ens paulatim. quẽa dmoduʒ carnem pu
trefacit cancer ſiue lepꝛa.et non opꝑat iſta

paſſio fluxrum ſiue caſum capilloꝝ aut pi
loꝛum.ſed conſumptionem eoꝝ a pte ex⸗
terioꝛi et finali. Et ſimilis huic paſſioni
lepꝛa in veſte ⁊ pelle.Eſt enim paſſio cor
roſiua piloꝛum et ſubſtancie ipius pellis
HPHec etiam paſſio inuenitur in lapidibus
et parietibus. Et ſup hoc interrogati fui⸗
mus iam multi anni ſuntde quodam la

pide qui in ſeipo ita conſumitur in qda,
abbacia.et dicunt eum canceroſum.
PNon eſt autem mirum ſi ſit in yno la

pigde ex habundancia ſiccłtatis. quſn hoc

accidit in congerie lapidum hoc eſt in pa
riete:⁊ etiam in cemmto:ex eiuſdem ha⸗
bundancia ſiccitatis. hocidem videmus
fieri in lignis.et hec paſſio poteſt fieri in
toto pariete ſicut in toto lapide naturali
ter:quia eadem cauſa nata eſt fiert eque
in toto pariete vt vno ex lapidibus.
Has ergo paſſiones in veſtibus et
domibus lex exhoꝛruit. tum ꝓpter ſalu⸗
ꝛitatem inhabitantium:tuʒ Ppter ydo

latriam: ꝓ hijs em paſſionibus colebat᷑
penates et lares: vel ꝓ hoc ꝙ eas tolle⸗

rent. vel ne eas inferret. Uoluit ergo de⸗

vt ad ſacerdotes ſuos ꝓ hijs paſſionibꝰ

ze

narẽtur. ⁊ nouo ritu voluit mũdationes

iſtas fieri.vt a ritibꝰſuꝑſtisonis longe ſi

erẽt.

barbe.

Secun da caluici ⁊ recaluatio

6

legibus

recurreret᷑ ⁊ ab raſionipꝰ atʒ ↄbuſtioni⸗
ba ablutionibuſq; ⁊ epiationibꝰmũda
rẽf᷑.qaquaãvo expiatiõis ꝑ ſacdotes iðo
adhiberi voluil.vt hꝰ demonia extermi⸗

nũ inquinata tandẽ ꝑ ignem eſſe purgã⸗
da. Et ideo coccus biſcinctus qui viiq;
coldꝛts ignei eſt adijcit᷑. vt purgationem
nouiſſimã ꝑ ignem eſſe facienda inſinuet
Ceten de cedro qᷓ putredineʒ a ſe ꝑpetuo
repellit. De yſopo quia putridũ huntoꝛẽ

et. Scito aũt ꝙ notũ erat miraculũ purgat ⁊ maculas faciei abſtergit.⁊ odo
etfamoſũ curatioepꝛoſoꝝ apud hebꝛe⸗

rem ſuauitat ſpargit merito cotra lepꝛe

pultridũ humoꝛẽ.yſopus eiuſdẽ purgati⸗
ua. nec nõ et cõtra fetoꝛẽ paſſionis illiꝰ

os. Species au lepꝛe ſcm intentio⸗ putredinem. Cedrus inputribilis ⁊ ↄtra
. 6 nẽe legis ſic diſtinguit᷑.vt pᷣma ſit capitis ⁊

nis.Cercia carnis ⁊ cutis. Quarta cu⸗ ⁊ maculas cõueniẽter adhibent᷑.Credit᷑

tis et coꝛpis et cicatricis albe cuʒ ruboꝛe.

tricis. Sexta vſti
1 2

Quinta vlceris ⁊ cicatricis.S
lur etia

onis in capite. Ding
dine. ꝛima in co
Lercid in cute Quarta in capillatura
Quinta in veſte. Sexta in domo.

LColoꝛes vo lepꝛaꝝ.de quibꝰ lex facit

wentionem. hij funt. videlicet coloꝛ pal⸗
Ndus. rubeus. albus.liuidus. niger ⁊ flo
reſcens. Lepꝛa aut capitis et barbe ꝓ eo

r quid aũt in mũdatione lepꝛoſi et le⸗

ꝛpe. Secunda in carne hi lepꝛe
0bibentur etiam iſta quatuoꝛ. vt lepꝛoſus

ꝓſe domus quatuoꝛ illa adpibẽtur vide

daũt ⁊ yſopi ſuccus faciei maculas abſter

gere. Coccus vᷣo biſcinctus ⁊ pꝛopter
hoc vt viuidum ac rediuiuum coloꝛẽ per
hunc ritum lepꝛoſo reſtitui ſignificet. Ad

ĩimũdicia lepꝛe ſue inquinari tria elemen
ta ad minus agnoſcat. verũ lanto mino
rẽ eſſe inmundicia lepꝛe coꝛpalis inmun⸗
dicia lepꝛe ſpũalis intelligat.qᷓ;to facilio

rem eius eſſe purgationẽ cognoſcit dum
ſic nominata e.ꝙ in eis ᷣmũ appet. Silr
lepꝛa caluicij ? recaluici recaluationis
quia in eis pᷣmũ vel maxime appet.Pꝛo⸗ tten
pte

hanc conſpicit leui aſpſione. Illam vero

non niſi foꝛti conflagratione purgari. Et R

attende guis paſſer viuus liber in agruʒ
auolare hic dimitti pᷣcipitur poſt expletũ
ritũ purgaljonis. Paſſer ſiquideʒ de aui⸗

licet lignũ cedrinũ.yſoꝑus.coccus biſcin: bus eſt gregatim inhabitãtibus/atq; vo

cius.⁊ paſſer viuus.ex quibus fit aſꝑſoꝛi
um vt lignũ cedrinũ ſit quaſi eius manu

paſſer viuus vnus.hijq; duo ſimulvide
licet yſopi faſticulus ⁊ paſſer velut aſpſo
riũ intingant in aquis ninis aſanguine
alteriꝰ paſſeris immolativt inde aſpgat
qui mundandus ẽ. Pꝛopter hic adhibẽ⸗

lantibꝰ. Cum ergo ab alligatione aſpſo
rijad agruʒ auolare dimittitur.idẽ ẽ ac ſi

bꝛiũ.cocus vero ſit füum ⁊ ligatura ißpius ad ꝓpᷣa caſtra redeundi licencia ei detur
quo alligentur ſimul faſticulus yſopi et

In quo ſignificatur lepꝛoſus a ritu expia
tionis liber ad caſtrã reuetens. QOꝛ autẽ

de ſanguine holie immolate ſup extre⸗

mumauricule dextre et ſuꝑ pollces de
xtros manꝰ⁊ pedis poni pᷣcipit᷑. Illa cau
fa videt eſſe iuxta litteram. quia in huiuſ

tur qð diximꝰ in ſacrificio vitule ruffe. vNi modi pollicibus ſigna lepꝛe apparẽ in pᷣ
delicet qꝛ abvno quoq; quatuoꝛelemen mis conſueuerũt.videlicet inſenſibilitas
mitiue vn eoꝝ. ⁊ foꝛte idẽ appet in extremo quricu⸗
le dextre. Pars em illa valde parũm ſen
ſibilis eſt. .

toꝛuſſi radicahter et pᷣmitiue vna quaqʒ
ſpecies lepꝛe contrahitur ꝑ humoꝛem ele
mento congruenteyn
ri elementoꝝ deo ritus iſte exbibetur. vt
inmũdicia ab elementis cõtracta hoc ri⸗
ru ab ipᷣo mundetur. In hoc aut ritu paſ
ſer aerea expᷣſſe deſignat licʒ in odoꝛe ali
oꝛuʒ cedri videlicet ⁊ yſopi.ſatis in telligi
poſſit.vt ſupꝛa diximus.erũ bic illeſa⁊
integra adhibenturibi vero id ẽ in pᷣno
minato ſacriſitio cõburuntur ſiue ppter
hoc.vt maioꝛ oſtẽdatur immũdicia pec⸗
catoꝛum que ſpiritualis ẽ.qᷓ; inmundicia

Lepꝛe que coꝛꝑalis ẽ. Siue ppter hoc vt

ꝛopter hoc auco

Oſſpoc diemus cauſas
ꝓhibitionis cõmixtionis

demqitatutũ. .
icium omne ſodomiii et
Cercia cauſavt ſpurciſſimis illis gentib⸗
que ante dei populum in terra ꝓmiſſio⸗
nis eijciende erat diſſimularetur ſicut le⸗

oſtẽdaturtria elementa ꝑ peccata homi gitur in. xviij. Leuit.⁊ eiuſdẽ.xx.Quanta

animaliũ diuerſi generis
Pꝛima ergo cauſa fuit: vt
oꝛdo ipᷣe nature uomenda
retur populo dei tan; ius naturale eiuſ

Secunda cauſavt fla
eclinaretur. T.

„*

4

Aul

cypte

Aweer

ſſus

Me
lnn

Q

.

3 7

tauſavt modeſtia ⁊ pᷣſſio ↄcupiſcencie ex bitu virili.Ablatꝗ igr ẽ ꝑ hãc diſcretionẽ
uen hoc deo acceptioꝛ eſſe oſtenderet oò eti veſtitꝰ. multa opꝛtunitas flagicus. Lerxr
in mn in animalibꝰ bꝛutj ad limites ⁊ ſſdꝛ⸗ cig exermifatio ſacroꝝ martis ꝛveneris
W na nature eam eſſe regulatam vplebat. In ſacris em̃ martis non ſolũ virili veſti
õäs oꝑa et maleficia tu veſtiebatur mulieresſed etiã armaba
4 1echn⸗ exhmõi cõmixtione ꝓcrea⸗ tur.vt in ipis uſſtimẽtis bellict id ẽ armis
hr ſt ebant declinarent let hec opa legut ipm tanq; deu belli victoꝛie datoꝛẽ cole
kn i io qui dicit nenmich. ſiue neuemich ret. Et cocogrecus n libꝛo maledico
* a io noĩe vocat leges platonis qui li⸗ quẽ ſcripſit de ſtationioꝰ ad cultu venert
, ber totus eſt de huiuſmõi cõmixtionibꝰ inter alia ſacrilega ⁊ deo odibilia pcipit
li et vocat leges platonis qꝛ contra leges vt ꝗ nephandũ niu illũ exercet. coongʒ
u nature ẽ Sella cauſa ſuggillatio cullure lemineãa habeat in capitẽ ſuo. Eode: mo
— ſiue ydolatre veneris et priapi.huiꝰ eni lſacris veneris viri effemiabat.videlicʒ
in comixtiones in ampliationemhuiuſmoi ¶ veſtibꝰmuliebꝛibꝰſacra veneris excrcẽ⸗
ydolatrie faciebat homines pditionis. tes ꝓpt hmoi ſacrilegos rit’marci ⁊ ve⸗
. Sepnima cauſa ut ait quida erat. ne ho nen ſe placere credentes ataʒ quexyntes O
Vs mines buiug operib⸗ contaminarentur Quarta cauſa.vt occaſio magnꝗa ꝓuo
men eis imiſcendo ſe. Aliam quippe diuerſa- cationi libidinis auferef᷑. Magna eiẽ ꝓ
o rux ſpecien rariſſime/x vix ſe inuicem cõ uocatio libidinis viris veſtitꝰ muliebꝛis
niig⸗ cupiſcũt niſi homo aliquid opere ſuo vl½ ⁊ ecõuerſo.⁊ hocẽ qm̃ veſt muliebꝛis vy
clo operis ad hibeat ad appetitũ huiꝰmodi ro circũdata. vehemęèter refricat mẽoꝛiaʒ
tn concitandũ.hic ergo indignũ hoĩ valde ⁊ ↄmouet ymaginationẽ mulieris ecõ
que indecens ipfũ iudicauit iſte et non i⸗: uerſo. Alibi ant didiciſtis.qꝛ vymaginatõ
15 merito videlicet quod homo aliqua ope rei deſiderabil ↄmouet deſideriũ. Qui
; ranone ſua appetitũ hmõi ↄcitaret. et cõ ta cauſa.vt auferetur occaſio maleficu.ꝗ
geii mirtionẽ ꝓpcuraret. Ocaua cauſa. qe bᷣgetes ille refertiſſime erarꝛ in eis nutrri
a hyryuuiꝰcõ mixtio vix fieri poteſt.siſi in v ſppe⸗ te. CLoõſueuerũt em malefici ⁊ malefice
”M ctu hominũ vniꝰ aut pluriũ. pꝑ queʒ aut in veſtibꝰaut de veſtibꝰ libidinis malefi
n quos ꝓcuretur vt dixrimꝰ. Periculo⸗ cia exercere/⁊ hoc nos ĩ libꝛis eoꝝ ſepe le .
liui ſuus autẽ ẽ cõſpectus huiꝰ ꝓuocatoꝛiꝰ em̃ gimꝰ.vt ergo occaſio hmõi tolleret vo⸗
aban ẽ libidinis. ſimiliſq; nepharie ↄmixtiõis luit de hãc ↄfutationẽ veſtitꝰ eẽ in virſ ⁊
nan tt iſte eedem cauſe fuerũt ꝓhibitio⸗ mulieribꝰ. Serxta cauſa vt tolleret er
baute⸗ nis oↄiũctõnis mõi animaliũ in aliquo roꝛ ꝑiculoſus ⁊ ſuꝑſticioſa credulitascre
mre⸗ opge. ſicut eſt ita ꝓhibitis. Nõ arabis in dulitas qᷓ trahi poſſent ad ydolatriaſabꝰ ◻
de⸗ boue ⁊ aſino q legit᷑ Deutronom.xxij. credebat decepti a plicatiõe veſtiũ mulie
tan Stcito tamẽ qᷣ iſtas ↄiũctiones ani⸗ bꝛiũ maxime ĩ ſacris veneris.ↄiungi ſibi
huu maliũ diuerſoꝝ generũ in operibus ſui? ac aciliari amoꝛe foꝛtiſſimo coꝛda mulie
. faciebant iuxta piũctiones planeraru et iu ꝓpt᷑ as hoc facerẽet.vłqᷓ poſtea hmõi
blius quaſdãa aliss ↄſtellationes.credentes ex veliidevierent. Zilt ⸗ derriemugeres
“ hocona pſgerarl. Polulte go ea remo igdipᷣm credebãt ð viris Nrilib vetimẽ
ni uere vanitatẽ credulitatis ipᷣůls a coꝛdi⸗ tis.voluit ergo de⸗ hũc ſupſticioſũ erro⸗
bus eoꝝ anch agich dolartie. ne ꝑ eazʒ rẽ auferri de coꝛdibꝰ ooꝝ ꝑ ablationem
aS creatoꝛe relicło ad ſtellarum ſeruicia rra abuſionis iſtiꝰ. ne ꝑ illũ tandẽ traherent
ons berennairrr. Aad cultũ veneris. Uſus vᷣo veſtis exlana
NNens Auſe vero ꝓhibitionis./ Kinoq; ↄtexte. ꝓhibitfuit iuxta lraʒ qꝛ ſa &
ient ne vir vtererur veſte femi cerdotes ydoloꝝ/t in egipto maxime ve*
nd nea vl ecõuerſo. multe fu Nibus hmõi vtebatur. Lauſa igr ĩ hoc fu
d erunt. Pꝛima fuit congru it. ne dei ppłs aſſimilaret᷑ ydolatrſ. Alia
nne encia ipᷣius natuid. videli cauſa fuit generalis vt ydolatria ↄiuctio
e. 1 cqʒ vt quos nàtura ſexu diſcreuerat diſcer nib⸗ exercebatur ex hoc peuteretur. Cer⸗
by N neret ⁊ veſtitus. SBecunda vt opoꝛtu cia fuit vt oꝛdo nature quẽ ydolatrie mul
ſoo Rniltas auferretur turpitudinũ latibulis. tipliciter puertebatuaretur veſtibuſqʒ
le⸗ „ Pollet em intrare vir ad muliere ſub ha-⸗ materus.vt linũ ſcʒ ſub lana eſſet ⁊ coꝛpi
ns bitu muliebꝛi. ⁊ ecõuerſo mulier ſub ha⸗ bũano ꝓpinqus. Quantavt veſtibor ma

8

£△

.

=S.

„ Aẽ capitulo Deutro.ij. Ne vineallere⸗
Araien ſemine/ verũtũ cauſa vna addi

.

.

4.

Hmõi ↄiũenões lini ⁊ lane in ve

veriſs earum ipſa ; neura inter eas fe⸗
Cerat diſcretioſeu diſtinctio arerunet
Ainea ſiue camiſia natura camſſia eſſj⁊ tu
nica natura tunica.⁊ ita de aliss. Hec
em̃ q diximꝰ oia ↄfundebat ⁊ ↄmiſcebãt
ydolatre.et venerationẽ naxime elemen
toꝝ de qua aliquiꝗ loqmur in ſeqntibꝰ.
ꝓ eo ſcʒ ꝙ de ↄmłtiiõe elemẽtoꝝ quibꝰ

re. Uolebat etia inſinuari ꝑ hoc hoc eſtꝑ
pHm di comitiones ⁊ coniũctio nes agri⸗
colas ⁊ paſtoꝛes ad ſtellarũ ſeruitiũ ob⸗
ligatos/quia ſtellarũ fauoꝛe et bũfitõ pu
tabãaãt fecunditatẽ ⁊ lane coꝑia in anima⸗
Aibꝰ. ⁊ fertilitatẽ in agris ꝓuenire.Pꝛopt᷑
hoc emo lanã ⁊ linũ ſimul in veſtibꝰ cõ⸗
iñgebat. vt ipᷣo habitu hãc ſuꝑſtitionẽ ꝓ⸗
Fiterent ⁊ virãqʒ co pinzaſtellis Pacniſe
Cõfiterẽtur.vtrũq; aut iſtoꝝ erat ſtellarũ
Kruntu videlʒ tã Efin io q;ᷓ cõfeſſio ante

Adicta.Qucadmodũ habitus religioſi de
Aatio apud nos ẽ dei ſeruiciũ⸗ ſcito etiã qꝛ
6 imetis
faciebat cũ obſeruatiõe cõiunctionis ſtel
Karuũ. Eiſdẽ de cauſis ꝓhibuit de⸗ 1 eo
Ne vineaſſere⸗

Wdit alia videlicet ne ſemetes quas ſe
et que naſcuntur pariter ſactificẽt. Poc
Eſt ne pariter decime et primicie eorũ re⸗

Dant voluit deꝰ enĩ diuerſis aldone
0

Decimas eorũ reddiſic et diuerſis temp
ribꝰ colligũtur. Utilitas autẽ iuxta lit
manifeſta eſt in hocqꝛ collecto ſementis
nõ poſſet fieri abſqʒ detrimẽto vinee / vel
periculo Ridiculũ aũt ẽ ĩ hoc dominũ
voluiſſe cõſulere populo ſuolcõſulere in
quo nullo conſilio ĩidigebat Cuilibet
eni nynifeſtũ erat detrimẽtum hui⸗ atʒ
periculũ.Cauſa igit᷑ ĩ hoc fuitydolatria⸗
celer et bachiſquorũ cultores ſuisſic vi
neis. et culturas cõhungebat atq miſce⸗
bantſſic ⁊ fratres quos de beneſicio eorũ
ſe obtinere credebat in eadẽ agro cõiun⸗
JZere conſueuerat.Cauſa autẽ in hoc erat
ꝛ in eadẽ terratradices habẽt vites ⁊ fru
ges et ex ea dẽ naſcũt᷑ et nutriũtur. Uole
bãt igr cererẽ et bachũ et cultu er opibus
ſodare.Attẽde aũt qꝛ generalit᷑ dictũ eſt
Leuiti.xix.Agrũ nõ ſeres diuerſo ſemie
Et iterũ.Ueſte q ex duobꝰ cõtexia eſt
nõ indueris.et hoc ꝓpter cauſas qᷓs dixi
mus. Iſta aut repeticio inſinuat nob
legiſlatoꝛẽ nõ parũ erroris atʒ ꝑiculi in

euiſt Vſiue cauſaꝝ in ſinguleon.

exa lũ illũ nõ ſolũ ab erroꝛe

6

tellexiſſe in coniũctionibꝰ hmöi. nõ

em̃ pr litteralẽ vti litatẽ ſolũmõ ꝓhibi⸗
tiones ęarũ repeciſſſe Ex quo ſatis intel⸗
ligitur ppter ydolatriã cereris ⁊ bachi vl
ſtellarum eas tam ſtudioſe pꝛohibuiſle.

⸗E vtilitatibꝰ vo feſtoꝝ q peepta
umni lege celebꝛari.nos aliquid

ſcribere nõ opꝑtet. Cuʒ in ipᷣa ſerie
textꝰ expᷣſſe ſint. Sicui feſtiuitas paſchal
rememoꝛationẽ liberationis ab egypcia

ſeruitute. cũ tota ſolenitate ſacrifici agni
paſchalis et obſernatiõe aʒz mon. Di ¶
militer feſtiuitas ʒenopheie.hoc ẽ taberę⸗

naculoꝛũ.in ſememoꝛationẽ habitatõis
Ffilioꝛũ iſrael ꝗ in tabernaculł habitaner̃t
in deſerto quadraginta annis. inſtituta
C.videlicet ne obliuione deleret᷑ mirifica
illa ⁊ magnifica bñficẽcia dei de coꝛdibꝰ
filioꝛũ iſrael.ꝗbꝰ eos ĩ deſerto.qᷓdrasin
ſta annis pauit.veſtimẽta eoꝝ⁊ calciamẽ
ta illeſa ſeruauit. Aliaq; magnalia miſe⸗
ricoꝛdie ſue qᷓ ipᷣis in eodem deſerto expbi
vuit. Sed hac ſolẽnitate q̃ſi ſcd;tura qᷓ da
populoꝝ in memoꝛabili foꝛtiſtimo obti⸗
nerẽtur. Pec igr pauca de mult que
Dici poſſent de hus ꝗᷓ abſurdavidebatur
in lege.apesiũt tibi via litterslin rationũ
1

cemꝰ ſermonẽ vniuerſalẽ ꝑ quẽ oĩa qͥ de
hijs diximꝰ ⁊ clarioꝛa tibi fiẽt ⁊ cercioꝛa.
Dicemꝰ igr in pᷣmis.aqꝛ ex ipᷣo textu le
gis ⁊ ꝓphetarũ.apparet.quia deꝰ popu
1 e Menpietate ydo
latrie ceteroꝛũqvvicioꝛũ cõaminatiõibꝰ
mũdære voluitet ad ſe cõuertere: ymmo

Jedere copnlare. Sicut expᷣſſe legitur

Fiiioiigt deſponſare. ſibiq; mirabili

in ſcdᷣo Oſee. Indicate matrẽ veſtra. qa £

non ipᷣa vxor mea et ego nõ vir eius.Et
iterũ in eqgẽ eiuſdẽ. Sponſabote mi
hi in ſempiter. ſponſabo te mihi in iuſti⸗
cia ⁊ iudicio et ĩ meõia⁊ g iſerationibꝰ
et ſpõſabo temihi in fide. Foꝛnicatiões
vo et adulteria cõtra iſtud matrimoniuũ

vocat᷑ ydolatrie abhominatiõesꝗᷓ in eo

dẽ et in ᷣmo eiuſdem. Silr᷑ yſaie legitur

Quis eſt liber repudii matrisveſtre quo

Dimiſi ꝑa

m. In lege vo multociens repli
cat qu

ẽ foꝛtius.vbi vocasſe deũ ʒelo⸗

tem ⁊ emulatoꝛẽ.vicʒ.exo xv. Non ado

rabis inquit eameq; coles ego ſuʒ domi

unus deus luus foꝛtis zelotes. Zelus aũt
ꝓpe vehemens amoꝛ eſt in ꝓpᷣam vxoꝛẽ

quo aliuʒ accedere ad eam no patit nec

ini
lgan!
ſech
darep

dag
Nch
abach
fioyt
llnet
geinſ
derin.
ing
ſemant
licol
pe⸗
ſoſen⸗
ſerbitea
hüͤſelne
Mainte
ſcaane
lſeer
lare
ſlon
icloo
e

tauil

aliquid ſuſpectuʒ hr̃e cũ illa.hocẽ nec ad

tactũ nec colloquiũ nec nutũ nec aew:
neq; app:ꝛopinqtionẽ ad illã q̃ occaſionẽ

Ddare poſſit adulterio. Werito ergo iſta

dus adiũxit deꝰ in ipᷣo exoꝛdio legis ſue.
vide

lz ydolatrie adulteriũ. ⁊ mariti ʒelũ.
ʒeliq; magnitudinẽ.vt vxoꝛem deterreret
ab adulterio Nõ ſufficit aũt ʒelãti ma
rito vt vxoꝛ eiꝰ declinet adulteria. niſi de
clinet ⁊ adulterij ſpecies ⁊ ſuſpitiões.oẽſ⸗
q; eiuſdẽ occaſiões. ⁊ ꝓpt᷑ hoc ſuꝑpaddit
de in. xxiij. exodi.Deſtrues aras eoꝛuʒ ⁊
ↄfringes ſtatuas eoꝛũ. Si em̃ remanerẽt
remaneret ipᷣa ſpecies ydolatrie.viderẽt᷑
eĩ coli ydola vbi aras ⁊ ſtatuas haberẽt.
nſupꝑ are eoꝝ ⁊ ſtatue occaſionem dare

poſſent pplo deivt in ydolatriã rediret/p

pter hãc etiã cauſa ſubiũxit ibidẽ.Nõ lni

bis fedus cũ eis neqʒ dijs eoꝝ.nõ eĩ ha⸗

bitẽt in terra tua.ſubaudis yd olatrie vel

ydola.ne foꝛte peccare te faciat in me.Ex⸗
pꝛeſſe ergo hic dicit deus.qꝛ de cauſa nec
ydolatras nec vydola ꝑmiſit habitare ĩ ter
ra filioꝝ iſrł videlicet ne còuictus eoꝛum
7 colloquia aut erepla gobuli dei coꝛrũ
peret..⁊ a caſtitate huiꝰ ſpũal mr̃imonii
taãte impietatis adulteriũ i ducerẽt. ꝓ
pter hãc eandẽ cauſãa dixit eiſdẽ. Deutro.
vij. nõ cõcupiſces argẽtũ ⁊ aurũ de qui
bus facta ſũtineq; aſſumes ex eis tibi ꝗc⸗
q; ne ofendas ⁊c. Sub pᷣlextu ei retinen
di huiꝰaurũ argentũ poſſet quis ſerua
re ſtatuã. Pꝛ erea ipᷣm metallũ ꝙ aliqñ
in idolis adoꝛatũ fuerat poſſi ex hac cau
ſa videri aliter aliquid adhuc hrenumi⸗
nis vł ſanctitatis ampliꝰ q; alið metalla
Has ergo occaſiõesvoluit remouere do
minꝰ..ne eſſent in leſionẽ caſtitatis quaʒ

dſis ʒelabat in populo ſuo. ꝓpter hac ea

dẽ cNſã occidi iuſſit maleficos hoc eſt in
cantatoꝛes. Incatatio em̃ nõ ẽ ſine idola
tria.? ſi ei ſnoopa q da miraãda q̃ natu
raliter fiũt.ſic ſubita generatio ranarũ ⁊
pedicularũ ⁊ multa hmõi.nõ tñ incãtati
ones dicẽda ſunt neq; dicũt᷑ ymmo opa
tiones naturales ſunt.⁊ ſciẽcia earũ vna
ẽ de vndecim ꝑtibꝰ ſciẽcie naturalis in qᷓ
nihil adiutoꝛio demonũ fit.ꝓpibãc ean
dẽ cauſa ꝓhbuſt cõſuli atiolos.obhᷣuari
ſompnia ⁊ auguria.⁊ ne inueniret᷑ in ter
ra iſrł maleficus aut incãtatoꝛ.aut ꝗ diui
nos cõſuleret. OQia em̃ iſta declinãt ⁊

reducũt in idolatriaʒ. PHac eadẽ de cauſa an tibi magis clarũ qð diximꝰ. Nunc

ꝛecepit vt vir in quo phitonic⸗ ſpus eſſz
—

4664

xxxiiij „,

occideret᷑ ⁊ etiãulier ne ꝑ diuinationẽ

—

huhonigin apollinis idolatria declina
reẽt. iẽ vero ydolatrie eodẽ ʒelo ꝓ
hibuit.leui.xix.dicẽs Neq; ĩrotundũ attõ
debitſ coma nec radet barbã et ſuꝑ moꝛ⸗
tuos nõ icidiſ carnes vras neq; figuras
vr̃as neq; figuras aliꝗs aut ſtigmata fa⸗
ciettvob. nęcĩ com neci barba voluit
appꝑere ſpeciẽ ydola trie.illa enĩ faciebãt
ydolatre ſic in ciſiones ſuꝑ moꝛtuos. ꝓ⸗
pter placãdum deũ inferoꝝ.et tunc erat

ydolatria vel vt vehemenciã doloꝛis deꝰ
moꝛte caroꝛũ ſuoꝛũ exprimerẽt/ ꝙ adhuc
multi faciũt in moꝛte caroꝝ ſuoꝝ.qð vti⸗
q; ẽ de reliquijs ſacr ⁊ ydolatrie pluto
nis. Stigmata vero⁊ figuraadhuc

etia xpᷣiani faciũt et deferũt ⁊ vocant eas
bꝛeuia.⁊ in ꝓpꝛijs coꝛꝑibꝰ et in cartis et
in rebus alijs videlicet metallis.qᷓ om̃iꝗ
aut ydolatria vna ſuntaut ydolatrie ſi .

cies.aut ipᷣius reliquie deteſtande.⁊ xpia
ni aduerſe. De hus. aut om
uibꝰ loquimur in ſequẽtibꝰ videlicʒ i de⸗

ne religioni aduerie.

claratione ydolatrie. ⁊ eiuſdẽ deſtructio
ne. Hhic ergo ẽ ſᷣmo vniuerſalis quẽ pᷣter⸗
mittendũ duximꝰ.et radix comunis ex q̃ᷓ

declaratur tibi.ꝓpter qð vuũquodq; ta⸗

liũ ꝓhibitũ ẽ.videlicet ʒelus et emulatio
dei. Omia em̃ hmõi q̃ vident᷑ abſur⸗
da in lege aut ei adulteria ſunt ↄtra ma⸗
trimoniũ ſpuale qð diximꝰ. aut ſpecies
ſeu ſilitudines adulterioꝝ.aut ſuſpitões
aut occaſiones.aut reliquie ipoꝝ.Zeloti
pi ant⁊ emulatoꝛes maritiinõ eſt dubiũ
quin ſitoia hmõi vxoꝛi interdicere.et ab
eadẽ auertere.vꝛgente ſcʒ ʒelo ſiue emu⸗
latione qua habet invxoꝛẽ.Appet igr qꝛ
ʒelus dei cauſa eſt ꝓpter qua ꝓhibita ſũt

hec oĩa.cauſa inq; vegenuſſima. ſanc ig

de cauſa videlicet de ʒelo ⁊ emulatione:
q̃ͥ ʒelabat hmõi vxoem.ſic debebat ꝓhi
bere hoc.ſic debebałłeſſe ʒelotes ſeu emu
latoꝛ.⁊ ſic decebat eũ iſta ꝓhibere. ſic de⸗
cebat eũ eſſe ʒelotẽ aut emulatorẽ. Jam

igr dedimꝰ tibi cauſam vniuerſalẽ ꝓpten
qua⁊ debitũ et decens fuit vt talia pꝛobi

berẽtur. a vt cũ interrogat⸗ fuerſ qd
fecit vt ꝓhiberetur hec oĩa confideter re⸗

pondere poſſis.quia ʒelus dni exercitu⸗
um hoc fecit.quo nihil ad adulteꝝ perti
nẽs in ſponſa ſua voluit ſuſtinere. Et
cũ inſpexeris diligẽter textũ legis ꝑ ſingu

.

ero addemꝰtibi declarationes alias.et

Q %

„ Be

rationes in idipᷣm. Diceꝶꝰ ergo.qꝛ pᷣplo
adeo ꝓno adeoq; facili ad ygolatriam

quo malo.videlicet malo ydolatrie.nul
luũ erat eidẽ ꝑnicioſius.nullũ vtita dica⸗
mus familiariꝰ.ipᷣe vᷣo nulli magis ſub⸗
ditus aut magis obnoxiustõſulendum
erat ꝓ tãta infirmitate.tataq; recidiuan⸗
di ꝓnitate.Et ipᷣm Hñ malũ omniſq; ſeqᷓ
la eiꝰ pᷣcidendũ fuit.⁊ oĩs eiuſdẽ occaſio
Om̃ia autẽ q nominauimꝰ.aut ipᷣm
malũ erant aut eius occaſiões. quare ne
ceſſaria oĩa interdicenda populo illi.
Amp̃.quia in dei pᷣceptis nihil abſur

dũ.nihil inutile eſſe poſtibile eſt. wulta

aut de pᷣceptis et ꝓpibitionibꝰ abſurda
et inutibia eſſent in lege iuxta litteraʒ.niſi
ꝓPpter antedictas cauſas pᷣcepta vel ꝓphi
bila eſſent. Jurxta littera igitur hijs de
Arene pᷣcepta vel ꝓhibita ſunt.qꝛ ſi iuxta
wera veriſilioꝛes cauſe inueniri nõ poſ⸗

ſunt q; iſte quas nominauimꝰ.q̃ dubita

ri nõ poſſunt iuſtiſſime fuiſſe ac rationa⸗
biliſſime. Credendũ igit eſt nobis in ꝑte
iſta. Amp̃ Lũ iſto temꝑe.quo erũpũt
ſapiẽtie celeſtis abyſſi. Sicut legit ꝓuer⸗
bioꝝ.iiij. Et repileta ẽ terra ſciẽcia dni.ſic
aque dni maris operiẽtes. vt legit᷑ yſaie
V. Cũ inq; iſto tpe quo dicitur popnlꝰ a
deo eruditus eſſe ſiles pᷣceptiones et p⸗
hibitiones apud nos ꝓpter ſiles cautgs,

iuſte ac rationabiliter fiat. q;to foꝛtiꝰ no⸗

uitio illi populo ⁊ inſanie ydolatrie inu⸗
trito.ipᷣiqʒ adhuc populo vtpote inde ex
eunti.talia ⁊ ex talibus cauſis iniũgenda
erant. verbi gracia. Siquis vellet apud
nos die ſabbati ceſſare a ſeruilibus ope⸗
ribus.etiã vt vacaret oꝛationi nõ ſuſtine

rvet hoc eccleſia.et hoc ppie jpeci iuda⸗

iſmi Eſi ↄoſuetadinarius eſſet dure in eñ
vindicaretur. Quid ergo mirũ.ſi ois ſpe
cies Idolatrie tunc tʒis ꝓhibeatpopulo
illi.quãdo ſpecies ii Naiſſmi ita dampna
tur apud nos. Eodẽ modo ſi quis di
em veneris habere ſolempnẽ vellet atq;
leſtiuũ. coꝛriperetur ab eccleſia ⁊ phibe⸗

ceret. ꝓpter ſpeciẽ ſarracenice ſuꝑſtitiõis/⸗

Juxta bhunc modũ inuenies alias mit
ephones ⁊ ꝓhibitiones exhmõi q,
ſis. ⁊ ſimilibus factas eſſe. Wulto foꝛ⸗
Aus igitur faciende fuerunt huiꝰ phibiti
ones⁊ pᷣceptiones.nondũ extincta in po
pulo iſrael. ymmo adpucferuente ydola

gie veſania: æ apud nos etia augaria ve

retur om̃ino.quacũq; intentiõe iſtud 5A

legibus

”ê . 9₰
neficia ⁊ incantationes om̃e qð huima

leſicuſti eiſdeʒ de cauſis pꝛohibita ſunt.
ides etiam ꝙ quia ſi quis vellet ſin
gul diebůs lauare genitalia ſuai⁊ in hoc
eſſet ↄſuetudinarius coꝛriꝑpetur grauiss
⁊ deſiſtere compelleretur. Silr ſiquis vel
let adoꝛare ad aquilonẽ hodie vel ad oc
cidentẽ ſuꝑſticioſus haberetur nec ſuſti⸗
neretur ab eccleſii. Eodẽ modo ſiꝗs
vellet ante arboꝛẽ flectere genua.et ado

rare etia creatoꝛeʒ cõſuetudinarie.ſuſpe

ctũ hoc haberet eccleſia ꝓpter antiquam
ydolatriaqᷓ ſub arboꝛibꝰ ⁊ ante arboꝛes
olebat exerceri. Werito igitur popu⸗
us in ydolatria enutrito.et ab ydolatris
cCircũquaq; circũdatoiinterdicte ſunt ſu⸗
ſpecte ⁊ vicine ĩdolatrie obſeruationes.
Nos aũt oſtendem⸗ in ſequẽtibꝰ in
tractatu de ydolatria ꝙ obſᷣuatões ſom

vnioꝝ augurion.ↄſteligtionũ.ſternutati

onũ obuiationũ.dierũ ⁊ hoꝛarũ.Iteʒ fi⸗

guraruũ ſtigmatũ. caracterũ ymaginuʒ et
impꝛeſſionũ atq; ſtrenarũ.nõ ſolum vici

ne ydolatrie ſunt ſed etiã vera ydolatria

cũ radicitus et intime fuerit perſcrutata.
¶AIcet autem er hijs clarũ tibi ſi et
erto.quia iuxta litteram inteiui
enda ſunt ea que abſurda vidẽ
tur eſſe in lege.Et quia cauſas habent iu

ſtas ac rationabiles ſue pᷣceptionis ⁊ ſue

ꝓhibitionis. Et quia tempus id et popu
li ruditas ⁊ ineruditioydolatrieq; ꝓximi
tas ac vicinitas pᷣcepta ⁊ ꝓ Ibitionis hu
ius ĩequirebantꝰ Oſtendimus etiaʒ
tibi.qu?a magna pars eoꝛũ etiã apð nos
exant.ſicut ꝓhibitiones obſeruationuʒz
ſuꝑſticioſarum.quas ꝓximo enumeraui
mus.et quia etiã tales pᷣceptiones ⁊ ꝓbi
bitiones fiunt apud nos ꝓpter ſpecẽ iu
daiſmi ⁊ ſæraceniſini.aliarũq; ſutitio
num ſuſpitiones.E ppier hoc merito ex
ſimilibꝰ cauſis ſimiłes pᷣcepaones ⁊ ꝓhi⸗
bitiones pᷣmitiuo illi populo ⁊ ydolatrie
innutrito ⁊ circũquaq; obſeſſo.mlto foꝛ
cius faciẽde fuerũt.

ſiue intelligenciã. multa inconueniencia
nultaqubſurda viderentur. Houp̃ᷣ
mũ eſt quia ipᷣe legiſlatoꝛ basbarus fuiſ⸗
ſet. ⁊ ĩa lex barbaraqʒtũ ad hoc cũ non
intelligent a populo illo. Quid aut ſtul
cius ſentiri poteſt de ꝓpheta ſapientiſſi⸗
mo et legiſlatoꝛe qʒ ea locutũ fuiſſe pplo

8 faciede fu Nunc vᷣo dicemꝰ
ui ſi hmõi nõ haberent litterale ſenſuʒ

KRK

etſuare madaſſe que pplo nõĩtelligeret

Ari
Pm
gor
peb
1
ſoe
hocl
P
ſiter
hot
ge
wbit
vop
imie⸗
10.
ſcpe⸗
1.
nn
Wn
and
ſein
bes
n
din
r

on

nii⸗

; 8

ii⸗
on
ul
bo
et

ſi⸗

QAuid autem erat hoc qᷓ; populo illudere

ipᷣmq; irridere. Amplius cũ daᷣxa do
ctoꝛ populo illi datus fueritqualiter im

nõ exponeret⁊ ediſſereret Quid alið erat
hoc facere qᷓ; populu in erroreʒ inducere

Pꝛoponere nanq; mandatoꝛuũ litteram

litteralem intellgentia non habentem. ⁊
hoc ipᷣm populo non exponere.nihil ali

udd eſt qᷓ; populũ in intelligentia litteralẽ.

vbi ipᷣa om̃ino non eſtinducere vel rudẽ

populũ et om̃ino indoctũ ad deriuanda

*

intentionẽ litterali velamine abſconditaã

⁊ adumbꝛata cogere vt quid em̃ vir tam
ſapiens tanqʒ fidelis populo quẽ docen
du ſuſcepat intelligibiliter loquivolepat

Sinmul igit et fraudẽ doctrine facere vi⸗
debatur dũ euù abſcondebat.⁊ ſimulatio

erat doctrine q;tuʒ ad hmõinõ doctrine
veritas qð erga populũ faciebat. Pꝛe
terea mirabiliter abutebatur ſermõe ſeu

loquela ĩ hmõi. Sermo ſiquidẽ iterpꝛes
αιKAin eſt. Sermo aut eiꝰ qᷓntũ ad hoc nõ

interpꝛes erit animi ſui.ſed magis abſcõ
ditoꝛ ⁊ celatoꝛ. Amplius.Cot ⁊ tanti
doctoꝛes legis pᷣceſſerũt in pdðpulo illo et
ĩ iſto erroꝛe populũ reliquerũt. nihil om̃i
no ſuꝑ hoc loquẽtes ⁊ de alio ĩtellectu q;
de litterali.populũ om̃ino nõ ammonèz⸗
tes. Amplius. Ipſi ꝓphete abſq; vlla du⸗
bitatione ſi alia intelligẽcia qᷓ; lralis erat
in hijs cũ a oꝛrigendũ populũu miſſi fu
erint a deo quõ ab iſto vrroꝛe int᷑ alios il
lũ aut nõ coꝛrexerũt.aut de eo mèntionẽ

liquã nõ fecerũt.Oſi ꝗs dixerit qꝛ tali⸗
Mbus pᷣceptis ⁊ ꝓhibitioibꝰ nõ loquebat

Olex pplo illiſed populo nouolvidelʒ xp̃i⸗

1

ano cui taliũ ſpũalis ĩtelligẽcia ſeruaba⸗

w tur.ꝰ Contradicit expᷣſſe Aols in.iij.ad

Roma.Scimus quia quecũq; lex loqui⸗
tur hijs ꝗ inege ſu loquit. Ampli.
Que neceſſitas erat vt nobis lex tunc ſpi
ritalem intelligenciã loqueret᷑.cũ nõduʒ

—

eramꝰ.poſtqᷓʒ aũt edificata ẽ eccleſia xpᷣi.

ana nõ fuit neceſſe vt lex in vmbꝛa illa ſi⸗
urara nobis loqueret᷑.Cum ipᷣa euãge⸗
ica veritas ad nos nuda ⁊ apꝑio veniſſet

Modis igr om̃ibus neceſſe ẽ talia lit
teralẽ intelligenciã habuiſſe. npꝛobabi

l* nãq; valde eſt ꝙ totus populus iudeo

ad minimuʒ doctus fuerit atqʒ ſtuduerit
. £ „

rũ ſcola tocius legis iam tot milibus an
noꝝ fuit.totuſq; in eadeʒ a maximo vſq;

ius em̃ oculi adeo velati ſunt vt iſta exte

xxro „

erroꝛem iſtũ nrepᷣhendiſſe ⁊ taʒ diu ve
lut hereqiarium tenuiſſe.⁊ ad poſteros
tranſiuiſſe. 1s autemquerat quõ

plebat doctoꝛis officiũ.cuʒ ipam̃ legẽ ad//Hodie ſi ipᷣi hebꝛei iſta noꝛuũt᷑ q diximꝰ et

pgooulũ ferebat. cug; docere debebat eis

ſcripſimus de hmõi abſurditatibus. Re
ſpondemu&quia tꝑe ſue pᷣceptionis ⁊ ꝓ

hibitionis notiſſimꝗ erat ſapientiſſimis.
ctis facilime cogno

Rudibus aũt et ind
ſcibilia ꝓpter noticia ydolatrie et ſuꝑſtici
oſarũ conſuetudinũ gentis egypcie ⁊ ali
arũ gentiũ que eideʒ populo vicine erat.
Poerüt autem ab hebꝛeis iſta ſciencia
tum longitudine dierũ.tum afflictione ⁊
diſpſione eoꝛum. tum etis negligẽcia ſtu
dendi in lege q; neg-gencia partim aua
ricia cui ad modum dediti ſuntopartim
amoꝛ aliene philoſophie induxit.

Tquoniam iam defendimꝰ ⁊ de
claramus litteralẽ intelligenciaʒ

legis in hijs in quibꝰabſurda ꝑe
nitus ⁊ nullatenus poſſibilis videbatur.
Patefaciemus poſt hec.quia non ſo
lũ litteralẽ intelligencia habet lex ſed etiã

ſpuũalẽ quia multiplicẽ adeo vt omino in
tellectus illuminatiuꝰ ⁊ edificatiuus ani

maruʒ. qui ex ea elici poteſt in ea neceſſa
rio ſit. Et pᷣmũ oſtendemꝰ hoc exipᷣiꝰ
legis ⁊ ꝓphetarũ teſtimonijs.legit ſiqdẽ

Deutro.iiij. Pecẽ em ſapiẽcia noſtra ⁊ in
tellectus coꝛã omibus populis vt audien

tes vniuerſi pᷣcepta hec dicãt.en populus
ſapiens ⁊ intelligens.quis em̃ ꝓpter litte
ralem intelligenctã ſola legis ſapientẽ et
ĩtelligentẽ cenſeat populũ illũ/ pᷣſertim cũ
etiã paruuli hebꝛeoꝝ illã doceant a patri
bus ſuis et hoc ex mãdato dei. Pꝛeterea

ſi nihil haberet intime intelligẽcie lex.nõ

haberet apð eã locũ ſcrutatio. Quid

ergo eſſet dicere. Beati aui ſcrutaut᷑ teſti
monia eius.Et iterũ. Scrutaboꝛ legẽ tuas

Scrutata em in animalibꝰ inteſtina
vel interioꝛa ſunt. Amp̃. Si nõ habe
ret niſi exterioꝛẽ iſtũ ſenſum lex.quare da
uid oꝛaſſet ad deũ. Reuela oculos meos
⁊ conſiderabo mirabilia de lege tua.Cu⸗

„

rioꝛa legis videre non valeat quevt dixi
mus etiam puulis oſtendunt. Amp̃.
Que ſunt iſta mirabilia ð lege tua.quid
enim admirationis habet carnificina ſa
crificioꝛũi inſpectio lepꝛarum et infinibil
circuitus expiationñn Amp. Mandata

iudicia teſtimoia totaq; fabꝛica taberna

culi totaq; ſuppellenda eiuſdem quid in⸗
hedcen e iij

qᷓ; habẽt admirationis xe omnia exteri
us.quid philoſophice ſubtiliter.quid ſa⸗
nund t hoc coõ

piencialis ꝓfunditas.nunqd ꝓbr he
ſideranda exterius vir pppetici ſpus da

uid ꝗ ſuꝑ lenes ſe intellexiſſe gloꝛiabatur
petebat reuelari oculos ſuos. Ampᷣ.
NQuẽ intellectũ petebat ſibi dari cuʒ dice
bat. Da mihi intel Ectũ vt diſca madata

tua. Naturalẽ intellectũ habebat quivti

petebat.ergo ⁊ ꝓpter ſublimioꝛeʒ intelli⸗
gencia habent hec mãdata legis ſublimi
oꝛẽ intelligenciã qʒ litteralẽ.

meditas die ac nocte. Cũ meditatio exte
rioꝝ de bijs q;tũ ad maioꝛẽ ſui ꝑtẽ etiam
ZnEroĩ⸗ a et tedioſa videat᷑. O autẽ mul⸗
Hiplex ſit lex nõ multitudine mandatoꝛũ

Job.xj.vtina deꝰloqueretur tecũ⁊ apiret

labia ſua tibi.vt oſtenderet tibi ſecreta ſa

7 „. H e*

ꝙ; ſufficientiſſimus ẽ ad oẽʒ litteralẽ leg
intelligencia. Sublimioꝛẽ intellectũ igit

Qualit᷑ beatũ dicit dauid viꝝ q ĩ lege illa

oohoc nidiculoſũ eſſet dice expᷣſſe legitur.

piencie et ꝙ multiplex ſit lex eius. O em

multiplex ſit multitudine mandatoꝛum
oſtenſione nõ indiget ſimilitẽ Oſee.vii.
Scribam eis multiplices leges meas.
AUltauũt ad vnũ dicamus. manitfeſtũ ẽ/
qꝛ liber

tarũ compᷣhendaltoti populo hebꝛeoꝛũ
Datus e,vt in eo totus erudiret᷑ ⁊ docere
tur. Inconueniens a utẽ eſt et om̃ino ſuꝑ
uacuu.rudibus/i iam doctis eandem le
Cctionẽe ꝓponere. Quis em̃ magiſter hoc
faciat in ſcola ſuaivt nõ vnicuiq; diſcipu
boꝛũ ſuoꝝ ꝓ captu ipſiusſiue capacitate
lectionẽ ꝓponat. Qſñtomagis omnium
eruditoꝛ deus in ſcola ſua in qua tantus
populꝰerudiendus ⁊ docẽdus erativni⸗
cuiq; popula ꝓut capacitati eius con
gruebat lectione ꝓpoſuit/ergo ⁊ rudib⸗
inicialia. et puectis vlterioꝛa ⁊ doctj ſub
limioꝛa ꝓpoſuit. T Et iterũ quia in eis
qui docti erat diuerſi gradus inueniebã⸗
tur.ita vt alij eſſent eminẽtes.alij eminẽ⸗
tioꝛes. et in hijs eriã multa varietas.ne⸗

ceſſario ꝓuiſum eſt omibus in ſcola dei

de conuenientivnicuiq; doctrina.nõ
lem ꝓuiſum eſt eis ſich vnici lectionem
Puiſum igitur eſt eis per tanta varietatẽ
ac multitudinẽ lectionũ. non aurẽ eſt eis
Puilſum niſi in vno libꝛo qui ſolus in ſco
la dei legebatur. In illo igitur libꝛo ↄgeſ
ſit deus tantãvarietatẽ ac multitudinem
lectionũ.qntã requirebat varietas ⁊ mul

legis totiusvr etia libꝛos ꝓphe⸗

legibus
titudo lectoꝛi Ampli⸗. Qnonia do⸗

ctri

Abus eſt intellectꝰ. ⁊ doctoꝛ dapi⸗
fer eſt miniſtrans hmoicibum. ſcola ce⸗

naculũ.lſbermenſa.menſam autem dei
refertiſſima neceſſe eſt eſſe ferculon men⸗

ſe congruentiũ et cõuiuis. Qnid em̃ dłhi

ne largitati eiuſq; diuiciis magt indecẽs

eſt. magiſq; repugnans.qᷓ; menſam eius
diminutionẽ vel defectũ pati:aut in ha⸗
bundancia ferculoꝝ.aut in varietate ſeu
multitudinead ſacietatẽ igitur cõuiuatu
et delicias refertam opoꝛtet eſſe menſaʒ
dei varielate ac multitudine huiꝰ fercu⸗
loꝛũ.Fercula autẽ intellectus quibꝰ refi⸗
citur mens humana ꝑ doctrina intelligẽ

cie ſunt.et expoſiſones eloquioꝝ.LTanta

igitur eſt in dei eloquijs varietas ac mul
nitudo intellectuũ et expoſitionũ qũtã re
quirit vatietas ac multitudo reficiendo⸗
ruũ. Quare quicqauid inde moꝛdere ſiue exꝰ
ſurgere poteſt quicunq; cõuiuantiumto
tum ibi appoſitũ eſt. IJdem autem ẽ inde
moꝛdere et exſurgere aliquid quod eſt in
de elicere.aniſeſtũ igitur eſt quod intẽ
debamus.quia omnis intellectus illumi
natus ani marũ qui ex lege elici poteſt in
eadem eſt. vec autem plenitudo et vari
etas ferculoꝛu melius innoteſcet tibi ma
ſticando id eſt diſcuciendo ⁊ comedẽdo.
id eſt intelligendo'q; enarrãdo.ita vt ve⸗
re cognoſcas ſapiencie celeſtis artifitõ cõö⸗
geſta eſſe in vnuʒ volumen ſacre ſcriptu⸗
re ea eloquia que humanementis reſe⸗
ctiones innumerabiles conlineant. Siã
legiturꝰ Pꝛouerbio.xiij. Multii cidi in no

uolibus patrũ.Et vbi rege ⁊ ꝓpᷣe ac dili

genrer exponunt᷑ ꝓpter ſenſus qui inde
eliciuntur aꝑte videas dicta eſſe.Apparę
bit etia nibi ipᷣa ſcriptura velut minera eẽ
venas habons omniũ metalloꝛũ ecapi⸗
dum.vnde ⁊ ferrũ trahit᷑ ad conterenda
dura coꝛda ad ea fꝛicanda in vaſa vti
lia.in vaſa belli in lanceas ſcʒ gladios et
ſagittas. Deinde aurũ nobilis ac pᷣcio
ſe ſapiencie.ad ditanda eadem coꝛda et
exoꝛnanda. Deinde argentũ ſuauiter ſo⸗
nans pureq; et examinate eloquencie.
Deißs de gemme vernantes ac choꝛu
ſcantes virtutũ nobiliũ. Iſtos autem the
zauros iu ea inueniunt qui in es querat.
Sicut legitur Pꝛouerbioꝝ.ij. Si que
ſieris qᷓſi ea pecuniã ⁊ quaſi theʒauros et

foderis illam.qui in ea vt oꝑarij minera

les laboꝛant querendo ſcilicet ⁊ effodien
*
.

pyeſß
lllgi
Luni
eml
mͤre
ence⸗
ſne
lumo
ence

n

cinti
luni
ſin
pan
bim
lic.
Me
foc
⸗
ſeſe⸗
Gi
nn⸗
dii
iince

e
e

d

en

dao in eo pᷣnomiatas diuicias.vacuos au
tem et inanes relinquit eos qui plut vi⸗
deri eius oꝑarii.et tamẽ in ea opemri re
cuſant.ꝓpter hoc dictu eſt. Sapiẽcie. vij
Infinitus eſt in ea theʒaurus hominib⸗
Z o Uigebis etia eam eſſe velut oꝛtũ deli
