ↄebilem allegat non phyſicam.aut theo⸗ iterũ.Qui edũt me adhuc eſurient.etꝗ bi ſtancn
logicam ꝓbanonem adducit. Cu autem buũit me adhuc ſicient.Et ilerũ in pſalmo. Genoin
attende in hijs ⁊ inuenies ꝙ ea que dixi⸗ Qm magna młtitudo dulcedinis tue do⸗ ſircht
mus veritatem habent ſubnixam firmis mine.et iterũ. Wemoꝛiã habũdacie ſuaui Ntomet
radicibus.et armatavalidis ꝓbatioibus tatis tue eructabũt.Pꝛopicr hac refectiuã henihiu
ZJam igitur ſtabilita ſunt quinq; lumi delectationẽ. et delectabiliſſima refecti3ʒ ioinen
na appᷣhenſiuarũ virtutũ.que ſunt fides dictũ ẽ Exodi.xxiii.Comederũt ⁊ bibeiůt fiasin⸗
pꝛudẽencia. donũ intellectus donũ ſciẽécie et viderũt deũ iſrael.O ſi de coꝛpali refe:· Reaßven
et donũ conſilij. de quibus manifeſtſi eſt cctione itelligeretur.ſupuacue ꝓꝛius dictũ Mümtunn
ꝙ ſine eis nec religioſe.nec laudabilit᷑ vi⸗ videret᷑. Eerciũ ẽ magnificetiſſima glo neihoin
uitur. Sine ſide enim nec religioſa vita. ria ſeu dominatiſſima illius maieſtas/ad ſoririhn
nec dei ſeruiciũ inchoatur. Sine pꝛuden⸗ quã ⁊ a qua cũ datur nobis eaʒ digne o Pene
cia vero. nec laudabiliter ei ſerniri v'ſine girare ſeu Oſiderare. mouemur honore Pinnch
detrimento atʒ diſpendio bona eius diſ⸗ ſeu veneralione. Tres er o ſunt affectio⸗ Misy
. penſarivel fructuoſe negocian manifeſte / nes nie in ip̃m m ipᷣm videlicet amoꝛ et moigfe
impoſſibile ẽ. Sine dono vero intellectꝰ hecẽin eun inqntũ bonitas ſiue bonꝰ. Se nun
Sinulea neceſſaria atʒ ſalutaria ioſamq; /ũda eluries ſeu ſitis qᷓs ꝓvna reputam⸗ ſugni⸗
ſalutem multipliciter adiuuancia lateant ipa delectatiõe refectiõis ſue.et ðᷣ his Nclie
Anerir patet.myſteria ſcripturaꝝ foꝛmas( ¶ dicit in pſal.Quemadmodum deſiderat unan
ſacramẽtoꝝ et alia ſigna intelligibilia in⸗ ceruus ad fontes aquarum.ita deſiderat inn
fuenlibus. Dono ſclencie vero. quibꝰillu anima mea ad ę deus. Silr ⁊ illud. Siti uſti
ionibus ac deceptiõibꝰ falſoꝛu minimo uit anima mea ãd deũ fontẽ viuũ.De e⸗ ann .
rũq; bonoꝝ pateamus. Similiter ⁊ malo fectiõe vero vtraq; dictũ ẽ illð. Gaciãboꝛ nne
rui nulli intelligenti dubiũ cuz a it gloꝛi Ci quis au ſrnl
ulli intelligenti dubiũ eſt. Donum ve cuʒ apparuerit gloꝛia tua. Siquls au Pri
12 nõ habẽtes quot et qnta pericu Otem dixerit quia pulchꝛitndo etia eius eſt . ge o⸗
il ineualibiliter circudent æ oblideant ſo ſcᷣm ſeipᷣm. Reſopndemꝰ.quia delecta⸗ n D
li noꝛunt quibꝰ ẽ data videre illa. Ex hijs tio in ipᷣm ex pulchꝛitudine ipᷣiꝰ viſusſpiri ueipen
igitur apparet neceſſitas ſimul et vtilitas tualis ẽ.id ẽ irtus noſtre intellecriue.quẽ nulen
quinq; hmõilulnum.hoc eſt virtuuum admodũ delectatiqxx pulchꝛitudine cor⸗ W
Appꝛehenſiuaruium. poꝛali vi ſus ipius coꝛpalis ẽ ſiue ſm illũ. acſnd
.EFlfectiuarũ autem ſeu motiuari ſi adiecerii:quia amoꝛ ẽ in illu.ex pul⸗ guſtkn
A virtutũ ſtabilitio q;tũ nobis vide chꝛitudine ſiue m pulchꝛitudinem Juxta .
gEe Datur.non eſt nobis poſſibilis qð legitur Sapiẽcie. viij. Am atoꝛ factꝰ ſũ inuut
hic niſi per vias quas dicemus. Harum foꝛme illius. Quẽadmodũ em pblchꝛitu⸗ Nn
vVng e et ma per res ip̃as a quibus etin do oepal⸗ amoꝛem gignit intuentibꝰ ea nnline
quas ſunt motus earu.⁊ inter illas deus naturaliter. Sic et incõpabũuiter fortius nunettſ.
natnue quoniam exneceſſitate aliq moõ pulchꝛiludo illa ita intuentibus illa amo W
poſſibile ec eein änimas noſtras nõ ẽ re ſui generabit. Beſpoõd em tibi.qa N
no e eẽ motus noſtros vel afiectiöes nihil ꝓhibet amoꝛẽ eẽ in ipᷣm inqntuʒ eſt N
Ain in fner. er vno triũ modoꝛuʒ.aut pulchꝛitudo.cuiꝰ aſpectus vt dicit Aug. ugliripi
Se⸗ ſ ſunt ſcõm ipᷣm hoc ẽ ratiõe eoꝝ nobis ꝓmittit et amoꝛ. vnde amatoꝛma ſettric⸗
Aei⸗ ſunt ꝑſe ex hec Iria ſunt ſicut fas eit æime videtur eẽ pulchꝛitudinis indutum fiini
. *
—

iint
uctenn
Nmnerpr
on

dänen
lumlut
Smnen
Lnmcdanm
ccluit
tiningin
atninn
babücini
Dparba
nAdcnü:.
oe r
Giicaiſine
lusnaieſeg
seiz dien
owonur botoſt

grolonnd
ensed
böſter
nolnttn

inifi

Piis
riin .
dundne,

6 9*

cxxuij

942

vpulchꝛitudo.ſicut uppet ex. viij. Sapiẽcie.

Amatoꝛ factus ſum

ſpecies amoꝛis ẽ.⁊ vocauimꝰeũ amoꝛe
venditũ pᷣcio ſcilicet voluptatis. nNihil au

. actus ſlum foꝛme illiꝰ.Et iam di BSeptit
ximus in pᷣcedẽtibꝰqꝛ amoꝛ hmõi q̃dam Gae dei bonitas vt boniia

tẽ ꝓhibet pulchꝛitudinẽ bonitatẽ eſſe.ſei,d

per ſolũ viſum cognoſcibiẽ. Intant igr

ẽbonitas inqntũ conueniẽs affectui nro

Poc ẽ inq̃ntũ mouẽs ad piũctionẽ ſuivir
tutẽ noſtrã motiuã.Bonũ eĩ ꝓpᷣe ẽ ſic de⸗
clarauimꝰin tractatu ſingulari de bono⁊
malo.qð ẽ ꝑ ſe motiuũ nri affectus ⁊ hoc
p ↄiuctionẽe ſiue vnitionẽ ꝗᷓ vnitio nõ ẽ ni
ſi amoꝛ. Malũ vero econtrario videlicet

qð ẽ motiuũ nr̃i affectus ⁊ hoc ad diuiſio

nẽ ⁊ elongationẽ ab ipᷣo.Quare ſicut crea
toꝛ bonus ẽ delectabiliter in vltimo ſcom
aſpectũ ſpualẽ ratiõe pulchꝛitudinis ſue
ſic ẽ ex ipᷣo ⁊ in ißm amoꝛ hmõi. Et ſicut ẽ
beñeſicus in vltimo largitatis ⁊ effluecie.
Sic ex ibe ẽamoꝛ ⁊ in ipᷣm naturalit᷑.quẽ
diximꝰſupꝛa naturalẽ.Et ſicut ẽ bonus in
ſemetipᷣo in vltimo gracioſitatis. Sic ẽ ex
ipᷣo ⁊ in ipᷣm amo: gratuitꝰ? etiã naturalit᷑
ꝓpter hoc. ꝙ hmõi amoꝛẽ rectiſſimũ gra

potentis volũtatis ſue.Tres igit᷑ ſpecie
amoꝛis ſicut ſupꝛadiximꝰſunt.ex ipo ⁊ in
ipᷣm naturaliter.hoc ẽ qntũ eſt de natura
ſua et nr̃a.niſi noſtra naturã oꝛiginalłaut
aduẽticia coꝛruptio impediret. Jam igit
numerauimꝰ tibi ires ſpecies affectiuarũ

virtutũ.q̃ ſũt in deũ ſᷣm ipᷣm.hoc ẽ ratiõe

eoꝝ qͥ habetꝑ ſe. Per ſe qñ ẽ bonꝰ quoli
het riũ pᷣnominatoꝝ bonoꝝ in vltimo.ꝑ

ſe ſapð: in vltimo ſuauitatis.p ſe pꝛecel⸗

lens in vltimo eminẽcie et altitudinis.Et
ꝓpter hoc ſunt in ipᷣm et ex ipᷣo amoꝛ.ſa⸗
poꝛ ſiue ſapiencia ſiue ſapoꝛrabilitas.ho

noꝛ ſeu veneratio. Quarg vero affe⸗
ctionẽ pariũt beneficia ipius in nobis. et

hoc noĩatur ꝓpᷣe grawmudo.cuiꝰoꝑatio
ꝛia vſitate vocat᷑ actio gracian, Qui
tamvero ⁊ ſexta operatur eiuſdẽ bonitas
⁊ mala noſtra quodãmõ.videlicet timo⸗
rẽ et ſpyem. Eimorẽ em̃ pene nobis incuci
unt mala nrᷣa.q vel iam fecimꝰ el credi
mus nos feciſſe.aut enã an ea ferimus
dubitam⸗. Jimoꝛẽ aũt offenſe mala que
nobis inſidiant᷑ quodãmõ nobis incuci⸗
unt.licet vterq; iſtoꝝ timoꝝ dei donũ ſi⁊

affectionẽ ſilr opatur non ꝗ
89:ſʒ magis ſapi⸗

vencia lucidiſſime ⁊ iugiter intuẽs omĩa.ſi

videlic; in pᷣatria. neutra iſtoꝝ timoꝝ erit
e

cut dicit apł's ad hebꝛeos. Nõ ẽ vlla crea

tura inuiſibilis in cõſpectu eius. oĩa eniʒ

Oculi dñi multoplus lueidioꝛes ſuꝑ ſolẽ
circũſpiciẽtes omnẽ viã homiũ ⁊ ꝓfundũ
abyſſi.⁊ hominũ coꝛda intuẽtes in abſcõ

ditas ꝑtes. Et alia ſilia de hoc multa legſ

in ipᷣo textu ſcripture Boeciꝰaũtt in fine li
bꝛi ſui. Magna inquit ẽ nobis indicta ne

ceſſitas ꝓbitatis niſi diſſimilare velimꝰ:

cuʒ omnia agamꝰ in oculis iudicis cũcta

cernẽtis. Pudoꝛem iſtũ id ẽ virtutis iſtiꝰ

nuda ſunt ⁊ aꝑta oculis eius. Silr et SEc
cleſiaſti.xxii Dia videt oculꝰeius:⁊ iterũ

motuʒ incuciũt nobis mala nr̃a: vt large

accipias mala:ita ꝙ etiam diminutio bo

noꝝ noſtroꝝ malũ intelligat᷑. Neſcit eni,

erubeſcere ꝗ ſola mala ſua erubeſcit ⁊ de

fectũ diminutionẽq; bonoꝝ nõ erubeſcit

Sicut em̃ turpe ẽ male agere ita ⁊ nõ be⸗

ne agere et minns bñ agere q; deceat vel

lia affectio a timoꝛe ꝙ eo ꝙ ſeneca diẽ
verecũdia ẽ iuſte repᷣhenſionis timor.

. 1 ectiſtimu gre poꝛteat Qꝛ ſi ꝗs dixerit qꝛ pudoꝛ nõ
uis et dono infundit iuxta bñpłcitũ n KAS

Riñdemus ad hoc duobꝰmodis.Pꝛi

mũ quia verecũdia cũ ab eo qð eſt vereri

expᷣſſe dicta ſit:ꝛnõ aliudẽ verecũdia quaʒ
verencia ſeu reuerẽcia. Reuerẽcia aũt nõ
aliud q; timoꝛ reuerẽcie. erũ ꝗa pudor
fuga ſpiritualis eſt quemadmodum etti⸗

moꝛ idemvidetur eẽ pudoꝛ et timoꝛ. Ueꝝ ☛

ſciendũ ẽ tibi quia pᷣmus ac nobiliſſimus
timoꝛ fuga ẽ pene ⁊ inquiſitoꝛ euaſionis
ab illa. Secũdus auũt timoꝛ ẽ offenſe ⁊ in
quiſito: declinationis ab illa.Et vt veruʒ
dicamus. Limoꝛ pene declinatio ẽ pene.

declinatio inq; ſpualis. Silr ? timoꝛ: offẽ

ſe declinatio offenſe. Rinis autẽe vtriuſq ʒ
intũ ẽ ſed pᷣmi timoꝛis Gun a pena. 135

vero tutuʒ ab offenſa. Limoꝛ aut reuerẽ⸗
cie ſic fuga ẽ ſed magnitudinis aut altitu

E⸗

dinis.hoc ẽ ab illa. Finis aſt hmoimo

tus ꝓpꝛia paruitas aut depᷣſſio eſt. Nihil
em̃ aliud eſt reuereri magnũ aut aliũ ali⸗
quẽ quã ↄſideratione magnitudinis aut

altitudinis ipius inter ꝓpᷣe paruitatis ac

inferioꝛitatis limites reſilire. Ex quo acci
dit interdũ tanta coanguſtatõ quibuſdã

48

pncipaliter ab ipᷣo tantũ no em tanta bo atqʒ depᷣſſio.vt in conſpectu ſapientũ vel
na efficere ſufficiut mala nra qo inde ma parũ aur nihll ſe ſcire ſenciat et inconſpe⸗

nifeſtũ ẽ.qꝛ niſ omnino mala ceſſauerint
. —ℳ

ctu eloquẽciũ pene elingues efficat᷑. Quẽ
1 i

Sðð

admodũ accidit moyſi.Eodi.iiij.vbi di⸗

rit moyſes ad dominum. Ex guo locutus

es ad ſeruũ tuũ.impeditioꝛiꝰ ⁊ tardioꝛis
lingue ſum. Simile ẽ et illud Trenoꝛũ.iij.
Ego virvidens paupꝑtatẽ meã in virga in
dignationis tue.Eſt em̃virga indignatio
nis dei.hoc ẽ ex flagello altitudinẽ atʒ ma
gnitudinẽ diuine potẽcie conſiderãs pau

pertatẽ ſuam.id ẽ paupꝑtatẽ et inferioꝛita⸗

tem defectũq; omimodũ dare vidit ⁊ ſen
ſit.Erubeſcencia vero ſiue pudoꝛ eſt fuga

aſpect' ſiue viſus et declinatio ab illo. Fi

nis auteʒ hmõi fuge abſconſio ẽ ſiue lati
bulũ.ſiue non apparitio eius quod vide

i fugiebat. Quia ergo mot determi⸗
naãtur diſtinguũtur et diuerſantur penes

terminos et blagas.manifeſtũ ẽ quatuor
iſtog motꝰ.vidęlicet timoꝛis penetimorj
offenſe.timoꝛis reuerẽcie et pudoꝛis ſiue
erubeſcencie diuerſos eſſe motus diuerſi
tate eſſenciali atq; ſpecifica. Quare ⁊ pᷣn⸗

prem ſ afferones ded Pne 3 ſar n α⁵ srseN Sνtν“ Fos. mal zo un

virtntibus

lanimitas.remiſſioq;ꝛ tepᷣlditas excitan=

animatur ro boꝛãtur ac tendutur magnifſi

cencia diuinarũ ꝓmiſſionũ ſicut pſal.di⸗
viſſe videtur de ſeipᷣo vbi ait Inclinaui coꝛ
meũ ad faciendas iuſtificationes iuas in
eternũ ꝓpter retributionẽ. Quẽadmodũ
enim quondam populum hebꝛeoꝛuũ alle
xrit et attraxit ad cultũ ſuũ deus ꝓmiſſioi
bus tempoꝛaliũ. ⁊ cõminationibus ↄtra

ris conuertit ab ydolatria et alijs malis.

Dicet populum euangelicũ aliiciendũ ⁊
attrahendũ dixit ꝓmiſſiõibꝰeternoꝛũ.vt
quos dei amoꝛ et bonitas ſincera ad dei
cultum per ſeipᷣas gratis non inducerent.
ſaltem magnificencia ꝓmiſſionũ celeſtiuũ
alliceret et quodãmõ mercaret. Nec du⸗
biũ ẽſſacras ſcripturas frequẽttibꝰ etin⸗
telligentibus ꝓmiſſiones illas tempoꝛa⸗
liũ figuras fuiſſe ꝓmiſſionum iſtarum.

ie nõ aliud ẽ quã honoꝛ. Reſpondemus

Di gs vero direrit quia timoꝛ reuetn

cipia eoꝛũ ſimili diuerſitate diuerſa eẽ ne ( Auia indubitãter errat cum honoꝛ euidẽ⸗

ceſſe ẽ. ab alio em ad aliud mouet pudor
ᷓ; limoꝛ ſᷣm vnamquaãq; ſpecierũ ſuaꝝ pᷣ⸗
nominatarũ In vniuerſo igitur ſeptẽ
ſunt affectiones in deũ.tres quidẽ in ipᷣm
ſm ipᷣm.videlicet honoꝛ amoꝛ et ſapoꝛ vt
ita dicamꝰ.Quarta pure ex bñficijs q̃ ab
ipᷣo ſunt velut redundancie ex ipis in illuʒ
⁊ hoc nominat vſitato vocabulo gratitu
do. Quinta in ip̃m exoccaſione maloꝛuʒ
noſtroꝛũ videlicet timoꝛ.ſcdᷣm duas ſpẽs
ſuas pᷣmas.Maia em̃ noſtra ſunt ⁊ pecca

ta et offenſe in deü. Serla vero pudos vr
diumus qui mouet ab aſpectu ſiue intui
tu ipᷣius dei ad latibulũ ſiue ad nõ appa⸗
ritionẽ feditatũ noſtrarũ. quod latibuluʒ
confeſſionẽ ſiue reuelationẽ ipᷣarum ſepe
os meminimꝰ nominaſſe.Septima ve⸗

—

ro ſpes ẽ venie libationis et gracie.cuius

motus nõ ẽ ſine occaſione maloꝛũ nroꝛũ
ſicut ſupꝛa tetigingis. Nemo em̃ ſperata
deo veniã niſi culpe qua agnoſcit. nemo

liberationẽ niſi a malo vełin quo ẽ.vłqð
ſibi imminere cognoſcit. nemo graci ni⸗

ter motus in deuʒ ſit inqntum honoꝛ. Ti
moꝛ vero reuerencie ab eo ẽ.nõ ſolum ſic
auctoꝛe.quia de hoc non agitur ſed etiazʒ
ſicut termio. Reuerẽcia em̃ ẽ ſicut ſeceſius
ymmo ſeſſto ſpiritualet dacio lod.qᷓ ma
ioꝛibus cediet dari locus ↄſueuit. Quem
admodũ eniʒ videntes maioꝛes noſtros
cedimus eis et damus locuʒ eis.coangu⸗
ſtantes noſipᷣos coꝛꝑaliter ſeu lralit᷑. Po
noꝛates aũt ad eos quos honoꝛamꝰ.⁊ in
eos potius ſpiritualiter mouemur. nec

cõtradicimꝰ nobis ꝙ dicimus ſeptẽ iſtas

affectiones. id evirtutes affectiuas in pe⸗
um eſſe intelligẽtes velut terminu. eu; di⸗

camus aliquas eſſe ab ipᷣo veluttermino
quonia terminuʒ intelligimꝰ large videlʒ
determinatiuũ quodcũq;.Cũ em ꝗq timet
dicimꝰeſſe terminũ timoꝛisnon in quem
ẽ finaliter.ſ&i in quem ẽvt ita loquamnt
materia liter pꝛo eq determinat quodã

modo limoꝛẽ cũ didtur imeo deũ.termi

nus em̃.in quẽ finaliter quicũq; motus ẽ.
itlud ẽ cuiꝰ acquiſitio per ſe intẽdit᷑. Qua

ſi qui defectum ꝓpꝛiarũ viriũ a placen⸗ Nopter eo acquiſito cemſſat. Quoniam

duũ acſerniendu eidem cognoſcit. Spes

autè retributiõis et gloꝛie nõ videt habe
re occaſionẽ a malis noſtris cuʒ exbonis
meritis magnificentiſſimaq; dei bonita⸗
gd noro enulta me Ma is ſerenn
rmne mercedis retributio. Herum ma
noſtra nõnullã dant occaſionem diuinis
ꝓmilſſionibus.Co:poꝛ em̃ noſter et puſil

git neceſſe ẽ oẽs affectiones ꝗᷓ in deũ ſũt
affectio bin rectas zarole⸗ in enbi,
pter ipᷣm. hoc ẽ ſine Shatone eneficioꝛũ
aut cũ cõpatione benefitioꝛũ.et hoc iterũ
duobus modis.videlicet aut cũ occaſiõe
maloꝝ nr̃oꝝ aut ſine occaſiõe ⁊ ſine occa

ſione ꝓpt᷑ bñficia gratitudo.Cũ occaſiõe O

vero ſimoꝛ ſpes et pudoꝛ vt dirimus.ho⸗

Aungel
Nobeas
uutt
Nohenig
leuccvlo
eia
Pienrresi
ndu
“
ſöhtent
nigae
wrig⸗
Pne⸗
am
nt
Noneno
uen⸗
lolauc.
orinn
Moeña
enhuen⸗
heeſit
4 licienth
Mhwerde
Glſedſöeſe
Pufineten
Vnſeſtd
ſoſlmi
ſenihie
Mrſtunſi
hnnnſenn⸗
ruſfeniͤe
hape

—,—
=165

= =
— ==ẽ =
= .

A
miſa,
RDrr

nn

D
An n
fmi
M
Wsneridun
es
ionna
niaem
e Rehnen
tambond
Wnunhe
liͦer
onagiurſecs

tſared

Adece
asgend lu
Snaiotne
slhete
itrſeuſt)
vsboesn
Mouen 1
innsſc⸗
eſaniutn
Uommini d
en⸗

Ce
bauank.
WrN
ummän
S“SM

ißp̃ius dei ꝑſe nõ niſi tribus.

noꝛ vero amoꝛ et ſapoꝛ in ipᷣm ſcõm ipᷣm.
Mala vᷣo nra nõ niſi in tribus geneſibꝰ
inneniunt. videlicet culpe pene defectus.
Manifeſtũ ẽ ſeptẽ affectiones ſiue ſepteʒ
affectiuas virtutes noſtras poſſe eẽ ĩ deun
cu mala nr̃a nõ dant occaſionẽ niſi tribꝰ
bñficia vᷣo ꝑ ſe niſi vni. Cõſideratio vero
uo niã
ant res qᷣ pᷣter ipᷣm deũ ſüt. Aut noſibi ſu⸗
mus aut ppter nos facta ſũt aut anobis
iunt. neceſle eſt omnes affectiones nias

Aiſta tria genera ren caderevidelʒ vłinos

vel in ea ꝗ ꝓpter nos facta ſũt vel in pa
noſtra cadere/ ipie iſta nõ ſeꝑamꝰ nos
ab angelis qꝛvirtutes eedẽ pene oẽs ſunt
nobis et angel. Nõ em alie ſutvirtu⸗
tes aut naturales aut gratuite ageloꝝ q;
noſtre/ niſi ppauce quales ſut fides ſpẽsdq
apud eos locũ nõ hñt. Ubi em̃ lucidiſſia
eſt ac pᷣſentiſſima cognitõ.nõ ẽloc⸗ fidei
vbi aut res ipᷣa pñs nõ ẽ locꝰ ſpei ſic dicit.
Pnns Quod em̃ vidʒ quis quid ſperat.

milr ⁊ videre ꝑ ſpeculũ et inenigmate

nõ cõuenit gloꝛie future.ſicut dicit apoſt.

tus ſum. SFoꝛſit auũt ſut ⁊ alie virtutes ſe
dona quas glłia patrie ꝓpter eaꝝ imꝑfec⸗ j 2
te ſm diuerſitatẽ terminonꝝ q ſũt vt ſupra

———

Ixiij.]ad chorin. videmꝰ nũc pſpeculũ et
inenigmate.tũc aũt facie ad feciẽ.Et iten
Nunc cognoſco ex ꝑte tũc aũt ſiẽ ⁊ cogni

tionẽ nõ patit᷑.ſicut eſt timoꝛ offenſſe.qui
vſitate vocat filialis ſimilr et timoꝛ inicia
lis.Cauſa aũthmoi in iſtis duabꝰ virtuti
bus ẽ imirta omino timoriſecuritas In
tuto em̃ erimꝰ et a pena esab offẽſſa. cum

F alceratra eaꝝ multitudine ſtataillius glie/
ttigere ĩpoſſibile ſit. Pꝛimũ igit nobisi
uiredũ erit hic.quod affectiões inos in⸗

nicẽ habere debeamꝰ. Quia igit affectio
nes q res ipᷣe ſũt.et arebꝰ ipis impᷣmunt᷑
diuerſitatẽ rerũ ipᷣarũ ⁊ numan ſecũt᷑ Ne
ceſſe numen rerũ ſcm ſpẽm ſiue ſtatũſi
ue diſpoſitionẽ ſcõm Auã gratiue ſũt affe

nionũ.eundẽ eẽ quã et reru ſiue diſpotiſi⸗

tionũ hm̃oi Et qm rem vna cõtgit ieẽ mul
toꝝ ſtatuuʒ ſiue diſpoſitionũ taliũneceſſe

ẽ invnã eandẽ rem ſiue exilla multas eſſe
hmõi affectiões.verbi gracia.mñvnꝰ et
idẽ hõ. et ho eſt. ppter gð et debet ei ab
vnoquoq; dlioꝝ dilectõ.et pꝛiceps aut pᷣ⸗
lat ẽ.ꝓpter qð debet᷑ eihonoꝛ.reuerẽcia
et obediencia.et ſubditꝰ eſt. ꝓpter qð de
bet᷑ ei eruditõ diſciplia et defenſſio.et in⸗
terdũ aduerſariꝰ veritatis ꝓpter qðvt ita
dicamus debet ei cõradicto ⁊ interdum

cxxv

„

miſervł ſpũaliter vł coꝛpaliter. ppt᷑ qð deę
betur ei miratio. et ſi facultas adlſit etiã
ſubuentio ipemet omniũ alioꝝ ſocius ẽ
ad minus nature. Interdu aut et foꝛtunę

qñq; aut et gracie.ꝓpter quod debent ei

fides veritas et equitas. JFoꝛtune autem

ſocietatẽ large intelligim? vt etia in bello
in negociatione in menſa in itinere ſocie
tas iſta intelligat Interdũ ſancus énon
tm ſanctitate gre gratũ faciẽte.ſʒ ſactitate
ſacramentali. ꝓpter qua etiaʒ ſi ſola eſſet
debet ei veneratio el ꝓphanatiõe elõga
tio. Uides ergo enta multitudo et varie⸗
tas bonarũ affectionũ oꝛit in eundeʒ hbo
minẽ ex multitudine jeu varietate ſtatuũ
atʒ diſpoſitionũ ipius.licet aũtita dixeri⸗
mus nõ ignoꝛamꝰquin eruditio coꝛreco
defenſio poſſint eſſe ex vna et eadẽ af⸗
fectione et etiã ex diuerſis ſicut ex charita⸗
te poſſunt eſſe ꝑ ſe vel ex pietaĩe ſola. vlex
ʒelovel ex iuſticia tãq; ex debito offici pa
ſtoꝛalis ex oĩbus iſtis ſimul.ex ſolo etiam
honoꝛe dei oẽs poſſent ee Debes etiã
ſcire. qꝛ non intelligimꝰꝑ hec ꝙ diuerſita
tẽ diſpoſitionũ hmõi ſequatur diuerſitas
affectionũ. quẽadmodũ oñdimꝰ de app⸗
henſionibꝰ et maxime in tractatu de fide
Sed reuera diuerſuas affectionũẽ.quo⸗

—

niã affectiones oẽs motꝰſũt ex neceſſita
dixim⸗ a q ⁊ in q;. Queadmodũ motus
pietatis eſt in leniend ſiue tollenda miſe
riã alienã. motus iuſticie in reddendo qðᷣ
ſuũ ẽ alij. Motus beniuolẽcie in alienum
bonũ vłaugendũ vł ↄſeruandũ vłdefen
dendu. Motus ʒeli in tollenda vl ꝓhiben
dã dei ↄtumelia. ⁊ ad hũc modũ de alis
Motus fidelitatis ⁊ veritatis ↄ fraudem

atʒ mendaciũ q̃ indubitãter ambo ſüt ꝑ⸗

tes iiuſticie et inigtatis. ⁊ ad hunc modũ
ſe habet de alis. Quia igit molus di
uerſi ſunt ex neceſſitate Aru fiues diuerli.
erũt ex neceſſitate pᷣncipia eorũ ĩmediata
diuerſa pᷣncipia em eadẽ remota poſſunt
eẽ diuerſoꝝ motuũ eadẽ et etia contrario
rũ motuũ.Hoc ẽ quado motꝰlicet diuer⸗
ſi ſint vel etiã cõtrarijin hoc ſaltẽ vniunt
qð vterq; eoꝝ. vel alibet ſi plures ſũt duo
bꝰ via ẽ ad acquirendũ finẽ.cuiꝰ acaſitio
p eos intẽdit᷑.verbi gra.Cũ aliꝗs intẽdit
vrlargus appeat vel de largitate laude-
tur, manifeſtũ ẽ ipᷣm interdu furari rape⸗
re vel alias male acquirere ei ſic acquili⸗
ta largiri. icet ergo co wrarümor⸗ int ra
congle in

hancfamẽ non inteiligimus niſi deſideri

—

De virrtut ibus

Pereetlargt ni tamen in hoc vniunt apud ciatur reliquũ vel repudietur. Quõ ergo
moi homines ꝙ vtrũq; viasſt ad finez enit quod nõ eodem habitu amoꝛ:is ama

id eſt vanitatem gloꝛie quã intendit.vtrũ plectetur alterũ contrarioꝝ et fugietur re⸗

q; enim ꝓpter hmõi finem facit. Sed hic liquũ. Pꝛeterea ex eodẽ pᷣncipio motꝰ

amoꝛ vane laudis. pꝛincipium remotum voluntarij exeunt motus contrarij ſcilicet
eſt ad vtrunq; naturaliter. Pꝛincipiũ em̃ in ſurſum et deoꝛſum. et in ante et retro.

ꝓpinquum et immediatũ rapiẽdi auari⸗ dertroꝛſum et ſiniſtroꝛſum. Amplius.
cia debet eſſe ſiue cupiditas au todium ſi Ponamus ꝙ iſta nõ habeat niſi habitũ

„ „

ue ira in eũ qui ſic dampnifitaet. anmoꝛis ad aliquod bonũ.et nullũ habe⸗
. üs autẽ ita ſe habentibus facile ? at habitũ ad contrariũiſiue ſit poſſibile ſi

ſpiritualis atq; ſacietas ſiue faſtidium:et habebit illud. Cum igr nõ ſit apud eũ ali

um. Lontrariũ autem deſiderio non inue rioꝛũ q; amoꝛeerit ex neceſſitate iſtud odi⸗
nunus niſi ſacietatem atq; faſtiduim ſiue um ſiue odire er amoꝛe habituquo amat
abhominationem. Niſi quis dicat pua⸗ eius contrariũ.nõ eſt igit᷑ neceflariꝰ aliꝰ

tionem deſideri contrariaʒ eidem. Et de habitus qᷓ; amo: poſitus ꝓpter odiũ con
amoe iam expediuimꝰ nos. quia virtus traru eius quod amatur. Et hocꝗqdej
eſt ſcðm vnamquaq; triũ ſpecierum ſua⸗ Kie viſum eſt pᷣdictis rationibꝰ.eri⸗/

rũ. Nerũtamen amoꝛ qui eſt in quodcun abet v⸗
ꝙ; aliud ꝓpter deuʒ.ex eodẽ habitu amo/ vdetur quod em̃ alteruʒ contrarioꝝ ex alte
ris eſt ex quo eſt motus amoꝛis in deum. Vro naturaliter ſi impoſſibile ẽ.quare im⸗
Beneraliter enim motũ in finem.⁊ motũ poſſibile eſt ex amoꝛe eſſe odiũ vlex odio
in viam ꝓpter finem ex eodem p:imitiuo amoꝛeʒ. Siltr ex eo qð eſt amare non erit
motiuo eſſe neceſe ẽ. Amoꝛ ergo in den odire aut econuerſo. Amp

⁊ in homines ꝓpter deũ idem habitꝰeſt amoꝛe eſſet odiũ oꝑteret ex neceſſitate ſilr

EFodem modo ſe habet ⁊ de honoꝛe quo exodio amorẽ eſſe etnõ eẽt digniꝰ. vt eet

inuicem nos honoꝛamus ꝓpter deũ. Si ſolus habitꝰ anpoꝛis ꝓpter amareet odddi·
militer ſe habet et de pudoꝛe ſi in aliqͥ cJ⸗ re ; vt eſſet ſolus habitus odij ꝓpter euaa⸗
ſu hoc repeniri poſſet ꝙ erubeſceret quis dem. Dicimꝰi it. qꝛ reuera duo habitus
intuitũ hominũ ppter intuitum dei. Affe⸗ boni ſunt caã aut in hoc ẽ.Quia quemad

gio igitur amoꝛis in nos inuicem nõ au- modũ in rerũ vniueſitate inueniunt dili⸗
get pᷣſcriptum numerũ affectiuarnz virtu⸗ genda vel ꝓpter ſe vł ꝙot aliud ſic ⁊ odi

tum. Similiter neq; honoꝛ. Deodio enda. Et ſici quedãa diligere pcipimur le

; amoꝛ. Heq; elim contrarietas multi- ia ꝑſe ⁊ ꝓpter ſe odſda ſunt et ſi nulla le

„ anotegeci abet an virtus ſit alia ge dei ſicz queda odire.icia em ⁊ pecca

licat diſciplinã neq; ſenſum. Eadẽ quip ge pcipetur nullus honoꝛ inde dei ſeqre⸗

pe diſciplina qua cognoſcit᷑ ſanuʒ et ea qᷓ tur. Et expſſe vtrũq; habitũ poſuit q dinit

ſani ſunt cognoſcitur egrũ et ea que eius Iniquos odio habui et legẽ tuam dilen.

ſunt quomodo ergo non eodeʒ habitu ̊ Mec tante paſſioni boni odii q; de habi⸗
amatur alterum contrarioꝛũ odietur ⁊ re tu ipᷣius e laudaſſetet quaſi iactaſſet p-o

liquũ. Similiter eadem virture ſobꝛietas pheta.niſi ⁊ hãc virtuoſam et illa eẽ virtu
et ſumitur cibus ad neceſſitatẽ. et abſtine tẽ agnoſceret cũ dicebat nõn?᷑ q oderunt
tur a ſuperfluo. quomodo ergo nõ eadẽ te dne oderã et ſuꝑ inimicos tuos tabeſce
vutute amabitur alterũ contrariorum. et bãa. Perfecto inꝗt odio oderaʒ illos et ini
odio habebit᷑ reliqdun. dꝛeterea cum ici facti ſunt mihi. Qꝛſi dixerit qauig
eodem guſtu ſapiat alterũ contrarioꝛum V qꝛ ſi odiũ eſſetvirtus eẽtactus eius legep

et deſipiat reſiquũ appetatur alterũ et eij geptus. Bñdemꝰ q; lege p̃cepi eil.ic

tibi videre et numerare redas af ue impoſſibile.Querimus qualiter iſteſe
fectiones que ſunt vł eſſe poſſunt habebit ad contrarium pᷣdicti boni cum
hominũ innicem vel in alterutrũ. Oſten fſi manifeſtũ quia nõ amabit ipᷣm ſed ne
dimus autem hec etiam tibi alia via.⁊ di q idifterent᷑ ſe habebit ad illud cũ amet
cemus. ꝙ vis noſtra concupiſcibilis non eius contrariuʒ. Uel odio igitur habebit
eli ſuſceptibilis niſi ſex affegionu que ſũt ipmyvel amabitillud. Nõ amabit autem
amoꝛ ⁊ odium. doòloꝛ et gaudium fames illud cũ amet eius contrarium odio erge

us habitus circa alterutruʒ hmõi conun

as autem ocõtrario ſe habet vt nobis vi

ſſetur per
(icuican
glohabel
rkileſa
Anß
uſtoaus
ſeeſtlare
lemnoho
(ociuey⸗
lenenur
elue
lgeniste
ſiehee
hnöſgen
gis ⸗
Llgraus
Myfrhsie
Gralni
(hocicon⸗
nn iaci
wenſo⸗
ſtconnän
duennuds
ſöakgann
Wnde
Rahae
iciric
Moge
Nde
Eeniel
hasn
huche
olsan
Ninne
lin
nle⸗
N A
nlthonz⸗
mtae⸗
utocie
iendeh
maimi
Gkiſch
lnpliin
fiirg

Wa na
iznn
änieneg
dedenni
ndani
müſneſtni
Wsagint
amabtönte
Arn de

niſtgtit

wumri
rbaricn
ti en⸗
Nins ot⸗
risnin/
Crcketi
rcat

ocio habebis inimicũ tuũ Expᷣſſe at dici
tur Eccleſiaſti.nimis odito execrationum

—

vtiq; nobis ita eſſe videt᷑.

re et odire eſt vnus habitus.ſe remotus
⁊.qui nec ẽ amoꝛ nec odiũ.ymmo eſt pᷣor
vtroq;ʒ et vocatur ſimpliciter bonitasð ᷓ ad omne bonum. et contra omne maluyyx

ctenda bona paratũ. et ad eicienda con⸗

peccata et hoc cõlitetur vniuſcuiuſq; itel⸗
ligentis coꝛ tanq; ſcriptũ in ſeibo natura⸗ W
liter. Hoc autem lex diuiniſſima ẽ. quère dum. Oꝛ ſi dixerit quis.quia ſufficunt
. ad hoc particulares habitusverbi gracia
plius. Amoꝛ vicioꝝ ⁊ peccatoꝝ ẽ viciuz pꝓ CLaſtitas ſufficit ad bona que ſunt caſtita

teſtatur veritas Math. v. Audiſtis inat benigla & Hallens inqait grego. vt ma

e dictũ ẽ antiquis. diliges ꝓximũ tuũ. et los toleret Rnigna eſtvt etiam quos poꝛ

a ſit aclus ꝑ ſe laudabilis ⁊ bonus erit ex inusis e dile
neceſſitate ꝑ ſe alicuiꝰvirtutis Amoꝛis au tionis non extinguit nec minuit Siqʒ
tem nõ poteſt eſſe ꝑ ſe quare erit virtutis. ratur quis ſit ꝓpus motus ſiue operatio

qᷓ odiũ ẽ vt dirmus. Amp.Cũ ad hoc bonitatis iſtius. Dicimꝰ quia facilitas ſi⸗

teneatur vnuſqſq; videlicet odire viciaet ue ꝓmptitudo ad bonũ quodcũq; admit
tendũ ſuftinendũ faciendũ ⁊ malũ quod
cunq; dedinandũ repellendum ꝑſequen

hmõòi actus lege diuina ẽ pᷣceptꝰ?ꝰ. Am

ſe quare eius contrariũ ẽ virt? ꝑ ſe ⁊ boc

3 tis et ad mala contrarij.⁊ ita dea lis. Du

trarij vt diximus. et verũ eſt quia ad ama in ariſmetrica ⁊ de continuis quantitati⸗

AW

— ——

pſal.Bonitatẽ et diſciplinã et ſcienciã do⸗
cæe me.Et que nominatur in qnto ad Ga⸗
lathas inter duodecim fructus ſpũs vnꝰ particulare ex habitu pꝛopꝛio particulari
Hanc bonitatẽ vocat Augꝰ dulcedinem

net ymmo pſequit. Quẽcmoduʒ et bea
tus Bernardus maliciã vocat amaritudi
nẽ coꝛdis qua bonũ ei amaratũ ẽ ⁊ inimi
cum. Ecx hac em̃ bonitate et ad ample

deum velle. et ex nunc vult et fieri et face

traria.ex hac ergo bonitate ſunt amoꝛbo re voluntateʒ dei per omnia.Quis aude

nus et odiũ.et hac bonitatem doceri.nõ at dicere iſtam voluntatem. ita bonã. ia,
rectam vt in nullo a regpla diuine volun

ẽniſi eam habere vl recipere.Similiter er
timoꝛẽ dñi et generalłtervirtutes non do
cent᷑ niſi obtinendo et operando. Quem
admodũ igitur caliduʒ ẽ ex qno ꝑ ſe fluit

tatis diſcoꝛdantem diceret ſuperuacuam

ſiſtẽcia atq; repugnatio in frigida. ſic bo⸗
num coꝛ quod ad bona et maſteſimliter

44 ð

ẽꝗ ꝓuocatus ad iraʒ et odiũ ip̃ᷣm pꝛouo
cantem diligii⁊ ita ſonat vulgariter beni
nus.⁊ hoc e qð dicit Gꝛego.ſuꝑ ilið apli rNðo q; acceptꝰ ⁊ ſiiĩ hoc ſtatu diſcede ret

iſte hac voluntate ſola abſqʒ adiutoꝛio

In. xiij.pme ad Loꝝ, Chatitas paciens eit ab eode magniſice coꝛonad loꝛtaſlit au

tet amet ⁊ ꝓpter hoc qui dixerunt.qa be⸗
ti. nim ecr nignus quaſi bene ignitus dicit/ alig dire
Amp̃ᷣ.Cũ odire et ꝑſequi vicia ⁊ pecea runt ſub hoc intellectu vt bene ignitus cu
ius ignem bone dilectionis aqua tribula

peruacue igitur eſt iſta bonitas que ẽ yni
det᷑ quibuſda qð ex amoꝛe alicuiꝰ bonſẽ uerſalis.Reſpondemus.quia idem poſſx-
ctia odiũ cõtrarij. Uerũ eſt eo mõ quo di dicere de ſciencis vniuerialiũ vniuerſali
cemꝰ. Quia cu aliquis amat aliqd exißwo bus. Non enim ſuperuacua eſt ſcieneias
amoꝛe diſpoſitus evt cũ ymaginatus fue quinti geometrie. per quamvniuerſaliter
rit contrariũ impmatur ei odin illiꝰ.et vt ſciuntur quanta que in magnuudinibus
moueatur odio in illud. Sed hmõi odiũ vniuerſaliter ibi demonſtrantur. licet eay
nõ eſt ex amoꝛe ꝑſe.ymmo nactogeton. particulariter ſiue ſpecialiter de numeris

bus in geometria eadẽ doceantur. Mul
tum enim inter eſt eſſe ſimpliciter paratu

vt dixrimus ex habitu vno radicali et vni⸗
uerſali et eſſe paratum ad aliquod boni

cde dulce⸗ ad illud. hec em bonitas mirabiliter deo
coꝛdis qua maliciaʒ nõ admittit nec ſuſti aſſimilat poſſeſſoꝛes ſuos ymmo vnit atʒ
concoꝛdat. Si vis autẽ noſſe bonitez
tem iſtam conſidera voluntateʒ alicuiuz
qui non nouit multa de beneplacitis deiꝛ
ſed eſt paratusvelle quicquid agnoſceret

effe. licet enim nulla ſubſequeretur parti
mogl . cularis boniwoluntas particularis. Ex
calefieri in contingencia receptacula.⁊ re iſta ſola eſt huiuſmodi vir bonus ⁊ rectcx
PNiſi quis foꝛte dicat. quia cum huiuſmo
. di voluntate poſſet ipſe velle in particula
ſe babet. Differt autem inter bonita-⸗ riquod deus nollet. verum nec illud ob
rem et benignitatem.quia ppe benignus ſtat quinverum ſit quod dictum eſt. quia

cuiꝰſcũq;volũtat: ꝑticularſ ect bonꝰ⁊ rec

Cn

„ —☛*

——

ο αn, Pſr v.

cet aplłs.xij.ad Ro.
do interioꝛ que reuera aut reuerſio ẽ ani
marũ ad deuiaut ps reuerſionis nõ mo⸗
dica. Quid ẽ niſi doloꝛ ꝓ peccatis cõmiſ.

Be

tem particularis voluntas mali non po⸗

ce Johannis.ü.

ter lugent ea.qð non ſolũ contra catholi

dolere dolẽtibꝰ.et flere cũ ſſentibꝰ.ſic do⸗

Pꝛeterea penitu⸗

ſis. Sed ⁊ inuitatiões ꝑ ꝓphetas nobis

Jacte ad luctũ ⁊ ad planctu.qd erũt cuʒ lu
ctus ⁊ planctꝰ miſcdiaʒ apud deũ nõ me

reant᷑. Si eĩ radix q vtiq; ẽ doloꝛ nihil hʒ
meriti neq; ramꝰ opis. Innitat aũt deus

ad hec.ſic teſtat᷑ Yaias.xxu. In die inꝗgt

illa vo cabit dñs deꝰ exercituũ ad fletuʒ ⁊
ad planctũ.ſʒ ⁊ ipᷣe Jeremias in ix.deſide
rat et querit fontẽ lachꝛimarũ hijsverbis
Quis dabit capiti meo aquas ⁊ ocułme⸗
is fontẽ lacrimarũ ⁊ ploꝛabo die ac nocte

interfectos filie ppli mei. Scom bocꝗd ẽ

qð dic in pᷣmo treno. Jdcirco ego ploꝛãs
⁊⁊ oculꝰmeꝰ deducẽs aquas.Sʒ ⁊ dauid
Dixit.Exitus aquarũ deduxerũt oculi mei
qꝛ nõ cuſtodierũt iegẽ tuã.vt qd hedſi do
loꝛ et luctꝰ meritũ nõ habẽt Pꝛeterea
Qliter nüerauit apłs gaudiũ ĩter alias vir
utes in.v.ad galat᷑.videlicet inter.xii.fru
quid opꝰ eius in pᷣcepto ẽ ⁊ tã crebꝛo pᷣci⸗
pit ſic in pſal. Exultate iuſti in dño ⁊ aplłs
in qrto ad phylip. Gaudete in dño ſemꝑ.
iterũ dico gaudete. Amp̃ᷣ. Saudendũ
eẽ et dolendũ de ꝗbuſda ſcriptũ ẽ natura
lit᷑ in coꝛde hoĩs.quare habit⸗ ex quibus
E gaudere et dolere.vt gaudendũ dolen⸗
dũ ẽ virtutes ſunt. Amp.Circa gaude
Te ⁊ dolere ſunt rectitudo ⁊ peccatũ.laus
⁊ vituperiũ.Quare virtus ⁊ viciũ ſunt.ex
qbus cõtingit illa ee. Amp̃.Coõtingit
male gaudere et bene ⁊ laudabiliter vi
luꝑabilitenneceſſe ẽ eẽ viciũ ⁊virtutẽ gb⸗

E doloꝛe vero et gaudio queſtio⸗/

vtrũ paſſiones tm ſint.an ętiã vir
tutes. Si em̃ paſſiones tm̃ ſunt cũ paſſiõi
bus omino no mereri nec demereri poſſi
mus ſic in ſequẽtibꝰ declarabimꝰ/ſupua
cue dolẽt penitẽtesde peccatis ſuistinani

G TieFarlz,

vHSirtutibus

gſiq; depꝛauat᷑ qñq; rectificent
teſt eſſe aut mala moꝛtaliter. cm iſta aut &Qualiter ex frequeter bñ gaudere non ge
etiã ex ſe ſic em diſpoſitos ⁊ ſibi cõcoꝛdes
errare nõ ſinit miſericoꝛs deꝰ. vnctio em̃
docet eos de omnibꝰ ſicut pꝛime canoni⸗

nerabit᷑ habitovirtus. Bilr 2 exfrequen
male gaudere viciũ. Silr et exrfrequenter
male dolere. Rſidemus in hoc quia reue

ra virtutes ſunt doloꝛ et gandiuũ cũ nomi

mino ſempꝑ ⁊c.

tus que gaudiũ ſuum non habeat hican

nexũ ſicut et in futuro gaudium. Sicut eĩ

vere ſcriptum eſt Oꝛouerbioꝝ.. Haudi

um eſt iuſto facere iudiciũ:ita ⁊ caſto

re quod caſtitatis eſt:etita de alus etboc
etiam dicit Ariſtoteles ſicut ſupꝛa expoſu

imus. Gaudium em̃ ſpei ð futuris bonis
eſt gaudiũ vero charitatis de honoꝛe dei
gaudiũ paciendie de ſalute pꝛoximoꝛum.

Baudlum vero de ipᷣa tribulatione ?: ꝓ⸗
pter quod dixit dauid:virga tua⁊ baculꝰ
tuus ipᷣa me couſolata ſunt. Non di⸗

rit ex ipis ſpero vel acquiretur mihi coſo⸗

latio. Similiter et Job locutus eſt. vi.di⸗
cens.Et hocſit mihi cõſoſatio vil affligẽs
me doloꝛe non parcat.Gaudiũ vero apo
ſtoloꝛum de quo legit᷑ Actuũ quinto.Et
illi quidem ibant gaudentes a conſpectu

concilij quoniã Ddigni habiti ſunt pꝛono⸗

mine hieſu contumeliam pati:hdcxnim

poterat eſſe dupliciter. vel exboc ꝙ ad cõ

munionẽ chꝛiſti paſſionũ quaſi ad comu

nionem calicis vel cyphi regii receptiſũt:
vel pꝛo eo ꝙ tam nobili congreſſu liue cõ
flictu atqʒ vſttoꝛia digni habiti ſunt.

quod diximus fruckum ſpiritus: in pleriſ⸗
viris ſanctis inuenies go ucn wultne

ſemper hylares et iocundi.Cui ali

audiũ nõ ẽ virtus.vt Attende autem guoa et iſtud gaudiũ

mile videri poteſt habuiſſe ſocrates. De
quo dicit Senec. Quia vxoꝛẽ habuit ſcoꝛ

tatriceʒ Mfilios ſcoꝛtatores quinquagin
ta paſſus tyrannidesnun rhit: nunquã
frontem monit. Et ſcito quia riſus no

eſt eynberancia gaudi iſtius. Eſt em gau

diũ iſtud res ſeuera:que in riſum non diſ
ſoluitur. In eo enim eſt verum quod di⸗
cit Seneca adlucillum. Crede inquit mi⸗
bi gaudium verum res ſeuere eſt.

Am5

na habituũ accipiunt᷑.Et ẽ gaudiũ iſtud
nẽ habet nõ facile determinabilè& pene cõtinua ſerenitas coꝛdis ex pᷣſencia
inhabitatis dei.quaʒ non obnubilat ſiue
obſcurabetiaʒ aduerſitas et illud eſt ppᷣe
vnus de fructibus. xij.⁊ de hoc dicit apls
in quarto ad Philippen. Gaudete in do⸗
Et ſcitote quia gaudiũ
4. 9 lũ ce ſpei et gaudiũ charitatis et gaudium pa⸗
cam ac veriſica doctrina eſt ſed etiam con ciencie longe altera ſunt ab iſto Nec evir
tra naturam per quã innatum ẽ nobis cõ

dwrüe
nocat q̃
qzame
hoſined
Gdicltl
gouita
eusnof
Cenerali
Gme
9ponia
imnison
celtbi⸗
ceghu
ineten
1ad

Molcoon
Gßnuniſ⸗
alan
iin. 3
loeggndii
uugenens⸗
Puncios
ſwdaciu
Nudg
(ae

Pon
fhig
llſnoc
coi

onnnea
gonei
NW
le Mhe
Nllltiee
lauir
ſcnung
Klimlad
ſoodedee
ſtwritin
alanin
ſathe
cli i
ois
Cei
oijto
4 uinn
Mbrpt
euunii⸗
tſten

en

Küet
Rocne

*

scorced
nonoor
unsaius

en

mwrtr
ningin

NNrnne

iiraht
chruntsch
Eesiainunnn
iaotne⸗
eſinens

ᷓ gratioꝛi ſerenitate ſplẽdere; cum gr
ↄpunctiõis coꝛda eoꝛuũ amaricauerit ? la

„ „„ 5

ccxt vij

ito autẽ quia ſiliter Z doloꝛ iſte ꝗq⁊

O donü luctuset gracia lachꝛim arũ vſitate

—

vocat᷑ qntũq;vehemẽcia increſcat.quata

cũq; amaritudine mentẽ affligere videat/

nõ ſine dulcoꝛe aut gaudio nuũqᷓ; ẽ.ꝓpter
qð dicit ſalomon ꝓuer.xiiij. Coꝛ quod co
gnouit amaritudinẽ anime ſue.i gaudio
eius nõ miſcebat extraneus. El inuenies
generaliter in viris ſanctis vultꝰeoꝛu nin

crimis oꝛa ꝑfuderit. De quo expiencia fa

ciet tibi plenã fidẽ.Doloꝛ em ex hmoido⸗

noſuauiſſimꝰ ẽ ac iocũdiſſimꝰ.admiran⸗

deq; ſpũalis reſectiõis Silłr et lacrime dul

