mutuate centũ marcas.⁊ qui mutuatus
vnãa ſolaſequaliter obligati fũt q;tũ ẽ ex

mutuo. Equalit᷑ inq; intentõe obligatio

nis.nõ aũt equ aliter magnitudine obli⸗/⸗j

gatiõis. qm̃ alter eſt psc reliqᷓ totũ. Qu

4.

vnius anni cenſi

ChROE6— emms ebi ſeruicia
tu vniuſcuiuſq; totivs q;; ptis ſue maia in

qui eam irreꝑabiliter de ſtrueret.nõ ſolũ

ſed etiã infinitoꝝ an⸗

noꝛumcenſus eidem auferretiſic ets qui ſe

ruitiũ ſolum eidem aufert.ſed totiꝰ fu⸗
ture perpetuitatis inumerabilia inſinita

inel loneal dqʒ ſeruicia. Non enim ſola pꝛeſentisvite
ter hoc conſequẽs eſt. vt

2 2„

ſercranein deo deb ẽturl ſedgtiam
Ne. que tanto nobilioꝛã ſunt
atʒ pꝛeſtantioꝛa pꝛeggntibugnto gracie

gloꝛia antecellit. Nec ideo mminꝰ delinꝗt

in deũ qui peccat moꝛtaliter.qꝛ reparabi

ißm irreparabiliter deſtruit.nõ vniꝰ diei

lis eſt ipᷣe peccatoꝛ. Hoc ẽ reparari ⁊ reſu

ſcitari poſſibilis a deo. Quẽadmodũ nõ

ivðᷣo minꝰqs in eũ cuiꝰdomu deſtruxitv

exurit.quipe cuiꝰ domus ẽ poteſt eã reꝑa
revł reedificare Nihilomin? m ꝓpt hoc
aufert ei qntũ in eo eſt omnẽ cenſum taʒ
pꝛeſencialiter q̃ʒ in futuro.ex ea ꝑcipien⸗
um. Reuertamur aut 7 dicamus. qꝛ
i maioꝛitas Ddebiti vel obligationis acci⸗

piatur ſcõm intenſionẽ.ſequit᷑ euidenter
quocũq; mõ alẽdeda ſiue meciẽda ſit in

Z .

ſi
dub
ſoi
n
nig
t
qn
dbi

1

ẽ qm̃magnitudo doniſcauſa

tentio q; omne moꝛtale peccatũ vinjta ẽ

iniuria ſiue cõtumelia creatoꝛis.Manife⸗
ſtũ eĩ ẽ ꝑ ſe.qꝛ debitũ et obligatid intẽdit

exga bnrfactoꝛẽ iuxa magnitudinẽ bene⸗
faj ex illa. Nõ em̃ dubiu ẽ omne bñſiciũ
obligare receptoꝛem erga datoꝛc.⁊ qnto

maius fuerit tato magis obligare. Di
camꝰ ergo.qꝛ ſi aligs mille marcas grat᷑
alicui dederit. ꝓculdubio aliqntũ intẽſa
obligatiõe obligat eiſiue aliqntũ inten
ſo debito.Et ſi duo milia eidẽ dederit du

plo magꝭ ⁊ ita in ĩfinitũ.Quare ſi in ĩfini
tũ melius aut pᷣcioſiꝰ eidẽ dederit q; mil⸗

xlvij

nitam.nõ ſoluʒ infinita eſt. ſed maioꝛ in?
finito. lio foꝛtius igit᷑ obligatio qua
tenet᷑ deoratiõe totius coꝛpisincõpara⸗
biliter multo magis infinita eſt obligatõ
qua tenetur deo ratione anime. Cuʒ em̃
incõpabiliter melioꝛ atq; pꝛecioſoꝛ ſit ani
ma q; coꝛpus.⁊ eadem gratuita bonita⸗
te vtraq; data, incõparabiliter maioꝛem
neceſſe eſt obligationẽ eſſe vniuſcuiuſqʒ
noſtrũ ad deũ qua ratiõe anime tenetur

eidem q; ſit obligatio qua ratione coꝛpo

ris ipi obligati ſumus. Ampᷣ.Si ani⸗
ma humana deberet eſſe vel durare ſeu

le marce ſint.in infinitũ magis oblitꝰẽ ei ꝙ viuere niſi ꝑ diem vne obligata eẽt deo

q ſolus oculus vel lingua ne dicã totum

coꝛpus incõpabiliter melioꝛ ẽ atq; pᷣcioſi

oꝛꝛ mille marcis auri.et in infinitũ magis

ohigatꝰ ẽ deo datoꝛi ratiõe ſoliꝰ lingue
vel oculi q; eſſet eidem ratiõe doni mille

marcarũ huiꝰ. Cõ tinet ig rhec obligatio

illa ſcdõᷣm intenſionẽ infinitas tãtas ⁊ iðᷣo
infinita ſcõm hũc modũ. Amp̃. Po⸗
namꝰ ꝙ alicui dederit deꝰ mille marcas
auri tm̃.Alij auteʒ dederit infinita milia.
Manifeſtũ ẽ ꝙ obligatio ⁊ debitũ gratitu
dinis atʒ ſeruicij eiꝰ qui recesit donuʒ in
finitũ.in infinitũ maioꝛi ſ̃ᷣm intenſionem
obligatione ⁊ debito deo tenet᷑ illo qui

pShnominatũ finitũ donũ ſolũ recipit Cau

ſeigr obtigatiõis ⁊ debiti iſtiꝰ infinicies
illã ↄtinẽt. Quia igr ꝓpoꝛtionabiles ſũt
cauſe ſiles et eoꝝ effectus infinicies ſcõᷣm
intenſionẽ cõtinet effeũñ. Et ꝓculdubio
dubitationẽ nõ habet qð diximꝰ am̃ nõ
ſolũ magnitudo obligatõnis aggregata

ex magnitudinibus ꝑtiũ. Quẽadmòdiʒ

magnitudo doni ex magnitudinibꝰptiũ:
ſed etiã intenſio ex intenſionibus. Et hoc
. „ — — S „ 27 is
obligatiois q eſt ex eo. Sił⁊ magnitu⸗
dines ꝑtiũ guſe ſumintenſionis obliga
tionis.ad gratitudinẽ ⁊ ſeruitiũ ſiue obli

gationẽ q ſunt exipᷣis ꝑtibꝰ doni antedi
Lti.

NQuẽadmodũ igr linea recta cõti⸗
nẽs infinitas tãtas lineas rectas ſue ſpe-
ciei ex neceſſitate infinita eſt. Sic obliga⸗
tio ſeu debitũ quo obligatus eʒiſte deo
ratiõe don infiniti qð diximus.cũ conti
neat infinitas tãtas ſue ſpeciei ex neceſſi⸗
tate infinita erũtihoc em̃ nuſq; dubitati⸗
onẽ habet. ymmo vbiqʒ demonſtratõeʒ
Cũligit᷑ obligatio qua quis tenet deo ra
rione ſolius lingue vel oculi in infinitum

maioꝛ lii bac.quaã manihyſtu eſt eſſe inli⸗

„

ratione diurni eſſe vel vite aliquita obli

gatione.et ratõe biduane vite duꝑplo ma

ioꝛi.et ratione quadriduane quadru
maioꝛi et ita in infinitũ.Quare ratior
petue et infinite vite in infinitum maio
Manifeſtũ igitur eſt omnẽ animam hu⸗
manam obligatã eſſe deorratiõe exiſten
cie ſeu vite infinita obligationeiquia co⸗
tinet infinitas tantas demonſtrata obli⸗
gatione qua tenetur deo vnaqueqʒ ani⸗
ma ratione exiſtencie ſue ſiue duratione
vnius diei. Palam autẽ eſt alibi demon
ſtratiue declaratũ.quia ome agsregetuz
ex infinitis tantis generis ſiue ſue ſpecieiꝛ
infinitũ eſt ſimpliciter. Quia igit᷑ ob⸗
ligationes ratiõe vite immoꝛtalis ſiue in
finibilis.non eſt alterius generis ſiue ſpe
cie q; obligationes ꝓuenientes ex parti⸗
bus eiuſdem.videlicet ex vita diurna bi⸗
duana triduana. et ita de alis. Wanife⸗
ſtuʒ eſt ꝙ continet infinitas tantas qua⸗
cunqʒ quantitate durationis: vel temꝰ
poꝛis dem onſtrata. Declaratum autem
eſt exhijs eam eſſe infinl. Jamigit
declaratum eſt tibi per viãs multat obli
gationem ſiue debitum gratitudinis at-
ſeruicij quibꝰdeo temtur vnuſquiſqʒ ho
minum infinitas eſſe. Equales autẽ ſunt
obligatio ⁊ tranſgreſſio iſius.quare om
nis tranſgreſſio iſtius obligationisvłde
bitineceſſario ẽ infinita ⁊ ideo pena eius
iure ⁊ merito infinita. Cranſgreſſio auteʒ
huius obligationis et debiti triplex eſt.
t

nima quidem eſt nõ ſeruire deo ſiue
Secunda debitum eidem ſeruitium alij
impendere.Cerda deum impugnare.
Intelligimꝰaũt⁊ ſubtractõe debiti deo
ſeruicij. gras nael agere de bñficis ab
codẽ receptis.Eſt em ps non modica di⸗

iunn ſeruitium eidem ſubtrabere.

9 Be .“” legibus . o
. . dep
uini ſeruicii actio graci Ku. Amp̃:cũ in perpebiitatem in pᷣmijs ergo et in penis. g eel
rerũ vniuerſitate inueniatur pera et vera mp. WMala merita om̃ino nr̃a ſũt. bo pne
felicitas. iueniat mirta. erit nõ vera mi na vo nerita fere oĩno dei ſunt. et mini⸗ is
„ Lta.mixta inq; ex felicitate et miſeria quis mũ habẽt a ꝑte noſtra.Magis igit debe⸗ 10
ẽpᷣſentis vite. NHeceſſe ẽ vt mueniat᷑ etia tur nobis de iuſticiapene maloꝛuʒ mli⸗ lah⸗
pura ⁊ vera miſeria. In omni em genere toꝛũ qᷓ; pᷣmia bonoꝛũ/Quare de iuſticia get

Coòtratrioꝛũ ſi inuenaatur alterũ ⁊ ambo⸗ magis puniẽdi ꝓ malis meritis ſumꝰ ;
R rũ mediũ neceſſe ẽ inueniri naturaliter ⁊ remunerãdi ꝓ bonis. Si igit᷑ eternaliter
. reliquũ.Quare ſicut ẽ ſᷣm veritatẽ in nni⸗ ſum⸗ remuneradi ꝓ bonis.multo foꝛtiꝰ
uerſo pura et vera felicitas ita neceſſe vxp erernaliter puniẽdi ꝓ malis.⁊ de iuſticia

. in eo ſit pura ⁊ vera miſerii. Nõ aut Amp̃ᷣ.Si virtus ⁊ vicia vere cõtraria ei
ẽ pura ⁊ vera felicitas q phennis atq; p⸗ ſi unt. ergo leffectꝰ eoꝝ ĩmediati et per ſe er
„ „ petua nõ eſt qm̃ impoſſibile ẽ:purã ⁊ ve erũt contrari. Quare remũeratio qᷓ de⸗ Pün
Q„— rã eſſe felicitate adeuã attingit defectus bet᷑ vnicuiq; virtuti veri nominis ac rati mi
et moꝛs Qugre neq; pura ⁊ vera miſeria onis cõtraria erit pene q̃ debet vicio op⸗ loo
eſt.quã honuũ liberationis ſiue terminati poſito.nõ eſt aũt ↄtraria pena tꝑalis re⸗ inſa
Oogis abſcidit.ẽ em̃ pars aliqua feliciratis moneratiõi eterne. Pena igit᷑ eterna eſt
li yratio imunitas a malis. In boc nõ tpalis qꝗᷓ debet vnicuiq; vicio de iuſti
Mẽ ſcire debes qꝗꝛ ratio iſta ſiue ꝓbatio cia dei. Amp̃. tionabilia ſunt ſp nien
Alidiſſima nõ eſſet? irrefragabilis ſi ve peccata ſuis penis. Zi igit nõ eſt cõpara SF ℳ
ra et pura quã diximus felicitas.ven ha-⸗ tio peccati ad peccatũ nõ eſt ↄꝑatõ pene 1
beret contrariũ/ Nõ aũt habet verũ cöo⸗ ad penã. Quia igr nõ eſt ↄpꝑatio peccati s⸗
trariu:⁊ hoc ẽ.qm̃ pᷣma ac pura redunda⸗ eius ꝗ furatus ẽ vłrapiũt alienũ animal lä
tiſſimaq; bonitas. cuiꝰ cognitio ſeu frui-⸗ wel occidit illudlad peccatũ eius q furatꝰ di
o vera et pura felicitas ẽ nõ hʒ ↄtrariũ. eſt. vel rapuit vł occidit dñm ipᷣm anima rU
SDi em̃ haberet contrariũ.haberet et cõ⸗ lis nõ erit ꝓatio pene ad penã. PHa n
bar coequeuuũ ⁊ coequale. Ja aũt decla rũ ergo penarũ aut vtraq; eſt tpalis. aut .
S rauimꝰ tibi impoſſibititatẽ incõueniẽtis vtraq; eterna.aut altera tpalis.aut eter⸗
* OD iſtius. OQbvero er bac radice elici bo-⸗ na ſiue ppetua. Siue aũt vtraqʒ ſit perpe G
teſt ad oſtenſionẽ eius qð intẽdimꝰ-hocẽ tua ſiue altera mm. Manifeſtũ eſt qð
videlicet qꝛ neceſſe ẽ cõpleta eſſe opa dei intendimus quia perpetue pene debent 34
in vniuerſo. Qua pꝛopt neceſſe ẽ.vt opa aliquibus peccatis. Si autẽ vtraqʒ ſit tẽ K
iuſticie eiug nec diminutionẽ habeãtinec poꝛalis.erit necegario comparatio alteri
defectũ.⁊ iðᷣo neceſſe ẽ vt quẽadmodum us ad alteram cu fuerint eiuſdẽ generis. nie
retributõnes ſeu remũerationes iuſticie quare erit compatio peccati ad peccatũ: 4
dei ppetue ſuntſiue ſempiterne ĩ bñficis poſitũ ergo erat ymmo manifeſte veruꝝy, i
Sic vindictas et penas eiuſdẽ iuſticie ne contrariu. Scilo autẽ quia virtus ve i
ceſſe eẽ ſempiternas. Siem̃ ? tepo⸗ // nominis et vere rationiset vicium nö L
rales vempiteme inueniũt᷑ remueratio unraggi quia nec ſub eode gene⸗ .
„ nes inſticie ⁊ ſolũmõ tꝑales vindicte ſ eu re ſuñt. calibi declarauimus. Poſfs· g
“ pene eiuſdem, nõ eg copleta ſine dubio ſibile autẽ eſt vt in victutibu naturattlꝰ R
. vnniuerſitas open iuſticie dei ĩ pte iſta.ne et conſuetndinalib Nuueni vera cõtra
ꝗ; pꝓple ta vniuerſitas otrarietatis iſtiꝰ.vi rietas ſz ille apud nos nec veri nominis .
delicet pᷣmioꝛũ atq; penarũ. cũ tantus ſit nec vere rationis vtutes ſunt. In adã
. defectus et diminutio erparte penarum vero et eua ante lapſum et in ſanctis an⸗ N
nec enam equalitas reperietur in huius gelis erant et ſunt virtutes naturales ve⸗ 6
cotrarijs.q reuera cõtraria ſunt in ratio⸗ ri nominis que in nobis et ſopite pene ?= –
ne. æ nominatione in quibꝰ ea accibimꝰ ſepulte iſnt. Theologice verg quoniam e
pmia em ⁊ peneę.inq;tnm pꝛemia et puue deſurſum ſunt velut data opłima et do⸗
Similiter remueratio ⁊ vindicta inqntũ na perfecta deſcendẽcia a patre luminun.
tales cõtrarie ſunt · ¶ Amp.cũ p eundeʒ ⁊ ſi foꝛtiſſimã repugnanciam habẽtad vi ̊”?Z”
modũ cauſandi iuſticia dei cauſa ſit pᷣmi cia.vera tamẽ contrarietatẽ ad illa nõ ha .R ſ⸗

oꝛũ atq; penarũ hocẽ ꝑ ſemetipᷣaʒ qð eſt bẽt. Ja igr expediuimꝰ nos auxilio dii „ i
dicere ꝑ hoc qð iuſticia ẽſiꝑ ſe affectrix Ede hijs videbat eſſe Z dei miſcoiam et

D

Arr d ir qtusn Qa ſuu. ae A-e ;
ðòðð

* xlviij .
„ „ „ ½ . . „. 2 1 - — —
bonitatẽ. videlʒ de mititudie dãpnatoꝛiã niã quecũq; pega tpalis ad ↄpationẽ pe
s. de ppetuitate toꝛmentoꝛu. vlde paucita ne eterne.id ẽ ꝑpetue. Nec etia eſt ſicut le
uine te electoꝛũ ⁊ ſaluãdoꝝ, deĩde de iuſma da: uatio vngis feſtuce de terra ad excoꝛiatio
anip, pnatione q oꝛundã ignoꝛantis quoꝛun nẽ ſeu tocius coꝛꝑis decaluationem. Qui 0
didcd da vo ſilr errantiũ ⁊ erroꝛe ꝓbabili dece aũt eũ qui excolari meruiſſetleuatione
wnc⸗ oꝛũ.Et dedimus cauſas ⁊ ꝓpoꝛtiones vnius feſtug ſolũmodo puniuiſſet. ꝑꝛo⸗
eſiae in hoc ⁊ exepla ꝓut ⁊ de dignatione diui culdubio ridiculoſus eſſet iudex.⁊ cachi⸗
nz; ne largitalis accepimus. nmnmnis oim atʒ ſubſantzanoõibus omniuz vi Nℳ
mmnlr R Unc aũt relinquit᷑ nobis vt oſt? dentiũ ⁊ audienciũ hanciuſticiam ſuam
loſen n ada mus libi.qꝛ: peccatuʒ et iniurias ſi tamẽ iuſticia dicẽda ẽ exponeret.incõpꝑ
RMRZ ſeu cõtumelia dei ẽvna cõpatio⸗ abiliter aut multo foꝛtiꝰin dei iuditio at⸗
önni e T leſio ẽ pecctisſſcvᷣm alia ↄparatiõe, qʒ iuſticia ſcoᷣm poſitionẽ iſtã erroneam D .
ae 2c in ſeipo actus aliꝗs ẽ ſeu pᷣuatio.⁊ pꝛo⸗ iſta ridiculoſitatẽ abſcindere neceſſe ẽ eui .
ioide pter hoc ſcdᷣm vnãquaq; ↄparationũ iſta dẽter. Q ſi dixerit quis.qꝛ boni iudi „ àA
RZ PH rũ recipit magis ⁊ minus.ſiue intẽditur⁊ 6 ad coriepiion ipditonintédere er
DW remittit.verbi gracia.vna ⁊ eadẽ foꝛnica/ penas/ꝓpter hoc.ſolũmõ inflire qua⸗
Nlsne tio.dei ĩiuria ẽf leſio foꝛnicatis.et inſup tenꝰ inde fructũ habeat coꝛrepilonis vel
H ẽ in ſeipᷣa acta aliquis videlicet ↄcubgus vtilitatẽ:ꝙ ſi nõ certũ habet ⁊ euidẽs
deii oteſt igr eſſeyt ſit minoꝛ cõcubitꝰ. Hoc nõ eſſe ꝓuenturũ.ex penis ab ipᷣis deer
lcd Hinoꝛis delectatiõis et opꝑis ? pis ta deſiſtere Similiter 2 malignitatis
ihe mẽ erit maioꝛ dei contumelia vł iniuria. inimice atʒ dyabolice penas qᷓ nõ niſi tꝑꝛ
nm Uerbi gra.ſi ſacerdos:aut ſanctimonia? mentũ ⁊ pacientiũ opent irrogare. Enñ
nu tllo ſe polluat licʒ minoꝛi tribus illis mo⸗ igitur manifeſtũ ſit deo altiſſimo deputa
jain dis quos poſuimus qᷓ;ᷓ ſi ſimplex laycꝰ in tos iãn in poſterũ deputadosiomẽs eter
— illũ incidat. Eodẽ mõ. et poteſt eẽ maior nis ſuppliciis.nũqᷓʒ eſſe coꝛrigẽdos neq;
leſio peccãtis videlicet ſi maioꝛa dona ei poſt iudiciũ vniuerſale.aliquos alios ꝓ
graciarũ et virtutũ auferat. gelſipeccateʒ pter penas eoꝛũ. Neceſſe eſt.ey tata cau⸗·
11 magis captiuat et irreciet. Hocẽ ſi fotio ſa:boni iudicis bonitlate ceſſafuras eẽ pe
WDD ri amoꝛe mulieris illũ irreciat aut inlm nas eius omnesſaltẽ poſt iudicium. ali⸗ .
utn net? hicẽ modus.quo grauiſſimũ peca oquin nõ ex bonitate diuina.ſed exmali
zum) ũ ðꝛ ignoꝛacia dei.qꝛ videlicet nihil vitia gnitate dyabolica penas huius poſt ſuũ
kiche le relinquit et omnẽ radicẽ poni inde fun vniuerſale iudiciũ irrogabit. cum extune / · ——
eten. Jditus euellet. Loquũtur aũt huius erro- nihil operentur niſi pacientiũ cruciatuʒ. *ſven.t nob qucſton 8

ſtl nei de iuſticia et miſericoꝛdia dei.ac ſi al⸗ Intende igitur ⁊ in erroneã iſtam ra⸗

vale tera vellet qð alterius? yſurpare et tãq;/ſiocinationẽ. Manifeſtũ eſt tibi quia iudi
mnens. miſcdia vellet euacuare iuſticiã cuʒ inter ces qui hiqhoc eſt in vita iſtaconſtituun
um: ea ſit pax in vltimo tranquillitatis/⁊ doo tur hominibus.vtiq; iuſti ſunt.licet vtrũ
keſen notiſſimũ ſi qtenꝰ eũ deceat miſereri vni q; iſtoꝛũ deo cedat ad gloꝛiã et honoꝛem
fmnsf uſcuiuſq; aut qtenus vindicare in illun. wanifeſtũ ẽ tibi quia intentio hui? ſiu
unn Houit em et miſereri ſalua et illeſꝗ iuſti⸗ dicũ ⁊ officioꝛũ ſuoꝛum veilitas hominũ
”MV cia ſin/⁊ vindicare ſalua neea⸗ eſt. et illa triplex. videlicet vt coꝛrigant.vt —
i qʒ ſine iniuria alterius vti. Cides igꝛ ma innocenter vinant. Tercio vt in tran⸗⸗
nn mnifeſte qaꝛ ewoꝛ iſte Mt euacuat extoto dᷣi quillitate ſeu pace. Cum igitur huius
cün iuſticia aut ridiculoſa efficit. Eũ em mani iudices ex ſuis officiis nibil harum ytili⸗
Mnit feſtũ ſit ex eis qᷓ dixrimus et etia ſine eis.qi tatuʒ pꝛouenire cognouerint. neceſſe ba
i poſſibile ẽ aliquẽ mereri penã eternã gc⸗ bet a ſuis officis deſiſtere.Ceſſante nem
nstn A quid ſit de ea infligenda velſſuſtinenda. pe cauſa.neceſſe eſt et effectum. Deus uauua .
S natce Ponunt em̃ huius erronei ⁊ imbecil tem ſicut bonus eſt apud ſe et in ſeet nõ H
enet les q; no ſuſtinet dei clemẽcia ita pena pꝛopter homines. quaq; bonitas eius er Z.
onian . ⁊taʒ diutisa quẽqᷓ; puniri. Ab hijs ergo iuſticia ineſtimabiliter pꝛoſint hominis
eion q̃rimꝰ vtꝝ ſaltẽ aliquavłnulla. O ſi nu bus.qui et ſi velit et intẽdat pꝛodeſſe ho⸗
mi. . la.Ecce euacuatio omimo da iuſticte. SZi mibus. pꝛimũ tamen inten it in gloꝛia ⁊
A Svo aliquainõ tamẽ eterna. Sed tempo⸗ honoꝛem ſuuʒ.et vi aciat quod decet eũ
H rali tm̃. Ecce nidiculoſnas.Et hoc eſt: quo Jfacere ſcõm oẽm nomiatione ⁊ ↄpatioe
od. .

ſua. videlicʒ vt faciat in qð miſericoꝛs
qð decet miſcdiaʒ ſuã.⁊ in eo iuſtꝰ.qðᷣ
decet iuſticiã ſua et ſic de alis.õ igr̃ qꝗd
ide ꝓueniat faciẽtibꝰrefert.qʒtũ ad ipᷣin
in pᷣmis ⁊ maxime. Sed magis qd en
facere deceat qd iuſticia eius exigatquid
gloꝛia eiuſdẽ requirat. nõ em̃ pua gloꝛia
ipᷣius ẽ inimicos ſue in rebelles⁊ contu
maces legibꝰ ſuis ⁊ madatis vindicta ꝑ⸗
petua mulectare. Mec ſoluʒ decẽs aut
decoꝝ ẽ.deo altiſſimo ĩ eos.qui nec peni
tere nec emendarivoluntvindicare ſuas

8

. ⁊ ſuoꝝ iiurias.ſʒ hoc euidẽter exigit eiuſ-

dẽ iuſticiacui nuqʒz ↄtraria ẽ eiuſdẽ miſe⸗

m ⁊ gratis.ſic legi᷑ ꝓuerbioꝝ.xvj.vni
ſa ꝓpter ſemetipᷣm oꝑatꝰ eſt dominꝰ
ꝛ aut intendere gloꝛiã ſua ⁊ laudẽ quã⸗
doq; ðꝛ.nõ vt opepᷣciũ.neqʒ vt emolimẽ
tũ intẽtionis ⁊ opationis ſuemũera intẽ
Ait.ſed ẽ decẽs ac decoꝝ.⁊ ꝑ ſe debitum.
Jn dapnatione ant rep:-oboꝝ tato maioꝛ
ẽ dei gloꝛia qᷓnto maioꝛ erit magnitudo
multitudoqʒ ipoꝝ. Silr et tãto maioꝛ: de
Ncoꝛ iuſticie qnto magis apparebũt vicia
eoꝛuʒ ⁊ peccata.peccatiſqʒ ſuꝑaddita ob
„ duratiſſima nunqʒ emollibilis ↄptuma
cia.Nec eſſet cõpleta laus dei aut gloꝛia.
q nõ aliud ẽ qʒ ſublimis clara et lata fa
ma ſi non eſſet ei ꝑhennis ⁊ ppetua laus
⁊ gloꝛia de iuſticis. Quẽadmodũ de bo
nitate ⁊ miſcðia.cõplebit igit᷑ tandẽ opa
iuſticie ſue ſicut alleote. Sides ↄplebũ
tur laus eiꝰ ⁊ gloꝛia quã diximꝰex vtriſq;
Et quẽadmodũu iuges laudes⁊ graciarũ
aclioes cotinue reſonabũt eiꝰ miſcoᷣiam
in redẽptis atʒ ſaluatis ⁊ gloꝛificat. Sic
planeus eiulatus.ſuſpiria et rugitus cla
mores er elalut elnabu dei ielici⸗
ledictis ⁊ dag pnatis.Et ꝓpt hociĩ
ſelnus ibiin gloꝛi ficatoꝝ auribꝰineffabi
li ſuauitate reſonat in paradyſo. auribꝰ
em̃ ſanctoꝝ ieſtimabili iocũditate dei iu⸗
ſticiã deiq; honoꝛẽ et gloꝛiam ſicut ſupꝛa
„ ꝙ pante oſtendimus reſonabit.
NDOſt bec aũt traſibimꝰ ad nephã
diſſimã ydolatria. vt eã radicitus
tq; ſequelis deſtruamꝰ.

cũ om̃ibus ꝑtibus ſuis et rami
in pᷣmis eſſenciã eiꝰ rationc.Dein de oꝛi

Dicemꝛigi
3Ginẽ. Conſequẽter ptes eius ⁊ modos.ve
ru ea cautela et circũſpectione.vt auerta⸗

bac Gſencin ꝙꝙ pᷣma cauia nõ intẽdit
anee opat᷑ ꝓpt᷑ aliud. Ymmo ꝓpt᷑

. 3 4 3 ä H

legibus

mus ab impis execrationibꝰ ipſius.oẽs
qui hoglegerint.⁊ nulla ꝓꝛſus demus oc
caſinẽ ruine inſaniſſime curioſitali ſtul⸗
ton. Incipiamus igit᷑ ⁊ dicamus.qa
latria ſumme venerationis cultus ẽ et vl
time honoꝛificẽcie obſequiũ.⁊ ꝓpter hoc
ſoli deo aliiſſimo debita. Jpe em̃ in p
mis ⁊ maxime ex omibus modis ⁊ vene
randus ⁊ honoꝛãdus ẽ. Cũ igit hui⸗
cultus aut obſequiũ ad aliud traſſerat. ſi
ue illud ſit ſiue non ſit.et ꝗqcquid illud ſit.
intolerabilis ⁊ omni gladio ⁊ igne exter⸗
minã da iniuria ⁊ contumelia.deo altiſſi
mo irrogat᷑.⁊ illa duplexvel potiꝰtriplex

P

cecie cultus. Secuda ex eo ꝙ ali im⸗
pendit᷑. Tercia ex eo ꝙ aliꝗd ei coequat᷑
. Quẽadmodũ ſi ꝗgs regi ſuo hono:eʒ
regiũ ſubtraheret. ⁊ alii illu impendexei:
⁊ in regis illiꝰ regno vł ciuitate aliũ eᷣn
potecia velbohoze equaret. Aggrauauit
aut nephas iſtud vilitas? ignobilitas at
qʒ in potencia ſiue infirmitas.⁊ ꝙ honoꝛ
ille incõmunicabiłtranſfert. Execrabili
us ei peccauerũt q honoꝛẽ iſtũ ĩ quadru⸗
pedes aut reptilia trãſtulerũt.q; quii ho
mineslet ꝗqgi ymagines hominũ aut ani

ricoꝛdia. Ocs eti philoſophi nobiles E. ꝛima ex eo ꝙ ſubtrahit᷑ debite honoꝛi

maliũiqʒ qᷣi in holes aut animalia. SDitc
legit᷑ ad Roma. pᷣmo.mutauerũt gloꝛa
incoꝛruptibił dei in ſilitudinẽ ymaginis
coꝛruptibił hoĩs ⁊ volucruʒ et quadrupe
dũ et ſerpentũ et in pſalmo.mutauerunt
gloꝛiã ſua in ſimilitudinẽ vituli comeden
tis fenũ. Uigqęs igit ad qntas dei ĩiiu
rias e tumelias deducti ſüt inſipiẽtiſſi⸗
mi homies.vt nõ ſolũ in minimas viliſſi
maſq; creaturas honoꝛẽ ⁊ gloꝛia creato⸗
ris traſtulerũnſʒ etiã ymagines eoꝝ.Et ſi
cut legit in hyſtoꝛia ſiue in itinerario cle⸗
mtig Loc ẽ að in libꝛo diſputatiognũ pe
tri coꝛ onẽ magũ legit/ etiã ſᷣrepit⸗
vẽtris adoꝛare.nec veriti nec erubuerunt
Sic ⁊ hodie extãt ipᷣbarbaſta gentiũ aꝗ
lonariũ ꝗ tonitruũ adoꝛãät. Hecigt᷑ in
ſaniſſima ſupſtitio.execrabiliſſimaq; ani
marũ ſeductio ydolatrie.ad taʒ abhomi
nanda incõueniẽcia cecatiſſimos hoĩes
diidiolg pduxit. NHominata vᷣo
Sꝓdolati
execratlo hꝰpuitutis ydolisigendet᷑.ſʒ q/
vel pꝛimũ ydolis exhibita eſt vel frequen
cius.vel quia pꝛimũ ydolo filij regis ba⸗
bylonie qui acerbo luctu doloꝛis de moꝛ
te fui ymagineʒ ſibi ad memoꝛia filij cõ⸗

eſt qſi ydoloꝝ latria.nõ qꝛ ols RE

—Pyr err* eegg

ſien⸗
ſed
janil
Nodu
oſee
lleg
huiſe
ſupſt
giofe
fur pp
llee
nelc
iei
icohn
Cyone
cleni
Pe
ieg
ſiſein
ſitas
M
ri
Pfnni
Mhd
MWon

e
ſli
lusii⸗
ade
wen
ſapco
una
ii

pen

S
⸗
an
loy⸗
8 nun
lpe
N
Oi
enge

„

† ſah⸗

gn

, i

RN

Püiſt⸗

sliſi
ealo⸗
r Kl
ſſoc⸗
lenüpe

ee

hueun
min 64

maczen
zabhont
05 heke
nate
ei hi⸗
Aegn

girſo

ſit

ſtituens.nõ quidẽ vt eã adoꝛaret vt vide
tur.ſed vt in aliquale ſolaciũ ſiue ſoꝛaꝝẽ

ꝓ amiſſo ſilio illã videret haberetl P⸗

modũ tamẽ eda colere cepit tanq; Reum.⁊

cõſtituit illi inter ſuos ſacra ⁊ ſacrificia.ſi
cut legit᷑ Sapiẽcie.xiiij. Hinc igr oꝛtũ ha
buiſſe videt᷑ ydolatria babylonioꝛũ.hoc
ẽ ſuꝑſtitio iſta nepharia ydolis exhibita.
Etp ſimilẽ cauſ a xvicophane quoda egy
ptio ydola egyptioꝝ oꝛtũ habuiſſe credũ
iur ꝓpt hog aut wolti apð babylonios
celeberrimũ ac famoſiſſimũ.vel vocatũ ẽ
bel.qꝛ belus filio ſuo illud fec.vłqꝛ factũ
vei. In ydolis ſiquidẽ ſeu ymaginibꝰ.alii
idola ipᷣa.alij alia colebat ſic in ſequẽtibꝰ
exponemꝰ. Et ſtellas em̃t ſolẽ ⁊ lunã
⁊ elemẽta ⁊ hoĩes vt diximꝰ colebãt et vt
deos verebat. Sicut legit Bapiẽcik.
niija gnẽ aut ſom̃ aut citatu aereʒ aut gi
ru ſtellaxũ. aut nimig adua aut ſolẽ et liu
nã rectoꝛes oꝛbis tertfaꝝ deos putauerũt
. de homibꝰ?quidẽ ex fabulis ⁊ hyſtoꝛijs

infirmitatis ſue obliti ſicut expᷣſſe legit᷑ ð
nabuchodonoſoꝛ. Judith.iij. Pꝛecepit eĩ
pholoferni pᷣncipi milicie ſue vt oẽs deos

terre extermĩaret.dvidelicet vt ise ſolꝰ?deꝰ

Rcerefab hiu naronib potuiſſẽt ho
ofernis potẽcia ſubiugari.Et iten in ꝗn⸗
lo eiuſdẽ. Holofernes inꝗt.vt ſciat s

ens.qm̃ nabuchodonoſoꝛ deꝰ terre ẽ et

pter ipᷣm alter nõ ẽ. Sili veſania ꝓmot⸗
gayus ceſar in tẽplo dñi qð erat in hieru
Hisſtan⸗ ſibi erigi fecitævt vłipᷣa vel po
s ipᷣe in ea ꝓ deo coleret᷑.hocẽ kanq;
eſſet deꝰ. Ap 3
vlmꝰ eſſencia ipius ydolatrie. Hoc eſt ꝗ

ipᷣa ydolatria ſit.⁊ cauſa ipᷣa noĩatõis eti

am manikfeſta tibi. Uen qm̃ dicit aplus
Kainazr ad Con.qꝛydolũ vmmenep⸗

ſens etiã tractatus hoc requirit. Dicemꝰ uerun
hic ydola et ſacies yeloꝝ. Scito igr̃ qe ſlgea hac adinueſtt
u

H/uyqdolon ſeu ymaginũ quedã erantymagi
nes tm.hoc ẽ ad memoꝛiã ⁊ rep̃ſe, enracez
eoꝝ quoꝝ erãt ymagines.⁊ nihil om̃ino

S numinis hr̃e credebatur.quẽadmodum

apud nos ſunt ymagines ſanctoꝛuʒ.alia

erant habitacula deoꝛũ hoc ẽ denonioꝝ
Om̃es em dij gentiũ demonia. In hiis
em ydolis vel ymaginibꝰdemones ludi⸗
IJicabant ydolatras ⁊ illecti ſacriticijs eoꝝ
et ſmpijſſimis honoꝛibꝰ reſponſa dabat
eiſdẽ ac ſi in ipis habitarẽt.⁊ ad hoc her⸗

bis et aromatibus. ? catilenis execrabili

iũ certũ ẽé. HPoĩes naq; moꝛtalitatis ?

Appet igr tibi iã ex hijs q di

. 8

Mℳιτ g O—d Qc dο Poſuv .
A S-RE H AATE Frr r

bus ipᷣas ymaginss cõſecrare ſe putabãat
⁊ ipᷣos demones induti.videlicet ⁊ vt ipᷣe
ſacra habi cula deoꝛü lierent /et ipſi ad
inhabitandũ inducerent᷑. Interdu autẽ .
Jola hoꝛe obſeruatõne qua ymago huiꝰ
vel funderet᷑ &l ſculpetur idem fieri opi
nati ſunt.et in libꝛis eoꝝ qui ꝑ dei gracia
iam ex parte maxima perierũt iſta inueni

—

unk. PHuiꝰ aut ymagines nec colebat᷑

— —
„

vt dij.nec di nominabat᷑.ſʒ ſacra habita .
cula deoꝝ habebant᷑. Niſi foꝛſitan exrro⸗ 1.

re hoc fieret inſpientiſſimon hominn. ꝗ .
ymagines huiꝰ reſponſa demonũ loqui „
putarent. Adeo em qdai circũſpecti erat

adeoq; incõſiderati.venter iſta nõ diſti⸗
guerent. ſicut ⁊ foꝛſita multi ſimplies bo
die ſuntqui inter ymagines ſancroꝛumæz
epᷣos ſanctos in ſuis oꝛationibꝰnõ diſt ⸗
gunt. ymmo oꝛatões quas ad ſanctos ¶
cere deberent.ad ipᷣas ymagines faciun
Potuit autẽ eſſe⁊ credibile eſt eaʒ fuiſſe
2 ſemꝑ eẽ maliciã demonũ.vtymagines
ſuas.hoc ẽ in quibꝰhabitare videbatur.
vel ꝓ ſe vel in ſui honoꝛẽvel etiam tanq;
deos vellent ⁊ facerent adoꝛari.Cerciuʒ
genus ydoloꝝ ſeu ymaginu erat ſcðʒ opi
nionẽ eoꝛũ deus facticius. hoc ẽ cuivelut
ſplendoꝛ quidã deitatis ⁊ virtus numĩs
infundebat ſeu inᷣmebatur.⁊ hoc vela „
ſpiritubus celeſtibus vel ab ipis celis ee
ſtellis ac luminaribus. Ethoccumiu
xta obſeruationes eoꝛũ ſub certis hoꝛis
et cõſtellationibus vel fundebat᷑ vlłſcul.
pebat vel fabꝛicabatur. Cuius erroꝛis ve
lut reliquie adhuc nd vetulas multas
etiã xpᷣanas extant.Dicũt em omes yma
gines ſerageſim anni factiõe n 2 H
tem ſoꝝiri ⁊ deinde q;diu durauerint ob l .
tinere Hijs ergo ymaginitſuffum gia ſi E: A s e f
ue ſufſumiganones verbaez er detati⸗ fa⸗ fec e
ones conſtituerũt. ac ſi veri di eſſent ſciʒ R
ionẽ extollit mer⸗
rius dicens in libꝛo quẽ ſcripſit de hel⸗
lera. Hoc eſt de deo deon hijsverbis di⸗ R
cens. q inter omia mirabilia mirabilius
ẽqꝙ homo potuit diuina natura inuenue „
7 eam efficere. Ubi etia expſſe dicit. qꝛ de⸗ .
oꝛũ alij ſunt naturales alij factici. EK·
ne qua eſſet dubuatio de intellectu eiꝰ et
intentione.interrogatus in eodem libꝛo
ab aſclepio diſcipło ſuo ſtatuas diclocer
megiſte. Statnasoaſte clepi. Et iten mi
raris o aſclepi. et nunauid tu diffidis vt
mlti ꝙ homines faciunt deos.Et v gpan

6

Pasd yelaru
. DdSe legibus
ca. Sicuti deus aut dſs vt ſui ſiles eſſent eſſet. Similiter ymagini ſcoꝛpionis zun
deos fecit eternos.ita hũanitas deos ſu-⸗ fugam di oẽs ſcoꝛpiones a ciuitate vłregi
os ex ſui vultus ſilitudine filrauit. Et one in qua ſepulta eſſet. Eodemmo eſen
alibi. Dñs ⁊ pater.vłqð ẽ ſummũ.deꝰ vt et ymęginibus quoꝛũdã animaliũ poſu⸗ gglan
gſeetoꝛ Edeon celeſtiu. itꝗ hõ effectoꝛ eſt erũt virtutes cõgregandi ea. Similit e
deoꝛũ ꝗ in templo ſunt Hiana ꝓximita⸗ et quibuſdã ſpeculis virtutẽ liberãdi quẽ nun
te cotenti. Uerũ hoc mercurius de ſtatu⸗ cũq;ʒ captũ vel carceratũ vellet. Wani ſu
is qᷓs demones inmhabitare credebat hec feſtũ aut eſt virtutẽ pꝛeſtandi honoꝛes et fairt
expſſe itellexit his verbis. Uides o aſcle⸗ dignitates ⁊ ſapienciã ⁊ ꝓpheciã atʒ elo⸗ aſti
pi qtenus tuipᷣe diffidas ſtatuas anima-⸗ quenciã nõ eſſe virtutẽ niſi dei om̃ipoten adle
ias ſenſu ⁊ ſpũ plenas.tata ⁊ talia facien tis ex quo maniteſtũ ẽ eos dei gloꝛiam et niad
tes futuroꝝ pᷣſciẽcias. Et iterũ pꝛoaui virtute tranſtuliſſe ĩ hmõiymagines.nec cogle
nri inuenerut artẽqᷓ deos efficeret.cui in? ſolũ ymagines. ſʒ etia in ea q̃ ymagines lanm
lente adiunxerũt de mi natura/ↄueniẽ nõ ſunt.ſicut in ſtellas ipᷣas.lumiaria nec fruen
tẽ materiã eaq; nſcẽtes qm̃ animas face in ipᷣa ſolũ ſʒ etiã i figuras quaſdã quarũ roc⸗
re nõ poteratieuocates animas deoꝝn v ⁊ alias ſigilla planetarum. alias anulos ſnl
angeloꝛũ eas indiderũt.ymaginibꝰ ſan⸗ alias caracteres eoꝛũ.alias ymaginesvo Gin
Ais diuiniſq; miſterijs ꝑ s ydola et bñ⸗ cnt.cuũ nullã eoꝛũ ſimilitudinẽ habeaãt ⁊c nch
et malefaciendi vires habere po- ꝙ yEſt igr pᷣma ⁊ radicalis ydolatria viltꝰ Z mg
uiſſent. et hoꝛũ deoꝛũ ocrimegiſte ꝗ ter⸗ 19 emonu. Scoa ſtellaꝝ et luminũ. Ter Eno⸗
reni habẽtur cuiuſlibet materie qlitas ia elemẽetoꝝ. Quarta ydoloꝝ. Quint kobn
Conſtat o aſclepi de lapidibꝰ ⁊ ð aroma? ymaginũ.q̃s ꝓximo noĩauimꝰ. Sexta Neſt
tibus vim diuinitatis naturaleʒ in ſe hba ſigurarũ de quibus iam mẽuonẽ aliqua Kean
bentibꝰ.⁊ ꝓpt᷑ hanc cauſ ſacrificis fre⸗ fecimꝰ. Septima verboꝝ et nominũ hon
quẽtibus delectatur.ymnis ⁊ laudibꝰ et Ottaua tpis et partiũ eius videlicet n
Dulciſſimis ſonis in modũ celeſtis arma hoꝛarũ et quatuo: partiũ anni. Nona
nie cõcinentibꝰ. Siue igit iſta duo ge initioꝛuũ ⁊ micialiũ rerum. Decimain
nera ydoloꝛũ execrabiliũq; ymaginũ itel uentionũ et inuenticiarũ rerum. In hec
lexerit mercurius in verbis iſtis.ſiue lll? em̃ om̃ia que diximus inſaniſſimi perdi⸗
lolũ genꝰcui animas demonum inditas tiſſimiq; homines dei virtutem et gloꝛiã
Diltcit. nullatenꝰ? dubitandũ ẽ quin virtutẽ tranſtulerunt. ðU
Diuind et naturã attribuerit hui? errone⸗ Is autem ita poſitis reuertamur 4
is ſtatuis ſeu ymagſnibꝰ vł ſub certis cõ ad ipᷣam radicẽ iſtiꝰ ſacrilege im⸗ Aui
ſtellationib⸗ ſolũmõ factis.vel neppan⸗ ietatis vſtendentes oꝛiginẽ ipiꝰ oi
is ſacriſicis ⁊ oꝛatiõibus atʒ ſcripturis / ⁊Z caufas radicales. Harũ pᷣmavldet᷑ ip̃a N
et figuris adhibitis cũ ipis cõſtellationi⸗ ꝛruptio huane nature. Sicut em̃ de ob Ene
bus in quẽ exroꝛẽ inducti videntur alij ex Ilenebꝛatiõe ⁊ coꝛruptione virtutis nre ra fus⸗
opinione ſtellarũ luminariũ et celoꝛum. tionabilis ꝓuenit.nõ ſolũ vtveritatẽ nõ
.Nueadmodũ em̃ ab ip̃ᷣis cõſtellatio⸗ cognoſceret.ſed etia vt erroꝛibꝰ crederet: A Mni
nibus naſcẽtibus ſub ißis hominib⸗ cre — is veri malum. videliæt ꝓſti 25 n
ebant ꝓuenirecuʒ fauſte vel foꝛtunate tutio curioſitatis qua paſſim cum quacũ hu⸗
eſſentſupemineci e⸗ quaſda hominibus q; veritate foꝛnicair intelct? human⸗ Al
videltcet vt reges aut pᷣncipes aut pppe amoplexas eam amoꝛe et deſiderio ꝓpter
te aut ſapiẽtes eſſent ante alios. Sic vtu ſemetipſam eiq; adherẽsſſumpta aut nõ
tes no quidẽ iſta obtinẽdiſed magis pꝛe curata pᷣma acluminoſiſſima veritate qᷓ
ſtandi Suenire credebãt ymaginibus. et deus eſt.cui ſoli amoꝛe ⁊ deſiderio adoue ſi
hoc expᷣſſe legitur in libꝛis eoꝛũ quos de rere debuitvt naturali ſpõſe ſuet ad quã 1
pſtigijs et ymaginibus. alijſq; ſacrilegis ſolaã deuit eẽ cõuerſio eius. quã ſola ad bo
maleficijs ſcripſeruũt. Quida em ymagini- thoꝝ ĩmaculatiſſimoꝝ ampigruũ admit⸗ a⸗
bus poſuerũt virtutẽ pꝛeſtandi honoꝛes tere debuit.qui amplexꝰ? credulitas que⸗ n
leu dnatioes atʒ pᷣlationes aut artes aut dam ſunt amoꝛiipᷣius ac deſideriũ.nec nr
eloquencia Etymagini muſce ſub cer non et quedſ delectatio in i5a. Non
la cõſtellatione ſculpte attribuerũt virtu em̃ omnis credulitas pꝛime veritatis nec
teʒ fugadi muſcas ab omi toco ĩ quo i5a omnis delectatioin ipa immaculati am . 1
.
* —
N
—

4 „
R
ce f nli ili rioꝛis & nobilis. Et de obtene⸗
84 auatneene det e beanenetosrdeone igs Tarktnn.
ng dudempaceccinus, ſocis püéembe a coebPiic tio ipius vanis et
dD ceſſerunt de fide in hoc ipſo traccatu vvbi mente hufflana Ppltin ioißins re di⸗ 0
e eErAnroe ia fides ſiue crèdulitas Jalſis laudibus. falſiq; nominis alntudi⸗
Fadnaona aisgaranlias nibus ſe impgdenter ꝓſtituit. ſpꝛeta aut
Muk ngla⸗ Ntulneng eEeun⸗ n curata. Nra ac vltime ſupereminen·
wiaes ctatio non curata. vera ac vltime tupereminen:
ſtate aeſtegenerunien cie altitudine ad quq nnralemn habzes
e lar Diter a e ſionẽ naturale niugiu. naturali⸗
lannde tia inflante non eſt dubiuʒ quin macula erſon?n har deri inperencia r inbiati⸗
uune ta ſit iuxta illud quod legit᷑ in iiij.ſecide mmo: Atrende igit quia ſicnt virtus =
ſoden nigarntetmaeseron oaA ml mnn,Trtonavile ne mekeamnain ornenb J kern, .
D ä
er tacdi borentnd adveidtodam Aoa dad minibus Gin angelis us ocun la e
Ufmign, kaniu hoc eſt no ad dei gloꝛiam. non ae nebꝛis ? coꝛruptionę libera. caſtiſſimno .
Ww Kuon Wmode nieblam vcieriteren amore aciningemarcſime deſtderio ini
ſctegi Aduodamodo adulte S n Hme luminoſiſſime veritati inbeet. et in
in lbidinem Pbeie volun e ie a nurtartkntecear ta ist.
nigm Sieinaltie iſta Renolotamala vech. Ffam Knur erer, nieſcar. et exipa ſaE H
nibehent B lenebꝛalione er coꝛru ꝛta ſunt. Sic de tur. vt ex ipa pficiatur. beatificetur ſim. xX
vunn noneritnnnngendn iſtbilis gloꝛificetur. Eodem modo et vis co ?à vehναHνυα
lmimi coꝛruplone virtutis noſtre cõcupiſci iFz cupiſcibilis noſtra ſuperioꝛ ac nobilis ſe
elnu obrenebdarioneſinul PMituid eiul „ bz ad redundandiſſime ſuauitatis pmii
m Sr ceſſit.· et hec pꝛoſtitutio eſt voluptuoſi⸗ namacvn iuerſalem bonitatẽ. Similiter Fraſrihile⸗
tin a aen Henneglecta delen o notnairaletbinogupentots fne
Craui nino nõ curata pꝛimitiue ac fontalis bo na rdiesie doming ntiſi⸗ D
n niearſs ſiauitateiguenaruralig eiuſdem mam maieſtatem. Et bec eſt cauſa ꝓpter
n Ponſa ella niſſimis ac falſis voluptani j guã tres vires ſuperio:es ac nobiles omi
bus illudenda ſe ac polluenda pꝛoſtituit Oar ime uobili. omniq; ſubſtancie intelli⸗
Eu enim mentis bumane nobilitatẽ anime uobili. omnicz ſt vt capaces eſſet *
R ll inſpexeris in genti date ſunt. videlicet vt capaces eſſet
el naturalem intime pſcrutate inſpexeris in genti date ſun linis. & in rrions pmiiſis
net AAe E , . erfecte beatitudinis.ꝗᷓ in tribus pᷣmiſſis
ipſa puritate ſua ac libertate ſcõᷣm tres vi p ſiſtit. 2vt tãſublimi ? nobili ſponſo ↄgru
mmagen res ſuas velud ſponſa amantiſſima atq; dinr⸗ Cum nullatenus congruerẽt ↄgru
caſtiſſimã deo altiſſimo ĩuenies vt ſpõſo ia vtita dicamus maritali ſen coiuga
nen eiuſdẽ ſinglari atʒ cariſſimotot naturali encia vt ita dicamus mplernu einig⸗
legein inß⸗ inbianten eri éli niſi tanta perfectione amplexuũ eiuſd?
nlegen bus inherenteʒ inhiantem et intendentẽ leaibiles ac copulabiles eſent. Mec
. . L. YugI er fini oniis ej coniũgibiles ac copulabiles eſſent. NHec
hei Fole nanq; ſolus et finis motionuʒ eiuſ⸗ eede ela perfecta e lam̃
et iße dJem er aui iderioꝛung beatiſſima. Duius copula perfecta è tam
Na Aenm et quies laboꝛuʒ eſt ? deſiderioꝛum beatiſſima. Huius cea liens ſipei mi
cndeod „ ; cur. iſſima pleni nobili matrimonio conueniens ſi vel mi
ende ipius omniuʒ cumulatiſſima plentudo. nobili matr deeſſet ei. Si
fen eer re . nus triu m iſtoꝝ amplexuũ deeſſet ei. SRi
nane Erhebler hoc cira ißm etagitat inuie nust vel luminoſitatem tanitius iynedi
nin niaimibus er largarnr aboꝛb⸗ ataet vitima coniunctione amplectinon .
nun. atʒ af gitur deſiderijs.famegæſpun oſſet vis appheuſin nobilis. ac fonta⸗
lous fne vacuitatisimpatienstorauet lem bonitatevis con d piſcibilis iuperio:
n uod inſinuit auchirit Sacaboꝛ cu ut ſupereminentiſſima altitudinis iraſci
min apparuerit gloꝛia tua. In ipo em̃ ? exibo ilis. anima humana no eſſet perfecte cõ
elucheluminoſiflima veritate quies iügibilis aut comparabilis buius ſpõſo „ͥ1zf⸗
