ſtruamus et exterminemus eosvr ſerpen teſcat et manifeſtioꝛ tibi fiat. nominabi⸗
res atz leones. NHullu em animal ẽ adeo

rabidũ aut ſeuũ.qð eſcaꝝ oblatione pla⸗

mus et numerabimus tibi intentiões ſa

crificioꝛũ ervires. Qui igitur ſacrificat
animal idem eſt acſi diceret⁊ reuera ope

K 2

re illo ſacrificij hec dicit.tſibi offero vel ſa

crifico. auctoꝛem ſanctitatis conliteoꝛ. et·

G .

gee

ti
l

= — .
— —– = ———

—

—

i ad ſanctiſicandũ innoco ſanctifi dũ au.
i tẽ illũ ꝓ quo huius ſacriſiciũ tibꝰ ovᷣero
n Secũdo ſicut animal iſtud in manibus
meis ẽ ita vt ipᷣm occidã.ſi voluẽrovł par
ueſs G eidẽſi mihi placuerit.ita in manibꝰtu⸗
wih is ſumus. vt nos occidas ꝑ iuſticiã ꝓpter
uni peccata noſtra ſi volueris.vel parcas no
mtid bis ꝑ miſericoꝛdiã tuã ſi bñplacitũ tuum
tien ueru. Tertcio ſicut in poteſtate mea ẽ
coml animal iſtud ad occidendũ vel ſaluadũ.
n ita in poteſtate tua ſumus ad ꝑdendũ et
orie ſaluadu. Quarto ſicut moꝛitur iſtud
inidus animal.ita moꝛitur in me ꝑ iſtud ſacrifici
etboe m omne peccatũ. Holocauſtũ vero
s ar videtur ipᷣo oꝑe holocauſti. ſicut cõſumi
boro tur igne iſto pꝛeſenti hoc animal.itavt ni
zſeri hil ex eo remaneat.ita vt cõſumat᷑ in ne
ſib⸗ omne peccatũ.eodẽ mõ. ſicut effundtur
nnec ſonguis iſttus animalis de coꝛꝑe ipᷣiꝰ ita
n⸗ effluat ⁊ effundatur omne peccatũ de coꝛ
Hiie poꝛe meo. Quinto ſicut iſtud animal
Gri oblatiõe mea.tuũ efficitur. ita vt de cete
m ro tibi viuat.⁊ tibi moꝛiatur. ita et ego.
ct⸗ Serto ſicut de hac menſa ſiue altari
coꝛꝑalẽ refectionẽ recipio.ita ⁊ ſpiritualẽ
44 BSeptimo p hanc ymmolationũ com
munionẽ. pꝑ hoc ꝙ ad menſi iſta admii⸗
di toꝛ cũ alijs cultoꝛibꝰ tuisde familia⁊ cul
in toꝛibus tuis me eſſe ꝓfiteoꝛ. wanile⸗
um ſtũ aũt ẽ tibi qꝛ nihil hoꝛũ dicendũ ẽ. niſi
ir om̃ipotẽti ac miſericoꝛdiſſimo deo. Ipſo
iſen em̃ factoſſacrificijs ſeptẽpliciin ißm blai
np Aeharul. Et hocẽ.vel qꝛ quaſi ſeptẽ glo
vſen rie ip̃ius ſingulariter et ſolitarie in aliud
nn. trafferunt᷑ vel vna eius gloꝛia ſingularis
ſfi. buisfacto alij attribuitur. Ampli⸗. Et
iunſt placato deo deoꝝ moꝛtalibꝰ.placati ſũ
is0 eiſdẽ iſti dij ex neceſſitate aut non. Si ſic.
ien nõ habent igr moꝛtales neceſſie placare
Ae eos Aterius.quare eo placord ⁊ fauente
Pie moꝛtalibusſſuꝑuacuũ ẽ ꝓpiciationẽ ⁊ fa
n noꝛẽ illoꝝn auerere Rcrificis vel muneri⸗
e bus. Si vero eo placato ⁊ fauẽte moꝛtali
lene. bus.non ſunt ipᷣi placati ex neceſſitate re
ham manẽt igit᷑ in terdu irati moꝛtalibus et in
ior feſti ⁊ ita diſcoꝛdates a diuine bñplacito
4 volũtatis quare mali ⁊ iniqui. Amp.
s el Aut deo deoꝝ placato faue moꝛtali
nabi⸗ bus.ira hai deoꝝ. aut poteſt nocere eiſ⸗
sl dem. aut nõ poteſt. Si poteſt. Nõ ẽ igit
nſi . Deus deon omnipotẽs.nec deus deozuʒ
ce 8 vere cũ cohercere nõ poſſit deus huiꝰ ne
ntiſe . fa uoꝛẽ ſuũ ⁊ voluntatẽ noceat moꝛtali⸗
Au * w bus. Di vo eo placato Vuente moꝛgll

)

. ſe ipᷣo irato. Declaratũ igit᷑ẽ neq; fauoꝛẽ

ret hoc iuditio:aut nõ curãs.aut penitus

„.

4 N
. . D

bus nocere nõ pᷣoſſunt. nec timẽda ẽ nee

curada i⸗ eoneo uſq; Vt placatio eoꝛum
ſacrificijs vel mũeribꝰ. ſupua-

dqrenda ficijs velme
cue naq; placatio eiꝰ querit ꝗ nocere nõ
poteſt. Amp. Cũ deus altiſſimus de?

deon ſit. ⁊ dii oẽs creature ipᷣiꝰ.ex neceſ⸗

ſitate ſubditi ſunt ei ſubiectõe pleniſſima
Jãaã em̃ declarauimꝰ ln pᷣmo tractatu ſciẽ⸗
cie iſtiꝰ.qꝛ nõ ẽ virtus vł potẽcia adeo fir
ma vel ſolida.q̃ nõ in nihilũ vaneſc eret
⁊ in nõ eẽ recideret.niſi om̃ipotẽtis dei al
tiſſimi virtute ⁊ bñplacito retineret᷑.qua

re manifeſtũ ẽ.nulla ſubſtãciãũ om̃ino ali⸗
quid poſſe cõtra bñpꝑlacitũ ipius.Quareę
neq; ꝓdeſſe neq; notere cõtra bñplacitũ

ipᷣius.neq; inuito eo eẽ qᷓntũ ad oia alia.

Quibus vᷣo ipſe iratus eſt nihil hre pgſ⸗
epᷣſidij ab alijs. Wanifeſtũ igr ẽ nec Na
deoꝝ poſſe nocere moꝛtalibus ipo placa

to et fauete eiſdẽ neqʒ fauoꝛẽ poſſe ꝓdeſ

ꝝ eẽ querẽ dũ.neq; ir timẽda. Am
plius. Si mali ſunt di. Deus deoꝝ qniũ
ad hoc aduerſarius eoꝝ ẽ malicia eoꝝ re

eoꝝ eẽ

pᷣmẽs ⁊ cõpeſcẽs.Si em̃ ꝑmitteret eos ſe⸗

uire iuxta maliciã ſuã in homiĩes.aut face

ignoꝛus Impoſſibile eſt autem vt penit⸗
ignoꝛas cñ ignoꝛãcia in ipᷣm cadere ipoſ⸗
bile ſit. Declaratũ ẽ etia in tractatu de

cura ipᷣius ꝙ impoſſibile eſt ĩm nõ cura
re res hũanas. Relinquit ergo ex neceſſi

tatevt nunq;ᷓ peꝛmittat affligi moꝛtales a
dijs huius niſi iuditio.quare non ꝓvolũ
tate ipſoꝛũ ſed ſicut limitat eos diuina iu
ſticia. Non eſt igitur in voluntate ipoꝛuʒ
vt affligantur moꝛtales vel vt pareat eis
neq; q̃tenus alteruʒ eoꝛum fiat.quare in

ſolo iuditio ac beneplaciso dei onnipo⸗

tentis poſita eſt pax ⁊ turbatio rerum hu

manarum. Similitg et ꝓſperitas etad⸗
uerſitas hominũ.non ſoluʒ igitur ſuper

uacuum eſt et inutile deus colere Ppter
quodcũq; iſtoꝛum. ſed etiam ſtultiſſimũ

2 impium.

.

tũvult aut ſinit deꝰaltiſſimꝰnõ valẽtes eã

vllatenꝰ extẽdere vltra qᷓ; eis ipſe limitat

altiſſimꝰ. Quare ꝓpt oĩs mala? bona qᷓ

ſuntnihil omnino cultus aut honoꝛificẽ⸗

moꝛtalibus vel eueniunt vel euenire po

cie impendendum eſt dijs q;tum ad pꝛo

pꝛiam eoꝝ poteſtatt. Mſi dixerit gs.

n. Amplius. Cum ex pꝛopꝛia
virtute nihil poſſint.ſed ex ea ſola quam
a deo acceper̃t poteſtate. et ex ea vuiqʒcʒ

De “

Quia ppter hoc cult cis impẽdendꝰẽ
qꝛ bona ⁊ mala ꝓcurare poſſi moꝛtali⸗
bæ⸗ apud altiſſimuũ. vtpoie min:ſtri regni
ip̃ius ⁊ amici illus. Rũdemꝰ.qꝛ mali
nihil apud ipᷣm ꝓcurare poſfunt nec im⸗
petrare. vtpote inimici ipſius.De bonis
vo nũq; negatũ ẽ vlła nobis vel ab alijs
quin vt miniſtri dei altiſſimi honoꝛandi
ſint.Et ideo ꝓpter ipᷣm cuius miniſtri et
amici ſunt. honoꝛe miniſterialinõ auteʒ

Dñalivt ia loquamur ſeu diuinali honora

ri poſſunt. Quẽ ſi vel exigerẽt vel peterẽt
inò eſſent nõ ſolu boni vel honoꝛadi.ſed
velut dei hoſtes iniaſſimi gloꝛieq; ipᷣius
vſurpatoꝛes. igne el gladio ſi fieri poſſet

pſequẽdi atʒ de medio tollendi. Quo

nig aũt iam alibi declaratũ ẽ.ipſos nihil
a pliꝰ poſſe eẽ in regno dei altiſſimi.qð
regnũ dñi ſeculoꝝ.⁊ vniuerſale imperiũ

dmin atioq; completa in vltimo pfectio

nis.a qua uimpoſſibile eſt aligd exemptũ
ge⸗ eiq; nõ ſubditũ ſubiectione vltima.
Nihil inq; amplius q; miniſtros vel ſer⸗
uos adhuc vł bonos ⁊ fideles.ꝗ in obſe⸗
qbuiũ ⁊ honoꝛẽ dñi ſuiſe ⁊ ſua totalit᷑ con
ferũt.vel malos ⁊ ꝑfido s.manifeſtũ ẽ ex

hoc.nihil honoꝛificẽcievel cultus ꝗ latria

dicit eiſdẽ eẽ impendendu. Et ſi eis inde
quicq; impendit᷑.no ſolũ nõ ꝓdeſſe ſed
etiãa obeſſe moꝛtalibꝰ.qꝛ ⁊ ipimet ißis of⸗
Jendũutur.inde.ſi boniſunt nõ ſolũ deus
altiſſimus. Si vo mali ſunt.qᷓntoma
gis inde offendit deus altiſſimus.cũ ipſi
nõ ſolũ om̃i honoꝛe indigni ſint.ſed om̃i
Jupplitio el exterminio digniſſimi. Am
plius. Poteſtatẽ quam dicunt habere de
os iſtos neceſſe eſt vt dicant.vel eẽ dataʒ
ipis a deo deoꝛũ.vł eſſe eis a ſe.hocẽ nõ
aliũdetequituræx hoc vt neq; ſapiencia:
neqʒ ipm eę/quare ex neceſſitate increati
erunt et eterni. Jamut erroꝛẽ illũ deſtru
rimus ⁊ declarauimus.qꝛ neceſſe ẽ per ſe

vnũ ſolũ numero eẽ in vltimitate vnita tſ

992

⁊ in fine ſimplici tatis. et q; nõ eſt ei coeq⸗

uu neq; copar aliud neqʒ nullo modo ei
a latere nihil eſt eregione quicq;. Si vo
uerit eis hic poteſtas a deo deoꝛũ iuxta
entencia platonis in libꝛo ſuo qnem vo
cat thimeũ.in qua opinione etiam multi
alij fuerunt.
iſta comittetur ſapiẽcia ⁊ iuſticia regula⸗

tes ea 7 moderãtes es. aut nõ cõmittanf

ipam. Oꝛ ſi comittatur ipam. WManife
ſtuẽ qꝛ iuſtis ⁊ bonis moꝛtalibꝰnũq; ad

JFaueret bonis ⁊ iuſtis hominibus.⁊

Neceſſe ẽ vt poteſtatem

90
legibus

uerſan ur. vel iraſcatur. nunqᷓ; nocent eiſ
denꝰ. Wanifeſtũ etia eſt ſcõm hoc.ꝗa

ſolis iniguis ⁊ peccatoꝛibꝰ aduerſant᷑ et
iraſcũtur.⁊ ꝓpter ſolã iniquitatẽ ⁊ pecca

ta. Quoniã ſapiẽcia ⁊ iuſticiaſapiem⸗
tes ⁊ iuſtos ob alias cauſas iraſci non ſi⸗
nũt.Et quia etiã ſapiẽcia ⁊ iuſticia belluʒ
inexoꝛabile ſy habẽt contra vicia ⁊ peccꝗ
ta.que neqʒ pace ſopiri neꝗʒ treugavnq;
ſuſpẽdi poteſt. Sequit᷑ iſtud ex necei⸗
ſitate vt nunqᷓʒ placati ſeu pacati ſunt ini
quis ⁊ peccatoꝛibꝰ.q̃ʒ diu in iniquitatibꝰ
uis et peccatis ꝑſtiterint. quare neqʒ mu
neribus neqʒ ſacrificijs poſſibile ẽ vt ob⸗
tineatur fauo?⁊ gracia.ab hüs omnibus
Inutilis igit ẽ cultus eoꝝ qntũ ad ipſos.
uꝑuacuus aũt qntũ ad iuſtos etbonos
Bapientes em̃ ⁊ iuſti dij nõ poſſunt
non fauere/⁊ gloꝛiã ſuam impartiri ſibmi
milibusihoc eſt ſapientibus et iuſtis bo⸗
minibus. Neceſſe em modis omnibaeſt
nto ſapientioꝛes et iuſtioꝛes ſunt dij.tã
to eos et bonos et om̃ia bona maioꝛi fa⸗
uoꝛe et gra amplexari. foꝛtioꝛiq; eis ami⸗
cicia ſeu dilectione aſtringi. Non ſolum
igit᷑ placatos atʒ ꝓpicios neceſſe eſt eos
eſſe bonis Nuſtis hominibus ſed etiam
amiciſſimos.Amicicia incomparabiliter

maioꝛe q; bomies amici eſſe poſſintbo⸗

minibus. Quia igif amicicia vera po

tius conferre amico q; ab eo recipere in⸗

tendu.ymmo contra intentionem ⁊ veri
tatem amicicie eſt aliquid ꝓpꝛij commo⸗
di in ipſa querere Wanifeſtum eſt deos
nec velle nec querere mũera vel ſacrificia
iſuus inſaniſſime culture. Cum igr in
bonis et iuſtis hominibus fauoꝛẽ ⁊ glo⸗
riam deoꝛuʒ querere per ſemetipᷣam ſuf⸗
ficiat.ſuperuacuum eſt eis offerre mune⸗
ra vel ſacriſisa pꝛopter hoc. Anppli⸗.

Quis homo ſapiens et iuſtus vellet ſibi
offerri quecunqʒ mhera. pꝛehter hoc vt
pter hoc vt eſſet eis amicus et pꝛopicius.
certum eſt ꝙ nullus ymmo maniteſtuͦ eſt
quia iraſceretur omnis ſapiens etiuſtus

S

offerentihꝰ. Jraſceretur inqᷓʒ faciẽte hoei

Japiencik et iuſticia.ð et hoc fanto magis
nto maioe in eo ſapiẽcia ⁊ iuſicia.quia
igitur incomparabiliter maioꝛ eſt ſapien

cia et iuſticia deoꝛum qʒ poſſit eſſe quoꝝ

cunqʒ moꝛtaliuʒ.Ex neceſſitate incompa⸗

rabiliter magis iraſcuntur boni dij mu⸗
nera huius et ſacriſficia ſibi offerentibus.

— E= 22 0
n NPon ſolum igitur iram bonoꝝ deoꝛum q; ſanctos ip̃os inuocamus aut oꝛmns
mag qualẽcunq; contra ſe ꝓuocanthauz cul vt deos. neq; vt auctoꝛes eoꝝ q nobis ?
heini toꝛes. Sed ineſtimabilẽ inmenſurdbilẽ ſtari petius. ſed vt interpellqlo:es pꝛo
mliten oꝛtalibꝰ. Si quis autẽ dixerit.ꝛ multo nobis ⁊ impetratoꝛes. Neqʒ ab ißis pen
1H V. oꝛtius poſſumus iſta obucere cultui ſen mus vt nobis huius bñficia largiant. ſz
ane calture dei altiſſimi cũ ipe incõpabiliter potius vt deũ altiſſmũ oꝛẽt. qtenus ipſe
ſtadin magis ſapiẽs acbonus⁊ iuſtus ſit oibus nobis ea largiat Nec dicimus ſancte pe
tatgen dijs. Neceſſe em̃ ẽ vt bonitate ſua puraæ te ſalua nos ſʒ potidoꝛa p nobis. War⸗
nugn; redũdantiſſima gratis faueat:x ſit piopi: yres igit ⁊ alios ſanctos colimus. Non
ian cius alʒz amicus ſapiẽtibus ⁊ iuſtis bomi vt illiydola vel deos.Illi eis ab ydolis ?
ſani bus.Et ꝓptenhoc nõ ſolũ ſupuacua ſed dijs ſalutẽ ſibi ⁊ ſperabãt et poſcebãt da
RZ etiã noxia ? ira eiuſdẽ puocans.ẽ cultura ri.⁊ illos eam poſſe dare credebant.nos
geneß Qißi ab eiſdẽ impendit. Beſpodemng aut nõ ſic. Nõ em̃a ſanctis amns vI
in ¶eultura ois c honoꝛificẽcia ipi⸗ ẽ debi· petimus nobis ſalutẽ dari. ſed vt a dño
mutſih Unm pſe. ppłer ſupeminenuſſimã ipiꝰ no⸗ deo nobis detur imparari. nec eiſdẽ ipo
sonh bielitatẽ ac maieſtatẽ ſeu magnificenciã. ? nimus vel credimus ꝙ ipſi ſint auctoꝛes
int ꝓpter obnoxietatẽ qua vnadq; creatura vel datoꝛes ſalutis ſed potius obtẽtoꝛes
pzaln iotũ qð ẽ. ? totũ qð babet eide ſingumti ſen ipetratores. Or ſi quis direrit. ꝙ q
uͤin ter debet. Alüis autẽ nec debet niſi ꝓpter/Hadmodũuᷣ regibus deheturregius bonoꝛ.
wmnde ißpᷣm. quoniã ab alijs nibil habet ppe ⁊ ſi c poñtificibus.⁊ ſacetdotibus ſacerdot
tüfin p alia tanq; p nuncios atʒ deferetes mul lis.ita etiam dis diuinus honoꝛ ex nece’c
Eini ta bona receperit. wanifeſtũ aũtẽ pſe a: ſitate debetur. Reſpondemus. q; di 2
incõꝑabiliter longe ẽ datoꝛ munera nũ ninus honoꝛ apð nos nõ ſignat niſi dei
nain cio deferente illud. Nuncio em̃ ⁊ deferen altiſſimi honoꝛeʒ.Sicut neqʒ bocnomæz
wön ni munus.inqᷓ;tũ nũcio ⁊ deferenti ex¶ vo⸗-⸗ deus niſi deum iniſſimn vn vnde etnomen
luntate et bnñplacito mittentis illud.non incõmunicabile vocatur.ſapiencie.xiiij.
RK debet᷑ aligd honoꝛificẽcie vel gracie vłꝭre vbi dicit de ydolatris.quia nomen in co
H muneraliois. niſi ꝓpt datoꝛẽ munerisv· municabile dederũt ligno ⁊ lapidi. ania
Xl mittentẽ illud. Quare ſicut ſupꝛadirimꝰ. ergo diuinus non a dijs.ſed a deo deno
Eppſutn bonis dijs nihil debet honoꝛificẽcie vel minatũ eſiiquẽadmodũ regius ab eo qð
umng bñficioꝝ.qᷓ pꝑ eos pᷣſtant moꝛtalibus niſi eſt rex.⁊ pontificalis ab eo quod eſt von
upnet⸗ ꝓpt᷑ datoꝛẽ ipᷣon q ẽ deus altiſſimꝰ. Sa⸗ tifex non ꝓtedit vnifoꝛmiter ſcᷣm intenti
tentmi cra ant et ſacrificia ⁊ tẽpl.totaqʒ cultura onem eoꝛum. Deus enim nomen cõmu⸗
feonm⸗ idolatrie nõ ẽ honoꝛificẽcia deoꝝ nec nũ qne eſt et comunicabile apudeos. Nuc
lbocifiis riũ p̃ſtat moꝛtalibus. Sed vt datoꝛũ mus.qꝙ ſi ſapiencia et iuſticia vł bonitas

nin vel vt miniſtroꝝ ⁊ amicoꝝ dei altiſſimi;53

mitg vt auctoꝛis ipᷣius dei altiſſimi.Per ſe aũt
Hõ notũ ẽ.quia ſolus deus altiſſimus hono
nmun radug ẽ. ⁊ ſolus auctoꝛ bñficiorũ.ſoluſqʒ
dato? ip̃oꝝ.vt auctoꝛ ⁊ date illoꝝ.Mani
„ ken iE irugri deoꝝ iniuria eẽ erolle⸗
iſſimi. Ri quis vero kal
oés xp̃iani tẽpla edificamus nõ dijs ſed
eſ holbus ſanctis.ſcʒ ⁊ qꝛ ſacra eis ſtatuimꝰ
te videlicet feſtaſacraſq; cantões ⁊ lectcões
Ufri quẽadmodũ ⁊ cõtra religionẽ xpianã di
en rxerat fauſtus hereticus.qꝛ xpᷣigni ydola ĩ
lle martyres. ſacrificia in agapas ↄuerterũt
onugs Reſpõ ſRtemus quia no iempla ſanctis
ig, un vel martyribus vł alijs.ſed deo altiſſimo
ſtſobn edificamus.⁊ quicquid honoꝛis ſanctis
ſe impendimus vt dei amicis.⁊ vt dei ſᷣuis/
nnd, „ X ꝓpter ipᷣm deũ ſolũ hoc facimꝰ.
enibus⸗ G₰ .

bere deos. Wanitfefeſtũ eſt quia inutilis

eſt cultura deoꝛũ iniquis et malis homi⸗-
nibus.ſuperuacua auten?ſapientdus et

iuſtis. ymmo ena noxia.deoq; altiſſimo
intolerabiliter iniurs ſa. Si vero non co
municãtur eam ſapiencia vel iuſticia ſeu
bonitas. Palaʒ eſt ꝙ huius poteſtas in
dijs gladius eſt in manibus ſurioſoꝛum
Apparet etiam qnta ẽ veſania ydolatrie
que ⁊ deos illos nominare nõ erubeſeitl
quos et abſqʒ ſapiencia et abſqʒ boni⸗

tate eſſe confuetur. Quare inſipientes et

malos.et ideo potius inbonoꝛandi atq;
ſpernendi q; honoꝛificandi. Qꝛſi di⸗
it quis.q; ꝓpter inſipienciam ſuam at
Aq; maliciam placandi ſunt ne ſeuiant in
moꝛtales.Erroꝛiſte multis vijs deſtituit

acan
comitantur. poteſtatem quam dicunthka A2

25

ys m eſt ſ ffr co ce vrs e rhenrr,

Be 1 legibus

B Bmũ qu bui⸗ fubſtacichõ düi ſuntſz be re hnano tãtas iniqtates tãta diſtrictiög
lue. Belua em̃ ẽ ꝗq ſine ſapiẽcia aſcit ad intemitt. tataq;feueritate vindicat. Qnñ 7. We
euiendũ,.et placat᷑ eſca. Secii qꝛ huiꝰ to foꝛtius in ipis penetralibꝰ domus ſue
ne dica dij ſz belue ſi placarent᷑ muerib/ hocẽ in tu deoꝝ⁊ in ipᷣo celo. Si enim
raſcerẽtur nõ offerètibꝰmũeraſed ſacri⸗ nec ipᷣm celũ.cetuſqʒ deoꝝ vacat a tantis
ſicia eoꝝ ↄtẽpnẽtibus. ita nõ ſinerẽt vi⸗ iniurij 87 cõtumelia creatoꝛis/q illi eſt cu ſesi
„ . uere.niſi cultoꝛes ſuog. Ampᷣ.Aut ẽ eis ra de honoꝛe ſuo⸗ gloꝛia ⁊ de ſalute ißo⸗:

3 n 2Se13 c αρiele; min
poteſtas hec libera vxł ſeuiãt in quoſq; ? rüu. Quoniã omniũ egritudinũ pꝑniiio bene
quatũcunqʒ voluerint.aut ẽ in eis ligara ſiſſima ẽ iniquitas.et omniu moꝛtuũ peſ⸗

1s gag. I Quta. a mogun die
et limitata.ꝙ ſi eſt eis libera.quõ igit ꝓ ſima ẽ moꝛs pctoꝝ. ⁊ omniũ ſoꝛdiũ ſpur ſ
tuc ↄtẽptoꝛibus ſuis exterminatoꝛibus ciſſima efeculẽcia vicioꝝ.Q ſi non curat ſra
culture ſue. Si vo nõ ẽ eis libera ſed hec vindicare q? eius iuſticia.ſi nõ curat n
4 ligata ac limitata. Eſtigit in poteſtate et ſanare q eius miſcðia. Si nõ curat mun ð
bũplacito ligatoꝛis acſimitatoꝛis ĩ quos dare qᷓ eſt eius ſanctitas.Eouſqʒ vero in
⁊ qntũ ⁊ quãdo ſeufat. Ipᷣe igr ſolus pla ſaniuerũt quidaàvt deũ hebꝛeoꝝ non niſſ ſu
cãdus ẽ mũeribus ⁊ ſacrificus nõ huiꝰbe vnũ ex hijs opinarẽtur.⁊ ſoꝛte obtinuiſſe
luæ quarũ malicia nihil habet. niſi qntu vrt deus eſſet hebꝛeoꝝ. ⁊ iupiter ſilr vt deꝰ iG
ipdvult ⁊ ſinit. Quis em̃vidẽs aliqu? eſſe? crete. ⁊ venus vt dea eſſet cypꝛi.⁊ ita pci⸗
tenentẽ beſtiã ligata adoꝛet vel honoꝛet de alijs. Querendũ aũt ẽ ab huiꝰ home⸗ . ßt
iſem beſtiã.vt in ipᷣm nõ ſeuiat.⁊ nõ po nibus. cũ oꝛbẽ terrarũ deus deoꝛũ creaſ⸗ ſia⸗
tilus lenentẽ illa. CLertũ autẽ qe ſolus / ſetet eius eſſet iure pleniſſimo ac ſingula hcti
Deus altiſſimꝰ et ligatoꝛ et limitatoꝛ ẽhꝰ riſſimo.vtrũ ipe deuſ deoꝛũ ſoꝛtes huius elbr
poteſtatis.quare ipe ſolus oꝛãdus ⁊ ado miſit. an ipi ꝑ ſe. deũ aut deoꝛü ſoꝛtẽ mi⸗ i
randus ⁊ honoꝛadus ẽ cõtra irã atʒ ſeui⸗ ſiſſe.non ſolũ non verũ ſed puerile ẽ ſen⸗ ſno
ciã huiꝰbeſtiarũ.nõ ipᷣe beſtie. Qꝛ ſi dixe tire cum ſoꝛtes ibi im̃ locum habeantybi ci
. it ꝙ nõ ẽ extoto ligata huiꝰ poteſtas a ignoꝛatur quid euitandũ vei cõmittẽd—u
deo altiſſimo. ſed in parte. tener igit eos ſit. Sapientlſimus autem deus nibil in ſ
4 ligatos qntũ vult. cũ inuit⸗ nihil eis libe pteiſta ignorabat. Qꝛſi iimet.conſutto
= ruũ dimiſerit.Quare ex toto in manibꝰ eiꝰ deo altiſſimo ſoꝛtes huius miſerũt. 2 de
ſunt ficut belue cathenate Debes aut re eius appareeos nihil iuris haberein 1
ſcire q eo vſq; deſipuit quoꝛundã vani⸗ hijs que per huiuſmodi ſoꝛtes occupauue aui
tas.vt deos crederetjvel ſibip̃is ptitos fu runt. Quare nec vt dii nec vt dñi in buis
iſſe ad hoc ſoꝛe.vłdeũ eoꝛũ ipᷣis diſtri⸗ honoꝛandi ſunt. Sivero eo conſulto u
buiſſe totũ oꝛbẽ terrarũ. Plato vero ſen⸗ et de beneplacito dius ſoꝛtes huins ð to
tit deũ deoꝛũ oꝛbem terrarũ eis regendiũ to oꝛbe miſerunt. Qugliter ergo de totꝑp .R wo
tradidiſſe ac diſtribuiſſe. Qꝛſi verũ ẽ tibus mundi exterminati ſunt eteiecti. et u
necipi ſuggerut moꝛtalibꝰ cõtra deũ de⸗ hoc deo ipᷣo hebꝛeoꝛũ iubente ĩ lege ſua. in
oriũ nec aliquid ab eis exigũt cõtra bono Quomodo non fuit contentus deus he n
reé ipiusuare mqʒ culturã huiꝰ eis ſug⸗ bꝛeoꝛum ſoꝛte ſuaſet fines alioꝛuʒ inuaſit ſe
gerut. nec ab ipis exigunt ipam.necetiaʒ videlicet ternom pꝛomiſſionis. Si eñ eſt n
.* impendiſ ibiſuſtinen eandẽ. Alion no pax et amicicia inter eos.nullus eoꝛũ in⸗ N
ſolu intideles miniſiſi ſed etiam nequiſſi uadit fines alioꝛum Ruin eticeen adiuuax 4
i iius eſſent. Cũ gubernatiõi ſue ⁊ cu⸗ ſeinuicem.et pꝛomouet alter alterius cul N
re commiſſos. moꝛtales a deo altiſſimo turam. QDuomodo igitur permiſerür di
Zuerterent. 7 in cultura ſua tranſferrent. 2 ſe ſic exterminari omnes de terra pꝛomiſ 5
4 deus alliſſimus iuiquus eſſet.ſi tantã eo-⸗ ſionis ⁊ de toto oꝛbe chꝛiſtianoꝛum.⁊ dę
. iu nequicia ſuſtineret. Siem ctura cei de toto regn ſarracenoꝛum.et potiſſimum
homibus vt luſte viuat ⁊ iniuſticias eoꝝ de egyptò vᷣbi om̃es colebantur. vbi adðᷣo m

ipunitas eſſe nõ ſinat. cato foꝛtius in dis erat celebꝛis cultus eoꝛum. vt eyptus ꝓ⸗ no
nõ ſi uſtinebit tanta iniquitatẽ. quin eam pter hoc templuʒ mundi vocaretur.ſicut 4 N
quãdoqʒ vindicet.⁊ quin eos a t malis dicit Mercurius. Sed de vꝛbe roma et 8
aminiſtrationibus quadoq; amoueat. maxime de templo quod pantheon vo⸗ ſ⸗

Ilef in ania dom ſue hoc eĩ gene cabatur. aovni omniũ erat deoꝝ. Qus

mſ
Renn
ulene
llicka
Aeß
nüggie
Nwiſeh
cüͤpen
nöa
wanm
Breoin
nonni
hunniſe
rnde⸗
Mirins

bont

wiͤcue⸗
rlnen.
titn
unt
liti
Gl
N
ebaed
pet
jin bis
onſulo
slo
detotg
nei.
ggeſe.
Neushe
nuo

——

rũt. ſi nec paxnec amicicia ẽ tes eos.
Mali igr ſunt auari et cupidi.inuicem ſe
ipugnates. fſineſq; ſuos ↄtra qterutrũ in
ꝓadetes ⁊ occupates. hec aũt oĩa lõ
ge ſunt a natura deon maxime bonoꝝ.qᷓ
les ipᷣos ipᷣi credũt.Appet igit ex ipᷣo exłx⸗
minio eoꝛũ tãto atʒ ꝓfugatliõe eos in oꝛ
be terrarũ nihil poſſe. Si em̃ eg eſſet
poteſtas eoꝝ qua eis ĩponũt ⁊ ſibi pᷣmuʒ
et maxime ↄſuluiſſent reſeruãtes templa
ſualatʒ defendẽtes. deinde ſtatuas ſiue
ymagines aut ydola ſua miniſtroſq; ſa⸗
croꝝ ſuoꝛũ pontifices ſcilic; ⁊ ſacerdotes
⁊ poſtmodũ cultoꝛibus ſuis.Om̃ino em̃

im
illud ſaltẽ nõ ſibi cuſtodierunt? defende teſtas eoꝛũ hoſhibꝰ. Quare magis colẽ⸗

di ſunt ęt di habẽdi ab eis hoĩes/q; ipſi
ab ho

cia deoꝛũ huiꝰ?.q ho

u

ibꝰ. Manifeſtũ ei ex iercio

„

Judith.nabuchodonoſoꝛ regẽ babylõis

pcepiſſe holoferni pᷣncipi milſicie ſue cun⸗

cos deos gentiũ exterminare.videlicʒ vł
ipᷣe ſolus deꝰ dicełeęt᷑ ab aliis nationibꝰ
q potuiſſent holofèrnis potẽcia ſubiuga
ri. Et iterũ ex ſexo eiuſdẽ. Magnates
holofernis ad achioꝛ. vt oſtendã tibi qm

nõ ẽ deus niſi nabuchodonoſoꝛ.deniqʒ
romani ſtatuerũt.vt nullꝰ abſqʒ decreto
eoꝝ coleret᷑ nec haberet deus in terra.

Appet igitur ex His neſeetus eivore⸗

icredibile ẽ ꝙ ſponte ſua exterminati ſint ſuũ etia aduerſus hoĩes defẽdere nõ po

Ddij. ⁊ ꝓpfugati de maioꝛi parie oꝛbis Kr terũt.Oꝛ ſi quis obiciat.qꝛ ideʒ poteſtõ
rũ. Silr et modis om̃ibus ĩpꝛobabite.et/ra nos dici de deo altiſſimo cuiꝰ culłlas

Soſdẽ cultoꝛibus ſuis adeſſe noluiſſe.vt
qʒ ig nolẽtes ⁊ inuiti paſſi ſunt qᷓre mani
feſtu ẽ eos reſiſtere nequiuiſſe poteſtati.
p qua talia paſſi ſunt. Hec igit᷑ poteſtas
ant huana eſt aut dei altiſſimi. ꝙ ſi ẽ dei
altiſſimi. Inimici igr ⁊ ĩfeſti erat deo altiſ
ſimo.qui eos inuitis ipᷣis.de tatis regnis
omino expulit omnẽq; culturã eoꝝ et ho
X noꝛificenciã exterminauit.equo manife
ſtũ ẽ eos malos eſſe.⁊ ꝓpt᷑ hoc nec dicaʒ
honoꝛe diuino.ſed ꝓꝛſus om̃i indignos.
Appet etiã cultura eoꝝ ꝓꝛſus inutilẽ fuii
ſe cultoꝛibꝰ ſuis.irato eis exiſtẽte deo de⸗
ꝛũ.Q ſi ire ip̃ᷣius reſiſtere nõ poterũt.vł
ꝙ ſe.vl ꝙ cultoꝛibꝰ ſuis.ergo neqʒ fauoꝛi
et gre eiuſdẽ reſiſtere vſſunt cõtra culto
res ipᷣꝭꝰ ſolius. Manikfeſtũ igit eſt om̃i
no inutilẽ eſſe culturã eoꝝ.cũ non ire dei
altiſſimi reſiſtere poſſinti ad eſſe ſibi vel
cultoꝛibus ſuis cõtra illaʒ.nec fauoꝛẽ aut
gracia ipius impedire. quo minus ꝑ eas
beneit cultoꝛibꝰ ipᷣius ſoliz. no em̃ mi
noꝛ ẽ vllo modoꝝ gracia ſeu beniuolẽcia

dei altiſſino; ira e s. Quare totũ bene/⸗licia celi nominat ſaa ſcriptura. taq; fre

eſſe reꝛ hũanarũ.totũq; cõtrariũ ex ſolo
bñnplacito dei altiſſimi ẽ.cõtra qðᷣ om̃ino
nihil ꝓ ſe.vłl etia ꝓ ſuis eos poſſe manite
BG feſtũ ẽ.neqꝗʒ cõtra hoſtes ſuos ſilłx. nõ
igit limẽda ẽ poteſtas eoꝝ ꝓpter reꝝ hu
manarũ piculũ. neaeranem eis om̃i
no ꝓpt᷑ easũdẽ ꝓſperationẽ.q̃re neqʒ cul
luira eis ꝓpt᷑ hoc adhibẽda neqʒ aliud.
Si vᷣo pateſtas huana ẽ ꝑ quã extermĩa⸗
ri et ꝓfugati ſunt.magis igr eis adoꝛãadi
ſunt holes qᷓ; iſi hoĩbꝰ poteſtas huma
na magis timeda ẽ eis atʒ placada q; po

* *

ciijs ſpiritalibus.

gentes inſipiẽtes et pᷣncipes earuʒ ſepe

⁊ tociẽs quo minus creſceret atʒ dilatare

tur p hoĩes impeditus fnit. Qð qꝛ nõ eſt

pena hocdei altiſſimiſed facientiũ.exter
miniũ vero ydolatrie pena ẽ deoꝝ. etſa⸗
lus ydolatriã deſerentiũ.nõ igit᷑ quicqʒ

oꝛificenciã et cultuzʒ

exterminatus ẽ et vix etiã lcee potut.
t

contra deũ altiſſimu faciebat ydolatre re

cedẽtes a cultura ipius.ſed ꝑotiꝰ cõtra ſe
metipᷣos.⁊ ꝓpter hot iniuria dei in ſemet
ipᷣis atrociſſime vindicabant. necem
ſibi ꝑnicioſiꝰ irrogare poterat ydolatrie
ſeruitutẽ.nullã iram dei maioꝛẽ poꝛtarę
poterant q; tenebꝛas excecationis ⁊ lyra
nidẽ peſſimã.quibus vnũ deũ ac ſolũ ve
rũ cognoſcere phibebãtur.et in placabi⸗
libus inimicis ſuis atqʒ ludificatoꝛibus
demonibus ſeruire ꝑmittebant. Dis
autem inanis gloꝛie amatoꝛibus.et ho⸗
noꝛificencie dei altiſſimi inuidentibꝰ.pe

erat eos deſerentiũ et ad deũ verũ reuer
tentin. Quoniã qaytem tam crebꝛo mi⸗

quẽter cultus eiuſdẽ imperatur.⁊ interdi
citur populo hebꝛeoꝝ.neceſſe habemus
declarare tibi que ſit iſta milicia qua de⸗
cepta coluit quondam antiquitas. etad
huc aquilonaris barbarie natõnes mul
te colunt. Quia igitur milicie nomen

de celis aut ſtellis aut luminaribꝰ nimis

inpꝛopꝛie nimiſqʒ extranee acciperetur.
conueniens eſt vt accipiatur de ſubſtan⸗
le eſt eis ſubſtancis.ipſos cultũ diuinu⸗
impendiſſe.quas pura⁊ moꝛtua coꝛpo:⸗

na erat ydolatrie deſtrusio. ſalus autey

.
.
.
.
—

Pe Phc BWas nαααaαπιιι½ο ſp

.
4

Be

crederẽt.et in quibꝰ nihil puͦalis virtutis
eſſe opinarent. Hec igi milicia ẽ ſcõʒ
opinionẽ eoꝝ.quẽadmodũ ex lidðꝛis ma⸗
gicis atʒ maleficis euidẽter appet.miltitu⸗
do ſpirituũ de qua ſenciebat ſicut narra⸗

ſtellato manifeſtũ ẽ.qꝛ poſuerũt anglos
miniſtrates ſignis.⁊ diſtinxerũt miniſte⸗
ria eoꝛũ iuxta diſtinctionẽ circuli ſignoꝛũ
qui ʒodiacus grece vocait. Undeꝛ ꝑo
ſuerũt ꝗ ſeruirẽt pᷣme triplicitati eoꝛundẽ
ſignoꝝ.in quatuoꝛ ꝑtibus anni.Silr ⁊ q
ſeruirent ſcõe in eiſà partibꝰ.Silr et ter
cie et quarte.⁊ poſuerunt eis noĩa. Juxta
ba modu poſuerũt et ꝗ pᷣeſſẽt ceio ſatur
ni.t qui ſeruirẽt celo et ipi ſaturno et no⸗

mina quoꝛunda eoꝛũ.Silr et qui pꝛeeſſet
ipᷣeſaturno.et nomina eius poſuerũt ĩ li⸗

bꝛis ſuis.Eodẽ mõ ⁊ qui ſeruirẽt circulis
alioꝛũ planetarũ.⁊ qui pᷣeſſent vel eſſent
pncipales eoꝝ.ſiue qui pᷣeſſent inter eos:
⁊ nomina poſuerũt eis. Silr et qui pᷣ
eſſent vnicuiq; ceteroꝝ planetarũ.⁊ noĩa
eoꝝ deſcripſerũt iuxta poſitionẽ iſtã ſuaʒ.
„Quid aũt habeat veritas de hijs. videli⸗

tͤ vtrũvnicuiqʒ celo ſint ꝓpꝛü ſpũs habi
tatoꝛes vl p̃ſidẽtes et vrru noia ſint eadẽ

vel poſſint eſe. et de alis que circa eos
huiꝰ poſuerũt diſputare et pſcrutari pᷣter

intentionẽ eſt pᷣſentis tractatus.⁊ ad qr⸗

ta ptem ſciencie diuinalis philoſophieq;
ſapiencial ꝓpᷣe pertinet. Et ꝓpter hoc
omnehuius ciij dẽ tractatui reſeruamꝰ.
NPoſuerunt ſimiliter angelos ꝓpᷣos
qui peſſent igni. Similiter etlalios ꝗ
peſſent mari.et alios qui peſſen terre. Et
vtebatus inuocaionibus hui⸗ ömnium
ſoirituũ vel angeloꝝ. ꝓut credebant con
gruere maleficus ſuig. Uerbi gracia cum
intendebant operanł in rebus pertinenti
bus ad ſaturnuʒyinuocabãt per nomina
cPn. le laz abi⸗ qʒ noibꝰ angelos quos
nebaͤt ſeruir tenlo ſaturni ſiue celo
us. et cum volebat oꝑani in rebus perti
nẽtibꝰ ad venerẽ ſilr ſarieba de angens
quos credebat ſeruire circulo veneris. Et
adhunc modũ de
ſcripturis atq; ſ culpturis huius nominuʒ

deſcribẽtes ea vel ſ. culpentes in inſtrumẽ

tis maleficioꝝ ſuoꝛũ. Hoc eſt ymagini
. eü. ib⸗
vel ſpeculis.vel lamiĩs et 5

alijs. Utebalur etiam

Eculls. ve⸗ et reb? alis quas
maleſicis operib⸗ adhibebãaͤt: ſicut teſtis

₰D
legibus

lateribꝰ cerfeis. Eodẽ modo faciebãt
operari olẽtes in rebus ignis.⁊ in rebꝰ
maris.et in rebus terre.ſicut euidenter le
gitur in lidꝛis eoꝛum de huius ſicut in li
bꝛis ſeptem planetarũ ⁊ alijs.quos deci

W himus. Poſuerũt em̃ vnicuiq; celoꝝ ſpi⸗ pti et perditi.alioꝛũq; deceptoꝛes et perdi
itus ꝓpᷣos pᷣſidẽtes autſ Sckteser in eo / Ptoꝛes homines vel ſcripſerunt ipᷣivel de⸗
rũ ſitibus inhabitantes.Et de celo ꝗdem

mones ſub nominihꝰ eoꝛum. Impiettas

autẽ ⁊ vanitas huiꝰ operũ inde euidẽter
apparere poteſt intelligentibus.quoniã
ipᷣa eque fiebant ꝓ bonis.vt ipᷣa ſcilʒ bo

na fierẽtvt ꝓ malis et ecõöuerſo. Oia P

em̃ maleficia indiffereuter eque docẽt fie
ri libꝛipꝛo impediendis ſanctt ac iuſtis
homibusac ꝑuertendis vt ꝓ malis ⁊ im
pijs.verbi gracia waleficia in rebꝰ vene⸗
ris egne ꝓ inflammãdis libidine.ſanctis

*,

caſtiſimiſq; mulieribus vtꝓ mexetricibꝰ

ac vilibus.⁊ inuocationes huius ſpirita=

um eque fiebant ꝗd bona faciendavtad

mala.O ſi huius ſpũs eque aderanthꝰ
cultoꝛibus ſuis in faciẽdis malis vt in fa⸗
ciẽdis bonis.manifeſta eſt impietas eo⸗
rũ et iniquitas. Si autẽ non aderant

eis niſi in faciẽdis bonis.vane igit᷑ ⁊ fu⸗
ſtra impendebat᷑ eis huius culiura ꝓfa
Trciendis malis. quare mendaces ex neceſ⸗
tate ſunt ⁊ libꝛi huiꝰ⁊ ſcriptoꝛes eoꝛũ et O4r⸗

ipi dij ſcõm ipᷣos quoꝝ reuelatione ſe ta⸗

lia ſcripſiſſe ſcripſerut. Amp. In faciẽ
dis bonis gratis aſſunti fauent dij ſi bo

ni ſunt. Si em̃ vel negligũt vldeſerũt bo
na faciẽtes donec illecti ſint muneribus
et ſacrificijs.mali dꝛoculdubio ſunt.qui
non ſponte bona diligunt ymmo negli⸗
n Sr vo maleficijs quãtacunqʒ illecti
one munerũ vel ſacrificioꝝ illecti fauent
ꝓculdubio mali ſuntquare vtroqʒ caſu
contigente mali ſunthoc eſt ſiue bonis

non ſponte ſgueant ⁊ ea ꝑ ſe negligantſi

ue malleiledinnneaibus Hacantenm⸗
lomõ ergo colendi ſeit. pliꝰ. Si

iuſtum ⁊ bonũ opus intẽdit᷑.quis dubi⸗

tat omnes bonos et iuſtos homines ꝓ⸗
ſperationẽ eius ⁊ diligere et optare.Qñ⸗

to foꝛtius igitur deos optimos⁊ hoc gra

tis ꝓſſe Puigalio uin incõparabiliter
minos

fauent parti inique ⁊ ſouent ininſticia.er
.

Nla7
hoceil

os eos eſſe neceſſe ẽ q; homi
nes. Amp. Cum due gente bellũ ha
bẽt adinuicẽ.neceſſe ẽ alteꝝ bellũ iniuſtũ
habere. Utreꝗ; aũtinuocant deos ſuos
Quid igit᷑ facient iſti dij vtriqʒ. Si em̃ fa
uerit vtriqʒ genti ſue.igit᷑ alteruter eoꝛuʒ

godi

geletq
ed

olentn

clevib

pinci
nias
ſop
lendo

(lon
ro

Nonul

Vn
Ml,u

ſen
kiüͤrk
ſPlean
Aunus
ligen
niese
Vere
oan
di
8 poſ
ihe
ie
o:
n
ſftan
ir;
tterf

hnf

omnnik
ſe
Wi
Du
n
egn
cn
inpe

Me
e

quo duo incõueniẽcia ſecunf. ꝛimũ vi⸗ parxaut amicicia inter hui? deos. aut
u delicet ꝙ iniqui ſunt alterius pariis dh. noõ. Si ſic. Neceſſe igitur ẽ. vt vnuſquiiqʒ
ſari Scom er neceſſitate ſibinugem ad eon amere ltoꝛes omniũ alioꝝ ⁊ faueat
au uerſentur et pugnent contra ſeinuicem ꝓ eis. Amicoꝝ em̃ maxime tanta amicicia ⁊ 9
uni culłdꝛibus ſuis. Quare inter eos erut tam ſancta vt deos decet ſeſe inuicẽ com
D bella ⁊ inimicicie ſicut inter homines. Et plectenuũ.manifeſtũ eſt oĩa eſſe vmunia
wes gdeo ſubiecti erũt ſimilibus paſſionibus. QDuare impoſſibile ent aliqueʒ illoꝛũ vel
kmin boc ẽ ire inuidie.Et cõtinget aliquos ooꝛ munera ſacrifitionvł aliarũ oblationum
lti vinci. Quid ergo diſtabut a malis bomi redipea cultoꝛibꝰ ſuis.vt impediat culto⸗
ſalche⸗ nibus. Pꝛelerea cũ ipi ſunt pᷣſcij fuuu res alicuiꝰ alioꝝ. In hocenim iaʒageret
6. N) roꝝ.quõ aggrediẽtur bellũ in quo ſe vin cõtra illũ.cuiꝰ culioꝛes ⁊ ſubditos impe⸗
vedoift cendos eſſe pᷣnoſcent. Aut ergo deſerent diret. hHoc aũt nõ ꝑmittit vitas amicicie. N *
iſ cultoꝛes ſuos in eo caſu ⁊ inutiliter colen Uane igitur⁊ inutiliter offerent huiꝰmu ₰
uistin tur ab eis.aut ſcienter ſe ⁊ ſuos dabũt in nera et ſacrificia nõ acqpient. Si vo nõ
yfn periculũ pugne.cu in ea ſe vincẽdos pᷣui⸗ eſt pax neq; amicicia inter eos.ſunt igtẽ in
elgtat deant. Amp. Aut eque foꝛtes ſiue po diſcoꝛdia ⁊ odio inter ſe inuicẽ. Hee autẽ
m- tentes ſunt oẽs dij.aut alu foꝛtioꝛes alis ſunt paſſiones peſſime quas dininita ig [6
ihin Q ſi eque foꝛtes ſiue potetes. Impoſſibi bonitas omino no recipit. Amplius.
nun le caur foꝛtẽ ab eque foꝛti ſuꝑari. Impoſ Aut iuſto odio ſeinuicẽ oderũt.aut non.
unt ſibile quoqʒ gentẽ a gente ſuꝑari. niſi dij Si ſic. Igit merito odibiles ſunt ⁊ ꝓptes
nüt alterius dijs alterius pualeat. Impoſſibi hocomni honoꝛe indigni. Si vo non iu⸗
e le igr erit inter gentes diuerſoꝝ deonꝝ cul ſto odio ſeſe oderut eo igr ipo iniqui ſůt
un trices quocũq; bello victoꝛis. Ampl. ⁊ mali.et ꝓpter hoc magis pena ⁊ contu
t Adiutoꝛiũ deoꝝ in bellis nõ ẽ in armis? melia qᷓ; honoꝛe aut ſeruitio digni. Ja
WM viribus. ſed in nutu tm̃n bñplacito eoꝛũ. ig declaratũ eſt tibi ex hijs cultura deoꝝ
* quare q;diu durat fauoꝛ ⁊ gracia eon cl q vdolatria vſualiter dicit ſtulticiam eſſe
—K toꝛibus ſuis.tamdiu ⁊ adiutoꝛiũ.Aul igr· elc; ſacrilegggaerͤrr.,7d
uoſeen & adiuuãat qntũ nolunt. aut non. Si ſic. Im Oſt hec igit relinquit nobis de
ti poſſibiie igit ẽ ꝓPuenire vlctoꝛiã Z quẽcu⸗ darare inſaniq vanitate at; im „ H
nbiſbo C0n. ſi non adinuãt. apꝑet euidẽter ¶ / pietatẽ ydolatrie ſtellaꝝ ⁊ luminũ BPS l Feli⸗ XI iÿ
ini impotẽcia eoꝝ. ⁊ miſeria in hoc.ꝙ volu „Dicemusi f. q; ydolatrè huiuſmoi. aux
nan tas ⁊ bñplacitũ eoꝝ incõpleta relinquit᷑. pintendebat hui⸗ cultũ ſeruire coꝛpib⸗in⸗
d nod fieri non poteſtabſq; doloꝛe et animatis. aut coꝛpibus animatis q elaz
nce afflicnione ſpüali. Amp̃. Si bella ſunt aĩalia eent.aut ſp iritibꝛfoꝛinſecis. ꝗ ala⸗
nggile inter ipos deos ꝓ cultoꝛibus ſuis neceſſe bus bui vrcoꝛpib pſideret y ſ pirid
eſtvt ſint inter eos etia victoꝛie. Quidᷣ eadem ẽ ydolatria hic qua ſupꝛa de truxi
an . igitur fit de victis dijs. An capiũt. an reli⸗ mus. Quare nõ optet nos in deſtructio⸗
ni⸗ garnr. an in ſeruitutẽ victon rediguntur. nẽipi⸗ leru laboꝛare Si vo coꝛpibo am
Asggarel elia ex hijs miranda ſtulticia matis vel animalibꝰ necelſe e hnima
u omniu ydolatraruʒ.qui potioꝛes deos lia aut eſſe irrationabilia ⁊ no intelligibi .
n aut ſaltẽ po entiſſin inter eos.ſi ꝗs ĩter lia. Uane igr ⁊ ignowinioſe eis ſeruit cũ
eos ẽ talis.nõ eligũ᷑ aut colant. Am⸗ neqz ipm eruitiũ agnoſcat neqʒ ſeruito
d plius. Eñ ꝓ bello ⁊ victoꝛia nõ colat niſi res. Et ꝓbter hoc in remuneratione eoꝝ
nines, mars eque colentibus et veneratibꝰipᷣm nullatenus intẽdant.Cultũ enim diuinũ
nr equaliter fauere debet.ſed intuitu tantuʒ agnoſcere nõ eſt niſi ralionalis anime et
hoegt culture fauet cultoꝛibus ſuis. Quapꝛopt intelligentis Ampli⸗.bꝛutis auimalibus ?Y —
thli impoſſibile ẽ huisbellãtibus doinuicẽ diuinũ honoꝛẽ impendere manikeſte in⸗ . „.
ibon I uenirevictgꝛiã.ꝙ ſi dixerit quis.quia dya ſanie eſt. Omne nang; animalrationale
delit⸗ Tna etiã ꝓ bello et victoꝛia colitur. Reuer nobilius eſt atzʒ pſtaniius ſublimiuſq; in
inuſi temur ad id qð in ꝓximo diximꝰ. videlicʒ cõparabiliter omi irrationabili. Incona. ee,
e aga ſieque foꝛtes ſunt mars ? dyana. neu biliter igit inferloriatz ignobilion, ſubaet ααιunαα
NRek i pacni pueniet victoꝛia. Si aũt alteru licet hmoie tionale qu homo. Fisei
ten e foꝛtioꝛ.ſequit᷑ relinqui defectus ⁊ miſeria ſcilicet hmõi animalib vt dicũt celeſubꝰ
ſtiiit atqʒ ſtuiticia qua dirimiy. Amp̃. Aut Padoꝛatione culturã ſe ſubdin dugze oꝛ

S S

impoſſibile. he

De

ainét nature intolerabllperuer ſitate ſub
uertit. Eſt igit᷑ cõtra natura il inſania.ẽ
