fiemene
ſpinn
=

11 on
nial ne,

„5

mundiſſimũ. Sunt et alia ſimilia multa
in erũnoſitatevite iſtius ꝓpter ꝙ dicta eſt
vitla iſta milicia et temptatio. J0b. vij. Ac⸗
cipiemusigi

f aſenſu ſuppoſitiões quem
admodu in omni facultate philoſouan⸗
tibus cõceſſũ eſt quas non eſt neceſſe ſin

guloꝝ ſenſibꝰeẽ manifeſtas. Quẽadmo⸗
Quũ et aſtrolo gia ſenſu acceperũt reuolu
tionẽ ſtellaꝝ omniũ atqʒ celi ſtellati.nec
E ipᷣe manifeſte ſunt ſinguloꝛũ ſenſibus qꝛ
nec ſinguli ſenſus ſuos ad eas cognoſcẽ
das exhibuetũt: Similit᷑ ꝙ nõ eſt nobis
colluctatio Sauerfa atne ſatnnegels V
et aduerſus pᷣncipes et poteſtates.aduer
ſus mundi rectoꝛes tenebꝛarũ haꝝ cõtra
Innu
rabiles autẽ viri ſãcti et mulieres ſacte
ipð ſenſu cognouerũt demões cõtra ipᷣoſ
impugnare oĩ genere impugnatiõis hoc

ſpiritualia nequicie in celeſtibꝰ.

eſt et ꝑ blanda et ꝑ aſpera Quẽadmodũ
et ip̃e.apoſtołꝰ de ſeipſo locutꝰ eſt.in.xj.
ſcðe.ad Loꝝ.Et ne inquit magnitudo re
uelationũ extollat me datus ẽ mihi ange
lus ſathane qui me colaphiʒet.Senſu
experiẽcie innotuit iſtud pꝛimis paretibꝰ

quos et ſpoliauerũt et vulnerauerũt gra
uilter in naturalibus.et a ꝑadiſi terreſtris
gaundijs et felicitate expulerũt Sicut legik

Beñ ·iij:Hognouit iſtud ⁊ Job ſimili exe
riencia ſeſus qm ad maledicẽdu deo tan
tis impugnatioĩbꝰ et aſtncia eci ſathhan

inducere conatꝰ eſt. Sicut legit᷑. Job.ix.
Ipe eciã criſtus dñs.eiuſdẽ fraudis con
ius in ſẽmetipᷣo eſt ab ipo multiplicit
ctatus ſicut legit᷑.math.iiij.Et marci...et
luce.iiij. et puenit iſta experiẽtcia vſqʒ ad

tpa noſtra.qui conquerentes de hmõitẽ

ptatioĩbus multos audiuimꝰ varias fla

gellationes quas ab ip̃ᷣis demonibꝰ pa⸗

ciebant᷑ miſerabilte eferẽtes.et a nobis
ſuꝑ hüs cõſiliũ requitẽres. Sed et viros
ſactos atqʒ ſacerdotes audiuimꝰpꝛo bu
iuſmõi tẽptatis et afflictis viros ſactos et

ſapiẽtes et epᷣos cõſulẽtes innumera eciõ
hmõi temptamẽta relicta ſunt nobis in

ſcriptis ſanctoꝝ. Sicut igit᷑ lic e ptholo
meo ſuppenere ea que exꝑtꝰ añ eũ a bꝛa

chis in rebus aſtronomicis et eos qui fu
erunt poſt ptholomeũ eaqʒ ptholome⸗
tõſideratioĩbꝰ ſuis depᷣhẽdit.et de ſtellis

et de luminaribus Sic licere nobis debz

fa ſupponere que nobis tantoꝛũ lam ve
u0

gracie manifeſtum eſt eſſe donum. Hos
autem nominabimus tibi et numerg

ſeruitute liberũ inipᷣa cloaca inmundicie

neranda ſcriptis ſuis reliquit antigtas

Et que n& ip̃ᷣi ꝓpꝛia experiencia cogno⸗
nimꝰ⁊? eciã que ſinguli inſemetipᷣis aut in
alijs experiri poſſunt ſi ſenſus ſui diligen
ciam ad hecvolueꝑint adhibere Neq;eni

fas eſt aut vllo mo do conueniens vt ve⸗
ritas ſalutaris quoniã de medio ipᷣaꝛum
contradictionũ eripere et vincere intendi
mꝰdeterioꝛis cõditionis ſit q; veritas illa

cuius in veſtigatio plus habet laboꝛis q;

fructus. Hoc ergo ſuppoſio videlicet
quia bellum agendũ eſt nobis cõtra hua

iar modi poteſtates. et victoꝛia facienda

ſed ad hucalio.ꝙ pſe manifeſtnm eſt. vi
elicet quia foꝛtioꝛes longe et aſtutioꝛes

nobis ſuul manifeſte cõſequens ẽ necei

ſariũ eſſe nobispᷣtervires noſtras atʒ pꝛu
denciam adiuto:iũ.quod non niſi diuie

mus iſta adiutoꝛia.Ex quibus vnũ illud
eſt bellãdi ſcilʒ pericia quod agnoſcebat.
dauid cum diceret. Benedictus dominꝰ
des meꝰ qui docet manꝰ meas ad pꝛeliu
et digitos meos ad bellum.pꝛopter hoc
dictum eſt illud. pꝛouerbio.xxiiij. Uir ſa
piens foꝛtis eſt et vir docł robuſtꝰ et va⸗
lidꝰ.Similiter et illud. Sapiencie.viij.

Timebunt me reges hoꝛrendi et in mul⸗

titudine videboꝛ bonꝰ.et in bello foꝛtis.

Quemadmodum enim ſpeculatio et ex

ploꝛatioſadiutoꝛia magna ſunt bellanti⸗
um Similiter et reliqua bellandi ericic
Sic et pꝛudencia hec qua cognoſcuninx
inſidie aſtucie nec nõ⁊ vires pꝛenomina
toꝛũ hoſtium. magna ſunt adiutoꝛia bel
latoꝛibꝰ ſpiritualib?ꝰ. Secundũ adiu⸗

toꝛium eſt ipſoꝛum hoſtium upugna tio

qᷓ; miſericoꝛs deꝰ perſeipſuʒ interdum fa
cii pugnans ꝓ bellata
Exodi. decimoquari. Fugiamus
iſrahelem dominus deus puguat pio eo
t eiuſdem decimo quinto Domi
nus quaſi vir pugatoꝛ. AIſtud adiuto⸗
rium aguoſcebat dauid quando dicebat
ad eum. Appꝛehende arma et ſcutuʒ
et exurge in adiutorium mibi. Terciũ
auteʒ adiutorium eſt hoſtium refrenatio
ſiue religatio qua omnipotentis dei mi⸗
fericoꝛdia tenet hoſtes hbuiuſmõiligatos
ne pugnẽt contra nos quantuʒvellent/ſiẽ
apparuit in iobad quẽ tẽptãdum ſathan

O un

2 deo ſibi dari pecijt poteſtatem dicẽs. ex

ibꝛ ſuis ſicut legik

8

RKR

Be

tende manũ tuã in pᷣmo Job.Et in pſal.
Catuli leonũ rugiẽtes vt rapiuit ⁊ querat
a deo eſca ſibi.eſcã ſcllicet animaꝝ noſtra

rũ quarũ moꝛte eſuriũt et ſiciũt querãt.in

qua relaxanõe ligate ſunt poteſtates ſue
Nõ eiĩ ĩmittit deus gins noſtras ĩ fauces

eoꝝ ſʒ ſolumõ ꝑmiię eos tẽptare nos vt

pugnare nos. ꝓpter hec dicit apłs in.x.

ij. ad Coꝝ. Fidelis deꝰ qui non pacietur
vos lemptari ſupꝛa.id quod poteſtis.

NQuartũ adiutoꝛiũ ẽ ↄſolatio ſiue con

foꝛtatio. que qntũ adiutoꝛiũ ſit ex ↄtrario
ipius appet videlicet puſillanimitate atʒ

defectione animi.qͥ nihil magis deicit pᷣ
liates.nihil turpius eos victos efficit. qm̃

etiaʒ ſine vulnere ⁊ ſine ictueos terga da

fẽe hoſtibꝰet fugere cõpellit.

eo; Quintuʒ
adiutoꝛiũ ꝓtectio.et ẽ iſta ꝓtectio ſilis ei
qua ꝓtecti ſũt tres pueri in foꝛnace baby

lonica.⁊ ſeruati illeſ in medio ignis q; ꝓ

mittit deus electis. yſaie.xvij. Cum tranſi
eris ꝑ aqua tecũ ero et flumina nõ operi⸗

entte. Cum ambulaueris in igne non cõ
bureris.⁊ flamma non ardebit te ⁊c. De

hac ꝓtectiõe legitur Sapᷣ.v.Dertera ſua

teget eos ⁊ bꝛachio ſancto ſuo defendet il
los Quis eĩ dubitat deũ mirifice operari
in quibuſdã ſanctis ſuis ymmo in oĩbus

adulte etatis.O mnia em̃ concupiſcibilia

mundi ignis ſuntad inflammãda corda
hominũ. Coꝛda autẽ electoꝝ in medio tã
toꝝ ignium frigida ſunt ab incendio ↄcu⸗
piſcenciarũ: ⁊ hoc ſola diuina ꝓtectione
et non minoꝛ miraculo q; tres illi pueri ĩ
foꝛnace babylonica coꝛpaliter ſeruati ſũt
ille. Bextum adiutoꝛium diuine gra

—

cie virtus ẽ mirabilis: inſtar virtutis que
ſampſoni data fuiſſe dicitur ſuꝑ alios ho

mines Judicũ.xiiiij.xv ⁊ xvj. Sieut em̃ vir
tus illalcoꝛpoꝛaliſadmiranda erat alieni
genis in ſampſong: ſimilis in hominib⸗
non inueniebatur naturaliter. Sic et mi⸗
rabiles foꝛtitudines ſemper inuente ſunt
in ſactis.qualis fuit foꝛtitudo in moyſi ie⸗

iunado⁊ helya et ſimiles foꝛtitudines ad

paciendum et ad agendum inuente ſunt
in martyribus ⁊ confeſſoꝛibus:⁊ eas eti⸗

am cottidie experimur in alijs ſanctis.

„

Quis enim nõ miretur vigili i
QAu . niretu ias oꝛati⸗
onum inſtancias:pſalmodiarũ laboꝛes.
ceteraruũqʒ; ſacrarũ exercitationum virtu ⸗

tes in viris ſanctis.et quis eas natu
Ein. ctis. el quis eas nature at⸗
Hibuere audeat.cum vniuerſalis natura
Hominu easnaturalib⸗ ſublimioꝛes mi⸗

ı :
virtutibus
—

retur. Sepumt adiutoꝛiũ diuine gra
cie in bellantibus armatura:qualẽ arma
turam diximus aliquado paciencia. que
3 eni nela⸗ Bipin ignes nuulnerabilia
cuſtodit coꝛda ſanctoꝝ. Pis er gladio pi⸗

ritus quod eſt verbũ dei adeo armantur

ſancti viri aliqui:vt ſtragem hoſtiũ ſpiri⸗

tualiũ vbicunq; illum adduxerint fugere

faciant. Sicut legitur de helya Eccleſtaſti

n

ignis.et verbũ eius quaſi facula ardebat

Ppter hoc dicitur et gladius in labis eo
rum in pſal. Abi alia littera habʒ ⁊ moꝛs
in labijs eoꝛũ. In quoꝛunda aũᷣt labijs

verbũ dei non ẽ gladius neq; moꝛs moꝛ⸗
tis.ſed eſt quaſi carmen muſicũ quod ſu⸗

aui dulciq; ſono canitur:ſicut dicit domi⸗

nus Eʒechieł.xxxiu. Non em̃ ſe in pᷣdican⸗
do geruntvt pugnates in gladio verbuan
dei moꝛtẽ hoſtibus intentãtas:ſed mag:
iocularem aut vſtrionicã geſtitulacionem

vel muſica exercentes. hec igitur ſunt ſe⸗

ptẽ adiutoꝛia neceſſaria bellatibus ⁊ ſub

„

₰

vno eoꝛũ cõpꝛehendimꝰ angeloꝛũ cuſto⸗

diam atq; pᷣſidiũ quã ſepẽ vel maceriam

vocat dñs ꝓſaie.v.dicens. Auferam ſepẽ

eius ⁊ erit in direptionẽ.diruã maceriam
eius.et erit incõculcationẽ. Nõ em̃ dubi⸗
tandũ eſt ſancios angelosdemones cõ⸗
peſcere arcere religare ne noceant homi⸗
nibus qntũ vellent. Sicut legitur Thob.
vij. Quia raphael appᷣhendit demoniuʒ
nomine aſmodeus et religauit euʒ in de⸗
ſerto ſupèrioꝛis egypti. Quoniam au
em manifeſtũ eſt omnẽ pꝛincipem ⁊ om
em ducem exercitui bellatoꝛũ ſuoꝛuʒ iu⸗
xta vires et facultates ſuas et indigenciaʒ

lpᷣoꝛum ꝓpoꝛtionalia adiutoꝛia ꝓuidere

Alioquin inique et ꝓditioſe cum eo age⸗
ret:et gladioſtiũ eos exponeret.atʒ in
ꝓpꝛiam ignominia: et perniciem vtpote
S eos ad bellum mitteret. Ne⸗
ceſſe eſt regem regum exercitui ſuo om̃ia

adiumenta que nominauimus et nume⸗

rauimus exercitui ſuo pꝛeſtare.quoniam

indigencia hmõi adiutoꝛium manifeſta

eſt in toſ exercitu ſanctoꝛum. et ſacultas
talia pᷣſtandi apud ipſum. Quare mani⸗
feſtũ eſt ex his dei graciaʒ hᷣminibꝰ dei
bellatoꝛibꝰ eſſe neceſſariam in tatis ſpiri:
tualiũ belloꝛum diſcriminibꝰ. ⁊ ad faciẽ⸗
dum victoꝛiam ſicut diximus adiutricem

.Panileli etiam ẽ iſtam graciã ſupꝛa na

tura; eſſe. Hoc autẽ lucidius faciemus.ſi

N

. 3 bun

gieii
gaeſeen
Gtaclee
ofigac
giczern
Nnieß,
ſſimüͤte
hiignisn
Nounann
Mee
a
ſ
nnrd
en
ſhirak
iinit
Ntgln⸗
ſchnnnt
Cinmn
ſteßnei⸗
ores
on⸗
wdig
hol⸗
r
ſun

3 her
omn
lan
ſlnet
i
Alyeb

7

(eſcgen
Ppinc
Mhen
N
ise⸗
Prals
Kli⸗
ekfl⸗
nn
Mnie
fefcon
Adlin
Men
Mni

Wün
raente.

“
uheen

NAd

Nictn

iddumn
naſftalgt
Wnni

Bngdnn
n Me
inmaticn
niinn
inni Kdn
õ
rtwenn N

GlnelginD

benclen⸗

gzuiteujin

„Cronand

nahen

S
ſusanan
annufin

illeſam permanere.qha coꝛpus in medio

—. 2

8 N. ſi dixerit quis,qꝛ no eſt neceſſe ani⸗

miſeriã infirmitatẽ bũanarũ animaruʒ

.

patelecimus. Queg igem aſtenſuiu
Hfacile accipi poteſt. Maniteſtum em eſt

omi gladio et igni ſpũali velut inermẽ: et
arida expoſiiã eſſe animam humanã ĩ ſta
iu vite pᷣſenus. Ariditatis em̃ indiciuʒ cer
tiſſimũ facilitas arſionis. q; ad obuiatio
nẽ ignis vel tactũ ſtatim ardeſcere. et niſi
occurratur ſtatim totaliter exuri. Nul

la auit ẽ que heci ſeipa experiri nõ poſſit.
ſtatim em vt ↄcupiſcibile obuiat ei ꝑ cogi

tationẽ et tagit eamꝑ ſenſum ardeſcit de⸗
ſiderio ſeu ↄcupiſcẽcia illius.et niſi occur⸗

OQ ratur tota. ſtatim abijt in flammas ⁊ exu

ritur ardoꝛe libidinis. Idem concupi
ſcibile etia gladius ẽ vulnus amoꝛis moꝛ
tiferi. ſtatim vt coꝛ hbumanũ tetigerit ĩfrin
gensipᷣmq; trãſuerberãs.ex qua facilita⸗
te tcʒ tranſuerberationis. appet iermitas
ab armatura ſcilicʒ ꝓtectionis. Quia igt
ſiue pᷣnoĩatis adiutoꝛijs inceſſater bmôi
arſiones ac vulneratioues paciũtur ani⸗
me humane. Manifeſtum ẽ eas aridas
hmõi ignibus et inermes hmõi gladis

expoſitas eſſe.Paniſeſtũ et

bmõi gladioꝝn. Sic ignes et gladios om⸗
nia moleſta manifeſtũ ẽ eſſe verbi gracia

Jgnominias iniurias. moleſtias ſiue toꝛ⸗
„ mMetq oia ei iſta ira ⁊ odio exurt aias⁊ vul
R nera doloꝛis infligunt eiſdẽ. Amp̃. Et

omnia cõcupiſcibilia et laquei ſunt.ad ir

reciandas eas. et carceres ad detinendũ

— —

In omni ei male amato taptiua ⁊ ligata

—. —

retinet᷑ anima amatis. Sunt et alie innu
merabiles miſerie quibus expoſite ſun

gsnime humane in ſtaiu p̃ſentis miſerie.

uibus naturalibꝛ viribus ſuis ſeſe de
ndere non pꝛeualẽt.Quia igitur nõ mi

nꝰ miraculũ eſt neq; minoꝛiwirtutis ani

mã humanam in megio ignis ſpiritualis

ignis coꝛpalis.⁊ nullo mõ eſt virtutis na
turalis coꝛpus cõbuſtibile ĩ medio ignis
atq; flämarũ illeſuʒ pꝑmanere.wanifeſtũ
eſt nullo modo eſſe virtutes natnral ani⸗
mã humanã in medio hmõi igni atʒ flaã
marũ illeſq ſeruari.Quare neceſſe ẽ hoc

eſſe ſublimdꝛis atʒ nobilioꝛis.Eſt igrvel

ex diuina natura ꝓtegente vt diximꝰ? ꝑ ſe
metipᷣamvel ex diuin evirtutis adiutoꝛio
naturalibus ad eoꝝ ↄſeruationẽ ⁊ defen
ſionẽ a diuina bonitate gratuito dato.

Jfirmãtur vt diximus.

e eſtü etiam ẽp ſe eas
verſari in medio hmoi igniũ.s in medio

quodamodo fiat.

mabus noſtris aliqd melius q; vt natu⸗
ralia eorũ ona ſint.ſed ſuſfficit natura⸗
lia earũ bona. Hocẽ vires mũdari im̃ at

q ſanari. Sola enim mun dicia et ſanita

te naturaliũ tueri ſe poſſũt anime noſtre
ab bmmoiPen alia Wvon emue uia
in adam⁊ eua et in anᷣgelis qui cecderut

mundiſſima atqʒ foꝛtiſſima fuerunt natu

ralialnec tamen mundicia illa et ſanitate

defenſi et conſeruati ſunt. Reſponde

mus ad illud.quia quatacũqʒ eſſet mun⸗

dicia ⁊ ſanitas naturaliũ bonarũ anima

rũ noſtrarũ tamen ex immũdicia ⁊ coꝛru

ptiõe coꝛpoꝝ noſtroꝛũ.et inquinarẽtur et
infirmarẽetur. Certũ enim eſt. quia mũdiſ

ſime creaãtur anime noſtre atqʒ ſaniſſime.

tamen ↄiũctione coꝛpoꝝ coꝛrumpũt᷑ ⁊ in
Amp̃ᷣ. Si coꝛpo⸗
ri febꝛicitanti id eſt febꝛi leui in ſe diſtem2
peranciã habenti piungatur anima qua⸗
tũcũq; ſana in naturalibꝰaviribꝰſuis nũ
quid nõ ſencient febꝛiles eſtus⁊ ardoꝛes
atʒ tremoꝛes.Silr et inſipiditatẽ atʒ ama
ritudinẽ oꝛis.Eode modo neceſſe eſt.vt ⁊
alia ſenſibiliaſiue delectabilia ſint ſiue tri
ſtia ſimilit᷑ ſe habeant.Quare neceſſe eſt
vt infirmetur iuxta infirmitatem coꝛpis ⁊
coꝛrũpat᷑ iuxta coꝛruptionẽ ipſius qntum
ad inferioꝛes vires ſuas. ocs anon
ſolũ coꝛpi coniũcta ẽ ſcõᷣm illas.ſed etiax⸗

pene conmixta.itavt quicqꝗd paſſionis ſit

in coꝛpe.⁊ in iᷣa ſᷣm aliquã dictaru viriuz
luodat AQuare iaʒ declara
tũ ẽ tibi per hec.quia uõ poteſt ſtare ſani

tas et mundicia bonoꝝ naturaliũ in ani⸗

mabꝰ nĩis ꝑ ſe.cũ coꝛruptione et imundi
cia in qua coꝛꝑa nr̃a ſunt in ſtatu miſerie
pᷣſentis.tanta em̃ ẽ coniũctio.y mmo ſocie

tas animarũ ⁊ vnio animarũ noſtrarum

7 coꝛꝑm vt neceſſario coꝛruptionẽ et infir
mitatẽ coꝛpoꝝ ſequat᷑ cœruptio ⁊ infirmi

tas animarũ. Amp̃. Sicut oculus ad

virtutem viſibilẽet pes ad greſſibilẽ. Die

totũ coꝛpus ad totam animã. Sicutigit
turbatus aut obſcuratus oculus aut alit᷑

occaſionatus.turbat et impedit operati⸗

onem virtutis viſibilis: et pes obliquat⸗
aut curuatus operationemvirtutis greſſi

bilis detoꝛquens eam atqʒ deturpans in

in claudicationem. Sic neceſſario totum
coꝛpus quolibʒ modo leſum aut impedi
tum in parte leſionis:et impedimenti ſui

ledet et impediet oꝑationes anime toci⸗
et h̊ generale ẽ ĩ oꝛganis Iã naturalibꝰ ᷣ

y

Be

artiſicialibus quẽadmodũ in cxthara vl
neruis diminuta vel inepte Eenſa impedi
tur opatio cythariʒationis per hec.Et ad
huc modũ ſe habet de alũs.quia igit le⸗
ſum et coꝛruptũ ẽ coʒpus hũanũ in interi
oꝛibus.ymmo ĩ in is ſuis neceſſario le
dit et coꝛrũpit opacòes aĩaꝝ noſtraꝝ inti⸗
mas. que in ipᷣo et per ipᷣm ſũt. Amopli
us. Si humoꝛ coꝛruptus licet naturaliter
coꝛrumpit atq; puertit vim guſtabilem ⁊

Quatoſoꝛtius ſubſtancia coꝛdis natura

virtutibus

Cũ aũt in flãmas ⁊ incendia iam creuerit
inſtar furoꝛis ⁊ inſanie.inſtarq; rabie be
ſtialis atʒ tempeſtatis vehementis.capti⸗
ua anim in omne periculũ rapiunt.Qð
vidiſſe videtur poeta qui dixit. Sero me
dicina paratur. Cum mala per longas in
ualuere moꝛas. Quiviiqʒ nõ niſi de me⸗
dicia naturali loentꝰẽ qꝛ nec aliã docebat
cõtra morbũ hmõi amoris. Om̃ia enim
illa remedia natura excogitauit Q⸗

lũtas ad reſiſtendũ hmõi incendis.cum

ü⸗
appetitiuã exterioꝛem hoc eñ coꝛpoꝛa Aale gnis aa ſufficit vnicuiqʒ libera vo 2

et intima coꝛrumpet et ꝑuertet palatũ co
dis ⁊ vim appetitiuã interioꝛẽ.Que vtiqʒ
coꝛruptio atq; ꝑuerſitas ſenſu manifeſta
olunt.dum tam generaliter nobis ⁊ bona
male ſapiut.et mala bene.malaq; appe⸗
timus ⁊ bona declinamꝰ. Qõ em eſt dul
ce ⁊ amarũ ad palatũ coꝛpis.hoc ẽ bonũ
⁊ malũ ad palatũ coꝛdis. Bonitas eniʒ ⁊
malicia ſapoꝛes ſpũaliũ reru ſunt.vñ re⸗
cte ⁊ veri noĩs ſapiẽs arc⸗ ſpirituali gu⸗
ſtu ſano pꝛeditus.cui res ſapiũt pꝛont ſũt
hoc eſt bone bene.er male male. Ampᷣ
HNatura alan nr̃arũ nõ ẽꝑ ſe abſtrabẽs
Jemetipᷣam a coꝛruptiõe ⁊ puerſitate cor⸗
ponꝝ noſtroꝝ. neq; ẽ per ſemetipſaʒ potẽs
vincere illã.ymmo trahit᷑ ad ipam.⁊ vin⸗
itur. ⁊ cũ illa inuoluitur. hmõi aũt exe ⸗
pluũ ↄuenientiſſimũ et indiciu / certiſſimuʒ
E in medico pꝑitiſſimo febꝛicitante.Cũ em
inualuerit ĩ eo ſitis potus noxij.aut appe
titus alteriꝰ qð ſanitati eius nocere debe
at. ⁊ egritudinem augere. nec pericia ſua
nec amoꝛ ſalutt ſiue ſanitatis ꝓpᷣe abſtra
hunt eũ ab appetitu puerſoſymo obtene
bꝛat᷑ eiꝰ ꝑicia et amor ſanitatſ abſoꝛbet᷑ ĩ

curas vite ſue ꝑiculũ. Uides ergo ꝗ
iſta coꝛruptio ⁊ puerſitas coꝛpalis appeti
tus tota anima ili medici cũ oibꝰ bonis
ſuis vincit ⁊ trahit poſt ſe captiuã in peri⸗
culũ moꝛtis coꝛpalis. Nec poteſt ei reſiſte
re magna meditcinalis artis pericia. neq;
magnũ ſalutis deſideriũ. Sile ẽ pꝛſus in
paſſionibus ſpũalibus.q̃les ſunt appeti⸗
tus voluplatis carnalis. ? alia pueria de
ſideria. q cũ inarſerint. nec amoꝛ naturał
honeſtatis neq; litterarũ quaruũcũq; qͥn⸗
tacuqʒ pꝛudencia ſufficitilla extinguere 2
vincere. ⁊ anima humana ab eis defede⸗
WHhe. oꝛtaſlis aut in inicus eoꝝ cuʒ adhuc
debilia eſſent. et qſi ſcintille tantũ potens
Eẽ ſuꝑ ea anima ex naturalibꝰ bonis ſuis.

eo.abiitq; totꝰ ipᷣe in deſideriũ hmõi genc 7 dicamꝰ. quia natura humana ad

emo peccet vel peccare poſſit niſi volun
tarie. ⁊ nemo poſſit quicq; mali agere oĩ
no inuitus. Quare ſi nõ vult ſeparari.nõ
ſuperabit.⁊ ſi nõ vult ſuccũbere.non ſut
cũbetlita vt nõ vult intelligatur quaſi di⸗
ctio vna ab eo quod ẽnolle nõ ab eo ꝗð
eſt nõ velle. Beſpondemꝰ quia reuᷣe⸗
ra ſi vult quis vincere quacunqʒ tempta⸗
tionẽ.vincit eam vult inq; pᷣciſe ⁊ abſolu
tenõ dicimus ſi vellet. verũ hoc mõ volẽ
di nõ poteſt velle exſe id ẽ ex naturalibꝰ
bonis ſuis anima hũana omi hoꝛa.quo
nia in hoꝛa qua concupiſcibilia vel miſta
bilia peneerrauerint ad ipam.nõ poteſt ſe
ſeruare illeſam? inuulnerata ſicut nea; li
gnũ aridũ in medio incendijnec etiam li
gnũ viride virere vel florere vel frondere
poteſt in hmõi ſtatu eſt em̃ adęeo alligata
coꝛruptioni corpis vt cuũ illa adiuta fuerit
a foris concupiſeibilibus aut triſtabilib⸗
Jequi eam per ſęneceſſe habʒ.De hoc au
E iam diximus in pᷣcedenubus.⁊ pſcru

Ataeius dicemus in ſequentibus.videlicet
n tractatu de temptationibus et reſiſten/

cijs.

Reuertamur ergo ad id in q̊ era
ea que poſt ipſam ſunt.videlicet ad ea q
carnis et mondi ſuntnon patitur defeciũ
in cognitione vel cnitionis certitudine
ue bona ſiue mala ſint. Et etiam ad illa
eſt pfecie ſenſibilis. verbi gracia. Ad ignẽ
et aquam.ad glaãdios et toꝛmenta et vin⸗
cula et cqrceres.ad ſeęditates ⁊ defo'mita
tes ad vulnera et mo:tem. ad om nia alia
ſimilia Mala et corpaliai et certiſſimã ha⸗
bet cogninonem⁊ ſenſus in allibiles. Di
militer ⁊ ad hoꝝ contraria ad ſpiritualia
vero bona⁊? mala prenominatis ſimilia.
ackertieninem Habercagnieichie⸗ nez
enſum. Unde abſqʒ dolore irruit in gla⸗
dios ⁊ ignes ſpirituales.⁊ in mortem iſi
Jiuualem.que eſt ſeparatio anime a deo.

gtn

ſeunmayn
jinitii e

ſoꝛ Tae

laset .

Panimab
luul⸗
ocor
nns a
Cheropo
hunno⸗
tütsrl
cen
nigiist

epoe
Mec
nfinn
Gzſ
Glen
uünn
palt
oß
Horain
lychre/⸗
lari⸗
oswein
ltonsdo⸗
ngpiö⸗
tine

nargcs

ſorgni⸗
nefi
unn
fPinn
R
ſglts
Phäit
2d
innn
ern
Wete
lic

Puin

Nen

lima!
Waw
natö
Mgul
znlen
1 Aſherit
tündertg
nela u
krbeß

RR

i ichitſe
Emnboni
eiaurtt
idiiden⸗
niciuf
Köidt
nanci a
ſomendid
Scisd⸗

„
„

nale noſtrũ.
ſtrũ vincat ⁊ ſupet carnale noſtrũ.⁊vt ſpi

—

Saonam“ ergo ſilem illã hre pfectionẽ
adſpũalia qua hʒ ad carnalia. Erũt igit i

ea eles ſpualitas atz carnalitas.Quare

neutra vicet: alterãatũc.ſi igr ala mioꝛet᷑ ĩ

infinitũ. remanebit altera in ĩfinitũ ea foꝛ
tioꝛ. Ita aũt ẽ ĩ ſtatn muerie iſtius ꝙ ſpũ⸗

alitas et ſenſu et certitudine pene nulla ẽ

in animabꝰ nr̃is. Cũ eĩ deus ſit fons oĩim
ſuauitatũ.om̃ino ĩſuauis ẽ aĩiabus nr̃is ⁊
neq; odoꝛẽ neq; ſapoꝛẽ ſuauitatis eiꝰ ſen
uimus Placoꝛẽ atʒ ſuauitatẽvirtutũ pene
oĩno no papimus.moꝛtẽ peccati ⁊ pctõꝝ
vulnera nõ ſolũ nõ ſentimus eẽ moꝛtẽ.ſʒ
etia in eis inſaniſſime deleccamur. D

xcviij

ſtatu iſto neceſſaria ẽ. Ampliꝰ. Caro
ↄcupiſcit Auerſus ſpm̃.⁊ ſpiritus aduer⸗
ſus carnẽ. Hec eĩ ſibinuicẽ aduerſat vt di
apls in. v. ad Balat. Aut igr eque foꝛtes
ſunt. aut alterũ foꝛtius. O ſi eque foꝛtes
Lũ igr tã rara ẽ vic dia ſpũs õ carnẽ.⁊ tã
crebꝛa carnis ̊ ſpm̃. Pares eĩ deberẽt eẽ
victoꝛie ⁊ nũůero ⁊ magnitudine cũ habe
ant cauſas pares. Si vo caro foꝛtioꝛ ẽ.in
diget igr ſpũs adiutoꝛio illa Minus em
foꝛtis foꝛtioꝛẽ vincere nõ poteſt ꝑ ſex hoc
ẽ adiutoꝛiũ qð querimꝰ. Q ſi dixerit.

deus adiutoꝛ ſit pᷣliantiũ.vᷣtute ſua pꝛe

ſtas eis victoꝛiã. abſq; eo ꝙ aliꝗd nouuʒ

ide ꝗqvidet mũdũ iſtuʒ mare eẽ ſpũale ad apponat aiabꝰeoꝝ:Quẽadmodũ ꝗñ pu

imergẽdas et enecãdas animas nr̃ᷣas.vi⸗
det inqʒ adeo clara viſionevt videt mare
viſibile ad imergẽda coꝛꝑa.Silx ⁊ maris
hiusſpũalis ſpualia periculavidelicet ſi
ctas ſyrenas. ſillã caribdim. tẽpeſtates et
alia pericula ſpũalia.qui ſiłi viſione ſpũa
li videt eiviſioni qua coꝛpalia ſiłia picula
Ex hijs igit et multis alus q̃ facile aggre⸗

gare potes.manitfeſtũ ẽ tibi ſpũale noſtꝝ

hoc ẽ qð in nobis ẽ ſuꝑius atq; nobilius
in infinitũ depᷣſſum ee⁊ debilms factum
eẽqʒ ſit id qð in nobis inferiꝰvidelicʒ car
eceſſe aut eſt vt ſpũaleno

ritualitas pᷣualeat ĩ nobis contra carnali

tatẽ noſtram. neceſſe igr ẽ nobis dari ad

hoc adiutoꝛiũ qð ſufficlat ſpnale nrmide
fendere.ſᷣuare.⁊ carnalevoſtrũ ſubücere
calcare.iugiterq; moꝛtificare.et hocẽ qð
nos vocamus gracia videlicet gratuitum
creatoꝛis donũ qð naturalibꝰ nris appo
nitur.vt ꝑ ĩm ſpũalitas nrᷣa animalitatẽ
noſtrã vincat ⁊ ſupet.captiuet atq; moꝛti⸗

ficet.vides igr neceſſitatẽ.q cogit nos po
B nere graciã.
qꝛ vis appᷣhenſiua notra. ad hoc vt reli⸗

Ampliꝰ. Ja &darauim?

gioſe et deo accepta ſit. indiget cognitõe
ublimioꝛi atʒ nobilioꝛi q; ſit naturaleiui
dẽ cognitiovel quecũq; alia eidẽ acqſita
naturaliter. Nõ aũt minus debitrix e re⸗
ligio ſitatis vis motiua nr̃a nobilis qʒ ap
pᷣheſiua illa.quare ad hoc vt re dioſa ſit

⁊ deo accepeg. neceſſaria ẽ ei affectio ſub⸗

limio: atq; nobilioꝛ.qᷓ; ſit eius qcũq; affe

ctio naturał.qͥ nõ ſit. aut gacie aut gloꝛie.

Affectionũ vᷣo gloꝛie nõ ẽ capaxaut ſuſce
ptibilł aia huana in ſtatu iſto vt iaʒ decla

auimus.quare nõ neceſſaria ẽ ei in ſtatu

iſto affectio glorje. Affectio autẽ gracie in.

gnabat ꝓ filijs iſrł. vᷣtute ſua deijciẽs egi
ptios aut alios hoſtes filioꝝ iſrael.iſte in
pᷣmis deſtruit victoꝛia in pliatibus hmoi.
Nõ em̃ vincit qui virtute ſua non vincit.
cũ em̃ ab alio occidit᷑ aduerſarius.alio i⸗
q̃ʒ cuiꝰ virtus ipᷣius nõ eſt.qð dicimus
pter reges qui vincere dicũtur cũ exercitꝰ
eoꝛũ vincũt.licet ipi pſonaliter nõ pugnẽt
quoniã virtus eoꝛũ virtus exercitꝰ ẽ quo⸗
dammõ. poteſtas em̃ regia exercitus eſt.
Ampliꝰ. nomine regis ⁊ auctoꝛitate
pugnat᷑ ab exercitu ſuo qre ipᷣe illo tropo
et genere loquẽdi pugnat.quare ⁊ vincit.
Si quis aũt amoꝛe alicuius occiderit ho
ſtem ipſius vel vicerit aliter. Non ꝓpter
hoc idem vel occidiſſe hoſtem ve viciſſe
dicendus eſt.wanifeſtũ igitur eſt.quia ꝗ
ſic dicit deſtruit victoꝛiã.quare deſtruit et
coꝛonã. Ar
nem et bonitate in electis.Cum enim nõ
poſſit aliquis ſcõᷣm eum per aliquod qð
in ipᷣo ſit vincere luxuriam in ſe. Non po⸗
teſt ergo habere caſtiiatem. cum caſtitas
ſi quid eſtaut eſſe poteſt /virtus ſit ⁊ boni
tas per qua reſiſtitur luxurie ⁊ vincit᷑ eius
malicia.Et ad hunc modum ſe habet de
aljs. Amplius. Deſtruit et merita et
opera bona.quia vel om̃ino non ſint ne⸗
ceſſaria opera bona ſcõᷣm erroꝛem ipᷣius/⸗
deo per ſemetipᷣm et ꝓpꝛa virtute opera⸗
te reſiſtenciã et deſtructionẽ vicioꝛũ.Et ſi
militer ab eadem ratiõe alia bona.Qua
ex neutra parte erunt meritavidelicet nee
in reſiſtencia vel moꝛtificatione vitioꝛum
nec in affectione alioꝛum bonoꝛum.quia
nõ minꝰattribuẽda ẽ deo affectio bono⸗
rũ qʒdeclinatio maloꝝ. Ampᷣ. Quale
ſeruitiũ debealvis nr̃a appꝛehẽſiua no

„

lis creatoꝛi ĩ alio tractatu ia declarauimꝰi

„

Amplius. Deſtruitvirtutẽ om

De

in capitulo ſcilicet de fide.⁊ hoc ẽ illud vi
delicet credere ei ſupꝛa ſe et ↄłra ſe. Quia
igit no minus bonus ẽ creatoꝛ.q; verus
vel verax. Sed hmòi ſeruitiũ debet ei ra
te ſue veritatis.deꝑebit ei ſile fuitiuʒ a

virtute nra motiuaclobili. rone ſue boni
atis. Qꝛ ſi dixerit ꝗs ꝗ nõ debet eipᷣ

ſ illud ſᷣuitiũ ratiõe ſueveritatis autve
racitatis ſed ratioõe ſue dñationis.qꝛ ſcilʒ
dñs ẽ. ⁊ iubet vt ei ſic ccedat᷑. Uerũ vtiqʒ
dicit. SZed eodẽ mõ iubet.⁊ vt ſic diligat
videlicet vt ſupꝛa oĩa ⁊ cotra ola ⁊ gralis
Diligat.qꝛ ſi illud ẽ ſuꝑ vires virtulis ĩtel⸗
lectiue et poſſe ip̃ᷣius et donũ deſuꝑ ei ad
ueniens erit ex hoc ſupꝛa poſſevᷣtutis mo
aiue ⁊ donũ deſuꝑ adueniens. Non em̃
potentioꝛẽ fecit deus virtutem illã appꝛe⸗
henſiuã ad cognoſcendũ quolibʒ mõ/qʒ
iſta motiuã ad diligendũ.neq; ecõuerſo.
Quare.neceſſariũ ẽ donũ gratuitu diui

Amplius. IJbidẽ diximꝰ ⁊ declaraui⸗
mus ꝗqꝛ diligere bonũ iunqũtũ bonũvł qꝛ

bonũ.nõ ẽ ſimpłr virtuo ſum neq; gracia

habẽs aut meritũ.Eſt eniz hmõi dilectio
ſuaſa aliena bonitate vel attracta benefi
cijs.ſic ⁊ dilectio amicoꝝ ⁊ bñficioꝝ.qua⸗
re nihil habet laudis aut gr̃e iuxta teſtio⸗

nia veritatis in euagelio.Diligere autem
malũ ut aduerſariũ hoc eſt virtutſ ⁊ gre

diligẽtis.⁊ ꝑ eaſdẽ vias generaliter eſt de

clarare ⁊ ſtabilire dilectionẽvirtuoſã ſiue

virtutẽ ꝑ quas ſtabilinimus ⁊ declaraui
mus fidem virtutẽ.Sicut em̃ non ſua vir

tute credit aliquis qui ꝓbabilitate ipius

ſuaſus/aut enidencia veritatis illiꝰvel ne
ceſſitate ſylogiſtica et pulſus credit illud.
non ſua luce vt ira dicamꝰ.licet in parte
iſta.ſed aliena videlicet ſquã vel ꝓbabili
tas inducit.aut euidencia veritatis inmi
tit.aut neceſſitasdemonſtratiõis inpin⸗
git atʒ infigit. Sic nec ſua virtute nec ſua

bonitate diligit aliquid qui bonitate ipi⸗
us illectus ⁊ abſtractus diligit illud.⁊ nõ

ſuo caloꝛe vt ita dicamꝰ ſed alieno.ſalis
eſt em̃ bonitas aliena que vtiq; ignis eſt
ſpũalis ad calefaciẽda coꝛda caloꝛe amo

ris cum ipᷣm calefecerit. Amplius.Ge
neratio iſta amoꝛis naturalis ẽ. naturał
em ẽ generatio affectiõis ꝑ appᷣhenſiõem
ſicut dicit ariſtoł.quia delectabile ymagi
natu mouet. ⁊ mo tus ille intelligit᷑ deſi⸗
deriũ.nec ĩtendit ariſto.de generatõe de
ſiderij niſi naturał.Cuiꝰ aũt generatõ na

virtutibus

turalis ẽ im qʒ naturale ẽ. Quare hmõi

amoꝛ ſiue duectio qua aliud diligit᷑ inqn
tũ bonũ.naturalẽ tm̃̊. Ampliꝛ. ꝗs nõ
videat.qꝛ innatũ ẽ vnicuiq; nrm diligere
bonũ inqntũ bonũ.⁊ qꝛ bonũ q; natus
ẽ amoꝛ generari ꝑ appᷣhenſionẽ bonitatj.
quẽadmodũ caloꝛ per lumẽ.qð em̃ eſt lu
mẽ ad caloꝛẽ hoc ẽ appᷣhẽſio ſiue cogni⸗
tio bonitatis ad amoꝛẽ. Attende ergo qᷣ
amoꝛ dei.qꝛ bonus.⁊ inqñtũ bonꝰ. Sic

ẽ ex dono vel bonitate in amãate ſic caloꝛ

in lucido vel luminoſo.⁊ ſicut calefactio.
ſʒ hoc quidẽ ẽ naturali efficiẽcia ⁊ genera
tione.amoꝛ aułẽ virtuoſus quẽ hic ſtabi
lire inten dimꝰẽ ſilr ex diuia bonitate ven
nõ ꝑ appᷣhẽſionẽ nec ꝑ generationẽ natu
ralẽ vt diximus ſʒ ꝑ donationẽ vt ita loq
mur ⁊ vt donũ. Si quis aut quela
rũ creet hmõi amoꝛ a deo.dicimus ꝙ

. i ſic. Ille autẽ aliꝰ nõ creatura deo.ymmo
bonitatis virtuti noſtre motiue nobili. Malio mõ creationis ⁊ effectiõis.ab eo effi

cit᷑.Creatio em̃ ei ſolius diuine volũta⸗
tis ẽabſq; vllo mõ effectiuo cuiuſcũq; rei
Ibi auũt nõ ẽ effectioabſqʒ medio.qm̃ me
dia ẽ appᷣhenſio. Sicut caloꝛẽ non ꝓp:ie
creat deus:qm̃ ꝑ mediũ lumẽ ſolis illum
operat᷑ in mundo iſto inferioꝛi.Eo auteʒ

mõ qͥ ðꝛ creatoꝛ oĩm ⁊ creaſſe oĩa:maniſe
ſtũ ẽ ipᷣm creare quãtũcunqʒ bonuʒ amo
Si ꝗas querat qualiter amoꝛ creet

rẽ.

et generetur abſqʒ appᷣbeſiõe cum caldꝛ
nõ videat in multis generari ſine lumie.
Rũñdemꝰ.qꝛ ⁊ caloꝛ ex ſolo motu ſine lu⸗

mine generat᷑.Et qꝛ ignis elemęntũ qͥ to

tũ aerẽ circũdat⁊ circuuoluit atʒ deſuꝑ cir
cũtegit.Cũ ſit calidus in vltiate caloꝛis le
nebꝛoſus ẽ ĩ ſe:hoc ẽ lumine carẽs. Di em

luminoſus eẽt.totũ celũ ſp ardere lumie
videret᷑.? quẽadmodũ flama deſupꝑ totũ

aerẽ circũt eret.

plius. Dedlaraui

mꝛ in tractatu de huptiimo quia oẽs vir

tutes et oĩa dona graciarũ quas requiru

neceſſitas ſalutis infunduũt᷑ ſimul in par⸗

uubl baptiʒzatis.Qð manifeſtuʒ ẽ fieri ſine

apphenſione. niſi foꝛte quis vocet appꝛe
henſion? hic tactus qua ſentit paruulus
aquã Aiai ſancrificatã qua pfundit vel
in qua mergitur.Et generalg dona gra⸗
rũ atʒ virtutũ de quibꝰ hic agimꝰ ꝙ ma⸗
ioꝛi parte ſine appᷣhenſiõe reꝝ ſuaꝝ ĩfun⸗

di.⁊ nõ per appᷣhenſionẽ effectiue. Licet

interdũ cum appᷣhenſione aliqð eoꝝ vel
aliquid infundatur. Sicut interdum gra
oõpunctionis ⁊ gra deuotionis: necnon

Gum

znpii
icelhe
aunalibu
nektafn
übmole
Candefi
nusea bie
1 Kuoselia
ſquale
idatgean
nalundli
fonierbnn
ſced
ovhot
aſandeiu
Gupimmusn
klerius dll

htigafun
Phnrüim
Kdagonn:
naltün

fuserden
nond ane

rigcee
eni
Man⸗
amnange
Glenrd
Mranon
Nommot
Goeleuat
ſurſorin
Ginirni
noenta
hatesd⸗
lſflacioan
Eusrenn
Nchnese
ſuäſi
ſtteſte
hiniti
srd
Pnlgtoin
henni.
ccei
Uigein
huldenn
fucgepen
ſalimif
ohn
L Dhegnden
gbon
fmmn,

„

„
ng

dnn.

Katnis

öbild en

N. Anen
tinginidn⸗
ein miki
ſorſianen
molasih
togenenme
onalionift
Dusu
Madeo.
eummader
ſolus dinn.
eiecidan
bchne⸗
Naiuniſe
ntcrkdek
iinc ⸗
aummt
pbiſpen
raborpot

ſacras exbo:tationes audietibus. aut in

diuinalibus rebus meditãtibꝰ infundun

tur. Et qm̃ ſufficere ibi debẽt ad ſtabilien

du bmoi amoꝛẽ ea in pꝛenominato tra
ctatu de fide loquẽtes diximꝰ.no repete⸗

mus ea hic. tu ergo debes reminiſci eoꝛũ
Lvt nos alia pſequamur S
qualit᷑ hmõi amoꝛe videlicʒ gratuito

Di ꝗs ergo qᷓ

id eſt gratis dato ⁊ non naturali ſʒ ſupꝛa
2

natura diligat de?. Dicim⸗

foꝛtiter bmoi amoꝛe intendit ei: ? eius q

. 7 5

ritur honoꝛ et gloꝛia ⁊ eo diligitur inqʒtũ

bonꝰ nõ aũt ꝗq bonꝰvt determinauimꝰ:
et ſicut de fide diximus.qꝛ ipſa ẽ obedien
cia virtutis nre appᷣhenſiue nobilis q ẽ in
teillectiua.Et ſic fide hmõi credũtur oĩa q
ptinẽt ad fundamentum vere religionis.
Biebmol amoꝛe diligũtur oĩa qͥ ꝑtinent
ad dei gloꝛia ⁊ honoꝛe.⁊ etiã querũtur et
fiunt et ſů ann Sil 7 omi bñplacita
ipᷣius et declinãtur cõtraria.hmoi etiam
amoꝛe amat᷑ moꝛs ꝓpᷣa et delectabil effi
citur: in quo pculdubio bmõi amoꝛ na⸗
turã ſua euidetervincit et etiã ſemetipſuʒ:

amoꝛe nãqʒ naturali ſuſtineri hoſſʒ moꝛs
ꝓſic amato:amarivero nõ poſſʒ qm̃ aðo
amara ẽ adðo inimica nature Si ꝗs aũt
querat de inſaniſſimis hereticis.q viden
tur amoꝛe demẽtiſſimo amare moꝛtem?
nõ tm̃ ſuſtinere foꝛtiter quin etiaʒ ample

(i delectabiliter. Jam rũdemꝰ in hoc ꝙ
M ſcut foꝛtitudo viderur in eis et paciencia

qð ẽ infirmitas atʒ debiliłas. Sic⁊ amen
cia nõ anloꝛ qð in eis amoꝛ viden pot⁊

illudit eis dyabolus quẽadmodũ cõſue⸗

uit illudi paruulis quibus caſus ſilat eſſe

ſaltus.⁊ qntũcũqʒ ſaltu ſe vulnerauerint

dicltur eis a nutricibus et matribꝰ qᷓʒ bñ
altaſti fili mi. ꝑ quã adulatimmẽ ſe magſ
ſaltaſſe ſtrennua qʒ ſtalie cecidiſſe credur
binc em̃ ẽ ꝙ gaudentde ipᷣa vulneratiõe
caſus:nõ vtiqʒ vero gaudio ſʒ potiꝰ ſom⸗
pniato.inſtar freneticoꝝ ridentiũ atʒ cre⸗
pentiũ. Amolius Sicut fides infirma
et claudicãs eſt que pendet ex diſpoſitiõi
bꝰ que ſunt apud res vt in nomianto tra
ctatu declarguimus. Sic et dilectio infir⸗
ma que pendet ex reruʒ bonitatis:quare

ſicut hmòi fides virtus nõ eſt.ita nec dile

ctio hmõi virtus erit. ſD£ ſi dixerit:qa

N dilectio que in deũ ẽ ideo firma ẽ ⁊virtus
qꝛ bonitas dei cui innitit᷑ imutabilis ẽ:et
ſixa atʒ firma in vltimitate firmitatis.E.

cie erũt ꝓphete ſublimi

rat euidẽter:quẽadmodũ clauda nõ iðo
firmioꝛ ẽ:qꝛlidius ẽ pauimentũ aut ſu⸗
ſtentamentu cui pede claudo vnit᷑. Nec
ipᷣe pes inde foꝛtioꝛ. Sic nec affectus ſiue

vis motiua nra nobilis ex hoc firmioꝛ ẽ ĩ
parte illa:quia firmi imo fulcimento di⸗
uine bonitatis innitiAr:nec pes eius mi⸗
nus claudus id ẽ dilectio. Lũc em̃p ean⸗
dem viam ſtrata aut idem panimentum
claudi et ceci ambulaãtes eque firmit᷑ am⸗
bularẽt. Hoc aũt nõ ẽ verũ ⁊ hoc ẽ:qm et
ſi eiuſdem foꝛtitudinis vł firmitatis fulci
mento innitant᷑ no tamẽ eque foꝛtit inni
tũtur eidẽ.ymmo claudi ifirmiter. Hmoi
autẽ exemplũ euidẽs eſt in hoĩe altero pe
de mutilato.qm̃ greſſus eius nõ eſt recii⸗
oꝛ ſi ambulet lignipede ferrea qᷓʒ ſi ligni⸗ꝰ
pede lignea. Nec ipſemet in ſe magis fir
mus aut foꝛtis.Et de hüjs ſatiſfecimꝰtibiĩ
pcedẽtibus. Amp. Si vis nra appᷣbe⸗
ſiua nobis deſupꝑ recipit illuminationes
nobiles naturalibus ſublimioꝛes alq; pᷣ⸗
ſtantioꝛescur non ſilr et vis noſtra moni
ua nobilis congruẽtes ſibi deſuꝑ reciꝑet
pfectiones naturalibus melioꝛes. cũ ⁊ ill
magis egeat⁊ ꝑiculoſius careat.Ea ſiqui
dẽ bello quocũq; vicioꝝ expugnata.nipil
ſuꝑẽ nobis reſidui.ea vᷣo defenſa atʒ ſal⸗

ua ⁊ oĩa in tuto ſunt.et victoꝛes exiſtimꝰ.

Amp̃.Wanifeſtuũ ꝗꝛ ꝓphecia illumia
tio ẽ ſuꝑ oes illuminatiões animaruũ nra
rũ. Manifeſtũ aũt ẽ illã nõ nature nr̃e vi⸗
ſu vel oꝑpatiõe.ſed ſolo creatoꝛis munere
gratuito aduenire. Sicet ſunt multe alie
tales illuminationes.ſicut et reuelanões
oẽs eoꝝ.quonꝝ cognitionẽ nõ attingit ĩtel
lectꝰ humani naturalis poſſibilitas. ant
igr cum iſtis dabit ꝓpoꝛtionales affecio
nes deꝰ eis abus dat hmõiillumĩanões
aut nõ. ſi dat. Pabęmꝰqð intendimꝰ Si
vero nõ dat.In ſolo iggur lumine ꝓpphe
ꝛes alijs hoĩbꝰ.
In alijs aũt ſiles aut equales. Hoc auteʒ
manifeſte ſemꝑ apparuit ſalſum eẽ. ſꝑ eĩ
ꝓphete ceteris ſanctis viris vita ſanctio⸗
res ⁊ ſublimioꝛes extiterũt tanto qnto ꝓ⸗
phecie lumine clarioꝛes. Amp̃. Lum
naturalis cognitio nec ſit naturali dilecti⸗
one inferioꝛ. nec magis diſts a ſtatu glo
rie. intercidit aut mediũ inter cognitioneʒ
natnralẽ ⁊ eã q̃ ẽ gloꝛie. Mediũin; gra⸗
cie qð ẽ fides.vt ia declarauimꝰ. Interci⸗
det igr ⁊ inter dilectionẽ naturalẽ ⁊ eam

dilectionẽ ꝗ eſt gloꝛie media.Et ad hunc
P

Z

modũ ẽ oſtendere de alijs affeationib.

habitibus. videlicet ð ſpe imoꝛe et qui
