ſenſnibiles ꝗ ſunt fuga ⁊ iſecutio coꝛpalis.
Et ſi ꝗs dicere voluerit ꝙ oĩs motus coꝛ/
poꝛalis ẽ. Qm̃ motus ẽ exitus de poretia
ad actũ cõlinuus ⁊ nõ vt ait Atiſtoteles.

bilitas poſſunt delirare qm̃ in maioꝛibus

bilioꝛ et nullo mõ beatificalis qꝛ nila vir⸗
pꝛiis. huic aũt ᷣm hec nõ ſũt bona ꝓpꝛia

tia. Ex hus aũñt ꝗ aĩali pti ↄgrnũt ĩpoſſibi⸗
le ẽ in aliaã virtutẽ felicita ri. Quonisʒ neq;

pec diſſinitio nõ ↄgruit niſt motui co:pa

Aenchh dene Dumier u
ga ſiue ſpiritualis ſiue coꝛpalis via ẽꝑ ſe

di inſecutionẽ Et qm̃ acqrũtur ſpinitualiia
vt coꝛꝑalia neceſſe ẽ.vt ſimilit᷑ iuxta ꝙ eis

cia ſus . 6 Hͦ vt vlualiter dia gſitõe coꝛpaliũ. Reuertamur aut ad id in
tur ĩ re ſua foꝛin ſecag inde ẽ quẽadmodũ quo eramus ei dicamus qm̃ ois fuga na

len oĩs inſecutio ſimiliter ⁊ om̃e naturali
ter deſideratũ ẽ naturaliter acqrere poſſi/

ita natura erraret in his que et naturali
tñ oꝑatur qm̃ ois motus ⁊ oĩs intẽtio ſine
Hijs igr duabus radicibꝰ
oſitt ↄſideremus ꝓpa deſideria aie bũa
ne ſᷣm id qð ẽ hũana ⁊ hʒ nobile eẽi quo
excellit animã beutalẽ.Et videmus ꝙ deſſi
deriũ ẽ ei vᷣe ⁊ integre felicitatis fugave
re miſerie.hHic ẽ imoꝛ illius⁊ odiũ. Inde
auũt ne motus anime aialis ⁊ animarũqᷓ

ſerunt. Cogites aut de ſolis naturalibus

hʒ nobilius atʒ ſublimius hic intẽdamus
Queramus an ſit huic ꝑti nobili felititas

niſi puerił ruditas et bꝛuralis irrationa⸗
et nobilioꝛibꝰ mag? ↄgruit eẽ q;ᷓ mioꝛibꝰ
et ignobilioꝛibus ⁊ ſpiritualibus q; coꝛpa
libus. Erit etiaʒ ᷣm hec miſeria pfecta no
tus ẽ beatiticabił aut pfeclibilis niſ ex ꝓ⸗

qm̃ nõ ſũt ſpuũalia et nobilitatẽ eius decẽę

gaudiũ ſiue delicia niſ ↄuenientibꝰ ne;

eistifin
eralienis
ſiapope
fatenlaren
ſoyelerie
ſctorianmne
nil enmun
ſeklauhr
ſhveiroue
ſaumnmlu
hdasenzor
eſereut
sincuno
ſshcndec
kugtüpen
Krütmie
ttnu. Oin

6

lesnoll
ſiltütfcian
vmmancnge
finpade⸗
atddnan
Knodons
Ghunda
Gbisſiutſp
ereitbane
ſenelana
ſoznitline
palplan
ahisk
Wtofrshn
lnen
ſarl g⸗
illleiſei

—

eats
wolan ſ

„

engian
naſonirlt⸗
ieni
inecneft
tagürßt
imtng
1 giiai
oainmi,
mitoien
umrin Me
mnininidd
ieaii mn
EutiINHA
Snotg ehif
NsßRlil
Nrti
itii;
l.

gnuies niſi in fine ↄueniẽtibꝰ neq; pfectio
ex alienis cũ ꝑfectio eon quo potetialiter
ſut apð ꝑfectibilẽ acqſitio fit. Hoc etiã cõ
tralſenſu expientiã noſtra ẽ qm̃ de coꝛpa

libꝰ / ſapiẽtes nõ gaudet neq; ex eis ſe fe

licitari animo exiſtimat imo potiꝰea decli
nat ↄtemnũt vt vilia et fugiunt vt noxia
ſue felicitati iĩpedinuaveꝝ qm̃ deiſtis pvpp
loſophi moꝛales nõ expediuerũt ⁊ a ſen/
ſu accepimꝰ illa q̃ bona vocant inſipiẽter
ſapiẽtes amatotes ⁊ poſſeſſoꝛes ſuos mi/
ſeros efficere aut miſeria eoꝝn augere. No
lumus imoꝛari diutiꝰ in declaratione hu
ius hac vna declaratione qua nunc ad in
ſtans ꝓpoſitũ ptinet ↄtẽti videlicet qꝛ poſ
ſeſſoꝛes ſũt iſtarũ coꝛpaliuʒ aut amal eas
aut no amat. Si nõ palã qm̃ onen ⁊ affli
ctioni ſũt eis nulli gaudio ⁊ ideo nõ ſolũ
nõ addut felicitati eoꝝ ſʒ detrabũt. Sive
ro amant ea ꝑ amoꝛẽ igr eis iũcti ⁊ alliga
ti fut ⁊ ꝓpter hoc oĩm paſſionũ ꝗbus illa
ſubiatẽtobnoij.Amãas eĩ ⁊ amatũ ꝓppter
iſtã amort vnionẽ neceſſario ſic ſe haben:
qm̃ amato ipᷣo paciẽte neceſſario cõpatit
amãs ſi ad ipᷣm paſſio ꝑ appᷣhenſioneʒ ꝑ
neneriihanc aũt ↄmunionẽ paſſtonũ ſceʒ
ipemet amatoꝛes rerũ huiꝰ vſu ſermonũ
ſuoꝝ triſtiſſime ↄfitẽtur dicentes ſe deſtru
ctos adnihilatos degrãdinatosvaſtatos
eruſtos cũ res hoꝝ aliqd paſſe fuert. Pa⸗
la igr ẽ qm res huistot miſerijs amatoꝛes
ſuos ſubijciũt quos ⁊ quot paſſionibꝰipᷣe
obnoxie lũt. Si aũt gaudia ⁊ alia como

neceſſe ẽ vt vᷣtus iſta ſpũalis ⁊ cõueniẽtiꝰ

nobilia quoꝝ appᷣhenſiõe illuminat᷑ dele

ctet᷑. Si ei ignobilioꝛibꝰ naturalit᷑ ð huiꝰ
quatomag nobilioꝛa nõ negligit natura

igf abiq; illuminatiuiſ delectatiuis re
licta ſũt. Ampᷣ.om̃e nobile mag natũ ẽ

. ——

applicari nobilioꝛibꝰ q; ignobilibꝰ. ſi

hec vᷣtus nõ ẽ nata applicari niſ ignoblili
bus iſtis tꝑalibꝰ ⁊ caducè oĩno no erit na

turalis qm nihil ẽ creatũ ppter ignobiu⸗

aut vilius ſecertũ aũt ẽ ꝙ oĩa hec vilioꝛa

ſũt ⁊ ignobilioꝛa nõ igr ẽ ypier hec igno
ic

bilioꝛa ⁊ iðᷣo nõ erit nata ꝑfici ꝑ ea.Amp
Q nobilius ⁊ eius pfectio nobilioꝛ ⁊ qõ

ſublimiꝰ ⁊ eiꝰ ꝑfectio ſublimioꝛ et qð ſpu

ale ⁊ eius ꝑfectio ſpiritualis ⁊ qð ſeoꝛſum
a coꝛꝑe ⁊ eius ꝑfectio ſeoꝛſũ erit a coꝛpoꝛe
ita ſcʒ vt ſi eiꝰoꝑatio neq; ſit ꝑx coꝛpus ne⸗
q; pendẽs ex coꝛꝑe ſilr erit eius ꝑfectio ne
q; ꝑ coꝛpus neq; pendẽs ex coꝛꝑe.Quare
eius ꝑfectio erit abſtracta a coꝛꝑe ⁊ nõ ex
coꝛꝑe neq; ꝑ coꝛpus neq; pendẽs oĩno ex
coꝛpe. Amp̃ᷣ.eius ꝓpa opꝑano in ſeꝑa/
tiõe a coꝛpe ⁊ nõ ex coꝛpꝑe ĩualeſcit ſicut ap

pParet in raptu ⁊ extaſi. Inualeſcẽtia autẽ
opatiõis ſi ẽ vltima ẽ pfectio ipᷣius vᷣtutis

Si aũt nõ ẽ vltima ẽ appꝛopinqᷓtio ad ꝑp⸗

fectionẽ. Quare maniteſtũ ẽ.qm̃ ſeꝑatio a

coꝛpe aut ap ꝓximat ea pꝑfectiõi aut ĩducit
ĩ ipᷣaʒ pfectionẽ ⁊ ita vita ẽ ei nõ ſolũ ſeoꝛ

ſũ a coꝛpꝑe ſʒ etiã pfectio qͥ ẽ gloꝛia vniuſcu

iuſq; vtut vltima.Si ipᷣa pfectiovltima ẽ
minoꝛ: ⁊ alteriꝰ oꝛdinis. Si ꝑfectio minoꝛ

Cũ ergo plura et maioꝛa ſint in comoda/ mũc ꝓſeqmur.Dicamꝰ ergo ꝙ huic virtu

⁊ icomodaliſta addũt miſerie ⁊ ecõuerſo

i nobili è naturale deſideriũ ſibi ↄgruẽs.

da tm̃ adderẽ felicitati qᷓntum ad vtrũqʒ. N vltima fnerit. Q⁊t aũt ſupꝛa incepimus

Idẽ ergo ẽ acſi nõ adderet᷑ qntũ ad vtrũ
q; Cũ igr plura ⁊ maioꝛa ſint icomoda ps
la ẽ quoniã miſerie o ſimpir addut ernõ
felicitati. Manifeſtũ etiã ꝙꝙ applicano ad
iferioꝛa ⁊ ignobilia deſcẽſo ẽ et depꝛeſſio
noõ eleuano. Et qm̃ ꝑ modũ amoꝛis eſt ꝗ
lubiectio ſpontanea ⁊ ᷣuit vt ipᷣa ſit de
terioꝛatio eoꝝ ꝗᷓ ſic applicat ignobilib' et
iferioꝛibꝰ ſe. oĩs eĩ ami xtio elõgatio ẽ ab
altero ertremoꝝ ⁊ iðo admixtio illa ſpũa
lis que nõ niſi amoꝛ ẽ elõgatio ẽ ĩdubitat᷑
a nobilitate?⁊ bonitate?⁊ appꝛopinquatio
ad vltimũ vilitatt ⁊ deppᷣſſiõis et ita miſe/
rie.Et qm̃ de hüs alias locuti ſumet ſepe
loqmur.Ponamꝰ ea que recipit oĩis ſanꝰ
itellect? dicamꝰ. Quoniã ſenſus hʒ ſen⸗
ſata ſua quon ↄiũctiõe illuminat᷑ pficit᷑ ⁊
delectat ⁊ generalit᷑ oĩs vtus aĩalis.Silx

mo: naturalis. Qui

⁊2 ꝓpᷣe felicitatt ⁊ naturalis fuga ſue infe⸗
licitat ⁊ miſerie hoc naturale odiũ eſt ti⸗
go nil fruſtra. nit
ocioſe ð hijs qᷓ naturaliter ſũt.ſruſtra aũt

cæ ocioſe ſũt iſti motꝰ ſi ipoſſibiłẽ naturali

ter iſta euaſio ⁊ ſi ipoſſibił aſſecntio felici⸗
tatis eiꝰ Neceſſe ergo ẽ euaſionẽ a ſua mi
ſeria ⁊ affecutionẽ ſue felicitat eẽ poſſibi/
lẽ hnic vᷣtuti nobili hec eĩ ſi pennis nõ fue
rit nõ erit felicitas neq; a miſeria vera im
munitas. Quicꝗd eĩ moꝛti obnoxiuʒ bo/
nũ nõ ẽ᷑ eoipſo miſerũ qð extreme miſerie

obnoxiũ. Perennitas aũt nõ poteſt eẽ ꝑs

ifelicitat iſtiꝰ qm̃ ĩpoſſibile duo gria cõi⸗
care ĩ pte. Sʒ neqʒ effectꝰpõt eẽ hꝰ felicita
lis ve ac nobilis qm̃ ſi hoc eẽt nõ ꝑigno⸗/
bilioꝛa ĩ om̃ ſubiecto ſũt ꝓpter pᷣncipalia
⁊ nobilioꝛa.Quantũ igr ad ea que wüts

6
BSe unmoꝛtalitate aniunne
aiales habẽt ex coꝛpe qꝛ radices ipᷣe pẽdẽt eſt.nõ igr̃ ſic ẽ ꝙ nil permanebit eox qne neii
eerx eẽncia ipᷣius aie velut radi ꝓtenſi ex lu ſunt cũ illa cauſa nõ excẽdi in oibus inue ſl etsbil
minoſitate ipius ipa vero nõ dʒ pendere niatur. Nos aũt videmus multa perma⸗ ſſe tban
ex coꝛpe ꝓpter ſua ſecũdaria et ignobilio nere 7 qued alis diutins queda veloti⸗ on ie
tra cũ illa inqntũ pendet ex coꝛꝑe no ſint ei perire. Que igr erit cauſa in hoc niſi qa ꝓ Menac
ecxcãncialia imo tm̃ ſ̃ᷣm radices iudicãdi Cõ pa debilitas nihil eoꝝ que ſũt ꝑ ſe debili/ kinonen
uenietius aut ẽ vt ea q̊ͥ pᷣncipalioꝛa ſunt ? tas nibhil eoꝛũ que ſunt perſe deſtruu mnſii Tiunil
„ nobilioꝛa trahat ad foꝛtitudinẽ ſuã ſecun adiuuetur aliquo modoꝝ quos nomina nuui⸗
daria ⁊ ignobilioꝛa q; vt illa trabat ea ſe-⸗ uimus aut ipediaf ↄtrarus eoꝝ Reſtater Gbltſn
cudo ad ifirmationẽ ſuã.Et iðo ↄueniens gο nob ingrendũ an aliꝗs dictoꝛũ modo Vxlu .
Eẽ vt radij ſequant᷑ lucẽ ⁊ effectus generali rũ ↄgrue poſſit anime humane lʒ qðea ſau iin
ter cauſamo vt trahat illaʒ ad ſe. poſt hec hic inqrimus.Et pᷣmo quidẽ mõ manife/ biaſtn V
5) Agr oĩia diximus vt eẽt clarioꝛ itellecius ni ſtũ ẽ quonia ipᷣa eſt pura foꝛma ⁊ ſciencia lpolupe
V de boc ꝙ dicimꝰ vires aiales pendere ex materiata ⁊ iopoſita in huius ↄpoſitione ioßneffumn
coꝛpe et eẽ coꝛruptibiles iuxta inteltectum que ex materia⁊ foꝛma in ſe Aut foꝛte ꝗs ndinliſete
pbyloſophoꝝ. Apparet ergo animã hũa hic dicat ꝙ ex materia et foꝛma dicimꝰ iũ icengil
nam mediãa eſſe iter animas aſales et ſub foꝛma eius incoꝛruptionẽ tũ qꝛ nõ c ei cõ⸗ uuginneg
ſtacias angelicas ſpoliatas et ſpiritales ? trariũ per qõ coꝛrũpat᷑ neq; diuiſiuũ ꝑ qð lſttginnin
ido vt diximus neceſſario in diſpoſitioni diuidatur neq; ſuſtinẽs cuius ſubtractoe getalnuänk
bus moꝛtalitatis ⁊ imoꝛtalitatis media ẽ deſtruatur.foꝛma ei vᷣtun intellectiue nõ Niiscuogei⸗
meditatiõe quã determinauimꝰ Ampᷣ.de poteſt hr̃e ↄtrariũ niſi eſſͥ recepnibilis foꝛ⸗ iginonu
ſtructibile nõ deſtruitur niſivno illoꝝ; mo me ſue contrarie neq;ʒ ſiluuudinis illius ſic eniicnc
don videlicet aut ꝑ diuiſione foꝛme iue a albedo nõ ẽ receptibilis nigredinis neq; ſi
materia ſua ꝙ non poteſt eſſe niſi aut foꝛ ſilitudinis illius neq; colonꝝ medioꝛũ qm Mnalgo
ma manẽte ſicut ponimus ĩ hoie ꝗ ĩimoꝛ⸗ non poteſt itelligere aliꝗd niſi q; ivasmet absnſit
te ꝙ eſt diuiſio foꝛme a materia id eſt ani ſit ſiue apð ipᷣam aut ipᷣum aut eius ſimili ſisggennt
me a coꝛpe ita deſtruitur id qð deſtruitur tudo patet ꝙ nõ ſit intelligere otrariũ qᷣre nss dedlib
aut diuiſione foꝛme a materia ſoꝛma ipſa nec hre.Ome eĩ qð ẽ ratione ita intelligi/ lal itbgni
deſtructa que deſtructio ꝓpᷣe vocatur coꝛ bile eſt ei naturaliter cuʒ et multo maioꝛa (YMNus ri
ruptio. Aut deſtruit᷑ diuiſione partiũ ſuas ⁊ ſnblimioꝛa ſint ⁊ ei intelligibilia.Pꝛete Cramoninn
rũ integraliũ ſient domus cuʒ partes eius rea iſtud non ponit ip̃am qð habeat otra ſſſtunec iſe
ab inuicẽ ſeparãtur. aut deſtruitur deſtru riũ ⁊ ita ip̃aʒmet ⁊ ponit qd nõ eẽ itelligi⸗ yleinaler⸗
cta ſuſtinẽtè eſſencia aut deſtruitur ſubtra bile poſitiuo. Hec declaratio non eſt ſʒ de nulefief li
ctione canſe ſue ſic ſi diſipato vtre viuum liratio ⁊ idðo non eſt ↄtra iſtã diſputaduʒ. Müntzincan
deficiat.Et coꝛpoꝛe deſtructo ea que in o Amßp̃neq; poni etia poteſt qð nõ põt luͤstmt⸗
ſunt deſtruãtur aut ſole ſublato deſtruur itelligi. Amp.ſic viſus nulla pʒ otrariã eum tie
dies et hoc duobꝰ modis.Aut exit ei aau ex foꝛmis viſibilibus ita intellectus nullꝰ ſprikligdi
ſa aut erit deferẽs vt materia ſoꝛme liri ex intelligibilibus⁊ in hoc nõ opoꝛtʒ nos Piunind
vas. Qiſi quis digrit qe ẽ et qntus mogꝰ aliquã ꝓbationẽ aqaucere quonia eadeyʒ ßnene
deſtruclionis ſcili veus defectus vt ſe · Pꝓꝛlus ratio ẽ in vtriſq; Nõ c igr deſtruci Peptiſte
niuũ vel putrefactio ad nuilũ q̃ttuoꝛ modo ilis per diuiſionẽ foꝛme a materia cũ ſoꝛ ſtenaf
rũ ducerẽt nullo mõ deſtruerent. Salua- ma eius ↄtrariũ bre nõ poſſitſz ſit ad oẽẽ umntiitli
tis eĩ ↄiuciiõe foꝛme ad materniã integri foꝛmas iĩtelligibiles.qre ſic ĩcoꝛruptibilis nte
tate ↄiũctione partiũ ſalua cauſe pᷣſennia. coꝛruptiõe coꝛꝑali ⁊ ideo hic coꝛruptione ien
Salua etia eẽncia ſuſtinẽti neceſſario ſal- ſpirituali cũ ad ea ꝓpter ſui ſublimitatem ne
ua ẽ res Ceriũ aũtẽ ꝙ ſeniũ ducit ad diui coꝛꝑalis coꝛrupꝑtio nõ poſſit attingere. Si ninanle⸗
ſionẽ aĩe ⁊ coꝛporè ⁊ putrefactio diuiſio ẽ ei ylon coꝛpoꝛũ non attingit huius coꝛru/ ner
ſoꝛme a materia ⁊ deſtructio ipius fome ptio multo minus ꝙ ſupꝛa ipſam ẽ vide inld
Sivero dixerit ꝙ queda pereut ꝑ defectiũ aũt ꝓpter hoc ĩtellectus intelligibilis ſiſe iglidin
Jui neceſſe h deiermiare modũ peiectio/ ad foꝛmas oẽs coꝛꝑales ⁊ ſpnales ſuſce⸗ rden
nis. Si eĩ o q perit nõ perit niſi exr debi ptibilitate? ſeꝑabilitate ſic yle ad coꝛpaleſ igigne
litate ecncie ſuę qᷣ ſi debile ẽ in ſe ⁊ iſrmũ ia intellectus ad ſpirituales ⁊ ſic viſus in Min 4
gd pꝑmanendũ perpetue pala éom̃e canſa uiſibilis ſic intellectus intelligibilis. OQè ſi inenemnli
tũ eſſe huius infſirmũ ac debile etinnali- gs querat qliter viſus incoꝛruptibilis è a gbgn
duad permanendum quantum in eodẽ ilib?.õ. Rñdemus quoniã viſus ar wlin

ccxvI

Nns monia? äntũ ad inſtrumẽtũ ſuũ. ꝓpłqd tũ in toſo ⁊ intelligẽtẽ ſe ꝗ intelligẽdo trt⸗
— neceſſe ẽ ilũ deſtrui veſtructiõe il'inqdn üſitus ſillaban ?7 elemetonꝝ itelligere i ra⸗
– tu pẽdet ab illo inſtrumento aut viſus de ſitu ↄtinue ⁊ nõ ſubito cuiꝰ coõtrariũ vnuſ
–W ſtruitur ab excedetibꝰ armoniaʒ ſus hoc? Aſq intelligentiu ſentit in ſeißo. Amß̃
nd avehemẽter viſibilibꝰ ecotrario aũt hʒ ſe Intellect⸗ lentit ſe totu itelugere quociel⸗
P aneſint in ĩtellectu qm intellectus no hʒ partẽ det cũq; intelligit nũqᷓ; aũt ꝑtẽ ſui itelligere et
n gei mina ta i coꝛpe ꝗ ſit inſtrumẽtũ ipius ⁊ c partẽ nõ. Quia ergo iſtud e apud euz i eo
nochr n foꝛtatur ⁊ innaleſcit ex vehbemẽter intelli- ei ſoli de hoc credendu cẽ. Sicut em̃ intelli
ransenſ gibilibꝰ. foꝛma aunt intelligibilis que acti git vnꝰ intellectaita ⁊ ois ⁊ ideo idẽ apud
malgsdni one ſua deſtruet intellectuʒ qliter agereri oẽs. M igr nouiti intellectus vniꝰ apudſe
tnedunmk , ipm niſi ſititudinẽ ſuã eidẽ impmẽdo ⁊ il · de mõ intelligedi ⁊ oẽs intellectus inueni
o uiinin lũ ſibi aſſimitãdo. Hec aut qnio amplius re apnd ſe neceſſe ẽquare nõ ↄunue ſʒ ſbi
ſtparaſontt facere pontato eſſſ itelligibilioꝛ ppk? hoc to ẽ intelligere obs intelligeter inten detes
tainbunspi tãto ip̃iꝰ ↄfoꝛtatiua ⁊ ita ꝑ viã iſta nõ ſoluũ etiã inneniũt ſe ſubito intelligere cu intel/
minle e nõ deſtruit ſz etia ↄfoꝛtaf. Ampᷣ qᷓnto ligerenõ ſit niſi ꝑ imutatione intellect⸗ ſi
uadſenue aliqð e mag itelligibile tato mag pᷣt age intellecius pticularis ẽ ↄtinuus iĩpoſſibile
mwhoni igtii re intellecru? magè aſſilare eũ ſibiſiuevni ẽ ↄtinuũ ſu bito ĩmutari er hoc alibi decla
nitnegdi re ſibi? hoc ẽ indicin certũ vehemẽtie acti / Ralũ ẽ. Reſtat igr intellectũ iĩptibilẽ pti
uſtnis anziin onis ⁊ foꝛtitudinis vtutis agẽtis ſeʒ veh Acular? eẽ? incõtinuũ.Et ido diuiſioe ptiu
geifinlnei mẽtia cuiꝰpfectio ẽ vltima ſilatio ad agẽs ideſtructibilis cũ ptes ei? nõ habeat Wa
niießſtee Et ido qnto maioꝛ fuit afſilatio tanto erit nikteſtũ ẽ igr intellectũ omibamõis deſtru
netßflindn vebemẽtioꝛ actio ⁊ ſoꝛtioꝛ ⁊ virtus agens ctiois eẽ indeſtructibilẽ nõ eĩ poſſibile ali
õ ſuper paſſũ. Quare manifeſtũ ẽ vebemen qð deſtrui niſi diuiſione fome. Amp
ness Geetn nius ĩtelligibinia vebemẽètioꝛis et foꝛtioꝛis Aut diuiſioe ptiũ itegraliũ ant deſtrucli⸗
gttiggiiſi actiois in itellectu. Om̃e aũt ꝙ a vebemẽę one detferẽn ⁊ ſuſtetat᷑t quos modos ia re
uöman tius agẽtibꝰ ledi nõ pᷣtmultofoꝛtius a mi momm⸗an ſndlracttoe all cauſe efliciẽtis ꝗ
fturinmn nus et debilibo agetibus. Quia ergo abi ẽ vltimꝰmodꝰ ſic deſtruit dieg ſubtraci
enurnut, teiugẽtibꝰ quãtũcuq; vehemẽtia ſit ↄfoꝛ one ſolis ⁊ coꝛpꝛſubtractiõeę aĩe.Hhoc ant
cel uun tat᷑ virtus intellectiua a nullo eã ledi poſ, in aia hũana ↄtingere ipoſſibile ẽ. Mani
ati ſe per actionẽ niſi foꝛte ꝗs dicat ꝙ leſione feſtũ em̃ ẽ q naturalit᷑ ↄotinnus ẽ pᷣme cau
ta⸗ zen inſtrumeti ſui ſic viſus ledi nõ pᷣt a nõ viſi ſe aut eiꝰ ↄtinuo qð inde apꝑet q; oꝑatio
– bilibꝛ ſic intellect⸗ ab intelligibilibus qad nes pme cauſe ↄtinue influut ſup natura
i manlleſtu eſt falſu tũ gr intellectus inſttu liaz ſupoia q; natura ppanit. Et ipoſſibil⸗
anin . mẽtñ nõ bʒ in coꝛpettũ q; qð nõ eſt inteli ꝙ pᷣpata materia a naturamõ inſinaf aut
dani vri an actio ex foꝛma.⁊ ideo impoſſibile vt agat ſemini pᷣpata aia neceſſario infũdit.bicẽ
ntenliizen id qð nõ ẽ itelligibile. Q ſi dixerit a igr mediu ↄtinuitatt ſiue colligaliõis na/
6 mminglamen qð ĩtellectꝰ oino nõ ẽfoꝛma ⁊ ideo ipoſ⸗ ture ad pᷣmã cauſã. Colligatio aũt nõ ẽ ni
indotneßt ſibile ẽ ipm agere. Rñdemꝰ ꝙ intelle ſi ex ꝓpinꝗtate ⁊ d ꝓpingoꝛa eidẽ necel⸗
nerguun ctus ĩ ſeipo in eẽ ſuo Zin ſpecie ſua foma ſario colligatoꝛia. mo em ipſa natura
ichtt⸗ ? ſic humoꝛ criſtallinꝰaut puͦs viſibil iefſe ſuꝑioꝛ tato ſupmo ꝓpinꝗoꝛ q; natura.qꝛ
neinunn ſuo foꝛmatũ ẽ tñ ad lucẽ ⁊ coloꝛẽ quodã igr oꝛdinate ſũt ifluxiões illi-pᷣm oꝛdinex-
enpſhſiii mo materiale. Sic itellec' ad ola intelli⸗ ꝓpinqtatu ad ipᷣas neceſſario maioꝛes æ
ini n gibilia q ſut enra ſe neq; agit inquatũ eft magt aunue ſt in ea Foinadꝛa ſur Sme
irobrun, materiale boc modo ſcʒ ex eẽncia ſua aut cauſe q; iremotioꝛa.⁊ ſi ñ poſſũt qntu ad
ert iini per foꝛma cum illaʒ fuerit venatus ⁊ ? ber te multomin? 7 ꝓppinqoꝛa ⁊ iðo fluxꝰ vite
vörſluni llla lic arti er aut ſigillü zͦ foꝛis ſigillat ma ⁊ alie naturales influxioes multofoꝛtiꝰim
Minnſliniut teria artificij. Maut neq; diuiſione ptiu aiaz rõnalẽ iceſſabiles 2 ↄtinui q; in nari
mnulaliß itegraliũ deſtructibil ſit ti manifeſtuʒ erit rale vł naturã. Dala igr cẽ aiaʒ rõnalẽ iſto
urliii Finellec a neceſſitate ĩparubilis. Hoc „ vltio mõ nõ poſſe moꝛi Mſiꝗs dixeri
letſiiriſ⸗ greree certũ facimꝰ. Si eĩ ꝑtibil eẽt no pa⸗/ cõſequens eſt ex hocvt anima ſenſibi⸗
NeK zZteret tot' ſimuliz ps pꝰ ptè qſi ps itellecti Alis ſit ſimul immoꝛtalis ⁊ indefecttpilis.
n geſed — introiret apo itellectu po pte ⁊ no torũ ſi? ⅞Sz nos iam reſpondimus ad bec in bis
nlihlil ex hoc ſeꝗt᷑ ↄtinnũ et ptibile ↄtinue ⁊ p/ que pꝛeceſſerũt vbi diximꝰ ꝙ ipla pender
= tes ſolũmoõ itelligi poſe ⁊ ꝑt i ꝑte tis io ſcom omnes vires ſuas a coꝛpoꝛe etbecẽ
nus

tauſa ppter quaʒ moꝛitur moꝛte coꝛpo:ꝛis ſdvehemæter ĩtelligibilia imꝗ neceſſe ẽ es
NHõ moꝛit ergo neq; deſicit ex defectu ĩflu
Niois vite ĩ illaa pᷣmo⁊ vniuerſali fontevi
te. Ja ergo ꝓhibuimus ab aĩa rõnali ᷣm

id quod bhabet ſublime nobile ac diuinũu

omnes modos coꝛruptionis ac defectus.

⁊ hoe nõ ẽ ei ꝑ coꝛpus neqʒ pendẽs ex coꝛ

poꝛe quin potiꝰ ex caſu coꝛpis erigit᷑ ⁊ de

pilitate ↄfoꝛtatur et defectioe eiꝰ perficit

ſicut appet in extaſi et raptu. Uita igit᷑ ſus
Hhuic vᷣtuti nobili ẽ vite ſue ꝑfectio pᷣter cor

pus ⁊ſeoꝛſũ a coꝛpe. Amplius. Iſte ra
ptus ⁊ iſta applicatio ad nobilio:a etalii
oꝛa intelligibilia aut evioletus aut volun
tariohuic vᷣtuti aut naturalis aut caſualis
aut caſuale qð ipoſſibile qm̃ iſtud ẽ potiſi
ſima eiꝰ ꝑfectio dũ ẽ in coꝛꝑpe ⁊ quo maxi⸗

me illuſtrat ac regit᷑ genꝰ humanuz. Re⸗/

nelationes ei diuine ac ꝓphetie maxime
oꝛdi nat vità humanã ⁊ oĩs ars ⁊ oĩs ſapi
entia cedit eis ſiue naturalis ẽ applicatio
ad res nobiles icoꝛruptibiles. nihil auteʒ
naturale ẽ noxiũ aut moꝛifeꝝ ei cui eẽ na⸗
turale. Seo:ſũ igr fieni a coꝛꝑe ſalutiferuʒ
E iſti vᷣtuti.Idẽ accidit ſi ſtvoluntariũ om
ne em̃ volitũ indubitater vtile ẽ volẽti vio
lentuũ eſſe nõ poteſt quo generalit᷑ eouſq;
adinuat vᷣtus hic illuſtrat᷑ atʒ pficit᷑ om̃e
ei violentũ ipediti æ noxium . Amp̃.
manifeſtuũ ẽ vtutẽ iſta nobilẽ eẽ duaꝝ faci
erũ q̃rũ altera illuminat᷑ a rebus ſublimi

bus ⁊ altera illuminabilis eſt ab inferioꝛi

bus coꝛꝑpalibꝰ ⁊ ſenſibilibꝰ ⁊ eadẽ vtus ẽ

⁊ eadẽ facies. Sʒ liberuʒ ẽ ei vertere ſe ad

quã partẽ voluerit et illuminari vel depin
gi a quibuſlibet noluerit. Si aũt ẽ ſupior

nobilioꝛ eiꝰ pfegio ⁊ lumẽ nobiliꝰ.Quã

to plus ad id ſe vertit tato plus ⁊ copioſiꝰ
illuminat. Certu aũt ẽ ꝙ perfectio illumi⸗

nat ipm eẽ et elongat a noeſſe. Cõuerſio

—

igr ad ea que ſupꝛa ipᷣa ẽ pficit vᷣtutẽ iſtaʒ
⁊ illuminat patet ergo ꝙ ſeparat᷑ a coꝛpe
⁊2 a coꝛpalibus ⁊ pↄiugit ſpũalibus. Palã

ig dʒ eẽ ꝙ nõ ſolũ nõ dependet a coꝛpo⸗

re ſʒ obſcurat ⁊ ipedit etiã applicatiõe ſui
ad aliud. Amplius.cũ aliqd fuerit ve⸗
hemẽter ſenſibile cer:uʒ ẽ ꝙ poſtq; ſentit
relingt ſenſũ debilioꝛe ad alia ſencienda.
Et cũ aliqð fuerit valde ĩtelligibile ecõtra
rio ſe bʒ quia relinqꝛt ĩtellectu foꝛtioꝛẽ ad

alia itelligeda. Impoſſibile ẽ igr ledi eẽn-

cia vᷣutis ipius nobilis ex applicatiõe ſua

Amp.vila vtutis intellectiue et viuere ei⸗

in effectu no ẽ nif intelligere ei⸗ in effectu

ummoꝛtalitate anime

ex eoꝝ ↄiũctione adiuuari. Ettato ampli
us adiuuati qnto fuerit eius ad alia foꝛti
oꝛ iuũclio.Certũ aũt ẽ qꝛ huiꝰ ↄiũclio foꝛ⸗
tiſſima ſepat omino ⁊ rapit a ſenſbus ⁊¶1 a
coꝛpe. Et idðᷣo maniſeſtum ẽ ꝙ id qð viu⸗

tẽ iſtã ſaluat naturalitet perficitſt bar eaz
a coꝛpe.Sepatio igr a coꝛpoꝛe ſequxla eſt
ſalutis et pfectionis ipius nõ caula veloc
caſio deſtructionis illius aut leſonis.
Aump̃. Manifeſtũ ẽ vtutẽ iſta nõ hre
inſtrumentuʒ oꝑationis ſue in coꝛꝑe licet
auũt ex leſione medie cellule capitis opera
tio virtutis iſtius impediri aut om̃ino de
ſtrui videat᷑ tamẽ manifeſtũ ẽ ſolã oꝑpati⸗
onẽ que illi ẽ deoꝛſũ impediri. Hoc eexp
te ſenſibiliũ. Eſt enim velut alter liber ei?
deſcriptio foꝛmarum ſenſibilium. quem li
bꝛum offert ei vel exhibet ymaginatiuua.
Has igr cũ abſtrahere ⁊ ſpoliare a odici
onibus particularibus nõ poterũt ꝓpter
turbationẽ aut leſionẽ medie cellulei quẽ
tranſſerut a vᷣtute ymaginatiua ſq; ſpolia
toꝛes et abſtractoꝛes ꝓhibebit᷑ vin iſta
nobilis ab aſpectu⁊? leciõe earũ.Ethocẽ
quonia media cellula que per vtutẽ yma
ginatiua debetvelut gdẽ liber eius fieri
huiꝰaqua diximus inſcpᷣtionẽ per leſone,

—— ——

aut infectiõis vel vulneris nõ ẽydoneꝰin
ſcribi ab ymaginatina vᷣtute. Quapꝛopt
ꝓbibetur virtus iſta a lectiõe et ſic ꝓhibe
tur itelligere a ratõe ſenſibiliũ que per ali
am via nõ veniebaãt ad ipam ſj nunq; ꝓ/
bibetur a lecnõe ſua que deſuper eſt illi
a lectiõe ſua ĩ libꝛo ſuo nobilioꝛi ⁊ ab irra
diatione que ineſt ei a luce pᷣma ſiue a lu

minibus medijs que vocãtur angeli ſacti

Certuũ ẽ ꝙ nõ⁊ hoc euidẽter apparetime
lacolicis egris et funeticis ꝗ licet ꝓhibiti

ſint rationare ð ſenſibus tñ de ſublimibꝰ
multa vidẽt ⁊ pᷣdicũt futura qᷓſi diuinates
In hoc ergo apparet ablatũ eis libꝝ rani

onis in ſcriptũa ſenſibus libꝛũ vero ſuxe
rioꝛem nobilẽ interdũ eis eẽ expoſitum?
aptũ. Nõ enim ↄlinuus eẽ cum ratiõe vł

intelligetia noſtra ſed quãdoq; applicari

illũ intellectiue virtuti noſtre quãdoq; ve
ro longe fieri ab illo.Cuius rei qd cauſe
ſit diſputandũ et declarandũ eſt. Ex quo

manifeſtuʒ eſt quoniam deſtructio illius

panis non deſtruitvtutẽ iſtam illius ind;
partis in qua maxime vigere videtur.idẽ

medie cellule capitis vel cerebꝛi. Roboꝛa

tur aulem hoc pꝛedicto exemplo q; frenen

ienchino
Anp⸗ois
Abinanuet
ingtconvyn
Cinhibl⸗
niermun
eumnln
Clunnzcon
Neuuseel
rcraee⸗
itigin
imuiti
ſateideodt
asſotolun
gongonisn
nanune

mrſotüho

ſeenianaee
Henräſtirud
ſeicangiont
Gnonetdrn
Ns
Wündre⸗
Panznon
Negebepe
Aliglaedn
Ahbatonb⸗
kinn
kineliginn
fiſntneen
Cbisyhinei
lammilaſe
legtenunſen.
a ohenfn
leſnnnlon
ndierne
ſllgenteglafe

*

ianile

E
=1

— ==
E

dnainu⸗
tbepe
KRN
iintn
mdltapeiit
eſ
1ipiusnot
snsen
feſtüi mii
zdonisſeitggg
aetclitagt
impedin mdi
emaniſeſiiſti⸗
Müimpecn de
mmin eiutdat
mmſaſbling
cbibet mnag
are tholiaet
nbus no holen
ioninedieclt
emagnuiuf
mes pobehi
wtlemdeen
clns ne
nusintcane
NANrznit
unnbenf
s ſnrhti

ichitAii
öeius reten
bniualinn
ncka uſſinn

ci arepti moꝛbo tũc dininãt ⁊ alio tvꝑe nõ
Amp. oĩs eencia eo naturalit᷑ tendene
et ibi naturaliter quieſcens quo non at⸗

tingit coꝛruptio vel mors ẽ naturaliter in
coꝛruptibilis et imoꝛtalis omne qð natu/

ralifer petit᷑ naturale ẽ petenn. Sʒ iſtavir

tus naturali deſderio petit locũ auo ne⸗
quit attingi coꝛruptio ſiue moꝛs huius lo

cus yel ſtatus e ei naturalis ⁊ naturaliter
debita. Quare ẽ immunis a mote ⁊ a coꝛ

ruptiõe vᷣbi gra. Ignis in loco ſui natura

li que ẽ ↄcauitas celi lunar eſt coꝛruptibi

lis et hoc ẽ de ↄditione loci.Omnis enim
locus ſub celo lunari ẽ locus generatiois

etcoꝛruptionis quoniã ẽ locus conſlictus
Quia ergo locus vel ſtatus in materialiũ
ſepatoꝝ ſeoꝛſũ lõge eſt a motu ⁊ mutalio

ne quonia a materia et appenditioe ma⸗
terie palã iſtã vtutẽ eſſe naturaliter immnu
nẽ a coꝛ ruptione et libera a moꝛte qꝛ om̃e
qð monet hic inferius ſubiacet coꝛrupti/
oni. Qt ſi quis dicat ꝙ anima buana na
turalit᷑ mouet᷑ ad coꝛpus equoce dic hoc
Nõ eni monet᷑ ad aliqd vi in eo geſcat.

vel vt ab eo pficiat᷑ ſʒ potins vt ipᷣm pfic/
at ipſa eo ꝙ vtat᷑ ad acꝗrẽdas ſibi aliqs

ex pfecnonibus ſuis ſecũdis in ̊ adiunat
ab inſtrument: ⁊ ab ipis ſenſibus.Nõ ſic
aũt intelligimus animã bũanã moueri in
ſuũ ſurſum ac nobile imo ad locũ ſue ꝑfe

ctiõis vltime videlicet ad ſtatũ ſnũ nobi⸗

liſſimũ. Abſit enix ab anima hũans ſcom
illa vᷣtutẽ ſuã ſublimẽ et nobilẽ vi quieſce
re querat in ſenſibus aut pfici ab eis ſicut

nec ecõuerſo vᷣtus inſerioꝛ animalis.ſcil,ʒ
aut terrenalis que ẽ vtus eius infima que

rit quieſcere aut ꝑfici in ſublimibus. Nõ
tñ negamus aliqtenus adiunari ad inꝗſi
tionẽ quarũda ſciencig ⁊ multoꝝ opato⸗
rũ. Amp̃. omnis vtus omnino ſeꝑata
a coꝛpe.neceſſario incoꝛruptibilis ẽ coꝛru/

prio ue coꝛpis. Et ecõuerſo ſequi᷑ quedaz
igit᷑ ẽ media et eſt medie diſpoſiti õis int᷑

iſta extrema. Angeli ſãcti omnino ſeoꝛſuʒ
⁊ nullomõ dependetes ex coꝛpoꝛibus. Et

aia vegetatiua ⁊ ſenſitiua oĩno pendẽtes
ex coꝛpe.Anima aũt hũana ẽ exemplũme
dii ꝗᷓ ptim impſſa ẽ coꝛpi⁊? ꝑtim pendẽs ex
illo ſcʒ qntũ ad vires qs coicat cũ aia ſen

ſibili ⁊ vegetabili.Partim vo ſeoꝛſũ ẽ ab
ſtracta et hoc ẽ qᷓntũ cõicat cũ angelis ſan
ctis ↄtrarijs igr ⁊ a ꝓpoꝛtiõe eẽnciali que
dã vires eiꝰmoꝛtales ⁊ queda imoꝛtales.

Ethoc ẽ qõ ingnuimꝰ. Nõ ei õ̊ fidei pie⸗

tatẽ aut veritatem eſt viſũ ant anditũ aut
aliquem alioꝝ ſenſuuʒ eſſe moꝛtalem an?
extinguibile ſ iham mentẽ hüans vt hua
na eſſe moꝛtalẽ hoc inclite pie q; fidei ↄꝛx᷑ra
riũ rationabilit᷑ ẽ. igr ẽ in aia huana
pᷣncipale ac nobiliſſimu omnino immoꝛ⸗

tale eſt. QOè ſi ꝗs obiciat ꝙ pars moꝛtalis

qꝛ ſi pars moꝛtalis aut coꝛruptibilis ergo
7 totũ. Qualiter eniʒ domꝰ erit incoꝛrupti
bilis cuiꝰ paries eſt coꝛruptibilis. Rn
demus in hoc ꝗqꝛ viſus no eſt coꝛruptibi
niſi ſcõm hoc 35 a coꝛpoꝛe ⁊ boc poſſua
mus vocare adiutoꝛiũ paſſionũ ſiue ydo
neitatem iuſta ad recipiendas immutati⸗
ones a viſibilibus vᷣtus vo iudicãdi omi⸗
no pendet er eſſencia mentis que no pben
dens eſt ex coꝛpo:e.In anima vᷣo anima⸗
li vſus duabus decauſis pendet ex coꝛpe
Quonia ⁊ ᷣm id qð hʒ ab eſſencia anime
animałet ſm id qð hʒ a coꝛpoꝛe ⁊ hoc eſt
quoniã ipᷣa pendet ex coꝛpe:et hoc ẽ quo⸗/
niam anima humana vires animales bz
ſecũdarias.et ideo non pendet ipᷣa ſʒ ani
mo qð hʒ pᷣncipin ab illis imo econnerſo
viutes aut ſecudarie pendent ex pᷣncipa⸗

libus hoc modo ſcʒ ꝓpter illa quonis ⸗/
pterilla et vniuerſaliter verũ eſt q omnia

ſenſibilia et ignoꝛabilia in omni ſubiecco
Zntemus ant alia via declarare immo?-
talitatẽ i ins dieamus ergo cr ſonſ⸗ nO
applicat᷑ ſenſat abſq; aſſimlatione ſui vt
tactus calido abſq; calefacliõe et viſus lu
cido abſq; illuminatione. Intellectus aua
tẽ econtrario ſe hʒ in hoc. Cuʒ ei intelligit
aliqd nõ denoĩat᷑ ab eo qð ĩtelligit nibi
eĩ ẽ de intelligibilibꝛapð intellectu niſi foꝛ
te ipᷣa intellectio ⁊ inſenſibilibꝰ ipᷣa ſenſa
tio ⁊ ſic manifeſtum ẽ intellectũ impaſſibi
lẽ ab itelligibili ant ĩitell gibilibꝰ Ampᷣ.
ad hec ẽ alia diuerſitas quã ſupꝛa diximꝰ
ꝙ qnto maioꝛa ⁊ pluries intelligit vtus
tellectiua tanto ẽ ad intelligendu expedi⸗
tioꝛ et capatioꝛ et foꝛnioꝛ.Ecõtrario aũt ſe
pʒ in ſenſu.palã ergo ꝙ nõ hʒ finẽ in oa
tione ſua, omnis virtus infinite operano
nis eſt infiniti tempoꝛis.omnis virtꝰ que
non habet finem in operatione nõ haber
fineʒ in tempoꝛe. Inſinita enim operatio

non poteſt perfici in tpe. Si ergo veru eſt

ꝙ eius operationi non ſit finis vltra queʒ

non enendatur vnde eidẽ virtuti nõ eſt fi

nis ĩ operatione ſic neq; in eſſencia. Et fie
appet in vᷣtute motina cui nõ ẽ finisimo
uẽdo ſic neq; in operado neq; in durädo.

Be immoꝛtalitate anime

D ſi gs direrit q quelibet eiꝰ opera⸗

tio elt finuia dico ꝙ ſicut quelibet reuolu⸗

tio eſt finita omnes infinite et ſunt a vtu/

te infinite potentie ſic eſt in ꝓpoſito. et ſic

ißm intelligere fimpliciter eſt infinitu. Od
ſn quis dixerit ꝙ finis eius ẽ in luce pꝛima
quia vltra non eſt qð intelligat nõ obui⸗/
at ei qð intendimus.quoniam finem iſtũ
agdhbuc manifeſtũ eſt eẽ infinitum ex hoc
nerceſſe eſt ißam eẽ immoꝛtalem Si enim
uies eius et operatio vltima in ipᷣa vita.
imo in ipo fonte vite vbi nõ appꝛopinqt
moꝛs neq; vlla defectio. MWanifeſtum
eſt mentẽ humanam illic naturaliter ten⸗
dere vbi ẽ vite indefectibilis continuitas.
Ad hunc autẽ finem ſi ſemel puenerit im/
poſſibile illaʒ inde decetero ſeparari. Im

poſſibile em̃ eſt aliqð a loco ſuo naturali⸗

ter moueri alioquin haberet motꝰ oppo
ſitos et oppoſitas naturas.Et hoc ẽ quo/
niam natura eſt pᷣncipium motus et quie
iis voluntarie autem ab ipᷣo fonte vite et
gaudij et gloꝛie ſeparari imo ab omimo⸗
da plenitudine deſiderabiliũ ſuoꝝ.Nuis
non videat violẽter. Ideo impoſſibile eſt

AIm̃ bicviolẽtia lo cũ habere nõ poteſt. cti’n⸗

em a ſeipᷣa ⁊ ab alus que infra ipᷣam ſunt
tacq ab inferno ſuperioꝛi et ab inferno in/
ferioꝛi et ſu perioꝛi erepta totaliter in fon⸗

te bonoꝛũ oim quodamodo migrauerit.

pocẽ cum fons ille totaliter illa in ſeipam

rapnerit hoc eſt omnes cogitationes eiꝰ.

et omnes eius affectiones in ſe collegerit
Lotaliter illi viuet et hoc exemplo natura/
lis amoꝛis patet vhbi mes amantiſſimi pa
tris totaliter vnitur filio ⁊ totaliter affecti⸗
ones et cogitationes amoꝰ rapit in filium

⁊ex illo totaliter viuit interius duʒ ex illo
Lotum haurit qe ogitat et qð gaudet. ex

dg limet ? generaliter oẽs cogitationes ?
affectiones haurit exillo ⁊ finaliter refun
it in illum. Sic ⁊ in vita beatitudinis q;

mens totaliter rapta et ab omnibus alis
er epta totũ qð viuet ex ipſo ſolo hbaurriet

et tolum refundet in ipᷣm et eructabit qm̃
vila tota liter in appꝛehenſionibus ⁊ affe
cionibus conſiſtitt ”MV

Pubanguan
hondeoce
nus

VAmmn
uunul

Mpptcun
MNozorenn

Pwnren
Prrouis
Micesin
Pianunel
küennanin
ncalepten
Prükrdyede
Wwonrno
Paarckde⸗
Mcdeecde
m'
äneia
Ncdenizr
Moonns
Ti vol⸗
Cumglon
Mitonte
Aunscre⸗
Munegi,
Mnmußt
epinnais
inuin
ſcogoſece

Fo. ́MYMVUD ccxlviij

— Jncipit Regiſtrum. 9;ððBð
„ Nroni iuſſus eſt offerre vitulum in bolocanſtum et quare w. £

Abijeere abücit a ſe humilitas alienum et deo cuius eſt reddit lx Yy 2

* Abijciunt quidam demones ſanctis exoꝛciſmis. xxx AB lxvij. 6
Abijciendi ſunt negligentes velut canes ix *£ y xix
Abbominatioens moꝛtifere babende ſuntdelegationes carnales.

11. O crxxvi. „
“ Abbominantur deo homines mente coꝛrupti Alilviij Y cxxvij.
Albblactare vult deus paruulos ſuos cibis ſenſabilium deliciarum lxviij T chzerli

Ablutio facta in aqua omnibus ſignis ↄuenientius. HW x..
xiii D Orn

Ablutio aque mundat.
Abꝛaham quanto maioꝛem gratiã inueniebat tantomagis ei adherebat. lx H clxxix

ꝛaham deo conſtanter adheſit et fideliter. xiij G xxv.
Abꝛabam tonus populi iudaici pꝛincipium fuit etfundamentum ibidem v B xxv.

Abſcondere qui abicondit ſcelera ſua non dirigetur Tcdlix.

Abſoꝛbet fides in ſacramento altanis lumina quinq; ſenſuum noſtroꝛum lſ CLC cxv.
xlvi. NRcxxij.

Abſtinentia multiplex eſt. .—r
Abſtinentia nimia pꝛeſcindenda etft. H H nvij MW axij.
Abſurda ſeptem. xij H vv.
Abutitur dyabolus omnibus membꝛis peccatoꝛis in ſeruiclum ſuũ. lxviij R clxxvij.
Abutuntur nominibus xp̃i magi et aſtronomi maligni. xxxx CDE Ixvij.
Abuloꝛ eſt bonoꝛum qui ſiſti intentione citra felicitatem eternã xxxv E F lxxxij
Accidere qð accidiui ex cauſa quacunq; non pꝛopter hoc ainuendume eſt kcauſe ipſius.
xxj. B cxcvj. M
Accidia eſt culpabilis et damnatione digna. H xx xliũ
Accidentia in ſacramento altaris ſunt viſibilia. ij R v.
Actio omnis vel affectata vel colerata vel neglecta ſemp inputanda eſt volenti agen
ti ad voluntatem. lxxv. O ccxii
Actum aliquem qui in deum eriendere debeat citra ipſum ſiſtere non videtur poſſibile
Ariſto teles. lxxxij. O E ccxxxvi
. Acurns quaſi adine eſt cultus diuinus. vij S riiſ.
Adam et Eua ſuam nuditatem ante peccatum is ignoꝛabant etquare lxxij F cci.
Adam anteq; fuiſſet gratia illuſtratus. et anteqᷓ; peccaſſet ſi decederet in ſtatu innocen⸗
tie naturalis adhuc viſione dei careret. li F cxxxviil.
Adiutoꝛia ſunt quindecim pꝛeter dona gratiarum er virtutum auibus adiuũat deꝰ ele⸗
ccos peo ſe certantes. M N O vſq; ad S incluſiune. lxxvi cxr.
Adiutoꝛium dei merito non obtinet qui obtinere non curat. ij B viI.
Adiutoꝛia bellandi ſęptem. ẽ cvt
Adoꝛatio ex adoꝛati ne ſequuntur genuſlexio et ꝓſtraio . 1 P x.
Adoꝛatio nihil aliud eſt niſi ſi ubieclio⸗ et bpumiliatio 9 ◻ riin
Adoꝛatio ſarracenoꝛum. vIBX
Adoꝛatio cati et buffonum. rii. D of.
Adoꝛatio ſolis et lune ceterarũq; planctarum temouetun. Z rvvI 1 loſu.
Adoꝛatio creaturarum ꝓhibetur omnino. xrxvi. S lxI1
Adoꝛatio vituli. Fii ■— lr.
Adoꝛatio creature quocunq; modo fiat ydolatria eſt. Wwvii IxI W
Adoꝛare vult deus homines in abſcondito. Mẽ 2* 5S xiij.
Adorare cogebatur populus yſrael ad occidentem 3 P.uii⸗ H
xxx .—

Adoꝛant barbari qð pᷣmo inueniunt. .
Adulatoꝛ cui adulatur illum ſapoꝛat et parat viam dyabu⸗ ad iplam occidendum. lv.

T. chxxvij.
Adultero: um zelns. lxj F5 S en

*

Regiſtrum

Aeris paſfohesomnesplanetis eẽ dicunt quidam.
Aleri culturam impendit antiquitas . ril D len.
Aer coꝛruptus moꝛtem generat. x RK lxvj.
Affecniones ſiue cogitationes ſimiles cogitationibus etaffecionibus eran vus 7 5 qs
exeunt non eſt incõueniens. . xxxiiij. M lxxix.
Affectiones noſtras vocat phyloſophus paſſiones. rxxvn lxxvij.
Affectionũ omnium naturalium amoꝛ eſt maximus.
Affectiones humanarũ animarũ in deum ſeptem ſunt.

xv R lviij

rii M cviin

Affectiones multiplices peccatoꝛum vndecim ſunt in beccatum. xliu. N cix
vij. U emii⸗

Affectiuarũ virtutuũ ſtabilitio in via non eſt poſſibilis.
Affeginarum virtutum ſeptem ſunt ſpecies ibidem.

