Odium eſt amoꝛe impoſſibile eſt eſſe “ xlviij cxxv.
NDdire qui odit canem altenus non oiligit im ſimiliter AAuiij. W. cij
Odoꝛ vapo: dicitur re S Xxxi.

Ofierre debemus deo ſacramentaſ piritualia

OHſerre deo noſmetipos debemus nxij E lxriiij.

Offerent deo ſingule virtutes et quid habet religio xxxij L lxxiij.
Offerre ſe obtulit Chꝛiſtus in ara crucis ꝓ moi recõciliatione ibidem xxxij. T. xxiiij
Offerentem ſacrũ efficit ſacramentum xxiiij H liij.
ODleum oleo intingebat auricula lepꝛoſi in eius mundatione xv Z xi

Dmnia nuda ⁊aperta ſunt deo. lpij. y. cxxiiij

Onera alter alterius poꝛtare debet lix. J. R. clvi
Operatio de operibus virtutũ nalwralin etconſuetudinalium veilj 1. xvi
Obperatio fidei pꝛimo eſt in dei obſequtun i S
NPperationes diuine miracula appellantur ”MV vij . xij
Operatio de Openbustubſianttiiſpintuslium yiy E.B. xlij
Npera magica xxiij. N.O.li
OPperatio ignis xxyij K lxi.
OPhperatio dei altiſſimi eſt creatio vninerſtas nviij KR lrin
DNyperatio multicoex rlili = c.

Nperatiões quibꝰ impugnañt vtutes volutarie ſunt qað oſtendit xliij B ciiij

Nperatiões ignis decẽe ſunt. Regre in littera. vbi ignis lrvij Rcixxxiiij
Nperari opantur viri ſancii ſolum amoꝛem dei ÿM xlij. H ci.
Hbera noſtra multiplicia xxxiiij £ Ixxx

Npus ꝓ oĩ tꝑe facto ex charitate meret gs vi vi itã eternã qũo intellagit unr cexxxij

. pa bona et qntũ valęãt⁊ c q̃ntũ mereãt᷑ diffuſe tractat᷑ de boc folio ibidẽ. P. Q. B

Opera noſtra bona et dei dona ſunt.et noſtra et topera dei que ipe operat in nobis?
per nos ibidem.

Npus bonum multiplicem babet oꝛnatum lxxi. A. ccxxvij
NOberibus bonis tres perfeciones atinibuunturibidem M 4
Boera dei unt eius teſtimonia vi Oerii
irtutũ et vicioꝝ numero eqlia ſi viij E xv
NOpera iuſticie dei defectum non ala ſantvieis e unb mnij d uvij
Oous ꝓpꝛium fſidei eſt moꝛtificare xxxij. K.lxxiij.
Oberimenta tabemaculi erant ttiia “ xi ** niiij

xXxij. Byxlpij .

Vxviij.Q nni

noß K. cxxxiiij

xxij B lxxiij

lxxx v ccxxxij

Outoonſe
Oocuunci
Oiginlepee⸗
Oigrueſe
Dig –
lgiooleccl
Duuknn
Oigivaevonna
—
Digne epecant
houemelaptcten
ſanun
Nirusetet
Orträtpnn
N Nloon n
eonenin
GAlninen.
Ocrelspeccan
n einßn
Ograeecan
Nnleun
Oyanannd
Onstugi
Oradensce
Orusdeian

Aien
Nin

Memnigdiin

Minich

Nerboe ezi

==

—.=

— —,, = — —
2 — 2

AN
riiſin e

4

Oꝛatio oꝛationis ſacrificeium. nxij J lwiij.
Oꝛaculum erat ad occideniem et qure xi RKRrxiij
DHꝛiginale peccatũ eſt malum hereditarium ixx D cxciij.
Oꝛiginale eſſe vicium ꝓbatur multipliciter ibidem F. . 1
Oꝛiginale eſt peccatum quoniam eſt per peccatum ixx Z cxcv
Nꝛiginale et culpa eſt et pena lxxi C cxcvi
Dꝛiginale dicitux eſſe a deo intollerabiile lxxi H cxcvij/
Diiginale contrabitnr a carne et a parentibus ibidenm Kxi cvij
Hiꝛiginale in oẽs illos tranſſit qui vicioſa lege naſcẽdi naſcunt lxxi P cxcviij

Oꝛiginale peccatũ nihil aliud videtur e niſi defectus ⁊ pꝛiuatio gratie.erroꝛ.⁊ repꝛo/
batur multipliciter. säü lxxi Z cxcix
Oꝛiginale in nobis eſt niſi negligentia liberi arbitrij et ignauia ece⸗ et impꝛobatur

Dꝛiginalis peccati cauſa et raiio oſtenditur ibideem L.D. E ⸗Ixxij A cc⸗
Dnginale eſt virium naturaliũ in animabus noſtris leſio xxxix y xcv

Oꝛiginali pctõ omnes anime ſunt infecte niſi purgate xxxv X lxxxiii.
Nꝛiginale dixerũt quidam coꝛruption em eẽ virtutis noſtre concupiſcibilis et eſſe pᷣn
cipaliter in ea. B lxxij P ccij
Oꝛiginalis peccati magnitndo et que ſit cõpatio et ꝓpoꝛtio eiuſdem ad ad alia pctã.
ꝛiginale in infinitũ minus eſt quocunq; peccato moꝛtali ibide Q Axxiij DQ.ccvi
ꝛiginale peccatũ non eſt naturaliter in animabus noſttis lxxi 6 cxcvij
Mꝛiginale fluxum impedit virtutum naturalium fir xvij
Dꝛnamẽloꝝ nominibus viroꝝ et mulierũ virtutes appellate ſunt xxxvi Q xcv.
ꝛnatus ſuꝑfluus monialium et dericoꝛum irx
DOꝛnat deus celos id eſt ſanctos viriutibus ⁊· Allvij H△ xij
ꝛlus deliciarũ eſt ſcriptura ſacra xvij xxxvi

Acientia dicitur quattuoꝛ modis he(ij N drxxxiii.
Aciẽtia vtus qᷓ coꝛda nra armant ad vincẽdas moleſtias lxvij cdxrxij

Ego ſum in elemẽtis terra fructificans
Ego ſum in contumelijs letifdcans
Ego de verberibus impinguo
Ego de igne tribulationis paſcoꝛꝛ
Ego ſicut aſinus carduos comeldo ””RV
Ego in miſerijs congaudeo
2 Ego fame paſcoꝛ .
Ego pauptatem locupletoꝛ H
Ego vbiq; diues ſum et inclita
Fflg o ſum babundans ? opulena
o go quocunq; iero ſequitur me affluentiis
In opia eſt mihi copia H
Paupertas diuitie M
Ego inermis arma S
Ego inveſtiment pluuialis cappa
5 nfloꝛibus gratiſſima roſa

In pannis purpura ſanguines
n aromatibus mirra S.C. U.lix.X. y. ccxcii
In oꝛnamentis cella
”M In auibus auis aquatica ”M
Pacientia martyrum exdentauit dy'abolum lxvij * duxvy

Ego victrix gloꝛioſa

Ego ſanctoꝝ nutrix amoꝛoſa

So hoſtes pꝛoſterno
s go contra eos feſtucã non leuo 8M
Pacientia dictt Ego ipos gladijs ꝓpꝛijs internceio. lxvij. O. xxrxů

dn

Reg giſtrun m

Ego foꝛinſecos hoſteserugno. —=ð
Ego dyabolĩ et angelos eius ſupero =
Ego moleſtias triumbo
Ego iniurias pacienter ſuſtineo
Pacientes conant de mibul noibue fructus elicere in 7 cr.
Pacientia liberat multipliciter ibidem

Pacietes in vaſa electionis ⁊ miſcõie fabꝛicantur lxix B ct art
Pacietes non ſolum deo gras agunt ſed et eoꝝ plecutoꝛibus oidtitbiden C

MNemo mihi nocere poteſt
Memo me ledere epoteſt
Nemo a me quicq; auferre poteſt
Belen nullam timeo

ihi ſeruiunt omnia

Paciẽia dicit. ⸗ ͦòÿẽMU 8 Reir crci

Ego potentias conſtringo
2ððèòM! Ego ſcutum ⁊ gladiũ in olequtumm meum conueno
HNHoꝛtem ſub pedibus meis ſubleciam babeo
paciens v mitis diuerſimodie ſe habent xlyv. Q cxiiij.

Pacti ⁊ federis pᷣma ſirmitas cum deo fuit circuiciſio rryryii B xxv
Panes ꝓpoſitionis xi E xxiiij . Item. xij B xxiiij
Paradyſus ſarracenoꝝ non Eniſi taberna Pperne turpitudinis xix S. vxxix
Paradyſo in paradyſo ſarracenon fiunt digeſtiones ſtercoꝛa ibidem
Haradyſum carnalẽ pꝛobatur impoſſibile eſſe vvilij. Ul. vſq; ad R xrxviij
Paradyſus de magnitudinefelicitat et gaudij paradyſi.Diffuſe tracteter de iſta ma
teria folilio. lAlxxxiij. B. C. ccl.
Parcere non pepcit deus ppꝛio filio vt ipſe nobis parceret vooil O xrij
ODarcendum nõ eſt blaſphemis et heretieis XX RB. L. xxi
Parcit hic dei miſcdia vt ineternum non parcat rri O clxvi.
Parentes noſtros naturaliter diligimus xxxix C xcij
Pariſienſem cultate quidarn ugil r oeteriosßmonibus fiebal lrxi O clxij
Particeps eſthomo in gratia omniũ bonoꝛum lvlj O c
Paruitas ſpeciem non deſtruit xxxvij B ſave⸗
Paruitas humilitatis eſt laus ipNſiius lxx Sclxxviij

OParunlus ſine baptiſmo decedẽs qui ⁊ qre ⁊ intepe pena ſi ſit infligenda lxxiij. J. ccx
Paruuli decedẽtes ĩ pctõ oꝛiginali niim paciũt᷑ doloꝛẽ opinio q̃ ipꝛobat᷑. txxiij nccvi

Paruuli naſcentes nullũ penitus peccatũ actuale habent lxx Tcxcv
Paruuli laudibus faſcinant vt dicunt vetule lxv C cdxxv

Paruulus pnulo. Nihil crudeliꝰ pᷣt agi ꝙᷓ; ſi volũtati ſue ꝓpᷣe dimittat᷑. lxij. M. cxxvi

Paruulos ſuosgblactat deus cibus ſpũalium deliciarum o lxviij S clxxxviij

Paſſer de paſi xi Lxxiij Item xv y xxx.
Paſſiones aeris oẽs a planetis oꝛiuntur vt quida opinant xxvi R lvii.
Paruulis magt qᷓ; adultis pcendum eſt. xLxx
Puſſiond aeris cauſa = ratio xxvi O lix.
HOaſſiones aeris ſtelle ⁊ planete ſic ſe habuefr̃t a tpe q̊ coli deſiet ſiẽ ante ibidem N
Paſſiões ſᷣm paſſiões viuere vicioſum ẽ Ariſtoteles xxxvij F lxxxvij
PSalſiones aliena opa ſunt et non pacientiũ opera licet in eis ſint ibidem
Naſſio in eo paſſio nihil laudis vei vitupij habet ibildem B. H

Paſſioni et incarnationi filij dei ꝗ iradicunt otra eiusonitatẽblaſpbemat vixai

Paſtoꝛ ppter ones ſuas in periculum ſe exponit ibidem

Pauci ſnnr in quibus virtutes et opera earum apparent i X c.
Pati pꝛius debent qui alüs volunt pꝛeeſſe lxij E clxiiij.
Paupertas eſt occaſio multoꝛum bonoꝛum lxiij D. E .

Paupertatis tres ſunt imentiones ibidem
Pꝛima = Carentis leu pꝛi iuatio

—

geid
Tada.

Pvpe ubi.

14 Pupnoo

8 lgustoniten
Ouugusndiulie
ußnudiuntst

Whensbumlit
Densaucana

Dumudin

esdit

Widen
ii Uru
dieru

tint

Pauptas diett

Pauptas hominem diuitem facit tempoꝛaliter

SDaupertas humilitatis laus eſt

Pauptas dicit

Paußertas leta panpertas non eſt

Regiſtrum

Secũda ſt Dinitian abbominatios
Tercia Paupertatis ipſius dilectio

Pauperlas buiuſmõi hominũ miſeranda non eſt ꝗ noluut diuitias amare ſpuales.

Ego diuitias ſub pedibus ↄculto
Ego omnia tpalia vt lutum viliendo.
Ego totam ſubſtantiã terrenã mihi ſubiecci
Ego pecuniam tanq; paleaʒ abieci ”
Ego diuitias vt ſtercoꝛa abboꝛreo lrxiliij P. J. R. clxxiij
Ego iuxta exemplũ dñi cum petro ſuper eas amvpnlo
Ego eis indignoꝛ vi vilioas MMU
Ego pꝛecioſum ſeparo ab abhomiabilibus
Ego ab illis ſicut a ſtercoꝛibus manus meas lauo
Ego oꝛdinem nature ſerunn

Pauptas in diuitijs amplioꝛis eſt gloꝛie—
Pauper in diuitijs diuitias dupliciter theſauriat ibidem

Ego nutrix religionis exiſto
Ego eam nudam ſeereuoeẽ
Ego eam lacte et impinguo
Ego occupatiões malas extermino
Ego landibus diuinis inſiſto
MHihil ad me de furtbus
MNibil ad me de frigoꝛibus
Nihilad me de tineis atʒ erugine
Nihil ad me de peſte atq; cale·
Ego meum hoſtium ſecure penetro
Ego iu medijs gladijs tuta exiſto
Z der muris nec turribus egeo
nis ergo audeat me impugnare
Quis audeat mihi inſultum dare
Ego poſſidentiũ me ſecuritas
VM Ego domoꝝ mundicia et puriaas
Ereso mundicia
uvptas dicit Ego ſacrificia
. Ego ſacerdotes
Ego exequoꝛ deileges
Ego ſum moꝛs gule et luxurie HW M
Ego moꝛs ꝓdigalitatis et laſciue „
Ego moꝛs ſuperwhdbie “
Ego mundicia vite humane
Ego ſum ferculũ et cibus delicatus
We elegit rex ſeculoꝛum dominus
we ſolam dignam ſe reputauit
Me inſeperabiliter collocauit

PHaupertas oiuitian eſt contemptus ibiem 2
Pax duplex lalicet dei ei mundi vviij C cexrxxiij
Pax M B xxxv C lxxxri

Peccatum generat circũſtantia
Peccatũ. Qtè non oẽ peccatũ actuale ex malo habitu pꝛocedit

hiiij M clxriiij
lxiiij £ clxxv

Laupertas hum zseññd“ llrvyi U cxxi
Pauptas quicquid hʒ boni abſcõdit vt vile et putridum manifeſtat ibidem X*

Fyvlq; lxiij elxrir

niiij G clniij
1

lxxv Q ccxiiij
D . lxx E cxciij.
Peccatũ eſt dictum vel factum vel ↄcupitum contra legem dei vbi neceſſe eſt intelligi
per facitum etiam non factũ ibidem C xvij

s
s

Regiſt trum
Peccatum vna intentione dicitur actus vel eius pꝛin atio m quem modum null vn
qᷓ; ſani capitis poſuit oꝛiginale peccatum eſſe peccatum xxx S cxcy. . ninim
2* Peccatum tres habet magnitudines ſiue intentiões llirxiü ccxi . Peniemigoinn
. Peccatum ſpirituale ex deo nunq; eſt lxxi D acvi Portegiorunn
. Peccatum omne moꝛtale in infinitum maius eſt qᷓ; oꝛiginale lrxiij Qccvi. doſe eliopezins⸗
Peccare moꝛtaliter quid ſit oſtenditur ixiiij. Q. ccxi. Itelxx. C. cxciij Pbetocirßn
Peccata vndecim habent nominationes yviſq; xvi „₰ awi, Pereionnmmag⸗
6 Peccats noſtre virtutis rationalis ſunt ſeptem ſmnannenns
Pꝛimũ Turioſtas “ Prinngrin
Secundũ Tarditas onun aguirnde
Tercium Leuitas Pumunin
Quartũ Eſt Dubietas S ixrvivlq; Ecvi ricumncigve
Quintũ Diethnitag — . .. Eann
Sextum Spiritus blaſohemie l epennimmmna.
Septiu· Uicium negligentie .— (benagin
Peccatum peccato damnatur lxxix carii emmind⸗
Peccatum negligentie eſt cauſa erroꝛis “ iij. Pemmweſii
Peccatoꝛum tenebꝛas diluit fides ibidem * Pvectouncamn
D0Deccato ade virtutes naturales coꝛrupte fuerunt ir V vvij Ptkeguſeipen
DPeccata omnia confitẽtis ponebat ſuper caput hyrci ſũmus ſacerdos x C xxx . ftattſtieilu
Peccata omnia populi poꝛtabat hyrcus indeſertum ibidem 1. Morugete
Peccatoꝛum quedam fuganda quedam ↄcremanda erant ibidem W. (loopnianant
Peccat ſacerdos grauius laicdo lxxiij. OQ. cevi Poobienn
Peccatum voluit dominus populum ſuum boꝛrere xiüij . xxviij Pihmuis
Deccata venialia conſummit ignis Arxryiij E clxxuvi mrmancg
Peccatum nature dicitur indecentia quedam lxx Ucxcv en
Peccatum oꝛiginale dicitur peccatum qm̃ eſt per peccatum ibidem
DPeccatũ ðꝛ vſualiter contrarium eius qð debet eſſe in aliquo ibidem y R
Peccatum oꝛiginale eſſe negau runt multi.contra quos obijcitur multipliciter. De/ ut
inde ad eoꝛum argumenta reſpondetur lxxi A cxcv Zude
Peccatum oꝛiginale dicere a deo eſſe omnino intollerabile ee᷑ lxxi K ocvij e
Peccatũ oꝛiginale et culpa eſt ⁊ pena opinio.Reſiduum require de iſta materia in lit “
tera.O.vbi oꝛiginale lxxi C cxcvi. yſe⸗
Peccatoꝛ per bona naturalia nec bonũ gratie nec bonũ gloꝛie pt p illa mereri lexxx bau⸗
Peccata dimiſſa qũo redeunt lxij X clxvij ⸗D ccxxix Mne do
Peccatoꝛes veſpernlionibus aſſimulantur ii H vi Vnel
Peccatoꝛes omni vi et ſtudio a ſuis peccatis repellendi unt xX Axx “ wno
Peccatis expulſis fuit deus populi iudeoꝛum defenſoꝛ xv W yx Denbon
SPoeccans moꝛtaliter viliſſime decipituir· li y ccxxxvijj luiunet
Peccata moꝛtali virtutes extinguunt 28 lij E coœxxviij nn
Peccati venialis ad moꝛtale nulla eſt ppoꝛttio lij M ccxxxixx Oenfee
Deccatoꝛ cum peccaueritfidem tranſgreſſus eſt M irvĩ R clxxxvij ecaa
Pecatoꝛes deſolanturtripliciter VM lvx M cxlvi. Alczbe
Peccatoꝛes cineres dicunt — lix D cc- ipbeenin
Peccatũ oꝛiginale incompabiliter minus eſt ̈ veniale . lxxiij O ccv . liume
Pecunia pie retenta iam coꝛã deo expenſa. KRequire o de elſis materia in littera. D vbi keoſum
diuitie lxy A dxxi ſpane
Oediculoꝛum et vermiũ ſubita generatio rxryiij O i. fſunt
Pena que et qualis et quo iure Yoniginaliinfligeda eſt rxiij. 3. K. ccyx DPoonne
Pena ſolum ꝓ culpa debetur 3 xxxi y lxrij de
Pene perpetue debentur aliquibus peccatis nij. D. E. G. xIvij ener
Penaſamlt deus punno voumet ouum S= Oher⸗
ales miran xxi
Saaknie al⸗sit increduli dei iuſticiã non cõſiderantes Nreij 7 Pen
d

.èòẽ⁴tͦ
S=
———
–

Regiſtrum

enitentiamare ſopiunt pteterite delectationes iti „* eenei

Penitentia oꝛitur ex iuſticia SðJM i P x
Pertectio virtutu eſt ſecunda nominatio rxxxy OQ— lrfii.
Perfectiones in animabus pꝛimo:ũ parentum non fuerunt naturales led gratis date
Dbiectio cui reſpondetur lrxxiiij D ccviij
Perſectio in vnoquoq; pfectibili non eſt niſi actus potentie ſeu potentialitani⸗ eius vl
timꝰ et ſupꝛemus. lxxi. G. D. H. ccxxxiij
Perfectio que a virtutibus naturalibus er gratuitis oſe umatur necellatia eſt ad vitam
eternam acquirendam V viij Q xvi
ericia multum iuuat in actibus bellicoſſis i F xcvi
ericula mundi que non aduertuntur D AHALi A xcvij
Perpetue pene debentur aliquibus peccatis evevrlij. OD. E. vii.
Perpetuitatẽ animaꝝ deſtruere conabantur nõnulil (yoiij A lxij
Periona perſonaꝝ in diuinis vnaqueq; non minꝰ⸗ eſt qᷓ; eẽntia diuina vi D x.
Perſonaꝝ nominibꝰ ex interpᷣtationibꝰ vicia ſugillant K vſqʒ lxxiiij. P.ccix
Pes dexter ⁊ pes ſiniſter hominis inicium vocant. aut loꝛtunatum gut Grinfo ungene.
ODpinio quoꝛundam eſt xxx. L. xviij
Pedes quaſi leſi virtutes quedam naturales H v8iieilj “ xv
Pedes noſtri leſi ſunt mnltipliciter ibidem P
Peſtis ꝑnicioſa eſt cauſa auerſionis a deo et reuerſionis aaydols Nilj E 1
Philoʒophi errant in duodecim vi S vi
Philoʒ ophi de erro: ꝛe philozophoꝝ in fide chꝛiſtiana M irx W) xviij

Phitonicus ſpũs phitonicuũ ſpiritum habentem bapit deus occidi xvij C xxxiiij
Pietas de lau de pietatis dicit ſic KV X XXN

Ego coꝛ compaſſionis ſemper effundo
Ego lacrimaꝝ lixiuiam inficio
Dinicie mee lacrime ſunt ⁊ fletus
Delitie mee ploꝛatus ⁊ vlulatus
Ego de alioꝛum meritis mereoꝛ
Ego de eoꝛum damnatione pꝛemoꝛ
Ego ſola alioꝛum onera poꝛio
Ego ſola chꝛiſti legem impleo
In me doloꝛ compaſſionis
In me luctus et fletus
Ego qnto plus poꝛto tanto leuius curro
Onera bonoꝛum et maloꝛum poꝛto
Quãata mala alion magis aſſumo.tato magis mande⸗ ſio
Aliena one humeris meis potto H
Onera fratum poꝛtare peto 8
Peccata alioꝛũ mihi aſſund M
NQueqʒ bona habent illis dimitto
Ego bꝛeuiter omnibus compatlioꝛ
Criſtum ergo dominum ſequoꝛ
Ego ſum ꝗ ex vno ſemine duas meſſes colligo
)ꝓgo ſum quã deus pꝛeelegit omni ſacrificio
)go ſum hoſpitalaria in ipo celeſti palacio
Ego omnes remiſſiones volo habere
WMWoibi debentur omnes indulgentie
Per me remittuntur peccata ⁊ vicia
Super hoc habeo litterarũ tria paria
Ubi ego nõ ſum omnes indulgẽtias reuocatlaluato: .—
Ubi ego ſum parcit omnibus creatoꝛ
Ego ſola perfectam pecuniam ago H ð
Ego augmentu lalunis viuo:um lola acqurroo Q.G
ſi

B õ

Ego eius iram aufero

Egoludicium iuſticie retracto

Pietas quomodo non eſt virtus
Pietatis donum ibidem.
Pietas de pietate que eſt cultus dei v. erd.
eias dicitur m du as intentiones

Regiſtrum

Ego moꝛtuis ſemꝑ aliquod ſuffragium impen do —“
Ego viſo feretro non rideo neq; irridedo .

Ego oꝛationes pꝛo moꝛtuis fſundo
Ego aqua benedicta lacrimaꝝ mearum moꝛtuos aſpergo.

Ego crux in deo in dei moneta exiſto

Ego crux aurea ad omnia valo
Ego crux dñi noſtri ieſu chꝛiſti ſola fio

Pietas de mirabilibus pietatis dicit em̃ ſic

Ego triticum et granum ſemino
Ego pia ediſicia ediſico
Ego panem vite colligg
Ego ſemina fructificare mihi compello
Ego feneratrix exactiſſima
Ego agricolatrix mirifica

Ego ſum in palacio regis celeſtis elemoſᷣnaria

Ego vendidi deum ꝓ redemptione captiuoꝝn
Ego coxi eũ in clibano ꝓ refectione famelicoꝛũ

—

Ego aſſaui eum in cruce tanqᷓ; agnum paſcalẽ pꝛo refectione eoꝛũ

Pietas de mirabilibus pietatis Dicit enim ſic

Ego deum ouiũ mearum feci paſtoꝛem

Ego ipᷣm feci cloacaru ſpualium mundatoꝛem

Ego eum tripliciter tumbare feci.
Ego eum in duo fruſta confregi.
Ego eum volare fecci

Ego eius hoſtium fregi ært,

Ego ſum nutrix ꝓtectrix et ſialuatrix miſeroꝛum
Ego dexteram dei obtendi ꝓ ſalute peccatoꝛum
Ego feci vt cuſto diret familiam meam
Ego feci vt impleret ꝓmiſſionem ſuam
Ego in deum potentiſſima dominatrix
Ego peccatoꝛu miſerioꝛum ſuluatrix
Ego ligans eius foꝛtitudinẽ eum ex armo
Ego ei thoꝛacem iuſticie aufero

Ego deum voci hominis obedire facio

1.

Ego ignem quem ꝑauerat ꝓ pectõꝛibus concremãdis extinguo

Ego ſcutum equitatis depono
Ego ꝑeccata eoꝛum de memoꝛia eius doleo

Ego in me indebite confiſos non abſoluo
Ego ſtilum ad delenda pctã teneo
Ego contra diluuinum peccatoꝝ inundo.
Ego ſeminatrix viuifica
Ego negociatrix pꝛudentiſſima
Ego ſum maga miritfica
Ego ſum ſaluatrix ſapientiſſima
Ego de perſecutoꝛe feci apoſtolum
Ego de lupo rapaci feci agnum
Ego panem elemoſinariu in lapidem conuerto
Ego terrã in celum et infernũ in paradiſum tranſmitto
xliij O cv

. xxxv R cvi

A l. B. C. cviij ꝛ=·

C. B. H. J. R. vſcz L. U.

–—

Hetenten
Peasleons
hensmunnl
Porusrielel
gnoisetacn
ronicsden
Peaodepde⸗
Pbnerepunen
Plndauncpi
Phrauum fu
Penivcolnieie
ivalnsinm
onaumoneſi
ordeerungent
rgnabun
Penarnſcseſtl⸗
wniusbun
Pyllpdeſynus
Arwkeg R
ſo.
Poenreerpoe
gii wei
düsböanaapn
Peeceptorumde
Peceatoeli
Penſcitescauſ⸗
eclcantes lpt
laempe
lato mocbo
aiſamnonutn
Pizoneſſet⸗
WE

—
S=
☛
—

—
—
—
=
=
=
==
—

4

fattsdiann
legefen
elmalun
Pnpecoe
Rimnpinan
Dmnegäipnmnei
Mokrian⸗
Pchnonninti
WN
Wucnshii
WN
Dting
Dohſterſin
Pohaig
Doerimn
Pohhrfin

— = —
☛ i = = 2

41 444
Pietatem vocant philoʒobhi coꝛdis miſeriam xrv E lxxxoh·
Pietas leonis s rvij B. .exxss „
daen Pietas naturalis. e: naturalis mãſuetudo non ſunt in nobis vittutes ſed habilitates
Pignus nr̃e redemptiõis eſt xvõ liiij. F. Y. cxliiij Xxxv.E.lxxxvij —
Pignoꝛis exactio credulitatis eſt debilitas .— ij D iij . 0
Pyromãcia de ludificatione pyromãtie et vnde habeat oꝛtfrtuũu xxvij J lxi 4
Placato deo deoꝝ moꝛtalibus aut ſunt eiſdem dij placati aut non xxiiij Tliiiſ
Planete a planetis oẽs paſſiones aeris dicũt quidam eſſe xxvi RK lviij. .
Planetarum opationes ſepe impediunt᷑ fm aſtronomosa xxvi D lvij
Planetarum vtutes et eoꝝ operalioes. xx. Avlq; ad' Rincluſiue xli.
Plenitudo ſapiẽtie ẽ timoꝛ domin· liiij. N.N. P. cxliij
1 Plenitudinis immo derate iudiciũ triplex eſt lxx U clxxviij
Pomoꝛum comeſtio ꝓhibita erat H rxiiij U xxvij
Pondera nauigantibus ſunt vtilla —ð lxvi J3 clxxix
3 Pondera facit humilitas contra flatus vicioꝛum ibidem 44
. Ponderoſitas eſt laus humilitatis lxvi M cxxx
i Ponderoſitas humilem eleuat ibidem „ A
rni Populus dei vnus debet eſſe rrrx A lxix.
Poientia dei ex potentia diuina oꝛiuntur.adoꝛatio ⁊ veneratio et ſacrificatio et Sni.
ficatio. vvddeei
. Rerent ner potentijs nec paſſionibus boni vel mali ſumus ſed ſᷣm habitus tantum
Xxxiiij xxvi HW . —„U l
Piãs hũana apud volũtatẽ nulla alia ẽ niſi ↄſolatio ſuaſio atʒ pᷣcatio.xxxvii.lxxrix.
Pꝛeceptoꝛum dei nihil inutile eftt xvij B. H. J. xxxiiij
Pꝛedicatio pᷣcellit inter opera diſcipline exterioss xXxxij R lxxiiij
Pꝛedicãtes cauſa queſtus vel inanis gloꝛie ſibijpᷣis pꝛedicãt non xpᷣm lxi y clxiij.
5 Pꝛedicantes tepide ibiern lxi O dxü
n Pꝛedicare ↄtra pᷣdicantes verbũ dei ꝓpter laudes vanas ⁊ queſtũ cupiditatis lxvij
Pꝛedicatio machometi rvliij R xxxvij Ccdxxxiij
Pꝛelati ſunt nonulli qui credunt elatoꝛes cuᷣ hoſtes ſunt ⁊ pſecutoꝛes Ixi. R.S.clxij
nelnerſad male ſentiendu de hominibꝰ facilimi ad bene ſentiendũ difficiles
xi U dxiij .
Pꝛelatus debet eſſe medicamen ¶“ lxij. C.D.clxiij
Pꝛelati indiſciplinati et ignari in beelʒebub eijciunt demonia inſathana ſathanam ex
pellunt. „ . lluunreij D clxiiij
mideg Pꝛelatoꝛum plures gaudio interfecti ſunt ꝓpter eoꝝ crudelitatẽ ibidem
5fG6 Pꝛelatus negligens aſſimilatur agricole doꝛmienti. H Alxij. J clxv.
Pꝛelati canes dicuntur ibidem. , , . .
Pꝛelati eccleſie compeæantur vni generi bominum qui incedentes als deijciunt ali⸗
os impellunt alios conculcant alios grauiter ledunt. lxij. A clxiij.
Pꝛemium pꝛecio emptum eſt. “ lün Niclxxiiij.
Pꝛeſumptio iracundrdi WM . lxxix R cxxix
Patricipiũ vniuerſitis deum ſolum credendũ eſteſe vi B ix
Pꝛobabile credere non eſt virtuoſum oſtenditur multipliciter „1 R 1
Pꝛobationũ inquiſitio eſt cauſa errois iij F vi
Pꝛobare ꝓbat deus ſanctos ſuos ſicut aurũ infoꝛnaee „ lxviij D cxxxv
Pꝛofunditas huũilitatis laus ẽ lxv. T. clxxxviij Item lxvi R clxx
Pꝛohibino ꝓhibiliõibꝰ ⁊ pᷣceptis reguie numero ſunt eqles viij E xv
Pꝛohibitiones ⁊ pᷣcepta ex vnaquaq; regula oꝛiuntur ibidem —
Pꝛobibetur filioꝛum rebellio contra parentes irx P xix.
„ P:ophanitas vitam noſtram contumelioſam facit deo AAAAlilv C cxv
nin Pꝛophete illuminatio nõ eſt nature oꝑatiõe ſed creatoꝛis munere xli O xcix
Pꝛophetie virtuus WHü . k Xli e
6 Pꝛopo:tonales traditiones in ſcola doctrine debent elſe xxxij S Axxiij

Megiſtr⸗ trum

Pꝛopoꝛtionalia funt p̃mia et merita ſiue gratie et gloꝛie 1 S exxt
P'spor omniũ duoꝝ equalium ad quo dcũq; tertiu eandẽ eſſe ꝓpoꝛtion necene ? e
1. 1 cxxxv.
n eſt quecũq; culpe ad culpam eã neceſſe eſt pes ad penã
Pꝛopoꝛtio nales ſunt culpe ⁊ pene inter Eet E xvi E rxrxxij
Pꝛopoꝛtionales ſunt delicie deſideriũs xviij y xxxviij
Pꝛopoſitionũ duarum ↄtrariarũ ſemper alteram eẽ verã non eſt neceſſe lxxv. Z. ccxx
Pꝛotectio bellantibus multum valer lxx Lxcvi.
Pꝛouocatio iracũdie interdũ vires reddit lv Tecxlvij

lij cxxxir.

Pꝛoximus nõ eſt deſerendus niſi eius locietas deũ nobis auferret lvij W d
Pꝛoximos nobis caros efficii charitas lvij hd
Pꝛoximon et fratrũ glificationis tot ſt ꝑtes quot ſt angeli et hoĩes. xxxij B arre
Pꝛudentis bellantibus eſt neceſſaria xl G xwi
Pꝛudentia viuendi vna ſimpliciter non eſt Avi Q cux
Pꝛudentia colendi deũ fide ſtabilita eſft xlvi * Q cxxiij
Pꝛudentia vna erit mentẽ iluminas humanam veritatẽ lalutani 1 D cxxxi.
Pudoꝛ appᷣhenſionem habet ſapientie D v ir.
Pudoꝛ ⁊ limoꝛ a ſapientia diuina oꝛiuntur vi I1x
Pudo: fuga ſpũalis eſt ſicut et timo: Avij 2 cxxiiij
uerilitas vitam ſubuertit humanã xliii y cri
Peugnate pugnandi ſeptem ſunt adiuto: ia. Require in lra. B vbi bellůũ . F. xcvi.

Pugnat auaricia contra luxuriaʒ

Pulchꝛitudo virtus eſt nominata xxxv U
Punire decet deum ſuos inimicos ⁊ rebelles
Punire minoꝛa mala magis maioꝛibuom multis de cauſis
Purpura omnis illuſio el
Punit hic deus filium ſuũ quem recipit
„ Uerere contra illos qui ſolum auert que ſua lu unt

xiir 1 cxxix
lxij O cdlxvi
lxxij. K. L. ccij

Uerenda non eſt via ꝓpter ſe 5 Urri
Querenda ſunt nobis omnia que villia ſunt ppter vitam etemmã ibidem =M y
Daiez erit in ſepimo millenario tiij K nvi
Queſ cere quieuit deꝰ die ſeptimo riij. H. J. xxvi

Agdere barbam ꝓphibuum eſt nij Z nvij
Adices ſunt due que cogũt vnam eſſe fidem veraw et cõmunẽ ſcz omunilas et

„ emptitas veritatis credende uii RR viij
Radijſer ſunt ibus cognoſcuntur bona mala R— xlv Scxv
Radioꝛum ſolarium reflexio iij iiij
Rebellio fuioꝛum contra parẽtes ꝓhibetur ir xixx
Pecta eſt vita noſtra cuius extrema ſcʒ finis et pꝛincipium 0 deo non recedunt Ai. V.
Recuſſima eſt voluntas diuina I A. B.e
Rectum neq; curuitatẽ aut deflexionẽ habet J eſt de reclo et reaiudinei in moꝛibus
diffaſe. xlI e
ecium eſt qð recto applicatũ ab eo non diſcrepat lij. A c
Rectum eſt cuius media non exeunt ab extremis xli y c
Redditus ei cenſus deo debitus eſt amo: lviij K cliij
Redimere.redemit dominus populum ſuũ irx D vij
efectio coꝛpalis eſt in eccleſia nni b mi
Refectio ſpualis eſt in paradyſo rniij. B. C. ccxxir lixxxii. * y. Z. ccxxxix
Begquire in littera. G. vbi felicitas ⁊ in littera. G.vbi gandiuu
Reflexio radio:ũ ſõlarium ex ſpeculo conceauuo· ij 0 iij
Regula ex vna qua regula p:ꝛeceptũ vel pꝛobibitio oꝛitur viij Exv.

lriij A dxviij
Pugnandũ eſt lingua etmanu contra erroꝛes impietatts x J xxi
Pugnauit deus contra beſtias infernales vt gregẽ ſuum laceratũ redimetet.vi ui
Pugnat rex ꝓpter ciuitatem et regnũ et populum ſuu vt captiuatũ liberet Pi A xi
xxxiiij
xxij L rviij

xxxo B lni

——

epleboſeſt
grrr
e
4
ſnul
Pelgoctan
Reigons in
leſninen
enulueibe
ſein ininn
hon arapl
eſian
eius
chetncaninon
; gütſin
ſenine
urin
chenocnine
cokoſenemd
igoeriiemne
—
cnciaimne
chpſseen
Reneösconme
Mennanion
Pemunentorie
Renunemiſas
Honmmenton⸗
nienitin

Nng
kitl
ſenainn

dich Dl
ani

ndndt

1

= 2 =

—

zutenn

— —
=

abeisi

Religionis pars pᷣma ex neceſſitate eſt fides ibidem

Beligionẽ ingredientium erroꝛ

Religioſos a frequentia mundi xpᷣus ſe gregat areet

Recia dyaboli humilem capere non poſſunt

R

Regiſtrum
Regnle honeſtatis ſiue ſint ſcripte exterius ſiue nõ vere ſuntet tenenge vidan B
Regule omnes ſunt veritatis aſſertiões ibidem D
Regule pꝛeceptis et ꝓhibitiõibus numero ſunt equales ibidem E
Rugnla anguſtini vel benedicti quid eidt xlvi P cxix
Regnum celoꝛũ quilibet omni opere bono mercaurt vij cli.
Reũugio eſt eterna felicitas In ꝓiogo 1 A1*
Religionis ↄſũmatio eſt beatitudinis plenitudo In ꝓlogo tbidenn D

Religio non omnia que ad religionis fundamentũ veninent ſum manifeſte vera: ae
tunc nulla eſſet hereſis aut cõtradictio. Z 1

Religio Q credulitas aut credere ex euidentia veritatis nec eſt religio necpars eig

onis ibidem
Religio idem opoꝛtet eſſe fundamentũ et in fide et in relgione üiij F „4
Religigſitas eſt decoꝛ vite noſrrte
Religio fundari non potleſt in infinitis credendis iiij vi
Meligionis et fidei vnum eſt fundamentũ ibidem
eligioi in religione nulla eſt diſcrepantia xiüij J. lxx

lxiiij E ariij
Relgioſum oẽm intellectũ religionis capacẽ Eoꝑtet eẽ ne deo iniuiek iij B v
RBeligioñ offerrent holocauſtum rrxij H bni
Religiolſi viri animo ſunt agiles ad ſacras obſeruãtias tentdas xxxv yY lxxxiii
Religioſi inter religioſos aliqũ per malum pꝛelatum concitantur diſcoꝛdie rixe ruine
incendia irarum ei odioꝛum ⁊c̃. lxij M cdxv
lxxxi K clxi
Remedia contra dyabolicas impugnatioes lxxix. D. E. G ⁊c. vſq; N ccxxyi
Remunerationẽ ſolum recipient obſequia gratuita M iii . vi⸗
Remunerationis ſpem cauſat largitas diuina *
Remunerari ſupꝛa debita duobus modis dicitur lyxxx * ccxxx
Remuneratio non hʒ locũ vbi mũeratio nonẽ lxxix.y. Z. ccxxix Itẽ lxx. Z. ccxxxij.
Remũerari aliquẽ virtutem eſt impoſſibile niſi pᷣmio ſibi ↄgruenti lxxxij A ccxxxvi
Repellere debet quilibet oblationẽ dyaboli cũ indignatione *.lvij B c
Regqniei in ſabato dne ſunt cauſe riij H xxvi
Renſtere põt q̃ntecunq; tentationi gennq; infimas etpetratoſi vult. irxvij. E. ccrix
Reſiſtii tentationi qui non conſentit ixxviij F ccxxv
Beſiſtere tentationibus contingit tribus modis ibidem

Res rerum diuinalium veritas eſt vna iiij 8 vij
Rerum inuenticiarum ydolatria xxx Slxix
Res que pꝛeter deũ i ſunt. Aut nos ſumus aut nohis lacte aut nobis fiunt lxxviij
Rerum ſubtilitas eſt cauſa erroꝛis ü E ii „E
Res ſieri vel obmitii ꝓpꝛie dicuntur non manckata 2 vilj A xiiij

Reſiſtentiarum qttunor ſunt modi auibus 5ä
Reſpirationẽ pꝛeſtat aer ij WMW lxi
Reſpoſa demonũ querebant ydolatre indeſerto audire xv eE
lr * clxxviij

MRetributio ſanctoꝛum eſt gioꝛia animarumm lxxxi B ccxxxii
Retributio non habet locum vbi tributio non en lxxix y ccxxix
Reuerentia. Limoꝛ eſt reuerentie eij c(xxiii
Reuereri aliquẽ eſt eius encinkesſdenmretziden

KRabomsdnemode eſt Vsinutee . xxxvij.Z. A. Zinn.
onus ꝓ gente et regno pu
Rigoꝛ infl eribiia Soor RM nir 3 arrwiig
Ritus mos eſt ſanctificatiõis vninſcuinſch legis vyvxx Uirxix
Rirum vnum in vnũ dei pvopulum neceſſe eſt eſſe ibidem
Rois 8 moldinario ſ eet reuerenda mikafbntio niſanemoneilßam. zvl. 7. S

Haigam quantã faciunt mali peelatl i. Z. clyiij
(uAbbatum requiei in ſabbato q̃ttuoꝛ ſunt cauſe riij H xxvi
Accus pecunie humanitas chꝛiſti lx D vij
BSacerdos ſummus oĩa peccata confitẽtis ſuꝑ caputpyrei imponebat xv C xxx
Sacramentum altaris qualiter lumẽ fidelipſos ſenſus et lenſibilia i in ſagament, alta
ris vincat ij K y⸗

Sacramenta contra ſacramenta latrare non ceſſant heretici vi Tri
Sacerdos grauius layco peccat i cci
Sackamonſe ⁊ ſacrificia et ſacra ppter tria inſtituta ſunt
Sacramẽta Sanctiſicationẽ
aallficia ad Repꝛopiciationẽ? xxx.X. iiir
Sacr Dei honoꝛificationem
Saer zete pertinct ad cultum honoꝛiſicentie diuineſ mii trrii
Sacroꝛum ſeptem ſunt modi
DPꝛmus Pꝛoceſſio
Secũdus Exterioꝛ communicatio S
Tercius Laudum diuinaꝝ reſonantia
Quartus Et Mimiſtroꝝ exterioꝛ appatus xxxij.. lmiiij
Quintus TeKempli oꝛnatus ””J”VMVMUD
Sextus Campanarum pulſatio
Septimꝰ⸗ . Exterioꝛ expiatio
Sacroꝛum? exterioꝛ quinmpleren vulitee
eeeꝛima Ad ſacra ſpũalia editio
Secunda Eſt Eoꝛum rememoꝛatio nrij „ in
Tercia Ad amoꝛem internoꝝ imitatio
Quarta Eternoꝛum ſacroꝝ impetratio 3
Nuinta Beneficioꝝ rememoratio OW
Sacra nulla pꝛeter hec vera ſunt et deo accepfa ibidem —2
Sacra in quibus decoꝛ ſummus ibidem
Saccis eloquijs quicquid conunet credendum eſt v Air
Sacrificare ſacrificabant deo hebꝛei oues et boues ir QQ⁊ nix
Sacrificium eſt oblatio que ſanctificat offerentem xi A xrij/

222

Sacrcificia et ante negem et ſub lege voluit ſibi offerri deus ſeptem de canſis. xi B xxij

Sacriſicioꝝ ſexcẽtaſexaginiaſex genera habnit egyptioꝝ ydolatria
Sacrificia peccata vocabantur
Sacrificioꝝ conſumptio cõſumptionẽ efficiebat peccatoꝛum ibioem

Sacrificivm hyrcoꝛum ſolenne erat
Sacſeſcum offerebat ex quattuoꝛ elemẽtis et gusre xv Trrxxi
Sacrificia dijs non ſunt facienda

Sacriſicium ſoltdeo impendendũ eſt ibidem
Sacrificioꝛũ ſeptem ſunt vires ibi/dem 7.

Sacrificia animaliun ſunt per ſe inutilia mi * lri
Sacriſicia diobus mo dis fiebant ſeʒ vel igne vel gladio ibldem
Sacrificium quo poſito ponitur illud quod el ſacriflcium xxii X lxxij

Sacrificium iuſticie quid ſit rrxi. S. In

Sacrificium eſt repꝛoppiciatio dei altiſſimi rxxxi X uri
Satrificoꝛum duo ſunt genera ibidem
Sacrificia animalium — =ðèðUMD rrrij BCirrf, .
Saarit icinm multiplex ibidem S mi “B lxxij
Saengcum ded aeeptum eſt vnuſquiſqʒ noſtrum ibidem 8 .
virtutum 22227
Fatritcum Saonn Winiem et etiam religioſoꝛum ibidem “ 7
aluantur pauci enn ori uid 1.E rli,
Saenilaam penltentie d bamnanta i eit lrxiij

riiij O rxxvij
rliij F rrix

—rrrrrrrr— — —— —

rw. C. xrxix
⸗ miii 5 lii.

fiunſn
S

auds Nnaiſonon
ſeoeoene
Gnfaſeui

Snriiatpoſn⸗

Goinoein
Gncietichiſten
Cunaepoefnen
Orcaumtendat
Omnifinerten
Omimiogten
Suifiifenind⸗
Oeniſcnncoun
Gasboncenn⸗

Ogidcoiſnlup⸗

Gehhinscine
Sunginsgdan⸗
Iugie heien
Jochnende
An giuiuh
G menm
Oehienie
ummn
Openoorp
Spiensekeon
DPartnen
Ghodetcin
Zpuadagn,
nt⸗ tchen
nin
Kmmnnt, L

„ℳ

VBactlſteinm peinum qnod requiritur noſipi, ſumus
Sacrificium operum interiorum ibidem
Sacriſicia que deo ſunt accepta ibidenm . SET
Sacrificium domini ſaluatoꝛis ibidem
Sacrilega ſacrilege impietatis oꝛigo eſt multipler

Sapientia eſt omnis virtus et ars quelibet ibidem

Sarracenoꝛum afflictio per Chꝛiſtiauos ibidem
Sarraceni nomẽ ſaracenoꝛum a ſara ſibi fallo vſ urpauerunt ibidem
Sarracenoꝛum paradyſus ſtercoꝛa et finus

Scientiam legis dei ignoꝛare eſt damnoſum In ꝓlogo
Scientia boni non facit bonum

Scientie naturales ſunt que et natura nobis indite ſunt ij Oi ij
eienne 2 facit hominẽ interius lamentari quod oſtenditur multis exemplis
Llvuj. ccxxiij ⸗
Salire et credere differunt . O 3
Seire non viderur eſſe Voluntatinmſbidem ́”́”M 3
Scire non habet bellum et quare widem

Regiſtrum
nrij P lmiii
H iſg.
rxriij

Sal in omni ſacrificio apponi pꝛecepil deus xiiij Z xxix
Saluandi ſunt omnes cuiuſcunq; legis vel ſecte ternt dumodo credatur eam bonã

eſſe et deo placere Erroꝛ xXxx 1 xlij
Sanccificatio qua requirit inqninatio cõmunis eſt xxxi Rlxx
Sanctificatio offerentin eſt oblationis et ſacrificij xi F xxij
Sanctitatis due ſunt operaniones 1. B. cx
Sanctitatẽ chꝛiſtianã debet quilibet conſiderare vt ſie a vicis reirabat lxxir K ccvij
Sanctus poteſt mereri gralia viuificationis alicui peccatori lxx S ccxxxi

Sanctoꝛum retributio eſt gloꝛia animarum lxxxi B ccxxxij

Sancti viri gaudent in tribulatione lvi E cxlviij
Sancti viri cogitant turpia vt ea magis abbominentur 1ü
