gatione ſua filij a vere teſtes nequicie ſũt
oꝑa ſola ĩtelligi poſſunt cũ ⁊ ex bonis pr̃i⸗
bus naſcant interdũ mali filu ⁊ ecouerſo
Facit etia ad hoc illud qð legit᷑ Apocali.
rii.Opa illoꝝ ſequutur illos:videlicet vt

teſtes incoꝛruptiſſimi bonitatis eoꝝ.ꝑ ůs

vbent digni remuneratiõe eterna. De
cimo vocant lre vel ſcripture de quibus
vnuſquiſq; malonꝝ mtt ſue librũ dyabo
lo ⁊ hoc in ipᷣa cõſciẽcla ſua velut ꝑgame
no. Iſte lre ceterrime ſũt quas cõtra vnũ⸗

quẽq; maloꝝ ꝓferret in indicio dyabolꝰ.

Iſti libꝛi in iudicio aperiẽt et iſte ſittere ex

Hibebũt ⁊ ſcõᷣm illas iudicabit᷑ ſicut legit

Dañ.vij. Judiciũ ſedet ⁊ libꝛi aꝑti ſuni:in
telligit conſcienciaꝝ. Siłr ⁊ apoca.xx. Ju
dicati ſunt moꝛtui ex his qᷓ ſcripta erat in
lioꝛis.Et ſtatim ſequit expoſitio.videlicet
ſm opa eoꝝ Uenobis q ſcriptoꝛes diabo
li ſumꝰin pte iſta ſi lras moꝛtis nr̃e eidem
ſcribimꝰ ⁊ hoc in talibꝰcoꝛdiũ nr̃oꝝ quaſi

in ꝑgameno. Undecimovocantur ſpi

ne et ligna ceteraq; incentiua et nutritiua
infernalis incendij. Has ſpinas vel ligna
congregare ⁊ humeris ſuis imponere de
mẽtiſſimi pcccatoꝛes nõ ceſſant. Hijs ſpi⸗
nis vel lignis onerati currũt ad infernale
incendiũ officioſiſſime in hoc ⁊ in moꝛteʒ
ſuã dyabolo ſeruiẽtes. Nõ em̃ habet dya
bolꝰ vnde nutriat vel incendat ignẽ infer
nalẽ ſed miſeri peccatoꝛes ei colligũt ⁊ cõ
gregãt et ꝓpꝛijs humeris poꝛtat om̃ia ge
nera incẽtiuoꝝ nutritiuoꝝ ignis quo eter⸗
nalit᷑ cõburendi ſunt qð in yſaac pᷣmuʒ fi
guratum ẽ Beñ.xxij.vbi dicit ꝙ tulit abꝛa
ham ligna holocauſti et ĩpoſuit ſuꝑ yſaac

filiũ ſuu: Silr et Johanis.xix. Ubi legit ðᷣ
dſio hieſu ꝙ baiulãs ſibi crucẽ exiuit in eũ

ꝗ dicitur caluarie locus. Nominãtur
etiã peccata nominibus oꝑationũ q̃ ꝑ mẽ
bꝛa fiũt vt paſſus et greſſus ꝗ vtiq; per pe
des fiunt ſilr et curſus Eodeʒ mõ moꝛſus
deuoꝛatio ⁊ latratus qᷓ vtiq; ꝑ oꝛa fiũt de
quibus facile negociari ẽ habentibus co
piam ſcripturaru et ſimilitudinũ et cõꝑa⸗
tionum exercitatam noticiam. Nos ergo
cauſa bꝛeuitatis plurima de hijs pertran
ſimus pauca ꝓſequimur ad alis feſtinan
les. ᷓððð

De temptationibus etreſiſtencijs

O ſt hec oꝛdine ſuo ꝓmiſ⸗ pliciter nobisvtilis ac ſalutaris ſi ea bene 4. Maonal
ſa ſuꝑius exoluentes loꝗ⸗ vtiſciuerimus ⁊ voluerimꝰ ſicut infra do⸗ 9 uſtpughen
mur de temptationibꝰ ⁊ re, cebimus Secũda intentione intelligi giſuolimis
* ſiſtẽcijs ⁊ generaliter de p⸗/Mur temptatio impugnatio ſeu belluz aut tan
P lüs vicioꝝ atʒ vᷣlutũ.et de ¶ p̃liũ. Sicut legitur iob. vi. Decunduũ alLis polccnoe
—, om̃i pugna ſpũali quã hie ¶tranſſationẽ. Cemptatio ẽ vita hominis opuurzel
paciunt᷑ viri ſancti/c de omni genere expu ſup terram. vbi nos habemus. Miicia ? W
gnationũ ꝗbus ↄtra vicia pugnandum ẽ vita hominis ſuꝑ terram. Milicia autem nſonnloulh
„ Aſſignabimꝰ etia ⁊ numerabimꝰoffi-⸗ non intelligitur niſi bellum.et vulgo guer rlünan
cia et actus ꝓpos vniuſcuiuſq; virtutũ in ra.que cum in aclu fuerit et exercico dicc liegnntute
vnoquoq; certamine ſpũali.Dicimꝰ ꝙ; vi pugna et impugnatio et pᷣlium. Jura hac ſpenilnue⸗
ctoꝛias ⁊ modos vincedi earũ.⁊ nõ pᷣter-⸗ intentionem dicit Jacobus in pꝛimo. ne-⸗ lgnochanal
mittemꝰinſidias demonũ ⁊ aſtucias ooꝝ mo cum temptatur dicat.quia a deo tem W
quibꝰ incautos deijciũt capiũt ⁊ captiuat ptatur deus enim interpᷣtatoꝛ maloꝛũ eſt. Psſonaekll⸗
In vmis ergo ſciendũ ẽ tibi ꝙ tempta Nõ enim impugnat deus peccatoꝛes.ne lſſeanedadit
tio vna intentione ſua.nõ ẽ aliud q; erxi⸗ q; impugnatoꝛ e peccatoꝝ quin potiꝰtlbe eſtenle
rimẽtatio.⁊ temptare nõ ẽ aliud niſi expe- ratoꝛ atq; defenſoꝛ ſi voluerit. Juxta hbuee Miurml
rimẽtũ caꝑe de quacũq; re ad cognoſcen⸗ modũ dicitur illud apli in.x.pᷣme ad Coꝝ Cpnoduunine
dũ ipᷣam.hoc ẽ vt ipᷣa cognoſcat᷑ vel inn o Fidelis deꝰ qui nõ pacietur vos tempta Oenummaiti
teſcat cuicũq; Sicut legit᷑ Señ.xxi.Quia ni ſupꝛa id quod poteſtis. Nõ paciet᷑ vos Mnnnmnl de⸗
temptauit deus abꝛaha.hoc ẽ expimentũ temptari.id ẽ impugnari. Similiter et il⸗ ntlitei.
cepit de eo.⁊ ipᷣm innoteſcere fecit ⁊ hocſi lud pꝛimo Jacobi. Beatus vir qui ſuffert NMonl. naunnue
bipi.hoc ẽ ipᷣi abꝛahe.Quata em̃ eẽt vᷣtus ꝗ lemptationem. Ueriſſime tamen quie Paunmusnöͤl
obediẽcie iu abꝛahaʒ ꝑ ip̃ᷣm mandatũ qð/quid agit contra nos dyabolus pugna . ighenciune
a deo recepit de imolandovnigenito filio Mi quis diligentius conſideret. Animo em ſttinlenns o
Juo Agnouii excellenciã obediẽcie ſue ad pincendi nos totũ agit.ſiue enim inſidiet eendinn.
deũ. Noõ em opus erat deo expimẽto vłſi ſiue exploꝛet.ſiue hona pᷣtendat ad decipi fluenfanun
gno aliquo ad cognoſcenda obedienciaz endum nos ſiuępcuciat batulo quocũqʒ anſtaispnor
abꝛahe.iuxta hũc modũ dictũ ẽ illð.Deu vel gladio.ſiue muſuʒ munitionis noſtre ielupanana
tronomij Temptat nos dñs deus nr̃pp᷑ ſuffodiat. uc vicrum ſpiſitualem ſubira⸗ üiinard neſ
hoc dictus ẽ tẽptatoꝛ ⁊ ẽ dyabolꝰ.Math. hat.hocẽ ſubtrahi ꝓcuret.quoniã animo uiucſinizz
iiij. Et accedẽs temptatoꝛ dixit ei. hoc em̃ nocendi omia iſta facit.Et reuera iſta ſũt oegatge
ſolũ poteſt videlicʒ tẽptare nõ aũtvincere ptes belli ſiue guerre quibus ſempernos iſpommnngn
vl deücereviribꝰſuis niſi eĩ ſvonte nos ei impugnat.quicquid iſtoꝛũ agat licʒ alin lnincinice
crediderimꝰ⁊ in manus ei dederimꝰpote dicat hꝛegoꝛius ſup.iiij. Mathei.Quia eletiſenfinn
ſtatẽ in nobis hr̃e nõ poteſt.temptare ec⸗ tribus modis temptatio pficitur videlicet ehiiimninigz,
govtiq; poteſt. Hoc ẽ exximentu cape ⁊ẽ vt cogitatione delectatiõe⁊ ↄſenſu.Quaãuis llaminii
cũq; ꝑpendere qᷓles ſimꝰ videlicet foꝛtes/)Mõmuniter dicat᷑.quia ꝑ duo genera rerũ iſatöfmii
an debiles.facile eĩ cedẽtes an viriliter re Atemptamur.videlicet ꝑ blanda hoc eſt de unrde

S

ſiſtẽtes qꝛ ſi nos ab initio temptatiõis via lectabilia.⁊ ꝑ aduerſa ſeu aſpa.hoc ẽ que higrgtindie

rilit᷑ ſibi reſiſtẽtes iuenerit.deſperãs ð vi contriſtat atʒ contubãt.Wulii tamẽ ſunt luamntigio gu⸗
coꝛia ymmo victus atqʒ cõfuſus pleriq; alij modi temptatnũ. hoc ẽ impugnati wnlinzieppe
ſtatim abſcedit.⁊ hoc ẽ ꝓpꝛiũ tẽptatoꝛis. onũ dyabolicarũ.Etvt verbo vno vniuer ntenſchbie
vr expimẽto ſumpto comꝑtoq; qð quere⸗ ſaliter omnia dicamus.vnũquodq; viciũ ftaonn
bat negociũ temptatiõis dimittat. Juxta ſuas habet temptationes. coõtra iota ar ſirz
hũc modũ ðꝛ tẽptatoꝛ dyaleticꝰ et empta cẽ mẽtis pugnat dyaholus obſidẽs eaʒ ꝑ nltihrnn
tiua dyaletice ꝑs quedã.⁊ temptatiuꝰ etia circuitũ.⁊ oꝛdinãs acies ac diriges contra nihir i
quidã ſylogiſmus.licet ergo animo repu⸗ acies vᷣtutũ. et contra partes arcis ipſius llictiigti e
gnãdi ymmo occidẽdi temptatioes iferat mentis humane. Quod vt euidentiꝰ eu· ſiieniiit⸗
tũ qꝛ hoc ſolũ vt dirimꝰ videlicet ſuis viri ceſcat enumerabimus ipſa vicia que ſunt ſlne
bʒ tẽptare poteſt ⁊ nõ ampliꝰ tẽptatoꝛ ꝛ quaſi duces acierum incipientes ab ipſa Rindngen
HMihil ei ↄtra nos poteſt niſ quod ei voſ⸗/vi noſtra rationabili.et numerantes im⸗ NNS
edederimꝰ aut ꝑmiſerimꝰ.Tem tatio eĩ ugnationes ꝓpᷣas eiuſdem. hoc ẽ quas NN
dis ſicut infra docebimꝰ ꝓ nobis emulti pꝛopꝛie dirigit contra eam dypabolus. nauſcn

—D

TErr S SEe A Seo g

Kſene

— Dicemꝛig in pᷣmis qe curioſitas eſt ꝰ oẽm hominẽ ſuſpectum habẽt nulli ceæ⸗
ücnnn⸗⸗ S ma impugnatrix virtutis nre rationalis. dũt.Quida vo paſſim oibꝰcredũt nec res
— hocẽ ſublimis ac nobilis vᷣtutis apphẽſi nec homines altendetes ſed fufficit eis tiäa
udſt e. Eſt aut curioſitas libido ſciendi ſeu co tumodo audiuiſſe ad hocvt credat. Quin
RKZ”ZM gnoſcẽdi nõ neceſſaria quoꝝ cognitõ ni luvicin ſuſpicioſitas ẽ qð i qbuſda religio
— hil oꝑatur vel adiunat ad ſaluteʒ et hane ſis adeo inualuit.vt duos homies inuice —
4 l ipᷣam quadoq; diximꝰ ꝓſtilutionẽ nrĩevir colloquẽtes nuũq; videãt ꝗn ipᷣos de ſe lo⸗
— tutis rationalis paſſinquacuũq; veritateyʒ qui mali aliqd ſuſpicẽt. Silt ⁊ qcũq; eos
Enäidelmnan. ꝓpter ſeipam ampleyant ⁊ cũ ea libidina quodcũqʒ mõ aſpexerit.ſtatim opinat .
Anfuelannt tis ⁊ ppter hocthoꝛũᷣ ad quã ſoia pᷣmave auidd in eis mali notet vł ꝓpter malũ ali
nadgint ritatem admitere debuit foꝛnicatione v gqð eos intueatur.Et hoc ẽ viciũ ꝑnicioſiſ-⸗
n adulterio c ancillavel pediſſeqᷓ polluen ſimũ litigioꝝ multoꝝ ⁊ odioꝝ aſʒ irarũ ſe
Ardicdt uunr is. Sola em̃ pᷣma ac luminoſiſſima veri minariũ. Adiuuat aũthmõi ab hbumoꝛꝛ
nm mernne tas ſponſa eſt illi cetere vero vt ancille et melancolico ⁊ moꝛbo vltra qua credi poſ
Nognaldensnein pediſſeque habẽde ſũt.hoc ẽ ꝓpter illã ſo ꝙ ſit. Sextu viciũ e virtutis nre rationa? c
eheraacan la querẽde et diligẽdeꝛ hoc qtenei ſuiät ſpiritus blaſphemie qð ẽ ſcaturigo abbo
mloeſorn hocẽ quatenꝰ illa ad vim noſtrã rationa minabiliuũ cogitationũ adeo hoꝛribiliin
riid inan lẽ introducit ⁊ iam eidẽ pᷣparẽt⁊ exoꝛntt adeoqʒ moleſtarũwt eiꝰtẽptatio plerũqʒ
auinögaenn Quemadmodu em qued ignoꝛãcie viu qſi martyriũ ſit. ⁊ quidã etis potiꝰ vellent
wa eſis uͤn noſtrq rationalẽ deſoꝛmat atq; deturpat. G; illas ſuſtinere martyriu.lic; aũt opinio
lingonan. dn Sic ⁊ queda ſcicẽcie iam decoꝛãt parit᷑ et de malo fraterno in quibuſda adeo perti
od Dennsni exo:nat. Ignoꝛacia em̃ nõ ẽ niſi quedã ab nax ſit bonũ deꝓximo de quo ſemima
m. Urmtünem ſencia veritatis in pdicta vi.⁊ quedavacu le opinati ſreiſde bonũ ſuaderi ñ poſſit.
inoshrtin ae ab eadẽ. Maniteſtu igr ẽ ex hus q cu ⁊ pt hoc vicioſa ſit atqʒ dapnabil.nõ 5
„ . . . . . . 9 . 2 5
. ile ritati yllaten? famulant Et p hoc ſco credẽdi ſcilicet ignoꝛaciã/viciũ hoc vᷣtutis
1 uh le curio itatis hmõi meretriciſũſſeu adul niĩe rõnalis dicimꝰcũ ſitvacuitas eiuſdẽe ?z
mmün terij. et lupanaria queda ſic ſoꝛnicantium puatio cognitiois. NHegligẽcia vo ſci
ni animarũ. Magiſtni ant hmõi ſcolaruʒ ni endi vładdiſcẽdi magt ẽm vᷣtute nr̃a mo
anut hil aliud ſũt q; pᷣncipes ꝓſtibuloꝝ et pcu ua id ẽ voluũtate.hec aũt oĩa idcirco dixi
acun ratoꝛes atq; cõſiliatoꝛes hmõi foenicatio/ ꝙmqꝛ: ia multi ſcpſerut diuiſiões vicioꝝ.?
linatadl men nu. Hõ reputas auũt leue peccatũ aut pan diniſerũt ea nuc ĩ tria nũc in ſeptẽ. In tria
enune na turpitudinẽ ſacramentuũ pᷣme veritatis ꝓprt id aðõ legit iob.j.Quia chaldei fece⸗
undintn intellectu ſic ꝓſtituere et t venerãdu mri rũt tres turmas. ? ꝓpt id qð legitur.j. J0
sſtgiin te⸗ moniiũi ta multiplicibꝰ adulterijs violare. ba.ij.Ome qð ĩ mðo ẽ aut ↄcupiſcẽcia car
Shanioliine Et ſi ei verũ ẽ að dicit ariſtoł. in metappy nis ẽ ⁊c. In ſeptẽvᷣo ꝓpt ſeptẽ gẽtes quas

Cenzie e ſica ſua nõ tñ verũ ẽ qð oẽs ſciẽcias homi eiecit dñs de terra ꝓmiſſionis vt introdu
Taiar wen nes natura ſcire deſidertymmo innume ceret ĩ eã filios iſrł.hmoi ergo hoies de vi

—

rabilia ſcire vt ita dicamus erinnato ſibi cüis locuti ſũt tãq; ifidelitas ⁊ hereſisvicia
vicio curioſitatis.quẽag modũ eniʒ nõ in nõ eẽnt nec fides virtꝰ.ie ergo nõ adhe⸗
ołs mulieres ẽ appetit naturalis virorũ/

reas diuiſionibꝰeoꝝ. Rellertamur ergox
ymmo ⁊ pleraſq; libidinis ſiue luxurie / e

ſcrutamur ĩ pᷣmis vtꝝ reſiſti poſſit a ſctis
hoc ẽ eyinnata coꝛruptiõe Ipirituali. Siq Svl etiã pctõꝛibꝰ oĩbꝰtẽptatiõibꝰ ⁊ ipugna
nõò in o veritates ẽ appetitvis nre rantionibꝰ dyabolict ⁊ videri poſſũt in pᷣmis
onalis Appetit inq; natural.ſed ex curi ꝙ nõ. er eis q legutur iob.ilj. vbi loques
oſitatis libidine ꝓſtituta quã diximꝰ. Se de poleſtate vehemoth id ẽ dyaboli i.xh. y

—

cundũ viciũ ẽ tarditas ad credendũ. Ter cap.nõ ẽ inꝗt poteſtas ſuꝑ terra qͥ ↄpetur

cimeuitas ad idẽ. Et de vtroq; ſeneca.Et ei. ⁊ iten. Nõ fugabit eũ ee katgenweri in
ib2 nulli credere viciũ ẽ. Quartu vi ſtipula verſi ſunt ei lapides funde. deride
nune i ciũ ẽ dubietas.q̃ qdã ſp heſitãt quęadmo bit vibꝛantẽ haſta. apls vᷣo in x.l.ad Coꝝ
nbimn i , dũlꝗdã quatũcunq; crebꝛo quãtũcunq; di dicit. Fidelis deus ꝗ nõ pmittit vos tem
Aarnn ligenter ↄfeſſionẽ pctõ ꝝ ſuoꝝ iterẽt ſ du: ptari ſupꝛa id qõ poteſtis ſuſtinere. Uide
ont ni⸗ hbñuat an bñ cõfeſſi ſint Quẽadmodu ꝗda lur ergo ꝙ niſi deus auerterel ꝙ leptarẽt
amu
.

De

aliqui ſup:a poſſe et vires ſuas eſſet tem⸗
ptationilalit᷑ poſſe aliꝗs reſiſtere Auguſti
nus q̊ʒ in libꝛo cõfeſſionũ dicit. Quibus
aut temptationibꝰ reſiſtere nõ valeaʒ.ne
ſcio tu ſcis.Et iterũ dũ cõſuetudinibꝰnon
reſiſtitur fit neceſſitas.beatꝰ Bernardus.
atteſtat eidẽ dicens. Qꝛ poſtqᷓᷓ in conſue
tudinẽ verſum ẽ aliqð peccatũ niſi ineffa⸗
bili diuine gre miraculo non reſiſtitur illi
Amp. Apoſtolus dicit ad Thymo. j.
ſcõo. nequãdo rpſipiſcat a dyaboli laqis

a quo tenent᷑ captiui ad ipᷣius voluntatẽ./

Et iterũ Sapiẽcie.xi. Semẽ erat maledi⸗
ctũ ab initio ⁊ non poterat mutari a mali
cia.Et hieremie.xiij.ſi mutare poteſt eth

ops pelleʒ ſuam ⁊ pardus varietatẽ.ſic et

vos poteritis bene facere cũ didicerit᷑ma
le. Ex hijs ergo om̃ibus teſtimonisvi
detur impoſſibile eſſe quibuſdã bene age
rejet neceſſe male agere.quare neceſſe eſt
eos cadere ſub temptatiõibꝰ ſaltẽ aliqbꝰ
qui em̃ tenent a dyabolo ligati ad ipſius
voluũtatem dyaboli cũ voluntas dyaboli
ſit ſemꝑ vt peccent⁊ temptationibꝰq̃s ipᷣe
infert acquieſcat.nõ poſſunt aliud facere
ſi ita ẽ qᷓʒ ſuccũbere temptationibus ꝓvo
lũtate dyaboli.
ſuꝑ Beñ.Quia adam habuit vnde poſſ2e
ſtare.nõ vñ poſſit ꝓficere.⁊ intelligit hoc
in ſtatu ante peccatũ et etiã ante graciam
quantũcũq; etia habuit graciã poſſe ꝓfi⸗
cere cũ ꝓficere nõ ſit niſi mereri quadoqʒ
em̃ mereri ergo et ꝓficere. Sed reuera ex
ſolis naturalibus donis vel virtutbꝰme
reri nõ potuit. Cũ igitur ex illis nõ po
terit niſi ſtare et hoc cum ſana eſſent⁊ om
nino illeſa mõ cũ coꝛrupta ſint ? ꝓfundiſ
ſime vulnerata. manifeſtuʒ ẽ.quia nec po
lerit ex illis vł ex iſta etiã ſtare cum longe
minꝰ poſſit ex illis in ſtatu infirmitatillo⸗
rũ qʒ in ſtatu ſanitatis eoꝛundẽ. Amp̃
Apis in ſcõᷣo.ij. A Conꝝ. Nõ ꝙ ſufficiẽtes
ſimus inquit cogitare aliꝗd ex nobis qua
ſi ex nobis. Incõpꝑabiliter autẽ minꝰ ẽ co
gitare qʒ cuicũq; temprtatiõi reſiſtere. Si
ergo illud qð tamlonge minꝰ ẽ nõ poſſu⸗
mus ex nobis multo minus illud ad qð ẽ
tam longe magis.pᷣſertim cũ reſiſtere im⸗
poſſibile ſit abſq; cogitare ymmo pars ſit
magna eius qð ẽ reſiſtere. Rũderunt
in hoc multi ⁊ dixerũt quia reuera nõ po
teſt hõ reſiſtere alicui temptatiõi ex ſe.id
c viribꝰſuis.hoc ẽ ſine dei adiutoꝛio.Que
Nimus aut ab ipſis. Quid intelligat iliud

temptationibus et reſiſtencijs

care ⁊ ſimilia.

Amp̃.Dicit auguſtinꝰ

dei adiutoꝛiũ qð vtiq; nõ poſſunt dicere
aliud eẽ qᷓʒ gracia. Iſtis auũt cõtradicit eni
denter augꝰ dicẽs.qꝛ multa bona faciunt
homines ꝑ ſolũ liberũ arbitriũ abſq; gra
dei qualia ſunt agros colere domꝰ edifi⸗
Amp̃ᷣ.Uerũ ẽ qꝛ coꝛpaz
grauia ⁊ leuia ex ſola natura mouent abi
q; ſpeciali adiutoꝛio gracie dei ſilr calida
et frigida operatur oꝑationes ſuas.Omi
ergo creatura miſerioꝛ ⁊ miſerabilioꝛ erit
homo.ſi nibil boni etiaʒ naturalis opari A
hoſſunt ex natura ſuua. Dicendu igit ?è 7
n hus vt a nouiſſimo incipiamus q; non
omne cogitare è ex gra. Queda em̃ cogita
tiones vane ſunt ſicut dicit vfal Eiquedg
ſunt ſine intellectu ymmo cõtra intellectũ

li
a quibaaufert ſe ſpiritus ſanctus diſcipli⸗
ne.ſicut legit᷑ Sapiẽcie pᷣmo. Quoddam
vo cogitate gracie ẽ ſicut illud de q loqui⸗
tur auꝗꝰ dicẽs.Quia credere ẽ cũ aſſenſio
ne cogitare. Nõ ẽ aũt dubiuʒ quin crede
re fidei virtutis/gratie ſit. Qð aũt ẽ gracie
nõ ẽ ex nobis quaſi ex nobis:ſed ẽ ex noð
cũ adiutoꝛio gracie.De cogitationibꝰ ve
ro ſublimibꝰ.videlicet qͥ deſuꝑ animas
noſtras deſcendũt a patre luminum.no

ſunt ex nobis q̃ſi ex nobis.Aliis aũt cogi

tationihus cogitare nõ ẽ cogitare aliqꝗd.
id ẽ cogitare alicuiꝰ momẽti ſeu valoꝛis.
iuxta moꝛẽ ſcripture qui nõ reputat aliqd
niſi qð valet ad ſalutẽ eternam. Sicut eſt
illud Johannis.xvj.vſq; mõ non petiſtis
quicq;. Nõ reputas quicq; niſi qð ẽ gra⸗
cie vłgloꝛie. Et hoc mõ intelligendũ e qð
dicit apłs. Nõ ꝙ ſufficiẽtes ſimꝰ cogitare
aliꝗd ex nobis quaſi ex nobis.Illud veoo B
qð aliꝗd dicit aplus ꝙ peccatoꝛes tenen⸗
tur a dyabolo captiui.ad ipᷣius volunta⸗
tẽ tenẽt᷑ vtiq; vinculis amoꝛis ꝓpꝛiac de
ſiderioꝝ ac voluptatũ.quemadmo dũ em
dicit poeta.Crahit ſua quemq; voluptas
Nõovtiqʒ neceſſite ſed voluptatis amo
re et delectãdi volũtate. Non inſert ergo
is impoſſibilitatẽ aut coactionem. hoe
appet ex ipo teſtimonio ip̃oꝝ. Interroga
tus em̃ etiã quantũcũqʒ cõſuetudinarius
foꝛnicatoꝛ vtrũ gaudẽter libeñter ac dele
cłbiliter foꝛnicetur. Rñdebit ꝙ ſic gui ſe
⁊ intima ſua meliꝰ nouit.Et de hmoine⸗
ceſſitate multa iam diximꝰ.⁊ idẽ intelligẽ
dũ ẽ de neceſſitate.loquit᷑ augꝗꝰ et beatus
Bernardus. Non em̃ ẽ neceſſitas coatcli⸗
onis.⁊ idᷣo nõ excuſat ſʒ indurate volũta
nis. Uolutas aut ſiue indurata ſil ſiueno

7

ohfe

mnöinmnlil

ſſuöbalotsit

tügenl .

Gnnanonnietg

onintylenmun
es Postütt

eoäbpriäfmmst
Necaoeaaumun
ſaeaiigten
bleſtalitri
cinuiigt
Ozüwen
ſtne öcatmmi
leenoelncint⸗
wiſtſvstütgne
ntutcuanen
ſoungſecieñn
Ulupgcopn
Aluoreſſneg
lligcnieinte
cicrodſuntde
flercleiigeh
Diagſuci
NNnhochaae
nopdrd ſbſe
ſiensdaüns
lnbcmnsſet
nchſenungen
Neuo tmnctmn
slagihini
D
iſiogian
bukeulſittn
hoeoporffe
Weizniuen
g in teen

ltmien

pun NH
. H

—

zaſolanaand
Moriogace
miiur o ainn
Abonicizn
ouifimmoinchns

. 1
erieſe 6 nen
ACEeCWES
.

Ome Gar,e
⸗èr”
ls. Cmmde
s;inine
. Mo e fu o
E e
uSEEeNN
„
NRHH
K* G
0 cN.
„ S
— G A
NoLOAYN 4
. i
. eeN
4 A 4 “D

Ne

=

Aere WR
45 (Mleh . „
NRNNE
4 4 0 nech a
4 AMW
„7 wento 6
A paN feen
* 4 „ “üH”L”
1, 44 ercr.
—“ 4 1„
8

. ”M
ee N!

. 7 . 9 4
„
ugufu

16 iwrg

ℳ R!
ðIè

☛r-

—

4 6½

1

—

rate aut
uaea

6
47
4

genche

4
8
6

4
m e ti
V

ulen

eerut.
mKEE

☛ .fαπαυe P† Ir cſaſe

4

dummõ in malũ ſit ant male etiam in bo
nũ ſꝑ culpabilis ẽ ⁊ actus ex ea peccatum

ptationi videt᷑ ꝙ ſic a iuſtis et ſanctis
hominib'. licet multas habeant queſtio⸗
nes. Nos aũt pᷣus diſputabimꝰ de pec

N aut querit vtrũ poſſit reſiſti vnicuiqʒ

catoꝛibꝰ ⁊ infirmis et videt ꝙ quatũcuqʒ
peccatoꝛ et quantũcunq; infirmꝰ poſſit re
ſiſtere cuicũq; temptationi.Cu em impoſ⸗

ſibile ſit aliquẽ ſuccũbere om̃ino inuitum

neceſſe ẽ vt quicũq; ſuccũbit.ſuccũbat vo⸗

lens. Qui aut volens ſuccũbit nõ vult re
ſiſtere.no ẽ igit᷑ mirũ ſi nõ reſiſtit cuʒ reſi

ſtere nõ velitcũ ipᷣm reſiſtere om̃ino volũ
tariũ ſit. nos aũt querimꝰ vtrũ poſſit reſi

ſtere ſi velit quantecuũq; temptatiõi. Et
oſtendimꝰꝙ ſio cũ em̃ nõ ſit dicendusvel
le vt ait augꝰ ꝗ qð potuit nõ fecirnõ vult

culdubio reſiſtere ꝗ non facit qð poteſt

vt reſiſtat.certũ aũt ẽ ꝙ novult reſũtere ꝗ

vult cedere vel ſuccũbere.Contraria em̃ ſi

milis velle aliquẽ pᷣciſe et ſimpłr impoſſi⸗
bile ẽ. Si ergo ſuccubit vel cedit temptati

oni. Ant hoc facit omino inuitus aut aliq́

mo volens. Q ſi om̃ino inuitus manet
igit᷑ eius volũtas inuictal ereca non ſo⸗
lu nõ cadens ſed nec inclinata etiã in aliqᷓ
in cõſenſum aduerſarij ſeu temptantis qᷓ
re no vincit᷑ ymmo vincit magnificie. nec
talis ſuccũbit niſi foꝛte a ꝑte coꝛpis. Hoc
autnõ ẽ ſuccũbere ꝓpᷣe neq; vinci nec ſic.

ſed ſi fit quo intendit temptatoꝛ? ad qð

mouet et ꝑulſat temptatũ. manifeſtũ aut
qꝛ hoc nõ poteſt fieri omnino ab inuito
Om̃ino em̃ inuitus non facit aliquid ſed
mag patitur nec mouet ipe ſed im moue

ur. Uiolenta em actio nõ ẽ violẽcia paciẽ

tis ſed ſolũmõ inferentis. quẽadmodum

„

ſiquis flectat genua alteriꝰ eo pꝛſus inui

to ante ydolũ.⁊ ponat in manibus eiꝰ. ſi

SS 7

militer om̃ino inuiti thus ⁊ tenẽs manus

eius ponat in manibꝰ e ſic paciẽtis thus

ſup altare ydolivel ante ydolũ certũ eſt q
qui iſta omino inuitus patit Nec adoꝛat
ydolũ nec thurificatydolo. Quicũqʒ igit

— —

niſi adeo toꝛqueret eum ⁊ affligeret bocẽ
adeo modica poſſet eẽ ꝙ potiꝰ eà ſuſtine
ret q; iemptatoꝛi acquieſceret Et hocẽ q

dicit ſalomon.Quia vult ⁊ nõ vult piger
ꝓuerbᷣ.xxj. Quia vtiqʒ vellet ſed ſimplici
ter et pᷣcipue nõ vult. Manifeſtum igitur
ẽ quia quantecũqʒ temptationi poteſt re
ſiſtere quicũqʒ ⁊ quantucunqʒ peccatoꝛ
infirmus ſi vult.vult inq; ſimplr et pᷣcipue
vt in nullo deuelit et hoc vtiqʒ abſqʒ vllo
adiutoꝛio gracie.Lolle em̃ omnẽ gracia ſi
pciſe et ſimpliciter vult.hoc eſt ſi purevult

quod ẽ abſqʒ vlla admixtione volütatis.

nullo mõ ſuccũbit.Et hoc vtiqʒ verũ ẽ.qꝛ
qᷓ;diu vult pure ꝑmanet inuicins.Uenvt

pure velit hoc dicimꝰ nõ eẽ ei ex ſe ymmo
ex gracie adiutoꝛio.O em̃ aliqs velit ſuſti

nere moꝛtẽ ⁊ moꝛtis toꝛmenta. Uelit inqʒ
pure vt diximꝰ anteq; peccet ꝓculdubio
gre ẽ ⁊ nõ nature vel naturalis alicuiꝰvix
utis. Q ſi dixerit quis ga hmõi volũ
tas inuenit᷑ in hereticis.nNos ia reſpondi⸗
mus in alio tractatu ⁊ oſtẽdimꝰꝗa hereti
ca ptinacia obduratio ẽ volũtatis ipᷣoꝝ ⁊

obligatio dyabolica qua eos trahit vuit
⁊ ſicut vult.Qnẽadmodũ em̃ furioſi mul⸗
ta ſuſtinẽt/q̃ ſani nullatenus ſuſtinerent.

Sic ẽ de furioſitate ac cecitate hereticoꝛũ.
Ea enim ſuſtinẽt ex inſania coꝛdiũ quevix
ſanitas ſuſtineret.De hoc auteʒ qð ſup:a

poſitũ ẽ ex verbis Job. nõ ẽ poteſtas ſub

celo ꝗᷓ ei cõparet dicimꝰ.ꝗa poteſtas gre
iue virtutis nõ ẽ ſub celo ymmo ſupꝛa ce
ga virtus ẽ dei omnipotẽtis.Et ad hũc
intellectũ referẽda ſunt omnia videlicet il

lud. Deridebit vibꝛantẽ haſta.⁊ hoc ex ꝓ

pꝛia ſuꝑpbia. Hic em̃ eſt mos ſupbonꝝ.vᷣt ia

ctent ſe vltra q; ſint et vt maioꝛes ⁊ ſoꝛtio
res ſe derideant vel deridebit illũvt eſt in

ſenõ qlis ẽ vel ꝓut ẽ ex gracia et ad hunc
modũ intelligant omnm hmõi. Qõð ant
velle ex deo ſit et nõ ex nobis expᷣſſe legit
ad Phylipᷣ.ij.Dens ẽ qui operatur in no⸗
bis velle ⁊ ꝑpficere ꝓ bona voluntate.

ific⸗ Altende auũt ga cũ querit᷑ vtrũ ꝗs poſ
temptatione vincit ꝓculdubio voluũtarie/ ſit velle reſiſtere cuicunqʒ temptationi ſeu

facit aliquo mõ quod ſuggerit
Faliaidoon ggerit temptato
moleſtia ſuſtinere eouſqʒ em̃ vult tempta
uionis moleſtia declinare. nec ppter hoc
lemptatis facit voluntatẽ. Uerũ ergo
ẽquod diximaquia nõ vult ſimpłr ⁊ pꝛeci
pue temptationis moleſtia ſuſtinere. ym

mo declinare et foꝛee vellet eam ſuſtinere

quantecunqʒ ꝗa duobus modis intelligi
Zauan hoc voſie em dicitu⸗ ⁊ ſcmpoſſibi
litatẽ qð ẽ paſſiue et receptabiliter. quem
admodum dicimꝰ aera poſſe illuminari

facere q; temptationis

paſſiue ſcilicet ⁊ receptabiliter. Becuũ⸗

do mõ dicuntur ſᷣm virtutẽ⁊ efficienciaam

ſiue effectiue.et hoc mõ dicit ſol poſſe illu

minare aera, qa apud ipᷣm ẽ virtus Ean

—
D
S

= . “ .
Be temptationibus te reſiſtencijs vtinir
cipiũ efficiendi. Hoc manifeſtum igiturẽ. rem moleſtiã etita in infinitum. quarencd min
quia nec cuicũq; nec quantecũq; tempta⸗ hoc deueniet tandem.vt maioꝛ ſit aliſuua 4 tacioei
„ tioni poteſt quiuis reſiſtere p modũ effici⸗ voluntas ſuſtinendi aliquanta moleſtiaʒ ſtie
encie vt dixim p modu vero poſſibilitatt vel inſultus temptationis qua voluntas: ctn
—— aut paſſibilitatis poteſt vtiqʒ.q hoc ẽ nõ de qua loquebamur. quare paratioꝛ erit M –
niſi poſſe recipe ⁊ habere virtute vel graz iſte ſuccumbere hmõi violencie vel inſuulu⸗ ind
qua reſiſtathoc em̃ ẽ ac ſi diceretur quoni tui q; luſtinere eam.⁊ ita nõ poteritei re⸗ nehe M
am poſſibilc ẽ ð vnoquoq; quod reſiſtar ſiſtere. Ex illa em voluntate vel amoꝛebo llichi .
ipᷣe tate tẽptationi quatacũq; demõſtrat᷑᷑» ni minoꝛenon poterit vincere voluntatez W
Lauſa aut in hocẽ ꝗꝛ nec ipᷣm reſiſtere ne tmaioꝛem vel odiu. Amplia. Ja decla ſauſren
ipmvelie reſiſtere autvelle pati moleſtias rauimus in pᷣma pte tractatus iſtiusvide B Mitunnmn
qntaſcũq; tẽptationũ nõ ẽ exiẽs nec flues licet in cap.de inſufficiencia liberi arbitrij pentunn
er poſſe nr̃o ſiue ex viribꝰ nris ſolisſed ex ⁊ neceſſitate gracie.hoc ẽ qua gracia incti ſyraicicrhu⸗
iũlis ſimul et adiutoꝛio diuine gre et virtu gemusq id quod ẽ animale in nobis eſt ümktude
tis. Declaratio aũt manifeſta hmõi cẽ. ꝗqa in infinitũ foꝛtius ſpirituali noſtro ante⸗ ctugnmn
elle noſtrũ ⁊ debile ẽ et finitũi Inſultve ᷓ; gracia adiuuetur. IJpᷣum autæ animale beniminn
ro ⁊ moleſtie temptationũ ⁊ foꝛtes ſunt ?ꝓ noſtrũ adiuuat moleſtias ⁊ inſultus tem IUfnungumn
infinititc ſi nullus eoꝝ quãtitate vel inten ptationum totaliter. et in ipis et cum ifis Cmnemumrae
ſione infinitus ſicũ polẽcia ſun:totavita pugnatl contra nos. Exnoſtro igr ſpiri ünmncll
etiã ſi iũfinita eẽtcontinuabiles. vnnume tuaii ſolo non poſſumus reſiſtere cuicãũq, ulhutihli
rabiles etia ſunt moleſtie et inſultus tem⸗ vel quantecũq; temptationi.ymmo vide nlenalakete
ptationũ. Ampᷣ. Nullus eſt ꝗ in finita retur etiam ꝙ nulli ſi tota foꝛtitudine ſua Uytladſpoſii
dilecrione diligat ſalutẽ ꝓpꝛia aut deũ in animate noſtrũ ſculicet pugnaretiin quali⸗ . e angemunt
ſtatu peccati moꝛtalis.vel qui in infinitux bet temptatione foꝛtioꝛi quippebene reſi uuſuninanhe
foꝛtiter ſe teneat vładhereat alterutro eo ſtit debilio: ſi foꝛtioꝛ modica pte foxitudi aschſtlmnd⸗
rũ. Et hoc appet er hoc qð tam facile ab⸗ nis ſue pugnauerit. Jam igitur dealaa cod öninpn⸗
rumpuntur homines ⁊ a deo ⁊ a ſalutep ratumeubiꝑ hoc.quia non poſumus ex ſebuncotnn
pria tanq; leuiter trahuũtur in ꝑditionem. nobis in ſtatu coꝛruptionis iſtius reſiſte⸗ muumnmmmi⸗
Et etia cſñ ip̃a gracia videmus lapſus re omnibus temptationibus.? gdeo ma lunbla lis ſl
tam faciles.ipᷣi em qui foꝛtiſſimi inter ele: gne poſſunt eẽ alique adeo graues inſuu⸗ meprlan hoi
ctos iudicãturſleuiſſime ſtimulan deuciũſu⸗ tus qꝙ eas ex nobis non poſſumꝰ⸗ ſuſtine Mkcnawen.
tur et etiam ſpiritu aliter moꝛiũtur. Quid reſſed nec etiam velle abſolute? ſimplicit WNE
igitur ẽ et que infirmitas credi poteſt.vbi 8 ſuſtinere ⁊ quod hoc obiicitur nobMis Wngunſtfen
adiutoꝛiũ gracie deeſt. Ampl. Si fini 5, quia poſſumus ſi volumus.verũ vtiq; eſt ſfnstnftde
tum eſt ipᷣm velle nature quo quis vult et Jed ipᷣm velle taleſimpliciter talit᷑.ſicut di MmMlnntios
bonis adherere et malis reſiſtere. Pona⸗. ximus exnobis non poſſumus Sigꝗs uiinini
mus ipᷣm in certa quantitate vel intenſio᷑/ autem querat vtrũ adam vel quicunq; ex Müntnt
ne et dicamus quia ſicut ẽ maioꝛ iuſti vo/ gangelis ſanctis in ſtatu ante graciam poſ itlangene
luntas boni ſiuę amotita ẽ voluntas mòſet ſuſtinere quaſcunqʒ moleſtia svł inſul nlſpg gin
leſtiaruʒ ſiue odium qvel ẽ finita vel inſi⸗ tus temptationum Secire debes quia oni Renn .
nita. Si infinita eſt. ergo in infinitum ma iam ad hoc rñdereit ſacri doctoꝛes et di⸗ uftalitonnnn
ioꝛ qvoluntas boni ſiue amoꝛ.Quare ſa xerunt.quia moleſtia temptationum nec Alnenine
ciet⁊ ipᷣm in infinitũ magis fugere ſine de alia pena infligi poterat alicui ante pecca Puurhtn
CAlinare moleſtias ⁊ inſultus temptationũ tum ⁊ hoc erar dei iuſticia ꝓhibente. que ſantnien
Gᷓ amoꝛ boni ſiue voluntas ip̃m eaſdem nunʒ; pꝑmittit vt effectus pᷣcedat ſuaʒ cau Aünne 6
faciat ſuſtinere. Erit igitur in infinitũ pati ſam.Cauſa autẽ pene generaliter ẽ culpa litianin
oꝛ cedere moleſtijs et inſultibus temptati quare anteqʒ eſſet culpa.nullomodo po nnczane
onũ qᷓ; ſuſtinere ipas.Quare nõ ſolii ali⸗ tuit eſſe pena Quare nec inſultus autmo n e we
quibus reſiſtere nõ poterit ymm etiãẽnec leſtia temptationis. Omnis enim inſut am unſſe
vni.Si em̃ finita ẽ huiuſmodi volũtas et temptationis et omnis moleſtia pena eſt nninid
odiũ ponamus eam in certa ⁊ deiermina Si quis autẽ querat vtrum adam in h N
ta quantitate ⁊ dicamꝰ ꝙ tanta eſt volũ⸗ aillo ſtatu vellet polius moꝛi vel qnecũq;ʒ . N
ſae ſuſtinendi hanc moleſtiaʒ duplo ma to:menta pati q; a deo recedere. Jaʒ bot Ninnun
poꝛ erit voluntas ſuſtinendo duplo maio diffiniuimus in pᷣmalłꝑte tractatꝰ de moꝛi WW
3

.

ſſ⸗

nininn
n.nt
—R
c Acu
Ntianie
nr ane
mn.1anoer
Nvinceſre
. * aa d
uslpeal wie

* .
xeyr „ we
4dAKLLCEN Nol

„ 8
Erte e
05. oN
7*
RMSRNee
gomdstet
A ne

. .
REEEHhfeneee
N olelone

K. . ! e
(e
e 4
KLN . . .
f CiN
„ AIEOD—
“
õ
MN 4

. 4
V
NNN,
cel
,

.
„ LIR
P 6 s e 1
H . de. 1

3

ctatu omnẽvirtute gratuitam. maioꝛẽ eſſe

KRK

G ſtrarũ.qʒ etiam robur et virtuoſitas inti⸗

naturalis qua adam diligebat deũ tante

ciuũ. Arma tua tu pꝛioꝛ abieciſti. In hoc au

G a α
nſr . — α

ccxx

ge aliud ẽ q̃ʒ robur vel virtuoſitas bella⸗
toꝛum.⁊ ſi enim adiutoꝛium ſit bellice foꝛ
titudinis.tamen no eſt ipᷣa bellica fotitu⸗
do.⁊ etiam foꝛinſecum adiutoꝛiũ eſt.non
tamen intimum qualem dicimus eſſe du⸗
riciem cutis ⁊ carnis.Armatura igit viriu
tũ animarũ noſtrarum virtuoſitas ẽ et ro
bur vt diximus.nõ armatura tm eaꝝ.QOð
autem dixit de ponderoſitate armoꝝ dici
mus.quia arma ſpiritualia nihil habent

bus ⁊ virtutibus et diximus quia dilectio

puritatis eraſac foꝛlitudinis quod ꝑ eam
pferret ada deũ/⁊ ſibipᷣiet vite ꝓpꝛie Alio
quin ꝑuerſa eẽt et iniquanec etiã naturał
eet. Impoſſibile ẽ enim natura bene inſti
tutã aut oꝛdinata aliquid pᷣferre aut etiaʒ
equare deo.cum nihil magis naturale ſit
vnicuiq; nature qᷓ; ĩm habere ante om̃ia

ſuꝑ omnia dilectẽ Poſt hec autem ip .
Biſputabimus de ſanctis viris ⁊ iuſtis ho ponderis in ſe.nihil grauitatt aur difficul

tatis. ꝙ Sed reuera tẽptatiões eas one
rant et grauant ymmo potius bellatoꝛes
qui eis pᷣditi ſunt et armati ꝓpter onera

minibus vtrũ quilibet eoꝝ hoc ẽ quantũ⸗
cunq; ſanctitate aut gracia pᷣditꝰ poſſit re
ſiſtere cuicũqʒ ⁊ quantecunqʒ temptatiõi
abſqʒ noue gracie auxilio vel eius quam
habet augmento. autem poſſit.videf
habere declaranionẽ demonſtratiua.Cuʒ
enim iam declarauimꝰin pᷣnominato tra

pariter et virtutes. ſicut appet euidẽter in
impacientibus. qui dum moleſtiam illa⸗
te paſſionis ꝑ iram ꝓnjciunt.ipᷣm pacien⸗
cie ſcutũ cum ipᷣa abijciunt Non ergo
ꝓpꝛie ponderoſa ſunt arma virtutum ym
mo ꝓpꝛie pondus pᷣlioꝛuʒ ſpiritualiũ poꝛ
tãcia.ſʒ ſub eo tropo ponderoſa dici poſ⸗
ſunt.quia eam ſequũt et quodammodo
annexa ſunt eis pondera pᷣlioꝛum. ſicut et
domus dicitur quandoq; oneroſa ꝓpier
annexa onera reparationũ et cuſtodiarũ
et hoſpitũ frequenciam. nec ꝓpter onera
ꝓpꝛia ꝓiicit vnq; aliquis hmõi arma: ſʒ
ꝓpter onera temptationũvt diximꝰa qui
bus nundqʒ immunes ſunt virtutes in via
vite iſtiusſicut domus pᷣdicto modo one
roſa ꝓpter ponderoſitatem ꝓp:iaʒ nemo
recuſat aut reſpuit.ſed pꝛopter onera que
ei annexa ſunt eamq; ſequuntur. Ad litte
ram etiã arma litteralia multi abiecerunt
ne impugnarentur.et ne repugnare com
pellantur. Sic multi fidem ipᷣam et ſacra⸗
admodũ puen vel egri aut aliter debiles menta que indubitater arma ſunt fideliũ
ſub quacunqʒ armatura deficerent in cer in martyrij certamina et coꝛonam pariter
taminibus. quẽadmodũ legit᷑ de Dauid 3beenni Queſtionem cum habet

in infinitũ etiam qualibet naturali diſpo
ſitione et quolibet vicio. Manifeſtũ ẽ om
nẽ virtutẽ maioꝛẽ eẽ quocũqʒ vicio et qua
cunqʒ alia diſpoſitiõe temptante ſeu pul⸗
ſante. Quare manifeſtum ẽ.omnẽ ſanctũ
⁊ iuſtum incompꝑabiliter foꝛtioꝛem eſſe ex
gracia q; ſit temptatoꝛ aduerſarius ex illo
p quod ipᷣm impugnat ſiue iſtud viciũ ſi.
ſiue foꝛtitudo etiam naturne. Ampliꝰ.
Armatura virtutũ qualiter daretur a deo
bellatoꝛibus ſuis.ſi non eſſet ei ſufficiens
ad omne pꝛelium ſpirituale. quod eis im
minet et certamen. a ſi dixerit quis quia
armatura dei vtiqʒ foꝛtiſſima eſt ⁊ ad om
nem pugnam ſufficiens.Uerum ip̃i bella
toꝛes ſpiritus noſtri debiles ſunt ad eam
poꝛtandam ⁊ ad alios vſus eiuſdẽ.et iðᷣo
deficiunt in huiuſmodi certaminibꝰ.Quẽ

in. xvij. pᷣmi. Regum. Q armis ſaulis ar⸗ ¶b hoc quod dicitur. Hiſi dñs cuſtodierit
mari noluit contra phy iſteuʒ. et dixit ibſi ciuitatem fruſtra vigilat qui cuſtodit eaʒ.
ſauli. Non poſſum ſic matus incedere. vtrũ dominus deus aliqm cuſtodiam ad
Non enim habeo vſum. Hac em̃ de cau-⸗ hibeat qua ipᷣa dona graciarũ et virtutũ.
ſa clipeum paciencie ad pꝛimum ictũ mul que ſunt in vnoquoq; fidelium. et poteſt
ri puiciũt vt reuera ponderoſũ.Et de boc reſponderi ſiue arguitur ꝙ nõ. pillud 35⁵
Eccleſiaſtici.iij. Quaſi lapidis virtus ppa ipemet dicit paulo apoſtolo i.xj.i.ad Lo
tio erit in eis.⁊ non demoꝛabuntur pijce rinth. Cum enim moleſta eſſer illi tempta
re eam. Sic et phyloſophia dicit ad Boe lio quam ab angelo ſathane paciebatur
et timeret ſibi foꝛſitan ab illa. Reſponſuʒ
eſt ei a domino. Sufficit tibi gracia mea.
Qualiter auteʒ ſufficiebat ei niſi ad cuſto
diam.et quod ſi ita ẽ. Quid eſt quod oꝛat
pſalmiſta in oppoſitũ.Cuſtodime 4 lade

——

em reſpondemus quia armatura virtu⸗
tum. non tam armatura eſtanimarũ no⸗

ma ipᷣarũ. Armatura vero coꝛpoꝛalis lon

hmõi volentes ipᷣa onera pijcere piciũt

Be temptationibus etreſiſtencijs

Qauuem ſtatuerũt mihi.Et quid ẽ illud.Do
minus in circuitu populi ſui.
Quomodo nobis ẽ in columpnam ferre

am et in murũ eneũ et in ciuitatẽ munita.
Quis em̃ dubitat quin om̃ia hec alia ſint

; ipᷣa armatura virtutũ. Si vo iſta cuſto

dia ipᷣiꝰ et circũuallatio electis neceſſaria

EpᷣCᷣter ipᷣa dona virtutũ in infinitũ. Mani

feſtum ẽ quia nec poſſunt ſe vel cuſtodire
vel defen dere ex ſolis donis virtutũ ⁊ gra

ciarũ alioqn quid eſſet iſtud exrpugna im

pugnantes me et exurge in adiutoꝛiũ mi⸗

hi. Similiteræ clamat eclleſia tam crebꝛo

Deus in adiutoꝛiũ meũ intende.domine
ad adiuuandũ me feſtina. Que vtiq; vo

E pugnantis et deficere foꝛmidantis cui ſi
ilam date vires atqʒ virtutes ſufficiunt. ad

quid petit aliud adiutoꝛiX’. Amplius.
Quis non videat quia ipᷣa dona virtutũ

⁊ dom graciarũ tam facile extinguũtur?z

deſtruunt᷑ ⁊ hoc a nobis ipᷣis ſiue cum de
ſeruntur ſiue cum inde ſuꝑbimus quacũ⸗
oʒ ex quinqʒ partibꝰ ſuꝑbie.ſiue cũ in eis
opari negligimꝰ.Quẽadmodũ dicit Au⸗
guſtinus.Quia virtus aut ꝓficit aut defi⸗
cit.Et Luce.vix. Auferte ab eo mnam pꝛo

ciaru et virtutũ ipᷣa dei cuſtodia ⁊ ꝓtectio
neceſſaria ẽ ipᷣiuſqʒ multiplicia adiutoꝛia

quibus adiuuat ꝓ ſe certãtes electos.vñ
auguſtinꝰ. De celo clamat certate adiuua

ho vincite coꝛonabo.

temptare vel ad modicũ electos pꝑmittun

