogita⸗
ugteen voluntè vaâK. to i ahit ſuis volũtatibus hoc ipᷣm ſanctis cogita⸗
gite Btemat roo tin reltunalan e tionibꝰ in ſpectiõe et auditu ſacroꝝ diui
Weie ihnrrie i hominẽ trabit volituy noꝛũq; eloꝗoꝛij ſatagunt ꝓcurare. Pleꝝn
din Kie m lletoriom ns aütita de qʒ em̃ multa vellent ſe velle que nõdũ vo
l . patoniboc ſ⸗ Bit gaudere ⁊ triſtari. ⁊ ce luũt. Nõ eĩẽ acelcer epeller volo⸗ Qpig ł
insfgher ere Ille em̃ nõ ſubiecte ſũt voluta tiuus ei modus exre en Habet. —.„
Eanaſti, rnl rtt n oppeiſter velut eget engo diclt vellem optareſe indicat non
naben ri. niſi leſa fuerit aut oppꝛeſſa.⁊ velutegri ers cile velle. Qui auũt dic volo velle ſe p
miüin tudine iacẽs ꝓſtrata.ſic tibi declarabit᷑ in an peie vele ovetie abeo q 6volo
