cis.ſi eĩ in oculis ſiue aſpectu etiã viliſſimi
gartionis nõ auderetvel vir vł mulier tur
pe gliqd facere vel pᷣ᷑ verecũdiavel pᷣ timo

reqntomagis in oculis oĩa vidẽtis dei ni

hil turpevł qð ei diſpliceat facere debem⸗
vel etia cogitare.Et illud remedium docet
Boetius.Magna em̃ inquit ẽ nobis indi⸗
ta neceſſitas ꝓbitatis.duũ oĩa agimꝰ ĩ ocu
lis iudicis cũcta cernẽtis.Erubeſce anima
xpᷣiana in oculis ſponſi adulteriũ gliad i
J iijz

nn⸗

Eſrnunt onem Ruſetd gſriſta en
„

R

W0

6⁶

1

plurima ſicut legit᷑ ꝓuerb.vj. Et ne putes

ga vel flagellũ vł oeterritoꝛiũ aliqdquod

litatibus ſu is ⁊ ſtulticijs deterreant᷑. Sic

Be temptationibus etreſiſtencijs

⁊2 expiencia docebat addiſcere cupientes
pungẽs eos ita foꝛtit᷑ vt cõpelleret eos ad
clamoꝛẽ. Hec dubitaãduʒ ẽ quin ſatis leui
punctione hmõi tẽptatio caruis exlingua
iun ad hoꝛa ⁊ cũ iteꝝ ſurrexerit.adhibeat᷑
terũ remediũ. NHec dubitamꝰquin aſſue
factione hmõi ſupꝛa modũ ꝓficere quicũ

cere aut etiã cogitare Time ʒelũ ipᷣius qui
n0 parcet in dievindicte nec acquieſcet cu
luſq; pᷣcibꝰ nec accipiet ꝓ redẽptiõe dona

eiũ latere quicq; eoꝝ q̃ in te vel fiũi vłſũt.
cũ ſcriptũ ſit in ᷣmo Sapiẽ. Auris ʒeli au
dit oia.Et ad hebᷣ.iiij. NHulla creatura ĩui
ſbilis ĩ cõſpectu eiꝰ oĩia nuda ⁊ apꝑta ſunt
oculis eiꝰ.Ad quẽ nobis ſermo. in pſal.
Scrutans coꝛda⁊ renes deus.Expaueſce
ocłos ⁊ intuitũ iudicis q reddet vnicuiqʒ
iuxta opa ſuaua. Nonũ remediũ ẽ ↄſide
ratio infernalis patibuli ⁊ eternoꝝ crucia
tuũ.Sic ei quida ex ſanctis pribꝰ extiarit i
ſe ardoꝛẽ gule.Cũ eĩ trãſiret iuxta cucume
rariũ quoddam⁊ videret ĩ eo cucumeres nec oiĩa ſcribere ſufficimꝰ ad alia feſtinan
maturos eſui ia aptos et exarſitĩ eo ap⸗ Nuonuia autem co gitatio velut ca
1

q; domari⁊ etia abſterreri vt rebellare de

adeo ſeuũ quod nõ verberibꝰetiã a naiu
ra ſua ⁊ a conſuetudine non miteſcat.
Sunt ⁊ alia remedia ꝗᷓ non ſolũ ſpiri
tus ſanctꝰſed ipᷣa mala temptationum vi

petitus gule vehemẽtende quibꝰcũ nullũ/Hput ẽ antiqui ſerpẽtis vt dicit hieroni. Et
hre poſſienniſi eos furaret᷑ aut raꝑet.cõſil⸗ den
derauit ſtatim de ſuſpẽdio vel alio ſuppli neatur totusſtatim ulabitur ipᷣmq; caput
cio/ſc reuerſus ad coꝛ dixit apud ſe.q; tam
caro exicoꝛo volebat comedere de illis in
Juſpendiũ eĩ exicoꝛũ ẽ quo fures comedũt
quicꝗd comeduũt. Sic ergo puulis vel vir

rendũ faciuimũcapiti eius maxime obni⸗
tendũ ẽ x illi celeberrune occurrendu. Ju⸗
xta conſiliũ poete. Pꝛincipijs obſta. ſero

remedia in tractatu de hoc ſingulan.cuiꝰ
opiã faciemus petẽtibus. Deę Fpta tioni
et tibi velvirga pris miſcdᷣiarũ oñdit. et/bus vero que ſunt veſtiũ edifilion potẽti⸗
quod ẽ efficatius iternale patibulu vt de⸗ arũ honoꝝx aliaꝝ hmõi fadile ẽ inuenue
terrearis a puerilitatibꝰ tuis atqʒ a ſtniti⸗ remedia ſcientibꝰilluſiones quibus talia
cijs. Decimũ ẽ moetis memoꝛia ⁊ hoc
remediũ docet nos ſcriptura Eccleſis ſtici
vij. Fili memoꝛare nouiſſima tua et ieter
nũ no peccabis. de hoc Hiero. Facile ↄtẽ
pnit oĩa:q ſe ſꝑ cogitat moꝛituruʒ.de hoc
Socrates. Duma phyloſophia ẽ cogita⸗
tio moꝛtis aſſidua Hoc autẽ dixit qm ſum
ma ppyloſophie ĩ hoc eẽ credidit videlicʒ
in cuſtodia ⁊ in defenſione a pᷣſentibꝰ vo
luptatibꝰ ꝗbus ime inebꝛiant et capti⸗
uant illaqueant᷑ abſoꝛbẽtur ⁊ ab omi vi
goꝛe ⁊ virtute penitus eneruaãtur. Memo
nia vero moꝛtis appetitꝰhmõivoluptatũ
vehemẽter extingui Undecimũ reme
diũ ẽ moleſtia vel afflictionis vel laboꝛis
quod remediũ ena ſi nõ cõtinue ſibi quis
exhibeat. Hoꝛa tñ blandiẽtis tẽptationis
ſaluberrimũ ẽ illud opponere.hoc reme⸗
dio vtebatur tpe nro ꝗqdaʒ epiſcopꝰ ⁊ iſte
qui ita eũ docebat habẽs ferrea inſtrumẽ
ta ita aptatavt abſq; vulneratõe caro hu
mana vehemẽter pungi poſſet et doloris
vehemẽtis moleſtiã abſq; vlla ſanguinis
eflulione inferret. Hoc artificiũ ipo ſenſu

vulgo babꝛenaldũ vocat oñdit᷑ vt a pueri

declamatlionibꝰ ia multa diximꝰet dicere
nõ ceſſamꝰ. Deę remedi svero contra

operibus et mirabilibus virtutuʒ ⁊ in ca⸗

tatis humilitatis atq; pacientie.et parum

mus ſatiffeciſſe.
D Oſt hec Memꝰ⸗ modos reſiſtẽcia
P

vnaqueq; virtus invnaquaq; tẽptatione

tio ẽ vel ivbugnatio dyabolicajs qua qcun
q; virtute pugnare nõ poſſumꝰ Et hoc eſt
qm ſic a qcuq; vitio extingui poſſunt oẽs
virtutes:ſic neceſſario ⁊ a quacunqʒ viniu
te repellit quo deũqʒ viciũ. Null quippe
dubitat quin quodcunqʒ viciũ intras ant
ma hũanã oms virtutes excludat ⁊ expel⸗

tes oẽs extinguit. Quoniã ꝗ habet vng er
neceſſitate habet oes. De virtulbus

q; valeat in virtute caſtitatis ⁊ carnẽ eouſ

diſcat atqʒ diſſueſcat. Nullũ ẽ em animal

ubꝛicus ẽ ipᷣe ſerpens: ita vt nin capue te⸗

eius id ẽ co gitatio debiliſſimu ẽ.⁊ ad cole

emptationes ꝗᷓ fiũt ꝑ aſꝑa in tractatu de

pitulis de operibus et mirabilibus paup

ſi ad ea vocata fuerit opet᷑. Nulla ei tẽpta

lat inde. vnũ em̃ quodcũqʒ ex vicis vᷣtu-

ros ſanctos docuerunt ꝗᷓ nec oĩia nonim

medicina ⁊c.de quo iaʒ ſeripſimꝰtriginta

uluduũt habẽtibꝰilla/⁊ nos ĩ exhoꝛtatoꝛus

exercitatis ⁊ pauca intelligentibꝰnõ credi

rũ etrepugnationũ quibꝰ ipe vir
tutes ↄtra vicia pugnatet quicnd

,6ſlininrn

R

ggüfuini

zönagene

eri

. Prnon

ſteonimne
bnöiynunn
loderituan

ctineone

elcntnic
Cinnzpinun
Ctmnnanenz
ligihorcdi.
ſceuehortn
dori
idiceinon
gloltlana;
fentiinizue

—

agtanſcnnn
lseonarica.

gümenannteis
WVmoösft,
wasdetone
Guodinmin
Alcitinmin
erichpin
eroechunea
Ralcnnſſini
ungiuſoiti
chlerereran
Malameſciind
niſdncgioe
Cfamneintehee
kteideincigntt,
1ogltatonire⸗
Nioſtenhhi
gatlant
tgunſſine
hllpengait
gaſfinening
elentſepni
hͤſnberen
humscut
Pligla
ſiche
raoſgladti
ſeocgupi
Eauln;
Meſni⸗

. —2 =,
= =

—=
E
=

S-

EE-
Ee

—,
= =
==

— £☛
k=–

=S,õe —= S=S
=
—

=G

=—
=
E
=

.

= Z
—
—
SS

==
=S

=2
Se

=SS=
—.

E
S.
E

= =ẽ =S —

= S=S

—
Se

——

E
=
E
SZ
. —
S2

S=
=
=
=
☛

— — — —,
— =
S=
=,.
S=
=
—*
—
—

nos

a Mse
. Pulüiin
tan cogitanon
1sl Dat ben
slila peni
abiturtöng
Nlichumut.14
nsmapme
eGNN„ο.
undebochen
—

4
. S.
DrisD
. 2 8

. .
Denecrsd 1

Tücusfilnhin
Arpun M

mniunpiui

—
SG

4
6
6
.

tm nnhutſi⸗
üni uihyſfen
anadcl

α☛sααυ —tude 6te

ccxxviij

gnãdi cõfuſus ⁊ deſperãs abſcedit.el ſi
remanet ad inſidiandũ calcatur pedibus

gratũ facientibus loqmur ſicut oſtẽdim⸗
in pᷣma pte tractatꝛiſtius.pter hoc dicit
Jacobꝰ.x. Qui offendit ĩ vno factꝰ ẽ oĩim
reꝰ. In vnoquoqʒ ei peccato moꝛtali oẽs
in eo virtutes moꝛiũtur. Silr ⁊ vnaquaq;
hmõòi virtutũ viuificatain quocuqʒ oes
eodẽ virtutes viuificatur.Aliquo igit mo
videlicet vel directe vel indirecte cõtrarie⸗
tas vł repugnacia ẽint᷑ quodcũqʒ viciu et
quãcunqʒ virtutẽ.nõ ẽ ergo mirũ ſi impu⸗
gnet vnaqueqʒ virtus cõlra quodcũqʒ vi
ciũ⁊ ẽ hoc qð ſuadere intẽdebamus.De
fide autẽ hoc expᷣſſit apls in vlłt᷑.ad epheſ
dieẽs. In omib ſumentes ſcutũ fidei.qð
ẽ dicere in omibus temptationibꝰ. ꝓpter
quod ⁊ ſubiũgit. In quo poſſitis oĩa tela
nequiſſimi ignea extinguere. Hijs ita⸗
Hſe habẽtibus incipiemꝰ aſſignare mo⸗
dos ⁊ artificia pugnadiquibus vlũturvir
tutes cõtr̃a vicia. Hec igit᷑ dicimus ęe tria

quonꝝ pᷣmũ ẽ iaculoꝝ ſeu teloꝝ qᷣ a ꝑte vici

oꝛũ mittuntur eliſio ſiue euaſio ⁊ hoc duo
bꝰ modis fu. Pꝛimũ ꝑ fuga ſicut ſupꝛa di
ximus de foꝛnicatione qui eo mõ fugiunt
quo diximꝰ iacula declinat temptatões
elidũt.ita vt inuacuũ laboꝛet hoſtis.
Secũdo ꝑ indignationẽ ſicut euident᷑
appet de charitate quęadmodũ negocia
loꝛ qui chariſſimã habet mercẽ aliqua/ſlõ⸗
ge minus iuſto pᷣcio offerentẽ emptoꝛem.
nec reſpicere nec audire dignatur. plenq;
autẽ etiam eidẽ indignat᷑. Sic qui deũ hʒ
carũ.Quicquid ꝓ eo deſerẽdo dyabolus
offera etia reſpicere vel audire dedignat
et eidẽ indignat᷑.cũ ſuꝑ oẽm eſtimationẽ
⁊ cogitationẽ⁊ cogitatũ minus offerat q;
decẽs ſit nihil ꝓꝛſus compatione illius.
Iſto aũt artificio acquirit᷑ nobiliſſim⸗

D ac gloꝛioſiſſimus triũphus.quãdo ⁊ iacu

la ipa vilipendũt/ſede ipᷣe dyabolꝰ igno
minioſiſſime vincitur qñ nec hre vnde pu
gnare valeat reputatur. Pertinet ad hoc

artificiũ ſic inherere ſe tenere ei qd habz

vnadqʒ virtus cuſtodire atʒ defenderevt
nec dyaboli iacula ad ipam pueniaãt. Sic

ei ꝗ deũ habẽt chariſſimũ aliqui deo ihe⸗

rẽt eiuſqʒ bñplacitũ adeo intẽdunt adeo
qʒ in eis ſe occupat vt ad eos contrarie of

fenſionis iacula nõ ꝑtingat.ſtat eiimobi⸗ ph

li cogitatione in ipᷣo fixi⁊ cogitatio eoꝛum

apð altiſſimũ ẽ Sic legitur Sap. v. Qua

re qm ꝑ ſola cogitationẽ pᷣmꝰ pater acceſ⸗
ſus ad coꝛda fideliũ dyaboloſtanqᷓʒ pᷣclu⸗

ſa ſihi via nõ ſolũ vincendi ſed etia impu

1 12

eoꝛundẽ.id ẽ affectibus.ſic legit᷑ in pſalm̃.
Sup aſpidẽ ⁊ baſiliſcũ ambulabis et con
culcabis leonẽ ⁊ dꝛaconẽ.Et.xvl.ad Rom̃
deus pacis cõteret velociter ſathana ſub
pedibus nr̃is. hHec autẽ calcatio ſeu cõcul
catio ſpiritualis intelligenda ẽ quoni pe
dibus coꝛdis fiſquicꝗd em̃ deſpicimꝰ? vel
nõ curamus coꝛdis pedibus cõculcamus
Debes autẽ reminiſci hic qꝛ illud arti

ficiũ pugnãdinõ habet paciẽcia ⁊ humili

tas ymmo contrariũ ⁊ incõpabilit᷑ nobi⸗
lius.omia quippe iacula excipiũtvt dona
magnifica?⁊ enxenia pᷣcioſiſſima. Pauper
tas vero om̃ia dãpnat lucra ineſtimabi⸗

lia ⁊ hoc in capitulo de oꝑibus ⁊ mirabi⸗

libus earũ latius ꝓſecuti ſumus. Se

cundu artificiũ ẽ repcutere.⁊ hoc ꝓpᷣo gla

dio nõ alieno. Hoc autẽ facit vnaqqʒ vir
tus quocienſcũqʒ in temptatiõe decoꝛ ipᷣi
us ⁊ pcioſitas cogitaturi: hmoi quippe co
gitatu ipᷣa peccataq temptant ipe cogi
tationes et iacula que ab ipᷣis emittuntur
ſemꝑ tanq; vulnerata debilitãtunet qñqʒ
ꝓſternunturinterdũ etiã diſparẽt et in ni
hilum euaneſcunt quéadmodũ exhibita
luce tenebꝛe diffugiunt et diſp arent ꝓ eo
em̃ ſolo/ea quevicioꝝ ſuntiſiue delectatio

nes ſiue aliqua alia vel alicuismomẽtii no

bis eſſe vidẽtunin hoꝛa temptationis/qm̃
lux virtutũ vei ꝑ ignoꝛantia vel ꝑ negligẽ⸗
tia ea hoꝛa nobis abſconditurquẽadmo
dum ꝓ eo ſolo putredines lignoꝝ⁊ ſqua
me piſciũ ð nocte lucent.qꝛ lux ſolis abeſt
vel alia. Silxr ex eadẽ caula ĩ tenebris
noctis frutices videntur acies bellatoꝝ et

quãdoqʒ magnus exercitus. ꝑ hoc etiam

nos ſolũ ledunt ⁊ vulnerat ea qꝗͥ vicioꝛum
ſunt.quia et aliqua eẽ bis videtur.quẽ
admodũu fu in ſompniatibꝰ qꝛ fantaſma⸗
ta rerumnon ipᷣa veritas eos mouẽt.nec
minus delectat eos aut contriſtat dũ doꝛ

miunt qᷓ; faceret in ipᷣa veritas vigilätes.
Etnos lam diximus? dedarauimus mul

tociens. quia peccantes ſunt et ſe habent
quemadmodum et ſompniantes. vnde⁊
euigilare ſibi videntur cum reſipiſcunt et
er penitenciam reuertuntur. de hoc apo
ſtolus Ad Epheſeos quinto. Surge qui
doꝛmis et exurge a moꝛtuis⁊ illuminabit
te chꝛiſtus. Et ſcriptura de exemplis iſtis
refertiſſima eſt. Quare manitfeſtum eſt
quia ſic ſunt virius et vicia ſicut veritaree
ll üü

..

F. „

Moluet

De temptationibus etreſiſtencijs

et fantaſmata. et ſic ſtatus culpe et gracie eſt mihi in celo gaudioꝝ ſupple et tu caro

—

Areupier
vt ſompnus vel ſompniũ et vigilia. Sicut nequiſſima quid mihi offers ſuper terraʒ noc
. ergo adueniente vigilatione recedũt fan⸗ non dimitto gaudia illa ꝑpetua atq; pu⸗ cmloneely
taſmata ſic conſtituta mente eo mõ q̊ dici riſſima ꝓ hac quam offers mihi ſpurciſſi uanite
— mius in luce veritatis tanq; in vigilia vve ma et falſiſſima et bꝛeuiſſima voluptate. mrortani
ritate recedunt et conterũtur fantaſmata Deinde pugnat charitas et dicit. Carum iemnenisn
temptationi. Eerciſi artiſiciũ eſt luos babeo deum meutam vili pꝛecio. nec me neelenemi
½ 2 vnaqueq; virtus via ipſis vicijs interficit. nec ipᷣm vendam graciam eius diligo. nö Dagceke
Hoc autẽ ſic facit.Accipit iacula ad tranſ⸗ ipᷣm ꝙ le o nequiũſima voluptas ofendã une
uerberandũ vnuquodq; viciũ ab ipſo vi⸗ Deinge caſtitas.ne laboꝛes inuanũ eoui (lpoeie
cio et nos oſtendimus iam q decẽ iacula q; mihi placet puritas et cando: meus. et ſlontorulte
accipit vnaqueq; virtus a vicio ſibi cõtra omnia inquinamenta tua tanq́; moꝛtem (bcarbit
rio contra ipumi⁊ eadẽiacula. Jacula vo deteſtoꝛ.Deinde caſtitas ſpiritualis. An „ R
camus decẽ argumẽta ſpirita ſancti exxpo neſcis quia cum rege regum contraxi ma llai
nẽtes verbũ illud.xvj.capᷣ. iohãnis. Ccum trimoniuʒ in baptiſmonullo me do ilud baftio
venerit ille ſpũs veritatis arguet mundu;ʒ polluam vel infringam. Deinde pugnat titi n
de peccato.eliciens ſcilicet de eodẽ pecca⸗ foꝛtitudo et dicit. Nec vires habes nec ar ſhhieturuen
to ad concludendũ ⁊ peccato et peccatoꝛi ma contra me.ferrum et ignẽ paratus ſuʒ ſpiin. 1
Hec eademvocamus decẽ aromata ama pati et tu me puluinarib⸗ lemptas obru ttnin ſn
riſſima ex ꝗbus mirra ſpiritualis cõficit ? ere. Deinde magniſicentia coꝛdis ⁊⸗ ſeieccani
hoc dixim? in tractatu ſacramentoꝝ in caa dicit. Tu que es aut quata es. vt me aude dbllononde
pitulo de cõtritiõe ⁊ attritione peccatoꝛũn. as ꝓuocare. Poſt hoc iuſticia pugnat et hiblefri
de hoc legit ad Ro.vij.De peccato dam⸗ dicit ad furtum et ꝓditionem me inuitas KWentüh
pnauit peccatũ.quẽa dmoduʒ de ipo ſcoꝛ: non te audio.fidel mee ↄmiſſa eſt mulier Fcnmmün
pione mediecina fit cõtra mo:ſurã ipius.? iſta cuſtos eius eſſe debeo non pꝛoditoꝛ. aoggi
de ipᷣo veneno ſerpentis cõtravenenũ ißpi Deingde ſanctitas iſta mulier templuz dei 3 imnit
us. ? de ipᷣo bufone lapis extrabit qui cõ eſt. in baptiſmo conſecratu. etymago dei Grndinng
tra venenũ eius ẽ ſaluberrima medicina. viua et ſancta. abſit vt illud violem vłiſta ſugal
Sic⁊ de dꝛacone carbũculus nobiliſſimꝰ polluam Poſtmodũ ſapiencia. An ne n gr
fronte eiꝰ naſcit᷑ et creſcit.De q̊ nõẽ du⸗ ſcis inquit qꝛ ego ſum puritas palati coꝛ⸗ WDl n
biũ quin valeat cõtra venenũ ipiꝰdraco⸗ dis et guſtus ſpũalis mundiſſimus. ettu iunn
mns. Sic wvij.ᷣmi Regũ. Hollath gygas apponis feculancia luxurie comedédam. tiingen
Pbꝛio gladio interfectus ẽ. Et.xiij.iudith. An neſcis in dignationẽ ſtomachi ſpiritu ti iun⸗
Holofernes pugione pꝛopo decollatus. alis in quo ego ſum. qui nec modicum in unſtlhe
AIſtugd autẽ artiliciũ ẽ quo ipᷣe qui tempra⸗ quinati ſuſtinere poteſt. quin illud per cõ anre
turobijcit ipi peccato turpitudinẽ ſua.ver ſeſſioneʒ ſtatim euomat. Ego ſum in quã ung
bi gra. Cu diligeẽter cõſiderat feditatem lu nihil in quinalũ incurrit. Sicut legit Sa⸗ enntüſcen
xurie ⁊ ex illa abbominat᷑ eã⁊ reücit a ſex piencie.vj. Cũ autẽ in pᷣcedentibꝰ ꝓpꝛias ninmmt
ab ipᷣa luxuria accipit iaculũ quo ißam ꝓ operationes virtutũ ſcripſerimꝰ facile eſt n lan
ſternit. Eodẽ moc& malicias eius con⸗ tibi ex bijs que dinus et exillis pugnas ☛
ſiderat quot nocummenta tot ab ipa iacula virtutuũ ſingulariu aduertere.cuʒ vniuſcu⸗ rirnnuen
accipil. et in ipa eadem iaculatur vt autez iuſq; virtutis opaſiones vicioꝛu ſicut ſiin Knpnn
pugna virtutũ manifeſtioꝛ fiat.ponemus temptatione habeantur percuſſiones. W lnendin
exemplũ vnũ temptationis in quo omes Alttẽde aũt qꝛ hic nõ diſtinximꝰ anvir nnelet
Qamrie X, pugnat. Hoc ant illud ẽ qð familiariꝰ tutes loquat᷑ an ip̃i qui virtutes habẽt er 4 ſe
⁊ lucidiꝰ nobis occurrit. Aliquis cõmiſit plſona eaꝝ.Et iteꝝ qñqʒ ſpeciẽ viriutis.qñ mutthütſt
proꝛem ſuam ſpecioſambone fidei alicua qʒ genus pliritatẽ vt poſſimꝰdeclinamtes nokftri,
ius in cuſtodia. Ille vero exardeſcit in cõ⸗ et finẽ hic huius capituli faciẽtes. ? inlliemzſi
cupiſcencia ipiꝰ. Pꝛimo igr pugnat fides 9 oſt hec eo oꝛdie q̊ pdirimꝰ ꝓcede⸗ utaiſbigr
et didt.Coxicata ẽ iſta voluptas atq; moꝛ tes.loqmur de merit ⁊ retnbutio Dawſnün
tifera. ne biberis eam. Deinde timo: obij (nib⸗. Et dicemꝰ ipᷣmis qd ẽ merilũ⁊ quot litünan,
cit tremendũ dei iudiciũ et gladium errre modi merendi. Deinde ꝓſequemur rein Niſen

me ſentencie omiaq; infernalia ſupplicia. butiones ſanctoꝛum. ? que illis hic fiunt. datnn
ercio pugnat ſpes et dicit. Quid em̃ etr que in futuro eis faciende ꝓmittuntur

inene
☚
eulimae,
nuscun
aboresnnnn
MAnri
enegnnann
lmorulones
mmaiikenr
uinand
Ninuet
1 Pcnwtentis
lſentiih
oci
isrCNai.
nonifonunſ
.,Minero
teſtuin iluct⸗
nal Egoſinin
umnn Oianlgt
ziſcipein 4
–a
Ahjnndi

40 .

Gmsnii uſ
oungl imnn
cniNimmi in
oheninnin,
nin alne
tansell ,
munuuſc,
ne ſit
id

„ — ——— .
.

Weritu ergo ppᷣ̈e ⁊ rectiſſima diſſinitiõe
obſequiũ rettibunioõis obligatoꝛiũ. hoc
ẽ qð recipientẽ ſiue illũ cui impẽditur retri

bet. Wanifeſtũ ẽ duobus modis. Neq; eĩ
emptoꝛ tanq; retributionẽ petit peiu ven
dite mercis aut taqᷓʒ pᷣmiũ mo tanq; pᷣciũ
nec ſe meruiſſe aliꝗd dicit alt᷑ apud alteꝝ
Heinde renibun⸗ nõ habet locũ v bi tri⸗
utio nõ ẽ. Eſt em̃ retributio quaſi reflexa
vel recipꝛocata tributio ⁊ vulgarit᷑ vocat
redonatio vel remuneratio quaꝝ neutra
locũ habet vbi donatio vł muneratio nõ
Z bceſſit. Ex auo etiaʒ manifeſtũ ẽ qꝛ int
locantẽ oꝑas ſuasvel etiã conducentẽ nõ
habet ſimiliter locũ meritũ.locatio eniʒ ⁊
conductio ꝓculdubio cõtrarie ſunt dona
tioni ⁊ redonationi.ſimiliter tributioni ⁊
retributioni. Ampliꝰ.ocatio ſine du
bio ⁊ ↄductio ſicut venditio ⁊ emptio ſut
licet ſic vocẽtur. Quare apud eas vł inter

S ſrmcrvν oνρα gaαονααο mbdigz Oraſvay —

rmonibus q vidẽtes theʒaurorũ enſt

butionis efficit debitoꝛẽ. Quonia aut in
emptoꝛẽ et venditoꝛẽ meritũ locũ non ha

ge vel ferule. Sic hmõi ſeruitoꝛibus deꝰ

ibus g vic icuſtodes
plures foꝛlioꝛes ſen paratos in moꝛtem
et captionẽ eoꝛũ ſi theʒauros inuaſerint:

nulla debetur gra ſi no furẽtur.nullũ me⸗
rituʒ ẽ eis a furio hmoi abſtinere.Similx
ſi nauigates ⁊ naufragiũ ſibi imminerevi
dẽtes ꝓ eo ꝙ nauis eoꝝ nimis onerata ẽ
7 ſi nauim exonerarevolentes pᷣcioſa que
q; merceimonia in mare ꝓiᷣciat.nemo im
putat eis ad virtutẽ largitatſvł alit᷑ ad me
ritũ. CEodẽ mo ſi latrones iſectari ſe vi
dẽtes a ſatellitibꝰ iam iãq; ſe ↄpᷣpenden⸗
dos ab ipᷣis.Et ꝓpter hinõi metum ſoluʒ

lſarcinas furtiuas abijciũt.nõ ex hoc aliqᷓ

gra eis debetur. Nemo dicit eos pꝛopter
hoc pᷣmiũ aliqð merniſſe.Silr⁊ puulis ꝗ
ꝓpter ſolũ metuʒ flagellationis dimitlũt
aliqua facere mala et bona faciunt nemo
em eis regraciat᷑. Sed vt vulgo dicit᷑ vir⸗

legracianino debet. ſed magis patibulo
infernali ꝓpter qð ſolum vel mala dimit

eas nullo mõ meritũ. Similit᷑ nec gracia tunt vel bona faciunt. Cũ igr nec pꝛopter

locũ habet in pᷣdictis caſibus emere eivel
vendere nõ ſolũ nõ ẽ gracie.ymmo etiaʒ
gre contrariũ.pꝛopter quod ⁊ ſpiritꝰ ſan⸗

ctus ꝗ gra ẽ ⁊ gratis oĩa donans.pꝛauita

A tẽ ſymoniacã adeo deteſtatur. Apparet
80 igr euidẽter qꝛ mercẽnarius ppᷣe nibil me
retur. ſicut neq; venditoꝛ in eo quod vẽdi
toꝛ.⁊ qdð ðꝛ mereri mercedẽ ſuã nõ alio in
tellectu dicitur.niſi qꝛ facit oꝑa ſua.vel ſer

zurrũt ita vt mereri ꝓpᷣe nõ dicatur niſi ꝗ
Pgraciaʒ pᷣſtat.hoc ẽ qui gratis impendi

deũ vel hec dimittantvel illa faciat.in nul
lo ſibi ad retribuendũ deũ obligant. Illi
em̃ ſeruit vnuſquiſq; ꝓpter quẽ leruit ⁊ it
li fit vnũquodq; ꝓpter quod fit. Quar
mercennarius cum ꝓpter ſemetipᷣm ſolũ
mõ opꝑas ſuas impendit dñolqui pꝛopter
mercedem ſola quaʒ ſibi ſolo amat ⁊ que
rit.anifeſtũ ẽ quonia non dño ſtnrieia C
ẽ intus⁊ ad interius ſed foꝛis tm̃.ſibi autẽ ꝰ

erunt autem magiſtri et dicũt adhuc ꝗa

nitio illã ſibi deberi. Gra igr⁊ meritũ d intentione ⁊ pꝛincipali voluntate.Di

obſequiũ.nõ qui elocatuũ aut certe pᷣcio pᷣ
axatü. Scimus aũt plerũq; ⁊ meritũ
et mereri dici nõ ſcõm rectã intentionẽ ſic
in ſeruo mercẽnario ⁊ ſicde beata dei ge⸗
nitrice dicitur.poꝛtare meruit regẽ celoꝛũ
⁊ dñm cuz reuera nulla merita ad hoc vn
qʒ attingere potuerintiecvnq̃ʒvel ipſi vł
alij hoc deberi potuerit vt dei m fieret.

B Sead reuera digna vel ydonea fuit vt

hoc ei ſter mulieres ſingulariter gra dini⸗
na tribueretur.nõ vt meritis tanqʒ debi⸗
mũ eius hoc dei iuſticia redderet.Niſi em̃
gratis impenſũ fuerit obſequiũ recipientẽ
retributiois nõ faciet debitoꝛẽ.qm̃ nec lo
cũ habebit ibi retributio vt iã diximꝰ. qui
ergo deo ſeruiũt ex timoꝛe ſolo.hoc eſt ꝓ
pter hoc ſolũ vt eterna effugiãt ſupplicia.
nulla deo pᷣſtant graciã. Nulla ex hoc eis
Hebetur retribunio.quẽadmoduʒ neqʒ ia

meritum guodd diffininimus eſt pꝛopꝛiez
recte atq; ſtricta ratione meritum.⁊ vocat
hmõi meritum condigni. Aliavero inten
tione dicitur meritum congrui.⁊ hoc nõ ẽ
niſi digni tas vłydoneilas qua aliquis di
gnus vel ydoneus ẽ vi aliquid ei fiat. Si⸗
cut alias dicitur epiſcopatu meruiſſe.id ẽ
dignus vel ydoneus eſ epiſcopatu.
Bimiliter et qui oꝛat deuʒ vt remittat
ſibi peccata ſua ⁊ qui facit quod ſuu m eſt
velboteſt lugẽdo.dolendo penitendo la⸗
chꝛimando cõgruit diuine bonitati vt mi
ſereatur ipᷣius.congruit etiam coꝛ di ſic pa
ratolvt reſpiciatur a deo eiq; graciam ſu⸗
am infundat. Merito ergo congrui
dicitur mereri remiſſionem peccatoꝛũ vel
raciam qua deo gratus et acceptabilis
lat. Sie reuera dign us eſt et ydoneus vt
hoc ei pꝛeſtetur. Eſt ergo ſecundũ pꝛi⸗
ma intentionem que vtiqʒ recta ⁊ pꝛopꝛia

1,

—

— , i
—

t meriti debiti quod ipſi vocãt condigni
Iſta vero ſcᷣm meritũ cõdigni qð ipi vo

meritis

ſolis naturalib? cõſtitutaq̃ʒ ꝗ exbabũds
cia et diuicijs gre ſeruiunt eide. Amp̃.

5 . B cat congrui. Et iuxta pᷣmma intentionẽ dici Si ꝗð deo pᷣͤſiat de paupꝑtate lrali ſeu tẽ⸗
S tur qꝛ nemo poteſt mereri ſibi pꝛimã graz poꝛali granus ẽ ei quaʒ qð de habũdãcia
Et hoc eſt quoniã pꝛima gr̃a er neceſſitate ⁊ diuicijs hmõicurnõ ſiir ⁊ qð de pauꝑ⸗
—— gratis ⁊ nõ ex debito meritoꝝ confertur. tate ſpirituali grati⸗ erit eidẽ. qʒ ex di⸗
— NDPeelerea cũ ante pᷣmã graciã nihil ha uicijs ⁊ habũdacia ſpiritualibus.pſertim
beat bõ niſi naturalia bonan peccata ſuai cũ ipe non attendat quantũ ſed ex quato
nec ex peccatis nec etiaʒ ex bonis naturali alihusviſu ẽ alicui ſuꝑ hoc.qꝛ cũ opus
bus vt dicut poteſt quis aliqad boni mere/vel obſequiũ graciã nõ habeat vłmeritũ
i

riex peccatis quidẽ nihil niſi ſuppliciũ.Ex
bonis vero naturalibꝰ.quia adeo parue
bonitatis ſunnvt eis videtur ꝙ neq; gra⸗
ciã neq; gloꝛiaʒ poſſibile ẽ quẽq; mereri ꝑ
illa.De hoc tamen diſputabimin ſequẽ⸗
tibus. Uerũtamẽ hic manifeſtũ eit gquerat᷑ comodũ vel tãq; debitũ.
peccatoꝛ ꝑ bona naturalia quocunq; mõ lutio aũt debiti in nuilo obligat creditoꝛẽ
negocietur in illis.tamẽ nec bonũ gre nec ꝙ Nos autẽ iam declarauimus in pᷣma pte
bonũ gloꝛie ꝑ illa poteſt mereri.cum indi Vtotius tractatus iſtiꝰ qm̃ amoꝛ naturalis
gnus ſit pane quo veſcitur ſcõm Auguſti nõ ẽ vſq;quaq; talis ymmo hʒ aliꝗd gra⸗
nũ.Et nos addimꝰ qꝛ idignꝰ ẽ etiã ꝛ aie et tuitat vtita loqmur. qꝛ ꝑ eũ interduũ gra
coꝛꝑpis quas in ↄtumeli creatoꝛis in abu Naliꝗd diligit᷑ ⁊ beneficia mita gratuito
ÿlionẽ peccatoꝝ detoꝛſit. Dicunt tamèma p̃ſtãtur. Hoc em i multis peccatoꝛibꝰ.vai⸗
giſtri ꝙ omnẽ gracia poteſt vir bonꝰ⁊ ſi⸗ deq;ʒ puerſis cottidie expimur. Et ille mo⸗
ctus interdũ alicui mereri. Pꝛimũ er- dus dilectionis vel bñficiencie poſſet qdẽ
Ro diſt utamus vtrũ er ſolis naturalibus obligare recipientẽ ad antidona. Ue⸗
S poſſibile ſit quẽq; vel graciã vel gloꝛia me rũtamẽ ſi quis hocmõ bñſicus eẽt in alte
reri.⁊ poteſt videri c ñic.pᷣmũ quonia glo rũvel hoc mõ aliquẽ diligeret cum ppter
ria nõ min? longe ẽ a gracia:nec minꝰ ma deñ nihil hoꝝ faceret in nullo eũ ſibi peni
loꝛ gracia a natura. Si ergo pꝑ graciam tus obligaret. Si nõ querat an ſic di⸗
poſſibile ẽ quẽcũqʒ mereri gloꝛia erit⁊ poſ ligẽs deũ et ſic ſeruiens eidẽ aligd merea⸗
libile ꝑ naturã mereri gracis. Ampliꝰ tur apud ipm. Bñdemꝰqꝛ deũ ſibi faẽ
reuera debitoꝛẽ.nõ quidẽ ex virtute vłbo

Qð ꝓ naturã ꝗs nõ/ meret᷑ ꝗs gracia. Aut .
hoc ẽpter magnitudinẽ bonitatis ipius nitate huius amoꝛis vel ſeruicij.ſʒ magis
ex ꝓmiſſiõe diuima qua ſe obliganit ma⸗

gracie.aut ꝓpter paruitatẽ bonitatis na⸗
thei. xxv Et.xix. luce bene negociatibain ta

ture vel naturaliũ qᷓ minus longe ẽ a ma t.
gnitudine bonitatis ipiꝰ gr̃e. ꝛ ſi fuerit lentis ſibi cmiſſis Ampᷣ. Lmõi amoꝛ
Sicut nõ fufficit peccata tollere.ymmo ea

ſigratis fueritimpenſũ. Amoꝛ vero na⸗
turalis in deũ vel intẽdat cõmodũ ꝓpꝛiũ

—

vel intẽdat facere debitũ quodcũq; obſe⸗

ꝓpter magnitudinẽ bonitatis ipᷣius gre.
Multo foꝛtins ergo impoſſibile erit mere⸗
ri gloꝛiacũ bonitas gloꝛie incõꝑabilit᷑ ma
ſoꝛ ſit q; bonitas gre.Si vero ex paruita⸗
te ẽ boniiatis nate aliuꝑ quã eouſq; lon
ge ẽ a honitate gre ꝙvſq; ad ipᷣam eiꝰme
rita no attingũt. Wulto ergo ſoꝛtius non
cotinget mereri gloꝛiã p graciã cum long
ampliꝰ diſtet gra a gloꝛia. b. Di
Amb.qꝛ nõ coſiderat de⸗ q̃ntũ ſed ex u
to.necq; ꝗs ſed ex quo.Et ipe dñs in euan inter amoꝛes ſolus amoꝛ gramuitus ꝗ cha
gelio luce.xj. De vidua paupcula qᷓ duo ritas dicitur meritoꝛia facit opera vł ſerui
minuta miſit in gaʒophilaciuz qꝛ plus qʒ cja que exip̃o fiunt. Si Auls aut que⸗
vẽs miſit qm̃ de neceſſitate ſua miſit q mi/ at de angelis ſanctis aut adam ? eua in
lit. illi aut de habũdãcia ſua. Qui ergo ex Zſtatu innocencie. Utrum ex virtutibus ſu⸗
naluralibꝰ ſolisiſeruit deotanto plus in¶is naturalibaſolis deo ſeruirẽt aliqd apð
eius oblequiũ mittit. qnto paupio: eſtin

cere vel acceptos. Et ideo cum hmõi
amoꝛe remanet quis inimicus dei ⁊ eideʒ
odioſus. Quia ig tur deus nõ homines
Ppt᷑ munera ſed mũera ꝓpter homines
acceptat. Sicut oſtenditur Geñ.iiij.vbi le
gitur. Reſperxit ad abel deꝰ ⁊ munera eiꝰ
quaſi in pᷣmis ad abel.⁊ poſt eum admu

quiũ ex amoꝛe hmõi impedat᷑ deonõ im
pendit ei gratisſed vł venaliter cũ ꝑ ißm

1

ſecũ patitur ſic nõ ſufficit deo gratos effi⸗

nera ꝓpter eum. wanifeſtũ ergo eſt quia

5

ipᷣm deũ merenf exmexito vel condigno.

tetb
ſrndeie
uſeniede

cudeblio
iſlecſen
rclter ⸗
iana gais
ſoenceeſkrt
loſpibor
rplon
ecnuude⸗

Opnigiſoipan
Mdeqrolegi
ſonfamein
ſulnmig

1

A Nsarlin

Hilzſnumt
ilveice
Mrn ⸗

(Shfſcanner

Clenndelcesn

eiangeen
Obmndsmco

ommbusa
selnsonnt
nlsgiten
Nltenufnontn
hoylybonorĩ

sOeldas sn

ſuninolenbie;

Mlcneffenllie

Mnlücnon
aspocnann

=☛
= = ☛

aelsnſegn
(konſaffita
Myelgoin

eipanatagh

uarii, Ruiñdemmanifeſtũ eſſe qꝛ deũ ſibi fa Noie em̃ talentivt ait Beda. Quicꝗd ha
Gag cerèt debiioꝛẽ ⁊ hoc ex illa ꝓmiſſione qua bemus ſiue magnũ ſit ſiue modicũ accipi
rac veriſile eſcriptã fuiſſe in coꝛdibus eoꝝ na atur Debioꝛes ergo etiã vſurarij ſum⸗
en aie, turaliter. Non em dubitat naturalit mes omniũ eoꝝ qͥ habemꝰ ſiir ⁊ omniũ bono
Nridiin buana. quin dei bonitas adeo ꝓfuſe bu⸗ rũ open qᷣ fecimus marime ſi ſint pꝛecepti —
uaniſin ficiencie ſiivt qui pꝛiogauit nondũ ſeruien Alioꝗn nõ t diſtricta ralione exigerent a
ſdeeti tibꝰ ſibi bona naiuraliaſaddat ſeruiẽtib?ꝰ nobis vel puniremur obmijlone eoꝛũ
in deberfti amplio:a. Melioꝛt a nie ↄditois er neceſſi De bhoc dauid pᷣmi ꝑalyp. vltino. Ecce qᷓ
genii. N tate optet eẽ deo Fuiẽtesqʒ ñ ſᷣ uiẽtes.Ali tua ſunt dñe tibi obtulimus/ qᷓ de manu .
R 3s auté nibil vidẽtur mereri. Deamo tua accepimus dedimꝰ tibi Silr er Cuce
SS e vero in deũ quẽ aliqui vocant amoteʒ xviu. Serui inuliles ſumus ꝗᷓ debuimus
iingtni⸗ cupiſcencie de quo ⁊ liber Canticoꝝ pio ſacere fedmus. NQuia ergo ſolutio de
ee — maiori ſui parte ioeus conſchtus eẽ videk biti non obligat ereditoꝛe. Wamfeſtũ ee
üzti n Et de quo legitur Sapᷣ.viij. Amatoꝛ factꝰ adimplelio cuiuſcũq; pcepti vel etiaʒ oim
rulbctiar ſum fo:me ulius.quonid amans bmõiꝗqᷓ in nulto nobis obligat deũ cũ in hoc ei de
uuntiin, ſua ſunt tantũ quenit &r amoꝛe illo videli bito:es ſunꝰ ſi dixerit ꝗs.qè in eis
ſwii cet ppᷣas delicias/t quonia delicie tiñ lii ſunt pcepti nibil meremur ꝓpt hac can
— ſpiales ſint ac nobiliſſime. merito ꝗs di Jamſed in hus aue ſuntvotiin acridit qo
— cat qꝛ nibil ꝑ eũ ꝗs meretur apud deũ. em vouedo im meremurcũ ad id non tenea
nm unag ꝓpter ipᷣm nihil faciat exr parte illa.ſʒ ꝓprt mur niſi poſt vot/ anteqʒ debito:es facti
erunnſt ſeIm ſicut amatoꝛ: qui in amaſia ſua tatuy Jumus facieétes ea q vouimus nihil pꝛſus
innimni querit delicias nihil ibi amaſienibil hy meremur. Mouere enim vt ait auguſtinꝰ
mMenndün meriti aut gre apud illꝗs. ſi qs dicax voluntatis reddere auiẽ poſtvoiu necei
Abiinnarg. qꝛ hmõi amatoꝛhonoꝛat den dum ibmpᷣ lſitalis. Amplius. ꝓ quatocũq; Fuitio

Midanit

Genobfintiil cias eius omnibꝰ alus delicess Reſpo belur duplo vel triplo maioꝛ qua em ranrit
õ demus quia etſi facto eũ foꝛis honoꝛare. one hbocect. Amp. Wutuano moda
Etinnilräb videaturſnon tamẽ honoꝛat intentionecũ lio ſunt eſſencialitr obligauões no obli
inͤgmii⸗ non in honoꝛẽ ipius intendat ymmo in ꝓ gatrecipiẽtes eas niſi ad tm ad qntu ẽqmu

mensciciden

Ridemzadint liam intolerabileʒ irrogat deo quia ißas danato dcign5 obuigat ad maiꝰ; id
N˖ni? delicias pᷣfert ulidum magis illas.q;;ipᷣm vel ipa ſit. Amp. Quis ſuus vłfamulꝰ
s relſenici diligat. Eu em non diligit ibm.niſi pprer quãaticũq; obſequus ſuis audeat hoc ſpe⸗
cuuſecblgil illas pꝛoculdubio magis q; ipᷣm diligit il Lare vel petere a pre familias vt adequer
menplin P las. Bi vero quetitur pfer quid na-⸗ eu fili/ Amp.· Sialias puiti marcavna
Mi diege uralis dilectio vel obſequiũ quod ex ißa ti de ſuo alicuinullo iure audebit exhbu
anwicenn eſt non ſufficit ad pꝛopꝛie merendũ graci: iuſmoipuitio ſperare retributionẽ ceniuz
ſcccndeo gins am vel gloꝛiã. Belpondemus q boc miliũ marcaru vel tot hereditatẽom cui
n ſin aut efficit paucitas bonitatis eius ⁊ paruitas Fniuit. Quo ergo lure vliuſticia ſpare bʒ
ipius qð ẽ dicere gqꝛ ⁊ S bona ẽ ad hoc aliquis ſanctoꝝ ex meritis obſequioꝝ ſuo
D en et parua id ẽ parũ intenmh. Sic ei declara⸗ rũ retributionẽ felicitai terneſad quaz
Sui uimꝰ in capitulo de ip̃a incompabilit mi nec comꝑationẽ habẽet ĩi bonitale vl valo
nen ii noꝛ dilectiõe qᷓ ẽ gra gratum faciẽns. re quatecũq; excellẽcie meritalad felicitatẽ
arbe o in 4 rapiẽs in den parũ faciens adherere illi, cunq; largo ⁊ magnifſico pncipe ꝙ leuati⸗
ard itei parũ etia abſtrabẽs poſſeſſoꝛẽ ſuũ a ſeĩo one vnius ſeſtuce de terra caſtrũ vnũ vlci
nicti ⁊ eis q̃ ſua ſunt Dilectio vᷣo gꝗre ecõtrario nitate exigere. In compabiliter aut minꝰ
smni fiin ſe haber. Lotũ eĩ poſt 2ſſorsfan in deigra omne obſequiũ quod deo impendiuuur re
iiutnn Nen 14 tuita ac ſpontaneã poſſeſſionẽ traffert CUi tributione eternaſqʒ ſit leuatio eſtuce de
8 Gu Aecuxr aule ⁊ videri poteſt meritomultſra terracaſtro vno vel eiuitate. ꝛl direrit
ds ni nig tionibus menitu nec eẽ aliqd nec eẽ poſſe i as quia de munificẽcia vl miſcdia dei ſpe
Ummnnd , nobis apud deũ. Etmũ quoniam ni ratur reitibutlo eterna. no ergo erme rie
Gniutgiut buẽ in nobis qò nõ accepimꝰ ad vſura ſi aut iuſticia vl in remeritono. Amp. Aut
ſtlih aliquid nim ẽin oꝑe bono videlicet a pie

ert omnibus alijs delectabilibus iet deli

pꝛias delicias tanti Pꝛeterea cõtume

cut expᷣſſe legitur Mathei.xv. ? Euce. xix

⁊ ſi foꝛte debetur maioꝛ retributio nõ de⸗

tuo datuũ vł ↄmodatũ.Obſequiũ ergo v

Be

liberi arbitrij quod nõ ẽ ex gr̃a aut totum
quicꝗd eſt ibi boni ẽ ex ſola gra ꝙ ſi aligd

cẽibi nr̃m reſiduũ ab eo qð totũ ẽ gre rati⸗
one illius meremur.⁊ id eſtſolũ meritum

nrᷣm qm̃ id ſolũ ẽ ibi nrm. Illud autẽ
nature cũ ſit bonũ ⁊ nõ ſit gre.Exillo igit᷑
nihil meremurcum nature tm̃ ſit. ⁊ nec ſit
ipa oꝑatio bona.nec ꝑs eius nec aliquid
cõpabile ipᷣi oꝑpationi. Cũ ergo loli opati
oni totũ debeat᷑ pᷣmiũ. Manifeſtũ ẽ ga il
li nihil vl qſi nihil de pᷣmio debet Ampᷣ
Illudẽ quod vocat᷑ opatio liberi arbitru

Maniteſtũ aũt ẽ qꝛ cooꝑatio non eſt ißa

opatio neq; ꝑs eius.Cũ ergo opationi ſo
li totũ debeat᷑ pᷣmiũ ipᷣa oꝑatio ex necei

ſitate erit ſola meritũ. Cooꝑatio igit᷑ nr̃a

qua ex libero arbitrio gre coopamur.nec

meritis

tůcunqʒ meruit ſicut dicit Job. mec vlciſci
tur ſcelus valde:et Danid.Si iniquitates
obſeruaueris dñe:dñe ꝗs ſuſtinebit. Sic
ꝑ miſericoꝛdia eandẽ remũerat ſupꝛa me⸗
rita:hoc ẽ addens aliquid debitis de iure
meruo:ũ pᷣmijs ponamꝰ alicui deberide
iuſticia meritoꝝ ſuoꝝ aliquantum pᷣmiũ.
Quod igr deus addit.Aut eſt maius ipᷣo
debito pᷣmio cui addit aut nõ.Et videtur
quidẽ in infinitũ maius ee: ſicut cui in infi
nitũ plus addu ex miſcõia ſua q; habeat
virtꝰ liberi arbitrii.ſic et pᷣmio in infinitũ.
pluſqᷓ; habeat ſtulcia meritoꝝ Nõ em̃ mi
nus oꝑatur dei miſericoꝛdiadin remune⸗
rado ſuꝑ merita q; gra eiꝰ inſuꝑ apponẽ
do viribꝰ nature vei libero arbitrio vnde
ueniãt merita. Ampᷣ.Quid eſt hoc dice

meritũ ẽ nec ꝑs meriti. Illud auũt ẽ tom ex/re ꝙ gloꝛia eti qntũcunq; ꝑua debeatur

ſolũ nrjm ĩ bonis oꝑibꝰ ⁊ meritoꝛijsinihi

licui ex iuſticia meritoꝛũ Manifeſtũ em̃ ẽ

g ẽ nurm meritoꝛiũ ĩ oꝑibꝰ meritorüs necwilla gloꝛia ꝗ dicit᷑ ſicdeberi ẽ maioꝛ in⸗

alibi ẽ aliquid nrjm meritoꝛiũ quare nihil
nrm ẽ meritoꝛiũ. Si vero dixerit. quig
totũ bonũ opus ẽ gre.totũ igit ẽ dei opꝰ.

alieno vero ope vere ac ꝓpᷣe nullus mere

tur nihil ergo merent᷑ viri ſancti. Am
pliꝰ. Omne opus mernitoꝛiũ aliquo mõ ẽ
opus opantis vl nullo mõ.ſed nullo mõ
ẽ oꝑantis.ergo nullo modo ẽ meritoꝛiũ.
Si autłẽ aliquo mõ ẽ oꝑantis.et certum ẽ
ꝙ aliᷓ modo ẽ dei. Operãtſ aũt nõ ẽ niſi

inquantũ ex libero arbitrio. Jaʒ autẽ dixi

–—

mus quonia de quato ẽ ex libero arbitrio
intm̃ ẽ naturein qua ꝑte non ẽ meritoꝛiũ.
iqntũ aut gre nõ ẽ noſtrũ ymmo dei.qua
re non videt᷑ eẽ nrjm meritũ quia neq; no
ſtrüũü. Amplius.hmõi opus ⁊ opantis ẽ

⁊ ipᷣius deiaut equalit᷑ ẽ dei ⁊ oꝑantſant
alterius magis/qð equaliter nemo vnq;

auſus ẽ dicere.Cum ſcriptu ſit in.xvj.yſaie
Omnia opa nr̃a oꝑatus es in nobis dñe
Et in.v.ad phyliq Deus ẽ qui oꝑat᷑ in no
bis velle ⁊ ꝑficere.Si vero ĩequalit᷑.quid
igr dicet᷑ vtrũ in infinitũ plus habeatĩ eo

deꝰ q; opans:an duplo vel triolo. Am

pliꝰ. Si in infinitũ quaſi nihil igr ẽ qð bʒ
opans ibi.Quõ igr merefillo nibilo vłꝗ

ſi nihilo. ſi vo Duplot triplo magſẽ di q;
opantis vel plus habet in eo deꝰ qᷓ; ope⸗

vel tercie et qualiter parciemur opꝰhmõi
inter deũ ⁊ oꝑantem illud. Amplius
