qʒ manifeſta puerſitras PEteres cum
PBuiꝰ animalia nec audiãt nec ec vid
xates. ꝓinde ẽacſi ſurdis ⁊ cecis talia oſ⸗
feretur pinde etia ac ſi nõ exiſtẽtes oꝛarẽ
turz inuocarẽtur. anta naq; diſtancia ẽ
tantaq; remolio huianimaliũ a nobis:
vt nullꝰ clamoꝛ noſter ad eos ptingere
poſſit. Pꝛelerea oꝛationes ⁊ adoꝛati
ones ꝗᷓ mente ſolũmõ fiñt. hocein coꝛd coꝛge
de internis ad ipas lpoſſibile ẽ ad eos ead eos ꝑ⸗
venire. quare fruſtra fieret eis huiuſmoi.
Amp.vt deilas ſit in nõ intelligeẽte eſt
oc enim é quo potiſſimum
aia diuiitati huana aſſimulat videlz iplo
gere. In quo aut ipoſſibile e eſe di

Uini hono:is dignitate. cũ diuini honorſ

AA
— 26

— nitas aut diuinitas ſit aut ex diuinita⸗
agardr ipo ſſibile ẽ huiꝰ animalia

digna eſſe diuino hono:e. Pꝛeterea aut
poſſunt quicq; boni facere aut nõ cultoꝛi

bus ſuis. SDi no poſſunt. Uane igit ⁊ in⸗
Janiſſime colutur.ꝛſi po ſſunt aliqd bo
mi facere cultoꝛibus Ffnig aut naturaliter

igr hoc faciũt.aut violenter
rie. WManifeſtũ aut e. quia volutate nibil:
cũ volutas nõ ſit niſi rationabiliũ aĩaliũ
Si v/ ſolũmoõ naturaliter aut violenter

manifeſtũ ẽ quia naturalia ⁊ violẽta nec

enltu nec munerib⸗ indigẽt.neqʒ; ſit poſſi
vile obtineri ab oꝑatoꝛibꝰ ſuis.hoc ẽ ab
alis qᷓ naturaliter velviolenter operant
Quia igilur hoc ẽ extrema fatuitas et ve⸗
Jania ꝗq euidẽcia ꝓpᷣe falſitàtt. Per ſeipaʒ

Feuanelch cit ⁊ de omi coꝛde inteiligẽtis abſ⸗
qq; vllo ratiocinationis im pulſu coꝛruit.

Franſeam? ad ea ꝗᷓ ꝓbabiliter aliqd
haben potuevũt.⁊ in ꝗ eti nobiles phy
loſophoꝝ cplapſi ſunt. Dixit ei plato in t
meo.quia mudu us animal intelliges di⸗
uine ꝓuidẽcie ſanctiõeʒ Et quicẽna. quia

celn⸗ eſt animal deo obedies. Ariſtoteleſ

q̊ʒ et oẽs ſequẽtesi ip̃ius. celos poſuerunt

animalia. ? an imas eoꝝ intelligentes. et
vnicui ins

ncia eparataſquaſi animatuũ ꝓppꝛiũſe⸗

32 paratu. quã ⁊ vocauerut intelligenciam.
Deſig⸗ .

ideriũ autẽ ſpualis et inmaterial
8 ſiue ſubſtancienõ poteſt eſle niſi

virtutt

in natura intelligeute. Quare vnã qua

animarũ huiu
ſcðᷣm eos. Wercuri? o in libꝛo què ſepʒe
Kominauim⸗, Wundũ vocat deũ ſenſibi

neceſſe ẽ eſſe intelligentẽ

leat ado

n cuſtodes et reru hum

molendina. et quicqd

omnia in libꝛis indicioꝝn aſtronomie? in
enanentent⸗ nos memimus in

J 7 etia que ogern Lione S
nomie ſupꝛa idurimꝰ. Si eive
retrogradatio necinfo:tuniu neq;conbi⸗
ſtio nec aliud impe Himétu aae habet.
apud eos. Amplius. Si veni di ſun
nutu ſo⸗
ſuosſſe
S ipſi neq; infoꝛtinati ſunt P
non liberi a malis. Amplius.
aſtronomos frequenter ipſimet imped
untur.aut caſu.autoperatiõe foꝛcioꝝ aut
contrarietate ſignoꝛuũ inquibꝰ ſunt.Diui

mmimaru appz?opant ſub

legibus
le zehi planetas Boecius vo⸗
mndlloquens dicit. Seenreck Rond ir

cuit: ⁊ ſii cõuertit ymagine celui. Iſti igit

intenderunt celòs et ſtellas et luna diula

animalia queda eſſe.Et tanto pſtanoses
eſſe animas eoꝝ animabus husnis. qua
to coꝛpa illa celeſtia coꝛpibus huanis an
tecellut. Et hac de cauſa viſum eſt eis. qð
nobilitate ſublimioꝛes eſſe hominib⸗
oꝛtalibus potenciaq; ac lapieciq bot
arur toꝛes.
Et hec eſt canſa ppter qua; honoꝛes eis
diuinos ſacraq; ſacrificia ſtatuerunt.
Sole igitur ? luna colebat vt ſubſtan

cias rationales Tintelligetes alioſch pla

netas ſilr. Et hoc eſt qð legit· Sapiencie.
xiz. Solẽ et luna rectoꝛes oebis terrarum
deos putauerut? ipis planetis at; ſignis

ima g

rxij. oꝛbẽ inferio:e terrari totuũptiti ſunt.
Sicn t ſupꝛa tetigimus vt mar gemnen

am. Saturno ytaliam. Lypꝛii pe
ans ctas etla et leges et artificia viriute
vicia eiſdem diſtribuerũt. Eode ne 6 oꝛn
menta et inſtrumenta (oloꝛes odofes et
Japo:es p ſinglos diuiſerũtinecno æani⸗
malia omniſq; generis “ furnos.

etia de locis et ha⸗
bitudimibus hominũ. Animalia ʒz eide
partiti ſuntvt animalia grylei coloꝛis al⸗
tribueruũt veneri. et aues ruſi co loꝛis mar

teras etia a 7 numeros ſimlr eiſdẽ partiti
rae⸗ ad vltimi ipᷣm coꝛpus humanuͤp
partes et meb:a diſtriuberut eiſgẽ. hec

Rbꝛis magoꝛũ atz maleficion tem nne ale
ſperine
auté getrantfa ulur deoꝝ ſpuũ
tra cultura iito
lbiu 7 anin isdae
ci facile eſt intellige
icioꝛu aſteo

et beneplacito ſuuant cultoꝛes
ndum aſtronomos vero mihi

Secunduũ

,

mitas⸗ aut ſemp liberaé et inicta Anͤ

8M

coꝛuinuũ fedus febi ſiue Appollini lit⸗

outi

ſeu if⸗
Penn
lſauoꝛ
ſcglinea
Pime
ſatſe
htündi
efon
hudi
en
N
wer
nüt
nar
in
ut
d
lobe
poſtten
ſuune
lhoti
huden
ipani
füßzus

(bust

woi⸗
h
ud
eud
keei
lain
l
eine
fütg
lerie
wing
(En

gnin

magt
W
lhug
seni
sen
mmaiczth
ſe pannp
gidze
Wünnt
banoses
en.
Anhwin!
Birnde,
hunm
tültt.
ende
rn

Nylii
Ape
Hunnit

Nawiecknh.

Uenetch

inef
tuetb
ttga
wiſſ
ln
R
unbtte
monſcd
of
eo in
gl ſuntt
Heuntt
inyech
ooneil

E

E

lviij

Ad hoꝛã poſſe et ad hoꝛã nõ poſſoꝛtu⸗
nariiqnq; impediri aliasmanifeſtà indi⸗

cia ſunt defecius et impotẽcie.vexa auteʒ
deitas ĩmunis ẽ om̃ino ⁊ libera ab huiꝰ.
Mnifeſtũ igr ẽ vł aſtronomiã mendacẽ
eſſe in parte iſta.vel nihil habere vᷣe diui
nitatis deos hui?ꝰ. Ampliꝰ. Lũ ſol et
luna ceteriq; planete ex neceſſitate motu⸗
um ſuoꝝlad eos ſitus ⁊ poſitiões deueni

ant.et ad eas ↄiũctiones ⁊ opatiões ĩ q⸗

bus neceſſe ẽ eos foꝛtunari qnq; ſe exalta
ri vł cadere vt aſtrologi dixerũt atq; ſcri⸗

pſerũt.Pꝛoſperatur autx ipediũt res hu
mane iuxta diſpoſitionẽ ipᷣoꝝ.impoſſibi⸗

le aũt ẽ non ꝓſperari qð fit ſubfoꝛtunata
ſeu infauſta cõſtellatione ipᷣoꝝ. SFruſtra
igit᷑ ritu.et vane ſacrificijs et muneribad
rit᷑ fauoꝛ eon ꝓpiciatio.fruſtra timetur
iravlindignatio eoꝛũdẽ. cũ om̃ino nihil
poſſint cõtra ꝓpᷣas foꝛtunas aut infoꝛtu
nia.⁊ foꝛtunas eoꝝ ⁊ infoꝛtunia cetera.ſʒ
huiꝰ? diſpoſitiões illoꝝ ſequũt᷑ ex neceſſi⸗
tate foꝛtunationis reꝝ humanarũ alieꝗqʒ
huiꝰ diſpoſitiões illarũ. Si em̃ mars
cadens fuerit.et in ſigno ſibi tõtrario fue

rint foꝛtioꝛeſq; planete eius cgtrarü ⁊ ipᷣe

met retrogradusinõ poteſt õ hec infoꝛtu
nia ſua ⁊ ipedimẽta.quare nõ poterit iu⸗

uare cultoꝛes ſuos illa hoꝛa.vł ad obtinẽ/

dã victoꝛiã vład aliꝗd aliud. Inutilit igr
illa hoꝛa recurret᷑ ad ipᷣm.inutilit᷑ ei ſacri

ficabitur. Ampᷣ. Aut illa hoꝛa fauet cul

toꝛibus ſuis aut nõ fauę. Si ſic. cum nõ
poſſit egs inuare.Dolerigr illa hoꝛa deĩ

foꝛtuniõ cultoꝝ ſuoꝝ.quare ſilis defect⸗

et ĩpotẽcia ſiliſq; miſeria dolon inuenit᷑⸗
apud eũiturpẽq; infoꝛtunioꝛuʒ ſuoꝝ defe
ctũ patitur/et ipotẽcie atq; doloꝛis culto⸗

rũ ipᷣius. Silibus igit᷑ miſerijs atq; defe⸗

ciibus bnoxius ẽ ⁊ ſubditꝰ alibavt cul⸗

oꝛes ipKius Si vᷣg illa hoꝛa videliʒ in

foꝛtunioꝝ ſudꝛ uʒ pᷣn ninatoꝛũ nõ fauet
cultoꝛibus ſuis. Ingratus igr ẽ eis.cũ ipi

eũdẽ venerari ⁊ colere nõ deſinat ⁊ opta

re eis exaltationẽ ⁊ lberationẽ a mal.Il⸗
la ingratitudo omniũ vitionꝝ odibili⸗ca⸗
dit ĩ deos hmõi.Juxta hũc mo ẽ ratio

cinari de alus. Amp̃. Juxta qð ſcpſe⸗

rũt aſtrolodi et adhuc tenet et obſeruat᷑

certis tpibus vicibuſq; determinatis do
minant᷑ annis ⁊ annoꝝ pꝑtibus. vbi gr̃a.

E Saturnus ꝗ ẽ dñs anni videlicet ſi forn⸗

oꝛ fuerit ⁊ plures habẽs dignitates q; ali
quis alioꝝ ſole ingrediente initiũ arien:.

et iuxta hũc modũ incipit et iteꝝn in eiſdẽ
annis plug aut minus dominat᷑ ⁊ poſſ=ũt
Fm ꝙ pins vel minus adiuti fuerũt a bez-
niuolis ſuis vel impediti ab alis vel etiã
a domibus ⁊ triplicatibus atq; ſignis in
quibꝰ fuerũt in illa hoꝛa videlʒ iniciali tto
ciꝰ anni. Quare masiſeſtũ ẽ nõ eos poſ⸗
ſe ſicut volũt.ſʒ vt adiuuãtur aut ipediũt
Quare nec ꝓſunt nec nocẽt nec du ſunt ſi
ue dñi adiumentoꝝ ⁊ nocumentoꝛũ.ſed
potius vt ꝑ ſe ipotẽtes ab alis impediti.
quare manifeſtũ eſt aſtronomiã ⁊ ydola
triã ſibi inuicẽ contradicere.ꝑ hoc autẽ al
terutrã eſſe vanã ⁊ fallis. Ampli. Iſta
uongan diſtributio dñgꝛũ ſeu domi

nationũ atʒ poteſt atũ huius nõ ẽ eis a ſe
ipᷣis.ꝗa cũc voluntaria eſſet eis reſtrict
poteſtatis ſueſ:i diminutio dignitatu ſua
rũ.ceteraq; impedimẽta.⁊ hoc quidẽ ve,-
rũ ẽ ſm poſitiões aſtronomoꝝ.cũ parix
locitate fugiunt ſeu recedũt a locis digni
tatũ ſuarũ ſeu foꝛtunarũ q reuertunt ad
ipᷣa. Indifferẽter igitur ſe habẽt ad hoc ⁊
ad illa.quare ⁊ ad effectus eoꝛũ.Quẽad⸗
modũ igr nõ pius curãt ipi ſeu amat eſſe
in locis dignitatũ ſuarũ atʒ foꝛtunarũ q
in cõtrarüs neceſſario ⁊ plus moꝛareturt
illis q; in cõtrarüs.non autẽ ẽeira. O%
, A dixerit ꝗs. quia violẽter recedunt ab liłk
Sſʒ voluntarie reuertunt ad illa. Pocẽ er⸗· S
roneũ ponere hãc ↄfuſionẽ in motibꝰcele
ſtibus. Nã ponit eos in ꝑte eẽ voluntari
os ⁊ in pteviolentos. GBlaſphemat inſuꝝp-
deos ſuos dum cõcedit eos de dignitati
bus ſuis tam ſepe deici atq; deponi xnoõ
hre poteſtatem niſi ex locis ⁊ nõ ex ſe.nec
erubeſcit cõfiteri.hãc eẽ deoꝛũ ſuoꝝ inpo
tenciã.vt violẽter et inuiti de dignitatibꝰ
ſuis atʒ dñationibꝰ in tate infoꝛtmia de
turbent. Pꝛeterea ꝗs erit iſte violent?de
iectoꝛ eoꝝ. Neceſſe ẽ isddubitãter ipᷣm eſſe
potẽtioꝛem. ⁊ circa hocmulte patent tibi
vie. quia iuſte bic facit ille aut iniuſte. Q?ꝛ
ſi iuſte. Indigni igitur ſunt dignitatibꝰ et
dñationibus a gbus deijciunt. Mllo foꝛ
tius igit᷑ indigni ſunt.vt in eis aut ꝙ eis
honoꝛentur. Si vo iniuſte. Habent igit
illum velut tyrannũ ſupꝛa ſe cuiꝰ iniqua
oppᷣſſionem paciuntur. Quare ſerui illiꝰ
ſunt vel ſpontaneiet inuiti ⁊ ideo nec dij
nec dni. Ampᷣ. Si a ſe ẽ hmõilimita⸗
tio ⁊ diſtributio dignitatũ. Hoc mõ ſcili⸗
cet qnia alter alterius poteſtateʒ minuit.
impedit et reſtringit.⁊ quãdoq; Bdinnar

— . .
*

2 Vlrmerα 4 Parnan, Si.

BSe legibus
⁊ cõfoꝛtat.ſequit hũceNoꝛeʒ ꝙ intereos rũ. Egẽ i em boni ⁊ iuſti ſunt.gratis fa- Nt
ſit pugna ⁊ cotrarietas.et nibiominꝰ nent moꝛtalibꝰ in omi bono. gratis eoſ Cerach
fruſtra ⁊ vane colant᷑.Cũ nec muneni⸗ dem adiuuãat.⁊ tato magis oderunt acce lueſen
— bus.nec ſacrificis nec oꝛatiõibus obtine ptionẽ munerũ Omnẽ venalitatẽ qʒ ſacti d
ripoſſint ab aliqͥ eoꝝ vt adiuuet alterũů' ⁊ iuſti homies.qſñto ipi ſanctioꝛes ac me 13 Wobi
„ impediat. Hoc ẽ inter eos nõ agit᷑ niſi ex lioꝛes ſunt hmoi hominibꝰ. Repellunt“ geatun
„M ↄiuctionibus oppoſſtiõibus aſpectibus igitur muera ſa criſicioꝝ et oblationuʒ et niripok
Laliis qᷓ circa hoc eòꝝ vanitas ſompnia-⸗ indignant offerentibꝰ. Reminiſcere igit luczen
uerit. Amp. Qð operãtur in rebꝰ hu eoꝝ que ſupꝛa diximꝰcirca hoc ſufficiẽt oledee
manis planete ⁊ ſtelle ⁊ luna ⁊ in mudo „ ibi. Quonia aũt viſũ ẽ ꝗabuſdã ⁊ tẽxies bonan
iſto inferioꝛi aut operantur naturalit᷑ aut/ erd ⁊ itempies oeſq; generatões ⁊ coꝛꝛu jgi
* volutarie aut violeter. Oꝰ ſi naturalit᷑.er ptiões q fiũt in ſublimi.videlʒ pluunias ½ lurnob
— go nò plus adoꝛadi venerandivel colẽdi grãdies.niues.eſtũ.frigꝰgelu.fulgura to fgunn
fſunt ꝓ hijsſqᷓ; ignig ꝓ naturali calefacti⸗ nitrua ⁊ choꝛuſcatiões.oneſq; aeris paſ⸗: winust
one ſua. Si violenfer. multo minuscum ſiones ab ipis ee. Et inſuꝑ generatio eign
violẽter nõ violenter oꝑanti illudiʒ ma⸗ nes animaliũ ⁊ plantarũ.nõ ſolũ bꝛuto⸗ neecre
gis violencia inferenti et cogenti debeat/ rũgnimaliũ ſed etiaã hominũ. ſicut enam Musf
Woreria magis adoꝛandu acvenerädũn diãt ariſtolquia homo generathominz
ſi alteruter eoꝝ colendus eſſet. Quẽ⸗ ⁊ ſol.Et ipi aſtronomi ſcnpſerũt in libs iper
J uadmodũ ſi ꝓ bono qð ꝓuenit ex reuolu ſuis.quia ſalurnꝰ pᷣmus opatur in gene⸗ lre⸗
tione male molẽdinarie. ipᷣa rota adoꝛan ratiõe animaliũ ifrigidado ſcʒ ⁊ ↄgelado 6on
da vel venerãda multo foꝛtius aqua ro ſemẽ generatiõis. deinde iupiter. vnde 2 ſeigt
tã mouẽs illud efficereviolenta ipulſione poſuerũt eos 2 ſfoꝛmatoꝛes et figurato⸗ ilss⸗
Opellit. ymmo nullo modo rota ſʒ aqua ꝛes membꝛonm animalium. vnge etmer mö
Dij ergo huius nullo mõ ꝓpter hui⸗ bo curium poſue rut extenuare lingua ⁊ la i
na coledi ſunt. Si vo voluntarie ope bia ad expeditionẽ eloquẽcie.et ioneʒ dii or
rant᷑. aut hoc faciũt volũtate ſola.hoc ẽ iũgere duod dẽtes ſuꝑioꝛes ⁊ multa alia 6
nutn ⁊ bñplacito ſolo ſine motu vllo coꝛ⸗ huius.circa figuras ⁊ foꝛmas animaliuʒ
.— pali ſuo aut nõ.Si ſic.Cũ volũtas et bñ ⁊ mẽbꝛoꝝ ipᷣoꝛũ.quonia inqʒ ita viſum ẽ e
placitũ nõ pendeant ex locis dignitatum eis opinati ſunt ſequẽter ipos eſſe ado e
ipſoꝝ. Alioqꝗn mutabiles eẽnt volũtates randos atq; colẽdos ab hoibus vtpote n
eoꝝ ſicut noſtre.⁊ etia plus qᷓᷓ nr̃e. nõ eĩ foꝛmatores ipᷣoꝝ ac fabꝛicatores T vt da e
quia mutamus loca ⁊ ſitus ideo ex necei tores ſerenitatis ip̃iug aeris pluuiarũ et er
ſitate mutamus volũtates noſtras.ipſis roꝛis.ceteroꝝq; Huius ex quibus videtur “R
aũt accidit ille miſeriarũ cumulus⁊ infeli eſcaleſſe ⁊ nutrimentũ moꝛtalibus.Etqa in
citatis inquietudo.vt nũqᷓʒ in eodem ſta in rebus vite hominũ neceſſarijs:lumen n
tu qztũ ad voluntatẽ ꝑmaneant.Et hocẽ Zeſca pᷣcipua ſunimagiſq; ſalubꝛia.ado L .
S qm ↄtinue ea velocitate qua intuent mu randos eos eſſe putau erũt ex quib iſta N
W tt ſitu ⁊ loca Si vero nõ ſine motu videant eẽmoꝛtalibus. Pomiautem i
coꝛpoꝛali opatiõe.Jam igr nõ operant᷑/)mniũ facil deſtructio intelligentibus
.* vt dij. ymmo nec AWomines vel anima/ modos animaliũ:et nunc ꝓſequemur ꝰ
lia. Hec em eſt volillas deitatis ſiue diui ſingula hoꝛũ que damus ſisga latim ea
nitatatis vt ſolo fauoꝛe ⁊gracia ipius bßñ deſtruẽtes. Qu igitur eis inp oſuerunt
. ſit moꝛtalibus. Iſti auteʒ erronei ponunt geris contemperationes. roꝛemq; 2 plu⸗ n
Deos ſuos indigere moiu coꝛpali opati niam ceteraq; huiuſmõi. Non co it. etis 1
— . one ad hoc vt vluent cultoꝛes ſuos. ſi verũ eſiet vt pter hoc debeat eis eual H
v. Manifeſtu igitur ẽ qʒlonge ſit ab in tura bmãique ydolatria nuncupat᷑l.Si S
ellectu eoꝝ deitatis ſeu diuinitatis nobi em̃ natufgluer ab eis pueniũtquẽadmo
litas/qᷓ ex neceſſitate habũdantiſſima eſt. dum lumẽ a calore ſolis.⁊ cadꝛab igne lur
ac redundantiſſima gratiſq; influens ſo⸗ waniteſtũ ẽ nõ per modũ dinine ope
lo beneplacito ſuo in eos quos voluerit rationis ꝓueniunt ab eis.quare nõ ope M
bonitas. Debes aunt memoꝛ eẽ ⁊ remi ratur hmõi operationes vt dij.ꝓpt illas hn
niſci eoꝛũ que ſupꝛa diximus de bonitate igit᷑ non ſunt habendi dijjneꝗ; colẽdi vt .„ „
⁊ malicia deoꝝ atʒ ira ⁊ ꝓpiciatiõe ipſo⸗ dij. Alioquin et panis et vinũ medicz 8

A

agele

1gutt
n
ebate
bair
niniargi
etſcn
ſciris
oestn
ipatin
lann

Geens

voenenei⸗
übeno
ſatenan
lbomini
minies
mmngen
togtlcn
peanmee
Mar
itl
ml
gumin,
Buſinn
stſend
bas r
esti

Muniaräd

uspigen
hiifi
fistume
lhnu
brſt
ea
bes
nannur
ſaumes
ugt
nigt
coe
ul
Miaand
nab ige
vineo
rerocf
tis
lci
eli

—

—

menta omnia et veſtimẽta et calAmẽta.
ceteraq; vite humane neceſſaria.adoꝛan
da eſſent nobis et diuinis cultibhonoꝛã
cũ tam magna bona tãq; ſalubꝛia no
biᷣs ab ipᷣis naturaliter pueniant ⁊ ita in
creaturis viſibilibus ac ſenſibilibus inue
niri poſſet qdð habendũ eſſet deus colen⸗
duũq; et venerandũ vt deus.⁊ tãtomagis

e
ludibus ⁊ alijs locis aſcendũt.⁊ ſecundũ
ꝙ magisout minus frigiditate ⁊ ſiccitale
faciẽtibus coagulat᷑.aut congelãtur.nũc
ex eis nubem nunc pluuiã nũc niuẽ.nunę

grandinem ex bys fieri Similiter ſecũ
dũ ꝙ copioſioꝛes ſubtilioꝛeſq; ſublimiu

q; aĩcendẽtes ventoꝰ tonitrua choꝛuſca⸗
tiones ⁊ fulgura ex colliſione eoꝛum fieri

bona magniſica ac ſalubria nob oꝑant.)l0vt ⁊ caloꝛem ⁊ frigiditatẽ humiditatem ⁊

colẽde eẽnt ac venerãde qnto manitfeſti⸗ , Ad hoc igr deducũtur ydolatre hmõi

Si aũt nutu et bñplacito ſolo hec opera
tur nobis. ergo vbicũq; ſint et quecũqʒ ſit
figura vel ſitus eoꝝ ſiue aſpectus nihilo⸗
minus hec oꝑabunt. ea ei eſt excellencia
eaq; nobilitas diuinitatis.vt nec ex loco
nec ex tempore pendeat fauor aut gracia
ipſius ſilłiter neq; ira aut indignatio etuſ⸗
dgm. Inſup ea ẽ imperioſitas volun⸗

s ipſius vt nec impediri poſſit ab eo qð

vult.nec cogi ad id quod nõvult.Quare

oi hora. oĩ loco. oĩ tꝑe idẽ poſſunt.nõ pẽ

„

det igit᷑ poſſibilitas eoꝝ ex hmõi.nõmi
nus aũt libera eſt neq; nobilis voluntas
eoꝝ q; poteſtas ergo neq; volũtas eoꝛuʒ
pẽdet ex hmõi.Fruſtra igr exploꝛat aſtro
nomi loca dignitatiũ foꝛtunotiones ſitũ⸗
qʒ hmõi vel contraria hijs.Mo dis igitur
omnibus appet quia aſtronomia aufert

Aſtronomi autẽ ſunt qui maxime eſſe
ctus eoꝛũ exploꝛat et maxime noſcere de⸗
bent eoſdẽet ipi ꝓ hmõi oꝑationibꝰ nõ
cultũ diuine honoꝛificaie eſdẽ impendẽ

dũ diexerũt. Ampliꝰ.Egyꝑtꝰ vbi ma⸗

rime coli conſueuerũt non habʒ Blugig

ſeu grãdines vel alia hmõi.
tꝑe quo coli deſierũt in toto oꝛbe xpᷣiano
⁊ regno iudeoꝛũ atʒ ſarracenoꝝ.nihil ho
rũ velnutatũ de pluuijs et roꝛibꝰ et grã⸗
dinibus et alijs hmõi ab afftiquo curſu.
niſi foꝛle ſicat ipi aſi nomi docuerũt de
hijs atʒ ſcripᷣſerunt ãut diuino miraculo
iuxta id quod legitur. Jeremie.iij.quãdo

ꝓpter peccata populi ꝓbibite ſũt et ſtille

pianiaie ſerotinꝰ ymber nõ fuit. Si eĩ
ec bñficia cultꝰ ydolatrie pꝛeſtabat moꝛ
talibus in terris.in quibus exesebat᷑.ceſ

ſante illa buerunt et iſta ceſſare et ante

ceſſarant.quare vaniſſime inpendebat᷑
cultus ydolatrie dijs huius pꝛopt᷑ pꝛeno⸗
minata beneficia. Ampliꝰ.Declaratũ
ẽin libꝛis mteheꝛoꝝ omnia hmõi videli
cet que fiũt in ſublimi ex vapoꝛibus fieri.
Aui reſoluente caloꝛe atexris et aquis Jbs

eis diuinitatem diuinamq; nobilitatem

ſiccitatem. deificare atq; adoꝛare neceſſe
habuerũt.cũ iſte quatuoꝛ radicales natu
re.maxime pᷣnominatas res operentur/⁊
ĩ celũ totum cuʒ ommous ſtellis et lumi⸗
naribus ſtaret.nihilominus fieret. gene⸗
ratio niuiũ pluuiarũ ⁊ alioꝛuʒ ꝑ quatuoꝛ
pᷣnominatas virtutes.⁊ hoc appet apid
nos in materijs humidis in quibus ope⸗
ratur caloꝛ. Manifteſtius auũt apparg
in operibus fublimationis quoꝛũvnum
eſt aqua roſacea. vbi pꝛimũ ex ipſis roſis
vapoꝛ reſoluituriqui cũ ꝑpuenerit ad ſuꝑ⸗
iciem interioꝛem operculi ipius vaſis in
quo huius operatio fit.coagulatur in nu
bem denſaʒz. Deinde in guttas ſeu ſtillas
que paulatim defluẽtes ad ipiũs opercu
li labiũ ibiq; coniũcte ac collecte.poſimo
dũ ad exituʒ ſiue roſtrũ ipᷣius operculi cõ
uenientes atq; defluentes riuulũ faciunt
Ibi em̃ ex caloꝛe vapoꝛ.ex vapoꝛe nubes.
ex nube ſtille. plunie ex ſtillis vt diimus

7

defluentibus tandem riuulus. Huũdd

neceſſe eſt aliqueʒ planetarũ ad hoc ope
rari. Wanifeſtũ ẽꝙ non et nuũgd ꝙ ter
hmõi operationem neceſſe eſt vt deifice⸗
mus ignem.ſubter vas ſublimationis ca
lentem aut operculũ vaſis vel ſuperficieʒ
eiꝰ.Uapoꝛem hõmi in ſtillas pluuie coa
gulantem quaſi pluuie dàtoꝛem Pꝛeſer⸗
tim cũ hec pluuia aque ſcilicet roſacee mł
to pꝛecioſioꝛ ſiquã Ruuia ↄmunis aque
Quis autẽ dubuat quin frigiditas aeris
in ſublimiid faciat de nubibus coagula⸗
do eas in pluuia quod ſuperſicies huius
vaſis de vapoꝛe roſarũu. Wanifeſtum
igit᷑ eſt hmoi erroneos omnino ignaros
eſſe rerũ naturaliũ et ꝓpt᷑ hoc merito de

„

ſipuerunt in cognitione Diuinaliũ. et cum

omnino non cognouerunt modos gene

rationis nubiũ pluuiarũ et ceteroꝛũ hui⸗
nõ eſt mirũ ſi erranuerũtcirca modos ge⸗
nerationis animali’ꝗ. Qergo poſue

rũt deos hmõi foꝛmatoꝛes ngtoen

Janifeſtu;

funollerabilis demencie eſt. ed

„ .
Arrr,

6

ne

Em̃ eſt animalia er inuicem ⁊ ab innicẽ ge
nerari ꝓ parte.alia vo ex ma eris.fabꝛi⸗
catio aũt ⁊ generalio impoſſibile ẽ vt di⸗
cant᷑ de eodem. Nemo em̃ dicit ſtatuas
generari neq; vaſa q̃̊ foꝛmatur vłfigurat
quolibʒ modo.⁊ generaliter vbi faber ſi⸗
ue fabꝛicatoꝛ eſt. neᷣpater nec mater ne⸗
ceſſario eſt nec generatio. Statue nanqʒ
vVt diximus contlente ſunt fabꝛis ſuis.et
fabꝛicatione nec genitoꝛem requirũt aut
generationeʒ. Quare nec patres nec ma
tres eſſent in animalibus nec generatio.

RN Manifeſtum autem eſt deos huiuſ⸗

mogdi nec ſabꝛicatœes aut eſſe vt foꝛma⸗
toꝛes coꝛpoꝛum animalium. Ampli⸗
us. qð celeſtia coꝛpa dant foꝛmas ⁊ figu
ros hominibus ⁊ ceteris animalibꝰ. aut
Hocẽ ꝑ virtutẽ coꝛpaleʒ. aut ꝑ virtutẽ ſub
nioꝛe atqʒ nobilioꝛẽ.Ox ſi fuerit per vir
ute coeꝑpalem.tũc nõ debet hoc eſſe niſi ꝑ
Ffo:mas et figuras ipoꝝ.queadmodum ſi
caliduũ inpᷣmit caloꝛẽ ꝑ virtutẽ ſuã coꝛpalẽ
ex neceſſitate hoc ẽ ꝑ caloꝛẽ ꝓpꝛiũ.⁊ ſi fri⸗
Aidũ frigiditatẽ. etitfa de alijs. quare cele⸗
ſtia corpa hocẽſtelle luminania et celi
ipi impmũt foꝛmas ⁊ figuras animaliuʒ
vt dicut nõ impᷣmũt eas niſi ꝑ ſoꝛmas et
ſguras ſuas. Coꝛpus aũut generaliter
qð ꝑ foꝛmã aut figurã ſuam foꝛmataut fi
gurat aliud. nõ dat ei niſi foꝛmã aut figu
ra qualem habetſicut vas aque quã coti
net. et ſigillũ cere cui inöᷣmit. Quare oĩim
animaliũ foꝛme et figure ſperice erũt.cuʒ
foꝛme celeſtiũ coꝛpoꝝ omnesſi perice ſint.

cus non habẽt ſoꝛmas aut figuras qð va
is fabꝛicatione imprimũt Reſponde
a ia malleus ⁊ incus non impᷣmũt
huiuſndi foꝛmias aut figuras niſi p par⸗
tes.ymmo particulas hmõi foꝛmaruʒ ac
H habent diniſim ſeu particulatizʒ
cerinſtandantt que apparent in vaſis li

S ſi quis dixerit.quia malleus et in

Pviolenci em̃ eſt operatio fabꝛicationis

⁊ ꝑ aggregaſiones multas particulaniu,ʒ
7 — — 2 2 . 2
operationu. et nõ ꝑ virtutẽ ſolam mallei

Et incudis. vinus aüt agens anima ẽ fa⸗
ꝛicantis in qua anima ꝛma aut. cuius

ſimilitudo vaſi inᷣmitur.⸗ per foꝛmam il

lam agit fabꝛicatoꝛ. IJdeo ſiltudo eius in
pᷣmitur. Eodem mò neceſſe ẽ eam eẽ ⁊ in
corpoꝛibus celeſtibꝰ ſi p foꝛmas eſt figu⸗
tas ſuas fabꝛicantſhoc Efoꝛmãt aut figu⸗
Lantilla. plius. hmõi operatio in

ſta ſophiſtica ſit ex mõ aliq̃

legibus .
celeſtih⸗ coꝛpibus.ant naturalis erittaut
voluntaria ẽ. cum violencia apud deos
locũ noñ habeat.O ſi fueritẽ tamen om
nis opatio naturalis ꝑ ſimilitudinẽ. ſiyt 2
dicit Ariſto. Si ꝑ foꝛmas aut figuras ſu⸗
asẽ hmõi operatio ex neceſſitate nõ im⸗
pꝛimet niſi foꝛmas et figuras ſimiles ſu⸗
is.hoc ẽ ſpericas.Qð ſi ſit voluntaria.nõ
erit igitur a ꝑte coꝛpoꝛeitatis ipᷣoꝛũ.hoc ẽ

virtutẽ coꝛpoꝛalẽ.voluntas em̃ virt⸗ ſpi

ritualis ẽ.et ꝓpter hoc diuinitas nõ erit
in eis nobilitas corpoꝝ.ſed pᷣſidentiũ hu
inſmodi coꝛpibus animarũ quas quidã
eoꝝ vocauit animas angelicas. Huice
autẽ erroꝛi cotradicit᷑ ꝑ omnes vias qui⸗
vus ſuperius ↄtradiximus ydolatrie ſpi⸗
ritůu. Ampli⸗ Si naturales ſunt ope
rationes celeſtiũ coꝛpoꝛũ.hoc ẽ celoꝝ ſxel
larũ et luminũ.natura autẽ ſemꝑ opere⸗
tur ad modũ ſeruientis.⁊ ꝓpter hoc ſilr.
Manifeſtũ ẽ quia ex his operationibus U
nõ debuerunt queri vel reputan dij quẽ⸗
admodum ex ſeruitute nemo debet repu
cari dominus.necex nigredine albꝰ nec
ex caloꝛe frigidus. Jam igit᷑ dedlara⸗

uimus tibi in hocnõ ſolum erroꝛeʒ quo

pᷣdictas ſubſtancias opinati ſunt deos:

ſed etiã deliramentũ ridiculoſum quo ex
ipa ſeruitute ip̃as eẽ domios putauerũt:
et inſuꝑ quia in oꝑationibus naturalibꝰ
q nõ ſunt niſi ſeruitutes eſſe poſſuntom̃i
no ceci fuerũt. Eſt em̃ er neceſſitate ſemꝑ ⁊
ſublimis et impesioſa vera diuinitas. Ex
neceſſitate inq; eſſencie ſue. Ipᷣi aũt extre

mã omniũ ſeruitutũ et diuinitatuʒ in hu⸗

iuſmõi celeſtibus ſimul eẽ arbitrati ſunt.

Extrema quippe omniũ ſeruitutũ ſeruitꝰ

ẽ nature.⁊ hoc ẽ quia longiſime ẽ a liber
tate.⁊ maxime differẽcie ad illam.

Oinee e dene
tio em̃ natulalis ignis videlicʒ calefactio

nihil omino habet ispoleſtaze ignis.nõ
em̃ ẽ in igne.vł plus vel minus vel alit᷑ ca

iefaciat vel nõ calefaciat.vł vt qñq; cale⸗

faciat quadoq; nõ. Sed neceſſe habet.⁊

quãtũcunq; poteſt.a qualitercũq; poteſt
et quicquid poteſt. In nullo auteʒ ge

nere ſer ruz repiri poieſt iſta vniuerial
neceſſitas videlʒvt nihil poſſisdetrahere

vel addere cuicuq; operi ſue ſeruitutis.qᷓ

re manifeſtũ ẽ ſublimitatem diuinitatis

iſtos deieciſſe in infimũ ſeruitutis. et con

iunxiſſe in eiſdem ſubſtancijs duarũ con

trarietatũ.extrema videlicet ſublimitatis

evltimũ inteſ oritatis et vlimü imperi

Ae
hs,
ii,
Mö
ſmisin
unmuß
ponh

nlusnhm

cnin
Nus anc
16 h
Es sn
breſt
Gluntee
Npcer
walt.
munh
no
yr
A
n
ne
nae
ee .
Nomai
ſuni
ne ſen
nits.5
ditenm
i
Guulyi
in
M
dis
R
ſegra!
inzon
alleg
ninent⸗
neber
viuuns,
initas
6,

ln

nian⸗
jinm

olitatis et vltimu Eeruientis: li ns em̃

ſublimitatis.⁊ vltimuʒ imperigſitatis di

ninitatis ſunt eſſencialiter et itcõmũica⸗

biliter ppᷣa. quare impoſſibile ẽ cõtraria
eoꝛum ad ipam attingere. Amplius.
Si naturales ſunt hmõi operatiõesłtiã

vnius ſubietti vna ſit natura. erit ex ne⸗
ceſſitate tanta diuerſitas atq; multiplici⸗

tas operationũ.nõ per ſe ex hmõi ſubſtã

cijs.ſed per accidens et a caſu.vnius eniʒ

per vnam naturã ſuam naturaliter o pe⸗

rantis.vna ẽ ſemper operatio ꝑ ſe.Qua⸗

re ſi multiplicentur aut diuerſenturoꝑati

ones. erit hoc per accidens et a caſu.

Iſie igit operationes que fiũt in mũ⸗

do iſto inferioꝛi.aut fiunt omnibus ꝓis
hmõi cõmũ es.videlicet vt eas ſimł ope

vntur ⁊ concoꝛditer atq; naturaliter.aut
ſingulis ſunt pꝛopꝛie.Utrumlibet autem
iſtoꝛũ. Si nihil mutabitur de cu rſu mun⸗

di iſtius inferioꝛis pẽr ipos.nec habẽt in
poteſtate aliquid mutare poſtq;ᷓ natura⸗

liter et ideo ſeruiliter operantur. Si quid

igitur melioꝛatiõis in rebus hũanis vni⸗
uer ſaliter. ſi alicui exr hominibus cõtingit
MNec erit hoc ex virtute vel ſntentione de

oꝛum hmõi. ſed erit ex accidente ⁊ a caſu
ei ita non erat eis imputanduʒ. ſed caſui
aut foꝛtune.Quare non erit deoꝛuʒ bene
ficium reputandum. Similiter neqʒ
Di quid deterioꝛationis aut aduerſitatis
cuiq; hoc contingerit eoꝛum ire imputan

Z gum erit. Nec boſa igitur necmala

rerum humanarũ. deoꝛum gracie vł ire
imputanda erunt.quare pꝛopter hoc nec
venerandi nec placandi ⁊ ideo nec colen

unt et veneranda a moꝛtalibus.ꝓ eo ꝙ

. i dadicnn: coꝛpa bmõi colẽda
et ſi m auctoꝛes ſint moꝛtahjũ neq; fabꝛi

catoꝛes.cum inſtrumenta ſunt fabꝛicatio
nis et foꝛnu tionisdoꝛum düs moꝛtalibꝰ
Poc ẽ ac ſi diceret ꝙ nõ ſolus figulꝰ ado
randus eẽt a fictilibus.ſed etiam rota ipᷣi
us.Ex quo ſequit᷑ ꝙ et limus.q de cauſa.
et omnes cauſe moꝛtaliuʒ potiſſime qua
tuoꝛ que pꝛincipales ſunt.adoꝛande erũt
ex neceſſitate moꝛtalibꝰ.⁊ ita fhaterialis
et foꝛmalis que ſole cauſe eſſenciales ſũt.
hoc ẽ de eſſencijs cãntoꝛum. Adoꝛabit er
go vnuſquiſq; moꝛtaliũ coꝛpus ſuum qð

e eius cauſa materialis et animam ſumm
itur. c 18 Ex quo ei
ſequiiur g, teneiur olete adoꝛare ingu⸗/

que eſt cauſa eius foꝛmalis.

lasſui p

bilis.

moneri in ipos cultoꝛes.
impendẽdus ẽ ei cultus niſi ꝓpter impe⸗

—

tes. cum fingule ptes cauſe ſũt

totius.“ Wanikfeſtüu igit è ex his ꝙ cau
ſalitas per hoc ꝙ ẽ cauſalitas non cogit
cauſatum ad debitum adoꝛationis ⁊ cul
tus cauſantis. Relinquitur eſgo vt qͥ⸗
dam cauſalitas et on omnis. Noueniꝭ
naturalis cauſalitas vt dixvimus.neq; vi-
olenta.neqʒ volũtaria niſi ſublimis ⁊ no
bilis Zublimis ſcilicet hoc ẽ libere et
in impedibilis poteſtatis. nobilis hocæc

tis.hec enim eſt cui ſe totum ſemper debʒ
cauſatum

gratuite et nulia kianmſeme bonita

cultus niſi ratione dluinitatis. cauſa en
debendi cuitum per ſe a parte eius cuide
Quare ſi egie
ue

betur ſola ẽ diuinitas.
coꝛpoꝛuʒ hoc ẽ ratione coꝛpoꝛeitatis ſue
deberetur pꝛenominatis ſubſtanciis.cul⸗
tus huiuſmodi ex neceſſitate eſſet eis &
te coꝛpoꝛeitatis ſua diuiniras Quare

i2. Cum non debeaf–

nihil eſſet eis nobilius qᷓ; ia earũ coꝛpo

reitas et ita neꝗʒ animate eſſent neqʒ vi

uentes. Incõparabiliter igitur minꝰ no

biles eſſent cultoꝛibus ſuis.qui vtiqʒ ⁊ vi
uentes et intelligentes ſunt naturalit᷑.Et

ꝓpter hoc incomparabiliter magis rezuu

uerſo. mous
hoc ẽ ĩanimata a parte coꝛporeitatis ſue

poſſunt noſſe vel diligere vel odire culto

res ſuos. Quare a parte illa nec pla⸗

iandi ſunt dij 2 magis adoꝛandi atq;ʒ co
iendi a pꝛenominatts ſubſtancis q; eco⸗
Amplius. Neqʒ coꝛpa moꝛtua

cari uec iraſci.nec vllo genere affectionis

Non auteʒ

———

trandum fauoꝛem vel placandam iram.

A parte igitur illa.nullus ẽ ei cultimpen

dendus nec opoet noslaboꝛase ad de
ſtruendum cultum ydolatrie in coꝛpxibus

omnino inanimatis cum verba pꝛophe⸗

tarum ad hoc per ſe ſufficiat. Et omni in
telligenti intelligibilia adeo ridiculofus
t aun inum erenen non ſolum pena

indigere ſed ſenſu etiam carere penitꝰ vi⸗

deantur. Adoꝛatoꝛ enim lapidis et ligni
ſeu cuiuſq; alterius huiuſmodi.ipᷣa ado

ratione confitetur et teſtificatur vilioꝛem

ſe eſſe ligno ⁊ lapide.Et pꝛopter hoc ado
ratoꝛ lutee ymaginis.lutovilioꝛem ſe eſſe
confitetur. Conſequenter autem ⁊ viam
et animam et intelligenciam et rationem
habere ſe negat. Ipᷣa quippe adoꝛatiooe
huinſmodi cofitetur ſe nihil nobili ehf

EF

N

rzn Quid autẽ ad iſta inſania in⸗

7

Imiratlionis.

De 1
Se

habere q; ſit id quod adoꝛat.⁊ ꝓpter hoc
cõſfitetur ſe non eſſeominẽ.
Oſt hec loquemur de ydola
tria elementoꝛum cuius pars
pᷣma ẽ cultura ignis. Secũda
cultura aeris. Lercia cultura aque. Quar
ta cultura terre. Et ycdlatria quidẽ ignis
in chaldea vigebat tꝑe abꝛahe pr̃iarche.
quẽ iuxta traditiones hebꝛeoꝝ babylonij
viuũ exurere volentes in ignẽ miſerũt.
eo ꝙ ignẽ colere deteſtabat᷑.Unde illeſuũ
eũ omnipotẽs deus ſeruauit et de igne li
berauit vtpote cultoꝛẽ ſanctiſſimũ ſuum.
Et hocẽ qð aiũt qdam crebꝛo legit᷑ in ſa
cra ſcriptura.ꝙ abꝛahaʒ liberaui deꝰ de
hur caldeoꝛn. Hur em̃ interp̃ᷣtat ignis
Eſſe aũt dicit Eſdras in nono.Et Nee⸗
mias in oꝛatione ſua ad deũ. Tuipᷣe dñe
dous qui elegiſt i abꝛabã et eduxiſti eum

de igne chaldeoꝛuʒ.Oꝛ aũt ignẽ coluerit

vanitas ydolatrarũ. expᷣſſe legi᷑ Sapiẽ.
riij. vbi dicit de ydolatris.ꝙ neq; oꝑibꝰ
intendentes agnouerũt quis eſſet artifex
Sedautigneʒ aut ſpiritũ.aut citatũ aerẽ
aut gyrũ ſtellarũ.aut nimia aquaʒ aut ſo
lem et lunaʒ rectoꝛes oꝛbis terrarũ deos

Di em̃ iſtũ quẽ colebant

intelligebant ignẽ elementũ.qui vtiq; coꝛ

pus moꝛtuũ ẽ.id ẽ vila carẽs ſet om̃ino in
animabile ⁊ inuificabile.nõ videmꝰ au
tẽ qd eos inducere potuerit niſi opatões
d ex igne ſuntet quas ipſi attribuerunt.
Laloꝛẽ em̃ vitalemiquaſi vita quedaʒ

ẽc. ſeu cuiuſda vite pᷣncipiu illi attuibnerũt/

dicentes.exinde eſſe caloꝛem huiꝰ.Exillo
etia dic Mant eſe lumen et alias innume
as vuiſtates que ex operationibus calo

Ms Pueniut. Qua inſania veroſigni quẽ

videbt ab aqua conidie extingui.æ ſub⸗
legend nslignori n alteriꝰ marerie defi
ere. oluinitatẽ attribuerant nõ ẽ facile vi
dere. Non em̃ veriſile eſt vt denz eſtima⸗

rent deũ id eẽ qð tam facile extingui tam

cito deficere conſpicerent. De igne vo
elemento qui ſupuacat aeri.ꝙ illuz cole⸗
rent que omino nõ videbant nõ eſt veri⸗
ſimile. Qugliter em innotuiſſz vulgo coꝛ
pus huius quod vir a phyloſophis inuẽ
tum ẽ. verũ qui pauloante dictas inſani⸗
a8 eoaα cogitat. non mirabitur ſi etiaz in
iſtam demenciã inciqerunt. Qui eniz
potuerunt credere lignũ combuſtibile et

durerit. nõ parũ haber dubitatiõis z ad⸗

2

legibus

ymagineʒ luteam tam facile confingibi⸗
lem deũ eſſe.non mirũ eſt.ſi eouſq; dely⸗
rare potuerunt vt ignem crederent deuʒ
eſſe cuiusvirtutẽ videbant foꝛtiſſimam

Jperalloe⸗ einsnereiſariab ge ſalatare i

bus autẽ et alijs ſuꝑſtitioõi

trationibus ar ijs ſuꝑſtitioõi
bæq̃ fiebant per ignẽvł ad ignẽ nõ ẽ dubi
tandũ ludificatõnes multas fieriſicut fal

ſas ſanationes paruuloꝝ: quibus et ſua
debatur et firmabatur credulitatis iſtius
demencia.et ſuperſtitionis iſtius obſᷣua⸗
cia.cuius apud nos multe extant reliquie
⁊ plures apud ydolatras. Quicquid
enim vetule inſenſate ↄſulunt fatuis mu
lieribus vel ꝓ ſe vel ꝓliberis ſuis.de trã
ſiliendo igne.vel de tranſiliendis ignib⸗
vel de acapientibus toꝛribus ex tribꝰ vel
ſeptẽ ignibus vel alio quoq; nũero igni⸗
um ſeu focoꝛũ.totum eſt de reliquijs ydo
latrie iſtius.⁊ de vis amoꝛrei. Dimi⸗
liter et ꝙ foci fiunt ex oſſibꝰtempoꝛe ſol⸗
ſticij. ꝓ quo vulgus hoc facit in natiuita⸗
te beati iohannis baptiſte.enim hoc
fieri cedunt quidam in memoꝛiam com
buſtionis oſſium beatiiohanis baptiſte
mirum eſt. Meq; enim veneratio eſt ſan
cti iohannis combuſtio oſſium canum ⁊
equoꝛum:nec ipᷣi qui hoc faciunt hoc intẽ
dunt.Pꝛeterea a pueris et inſipientibus
ſit hocſolum. Amplius. In multis lo⸗
cis fiunt hmõi foci de ſolis lignis. Pꝛete
rea luſtrationes ⁊ tota ſuperſtitioſitas fe

re que de hocremũſit apud nos fit in hbu-

iuſmodiignibꝰ.⁊ maxime credunt᷑ignes
illi virtutem habere.
oñes et circuitiones eoꝛum fiunt maxime
in hacnocte. Nonnullis autem viſuz
eſt. ad ſacra ſolis talia pertinere. Ad
hanclſuperſti
in eadem notte facere ↄſueuerunt in qui
buſdam regionibugomineg. Exeũt

Unde tranſiliti⸗

tionem pertinent focijlli as

enim ad montana geſtantes faculas aa⸗

cenſas quam ſuperſtitionem non eſt du
bium ad ſacra ignis pertinere. licet cultu
ram ignis non intendant qui hoc faciũt.
EFodem modo et ſoci qui fieri conſueue⸗
runt invgilijs epyphanie.que eſt quinta
dies ianuarij per quos credui inſipien⸗
tes ſe extinguere et exterminare peſtiũ in
cendium.et hoc etiam rituſoꝛtum habuiſ
ſe videntur combuſtiones moꝛtuoꝛum:
quibus conſueuerunt comburi maume
magnates.Oꝛ ergo veriſimile eſt de hoe

ſuperſticioſo . hoc eſt quod ignis dia⸗

4

lis

ug
rc,
W
etriin
Nenid
ſnit
huei
dsin
ſinsfu
nmin

nſtnsn
eſusen
li ⸗
iceh
nN
RS
n

n
*
ni⸗
Unſist
nb
li⸗
nune
nmi;
s
Anan
n
audl⸗
dr

☛

cebat tam ipᷣm coꝛpꝰ igneũ vel ſii qʒ
ipᷣe ſpiritus quem credebant deum ignis
cuius nomẽ de induſtria pᷣterimus.Quẽ
admodũ cupido ⁊ ipe amo: ⁊ eus amo
nes dicit᷑.et thetis qð ipᷣm mare ⁊ dea ma
ris vocatur. Quẽadmodũ ergo neptunꝰ
et thetis in mari colebant᷑.ſic ⁊ iſtũ i igne

3 quẽadmodũ illos in mari tanq; deum ,eri

lxj

veritus eſt nec efubuit poñere pꝛincipiuzʒ

rerum ignem eſſe.ꝓuexerũt iſta ydolatri⸗

am quicenq; crediderunt celũ ignem vel
igneu eſſe. CLelo em̃et celeſtibus diui⸗
nitatẽ attribuit antiquitatis vanitas ſicut

2 eternitatem.que nõ eſt niſ ve diuinita
tis et in hijs non oꝑoꝛtet nos ampliꝰ im⸗

Aeri vero ſimiliter culturam

iliter de eo credidit inſania hominũ ꝑp⸗

deam maris.ſic iſtuʒ in igne tanq; deum mpendit antiquitas que et diuinitate ſi⸗

ignis.Et generaliter vnuſquiſq; oeoꝝ in
