lüũ ſub eo ẽ.quicquid ergo ab eo elongat
vel recedit ad deoꝛſum deſcendit. Habet᷑
hoc admirationis iſta leuitas qð non ſo⸗

lũ nullo dictoꝝ ventorũ mouet aut rapit

ſed etiam figitur. Hinc ẽ ꝙ veri humiles
qnto amplius atq; magnitficẽtius lauda
ri ſe audiũt.nõ ſolũ tanto humilioꝛa ð ſe
ſenciũt ſed etiã in humilitate tanto magꝭ

fixi pſiſtut qnto altius laudibus attollun

5dd iijz

R

tur. tanto ad infima ſua ampliꝰ ſe dimit⸗
tunt. quẽadmodum qui vento ſe concuti
ſencientes. et rapi eo vel auferri timẽtes.
quanto flatus foꝛtioꝛes vehementioꝛeſq;
Eęęẽè cognouerint tanto ad terram amplius
ſe inclinant. eiqʒ pꝛeſſius adherẽtes. eidẽ
artius ſe affigunt. Sic abꝛaha in. xviii
Beneſ.Qñito amplioꝛem graciam fami⸗
liaris colloquu ſe inueniſſe apud deumvi
debat.tanto terrenitatem ſuã magis.ma
giſq; recolebat.eiqʒ aſtrictius adherebat.
crebꝛo repetens ⁊ replicans dicebat. Lo⸗
quar ad oñim meũ cum ſim puluis ⁊ cinis
Econtrario vo ſuperbi qnto flatibus ve⸗
hementioꝛibus agitant.tanto magis põ
der a terrenitatis infirmitatis pauꝑtatis

ſue ac peccatoꝛũ per obliuionem vłnegli⸗

gencia recogitationis abijciunt ꝓpter qðᷣ
vt naues vacue.aut nimis paruʒ onerate
in o mnes colliſioẽs ⁊ alia picula rapiũtur
Quẽcadmodum em̃ periti nauigioꝛuʒ
naute qnto validioꝛem ventum eẽ cogno
uerint. tantomagis n auem onerant. Ne
venti impetus ⁊ vehemẽcia illa in pericu⸗
lum quodcunq; rapiat Sic ve humilis pᷣ
nominatis ponderibus ꝑ memoꝛiam eo
rundẽ ſe onerat ꝑ cogitationem ponẽs ea
⁊ aggregans in coꝛde ſuo.Et attẽde ꝙ li⸗
cet ſabur:a ⁊ lapides inutilia ſint tamẽin
hoc vtilia ſunt nauigatibus.quia naues
coutra impetum ventoꝛum retinent. ipoſ⸗
q; nauigantes et merces eoꝛũ atʒ res ali⸗
as a periculis maris cuſtodiunt. Sic pec
cata pᷣterita vel etiam imminencia nõ ſo⸗
lũ inutilia ſunt ſed ineſtimabiliter noxia.

In hoc autẽ ꝑ vtilia ꝙ nauem coꝛdis mo

do quo dixim us onerancia.ipᷣm nauiga⸗
tem p mare huius mundi cum omni the⸗
ʒauro virtutuʒ cuſtodiunt. Sic et alia tria
pongdera vtilia ſunt. videlicz terrenuas in
firmitas et pauꝑes. Et hoc ẽ quod legit
iob.xxvii.Qui fedt ventis pondꝰ. vbi gre
goꝛius Loꝛpa animabus. Nos autem in
telligimus quia cortidie p pᷣdicta humili⸗
tatis pꝛudenciã contra flatus pᷣnomĩatos
inceſſanter facit pondus vt diximꝰ electo
rum animabus.hoc eſt qð dicit apoſtol⸗
deſeipo in. xij. ſcõe ad Loꝛint᷑. Ne magni
tudo reuelationũ extollat me.datus ẽmi
hi ſtimulus carnis mee angelus ſathane

qui me colaphiſet. Sed et ipᷣe dominꝰ di

xit ei. quia virta in in firmitate pficit. Sic
piſcis qui dicitur ethinus pᷣſagiens immi

nere tempeſtatem.iuxta narrationẽ plinij

eliaã certũ iu
no ſe intu
Si em aloñnge ſeſe conſpicerent. ꝓculdu⸗

moꝛibus

et ſolini lapidem dentibus arripite in oꝛe
poꝛtitatvt eius pondere quaſi ſaburatus

per inundationes fluctus natans. non ra

piatur aut circũferatur ab eisvel periculo
ſe vel contra conſuetũ natationis ſue mo
dum. Hoc artiłiciũ et induſtria ſcripſit pin
xit vł pᷣfixit natura in huiuſmodi piſce hu
milibus. Sic onerari tecta domoꝛũ ↄſue⸗
uerunt aut lateribus.ne vento rapiantur
⁊ diſꝑgantur. Sic et que in aqua ponun⸗
tur ꝓpter aliqua pᷣparationem vel artifi⸗
ciũ.vt pelles ligna linũ canapuʒ ne impe⸗
tu aque rapiantur in quo apꝑet demẽcia

et dementatio ſupboꝛum. qui econtrario

facientes omni direptioni et diſperſioni
ſe exponunt.Facit et ad hoc ipſum exem

plum lucie ſacratiſſime virginis quam ian

to pondere fixit ſpiritus ſanctus.vt multꝭ
paribus boum trabentibus mouerinon

poterint a loco ſuo. Sic in ymo fundainẽ

to et ſirmamento humilitatis ſpiritꝰ ſan⸗

ctus figit et firmat electos ſuos vt nec fla⸗

tu ventoꝛum nec inundatione fluminum
cadant vel moueantur.

renitatis ꝛnfirmitatis paupertans⁊ pecca

toꝛũ electos impellatvł deſcendere faciat

cum pᷣnapiũ ſit mouẽdi in ſurſum ſiue aſ⸗
cendendi. Ja reſpondimus quia hoc ipᷣm

aſcendere ẽ.nNon em̃ in ymovel in inſino

ſe videt niſi quᷣi alto ẽ. Quia qnto mino

rẽ ſe videt et iudicat.tanto indubitater ſu

pꝛa ſe eleuatioꝛ ẽ Qſñto eĩ aliqd a remotio

rividet tãto minꝰvidet ⁊ ecõueſo.⁊ hocẽ
qð legit᷑ Creñ.iij.leuauit ſe ſupꝛa ſe.hoe

iciũ quo ſuꝑbi minus euici⸗
Rur dum magni ſibi videntur

bio paruos ſeipſos viderent etecõtrario
humiles dum ſe nõ ſolum ꝑuos ſed etiã

nullos vel pene nullos ſe reputant elon⸗

ginquo ſe vident· Werũ igitur ẽ ꝙ humi⸗
liatio iſta eſt leuitas qua humilis eouſq;
ſuꝑ ſe eleuatur.et nunc paruũ.nnnc mini
mũuũ.nunc pene nullu. Interdũ etiam qua
doq; nullũ vel nihilũ ſe reputet.⁊ tuũc qui
dem veriſſime de ſe udicat. cũ nihil ſe eẽ
exiſtimet.ſic ecõuerſo iuxta teſtimonium

apoſtoli in.vj.ad Galł. ſi quis exiſtimatſe
aliꝗd eẽ cũ nihil ſu ille ſe ſeducit.Quem⸗
admodum etiam que ẽ ꝓpoꝛtio leuitatis
ad leuitatem in coꝛpibꝰ eadẽ altitudinis

ad altitudinẽ in locis ⁊ ſitibꝰ ſuis natura

libꝰ. ſic q̃ ẽ humilitatis ad humilitatẽ hic

n⸗ Oꝛ ſi quis mi⸗
retur quia hec leuitas acymuʒ noſtre ter

lenäinpe
mitatemnin.
untoeſtinte
ſorauantoe⸗
nadei genin
degoreſtb
zewpüsdonn
Ommtibuscte
Gculbusel
gioocre
nliae ui
Nenue nmet
umiſeſole
ſttroctalgui⸗
fotoiwpbiunt
(ureſrarebun
ſyelnaßnbon
Shitbnoileuina
tebonltars
ſgpoſetoirü⸗
ſſthusbonisu
Chrnimniſrbt
Giemacenun
masedlocun
Wennange
öhooas
dlaen
Mſnco;
golbnöig
nwcotane
ſaſttcn
hiileſinon⸗
lbignnin
hlintpoi
keamgthn
Ginngan

Llugini
linn
lclelarbune
ſſeclitsponee
Mkanneshonine
kicn donire

6

fuenünnin,
cüetincninie,

manainne,

anecnde
NKaen
upharin
Nrnn

amineugnsen.

eucassci
uns

eee.

nocidsvnn

herdmus
einn,
Maloi Oug
deat an ncn
ieitigen
Vricer t cconee
i Auitſeſcos.
ecann,

n

*
vel etiã in patria ea ẽ ſublimitatis ad ſub
limitatem in gloꝛia vt quẽadmodũ ignis
tanto eſt in loco ſuo ⁊ ſitu naturali aere al
tioꝛ quanto eſt eo leuioꝛ.Sic ipᷣa beatiſſi

ma dei genitrix. tanto eſt ceteris electis ſe

de gloꝛie ſublimioꝛ qnto humilioꝛ eſt.Et
ipᷣe xpũs dominus ſᷣm ꝙ homo eſt tanto
omnibus celeſtibus virtutibus omnibuſ
q; ciuibus celeſtibus eminentioꝛis glorie
quato adhuc etiam eſt non ſolum fuit hu

militate maioꝛi pꝛeditus. ꝓpter qð dicit.

beatus.Gregoꝛius. Hoc ſpeciale ſpecimẽ

electoꝛũ eſſe ſolet vt de ſe ſenciãt infra qᷓ;

ſint.vt aũt aliquid videatur minꝰ qᷓ; ſit re
motio indubitanter efficectt Wanitfeſtũ
igitur eſtvere humilẽ huiuſmodi leuitate
ſuper ſemetipᷣm longe eleuatũ et exaltatũ
Eſt aũt hmõi leuitas merito humilibꝰ ex

virtute humilitatis et merito pꝛo eo ꝙ ip

ſuʒ poſſeſſoꝛẽ ſuũ.et a ſemeupᷣo et ab ho
minibus bonis ſuis exonerat. Quid

igitur mirũ ſi nihil poꝛtans vere humilis
et ipemet extenuatus in nihilũ velut leuii/½

fimus ad locum ſibi ꝓpꝛiũ totq velocita⸗
te fertur et rapitur.Econtrariovero ſuper
bꝰleipᷣo et ſuis oneratus et etiam alienis
dum illa ꝑ arrogancia ſibi attribuit quid

miruũ ſi loto pcipitio fertur in pfundu ad

quod hmõi ponderoſitag mouere ſolum
modo nata ẽ
ſus ſit ⁊ q; ponderoſus q̃ſi vniuerſali om
niũ teſtimonio ↄpꝛobat᷑. Nemo em̃videt
ſuꝑbũ qui nõ dicat oneroſus ẽ mihi imꝑ

tabiliter ſuꝑ collũ meũ poꝛto ipᷣm. Simili

ter ⁊ vnuſqͥuiſq; dicit de ſupꝑo.totũ mun
du onerat.et omnes poꝛtan Qũ ſupꝛa col
la ſua.et iterũ. Nemo poteſt eum poꝛtare
vel ſuſtinere.videtur tibi parũ oneroſus:
qui tot colla ⁊ humeros taʒ grauiter one
rat de cuius ponderoſicate ⁊ impoꝛtabili
rate omnes homines querũtur.Ecõtra⸗
rio igiur ꝑ omnia ſe habet humilitas.et
econtrario de illa omniũ teſtimonijs con

clamatur. Nulli em oneroſa ẽ. nullus hu

milẽ ꝓ huiuſmodi cauſa vel fugitvel abij
cit vel declinat.
Uinta lans humilitatis ẽ ponde⸗
roſitas qᷓ quidẽ ẽ ei ex ſupꝛadictis
uatuoꝛ.vłex vno eoꝛũ.cum in ſe
equaliter leuis ſit.ſubiectũ ſuũ rapiensvt
Dirimus in ſublime.quẽadmodũ ſupbia

2—

ex ſeipᷣa ponderoſa ẽ vtdiximꝰ.⁊ pᷣncipiũ

deſcenſus ymmo caſus atq; ruine.Ex ob⸗

liuione vero pᷣdictarũ qᷓtuoꝛ atʒ negigen

drxt

O aũt ſuꝑbus pondero

cia recogitãdi ea leuis eſt atq; vaniſſima.
Habet aut humilitas ex iſta pondero
ſitate laudẽ ⁊ admirationẽ monſtrificam
qm̃ ex ea ⁊ ꝑ eam aſcẽdit.⁊ hoc tantovelo

ius ac foꝛiius qnto ip̃a hmõi ponderoſi⸗
tas ⁊ maioꝛ ⁊ magis ei fuerit.iunc aũt illã

magis ineſſe dicimꝰ cũ artius atʒ intimiꝰ
cogitat᷑ vel potius ſenti. Wanifeſtum
ẽ em.quia tato vnnſquiſq; depᷣſſioꝛ ẽ alqʒ
ab alto vanitatis ſupbie remotioꝛ quato
fuerit in vtroq; iſtonhabũdantioꝛ.quãto

aliquid ab alto vaniſſime ſuꝑbie remoti⸗

oꝛ.tato humilitate ſublimioꝛ. Quare
manifeſtũ quia hmõi ponderoſitas hu
milem eleuat ac ſublimat.quemadmoduũ
leuitas vanitatis ſuꝑbũ ad yma confuſio
nis deijcit ⁊ ꝓfundat dũ a vere allo beati
tudinis vel quod ẽ deus altiſſimꝰpᷣcipitat
eũ et elongat. Inter monſtruoſas autem
ſuꝑbie abuſiones qᷓ multe ſunt ⁊ magne.
Pec vna ẽ ꝙ ſuꝑbus de ipſa ponderoſita

te ſua cõtendit aſcẽdere qm̃ de ipᷣa ſuꝑbia

de oneribꝰqᷓ ipᷣa cõgerit ⁊ appoꝛtat ſuꝑ
dementiſſimũ coꝛ ſuꝑbi.Quid em̃ mouet
ipᷣm ad hoc vt velit ſuꝑeſſe alijs. niſi ipſa
ſuꝑbie ponderoſitas. Sic ecõtrario pᷣno⸗
minata humilitatis ponderoſitas mouet
ve humilẽ ad hoc vt velit om̃ibꝰ ſubeſſe⁊
inferioꝛ appere.Et hec ẽ cauſa ꝓpter quã

ſpecialiter ſuꝑbi palee in ſacra ſctura vo

cant᷑. Palee nanq; de ſuꝑioꝛitate duabꝰ
decauſis ↄtendũt.videlicet aut leuitate ꝓ
pꝛia aut venti vehemencia. ſic ſuꝑbi inter
dũ leuitate vanitatis ſuꝑeſſe alijs volunt
Interdũ aũt vehemecia venti circum⸗

ferẽtis eos ⁊ exagitãtis. quemadmodum

palea qᷓ leuioꝛ ẽ alis⁊ hoc qꝛ vilioꝛ atʒ mi

noꝛ. Uere aũt ſuꝑbꝰ omnibꝰ alüs ſuꝑpior

eſſe ↄtendit. Sic qui mino: velvilioꝛ ẽ me
ritis plerũq; ſuꝑeſſe vuð alijs ⁊ preeſſe.et

hoc ipᷣavilitate ac minoꝛitate ſua ꝗᷓ nõ eſt

niſi vanitas ſuꝑbie illius. Silr ⁊ qui vehe
mentioꝛi flatu laudũ extollit.eoipᷣo alis
ſupereminere ſe exiſtimat eis honoꝛe ac
dignitate pᷣeſſe ↄtendit QOuemadmoduʒ
ſi palee ꝓpter hoc granis ſuis melioꝛes ſe
opinaretur ⁊ eis pꝛopter hoc dñari vellẽt
qð ſe exaltant dictarũ cauſarũ eleuate eſ⸗
ſent ſuꝑ grana.granis in ymo reſidennbꝰ
Poc ufabitater ẽ inſania ſuꝑpboꝝ.qui ð̊

eleuatiõe vaniſſima hũc erroꝛẽ hauriunt
cũ eum nõ pᷣcioſiias aut meriton eminen
cia faciat ſed magis viluas et inutilitas.
Quemadmodũ in paleis.nobilitas eniʒ
odd iiij

Be

et pᷣcioſitas granoꝛũ eas in ymo retinet.
Sicut in contraria paleas eleuant⁊ ſicut
vilioꝛ ac mino: palea et inutilioꝛ vento vł
Sbpꝛia vanitate plus alijs eleuatur. Sic ꝗ
ſuperbia vilioꝛ omniq; altitudine indigni
oꝛiplus aliis hominibus vel electioĩs opi
nio ne vel ambitione pᷣſumptionis extolli

tur atq; contendit vt dominetur. Ze

a laus humilitatis ẽ gracilitas.ex qua ẽ
poſſeſſoꝛi ſuo irrefragabile teſtimoniuʒ ⁊
laus certiſſima ſpiritualł virginitatj. Quẽ
admodum in puellis gracilitas et demil⸗
ſio ventris atteſtantur coꝛꝑali virginitati
tumoꝛ vero ventris econtrario. Sic tu⸗
moꝛ ſupbie deſ piritu maligno eam cõce⸗

piſſe.ymmo de pᷣncipe demonioꝛuʒ pᷣmo

genitam eiuſdem filiam ſcilicet ſuꝑbiã cõ
pꝛobat euidenter de animabꝰ hmõi que
nec tam deteſtabile adulteriũ erubeſcunt
ſicut nec monſtrum tam defoꝛmis partus

qui vtiq; non eſt niſi ſtruma dyabolica p

hoꝛreſcunt.dicitur vſualiter ⁊ credit᷑ a mł
tis mulieres interdum a demonib eincu⸗
bis impᷣgnari. Uerũtamen nõ niſiventũ
ex huiuſmodi impᷣgnatiõe eas habere in
vtero. multi credunt et ſe etiam expimẽto
autumant compiſſe.ꝓpter quod non ali
ter ab hmõiimpᷣgnatione detumeſcũt ni
ſi cum incredibiliventoſitatis ⁊ tumultus
emiſſione. quod vtiq; pabola veriſſima ẽ
impgnationis dyabolice quam dirximus.
Quid enim habet in ventre coꝛdis ſuper
bus niſi ventũ fallaciſſime vanitatis. hoc
enim ſumope malignus ſpiritus intendit
vt vento ſuꝑbie inflet quos afflauerit vt
filiam ſuam pᷣmogenitam in eis generet.
⁊ vt eas ꝑ hmõi ſupbiam deo diſplicẽtes
et abhominabiles reddat iſte ventus cũ
tumultu incredibili ꝑ iactantiam ſic emit⸗
titur vt tamen inge non minuatur ſed po
tius augeaturꝑ cnſeſſionẽ vero ſic emit
nitur vt euacuetur. Lonfeſſio autem ⁊
ſi ſuauiſſima ſit auribus dei? omniũ miliĩ
ciaru celeſtiũ tumultuoſa tamen ẽx hoeri
bilis atq; terrifica demonibus.eoſqʒ dif⸗
fugat atqʒ ꝓfligit a vere ac pie confitenti⸗
us. Ue hijs qui tam hoꝛrificam ſtrumã
ſuam oſtentant ⁊ p̃dicant dicentes ſe eſſe
groſſi magni vel alti coꝛdis.non attendẽ
tes inſaniſſimi. ꝙ vidiſſe groſſos ⁊ groſſi
coꝛdis pᷣdicant im pegnatos ſe eſſe a dya
olo confitentur. ? ſacratiſſimũ matrimo

muʒ quod cum xpᷣo domino in napeilino .

contraxerunt execrabiliter poll

concepit.e

moꝛibus

Sunt huic impꝛegnationi dyabolice

rami ſeu filie hoꝛnſice monſiruoſitatis. q OQ

lis eſt impꝛegnatio a ꝓpꝛio patre carnali
Anima enim que ſupꝑbit de nobili patre
carnali ab ipᷣo ſpiritualiter impꝛegnata ẽ⸗
7 ingroſſata.Et quod eſt deteſtabilius in
terdum eſt ab ipᷣa matre carnali. dum de
potencia et nobilitate eius aut diuitijs ſu
pbia intumeſcit.⁊ quod ẽ maioꝛis ſtupo⸗
ris ab vnoquoq; cognatoꝛuʒ ⁊ ꝓpinque
rum tocius generis ſimiliter ⁊ affiniumſi
mili pollutione inſaniſſime ingroſſantur
Nec accidit ſimie monſtrum in natunis
videlicʒ ꝙ vna ſola mulier a totovno po
pulo imp:egnetur. Qui enim de toto ge⸗
nere ſuo pꝛopter eiuſdẽ potenciam diuici
as aut nobilitatem inflatur ſuperbia.aut
de toto populo exercitus ſui.Quẽadmo⸗
dum rex dauid quondam cum populum

iſrael inſtinctu dyabolico numerari ſtatu

iſſet. Sicut legit ſcõi Regt.xxiiij. Ultimag
tela toto populo illo ſimul ſpinitualit im⸗
pꝛegnabatur. Econtrario verſes rexcũ
coꝛam ſe videret exercitum ſuum multitu
dinis innumerabilis. attendens quia in⸗
fra centu annos totus illeexercitus in pul
uerem conuertendus eſſet. dixiſſe fenur.
regem tanti tamq; foꝛiis exerciius me vo
cant homines. Ego autem faleoꝛ et dico
me eſſe regem plilueris. Maioꝛis autem
hoꝛroꝛis magiſq; monſtrifica abuſio eſt.
qð de patre iam moꝛtuo fetum hmõidya
bolicum vel a matre iam moꝛtua ⁊ totali

ter incinerata conapiunt merces. De ve⸗

ritate huiuſmõi ſuꝑbientiuʒ de aſino ſuo
6 illo impꝛegnata eſt anima
que de coꝛꝑe ſuo ſuꝑbit cuʒ coꝛpus velud
aſinus ſic anime aut equus. Uidimus
interdum nonnullas animas ab ipſa vir
ginitate ſua impꝛegnatas.⁊ audiuimꝰnõ
nullas earum dixſſe ꝙ de ipᷣa virginitate

ſua groſſe erant hoc eſt ſupbe. Et iſte ſunt

virgines fatue de quibus legit᷑ Wathei. x

xv. Septima laus humſlitatis eſt er

ꝓfunditas et ex hac ẽ eius ſubiecto afflu⸗-

encia et copioſitas graciarum. Quẽadmo

dum enim aque cotpales loca ꝓfundio⸗
a beins replent et habundant in eis.Sic
aque ſpirituales. id ẽ fluenta gracian cor⸗
da humilitate ꝓfunda.hoc ẽ qð dicit Sa
lomon ꝓuerbioꝝ.x. Ubi humillas ibiẽ

ſapiẽcia.Et in pſal. Ualles habundabũt

frumento.Et iterũ. Inter mediũᷣ montiuʒ
Etranſibunt aque. Cerntum auteme

„ .

termeal
Popfunk
meusaut
noralibus
ſoꝛeſtqui
den pnun
fetlaunte
busgace
ccocut
eſbet⸗
s gpe
iunatte
Nsgeemn
Nerocſals
Alry
ſoontrurn
Ntonnstunil
ſogmuammii
Rerusdonn
Onllibnstene
Pacbligben
Onnbrsdon
Moigturmen
Ghnane
Minonnin
iir en
fmü
gfuenk
Nodeſei
Poſnon
Uneti⸗
„ ODa
menge
nhin⸗
hmtg⸗
Nheofon
Megghlede
lenbinann
ulnupni
nnagefſeenn
ſemtan
nendinden
MoezOrnnn
eunniſc
hltiggf
W
hunietgn
9
N
inen

hes

nring.

2 5
cn

re ſten

Nnleniner

een

4
H

“ . 4
Ne.Ak
ooelhna

„7„ anmienme

oraene Wencense
M M WNN

dcbmne! oorertt.
?””l
ee 14
CCs wle
72 . M.&N1
mor os elee
„

r

er
m
2
mnooNRN
ecenen Nonnt
&
. . ”ñ
bdenNde
(d, .
NN
N “

ſet
„ e

1

clxxxj

inter mediũ montiũ vallis eſt ſiue cõual⸗

lis ꝓfunda comparatione montiũ ptolo
meus aũt phyloʒophus in doctrinis ſuis
moꝛalibus dicit.ꝙ inter ſapientes ſapien
tioꝛ eſt qui humilio: exiſtit.ꝓpter hac ean

dem ꝓfunditatem om̃ia flumina ad ma⸗

re fluunt et mari influunt. Sit de flumini
bus graciarum dubitandũ non eſt.quin
ad coꝛda humilia fluat ex fonte paradyſi

celeſtis ac ſpiritualis qui eſt ſpiritus ſan⸗
ctus. ꝓpter contrariũ vo ꝓfunditatis qð
ẽ tumoꝛ vel alnitudo tumida flumina mõ

tes deſerunt.et quaſi eos fugientes toto ĩ
petu ad valles currunt.Et hoc eſt qð dicit
Auguſtinꝰ ꝙ tumoꝛ infuſa repellit. Hinc
eſt ꝙ coꝛ beate virginis ⁊ dei genitrieis fu

it ceteris humilitate ꝓfundius.ideo fluen
tis graciarum illuſtrata fuit habundãatiꝰ.

Sic ⁊ xpus dominus in eo ꝙ homo ꝗ eſt

ominibus ⁊ angelis ⁊ hominibus incon

parabiliter humilitate ꝓfundioꝛ.ideo eſt

8
7

omnibus donis graciarum repletioꝛ. Ex
hoc igitur manifeſtũ eſt tibi ꝙ ſtatim vbi
coꝛ humanuʒ ſuꝑbia intume cere ceperit.

ſtaum omnium graciarum aſe fluenta re

icit. Quemadmodũ ſi loci vel etiã abyſſi
funditas in montem ꝑ tumoꝛem cõuer

a fueru.ſtatim ipᷣm omnis aquarum co⸗

pia deſerit.ꝓpter quos et aridus et dur⸗
poſtmodum efficitur. Utrũq; autem ꝓpꝛi
um eſt ſuꝑbievidelicet ariditas ⁊ duricies

Octaua eius laus eſt vacuitas om̃ia

replentis eęx qua largiſſimo bonoꝛũ om̃i⸗

unm largſtoꝛi gratiſſima ẽ atqʒ chariſſima
ia deo nihil ge tius q; dare ꝓ
pter hoc em̃ omnia facit ⁊ Ncit vt ſint que
dat? quibus det. Superbis autem quos
plenos inuenit non dat dona graciarum
ſuarum.quoniã non habent vbi recipiat.
oꝛũ ſuꝑbia vſq; ad

Et hoc è quia deo nihil g

om̃ia em̃ receptacul
nauſeam ⁊ crepationẽ vt ſupꝛa diximꝰ re⸗
pleuit Humilitasvero cum eius largitate
contendit ⁊ dicit. Imple ſaceum meum ſi

potes. Quanto em̃ plura ⁊ maioꝛa bona

in eum miſeris tantomagisvacuum ipᷣm

inuenies magiſq; capacem. Qui em habũ
dant donis graciarũ et hij ſine dubio ſũt
humilioꝛes magis vacuos ab eis ſe ſenci

unt teſtantur ⁊ clamant inſtar pfundua⸗

tis atʒ voꝛaginis auaricie qᷓ creſcentibus

diuitijs creſcit abyſſalis iſta vacuitas hu⸗
militatis creſcentibus donis graciaꝝ ĩ ea

ampliꝰ augentur.Et quẽadmoduʒ mare

cũ ip̃m intrent om̃ia flumina nõ redũda
—

ſic nec ipa. ymmo dilatatur et quod eſt mi

rabilius de ipᷣa repletione exinanitur ſiue
euacuatur ⁊ hoc teſtimonio ſiue reputati
one ſua.Declaratio aũt huiuſmõi ẽ quia

creſcentibꝰalus donis ⁊virtutibꝰ.neceſſe
ẽ vt creſcat humilitas. cũ omnes virtutes

gratuitas equales eẽ neceſſe ſit.ſicut in pᷣ⸗
cedẽtibꝰdecla rauimꝰ. Hecẽ terra que no
ſaciatur aqua de qua legit᷑ ꝓuerbioꝛũ.xxx
Et ex ipᷣa loquẽs dauid dicit.Anima mea
ſicut terra ſiue aqua tibi. Ex hac vacui

tate pacem habet a contrario ſuo humili

tas.et hoc ẽ de mirabilibꝰ eiꝰ vnũ.ſicut ð
monſtris ſupbie ẽ.ꝙ ipſa ſecũ pacem no

ha bet. Supbia em ſonat alio ſubiecto.

dãmodo ſemetipſam impugnat. Supbꝰ
em̃ ſuperbũ nõ patitur.ymmo alter alten
impellit atq; repellit.ſicut tumoꝛ tumoꝛẽ.

Et ſicut apud geometras declaratũ eſt

ſperica coꝛpa q maxime tumida ſũt.in ſo⸗

lo pũcto ſeſe ↄtingere poſſunt.⁊ ꝓpt᷑ hoc

pungere ſeinuicẽ poſſũt.nõ aũt ſibinuicẽe
plane ⁊ recte applicari. Sic ẽ etiã de coꝛdi
bᷣſuꝑpbia tumẽtibꝰ qð pungere ⁊ ibhugna
re ſe poſſũt.nõ aũt ſocialit᷑ ⁊ amicabiliter
ſibinuicẽ piũgi.Cõcauũ aũt tumidumvel
ſpericũ intra cõcauitatẽ ſuã ſine difficulta
te qualibet recipit⁊ ei cõuenie ntiſſime ap
plicat᷑.Sic coꝛ humile ſupbũ quaſi infra
ſe recipiẽs amplectit᷑. ꝓpter qð diximus
qð pacẽ habet ab illo ⁊ etiã cũ illo.⁊ ſicut

naturavacnũ nõ patit᷑.ꝗn in ülud virtute

vehementiſſima impingat coꝛpꝰaliquod
q̊ repleat. Sicut vacuũ huũilitatis gra va⸗
cuũ eſſe a ſe nõ patit᷑.ſed fo:tiſſima inun
datiõe in illud ifluit qð replet.

tannica q̃ruloſitas atq; mẽdicitas quem
admoduʒ enim trutannus ſi quid habet
pecunie illud abſconcit. ⁊ vbi veſtis eius
integra eſt non oſtẽdit illis a quibus ele⸗
moſynam petit ſed magis lacerationem
atq; decerptionẽ eiuſdem. Similiter ?

quod habet ſanũ in coꝛpoꝛevel carne ſua =

nõ oſtendit. Jd vero quod habet vł coꝛ⸗
roſum vel putridum vł ſcabioſum impꝛo
biſſime ingerit oculis hominũ.vt ſic eos
ad miſerandum ſibi pꝛouocet vłimparti
ri aliquid impoꝛtunitate clamoꝛũ et inſta
tiſſima oſtentanone miſerationuũ ſuarũ
ac de eis quaſi redemptionẽ audituũ ſuo
rũaliqd extoꝛqat.ſic vᷣe hũilis deo ⁊ toti

curie celeſti vulneravlcera miſeriaſqʒ oẽs

ſpuũales ſuas iſtatiſſime oſtetare⸗ defeti

ei Hona „
laus ẽ eiuſdem pauꝑtas ex qua eſt ei tru- C

De

atz pauptates impꝛobiſſime clamare nõ
ceſſat. nunc omnibus inſimul.nũc cuilibʒ
ſingulatim euriam celeſtem totaʒ circuiẽs
inqntũ in ſe ẽ tedio et moleſtia afficiens⁊
reuera moleſtiſſimus eſſet toti curie.ſi in
curia illa moleſtie locus eſ/ſet Econtra

rio fuꝑbia cũ paupꝑrima ſit. ſicut apparet

in illo phariſeo ex.xviij. Luce.Qui cum in
oꝛatione debet petere elemoſynã vt men
dicus et ſanitate vt languidus et egrotus
diuicias ſuas pᷣdicabat et quecunq; ſana
habere ſibividebatur dicẽs. Jeiuno bis ĩ
ſabbato decimas do omniũ que poſſiðo
⁊ iterũ. Nõ ſum ſicut ceteri hominum.
Decima eſt vilitas ex qua cum pfecta
fuerit.ſempꝑ ſe deſpicitꝰᷣe humilis ſempꝑ ſe
irridet ſubſannat ⁊ etiam conſpuit.⁊ alia
que vilificatiõis ſunt ipᷣe ſemꝑ irrogat ſci
ens ex hoc ſibi apud deum pᷣcium gloꝛiaʒ
⁊ honoꝛem ſicut dicit Gꝛegoꝛiꝰ. Quia ta⸗
to eſt vnuſquiſq; in conſpectu dei gloꝛio⸗
ſioꝛ qᷓnto in oculis ꝓpꝛijs fuerit ipe deſ pe

ctioꝛ. Bauget etia ꝑfectus humilis cũ

ſibi illata ab alijs fuerit iniuria. Sicut di

cit beatus Bernardꝰ. Quia verus humił

non vult videri humilis ſed vilis Pꝛobꝛa
igituræ obpꝛobꝛia. detractiones ⁊ cõuicia
irriſiones ⁊ vitupia conculcationes ↄſpu
itiones oobeſones ⁊ qcunqʒ ſunt ſimilia
vt gratiſſima exenia ⁊ munera recipit pꝛe
cioſa. vt diuicias ſupnas ⁊ theʒauros no
biliſſimos cuſtodit. Sciens ꝙ qnto ſaccꝰ

„

eius in dei iudicio talibꝰinuentꝰ fuerit re

pletioꝛ tto gloꝛis ⁊ honoꝛibꝰ et laudibꝰ
efliciet ei ab ip̃o cumulatioꝛ.Sic faciebat

quidam vir ſanctus qui ſtulum ſe ſimila⸗
bat vt irrideretur.conſpueretur fimoq; et
terra obrueretur. ⁊ ꝓpter hoc ꝑ ſingulos
dies in ciuitate qua moꝛabatur noctibus
oꝛationi vacabat 5 dieb? olbus hmõi
ludibꝛijs exponebał. Sic vir ille ſancte re
coꝛdationis Johannes de monte mira⸗
bili cum apud cameracũ obpꝛobꝛia mul⸗
ta et conuicia a ꝑſonisviliſſimis ſuſtinuiſ
ſet trãſiens iuxta eos poſtmodum reuer⸗
ſus ẽ ad eoſdem inuitauitq; eos peibus⁊
hoc vt eum amplius irriderent et vt in eũ
obpꝛobꝛia et conuicia clamarent et vtma
ioꝛ eſſet ei exhijs confuſio capuciũ ponẽs
de capite ſuo faciemqʒ reuelans patenter
ſe expoſuit eoꝛum obpꝛobris. Amßp.
ſia ſunt alimenta humilitatis et cibi. ꝓ
pter quod dicitur Trenorum.iij. Satura

. bitur obpꝛobrijs. Sunt et delicie eiuſdẽ·

meliã pati. Felix etvere beatũ palatũ qo

moꝛibus

Ppter quod dicit᷑ Actuũ.v. IJbant apoſto
li gaudentes a conſpectu concili. quoniã
digni habiti ſunt ꝓ nomine hieſu contu⸗

ſapoꝛare poteſt hmõi delicias ꝓpt᷑ quod

dicit Apoſtolus in.xij.ad Romanos Be 67

nedicite ꝑſequentibus vos.hoc eſt male⸗
dicentibus ſicut docuerat veritas mathei
v. Beati eritis cum vos maledixerint ho⸗
mines.? Luce.vj. Benedicite maledicen
tibus vos.⁊ hoc taqᷓ; eſcas ⁊ alimẽta ferẽ⸗
ribꝰ ⁊ offerentibꝰ grataqʒ exenia ⁊ mune⸗

ra pᷣcioſa conferentibus. Neqniſſime
ymmo inſaniſſime pſequuntur humilita⸗

tem qui dapiferos huiuſmõi fercula? de

licias deferen tes eadem et offerentes vel

male recipiunt. vel iurpiter repellunt: vel
quod eſt deterius vt hoſtes nequiſſimos

pꝑſequuntur:dapiteri ꝓpᷣe ſunt qui dapes

menſis inferunt:hec autem que diximus

Dapes ſunt humilitatis cocivero ſunt qui

cibos pᷣparant. Qnid igttur mirum ſ
moꝛtua fame et inediavel confecavel de
bilitata ẽ humilitasvel etiã moꝛtua apud

hmõi hom:nes qui ſuſtinerevolunt ꝙ in

eis vel modicum cibi apponatur. in moꝛ

tem eius impüſſime coniuraſſe videntur

cum nec de ſuo ei alimenta ꝓuideant nec
de alieno paciantur eidem ab alijs ꝓui⸗
deri de ſuo eſcas humilitati ꝓuideat qui

apud ſemetip̃um ſiue in coꝛde ſuo ſemet-

ipm deſpicit ſibi conuiciat᷑ ſibi expꝛobꝛat.

quicquid turpiter aut inique agitꝗ ſemet
ipᷣm conſpuit conculcat ⁊ modis omnib⸗

vilem habet ꝗq; viliſicat non eſpectans
ab alijs tahl ei dicantur vel fiant.
Heu q; merito nobis imputanda eſt
crudelitas et moꝛs humilitatis noſtre.q̃s
ex defectu alimentoꝛum patitur.cum tan⸗
la apud nos ſit copig eoꝛundem. Nec em
longiꝰnobis querehda ſuntvel pᷣcio emẽ
da.cum in nobis ipᷣis eoꝛum immenſam

copiam habeamus.Et ad vnum dicamꝰ

ex vno ſolo peccato moꝛtali tanta elici po

teſt huiuſmodi eſcarum copia.tantaq; va

rietas vt nunq; hauriri poſſit.tanta quip⸗
pe vilitas eſt.tantaqʒ turpitudo tantaqʒ
ſentina ſpurcicie ac fetoꝛis vnumquodqʒ
moꝛtale peccatumyt nulla lingua diſſere
re ſufficiat eius vituperia ꝓut dignum eſt
cõmitenti obijcere.nec vt dignum ⁊ iuſtũ

eſt expꝛobꝛare. Fodem mõ nõ ẽ mirũ
ſi pauprima ẽ hũilitas.ſi ſaccus eiꝰ vacu⸗
cũ myniſtri qui vtiqʒ multi ſunt defereles

–—

mnnoint
ſolfnu
ſopelant.
lr Ctue
locuse⸗
Demogz
–
ſärerſn
1 ulüir
gelran
ſchinni
Nchünee.
hoeizen
ponhunt
Oillusta
gitiſe
Niaicttuun
Vpiudon
ſclunbibo
Gona Oinu
Uaubenecle
ltgatnodian
necricuenun
Gnpopen⸗
Clteſofndä

(onersung

ledor
cumcot
le ſer
qiden
Golalini
icgpi
llnnuunun
ſatugta⸗
lbcbeiager
fumnbon
niſganin
lhzun
Sugborn⸗
fnäſdonire
frrſann
Whzannelt
hhntnnnen
namnner
pienen

0 fkuninin

1 D
r obent

enccnin
Pnoniehn
doidelcns
iad enn,
dus vosarin
nvosmacir
ncheſstinn
mus ant
dehſecrun
8 nimſt

rbamenaen
niinans a

füne oriuekenn

umiital Sn
ſuin we
nuiial ſbiee⸗
rauutmnigretgig
nanaa tnodisn
Prümaatnon ahec
mNdsNN
obissen

rit vel amauerit iam amiſit

vymmo inferentes tam grata exenia tam
pcioſa munera ta nequiter taq; atrociter
repellant᷑ ⁊ in nullo ei benefacere ꝑmitta
tur. Et quod deterius ẽ. iſta ſunt ius. poꝛ:

cio eius de omni ↄtumelia ⁊ ignominia
De vtroq; ſupꝛadictoꝝvera huilitas ſem

per clamat. meñ mihi debet. Diues eſſez

ſiqᷓ mea ſũt mibi redderẽt᷑ et dimitterẽt᷑.

aut ſaltẽ reddi ſinerentur. Sed vt dictũ ẽ
neceſſaria ipſa vite mee mihi tam impie
taq;ʒ immiſeꝛicoꝛditer mibi denegat ⁊ ſub
rabhütur. Iſte ſunt reuera diuicie qui
bus in pꝛeſenti diues et habundans eſt

vera humilitas.⁊ quibus ꝑpetui honoꝛiſ
diuicias ⁊ gloꝛie mercatur. Sicut oſtẽdit
dauid.ij.Re.xvij. Dimittite eum vt male
dicat mihi iuxta pꝛeceptũ domini.Si foꝛ⸗

te reſpiuat dominus afflictionẽ meam. ⁊
reddat mibi bonum ꝓ maledictõe ac ho
dierna. Similiter et in pſal. Maledicẽt il⸗
l⁊ tu benedices. ꝓpter hoc ipᷣe xpᷣus dñs
in pſalmo dicit. non confundentur ſuper
me qui querunt ie deus iſrael. Quoni
am pꝛopier te ſuſtinui oppꝛobꝛiũ operuit
confuſio faciem meam anaſipe enti cõfu⸗

ſione velutpᷣcio aut merito: Hoc obtinere

ale volo.vt non confundantur. hoc ẽ ab
ecxlterna confuſione liberentur. qui querũt

te. Mec mirum eſt ymmo iuſtiſſimuʒ.

vt qui deſpiciunt fugiit ⁊ oderũt ꝓpꝛia

et ad aliena rapienda manus extollunt.

vtriſq; pꝛiuati.pauperrimi atq; nudiſſimi
relinquuntur propꝛia dimitlit.yvmmo de⸗
ſpicit fugit et odit atq; perfequitur. qui ſic

ſe habet ad ea que nominauimus. Qui

gloꝛiam honoꝛem et laudem vel aliquid
hmõòi vel cupit.vel etiam Slatuʒ recipit.
vtriſq; pᷣuatur.Et hoc ẽ.quoniam laus et
gloꝛia et honoꝛ. et quicqd ẽ hmõi.q; cito
hymõi homines tetigerint.in nihilum ſal⸗

ſitatis ⁊ iniquitatis ꝓvanitatis cõuertit᷑ ⁊
penitus euaneſcit.Rhoc ẽ quoniam ipſe

amoꝛ talium merita eoꝛum penitꝰeuacu⸗

at ⁊ anullat. Quantũcunq; enim pᷣclaris
meritisvirtutum et graciarũ quis excellat
ſi ſtatim inde laudari vel honoꝛari volue
Euaneſcũt
enim dona graciarũ ⁊ virtutũ ſublimium

exhoꝛrentes impietatẽ vtriuſq; ſacrilegij.

qua ⁊ dona que mutuo ad vſuram a deo

fenerato:e accipit ſibi appꝛopᷣat. gloꝛiam

q; ⁊ honoꝛem.aque ſolius dei iura ſunt. ꝓ
ꝛia ſibi. ⁊ rapit ⁊ vendicat. Sed ⁊ tumoꝛ

upbie illas repellit vt diximus ⁊ flatus in

clxcxij

fernales huiuſmõi ſacratiſſimas illas lu⸗

cernas vitaliter lucerex ardere ĩ coꝛde hu
iuſmõi nõ ꝑmittunt.falſa igitur ⁊ vana ẽ

laus que de hominibus hmõi pdicatur.

Diues ſupꝛa modum et inclituʒ coꝛ quod
tantis diuicijs tãq; deſiderabilibꝰhabun

dat. Habet em̃ diuicias quibꝰeterni ſum
ma honoꝛis ⁊ gloꝛie cõparet. Hoc em̃ fo⸗

ro et hoc pᷣciovenales illas expoſuit deus
ſolus autẽ habet eas ꝗ eas diligit ample
ctitur cuſtodit artiſſime.⁊ ſi opus ẽ eas cõ̊

parat pᷣcio vel obſequijs ⁊ mercatu. Quẽè⸗

admodum quida ex ſanciis patribꝰcuidã
ex diſcipulis ſuis in penitenciaʒ iniunxiſſe

fertur vt cõtumelias ꝓbꝛa ⁊ obpꝛobꝛia.vi

tuperia ⁊ cõuicia.et q ſunt hmoi a quibꝰ

poſſet emeret ſi eas aliter habere nõ vale

ret.qui cũ traſiret ante ſenẽ qui ſedebat in
porta athenienſiũ vt ꝓbaret ingrediẽtes
⁊ egrediẽtes phyloſophos et ꝓbaret eos
de cõſuetudine ꝓbꝛis et cõtumelüs atqʒ
conuicüs accidit vt iſte diſcipulus mãſiret

ante dictũ ſenẽ.Dictus vᷣo ſenex iuxta con

ſuetudinẽ ſuam ei cõuiciatus ẽ.Diſcipulꝰ
autem ſtatim ꝓcidit ad pedes eius graci
as agens.CLui ſenex.ꝓ quo inquit mihi re

graciaris. Cui ille. Quia quod ab alijs pᷣ⸗
cio emere conſueueram hodie a te gratis

accepi. Nec em̃ vel obſequiũ vel aliquod
peiu a me acceperas. cui tin bonum attri⸗
buiſti crede mihi quia ſputuʒ ſpurciſſimũ

in facie ꝓiecit.vᷣe ac perfecte humilis ſpu

tum quidem abhominabile vas illud ab
hominationis deſeipᷣo eiecit. Sed vᷣe hu
milis balſamũ pᷣcioſum in eo accipit.Sic
dauid non terram de manibus ſemey ne
q; lapides ſed aurum et gemmas pꝛecio⸗
ſiſſimas recipiebat viriute humilitatis ita
conuertente ei hec ẽ eiuſdẽ alimonia eter
na Et de monſtris eius ac mirabilibꝰ
vnũ.quemadmodũ œ illo famoſſiſſimo
ſymone de calumpna narratur.et in eccle
ſia dei legik. Qꝛ cum vermeʒ de putredi⸗
ne carnis eius cadẽtem pꝛo reliquijs qui⸗

dam nobilis paganus exciperet. gemmaã
pꝛecioſam in manibꝰ ſuis ſe inueniſſe ga⸗
uiſus eſt pꝛoverme illo.quam mutationẽ

licet dextera excelſi fecerit nontam merito
ſanctitatis dicti ſymonis q;ᷓ; humilitate et

deuotione dicti nobilis feciſſe credenda ẽ

Contrariã vero magicam ſed maleficam

⁊ alchimicã virtutẽ hʒ amoꝛ inanis gloꝛie
Qui veꝝ aurũ ſapie ſalutar puriſſimũq;

argentũ ſacre doctrinę gemmaſq; virtur

Se

pꝛecioſiſſimas in plumbum et ſcotꝛiam et
calculos viliſſiſſinos cõuertit. Et boc eſt
ꝙ dicit dijs.yſaias.x.Argentũ tuũ verſũ
eſt in ſcoꝛiã. Sicut em̃ ſupꝛa diximꝰ apud
ypocritas falſa ⁊ vana ſunt om̃ia opera⁊
operũ radices.⁊ aliud ſunt ⁊ aliud vidẽet
Sic apud eos qui verbũ dei adulterates
et ad venandas laudes vanas et queſtuʒ
cupiditatis illud intoꝛquẽt dum tam ma⸗
le illud recitant incipit eſſe ſuũ vt ait mar⸗
cialis cocus.et per tam nephariũ abuſuʒ
virtutem euacuant. vt in oꝛe eoꝛum nõ ſit
invirtute neq; in magnificencia. Sicut in

prlalmo eſſe legitur. NHeq; vita⁊ ſpiritus ſi

cut legi᷑ Johannis.vj. Sed magis moꝛs
ẽ verbũ dei in labijs eoꝛum. quemadmo
dũ: in pſalmo legitur vbi nos habemus.
Et gladius in labus eoꝛum. Ibi illa tranſ
latio habet.Et moꝛs in labis eoꝛum. Sʒ
ſpiritus non ſunt in oꝛe eoꝛum verba dei
niſi foꝛte ſpiritus inuentus inflans eoſdẽ
⁊ tumultuoſe perſonãs ex eis.ſed nõ ſunt
ſpiritus viuificans quod apparet exmoꝛ⸗
te ipoꝛum et ex moꝛte etiam eoꝛum ꝗq eos

audiunt. ꝓpter hec omnia et multa alia:

etiam verbum dei in oꝛe eoꝛum veruʒz nõ
eſt ſicut dicit mulier illa vidua Helye. In
xvi.tercij. Re.Nunc cognoui quoniaʒ vir
dei es tu ⁊ verbum dei in oꝛe tuo verũ eſt
Ueibum ergo tuum eſt quod debuit eſſe
verbum dei. quod quidem ſic loquens ſu
um facit.dum ſola que ſunt in eo querit:
non que dei ſunt cuius indicium eſt quia
ißp̃i hmõi homines etiã vocant hmõi ver⸗
bum ſuum et ſermonem ſuũ.Et inde ino
luit abuſio apud auditoꝛes vt dicat. Iſti
ſunt ſermones magiſtri illius.⁊ nunq; di
cant iſti ſunt ſermones dei.nec deum au

ctoꝛem eoꝛum nominent. Sed pꝛetitulat

eos nominibus magiſtroꝛum qui debue
runt eſſe myniſtri rbi dei. ſicut docet pe
trus in.iii pᷣme epiſtole ſue. Si quis loꝗ
tur quaſi ſermones dei nõ quaſi ſuos aut

alioꝛum hominum hoc modo igitur falſi

ficat ei ſophiſticat verbuʒ dei inanis ⁊ fal
ſa gloꝛia. Amplius. Juxta hũc modũ.
ſicut virtus humilitatis ſpura cõuertit in
balſama pꝛecioſa. Sic ſagittas detractio
nu et cotumeliarũ facit aureas ⁊ lapides
increpationuʒ conuertit in gemmas. Sic
tumultum detractionũ conuition ꝓbꝛoꝝ
⁊᷑⁊ impꝛoperioꝛum et irriſionũ ⁊ totum rui
ne infernalis vt vulgo dicitur ſtrepituʒ in
ſuauiſſimuũↄuertitlocentũ ⁊ muſicales me

tempnuut.

moꝛibus

lodias. nulla enim genera muſicoꝝ nul-⸗
le cantiones nulli ſoni quãtumcunq; mo
dulati adeo ſuaue ſonant auribus coꝛpo
ralibus hominum vtvere ac perfecte hu⸗
militati ſupꝛadicte pᷣdicto modo tumultu
ans atq; ſtrepens quod ex cõtrario euidẽ

ter apparet. NHulla eſt enim muſicalis

ſuauitas cui nõ pᷣferãt inanis gloꝛia ama

toꝛes laudũ ſuarũ ſonos ſeu pᷣdicationes

⁊ qua eis ſuauius nõ reſonent.Quare ei

ve ac perfecte humilibus ecõtrario ſe hba
bere neceſſe eſt videlicetvt omni muſicali
ſuauitati ſtrepitus ⁊ latratus caninos.ſi⸗
bilos ſerpentinos antedictos pꝛeferant.
Pec ergo eſt gloꝛia humilitatis inter ali⸗

as multas ꝙ tot ⁊ tantos habet cantoꝛei

et tantos cythariſtas tot et tantos muſica
les ioculatoꝛes.et tanto ſuauius ꝙ imitã

tes inſtrumentaq; ſue artis tanto ſuaui⸗

reſonare facientes qᷓ; pꝛofundius ſiue in⸗
timius alios ſe tranſfigere opinantur hu

militatem fugientẽ laus et gloꝛia inceſſa⸗

ter ſequũt᷑ Hoc ẽ vnũ de mirabilibus eiꝰ

quod eas ſtudioſiſſime fugiẽs poſt ſe tra⸗

hit. In quo etiam apparet vilitas earum
ꝙ contempnendo tantum et fugiẽdo ob D

tinentur. Uel ſecundum. Jeronimũ.poti
us apparet ĩ hoc gloꝛioſitas iearũ quod

amatoꝛes ſuos et viliſſimos fugiunt ⁊ cõ
AMlia glo:ia eiuſdem eſt ꝙ
tanto magis dignus eſt laude⁊ gloꝛia ve

re ac perfecte humilis quanto in dignioꝛẽ

eis reputat quautoque eos fugit ſtudioſi
us et cõtẽpnit tantoq; de eo verius pꝛedi
cantur. Et hoc eſt quia vt ſupꝛa declaraui
mus in quo vna virtutũ et omnłset quia
omnes in ellem equales in quo ab illa

