um. non em̃ ẽ ſimpliciter amicus et vere.
qui ex aliqua parte eſt inimicus. Inimicꝰ
auũt dei ẽ expᷣſſe.qui odit vel minimum ex
filüs ſuis quia homicida eius eſt.ſicut dic
Johanes in.iij.pᷣme Canoñ.ſue.Omnis
qui oditfratrẽ ſuũ homicida eſt.Et Jaco

— 22

bi. iiij. Si quis vult amicꝰ eſſe ſeculi hui

inimicus dei ↄſtituitur. Eodem modo eſt
oñqdere de temperacia. quoniã impoſſibi

—

2

72

B

C.

le ẽ aliquem eſſe ſimpliciter temperatum
ſiue temperantem ⁊ in aliquo intempera
tum ſiue diſtemperantẽ.quẽadmodũ ali⸗
quem eſſe frigidum aut tepidum ſimplici
ter.et in aliquo ardentem.et ſimiliter ſim⸗
pliciter in aliquo circumciſum ⁊ in aliquo
cedentem ſiuę minus habentẽ. Nõ mi⸗
us aut manifeſtum eſ in generali verbi
gracia. Si dixerimus ſic. Impoſſibile eſt

virtutibus

vᷣtutũ vie ĩſeparabiles ſunt et ſeinuicẽ ne
ceſſario comitat INa vt vbicunq; vnus et

oẽs.vbicũq; em̃ vna virtus gloꝛie etoẽs.

quare virtutes vie inſepabiles ſili comitã

cia erunt neceſſario colligate.ſicut ergo in

quocuuq; vna ẽ.ſunt omẽs ex neceſſitate
Alttende autẽ quia ꝓbationes quas
ic inducimus fundate ſunt ſup hanc ra⸗
dicem quã omnes doctoꝛes ſacri recipiũt
videlicʒ ꝙ quelibet hmõi virtutũ dignũ
facit vita eterna.⁊ cuilibet operi ex quacũ
q; talem. debetur de iuſticia dei vita eter⸗

na et cuilibet operi ex quacunq; tali virtu

te ꝓcedente. opere dico voluntario. de
hoc loquemur tractatu de meritis 2 retri

2

butionibuſs.
Oſt hec loquemur pauca de intẽ
OR ſione virtutu et remiſſione.vbi pᷣ⸗
— mũ inquirendũ nobis enit. anen
endi ⁊ remitti poſſint.an tm intendi ⁊ nõ

aliquẽ ſimpliciter virtuoſum eſſe ⁊ in aliqͥ &ı½remitti.et qualiter.Et videtf pꝛimũ qꝙ intẽ

vicioſum eſſe vel ſimpliciter eſſe vicioſum
et in aioiqu bonum. Quemadmodu ali⸗
quẽ ſimpliciter eſſe album.et in parte ali⸗
qua nigrũ.cũ quacũq; ergo bonitate ve⸗
ri nominis impoſſibile ẽ maliciã quãcũq;
eſſeę.quia ergo contraria immediata ſunt
bonitas et malici.vifſtꝰ ⁊ vici circa quẽ
cunqʒ adultũ.neceſſe ẽ vt quacunqʒ exiſtẽ
le virtute in quocunq; adulto. ⁊ nullũ cũ
eo eſſe viciũ.et omnes virtutes ſimłin eo
dlem eſſe. Secunda declaratio e p dei
iuſticiam. que omnẽvirtutem veri nomĩs
emunerat felicitate eterna. et ꝑ quã omi
virtute et gracie redditur gloꝛia ſibi ↄgru
ens et reſpondens.ſicut docebimꝰſin par
re vltima tractatus. Quia ergo impoſſibi
le ẽ gloꝛia futura ⁊ dampnationem ſimul
alicui reddi,/ hoc aũt contingeret. ſi hmoi
vitlus et quo dcunq; viciũ ſimul eſſent in
eodem.tamen inoſſibile eẽt ip̃m in am
bobus decedere quare illud ex quo ſequi
tur neceſſe ẽ impoſſibile eẽ. Impoſſibile ẽ
virtutem veri nominis ⁊ quodcũq;viciũ
ſimul in eodẽ eẽ. Ampli⸗. Sicut ſe ba
bet gracia gratufaciens ad remuneratio
nem eterna. ſic et culpa moꝛtalis ad dam

pnationẽ oppoſitam/quia vt eaʒ ſuo mõ

et meritũ. quare? pmutatim ſimilit ſe ha
bebunt. Sicut ergo eterna remuneratio
ad eternam dampnationẽ.ſic hmõi gra⸗
cia ad hmõi culpa .quare ſicut ille nec ex
pate nec ex toto ſimul poſſunt eẽ in eodẽ
neciſte. Ampl. Effectus graciaruz ſiue

di non poſſint vllo modo. quẽadmoduʒ
nec augeri nec minui.cum ſint impartibi⸗
les. Impartibile em̃ impartibile manens

manet minimu? in vltimo paruitati.nõ

recedit ergo a paruitate in qua erat.xiðo

nõ creſcit.minui aũt nõ poteſt cũ poſtvliu

mitatis paruitatẽ nõ ſit paruitas. Am
plius. In eẽncia virtutis cuiuſcũq; nõ fit
additiocũ ſit imꝑtibilis.nec fit depuralio
in ip̃a ab admixtione contrarij cũ nulia ſi
at detractio ex ea. Si ei fieret detractio ex
ipa eẽt iuenire ĩ ea ꝑtẽæ ꝑtẽ qm eẽtiuenire
ni ea id qð detaheret᷑ ⁊ id ꝙ relinqret᷑ qᷓ

re eẽt ex neceſſitate partibilis.hoc aũt imn

poſſibile ẽ.cũ ſubieciũ eiꝰ impartibile ſit.
Amp. Inteſio fit in qlitatibus coꝛꝑali
bus ᷣm depurationẽ et remiſſioſcᷣm ad
mixtionẽ contrarij.et iſtud nõ habet locũ
in virtutibis. his ergo modus intenſio
nũ in eis aut remiſſſonu ſi remiſſiões ſũt
apud illas. Anſeᷣlius. Intenſio ẽ acceſ
ſus ad modũ veri nominis impoſitioneʒ
ſicut dicit Ariſtol.in Ue ſe vnobiomir.
Que ergo erunt virtutes veri nomis.ia
ille que ſunt vie.an ille q̃ ſunt patrie.Im⸗
poſſibi videtur ꝙ alterutre. Omẽs em
albedines veri noĩs equales ſunt.Quo⸗

niam albedo veri nominis eſt albedo pu

ra.⁊ albũ hmõi albedine ẽ album in vlli⸗
mo.Omnia aũt alba in vltimo equaliter

alba ſunt.et albedines eoꝝ equales. Si⸗

ueſergo virtutes vie.ſiue virtutes patrie

.veni nominis viriutes ſunt. neceſſe ẽ illas

Ecne
gnin bo
Nſenc
ſeqve
kbonle
ubont
nlie
ieſrg
Uloro⸗
Mintn
lenue
ſoinan
onp
lſons
Chong

y
inlige
Nhuno
nisade
Nbmia
goalintee
nugsden
ſntorsta
Ueggain
Dumesnn
apnue
Mhon⸗
ltee
unhe
ltn⸗
9 umn⸗
Mrr,
oee
uſyigen
ſtigala
heiſitc
livfftis
lſte⸗ ni

4

is

Awchen
lcuin,
oe
u un
eſunie
bmölſina
banſtn
S
Ricowomeag

miaſenin;
ſnniin
anun
onocn in
nnianin.
Wareinustn

itno oictine

nöſtene
mds anlann
thüsneit e
necontanicin

Baifentdnd

Nitgegftinn⸗

tandlsͤhin

ei e

oali

4

GrHrFr ACrtxvij

eẽ equales hoc autem impoſſibile eſt Si

enim hoc eẽtvel omnes anime q hic ſunt

eſſent eque bone.vel que in patria ſut ei⸗
ſent eque bone.cum virlutes vie vłſingu

le bonitates ſint. vl omnes ſimul ſumpte

⁊ ſimiliter ſingule bonitates vel virtutes

patrie ſingule beatitudines. vel omnes ſi

mul ſumpte que invno ſubiecto ſunt.vna
beatitudo beatiſicas illud. In quo reſpõ
demus quia intenſio in virtutibꝰ elonga

O

)np

K“

lio ẽ a contrario. vnde ⁊ q̃ ſunt in vltimo
elongationis a vicis invltimitate ſunt in
tenſionis.hoc ẽ intenſiſſime vel ᷣm intẽſi
onem marime Omiliter intenſiovirtutũ
appꝛopinquatio ẽ ad pꝛimã et maximam
virtutẽ que deus ẽ.eęt intenſio iuſticie ap⸗
ꝓbinquatio ad iuſticia que deus eſt ⁊ pie
niis ad pietatem que deus eſt⁊ charitat
ad charitatem que deus ẽ.et ita de alus.
quod inde euidenter declarat᷑ Que enim

ue equ aliter intenſe.Et ꝓpter hoc dic qo/⸗

mouent. gt ad equalia opera aggredien⸗

da equaliter.id eſt equalium difficultAri

ſicut ad equales elemoſynas et ad equa⸗

lia ieiunia ad equales laboꝛes minuunft

boni imul ſumpte et intenduntur. remittuntur huiuſmodi
vna bonitas.qua bona ẽ anima in q̃ ſ=t.

motus: adiuuaniur aut impediuntur bo
nisvel malis diſpoſitionibus ſubiectoꝛũ.

ſicut motus audacie impeditur ex natura

„ . — .₰

li puſillanimitate et motus magnificẽcie.

Similiter et aliqui alij:ſimiliter ⁊ motus
ʒeli adiuuatur et intẽditur ex naturali ira
cundia et etiam colerica cõplexione etp⸗

pter hoc non ſequitur:ꝙ ſi magis mouef
quis quod ex maioꝛi virtute. Quẽadmo⸗

uʒz magis ardet aut calet quod ex maio⸗

ri caloꝛe vel ſi minus calet quod ex mino⸗

ri caloꝛe ſicut acc idit i ferro et ligno arido
Unde em̃ arderet huiuſmodi lignum vix
caleret ferrum. et vnde lapillus longe ia⸗
citur:vix moueretur magnꝰ lapis. Remit

ti autemvł minui huiuſmodi virtutes im S

venialia ſi minuerentur:minuerentur ⁊ p

magis deo aſſimilant ille maioꝛes ſiue in ſſibile eſt. Per peccata enim moꝛtalia
tenſioꝛes ſunt.et equaliter equales ſi nnuen⸗ totaliter. Per peccata vero

hannes in.iij.Canonice ſue. Scimus qm̃
cũ apouerit ſimiles ei erimus.qð qdẽ per
anthonomaſiã dictũ ẽ.Cũc em̃ maxime ſi
miles ei erimꝰ.cumvᷣtutes noſtre maxime
erunt hoc cin vltimo pꝑfectiõis ſue quod
erit in patria. Nihil ei aliud ẽ gloꝛificatio
animaꝝ noſtraꝝ ſicut docebimꝰ in ſequẽ
P52 q; aſſimilatio illa ad den. Sigs
Qut qratin vel ꝑ ꝗd cognoſcet᷑ ⁊ menſu
rabit hmõi intẽſio. Rñnidemꝰ qꝛ elon
gatio a vieijs cognoſcit᷑ alijs circũſtãcis
paribꝰ ex hmoi moti

vbi gra. Qui odit magis hoꝛret. magt ab

hominat coꝛde ꝗq mineas ſentit.equalit
pulſataffoꝛis.⁊ ſiir diſpoſiłai alüs. qð di
cimꝰideo.qꝛ diſſilitudo diſpᷣſitiouũ atq;

diuerſitatũ vel nae el impedit motus

quos diximus. 4. Aligs vicium nõ
auti pcogniuũ vel auditũ nõ taʒ magnitu

dine q; nouitate hoꝛret vrmonſtrũ er de
teſtat vt nephariũ.lõge ampliꝰmultis eo

iuſtioꝛibus et ſanctioꝛibus ⁊ aligs vir ſan

ctus lõge magis ⁊ maioꝛẽ ſenniłeuſultum
luxurie aliquo minꝰ ſancto ⁊ iuſto.et hoc
vel ꝓpter cibũ ⁊ potũ vł ꝓpter muliplica
none materie ex qᷓ ẽ luxuria. Illevo mino
Te ꝓpter ieiuniũ vel alia afſtictionẽ vel oc
cupationẽ vellaliqd aliud hmõi.? ꝓpter
boc equales ſunt virtutes q eqtiter ſubie
gaa h omniq diſpoſita.equalibꝰ motibus

tibꝰ qles noiabimus

mia eterna: et ua aliquid de eis detrahe⸗
retur. Detractio autem de pꝛemio eierno
pena eterna eſt:quoniam eterni dampni
et eterni boni ablatio videlicet partis ipᷣi⸗
us pꝛemu et eterni.et ita peccatum venia
le puniretur pena eterna Amp̃. Scõʒ
hoc per ſola venialia poſſet conſumi vir⸗
tus hmõi. Si enim aliquo peccatoxenia
li in ĩ minuitur. ergo ꝑ duo equalia ve⸗
nialia duo tanta ei detraherentur. Cum
ergo non ſint in ea infinita merita ſiue in
finiti meriti tante partes. Per in finita er⸗
go venialia conſumetur ex toto. Eſto er⸗
go ꝙ decedat in illis venialibus abſq; vl
lo moꝛtali. Ille enim dampnabitur dam
pnatione eterna cũ cepam moꝛtalẽ non

habet ne pᷣmiabitur vula eterna cum vir⸗

tus in eo extincta ſit. Sufficiat ergo ti⸗
bi in his aperta eſſeviã ad declarandam
vtutes nõ poſſe minui.⁊ quia hoc nõ eſt
de foꝛtitudine aut impoſſibilitate eſſenci
arũ earũ.ſʒ de veritate et equitate diuine
iuſticie que pꝛo veniali non patitur affli⸗
i penam eternam. Quẽadmodum adaã
2 immoꝛtalis ante peccatum.eęt ideo in
uulnerabilis et illeſibilis. Hoc ſcilicet mo
do protectione diuine iuſticie. Non au⸗
tem naturali impaſſibilitate. Siquis
em̃ gla dio ferro vel igne exiinguerevellet
x üij

p„

Be

adam ante peccatũ.nõ pmitteręt hoe di⸗

uina iuſticia que nõ ſinit vt pema culbam
pᷣcedat.ymmo oꝛdinat eam poſt culpam.
Adam ergo a gladiovłigne ĩ eo ſtatuno

teneret naturałimpoſſibilitas quaʒ vtiq;

nõ habebat ſed oꝛdo diuine iuſticievt di
ximus. qᷓ vt pena culpã pᷣcederet non ſine

bat.ſicut em̃ culpa cauſa moꝛtis fuit.qua

non pᷣcedente nõ eẽt inflicta.ſic ⁊ tociꝰpe
nalitatis pᷣſentis/vides ergo quia nõ ita

ẽ in virtutibus. Quemadmodũ innume

ris. Q eniʒ numerꝰ nec augeri poteſt nec
minui.determinatio facit eſſencie ipius ꝓ
pter quã qᷓcunq; additione vel detractio⸗

ne diuerſificat᷑ eſſencialiter. et ẽ alius qui
relinquitur poſt detractionẽ ab eo ꝗ pᷣus
erat.ſimiliter et alius qui conſtituitur per

additionẽ ab eo qui pᷣus erat. Alius eniʒ
ſpecie numerꝰẽ ternarius ab eo q poſt de

tractionẽvnitatis ab eo relingtur.hoc eſt

binario. Alius q ex additione vnitatis cũ
eodem adiungitur videlicet quaternario
quare ſi virtus hoc modo eẽt determina⸗

te eẽncie nec minueret nec augeret᷑.nec in

tenderetur nec remitteret᷑. manifeſtũ aũt
quoniã intenditur.q; ergo nõ minuitur

Eẽ ꝓtectione diuine iuſticie nõ determina
jone vt diximeẽncie.
ibi alia declarationẽ ad hoc.Eſto eniʒ ꝙ;
aliquis decedat cũ vno veniali tm̃/ꝙ ali⸗

ad eius minuerit in centeſima ꝑte illinõ

ẽ dubitãdũ ꝗn illud veniale ĩ purgatoꝛio
expietur ⁊ nõ antequia cũ eo deceſſit qui
illud cõmiſit. non remittet᷑ aũt donecex⸗

—

pietur aut penitẽcia plena ꝓ eo agatur.qᷓ
re nõ remittet niſi in purgatoꝛio.Queri⸗
us ergovtrũ gra q̃ in eo ĩminuta pveni

ale erat.reuertatur ad pᷣſtinã quatitatẽ ſi⸗

ue intenſionẽ. an nõ.ſi ſic:ergo reſurget il
le melioꝛ qᷓ; deceſſerit⁊ pᷣſentabit᷑ ĩ iuditõ

melioꝛ q; ex hacviivxierit. Alioꝗn ĩutilit᷑
creſceret gra illa: ſed ſm magnitudineʒ ſi
ue intenſionẽ ipius non eſſet ille remune
randus Amp̃. Scom hoc erit locꝰme

rendi in purgatoꝛio. Cum em maio: glo⸗

ria debeatur illi ꝓ ſtatu purgatoꝛij.qʒ ꝓ

ſtatu in quo deceſſit.ſic adductũ ẽ pᷣmiuʒ.
quare ⁊ meritũ:et ita acquirit nouũ meri

tũ in purgatoꝛio. videlicet meriti partem

q ei reſtituitur. O ſi expiato hmoi pecca⸗
to veniali non reſtituat ei gracia perißm

ante detracta.ergo punitur bis in idipᷣm.

quia punit᷑ et detractiõe ſiue diminutiõe
gracie,et pena iam in purgatoꝛio exſolu⸗

Addemꝰ autẽ

gatoꝛia aliq

virtutibus

ta. Ampli⸗. Qui ſᷣm hoc peccaretveni

aliter magis mereret᷑ ĩ purgatoꝛio.⁊ hoc
ẽ quonia ſi centuplũ magis peccaret a qʒ
b:centuplũ magis minueret᷑ bonitas eiꝰ
hic et ꝓpter hoc centuplo ampliꝰreſtitue
retur ei in purgatoꝛio.Tota aũt reſtitutõ

nõ ẽ ibi niſi augmentũ meriti ⁊ enã meri⸗

tũ.Quare q̃ᷓnto amplius quis hic venia⸗

liter peccaret. Hic decedẽs in ſtatu gracie
tanto maioꝛ gracia ei fieret in purgatoꝛio
et magis eius merituʒ augeretur.⁊ ita de
malicia repoꝛtaret quis comodum et iita
Ampl. Pena illa in
purgatoꝛio inflicta aut ẽ ſufficienter expi⸗
ans peccatũ illud veniale ꝓ quo inflicta
ẽ aut non:ſi ſic. Inique ergo agitur cũ eo.
dum ei ꝓ eodem alia pena infligit᷑. Qua
re nulla alia infligitur ꝓ illo eodem ergo
diminutio gracie non infligitur eidem.
ſinon eſt ſufficienter expians illud pecca⸗
tum:non poteſt tamen inficiariquin ꝓꝑp
te expiet illud.ſi em̃ necꝙ parte inunilit᷑ et
inuacuũ infligeretur.ſi vero ꝓ parte ma⸗

de maioꝛi maioꝛ.

nifeſtum ẽ quoniaʒ ꝓ aliquata pena pur
gatoꝛij: polgſt totaliter expiari peccatum

illud. Maio: autem ẽ diminutio gracie?-
gloꝛie q̃ʒ qntacunq; pena purgatoꝛij ⁊ ne
mo ẽ in purgatoꝛio:qui non qualibet pe⸗
nam purgatoꝛiam ſuſtinere mallet qʒ; du
as illas. nec enim eſtimationẽ habet gra
ciavel aliqᷓ pars eius et incomparabiliter
multofoꝛtius nec gloꝛia nec pars eius ali
qua. Pena autem purgatoꝛia modis
omnibus finita è Waioꝛi ergo pena in in
finitum punitur ille cum detractione ⁊ di
minutiõe gre gloꝛie ſimł punit᷑ qʒ punie

dꝰſit cũ puniẽdus nõ ſit niſi pena ſufficiẽt

expiante peccatum iliud hoc autem ẽ pur⸗
vt diximns. Amplius.

Si peccatunſpeniale diminuit graciam
huinſmodi aliud pegatum equale cũ in

ueniat eam et dimin tam et debilitatam
plus eam diminuet⁊ debilitabit qʒ illud

quare landem adeo diminutam et debi
litatam eam inueniet aſiquod equale ex

kuin no Ainenio ione quod eam fundi⸗

tus exting let.ſicut accidit in egro cuiꝰ vir

tus diminuitur per acceſſiões.febriles eqᷓ

les ꝙ aliqua ex illis inueniet virtutẽ eius

ita diminutam et debilem: ꝙ eam radici

tus extinguet. Simile eſt de aſperſionibꝰ
equalibus aque ſuper aliquem ignem ꝙ
vltima aſperſio inueniens eũ diminutuʒ
eroebilitatũ equalibꝛaſpſionibus pᷣcedẽ

monaie

ſust
ſenaio
Mn
elua
ſeſtaus
mallloa
eſtminn
gaist
lepece⸗
lan.n
lonesl
leprent
ſnkont
sgaa
gantoſen

Nicracon
wopelm
ſcniglae
Ramo
enialaee
ac
Kianon
ſaae
Mleve
ecſe
gloe
Cntit
Hhyln
dame
Meguna
Nonpapin
Pprenia

hoeern
Ahatite
enn;
nereidoin
nhbi
Loatitti
neriäran
usisbin
snkurn
deringen
augenmin
isconanen
Angl dau

kiſuficnn

iale ga i
eergoegi⸗
Apenanngi
ploedcne
ainfigimda)

minfidanan
pper
reo
Palgnnuſe⸗
idininde
ummmgnin
grinonlihß
ſmeenalug
mmanonibing
ginconpuſhi
—
ungtionin

oiagopennn

un deincinn,
einiornice,

ſni en/

noꝛ ſimplr. O ẽs em̃ due pene quarũ alte⸗

Secnundũ eſt o quecunq; eſt ꝓpoꝛtio cul
pe ad culpam eam eſſe neceſie ſit pene ad

cxxxix

tibus totaliter illũ extinguet.quãuis non
ſit maioꝛ aliqua aſpſionũ pꝛecedenti’n. cia. Ja⸗ tu e
Amp. nNihil natũ ẽ diminuere aliqðᷣ Piur pert, moꝛtalis ad veniale i culpa ſiue
te ſua ꝙ nõ ſit natũ et totũ illud conſum O malicia.quare nec effectꝰ' ad effectum.
re ſi mualeicat ſiue creſcat virtus eius con bhoc ẽ nocumẽti et leſionis peccati moꝛtał
tra illud. Quare ſi peccatũ veniale natux ad nocumentũ⁊ leſionẽ qua irrogatveni
eſt minuerevirtute ſua quantumcunq; ex ale necergo leſionis quam irrogat moꝛ⸗
gracijs ſiue virtutibus multiplicata virtu tale ad leſionẽ quã irrogat veniale. In
te peccati paulatim poterit conſumere il- ↄpabiliter ergo maioꝛ ẽ leſio qua irrogat
lam.multiplicatur autẽ eivirtus per addi peccatũ moꝛtale gre ea leſione quaʒ irro⸗
tionẽ alioꝝ venialiũ ac ſi creſceret in ſe.ꝗq gat ei veniale.ergo nõ ẽ ↄpatio diminuti
re ꝑ venialia ſiue ꝑpnum continue creſce Snis ſiue detractionis ꝗ fit de gra ꝑ mor⸗
in ſe conſumetur totaliter. aliqua ex virtu tale ad ill.q̃ de eadẽ fit ꝑ veniale.Fit au
tibus graciarũ. Ampᷣ Aut aliqua eſt com tcẽ detractõ gre tocius ꝑ moꝛtale.Nulla er
paratio ſeu ꝓpoꝛno moꝛtalis adveniale. go ẽ cõꝑatio tocius gre qᷓ totaliter ꝑ moꝛ
aut moꝛtale eſt in inſinitũ maius. QOſi ẽ tale detrahitur ſiue cõſumit᷑ ad id qð de
aliqua compatiovidelicʒ vt moꝛtale ſit cẽ
tumlo vel millecuplo maius.aliquot ergo
venialia equabunt᷑ vni moꝛtali. Si enim
centuplo eſt maius.equabunt᷑ ei centum
venialia equalia.ſi millecuplo.mille. Ex
quo accidunt duo inconueniẽcia. Pꝛimũ
vt ſicut ꝑ moꝛtale totaliter.extinguit᷑ quo
libet exvirtutibus graciaꝝ ita peęr cẽtũ vel
millevenialia extinguntur. Et ſteut nõ
teſt eſſe aliqua ex hmoivirtutibus cũ ali
quo peccato moꝛtali ita nec poſſit eſſe cuʒ
centũvel millevenialibus que ſimul acce
pia ſint e’qualiavni moꝛtali.Si em̃ mali⸗
cia vnius moꝛtalis vel vi ſua vł contrarie
tate quacunq; grevirturẽ vłextinguit.vel
non patitur eſſe ſecũequalis maliciamul
toꝝ venialiũ idem neceſſe eſt operetur.

penã ppetus ſeu infinitã. 7 de diuina iuſti

trahbit de gra ꝑ veniale.no ẽ gracie ꝑs cũ
tocius gre ad qualibet ſui partẽ aliqua ꝓ
poꝛtio ſit. Si autẽ nõ detrabitur pars nõ
diminuit totuʒimpoſſibile ẽ ergo nunni
quãcunq; virtutẽ gre gratũfaciẽtis ꝑ veni
ale peccatũ. OQſi dixerit quis ꝙ no e
eceſſe ſi detrahit᷑ ps ꝙꝙ ꝓpter hoc detra
hatur aliud pꝛopoꝛtionale toti quoniam
nõ neceſſe ẽ oẽm partẽ eſſe ꝓpoꝛtionaleʒ
ſuo toti. Sicut euidẽter appet in angulo
ↄtingẽcie.q̃ vtiq; ꝑs ẽ anguli recti nec tñi
aliqua ꝓpoꝛtione ſe habet ad illum. Se
cus enim ẽ invirtutibus.virtutes em non
augẽt᷑ niſi augmẽto cõꝑabili et ꝓpoꝛtio
naliquod ei additur vel quod auget.Et
hoc eſt quoniam qð additur virtuti ſem⸗
per eiuſdem ſpeciei ſpecialiſſime e cum
ipᷣa et cum ipᷣo.et ſi aliud detraheretur.ſi
militer ſe haberet. Angulus autem cotin
gencie non eſt eiuſdem ſpẽi cuʒ recto nec
etiam eiuſdem generis Omnes aute ma
gnitudines eiuidem ſpeciei neceſſario cõ
parabiles ſunt ex necemtate. et hoc dici⸗
mus bic. Foꝛſitan enim in patria aliter ſe
gud Lsu habet. Charitas em̃ chꝛiſti homiuis nulli
ẽcũ gehennalis infinita ſit duratiõe quic alij cõꝑabilis ꝓculdubiovel foꝛte alteriꝰ
quid ſit de acerbitate ipius.Ois aũt alia ſpeciei ẽ de quo nihil hic ꝓ certo aſſerim⸗
finita ſit duratiõe et acerbitate ſaltem nõ e ↄpationibꝰ aũt virtutũ vie ad eas
maioꝛ q; gehẽnalis.⁊ ita vel mioꝛ acer⸗ q̃ ſuntppatrie loqmur in vltima pie tract⸗
bitate vel equalis.quare in infinitum mi tus iſtiꝰ. Hic ergo finẽ faciemꝰ plis p
me de vᷣtutibꝰ et moꝛibꝰ de gbus mlia
pter imꝑiciã. multa ꝓpt᷑ occupalioes ali
as. multa ꝓpt᷑ ignnauia mita metu ꝓlixi⸗

tatis. plima peccatꝭ faciẽtibꝰ q maxie ĩ ta⸗

libꝰ ⁊ nos ⁊ alios impediũt nõ ſcripſimꝰ
mo:ſibꝰ tamen detractoꝛum nos patere

„.

nõ dubitam⸗ et curioſitatt atʒ ſupꝑfluitatt

penã.erit ex neceſſitate aliqua ꝓpoꝛtio pe
ne debite ꝓ moꝛtali ad penaã debitã ꝓ ve
niali. Qui oꝛtali quocũq; de⸗
betur pena gebennalis ꝓ vcLiali aut nõ
ymmo vel tpalis vel gurgatoꝛia tin.Aua
re erit ꝓpoꝛtio aliqu pene gehẽnalis ad
aliqua aliã.hoc aute manitfeſte ĩpoſſibile

ra ẽ infinita duratione.altera vo finita.ſi
equales ſunt acerbitate vel ſaltẽ ꝓpoꝛtio
nales.qᷓ infinita ẽ duratiõe.⁊ĩ ifinitũ ma
ioꝛ ẽ reliqua.Et hoc iã declarauimꝰin qn
to tractatu.⁊ in ea ꝑte eiuſdẽ in qua oſtẽ⸗
dimꝰ ꝓ quocũq; moꝛtali peccato deberi

Jam ergo declaratũ ẽ tibi ꝙ nõ ?

trahbit᷑ ꝑ veniale de eadẽ. quare idqd de

De

nos eſſe et ab ip̃is eta quibuslaʒ aliis in
parte iſta arguendos.qui cum pauca vel

legerint vel audierint vel nouerint de vir
tutibus ⁊ moꝛibus ſuſpicant᷑ nõ eſſe alia
de virtutibus et moꝛibus inquirẽda.vłſi⸗
cut dicit Ariſto. Tanq; inperiti res ta ma⸗
gnas taq; ſublimes delonge ſpeculantur

nõ attendentes q́ᷓʒ pia ſit.quaqʒ ſalutart

in talibus curioſitas neqʒ qũitũ tempoꝛis
ipimet rebꝰinutilibus.ac a pietate aridis
vaniſſima curioſitate inceſſanter impen⸗
dunt acientes erge quod poſſumus oc
caſionem nonnulla dedimus ſapientibꝰ
et ingenioꝛũ exercitationibus nõ aridam
arenam infructuoſarũ queſtionuʒ ac diſ⸗
putationũ ꝓpoſuimus.ſed paleſtrã per⸗
utilem ac ſalubꝛem ad vincẽdos erroꝛes.
⁊ eripienda veritatẽ virtutum cum trium⸗
phis nob ilibus de medio eoꝝ.

A
aſpet
galn
nehe
lächen
in
1 3
Hoßert
im
ugnune
gitonest
nſclcgan
aferi
Latayee
fnenoeo
Uheunn
ſedunet
W
Kalne
llz
icöi
aune
3 Moe
ltget
ſaefn
(klini
klutte
phine
nutce
chun ne
nepolne
ſohtite⸗
lanimie
Wge⸗
Nirdnon
diclintnn
eſiici
Cuuntan
Vner,

Rſenceii
W

.

mur cũ dei auxilio ptẽ

⁊ moꝛibꝰ partẽ ſcõam
in qua nõ ẽ nobis ne⸗
ceſſariũ ꝑ vias ꝓbati⸗
onũ incedere.ſed ma⸗

Zis p viã narrationũ qͥ vnicuiq; legetivel
aundiẽeti ꝑ ſeip̃a manifeſta ſint ſcribere. vt

autẽ ipᷣe narratiões lucidioꝛes ⁊ iocũdio
res pariter ſint. Introducemꝰipᷣas vir

tutes loquetes magnificencia ⁊ mirificen
ciã operuũ ſuon pᷣlia queq; et victoꝛias.Et

inter hec pᷣma fides ſic de ſeipᷣa ĩcipit loq.
Ego ſum pꝛima vita mentis humane
deo ipo teſte in ſecũdo capitulo Abacuc.
Juſta mens ex fide viuit um enim deus

vita animarũ ſit.vt dicit Augꝰ.et tres ſint

Auctiones ipius ad anima humanaã.Pꝛi
ma ſcilicet ad eius intellectũ. Secũda ad
eius affectũ.et vtraq; iſtarũ vita ſit gracie
Cercia vero ad eiuſdẽ ſit ſenſum ſcilicʒ in

interioꝛẽ ſpiritualẽ in mediã ⁊ ſᷣm totũ di

uine luminoſitatt.et hec ẽ diuine vita glo

rie. quare ego ſum pᷣma vita &e. Quia pᷣ
ma cõiũctioviuificantis virtutis que deꝰ
eſt ad mentẽ humanã. Pꝛima em̃ ↄiũctio
illius.cõiunctio inq; gre ad mentẽ huma
na cõiunctio eiuſdẽ eſt ad intellectũ ipius ſi
re in ꝓfunduʒ erroꝛis moꝛtiferi aut igno
rancie. nec paciens mutare dubitatõe ali
qua vel heſitatione periculoſa. Hoc eſt qᷓ
ruine appꝛoximet. Ego ſum virtus eri
gens ipᷣm a claudicatiõe naturali.qua vl½
euidẽcia veritatis ſuſtẽtari naturaliter y
baculo ꝓbatõis aut cuiuſcũqʒ ſuaſionis
incũbere vłinniti poſſit ne ruatĩ aliqs ex
noĩatis ꝓfundis atʒ piculoſis Ego ſũ
tociꝰ edificij ſpũal fundamẽtũ teſte apio

Quare ego moꝛtẽ metis huane pᷣma moꝛ

tifico.pᷣma de illa triũppo. Ego ſum

lux que pᷣma tenebꝛas ignoꝛãcie ⁊ infide⸗
litatis irrumpo.Ego ſum lux in opibꝰ re⸗
cxeationis? refoꝛmationis humane. Pꝛi
mũ creata.quẽadmodũ lux cuʒ opationi
bus dininis moyſe atteſtate. Ego ſum co⸗
lumpna lucis de egypto.ſenebꝛaꝝ ⁊ erro

rũ.ducatu meo intellectũ humanum edu

cens potenter ⁊ victoꝛioſe.ſcut legitur in
Exoð.xiij.Ego ſum in bellis pũalibꝰ bel⸗

latrix pᷣma ⁊ oꝛdine ʒignitatis vite pRᷣmus
debet cõgreſſus. Sicut beatꝰ pꝛudenciꝰ

dixit Primo ſubit campũ dubia ſub ſoꝛte

duelli pugnatura fides.Ego ſum ante cu

ius faciẽ abijt moꝛs. Juxta qð legit᷑ Aba

cuc.iij.moꝛs quidẽ infidelitatt getractiua
ignoꝛancie que et erroꝛis. Ego ſem ra dix

apiencie que nunq; concidit ſicut legitur

Sapiencie.iij. Fides em̃ in ſeculũ ſtat.ſic
legit᷑ Eccłiaſtici.xl. Ego ſum poꝛta vite.ꝑ

quãa ſolam vita ingreditur in mentem hbu oſcentur h digni e
me. Ego enim ſum per quã cognoſcũ
tur. per quã appᷣciatur. que quid ad quid
valuerit. ꝓpter ad querẽde et qmande et

manam. via qua deꝰ ad mentem huma
nã ingreditur. et ꝓpter hoc vbi ego non

hbuius pᷣme de vᷣtutibꝰ
Ego ſũ via.

.èòẽ

cxl

NOſt hec autẽ aggredi tailla moꝛti 2 moꝛtſ at
ſa eſt. Sed pᷣnceps vniuerſitatis deus in
trat per eam ſicut legitur Eʒechielis.xlvj.
Egoſi Zeſte auguſtino pterq; inuti⸗
liter curritur.ymmo quod ꝑlus eſt pᷣterʒ
nõ niſi ad moꝛtẽ curritur.Et ideo via ſum
vite.quoniã per me ſolam ad vitam veni
tur. Ego ſum via veritatis qua m elegit ꝓ
pheta dauid que veritatẽ dei vſqʒ ad nu
bes euangeliʒzantiũ adduxi.vt infiniti er⸗
roꝛes moꝛtiferi exinaniti per me euaneſce
rent. Ego ſum argumentũ teſte apo-
ſtolo.in.v.ad hebꝛeos que dedignoꝛ eſſe
confuſio ꝓbationũ atqʒ quarũcunꝗqʒ ſua
ſiouum credifaciens impꝛobabiliſſima ꝑ
meipᷣam.? eleuans intellectum humanũ
ad ea ſublimia cognoſcenda. que nec
oculus vidit nec auris audiuit.nec in cor
hominis aſcenderunt.CTeſte apoſtolo in
ii.ad Romanos. Ego ſum argumentũ d
moꝛti et omnibꝰ erroꝛibus impietaè mon
cluditur. Ego ſum argumentum quo
humana ſapiencia confutat atq; cõfun⸗

ta illa.qᷓ hoꝛta moꝛti ⁊ moꝛtſ auctoꝛi clau

ditur et omino ſtulta efficif. Ego ſum

ſtulticia omni ſapiencia mundana ſubli⸗

mioꝛ.Ego ſum ſtultũ dei ſapienciꝰ homi

nibꝛ. ſicut legit.j..ad Con.. Ego ſum
colũpna veritatis firmiſima.humanum

ſubfulciẽs intellectũ. vt nõ paciar eũ rue

in. . ad heb.et ꝓ ptexpoc qui me non pᷣ⸗
iecerit.ruinam ſibi tm tdificat.ꝓpter hoc
confidenter dico alis ſoꝛoribus meisvir

tutibꝰ. vt in me gloreient᷑.qaſſine me nec
eQlificant nec ſtat.ymmo ruũt oẽs. Poꝛro
virtute mea ſum tandʒ fundamentã eaꝝ.
Si ergo me ſubtraxero oẽs corruũt.Per
me intrat oẽs in habitaculũ ſuũ.hoc ẽ in
coꝛ humanũ. Nullus patet em̃ ad id adi
us vel ingreſſus niſi ꝑ me.niſi id eis pan
dam. nec colligentur hoſpicio. nec etiam

cognoſcentur hoſpicio digni eſſe niſi per

*

tu. Ego ſi

hoſpitande ſint hominib osendo: fua

geo viliſſime eent et ſubiectiſſime. nemo

illas requireret. Nulla eſtet mẽtio vel me
moꝛia earũ. Nemo de eis curaret niſi ego

Pcuraſſem nõ ſue firmitati dent totũ qo
ſtant et að viuũt que ſtatim cadunt etex⸗
tinguũtur cum eas poꝛlare deſtitero. 0
ſemp indigent mea ſuppo:tatõöe. Ego
ſum galea ſalutis caput humane meniis
⁊ intellectũ tegens contra iacula hereli⸗

coꝛũ ⁊ pſᷣorum eoꝛũ ⁊ eas velut ſagitias
parunloꝝ retundens. et in ipos iaculates
decoꝛas linguas eoꝝ cõtra ipos ifirmꝗs.
⁊ vt ſibi ſolet mẽciat᷑ inigtas eoꝝ efficies.

Elygo ſum pmus dei bellatoꝛ.arcẽ hũa
ne mentis. id ẽ virtutẽ intellectinã pᷣma ex
pugnas. ⁊ pꝛima potenter et victoꝛioſe in

gredies. ip̃m pᷣmũ dei hoſtem id eſt ſen

ſum humanũ et mũdi ſapienciq in eadeʒ
arce occidens aut ſaltem captiuãs. Sicut
docet Apls in. x.ij. ad Loꝝ. Incaptiuitatẽ
redigẽtes omnẽ intellectũ extollentem ſe

aduerſus ſciencia dei ⁊ in obſequium xpᷣi

Ego in iſta arce expugnatura vexilluʒ

eius. hoc ẽ regis regu in ignum victoꝛie

triumphi erigo. id ẽ dei filiũ in cruce pen⸗
dentem moꝛrte pvincentẽ. Et ſerpentem in
palo. Juxta q legitur numeri.xxj. Anti⸗
quũ ſerpentẽ ⁊ veterẽ hominẽ noſtrum ſi

mlcũ eo crucifiyu i alto et recto mee ofeſſi
onis poꝛto Ego ſum pᷣmipula ſiue ſignife
ra regis regũ vexiilũ qð pᷣdiui ante exerci⸗

lIiũ omniũ virtutũ pᷣferens. Immo ante to

rũ exercitũ ſanctoꝝ in quod ꝗ aſpiciũt.ſa

natur. ſaluant᷑ atq; triuphant. Juxta qð
legit Nume. j. et Sapiẽ. vj. Ego ſuʒ in

domo dei pᷣma lucerna in templo eiuidẽ

lampas pꝛima. Neq; em̃ in domo coꝛdis

humani qð vtiq; domus dei ẽ aliqua lu

cerna ante me ponit᷑ neqʒ in tempio eiui

dem qð idẽ ẽ coꝛ humanũ ẽ aliqua lãpas

anteq; ego accendoꝛ. Siquidẽ idẽ coꝛ hu

manu et domꝰdei ẽ habitationi eiuſdeʒ.
digno virtutũ apparatu ſibi paratu ette⸗
pluũ eiuſdẽ cultui ⁊ honoꝛificencie cõſecra
um in celo ſpirituali.id ẽ quocũ⸗

; ſanctoꝝ ſum in tota eccleſia dei ſtella q
pᷣmo in ea oꝛitur. ſtella matutina q no⸗

ctis ſpiritualis id ẽ ignoꝛacię moꝛtifere te

nebꝛas pᷣma irrumpo. et diẽ gre in ea nun
no et diè glie ꝗ pleni luminis eſt ⁊ ardoꝛis

ſolẽ intelligẽcie iuſticie xpᷣm dñm pᷣueni
ens pnuntio.Siqdẽ ex oꝛtu veri ſolis hoc

e apparitione eius in iuditio dies ille gio

moꝛibus

ſie illuceſſit. Ego ſum ſtella cardinglis na
uigatibꝰ ꝑ mare mũdi bmõi poꝛtũ oſten
dens et patria.ſine ducatu meo nauigan
Ies in omia picula incidũt.fruſtra hbaben
tur omĩia armamẽta ſiue inſtrumẽta naui
gu pᷣter me. Quoꝛſuʒ em̃ dirigat lacenios
gubernationig nauigates ꝑ me ſolam ſa
unt.Ego ſum ſtella noua que tribus ma⸗
gis ducatũ pᷣbens eos ad domũ vbi erat
puer pduxi.ſic legit᷑ wathei.iij. Ego luʒiu
cerna ad a in noce pᷣſentis vite ambu
lat ſicut teſtat᷑ Apls in. v.ij.ad Loꝝ. Sin
me ergo in tenebꝛis ambulat. p ſidee
ambulam? ⁊7nõ ꝑ ſpem ſic teſta

ſicleſtat Aplus
in. v. ᷣme ad Loꝝ. d. Per fide ambulam*
mundũu teſtate Jobãane in. v. ᷣme cane
ce ſue. Quis pictoꝛias meas enume
Que mundũ vinco. quis digne narre

ctoꝛiasvidelicet abus potioꝛ in ſacren
to altaris vbi ſimul vinco qnq
ita ꝓſterno. vt neqʒ obmurmurare pale⸗
ant veritatẽ ſacram eti et z ea penit⸗

ticeſcant. Quis mirari ſuffi tiat ſenſus du 2

mani ⁊ iſtus ſapiccie virtutẽ ibi ig humi
liata atʒ calcata vt velut ſatban bpegi
nec gannire. Silt hereticon atqʒ phylo
ſophon iacula adeo retuſa adeoq; repuł
ſa vt necvſq; ad me iam ea iacere poſſint
nihil em in illo ſacramẽeto ab hijs padoꝛ:
nec me iam tangũt vel attingũt eon ſagi
te. Quis glonimeã dignis iaudibꝰ atio
lat quã ſequut miraculoꝝ opa magnifa
crediderint hec ſequẽt wMea ẽglo

7 SD

culoꝝ oim de me eĩ dict ẽ. S P
fidẽ ſicgranũ ſynapis? dixenins buicn
titolle ie etia anſſer te in mare. ſtanim io
ler ſe et mittet in mare. ſicut etiam legitu
Mathei. xxii,. 1 m Rci. x. Quapꝛopt en
hi obediũt fulgura mira

AHuiqd mites fulgura⸗ lbarſe

+ ½

inmoꝛoꝛ. Ego ſum d den
mũdo ꝓrifico. Neqʒ em ad ip̃m
bꝛeos. Accedentẽ ad deũ opꝑtet cre
E2c.Si ego nõ eẽmꝗ

. 8

iego no eem as ei eree
aſſertionibꝰ aut teſtimonijs fide ad
ret.vbi ego non ſuʒ.nemo ei crederet

ego non ſum nõ maio: fides aſſertionibꝰ
eius aut iura mentis q;cuiuſuis piuriaut
latronis creditur. ymmo nec plus ei⸗ ſen
„ .

Reſbus/

imniust

ncusen
fiteſue.
eafeedifi
ſigopdol
greereptu

giabere
hacicioni⸗

detracloni

2 bus ſlenn

Geoy neco
ſor necon
lobobos te
feſea ote
Nelſciztun
iekeotncein
hunmnen
ls renenaon
Pllencäindi
ſohtercäphe
Peſthoant
tcbſeguoren
Efiominnn
Pionſnoſie
wfttat
Pünannd
Gnrdmn
Uelüans
ömanm
Piingoo
Mlauspu
himnie
Glonith
Augnront
Cicſe gin
Mlerpee
enngien

ſnlintee

8

8

blhcueſe⸗
lennhnn
eleinee
htſsntlei⸗
llenen
hiiboiſgn
ſnchtzntn
ſcbtinnn;
Nlleltr nh
Aliuſtrcn
W
aunuſt

ſellat ⸗

ducdnne
Ncüf
SHZD
notsgune
osac tin
eiendn
gnrigles
ſpenlirtl
dDeie
danenea
isue
co. grisard
Dasorenen
l
eGchnunm
näädjaig
niaiihſfa
idenimit

Trcnucſntid.

olenduni
neinda
amit efſt
manmgin,
õ
cie⸗
Soaütite

wängigee

monibus auſcultak. Ego abſiuli a de

monibus et ydolis aliiſq; creaturis cultu
ram eius⁊ reſtitui ei gloꝛia cultus ⁊ hono
rificẽcie ſue.Et ſi fas eſt dicere ego reſtitui
ei et reedificaui in hominibꝰ ſoliũ gloꝛie
ſue qð ydolatria deiecerat atqʒ polluerat
me ereptus ẽ de cotradictionibꝰpopuli

iudaici hereticoꝝ⁊ phyloſophoꝝ.Ego cõ
tradictionibus qui cõtra ipᷣm ſe erexerant

detractionibus ⁊ blaſphemijseius omni

bus ſilenciũ impoſu. Ego ranas iu

deoꝝ ne contra ipᷣm coaxent.canes here⸗

ticoꝝ.ne cõtra ipᷣm latrent et loqces ppy⸗
loſophos ne q̊ ipᷣm garrulent obmuteſce

re feci.Ego feci victimas ei. humanoꝛum
ſenſuũ.⁊ naturalis intelligencie immola
ni et cotndieimolare nõ ceſſo Ego ca⸗
put humane mentis ſailicet intellectu i in

eius venerationẽ et adoꝛationẽ ꝑ credẽdi
obeutencia inclinaui. Ego cultũ eiꝰ in ho

noꝛificenciã ꝑ hmoòi ſacrificia et adoꝛatio
nes inchoaui. Ego pᷣma in omni gene

re obſequioꝝ eidem ſeruiui.pᷣma ſcilicʒ in

officio militari dum ꝓ eo pᷣmo pugnaui.
Pꝛima in officio ſacerdotali.dum pꝛima
ei ſacrificia ⁊ capitis inclinationgs obtuli
Pꝛima in officio lucerne.prima in officio
lampadum. pᷣma in officus ſtellarũ ſpiri
tualiũ.⁊ ad hũc modũ de alus. Ego ſũ
pᷣma armatura in capite mẽtis humane.
Pꝛima coꝛona in eodem.pma veſtis id ẽ
pileus vel mitra ſiue tyara eiuſdẽ.vłpᷣma
gemma in coꝛona intellectus qua ex quin
q; luminibus appᷣhenſiuarũ virtutũ deo

auctoꝛe conſtat eſſe fabꝛicalã. O em in pᷣ

cedènte divimus pte auſtrũ quinq;ſtella⸗
rum. hoc hic coꝛonam intelligimus quin

q; gemmarũ.⁊? dyadema ex auro natura

lis intelligencie et quinqʒ iam dictis pᷣcio
ſis lapidibus fabꝛicatio.
nitas mentis humane id ẽ integritas poꝛ⸗
te illiꝰ que intellectꝰ eſt nec ydolatrie nec
hereſis adulterio violda. Ego ſũ an⸗
nulus argente in digito ſponſe regis ce⸗
loꝛũ.hoc ẽ ſignaculũ et inſigne caſtitatis
candoꝛe puritatis et luce ſalutaris verita

tis reſplendens.ſuauitatem ſincerę cõfeſ⸗

ſionis reſonans. Tria em hec in gento
intelligunt. In hoc autem ꝙ annulus di

gitũ totaliter circuit atqʒ circundat. intelli
gitur munimẽ ⁊ ꝓtectio virtutis fidei coꝛ
ruptionem infidelitatis ex omni parte re⸗
pellens. Ego ſum in gemmis ſaphyrꝰ

in calculis lucidus in pannis byſſinũ ſpiẽ

Ego ſum vgi

dens candidũ in myniſtris myniſtratoꝛ

luminis ſumt vulgo dicitur ſeruiens de

candela ſum poꝛtitoꝛ lucerne aut lucernã
ꝓferẽs in nocle. In initineribꝰ⁊ victoꝛis

dux⁊ vie pᷣmonſtratoꝛ.Attende qꝛ ex his
laudibus tantis fidei.euidenter apparẽt

Pcõtraria obpꝛobꝛia et vituperia fidelita

tis. Quid ei ẽ hereticus niſi domꝰ ſine fun
damento et ita totaliter coꝛruens.⁊ terra
in via id ẽ ſine via.et domus ſine lucerna

⁊ templũ ſine lampade.et nauigans ſine
Ducatu cardinalis ſtelle. Quid ẽ cultoꝛ ꝑp⸗

uerſi vogmatis niſi adoꝛans ydolum mẽ
dacij erroꝛis ſui inclinatio ad eum capite
mentis ymmo imolato etvelut animalis

occiſionis ſenſus naturalis intelligencie.

NQuid ẽ mens heretica ſeu aliter ĩfide
lis niſi dyaboli pᷣmipula ſiue ſignifera cõ

tra dei ſcienciam ſe extollens et cõtra dei
veritatem ſe erigens. Quid ẽ deniqʒ mẽs

heretica vel aliter infidelis niſi coꝛnix gar
rula contra veritatẽ dei garriens.et rana

tumultuoſa contra eam coaxans canis

rabidus adeo in moꝛtem latrans.et veri
tatem dei in mendaciũ tranſterens gloꝛi⸗
amqʒ ipᷣius in ydolum cõmutans.Quid
eſt iniqua mens infidelis.niſi mens deo

ſponſa relicta:mendacio coꝛrupta ⁊ erro

ribus ꝓſtituta et a puerſis dogmatibꝰve
lud caldeis foꝛnicantibus abbominabi⸗
liter inquinata. Quid ẽ mens infidelis ni
meretrix ꝑ ipᷣm omnis coꝛruptionis inici
um et radicem inſidelitatis dyabolo exe⸗
crabiliter viciata et capitaliter dedicata.
id inq; ẽ mens hmõi aliud niſi mens
itis id ẽ furioſi intellectus qui ſi
