Jarta illud. Creſcit amoꝛ nũmi qntuʒ ipᷣa

pecunia creſcit. Naturalia ei deſideria fi⸗

nita ſunt vt idẽ dicit.iĩnaturalia vero ĩ infi
nita. Pꝛopꝛietatẽ vᷣo qᷓ in religiõis ꝓfeſſo
rvibus ⁊ furtũ ẽ ⁊ ꝓditio fratruũ⁊ ſacrilegiũ
om̃ino nõ patit᷑ gloꝛie ſanctoꝝ ſinceritas
⁊ ſanctitas.neqʒ naturalis dilectio cõmu
nionẽ excludit a coꝛdibus ſanctoꝝ.ymmo
in eis illaʒ efficit ⁊ ingignit ymmo dictat⸗
ſuggerit omiĩa eẽ naturalit᷑ cõmunia ⁊ cõ
municãda int᷑ omẽs ſubſtancias rationa
biles. Uerutñ nõ vſqʒ ad illã ꝑfectionẽ cõ
munionis ſe erigit aut extollit.q̃ cõicatio
ſancti ſoũs noĩat᷑.⁊ ſuũ habet ĩ patria cõ
plementũ. Cauſa autẽ in hocc.qm nõ
om̃ino ĩmunis ⁊ libera a curuitate ac re
flexione vt in pᷣcedetibus oſtẽdimus.q;ꝛ er
go dilectio nõ vniuoce ymmo dicit᷑ equo
ce ſᷣm tres modos quos aſſignauimus et

gaudiũ nõ vniuoce dicetur ymmo equo⸗

ce cũ vnaqueq; intẽtio diligẽdi gaudium

habeat ſibi congruẽs ⁊ appꝛopatũ. Jaã

ergo diximus tibi gaudia tria virtutis no
ſtre cõcupiſcibił. et qꝛ ipᷣa charitas erit ibi
pᷣmiũ eiuſdẽ.Exaltatio vᷣo illius elõgatio
eius ⁊ libertas a paſſioniꝰꝰ ꝗbus obno⸗
via erat in vita iſta.paſſionibus inq; ptur

bantibus ⁊ moleſtantibus ipam. Hee au

tẽ ſunt numero ſex videlicet amoꝛ ⁊ odiuʒ
doloꝛ ſiue triſticia ⁊ gaudiũ deſideriũ ſiue
fames ſpiritualis atqʒ faſtidiũ.⁊ quod ꝓ
pꝛieviciũ accidie ẽ. Has autẽ paſſiões ſeu

ꝑturbationes dicimꝰ cũ fuerint inoꝛdina⸗

te Pietati vero gaudiũ erit de ſublata mi
ſeria.⁊ eouſq; eliminata vel exterminata
vt nullũ penitus ĩ electis eius faſtidiũ re⸗
linquatur. Haudiũ vero ʒeli rectitudinis

vindicta eſt infernalis ſicut legitut in pſal

Letabit᷑ iuſtus cũ viderit vindictã.Et ꝓ⸗
uerbioꝝ. x. In

uoꝛe vindicte ſʒ ʒelo iuſticie.videlicʒ amo

re pulchꝛitudinis iſtius iuſticie.Et qꝛ ipie⸗
tas ſic ligabit᷑ ac calcabit vt nihil ↄtra bo

nos.nihil in dei cõtumelia vlterius poſſit
ablata poteſtate impus non ſolũ ſeuiẽdi
in bonos.ſed eti vinciendi circa eos ꝓpt
quod ⁊ in pſal.legit᷑. Et oĩs iniqtas opila
bit os ſuũ.Et iob. Iniqtas aũt contrabet

os ſuũ.Tunc ſaturabũt ꝗ eſuriunt⁊ ſieiũt

hoc mõ iuſticia. ⁊ erunt beati ĩ hac pie be
atitudinis. Sic legit ma:hei.v. Bean qui

eſuriunt ⁊ ſiciunt iuſiicia. Sunt auiẽ g ab

carẽcia miſerie ſiue imunitas ab illa nũqʒ
ZJuxta tres modos iſtos erit retributio et

lerbioꝝ. j. In paitione ĩpioꝛũ erit lauda
tio.letabit ergo iuſtꝰ ĩ ꝑditioe ĩpioꝝ nõ li

retributionibus ſanctoꝛum

lationẽ miſeriarũ ptẽ felicitatis iſtiꝰ repi

cẽt et ꝓ eis facit illud quod legit in pſaim̃

Anima njra ſicut paſſer erepta ẽ ð laques
venantiũ.Et iteꝝ.laqueus cõtritꝰ ẽ?⁊ nos

liberati ſumus videtur aũt ꝙ eodem mõ

ponere poſſẽt ꝑte albedinis carẽcdi nigre

dinis.cũ ꝓꝛſus eodẽ mõ ſe habeãat caren⸗

cia nigredinis ad albedinẽ vt carẽcia mie

ſerie ad felicitatt. In quo rũdemus qe
carecia miſerie eterne reuera nõ ẽ ꝑs nee
poteſt eẽ felicitatis contrarie q̃ eſt plemtu
do oĩm deſiderabiliũ. Reuera ta gaudiũ
ẽ electis de eo quod vidẽt ſe vel videbunt

euaſiſſe miſerias culpaꝝ atʒ penaꝝ ⁊ iſtö

audiũ ꝑs eſt quodãmõ tocius felicitaus

eu iocunditatis quã habituri ſunt electii.

Et poſſibile ẽ quod aliquis gaudeat ð eo
quod ẽ albus ⁊ pulcer.et cum hoc de hoc
quod nõ defoꝛmis ẽ aut niger. quẽadmo

dũ phariſeꝰ ille euãgelicus gloꝛiabat lu⸗
vxviij.Et applaudebai ſibi de eo quodnõ

erat ſicut ceteri hominũ.videlicet ꝙ mun
dus⁊ immunis erat a peccatis hominum

vt ſibi videbat᷑ ⁊ de eo qð bonus erat. ꝓ
ꝛie tamẽ felicitas impoſitione ↄſiſtit hoc

in obtẽtu bonoꝝ patrie q̃ ppauit de di
ligẽtibꝰ ſe.qᷓ quonia ſequitur immunitas
malonꝝ ⁊ de illa etiã gaudebũt.gaudium
hmõi non ẽ ꝑs illius ſʒ ſeqla cõicans. Si
quis tñ aggregarevoluerit totũ gaudiũ ð
hmõi ſequela ꝑs erit felicitatis illius.ſed

——0

.

gloꝛiavirtut nr̃e iraſcibilis ſuꝑioꝛis acno

bilis iuxta virtutes ſuas ſiue merita quas
noĩauimus ĩ pᷣmo tractatu de virtutibus

⁊ moꝛibus quẽadmodũ humiliati q iip̃a

⁊ ſcm ipᷣam ẽ vt gra ⁊ merituʒ retribuat

ſũma exaltatio q̃ eſt vltima ſub deo ſubie

cio. tanto quippe vnuſquiſqʒ ibi ſedebit

ſublimioꝛ.qnto lł fuerit deo ſubiectioꝛ.

uxta quod legit᷑ in eodẽ capitu.luce Qui

e humiliat exaltabit᷑. Sic turbationibus

tra peccata ſuccedet pax ⁊ taʒ merces q̊ʒ pᷣ

miũ ularũ gandiũqʒ et gloꝛia de triũpho

quo omĩa hmòi triiphata ⁊ erterminata
erũt.qta ira ei vt dicit phyloſophus inqui
ſitoꝛ victoꝛie. Silr nimoꝛi pene ⁊ timoꝛi of
fenſe ſecuritas.Limoꝛi vero reuerencie q̃ᷓ
lis hic c.ſuccedet timoꝛ dñi q pmanet in ſe
culũ ſeculi. Iſte timo: erit nõ ſoluʒ gloꝛia

eiuſdẽ quibus excadeſcebat cõtra dei ↄtu
melias tã in ſe q; in alijs.⁊ gener lit᷑ con⸗

i futuro led etia gloꝛiatio.ſi legit Eccleſia

Geſteuat⸗
ſuesſbte
ebonnle
gnsdifian
gichoßtu⸗ͤ
igoit
ſca Horano
Punmonncke
dunteica
mmpolimn
Pnciophun
ilenenutin
inlee lutzhn
Mtcuundoeu
tionsfeetob
Giietpſeonn,
ſonsaepeci⸗
Cüsennidendn
Coorſäißoch
Poria iralcb⸗
Velegn oro
gue ab /iii
(le qunoeao⸗
(pynibusnung
orsapmon
KWawunddr
Gönnrspss
ninnsguast
ahmnis ernn
14 Aueſto
res einsin
ſoſibus non
ſllmima hü⸗
iin pꝛimu⸗
erpotencial
Murciofi⸗
inpogvali⸗
ltrtenrdi
hkicnsegen
aifcan

—
==

SS
=
=

ſa

gien
rei
laqreng,
eeügen
ecnsn,
Ncenoſehee
Sdin
neſenmnie
scntii
Niiiene
sahpiha
Scebennt
odsgne
nuganbod
minn li
diedet
bonmi nacnugt
auienser.
aiiſegin
8nin elaintsl⸗
Neinuninsibii⸗
osiſtosenientt
aſcbils lioii⸗
sſuas iveſniſli⸗
nudanm befſiun

nodübumtian

mn imenip)ſenn
rümaſohde,
oocihliiii⸗
ngatojſi
igunm,
—
7 eſffe 1U,

retur.

ccxxxviij

ſtici..Cauſa autẽ in hoc ẽ quoniã omnes

virtutes ibi erunt in actu nõ erunt ibi ha⸗

bitus doꝛmientes.omne em̃ impedimẽtũ
omnis difficultas omnis retardatio ꝓcul

erit ab om̃ibus virtutibꝰtunc vłtimoꝛ do
mini ẽ gloꝛia hic vbi habitus ẽ ſepe ĩ po

tẽcia. Gloꝛiatio vero in futuro. vbi erit ſo
lummõ in effectu. Ipᷣe ideʒ timoꝛ erit gau
dium ⁊ leticia ex diffinitionibus quas ſu
pꝛa poſuimꝰ voluptatis. Etit enim co
iunctio virtutis noſtre iraſcibilis ad deũ.

cõuenientiſſima ac decentiſſima ᷣm oms

virtutes ſuas quẽa dnodũ ꝑ humilitateʒ
erit cõiunctio eius ad deum vltimitas ſo⸗
iectionis ſic et ꝑ hmõi timoꝛẽ vltimitas re
uerẽcie ⁊ ꝑ ſecuritatem vltimitas circũda⸗
tionis ac ꝓtectionis.⁊ ad hunc modũ de
alüs erit idem timoꝛ coꝛona exultationis
quoniã ipᷣo coꝛonabitur et decoꝛabit vir⸗
tus nr̃a iraſcibilis ⁊ erit hmõi coꝛona inſi
gne regni quo ipᷣa a deo regitur hic et re⸗
git que ſub ipᷣa ſunt. Erit etia ⁊ inſigne vi⸗
ctoꝛie qua de contrarijs paſſionibꝰ ac de
omnibus triunphauit. Jam ergo di⸗
ximus et ꝓut opus fuerit numerauimus
gloꝛia anime bumane ſ̃m ſe totã. hoc eſt
ſcõm tres vires ſuas et diximꝰ quia om̃s
virtutes quas obtinebit ĩ patria erũt glo⸗
rie et pᷣmia erunt beatitudines ⁊ pᷣmia ip̃i
us. Queſtionẽ autẽ habet.vtrũ omnes

virtutes eius in patria oꝑabunt ſimul. et
ſi om̃ibus nominatis gaudijs gaudebit ſi
mul anima hũana ⁊ hoc plane nobis vi

detur. Pꝛimũ qꝛ oẽs virtutes erunt ibi in
effectu potencialitate tarditate ac di fficul
tate opandi om̃ino ſublatis.Erũt ergo in
continuo actualitatis ſue ꝓpter qð ⁊ Ari
ſtoteles videtur dixiſſe ſi tũ eouſqʒ intelle
xit ꝙ felicitas ẽ actus. Secundo nõ to
la ſimul beatificaretur vel beata eſſet ani
ma humana in actu nec totã ſuam merce
dem obtineret aut hnem⸗ ſi nõ tota aut
totaliter omibus gaudijs ſuis gauderet.
Ampliꝰ. Nõ ſcõm totũ deo ↄiungere
tur vel cõiuncta eſſet ſi nõ totalit᷑ ipo frue
Quarto:ſi nõ gauderet niſi vno
gaudio vel duobus vel in quocunqʒ nũe
ro dũmodo nõ om̃ibꝰ ſimł gauderet niſi
aut illi vel illis gaudüs ꝑpetuo inhereret:
⁊⁊ ita non niſi partẽ ſue mercedis vnq; ha
beret aut traſferret ſe ab illo vel illis i alia
⁊ hoc inutuliter:cũ illa nõ eẽnt maioꝛa: et
ila nihil ei accreſeret ex hmõi mutatione
revel ex faſtidio vel ex incõſtãcia q ibi lo

cum nõ habẽt vllo modoꝛũ. Quinto
cum oĩa ſimul cognoſcat:⁊ ad oĩavidẽeda
ſimul illuminet᷑ ibi virtus rationalis quõ
⁊ alie ad oĩia deſiderabilia ſua ſencienda
atʒ ad fruendũ eis ſimul nõ expedient᷑ et
illuſtrabunt. De ſupplicijs aute infer
nalibus queſtionẽ facit contrarietas q̃ vi
detur in ipo textu ſcripture. Sapiẽcie nã⸗
qʒ ꝗnto ðꝛ. Quia flumina cõcurrũt durit᷑
Et intelligitur ſcõᷣmvnã expoſitionẽ de flu
minibꝰ toꝛmentoꝛũ infernalium. Job vo
iiij. dicit᷑ Ad caloꝛẽ nimium tranſeat ab
aquis niuiũ. Uerũ naturam inſerni ⁊ ſta
lũ penarũqʒ eiuſdẽ modos et ſtabilire et
declarare alterius eſt negoci.De eovero
ꝙ ariſtoteles felicitatẽ dicit actũ tranſmu
tabilẽ.Aliqua nobis hic dicẽda ſunt:quo
niã⁊ catholice veritati cõcoꝛdare in hoc⁊

erroꝛi oꝛigenis cõtradicere videtur:cũ oꝛi

genes poſuerit animas huũanss ab illa fe
licitate ⁊ ad iſtas miſerias nõ ſemel tatũ
ſed infinicies reuerſuras. Oꝛ autem illud
impoſſibile ſit inde manifeſtũ ẽ.Quoniã
impoſſibile ẽ ſubſtanciã vnã duos habe⸗
re naturaliter motus contrarios. Motus
autẽ contrarij ſunt qui ſcõᷣm eoſdeʒ termi
nos ſunt et deſignatur hmõi cõtrarietas
quaſi duabus ppoſitionibꝰ q̃ ſunt a ⁊ ad
Que ergo anime huane mouẽtur a pᷣſen
tibꝰ miſerijs impoſſibile ẽ ꝙ naturaliter
moueũtur ad illas. Naturaliter ind ͤ h
ueantur ab illis fuga ⁊ odio naturalibus
quas habent ad illas. Similiter cũ natu
raliter moueatur ad felicitatẽ naturalibꝰ
ſcilicet appetitu ⁊ amoꝛe ad illã. Ipᷣe autẽ
poſuit de natura animarũ hoc eſſe quod
ab illa felicitate ſic moueant᷑.licet naturã
vocauerit naturalẽ defectibilitatt. Am
plius.nullũ eſt em̃ vinculũ adeo foꝛtit᷑ vt
firmiter ligas vel aſtringẽs aliquid alij vt
amoꝛ foꝛtiſſimus amantẽ aſtringit ama⸗
to Quia ergo anime hũgne in deũ amoꝛ
ibi eſt in vltimo foꝛtitud:nis.erit et aſtri⸗
ctio atqʒ alligatõ eiuſdẽ ad illũ in vltimo
foꝛtitudinis.Quare inſeꝑabiliter adhere⸗
bit ibi dey Sexto nihil adeo domina
tur anime humane vt amoꝛ et eouſqʒ ei⸗

dem dominaturvt ipᷣa cõtra eũ nihil poſ
ſit. Adeo quippe ipᷣm traſfert in amatũ vt
nibil aliud ei cogitare vłlibeat vel liceat

niſi vel amatũ vel ꝓpter ipᷣm qð in amo
ribus carnalibus ac mundanis manife⸗
ſtum eſt. de quibus iam declarauimusq;

ininfitũ mino:es ſunt amoꝛibus nõ ſolu

nn iz

HZe retributionibus ſanctoꝛum

gloꝛie ſed etiã gre.quãtofoꝛtiꝰ ergo cami⸗
nus ille hieruſalẽ id ẽ charitas patrie non
ſolũ auertit a cõtrarüs animã humanam
ſed ita etiã deo agglutinatã tenebitvt om
nẽ moꝛtẽ ſuauiſſimaã nõ ſolũ tolerabilẽ re
pultet compatione ſue ſeꝑationis ab ipſo.
Quare manifeſtũ ẽ.qꝛ ſi quid eẽt eam tra
hens totis conatibus acviribus obnitere
turvt nullo mõ a deo abꝛũpi ſe pateretur
Septimo. Si voluptas adeo abſoꝛ⸗
bet animã humanaʒ vt illa hoꝛa amplex⸗
ſponſi carnalis vel ſponſe nihil aliud co/
gitare eideʒ liceat quatofoꝛtius voluptas
illa ſpualis ex amplexibus celeſtis ſponſi
ꝓcedens⁊ beatiſſima illa copula ita occu
patam et abſoꝛptam om̃inoq; auerſam a
contrarüs cogitationibus ⁊ deſiderijs le⸗
nebit animã humanã. Occauo. ſi igni
culus ymmo ſcintilla pmodica ſancte dile
ctionis ? faſtidire facit animã humanam
coꝛpus ſuũ ⁊ tanto oneri habere.vt carce
rem moꝛtis illud reputet.ſicut dicit aplus
in pᷣmo ad phylipᷣ.Cupio diſſolui ⁊ eſſe cũ
xpᷣo.Et iteꝝ ad Ro.vij. Infelix ego hõ ꝗs
me liberabit de coꝛpe moꝛtis huiꝰ.⁊ iterũ
Aàd Lon.ij.xij. Libẽter igr gloꝛiaboꝛ ĩ infir
mitatibus meis ⁊c.et erum. Wihi viuere
xpᷣs ẽ ⁊ moꝛi lucrũ. Si inqʒ hoc fecit pᷣno⸗
minatus igniculus atqʒ ſcintilla ta exigua
nõ obſtãte defectibilitate illa de qua loꝗ⸗
tur origenes.quatotoꝛtiꝰ hoc faciet cami⸗
nus ille ⁊ foꝛnax ĩmẽſe charitatis in pria:
vt vllo mõ deſidere turcoꝛpus moꝛtis hu

ius Nono cũ hoc anima humana n⸗

facit niſi amoꝛe coꝛꝑis. Nõ eĩ incdinat᷑ de
ſiderio in ipſum. pꝛopter amoꝛem quem
habet in ipſum quod ſi eouſq; amat ipᷣm
quale quidẽ eſt in ſtatu miſerie iſtius vbi
coꝛpus moꝛtis ẽ ipi anime ⁊ carcer eiuſdẽ

hoꝛrificus.Qñtofoꝛtius ẽ neceſſevt amet

ipᷣm vbi non ẽ ei ſarcine aut captioni ſed
gloꝛie. vbi nõ ſaũ moleſtias illas ei non
ingerit ſed ꝓmptiſſimo obſequio eidem
obedit ſeruit. Decimo dicimus quia
manifeſtñ ẽ gloꝛiã animaꝝ intelligẽtibus
qꝛ anima humana nõ ſolũ gaudus ⁊ glo
ris virtutũ qs diximus ibi cõfoꝛtabit᷑ ine
ſtimabilit ſed etia gloꝛia impaſſibilitatis.

Alioꝗn nõ ſolũ beata ñ eẽt ſi obnoxia eẽt

glicui de inoꝛdinatis aut moleſtis paſſio
nibus ſed etiã miſera. Deſideriũvo incoꝛ
pandi nõ ſolũ inoꝛdinata paſſio eſt qᷓ ſta
tus ille feliciſſimus ꝓ pᷣſentis vite miſeria
7 erupnoſitate ſic ſpernit᷑ vt eniaʒ deſeri q̃

bus de cauſis qm̃ quãatũ in eo ẽ abꝛũpit ?

ſeparat animã humana ab eo qð ineffabi
liter diligit. et in quo incogitabiliter gau⸗

det ⁊ etia affugit dũ quod deſideraturnõ
ſtatim et obtinetur. In puncto em̃ deſide⸗
ratur coꝛpus hmõi et non in pautioꝛibus
; quadragintaſex diebus fabꝛicat et ad
recipiẽda anima reꝑat.Ex quo maniteſte
ſequitur ꝙ in illa tata felicitate.ſic eti ta⸗

lis deſiderii videlʒ inoꝛdinati et affligetis
immixta miſeria. Sunt et alie vie quibus

erroꝛ hmòi deſtruitur que ſuo lococõgru

entius aptabũt. OQm aũt ſcripꝛure ſa⸗

cte et teſtimonia ſacroꝛũ doctoꝝ patri po⸗

tentia.filio ſapientia.ſpũiſancto bonitatẽ

ſeu bentgnitatẽ quodamodo a ꝓpꝛatioe
attribuũt. Decoꝛ auũt et pulchritudo diuie
ſimilitudinis ideſt beanſſime trinitatis cõ

plebitur in anima humana in ipᷣa gloꝛifi⸗
catiõe ſua ymmo ipᷣa gloꝛia ipius pulchꝛi
tudo erit diuine ſimilitudinis. aut diuina
ſimilitudo. neceſſe eſt ergo vt inquatũ ad
potentia aſſimilet patri aſſimila:one que
illi felicitati cõgruit.Quare neceſſe eſt vt

nec ꝓhiberipoſſit a faciendo ibi qucquid

vult nec cogi ad faciendũ aliquid qð non
vult.qualẽ dicit philoʒophꝰeſie diuinam
potẽtia. Neceſſe etia eſt vt eius potentia
non ſolũ difficilis ad padendũ ſit alquid
quod ea moleſtet ſed etia inpoſſibilis.Di
milit᷑ nec ſolũ facilis ad agẽdũ quicqdvo
luerit ſed etia expeditiſſima liberrima. ac
ꝓmtiſſima. Juxia mo dũ iſtũ neceſſe eſtvt
aſſimilet᷑ et filio in ſapiẽtia eouſq; vt non
ſoluʒ fatuitas ignoꝛantie. erroꝛis tenebꝛe
dubitatõnũ heſitatõnes.opinionũ foꝛii⸗
tudines ac debilitates ab ea inacceſſibili⸗
ter et inattingibilit᷑ eliminate ſint et in tã⸗
ta irradiatione ſapientie illuſtret᷑.vt quic⸗

quid ea pidere iugrogeigſccteve delec
cidiſſima viſione co⸗
Saaſeat. Similiter et ĩ benignitate ſeu

uerit vel decueri
bonitate neceſſe eſt vt aſſimilat᷑ ſpũi ſacto
vt non ſolũmõ nec veſtigiũ inuidie mali⸗
cie apud ipᷣam locum habeat. ſed eti vtł
amoꝛ alieni boni ea totaliter occupet.ple⸗

neqʒ; ac pacifice poſſideatEſt em ꝓpꝛie be

nignitas amoꝛ alieni boi et benignos ho

mines hmõi dicimus qui alienũ bonůr

viſũ vel auditũ vł quolibʒ aliomõ cogni
tũ ſtatim amant. Unde et benigni quaſi
bene vel igniti vel ignibiles igne ſpuali ꝗ

amoꝛ lacnius eſt. Bene aut igniti veligni

7

islentgl
eAenibonl
ncenlene
☛
ſonina con⸗
—1
Utuossdlli
Drovset
lolhauaoue
tistmnetſi
oclntauin

untalr hn
tocia
Unlcebaraoa

eaaticnese

nnentlen

.

Cinantntden
Ronfn ue
ſtitmutanhi
niulutca
mpervorigig

(6Crietconedn
Mlictocndcän⸗
indNo
üchanchonC⸗

ſneltconeien

„1„ „„

: Oeboreode

Uniſtolloiſo
blpaterregnn
umeyſam mer
Mutitaluden
ſiſ acenern

nreniüitöhe

ingtinlhase

ſiſlainomn
brllben bat
Wigidemntu

yßliahtüg

lonnsciciat

iag idlne
ſis ſoimnu
Nocuntd Go⸗
MNuhnüdnes

WN
Ar
unmgn de⸗

giiaten

0os gecte⸗
lectcenge
kroneantin

woontznin

Nmamtie
nedleneflide

ön 4

tüne

kihnit
nciy,
nantihee

Manonn
deprgeni
uftinii
5nomiti
en o
Kmiem
Ouneneec⸗

*
2 4 Wane
adend ae.
4

RK . dee
õõ HN
dlo;o0i
a e
ſdcippetn

74*

ver
Ae 4 ſfr
ls Hihe,
T .

e ma ee
Eec
1 am RWR
e2 7 e
e Naeee

eor
Sirasc. n
R
utaiuli,

jgeſe g
. Aolnche „ 7
2 E
W
40. SG ſiin
4 l⸗
4 4 M .

0 4 ,1
RN *
W . ſe
4. EeNN.

4 „

—

biles ſunt qui ea facilitate qꝛ dixrimꝰamo⸗
re alieni boni ſtatim ardent Et quoni
am menſem felicẽ animarũ ſacra ſcriptu⸗
ra felicitatẽ iſta ⁊ gloꝛiã de qua loquimur
nominat.congruũ nobis videlur fercula
illa quibus refertiſſima ẽ deſcribere.vi in

nitatos ad illã ad eoꝝ deſideria quantuʒ
in nobis eſt puocemus que inter mirabi

lia ſua illa duo habet non modica quod
eius fame ⁊ ſiti hbic minuitur.Qui em̃ illaʒ

nõ eſùrit aut ſitit. indubitater moꝛtuus ẽ

moꝛte culpe. Hanc eſuriebat qui dicebat.
Saciaboꝛ cũ apparuerit gloꝛia tua.Ean⸗
dem ſiciebat cũ dicebat. Sicut ceruus de
ſiderat ad fontes aquarum ita deſiderat
anima mea ad te deus. Et iteruʒ. Sitiuit
anima mea ad deũ fontẽviuũ.de hac mẽ
ſa ꝓuerb.ix. Sapiencia ꝓpoſuit mẽſam
lIua.⁊ inuitat etia ibidẽ ad ipam ĩ hac ergo

menſa poſita ſunt comeſtibilia ⁊ potabi⸗

lia.ppter hoc igit᷑ quod ipᷣa ſapiencia di⸗
cit Uenite ⁊ comedite panẽ meũ.⁊ bibite
vinũ quod miſcui vobis. Et Canticoꝛum
pᷣmo.Lomedite amici.bibite ⁊ inebꝛiami

ni chariſſimi. Et iten xxiiij. Uiderũt deum

iſraei? comederũt ⁊ biberunt ac ſi diceret

quia in ipᷣa viſiõe ſua fuit refectio eiꝰvira

qꝛ:.De hoc eo dẽ mõ veritas luce.xxui. ego

autẽ inquit diſpono vobis ſicut diſpoſuit

mihi pater regnumvt edatis ⁊ bibatis ſu

pꝛa menſam mea in regno meo. Ha⸗

bet autẽ ⁊ aliud eximiu atʒ mirabile men

ſa iſta. videlicet vt cum ſii ſacietat pleniſ⸗
ſime faſtidiũ nõ habeat cuiꝰ contrarium

in eſcis coꝛpalibus euidẽs ẽ. Nec ſoluʒ in
illis ſed etia in omnibus delicijs carnali⸗

bus vt ait Bꝛegſ. habite em facile faſtidiũ

tur ⁊ quãto amplius habũdauerint taãto⸗

magis ſui faſtidiũ generant. NHec ẽ cõtra⸗

riũ nobis qð dicit Boeciꝰ in libꝛo ſuo de

trinitate. videlicet quia delectatio erit ibi

cibus. Nõ em̃ vna ſo Odelectatio erit ibi
Alioquin nõ eſſet ibi niſi vnũ ferculũ.ym
mo delectationes innumere ⁊ foꝛſita nu⸗

mero infinite. In hac menſa celebꝛabitur

cena magna.de qua veritas.xiiij.luc. hõ
quida fecit cenam magna ⁊ vocauit mul⸗
tos.que et cena erit.quia et pᷣncipalis re⸗
fectionis et vltime ſacietatis. Wagna
vero erit pᷣmũ magnitudine cenantiũ qui
oẽs magni erunt nõ tm̃ nobilitate ac diui
cijs vtpote filu dei ⁊ heredes regmi celoꝛũ
ymmo lam ipᷣm actualiter poſſidentes.
Sed etiã magnuudine dimenſionum

ſeu lumen.

ccxxxir

ſpũali q er quarto ad epheß.ſũtlongitu

do ⁊ latitudo ſublimitas ⁊ ꝓpfundũ.quas
dimenſiones iam alibi videlicet in tracta
tu de euchariſtia aſſignauimus. Ex hus
dimenſionibꝰ cõſiſtit ꝓꝑfecta virilitas. De
qua apls in.iiad Epheſ. Donec occurra
mus oẽs in virũ ꝑfectũ in menſurã etatis
plenitudinis xpᷣi. vbi iam nõ ſumꝰparuu
li. Paruulis em̃ non ẽ parata menſa iſta.
ſolum em̃ lac ſola pira ⁊ poma temꝑaliũ
bonoꝝ capiũt ea ſcilicet intellectu du ma⸗
ioꝛa cognoſcere non pᷣualent⁊ affectu dũ

amare et in eis delectari nequeũt.Et hoc

ẽ qð legit᷑.xviij.yſai. Quẽ docebii domiꝰ

ſcienciam et quẽ intelligere facit audituzʒ.
ablactatos a lacte auulſos ab vberibꝰ Et

aplus ad heb.v.Omnis qui lactis parti⸗
ceps eſt expers ẽ ſermonis ſciencie paruu
uulus enim eſt. Quantoſoꝛtius ergo ma

gnos opoꝛtet eẽ quibus ſercula illa appo

nũt ad ꝗ nec ĩtellectꝰguſtꝰnec palata n ec
affectus ſufficiũt.vt de eis ꝓ ſua magnitu
dine comedant. Wagna etiã ẽ menſa

ꝓ multitudine cõuiuaiu. In ea em mile
milia ſanctoꝝ angeloꝛũ q̃ ⁊ turba magna
qua nemo dinumerare poterat couiuan⸗

tur ſicut apocal.legit᷑ euidenter in multis
locis.Magna etiã ẽ ex duratione. quonia

ppetua.nunq; enim deponiuur menſa illa
nunqʒʒ ceſlat beatiſſime illiꝰſacietaus epu

latio. Magna iterũ ẽ ſexto magnitudine

ferculoꝝ quod exinde euidenter appet ex
hoc ꝙ ppetue epulationi innumerabiliũ
cõuiuarũ. ſi fas ẽ dicere veraciſſimoꝛuʒ.
non ſolũ ſufſicit ſed eniã ſuppabundaſ eo

uſqʒ.vt nec a tantis et tot cõuiuis iminui

aut conſumi vllo modoꝛũ poſſit. Quẽad⸗

modũ em dlanitas ſolis quantacũ qʒ mu

titudinevidentiũ aut intuentiũ ilam non
ſolum nõ ↄſumitur. ſed nec etiam in aliq̊

ↄminuitur. Sic pamis ille viuus ac verus
qui deus ẽ mlia miliũ &uiuantiũ reficit

⁊ replet daritatis ac bonitat ſue ferculis

innumeris abſqʒ vlla ſui diminutiõe quẽ
admodũ ſolis daritas omniũ intuentiũ

oculos ſplendoꝛe radioſitatis ſue repletrz
paſcit. cibus em viſus noſtr: ꝓpus lux eſt
Septimo magna ẽ multi⸗
tudine ac varietate ferculoꝝ.quoꝝ nec nu

merus eẽ videtur vt in ſequẽtibus docebi
Octauo magna eſt delilioſi⸗
tate ferculon ad quoꝝvniuſcuiuſqʒ ſuaui
tatem ſeu delicias oẽs carnales ?1 munda
ne ſuauitates etia ſi coflarent in vnu.nu

00

nn i,iz

De

vie ad ea que ſunt patrie nihil om̃ino ſũt

.ꝑReuertamur aũt et icipbiamꝰ declara

re et numerare fercula iſta ſi quo mo exci⸗
tare poſſumus aut ꝓuocare appetitu ea⸗
rum qui inuitati ſunt adhac menſãa tã op
tima.ad hanc cenã latiſſimã.Et dicamus
in pꝛimis quia tot ferculis de ſeipo mini⸗
ſtrat beatiſſimus deus conuiuis iſtſt ſũt
dona velvirtutes animabus humanisvł
angelis que reſpiciũt et dirigutur in ipᷣm

verbigra.Dono intellectus qui eſt viſus

animaꝝ noſtrarũ interioꝛ exhibet ſe lumi
noſiſſimã veritatẽ. Jam aũt diximus et in
traccatu de bono et malo declarauimꝰqꝛ
veritas ſiue verum cibus eſt ꝓpꝛiusvirtu
tis noſtre intellectiue et huiꝰferculi tot ſũ
delicie quot et qñta mens bene diſpoſita

deſiderare poteſt cognoſcere de ipᷣo. Sic
autẽ deus eſt ieffabili modo et ſupeminẽ

tiſſimo eẽndi hoc ẽ eẽncialit᷑ nõ exaccidẽti
et aduẽticio pᷣmitiue ⁊ derinaliue ex fonte

alio Quẽadmodũ oĩa alia fixe ⁊ nõ diſpẽ

dẽt᷑ ſic alia gbus caſꝰ inihilũ⁊ iĩeſſe nõ cõ
tinue immineret niſi iÄßfe ommpotẽti virtu

ie ſua⁊ firmitate ea re retineret.deinde fũ
damentaliter vtpote poꝛtans omnia ⁊cui

omnia tanq;ᷓ; fundemẽto ſuo.firmiſſimo
innittunt᷑. Sicut legitur ad heb.l.Poꝛtãſ
q; omnia verbo virtutis ſue.licet de ſolo
filio dicatur ibidẽ. Non em̃ ad patrẽ⁊ ſpi
ritũ ſanctũ equaliter iſta fundamẽtalitas

⁊ omniũ ſuppoꝛtatio ꝑtineat.⁊ iuxta hũc
modũ numerauimus in tractatu pꝛincipa

li de ipᷣo pꝛimo pꝛincipio quod deus ẽ be⸗
nedictus decẽ et ſeptẽ que ſunt ꝓpꝛia ipᷣiꝰ
ac ſingularia ꝓpꝛietate eſſẽciali que inno
teſcũt de eo iĩtelligẽtibꝰ ex teſtimonus cre⸗

aturaꝝ ſicut ibide declarauimꝰ. Juxta igi

tur illa decẽ et ſeptẽ et exilus ſunt decem⁊
ſeptẽ ſuauitates ſeu delicie in ipſa diuina
veritate ſimpłr e ſe oſtendit vnũ trinũ ⁊
etlernũ ↄtinuũ omipotentẽ et alia q̃ ð ipᷣo
luminoſiſſima veritas eiuſdẽ ingerit ocu⸗
lis ſpiritualibꝰ ipᷣm inibi contemplantiũ
atq; intuentin.que quidẽ numerare nõ ẽ
pᷣſenus ꝓpoſiti cũ ad pᷣmũ ⁊ dininale ma
giſteriũ euidẽter ꝑtineat. Manitfeſtũ eſt er
go ꝙ multa fercula exhibetr ð ſeipᷣa deive
ritas virtuti nre intellectiue in patria.Cuʒ
autẽ nõ ſe ſolam ibidẽ illi expibeat ſpecia
liter vt dirimus comedendã hoc ẽ intuen
dam atq; videndã viſione clariſſima. ſed

Etlia omnẽ aliam veritatẽ ⁊ omne verũ ceu

reetributionibus ſanctoꝛum

Lamq; habere poſſent conpatiõe bona ei ius cognitio deſiderabilis atqʒ delectabi

lis aut delectans cum hmõi vera infinita
ſint ⁊ veritates ſimiliter. Manifelu ẽ

nõ eẽ numerũ deliciarũ ſeu ferculoꝝ qbꝰ
diuina veritas in ſeipᷣa paſcit atʒ delectat
vim noſtra rationalem in patria ſiue intel

lectũ. Si vis autem cognoſcere magnitu⸗
dinẽ deliciarũ hmõi attende q; iocuda ſit

tis in cognitionẽ ymmo inueſtigationem

mirabiliũ atʒ magnaliũ hmõi totas ſe co
tulerunt amoꝛe veritatum ipaꝝ abſtra.ti
et illecti eouſq; vt alia nõ curarent.et hoc

veritas mirabiliũ et magnaliu dei quoꝛũ
cognitio tanto erit iocũdioꝛ qnto ex cari⸗
oꝛ. Hoc autem conſiderare ex ſtudus pby
loſophantiũ qui rebus om̃ibus poſtpoſi

pticulariter. Alij em̃ ſolis mirabilibꝰnatu

ralium inueſtigandum ſeipᷣos dederunt.
Alij inueſtigatiõi methaphyſicoꝝ. Alij lo
gicoꝛũ.alij diuinaliũ.alii pᷣſentiũ.alij futu

roꝝ. Et iteꝝ ali coꝛpaliũ ⁊ alij ſpinuuauũ
Et omibus ſtudijs ſuis atq; inueſtiganoi

n e

bus veritatẽ quã ſic eſuriebant⁊ ſiciebant

vt diximus vix eis conceſſum ẽ deguſtare.
SDic ergo deguſta tioveritatis tanto amo
re ſui capere eouſq; eos delectare potuit.
vt omnibꝰ alijs diuicijs delicijs potecus
⁊ honoꝛibus hãc pᷣferrent.Quid deliciaꝝ
aut ſuauitatis habere credẽda vłeſtiman
da ẽ clariſſima viſio omniũ ſanctoꝝ q ipᷣa
vniuerſitas creaturarũq; oĩm mirificẽcia
ſua ⁊ decoꝛe vbi oꝛdo totiusvirtutes⁊ mi
rabilia ſinguloꝝ integre ⁊ ad lucidũ vide
büutur. Quod em̃ dicit ariſtolmo metba

oẽs homines natura ſcire deſiderant.Eui

dẽter oſtẽdit famẽ veritatis aut ſitim inna

tam eſſe naturaliter animabꝰbumanis qᷓ
fames deguſtatiõe hmõi ꝓuocatur et ac

cenditur potiuſq; ſacietur vel impleatur.

Hmõòi exemplũ fuit euidens in plato

ne.qui cũ tot ⁊ tanta hmõi veritate degu⸗

ſtaſſet. Nõ ſolũ ſnõ ſaciatũ aut repletũ

dixit. ſed magis vacuũ ⁊ inanem. Dirit ei

hoc ſolũ ſcio quod neſcio.De ipᷣo ſolo ne

ſcire quod quidẽ vacuitas et inanitas eſt

nr̃e intellectiue auſus eſſet iactare. Si ꝗqs

aũt addere voluerit hüs ferculis vel deli⸗
cijs gaudia ð ignoꝛanciaꝝ euaſione erro⸗

rũ dubitationũ opinionũ cõtradictionũ.

diſputationũ nõ videt᷑ errare pᷣſertim cũ
ſalomon in eccleſiaſte ta crebꝛo laboꝛemꝰ
afflictionẽ ſpuũs talia eẽ dicat.Auicẽna ve
ro ignoꝛancia diſtinguit in duo.⁊ alteraʒ
dicit eſſe ſicutvacuitatẽ quẽadmodũ lene

fftrriit
eilcute
incinß
obygzuc
eno ineeli⸗
Clrinul
wponunt n
feueneſten
ſobariantt
portnp
Phrunmnt
lauinbne
unmnucen
1s Urmn
Gunatotza
ſbnnannn
woülggto⸗
niſnin
Mumarpuu
ruheuesſi
ſiauamls
Lopninoci
Roſeuanrptan
Caoewdd
vacker⸗
Ea. dode
ünunmia
bonatinpris
Moentabm
ſvceniaeel⸗
cſeniuclnin
ofſbilvergan
Nuyrdeinefabiu
Gfſtunnoen
möannc.
Uhbnnunnl
Mcläipinen
Nntpiteunt
14 ngner
ſniſcitan
Cudkiunsde
—
Mlotemof

==
S=

—,
S=Se
==

lcigint
Epüimns e
Fnanmeſung

bentinden⸗

uinetr

gco.

4

isrt

n dwoid 8
an

Amngne

nnd
H
aäicoene
nicennegtu
genſolsnnh
ndunſchenn.
iabil

1öMneeſmniri
nnornalin
õ
uicslaßs
itnen Ouin
iidomniül
Ararüc ini
1ordo Müngen
mee 1
mi iabn
möe ho *
Gba
in .
tumn mäin,
Gsmai nn
n
gännlieg
S
vun bii

akenn —R

„☚

bꝛarũ pacuitas ? luminis. Alterã vero di
cat eẽ ſicut egritudi nẽ.Quapꝛopter cotra

rium erit vt plenitudo et ſanitas. De abꝰ
duobꝰ? gaudia magna poſſeſſoꝛibꝰ ſuis

nemo intelligens ignoꝛat. Hec ergo ſicut

fercula ⁊ ferculoꝛũ delicie qᷓ in menſa iſta
apponunt virtuti nre intellectiue ad hũc

ptectioneʒ ſciencie.ymmo ad hoc culmen
n inaniter ppyloſophaãdo ꝑ viam phylo

„

ſophoꝝ ymmo p inuia. ſed recte ⁊ humili
ter ꝑ viam veritatis ſalutaris et ꝑ via ma⸗
datoꝛũ dei longe facilius ꝑuenitur q; ipſi
puenerunt ad vanitates ſuas et inſanias
falſas. Uirtuti vo noſtre cõcupiſcibili
tot fercula totq; delicias ĩ ſeipo aut de ſe⸗
ipo apponit in menſa iſta largiſſimꝰ oim
bonoꝛũ largitoꝛ deus qð virtutibꝰ grarũ
eam in pᷣſenti vita decoꝛauit.qui in euʒ vt

diximus reſpiciãt ſiue dirigant. Inter ꝗs
ſunt tres ſpecies ſiue intentiones amous

ſcilicet naturalis qua diligit aut bñfactoꝛ
pomnẽ modũ.videlicet vt creatoꝛ vt par
vt ↄſeruatoꝛ vt cuſtos atʒ defenſoꝛ.vtvite
ceteronq; bonoꝝ naturaliũ datoꝛ ſiueſint
naturaliaſiue tpalia. ſiue coꝛpalia ſiue ſpũ
glia. Ex hoc g amoꝛe lot erũtei gaudia
eætiã naturalia mnatura ſic depurataʒ ꝙ
bona tati pris tãtiq; bñſactoꝛs dei ibi cõ
ſpicient ab vnoquoq;. Natura eĩ ad ſuã
ſinceritatẽ redacta ymmo ad eã puritateʒ

ac rectitudinẽ inaltata nõ poterit pati.qn

ineffa biliter gaudeat tales filij quales ibi
erunt de ineffabilibꝰ bonis tati pr̃is.Nõ
em̃ ſolummõ ꝓcul exeluſa erit a ſtatu illo

omnis ingratitudo. ſed tanta ibi eui erit

5
— 2%
4 1
.

gratitudo naturalis. quãata inibi virtꝰ na
ture eiuſdẽq; ſinceritas. Quia ergo etin⸗
numerabilia erunt bona dei patris.et ĩef
fabiliter magna.et gloꝛia eius ſupeſ oẽm
eſtimationẽ et admirationem neceſſe ẽ vt
gaudeãat tantis bonis tãteq; gloꝛie eiuſdẽ
illiꝰ oonorũ eiuſdẽ gicipes. iuxta nature
ſue in illo ſtatu poſſibilitatẽ.Amoꝛvero ꝗ
charitas ẽ qui vtiq; gratuitus ẽ rectiſſimꝰ
atʒ puriſſimus. Sicut nullã cõꝑationẽ hʒ
in intentione ſua ad alias. Sic ⁊ gaudiũ
eius erit ſupꝑ oẽm cõpationem ad gaudia
alia hoc ẽ alioꝝʒ amoꝛũ. Jãa ei declara
uimꝰ in pcedẽtibꝰ qꝛ amoꝛ iſte in infinitũ
maioꝛ ẽ oĩbus alijs ſiue ſenciat ſiue non
lenciat᷑. Hic eĩ nõ ſentit᷑ magnitudo eius
in patria autem tota virtute ſua ardebitz
Hama eius equalis erit igni ipius. O m̃es

Em̃ viriutes equales erũt ibi opationioꝰ

ſtrarum. et rapit in dei gloꝛiam.

ſuis ſicut in pꝛecẽdentibus oſtendimꝰma
xime cum operationes earũ in ea dirigen

tur ad quæ et pꝛopter que ſunt. SFoꝛtaſſis
enim non eſt neceſſe vt gaudium quod E
de eo ſcõm ſe in patria. et gaudiuʒ quod
eſt de alio pꝛopter ipſum equalia ſint niſi
vbi eſt quęadmodum dini in exempio de
vino.qu ia ergo iſte amoꝛ totaliter decli⸗
nat in vim concupiſcibilem animart 2
Das
nifeſtum eſt tot eius eſſe ibi gaudia.quot
ibi conſpicientur eſſe ad dei gloꝛiam. pꝛ=o

pter quod quantũ ipſum vniuerſum. hoc

eſt tota pterita ſeries ſeculoꝛum fotaq; ſe

nes futuroꝛum velut carmẽ pulcherrimu

vt dicit Auguſtinus.Dei laudes et gloꝛia

ſunt. Non ſolum eos cõcentu ſuauitatis

ineffabilis reſonabunt tota ſeries vt dixi⸗

mus pꝛeteritoꝛum ac futuroꝛum ſeculoie
delicus ſeruiet charitatis.vt carmen iocu

diſſimum quod de laudibus ei gloꝛia to⸗
tum contextum eſt quod ibi tanta dilecti
one diligetur. Lertum enim eſt. quig p?o
modo dilectionis eſt 1 modus gaudu de
laudibus et gloꝛia dilecu.Ex hoc ergo vt
cunqʒ ymaginari potes quantum ga udi⸗
um pariat charitas ex laudibus et gloꝛi&

quas vniuerſus oꝛdo et ſeries ſeculoꝛum

canunt et pꝛedicant animabꝰhas laudes

et reſonancias inibi pleniſſime audienti⸗

bus. Sed et ſi magnifica opera dilecti cu
iuſcunſqʒ diligentibus ipſum pꝛo magni
tudine dilectionis etipſoꝛum operũ gau⸗
dium periũt.cum tam mirifica tanqʒ ma

gnifica ſint ipſa opera creationis mundi

gubernationis conſeruationis et pꝛopa
gationis. Iſpa vero opera recreauio⸗
nis et gloꝛificationis ſanctoꝛumæ renoua
tionis mundi.cum incomparabiliter ſub⸗

limioꝛa ſint atqʒ pꝛeſtancioꝛa alis.quan

tum gaudium quateq; iocunditatis lau⸗

des ingerunt electis liidiſſime ea intuẽ⸗
tibus. Juxta quod legitur in pſalmo.Ma
gnificenciam gloꝛie ſanctitatis tue loquẽ⸗

tur er mirabilia tua narrabunt. Memo⸗
riam habundancie ſuauitatis tue eructa
bunt et iudicia tua exultabunt. Et iterum.
Bloꝛiam regni tui vicent er potenciam tu

am loquentur. Et alibi. Beati qui habi⸗
tant in domo tua dñ̃e: in ſecula ſeculoꝛuxz

laudabũt te. Hoc em̃ eritibi tota ſola oꝑa

ioqʒ ſctõnvicz la tua co
tio occupatioqʒ ſctõnvic; laus ppetus co
ditoꝛis. ſic dic boeciꝰ libꝛo ſuo ð irmnue

25

temptationtbus et reſiſtencijs

—

cibus ereaturaꝝ ipᷣm laudantiũ et benedi Mmnl

Be

Sed ⁊ ipᷣa reſonãcia laudũ omniũ ſctõꝝ

angeloꝝ et ſanctaꝝ animarũ ineftabili cõ centiũ ſic em̃ flius verbũ patris ita ⁊vox Illteill
ſonancia gloꝛia dei die ac nocte cõclamã eſt eiuſdem Attende ⁊ aliud quia hoc uſicc
in gracias agẽtiũ benedicentiũ gloꝛifica⸗ idem pſaltertũ et cythara quod vtiq; in x onhant
tiũ et iubilantiũ quid ſuauitatis ⁊ iocũdi mis reſonat patrẽ vtpote ſonus ipᷣius ta⸗ Ummn
ratis habitura ſit quis admirari ſufficiat. to maioꝛi ſuauitate ac ſonoꝛitate reſonat fanlen
Et quoniã ipᷣe dei filius.gloꝛia dei patris illũqʒ alia qñnto ipᷣe pater vt fons ſuauita boſſaid,0.
ẽ maxima.ſicut dicit apłlus in pᷣmo ad he⸗ tis redundaniiſſimus ſuauitate omnibuñ) deheſtſſed
bꝛeos. Qui cum ſii ſplendoꝛ gloꝛie et ſfſigu antecellit.que omnia ſicutnon ſunt niſ qᷓ onimibis⸗
ra ſubſtaãcie eius.et iterũ Salomon. Blo dam permodica veſtigia ipius et vmbꝛe Ponagti
ria patris filius ſapiens.ipſi tanto prfi ma tenuiſſime veritatis ipᷣius ſic nec ſuauitas Cogechel
ioꝛ ẽ gloꝛia filius q; omnia alia etiam inſi eoꝛum ẽ niſi vmbꝛa autveſtig um ſuauita Ounnop⸗
mul accepta quanto ipſe filus oĩbꝰ alis lis eiuſdẽ. Attende etiã quo niã quem rtusung
antecellit. Hon em̃ vniuerſitas creatura⸗ admodũ filius verbũ patris ẽ quo feip̃m Minmmuen,
ru aut tota ſeries ſeculoꝝ ẽ gloꝛia deo prfi in pꝛimis dixit ⁊ conſequẽter omnia. Sie ſciobenoc-
alia de cauſa.niſi quia ipᷣe ẽ pᷣncipiũ ⁊ cu plalteriũ ⁊ cythaꝛa eiuſdẽ ẽ patris quo ſe⸗ Glcgemntn,
la eoꝝ ſiue quia ex ipo ſunt ſilius autẽ in ipᷣm in pᷣmis pater modulat᷑ ? canitet cõ dinmmu
compabiliter ⁊ magis ⁊ melius eſt ex ĩo ſequẽter omnia. Sic ⁊ vox autſonus Clcempregt
Quare qntũ ad hoc incompabiliter ma⸗ eiuſdẽ ipᷣm in pᷣm is reſonãs ineffabili cõ⸗ S Nlgieliate
ioꝛ gloꝛia eſt ipi q; alia vniuerſa. Am rentu ſuauitalis ⁊ cõſequẽter oĩa. Si fas Moßhtsnnen
plius. Quonia alia omnia nec aliad ſunt cẽergo dicere ipſe deus pr ibi cythariſta ſe enhefunt
nec alicuius momẽti compatione fili. nee exhibet atʒ pſaltẽ ſiue pſalmiſtã ad iocun⸗ Pbekinsvuis⸗
etia ſunt comparatione ipius.waniſeſtũ dãaãdos electos cythariʒãs eis ⁊ pſallẽs vl⸗ fagiftatrcin
E nullq eſſe gloꝛid creaturarũ deo prfi com tra omnẽ pericia incogitabiliter vlira om ſechalna
paratione illius.qui eſt ei ex filo. m ne artificiũ ytharidoꝝ nõ ſolũ carmẽ ſua odrdrc⸗
plius. Quis dubitat verbũ eſſe gloꝛiã lo⸗ uiſſimũ quod diximus ⁊ illud etiam non Kidsbe
quentis ⁊ ſapienciam glo:iã eſſe gignẽtis tranſibiliter. videlicet fugienibꝰ aut eua kaiusdon
et adinuenientis. Si autem ars vna tära neſcentibꝰ ſonis.ſed ſimul om̃is otinens ſt equicr
eſt gloꝛia inuento:i ſuo. Quanta ergo eſt totiuſq; carminis melodia ſeu melos au⸗ Mleng
gloꝛia patri filius qui ẽ ⁊ ars vniuerſalis ribꝰ beatiſſimis audientiũ ſmul ingerẽs wolgini⸗
fabꝛicationis ⁊ ſapiencia vniuerſalis gu- ⁊ infundẽs. ſed etia ſeip̃m pmq ſiliũ ſuũ pinni Oui
bernationis ſicut dicit augꝰ Quia filius ẽ inco gita bili cõcentꝰdulcedine vltra oem uisnoloſun
ars quedã dei om̃ipotẽtis plena rationũ muſicalẽ ſuauitatẽ vt dixvimus reſonans. ſ ſinns
viuentin omnes ſunt in illa. Attẽde Debes aut reminiſci hic qð etiam ab i hmnieti⸗
