teſttmonia cuiꝰ et opa.Dei igit᷑ teſtima⸗ rationum et obſequioꝝ diuinus cultus. “
nia ſunxũ eius ſolius maniteſte ip̃a ſüut Am igit᷑ expediuimꝰ nos
opa. Recepti igit ſunt oẽs catholice fidei èa j auxilio dei de hijs q̃ ꝓpo ”?JYVMGU
. articuli et crediti dei tętimoniijs. Dei au ſueramus hic dicere de ſi RKH

tẽ teſtimo nia nõ poſſunt eſſe falſa in ali
quo.dei igit teſtimonijs crediti ſunt ar
ticuli fidei et recepti.quare ⁊ ipi om̃es ve
riꝗr neceſſitate. Dei eĩ teſtimoniũ nõ po

de.⁊ de auimus. quia
R fides vno modo intentio
ne vna virtus eſtfoꝛtificas intelleciũ hu
manum. contra infirmitatem ſeu debili⸗

. tent hre.qð verũ nõ ẽniſi foꝛte de falſiia tatem credulitatis rerum ſalutariũ boc
„,. te ſua. Amp.apparet.ex hoc qꝛ quic⸗ eſt.quoꝛum ſalutaris et neceſſaria eſt cre
quid credit eccłia alholieain articulis fi initas. Mauia ißa eſt rectitudo. erigẽs
. Qei ſue deo leſtificante credit. Quare ipſum ac 6

udicatiõe ſna Auae6 poteſt
ambulare per viam veritàtis:abſqʒ ſub⸗
podiaculo ſeu ſuſtentaculo. vel euiden⸗
de ibln Venitarie vel alioni⸗ firme.
vel ſalte ſuaſionis ꝓbabilis. miba⸗ .,„ „

etiã ſi erraretin aliquo oð tamẽ inpoſſi⸗
bile eſt. nõ ei eſſet iputandũ ſed deo teſti
ficanti.ſecure igit᷑ ſola credit q̃ deuʒ ſola
teeſteʒ habet credulitatis ſue.⁊ cui⸗ credu

litas nõ niſi deo imputari poteſt. De eſt armatura eiuſdem ꝓbegẽs ipſum ad⸗
.
—
. .
R
* ſ
„
2

sll
N ſ ſeptepro ſeyf

eeerlus ia ula pöan obmurmuratonum ? beus, CKonſequẽs igf ẽpoſt oia bec
””ñ e Böreebnanga mũdane vt aggrediaur loqui delege iuxta 9

ppogꝑ ſenſun dcmudane 15 7% Klimn. Dicamus idr qete
gque iacula vocamus et cogitatid fidei poſiain ? Gniſiin. Dicamus igr. qꝛ lex

contrarias quas ipᷣe intellectzpumanus ver iſſma ratiome nihil aliud eſt done „
” conra ſtaenr leißm ſepe obm̃urmurat ?z ſtas egibilis id EHelſcripta religionis e
coſuſurrat Similit᷑ ſuggeſtiones ſenſuũ keenns. uxta q uo ictuvideinr. lexreſt
coepalium argumẽta phyloſophoꝝ 2⁊ be ſcptum. apiſtens hon eſtis ꝓhibenſqʒ cõ
reticoꝝ ⁊ alias contradictiones bomini trariiã. Neopᷣevo nn ome mandatũ
nouiſſime vero hec armatura eſt ⸗ honeſtatis dic it ler. ſiue Hceplio ſit ſiue .
regens intellectum bumanum contra ve bibitio. ? tameri vſualiter Omne ius ſcri UN
gentiſſimas piculoſiſſimaſq;ʒ inpugnati⸗ ptũ dicitur lex. vt ergo ppᷣe le Jem difin ð
nes blaſphemiarũ. com

—

ßzß44 s

nr

ſimoꝛum ac foꝛtiſſimoꝝ viroꝛũ intellectꝰ/Mplera legibilis 1 deſcpta litteris ? obſer⸗ ·—
incredibiliter infeſtãtur. Ex quibꝰom uãcie imꝑate. licʒ em ninliꝰ et ſeneca aliq ⸗o
nibus elucelſcit qꝛ ĩa eſt etiam velut glaqᷓ; plures honeſtacẽ litteris deſcſenunt.
dius exacutusa elimatus in manu ipius ſcpta eoꝝ tamen nẽmo legem dicit. Mec “
intellectus. Exacuatus ad diſſecandas æ lex cuiuſq; ꝓpᷣe dicitur.niſi velgius ꝗ eauauhz “
H odiſpdendas pᷣnominatoꝝ hoſtiuʒ geies impauit vel eius qui ad populũ ea tulit.
Fizmatus vt ſplendeat ad irrumpendas Unde lex hebꝛeoꝝ. et dei dicit᷑ æ moyſ.

. S

F.

— —

no. Et ꝙ oun 8
prar eſt creduluatis n eceſſe eſt adunari ⁊
Vvrniri in fidẽ hmõi articuloꝝ.Et hoc ↄcoꝛ
dia ⁊ ſenſione credulitatis idoꝝ.Certum

Eet diluendas tenebꝛas quas huius ho⸗
ſtes tanqʒ genus tenebꝛerum ingerunt.
Et patelecimus eti cum hijs.qꝛ ipſa
eſt ſola deo digna credulitas.et qꝛ ipᷣa ẽ
caput religionis et fundamentũ. Et quia
ipᷣa eſt tocius ſacri cultus diuineq;ʒ hono

rificencie pᷣncipiũ.inclinans et incuruũůs
caput mẽtis.id eſt intellecum inuenera⸗
tionẽ ⁊ adorationẽ diuine veritatis ⁊ñ aan
ctoꝛitatis ꝑ obediencia credendi. Roter

quod ipᷣa ẽ in pᷣmis ſanctificãs intellecu
humanũ atqʒ purificans ab erroꝛiboim

pietatis.et ſanctificas ipᷣm deo altiſſimo
MNMooꝛtificans ipᷣm qᷓntũ ad ea q ſua
ſunt. vt non ſcõm ſe deo credant.ſed ſu,
pꝛa ſe ⁊ contra ſeipᷣm.?t oſtendimꝰ inſux-
ꝙatticuli ſidei huius id eſt re

credite diuidũtur in tres ꝑtes. Et qꝛ iſ
articuloꝝ alij ſunt radicalęs ⁊ pᷣmitiui

. .

⁊ ꝓpter hoc difficilis ſuaſionis ꝓpt clon
gationẽ ſuã.mulłam ab intellectu huma
us hominiquod ca⸗

hecimitanda.

hac fide
ciliſq;ʒ ꝓbationis atʒ ſuaſionis. Alilvo/,
Junt conſequẽtes ⁊ longe deriuationis

Terautem populi aliter dicitur.qui eidẽ
vigelicet ſubiectus eſt ad quem lasa cẽ.
vnde et legem a ligando nonnulli dicta
elſſe voluerunt ꝓ eo ꝙ ei obſeruande al
ligati ſunt hij quibꝰdata eſt. Alia vᷣo
intentione lex dicitur liber huius deſcri⸗

ptionis. Sunt autez panes legis hu⸗
ius ſeptem. Quarũ

cia ſunt iudicia ⁊ hoc equitatis. ⁊ iðᷣo pa

a ẽ teſtunonia.
et hec ſunt veritatis.et ideo credenda.
,.Becunda ſunt mandata. ⁊ hec ſunt
honeſtatis. ideo adimplenda. Ter-

rendum eis. Quarta ſunt exempla vẽv

et ꝓmiſſiones. Non enim poteſt dici ꝓ⸗

a. Quinta pmiſſiones
mioꝛ: um ⁊ hec ſperanda. Sexa (comi
nationes penarum ſcilicetvel ſupplicioꝝ

et hec timenda. Septima cerimonie
videlicet honoꝛificencie ? cultus dinini-·
2 bee reuerende acvenerande. Atté⸗
e diligenter ſeptem iſtas partes.ꝙ hee
ſunt pꝛopᷣe intentiones earum auas po⸗
ſuimus.Et ſcito quia quatuoꝛ illaruẽ non
ſunt de ma eie pꝛopꝛie videli⸗
cet teſtimonia erèmpia comminationes

pe lex qua nihil imꝑatur vel pꝛoh ibetur
Certum autem eſt. quia narratio vergas

lis que aſſertio hyſtoꝛica tm̃ eſt nibil im

4 eEetia fecim q: ois ſecta otradicẽs bijs ar⸗
iculis deſtruit religionẽ aut in toto aut ĩ

„

perat aut ꝓhibet. Similiter neq; exem 2%
pte. Tecimetiã ſciri:qꝛ ois erꝓonea ſeca pla viroꝛum bonoꝛum ſiue maloꝛũ. Co⸗
dq cõtra falẽ c ſe erigit.genus huanũ iĩ dem modo neq; comminatiões neqꝗ; ꝓ
ruinã deſperctiõisqʒtũ in ipᷣa ẽ pᷣcipitat. miſſiones verum foꝛtiſſima ſunt adiuto
⁊ in moꝛtifero gelicidio à aldoꝛe diuini ria ad legẽ ſuſcipienda obſeruanda. Et
amoꝛis derlinquit.Et qꝛ hmoi fidei da ꝓpter hoc pꝛudęetiſſimo artifitio ſapiẽeceie
toꝛ et doctoꝛ. teſtiſicatoꝛ et app:obatoꝛ ſp diuine lexbebꝛeoꝝ ? edita eſt v deſepltaeag. —

1

— — — —☛ —— —

.

SDe

DPoſt narranonẽ em̃ hyſtoꝛicã quedeſcri
plit ſic. deũ in pᷣncipio creaſſe oĩa celũ et
terrã ⁊ hominẽ. Suppoſuit ex ela diuĩ
iuſticie contra peccante pꝛimũ homineʒ.
Deinde inundationẽ diluuij cõtra totũ
genꝰ humanũ. poſtea ſubuęſionẽ ſodo
mon poſtea flagellationem egypti ⁊ egy

Mbuion nterſeruiteni hijs narrationibꝰ
UO exempla diuine pietatis beneficẽcie in

abꝛaba yſaac ⁊ iacob. vłp cominatõnes
delterrerent. a traſgreſſionibꝰ.p ꝓmiſſio

nes allicerent ad obedienciã. beeme
8

PpPuocarent ⁊ animarent᷑ ad totã legꝭ

ſeruancia p teſtimonia docerent ſolum
Deu eſe colenduʒ qui oĩa creauerat,. oia

coabſeruat.⁊ cuiꝰſolo nutu et beneplacito
4. bona vlenala pueniũt quibuſcũqʒ. Ad⸗

iuuabãat etia populu illũ teſtimonia. vt ?
Pmiſſionibꝰcrederẽt ⁊ cominationibus
⁊ vt nihil numinis in alio eſſe crederent

q; ſᷣ eo.quẽ celũ ⁊ terrã⁊ oia creaſſe lege
bat. Et ideo nec in celis nec in ſtellis.necĩ
lerra.nec in mari.neq; ĩ aere.neq; i igne

gnoſcerent Quare diuinũ cultũ nulli niſi

fuit pꝛudẽcia legiſlatoꝛi a deo inſpirata.

vt vnũ deũ omia creaſſe pꝛimũ doceret⁊z

ſcriberet quatinꝰ eternitatẽ parit᷑ ⁊ diui⸗
nitatẽ ab ombus alijs remoueret. Et ſit
yagolatrie nullũ locũ relinqueret.Eterni-

— „ „.

tatẽ eĩ ⁊ diuinitatẽ et celis et ſtellis et ele⸗

meẽtis ta babylonij q; egiptij inter quos
populhebꝛeon nutritus fuerat attribue
bat.Et ꝓpter hoc diuini cultus eis hono

miu venitatis in ipᷣoveterꝭ legis inirio di

nighna ſa

0 diencia oꝛdine rectiſſimo poſuit.
4

ijs qui legerẽt legẽ eiꝰ.erroꝛes tã

te ĩpietatis peſusabraderet. vt nihil nu⸗

minis eã hr̃e appareret q de nihilo facta
eſſe tate auctoꝛitatis ttimonio ↄſtaret.
Sed ſotã diuinitatẽ:totãq; gloꝛiã deita⸗
tis ei ſoli in eſſe nõ dubitaret᷑. Qui omi⸗
potẽcie ſue virtute de nõ eſſe ad eẽ cũcta
acduxerat.⁊ ne in nõ eẽ iten euaneſcens
recidat retinet et cõſeruat.cuiꝰ ſ. olo bene
fuit hoc fundamẽtũ fidei ſalutaris.vt cre
ature oẽs honoꝛe diuino ⁊ cultn cogno⸗
ſcerent᷑ indigne.vaneq; et inutiliter coli

J placito ſunt ꝙ ſut.?⁊ ſic ſũt. Pꝛemiſſũ igr

ſce
Oße
.

Acamus quia lexſicul ꝓpꝛie libernõ ðᷣt id

Iigno vlymagini eiuſdẽ ĩponitur ſieyma⸗ ODL

aut phibent. Solaru em reru eſt ien

N icut

re etiã ꝓpꝛie imperata et pꝛohibita lunt
eena Ppel piaigk

nec in alioꝝ quicq; numinis eſſe apte co res:ſi

unm eſſe Honoꝛandum.

rius ſiue non: et ſiue audiantur ererius
liue non:vere ſunt et tenende.Et obliga

eas ſciret.q̃ nihil poſſent niſi qntũ eẽt di
uine dignatio bonitatis. Et nos de hoc

uractatu de ydolatria diſpoſitiõe.qᷓ ↄue⸗ noncia altitudinis polencie dei debi *

legibus
nir dicemꝰ. Interim autreuenamur ⸗
d degarandũ de lege et de legibꝰ et di

ẽ ſcripturawviſibil.ita vt ſcriptura audibił .
vt ita loquamur. Signũ im̃ł veritas ſi⸗
ue res nunqᷓ; in voce nomẽ cõmunicat.
Quia igit᷑ tam ſcriptura viſibilis regula
rũ honeſtatis q; ipᷣa lex vt ita dicamꝰ au
dibilis.id ẽ verba audibilia hmõi reruʒ
nõ dicunt vel lex vlregule. niſi ea figura
vel tropo qua nomẽ ipius rei ⁊ veritatis

— — —

—

go petri petrus dicit᷑. ⁊ petrus ſcribi vłle .
gi dicit vbi nomẽ eius ſcribit᷑ aut legit. 4
Ampli⸗. Quia ſole res ſũt que impeft

nõ fieri nõ ꝓpꝛie ermonũ aut mandat
rũ. Qui em̃ imperat currere.nõ verbum

imperat.ſed curſũ ipᷣm:neq; ꝗq obeditvex

bũ currendi facinſed curſum ipᷣm pꝛope?

Pꝓpꝛie res vel fieri vel obmitti di
ita ꝓpꝛie imperari ? ꝓhiberi qua⸗

cun

*

rate vero ſermoes.
tur ⁊ mandata ⁊ lex.pᷣmo ⁊ ꝓpꝛie legun
tur ſicut ⁊ intelligunt. Res em ſunt ꝓpᷣe
quarũ ꝓpꝛiegt pᷣmo intellectus ⁊ cogni⸗
tio querit᷑. Ampᷣ. Si ſermões audibiles

8
ut ſcriptiſunt. Lex aut pcepta ppᷣe. Wui⸗

o foꝛcius ſermones intelligibiles. hocẽ 6
ſermones in mente qui pꝓpᷣe ſunt rerum 2

ſigna tanq́ʒ naturalia/et rerũ naturales
ymagines aut ſimilitudines. mpᷣ. Nui
lo exiſtente ſermoꝑe:nulloqʒ loquente ſi
ſoli ſermones audibiles eſſent lex.aulla “”
eſſet lex. Eodeʒ modo deletis ſen deſtttu⸗
ctis omnibus libꝛis.nulla eſſet lex ſcripta
Quare ſi lex non habet niſi has duas in
tentiones. nulla erit lex omnino duob⸗ —
iſtis cõmunibus contingẽtihꝰ.Et ita nul
la erit pᷣuarichtio nullũ peccatu Am B
pliꝰ. Regule honeſtai guales ſunt de⸗
deum eſſe timen⸗
dum.deum eſſe adoꝛandum. omnẽ ho⸗
minem eſſe diligendũ omni homini con
ſulendum ſiue ilie regule ſcripte ſint exte

õ

— —

—— £– UOm.

tus eſt vnsſquiſqʒ dehitq onorandi de
um. debitoqʒ timẽdi eũ.ſie legat hoc fo
ris ſcriptũ ſiue nõ⁊ ſiue audiat hec foꝛis
ſiue nõ. Et ad hũc modũ ſe hʒ de alijs q̃ .
ſunt debita per ſe licet veruʒ ſit ꝙ maioꝛ

— — —

=— — —

—R M . Sõ
5

.— — pet erget 13 heſre
Due ſ ca*αo &αd onſeαα ArdPrrgtnintf NPe, m afa

ttũhono:is atqʒ timoris ad eũ ⁊ obliga⸗ æiuſte vel iniuſte.⁊ laudãd vł vituperã
tionẽ augeat. Manifeſtũ igr ẽe ⁊ ree de.Quiquid qutem eſt verum veitaie
gule honeſtat et debita ſiue obligatoes necef 2 Enne⸗ ad intellectum. Quia enimß·
agẽedi queda et declinãdi quech ſunticeſ⸗ veritas ad intellectum pertinet vt ia oſte .
ſastibus om̃i ſermone atq; ſcriptura. Et dimus ideo et falſitas de neceſſitate. qff

— —

— =G=Nwq

—

———— r .

SSeee

2
5.
„

quia pᷣuaricatio ⁊ peccatum ſimiliter ſũòt oppoſita nauraliter circa idem ſunt. Lo

abſq; hus.quare quedã lex ex neceſſitate cus igit᷑ ꝓpꝛius regularum honeſtatis ⁊
Eẽ pᷣter hboc Ampliꝰ.Tota honeſtas in receptaculumintellectus eſt.⁊ eius ꝓpᷣa
dubitanter in anima c.honeſtas inq; vi ſunt quecunq; veritate lucent tanq; luce
te bumane ⁊ monꝝn. Honeſtas aũt vite et veritatis ſupradiãte pfuſa. Et quecũ⸗

re dictum ẽ quia vera lex ars ẽ ⁊ ſapia re⸗ quia precepta non ſunt niſide operibus
cte poneſteq; viuẽdi vere lex ẽ⁊ vera na- virtutum.hoc eſt que ſunt vel eſie debẽt

tura lex in anina. Hijs aũt omnibꝰ virtutum. Similiter et ꝓhibitiones non
rationibꝰnihil ad pᷣſens aſtruere intedi⸗ ſunt niſi de operibus eodem modo vici⸗
mus.niſi merito ⁊ nõ minꝰ ꝓpꝛie.ym oꝛum.Opera autem vicioꝛum et virtutu

ecit᷑ qð ẽ in mente q; qð e in ſcto vel vo⸗ Similiter et regule pᷣceptis et ꝓhibitio⸗

ce. Hijs auũt ita ſe babetibus dicamꝰ.ꝗaa nibus numero equales ſunt.quoni iu⸗

duo ſunt ex quibus eſt vite hbumane de xta vnamqʒq; rationem honeſtatis ẽ re

coꝛ qui ⁊ honeſtas dicit᷑. Et eoꝝ alterũ ẽ ſpondẽs ei pᷣceptum aut ꝓhibitio.Quẽ⸗

in in ellecch tm̃.vt regale ipe honeſtatis admodũ iuxta regulam qua dicitur.deꝰ
qualẽs nõnullas ia poſuimus. t alterã eſſe diligendus. eſt pᷣceptũ de diligendo

partim ĩ ĩtellectu.⁊ partim in affectu vi deum. iuxta regulam gue dicit. neminẽ

delicet virtutes. Quarũ quedã ſuut in in eſſe odiendum. eſt ꝓhibitio de nõ odiẽ⸗
tellectu ? in noſtra appᷣbeſiua ſupioꝛi et do ꝓximũ.Eteſt manifeſtũ.ᷣhic ſiue gene
nobili. quedã vero ĩ affectu. hoc ẽĩ vi no rales ſint regule ſiue ſpæiales.cinos in⸗

ſtra motiua nobili. O mnę nãq; regule tendimus hoc de ſpecialibus regulis et

aſſertiones ſunt veritatis.? ideo vbi aſ-⸗ operibus. pceptig et ꝓhibitionibus.Ex

.Etio zverimsdet reguie. eitas aut vnaquaqʒ enim egula pꝛeceptum velꝓ
vt alibi diximus ſic ẽ ad intellectũ qui eſt hibitio oꝛitur tanq; ex ſua cauſa.quare

viſus interioꝛ ac ſpualis ſicut lux ⁊ coloꝛ enim diligendus eſt deus.ideo pᷣcipitur
ad exterioꝛẽ viſum. vnde HS Diligi. Et quia non eſt odiendus ꝓrim.
ſolũ lucidũ vel coloꝛatũ ẽ viſibile exteriꝰ ideo pꝛohibetur odiri. Quia igitur vera
Sic ſolũ verũ viſibile interiꝰſcibile vłco lex honeſtatis ac decoꝛis vite.que per ſe

Anoſ cibile. Aſſertio vᷣo laclingue ꝓpꝛia ẽ vere pꝛoprie naturaliter ꝗʒ lex eſt. id eſt
A neceſſaxio edit ſuꝑ veruʒ

talſum. naturaliter legibilis ſiue lecta.non ex ſi⸗
Nec poteſt vito modo eſſe aſſertio.qᷓ nõ gnis poſitis tm. ſed in ſcriptione natura⸗
ſit vera aut lalſa nec habʒ locũ in affectu ii inſita et inpreſſa coꝛdibus humauis:
ſicut nec eiugoppoſitũ qð eſt negatõ.Af naturaliterqʒ id ẽ iure ipſo nature ligas
fectiões vo necvere nec falſe ſũt.ſic timoꝛ ad ſui obſeruationẽ et adim pletionẽ. .
vel amoꝛ.ſed reuera bone vel male ſunt gas indqʒviculo idiſſolubili ⁊ idiſpẽſabi

regulata ẽ oꝛdinata ⁊ moderata. Non qʒʒ falſitate tenebꝛeſcunt tanq; luceverita
aut regulata eſt vel moderata vel oꝛdia tis pᷣuata.Lux em et tenebꝛe circa eundẽ
ta niſi boneſtate nec decoꝛa niſi poneſta viſuʒ ſiue ſpirituales ſint ſiue coꝛpoꝛales
e. Quare totum id quod oinat re circa vero viſum coꝛporalem coꝛpoꝛales
gulat moderat᷑ ⁊ decoꝛat vitã humanaʒ. Circa ſpiritualẽ verꝰ ſpirituales. Quo
in anima eſt:eſt igitur pᷣter ſermones ai, niam autem boneſtas exterioꝛ p eſt ni⸗
ſcriptura cum illa foꝛis ſnt. Cum igit ve⸗ Rex honeſtate ĩterioꝛi.eo ꝙ honeſtas ex
re lex ſit.que oꝛdinat regulat moderdtur terioꝛ non eſt niſi opera virtutum. opera
dNt; decoꝛat vitã bumanãa. Manifeſtux; autem virtutũ numero equalia ſunt vir⸗
eſt verã legem eſſe in anima. Anp. gaid tutibus. Manifeſtm eſt ꝙ honeſtas ote
eſt lex vera niſi ars quedã aut ſapiencia rioꝛ id eſt opera virtutum erterioꝛa. ne⸗
recte honeſteq; viuendi. Om̃is aut ars ceſſario reſpõdent honeſtati interioriid
⁊ om̃is ſapiẽcia in anima eſt.Quare ſive eſt virtutibus pari numero. Ampliꝰ E

Be

Waniteſts ẽ qꝛvera ppꝛieqʒ acperſeler

innateqʒ dilectõis ac ligationis qua nec

ſolui poſſibile eſt.nec contra eùm diſpẽ⸗
ſari ẽ integra ac perfecta aggregatio reꝝ

honeſtatè ſpecialiuiiuxta ſpecies virtutũ

⁊ numerũ ipᷣarũ.Et hec lex jius diuinuʒ

Hoc ẽ diuina auctoꝛitate humano gene⸗

ri inpoſitũ ⁊ eius imcriptione quaſi digi
to ſuo inſcripiũ et ẽ ius naturale.qꝛ natu
raliter cu hominibꝛet in eis naſcit etna
turã humana iſepabilit᷑ comitat Et ideo
vere lexẽ.qꝛ lex ẽ ſimpliciter ſp ⁊ ad omes
acuiꝰobſeruatiõe no ẽ exemptio.Ex quo
manikeſtu ẽ.qꝛ pᷣceptavel ꝓhibitiões qcũ
ꝙq; fiũt vel facta ſunt pᷣter hac nõ ſunt le
ſimpliciter.ſed cui et quãdo ⁊i e
re lex.nesſimplir lex. Amp̃ᷣ.qm̃ qð natura

tale ⁊ qð ꝑ ſe tale magis tale.Manifeſtũ

c.qꝛ qð in anima ẽ naturaliter.magis eſt
lex.⁊ magis ꝓpᷣe qᷓ; qð eſt in ſcriptovłvo
ce. Amp̃.qꝛ ſicut diximus tota honeſtas
virtutũ lex ẽ.deſcriptio aũt oĩs vera et p
pꝛia adequaf rebus et nuero ſermonu?
equalitate. Neceſſe eſt legẽ exterioꝛẽ ſcri
piam.ſiue rebus ſiue madatlis deſcriba⸗
tur.honeſtati virtutum adequari.⁊ regu
las exterioꝛes regulis interioꝛibus. man
datiſq; madata ſimiliter. Quare eſt cõ
ſequẽs euidenter legem pfectaſid eſt inte
gra deſcriptionẽ ho neſtatis vere ac ppᷣe

hoc ẽ ꝙ vere ac pfecte.honeſtas eſt regu⸗

las ⁊ madata cõtinene ad numerũ virtu
tuů. Manifkeſtũ etiã eſt ex hijs q dixi⸗
mus regulas oẽs honeſtatis eſſe natura
liter apud intellectũ⸗ ꝓpter iã dictas cau

ſas. ⁊ quodamõ naturaliter ĩſcriptas ee

nipᷣo. pᷣcepta vero ⁊ ꝓhibinões partim
eri apud intellectũ partim apud affe⸗
ctũ.Et hoc ẽ qm̃ eodẽ iure pomnẽ modũ
ſubiecti funt imperio creatoꝛis. eodemq;
ꝓꝛſus obediẽcie debito obligati. Nibil
em pꝛiuilegij:nihil examptiõis. nihil pe⸗
nitus libertatis habet alteruter eoꝝn ad⸗
uerſus creatoꝛẽ. Et ꝓpter hoc:ſicut eadẽ
auctoritate pᷣceptũ e intellectum credere
der:et affectu diligere vel timere deum.
SDic pari obediẽcie debito ꝑ oĩa tenetur
intellectus deo credere ⁊ aftectus ipᷣm di

ligere vel timere. Nec refert an iſta ꝗᷓ di
cimꝰad hominẽ referatur ratione dictaꝝ

viriũ.an ad ipas vires. Pꝛo eodẽ em̃ re⸗

putamꝰæ intellectũ credere er hominẽ in

intellectu ſiue ꝑ intellectũ. et de affectu ſi
militer ĩtelligim?. Amp.Quoniã iaʒ

.

eo necve

. legibus

alibi declarauim⸗ tres eſſe ſpecies virtis

tũ viclicet naturales. quales ſunt natu⸗
raliomãſuetudo.naturalis magnanimi

tas:natusalis verecũdia:naturalpietas.

Et iſte hominibus naturaliter indiue ſũt.
Et malicia vlł bonitate cõplexionis impe
diunt vłladiuuanf. ⁊ qnq; alique earuʒ
qñq; vna ſola ex hijs aut impeditur aut

adiuuat᷑ Et hoc manitfeſtũ fit ꝑ operat⸗
ones earũ qͥ ſcõm impedimentũ autad:

iumentũ ↄplexionis qᷓ ẽ a ꝑte coꝛpis aut
tar
oꝛes ⁊ maioꝛes. Aliasv im?
eſſe cõmetudinales:q ex frequẽcia oꝑati
onũ acquirunt et gignunt᷑:et ꝙ natura⸗
les ſint quaſi pedes ſed pedes leſi multi
plicibus occaſionibꝰ nõ ſolũ malicia cõ⸗

plexio nis vt diximꝰ:ſed etiã coꝛruptione

ꝗq̃ peccato pꝛimoꝛũ parentũ in totũ gea⸗

humanũ tranffuſa ẽ ⁊ traſducta. In ada
vero pedes iſti etſ di et reci om̃i mõ fu
erut ante peccatũ.Et ꝓ P ter hoc pviamo

rũ honeſtatis natural ſc hmõi pedibꝰ
ambulare recte poteratabiq; claudicati
one et offenſione lapidis peccati.quaſi ꝑ
planũ nature.nũc quẽadmodũ greffibi⸗
les erat exteruis:hocẽ

nviã intelligibile qua dirimus planũ ho

neſtatis narntmlig. Tonſuetndinales ve

ro ſicut lignei pedes ſunt ⁊ alia ſubpo
acula alʒ ad iumenta qᷓ occaſionatis ⁊ le
ſis pedibus ad adinuandũ ac quo quo⸗

mõ pficiendũ gregum adhibẽet. Tercias
vero pałfecimus eſſe theologicas:hocẽ
diuinas ſeu diuinales quas iacobꝰapłts
vocat data optima et dona pfecta deſcẽ

dencia a patre luminũ. Jacobi pᷣmo. Et
nos vſuali verbo theologicas atqʒ gra⸗
tuitas cõſuenimꝰ nominare. Bee ve
ro ſunt ſicut eu ſpiri tuales diuine boni
tatis ſie guibusen iõis ſue be⸗
neplacitò fuerint appoſſtte dłqʒ inſite ad
volandum non ſolum ad volanduʒ.nõ

ſolum in ſublime beatitudinis:et gloꝛie

ſue:ſed ad viuendum ita ſublimiter atʒ
nobiliter.vt ad hanc vitam imperata ho
neſtatis naturalis ambulatio. hec vero
ad illam nolatus merito gominet᷑. Uita
vero que nihil habet perfoctiohis aut de
coꝛis niſi a parte virtutum conſuetudina
liuũ. nec volatꝰẽ:nec ambulatio recta.Sʒ
latõ qᷓdã nugatoꝛia.mixta ex aliqᷓ ꝑte am

bulatois⁊ alteriꝰmotꝰ.Ligneis pedibꝰ

ioꝛes ⁊ rarioꝛes exeunt.aut frequẽti⸗

te ſcõm coꝛpus ꝑvis
lenſibilẽ. Ita et greſſibiles eſſent interiꝰ

E
—

„
— — — (— — S

—

.I

lũ nõ volat᷑.ſʒ neq; recte enã ambulctur

. Intede igr in bec tria generævtutũ ⁊
videhis.qꝛ pfectões ſuntviriũ anime bu

mane naturaliũ ſed ̃m magis minus.
Naturales em̃ nature ꝑfectiões ſunt atʒ

cõplete q;tũ ad naturã. hoc ẽ ita vt natu⸗

ra nõ habeat ꝗd eis adiciat.verũtñ com

paratiõe diuinaliũ quaſi in ales ſunt.et

tato a nobilitate earum diſtates. q;to pe
des ab alis vt diximꝰ.⁊ recta ambulatõ/
a volatu.ↄſuetudinales vo adiumenta

quedã ſuntvt diximꝰ⁊ nec nobilitete aut

varijs obtineri exercicis.

ꝑfectiõevnqʒ naturalibꝰadequãdepau
ce em̃ nuero ſunt ꝓpt᷑ paucitatẽ exercita⸗
nionis ⁊ tꝑis quibꝰindigẽsad ſui genera
tionc.vix em̃ inuenitur ſi tamẽ inueniteer
no credimaa deo etate grãdeuus a⸗
Neoq; ammodo ſtrenuꝰ⁊ coꝛpe validus

qꝗ in om̃i actu honeſto in ↄcuſſe ſe exercu

erit vł ea frequẽciã habuerit.vt ex einexer
citio vᷣtutẽ acquiſierit ↄgruentẽ.Et H̊ mo
do oes ↄſuetudinales Pruiegei uga ra;
el Attede igit
diligẽter qꝛ vᷣtutes naturales ⁊ opatiões

eanꝝ eiſdẽ nominatur nominiꝰquibꝰcõ

WM aui alia. nos aut iam hoc declaraui⸗
mus in ſuꝑioꝛibꝰdeclaratione euidenti.

☛

ſuetudinales et oꝑationes eaꝝ. pꝓpt qð
multisviſum ẽqꝛ oꝑatiões harũ omniũ
virtutuũ nõ difterunt ſpecienullo mõ.ſed
ſm magis aut minꝰ vbi gracia.Credere
iue ſit ex virtute deſuꝑ infuſa hocẽ gra⸗

em aut bijs hmõi ſubpodiaculis non ſo

um inydegeitatee diuerſitatetaez cauſa

tũ boßs⸗ Eodẽ dicimꝰ ⁊ ð alijs.Dilectõ
em deſuꝑ infuſa.⁊ dilectio a rebꝰ.iĩpoſſi⸗
bile ẽ ꝙ ſint eiuſdẽ ſpeciei ꝓpt᷑ eãdẽ cau
ſa qua ⁊ fides Et ad hũc moduʒ ſe hʒ de

alijs. Ja igit᷑ maniſeſtuʒ eẽ nibi dʒ exhijs

qꝛ ↄplemetũ ⁊ ꝑfectio voneſtat ſunt iſße
vtutes gratuite.ita vt eas habẽtibꝰ alie
nõ ſint neceſſarie qʒtũ ad neceſſitatẽ pꝑte
ctionis.Nenutñ vᷣtutes alię adiumẽta nõ

modica pᷣſtat oꝑparivoletibꝰ. Poſita eiĩ fi

de gratuita ſiue deſuꝑ ĩfuſa nõ ẽ neceſſa
ria alia credulitas aie hũane ſiue ad ꝑfe

ctionẽ honeſtanis.ſiue ad decoꝛem quo
placeat creatoꝛi.Manifeſte tũverũ ᷑.qꝛ qG

hʒ lumẽ hmõi fidei.⁊ Pabet cũ bołlumi
na ſuaſionũ ſeu ꝓbationũ cũ lumie fidei
q exipᷣis ẽ erit expeditioꝛ.⁊ ad cogitãduʒ
fidẽ hoc ẽ fidei articulos et ad pᷣdicãdo⸗
atqʒ docẽdos. Ei ſicut ex vno lumine hꝭ
quis ſufficienciã ad regendos greſſus ſu
os ſi alia apponãtur licet mino:a/qꝛ ⁊ ex
hoc fiet expeditiõ in guberuatiõe greſſu
um ſuoꝝ ita ⁊ hic.habẽs em̃ fide bmõi.

hoc ẽ deſuꝑ infuſam hʒ vtiq; lumen quo

regat greſius intellectus ſui in eis/que
tinent ad fundamentũ religionis. Si ta
mẽ lumina qne pᷣdiximus ꝓbationum?
miraculoꝝ addita fuerint huic fidei. erit
adiutꝰ ĩ młio ad regẽdos hmõi greſſus
Reuertamur aut ⁊ dicamꝰ. q ſi ſint

tnita ſeu theologica. ſiue ex ꝓbatione ſi Ar hugentat neteſſitate pfecte. virtu

ue ſuaſione ſiue ex natusa.ſiue ex aſſue

ſactiõe.vnũ ẽ ſpecie. Nerũtamemmagt

credit atq; nobiliꝰqui ex fide gratnita qʒ

ꝙ manifeſtũ ẽ lumina deſcẽdencia deſu

ſus q; lumina aſcendencia. Inmo veriꝰ⸗

eſſe vmbꝛas ererea is ra iter em
ſpecie lucere ſe⸗ u intellect ex ſuꝑ irra
diatioe vel pᷣmi luminis vł aliorũ lumi⸗
nũ que ſunt ſupꝛa ipaʒ etiã ſub pꝛimo ta⸗
I media., aliter ex aſceſu illuminationũ

per a patre lumind aleremedieſ ſe ꝓpꝛ⸗

Palefecimtiã qꝛ ſides inſaſa deſu

MN per vna end obetate Intacuq; credibili⸗
um diuerſitate. Quoniã ſequiturvni

tatẽ luminis a quo ſluit ſuꝑ intellectum.
Fides vᷣo q ẽ a rebꝰipᷣis tanqᷓʒ vmbꝛavł
ymago iparũ diuerſa ẽ diuerſitate cre⸗
dibiliũ ſequit᷑ em̃ diſpoſitiões cedibili⸗

Areſiectutur a rebus creatis oꝛgana
ſenſuũ infundit ſe ſpeculo intellectus.

tes dico naturales. Wanifeſtũ ẽ qꝛ ab
eis incipit ꝑfectio hmõi taqᷓʒ a fũdamẽ
to.ↄplemetũ aũt ac ꝑfectio eiꝰẽ decꝰ vᷣtu
tũ gratuitaꝝ ⁊ hee ſut ĩ fine ꝑfectiõis ſᷣm

ſpeciẽ.nõ dico ſᷣm gradũ.Qm̃ĩ vita iſta

no inuenit᷑ ſpẽs vᷣtutũ ſuplimio?:ut no
bilioꝛ ſʒ ĩ vna q̃q; eaꝝ ſpecieꝝ inuẽnitur

greduũ multa diuerſiias ⁊ varietas.nõ
ei ocẽs fides gratuiteqles ſũt.nec oẽs qꝗ

mõi fide credut equalit᷑ credut.ſʒt alu

mag ſali minꝰ. 2 alii lucidiꝰ.alij minus

clare.Et iteꝝ.alij foꝛciꝰalij debiliꝰ.⁊ fᷣm

hũc modũ ſe habʒ res ĩi alis. De con ꝰ*ꝰ⸗

ceſſitate huiꝰ pfectionis nullatenꝰ ſunt.

ti qꝛ ex alis per ſehoc ẽ talibus natura⸗

libꝰ ⁊ gratuitis.anifeſtũ ẽ pfecte eẽ ho

neſtũ qui eas habuerit. fum quia nuqʒ

omnes cõſuetudinales in anima vna in

ueniũtur. Neqʒ poſſibile ẽ innenire vppr
hũane vite bꝛeuitatẽ.⁊ bũane nature in

fermitatẽvt diximꝰ.quare ñ eẽt poſſibile .

S

cet aliquid detrahi⁊ cui nihil neceſſe eſt

HG

De legibus

Fruſtra igit᷑ inditus eſſet natraliter ho

neſtatis appetitus mentibus humanis.

cu ab eo ſint naturali impoſſibilitate ꝓ

hibite. Et ita aliud eſſet naturaliter fru⸗
ſtra qð ẽ maniteſte impoſſiile. natura,z

em̃ aliquid fruſtra facere.etiã in vno ĩdi

uiduoꝝ. nedũ in tòta ſpecie omipotẽtiſſi

ma dei ſapiẽcia qua ipᷣa amminiſtrat᷑ et
regit᷑ nullatenus ꝑmittit. Conſideremꝰ
igit hac ꝑfectionẽ.q̃ a naturalibꝰ virtuti
bus incipiens gratuitꝰↄſumat. Quia

igr ſine ac ꝑfeetiõenec volat in ſublime

eterne beatitudinis nec ſublimiter viuit᷑
nec deo acceptabititer. Manifeſtũ ẽ qa

meritũ eterne felicitatis. Et de qua nõ li⸗

spaddi. lex igit ꝗᷓ hanc ꝑfectionẽ mãda⸗
tis ⁊ regulis pciſe deſcribit.ẽ iex neceſii 1:
rie ac ſalutaris pfectionis. Et manife
ſtũ ẽ.quia hec vnica ẽ ⁊ ſola.⁊ qꝛ ipoſſi⸗

tificatũ

ec eſtpfectio modis omnibus neceſſa⸗
ria atq; ſufficiens. ⁊ ad vite decoꝛẽ. et ad

le ſu Eeeges eſſe diuerſas. impoſſibile ẽ ꝙ
geckdarg ta multitudo in lege. Ja igr cer

⁊ ſola honeſtate aggregata ex oĩbꝰ vtun
be naturalibꝰ ſcʒ ⁊ gratuitis.ſine quibꝰ
nec rece viuit᷑. nec deo acceptabilit᷑ nec

apud ipᷣm remüerabilit. Heclexeus

ſtatis naluraliaq; pcepta ⁊ ꝓhibitiones
7 inſuꝑ ẽ continens gratuite regulas ho

7

ſaron inẽs naturales regulas hone

neſtagſs Feoniacss Phibitiões ipius vt
cta exnaturali ⁊ gratuita ↄſiſtit. Sic

quẽa

virũ pfecte honeſtatis Eueniri⸗ vita bac cũ exeiſdẽ regulis ⁊ mãdatis impoſſibi⸗

tificatũ è ex hijsvnã eẽ ⁊ ſola lege:⁊ aliaꝰ
ipoſſibile eẽ ſalutarẽ atʒ pfecta. Sic onaz

ler lutaris gſgefisiz a pfecte honeſta-⸗

ibitionibꝰ ⁊ pᷣceptis. Quid aut

xta ꝙ ipᷣa veritas dicit, Mathei. v. Non
veni legẽ ſoluere ſed adimplere.non de⸗
mõſtratiõe indigetſed ſola enarratiõe.
nNaturalẽ em̃ honeſtatẽ.ſola ↄtinent mã

ifta honeſtas at; pfectio euãgelica ſiraiu

qregulis madatis. hoc ẽ

bile ẽ aliam eſſe.Earundẽ em virtutu im data legis moꝛalia. Omia em̃ illa inno⸗
poſſibile ẽ diuerſas eſſe regulas ⁊ man⸗ ta ſunt ⁊ inſcripta naturalit᷑ hũano coꝛ⸗
data.cũ vnius virtutis nõ ſit niſi vna re⸗ di. Quia igix euagelica pfectio natu⸗
gula ⁊ vnũ mandatũ.quo eius operatd ralẽ nõ eu uauit. ſed gratuitã addidit.
peipit᷑. Sicut et vnius vici regula vna Eam em̃ ſeruarivoluit? mãdauit.Euãge
dicit᷑ eſe declinandu.⁊ vna phibiſio. q lica igit honeſtasvtrãc; ↄtinet. naturalẽ
eius operatio ꝓhibetur. Amp.Eiuſde ſcilicet qᷓ inveteris legis moꝛalitas.? gra
honeſtatis impoſſibile eſt eſſe diuerrſas Luitã ꝗ ꝓpꝛia euangelica ſu padditio ⁊?
deſcriptiones pꝑ regulas et mandata.qa oↄplementu.

ſi fuerint diuerſe reguile. cũ nulla regula
honeſtatis aliquid dicat niſi virtutẽ illaʒ
eſſe ſeruaudãa ſiue tenendã de qua regu⸗

la illa ẽ. Similiter cũ nullo pᷣcepto cuiuſ⸗

cunq; virtutis aliquid dicat᷑ vel pᷣcipiat

niſi fieri opus illius virtutis cuiꝰ eſtima
nifeſtoẽ regulas illas ⁊ mandata nõ eẽ
diuerſa niſi vocetenꝰ.cum res eedeʒ per

omnia ſubſt int illis.. Amp̃. Sicut vna

virtus ad ſuam ratiònẽ pceptu. ſic tota

honeſtas ad legẽ totã. Quid enim ẽ
vna legula æ mandatũ ad ſu virtutem.

Jla ditimus. Moꝛ MWins;
ꝗ ſunt de neceſſitate honeſtatj. Ex quo

Amß. Githtnon ẽhone
tas.ſed pars honeſtatis. cui deeſt pars
maioꝛ honeſtatidlatʒ nobiliðꝛ.ita nec lex
ẽque maioꝛẽ partẽ ac nobilioꝛẽ regniaꝝ
&& mandatoꝛuʒ honeſtatis non connine:
Quare manifeſtũ ẽ legem moyſi nõ legẽ

fuiſſe ꝑfecta.ſed legis partẽ.Et illam ini

cialẽ atzʒ pꝛimaria. ⁊ ad gratuitã perfecti⸗
onẽ introductoꝛia. Et pueroꝝ atʒ incipiẽ
tiũ elementariã ⁊ hoc q;tum ad moꝛalia
Aineʒ que diximꝰ

manifeſtum ẽ et legẽ machometi multo⸗

Goc ẽ tota lex ad tota honeſtatẽ. Qualis
em pars ẽ vna virtus tocius honeſtatis
talis pars ẽ vnius virtutis regula? pꝛece
ptum tocius legis tota honeſtatẽ mada⸗
tis ⁊ regulis pᷣſcribẽtis. Quare ſicut
vnius virtutis nõ ẽ niſi vna regqula et pᷣ⸗
ceptui.ita vniꝰhoneſtatis non ẽ niſi vna
lexr. Si em̃ poſſent eẽ due vel plures. acci
eret iſta multitudo neceſſario ĩ regu et
mãadatſ.Qm ſi nõ eſſet ĩ regulłꝛ madatis

minus legem eſſe vel poſſe dici. q̃ multo
paucioꝛa naturalis continet honeſtatis
de gratuita vero appvtrũqʒ nibil. Cũ
em popꝑlus hebꝛeoꝝvix.Alphabetũ na
turalis Honeſtatis cape ſuficeret. fru⸗
ſtra eidem gratuite pfectionis eminẽcia
traderet Macometus vo pauca de
honeſtate.multa vero de ĩnhonelſtate. et
vicioꝝ feditate deliramentis ſuis immi⸗
ſcuit.· Quia igit euãgeliũ pꝛopꝛie lex
O

= 4

lele
ſaben
Puws
s

bi⸗

kc
la
na;
n
d⸗

*.

X Jumus ancille filij ſʒ libere.
eerres in nomine euãgelij. Euangeliũ
2Kalae interdũ ipᷣa hyſtoꝛia geſtoꝝ dñi

C

⁊ iita ðvno quoq; alioꝝ.

„

eſt. ſola regulas æ mãdata bui⸗ lagtar

integreq; pfectiõis ↄtinens. Manifeltũ ẽ
oſolũ euangelm legẽ eſſe integre honeſta
tis Iolãq; ſalutarẽ.ſolaq; legẽ pꝑfectam ſi
cut dicit Jacobꝰ in pꝛimò.Qui aut ꝓſpe⸗
xerit in lege ꝑfecte libertatis. Uetus eniʒ
lex imꝑfecta erat vt oſtendimꝰ. Z apłs at
teſtat in.vij.ad hebꝛeos dicẽs. Nihil ad
pfectũ adduxit lex. Et lex ſeruitutterat
Ricut ipᷣemet teſtat in.viij.ad Romanos
Dicẽs. Nõ accepiſtis ſpiritũ ſeruitutt ite⸗
rũ in timoꝛe.Et in.iiij.ad galath F. .1
e aut

ſaluatoꝛis. ymmo nec hyſtoꝛia ſed pars
hyſtoꝛie. Nõ em̃ ſcripta ſunt niſi ad nto⸗

dioeu geſta eiꝰ.ſicut teſtat᷑ iohaãnes iu vlti
mo. Sed ve doctrinaà ſua euãgelium vo
cat. Paulus in ſcõᷣo ſcðᷣe ad thymotheũ.
De regulis em̃ ꝑfecte honeſtatis ⁊ euan

gelice pfectionis nihil obmiſit qð nõ di⸗

ceret ⁊ penẽ nihil pᷣtermiſit de illis qð nõ

ſcriberet. ſi tñ ⁊ aliquid pᷣtermiſit. Que ei
virtus ẽ vel naturalis vel gratuita quaʒ ĩ
eplis ſuis pᷣtermiſit. gut ⁊ lexiſta
terna ſit ⁊ euangeliũ eternũ. et mãdata
eterna.facile ẽ declarare.Uide ꝑ ſingłas
regulas.⁊ videbis eternã veritatẽ ipoꝝ⁊

obligationẽ ſeu debitũ a quibꝰ neminẽ

vnqᷓ; poſſibile ſuit abſolui vł eximi.Con
tra quã nec pᷣuilegiũ nec diſpeſationem

vnqᷓ; poſſibſte fuit dari. In ſingulis ergo

regulaꝰ videbis verirate eterna. ſut eui
dẽeter apparet in vno quoq; iſtoꝝ videl;
deũ eẽ duigẽdũ.deũ eſſe timendũ.deuʒ
cſie honoꝛandum. deu eſſe adoꝛandum.
Wanikeſtũ etia ẽ tibi.quia nũq̃ʒ poſ⸗
ſibile.fuit aliquẽ exemptũ eſſꝭa debito⁊
obligalionẽ alicuiꝰiſtoꝝ Nulli em licere
vnq̃ʒ potuit no di Eere.vl ñ timere deũ
Pec igr lexẽ

q̃ nõ recipit abrogationẽ neq; derogati⸗

onẽ.nec exemptionẽ nec diſpenſationeʒ.

vllo tempoꝛe. Et ꝓpter hoc ⁊ regule
eius ſunt veritatis eterne ⁊ mãdata eiuſ⸗
dẽ obligatõis eterne.Et hec ẽ in ẽcio no
ſtra in eo q eã qcamꝰ euãgelid eternũ
vel mãdata eterſta. Qꝛaut ſupꝛa teti
gimus ⁊ diximꝰ quaſdãa virtutes eſſe na⸗
turales hoc ẽ naturaliter inditas.et eas
pfectas fuiſſe in adam ante peccatũ. Si⸗
militer intelligimus ⁊ nobis inditas. ve
ruũtamẽ multũ leſas atqʒ depꝛeſſas. ⁊ ꝑx
—

νhαπσ.υ⅞ dpfrede n d

xon

dine ꝓficere ⁊ aug

potius nouũ habitũ a

. .
(

4
neomning ſopſtas atʒ ſepultas in men
one animãalitatſiue oꝛiginal coꝛruptõis
Uen exercitio ⁊ ↄſuetudie ↄgruẽtibꝰ mł
tũ eas adiuuari atʒ ꝓficere ipo ſenſu exꝑ
iencie maniæſtũ ẽ.Ad ea tamẽ pfectiõeʒ
naturalẽ ſuã quã in adam eas habuiſſe
diximus.nec vna ea& in vita iſta qntacũ

inaleg ak o puenit aut ꝑpꝑtingit. Na
u

rales igit᷑ virtutes vocamus ⁊ quales
in nobis ſunt naturalit᷑. ⁊ quales lauda
biliũ opeꝝ exercitio ipᷣe efficiũt᷑.nõ eĩ du
bitamꝰ naturalit᷑ maſuetos exercitio eo
rũ qͥ mãſuetudinis ſunt in ipa manſuetu
eit. Silr ? naturales
pios exercitio eoꝝ qᷓ pietatis ſunꝑin ipſa
pietate naturali ꝓficere ⁊ augeri.Ueruʒ

an augeat ipᷣa virtus naturalis an libe⸗
retur potiꝰ⁊ quaſi detumulet᷑ ⁊ detegat
ab ĩmerſione qua diximꝰ ⁊ ita erumpst
in oꝑa maioꝛa ac frequẽcia nullo modo

Imutata apud ſe.Qucadmodu ſihomo
ligatꝰ diruptis aut ſolutis vinculis inci⸗

piat ambulare. cũ virtꝰ eiꝰ greſſibilis in
nullo mutata ſit apud ſe ſed liberata tm̃
An nouus habitꝰ acꝗſitus vł generatus

ſit hmõi exerciciu. queſtio ẽ alibi diſcuciẽ
da ⁊ determinaãda.Uerũtñ ꝙ veriſimili
us hic nobis ad pᷣſens videt/eſt.vt dica

mus.qꝛ magis ꝓficiũt ipᷣe naturales vir⸗
tutes ⁊ ſuarũ operationũ exercitioſqʒ no
ui habitus ex illa frequẽcia generentur.
Alioꝗn nullus habitꝰ poſſet in ſe ꝓfice⸗
re vel augeri qntacũqʒ fredncia oꝑatio⸗
nũ ſuaꝝ.Si ꝑ illa aliꝰ nouus habitus gi
gneret. Sequeret etia ex hoc diſpoſitio
nẽ nõ/ poſſe firmari vlł ↄuerti in habitũ ſʒ
fuefactõe genera
ri. Et de hmõi habitu ſicicit᷑ denouo

generato. Eodẽ mõ ſe hr̃e neceſſe eſſʒ vi

delʒ ꝙ ipe ſilr freqnga opationũ ⁊ aſſue
faciiõe nõ poſſet fie foꝛnoꝛ aut firmio:
aut alio mõ pꝛoficere. Immo frequẽcia

operationũ ⁊ aſſuefactio ſequẽs idᷣmno
nu quendãa aliũ habitũ generaret ⁊ ſug.
induceret. Pꝛioꝛivero nec robur nec alia⸗
pfectionẽ adiceret.⁊ de iſto ſecũdo habi

Aeriſimiliꝰ

tu eade ſilłr quõ reſtaret. Ueriſimil
igit᷑ ẽ virtutes naturales ſuan operatio⸗
uum frequęẽcia ⁊ exercitio ꝓficere ⁊ meli
oꝛari multipliciter.et ißas quodamodo
fieri pꝛomptioꝛes ⁊ facilioꝛes ⁊ expediti⸗
oꝛes ad opationes ſuas.Et has expediti
ones ſeu pꝛomptitudines ad operatões
nõnulli vocauerũt habitus.veriſſimum

LSõ
H
4 =
Vl
„
8
—
☛0
☛● G
. 1
gR
—–
SDUð
DU
D
.
2
M
Sð
MR
H
—
—

.ê — = 5

1 . X

. Wevis lx õ

. Se klegibus

autem ? aꝛ erpeditus a ſmcilis ad frequę: naã ſug ipᷣa veritate abſq; medio bñ oidi

, ροaHvunαι cia opationu. nõ aliter differià poma q; natatqʒ ↄoſtituit. bq; oꝛdinatã ac ↄſtitu

ons plenus et redũdare paratus afon-⸗ ta. inſtarciuitatis qᷓ iuſtiſſime ac ſanctiſfſi-
