naſcatur vel generet᷑ fenix alius.ſic ⁊ ego
non de ſpinis ac tribulis accenſa igne ar⸗
deo ſed magis deſuper igne dato contra
hmõi ſpinas et tribulas ſuccedoꝛ. Ipᷣe em̃

em̃ labijs nõ aſſero lin

viroꝝ me accendit. Ego em̃velut flamma

fum feruentiſſima de ipᷣa foꝛnace ſpiritus
ſancti et de camino quod eſt in hieruſalẽ
celeſti in coꝛdibusviroꝝ ſanctoꝛũ edificãs
de quo Camino dicit᷑ yſaie.xxxj. Ego car
bo quẽ vnus de ſeraphyn de altari ſupce
leſti aſſumpſit ⁊ tetigit cum eo labia yſaie
Quoꝝ pollunone pᷣus curabatur.ſicut le⸗
gitur yſaie.vj. HNeq; em̃ digna ſunt labia
pdicare verbũ dei que ego nõ tetigero ꝓ
pter qð ſcriptũ ẽ in pſal. O: moꝛs llabijs
q́runda vbilir̃a nra habet gladiꝰ. Uerba

em̃ qᷓ ſpiritus ⁊ vita ſunt verba ſcilicʒvite.

in quoꝛundã doctoꝝ ⁊ pᷣdicatoꝛuʒ labijs
qntũ ad viriutem et efnicaciaʒ moꝛiuntur
Adeo em̃ tepide. adeo remiſſe verba dei

annunciant quidam vt extincta in labis

eoꝝ penitus videatur. ꝓpter qð ſicut ⁊ ipi
frigidi ſunt et extincti ſic frigidos et extin⸗
ctos relinquunt et vtinã no faciant adiu⸗
toꝛes.nNouimus em quenda familiarẽno
ſtrũ ꝓpter hoc de ciuitate pariſiaca aufu⸗
giſſe. Dicebat euim ſe lectioibus et pꝛedi⸗
catiõibus ꝑiſieñ de die in diem ampliꝰ et
amplius infrigidari et ſe timere ſi moꝛaʒ⸗
diuturnioꝛeʒ ibi traheret ne tandem ſpiri
tuali gelicidio extingueretur. ꝓpter qõ et
tranſtulit ſe adviros religioſos charitate
feruentes velut ad carbones viuos ac ar
dentes.vt inter eos ↄuerſans ardoꝛẽ quẽ
pariſius timebat amittere inter eos nutri
ret et augeret. Ego ſum ignis q ignitũ eſt
eloquiũ dei vehementer ſicut legit ĩ pſal.
Ego ignis ꝓpter quẽ dicit dñs Hieremie
xxiij. Nunquid nõ verba mea ſunt quaſi
ignis et quaſi malleus cõterens petras ꝓ
pter me em̃ verba dei malleus ſunt conte
rens peiram.id ẽ duriciaʒ auditoꝛum.De
hoc ait Seneca.Quoꝛunda em̃ frangẽda
ſunt quoꝛunda autẽ emęndanda.In cuiꝰ
m lat a eius eſt velut
colꝰ muliebꝛius lana molli aut ſtuppa crr
cũuoluta cuius ictũ nõ ſolũ nõ timet dy⸗
abolus ſed etiaʒ irridet.ꝓpter hoc illeſus
manet in vno auditoꝛe ꝑ decẽ vel viginti
annos vehemoth. id ẽdyabolus et nõ ſo
lũ vulneratus ſed etiã nec punctus perſi⸗
ſtit nec vna gutta ſanguinis eius effundi⸗
tur.dum hmõi auditoꝛ nec penitudine ꝑ
huiuſmõi doctrinã aut pᷣdicationẽ ↄpun
git᷑ nec lachꝛimavna ex oculis eius ppter
hoc effluit. Lachꝛime em̃ vt ait Hięroni.
velut qnidaʒ ſanguis ſunt animarũ.Ego

dininus honoꝛ et gloꝛia in coꝛdibꝰ ſcoꝝ o ignis ꝓpter quẽ de helya ꝓpheia Hipeni

Se

eccliaſtic. xlviij. Surrexit helyas ꝓpheta

ſicut ignis ⁊ verbuʒ eiꝰqſi facula ardebat

ꝓpter hoc nõ ſtabũt ante illũ palee pctõ⸗

rũ Ego ſum ignis cuius carbones deſola
toꝛii deſolationẽ palearũ peccatoꝝ⁊ exter
miniũ faciens. Ego ſum ignis quo fulge⸗

dũt iuſti et iam fulſerunt tanq; ſcintilie in
arũdineto mũdi iſtius diſcurrẽtes et aru⸗
dines coꝛdiũ carnaliũ velu: incendmũ de⸗

paſcentes. Sic factũ ẽ tpe aplon⁊ mariyn
q velut ſcintille igne meo ſulgẽetes et eliaʒ

ardetes mũdi harũdinetũ nõ tam ſouali
ter depauerũt qᷓ; etia igne ſeculi incẽderũt
Sicut em mũdus cõtra eos pᷣmuʒ erarſit

ʒelo ydolatrie ſed ⁊ poſtmodũ ẽ ↄydola⸗

triã ꝑ eoſdẽ ſuccenſus.hoc ẽ quod legitur

Sapiẽ.iiu.Ego ſum ignis ꝑ quẽ duces iu⸗
da erũt ſicut caminus ignis in lignis.et ſi
cut faſtis ignis in feno.⁊ deuoꝛabũt oms
populos ad dextra et ad ſiniſtrã. Sicut et
vbiq; faciũt viri ʒelatoꝛes in medio malo
rũ poſiti deuoꝛantinq; eos et ea deuoꝛati
one qua pᷣceptũ ẽ peiro in.x.Actuũ.Occi⸗

de petre et mãduca.et de qua dictum ẽ in

pſal. Dediſti eũ eſcam populis ethyopũ.
Facule em ſunt peccatoꝛes et ligna arida
ad eterne cõbuſtionis incendiũ pᷣparata:
O mnis aũt caro fenũ eſſe expᷣſſe legitur.

yſaie.xi.Erunt inquit ʒacharias.xij. duces
iuda ſicut caminus ignis in lignis et ſicut

facies ignis in feno. Qyſias dixerit ꝙ
viri qui creduntur ʒelatoꝛes homines in⸗
ſenſati ſunt. Hoc eĩ ſine capite?⁊ homines
furibũdi beluina rabie ſeuiẽtes in pecca⸗
toꝛes faucibus et dentibus dũ ꝓbꝛis con

tumelijs cõuiciis eos immoderate ⁊ inſa

niſſime depꝛauant ac dehoneſtant⁊ in fa
cie hominũ confundũt confuſione q ſolũ
adducit peccatũ de qua legitur eccleſiaſti

2

ci.iij. Deinde vent vnguibus cathoꝛũ vl
pardorũ graſſantur et debachant in eos
vt non coꝛrectoꝛes aut medicos ſpiritua⸗

les erga eos ſe exhibeant ſed hoſtes atro
ciſſimos et ꝑſecutoꝛes implacabiliſſimos
huiuſmõi honnines inexoꝛabiles ſũt⁊ n
tum in eis ẽ iudiciũ dei futuꝝ euacuat.dũ
omnia hic vindicare totis viribus enitun
tur. Si em̃ vt ait Auguſtinus.omnia hec
vindicarentur.locũ diuina iudicia nõ ha
berent. Non haberet ergo deus aliꝗd fa
cere in futuro iudicio ſi poteſtas tanta da

reltur hic huiuſmõi hominibus ipſa etiaʒ

officia demonũ que ſunt toꝛquere et cruci
qgre officioſiſſime implent hic hmõi homi

moꝛibus

nes. Unde ⁊ in oꝛe eoꝛũ ſemper ſonat

vox dyabolica crucifigatur confundat᷑ de
ponatur deijciatur eruatur. Poteſtas in
manihus hominũ hmõi gladius ẽ ꝓcul⸗
dubio in manu furentis vix aut nunq; de
ore eoꝛuʒ auditur emendetur coꝛrigarur

Hij cum medicina ſpiritualevidelicet ani
maꝝ ꝓfiteantur non ꝓ varietate vulnen

*

8

aut moꝛboꝛuũ aut vulnerũ ſpũaliuʒ varie

tatem adhibent medicamentoꝛũ. Urere

noꝛunt ſoiũmodo et ſecare ſolummodo.

Quaq;ʒ em̃ egritudine ſpũali laboꝛat ꝗs

ferrum ? ignem ſtatim adhibere conatur
Cũ dicat eis Auguſtinꝰ. Nõ ſanat oculũ
qð ſanat calcaneũ vel manũ nihil de vn⸗
ctionibus.nihil de ſomentationibꝰ.nihil
de cathaplaſmationibus.nihil de potio⸗

nibus niſi foꝛte de potõne abſinibij ana

riſſimi aut alterius cuiꝰ ſumptio toꝛmẽeiũ

ſit ⁊ nõ medicina ignoꝛant huiuſmoiinſi

pientes q omniũ medicamentonꝝ foꝛiiſſi
mũ ac ſaluberrimũ ẽ ſapiencia.ſicut legit

Sapiencie.ix. Eteniʒ per ſapienciã ſanali

ſunt quicunq; tibi placuerunt dñe a pᷣnci⸗

pio. Hecquidem ſapiencia ſermo dei eſt

de quo legitur eiuſdem. xvj. Neq; beiba

neq; malagina ſanauit eos ſed ſermo tu⸗

us domine qui ſanat omia. et in pſalmo.

wiſit verbu ſuũ ⁊ ſanauit eos. de hoceo
dem. ꝓuerbioꝝ iiu Uita ſunt inuenieni⸗

bus ea et vniueſe carnis ſanitas.Pecca⸗
beatus Dyoniſius tanq;
ceci manuducẽdi ſunt. Tullius vero dicit

toꝛes em̃ vt di

ꝙ vndiq; fulciendi ſunt qui timent. Ma⸗
nifeſtum aũt ẽ ꝙ erigendi ſunt qui cecide
rũt medicandi ſunt autẽ qui vulneran ſũt

aliud face poteſt q; vulnerarare.qui ve

nõ nouo 4 ere traſfigendi.quid autem

nit ad inſi Mnũ in ſolo igne et gladio. In
igne quidẽ iracur
gue. Huiuſmõ

qui foꝛamen vnuz nituͦtur obſtruere vno

ie. in gladio acuto lin
omines reſectoꝛbus
ſimiles ſunt veterũ ac putridarũ patellax

ictu mallei fabꝛilis quinq; vel ſex alia faci

unt vel illud adaugent in duplo aut ipaʒ

patellam totaluer diſſipant⸗? confringut

Pmõi homines omnia vaſa er quacuq;
materia ſint malleabilia eẽ opinari vide⸗

rur omnia em̃ malleando reſicere velle vi

ↄfringũtur ⁊ difſipantur q;ᷓ reſiciant. (oꝛ

rectio autem quã ſolam intendere debẽt.

dentur nõ attendentes inſaniſſimi quod
fictilia aut vitrea malleationibus potius

nõ ẽ niſi refectio vaſoꝛuʒ cõfractoꝛũ ſpnus

füberſunt
Uretcliaſtie
Ciomniſan
gitdeimag
liantea er
lau lauldicl
waueſtüet
getonfn
ſeroigneo
hoſutnen⸗
ſinu toiti
Niminimd
lunißponianen
nniüſceenon⸗
lnssbionnin
ſcuifcedehe
Mginneſend
Gpiattiſenie
nipeſnis
ſisfteeiten⸗
Cellgenipai
bonfomginn
fenennuopn
ihäriädein
Mrenö
bänsen
Geüpe⸗
Nobapg
orcigan
liſeeain
lirſcitz
alaeenen
epunun
ancunexe
mina
ſcgagen
lͤtoguine
patora
ſehennhs⸗
Ginnlinte
legurden
Wönnkande
Wohnie
urmtne
ſalimmn
enggni
untgie
1 Dunn

acllienn

wbes

noreti
Memnam e
S
n enene
maſnne
rnon prmrr:
Nefueühin
Nde te
nmanehiüke
gli. ſiu
Meüünaind
vdeöt
mns ab
ungignoen
nmuigetune
ammiiſi

unſenna
ibutenid
it ſnanlero
„CaKn
kansſinis
nsnſe
mäſmngine
ſon

aaeereee,,
N.

8

1
esente N

8

fiũ bec ſunt coꝛda peccatoꝝ. Er eo að legi
tur eccliaſtic.xxj. Coꝛ fatui quaſi vas ofra
ctũ omnẽ ſapiencia nõ tenebit. In domo

aut dei magna.id ẽ ecclłia ſunt vaſa nõ ſo

lũ aurea ⁊ argentea ſed etia lignęa ⁊ ficti⸗

lia, ſicut dicit apoſtolus in ſcõo.ij.ad thy

Wanifeſtũ aut eſt q aurea et argentea et

ignẽ foꝛtiſumu ⁊ malleũ ſuſtinęnt.lignea
vero ignẽ nõ ſuſtinẽt. Fictilia àz malleuʒ
nõ ſuſtinent.ppter hec intolerabilis ẽ in⸗
ſania hmõi fabꝛon ſeu reſectoꝛuʒ qui nec
dinerfitatẽvaſoꝝ nec foꝛtitudinẽ aut debi
litatẽ ipoꝛũ attendũt vno ſolo artificio in

omniu refectione vtentes vel potius abu

tentes.hii omniũ peccatoꝝ coꝛrectioneʒ ⁊

ſalutẽ facile deſperant. et vlinã nõ frequẽę
nus ad male ſenciendũ de hominibus fa

cilmi ad bñ ſenciendum difficiles ⁊ tardi
ianitoꝛẽ peſſimũ ac ꝑuerſiſſimũ coꝛdibus

ſuis pᷣfecerũt ꝗ mala de fratribus tam fa⸗-

cile ingredi patit᷑. immo paſſim ea recipit

bona vo vix intrare. Hi ſemel ↄcepta de

fratre malã opinionẽ vix aut nunq; depo
nũtbñ niſi de ſuis aut ſuis familiaribꝰ ra
ro vel nuno; ſenciũt de alis veloſemp vel

frequẽtius malebij cõtra muſcasvel puli

—

ces leuiũ peccatoꝝ. in gladio duro ⁊ forti
plerũq; pugnare volentes ipſos peiõres
occidut. Quemadmodũ quidã cũ muſcu⸗
la videret ſuꝑ caput alterius volitantem
aut inſidẽteʒ dum eanfeuri intemptaret
pcutere excerebꝛauit illũ.Aic ⁊ iſti dum le

nia peccata in fratribꝰin Aadioverbi dei
intendunt percutere tanto conatu⁊ imp e

tu pcucium ea quod ipᷣos fratres hmõi p

⸗ v„

cuſtione occidunt Uulnus em̃ eis ire moꝛ

lig na peccatoꝝ cedere intend fugit ſecu
ris de manibus eoꝝ et fern dqnanubꝛio
lapſum vulnerat aut interficit peccatoꝛes

talis vł odiũ infigentes. aieti du

Sicut legitur deutro.i. Ferrũ acutũ eſt

verbi dei. ſicut dicit Gregſ. Manubꝛiũ intẽ
tio rectitudinis Manus qua ſecuris iſta ẽ
tenenda moderamen ẽ diſcretionis in pᷣ⸗
dicandovel docendo quod dum quis de

ſerit. ferrum de manubꝛio labitux. cum in
tentione rectitudinis obmiſſa ad cotume

liam vel confuſionem faciendam ꝓximo
diuinus ſermo detoꝛquet᷑. Multi enim ſic
adulterant verbũ dei ꝓpter quod dictuʒ
eſt ꝓuerbionꝝ. xiiij. In oꝛe ſtulti virga lup⸗
bie.⁊ Eccleſiaſtici.xix.Coꝛrepiio mẽdax in

oꝛe cõtumelioſi. Non em̃ coꝛrigunt.ſʒ coꝛ

„

tione enim opus iudicandũ eſt. ſicut ⁊ mi

ti pᷣdicare ſe ſimilant et detrahere tmvl ge
neraliter vel ſpecialiter quibuſda intẽdut
Unde non pᷣdicatio veri nominis eſt hu⸗
iuſmõi ſermo ſʒ detractio.ꝓpter hoc opti
me dixit mulier illa. Nunc cognoui quia
vir dei es tu. et verbuʒ domini in oꝛe tuo
verum.iij. Reguũ.xvij. In quoꝛundam em
oꝛe ſi fas eſt verbũ dei falſum eſt.dũ illud
adulterant illud qntũ in ſe eſt ſuũ fa cien⸗
tes. videlicet aut ſui ioꝝ pᷣdicationẽau
alion detractionẽ. Qui eniʒ caula inanis
Pgris vel queſtus pᷣdicant ſeipos aut ſibi
ipᷣis pᷣdicant non xpᷣm velilli.Qui vᷣo cau
ſa detractionis ipᷣm viuificũ verbũ dei ſe⸗
men in venenũ moꝛtiferũ detractionis in
uertunt. Impletur in eis quod ſcriptũ eſt
in iob. xx. Panis eius in vtero eiusvertek
in fel alpidum intrinſecus.Dũ em̃ fermo
qui foꝛis apparet pᷣdicatio. maligniſſima
detractio eſt intrinſecus. Panis eius id ẽ
ſermo dei qui in eius oꝛe perſonatverſus

eſt in vtero eius. hoc eſt in intimo puerſe
intentionis vbi ſermonẽ dei in hac detox

quere cogitauit.Et valde ſimile eſt quod
accidit cuidam mulieri que cum ſacratiſſi
mã euchariſtiam in ſinu ſuo nimis irreue
renter execrabiliter abſcondiſſet:cũ vel⸗
let eam de ſinn abſtrahere.inuenit pꝛo ea
ſerpẽtem hoꝛrificũ at q; terribilem. Sic ⁊?
ꝓ pane ſacratiſſimo verbi dei in abſcõdi
to coꝛdium hmõi hominũ:diligeter ſcru⸗
tantibus inuenit᷑ ſerpens venenatiſſimꝰ
detractionis. Accedit et ad cumulum per
uerſitatis quia venenatum huius detra⸗
ctionis ſermonẽ ʒeli mentir multi non ve
rentur. et qui eos excuſare conant᷑ cũ apꝑp⸗
te detraxerint hmõi homines dicunt eos
ex ʒelo vel ardoꝛe nimio diriſſe talis qua⸗
ſi ʒelus ſanctus et ardq; diuine di ectiõis
homines faciat inſaniił.⁊ in fratres acꝙ
ximos oꝛe rapido detibuſq; ſeuire. Simi
les etiam ſunt hmõi homines cuidã ſtul⸗
to qui cum audiuiſſet deũ pᷣcepiſſe homi⸗
nibtis vt recte ambularẽt nolebat poſiea
diuertere a quocunq; obuio verbi gracia
Si crucem excelſam inueniret in via: aut
arboꝛem ꝓceram:non declinaret a recto.
ꝓpter hoc ſi deſuper niteretur aſcendere
⁊ poſtea deſcendere:idem faciebat ð mu
ris domibus turribus: niſi vel aptura fie
ret ei in eis. Quapꝛopter nec ciuitatem in
gredi nec egredi hmõi homo abſq; labo

reptionem cõtumelia menciũtur.ex inten re impoꝛtabili eoꝝ qui eũ docebaniu

Se

ina intolerabili ac diſpendioſiſſima. Sic

hmõi homines quantaʒ ruinaã faciunt in
cogregatione in animabus ſuis.que vti⸗

q; ſpirituales ciuitates ſunt. Tantaʒ inqʒ
ruinam vt pene quolibet paſſu eoꝝ hocẽ
ope vel ſermone neceſſe ſit vel vnã vł plu
res in domibꝰ hmõi ciuitatũ nõ leue de⸗
trimentũ ſuſtinere atʒ diſpendiũ. Dom⸗
hmõi ciuitatũ ſunt hmõi collegioꝛuʒ qui
quot et qnta detrimenta atqʒ diſpendia
bone cõuerſatõnis ſue ab hmõi homini
bus paciantur non eſt facile vłſcribere vł

narrare plerũqʒ etiã ſcãdaliſati ab eis gra

uiſſime coꝛruut.Quid plura In tempeſta

te et turbine ſunt vie eoꝝ. Sicut legitur in

ii. Nau.et quocũqʒ conuerſantur ſunt qᷓ
ſi tempeſtas tranſiens. Quẽadmodũ em
poſt tranſitum tempeſtatis alius luget ſe
getem ſua degrandinata. Alius vineam.
alius domũ ſuã concuſſam atqʒ dirutam
Alius nauem confractam. Alius merciñ
periculũ. Sic vides invnoquoqʒ collegio
vł congregatione.Alium lugere detrimẽ⸗
tũ lectionis.aliñ oꝛationis alium medita
tionis aliũ diſcipline aliũ pſalmodie? ita

de alijs. Ppter hoc dictũ eſt puerbion. x.

Quaſi tempeſtas tranſiens nõ erit impi⸗

moꝛibus

nemo ſibi ſupplaudat ð ʒelo ſancto. cum
iſta rabies illum exagitauerit Nemo hu
iuſmodi rabiem excuſet in hmoi homini
bus. nemo eam ʒelo rectitudinis mencia
tur Et quia eyperti ſum ruinas ? ani⸗
matuʒ pditiones quas operata eſt peſtis
iſta diebus noſtis neceſſarium. ymmo ſa
luberrimũů elt. vt qui myniſtros dei ſege⸗
runt. et in officijs ſuis gratum officiũ deo
pꝛeſtare intendunt. ne ꝑ ignoꝛanciam cõ
trariu ſadant. et ꝓpter animaru ſalutem
elem earum ꝓcurent. LCemptabimus
eclarare que ſit iſta affectio. que ʒelus ſa
ctus et ʒelus rectitudinis ab ipᷣis ſanctis ?ꝰ
potiſſimũ a beato Geegoꝛio nominatur.

—

Dicimꝰ ergo illa afſectio ſiue ſit ira ad

vindicandum dei iniuriam. ſiue ſit odiũ. H

Nue inimicia ad extermindos dei inumi⸗
08. ſiueſit ʒciotipia perſequens ſponſa⸗
rum xn adu neng. Baurterideli, occaſio
nes et ligna ſiue ſit amoꝛ vehemens ipᷣas
xpᷣi ſponias a mundo ſecludens⁊ aria cu
ſtodia eas quaſi incarcerans vt ſolus ce⸗
leſtis ſponſus earũ amplexus ſpirituales
ceteraqomugij ſpualis fructus et bona
ab eis habeatet hoc lbere et abſq; impe
dimento vel ſeculi huius vel ſecularium.

us Similes ſi unt quoqʒ iſti tempeſtu Aunq tamen eſt ſine comite ac duce mi
oſi homines pugilibus ſiue gauenlanu ſeei ia.et illa vtiq; ſpirituali.Et ꝓpter

bus.qui mole coꝛpis ⁊viribus pᷣualentes
in medio pᷣſſure alioꝝ hominũ recti⁊ rigi
diincedentes alios deijciunt alios impel
lunt alios conculcant alios pedes calcan
les grauiter ledunt alios cõpꝛimũt.alios
a greſſu impediunt clamoꝛemq; mirabilẽ

⁊ maledictionẽ multitudinis poſt ſe relin

quũt. Sic pauciſſimos videbis in quacũ
; congregatione vbi tales cõuerſati ali⸗

quando fueriut.quin poſt receſſum ſuũ ſi
ue deceſſum quexęlas ſimiles 2 maledicti

ones ꝓ leſionib impedimennſq; ſpiri⸗
tualibus reliquerunt. et quin eos cum ibi

hoc dictum ẽ ſuxer Wathe. v. Juſticie lu⸗
men eſt milſer dia opo:tet ſic affligi et
eotenus coꝛꝑq ſubet exterius vt ꝑ hocſa⸗
lus anim abudlinterius ꝓcuretur. ſicut ſe
feriſſe teſt atur Apoſtolꝰ in.v.pᷣme ad co⸗
rinth. dicens. Lradi huiuſmoch homineʒ
ſathane in interitum carnisvt ſpiritus ſal
uus fiat in ie domini noſtri hieſu chꝛiſti
Dic etiam noderatur ipᷣam afflictionem
coꝛpoꝛis vnõ vltra eam extendat quam
requirit coꝛrectio ſiue emendauo peccato
ris.Cum enim co:acno ſanano ſu anima
rum ⁊ ꝓpter eam omnia huiuſmodi faci

conuerſarentur fuerint comunicate.Cum enda ſint. Maniteſtum ẽ ꝙ miniſtranda

iſtis non eſt ambulandum inter ventres

pꝛegnantiũ quis enim enarrare vłynarra
re ſufficiat quot ⁊ quãtos aboꝛſus ſancto
rui conceptuũ ſiue pꝛopoſitoꝝ fieri faciant
mõi homines quot partus teneros inſi
pientiu conculcando vł compmendo ſi ul

focent quot adultos gladio ſuo vulnerẽt

quot omi generi bonoꝛum impedimenta

pꝛeſtant. Etia que vidimꝰet ex teſtimonio
fidedignoꝝ accepim us. quia pene innũe
r ſunt, Pꝛeter hec omia autẽ virimus. vt

ſunt omnia tanq; medicine vłmedicamẽ
ta animarum. nihil em aliud eſt q; cyrur⸗
gicus quda ſpiritualis. Unde omne eiꝰ D
vrere. omne eius ſecarenon queſtuoſum
ſed medicinale debet eſie vel medicame⸗
tum loti ciuitati vel regioni cui pᷣſidet. Si
cut ergo temperade ſunt medicinevel me
dicamẽéta. æ contemperande mo:bis coꝛ⸗
poꝛalibus. Si enim excedit medicina mo
dum.non operabiturvt m edicina ſaluie.
oſed vt toxicum ſaiuti contranu. Idem emmn

utoh⸗
guaboli
ſtinoin
ſruring
dianmeck
ſamieneea
ftpeltole
Ouodſip
ſtiiaſed
oyusoc
lsamnl
Nois pen
Uigenoden
Cereztetc
nocrutn
Mnienn

sſrdisec

uuſoclvin
kitſiiein
fungmodde
Mnera.vont
Upmnmoens
alaaneu
fannnonto
niserla
Werhca
eenän
adn
bibenrp
EMubus⸗
ſiuttete
Puſſonis
neſſonel
neccipe
ſagtotogs
llichardol
leeugpen⸗
wonſaluene
nifiniere

ünconmn

Naflicne⸗
Wonnd
nſtin
0 ſhterc

tienae
RZMU
Nummn iid

1 ſpiöftann
mühausn
Mopollti
eſhingen
udruinod
CumNS

facit pł? aut mino.miſericoꝛdia ergo hec
qua ſoli laluti impenditur moderant bu
iuſmodi medicamenta ne ꝑ exceſſum ver⸗
tantur in perniciem animaruʒ. ꝓpter hoc
dictum eſt in pſalmo Loꝛripiet me iuſtus
in miſericoꝛdia. Quod eſt dicere ꝓut req⸗

rit vel tollenda vel lenienda miſeria mea

Quod ſi plus vel vltra.non eſt hoc dei iu
ſticia ſed rabies aut furoꝛſe ingerens. et

opus quod debuit eſſe ʒeli ſancti.ſicut ra⸗
piẽs et vendicans ꝓpter quod ⁊ dicit gre⸗

goꝛius fuper eʒechielem. Quia ʒeli ſancti⸗
diſcretio de miſericoꝛdie virtute neceſſe ẽ.
vt ardeat et clareſcat moꝛbi enim pſequẽ⸗
di ſunt ac vulnera a medicis ſpiritualibꝰ.
Non autem pacientes. ymmo ſalus eoꝝ/

totis ſtudijs ac viribus querenda ẽ.Et eſt

huiuſmodi viris medicoꝛum co:palium
ſtadioſiſſime imitaãda benignitas qõ qn⸗

tãcunq; moꝛbos coꝛpoꝛum pꝑſequantur ⁊
vulnera. non tamen pacientibus iraſcun

tur.ymmo eas tota dulcedine cõſolãtur.
tota ſuauitate blandiũtur.et quibus poſ
ſunt non ſolũ medicamentis:ſed etiaʒ ali
mentis eoſdem confoꝛtant et qadiuuãt ad

rolerandam amaritudinẽ medicine. ⁊ ad

ſufferendum doloꝛẽ ſectionis aut vſtiõis
Interdum etiã er ipſi poꝛes de medicinis
ibunt.vt hoꝛroꝛem ſillarum tollat a paci
entibus.Quod ⁊ ipᷣe xpᷣus dominus fecit
ſicut teſtatur Auguſtini dicens. Calice,z
paſſionis pᷣoꝛ bibit xps pminus laune⸗

ne illum abhoꝛreret egrqus. Hmõi autẽ
medici vel cyrurgici potils ymmo neute
ſed toꝛtoes atʒ lictoꝛes ymmo carniſices
animan doloꝛem tantũ atq; confuſioneʒ
ceteraq; penalia ſola inferre vellevident᷑
non ſalutem conferre nec meicinam ſed
carnificinã exercere. Non en entum car⸗
nificina eoꝛum ꝓfuerit. ſʒ qRũ doloꝛem

vel confuſionem pacientibꝰ iniecerit mul

tum curant.Qui authon medicinam.ſʒ

Mcarniſicinam. in tam pus tãq; ſalutaribꝰ
officijs intendant.ipᷣa verba eoꝛum indi⸗
cant euidenter. Minas enim vt hoſtes pᷣ⸗
mũ inferunt.deinde iuxta minas et vltra

minas in eos qui laniati fuerinsdebach⸗
antur.et poſt hmõi debachationẽ de car⸗
nificina hmõi tan; de victoꝛia gloꝛie⁊ ð
triumpho nobili inſolenter ſe iaccant.qðᷣ

noſipᷣi multociens auribus noſtris audi⸗

uimus. Er quo apparerꝙ non fructuʒ ſa
nitatis aut ſalutis in pꝛimis querũt in eis

qui furo:i eoꝛum traditi ſuntet expoſiti..

4 3 c 9

Lomitatur autem et iſtam ſanctam 2*
fectionem ꝓpꝛie infirmitatis iugis medi⸗
tatio vt in ſeipo diſcat qd ali poꝛtare poſ/
ſint quid eis et qntũ imponendum. Ne⸗

mo enim ita eſtertur excadeſcit in alios/
niſi qui ꝓpꝛie infirmitatis aut fragilitatis

oblitus eſt. pꝛopter huiuſmodi homines
dictum eſt. Sciant gentes quoniã homi⸗
nes ſunt. Iſti enim vident᷑ ſe ignoꝛare ?ho
mines eſſe aut ſaltẽ aliquando fuiſſe. ũ
enim dirit dominus hieſus ypCs de ſeipᷣo.
Zelus domus tue comedit me.Cũ de eo
ſcripſit yſaie.lii.Deſiderauimus eum no
uiſſimũ viroꝛum. virum doloꝛum ⁊ ſcien
tem infirmitatem. Hij ſunt homiues qui
non addiſcerunt pati diſciplinãa aut coꝛre
ctionem ꝓpᷣam. Et quia agendi z pacien
di tanq; contrarioꝛũ eadem eſt diſciplina
Neſciut eam in alios exercere ꝓpter hoc
expoſuimus verbũ illud in pᷣmo Sapien
cie. Diligite ſapienciam qui iudicatis ter⸗
ram.Diligite inq; pati ⁊ facere.pati pꝛius
vi de vobis fiat. et deinde facere vt vos il
lam alijs faciatis. Quidaʒ em̃ in alios iu
ſtiſſimi ſunt. In ſeipos autẽ miſericoꝛdiſ⸗
ſimi ⁊tamen in nullo alijs parcunt. Sibi
ipᷣis parcant per omnia. Quemadmodũ
faciebat Menius. Qui cum alioꝛum vis
cia ipᷣe vinioſus atrociter perſequeret ſua
diligebat ac nutriebat. Suꝑ quo cum ina
terro garetur mihi ignoſco menius inqt.

PHiü em homines impaciẽtiſſimi ſunt ob⸗
iurgationũ increpationũ redargutionũ?
quod eſt deterius monitionũ et exhoꝛta⸗
tionũ.Qñtofoꝛtius ergo diſciplinaliũ flia
gelloꝛũ ꝓpter quod nec ſciunt nec ſenciũt
nec ſapiunt diſciplinã vt om̃ino in experti
Ideo moꝛbus eoꝝ ẽ om̃is. Noli me täage

re.? ſola diuina manu curabilis cum hu
mane manus attactũ omnem nõ ſolũ re⸗-

fugiant.ſed tota repugiatione repellant.
Attempauerunt autem quidam reli⸗
gioſi mederi mo:ꝛbo bmõi in abbate ſus
tempibus noſtris.quoniã cuʒ eſſet in om
nes illos carnifer crudeliſſimus.videntes
qꝙ om̃ino ignarus eẽt et inexptus diſcipli
ne quã tamen exercere putabatĩ eos.Coe
gerunt eum ſedere ꝑ menſem integrũ int
fratres et gerere tanq; ſimplicem canoni⸗
cũ quẽ cottidie ꝓclamãates et egregie ver
berates.tandem reſtituerũt ſedi ſue dicen
tes Ecce p menſem iſtũ fuiſti in ſcola diſci
pline ⁊ nõ ſolũ audiuiſti doctrina diſcipli
ne ſed etiã ſenſiſti. Nõ ẽ minuͦ. 4 n ene

De

reneſcie bas in ſubditos.quia eam nõ ad
Diſce rasjrecoꝛdare eoꝛũ que didiciſtilali⸗

odquin re memorationẽ tibi faciemus ipᷣo
rum. et credimus nos quia inſtructus et
eruditus didicit ex his que paſſus eſt di⸗
ſciplina. Credimus etiã q memoꝛiter eã
retinuit.nec rememoꝛationẽ eius eidẽ po
ſtea fieri opoꝛtuit ad qð paratiſſimi eẽnt.
fratresſi viderent ꝙ opus eſſet. Hunc re
uertamur et dicamꝰ ꝙ huiuſmodi homi⸗
nes in beelczebub eüciunt demonia. ⁊ in
ſathana ſathanam expellunt et non poti
us intro ducunt vel magis impellunt. In

ſpiritu enĩ furoꝛis ſpiritu luxurie interduzʒ

credentes eücere non eüciunt ſed ipᷣm lati
tare cõ pellunt. Plexumq; ſpiritum ireſſpi

ritum odijſpiritum ſilationis.et ſpiritum

men dacij in eos quos coꝛripiunt introdu
cuntſdum eos ad iram moꝛtalem ⁊ odiũ

contra ſe concitant et irritant ſimilatoꝛes
eoſdẽ et mendaces efficientes. Interdum

etiam ꝑiuros dum ſimilare eos cõpellũt
terroꝛibus ſuis deſeruiſſe vicia quibꝰ ad
huc laboꝛant et mentiri de hoc inſuper et
peioꝛare.et hoc multis experimẽtis didi⸗
cimus. vnde et poſtqᷓ; exiuerit tempeſtas

eoꝛum. apparet maniteſte non extirpata

fuiſſe vicia per eorum furoꝛeʒ.ſed magis
ad tempus latuiſſe.quedam que nõ ſolũ
vt pꝛius erũpunt quaſi beſtie de cauernis
Sed cum multitudine nouoꝛuʒ que ſicut
diximus ꝑ hmõi hominũ inſaniam gene
rata ſunt. et ita factus eſt erroꝛ nouiſſimꝰ
peüoꝛ pᷣoꝛ pᷣoꝛe dum et adauctus eſt. vter
q; exercitus dyabolicus ſed tamvitioꝛum
q; hominum maloꝛum⁊ pꝛopter hoc ꝓ⸗

curantur impedimenta atʒ repagula. nõ
quibus compeſcatur iſta inſania.ſed qui

boimpediatur coꝛrectio ſalutaris Aut em̃
appellant ſic oppꝛeſſi aut congregata ſibi
multitudine ſimilen debachationẽ timẽ
tium reſiſtunt in facie.peſtiferis hmõi ho

minibus obedire etiam in modico dene⸗

gantes vel ꝓcurant ſua aſtucia ſeuiendi
eis ſubtrahi poteſtatem. Interdum etiaʒ
et in moꝛtem ipᷣoꝝ armantur et clam niſi⸗
bus totis machinantur vł palam ipimet
eoſdem occidunt qualia tempoꝛibus pᷣte
ritis fuiſſe facta plures iam dubium non
eſt. Nec mirum eſt.cum ipᷣi medicinam ſa

lutaris coꝛrectionis vertant in gladiũ per

ſecutionis. Sed egros interdum nõ tam

moꝛibus

freneticos ſenciant q; etiam ſeipos a furẽ
tium gladus defẽdẽtes. Inſpiciẽda ergo
umopeꝛe ac diligentiſſime conſideranda
coꝛrigendoꝝ infirmitas.⁊ cuiuſmodi me⸗
dicinam vel velint vel valeant ſuſtinere.
Sed in ipᷣa poteſtas coꝛrigentium nõ mi

nus altendenda eſt. an per eam cogi pol

ſint ad id quod eis imponitur. Si em̃ nõ
poſſunt nõ eſt eis imponendum inuitis.
ſi vero poſſunt non minus attendendũ ẽ
An huiuſmodi coactio multoꝛum ſtra⸗

gem: et pauciſſimorum vel nullius ſalu-

tem forſitan opererur. Non enim negli⸗

genda eſt multitudo eouſq; vt ſtrage ipſi

us ſalus paucorum autvnius ematur.
Rreddenda eſt et exhibenda quoꝛũdam

vt ipᷣi aiunt iuſticia.qui nequid amittant

de iure ſuo valens denarium. centũ mar⸗
cas expendere ſunt parati.

7„

—
Frubeſcendum eſt medicis ſpiritua⸗
libus timoratio et pietas medicoꝛum coꝛ
poꝛalium.qui tantopere cauent ne medi⸗

cinam quam exhibent alicui mortis cor⸗
poꝛalis occaſionem prebeat apud iſtos

vero moꝛs ꝗgnimarum. nullius momen⸗
ti eſſe videtůr. Cum enim ſuper hoc am⸗

monentur. ſtatim reſpondent. feci. quod

meum eſt ſibi imputent moꝛtem ſuam qſi

non pertineat ad eos periculis fratruʒ oc

cu rrere vbi ip̃i in illa voluntarie ſe immit

tunt.cuʒnulla maiſe.ſit inſania.nulla pe⸗

riculoſioꝛ freneſi quam illa que ẽ coꝛdis
Quapꝛopter ſi tq ſtudioſe cauetur ſrene
ticis coꝛpalibus non ſolũ ligando.ſʒ oẽm
eniam allam occaſionem eis ſeuiendi vel

in ſevel in alios ſubtrahendo. Unde nec

ferrum nec lignuʒ quo ſe ledere poſſintiu
ur neq; aque neq; igni ap
ermittuntur. Sed neq; iu
xta feneſtran: eſſe a qua ſe pᷣcipitare poſ⸗

xta eoſ dimit
pꝛopinquar

ſunt.Ex quo maniſe uʒ eſt q;ᷓ difficile oc⸗

caſiones moꝛtis eis Sarent in tanta ſolli⸗
citudine illas eis aſſiſtere conantur. Qña⸗

to foꝛtius ergo non ſunt dande freneticis

Ghitiglihus timoꝛ et pietas.
u

tamdiu lotuti fuimus inanis gloꝛia con⸗
citet. ⁊ huiuſmodi homines nec quod ve
rum aut rectum eſt videre poſſint obtene
bret. Quẽadmodum accidit de quodam.
qui vt iuſtus iudex ⁊ bonus iuſticiariꝰ re⸗

„

tas. Limen
m autem valde eſt ne inſaniaʒ de qua

podeto
noleßl
oniucti
nanee
Gendum
wultarur
nodum
naßten
nuaſe i
y meſoo
bylonu
ticnturh
ſns untn
Hinulum
Cuumntands
dmumnilitzan
hondomusg
Went nona
linsderuina
Ugcyenioi
Uinſrucera
Pchuntas
orenets

foong ige

Waddes
Gier
Gkicchen
Ntoto
Phor.
Fiſenon
ſnnilier⸗
ummrde,
Malennor
uneumnae

Esconmner

laſeſorezt⸗
Eenglemefte
ſeuntepon
Mononun
Rmnanhasf⸗

Maan

undin
Cnnmnir
isätſie
ningen
dingin
Molonin
legaclioo
fnclfnoſs

„
* am e
es e
kS. iaenhe.
N 8
eae⸗ .
Nalpgiennts.
eane
H N.
DSDSNäe
Woa d
wodeene
m
fene et
eneeeee
vorume enlees
17 ane
88 eegtergeee
„ Ofted
nr eremn,
Wo.
e ſr e gens
Ee
t e 4 nfia
WaNeKAK
. ekeen ⸗
m vrn
4 * 5
—Eeweckdeenn
G Ge eees
AKSNE1
erreie
anloNeeIR
r iet ner
en eenen
en h
um n dne en
” R
.
.
ee
PAENRKr N
AENSES „
e
tn es enegne NNN
llle NN. L

3 „ 4
vcdolaten
2. „

„ ATuN,

SAe
o —

ſcn . ec. 6
el
n miene

runt et obedientiarios et quadxata rotů⸗

mo decolauit. mercatoꝛ inſaniſſimus qui

moꝛte filij ſui falſiſimamvaniſſimãq; lan

dem iuſticie quam nõ habebat voluit cõ

parare. Sic ⁊ nonnullos interdũ feciſſe ni
mendum eſt.vt viri ʒelatoꝛes pᷣdicarẽtur.
multarum animarum ſtragem dediſſe ꝑp
modum quem diximus multa monoſte⸗
ria pᷣtextu refoꝛmationis non tam defor⸗
maſſe.qᷓ; etiam euertiſſe.Oum enim ꝙ fu
roꝛe ſuo diruũt.edificãt in monaſterus ꝗ
bꝰ coꝛrectoꝛes aut refoꝛmatoꝛes interduʒ
videntur huiuſmodi hominestantas ſciſ
ſuras tantaſq; diſcoꝛdias.tantas ruinas

ſpiritualium tanta incendia irarum ? odi
oeꝛum tanta ſeminaria luigioꝛum et iurgi

orum illi faciunt concitant ⁊ ſeminant.vt
non domus poſt receſſum eoꝛum videa⸗
tur aut monaſteria ſed magis lapidũ ali
cuius de ruina. Non enim fratres qui vi
ui ac veri lapides ſũt ſpiritualis edificij ve
lut inſtructura oꝛdinatos.nonvelut cemẽè
to charitatis colligatos. ſʒ magis ſubuer
ſos reuerſos poſt ſe relinquunt.nec obli⸗
uiſcuntur iactare ſe ꝙ abbates depoſue⸗

dis ibidem mutauerunt de fruetu penitꝰ
conticeſcentes. Uel quia nullus eſt.vł ꝗa
de eo foꝛſitan fuit in eoꝛum pectoꝛe cura

minor. Nec atienduũt vel ad ſumptus q̊s
ip̃i ſic mona ſteria ſubuertentes non ſolũ

inutiliter ſed in monaſt iorũ perniciem
fecerunt de bonis eoꝛunqm.⁊ ꝙ ipᷣa mo
naſteria pꝛedam aduocase et omnium

munerum acceptoꝛibus fecerunt. et iudi⸗

ces coꝛruꝑtibiles venalitati ꝓſtituerunt.
et aſſeſſoꝛes foꝛſitan eorum.non enim le
ue malum eſt ſacrata deo bona monaſte

rioꝛum tempoꝛalia in fauces Huiuſmodi

deuoꝛatorum inicere et ipſa Nonaſteria

in manibus feneratorum dère. Quia

vero ex tribus antediqs cauſis.videlicet
in experiencia coꝛrectiohis et diſcpline in
ſemetipſis et ignoꝛancia pꝛoprie infirmi⸗
tatis et aliene. et examore dementiſſimo
inanis gloꝛie peſtilentiſſima rabies pꝛoce
dit vigilantiſſime cauendum eſt.ne huiuſ
modi hominibus detur poteſtasvmmo
ne gladius occaſiõis magne detur huiuſ
modi furioſis. Inſtar enim demonum q̊

cunq; introeunt. ruinam ⁊ incendiũ poſt

ſe dimittunt.et velut incendiaru dyaboli
ci ſeu infernales ignem vbiq; mittunt et
. “?UM

—

tempeſtates.

„

velut ſpiritus pꝛocellarum vbiq; concitãt
Ego qutem dicit zelus
ſanctus non ſit. quocunq; introeo bene⸗
dicit deus. non enim ſeuio ſequens vim
quod vtiq; beluinum eſt. Beluarum em̃
eſt ſeuire pꝛo viribus.et viribus pugnare
Ego autem pugno nõ qntum vis aut po
teſtas mihi ſubminiſtrat.ſed quantum ex
pedit coꝛrigendis.Unde nec ſeuicia.id eſt

ſequens vicium furoris aut aliud nomi⸗

nari poſſum.vel debeo. Sed magis ſeue
ritas.id eſt ſequens veritatem.vt eniʒ cor
rigantur homines vere quero.et vt falſi⸗
tas dyabolica funditꝰ exterminetur vt ve
ritas virtutum ⁊ moꝛum in hominibꝰedi

ficetur.et cõſeruetur totaliter. intende hec
eſt veritas quam ſequoꝛ vt exemplar. vłł

ducem et vt lucem. vel ipſe chriſtus domi
nus veritas ẽ quam ſequoꝛ cuius omnis
flagellatio exterioꝛ in peccatoꝛes hec pie⸗

tas. NHon ſequoꝛ veritatem meritoꝛũ
eoꝛum qui peccauerunt. Hec enim ſupra
vires meas eſt.ſcilicetvt eos feriam quan

tum requirit veritas huiuſmodi meritoꝝ
Non ad hoc nitor vt puniamvel vin
dicem.ſed ad hoc vt puniam?⁊ emendem
Non aſſumo mihi toꝛtoris vel lictoꝛis of

ficium.ſed potius medicantis dyab olo et

angelis eius illud reliqui. totam q; eius
carnificinam myniſtris infernalibꝰ reſer⸗
uaui.nolens ei ſuper hoc iuiuriarii.
Quod ſi quis dicat ꝙ bonum eſt vin

dicare dei iniurias et contumelias. Re⸗
ſpondeo qverum dicit. Et quia ego ſic fa
clo.veruntamen non in hoc quieſco. niſi

ipſimet qui eas deo irrogauerũt eas vin⸗

dicent in ſeipſis.et humiliati per me miſe

rationi eius totaliter ſe tra dunt. Uindico
ergo eas cum amplius non poſſum. Et ſi

cut dicit Ariſtoteles. Sufficit mihi facere

penitere.et eſt ideo lõgegloꝛioſius de ini
micis ſic triumphare.vt ipſimer deo de ſe⸗
ipſis faciant vltionem. quam ſolam vin⸗
dicte carnificinam in eos exercere cum ſi⸗
cut dicit beatus Auguſtinus. Siue parcẽ
do ſiue puniendo.hoc ſolum bene agat.
vt vita hominis coꝛrigatur. Quare bene
agitur quod per me finaliter agit et quo⸗
niam parcere et punire cõtraria ſunt. erit
eoꝛũ eadẽ diſciplina et eadẽ virtus. Qua
re qui neſcit parcere neſcit etpunire et ſic
eiꝰ non eſt parcere ſicut et puniſe tan⸗

De

nõ miniſtri mei ſunt. ꝗ punire ſolũmodo

⁊ noꝛũt et volũt.Valſo ergo ʒelatoꝛes no
minantur quidã quoꝛum totũ ſtudium ⁊
officium ẽ punire.qui nõ deberent eſſe ni

ſi in inferno. vt eẽnt adiutoꝛes myniſtris
toꝛmentoꝛuũvt talia exercerent vbi tanta ẽ

copia toꝛmentoꝛũ vbi nemo eſt ꝗ de ma⸗
nu toꝛquẽtiuʒ quemq; eripiat aut qui eis
reſiſtat. Non ſum cecus ſagittarius vtla⸗
mech qui cum intenderet ſagitare ſeram

ſagittauit cayn ⁊ occidit eum iuxta traditi

onẽ hebꝛeoꝛum hoc faciunt cum ſagitta⸗
re beſtiasvitioꝛũ in hominibus debeant
ipᷣos homines ſagittantes occidunt. Nõ
ſum incautus medicus vt cũ ſebꝛes vł ali⸗
as egritudines in egris occidere debeam

ipᷣos egros potiꝰ occidam. Quod homi⸗
nes excerebꝛati faciunt. Sagaciſſimus ac
pꝛudentiſſimus ꝑcuſſoꝛ in gladio ego ſuʒ
quividens hominẽ inuolutũ toꝛtuoſitate
ſerpentis et dentibus eius arreptũ homi
nem ꝓ ſerpente ꝑcuciens interficiam. ꝗqn
potius ſerpentẽ percuciẽs occido.⁊ de . u
cibus eius et captionæ hominẽ libero.cuʒ

ſummo verboꝛum ʒelatoꝛum econtrario
faciant. Ego cautiſſimus cyrurgicus.
qui putrida ſic ſecovt ſana illeſa relinquã

et ne a putridis coꝛrumpãaãtur pꝛeſeruem.

Harũ autem ſymiarũ mearũ inſania ple⸗

rumq; putrida illeſa dimittit.reſecãs que

ſunt ſana. Sic ignem adhibeo. vt non in
cendium ſed purgationem.vt conſumpti

onẽ ſuꝑflui paciar non vniuerſale incen⸗

dium.Sic ferrum adhibeo vt vulnꝰ moꝛ

tiferũ non infligat pacienti ſed vt cauter⸗
um ſalubꝛe ac vene apertioneʒ ad purga
tionẽ efficiat.Ego agricola pꝛudentiſſimꝰ
a ſic peſtiferas herbas euellovt ſalutares
nõ ledã.Sic ʒiʒania exſtirpo vt tritico nõ

ſolum leſionem nan inferam.ſed vt ſuffo
cationẽ que ei a dhanüs imminebat auer
tam. Meminimus eni

inſanie ſue ſic purgaſſe ab arboribus fru
ctiferſvt necvnã tbi relindrẽt ſolas ſibi ſpi
nas et tribulos dimittẽtes. Incredibilis

modus inſaniendi. Sed cum dyabolicis
oꝛtulanis pius ignis meus nihil purũ.ni
hil ſanum nihil vinuʒ ſed ſolam moꝛtem

ſolas egritudies ſolaſq; adulterinas ad⸗
mirxtiones depaſcit. Omnia pura omnia
