firmitatibus. Dum enim cum infirmis ꝑ

compaſſionem ĩfirmoꝛ.ſicut faciebat apo

et potens effitioꝛ. Sicut de ſemetip̃o ipſe

teſtat et qntomagis ſic infirmor tatoma⸗
gis foꝛiis effitioꝛ. Quod inde euidenter
probatur quia magnitudo et vehemẽcia

operationis indubitabile teſtimoniũ eſt

magnitudinis et foꝛtitudinis non ſolum

mee. ſed etiam cuiuſq; alterius virtutis.

Que ergo inſirmatio huiuſmodi ſcilicei
compaſſionis ꝓpꝛia operalio mea.⁊? pꝛo

pꝛius fontis mei riuus aut emanatio eſt.
QDQuitomaioꝛ: vehementio:q; fuerit. tanto

maioꝛem ac fortioꝛem me indicat eſſe⁊ te
ſtatur.Eodem modo de ſuperbia eoꝛum

ego humilio: et generaliter de omni coꝛ⸗
ruptione ipſoꝛum et vicio. Puritas et in⸗
coꝛruptio mihi accreſcunt. Et hoc eſt quo

niam lixiuia lachꝛimaruʒ tanto apnd me
redundat et copioſioꝛ et acutioꝛ amarior

ad lauandum ⁊ purificandum aptioꝛ qn
to vita fratrum ſeu ꝓximoꝛum mihi vł vi
ſa vel audita fuerit inpurioꝛ atq; coꝛrupti

oꝛ. Hec enim eſt natura mea mirabił hec

mirifica virtus.vt qnto in fratribꝰ magis

multiplicantur impuritas atq; coꝛruptio.

tanto aqua iſta fontis mei.videlicʒ aqua

lachꝛimarum copioſioꝛ exuberet. Nemo
enim dubitet.quin pia coꝛda tanto lachꝛi
mis compaſſionis vberius affluant. quã
to pꝛoximoꝛum malis g magis habunda

re vel conſpexerint vel łtiam audierint.

Ego de paupertate alioꝛum ditoꝛ.pau⸗
pertate inq; ſpirituali maxime. Inde eniʒ
creſcunt diuicie mee.ymmo inde mihi ac
creſcunt diuicie nanq; mee compaſſion
ſunt fletus et lachꝛime. Diuicie inq; pᷣſen⸗

tes future autem ſunt conſolationes et ri

ſus ſicut ipſa veritas teſtatur Mathei. v.
Beati qui lugent.quoniam ipſi conſola⸗
buntur.Et Luce.vj. Beati qui nunc luge⸗
tis quoniam ridebitis. Umuſcuiuſq; entʒ
virtutis ꝓpꝛie diuicie ſunt.pᷣſencia merita
et futura pmia. Preſencia autem merita
ſunt vniuſcuiuſq; pꝛie opergfione⸗ clu⸗

Be
Quare manifeſtum eſt quia ꝑe pauperta
le alioꝛum ego ditoꝛ. Inde enim creſcunt

Ddiuicie mee tam pᷣſentes q; future.Ex quo
maniftfeſtũ eſt.quia de meritis aliorũ ego

mereoꝛ.et de dampnatione eoꝛum ego p

mioꝛ quia ipᷣa dampnatio occaſionaliter

auget mihi merituʒz. ꝓpter quod ſimiliter
2 pᷣmium.Sic de ſtuiticia alioꝛum ego ſa

pientior ſum. Dum enim ꝓximos meos

ſtulte agere conſpicio ꝓſpicio vel audio.
Inde ego ſapienter vel ſapientius ago.ꝗ
enim ſuſcipit animas ſapiens ẽ. Sicut le
gitur ꝓuerbiorũ.xij. Ego autem cum ſtul
te eas agere video eas in animo cõpaſſi⸗
onis ſulſcipio.ego de perditione alioꝛum
lucroꝛ eo modo quo iam dixi.gꝗa inde cre
ſcunt diuicie mee.ego enim in dei ſpiritu:
alibus nundinis ſocia ſum. ſolummodo
perdentium ⁊ mentes ſuas male venden
tium et perditiões eoꝛum lucra mea ſunt
ſicut iam expoſui.ego ſola ſoluo antiquã
illaʒ queſtionem vulgarem qua queritur
quis luc ratur:quicquid incauti mercato⸗
res perdunt mihi negociantur ad lucrum
quicunq; in ſunm nogociantur ad lucrũ.
Non enim paruum lucruʒ eſt doloꝛ com
paſſionis et luctus quem in ſuis petrimẽ⸗
tis atq; perditionibus ſociij mei faciũt.q̃n

tum aulem valeant cuiuſcunq; pᷣcij ſunt.

nouit ſapientiſſimus deus qui ꝙ eis dat
conſolatiões eternas.et riſum intermina
bilem vt ſupꝛa oſtẽdi.ego ſola poꝛto one
ra alioꝛum et ideo ſola impleo.legem xpᷣi

in parte iſta que ſola difficultatem habe⸗

re videtur.Quod enim facit ſoꝛor mea be
niuolencia communicando bona ſua. et
alijs largiendo. Non ſolum leue eſt. ſed
etiam iocunduʒ atq; ſuauiſſimum.Nihil
enim q; dare iocundius.ſicut neq; beati⸗
ſed omnium oneratoꝛum onera poꝛtare.
quod habeat difſſtultat aut moleſtie do
loꝛin me compaſſionis et luctus euiden⸗
ter oſtendit. Hoc autem eſt vnum de mi
rabilibus meis.quia qᷓnto maioꝛa et plu

ra huiuſmõi onera poꝛto tanto velotius

curro Jp̃a enim poꝛtatio onerum hmõi
non ſolum mea vehemens ambulatio ẽ.
et etiam curſus.et in vnaquaq; virtute ſi⸗
militer ſe habet. Uniuſcuiuſq; enim vehe
mens operatio curſus eius quatoq; intẽ⸗
ſior fuerit.ranto curſus iſtius velotioꝛ.
Hon em aliter virtutes ambulat vel nos
bper eas niſi operando. Nec alij ſunt paſ⸗

ſus vel earum vel noſtri niſi ope:ꝛationes

moꝛibus

quare augere vel intendere paſſus eſt an
gere vl intendere operationes quia ergo
ambulatio foꝛtiſſima curſus eſt ingreii⸗
bilibus litteraibus. manifeſtum eſt. quia
operatio foꝛtiſſima aut intenſiua cuiuſcũ
qʒ virtutis curſus eiuſdem ẽ ſiue habẽtis
illaʒ. Eſt et aliud de mirabilibus meis in
curſu.quia qᷓnto plura et grauioꝛa onera
huiuſmõi poꝛto.lanto minꝰ onerata ſuʒ
q;ᷓ illi qui nullum ex huiuſmodi oneribus
poꝛtant.hoc eſt qui peccantibus in nullo
compaciuntur omniũ peccatis ſe onerãt.
et penam occaſionaliter ꝓ omnibus paci
entur.nNon enim fruſtra dixit ſpiriius ſan
ctus de quibuſdam per Amos in.vji.Qð
nihil compaciebatur ſuper contritione io
ſeph.O blata eniʒ materia compaſſionis
niſi compaſſio impendatur.indubitanier
peccatur. Quare manifeſtum eſt cũ om⸗
bus peccantibus compaciendum ſit.qui
nulli compaciuntur. omniũ peccatis occa
ſionaliter onerantur.⁊ qui minus cõpaci
unitur minus ſe exonerant ⁊ qui amplius
compaciuntur amplius ſe exonerant. Cũ
ergo ipſu poꝛtare onera alioꝛũ compa⸗
ti ſit.maniſeſtum eſt quod dixi: quia quã
lo plura ct grauioꝛa et huiuſmodi onera

poꝛto.tanto minus onerata ſum. Quare

onerando me cxonero ex quo etiaʒ aliud
bonum mihi ꝓuenit vt per ipam ratione
dati ⁊ accepti hoc eſt cõmunionem queẽ

iuſticia ſpualis hieruſalem vt dicit Augu

ſtinus. Omnia nera mea poꝛtantur ab
omnihus electis. Quare manifeſtum eſt
me mirabiliter exonerari per huiuſmodi
poꝛtationem onerum. Si enimvnuſquiſ⸗
qʒ eoꝛum non poꝛtaret niſi pondus vniꝰ
pili de om
tundem po landum remaneret Omnes
ergo ſocios poꝛtatoꝛes onerum meo:um
habeo quia omnii et bonoꝛum ſeilicet
7 maloꝛum onera ſdlicet qũtum mihi da
tur per compaſſionem poꝛto.Sequitur?
ex hoc aliud non minꝰ mirabile. quia qn
to mala alioꝛum mihi magis aſſlumo ma
giſaʒ meꝗ facio.tanto ab eis magis mu⸗
da magis libera magiſq; immunis rema
neo. Ue inſipientibus quibuſdam q non

fra trum onera poꝛtare.ſed ꝓpꝛia magis

fratribus onera imponere ad poꝛlanduʒ
ſtudioſiſſime curant.ſingulatim eos roga
tes vt adiuuent eos ad poꝛtandum one⸗

ra ſua. Hij de ꝓpꝛijs humeris ꝓpria

conera deponere.et tratrum humenis illa

oneribus meis mihi tan

——

honen
mesoꝛ
gieꝛmge
ſauererit
ſagespen
Nusonen
Nnerencn
Küerttan
nerr
ſtolgsin
leinsone
genchin
ſahetan
polantt
Oltot⸗
Gnunhnn
ſinonone
igiſfin
Prorch
Plonnon
Cipcendn
benmadon
ualbust
idumſen
ancpe⸗
Mamnon
feſons⸗
fuge
boomn
hoypoſi
Hhelop⸗
Miglunti
ſeßooninn
lundehiar
Nipennzdi⸗
ſbieegiunea
iſtonen
clnenetboe
Mnfniladi
Pönfent
Wnpnt⸗
Chhunde
henanſni
Nogire⸗
ſtgniezzp,
eſimifrdi
luaffgg
1 muim
nntstieii⸗
liſethe

vis

wtenge
DDðZ
Mlſud
zulliu
ulmi:
Wionmen.
abureä
Apetie
uindinrh
nN Mosi
fuperconn
GnumnacRH
nwu ndd
Enmiihmnetad
Borgunant
nm annüu
Nandüni
ronazalcni,
cad buumnod
mnnin
ncnat dii⸗
ntnNn,

„

4e0 Wo 4
mnſ Ginni
ran
en un nr

„2

. M.
0 — 4

clvj

apponere intolerabiliter laboꝛant. mẽdi
cantes oꝛationes et alia ſuffragia ab eis
qui ea que alis per ſemetipſos debent ex
ſoluere vix ſufficiũt. huiuſmodi homines
fratres pene impoꝛtabiliter oneratosam
plius onerare conantur. vt ſemetipſos ex

onerent cum officium meũ ſit.ymmo chri

ſti lex fratrũ onera de humeris alioꝝ aſſu

mere ⁊ ppꝛiis apponere. Sicut dicit apo

ſtolus in. vj.ad Balathas dicẽs. Alter al
terius onera poꝛtate ⁊ ſic adimplebitis le
gem chꝛiſti. Et ipᷣe chꝛiſtus dominus one
ra peccatoꝛum noſtroꝛum in ligno crucis
poꝛtauit. ſicut dicit petrus in.ü.pᷣme.Pec
cata noſtra pertulit ĩ coꝛpoꝛe ſuo ſuper li⸗

gnum. hmoi ergo non legem xpi iuxta te⸗

ſtimonium apoſtoli ſed contrariam legẽ
Miriſltanan ſcilicet implere videntar
pi non chꝛiſtiani ſed antechꝛiſtiani eſſe

R Et ſi enim oꝛatiões et alia ſuffragia a ſan

ctis petenda ſintvtpote neceſſaria ac ſalu
berrima non tamen ita onerandi ſunt ſpi
ritualibus ſuffragijs. vt iam ſuſceptis offi
cioꝛum ſuoꝛum oneribus et illis non ſuffi
ciant. quod em̃ religioſi tãta naultitudine
pſalmoꝛum⁊ pſalmodiarum ex ipᷣa ſueꝓ
feſſionis officio onerati ſuntvt ſpiritualia
ſuffragia niſi per pauca aut modiea petẽ⸗
tibus impendere ſine detrimento alioꝛuʒ
non poſſit Quapꝛopter cũ modeſtia mul

ta⁊ compaſſionèe alioꝛum petenda ſunta
viris ſanctis ſuffragia ſua.videlicetvt nec

ſeipᷣos vltra modũ grauent nec alijs qauo
rum debitoꝛes ſunt taliũ fiat aliquod de⸗
trimentir. Dicam autem in hoc aliud mi⸗
rabile.quia nõ petendo ꝓpter didas cau

ſas a ſic oneratis hmõi ſuffragia illa ego

1

obtineo. et hoc eſt baner tal xpᷣum

dominũ illa dimitto parcen Yo ſcilicet ꝓ⸗
pter ipum fratribus ꝓpter dłtas cauſas
Quia ergo qui dimiſs agrum ꝓpter xpᷣm
centuplum hic recipiet.et in futuro vitam
eternam ſicut ipe dicit multociens in eua⸗
gelio.Qñtofoꝛtius iſta ſuffragia nõ amit
rit.qui ea ꝓpter chꝛiſtum et ex compaſſio
ne fratrũ ſic dimittit. Ergo dicit gielas nõ
alia ſuffragia mendico.ymmo rmea tota
largitate impendo. Non onera mea hu⸗
meris alienis impono ymmo econtrario
aliena onera mẽdico.vl ea poꝛtem pecca
cata a fratribus peto quecunq; bona ha⸗
bent eis dimitto. Noua et inaudita peti⸗
lio mea que a fratribusvt de peccatis lar

gam poꝛtionem.et ſi poſſet fieri vt tota eas⸗

mihi tribuant peto. Et cum dare volunt.
furoꝛ ea ⁊ ſůpio multis enim neſcientibꝰ
⁊ etiam inuitis atq; renitentibus peccata
eoꝛum mihi aſſumo.⁊ humeris meis poꝛ
tanda impono. Sed eo modo quo xpᷣus
dominus ea poꝛtare me docuit.quod eſt
dolendo negeüds ꝓ eis oꝛando elemoſy
nas faciendo et ipᷣim poſſeſſoꝛem meũ di⸗
ſciplinis penitencialibus affligendo. Hec

ſunt ve onera fraternoꝛum peccatoꝛuma

quibus humeri mei nunq; vacant in hoc
euidenter eueſtigio xpᷣm dominuũ ſequoꝛ
qui bona noſtra nobis om̃ino dimiltens
mala noſtra ſibi aſſumpſit quatenꝰ decu⸗
it et fas fuit. et hec ẽ ſaluberrima ſocietas
quaʒ vulgo deus feciſſe dicuur. Quia au
tem genus hominum qui boni habentur
et tamen que ſua ſunt in parte illa ſolum
modo querere videntur.qui bona aliena
ſibi dari cõmunicari ſtudidſiſſime petunt
2 mala eoꝛum eis omnino relinquunt.in
ſuper et mala ſua et onera peccaioꝛũ fra⸗
tribus dare ⁊ cõmunicare paratiſſimi bo
na ſua abſq; vlla diminutione ſibi retine
re volentes. ⁊ hec eſt dyabolica ſocietas
Nullus enim adeo nequã ẽ inter dyabo⸗
los qui non hoc cuiuis homini faceret li⸗
bere videlicet qui nõ cuicũqʒ homini ma
la ſua libenter daret.⁊ de bonis eiuſdem

ſi quid poſſet libenter minueret vel aufer
ret.De bonis vero quecunqʒ haber nulli
hominũ aliquod libenier impartiret ver
bi gracia. De aſtucia ſua de ſciencia quaʒ
babet eminentiſſima. et alus bonis natu
ralibus ſuis que ſi leſa ſint ⁊ obtenebꝛata
in eo per maliciam non tamen penitus ex

tincta Et hmõi verba cuidamviro ſancto

nos meminimus reſpondiſſe cum deta⸗
libus nobiſcum ageret et conferrat. Ego

ſum comes vnica defunctoꝛum teſte Am

bꝛo.Ego ſum q̃ ex vnesemine duas meſ⸗
ſes colligo ſicut teſtatur apoſtolus in. iiii
pᷣme ad thymot᷑.dicens. Pietas hec pꝛo⸗
miſſionẽ vite que nunc eſt et future.Ego
ſum que ad omnia valeo.ſicut ipſemet ſi
bi conteſtatur dicens. pietas ad om̃ia va
let. Ego ſum quem ipᷣe deus pꝛefert et pꝛe
eiegit omnibus ſacrificiis in. vj.Oſee di⸗
cens. Miſericoꝛdiam volo et non ſacrifi⸗
cium. Ego ſum cuiꝰ vnus ex fructibꝰ vnũ
qʒ ex operibus vnuſqʒ fontis mei riuulꝰ.
elemoſyna eſt que aimmam a moꝛte libe⸗
rat et non ire ſinit in tenebꝛas. Sicut legi

tur Lhobie.iiij. Jpa eſt redemptio vniuſ⸗
ae iiij

l

De

euiuſq; peccatoꝛis. Sicut legitur Puerbi⸗
oꝛu.xiij. Ipᷣa eſt redemptio iiquitatis et

peccatoꝛu Sicut legitur danielis.iiij. Ipa
Ecuſtos gracie in homine.Sicut legitur.
xxix.Eccleſiaſtici. Ipa ẽ ſicut ſacculꝰ pecu⸗

nie noſtre redẽptionis. Sicut ibidẽ legit

hijs verbis.Elemoſyna viri quaſi ſaccul⸗
cũ ipᷣo et graciã hominis quaſi pupillam
oculi cõſeruabit. Ipſa ꝓtegit ſuꝑ om̃e ſcu
tũ et pugnat et pugnat ꝓ datoꝛe ſuo ſuꝑ
oẽm lancea q inimicũ ſuũ.ſicut ibidẽ legi
tur hijs verbis. Super ſcutuũ potẽtis et ſu
per lanced aduerſus inimicuʒ tuũ pugna
bit. Ipᷣa ẽ diſſoluens gelicidiũ peccatoꝛũ.
licul legit Eccleſiaſtici.ii. Unde cantat ec

cleſia.ſicut aqua extinguit ignẽ.ſic elemo⸗

ſyna extinguit peccatũù. Jpᷣa eſt que mun⸗

dat omnia ſicut teſtatur veritas ipᷣa Luce

r. Quod ſuꝑ ẽ date elemoſyna.et omnia
mũda ſunt nobis.Si tante ſint virtutes⁊

tanti fructus vnius ex oꝑibus meis.quid

de me ipᷣa ſenciendũ Ego hoſpitalaria in
ipᷣo celeſti palatio loca diſtribuens et aſũ

gnãs vnicuiq; qui ullic recipitur. ſicut legi

tur Eccleſiaſtici.xvij. Omnis miſcdᷣia faci⸗
el vnicuiq; locum ſcõᷣm meritum ſuum⁊ẽ
Ego volo habere om̃es remiſſiones.om
nes indulgẽcias:⁊ mihi omnes debentur
⁊ habeo inde litteras euãgelicas duo pa
ria ymmo tria. Pꝛimum mathei.v. Beati

miſericoꝛdes quoniã miſericoꝛdiam cõſe

quent᷑.Secunde ſunt in.vj.Luce.In qui

bus dicitur. Dimittite ⁊ dimitteturvobis.

Tercie ſunt.in.xviij. wathei quod totum
de remiſſionibꝰ ẽ. Expꝛeſſe em̃ ibi legitur.

Quia vbi ego nõ ſum oẽs remiſſiões ſu⸗
as ⁊ abſolutiones reuocat deus.ſeruo ei
qui conſeruo ſuo dimittere noluit qui in
ipᷣm peccauerat dicitur ibi. Non exibis in

de donec reddideris nouiſſimũ quadran

tem. Ego volo liba eſſe ab om̃i cruce pa

tibulo et toꝛmento in futuro. ⁊ hoc ẽ quo

niã omnia hic ꝑ compaſſionẽ ſuſtineo in

pᷣſenti. Quis enim patitur cui ego non cõ

paciar. Sicut dicit apoſtolus de ſeipſo in

xijil.ad Coꝝ. Quis infirmatur ⁊ ego non
infirmoꝛ.Ego ſola pfecte penitenciaʒ ago
que non ſolũ de peccatis meis ſatiſſatio.
ſed etia de alienis.⁊ ꝓpter hoc plena libe
rationem ac reſtitutionẽ pᷣceteris mereoꝛ.
er mipi ſuper omnes debetur. Ego de

fetoꝛe moꝛtifero. videlicet fetoꝛe moꝛtuo⸗

rũ non moꝛtem aut egritudinem incurro

Sed potius augmentum inde ſalutis ac⸗

*

moꝛibus

quiro. fetoꝛ moꝛtuoꝝ infamia enpeccato

ruũ quã quociens detractoꝛesvelut nuncij

ſuꝑne moꝛtis thuribularilinfernales ma

nibus meis ingerunt non riſum mihiſed
luctũ inde ponius mihi facio.Ethoc qdez
dignũ et iuſtũ.et humanitatis congruen
tiſſimũ officiũ ploꝛare ſic moꝛtuos nidere
auũt vel non irridere eos.non niſi dyabo⸗
loꝛũ ẽ.et furiarũ infernaliũ.a quibꝰ riſus
abeſtvt quẽ niſi fecere doloꝛes Ego hniuſ
modi moꝛtuis ſemper aliqnid ſuffragiji⸗
pendo viſo feretrovel ſepulchro non ri⸗
deo vł irrideo quod indubitanter dyabo
lice nequicie atq; crudelitatis ẽ. Sed oꝛa

tiones ſtatum pꝛo moꝛtuis illis ad deum

fundo et aqua benedicta lacrimarü mea
rnm feretꝝ id ſiue ſepulchrũ ſpiritua liter
aſpergo Sepulchrũ em̃ anime moꝛiue
coꝛpus peccatoꝛis eſt vt dicit. Auguſiiiꝰ
Nno minus autẽ conuenienter e fere Q
trum accipitur et ſicut inſania intollerabi

lis eſſet viſo feretro vel ſepulchro literali.

vel ipſo cadaueri moꝛiui hominis nidere
vel irridere Sicet incomparabiliter mut
to foꝛtius ꝑiſo moꝛtuo ſpirituali vel audi

to aut ſepulchro ſeu ferretro hmõi.nõ ſo

lum naere vel irridere dementiſtima ima⸗
pietas eſt.ſed etiam oꝛationẽ cõtinere in

conſueta adhuc inter eruditos pianosi

humanitas iudicat᷑. Ego ſola huiuſmõi

moꝛtuis exequis anpendo. Ego ſolã no⸗-

ui et meñ ꝓpꝛiũ eſt officũ ſic hmõimoꝛ⸗
tuos funerandi xgo ad exemplũ domini

ſaluatoꝛis non cum in ſanguine coꝛpoꝛis

poſſeſſoꝛis mei.ſed etiam in ſanguine aie
ipſius lano ſoꝛdes peccatoꝝ fraternoꝛũ.
dum ſuper eos ploꝛo velut enim ſanguis
aai nſetnon ſunt vt ait. Jeroni.

Ego crux in: ei moneta ſſue nummiſſma
te ſicut ſoꝛoł mea beniuolencia ymago re
gis celoꝛum eſt in eglem. Ego crux pꝛecio

ſa ymmo aurea dum̃ ad omnia valeo vv
dicit Apoſtolus. Crux enim co:poꝛalis di
ſcipline ſeu maceratioĩs crux ligneavłfer

rea eſt dum admodicumvalet exercitatio
coꝛpoꝛis ſicut dicit Apoſtolus in.·iiij.pᷣme
ad.Thymo.ego crux dñi noſtni hieſu rpᷣi
vera et pꝛopꝛia quã nullus poꝛtat niſi in⸗
nocens et ea que non rapuerit exoluens

ad exemplum ipſius. Ego cruraurea ſen

pᷣcioſa qͥ i ſolẽnibꝰ ꝓceſiõibꝰ vᷣtutũ cho⸗
ropꝛecedo cũ aqua benedicta lachrima-
mearum. Juxta illud miſericoꝛdia enveri⸗

äcutn
enneetain
hiolegllu

46. O1c

onnnesllt
nisfundo
nnelemen
golunone
ſoveslan
lo Mer
Abonnl’
nuupoes
ſtolustni
uincnonepe
ſun la⸗
hcbeogkei
guentcul
glegeonann
ſninsinme⸗
ſenkölugel
febenote
Nenrdlei⸗
Ktnibivee
asecn
umarend
Ganmo⸗
ſcpedo
üſeten
Copalese
niczſano⸗
lupengen
deſron
ſuntinuoh
Dupinyvi
Nuicnie
Aeri lop⸗
mnelnoln
Piialsgin

Ecteſint

fenmnids
ginli
naines ſ
Genonen
huniennn
npkeinin
ſnereen

lnighein

nkeet
Prnini
oe⸗

ndanni

4

M

P

eſenen,
peric
gNdlni
Pulchrücinnn
sckdn
84nti oruanar,
mo l .
Tocrolidn
KNEN
incerdaci

eee!

nun ictii⸗
Gier ancirsis
i. ul
oedciNpiids
nnlgileidf
ucun a
gonei

4

vij

nedicta lachꝛimarũ mearũ ego aſpgo an
te me et circumquaq; oculos ſicut de xpᷣo
dno legitur yſaie.liij. Jpe aſꝑget gẽtes mił
tas. Sic ⁊ ego aſpgo illa aqua benedicta
omnes illos ꝓ ꝗbus lachꝛimas cõpaſſio
nis fundo vt bꝛeuiter multa colliga. Ego
in elementis aqua nõ ſolũ aſꝑſionem et
ablutionẽ qua diri ſed etiã ꝓpter munda
tiones largiſſimarũ erogationũ quas fa⸗
cio. Inſtar enim fluminis inundantis lo
ca humilia etvacua circa me repleo.id eſt
pauperes.vt fiat equalitas vt dicit Apo⸗
ſtolus in.viij.ijad Loꝝ.ſimiliter ⁊ ꝓptet
extinctionẽ peccatoꝝ quaʒ dixi merito a q
ſum. In liquoꝛibꝰ oleũ.ex quo et nomen
habeo grecũ quovocoꝛ oleos.Oleos em̃
grece miſcõia latine. In arbo:ibus oliua
que òe amaritudine coꝛticis in pabulum
laninis in medicinã vulneris.in refectio
nem cõ ſurgit ſocietatis.⁊ ſi em̃ hec ſoꝛoꝛi
mee beniuolencie cõpetunt videlicet eſſe
oleũ ⁊ oliua. Ex alijs tamen cauſis hoc
eſt mihi verol pprie ↄgruit amaritudo ra
dicis et coꝛticis qͥ tota in amaritudine ſuʒ
vt amaritudines allenas vel leyiavel dul
coꝛem mihi cõgruit medicamentũ vulne
rũ que doloꝛes nõ ſolũ vulnerũ ſpiritua⸗
liũ ſed etiã coꝛpaliũ ⁊ omnes affectiones
coꝛꝑales cõſolationibꝰmeis mitigo⁊ ple

rũq; ſano. Mihi ogruit pabulũ luminis⸗

lumen gracie indigemsꝰmerito quodvł

deſolatiovel afflictio extingueret vłpenu
ria victus ſpũalis aut coꝓalis.ſic em iſßᷣßm

panẽverbi dei diſtribuo audientibus ad
refectionẽ ⁊ conſolationẽ animaruʒ.ſicut

glimenta coꝛꝑalia pauꝑibus mihi ſpecia
liter refectio ſocietatis competit. Quia et

q; reficiunt Ego in colo nimirum
ſiue vermiculus in lapidibꝰ Nlitropia. co⸗
loꝛẽ quidẽ viridiſſim ſed ſtellis et guttis
ſanguineis aſpſa didtur elytropia quaſi
ſolem conuertens. Ego aũt ſolem iuſticie
quantũcun ꝑpiram iuſtiſſimam a pecca
toꝛibus auerſum ad eoſdem conuerto in
ceſſanter dicens ei. Conuerterę dñe vſaʒ
quo et depᷣcabilis eſto ſuper ſechos tuos
Ego ſtellis et guttis ſanguineis rutilo.qa

ſpirit uales et litterales af⸗ a mevtrü

ſanguine fraternoꝝ vulnerũ ꝑ compaſſio

nẽ inceſſanter me caſtigo. ſicut et chꝛiſtus
dominus de ſeipo dicit yſaie. lxij. Al⸗
perſus ẽ ſanguis eoꝝ ſuꝑ veſtimẽta mea.
Banguis ergo peccatoꝝ qui ipᷣos pecca⸗

toꝛes inquinat et deturpat viroꝛem meus⸗

ſtellari rutilgncia decoꝛat.ego in medici⸗

nalibus cõfectionibus vngentũ ſuauiſſi⸗

mũ ac pᷣcioſiſſimũ quo pedes ſaluatoris

maria magdalena vnxiſſe legitur Luc. vij
We em̃ ꝓpe ſagittauit illud vnguentuʒ ꝗ
pp̃i pedes miſticos laboꝛantes hic et affii

ctos intus et extra velut vngẽs refitio. In
electuarijs reſtauratiuũ. Per me enim at
tenuati.⁊ ab humoꝛe gracie diuine arefa

cti ad p̃ſtinam gracie plenitudinem at

pinguedinem reſtauratur. ego vitis vinũ

lachꝛlmarũ compaſſionis ꝓferẽs.Ego in

veſtibus lanea ſuper alias animam hůüa
nam magis fouens et ſuauius veſtiens.
ego in officialibus ſeu miniſtris theſaura
ria in celo theſauriʒans atq; reponẽs om
nia quecunq; vel relinquere vel dare vi
deo pauperibꝰ. Sicut docet veritas PHa

thei. vil. Cheſauroꝝ meoꝛum cuſtos fide:
liſſimus deus eſt ſicut dicit Apoſtolus im

quarto ſce ad TCymothenm. De reliquo
repoſita eſt mihi coꝛona iuſti cie.quaʒ red
dat mihi dominus in die illa iuſtus iudex
Ego quicquid de pauꝑibus in gaʒophila
cium chriſti mitto. Manus enim pauperũ
gaʒophilacium eſt. vt dicit Auguſtinus.
Sum et elemoſynaria cuius largitatẽ ne
mo ſufficit admirari⁊? de hac loquoꝛ in ca
pitulo de mirabilium meorum in ſequen
tibus.Ego in agricolis ſeminatrix. cuius
ager eſt om̃is paupertas omniſq; inopia
Semina vero ſunt quecũq; potuero ero
gare. O mne enim id quo fratres indigẽt
emen meum eſt. et dum illis eis erogo.
ipſum in eis ſemino meſſem inde duplicẽ?
vt dictum eſt collectura.E go in viribꝰ ſpi
ritualibus ſenſus ſum minificus quo alie
na mala ſenciuntur.et propter hoc abſqʒ

me inſenſibilia ſunt coꝛda. ⁊ ideo mortifi

cata vel moꝛtua.ego cquinaria ſpiritua⸗
lis frixvuras optimas. ecraucibus regis re⸗
gum ſuauiſſimas adhibens mihi ignem
tribulationum ſuarum ferens.Ego vero
appono oleum. ſvt ſic friyuras de ipſo coꝛ
de paſſionis mee facio et offero regi regnu
Peccata enim maloꝛum frixoꝛium iuſto⸗
rum vt dicit Anguſtinus. ego ſola offero
ſacrificium de ſartagine. De quo legitur
Leuitici ſecundo. Nunq; enim deeſt.mi⸗
hi hic ignis fraterne tribulatiõis neq; ole

um compaſſionis.

JòM De moꝛibus

R Eniam autem ad mirabilia mea mõ fuerit lachꝛimoſa ⁊ pꝛopter vinum la⸗ nicen
60 vj er dico in pꝛimis quia omnis pau chrimarũ vuaà maturaʒ dicimus. Ego ue
5 Poertas. omnis fames omnis ſitis vt dixi elemoſynaria ſum in palacio regis C nnditl
om ne higus et omnis indigencia. et oẽs celeſtisvidelicet in domo dei. vbi colue iimeng
diuicie mee. diuicie inq; vt pꝛedia. vt ager tudinẽ alioꝝ elemoſynarioꝝ nõ poꝛtionẽ hasn
vt vinee vt oꝛti nõ vt theſaurum. Uineas certa. id eſt decimã vlł aliã ſolũmõ habeo art
enim ſemina et fructus reddũt mibi vyer ad erogadu.eun erogare ĩ pios vſus.imo aſnn
rimos at pᷣcioſiſſimos. Semino lapides oia.⁊ quod ẽ vltra oẽm admirationẽ⁊ co N de
et ligna quod ẽ aliud mirabile in ſtructu⸗ gitatũ.ipᷣm regẽ celoꝝ ⁊ dñm ſeculonego ſeteimn
ris pioꝛum edifitioꝛum.⁊ ex eis colligo ce vendidi ꝓ redẽptiõe captiuoꝝ meorum. unlbon
leſtis habitationis perpetuam ac iocun⸗ Ego covi eũ in clibano paſſionis eiuſdeʒ Ganezn
diſſimã habitationem. Semino nõ ſolũ ꝓrefectione paupeꝝ ⁊ famelicoꝝ meoꝛũ enof
triticũ aur aliud granũ:ſed etiam panem. Ego aſſaui eũ ĩ veru crucis taq; agnũ paſ gſtr
⁊ inde colligo panem vite panem delecta chalẽ⁊ imaculatũ ꝙ eadẽ refectiõe ſicutei f nonin
mẽtum et omnẽ ſuauitatem ſapoꝛis in ſe ðᷣꝛ ſuꝑ exo.Agnꝰ aſſus xpᷣs paſſus.Quid Kunt
babentẽ Sicut legitur Sapiencie.xvj. Ze aut iſta coctio ſiue aſſatio.ſic in tractatu ð gpnmi⸗
mino veſtes ſemino ignẽ calefaciendo in ſacramẽtis in caplo ð ſacratiſſima eucha Ulihmm
de pauperes. Non tam planto vites aut riſtia plene expoſuimꝰ ⁊ declarauim⸗ ig⸗ loro⸗
vineas q; etiam ipᷣm vinum. Semino dũ rũ mirabiliũ fides ipᷣa pia atʒ vetidica. le W.
xpᷣi pauperes inde reficio. De hoc ſemine ſtis ẽ de hoc apls in.vj.pᷣme ad Lon. Em Pſusſann
toꝛrentem voluptatis colligo ⁊ cellarum pti eſtis pᷣcio magno.⁊ pe.in..pe.iiõ coꝛ roſune
indeficiẽtis plenitudinis inde recipio hec ruptibilibꝰauro ⁊ argẽto redepti eſtis de bmnegnn
ergo mirificencia mea. quod om̃ia ꝗᷓ ero⸗ vana vr̃a ↄuerſatõe.ſed ſanguie qſi agni W
gare poſſuʒ ſemina mea facio. ⁊ mihi fru incõtaminati et imaculati hieſu xpᷣi. Nõ endizen
ctificare compello. Ego feneratrix ea pecii a page miſcðiarũ theʒauros alios. önbannn⸗
ctiſſima cuiꝰ vſurã nec deꝰ effugit teſte ſa ipᷣmvnigenitũ ei pecij 7 obtinui ⁊ ipᷣm in fimsfen
lomõe ĩ lib ꝓuer.⁊ dicẽte.xix. puer. Fene elemoſynã mðo dedi.nõ ſolũ vt panẽire enade
rat Cno gi miſeretur paupi æ qð ſeꝗt eti fectionẽ famelicoꝝ ſed eti in redemptio⸗ nnunpe
am quod ſeruũ meũ ipᷣm efficiam. Eode nẽ captiuorum ⁊ modi eterne addictoꝛũ. H
ſalomone atteſtate in.xxi. eiuſdẽ. Qui ac Propter quod ig Dlalmo dicitur. Redẽ⸗ ſphasef
tipit mutuũ ſeruus ẽ feneratis.ſed de hac ptionem miſit doſinus populo ſuo.⁊.j.. D humtnn
ſeruitute maioꝛa locutura ſum. Ego agnri ad Con. Qui factus eſt nobis a deod ſtin tin
colatrix mirifica. que de ſpinis colligo fi ſanctificatio ⁊ redẽptio.hũanttas em̃ quã nncie
cus et de rubo vuam. De ſpinis enim fra ꝓP ſalute genert hũani aſſũpſit Oſi ſaccus noceop
ternoꝝ pctõꝝ pinguiſſimos fructus occa⸗ pecunie redẽptiõis eiuſdẽ fuit ſi legit᷑ ec⸗ ſulnigmner
ſionaliter colligo dũ opa miſericoꝛdie in cciaſtes.xxix.ſilr⁊ ꝓuerb.vii ſacculũ pecus ſtnnenenie
eos facio.ſic et vuam de rubo vindemio mnie ſecũ tulit abijt via longiſſima.hujani⸗ iönfnſn
dum aculeatis ⁊ aculeoſis peccatoꝛibꝰcõ tas ei ipa v ut ſaccus panẽvite id ẽ dei ſi W
paſſionem lacrimoſam occaſionaliter cta lium intraſDabſconditum continebat. ek Munmogn
pio opera miſericedie velut ficus ſunt ce velut pecuniam ⁊ pꝛecium redemptionis ſlen
teriſq; operibus pinguioꝛa magiſq; refi⸗ tocius mundi. Inſanus autem populus lſegre⸗
ciencia comedẽtes ſicut ficus litterales ce⸗ iudaicus velut multitudo canum rapido Eimmmntt
reriſq; fructibus piguioꝛes ſunt et magis rum pane non cognito.ſaccum concidit iſckut
reficientes comedentẽ ⁊ ſicut ficus ceteris alq diſcerpit. et illud comedendum gen⸗ Pntan
arboꝛibus vberioꝛ ẽ in fructibꝰ.ſic operũ tibus reliquit. Sic et theʒaurum qui erat uſſteget
miſericoꝛdie maioꝛvbertas⁊ copia ab ele mundi weavi in hoc ſacco abſcondilũ: lenynian
cris requiritur.et euidẽter oſtendit diſce⸗ non videns ad adendum ipſum ſaccum Allodie ſol
ptatio illa que faciẽda ẽ in iuditio de opi totum ſe contulit et theʒ aurum illũ inpꝛe Gabſelton
bus miſcðie.Sicut legit᷑ mathei.v. Acn ciabilem perdidit.qui poſtmodum in re⸗ nucpioph⸗
liati vero ⁊ aculioſi ſiue pctõꝛes homines demptionem gentiũ.⁊ partem iſtius po⸗ NAngronn
ſcandali maxime accipiẽdi ſunt q̊s nemo puli ceſſit.pꝛopter quod ⁊ ipſemel dicit in Rlaſteee
tagere audet 2 q etigeritnõ ſine vulnere Pſalmo. oncidiſii ſaccum meu.id ẽcon chiſohrn
ab eis recedit. Uua vᷣo ẽ qͥ c miſeratiois cidi ꝑmiſiſti vulneribꝰpaſſiõis. circũde⸗ Gngin
lubuẽtio ſiue elemoſyna ſit ſiue oꝛatõ dũ iſti me leticia.glioſe videlʒ reſurreciois göninen
◻W
„

8

00
echnn

ſnibeens

P 16
M o
*
1 anseſto⸗
. . 2*
ümnisſipii gle
22 (Nemt A
zslc .
5 EA
H

.
„ e e ,4
4 E in
R .
TDR 1,
u ℳ. N

n n it

4

*
N.
e, ,
„, ℳ

pignus et obſidem ⁊ omſia etian .
ſeruitutis.mee illi impoſui.quia ipᷣm ⁊ mi

Pic eſt ſaceus benyamin in quo inuent⸗

eñt cyphus argenteus ipe ſcilicet dei fiuus

graciarum et gloꝛiarum populi redundã
nſſimus in quo pᷣterila omnia pꝛeſencia?

futura nitiſime conſpiciuntur. In eo em̃

ſunt omnes thez auri ſapiẽcie ⁊ ſciẽcie dei
abſconditi. Sicut legitur in. ij. ad Colof.

Iſte ſaccus quo rex nyniue indutꝰ fu⸗
iſſe legitur. vi humiliatione ſua ciuitatem
ſuam liberaret ab imminẽti ſubuerſione.
Sicut legitur Jone. iu. Ipſe ergo dei fili⸗
elemoſyna mea eſt. quam in ſacculo iſto
repoſui vel potius eſt ſaccus ⁊ in eo ipe fi
lius dei abſconditꝰ: elemoſyna vna mea
eſt quem celi capere non poſſunt quam ⁊
ego invna parua elemoſynaria ſed tamẽ
pulcherrima atq; pcioſiſſima videlicet be
ata virgine genitricis ipᷣius.ipᷣo die annu
ciotionis ipius impoſui.⁊ ipᷣo die natalis
ipſius.illam inde abſtran ad multiplices
neceſſitates pauperum meoꝛum. In die

vo ſancte paraſceue illam in pꝛenomina⸗

tos vſus famelicoꝛũ pauperum non tam
expendi qᷓ; etiam ſuſpendi. O auteʒ ego
ipᷣm hominem fecerim expᷣſſe dicit Augu
ſtinus ſuper illum verſum pſalmi. Mile⸗
rere mei deus ſcõm magnam miſericoꝛdi
am tua. vbi dicit magna dei miſericoꝛdia
Z deum celo depoſuit. et carne induit.
i phas eſt dicere. Ego ipᷣm regem ſecu⸗
loꝛum ⁊ dominũ.Egoinſeruitutem eum
redegi.⁊ hac vite in ipo multipliciter vſa
ſum videlicet vendendo gugancovelnr
lia etiam opera

niſtrare menſis.et lauare pedes ſeruoꝛuʒ
dei ipᷣm feci ſicut ipᷣa euangelica teſtat᷑ hy
ſtoꝛia. OQ obſidem et fideiuſꝛem illum
ꝓ humano genere poſuerimn Apparet ex
eo quod legitur Eccleſiaſtici.Ax. Dꝛaciaʒ
fideiuſſoꝛis ne obliuiſcaris.dedit enim ꝙ
te animam ſuam. ꝓpłer hoc velut obſes
et fideiuſſoꝛ in die paraſceue captus eſt et
ligatus et in vinculis poſiius. Ibi enim fi
deiuſſit ſiue ſpopondit ꝓ emenda noſtre
excõmunicationis ſoluenda pꝓpter quod
et illa die ſolẽpnes ſunt in eccleſia dei vbi
q; abſolutiones Fideiuſſoꝛe enim poſito
⁊ recepto pꝛo emenda excõmunicationis
ſtatim excõmunicatus abſoluendus eſt ⁊
de conſue tudine vbiq; abſoluitur.Sic et
chꝛiſto domino pro nobis obſide poſito.
capto atq; ligato abſoluendi eramus ab

„

cl vꝛij

excõmunicatioe illa magna qua a dei cõ.

8 5

ſoꝛcio ⁊ omnium lanctoꝝ ſepᷣarati eramꝰ

Moemoꝛ igaur huius magne abſolutõis

celeſti magyſterio edocta chꝛiſti eccleſia.
abſolutiones illas ſolempnes illa die fa
cere cõſueuit.Ego feci eum paſtoꝛem oui⸗

um mearum. ipio atteſtante in. x. Johan

nis.Ego ſum paſtoꝛ bonus.iterum. Qui
intrat per hoſtiuʒ hic paſtoꝛ eſt ouiũ.ego
feci eum cuſtodem totius populi mei.qui
nec doꝛmiet neq; doꝛmitet.Sicut ipſe ſpi
ritus ſanctus in pſalmo teſtatur dicẽs.Ec
ce nõ doꝛmitabit neq; doꝛmiet qui cuſto
dit irrael. Unde enim eiiſta dignatio.
vt tam vigilanter tanqʒ ſollicite cuſtodiat
iſrael niſi ex me.Quid plura.Ego eum lo⸗
toꝛem ſiue lauatoꝛem ſoꝛdium omniũ ſpi
ritualium eum feci.pꝛopter quod ipemet
dicit ad petrum Johannis.xiu. Si nõ la

uero te non habebis partem mecum. De

trus vero intelligẽs tunc ipſum hmõi of⸗
ficiũ ſuſcepiſſe.videlicet lauationis.Sta⸗
tim reſpondit. Non tm̃ pedes ſed et ma⸗
nus et caput. De hoc iohannes in pꝛimo
Apocalipſis.Qui dilexit nos et lauit nos
a peccatis noſtris in ſanguine ſuo.quid
eſt a peccatis noſtris niſi a ſoꝛdibus ſpiri
tualibus. Et mirabile ego feci.videlicʒ de
ſanguine eius lixiuiam.in quo qntũ ama
ret deus mundiciaʒ humani generis qua
tumqʒ odiret inquinationes eius. Ego
euidenter oſtendi. dum ꝓpter illam dilu
endam. et iſtam ſuper inducenda ſangui
nem vnigenit fili ſui lixiuiam feci. Ego

ipſum feci mundatoꝛem cloacarumſ piri⸗

tualium. Quid eniʒ eſt coꝛ: humanũ ſpur
cicia peccatoꝛũ plenum niſi coaca immuũ⸗
dicie.quod Auguſtinꝰ dicit ſuper oꝛatio⸗

nem dominicam. quod officiũ me illi im⸗

poſuiſſe agnoſcens dauid confidenter di
xit. Apeccato meo munda me.Sicut ⁊ ꝓ
pter aliud officium pꝛim dixerat. Ampliꝰ

laua me ab iniquitate mea.quaſi diceret.

Exequere pᷣdictum officium. quia illiꝰ es

debitoꝛ.quid plura. Meus es.eouſqʒ vt
eum cumbare faciam cum voluero ſicut⁊?
feci. De celo enim pᷣmum cumbũ feci euʒ
facere in ſacratiſſimum vterum virginalẽ
Scðm in crucem Tercium in ſepulchꝛum
Quartũ in inferos. In poſſeſſione hmõi
iuris ſum.et eo ſpoliari non poſſum. cum
nec ledi nec minui poſſim. Deniqʒ meꝰ ẽ.
ad pendendum ſeu ſuſpendendum. dif
faciẽdũ vtvulgo ðꝛ.Hoc eĩ iure vſa ſũ ĩ eo
⁊ vlerer adhuc ſi neceſſe eẽt. Nõ eĩ minoꝛ

Be

aut infirmioꝛ ſum q; eram cuʒz hoc de ipo

feci. Mea eſt domus dei celèſtis. ⁊ in eaʒ
introduco quos voluero.nec mirũ.quia
omnis domus dei mea eſt ⁊ ſole domus

pauperum domus dei appellari conſuae⸗

uUerunt.que indubitanter domꝰ mee ſunt

quoniam ſunt domꝰ pietatis.Et que ipᷣe⸗
met dominꝰſeculoꝛũ teſtatur Mathei.v.

et Luce. vj. Beati panpꝑes ſpiritu quoniã
ipᷣoꝝ eſt regnũ celoꝛum.Et iterum. Beali
paupes quoniaʒ ipᷣoꝛum eſt regnum dei.
ꝓpter quod oſtiũ illius domus.id ẽ xpᷣm

dominũu in paſſione non ſolum vulneri⸗
bus clauoꝛum et ſpinarũ et lãcee aperui.

ſed etiam in moꝛte confregi.et in duo fru

ſta volare feci vt vulgo dicitur quo:ũ al⸗

terumvidelicet coꝛpus iuit in tumulũ. Al
terũ ſcilicet anima ad inferos ſpoliandoſ

HP

Oſtium enim criſtus dominus eſt ſi

cut ipſemet dicit. Johan. x· Et hec vis eſt

qua regnum celoꝛũ patitur. Sicut legitur
mathe.x.vt enim publicanis et meretrici
bus et omni genereviliũac perditoꝛũ ho⸗
minum nobis ad illud pateret ingreſſus
oſtium eius ſicut ſupꝛa dixi confregi. Ui⸗
dit. Johannes.in.iiij Apocał.Oſtiũ ap

tum incelo ſicut ipſe dicit ibidẽ. Plus aut
Dixiſſet ſi illud non ſolum apertũ ſed etiã

confractum illud fuiſſe dixiſſer. Non eni
per aliam viam patebat familie mee. id ẽ
miſeris. Ego em̃ mat᷑ ſum ⁊ nutrix et ꝓte
ctrix atq; ſaluatrix miſeroꝝ. Illos adopta
ui in filios vt heredes regni celoꝛuʒ ipios
conſtituã illos nutrio et foueo.lauo ⁊ po
to ipᷣo ſanguine redemptoꝛꝭ et cibo carne

Dſſi redẽptoꝛis ⁊ hec om̃ia facio in cottidi

ano ac venerando altaris myſterio. Ego

cum deus pater extendiſſet velut ſiniſtruʒ

iuſticie ſue ad percuciẽdos eos moꝛte da⸗

pnationis genne iam dexteram eius ve
is oppoſui ⁊ obtendi

lut ſcutum ꝓtecti
derteram eius. id eſt filiu ſicut legit Sa⸗
piencie. v. dextera tua teget eos ⁊ bꝛachio

ſancto ſuo defendet illos. Quod idem et
in pſalmo dicit alijs verbis. Saluabit ſi⸗

bi dertera eius ⁊ bꝛachium ſanctum eius
Saluauit ſibi in;ᷓ familiaʒ quã multitu⸗
dine miſericoꝛdie dei vocat Pfſal.dicens.
In multitudine miſcòie tue introibo ĩ do

mu tuaʒ.ſilr et yſaie.lix. Saluauit ſibi bra

chiũ ſanctũ hot eſt ſcutũ quo totã familiã
mea circũdedit veritas dei patris ⁊ pꝛote⸗
it. ſic et in pſal.pᷣdixerat. Scuto circunda
bit ie veritas eius. Jpe em̃ de ſeipſo dixit.

pello.

moꝛibus

in.ix. Joban. hec. Ego ſum via veritas et

vita. Buꝑ hoc ſcutũ cecidit ictus tam dire

dureq; percuſſionis.ſicut ipſe deus pater

teſtatur.yſaie.liij. DPꝛopter ſcelus populi
mei pcuſſi eum. et ipe filiꝰ in pſalmo.Im
pꝛoperia expꝛobꝛantiũ nibi ceciderunt iup
me. ꝓpter hoc ⁊ multipliciter pfoꝛatumꝰ
ipᷣa moꝛte ↄfractum fuit in ipius paſſione
ſcutũ illud.hoc ẽ ſcutũ quod ad pugnadũ
ꝓ nobis appᷣhendit paciencia ⁊ humilita

ie incogitabilibus nihilominus armata.

ad pugnandũ ꝓ nobis.ſicut ab ipſo pete
bat Eccleſia in pſal.dicens.Appᷣhende ar
