dã eſſe.et omnes qui ingrediutur taber⸗
naculum illud. Et hoc ꝓpter cauſas
quas diximus. et ꝓpter alias de quibus
aliquas ſuo loco dicemus. Iſte autẽ
immũoscie quas irregularitatis dixim⸗

Aqua expiationis tollebãtur.

Oſt hec cpſe imur immundici⸗
qs animaliũ vbi iſtud pꝛimũ ſciẽ

duũ qꝛ qdam animaliũ immũda

erat mũdicia coꝛpalij ĩmũdicia repudia

timis qua diximꝰ⁊ irregularitatj. Quedã
vero ſola immundicia irregularitatiset

hec immundicia eſt qua ppibira erant a
dDei ſacrifitio et ab eſu humano. Nec no⸗
uimusvllum de animalibus qð immun

du reputatũ ſit ppter ſoiam immũdiciaʒ
coꝛpoꝛalem. Poꝛcus eniʒ de quo minus

vigeri poſſetnon ſolum immundiciã ha

bet coꝛpoꝛalẽ.ſed enam immundiciã illã

legalẽ. Adhut em̃ pagani poꝛcos immo⸗

legibus

lant ſceraaz ſua et pacta ſacrifitio po?⸗

coꝛi’mant. Non aliter ratũ exiſtiman⸗

les neqʒ ammolabiliter obſeruandi niſi

ipi qui paciſcũtur aut federantur ꝑ inter
mediũ poꝛcũ huius ſacrificij tranſterait.
EI vt ex paucis alia intelligas ſi ſalu⸗
Nilati coꝛpoꝝ populi ſuiper hanc diſcre⸗
tionẽ animaliu intẽdere voluiſſettanima
lia non munda vł immũda ſed ſalubꝛia
vel noxia nominaſſet.licet verum ſit ꝙ in
animalibus greſſibilibus et piſcibus atʒ
volatilibꝰ eis penẽ ſanioꝛa atqʒ ſalubꝛi⸗
oꝛa elegit.moꝛiifſera multa atqʒ venena⸗
ta ab eis pꝛohibuit.Ad aliud igitur intẽ⸗
debat dei ꝓuidencia licet hec non pꝛeter
milerit.
ditus duo ſigna mundicie ſimul coniun
xit.videlicet᷑ ruminationẽ et vngule diui⸗

ſionem. generali regula de hui? poputũ

inſtruxit.vbivo alleru deeſt immundicia
iudicauit.vt camelo ⁊ cyrogrillo. Zn aut

lcito quia camelũ ſacrificabant ydolatre

et malefici. et hoc ip̃m legimus nos in li⸗
bꝛo de anulis.vii.planetaruũ.⁊ ꝓpter hoc
etiam de cirogriilo idem licʒ opinari.nee
miruʒ ſi pauca munda animalia inuenit
Dominus quᷣe ydolatria abhominabilia

non feciſſet. cum apud egypcios ſexcenta

et ſexagintaſex genera ſacrifiioꝛuʒ habe⸗
ret ydolatria egypcioꝛum ſicut diẽmiglo⸗

doꝛus. Poſtmodũ vo miſeratiõe de
oꝛũ redacta eſſe ad.xxv. pꝛec pua. Immo
lationem vo lacexte noſipſi egimus ali⸗

bi.ſimilter ⁊ talparũ et veſpertinonum.

Ad eam quoqʒ legimꝰ deueniſſe demen

cism ydolatras vt et veſpertiliones ado⸗

rarent ſicut yſaias teſtatur in ſecũdojno

ſtris tempoꝛibꝰ pꝓchdoloꝛ bufones ado⸗

rari ab infaniſſimis quibuſdã audimus.
ltur patenter intellige.⁊ mi

x hijs&

rare dei fapienciamigue omnia alia que

ſibi vſurpauerat ydo atria/ hominabi
lia voluit eſſe populo ſuo.vtvel ea nõ co

m ederent. vel nec etia contigerent vt per
hoc longe fierent ab ydolatria.⁊ cõſuetu
dine gentiũ quas deus abbominabat᷑.
ſicut ⁊ nunc ex neceſſitate ſtatuendũ eſſet
in regioubus vbi adoꝛari dicitur cattus
ne ibi inueniretur.⁊ apucet

In hoc ergo ꝙ in quadrupe

Rinueniret
grauiter puniretur. Eodẽ modo ⁊ in regi
onibus in quibꝰbuſo dicit adoꝛari.ſi qs
bufonem inueniens nõ ſtatim occideret
ſi poſſet graui animaduerſione ferretur.
U autem auoddam genus locuſta

6

0

ſi⸗

zcEzraE ENEAEEe .

xxix. .
.— . „ 2— 2%
. mrum eis ad eſum conceſſit.etiã innemo⸗ rum qugs ſacflficauerunt ſculptilibꝰ cha
i riã auxiliiqð eis ad debellsdũ eggptios naan. ²⁹ Et erat opinio ydolatrarum de
celit ꝑ locuſtas datũ eſt factivideri hõt os ſuos amare ſanguinem.quoniamvti
Uuc autẽ attendemus ad loquẽ⸗ qʒ non alia de cauſa diligebant niſi gaa
n dum de ſacrincijs.Abi pᷣmũ ſcire in hoc maeoꝛ ſubiectio difficilioꝛqʒ ſerui⸗
ne⸗ BVdebes. gꝛ ſacrificia ſignificabant tus eis impẽdebatur/ ⁊ etiam hono: ma
i aifa peccata. ꝓ quibus offerebantur. ꝓ ioꝛ. Jpᷣa em̃ oblatiene ſanguinis qui nu⸗
un pter hoc etiam peccata vocabantur.ſicut trimentumvite eſt.⁊ ſuſtentatio coꝛpoꝛis
ni legitur Oſee.iiij. DPeccata populi mei co auctoꝛes et conſeruatoꝛes vite ſue cõfite⸗
i medent. Et ad Roma.viij. De pecca⸗ bantur et recognoſcebant. Quẽadmo
is B to dampnauit peccatũ.Et.ij.ad Coꝛinth. ) dum autẽ dyabolus nõ fuit ꝑmiſſus tem
v. Eum qui non nouerat peccatũ. ꝓ nob/aptare pꝛimos parentes niſi ꝑ ſerpentem.
an fecit peccatũ ꝓpter hoc ergo quod fiebat vt eoipſo ꝙ per ſerpentem loquebat᷑.ſu
lun in ſacrificis fiebant merito ſacrifitioꝛum ſpecta et hoꝛrendavſſet eius locutio⁊ ꝙ
eer⸗ in peccatis. Crematio ergo ſeu cõbu⸗ pter boc magis ab ea ſibi cauexentiſic et
nſa ſttio ſacrifitioꝛũ et conſumptio: atʒz moꝛs: ſanguinẽ exigere permiſſus eſt·. vt eoipſo
nus moꝛtem⁊ conſumptionem ſignificavat? ſuſpecta ⁊ hoꝛrenda redderetur ſeruitus
fficiebat etia m peccatoꝛu. Qꝛigitur ydolatrie et eoipᷣo amplius fugeret que
uun ymmolabat animaliavel cremabai facto nutrimentum vite et ſuſtentatio ngi
ha etiã verbo ſicut cre dimus diceba tſicut tüũ in ea petebatur/: ipᷣi dij eoipᷣo efficerẽ
I moꝛiuntur vel conſumunt iſta animalia tur odibiles. quo ſanguinem adoꝛatoꝛũ
ne ſic moꝛiatur? cõſumant᷑ peccata pꝛo qui ercultoꝛum ſuoꝛum ſitire:et in moꝛteʒ eo
H bus offero illa. Et iſta intentio ſacrii rum aperte intendere videbantur. Adeo
cioꝛũ multũ conſona eſt littere legis. ⁊ ſi autem placuit ſanguis demonidꝰ aliqua
e cut ſupꝛa diximus ipᷣos offerenres ſigniſi do ⁊ apud aliquos ĩdolatras:vt nectan
uni cabant ſacrificia. Et ſcam hoc intẽtio gi etiam nec tangere illum auderent do
iu offerentiũ eratvł eſſe debebat talis moꝛ latre tanqᷓʒ partem dijs couſecratam: et
tis ſeu terminationis quã paciuntur ſcili eis ſolis debitam: pꝛopter quod et circa
ab cet animalia. ſuppliciũ meruiſſe me cõſi ſanguinem vel ante ipſum comedebant
nigo⸗ teoꝛ.et per hec ſacrificia veniã mihi peto dils ſuis ſangu inem relinquẽtes.opina
oede Et iſte intentiones valde congruũt ſacri nabanturqʒ ex hoc ſe placere dijs ſuis.
o. S ſicijs qᷓ offerebantur ꝓ peccato ⁊ pꝛo de⸗ Q autem vel circa ſanguinem immola
sali⸗ „ licto. vebes aut cire ꝙ in omni ſa⸗ tium comedebant putantes ea hoꝛa etiã
um. crifinio pꝛecepit dominꝰ multaen concul deos ſuos ad ebibendum cõuenire ſan
nn Mcatione apponi ſal.⁊ vocauit illud ſalfe guinem huiuſmodi. Etita in conſpe
4607 deris.ſicut dicit᷑ Leuitici.ij.Quia in ſolis ctu eoꝛum de ſacriſicijs comedentes dijs
ONofr dei ſacrificijs ponebat᷑. In ſacifics vo ſanguinem illum bibentibus communi⸗
8600 ydoloꝛũ non. el vero apponi ꝓhibuit one foꝛti ac federe indiſſolubilionſtrin⸗
s . iwacrificijs ſuis ieo ꝙ poꝑeretur in ſacrri gerẽtur. Et hoc vidẽtur potiſſima cau
en6 ficijs ydoloꝝ.ſicut legitur Reuiti. ſecũdo ſrauare ꝓhibiti ſunt comedere animat
e „MNRrautez ſacriijs pꝛecepit. vt anima captum a beſtia &l ſuffocatum: videlicʒ
ncbi H lia offeren da eſſent abſqʒ macula coꝛpo ꝓpter admixtionem tanguinis eu ule
o0 ris. Intelligimus vt nullo membꝛo care-⸗ calio modus quidãa erat immolandi de⸗

Ack rent. nullũ membꝛum viciatum haberẽt. monibꝰ:et ideo pꝛohibuit comedi o⸗
et hoc pꝛopter honoꝛem dei.ſicut legitur · cata. Qꝛ auteʒ legitur ꝙ ſanguis pꝛo
Walachie pꝛimo. O ffer illud duci tuo.ꝙ /Manima eſt. intelligendum eſt quantũ ad
ſua ſuanguinem hoſtiarum fundi ſemper iuſ⸗ ꝭydolatriã. Oꝛ enim animas ſuas non po
ſit. et ꝙ cgmedeillum pꝛohibſit omnino terant dare ad comedendũu vel bibendũᷣ
cauſa fuił Pdiſſime cõſuetudo ydolatrie demonibus ſalua vita coꝛpoꝛis dabant
ti Banguinem enim non ſolum animaliũ uicinius poſt animas quaſi vice aiaꝝ vt
ſis ſed eſiam ſiloꝛum et filiarum ſuarũ ima delʒ ſaguine Uel ſaguis ꝓ aia ẽ. hoc ẽ
molabat demõibus ſicut legitur in pſal-⸗ ſic aĩa in eis aĩalibꝰ ſq; hic ẽ coꝛruptibił

MU mo. Effuderunt ſanguinem innocen deſtructibilis:⁊ eũ ipo ſanguine perijt:⁊
a tem, ſanguinem filioꝛum et filiarum ſua ꝓpt hoc qui comedit vel hibit ſanguinẽ

2 D v

”

A

BDe

comedit vel bibit ainmã cimal illius ꝑ

cõ ſequẽs.Uoluit igit᷑ ſic deterre eos a
comeſtione ſanguinis.videlʒ ne comedẽ

tes aut bibentes ſanguinẽ etiã ſimul cuʒ

illo animas animaliu comedere vl bibe
re viderẽtur. Uoluit etiã inſinuare ꝙ fal

ſi dij qui ſanguineʒ canedere vel bibere
ydolatris videbãtunſanguinẽ habebant

ꝓ anima offerentis ſcʒ vel immolãtis.Et
hoc eſt dicere. Anima om̃is in ſanguine
eſt. vel ſanguis ꝓ anima ẽ.Sãguis vtiq;

immolaticius. ꝓ ala offerentis.⁊ anima
eius in ſanguine illo eſt quia in eo come

ditur⁊ bibiur.ſpũalier ab ipo dyabolo
cui immꝗlatur. Nec dubitandũ eſt il
lam eſſe Muciã dyabolivt ꝑ aſſuefactio⸗

nẽ immolãdi animalia.⁊ ſanguinẽ eoꝛuʒ

offerendi vellet eos inducere ad immola
d ipᷣos filios ſuos: filias/ ⁊ ad offe
rendũ tam ꝓpꝛiũ ſanguinẽ qᷓʒ filioꝛum
filiarũ ſuaruʒ. ſicut ⁊ fecit vt eos plenius

poſſidereti vel in memoꝛiã ꝓtectionis ſi⸗

ue defenſionis vłpotius vindicte.que
miſſa eſt eis. Geneſ.ix.vbi dicitur.Carnẽ

cum ſanguine nõ comedetis. Sanguinẽ

em̃ inquit animarũ noſtrarũ requira de
manu omniũ beſtiaruʒ.Et iterum. Qui⸗
cunq; fuderit ſanguinem humanum fun
detur ſanguis illius.Et iuxta hoc poſſi in
telligi ſanguis. ꝓ anima.id eſt ꝓ vita ſub
hoc ſenſu. Sanguinẽ veſtrũ requiraʒ.id

eſt vitam. Et qui fuderit ſanguinẽ huma

nũ.id ẽ qui vita humanã extinxerit.Fun
detur eius ſanguis.hoc ẽ extinguetur vi⸗
ta eius. Illud quoq; pᷣtermittendum

Mnö eſt ꝙ puerſoꝛ? imitationis ſimea dya
bolus etia dinini cultus ⁊ honoꝛificencie

gloꝛia quã pꝛimos patres exhibere vidit
deo altiimo.a deceptis hominibus ſibi
ſuggeſſit impendi. Et hijs etiã nõ conten
tus.amplioꝛa requiree nõ expauit. ꝓpt
hoc ſuggeſſit nõnullis.vt nõ ſolũ anima

lia illi ſed etia ꝓpꝛios filios ⁊ filias ĩimo

ptie conſue

legibus

Una quia ydolatre contrariũ faciebant.
ſicut legitur Deutro.vxxxi.De quoꝛum vi
ctimis comedebant adipes et bibebant
vinum libaminũ. Alia cauſa vt in dei ſa
crificis gule detraheretur. et in ipſis ſe⸗
bꝛietas ſeruaretur. Cercia cauſa fuit ho⸗
noꝛ dei.qui potioꝛi.·ac pingui oblatione
honoꝛabatur. Winueret᷑ em dei honoꝛ in

ſacrificijs ſi pars eius deterioꝛ offerretux
O aulem pectuſculũ ⁊ armũ dextrũ
i
4

n partem voluit cedere ſacerdotuʒ. cau
a fuit diſſimulatio ⁊ elongatio ab ydola
tria.⁊ foꝛte ab es parte diuinatõnis que
adhuc ſpatulomancia nuncupatur.quꝗ
maxime exercebat in ſpatulis et extis ani

maliũ immolaticioꝛ’ũn Mogdli vero oc
cides di animalia immolaticia.id eſt iu⸗
gulatio.decollatio.colli intoꝛſio iuxta li
teram nullam aliam vidẽtur habere cauᷣ
ſam qᷓʒ elõgationẽ ab ydolarria.quia vi
delicet alios modos habebant ydolatre
occidendi animalia immolaa.
Tquia iam incepimus aſſignare
cauſas ſacrificioꝛum. ⁊ expediui
us nos iã de ſacrificio agni pa
ſcalis.⁊ deduus cauſam litteralem.ipᷣiꝰ
⁊ gquare in ipᷣo egreſſu de egypo iuſſi ſũt
huiꝰ ſacrificiũ offerre fili ifraeli vt deſcẽ
dẽtes localiter ab egipcus diſcederẽt etiã

ritu. ritumq; valde abbominabilẽ et odi

oſum egipcijs ſuſcipientes iugum ſimul⸗
q; dyabolice ſeruitutis abicorent. Et
in ipo ritu nouo qyem ſuſcipiebant con
tra erro vm ⁊ ſpem egyptioꝛũ vitam ac li
bertatẽ inuenirent. Egypcii vero in ab
hotninatiõibꝰ ydolatrie ſue perditionẽ
et moꝛtemlet cum hüs omnibus verꝰ de
us ac ſolus appareret/qui contrariu egy
ond aini riam impabat.quaʒ
contrario chu et odioſo falſis dijs⁊ eo
rũ cultoꝛibus ſuos lihgrabat. atq; ſalua⸗
batdijs egypcioꝛũ omnino êntra eumꝰ

cultoꝛes eiuſdem nihil potentibus.⁊ nec

lꝗarent. Inſaniſſimus enim ambitoꝛ ſibi nec cultoꝛibus ſuis ad eſſe vł ꝓdeſſe

falſi honoꝛis et gloꝛiedeo altiſſimo inui

valentibus.verus ac ſolus deus innote

dit/obedienciã ⁊ deuotionẽ abꝛahe qua, ſceret euidenter Diximus etiam alia
filiũ vnigenituʒ deo voluit immolareiqᷓ gque circa huiuſmodi ſacrificiuʒ dicenda

ꝓpter a multis eoꝛum quos decipere po
tuit.nõ voluntatẽ tm̃ ſed etiã immolatio⸗
nem impijſſimã atq; ſacrilegam reqſiuit
g Adipem omniũ ſacrificioꝛũ ſibi reti⸗
O

„nuit ⁊ ſanctificauit deꝰ. Similiter renes
atq; renũculos. Cũ autem adipis videlʒ

Inter que valde ſolempne erati ſacri
ficiũ.aut hyrcoꝝ quoꝛũ alt᷑ vocabat᷑ dño
vel dñi. Alter vo emiſſarius ſoꝛte elige
batur. vt eſet domino. vel vt eſſet emiſſa

ꝓPpter quã retentusẽ videtur eſſe duplex rius. er ſuper quem cadebat ſoꝛs ꝙ eſſet

Lkue

erant iuxi litteram. Relinquitur ergo vt
pꝛoſequamur alia ſacrifi empnia.

guar
doh

lers
den
ſtn

bie
ſin
lur⸗
ep

N

R
ni

FXF cus emiſſariꝰ.

Ras RuAKac t WB

—
xxx
dDſi vel dño cõburebat᷑ extra caſna cũ vi
tulo.ita vt nihil eoꝝ remaneret icõbuſtũ/
nec pellis nec fimus.hircũ vo tmiſſari⸗.
ſtatuebat ſummus ſacerdos viuentẽ co⸗
ram dñio.⁊ cõfitens vniuerſa peccara fi⸗
lioꝝ iſrł. ⁊ vniuerſa delicta imputabat ca
piti eius.qðẽ dicere:qꝛ dicebat ſacerdos
ad hyrcũ.ſuꝑ caput tuũ ſint oĩa pctã iſta.
ſiue capiti tuo imputet ea de? et nõ fulijs
ilrl. vel ſcripturaʒ omniũ peccatoꝝ in vni
D uerſo.id ẽ continentẽ omnia peccata.illa
in vniuerſo imponebatvł ligabat ſuꝑ ca
put eius. Et tũc emittebat eũ in deſer
5 ꝑ hominẽ paratũ ad hoc. Credebant

OA q; iuxta litterã ⁊ adhuc credũt fili irael:
, gquia hircus ille poꝛtabat omnia peccata
populi in deſertũ.Et ſicut diſparebałvel
deuoꝛatlus a beſtijs. vłfoꝛte factus ſilue⸗
ſtris ille.ita diſparere ac diſpire credebãt
peccata ſua ꝑ hmõi ritũ. Et quia poꝛ
E tabat omnia peccata populi hircus ille.
ſcoõm opinionẽ eoꝝ. inmuudus erat ꝗ tã
gebat illũ ⁊ adducebat in deſertũ. Quõ
inquiũt mũdus eſſet ꝗ poꝛtantẽ tãtas in⸗
mũdicias tet

le aũt valde videt᷑ ⁊ etiã rieiculũ ꝙ capi
ti hmõi hirci imputarent᷑ oĩa peccata p

puli.cũ innocentiſſimꝰeſſʒ⁊ inmunis ab ℳ

eis.quõ etiã poꝛtaret peccata ppłi cũ illa
pa ſubſtacia mutare nõ poſſint Qõð ſi
Dirxeni ꝗs nõ poꝛtabat peccata populi
vſed penã ꝓ lllis.⁊ hocſilr nõ videt᷑ verũ
gꝛliber ⁊ ſcnus mittebaat in deſertũ.Pꝛe
tereaÜqd faciebat hircꝰ alter g ogerebat

Si em̃ oĩa peccata dimittebãt᷑ pplło ꝑ
locauſtũ hirci. Quid ergo poꝛtabat bircꝰ
emiſſarius. Si vᷣo ꝑs pctõꝝ dimittebat᷑

in holocauſtũſilr ꝓ peccatis tocius ppli .
.%ℳ

ꝑ vlocauſtũ. Nõ oĩa igit᷑ goꝛtabat hir
Queſtioñẽ etia habet
guare aaren ꝓ ſes ꝓ domo ſua iuſſus
ð⁊ offerre vitulũ ĩ holocauſtũ qui extra ca
ſtra cũ hirco ↄbureret᷑.Et videt iuxta lit⸗
terã quia volebat deus eũ eſſe ſine metu/
de peccato vituli cõſlatilis queʒ ipᷣe filijs
iſrael cõflauerat. In quo pplo iſrael ma-
teriã et occaſionẽ ydolatre dederatvł pꝛo
pier hoc qugd vitulꝰmultos h laboꝛes
ſimiles officſacerdotalibꝰ ſic arare tri
turare. vehicula trahere coꝛnibꝰ ventila
re potuit etia eẽ ꝙ iſugillatiõeʒ ydolatrie
gqua in egypto bos colebat᷑ quibꝰydola⸗
tre reliquia tenuiſſe videntur quedã de

SInle indeoꝛũ qui boues nou occidant

Decuit i dockoꝛẽ legis et diuini cultus
miniſtrũ veriq; dei ſacerdotẽ.Pꝛimũ er⸗
emplo ſuo ſuꝑſttionẽ huiꝰ euatuare po o
pꝛieq; purificatioĩs ſpõdere mãdato dei/
in eo ꝙ yd eatre ſacrilegã contaminati⸗
onẽ reputabat ponęre.vt per hoc ad fi⸗
dẽ recta et ritũdeo aRteptũ ppls faciliꝰtrra
heret ⁊ peuntẽ ducem atq; doctoꝛẽ ſunz q̊
pontificem videlicet ſequeréł. Dehir o

co vero emiſſario quareę in deſeriũ emit⸗
Mteret᷑. Hee cauſe nobis iurta litterã vidẽt

Pꝛima qꝛ demones in deſertis ha bitare
videbatur. ⁊ adhuc a mitis credũt.volu
it deus poplo ſuo hůbitationẽ demonu
reddere hoꝛrendã ⁊ abbominalulẽ.Et ꝓ
pter hoc hircũ ĩmũdicias peccatoꝝ poꝛia
tẽ illuc emitti. Uoluit etiã loca habilatio
nis demonũ loca eſſe inmũdiciarũ ns
catoꝝvt longe inde faceret filios iſrł.
diceret hirco. Illuc vade illuc poꝛta imu⸗
dicias peccatoꝝ vbi ꝓpᷣus locus c earuz.
Uoluit etiã ĩ hoc eis oſtẽdere ꝙ pctõꝛes
12 peccata ꝑs demouũ ſunt. Juxta iliud.p
tes vulpin erũt.Etillud. TFunes cecidert

oluit.qꝛ ⁊ fetidus ẽ in ſen de pilis eiꝰye H
imẽta nõ niſi pungẽcia. beſtiolaſq; im⸗
mũdas generãcia ac nutriencia fieri poſ⸗ .
ſunt.Ex hijs etiã funes foꝛtiſſimi fiunt in
ibꝰfacile erat iutelligi fetoꝛẽ ⁊ imũdi⸗
cia.etſaculeos.funiculoſq; ac vincula pec
catoꝛũ. Clel foꝛſitan ꝓpter huiꝰ ꝙ in ſpe
cie hircoꝛũ ſeu capꝛarũ in deſertis demo
nes apparebant. vt ex hoc demdes ipos
qui in ſpecie illa interdũ appebant homi
nibus immũdos eſſe oſtenderet. Popu⸗
lũq; ſuũ a colloquio ⁊ familiaritate ipſo
rũ abſtrahberet. Sciendi eſt aut Puncti
tũ ydolatrie valde fuiſſe contrarin et de⸗
monibus inimicũ. gui nullũ animal ſibi
offerri volebant ablqʒ effuſione ſars⸗

giſſet. leuitici.xxvj. Mirabi⸗ ze in pᷣclaris. Per hircũ autẽ ideo fieri

nis aut combuſtione aut aliqua leſione.

In boc igitur ritu ꝙ pᷣcepit emitti hircuʒ

integru aliqntulũ elongauit eos ab ydę

latria. Coluit etiam in eodẽ ritu oſtende
re non eſſe locũ peccatis niſi deſertuʒt vt
ex hoc agnoſcereij populus iſrael.et non
eſſe admittenda peccata in caſtra populi
dei. et ia peccata cauſas eſſe quare i5a qʒ
loca populoſa aut culta per iram dei de⸗
ſerta fierent. Qꝛ aulem extra caſtra et
cuz fimo et pellibus cõburebant bircv et
vitulꝰ in hoꝛroꝛẽæ abhominationẽ factũ
ẽ pctõꝝ.Factũ ẽ etiã cõtra ydolatria qua

SSe

colebat ignis. In ᷓ ꝓpte bonẽ ignis
cremari ſacrificia nõ ſinebanturextra ca

iſuem ſtra ne ipudeũ ſu id eſt ignẽ tanquã in

mundũu a caſtris ſuis viderent᷑ abicere.
Factũ fuit etiã ꝓpter honoꝛAei ⁊ taber
naculine pelles et fimꝰ in eius ſacrificijs

legibus

te quã haberet alteruter hircoꝛũſed om̃i⸗

potetitlima miſericoꝛdia dei. Ne ob
liuiſcaris qutẽ quia deſerta omnia vole⸗
bat deus eis inmũdaſet abbominabuig
reddere per hircũ emiſſariuʒ(vnde quia
malefici etydolatre deſerta ꝓpt᷑ hocma

altarishonoꝛẽ acreier encia minuerent. xime frequẽtabant vt audirent ibi reſpo

⁊ opinione hominũ cultũ dei vilificarẽt
. Et ꝓpter hoc cõtaminata et imunda re⸗
putarẽtur. Tactũ eti ẽ ꝓpter hoc. vt qn⸗
tũ o diret deus peccata quea caſtris ſuis
eijci volebat.incendioq; ⁊ cõcrematione
cõſumi pᷣcipiebat euideter apparet pplo
ſuo.et in hoc ipᷣm eũ eqmitari.eiq; placere

R uderem. O aut vel hircus poꝛtare pec
cata dicebat᷑. vel ꝙ in hirco cremari atzʒ

4

cõſumi putabatur:ſignum ibi ꝓ veritate
8En eſt. Quẽadmodũ aliquid ðꝛ ſcri⸗
biůdl pingi.cũ eiꝰ nomẽ ſcribitur aut pin⸗
gitur. In coꝛdibus em̃ hominũ aut ſolũ⸗
modo poterãat vere poꝛtari et cremari et
poꝛtari peccata. Sed quia ſicut dirimus
Hoſtie.ſigna ⁊ figura erant pctõꝝ. Ideo
crematio ⁊ moꝛs⁊ eiectio ſiue fugatõ ho
ſtiarũ crematio nem ⁊ moꝛtẽ et diſfugati⸗
onem ſignificabat peccatoꝝ ꝓpter quod
hmõi hoſtias tangi ꝓhibuit dñs.⁊ ꝗ tã
gerent. imundos eſſe decreuit. Patenter
in hoc docens.qᷓ; longe eſſe eos vellet a

peccatis quoꝝ hoſtias que ſigna et ſigu⸗

ra ipoꝝ peccatoꝛũ erant eos tangere pꝛo
hibebat Si em̃ adeo hoꝛrẽda erat ſi
gura peccatoꝝ. qnto foꝛtius ipſa veritas
eoꝛũ. In hoc ergo ꝙ ꝓbibiti ſunt a deo
appꝛopinquare ſignis peccatoꝝ ⁊ ea tan

appꝛopinquare veritati eoꝛuʒ.Et eadem
cauſa ẽ i ꝓhibiſone tactus vitule ruffe

ur ſuꝑ hircũ.hmõi fuiſe videt᷑. Sicut tu
ijceris et longe ſis a Populo iſto. ita fiat
de peccatis eoꝝ.vel ſicut tu liber ⁊ ſanus
et inmunis et a moꝛte et leſione euadis.
vsl emitteris.ita liber ⁊ inmunis fiat po⸗
pulus iſte a peccaans. Eodẽe mõ ſuper

Aicel eius. Mꝛatio vᷣo que fundeba

1 vitulũ. Sicut tu cremaris atʒ cõſumeris.

ita ↄſumãtur peccata populi iſti?. Et
peosc erat dicere. imputet ſacerdos capiti
,cLahpꝛi emiſſarij peccata populi. vt ſicut tu
in figura et ſignificatione ſuper caput tu⸗

ge ſeoꝛſum ab illo. Ita faciat deus in ve⸗
ritate peccata ſeoꝛſum longe a pplo ſuo
Etreuera fiebatita. non quidẽ ex verita

um potas peccata populi et expoꝛtas lõ

—

gere euidẽter multo foꝛtius ꝓhibiti ſunt

.⸗

ſa demonum eiſq; ibidem immolarent.
Sicut et adhuc multi faciunt. Unde qui⸗
daʒ magus in libꝛo ſuo de magicis dicit
ſe tranſuſſe cauſa philoʒophandi ad lo⸗
ca deſtituta omni habitatoꝛe: habitaſſe⸗

q; ibi cum inbabitantibus lucemſexlu⸗

ſtris annoꝝ.⁊ ab eiſdem didiciſſe que in
eodem libꝛo ſcripſit. Tum etiã ꝓpter
Jaunos et ſatiros qui in ſpecie hircoꝛum
frednẽter ibi hominibus illudebaãt z ad⸗

huc illudere non ceſſant.Uoluit etiaʒ inꝭ

inuare deus in hirco emiſſario.vt quem
admodũ hircus emiſſarius abſq; cuſto⸗

.

de relinquebatur in deſerto expoſitus be
ſtis deſerti ad deuoꝛandũ/ ꝓpter pecca⸗

ta que in figura poꝛtabat. Si populus
grauatꝰ peccatis a deo cuſtode ac defen
ſoꝛe ſuo derelictꝰ:beſtüs maloꝛũ regno⸗

rũ ſeu pꝛincimun inimicarũ nationũ q̃⸗

ſi quibuſdã beſtũs diripiendus ac dilace
randus exponendus eſſet.Et in hoc pꝛu
dẽter eos ammonebat vt declinarent in

mundicias peccatoꝛũ.di deuʒ habere vel

lent cuſtodeʒ ac defenſoꝛem. Juxta illud
Deutrono.xxxij.Dentes beſtiarũ inmit
tam in eos. Etep alter cremnabatur. al
ter vo isdeſertũ mittebatur inſinuubat.
peccatoꝛũ queda fuganda erat ⁊ lõ⸗
e facienda a populovidelicet contagio
ſa. Mayimeq; declinanda.queda vᷣo cõ
ſumenda ⁊ conterenda vindicta.penitẽ⸗

et fuganda.longeqncienqg · et nihilo⸗
minus tribus modis quos diximus con
ſumẽda. Et in iſta duplici hoſtia duo
iſti modi.videlicet declinatio peccatoꝛuʒ
et conſumptio eoꝛũ oſtenſi ſunt. Pas
tres hoſtias quas nominamus qui tan⸗
gebant inmundi erant ꝓpter hoꝛroꝛem

et abhoninationẽ hecrata ene adca⸗

ſtra denuo admittebãtur. Mi loti ſeu pu⸗

rificati.ſicut legit᷑ in eodem Leuitici.xv.·
6 Aſpſio vero illa ſeptenaria:quã de ſa
9

guĩe hirci ⁊ vituli faciebat põtifexad ſan
ctuariſ.emũdationẽ eiꝰſieri ſignificabat
ꝑ huiz ſacriſicis ab vniuerſitate pctõꝝ qᷣ

cia ſacrificio ꝓel melius intelligit᷑ deꝛm
nibus peccalis Omia em̃ et fugiẽda ſunt

mit
nite
hno

mm
adb
ſchu
ſet.
lenen

ſont
alue

oe esorde ee . *

vniuerſitas in ſeptenario ĩtelligitt vł to ri ignũ cedrinũ yſopũ. coccũ bie tincrũ

ta ĩ ſeptenario dien ↄmittit᷑ Fchot aute idd eſt ſericũ biſ ſnctum coccinei coloꝛis.
. hmõi aſꝑſio ↄ ritũ ydolatriẽ q ſanginę- Quideiüs de cauſis fuiſſe pꝛeceptum
K immolaticiũ ioti apponebat demoibꝰ credimus. ſallicet vt virtus ſacrificui oſtt
. ad bibendũ ⁊ offerentibꝰ niſi ꝓpt᷑ aliãs deretur.ꝑ lignũ em cedri.qð putredinem .*
ſcturas aut figuras ĩde faciedas refua⸗ Pon recbbi d ae eum perpetuo repel⸗
ü ret᷑. Hoc ei ĩ multi ydolatris factũ fuiſſe lit ⁊ odoꝛem babet ſuauitatis. Per yſo⸗
N certũ habemꝰ.Et ſi totã ydolatriã egypti⸗ pum quod pectus porgat ⁊ bonum odo
n onu chananeoꝝ? chaldeoꝝ ſic ĩ libꝛis eoꝝ rem ſpargit.per cotcum biſ tinctũ qui co⸗
c⸗ ſcpᷣta ẽaut noſſemꝰaut legeremꝰ ĩ hijs et en ſuum indebilem ſeruat.Oſtende⸗ R
n alus que abſurdavidentde ſacrificus le/batur ꝙ ſacrſficiũ iſtud cum ſequela ſia ?
i galibus vel penitus dubitaremus. conſeruatiuũ erat fil ioꝛum iſraela putre .
Acriſiciũ vero vitule ruffe hãc vi¶dine peccatoꝛũ et fetoꝛe atqʒ decoloꝛatio
t, det᷑ habuiſſe cauſ. Cũ em̃ ſacriſi ne. Et ideo legitur in. xix. numeroꝛũ *
ein ℳ ciũ vituli appꝛopᷣaſſet iaʒ dñs ſa⸗ de omnibus ſacrificis vt ſint multitudi⸗
cerdoti. videlic vt offerret illũ ꝓ ſe acdo ni filioꝛuũ iſrł in cuſtodiã. Cõſeruatiuũ
m mo ſua.hircũ vo appꝛopᷣaſſet pplło.ſicut etiam erat boni coloꝛis ſi piritua e in eis B
16 iã dirimꝰ ex.xvj.cap.leui. Hic vitulã pꝑeci id eſt exterioris decoꝛis in conſeruatiõe
g mt offerri cõmuniter ꝓ peccato ſc; adoꝛa ſua quaſi per hoc ſacrificiũ imputribiles
lionis vituli.vt ꝗbuidã hebꝛeon videł. infetidibiles ĩdiſtinguibiles a coloꝛe ſe⸗
ſ⸗ Quia aaron in illo peccato cõmuni⸗ bono ſeruarentur. Julta quod legit᷑ ie
e O cauit pplłoet ꝓpter hoc pᷣceptũ ẽ vt ruffſa noꝛũ quarto.Quomodo obſcuratuʒ eſt
ac eſſet.coloꝛẽ ſcilʒ habẽs vituli adoꝛati.vt aurum.mutatus eſt coloꝛ optimus. Se⸗
ius ipi aaron ⁊ toti poplo ꝑ ſubſtancia ſuã ⁊ nudum ioſephumvero in cocco ſemper
coloꝛẽrememoꝛatõnẽ peccati illiꝰ ꝓ no ntelligitur ignis.ergo iuxta ipᷣm in cine⸗
ofſerẽda erat faceret doloꝛem/quia et pu ibus quatuo: elementa quodammodo
i⸗ dorẽ eiuſdẽ peccati eiſdẽ ingereret.velꝓ Fnilienr ſũt. In cedro terra.quia ex ter
2 pter hoc.qꝛ cineres eius cũ aquis viuis i a creſcit et valde terreſtris ſubſtãcie ef:·½
n expiatione debebãt eſſe ⁊ ſacerdotibꝰ et sc ſolide.In yſopo.aqua quia ex pluuia .
m toti populo. Et ꝓpter hoc foꝛſitan ruf ſola gigni et nutri rividetur yſopꝰ. ꝓpt
gene P fam eam voluit eſſe deus.qꝛ ſicut iſte o quod in petris et petroſis creſcit. In odo
6040 loꝛ in genere illo animaliũ inuenit᷑ ymu re amboꝛum aer. Maxime ſcõm eos qui
mmi⸗ nioꝛ. Ita hizuſmõi ſacrifici expiatio am odoꝛem non niſi vapoꝛemeſſe credunt:
rel plioꝛ. vel iceo ꝓ ipo polo ſiue ſynagoga Uapoꝛem dico reſolutũ a coꝛpoꝛe odoꝛi
dee. vaccet offerebat ſeu vitula.qꝛ ĩn popu fero:vnde ⁊ aroma quaſi aerioma dictũ
lo⸗ lũ vaccã ⁊ vitulã vocare ↄſueuerat dñs: dicit yſidoꝛꝰ. In cocco vᷣo ignis vt dictũ
i⸗ ſicut apparet er oſee vbi ðꝛ. Siẽ vaccc la eſt Comburuntur autem iſta quatuoꝛ in
0 ſciuiẽs declinauit iſirł. Ubi alia traſſanio rememoꝛationem purgatioõis nouiſſime
nid habet. Quaſi vacca pcuſſa aſylo ſiue ce⸗ inferioꝛis mundi: que ner ignem facien⸗
on ſt a Et iterum eiuſdem x Efraim vituia dam in hoꝛroꝛem pectoꝛum quan⸗
ot docla diligere tritura⸗Et in Pſalmo. Con dam ipᷣoꝛum pro parte purgationem qa *
ſbn gregatio tauroꝝpen vaccis populoꝛum. in ipᷣis elementis esabuſione eoꝛum con
Gen Adidẽ facit ⁊ id qð legit᷑ Amos.iij. tracla ſunt. Quiaig itur hec purgatio
dio Audite verbũ hoc vacce pingues q eſtis per ignẽ facienda eſt: ideo coccus in bac
o in monte ſamarie. Foꝛtaſſis ant ideo ſie purgatione:et in purgatione lep:oſoꝛup
y⸗ vocabat eos dñs.qꝛ vacce erãt iuxta litte apponitur. vel ob rememoꝛationem: dy *
ſ r ydolaq; colebat ſic legit᷑ oſee.x.vaccas in igne deus moyſi pᷣmum apparuit ⁊ ꝙ 0.
nen betanẽ coluert.vocat igr eosvaccas dñs in igne dataẽ lex. Quare ergwe qua
e irriſioꝛie. ꝑaccas aureas colat. Juxta tuoꝛ elemẽetis ſacrificium iſtu offerebak E
illud. Silẽs Ris fiant ꝗ faciũt ea. ⁊ oms deo alliſſimo tan; auctoꝛi elementoꝛũ:
n ꝗ ↄfidũt in eis.Et videt᷑ iſtud impꝛoperi eęt quia auctoꝛi vel ꝓpter hoc. vt quicꝗd
. um duraſſe ab eo tꝑe quo vitulñũ ſub aa- iĩimundicie et quocunq; quatuoꝛ elemen
ſan I, O n adoꝛauerũtvſq; ad nouiſſimũ ꝓppe toꝛũ contractu eſſet. per hoc la crificium
e tarũ.Ci iſta vitula pcepit etia deꝰ cceema erpiari intelligeretur. Ideo eti in cedro *
n .
£

9

DefrwfrsCynr . .
SDe—

terra intellſei voluit. Quia cũ terra mr
ſit omniũ planetarũ ced videt᷑ eẽ pᷣmo
genita filia eius. Eſt em maxinm planeta
ru magnitudie ꝑpetuoq; creſcẽs.Et ideo
9 habũdanciꝰ nutrit eã terra inter ceteras
filias tanq; pᷣmogenitã.De ꝓYſopo auteʒ

certuẽ ꝙ exea faciebat aſpſoꝛia ⁊ aſpſio

nes ⁊ expiatiões faqẽdas.ſicut legitur in
. UAnto leuit.in expiatiõe lepꝛoſi. Et ideo ðꝛ
in pſalmo.Aſperges me dñe yſopo ⁊c.vt
° exhoc intelligeref᷑ putredo ſimul ⁊ fetoꝛ
peccati dilui abſtergirPuritaſq; ⁊ odo
ris ſuauitas aduenire. Foſtan ante ci⸗
neres ligni cedrini ſicut apõ nos cineres
abarũ aut vernicis oꝛtioꝛis virtutt erãt
ad emũdationẽ coꝛpalem. Et ideo in
cineribi illis virtus ſacrificij illiꝰ qᷓntuʒ
ad expiationẽ ſpnalem cõmen datur.In
AAacrificio vero ꝗqd offerebatur ꝓ. munda
tiane lepꝛoſi adhibebãatur lignù cedrinũ.
Spnſq; ⁊ coccus biſcinct⸗.æt paſſer vn⸗
viuus. no quidẽ vt iſta cõburerẽtur.
ſed vt ex eis fieret aſꝑſoꝛin. videlicet vt fi
lo coccineo ligaretur paſſer et yſopus et
alligarentur ligno cedrino.vt lignum ce
drinũ eſſet q̃ſ aſpſoꝛi manubꝛium yſo⸗

pus vᷣ paſſer eſſent id qð de aſpſoꝛio

tingendu erat in ſanguine alterius paſ⸗
ſeris imolati ⁊ in aquis viuis.q duo ſcili
* cet ſanguis ⁊ aque viue ſimul debebant
eſſe in vaſe ficili. Hijs ergo aquis et
ſanguine hui⸗ aſpgebatur epcies lepꝛo

ſus mundand ab inmũ dicia irregulari/

tatis. Mundabatur aũt et interdũ⁊ a
lepꝛa ꝑ hecet alia qͥ in eodem capitulo le
gũtur. Apparet autem euidenter ex hijs
q dinm? quare tria iſta adhibent᷑ in hu⸗
iuſmodi ritu.ſcʒ ꝓ ter tres coꝛruptiones
lepꝛte. Quaru pma eſt putredinis. ſe⸗

cuda feeꝛis. terda decoloꝛatiois. In
„ his ergo tribus qͥ adhibebant inſinna⸗

bant᷑ mũdari ab hijasribus coꝛruptioni

bus.videlicet quia omis lepꝛa contrabi
tur ab aliquo quatuo: elementoꝝ. licʒ ꝑ
mediũ aliqð quatuoꝛ humoxꝝ.
. hyns tribus tria elementa intelligũt vt di
. Emus. In paſſere cõgrue intelligit᷑ aer.
Inſinuabatur ergo circa litterã in hijs qᷓ
tuoꝛ.ꝙ ex quocũq; qtuoꝛ elemẽtoꝝ ↄtra⸗
cta eſſet lepꝛa. ipᷣe auctoꝛ elementoꝝ per
puiuſmõi aſpſionẽ ⁊ alia q̃ ad hoc adhi
bebantur mudabat eam.⁊Mhoc cũbñpla
Iiu eius erat. Nõ em̃ oẽs lepꝛoſi mũda⸗

„ baf hocnitu. ymmo pauci.Et eratnotu;

Cum

legibus

„ — — . . . 2—— „ &σ
miraculũ emũdationis lepꝛe ꝑ ritũ hui⸗
in iſttj· Q aut paſſer alligat in aſpſo
rio viuus auolare in agrũ dimittebatur

enolaſſe ſiue euanuiſſe ſignifica⸗
bat.vł quia paſſer ſociale animal ẽ in vo
latilibus ⁊ mudũ ſcoᷣm legẽ. Quoſiã
auolans ab alligatiõe ſna ⁊ aſpſione hu
ius.reuertebatur ad cõſocios paſſeres
ad gregem a quo ꝑ captionem ſepara⸗
tum fuerat.vt cuʒ eis poſtmodũ habita⸗
ret.ſignificabat lepꝛoſuʒ a caſtris et extra
caſtra tempoꝛe aliquanto detentũ. poſt
aſperſionem huiuſmodi et emundatões
ad caſtra reuerti⁊ inter ſanos acmũdos
ad inhabitandum admitti. Mautez;
ſanguine et oleo immolaticijs. id eſt q ui
offerebantur in emundatione lepꝛoſi p⸗
cepaum eſt. vt eremum auricule dertre.
polliceſq; manus devire et pedis dexgi
tingerentur. Inde videtur eſſe iuxta litte
ram quia ibi pꝛimum lepꝛa dinoſcitur et
ſentitur hoc eſt in pollicibꝰ illis.⁊ hoc in
ſenſibilitate eoꝛuʒ:vt dicitur: ⁊ hoc iuxta
litteram dicimus:vt ergo in ipſo capite
ſuo er radice pꝛimum percuti et ideo ra⸗
dicitus purgari per huiuſmodi ritum (Oo⸗
gnoſceretur Ita pꝛeceptum eſt et fieri vt
idem eſſet oꝛdo purgationis: qui erat et
infectionis. Foꝛſitan autem et in ex⸗
tremo auricule dertre ſignuʒ aliquod le⸗
pꝛe apparere conſueuit. Quia pars illa
valde parum ſenſibilis eſt. Attende
aautem: quia tres liquoꝛes huic ritui ad⸗
hibebantur: videlicet aqua Nua: boc eſt
ſcaturieps ⁊ manans que maioꝛis puri⸗
tatis eſt quam ſtans ſeu moꝛtua. Hec er
goadhibebatur in ablutionem. quia le⸗
ꝛa inmundicia eſt: et oleum inſanatio⸗

nem ania lepꝛa moꝛbus eſt:⁊ ſanguis in

repꝛopitiatignem:quia interdum ꝓec⸗
cato ex ira dlinferebatur plaga lepꝛe.vł
quia maxime lepꝛa eſber coꝛgplione ſan
uinis. vt ſanguinem mũdotum anima
lium:corruptio et infectio ſanguinis pur
aretur. In ſacrificio vero ʒelonpie

flatione ventris et putrefactione femorſ ſꝰ9
mulieris coꝛrupte ſicut legitur Numero
ruʒ quinto. Hoc autem ſacificium non
erat niſi modicum farine ℳ Weer ſuper
quã fundi oleum et poni thus pꝛohibuit
dns. Qðõ nec ꝓpier bonoꝛẽ dei fiebat
nec exbonavolutate.ſʒ ſi olũmodo cauſa

detegẽdi occultũ adulieriũ. Coluit g bꝰ

5

Notum erat miraculum: videlicet de in⸗ A

lſa
ni
bu⸗
49
ele
609
n
ſe
don
86
l
⸗

o

ne2
gui
,
e,

*

facrificio reuelari occulta adulteria mu⸗
lien. vt adulterari metuerent. ⁊ ne mari⸗
ti ſuſpectas vxoꝛes occiderẽt. Hoc aũnt ex
farina oꝛdeacea ſine oleo ⁊ thurè offere⸗
batut. vt viris eſſet ruboꝛi ſacrificiũ hui⸗
tu ZPoprer hoc:quia deo non offerri ex de
uotone oſtẽdebatur ꝑ hoc ipᷣm quia nec
oleũ nec thus habebat.Lum quia male
erat in ſe.ymmo omniũ ſacrificioꝝ viliſſi
mũ atʒ pauprimũ. Noluit etiã ſacerdoti
bus in pte iſta dare occaſionẽ cupiditatſ.
⁊ hoc ne inuitaret hoĩes ad hmoi ſacrifi
ciũ offerendũ.qð nõ ta honoꝛificẽcia dei
exigebat q; virorũ malicia extoꝛquebat.

BB Sacrificij aut ſimile ? conſpſe oleo illo.

cauſa fuiſſe videt videlʒ vt faceret filus

iſrael rememoꝛationẽ mãne quã pluerat

de in deſerto.⁊ pauerat eos inde.xl. en
nis. Habebat ei ſapoꝛẽ panis oleati. Si
cut legitur. numeroꝝ.xj.Ad hec em̃ intẽ⸗
debat lex vt foꝛti impᷣſſione infigeret ma
gnalia que ꝓ eis fecerat dominus.
— O ſt hec loquimur de le⸗
pꝛis vbi pᷣmũ te ſcire opꝑtʒ
quia lepꝛe nomen nõ iu⸗
vta ꝓpᷣam intentionẽ acci
pitur hic. Lesꝛa em̃ ꝓppᷣe

letalis pꝛurigo eſt.et qnaſi cancer vniuer

1

uaalis ab intimis forficibus ſerpẽs.⁊ cor

ruptionem in totum coꝛpus diffundens
C .D autem multum abuſiue accipiat
lex nomen lepꝛe. Appet ex ipo plano te⸗
xtus et ſi. ene. glima em lepꝛam vocat ſca
biem. Deinee vocat lenraʒ mundiſſimã
et hominem muũdum in quo effleruerit
diſcurrens lepꝛa in cute. ⁊ operuerit om
nem carnem a capite vſq; ad pedes.nðᷣ
poſſet autem eſſe mũdiſſima.neq; hõ ea
infectus mundus: ſi veri nominis lepra
eſſee Lercio quia lepꝛam voet vulnus⁊
cicatricem ex vſtione carnis vel cutis.

lepra natur gliter oꝛini poſſe videtur. Ni
R hil igitur aliud hic accipiendu ẽ ſub no⸗
mine et intentione lepꝛe niſi quod defot

mẽ et de lepra notabilem. abbominabi

liſq; cohabitationis faciebat hominem.

D Uoluit em deus caſtra populi ſui mũda

Hnõ ſolũ eſſeꝓſed etiam appere pter ho⸗
norẽ ſuu/ Deia vt populus ſuus eſſz
in hoc ceteris gentibus pᷣminens. voluit
etia populo ſuo cauere. non ſolũ a cõta
io morbi huius ſed etia a ſuſpi catione

Uſtio aĩt nec voq; lepꝛa eſt nec exea

„9,

potius q; alteriug vulneris exhoꝛruit.in
ſugillationęm ydᷣlatrie qua colebatur
ignis hec Ektit. Cultoꝛes em ignis in
veneratione ipᷣius vſtiones faciebantin
carnibus ſuis et cuibus.Quẽadmoduʒ
alij ydolatre iciſiões ſeu inciſuras.Acci
dit aũt plerũq; vt vulnus vſtionis ſanio
ſum ſiue ſanie fluẽs fias. Et in hoc ca⸗
ſu ppter coꝛruptionem atq; putredinem
nomie lepꝛe illð ſignificauit amatoꝛ mu
dicie deus. De coloꝛibus autẽ et ined
litate cutis. An ſint ſigna ve lepꝛe.no taʒ
ars medicine ; expiencia conſulẽda eſt.
Pij q; qui cum lepꝛoſis diu cohabitaue⸗
runt.eoſq; diiudicare oonſueuerũt. Uen
tamen nullatenus dubitanduʒ eſt ſigna
q̃ lex aſſignat vera eſſe ſigna paſſio lum.
quas lex inmũdas ⁊ lepꝛas ec iudicabat.
Lepꝛa vo in capillis ⁊ pilis duobus
modis intelligitur. Et pmum vero
pꝛa eſt alopicia que caſum capilloꝛum et

piloꝛum efficit. ita etiaʒ vt ꝑ eam ſupcilia
depilentur. Et ſpecies iſta vᷣe lepꝛe no

men eſt apud medicos ſicut ⁊ alie. Se

cundo accipitur moꝛbꝰ coꝛroſiuus capil⸗

loꝝ ⁊ piloꝝ conſumens eos et putrefaci⸗
