Sicut de penis meritis hocẽ iure merito
ru debitis detrahit deꝰ exmiſcõia ſua nõ
im̃ ſcilicet vnniens quẽcũq; petcntoꝛẽ guã

ras.Que igr erũt ꝑtes iſte medietates 64

infinitu quacũq; gratia.et qᷓntacunq; me
ritoꝛũ quatitate.Quibuſcũq; ergo vel qn 8
tiſcunq; meritis reddat᷑ in infinutũ maioꝛ
ſt eis remuneratõ q; ipᷣa ſint.Quare ipoi
.

ſibile eſt aliquẽ remunerari quacũq; glo⸗

ria ex equo vel debito meritis:ymmo ne⸗
ceſſe eſt ſpvt incomꝑabiliter ſupꝛa merita
ſit. Qꝛ ſi dixerit quia remunerari ſupꝛa
debita duob?modis eiaarlck mõ
remunerari maioꝛi premio q; ſint merita.
Alio vero modo remunerani maioꝛi pre
mio q; requirat de iure merita vł qᷓ; debe
atur eis de iure.Uenvtiq; dicit. Necnos
intendimꝰ hic ambulare ſophyſtice.Quo
niã ſi ꝓ oblata ſeruitute retribuũt᷑ centuʒ

milia marcarũ.manifeſtum ẽ ꝙ longe u

ꝛa merita ſit retributio ſic ſeruienti.nia
ergo quantũcunq; pua gloꝛia reddat᷑ q̃n
tiſcunqʒ meritis ꝓculdubio incomꝑabili
ter longe ampliꝰ ſupꝛa merita: id ẽ pluſqʒ
requirat iuſticia m eritoꝝ reddit ei q; ſit:ſi
ꝓ oblata vt dixinſus ſeruicii centuʒ milia
marcarũ argẽti. Maniſeſtu ẽ qð diximus
videlicet quia nulla gloꝛia quantũcunqʒ
parua debet de iuſticia quantoꝛumcũqʒ
meritoꝛũ cum melioꝛ ſit dies vna in atrijs

dei ſup milia. Quo em̃ iure im meritũ ob
ligat deũ ad infinitũ maioꝛem retribuno⸗

Ampliꝰ.erita xpůi hominis fue
unt in ſummo et vltimo et in ſupꝛa vlma
ẽm ꝓpoꝛtionẽ topationẽ ſupꝛa maioꝛa
omibus meritis alioꝝ. Ei ergo nõ potuit
maioꝛ gloꝛia reddi q; deberet᷑. Dica⸗
mus igit ꝙ remunerat⸗ fuit ex neceſſita⸗

nem.

neige
mſtii
mlsdeiuſ
loſde
iyſomaoig
tsativlungz⸗

ſonoeio⸗
uuin

1

nseaipene
usſusße
obenze
Hitonegain
ühſecin
pbinune
ymine⸗
Minb
Mniad
MMiteinsnorid
osdonandan
hcarpinunef
ſoiteoihocue
nagligus ppe
ſcöroblienn
lno riceur men
cinicn ache
loſ eñi Qui
Nnncedonat
tpnavnetd
Pugun
Wncsgacs
michnin
Pükſihtünen
ſczoitlagain
Menuernenizin
cumn Nit⸗

0he 1—

ðð

acen te ſm merita cũ ſupꝛa merita remunerari filius ⁊ heres ꝑ deũ.hec gra vocat᷑ ſpiri⸗
diegſing nõ poſſet ĩſeipᷣo.ſiẽ ergo ĩ eo adeq̃ta ẽgla tus adoptionis ⁊ in eodẽ capitlo ad Ro.
imigte meritis de iuſticia deiet ſic fieret ⁊ in ano Sed accepiſtis ſpiritũ adoptiõis in quo
anidenn libet alio ſi de ſola iuſticia fieret ei retribu clamamꝰ abba pr̃.quaſi ex duabꝰ cauſis
RKZ tio.nõ maioꝛ igit ẽ gloꝛia tota debita me deuũ bis patrẽ vocamꝰ quonia ⁊ regenera
. — ritis cuiuſcunqʒ qʒ gracia ex qua merita il do pr ẽꝑ graciã adoptionis⁊ gloꝛiſicãdo
l o la ſint. Rũderut quida dicẽtes. qa me ſilr p largitionẽ hereditatisſſecũdo iure ⁊
– ritis noſtris ſolisnibil debet᷑ nec noſtris lege amicicie qua bona amicoꝝ ex neceſſi
R meritis ſolis deuʒ nobis in aliquo facere tate ſunt cõmunia. Quia igr deꝰ amicꝰ ẽ
micn poſſumꝰ debitoꝛẽſed meritis nris ⁊ pmiſ amicoꝝ ſuoꝝdiligit em̃ diligẽtes ſe ſic ipe
1 Amh lione ſua ſimł. Nulla em bonitate v?yemi met dicit in ꝓuer, vij. Ego inqꝗt diligo dili
nndn nẽcia meritonꝝ eum nobis obligare poſſu gęẽtes meneceſſe ẽ vt bona ſua bona inq;
u nenor mus ſed ipᷣemet ſe nobis obliganit ꝓmiſ gloꝛie cõmunicet eiſdẽ.Alioquin nec fidẽ
lleimiinn ſionibus ſuis pactis⁊ iuramẽtis Sicut di nec veritatẽ amicicie ßuaret. Tercio ex
Nabnſg cit Jacobꝰin pᷣmo Beatꝰ vir ꝗ ſuffert tem ꝓmiſſione ſeu ex repꝛomiſſioe ſicut appet
Aedenn ptationẽ qꝛ cũ ꝓbatꝰ fuerit accipiet coro⸗ ex antepoſitis iacobi apli ⁊ pauli teſtimo
Mtei na vite qua repꝛomiſit deus diligentibꝰ-ſe nüs. Quarto ex cõuentione ſicut legit
müang n Et apls in.iiij.pᷣme ad Thym̃. Pietas ha⸗ mathei.xx.Lonuentione aũt facta cũ oꝑpa
entginntii⸗ bet ꝓmiſſionẽ vite que nũc eſt et future. rijs ex denario diurno. Oꝑantibꝰergo
Net inini Eauſa autẽ in hoc eẽ videt q ipa bo-⸗ debet ex ↄuẽtione habẽtibꝰ aũt gracia ad
– na merita nra ⁊ opa dei ſunt ⁊ dona. Do optiois ⁊ filijs nupciarũ xp̃i ⁊ ecclie debe
nbulingi na aũt eins nõvident᷑ eũ obligare ad am tur iure hereditarioſdiligẽtibꝰautẽ iure et
dchtinitinn plioꝛa donanda niſi talia ſint dona q iß5a lege amicicie ⁊ etiã ꝓmiſſionis.De hocve
c e indei eſſencia ⁊ virtute ſua obligẽt. Que em̃ ra⸗ qð cõiter dicit᷑ qꝛ quedã opa meritoꝛia
mineniqun tio ẽ. vt eoipo quod deus dedit alicui bo ſunt vite eterne.⁊ qꝛ om̃i oꝑe facto excha⸗
cto meniis:n na aliqua ꝓpter hoc obligatus ſit ad dãa Oritate meretur ꝗs vitaã eternaʒ.Nullo mõ
wgadiueſne &ι da ĩcõꝑabiliter maioꝛa. Alis aũt om vigdetur ꝙ exↄdigno cuiuſcunq; opis me
aunmums nino videtur meritũ nihil eẽ qntũ ad bo⸗ reri poſſit ꝗs vita eterna. Cu ei gre debea
imd na obtinẽda adherẽtesverbis illis deber tur vita eterna vt oñdimꝰ ⁊ hoc ꝑſe.Oꝑi
nemtzen ti Cenom̃. ep̃i. Quicqd habes meriti pᷣuẽ⸗ aut nihil debeat niſi ꝓpter gracia ex qua
DfmmnemIuß; trix gracia donat. Nil deus in nobis pᷣter ẽ. Quoniã ſic dicit gregt. Nihil habet viri
eüneneiue ſua dona coꝛonat. Uidet eti facere ꝙ il? ditatis ramꝰ boni opis niſi a radice ꝓceſ
Damngnun quod dicit Apls in.vij. ad Ro. Stipedia ſerit charitatꝭ wanileſtͦ ecygfe debe
mbarſedn peccati moꝛs gracia dei vita eterna. Cu tlur merces eterna in pᷣmis ⁊ pꝑſe etia abſ
— ei dixiſſet ſtipendia peccati moꝛs Non di q; om̃i ꝓmiſſione.Opꝑibavero nõ deberi
unclmig lit aut ſtipẽdiũ meritonvita eterna quod videtur niſi ratiõe ꝓmiſſionis/aut cõöuen
moſſnini vtiqʒ dixiſſet vt aiũt.ſi quẽadmodũ moꝛs tionis.qð ergo cõiter ðꝛ qꝛ om̃i oꝑe facto
mighunlii eterna ex meritis iure reddit redderetur? excharitate meretur gs vitã eterna ⁊ hoc
ubo zant pita eterna. Ad idẽ facit ⁊ id quodlegitur ꝙ ex debito ita intelligeduvideture eduvidetux qꝛ debito
Punm biſt Johãnis pᷣmo.Et nos de plenuudine eiꝰ rẽ facit ſibi deu vite eterne. Nõ quideʒ ꝙ
—MRKRZ oẽs accepimus ⁊ graci ꝓ gracia. graciaz pter ipᷣm opus ſoluũſed pter ꝓmiſſioneʒ
Tenamn: ſcilicet vocãsvitã eterna que accipit᷑ 3 ga dei cu ope eiꝰ Et veriſſimũ ẽ qʒ niſi ſic ope
miti 6 q dat in pᷣſenti. Silr ⁊ zacharie.iiij. Addu rati ⁊ a merito illo nõ cadenti reddet᷑ vita
cet lapidẽ pᷣmariũ et exequabit gratiã gre eterna ⁊ ĩiuria ei fieret ꝓpter ꝓmiſſionẽ⁊
— eius. In pſal.⁊ dicitur. Graciã et gloꝛiam cõuentionẽ ꝗbꝰomibꝰhmõi oꝑalionibꝛ
— dabit dns. nõ ẽ dictũ graci dabit ⁊ gioꝛi diuina bonitas ſe aſtrinit. Si vero q
deſotsn mi⸗ am reddet. Qð ergo cõuenietius vide ratur vtrũ merito cõdigni mereatur quis
a P lur in omibohijs. hoc vt dicat qꝛ gre de⸗ quocũq; pmõi ope vitã eternj. Hſide
ini n in bet᷑ gloꝛia ⁊ hoc multis de cauſis. Pꝛimũ ma q: vno mõ condignũ ðꝛ ↄopabile quẽ⸗
vmußi i e hmòi gra ſcilicet gratũfaciẽs gra ẽ ad, admodũ in. viipad Ro. Exiſtimo ei ꝙ nõ
uindnſi optionis et filiatio. ſlligioni ei iure debe ſunt condigne paſſiones hnius tpis ad ſu
udniſiin (Wur hereditas ſicut legit᷑ in.vii.ad Roma turã gloꝛiã ꝗ reuelabit ĩ nob id ẽ ꝙ nõ ſũt
in li, ſilij et heredes.hperedes quidẽ dei. co cõꝑabiles pᷣſentes moleſtie ad futurã glo
inan heredes aut xpi.ſilr ⁊ iniij,ad Hal. Q ſi ria neq; pᷣſentes miſerie ad futura wlica⸗
nan⸗

.● B 11 . 4
Be meritis
tem. cum futura illa bona in infinitũ ⁊ in ſeet ideo faciẽdũ.Et ſi ex hoc nulla rern nien,
comꝑabiliter maioꝛa ſint pᷣſentibꝰ hmõi neratio ſperaret de hoc quod dicit quicd mmi
. tmnals. Alio mõ magis ſcom vſus ſui eicurandui ?. RBeſpondem⸗ quia no ivecatoiig
impoſitionem vocãt magiſtri et ſcolares omnia facienda ſunt ꝓpter mercedẽ ſecd 1 eſae
— multi magiſq;ᷓ m ꝓpꝛietatem et pᷣma po⸗ curandũu eſt ei vt faciat volutatem dei pau lill
— ſitionẽ cõdignũ ſtrictũ debitũ vel menittũ tris et luceant opera eius coꝛam homini⸗
Et tunc verum ẽ ꝙ ex condigno cuiuſcun⸗ bus vt gloꝛificetur deus.⁊ legitur matheir· tiihra
q; operis nullus mereturvita eternam.q: v. Iteru curandu e ei vt firmeturæ radicet en ſbo
ex ſtricto et mero debito operisnullꝰ me gracia eius. Curandum etia eſt ei. ne n
retur vitã eterna quonia nulli operi per ſe fanq; a ſeruo malo ⁊ pigro autferat᷑.ſicut en
abſq; dei ꝓmiſſione vel conuentione de Jegit mathei.xxv.et luce.xix. Ampᷣ.g Om R nan en
betur vita eterna ⁊ hocẽ quonia operi ni⸗/nis virlus et omnis potencia ſicut mode⸗ ſan bi⸗
hil debetur vt pᷣmiũ niſi ratione gracie exrato ⁊ debito ſui vſu exercitio inualeiſcit mnd
qua ẽaut ratione diuine ꝓmiſſionis ſiue et confoꝛtaturita ocioſitate ſua debilitat. N Nana
conuẽtionis. H ſi direrit ꝗs q. hmõi Ttangem deficit. ppter quod dicit ꝛegꝭ eſn
.. opns in ſe continet graciã cui debet᷑ viaa Quia virtus aut ꝓficit aut deficit. pꝓptler l 1
. eterna vel ſaltem effectum gre.⁊ iðo quict quod multũ ergo curandũ ẽ ei ꝙ qui ha u Wo .
quid debetur radici gre debet᷑ ramo ope bet graciã adoptionis et vt operetur a ne rIES
ris. Et inſuꝑ aliquid videtur addere ope⸗ godetur in illaillicet negociatio ⁊ operatõ ſenene
tratio] Rũdemus ꝗ: nõ ſic continet gra Jua non obligent deũ ad retributionẽ ni⸗ lcn
ciam vt parte ſed magis ſapit vel redolet ꝗ /ſi queadmodu diximus. Si quis aute di⸗ nenſan
graciã vi fructus radicem. Si vero ꝗs cat quia plus debet mereri qui ex modico . innmne
P guerat quid operatur bona opera ad obꝰ gracie ſeruit deo q; qui ex multo quemad cnenn
tinendũ vitã eterna cum ſoli gracie debea modum vidua illa. In. xxj.luce. Plus om nionen
tur et hoc de iure dixerunt quida/quia cũ nibus miſiſle dicitur in gazophilaciũ. qda n n na
per gracia ſit dignus vita eterna. ꝑ opera ipᷣa de paupertate ſua. Illu vero de vicijs. ddu⸗ neene
ipᷣa facit ſe magis dignum.CLũ enim filis Beſpondemus quonia illud nõ eſt ca ll N
ratione fiiationis paterna debetux here Juale ſed appꝛobatiuũ.quod em ex maio lchiir h
ditas. tamen ſi faciunt quod filiatio re ri affectu miſerat vel deuouone ꝓbat aili· ecee⸗ „
quirit.videlicet ꝙ patri ſeruiunt laudabi quomõ pauꝑtas ipᷣius quando nec illa p H
liter et obediũt magis eis debetur ꝓpter hibere potuit.quin illa duo minuta. De mmuen Wa
hoc hereditas et ſi non maioꝛ. Sed qᷓ ꝙ/hoc vero ꝙ comuniter dieitur eliam ex ie S —
liter hoc ẽ verũ cum ius hereditatis illius ſtimonus ſanctoꝝ ꝙ aliquisvir ſanctꝰpo enonn
. nõ ſit niſi filiatõ/nec alia ſit dignitas filis teſt mereri graciaviuincationisvl iuſtifica eltan
qua bereditate paterne digni ſũtiniſi ifba lionis alicui peccatoꝛi.queſtioneʒ habee nun
eadeʒ filiatio ſeu gra adoptionis. de qua videtur et ꝓpter hoc quod dicit Hieroni. ſin anhm
non ẽ neceſſe ꝙ creſcat ex omni oꝑe bono ultra pro uſtra eo quis oꝛat qui non meretur talkrei
et ſi foꝛte ex aliquo. Ampli⸗. uid ac⸗ obtinere cum certum ſit peccatoꝛẽ omneʒ. W
creſcit iſti er bono ope cũ nec inde creſcat non ſolũ nõ mereri pcipue id quod p eo X
eius gra nec gloꝛia ꝗᷓ ei er hoc vtilitas. in petiturymmo etiam demereri. Hoc auleʒ igintantun
quo em ꝓdeſt esy magis dignus ẽ eadẽe dicimus intelligeodu eſſe in eo qui nonẽ luſe epit
gloꝛia vel magis ei debeatur. Si em mar delſiderans etiam vt exaudirentur oꝛales halcaerm
Dc vna magis aut minus debeatoumo⸗ eo. Intelligimus etiam fruſtra nõò qns ucull
do debeatur debito per quod ex neceſſiia tum ad oꝛantes ſed qntum ad ipᷣm. Hõ tndeie
te reddaturet eque cito ⁊ tata tanq; bona tamen hoc generale eſt. quoniaꝙ quodã lui unr
ei reddatur ad quid curabit de maioꝛi de tali quietiam ꝓhibebat nep eo oꝛarelur ſtufmnden
Kito autolsgira Rſderi poteſt ex 5 Et qui ſe dicebat nolle vllo modo obtine trnunm
OQ mo. i. cqnonice petri. quia ex bonis operi re graciam penitencie vel reuerſionis o. clzzſn
bruscertam faciunt opationẽ ſuam qꝛ illa inuito etrennuente oꝛationem fecit ꝓ eo lellninen
Ooberãatur hoc ẽ firmat. Gracia enim etli ſanctus ſtephan inſtitutoꝛ grandimon⸗ ſltu
non augetur erĩ omibus opibus bonis. ta teñ. oꝛdinis cum cõuentu ſuo et etandit⸗ leiineh
men inde radicatur arq; firmatur ꝓpter fuit. Cum em ꝓꝙ ulo oꝛaſſent venit ad eos ICbalabebe⸗
Hoc etiam gloꝛia. Scðʒ e. quia iptum bomo ille annuncians eis qualiter mula ſ Nunterin
leruire paini deo.ẽ debiũ ei ple? bonu ꝑ tus eſſet.⁊ faciens confeſſionem de peccs amrte

F

.
eborgnt
Asl.
.
4 Ae.
6
Nene „en

an⸗
S ie “

õ
N

„ „ .

üsdtenun

4
4

48
EKN e

1 4²*
mn
Muan. MNN
.
OAut
S 4
2* 94 4
as
NN. Mit
us lN M
en 4 1
ic ,e
M
4 eemer*
nnamnänn,

„ ℳ .
nusiun in ,

— 4 7
EN
„

RG,

—

leplo nin

Aſeuchee
roennoten ,e

T

deri poteſt.qꝛ cũ maiꝰſit vt augꝰ iuſtiſica⸗

mereri viri ſancti iuſtificationem peccato

eo non cadẽte ab illis meritis.ſed pſeue⸗

re impoſſibile eſt iſtũ

dicimus quia nullatenus ex merito cõ di⸗

mõ expediuimus nos de merito congrul

cagere de cetero a meritis iſtis Impoſſibi

ccxxxij
fitẽtur dũ hoc petũt ſibi donari. Non em̃
hoc exigũt a deo vt ſibi debitũ ſed magis
donari vt donum gratuitumiet graciam:
neq; petunt hoc ſibi reddi de iuſticia: ſed
3 hoc ſibi magis ex gracia indulgeri.
re impiu qua creare celũ ⁊ terra. Wanife⸗)/Illud aut non eſtpᷣtereundũ quod ſu
ſtü aut ẽ ꝙ nulliꝰ meritis cõgruit vt ꝓ eo 382 tetigimꝰ quia bona opꝑa noſtra⁊ dei
creet deus celũ ⁊ terrã nec vnq; aſcẽdit in dona ſuntO pꝑa noſtra opa etia dei q ipᷣe
coꝛ alicuiꝰ vt hoc ab ipᷣo petere pᷣumerer. opatur in nobis et etia ꝑ nos. ſion quidẽ
Rũñdemꝰ. qꝛ iuſtiticatio peccatoꝛis ſi tanq; per oꝛgana tantu aut inſtrumeta.

—

tis eũ multa deuotione et lachꝛimis peni
teuciã egit. Qõ autẽ nec merito ↄgrui

c merito cõdigni mereni quis poſſit ali⸗
cui peccatoꝛi gracia iuſtiſicationis inde vi

nõ niſi ex pierate petitur qntũ ad peccato /Tunc em̃ nee d laudẽ nec advituperium

rẽ.aut ꝓpter dei gloꝛia. videlicet vt facies necad culpa nec ad meritũ imputanda eſ
tanta mirabilia gloꝛifice᷑ ab hominibus ſent nobis oꝑa bona ſicut cythare vel ty⸗
qui hoc viderint vel audierint.nihil ergo bie nihil imputat᷑ ad culpã vel ad meritũ
magis ↄgruit deo qᷓ; miſereri ⁊ potiſſime de tybicinatibus et cythariſantibꝰ. In no
ad gloꝛiã ſuã. Nihil etiã magis decet bo⸗ bis igitur opat deꝰ bona oꝑa ſuaet no⸗
nitatẽ eius q; pijs elecoꝝ ſuoꝝ pᷣcibꝰinci ſtra non lam pᷣſtando virtute facultatẽ et
nari.et non immerito poſiunt de cõögruo opoꝛ:tunitatẽ. G; etia excitado et foꝛis do⸗
ctrinis et pᷣdicationibꝰ et benefiioꝝ cõſo
larionũ ymitationib aflagellon quoq; ſti
mulatõnibus et interdũ cõpulſionibꝰ ⁊ i
terhis inſpirationibꝰat reuelationib⸗ ter
roꝛibus et alijs modis multiplicibus qui
ſibi ſoli noti ſunt.et quibꝰ illos voluerit
reuelare.non ſolũ igitur cooꝑatoꝛes ſu⸗
mus ſed etia opatoꝛes.licet hoc ono gre
Aec ꝓpter hoc quonia gracia ẽ

lia eſt cõgruẽtia qua nihil magis de
cet deũ facere ; pꝛeces quas ipᷣemet ĩſpi⸗
ratet fieri ſibi pꝛecipit exaudire Hoc ergo

ex parte iſta De merito vero condigni
nulio modo videtur nobis et pᷣmum qua
re quia ſi meritis iſtius.qñtũcunqʒ ſancti
deberetur iuſtificatõ illiꝰ peccaloꝛis ergo e ſit.

ter hoc

rantẽ in eis ex neceſſitate reddetur eide in aum eſt. ymmo ampliꝰ.qm̃ ꝓpter hoc⁊ me
ſtiſicatõ peccatoꝛis iſtius aut iiuria ſieret eptu. D
eidẽ. Donamus ergo ꝙ decedat inmeritt dum aüt ſi pecunia data eſſet alicui vel ca
iſtis vir iſte ſauctusim poſſibile ergo ißjm ſtrum qð ipe totũ cõuerteret in honoꝛẽ ⁊
. obſequiũ datoꝛis.et ad hocſolũ illud ha
le aüt ſimilit eſt deũ iniuria eidẽfacere im beret ⁊ habere vellet vt inð totaliter ſerui
poſſibile ergo erit deũ nõ reddere eidem ret eidẽ. Eaſtrũ vtiꝗʒ ilud vel pecunia et
quicqd ei debetur. debetur autẽ eidem ex dei eſſet datoꝛis et ipius receptoꝛis.Dei qꝗ
meritis iuſtificatõ peccatoꝛis iſtius. necei dem dũ totaliter ipi in illo et de illo lerui⸗
ſe ergo eſt vt reddatur ei iuſtificatõ iſta q tur Poſſidentis aũt tanto mag eſſet quã
impe peccatoꝛẽ decedere to illud ad hon:ẽ dei.atq; ſeruiciũ magis
mõ dũ eſt in peccatis. Si em̃ ſic decederet haberet. Illud quippe ſolum iuſto titulo
nũqᷓ; redderet᷑ eiꝰ iuſiiſicatio illi viro ſan poſſidemus et ꝙ totaliter deus poſſidʒ in
cto cuĩ debetur ex meris ꝓpter hocergo nobis.hoc eſt totali᷑ eidoſeruimus.Aliaſ
ici aũt non vſurpatoꝛes ſed etiaʒ fures ſumꝰ

gni poſſut deberi alicui qntũcunq;ſancto in nullo enim quic iuris habemus niſi

deretur aufferri peccatoꝛibꝰ libertas libe⸗

is et beneficecie diuine et hocipᷣm met co

in eo de quo deo ſeruimus et inquatũ de
illo ſeruimus eideet hbec eſt ſocietas inter
nos et ipᷣm deũ.vt totũ ſit eius et totũ no
ũ quicquid habere videmur Et hec

atz iuſticia ſeruat ſemp inter veraciter
acpfecie ſe ſe inuicẽ diligetes. De hac ſoci⸗

luſtificatõ alicuius peccatoꝛis.Alioquĩ vi

ri arbitrijita vt non poſſẽt pſeuerare ĩ pec
catis neq; poſſent no iuſtificari vel nõ pe
nitere.Certiſſime tamẽ tenendũ eſt et nul
latenus dubitandũ quin et obtinere poſ⸗
ſint et ſepiſſime obtinet et impetrãt apud
deũ paccatoꝛibus venia er graciam.
Hoc aut ex ineffabili largitate pieta⸗

cũ deo pre et cũ filio eiꝰ hieſu xpᷣo Et nos
iam multociẽs diximus in declamatoꝛijs
exhoꝛtatõnibus. Quia bona dei „ennen
m

Opanoſren! Gena ſrhaιaα pa tnoſvabonal, ſer o

opus bonũ vel donũ denminus meritoꝛi

lius eſt et deo magis acceptu. QHuẽadmo

etate pꝛime. Johani. ]. Societas noſtra ſit

.
2
8 .
2.

—

t.
Wr
. Be mwerttis „⸗
tes habemus.quia vulgo medietarij vo- illã ſcilicet vt deũ gloꝛifices inde ⁊ benedi iuh
cant et medietarios dei nos multociens cas.Accipe ex charitate qꝛ frater meus es fͤpe
appellamus. meditarius em̃ ẽ qui alienũ ⁊ debes eẽ cõſoꝛs⁊ ꝑticeps bonon meoaon . gn
pᷣdiũ eo mõ tenet a dño illius ea q; cõ diti Accipe ergo ex pierate qꝛ indiges. vłex mi aden di
one vt medietatẽ fructuũ domino ſoluat ſericoꝛdia qua opoꝛiʒ tui miſereri. Accipe nl
Wegietatẽ vero ſibi retineat. Fruct autẽ exiulticia dua debito ſum tibim inta ne⸗ ſualare
ois qui ex bonis q a deo habemꝰ. NHõ ẽ ceſſitate. accipe ex ſpe retnibuti onis eiet⸗ iancplaele
niſi gloꝛia ⁊ vtilitas gloꝛia ſibi tãq; ꝓpam ne. accipe extimoꝛe dei ne illũ offendam niſtiein,
poꝛtionẽ reddi vult dea⁊ illa totalit quo Omibus iſtis virtunbus qͥ nomiate ſunt ſichnmei
nia ⁊ pleno iure ſua eſt. ⁊ nos illa nullate decorata erit elemoſyna iua ſi ila diniſti tiannl
nus indigemus. Utilitatẽ vo totàͤ no coꝛde tuo. Debes aut ſaire quia in. ux puſuit
bis dimittit totãq; vult eẽ noſtrã que ſola/⸗ ⸗¶.:Rcði.palipᷣ.tres pfectiones attribuutbo Munti
nobis neceſſaria ẽ hoc autẽ addimus. qa Snis opibus vbi dicit᷑. Quia opatus ẽ rex rimnme
ioraptlti nrᷣa dei glia c. Nihil ei ẽ viii⸗¶eʒechias rectũ et bonũ⁊ verũ coꝛam dño alun
Mlas nr̃ᷣa niſi bonũ ꝓpter quod creati ⁊ re⸗ eima auté pfectio eſt rectitudo. ⁊ hoc re iren
parati ſumus.Et nos declarabimus in ſe fert᷑ ad intentionẽ q tũc quidẽ recta c. cuz ſonaznen
quẽtibus. quia totaliter viuere gloꝛię dei cẽabſq; deflerione in dextrã vel ſiniſtra. et nniiane
felicitas ẽ ⁊ ſanctis in fine ꝓmittit/Quo abſq; recuruatione in ꝓpꝛiũ cõmodũ. ſiẽ fimiunin
— ͤ 9—N niã autẽ iam diximus ꝗ remuneratio nõ epoſnemusin pma pte tractatus huius. nin inun
habet locũ vbi muneratio no eſt nec reri Secũda pfectio ẽ bonitasꝛ hec refert ad tutfniſne
butio vbi trbutio nõ p̃cedit. ideriq; po genus opis ⁊ viilitates iius. Tercia. anatſc
lerit merito alicui nullũ opus eẽ remune: everitas 2 bec excludit nõ ſolũ ſimilatio W
rabile niſi qð ex amoꝛe pceſſerit.Ome em nẽypocritarũ atq; mendaciũ.ymmo etiã lewingii
qð er amoꝛe gratuito ⁊ recto pceditpcul erroꝛẽ puerile quoꝛundã qui vulgo pape⸗ liſnstiiß
dubio gratis impendit᷑ et indubitãter do lardi vocant᷑ qui minuta bona opera ma Ahndsſt.
nat quantũ ẽ de intentione oꝑpantis. Sꝓa gna exiſtimãt⁊ vila pᷣcioſa valde. Quem Micnitdel⸗
eit a ad hoc pꝛedicta auctoꝛitas gregſqᷓ di admodum paruuli inſignia ſancti tacobi mnämtin
ut. Quia nihil habet viriditatis ramꝰ bo aut nũmos plũbeos ⁊ cu debeat aureos Uulsrit
ni operis niſi de radice ꝓceſſerit charitatt id heiolaer⸗ magniſica oꝑa.ꝑ hec parna einmmiß
Qui vero timoꝛe operatur redimere vidẽ ¶⁊ vilia ſe ſatiffacere credũt deo ppier hoc nfniilpen
tur intendere incomodũ ⁊ extoꝛtavidenf diximus q; opa eoꝝ nõ ſunt vera fm intẽ llimo ntis
gquecuqʒ metu fiut. Quare nihil vidẽ⸗ ctionẽ eoꝝ quoniã ea falſificãt di ꝓ maio leniſocn
tur habere meriti qꝛ nec etia placiti. Non tribus aut melioꝛibus ea deoꝛ hominib⸗ rſalifo
em placent deo coacta ſeruicia. qꝛ nec fui quodãmodo vendere volunt. dulizn
daa talia dicẽda ſunt iuxta huncmodũ ne Oſt hec aũt loqmur de retribuni⸗ inſclinnei⸗
q; ſpes videt tamẽ intus inten dere emere onibus ſanctoꝝ. Retributio autẽ Pglunnſt
Ome eius comodũ qð ſperat.cõmodum ſanctonꝝ dicit/ſcom ſuũ pᷣncipale. Pelrpſit:
icq; emere ꝓpt id qð fac. Ja autẽ diximꝰqꝛ Aymmo ſcm ſun totingloꝛia animaꝝ ꝓut ſairiuanen
rter negociatoꝛes nec gra necmeritũ locũ ſentire videt augꝰ. Gloꝛia em̃ coꝛpoꝝ nõ P mltinlumin
hʒinec remuer atioſſic nec muneratio. r partẽ beatitudinis ſed redundanciã eiuſa ſrin las
u paucis nos erpediamus dicimꝰ qꝛ in dẽ vocat hüs verhjs.Lanti inquit fecit de ſütgeſftcl.
ngoh veru Oσοα pb̈e remunerabi us anima ration Mvt ex beatitudine il(eiſꝰ? lnet it
a unt niſi opa que ex charitate fiuut nõ beatitudo qᷓ fruẽtis ⁊ intelligẽti ẽ ppa ſolennrein
io dun A c omibus dat deꝰ opa ſed ſanitas incoꝛruptionis in inferioꝛem Gdack rfen
ebus ſuis mercedẽ om̃ia dicũtur remu naturaʒ.id ẽ coꝛpus redundet.Tota ergo Wiradom
nerabilia nõ ſolum que ex charitate ſʒ eti beatitudo q̃ ſanctis mittit᷑ animaꝝ eſt ſie hacrinite
Dring in charitate vel cũ charitate fint. fruentis 7 intelligẽtis ꝓpᷣa.Sola aũt ani niſani⸗
ra lle Kiret oes dei opatoꝛes oꝛnate ma fruens ⁊ intelligẽs ẽvt patet ex verbis ititned
vimeu mone e ua. Quot em motibꝰ eius. ¶ Secuda igit ſtola qͥ ẽ gioꝛia coꝛ Uutiheſioy
oes kol eal in vnoquoq; ope. tot de pon nec beatitudo ẽ ꝓpꝛienec pars bean ſtünexedo
acs fol loꝛes pꝛecioſos. tot deauratu tudinis/ẽ tñ ps tociꝰ remũeratiõis.id ẽto ſtninizfit
ene npantn bihus uis vᷣ̈bi gra. Si di⸗ cius boniqð ſanctis in fine dabit. nonẽ okfiond
nt vei on yna das paupi. Accipe p⸗ aut in hoc cõſiderada vis vtrũ psvel qlir Maiit,
Her dei honoẽ gloꝛi ꝓpter quã pecijti ns q nihil nobis deꝑit ſiue dicat ꝑs ſiue heme

8,42

Mag

7 Dhieenet. N
7 chde

. .

W
ORrimpge.

eDneeſee. . n
Dlonic i
ſe⸗ ”õõ
Oedelnene,e⸗
RKdanelläs,
R
rennbneise
dedes f.
antn⸗ n
*Rahogesat
—RK .
e à . 1...
dbebde Kcn

Nde Reen,

Me 6e⸗ eege⸗ H“
Mmnuat
ese eeetsEe d.

Mc ocal

nmetansbae

eX, 4

. .
6 Man.

” WNN
e
OA meer
. nc õ
„
** e eee
Ol Mndd
AAüEde
4

*
BrurmRN

R HR 4
.*

=

—

.
8

necniicd ale
Atorhöſun⸗
naevolen

*e NYNE
TN ONN,

6. Le⸗ AWA G

P

in pᷣmis beatitudo ⁊ hocẽ q ipa ẽ deſide⸗
rioꝝ omniũ plenitudo. Juxia illa diftim
onẽ beati viri qua dicit᷑ qꝛ beatꝰ ẽ.cui oĩa

ccxxxiij

nõ dicat᷑. Nominat᷑ autẽ iſta beatitudo p' capitj abſq; vlla deßſfione ziug .

rrel ſt A .9 m ſi ct8ς
enie ſu Potenerahl.

biem̃

ceſſat ois pncipatus et dnatio excepta do

minatioe eiꝰ ꝗẽ deus ⁊ oñis oim ſeculoꝝ

Et hoc ẽ quod legit᷑ pᷣme ad coꝝ.xv.Cum

optata ſuccedunt. Dicit ęt vita eterna ab =⸗ euacuerit oẽm pᷣncipatũ ⁊ poteſtatẽ.tunc

ipaveritate in euãgelio Johanis.xvij.hec
autẽ vita eterna vt cognoſcat te.⁊ quem
miſiſti ieſum xpᷣm ⁊ ðꝛ vita eterna.qꝛ mul
tũ cõtraria ẽ tpali.Sicut eĩ tpalis tota flu
it ⁊ euaneſcit.et nihil habet ſtasilla recta
tota ſtat in ſoliditate ppetuitatis ſue.⁊ ni
hil habet fluẽs. Et ſicut illa totũ habet cũ
moꝛte cõmune.⁊ vitã quaſi in pũcto ſolo
ↄtin git.ita illa totũ ſeoꝛſum ẽ a moꝛte ⁊ ſe
totã vitã pᷣma ↄtingens in nullo moꝛti aꝑp
pꝛoximat. Ipm em̃ viuerevita tpali ſiue pᷣ
Jenti moꝛi ẽ.ſi quis interius cõſideret.Cũ
em̃ hmõi vita traſitus tm ſitſ fluxus.traſi
tus inq; 2⁊ fluxus vite.tranſitus aut vite ⁊
ſluxus nõ ſit niſi moꝛs. Manifeſtũẽ ꝙ to
ta ipᷣa mo:s ẽ. Juxta verbũ Senece quod
dicit qaꝛ pᷣteritũ mnoꝛs hʒ futurũ nondũ te⸗

nemꝰ ipm etia pᷣſens cũ moꝛte diuidimꝰ2:.

Traſitus aut a pſenti ĩ pᷣteritũ nõ ẽ dubiũ
quin moꝛs ſit.
gationẽ a bellis ta ſpiruualibꝰ q; tꝑalibꝰ
⁊ om̃imodãa imixtionẽ eiꝰ ad illa. Ipa em
pax tpalis ⁊ i medio belloꝝ poſita e ⁊ bel
lis ĩmixta.Et ipᷣa veritas in euagelio iohã
nis.xiiij. Uocat eaʒ pacẽ. Pacẽ em̃ inquit
relinquo vobis. pacẽ meam do vobis.Et
apls in.iiij.ad phylipᷣ.Et pax dei q exuꝑat
oẽm ſenſũ cuſtodiat coꝛda ⁊ intelligẽcias
veſtras. Intelligimꝰ autẽ exuꝑat oem ſen
ſum videlicet incõpᷣheſibilitate ſua vt nul

lus ſenſus imenſitatẽ eiꝰ ꝓut ẽ et quaãta ẽ

ↄpᷣhendere poſſit. Uel exupat oẽm ſenſũ
ſuauitate ſua, Quetnadmodũ lux ſolaris
oẽm ſenſum luminoſitate ſua. Quemad⸗
modum nullus viſus totã illuminoſitatẽ
ſolis cape ſufficit.ymmo radiolo eiꝰ mo⸗
dico implet᷑. Sic nulss ſenſus caꝑe ſuffi⸗
cit hoc ẽ ſentire immẽſitatẽ juauitatis pa⸗

cis dei. Dicit᷑ Z requies.qm finis c omniũ æ“ timꝰ ſupᷣmus.A

labon cõmotionu nran et cõcuſſionũ. Et
hoc ẽ quod dicit augꝰin pᷣncipio libꝛi ↄfel
ſionũ. Inquietũ ẽ coꝛ noſtrũ ad te dñe do

nec quieſcat in te. Dicit᷑ ⁊ libertas.qm̃ elõ/

gatio ẽ ab om̃i oppᷣſſione et exactiõe ⁊ an
guſtatione. de hocin. viij.ad Ro. Lreatu
ra liberabit᷑ a ßuitute coꝛruptiõis in liber
tatẽ gloꝛie filioꝝ dei. Hec aut libertas eſt
habes latitudinẽ ſine omi anguſtia et re⸗
pagulo.et habẽs erectionẽ ſiue leuationẽ

ſubiecta erũt ei oia ꝓpter euʒ qui ſubiecit
ei oia. Nominat᷑ enaʒ iſta beatitudo
lnx ⁊ claritas. Lauſa aute buius noĩano⸗
nis manifeſta ẽ. Quia oĩs ignoꝛacia.ois
dubitatio oĩs erroꝛ. omnis opinio tuc cer
ſabit.eritq; viſio oĩm electiſq; videre eos
decebit et delectabit.de hoc.Aplus.in.iiij

pꝛime ad. Choꝝ. Uidemus nunc ꝑ ſpecu⸗

lum in enigmate tũc facie ad facic Et ieꝝ
Tũc cognoſcam ſicut et cognitus ſum. de

hoc Joha. Liiij. Scimus quonia cũ appa
rebit ſimiles ei erimꝰ. quoniaʒ videbimꝰ
eũ ſicuti ẽ. Hec autẽ in ſequentibꝰ declara
bimꝰ quoniã declaratione ⁊ ꝓbationibꝰ
indiget. Nominat gaudiũ ⁊ toꝛrens
voluptatis.Daudiũ mathei.xxv. Intra in

gaudiũ dñi tui. Loꝛrens vero voluptatis

in pſalmo.Loꝛrente voluptatis tue pota⸗

bis eos. minatur et gloꝛia quonia

Dicit 2 par ꝓpter elon: 3e exaltatio animarũ ſanctan vllima vltra

quã non eſt eis exaltatio.de hoc pᷣm Re⸗
gü.ij. vt ſedeat cũ pᷣncipibꝰ et ſoliũ gloꝛie
teneat.ſilr ⁊ in pſal.Graciã ⁊ gloꝛi dabil
dñs. Pominaf cena magna. luc xiiij.
bõ quidà fecit cena magna. et eiuſdẽ.xxij.

Ego diſpono vobis ſic diſpoſuit mihpi pa
ter regnum vt edatis ⁊ bibatis ſupꝛa men
ſam meam in regno meo: ꝓpier hoc dicit
pſal. Saciaboꝛ cũ apparuenit gloꝛia tua.
Tu aũt debes ſcire y ꝑiib? ſuis no⸗
minat ſic iſta felicitas/ beatitudo.hęati⸗
tudo vero ⁊ felicitas ⁊ gloꝛia nominat eã

totaliter maxime m e intentionẽ gloꝛie

quã hic poſuimꝰ. Incipiẽtes igitur ab ipa

głia ĩcedemapꝑ vias declarationũ ? ꝓbati
ond put coſeuime⸗ Dicem' ergoipᷣ
mis qa pfectio ĩ vnoqioq; pfectibili nõ ẽ
niſi actus potecis ſen potẽcialitatis eiꝰ vl
ip̃ᷣmus. Alioquin non erit pfectio
ſimplr ſed foꝛte ad aliqd. Atteſtat aũt bu
ic diſfinitiõi ariſto. in lib ethicoꝝ vbi dicit

2 —

„

ꝙ felicitas ẽ actus intraſmutabilis. Siue

aũt atteſtet᷑ nobis ſiue nõ. Nihilominus
declaramꝰ quod intẽdimꝰ.Cũ em oĩs po
tẽcialitas ſactũ habeat:⁊ oĩs exitus de po⸗
rencialitate in actũhabeat. vltimũ et finẽ
vltra quẽ nihil intẽdit natura pfectibil. ex
neceſſitate erit aliꝗs actꝰ vltim anime hu
mane vltra quẽ nihil intẽdit vł expectabit

mm ii

B

4
.“RKL

De

vl queret naturalit eius natura / vnicuiq;

aut ĩ ſuovltio et ſuo fine ẽ ges. Amp̃.
aut anima hũana ẽ poſſibilis venire. ad
hunc actũ ſeu ꝑfectõnẽ naturaliter aut ex
natruali impoſſibilitate ꝓhibita ab eadẽ
N ſi ẽ poſſibilis vt veniat in eã ex neceſſi
tate veniet in eam in omnibꝰ indiuiduis
ſue ſpei aut ſaltẽ in ꝑte. Si em̃ nec i npte
idiuiduoꝝ vẽtura eet ad hac ꝑfectõnẽè fru
ſtra ⁊ ocioſe creata eẽt in iſta potẽcia. Po
tẽcia em̃ que nõ exit in actũ ꝓpter quẽ eſt.

Cũ em̃ no ſit niſi ꝓpter actũ et actꝰ ſit vti⸗

litas tota ipᷣi cuũ ceſſet iſta vtilitas manife
ſtũ ẽ ea inutilit᷑ eẽ creatã hoc aũt manife⸗
ſtũ impoſſibile ẽ. Amp̃.vt aliqᷓ ſpecies
vniuerſalit᷑ et ꝑpetuo remaneat in poteci
alitate ſuaimpoſſibile ẽ qꝛ ⁊ ocioſa eẽt in
ea hmõi potẽcia et ipᷣi creatoꝛi eiuſdẽ con
tumelioſa.O mni enim artitici vel opifici
ꝗ poſſit ⁊ ſciat ad ꝑpfectionẽ deducere op⸗
ſuũ.ignomiĩoſa ẽ ppetua ipfectio ille Aa

quid em̃ creaſſet hmõi ſpẽm niſi ad imp⸗

fectionẽ et defectũ. Amp̃.Erraſſe poti

us videret/ et fuiſſe deceptꝰ cũ creaſlet p⸗

pler finẽ quẽ non aſſequeret᷑.Si aut creaſ
ſet et non ꝓprer finẽ inſipient᷑ creaſſet illa
neceſſario igr hmõi ſpẽsvłi totalitate ĩdi
uiduoꝝ ſuoꝝ vłi ꝑte educeret ð hmõi po
tẽcia ad hmõi actũ vłfinX. Amp.Decla
rauimꝰi ĩ tractatu ſingulari.qð nobilioꝛ
oꝑatio aĩe ⁊ actꝰpᷣſtãtioꝛ ᷣ om̃ino pꝑfectio
Eeiꝰ ſublimioꝛ ẽ ei nõ ĩ coꝛꝑe/nec pꝑ coꝛpꝰiſʒ
potiꝰ abſtracte a coꝛpeꝑ raptũvł ſeꝑate oĩ
no ab eodẽ ꝑ moꝛtẽiqre cõſequẽs ẽ ex ne⸗

ceſſitate vt eiꝰ pfectõ cõpletaſit ei ſeoꝛſũ a
orpe. vo⸗poem ꝓpter infirmitatẽè et fragi
4

e ſuã no poteſt ſuſtinere hmõiſpfectio⸗
nẽ. Sicut legitur.Etodi.xxxj. Non vide⸗

hit me hõ etviuet Hus gitaq; poſilis
idelcet ꝙ neceſſe ẽ hãc ſpem animan ſci⸗

licet animã humanã venire ꝑ modũ queʒ

Diximꝰ ad ſuam Abeio nẽevltima. Incipie
mus declarareꝑtectionẽ iſtã per ſingulas

vires quibus cogruit et que nate ſuntha

bere illa.

Dicamꝰ igitur qm̃ cũ vis in⸗

tellectiua anime hu aneſpeculũ ſit poten

cialiter omniũ intelligibilin ex neceſſitate

pfectõ eius vltima eriuvt hec ſit in affectu
copleto/qð eſt vt ſit ſpeculũ omniũ intelli
gibiliũ. Speculũ inq; euidetiſſime expꝛeſ⸗

ſonis et.clariſſime apparitiõis hoc autẽ
eſt vt iu eo reluceãt expiſiſſima reſultatiõe
Omnia intelligibilia Quate erit ſpeculum
vniuerſi et exemplu.cuiꝰ exemplar ẽ tota

retributionibus ſanctoꝛum

ſeries ſeculoꝝ et ꝓpter hoc erit mũdꝰ in⸗
telligibilis ſiue ſeculuũ intelligibile et yma
go pfecta ſpeculi.qð eſt ſpeculũ vniuerſa
lis ſpeculatiois ſicut et verbũ vniuerſalis
diclionis.qð deꝰ pater dixit ſeib̃m ⁊ om⸗
nia in eo et ꝑ ipᷣm.que dictio non fuit niſi

generatio verbi illius. nihil em aliud ẽ di

ctio vbicũqʒ ſitſiue dicatur niſi generatio
verbi. Intellexit aũt hoc iohanes euageli
ſta ⁊ expᷣſſe in.iijpᷣme Canonice ſue dicẽs
Filij dei ſumus ſʒ nõdũ apparuit gd eri⸗

mus cũ aut appuerit ſiles ei erimꝰ. qm vi

debimus eũ ſicuti ẽ. Jam aũt declaratum

ein libꝛo de ſenſu ⁊ ſenſato ⁊ ĩ alijs libꝛis

de hoc ꝙ viſi
is ſcom ꝗ
Auia ſcõm oculũ ẽ videns. quicquid eſt
videns viſio om̃is ẽ aſſimilatio oculi⁊ rei

nô niſi aſſimilatio vidẽe⸗

uod videns ⁊ viſi verhi gracia.

viſe. vt vᷣbi gra. Si ſit viſio albi erit aſlimi

latio albic oculia albatio oculi. Sicviſio
lucidi illuminatio ẽ oculi.Et ad huncmo

dũ ſe habet etiã de alis ſenſibꝰ.ymmo ge

neralit᷑ de oi'bus appᷣhenſionibꝰ. Quare

viſio qua videbimꝰ deũ quẽ vtiq; in glia

deitatis nõ videbimꝰniſi oculo intellectꝰ
erit aſſimilatio nri intellectꝰ ad ipm. licet
ꝙO captu modico ſuo ⁊ anguſtia receptibi
litatis ſue. Quia ergo ipe in ſeipo etꝑ ſe⸗
ipᷣm exemplar ecuius exemplũuũ e vniuerſũ
licet incompabilis diſtancie ac ſilitudinis

ad illũ.erit ex neceſſitate noſter intellect⸗

tũc exemplũi quo relucebit ſilitudo exem
plaris illius.ꝓut quidẽ ernaturalis capa
citas ⁊ meritoꝝ dignitas ipᷣum adinuerit

Amp̃. Aut nemo dubitet hanc eſſe na
turam ſpeculoꝝ.vt cum ſibinuicẽ edirecto

oppoſita et impedimentũ interpoſitũ nõ

fuerit nec in altero eoꝝ craſſitudo vł rubi

—ᷣ—

a raſa ac polita ſuperficies ipſius fuerit.

„

. aut ſupficiei inequalitas: ſed magſ ter

quicquid defoꝛmis viſibilibus in reliquo

—

nis atʒ politioni

—

apparuerit totũ in altero ſi equalis terſio

tis ſue foꝛmas apparẽtes in oppoſuo ſpe

culo recipiet ⁊ repꝛeſentabit intuentibus.

erit reſultabit et gene
raliter ꝓ modo aptitudinis receptibilita

Quatoſfoꝛtius ergo ſpeculũ noſtri intelle

ctus illi ſpeculo vniuerſalis ac lucidiſſime

apparitionis ↄuenientiſſima illa coapta

tione applicatũ recipiet ab ipovtſii ſpecu
lũ in effectu ſimilimũ illip modicitate ſue

recepubilitatis ⁊ dignitate meritoꝛum ac
magnificẽcie diuine largitatis.pᷣſertim cũ

nec creatũ nec refoꝛmatuũ ſit niſi ad hocet

ndicnſheui
lnskcud⸗
Alaaellaze
ge Oinius⸗
luleſaul ec⸗
Ce Hicun
ſöoril
glſaun⸗
A;
lai⸗
Pregociine
nbnolten
eclicencvi
ſuauſul
Efipnelvoen
Ddetorencer
Münmmneen
önogenniä

(lauoinpiine

E hiraudeere

fſtcliinded

Wireda
Caneeſmmäi
odidens⸗
Oinonnisſct
lſponnan
Mhenuiſin
UMurl.

eſuencne in

nrinugii
Miazetſngr
„Mmunann

wolunm
en⸗
Pinenn

lackenſantr

P enn

ditſn
edche
lus g
hocihin

enilalne
Dſtritt
ud enald
notoaiun
s aibenin
dn iin
nninklenaß
u rnt
rla

=

eimin
enatiri
Lenistlil
immnsiil

G aPE TP

EEEEki

ppter hoc. Teſtificat᷑ autẽ ⁊ illud apls in
Liiu.pᷣme ad Coꝝ vbi dicit. Uidemus nũc

p ſpeculũ in enigmate tũc autem facie ad
faciẽ. Facies em uoſtri intellectus ad faci
em dicti ſpeculi quod et dei facies ẽet dei
vultus ſicut diximꝰapplicaſa atq; coapta
ta faciẽ illaʒ repᷣſentabitexpᷣſſa ſimilitudi⸗

ne. Similiter ? in ſequẽtibꝰ.Cognoſcam

autẽ ſicut ⁊ cognitus ſum. Quid ẽ hocdi
cere. Niſi quemadmoduʒ deus verbũ.in

ſeipᷣo videt hec omnia tanq; in ſpeculo ex⸗

peꝛeſſiſſime ac lucidiſſime repᷣſentationis.

SDic et ego qntũ ad vim intellectiuã fact⸗
eculũ pfectc ſic diximꝰaſſimilationis ad
ipᷣmſcognoſcã ĩ meipᷣo qcũq; i meipᷣo qcũ
q; in hmõi ſpeculo ꝑ irradiationem pᷣmi
ſpeculi reſultabũt. Lunc igitur vis noſtra
intellectiua ꝑ eradicationem eterno ac ce
leſti ſponſo ſuo beatiſſimis ampleribꝰ co
pulata non tam concipiet q; etiam pariet
filiũ ⁊ verbum ad ymaginem ⁊ ſimilitudi
nem pᷣmogeniti fili ⁊ verbi. Hmoi enim
reſultatio in vi intellectiua noſtra.verbuzʒ
erit ſpiriluale exemplũ puicherrimum ac
perfectiſſimũ. Pꝛimi verbi quo ſpirituali
dictione dicet. omnia dicibilia ſibitunc di
ctione. Lucidiſſima ac perfecta. Quemad
modũ deus pater pᷣmogenito verbo ſuo
