ſana omniaviua fouet conſeruat⁊ nutrit

vtpotle viuiſicus et vitalis.Ira mea nõ in

fectus baci

tam. . os vidiſſe quoſ
dã furibundos pᷣlatos oꝛtoꝛũ abbaciarũ
Duaruz nobiliu ſic ſoluiſſe. hoc ẽ ſarculo

moꝛibus

homines eſt ſed in bominũ moꝛtem. wi⸗

ſericoꝛdia mea non in hominũ moꝛtem ẽ
ſed in ipos homines.ſicut docet Auguſti
nus. Qꝛ duo ſunt nomina homoꝰ⁊ pecca
toꝛ. quia peccatoꝛ eſt coꝛripe.quia homo
mifere. Noli eſſe inquit ſalomon in.vij.
Eccleſiaſtici nimis iuſtus.Culpa enim eſt

vt ait Seneca totam perſequi culpam.Et

iuriſperitus dicit. ſummum ius iniuria
eſt nec ſuſpicetur aliquis quia ita loquoꝛ
q minus ꝓpter hoc perſequar vicium re
miſſionis. Scio enim ꝙ vicium remiſſio⸗
nis ſicut ſompnolẽcia eſt in agricola.ſicut
inſinuatur Mathei.xiij. Ubi legitur cũ

doꝛmirent homines. inimicus homo ſup

ſeminauit ʒzizania. Unde y ſidoꝛus pꝛela⸗

tuʒ negligentem aſſimilat pꝛelato doꝛmi⸗

enti de cuius manu cadit baculus paſto⸗

ralis et pictoꝛes pingunt ipᷣm accũbente,
ſedentem in cathed:a ſuper cubitum ſom

pno grauatum et cadentem de manu eiꝰ
baculuʒ paſtoꝛalem.per quem diſciplina

que de ʒelo rectitudinis ꝓcedit deſignaf.

Salomon autẽ ꝓuerbiorũ.xxiiij.aſſimi⸗
lat eũ agraole pigro ſimul ⁊ ſtulto dices.
Per agrum pigri hominis tranſiui el per

vineã ſtultiviri et ecce totum repleuerant

vꝛtice et vepꝛes aliaq; frugibus et vitibus

noxia aut ſuffocat. aut creſcere non ſinit.

ercend. itos vꝛticas elvepꝛesvi
cioꝛum puocat

commiſſa ſibi Mrrochia ſiue collegio ⁊ ſi

ſuperſeminante dyabolo foꝛte ibi ſuccre⸗

inis in pᷣlato diſciplinz

pᷣextinguit.ne oꝛiaturin

uerit ſarculo diſcipline eas exſtirpare co⸗
natur. Nos autem ſepe diximꝰ in ſermo

nibus dech

atoꝛijs ꝙ illa remiſſio ẽ de
lin paſtoꝛe deſectus dentiu?

latratus in ane gregario.Canes eniz vo

nes quaſi canes muti non valentes latra

care ſolet ſcriptura pꝛelatos. ſicut dicit ex⸗.
pꝛeſſe yſaie.lvj. Sculatoꝛes eiꝰ ceci om

F

re.et eſt ſicut defectus gladi in cuſtode.b

-

latos enim cuſtodes murorum ſimilitvo

cat dominus yſaie.lxij. Super muros tlu

os hieruſalem conſtitui cuſiodes. Simi⸗
liter Camticoꝛũ.iij. Inuenerunt me cuſto⸗
des qui cuſtodiunt ciuitatem.Et eiuſdem

v. Tulerunt pallium meum cuſtodes mnu
roꝛum. Et eſt ſicut defectus buccine in ſpe
culatoꝛe Juxta quod dicit dñs in Eʒechie

xxxiij.ſi populꝰ terre ↄſtituerit ſupꝛa ſe ſpe
culatoꝛẽ ⁊ viderit gladiũveniẽtẽ⁊ cecinenit
bucci ⁊c. nõ dubilo an ſtulliciã colligala

lco.
llegi
1 gaa⸗
nnulta
hed m
glacii
ſtiner⸗
plipi. u
otuim
fusgpinte
ſicine
coaſim⸗
ſroeb
miin
nitce
Asdi
lelntat
nſmicn
Pum
Wftege
nuam
ntggeni
kumicrn
ineri
ie
Umeng
fin
ſinen
lhho⸗
ly ſxx
uuine
Cehnr ſue⸗
Reguin
giinain
lgtle
emncon
ir

Se

lt
irei
Rudn
dclgies
eNn
delont
ſenenn
lnſet
ſoltgi

S

S= =—

.

—,—

=

=

66

nmnünede
5 donini
zlundoek
Mumadene
ſteorienn
ochaſenn
nes ninN
1aſmängau
noi!
gbonnsninii
menmmthuu
t u Mke
snnin,
Seningnln⸗,
nchisſuene,
nedrloſohnn

c Meees 1.

cut legitur ꝓuerbioꝝ.xxrij.nec dubito ꝗn
virga ac coꝛrectio tribuãt diſciplinã⁊ alia
multa que de hoc legũtur eccleſiaſti.xxxij
Sed multũ ẽ inter virgã erudiẽtis patris
⁊ gladiũ in ſubditos furientis.multu int᷑
eſt inter atrocem carnificinã et piam diſci
plina. Multuũ intereſt inter cyrurgicã mo⸗
deſtiã ⁊ trucidantem inſania. nec dubita
mus quin toꝛpida remiſſio ſe interdũ mi⸗
ſericoꝛdia menciat᷑ ſicut furoꝛ carnificinał
⁊ atrociſſimus ʒelum ſanctũ.et de hüs la
cius te docebit Gꝛegꝭ ſuꝑ.iii.eʒechie.hac
aũt impiiſſima vtita dicam pietate nulla
maioꝛ crudelitas. Non em̃ poteſt agi cru

W delius cũ paruulo qᷓ; ſi dimittat᷑ volutati

ſue ſicut legit puerbioꝝ.xxix. Nec poteſt

Miſericoꝛdiꝰ agi cũ ꝑuulo litterali q; ſi cu⸗

ſtodiatur a ſeio Quicꝗd enim lucet ſiue
ignis ſiue gladiꝰ ſic tota auiditate ab ipᷣo
Puus arnipitur donec aut vulneratum ſe
lenciat aut exuſtũ. Silr ⁊ in frenetico nul
la maioꝛ miſcðia fieri poteſt.q;ᷓ ſi liget ar

iſſime ⁊ flagellet᷑ aſſidue.Eodẽ mo et de

linioſo ſcilicet ꝑ doloꝛẽ vehementẽ bꝛeuẽ
lamen auellat a capite eius tinea miſeri⸗
coꝛdiſſime agit᷑ in eũ. Crudeliſſime auteʒ
ſi inea ꝑmitiatur occupare frontẽ eius et
oculos ⁊ totũ cõſume coꝛpus. Similit
⁊ cuʒ ſcabioſo et lenditoſo ſi aſpa lixiuia
lauetur caput eiꝰ et aciiſſimo pectine pe
ctetur ſiue pectinetur q ntũcunq; ſe exa⸗
gitet quatũcunq; obnitatur Nec minoꝛẽ
ſeuicia oimittere eũ comedendum pedi⸗

culis ⁊ lendibꝰqᷓ;vꝛſis et leonibus.nemo

me vnq; opinatũ fuiſſ. eſuſi cet᷑ nõ eẽ ra⸗
piendos de incẽdio appᷣhe os ſiue ꝑ mẽ

bꝛu aliquod ⁊ hoc cũ auulſisne illoꝛũ vel
arruptione ilioꝝ vel arruptione illiꝰ ſi in⸗
iegri inde eripi neqmuerint. Juxta quod
Dicit iudas in epiſtola ſua ⁊ docet domi⸗
nus Amos.iij.Quomõ ſi eruat paſtoꝛ de
oꝛe leonis duo crura vłexremu auricule
ſic eruentur fili iſrael. Pꝛudenter autẽ di

iit ſe feciſſe talia. vob. Conterebã air mo⸗

las iniqui ⁊ de faucibꝰ eius eripiebam pᷣ⸗

dam. Hyſi ad dyabolũ pᷣferat᷑ mole eius
3 aisie tur vicia ⁊ peccata ſicut dicitur Ec⸗
deſiaſtici.xxj. Dentes leonũ dentes eius

quod ſi ad quẽcũq; iniquũ.Mole eiꝰ ac⸗
EeR 1. AA 0CEl ac⸗
cpiende ſũt poteſtas ⁊ officiũ.bijs em̃ dn
obus ſubditos molũt et atterũt. Multuʒ

n em ean pda de fancibus lupi ? leonis er

. pialur un occidat. Hmoi eiincauti hom⸗

clxvi
in coꝛde pueri virga diſcipline fuger. Si⸗

nes animas de faucibolupoꝝ autleonus
infernaliũ nõ eripiũt ſed ꝓfundi⸗ eas in
fauces eoꝛuʒ impingunt ⁊ nouos leones
atqʒ lupos aduocant occaſionalit᷑ ad de
uoꝛationẽ earũ. Nũquid aſcendit in cor
qð intelligere poſſem. Pietatẽ vel miſeri⸗
coꝛdiã eſſe dimittere vł exponere animas
hominũ beſtus infernalibꝰ deuoꝛandas
Et tola illa ſermocinatõe nihil aliud intẽ
do niſi declarare.qnta crudelitas ſit aias
ſub pᷣteriu ſanatiõis interficere.⁊ ſub pᷣte⸗
Ltu ereptionis aut liberatiõis ꝑdere.atq;
pᷣtexiu coꝛrectionis deterioꝛes efficere.ſub
q; ptexiu medicine ſalutaris. carnificinaʒ
animarũ exercere ſeuiſſima. Et quia non
minoꝛ crudelitas beſtus infernalibꝰ eas
deuoꝛadas exponere aut deuoꝛari pmit⸗
tere incendijs carnaliũ aut mũdanoꝛum
aut ſeculariũ deſiderioꝝ eas dimittere in
aquis diniciaꝝ ant deliciarũ ſubmerlas
negligere. Deniq; cuiuſcũq; alion pe⸗
riculoꝝ quon ſilia in coꝛpabilibꝰ nolaui⸗

mus coꝛrodẽdas et ↄſumẽdas abſq; vlla

cõtradictione⁊ rebellione exponere. Æ
vtraqʒ em̃ crudelitate longe me facio ma
giſterio ⁊ exẽplo ipᷣiꝰ dei edocius.O eĩ ꝑ⸗
co ⁊ ꝙ nõ parco vtrũqʒ ſaluti militat ani
maꝝ ⁊ vtrũqʒ ex medicia celeſti facio Sci

ens verũ eẽ qð dicit Augꝰ.ꝙ ſumma dei

miſcdia ẽ cũ nõ ꝑcit H. Ad hoc em̃ nõ ꝑcit

hic vt ineternuʒ parcat. Scio ꝙ amaritu⸗

do abſinthij ⁊ ſi moleſta ſic palato ſumen

tis ſalubꝛis tamẽ eſt coꝛpi eiuſdẽ. Quẽad

modũuũ ⁊ de diſciplina teſtat apłs ad heb.

xij. Oĩs quidẽ diſciplina in pᷣſenti non vi

det᷑ eſſe gaudii ſed meroꝛis. Poſtea autẽ

fructũ pacatiſſimũ exercitatis ꝑ eã reddet

iuſticie. Scio ec qdð dicit augꝰ Quia ſum
ma ira dei ẽ cũ parcit dic.Ad hoc inqt par

cit hic vt ineternũ nõ parcat. Flagellat eĩ
hic oẽm ſiliũ quẽ recipit. Sicut dicit apłs
in. xi. ad heb.et ↄſequẽter addit. Si extra
Diſciplinam eſtis adulteri ⁊ non filij eſtis
Sinmiliter 2 oſee.iiij.minatur dñs dicens

non viſitabo ſuꝑ filias cum fuerint foꝛni

cate.et eʒeehie.xvj.Auferetur ʒelus meus

a te et quieſcam donec iraſcar ampiiꝰ.ꝓ⸗

pter quod dicit Auguſtinus. Qui except⸗

ẽa numero flagelloꝛum excepius eſt a nu
mero filioꝛum. Diligo ergo tanto magy⸗

ſt erio erudita tantoqʒ exemplo pꝛouoca⸗

ta diſciplinam que ꝓpᷣa operatio mea ẽ.

Per quam moꝛs animarum occiditur. ⁊=

moꝛtis ſpiritualis ꝑiculis obuiat᷑.pꝑ quaʒ

De
ſalꝰ animarũ etiã ꝓcurat᷑.Diligo ⁊ flaage
lovt cyrurgie mee ꝓpᷣa oꝑpa.Sed quatinꝰ
etiã inqntu ſunt animaꝝ medicamęta. ca
nens ſumope ne efficiat᷑ earundẽ trucida
menta. Jã ergo diximꝰtibi qtuo: intentio
nes huius nominis ʒelꝰ.et nominauim⸗
tibi quatuoꝛ affectiones.quan quelibʒ ʒe
lus vocat᷑ et qui cum aliqua earũ pᷣditus
fuerit vir ʒelatoꝛ etia ipa miſcðia ẽ 7 hocẽ
inqntũ ex ea ẽ ꝑſecunovitioꝝ aut peccato
rũ.Ex intentione em̃ vt dixrimus. et opefa
ijudicaãtur et nominatur ⁊ licet pelus lumẽ
ſit interdũ tamen occaſionaliter oculum
meutis turbat.ſicut dicit pſal.Curbarx eſt
a furoꝛe oculus meus.Et recte intelligit᷑a
a furoꝛe ʒeli quia tam diu fuerat inter ini
mieos ſuos. Jedet em̃ ʒelus quaſi in foꝛ⸗
nace in ipᷣa vi iraſcibili coꝛ facile emicat et
emittit ſcintillas iraruʒ.ex quibus turbat
oculus mentis.ſicut dicit Poeta.impedit
ira animũ ne poſſit cernereverũ ꝓpter qõÿ
⁊ viri ſancti cũ aliquẽ huiuſmõi ſcintilla ĩ
ſe ſenciũt vł vindictã vel ea qͥ diſciplina pᷣ
cipiunt. ſupſedent donec eis trãquillitas
coꝛdis et pax aduenerit.vt cũ tranquillita
te iudicent ſubditos ſicut deus facere dici
tur Sapiẽcie. xii. vbi dicitur. Lu aũt domi
natoꝛ virtutis cũ tranquillitate iudicas.⁊
Jacobi pᷣmo.ira viri iuſticiã deinõ opera
iur Dyogenes ant cum iratus eſſet ſeruo
ſuo.ait. Jam te miſer niſi iratus eſſemxer
beribus enecaſſem. In iracũdis em̃ homi
nibus inſtar montiũ flammiuomonꝝn ⁊ di
luuiũ ignis exundantiũ vt ſcintilla de foꝛ
nace vis iraſcibilis erilit.ſed fiaäma volas
totũq; vaſtans erumpit. Hiü ergo ra⸗
piunt᷑ ab iracundia ſicut a tempeſtate et
efficiũt impotẽtes ſui ſicut furioſi. Unde ⁊
accidit in eis plerũg vt quod ʒelo ſancto
ceperat.ſuroꝛe cõſinant ⁊ ipᷣm opus di⸗
ſcipline ſanctũ quod ʒelus dei ceperat te⸗
nebat atq; regebat: ira de manibus eius
rapiat.ſibi vendicet et exurat.⁊ eſt tũc nõ
opus ʒzeli ſed magis ire tempeſtas.aut fu
roꝛis exagitatio ẽ cenſenda. ſcintilla vero
ira de qua pᷣdiximus. Et ſi aliquid turba⸗
tionis oculo mẽtis ingerat.nõ tamẽ opꝰ
ex ʒelo ſanctũ ceptum ſibi vendicat aut aſ
ſumit. Hmõi autẽ exemplũ congruentiſſi
mũ eſt in viro qui ex charitate vel iuſticia
vult reddere debitũ vxoꝛi et interdũ inge⸗
rit ſe hmõi operi voluptas carnis.Et hoc

ſcdðᷣm duos modos.vel ita ſcilicet vt illud

opus non auſerat iuſticie et ſibi vendicet

moꝛibus

velita vt totum ſibi illud rapiat ita vtlic;
ab initio ex iuſticia vel charitate ceptuʒ ſi

voluptatis amoꝛe ſolũmodo con ſumet.
Jurxta illud quod dicit Apoſtolꝰ ad Galł.

iij. Sic ſtulti. vt eũ ſpiritu ceperitis nũc crr
ne cõſumamini. Similiter le baberdeil⸗ P

lo qui ex charitate vel pietate volẽs dare

elemoſynã cum ipᷣa datione ſe ingeritin⸗

anis gloꝛia.Et quandoq; ita vt Lollat ſibi
elemoſynam illaʒ ſicut ventus.Qudoq;
vero quaſi affectat vel applicat affoꝛis cr
cũuoluens atq; circũſtrepens adeo infir⸗
ma er debilis vt nõ poſſit auferri charita
ti vel pietati opꝰ illud Sicut beatꝰ Berñ
accidiſſe ſibi dicit.Cũ vellet ꝓponere ver⸗
bum pᷣdicationis et ei obſtreperet inanis
gloꝛia vel de elegancia elo quencie vꝑęſen

tenciaruũ ꝓfunduate increpauit eam ſic oꝭ=

cens. NHec ꝓpter te incepi.nec ꝓpter le di
mittam. Prudenter inſtruens viros ſan⸗
ctos vt in ſimilibus ſimiliter faciant.et in
pmiſſis caſibaſimiliter locum habet. Nõ
enim opus iuſticie vel charitatis pꝛopter
hmdinolit ionen inanis gloꝛie dimũte⸗
dum eſt veldeſerendũ.ſicut neq; pꝛoptex
eandem aggrediendum. ⁊ hoc e qð alibi
dicitur. Quia aliud eſt cum dolus incidit
contractui aliud cum dat cauſam eidem.
Cum em̃ dat cauſam contractui.doloſus
eſt ⁊ ideo non retisendus.Sic ſe habet?
feneraeur hlan⸗

in pᷣdictis exempli
mum eſt in eo qil aggreſſus e iter hiero⸗
ſolimitanum caula deuotionis vel ſubſi⸗
di terre ſacte.et in ipo innere ĩcidit cordi
eius cogitatio de exercenda negociatone
ua magno ibidem faciẽ⸗

in terra illa e⸗ lem
do quia ſi in qaluerit huiuſmodi cogitato
eoulq;vt qu ꝗq tunc reſtat de itinerep pk
ſolam exercendam negociatione; pagat
reſiduum ninerar ogls. gam non peregri
natio neq; dicenda *er neq; vere ſit ſed ma
gis iter negociationis. Si vo ita no inua
leicat. vt itinerationem illam trabatad ſe
ymmo dimittat illam cauſe ex qua fuit in
cepta remanebit et re et nomine peregri⸗

nalio. Jusia illa exempla de operibus ze

li ſancti. quibus ſcintille irarum inſiliunt:

vel incidunt non tamen exurũt.ne illa ea

auferant et ſibi rapi ant. Et de operibus

furoꝛis ſiue carnificine furialis iudicaduzʒ
erit. Quod vero dicit Apoſtolus in. x. Ad.

Romanos. Quia iudel emulatione; qui
ẽdei habent. ſed non ſm ſcencia quaſ
dei honoꝛẽ et gloꝛiã zelant. Dʒ inſipicler.

guinelig

palbin

iiniunas
ſanneicc
iinien,
gelureins
Clumelase
Halcaores⸗
eſorzin⸗
lur udepe
Nere muenet
Rogouumab
ſalſcenss ett
ſfſinentdche
GsCnizant
inapena⸗
delinon

Lrint
Gdeainpen
Ggineunceze
üineaardon
Cndaiaddn
ſhord Cn
dedingl
Vimpe
Koege
ündck
Nellisi
luusefel
Wonr
lſtbin
lige
mlnn
ADfae
Wonm
plhin

Alwvanl

cefuene
Hyantongen
Mkonri

ßinant
löusſene
Klir genen
ernno
ſnſhem
1eliö
ſetsfntrin
mncean
Kſtchere

ſanten

,
44 n
SE
uitha 4
1
4 ueſe
danng
4 ,
mdd. Ne V
8 1
t ooſtoe,
nn, 1
Mced
o eAeen
Ak
Nene W
Rdoneſene
4 ſ Rt
ncoc
e ert ee
Ui—
—1
8
DEe .
ſeen * *
4
e SeGee
9 Ccldl
6 e *
eA
.
Noen / N
a Whan
—HN*“ eeren
4 encK
eewee .
We 4
.
ne eſeeeg. d
005KNE W.
er ee e
m3E äl
Aasee
X —EUR 6
ℳ 16*4 . W
04.5
7 “
KWERE
4 Mcb. W.
*. 4 1 “ 4
6We
6 H
ud etcem
S *
4 ℳ .
1
r,RNR
. .
, 4
ℳ 4 * 7
E
inieglauluad
R* 7 . e 4
FEGSel 4
e sellel
M 4 4
en
Rnaidnisd
W
aingeicd
001 Ce N
3 . W 1,

zi n 4 64
nid en
UWe, , SeN
d10 o ,

½ 2 * = 1
1—2 *° ä er e iere.

.

Ia intelligimus. Et hoc eret ſine dubio
pᷣncipalis intentio eoꝝ atq; voluntas ꝑſe

qui iniurias dei 7 contumelias.Ueꝝ quo

niam neſciebant in parte illa ꝙ elſent dei
iniurie atʒ ↄtumelie cũ crederent i᷑ᷣm eua
tioneʒ iniurias eẽ dei

geliũ ⁊ eius pᷣdicationeʒ iniu 1
cõtumelias et ꝓp?᷑ euangeliũ doctoꝛes⁊

pᷣdicatoꝛes ipᷣius fidei xpᷣiane ac religiõis

ꝓfeſſoꝛes implacabili furoꝛe ꝑſequeban⸗
fur. Illud ergo quod intẽdebat pꝛincipali

ter ⁊ vniuerſaliter ʒelabant dei honoꝛem
et gloꝛiam. et hoc rece et oplime. Uen in

ſecundariis et in particulari errabant im

„

puſſimevidelicet in perſecutionibus ante
dictis. Quẽadmodum ſi quis ʒelo iuſticie
intẽdat et velit occidere impin. credat au

tem de aliquo innocente et ſancto deter⸗

minate ipᷣm eſſe impium. et ꝓpter hocoec
cidit erat in particulari circa iſtuʒ.⁊ impie
agit in eundeʒ. et ita ex intentione vniuner
ſali recta ⁊ bona eſt voluntas ⁊ opatio ſe
cundaria et particularis iniqua et impia.
Et hoc ẽ. Quoniam nõ eſt ex illa ſola ym
mo adiungit ſe et immiſcet erroꝛ particu⸗
laris ⁊ eſt pene ſimul erroꝛ in pva tu ſuppo

ſita. mater em rectarum ⁊ laudabiliũ ope
rauonũ eſt recta voluntas et intentiovni

nerſalis qntum in ea eſt. Sed falſa credu

litas ? fallens ſimulvelut alienos partus
voluntates faciens et ogerationes impi⸗

as ſubintroducit quaſi alieno ſemine.
videlicet erroꝛe ſuſcepta Et quonia con⸗

traria iuxta ſe poſita magls eluceſcunt.

De fraterno odio quod fraterne cha⸗

ritati comrariũ et inimiciſſimũ eſt aliqua
in ſuggillatione ipius dicemꝰ. Quac; ſu⸗
gillatio eius latenter an⸗ ex lau⸗

dibus fraterne charitatis. Onnia em vi⸗
tuperia contraria laudibus illius ipſi cõ⸗
petunt omnibus illis iaculandum atqʒ
cõfodiendum eſt ꝓper hmõi autem ma

la ipius ſunt.et alia aliqua ſcripta expᷣſſa.
et illa pſequemur tibi. Quoꝛũ pꝛimũ eſt
obtenebꝛatio iſtius in quo fiunt Sicui te
ſtatur Johannes in pᷣmo pᷣme Canonice
ſue. Qui nõ iligit manet in mets er! te

nebꝛis a mbula tet neſcit quo vdat.quo
niam tenebꝛe obaecauerunt oculos eius.
Hec aũt obcecatio inde manitfeſta ẽ qꝛ ſi
cut ipſa fraterna dilectio oĩia qcunq; ſunt

fratu facit eſſe ſua dilgentiũ illos vt ſupꝛa
diximus. Sic puatio ſraterne dilectionis

pᷣuat eoſdem omwibus. vel quonis iactu

ram nemo patitur qui eaʒ videat ⁊ agno.

clxvij

ſcat. Uide ergo dampnationẽ hic hoꝛrifti?⸗

cam. ſed tamen non ſine meritis irrogataA
duin tot et tantis bonis pᷣuatur.qui ſeivb3
bono fraterne dilectionis pꝛiuauit.et in⸗
ſuper excecauit et vtrũq; ſibimet miſer pec
catoꝛ infligit. Amoꝛ enim fratꝝ ſiue frater

na dilectio lur magna eſt oculoꝝ coꝛdis.

amoꝛ noticia eſt ⁊ vliq; ſcõᷣm eum lanta.

encie eſt ſicut timoꝛ iniciũ vl dicit Beatus
Bernardus.Et honoꝛabilis ſapiencia eſt

vt fupꝛa oſtendimus. expꝛimo eccleſiaſti.
Pac ergo pꝛiuatus eſt non miruʒ ſimane
at excecatus.atq; bonis fraternis omſbus

depauperatus.et eſt ipᷣe miſer peccatoꝛ.⁊

vltoꝛ atrociſſmus fratrum quibus debiꝰ
tum amoꝛem ſubtrahit. Hec depaupera⸗
tio enim ⁊ execatio pene ſunt interduʒ fu
rum atq; raptoꝛum. Diximus autẽ tibiſu
pꝛa quia amo: cenſus eſt ſiue redditꝰ quz

deus in coꝛde vniuſcuiꝰq; noſtrum fratri

vt in eo quecunq; filius audiuerit a patre
nota dicat apoſtolis ſe feciſſe.Et vnctio ⸗
gque docet de omnibus ſicut dicit obhban.
in. ij. pᷣme canonice ſue. Conſumatio ſapi

bus reddendum conſtituit et aſſignauit.
⁊ beatis ſuis donauit.hmõi confirmauit

ſicut dicit Gregor ſuper.xv. Johan.QOuia

Qui ergo bmõi redditum vel cenſuʒ fua

tur vel rapit fratribus vł reddendo ꝑ bäc
tantoꝛũ bonoꝛũ ablationem ⁊ ſuipius di
ctam excecationem fraternaʒ iniuriam vl
ciſcitur in ſeipſo. Nec ſolum per hec duo.
ſed in moꝛte ꝓpꝛia vindicat ipos ſicut te⸗

*

eius extinctio moꝛs eſt ſpiritualis et ex ne
cefſitate. Moꝛtuus ergo eſt qui nõ diligit

et in moꝛte manet hoꝛſrica ſcilicet ac de

ſtatur idem. iu. pᷣme Lanonice ſue dicens?
Qui non diligit manet in moꝛte.Quã vtii
q; ipᷣe ſibimet irrogauit.Cum enim vt ſu⸗
pꝛa diximus amoꝛ vitalis caloꝛ ſit anima
rum humanarum atq; viuificus. Quare

II

tiſſima manſione. nec ſolum moꝛtuns et

dampnatus vt diximus.ymmo etiam ex

dominus dicat. Johannis decimoauin⸗
to. Hoc eſt pꝛeceptum meum vt diligatis

cõmunicatus quaſi pꝛopꝛio iudicio ſepaiz-
ratus eſt. Ita ergo dampnatus ita exceca
tus. ita depauperatus eſt qui non diligit.
2⁊ bac ſola pꝛiuatõne fraterne dilectionis
vt diximus.Qui autem odit fratrem ſuuz
antichꝛiſtianus eſt. Cum enim ipᷣe chꝛiſtꝰ

inuicem. Fraternum ergo odium huicle

gi ſiue pꝛecepto cũ ſit manifeſte contrariũ

taciet obſeruatoꝛes ſuos antichꝛiſtiauo s

De

ſicut pꝛeceptum illud ſiue lex obuatoꝛes
nos efficit xp̃ Amplius. Cõtra
riarũ ꝓfeſſionum diſcipuli contrarii ſunt
xpᷣiani et antixpᷣiani.Quare ſi quis diligit
fratrẽ eoipᷣo et inqntũ talis xpᷣianꝰ ẽ. Qui
odit fratrẽ ſuũ ex neceſſitate erit ante xpᷣia-
nus ⁊ hoc eſt qð xpCᷣs dominus teſtat eiuſ
dem.ij.dicẽs. In hoc cognoſcent homi⸗
nes quia diſcipuli mei eritis:⁊ hec eſtuna

ſuos efficit xpᷣianos.

cauſa quã dicit Beda. ꝓpter qua peccata

Dimiſſa ta oꝛigin alia q; actualia redeunt.

Cuʒ em̃ in ſola eccleſia ſanctoꝝ et ĩ ſola cõ

munione fideliũ tribuat remiſſio qð aũt
in fraterno odio eſt. hoc etiã in contrario
ẽ. werito contrariuʒ remiſſionis ei fit.id ẽ
exactio omniũ peccatoꝛum. Amplius.
Ueritas in ſeptimo Luce.Dimiſſa ſunt ei
peccata multa quoniã dilexit multum. Er
go merito ea ꝓpoꝛtione et cauſa exigũtur

ab eo quinon ſolũ diligit.ſed etiaʒ addit
peccata multa. Ue ergo tibi fraternũ odi
um cuius tanta ẽ malicia ſeu nequicia.vt
ꝓpter te miſericoꝛdia dei ſentẽaas abſo⸗
lutionum ⁊ remiſſionuʒ ſuarum euacuet
et reuocet.et ſᷣm Bedam et multos alios
penitus irritet et omnino habeat ꝓ infe⸗
ctis. Ue tibi nequicia que in ꝓpꝛiũ aucto⸗
rẽ adeo graſſaris vt diximꝰ.Ue tibi moꝛs

animarũ humanarũ que non ſola moꝛte
animarũ in quibus es contenta es ſʒ etia

ſratruʒ homicidas illas efficit.ſicut teſtatt

iohan.in quarto pᷣme Canonice ſue Qui

odit fratrẽ ſuum homicida eſt. Quic⸗
gquid enim vis et non potesvt ait ambꝛo.
factum tibi computat deus ſicut eſt. Qui

potuit tranſgredi et non eſt tranſgreſſus.

facere mala et non fecit iudicatur bonus

ex voluntate et non poteſtate apud deuʒ

Dic qui vult occidere ⁊ non poteſt iudica

tur homicida nreglolann occidendi vo⸗
luntatem. None

nes deus.

genera omĩa venena omia fraterne mo:⸗
tis inſtrumenta qui fratrrem ſuum oditiin

coꝛde ſuo collidit conſigit ꝓpinat ⁊ i imů m

0 in indiget teſtimonio
ſoꝛinſecoꝛum operum ſcrutans coꝛda⁊ re
nes AHequicia fratetni odij nõ
ẽ facile explicabilis.Omnia enim armoꝝ

quem odit fratrem immittit om̃i appara⸗

tu meditatur contra ipᷣm pugnat ſpiritua

liter milleſies in die traſſfigit ipᷣm giadio ĩ
coꝛde et hoc eſt quociens ipᷣm in aliqͥ traſ⸗

figi vult.milleſies ꝓpinat ei venenum.et
hoc eſt quociẽs ei ꝓpinare vult illud. mil
lenes exurit eum igne in vie milleſes ſub

moꝛibus

mergit in aqua milleſies omni genere toꝛ⸗

mentoꝛum ipᷣm excruciat et occidit.et hoc
ẽ quociens talia ei fieri vult.Et quia gene
ra toꝛmentoꝝ alioꝛumq; maloꝛum infini
ta ſunt nequicia fraterni odij ineplicabi

lis eſt. Inde eſt ꝙ reges ⁊ pꝛincipes qui ſi

binuiceʒ inimicantur in coꝛdibus ſuis die

ac nocte acies pꝛeparant ſagittis.gladijs
machinis ceteriſq; inſtrumetis bellic pu⸗

gnant et tot homines hinc inde occidunt
quod occidere volunt. Nec ſolum ipſi re
ges ⁊ pᷣncipes hoc faciũt ſed etiam quifa y
uent eis inique et pꝛochdoloꝛ ipᷣi clerici ?
clauſtra les acies in coꝛdibus ſuis pᷣparãt

pꝛelia cõ miitunt et ſtragem hinc inde in⸗
numerabilium hominũ faciunt. Qui em̃

vult exercitum totuũ alicuiꝰcadere.⁊ moꝛi

dari iniquo omoꝛe vel fauoꝛe pᷣncipis ſui

totcius exercitus homicida eſt ſpiritualis.
Et hoc ẽ quod legitur in pſalmo iuna be
bꝛaicam veritatem vbi nos habemꝰ. Di⸗

uiſi ſunt ab ira vultus eius et appꝛopinqᷓ
nit coꝛ illius. Hebꝛaica veritas habet. vn⸗
ctionis butiro os eius. Pugnabit autem
coꝛ eius. Hoc modo pugnant coꝛda cleri⸗
corum atʒ clauſtralium pꝛo regibus ſuis
atq; pꝛincipibus quos vel inique diligũt.
vel quibus inique fauent vł alios inique
oderunt credit ſe ſedere ſtultꝰ clauſtralis
in clauſtro ſuo eiata vt diximꝰ pugnat in
campo.In momgnto occidit ceniuʒ milia

hominum.vym

iri vmnp totumvnius regni exer
titũ ꝓſternit et hcſola voluntate. Quis
hoc crederet tam facile eum centuʒ milia

hominum occidiſſe ⁊ tam bꝛeui ſpacio cẽ

tũ milia homicidia perpetraſſe. Hec ſunt
negocia queractat et agunt in ſemetipᷣis
ſtultiſſimi clłici ⁊ clauſirales.velut dexo
pulatores vabium ercidia caſtroruʒ.ſira⸗
ges hominum ymmo populoꝝ hec ſunt
de quibus clauſtra vsviri religioſi de qui
bus inuicem compugnant. de quibus di
ligentiſſime etin pꝛimis interrogat hoſpi⸗
tes aduentantes de quibus eos auidiſſi⸗
me andiunt PHec ſunt que ſtudioſiſſime ꝑ

ſerutanti ne obliuiſcibiliter retinent. nec
mirum cum ea inceſſanter repetant.Ue ti

bi fera peſſima ĩuidie que ſumiliter frater⸗

1

ne es immitiſſima charitatis.Lu enim es

omnium ferarum infernalium ferioꝛ eta

domeſticatione.elõgantioꝛ que nec amt

cos agnoſcit nec fratres nec patreʒ.necvl

lius generis benefactoꝛem nec etiam ipm
eũ.ſ̊ in oẽs dementiſſima ac ſtuiuſſima

cppedeh⸗
bel eſii
Ataumbus,
, benetacto⸗
cituse ſ
Perinuitan

erunlgeen
ine Db

luiteipewen

Devcuus en

Noragnolar:
lſintepen
Celetihaben
nglanoet
Giſcrpeſini
ligon hlo
crmeſede
ftlonnian ꝛe
Ctananandan
3 edlsſoe
6 eſ diudhecan
dopeeerſwe

dctorg

jganämnin
Nlerrine
(ot dat
cdelen
ohlonbo
Un richye
Monſore
Cpuminnn
MMunmezenn

amnenſin

oiri

17

ove
donunpnlas,

aneſores he⸗

Penteher
Biigi

Ee

Meck gen
Gngtofuennd
ſalieſna n
Webetenet
ncate
eondmn

nconra
toroenin

mMtinnnlo

nenſin⸗
Gntſgonon
gtnticnn
fi⸗
idani
Ahin

Bnnä
ung er
Mnb
Darntſage.
inesdücun
Munt. Pabas
Kdtütſetcend
demmäſtund
reaain
wewierine
carn ene
rumsans
ricdise!
s anose
Nnetnuctfun

960
s KonKe

mumi⸗
nini

n ii
etuitin
NVS 4
. e

„ 4 N 5 4
74 Nl
4 ℳ FIN

r
1R
SS

aſan

H dvii

rabie de bacharis Der le em̃ cayn occidit
Abel Beñ.iiij. Per te ioſeph venditus eſt
galfratribus. Ipſe ⁊ dei fil ius tam largus
benefactoꝛ in pplo iudeoꝝ per inuidiam
traditus ẽ ſicut dicit Mar.xv. Sciens
per inuidiam tradidiſſent eñ.⁊ hoc vtiqʒ
ſfecerunt credentes ipſum eſſe purum ho
minẽ. Dyabolus vero eidem inuidit. In
mnidit inq; deo vt dicit beatus Berñ. ⁊ vo
luit ei peruerſa imitatione coecri. vbi di
cit. In. ix. yſaie. Ero ſimilis altiſſimo 7.

Sciens qꝙ;

De amicis vero ꝙ iſta fera peſſima eos
non agnoſcat. ⁊ in nobis⁊ in multis aliii
certiſſima experientia ⁊ toti religioni xpᷣi

ane certu habemꝰ. Peſſima vo ẽ hec

fera quẽadmodũ em̃ albiſſimũ ðꝛ pure

albũ ſic⁊ peſlimũ pure malũ.qa nłlu ma

lũ ipugnat.ſʒ ſolii ⁊ oẽ bvonũ.Cetera em̃
Vcia contra ſe pugnant.vt auaricia con⸗

ffka luxuriam econuerſo. ? ꝓdigalitas
ccontra auariciam econuerſo. ? quod
A mira bilius ſuperbia contra ſe ißam. Oẽ
6) em̃ aliud peccatum ſuſtinet ſuperbus in

alio pꝛeter ſuperbiã. ꝓpter quod vulga

riter dicitur q duo ſuperbi non poſlſunt
exgrare ſimul nec vno ſacco conludi. Si⸗

militer ira contra ſeiſßam pugnat ꝓpt

quuod dicit Socra. iracun duſ cum alus
iraſci deſierit ſibi ip̃i iraſcitur. Inuidiave
ro ſolum bonum impugnat ⁊ nullũ ma⸗-
lum. ⁊ ideo eam diximꝭ purum malum.
vniuerſale vero malumapᷣa eſt. qꝛ omne
bonum impugnat.
purum et vniuerſale malum. 7 fera vt ita
dDdicam⸗ feriſſima. hec eſt per quam moꝛſ
intro iuit in oꝛbem terrarum.hec eſt cuiuſ

igitur inuidia

tit ante foꝛes. nec vltra inc

Ipſa em eſt que ſapientia

pientie pᷣmo In maliuolam animã non
introibit ſapietia Et euſdẽ. vj. Nec cum

inuidia thabeſcente iter habebis. Om

talis homo non poterit eſſe particeps ſa

pientie hec ideo inuidia dicit vel inuidẽ
B tia qm̃ contraria eſt viſui ſiue videntie.

In bono enim fraterno nõvidęt niſi ma
lum.⁊ in malo nõ videt niſi bonum.quẽ

admoduʒ ſi in albo nõ videret niſi nigꝝ

⁊ in nigro non videret niſi album. Et iõ

inuidere ẽ contrario modo viſui ſe habe
re Ac ſi diceret de videre. Sic iniuſtum

iuſto ↄtrariũ. Retribuere aũt inuido ab

ol bono iung malignitatẽ ſud. Sic em oẽ

re fas eſt.
ſ ne ſa in bercludit ab
eo inquo fuerit. Sicut legitur eiuſdẽ Ga

poeta dixerit liuoꝛ po

bonuz impugnat. ita ab omni bono fra

terno toꝛquetur ⁊ vritur. ꝓpter quod di

cit Socrates. Utinam inuidi in omni lo

co haberent aures ⁊ oculos.vt omniũ fe

licitate toꝛquerent᷑. Hoc eſt totũ venenũ
antiqui ſerpentis. vt ait Greg.dicens OQ⸗

in ea antiquus ſerpẽs omnia viſcera ſua
concutit quaſi ſe ipſum exterminas vt ne
vłlſtillam vnam tocius veneni ſui retine
at quin totum illud in coꝛ inuidium non
infundat peſtem iſtam. Sic ipſe met de
ſcribit id ẽ peſtis iſtius peſti lentiſſimũ ſu
biectum. In mente inqt illius rabies. in

vultu macies. in dentihus ſtrido?è appa

ret. Hec beſtia per lamiam deſignari ſolʒ

in ſcriptura ? hoc alaniẽdo. Cum em̃ alie

beſtie deuoꝛant.iſta maxime laniationũ

querit eoꝛum i quos deſeruire ꝑmititur.

non enim ↄmodum aliquod ſibi querit
ſed ſolo fraterno paſcitur detrimẽto Hec

eſt mercatrix in fauſtiſſima que omnia lu

cra fraterna amittit. ⁊ econtrario pietati

2 caritati omnia fratrum detrimenta re
putat lucra ſua hec ẽ que nobis antiqua

illam vulgarent queſtionẽ determinat
qua queritur quis ꝑdit quecuũq; omnes

mercatoꝛes lucraniur. Ipa eſt enim inui
dia dyaboli que perdit quidqd electi lu⸗

crantur negociando ſpualiter vt ſupꝛa di

ximꝰ. Oim enim ſciõꝝ lucra ſua ſopniat
detrimẽta. ? veriſtſimo doloꝛe quo inde
ſcilic dolet.ſompniũ hmõi vificat. Hic ẽ
ignis grecꝰ.ꝗ ſuꝑfuſione aque accendit᷑ ⁊
dò ẽ mirabiliꝰ.qnto maioꝛ fuerit a ſuꝑ
fuſiotãto magt i ardeſcit rfna em̃ boĩtaſ
velud aqᷓ ẽ ad extinguẽduũ iraꝝ ⁊ odioꝝ ĩ
cendiũ. Hec aqᷓ igni iuidie ſuꝑ fundit᷑. cũ
frna bonitas oñdit᷑ iuido vłnarrat᷑. Et

qnto maioꝛ eidẽ vel oñſa vel narrata fu

erit.tãto coꝛ ĩuiduũ ⁊ de illa ⁊ cõtra illam

vehemẽcius excandeſgt. Hec eſt ignis ſin

gularis ⁊ inaudite pnulei. Nec enim ſub

tractõne materie exiinguet. Quamq; em̃
erit l ſt fata quieſcit. licet
per moꝛteʒ extinguat fraterna ꝓſperitas

⁊ ꝓpt᷑ hoc ſubtrabat᷑ velud maria ignis.

himoi adhuc tñ ardet ⁊ e vaſtare conat᷑
ne viuat in opiniõe homm. Herẽ fera
peſſima quã nec moꝛs ſaciat.cui non ſat:
eſt vite extinctio. niſi nomen extinguat æ
fama Hic ẽ ignis ſacer ymmo execrabilis
alifernal.ꝗ in ſola bona deſeuit.pacẽ hñſ
cũ oĩbꝰ malis Pec peſtſ ẽ in febꝛibꝰ ethi
ca ĩcurabil ſolidoꝝ mebꝛoꝝ ſcz diſſoluts.

*

Dapauptate e .

ymmo ↄſumptio putrefaciẽs ea. Sicut le
gilur ꝓuerbioꝝ.xiiij. Putredo oſſiũ inui⸗

dia. Hij em̃ ꝗ in coꝛpe ecclie foꝛtiſſimi eſſe
credunt ⁊ velut oſſa in coꝛꝑe eccłie plerũ⸗

moꝛibus
gulaꝝ rerũ naturas. non inueniet qdſit
pauꝑtas nuditas ⁊ foꝛamẽ. Qõ ſi quis di
ſar lier g aliqᷓ ſũt bona huiuſmoi nihi

*

livel qualiter ex ipᷣo aliqua bona eſſe pñt

q; thabe hmõi cõthabeſcut. Sicut appet vel alique laudes ipᷣius eẽ. Rñdem⸗

interdũ in viris religioſis ꝓfeſſoꝛibꝰ ⁊ ge
neraliter in clauſtris.vbi xpᷣiane religiõis
Kirmitas ⁊ foꝛtitudo creditur putredo iſta
multos coꝛrũpit atq; conſumit.
Tgquoniã amoꝛẽ iſtuʒ rectiſſimũ
atq; ſanctiſſimũ qcha ritas dicit᷑.
frequẽter ſequitur contẽptus tem
peraliũ.et interdum obliuio et negligen⸗
Ra eoꝛum. et ex hijs etiã carentia ipſoꝛũ.
et eti pꝛiuatio quod eſt dicere pauptas
Fm oẽʒ ſui intẽtionẽ poſt laudes caritatſ
laudes pauptatis ꝓſequemur et hoe ᷣm
omnẽ modum quo nomen paupꝑtatis ac
Stito igitur in pᷣmis ꝙ pauꝑ

cipitur. ite n p̈
ian quoꝛunda intellectũdicitur parum
—

C

habens in pera. wagis autẽ videtur di

ctus pauꝑ a paucitate ⁊ paruitate ſimul/
quaſi paucus.paruus.aut diuiciaꝝ mul⸗

titudo ⁊ multiplicitas interdũ ponitur in
hominibꝰ ſicut ibi.A fructu frumẽſi vini
⁊ olei mitiplicati ſunt. Interdum aur
ab amplitudine familie ideſt cognatõniſ
hoc apparet ex cõtrario in pſat. vbi dicit᷑.
Unicus et pauper ſum ego. Uerũtamen
plerumq; ⁊ ſepius pauper dicitur.ex ſola
carentia ſeu pꝛiuatione diuitiaꝝ.et hoc ẽ
penuriaa penu quod eſt celariũ vel ꝓm⸗
ptuariu quaſi eius vacuitas. et accipit᷑ a
parte totum. Inopsautem dicitur ꝓpꝛie
quaſi ſine ope.quod duobus modis in⸗
relligit.videlicet ſine auxilio hominũ.vel
ſine diuiciis. Inopia em̃ vſualiter pꝛiua⸗
Aio eſt ſiue carentia qua diximꝰ9. Pec

igitur eſt pꝛima intentionũ paupꝑtatis vi
Z delicet carentia leu pꝛiuatio quã diximꝰ.

Secunda ẽ contqtus tempalium diuici
arum. et hec eſt dẽ virtutibꝰ pfectioꝛibus
vna. Cercia eſt amo: ipſius panpertatis.

hec eſt carennie ſeu abſentie tẽperaliũ di⸗

uiciarũ.et hec pfectiſſima pꝛopter quod ⁊
rariſſima. In pꝛimis igit᷑ ꝓſequemur
laudes eius que nouiflima eſt omibus.
fere omibus odioſa atq; terribilis. et hoc
eſt qm̃ pꝛiuatio eſt ⁊ carẽtia eoꝛũ bonoꝝ.
ꝗque non tam neceſſaria ſunt iuditio mul⸗
titudinis ſed etiam delectabilia ⁊ hono⸗
rabilia et multis alijs decauſis deſidera⸗
bilia ᷣm eos. Hanc dicit Auguſtinus cla

eę nihil eſſe. hüs verbis. Inueſtiganti ſin⸗

Aꝛvarẽtia et pꝛiuatio et cauſe ſunt directe
aliarũ pꝛiuationũ.⁊ occaſonaliter etiam
młcoꝝ bonoꝛũ ſicut dicit Areſto. Si affir⸗
matio eſt cauſa affirmatõnis. et negatio
cauſa negationis. Manifeſtũ etiam ẽ.ꝙᷓ
iſtud et iliud timet.et oditur. et pene ab
omibus.⁊ multos etia incitat timo: eius
aa arendas rh⸗ eruãdas diuicias Quid/
quid aũt timet᷑ vel oditur ꝓpter ſecauſa

eſt huiꝰ timoꝛis vel odij.Et nos alibi de⸗

clarauimꝰ.q; malũ omniũ maloꝝ natus⸗
raliũ.que ſcilicet per ſe hoꝛret⁊ fugit.⁊ cõ

tra que pugnat oĩs natura. eſt ivm non

Et. Dicet aü̃t ne foꝛte aliqs. boene⸗
ERodio vel timoꝛe non eẽndi ſed potius

recte ⁊ immediate ex odio eſt.ſilr fugs er
ficit aũt tibi in hoc ꝙ pauꝑtas hec ſeu qͥ‚⸗

Aamoꝛe eſſendi. Bñdem ꝙ piigna di
timoꝛe fuit hec taq ex cauſa remota. Suf

cũq; alia pꝛiuatiooccaſio etiã eſt poſicõ⸗

num ⁊ rerum veriſſime exñcium.Et ſi foꝝ
te non poſſit eſſe cauſa efficiens el perſe.
quemadmodũ pꝛiuatio ⁊ defectus cibi in
ſomacho occaſio eſt famis.cauſavero ei
ſiciens ẽvirtus appetitiua guſtabilis.

Dicima igit ꝙ iud mibili æ vacuñ pan

ptatis fundamantũ eſt.er ſirmamentũ vi
roꝛũ ꝑfectoꝛun Quemadmodum em̃a⸗
uari ⁊ cupidi fii mamentũ ⁊ fundameniũ

ſuum hñt diuitias. Sic viri ſclitate pfecti

pauꝑtatem iſtam.⁊ hoc eſt qð legitur ꝓ⸗

uerbioꝝ.x. Bubſtantia diuitis vrbs ſoꝛti
tudinis eĩi
pendit terrã ſuꝑ mibilũ. Agꝗlonem vocas
eccleſiam de gentipus. Qm ad aqlonem
marime erat geniee eo tempe ouertende
Eandẽ vocãs et terrã cui bñdixit dominꝰ

hoc eſt qõ legitur Job. uvſ.
Qui extendit aglonem ſuꝑpuacuũ et ap⸗

babylonẽ ſuper hoc fundabat vacuuũ. et

hanc terrã appendebat ſuꝑ hoc nibiluʒz.
qñ fundementũ xpᷣiane religionis pone⸗

bat dicess in. v. WMathei. Beati paupes

ſpiritu qm̃ ipoꝝ eſt regnum celoꝛu. Ex

pꝛeſſius aũtin euãgelio mathei.vij. No⸗

lite theſauriʒare vobis theſauros in tra.
Et luce.vj.Beati paupes.qꝛ veſtru eſt re⸗
gnũ dei Silr 2 eiuſdem x. Nolite poſſide
re aurũ neq; argentũ.neq; pecunia in 30
nis veſtris c. Et luce.x. Nolite poꝛla⸗

4 ½
5

erlüepel
netſibe
ſua nihilum
hliſetaßhim
lifundamein
ſonis 10rdn
Ouainranii,
fternrfnma⸗
ii rinlole
niDiuesenin
Canelobol y
ſogbvoſate
lnpoulibone⸗
fünmum Lo⸗
Rcnsrnumn:
Mlenieroin
Aiep tgonen⸗
Gnürüßan
Gatetuurven
euungebni!
algonicönuns
Ceigirand⸗
NWeſpulcanrde
Wlundoorc
nwrcoen
Adonſdose
eekcice
Nanüzin
onnngofia
bencensez
faneneine
ſehuner

ſonpttltl
Cigptin
umti
nigeu
lizgfngung
Ulagttga
ſactenisacne
ngſngtkig
hgsderien
hinſpendn
ehmlnemn
blicnntii
lnnsing,⸗
niior
selidrdef
Raboigan
leumninz⸗
NWN
kng
hrertin

Ninegen

Lerſebonentg
Hois ut. in
—
doneind
NONeil
tüiaaandie
oc auhun
Nihocttſotis
nichmnecha.
KNaſteen
eünnnn ,

DDeA „ιν ραũ I Eα„νh

clxix

re ſaculũ ⁊ perã. nõ aliter in eis fundatu⸗

rus eccleſiã hoc ẽ in aplis niſi pus eos ad
iſtud nibilum deduviſſet.⁊ ipos in eo ſta
biliſſet atʒ firmaſſet. Deniq; boc nihi⸗
lũ fundamentuũ ẽ omnis religionis ꝓfeſ⸗

ſionis ⁊ oꝛdinis.vñ ⁊ nullus religionẽ ali
qua intrat niſi in iſto nibilo pᷣmo fundatꝰ-

fuerit/ firmatoniſi ad illud voto ſe aſtrin

xerit.⁊ in illo ſe ꝑpetuo pmanſurũ pmiſe⸗
rit. Diuites em̃ in religionẽ intrates quaſi
