ac rebellione. Nõ enim eſt aliquid quod
reſiſtere poſſit beneplacito volutatis ipᷣiꝰ

“”U s Dabet aute queſtionem nõ leuem iſta
õ paropmiſte d initionis. neceſſe enim ẽ
hHancpartẽ vnicuiq; virtuti cõuenire.vnã
Nuaq; em partiũ diffinitionis generis ne⸗
ceſſe ẽ cõnenire cuilibet ſpeciei illiꝰ. ⁊ etiã

virtutibus

vnicuia; indiniduoꝝ cuiuſcunq; illarum.
DODauaglibet ergo virtute recle viuitur.
pter vna ocioſas eẽ vel inutiles. Amp.
Caſtitas non ſufficit niſi ad agendũ. que
caſta ſunt in eo ꝙ caſta.quare nõ ſufficit
Dirigere ſeu rectificare niſi partemvite Ea
igr ſumpliciter nõ recte viuitur ſedfm ꝗd
Ead huncmodũ ẽ dicere de multjalijs.
MH ẽ igr diffinitio qu ponit aug⸗.neq;
eñm diffinitio nec genus vel ſpecies ſcom
guid dicũtur de diffinitis aut ſubiectis. ſ

„

ſumpliciter. Amplius. cum totſint toꝛ⸗
titudines vite ſiue diſtoꝛtiões ̊t viciavel

peccata.et nulta virtus per ſe auferat niſi
Ddiſtoꝛſionem contrari ſui nõ erit vng vir
tus auterens omnes diſtoꝛtiones a vita
„humana. QD½ erit.

nẽillã ꝑ ſe tollit. Silr ſe habʒ veritasvna
ad falſitatẽ omnem. Sic⁊ piectio vna ad
ngonſeſt nẽ. Quare vna viterecli⸗

lam ſufficit tollere omnẽ eius
toꝛtitudinẽ ſiue curuitatẽ ſiue deflectionẽ
Bñdemus in hoc quia vnius ramirecli⸗
tudo nõ ſufnicit te
arboꝛis ſiue curuitatem ſiue deflectioneʒ

tudo ꝑ ſe ſ 4

arboꝛis ſue.vel ꝗꝛ non ſufficit tollere toꝛu

tudinẽ ſtipitis.neq; toꝛtitudinem alioꝛuʒ
ramoꝛũ. Sic cumvita noſtra tanta ramo
rum mulntudine diuidatur non ſequilur
ꝙ tota vite noſtre ramoſitas vna rectitu⸗
dine dirigatur. Amplius. Cum tres vi
res anime humane ſuas habeant toꝛlitu
dines et diuerſas.quomodo vna virtute

7

poſſibile eſt illas tresvires dirigi ſen recei
ficari.Pꝛeſetłtim cum nulla virtus ſit recti

tudo.niſi eius vis isqua.vel ſcᷣm quam
ineſt. Figes em̃ non eſt rectitudo.niſi vir
tutis noſtre intellectiue.Et iterũ. Illiꝰetia
nõ ẽ rectitudo ſiue rectificatrix.niſiᷣm qd
videlicet fcᷣmea ꝗᷓ ptinent ad fundamẽ⸗
ta religiqnis. Mſi dixerit quis. qꝛ vir
4 tus vncnõ eſt foꝛmaliter rectitudo totiꝰ
vite noſtre ſed effectiue.vt cuen ſit in vna
vVi. in alias vires et in earum operationes
traſfundit rectitudinem. et ꝓhibet ab eis
toꝛtitudinẽ erroꝛẽ ab ea ꝓhibet quẽad⸗
modũ ꝓtinet ad ip̃am:queadmodũ cũ vi

„

ſus indeulo ſolemmõ ſit. nõ ſolũ operatio
ſ
ℳʒℳ
0

bnke

Oi ſi dixerit quis qꝛ vnage⸗
ctitudo oppoſita eſt ſiue contraria omni
oꝛtitudiniet curuitati⸗æ vnaqueq etiam
omnẽ tollit ſufficienter. quẽadmodũ vna
ſanitas om̃i egritudini contraniaẽ. ⁊ om

eeinrün

llere omnẽ toꝛtitudinẽ

enluidii
phibe
Guusgef
ijr Gmnil
reſſas
ſſafegiſin
Aubis von
Grirmten
Morüſem

tſetponi
u
cpentegtt
nſulunſon

Ahxzonbu

Golenulcen
iuneiren
Airodiat g

galice
lcheruo
taiopadlun
Dbrer

Wüonervn

ſehenen
D diatein
Quuvor⸗
erlp
ls Piin
uunnh
Nurenit
Puſetpe
berpeh
Mlgtiut⸗
nlalnyen
Wenenpi

89

RN
tkeennn
iimmt
niiati,
aſt untii
reniun
tepiintn
iidceent
Ccnaoran
Kin
nünsanne
edſſornitse
Karüſeizöcne
mnes diſtorman
Mtas
uckine omtn
ninicnn.
Ser
iO
nufatdtc
aninife
Muns
lr mer

mimmirin

Artude
n . .
Wruninu
nemumm,

.„.

D dicit eẽ in libꝛo ecclcſiaſticoꝝꝛ dogmatum poſituũ ẽ viciũ ſeu peccatũ. Non ergo to

crvij

nem ſuã dirigit et toꝛtitudinem erroꝛem dinis reducit.qucẽadmodũ etia bonus ac

ab ea ꝓhibet.ſed etiam ab opationibus fidelis magter.multis ac diuerſis ppoſi
virtutis greſſibilis. Breſſus em regit ac di tis operarus carpentarus videlicet cemẽ
rigit. Similiter et rectitudo inſtrumento⸗ tarijs. fabeis ferfaris ⁊ auſiſicibus omni

rum greſſus dirigit.⁊ veriſſime dicitur.qꝛ
viſu rectiſſime ambulat᷑ et etiam pedibꝰ⸗
actibijs bonis ſiue rectis. Sic et vnaqua⸗
q; virtute viuitur.⁊ recte ambulat᷑ in via
Wori ſuemancderozi dei ſech liter et ali
tr. Reſpondemꝰ. quia ſi velit initi ex
Emplo ſuo.errat manifeſte.quoniaʒ ſi ita
eſſetvt ponit.neceſſe eẽt in vnaquaq; opa
tione.aut oẽs virtutes aut plures ſaltem

umq; opa ſuo imperio regit dirigit. et ab
eis omnẽ toꝛtitudinẽ et alia vicia ꝓhibet
et auertit. Sic et charitas omnib? virib?
et mẽbꝛis anime huane. et mebꝛis etiam
noſtris imperas velut vniuerſis multipli⸗
cibus operarijs imperas.nihil toꝛtitudis
aut alterius pꝛauitatis in oꝑpibus eoꝛũ eẽ
pmittit.⁊ rectitudo vite qna expoſuimꝰin
dubitãter ad hoc ↄcoꝛdat.Sic em̃ rectam
opari neq; verũ ẽ neq; dici conſuetum ꝙ nulla alia virtus efficit vitã niſi charitas.
viſu ſeu viſione recte ambuletur ſed tm̃ ̊ ꝙ Quoniãa autẽ vita hic cõuerſatio intel
vł qua ambulandũ ẽ viſu videtur ſiue co⸗/igit᷑. Conuerſatio aũt quatuoꝛ habʒ par
gnoſcitur.licet em manuũ opatio interdũ otes videlicet. cogitàtiones affectiones lo
viſum adiuuet.nõ tamẽ verũ eſt.neq; ab cutiones opationes merito quis ĩtelligat
aliduo dicit᷑ ꝙ manibꝰ videt/quãq; mul virtutẽ eſſe qua recte viuit. Hoc ẽ quacun
uiplex ſit ſufrrragatio manuũ ad videndi q; parte vite. hoc eſt conuerſationis recte
icut apertio feneſtre.exhibitio lucerne.
oculoꝝ ablutio ac pᷣparatio medicinalis na qualitas mentis.qua quecunq; parte
Peeterea m hec nõ vniuoca eet diffi buius vite recte viuitur, videlicet qua vet
nitio nec vniuoce diceret᷑ de omni ſpene recte cogitàmus vel recte afficimur. ſiue
indiniduo diffiniti. Rñdemus quia
mens auguſtini fuit in Rire virtu
tẽ charitatis.quã vnã ſubiecto et eſſencia

rius vł recie loquimur nõ quidem rectitu
dine grãmatice.ſed morali.cui ꝓpꝛie op⸗
Quatuoꝛ aũt relanone ſeu officjs ð quo ta cõuerſatione vita ibi accipieda.eſt ſed
ſupꝛa fecimꝰmentionẽ ⁊ nõ ẽ dubiũ.quin cõmuniter.quemadmodũ pᷣdicat ꝑ hoc
amoꝛe illo recte viuit᷑ ⁊ hoc ẽ ꝓpter duas verbũ vinit.viuit em̃ ⁊ viuere cõiter dicit
cauſas. Dꝛimũ.qm̃ ipᷣa ẽ dirigens ⁊ regu qui quacũqʒ ꝑte tꝑis viuit Eodẽ modo re
lans volũtatẽ et Selltuciſe Bel vt regulã cce viuit.qui quacũq; hmõiqᷓtuoꝛ partiuʒ
dinine volũtati. Scõᷣo qula hmõi amoꝛi recte viuit ⁊ ẽ rectitudo iſta.qua a regula
totavVita ſubiecta eſt.⁊ tota habet in pote diuine legis ſeu rectitudine nõ diſcoꝛdat
ſtate et ꝓpter hoc totã trabit poſt ſe. ⁊ io cui rectitudiniſcom eundẽ. Augꝰ oppoſi⸗
tũ ẽ peccatũ ſic ab eo diffinitũ. Peccatum
inquit ẽ dictũ vel factũ vel cupitum cõtra

tam ſequi facit diuinã voluntatẽ. Hoc au
tem facit imperio et poteſtate vt diximus
AImperat em vi rationa bili ſtudere.cogi⸗
tare miracula reuoluere libꝛoꝰ ꝓpter pel vel dictio cõtra legem dei. Cupitum em̃
lendos erroꝛes et duhiætates ⁊ ignoꝛacie duobus accipit.hoc ẽ ꝓ oo gitatione ⁊ a
tenebꝛas. hoc ergo mo ẽ dirigens atqʒ re Arger Per hec ergo que dicim⸗ ſo⸗

cuiſicans charitas ipam vim rati onabilẽ./Aute ſunt pᷣmiſſe queſtiões. non em̃ ſequi
cũ ipᷣa in ↄcupiſcibili ſolũmõ ſit.⁊ ad hũc Rur ſi hac virtute recie viuitur ꝙ alie qntu
modũ ſe habet de alis. Quemadmodũ
em̃ paterfamilias qui bene pꝛeeſt domui
ſue vna rectitudine ſeu vna voluRdeate bo

2 —

duabus de cauſis. Quonia vnaqueqʒ ef
. ficit ſuũ recte viuere vt diximꝰ et ſinõ eſſj
nitatis mn vinon et peceatoꝝ toꝛtitudi neceſſaria aliqua alia virtus ꝓpter hoc re
nẽ.omnẽ malici in tota familia ſua coꝛri cte viuere qð iſta efficit. eſſet tamẽ neceſſa
git. et hoc ſolo imperio. Sic et virtus hec ria ꝓpter luũ recte viuere qð ißa efficit vt
qua diuimus in tota familia operum ſeu ꝙdiximus Aliga etiã decauſa.quia multipli
operationũ noſtraꝝ cũ domui coꝛdis nri citer mutuo ſe inuicem adiuuãt virtutes i
ſeu mẽtis pᷣfuerit. oẽm toꝛtitudinẽ vicioꝛn operatioibus ſuis.ſicut apparet in exem⸗

legẽ dei.hoc ẽ cogitatiovel affectio.factio

agd recte viuendũ ſupflue ſint vel inutiles

cxterminat et coꝛrigit et ad noꝛmãa rectitu⸗, pio manuũ ⁊ oculoꝝ qð poſt ninus Peu

agitur quod eſt dicere quiavirtus eſt bo⸗

moũuemur interius.vel recte agimꝰ ex te

Be

li em̃ manus operãtes multipliciter adiu⸗
uant.et multipliciter adiuuptur ab ip̃isvt
oſtédimus. Debes aut reminiſci eoꝛũ
d diximus tibi de rectitudine.⁊ attendere
ꝓꝙ rectitudo ſᷣm vna intentionẽ contraria
E erroꝛi ſiue peccato. ꝓpter qð dic Ariſtoł
circa ſenſum ſunt rectitudo et peccatũ
et iſta rectitudo vel eẽncia ẽ vniuſeuiuſqʒ
virtutis vel comitũs illã/Nectitudo vo ex
tenſa inter duo extrema abſq; exitu ab al
teruro eoꝝinõ ẽ niſi virtutes.q̃ vel vo lu⸗
ptates ſunt vel nõ ſinevolũtate ſiue amo
res aut nõ ſine amoꝛe. Debes etia ſci⸗
re quia extrema hmõi vᷣtutũ nõ ſꝑ ſũt de
us pᷣncipiũ ⁊ deus finis Sed interdũ ipᷣe
operans ẽ alterũ extremoꝝ. Deusvero re
liquũ.Opatio aũt recta ſũr et intẽtio que
ab operate et intendente extendit᷑ in deũ

vrrtu tibus

abſterret. et quẽadmodũ fur.qui pidens

cuſtodes armatos furari nõ audens ab
illo metu ſolo cuſtodũ auertitur. Simili⸗
ter et quemadmodũ nauigates volentes

exonerare nauẽvt ĩminentem tempeſtatẽ

euadant.merces ſuas in mare ꝓijciüt. ſic

hmoi homines ſarcinas peccatoꝝ pꝛoijci

untvidentes imminere tempeſtatè futuni
iudicij ac demerſionẽ ſuã inpꝛoſundũ in⸗
fernalis abyſſi. Quẽadmoduʒ igit᷑ canis
in pᷣmiſſo exemplo non agit abſtinenter

nec fur in ſcdo innocẽter.nec hmõi naui⸗

gates in tercio exemplo largiter. Sic omi⸗
no ſerniliter timentes ex hmõi timoꝛe ni⸗

hil agunt bene nihil laudabiliter. QOõ

vltimo ſequit in eadẽ diffinitione. videli.

cet quã deus in hoie ſine hoĩe opat. Ui⸗

det nõ cõuenire omi virtuli. Pꝛimũ oꝛ p

finẽ ſicut pᷣdiximus. Hoc ẽ ꝓpter gloꝛia Kurate g virtutes et impetratas oꝛatini⸗

vel honoꝛẽ ipſius aut beneplacitũ.Nirtꝰ
ergo gratitudinis opationes ſuas ⁊ intẽ⸗
tiones in deũ extẽdit velut pᷣncipium⁊ au
ctoꝛcẽ. Nuius aũt virtutis gnq; ſunt opati
ones de quibꝰ in ſequentibus loquemur
Quogd ſequit in pᷣmiſla viffinitiõe be
ati auguſtini videlicʒ qua nemo malevti
tur veriſſimũ ẽ ex neceſſitate.Cũ em̃ vᷣtus
ſit pᷣncipiũ ⁊ cauſa atqʒ radix ꝑ ſe omniũ

poſſunt.nullatenꝰ abuſionẽ ſiue malum

bus lacrimis ieiuniis ⁊ aliis exercitationi
bus. nõ ſine hoĩe videt deꝰin hmõi oꝑa
ri. nõ em̃ ſolũmõ cooperãtur pᷣparantes
et habilitaãtes ſe ad ꝑceptione earũ.ſʒ eniã
videntur eas aliquo genere meriti pme⸗
reri videlicet merito quod meritũ cõgrui
vſualitemocat᷑.Alioquin ꝗd eẽt quod di

cit Gregꝰ Interim fac quicꝗd boni poies

vt deus illuſtret coꝛ tun ad penitenciam.

bonoꝝ vſuuʒ qui ex quibuſcũq; rebꝰ elici GSer vo dicit.quia caſtitas interno ge

vſum ſuipᷣius ſuſtinet. Pꝛeterea cum
omnis abuſio et omnis malus vſus pec⸗

catũ ſit. manireſtũ ẽ impoſſibile eẽ.quaq;
virtute aliquã male vti. Hoc em̃ eſſet vᷣtu
te male agere ſeu peccare. Amp̃. cum
omnis virtus bonitas ſitvt diximus ⁊ re⸗
ctitudo nihil aliud eẽt virtute male vti ;
ex bonitate malum vſum elicere/et ira ex

diſtoꝛte. Wale aut agere etdiſtoꝛte. hoc ẽ
malũ eẽ ſiue digoꝛtũ. quare virtuti male
vti eet tandem donitate malũ eẽ ⁊ rectitu
dine diſtoꝛtum. Quod vᷣo dicit alibi
Auguſtinꝰ quia timoꝛ ſeruilis ẽ bonuʒ q
nemo bñ vtit᷑. nõ eſt ↄtrariũ. quia timoꝛ
hmoi et ſi bonũ dei datũ ſit.non tamẽ eſt
virtus.et hoc ẽ gꝗa licet mala declinari fa⸗
ciat. id ẽ vicia 2 peccata. nõ tamen hoc fa
cit bene id ẽ laudabiũiter.ymmo ſerniliter
et heutaliter videlicet ſolo metu fere. Ita
em occupat animũ et intention? timentis
vt oculos coꝛdis ad ſolã pene euaſionem
habeat. Quẽadmodũ canis videns ere⸗

cũ baculũ contra ſe ſol metu illia cibo

mitu impetratur Amp̃. Quid ẽ dicere

ſine homine.Aut hoc ẽ dicere ſine menito
hoĩs aut ſine cooꝑatiõe ipᷣiꝰ ſiue adiuto⸗

rio. Dine merito nõ:quia interdũ etiam

p meritũ ꝓpꝛiᷣ ſed congrui vt dium⸗. In

rerdũ etia ꝑ meritũ cõdigni.ſicut dicit ali⸗
bi auguſtinꝰ.Quia ſtephanꝰ ꝓthomar⸗

tir oꝛatiõe ſua qua dixit:domine ne ſtatu

. as illis hoc peccatũ.ↄuerti paulũ obtinu
bonitate male agere. et ex rectitudine di⸗ ꝗrit. O ſi vixeni ꝙ ſine homine ibi intelligi
tur id eſt ſie coopatione quid erit igitur

„

„—

conatus et p̃parao quibus pctõꝛes intẽ
dunt ⁊ venia ⁊ grãci impetrare. Nunꝗd
Kuſtra ad dei dona ſe pᷣparãt. Ampᷣ.
Qni ſeneſtrã aperit.ymmo qui obſtacu⸗

— —,—

la aperitionis tollitingreſſu luminis ſine

illuminatiõedomus ũllius nõ cooperat.
et qui

luminationẽ hmiõi ꝑficiendaʒ. Silretꝗ

accedit ad ignẽ nunqd ſue calefactiõinõö
cooperat.⁊ iguis ſilr ad hmõi operatiõʒ
⁊ iſte ſilitudines conueniẽtiſſime ſunt.ceuũ
virtutes ſicut lumina ſint ⁊ caloꝛes. Sol
vero intelligẽcie ⁊ iuſticie xᷣus dũs.ex.v.

etcedit ad lumen nunqd illumiati⸗
oni ſue non cooperat et etiꝭ ipi ſoli ad il⸗

nciett
chgnn
chipunm
Hennis700
ſuabnoiel
leüimend⸗
Aſcisturon
Aaun⸗
avogan'.
undeieis
Pelngini
ſenslunen
loennonn
gcinar
ſtecftuns
(tontn
Micnng
Nainotooin
Nunvan
lusetopanon
ſsdinfmndn
bpigtsn
Ponmdco
nnataudn
(önsſ
OMande
Nuſn
ſtune
egadue
ſſunſa
nantc
Alane
Atne
nie
ar
nline
Auiren
nnn
egfeon
Pnrinütnit
AeWmnpn
igmne
Aans
6Aonniten
mmmmi⸗
iuu
1Mſelter
Ndo
rii
uhnni
mn
Nadoan

8

wänze
mntü
aadr,
sün
nent
N
Nd NN
mis en
no generin
mno goden
Nocringkii
ighe
ornecfelin
gnisaſtisn
bore ecrſtenn
Mhüey/ſetn
ͦ ruinlci
Lengniglonn
icogiſtd⸗
udurdenn

ſapiencie tercio malachie Rñdemꝰ
in hoc quia intelligẽdũ ẽ in homine. hoc
ẽnõ ꝑ.ipum. Qðõ aũnt hic dicit᷑ de pᷣmiſſis
meritis ⁊ cooꝑatioĩibꝰ Cauſe itaq; ſutme
rita hmõiet co oꝑatio nes / ac pparatões
⁊ etiã merita vñ cauſe ſunt ꝑ quas virtus
efficiatur aut tribuat/ſed ſine quibꝰnõ fi⸗
et attribueret. Cauſam aũt ꝑ quã aliꝗd
ir vocam“ efſiclentẽ. inſtrumentũ medi
um deferẽs actu efficiẽtis ad idĩ quo pᷣnci
paliter intẽditur. Sicut aer mediũ ẽ defe⸗
rens lumen ad extremũ illuminabile ⁊ ca
loꝛem nõnunqʒ ad pᷣncipale calefactũ.et
adiuuatur ꝑ mediũ inſtrumentũ lã agẽs
ſſiue efficiens. In largitioe aut virtutl atq;
affectione homo in qua virtutẽ deꝰ oꝑat
deñ operanteʒ nõ adiuuat/quia neqʒ eiꝰ
adiutoꝛio om̃ipotentis creatoꝛis virtꝰ ĩdi
g cum nõ minus ſine hmõi pparationi
bus et opationibꝰ ſepiſſime tribuat virtu
tes et infundat.ſicut apparet in paruulis
baptizatis qui nec ſe ad illas pᷣparãt. nec

vilo mõ cooperãtur. Si quis aũt quę/

tũ et myniſterü eoꝝ.quia occaſionem dãt
iuſte ſeueriati dei qua negligẽtes ſen cõ

tempnẽtes ſacros myniſtros et myniſteri

um eoꝝ in peccatoꝝ ſuoꝛũ fecibꝰ derelin⸗
quit. Quemadmodũ cõtrarie ſolicitudo
⁊ veneratio occaſionẽ dant largiſſime mi
ſericoꝛdie dei vt eos in quibus ſunt.imo
qbꝰ illa pᷣrogauerit.reſpiciat et viſuiet do
niſq; graciarũ ſuarũ et virtutum illuſtret.
Apparet etia tibi ex büs verbis nouiſ
ſimis diffinitionis iſtius.quia nec vtutes
naturales nec ↄſuetudinales hic diffinire
intendit Augꝰ Naturales quidem ꝓpter
hoc quia illis plerũq; male vtunt hoies.
quẽadmodũ viſu auditu itellectu. memo

ria in quibus vltra q; opoꝛteret habũda⸗.
mus.Lõſuetudinales vero ꝑ hoc a dicta

diffinitiõe excluſit.quia ⁊ ſi deꝰ illas ope⸗

retur.nõ tamen ſine homine. quonias in
multo laboꝛe et frequecia operũ hois ge⸗
nerant᷑.ſicut ſupꝛa expoſi uimus nomſubi
to et gratis.et deſuꝑ infundit. Debes
utẽ ſcire de hmõi cooꝑationibus.quia⁊

atad quid valentbmõi conatus ⁊ ppa⸗ A fiant alicui virtut?vel dono. non lame
rationes facientib?ꝰ. Reſpondemꝰqa omnibus.et hoc ẽ quonia in ipᷣo aclu oꝛa

moꝛa in peccato et negligenci? querendi
R remiſſionẽ et graciã vł peccata ſunt.vłcir
cũſtancie peccati.queę adiuuante dei iuſti
cia aduentũ gracie nõ paciũtur.et gre ob
ſiſtunt ſicut merita.non tamen deu adiu
uant cõtraria eoꝝ.qui adiuuari non indi
get.aat ex hüs.aut foꝛtioꝛ aut copioſioꝛ
ad pᷣſtandã remiſſionẽ ei⸗ enda. Sed q̊
anslon et qndã oc ſone dat miſe
ricoꝛ die dei vt amplioꝛa pꝛeſtet que iſtas
pꝛeparationes ⁊ conatus pᷣdonauit.Et vt
bꝛeuiter dicamꝰ ſe adiuuatnon deuʒ qui
hmõi pᷣparationes facit. Nec ẽ ſile ð ſole

⁊ igne qm̃ eoꝝ oꝑationes ꝑ potẽcias eoꝝ
nõ influũt niſi in pparata ſit diximus.
Qvationes vero diunie ꝑ eiꝰ om̃ipoten⸗
ciã etiã in pᷣparatos eł᷑ in nõ pᷣparatos in⸗
fuũt et penetrant iuxta ſolũ beneplacitũ
fuũ.Si quis vero obiecerit.qꝛ pꝑ miſtros
9 atq; ꝑ miſteriuʒ ſacerdotũ ſanctificat deꝰ
ſacramentũ ⁊ virtutes in eis ac gona gra

1 eadẽ. Nec minus libere aut potẽter. ne

minoꝛa opatur om̃ipotens deꝰ cũ eiꝰ bñ⸗
placitũ fuerit.⁊ hoc ſine ſacerdotibꝰ ⁊ mi
niſterio eoꝛũ.Uerũtamen ſicut diximꝰ de

—

PYpꝛie pᷣparationis negligẽcia et ↄtemptu
Jia dicimus hoc de negligencia ſacerdo⸗

nionis ſeu cuiuſcũq; alterius oꝑatõnis qᷓ
virtutes querũturnon mouetur oꝛas aut
operans motibus niſi paucis. OQmẽs au
temvirtutes ſine quibus non ẽ ſalus eidẽ
tunc infundũturcum directe ⁊ per ſe non
coopetur niſi illis quarũ motibus ſimles
habet ſeu ꝓpinquo s.Quẽadmodũ ętiaʒ
aliqð deſideriũ placendi deo.ſimile ẽ ali⸗
cui ex deſideris qᷓ ꝓcedunt ex charitate.⁊
aliqð amare deu. ſimiliter multũ ſimileẽ
atqʒ vicinũ ei amare quod ẽ ex charitate.
Himlliteret au ai credere eſt.ſile ei cre
dere qð cex fide virtute.Cũ ergo oꝛando
vel operando moueturhmõi molibꝰme
rito cooperatur et pᷣparat ſe ad hoc vt in⸗

fundantur ei virtutes il.ſicut enim ꝓpin

quat ſiue vicinatur moũibus illarũ pꝑ hu⸗
iuſmodi motus.ſic et illis Qui cum in ge
nerali vel oꝛat vel operatur vt deus largi
atur ei dona ꝗbus ei placeat ad oẽs vᷣtu⸗

tes quibus deo placere opoꝛtet generali

ꝛudencia iuſticiam temperancia foltitu⸗
dinem aliqna er tribus cauſis quas dice⸗
mus.ſicut nobis videtur harũ pꝛima eſt.
quia tota vita humana circa eas voluit᷑.
et ab eis poꝛtatur.et ſi ab eis exierit vl ab
vna earũ neceſſe habet cadere vel invar⸗

ciarũ opatur. IJdem. Rudeme ꝙ pᷣ ter ſe pparat. Cardinales autẽ qſdam
quia Ahene len. en te o Nen erio eoꝛuzs/ vir utes nominãt ſacri doctoꝛes vidęlicet
P

2— —-—
4

51 gicts atqh euangelicis quas dicunt eſſe

„ A. Honulliautem quatuo: paradyſi flu
Mina interpᷣtati ſunt. cum ipᷣoꝛũ fluminũ

De

te vel in toto.quẽadmoduʒ haſtiũ ſe ha⸗
bet ad cardines ſuosſtota vità vo iſta ve
lut hoſtiũ ẽ quo vita beata nobis aperit᷑
cũ bona fuerit.claudit᷑ vero cuʒ illa mala

ſuerit. Hona em vua pᷣſens ingreſſus ẽin

virtutibus

ciã apte p pꝛudencia accipiens ⁊ ſobꝛieta

tem ꝓ temperancia. Qm̃ crebꝛo vero pꝛu
dencia iuſticia foꝛtitudo et temperacia in
vtraq; ſcriptura noui et veteris teſtamẽti

nominentur a ſenſu oculoꝛũ et auriũ accee

9 dinibus ſuis. Secũda eſt quia cardines
c

mMus ꝗa ex hoc pᷣncipatu quẽ habere ſunt

errantin hoc apparet euidẽter q;

illa et tora ex hijs cardinibꝰ pẽdere ⁊ poꝛ⸗

tari videtur. quem admodũ hoſtiũ a car cauſa ẽ quare eas phyloſophicas et non

eli quatuototi mũdo inferioꝛi ſupemi⸗
nent. ⁊? ipos celeſtes motus determinant
et limitat vnde et plage m eos in celo di⸗
ſtinguũtur videlicet oꝛiens et occidens ſi

eſt eos errare nõ minusvel note vłnomi
nate ſint apud theologos et in vera iheo

phyloſophia. Bunt et alij taʒ re q; no

ptentrio et meridies. Sic iſte quatuoꝛ vir mine circa eas errantes qui politicas eaas
lutes in ſublime vite noſtre ĩ ſereno ⁊ ca ſolũmodo nominãtes neſcietes q lioquũÜ⸗
iur neq; de quibus affirmant. Debes
utẽ ſcire quedavirtutes ſunt ſinglares

ro velut in quoddam celo ſupereminent
EXt totam viti bonaã continent limitant di⸗
ſtingununt. etquẽadmoduʒ a pᷣnominatis videlicʒ quarũ officiũ ſoli ꝓpꝛio ſubiecto
cardinibus et plagis eſt omnis motus ce deſeruit ſcilitet decoꝛans cõponens et ꝑfi
leſtis. Zic et ah hus virtutibus et omnis ciens vitam ipius.et iſte vocant monaſti
motus virtuoſus et om̃is operatio vtmł cea monande quaſivnice ſiue ſingulares
tis videtur qui nec alias vittutes eſſe opi⸗ Sunt et alie quarũ officiũ ẽ pluribus ne⸗
nantur.ercia cauſa videtur ſumpta a ſa ceſſariũ et hoc ſcõm alterutrũ duoꝛuʒ mo
cro cetu cardinaliuʒ vt quẽadmodum illi doꝛũ. videlicet vel ſeruiendo diſpenſado
pᷣſũt toti ceropoſt ſummũ pontificẽ Jta videlicet quod eſt pluriũ et iſte vocaniur
et iſte olbꝰ virtutibꝰ alijs.et quẽadmoduũ yconomicꝭid ẽ diſpenſatiue vel regendo
ſummo pontifici pnominatus cetus car⸗ Aꝑpſiue imperândo. ⁊ iſte vocant politice.a
dinalium aſſiſtit eidem ad regendã totaʒ
eccleſiãſtavt de magnis ⁊ arduis nihil fa
ciat pꝛeter eos. Sic et mens humana. de
magnis et arduis operibꝰ videlicet in ꝗ⸗
bus ſalus cõſiſtit aut perditõ nibil faciat
aut facere poſtponat niſi piſtos. Bũ aũt
eſt menti humane ⁊ omibus que ſub ipᷣa

ſunt⁊ regitur quãdocũq; per hmõi cardi n Qꝛ aũt dixerunt no eſſe virtiutes niſi
i

les et hoc ẽ quoniam rex eſt vnius ciuita⸗
tis reccoꝛ. Hanc aũt diuiſionẽ habes
ex libꝛo ploꝛij de gradibus virtutum teſte
Macrobio hmõi ergo homines intelli⸗
gũt virtutes politicas quaſi ſeculares nõ

nales et regit que ſub ea ſunt et regitur. iſtas quatuo: inde inductividenturquia
S vnde lumen eis ſufficere viſũ ẽad cogno
ſcendũ faciehda et declinãda oĩa. ⁊ iſtud
lumen vocauerũt pꝛudenciã. Pꝛeterea
vnius artifigi vna ars tm.ſi ergo bñ viue
re vnde artihciũ tm̃ eſt.ſiue vnuũ opus ar⸗
tificioſuʒ. ars illius er neceſſitate vna erit
Amß. Et tullius et ſeneca artẽ viuẽdi
phyloſophia vocant. Que autem eſt iſta
phyloſophin niſi pꝛudẽcia de q agimus.
Amp. Bene et male agere vna cotrane⸗
tas ẽvnagantũ igit erit diſciplina ſiue ars
bene agendi vel male Amp̃. Bunt ne
plures artes viuendi ſi ſunt.Que ſunter⸗

et cuſſu eon cum ex officijs ipſarũ virtutũ
eruas autem in hoc ẽ ſicut magis credi

viſe ad alias lencia nominauerunt
eas cardinales. Uñ et apð ꝑhyloſophos
nomiatiſſime ſunt et de eis ſolis apð eos
ſermo eſt ꝓpterquod quidã easphyloſo
phicas im nominat.ſeparãtes eas a theo

m ſpem ercharitatem. Autn aut
ſcriptu⸗

ra ſacra veri nomĩs theologia eſt.Expꝛei
ſe quatuoꝛ iſtas virtutes et nominatæ nu
merat. Sapiecie.ix.hüis verbis de ſapien
cia lo quens eterna. Sapienci em̃ inquit 2. Küce⸗
et inſticia ſobꝛietatẽq; et veritatẽ docet.g⸗ mus in hoc ꝗ: phyloſophia ẽ ⁊ vna ſcien
bus nihil ẽ vtilius in vita hoibus. Sapiẽ aia ex multis et multe ſimul aggregsle ſie

cia. Ampᷣ.Unius actus vnavirtꝰ ⁊ vna
ars naturaliter et vna ars. ſi igitur viuere
vnus actus ẽ vna erit ars iſiꝰ. Rũde⸗

pere poſſunt niſi q illis carent. Si igtẽ hec

theologicas dicũtvł nominat. manifeſtũ

logia quã apud phyloſophos et in eoꝛãa

polis quod ẽ ciuitas quaſi regiẽ ſiue cuuus

ſacras aut ſanciicãtes poſſeſſoꝛes ſuos.

go et quot.ſi vero vna ẽ.ꝗᷓ ſola qʒ pꝛude⸗

Ninus.5
ignaer
ngl
Güviutur
fweluenn
Aleroffi
legſiern
ncluſtns
Kiurayn
auſtee
cencani
ſtlolani
tgodhln
Gglnutt
wfun
Enttlge⸗
hmunin
N Aig
hmdriin
Niudianns
Unuliuco⸗
hli. Aue
ſuneguade
Wwbennan
VNApd
Wuftend
mddu
Menis
ldoen
ier en
Ehuhee
eliii
Mpucxi
ſutnn
nſcehter
lſinz
ſiuchgeſe
Pphedon
ſichned

cxix

dirximus. Et de arte viuendi qð vna ẽag ſub alia diſgoſitiõe ſunt inqntũ intelligi⸗

4

eehe. —r — —2„ 1 .
— gregata ex multis.et diuiditur in multos bilia dono intellecta.qᷓ; ſſibilia inqntum
üe ramos.Qnẽadmodũ et ipᷣm viuere. Ali ſcibilia dono ſciẽcie. Sub alia inq; diſpo
Aensli em̃ viuitur in ſeculo.et aliter viuit᷑ in lau ſitiõe nõ ſolũ ſpecie ſed etia genere.Deſi⸗
udiomil ſtro.et iterũ in ſeculo aliter offitio clericali gnatio em̃ alia diſpoſitio ẽ genere q; bo⸗
S i aliter offitio militari.Et iterũ. Gliter in vꝭ nitas et malicia. Deſignatio aũt ẽ diſpoſi
oſhiutn be.aliter in rure.et ita de alis. Similiter tio ꝓpᷣe dono deſeruiẽs intellectꝰ. Boni
Wrini ii in clauſtris multiplex ẽ viuendi varietas. tas vo ⁊ malicia deſeruientes ſunt dono
nsrindrin Et iuxta vtrãq; varietatẽ tam ſeculareʒ q; ſciencie vt iam dixcimꝰ. Amp.Sicut nõ⸗
gdsnd cdlauſtralem ẽ varietas ſcienciarũ vel pru ẽ ſenſus vnus aut vna cognitio exterioꝛũ
ſcſohbociri denciarũ.periciarũ artiumſeu quocunq; ſenſibiliũ aut cognoſcibiliũ.ita nec debet
Watrin alio nomine eas cõueniat appellari.OQð elſſe vnus ſenſus aut cognitio interioꝛ in⸗
niescti Ne ergo dicit vnius artificij vna ars.ven eſſe terioꝛũ ſenſibiliũ aut cognoſcibiliũ. Pꝛe⸗
Easi cõcedimus ſub hoc inteilectu in diſtincti⸗ ſertim cuʒ maioꝛ ſit longe diuerſitas inte
mm M one qᷓ; fecimus de vnitate et multiplicita rioꝛum ſenſibiliũ ſeu cognoſcibiliũ qʒ ex⸗

.,8,,
iſ en
aneoi
KEWEW
imieſare

te vt intelligatur vna ars et vnũ artificiũ.
confoꝛmiter ſimiliter et multa ars ⁊ multi
plex. Appet igitur tibi ex hijs que diximꝰ⸗
qita multe ſunt pꝛudencie. ꝓ multitudie
vt ita dicamus vitarũ.QOð euidẽter oſten
dit multitudo ⁊ varietas regularum cla
ſtraliũ.Alia em̃ ẽ regula beati Auguſtini.

terioꝛum. In ſequẽtibus aũt dabimus ti
bi cauſas in numero certo ꝓpter quas lu
mina ⁊ appᷣhenſiue virtutes non ſunt n iſi
unghz, Tguelgte
i intellectiua noſtra nõ inueniũtur vicia
ue non vidẽtur eſſe oppoſita hmoi vᷣlu⸗

SDi quis aũt querat quare in

GAenmiones . be tibus. et ꝓpter hoc ex nece ſſitate reqrunt
MB alia regula beati benedicti. Regula au vel aliam vel alias virtutes ſibi ptrarias
icſhn lem beati auguſtini nõ ẽ niſi doctrina v verbi grada. Inuenit leuitas ad creden⸗
entirſens ars vel pꝛudęcia qua ſcitur ve Rocet qua dũ que notat credulitas.de qua Eccleſia
aiz uter viuendũ ſit ꝓfeſſoꝛibus iltus.Fodẽe ſtici.xix. Qui credit cito leuis ẽ coꝛde.Silr
1WENWN N,

modo et regula benedicti nõ ẽ niſi quedã

et tarditas ad credendũ. de qua Eccleſia⸗

pꝛudencia vel ars vel doctrina qua ſcitur ſtici.j. Non ſis incredibilis timoꝛis domi

SS vel docetur qualiter viuendũ ſit monach ni. Et ipᷣa veritas Luce vltimo.O ſtulti æ
Naüuſinn aliter ꝓfeſſoꝛibus illius.⁊ ad hũc modũ tardi coꝛde ad credendũ.ſimiliter et War
si le habet de alijs. Similiter? alia ẽ doctri ci vlitimo.Expꝛobꝛauit incredulitatẽ eoꝛũ
boſlnn, na et ſciencia de re militari. Nõ igit᷑ ẽ er duriciã coꝛdis.de hoc ſeneca.Et om̃ibꝰ
s ai enuni Q vna pꝛudencia viuẽdi ſimoliciter. niſi qu? et nulli credere vicium ẽ.de hac leuitate
ſſbrs in admodum diximus vna èſſe ppyloſoppi apls ad ephe.iij. Ut iam non ſimus par
ckfinten⸗ am Adehcet ſcienciã aggregatam ex omi uuli fluctuates.et circũſferamur omni ven
ducndnin bus ſciencis ſeu doctrinis rerũ artev?do to doctrine. Ampliꝰ. Larditas iſta et
an iüisd,⸗ ctrina cognoſcibiliũ. Reſponſum igit eſt leuitas manifeſte vicia ſunt. ergo cuʒ ſint
eunindtu h⸗ nibi ꝑ hec ad omnes pᷣmiſſas queſtiones ſcom ſuꝑfluitatẽ et indigencia contraria.
mctni in ⁊ adhuc declarabimus tibi in ꝓximo cui neceſſanio eſt inter ea virtus media,
it ꝓpꝛie iuxta conſuetudinẽ ſa carũ ſcriptu Ampᷣ.Utrũq; hmõi extremorũ decli⸗
dirnitſiil rarũ cõueniat nomepꝛudencie.et quia nandũ ẽ et ab vtroq; reedendum. Non
Aintlli hmõi homines vltra regula ſcripturaruy autẽ recedit᷑ ab vtroq; niſi ambulado in
eadi ipᷣm ertendã. ſi auis dixerit quia ſi ter vtruũqʒ. Inter vtrũq; igitur ambuladũ
n 6 cut nõ ẽ niſi vnus vilus ppter videnda ex c.Hoc aut e mediũn.ſola autẽ virtus via ẽ
Ni terioꝛa viſibilia.ita non debet eẽ niſi vnꝰ ꝑ qua ambulandum ẽ.quare inter hnoi
nn viſus interioꝛ ꝓpter videnda inxerioꝛa ve.· duovicia virtmedia. Rnũdemꝰtibii

neq; viſus eterioꝛ Rñdemus. quia vi nr̃e rationalis.vnde et vocat alio nomie
iii c ſibibilia exterioꝛa inqntuʒ viſibilia vnica rationabilitas.qua tenet ſe virtus noſira
d i, ſunt ab vno quaſi genere qð ẽ coloꝛatuʒ. rationabilis nõ temere aſſenciat ſuaſiõi⸗
smi in viſibilia vᷣo interioꝛa nõ habẽt diſpoſitio bus.ſilłr ⁊ ne temere diſſenciat ab eis ma
ui nẽ vnd ſub qua vłp qua videant etĩ qua xime in rebus ſalutaribꝰ et eoꝝ cotrarijs
nhitnt, viuant᷑.ſicut oñdimꝰ de intelligibibꝰ.qas ⁊: hec in rebꝰ adpzpdencia timneiibne jIn
.
. 5

ſibilia. quare pꝛudẽcia nõ erit nivona ſci⸗

encia ramificata in ꝑtes vel ſpecies. ſicut

hoc ꝙ reuera pꝛudẽcia vᷣtus media ẽ in t
hbmõi.⁊ ẽ velut temperãcia queda vᷣtutis

Xαuασnο G e aαοααρd en,

””M De virtutibus
rebe em̃ alioꝛũ donoꝛũ p ißa ona occur culcat dñs in euãgelio. Fidelis ſeruus et ei
nitur ipis vicus ſicut in rebus ldeiꝑ fide; fideles dicimꝰ homines ab hac fidevide ſfei
et in rebus conſilũ ꝑ conſiliu et ita ð alus licet:qꝛ de hijs fidendũ eſt:q eis ⁊ nos ½ (ei
⁊ hocẽ quoniã quodlibet cuiuſibet quin nja ſecure credere poſſumꝰ: ꝓpter quod altt
ꝙ; donoꝛũ credulitas quedã ẽ ſicut ſupꝛa et deus etiam fidelis dicitur.ij. ad Corin⸗ mie⸗
diximꝰn ppter hoc merlicna Eſue ſalꝛco theos derimo Fldelic indnitaoſloins lte
„ tra moꝛbu credulitatis contrarie.De foꝛ⸗ deus qui non pacietur vos temptari ſu- Ge
fen derP * *n* tudine autem quid ipa ſit m omnè ſuã pꝛa id quod poreſt:i.ſimiliter ⁊ in plalmo mholer
ſr n ſo intentionẽ necno ramos eius ſeu ſpecies Figdelis dñs in omibusverbis ſuis.Et qꝛ Mſſh
(⸗? autpartes iam tibi declaranimus⁊ etiaʒ la fides ſiue fidelitas tam veracitas q́; ve guitore
— umerauimus. De iuſticia vero dici⸗ nitas iuſticia é. Inuenies in ſcripturavnuũ Mlo
mus hic.quia ipᷣa ẽ virtus qua reddit vni pꝛo alio accipi:⁊ generale nomen iuſticcde neg
cuiq; qð ſuũ eſt per ſe videlicet inãntum etia poni ꝓ vnaquaqʒ iſtarũ triũ.ſicut ibi
luũ ſeu debiti Huius autem ſexrſlunt Fidelis dñs in oibꝰ verbis ſuis. id eſt ve guiſol
S ſpecies ſeu rami vel partes. Quarum pꝛi iax. ſur ⁊ iuſtꝰdñs in oĩbus vis ſuis. hoc ſiuevi,
ma eſtobediencia et hec debet ſuperioꝛi ei ẽ dicere fidelis. Eſt ergo ſidus ſiue fide Onnse
bus inqntũ ſuꝑioꝛibꝰ.hocẽ qᷓntũ ad ma lis 'm hanc intentionẽ fidẽcia dignꝰ.hoc ſtuicyi
giſtratũ eoꝝ imperare.Quapꝛopter in auit manifeſte appet ex cõtrario.Perſid⸗ Setomm
mis deo deinde myniſtris ipius tam ſetu em̃idẽ ẽ qð doloſus ſiue fraudulentꝰſſůe Aeruna
laribus q; eccleſiaſticis ſicut legit᷑ ad &o fallax quare indignus fidẽcia ſiue in quẽ Pun.
manos.xiij. Omnis anima poteſtatibꝰ⸗ Sfidat᷑. Si gs vero qrat de ſeuerita⸗ priuenn
ſuꝑioꝛibus ſubdita ſit⁊c. Petrus.j.vᷣo Re et miſcðia ſiue clemẽcia de qua libꝛum ineoggt
gẽ honoꝛiſicate ſerui ſubdit eſtote in om̃i ʒitegrũ ſeneca ſcribit ad neronẽ:ſub q iſta⸗ dee
timoꝛe dominis nõ tm̃ iuſtis domeſticis rũ ſpecierũ cõtineant. Reſpondemꝰ: eioidu
et modeſtis ſed euã diſcolis. Qð obe quia ſub giſtiplina.Diſciplina em dicit ſe setze
diendũ ſitmyniſtris ꝓpter deum ipᷣa veri ueritas in entũ ſeuit.id ẽ dare vindicta in Mlsen
tas expᷣſſe dicit Mathei.x. Quicũq; non maleficia ſiue quaſi ſequẽs veritatẽ meri⸗ Kednd
eceperit vos.neq; audierit ſermones ve ton ſupple. Clemẽcia vo inantũ lenit red
ſtros tolerabilius erit terre ſodomoꝛũ et merita s ſen debitas penas vel penitꝰ in⸗ Priüie
gomoꝛreoꝝ in die iudicij.Et iterũ. Quire duiget ꝓpter qð alio noĩe leuitas dicitur ovaton
cipit vos me recipit.ſilr ⁊ Luce.x.Etiterũ Mocatur aũt cicmencia a cleosqð eſt glo eßdli
in eodẽ eiuſdẽ. Quivos audit me audit ria q nibii in pᷣncipe vel in pᷣlato gloꝛioſi iueden
et qui vos ſpernit me ſpernit. Secuna⸗ us clemẽcia vnge et cũ vnctiõe vnraq; di⸗ eloe
da et quaſi coꝛrelatiua pars iuſticie diſci: gnitas pᷣſtatur.?· tagnoſcani ſe reges ⁊ ſa (in
ꝓlina ẽ. ⁊ hanc debemꝰ ſubdins ſiue inre cerdotes ꝑ ſacrã vnctionẽ nõ ackcatfifici L . ades
rioꝛibns.et ẽ illa que apud phyloſoppos nã ſubditoꝝ ſe pᷣfici ſed ad piam cuſtodi⸗ nllafen
vocatur virtus regia. Per hãc enim regũ am et gubernationẽ et de laudibꝰ virtuii iſpee go⸗
Iur inferio:es.⁊ hoc parcẽdo.puniendo. iſtius clemencie ſcʒ totus liber pᷣnomina⸗ legpinnes
„ terrendo a malis etad bona ꝓuocando. tus ẽ. Apparet igit er hijs ꝓpt quid ⁊ noeſlen
/. CCercia ẽ equitas.hocẽ qᷓ debetur pa⸗ mendaciũ ? ſimulatio et dolus ſen frau⸗ werertin
ribus:non ſuꝑgꝗsedi quẽqᷓ; illoꝝ aut pᷣme dulenta vicia ſint ſi peccata.quonia aꝑ⸗ ngin
re ſed vt parem nature conditioneʒ habe tecõtra virtutes ſunt quas diximꝰ. et iðo 1 h
re. Quanta aule virus eſt fides ſine ſi cõtra iuſticias. Quare iniuſticie ex neceſſi gnin
9/ delitas et hec ꝓpꝛie contra fraudes 1 do / tate ſunt Debes aut ſcire quia iuſticia ngeag
os. Quinta veracitas. hoc in dictis interdi generale nomen eſſe videtur om li
/miſſis hec ẽ cõtra mendacia ꝑiuria con niũ virtutũ et tunc accipitur ꝓ tota diuie imni
tra ꝓmiſſa ẽ pacta nõ ſerutta. Sexta legis os eruancia. In qua quonia expᷣſe . anneg
8/ E veritas hec ꝓpᷣe factoꝝ ſeu operũ ⁊ hec pᷣcipiutur omniũ virtutuʒ ona:neceſſario nü
e bꝛie cotra falſitatẽ xpocriſis etaliaru, diuine legis obſeruano:tota eſt em omni fir fe
neq; ſilationũ. et licet tullius dicat i ibꝛss um open virtuoſoꝛũ execunio ſiue effeclio Mnn
de officijs. Quia fides dicit ab eo qð fiat Erit ergo iuſticia ſcõm eſſectum omnium Wande
Dicin tamen intẽtio qua diximꝰ de fide in virtunu effectus ſeu opa.werito igituriu⸗ N
ſcripturis ſactis crebꝛioꝛẽ detam crebꝛo ĩ ſticiã vocanerũt qualibet virtute cum lm
„
ℳ
. .
£

*

edn
ſann
Ns
sundem
sa
netan
Mdisſst
ncideſ
Widaud
Matönmn

ſue

nusani
miduem

dere.Et pꝛopter hoc ſiue obediamus ſu⸗
perioꝛibus noſtris ſiue imperemus ſnb⸗
ditis exliuſticia pſe et ꝓpꝛievtriuſq; reddi
mus.et reddere intendimus
eſt eoꝝ.hoc eſt eis iure debitis. Quia ve⸗

hãc intentionẽ cuiuſlibet virtutis opatio
iuſticie ſit et non ẽ dubiũ. Quia ſi quis di

ligit deũ ea intentione quia retur vł ne in

iurietur eiipm diligere reddit ei tanq; ſu⸗
um id ẽ tanqʒ ei iure debitum.Eſt igit᷑ ibi
dDiligere ⁊ de iuſticia et ðpᷣtute amoꝛis enin
nes. Sed ex altera videlicet iuſticia tãq
imperate eis. Ex altera vero videlicet vir⸗
tiulte dilectionis.ex virtute dilectionis tan

quã fonte quemadmodũ ſi dicatut.ꝙ di⸗

ſpenſatoꝛ dat pecuniã de mandatodomi

ni et dat eã de burſavel archa vel theſau

ro. Erpꝛeſſioꝛis auũt ſimilitudinis exem

plu ẽ ſi dixeris.qꝛ dat miniſter aquadevo

lũiate dñi et dat eam de puteovi ð fonte
O mnis autẽ virtus velut fons aut puteꝰ
eſt ad opationes ſuas medias et inmedi⸗
alas ⁊ omnes virtutes et operationesve
Uliſ emanationes.ſunt ex fontibꝰ ꝓpꝛiarũ
virtutůu. Si quis autem gquerat que ſit

pꝛia emanatio ex fonte iuſticie per ſe id
ſt in eo ꝙ fonte. Reſpondemꝰ qm̃ red

iod ſuum

ro reddere contingitvnius cuiuſq; virtutt
ꝓpꝛiã emanationẽe.ſicut oſtendimus ĩ ea
opꝑatione que eſt diligere quemadmodũ

eñnmn diligere ſuuʒ ẽ dei. hoc a nobis ẽ eidẽ

