ẽ ſimplex laycus q; iſte ſacerdos vel litte⸗
ratus. maioꝛ igit ẽ actus foꝛnicandi ine
actus layci qʒ iſtius ſacerdotis tamen ſoꝛ

nicatio ſacerdotis ẽ maioꝛ dei offenſa.
Ampli⸗. Contingit interdu poſt vnss

igtonitt
inni ſenco
eniuifaſte
lanteiecle
ſiloycociai
Nbanorecivs
benadfnege
Gnerſanlegi
Esogoſeine
ſonſveocnot
Mopabilerii
Mulpenktol
lrohunon
nuſeomconn
E oninigr
ſunithor ge
uendeigan
ooncisein
Nmndaisceo
ſiligniboniin
fenniaminen
dandefretg⸗
Pmengenpei
W undirne
GWoreimie
ſtononiecr⸗
nleſomaſto
Eli ſyune
n lln
Urorana,
nißfnileſi
D
–
nntrored
Chngmiin
Mltrepzvi
Rlin rh.
eheighunſu

etctünon

3gianimne
llet hbein
uruen t

iice

v dang

vinmaan,
. 44 dange
daginalſein
dshenegt
saiiet
d hait
ſebababnii
enleennt
Netrtaninei
ne ndn⸗
nnäntänie⸗
leqzongind
jeſtminnsro
mnialeſmilter
qgnoldl.0
enmindnaſune

nuiga lenn

E rid uiii⸗
——. wee e
rmeE
4 ℳ

ccvij

foꝛnicationẽ faſtire ⁊ abbominari mulie⸗

rẽ vna ſicut cõtingit quod amon thamar
ſoꝛorẽ ſuã faſtidiuit ſtatim poſtq; cogno⸗

uit eam ⁊ eiecit ea a ſe. Interdũ vero muli

er adeo coꝛdi cũ ea foꝛnicatis illabit᷑ vt to
tus amoꝛe eius capiat᷑.ſicut factũ eſt de ſy

chem er dyna ꝙ cõglutinata ẽ anima eiꝰ

cum ea ſicut legit᷑ Pene.xxxiiij. Siue eq̃⸗

les ergo ſiue inequales actꝰ ſoꝛnicationũ

ipoꝝ in eo quod actus tamen maioꝛ leſio
meopoabiliter ipiꝰ ſichem ꝓpter hoc dicit
Amb.ſuꝑ epiſtolã ad Romañ.Quia gra
uitero homo peccas ſi diuicias longani⸗
mitatis dei contẽpnis grauiſſime ſi igno⸗

ras. Ignoꝛãcia igit ibi dicitur grauiſſimũ
peccatuũ.⁊ hoc ꝓpter leſioneʒ ſubiecti.C õ

temptus em̃ dei grauioꝛ ẽ ſed in eo q̃ʒ ĩiu
ria qʒ ignoꝛancia eiuſdẽ.⁊ hoc ẽ quoniaʒ

igno:ancia dei adeo ledit ſubiectu. vt nec
radicẽ aliquã boni in eo relinquat nec em̃

fidem infoꝛmẽ in eo relinquit.Cõtempt⸗
aut dei nõ ẽ ſine cognitõne ipius aut fide
Non em̃ ↄtempnit᷑ quod penitus ignoꝛa
tur. Juxta hũc modũ dicimꝰ ꝙ ignoꝛãcia
alphabeti maioꝛ vel grauioꝛ eſt q; tocius
aſtronomie.quoniam ignoꝛãcia aſtrono
mie ſolam aſtronomiam tollit ab ignoꝛã
te illã. Ignoꝛancia vo alphabeti ⁊ ilam⁊
omnẽ alia ſcienciã litteralem. Cũ ergo
queritur de oꝛiginali otrũ ſit magt aut mi
nus q; veniale diſtinguendum ẽ qualiter
maius ſumit᷑ iurta pᷣnominatos modos

Non enimvniuoce dicitur hoc magnum

O ſi de magnitudine eonſe intelligat
ꝓculdubio incõꝑabiliter malus.id ẽ ma⸗

gis ledens ẽ ꝓpᷣum ſubiectũ oꝛiginale qʒ
veniale. Eſt em moꝛbus ꝓfundatus 2 dif
fuſus in totã animam vel totũ hominem

et adherẽs adherẽcia ꝑpetua niſi diuina
virtus curauerit. Ueniale vero ſicut puſtu
la leuiſſima et cutis coniominatio pmodi
ca que facile curatur ⁊ tranſit.ſi de iniuria
dei vel offenſa intellexerit vtrũ maius ſit
vel maio: iniuria dei vł offenſa oꝛiginale
qʒ veniale. Reſpondemꝰ quia venia
le nec iniuria dei nec offenſa ẽ nec dicitur.
Similiter nec oꝛiginale peccatũ.cum nec
actus illicitꝰ nec obmiſſio actꝰ qui in pce⸗
pio ẽ.ſic nõ ẽ iniuria dei vel ↄtumelia ſeu
offenſa.Om̃is em̃ offenſa vel iniuria act⸗
eſt aliquis vel pᷣuatio ſeu obmiſſio actus
Quod vero dicunt de dampno ſiue pena

dampni no ẽ ven.ymmo incompabiliter

magis dampnificat ſubiectũ ꝓpꝛium pec

catũ oꝛiginale qʒ veniale. Ueniale emad
tempus tantũ in eo quod veniale.⁊ qua⸗

lHũ in ſe aufert vel diſfert ſola gloꝛie poꝛtio

nẽ.Oꝛiginale vᷣo tola aufert quantũ in ſe

c.nõ em ẽ tranſiens oꝛiginale pecceatũ qn

tũ in ſe ẽ ymmo adherẽs ppetuo et ipſam
gracia que ẽ via ad gloꝛia ymmo ius ⁊ di
gnitas obtinẽdi illa ſecu eè nõ patitur. Ue
niale aut nec gracia extinguit nec minuit.
vt alibi oſtendimꝰ.ymm ſecũ eam patit
Ad id aut quod dicit.quia que eſt ꝓpoꝛ
tio pene ad penã eadeʒ ẽ peccati ad pecca
tũ.⁊ de pena illata in vindicta ẽ intelligen
duũ ex iuſticia ſcilicet vłira dei.de hmoi pe
na non eſt actualis. Pꝛeterea cum hic
dicitur.que ẽ ꝓpoꝛtio pene ad penam.ea
dem ẽ ꝓpoꝛtio peccati ad peccatũ. intelli⸗
gitur qntũ ad culpa q̃ ẽ iniuria dei vł con
tumelia ſeu offenſa. Hec aũt nõ habẽt lo
cũ in oꝛiginali peccato ſed neq; culpa p:o

pꝛie dicitur oꝛiginale peccalũ.cũ ꝙ eo ne⸗

qʒ cauſandus neq; culpandus ſit aliquis.
nec diuine bonitati cõueniens eſſe videt
ꝓ eis que neſcientes penitus et nullo mo

volentes vel conſenciẽtes paciuntur.

Ad terciũ vero quod dicit quia quod
libet moꝛtale in infinitũ ẽ maiꝰqʒ oꝛigina
le. Reſponſum ẽ ꝑ ea q̃ diximus.id ẽ ꝑ di

ſtinctionẽ quã pᷣmiſimꝰ Nõ em̃ ẽ in infini

tũ maius.id ẽ maioꝛ iniuriavł offenſa dei
moꝛtale vel oꝛiginale.cũ oꝛiginale nec in⸗
iuria nec oſſfenſa dei ſit. Sic vero ĩtelligat

in infinitũ magis ledẽs ſubiectũ qᷓntũ ad
vulnerationẽ vi debilitationẽ. hoc nõ eſt

verũ. ymmo multomagis oꝛiginale ꝓpt

cauſas ſupꝛadictas. Quod aũt dicit de pe

nis nõ dicit niſi equiuoce vt diximꝰ.Equi

uoce em̃ dicit pena moꝛtalis ⁊ pena oꝛigi

nalis gehenna em̃ pena ẽ illata ⁊vindicta

inflicta. merita inſuꝑ ꝓ quolibet moꝛtali

ex ira vel iuſticia dei. Noaũt ſic ſe haber
nec ſic intelligit᷑ pena oꝛiginalis.non em̃

merita ẽ neq; merit reddita vt ſupra oſtẽ
dimꝰ. Cum oꝛiginale peccatũ nõ ſit meri

tũ alicuiꝰ pene.nec eo quiſq; vnq; adme⸗
reat᷑ vel demereat᷑.nec ſequit᷑ vllo mõ ſi
duoꝝ aliquoꝝ vtrũq; ſint in infinituʒ ma
ioꝛa tercio ꝙ ideo ſint eque maioꝛa illovł
illud eque minus eiſdẽ ſicut alibi didiciſti
quia ſuꝑficies et linea ſint in infinitũ ma⸗
ioꝛa puncto.Non em̃ eque maioꝛes illovł
illud eque minus illis. Et quoniam ðᷣ
diſſenſione inter platonem ⁊ Ariſtotelem
ſupꝛa fecimꝰ erroꝛq; platonicus manſſe⸗

De

ſte ſit contra catholicã doctrinã Ariſtote

aũt ſentencia cũ ipᷣa cõcoꝛdare videt con

neniẽs arbitramur cõtra platonẽ aliqᷓ di

cere maxime cũ erroꝛ ipᷣius oꝛiginaleʒ cor
ruptionẽ euidenter tangit. Sentẽcia aulèé

platonis in hoc fuit animas a pᷣncipio ccre
atas fuiſſe in celo ⁊ ſingulatim in ſtell cõ⸗
paribus collocatas creatas autem ſciecia

pꝓlfectas.qualis quidẽ naturaliter ſuſcepti
biles ſunt. Quapꝛopter neceſſe habet cõ⸗

ſequenter ponere eaſdẽ creatas fuine in ſi
mil pfectione virtutũ quod ẽ dicere virtu

tũ naturaliũ cõiunctione vero vt ſupꝛa di

ximꝰcoꝛpoꝝ velut hauſtu lechei fluminis

debꝛiatas et abſoꝛptas ita vt nihil de alte
rutris dictarũ ꝑfectionũ om̃ino reminiſcã

tur. In pmis aute querimꝰab eo vtrũ toꝛibu EEn
in eis inuentũu ẽ vei appet ymmo contrari
um videlicet ꝑpetua ⁊ omino illeſa.ſtatꝰ
eariu qntu ad hoc ſtabilitas. Ampli⸗.
AQue eetvtilitas nobiliſſimas ſtellas extin
guere et moꝛetificare ꝓpter vilia et caduca

ſimiliter ſenciat de animabus bꝛutoꝛum.
ad quod reuera reſpondere poteſt.quia

ſupuacua eſſet ⁊ omino inutilis creatio aa

rũ extra coꝛ cũ extra illa nipil ꝓꝛſus valegt
oꝑari vires em̃ iparũ ꝑ ſola coꝛꝑa ⁊ iq io⸗

lis coꝛpibꝰ operant᷑. Eſſet ergo earũ eẽ ſu
peruatun peniuius⁊ ocioſum.Cũu ergo cre

atoꝛ omipotentiſſimꝰ et ſapientiſſimus ni
hil velit eſe ſupnacuũ aut inutile in ope⸗
ribus ſuis.maniteſtũ eſt q eas non crea⸗
uit extra coꝛpa ſlua. Querimus ergo a
platone.Utrũ anime ſic create haberet vi
res que no operant᷑ niſi in coꝛpibus et ꝑp

corpꝑa videlicet quineʒ; ſenſus pticulares

exterioꝛes et ſenſum cõmunem intertoꝛẽ.
Eodem mõ ymaginationẽe et memoꝛiam
OQO ſi illas habebant cũ manifeſtũ ſit eas
non poſſe operari niſi in coꝛpibus et ꝑ coꝛ
poꝛa. Suꝑuacue ergo⁊ ocioſe tantis mili
bus annon fuerunt eis vires hmõi pꝛeſer
tim cũ fam paucis annis in coꝛpibus ſuis
anime iiſte future eſſent ⁊ vires iſie opera⸗
rent᷑ ꝙ ſi eas no habebãt.ſed addite ſunt

. H » .—

eis in cõiuncti e coꝛpoꝝ ſuoꝛu cu hmõi
vires ex neceſſitate eſſenciales ſunt eis qn
tũ ad illa create ſũt anime humane.Qua
re partim fuerũtin ↄparibꝰ ſtellis ſᷣm pla
tone partim create in ipſis coꝛpibꝰ dũ eis
Aiungutur. HNõ ergo ſimplr fuerũt create
ſicut ie ponit ſed ꝑ partẽ ita inueniet᷑ in
an: mabꝰ huanis ꝑs ⁊ pars altera veiꝰ ⁊
altera noua. ⁊ ita no erit ſimplex zæ impar
tibilis anima hũana. quod nec ipᷣe plato
etia vnq; ſenſit.videlicet vt partibilis eſiet
anima hũmana. Querimꝰ etiã quali
ter ipe dicat eas eẽ creatas extra coꝛpora.
vtrũ ſcilicet in loco aliquo vel in ipis ſtel⸗

7 3
R .

vicijs et peccatis

lis fuiſſe diſpſas in quib⸗ eas eẽ vl fuiſſe
aſſerit collocatas.qꝙ ſi in loco alio et dein
de ꝑ ſtellas fuiſſe diſꝑſas. Ab illo ergo lo

co ad cõpares ſtellas mote ſunt⁊ ꝑmotu
ad ilias deuenerunt. Jam aũt declarauit
Ariſtoł in liꝛo quem vocauit auditũ.qm̃

impoſſibile ẽ impartibile quodeunq; mo

ueri per ſe.Si vero create fuerintin copa

ribꝰ ſtellis. aut erat intra ipᷣas ſtellas ani⸗
mantes ⁊ viuificãtes eas.aut erant in eis
quaſi in receptaculis aut ſuꝑ eas quaſi in
vehiculis equitates ſeu ſedentes. Oſiin
eis erani.receſſu ergo earuʒ a ſtellis moꝛ
tue ſunt ſtelle ei extincte obieruate autem
ſunt ſtelle et note iam per multa milia an
non a curioſiſſinis inſpectoꝛibꝰet obßua

toꝛibus earũ. et nihil talis immutationis

humana copaviuificanda. Hoc em eſſer
celo decoꝛem ſuum ⁊ oꝛnalum tam miriſi

cũ anferre et illũ terre dare. ſcom hoc etiã

iam diu ẽ oes ſtelle de celo cecidiſſent.

velut extineie et monue vel ſaltem maior
pars.Qnuoꝛum contraria manileſte appa
rent.qꝙ ſi anime humane erãt in ſtellis hbu
iuſmodi tanq; in vaſis ſeu receptaculis.?

hoc vaide friuolum et abſurdũ. In vaſis

em̃ ſeu alis receptaculis non ſolèt aliqua
reponi niſi vel ad cõſeruationẽ vt vinum
et oleum er d amũ vel ad cuſtodiam vt
thezaurus. Ulel ad captiuitatẽ vt fures ek
latrones hoſtes aut opſides aut aliqͥ bu⸗

iuſmodi cauſaꝝ quarũ nulla in animabꝰ

bhumanis inueniri poteſt. Amplius.

Quid eſt anima in vaſe niſi qnẽadmodũ

ſciencia in cophino vel in pinde. quemad
modũ ergo locael vaſa coꝛpalia nõ poſ
ſunt capere res ſpirituales vel eſſe recepta
cula earũ. Sic ſtelte que vtiq; coꝛpa ſunt.
vei res coꝛpales ſunt non poſſunt eſſe vau
ſa vel receptacula animarum. Amplia⸗

us. Aut voluntate ꝓpꝛia et ſponte deſcen
dunt ad coꝛpa et applicate ſunt cum illis.
aut contra voluntatem ⁊ per violenciam
Si voluntate ꝓpꝛie aut pᷣſcie ſue inebꝛia⸗
tionis et obliuionis que fit eis ex coniun⸗
ctione coꝛpoꝛum ſuoꝝ aut non pꝛeſcie. Si
pꝛeſcie quare ſcientes ⁊ pꝛudenles in lals
mala ſeipᷣas pꝛecipitãt.nec ſapieles necer
go ſcientes ſunt. Hoc em e quẽgdmodũ,

ſcislieteen
iclunefaut
Cfolenlan
ſciiteis con
Cencipttavte
ſullonsefen
ißfunreſune
Chibvsnhia
2 UM
illsapeſen
Cſunlputerde
Oleiraladicni
Cilichreipdeſc
en Teonicans
Dolcudionesg
Anete ginnn
ilepnperin
iihrtg
torenitu
ſeingizadon
lopecarwiücare⸗
1sOlaler i
Checkegogene
ſCenſchunge
Winfrmninnene
ncton hege
nnglauübabn.
fſunapam
Sauriimaarui⸗
ſGeigiiigrn
lennlono mioo
anftſpbin
ſisAeinti⸗
Ebtantprriſ
nuring
btrſpenen

ginbote
usnon,

ardolegne⸗
wsſaſetens
amcrobtenr
„ .
Em Ns
— MAde
mnisnekondn
NNNKe
eNG
„ RR
ginſrande er
õ
ünmed
S H ERl

“
. Nne

NReer

“
, aſie
uMis ai,
r e
. S—
enls olli⸗
„ * . 1
Keerne lee 8
. . „eirnte 2
zNMRN 4
sa NNosdid,
nennſ n

N 77

A maloxn. Sas nulle
74 differebant ab angelis qntũ ad eſſenciã.

ccviij
ſi quis ſciens et pꝛudens ſemetipᷣm cecũ ⁊
ſurdum eſſiciat ſcienter ⁊ ꝓpꝛia voluntate

,ſi dixerit quia tantus amoꝛ tantũq; de

ſideriũ ẽ eis coniungendi coꝛꝑibꝰ eaqʒ re
gendi.vt tanta mala ꝓpter hoc negligat.

ſtultioꝛes eſſe confuet᷑ in cõparibꝰ ſtellis

q; future ſint in coꝛꝑibus.Exiſtẽtes eniʒ in

coꝛꝑibus nihil tale vnq; attemptant.
Ampliꝰ. Nõ ſolum ſtultas ſed etiam

ſurioſas eas eſſe in coꝛꝑibus ſtellis de ne
ceſſitate ſequit ex hoc. Nullus em̃ niſi furi
oſus in talia diſcrimina ſe pᷣcipitat amoꝛe

cuiuſqᷓ; rei vł deſiderio ſimiliter necĩ moꝛ⸗

tem. Iſte autẽ caſus quo ſic abſoꝛbentur.
PVculdubio moꝛs queda ẽ.aut non longe
a moꝛte. Si vo contra voluntatẽ ꝓpᷣam.

ſcilicet ꝑ violenciam detrudant᷑ in coꝛpa

ꝓpꝛia inique agitur cũ eis.ſi peccato aliqᷓ

non meruerũt.quare relinquitur eas pec

caſſe anteqᷓʒ ad coꝛꝑa deſcenderẽt.et me⸗

rito peccatoꝛũ carceribus coꝛpoꝝ mãcipa
tas.Qualiter autẽ peccare potuerũt exira
coꝛꝑa et quo genere peccati.marxime cum

ſcirent ſivi tantaʒ pena ĩminere.nec habe

rẽt infirmitatem que eas traheret ad pec⸗

candum. Neq; em gula neq; luxuria apo

eas locũ habnit. iſta em̃ carnalia peccata

tm̃ ſunt.et ꝑ carnẽ ſolũmõ ꝑpetrant᷑.ſʒ ne
qq; auaricia coꝛꝑpalis eſſe potuit.Loꝛpoꝛa⸗

les em̃ diuicias creatura tm̃ ſpiritalis et qᷓ
illis nullo mõ vti poteſt non concupiſcit.
Fuit ergo vel ſupbia vel auaricia ſpiritu⸗
alis vel aliquid aliud ex ſpiritualibꝰ pec
catis et ita vel eo vel ſimili genere peccati
peccauerũt quo an geli mali. Quare ſimi
lis debet eſſe pena earũ pene angeloꝛum
Amplius. Scõiu hoc in nullo

cum eſſent create pfecte in ſciencia ⁊ vᷣtuti

pas Keat er il Cires eijcarund⸗ ſpecien
habebant cuʒ ip̃is.verel gracia. Uires in

telligendi volendi ⁊ amandi⁊ ſi que ſunt
alie in ſubſtancis hmõi.quare viribꝰnõ
diſcrepabant eſſencialiter ab illis.ſʒ neqʒ

in actibus aut pfectionibus.cum⁊ eedem
eſſent ꝑfectiones⁊ in vtriſqʒ eſſent in actu
ſiue in effectu. Zequit᷑ ergo ex oĩbus hijs
animas noſtras nõ eſſe niſi malos ange
los.id eſt demones incarnatos quam ab
ſurditatẽ neq; ipᷣe plato vnq; credidit.qui
et ſi deificari eas poſſe credidit.eos tamẽ
deos eſſe nunqᷓʒ dixit.ymmo inter ipſas⁊
deos ſempꝑ euidenter diſtinxit eoſq; recto
res animarum,. et foꝛſitan actoꝛes aliqua
2

tenus credidit.qꝙ ſi tanti mali ſui non pᷣſeiᷣ
erant in cõparibꝰſtellis.qualiter hoc eas
ignoꝛare ꝑmittunt ille qui explens nume⸗
ris ſibi iniũctis de coꝛpibus ad ſtellas cõ
pares reuertunfk. Amplius. Si in ea
ſapiencia create ſunt que longe maioꝛ eſt
indubitanter ea ſapiencia quã incoꝛꝑibꝰ⸗
habiture ſunt. Quomodo ꝑ ſapienciam

6 habiture ſunt in coꝛꝑibus hoc cogno⸗
eu

nt videlicet mala que in coꝛꝑibus paci

untur quomodo perillam maioꝛẽ quam
habebant in ſtellis comparibus hocnõ
Amplius. Scom
platonẽ in coꝛpe nihil diſcunt.ſed eoꝛum

potius cognouerũt.

que pꝛius in ↄparibus ſtellis cognouerat

reminiſcunt᷑ anima ergo platonis ⁊ ſectã
tin ſuoꝛum hec reminiſcendo cognoſcit et

pᷣus hec nouerat in compari ſtella. Quali
ter ergo et qua decauſa in tlanta mala ve
nit habet ergo furioſus cui pᷣcipitaltiones
ſuas imputat quibus ſe in aqua in ignẽ ⁊
gladios⁊ pᷣcipitat.habent anime in coꝛꝑi

bus exiſtentes infirmitatẽ a parte carnis.

7 oꝛiginalem coꝛruptionẽ quibus aliqua

liter umputari poſſunt mala que eis acci⸗
dunt.ſed cum erant in comparibꝰ ſtellis

ſapiencia et virtutibus naturalibꝰ ad mi

nus vt ipe ponit pᷣdite.que cũ eas in iſtas
tenebꝛas ei alia mala que in coꝛpibus pa
Amplius.Cũ illa coꝛ

ciuntur detraxit. Amplius.
poꝛa adeo noxia ſibi eẽ pnominat.Qua
liter tam ceco amoꝛe tanq; furioſo deſide

rio eis coniungi appecierunt.Qꝛ ſi dixerit

quia delectabũe eſt eis cõiungi coꝛꝑibus

Unde boc dicit cum hoc ipᷣm. id eſt viun
ctionem ſuã cũ coꝛpibus ignoꝛent denitꝰ⸗ꝰ

ſimiliter et ĩa coꝛpꝑa quãdo eis ↄiungun⸗
tur cum in ipo puncto cõiunctiõis inebꝛi⸗

antur. et omnia que ſciebat obliuioni ira
Gi ꝙ naturali de

dant.Et iam dirxerũt ali aturali de
ſiderio ad ea deſcendũt quos erraſſe faci⸗

le ẽ fieri manifeſtum. Naturale em̃ deſide

riũ nõ ẽ rei niſi conuenientis et ſalutaris

ipᷣi deſiderãti coꝛpa aũt hmõi adeo inatu
ralia adeoq; diſcõueniencia ſunt anima

bus humanis vt bona pᷣcipua earũ vide⸗

licet ſciencias ⁊ virtutes abſoꝛbeant et erx-

tinguant etipſas animas velut peſtifero

potu inebꝛiant.⁊ innumerabilibus mole

ſtüs atq; miſerijs exponant. Ampli⸗.
Niaturale deſideriũ nunqʒ ẽ in ꝑniciem
deſiderantis nunqᷓʒ rem deſideranteʒ na
turaliter impugnantis Iſta autem coꝛpo
ra in tanta ꝑniciẽ ſunt animabus aasoaz

—

Be

xepugnant naturaliter eiſdẽ. vt potiſſima
bona naturalia earũ pene funditus extin
guant. Amplius. O mnia oꝑa nature
naturaliter operàtis omnibꝰ oꝑibꝰ artifi
cialibꝰ ⁊ magis perfecta et magis decoꝛa
ſunt. Maioꝛi em̃ pꝛudencia regitur natura
in opibus ſuis q; ſit ars cuiuſcũq; artiſict.
Deſiderium ergo iſtud quod naturale di
cunt animaru. nihil habet diſtoꝛtũ. nihil
pceps. nihil incdeens cuʒ ſit opus nature
ſolius naturaliter operantis. De hoc
verbo quod dicunt quia inde ꝑ vnaʒ poꝛ
tam deſcendunt⁊ ꝑ aliam poꝛtam illuc aſ

cendunt anime noſtre? has duas poꝛtas

dicunt eſſe ſignũ cancri et ſignũ capcoꝛni.
q; ridiculoſuʒ ſit iuxta platonẽ nuili dubi
um eſſe poteſt. Peimũ quia aſcenſus

localis ⁊ deſcenſus in ſubſtacis hmõi im

poſſibiłẽ.ſicut declarauit ariſtol.vt ſupra
diximꝰ Amplius.Luiuſmõi erit mot⸗
ille.erit ne greſſus vel volatꝰvel reptatus
vel natatus vel ſerptatus a ſerpẽdo. Plu
res em̃ motus locales nõ inueniunt᷑ volũ
tarij. Nullus aũt illoꝝ motuũ poſſibil eſt
ſubſtacie ſpiritali.cũ nõ habeat inſtrumẽ
ta quibꝰ hmõi motus efficiant᷑. videlicet
nec pedeſ nec alas nec pẽnas aut bꝛachia
neq; coſtas quibꝰ ſerpentes ſe trahũt.
ſi motus fiũt earũ ſicut motus ponderoſi

naturalis aut motus leuis.iſti ſunt motꝰ

naturales ⁊ coꝛꝑales.⁊ nõ inuenit᷑ natu⸗
raliter niſi vnus in vno ꝓpter cõtrarieta⸗
cẽ. Si dixerit motus illos eẽ motus erecti⸗
onũ quẽadmodum dicũt᷑ anime poꝛtari
ab angelis in celũ ignotũ ꝑignotius niti⸗

tur declarare. ⁊ hoc ẽ quonia de motu an

geloꝝ nõ minoꝛ ẽ queſtio ⁊ inſuꝑ depoꝛta
tio nõ habet minoꝛẽ difficultate. Qualit᷑
em poꝛtant animas.certũ ẽ ꝙ nõ poꝛtant
in manibꝰ cũ nianus nõ habeãt.⁊ eadeʒ

ratione neqʒ in Bumeris.in vaſe autẽ vel

lintheo qualiter poꝛtanf᷑ anime quisvide
at. Nos auũt aſcenſũ animaruũ ad celos et
deſcenſum earũ ad inferos ⁊ depoꝛtatio⸗
nes iſtas qᷓ in picturis ⁊ ſcripturis ſancto⸗

rũ legũtur ſuo loco declarabimꝰ ſcõᷣm ca

tholicaʒ veritatẽ. Nec alia de cauſa hic in
duximus. niſi vt appeat impicia hominũ
iſtorũ. niſi foꝛte plato in ſermone iſto ſuo
foꝛſan intellexit metlaphoꝛaʒ ſiue parabo
la in oꝛe ſuo. Di vo itellexit plato animas
eẽè vł fuiſſe in cõparibꝰſtellis quaſi ſeden⸗
tes aut equitates. Hec ẽ magis ridiculoſa
ablurditas. hoc em̃ ẽ ac ſi dixiſſet foꝛmica

e.

—

bus ſtellis.
ſedere vel equitare etia nec vni equitanni
cO peterer hoc.
ibi anime collocate hoc ẽ qua vnlitate vł
fructu cũ nec oẽs ſtelle eis indigeatin aliq;
nec ipᷣe ſtellis. Nullũ em̃ adiumentũ pꝛe⸗

vnã equitare ſolẽ et aliã lunã ⁊ ila de om̃

Pꝛeterea. Quid ẽ animaʒ

Ampliꝰ. Ad quid eent

ſcare poſſunt ſtelle virtutibꝰaut opauoni
bus earũ.

vel in quocũq; etiã loco coꝛꝑali. Sicui em

coꝛpus non poteſt eſſe in loco ſpirituau.

ſic neq; ſpiritus in loco coꝛpali maximelo
caliter quod plato intelleuſie videiur. De

hocveio quod creatas poſuit animas i ſu ¶

is pfectionibꝰ videlicet ſciencie ⁊ virtutuʒ

bñ ſe habet aliquatulũ diſputare Etpᷣmun

quidẽ creatio animarũ pᷣmoꝝ pareniu vi
det eẽ ꝓ eo. De illis em queſtio nõ cẽ. qn
create fuerint in pfectionibꝰ naturalibus
iſtis. cuʒ illi in etate iuuenili creati anime
eſſent ⁊ anime omino iſcie ſiue inſipiẽtes
7 ex toto pueriles nullo mõ ↄgruerentiu
uenilis etal coꝛpibꝰ. Sic neq; ecoõtrario
coꝛꝑa puerilia ſapicẽcia ⁊ virtutibꝰ pᷣdins
animabus. Quia ergo ſili mo videt᷑ ec cre
atio omniũ animarũ humanarũ. vipote
ſpecie ſimiliũ q; oẽs in eiſdẽ ꝑſectionibus
AEimplius. HQuicꝗd ẽ naturalevni indi
uiduoꝛũ eiuſdẽ ſpeciei.ẽ naturale ⁊ omni
bus. Cũ ergo iſte pfectões naturales ſint

animabꝰpᷣmoꝝ parentũ erũt naturales

oĩbꝰ animabꝰ?huanis vel ſi impfectio vel
vacuitas quas ponit ariſtoteles in aiabꝰ

innaturalis fuit animabꝰ pᷣmoꝝ parentũ

erit innaturalis ⁊ oĩibꝰ alis. Qꝛſidi⸗

xerit quis.ꝗa nõ ſuerũt iſte ꝑfectiones na
turales animabꝰ pᷣmon parentũ. ymmo
gratis date nõ cõtradicit.qꝛ omĩa natura
lia etiã gratſ dan a datoꝛe vniuerſali bo

non.Quid aũt ẽ Raturale alicui ſi quid hʒ

ab ipᷣa creatiõe ⁊ pᷣmis generatibꝰnõ ẽ ei

naturale. Rũdemꝰ ꝙ naturale ꝓpꝛie
ẽ ꝓut hic intendimꝰ quod ab ipᷣa natura
vniuſcuiuſq; naturalit᷑ natũ ẽ. Non aulẽ
ita ẽ in illis ꝑfectionibꝰ.ymmo nature ala
rũ illaꝝ diuina largitiõe in ipᷣa creatione
date ſũt.nõ ab ipᷣa natura naturalit᷑ oꝛle
cũ nec ex doctria nec ex ſtudio nec exꝑiecia
ꝓceſſerint. O ſi querat a nob.vtrũ ſciẽ
cia illa ꝗᷓ fuit in animabꝰ illis fuerit reue⸗

latio. Rñſidemꝰ qꝛ reuelatio ex lumine

ẽ maioꝛi q; ſit lumẽ nature q̃lis ẽ ꝓphecia

Sciẽcia vero animarũ illaꝝ de qua loqui
.

is earũ. Ampliꝰ Quid ẽ ſubſtancia
ſpiritualẽ ⁊ abſttactã eẽ ſupꝛa coꝛpꝰ aliqd

genie

nurtot fin
Geuguſtin
giionedeß
Ceitiſuntan
Gllvpinfuſ
ſpehnobll⸗
onematutin
fecio aüthne
äcanmte
Oliloninan⸗
Chinog
Mebotlen

gionsgnot
fianinebuson
ſauranintsll
ns ſnneg
uiduenie
ahebonin⸗

Cnſtsende
Waarmven
Wrniwn
Eülimce

Alalencn ian
füntlalsai
Pnnlinaacen
Unſchnepue

naint

.
nimnund c

4. ℳ 6 %
APE “* 1
. 0 O Ahelh

„

. EE 1.
egeuotsan.
Ararmtieniiſin
2 f
Ngans velſne
onl nlieltle,
15 ſtcnütüretmn
. G
n ene in
6. wun
d

P

—

4

A

mur non fuit niſi lumen nature quod vo
cat auguſtinus ſuꝑ Geneſ ad litteram co
gnitionẽ veſpertinã hoc lumine illuſtrati
creati ſunt angeli omnes. Sed ſanctis an
gełſupinfuſũ e aliud lumẽ icõꝑabilit᷑ cla
riꝰ atʒ nobiliꝰ qð idẽ Augꝰvocat cogniti⸗
onẽ matutinã⁊ cognitionẽ in verbo. Per
fectio aũt hmõi ⁊ imꝑfectio oppoſita cuʒ
accidant im̃ ſpeclem nõ diuerſificant et ſi
cut illuminatio gloꝛie q̃ longe maioꝛ pfe⸗
ctio ẽ.nõ diuerſiſicat angelos ſanctos eti⸗
am ab angelis malis diuerſitate eſſencia
li ſiue ſpecifica.multofoꝛtius lumen illud
cognitionis quod in ipᷣa creatiõe ſua da⸗
tũ ẽ animabus pᷣmoꝛũ parentũ.nõ diuer
ſiſicauit animas illoꝝ ab alijs animabus
humanis. ſicut neq; ꝑfectio coꝛpoꝝ ipᷣoꝛũ
coꝛpa eoꝛũ diuerſificat eſſencialit᷑ a coꝛpo
ribus alioꝝ hominu. Uideat᷑ foꝛſitan ali
cui ꝙ anime pᷣmonꝝ parentũ create fuerũt
in regione lucis et in luce.et inde obtinu⸗
erũt vt lucide crearent᷑ ſeu luminoſe ea lu
minoſitate qua diximꝰ. Inde etiã habue⸗
rũt vt eſſent virtutibꝰ decoꝛe quas diximꝰ⸗
Foꝛtaſſis aũt hmõi homo aliquid ſom⸗
pniat contra veritatẽ. Uerũ quid ſit regio
lucis ⁊ vtrũ vna aut plures.et que partes
earũ alii tractatui ſcilicet ẽ reſeruandum.

E alijs aũt vicijs et peccatis.hoc ẽ
de vicijs cõſuetudinalibꝰ ⁊ pecca
M .tis actualibꝰ ↄſequẽter nobis ali

qua dicenda ſunt. Scito ergo in 5 mis ꝗꝛ
E viciü vel vilis caſus a vilitate ⁊ caſu qm ꝑ

ipᷣm viliter cadit᷑ vel a vice ⁊ caſu.quoniã
Pipᷣm vicibus poſtq; ingeminatum fuerit
caditur. quẽadmoduʒ debiitate aut clau

dicatione aut aliquo alioꝝ q̃ caſuʒ vicibꝰ

inducũt.Nicibꝰ aũt intelligimus quoniã

quociẽs occaſio ei dat᷑/vel adiutoꝛiũ ſicut

cum debilitati vel claudicationi additur
impulſus aut offendiculũ. icet autẽ con

ſuetn dinalia vicia dix imꝰ.nõ tamen ex

conſuetudine male agendi tm̃. ymmo ex
vno malo actu interd um generant᷑. quẽ
admodũ exvno ſolo aſpectu ſpecioſe mu
lieris amoꝛ turpis ⁊ difficillime curabilis
generat in aſpiciẽte.Silr ⁊ ex vniꝰinuidie
paſſione ira vel odiun difficillime placabi⸗
les. quẽadmodum ⁊ in virtutib?ꝰ. De
hoc vero virũ oĩa peccata ex vicijs oꝛiant
peccata in; actualia quẽ intellectuʒ alijs
verbis multi exᷣmere ↄſueuerũt videlicet

l

xvie *

ciant atqʒ poꝛtant ⁊ inde inoleuit ſermo
iſte quẽ multi credũt eẽ verũ.ſcilicet nõ qꝛ
malus ẽ qui male agit ſed quia male agit

malus ẽ Quonia aut queda malicia habi

tus ẽ.⁊ queda diſpoſitio.manifeſtum eſt.

quia ex malicia interioꝛi que ex neceſſita⸗
te vel habitus vel diſpoſitio ẽ ꝓcedit ma
lus actus foꝛinſecus quare verũ ẽ quoniã
qui malus ẽ interioꝛi habitu vł diſpoſitio
ne male agit foꝛinſecus.et hoc nullam du
bitationem habet. Poſuo aũt quod ſolũ
modo interioꝛi actu male agat. videlicet
iraſcendo vłlamando tm̃.nõ habens om

nino malũ habitũ ire vł amoꝛis. neq; ma

lam diſpoſitionem aliam.cũ iſta ira ſit in

eo moꝛtale peccatũ. Hoc em̃ vt poſuimꝰ

manifeſtum eſt ꝙ iſte malus ẽ.vlpote di⸗
gnus eterna moꝛte.⁊ nõ ẽ malus niſi hac
ira.qne vtiq; malus actus eiuſdẽ eſt.ergo
nõ ẽ malus niſi malo ſuo actu ergo nõ ni
ſi.quia mala agit ⁊ hoc indubitater verũ
cẽ.Malus em̃ actu ſuo foꝛmaliter et deno
minatione malus ẽ. Ille em̃ actus cum ſit
ira mala.⁊ malicia eſt licet diſpoſitio ſiet
nõ habitus.Queſtio aut hec nõ ſoluuur
p hoc nõ em̃ queſtio illa antiquoꝝ ð hoc
eſt. Utrum qui male agit actu aliquo/
foꝛmaliter malus ſit ex illo.quia hocma⸗
nifeſtũ ẽ in exemplo quod poſuimꝰ.Sed
reuera ſoluit᷑ ꝑ pᷣeedens exempluʒ.Quia
em̃ malus ẽ vnuſquiſq.et hoc ex malicia
q̃ in eo vel habit eſt vel diſpoſitio. male
agit vel efficienter foꝛinſecus ꝓculdubio.
Qualiter aũt ariſtoteles paſſtones nomi
netque nos actus noſtros interioꝛes no⸗
minauimꝰ.⁊ qua decauſa nos iam decla
rauimus in pᷣmo tractalu de virtutibus ⁊
latius de hoc eodẽ dicere oꝑtet in ſequẽti

bus.videlicet in tractatu de temptatiõibꝰ—

⁊ reſiſtencůus. Debes autem ſcire quia
quivicia diuiſerũt in vien que ſunt in ani
mabus noſtris motiuis ð doctoꝛibus an
tiquis nõ diuiſerunt niſi vicia que ſunt in
animabus noſtris motiuis ſeu affectiuis

Quare apparet diuiſionẽ eoꝝ imꝑfectam

eẽ.Diuiſerũt em̃ omnia vicia in ſeptemvt
eis viſum ẽ. Nos aũt iam oſtedimus

in pᷣma parte tractatus iſtius ſeptẽ eſſe vi

da notiſſima virtutis noſtre rationalis.ſi
ue ſcõᷣm ipᷣam.octo cõcupiſeibilis quadꝛa
ginta ⁊ ſex iraſcibilis ſiue ſcõᷣm ipam⁊ po

ſuimus nominationes eoꝝ ⁊ rauões no

unsS. Quru peccala habeãt qualitates ſub Shaminée EeoE
ſtratas.lubſtratas inq; taq; radices ex ꝗ⸗ minationũ.Diximꝰetiã qᷣ aigraginta iſtg
iij

rEereele erz gtswαα. J
ccix

bus oꝛiant᷑ et tanq; fundamẽta quibꝰ ful

5

De vicijs et peccatis

et ſex ſunt ſcõᷣm ſuꝑfluitatẽ et indigenciãä. cimoſexto. Et generaliter ſeptem gentes
⁊ medie virtutes inter ea.xxiii.⁊ quia ita quas eiecit dũis de terra ꝓmiſſionis vni
nota ſunt tam nomibus q; oꝑpibus apu uerſitas vicioꝝ hmõi intelligit᷑. te quoccd
nos intelligẽtes. Noli deciꝑe animam tu ẽterra.quia de terra coꝛꝑis nri occaſiona
am et laboꝛes in diuiſionibꝰ que parum Iiter oꝛiũtur.Congruiũt eis etia noia genti
tiles ſunt. Si cui aũt videat Johã.euan/um ililarũ.ſi quis interpᷣtationes eis ada
geliſta diuiſiſſe vicia in tres ſpecies vel ge ptare voluerit.vt chananeus qui interpe
nera in ſcõᷣo.j canonice ſue vbi dicit.om⸗tatur cõmutatus in felici cõmertio.duʒ ꝓ
ne quod in mũdo ẽ cõcupiſcẽcia carnis ẽ. virtute in mente humana habitat.⁊ ꝓ eo
⁊ cõcupiſcẽcia oculoꝝ ⁊ ſuꝑbia vite.Errat virtus derelicta ?c ipᷣm vicium ꝓ ea com
hõ hmõi.quoniã diuiſio nõ ẽ diuiſio viid mutat vel cõmutatur. quia hoc efficitĩ mi
oꝛũ ſed rerũ q in mũdo ſunt que animas ſero peccatoꝛe iacourarem ipum de
noſtras ad vicia carnis ad auariciã atʒ ſu bono in maluũ et de homine in bꝛutuz. de
perbiã incidat ⁊ incendũt. Silr ⁊ in diuii quo ſupꝛa multa locut ſumus Cogru
onibus q̃ legunt apud aplum ne potius it vnicuiq; vicioꝛũ nomen gmoꝛrei quod
enumerationibꝰ vel in euagelio ne labo interpᷣtatur amaricens quia dulcẽ deũ in
raueris tanq;ᷓ oĩa vicia ibi enumerent v“ amaritudinẽ nobis conuertũt dum irati
ad enumerata redigant.neutrũ em hon eundem nobis efficiũt. ipam etiã dulcedi
neceſſe õ̊. Wagis exempla ſunt que ibi po nẽ virtutũ in nobis amaricat ⁊ eam dulce
nũtur q;ᷓ enũciatio vniuerſalis.Cũ em̃ di vl ſuaue nobis ſepe nõ ſumũt.Et ad hũc
viſſet veritas in.xv.mathei.Quia ð coꝛde modũ ẽ ꝓſequi de alüs ſimilit et aſperſi⸗
exeunt cogitatiões male.homicidia adul onis vicia intelligũtur et ex factis ipſarus
teria ⁊c. Non enim omnia mala opera Jugillant ſicut ex adã nimius amoꝛ ino
velvicia enumeratione illa compꝛebenſa rẽ ⁊ viciũ ambitionis ſuggillant᷑.dei que
ſunt. Similiter neq; apud Marcum in ſe mala eidem ⁊ poſtenitan eius ꝓueniũt ex
ptimo. vbi alia multa enumerantur ſicut pꝛeſſione qua decet oſtendit. Similuer
impudicicia. oculus malus. ſuꝑbia et ſtul er cayn auaricia pariter oſtẽdit᷑ inuidia
ticia. Et idem dicimus de alis que apuid dumꝑ hec fratricida effectus ꝓfugꝰ fact⸗
apoſtolũ legũtur. ſicut in pᷣno Rom. Re ẽa facie dñi.factuſq; ẽ tremulus? timens
pletos inquit omni iniquitate malicia et ⁊⁊ omnis qui eu inueniret occideret. Et 1
foꝛnicatione ⁊c. Quare exemplaris ẽvit di merito ab vnoquoqʒ moꝛtẽ limuit.qꝗ nec
ximus hmõi enumeratio ⁊ nõ diuiſio do eętiam fratri vnico a moꝛte peꝑcit.Exipis
ctrinalis. Quod ergo nobis reſtat hic di /Etiam noininibus perſonarum interpꝛe⸗
cendũ de vicijs poſt ea q iam diximꝰ c ar/ ꝓtationibus diligenter conſideratis ⁊ con
ficiũ quo ſciatur ſugillatio eoꝝ.hoc anlẽ uenienter adaptatis vicia efficaciter ſug⸗
axime ſcietur ex ſi itudinibus ren a qui⸗ gillantur vt quia adam interpᷣtatur terra
bus eti ipᷣa ſacra ſcriptura noiat. NHomi ſiue terrenus ſiue terra rubꝛa que pꝛimuʒ
nant em egypcij quod ẽ dicere gens tene⸗ dei mandatum auaricia ſiue ambinone
bꝛarũ atq; meroꝛis quoniã lucẽ gracie ex· tranſgreſſus eſt quod terravel terrenitas
tinguũet mentẽ obtenebiãtx eternoꝛum in nobis operetur. Uidelicet tranſgreſſio
doloꝝ meroꝛẽ inducũt Similit᷑ caldei qdᷓ nem diuinon mandato:ũ. hoc vno exem
interpᷣtatur quas demones.quoniaã ſiſies plo manifeſtũ ẽ. Ampliꝰ.Quia ꝑ gu⸗
demonuʒ ſunt. et oyabolice turpitudinis la auaricia atq; ſupbiam peccauit? exillo
characters ſeu impᷣſſiones. Jurta quod vno homine tria illa peccata ſimul exoꝛta
. legitur Sapiẽ. ij. Imitant illũ id ẽ dyabo ſunt. inſinuauitii piritus ſanctus in ſcriptu
lu qui ſunt expte eiꝰ. Eodẽ mõ ⁊ aſſy ra illa ex terra vł ex terrenitate in nobis ꝓ
rij quod interpᷣtat dirigẽtesvel erigentes cedere oĩa genera pecca ton. e Quanigid
Erigũt em̃ miſeros peccatoꝛes cõtra deni: yn in terpꝛetatur poſſeſſio terrena.inſinua
ſimihter et contra ſeipſos et alterum con⸗ tũ eſt nobis ibidem q; poſſeſſio fraternita
tra alteruʒ. Sicurlegit Job decimoquin tem occidit.hoc ẽ oẽm in ꝓximo fraterna
to Cucurriraduerſus deum erecto collo. dilectionẽ extin guit. Auarꝰ em nulliꝰ-ami
Et moyſes ad intertectionem choꝛe. Wul⸗ cus ẽ Et quonia m abel interpᷣtaiur luctꝰ

tum engamini filu leui. Numerorum de in eo facto ſalicet quo cayn interfecit beui

ol hoſent
tclempo
ſoslugere y
Notun am
ſoellur.
Mllgterprela
Eiguurnp
ſſoliumbo
pomenden
flimnedeſa
uotur e
ptumeox
a bo⸗
chosmnan
1idhrnrcol
luuneſt an
Ctanonete
Geuunuunnan
Munhnms n

(Mon Aeumn

=6Soe=

Coleroi⸗
Ancenniadod⸗
Ngenindran
Wanriadcun⸗

WPcngene

Momumngnn
lindiunete
haueſtoong
lepuitſuence,
u Auun
Eamnwf
,dilnuun ien
4 tuinit
udleſmrelle
cflan Becten

= —
=☛☛Tdz =–

S=e

—

Fulruurtunni
ſ
ſ 1

Autwudmn
llrſpens,
udlbno
rntonlo,

dtgtelienn

ts

en
Whaners
Aannt gub
locaſens
s ſeyenoſmiin
H.
einnenitni
õ
as oon
plans lutfeid
muadem Mcpan
ſermnanndes gli⸗

r4 Nſt
macacſ

1AE
e DNLY
en en

ung gſnle⸗
nen

W

ccx

quod poſſeſſio interfeci.luctumtſpoſſeſſio

nanq; tempoꝛalis ſiue terrenaamatoꝛes

ſuos lugere paupertalem ſpiritualinʒ bo
noꝛum ⁊ amiſſionem celeſtis hereditatis
nõ patitur. Siiniliter in abel qui quaſi ni
hil interpꝛetatur hic qua interptatione in
telligitur nibilitas id eſt vanitas ⁊ vilitas
viſibilium bonoꝛum.

pPnomen demonſtratiuum conſueuerũt

marime deſiderari 4 oculis ſubiecta ſunt
inſinuatur. quia poſſeſſio tempoꝛaliũ con
temptum eoꝝ interficit iuta modos iſtos
quia Jeroboam interp̃tatur tẽpoꝛalitas.

Jeroboam autem rex fecit ſciſma in iſrael

7 indurit ydolatriã.in ipo euidẽter etiã ſi⸗
gnatum eſt. quia tempoꝛalitas diuidit ec
cleſiam deilet ſcndit omnimõ diuiſionis
et auariciam in eam induxit que ẽ ydolo⸗
rum ſeruitus. Sicut legitur ad Epheſeos
vj. Et quonisz duo ydola inſtituit iſte Je
roboam. Alterum in dan. alterum in be⸗
thel. manifeſte oſtenſum eſt ydolatriam
auaricie in iudicibus ⁊ in pᷣlatis ꝑ tempo

bioꝛum viceſimooctauo. Sic per coꝛuos:

qui ſemper dicunt cras pꝛo craſtinatoꝛes

bonoꝛum etetiam ſolutionum eo:ũ que

pꝛomiſerunt. Qui autem in vicio rapaci⸗
tatis maioꝛi rabie in ſubdilos ſeuiũt per
lupos veſpertinos. Sicut Eʒechielis vice

Per hoc quia ꝑ

ſumoſecuũdo. Pꝛinceps eius in medio eiꝰ
quaſi lupi rapientes pꝛedam ⁊c.Et iteruz
Pꝛinceps cui lupi veſpere quod eſt dice⸗

re veſpertinum. Cum enim lupi vſqʒ ad

veſperam ieiunarũt nec hominibus par⸗

cunt.et in villas ad deuo:andum homi⸗
nes irrumpunt. Similiter per buſſones

maligni. Per ranas garruli:per calandri

os loquaces:per moneędulas auari:et eli

am per coꝛuos. Unde dicit Cullius. Non
plus ubi aurum q; monedule credenduʒ

Eodem modo per aues noctis.id eſt que
de nocte ſolummodo volant nocturni fu

res ⁊ quecunq; in latibula tenebꝛarum vr

male agant exquii unt et lucem fugiunt:
Sicut dicit veritas in Euangelio Johan

nis octauo. Qui male agit odit lucem.

ralitatem inductam eſſe. Dan enim u ca et per piſces marinos qui in abyſſo

pꝛetatur iudicium. Bethel autem domu

dei. Congruenter ergo figurata eſt coꝛru? C dem exeung er
tantes merito intelligũturqui in aqua ſa

ptio auaricie ꝑ tempoꝛalitateʒ in tribuna
li iudicium et eccleſia ſiue templa que de⸗
berẽt eſe congregationes ſanctoꝝ ſiue in
regnuũ ⁊ ſacerdotiũ łᷣ iudidũ⁊ eti ſacrido
nu. Nominibꝰ etiam animaliũ immun

gula et auaricia Puerbioꝛũ. xiij. Zanguiſ
ſuge due ſunt ſilie dicentes affer affer. Et

a ĩſcriptura. ſicut nomine ſanguiſſugaꝝ

tem a uaridia 2 luxuria. Eodem modon
mine ſerpentis detractoꝛ.et per ipſaʒ mo
dacitatem ſerpentis vicium detractionis.
ſicut dicit Salomõ. Quomodo ſi ſerpẽs
mo:deat in occulto.ſicut nihilominus eo
habet qui occulte detizbit. Sic per ſcoꝛpi
ones pꝛoditoꝛes Per vᷣulpes fraudulenii
alloc utoꝛes et inſidiatoꝛes per camaleon
a qui coloꝛem ſuum mutat in ſimilitudi⸗
nem eius in quo eſt vel iuxta quod eſt Aſ
ſentatoꝛes qui pertemptant quidvelintvł
intendant homines vt eis aſſenciat. Sic
hec equos lemeraru atq; pꝛecipites ⁊ etiã
luperbi. Per leones crudeles et iracundi
ſimiliter et rapaces. Leo enim rugiens et
vꝛlus eſuriens: pꝛinceps impius ſuper po
