eſt purificãs et ſancticans eos in quibꝰ
eſt ſpecialiter ipᷣm repleuiſſe dicitur quẽ ĩ
cõparabili ſinceritate purificauit. De

nẽ maioꝛ. Quia igitur nmoꝛ feuerẽcie ita ARetsi libꝛis canonice ſcripture. S

Ttimoꝛe vero offenſe aut timoꝛe gehenne.

manifeſtũ eſt repletionẽ iſtam non poſſe
intelligi. NHunqᷓ; em̃ ei fuit timone patrẽ
offenderetqui certiſſimus erat qdia et ra

tionẽ qua pater in eodẽ cõplacuit.nec mi
nui poſſe nec ledi vllo modoꝛũ.Si enim
certꝰ erat apls ſicut ip̃emet teſtat᷑ in.viij.
ad Roma. qꝛ neqʒ moꝛs. neq; vita. neqʒ

inſtancia neqʒ fuiura ſepare poterant eũ
a charitate dei q eſt in xpᷣo hieſu.qntofoꝛ
uus certus erat ð hoc ᷣm honoꝛẽ ip̃ełpᷣs

ſpiencia i

re te aolumus. Paucis igr apiemus tibi
intentiones ſeptem iſtaru no minationũ
iuxta generalitatẽ ſcripture ſacre. Di⸗

cemus igit᷑ eas intentiones in quibꝰ nõ

inuenies diſcrepanciã a libꝛis ꝓphetaruũ

ſeice tur palatum coꝛdis ⁊ etiam ſubli
maktur. vt in eos ſapoꝛes poſſiiin s na⸗
ture poſſibilitate non poſſet. De quo be
atus Berñ. Sapiencia inquit eſt qua ſa⸗
piunt res ꝓut ſunt.hoc eſt bone vel male

De boc Eccliaſti.vj. Sapiencia doctrina
ſcõm nomen eius.heceſt ſapida ꝓut no

men eius ꝗqð eſt ſapiencia indicat.ð hoc

„ „

tullius videtur aliquid ſompniaſſe cũ di

xit. quia ſapiencia eſtvirtutum condita ſa
piencia. Ex hüs ergo omnibus euiden
ter colligitur quia ſapientia ſapida eſt vł

ſopoꝛata cognitio.⁊ hoc duobus modis
q i

9
onum eſt dio mundaf atc; F —

.£
Be virtutibus
. intelligendũ ẽ. videlicet quiꝗ ſapoꝛe affi⸗ dentur tam veteres q; noue. Guſtate ina cofihi
cit cognoſcentem.ſapoꝛe ſcilſtet ſublimis quit ꝓpheta ⁊ videte quoniaʒs ſuauis eſt nugle
delectationis que eſt ex ſenſu ſpirituali di dominus.Et iteꝝn. Saciaboꝛ cum appue⸗ uocuc
uine ſuauitatis. ꝓpter quod diximus.qa tit gloꝛia tua.Et ideʒ. Qm̃ dulcia faucib⸗ immathe
donum ſapiencie ſublimat palatum coꝛ: meis eloquia tua ⁊c.ſuper mel etfauum. nnorsic
dis. adeo enim ẽ longe ab alijs ſuauitati Similiter Eccliaſtici.xxiiij. Spiritꝰ me e Nui
bus ⁊ voluptatibus illaq; de ſeip̃a efſun us ſuꝑ mel dulcis. Et hereditas mea ſuꝑ ntmsn
dit.⁊ qua mẽtes hũanas ꝑfundit diuina mel et fauum.et in eodem eiuſdem. Qui G fckaho
bonitas. vt non niſi nouo guſtu ad eam eduni me adhuc eſurient.⁊ qui bibũtme Ntcnaei
poſſit palatuʒ humani coꝛdis. ꝓpter hoc adhuc ſicient. Que omnia verba ⁊ nomi uDe
0 igit᷑ ſapiencia donum.guſtũ iſtum nounũ na ad ſapoꝛem et guſtum ptinẽt. ſicut illa 1undend
atʒ ſublimẽ intellexerunt/quidam nõ im-⸗ ad olfactũ ⁊ odoꝛem. In ęodem.Ecclaſti tſenano
peobabiliter. Neq; neceſſe eſt vt vnus gu Quaſi balſamũ non mirtũ odoꝛ: meꝰ.Et ſſtpodie
us ſit ſpinitualis.ad guſtandos omnes iterũ. Ego quaſi vitis fructificaui ſuauita leſlunede
ſapoꝛes ſpirituales ſicut vnus ẽ guſtꝰ co2 tem odo:is. In nouo teſtamẽto. Mathei gonbype
opoꝛalis ad guſtados omnes ſapoꝛes coꝛ v. Beati qui eſuriunt et ſiciũtiuſticiam.et lus Hlr⸗
pales.Cauſa autẽ in hoc ẽ.quia om̃es ſa⸗ in euagelio Joha.Qm̃ crebꝛo clamatipa Mekagt
poꝛes coꝛpoꝛales in vno genere ſunt. ſa-⸗ veritas.Ego ſum panis viuus.et qui mã nhnu
poꝛ autem diuine bonitatis nec eiuſdem ducal me viuetꝓ ter me. Quę omia keſti ere
generis eſt cum alijs ſed longe diſſimilis monia ad guſtũ ſpirituales ⁊ ſapoꝛes ſpũ lanerbos
et eis nu llatenus comꝑandus.Quare ꝓ gles indubitanter ꝑtinent. niſi quis foꝛſi⸗ Mdirina
po guſtu ſolũmodo guſtabilis.⁊ non cõ/lan dicat.quia metaphoꝛice et non ꝓpe Earila
mMuni cum aliis. ecũdo modo eſt ſaj om̃ia illa dicta ſunt.O ſi verũ cẽ.videlicet ſſeupeen
poꝛ affectionis ꝑ cognitionẽ. Quẽadmo? ꝙ deus non eſt verus panis animan bu cdeig
dũ accidit in cognitiõe pulchꝛitudinis. ex manarũ. ęt vera refectio.ſed ꝑ ſimiliiudi⸗ Wohte
qua cognitione eſt ſapoꝛ amoꝛis ipiꝰpul nem tm̃. ctũ eſt quẽadmodum ſi dicere⸗ Wn
chꝛitudinis atq; ſapoꝛ delectationis in il,⸗ tur pulchꝛitudo viſibilis cibusieſſe viſus Gurſm
la. Generaliter em̃ ſapoꝛes appellamꝰ af⸗ atq; refectio ꝓ eo quia illum vel ſcðʒ illũ tſen
ectiones animarũ et etiã diſpoſitiões re videntẽ dicimus. Et ſicut generaliter reſi⸗ lo ſſ⸗
ũ ex quibus generant hmõi affectiones cere dicit omne quod delectat. multa vi⸗ ſcoen
quẽadmodũ bonũ ſapoꝛem dicimus bo dentur incõueniencia ſequi. Neceſſe Zz heutne
num amotem in anima humana.⁊ boni igit habemus inguirere de hoc In pᷣmis An
tatem in re bona ſapoꝛem ipᷣius dicimus ergo dicimus. quia videri poteſt. ꝙ ſicut hogeler.
Eſt enim ſapida ſiue ſapoꝛa ſciencia. Si⸗ d viſus et auditus ſpũales idem ſunt ad in Geßub.
ue cum ex ſapoꝛe rerum eſtſiue cum ſapo uicem.⁊ idem cũ ipᷣo intellectu.ita guſtus Ghcin
rem affectionis gignit in anima.et ꝓpter et olfactus ſpuales idem ſunt inuicem et Psclisnr
hoc ſapiencialis ſiue ſapiencia merito no ętiã cum eodem. Uerũtamen becnonef ʒ ſacliofuun
minanda eſt. Quẽadmodũ em̃ eſce ex gu jſta. ⁊ hocẽ quoniaʒ ſpualis appᷣhenſiua iirtebi⸗
Iſtu cognoſcunt᷑ ⁊ oſfactu.ſed hoc ꝑ ſapo⸗ nobilis vnica eſt in animabus humanis Ninnan⸗
res ⁊ odoꝛes ſuos.Et poſſet dici hmõi co woltiue v ſpirituales ac nobiles multe/ ftuſne
gnitio ſapida veſapoꝛa et etia ſapiencia que manifeſte diuorſe ſunt ab ipa apphẽ che
lis a ſapiencia vt ita dicamꝰguſtabili coꝛ ſiua et euã ab inuicem. Olfactus aulezee ſudſen
pali. Sicet res 4 cognoſci poſſunt velut guſtꝰ ſpuales vel mouue due ſunt.vl mo Pen
guſtu ſpuali per ſapoꝛes ſuos quos dixi- tiua vna.⁊ ideo nullo mõ eadẽ cum intel e
mus.Quod e dulce ad palatũ oꝛis hocvi lęctu.non impꝛobabiliter tamen dici po⸗ hu⸗
detur eſſe bonũ ad palatum coꝛdis.⁊ q; /Heſt.q; S us ⁊ auditus ſpũales licet ſubie mih
amarũ ſiłr ad palatũ coꝛpis.hoc malũ ad/ qcto el efſencia i ntellectus ipᷣe ſint cũ intel⸗ neſti
palatũ coꝛdis.Et ſilr ſe habʒ adinuicẽ bo lectus id ẽ ipᷣa intellectio/opotio ſcilicet p⸗ od
nitas et dulcedo malicia et amaritudo. ma virtutis intellectiue. Inentu ẽ p viſibi r türti
7 Queſtionẽ tamen habet.vtrũ in ani- lia.viſusvel viſio nõ ĩmerito dicit.Inqn iori
ma humana ſiu guſtus ſpualis reſpodes tũ vo pꝑverba aut alia ſigna audibilia au pneſn
guſtui coꝛꝑali.et an delectatio guſtabilis ditus vl auditio non minus rationabili⸗ ſn
ſpũualis ſit aliud qʒ delectatio amoꝛis. Et ter noĩatur.Eiſdẽ quoq; cõꝑationibꝰifpa iieiſ
hpoc ideo videtur.quia ſcpᷣture atteſtarivi ovintus intellectiua viſus ⁊ auditus.et vit⸗ an
.
—
„ £Üe

alnen
Konue
ulſun auri
iſinmee
1atolltiir
adunec,
õ

4

.

„ :

se N,.2,,
binie

5

—
=
—

—☚sWäe

=
Sa—

=—
=
=

ccvij

tus viſibilis ſpiritualis ⁊virtus audibilis
ſpiritualis nõ incõuenienter nominatur

Quocũq; mõ intelligat.qð ſuꝑ euangeli

um mathei dicit᷑.quia viſus et auditꝰ in

terioꝛes idem ſunt. Patefactũ eſt tibi per

c.Quia igitur viſus et guſtus ſpiritua⸗

es. virtus vna eſſe non poſſunt. Manife
tũ eſt ex hoc.quia guſtus virtus motiua

eeſt. ex neceſſitate. viſus autem appꝛebenſi
na. Maniteſte autem impoſſibile ẽ vnaz
⁊ eandem virtutẽ ſiue vim appᷣhenſiuam
eſſe atq; motiuã. O ſi guſt
eſt vis aliqua in anima hũana. erit ex ne

ſtus ſpiritualis

ceſſitate donũ ſapiencie.vel vna experfe⸗
ctionibus eius.vel vnica et tota pfectio il

lius. Guſtus em̃ per ſe et ꝓpᷣe non niſi ſa
poꝛ eſt atq; ſapoꝛabiliũ. Jam eniʒ intelle

xigi:quia ſapiencia iſta ẽ donũ vel habi⸗
tus quo res ſapiunt pꝛout ſunt. Apparet
etiam ex hoc.quia hmõi guſtus ſiue ſenſi

bile diuina ſuauitas eſt.in pᷣmis et maxĩe

Et quia illa ſola ſacietas ipᷣius ẽ atʒ reple

tio ſeu plenitudo. Hmõi etiaʒ ſua ſenſibi

lia:hoc ẽ guſtabilia ſunt res alie in tm̃ ſa⸗

poꝛabiles. Hocẽ per ſuos ſapgꝛes.⁊ hos

noĩabimus etiã tibi atqʒ nunſerabimus
n ſequẽtibus:licet autem nõ guſtu. Un⸗

eſſe videt᷑ ꝓpter cauſam quã diximꝰ ſuꝑi

us. Nõ enim vniuocãtur ſapoꝛes alij cuʒ
ſapoꝛe diuine ſuauitatis ſicut nec vnlunt

ſpecie nec vniunt᷑ genere cũ illa. nõ opoꝛ

tet tamen vt guſtus diuine ſuauitatis ali
us genere ſitꝙ; guſtus resũ aliarũ:vterq;

gYs q&ꝙ cũ vna fides ſit de deo et rebꝰ mul⸗
tis alijs vt de reſurrectiõe moꝛtuoꝛum:et bonitatẽ.
B inditio futuro/que ſunt res in infinitũ di⸗

ſtãte s ab ipᷣo.⁊ neq; genere neqʒ ſpecie a

ꝓpi nquantes eidem. debeꝑet eſſe vnus

Zulns ſapoꝛis diuine ſuauilatis ⁊ alioꝝ
apoꝛũ. Non obſtãteviuerſitate pꝛedicta

ſiue diſtancia. In quo reſoondemus: ꝗqa

ſide non appᷣhendit᷑ hic deus niſi p ibpas
res. Non enim fide nuda veritas ipiꝰ in
vita iſta appᷣhenditur: ſed quaſi ſub ope⸗
nimeto ⁊ velut ſub nube vniuerſiue vni
nerſuatis ſicut dicit Apls in. xiii pme ad
oꝝ. Cidemꝰnũc ꝑ ſpeculũ in enigmate:

tũc aũt facie ad faccẽ. Manitfeſtũ aũtẽ

viſio rei ſub opimẽto viſio opimetiviſio
vna ſunt inqntũ viſio. Sicut viſio homi⸗
nis ſub veſtimento ſuo et viſio veſtimen
i eiuſdem: ⁊ ſicut viſio coloꝛis et viſio co
opꝛali ſub illo vel ꝑ illũ. Sic fides de deo
*

rde fide et guſtu.

per res ſiugſub rebus viſio vna ẽ. Pic gu
ſtus autem diuine ſuauitatis guſtus eſt.

quo ipᷣa veritas diuine ſuauitatis licʒ ad

modicũ ſpiritualiter ab hijs quibꝰ datuʒ
ẽ hic ſentit:nõ ꝑ operimentũ ipᷣius aut ſi
gnũ quare nõ ẽ ſimile qð ꝓ ſimili inducit
charitas qua diligũtur deus ⁊ pxrimꝰ vna
c. Licet a deo remoti ab inuicẽ atq; diſta⸗

tes ſint deꝰ ⁊ ꝓximus. Sapiẽcia igit᷑ qua
ſapoꝛes diuine ſuauitatis: ⁊ ſapoꝛ rerum

aliarũ vna erit:nõ obſtante pᷣdicta remo

tione ſiue diſtãcia. In q̊ ſilr reſpondemus
gquia motus in finẽ:et motus in via ppter

finẽſiue ꝑ viam ad finẽ motus vnus ſem

per ſunt.Silr et pᷣncipiũ motus in finemꝰ
⁊ motus in viam ꝓpter finẽ pᷣncipiũ vnũ

ſunt:merito ergo charitas habitqua de

us ⁊ ꝓximus ꝓppter illuʒ diligit. charitas
Vna ẽcũ ſit pᷣncipiũ motus dilectionis in
Ddeũ vt finẽ ⁊ pᷣncipiũ motus dilectionis ĩ

ꝓximũ vt via ad deũ finẽ. Charitate eniʒ
ꝓrimus nõ niſi ꝓpter deũ diligit. Simi⸗
liter dicimus ⁊ de charitate qᷓ ẽ actus ſeu

non ſunt vie ad diuine bonitatis ſuauita

qem̃ guſtus et donũ ẽ ⁊ virtꝰ. Qu ſi dixerit ?ꝰ tem.niſi eo modo generali quo omia bo
na vie quedã ſunt ad indicandã diuinaʒ
atẽ. Sigquis aute voluerit dice⸗
re qꝛ ſapiẽciavna numero eſt oim ſapoꝛa
biliu. ita vt deus de vniuerſitate ſapoꝛa⸗
viliu eſſe intelligat. nos nolumus oten⸗
dere de nominedũmodo rerũ veritas qᷓ⸗
enus poſſimus eluceſ mꝰ em̃vnt
tactũ numero naturalẽ habitũ eẽlicet ta⸗

ta ſit diuerſitas atq; diſcrepancia tagibili
um.Calidũ em̃ ⁊ frigidũ aſperum et leue.
molle ⁊ durũ acutũ ⁊ obtuſum. graue et
leue licet in generibꝰquinq; ſint.vnius ta

mẽ tactus nuero ſenſata ſunt videlicet ta
ctus caulſa aũt in hoc ẽ ꝓpᷣa quia ⁊ idem
inſtrumẽtũ ⁊ idẽ modus ſenciẽdi oĩa illa

Eadẽ eĩ pulpa digiti ꝗ vocat᷑ index.om̃ia

illa tactu ſenſibilia ſũt. In guſtu aũt quẽ
ſapienciavocamus ſicut nec idẽ genere ſa
poꝛita nec mod. Ipo ei ſapoꝛe ſuo ſenti
Aur diuina ſuauitas: Res aut alis non ſic

q iij

ſi ꝗs dixerit: quia

t. Scimꝰ em̃onũ

motus diligẽdi. Nõ aũt ſic ſehabẽt. Sa
piencia que ẽ guſtus diuine ſuauitatis et
ſapiẽcia ꝗᷓ ẽ guſtus alioꝝn ſapoꝝ. non em
ita veniũt ſapoꝛationes aliarũ rerũ ona⸗
bus de cauſis. Pꝛimũ quia res male.id ẽ
vicia ⁊ peccata vie nullo mõ ſut ad ſapo
rationẽ diuie ſuauitatis. Scõo quia res
bone ⁊ bene ſapientes ᷣm hmoi guſtum

Hocẽ quoniã a

Be

ſed magis ꝑ apphenſones ainroduc
tur apud animam tam ipe q; ſapoꝛes ea⸗
rũ.niſi foꝛte de rebꝰ ſint que apud animã
ſicut ꝓpꝛie virtutes et dona vnicuiq; ani⸗
me ſapoꝛibus ſuis ſapiũt eãq; delectant
atq; reficiunt cum ea ſenſerit qð valde ra
rũ c.Res vero que foꝛis ſunt hoc eſt extra
animaʒ ſaopoꝛes ſuos animabus noſtris
nõ niſi ꝑ appᷣhenſiones ſuas ingerũtniſi
foꝛte fuerint res abſtracte quales ſũt an⸗
geli ſancti quoꝝ pᷣſencia et ſpintualis agi
tatio animas humanas et interdũ licʒ ra
riſſime mira ſuauitate reſicit et delectat.?
licatio earũ ad animas
gt a cõtagijs ſenſibiliũ ac vitioꝝ eleuatas
Facilis ẽ. Hmõi anime ſunt in oꝛiʒonte re
gionis ipᷣoꝝ.⁊ tantaqʒ eſt ↄiunctio inter⸗
dum adipᷣas.vt ipᷣos angelos ſanctos in
tra ſeipᷣas ſenciant eſſe.ꝓpter qð pꝛophe
ta ʒacharias dicebat tam crebꝛo. Et dixit
angelus qui loqbatur in me. Nec mirũ ſi
hec de angelo kacta cuz de ipᷣo dei fillo di
Aſſe legatur ſiẽ dirit dauid regũ.ij.peuul⸗
timo. Spiritus dñi locutus ẽ ꝑ me.Etin

plſal. Audia quid loquat᷑ in me dñs deus

De hmõi aũt cõiunctione ſeu applicatio
ne loqmur loco ſuo videlicet in tractatu
de ſubſtãcijs abſtract ſeu ſpoliatis. Re
uerlamur añit ad id in quo eramꝰet dica
mus.qꝛ ſi nõ eẽt diuina ſuauitas.niſi quẽ
admodũ ſuauitas pulchꝛitudinis.nõ eẽt
ex eo iocundatio aut beatificatio ꝑ ſe ant

ꝓpᷣe niſi viſus ſpũalis hoc ẽ intellectꝰ. Et ◻

hoc poſſet alicui videri ex eo qð dic aug⸗
Quia nobis ꝓmittit᷑ aſpectꝰ ſumme pul⸗
chꝛitudinis et ex eo qð alibi dicit. O pur⸗
gatoꝛiũ mentiũ ſuauiſſima lux. Sicut em̃
lux ⁊ pulchꝛitudo coꝛpꝑales ſuũ ſunt ſenſi⸗
bile / ſuũqʒ delectabile viſus exterioꝛ ſiue
coꝛpalis. Sic ae pulchꝛimdo ſpiritug-⸗
les ſuũ ſunt ſenſible ſpũaliter.ſuuq; dele
ctabile viſus ſ⸗ pũalis hoc ẽ ĩtellectꝰ Quare
ſm hoc non eſſet deus p ſe ⁊ ßm ſe iocun
dans atʒ beatificãs tota mentem huma⸗

na.ſed ſolam/ vna ex viribus eiꝰ. Hoc aũt

ẽmanifeſte ĩpoſſibile ẽ.cũ alian viriũ nec
minoꝛa ſunt merita nec minoꝛes gre apoᷣ
ipᷣm. Quare ⁊ nec erũt minoꝛes retributi
ones eterne beatitudinis in alisviribus
ſupioꝛibaſcilicʒ ac nobilibus qᷓ; in virtute
in teilectiuas. Amp̃. Lũ in rebꝰ creatis
pter lucẽ veritatis qua lncẽt.alie viſui coꝛ⸗
poꝛali tm̃.alie viſui ſpuali tm vrſuntĩ ma
Cerialia materia ⁊ abſtracta.⁊ pᷣter pulch

virtutibus

ritudinẽ 6 ſilr delectãt. vtrũq; inueniatur
ſuauitas ac ſapoꝛoſitas taʒ multifſoꝛmis.
tam multa taq; varia.Merito ſoꝛi?in fon
te omniũ iſtoꝝ deo videlicet in ſonte luct

pulchꝛitudinis atʒ ſuauitatis.inuenit᷑t ſua

uitas ↄgruẽs copioſitati ac redundancie
tãti fontis.ſi luminoſitas ac pulchꝛitudo ĩ
rebus ex luce pᷣma ſunt ac pulchꝛitudine.
Quoniã ſuauitas tã multiplex in reb-nõ

erit ex pᷣma ſuauitate. Ampᷣ.Et ſiĩ deo

eſſencdialiter vnũ ſũt pulchꝛitudo et boni-
tas ratioe tamẽ acrelatioe adeo diffene æ
vidẽt᷑ vt pulchꝛitudo inq;tũ pulchꝛitulo

p ſe ac ꝓpᷣe delectabile ſit intellectus.erit
ex neceſſitate bonitas in eo ꝙ bonitas ꝑ

ſe ꝓpꝛiũ delectabile affect?. Ampᷣ. Aut
affectus noſter ſuũ hʒ delectabile in do
ꝓpꝛiñ aut nõ ſi nõ. Nõ ẽigit ipᷣe ſuffſiæ=

ter beatificãs animã humanã ꝑ ſeipᷣaʒ ſʒ

niſi vł bonitasvłſuauitas vł alind hmõi
Ampᷣ. Nulli dubiũ eẽ debet quin de⸗

⁊ amabilis ſit et deſiderabilis. Aut igit ẽ H

amabilis et deſiderabilis tm̃qa lumino⸗
ſiſſimꝰ atʒ ulcherrimꝰ aut in alia aliqua
noliatiõe ſeu cõpatione.Qꝛſi ẽ amabilis
tm̃i eo ꝙ luminoſiſſimꝰatʒ pulcherrimꝰ.
ergo im̃ fᷣmviſũ interioꝛẽ hoc ẽ ſᷣm intelle
ctu. Quare non erit amabilis toto coꝛde.
neq; anime hũane fm ſe totã et ideo nec

querẽdus.quare nõ eęrit finis ip̃ius totali

ter.nec ip̃ᷣa ad fruendu eo totaliter creata
ſi ẽ amabilioin alia ↄpatiõe⁊ nomia

—

t
Erit igit᷑ alia ſuauitas anime hũane exil
lo qʒ ſuauitas ſᷣm viſũ interioꝛẽ ſeu intel
lectũ.Quarę ſm affectũ erit deꝰ etia ioci
das ac beatiſicãs anim humanã. Q:ſi
ixerit ſuauins ieſtimabil erit anime bu⸗
mane ex gloꝛia ipᷣiuꝑ cũ viderit eã.quẽad
modũ gaudiũ ẽ anci ex gloꝛia amati cũu

eũ videritet tãto maiꝰqᷓnto magis ⁊ ma

ioꝛẽ eam viderit. Neꝝvliqʒ dict indubitaã
ter et gaudiũ hmõi gaudiũ ẽ ſincere vere

qꝗqʒ dilectiõis. de q̊ nõ ẽ dubitandũ.ꝗn eo

gaudio gnudeat ineſtimabilit᷑ angeliſan
cti regẽ regũ in decoꝛe ſuo vidẽtes ſicut le
git Ylaie.nxiij.Et nõ incõgihe intelligit
de iſto gaudio id qð ſupꝛa diximꝰ. Saci⸗
aboꝛ cũ appuerit gloꝛia tua.erũ hec di

cere eñ pcedętibꝰẽ ponere anim biiana,;
inteilectnʒ im eẽ. qntu ad id qð ẽ in ea no
bile atʒ pᷣcipuũ vis em̃ creata ꝓpter vidẽ⸗

aũ tantũ ſiue ſpũaliter ſiue coꝛpaliter vi
£◻

im ſᷣm ptẽ ſiue ᷣm quid.ſi ſic. ꝗd erit illud

ione.videlicet qa bonus aut qa-ſuauis.

„

ſfieue⸗
fetoglinpo
ſeyoceplin
Chincin
Aſenn nn
Ntit. A
uglin
aänuſb
ſirrtuce

smhſ⸗

nocundunm
hüaland⸗
cbüngen
Higewar
Uhnrrosf
lino ſũi
feqrandnoct
ſiig piign
igtinuetn
fhüacnn
) daſtsend
ghennee
ineäino
Codu⸗
urſe
ſsſecſt
cun,
fusitn
(ypglogn
Dobian
ſpeſai
lutlinie
gaieſt
Mhchinan
Alenifla
ſucg las
Ceinpani⸗
uminnec
unna
WN
ad
n re
Ofnlüſfen
6on
leſaii
ſoonnig⸗
Poen .
iſbos
Gar
tun
c
nulie

lchamcon
Sineogbonn
dliir KAort

1
eeA TY 4
zultasNalnc

Nüeidebagen

1. eles Ant ie
rbls Ag
biisielen⸗
yaun

. ,koeet

mebils wetl
nlvügidr
Etoſotleerda
küöerſof
Auseuge s
Saninthuln
nis 9
ninanin
ui ert
un nil
ntlitz n
Psdin

–

4

= =

lis ipᷣa eſt. ⁊ ꝓpter hoc ſuauiſſi

ſus tm̃ ẽ ſiue coꝛpalis ſiue ſpiritual.Qua
re nõ aliã ponũt beatitudinẽ anime bũa
ne hoc ẽ vltimã ꝑfectionẽ eiꝰ q̃ʒ videre vi

puichꝛitudinẽ autgloꝛiã ſiueę luminoſitatẽ

et ſiue im viſum ſpnalẽ.id ẽ intellectũ eaʒ
ponut. nalte PI et
lunt angeli ſancti.Si eĩ vidẽdo im vt dixi

mꝰcũ tota ſubſtacia eoꝝ⁊ beata ⁊ glioſa

ſit ie ſubſtacie angelice nõ erũt.niſi intel
lectus abiq; ſenſu ſpũali ⁊ affectuquẽad
modum dirimꝰ affectũ ſcilicet amorè ha⸗
bẽt ad creatoꝛẽ.ꝑ quẽ de gloꝛia eiꝰ in cre⸗
dibiliter ganòẽt ⁊ beatificãt. Senſuʒ autẽ
ſpũale vocamꝰ quẽadmodum q vita ſen

titur qᷓ nos viuere ſentimꝰ.Ou ſi angeli ſa

cti nõ ſenciũt ſe viuere ſed ſciũt im̃ ſe vine

re quẽadmodũ ſciũt de alijs niſi ꝙ vitã
ſusa ꝓpinquioꝛi vidẽt q; alienã. Nã iſte
ẽ qui inducit nos in cõdempnationẽ ho⸗
minũ et qntũ in eo ẽ in ↄfuſionem rerum
Senſus em̃ de quo loquimur intima ſci⸗
encia eſt nec aliud eſt ſentire qʒ ex intimo
⁊ imediato ſcireqᷓ ꝓpt᷑ ꝗ exitimo etimme
diato diuinã bonitatem ſciut illam ex ne⸗
ceſſitate ſenciũt. Senciunt auſ uta; qua
. ailla ſen⸗
ciunt.Et iſte ſenſus diuine ſuauitatis gu⸗
ſtus intus eſt ſapiencialis ſiue ſapiẽcia de

qua loquimur hic. Nullatenus enim
Dubitandũ eſt de fonte ſuauitatis.quin?

ipᷣe ſuauiſſimus ſit vltra omnẽ cogitatũ ?⁊

in vltimitate ſuauitatis.⁊ quin ipᷣa totali

ter gloꝛia ſit ⁊ beatitudœatqʒ pfectio vlti

ma animarũ humanarũ gloꝛiſicans eas *
et beatificans atqʒ ꝑficiens coniunctione

ſua ad illas. cõiunctione in; illa vltima
que in patria expectatur.Et de hac loque
mur in tractatuvltimo huius partis vide
licet in tractatu de meriiis ꝛetributioni⸗
bus. Hec igit eſt intentio huius nominig
ſapiencia videlicet ida ſeu ſapoꝛa ſciẽ
cia. Sapiencia etiam hec vel generalis ẽ
omniũ ſapoꝛabiliũ vx pᷣdixvimꝰ vłduplex
eſt. Quaruʒ altera ꝓpᷣa eſt diuine ſuaui⸗

tatis ſeu ſapoꝛaſitatis alteravero genera
lis omniũ alioꝝ ſapoꝝ cla rabnii a ꝛabiliũn.

Interdum autẽ et apud nos ⁊ qpud phy
loſophos mapiencia intelligitur ſublimiũ
atq; ꝓfundoꝛũ cognitio.vnde diuinales
ſciencie ſapienciales apud eos vocantur

Et diuina ipᷣa ſapiencia ppᷣe dicitur ſapiẽ

cia. ꝓpter quod inſipiens ꝓpᷣe rerũ diui⸗
naliũ ignarus ẽ quatũcunq; peritꝰſit alia
rũ.Juxia illud. Dixit inſipies in coꝛde ſi
„

cviij

Amp̃. Qnaliter m hoc beati

69

cognitio etia ſapiẽcia vocat᷑. ꝓpter quod
etiã calliditas ſapiẽcis accipit SAre ui
dẽcia.ſicut Pꝛouerbiorũ.xxiiij. Sapiẽcia
ediſicauit domũ.Et eiuſdẽ.xiiu. Sapiens
mulier edificat domũ ſuam.inſipiens ex⸗
ſtructã quoqʒ manibus deſtruet. De
calliditate quoq; in eodem eiuſdem. Sa
piens rimet et declinat a malo. ꝓpler ſub
limitatẽ igitur ac ꝓfunditatem rern dicit
Auguſtinus ſuꝑ bᷣmũ Job. quia ſapiẽcia

fides eſt. vel ꝓpter hoc foꝛſitan ꝙ compa

ratione future cognitionis etiam ſapien⸗
cialis cognitõ in vita iſtaſfides eſt.id ẽ cre
dulitas licet indubitata. Ars quoqʒ ope⸗

randi interdum ſapiencia diciiur. Exodi.?

xxxvj. Tecit ergo beſeleel ⁊ oliab. et omis
vir ſapiens quibus dedit deus ſapiencia
et intellectum. vt ſcirent fabꝛe opani queę

in vſus ſanctuarii neceſſarie ſunt.⁊ que p
cepit deus. Scito iſtas intentiones ſi

ue acceptio nes eſſe vſitatas. et in ſcriptu⸗

ris creberrimas. Debes autem ſcire.
quia quadoq; in ea opinione fuimus vt

crederemus vnamquaqʒ virtutem ſapiẽ⸗
ciam et artem eſſe ꝓpᷣe oꝑationis. Uerbi

gracia. Juſticiã ſapiencia eſſe et anteʒz obe
randi ea q iuſta ſunt et iuſte agẽdi. Hoc

autem opinabamur duabus de cauſis.
videlicet quia virtus omni arie certioꝛ eſt

⁊ melioꝛ ſic dicit Ariſtol.Et ꝓpler hocme

lius operatur ac ſapiencius qui exvirtute

operatur qᷓʒ qui ex arte. Deinde quig ibſla

virtute cognoſcit res interius tanq; exrar
doꝛe ei ſapoꝛe. et ideo ſapiencialiter. Arie

v5o cognoſcitur res ererius tanqz er colo

re et alis extrinſecis. Nõ enim iuſtus ſim

—

pliciter ſolummodo cognoſcit inſticiam.
Quin etiam ſapoꝛabiliũer in ea delectari
videturſicut legitur Pvuerbioru. xx. vbi
dicitur. Qui gaudium eſt iuſto facere iu⸗
diciuũ. Uidebatur eniz nobis quia caſtus
non ſolummodo odiret feditatem luau⸗
rie ſed eiam abbominatur. Abhomina⸗
tio autem pꝛopa ſapoꝛalio eſt fediatis et
petulancie Uerum non ſequitur ſi caſtus
abhominatur feditatem vel petulanciaz
lururie q; hoc ex caſtitate faciat. Sapien⸗

cia enim hec foꝛſitan omnium virtutum

comes eſt. Ex caſtitate igitur fugit. odit.
atqʒ perſequitur contrarium. Ex ſapien⸗

cia vero abhominatur illud vt feduʒ ſen
ſpurtum. Uirtus enim caſtitatis ſicut pu
riſficat carnem et ſpiritum. Sic et cordis

q iii

nõ ẽ deus. gꝛoſundoꝝ vero atʒ latentii

K

Be

mundat palatu. ⁊ pparat ad guſtũ ſpiri⸗
. malem ſeu ſapiencialẽ pparillud.muũ⸗
o vero palalo coꝛdis ſemꝑ infundit de⸗
Alapienciã iſta. De ipᷣa vero inimicicia iu⸗
ſticie ꝙ etiaʒ ſapoꝛatio queda eiꝰ ſit.vna
intentiõe dubitari nõ debet. Silx = ini
micicia caſtitatis ⁊ hoc appebit exipa no
minatioe et enumerariõe ſapoꝝ. Unum

quodq; em̃ vicioꝝ etiã cũ non impugnat
virtutẽ contraria.ſapit tamen eide virtuti
inimicũ temptando quidẽ impugnado
ſe gerit inimicũ.quonia et ꝑ omnia pala⸗
to virtutis contrario ſapit inimicũ. Unðᷣ
⁊ odiũ ſui eidẽ ingerit cũ moꝛe intellectus
P cogitationẽ fuerit.Quemadmodũ qð⸗
Aber ſapoꝛũ cum in oꝛe ſapoꝛem ſunʒ pa
lato et faucibus ingerit. Quod igit᷑ pala
to virtutis contrariũ viciu odiũ ſui ſemꝑ
ingerit.cum in oꝛe eiuſdem vt diximus fu
erit.licet in nullo hoſtem ſe gerat. Hoc ẽ. .
licet nec temptãdo nec impugnaãdo virtu⸗
oſam animam contra ſe ꝓuocet. odium
⁊ inimicici ſapoꝛẽ ſpiritualem merito di
ximus. Deinceps vero nominabimꝰ⸗
numerabimus ac declarabimus tibi ſa
poꝛes iſtos ſapienciales. Dicemus igitur
in pᷣmis.quia ſapoꝛes iſti ſunt elipoſitto⸗ W
nes rerũ que nate ſunt in nobis generare
affectiones ſicut ſunt amabilitas ⁊ odibi
litas ex quibus naturaliter in animabus
noſtris generatur aſfechiones ſũt nor
⁊ odium. Et ad hunc modum ſe habʒ de
alijs. Quare neceſſe eſt eundẽ eſſe nume⸗

—

ci.ſcriptum eſt. Initiũ ſapien

virtutibus

lam.et iſte amoꝛ ẽ veri nominis amicicia
ſicut oſtendimus in p̃cedentibus.ethecẽ
bonitas diuina que non habetveri noĩs
contrariũ. Si enim haberet contrarium.
haberet coequale et coequeuũ.cum om⸗
nia contraria veri nominis et coequalia
ſint etr coequeua. Debes autemre
iſci quia in pᷣcedentibꝰ et nominauim

zet numerauimus tibi affectiones anima

rum humanarũ in deũ.quarũ pꝛim dixi
mus eſſe timoꝛem et hunc dixim⸗ eſſe mi⸗
plicem. Pꝛimum atq; rectiſſimũ diximus

reuerencie hunc parit in nobis gloꝛioſi
tas i in⸗ et magnitudo ſiue magniſficen⸗

cia. Scom diximus eſſe timoꝛem offenle.
quem potiſſimũ parit in nobis amoꝛno⸗
ſter in ipᷣm et pᷣlarga beneficencia eius in
nos. Eerciũ diximus eſſe timoꝛem pens?
hunc parit in nobis eiuſdem iuſticia que
os non ſinit inpune peccare. Pꝛima
hit affectionũ noſtrarũ in deum pᷣmu
apoꝛ ipſius quod nobis ſa
moꝛ eſt. ꝓpter quod et in pſa

lcrit . Initiũ ſapiencie timo: do
mini. Hoc eſt inicium ſapiencie celeſtis et

ſapoꝛatiomis qua deum ſapere et ſapoꝛa
re incipimus timoꝛ eiuſdem eſt. Soꝛſitan
et ꝓpter hoc didum eſt illud. Pꝛimus in
Secunda affe⸗

9ꝛbe deos fecit imoꝛ.: S
tio in eum ſpes eſt. et hec ſimiliter tniplex
pᷣmag venie. ſecunda
parit in nobis miſericoꝛdia eius. per hoc
enim ꝙ miſericqdem eum nouimus. et

ſum hmõi diſpoſitionũ qui ⁊ ſapoꝛumæ A veniam delictoꝛuz que cõmiſimus. ⁊ gra

hmõi affectionũ. Quia igit᷑ bonitas pꝛi⸗
ma eſt in diſpoſitionibus.hmõi erunt ex
neceſſitate pꝛimi ſapoꝛes in rebus ipi mo
di ſiue maneries bonitatis ꝓpter hoc ne
ceſſitas ua res aliqua neceſſaria alicui ẽ
.„ Deinde ſlalubiitas.tercio ſanitas.quarto
vtilitas. Quatuogpee bonitates vſu no⸗
tiſſimo vocantur. Uerum iſte bonitates
ſunt bonitates recuruate ſiue reflexe ⁊ bo
vuc nitates cuii. Contraria autem earum ſunt
AHa4 limiles malicie. id eſt malicie cui. Et pꝛo⸗
pter hoc non generatur in animabus no
ſiris ex eis niſi ſimiles ac pꝛopoꝛtionales

4

ue reflexa. Huiuſmodi bonitates ſiue bo

ciam qua ſimilia decetero deuitem⸗ eiq;

accepta biliterviuamus ab eodẽ ſperamꝰ

Tercia ẽ ſpes gloꝛie ſiue retributiõis eter
ne quam pariunt in nobis miſericoꝛdia?
veritas ipiugmiſcvia. ſeilet qua miſt.
et veritas gquͤn
ebit. Ter

ectu ſanetiſlimoꝛũ oculoꝛum
liquid indecens vel inhoneſtu vel
abere vel facere erubeſcimus. ⁊ hanc af

omniũ ⁊ noſtroꝛũ ⁊ alienoꝛum intuitus.

8 miſi ſimiles ac pꝛe , Dugta ẽ amo: et hac parit in nobis
eis affectiões. videlicet odia recuruata ſi nga cuiꝰ aſpecte parit gau

na vnuſquiſq; amat et querit ſibi vłſuis.
Similiter et contraria ſibipi acſuis odit.
Bonitas vo abſoluta hoc ẽ abſoſute ſin
pliciterq; conſiderata amoꝛem rectuʒ pa⸗
ni in vere cõſiderante ſiue cognoſcente il

diũ inexplicabile.⁊ hic amoꝛ ẽ.vnde dicit
amatoꝛ.Et de hoc liber canticoꝛum refer
tiſſimus eſt ꝓpter quod et canticum amo
ris quadam ſui nominatione dicit᷑ o hoc
Sapiencie.ix.Amatoꝛ factus ſum foꝛme

illius. Et iterum. Hec em̃ ẽ ſpecoſioꝛ ſole

tem remi⸗

racie. et iſtas duas

ectionẽ parit in nobis iugis et coninuis

l.et Eccliaſti

WV

in ꝓmiſſis veracem ſe erhi
g Ectio in ĩm ẽ pudox

Afaucn
Aaſkcions

tin anim
iſuna lu

Ouiedun
neachu
nialeſtin
Urinduri
eceſtarin
grolleni
aceen
Pecgen
lnmiti

cgerole
ocenora

ſon⸗
ſaunive
ſpleßma
pſeione
Cdlechde
winmeni⸗
Ginen
„Mmunn
weßenn
Mwige
Mean
meni
Wbliſ
igna
es er.
tiut

iafeno
W
giuſtdnn
Uaanabie
Mocgdsl
Mer
ſeli⸗ uu

w J

NDlanaa

linhnon⸗
MNeſeen
K
Waef
ſeudd
Widdn

Moen
icee

Nnnnepg
egſung
Seſeinamn i
Min
Sbenine
geſeintnn
Sſni
neeene.
Haniindeng
wbisſepaene
Hilleil
miſpengennen
n ſpenae elcit
an ſahgealee
ndt i
nckiund dun
. ns
kabeſang
i
õ
n aud Nil
rconiinib/
nmvdenlen
nnsihehciſ⸗
iutnerbiick
nnoböinutr
möniktd

anst

2 apit nobis inimicũ nri et impugnatoꝛeʒ.

„ Ouinta eſt eſuries ſiue ſitis.⁊ hãc pba⸗ ⸗ dem indicimus. Septima ẽ contẽptꝰ

rit in animabꝰ humanis eiuſdẽ reficien⸗ iue aſperaatio.⁊ ꝑ hac parit in nobis vi⸗
Ztiſlima ſuauitas. de hac Eccdeſiaſti. xxiiij.

Qui edunt me adhuc eſurient.⁊ q bibuüt & hanc parit in nobis ſpurcioſitas et fecu
ſ

Vlitas ipius. QOctaua eſt abbominatio
me adhuc ſicient. et ad eam ptinent om⸗ 5 .

e gauc iicen nt om⸗/ Mencia ipius: et ẽ nohis ꝓuocans nauſea
nia teſtimonia illa que ꝓ guſtu ſpirituali

B pualem qua ip̃m a nobis reücimus.
ter induximꝰ ſuperius. Bexla omor Nona ẽ hoeroꝛ: qua ab ipᷣo reſilimus
eceſſarius ſeu debitus. qua ſuꝑnaturalẽ //

us ſicut a moꝛtifero et venenato.⁊ hãc parit
diximus et hanc parit in naturalibꝰ ⁊ co⸗

n naturalib?? in nobis moꝛtiferitas vt ita dicamꝰ ipius
dic ſcentibus plarga bñficccia ipiꝰ.q cre¶ ſic legit᷑ Eccleſiaſti.xxj. Quaſia facie coin
atoꝛẽ patrẽ nutritin cuſtodẽ defenſoꝛẽ ac bei fuge peccatii. v alia quedãa qꝗ ibi legũt᷑
ree oꝛein ac neeſſa acte bonoꝛuů 9/ Oeima frecario et hanc parit in no⸗
largitoꝛẽ ſe erpibuit ꝛ erbibel. Bepiie/ As inls pollutio et ꝓphanitas ipſius.eł
a eſt amoꝛ rectus.quiveri nominis ami/ popter hoc declinamus ab ipſo quaſi a ſa
cicia ẽæ dilectio ſinceriſſima ⁊ ſcõm vſum crilegio ſpůali. Undecima eſt deteſta
Vmodernon charitatis nomie ſola digna. j ſ&. Et bancparit in nobis impietas ipᷣiꝰ
Panc vero parit in agnoſcentibus ⁊ con/ QAua contra deũ eſt et cultũ eius. Scito
ſiderantibobonitas ipius pura ? abſolu antem. quia omnes cetere diſpoſitiones
p ſeipᷣam conſiderata. Qarit inq; antũ vicioꝛũ et peccatoꝝ ad has reterunt. O⸗
in ſe ẽ. Non enim ydonei ſumus tam ſan em peccata et vincula et carceres et ſerui⸗
cta dilectiõe ardere in ibßm Sicut necydo lutes ſunt ad moꝛtiferitatem euidenterꝑ
nei intueri im vel agnoſcere ppter mali tinent. Hij ſunt vndecim ſapoꝛes boni q⸗
ciã oꝛiginalis coꝛruptiõis. et elongationẽę bus viciaet peccata ſapiũt palatis coꝛdis
noſtram multiplicem ab ipo. quam ſta bene diſpo itis. Hec ſũt aꝛomata.ex ꝗbꝰ
Niis pſentis miſerie facit ⁊ peccaa. Ap medicamẽtum contra peccata contficitur.
paret igit tibi. qꝛ ſeytem ſunmffectiones hecſüt cuſpides peccatoꝛũ., quibus ſalu⸗
bone animarũ noſtrarũ in deo. Ultima taris com punctio coꝛdium noſtron. fil et
autem ẽ omnium rectiſſima puriſſima ac medicina vulnerũ que ipᷣa peccata intule
nobiliſſima. et ſola ſcõm ſe remuneratõe runt hec ſunt repcuſſioneshaſte pelia dis

digna. Q enim omnes alias remunerat que ſuoꝛũᷣ vulnerũ medicamentũ pꝛeſtar
deus. ex affluentiſſima largitate ipius eſt boc eſt plumbũ in ſagitta cupidinis. Hec

⁊ veritate.qua ſperantes nunq; ꝓmiſſis eęlſt tyriaca de ipo veneno venenatoꝛũ cõ
Mar Iniuria vᷣo ⁊ peccata ſunt fecta.que venenum vicloꝛu et peccatoꝛuʒ
a

ffectiones quas narrabo et enumerabo moꝛtiſficat et expurgat. Hij ſunt loci.deꝗ
tibi. affectiones inq; bone. quarum pma bus argumenta elicit ſpiritus ſanctus.ex
timoꝛ peccatũ em̃ omne penale eſt ꝓpter quibus vndecim cõduſiones infert ⁊ vn⸗
Dei iuſticiam. ⁊ etiam ꝓpter ꝓpꝛiam ma decies concludit coꝛdi humano ſicut legi
liciam. ⁊ hicẽ pᷣmus ſapoꝛ peccati quo pa tur Johannis 1v Arguet mundũ de pee
lato coꝛdis ſapit penale⁊ iſte ſapoꝛ ſeu ſa cato. Poc ẽ de ipᷣo peccato elicet argume
poꝛatio eiuſdem timoꝛ ẽ ⁊ Anitiũ ſapien la ad repellenda et conſundendã inſania
ie iſtiꝰ qua peccata vicia nobis ſapint atq; ſtullicia peccantii Hee ſunt allegati
ſunt et qualia ſunt Secũda ẽ doloꝛ: ones er quibus dictat ſentendia dapnane
Epune ſapit peccaton vulnus aut leſio onis peccati. Juria id qð legitad Roma
nẽe ſicut legit᷑ yſa. Uulnus⁊ liuoꝛ et plaga viu. De pveccalo dapnauit deus peccaruʒ
umens non ẽ circuligata medicamine. Hocede pdtolbo allegatiões ſumpſit ?
Fercia ẽ pudoꝛ 2 bunc ſapit turpe ? cottidie ſumit in penitetibꝰallegationes.
Annnobe ln. Quarta ira. vper banc ex abus in ipis vapnal dambnart facit

C

apit nobig iniuria ⁊ ꝓuocatio ad vindi⸗ peccatũ ſicut ꝓpᷣo gladio golyas occidit᷑
Mtctam.⁊ de ipᷣo et de nobis. Quinta ẽ indi ſic legit᷑ Romano.xvii.ſicut ꝓpꝛio pugio
aio p hãc ſapit nobis indignatio :nõ ne holofernes occiditur. ſicut legitur Ju⸗

ſolũ q indignũ e vt fiat a nobis ſʒ etiam ) Aith. i. Bes autem tempoꝛales que
yt ſuſtine=. Sexta odiu.Et per hac/diulcie vocaniur ſunt animab bene dil⸗
poſitis etiam ſapoꝛes bene diſpoſiii ſiue

Sr ideo armamur contra ipmꝛbellumi afiectiones, In hijs ergo pꝛimum eſt yr

Be virtutibus

ſapiãt lutum.ſicut legi᷑ Abacuc.ij.vſq; toꝛum apud philoſophos reputatur.pio
aggrauat contra ſe denſum latum. Aua pterꝙ etr in imo ſiue in infimo hoc eſtin R
ro em̃ nõ lutum ſapiunt aurum et argen medio mundi reſidet. Quomodo ſpi
tum. ſed diuicias. Scom ẽ vt ſapiant ne ſint ipſe diuicie innumerabilium ſolli
picem. Juxta quod legitur Eccłiaſtic.xii. citudinũ timoꝛum doloꝛum.⁊ etiam vl
Qui letigerit picem inquinabitur ab ea. ra ſeu vulnera contrectantibus inferant
Cercin eſt vt viſcũ ſapiant glutinoſita Quomodo fallaces et muſcipula quevo
te ſua.ſicut dicit Augaſuper pſal.qꝛ amoꝛ lentes er putantes capere capit.Quomo
tpaliũ viſcus eſt ſpiritualium pennarum do mendaciũ dum pmittentes ſacietate,
Quartũ eſt vt ſapiant ſtercoꝛa. Juxta et copiam ſolam famem aut inopiaʒ aut
illud qð dicit Apls in.iij. ad phylipᷣ. Oia eoꝛum augmentum exſoluunt. Quomo⸗
arbitratus ſum vt ſtercoꝛa.vt xpᷣm lucriſa do vanitas ſunt.dum nec cõferunt pleni⸗
cerem. Quintũ ẽ vt ſapiãt ſoinas.mul tudinem continenti.nec fulcimentum in⸗
tiplciter pungẽtes et exulterates coꝛ hũa⸗ nitenti.nec fructuʒ laboꝛanti in eis aut pꝓ
nũ. Sicut legit.viij.luc.et iiij.marc.in pa⸗ eis vt in alijs locis iam multociẽs et mul
bola de ſeminib?. Sexlüũ eſt vt ſapi tipliciter declarauimus. ? in ſermonibus S
int fallaciã ſiue deceptionẽ qua habẽt ſic declamatoꝛijs declarare cottidie non ceſ⸗
dicit veritas math. xiij Fallacia diuicias ſamus. Sunt et alij ſapoꝛes earumxi
ſuffocat vbũů. Septimũ eſt vt ſapiant 4 elicet quibus ſapiunt onera demergen⸗

vanitatẽ. Que igit ſunt diſpoſitioẽs bo: Acia in ꝓfundum moꝛiis et tenebꝛarum re
noꝛu tempꝑaliũ videlicet que cũ temꝑe ve:⸗ clamatoꝛia furum. latronum.et raptoꝛuʒ
miut et cum temꝑe tranſeũt et amittũt᷑.vt et ꝓuocatoꝛia eoꝛum non ſolum ad om⸗
ſeptẽſapoꝛes in bene diſpoſitis animabꝰ nem ſurreptionem etrapinam eoꝛuʒ.ſed
pariüt Pꝛimũ lutũ cuius viliſſima eſt etin omne piculum et omnem moꝛtẽ pof/
habundãcia ꝓpter qð cui diuicie lutũ ſa-⸗ ſidentium eas. Tercio ſapiunt litigiũ.
piũt. habũdancia eoꝛũ ſapit eis viliſim vnde⁊ muſerem litigioſam plerumq; af
et ideo reicibilẽ. et nullatenꝰ congregabi⸗ fluennam iſiam tempoꝛalium in expoſiti
lem id eſt congregari dignã et diuitẽ non onibus libꝛoꝛum ſalomonis interpꝛetati
aliud eſſe qᷓ; hominẽ ðᷣ aceruo ſeu luti cõ⸗ ſumus. Pꝛo hac em̃ om̃ia auditoꝛia ſeu
gerie magna demẽtiſſima cecitate illuſũ. conſiſtoꝛia litium tumultibus et clamoꝛi⸗
et de eo tanq; de aceruo diuiciarũ nobili bus pſonant. Eodem modo⸗ belluz
um gloꝛiantẽ.Et de alijs in ſermonibꝰ ex ſapiunt dinicie et belloꝛum ꝑicula omni⸗
hoꝛtationũ ia multa diximus ⁊ in ſcriptu um. ꝓpter qð viꝑ diues ⁊ opulentus om
nis canonicis ſcriptiſq; ſanctoꝝ miia me⸗ oni genere inſidiarum ⁊ oppugnaionum
