minatio honoꝛis diuini atʒ cultꝰ.vt par⸗
catur coꝛꝑibus inimicoꝝ deiiet fugiendo
enim et cedendo ad iſtud inconueniens
deuenitur. Cum fugientes tandem cede⸗
re neceſſe habeant.Apparet igitur euidẽ

ter quia ſi loæxtu falſe pietatiqua par⸗

ci volunt coꝛporibus ſuishuiuſmodi er
ronei impietatem nequiſſimam pᷣdicant/
in deum et animas euidenter.dũ dei cul
tum et religionem ſic tollunt de medio.
VHoc igitur querit tandem iſta impietas.
—

vt regnum dgj et eius ciuitas remaneat
penitu Indeſeẽnſum. pꝛedeq; et direptio
ni vaſtantium exponatur.⁊vt vita coꝛpo
rum moꝛtalium vel inique moꝛituroꝛuʒ

vita inq;ᷓ miſerrima vite beate animarũ.

et diuiue onoꝛiſicencie preferatur.
Amplius. Querimus ab ipſis vtrum
altem verbo contfadicendum ſit erroꝛi⸗

bꝰ impietatis.Q ſi dixerint.quia nec ver

bo contradicendum eſt. Reſtat igitur vt
veritas ſalutaris nec pᷣdicanda ſit nec do
cenda cum contra erroꝛes huiuſmodi di
ſputandum non ſit. Doctrina enim potii

ſimum in diſputationibus et ꝓbationi⸗

bus conſiſtit. Quo deliramento nullum
maius inueniri poteſt. Si contra

dicendũ eſt huiuſmodi erroꝛibus ſaltim
verbo. Pugnandum eſt igitur cõtra eos
lingua. nullo autem pᷣuilegio exempta

eſt manus etiam a diuini honoris ſemi⸗
tute ſiue ſeruitio ymmo per omnia eque
debitrix eius vt lingua. Quare eque ma

nu pugnandum eſt contra enoꝛes huiuſ

modi ꝓ dei gloꝛia et animarum ſalute.
Amplius. Si beſtie litterales ſeu ma
teriales. videlicetlupi et leones ſerpen⸗
tes et dracones ferro et igne omniq; ge⸗
nere debellationis exterminande ſunt ꝓ
ſalute coꝛporum humanoruʒque deuo⸗
rant et occidunt. Qñto fortius beſtie ſpi
rituales ꝓ ſalute animarum. quas ſedu
cendo ⁊ ſubuertendo ſpiritualiter deuo
rant et occidunt.ſeparantes eas a deo ꝗ
vita eſt animarum omni gladio et bello

3

exterminande ſunt. Et attende con·
arationem beſtialem materialiuʒ ⁊ ſpi⸗

ritualiuʒquia conuenientiſſima eſt ac ꝓ
pria.ſi ſeuiciam poteſtatum hereticoꝛuʒ.

ſi venenoſitatem pſeudo predintorum

attenderis. Amplins. Quia blaſphe

mus incoꝛrigibilig blaſphemiarum pre

dicatoꝛſic eſt in ecceſia dei ſicut ouis con
tagioſa morbida in grege/et ſicut mem⸗
brum canceroſum in coꝛpore canceroſuʒ
dico cancro incurabili et iugiter ſerpense
ergo idem faciendum eſt de eo pro ſalu⸗

te tocius eccleſie ds d facienduʒ eſſet de

oue et membro huius pro tocius gregis

et corporis ſalute. Quare reſecandi ant

urendi aut exurendi. Modiſq; omnibus
ex neceſſitate de medio tollendi. ⸗
forte dixerint: quia reuera occidendi
unt impij pertinaces non autem ab ho⸗
minibus ſed a deo. Hr

v

5

De

equitudeos er necei tate. qꝛ honoꝛ

dei atz religio ex terminio exponẽdi ſunt
2 nullaqʒ eſt eis defenſio expibenda. Ac⸗
. cidit etiam vt deo nihil honoꝛis penitus
debeatur. Cum nec in nobis nec in alis
liceat nobis honoꝛẽ eiꝰ defẽdare defenſi
1 ne q repellat oppugnãtes Ampᷣ. Que

. rimꝰ ab eis q̊ de caum adeo velint parci
„ coꝛpꝑibꝰa moꝛte. Si em̃ ꝓpt ſpẽ coꝛrectio

eſt ſoes coꝛrectionis.ibi ceſſat ex neceſſita
— te falla pietas iſta. Quare vbi euidenter
pertinaces et incoꝛrigibiles ſunt et moꝛi
omnino volentes in impietate ꝑuerũta⸗
tis ſue/occidendi ſune Si vᷣo pᷣcioſitasvi

le coꝛpalis cauſa eſt ꝓpter qua parcẽduʒ
eſt obuegt foꝛtius incõparabi⸗

M liter maio: pcioſitas vite ſpũalis efficiet:

vt eis parcendũ non ſit. Manichei aut
quigoꝛꝑa humana dicunt eſſe opera dy⸗
abolinnon habent quid reſpondeat.cum
neceſſe habeant confueri deſtruẽda eſſe

opera dyaboli marime a filis dei. Jãa

GS&- igitur planũ eſt ex bijs que diximꝰ q̃nta

impietate in ißᷣm deũ⁊ hũanas animas

ſeuiendũ eſſe credũt ſub pᷣtextu pietatis
coꝛpoꝝ hmõi erroneiſnec aduertunt.ꝙ

ipᷣis etiã coꝛpibus impioꝛum incõparabi

. liter parcitur occidendo ea tempoꝛaliter
Hecidendo em̃ tempoꝛaliter ab eternis
Jupplicis coꝛꝑibus impioꝝ in tm̃ parcit᷑.
q;tũ ea ſi ſupuiuerent adaugerent.ꝓpo:
tionabiliter nanq; ſicut vlterius viuetes

impij peccata peccatis adderent.ſic ⁊ ſup

plicia ſupplicijs cumularẽt. Et ꝓpter
hoc ſicut per moꝛtẽ coꝛpoꝝ ꝓſunt eislicʒ
n innitis ne peccent amptius.ſic⁊ ne ampli
us toꝛqueatur.non ſolũ ne in animabꝰ.
ſed etia næ in coꝛpoꝛibꝰ. Qua pꝛopt ipᷣis
coꝛꝑibus eoꝝ occdendo parcitur euidẽe⸗
„ ter.cum pars ſupplitioꝝ infernaliũ que ĩ
F coꝛpoꝛe paſſi uri erant detrabit pmoꝛ
tem. Quelibet autẽ pars ſupplitioꝛũ
infernaliũ/maioꝛ ẽ incõpabiliter ſuppli⸗
niꝗ moꝛtis coꝛpalis /qua incomꝑabiluer
* O mãgis parcit eis occidendo coꝛpalit᷑.q̃;
.. parci poſſit eiſdem a moꝛte coꝛpali parcẽ

o. Ad id autẽ qð obücere nobis ſo⸗

F lent.quia pᷣcepit veritas in euãgelio wa
g.

me
emꝰ qꝛ manifeſtũ ẽ iſtud nõ pᷣce
piſſe veritatẽniſi vt ſolũmõ tritico parce⸗
ret. Nõ eĩ voluit parci ʒiʒanijs ſed triti⸗

nis q oino ꝑ moꝛtẽ pᷣſcindit/vbi igit non

hei rli vt ſinerẽt ʒiʒaniã creſcerevſiq; ad
ſem ne foꝛte ſim eradicaret᷑ ⁊ triticũ.

legibus

co ſoli. Quare noluit parci ʒiʒaniis in tri
tici detumẽtũ. Quare vbi non poteſt eis

parci ſine tritici detrimento noluit ei par
ci. Ubeergo impij in conſumptioneʒ
populi dei vel diminutionẽ creſcunt. ihi
nullatenꝰ creſcere ſinẽdi ſunt.ſed eradicã
di.⁊ hoc ꝑ coꝛpalem moꝛtẽ.quado alias

eradicari nõ poſſunt. Alias ant eradica

ri nõ poſſunt incoꝛrigibiles ⁊ cõtumaces
Quare occidẽdi ſunt ex neceſſitate. ſi
s dixerit ꝗ: ip̃i qui mõ ſunt ʒiʒaniaſpoſ⸗
ſunt eſſe triticũ/quia cõuerti poſſũt ad vi

am veritatis verũ vtiqʒ; dicuntſed ꝙ cõ
uertant ⁊ triticũ fiant hmõi videlicetcõ P
tumaces ⁊ in erroꝛe ꝑtinaces.nõ ẽ certũ.

ꝛ aũt ꝑ ipᷣos illi qui triticũ ſunt ʒiʒania
iant. hoc euidẽte certũ ẽ. Simplices em
⁊ in eruditos aſtucia ſua incredibili facis

litate ſubuertũt. Etinſuꝑ pauca ʒiʒas

nia multa tritici ſegetem facile puertit at
qʒ ſuffocat. Difficilẽ em̃ ad modũ ⁊ rara

videmus hereticoꝝ conuerſionem/facili
mã autẽ ⁊ crebꝛã fidelium ſubuerſionem
Quare bonũ cõuerſionis hmõi errone⸗
oꝝ ⁊ paruũ ẽet rarũatqʒ difficile.⁊ eovſ
qʒ incertũlvt ꝓpter quod ꝓſperari meri

to poſſit non oppareat. Malum vero qð

inceſſanter irrogant in alterũ ſit vt peſtis
vel incendiũ crebꝛũletia quod facile non

ẽ euidens atqʒ certiſſimũ vt emendetur.

Quis ergo nõ videat.quia vita aðᷣo
peſtilens et pernitioſa paucoꝛũi tota fe⸗
inatione tollenda eſt de mediovt peſtt
⁊ incendium.nę duis vana ſpepaucſ par⸗
citur ꝑ eos et reparabilis multitudo per⸗

dalur. Hoc eniʒ eſt ac ſi diceretur vtpau

cis lupis in medio gregis exiſtentibus.

gregemqʒ inceſſanter lacerantibus ac de

uoꝛantibus parcat᷑ iquia foꝛte deus faci⸗
et illos oues ggl agnos. Idem etiam
ẽ ac ſi dcieretur dimittendas eſie paucas
faces ardentes in mee ſilug lignoꝛum
germinantiumipſamqʒ ſiluam inceſſan

ter exurentium. quia foꝛſitan deus faciet

ulas arboꝛes fructiferas. Igem quo⸗
qʒ eſt ac ſi diceret quis paucos lepꝛoſos
dimittendos eſſe in medio ſani populi.
aſſiduo contagio ipſum coꝛrumpentes ⁊
inficiente &t quia foꝛſitan geug ſaluabit
illos. Non attendũt ꝙ factius ſeuiat ra⸗
bies lupina in conſumptionẽ.gregis qᷓʒ
maſuetudo ouina trãſeat ĩ lupos. ⁊ incẽ

diũ a facib ⁊ad arboꝛes faciliꝰdiſſiliat qʒ

viroꝛ ⁊ fertilitas ab arboꝛibꝰad faces.ſic

pceptionis vl phibitionis aut enarratio

2 vinũ.Beneß. xiiij.

KS

lepꝛe contagin facili a lepꝛoſts deniuaf riant. Juxta illud. Quid muere bones

—

ad ſanosqz ab ip̃is ſanitas ad lepꝛoſos animal ſine fraude doloq;ʒ. In quo re B

Hoc aut dicimꝰ⁊ intelligimuid hijs
infidelibus ⁊ impiis qui ſimulatide ſãcti
latis ſpectates decipiunt. ⁊ pꝛauitate do

pondem. qe ſeptẽ de cauſis ante legem
2 etia ſub lege ſac
ciete⸗ voluit deus. no ſalu ꝓpter cõſuetudinẽ
gaatis andiẽtes ſeducũt.Et ad de moli ydolatrie v quida opinati ſunr. Hec em

“

ge ſacrificia hmõi ſibi oferri

enda vineã dſi ſabaoth totis malignita cauſa in chyn ⁊ abel locũ nõ habet.Cun

*.

tis ſne frandibꝛincenduũt.Ceteꝝ qui ſin tempoꝛibus eoꝝ negipᷣi nec alij ydolatre

ꝛes ſuos ptinaciter nõ defendũt acpꝛecipua cauſa fuit dei honoꝛificencia
N Euertamur autè ad id in ſeu veneratio. Ois em̃ cultus deo bono
quo eramꝰ et dicamꝰ ga ri
poſtʒ i claruit nibil eſſe

pliciter errat coꝛrigẽdi ⁊ erudiẽdi ſunꝛdũa ydolatria aſſueti eſſent. Pꝛima igitu E·
mõ erro

ſicus ẽ quo ipe 4 bi ſeruiri vult. Et ꝓ 1
oc altare ſibi edificari voluit. Altare em

ar cauſa ralionabileʒ ſue. titulus ? memoꝛials inſigne ſicut docebi
tio mus in ſequẽtibus.talibus ergo muneri
nis.Manifeſtu nihil eẽ abſurdũ.nihil ir⸗ bus honoꝛabat᷑ deus.nõ aguid Gcioſita
rationale in ea et hoc imultis euid'ter te ipᷣoꝝſed elecnone.inſtitutione ⁊ acce⸗
apparet.cũ maniſeſtã vel honeſtatẽ cõni ptione ipᷣoꝝ a parte ſua.Obediẽcia vꝰᷣo⁊
veant vel vtilitatẽ. Et ꝓpter hoc nõ opoꝛ deuotione offerentium a parte ipſoꝛum

et nos aliqnatenꝰ laboꝛare. Incipiamꝰ Hecigr quinꝗ; honoꝛifica efficiedãt

go de ſagificis ⁊ alſari. Deinde de circůobedienter ac deuote offerebantur. NH
ciſione. ec em omia ante legẽ moyſi ob em coli voluitneqʒ colendus erat adin⸗

Jeruata ſunt a patribꝰ/Chayn em̃ de fru uentionib⸗ humanis. ſed magis ritu ele

ẽ ſcdᷣm vnũ officion ſuoꝝ diuini honoꝛis

in alis cauſas ⁊ ratiões pᷣcepnonũ ⁊ Ken hmoi ſacrificia.videlicet qͥ ie elege

,pPhibitionũ iuxta litrera aꝑire. Pꝛimũ er rat inſtituerat ⁊ actepta habebat.que ei

ctibus terre legitur obtuliſe munera do ctionis ⁊ inſtitutionis ſue.ipᷣe em melius

mino. Abel vo de mogenttis gregſ ſui. ſempꝑ nouit.qð ⁊ quale ei ſerniciũ magis

Beneſeos.iin. Silx ⁊ mechiſedech panẽ placet magiſqʒ ſit gratũ.ꝓpter quod ira

neri eius. Seneſ.xvij.ꝛopter qð ⁊ tꝛta Secunda caulſa fuit iuſticie ſue⸗ mi⸗

gens ſarracenoꝝ circuciditur. Hac enim ſericoꝛdie vebemens ac foꝛtis impꝛeſſio-
traditionẽ ab yſmahel filio abꝛahe.pᷣmũ gquã ſacrificia huiuſmodi faciebar.Eo ei

vinn. Ben bꝛabe vo circuciſo lſcitur ⁊ minat yſaie.xxix.dñs.Loluerunt
iniucta ẽ ? inpoſita a do deo.⁊ toi ge-⸗ me mandato hominum et doctrinis ⁊c.

recepit genðᷣ arabũ que ꝓpꝛie yſmahelite ipᷣo ꝙ ad moꝛteʒ hmòi aialia offerebant

nominatur.yſmahel em gentis Nabũ in moꝛtiqʒ tradebat.ſeipᷣos moꝛte dignos

ſtitutoꝛ fuit ſicut narrat Joſephus ĩ lito oſtendebant deum de iuſticia moꝛtem

antiquitatuũã. Eſt igr ſacriſicin oblatio eis poſſe inferre.ſcilicet ſcdᷣm merita pec
⁊ lada fit offerendo.⁊ ſacrat ſeu ſancti catoꝛum ſuoꝛum eos iudicare veller expᷣi
ficat offerentẽniſi bic aut irreuerẽcia / gut ſe huiuſmodi ope cognoſcebant jn hoe

ſi. altud peccatuũ offerẽtis impaliat. Et vero ꝙ moꝛs eoꝛum moꝛte animaliũ cõ

dixerunt aliqui.q: ſacnificiũ nõ eſt niſi de mutabatur. Mois q quaʒ meruerant/
animalibꝰ verra Mrüt in hoc. qꝛ etiaʒ de dei miſericoꝛdiam erga ſe expꝛeſſe legere
ſimila ſacrificiũ ẽ ſic

legit. leuiti.xx.⁊ etii poterant vel etiam legebant/⁊ erat foꝛti- x

7

de aromatibaſicut legit exodi.xxj. e oꝛ atqʒ magis penetrans magiſqʒ inpꝛi⸗
tito aut queſtionẽ hʒ quare ſacrificia ſihͤi mens cognitionem ac rememoꝛation/

offerri voluit deꝰ qua de cauſa placuit ei ſeueritatis ac miſerationis diuine huiui

moꝛs animaliũ innocentiũ. Nihil el ſua modi operatio q; poſſet eſſe ſeno.
nunitatis hʒ ꝑ ſe nydoꝛ cadaueꝝ. Nibil vi PNibit autẽ ſalubꝛius fieri poterat ho

litatis carmaſicma illa animalium. ſed ſo minibꝰq; viuax ⁊ lenax memoꝛia ſiue co

lũ laboꝛem htroꝛem et inquinationem gnitio diuine ſeueritatis et pietatis vt ti⸗

offerentiuũ. Pꝛeterea q iuſticia eſt hee moꝛe ſcilicet mala fugerenterſpe bona
vt eñ homineʒ ſoli peccent. ꝓ peccatt eo, peo placia ſectarẽf. Qꝛſi gs direrit q
rũ ſola animalia ⁊ illa innocetiſſima mo inde bmõi ſacrificia offerebat.ñ ꝙ pais
2.
₰

—

. ei Pofſfe . oτ Baccß a e¶-aα Plaruact
SP ar- e SEOE

auteliais Lur alutarie pacii
Diccebant ſacrificia laudis: ode
mus quia hec oĩa in idipᷣm reuertuntur.

Be

ca que
Reſpode

Paciſica em̃ ſunt.que ꝓ pace obtinenda
offerebant. bellũ vᷣo nõ ſolũ periculum
eſtſed etia moꝛtis. Salutariovero qᷓͥ ꝓ
ſalute obtinenda. vbi auteʒ ſalus perdit

manifeſtũ ẽ moꝛtis isminere periculum/

Sacrificia quoq; laudis vel ꝙ liberatio
ne a malis vel ꝓ largitione bonoꝝ offe⸗

rebantur. Etita ſemp locuz habuit in

coꝛdibus offerentiũ iſta cogitatio videlʒ
moꝛs nobis iminebat quẽadmodũ iſtis

animalibus.cui vtiqʒ de iuſticia tua tra⸗
dere nos poterasi ſes ꝑ miſericoꝛdia tua

vel libergi ſumꝰvel liberari nos petimꝰ

o deus. De hijs autẽ cuz ad ea que legis
ſunt venerimus.latius dicemus. Eer

cia cauſa diuine beneficencie recognitio

ꝓpeer quod de ipᷣis donis ac datis ſuis
partem reſeruabant ⁊ offerebant domi
no in recognitionẽ ꝙ de eius benedictio

ne et largitione omnia receperat videliq
et que ſibi retinebant et que domino of⸗

ferebant. ſicut legitur Deutro. xxvj. Pꝛo⸗

fiteo: bodie coꝛam domino deo meo ⁊c

‚NQNuarta cauſa offerentiũ ſanctiſicatõ
Erxpiabant᷑ em et emundabantur a cõta
minationibꝰ peccatoꝛũ ꝑ huiuſmodi ſa⸗
crificia faciẽte dei virtute ⁊ miſeri coꝛdia t . ibü ſa
AlI crificijs populũde hmõi ꝗ dei ſunt indo

Quinta cauſa familiaritas ad deũ ⁊

appꝛopinquatio.Oblatio nanq; nume⸗

rũ et participatio ſacre menſe.multam fi
ducia p̃ſtat appꝛopinquatõis: et de fami

lia dei efficit participates. Eius em̃ cen

ſern eiſe familia a quo paſcitur et de cu⸗
us menſa viuit. Quare manifeſtũ eſt
hmòi ſacrificia ꝑticipantibꝰ inpᷣmere fa
miliariis tem et ꝓximitatem ad deũ:duʒ
eos dei cõmenſales quodamodo effice
bant.· Cõmenſalitas auteʒ taqʒ ſum
ma cõmunio poſte
eſſendique ſunt pater et mater maxime
effectiua eſt familiaritatis. Pꝛopter qð
m deus non poſſet eis viceuerſa come
dendo cõmunicare/mittebat interdum
ignem de celo qui partem ſuam ſacriſici
oꝝ comederet quaſi vice ipiꝰ. Sexta

cauſa adunatio ſiue vnio populi dei vi⸗

delicet:vt vna domus fieret.⁊ vna fami⸗
lia ex multis perſoniswvnam enim fami⸗
liat vna domũ litteralẽ maxime facit cõ

munio victualiũ. Sic et vna familia ſpini
tualẽ vnaq; domũ maxime facit commu

caulſa fuit attractio ad dei cultũ. nihil ei

utationẽ cauſarũ

legibus

nio ciboꝝ et potuũ ſpũaliũ. Spiritu⸗
ales auꝑ polus ⁊ cibos vocamꝰlanctifi⸗
catosen quibꝰ nõ coꝛpoꝛalis refeclio qri
tur ſed ponus ſpiritalis. Manifeſtu
etia ẽ tibi.qꝛ hec ipᷣo in dei domũ eiuſꝗʒ
familiaiæ omino eius partẽ tranſibat o
mines ꝙ vel ſacrificabat vel ſacrificijs ꝑ

△

tima

magis aggregat homines ⁊ couenire ſa
cit ad locu alianael factũ q̃ʒ cibus ⁊ po

„

tus. ꝓpter qð ⁊ infirmaria ſtatuit ecclia

vbi pᷣparatur refectio coꝛpalis q vtiqʒ ſi
nõ ibi eſſet vel nulli vel pauciſſimi ppter
hec cõuenirent. Uoluit ergo ſapiẽtiſſimꝰ
⁊ miſericoꝛdiſſimꝰ deus:vt in domo ſua

⁊ altani eẽt cõmunicalio cibi polovt cõ
musitas populi ſui pꝑ hoc ⁊ illuc attrahe

retur:⁊ ibidẽ aſtrictius teneret᷑.voluitꝗ⸗

hmõòi ſibi ſanctificata eẽ.vt pꝑplłs nõ taꝗꝰ
bona ꝓpᷣa:ſed tanaʒ dei dona. nectadʒ
cõmunia.ſed tanqz ſacra illa ſumerepvt
deũ patrẽfamilias ſuũ a quo paſceret᷑ et
animet. agnoſcereti ſe ad ſanctoꝝ ↄmu
nionẽ ſeu pticipationẽ admiſſum vidẽs.
ab om̃i vicioꝛũ cõtaminatiõe etmacula
coõſeru aret 3 Hecgede⸗ ſẽ ſactiſſimos

Zo altiſſimo obtuliſſe. paſcẽtẽqʒ ſibũ ſa
ctũ penitreliquiſſe. Quis em̃ credat
dei cultũ oꝛõibꝰ⁊ laudibvnqʒ caruiſſe.
Cũ hec ĩ dei cultug ꝑte nra manifeſte pᷣ⸗

cipua ſist deoqʒ placidiſſima Que lau

des ⁊ oꝛatioes ſi ad nos pueniſſent cau⸗
ſas ⁊ vtilitates hmõi ritus euident᷑ nos
Pocuiſſent. Si quis ant querat quare
iſta tria animaliũ genera ſibi offerni ele⸗
ouem et capfam in vtroqʒ ſeru. Ke⸗

ſaria victui huamnoſ veſteui.maxime

quia apud patres habundabãat. In bils

ergo quibus ipi maxime vtebatur. mari

vere cum eisiet de hijs in quibus largi⸗

oꝛ erit beneficencia eius erga eosvoluit
ſibi maicem recognitiotem regratiatio
nem et honoꝛificenciam orhderi. Wa
nifeſtum etiam eſt quia int᷑ oia quadru
pedia iſta manſuetiſſima ſunt et minoꝛi
rebellione ſuſtinent moꝛtem.et ideo mi⸗
noꝛi piculo occidetiñn. Pꝛeteres aſſue

git de nanralhne videlicet bonsm

—
—

—

9
i erat iterfectiõi bmõi aĩaliũ. vtpote qui tendunt quẽadmodũ ⁊ille. Et videt ab
eis inceſſanter veſcebant waximse poſt raham ritum oferendi pecoꝛa munda?
, diluuiuũ. Familiaria igr animalia Hoibꝰ volatiliepᷣnominata accepiſſe a noe/ qaa
voluit quodamodoſ familiaria eſſe ſibi noe legilur talia obtuliſſe. BGeneb. viij.
etã maxime in vſu erat hominibꝰ. invſu Pec ſibi tam pauca de tot generibus 9

voluit eſſe ſui honoꝛis ⁊ culus. Am animaliue ggit dominꝰet ſibi apꝛopᷣauit

ꝓlius. De quadrupedibus iſta mundiſſi quaſi reliquias quia omnia genera au

ma ſunt.quia et mũdiſſimis vinũt paſti ydolatre ſacrificijs ſvis execrabilia fece⸗
db bus. ⁊ eoꝝ inmũdicie etiam müde ſunt. rat. aut augures vanitate obſeruationũ

Amplius. iſta ſunt que totum qð ſuntet ſuaꝝ ꝓphetauerantaut magi veneficii / *
oiuut neceſſitati bominumſunt viuunt ſuis ⁊? maleſicijs odibilia reddiderat ſic —

4 hoc ẽ victui atq; veſtitui. Sola em̃ ſunt ſi apparet ex multitudine ſacrificioꝛuʒ egy⸗
ne quibus hoĩes viuere nõ poſſuntiſine ptioꝛum e erant ſexcenta ſexagintaſex S
animalibus em̃ alijs poſſunt vꝛuere ho⸗ genera ſacrificioꝝ. Apparet igitur ex om „H. „
mines quẽadmodum ſine poꝛco cane et nibus hijs deum wluiſſe ꝙ legit in pſal DW
equo. Siigi vite bumane neceſſitas mo. Juſti epulentur in conſpeciu dei. De * .

„ relſpiciat᷑. ſola iſta de mimalibꝰ neceſſa ſacrificis multis ꝓpter cauſasquas dixi
R ria ſunt hominibꝰ. Ceteravo ſupflim qn De bolocauſtis vero non comede .

eum ad neceſſitatevite· Quare eoipſo ꝙ/ bant offerenies ſed tota incendebantur
voluit alia ſibi offerri in ſacrificus abſtu et huiuſmodi cauſas dicemus in ſequen
lit nobis occaſionẽ querẽdi non neceſſa⸗tibus. Elarum etiaʒ eſt ex hisꝙ HůD%tb
rialdum eis honoꝛari nõ voluit neq; ea latria non dedit occaſionem ſacrificiss· J
Aüuſibi fferri. Solas ergo fruges ⁊ hec ani⸗ cum ante idolatriam facnificia fuerint ſi
malia ab initio ſibi offerri voluit. Sicut cut apparet in cayn et abel.pꝛeter has au
legit᷑ geneſis qrto. Doſtmodu vᷣo addi⸗ tem cauſas ſacrificioꝛum quas diximus H
du turturẽ ⁊ columbãa in ſacrificis abꝛae nonnulla kuinſ⸗ videtur alimonia ſeu ſu dAere

ſicut legit᷑. Genef. xv. in qsibus pᷣter boc ntatio ſacerdotum. poc eſtviroꝛũ diui
4 mui a ⁊ manſueta ⁊ vtilia vſibus hu⸗ no cultui et eruditioni populi vacantiuʒ
4 manis ſunt. etia caſtitas quaſi ↄiugalisi uibus ouobuelſie eni libere vacarẽt
ðWB columbis. et quaſi vidualis in turturibꝰ Tiberos eos eſſe opoꝛtuit a ſollicitudi⸗
k inuenitur. Wanikfeſtuz igitur eſt quia ne acquirendi victus. Hijs autemiliag . —
panrtem ſuam greſſibiliu et volauliũ mi ſe habentibus reuentamur ad dicendau
653 , dam: manſueta. et vltilem voluit eſſe dñs/ uid ẽ altare. et que eius altaris officia. x n
P Hrrerl deus. exckptis alijs aue dixim?. In aug 5 Altare igitur eſt vt diximus diuini ho
.V etic iuxta litterã quales ſint quein partes noꝛis litulus. memoꝛiale inſigne wei
1 eius atq; ſoꝛtem tranſeunt.intelligẽtibꝰ piciatorium. offerentium et oblatoꝝ ſan
9 inſinuauit. Si em̃ hmoi moꝛes recuirit ccificatoꝛium. ſpirilalis refectionis et cõ
odce in animalibus brutis q in partẽ ſuaʒ ele muniõis menſa. et er hec que dirimus
Zit qnto foꝛtius in hominibꝰ. Et ſimori⸗ quatuoꝛ altaris officia manifeſta ſunt
n SDus iſtis vicia contraria o vſq; repellit Officium ſiquideẽm altate pꝛimum
d. in bꝛutis animalibus. vrepᷣbenſibilia eſt dei bonoꝛem et memoꝛiam ingerere
c in parte electionis ſue ea eſſe non ſuſtine de iacob.Et erexit lapideʒ in tituluʒ. Be.
E at. Quato foꝛtius in hominibus vbi cul⸗ xxvü. Secundũ officium altaris eſtvt in
panda ſunt æ pena digniſſima vindican eo etper illud ꝓpicietur dominus deus
bi Qa ea deteſtatur et repꝛobat vt eis qui ad ipᷣm fugientibus et in eo adoꝛsatius.
Nn contaminati ac deturpati ſunt in parte; Tercium eſt ſanctificare munera et offe⸗ „
ß”MVMUM Dei nullatenus admittantur. Paſſer renies in oo. Quartum eſt ſoiritalis
o. Autem ſuperadditus eſt in Ege ſicut dice ot diximus refectio atq; communio. pꝛo
4 mus in ſeqentibus., De quo manifeltũ pter quas edificatum atq; dedicatuʒ eſt
u eſt ꝙ multũ ſimilis eſt columbis habita Altare autem dicitur ab altitudine emi⸗
. L.tione ſciliet et paſtu. Nidiſicant eniʒ in ( nẽcie ſuequa ꝓpt᷑ hoc habebat vt aſts
* foꝛaminibus domoꝛũ et gregatim volat populꝰ? offeretes oblata viderenthoc
4 vrtcolumbe. plurimũq; ⁊ generationi in ergo ſub lege ð terra ſibi fieri voluit dns .
£
●
.
4
9* ı

Exodi viceſno. vt aconſuetudine ydo⸗

latrarum populum hebnoꝛum aliquan
ulum auerteretlet peripſam dolatri⸗
* aum ſaltem in hoc modico detruncaret.

. ydolatre naqʒ altaria magnifice ac ſum

bheoc magis reuerendam vdoolatriam fa⸗
cerent. Incepit igit in

licetdiſſimilitudine altaris ydolatrie me

moꝛiã in ipa radice ſua ⁊ pꝛincipio videli

cet altari delere de coꝛdibus iudeoꝛuʒ vt

ſcilicet non videntes amplius ſimilitu di⸗

hem altariũ ydoloꝛũ inciperent obliuiſci do tua. Summa igitur iſtoꝛum eſt x
* eo:u vel pter hoc quia auariſſimi erat diſſimiltudinem altaris ⁊ alioꝛꝛumdeũ
Noluit eis ſumptibis facere oneroſum voluiſſe eos abſirabere a conſuetudiue
* cultum ſuũ Sacile em eſt natura auaris ydolatrie qua vehementer imbuti ⁊ inn
recederemb omi bono.qᷓntũcun qʒ illul me infecti erant - Apparet etiam tibi .
„ Itdummodo ſumptuoſum ſit. Eedẽ er hys que diximus quia ritus ſacrifitio
S. cauſe ſunt quare pꝛecepit illud ex ſectj la⸗ rum non er moyſe eſt ſed ex patrib⸗ quo⸗
idibus nõ edificari videlicet ne fricaret admodũ dixitveritas in euangelio quia
eis memoꝛia ydolatrie.Ex ſectis em̃ lapi- circumciſio non ex moyſe eſt ſed ex patri
dibus ediſicabant altaria ydolis vt diii hus. De foꝛma vero ſiue figura laber
mus ꝛ figuras ſculpturaſqʒ faciebant in/aculi que oꝛaculum. id eſt ſanctum ſan
eis. Aqęo em̃ voluit memoꝛiam ydoloꝛũ Arioꝛum habebat ad occidentem. ita vtto
aboleri a coꝛdibus eoꝝ. ꝙ nec aurũ nec ius populus iſrael non niſi ad occidentt
al uc fann. en Enlait eis habere in per ipſam adoꝛare cogeretur. Jlla cauſa
aliquẽ vſlum. Sicut legit Deutro. vij. in euidentiſſimweſt videlicet vt dei populꝰ .—
ſine cabitulihpiereandẽ cauſam phibu Aguerteretur ab adoꝛatione et cultura ſo
O ilt et nemus plantari. Juxta illudvt legit lis. Si enim adoꝛarer ad oꝛientem. fatto
“ Deutro. xvj. 7 etiã quacuiqʒ arboꝛẽ.con ſpo in attentione ſolis ad ydolatria reci⸗
lſuetudo autẽydolatrarũ erat ſub arboꝛi diuaret:et adoꝛandi ad partem illam aia
vus ydolatriaʒ exercere. ⁊ hoc ipᷣi demo⸗ ſuetudineipſam dei adoꝛationem in ſo⸗
nes ſuggeſſerantivt ipᷣ̃a locoꝝ amenitas lis ydolatriam facile intoꝛqueret. Adoꝛa
eos ad ydolatria ꝓuocaret/⁊ in eadẽ ar toꝛes enim ſolis ipium ſolemad oꝛientẽ
lius detinerer. In ipis etiã arboꝛibus et incuruatsadoꝛabãt.voluit ergo de-ado
pingebant ⁊ ſculpebantur ymagines de ratgees ſuos doꝛſum vertere ad oꝛtuʒ ſo
monũ ad exercenda ydolatriã. ſicut noſ⸗ lis vᷣt ſolem ipᷣm qntũ ad culturaʒ abho
. ipſilegimus in libꝛis malefitioꝝ. Nadꝰ minabilem redderer. PHoc autem ſa⸗
aiens altare phibuit Exodi.łx.ꝓpt tis euidẽter legit᷑ in.viij. ezechielis. Dec
eandẽ camam. qe Kilcz gre dus habebat illa adoꝛatio idelicet qua ſol adoꝛab;ʒ
altaria ydoloꝛũ.in quib⸗ ſingulis ſingu⸗ lur ad oꝛtum ſuum. vocatur abbomina⸗
las ſtationes et genufectiones faciebat tio maioꝛ. bi enim itaegitu Ecce vidi
P ⁊ hãc memoꝛiã vo luit abradere ↄe coꝛdi ſti fili hominis. Adhuc conuerſus vide⸗
bus eoꝝ. vt ſicut ibidẽ ſubiũgit᷑. ne vide⸗ bis abhominatiões maioꝛes hijs. Et in
ret turpitudo hoſterioꝛuũ ipoꝛũ. Hoc eſt troduxit mein atriuz domus domini in
ne alu notaret: aut ppenderet ſcʒ ex oꝛ teriꝰ⸗:⁊ ecce in oſtio iempli domini inter
. eugalione veſtisvel alio ſino. Non veſtibulum et altare quaſi.xxv.viri doꝛſa
. em veriſimile ẽ vel nõ fui etücvſum bꝛa habentes contra templum domini: ⁊ fa
crum. vel ſacrificare et adoꝛare uoletes cies ac orichrem et adorabanaad oꝛtuʒ
ras deponere niſi foꝛſitan in ſacris vene ſoli 8.et dirit ad me.certe vicſſti fili hois:
ſie r ſacris pꝛiapi. vbi execrande abbo nũqd leue ẽ boc domui inda vt facerent
minade turpitudines execrebant qucẽad gAbhominatõnes iſtas qᷓs fecerũt hic (.
modu ⁊ ſarraceni adoꝛare dicut/alteriꝰ Hec ergo dei queruloſitas et clamoꝛ taz
manus digito minimo infixo podici alte frequẽsapte ĩdicat. ꝙ adoꝛatio iſta qua
ſD

it ig bhoc deus p iſtã ſci⸗

rius aut digito infixo aure ſiniſtre. Eodẽ
modo lapides ꝑ inrermediũ crurũ ſuo

rumpoſt ſe incuruati ꝓijcere ante angu⸗

yVdoli quod vocabatur pauoꝛ. cui puden
dis diſco opertis ſacriticabaft. PHocer

latrie

lu quẽda domus/ apud mecham in qua·
eſt coꝛpus machometitamẽ nota erag tẽ
poꝛibus illis ridiculoſitas iſta in ſeruitio

go ꝓhibnit deus non ſolum ꝓpter ridi⸗
culoſitarem ſed etiam ne cultus deiydo
aſſimilaretur. ⁊ ſcõm hoc vnũ mã⸗
datuʒ erit per ſe hoc.ne videatur turpitu .

,0

4
.
no

ſa

1,
i
in
le
1

ðõ

taribus ydoloꝛũ.

faciebant ad oꝛtum ſolis. adoꝛatig ydo⸗
latrie erat. Non eſt autem dubitanaum
.quin adoꝛato ſolis verſus illa pattẽ fieret

Hacigr. peudecia oſitio tabernaeuli
et ffgura a fuit. Eadẽ ẽ cauſa poſitio

—— —

nisſiue ſitus altaris tabernaculiſe alioꝝ
altariũ ſi duo fuerũt.altare incẽſi.et alta⸗
S re thymiamatis.qð veriſiłius ẽvtymmo
lantes ⁊ thurificãtes dño doꝛſum habe⸗
rent ad partem adoꝛationis ydolatrie-
Altare vᷣo holocauſtoꝝ idcirco ſub di
uo erat.bocẽ ſub aere libero.ne ignis ſi
crificioꝛũ ⁊ vapores tabernaculum deni
grarent atʒ dehoneſtarẽt. ⁊ ne fetoꝛ etia
cadauenꝝ ſacrifitioꝝ ipᷣm fetidũ redderet.
7 ideo deſpicabilem atqsabhominabilẽ
Scito etiã ꝗꝛ altaria ydoloꝛũ intro tẽ
pł ipoꝝ Erar, oluſtergo dev altare ho
locauſto:ũ hr̃e liberã euẽtationẽ ꝓpt᷑ ni⸗
doꝛẽ ſeu fetoꝛẽ cadauerũ imolaticioꝛũ.⁊
vt diſſilem haberet poſitionẽ ſiue ſituʒ al
3 Cadelabꝛũ vero cũ
ſeptẽ lucernis ſuis pᷣcepit erigi a ꝑte me⸗
Tridiei cõtra aquilonẽ ᷣm ioſephũ in figu

ra ſeptẽ planetarũ. meſamvero ꝓpoſiio
nis cũ panibus ad partẽ aqsilonis exad

uerſo.quia populatio ad partem aquilo

nis eſt in mũdo iſto. Et ꝓpter bec fer
tilitas terre q̃ ſignificatur in panibus.pꝑs
em auſtralis terre noſtre habitationi op
poſila inhabitabilis ẽ. Alijs vero viſum
ẽ.quia fons vitalis caloꝛis ⁊ luminis in
parte celi meridionalis.⁊ ivᷣo in deſigna
tionẽ pᷣuius candelabꝛũ ignis ⁊ liminis
ſtare.pᷣcepit ad partẽ illã.exaduerſo vexo
ad partẽ aquilonis.

eſca nutrimentu ẽvitalis caloꝛis.⁊ hec in

U etemõi aquilonari maximę pabundat.
tuentibus

no in . Hec igit cau⸗,
Aa fuit iuxta Attera vt offerentes⁊ tane, .

Sed hec quid ꝓderant
⁊2 nõ iutelligentits.

4 tes in dei tabernaculoet in eius altarib
ab ipᷣo vita lucẽ ⁊ nutrimentu ſe obtine⸗
re cognoſcerẽt ⁊ ex eius ſeruitio quod in
eodeʒ tabernaculo fiebat iſta ſperarent.
Amp̃. Inter largitionis diuine bene
Jicia exterigea iſta maxime ſaebꝛia ma⸗
ximeq; neceſia ſunt lumen videlicet et

DHoni pcepi nl⸗
ſam ⁊ panes ꝓpoſitionis videlicet.quia

N gawr

in domo eius iſda ſunt erhabudant. Si
cut legituꝰ Baruch.iij. Diſce vbi ſit longi
turnitas vite et victus.vbi ſit lumẽ oculo

panibus ꝓꝑolitiõis et renouatiõe eoꝛũ
lumẽ vero i cadelabꝛo lumis facile erati
telligi. Uelvoluithocpᷣo ĩſenuare ſe eſſe
deũ cui ſeptẽ planete ᷣuiũt.et qꝛ ieẽ daꝰ
toꝛleſce.nõ ceres.Et ꝓpt᷑ hoc nõ eis nee
huic ſʒ ipi ſoli ßuiẽdũ. CTotavero figu
a tabernaculi ⁊ opimẽeta ipius.opimen
toꝝq; coloꝛes viuẽdi iſtiꝰpplłi figura erãt

upꝛemũ em̃ opimentũ videlicʒ expelli

bꝰᷣ iacinctinis.fſiguraęrat etheris ſiue ce
li. Scõm vero qð erat ex pellibꝰ rubꝛica
tis figura ignis. Cercium vero qerat ex
ſagiscilicinis qð ad ꝓtectionẽ tẽtoꝛij in⸗
berioꝛis erat. et ad ſuſtinẽdũ iĩpetũ ipꝛiuʒ

et ventoꝛũ.et alias iiurias aeris.nõ ꝓ

deſignationẽ aliq;ᷓ fuiſſe videtur. malte
ſi coloꝛ eiustilicinꝰ erat. Uerũ huius.tco⸗
loꝛ nõ decoꝛi nec honoꝛi ↄgruebat taber

naculi.tentoꝛiũ vero interius qð operie⸗
bat ſancta et ſancta ſancroꝛum. Figura

erat et celi.ppter iacinctũ.et ignis ppter

nobiliſſimus ex aquis ſumitur.videlicet

re ſimiliter figura erat ꝓpter biſſum. byſ:

cociu.et aqua ꝓpter purpura. cuiꝰ color
ſanguis piſcis qui murex vocatur.et ter⸗

ſus em̃ ex terra gignitur. Exhis enim αα α

rũ et pax.Longiturnitas vite etvirtusinn

N

quatuoꝛ coloꝛibus.miro artifitio et pul⸗ & pvra Pguf

chꝛitudine intextũ eiit tentoꝛiũ.habes in

texturas omniũ floꝛũ quos gignithumꝰ2

ſcõᷣm ioſephũ in quo etia figurã terre ge

E–e—

rebat.Totũ igr tabernaculu figurã tociꝰ

mði gerebat ⁊ ꝓpt᷑ hec adoꝛtes ĩ eo eo

tebantur. Quare enim tabexnaculũ

deiet domus eius totugmund

iritualiter tamm celum tabernaculũ
ei dicitur ſicut legitur in pſalmo. Intro
ibo in locuʒ tabernaculi admirabilis vſ⸗

et extenſione deſuperfoꝛmam celi/pꝛeſe⸗
rebat ipſumq; ſignificabat tentoꝛium ſic
contextum. Et pꝛopter hoc adoꝛãtes
in illo et ad illud inhabitationem celi ac
Ddominatoꝛem ſe adoꝛare eo ipᷣo oſtẽde⸗

eſca. Poꝛi igr datoꝛẽ ſe ꝑ candelab?; bant. Seplem vo lucerne in candele

luminis ⁊ mᷣſam ꝓpoſitionis deſignare

voluit dñs/⁊ etiã polliceri ac ſi diceret cul

toꝛibus et adoratoꝛibus meis iſta polli⸗

ceoꝛ et largioꝛ. Uoluit etiã oſtẽdere Aia

bꝛo quod erat ad partem auſtralem eui
denter ſeptẽ planetas deſignant ſatis co
gruẽéter ⁊ ſatis apte. Has ergo voluit eẽ
a ſiniſtris adoꝛantium 7 ymmolancium

ipᷣo ſe deũ et dominũ mũdiadoꝛare ꝓfi

et domus eius totu elba
betur in circuitu eius tabernaculuʒ eius.

q; ad domum dei. Ipſa igitur foꝛma ſua

„
9
⸗
*

poſitione ⁊ ſitu menſe. Itẽ

cebat autẽ vt adoꝛates ⁊ immolanteslu
cernas haberẽt poſt doꝛſum.inutilit᷑ em̃

lucerẽt eis.voluit ergo fapiẽtiſſimꝰ deus

vt eſſent lucerne a ſiniſtris eoꝝ i parte au

ſtrali.tũ qꝛ ipi planete ad auſtru totalit᷑
ſunt.tũ ʒodiaci latitudinẽ ꝗ totus auſtra
lis ẽ nunq; exeat.tuũ etiã ꝓpter hec vt con
gruentiꝰ lucerent immolatibꝰ ⁊? adoꝛan⸗
tib ⁊ ꝑ hanc poſitionẽ ſeu ſitũ cãdelabꝛi⸗
nõ ſoluʒ ydolaxria ſed ydolatrie ſpecies
declinahat᷑. Nihil em̃ eis veneratois im

pendi videbat᷑.nec eis ſeruiri.ſed magis
ipᷣe lucerne ſeruire.Quiavero ĩ ſacris lu-
ne panes offerebant᷑. ſicut ſupius oſten⸗

dius ⁊ teſtimonio. Jeremie de placen⸗
rijs ꝗᷓ fiebãt regĩe celi.adeoq; dediti erat
hmõi ſeruitio.qꝙ nõ ſuſſiciebat eisꝰvt mu
lieres hec agerẽt. yvmmd filij colligebant

ligna ⁊ patres ſuccendebat ignẽ mulie
res ↄſpergebãt adipẽ.vt hmoi placẽte fi⸗

erẽt lune.ſicut ibidem legit/nõ fuit facile
eos ſubito abrũpi ab hmõi ↄſuetudine
⁊ ideo factũ ẽ pᷣeipiente deo vt ſaltẽ pau
lulũ quaſi ꝑ regnationeʒ abducerent᷑ ab

illa. Nõ em̃ facile fuit hmõi ↄſuetudine
deditis.nõ videre mẽſam panũ in taber

naculo d ñiiquã videre cõſueuerãat et ipſi
met implere in domo ydoli.qua ꝓpt᷑ po

ſita ẽ menſa in tabernaculo dñi ad aqui⸗

lonẽ nõ directe ante ipᷣm sꝛaculuũ.et iteꝝ

Phibitus ẽ populus panes ponere ĩ mẽe

ſa illa et de panibus etiã illis edere. ſoli

eiĩ ſacerdotes iuſſi ſunt ⁊ panes illos po

nere ⁊ ſaluũ illis ceſſum ẽ inde comede

re. Uidẽs ergo ꝙ iſta triplici diſſimilitu
dine ad ydolatria quaſi regnauit eos de
us. ⁊ aliquatenus elgngauit videlʒ ipſa

menlie. Ite ꝓhibitioe po
s ꝓhibitione velcẽdi ex eis.
S em̃ ↄſueuerat videre directe añ
ydola quibus in ea panes offerebant.
Amplius.ſuꝑ vnũqnẽq; panũ illoꝝ

nẽdi panes⁊ 5

ponebat patena aurea et pugillus tbu⸗
ris.quales appoſitiones videre non con

ueuerant in domibꝰydoloꝝ. Ampliꝰ

ODopulꝰadeo erat rudis ⁊ puerilis.ſinõ
videret carnes ſacrificioꝝ exvna partel?

menſaʒ panũ ex altera quia talia in do⸗

mibus ydoloꝝ videre conſueuerãt eis

ueſci. facile in erroꝛem ſtulte credulitatis

* .
— BDe legibus ́JU
neſi ſtarent ante eos ad Sꝛatiõ es 2 imo⸗ icider. qua culturã ydoloꝝ melio:ẽ cre⸗ 1
laciones q deo fiebantin ydofſtriam ſe- derẽ? qu eſſet cultura deii ſi adeo mino e⸗
ptiem planetan de eis fieri vident ſic diri rem habundancia taliuʒ in tabernaculo.
mus de adoꝛatiõe ad oꝛtũ ſolis. Nõ de⸗

dei conſpicerẽt qm̃ videre coſueuerãtin E
domibus ydoloꝝ.Sicut em̃ deos argen

teos ⁊ aureos maioꝛis numinis et ſubli
mioꝛis potencie putabant.qᷓʒ plumbeos
eſſe vel ſtagneos.ſic cultura ſalubꝛioꝛem
ac ſanctioꝛem eadem inſipiẽcia crederẽt
ꝙ alrare refertius haberet tadaueribꝰ⁊
menſam panibus cumulatioꝛẽ. Ab hac obea
ſtulticiacautũ ẽ eis ne inciderent in eam us
et a cõſuetudine qua ꝓfunde infecti ſuuues i
rant aliquatenꝰ abſtracti et ſi nõ radici⸗ R 1
tus auulſi ſunt. Duo vero cherubin C “
in abſcondito vedelicet intra oꝛaculůpo
ſiti funt.ne ſi apparerent vel adoꝛarẽétur (Ke
a populo in diuiuo cultunõ de firmamẽ en
to vel adoꝛari vident. MNihil emqðᷣ en
adoꝛari poſſet apparere voluit dominꝰ . ſpi
in tabernaculo ſuo tempꝑe illoſciẽs leui-⸗ nne
tatem ⁊ lubꝛicitatẽ populi illius.quibus S i
occaſione leuiſſima reciderent in ydola⸗ iu
triã conſuetã.necymagines cherubin aa “”’
parere voluit. QOꝛ em̃ ymaginẽ vituli ſ
paulo ante aaloꝛauerat qualit᷑ ſe ab an⸗ “
geloꝛũ ymaginibus continerent. ne as 1
ate adoꝛarẽt.⁊ ꝓpter hoc dicebat eis ’J
dñs Deutronomii.iiij. Nõ vidiſti aliʒ
ſimilitudinẽ in die qua locutus eſt dñs (2
vobis in oꝛeb.ne foꝛte decepti faciatj vo
bis ſculptã ſimilitudinẽ aut ymaginẽ ⁊c. “MR
Significauerũt ena due parłes taberna “
culi. di&s mũdos ſiue duas partes vni⸗ “
uexſi.videlicet mundũ ſpiritualẽ.⁊ mun⸗ ””VMð,
dum ſenſibiem. Oꝛaculũ em qð ab. A
ſcondebat᷑ velo erit abſconſum popu⸗ x . N
lo.vbi erat pꝛopiciatoꝛiuʒ ⁊ archa ⁊ due·
ymagines corubin in quarũ medioooo
parebat dñs inde dabat reſponſa ſigni AAͤ
ficabat ſeculũ alterũ.bitatzonem ⁊ pa
tria ſpiritualiũ ſubſtanciaꝝ vbi deus ap⸗ A
paret ſicuti eſti⁊ iſtud ſpeculũ in abſcon⸗ n
dito hominum eſt ⁊ velatum hominibꝰ 2
