
vo ad ea que fidei ſunt ſcala huius non
pertingit quoniam non habent aliquas
pꝛobationes inde quales vellent. IJdeo
deeſt eis ſcala. vel omnino vel ſale eius
altitudinis que huiuſmſodi res Rlingat
Pij tanq; deficiẽte ſcalaaititudine aſcẽ⸗
denda incomparabili bꝛeuioꝛi ad ea nul
latenus aſcendunt.eo ꝙ ſolas pꝛobatio
nes ſcalam qua illuc co ntingat aſcende⸗
fe opinantur. Septima caulſa eſt pee

iutoꝛium ad iſta credenda non queritur

re nõ poſſunt.nõ em̃ datũ ẽ arine⸗ ſun ſiue negligentia qua diuinuʒ ⸗

Ctuitu ⁊ aſ eck Tercia cauſi erroꝛis e

J Wip̃a rerũ ſubi itas.ꝗqᷓ turbido ⁊ groſſo in

tellectu viſibiles nõ ſunt.quẽadmodum
em̃ viſus adeo turbidus ⁊ groſſus.vt eo-
pilus viderinon poſſit/eſt ⁊viſus quo pi
ius ⁊ pilo gracilius videri poteſt.ſic ⁊ in⸗
tellectibns hominũ ſimilẽ differenciaʒ
comparationẽ eſſe cõtingitt, Qugad⸗

9

ſeu quodcunqʒ aliud.quod viam gracie
obſtruit ⁊ obcludit.merito enim iuſtiſſi⸗
me fit. quod dei iuditio dei adiutoꝛium
non obiinet qui illud obtinere non cu⸗
rat.Weritoqʒ gracie lumen diuine.coꝛil
lius ad illuſtrandum non ingredit᷑.qui
obicem illi oppo nit peccati.Merito eniz
radius ſolis domum illiꝰ non illuminat

à (J. Rea er

. *

1

qui radijs eius feneſtras et oſtia alioſ⸗

q; introitus omnes claudit er bſtruat.

Scito etia ꝙ quẽadmodũuũ homines

ꝓprijs manibus lumẽ ſolis viſibilis ab

oculis ſuis quandoqʒ ꝓbilyt ⁊ abſcon
dunt ſic peccatores malis operibꝰ ſuis/
ſolis inuiſibilis radeos. hoc ẽ dona gꝛa
tiarũ et virtutũ a coꝛdibus ſuis declinat
et auertunt Qõ eni ſunt manus in

poſite inter ſolẽ et oculos ad obtenebꝛa

dos eos. hec ſuntopera mala inter ſolẽ
intelligentie atqʒ iuſticie et oculos coꝛ⸗

tem et alias ſimilitudines ſiue exempla

y gG ☚ S- nizannaase Alttende au
£

vt melius innoteſcattibi erroneorum in

ſania Quia enim ſenſus humanus

in huiuſmodi rebus tanq;ᷓ cecus eſt: et
omnino inſciusqui eo duce ambulare
voluntin his cecum ſibi ducem eligunt
et Ppter hoc non ẽ mirum ſi inpꝛecipitia

qui ipᷣm de hijs rebus conſulunt cũ ho⸗
rum omnino ĩſtius ſitſuum in rebus pe
riculoſiſſimis habent conſiliarium. Me

rito igitur pernitioſe eꝛratet pericula er⸗

roꝛum non effugiunt. Aſſimulatur etiaʒ
ſtulticia huius hominum veſpertilioni⸗
bus qui ſolem videre contendũt.⁊ ipᷣm
totis viribus fugiuntdum neqʒ oꝛtum
eius expectant᷑.neqʒ ante occaſum eius
euigilant. Sic et iſti ſolem intelligentie
et iuſticie domini ex omni parte fugiunt
oꝛiturum ſiquidem non expectãt dũ nec
miraculis ſacroꝛum eloquioꝛũ teſtimo⸗
nius nec ſacro:ꝛum doctorum ſuaſionibꝰ
quibus omnibus velut quibuſdam ra⸗
dus illuceſſere poſſet eiſde attendere no⸗
. ab ipſis tanq; a vicijs fugi⸗
unt. ſe Met omnès aues lucifuge. qui⸗
bus ⁊ ipſi congruentiſſima ſimilitudine
comparantur. Sol iſte luminoſuſimus
a tꝑe ſue infidelitatis eis occidit? ꝓpter
hoc fruſtra eum videre contendunt pꝛe
ter occaſum ſuum qui non eſt niſi caſus
ecum.donec eis oꝛiatur. cuius tamẽ oꝛ

fide

de nvus loquimur pte magna per ſen
ſum ſumanum et intellectum cognoſci

O

nõ pñt. Nuiuſmodi vero eꝛronei nõ ali⸗ ⸗

ter q; p ſenſu⁊ intellectũ humanu nobit
ea eognoſcere vel videre. Wanifeſtũ ẽ
pꝑ tenebꝛas ſolas voluũt videre. hec igit

eſtulticia eo ꝝ: vt cũ talia eis vidẽda vel

cognoſcẽda ꝓponũut᷑:ad ſolas tenebꝛas

humani ſenſus⁊ intellectꝰ recurrũt vt ex
eis eavideat ⁊ cognoſcat. Amß. Iſti
ſunt ſicut ꝗ volũt videre ſolẽ de nocte.vł

ꝗ ſolẽ eẽ ñ ↄtẽdũtꝓ eo ꝙ nũq; eis oꝛtꝰẽ.

Quẽacmodũ em̃ nox evbicũq; nõ lucet

ne coꝛdis qᷓ; nõ ixuminat. Quẽadmodũ
igitnõ añ poſſ ibile ẽ videre ſolẽ viſibilẽ
qᷓ; nox receſſerit.ſic nõ ante poſſibile ẽ v
dere ſolẽ intelligibilẽ q; nox infidelitatis
receſſerit.Et ſicut ſoli vident ſolem viſibi

et ꝓfunda eꝛrorum coꝛruunt. Similiter . lem apud quos dies eſt. Sic ſoli ſolẽ vi⸗

dent intelligibilem. apud quos ſpiritua

liter eſt dies de illuxione et irradiatione
ipius. Ampliꝰ. Sicut cecus eſt coꝛpo
requi ſolem iſtum coꝛpoꝛeũ atq; viſibilẽ

videre non peſt ſic cecus eſt coꝛde ꝗ ſo

ſol iſte viſihilſic ⁊ nox ſpũaliter ẽ vbicun
q; nõ lucet ſol intelligecie.⁊ in om̃i regio

„

lem intelligibilem coꝛde videre non pꝛe⸗ KR
ualet. ceci igitur intus et coꝛde ſunt. hoc

ẽ q;tũ ad ſpualia oĩs hmõi eroꝛnei.Qua
re nõ aliter diſputat de ſpũalibꝰqᷓ; ceci ðᷣ

coloꝛibus etviſibilibꝰ. aſſertio eoꝝ oĩs ⁊

ↄtradictio de ſpũalibꝰaſſertio ⁊ ↄtradi⸗

ctio eſt cecoꝝ de cooibus. *Amplius

Sic cũ teravł nube vłluna iterpoſũa in
ter aſpicientẽ ⁊ ſolẽ no ↄtingit aſpicientẽ
ad ſolem videre niſi interpoſitũ/ſic ⁊oẽs
hmõòi eꝛronei cũ inter eos et veritatẽ ſa⸗
lutarẽ interpoſita ſint ĩfidelitatis ſue mẽ
datia.nõ ẽ vg ſibile eos videre niſi illa.
Interpoſitis aũt ꝓhibẽtibus nõ ꝓuenit
aſpect' egn ad ipᷣaʒvii ſi ut dicit ſalo
mon ꝓuerbioꝝ.xviij nvedpit ſtultus
verba pꝛudentie niſi ea di xeris q̃ verſat᷑
in coꝛde eiꝰ.Et qm impoſſibile ẽ ab intel
ledlu matertali atqʒ poſſibili aligd vide⸗

tum vt diximus fuguint. Eſt etiaʒ eoꝛu; ri ſeu cognoſci.niſi irradiatõe ſua ſuꝑ il⸗

ſtultitia. eius veſanie. vt ipa tenebꝛa ſiue
per tenebram velint videre lucem.queʒ
admodum enim viſus lumen eſt ad cõg
noſcenda viſibilia ſolumodoad ea ve⸗
ro que ꝑ ipᷣm co gnoſci non poſſunt.ideʒ
viſus tenebꝛa eſt. ſic ſenſus humanus et
intellectus ad ea que ꝑ ipos cognoſcibi⸗
lia non ſunt tenebꝛe ſunt.Cum igitur ea

lud ⁊ aparitiõe foꝛme ſue in illo qm ipᷣe

ẽ velut ſpeeulũ intelligibile ac nobile ſoꝛ
manꝝ intelligibiliũ Hocẽ in quo reſulta⸗

re et pingi quodamõ hñit oẽs foꝛme iu⸗

telligibiles reſultatõe ⁊ picꝛura ſibi con
uenientibꝰ? Manifeſtũ ẽ cõſequẽtſ.ꝗꝛ nec
in inquaſſato intellectu nec in declinato:
neep int poſitõeʒ ꝓhibito quẽadmodũ

1.

Wna eſr ſes Eaaebe1 eleanvs

.
75
2 „ — .

nec in ſpeculo quod eſt diſpoſiionũ ſeu. ſtulticie :quihus magis maieda et irridẽ
ompationum iſtarum. Wani umell dia apcarenthereticcum deliramenta.
. uibi. quia intellectu hereticg cu loca tern. quan iſputatione dignaſeum in eis
nis erpuritalis babeat cra itudine; er. veiſunt emlten animales ſinti pprer
inmunditiam loco dire re oppoſitionis hoc animaliter ſeu bꝛutaliter de ißis la⸗
ad veritatem ſalutarem babeat declina frantes oeſoqn inſanientium
tionem ab ea et auerſiouem. loco libe⸗ aut egꝛoꝛum atiena loquẽtium inſtarqʒ
diationẽ ab ipa ve⸗ Aerunt fantaſias ſuas delirantium „»,½⸗V—[n

pꝛohibẽs ab eoſirra⸗ ipßa ve⸗ derunt fantaligs uas ee n
itate ſalutari. Wainfeſtum eſt tibi qnna Hijs autem ira ſe habentibus tranſituʒ

indpoſſibile in huiuſmodi intellectu fieri ad alia faciemus.
L deſcriptionem ſeu apparitionem huiuſ⸗ r
w mõi veritatt. Et qm no ſolu olin luni / O ſt; aũt pateferim⸗ .
w ne ſuo ⁊ exlumine videturc infundit vi fidem hanc de q hHic , „
. gentibus Sed etia omnis res aliaet q agimus pꝛimam erſe
tum ad ſenſus extepoꝛes et tum ad . atz inicialem r quaſt *
intellectum materialem. Quantꝗ. 0:li2 capitalẽ di altiſſumt
neceſſe eſt vt ſol intelligentie atz iuſtitie honoꝛiſicentiam que
* non videatur niſi in lumine et ex umine/ 1intelle⸗ aput mentis humge
guod ipe infundit videntibus. et hocini id ẽ intellectũ ad adoꝛandum veneadu
D Juſione gatuita a liberali non iratios ipm beimi unuruat et inclinat. Seguit
i ſeu naturaliqualis ẽ efluſio luminis a/ Folt hot vt declaremus ipaz eẽ erneceſſi
ſole. et caloꝛis ab igne. quorum potetie/ tate vnaʒ in qua neceſſe ẽ vniri æ aduna
Arationales atq; ſeruiles nominãatur. In ri populũ dei a veſee po pulus ſanctoꝛu
roõnales qdẽ ꝗ abſq; diſcretõe v diſtitde ceius ſeu congꝛegatio ißm vera religiõe
eque bonis ? malis et a bona ⁊ adma colentium. Dicamus igitur quia fides
la operantur. eaue eni éNluminat ſol · eq vno modo vna eſtſinſeipa ſcom eſſentia
fundit lumen ſuum rapienib⸗ et ocade ſuam non enin opoꝛtet vt diuerſificetur
iiibus ceteraq; maleficia ppetrantibavt pꝓpr diuerſitatẽ crediton aut vt multipli⸗
pie agentibus Seruiles vero quiavt a⸗ ee; ꝓpt mititudimẽ eorude Zhocẽ:am
ibi vidiciſtis nulla operatur per modũ arat ab ißis. ſed eſt diuine beneficentie
ſeruientis Cuius non ẽ vel aliud vel alit gratuitũ donu v gꝛatia infula deſup. DSi &
N facere & acceperitin mandatlis non eni aut eſſer areb nccario ſeqret diſpoſito
pabet ignis in poieſtate vt. alicubi ab nes ren in vnitate? mltitudie ꝛ in ydep⸗
aduſtione caueat vel vt nuq; aliquid titate ac diuerſittate Queadmoduz ei
magis aut minus calefaciat Ded wium ariſmetnica et geometria diuerſe ſle fſun
facit er neceſſitate nichil autem ex ꝓpꝛia ꝓpt ouierſitaiẽ ren ð quibo ſut ? etiaʒ 2
ſiei er nee eſſrate nic tima deo dquipusfrvel deter. Siencta⸗
longe ẽ in vltimo elongationis. et pter relucẽtes in ſpeculo intellect iencla⸗
bpoc omnia bona que cripo nobis ſunt rio fides ac credulitates q a retſutaut
dona ſuntl Gratis ipſiꝰ hencfitia bie eedẽ ſũt ydeptitate eax laut dinerſe .
katis. Kibli⸗ Sifides eA; naturalis diuerſitate ipas. Clis auit intelleclia am
eadem eſſet apnd omnes in eis eni que nõ eſt ab ißis reb ſʒ ab vno datoꝛe olm
naturaliter fiunt in homibns non inue bonon. ideo nõ diuerſan ren diſpoſitio
nilnr diuerſitas aut contrarietas. Quia nes ſequit vt dirim⸗ſſed ymitat vnltate
igitur tanta ẽ contra fidem diſſenſio ta- cauſe ſue manẽs vna et eadeno oiſe⸗
ta contra ipãʒ contradictio tanta dema Sinerſiae vrmllindine eettiſelug . .
eius ignoiatia pene in meoꝛi parte ho⸗ Sic er figes ab vno er code natorf oo
Aie n nebedaumrect: antarn⸗ inenſtmtenet atrkcn in unneciente H
mam barbariem occidentalem er aaui⸗ diuerſitate vel multitudiue creditorum „
. lonalem.eu in natura nõ poſſi eẽ vacuũ ſ gedibilium. Euidens autéerempluz — —
„ waniteſiü e ibam eẽ er diuine bonitatt/ eſt in virtute viſibili⸗ viſionibus que ex
electione gꝛatuitũqʒ ipiꝰ donũ. Pec! adẽ cauſa vna ua fides et vis intel⸗
u.· HecOlectiua. Ille vero diuerſe et multe ppier

. igunl galia multa ſunt ridicula herelice eandẽ cauſaʒ ꝗᷓ ariſmetrica geometria

Figes autẽ caucionariaſeu pignoꝛaria

hoc eſt ꝓbationibꝰſuaſavel etoꝛtaqm̃
a rebus eſt quèadmoduʒ et ſciencie moꝛ

tue ſequitur diſpoſitionem rerum.et piõ
pter hoc diuerſatur atq; mulgiplicatur ſe
cundũ diuerſiutatem atq; multitudinem

Ctrrerũ de quibꝰet aquibus eſt. Secũdo
mMhõ ſides vna eſt vnitate creduo:ũ non
qua illa vnũ ſint/ſed qua vna ſunt id eſt
Cmunia in credẽtibus. Cõmuniter aũt

nec bsuioꝛis nar rationis inuenire poſ⸗
ſint. A. cum nec bꝛeuioꝛ articulus ſit ipo.
Ponere i

quibꝰ loquimurẽ deſtruere credulitatẽ
eorum que ſunt fundamentũ religionis
et ꝓpler hoe religionem infundabilem
facere. Quare et ĩediſicabilẽ. Hocigẽ
eſt deſtruere religionẽ et auferre eri de
meldio doctrinaã ac pꝛedicationem fidei

rami deſcendentes gb hmõi rachcibus:

certus ſit nüůerus hmoi credendoꝝ et de
termiatus inde maiĩtfeſtũ ẽ. Si eni infini⸗
ia ſunt. infinitas aut in traſibilis ẽ. intrã
ſialis inquã non ſolum doctrina et eru
ditiõe.ſed cogitatu ⁊ narratioe. Quare

neq; ad narratiõeʒ hmõi credẽdoꝝ ſuſſi

cient doctoꝛes.neq; ad auditionẽ vel co
gilationẽ eoꝝ fufficient hominesmulto

minus igitur ad credulitatẽ ipoꝝ et cog⸗

nitiõʒ. Impoſſibile ẽ igitur hominibus
credulitas eoꝛũ et cognitio Credulitatẽ
autem cauſaliũ neceſie eſt eſſe fundamè
lu religionis vt poſitũ ẽ. Manifeſte igit
cõſequẽs eſt religionẽ nõ poſſe fundari
D iin infinitis credẽdis. Cuũ coꝛda hoĩm in
quibus ſolũ fundata eſt religio creduli⸗

tatem infinita ſiue infinitoꝛũ poꝛtare nõ
poſſit.Et ipᷣi oꝑarij ſeu fundatoꝛes hoc ẽ

doctores et pꝛedicatoꝛes fundamentuʒ
hymòoiinducendo neqʒ pꝛedicando neqʒ

ſimpliciter narrando pᷣiacere nulllo mo
ſuſſiciqt. Neqʒ eni virt? hũana ad enar
ratio Anfinito ſufficit et etiã ſi ſuffice⸗
ret tẽpus hoc faciendi invita iſta non ba

—

berent. cũ tp̃s vite iſtim finitũ ſit. Infini
tis autem narrationibus quantumcũqʒ
bꝛeuibus/temporis finitum fufficere nõ
poſſeleo ꝙ nullum infinitũ infinita tata

goacunqʒ quantitate demonſtrata con⸗

tinere poſſit. Si enim poſuerimusa om
nium credendorũ et cogitatu et narratu

breuiſſimumſquale eſt deum eſſecũ om
mium credendorũ aliorum narrationes
ipi aul equales aut maiores ſint ex ne⸗
ceſſitate. neceſſario tempus nareatiõis

omnium alioꝛum ſimul ſumptum con⸗

tinebit infinita tempoꝛa tanta vel maio
Aa quatum eſt tempus narrationis a.

Zvocantur. Alia ſunt velut radices pᷣmiti .
ne et fundamenta pꝛimaria. Alia ſũt ſi Sicut eutem religio vna et comunis de
6 bet eſſe in hominibus ſic neceſſario vnũ
et ſicut ꝑtis diuiſionis quas tibi noĩabi⸗
mus et dumerabimꝰin ſequẽtibꝰ.ꝙ aut

ranei, que vſualiter articuli fidei

οatqʒ; religionis. Reſtatigitur finita eſſe
er determinata numero cꝛedẽda iſta fun
damentalia ſeu fundatoꝛia religionis.

.

et idem ipſtus fundamentũ opoꝛtet eſſe
in eiſdem Non eſt autem dubium quin

rinfinita eſſe huiuſmodi ᷣ⸗

vnsm et cõmunem opoꝛteat eſſe religi

onem qua deus colatur eiqʒ placeatus
et ſeruiatur ab hominibus. Oꝛ enim re⸗

ligioneʒ vnam opoꝛteat eſie in omnibꝰ

qui religionis capaces ſunt. inde mani⸗
feſtum eſt. quam nec debitam vite ho⸗
neſtatem cuiquã non obſeruare licitum
eſt.nec debitum deo cultum eidem non
impendere. Quicunqʒ ergo ſit deo de⸗
bitus cultuseillum neceſſe eſt ſidem ab
omnibus exhiberi non enim debitus eſt
ei ſimpliciter cultꝰ/qui poteſt ei ſine iniu
ria ſubſtrahi vel denegari. Juxta hãc

viam manifeſtum ẽ eſſe debita vite ho⸗

neſtatem que ſine dehoneſtatiõe ac de⸗
tur patione vite poteſt nonſeruari Non

modi honeſtatis. Eodem modo etintel
. linns de cultu Quia ꝓcul dubio non
elt᷑ ſimpliciter deo debitus.qui a quocũ
qʒ qui ydoneus eſtad ipſum colẽdũ po⸗
teſt eidem abſqʒ iniuria denegari. Qua
re neceſſe eſt ynam atqʒ comuneʒ fidem
fundamentùàm religionis eſſe in ommi⸗
bus. Cui nulli vnquelie um eſſe poſſit
aliam vltam agere niſi Nua deus coli⸗
tur.qua ei placetur atqʒ ſeruitur Una

vniuerſalem dtcimꝰ ſeu comunẽ neceſſie
eſt vniꝰ? atqʒ comunis religio nis funda⸗
mentum Amp̃. vna ẽ veritas rerum diui
nalium in e quam non diuerſificat nec
variat in aliquo diuerſitas hominum vł
varietas eoꝛum nim pendet vilo

modorũ veritas rerũ huiuſmodi exho⸗
minibus vel diſpoſitionibus eorũvniꝰ
at veritatè vna ẽ appᷣhẽſio quãtũ ad ap⸗
pbẽeſü vel appᷣhẽſa licʒ mõi appᷣhẽſionũ

ſeruari inqᷓm ab oo qui capaxeſt huiuſ⸗

igitur eſſe catholicam fidem quã latine

vꝛij

varij. Quia igitur iſta appꝛebenſio pt
canſas q́s diximꝰ nõ põt eſſe in cõitate

boĩm niſi credulitas. Heęceſſariò vna id

ẽ cõi ẽ credulitas hmõl rerũ ſi qua ẽ in
cõitate hoĩm/ſſicut ⁊ ↄmunis eſt veritas

credulitas inquã ſubtquã tanq; funda⸗

mentum edificandus ſit dininus cultus
veraqʒ religio. Super eꝛroꝛes eniʒ neqʒ
ſincerus cultus.neqʒ; vera religio nullo
modo fundari poteſt icũ erroꝛum perti⸗
nax in rebus huius blaſphemia ſit ⁊ im
pietas aduerſus deũ Eadem via ẽ oſten
dere quia.cõmunis ẽ vera credulitꝗẽs de
rebus aliiſq; diuinalibus.Eadeęm enim
eſt veritas aliarum rerum a religione ꝑ
tinentium eadem inquã &νä d omnes ?

. — „ .

omnino cõmunis De comuni aũt omſſi

bus veritate cõmunis neceſſario nila

credulitas. Quare manifeſtũ ẽ de rebꝰ
ad religionem ꝑtinentibus ſicut cõmu⸗
nis ẽet eadem apud omnes veritas.ſic
cmunem eſſe veram credulitatẽ et ean
dem apud omnes. Quidꝗd aũtcontra

veram credulitatem ẽ.erroꝛ ẽ.Conſeqũs

ei debentur ab omnibus⁊? apud omnes

R
34

eſt apud omies

igitur ẽ omnem credulitateni que comꝰ

muni fidei contradicit.eꝛro eſſe impi⸗

etatis.et iðᷣo gladio et igne exminãda

Ampᷣ.Creatoꝛ vnus ẽꝑ omnem modũ
in ſe et quidqð ẽ in ſe ipo creatoꝛ equali
terẽ omnibus. Quidqð igitur debet᷑
ei ꝓpter ſedebetur ei ab omnibꝰ cõmu
niter. Simjiliter ĩa natura hominum
eadem ẽ apᷣd omnes ꝗuare quecunqʒ

debentur creatoꝛi ratione naturovelna

turalium et iure naturaliter et cõmuni

Quare cultus qui deo debetur natu

raliter.ſiue ꝓpter ſui ipſius excellentiam

ſiue ꝓpter donorum et bewfitiorũ na⸗
turalium obligatignẽ cõmunis ẽ et idẽ
lare et creduatas ve⸗
ra de rebus omnibus ad cultum eius et
religionem veram ptinẽtibus.que fun⸗
damentum ẽ eius cultus ei debiti et ve⸗
re religionis eadeʒ eſtj quatũ ad credita.
apud omnes.licet in mõ credendi poſſit

eſſe multa varigtas. Diligeyer igitur
intend e in ſcᷣs iſtas radices· quia iſte

euidenter cogũt vnam eſſie veram fidem
et comunem apud omnes.videlicet co⸗
munitas et ydemptitas veritatis creden
de.Cõmũitas et ydẽptitas debiii et obli
gationis quibus vniuerſitas hominum
eu ſpecies humana obligata ẽad ceglẽ⸗
„

dum etboporſchnda creatores. Et

attende q: Rcut nulli vas ẽ qui cũ ſolnẽ⸗
do ſit/debitũ cultus et honorificentiam
creatori non ſoluere vel negare. Ita nec

veritatem eiuo vel rerum ad ipᷣm ptine⸗
tium ſiue ad cultum ⁊ honoriſicentiam
eius ꝑtinaciter diſcrecere vł ↄtradicere
quod ẽ coꝛde vel oꝛenegare. Etideo
nec a cõmuni fide nec a cõmuni cultu li
cet cuiq;ᷓ reced ere vel ꝑtinaciter aberra⸗
re. Ampᷣ. Aut aliqua ſunt ſeruitia que
cõmunit᷑ exhibenda ſũt deo ab omnibꝰ

hominibusſet quibus ſine dei phlaſphe
mia contradici nõ põoꝝ Qõð ſi dixerit nila

eſſe huiuſmodi. Sequit᷑ ergo nu ũ ho

minem habere verã religionem Rue di

uinũ cultum.Si enim abiqʒ dei cõtume

lia et plaſphemia põt dici vel ab vno v

a pluribus de quocũqʒ ſeruitio qð ipᷣnꝛ
deo altiſſimo non debet g ꝓcul dubio
nullũ ei ſeruitiũ ꝓcerto debetur. Si eni
aliquod ei deberet᷑ de illo nõ poſſet dici
ſine dei iniuria quiĩ ipi deberet Qua
re ſi de quolibet ſeruitio pᷣt dici ſine dei

iniuria qð ipᷣi nõ debeat ꝓcerto nullũ
. idẽt᷑ qꝛ ſine dei

ei debet. Amp Certũ ẽ euidẽt᷑ qꝛ
iniuria et cõtumelia non poſſet dici deũ
nõ eẽ adoꝛãdũ venerãdũ oiãdũ ⁊ mita
ſũt his ſiłlia. Quare manifeſtũ ẽ aliqua
eẽ ſeruitia qᷓ ncce hñt oẽs hoĩes deo re⸗
cognoͤſcere ⁊ ↄfiteri et expibere. Hec aũt
infinita eſſe nõ pñt. Qm ſi infinica eſſent
nõ ſolũ eihiberi nõ poſſent.ſed neqʒ eti
am cognoſci neqʒ nuerari neqʒ noĩari.
Certa igit᷑ ⁊ nũero detmĩiata ſũtſeruitia
qᷓ cõmuitas hoĩm ex nccitate tenet᷑ impẽ

4

ſuper eroga = vero diuini cultus
oꝑibus tãqm̃ effecłtbꝰ rñdẽt affectiones
taqm̃ eoꝝ cã Et iteꝝ ipᷣis affectiõibus ap

pꝛehenſiões eadem cõꝑatione etnũero

ncce ẽ diuini cultꝰ opibꝰ ſub eſſe cert

et determĩatas appᷣbenſiones ex abꝰ P⸗

cedãt affectiones qᷓ cae ſũt open diuini

cultus. Pee aũt appᷣhenſiones nõ⸗

pñt eſſe certitudines in coĩtate hominũ
ꝓpter bꝛeuitatẽ intellectus et paucitatẽ

exercitationis vulgi omniumq; ſimplici
um et indoctoꝛuum Quare ex neceſſi
tate hmoi appᷣhenſiones nõ ſuũt niſi cre.⸗
dulitates ac opionęs.Que qm̃ pria ſũti

„ .

cis qᷓ ad verã religionẽ ⁊ cultũ diuinum

dere deo altiſſino Hon aut aggꝛega tio
to ẽ integer diuin? cult g ſcz er ne late
deoò exhibẽdꝰ ẽ. Hoc ẽ pᷣter volũtaria ??

bus debent eẽ hmõi oꝑationes.

de fide.

pertinẽt. necſſario pncipia et fundamen⸗
ta et radices illius ſunt. 1r
igitur eſt certas eſſe ⁊ determinatas nue⸗

ro apphenſion es de hijs que ꝑtinent ad
Quare ⁊ ipa
appᷣhenſa/hHec autem ſunt ee vocantur

fundamentũ religionis.

ruiculi ſidei. Exquo conſequens ẽ vt
uemadmodum nallus hominum exce⸗

lia eiuſdemq; ſacrilega negatio/exceptis

s nifeſtum

hoc eſt affectiones cauſe ſuntet peincipis

atq; En damenta eoꝛum que ſunt in effe
ctu id ẽ opꝑeranione. Quare religio iſz⸗

tellectus cauſa eſt ⁊ pꝛincipium atq; fun⸗ꝰ

damentum totius ſequẽtis religionisatʒ
diuini cultug. Religio autem intelle ctus
non poteſt eſſe niſi appꝛehenſio Appꝛehẽ
ſio vero in communitate hominum non

ptus eſtjniſi pᷣuilegio dyabolico quod eſt poteſt eſſe certitudo ꝓpfer cauſas quas
pertinax in deũ plaſphemialis contume/

iximꝰ. Onare credulitas neceſſiario
religio eſt intellectus. Neceſſe autem

inq; aboperationibus deo ex neceſſitate eſt omnem intellectũ capacem religionis/
debitis. Sic neqʒ ab affectionibus ex qui religioſum eſſeine ⁊ deo iniurietur. et ne

Qua
re neqʒ appᷣhenſiõibꝰ que cauſant hmõi
affectios. Hee aũt ſunt ſicut ia diximus
appᷣhenſiones raditales fidei articuloꝛũ
7 credulitates ipᷣoꝛum.
eſtum eſt a credulitate articuloꝛum fidei
uaum hominem credulitatis ca pacem

eſſe exceptumiymo ad illam eodem iure

ipſam religionem atqʒ diuinum cultum.

Et hij articuli ſunt fides que creditur

—

ſcʒ fides catholica id ẽ vniuerſalis in qus

ſola neceſſe eſt adunari et vniri omnes ꝗ
ad veram religionẽ eligunt᷑ ⁊ aggregant
populo ſanctoꝛũ.

colece Eſt neminem deũ còleꝛe niſi qui credit ipʒ

Q

R

eſſe. et niſi qui credit de illo ea ꝓpter que
merito debet eidem cultus que ipᷣe impe
dit vᷣbi gratia. Nemo exhibet ei ſeruitutd

officiũ niſi qui credit ⁊ repurat eũ diuinũ

Similiter nemo impedi ei latrie cul/

tum niſi qui credit ipᷣm eſſe deum.Et iuxta

hunc modum nemo oꝛat vel adoꝛat illuʒ
niſi qui credit ſe eũ poſſe ⁊ velle iuuare.
Et ita ſe habet per ſingulas partes diuini
cultuoa vere relegionis. Quare ma
nifeſtũ eſt cũ generaliter ꝓpoꝛtionabiles
ſint partes ſimiles et egu totaſq; integra
to diuino cultu. hoc eſt ex omnibus debi
tis deo ſernicijs aggregato ſubeſt ex ne⸗
ceſſitate fides integra hoc eſt exę ommbus

aroculis aggrata ad quoꝛum credulitatẽ

neceſſario lenẽt quiqʒ ad exhibitionẽ di/
uini cultus ⁊ vere religionis obſeruautiã

obligati ſunt· Amplius. Nullo pꝛiui⸗
legio exemptus eſt intellectus humanus

.

modum neqʒ affect us. Ea autem que in⸗
tellectu ſnnt hoc eſt appꝛehenſiones/pꝛin
cipia ſunt et cauſe et ſundamenta eoꝛũ q̃ᷓ

ſunt in affectu. Similt ea a lunt in gffeau

a cultu diuinoſ vera religione quemad/

penam tante iniurie debitam merito in⸗
currat In omni igitur intellectu hũano
neceſſe eſt fundcfzdulita tẽ religioſam
Ingellectu inquà qui capax eſt illius. Qð

Quare mani dicimus pꝛopter paruulos et alios imꝑe

duos. Hec autem credulitas quia nec/
lario eſt de hijs que pariunt in nobis af⸗

1 eodem iure fectiones ex quibus ſunt operationes di
teneri omnes et ſingulos quo tenent ad nini cultus neceſſario eſt de rebus quas

diximus et de ſimilibus Manikeſtü ẽ

igitur iam ex hijs vnaʒ eſſe ex neceſſitate
credulitatem religioſam et fundamentũ

religionis et hanc eſſe de ceteris articulis

ęéẽ bonumet merito

nea ⁊ iocunda atqʒ ideo

coꝛdia conſenſionis et crẽdulitatis in hu

iuſmodi articulis. Ampᷣ.omne obſeꝗ
um quod deo impenditur. aut impendi⸗
tur ei ex amoꝛe retoiet puroqui eſt gra⸗

tuitus.qut impendit ei ex timoꝛe reuerẽ⸗
tie ſcilict vel ffenſe. aut ex timoꝛe pene
au ex pudoꝛe.aut ex ſpe venie vel gratie

nt aggregant et numero determinatis.in qua neceſſe e
Amp. Nulu dubiũ vniri omnes veros religioſos. veroſq,
Dei cultoꝛes.Que vnitio non eſt niſi con/

aut ſpe remuneratiõis. Qõ ſi ex amo.

re credit igitur eum eſſe bonum ꝗ eihoc
imẽpdit. Nulli enim impenditur rectus

amoꝛ et purus ab aliquo niſi credat illuzʒ

modi amoꝛe eſſe dignůᷣ
et cultus qui intuitu ſolo bonitai

is ip̃ius

mui
enim habitus ſeu virtus non pꝛopꝛe ſer/
uicium ſes magis ſeruitizs. licet ſponta⸗
Ebere dicen da
eſt· Arma enim nõ dicimus armoꝛum ſer

uicium.ex quo quicunq; cedunt obſe⸗

quia ſola gratuita ſunt hoc ẽ gratis impẽ
ſa.Et ꝓpter hoc ſola ipᷣa ſt dona ⁊ mue/
ra iire ſola meriio digna imo qð apiius ẽ
—

bi nitatis ſue huiuſ⸗
Eruitium aut

eidem impendunt ſinceriſſimi ſunt atqʒ
recliſſimi et in eis pꝛecipuus atqʒ potiſſi
amoꝛ eſt amoꝛ inq; actus. Amoꝛ

.

ͥ ꝝ ᷓ
P

„ .
2 .
„
. —
1r

in eis ſolũ locũ habet remuneratio. qm̃
remuneratio no dicit niſi reſpectu aue⸗
ris ſeu munerationis pꝛecedetis. Remu
neratio enim ẽ reflexa ſeu recipꝛoca in p
muneratoꝛem ſeu pᷣdonatoꝛẽ muneratõ
Qui em̃ non gratis ſed er neceſſitate qᷓ⸗
cunqʒ ſeruit. ſiue ex timore ſiue ex pudo⸗
re:ſiue ſpe mercedis.ſiue ex pacto ſeu ex
quocunq; alio debito. Non ꝓpꝛie remu
nerandus dicendꝰẽ.ſed magis ei pꝛeciũ
opere ſue elocate reddendũ. Sʒ de hoc
glibi. Reuertamurigit dicamꝰ.qꝗa
uibus innotuit diuina bonitasque eſt
Ponitas invltimo per omne modũ redũ
dantiſſima. implens oia ſecula ꝓ mo⸗
do capacitatis ⁊ poſſibiſitatis eoꝛum. vl
potius ꝓfunditas ea ꝑfundens ꝑfuſide
argiſſima q;ᷓtũ in ip̃a ẽ colunt eam amo
repuro et recto.⁊ ꝓpter hoc colũt eã gra
tis.nõ em̃ capiũt ſeculahabundantia in
undationis ipᷣius.ſed velut pfuſionẽ te⸗
nuem.⁊ aptionẽ pꝑmodicaʒ illius. Et
vt ad vnũ dicamꝰ.totũ qð apparet ⁊ qð
elſt bonitatis in vniuerſa ſerie ſeculoꝛum
⁊ in ipᷣo vniuerſo a ſummo vſqʒ deoꝛſuʒ
no niſi veſtigiũ tenuiſſimg impᷣſſionis
⁊ velut vmbꝛa diſſimilie. Apparitionis
abiſſalis bonitatis illius.quã nec aſſeqꝗt
loquela nec attingit cogitatꝰ. Quia igit
nõ ẽ poſſibile vt amet᷑ deus amoꝛe iſto
ſinceriſſimo atq; gratuito. niſi et cogno⸗

„
q̃ ſunt fides quæcredit᷑ de certis ⁊ deter
minatis aep̃heſis. Amplius. Quoꝛũ
negatio ⁊ icredulitas ſupplicus vindica⸗ .
da ⁊ exterminãda ẽeoꝝ credulitas rcoon
ceſſio neceſſægia ẽ neceſſitate debiti ſiue
obligationis atʒ ſalutis Et ĩtelligo neceſ
ſitate obligatiõis ⁊ ſolut vnũqueq; q ca
paxẽ teneri ad hmõi credulitatẽ ⁊ nõ ali
ter eidẽ eſſe ſalutẽ ab eterna ꝑditione.
Quia ergo certa ⁊ determiata nume
ro ſunt quoꝝ incredulitas ⁊ negatio vin
dicãda ẽ vt diximꝰ ⁊ hic ppꝛie vocãt᷑ arti
culi fidei. Ad quoꝝ ſcilicq; credulitatez –
nos artat duplex neæſſitas. quã diximꝰ
neceſſe ẽcertos ⁊ nũero determingtos ee
rticulos fidei.alioquin ipᷣa fide SFimpoſ
ſibil eẽt. hoc ẽ inenarrabilis. indocibilis.
icredibilis.incõ ceſſibilis. ?⁊ ꝓpt᷑ hoc nul-
la.quare ⁊ religio nulla.qͥ ẽ totꝛ decoꝛet
totũu decus huane vite. ⁊ totũ meritũ re⸗
mũerationis ac felicitatj eternen qm abi
qʒ hmõi articuloꝝ crudelitate vel eoꝛun
dẽ ↄceſſione.nulli hoĩim ẽ excuſatio. niſi
ſola incapacitas vt iam diximꝰ neceſſe ẽ
vniuerſitatẽ hoĩm adunari ⁊vniri.cõcoꝛ
dia ⁊ ↄſenſione credulitatis in hmõi ar⸗
ticuloꝝ fidẽ/ptinaciãq; incredulitatis et
negationis eoꝝ gladio igne eſſe exter·
minanda ⁊ tollendam de medio homi⸗
nũ tanq; execrabiliſſima dei contumeliã

NR

cerit cogn taq; radicẽ ꝑditõis peſtilẽtiſfſimm. Di
ſcat aut credat eue bon? amoꝛe huiuſ9 gs aut dixerit qꝛ ũñ ẽ neceſſe aliqᷓ niło mõ
modidignys. Manifeſu eſt ex amoꝛe 4 cõiter ab hoĩbꝰ credi ſʒ q da abvno er q⸗
huiuſmoi nõ poteſt cꝗ ideg abſ; app:e¶da ab alio ⁊ ſic de ceteris.Erroꝛ iſte duo⸗

henſione vel certitudinis vel credulitat?:
gqua appꝛehendat eiꝰbonitas. Et ad
* hunc mo dũ ſe habet de timoꝛe⁊ pudoꝛe
21 de alijs affectionibus quas nominaui
mꝰ.videlicet qꝛ neceſſe eſtvnãq;q; hmõi
affectionũ habere appᷣhen donẽ pambu
la et app:ꝛehẽſum crtuũ.verbi gracia.quẽ
admodũ anoo i’ nominau haber
appꝛehenſionẽ bonitatis pambulã ⁊ bo
nitatẽ appꝛehenſam. Sic timor ha⸗
bet app:ehenſionem potencievel iuſticie
eæt potenciam⁊ iuſticiam appꝛehenſam.
Similiter pudo: apbꝛebenſionem
ſapiencie. ? ſaentiam appꝛetʒenſam et
y ila de alus. MWanikteſtu igit eſt exhüs

dqꝛ:᷑ eultui diuinõ integro/exterioꝛi ꝗ ẽ vni⸗

uerſitas ſeruitioꝝ ꝗbꝰ? de colit᷑ ſubſtã
cie/ ex neceſſitate certusnumerus affecti⸗
Onũ cauſantiũ cultũ exterioꝛẽ opeꝝn.⁊ hu
ie ſubeſt certus nüerus appꝛebenſionũ.
—

bẽ modis deſtruit.Pꝛ:imũ qꝛ iſtã diuerſi
krnoceſte cle pnei aiaeffnat boim
qua alij quoꝛunda capaces ſunt:q̃ alij ꝓ
pter bꝛeuitatẽ intellectus. aut paucitateʒ
expiencie.aut defectuʒ doctrine.aut gre
nõ capiũterplicite ⁊ expꝛeſſe.hoc ẽ in par
ticulari. Sed nullis genꝰ hominũ adeo
tardũ intellectu naturaliter ꝙ ſaltẽ invni
uerſali ⁊ generali credulitate.quicꝗd ad
fundamentũ ve religiõis ptinet cape nõ
poſſit. Nullꝰem̃ ẽ omino in omnibꝰ qei
credere non poſſit verũ eſſe quicquid ia⸗
cris eloquijs continetur quicꝗd ſpũ dei
edocti homines docuerũt credendũ eſſe
Similiter verũ eſſe de deo quicqad ꝓphe
te de ipᷣo crediderunt vel ꝓpheiauerunt
Mullus eſt adeo pertinax.qui non facile
acquieſcat vt credat imitandos eſſe ſan⸗
ctos ⁊ ſapientes viros.imitandos inqᷣz
2 fide et moꝛibus. ⁊ qui nõ facile cesdat

R

5 „ 2

Amaotr co ꝙ

De fide
ſe
hyuliuſmodi homines videre vł noſſe ve, Sex amecedentibus.quia duobmodis 4
. ritalem ; indocti et vulgares Pomines b eckrecedit᷑ ⁊ ab erratur.videlicet.quia 4
B nondũ cape ſufficiũt. Qui aſ ſic ce⸗ yel no credit᷑ vna eſſe fides qu tenet et. n
.* dit.credit vtiq; credulitate vniuerſali ꝗqc⸗ pdicat eccleſia ſanctoꝝ ? eccleſia catholi ar
quid credendũ ẽ in talibꝰ. Nulli em̃ licet ca vel aliquidtale.quãdoq; in vniueſſa rntedl
credere in ſacris eloquis mendatius ali- li. vel ꝑtinaciter nõ credit᷑.vel pertinaci iirb
qð cõtineri. vel ſpireu dei doctos hoies diſcredit᷑.aut eius contrariũ creditur. o wnnig In
mentiitos in aliquo fuiſſe. Similit᷑ nulli dem mò etin particulari. videlicet ſi vni “
licet credere ſanctos et ſapiẽtes viros in ex articulis nõ acquieſcitur ꝑtinaciter. et be
fſide vera aut moꝛibꝰ errare.wanifeſtuz ſiab eo taliter diſſentif. Secund⸗ au n.
igit qꝛ in vniuerſali credulitate credẽdo- tem modus deſtructionis iſtius erroꝛis zn
ti ſalutariũ vniẽda ẽ cõmunitas hoim. eſt.quia affectiones ex quibus funt ope⸗ ni
. Et qᷣ nuliꝰ ẽ excuſatus qᷓnta q; tarditate ra religeonis q̃ ſupꝛta nominauimꝰ com · 70
intellectusab hmõisredulitate. Haruu⸗ munes ſunt.omni genere hominũ. vide llu
Nois mo⸗ , Pap= lrens ρ los em̃ ⁊ moꝛiones ac furioſos ceteriſqʒ licet gratitüdo ſpes ⁊ timoꝛ ⁊ alia. Qua lor
E. væ N°2 Hmôi pa mioniboalienatos ſeu mente ca re appꝛehẽſiones erx quibꝰ ſunt hmoi af⸗ i
RPvrρ0ραnπιtos tań; naturali impoſſibilitate pyhi fecknones neceſſario comunes ſunt omni chi
beiltos ⁊ omino indocibiles dũ his paſſũ generi homini. Maniteſtu i⸗ iture ni
onibꝰlaboꝛat nec credere nec diſcrelgere ea que ptinent ad fundamẽetuʒz religidis i
altud teneri dicimꝰ. Attende igit 2⁊ v cõmunia eſſe om̃i generi bominũ.⁊ nul⸗ ſn
de. qꝛ vir ſapiẽs ꝗ nouit ⁊ credit in parti lo modo eſſe diuiſibilia. niſi ſicut diximꝰ
culari ſiue explicite ⁊ expᷣſſe.ſinglos fidei videlicet vt in ſolo modo credendi non i
articulos/vvir ſimplex ꝗ paucos creditin autẽ in creditis ſit apud eos diuerlitas. in
ſingulari ⁊ expꝛeſle. Sed cũ credit verux nullio aut modo in ipᷣis creditſ repugnã⸗ 1
eſſe in vniueriali quicquid ille vir ſapies cia vel cõtrarietas. Manifeſtum aũt fiet N
credit.hmõi nõ ẽ diuerſus in fide ab ipo qð dicimus.i ea ipſa de quibus fides 4
ſapiẽte/⁊ ſi foꝛte in mõ fidei.Eadẽ em̃ cre a nobis erigit nominemꝰ numerem⸗.
Ait lʒ alio mõ.credit em̃ oĩa invniuerſali S Icamus igit᷑ pᷣmũ.qꝙ ra⸗
“ GHG vir ille ſapiẽs credit in particulari fiue dicale fundamentuʒ om .
ſingulari, nunq ant vl dictũ vł cogi⸗ niü credendoꝝ ẽ eſſe ip̃iꝰ
tatũ ſuit alteriꝰ fidei eſie.maioꝛes ⁊ alte creatoꝛis. Hot em ſnbla⸗ .
riofidei minoꝛes.ſeu ſubditos credẽtes. to nihil de eo credit᷑ pꝛo⸗ 4
cuis maioꝛes ⁊ verius et certius ⁊ etiaz pter ꝙ cultus ei vꝑ honoꝛific&ia impen⸗ 4
in particulani ſingula crederẽt credendo datur.. Nullus ei honoꝛ.nullꝰ timoꝛ ”Z
ru. Minoꝛes vᷣo pauca in ſingulari alia nullus amoꝛ impendet. Et iterum nuttaz ſe
⁊z alia minafirmiter.minuſq; lucide.vna ſpes erit ⁊ bꝛeuiter dicẽdo nulla de eo fi⸗- o
ae Be vml. Edei fides hebꝛeon. nõ ob ducia. Quare neccurabit᷑ nec cogitabit᷑ vz Hßä’
tate diuerſitate q; dixima vna fides moy etiã. ⁊ ideo manifeſtũ ẽ increduliatẽ huu din
ſi ⁊ populi cui dax ipᷣe ⁊ pꝛepoſitus erat. ius articuli atqʒ negationẽ ipius. deſtru⸗
Quia igit ſicut iam oſtedimꝰ in vni⸗ ctionẽ eſſe ᷣſini cultus.⁊ ſubuerſionem Nen
uerſali.ſaltẽ neceſſe habet credere cõmu⸗ tociꝰ religioſi edificis. Manifeſtũ igik
nitas hominũ pᷣncipia ſeu fundamenta Ebunc ſe antemi per, EÆ fundamen lu
religiõis ⁊ hoc abſq; ↄtradictiõe.⁊ repu tum atqʒ caput fidei que creditur vt ſepe u
guaca. Nec obſiſtit dinerſitas credulita diximus. ? nulli bominũ poſſe eſſe exu u
E in particulari.qua alius aliũ arnculũ ſanonem de eius perninaci increduutate 1i
. in particulari capit.aut etiã eundẽ artieu aut negatione. pꝛeter itlas excuſationes nnS
ln alius magis alius min⸗. manifeſtum uas diximus. Poſt hunc ſequit᷑ ca de
. aanebere eſier neceſſitate in muide ſequcntevvntae ſine ſovtudo ipſius in en
temin n eu muné fidẽ certon? de mnobilitate et ſupereminencia fua. ppter bil
D frdnascgnben iantenn. Et quia quod conſequenter credendum eſt iſm G u
mao ſitt Zuend elerias credẽdi vt di creatoꝛem eſſe vnum ſolum/⁊ nõ eẽ ere⸗ fun
câ
ncularem ſiue in particulati. Mei. Bed iplum ſolum elſe v pncipium ⁊ U
eatarem lue in parliculari., Wanifeſti pncipem vniuerſitatſ ac ſingularis 2 vni NN
„* .
„
* —
1
4
.

ẽ

—R[—

an*αänι— τα οαρεπαπ1 οοαπ αααρſο 89 fF
£● —
x.
uerlſalis imperii dñũm omniũ ſeculoꝛum. eũ creaſſe mundi. Etabunc modã
Contra quẽ articulũ blaſphemataępha⸗ c oſtẽdex de ſ ſacto qui ẽ pꝛtimũ = ma
diſſimi manichei.ꝗ duo pᷣncipiavidelicʒ ximũ donũ largitatis ip̃iꝰ. Ex quo appa .—
. malo:ũ⁊ bonoꝛũ.⁊ duos pᷣndpes lucis ret qntu diuine largttati detrahit qui hu *
⁊ Enebꝛarũ.⁊ duos pᷣncipatꝰ ſiue regna iuſmodi donũ ex eo nõ ꝓcedere cõtẽdit.
Deceehe duaſq; vniuerſitates ſiune duo vniuerſra Cũ em̃ oia alia dona cõpatiõe iſtius
WViAſof*ανbononz malonveſaniſſima ptinacia mẽ nihil ſint. manifeſtu Eꝙ quaſi nihil diuĩe
Pnwa a, ciut. nõ intelligẽtes. qꝛ vtrũqʒ ſcʒ pᷣncipi largitati relinquit cparatione eiꝰ quod .
uunm et vncipẽ.⁊? etiã regnũ ſeu pᷣncipatuʒ ei detrahit.qui donũ ſpiritus ſancti eide
1 ponũt dimidiũ.⁊ ↄſequẽter nullũ.quod auferre pᷣumit. Ampliꝰ. Si auſus fu o
nos alibi declaramꝰ. Impoſſibile ei ẽ ee it dicere ꝓpheta.Delectaſti me dñe in fa .
5 pᷣnctpiũ abſolute cui ẽ copar aliud. Om ccura tua qnto foꝛtius dicere potuit dele
. nies em̃ multitudo ante ſe habet vnitatẽ cctaſti me dñe in genitura tua. ꝓpter filiũ 0% „
6 ⁊ oĩa cõtraria neceſſario habẽt qñ ſe idd ⁊Z in ꝓceſſura tua yt ſpiritũ lãctü. Ex S
