inſitam creandi fimilia ex ſimilibꝰ ? Ari
ſtoteles omnem operationẽ nature dicit
p ſimilitudinem eſſe.Dicemus et iuſticiaʒ
pꝑ qua iſta tranſfuſio iuſtiſſime fit. Re
ſpondebimꝰ in pᷣmis ratiocinationibꝰeo
ru qui nec dei iuſticiagec equitatẽ in hoc

videre potuerũt vel creẽdere voluerũt cuʒ

inquiuut peccatum pᷣmoꝝ parentũ ꝑ gra
cia vel paciencia vel remiſſum vel obolitũ
fuit.debuit ceſſare omis pena ꝓpter illud
irrogata quia ceſſate cauſa ceſiare debu⸗
it et effectus debuit ergo ceſſare coꝛruptio
Hecin carne pᷣmoꝝ parentũ ⁊ auferri pe⸗
nitus ab ea.quod ſi ceſſauit.ergo non eſt
traſfuſa ꝑ generationẽ in poſteros. poſt⸗
; em caro ade ab hmõi coꝛruptione mũ
data ẽ carnè coꝛrupta generare non potu
it.Cum ſibi ſimilem ex neceſſuate ſolũmo

do generaret. Amplius. Uel pᷣmi parẽ-
tes ſatiſfecerunt de huiuſmodi peccato xꝓ
penitenciã vel ad minus xpᷣs dñs genera-
liter ꝓ illis et ꝓ aluũs ſatiſfecit.ſaltem igit᷑

pꝰ dſi ſaluatoꝛis paſſionẽ ceſſare debuit

ꝛiginale peccatũ duplex em̃ videt᷑ iniqui

tas vt alis peccantibus alij punianf ⁊ vt

poſt ſatiſſactionẽ cõdigniſſimã exhibitaz

ꝓ eo peccato de quo plenanie ſatiſſactuʒ

epena aliqua vel pene ꝑs infligit᷑ alicui.

Amp̃ᷣ.Dicit augꝰ.Quis locus innocẽ

cie relinquitur.ſi alterius crimen maculat

neſcientem. Qualiter igitur crimẽ pᷣmoꝛũ
paretuũ. ꝓpuulos omino ignaros criminis

vel illius maculat Amp. Que ẽ iuſticia

dei vt filius ade poꝛtet iniquitateʒ patris

cum ipᷣemet dicat in.xiij. Eechielis.Quia
pater non poꝛtabitiniquitatẽ filij et filius
nõ poꝛtabit iniquitatẽ patris. Debeg
hic reminiſci qꝛ iam reſpondimꝰ ad hocĩ
tractatu qui vocatur. Cur deus homo. hni
hilominꝰ tamen ad eãdẽ reſpõdebimꝰ ?æ?
hic⁊ hoc duodus exemplis euidẽtiſimis

Peiꝛimũ ẽ de patre qui filium ſun poſt
qᷓ; conſumpſit diuicias ſibi a patre tradi⸗

tas et diſſipauit reuertentem ad coꝛ et pe-⸗

nitentẽ in graciã pᷣſtinam recepit.⁊ penitẽ

ciam ſiue ſatiſſactionem eius acceptatnõ
imputans ei vllo modo pᷣteritam diſſipa
ioneʒ. Uerũtamen ei diuicias nõ ſtatim

reſtituit ymmo in paupꝑtate detinet ipum
Attendẽs quia diuicie fuerunt ei occaſio

diſſipationis luxurioſe. Pauꝑtas vo erit
ei ad cuſtodiam et humiliationeʒ. nemo
autem audet dicere.ꝙ pauꝑtatem iſtaz li

cet pena ſit infligat ei poter amantiſſim⸗

tanq; vindictam ꝓ pᷣteritis delictis que ei
dem plene dimiſit.quinpotius illam filio
adhibet tanß medicinam conſeruatina,ʒ
et ſi hoc faceret in filios filioꝛum idem pa

terfamiliasvſq; iu milleſimam generatio
nem ex eadeʒ intentiom nemo diceretpa
trẽ ſeuere agere in filios vel nepotes aut
vindictam et ꝑ hoc in eos aliquam exerce
re ſed magis ex paterna dilectione et pie⸗
tate. Sic et pater miſericoꝛdiarum deus.
licet ꝑ pᷣmos parentes ſatiſfactum eſſet ei
de peccato eoꝛum aut ſaltem ꝑ chꝛiſtũ do
minum penam hanc videlicet coꝛruptioʒ
que in carne eſtvidens neceſſariam eẽ ad
cuſiodiam humilitatis et conſeruationeʒ
filioꝛum ade. aliaſq; innumeras ac ſaln⸗

berrimas eorundem vtilitates. ſeruatea
conuinet vſqʒ in vltimã generationem. et

Be

non vt dindictã vt dirimus ſeu plagam ꝓ
peccatis illatam. ſed vt ſaluberrima medi
cinam quantũ in ea ẽ. licet multi ſibimet
in toxicu illam vertant. Scom exem⸗
plum ẽ in illo qui ꝓ delicto ſuo lepꝛa pcu
titur a domino.euenit autem vł ſaliẽ eue
nire poteſt naturaliter vt filiũ lepꝛoſũ ge⸗

neret licet ſanctiſſimũ.Euidens autem eſt
quia lepꝛa in filio nõ eſt plaga illata pro

delicto ipᷣius.cum nõ deliquerit neq; pꝛo
delicto alterius.quia hoc eſſet iniquitas:
ſed magis eſt in eo lepꝛa hmõi naturalit
id ẽ naturalis diſpoſitio vel infectio cõtra
cta ꝑ generationẽ ab ipᷣo generante. In ꝑ
le igitur fuit plaga illata ꝓ delicto. In fi⸗
lio naturavt dinimus contracta. In patre
fuit acquiſitio in filio hereditas. Si q
ratur quare lepꝛoſus eſt pater dicemꝰ.qa
ꝓ ꝓpꝛio delicto filius aũt iure ac lege na

ture que eſtuvt caro ſibi ſimile generet. Ita

eſt et de iſta lepꝛa oꝛiginali in nobis et in

adam. Apparet ergo deu non iniuſte

agere in filios ade dum legẽ nature ⁊ ius

naturale ſeruat in illis. Apparet etiaʒ

ipᷣm in hoc non exercere iuſticiã vltionis:

ſed magis equitatem naturalis ↄditiõis.
Apparet etiam ipᷣum potius in eos miſe⸗
ricoꝛditer agere.dum tam ſalntarem eis

adhibet medicinã. non autem ſeuere.ne⸗
q; ex ira. dum in hoc nõ intendit ꝑcutere

ſed ſanare.Quia igitur ade ⁊ eue occaſio
ſuꝑbie fuit felicitas in qua erant et ſubli⸗
mitas. Pꝛouidiſſime ſtatuit om̃ipotẽs
⁊ miſericoꝛs deus vt filijs eoꝛũ eſſet medi
cina humilitatis miſerie pᷣſentis erũpno⸗
ſitas.Et hoc eſt quod alibi dicit Auguſti⸗
nus.Quia ſumma dei ira eſt cũ parcit hic

ſumma vo miſericoꝛdia cuʒ nõ parcit hic

Ad hoc enim parcit hic:vt ineternuʒ non

parcat. Ad hoc vero non parcit hic vtine
ternum parcait O autem interdũ de⸗

dicitur viſitare petata patruʒ in filios. vi

q in terciam et quartã generationem Si

cut legitur in.xx.Exo di.Et ipi ſancti dicũt.
filios iniquitatẽ patrũ poꝛtare tempoꝛali
rer et non eternaliter intelligendũ ẽ iuxta
quod expoſuimus. Non em poꝛtãt penã
paternoꝝ peccatoꝝ filij.vt vindictaʒ ꝓ eis
illatam. ſed potius vt medicinã qᷓ diſcant
no imitani peccata parentũ. Interduʒ
autẽ et ſic poꝛtant.vt beneficia que deꝰda
turꝰ erat eis merito parentuʒ ſi boni eẽnt

peccatis eoꝛundem non obſtantibꝰ. Me

minimus autem nos dixiſſe gliquãdo.ꝗa

men in

vicijs et peccatis

hec p̃poſitio. p. non canſam directam ſed
magis occaſionem qualemcũq; deſignat

in talibus.ſicut cum dicitur ꝓ peccato pꝛi
moꝛũ parentũ punitur poſteritas occaſi⸗

onaliter quidem verum . Dederunt enizʒ
occaſionem que ſi nõ eſſet vel quamſino

dediſſent penam iſtã non pateretur eoꝛũ
ꝓſperitas. Hec ergo occaſio eſt cauſa ſine
qua nõ eſſet illud quod per eam eſſe dici⸗
tur. Non eſt autẽ tibi pᷣtereundũ.qꝙ phy⸗
loʒophi et poete aliquid de peccato oꝛigi
nali quaſi ſompniaſſe viſi ſũt.⁊ potiſſimũ
plato n coꝛruptionem iſtam lecheũ flu⸗

fluit per generationẽ ⁊ hoc in totũ genus

humanũ. exceptis dumtaxat illis qui pᷣui

legio gracie ab ipᷣo immunes effecti ſunt.

Infernale. quia regionem iſtam mũudi in
ferioꝛis ſcilicet regionũ inferioꝛũ poſuit et

infernum. Lecheũ.a lechos quod ẽ obli

ulo quia eius hauſtu animas humanas

obliuiſci quecunq; ante coniunctionẽ ſuã
ad coꝛpoꝛa fiebant in comparibus ſtellis
opinatus eſt. Unde ſicut Harrat. Ma

crobius et Ariſtoteles. Animas noſtras

aliquid poſſe diſcere negauet non em̃in⸗

quit diſcunt que a natura habebant. ſed

magis reminiſcũtur ſeu recoꝛdanſur eoꝝ
que per lecheum potum obliuioni tradi⸗
derant. Inde eſt que apud nos dicitur le
ctio apud grecos dicitur repetita cognito

Mirabile auteʒ eſt valde quid plato hic

hauſtumvocauerit. Nihil enim a ꝑre coꝛ

poꝛis in animãa intraſſe videtur in ſua co⸗

iunctione ad ꝓꝛ:pus. neq; eniʒ aliqua ex

viribus app E&enſiuis eius. neg; aliq ex

motiuis aliquid haurit a parte coꝛpoꝛis.
Hauſtus enim hic ꝓpꝛie non poteſt dici
inanima humana niſi appᷣhenſio vel paſ
ſio. credentes autem Ariſtoteli in pte iſta
qui dicit in libꝛo Wetaphyſicoꝛũ euʒ ſecu
tum fuiſſe metaphoꝛas.dicimus qa hau⸗
ſtum iſtũ ꝓpter inebꝛiationẽ ſeu obliuio
nem quam poſuit in iſto eſſe intellexit ni
miam iſta coniunctionem et ꝓfundaʒ ap
plicationem animarũ ad coꝛpoꝛa.ꝗ ma⸗
gis caſus ⁊ immerſio in eadem dici debe
ret.vel deiectio aut detruſio in carceremꝰ?
captionem ſicut ſupꝛa oſtendimꝰ exteſti⸗
monio apoſtoli in. vij. Ad romanos. Fit

autem id euidẽtius ſi cõſiderãtur cõpara
tiones animarũ ad coꝛpoꝛa ſua ex alijs ſi

militudinibꝰ. Naturaliier em coꝛpꝰ⸗ ſicut
domꝰẽ anime. Anima vero ſicut inhabi⸗

ernale poſuit. YFlumen quideʒ ga

N. On
l uattkn
Nonoſna0
oinpincut
aſague
Mioiginali
zlorpiſicutn
terdäftpie
dchuit ine⸗
urinſeniun
ben grmit
ſbusſuisni
ſcluntsaptt
lulniflion
lonisgnctara
topbos tea
Uumnceoi⸗
Geinanandn
ttietüßein
kiopavok
Culngellbena
igapulnen
arenigsdienn
Notsapfunbe
üsiniunne
WNaderape
Wu. Pr
Porkneſtaven
Meyiiüſanä
uonogruee
Amnixo wii
lilus orco⸗
ſro oͤeſihti
Nggbycangbe
intmiann
lgintht

nit
Nanint
Datur N
rboſeu,
eſſeldea
W
ocaſcken
ochemt
k Fungan
dnetboendi⸗
SDamtatatſles
inmnestin
nonenien.
SMüiniendi
ialechos
Aſueninasde
ganeconimnd
nnconparbe
Drſau
enegtud!
AnAedetn
inſen en,

E

tatoꝛ. Quemadmodũ aũt nonnunq;
euenit:vt qui debuit habitare pacifice in
domo ſua ⁊ quiete ibidem religet ⁊ capti
nus in vinculis tanq; in carcere teneatur.

Sic et factũ ẽ animabꝰnoſtris p coꝛrupti⸗

onẽ oꝛiginalẽ. Sũt etiã naturalit᷑ anima
⁊ coꝛp ſicut rex ad regnũ.et quẽadmodũ
interdũ fit vt qui rex in regno aliquo eſſe
debuit ⁊ in eodeʒ imꝑare et in ipᷣo rediga
tur in ſeruitutẽ. ei ꝑ omnia in ſeruuʒ ſe ha

beat. Sic ⁊ miſere anime noſtre in coꝛpo⸗

ribus ſuis miſerrima ſeruitute pᷣmuntur.

ce

„

ternas delicias.et ꝓpt᷑ hoe iſte ſenſibiles
nõ ei ſaperent.ymmo nulle eſtent qntum
ad iſtam. Quẽadmodũ econtrario factũ
manifeſte videmus.quia cum demerſa ẽ
atʒ deiecta iſenſibilia Doc eſt moleſtias ⁊

delicias ſenſibiles.ſpuales et interne deli

cie non ei ſapiũt et mille ſunt qntũ ad ea.
quare ſi inſublimi ſue naturalis libertatd
⁊rectitudinis ꝑmaneret.nec moleſtias a
ſẽſibilibꝰ nec voluptatuʒ laqueos ſuſtine

ret et hoc eſt quoniam ipũalibus et int᷑⸗

ſeruientes coꝛpibus et coꝛpalibus.donec
libertatẽ filioꝝ dei.p baptiſmalis ſanctifi-

cationis graciã acquirat.et ꝑ eandẽ impa
rent coꝛpibus ⁊ ea regulariter regant.
Et attende diligẽter q̃ diximus caſum
ſcilicet incarcerationẽ atq; immerſionem
Caſus em̃ eſt ip̃e introitus animarum no

ſtraꝝ in coꝛpa noſtra. ꝓpter ex alto ſue re

ctitudinis et libertatis deiectionẽ. Simili

ter ⁊ ꝓpter vulnerationẽ et inquinationẽ

Recte naq; dixerunt antiqui qui theologi
dicẽtes lapſum honinis eẽ ſicut caſum ca
dentis in lutum lapidoſum. vbiimmergi
tur pariter et vulneratur.et etiam inqui⸗
natur. Inquinãtur quidẽ anime nrea
puritate ſua vulneratur multiplici infirmi
tate viriũ ſuarũ Immergunf.⁊ nõ niſi ad
iutoꝛio gracie et dei poꝛrigẽtis dextera ſuã

extrahi nõ poſſunt. Hic ẽ lacus miſerie et

lutũ fecis.de quo pſal. Hic ẽ limꝰ ꝓfundi
in quo nõ ẽ ſubſtacia. Hec ſunt ꝓfunda.
de quibꝰ camabat dauid.videlicet ꝓfun
dũ tenebꝛarũ quantũ ad vires appᷣhenſi⸗
uas et ꝓfunduʒ feciũ ſeu feca anciarũ q̃n
tũ ad motiuas. Qi ſi quið queſierit. q̃
liter cadat anima humana in hoc ꝓlun⸗
duũ ſiue flumẽ lecheũ. Reſpondemꝰ quia
maniteſtũ eſt.quia ipᷣa cadit in ſollicitudi

nis delicijs occupata illis adeo adheret.

ad ſenſibilia. niſi ꝓpter neceſſitatẽ coꝛ⸗

poꝛis aut aliã cauſa que internas eius de
licias non euacuaret ſe nullatenꝰ inclina
ret.Et hoc apꝑet ꝑ hoc ꝙ adam ⁊ eua anñ
peccatũ ſe non cognoſcebant eſſe nudos.
cũ nudi eſſent.adeo aũt occupati erant in
internis et ſpũalibus.vt quod in eoꝛũ coꝛ
poꝛibus eſſet vł fieret non ſentirẽt.Sicut
et mõ pleriq; adeo occupati ſunt in ſenſi
bilibus et coꝛporalibus vt ꝙ in eoꝛũ ani⸗
mabus ſit vel fiat pꝛoſus ignoꝛat.Similit
et pomũ ꝓſerpina rapta apud inferos co
mediſſe dicitur a poetis miſeria coꝛpoꝛis
multi in terpᷣtãtur quã ita comedit anima
hoc eſt ſibi aſſumit vt ſpũalia et eterna ſei
licet bona atq; mala non taʒ reliquiſſe q;ᷓ
omnino etiam obliuioni tradidiſſevidea
tur. Solam enim miſeriã coꝛpꝑis curare vi
detur.videlʒ moleſtias vt eas fugiat ⁊ vo
luptates vt eas obtineat et hee ſunt due

ptes miſerie coꝛpalis.qᷓ ſic comeſte hoc ẽ

aſſumpte miſeram animã hũanã apud

inferos detinet. hoc eſt in inferioꝛibus ſe
et nobilitate ſua indignis ⁊ deo tarthare

nẽ ꝓuidendi coꝛpi victũ veſtitũ et omnia

alia ſcilicet et cuſtodiẽdi ac ꝓtegendi ipᷣm
⁊ ideo cadit in tota miſeiam coꝛꝑis.hoc
eſt in omnes moleſtias ſenſibiles.⁊ idcir
co in omnes delicias contrarias. Poſtqᷓ;

em omnes moleſtie coꝛpis ſuper ipᷣam de

uolute ſunt.quarũ nulla om̃ino pateret᷑ ſi
adam nõ peccaſſet. quonia nulla earũ eẽt
ſilr ⁊ in laqueos voluptatũ ſenſibiliũ ceci
dit irrecianda et captiuanda miſerabilit᷑
ab eiſdem a quibus om̃ino immunis ⁊ li
bera eẽt.niſi peccatũ pᷣmoꝝ parentũ occa
ſionem qua eſſz eiſdem dediſſet ſuſi penſa
quideʒ eſſet et eleuata ad ſpirituales et in

oꝛum id eſt pꝛincipe infernali dyabolo in
ſeparabiliter aſſociãt et alligant.ita vt ab
eo ſuisviribus ad ſue nobilitatis ſublime
reuerti non poſſit. Has auũt ꝑtes miſerie.
nec penit ſentiret nec haberet ſi peccatũ
nõ pꝛeceſſſiſſet. Moleſtigs em̃ non ſenti⸗
ret vel haberet neq; penem aliam cũ pec
catum non pꝛeceſſſiſiet. Delicias vero ſen
ſibiles quaſcunq; haberet non in eis ſiſte
ret.ſed ſicut per odoꝛes aut veſtigia ad ſõ
tem ſuauitatum deum quaſi illum pꝛeſẽ⸗

tiens ttanſiret et ſe tranſferret Non illum

ergo illaquearent irretirent captiuarent.
inebꝛiarẽt abſoꝛberẽt vt mõ faciũt ſed ma
gis illuʒ ſicut odoꝛes vt diximꝰ vt veſtigia
ad deũ fontẽ ſuũ tranſmitterent.
Oſt hec conſequẽter iuxta quod
et pꝛomiſimꝰ inueſtigare S
8

J Be
bimus. Utrũ vnũ et equale ſit in omibus
iſtud peccatũ quod oꝛiginale dicitur ⁊ in

pᷣmis quidem videri poteſt quod nõ. Si

cut em̃ ex vna egritudine paſſiones eedeʒ
quẽadmodum ex vna febꝛe non acceſſio⸗
nes ſen exacerbationes diuerſe et diſſimi
les ſunt.ſed magis eedem ſiue ſiles. Sic
ex illa egritudine nõ diſſimilia vicia ſed ea
dem in hominibꝰeſſe debent.ſicutexvna
ſebꝛe terciana typi idem ſeu ſimiles ſunt⁊
loquimur hic de vicijs naturalibus hoc ẽ
qᷓ ab ipᷣa natura hominũ in iſta coꝛrupti⸗
one oꝛiri vident. Uerũtamen inueni
unt᷑ in genere humano multi qui volunt
eſſe niſi fures.Alij qui volũt eẽ niſi rapto⸗
res.ali qui volunt eẽ niſi ioculatoꝛes.alii
aleatoꝛes alii ribaldi et dleri.multi niſi go
liardici volũt eẽ. Et de mulieribꝰ multas
inuenimꝰque quaſi naturali inſtinctu de
om̃ibus vicis eligũt meretriciũ alie iocu⸗
latoꝛiam turpitudinẽ.Et vt ad vnũ dica⸗
mus pene totã vniuerſitatẽ vicioꝝ quaſi ꝑ
electionem naturalẽ ſibi diſtribuũt homi
nes. Cum ergo ex radice vna videlicet
oꝛiginalis coꝛruptõnis tota vite humane
ꝓcedat inoꝛdinatõ. Unde tanta pullulat
⁊ ꝓcedit vicioꝝ multitudo in hominibus

ex vno em̃ quod per illud quod vnũ.non

debet eſſe multitudo ſiue diuerſitas vicio
rũ in hominibꝰ. In quo reſpondem⸗
quia reuera vnũ eſt ⁊ vna eſtiſta bꝛutali
tas qua homo comparatus eſt iumentis
inſipientibus et ſimilis factus ẽ illis. Una
quippe actu ſed potencia eſt tota mõſtru
oſitas vicioꝛũ quemadmodũ ſemen vnũ
quidem actu ẽ in ſe potencia vᷣo tora vni⸗
uerſitas eoꝛum quon ſemen eſt hocẽ que
ex ipᷣo oꝛiri poſſunt vel generari.Et ꝓpter
hoc ſepe diximus. Hanc peſtem ſcaturigi
nem vicioꝝ et ſeminarium. pꝛopter hane
vnitatem actualem caput antiqui ſerpen⸗
tis et caput dꝛacanis dicitur.Et ꝓpter plu
ralitatem potentialẽ capita ſicut in Pſal.
Qui ↄtribulaſti capita dꝛaconũ in aquis

ſcilicet ꝓpter eandem pluralitatẽ.Eʒechie
lis.viij. dicitur. Multitudo reptiliũ 7 qua

drnpedum immũdorũ depictla in pariete
per totum qua abolet aatg bapimalis
ſupfuſio. Similiter 2 Actuũ. x. Wultitudo
reptiliũ ⁊ quadrupedũ immundoꝛum in
diſco petro apoſtolo oſtenſa ẽ ꝓpter ean
dem pluralitatem ſignandam ꝓpter idẽ.
Sapiencie. v. Intelligencia impioꝛũ mul
liuudo non erii vtilis. Tacit ad hocillud

4

vicijs et peccatis
reſponſum demonis marci.iiij. dicentis

legio mihi nomen ẽ quia multi ſumꝰ. Ad
iuuatur autem illud ꝑditionis ſeminariũ
vt fetus maledictus vicioꝛum germinet et

gignat tribus modis.Et pᷣmum ab ipᷣa cõ

plexione coꝛpis in quo eſt ſicut iracundiã
vel iram gignat a colerica compiexionevt

pigriciam vł deſidiam a fleumatica vtſol
licitudinem ſuꝑfluam atq; triſticiaʒ a me
lancolia vt inanem leticiam riſumq; ſup⸗
fluum atqʒ luxuriam a ſanguinea. Se⸗
cundo adiuuatur ab ipᷣis vicijs iracundia
em rapacitatem bellicoſitatẽ ⁊ q hijs ſilia
ſunt indubitanter gignit Similiter auari

auariciam et cupiditatem et econuerſo.
Similiter et gula gignit lururiam et gene
raliter nõ eſtvicium quod ex alio oꝛini nõ
inueniatur. Tercio adiunatur deſoꝛis
quemadmoduʒ a ludis ei ſpedaculis ad
iuuatur vt gignat luxuriam a cantoꝛibꝰet
alis muſicalibꝰ tympanis et choꝛis vt gi⸗

cia luxuriam et luxuria auariciam. Mul⸗
tas enim mulieres nouimus luxuriaſſe ꝑ

3

gnat peculanciam exultationẽ geſticulati

oneſq; inhoneſtiſſimas. Ne mirum ſivis

vna ꝓ diuerſitate adiuuantiuʒ ſiue mate
riarum ſiue alioꝛum diuerſitatem et mul
titudinem operatur effectuum ſicut appa⸗

ret in igne et ſole.ꝗui alia emolliunt alia

indurant alia inſiammant Etin aqua

que alia abluit atʒ purificat alia putrefa⸗

. –+

cit. Et iterum alla extinguit atʒ moꝛnſicat.
alia viuiſicat et germinare atq; fructiſicas
re facit. Expꝛeſſa etiam ẽ ſimilitudo in

hoc de ebꝛietate et inſania. Ebꝛietas eniʒ

cum ſit vna iy credibilem multitudinẽ aiʒ
diuerſitatem maloꝛũ operum in vno ho⸗
mine gignit. Similiter ⁊ inſania exviraq;
em̃ ſunt rixe homicidia blaſphemie efin⸗

ctiones effractiones et immunere violen

G

cie iſtam etiã peſtem mirabiliter adiuuaãt

om̃ia genera maloꝛum ſollicitatoꝛes ſug⸗

geſtoꝛes inſtigates et cõſiliarij.interdũ

auteʒ coniuratoꝛes et cõpulſoꝛes.Ex hüs

autem omnibus maniſfeſtum eſt qualiter
exillavna peſte tot et tanta genimina viciᷣ
oꝛum⁊ maloꝛum operum ꝓdeant quoni
am ꝓpter diuerſitatem adiuuantium ſaʒ
materialium q; alioꝝ.Et debes ſcire quia
coniunctio anime ad coꝛpus huius coꝛm
ptionis caſus eſt in lacum miſerie et luũ
fecis.De iſto autem caſu dicitAmbꝛoſius
ſuper Geneſis.Qð homo male recedens

a deo cecidit in ſeiplum. Unde diligentet

lceurtbi
veſnuscunn
nldiun
onenpola
poſtraperſ
genänmned
meinnt
6pndcd notu
litnck
nockſuoela
otinenun
Nregus elgun
Ntllivsguen⸗
Proe,Aokin
ſaninsbabro⸗
ſchtirelen
ſatunernpri
unrdeig pun
ſpnagrscka
ücereiönn
Kauonerneche
Myynaanem

artiulis

nbdectan⸗
Cscgenadne⸗
ncaendr⸗
Mannleron
Nüinnsraem
ſalknſiginan
Npgtinte irai
lnenegrnie
liitense
ſtmieliemia
Ulnigdun
milsgce⸗
nn gaun
le aptiua

S=

E⸗
5
=
—

E
—
—
–
—
—.

S.
=

ns

enmnäe
eany
gn
Bnuaneu
nguockſun
clenntn
Amiſenr,
duanag
namsſanni
urndisnar
delichſgaktif
rgenlri⸗

urung aueii!

Nesnoi
in
nogi
TMaotdat
mzadisdeen
stlumnant
penis
A Auni.
Neſiäimts der
ſuarecdan,
ommn rn
—
õ
ua ningliuni⸗
geminik ii
õ
earininis An
nmnn,
Wopeſun e,
Sin nen
ne gi
u n i
Salalun
gots

conſiderantibus hominem in ſtatu miſe⸗

rie iſtius cum non habet adiutoꝛium gra
cie quod diximus.inuenietur incarceratꝰ
in ſemetipᷣo ita vt exire extra ſemetipᷣm nõ
poſſit vel per ſollicitudinem ſeu cogitatio
nem qntũ ad vires apphenſiuas vel ꝑvo
luntatem ⁊ deſiderium.aliaſq; paſſiones
qntũ ad motiuas. Nõ enim eſt ſollicitus
niſi ſibi. Hoc eſt de ſe ⁊ ſuis ſola ꝓpꝛia cõ
moda ſeu deſicias querens.aliena negli⸗

gens ⁊ interdum etiam impediens cathe

na a qua religatus tenetur in ſeipᷣo amoꝛ
eſt ſuipius quem amoꝛem in ubꝛo de ciui

tate dei. Auguſtinus dicit eſſe fundamen

lũ ciuitatis babylonice ſiue dyaboli. Hoc
eſt quod intellexit Dauid dicens. Factus
ſum ſicut vter in pꝛuina. O bfriguit enim
ab amoꝛe dei et ꝓximi vſq; ad gelicidiũ.
⁊ ideo tractus eſt et contritus in ſemetipᷣo
⁊ circa ſemetipᷣm.vt nec dei honoꝛem dili
gat aut curet.nec fratrum vtilitates.
Apparet autem euidenter iſta tractio
in omnibus illis qui querũt que ſua ſunt

im̃. Et hoc eſt quod diximꝰ quia ſi contra

ctus quemadmodumyvter in pꝛuina.ſic in
carceratusvt ipe ſibi carcer ſit ⁊ cauea⁊ ſe
vel extra ſe non exit per ſollicitudinẽ quaʒ
diximus vel amoꝛem.ſed ẽ in ſeipo ⁊ ſuis
ſicut beſtia incaueata.que bꝛeuitate cathe
ne retinente.in cauea ſoꝝ verſatur.extra
nullatenꝰ egrediens. Sic miſer homo ca
uea ſibip̃i factus eſt. retinẽte cathena hoc
eſt amoꝛe ſui.extra exire non ſinitur. Unð
et inſonuit verbum illud vulgatiſſimum.
Innatum ẽ fiijs ade com ella ſua dilige⸗
re. Si quis autem querat vnde ſit hoc

wꝙita rapilur captiuatur et incaueat᷑ ani⸗

ma humana a coꝛpoꝛe ſuo et deinde a ſe⸗
ipa. Reſpondemꝰ quia anima huma
na creat abſq; appᷣbenſione hoc eſt abſq;
vſu appᷣbenſiue ſeu n ilis. ſimilit᷑ et abſ
q; moiu hoc eſtvſu moſĩiue ſue nobilis ſi?
po nit ariſtoteles. licet plato ponat cõtra
rium quare quaſi in tenebꝛis eſt qntuʒ ad

illa que in ea pᷣcipua ſunt. et ideo debilis

eſt et inermis penitus a parte illa in ipſa
creatione ſua. Inferioꝛes vero vires.non

longe ab actibus ſuis creantur ⁊ quedaʒ
in ipᷣis actibus ſuis vt guſtabilis et tangi

bilis. Ceteravᷣo que affoꝛis appꝛehenſiue
ſunt.ſtatim vt ad lucem venit partus ope
rantur vt viſus auditus ſimiliter ⁊ tactus

Quare a parte eon applicatur in illa hoꝛa

coꝛpoꝛi⁊ coꝛpabilibus nobilibus viribus

ovt dirimus nec retrabentibanec repugnã

tibus.nec illamvllatenns deſendentibus
quin nihil pꝛſus tunc agentibus. Quid
ergo mirum ſi ſequitur coꝛpus ⁊ trahitur
ab eo cum omnia inferioꝛa eius: eidem
applicentur ⁊ ſuperiora eius omnino nõ
reſiſtant quin potius inferioꝛa ſequatur.
Si cui autem videatur ꝙꝙ moꝛio ex

ſola oꝛiginali coꝛruptione ꝑpetua deſipi⸗

encia laboꝛet.errat ꝓculdubio. Si enim
ex ſola illa eſſet. om̃es homines in abus
illa eſt moꝛiones eſſent cum eadem cauſa
in omnibus ſit.Adiuuatur ergo oꝛigina⸗
lis coꝛruptio ſicut dixjmus in moꝛionibꝰ
ad humoꝛe aliquo vel fumo obtenebꝛan
te partem illam capitis in qua ratio infe⸗
rioꝛ operatur. Sic et dicimus in hijs qui

amiſerunt memoꝛiam.et ad hunc modũ

ſe habet de alis. Siquis autem di⸗
cat. quia cum oꝛiginale peccatum vicium

vnũ ſit.debet eſſe in vna ſola vi.vel ſcõm

illaʒ ſolam quemadmodũ ſe habet ei de
vnaquaq; virtute.O ſi eſt ſequitur ergo
ꝙ vna ſola ex viribus anime humane ſit
coꝛrupta vel infecta exillo ſiue per illud.
Uidelicet iſta in qua vel ſcõm quam eſt.
Quemadmodum ſe habet et de vnaqua
qʒ virtutum quod illa vis ſola in qua vel

ſcom quam eſt decoꝛatur et oꝛnatur p ea.

Wanifeſtum autem ẽ a ſenſu.quia peſtis

iſta in totam animam ꝑuagata eſt⁊ diffu

ſa et totam turbidam efficit ac turbatam.
totamqʒ bꝛuteſcentem qntuʒ ad id quod
ẽ ĩ ea pᷣcipuũ et nobile.exceꝑta vt multi et

magni dicunt ſola ſyndereſi que eſt ſubli
miſſima ac nobiliſlima pars eius quod ẽ

in ea nobile ac ſublime.quam ſcilicet ſyn
dereſim nec in cayn qui tam malus tanq;
puerſus fuit.fuiſſe dicunt elinctã quauis
autem erxtincta non fuerit. Lamen dubiũ
eſſe non debet.illam innoquoq; haben
te oꝛiginale peccatum multum eſſe turba
tam a puritate ſua ⁊ ſublimitate ſua mul
tum eſſe depꝛeſſam. Reſponderũt au
tem et adhuc reſpondent mulii in hoc di

centes reuera plurima eſſe oꝛiginalia pec

cata videlicet tria in vnoquoq; ſcòm tres

vires. vnum enim peccatum contendunt

eſſe vniuſcu iuſq; trium virium coꝛrupꝑtio
num ꝑ ſe ⁊ tres triumvirium coꝛruptiõ es
oꝛiginales tria oꝛiginalia. opinionem ſu

am confirmantes ex eo quod ſup pſalm̃.
dicitur.tecta oꝛiginalia peccata.⁊ ſup.xvj.

Wathei dicit auctoꝛitas Bede.a ſeruo ne
HS 89 ü

Be

quã qui dimittere noluit conſeruo ſuo.re
petenda eſſe non ſolum actualia ſed etiã
oeiginalia. nos autem iam diximꝰ ꝓpter
quid et qualiter et vnum et multa dicant
Allij vero dixerũt in hoc oꝛiginale pec
catum coꝛruptionẽ eſſe virtutis noſtre cõ⸗
cupiſcibuis et eſſe pꝛincipaliter in ea. Ue⸗
runtamen redundare in alias vires.cocu
piſcibilem autem vim tanq;ᷓ pꝛicipale ſub
lectum peſtis iſtius coꝛruptam parit᷑ eſſe
et infectam ab ipſa.Alias autẽ coꝛruptas
tantum intelligentes infectionem pꝛofun
datam et intimatam coꝛruptionem. Coꝛ⸗
ruptionemvero ſine additione exterioꝛeʒ
dictam ſolummo do et quaſi ſuperficiele⸗
nus deterioꝛationemvel obſcurationem
Alij vero dixerunt de iraſcibili.idipſum
quod iſti de cõcupiſcibili iſti autem erra⸗
uerunt in dubitater et adhuc errant. Joꝛ
taſſis autẽ in hanc opinionẽ inducti ſunt
quia potiſſimum ſenciebant vexationes
T⁊ inſultusa coꝛruptione virtutis concupi
ſcibilis.etideo iudicauerunt coꝛruptionẽ
eius ꝓfundam et intimam. Erroꝛ autem

ipᷣoꝛum deſtruitur euidenter a ſenſu. Nõö

enim minoꝛi difficultate reſiſtitur cogita⸗
tionibus q; pᷣmis motibus concupiſcenci
aruin.et de omnibus vicüs que ſuni in vi
rationabili ſimiliter ſe habet.qualia ſunt
tarditas obſcuritas ſimiliter credendi le⸗
uitas.Eodem modo quedam ſuſpitiões
et quedam dubitationes. et ad vltimum
incredulitas ſcilicet ſiue infidelitas et vici
um quod ſpiritus blaſphemie nominat
Si enim difficultas ſeparationis aut pur
ationis ſignum et iudicium certum ẽ ꝓ⸗
funditatis ⁊ intimiationis cum nõ minoꝛ
ſit difficultas ſeparationis pᷣnominatoꝛũ
vicioꝛũ a virtute noſtra rationali q; a vir
tute illa concnpiccibili ſeparationis. Iſto
rum ergo non Mmno: pꝓfunditas ſeu inti⸗
miatio q; illoꝛũ.

ginalibus non. Reſpondemꝰ ꝙ ſi in

ramis ẽ equalitas naturaliter erit et in ra
dicibus.et ſi in fructibꝰ et erit in ſeminibꝰ

et generaliter ſi in effectibus et in cauſis.

Cum igitur oꝛiginales coꝛruptiones in p
nominatis viribus cauſe ſint aduenticio⸗

rum vicioꝛum in illis.et hec equalia erũt:
⁊ cauſe eoꝛum ſiue radices ille oꝛiginales
equales Ampliꝰ. Quis inter moꝛbos
ſpirituales difficilius curatur q; moꝛbus
blaſphemie.Qt:ſi difficultas curationis

nia u. O ſi dixerit. quia de
vicijs aduenticijs. Hoc veruʒ eſt et de oꝛi

vicijs et peccatis

moꝛbi pꝛofunditatem enidenter indicat.

manifeſtum eſt non minus ꝓfundatam
eſſe maliciam ſiue oꝛiginalem ſiue aduen
ticiam in vi rationali qᷓ; in alis. Am⸗
plius.Cum anima humana impartibilis
ſit qualiter dicunt in ea aliquid coꝛruptũ
im̃ aliud infectum ſimul atq; coꝛruptum.
Affirmatio enim ⁊ negatio non dicuntur
de eodem ſcõm idem. Infectio autem et
nõ infectio.affirmatio ⁊ negatio ſunt qua
re non dicuntur in anima humana ſcoᷣm
idem ſed neq; ſcõm diuerſa cum in ea nõ

inueniantur Diuerſa enim in impartibili

et que contraria ſuſcipiant nec intellectus

admittere poſſe videtur. Pꝛopter hoc di⸗
ximus. quia vna eſt infectio hec turbans

atq; puertens totam animam ac depᷣmẽs

eam.vt ſepe iam diximus.quẽadmodum
vna eſt ebꝛietas in ebꝛio que totum illum

alienat atq; ſubuertit.⁊ omnes vires ani
me in eo turbulentas efficit ⁊ turbatas.

Nec adhuc cogitauit aliquis tres ebꝛieta
tes in vno homine ponere: vel in anima
vna propter tres vires ipius. Sicut ergo
ebꝛius quotcunq; habet officia.nullũ eo

rum compoſite aut laudabiliter exequit᷑:
pre ebꝛietate.ymmo omnia turbate atq;
puerſe agit.

ficis virium ſuatuʒ vt decet exequit᷑ quin
potius econtrario. De ſindereſi vero

guod dicunt quia ſuperio: pars rationis
Enec in cayn extincta fuit iam determina⸗

uimus. Quqijter eſt pars videlicet.qno
be ymmo ipa anima eſt humana ſcõm
eſſe

nciam. Ex officio autem diiudicandi

ſublimia ſpiritualium atʒ celeſtium eiſq;
adherendi atqʒ in eis conſeruandi.ſynde
reſis dicitur quaſi ſeoꝛſum diuiſa ac ſegre
gata ab inferioꝛibus atq; carnalibus.Et

licet in cayn extin e non fuerit penitus in

moꝛionibus tamen ⁊ continue furioſis er
tincta eſt penitus aut abſoꝛpta. Que⸗

reret autem aliquis cum peccatum pᷣmo⸗
rum parentum per vim guſtabilem com

miſſum ſit et per ipa inſtrumenta guſtabi
lia.non autem ꝑ vim illam concupiſcibilẽ
aut ꝑ inſtrumenta generatiua qua deiiu

ſticia et quo iure vis illa tanta infectione

et coꝛruptione punita eſt tantaq; rebellio
ne membꝛoꝛum ſibi ſeruientium. vel etia

anima ſcöm illam,. Et direrunt auid 4

in hoc.quia vis guſtabilis ⁊ eius vſus a
conſeruationemvite neceſſario reſeruata
£◻ .

Sic anima humana oꝛi⸗
ginali coꝛruptione debꝛiata nullum ex of

tpperbe
Umeahum
icbiisate
eſtuen,s
nononun
einolts nl
uuſeturapu
hoeeuidenst⸗
naſenonno⸗
ſonninconan
luul tohen
Monaniaen
ſecinegear.
kkniiniuertal
Nenpiinsain
enäined
nurtpot
eprpiena
Ntduncrbn2
Nbraenn. Kren
Ntnſeoitimn
Uinleinen
ruczroglon
Wlainogen
Wtibusnan
Maaur Koce
Cuſezno
ogolat ati
NMhsuaiie⸗
Nbolenpein
attaluin
ſbonolonil
Geim inenin
lunmef
dalor r
n
lutlenicnc⸗
Pgtetttore
Aeemine
ualsirin
Alpitpulico
lagune nc
ncoriciͤ
ſalg cin
mneninlitin
fnneſtgrefin

iſtnaneiln

— — —
—

31. Conni
O brſntnei

Galtoronian
ſtononi an
ſtregufeni
nnin
faltutuni
hmrinſun
etmini
imishen

ſperan

N
ſimulagen.
erſaenmnan
n eded cer:

“R
zeerect
nineor ns

,,N
4 Pires etas, N
cWe Wn

”
arerGte, N.
„ „
. 4.MNE MR
4 “
. 6
8 “ M e 6

W
RMM3
. ge 0e, 84

1
„ E

end
nuu inande
ckans icell

nimach bunn

. e*
ſdd n e

4 0⁰⁰ eſe, „
44

r ten
õ

cciij

eſt. et ppter hoc vſus eius moderatꝰnon
habet culpam. vſus verovirtutis nre con
cupilcibilis ad generandũ non habet illa
neceſſitatem.⁊ ꝓpter hoc totus eius vſus
a pᷣmo motu viqʒ ad vllimũ culpabilis ẽ
ac vicioſus.niſi lacramento matrunonij
excuſetur et purget᷑.Juſticia autem dei in
hoc euidens ẽ. ⁊ peccato illi congruentiſſi
ma retrioutio.vt ꝑ mulierem toꝛqueatur
ſcõm vim concupiſcibilem qui ꝑ mulierẽ
peccauit. ⁊ ab ea paciatur ardoꝛes concu
piſcenciarũ acerrimos ⁊ cruciatus acerbiſ
ſimos.qᷓ; neglecto dei madato noluit con
triſtari ſimiliter T ab ea pꝛematur ac ſerui
tute turpiſſima cui regendo et coꝛrigendo
noluit ſanctiſſime dominari ab initio. Et
vt eam ſequat᷑ ⁊ poſt abeat turpiſſima vꝛ
gente concupiſcencia quã poſt ſe trabere
ad deum debuit.⁊ a ſuggeſtione retrahbe
re ſerpentina. Et quemadmodũ dicit Au
guſtinꝰ in ſuo inferioꝛi quod ſepe diximꝰ
animale.ſiue in coꝛꝑe in obedienciã paci⸗
atur atq; rebellionem qui ſuo ſuꝑioꝛi id ẽ
deo illa irrogauerat. In membiis autem
genitalibus manifeſtius hanc cõtumelia
paciatur.vt ꝑ generationẽ viciũ illud tra⸗
duxiſſe a pᷣmis parentibus reminiſcẽs re⸗

cognoſcat. et fuium ire ſe natum eſſe reco

gitans graciã redemptoꝛis et regeneratio
nis dei ſemper in corde habeat. Quicꝗd
aut dicãt aliqui vis guſtàbilis punita eſt
vel homo ſcõm illam fame et ſiti. In ocu⸗
lis etiam inuenitur cõcupiſcencia. ꝓprer
quod ⁊ tam crebꝛo foꝛſitan dicitur ↄcupi⸗
ſcencia oculoꝝ. Expᷣſſe auteꝝ Pe.pſcðe.ij.
Oculos habentes plenos ddulterijs ⁊ in

ſanabilis delicti vnde et augꝰ. Non dica

tis vos habere animos pudicos cũ habe
atis oculos impudicos. Impudicus eniʒ
oculus impudici coꝛdis ẽ nuncius. Simi
liter et pꝛurigo viciũ eſt in auribus.ꝓpter
quod dicit Apoſtolusqn.iiij.i. ad Thym̃
Coaceruabũut ſibi magiſtros pꝛuriẽtes au
ribus ſuis ⁊ om̃ino nihil inueniẽtes in ho
minibꝰ quod lepꝛa oꝛiginalis nõ macula
uerit. Quoniã aũt iſtã coꝛruptionem 2
totã ſequelam eius ptolomeꝰ et haliji alij
qʒ aſtrono mi qui de natiuitatibꝰ multa

ſcribere quaſi vaticinãdo atʒ pᷣdicendo p⸗

ſumpſerut tota attribuũt cõſtellationibꝰ⸗
⁊ hoꝛis natiuitatũ neceſſe habemꝰaliqꝗd
dicere cõtra iſtà inſania. ꝓpter ſunpliciuʒ
⁊ ſtultoꝝ multitudinẽ.qui quecũq; famo⸗
ſos homines hmõi q phyloſophi habiti

ſunt ſcripſiſſevel dixiſſe audiũt.vel erx ſapi

enciali pfundilate:vel tanq; ex ꝓphetica
ſublimitate ſcriptũ vel dictũ credunt. Pꝛi
mũ ergo dicimus illud. quia hoꝛa p illud
quod ẽ hoꝛa nihil poteſt ſiue ſii natiuitatt
ſiue alterius actus vniuerſalis.vel quecũ
q; alia pars tꝑis ⁊ hoc ẽ quonia cũ tempꝰ
ſit vnũ continuũ omino merũ et vniꝰ na⸗
ture in om̃ibꝰꝑtibus ſuis nihil poteſtvna
quod nõ poſſit quelibet alia vel ipᷣm totuũ
ſicut nihil poteſt qlibet ꝑs ignis quod nõ
poſſit alia quęlibet vel iocius ignis. Po⸗
teſt foꝛte quidẽ minꝰ aut maiꝰ aut magis
aliud aut ſcõᷣm genus vel ſpeciem.nõ po
teſt pars hmõi totius qᷓʒ ipᷣm totũ natura
liter. Amplius. O mnis partus hbuma
nus anteqᷓʒ naſcat habet omnia que na⸗
turaliter habere debet niſi vel aboꝛtiuus
ſit vel alias occaſionatus. Hoꝛa ergo na⸗
tiuitatis nihib addit naturalibus ipᷣius et
hoc appet in membꝛis ⁊ in viribꝰ. Si em
monſtruoſus foꝛmatꝰ partus cẽ.mõſtruo
ſitatẽ illam nõ afferret ei hoꝛa natiuitatis
verbi gra. Si ſenos digitos habẽs in pe⸗
dibꝰ vel manibꝰ nullũ ex his detrahet et
hoꝛa natiuitatſ. Silr ſi mancus fuerit nõ
addet vel ſupplebit ei manũ. Eodem
mõ ſe habet ⁊ in viribus.Si em̃ ſcilicet ce
cus erat⁊ in vtero matris.nõ illuminabit
eũ hoꝛa natiuitatis nececõöuerſo. Eo
dẽ mõ ſe habet ſi ſtrabo vel recti viſus fu
erit.manifeſtũ ẽ.quia de inſtrumẽtalibus
et naturalibꝰ partus nihil immutat hora
natiuitatis. Alioquin nõ natiuitatis eſſet
hmòi exitus ſed generatio vel alteratio ð
qua manifeſtum ẽ a ſenſu quod omnino
ibi nõ ẽ. Plene em̃ foꝛmant᷑ partꝰ huma
ni in ventribus matrũ. niſi impediant vt
pᷣdiximus ſiue intro impediant᷑ ſiue nõ ta
les egrediunt᷑ et quales intus erat qmuʒ
ad omnia naturalia et ptubus quidẽ ali
oꝛũ animaliũ. que ꝑfeus partus pariũt

nec pilũ vnũ mutari in natiuitatevnde er

go iſta diuerſitas in partubus humanis.
Aimp̃. O mnia naturalia habent vnũ
quodq; generabiliũ a generatibꝰ et gene
rationeʒ adiuuãtibus ⁊ nihil ex hoꝛa.et pᷣ
mũ quidẽ in inanimatis hoc manifeſtũ ẽ
Blacies em̃ ſi generet ex aqua quacunqʒ
hoꝛa generetur ex illa totuʒ quod bʒ a fri
giditale et ſiccitate que ſunt cauſe efficien
tes generationis ipᷣius.⁊ cũ hijs ex aqua
qẽ cauſa materialis eiuſdẽ locug genera
nonis adiuuat etia generationẽ ipᷣiꝰ.el in
93 i

Be

terdũ addit eidẽſiccitatẽ quemadmoduʒ

cu fuerit petroſus aut aliter ſiccus. Idẽ di
cendũ et de igne et de alus. 1
libus aũt adeo apparet euidenter ꝙ oẽs

naturales diſpoſitiones a generantibus

ſunt.id ẽ a patre ⁊ matre vi homines ipᷣa

natura docuit exquirere bonos generan-

tes.cum ex eis voluerit habere bonos fe⸗
tus ſicut manifeſtũ ẽ in equis⁊ in mulis⁊
in canibus Hoꝛas autẽ natiuitatũ hmõi
fetuũ non curant ſcientes bonitatẽet no⸗
bilitatem fetuũ ex generantibus ſolũmo⸗
do eſſe.dũmodo ꝓut decet et natura eoꝝ
exquirit ad generandũ parentes conueni
ant. Adeo etiã totũ quod naturale ẽ vola
tilibus ex ipᷣis hoꝛis eis eſt vt non pꝛijs
parentibus cubanda vel fouenda. ſed in
terdũ alienis ſupponerent.ſicut appet de
ouis anſerum ⁊ anetũ.que gallinis cubã
da atq; fouenda multociens ſupponuntf
