cecantes et funiculi retrahẽtes atq; auer⸗ amoꝛ nõ eſt niſi donũ amãtis in amatũ
tentes eas. ⁊ a fonte ipo bonoꝝ qð ẽ deꝰ Oquo videlicet amans ſeipᷣm ⁊ ſua omnia
et dũs ſeculoꝝ.⁊ a veris bonis in quibꝰ dat amato.Culpabiliter igrẽ amabut᷑ ibi
conſiſtit vera et tota felicitas veroꝛu ex ᷓ delectabilia ꝓpter delectationẽ. ꝗᷓ mani e
redundat in inferioꝛes vires ipſarũ et in feſtũ ẽ qꝛ tota vita illa quã deliroiſte ſom gue
ipᷣa coꝛpoꝛa earũ.non felicitas quevt di pniat ſicut tota erit delectatio ſiue delicie
cit Auguſtinus znteſligenrer entiefrere ita tota erit ccatum tota culpa.⁊ ꝓpter
ꝓpᷣa. ſed ſanitas incoꝛruptionis.que glo hoc tota miſeria 2 lota moꝛs piritualis.
* rificatio coꝛpoꝝ ꝓpᷣe dicit continẽsqua⸗ Amplius. Sicſuxad lucẽ. ſic illumina .
tuoꝛ dotes tanq; ꝑtes gloꝛie ipᷣoꝛũ.qᷓ ali tio ad luminationẽ in eodẽ illuminabi o
bi . ltenece ſunt veckar de. De i1i Sientergo lux arnrenemer an .
voluptatibꝰ vero carnalibꝰ dicimꝰ ꝙ in creatoꝛis qͥ ẽ lux pᷣma ⁊ pura.pꝑ quã lucẽt
p mergũt.eneruat inebꝛiat et delipe faciut ꝗ lucẽt oĩa.Sicillumiatio eniẽs ſuꝑ in⸗
mentes hũanas ⁊ totas rapiũt eas in ſe. tellecũ hũanũ a luce creaturaꝝ ad illuĩa ſ
Similiter et alie paſſiones q vici¶a nomi tionẽ ułnientẽ ſup eũdẽ a luce creatoꝛis Bl
nant. Ci igr in vila iſta vbi adeo modi⸗ qc ſiẽ luxad lucẽ nulliꝰcõꝑatiõis ẽ.ita il ſn
ce ſunt oraputin ſeadeoq; capiant luminatio ad illuminatiõeʒ nulliꝰ.Eodẽ
coꝛda hominũ vt alioꝝ et amoꝛem extin mõ ſe habet vt ſic ſuauitas creaturaꝝ ad n
guant oobliuiosẽ inducant Qñto foꝛtiꝰ ſuauitatẽ creatoꝛis nulla ẽ.ita delectatio Zu
. vbi nec alia amari ſinat nec alioꝛum re venes a craturis ſup affectũ ad derecta
. miniſcit. Quare nec ipᷣm deuʒ amari ibi tionẽ venientẽa creatoꝛe ſuꝑ eũdẽ nulla Ne
nec reminiſci pmitti rraͤrig⸗ in tãto ma Et qꝛ bealitudo ſtue felicaas ẽ ſtatus W
gis culpabiles. tatoq; magſ moꝛtifere q; vltimꝰ hoc ẽ pfeciõis vltime. manifeſtũ w
hii qnto ⁊ maioꝛes.et hoc ẽ quoniã tãto c.qꝛ nec illuiatio a creaturis ẽ beatitudo 1
magis ſunt rapiẽtes in ſe et occupantes ſeu gloꝛia ĩtelleda hũani mecdelectatõ a
9* . coꝛda hominũ.⁊ ab ipᷣo fonte bonoꝛum - c eaturt ẽ btmdo ſeu glłia affectꝰ. niſi foꝛ h
auertetes.quto maioꝛes erũt numero et/⸗⸗⸗⸗ egs dicat itellectũ huanũ nõ eẽ illui abi
3 ſpecie plures Amplius Antamabut/ le aluce ſma.vtↄiugibilẽ ipi inmediate
ibi hmõi voluptates aunõ. Si no ama ſi eſſerquieſceret exneceſſimte intelle⸗
bnnt᷑.nec erũtigit᷑ voluptates/neq; deli ctus humanus in cognitione creaturaꝝ.
cie. impoſſibile em ẽ delectari aliquem in et eſſet ei violenta inueſtigatio creatoꝛis 6
. eo qð nõ amat. Si autẽ nõ amabuntnrr Dmnis em̃ motus ſiue coꝛpalis ſiue ſpũ⸗
ipᷣe delicie neqʒ delectabilia eaꝝ.nõ erit alis a loco ſue quietis violẽtus ẽ ⁊ mole⸗ 1
ign in ipis delectabilibꝰ earũ delectatio. ſtus ipi moto Hoc aũt maniteſte falſũ
0 £●
—
„π

di⸗
hä
ung
e

dhin
8
ut
ſrnt
lne
tico
nint⸗
ſne
nen
mnn
Sdi
meni
vonna
bitb.
jnen.
in
e
a
inns.
miti
iudat
pin
luis
tois
iuſl

us
nd
ot
iabt
diale
nele⸗
np⸗
L
pu⸗
ole⸗
⸗

Errd. NIpin.

k. qe nihil ẽ intellectui bumano luani⸗de

appᷣhenſionibꝰ q; appᷣhẽſio crea das. et
de inueſtigationioꝰſuauiſſima ẽ inueſti⸗

gatio creatoꝛis. ⁊ hoca ſenſu qtcipimus
2 Si aut e intellectilluminabil a pᷣma
luceierit ⁊ affectꝰ iocundabil ſeu delecta
bilis a pᷣma ſuauitate. Pꝛopoꝛtionales

em̃ ſunt vſq;ãq; pᷣma veritas ⁊ eius illu⸗
minatio ad intellectũ humanũ.⁊ pꝛima

bonitas ſeu ſuauitas ⁊ eiꝰ iocũdatio ſeu
delectatio ad affectũ humanũ.Quare ĩ⸗
poſſibile ẽ alterutrè eoꝛũ beatitudinẽ ſeu
gloriã eẽ niſi in iᷣo fonte luminis ⁊ boni
tatis ſiue ſuauitalis ⁊ hoc eſt.qm̃ beatitu
do ſeu gloꝛia nõ eſt niſi vltimata ꝑfectio
potẽcialitatis ⁊ plenitudo cumulata pol
ſibilitatis verbi gracia. Illuminatio ꝗ ni
hil relinquit in illuminabile in intelltu
Bec ẽ qnihil ignoꝛãcie nihil tenebꝛaꝝ re
linquit in eo ẽ gloꝛia intellectusiſic et de⸗

lectatio qᷓ nibil moleſtie.nihilvacuitat ſii

ue carẽcie deſiderabiliũ ſeu delectabiliũ
relinquit in affectu gloꝛia ẽ illiꝰ. impoſſi
bile igit ẽ in creaturis beatitudinẽ vlłglo
A ria eẽ anime hũane.Quare in ſola luce pᷣ
me veritatis ſiueveritate pᷣme lucis ẽ glo
bonitatis eſt beatitudo affectus. De hoc
atemloquimur plenius loco ſuo. Am
plius. Et delectationes ſenſibiles et vi⸗
O res ꝗbus delectatiões huiꝰ pcipiunt᷑ cõi
camus cũ bꝛutis..·hHijs aũt delectationi
bus nõ beatificat᷑ niſi vires earũ. Hac er
go beatitndine nõ bestificãtur in nobis
niſi qð cõicamus cũ bꝛutis/ ⁊ alm britu⸗
do nõ ẽnec põt eſſe cũ iſta ſic oſtendimꝰ⸗
nõ igr̃ ẽ beatificadũ ſiue renumeranduᷣʒ
hac felicitate ĩ nob.niſi ꝙ cõicamus cum
pꝛutis. Hoc gũt ſecũt duo incõueniẽcia.

ria intellectus. ⁊ in ſola ſusuitate pꝛime ¶ Oqre a naturali loco nro getis et a patria

G

l

ꝛimiũ qꝛ huiꝰ felicitas ne clianes eſt:
mec huana. ſʒ ꝑs modica atz; viliſſima eti

— „½

manifeſtũ ẽ ſughꝛibꝰ viribus aie hůane
alʒ nobilius ꝓpeias eẽ pfectiões.ideo ne
ceſſe ẽ ⁊ Opꝛia eſſe ꝑfectibilia quoꝛũ ade

ptiõe ⁊ obtẽtu ꝑficiãt᷑. Quare ꝓpꝛias bti

tIudines ⁊ gloꝛias ſublimes et nobilitati
ſue ↄgruẽteseas hr̃e neceſſe ẽ. Hee autẽ

37

beatitudines ⁊ gl

nõ ſuſtinẽt.ſic oſtẽcenꝰ.ĩmo abſtrahũt

⁊ lõge faciũt ab illa.Alioꝗn magis ꝓui⸗
dẽda erat bꝛutis animalibꝰ.vtpote ſota⸗

T ep ngnebin brutis Enihil qð e avl abſtr a Dð

hat vel auertat ab illa. In nobis auteʒ ẽ

amoꝛ ⁊ deſideriũ naturale ſapiẽcie ⁊ ho

neſtatis.qð ẽ manifatũ indiciũ.quia ad
illas nati ſumus ⁊ĩ eis ſolis nangqeſcere
Ois em̃ motꝰ naruralis ſiue ſpũalis ſit ſi
ue corꝑalis i id ſolũ ẽtin quo ẽ quies ya⸗
turaiis ipᷣi moto.Quia igfr iſte amoꝛ nha⸗
turalis inclinatio ẽᷣ ⁊ iſtud deſideriũ na⸗

turalis motus lʒ ſpũalis.Quare ĩ ſapien

ie poꝛcinã iſtã felicitatẽ

cia ⁊ honeſtate ſoluʒ ẽ quies naturaliter

alĩlabꝰ nr᷑is. Wanifeſtũ igt᷑ ẽ illas eẽ ⁊ lo⸗
cũ ſpũalẽ qm̃ naturalit᷑ qrimꝰ ⁊ patriam
aturalit᷑ intendimꝰ. Ab hijs autẽ nos
etrahũt ⁊ auertũt voluptates ſenſibiles

——

—w

nſe natural maſionis nos in ſe exiliant ⁊

captiuãt. Wanifeſtũ igr ẽ ꝗꝛ ipoſſibile eſt

in eis eſſe patriã aiabꝰ nr̃is.imo declara

tũ ẽ euidẽter in hoc.qꝛ ipᷣa ſũt exiliũ et car

cer ⁊ vincula animarũ nrarũ. Amp̃.

Cũ delicie hꝰ miſerie ſint euidẽter hic.et

amoꝛes earũ ſeruitutes ⁊ vincula Wani
feſtũ qꝛ augmentũ earũ erit augmentuʒ

miſeriarũ.quare maximitas miieriaruʒ.
Iſta igr quaſi ſompnialis felicitas ex nez-

ceſſuate maxima miſeria Xẽ. Qꝛaut pꝛi

mũ ita ſit inde manifeſtij ẽ.quia gui ma
gis amat luxuriã.magis captus eſt in ea⸗/
et magis ſeruus ipᷣius magiſꝗʒ inpotẽs

am ſi noĩe gglicitatis digna eẽt. Modicũ ad alia bona acquaẽda magiſqʒ longe
eiĩ atʒ vile ẽ in nob id qð cũ bꝛutis comu⸗ a cognoſcendo ⁊ amando alia quecũqʒ
nicamꝰ?. Scðo ſet ex hoc manifeſta dei nagt
in gegs ataʒ puerſitas. Pars ei iſta ſp re
bellẽ ĩ nobdu hic viuim? honeſtati ⁊ re
pugnãs dei volũtati. Reliquũ aũt ẽ ꝙ ẽĩ amat mulierem licʒ defoꝛmem. et oculis
nob nobile atʒ pᷣcipuum ſp pugnatꝓ ho et coꝛde iudicat eam ſpecioſam er ſi cre⸗
neſtate etꝙ dei volũtate cotr rẽduum uerit amoꝛ creſcet et iſte erroꝛ in eovt qn
Pec igi manifeſta dei inigtas ꝙ ſeruiẽ to amplius eam amauerit tanto eaʒ ma
te ſibiptẽ ĩ nobis eoſſꝑ pugnateminõ gis indicet ſpecioſam! Uides ergo quia
remũerat ꝓpa felicitate ? glia. hec vero creſcit ĩ eo erroꝛ huꝰ iudicij.Cu eĩnõ cre
puerſuas ꝙ inimicã ſibi ⁊ honeſtatipie; ſpecie
vicionqʒ olm fomitẽ remũerat. Qm̃ aut aßtipe tñ iudicat eã maio:em.Et ita ſcom
. 4
2

delectationẽ vel ipᷣm delectabite. Quod
vno exemplo palam facimus Qui enim

bonai⁊ magis cecus ad videndu ipſam

ſcat ſpecioſitas ĩ muliereinec maio: ſit ꝗẽ

0●
De
ꝙ creſcel amoꝛ. creſcentin eo tenebꝛe? er nã id ẽ ꝓſperitatẽ tempoꝛaliũ.legẽ tenere . ui
rroꝛ huiꝰ. Silt creſcet ſetditus. creſcet vin videbg uri nec aliud erat eis expſſe in le⸗ cecoti
culũ. creſcet ardoꝛ deſiderioꝛuq uare cu, ge ꝓmiſſuʒ qu ꝓſperitas tpal nec aliud ſe
venerit ad ſummuũ amoꝛ huiiꝰ. erit in vl eis minaru eſt ; foꝛtuna contraris. Hoc gunt⸗
timo erro:is inſanie.ita vt defoꝛmiſſima eſtaduerſitas tpalis. Zegevo ſarrace höctt
iudicet foemiſſima.? nigerrimna foꝛſitã alæ nonꝝ legem nature dixerũt.⁊ eos quoea⸗ ſogne
bam. Et ad huc modu ſe hy in alus ſeni modo colere natura eo ꝙ paucas habe⸗ ntisn
bꝰ. Quia erũt ei ꝓ aui odoꝛe fetoꝛ ifpiꝰ at poſitiones ſiue conſtitutiones. Hij er⸗ 2 ſoe
⁊ ꝓ ſuauiſſima canlilena hoꝛrenda voci go itellexerut natura natiua coꝛruptioeʒ aiun⸗
feralio ⁊ ita de alis. Declaratu igit ? cn qua ſc; naſcimur ex qua delicijs et di⸗ ls⸗
Ribl euideter ex hijs quia non ſolũ ipoſſi uicus carnalibus inbyamꝰ. PHec ateto
Deiile ẽ carnalem eſſeparadiſuʒ ⁊ felicitatẽ ta gloꝛia ſarracenoꝝ in pᷣſenti.⁊ hac ſolã
ſenſibiliũ delicarũ. ſed ena ridiculoſũ. Et expectant ſic ſupꝛa dirimꝰ in futuro. Le
quia ſompniata iſta felicitas non eſt nii ge vo bianoꝝ legẽ gracie.⁊ xpᷣianos co⸗ a
bꝛutoꝝ animaliũ nęc eſe poteſt. Patefa lere gracia diyxerut. ꝓ eo quia lexiſta gra W
ctu etiã eſttibi. quiâ vera ſelicitas nõ ſu-⸗ ci maxime pᷣdicat extollitc in ſola gra lnee
ſinet hei?delicias ſed abſtrahit ab hjis da deiſpem ponenda docetet aſſerit. et Auus
7 Vorerpo⸗ ceſſabũt de neceſſuate in ba eoyſq; eam magnificat⁊ extendit.vt deũ u
tris. Quare manifeſtũ ẽ verbũ veritatis ac dei filiũ hominẽ factũ ꝓ hominibuus. ank
as legitur Wathei. xxij. In reſurrecione nec nõ ⁊ moꝛtuũ ineſtimabili gracie le⸗ üimd
neq; nubẽt neq; nubẽtur ſed ſunt ſic an-⸗ gitate ⁊ credere doceat ⁊ confueri pꝛecipi cf
geli dei in clo. Siltr luce. x. Heq; nu at. De bac aũnt diſtinctione nõ muliũ KW
bent neqʒ ducũt vxoꝛes qui digni habẽt cures.quia nõ valde ſcrutatus videt fuæ- na
ſeculo illo. Equales em̃ angelis ſunt. a iſie leges qui eas hocmodo diſtinxit Kdd
nifeſtũ eſt etia quia paradyſus iſte nõ eſt Alij vo diuerſitatẽ legũ atiribuunt ce lince
niſi ſieut volutatoꝛ poꝛcoꝝ. ⁊ quia vocife/is et ſtellis.ſicut ⁊ alias diuerſificatiões ſisy
ralio ipius vox pecuduʒ ẽ.nõ hominũ vt(.ꝰ ⁊ conditiones hominũu.Et dixerũt ga lex mn
ſupꝛa diximus. Et hus de cauſis volũt hebꝛeoꝝ oꝛtſi habeta ſaturno ⁊ celo ipi⸗ Au
quidã ſapientes de ſarracenis non iuia Et ꝓpter hoc eelebꝛioꝛẽ habent diẽ ſatur dii
littera machomern intellenſſe pmiſſiöes ni que eſt dies ſabbati.⁊ eadẽ die ꝓpter ð
iſtas. vidẽtes eas eſſe ridiculojas?⁊ mach eandẽcauſam marime vacant legi illille e
omeiu ꝑ eas loti mundo fieri ridicultum gęde ſq; docẽde ⁊ implende.Et ꝓpt bbore
Auicen na tamẽ in phyloſophia ſus multiplicia infoꝛtunia ſaturni.videlicʒ re he
pmade lira mẽtis iſtis expᷣſſe cõſentitdi⸗ trogradationes.cobuſtiões. aliaſq; eiuſ .
cens quia gaudia coꝛpꝑm expᷣſſa ſunt in e dem ocaſiones.lèx illa? regimẽ eiꝰatq; e.
ge noſtra quã deditmachmet.Loquens gens vrijs ſp cladibus ? caſibus multtit⸗ i
de gaudijs poſt coꝛꝑa.in quo nõ phylo⸗ płucibuſq; infoꝛtunijs expoſitũ ẽ. Quia ra
loſophuũſed inſanie iſtiꝰ conſoꝛtẽ ſe eui⸗ etia ipe ſaturnus vt aiunt dux ẽ ꝓphecie iliß
denter oſtendit. cuiꝰ dapnatio tato iuſti⸗ ⁊ reuelationũ. Ideo in lege eius⁊ regno ut
oꝛ. qnteiſta delæ ameuta tatus phyloſo: babundauit ꝓphecia multiplicata eſt Alegi
pbʒ magis videre potuit ⁊ videre negle⸗ va rnnbarer in libꝛis legis ilftus? N
. xit. Blaſphemiasve⸗ quibꝰ cõtra beata in uigis prheiorun.aliriſa⸗ regnorum. loi
trinitate deiq; ac dñ? noſtri hieſu xpᷣi di⸗ Sunt alia ppᷣa Q dicunsaturni ſcili e.
uinitatẽ obla trauit.ia alibi deſtruximus cet auaricia pertinacia 7 Dunicia.quibus Mas
⁊ eas hic ꝓpter hoc tranſinmugs. vicijs gens illa hebꝛeoꝝ ſemper noſcitur ð”ð?”ð
Oſt hec auteʒ loquemur /6 aboꝛaſſe. urta bunc modum ſenci⸗ 4ᷓ”èÿ
de diuerſitate legu iſtarũ unt et de lege ſarracenoꝝ et de regno o elEe
⁊ narrabimꝰ? de hijs ſen⸗ rum. Unde et credunt et plane a erüt le * ſer
tencias eoꝝ qui repugna gem hanedie et hoꝛa veneris ꝓmulgata ihe
n ſunt ſapiẽtes in muido. ⁊ ꝑvenerem.id eſt luxuriaʒ vmet. ꝓpter ben
Ehijs ergo fuerunt qui dicerent. da banc cauſam vt dicunt et im diem vene ſot
Sler heb:eoꝛi ler foꝛune ẽ. Et quia hebꝛei ris omi ſeptimana celebꝛioꝛemibabente . un
Volunt foꝛtund. quia lex eoꝝ apud eos ſe Dmtu autem gens illa omni turpitu ili
Aui viſa eſt foꝛtunain hoc ꝙ pter ſoꝛtu ine ſe polluat venerea.manifeſtũ ekae⸗· Q in
4
“
△D
„

N.

.
2
.
„

„
xn
nec multitudo vxonſſodomiticam turpi- Joſue culto:i dei altiſſimi et legis eiꝰ mi⸗
il tudinẽ apud eos extin guitilicet in igſa le niſtri. no niſi ppte dei cultu legiſq; mint
de ge eoꝛũ interdicta ſit. In hoc ergo vł anut ſteriũ. Culs igit del alnſſimi.⁊ lex eius
Tlex et gens er regnũ apparet eſſe vener ſolẽ ⁊ luna ioſue obedire ppulerut. Qua
unt atia ipi circa hoc conſideraãt. q re manięfeſtũ ẽ ipᷣm dei cultũ ⁊ legẽ ſubio
en noõaſt neceſſe ſeribere hic. Delege ve tes eè et foꝛtiq es ſole ęt luna.ſupioꝛeſq;
ro que ſola lex veritas eſt. et felix lex veri- facere et foꝛtiòes huiꝰ cultoꝛes atʒ mini
nen . tatis vt in pcedentibus oſtendimus. etiqᷓ ſtros. Nullatenꝰ ergeſ ubſut cultus dei
nngtccz Dh y ſola ẽ pfecta deſcriptio honeſtatis ⁊ ſan⸗ ⁊ lex eius planetis ſecd magis econuerſo
aaxH citatis videlicet xpianaã dicũt.qꝛ iᷣa ẽcler Ad idem enã facit retroceſſio ſolis et
taitite olis. ? regnũ eius regnũ ſolis.Et ꝓpter reuerſio vmbꝛe ꝑ decẽ lineas ꝗᷓ facta ſunt
barſoi hoc celebꝛioꝛẽ habet gens xpᷣianoꝛuʒ die ¶ Szechie in ſignũ liberationis ſue ab egri⸗
X ſolis. et ꝓpter hoc qui pꝛeeſt ſpũalibꝰ in tudineiqð vtiq; a ipius eʒechie oꝛationẽ
erin au olis q etig habʒz figura PO 3 aüt euidẽtes qbus
daa leonis qui in celo ẽ domiciliũ ſolis ſ ipᷣa Serroriſte deſtruit hee ſunt. qꝛ celi ſelle D
ent a ciuitas etiã fundata dicit᷑ in oꝛtu ſiue aſcẽatq; hec luminaria videlicet ſol na.
NNii ſu leonis. Et ꝓpter hoc ciuitatẽ ſolis ilã Aut ſcieter⁊ volũtarie iſta operant q̊ eig
inidus. dicunt. Et quia lex iſta firmitatẽ teſtimo⸗ imponut aut naturaliter. Quẽadmo
e . niclem habet a lege hebꝛeoꝝ. Jo ſedes isnis calefacit ⁊ lux illuminat. Qꝛſiſcieꝭ
ipeig eius capitalis et radicalis in ytalia eſtin ter ⁊ volũtarie inducũt ſectas pꝑditiõis †
onn medio ipᷣius videlicetvꝛbs roma. ytaliaz ↄtradictões quibꝰ cõtradicit cultui diui
n em dicunt de regionibus partem ſaturni nox legi.neceſſe eſt eos grauiſſime pecca
in Pꝛopter hoc eiſa dicunt pontificẽ roma re in deu ⁊ in animas quas a culiu eiusi
me, nũ in confirmationibus ⁊ teſtificatiõibꝰ lege auertũt. ⁊ in erroꝛes impietatis et p⸗
nis luis vti ſigillo plumbeoiqꝛ plumbũ eſt ꝓ ditiõis inducũt.quare ⁊ malos eos eẽ ⁊
uga pꝛiũ metallũ ſaturni ſicut⁊ ipᷣa lex cui pʒe dei capitales inimicos dubitari nõ põt.
x eſt. pontifex pfirmalionib“ teſtificati⸗ Deinde malicia illa aut eſſet eis innata
R onibꝰvtit legis ſaturni.Ueſtibꝰ vero rn Qut. aduentſcia et acquiſita. O: ſiinnata.
dege beis vtitur ꝓpter participationẽ folis. an Frũrigit naturaliter mali. Jam autẽ de⸗
lalie iuus pars de coloꝛibus coloꝛ rubeꝰ eſt ᷣm clarauimꝰalibi.quia impoſũibile Ealiꝗd
Atbar eos. Seclarũ vero particulariũ.id ẽ eſſe naturaliter malu. Etiterũ. ſi naturali
eite hereſum ꝗ ſunt pꝛeter iſtas leges dicunt ter mali eſſeni cũ nihil naturale habeant
RK E cauſas eſſe cõiunctionęs⁊ pticipationes ð deus in eis nõ creauit nõ ſolũ malos
D planetgrũ inuicẽ. ꝓpter boc mutqones Qalſ creaſſz deavſz etiã malicia creaſſet i eis
nu legũ atʒ ſectarũ necnõ ⁊ regnoꝝ ſiue ma Tcleng ſinta dilh⸗ bonitate palãa ẽ.
Ciis gnonꝝ que tria ſupꝛa diximꝰ. ſiue minoꝛi Si em malicia creaſſet deus. cõtumeliaʒ
nhect ex eis. pdiuinare et pᷣnoſcere ſepo ſie opi⸗ ſuam creaſſet.⁊ aduerſus ſemetipᷣm ↄtra
cn nant ⁊ in libꝛis iudicioꝝ aſtronomie mł⸗ dictionẽ ⁊ inimicu ſibi capitalẽ. Di vo lu
legutur. QOx aũt erroꝛiſte impagibi erit eis acquiſita iſta malæia necilario
HMis ſit nõ ſolũ ex erroꝛe. ſʒ ⁊ e giepo coꝛrrupli ſuntſatrq; deceptimutatiq; a ſuo
“ H rianis manifeſtũ fgcim⸗. ⁊ pᷣmũ ab ißo ſtatux bonitate nat aliquare locuz ha
nid ſenſn bne et em ehidẽter ſtellas et pla bebit apud animas koꝛũ mutatio et coꝛ⸗
ſen dem ioſue et di e Boi nente ga falie 12 boc oꝛdo nature non ainur ſclit
nn⸗ ne mo neano⸗ rnha na cane vae cer vr in ſubſtancis era mmabuseozwo⸗
ſni 1 ½ ſtererni ſol ⁊ luna.ſtetitq; ſol in medio ce ribuſq; compoſitequales ip̃i eos credũt
gmk. li ſpacio vnius diei. ⁊ nõ feſtincuit occůu⸗ nobilio: ſit ſtatus coꝛpoꝝ q; animarum.
nſen bere. ſic deplicata eſt dies. que dupliia Qũtum euim anime huiuſmodi ꝓpinꝗ
F tiio toli moo erneceſſitate viſa ẽ ppt᷑ qᷓ oes ſunt pꝛimo immutabili ⁊ incoꝛrupli
ne . diximus qꝛ a ſenſu id ẽ teſtimont⸗ dng beili qʒ coꝛpoꝛatato minꝰ obnoxias eas
man ri iſta pꝛima radicẽ deſtructionis erroꝛis oboꝛtet eſſe coꝛruptioni et ali cuic; mu⸗
l 7 iſtiꝰaccipim⸗ .DO bediuerũt igr ſol ⁊ luna tationi. Ampᷣ.quid accreſcit velacanirit
.

20

. . .

Qvpah Be es

Drrrerene L

— „.
.

eis er iſiᷣ ſubnerſione animarũ; ſciẽter
inuolutarie operantig quis etia fuit ſug⸗
geſtoꝛ malicie tate atqꝗʒ puerſitatis vt nul
la vtilitate ſua huiusò ſubſtade tatas deo

„ (cotumelias tatas animabus pnicies irro

gent. Reſtat igit vt nõ ſcieter ⁊ inuolun
tarie operent᷑ taliatin mũslo iſto inferio⸗
Fi.Q ſi dixerit quis.qꝛ naturalit᷑ iſta ope
ratur abſq; ſciẽci: volnutate.quemad⸗
modũ lapis adamas attrahit ferruʒ aut

Aegib u8

tionẽ ſuã 68; diu durat interpoſitio q ab⸗
Jcõdit ab eo illuminationẽ hmõi. Nibil
igf poſſunt celeſtes virtutes in homines
inini quãdo et qᷓʒdiu ſũt extra habitacula
Jua.exquo accidit vt tocies mutat moꝛes
hominũ⁊ leges ⁊ ſecte. quociens in gant
habitacula ſua.qut ſalte ꝑ moꝛa ⁊ quietẽ
in eis deleant᷑ ab ipᷣis. Sicut ꝑ moꝛam ⁊

quietẽ in domo frigida et obicura delet᷑

quicꝗd impᷣſſum erat luminis aut calor/

. ignis calefacit. potencia ſq; q neceſſitate a ſole/ Ad minus igt iſtud nõ effugiũt vt
operat/nõ libertate/cui nõ ẽ iberũ opa⸗ in eos qui in locis ſubterraneis atqʒ pꝛo
ri vel nõ oꝑari.ſed neceſſariũ ẽ ei opari ? fundis naſcũf T in eis moꝛatur nihil poſ
impoſſibile nõ opari.qᷓ quidẽ oꝑatio ſer ſunt vᷣtutes hui?. OQr ſſi dixerit eas eẽ
uilis ẽ.ꝓpxł᷑ qð dixit philoſophꝰ.qꝛ natu ũales iã noſti qꝛ vᷣtutes hꝰno operant
Aa opatur ꝑ moda ſeruiẽtis eocap et/Aniſi itelligẽdo ymaginãdo ⁊ deſiderãdo.
euider eſſe impoſſibile/qmvirtus ſic ſer· Pꝛimũ apð ſe. Recte igr ẽ celos ⁊ celeſtia
uiliter ſcʒ operãs ignobiłẽ vilis ppatiõe q dixim⸗ itelligere. Pꝛimũ ymaginari at
Virtutis libere operatisividelicet qᷓ potelt deſiderare huis impᷣſſiones in hoibꝰ.
Vip vtrũqʒ oppoſuoꝝ.hoc ẽ ſuꝑ ſuũ oa Et ex hoc ſecũt᷑ incõueniẽcia q̃ qius
i. ſuꝑ ſuũ nõ operari. Uilius aũt ĩpoſ oſtẽdimus videlicʒ ꝙ ſciẽter et volutarie
Jibile ẽ cauſa eẽ nobilioꝛis.quare vᷣtutes mala pᷣnoĩata nõſolũ bona inpᷣmat hoĩ
celoꝝ ſtellarũ luminariũ impoſſibile ẽ bus ⁊ animabꝰ hũauis. Noſti etiã quia E
in nobis cauſare ſapienciã vł virtutes vy nec loco nec tꝑe adiunuant ſiue impediũf
bonos moꝛes. vł eniã quaſq; artes vł vo huis opatiões. quẽéadmodũ vides in b⸗
luntates cũ omnia hec nobilioꝛa ſunt oi opationibꝰ animaꝝ nrarũteque eĩ ĩtelli⸗
bus huiꝰ virtutibus q̃s ipi ponũt i celis⸗ gis. et eque libere in vno loco vtin alio
D Amp̃.virtutes ex quibus ſunt buiꝰ opati ilt equegxmaginaris. et de deſiderio et

ones.aut ſũt coꝛpales aut ſunt ſpiritales
Si coꝛpales. nõ poſſunt igr naturalit im
PBmere diſpoſitõnes Guales. naturales
A opationes ſunt ꝑ ſilitudines. agẽs eĩ
naturalit᷑ intedit dare qdð habet⁊ aſſimu

volũtate.Silr ſe babet.Quilibet igr pla
netau qcũqʒ ſtellarũ eque potes ẽ ad
huiꝰpatiões ĩ vno ſitu vłloco vłi quo⸗
cũqʒ alio.eque igr ĩ oꝛtu vt ĩ occaſu.eque
in vno ſigno vti quocũqʒ alio. Manite⸗

lare ſibi reci ies. Wanifeſtu igit ẽ. qꝛ nec /Atũ igr ẽ qꝛ nec foꝛtuna nec ĩpedimẽtũ lo
leges nec ſecte nec alia. huiꝰ ex talibꝰ vir/cũ hʒ apo eos. Silr nec domiciliũ nec ex
al

tutibꝰ eẽ poſſũt/ꝓpter naturalẽ diſſimili⸗
tudinem et etiam ꝓpter nobilitatẽ qꝛ hec
ſunt nobilioꝛa illis. Nõ ẽ em poſſibile in
natura vt cauſa ſit ignobilioꝛ cauſato.
. S alibi didiciſti.qꝛ coꝛꝑales vir
Iutevnõ aguſniſi p ↄtactũ agẽtis ⁊ paci⸗
entis aut medij. qð neceſſe ẽ vt ſit contin
ges vtruqʒ. ⁊ defenens paſſionẽ ab alte⸗
To in alterũ/Quare in hijs qui in antris
aut locis ſubterraneis naſcũtur vldegut
nihil poterũt virtutes huius. Coꝛpalin eĩ
viriutũ opationes abſcindi neceſſe eſtp
interpoſitaſniſi interpoſita paſſibilia fue
rint ab hmõi agẽtibus. Quare intratib⸗
hominibꝰ domos ſnas aut receptacula
abſcindũtur ab eis celeſtes opatões om
nes quẽadmodũ intrante aliquo domũ
ſuã. abſcindit ab eo oꝑatio illuminatio⸗
nis. Nõ em̃ oꝑatur lux ſolis in ĩm opa⸗

talio ec⸗ caſus aut aliꝗd alioꝝ vnde⸗
cim qᷓ hnius nõ ſapiẽtes ſed ſompniãtes
dis attribuũ:alioan debilioꝛeſ eẽnt ĩtelle
ctus et ymaginatio ⁊ volũtas ⁊ deſideri
um apud eos ʒ aguc nos. . Amb. Si
neuce Sneqʒ minꝰẽ potẽs ĩitellsere v
ymagin añ velle vl deſiderare aliquis ex
planetis in aſcẽdẽe qᷓʒ in medio celiaut
in caſu ſuolergo nõ ẽ magna potẽs oꝑa⸗

7

ri ſpũalit᷑ ivno locovłſitu q̃ʒ ĩ alio. Quid

igr ẽ dicere ꝙ aſcendẽs ẽ ĩ celo pᷣmꝰ loca
in foꝛtitudine ⁊ dignitate ⁊ mediũ celi ſe
cũdus.⁊ ita de alijs dignitatibus ⁊ ꝓote
ſtatibuꝭ q̃ ip̃ᷣis attribuuntur. Et quo
mõ eri᷑ hoc ꝙ animabus nijs hmõiſita
vł loca nihil addũt vel minuunt ⁊ huius
virtutibus a deo addunt vel minuũt: vt
cadentes vel infoꝛtunatas impeditaſqdʒ -
eas efficiant.et deinde foꝛtes atq; dñan⸗ d

n/le

Ox“n⸗

7

s.
a⸗
ſn
Co
ſeeit
hoen
nuitr
ape⸗
keoca
icſt
lelox.
cito⸗
buſg
ainit⸗
hotcot
Gpoan
5
mnder
e
Ufin
Mer
ſroni
Matn
s
bu⸗
Hi
o
u⸗
o
tſünz
1coppe
nedta
o
lione.

erice

ſunce
ie⸗
nnſe
Ner
e
kann
mu
lar
epe
ſſe

ſie

cebe
bil
mines
Mtig
indes
cdie
Wum
ndeet
uaaon
figunt
ae⸗
nblpel
opeſant
aich,
cclfis
Unaniat
hboib.
Nus

dgne

nabe
igil
inpecit,
eblyb⸗
Näiſel⸗
ndo
Giot
aſine
Nsi
gſig
ain cr⸗
Vn
nini ⸗
inecer

nende⸗

mräs
emice
i/,
5
ß
Lent
dn
nl
w
icie
90ſ
ign⸗
ſoiſch
buis

ne

/

P 32 aα☛α . 5
. FPPhte WnAS 2Pr"eα

B-

2 .

utes ſunt ſiles virtutibꝰ qᷓ attribuuũt᷑ la

1 te O ſi quis dixerit. quia huoug vir

pidibꝰ p̃cioſis.qualis virtꝰ? attripuit pu⸗

ro ſmaragdo videlicet attrahendi diuici
aoño ſuo.et dyamati ꝙ efficit gracioſũ

nNelc in hoc effugiũt inconueniẽs.qꝛ ſcõʒ

hoc nec ſitus nec locꝰ aliqd addit vel mi⸗
nuit virtutibꝰ iſtis. None em̃ ſmaragdũ
a pte oꝛiẽtis iuxta te vł applica eũ tibia ꝑ
te occidẽtis vła pꝑte meridiei celiinihil ad
didiſti vel minuiſti virtnti eiꝰ qre vᷣtutes
celoꝝ atq; celeſtiũ ꝑ quas eas operari di
cũt.omniũ virtutũ infauſtioꝛes ſunt caſi
buſq; ⁊ infoꝛtunijs olbuſq; modis impe
dimẽtoꝝ magis obnoxie. Poſſemꝰiuxta
hoc cõtra erroꝛèe iſtũ multa alia inducere
Ded iſta ſufficere credimꝰ intelligibiliꝰ⸗
q;hi ptinet ad intẽtionẽ pᷣſentis tractatꝰ.
Diligeter aũt intendo in hoc qð dixi⸗

mꝰ de modis oꝑationũ ſubſtancian ſpũ

aliũ. ex hüs em̃ ⁊ ſilibus ꝗᷓ in ſeipis opan

tur fiũt forſ alie opationesſſicut motus ⁊

opa artifitioꝛũ q̃ ꝑ motũ membꝛoꝛuʒ no
ſtroꝛũ ⁊ inſtrumentoꝝ ipꝛimũt᷑ materüs

bus animarũ noſtrarũͥ. vmmo adiunãt

artifitioꝛn. Ex quo apꝑet ꝙ opa artifi
Kon nõ ſunt mere ex ſpualisꝰ opationi
C

a coꝛꝑalibus oꝑpatiõibus videlicet moti⸗

bus mẽebꝛoꝝ ⁊ inſtrumẽtoꝛũ vt diximus.
Et iterũ opationes q̃ ſunt ab animabus

in coꝛꝑa ſibi cõiuncta/nõ ſunt exſołſpũa
libus qᷓ in anima ſunt.vmmo coopantur
oꝑationes ſolrituuʒ/quos multi medios/
⁊ ſũmaet oꝑatiõe opinat᷑ eẽ int᷑ asimas
⁊Z coꝛpoꝛa eoꝛũſet cooperationibꝰ eoꝛũ =⁊
meditationibꝰ indiget anime. vt operẽt

in coꝛpoꝛibꝰ ſuis ſiue motũ ſiue aliã oꝑp⸗
ationẽ. Similiter et ad hoc vt operentur

per inſa coꝛpoꝛa in alijs matnm
1 ergo modꝰ operationũ ſpirſualiũ

ie
mod operation liu ſub
ſtanciarũ quę ſũt cosũcte coꝛpoꝛibꝰ Ui⸗
delicet vt ipſẽ ſubſtancie pꝛimũ operent᷑

in ſeipſis operationes mere ſpirituales/2

per illas demũ in coꝛpoꝛa ſibi coniuncta
opꝑpatioes coꝛpoꝛales et ꝑ illas iterũ alia ĩ

coꝛpoꝛa aliena et pꝛocedit oꝛdo iſte ope⸗

rationũ ſemper ingroſſãdoſvt itꝭ loqua⸗
mur per elgationes ſpirituali ſubtili⸗
tate atq; nobilitate. Manifeſtũ autẽ
ẽper ſe ꝙ. iſte modus operationũ nõ po
teſt eſſe in celeſtibꝰſquoniã per hanc viã
non poſſunt impꝛimi niſi coꝛpales diſpo
ſitiones ignobilesletita necſcientie neq;
arles neq; ꝓphecie neqvirtules vlle. 9
2 HW

anime celoꝛũ ſſent celi aĩati nobilioꝛes
ſunt lon e q; anime nr̃eſ influẽtie ſubli
mioꝛis.vlpote anime coꝛpoꝝ lõge nobi⸗

lioꝝ ⁊ ꝓpter hoc nõ vtũtur coꝛpibꝰ ſuis

ad opandu aAin alia niſi ad coꝛpales oꝑa
tiões tm. Sic anima ſolis non vtit coꝛpe
ſolis niſi ad agendũen coꝛpatvidelicʒ ad

illuminanduũ et calefaciendũ ea ⁊ cetera

huiꝰ faciẽdaſvirtutibꝰ aũt ſuis nobilibꝰ
atq; ſublimibꝰinfluũt opatões ſuas no⸗
biles ſpũales Segquit᷑ ex hoc ex neceſ⸗
ſitate vt nõ influat niſi quas vel qrũ ſimi
litudines habet.et ad hũc modũ neceſſe
eſt ſe hr̃e in alijs.qure vel eaſdẽ diſpoſi
ões ſpũales oꝑabũt᷑ ſꝑ ⁊ iferionbꝰ iſtis
qntũ in eis õvł mutabuturvtutes anima
ru eorum iuxta diuerſitatem anc

quas opant in iſtis iferioꝛib⸗

aſcendẽte ⁊ medio celo/eti qtibʒ domod

qs ipᷣi diſtinguũt.ſilr ⁊ in quolibet ange⸗
loꝝ alioꝛũq; locoꝝ quos ĩ celo deſignant

eadẽ oꝑabũt vłſili mutabilitati ſubiecti

erũt qli ⁊ homies. Amp̃.vna ẽ figura
totiꝰceli invno climate.⁊ hoꝛa vna vnica
domoꝝ angeloꝛũ alioꝛũq; oĩm q̃ᷓ ipi cõſi
derat diſpoſitio/ Quare vna ſignificatio
⁊ vna cauſa oĩm euẽtuũ ĩ hoꝛa illa. OQm⸗
niũ igr interrogationũ de re vna illa ho⸗
ra no erit niſi vnũ iudiciuʒ vnicaq; rñſio

vbi gracia.ſi mille milia hominũ in hoꝛa
vna et climate vno eadeʒ ſolicitudine vr

gẽte devna re interrogẽtivt de negociati
one vel furto vbi ſitidem erit omnibꝰre⸗

ſpondẽdũ et eadẽ omnibꝰeueniẽt.Qua⸗

re ſi inclimate vno naſcãt hoꝛa vna cẽtũ

vel milie ꝑuuli.eadẽ ꝓꝛſus illis euenient

ergo ſivnꝰ rex ⁊ omßes. Amp̃.Aut iſte
ↄſtellatiões ſiiue ſtellarũ ũinũ p
ſunt ſigna tm̃ iſtoꝝ euẽtuũ inferioꝝ. aut ſi
gna et cauſe Rnn Sinane tm̃. Aut erut
comitantia res de neeſſitate aut non. Si

ſic. Lũ igit᷑ ipᷣa ſig neceſſaria ſint hoc ẽ

auertvel mutari nullomõ poſſunt. Erũt

igit ipi euentus immutabiles ⁊ auerſibi⸗
les. Et ita omia de neceſſitate eueniẽt mò⸗

ralibꝰ. Si vo ſunt ſigna que de neceſſita

te non comitant᷑ euentinferioꝛes.erunt

poſſibilia ſepari ab ipis. Signũ autem a
quo ſepata eſt eiꝰresſignũ mendaxẽ qre
poſſibile eſt huiuſmoiſigna fallere.non
eſt igit ſcientia de ſignificatõnibꝰ eoꝛum
ſcientia em̃ et ars no ſunt de fallibilibus
et alit᷑ eſſe valentibꝰ. Amp. Si ſigna ſüt
et vtiq; naturalia notioꝛa ſunt ngqiuair

us. quare ᷑&E

tões/

% 0%

BDe

7

; res ipe ⁊ ĩtellectui noro ꝓximioꝛa cũ
ſunt ſigna naturalia ? res ſua naturalit᷑

pᷣcedentia.hoc autẽ nulli hominũ videt.
Di vo ſigna ſunt et cauſe ſimul iſtoꝛũ

—

euentuũ cũ in ſe neceſſaria ent.erũt euen

tus ex neceſſitate neceſſarij. Motus enim
celoꝛũ cũ omnibꝰ doſpoſitionibꝰſuis ne⸗
ceſſarius eſt et immutabilis. Figura em̃
celi poſilio ſtellarũ ⁊ luminũ q futura ẽ
et cras hac hoꝛanullo mõ poteſt auerti.
quin ſit futura crasi⁊ de om̃i alia poſitõe
ſiue diſpoſitiõe celi atʒ celeſtiũ oĩm ſimi⸗

liter ſe habet.quare euentus oẽs creati a

cõſtellationibꝰ ſilrorũt neceſſarij ⁊ iauer
ſibiles., Amp̃. Di ſtaret celũ ⁊ deſtrue

rent ſtelle oẽs ⁊ luminaria.perirẽt om̃es
iſv diſpoſitiones.⁊ euẽtus in hominibꝰ

⁊ a nec eſſent virtutes neqʒ vicia neq; ar

poſuerũt vita humanã huis hoĩesigꝗa et

autveritas habeat circa hec.hoc eſt crca

agknanusal ĩmutabilẽ ꝓꝛſus.Quid

Haltronomie iudicia.⁊ q̃tenus ſalua fidei
pietate credi poſſit eis hic determiare ſu⸗
pſedemꝰ.ongioꝛẽ em̃ tractatũ atqʒ diſ⸗
cuſſioꝛẽ reꝗrit negociũ illud. Sufficit aũt

“ tibi qᷓntũ ad pᷣſens negotiũ vt cognoſcas

qꝛ ſecte ꝑditionis ⁊ ertoꝛis atʒ vicia ⁊ pec
cata ꝗabus dei iuſticia ꝑ eius iuſtiſſimum

iudiciũ eterna dãpnatio certiſſime reddẽ
da eſt ab ipᷣis ⁊ ꝑ ios ſunqui ꝓ hijs iu
ſtiſſime puniet. Nullatenus aüt eele

ſtibus creaturis attribuenda. q; neq; na
turaliter neqʒ volũtariea bonis dei crea
turis tante dei cõtumelie.tante ꝑditiões

hominũ effci poſſunt/ſiue creature hui⸗
celeſtes ſcilʒ animate ſunſet animalia vt

ipᷣi opnatur ſiie nõ. De omni vero lege
bona.omniqʒ ſalutari credulitate nullgæ⸗

enus dubitare delus an ſit ab auctoꝛe.
fonteqʒ vniuerſali ac pᷣmitiuo bonoꝛũ ꝗ

eſt deus altiſſimꝰ ⁊ dñs omniũ ſeculoꝝ.

Uonia aüt ſiue occaſione diuerſi
. atis iſtarũ legũ/atqʒ Sulla aen

eũ erroꝛẽ deuenerũtt credãt vnũquẽqʒ

in ſua fide vłlege ſeu ſecta ſaluari.dum⸗
mõ credat eã ee bonã/⁊ a deo.ipᷣiq; pla⸗

cere qð facitdummodo ꝓpter deũ faciat

quod facit. Conſequẽs Evt in hoc loco er
roꝛẽ iſtũ tam ꝑnitioſum tanq; peſtilentẽ.

deſtruere temptemꝰ. HPHui⸗ igit᷑ errro
ris vng cauſa eſt q multos exagitat atq;

i neq;ʒ artificia apud homĩes ſᷣm iſtos
Ex hüs igr manifeſte viderę potes qualẽ

deri poteſtqᷓʒ i

faciũt quicquid fac

ignẽ et alia toꝛment

ex verbis machumer. nõnulli in

onis vl ca

legibus

cõfumiit. multitudo ſcilicet nũeroſifſima

daſhpuandoꝝ. 2 paucitas ſaluandoꝛum

vt ꝗd inquiũt tam paucos elegit dei mi⸗

ſcðia ad ſalutẽ.tam multos aut deſernit
in ꝑditione.marime cum ꝓnioꝛ credafur
ad ſaluandũ qᷓ; ad dampnãdũ.vłnõ mi

noꝛ ſaltẽ ſit eius miſcdia ad miſerandũ⁊

ignoſcendũ. qᷓ; eius iuſticia ad iudicãdũ
2? puniendũ

Pꝛeſumptio etiam videri

poteſtvt pauci xpᷣiani ſe ſolos arbitrẽtur

ſaluandos.tota reſidua multitudine ho

minũ videlicet maloꝝ xpᷣianoꝛũ qlonge

plures ſunt q; boni.Deinde iudeoꝛũ ſar⸗
racenoꝛũ alqʒ paganoꝝ ſiue ydolatrarũ
in ꝑditione relictis qualiter implebit do
mus dei celeſtis tãta paucitate electoꝛnʒ.
cũsnfernus ꝗ longe minoꝛ eſt cape ſuffici

at etiã cũ demonibꝰ tota myiruncingn

dampnatoꝝ. An videt᷑ conueniẽs:

gi regu ⁊ dño ſeculoꝝ.vt plures habeatĩ

carcere iinctos. plures ad patibulũ affi⸗

Aos to:mentiſqʒ traditos q; habeat ſibi

amulates⁊ ſubditos. An poteſt miſcðia
ei cuius nec nũerus ẽnec menſura ſuſti
nere tãtã carnificinã toꝛmentoꝝ.vt ꝗd in⸗
quiunt tanig multitudinẽ dampnatoꝛuʒ
creauit deus,.et an creauit eos in ꝑditõeʒ
et moꝛtẽ. An cõuenit diuicijs bonita
tis eius ⁊ ĩmenſitati miſcõie ſue eos cre⸗

aſſe quos vtiqʒ ſaluare poterat.⁊ flämis

infernalibꝰ depaſcẽdos derelinq̃re.Sic
quid aliud creãdo eos voluiſſe facere vi⸗
gni infernali ð ipſis pabu
lũ minſtrare. De hijs aute qui ꝓ eo
liuntcredẽtes ſe obſeꝗ
urmn eidẽ pᷣſtare in eis licet male ignoꝛã⸗
ter tñ faciuntiquid erit.et potiſſimum de
hijs qui ꝓ deo ſiue ꝓpter deũ omne ge⸗

Wnn ſolũ paciẽter ſeg etiã
gau tinẽt / ſiẽ de multis hereticis
ſſemꝰ?. ga

audiuimus ⁊ ipᷣi icere

denter ſubeunt viiqʒ ꝓpter deũ ſe om̃ia

ſukene dicẽtes. et in coꝛde ſicut credimꝰ

Incipientes igr dicamus

quia erroꝛ circa res multas ⁊ in mult ho
minibꝰ? dampnabilit᷑ ⁊ẽ cauſa dãpna⸗

tionis & enim voles ambu are coꝛpali
ter nollet Puidere vie ipᷣius ᷣlſcriminavi

gelicet offendicula pcipicia et alia q̃ ocuł
coꝛpis videri et pꝛeuideri poſſunt ſed ma

ſponte mmo gau⸗

1

gis clauſis oculis aut auerſis a via vellet

mcedete quicad ei mali.hocẽ vel offenſi
lus egeniret iuſtiſſime ipſi im⸗

Ata
.

ci

ei
g eee
Non
itey
due
hſtie
ſſon
ſee⸗
nn
ti.
nuſet
ſuint
he
1
ſchpe
llae
men
di
ſai
m

ini putari poſſet.Poterat ei ꝑ ſe hui Picula cia ꝗrende verutis. vel alia culpa obſi⸗
nl putari poſſet. Hoten bſe hu Hicula cia ꝗrende veriatis. vel alia culpa obls
nn declinare. In eo igr ꝗ ꝑ ſemetipᷣm iꝛmi⸗ ſtat. coꝛ ems auerter deus ne impietaus
nẽcia ſibi mala in hui? via viſibui H noſſe erroꝛi cõſenciat.· Idẽ ſenciendũ ẽe ⁊in
8 ⁊ euitare potuit.rectiſſime ðꝛ. vt ſibi ea i illo alio caſ videlicet.ſi ſeductoꝛ ſub pꝛie
n pꝶtet ſi in illa inciderit.et iſta ẽ comunis textu vericaoliciq; doctoꝛ.ſimplici ali-
En Voiĩm animaꝝ ↄoceptio. Eogẽmoõſi ꝗs cui ⁊ indoctojerroꝛẽ aliquẽ impietatis p⸗
nnimn ire voluerit ad locũ aliquẽ viã ignoꝛas ꝗᷓ dicet:qa deus coꝛ eis auertet ne illi ce⸗
i dDucat ad illũ.pᷣſto aũt habeatiꝗ viã eidᷓ dat:niſi hoc vel negligẽcia eiꝰ vł alia cul
mii oſtẽdat ⁊ ducatũ itineris pᷣbeat.⁊ neutrũ pa impediat. Cuſtodit em̃ dñs diligẽtes
dien iſtoꝝ hre velit. id eſt nec ducẽitinerisnee ſe. Dicimꝰ etiã. auia cũ inteltecbua

in pie oſtenſoꝛẽ. ſi erret ſicitinerãs ei merito/ nus creat⸗ ſit ad inquirenda ⁊ cognoſce⸗⸗

e. imputadũ ẽ erroꝛ itinenis huiꝰ.⁊ hancꝙ da veritatẽ ſalutare: maxie de hoc debet
iͤſe⸗ poſitionẽ cuiuflibet anim appꝛobat au eſſe ſtudioſus atʒ ſollicitus. Quare negli
Ghi ditã. Siłr ymmo multo foꝛtius invia mo gencia eius in hocaſʒ deſidia maxime
en⸗ rũ ſe bre neceſſe ?. Qñto eĩ picula maioꝛa culpabilis eſt atqʒ dapnabilis. „ Amp.
eS ſũt in via moꝝ in via buis:tato magis quia vnaqueqʒ vinus ad acua ſinẽ ꝓPB·
tſfe ⁊ pᷣio viſu ſpũalix alieno pᷣuidẽda ſant⸗ um expeditioꝛ ẽ atʒ facilioꝛ qʒ ad aliqn·
⁊ ꝑecauẽda:ꝗ igr nec ꝓpᷣo ſenſu vbi eis aliũ. Manifeſtũ eſt quia virtus intellti
nisa ſuppetit. nec alieno vbi eis ꝑatus eiꝰ con ua noſtra ad querendũ 2 inueniẽdu
beni ſulere pericula ſpũalia declinare volunꝭ um quatenꝰ hic reqritur et expedit exx?è⸗
lafi⸗ O werito eis imputada ſunt cũ in ea incide ditioꝛ ẽ atqʒ facilioꝛ q; ad querendũ ⁊ in
uſbi rint. Amp. Si videris aliquẽ errare ĩ ueniendũ aliquid aliud.maxime cum p⸗
wg via iſta viſibili.teneris illũ ab erroꝛe illo ſto ſit deus ſp adiuuare conates ad ſe. et
laſi auertereet a picułq ipi imminere cernis appꝛopinquare appꝛopinquãtibus ſibi.
Cin⸗ eidẽ pᷣcauere.multo magis igr ⁊ ĩ via mo⸗ Conſidera igit iſta qͥ diximus.⁊ vide
N , rũ.lõge aũt ampliꝰteneris tpi dluierech/ 45 is omnes errates in via veritatis ⁊ igno
dide⸗ alii, Lato ergo culpabiliꝰſibivnuſaſq;noõ rãtes eadẽ culpa naturaliter errareſet da
