wide Pomines cu ceteris aialibus ſint nobilioꝛes magt erucdiedi ſunt illis ix y xi.
Sninute, Pominũ dluerſi gradus ſunt in ſcola dei rvij S xäxrxxy
nn 1 HPHomines. In hominibus oemones loꝗ poſſibile xxrviij RR lxiiij/
noettaub Homo generat hominẽ ſicut dicit Ariſtotiles xxpi K lviii
Pominem bonum non facit ſcientia nrvi T lxxxv
nn⸗ Hyrcuũ emiſſarium dqre infra folio ſequenti plura dehboce .
ld Hoies munerib“' et donis adeleumt ſanis conilliis neglectis rrvij lxxxir
ſi dt Ho mines fallacia decibiuntur xIy Yy
19 Homo. In hoie ſine boĩe opatur deus Aug. otra að obijcit multiolt. xlvi J cxvij.
18 Homines mendaces ydola dicuntur lxvij E cxxxu
79 Paneſtag änipna vöucadiuam rationem Sic mota boneſtas ad legem totam
Honeſtas ſicut vnius virtutis nõ eſt niſi vna regula et pceptum Ita vnins boneſta.
Ctäi tis non eſt niſi vna lex ibidem S
is Honeſtalis eiuſdeʒ impoſſibile ẽ diuerſas eſſe deſcriptiões ibidem. „☛D
4 Honeſtas vite ſeruanda eſt liij E vij.
186 Ponaſesaggregata cromnibus wtutbusnaturalbus 1 gratuitis vna ſola⸗ eſt.
Poneſtas euangelica et legẽ veterem coniet r grathits ibidem —
l Poneſtas non eſt cum maioꝛ pars de eſt ibienn vii 2 xor.
1, Honeſtatis naturalis regule ⁊ partes ibidẽ S
; Honeſtaiis duplex eſt naturalis ſge gratuita ibidem MM S
. Poneſtas gratuita legis eſt adimplettio iUlirſPrx S xvij
Poneſtas perfecta vnica eſt ibidem. èð „
n, Honoꝛare deum debemus ä vmiii S. U. lxxx
e Ponoꝛari deus voluit in Gblationibns ſacrificioum i Cxxij
n. Honoꝛem dei auffert qui male de eius potentia ſenntt vi Kk r.
n, onox? q tranſtulerũt in qᷓdrupedes grauius peccauerũt qᷓ; ꝗ in hoiĩes. xxij. Q.xiviu
Cniton HVHonoꝛem regium qui ſibi acquireret vir bonus non eſſer xxiij ZR lij

Ponotem deo debituz qui ſibi vlurpat pano:eſtetlnfidelis. Diffuſe de iſta materia

tractatur folio ibidem S
NHonoꝛem diuinum animalibe beutis impendere manifeſte eſtinſanie rxxv y lvij
Honoꝛ diuinus honoꝛem dei altiſſimi ſolum ſignat xxix Z v
Honoꝛem indebitũ anto maioꝛem idiimpendi vultaliuis Tanto maioeſteins ſua
perbia. “ riit. vV liij.
Ponoꝛificentia alicni impendenda duplex poteſt eſe canſa. viiij .

Ponoꝛificentia cultus diuini nullus pꝛeterdeũ dignum eſt.

xxx F lxviij

2222

iiij Lxxviij.

Poꝛrere peccatum voluit deus populum ſuum
Hoꝛrenda eratfigura peccatoꝛu xv *DBYxr.
Hoꝛribile quodcuuq; ogiiareſt nudum etmalumn. non n ek 11Sözh.
Hoſtiarum crematio xy K xxr.
Hoſtis dicitur qui milites pncipis impugnat 4 1 xlij O cij
Hoſtium religatio bellantibus magnũ Riuuamentum Li LCi

Hũana natura ad ea q carnis et moi ſunt incognitiõe non patit defectu. xli. A. xcvxi.
Humana natura ad ſpualia vona ſucmais neq; cenitudint pobettognillonis neg

ſenſui ibidem. S
Pumane mentis vite eſt ſiſdes. .liij A d
PHumana mens ditatur per es. ertatem nipliciter iiij 1.Wxxij
Pumiliare. Huſmiliat ſides ad honoꝛficentia diuinam . ij Q xiij.
Humilitas triptler S nix Kk. War
Pumiliat animã humanam aſſidua vilificatio , ixxi C xcvi

Humiliari ad alta Innatum eſt noblbis xxiij J li.
”M uw drr.

Humilitas landes fugit vt veuenum

Humilitatis vecem ſunt laudes
Peima Acaluſeturitas S

Secũda AZIypſius paruitas ́è́MòMVMGW
CTeKercia AXAXliexibilitas l
Quarta Eſt Leuitas lxv. N dxxvij vſq; exnij.
DZSuingtttssts Sonderoſitas;
Zerrtaa F5FSrailitas Hr
Zepria “ aäi⸗⸗
Dctaunng ALacuitas
Hona d Eſfft Paupertas irv dnvij vſq elxrri · 4
Decima lilirgs
Eiementistene. ””l
Mainiſtris Cuſtos S
Officinis theſaurus
Medicinis elaurne atrirſalcini .
Miniſtris diuini officij paruulus ”” . ’
Alililiuibus anſer rauuñns
Humilitas ẽ In Pauperibus trutannus 5. g.lyi⸗ Pi. a armi
Peabibaniemendicato⸗
Beellatoꝛibus luctatoꝛ
Oddoꝛamentis ihus
Arbmatibus cynamomu
Odoꝛamentis muſeus
Bemmis multiplex e

vi S S xi.
hononficentia. omnia que ad dei bonoriſicentiam perinent debita ſunt. X 0%[—
xix. Jtem xxxiij. S ꝛc. rxx
Hoꝛ arum. Nomen diei quod in parietibus ſcibitur quoddam genus eſt ydolattie. ’”

Poꝛarum quedam foꝛtunate 1fauſte et quedamin inſonunate erinfauſteedunt. 6 .
nyyx BB lxviij .

=

+☛
—

uniinistt
Phciltgstlenn
Puniiasawea
olsſonplena
nles, linn
Poriescnour
rwsonilanus
Mynoucuoat
rusqoaperais
Faene Usn

Alusponubatpe

gudi caonel
Plogbeisnunyt
(Biodunen
Penuna
Medeenland
Hum
dc
P
Ouang
Quina
Oena
yamn,
Duu
dein

Pilienconi

—
E =S,t

2-S 2

=,☛

e⸗
S E
E =
E
=
— =., G
=☛ =
Se.
— =
.
. ☛ =

ð
= Se
—
—
S
E☛

däin i
Anlni

Tnut

=

e

Rl

mmg⸗
neeniſt

Kantekrn

Pumilttatis ſex ſuntſecuritates
umilitas alienũ a ſe abicit ⁊ deo cuius eſtredit e E

“ Tapidibus pcioſis onichtnis: N
DBauaraeſtag
Doꝛnamentis faſcia
D Arboꝛibus ſycomoꝛus “l
iquonbus Ballamum
Humilitas ex vacuitate a ſuo contrario pacem bzʒ wi. ckrri.
OU

Humiles ſolum locum habent in celo lvy Z clnvin
Humiles conſolatur deus lv cxlvij.
Pyrcus emiſſarius quare indeſenum mitlebatur xv 5 xxrx
PHyrcoꝛum ſacrificia xv C xxix.
Pyrcus quia peccata poꝛtabatimmũdus erat ibidem xv E xxx.
PHyrcus ⁊ vitulus in hoꝛroꝛem peccatoꝛum burebanturibidem D 3
Pyrcus poꝛtabat peccata populit Jude ry 1 xxx.
Hyrcoꝛu alter cremabatur.alter indeſertum mittebatur ibidem M
xviij. W. . xxxvi

Hyſmahelis multiplicatio
. Bnis duplex eſt Wix⸗ F ccxxvi.
Bnem carnaliũ deſiderioꝛũ ireſrigeſcht, des = if 7 li.

Isnis: decem lum nopeſatlones

Szꝛim IAlluminatio
Secuüda Eummollicio
TFerca iquefactio ”l
Zuana r Obduratio l
Zexrta “ Pꝛob atio e Sð
Sepnima . Conſumptio l
Paaue S De ealbaooos ZUMD
Hona Deſiccatio JMD “ —
Decima Inflamatio H
Isnis.Lalefoctio nihil hʒ in poteſtate ignis rxwi i æ ür
Isgnis ydolatria vigebat in Chaldea inabrabe. xxvij DO xx
Ignis hur interpꝛetatur.ibidem E
Ignem deum eſtimabat ydolatre nwij 2 lx.
Jgnis extinguitur lignoꝝ ſubtractione 4
Isnẽ credunt aliqui in natiuitate iohĩs baptiger virtutem hre tpidem .
Asnis opatio nõ ſolũ eſt ᷣuilis ſed extreme ſᷣuitutis ibidem pwi ixi.
Ignis paleas magis debet honoꝛare qᷓ; ab eis honoꝛari ibidem ðð 1
Ignis adoꝛatoꝛibusõ magis parat q; extinctoꝛibus ivbidem ₰ .
Ignis eſt ad diſſoluendum.aqua ad einnguenduam r lxx
ina⸗ eſt charitas illuminãs et purificans lvrij B clij
—— non excuſat Hoc ꝓbatur multipliciter 2. 8⁸ T. xx. U. . yeliij⸗
Ignoꝛannia inuincibilis eſt excuſabilis. xx. C.D. xliiij
Ignoꝛantia vulgaris rxy PH lxxxij.
gnoꝛannia ben? viuendi eſt erubeſcenda rrrrryxviij. J. xc
Ignoꝛantia fidei gladio eſt exterminanda P cxxiijj.
Ignoꝛare ſpiritualia vicium eſt . . crciij
Jeſu nomine moꝛtui ſuſcitati ſunt vij O xij

Illuditur dyabulo multipliciter lxvij carrr.

Ancarnationis beneficiũ maximũ eius pradiciio bapbemuan marima . „ U. n

Inanis gloꝛia tollit elemoſinam xij ◻ cxv.
iro cxxvj.

xlix 1i cxrxix.

Ananis gloꝛie amatoꝛ ſic ſe b ad humilẽ vt irriſio ad laude,
Ananis gloꝛis iracundi dicitur arrogannnis

Regiſtrum

Jundlimare- Jndinandiſelaus eſt bumilitatis ””MV lxvj A chrviij.

Inconſtans eſt iracundus ”MM xlix S cxrix
Andigentes miſerrimi ſunt dij Xxiij Z lij.
Internales penas earumq; eternitatẽ mirantur increduli dei jiuſticiam von nce⸗
rantes. 1 Z xlv.
Infernalis patibuli recoꝛdatio hominẽ trabit a peccato yxxix W cAvi.
Inſfernus bonꝰ eſt et diligendus ꝓpter quatituo: A.lix B. C. clüiij
Infernus multa fercula apponit beattis irxxxii . M.cexlj.
Infidelis mens eſt ſieut garrula coꝛnix liij T cxj
Inſinitum Si aliquid ſit infinitũ ad alind non en nnecelſe ppier bocg⸗ laa ſut infini
tum ſimpliciter F cxxxy
Infinitum gandium eſt in pattiaa MVV xxj . K. Xliiij.
Infinita pena infinite iniurie debetur R.S.L. xx U xiv
Infinitã penam meretur qui deum debito ſermicio defiaudar .— m X yi.
In infinitum deuʒ Haniſtcal qni motaluer peccatibidem 2X
Inſinitum eſt omne peccatũ moꝛtale in natura ibidem =ðZ E⸗
Infirmitas ꝓximi ſpualis non carnalis plangenda eſt ZRU lrij 3 cl
Infirmitatt multe ſunt ſpecies xlpy K (qiij
dryrcni as homint aut demalo in in bonũ. aut de bona mmelvomutat. lxviij. . R
Ingredientiũ religionem erroꝛ niüij g cxxiij.
Ingreſſns vnius pomus vmus ciuitatis vnus eſt ingreſus rxxrxx F ixx
Inicialia opera nr̃a non cauſas eẽ ſed ſigna dixerũt quida erroꝛnei xxx. xxx. P. lxviij
Inicialitas neq; confert foꝛtuniuũ neq; infoꝛtuniũ vxx. Parwyii
Inicioꝛum ydolatria ibidem
Inimicus dei eſt expꝛeſe qui odxit . i = cnvij
Iniuria dei poteſt eſſe maioꝛ vbi delectatio eſt minoꝛ S xxij. H xlviij
niurie infinite infinita debetur penna rxx E vſq; ad B xlvp.
niuriã deo irrogare eſt intollerabile xrij P xlvij
mmenſitas amoꝛis dei . xlij X ciü
npacientia ſiue iracunda eſt quedã debilitas i in coꝛde humano xlv W riij.
Immoꝛtalitatem animaꝝn deſtruere quidam obinati ſunt xxviij.A.lxu.
Inpacientes ⁊ iracundi ab omnibus diſſentiunt . irx, O. voxir ar.
Impenitentia addit de iure penãõ. x Q xv.
mpꝛobabile credere ꝓbatur virtudlum eiſe d – 131.
nquietudo ire rii⸗ E cxxviij
Impotẽtia deoꝛum ficticioꝛum xxv b lvI
4. nqnatio totius gener hũani cõis ẽ ⁊ ad originale zad actuale nxi E lxx.
Anſania nulla periculoſioꝛ qᷓ; freneſis coꝛdis irij KE clxiiij
Anſaniã quandiq; inanis gloꝛia ocitat ne pᷣlati qð mienden pomnu iiik X
Inſania imponũt ꝗdam deo eo ꝙ pꝛo eis moꝛi volui lij yV. Z. ciij
Inſanum crediderut quidam deu eo ꝙ im pdicationi inſiſtebat xlij yV. ciij
Inſtabilitas eſt queda debilitas in coꝛde pumano LLiiiij Q. cxiij
Inſtrumentoꝛũ noĩbus appellateſ unt virtutes yxvi. M. lxxxv
Antellectus ſacre ſcripture multiplex = B. C. D. E. xviij. F. ̊. H. mv⸗
Intetlectus humanꝰ debitoꝛ ẽ veris credendis 1.. S. T. U. xliij
ntellectus ſcientie et fundamentũ eſt via xxvviii y lxiij
Intellectus human⸗ tenetur contra ſe pꝛopter ſe pungnare 11QOi
ntellectus. per donum intellectus omnia nobis ſigna ſunt rlij A xr
5 rentio multiplex ze Llii =c.
ionem omnẽ t0 eſt re⸗
Aaa lonem on perationẽ que a diuina voluntate non diſcrepatnereſ i
Intendi er Remitti non poſſunt virtutes iij crnvij.

3* uenite. pꝛimo Barbariinueniunt adoꝛant unx 1 lxix.

itleſt hnn

etioriois
tuffi
Iuidlinbond
ſanansſein
ſhbennesdey⸗
ſanänenn
ſeinſimti

unlsetut
geperonmmn

ſonce nis
nuncikvomnen

ſypunnpauwon

Pilinduiine
luuntenenz

anninti
iii hNiengtiun
ſtüdipaensne
eunmnn
ldiunaſo
acan
An
a
nßte

.
e
“

4
ſ

=
2

-
—

4
6

Kiſiännn

R
4

=S=

£

Merboginit

un gie

1

15
ee

4

e 9

„ 4
m .

o
. .
i
i

Judeoꝛum lex integra non eſt

Junins nihil eſt q; innocentie parcere ibidem
Juſticia ex iuſticis paxet ſplendoꝛ honeſtatis ibidem

Jnuentionẽ ouis et bouis infoꝛtunatã lupi et colubꝛis foꝛtunatiſſimaʒ credũt alig er ·
Inuidia eſt purũ ⁊ vniuerſale malum tfera ⁊ feriſſima lxiij. A. cxviij /roꝛ ibidẽ
Inuidia in bono fraterno non videt niſi malum ibidem 55S

Jocunditas ſpei vocatur gaudium ſpei et non rei lyoyi D cxlviui
Johannes baptiſta =U xxvvij B lx

rViij X clxxiij

Jocunditas vnu eſt de bonis pauꝑtatis.
Ja nuenicoreſl vindicte victodie —
racundia eſt quedam de bilitas in coꝛde humano
ra et pax contraria eſſe videntur ibidem.

racundie rabies 4 x.
racundi ab omnibus diſſentiunt xlix y cxxx

Jra deoꝛũ placato deo moꝛtalibus nocere non poteſt rxriiij W liiij
Iralcibilis vis. In vi iraſcibili paſſionũ ſeu affectionum xxij.ſunt cõtrarielates.

Pꝛima Extincttio
Secuda igoꝛ inflexibilis
Tercia Duricies indomabilis
Quarta rudelitas
Quinta Ingquietudo
Sexta Animoſitgs
Septimaee Sudoꝛoſis
Dcaus Fepidikgs: .
NPona Eſt Titigioſitas xlix.A.cxxviij.vſq; cxxx.
Decim Superbis
Undecima Ambicio
Duodecima Eieciio
Tredecima AInanis gloꝛia
Quartadecia Arrogantias

Audacia

Qnintadecia ia⸗—
Impacientia

Sextadecia

Decimaſeptia Deſperatio
Decimaoctaua Inconſtantia .
Decimanona Pꝛophanitas
Lliceſimapᷣma Moꝛdacitas

UUliiceſimaſcöa Dieiſtolitas
Iraſcibilis virtus nõ eſſe ſine honoꝛificentia ⁊ cultu diuino
Judex iuſtus eſt deus et miſericos
Judicium dei iuſtum eſt et equum ibidem

niiij K l.
xxij xlviij/
zedee IS.rvij;
udei multi dicũt fruge ? fructus nõ a deo creati. S a terra pduti vij S xij

luſticia dei plactus vlulatꝰ ⁊ ſuſpiria in maledictt reſonabunt ibidem ODO
Iuſticie decoꝛ tanto maioꝛ qnio repꝛoboꝝ magis vicia apparebunt ibidem
Juſticia euacuaciatio ibidem EE.
tuſticia diuina ſolum a nobis requirit vt peccata deſeramus. xxxi S lxxij.
xxxv C lxxi

uſti per iuſticia cauentne qauemẽ; ledant

Iuſticie ſer Tercia DUDw Equitas
ſunt ſpecies Quatta Eſi Cigelitas xlvi S crix·
. DTDuauinta Lharitas l
Sexta Uleritas

D

Regiſt trum

ſciplinam impugnant ””M x zxx
JIus diuinũ eſt lex a cuius obſeruatione non eſt exemptio ij & xv
Rarolus.Si quis learolo laudes arcruli cantarer. Non ſe laudare Radrolis H .
gis ideri cognoſcerer . lxv H dxxvi
Aboꝛ multiplex xxry O lxxxiij
Argitas diuina obſequioꝝ eſtremuneratrir vei P r
ALatitudo dilectionis xlij Uciij.
Latria eſt ſumme venerationis obſequium xxi C. lvxx

Latria ſumme venerationis eſt cultus xxij P lviij.

auare lauat nos xpᷣus a peccatis noſtris “= x F. B (viij
Laudari appetunt homines mundani lxv O chxv
Laudes fugit humilitas vt venenum ibidem Mä .
Taudes quiſibi ad ꝓpꝛiat ſacrilegium comittit 2 “ lro S clxxvi.
Laus peccatoꝛis = AlAlxyv 1ο c(xxvij
Layco ſacerdos grauius pecaat . . rxiij Q. ccvi.
Lectionum multitudo OSMB xvij. S. L. xxxv.
eo ꝓſtratis parcit

vxxvn B n

lxij Nclvxvi
Xvr. . R. xxxij

eo gratus fuit liberatoꝛi ibidem
eones demonibus compantur·
Tepꝛa ſpũalis difficiloꝛis eſt curationis qᷓ; lepꝛa coꝛpalis

Lepꝛe ſpecies diſtinanunturmulufpliciter pidem 6
Tepꝛe ſigna ibidem xvvui E xxiij.
epꝛe tres ſunt coꝛruptiones xvv X xxxi.
Aepꝛe diffinitio xvi L xxxii
Tepꝛe nomen multũ abuſiue accipitſacra ſcriptura bidem E

Lepꝛoſus iudicatus eſt immundus xiiij G xxviij

epꝛoſus mũdandus eſt aſperſione ſanguinis etaque S xvy X xxxi.
Lepꝛoſoꝛũ cohabitatione voluit deus populum ſuum carere xvi D xxxij
Tepꝛoſoꝛum curatio rxvi D nxAI
Leſiões viriũ naturaliũ in aĩabꝰ noſtris exoꝛiginali coꝛ ꝛuptiõe oꝛiũt᷑ nri.. y. xcv
ex dei eſt noſtra felicitas et beatitudo 1 AJ.
egis diuine ignoꝛãtia a deo vbiq; eſt danataæc. J n ꝓlogo ibidem B
Tex veritatis eſt vna rantum ibidem
ex dei ↄtinẽtia eſt quedã ⁊ religionis aggregatio In plogo X.
ex veriſſima ratione honeſtas eſt legibiis l vij Uxiui
egis xpᷣiane Cptem ſunt partes ibidem E.
Eegis diuine q̃ttuoꝛ ſunt partes q non ſunt ppᷣe deſ ubſtatia eiuſa bis⸗ X. y .
Lexnon pt dici ꝓpꝛie qua nihil ꝓhibetur ibiſdem yy
exnõ ðꝛ Ppᷣe ſeptura viſibilis aut audibilis ibidem A
Tex ſi eẽt ſcriptura aut ſᷣmo null⸗ ” S ui S i
Lex vera recte viuendi ars et viij 1. xy.
Lerx dei ius eſt diuinum ibidem 5.”
ex veraciter ðꝛ que eſt in mente ibidem .. . 1E
Tex ex virtutibus naturalibus ⁊ gratuitis aggregata vnica⸗ ket ſola vii S .
Vex moyſi perfecta non eſt ſed inicialis introductio ibidem T

Ter machomet varum haberde honeltate ibidem U

L ex euangelica eterna eſt ibidem viij X xvij
Tex dei dilpenſationẽ non redpitibidem y
ker eſt ipſa ventas ix ryij

xlvi Z qr

Juſticie due ſunt intentiones
Auſtiſſimi ſunt quida in alios. öbißis autem miſenicoꝛdes lxij C dxiiij
Juſticia duas partes cultus diuini generat 4 Vi P x.
Juſticia timoꝛem generat ij M xiij

Kſtirrc⸗ re quemadmodũ iuſtificandi ſunt qui iuſticiam faciends neganr qui di⸗

4 . e
— * 5

mnm
iuiud

ſ
Kn biftlan
i

lekbebent
ſeisconinn
leticnnauon
Pui
Ponlge
1 nineni
lmmi
latumbun

atß
Nontrcoozen
a ernech
nits m
nanuc
unuchoreien

nhmrammber

leenbanueno
1 Gnlnete⸗
ſabaſopeinre
ſbeuheaenian
Thenspdütni
ſchoniſcavdn
0beuurhnn
ſhenepgün
Abaoerir.
ieivnper
Aatert

Loguiobogun

Lognlincaptons
ſngncinen
yi⸗
Gephinonluen
lutaen
hzetini⸗
kufnt cſen
ſmman ahtoſolir

inn lei
Krincgi

.

Miutſlasen

endiend

leudate dnn

oqui nõ loquunt᷑ demonesin ſtatuis ſicut aĩa in coꝛpe ibidem

. umina et ſtellas et ſubſtantias tationaleo colebut quidam

Lupi demonibus aſſimilantur.

Lux tenebras infidelitatis irrumpens eſt fides

Auxurie quni vocant venerem colunt

Resiſrum

7

H Tex hebꝛeoꝝ non eſt integra ibidem JMẽ S
Aegis conſũmatio honeſtas eſt gratuita ibidem
Lerx ſignificationis eſt lex ſermonũ ibidem

i 7 ſ
x xvii
ix xix

Aegis conſũmatio charitas eſt et dilectii.
egis moſayce conditoꝛ fuit deus hoc patet multis ſi iani⸗ Eidemn

Tesis moſayce nihil inutile vel abſurdum

Legales immundicie ſunt quinq; rilij A xxvij
Lex dei non ſolum litteralẽ habet intellectũ Ses apüialem quod oltemann multi/
pliciter. xyvypij. O. P. Q. B. xxxv
Lex in lege dei nibil eſt inutile aut ablurdum xvij B rxxxiiij.
Texdei ferculoꝝ eſt pleniiudo xvij. L. Ul. xxxv.

Tex. In lege machomeni mendacijs multa vera iuntinſenar malij bona cõmixta.

xviij. R. S. L. xxxvij.

Aegis et erroꝛis machometi deſtructio ibidem xriij. U. X. y.xxrviij
Lex machometi felicitatẽ ſolum carnalem pmitit ibidem U
. ex hebꝛeoꝛum lex eſt foꝛtune . rxir S. xI.
Tegem ſarracenon legem nature dixerunt quidam lbiden P
Tex ſolum lex eſt chꝛiſtiana ur. y. x
ex dei ſuperioꝛ eſt lege ſolis 2 8. xx. C. D. rli.
Liberat pacientia mulipliciter lvir. . W. cxc

Libertas volũtatis ſufficit ad reſſtendũ ocupilſcẽtijs malis ” xl. Y. Z
Libera ẽ ſola voluntas ſimilr intellect⸗ fm quid alie vires nullomõ xnvij
Tibertas voluntatis cogi non poteſt

XV
Aibera ẽ volũtas ↄſenuire et circa iſta ei imminet bonitas 2 maldha.. KSmxvij 7 R
A.ibero arbitrio ſubſunt quedã multipliciter
Liquefiunt peccatoꝛes nimoꝛe pene ⁊ diſſo luuntur

lxxv M ccxiij
ixri Tcxxxiiij
Loquela loquele oꝛganum eſt coꝛpus xxviij „ rih.
oqui in coꝛpibus hũanis vinẽtibus demones eſt poſſibile em R
Loqui quidam demon noĩe aſtarolhi in pᷣſentia ſancii Batiholomei non uminebat

Mucere vhi non lucet Sol nox eſt iiij⸗ 7 vi.
Lucerne ſeptem ri ZL. xxtiij
Lugenda eſt infirmitas ſpũalis pꝛoximi wvij d.

Augentes in hoc ſeculo conſolabuntur in paradyſo ryvii S cxxvij

Lumen quanto ſoli vicinius tantofoꝛius 1 iiij

Lumina a pᷣma luce deſcendẽtia ſublimioꝛa ſunt ibidem
Lumen fidei in ſacramento altaris ſenſus ⁊ ſenſibilia vincit ij RR v
Lumina deſcendẽtia patre luminũ alteriꝰ modi ſunt qᷓ; luwina delmtia 4 creatis.

viij W xvi.

Lumina ſuaſionũ ſi eu pbationũ cum lumine fidei qui habet expeditioꝛ erit ad⸗ cogno
ſcendum articulos fidei ibidem
rxvi . lvij

xix E xxvij
lxij NRdxvi
Lupus quẽadmodũ lupis gregẽ lacerãtibus qꝛ foꝛte deus faciet eos oues vel agnos

Bic ⁊ cum hereticis parcit᷑ vt ꝑ eos repabilie multitudo ꝑdatur x. R vi.
iij cxI.
lxxi. U. F. cxcix.

Lumina colere inhibitum eſt

uxuria in poꝛco neq; peccatũ eſt neq; culpa ſed tm̃ natura

Auxuria generatur multipliciter lllrxxij D cci.

Fuxuria nõ dʒ mollibꝰ impugnari ſz dur pᷣmijs dʒ deſtrui 7 deponi mix. J.ccxxvij
Xyxvij D lxxiij
Achometus nomẽ legꝗſ abuſiõe intollerabili ſibi vſurpauit rviü M.xavij
Achomelus erat de genere abꝛahe ꝑhyſmabelẽ ibidem

trij

Regiſtrum

Wachometns a ſergio monacho ſeauctus fuil

xit ibidem.
Machometus ſolum carnalem felicitatẽ ꝓ paradyſo pꝛomiſit rviij Cl xxrviij
2 Hagi et ⁊ incantatoꝛes iuſſi ſunt de medio tolii xiij M xxvi.
Wagi contra magos . ” ”M xxx Tixvij1
Magiſtri vani =Jò”M ri & driuè

Magnanimitas eſt coꝛdis altitudo
Magniludo peccati oꝛiginalis que et quanta ſit inepatione alioꝛum peccatoꝛuw
lxxiij O ccvij.

Magnitudo felicitatis et gaudij paradyſi de hac materia diffuſe mactat mrrij .
xxij h rviij.

LC. ccxxxix.
Maioꝛ poteſt eſſe iniuria vbi minoꝛ eſt delectatio

Maleficos et incantotoꝛes occidi pꝛecepit deus xvi. B. xxxiiij.
Malicia de malicia illoꝝ qui aias in e enci etat anenta xxr. A. B. C. D. xi.
Malicia repꝛoboꝝ mariyres fecit per totum folum xrvij £ dxxxy
Malicie punitio ff᷑ff᷑ff᷑᷑iiiiiiix y nx.

Malus habitus vicium eſt habitus malus lxx A cxcij.
Mala minoꝛa maioꝛibus magis aliqñ puniri pꝛecipitur
Mala ſeptem ſunt vitãÄã humanam ſubuertentia Aliiij. y. cxi.

Malus.nõ quia malus male agit.ſed quia male agit malus

Malleus et incus foꝛmas ⁊ figuras impᷣmunt vaſis fabꝛicatiõe. xxvxvi S lxix.
Mandata dei diſpenſationem non recibiunt ix. y. xvij
Man data legis moſayce ſolũ naturalẽ continent boneſtatẽ a Lxvi
Mandata generalia iii 1 wiij

Mandata omnia legis pꝛecepta ſunt ibidem
Mandatonꝝ legis antiꝗ numer?quadragenariꝰ ppier tres s cauſas aſiſtitibidem

Manichei erroꝛes vi B. C. r

Wanus interpoſite inter ſolẽ iuſticie et oculos coꝛdis ſant opera mala iij PH vI
Mare deydolatria maris xxi O lni

„2

xvi Z xxxiiij.

Marnus nõ ſolum vult vxoꝛem ſuam adulterio declinare Sed et omnes occaſiöes

keoꝛundem vitare ei fugere
Wariyrum pacientia
Martyres fecit malicia repꝛoboꝛum
Mars non poteſt contra infoꝛtunia ſua
Martyrum eſt paſſio conſummata
Medicine ſcientia ipᷣm egrotum non egerit ij X* v.

xxvi E lviij

wedicnale vel medicamentũ toti ciuilati vel regioni ebipꝛe ger debet eſſe platus. “

lxij D cxiiijꝰ

MWemoꝛare nouiſſima et ineternũ non peccabis lxxix cerxvij
NMembꝛa animalium virtutes dicuntur xxxvi C lxv
Memoꝛia diuine pietatis nihil ſalubꝛius f D xxifj/
Mendacia ſacris eloquiis contineri nulli credere licet v P ix
Mendacibus viris deũ in nullo añponunt ꝗ vbationib⸗ deo credut ij H iiij

Mendacia ydola dicuntur

Mens hũuana per pauꝑtatẽ ditiſſima ẽ et hoc miplicher
Menſa felicitatis eterne

Menſam ꝓpoſitiõis cũ panibꝰ pᷣcipit᷑ erigi ad ꝑtem aquilonis
Mercatur quis regnum celoꝛum

erceuriꝰ diuinã eẽ vᷣtutẽ ĩ ymaginibaponebat.xxvij. T. lxij. Et hoc repꝛobat᷑ xxviij. H
Mercuriꝰðꝛ lingqua hoĩs ⁊ labia attenuare xi.

Mereri põt vir ſanctus alicui peccatoꝛi gratiam viuificatiõis

1

rrrviij rxxvij
Machomeltus pꝛimo pꝛedicauit vnum verum deũ eſſe ele omnem ſourciclam interdu H

xlij R. cxiij

ix. O. Q. xix.
lxxiiij G ccix.

lxi X dxxxvx
lxxi Kk cxcvij.

xxxij Q wri

hriiij E clxxrij.
Mens infidelis bellatoꝛ eſt inutils lij Ucxi.
ru 4
xi Txxiiij
lvij cli.

xxvi. R.lvii i xü,/
8 bxx S ccxxxi·
Meretur quis vita eternam pꝛ doimni obpcincharitale lago. widem . n

Ppoeivonde
um
Mertüzwere
aruundene
Ppeleigaian
emgiouei
entüimerloe
Dnii wueet
Pn nmint
enrſunusden
Munenn
Phoricsſeoma
Pomtmpn⸗
wamule
Mulntemete
Mweſtqni
uſtnnd
Mnasmund
Moamalamme

MIrabliamiae

Ppaanafidem!

Drreculs deifun

Mantingedi
Meriom vellen
ſiocis ermn
Weoinine
lnenmn

Aiflm
Ninni

hänn
Ninienien
ſieri

e mn

inleraai

m õ

fr
e.

=
= ——
= =

—

de.

)
. .

Wwoꝛtificatio vicion et peccatoꝝ ſemper deo eſt accepta

Regiſtrum

Wererin non boteſt vir ſanckus gratiam viuificationis alicui beccgioꝛi⸗ ex merito con/
digni. iixxx. L. U. T. ccxxxij.

Merita rpi fuerũt vltra omnẽ ꝓpoꝛtionẽ maioꝛa oĩba meritis alion lxxxr cexxx.

Meritũ ⁊ mereri plerũq; non accipiunt᷑ ſm rect intẽtionem

lxxx A ccxxix
Weritum de merito condigni et merito congrui ibidem C

Wereri gratiam vel gloꝛiam nullus poteſt de condigno em. . dd·
WMerendi quot ſunt modi ibidem Item ibilenm U
Meritũ inter locantẽ et conducentẽ non habet lorum? lxxix Z ccxxix

Moeritũ ppꝛie et rectiſſima diffinitione obſequiũ eſt retributiõis obligatoꝛiũ ibidẽ.
Wreritis noſtris ſolis nibil debetur nec meritis noſtris ſolis deum nobis in aliquo fa
cere poſſumus debitoꝛem. Sed meritis noſtris et miſſione ſua

lxx Leccxxxi

Weritrices ſe muneribus conducũt R xvi 36 clxi
MWoeretrices ſe oꝛnant vt mo ⁊ hominibus piaceamtibidem ”UM 5
Meretrix magna eſt caterua maloꝛum tmniz 1. wiccxlij
Menſtrnata mulier immunda iudicata eſt rui D xxvij.
Metallum ferri et eris et huius ydolatrarũ vanitas teputabaur xiij & xxv
Milicia que ſit quã colunt barbarie nationes Xxvy Llvij
Milicia ſ̃m opinionem qnoꝛunda multitudo ſpirituũ ſ ibidem W
Millenaris mundus eſt ſeptimo finiendus riij KR xxvi
Minoꝛa mala maioꝛibus magis Puniripipitur alianando ix PP% xix
Wirabilia multa oſtendit deus hebꝛeis ix Nxviij
Miracula fidem ſemper conſequntur 3 B xij
Miracula dei ſunt eius teſtimonia ij O xiij

Mirant increduli pene eternitatẽ pꝛo pᷣctõ momẽtaneo. multũ tackat de iſta materia

Miſeriam vel lenit vel tollit miſericoꝛdia vi O x xxi L.M. xH
Mißicoꝛdia ex mip̃icoꝛdia multe partes cultus diuini oꝛiuntur ibidem OD
Miſcdie diuine credulitas ſpem gratie et gloꝛie generat vij S xij
Milſcoie vehemens eſt impꝛeſſio animalium oblatio xi D xxij

Milcðia. videbant increduli contra dei miſcðiam tantam bominũ mulinan dam

nari. x Z. xlij
Miſericoꝛdia de dei miſericordia et iuſticia eiuſ dem
Wiſericoꝛdia dei in redemptis reſonabãt gratiarũactiones ibidem

Wiſericoꝛdia muliebꝛis xlix cxxviij

Milcðia nihil deſtrictius exigit a nobis ẽ; qᷓ; miſereri 1D ecxxx
Miſcdie diuine tot ꝓmiſſioes ſunt totq; magnificatiões hoĩes adueniã puocantes.
Miſcdie diuine benignitas ad pctoꝛees lv „₰ exlvij eeiilv L. cxlvi
Miſericoꝛdia Chꝛiſti ir Lcvij ⁊c.
Mitis et paciẽs non conſimiliter ſe habent vNQ cxiiij
Wiisenfadeepon uate, e babeyt, Oe qucituribidem hoij P clxxxiij
MWoneta apð venales hoĩes vicem obtinet ↄſilioꝝ et ptůtem xxxvij U lxxxix
Monialiũ oꝛnatarepꝛobat᷑ et clauſura ↄmendat et eius ratio reddit lxi. J. R. clxi.
Moꝛa aut ẽ peccatũ aut circuſtantia peccatiit M xlvi E cxviij.
Moꝛdaces ſunt iracundi ŚYJNU xlix £ cxxx

Woꝛtificare moꝛtiſicat fides opus pꝛopꝛium xxxij R lxxiij

mi X
Moꝛs ꝑ moꝛtẽ pars ſupplicioꝝ infernalium detrabitur

WMWoꝛs de iure ꝓ culpa poteſt infligi. vbi diffuſe tractatur de illa materia x As
Moꝛii hominu ſpirituali occurrere maioꝛ ſolicitudo ẽ ladendac; q; moꝛ cotipali. cuius

cxontrarinm facit maioꝛ pars mundt ix Zxx
Moꝛtui ſuſcilati ſunt in nomine chꝛiſti vij D xij
Woꝛtua fides differt a viua j £ v
Moꝛtis timoꝛ ↄcupiſcẽtiam extinguit ibidẽ woꝛtis bficia lxix. k. vſc. gierd.
Moꝛtem aer coꝛruptus generat xxix. R. S. lxvi.
MWoꝛlem vaſkones animarũ vebemetes poſſibile⸗ ẽ inferre xxix Tixvij

xxij 3. R. lwiij.

Regiſtrum

Woꝛti indicium iuſtiſſimũ et laudabile lir * cxd

Moꝛs dicitur vita tempoꝛalis irn Cccexxxiij
Moꝛtuoꝛum fetoꝛ infamia eſt peccatoꝛum M ix clxvi
Moꝛtuus eſt qui non diligit Awrxvij. L. U. X. dxvi
Moꝛtis memoꝛia optimũ eſt remedium contra peccatum lxxix cexxvij.
Woꝛs pacientes liberat . lxix. Q. R. cxi
Moꝛtem paſſeris plus lugentaliani iᷓ moꝛtem hominis lvij I chd
Moꝛum et habituum difterentia xrxxvi G lxxxv
Woꝛs moꝛtem efficiebat xilij R. xxix
MWoſayca lex non eſt boneſta integra.ſed pars boneſtatis ix xvij
Motus eſt pꝛimum ſignum vite xviij P lxiij
Motus virtutũ gratie maioꝛes ſunt motibus vicioꝛum li D cxxxv.
Motus anime in deum ſeptem in peccatum vndecin xliiij cix
Wonere dicitur multiplicitter lxxviij 2 cxwv.
Mouet fides intellectum ad co ogitance que credenda ſunt ij y v.
MWulieres heb:eoꝝ vtuꝝ pacti ⁊ federis ⁊ circũciſiõis fuerint debitrices xiij — xxv
Mulier menſtruata immunda eſt reputanda . riiij D vij
Mulieres immunde iudicate ſunt ꝓpter ſex cauſas ibidem
Mulierum amoꝛ ydolatrie magna cauſa eſt xxiij R l.
Moulti damnantur hoc pꝛobatur xrhroährreG E xliij
Mundanns amoꝛ excecat dupliciter vwveilz D clij
Wun danit xpᷣus per paupertatẽ genus humanu lx. E. S. clviij.
Mundaãdus erat lepꝛoſus aſperſione ſanguinis et aque xvyv x vui
Moundus duplex ẽ ſeʒ ſpũalis et ſenſibilis xij D Miij.
Mundus finiendus eſt millenario ſeptino xiij K& xxvi.
Mundũ vocat mercurius deũ ſenſibilem et planetas xxvi A lyi
Moundus eſt animal intelligens diuine puideie ſanctione piato ibidem A
Mounqdi pericula xli A xcviij
Mundi facies AAAy Say.
Mundi amoꝛ frigus vel frigiditas yoilj Cclij
Mundus quaſi totus pacientie ſeruit hirx QQ cxci

Munera muneribꝰ dimiſſis bonis ſuaſiõibꝰ ⁊ ,Kiliis boies aegelatmni Ur

Atura omnibus modis minoꝛ: eſt q; graia ij P iüiij
Atura nobis indicat que ſcientie ſunt narbrales 02
Patura aliquid agere fruſtra non ꝑmittit viij Q xwi
Nature coꝛruptio cauſa eſt auerſionis a deo 2 xxiij. A. B. rx.
HNatnura ſemper operatur ad modum ſeruientnis vxvi U lirx
atura humana longe ſublimioꝛ eſt ſtatuua. xxviij. J.xiij
HNatura ꝑſe ni prauũ vel malũ ſuggerit.multũ deiſto mactis xnir. E. F. B. lxxvij
Hatura quicquid a natura eſt dei donũ ett Vyxirx E xciij
HNatura bene vinere a nobis requirit xxxviij. R. L. lxxviij.
MHatura mentis humane qntumcũq; perfecta in in natura libus et virtutibus ↄſuetudi/
nalibus non eſt ſuſceptibilis gloꝛie xi C xcv
Tia zurs humana ad ſpualia vonav mala neqʒ cenitudinem habet coggilio liogis⸗ i
(vij⸗-
MHatura humana ad ea que carnis etmundi ſunt ſiue bona ſiue mala.non patitur de
fectum in cognitione ibidem
MNarura eſt in animabus quod egritudo eſti in nobis ixxi £ cix.
Hatura eſt vt ſimilis ſimilem ſibi genexret lxxij C (c.
aturalia bona oon ſunt pꝛeferenda ſeruitio creatoꝛis xxxix J xciij
nNaturalia bona data ſunt ad dei gloꝛiam ⁊ honoꝛem ibidem K

Hatutalia bona viſum eſt quibuſdaã ſufficere ad vitã eternã pmerenda A Xcv

leuraie quicquid eſt ngtarale vni indiuiduo:u ciuſdem ſpeciei eſt amnibe⸗ naln,

re i D crii

eng
Hrtn
R

ifnm⸗
Hanrales
Aaturales
arureles
Puunalse
Prunlus

mtrelso

Paunlun
mmunt
uunlei
Puuralez t
uutiesboli⸗
Nunestuu
Ppotäfun
tüßmse
ſchtsdiſt

lrsdies

Peſtasinui
choeine
ſecgigennack
—
Paligoness
Pchaimnin
Pedengiot
Pepoänoi
giti⸗
Piinen
Nyonone
ij 0.
olebomun
pnnatots
Pyrinanoni⸗
Porreieum
rrirdo⸗

Ann

Ponngi
—
n en
1 4
Ne

Regiltruium

taliqui in rebus inſitã pereandi ſimilia er naturalibꝰ lxxij B c⸗

Maturam diffiniũ

Maturales vtutes et gratuite vnam ſola legem efficiũt perlectam viij B. xpi
Haturales virtutes ſemina ſunt ⁊ igniculi rxrxrxxvij E Ixxr
aturales virtutes quales ſunt viilij = xpij.
Paturales operaliones III P xrli.
Naturalitas neqʒ nomẽ hʒ neq; rõnevere bonitatis aut vere virtutis.xxxvij. A lxxxvi
naturalis operatio ſeruitus eſt MM xxvi.U.x.lix
Naturalium virtutum diffinitio MM viij = xvij
Maturalem pietatem vicium vocant philo ʒophi xxxvij. E. lxxxvij.

Haturales ſcientie ſ̃m tres intentiones vel modos intelliguntur xxxviij. M. xci
MNaturales vtutes ad ꝓpoꝛtionem membꝛoꝝ ſe habent?? xxxix xcv.
naturales ſolũ vᷣtutes non defendũt hoĩes ab immũdi cia ⁊ coꝛruptiõe.xl. R.S.xcvij
naturales vᷣtutes naturaliter equales eſſe videntur K ejerxxi
Naturaliũ viutũ conſueiudinaliũ et gratuuaru dꝛña xxxviij. D. xc. Itẽ. viij. H.⁊c.xv
Nati fumus ad felicitatem rrrrrrxxix = lxxxi.

MNeceſſitas diſtinguitur quadeupliciter lxxiiij. S. Leccri
neceſſitas vires ceteras mouet et impellit JMU0 vxvij WM Ixxxviij.
Neceſſitas inuincibilis extuſlt lx xiiij.y. ccxi
Negligentia eſt culpabilis et danatione digna . P. Q. xliij

Negligentia eſt cauſa erroꝛis qua diuinum ad credendum adiutoꝛiũ non queritur.
Quod oſtenditur multipli citer iij G vi
Tegligentes abire dimittendi unt „ ix X*£ xix
Negligẽtia qrendi graʒ⁊ remiſſionẽ aut pctm̃ ẽ aut circũſtantia pcti xlvi k. L. clxxx.
Negoc iatio eſt ſanctoꝛum vita yoyij O cl Itẽ. xlvij. Q. cxxiij
Hegociatoi ſtulto videt deus nimis chare venalis exhiberi. xl Ucliij
Negociatio ſpũalis requirit pꝛudentiam l xlvij Q cxxiij
Nibii pꝛeter deũ cultus diuini bonoꝛificentia dignũ eft u. R r.
iigzomanciu creduntaliqaicemonesopetan tutibus ſibi a creatione inditis xx
iij ene N 5 2

Nolle bonum vel virtuoſum. non bonum eſt et virtuo0ſum xxvij R lxxxix
Nominatioes virtutũ ſunt.xxij. Require in littera. U.vbi vᷣtutes xxxv lxxxiij.
Nominationũ trium vᷣtutum diferentia xliij Z ciiij.

Nominẽ ieſu multi moꝛtui ſuſcitati ſur? vij D xij.
Nominũ ⁊ vboꝛum ydolatria. xxix.H Nominũ ⁊ verboꝝ duplex eſt ydol atria wi

dem.R xrir Z lrxvi
NMNoſmetipᷣi ſumus ſacramentũ quod requirit deus xxxij. P. lxxiiij
MNoriciam de deo ſolum per fidem habemus lxvu O cxxiij.
MNouus non eſt aceruus cuius om nis pars vetus eſt xxxvij O lxxxviij
MNox eſt vbi non luet ſol M „ ij 7 vi
Mubes ⁊ pluuias creditur myniſtrare aer “I”JMU xyvxvij. W. lxi.
Numerus certus affectionũ ex neceſſitate ſubeft v y ir

Numerus certus eſt articuloꝝ fidei alioꝗn ipſa fides eẽt im poſſibilis ibidem. S=

numerus credẽdoꝝ certus 7 determinatus quod oñditur multiprr iiij E vij
umerus madatoꝝ legis qdragenarius eſt ꝓpter tres cauſas ix 1. vxviij.
AAumerus vtutum donoꝛzum gratiarum xlvij Ncxxi
Humerus nec augeri poteſt nec miniin lij cxxxvii.
Numina nocturna credũt fatui domos frequentare xiiij J xxviij
Muptiarum ſpiritualium fſedus .ßUMũẽ xiij G xxv

Bedientia eſt iuſticie emanatio ðG Aljlvi y cxx.
Bedientia reddit bo ninẽ deuotum ad dei veneratiem xxxij lxxiij
Dbedire ioſne ſolem 2 lunãa et dei cultus et lex eius ↄpulerunt xrxvx A xli.
Dbediredebemus ſupioꝛthuouos „AvI ar,.
Hbedire dẽm in licitt ⁊ honeſtj nõ in illicitt. diffuſe de hboc tractak xlvij.D. E. cxxi
Hoedire nõ oʒ miſter iudici pcipiẽti innoceniẽ ſuſpẽdere auninterficere ibidem

Begiſerum

Obediens eſt des ſola gensflrmata fide YUVB ij T v
Oblatio eſt ſacrificiũ quod offerentem ſanctificat YJVMG ti A rg

Obligationis tranſgrenio eſt infinia
Obligatiões et traſgreſſiões ſꝑ ſt ppoꝛtionales vbimulttt hẽtur 3 hoc. xxi. S. T. iet

Obligatio qua quis deo obligatus eſt infinita eſt xrxij A A xlvij
Obſequium deo impenditur multipliciter iliiij Tviij
Hbſequium honoꝛificẽtie ſumme venerationis eſt culttus xxij P Aviü
Obſequium eſt deo gratum moꝛtificatio peccatouum Xxxij A lxxij.
Obſeruatio legis diuine vna eſt xXxxrxxi A lxix
Obſernatiõibus qui eredũt huius eoꝛum anime ofoꝛtank xxx Q lvix.
ONccidere occidens hominẽ quod fit in momento non fit ꝓpter hoc malus illa hoꝛa.

opinio Areſtotelis
Ocecidens hominẽ ignoꝛanter non imputetur⸗ ei ad betcalüt ibidem

Heculta noſſe ſolius eſt ſapientie diſnne xxiij ZA li.

Ocioſus non licet ſeruos eſſe Axiiij X lxxx.
Nculos clauſos pena aperit

Oaire qui odit fratrem ſuũ antichꝛiſtianus eſt. lxij. ,

Ogliens aliquẽ hominem non eſt amicus eius et oſequẽten necdei xlij L cij
Odiens ſe odire a non odita xryi Llxxxviij
Odioſa eſt vita peccatoꝛum non animaluum W xxxi.Q.lxxij
