denti ſunt due ſcilicet humilitas et timor.

Nihil em̃ magis humiliat animaʒ huma F

na q; pene aſſidua vilificatio et contume⸗
lia quas a parte carnis patit᷑ rememoꝛan
les ei et tam crebꝛo bꝛutalitatem iſtaʒ oꝛi
ginalem qua homo compꝑatus ẽ iumetis

inſipientibus et ſimilis factus eſt ilus. Ni·
hil maioꝛeʒ timoꝛem pꝛudentibus anima

bus incutit q; crebꝛa in eas immiſſio iacu
loꝝ moꝛtiłeroꝝ.quod ſi admittantura nõ
repellantur mortẽ peſſimam que eſtſepa
ratio animarũ noſtrarum a deo nõ ſoluʒ
minantur ſed etiam inferunt. PHü motus
velut ſcintille ſtimulantes incendium.nõ
ſolũ ardoꝛem libidinũ in pᷣſenti. ſed etias
ignis eterni in futuro. Sunt et alia pene
innumera qu vus ad humilitaleʒ ⁊ ſimo
rem ex antedicta carnis coꝛruptiõe ad hu
milita: em et timoꝛem aliaſq; virtutes mi
rabiliter ꝓficiunt anime in hac parte cele
ſti magiſienio emidite. .
eſt huius reſpoſiõis quia quod accidit ex
cauſa quacunq;.nõ ꝓpter hoc attribuen
dum eſt cauſe ipius ſed ſolum id quod ex

recte ex vna aq; cauſa puenit et cauſat
id ꝓpter quèd vel ad quod ipᷣa cauſa eſt
Si enim rex aliquis dedit poteſtateʒ iuſti
ciam faciendi pᷣpoſito ſuo. Ille autem ab
utẽs poleſtate hmõi occideret aliqueʒ in
nocentẽ. icet poteſtas ex qua illa occſio
innocentis ẽ a reæ ſit. non tamen occiſio
illa a rege ẽ.vel regi vllatenus imputada
quonia non ꝑ ſe ⁊ direcle ex illa poteſtate
ẽ.ſed magis ex accidenti ⁊ ꝑ abuſionem ⁊
quaſi ex tranſuerſo. Non em̃ ad hoc vłꝓ
pter hoc data erat a rege poteſtas illa pᷣ⸗
fecto ſic dicimꝰ ⁊ de coꝛruptiõe q in carne
c. Si quis aũt dixerit ꝙ; quicꝗd natu
raliter in quacunq; natura ẽ a deo eſt. Ue

illa p ſe et a⸗ cauſatur:p ſe auteʒ et di

rũ vtiq; dicit ſed oꝛiginale peccatũ ſiue oꝛi

ginalis coꝛruptio non naturaliter in ani⸗
mabus noſtris ẽ.ymmo cõtra natura ani
maru nrarũ c.in maximaq; leſionẽ el xni

Summa ergo H

muenite
ecarnisc
parbe
Cnodana
ppelgeman
ſcreinilisn
ſrultait
raleenen
ſi. Niub
ürtefie
Kenplinan
inntoſ
Nauluni
Münipn
6wegetonn
wvoſusſap
onnpi.
Dinuonberp
Kntinnenciͤpe
Coocenic
fieninonn

4
(enrurivoonn

ensdr
lruneceden
Poecidinde
Onnidosbe⸗
ſchnipoſin
henteonen
AMgjarhop
liusorns
Monaruunmn
Mnlanclira
dongncenn
eüfteunn
liganin
ſanangon
lnbn
lgnune.
naanet
nugsv
acorn
höktunnger

=

S=
S=
S==

P

=
—
–☛
S=

SS
—
ESS
☛
—
6☛

SE
——
—

—
—
EE

=S—wee
—
—
E.

R

=
☛ß =
—
E
—
—
=2

ns

Ranme
dor das H
unnii
moſe
(cOupini;

DUä

unangän
dcaſonaled
nuund dethn
banialn
mnispanin
i ſime
oſnanma der
utanimenAKN—
os Nnl
1 MPo
s lonit
caulurplegul
Pariaglcnie⸗
sdeel olſi
pinſto Aun

—

ciem earũ necſequit᷑ etiã ſi naturali opati

one carnis coꝛrupte ẽ in animabꝰnoſtris
qꝙ pter hoc naturalit ſit in eiſdem.queʒ
admodũ naturali oꝑatione ignis ẽ in fer
ro vel crematio in lignis.nõ tamẽ natura
liter ẽ in illis vymmo ↄtra natura illoꝝ.niſi
quis velit diſtinguere naturalit᷑ vt refera
tur ad agentẽ vno mõ ⁊ ad pacientẽ alio

P mõ. Wirabile autẽ et intolerabile mo

—

dis om̃ibus videt dicere ꝙ peccatũ oꝛigi
nale quod ẽ in animabꝰnr̃is a deo ſic. cuʒ
euidenter adeo ſit contra deũ.vt aqua ba

ptiſmalis ſanctificationis et igne ſpiritus/

ſancti cõtra ipᷣmn pugnet deus.nec ſolum
ferro ⁊ igne contra ipᷣm repugnet deꝰ.ym
mo om̃ibus ſagittis et gladijs ſacroꝝ elo

quioꝝ omniu pᷣſentiũ flagelloꝝ attriliõe.
O mnia em̃ hec ꝓppter ipᷣm vel tollendum

vel minuendũ vel ſaltem repᷣmendũ ſunt
Quod euidẽter appet ex effectibus ipᷣi
us niſi enim omnia hec hominibus adhi
berentur ſuꝑ omnia animalia bꝛuta bru⸗
teſcerent et omni genere deſipientie rabie

luxurie ceterarũ hmõi peſtiũ degenerarẽt

Hoc aũt inde euidenter appet.quia cum
omnibus hüs vix compeſci et aliquatenꝰ

repmi poſſunt.quin in om̃ia bꝛutalis deſi

piencie opera ꝓſiliant. Qꝛ vᷣo querunt
aliqui cur ſapientiſſimus atʒ omnipoten⸗
tiſſimus deus auima humanam tam no
bilem creaturam tanq; ei dilectam coꝛrũ⸗
pendam pᷣſciat ex ↄiunetione coꝛrupti cor

poꝛis.vt quid eam illi cõiungit vel ſociat.

Quis em̃ vt aiunt ſapiens liquoꝛẽ pꝛecio

ſum ſibiq; caruʒ in vas coꝛruptũ miiteret

ex cuius coꝛruptione ipᷣm e coꝛrumpen
dum pᷣnõſceret.Et nos iam reſpõdebimꝰ
tibi in hoc ꝓ parte.qa non ad hoc vt cor
rumpatur ex carne carni cõiungit animã
deus ſed magis vt caro ei ſeruiat et mini
ſtret et de ipſa coꝛruptione carnis iam di
rimus ad tantas et togytilitates.ſeruit bñ
ea vtentibus animabus. EFadem aũt
queſtio eſt.cur deus creauit quos malos
futuros eſſe pᷣſciuit.Cui reſpondit Augu⸗
ſtinus dicens. Ideo creauit deus eos.s

malos atʒ dampnãaãdos eſſe pᷣſciuit.ga ſci
ebat de malis eoꝝ quid boni eſſʒ ipe fa-

cturus. Et devino optimo ſcimus quia in
vas vbi acedine coꝛrumpendũ ſcienter et
pꝛudenter interdũ mittitur a patrefamili
as et ſapienti.etiam ꝓpter hoc vt ibi ace⸗
dine coꝛrũpatur.ſcit em quid boni exace⸗
Aine illa eliciat. Acedo enim neceſſaria eſt

. —

ad ſalſamenta condimenta et etiaʒ medi
camenta.Si et etiam malicia repꝛoboꝛuʒ
perutilis eſt ad bonorum condimen ta. et
medicamenta multipliciaq; eoꝛum inere
menta. Sicut in tractalu de laudibus pa
ciencie plenius oſtendimꝰ Malicia quip
pe repꝛoboꝛum omnes ſanctos martyres

fecit paciencieq; humilitatis pene omnia
merita ex eadem ſun. QJJ

Oſt hec inueſtigabimus cauſam
qua contrahitur huiuſmõi pecca⸗

tur et modum quo hoc fiat. Ubi pꝛimum
ſcire te opoꝛtet quia fuerunt quidam erro
nei dicentes animam humanam natura
liter diligere coꝛpus et deſiderare coniun
ctionem ipᷣius.⁊ ꝓpterea cum eidem con
iungitur nimio gaudio amplecti coꝛpus
artiuſq; ei coniungi q; deberet.Et quia in
oꝛigine ſua et noſtra hocfacit vt dicũt hu
mana anima onginale peccatum dicitur

quo peccat nimio iſto gaudio ⁊ amplexvu

qᷓ; deceat artioꝛi. Hic autem erroꝛ duobꝰ
modis euidenter deſtruitur. Primũ quia
ſcõᷣm ꝙ ponunt oꝛiginale peccatum illud
actuale eſt. cum et deſiderium illud ⁊ gau

dium et amplexus actus ſint. Quare actu

aliter peccant anime veſtre in ipᷣa ſola cõ

iunctione ad corpora noſtra. Qnod q;

falſum ſit inde apparet.quia vel ponunt
eas fuiſie ante coniunctionem coꝛporũ vt
plato et pytagoꝛas qui erroꝛ manifeſte ẽ
contra catholicam veritatem et nos ibᷣm
ſuo loco irrefragabiliter deſtruemꝰ. Ant
non ponunt eas fuiſſe ante coniunctioneę
huiuſmodi.et ita in ipᷣo inſtanti ſue creati
onis peccant. Oꝛ auteʒ peccant anime co
iuncte coꝛpoꝛibus peccamꝰ nos.quare in
ipis ventribus maternis peccamꝰ. multo
ſoernnsigitur inennabulis. uanto enim
adulte etati ꝓpinquioꝛes efficimur.tanto
vt nobis actus noſtri hagis imputandi
ſunt ꝓpinquioꝛes ſumus. Oꝛ ſi dixe⸗
rit. quia ſapientioꝛes vel capatioꝛes boni
ei maii ſumus in hoꝛa illa.ymmo in pun
cto illo et inventribus matrum q; incuna
bulis et q; vſq; ad quadrienniũ. et in qui
buſdam vſq; ad ſeptennium. Nihu etiã
ſciunt in ſeptennio paruuli de animabus
ſuis vel de coniunctione earum ad coꝛpo
ra ſua. Qualiter ergo aliqui ſciuntvel
ipſi vel anime ipſoꝛum in ventribus ma⸗
trum vel de corpoꝛibus ſuis vel de conii
ctione animarum ſuarum adillam. „

tum hoc eſt in poſteros traffundi

—

De

Aut reuelatione aut doctrina. Et manitfe⸗
ſtu mẽ quoniã nõ doctrina.ne recidamꝰ
in erroꝛ:ẽ platonis atʒ pytagoꝛe cũ nunqʒ
aliquid didicerint ſi autẽ reuelatiõe ⁊ hoc
maniteſte falſum cũ nulla ex hoc eis vtili
tas ſed ſola illius peccati quod iſti ponũt
occaſio Pꝛeterea quomõ etas illa ſpiritũ
ꝓphecie ſuſtineret. Nullꝰ em̃ generis do
ctrinaʒ huiuſmodi etas admitiit. quod ſi

naturali cognitione illa vel erit ſenſibilcs

vel intellectibilis et intellectualis eſſe nõ

poteſt cũ illa etas vſum intellectus vł rati

„„% — „

Onis nõ habeat.Pꝛeterea et deſideriũ il⸗

lud et gaudiuʒ et appᷣhenſio ſunt in illud
coꝛpus determinate ⁊ ſingulariter. Intel⸗

lectus aũt ⁊ ratio vniuerſales ſũt. Reſtat

ergo vt ſolo ſenſu appᷣhendat coꝛpus qð
ei ↄiungit᷑ et hoc iterũ manifeſte falſuʒ.cũ

ſenſus nõ niſi ꝑ coꝛpꝰ ſit.Corpus dico me

diũ inter ſencientẽ ⁊ illud qð ſentit᷑.inter
ipᷣam aũt animam ⁊ coꝛpus ſuũ nõ ẽ coꝛ⸗
pus mediũ Amp̃. Quare uaputatur ei
ad peccatũ vel amplexꝰ coꝛpis ſui vłgau
diũ de illo Gaudendũ ẽ em̃ anime de coꝛ

poꝛe ſibi dato quia et de dato ſibi oculo.

Quis em̃ vir bonus nõ gauderet vłð da
to ſibi pede quãtofoꝛtius de datis ſibi mẽ
bꝛis om̃ibꝰ ⁊ de dato coꝛꝑe toto Amp̃ᷣ

Quare imputat᷑ eihmõi.gaudiũ niſi ga

nimiũ ſed certum ẽ quia plus gaudet ⁊ in
cunabulis de poꝛrecta ſibi mamilla vłde
feſtuca ei data in manibaq omino ei inu⸗
rilis ẽ. O, ſi dixerit quia illã coꝛruptionem
ſentit in carne ⁊ illa diligit ⁊ amplectitur.
qualiter ↄtiugit hoc in illa etate cũ etiam
vix pꝛouectis et ſenibus appᷣhenſibilis ſit
vixq; ſuaſibilis.Appꝑet ergo hic erroꝛ aðo
ridiculoſus eſſe ꝙ cõtra eũ nec diſputan⸗
dũ ſit Reuertamur igitur ad id in quo
eramus⁊ dicamꝰ quia peccatũ oꝛiginale
cOòntrahitur ⁊ a cciex a parẽnbus gene
ratur.hiijs ſolis exceptis ꝗ pᷣuilegio gracie
a deo ꝓtecti ſunt:cõtrahitur inq;ᷓ oꝛigina
liter. ſi em̃ a diuicijs que tam longe ſüt ab

—

animabus nr̃is puenit ad eas coꝛruptio

„

auaricie et ſuꝑbie vt ſupꝛa tetigimꝰ.Quã

tofoꝛtius ab ipis coꝛpibus paſſiones qua
les inferre poſſunt coꝛpa eiſdem adhere⸗
bunt ¶ Amßp. ſi a vino penetrat ad ipos
ebꝛietas.vt eas ĩ maioꝛẽ q; ſit bꝛutalis in⸗
ſaniam trãſuertat quatofoætius coꝛpꝰipᷣm
gõ eis adeo euicino et immediate adbe⸗
Tet eas obtenebꝛare poterit a lumine ſuo

vicijs et peccatis
Aimmp. Aut hoc ſciunt naturali ſciẽcia.

et puertere a rectitudine ſua. Ampli⸗.
Quid ẽ freneſis.quid mania ꝗd melãco⸗
lia ⁊ omnis moꝛbꝰ alienatione inducens
niſi vel humor inoꝛdinatavel fumꝰexillo
Nullus aũt dubitat quin humoꝛ om̃is ðᷣ

coꝛꝑe ſit in quo ẽ.et omĩs fumus in coꝛpe

humano ẽ ex humoꝛe aliquo eiuſdeʒ. Si
ergo vel humoꝛ vel fumꝰex coꝛpe ita aba

lienare ⁊ inficere pᷣualet animas hůangs

vt in pᷣnominatis egritudinibꝰ contingit.

quãtofoꝛtius ipᷣm totũ coꝛpꝰ coꝛruptum ⁊

male diſpoſitionis animam ſibi ↄiunctaʒ
inficere poterit atqʒ coꝛrũpe. Amp. he
reos qui vtiq; nõ ẽ niſi amoꝛ demẽtiſſimꝰ
⁊ moꝛbus ſcõm medicos cerebꝛo cõtigu⸗
⁊ ꝑ hoc quod ei ↄtiguus ita demẽtãs ani
mas quatofoꝛtius ergo ipᷣm cereb:ũ ſinõ
fuerit cõgruẽtis ipᷣi anime diſpoſitiois de
mẽtare ⁊ inficere poterit animas hũanas
ea infectione atq; demẽcia de q̃ logmur.
Amp̃.Dicit galienus in libꝛo de elemen
tis quia flegmatica cõplexio nullã vᷣtuteʒ
anime iuuat.ymmo manifeſtum ẽ quod
oẽs impedit. Dicit etiã alibi ꝙ complexio
mala coꝛꝑis ſtimulat anima.⁊ hoc ipſum

manifeſtu ẽ a ſenſu. Uidemꝰem̃ colericos

multos iracũdos ⁊ impaciẽtes. Melaco

licos triſtes ⁊ intemꝑate curioſos.ſangui

neos ad riſum et gaudiũ vanitatis leues
SDic ergo creditur medicis. Manitfeſtum
eſt coꝛpa humana ꝑ malas cõplexiões ſu
as aliaſq; diſpoſitiones innaturales ani

mas hũanas obtenebꝛare et inficcre. Qñ

tomagis ergo ꝑ naturãaã ſua intimiorẽ hoe
potuerunt. Intimioꝛ ant ẽ ipᷣa natura vel
ſubſtancia ſu nicuiq; coꝛpi q;ᷓ eiuſdẽ cõ
plexio. Anſp. Iſta bꝛutalitas oꝛiginał
ſeu animalitas de qua loquimur autẽ in
animabus noſtris a ꝑte ipᷣaruʒ.aut a ꝑte

coꝛpoꝝ.Qꝛ ſi dixerit quia a ſeibis non eſt

igitur eis aduenticia pᷣterea a ſeipᷣis hocẽ
a natura ſua ⁊ a ſugſtacia in eſt eis cõtra

riũ videlicʒ rationdbilitas ⁊ ſpiritualitas
Impoſſibile autẽ eſt duo contraria vł

repugnancia eidem ineſſe ſcõᷣm ideʒ.qua
re cum rationabilitas vłſpiritualitas ſint

animabus humanis ſcõm naturaʒ ⁊ ſub

ſtanciam. non inerit eis ſcõm eandeʒ hee
bꝛutalitas. Quare et erit eis extranea. et
ſcdm accidens et aduenticia. Eſt igit eis

apte coꝛpoꝛum. et hoc eſt quod declara⸗

re intendebamus. Amplius. Manife
ſtũ eſt quia coꝛpus aſininũ ant alteriꝰbꝛu

ti animalis lõge magiaggrauaret anims

.

——

mmiſe
ſreonkrani
mninpecl
ſopusquo
hiti Ellle
Cpotradun
ſotoonguen
ngvenetn
ſcſpusenine
takelt
ſguieine
lleunoleen
lnegisann
ſſegiſeſpri
Ainſapiscget

Enübonete

ſehebmnener
Nfamte
ſämnisan
laſtes gulſn
Cnorusbon
ſfetüſtapen
faisaphern
bonckenrenn
pis

hes ti

nufonis gf
nlckiigp

cleſra

pvrtop
mntotenienn
Nemohuete
eſennien
Uantngn
Pnrend
hlgnnitin
ſifingzern
Aunäinine
e N
fingpern
lnnan Por⸗
tens oſe
unnſeſti

ugend

tonisfn
de rlqndet
wäcpe.
enlianani
necicosani
igsini
Sanei
ienmnedihin
wenianine

Nonirn eqee

ms boden
ögeud duli⸗
omnieſtnig
edginn
matanmi

iaDtitene

mnit
Engnera
rciifmiibl
neais Dant
nnsedhle

humanã ſi ei cõiungeretur. quãto em ma

cxcviij

gis contrariũ ipᷣius nobilitati tanto magſ
eam impediret. Juxla illud Sapientis. ix
LCoꝛpus quod coꝛrumpitur aggrauat ani

ma ⁊c.Et illud virgilij. Quantu nõ noxie
coꝛpa tradant.Si ergo coꝛpus humanuʒ

nõ ẽ congruens in iſto ſtatu in quo mõ ẽ.
congruens inq; nobilibꝰviribus ſen oꝑa
tionibus anime humane.quid mirũ ſi il⸗

las impedit. Ampliꝰ. Wanifeſtũ eſt a
ſenſu.quia in eadem anima humana ſũt

velle⁊ nolle eiuſdem quãdoq; ſicut appa

ret in egris qui appetuntcõtrarium ſalu⸗
ti ſue e reſpuũt iliud amoꝛe ſalutis. Silr
et inſanis.qui interdũ aliquid volunt cõ⸗
trariũ honeſtati.et illud idem nolunt atʒ
reijciunt amoꝛe honeſtatis. ſicut ergo nõ
dubitatur a parte coꝛpis eſſe in egris ſalu
ti cõtrarius appetitus. ſic dubitari nõ de
bet in eis qui ſani ſunt a parte coꝛpis eſſe
contrarius honeſtati appetitus. cum ma

nifeſtũ ſita perte anime eſſe omnẽ hone⸗

ſtatis appetitum. Nihil em̃ ad coꝛpus de
boneſtate qntũ ad eam appetendam.
Aimplius. Uidemꝰ aliquos naſci mo
riones.id ẽ ꝓpetuo deſipientes ⁊ ad vſuʒ

ralionis ꝓficere nõ valetes.nũqd nõ ma
niſeſtũ ẽ a ꝑte coꝛꝑis eẽ animabus huiuſ⸗
in Waniſeſtüũ igitur ẽ.
qð poteſt copꝰ humanũ ꝑ ineptitudineʒ
⁊ in còueniencia ad anima humanã vt ea
pbetuo bꝛuteſcere faciat ⁊ hoc cũ habun⸗
dauerit eouſq; mala diſpoſitio ipius. Ha

modi deſipienciã.

bũ dauerit inq; vltra ſolitũ. ſicut in exem⸗

plo mo:ionũ. Quid ergo tirũ ſi naturali

ter et generalit᷑ inficiant a uatenus ani
mas hũanas ex naturali tarditate gene
rali qua omia inepta ſunt naturali coeru⸗
ptione. Amplius. Ex ſeꝑanone coꝛpo

rũ ſicut appet in raptua extaſi manifeſtũ ẽ
illuminari ↄfoꝛmari? dirigi animas hũa

nas et eas poſſe q̃ nòpoſſunt in ↄiũcuõe

Zria.Manifeſtũ ẽ igit᷑ eas obtenebꝛari vł
ſaltẽ obſcurari debilitani et incuruari ſeu
moꝛtiſicari vt ita dicat ex ↄiũctione coꝛpo
rũ ſuoꝝ. Quẽadmoduʒ dicit mercuriꝰ in
libꝛo de deo deon loquens de coꝛꝑe hũa

no. Anima inquit vt aiũt obtoꝛto detinet

collo. Ampᷣ. Sicur appet ex exemplo ia

cob q virgas amigdalinas intůpolata de

coꝛticatiõe variatas coꝛãpoſuit arietibꝰ⁊
ouibꝰ vt in ipᷣo caloꝛe coitus eas vidẽtes
ſimul coloꝛis ſetus.id eſtvarii velleris ge

nerarẽt atʒ conciperẽt. ſicutlegit Beñ. Ex

exemplo puuli quẽ nigrũ admodũ etby-

opis regina ſpecioſa ð rege ſpecioſo ſuſce
pit.qm i aſpectu ſeu ymaginatiõe ſimił pi
cture ſzoc eibyahis illũ regina conceꝑpat

Wanifeſtũ aũt ẽ ſemen humane generati

onis et alionꝝ animaliũ impꝛeſſionẽ recipe

q́ᷓ; traſfundat in ꝓlem.⁊ nõ vna ſolaʒ ym
mo multas et inde ẽ.ꝙ filij interdũ nõ in
vna ſola diſpoſitiõe aſfimilat᷑ parentibꝰ:

ſed etiã in multis.⁊ qũq; in vna ſola.⁊ qñ

q; in nulla. Et foꝛſit iſta ẽ cauſa quia
hoꝛa ↄcepiiõis qñq; ſeſe inuicẽ ymagina⸗
tur parẽtes ſolũmõ.qñq; vero alia.hoc ẽ

vel alios homines vel alias mulieres. Et

quia toti animales efficiunt᷑ in oꝑe bmoi
ſiue toti caro vt dicit auguſtinus. Nõ eſt
mirũ ſi ſemẽ viri impᷣmendi animalitateʒ
recipit ex hmõi diſpoſitiõe.habet auteʒ ⁊
ex pꝑte materie ꝓpᷣe ⁊ alias diſpoſitiones.
3 qs nõ ꝑmittit᷑ vt ex eo generet᷑ aliud q̃ʒ

0 nõ em̃ totũ habet exymaginatiõevel

ſenſu parentũ generatũ. Hoc aulem
quod pᷣdiximꝰ de trãſfuſione coꝛruptiois

2 ſimilitudinis. auguſtinꝰ ſatis expᷣſſe di⸗
cere videt.vbi dicit ꝙ oꝛiginale peccaluʒ
in oẽs illos traſit.ꝗvitioſa lege naſcẽdi na

ſcũt᷑.et alibi dicit. In oẽs ↄcupiſcẽcialiter
genitos. In quo videt᷑ attribuere vitioſe
legi naſcẽdi ſiue ↄcupiſcẽciali generatõni
ↄtractionẽ ſeu traductionẽ oꝛiginalis pec
cati.verũ nos dicimꝰ. quia ſi om̃e vicium

naſcẽdi⁊ tota ↄcupiſcẽcia etia tolleretur a

parẽtibꝰ.coꝛrupta tamẽ caro non niſi coꝛ
ruptã ſibi ſimileʒ generaret.Et ꝓpter hoe
diximꝰ. quia nõ iotũ habet quod hbʒ vᷣiu
lis ſemen humane generatiõis ex ymagi⸗

ne vel ſenſu parentũ.ymmo ex natnra vel

ſubſtãcia qualẽ quidẽ nũc habet.Eſt eniʒ
hoc vt ex eo non generet niſi caro ſilis illi
ex qua tranſfundit᷑ niſi diuie gre pᷣuilegio
ſec fiat. quemadmoc& i pᷣo dño cuiꝰ ca
ro ſacratiſſima ex carne beate vᷣginis.hoc

ẽ q de coꝛꝑe beate vᷣginis ſumpta ẽ.⁊ oꝑe

rate ſpiritu ſetcõ mũdata penitac ſanctifi⸗
cata. ita vt nihil coꝛruptionis haberet qðᷣ
beaniſſima illaã animã dñi ſaluatoꝛis vlla⸗

tenꝰinquinaret. Jam aũit didiciſti qa

ſemẽ nr̃e generatiõis potẽcia totũ coꝛpꝰẽ
quod ex eo generadũ ẽ.Et ſeᷣm Ariſtote.
totũ coꝛpus ex quo decidit ſiue traſfundi
tur. ⁊ hoc ẽ quoniã ſcdᷣm ipᷣm ſupfluitas ẽ

rercie digeſtionis que in omnia membꝛa
cum aſſimilatione aſſumit. Quod ſi iſjm
ſemen cum ſuꝑhabundauerit totum ißm

Be
hominẽ cuia ſupfluitas ẽ.totũ animalẽ ef
ficit. vt nõ aliquid aliud ea hoꝛa cogitare
eum ſinat et appetere q; coitũ quãtofoꝛti
us ipm coꝛpus inactum ſue perfectionis
eductum animalem ipᷣm hominẽ efficere
debet cum ſemen non habeat niſi poten⸗
cialiter quod coꝛpus babet in effectu.ipᷣm
em non ẽ niſi ſemen et potencia coꝛpoꝛis
generandi. Si quis autem querat de
puerſitate quam patitur anima humang
quantũ ad ſpualia.qualis ẽ ambitio ho⸗
noꝛum et arrogancia meritoꝛum elatio ſi
militer?æ dominãdi libido. Unde ſicut ani
me humane cum iſta ad coꝛpus nõ perti
neant nec ꝓpter coꝛpus querantur. Nõ

em pertinet ad coꝛpus auaricia vel ambi⸗

tio ſciencie.Eſt enim auaricia vł ambitio
no tam pecunie q;ᷓ etiam ſciencie. vt dicit
Hꝛegoꝛius.
ꝗẽ exparte coꝛpoꝝ velut ebꝛietas quedã
equa nõ ſolũ errat anima humana ĩ eis
que coꝛpoꝝ ſunt ſed etiam in alijs.quem
admodu ebꝛius non im errat in vino ym
mo in om̃ibus aliiss. Habet autẽ que⸗
ſtionem de iſta bꝛutalitate quam aduẽti⸗

ciam in nobis dicimus. videri eniʒ poteſt

ſicut et viſa ẽ multis hylozophis. qn
er vi⸗ bhs. ꝙ na⸗
turalis tm̃ ſit.⁊ hoc coõm omnes ſui ꝑtes
Omnes enizʒ eius partes in animalibus
bꝛuus inueniuntur naturaliter. Non em̃

oꝛiginali coꝛruptione vłpeccato aduenit

coꝛuis auaricia canibꝰ adulatio vnlpib⸗
inſidioſitas.ſeu lupis affricanis pditioſi⸗
tas equis ſuꝑbia in miluis rapacitas.leo
nibus indignatio etita de alijs. Quia er⸗
go genus animalis ſumus cõmunicam⸗
cu ipis quicquid ẽ eis ex parte generis.ex
neceſſitate ẽ ⁊ nobis. Si ergo iſta ſunt eis
a barte generis erunt ex neceſſitate exea⸗
dẽ parte 7 nobis.quare naturaliter ⁊ nõ
er coruptione. Amplius. Uis genera
tiua in eis ẽ ad Rruadas ſpecies.ſicut et
in nobis. ⁊vis cõcupiſcibilis qᷓntũ ad par
tem vnaz ſui in eis deſeruit ad hoc ſicut ?
in nobis. Lu igitur fructus generatio⸗
nis et ꝓlis incõpabiliter melio: atz nobi⸗
bilioꝛ ſit in nobis q;; in ip̃is ſi natura imi⸗
ſit in eis furoꝛẽ atq; vehemenciã q̃ita mo
ueatur ad opus generatiõis quanto hoc
magis facere debuit in nobis etſi ardere
fecit vim concupiſcibilẽ in illis ad opꝰ ge⸗

neratõnis qᷓntomagis hoc facere debuit

nobis ꝓpter lõge maioꝛẽ ac nobilioꝛẽ
acu. Non ergo ex puerſitate nature, eſt

Reſpondemꝰqꝛ coꝛruptõ

vicijs etpeccatis

iſta vehemẽcia concupiſcẽcie ſed magſex
oꝛdinatione et bona inſtitutione naiure.
Amp̃.nemo ꝑuerſitatẽ dicit aliqd ho
rum que ſupꝛa nominanimus Nemo em̃
culpat auariciã in coꝛuis vel viciü eſſe di⸗
cit nec aliquid alioꝝ ſimiliter. Cu ergo qn⸗
tũ ad animale noſtrũ ſiue inferius eadeʒ
et ex eiſdẽ cauſis in nobis fuit non ſũt cul
panda ſimiliter in nobis. Rñidemus
in hoc quia nec mirandũ eſt neq; contra
oꝛdinationẽ aut inſtitutionẽ nature ẽym

mo ſcõm ipᷣam et ex ipᷣo ꝙ coꝛpa bꝛutoꝛũ

totaliter ſibi confoꝛmãat et in partẽ ſuã in⸗
clinat.quia nihil habent niſi cũ coꝛpoꝛibꝰ
quales ſunt anime bꝛutales ſeu animaleſ

q nibil habent extra coꝛpa ſicut declaraui

mus in tractatu de in moꝛtalitate anima

rum humanarũ. aũt animas noſtras
humanas in ꝑtem ſuã incuruãt coꝛpoꝛa.
iſtud indubitanter contra bonam inſtitu
tionem et oꝛdinationem nature eſt. cum

illud quod in eis eſt pꝛecipuum ac pꝛeſta⸗

tiſſimu et quod ipſe anime humane yma
gines dei ſunt.et totam perfectionem ſua

ſeoꝛſum habeant a coꝛpoꝛibus.ymmo vi

tam ſuam nobiliſſimam ac beatam. Q

Eſt etiam lex et ius nature vt qð igno
bilius eſt atq; naturali lege ſubdiitum no
bilioꝛi ac ſuperioꝛi ſe ſequatur illud.eiqʒ
abſq; vlla rebellione ac ↄtradictione obe

diaſ.Merito ergð culpanda eſt etia in ani
mali noſtro hoc eſt in eo quod communi
camus cum bꝛutis bꝛutalis iſta effrenitas

atq; rebellio. Licet in animabus bꝛutoꝛũ

aut in ip̃is bꝛtis culpanda non ſit. In ilæ⸗
abent vel anime eorumvl

lis enim nonb eeorumvl
animalitas quod ſequatur aut cui obedi
al.quia neq; ſuperiꝰ aliquod. In anima

bus vero noſtris econtrario ſe habʒ.Ani

me igitur bꝛutorum totum debent coꝛpo
ribus ſuis quod habent et poſſunt.Ani⸗
me vero noſtre modicum. Et illud etiam
non debent coꝛporibus niſi quatenus ex
pedit ei quod eſt in eis nobilius atq; pꝛe⸗
ſtantius vt diximꝰ.quo et ſuntymagines

dei.Merito ergo eſt in brutalibus anima

libus.et in ipſis bꝛutis pꝛeceps effrenitas
ymmo neceſſitas vt dicit Auguſtinus ſuꝑ
Beneſis Ad litteram.d. Neceſſitate ferũ
tur animalia bꝛuta non libera voluntale
In ipſo vero animali noſtro debet eẽ mo
deratio et obediencia quam diximus. vt
nõ niſi viſu ad ea ꝗᷓ ſunt coꝛꝑis moueat⁊
de hoc aliquid in pᷣcedentibus diximus.

—

9

OWDUð

belout
Pcauin
Gporima⸗
nebicheidol
ſodesnime
Dcont⸗Qui⸗

f proca

ſebianüade
ticeono
Miunmner
jddnoutuun
nijtuyrau
ſppierz dbn
Ctreneſeatel
ochecentleo
ſsabumosat⸗
eiſoponeseſe
nds int
liguihnoren
manßragie
ntobecdckrre
erinane
is Jarnai
Cisanimane
cgkünns
anraſoean
oAudenen
Mleritcinan
Mpon lua
ſurmlyeoin
lialieniſe
tnltoſfo
Uetomaniene
mrüincopedo
waſſentaſt
utſutaditg

iſfmtſſenne
hſmlrfo,
ufäiſpenin
Endiwedi
ſefſennn
nmm
nugeßn ag⸗
nmgnin

Mnennse
5 „ .
N

.
cüneſthen

ns

inſcncn,
nae;
inodis,
nſätnnoninn
eog
dadenniägt
iOmnntt
etechunt

EAENYN.

umniluan⸗
a zudlid
AinN
ugunnali
enepelanmven
1ſegtamrautcn,

SNN n

rinammeDNe

R S aueſtionẽ vtu tota illa diuer
8 g

tas quã ſnpꝛa dinmꝰeẽ ĩ bꝛutis aĩalibꝰ⁊
eoꝝ animabꝰa ꝑte coꝛpoꝝ ſit. Sumũt em̃
manichei non leue argumentuʒ ꝓ erroꝛe

ſuo de animalibꝰ.que nocencia vel noxia

dicunt. Quia em multa inueniũtur qᷓ etiã
nõ ꝓnocata nocent.dicũt ea a pᷣncipe te⸗
nebꝛarũ et deo maligno creata eſſe et ma
la ⁊ ideo nocencia.et malas etiã eſſe pᷣno
minatas diſpoſitiones in illis vt auariciã
in coꝛuo adulationem in cane.inſidioſita
tem in vulpe.et ita de alijs.Aſtrologi vᷣo

famoſioꝛes ab ymaginibius celeſtibꝰ di-

cunt ea eſſe.et talia eſſe et ꝓpter hoc eam
eis obedire vt leones a ſigno leonis cele⸗
ſtis et thauros a thauro ⁊ arietes ab arie
te ⁊ ſcoꝛpiones a ſcoꝛpione⁊ ad hunc mo
dũ de alis. Zimiliter et animabus tã no

ſiris quã bꝛutoꝝ animaliũ nõnulli poſue

runt certa pᷣncipia poſt creatoꝛem. Hec au

tem nõ hic deſtruenda ſuſcipimus ſuo lo

co ea infra cum alis hmõi erroꝛibꝰ reſer
uatis. In tin aũt determinatũ ſit tibi nuũc.
quia animale noſtꝝ quod tam crebꝛo no
minauimus nullo mo ſimile ẽ ſcõm eſſen
ciam vel ſpeciem animali quod eſt in bꝛu
tis. Illud em̃ animale quod ẽ in bꝛutis to
taliter inclinatũ ẽ naturaliter ⁊ incuruatũ
in coꝛpoꝛa illa et in illa q̊ coꝛpoꝛũ illoꝛum
ſunt vt ſepe diximꝰ. Noſrũ vero anima⸗
le cũ alligatũ ſit ꝑ naturaleʒ obedienciam

ſoirituali noſtro. Manifeſtũ ẽ ĩm nõ eẽ

P ſe incurnatũ aut inclinatum neceſſitate
naturali in coꝛpa noſtra vel ea que illarũ
ſunt.ſʒ plaga ⁊ caſu boꝛriſitg au anime
in coꝛpa ſna cadũt quaſiinhoꝛrẽdos car⸗

ceres ⁊? tenebꝛoſos.ibiq; captine tenent᷑ ⁊

vninerſaliter miſerabiliter afftigũt ꝓoter
quod exclamat apls in. vij. ad Romanoſ

Infelix ego hõ ꝗs me liberabit de coꝛpo⸗

re moꝛtis huiꝰ. Sed nęc ipᷣm animale no
ſtrũ diflert eſſencialite eciem al
ipᷣo ſpirituali nro.ymmo ſolo officio ſcõʒ

„ ——

auguſtinũ ſup quintũ ad Galathas. ſicut

iam drimꝰ. ⁊ hoc ipᷣm in libꝛo de trinita⸗

te expᷣſie dicit animam nõ ſcoᷣm partes di
uidi cum in viresvel potencias diuiditur

ſp magis ſᷣm oſſicia.⁊ nos iã hoc alibi de
clarauimꝰ.qꝛ anima hũana nõ poteſt eẽ

ſicut aceruus aggregatꝰex viribus ſuis vł
potẽciis.nõ quaſi ex fruſtulis et minucijs
Tũc em̃ nõ eſſetvere vna.Quoniã ex hijs
viribus ac potẽciis nõ poteſt eſſe vnũ ali
quid ſicut neq; ex acibꝰ earũ. Idem ergo

lſm ſpeciem ab

ſcõᷣm eſſenciã vel ſubiectũ eſt in nobis.vt
dicit Auguſtinꝰ animale et ſpirituale ſiue
caro et ſpiritus. Spiritus ẽ naturaliter et
eſſencialiter.caro vero ſiue animale ex pla
ga oꝛiginalis coꝛruptiõis in qua caro cor
rupta illa detraxit atq; deiecit ac detoꝛiiæ
bꝛutali inſipiẽcia debꝛiauit. Erectio vero
atq; reſtitutio ipius in gradũ ſue ſublimi
tatis ⁊ altum ſue nobilitatis nõ eſt ei niſi
p graciam.,ſicut dicit Apoſtolus in.vij.ad
Romanos.Cum exclamaſſet.nfelix ego
homo quis me liberabit de coꝛpoꝛe moꝛ
tis huius.ſtatim ſubiũgit. Gꝛacia dei pex
hieſum xpᷣm dominum noſtrũ. Dicimus
etiam quia animabus bꝛutis ſunt ille dii
poſitiões quas parres animalitatis ſuꝑe
rius nominauimꝰ ſunt inq; illis a ꝓpꝛis

naturis ſiue eſſenciis. videlicet luxuriainn ⸗
poꝛco.iracundia in leone.et ſic de alijs. S

pier quod⁊ coꝛpoꝛa animata alis dant᷑.
Alijs oero modꝰ inſidiandi. ? alis aſtu⸗

cia venandi ⁊ armata quidẽ.alis ad pꝛe

dam apta.⁊ que dentibus ⁊ vnguibꝰaut
aliter hüs ſeueũt in ea quibꝰpᷣualuerint.
Alijs autem arma data ſunt ad ꝓtectõeʒ
quidem. vt coꝛnua ceruis.et duricia atqʒ
denſitas peilis cocodrillis et apris ſimli⸗
ter teſte turtucis.Alijs etiam ſtercoꝛa pꝛo
pꝛia ad ꝓiectioneʒ data ſunt ſicut anima
li quod grece bomiaton dicit᷑.quod in ſe
ctantibus venatoꝛibꝰ illud ſagittas emit⸗
tit ⁊ eos inde exurit.lepoꝛibusvero pedũ

velocitas.et columbis alarum ꝓmptitas

loco armoꝝ ꝓtectionis date ſunt. Arma
vero impugnationis vt vngues ⁊ dentes
⁊ roſtra dala ſunt quibuſdam. vtꝝ pᷣdaʒ
rapinam victum ſibi parent et acquirãt
quoniam alia paſcua natura eis non pꝛo
nidit.niſi ſolam pꝛedam et rapinam quo
niam pꝛeualencia viribus poſſent in alia
animalia exercere. Rapint ergo et p̃dan
tur non vt noceant ſcõm intenttonem na
ture.ſed vt victum ſibi parent atq; ꝓuide
ant. Sic auſcuribus ac multis alis aſtu⸗
ciavenandi atq; piſcandi diuina pꝛouidẽ
cia data ele pꝛopter ſolaʒ victus ſui acqui
ſitionem.Ex quo apparet nõ eſie mala v
vicia in animalibus diſpoſitiones huiuſ⸗
modi cum illis nocere non intendant ſed
ſibi ſolũmõ ꝓdeſſe.quẽadmodũ exuſtio
quã fac ignis nocumẽtũ ẽ ꝑ accidẽs im̃.cũ
nocere nõ intẽdat ignis in exurẽdo.ſʒ ma
gis ſibi ſileʒ generare ſpecieiq; ſue indini-
dua mitiplicare. Accidit tñ vt cum aliene

De

nocumento hoc fiat.quẽadmodũ domꝰ

nõ ediſicat᷑ abſq; ceſione arboꝛũ ⁊ ligno

ru et multiplici detruncatione ipᷣoꝝ.ſimi⸗

liter et de lapidibus ſe habet cum edifica

toꝛ nihil hoꝝ ꝑ ſe intendat ſed ſolã edifica

rionẽ domus. In animabus aũt noſtris

longe aliter ſe habet Non em̃ ſunt ꝓpter
coꝛpoꝛa vel victũ coꝛpoꝝ. licet hunc ꝓui⸗

dere debeant coꝛpibus ſimiliter ⁊ veſtitũ

in quibus duobus mirabiliter ⁊ multipli
citer adiuuãtur homines ab alijs anima⸗

libus et ab ipis elementis.quãq; veruʒ ſit
ꝙ homines vtuntur ferro et ligno ꝓ coꝛ⸗

nibus dentibus et vnguibus. Hec auteʒ

omnia induximus vt euidenter appareat

animalitatem bꝛutorũ neq; malam eẽ ne

q; noxiam ꝑ ſe.ſed ex accidenti tm̃. licet ar
matam ⁊ inſtructam multipliciter ad per

aſſimilatur ei ex deiectione et plaga quaʒ
Dirimus et allicitudo victus coꝛporalis.
Non eſt eiim expꝛeſſe et pᷣncipaliter ſʒ ex
accidenti quod dixmus⁊ ex multiplici de

guirendum victum. Animale vero noſtzꝛ

fectu coꝛpoꝝ.Sine iſta quippe ſollicitudi

ne miſerrima ſufficeret ei lignum vite niſi

tranſgrediendo in iſtam miſeriam incidiſ
ſet. Quod ergo natura ẽ in illis egritudo
e in nobis et miſerada puerſitas.De hoc
vero quod tetigimꝰ quia anima rationa
lis in coꝛpe bꝛutali vires ſuas q̃s ſepe no⸗

minanimus exercere non poteſt. PNon

obſtat ſermo nobis editus phyloſophi ꝗ
dicit lupum indicũ cuius facies rubea eſt

habere humanũ intellectum. Nec eſt ſer⸗

mo iſte autenticus nec ꝓbatus. nec Ari⸗

ſtoteles in libꝛo de naturis a nimaliũ cre⸗
dẽdum ſimpliciter reputauit ppter quod

dixit ita eſſe ſi credatnr editio. Reuer⸗
tamur autem ad ꝓpoſitum = dicamꝰ. qa

luxuria in poꝛco nec ẽ peccatum neq; cul⸗

pa in eo.ymmo nq ura tm̃ et opus virtut?
generatiue que in ᷓ libera eſt ⁊ exempta

ab obediẽcia nobilioꝛis aut ſi uperioꝛis. et

—

que etiam nõ ẽ niſi ꝓpter hoc in ipᷣo. nec

aliavtilitas ex illa qᷓntuʒ ad ip̃m querẽda

eaut auerſtur. In nobis aũt dixrimduas
euidentes neceſſitates pᷣter fruetum gene
rationis et multas alias pᷣterimꝰ

ſi dixerit quis qꝛ aĩale noſtrum nõ peccat

quẽadmodum nec animale bꝛutoꝛũ.quo
miaʒ nec alind neq; aliter poteſt. ſicut nec

illa. Reſpondemus iuxta verbum Au

guſtini quia ipſum animale noſtrum pec

cat cum ſit ad ĩm quod ſpuale noſtrum

vicijs et peccatts

⁊ aliud et aliter poteſt in eo quod ſpiriti
alex per illud licet in eo quod animale ſit
depꝛeſſum atq; coꝛruptũ foꝛſitan aliud et

aliter ꝑ ſe facere non poſſit.ſiue enim ꝑ ſe

ſiue per aliud alium.et ſiue in eo quod ta
le ſiue in eo quod alteriꝰ modi et bñ age⸗
le vel male vitare poſſit imputandũ eſt ei
De bhoc tamen latius dicemus in tractatu
de temptationibus et reſiſtencijs. Ualde
eniʒ abſurdũ videtur diciu hec vis peccat
Nos enim ipi ſumus qui peccamus licet
per vires aut ſcõᷣmvires eta nobis requ
ritur nobiſq; imputatur. quicquid expar⸗
te noſtra peccatur neq; ad hoc auditu eſt
ꝙ vis concupiſcibilis vocata ſit ad iudici
um vel vocanda vel ꝙ cũ ea in futuro iu
dicio vel cum aliqua aliarum diſceptatu⸗

rus ſit deus vletiam accuſaturus. O/ g

ſi cui videatur oꝛiginale peccatum ð quo
hic loquimur nihil aliud eſſe qᷓ; puationẽ
vel defectum gracie pꝛo eo ſcilicet qꝛ gra⸗
cia eſt per quaʒ defenditur anima huma
na ne abeat poſt cõcupiicencias carnis ?
ne inuoluatur tenebꝛis quibus videre ꝓ
hibetur que recta ſunt dicimusquia indu
bitanter errat.et ſi enim per graciam de⸗
fenditur auima humana a pꝛenominatiſ
etiam alüs malis.non tamen per deſectũ
eius impugnatur ab eiſdem.nec exillo ꝓ
ueniunt. quemagmodũ cum per armap
pꝛia ſe quis defedat ab hoſtibus non ſia
men per inermitatem ſeu defectum armo
rum impugnatur ab ipſis.ſed malum in
pugnationis eſt extra hmõi defedus.ſed
magis ex odiqet inimicicia hoſtium ⁊ ar⸗
mis eoꝛum. Mtero vero videlicet vt cau⸗
ſa.altero vero vt inſtrumẽtis.Deſecł aut
defenſionis ex de fectu gracie eſt quemad
modum ex defectu armature ꝙ ſiita eſſet
vt erronius iſte vonit manifeſte ſequeret
duo inconueuiencia manifeſta.Pꝛimum
quia in adam antadeptam gractiam et
in ſtatu innocencie eſſet oꝛiginale pecca⸗
lum.quare et defectus ſeu carẽcia gracie
et ſa eſſer creatus in oꝛiginali vel cẽm oꝛi
ginali pctõ quẽ erroꝛeʒ nõdum quiſq; au
ditus eſt cogitaſſe. Secundum eſt qꝛ
viri ſancii qui gracia pꝛediti ſunt et arma⸗
ti huiuſmodi impugnationes non habe⸗
rent Nos autem ſcimus eos maxime
impugnari.et ſi minime expugnari.Cum
em apud eos non ſit defectus gracie non
erit et cauſa impugnationũ iſtaruʒ quare
ceſſabunt ſupꝛa oẽs impugnaniones iſte.

atidi
ianinsen
1guila con
Cend⸗ lben
Pplieremauan
ſegtenuone
ſibustonoten
tieratfren
Cuotnalapu
Auigindlni
Mmieguode
Citenunten
eligerie.
Gcmeſe di
ſioconcr
Eaocre
Gngelenin
ſoesintmun.
Gnpin gun
curßnya
Ainſonodedn
mnimzgimn
fumarninn
ianſemn
. Pororiren
np eann
Danmkgne
pſnüctne
ſeauennreu

aganizn)

Nolſuncimnin
ſtonpto ni⸗
enu genant
Nagtamnale
Wilusinerh

umotdt

lenzaniiſn
kaemmor
ilanct

tirtſi
nünhite
ehnor

s

hoſeir,
naſutnen
sdiennrn
nigan
nresdenitz
un gin
neq; adbeni
Agiüfe
Aaiamdi
madſas
nd enaan
Ridcköe
ENlid
BNäm

Nei

uli
Gicnrt
ANN
rabſinsr
Mem eudckun
r10 is ſed
mabnoi cein

nmicdteſfan
ren riclllin

ſenguhe
R Tmumee

mnheiche,n
nateſe u
uaing,
msiigiſic,
anihiich
Gamunt
uensnal⸗

Oꝛ qui dieit ſenſu ſimłet pene indiget

A nec minus erroneus ẽ ſermo eius ꝗ dicit.
72 quia illa coꝛruptio in nobis non ẽ niſi ne

ſimiliter? rationis ſeu virtutis rationalis

gligencia liberi arbitrü et ignauia eiuſdẽ

nre quemadmodũ ſi quiſ aduerſario ſuo

viribus foꝛtioꝛ et pꝛudencia cautioꝛvolẽs

ei viriliter et ſtrennue reſiſtere negligẽſq;
ictus⁊ iacula pᷣuidere⁊ etiã declinare non
alicui egritudini eiꝰ aut infirmitati depu⸗
tanoũ e quod ab hoſte ſuo vincitur et ab
eo in ſeruitutẽ redigitur.ſed magis ſtulti⸗
cie etignauie. Sic de ſpintu ⁊ carne ſenci
endum eſſe dicit et de nobis et de inferio
ri nro.foꝛtioꝛ em̃ ẽ ſpiritus atq; pꝛudẽtioꝛ

q; caro que aduerſus ipᷣm concupiſcit⁊ ei

dem aduerſatur. ⁊ noſipᷣi foꝛtioꝛes et cau
tioꝛes inferioꝛi nro. Quare ſcõᷣm iſtuʒ qd
coꝛruptioni oꝛiginali imputamꝰ ſtulticie
⁊ ignauie ſpiritꝰ et nris imputandũ. Iſte
autem ſermo declinat in erroꝛem pelagii
quem iam in pᷣma pte iſtius tractatus de
ſtruximus ⁊ alibi in tractatu de hoc ſingu
lari.et in ſequentibus in capitulo de tem⸗

ptiationibꝰ⁊ reſiſtencis euidenter deſtru

B

emus. Iſte quippe homo ignoꝛanit ſe eẽ
hominẽe Ignoꝛauit etiam languoꝛẽ iſtum

peſſimũ quo et iacula ꝓhibere et ab illis
ſe auertere aut illa retundere ꝓhibemur.
Eſt quam iam diximus cauſa. ꝓpter quã

anſſunditur in poſteros ꝑ generationezʒ

iſta coꝛruptio.videlicet naturam ipſam qͥ
generata generatibus aſſimilat.pᷣſertim
in eis ꝗͥ naturalia vel quaſi naiuralia ſũt
generatibus interdum auteʒ ⁊ in moꝛib⸗
Unde natura diffinierũt Qiquiviri reb⸗
