muun atʒ ſacietas virtutis noſtre rationabilis: qu gre nec perfece beatificabulis e copu .
renur ſiue appᷣhenſiue nobilis. Similiter ĩipſo ißius. nec eſſet ſponſa conueniens aut
u er ipo velut redundatiſſime ſuauitatis la bilis eidem Oportet auté te ſeire quia
niteteglieratas elctae vimansne /vis iraſ. abitopenvert onem ⁊ vltimitate;
iſolict cõcupiſcibius ſuperioꝛis ac nobilis. Et iu ue exaltatiõis ac libertatis. copuleq; ſue
ſaamn⸗ ta hunc modũ in ipᷣo et ey ipo velut vlti ue atitudinẽ cumulatiſſmam habelſipazʒ
4 AsleRaeinenntaregeepieſtone piſtniktemadpinineapenen.
on ſua. liberalioq; a ſeruitute indebitan ina lie oñantiſſims maieſtate. Tunc enim in
güsnen lurali ominods eſt virtutis noſtre iraſci g .
n 4
D
7
.

Be

gup emo eraltationis ſiæ culmine liberta

tiſq ſue trãquilliſſima pace erit.cũcq; be⸗
atiſſime copule amplexibus elẽ ſociata
cũ eidẽ fuerit vltimate ac totalitate ſerui⸗

9 . „. H . . . . .
—
rcaae l .
RTLr 4 ,,—⸗„TU - „ .
oboS v„α. hs Wmiorn ſuunn

Cutis ſubiecta. Nec em alind ẽ vera 6. .J

altatio vaq; libertas eiuſdm q; vera ſu
iectio.vtraq; ſeruitus hoc eſtvniuerſalis

vnationẽ.licet aũt que hic diximꝰnõ ſolũ
ad ꝓpoſitũ ſed etia adcognoſcendaʒ bea

titudinẽ ad gloꝛiã anime hũane tenõ pa
tũ adiuuabut Sidiligẽtẽ de hüs cõſide⸗
ratõeʒ feceris.

execrabilis.et dicaꝰ.qꝛ quẽadmodũ ex
ea obteebꝛatõe atq; coꝛruptõe cuʒ qua
naſcimur accidit.vt credulitateʒ. amoꝛem
deſideriũ quas debet vis noſtra intel⸗
inptiua pꝛime ac lũinoſiſſime veritatitraſ

AEss debnuit habere pediſſeqᷓs et famulas

tatũ eas foꝛnicarias iniquitate.pelices et
adulteras habeat ad amplexus et thoꝛũ

cõſcientie illas ꝓpter ſeipas admittens.
Sponſa vt diximꝰ omino nõ curata. Si

4

1

Militer ⁊ vis noſtra cõcupiſcibilis nõ mi
noꝛi iniquitate verũtamẽ manifeſtioꝛi ſe
vilibusac impuris voluptatibus proſti⸗
tuit. Sic ⁊ iuxia hũc modu iraſeibilis ma
ioꝛi impietate ⁊ aꝑtioꝛi inſania de innata
oblenebꝛatiõe atq; coꝛruptiõe ſe ꝓſtituit
ydolatrie.et cultũ ſubiectõis atq; ſeruitu
tis quẽ ſoli maieſtati diuine debet tranſ⸗
fert in alia. Sicut em famelica ⁊ auida ẽ
veritatis vis intellectiua.⁊ ſuauitatis ſeu
voluptatis vis concupiſcibilis. ſicdiuini
honoꝛis atqʒ ſeruitutis vis iraſcibilis ſu⸗

Nric Rltont iudicia ſũt euidentia.qꝛ

eruitꝰdiuing ſiue cultediuinꝰ. ſiue verꝰ.
ſiue e one vgiuerſalis eſt hoc eſt apud

MNunc aũt reuertamur
ad declarandũ ex hũs radicẽ? peſtis ipſi⸗

.

* legibus

polluitur foꝛnicans honoꝛificentia qᷓ deo

copꝑulsri et adherere deberet dũ eis hui⸗
hoſorificencia impendit⁊ hoc ſiue opini
one ſius ſeruitio. OQpinione duob⸗
modis.pᷣmo ſi vel aliquid hoꝛũ dignum
tanta honoꝛificẽtia credimꝰ?. Scooſi

aliquid quod v ſolo altiſſimo deo ſenci⸗

et pura ad ſup emiventiſſime maieſtatis

endu eſt de aliquo eoꝝ ſentimꝰ.vᷣbi gra.
Siqs de ſo le vel lunavel de aliquo alio
crederet vel ꝙ om̃ipotens eſſet vel ꝙ ad
oꝛand⸗vel ꝙ eius virtuns aut nummi⸗
nis. vt vita vel ſalutem dare poſſet. ꝓcul⸗
dubio iam huiꝰſacrilega opinione.⁊ dei
altiſſimi mgieſtatẽ offenderet et ſolem in
cordę ſuo qntũ in ipᷣo eſt deificaretdeiqʒ
altiſſimi gloꝛia intolerabili iniuria inſolẽ
tranſferret. Seruitio quoq; duplicit᷑ ſiue
eyuerioꝛi ſiue interioꝛi. Interioꝛi ꝑ effectus
Sũt em̃ intẽti ad oꝛatoes.ſic timoꝛ axoꝛ

at in alia hoc eſt in alias veritates. et et honoꝛ ⁊ cetere huiꝰaffectões.quar

Multe ſoli deo impendende ſunt.⁊ nulla
tenꝰ rebus alijs.Exlerioꝛa aũt ſeruicia iã
in ſeptẽ ꝑtes diſtinximꝰ et declarauimus
eas in tractatu ſacramentoꝛũ ſacramẽta
Aiũ atqʒ iuſtificationj. Exhijs ergo qᷣ
dixim? recollige bꝛeuiter. qꝛ ſic vis nra ra
tionabilis gel caſtitatẽ illiꝰ nobilmr̃imo
nij qð ſupꝛã noĩiauimꝰ vel leruatex neceſ

ſitate.veil foꝛnicat cũ alijs veritatibus.et

ſilr vis nra ↄcupiſebilis pᷣmitiue ac iocũ⸗

—.o᷑—

diſſime bonitati. vlſeruat caſtitatẽ matri

mMonij. vel fomicat᷑ cũ alijs bonitatibus.

Dic ⁊ vis noſtra iraſcibilis.vel debita ca
ſtitate adheret pzeeminentiſſime alnitudi

mnivt diximus reddẽs ei vltime honoꝛificẽ
ccie debitũ ac nobiliſſime ſeruitutis cultũ

vel foꝛnicat cũ alis altitudinibꝰ impen⸗
dens eis ſeruicia.qꝗᷓ ſoli ſponſo impendẽ

. a eſſent. Qula ig rfoꝛnicatões duarum

„

alia n as noiauimusinalurales

„
1 9
1 ₰

oẽs naliones et ꝑpetuꝰ.pene enim nullo ſunt᷑. P ddex natiua ſeu innata iſob coꝛ
lẽꝑe defuit ydolati vel verꝰ dei cultꝰex cruptiõe ꝓcedẽtes. Dic ⁊ hacnephariam
guuo hõmines multiplicari ceperũt et ad oꝛnicationẽ ydola Nie natiſfalẽ eẽ neceſ⸗
huc ydolatria apud oẽs gentes eſtvelin ſe ẽ. Cuiarei tripler ẽ iudiciũ vt dixim⸗
FX apitalibꝰſuis.vel in ramis vel in reiis videlicʒ.vniuerſalitas.ppetuitas.⁊ ſepa
Adeo auteʒ adherẽs.vt necigne nec gla tionis diffieultas. In eis em qᷓ naturalia
dio nec aliavia adhuc exterminaripoſſit nõ ſunt contrariũ ſp inuenit᷑ videlicʒ ⁊vt
is igit iſta iudiciũ validiſſimũ ſuntqꝛ raro ſinꝑ ⁊ vt in paucis.⁊ vtnon ſemper.
ydolatria naturaliis ẽ ſicut curoſitas uue Jantigit᷑ declaratũ ẽ tibi ꝑ hec radicẽ
eeeſt foꝛnicatio ꝓſtitutevirtut rationabilis tam pernicioſe peſtis naturat᷑ eſſe. nibiit ⸗
. noſtre. etvoluptuoſims ſiue luxuria fo⸗- ominus etiã ⁊ hocſenſu declarari poteſt

ncatõ virtutſ concupiſcibilis noſtre. Sic

Xl ydolatria foꝛnicatõ eſt virtutis iraſcibi
lis no tre ver n tuʒz ydolis vel rebꝰ alijs

Om cito em̃ altitudo diuinitatis appare⸗

re potuit in ydolis velſtellis vel demoni
bus quocũq; ſigno.videlicet ſiue pᷣdiene.

ſefutun
ia quu
iſumtk
eñnod
Mme

o nat

a ſnſt
ſbꝛat
humit
ſugia⸗
elyeſt
6
woll.
a?
nea
lcieh
ſonusl
ans
ayn⸗
ſon
ſcbi⸗
nänn
ac
ecn
W
W
nn
nit
ſt⸗
it
.
chab
fin⸗
(u.
ſen
od
lſeco
ahd
Pmi
Gc
W

n
eſe
iin
ni
luſ
ſoln
on

ln
1

iup nmne futuroꝝ.ſiue quocũq; oꝑe magico aut nõòõ poteſt eſſe abſq; credulitate ⁊ opinio⸗ J
i alia quacuiq; ludificatioe. ſtatim incena- ne. 7 qugas impedat. vel cui debet: vel
ti ſunt homines ad adoꝛandu. Innatũ ẽ cui nõ debet. Et ſicut vis noſtra cõcu⸗ .
me em̃ nobis ad alta huũiliari ad ſupeminen piſcibilis nõ poteſt eſſe abſq; deſiderio ⁊
NAüH tiſime aut diuine nobilitatis altitudinẽ?. delectatione alijs ſuis paſſionibus ꝗn
NE nõ naturali coꝛruptioòe. ſed naturali bo⸗ peas adheretet cõmiſceat.vel quibꝰ de
boc. 3 na inſtitutõe ac ↄditione q̃ in pᷣmis parẽ bet vel quibꝰnõ dełet. Sic vixtꝰ nſa „
lcne tibꝰ ante peccatũ fuit maxime nati ſumꝰ iraſcibilis nõ poteſt eẽ abſq; honoꝛificẽ⸗
Arlge humiliari et extrema ſeruitute ſubijci. Et cia ⁊ cultu diuino.nõ poteſt inq; eſſe vni
Anunr ꝓpter hoc in coꝛruptione in qua ſumꝰve nuerlſaliter quin illũ impendat vł cui debʒ
dſer da⸗ ſtigia eiꝰloco ipiusſeducti amplectimur vel cui nõ debet.Et ꝓpter hoc.cũ pᷣualue .
ionedi et veſtigus eius loco ipſius inberemus. rit obtenebꝛatio ⁊ coꝛruptio naturalit᷑ in .
aſolnd⸗ Quatacunq; em̃ altitudo qntacunqʒ ißis.⁊ defuerit ⁊ diuina gra ad illuminã „7
uneweig nobilitas in creatura quacunq; ꝑ huiꝰ ſi⸗ dũ ⁊ dirigendũ eas icidunt in eas foꝛni
mnaiſote gna qᷓ diximus apparent.nõ eſt niſi ſu⸗: cationes quas diximꝰ. Pꝛetex indicia
glatſoe me ac diuine altitudinis veſtigiũ per mo//vo tria q poſuimꝰ ad oſtendẽdu ꝙ ydo⸗
gefeens dicũ atʒ pertenue.verũ tenebꝛe in qꝗ glatria naturalis ẽ. hocẽ de innata no
noratr: ſuumus huiusveſtigia faciũt videri ipſam coꝛruptione ꝓueniẽs.licet boni inſtun
uac veitatẽ. Sic ⁊ de nocte veſtigiũ ꝑ modi⸗ ni eiuſdẽ inimiciſſima c.⁊ querũt indi
nrtruls cuũ ⁊ vmbꝛs pꝑtenuis rei alicuius.res ipſa in pueris et paruul q in ipᷣa puericia ſu
Llande videtur oculis coꝛpalibus.et quod eſt mi ⁊ puulitate cultũ diuinũ efigiat ꝓut poſ⸗
Nuns rabili frutex aliquis vel nemus videt ex ſunt ⁊ capiũt.altariola ſibi parantes ⁊ oꝛ
Ulannar ercitus. Hec illuſio manifeſta ẽ inno nates. Qõ cũ nullo pᷣcepto faciant ?
Ban d ſtra cõcupiſcibili.que tante auiditate am tã generaliter hoc inueniat in paruułiu⸗
“ prleclit᷑. tanto deſiderio inſequit veſtigia dicat᷑ ex hoc naturalitet in dituʒ eẽ nobis
CEriro Dinine bonitatis in temporalibus.tanto amoꝛẽ diuini cultus. Uerũtñ ſicut rectiu
nuater amoe eis inheret. tã miſerabiliter in eis do illiꝰ ⁊ opus eſt ⁊ donũ creatoꝛis.ita p
tbns⸗ capitur.iam inſeparabiliter detinet. vt pᷣ uerſitas eiꝰ ⁊ abuſio qᷓ in ydolatria into „
tandh mitiue ac redundantiſſime bonitatis pe⸗-⸗ quetf innate nobis ẽ obtenebꝛationis et
ftninui nitus oblita. eà omnino nõ curet neq; ꝓ coꝛruptionis effectus. Poſt hec autez
u· ilta ſint veſtigia eius. et ꝙ ad eam trani. ꝓſequamur deſtructionẽ ipius incipien⸗ D ð”“ð
atia mittant et inuitent omino non videatu r. tes a capite hoc eſt 4 capitali 7 pꝛincipali . –
Caluudd Eodẽ modo ſe habgt et in virtute rati eiuſdẽ parte de decẽ ꝑtibus ipᷣius q̃s in pᷣ
gaida d Oonabili nr̃aqʒ ſcintillulas pꝛime aclũüno cedentibus enumerauim*. hecigrẽé Z
ali ſiſſime veritatis ꝓ illa amat atqʒ ample⸗ ydolatria demonũ. qua demonibꝰ ꝑ ſe
nen iitur. Que impfectio ſi eidem illuc⸗ hoc eſt apte ⁊ inmediate ſeruit᷑.quacũqʒ
nnne Neret. ab alijs auerſailli ſoli adhereret.? et ſeptẽ ꝑtibꝰ in quas diuinũ cultũ diſtin
hnmn quod mõ lumen eſſe opinatur tenebras rimus. DHuic auũt erroꝛ ille cauſam dedit PrAc*αv⸗
Bae eſſe cognoſceret. Sicut et vis noſtra con⸗ aquo credebant decepti honines. demo⸗
7 cupiſbis pᷣguſtata ſiue etibSe ata es habere poteſtatẽ nõ ſolũ in homies —
en pᷣmitiua bonitate.erema eiuſdem veſti et res hbumanas.ſedati in elementa.In
e gia que dixmnus faſdirer omnẽq; carna huũc autẽ erroꝛẽ inducti ſunt quia ⁊ ſana⸗
lem voluptatem illuſionẽ ſoꝛdida ſom re leſiones coꝛpon dum ab eis ceſſabant
pvprniũ vaniſſimũ.nullatenus veraveritatẽ ⁊ ſedare turbationes rerũ humanarum.
n4 eſſe videret. Bic 2 pis noſtra iraſcibil'ſta boc eſt ſites ? bella. ſed bella ſedare etiaz 4
ulſi tim vbi ſe aperit diuine nobilitatis ſubli tempeſtates mariũ et fluminum viſi ſunt „
hmn miltas cv ei ſoli vltime honoꝛifigncie cuti⸗ Que quidem mala non rebellando vel
ſenpen tu ſeruienduũ ſit agnoſcit. et ydolatria nõ auertendo. neq; pacificando ſed potius
elsda ſolum deſatanda creatoꝛis iniuriam: ac non irrogando et non concitãdo ſanare W
ſeAH contumeli.ſed etiã inſaniſſimã ac turpiſ⸗ — Interdum em̃ iuſto et occul⸗
ieen ſimã foꝛnicationẽ ſuã apertiſſime videret to et manifeſto dei iudicio pᷣnoĩiata ma⸗
a/ Et ꝓpter hoc inde exiliens toto hoꝛroꝛe a la irrogare et cõcitare pꝑmittuntur. Inter⸗
lnoni . ſe eam abijcit. Suma vo hui⸗ ratio⸗ dũ aũi ⁊ ꝓhibẽtur nibil omnino poteſta
ce natiois eſt.ꝙ ſicut vis noſtra rationabil tis habentes niſi qntuʒ diuine volũtatis
. . g iij

. S 17 H 3

beneplacitũ aut dederiſaut pmiſerit. Et ĩ
huiꝰ declaratione nõ opoꝛtet
quatenus laboꝛare cum in pᷣma ꝑte theo

W

ſtzr tendkar e Gn: . g lohice ppyloſophie euideter declaratum

Fv ſit omnẽ virtutẽ ⁊ omnẽ poʒeſtatẽ ex pꝛi⸗
ma ⁊ vniuerſali potencia eſſe.eiuſdemq;
pleniſſimo iure ac ſquitute ſubeſſe ad re
ſtringendũ ⁊ limitandũ auferendũ ⁊ traſ

ſerendũ.ſuſpendendũ ⁊ relaxandũ ⁊ de

virtutibus naturalibꝰexemplum manife

. ſtũ eſt in virtute ignis qu e ſuſpenſa fuit a
conbuſtione rubi.Sicut legitur Exodi iſj.

Similiter et in virtute aque que ſuſpẽſa
fuit a fluxu et ſi bgeise in diuiſiõe ma.
ris rubꝛi:ſicut legit ciuſdẽ.xiiij. Similiter
ſuſpenſã fuitvirtus motiua lune ad vocẽ
iqſue.ſicut legit᷑ ioſue v.ↄq Quanto ma
hergo potentie rationalis ſubſtantiaꝝ
ielligentiu neceſſe habẽt parere bene
Macitè imperioſiſſimo voluntatis dei.Et
hoc volutarie ſi bone ſunt huiꝰ ſubſtatie
vel etiam invite ſi male. Quia igt ſci
re interdũ ꝑmittunt᷑ limitatiões

4 nitatiões et reſtric
tiones ſuarũ poteſtatũ demones. Simi
liter relaxationes et ampliationes.QAuid
mirum ſi poterũt pꝛedicere hominibꝰ et
mala q irrogaturi erant.et maloꝛũ huiꝰ
ceſſationes. vt ſic poſſe neceſſe videatur
et ꝓdeſſe poſſeſtacentes om̃ino ꝙ dei iu
dicio et volũtate et mala irrogare pmit⸗
Tebantur et ab illis deſiſtere compellebã
tur. Si em̃ iſta reuelarent omnino appa
rerent nõ eſſe timendi.cũ creatoꝛis impe
rio adeo obligata teneat eoꝛũ poteſtas/
vt no quotiens.neq; quanta vellent ma
da hominibꝰinferrentſed quociẽs ⁊ q̃n⸗

a fuerit omnipotentiſſima creatoꝛis vo⸗

Auntas.que ⁊ ab infeſtatiõe hominũ eoſ
dem conpeſcitcicet inuitos t adoꝛãdnm

„„ eoſdem relaxat. ꝓ vt et gloꝛie ſue et ſaluti

hominũvidet expegire.iuſtitiaq; ſuaʒ de
cere.Hac igit᷑ decauſa ⁊ hoc erroꝛe ſuadẽ
te. ſeruitus ydolatrie pꝛiimũ demonibus
Exbibita eſt. Pꝛouexit et adauxit hac
peſtem diuinatio demonuʒ. qua futura
quedã et alia occulta pᷣdicere videbãtur
Per hanc em̃ diuinitatẽ verã habere cre
debantur.vnde et diuinatio quaſi ⁊ diui
nitatis imitatõ dicta eſt. Solius em̃ diui
ne intelligentie ac ſapientie ẽ occulta no
AJe et reuelare Tercia cauſa fuit mirifi
centia quoꝛũdam operũ que reuera opa

s hic ali

turalis ꝑs vndecima.

ſſed etiam res nouas

legibus

cõmiſcentiũvel aliter ad operandũ erpe

dieiiEnrte ſunt opera demonũ crede⸗
bantur ꝗb ignoꝛantibꝛhec Etde ope
ribꝰ huius eſt magica naturalis.quã ni⸗
gromãacia ſeu philoſophicã phʒi vocãt ꝗʒ
multũ in pꝛopꝛie et eſt tocius ſcientie na⸗
PHec igr mirifi⸗
ca homines ignari ſcientie iſtius que na⸗
tura operebatur.virtutibꝰſibi a creatoꝛe

inditis credebant demones operari.Et

ꝓpter hoc non ſolum potentiaʒ magnã
et mirificã einſdem attribuerunt ſed etiã
om̃ipotentia. Et hoc in duplicem iniuriã
creatoꝛis pꝛimũ qꝛ virtuteʒ que talia ope

rabat ab ipᷣo creatore remouebãt ⁊ etis

ab ipſa natura.Lũ et ipſius creatoꝛis eẽt
et guctoꝛis dominantis et ipius nature.
vt fe ꝓpꝛii ſubiecti ⁊ beneplacito creato⸗
ris abſq; vlla rebellione contradictione
ernientis. De huius autem operib⸗

eſt ſubita generatio ranarũ et pediculoꝝ

etvermiũ alioꝝq; animaliũ quoꝛundam
in quibus omibus ſola naturaoperatur

verũ adhibitis adiutoꝛijs ꝗ jpſa ſemina

nature ↄfoꝛtat et acuũt adeovt opꝰgene

rationis intantũ acceler ẽt. vt ab eis qui

hoc neſciunt. non opus nature videatur
que tardius talia cõſueuit efficere ſed po

tius vis nature cuiuſlibet imperantis.

Qua decauſa vt etiã maxrime vigeret.Et
pꝛeſtaret xpᷣiana religio/indictum eſt vt ſi
quis talia ⁊ taliter operaretur malꝰ⁊ ma
leficus haberet᷑.⁊ nõ virtute nature ali⸗
cuiꝰ.ſed magis liutoꝛio ⁊ potencia d e
monum huius opera facere putaretur.
. Qẽautem in hijs docti ſunt talia nõ
miranturſed ſolum creatoꝛem in eis glo
rificãt.ſcientes ꝙ ſola om̃ipotentiſſima
voluntate ipſius natura operatur. et iux
ta dmneanvlinẽ notam hominibesp̃
ter conſuetudinẽ non ſolũ nouis modis
Non erit igitur
Ddubitandum in nouis ſeminum cõmixti
onibus ⁊ ipſoꝛũ adiutoꝛijs noua anima

liaæ necdum viſa poſſe gigni. Sic̃ apar
te docetur in emuth de quo ſuperius feci

mus mentionem. Scito autem quia

Smne genus peccati ydolatriam ꝓuexit
ANat euedenter apparet de carioſitate qꝗᷓ
eſt d ſiendͤr nõ neceſſaria.tanta na⸗

q; libido ſciendi futura.et alia coꝛdiũ oc⸗
culta quoꝛũdam hominũ inflammauit.

nalturalia ſũt.verũtamẽ qꝛ ꝓ curatõe de vt huius ſcientiã execrabili animarũ ſus

monũ namtas ipſas vel coniũgentiũ v? arum cõmentõ a demonibꝰmercarẽtur

4

in

— — — — —

üice
erde⸗
R
Mnq
ene
Grnmtn
Scden
cue
eni
nei
ſedei
itinä
gluo
bitteni
monseit
nature.
ceald⸗
Wctoe

nopen⸗

Neiimin
omnen
nopen
Ninn
nefip
Gunns

ed

nckni
AaR
We
abe
ieur.

1

ia0

niiſns
I. .
önd
8Ait
Niig
nusſti
nau
gen
nui
nlani
Cios

a4.

ar

esgo

WMer⸗ .YLααααaοαππnn

ſcienciã

ꝓ pter qð ⁊ ipinature humane inimiciſſi
mi demones ſacrilega oꝑa excoꝗsaꝝer̃t.
eiſq; ſe placari ⁊ induci poſſe abbomini⸗
bus ſi ugaeſſeruripe:rarin poſſe ab ipſis
ia futuroꝝ? alioꝛũ ocultoꝝ. Inde ꝓ
caſſerũt nefandiſſima illa opera q etiam
vulgo nominatiſſima ſunt.videlʒ inſpe⸗

fFa. ctio ſpeculi. inſpectio ſpate. inſpectio vn⸗

Q

demones pꝓpmilerũt.

guis.videlicet vt furta ⁊ alia occuita inue
nirent᷑. In quibꝰom̃ibus dyabolicoꝝ ſa⸗
crificioꝝ impietas partim latet.et partim
omnibꝰmaniteſta ẽ.ſi pfecte ſcripta inue⸗
niant. Ex hac eade peſte curioſitatis
ꝓceſſit liber maledictus ⁊execrabilis qui
dicit liber ſacratꝛꝰ. Silxr ⁊ aliud quod
ðe ſpeculũ ab hoĩbus.in ꝗbus pᷣterita p⸗
ſencia et futura videri ipᷣi auctoꝛes eoꝛuʒ
Sunt ⁊ alie vu⸗

In nmumæ ius peſtes iminere ꝑ quas curioſitatis ini

R

S

Z

ictũ ſtragẽ animaꝝ ineſtimabilem fecit.
Juxta hũc modum et luxuria ſiue amoꝛ
mulierũ.ydolatrie nõ paruã neq; leuẽ oc
caſionem dedit neqʒ em̃ facile eſt enume
rare ea ſola que de hüjs legimꝰ. vel in cõ
feſſione poſt ſuſceptũ ſacerdotiũ audiui⸗
mꝰ. Juxta hũc modũ ira ⁊ odiũ cupi.
ditas ⁊ ambitio.innumerabilibꝰmalefi.
cijs cauſa dederũt.quoꝝ nullũ abſq; im⸗
pietate ydolatrie exerceri poteſt. Jaʒ igit
declarauimꝰtibi radicẽ intimã ydolatrie
et cauſas oẽs q̃ cauſe eſſendi ſunt eidem
ſiue ꝓuectõis atq; dilatatönis. Poſt

hecigitur dicem impietatẽ ipiꝰatq; veſa
hia ⁊ hec dicto erit deſisuctõ ipᷣius plane
et euidẽs ⁊ nullũ habẽs penitus nubilũ

dubitationis. vm qm̃ ariſtotiles malos
angelos eſſe credere noluit deceptꝰ ablp
ſo familiari demone ſuo.queʒ de occulo
veneris deſcẽdiſſe opinabatur.qꝛ hoc ex
ruſtici cuiuſdã acceꝑat.et inhhoc
eodem erroꝛe multi ex pbiehe unt arbi
trãtes bin altac rectoꝛes orbis ter
raru deos ſcui legi᷑. Sapientie.xiij.De⸗
ſtruem⸗ in pᷣmis ydolatriã etiã ſcõᷣm erro
rem huiꝰ. Dicemꝛigit etia ſi boni eẽnt
vt ipᷣi ponunt.⁊ oẽs eſſent calodemones
vel catodemones vt grece dicitur.tũ non
eſet eis impendẽdꝰ niſi honoiſdẽ con
renti ſoli Atiſſimo q; deo debitus.huius
enim honoꝛius ꝓpꝛiũ eſt creatoꝛis.qua⸗
re ſine iniuria ipſius alij dari non poteſt.
Ampliꝰ. Aut eſt de voluntate eoꝛum
ꝙ huiꝰ honoꝛ eis impendit᷑ aut nõ.ꝙ ſi ẽ

ullatenꝰaũt honoꝛ omnipa/

de voluntate eosũ. placetigit᷑ eis iniuria

creatoꝛis.Ex quo manifeſta ẽ infidelitas

eoꝛũ parier ⁊ iniquitas. Infidelitas qui
dem qꝛ ipᷣm deũ ⁊ creatoꝛem ſuũ debito
honoꝛe defraudãt et illũ ſibi aplicãt. Ini

quitas in hoc q;ſi ius alienum vſurpant )

Si vero non de voluntate eoꝛum eſt
nec indifferenter ſe Odteſt habere ſi boni
ſunt ad tantam creatoꝛisiniuriam.cotra
voluntatem igitur eoꝛuʒ eſt ꝙ huius eis
honoꝛ impenditur.quare offendunt᷑ po.
cius huius honoꝛibus q; placentur. Qꝛ
igitur huius honoꝛes eis exhibent.infe⸗
ſtos eos ex hoc ſibi reddũt pocius q; pla

catos. Ampliꝰ. Dpuer coquinarius
vel ſeruus alius videret vxoꝛemdomini

ſui⁊ filios.volentes ſibi expibere honoꝛẽ

ſoli domino ſuo in domo illa debitũ.vſi

delis ⁊ bonꝰ eſſet.nũquid hoc ſuſtineret
nũquid nõ tota iracundia ⁊ hoꝛroꝛe a 5
huius honoꝛem abiceret. Si aũt talia ſu

ſtineret ſibi fieri.nũquid nõ fur ⁊ ꝓditoꝛ
domini ſui eſſet. Incompꝑpabiliter aut ma
ioꝛis fidei debitoꝛes ſunt.calodemones

om̃es domino ſeculoꝛij ac deo altiſſimo

qᷓ; poſſit eſſe ſeruus quidòqß domino ſuo

hic· Quare ſi talia vel volunt vel ſuſtinẽt
ſibi fierifures intollerabiles ſunt ac neꝗi

ſimi dei ꝓditoꝛes.ideo non ſoluʒ non bo
noꝛandi.ſed ⁊ totis ſtudijs ac viribus ex
terminandi ⁊ de medio tollendi.quẽad⸗

modũ puer coquinariꝰ aut ſeruꝰde quo

mentionem fecimus ſi talia ſibi in domo
domini ſui vſurparet.nũquid nõ alii ſer
ni boni ⁊ fideles.totaq; bona eiuſdẽ do⸗
mini familia in illũ inſurgere deberet et

de domo eicere Ampꝑlius Siepmodi
co furto vel rapina exiliũ vel exrerminiũ
etlam ſuſpendiũ meretuꝑ quis.eliam cũ

illa cõmittit contra extraneũ ⁊ paſẽ.Qua

ta ſupplitia multo foꝛciꝰ merent᷑ ꝓ furto
vei Apina dinini hohoꝛis atʒſeruici hu⸗
ius nedicam calodemones. ſed etiam ex
tolerabiles. Amplius quid eſt ydola
tria niſi duplex furtũ atq; ſacrilegiu.Alte

rũ vᷣo quo ydolatria ſeruiciũ ſoli deo de⸗

bitũ ſurripit. Alterũ vᷣo quo ille cui impẽ
ditur illud rapit.
bonꝰſi nec rex eſſet nec dux vellet honoꝛa
ri pꝛo rege vel duce.nũquid nõ magis ir
rideri ſe putaret/ſi honoꝛem regium aut
ducalem ſibi exhiberi videret.Luʒ igitur

boni illi dij incomperabiliter magis infe

rioꝛes ſe videant deo aluſſimo domino
guu

Amplius. Quis vir

y

Be

q; ſeculoꝝ omniũ q; iſtovir duce vel etiã
rege.qᷓntomag: irrideri le reputabũt⁊ in
contumeliã ſua intolerabilẽ regrrent ho
noꝛem ſoli creatoꝛi debitum ſibi exhiberi
Amplia.Qñito maioꝛẽ honoꝛẽ.inde⸗
bitũ impendi ſibi vult aliquis.tanto ma⸗
ioꝛ.eſt eius ſuꝑbia ſeu inanis gloꝛia.vbi

legibus

eoꝛũ vel beneficia quãdo munera buius

nullatgnus indigent ꝓ beneſicis ſuis exi

gene. Di em̃ deleſtada e venalitas in ho⸗

——

minibus, vt nec liceat eis ex beneſicis ex

igere munera de quibus indigent. Quã

to foꝛtiꝰ nõ licebit exigere munera etiãe
bus non indigent.ꝓ indigentia ſiqdem

gra. Si ſimplex cleriq ſacerdotaleʒ hono ſua poteſt vnuſquiſq; petere ab eo qho⸗
undat.vt ei tribuat aliquid.nõ pꝛo be-

rem ſibi exhiberi velit.erit hoc aliqnte va
nitatis atq; ſupbie. Si vᷣo duplo maioꝛẽ
erit duplo maioꝛis vanitatis atq; ſuꝑbie
⁊ ita generalit᷑ qᷓnto longiꝰeſt hijs ab eo
ſtatu vel meritis cuiꝰ vel quoꝛũ honoꝛeʒ
appetit.tato maioꝛ eſt vanitas eiꝰatq; ſu
ꝓbia. Quia igit᷑ di puiꝰ in ĩfinitũ longe
ſunt ab ꝗltitudine et ſuꝑeminẽtia creato
ris.et appetãt impendi ſibi honoꝛem ſoli
D ituʒ creatoꝛiſinfinite ſũt neceſſario va
nilates eoꝛũ atq; ſupbie. Quare infinite
malicie et ideo in infinitũ inhonorãdi et
ipugnandi vtpote dei hoſtes atrociſſi⸗
mi et uurioſiſſimi. Q ſi dixerit quis.
A non honoꝛẽ ſoli creatoꝛi debitum ſibi

impen di volunt boni diiſed honoꝛẽ ſibi

debitũ⁊ ꝗ hiis cõpetit. Silr ⁊ pᷣuicia ſibi

—

Ge

Fieri qͥ merito eis debeẽt. Querimꝰ er
go vtꝝ fauoꝛẽ ſuũ et graciã aliaq; benefi⸗
cia ſua gratis impartiri debeant homini
bus.aut nõ.M ſi ſua ipᷣa bonitate ⁊ gra
cia nolũt beneficiaſua ipartiri bominib⸗
hoc eſt niſi illecti muneribus ⁊ oblationi
bus. Apparet manitfeſte nullã eſſe boni⸗
tatẽ eoꝛũ. Si enim in hoibus huiꝰ diſpo
ſitiobonitas reputanda nõ eſt multo foꝛ
tius nec in dijs.Uenalis enim beneficen
cia nõ eſt beneficẽciaveri nõis ſʒ negocia
tio veriſſima eſt. Inter negociantes autẽ
cia. ſi quis dixerit qꝛ in hoclocũ habʒ
gracia weneficencia apud deosiqꝛ a cul
toꝛibꝰſuis parua recipiũtæ magna eis tri
buñt. Querimus iteni an mneligeant mu⸗
neribus noſtris.an nõ indigeant. Oiſi
indigẽt miſerrimi ſunt omniũet inextre⸗
tremo inopes.qui ſanguine talparuʒ. et
veſpertilionũ atq; vaccarũ incigenel
litioꝛes eis ſunt milui atq; bubones.qui
gratis hoc eſt abſq; mercimonio aliquo
Hui⸗ animalia vbiq; accipiũt.Felicioꝛes
Etia atʒ potentioꝛes lupi atq; leones qui
ꝓ deſideriis ſuis animalia quoꝝ carnes
eſuriũt vel ſanguine ſiciũt vt ſuavbiq; ca
piunt. Di vᷣ non indigent huiꝰ mue
ribus apparet ex hoc nulla eſſe bonitag

loſphie declaratũ e
lud ſolũ poſſũt ꝙ vult eos poſſe/et illud
ſolũ agunt ꝙ etvult ⁊ ſinit eos agere DZi

neficio alioquĩ vendit beneficiũ et detur

pat illud in mercimonii Sũũma igit

ratiocaĩcõis hec eſt ꝙveri nõis bonitas

beneficio ꝙ exilla eſt.nõ patit᷑ vnquã
aliquid exigiet maxime qñ eo hoc eſt mu

nere vł reiributione nõ indiget. Qua
re ſi vere boni dij ſũt.ĩpoſſibile ẽ ꝙ retri
butionẽ acultoꝛibꝰſuisvl exigãt vel inten

dauʒt vel ꝙ eã etiã paciant᷑.vir enim bo

nus et erubeſcit et hoꝛret hanc maculam

poni in gla ſua.nec vllo mõ ſuſtiẽt vt

gratis exbonitate debʒeffluere retributõ

extrabat indevel extoꝛqueat.Alioquni nõ

de plenario bonitatis opꝰ effluit ſed de
vacuo et arido tetroq; cupiditatis Am
plius Aut de ſuo pꝛeſtat dij beneficia cul
i

toꝛibus ſuis.aut interpellantes apud cre

aloꝛẽ e bs ri impetrat Oa ſi dixerit qs

quia de ſuo hoc eſtvirtute et potẽcia ſalu
tem et vitã pꝛeſtãt moꝛtalibꝰ.ſimiliter li⸗
beros et diuicias et honoꝛes. Manifeſtůũ

eſt hoc eſſe impoſſibile.pꝛimũ qꝛ oĩs vil⸗
tus eoꝝ et potẽcia dona dei altiſſimi ſũ

per que vel pꝛopter que poſſũtniſi quãtũ
lubel aut ſinit altiſſimus. Non enim vir
tutes et potẽcias quᷣe largiturꝰ eſt eis al⸗
tiſſimus.ita vt alienauiſet longe fecit aſe

1 ipvolvt eas ĩ poteſtate ſua nonretinuerit.
in eo ꝙ; negociãtes nullũ locũ habet gra ſneqʒ ipos a ditione ſua exemii vt non ei
dem omnimoda ſeruitute ſubiecti ſunt.
Qugare virtutibꝰ et potẽcijs quas eis tri

buit nõ poſſi niſi quantũ ipſe vulł᷑.aut
ſinit. Hoc autẽ in pꝛiua parte huius phi⸗
uidẽteꝝꝛ Quare il

igitur pꝛeſtant benefida.ex diuicijs ẽ hoc
et habuudancia bonitatis creatoꝛis et in
undantig ęt influentis pꝛimũ in ipſas de
inde per ᷣſas in alia. Quare graciarum

actio et collaudatio de omnibus benefi
cijs in pꝛimis eſt et maxime creatoꝛis.ſiẽ
et ipſa largitio ipſoꝛũ.et ꝓpter hoc in pꝛi

mis ⁊ maxime ab ipſo petenda ſũt et ſpe

randa. Amplius. 5o ſolo volẽte.et in

24*

niti
nen
nole
cont
Ne
igin
vol
b ſe.
ſen
ius
de
ſi
be

ho⸗
t
ſit
ſ
ſe
G

.
ſon

his
beri
bo⸗
er
d
a
En
g
oe
Adan
honls
mni
ceſtnr
On)
linen
inbo
lam
ant
hu
e
5
Ac
idu
a
cöth⸗
iniſit
iguini
n n
a
uſe
wo.
no
i,
3665
W
aſp
l
Alut
seho
Gai
ſasde
jarum
benei
ns
cin
uße
A

conentur ad pꝛeſtandum. impoſſibile eñt

. liij

„ » „ = „ „„ „» **
nitis ateq; cõtradicẽtibus dijs huius obti
nentur quecũq; beneficia.ęo augem ſolo
nolente quicquid agant du.quatiſeunqʒ

vyt aliquid eoꝛum obtineatur. Pꝛeſtatio

ogitur omniũ benefitioꝛũ.per ſe ẽ diuine
voluntatis.a diffinitione eius qð eſt per
ſe. Quonia ea poſita ponitur.et remota
remouetur.Quare ſi ꝓpter beneficia cul⸗
tus ſiue ſeruitiũ cuiq; debetur Deo perſe
debetur. Et ꝓpter hoc ex neceſſitate ei ſo
li. Quod em̃ per ſe debet᷑ alicui.ei ſoli de
betur iuſta ratione eius quod eſt perſe.
Ampliꝰa. Si beneficia pꝛeſtant dii nõ
gratis ſed intuitu remunerationis ſacrifi
nioꝛum et oblationum.iam non vt düne
qʒ vt boni homines pꝛeſtant illa.ſʒ vt vi⸗
liſſimi homines. Omniũ enim homenuz
iliſſimi ſũt qui venales ſunt.Qõ ſi dixe⸗
At.quia non eo intuitu ſed magis gratis
ei ideo magis colendi ſunt qꝛ gratis be⸗
neficia pꝛeſtãt moꝛtalibus et ideo magis
colẽdi ſunt.magis honoꝛãdi magis amaã
di. Hoc vtiqʒ verũ eſſet.hoc poſito. Sed
non ideo creatoꝛi gloꝛia ſua auferenda e
nec munera illius vſurpanda. Ampli
us.Si de ſuo pꝛeſtant beneitia moꝛtali⸗
dus, Querim? qualiter intelligat de ſuo
nNihil enim ſuum habent.qð non ab vni

uer ſſali largitore bonoꝝ ceberunr: qus
thu

loꝛ bonis donis ſuis.Quare hac conditi
one ea receperũt.vt inde ipᷣi diuites ⁊ de

re de dei donis acceptis a deo pꝛeſtã
ius beneficia.Addimꝰ autẽ.quia ad hoc
acceptis.vt inde largi eſſent q;tũ poſſunt

⁊ decet. Non em̃ in aus riciã.neqʒ in eccõ

municationẽ ꝓpꝛietatis ditauit eos crea

2

ati eſſent in pᷣmis.et deinde illa quibꝰ de
ceret cõmunicaret. Hec autẽ eſt ratio nũ⸗
cij et deferentis beneſiciũ. Quare in pᷣſta
tion benefitioꝛũnon ſunt i niſi nuncij
vniuerſalig largitos bonoꝛiũ.deferẽtes
beneficia iʒius qu dus ea mittere fuerit
largitatis ſue dignatio. Maniſeſtum aũt
eſt tibi et cuiqʒ intelligenti intelligibilia.
quid nuncijs ⁊ dona delerẽtibus facien⸗
dqũ ſit.⁊ non ꝓpter huius officiũ deifican
di ſint vel dij habendi.Appareigit᷑ inſa
nia ⁊ impietas ſimul ydolatrie ex hboc.

Ambp. Zorẽcia ⁊ virrutes eoꝝ aut ſunt
lrationabiles aut ꝑ electionẽ operantes

wſi fuerint irrationabiles. hocẽ nõ libe

re ſed ꝑ neceſſitatẽ oꝑantes.qualis ẽ vir⸗

Ius ignis ad calefacienduũ,cui no ẽ liberũ

nõcalefacere cõ obuiauerit ei materia ca
lefactibilis ymmo neceſſariũ.Nõ em̃ po⸗
teſt nõ ꝙ lefacere tũc nec habet ĩ poteſta

le cõtinere virtutẽ ſuã.Lũc nulla gra ha⸗

bẽda ẽ dijs ex pᷣſtatiõe bñfitioꝝ.ſicut nec
igni ex calefactiõe. Nõ em̃ ex gratuitavo
luntatelex libera intẽtione talia operant᷑/
ſed ꝑ modũ vt ait pyloſophus ſeruiẽtis
qui nõ habet in poteſtate aliud facere vł
cõtradicere.quare colendi nõ ſunt nullo
mõ ꝓpter beneficia. Si vo fuerint ra
tionabiles⁊ libere neceſſe ẽ.vt tato maio
ris gracie.maioꝛiſqʒ liberalitatis ſint.qᷓn
to fonti graciarũ vicinioꝛes ſi tamẽ boni
dij ſunt. QAgare tataminus intendentes
retributionẽ.longiuſqʒ ab om̃i venalita⸗
te. Quare ex neceſſitate nõ ſolũ nõ amat
huiꝰ mũera ſacrificioꝝn oblationũ.ſʒ gia
offendunt᷑ ex oblatione ipᷣoꝝ vt ſupꝛa di⸗

imꝰ. O ſi dixerit quis.qꝛ nõ placent
munera düs ꝑ ſe neqʒ ea amant. vtpole
qui eis nõ indigẽt.ſʒ debitũ ꝑ ſe ẽ atʒ de⸗
cẽs honoꝛificẽcia bnñficioꝝ/⁊ maioꝛũ atqʒ
ſublimũ ⁊ magnus decoꝛ iuſticie ẽ in ho
⁊⁊ hic eſt qui placet eis in tota cultura ſua
Reſpondemꝰ qꝛ dignũ ⁊ iuſtũ ẽ ⁊ẽ de EF
cẽs atʒ decoꝝ vt honoꝛent᷑ boni dij.veru
tamẽ nõ honoꝛe quo ip̃i ex neceſſitate of
fendunt᷑ ſi boni ſunt.hocẽ nõ de honoꝛe
alienor ſacrificio de rapinat⁊ qui eis im
pendi nõ poteſt.niſi cũ inhonoꝛatione et
iniuria creatoꝛis.De alieno vero eos ho
noꝛat et ð rapina.q de toto cultu ſoli deo
altiſſimo debito. eiuſqʒ ſolius pꝛopꝛium
eis aliquid offert. Honoꝛandi autem
ſunt vt alti atqʒ ſublimes.non aute vi de
us altiſſimus.eę¶tipᷣi ſi boni ſunt vt ſepe di
ximus longe amplius offenduntur inbo
noꝛatione et iniuria creatoꝛis qᷓ; viri ſan⸗
cti. Qñto enim melioꝛesutqʒ ſamtioꝛes.
tanto etiaʒ et iuſtioꝛes.quare omnis iniu
ſticie ⁊ iniquitatis nigis inimici.Et ideo
huius iuiuſtum iniquitatisqua deo al
tiſſimo cultus ſuus ⁊ honoꝛ aufertur ma
xime inimici ſunt.et pꝛopter hoc maxime
eam perſequuntur. Quare ipᷣi diſy-dola⸗
trie magis inimici ſunt.et ideo conſequẽ⸗
ter ydolatrarum. Amplius. In pᷣſfſtan
dis beneficijs aut conſulunt ⁊ curant vo £
luntatem diuinam aut non. Q ſi conlu⸗-
lunt eam et curant. non aliter pꝛeſtantes
eam niſi ſicviderint eſſe beneplacitũdiui
ne voluntatis.Diſpenſatoꝛes igitur ſe ge
runt bene ficioꝛum. non auctoꝛes aut lar

9 v

gitoꝛes.Qui em̃ aliena volũtate tantum
nutu adminiſtrat diſpẽſatoꝛ ẽ nõ dñsſet
in hoc diſpenſatoꝛem ſe gerit nen domi
nũ.In pᷣſtatione igitur beneficioꝝ nõ ha
bendi ſunt domini. Quare multo foꝛciꝰ
nedij. Qui em̃ non eſt habendꝰdominꝰ
multo foꝛcius neq; deus habendus erit

ſi dei altiſſimi golũtatẽ in hijs ne⸗

q;cõſulunt.neq; curant.magis igit ſunt
ſtulti et ꝓdigi diſpẽſatoꝛes bonoꝛu hui⸗
q; et liberales largitoꝛes.
rectitudo diuine volũtatis regula ſit oim
bonoꝝ operũ.⁊ ipᷣi nõ ↄſulũt.vel curant
regulã hanc.nõ curauit igit᷑ de rectitudĩe
operũ ſuoꝛũ.quare i ẽ eis cure an recte
an minus recte agat.nõ ſolũ igit ſtulti ſʒ
etiã inſani ſunt.qui nõ curãt qualit᷑ agat.

65 ½ direnit as. geplacadi ſunt dij. qꝛ iter
D qj/du Maſcũtur moꝛtalibus. Querimus

ab eis ꝓpter quid iraſcatur moꝛtalibus.
Sketiã alia de cauſa iraſcunt᷑ qᷓ; ꝓpt᷑ pec
cata ipoꝝ iniuſte iraſcunt illis. Iniuſta eĩ
ois ira.⁊ ſi nõ eſt cõtra peccatũ aut pꝛo
pꝛiu aut alienũ. Si em̃ nõ ꝓpter peccata
eoꝛũ iraſcũtur moꝛtalibus. Wanifeſtum
ẽqꝛ iniuſte iraſcũtur eiſdem.⁊ ideo ũiuſti
ipi ex neceſſitate ſunt ⁊ peccatoꝛes.quare
nõ ſolũ dij habendi nõ ſunt ſed potiꝰ dy
aboli mali.Q ſi ꝓpter peccata eoꝛũ ſolũ
iraſcuntur moꝛtalibus.tũc maxime placã
tuncuʒ a moꝛtalibus peccatis receſſerint.
Contrarioꝛũ em̃ cõtrarias cauſas eſſe ne
ceſſe eſt. O ſi iuſtificatio moꝛtaliũ elõga⸗
tioq; a peccatis nõ placat eos ſed exarde
ſcit ira eoꝛũ donec offeratur eis carnes et
anguis animaliũ. Manifeſtũ ẽ.qꝛ ira hu
ius no eſt ira deoꝛũiſed potius ira ſerpẽ⸗

tum ſiue leonũ.aut aliarũ beſtiarũ rugiẽ⸗

niu. donec aliquid p̃ᷣde ceperint. ⁊ huius
ſubſtacionõ dij ſantſed dyaboli narura⸗
li malicia infeſti hominibus vt ſerpẽtes
aut alie beſtie. Quodyenſiſſe eyp̃ſſe vide⸗
tur pfidus machometus.qui dicit deum
creaſſe angelos de luce. dyabolos vero
de flamma.Qõ ſi ppterrabiem ⁊ ſeuiciã
timendi tm̃ ſunt.nihil curandi ſunt niſi vt
ſerpẽtes atq; leones.⁊ ideo nec dij habẽ
di. Non reſtat igitniſi vt deficiamus de

Cari nõ poſſunt atqʒ miteſcere. Si ve
1o dixerit quis qꝛ boni dij interpellationi

bus ſuis ⁊ patrocinijs nos adiuuãt. Im⸗

creatoꝛem a

ffaa fferas- .
legibus

pᷣantes nobis apud deũ altiſſimũ mul⸗
nplicia geneficia. Honoꝛandi igr ſũt
tin vrdatroni et aduocati.quare nõ vt iu
dices antodeũ.⁊ ideo neqʒ vt di. mani
feſtũ igit᷑ ẽqꝛ nec ſacra nec ſacrificia cõſti
tuenda ſuut eis nec alij honoꝛes quos ſo

ar ek/ r —, Jabeffr- ſared
Saſecfe ααι nWαι t.

la requirit ſupeminencia diuinitatis ſub

limitas. . 4
agnũ occidere bouẽ aut arietẽ aut alið
nimal in honoꝛe ſeuꝓ honoꝛe cuiuſcun

Ampliꝰ.cũ q; deoꝛũ.qꝛ etiã ꝓ amico honoꝛãdo mul
Pꝛeterea

ta animalia licite occidũtur.
ſi regibus ⁊ pᷣncipibus qui vtiq; homies
ſunt etiã cuiuſciqʒ generis hominibus
datur animalia ⁊ parua ⁊ magna.et hoc
ad honoꝛandũ eos ⁊ ſeruiendũ ipᷣis.cur
nõ de hüs liceat talia fieri.cũ magſ hono
randi ſint q; homines.et magis eis ſerui
endũ q; hominibusvtpote ſublimioꝛibꝰ
atʒ pᷣſtantioꝛibus. Reſpondemus ꝗ
et ſi dari poſſunt animalia licite homib⸗
⁊ occidi ꝓ hominibꝰ nõ tamen ſacrifica
ri poſſunt vel debent hominibus. Sacri
ficiũ em eſt munus qð offerendo ſacrum
fit.⁊ ſacrũ efficit offerentẽ qᷓ;tũ in eo eſt.⁊
etiã illũ ꝓ quo offertur.et hoc eſt ꝓpᷣe ſa⸗
crificare ipſum ſcilicet munus offerendo

Jacrũ facere.et tam offerentẽ q; eũ ꝓ quo

offert ſanctificare. Quapꝛopter ſacrificãs
eoipſo ꝙ ſacrificãsſvirtutẽ ſanctificatiuã
⁊ emundatiuaʒ a peccatis attribuit ei cui
acrificat. Hec aute virtus nõ eſt niſi altii

ſimi dei. Attribuit etiã eidem tantam vir

tutem ſanclificatiu.vt eoipſo munꝰ ſan
ctũ ſeu ſacrificiũ ſit quod eidem offertur.

Qui igitur alii q; deo altiſſimo ſacrificãt.

Qð ſi quis dixerit.quia nõ

Ichn facto ipſo illud quicquid ipſum ſit

ſanctificationẽ ⁊ offerentis et muneris.et
eius etiam ꝓ quo offertur eſſe confitetur

et ꝓpter hoc conſequenter omnipoꝑentẽ .

eum altiſſimum. Maͤnife
ſtũ igitur eſt tibi qᷓnt iniuria Intaq; con
tumelia creatoꝛis ſit mmcõmunilcabileʒ ac
ſingularem eius gloꝛiam eidem auferre.

⁊ in aliud quodcunq; tranſferre.Eodem
modo de alijs intentionibus ſacriſiioꝝ

quas ſupꝛa memoꝛauimus ſe habet.

. Hec avtem impietas vt amplius elu
