ne argumeto contra dei veritatẽ diſputa⸗
re cõtendit. Quod eſt mens infidelis niſi
bellatoꝛ imbecillis et omino inutilis qui
capite id tellectu letalit᷑ vulneratovul

nus moꝛtiferum in eo geęſtans:imo capi⸗

te erroꝛibus confiſcato:Qqna dei veritateʒ

impugnare pᷣſumit.Quis em̃ laudes me
as enumeret aut enarret quas tam ſtudi
oſeſcribere aggreſius ipſe è aplus in. xj.
ad hebꝛeos. Hõ cõ pleuit ſicut ipemet te
at ibidem dicẽs.Et ꝗd adhuc dicã defi

ciet niſi mibi tempus ⁊c. Sunt indubita⸗

ter et alie laudes fidei multe et magne et

alia obpꝛobꝛia et ſugillatiões inſinite in⸗
fidelitatis. quẽéadmodũ ſi diceret. Quia

mens infidelis eſt viatoꝛ noclurnus ſine

duce et luce.⁊ multa huiuſmodi. Sed in

8

ꝑfectum meũ omibꝰ non ſufficit.

Be

Imoꝛ vero laudes ſuas huiuſce⸗
modi ſermonibꝰ oꝛdit᷑ atq; ꝓſe⸗
auit᷑ fides magnasot miras lau⸗
des fuas recenſuit nec tamen omnes.plu
rimas enim pꝛetermiſit. Uera dixit ꝑ om⸗
nia necnon in toto cetu ſeu choꝛo virtuiũ
atq; donoꝛum ius ⁊ honoꝛem obtinet pꝛi
mogeniture et in multis ſicut ipſam er te⸗
ſtata eſt.pꝛimatum atq; pꝛincipatum Ce
rum laudes eiꝰ ita recipio vt meis no de

rogem ⁊ meas ſic pꝛedico.vt ſuis non de

traham.Et pꝛimũ quidem ab hijs in qui
bus debilis videoꝛ puſillanimis et tremu
lus animi eſt deficientis et concidẽtis.Ex
oꝛdiat declarans euidenter ꝙ in illis foꝛ
tiſſimus ſum. SFugam me eſſe fateoꝛ ſpiri
tualem nõ quidem fugam puſillanimita
tis aut foꝛmiduioſitatis ſed caute declia⸗
tionis.ſicut dicit ꝓuerbioꝝ.xiii.ſalomon
Sapiens timet et declinat a malo. ⁊ iten
eiuſdem.xv. Per timoꝛeʒ domini decliua
tur a malo.⁊ iterũ eiuſdeʒ.xiii.Limoꝛ do
mini fons vite vt declinet a ruina moꝛtis
Sicut em̃ non ẽ audacia ſed impetu inſa
nia toto ſe pᷣcipitare in infernale incendi⸗
um.ſic declinare ab illo non puſillanimi⸗
tas eſt ſed virtuoſiſſima foꝛtitudo irrum⸗

pens laqueos atʒ foꝛtiſſima vincula diui

ciarũ et deliciarũ trahentiũ ad illud. Si⸗
cut non foꝛtitudo demoniaci erat qð fre⸗
Aenter inſiliebat aquã et frequẽt᷑ in ignẽ
Sed arreptio demoniaca ſicut legit᷑ mar

ci. ix. ſic illa que videt᷑ inſiptentibus foꝛti⸗
tudo qua foꝛtes ſunt ad bibendũ vinum

⁊ miſcendam ebꝛietatẽ.ſicut legitur yſaie
v. Dic nõ foꝛtitudo ẽ freneſis vel inſania
ſed magis infirmitas ⁊ egritudo peſſima
licet freneticus aut maniacus foꝛtioꝛvide

atur longe q; ſi eſſet ſanus.ſic iſte inſanie

ꝗbus foꝛtes iudicantur carnales ⁊ ſecula
res homines.magis rabies ſunt exagitã⸗
tes eos et enerey peſſime.pꝛopter qð ĩpo
tes ſui et mente capti dicunt. non poteſt
Dubitari admirande foꝛtitudinis eſſe cuʒ
igne deuoꝛante habitare ð quo legit᷑ yſa
xxxiij.Cum igne qui eſtvſq; ad cõſumatio
ne deuoꝛans et vltima eradicans genimi
na de quo legit᷑ iob xxxj. Hic eſt ignis car
naliũ ſeculariũq; deſiderioꝛuʒ. In hijs ar
doꝛibus ego frigus facio.Caro em̃ pecca
ti et coꝛpus moꝛtis hmõi.de quibꝰlegit᷑

in. vij.et in. viij. ad Roma. Nihil aliud ẽ
ʒ fo:nax ardoꝛis hmõi ⁊ ſcaturigo ſlam

marũ ſeuiſſimarũ in medio hmõi flama⸗

moꝛibus

rũ ego tremere facio. In medio huius ar⸗

doꝛis frigere facio omnes illos in quib⸗
ſum. Ego mediũ foꝛnacis babylonice fa⸗
cio quaſiventũ roꝛis flantem vbicũq; mit
toꝛ ſicut legitur Danie.iij. Angelus domi
ni feciſſe. ego em̃ frigꝰ ſum ſiue frigiditas
ſpiritualis et tremoꝛem coꝛdis inducens.
Quẽadmodũ em̃ tremoꝛ corpalis ẽ ex ve

hemẽti frigiditate coꝛpali.ſic tremoꝛ ſpua
lis er vehemẽcia frigoꝛ ĩ ſpial ſiue friſikſdid

tatis.qᷓlit᷑ aũt dubitari poteſt foꝛtitudinẽ

magis eſſe magnificã atʒ mirificam q tan

tas ſlammas ſuperat de tantis ard oꝛib⸗
tam mirabiliter triumphat. Pꝛobo auteʒ
iſtud et ꝑ teſtimonia ꝓphetica. KEit enim
ſalomon ꝓuerbioꝝ. riii. In timoꝛ:e domi
ni fiducia foꝛtitudinis.et eccłiaſtici.viiij.
NQui timet dðſmnihii trepidabit. non pa⸗
uebit ait et phyloſophus.OQui nimet do⸗
minũ omnia timent eũ.Deniq; adeqyna
gnifica eſt foꝛtitudo mea vt pemimus au
ctoꝛ malicie vbi ego ſum appꝛopinquare
non audeat. Rcut teſtatur ſalomon puer
bioꝝ. xxx. Cimoꝛ domini ad vitaʒ ⁊ in ple

nitudine ↄmoꝛabitur abſq; viſitatiõe peſ

ſimi.non nouit me qui turpiter mefugiti
uũ aut puſillanimem putat. Audiant iob
loquentẽ de me. xxviij.ecce limoꝛ domint

ipſe eſt ſapiẽcia.et recedere a malo intelli
gencia. Non turpiter malum declinatvel

etiam fugit qui ſapienter ab eo declinat.
et intelligenter recedit.ego ſum qui diſrũ

po cõpedes⁊ vincula.Quẽadmodũ ſam

pſon in. ix. Judicũ ligatum funibus p me
diſrumpit ? lober de vinculis exiliuit.Ego

ſum qui in firmitates ⁊ debilita tiones lol
lo ⁊vires reſtituo. Quemadmodũ in par
uulis et inadultis febꝛes interdum curoæ

lecto quaſi adherentes et affixos ĩmo al⸗

ligatos mirabili agilitate et ſubita exilire
facio perane impletur illud yſaie vaticini
um. Tunc ſaliet ſicut ceruus claudus.
Ego memb cõtractos ſubito curre
re facio et ambulare etiaʒ nõ valentes in
terdũ volare. Juxta illud poete. Pedibꝰ
timo: addidit alas. Ego exanimes et

iam iamq; extremũ ſpiritum exalantesvi

nificgee eouſq; conſoꝛto iuxta litieram ac
ſi nihil paſſi eſſent ad queuis agẽda ⁊ pa

rienda erpeditiſſimi acſirennuiſſimi ſiſ.
Ego ad poꝛtanda onera peniteciaſuʒ;
foꝛtiſſimos ac robuſtiſſimos facio pente

tes. Ego ad tranſiliẽédos montes? colles

excelios dignilatu a pncipetuu ſeculariũ

D ſenieneni,

ltsfm
ſoſchenete
nroletcum
gleſepol
Mnalsera
onranſlis
ainümun
gunmeil
füeſtcvenn
niaſesbeln
pincitponte
hisgeieont
Uniurfge
gororonuo
Mohru
Mhonnunni
Minnona
Alzalatren
aicplonter⸗
Pncblicmmie
öbotifrso⸗
leieseſtbn
nneslliſ
ſſadaneen
Wuboſes
Naebenän
cehanpe
Gi. Uen
Gepog
eſlnican

Mntclnu

luſſne ne
nolomno⸗
nin
anali
iliinn
Uinroalosn
amuleil
ngpeeg
nntkän
ſtundengn
hſagmnn
fiſmnde
ſantienen
Msannins
lchgante

Mhen

S
e 3
☛
1e r4
Z
4 „
NAeN
ah Häl 1.

bente

Alectdcrin.,
ienerchr,

cxlij

agilimos ymmo volucres facio me habẽ
ies vehemẽtes accelerates. Quis infirmũ
me dicet cum mecũ nullus claudus ac de

bilis eſſe poſſit. Nullus qui nõ irrumpat
vincula et carceres peccatoꝛuʒ nullus qui
non tranſiliat vt dixi montes ⁊ colles alti
tudinũ mundanaꝝ.nemo calumpnietur
fugam mea.fuga quidẽ mea fuga partho

rũ eſt.que vtiq; nõ ẽ foꝛmidoloſitat igna

nia ſed bellandi pericia. Fugiendo naqʒ

vincũt parthi.ꝓpter quod⁊ fugientes ab
hijs qui eoꝛũ pᷣlia norũt fugiũtur ⁊ maxĩe

timẽtur fugientes. Sic ego dum fugio fu

gioꝛ.quoniã dũ timeo timeoꝛ. Qð nouit
phyloſophus qui dixit.Quicũq; timet de
um omnia timet eum. Qui vero nõ timet
deũ timet om̃ia. Hõ eſt fuga puſillamini
tatig eycludere iacula aut pꝛotegere ſevel
etia Abᷣſcondere ab eis. Sed pᷣliandi poti
us nobiliſſimũ artificiũ acvictoꝛioſiſſimũ
Nõ hoſtẽ fugio quẽ pᷣſentẽ ſemꝑ habeo.
ſed vires ei ſubtrabo duʒ meipᷣm ab hijs
que vires illi pᷣſtarẽt longe me facio.Qui
em̃ ab arce et menibus ſulata fuga abſtra
hunt hoſtes ptrabunt nõ puſillanimita⸗
n aſcribendũ eſt. Sed magis bellandi pe
ricie.ſicut populus dei nõnunq feciſſe le
git. Ueniam ad mirifica oꝑa mea. Di
co ergo ꝙ maxime mihi minetur hoſtis
⁊ inferni carcerẽ moꝛtem ⁊ toꝛmenta.Ego
ignem ⁊ gladiũ cõtra eum in armaturas
foꝛtiſſme ꝓtectiõis ⁊ tutiſſimũ refugium

pↄuerto.ymmo arcem inexpygnabile ißjm

infernuʒ mihi facio. qciens quippe ignea
tela carnallũ ↄcupiſcenciaꝝ aui ſeculariũ
deſiderioꝛũmittit vt me trahiciat ipᷣmĩfer
nũ ante oculos meos pono.⁊ illum velut
clipeum iaculis illis obtundo eoq; me tu
eoꝛ et ꝓtego. Quis habens ei ante ocu
los infernũ leditur ab hmõi iaculis in eũ
velut in domuʒ refugij ouocienſcũq; tem

ptoꝛ fugiens in tuto ſum. Ex illo velut ar⸗

ce foꝛtiſſima hoſtiũ tela deſpicio velut ar
matlura iĩpenetrabili et infallibili circũda⸗
tus et munitus omnia hoſtiũ tela elido⁊
tundo et quod eſt mirabilius in ilo igne
ſempiterni ardoꝛis ardoꝛes cõcuplſcenci
arũ mearũ extinguo. In omni eſtu tẽpta⸗

tionũ mearũ foꝛnacẽ illã infernalem refri
geriũ mihi facio.et quod ẽ mirabilius ab

ula fugiens ad illam fugio ⁊ qntũ ab illa
fugio tanto ipſa eſt mihi foꝛtius refugiuʒ
atq; ſecurius.Qñto enim illam magis ti⸗
meo lanto ab illo magis ſecurꝰ ſuʒ. Nul

lus eniʒ in ipᷣam ĩmittitur niſi ꝗ ad ipſam

paſſibus aut faltibus maloꝝ deſiderioꝛũn

aut aliarũ paſſionũ malaruũ. aut operum
maloꝝ aut cõmiſſionũ currit vel in ülla ſe
pcipitat aut demergit. Ampliꝰ.Cũ mi

hi foꝛmido ſiue cxpauẽtaculũ ĩ oꝛto meo.

quo aues volatiliũ cogitationũ vanarnʒ
immundarũ atq; noxiarũ deterreo.ſimili
ter in beſtias vitioꝛũ omniũ. Infernũ em
erexi mihi viua ac iugi recogitatione.ymi⸗
mo erroꝛe continuo in omni anima vłcõ
ſciencia quã inhabito.Ad coꝛ eniʒ in quo
hmõi foꝛmido erecta ẽ.nullꝰ eſt acceſſus
hmõòi feris vel auibus. Amplius. In
fernus eſt mibi medicina miriſica. ſolo in
tuitu innumeras infirmitates ⁊ plagas ꝑ

me ſanans in omni anima qua inhabito

mnia enim vulnera carnaliũ ac ſecula
riũ deſiderion omnes paraliſes ſeu diſſo
lunones voluptatũ noxiarũ om̃es ardo⸗
res et febꝛes concupiſcenciarũ ꝑ aſpectuʒ
eius extinguo. Ego ſum ianitoꝛ et cu⸗
ſtos coꝛdis humani ipᷣm inferum ꝓclaua
nodoꝝ innumerabiliũ ſeu clauoꝝ vibꝛãs
et non vnam ſolam moꝛtẽvelictum coꝛdi

humano ſiue ad dexteram vel ſiniſitram

declinauerit intemptans. Similiter vicia
et peccata tam terribiliclaua ab ingreſſu
eiuſdem terrens et diffugans. Ego ſuʒ ia

nitoꝛ gladium ex vtraq; parte acutuʒ ſiue

bypennem diuine ſentencie ad deterren⸗
dos fures vicioꝛũ ⁊ peccatoꝛum manu ge
ſtans et vibꝛans.moꝛtem vtriuſq; ſcilicet
anime et coꝛpoꝛis.non ſoſum hmõi furi⸗
bus ſed etiam anime que aliquẽ ipoꝛu re
ceperit vel ad ſe intrare ꝑmiſerit intentas
Ego ſum toꝛtoꝛ non ad moꝛtiſicandũ
ſed potius ad vitaʒ qui a moꝛle eterna fu
gere ad vitam velut a tergo fuſtigans cõ⸗
pello. Ego ſum tempeſtas ad libera⸗
tionem ⁊ ſalutem terre motũ ſpiritualem
in coꝛde humano faciens. et omnia dya⸗
bolica edificia in eo ſubuertẽs et diſcuci⸗
ens ab eodem. Ego dyabolum aſcen
ſoꝛem coꝛdis humani mea compulſione
⁊ agitatione ex illo exagito vel deijtio. et
aliu in eo ſeſſoꝛem ↄtra deũ non ſuſtineo
quẽadmoduʒ equus regis alexandri qui
dicebatur bucefalus. omnem aliũ ſeſſoꝛẽ
ſua exagitatiõe deiiciebat et ſoluʒ regem
ſuſtinebat Ego ſum foꝛtitudo ⁊virtus
ſic exagitans quemcunq; poſſideo vt dya
bolica loꝛicam ſic difrumpat ac laceret vx

„macula macule non adhereat aut ſe tene

v U

W

⁶$

KR

Be

at ſicut dicit de ogero dato oui fuitvnꝰde

duodecim egregus bellatoꝛiqus francoꝝ
tpe Laroli regis qui ſe de hoc iactaſſe le⸗

git᷑ vel dicitur.videlicet ꝙ adeo valida ſe

exagitatione concureret.vt quacunq; for⸗
tem loꝛicaʒ ferrea pᷣdicto modo laceraret
qðꝛ ſivel fabuloſ⸗ e. vel potius ꝑ yperbolẽ
dictũ ſit de illo.de me tamen veriſſimũ ẽ.
Dyabolice autẽ loꝛice ſunt de quibꝰ legit᷑
Apocał.xj.vbi dicit᷑. Et habebant loꝛicas
ferreas. Ego ſum ventus aquilo. nu⸗

bes cogitationũ ⁊ affectionũ carnaliuʒ qᷓ

diem mentis obnubilant diſſipans iuxta
quod legitur ꝓuerbioꝝ.xxv. Et ſerenũ pu
ritatis in eadeʒ faciens muſcas volatiliũ

co gitationũ frigoꝛe meo interficiens. Si

militer et reptilia vitioꝝ carnaliũ de terra
coꝛꝑis humani exterminas. riuos concu⸗
piſcenciarũ reſtringens et congelans ⁊ to
tam vitam ymmo omnes vias. id ẽ ſemi⸗
tas vite humane purificans. Hec em
omnia litteralis aquilo litteraliter opera
tur frigiditate ſua. Ego ſuʒ ventus aꝗ
lo frigriditate mea mare mundihuius cõ
gelas et ſolidans.ita vt ꝑ ipᷣm ymmo ſuꝑ
ipm mare ſioi id ẽ viri timoꝛati quaſi ſuꝑ
ſolidũ pauimentũ ambulent. Quod ĩ pe

tro ſuꝑ mare ambulante euidenter ẽ oſtẽ

ſum ꝑ me em̃ in conſpectu dei ſedis. quẽ
ꝓ parte ad infernũ dirigo.eſt mare mudi
huius vitreuʒ ſimile criſtallo.ſicut legitur
Apocał.iii. Ego aquã hũani coꝛdis
in deoꝛſum ſemper fluentem cõgelo et in
duro ſicut criſtallu.ſicut legitur in eccleſia
ti.xuiij.⁊ ita de aqua viliſſima virtute mea
gemmãaã facio. Ego ſum cuſtos.qui cõ⸗
tra fures ⁊ latrones ſemper clamo.et etiã
vbi non ſunt.clamoꝛibꝰ meis illos deter
reo.⁊ vbi ſunt interdũ ſed eos eſſe ibi ne
ſcio. Inſtar cuſtgduũ litteralin qui duʒ cla⸗
man contra latrones.quos tamen nõ vi
dent neq; ſenciũt clamoꝛibaſuis eos diſ
fugant Unde Bꝛego. Bonarũ mentium
eibi culpas agnoſcere vbi culpe nõ ſunt.
Ego ſum qui a ꝓditione vitioꝛum.ne
ſcilicet ſub ſpecie virtutũ humanã animã
interficiant.vtcunqʒ eruo. Sicut faciebat

Zob in. ix. Uerebar omnia opera mea ſci

ens qꝙ no parceres delinquẽti vbi Bꝛego
Plerũq; enim ſoꝛdetin conſpectu interni
iudicis quod intentione vulget operãtis.
Ego ſum cuſtos ꝑ cuius cuſtodiam et

.

ollicitudinẽ etii ab ip̃is virtutibus armẽ
lur. ne vel ſeinuicem vel ipᷣm poſſeſſoꝛemꝰ

moꝛibus

ſuũ occidant. Aut enim ſũpbiam moꝛs

ẽ omniũ virtutũ gignent o ccaſionalit᷑ aut

ſecuritate in manꝰ vtiioꝝ inciderent. aut

coꝛpoꝛe iacture aut in pace doꝛmirent.q
rubigine omnes cõſument.quẽ̃admodũ
et ferrum et quies et pax ꝑ rubiginèe coꝛrũ

pit atʒ cõſumit.excito ergo eas inſtar fer⸗
ri.ne in pace doꝛmientas rubiginent.ſti⸗

mulo eas ne quiete torpeſcant. Exſerreo
igitur eas ne falſa ſecuritate ab impꝛoui⸗
ſis hoſtibus occidatur Compmo ne in ſu
perbia intumeſcant. Ueriſſmũ enim ẽil⸗
lud quod legitur eccleſiaſtici.xxvi. Sinõ
in timoꝛe domini inſtanter te tenueris. ci
to ſubuertetur domus tua. ⁊ qua cilo di⸗
xerint virtutes pax et ſecuritas.repentinꝰ

eis ſupueniet interitus. Juxta qð dic apo
ſtolꝰ.iu.pᷣme ad Cheſ. In pace eihmoiẽ

amaritudo ſcilicet virtutũ amariſſimᷣ vt
legit᷑ yſaie.xxxviij. Uirtutes enim tempta⸗
tiõne ꝓficiunt ſicut infra docebimus ꝓfe
ctu młtiplici.quemadmodũ? bellatores
lFales et quẽadmodũ quonda fili iirael.
qnto amplius oppᷣmebant. tãto ampliꝰ

multiplieabant. ſicut legitur exodi.pꝛimo

Virtus em̃ vi ait ꝛego.aut ꝓficit aut de
ficit. Ego ſum ꝗ cuſto dio ipſos cuſto⸗

des id ceteras virtutes et etiam meipſam
quemadmodũ foꝛmido non ſolum fruc-

tus aut fruges cuſtodit ſed etiam ſeipſa⁊

a ſe enim ipꝛimis et ab illis aues ei feras

deterret. Sic ego mihi et arijsvirtulibus
caueo Ego ſum cuſtos etvigil aſſidu⸗
qui eque tempoꝛe pacis.vt tempoꝛe bhelli
vigilo. Ipſam em̃ pacem ꝓptèr pꝛedicta
pericula merita timeo.et ꝙ etiam eſt mul
tis mirabile contra ipſam ſecuritatem vi⸗
gilo. Securitas enim eſt omnium hoſtin
eoꝝ pꝛims ⁊ maximus vtpote mihi ↄtra
ria. Nihil em̃ tam inimicuʒ eſt alten con⸗
trarioꝛũ q; alteꝛus ſecuritas mibi conira
riũ nihil aliud ẽ qʒ debite cure ⁊ ſollicitu⸗
dinis omiſſio vel negligencia. Unde ſecu
rus quaſi ſine cura.hocẽquod dicil ſene⸗
ca. ꝙ hoc habetignauia vt interdũ ſecu⸗
ra ſit.tinq; vo tuta. Iſta ſecuritasvt diii
mus ſimoꝛem omnium bonoꝛum cuſto⸗
dem interficit arma ſumere nõ ſinit et qð
ẽ deteriꝰ ea deponere in medio hoſtium
interdum facit. Hec ẽ que gladijs ⁊ hoſti
bus ⁊ omnibus piculis eos qui in ea con
fidũt exponit. Innumera ſunt exempla in

veteri ſcriptura.ſicut de holoferne in. niu.

Judith de amalechitis in pᷣncipio pᷣmi re

„

givepy
Nvenn,
cs inler
ſcismmi⸗
Nrobus,
gunpelk
icasnen
cäuri
ſglenus⸗
moi.
lmwa
hibatualg
eos ao

Ortiadene

ſödepgof
eliddaog
Gcian
nnodai
Nckſiozgn
ſarlerid
Ginenhi
Pnſeneike
Penrrcten
ſcicuine
genas
umron
Kſepir
us 1
üpere
unioe
lioela⸗
lseunn
flomere,
porxos
llls oaeen
Groneſen
falgnr
Climorſeue
ſcoklnces

laſdeen

neſere
NW
houei

inſinein
ns

½ 4et ſeicd

4 Nanen
4 de
S

niclanſe,
niickaniſ⸗
iſvseia⸗
asllengt
aen Me,

N

ten ſoN

W
GN
G

fau

*

gũ de phyliſteis in. xv. iudicũ.Qui q ſam
pſonem in templo dagon coꝛruentes ſup

eos interfecti ſunt. Ecce in pᷣſcriptis of
ficijs mihi ſeruit infernus ſeruit ⁊ in alijs
duobus. quẽadmodum pedagogus vir⸗

gam vel ferulam oſtẽdit. paruulo ⁊ a ſtul
ticia auerſus doctrinã ⁊ diſciplinã ample⸗
ctitur.licet alteruter earũ nõ tangatur.ſic
inſernus mihi virga vel ferula ẽ.cui ↄintu
itu vel oñſione puerulos meos velut dei

pedagogo erudio⁊ caſtigo. Infernꝰ ẽ mi
hi barbualdꝰ cuius oſienſione paruulos
meos.⁊ ab omibus ſtultitijs auerto.⁊ ad
omnia bona faciẽda ⁊ ſuſtinẽda cõpello
nõ derogo fidei ſoꝛoꝛi pꝛtnominate mee
nec in derogatione laudis: aut gloꝛie eiꝰ

quicq; dicam. Ueriſſime dixit qð ia quo

dammõ deũ deificat ⁊ ego non minus et
h ſpi pagam ydolatre mihi teſtificatur

ſicut ille qui dixit Pꝛimus in oꝛbe deus fe

cit timoꝛ.Et ipᷣe yſaie.viij.Oñm exercituuʒ

ißm ſanctificate. ipe pauoꝛ veſter et iſe
W terroꝛ veſter. Attende tres filias meas

ſcilicet timoꝛẽ pene.timoꝛe offenſe timoꝛẽ
reuerencie ⁊ cõſidera laudes ſigularum
⁊ mirabilia.Quis haberet deu iudicẽ niſi
eſſet pꝛimogenita mea ſcilicet timoꝛ pene
Quis iudiciũ eius aut iuſticiaʒ foꝛmidat

niſi per eam. Quis ab eo vel ad ißm fuge

ret niſi per eam Quod ergo timetur ꝙ ab
eis vel ad ipᷣm fugitur per me eſt.Deinde
quis eum nõ offenderet niſi eſſet ſecunda
filia meavidelicet timoꝛ offenſe.ego auer

io paratos offendere ipſuùm ne ofendat.
quis paeem vel ad momentũ ſeruaret.ſi

ego non eſſem.quis in eumvel vereturvł

reuertetur niſ eſſet tercia filia mea.videli

cet timoꝛ reuerencte. Sed quid in hus in
moꝛoꝛ laudes meas et ipᷣe ſpiritus ſanct⸗
ſtudioſe deſcribere curauit.& potiſſimuʒ
in pᷣmo ſic incipiens. imoꝛ domini glo⸗
ria ⁊ gloꝛiatio et letid et coꝛona exultati
onis.quid pᷣclarius autſublimius de qua
q; virtute dici potuit Deinde timoꝛ domi
ni delectabit coꝛ et dabit leticiam et gau⸗
diũ in longitudine dierũ.et cõſęquenter.
Limenti deũ bene erit in extrene.⁊ ĩ die
defunctionis ſue benedicetur. Poſt hoc.

Iniciũ ſapiencie timoꝛ domini. ⁊ hoc idẽ

Dauid pſal.ſine me ergo ad ſapienciam
ſtulte quis conat᷑ etia poſt pauca. Cimor
dñi ſciecie religioſitas ego ei ſũ plenitudo
religiois.religiõis ĩqʒ ſciẽcie nõ ſuꝑſticio
ſitas puerilis ſtulticie que vnlgari gallica.

phetarũ ſpiritus ſanct

*

*

gitur. et plenitudo a fructibus illius.oẽm
demũ meaãz implebit ſapiencia a genera
tionibus et receptacula a thezauris eius.
ꝙ ẽ dicere. O⸗ omnẽ domũ meã in men⸗
tem quã inhabitauero implebit generati

onibus ſuis ſapiencia et om̃ia receptacu⸗

la hoc ẽ tres vires nobiles ſuperioꝛes im
plebit theſauris ſuis.hoc ẽ abſconditis ⁊
pꝛecioſioꝛibus diuicis ſuis⁊ deinde.ego
coꝛona ſapiencie replens pacem et ſalutt

fructũ. replens id ẽ ꝑficiens ⁊ coſumas vł
replens id ẽ plene conferens. Qualit᷑ aũt

ſit gloꝛia et gloꝛiatio leticia ⁊ coꝛona exul
tationis et coꝛona ſapiencie in vltuma pte
tractatus huius declarabitur Ego gloꝛia
ſenũ.ſicut legitur eiuſdeʒ eccleſiaſtici.xxv.

ego fons modeſtie id ẽ cõſuinatio certiti
cans ſpũalis diuicie gloꝛia et vita.ſicut le

gitur ꝓuerbion. xxi. ego dei theſaurus: ſi
cut legituri Yſaie.xxxiu.Limoꝛ domini ipe
theſaurus eius. Ego ſuꝑ ſapiencia ⁊ ſcien

ciam ymmo ſup omnes virtutes: et velnt
opimentum pulchꝛitudinis: ſicut legit᷑ ec⸗

cleſiaſtici.xxv. Qm magnus ẽ qui inuenit

ſapienciam et ſcienciã ſed non ẽ iuꝑ imẽę

tem deũu. Timoꝛ em̃ ſe domini ſup omnia
ſuppoſuit:et iterũ eiuſdem eccleſiſti. Su⸗
per omnẽ gloꝛia oꝑuerunt illũ id ẽ operi
mentũ poſuerũt illũ viri ſancti.ſubaudis
in eo ſuꝑha bundancia et plenitudo.ſicut
loquitur in pſal. Non ẽ inopia timentibꝰ⸗
eũ.⁊ ꝓuerbioꝝ.xl. Limoꝛ dſi ad vitam.
⁊ in plenitudine cõmoꝛabitur.ex me ame
nitas atqʒ ſterilitas ſpiritualis.⁊ pꝛopter

hoc legitur eccliaſtici.iii. Cimoꝛ dñi ſicut
padyſus benedictionis. Sunt ⁊ alie mul

le et magnifice laudes mee quas ꝑ oꝛa ꝓ
auctoꝛ meus ca
nere dignatus ẽ. Inter quas et illa eſt exi
mia ꝙ ipᷣm xpᷣm dñm apothecam ymmo
fontem graciarũ omniu ⁊ virtutũ replere
dictus ſum. Cum em̃ alijs datũ ſit in ipſo

gquieſcere ſoluʒ moueri replere eun ab ipſo

ſpiritu ſancto mihi attributũ ẽ.ita em̃ ibi
dem dicit᷑ Requieſcet ſuper eum ſpiritus
ſapiencie et iteilectus et ita de alijs. Hein
de vero dictum ẽ. Replebit eum ſpiritꝰ ti⸗

moꝛis domini. Nec mirum eſt.Cum ego
plenitudo ſapiencie ſim: cum ego paradi

ſus ſim benedictionis. Cum ego ſim diui
cie gloꝛia et vita. Cum ſim ipe dei theʒau

rus.Quid ergo decuit magis implere ilũ

y iij

no papilarqa ppꝛie dicitur. Ego ple⸗
nitudo ſapiencie ſicut ibdiẽ poſt pauca le

Be

in quo ſunt om̃es theʒauri ſapiencie etſci

encie dei ſicutlegit ad Coꝝiꝗ.Et in q̊ com

placuit omnẽ plenitudinem inhabitare ſi

cut legitur eiuſdẽ pᷣmo.De me ſpecialiter
Dixit ſpiritus ſanctus in pᷣmo eccleſiaſtici.
Timoꝛ dñi expellit peccatũ. Nã qui ſine ti

moꝛe ẽ nõ poterit inſtificari. Apparent er
go officia mea tam ſalutaria. et opa mea

tam pᷣdlara tãq; miranda. In ꝑtibꝛem̃
ſapiencie ego ſum iniciu ſiue pᷣncipiũ hoc
quod vulgo dicit. Introductioꝛes qua⸗
re ſine me et non niſi ꝑ me patet ad ſapiẽ
cia ingreſſus. Sum ⁊ plenitudo ſ̃m terciã
filiã meaã vel partẽ.q̃ ẽtimoꝛ reuerẽcie ĩ oꝛ

namẽlis regalibꝰcoꝛona ſic ſupꝛa dium⸗
coꝛona exultationis et coꝛona ſapiẽcie ti-

moꝛ dñi.In oꝛnamẽtis domꝰ vłetiaʒ ani

me humane opimentũ gloꝛie ex.xl. Eccła

ſtici. Sup omnẽ gloꝛiã opuerunt illum in
agris vel in oꝛtis padyſus benedictionis
In myniſtris cuſtos arcens dyabolum et

deterrens in mẽte quã inhabito ex. xx. p

uerbi. Limoꝛ dñi advitã cuſtodienda ſup
ple et in plenitudine cõmoꝛabit᷑ abſ q; vi
ſitatione peſſimi.⁊ iterũ.In myniſtris ia⸗
nitoꝛ vt diximꝰ.Et tercio in myniſtris mũ
dato: domus ſcilicet expellens peccatum
vt dictu ẽ.Et mundo in myniſtris toꝛtoꝛ ⁊
carnifex ſicut legitur in pſal.Cõſige timo⸗
re tuo carnes meas vr dicit augꝰ. quia ve
lut quida toꝛtoꝛ carnales cõcupiſcencias
timo: trucidat at moꝛtificat in opoꝛtuni⸗
tatibꝰſeu cõmoditatibꝰ foꝛis.⁊ in. xiiu.
uerb. timoꝛ dñi fons vite. In ptibus li
gni ſapiccie radix.eccſiaſti.j. Radix ſapien
cle limere oñm. In foꝛinſecis inſtrumẽtis
foꝛmido ſiue cxpauenta culũ vt ſupꝛa dixi
mus.inuentis aquilo ꝓpter cauſas quas
ſupꝛanotauimus. In elemẽtis terra frugi
fera et ager plenus cui benedixit domin⸗

in aſmis claua. imo numerabilibus clauis
ſiue bullis aut nodis terribilis furibus et

hoſtibus ſpiritualibus ⁊ hoc in ſupioꝛib⸗
declarauimus. èM
Pes vero in pᷣmis didt.timoꝛem

qui laudes ſuas ita ꝓſecutus eſt.
nullo mõ eſſe ſibi contrariũ quin

etiãm adiutoꝛẽ foꝛtiſſimũ. Sicut eĩ timor

fugit hoc ẽ fugere facit vt effugiat. ſic ego
inſequoꝛ vt aſſequar licet contrarü fines

ſunt effugatio maloꝛum? aſſecutio bono

u ymmo ad alterũ ſine altero nõ puenit
Nemo em̃ aſſequit bona diuine ꝓmiſſi
onis niſia mal eſtugerit ſiue euaſerit.hoc

moꝛibus

liber ⁊ imunis effectꝰ fuerit eiuſdẽ cõmi

.

nationis. Ampliꝰ. Iſte intẽtiones nõ

ſunt cõtrarie ymmo ſeſe ſociabiliſſime co

paciunt ſimul em intedet quis et effugere

amalis:⁊ aſſequi bona repꝛomiſſa. ſicut

appet in timoꝛe quẽ ſ ancti voct inicialeʒ

Amplius. Cimoꝛ ẽ mibi medicina.cõ

tra timoꝛẽ pᷣſumptiõis et velut pond? me

retin ẽs atʒ cuſtodiens ne eleuer ad ruinã

Euidẽtius aũt appebunt laudes mee Q

ac p̃clare opatiões ſi filias meas aut par⸗
tes enuerauero. Harũ ergo pᷣma eſt ſidu
cia ſiue fidẽcia qͥ ẽ ſpualis innixio in illud
in quo ſperat Secuda ẽ ſecuriras nõ ſtul
ta illa quã ſupꝛadiximaincurie quã habet

ratio vallationis ⁊ ꝓtectiõis diuine. Ter

cia ẽ erectio ↄtra ea qᷓ aduerſus nos ſe eri

gunt ſeu cõſurgunt.⁊ hmõi contraricteſt
defectus ſeu difſtidencia dei.Quarta ẽ cõ⸗
ſolatio de qua legitur in pſal. Pec me cõ
ſolata ẽ in hũilitate mea Quinta cõſoꝛta

tio q ẽ velud reſumpuio viriũ et reſpiratö

ex pᷣſencia diuini adiutoꝛij. Sexta expecta
rio bonqy repꝛomiſſoꝝ abſq; heſitatiõe.
Septimà iocunditas qᷓ ſpem hmõivelut
comes inſeꝑabilis comitatur. et fidencia
quedam ẽ velut columpna mentẽhuma

nã ⁊ ſotuũ edificiũ viitutũ ſuſtinẽs.Etipſa

velut ſuꝑ duas baſes diuine miſcdie aiʒ
iuſticie erecta et eiſdẽ ſuffulta. Qui em̃ cõ
ſidunt in dño nõ ſolũ in miſcõia ↄfidunt
ſeu ſperant ſed etia in iuſticia veritate q
ꝓmiſit ſe non deeſſe ſperanuibus in ſe Fx
hac ⁊ ꝓpter hanc dixit dauid.dñs fuma⸗
mentũ meum. etia alia littera que habet.
Dfs petra mea. ꝓpter hac eandeʒ dixitet
illud. Statuit ſupꝛa petram pedes meos.
Et illud vt mons ſyon qui habitat in hie⸗
ruſalẽ nõ Gmouebitur ineternũ. ſic ꝗ cõ/
fidũt ĩ dño.nõ ẽ exgo mihi timendũ a rri

ignauia ſed potius ſenſus quidã et robo

na quã tale firmanientũ poꝛtat ⁊ ſuſtinet

non ẽ mihi timendũ ab impulſu et muta
tione que immobili ꝑ omnia fulcimento
totaliter innitoꝛ. Non ẽ ergo mirũ ſi cũ la
bentibus labunt qui ſolis labilibus inni
tunt᷑ ſielt dicit beda. Qui em̃ cadenti mũ

do incũ bit vel innititur cum ipᷣo inceſſan⸗

ter neceſſe cadere habet.Werito ei totali᷑

innito:ꝛ quẽ miſcðia mihi fundamentum
ſuppoſuit.non em̃ ita crudelis ẽ vt ſe ſub

trahat et me cadere ꝑmittat ſicut dici: Au
guſtinꝰ.et ego ſupaddo.quia nõ ẽ ꝓditoꝛ

Nut illuſoꝛ vt me ſibi inniti iubeat ⁊ ſem.⸗

bied
fealet
rel
aaſpen
ceert
U.2
Caytt
ledſne
yiu!
Mlvt.

Mue.

ſcinnte
cancs
Ne⸗
donuuin
omin
nn
nicve
Rran
ennsben
n
eißedeu
grineen
nulusto
etend
mue
liinſe
fnni
flart
lnta
auge
Meoein
Mybey⸗
Ratgin
dramm
ginnengn
Cinin .
Truntt
nfnine

ieinei

cxluij .
vi bi ad me ſuppo:tandum offerat ad ruinã tibus mest libera me. Si figes et qaꝛ ſides
eeien meã ſe mihi ſubtrahat. Pꝛopter ꝗd em̃ di ſundamentũ ẽ in edificio ſnſali.ego ſum
icc ceret. Spera in ono. ppler quid ta cebꝛo paries ſiue murus delup ediſcats. Nibii
Z ad ſperandũ in ſe inuitaret niſi nos ſufſul ominus colũmpna ex pᷣma filia mea qua
iſnane cire et ſuppoꝛtare vellet: de hoc augꝰ ſup diximusfiduciam. Ex ſecunda autem que
R pſal. Ante omnia in eccleſia catholica di eſt ſecuritas paries ſiue murꝰ nec ſunt cõ
dern dici vt ſoes mea nõ eſſet in homine. a traria iſta inquatum ſecuritas ſiue per ſe⸗
neechen ledictus em̃ qui confidit in bomine. ſicut curitateʒ quicquid me impellat quicquid
RdNB z legitur Hiremie. xvi.banc maledictionezy concutiat fudamento meo me teneo. ilii
n . eclino ⁊ benedictionẽ q ibi ſubſequitur initoꝛ et inmobilis ſtatim effitioꝛ etiã ſub
Ninmne btineo. Baculo arundineo innititur ꝗq aduerſario dum ab ipſo conteroꝛ et con⸗
ii Ennne ſub innitente cõfringitur et iſm vulnerat vulneroꝛ de victoꝛia adhuc ſpero Gicut
ruumn qui confidit in homine.ſicut legit Eʒechi legitur ꝓuer viiij. Sperat autem iuſtus .
malmmgin xxix.pꝛo eo ꝙ fuiſti baculus arundineus in moꝛte ſua ⁊ ſicut dicit᷑ iob.xiij.etiã ſi oc
mmeih domui ilrael et confractus es et laceraſti ciderit me in ipᷣo ſperabo.ſcio ꝙ nõ ẽ dif⸗
abenda omnẽ bumerũ eoꝝ. Aluũs ergo inniti vel ferẽcia apud eũ de quãta huũiliatione vel

—

1pecene ee
Rsdare,

° e 4
e

incũbere nõ ẽ niſi cadere.Ego ſum firma ↄculcatioe eripiat. inquãta ĩfirmitate ſeu
entũ quod deus ſecunda die videlicet debilitate ſperatibꝰin ſe de hoſte foꝛtiſſi⸗

thrbe SHoſt creatam lucem ſidei erat in creÄatone movictoꝛiã tribuat ꝗ⁊ dauid pueꝝ in fun
musin ; 8 mentis humane que iuſtificatio maloꝝ da ⁊ lapide atʒ baculo de golya gygate fe
n e Ego ſum qui nunq; confundoꝛ. ſicut cit mirabiliter triũphare ſicut legit᷑ u. Re .
enes Cuinnt et ipe dauid dicit.In te ſperaui non ↄofſun guʒ.xvij. Nouit em virtutẽ ſuoꝝ in ĩfirmi
Nonnialne dar inerernũ. ⁊ Eccliaſtici. i. Scito. quia tate pꝑficere omipotẽs ⁊ miſericoꝛs deus.
n enc nullus ſperauit in domino ⁊ confuſus eſt Sicutlegitur ĩ.xj.Coꝝ.ij. ꝓpt᷑ quod dicit
diabe Confunditur inquit.auguſtius qui ſp⸗ apls ibidẽ. Cũ iſirmoꝛ tũc potẽs ſum.tũc
nsſonbun rat in homine et hoc eſt quonia hõ ſperäa⸗ em̃ adeſt virtus om̃ipotẽtis dei ꝓ ipᷣo cer
SotEetk ti in ſe ſe ſubtrahit. Aut ꝓp ter ꝓpꝛiam in tãtibꝰ.cũ ꝓpꝛia eius defuerint er cum a ſe
Nungns nun firmitatem et impotentis ipſum minime metip̃is diffidũt. tũc maxime cũ deo fidẽ⸗
Niſufns fulcire ſufficit qn i ruinam poti ſecum il⸗ dũ ẽ eis. Ego ſuʒ cui dat veritas ĩtelli
Csaiune ilii lum trahit ꝓPoter hoc impulſiones aduer gęcie. Sicut legitur ſapiẽ.j.Qui ↄſidũt in
Ciuhu ucn ſitatum et aliarum temptationũ me mini dño itelligut veritatẽ. Ego ſum cui dat li⸗
ninniide, me deiciuntaut concudiunt. Quoniã do⸗ beratio.ſicut euidenter apparui in ſuſan
nuſknt wi mus mea ſundata ẽ ſupᷣa firmam petra na.de qua legitur ĩ. xiij.dañ. Erat em̃ coꝛ U
wantheni Bicnt legitur. mathei.vij. Deſcendit plu⸗ eius fiduciam ba bens in domino. Sicut
udmnünin uia et veneruut flumina. flauerunt venti legitur in pſalmo. Beatꝰ vir cuius eſt no⸗
uslncril Et irrnerunt in domum illam et non ceci⸗ men domini ſpes eius. et hic beatus. De
gudichhl dit fun data em̃ erat ſupꝛa firma petram. futuro eniz dicitur illud. Cum exarſerit in
–— Non ſum velut ille qui relicto beato mar bꝛeui ira eius beati omnes qui cõfidunt
le uni, tino innixus eſt ſalici infirmoac fragili. in eo.O deſperatio ruina hoꝛrifica ex al⸗
nnid Ediſiciũ meũ fundamentũ habet in ſubli tiſſimo diuine virtutiaundamẽto a qua
n nin mi.ymmo in ſumoeloꝛũ.Et idcirco to⸗ nullus adijiciet vt reſurgat.O pꝛofunduz,z
es to pondere innixionis mee in illud feroꝛ. perditionis in quo omnia bona perdun⸗-
n npe erito ergo dum inferioꝛa mihi ſubtra⸗ turet inutiliter babhentur. O baratruʒ in
Nünn M huntur ſi illa non ſequoꝛ ſubtractione eo fernale a quo nec queritur nec curatur ex
am rũ mihi quicq; mihi depit. quẽadmoduʒ itus. Sicut legitur Pꝛouerbioꝛũ decimo
ſ ihet ⁊ mũdanis edificijs ſubtractio epion in octauo. Impius cum in pꝛofundum viti⸗
i ei eni nullo nocet ⁊ hocẽ qñ ſuꝑioꝛibus in nul- oꝛum venerit contempnet. Hoc eſt negli⸗
Cn „ lo penitus innitutur. hmoi ergo filie mee get extoto ſe dampnandum. O dei con⸗
urh cG ꝓpᷣa laus ẽ firmitas ⁊ incõcuſſibilitas cõ tumelia intolerabilis.quid enim aliud ẽ
vrnni “ tra ruina. Werces aũt ſalus ⁊ liberatio ex dicere deſpero q; ꝙ peccata meavincunt
Gnbic om̃ibus pſequentibus.quã et petebat da dei miſericoꝛdiam. quemadmoduʒ cayn
iolntlo S nid cum diceret. Domine deus me in te diyxiſſe legit in.ii.Geñ.Maioꝛ eĩ ẽ inigtas 4
Cul iii ſperaui ſaluũ me fac ex omnibꝰ eſequen mea q́; vt veniam merear. Quid cogitas
unhe n —
—

Be

miſer cum dicis deſpero. Si eniʒ cogitas
deñ vel nõ poſſe vel nõ ſcue vel nõ velle

miſereri blaſphemia cogitas vel execrabi
liſſimã et ſubita fulminatione digniſſimã
SDi vero cogitas te vel nolle vel nõ velle
ſequi miſericoꝛdia⁊ hoc ipᷣm deteſtabilis
inſania ẽ. O verbũ ſempiterni obpꝛobꝛij
⁊ conſuſionis atq; ignominie indelibilis
ſcilicet deſpero. Hoc em̃ ẽ quod vulgo di⸗

citur malus molꝰquo ſcilicet miſerrimus

peccatoꝛ victũ ſe eſſe confitet ⁊ pugne to⸗

taliter cedens ad inſtarvicti pugilis ſeu ꝓp

pugnabilis ꝓpugnatoꝛis victoꝛẽ eſſe dya
bolum pᷣdicat ⁊ ſe victum. Quãaãdiu enim
ſperat peccatoꝛ de miſericoꝛdia dei tãdiu
reſiſtit et repugnat vtcũq; dyabolo.Poſt

qᷓ; autem malũ illud verbum dixeritvide

licet deſpero totus abiit poſt dyabolũ.ta

ᷓ; victus et captus ab ipᷣo et ſeruus eiꝰ ef

fectus.A quo et quis ſuperatus eſt huius
et ſeruus effectus ẽ. Utinam videres dya⸗

bolum coꝛonari ductoꝛem cui tam turpi⸗

ter ſuccubuiſti. vtinam videres infernale
patibulum ad quod tanqᷓʒ victus pugil.

ignominioſiſſime duceris.O extremi ali⸗

tus efflatio iurpiſſima.O ſpiritextinctio
hoꝛrifica poſtqʒ nihil vite vt vulgo dicit
nihil fumivel auhelitus relinquitur. Qui

enim deſperatvelut moꝛtuus quocũq;vo
luerit a dyabolo trahitur omnibꝰ viribꝰ⸗

ſpiritualibꝰ et omni vitali caloꝛe deſtitu⸗
lus nihil defenſionis nihil reſiſtencie. ni⸗
hil eliam opponit dyabolo.O inexplica⸗
bilis gloꝛia et laus dei videlicet verbum
ſpei etiam in extremo aduerſitatis.in quã
tucunq; ꝓfundo vitioꝝ et peccatoꝛuʒ ma

gis eſt em incõparabiliter ipᷣa ſpe immẽ⸗
ſitatẽ diuine miſcðie in intimo coꝛdis ſen⸗

tire quatũcunq; laudibns eandem erteri⸗
us pᷣdicarę. Quod iob ſe ſenſiſſe apte in⸗
dicat dicens Si ogiderit me in ipᷣo ſpera
bo verutamen in conſpectu eiusvias me
983 algnamen ipᷣe erit ſaluatoꝛ meus.

ecunda filia mea ſecuritas de qua

ſalomon in ꝓuerb. xv. Secura mens qſi

iuge conuiuiũ Ubi Gegor. Spes eterne

locietatis cõtinuatio eſt eterne refectiõis

Securitas iſta duplex ẽ. Neima eſt de ob
tinenda eterne feucitate. Secunda ẽ con⸗
tra timoꝛes et erroꝛes vite pᷣſentis et etiaʒ

conira timoꝛẽ ſeruilem. Alios autem dei
uimoꝛes non excludit⁊ quidẽ pᷣma diuiſio

ſecuram ſe eſſe et aſſecuram. et pꝛimũ per

ißpm pignus ſpiritus ſancti ſicut in pᷣmo.ij

moꝛibus
ad Coꝝ. Qui ſignauit nos et deditpign⸗
ſpiritus ſancti in coꝛdibus noſtris. et alibi

in pᷣmo ad epheſ. Qui eſt pignus beredi

tatis noſtre et nihil tantũ eſt de heredita⸗

te eterna ꝑ ipᷣum deũ ac dei filium ſicut te

ſtatur auguſtinus dicens. ꝙ ipᷣe ẽ pignus
noſtre redemptionis mihi tantũ dedituʒ
p litteras patentes euãgelicas quibꝰ no

aliud ſigillum q; ipemei deus ac dei filiꝰ

appenſus eſt. Ipe eſt enim ymago dei in

uiſibilis. In pᷣmo ad Collł.ipe eſt ⁊ ſigura

ſiue character ſubſtancie dei patris. ſicut
legitur in pᷣmo ad hebꝛeos de quo cõſtat
quia ꝓ confirmatione ac teſtificationeve
ritatis euangelice in ligno crucis appen⸗
ſus eſt. Wyniſter enim fuit circũciſionis id
eſt iudaici populi ad confirmandaʒ veri⸗
tatem dei ꝓpier ꝓmiſſiones patrũ.Quid
plura mihi ſeruiunt teſtes apoſtoli. mmipi
teſtes ꝓphete mihi ipᷣe ſpiritus ꝓphecie.

Sypiritus em ꝓphecie teſtimonii eſt hie⸗
ſu. ſicut legitur Apocalip̃ pᷣmo. Teſtes eĩ

apoſtoli. ſicut dicit veritas Actuũ pꝛimo.
Quid enim ego ſirma eſſem tot ⁊ tantos
teſtes tot rtanta teſtimonia ſcripturarũ
diuinitus ?xhibita ſunt.Et vt ad vnũ om
nia concludam incarnatio domini falua
toꝛis.paſſio moꝛs ⁊ reſurrectio feruiũt mi

hi me fulcientes vndiq; et fimantes. Ut

em neq; de venia neq; de grada neq; de
gloꝛia que ſanctis dantur ⁊ ꝓmittuniura
deo lanta ſigna et mira bilia facta ſunt.ſi

cut dicit apoſtolus in. viij.ad Romanos

Qui enim ꝓpꝛid filio ſuo non peꝑcit: ſed
ꝓꝙ nobis omnibus donauit illum. Quoͤ⸗
