Gb482_fol_1
author: Guilelmus, Arvernus

”
.

„*

EE
Ne
8

S 4
SM
8 è”
4 1

7

”ä

S

2

*

õ
148
õ

ns

*

D

4

7
*

— —
. —— = — —,5
. —‚f— „ — —NdeS—è]Gnt

— .
ð 1111,)i

–
s — .
S
vV
P
4

.
4
4
.

N 1245 11898323 021

E

—
—
—
—
—
—
——
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
—
— —
—
—1
—
4
eeee

N

Ser

*

7 5 -

”«ß

— „ . . — ⸗ . . . —— 4

„.

„ Giuiſlhermi diui Dariſen
ſis epiſcopr opera. de fide. ęgibus s „.ʒ
de virtuebus. moꝛibus.vicijs. pecaa
. . .py tis. temptationibos.reſiſtentijs. me
.ritis.retributionibus et immoꝛtalita/ „»„
te anime.

7
6£
4 MäU X

— W—

*

—=
O„
ℳ
£
4

—
1
2
2
.„

„
4 *
7R E,
. S D
* .
4

* *
eenenee. eInuentarii eon. que boc libꝛo contineantur.

fidem que eſt virtus qua ea q̃

Pꝛimus liber religsnis xp̃iane ⁊ Aangelice pfeſſoni
ad fundamẽta religionis ꝑtinemt. recte firmiter q; cdunt᷑ tractat. cauſas erroꝛum
* aliarũ gentiũ. et ſectarũ enem at.fidemq; eſſe vna in ſeip̃am ſcõᷣm eſteneiam ſuã.
&t ꝙ fſundamentũ omniũ credendoꝛũ ſit eſſe ipᷣius creatoꝛis.hoc libꝛo copioſinime
determinantur. LZolio pꝛimo. 2

Secundus liber de legib eiuſdẽ pᷣane religionis diſputqt qᷓ veriſſima ratione nibit
aliud ſunt.qua honeſtas legibilis deſcpᷣta pᷣceptis religłõis nr̃e cuiꝰ ſ eptẽ enüũerat

ſ ptes teſtimonia veritatis.madata honeſtat:. iudicia equitatis. exempla ymitatiois
. ꝓpmiſſiones pᷣmioꝝ.cõminationes penarũ et ſupplitioꝝ.cerimonias cultis diuini.
pᷣterea ſacrificia circa altaria.Circũciſionem. cauſamq; eiuſdẽ. Immũdicias inviris
— et mulieribꝰ.animaliũq;.Cõmixtiones animaliũ ⁊ ſeminũ diuerſoꝝ generum. Le

°paeꝛꝛas ⁊ veſtes ꝓhibitas deſcridit. Tandẽ de vitlitatibꝰ feſtoꝝ qᷓ pcepia ſunt in lege
7 celebꝛari. Mox poſtea lege⸗ hebꝛeoꝝ aliarũq; gentiũ ydolaaiaqʒ deſtruit. PHecin
„ libꝛo de legibus racantuf. Folio. xiiij. .
Tercius de virtutibꝰ moꝛalibꝰ.ſpũaleꝰ ⁊ theologicaliba tractat de habitibein gene⸗
oe re ⁊in ſpecie.Qualẽ opoꝛteat ⁊ docẽt vitã eẽ humanã.noĩatiões virtutũ ac cauſas
eaꝝ.differẽcias inter habitꝰ et moꝛes ⁊ ꝙ virtutis dona ſint ⁊ beatitudines.afłæcti
oneſq;; earũ. declarat etia numerũ virtutũ qͥ ſunt ſcᷣm vim iraſcibilẽ. et loquił de
mẽſuris ⁊ cõpationibꝰ virtutũ tã adinuicẽ q; ad vicia de ↄnevione eaꝝ et colligati

„*

Quuart, de moꝛibo in quo Suilberm pariſten introducttias tutes loqustes ma⸗
gnificenciã ⁊ mirificenciã opeꝝ ſuoꝝ pᷣlia queq; ⁊ victoꝛias.laudeſq; timoꝛis. Spei

Quintliber ðᷣ vicis ⁊ peccatj ẽ vbi determinat᷑ qd viciũ qd peccatũ ⁊ quõ alten ab at

. tero diſferat qd etia oꝛiginale ſit peccatñ ⁊ quõ in poſſeros traſfundet.modñ quo
heot fiat.an ſit in om̃ibꝰ eqᷓlie.Comꝑationẽ eiꝰ ad alia peccata.⁊ de pena qᷓ ꝓ eo in⸗

fligit docet. e obmiſſionibus ⁊ negligencus operum humano:um eliam determi

nat. Folio.cxciij.
Senus ẽ liber de temptatiõibꝰ.e reſiſtẽcijs.in q̊ enumerãt᷑ officia ⁊ actus Spꝛij vniuſ⸗
cuiuſq; vᷣtutis. In vnoqᷓʒ certamine ſpũali.victoꝛie ⁊ modi vincẽdi earu.tractat etiã
inſidias demonũ ⁊ aſtucias eoꝝ bꝰ icautos deijciũt capiũt ⁊ captiuãt. fo.ccxviij

Sepnimus liber ẽ demeritis gretibutionibꝰ quid meritũ ⁊ qt modi merẽdi qet me⸗
ritũ ꝓpꝛie et rectiſſima piffinitiõe obſequiũ ſit retributionis oblłgatoꝛin. deinceps
ꝓſequitur retributioneðò ſanctonꝝ ⁊ que uũllis hic fiunt ⁊ que „ futuro eis faciende ꝓ

mittuntaur. ₰ Tolio, ccxix. *
S untyr. Zolio. ccir .

Ulimus et octauus eſt de immoꝛtalitate anime quot et quibemodis conſulat huma
nis erroꝛibus.deinde immoꝛtalitatem anime nititur ex radicibus phyloſ. ophie p⸗
bare. Folio.ccxliij.

„ .

Demumdno Feeſſaria quouis theologo accomoda annectuntur. alphabeticum re⸗
ea que illi libꝛomnes tenent ac tractant.poſteꝗ nõnullas queſtiones

pertoꝛiũ.a enet .
&lcc dubitalkones que in libꝛis iais giſfiraniur enumerat.

. elos.
. .₰ .
„
ſ●

one intenſione ⁊ remiſlione. Hec om̃ia terciꝰ liber habet. Fo. lxxvi.

charitatis. pietatt. paueiat?.clericoꝝ humilitat paciẽcie is liber ꝑcurrit. ſo.cxluij.

N
N

. .

. .
9
17 E.

Nominatiſſimo Archyatro. Utriuſq; medicine doctoꝛi.dſio Theode⸗
rico Uiſenio phꝛiſeo. Uati appollineo. Moderatiſſimo Noꝛicio phyſi⸗
cCco. Peirue danhaußer Artiũ magiſeer Noꝛicius cicls. Salutem dicit
. Si fieri poſſe cenſerem. Ulſeni vſidiu ⁊ dulce decus meũ.vt lamentationibꝰ ac lachꝛi⸗
mis ſeuo ac peracerbo nature vulneri mederer. omnm etatẽ quoad reuiuiſco in aſſidu⸗“.
* As fletibꝰ degere. ⁊ eiulatibus ſtuderem.heuheu me infelicem atq; infoꝛtunatum.oui
tanta.tam miti. tam benigne tam pia. tam deuota. tam omi genere ꝓbitatis dulciſſi⸗
ma matre oꝛbatus ſum.cui lacheſis rupit fila ſeptino die May. Quis in tanta rei indi⸗
gnitate non mereat.ſon fo: tunam deploꝛet ſuam hon ſeſe intolerabili doloꝛe confici
. at. vtinã liceret ſoꝛtẽ cõmutare.emoꝛi malim. mõ ipᷣa vt reuiuiſceret. Quo magis atoʒ
magis eius ꝓbitatẽ. ⁊ morũ integritatẽ pudicicia. innocenciã. fidem. pietatẽ.ſanctimo
niam conſidero.eo me maio: ex obitu eius meroꝛ inuadit.At excellẽcia eius animi et
integritas mentis.maieſtas virtutis ita me reddũt attonitũ.vt ab omni conſolatiõerxi
dear alienus.dũ itaq; is meroꝛ tam attrox inſedit animo meo accerſioꝛ ad venerandũ „
. 8 patrẽ dũm Beoꝛgiiũ pirclgmer pꝛio Noꝛice carthuſte.qui blaudiuſcula oꝛatione me
conſulari aggreſſꝰ ẽ in inquit.da nhuſi nõ moꝛtua ẽ ſed tzʒiuit mater tua.que cõmuta⸗ R)
ta hac epozall vita cum ſempiteena illa iam id pꝛemii in celo ꝗdepta eſt.ꝙ vſq; opta
rat cũ eſſet in viuis.fruitur pᷣſencia.fruitur viſu coʒam.fruitur conſuetudine et colloꝗo
humani generis redemptoꝛis.hunc rogat.huũc oꝛct.hũc pᷣcatur.vt tibi ſemꝑ in omnibꝰ
rebus actionibuſq; tuis et ꝓpicius adſit ⁊ adiutoꝛ.teq; dirigat aſſidue in viam ihſticiꝰ

⁊ pi atis.Que cũ ita ſint equo tibi animo ferenda ẽ hec omis vł nature neceſutas.vł
voluntas viuine mentis. Sed vt pauliſper meroꝛẽ tuũ extinguas. Teneo mecũ ep̃ᷣi pa⸗
riſieñ Puilhermi nõnulla opa qᷓ impmenda cõducerent reipub. ꝓpᷣiane.meſtaſq; non
nnq; hoꝛas tibi mitigarẽt.vel iunonis queſtũ inde accepturus.Dedarauit pa riter acu
men ingenii.Quo is impᷣmis inter recentioꝛes claret the ologos.cui facile oẽs cedunt.
ſingulariq; oꝛatõne laudes eius enumerado mihi recenſnit.quas in pᷣfatione tractat⸗
de ſacramẽtis item ab eo edito longiuſculo ꝓpemio ꝓſecutus ſum. Ego me obnoꝛiũ
gerere.Ulſeni clariſſime doctoꝛ.tam dulciſſimo patri vehenſtter tũ mibi pſuaſi. Quis ⸗

2

a deo eſſet a fide xp̃iana alienus.quis ita abhoꝛrẽs ab omi humanitate qui in re ta pia
tam neceſſaria tam laudabili tam vtili beatitudini religionis vpᷣiane parere ſubterſu⸗
giat atq; nolit opa ſua ſi opus ſit.deo offerre Sed reuera antea ꝑetatẽ aucto:natẽ hu
ius ꝓuincie aſſumere nuſq; auſus erã. ſtatuiq; nihil in diuina pagina elaboꝛare mihi
qui iuri ciuili ⁊ ſtudio humanitatis penitus me dediderim. omeq; meũ tempus amico
rũ tꝑibus tranſmittendum opoꝛtere.At ꝓſecto nõ mea me volũtas.ymmo chetipꝰ
rome triũphantis quẽ ex dariſſimis ſimulq; doctiſſimis poetaꝝ.atoꝛũ ⁊ oꝛicoꝛuũüſ
auctoꝛibꝰcõꝑtare ingenio.elaboꝛareq; induſtria ſtudus.Et ſebaldi ſchꝛeyerß modeſtiſ
ſimi et integerrimi ciuis opa me ꝓhibẽt. Eſt em̃ achetipꝰ noſter talið qui maxime ani
mos germanoꝝ excitabil atʒ inflamabit ad virtutẽ qð alioꝝ iam tuoqʒ iudicio relinꝗ⸗ ſ
mus.tolo iam enũerare cõciuis mei innũeras laudes. Sed hoc vnũ ſilencio tranſire
nequęo is taãta hoſpitalitate me fouit hyeme ſupioꝛe.vt oẽs vires meas ſuas eſe ſciat.
Cũ igit᷑ ſuauiſime Aſeni is apõ noꝛicios ciuis phyloſophꝰ ⁊medicꝰhabearſ.qlẽ hacte
. nohabuere nullũ. Et appollinea cythata iter pierides choꝛos crepitãte potẽtifnm⸗.te in .
uoco ꝑſuadeas an impꝛeio Guilhermiauſcipiẽda ſit. Ss dmino.cũ n ing Ca lit pijſſi “
mo pattri meo poꝛi noꝛicio futura cui moꝛẽ gerere neceſſe habeo.quẽ vnicẽ etſia et vene
roꝛ et admiroꝛ itaqʒ oblitꝰſum mei.oĩa vincit amoꝛ rem diffidllima 7 meis imparẽ vi
ribꝰ aggredio: audẽtes foꝛtuna iuuat. Attamẽ potuit.homericꝰ ule aiax hectoꝛia. quẽ
. neqꝰvlixes neqʒ neſtoꝛ inpᷣliũ ꝓpuocantẽ excepiſſet.ſola audacia eta ggredi.⁊ ſingulari
certamine ſperare.potuit atroias idẽ ab incẽſis nauibꝰarcere.poſſũ ſoꝛi ſſis ego Buil
hermi opa meis impẽſis in lucẽ dare et explicare. Quare. Miſeni clariſi A pᷣcepioꝛ qd
opus facto ſit ad me ſcribe.⁊ habebis me re q; verbo tui opibus paratiſſimũ omnia

. qʒ mei ſtudia ⁊ opa ꝙ incre mento nois et gloꝛie ue ꝓmpta ac expedita ẽ᷑ſſe docebo
Uale ex noꝛicio helycone. nolece eoel ane⸗ e⸗ deeba
* . „ 4
△
L .
°
„
*
* £
„
„

4
·· Tbeodoꝛicus Ulſenius. Hoꝛicius Archyatrus petro Danbuſio Aniũ

mmagiſtro Noꝛicio ciui. Salutem dicctt. .“
Habes nunc mi pes e qð lantopereoptaſti.Cheologum illũ cilicet gloꝛioſum ac ſum
n. qui . ſolamen. fidem. ⁊ offinẽ viuẽdi no ma unde ac pie expucet.Eſt enim

mũ.qui pietat fidem. 70 noma
gua ntuũ intelligo. doctus.ẽ ſua sis.i elegans.⁊ ſcolaſtico illo ſermone copioſus.ſolliti

tentalij coꝛpus. ille animi languo:ibus.quantũ xpᷣiana religio ⁊ ſecula nra expoſcunt.

popoꝛtune medetur. Habes quo conciuem tuũ.alioquin a integerrimũ. immo:talẽ
facias. Quid plura depoſcis foꝛtunate puer.diuinitatẽ foꝛtaſſe.qᷓ moꝛie vendicat᷑.mi⸗

hi crede nõ niſi vocatus adibis. Sedeuũ erit videre vt electus fiass ale.Ex Nurnber

ga. Pꝛidie Lalendas Apeiles. Anno ſalutis xpᷣiane. M/cccKyj.

. .
. 9 *
O ●
*
£ .
*
O
* .
—◻ .
J „ 2 * —
.. / .
₰D
6 £
-
0.
6
4 „
—
4

—
=
.

Begquñtur deſcriptiones quã
rundam virtutum ⁊ vicioꝛũ.

Ffectus ẽ officioſe charuntis ſtu⸗

ictio in ꝓpꝛus eſt odientig animi cru

ciatus ex reſpectu diſplicentis pꝛocedens.
Amaritudo eſt ſpiritualis expers gaudij
quedam diſtracte mentis ſontudo.
Arrogancia eſt gloꝛiari ex eo quod nõ ac

ceperis placendi cupidine. .
Auaricia eſt gloꝛie ſeu quarũlibet rerũ in
ſacia bilis et inhonoꝛa cupido.

Benignitas eſt cum quadaʒ fernidamo

rum ſuauitate diligenijs animi cõſperſio
Bonita tum pꝛeſumptio eſt contra quali⸗
tatem ſui oꝛdinis autviriũ extollencie mo
tu noui.

Blaſphemia eſt cum quadam pꝛopꝛioſa

irreligioſtate conuitioꝛum iaculata in ali
um maledictio. ””MVMUD
Blandicie ſunt cum quadam dulcedine
vicioſoꝛum delectaminũ ſuaſibilis extrin
ſecus adhibitio.
Lharitas eſt mentis affectus ad deum et
Primum iurta legis decretum feruenter
diſcrete poꝛrectus. èðMñ
Carnis afflictio eſt per quam laſciuia car

nalis qualibet caſtigatione coꝛpoꝛali cõ⸗
pꝛimitur.

LCaſtitas eſt per edomitas vicioꝛuʒ furias
munda et honeſta coꝛpo:is habitudo.
Loncoꝛdia eſt conu eniennũ in recto ani⸗
marũ indirupta quedã ⁊ mutua ↄplexio:
Conſeſſio eſt ꝑ quam latentis anime mo:
bus ſpe venie cõſequende aperitur.
Conſidẽcia ẽ ex virtutũ ↄſciencia mentem
inuictam inter aduerſa conſtarer.
Compaſſio eſt per quam ex in comodis ꝓ
ximi cosdolenti atmo quedam afflictio
generaeaer.
Compunclio eſt quoddꝭ anime ſuſpiran
tis incendium natũ timoꝛc vel amo:e bo
noꝛum vel maloum. .
Conſilium eſt examinandarum gubernã
darumeq; cauſarum ꝓuida quedam men
Conſtancia eſt inter fluctuantes canſas?
pſonas mentis trepidatione nulla cõcuti
Lontemplatio eſt pꝑ ſubieuate mentis iu⸗
bilũ mo:s quedã carnalium affectionum
Cominẽcia ẽ ꝑ quã carnaliũ affectuuʒ im

adium vel merito vel nature penſo

.

petus moderamine conſilij refrenatur.
Contumelia ẽ meroꝛis liuoꝛis et amaritu

dinis qppꝛobꝛio turbase mẽtis conntitio.

Coꝛretrio eſt per quam erroꝛ innatus vel

cõſueti dine factus freno ratiõis inbibet᷑⸗
Clam ẽ perpetra ti facinoꝛis manifeſta

⁊2 in verecunda iactatio.

Crapuia ẽ ex delicioſa ſumptuum ſupflui
tate ſopiti coꝛdis pꝛegrauatio.
Delicie ſunt coꝛpoꝛalis indigencie cum q̊

dam ſuperfluitate laucioꝛ apparatuus
Deſperatio eſt ad vite ſtatum vel virtutũ
fracta ſpei gubernatio.

Detractio eſt reſpectu alteri⸗ gloꝛie minu

ende me:dax delatio.
Diſcretio eſt pꝛiouida motuum humano⸗
rum ratio nfo derattir.
Ebꝛietas ẽ per qus mentis oblinio quedã
ſui ſo bꝛietatis exceſſu generatur·
Equitas ẽ lance libꝛata iuſticie diguiſſina
retributio meritoꝝ.

Erultatio in aduerſis eſt quedam ex caſu

alterius concepti odi nebuloſa ↄſolatio.
Fallacia eſt per quam odij ſeu familiaris
inſtinctu commodi fictis verbis obtegit᷑.
Foꝛtitudo eſt immobilis inter aduerſa

animi labonꝝn et periculoꝛum ſuſceptio

Filargiria eſtser quam ſingulari appeti⸗

tui pecunie colligende frena laxantur.

Furoꝛ eſt effrenata conceptis intrinſecus
tonuerſis tocius habitus et truculenta ia
ctatio. ””
Fraus ẽ per quam rei familiaris malicie
vel inopie cauſa clamdeſtina ſubreptiõe
TonſulitiͤAr.. —“
Baudium eſt animi quedam iocunditas
4 liniruals ex contemꝑtu pꝛeſentiũ deſcen
Bula eſt ſolius coꝛporis cum noctius ⁊ il
lecebꝛoſus eſcarum quidam appetitus.
Bracia eſt mutue beniuolencie alterius
in alterum cuſtus affectuoſus oſtenditur.

Hyumilitas eſt ex intuiai pꝛopꝛij condito⸗
ris vel coſditionis voluneri inclinatio

mentissq.
Jactancia ẽ ex faſtu mentis maioꝛa qᷓ;ᷓ ſit
de te ꝓmittere quippiam attemptare.
te perſimonie cuſtodia.
Ignauia es de virtutum ercitio langui
da vtriuſq; hominis deiecao.
Inobediẽcia ẽ ex duricka mentis obſtina
te imperanttnolle obtempexare.

Jeiunium ẽ in interioꝛi ee diſcre⸗

—

Int neſentium rert
ęæt qualitatem rauonabili tenacitate pen
ſare. „„’.Iœ
.ę Innici eſt que feruidũ in doloꝛe rᷣddit

vnimum ex it digni honoꝛe qᷓ; etiaꝭ tu no

Aligencia eſt pꝛeſentium rerum ſtatũ

expetebas.

Indignario eſt quedam exurbida inſo
lenti maliuolẽcia etiam in inſerioꝛẽ oſten

ſa deſpectio.

Zra eſt fuſti et concitati animi furoꝛ vlciſ⸗
cendi libidine feruens.
Zugdlicium eſt quod exa .
dignum reddit ſupplicium vel pꝛemium.

udiencia meritoꝝ

Juſiurandũ obſeruatio eſt que le is ſcri⸗

pto populis pꝛomulgato traſgreſſonem

temerariam arcet.

Zulſtucia eſt per quam ſua cui dignitas
tribuitur et communis Militas non relin

Quitdrr 220
Aiſciuta eſt indecens motus diſſoluti in

loco om̃iveniens ex intem peracia carnali
Ler eſt oꝛdinata diſcretaq; pꝛecepioꝛu re⸗

gula per quam facienda iubentur ⁊vilan
da pꝛobibeniur.
Libertas ẽ per quam liber animus in lar
gitione poſſeſſoꝛum nulla tenacitate coar
tatur. .
Languoꝛ eſt egre mentis et coꝛpoꝛis deſi
dia vicio voꝛacitatis inducta.
Longanimitas eſt ex complendo deſide⸗
rio ſuo infatigabilis laboꝛum ſuſtinẽcia.
Loquacitas eſt confuſa et ſtulta verboꝝ
ſuperfluitate coꝛdis leuitatem aperire.
Luctus ẽ qui ex acerbato in malis animo
quod mirfus inſuperidꝛem poteſt vltiõis
mee fletibus ſatiſfecit. 4
Lurxuria ẽ ex immundis deſiderüs deſcen
dens lubꝛica et effrenata mentis et carnis
pꝛoſtitutio.
Magnificẽcia eſt quedam animi claritu⸗
do res magnas et arduas ꝓulchꝛe admi⸗
niſtrans.
Malicia eſp alicu:dampni aneqaus nequiſ
ſime voluũtalis odioſus excurſus.
Wanſueludo eſt per quam modeſti tran
quillitas animi nulla rerum occurrentiuʒ
turbatione agitatur.
wemo⸗:ia eſt aj mentis intuitum ymagi⸗
naria queda repꝛeſentatio futuroꝛum.
wentis ebetudo eſt venien Hex intempe⸗
rancia cure carnqlis habundancia ingiv!
vite remiſſio. .
Wiſericoꝛdin eſt clemens et in om̃es equa
lis dignatio: et in affectos compaſſibilis

animiinclinatio.

wogdeſtia eſt pudici ⁊ honeſi habitus di
gna cum laudewerecundia.
Woĩalit& eſt ſeruata pꝛopꝛia virtute mo
ribus ſe ſinguloꝛum contemperare.
Wmũdicia ẽ ꝑ quã reſpectu diuini amoꝛis
integritasvuiuſq; hominis ſeruatur.
O bediencia eſt ſpe mercedis abnegatio

pꝛopꝛie voluntatis vixa pio ſtudio.

Obliuio ẽ pet quam obꝛuto vicijs carna

libus animo ruina memoꝛie affertur.
Odium eſt qð irati motũ animi moꝛſius

atqʒ tenacius ſpe vindicte moꝛdaciler ab
ſcondit. “”MM
Paciencia eſt reſpectu honoꝛis eterni vo
lũtaria ⁊ inſupabili cõtrarioꝝ perpeſſio
Pax eſt concoꝛdantium in bonis mentiũ
oꝛdinata tranquillitas.
Periurium eſt pꝛopꝛie ſeu alioꝛum vtilita
tis gracia veritatis abnegatio fraudulen
ta. ðð
Perſeuerancia eſt que virtutum qullaʒ
perfectione perficiente longanimitate cõ
ſumat animum. = DWM

Pertinacia eſt ex irra tionabili mentis ob

ſtinatione melioꝛi parti nolle cedere
Petulancia eſt ex carnalium cogilationu

„ „

conceptione totius coꝛpoꝛis pecualis ha⸗

bitudo.

Pietas eſt ex benigni animi dulcedine er

ga omnes auxiliatrix affectio.
Puſillanimitas eſt ex rerum contrariarũ
tedio moꝛs et in conſideraia mentis deie
Pꝛouidencia eſt per quam ſagaci ſubtili
tate futuroꝛum colligitur euentus.
Pꝛudencia eſt rerum bonarum vel mala
rum vtrarumq; ſagax ſciencia.
Querela eſt per quam anxvietas coꝛdis ex
impaciencie vicio demonſtratu
Rancoꝛ eſt per qua ntoꝛdacis aſmi clau
ſa amaritudo habitu vultuq; demõſtrat᷑
NKaͤpina eſt ex atide mẽtis veniens impe
tu rerum alienarum diſtractio.
Neligio eſt per quaʒ reuerenti famulatu
cerimonie diuini cultus exexcentur.
Reuerencia eſt per quam deo dei Vile⸗
ctis religionis cultus oſtenditur.
Requies eſt per quam menti quedã ſecu
ritas ex cõtemptu perfunctoꝛie vanitatis
affertur.
Sagacitas eſt quid agendum circumſpe
cta diligencia pꝛecurrere et ad modum et
ad oꝛdinem queq; flectere.

–—

Seueritas ẽ ꝗ quaʒ iudiciaria vindicta in
peccaniem dᷣſſtrictius cxercetur.
Sobꝛietas eſt pura ex ileecebꝛis vtriuſqʒ
hominis temperaneiaea. .
Duperdbia eſt ſingularis excellencie ſuper
alios cecus appetitus.
Sulſurratio eſt per quam vii odioſe adu
lationis vel derogationis gracia odium
inter fratres excitatu.
Spes ẽ animi motus immobiliter ad ea
que appetit accipienda ſuſpenfus.
Stabilitas eſt mentem firam nulla loco⸗
rum vel tempoꝛũ qualitate in diuerſa ia⸗

— „

LCaciturnitas eſt cum quadam animi fru⸗

etuoſa quiete ſe a verdis vtilibꝰtemꝑare.

Temeziigs rationis erpers pꝛocacis ani
aplinatus exceſſus.

Limoꝛ eſt per quẽ menti fluctuans angu⸗
ſtia ex aduerſitans expectanone generat
CLimoꝛ domini eſt fide ⁊ moꝛibus diuino
rum pꝛeceptoꝛum vigilans cuſtodia.
Tollerancia eſt diuturna aliene impꝛobi

—

tatis et moleſtie ſufferencia.

Toꝛpᷣoꝛẽ ex languentis animi terſi pigri⸗

OQ

—

cia remiſſa motio totiꝰ coꝛpis habitudo.

Triimlatio ẽ ex lubꝛictł᷑ carnalitatis in cõ⸗

ſtancia ex mentis fragilitate deſcendens.
Triſticia eſt ex mutato aduerſitatis voleꝙ.

turbate mentis anxietundcdo. ⸗

Tamperan 42 eſt in illicilos animi impe⸗

tus rationis firma et diſcreta dominatio
Uana gloꝛia eſt placendi deſiderio vtriui
q; hominis incompetens agitatto.
Ueritas eſt per quam dictum aliquod vł
factum immutabili ratione pꝛoferiur.
Uentris ingluuies eſt immoderata quali
umncunq; ciboꝛũ ſaturitate ꝑH yantis concu .

piſcenRe ſatiſfactio.

Uiolenciaſt per quam malicia ſeu iniu⸗
ria in inferioꝛem hominẽ᷑ potẽter exercet᷑.

Uoluptas eſt cin quadaʒ lubꝛica ſuaui⸗

tatè ad illicita confuſe mentis indlinatio.

Uſura ẽ accomodate rei ſimplicis tures

lucri gracia receptio.

ypocriſis eſt viriutũ ſimilatione clanſum
vicium callide palliare.

—
0 £₰
„
„
D
*
☛●
£
●
£
.
–
—
SM
4
●½
* △
ſ●

. bene viuere. non audebis dicere ne

. 4 ẽ

ö¹— — 7

gice phie pᷣma ꝑs

. 2 iificar. Hul⸗ au
tẽ vtilitas ⁊ fructus idem pꝛoꝛſus eſt.que

gionis. Omniũ enie vtilitatum vtili⸗
las.et omniũ fructuum fructus. felieitas
ern eſt ꝓpter qua oẽs ſubſtantie nobi
es.hoc eſt rationales et intelligentes cre
ate ſunt. Quia igitur nec greſſu necvo
latu.neq; natatu.nec alio quocunꝗqʒ mo⸗
tu.qᷓᷓ ſacratiſſimi cultusſſiue deo altiſſi⸗

.

cera ĩmaculatiſſimaqʒ religiõe ipᷣius.hoc
8* qua ei adheret᷑ ⁊ viuitur.eſt poſſibile
venire ad felicitatẽ eternss Man iteſtu
eſt huius ſacre ac diuinalis ſcie que motꝰ
” iſtos obſeqoꝝ/ſcʒ d iuĩoꝝwereqʒ religio/
nis viam ſola aꝑit et demõ ſtrat fructũ et
D Vtilitatem eẽ felicitatẽ eterna. Hec eſt
cuiꝰ ſolius ignoꝛatia/ erubeſcẽda eſt. ſicut
ait phũs Apuleius Interrogatꝰ. n. inꝗt
an ſcias ſa tua faceres bſq; ruboꝛe rñdebᷣ
MHeſcio.qꝛ non pudet te non eſyę ſignificũ
id ẽ ſtatuariũ Interrogatus aut an Kis
Puius em ignoꝛatia adeo vereqʒ danat
t.vt oĩs natio illã gladio et igne extermi
net et ꝓfligat. Lũ em̃ aial irrationale
ſaatvt ita dicamus viuerꝗſcoõm ꝙ decet
ipᷣm/qð eſt mags maioꝛiq; damnaliõe
in genere & o dignuviuere ignoꝛa⸗
tia bene viuẽdi Bñ viuere autẽ eſt viuere
vt decet. Nibil aũt adeo decet vita nr̃am
vt religioſitas. Nihil adeo decoꝝ poteſt
habere vt illam. Et vtad vnũ dicam⸗
totus eaſolꝰ d oꝛ vite nr̃e ipſa eſt religio

poſt hanc vua expectat᷑ eiuſdẽ cumulatii
ſima plenitudo. ꝗᷓ eſt potiſſima ꝑs gloꝛie

*% Ec felicitatis eterne. ſicut faciemus ſciri cũ

logmur de ſtalu aiaꝝ nrarũ poſt coꝛpoꝛa
—

declarat atqz cer-

dDiuini cultus vereqʒ ac adeoccepte reli-

mo placat᷑ obſequijs nec alia via niſi ſin/

ſitas. Jpᷣa em̃? ꝑfectio ad quonati ſumꝰ
è ãq̃ quidẽ hic aggredienda eit æ continuis
Pflectibus ſemꝑ cugẽda. In futuro ro

impietatis ſectarũq; pditiois apire ? nu/

apud deũu patefacere. Quarto qò nõ
eſt fides nec pòt eſæ noĩe fidei digna que
cunq; cedulitas.nec deo vllo modo acce
pta niſi bec qua hic ſtabilire acdeclarare
intẽdimus.Faciemus etia ſciri cũ hijs.qꝛ
ipᷣa fundamentu eſt ve religiois. ⁊ diuini
ulius pᷣncipiũet qꝛ ſine fundamen ta di⸗
icare nitit᷑ ꝗ hanc nõ pᷣiecit.et ſine radice

ructificare ꝗ hane nõ pꝛefecit. Deinde

merare.Tercio placoꝛẽ ipſius et meritum

ero qꝛ lex continẽtia queda ẽ.⁊ velut ag

gregatio honeſtat:.atʒ religionis opoꝛte

bit nos declarare legemdifſinutione cer⸗

tiſſima ꝑteſq; eius.nuenq; ißaꝝ Deinde

ꝗ eſt lex veritas ſiue lex vitatis. et ꝙ illa
nõ ẽ niſi vna. ei ꝙ illi ſoli ⁊ cõpetit nomẽ
legis intentione ac rõe veriſſima.⁊ ꝙ illa
eſt eꝛvageliũ eternũ.qð nec precefſitalinc
nec ſublequi põtet ꝙ equiuoce lex iude⸗
oꝝ el lex moyſi nõ ꝓpꝛia rõe leges nomi
nant Poſt exponimꝰ ea q vident᷑ ab
ſurda atq; ridicula in lege hebꝛeoꝝ ⁊ da⸗
bimꝛ? cãs pᷣceptionis ⁊ ꝓhibitiõis earum
Deinge deſtruemꝰ pfidis machome⸗/
Ni. et euacuabimꝰ ꝓmiſſiones ⁊? cõmina-/
Fiones quibus ſeduxit gentem arabũ Pꝛi
mum oſtendentes non ſolũ ridisiloſita/
tem earũ.ſed etiam im poſſibilitate. Loq
mur etia cu hijs de diuerſitate legů. et di⸗
cenus qõ ſenſeimnt. et adhuc etiam ſenti⸗
afit philoſophi de illa. et deſtruemus er⸗
roꝛes eoꝛũ in hoc. Pꝛimo hic loquemux
de ydolatria dictione vniuerſali
oꝛtum habuit. et poſt hec de ritibu
crxris ⁊ ſacrificijs.Et aſſignabimu
ſacroꝛum et ſacrificioꝛum que impoſita
ſunt genti hebꝛeoꝛum. Et deſtruemus er⸗
roꝛes qui de ydolis vel fuerunt vel adhuc
ſunt. Deinde euacua bimus ſacra et
ſacrificia omnium falſoꝛum deoꝛum. et
faciemus ſciri.quia ipſa ſunt execratio-/
nes facientium.et offenſiones dei altiſſi⸗

et nde
1 Arſe

8 cauſlas

mi. cuius ſola pace et. gratia bene eſt ge⸗
èð g—

. 18 „ . S H . 7 „ . 4 :
Pꝛologus in tractatũ de fide et legib⸗ Guilhelmi pariſis.
. N Noꝛdine pienni Totuũ em̃ do viuere religionis ↄſum
N aliu; dini liuqd; maſo eet biitudinis 2 glie finalis pleni
67/* ciau. utam diuini tudo. Quia igitur fides vere religiõis
Aecultus vereqʒ reli⸗/ Fundamentu c. ᷣma radix at pꝛinapium
Sionis ſcientiã de diuini cult. neceſſe babemus in ᷣma ꝑ
A qua ꝙui delurſuʒ ¶te tractatus iſtiꝰ fidẽ que vᷣtus ẽ ſta bilire/
accepimusecribe ac declarare. pemiventiãq; certitudinis ⁊=
re intendimus pꝛi etiam altituchnis quã habetad mũdane
mũ locum obtine phie diſciplinas.ceteraſq; cõparationes SðZ
re pꝛime ac theolo ipᷣius ad illas oñdere.deiñ cauſas erroꝝ

Inapit ũma de ſe et legtb Guulbelm paniſien · et ꝛmo

vel contradictio. et declarabimus ea de
claratione poſtqm̃ nõ relinquetur ex eis

neni bumano. Cuius ſole indunattone
male ei eſſe põt.et ꝓpter hoc ſolus ipᷣe
honoꝛificentie vltimo cultu colendus et
qꝙ nec ydola nec di auid; vonſunt ꝑ ſe
et ideo nõ niſi fruſtra: ⁊vaſł coli poſſũt
cũ cultoribus ſuisnsc ꝓdeſſe nec obeſſe
poſſunt et ꝓpter hoc ſacris ⁊ ſacrificijs

ſolus deus altiſſimus honoꝛadus atq;
ouiſſime o aſſignabim ve

ra ſacra quibꝰdeveriſſime colit qᷓ et cul
tores ipos ſacrãt.atʒ ſacrificãt dedqʒ ac⸗
ceptablies efficiũt. Deide vera ſacrifitia
q̃ deũ pſemetipᷣa abaaz; vlla dubitatiõe
placant offerentibus.⁊ ſtabiliemus hec
omnia dabilitioue cui nec erit obuiatio

dubitatio. Et ſic eſt finis plogi.
MNcipiamnns igit᷑ cũ dei adiu
toꝛio et dicamꝰ qꝛ fides quꝗ

– ma ratione. rectiſſima diffini
ione.Eſt virtus qua ea que ad fundam̃
um religionis ꝑtinẽt recte firmiterq; cre

Adan. meritè ſuis.ſiue aliquid exſua⸗
uitate vł vtilitate qua ſuaue eſt vel vtile
diligenti aliquid. Aut ex vtute ipiy dili⸗
gentig. lic aliud ẽ credere ex ꝓbabilitate
ſiue er euidẽtia ipᷣiꝰ crediti. Aliud ex vir
tute credentt. Sicut enĩ ꝓbitas poſſeſſo
ris ſuipilectionẽ ingerit et infigit agno⸗
ſcentibus eam ſiue credentibꝰ.⁊ ſicut ſu⸗
auitas et vtilitas ſuauis ſcilicet rei alicu
ius et vtilis. dilectionẽ et deſideriuʒ ſui
incitat ⁊ inflãmant in agnoſcentibus et
credentibus eas.ſic ꝓbabilitas et euidẽ
tia vetatis fidem quãdam ſiue creduli
tatem ꝓbabiliũ et manifeſtorũ ingerũt
et inpᷣmũt cogitãtibuæea. 5
quis malũ et dilectione in dignũ vliᷣm
inimicuz diligit. hoc indubitanter no ex
meritis éſed cõtra merita. Nec hoc ẽ ex
Vo lute liigenus. no ex aliquo quod ſit
in ipᷣo dilecto.Sic et cũ pauptas vel mo
leſtia. vel cõtumelia vel ißa diligie
ex virtute ẽ diligentis.nõ ex ipᷣis q̃ nihil
vidẽtur habere in ſe ꝓpter qð diligẽda
ſint. Sic et cum inp:obabilia credantur
ex virtute credentis ẽnon ex ipis. Sicut
enim impꝛobitasnon ſolum amorẽ no
excitat ſed exiiguit.ſic im ꝓbabilitas nõ
ſolum fidem non facit et credulitatẽ nõ
generat.ſed etiaʒ aufert et ꝓhibet. Si⸗

hic ſtabilire intẽdim⸗ veriſſi

unt᷑. Quẽadmodũ em̃ aliud ẽ diligere

moꝛs ipᷣa.diligi

ad viſum. et ſic ſuaue et vtile ad affectũ

Q

milisagit vtutj ẽ amare impꝛobũ ſeure
pꝛobum.e credere inpꝛobabile.nec mi
noꝛis virthtisen gedere inpzobahie: .
quam impꝛobum diligere Amp SGie
eſt pꝛo babilę ad intellectũ ſicut luciduʒ

ſicut calidum ad tactum.et ſicut geliduz

ad tactumiſic inſuaue et inutile ad affe⸗

adiuuat ipsum. Sic non eſt virtuoſum

ctum et ſicut inpꝛobabile ad intellectum
ſic tenebꝛoſum nulloqʒ lumine ſuꝑ aſꝑ⸗
ſum ad viſuʒ. Sic igit non ẽ virtuoſuũ
videre icidum quod nullo modo pug
nat contra viſumymmo modis omibꝰ

5

credere pꝛobabię vel verũ manifeſtum
Et ſic non virile hec magnificum ẽ cale⸗

re ex calido vel ad calidum ſic neqꝗʒ dili⸗

gere pꝛobum. aut amare ſeu deſiderare
vtile vel ſuaue.Sicut igitur calere cõtra
frigidum. hoc repungnare frigido vir
tutis eſtatqʒ vigoris.ſic amare impꝛo⸗
bum vel repꝛobum..et amare vel appe⸗

tere inſuaue ſiue moleſtũ. et invttle ſen

g

Cuum aute

dampnoſum Et iuxta hunc modum cre
dere inpꝛobapile virtutis eritatqʒ vigo
ris. Amare efim atqʒ deſiderare vtilevt
ſuaue non ẽ niſi de admiſſo vel inmiſſo
igne calere Et hoc opus nature ꝓpꝛie ẽ.
Non enim minus naturale ẽ igni ſpiri
tuali ideʒ ſi admonetur calefacere ſpiri
tualiter quaʒ igni coꝛpoꝛali coꝛporaliter
Juxta hunc modum credere ꝓꝛobabile

vel manifeſte vereᷣ nihil aliud eſt quam
videre lucidum vel illuminari a lucido
Duanitas em̃ ẽ vtiliłlas.et magnificen
Tres ſũt ſpecies ignis ſpiritualis et

P

tres ĩi animabus humanis arſiones ſeu

conbuſtiones efficiunt. videlicet concu:
piſcentiaſn eafnig cõcupiſcentia geulo⸗
rum et ſupbiam vite yel melius luxuri
am auantiam ſuperblas. t hijs tib?!⸗/
ſpeciebus ignis ita nati ſnmus exuri vei
ardere vt ligna arida igne coꝛpoꝛali et

hõct natnrali ſeu oꝛiginali coꝛruptõenõ

pꝛime creationis inſtitutione.ſicet pꝛo⸗
babilitas omnino ſuꝑa perſio ucis ſi⸗
ritualis &t debil.Et ꝓRer hoc nõ ſuffi
cit firmare ſeu figere appᷣbenſionẽ. Eui
Cntia aut veritatis toꝛtis et penetrans
luciditas.ſeu luminoſitas ᷑.⁊ ꝓpter hoe

figit et firmat certitudinẽ iſ᷑tellectus. Si

cut igitur tres noĩate diſpoſitiões ignis
Jut ad nr̃m affectũ ſiue ad vires motias
nẽss tã ſublimes et nobiles q; iferiores

— — 1 .

„

ei ignobiles ſicut pbabilitas et tuden
tis luces ſunt vel lumina ad noſttrum in

.teilectum. ? etiã ad vires noſtràs appᷣhẽ

ſius s ta nohiles quã ignobiles. Ma
ſelt igiture ꝙ credere im pabilia foꝛti

tudinis ẽ atq; vigoꝛis noſtri intellectus

ſicut amare dapnoſa moleſta ⁊ ignomi⸗

noſa foꝛtitudinis ẽ ⁊ vigoris noſtri affec

tus Quia igitur multa inpꝛobabilia

et ab intellectu humano innotiſſima per

unent ad fundamentũ religiõis.que cre

„

di neceſſe ẽ veram religionem ingꝛediẽ⸗
lubus ⁊ aggꝛedientibus. hocẽ ac deum
accedentibus manifeſtum ẽ veceſſariaʒ

eelſe hanc virtutem ſeu foꝛtitudinem in⸗
tellectus. que tenebꝛas Ripꝛobitatis ixrũ

pat et vincat et lumioſitate ꝓpᷣa ea q ila
oſcondere contẽdit. lucida et apta hoc
eſt credita faclat.

at. Amp̃. Si tota mẽs
humana gloꝛificanda ẽ. hocẽ gloria fe⸗

niſi qð pᷣneſtitum inuenitnr gratiaſtota
igitur natura ẽ gꝛatificanda hicex neceſ⸗

ſitate ſiue gratia veſtienda quare ⁊ intel
lectus gloꝛia hic eèſeu gꝛaſſis veſciẽdus
Inter quas palam ẽ eè fidem.
Di totam neceſſe ẽ eſſe mentẽ humana,ʒ

Amp.

religioſam et nichil in ea irreligioſitatis

ſeu ꝓphanationis relinqui ergo et ißjßm

caputmẽtis ſiue oculum hoc ẽ intellectũ
neceſſe ẽ eſſe religioſumfides aũt exne⸗

ceſſitate actota religid eius ẽ. aut pars

Ma
müdas ac

. )

tare pelliobre detur ppt cogitanões
gue inpꝛobiſſime ſe ingeruntqð euiden
tiſſimũu atqʒ duriſſimũ ẽ in cogitatiõib⸗
blaſt kemiegtſimilit ꝓpt cogitationes
rectas que per intellectu mul

ta difficultate et vix btinen pñt. Ita nec

cpt hoc dictũ videat id qð legit᷑ in ter⸗

cio ſecũde ad corintheos. Nõ ꝙ ſufficiẽ

tes ſimus cogitare aliquid a nobis qi a
nobis. Et reuera ipᷣm cogitare qꝛ volũta
riũ e:ꝛideo et bellum habet et bellum eſt.
Scite autem nõ videtur eſſe volũtariuʒ
poſtqʒ elicet eiacquiſitio volũtaria ſit

In eis eni q pſe nola ſunt et maxie in pᷣ
mis impᷣſſionibꝰ nõ ẽ ĩ libertatearbitrij

necin libera ptate nr̃a ſcire vel non ſcire/

ꝓpt᷑ ꝓximitateipoꝛuʒ ad intellectũ nfimn

Pꝛopt qꝗð dicit ⁊ areſotel ꝙ ĩihmei

Humane 2 es Gσnô cõtzadicere ad exreri- roʒ. In alijs
licitatis eierneveſciẽdamnõ reddetur aũt
gloꝛia niſi gꝛatie. nec ſuperueſtit᷑ gloꝛia

aut q ꝑ ſe nõ vident ſʒ ꝑ alia cognoſcu⸗
turincce hʒ intellectus nr acquieſcere eis
poſitis principiis et ſiogiſtica concluſio

ne oꝛdinatis ad illa. Nec eſt vllo modo

in ptate nr̃a eis contradicere ven cogita
re de hijs.ſtudere in his.libꝛos inſi pice⸗
re in quibꝰ de eis agitur. doctores inter
rogare.et audire de hmõi.q̃ oĩa faciũt

ad acquiſitõʒ ſcie. volũtatia ſũt.⁊ omia

ſũt faciẽtia ⁊ accñtia ad ſciaʒ tauũ ⁊ ꝓpt
hoc ⁊ vicioſa ⁊ vᷣtuoſa eẽ pñt.⁊ laudem
hre ⁊ vituperiũ.⁊ bñ ⁊ male fieri ⁊ non
fieri Jmvero ſcire nõ põt hr̃e niſi laudẽ

—A—Lrefn

pꝛima Amp Eodem iure et equepꝛĩo nec vnq; pᷣt eẽ niſi bonũ. Si ꝗs aut dicat
tenetur ſubditus eſſe h F.

deo: vtaffecus. et eque debitoꝛ ẽ obedi
entie ad eundem Quia ergo intellectus

humanus intéllectus et opari contra ſe⸗

ppt ip
eraee dellã

nari in eo qð ẽ credere/qm̃ credere qda

vtilluſio et fantaſia. Qð vero ipm cogi⸗

itus eſſe hũanus intellea⸗

bumanus adeo debitoꝛ eſt obedientie

deo vr contra ſeipᷣm vel amaꝛe vel velle
vel deſiderare vel odire. et etia cõtra ſe⸗

ipᷣm dimicaʒe/ ꝓpbipᷣm neceſſanio tenet
et pugnare contra ſe ꝓpt᷑ iᷣm. Nulla at
oꝑalione põt hoc facere niſi illa que eſt
credere.tenetur ergo contra ſe credere

.CLõpꝛehẽdimꝰaũt opi

opinariẽ Credere eĩ ẽ vebemẽter opina⸗
ri. Scire ant nõ habet bellũ ꝓpt᷑ foꝛntu

dinẽ ei firmiſatẽ ſus niſi ſophiſticũ. Qöð
ipᷣa luminoſitate eius qð ẽ ſcire nõ tam

——

mẽtit q; diſſoluit᷑ vt nebula et euaneſcit

. ——

m. de opgtõibꝰei intellectus ſolũ

2 quẽadmodũ pꝛĩe impᷣſſiões ſiue pꝛia

pncipia ex nccitate ingerũt ſui ſciaʒ ⁊ cer⸗

titudinẽ:ſic pᷣma ꝓbabilia ſui credulita⸗
tẽ ſiue fidẽ:⁊ ꝓpter hoc cedere nõ olũ
tariũ in ipſis:ſicut nec ſcire in illis. Re⸗
ſpõdemꝰqꝛ: ꝓbabgitas quatacuqʒ ſit nõ
ingerit fide ſiue credulitatẽ intelligẽtibꝰ:
⁊ exercitatis ex neceſſitate cũ ipᷣi certi ſint
nõ oẽ qð videt vᷣm eſſe ven. vletia ſileve
ro eſſe verũ. Idẽ aũt eſt ꝓbabile qð ven⸗

ſile.et idẽ qð id qð videt᷑ veꝝ. Sapietiũ

etia eſt ta a veri ſilitudine et ꝓbabilitate

qʒ a ficto falſo qʒ coloꝛe ſemper timeꝛe ⁊

cauere.Illud tin verũ eſt. ꝙ ꝗ cedit pꝛin
cipijs ſylogiſtice oꝛdinatis ncce habʒ ere

dere ↄcduſiõi poſita credulitate pᷣncipio

rũ.no eſt ei liberũ credere vel nõ cõcdlu⸗

—

ſioni ymmo nccariu ẽ nõ qdem ncetale H
abſoluta ⁊ pꝛeciſa ſed determinata ⁊ cG
ditionali. Uoluntarium tamen en⸗
s1 44à

.
„D —
„
.
„
% „ b —
●
.
£
—
„ .
M

4 e⸗ .ʒ
2 . „
.D 2
*“
4
. „◻
„ de 8

lic et liben de omi ppabſi vt e qs tre

dat vl nõ credat.qm ni

igeni falſu aut ſaltẽ q peiſit videri non

eiliſe credendum. et boc pꝛopter periculũ
erroꝛis. Sulficit enim ſapienti cauam
verita te ↄpᷣhedere nõ pt. no illudi a falſi
.„ tate. ⁊ nõ errare atq; no falli: quẽadimo
dũ 2 beilato:i cũ hoſtem ſupare non pt

ſatis ẽ eiſi non ſ upetur ab io Et negoli .
— Atoꝛi cu lucrũ capere nõ poteſt.ſi danum

euitet Et ne putes eue dãpnũ philo⸗
ſophatibꝰcredulat opinionis effore

—

7

n
A1.

gqgõ nõ habeat aut diſluaſiõez qua poſſit inpꝛo

ſide.

aaberſum ſe baber vigelicet diſputatlo⸗

2

hil adeo ꝓbabile nũ. di alionũ. contradicnoni etetie

abilitatis ipſoꝛum. que inpꝛob 4
bilitas directe contra credulitatenveoꝛit
dem pugaat. Omne autem bellum bel
liea virtute ſeu foꝛtitudine agendum eſt
quia fine virtute nõ pꝛouenit belli victo
ria. quam neceſſe eſt modis omnibus

pꝛouenire vt moꝛs vtraq; declinetur. er

—

vita vtraq; vel acquiratur vel ſeruetur

AHeceſſaria ergo eſt in bello iſta virtus

»*
—

quaconitra dictas quatuoꝛ acies pugne.

„

tur atq; de eis iriumphetur. Pec autem

hoc ꝙm totis ſtudus effugere cõtendunt indubitanter eſt fides. qm̃ conta cam
vigelicʒ ne ſuperent᷑ ab erroꝛibus. ne ꝓ directe hugnant ales ille quare er ipſa
