iure debitũ. Sic et timere et ſperare et cre
derequodlibet enim iſto:ũ lege diuina pᷣ

Apitur. Sic et ceteroꝝ ſin lliũ vnũquodq;
uiure deo debitũ eſt.quare contingit illud

reddi et fieri ex iuſticia obediencie.⁊ hoc
ẽ ꝓpter quod dicitur iuſticia circuire om⸗

nes virtutes videlicet. quia omniũ actus

ꝓpꝛios ſiue operationes ſuas efficit. duʒ

feos ex ſe velui imperanteè elEit. Si autez

aliquis ea intention iuſte aliquid agat.
videlicet vt deum non offendat.vel quia

deo placitum eſt iſtud erit illud opus⁊ ex

amoꝛe et exiuſticia ſed amoꝛẽ imperante
Juſticia vero velut fonte quoniam iuſtũ

inqntum iuſtum et redditum inqntũ red
X ditum et ipſum reddere iuſtici
pꝛie ac per ſ emanatiões et iſta exempla

nt pꝛo⸗

nfficere tibi debent. Habet autẽ que

ſtionem non leuem cuiuſmodi actus ſit

ℳ

ipſum reddere ⁊ an ſit genus ad afmare?
ad omne agere virtuoſum.qui enim dili⸗
git deum reddere videtur ei quod ſuũ eſt
2.

N.

idd eſt ipſi iure debitum. Similiter et qui
timet eunden et credit vel ſperat in ĩᷣm.

Ampliꝰ. Si omnes hmòi actus a no
bis habuit deus.quid ampliꝰ exigere po

terit quare actus quem reddere vocamꝰ

ſupuacuus videtur et omnino inutilis.
Amp̃. Si debeo tibi pecuniam vłrem
aliqua nũquid ad hoc vt liberer a debito
hbmòi neceſſe habeo aliquid facere q; nu
merare vel appen dere tibi pecuniam.nũ
quid potes a me exigere aliud qᷓʒ ipᷣaʒ pe⸗
cuniam ratione debiti talis. ẽodem mo⸗
do videtur deus non poſſe a nobis niſi

actus ſpirituales petere vel exigere quoꝝ

exempia poſuimus.Quare illis obtentis

omnino apud ipſum liberati ſumꝰ apud
creditoꝛem:

p. Nunquid actu red
dendi ipſam pecunia a me petere poteſt.

cum ſolam pecuniam numerauerit mihi

vt quod ergo requirit deus a nobis ipᷣm

actum reddendi. Reſpondemus libi
hoc quia ſi mutua cum animo vel intẽ

gtione reddendi. non tradideris creditori
tuo non liberaberis apud ipſum. Si em

animo dandi vel comodandi vel diſpo⸗
nendivel tranſmittendi ali dederis pecu
niam muiuatam non es liberatus apud
ipſum ab obligatione mutuiymmo ipſe

eſt obligatus iibi viceuerſa vlad antido
tavł ad alia.Quẽadmodu ſi aliqs voca

—

tusi ius ad capitoliu caſu illucvenerit nõ

lo id quod ei debetur.

quia vocatus hmoi aduentu caſualino
eſt abſolutus ab obediencia iudicis/qua
tenetur ante eum venire vocatus.non ta
men dieimus quin ſicveniens poſſit leol
ferre iuri. et quin admittendus ſit ſe offe⸗
rens. omnino igitur de obligatione nihil

cogitans et ab olui ab obligatione peni

tus non intendens. et ſi faciat timendov x
amando deum. quod deus habeatab il
n tamen reddit
pꝛopꝛie aut per ſe.nec eſ liberatus apud
deum a debito obligationis. nec cum li⸗
berari timuerit vel curet. Tenemur enim
foꝛtiſſima obligatione credere: et ſentire

nos eſſe ad omnia dei madata artiſſime
obligatos. Si enim aliquis impleret om

nia buiuſmodi mandata tm̃.quia bona

ſunt vei honeſta omnino non habens in

mente ꝙ dei mandata ſint.et ꝙ pꝛobpter

hec teneat eadẽ im plere eſſet qui 5 bon⸗
iſte aliqᷓ mõ ad implẽdo ea. no aut iuſiꝰ

„

aut dei Fuꝰnec deo Fuiẽs nec deͤptn
8SHi;

Be

habẽs nec etiam vt deum. de cuius legis
cuſtodiavel obediencia omind nõ curat.
De hoc vero ꝗð querit.an neceſſe ſit in
. quolibet actu virrtuoſo vel ſaltẽ in aliquo
⁊ etiã aliquado intendere actũ illum exer
cere intentiõe iuſticie qð ẽ dicere vt debi⸗
tũ ſine animo reddendi deo qð ſuũ eſt. ſi
ue abſoluendi ſe ab hmõi obligatione qᷓ

ad hmõòi actũ tenetur.

nõ videtur nobis neceſſe. Uerũtamen ne

ceſſe eſt. vt credulitas iſta

om̃ibus ⁊ ꝑ omnia deo tenemur ſic in ha
bitu apud vnũquẽq;ʒ.cũ em̃ pᷣcepit deꝰ.vt
timeretur vel amaretur.aut honoꝛaretur
aut quodcũq; alioꝛü hmõi non pᷣcepit vl

Jo modo vt intentioue ve

quibu diximus iſta ei exhiberent.ſʒ nu⸗
e ac ſimpliciter pꝛecepit vt timeremus et
amaremus ipᷣum. Quare non obligauit
nos ad has intentiones quas diximꝰ. ſʒ
ad actus. Unde ꝑ ſolã exhibitionẽ hmõi
actuũ liberamur ab obligatione qua no
bis pᷣcepta ſi unt. Quẽadmodũ em̃ ſi quis
vouit intrare religionẽ ſi poſtmodum in⸗
tret.licet nõ cogitet aut intendat.ꝑhmõi
ingreſſum abſolui a voto emiſſo. Nihilo
minus tamẽ abſoluit.non em̃vouit intra
re nude hmõi animo vl cũ intentiõe. Sʒ
intrare nudũ. Eodẽ modo ſe habet ⁊ de

virtutibus

abſtulerit de templo violenter aurũ vłar
gẽtum.nõ poteſt illud in templo poſimo
dũ vt donn vel oblationem. nec accepta
ri poſſe videtur a deo. niſi vt reddiiũ aut
reſtitutũ.ſiue animo reddẽdi aut reſtuuẽ
di. Hoc autẽ ẽ quoniã qui animo donan⸗
di aliquid offert in animo gerit illud eſſe
ſuũ quare ſi alienũ eſt de rapina offert ſa
Rũdemus.qa
vel poſſeſſoꝛeʒ ſe gerit rei in qua ſe ius nõ
habere credii.tamdiu rei illius raptoꝛẽ
illa res apud eum rapina. Quare qui ſie
diſpoſitus rem hmõi offerre pᷣſumit. ð ra
ina ſacrificiũ vel oblationẽ facit. Si
uis autem direrit quia ſcõᷣm hoc deo ni

qua obedire in

lhac velilla.de na ei? nnt
iure pleniſſimo ſicut ipſe teſtat in pſalmo
Weus ẽ oꝛbis et plenitudo eius.⁊ dauid
in vltimo pᷣmi paralippom̃. cum offertet
deo copias auri et argenti eris lapidum
⁊ lignoꝛũ dixit.hec copia quã pꝛeparani⸗
mus vt ediſicetur domus nomini tuo de
manu tua et tua ſunt omnia.Et iterum.
Que de manu tua accepimus dedimꝰ ni
bi. non blus ergo ſua vidẽtur eſſe que in
templo ſum.q̃ʒ que in manibus noſiris.
Beſpondemꝰ. quia que in manibus no
ſtris ſunt ex dono ipᷣius et ſua ſunt et nia.

iuramẽto ſi iurauit intrar

Alouin. ſi noſtra omnia ſua nõ eſſent.

e vel aliud face⸗ nõ eſſemus ſerui eius iure pleniſſimo ac

re et poſtmodũ faciat illud. Eodẽ modo ſingulariſſimo. Qu e aũt in templo ſunt.

igitur neceſſe eſt et ſe habere. ⁊ in obliga⸗
tione mandatoꝛuʒ dei.cum ipᷣa nude pꝛe⸗

—

cepta ſint. Quia etia ſi cũ ipſa pᷣcepnõe di 3V
uina votum vel iuramentũ de hus ſeruã Summa igitur omniũ iſtoꝝ eſt in boc
dis interuenerit.non tamẽ a dhuc obliga⸗/ v
tur niſi ad ea. Nude a modis et conduio/
nibus ſupꝛadictis. Hò igit neceſſe eſt vt
exeque ata ſiue adimplẽs
ea cogitet vel intendat de obligatiõe hu⸗
iuſmodi vel abſo tione ſna. ſ
neceſſe ẽ vt dirimꝰ. vt ſit apud ipᷣm credu
litas de obligatione hmõi. Et hocẽ quo
niã ſi ex ſolo amoꝛe ſincero et recto.adim
pleret quis omia mãdata laudabiliter et
deo acceptabiliter impleret ea.ymmo nõ

exequens diuina ma

„

aliter acceptabiliter apud

er cauſis ꝓpter quas plenitudo legis dici
tur dilectio in. riij. Ad Romañ. Reddere
ergo qð ſuũ ẽ deo ⁊ ſine intentioe reddẽ⸗
Aroniing in ng nidelſcer in adimple
tione mandatoꝝ. In rebus aut foꝛinſecis
no videmur liberari niſi a

ſua tantu.ſuntei ſcilicet a ppꝛopᷣata.ita vt
non liceat ea nobis poſtqʒ illa ei obtnieri
mus ſumere auſhoſtrisvſibus applicare

t intelligas duas eſſe intentiones iuſti⸗
ie. vnam videlicet largam ſcom quam
omne opus debitum opus iuſticie dicit᷑.
ſiue fiat quia debitum ſiue alia intentiõe
et iuxta hundmodum omnia opera ma⸗
datoꝛum opera iuſticie ſunt quocũq; mo
do ſiant. Et hic eſt modus quo dicii Au⸗
guſtinus.Duas eſſe partes iuſticie.decli⸗
nare a malo ⁊ facere bonum. Similiteræ
iſtud iuſticia eſt que nec miſeruʒ facit.nec

ed habitu

deü. hec ẽvna am 7 beneſicen
am. per innocenciam enim declinamꝰ in
debita et illicita. hoc eſt nocumenta qcun
q;. Per beneſicenciam vero vel agimus
ipſi qntum in nobis eſt. vel pꝛocuramus

animo reddedi debitoꝛes ſumus. Debemus enim decli⸗

vel reſtuuẽdi agamꝰ.verbi gra. Si aligs nare noxia.Et facere bona.hoc eſt vtilia

dil offerre poſſumus cum omnia eiꝰ ſint

crificiũ vel oblationẽ.Quaãdiu enim dim

miſerum deſerit. et hec iuſticia diuiditux
generaliser in innocentiam ⁊ beneficena

debua bona.et hoꝛum duoꝛum bonoꝛũ

(harie
cicuiczen

ſruzintet

geieammant
Uittaliusn
inarimus
bentinomin

ſcentcn

eiſapivam
aguurrit

Ecureaores

obeciitzt
ceoindic
atcgtleniles

iſcizinqua

ſts Eugie

Iecoresſelun

ulasr
cdidnuraln⸗
eſanſden
mioiuſtei
Naconod
lsvecigain
ordocadd
ane
Uu
Nealagoe
utri,
Mlencfun
Mdtſent
ſtuineeg

(ogr

Holiginhi
ſalenici⸗
ibejfuier
naboſtüii
Ugtoreſan

ermnlian

feüiiedcbt
Mlagtsddos
glihrns
Mhivi
Nmwichi
ſenndin
wormi

nmei,
.Annd
Kicidut
m
tdemmntin
.icn
Nineinuln

odigäoiſn
1giaſnde
us angnn
nihentinn
mince
nugenn cin
uuß
donus denn
uacthindiN
dius änii
uennunbuni
—
usaiuiunth
nomaſutic⸗

Qupααιαιπſ

e ſalutaria. Juſticiavero qua ius ſuum
vnicuiq; tribuitur.ᷣm vtraq; acceptioneʒ

iſtaruz intelligitur quia quo damodo ius
dei ẽ amari timeri.ſane iuſticia quã difſi⸗
nit tullius in libꝛo de officijs in q vtdieit
ẽmaximus ſplẽdoꝛ honeſtatis.⁊ ex q viri
beati nominãatur. Juſticia ẽ recton ſiue p⸗
uſidentiũ cuʒ habuerit ſexillas ꝑtes.quas
ei ſupiꝰ attribuimꝰ. Cuũ em̃ recioꝛes a deo
regutur ⁊ pſidentibus ipᷣe pᷣſidet deꝰ.hoc
E cu rectoꝛes alion deo pleua ſubiectione
obediũt cuʒ fideles cũ veri in faciis.vera⸗
ces in dictis equi in negocũs ſeueri ſimul
atq; clemẽtes in ſubduos ſunt ea pollent
iuſticia in qua ẽ maximus ſplendoꝛ hone
ſtatis. Fulgẽt em in genere bůano bmoi
rectoꝛes ſic luminaria magna. Illuminat
etiã ſubditos eruditiõe ſua et diſciplina.
ſiclii dicitur alibi. Quoꝛũ doctrina fulget
eccleſia vt ſol etluna. Secũda vero in
tentio iuſticie in rebus tpalibus vł oblat/
vel accomodatisvel auas debitis.ſicut cæ
ſus vectigalia et ſibia neceſſaria videt. ꝓp⸗
pter hoc qð diximusvidelicet qꝛ nõ aluer
A ſiberari videt᷑ debitoꝛ niſi animo redden

qi talia expibeat Si quis e querat
e aliquo qui debev exercitũ regi.⁊ voca⸗

ius venit in exercitum magis amoꝛe ra⸗
piendi tam ab hoſtibꝰregis/q; animo ſer
uiẽdi ſeu ſeruiciũ hmõi reddẽdi. vtruʒ ſa
tiſfaciat regi ſuo ſic veniẽs in exercitũ. Rñ
demus ꝗe regi ſatiffacit exterius et cupidi
tas licʒ iniquitas ſit nõ impedit eũ ibi mi
litaxe ſeruiciũ.ymmo ꝓ

i ſue.manifeſtũ ẽ qꝛ opus hmõi ſolũmo
do cupiditaſis ẽ. Silatone em̃ iuſticie vel
obediẽcie illudit dño ſuo. Pellẽ igit᷑ ſola
vt ita dicamꝰ ſiue ſpeciẽ iuſticie habʒ opꝰ
illudveritatẽ aũt cupiditatisſiulr ſe habet
⁊ in monacho.q de virtute obediẽcie aut
merito omino nõ curasſʒ ſola cupiditate
aut ambitioe illecta? abſtractus poꝛatu;
recipit. Si autẽ ecõtrario ſe hʒ vt iuſticia
⁊ obediẽcia cauſa mouens ſit et efficiens
pᷣdicti oꝑis.cupiditas autẽ icidẽs erit opꝰ
illud iuſticie et hoc ẽ.qm̃ ceſſante oĩno cu⸗
piditate nibilominꝰ fieret opus iſtud per „
luſticia. Debes autẽ ſcire ꝙ nõ oĩs cu⸗
piditas vt vulgariter loquamur moꝛtale
peccatũ ẽ. Quèadmodũ multis accidit in
in pᷣdicto caſu. Multi naq; bona. hoſtium
ↄcupiſcunt et hoſtibus illa aufe rũt qſci⸗
unt iure bellãdi hec ſibi licere.⁊ iuſto bel⸗
lo acquiſita ſua facere alias ea nnllatenꝰ
vel cupe vel innadere cupietes. Hmõi er
go cupiditas vt ita loquamur videlicet ̊
luſticia ſic ſequit᷑ nõ ẽ moꝛtale peccatum.
et qnãdoq; etiã nullũ peccatũ. Interdum
vero et meritoꝛiũ eſſe poteſt.ſi quis enim
cupiat arma inimicon fidei vel caſtra. vł
munitones aut equos ſeu quecunq; alia
cupiat inq; hac decauſa ne ꝑ illa noceant
religioni xpᷣiane cui hoc dubiũ eſſe poteſt
quin hec meritoꝛie fieri poſſint. Exem

plũ autẽ euidẽtiſſimũ pᷣmiſſe diſtincliõis
in oꝑe ↄiugali.cui qnq; ↄcupiſcẽcia dat
cauſa vt verbo iuris vtamur.⁊ hoc exde⸗

niduet et adiuuat NJiderio voluptatis exercetur quadoq; ve

Qñtõ eĩ maioꝛi cupiditate ardẽt et in bo⸗ ro iuſticie opus eſt. videlicet cum animo

na hoſtiũtato in oppugnatiõe eoruʒ fer
uentioꝛes ſunt. Ueru ſi cupiditas hec de⸗
waheret militari ſeruitio.non ſatiſfſaceret
obediẽcie debite ⁊ regi. mec ẽ impoſſibile

reddendi debitũ agitur tunc em̃ inciditvo
luptas carnis.ſine qua aut vixaut nunqʒ
illud exerceri poſſibile eſt. Sunt ? alie
queſtiones fere iunmere circa iuſticiamꝰ

vnũ opus duos fines hre. eid vnũ opus o potiſſimum circa obedienciam. Utru
aliquado duos finegntẽdere.vno em = ſocarne eſſe lubꝛi⸗
2

eodẽ ſᷣuitio nibil ꝓhibet ſeruũ intendere
honoꝛẽ dñi ſui.⁊ ꝓpꝛiũ
ſic ⁊ nos dei honoꝛe ſimul ⁊ noſtrã ſalutẽ
B vno ⁊ eodẽ oꝑe querere poſſibile? O⸗
gs querat.vlruũ ſerniciũ pᷣ nom nar ui⸗
lelicet exercitꝰ an cupiditatis. aſoiuſticie
it an ambox ſimul. Reſpondemꝰ⸗ diſtin
guendũ eẽ. an cupiditas ſit cauſa mouẽs
⁊ efficiẽs pᷣſtandi hmõi ſuiciũ.an ſit inge
rẽs ſe ⁊ incides et ſur de iuſticia obedien⸗
cie.ſi em̃ intẽdit dño ſuire ad oculũ ſerui⸗
re tiñ videlicet nõ curãs de iure dñi vel vi
ctoꝛia ſed volẽs ſolũmõ ↄſulere cupidita.

um et alis paſſionibus carnis infirmũ.

ꝛiũ omoduvel alienũ ſciens ſibi bene eſſe in clauſtro. in mũdo

vero pꝛemiſſis periculis et alijs exponi ſe

debeat exire de clauſtro ad pꝛeceptũ ab⸗

batis. et recipere pꝛioꝛatũ foꝛis in medio
huiuſmodi periculoꝛum multoꝛum clau⸗
ſtraliuʒ coꝛda turbat et exagitat. Quibu⸗
dam eniʒ videtur. ꝙ adeo debet confide

re de virtute obediencievt pericula hmõi

vincat ⁊ euadat. Attendẽs qꝛ petrꝰ vᷣtute
hmõòi fretus atʒ ſuffultus ſup mare pedi⸗

be ambulauit ſicut legit Wat. riij. Et bea

rmaur⸗ ſcti bñdicti diſcipulꝰlõgo traciu

4 4 4 1
õl —R
. R

Be vixrtntibus
ſuꝑ aquã ſili virtute pᷣditus cacurrit.verũ hmõi caſibꝰẽ ꝓcurare liberationẽ innocẽ ſuin
Hullegis pancon ſiue iubentlli ſiue obedi tiũ ſiue ꝑ retractationẽ ſentẽcian iniquan ſzurh
entiũ no faciũt legẽ cõmunẽ.quãq;veru,ʒ is hic ſcribere nõ ẽ pᷣſentis ꝓpoſiti.ð ei inieſ⸗
ſit qaꝛ petrus om̃ipotẽtis dñivirtute iuben legit ꝓuer.iiij.Erue eos ꝗ ducuntur ad pinioſe
ris hec feciſſe merito credẽdꝰ ſit.et maurꝰ moꝛtẽ ⁊ eos q trahũt᷑ ad interitũ liberare ſlani ,
merito tanti patris iubente virtute dei ab ne ceſſes. ad om̃s ptinet ꝓut vnicuiq; fa⸗ Alenanmupen
aquis ſuſtẽtatus ſit. Nobis aũt videt cultas talia ſaciẽdi a deo ↄceſſa ẽ. Intelli⸗ rlloeni
ꝙ in hmõi caſu quẽ poſuimꝰ.ſi obtinere gimꝰaũut hec de innocẽtenad moꝛiẽ tracit ſikninnh
no potuerit monachus ſupplicatiõis in iuxta lr̃am. facultates aunt liberadi ĩtelligi WMmmn
ſtãcia vt abbas mandatũ hmõi reuocet. mus hicpᷣces potenciã pꝛudenciã ꝑ quãi⸗ iſhni
ſignificare debet illud epo loci ⁊ de ipo ſi terdũ caute occurrit malicijs.Cũ aũt vlli ynſsen
militer. ſi voluerit adhibere remedium. ? obediendũ ſit niſi ꝓpt᷑ deũ.videlʒ inqntũ Ammin
munire ſe appellatiõe.qꝛ ꝓculdubio gra miſter dei ẽ. ſiẽ legit᷑ ad Ro.xiij.Ethoc eſt glliuts
uat manifeſte. Nec videt nob ꝙ ab⸗ dicere ratiõe mĩſterij nulli cõtra deũ obe ſintehh
bas ex poteſtate vel officio ſuo poſſit hu-⸗ diendũ ẽ.⁊ ſi exceſſerit fines miſterij.ſni ſi ikan
iuſmõi picula pᷣcipe.Hoteſtatẽ em illa de ue officij iubẽdo.ſcʒ ea q ad officiũ ſuum ſrtt
dit deꝰ in edificationẽ ⁊ nõ in deſtructio nõ ptinẽtnõ ẽ neceſſe vt eis obediatur et nnſt
nẽ. ſic legit.ij.ad Coꝝ vlti.et iterũ ibideʒ. bhocẽè qð legit᷑ ſuꝑ illud Wathei.riij.q di minsbebe
nõ poſſumꝰaliud aduerſus veritatẽ ſʒ ꝓ cunt facite vbi autoꝛitas ſupplet ex catꝛbe mummn
veritate. Qꝛ ſi dixerit ꝗs.qꝛ illa picia dra qð eſt dicere ex offitio ſeu magiſterio (hünſic
Men ſunt q dicit ſe imere monachꝰ peri Pe pᷣncipe vero ꝗ hʒ iiuſiũ belluʒ. ſinoto B nhianfun
culũ vero inobediẽcie certũ ẽ et euidens./ie aut manitfeſte iiuſtũ ẽ.videt᷑ nobis q; ſeöneſn⸗
Rñndemꝰ⸗ qꝛ nõ ẽ verũ. Nõ eĩẽ inobediẽ¶¶ Aubditi nõ tenẽt᷑ ei ad exercitũ ĩ hmõibel Pagi
ciavbicũqʒ nõ fit iuſſũ ſic nec iiuſticia vbi lo neq; iuuare en ĩ hoc. Si ꝗ aut de ſubie e dn
cũq; nõ ſit iuſtũ. Quẽadmodũ em̃ lapis (is adeo potẽtes fuerit.vt poſſint eiĩ boc W
nõ ẽ iniuſtus quauis nõ faciat iuſtũ ſiue Sdicere⁊ feſiſtere credimꝰ ꝙ tenẽt ad hoe finenet
* iuſte. Sic nec iſte monachus inobediẽs ẽ vrp eos reuelet młtitudo minoꝝ ſubdiio ſicm
Amp̃. Ubi no habet ꝗs poteſtattim rũ⁊ a pctõ ĩiuſte bellãdi⸗ ab oppᷣſſioneq Hurhnren
peradi.ibi nõ hʒ locũ inobediẽcia ſi eidẽ opellat᷑ ad illud HPmõi nceps furũ ẽ Gunſade
nõ paret ⁊ hot nobis hic videt᷑. nõ hʒ atq; raptoꝝ cõpellens ſubditog ad fufta ltrtyeſe
abbas auctoꝛitatẽ vel poteſtatẽ ta ꝑiculo rapinas. incẽdia ſacrilegia. hommicidia et Ulleanllai
ſa imperadi. Et ſi ꝗs diligẽtius cõſide alla innũera maleficia. Seilo em̃ iniuſto MWoni
ret. nõ videt᷑ abbas imperare vt abbas. nõ alia tut 3 zop ſi eẽt ꝗ de eo iuſti htor ſene
Hocẽ vt pꝑr ⁊ myniſter ſalutis.ſed magis ciã faceret.nõ tq; fur aut latro.nec tãi; is D
monachũ erponere piculis.⁊ tradere be⸗ cẽdiariꝰaut ſacrilegaut homicida ſatum kereer,
ſtijs vicioꝝ ⁊ demonũ deuoꝛandũ.vt ho iudicandeẽt. ij̊ taq; talx inſuꝑ taqʒ ille ꝗ Mo Oro⸗
ſtis. Lolerabiliꝰ aut lõge eẽt mõacho illi oppᷣſſiõibꝰ ſubditos ſuos tales eẽ cõpeli⸗ Plniget
ſentencia excõicatiõis ĩcurrere vſq; ad er. lit. Qꝛſi dubiũ ẽ õ bello. an iuſtũ ſit. u VH lact
0 & pulſionẽ monaſterij ad qua ſi veniret. ne/.ãdũ ẽ ꝓceribꝰ ſi pᷣncipẽ in pte iſta ſequãt gcancamn
3 ceſſe hʒ tũc vel iuſſu abbanis iplere v?ad Saßñqᷓ; plene d iſcufſũ atʒ decdaratũ ſitiuſtũ W
aliud monaſteri ſe trãſſerre niſi ꝑ ſupio⸗ eẽ bellũ.Et meliꝰsis vim iniq oppᷣſſiõis Wrinn
rci hoc remediũ obtineret. Ubi vero du ab hmõi yrano pati q fauere ipſiꝰ ini⸗ 8
bitat ſubdit⸗ an id licitũ an illicitũ ſit. qd tati.⁊ iniq agere cũ ipᷣo.Expeditet aũt vt 6 umin
lubet pᷣlatus determinatũ ẽ. qꝛ parere de hmõi homĩ ſuaderet qꝛ nec deü haberet 8 nn
bet iuſſui pᷣlati. Cauſa aut ĩ hocẽ. quoniã adiutoꝛẽ ⁊ qꝛ merito timẽdũ eẽt ei.ne ml⸗ irinn
in hmõi dubijs ad ↄſiliũ pᷣlatoꝝrecurren titudo ſbditoꝝ ĩ ipo diſerimine pᷣlij ĩm n itn
dũ ẽ ⁊ eidẽ ſtandũ. In hoc eĩ ſubdit: pᷣpo deſerett ꝓ eo ꝙ q deũ ⁊ iuſticiã ad bella n in
ſili ſũt pᷣlati vt in hmõi ↄſulãt eiſdẽ. Si miñ̃ dũ eos cogeret⸗ qꝛ ei aſſiſteent nõ ex coꝛ lieere
ea fnerit ipericia pᷣlati. vt merito in talibꝰ de vt ſic deterritꝰ.a taʒ impio auſu deſiſte nal
36 ſit ↄſulẽdꝰ ad pꝛudẽtioꝝ ↄſilia recurrẽ ret. Ja ergo dixim⸗ tibi iuſticiã ⁊ ptes ei⸗ ſalnn L
F Rrioac: De myniſtro vᷣo ꝗ ſcit iniq iu⸗ ⁊ opatiões eiꝰduas⁊ pᷣlibauimꝰ tibi qſti ihn
. uteredempnanu ee Inocentẽ ad moꝛtẽ.? onęs aliqs qᷓ ſũt circa eas.reliqᷓ ſcolaſticd ago n
AR nbet en ſuſpẽdere.nõ credimꝰꝙ teneat „diſqutationibus relinquentes. leſte
imo potius moꝛtẽ ſubijre.Cõſiliũ autẽ in Emperancia vero.ipſa nominati ſut
. N
„

–
ansgin
gisen
Oäänaln
Bad Nuüt
mü Miän
mfucsniri
ſentese
ans M
inſtiinid
ddamania.
jiboe iga
ttimNt
niinifonn

Ansſbunm

S“

Gan bati

in ollin
e untihih,

„sDboRRV,
iinena, ial

one ſua innoteſcere poteſt tibi vtcũq; no⸗
minatur vero a temperamẽto quo quod

nimis eſt pꝛeciditur et hoc in hus que coꝛ

7

mulierũ. vbi virtus temperacie oẽm vſuʒ

poꝛi nro ſeruiut. Hmoip̃ma ẽ in vſu

alienarũ pᷣciditſolũ vſum vxoꝛis ↄcedẽs.
in illo etia ſuꝑfluitatẽ. ⁊ vehemenciam

Jʒ nõ patitur. ꝓpier qð dicit Augꝰ. quia ve

1

hemes amatoꝛ vxoꝛis ꝓppᷣe adulter eſt ꝓ⸗
cedit ei iſta vebemẽcia vſq; ad extoꝛſionẽ
voluptatis ? vſq; ad violencia nature. er
vſq; ad inquirẽda incentiua luxurie.⁊ vſ⸗

q; ad fedicates inoĩabiles.⁊ viqʒ ad abu
ſiones etia abbominabiles.ita vtvxoꝛ nõ
vt vxoꝛ.ſed tancq; meretrix. Nec vt vas in

NKanctificatiõe et honoꝛe poſſideat᷑.ſed in

6—

paſſione deſiderij ⁊ vt vas execrande tur
pitudinis habeatur. ſicut docet aplus in
iſtquarto pᷣme theſalonic. Secunda
pars ẽ in vſu ciboꝝ et potuũ.circa quam
duo vicia ſunt notiſſima.videlicet gula ſi
ne cõmeſſatio.que in vſu ciboꝝ.et ebꝛie⸗
as ꝗ in vſu potuũ.quivterqʒ magis abu
ſio ẽ. Tercia in vſu eoꝛum.quibus coꝛ
poꝛa noſtra ptegunf. Et hoꝝ alia ſut ve
ſtimenta.alia habitacula. Hoꝰ autẽ duo
rũ dicitur vſus intemperans ⁊ nimius lu
xus⁊ inuenies in genere bominum quoſ
dam ita deditos apparatui veſtimento⸗
ru.vt ⁊ veſtimẽtis annexoꝝ.qualia ſũt ſi⸗
bule anuli cinctoꝛia lacune.vt nullum ali

antur. Inuenies alios nò minus ſpecioſi
tali et magnificencie dorſoꝛũ deditos ſic
dicit Beneca. Ne vinas parce et edifices
lnxurioſe. Quod quidem multi faciunt.
SPꝛima igit ſpecies ſeu pars temperã
ie caſtitas a caſtigando rebellionem:et
etulanciam carnis. que cũ gonſꝗʒ inua⸗
uerit. vt etiã cõiugale reme aũ non qrat
ſed abdiceſanctimogiavocatur. Undez
ſanctimoniales vocant᷑ mulieres ſancte. 2

ctum mat

quare renanet ea virtus in illa poſt ↄtra
nonuũ. Sed reuera deſinit et
vocari et eſſe virginitas. Sicut ipſa muli
er deſinit et vocari ⁊ eſſe vᷣgo. Uirginitas
enim nomen eſt et ab accidẽte impoſituʒ

vtuti caſtitatis vt diximꝰ.quẽa dmodum

et vgo. Nec ſequit. Hec mulier habebat

vginitatẽ et mo nõ habet virginitatẽ:er⸗
go amittit virginitatẽ. Quẽadmoduʒ nõ
ſequitur. Iſte habebat ſcutũ albũ:et mo⸗
do non habet ſcutũ albũ. ergo amiſit ſcu
tum album. Si enim ſcuti albedinẽ ſoluʒ
amiſit et denigratum fuerit. Uerũ ẽ. Iſte
homo habebat ſcutum albũ.⁊ modo nõ

habet ſcutũ albumn

on tamen amiſit ſcu

tum albũ vel nigrũ: quia nullius coloꝛis

ſcutum amiſit. pꝛeliius autem ſimile vi
ihb

detur de illo qui
cit ipᷣm caſtrari iuxta

abebat thaurum. et fe

ruſticana intelligen⸗

ciam. Habebat thautum ⁊ modo nõ ha
bet thaurũ:non tamen amiſit thaunꝝ. Si
mulier et ante nõ hebebat bouem. ⁊ mo
do habet non tamen ꝓpter hoc bouẽ ac⸗
quiſiuit. Idem enim eſt ac ſi diceretur:Ppa

bebat caſtitatem cũ integritate carnis. et
modo non habet caſtitatem cum integri
tate carnis:cum coniugale debitũ reddi⸗
derit non tamen amiſit caſtitatem cuʒ in⸗
tegritate carnis necetiam ſine integritate
Pꝛima ergo pars vel ſpecies vłramꝰ
temperancie caſtitas nominatur et conti

e abſtinencia et opponitur iſta vᷣtus du

ud bonũ vel amare vei etiã cogitare vide eabachencken nominatur ſobꝛietas ſi

Pbusvicis pꝛenominatis. Nec mirum ſi

vnavirtus opponitur duobus vicus aut
etiam pluribus. Quemadmodũ enim ſa
nitas mentis eſt vt ſupꝛa diximus vᷣtus.⁊
quẽadmodum equalitas quedam. Una

autem ſanitas oppo

nitur omnibus egri

tudinibus et vna equalitas omnibus in⸗

equalitatibus. Zero vᷣo que opponi
generaliter lurui non habet nomẽ de

ita omnẽ voluptatẽ libidinis a ſe ab terminatũ apud nos. Frugalitas enimꝰ

„. 2 „*
X dicauerunt vretianupeles amoꝛe celeſt: parſimonia invictu im videntur eſſe ⁊ ad
aſtit victualia ſolummodo reſpicere. Quar

x„*

2

ſponſi reliquerũt.Accidit ergo caſtitati ſa

non irrationabiliter addiderũt quidã.

ctimonia eſſe:quoniãa ex hac ꝑpfectione ſã⸗ l
ctimonia ⁊ eſt ⁊ dict. Diliter a wair ei eẽ vocant eam congruentiſſimo nomine

vᷣginitatẽ exintegritate carnis ſiue porte. modeſtiam. Iſta eſt que modeꝛatur inceſ

*

n. Uirgo ſi nubat nõ peccat. ĩpoſſibile
ei e ait aliq virt'amittat niſi dperm Si
ergo virgo nubat:et nupta debitũ coniu⸗
Seenarn aa ce non ꝓpter hoc amit
Alen 3 que pꝛius dicebatur vginita s.

carmnalis. Sicut ei dicit apłs in. ij. pᷣme ad ſu ⁊ totũ moiũ coꝛpis riſuʒ ſimiliter ⁊ vo⸗

cẽ. In hmõi eĩ quida imoderati ſũt et ĩcõ
poſiti vt nõ moueri volũtarie tãq; hoies
ſed magis ferri inoꝛdinata exagitatiõevi

deant.qui vᷣo cõpoſi

te decenter in his

ſe haben modeſti vi

ualiter vocantur.

Ngr-a A As at Poew

enſma ſtʒon Eel
Be virtutibus
NQuatuoꝛ ergo erũt vel rami vel ptes ſit nimis in paruitate cibi: ſʒ magis ne ſit liſii
virtutes temperacie.⁊ vſus eafũ videt᷑ ee nimis in aſilictione carnis ex paruiiate ci moeih
irca ea que coꝛpoꝛis ſunt vt diximꝰ O bi. Lemperãcie em̃ interioꝛis.intentio eſſe hülanu
quis dixerit ꝙ omnis virtus media int videt᷑ caſtigatio carnis atqʒ repᷣſſio pꝑmo auſust
4Duo vicia qͥ ſunt m ſuꝑfluitatem et indi⸗ derationẽ cibi et potus.ne ĩmoderatio ef᷑⸗ ditu
genci debet eſſe temperancia. quẽadmo frenẽ illam faciut ſpiritumqʒ rebellẽ. e leniüf
dũ diſpoſitio media inter caloꝛem nimi’ũ mo dubitat quin hoc intendat omnisvvir lſenue
⁊ nimiũ frigus temperancia ẽ duoꝝ illoꝝꝛ abſtinẽs ꝑ abſtinencia tempoꝛãcialem v᷑ ſefina
Reſpondemus. quia temperãcia ſm intẽ ita loquamur. Sunt em̃ et alie abſti⸗ ſeigoe
lionẽ pᷣſentem circũciſiua eſt exceſſuũ in q nencie. Quedam em abſtinẽcia iuſticia ẽ bisigin
tuoꝛ rerũ generibus iuxta quatuoꝛ eiuſde vindicãs dei iniurias et ↄtumelias in car ehnoie
partes vel ramos. ⁊ illa ſunt ꝓpꝛia mate ne noſtra.et queda ẽſanctitas ſanctificas ingake
ria ipius oꝑationũ. nemo autẽ dubi coꝛpa nr̃a pieiuniũ. qr anena ſter Sobe⸗ aahehre⸗
tare debet.quin nomẽ tẽperacie dicat jm diẽcia.pꝑ quã nõ aliud intendit abſtinens cenizo⸗
largã intentionẽ ipius de omibus virtuti ſeu ieiunas. niſi obedire ſtatutis eccłe dei Munentor
bus que ſunt medietates inter ſuꝑfluita⸗ Sunt foꝛſitan ⁊ alie.nolum⸗ aũtimo⸗ npletan
tẽ et indigenciã. Quia ꝓfecto vicia hmõi rariin hmõi.qm̃ ad alia feſtinamꝰ. ↄten lenſunce
diſtemperãcie quedaʒ ſunt ⁊ exceſſus ma ti vt aperiamus tibi vias aliqs exercitqni eleenge
li. Uerũtamẽ virtus temperãcie marime onũ:et demus tibi occaſionem maioꝛ ⁊* i thoe
videtur reſecatrix ſuꝑflui inqntũ ſuꝑpfluũ. ſublimioꝛa videndi in hijs. Ja igif ptrãſi conei⸗
ꝓpter qð dixiſſe videt ſeneca.qꝛ temperã uimus de ſeptẽ donis.de duodecim frnu lgomoton
cie ẽ facere.ne quid minua ſubaudis ſit in ctiba:de octo beatitudinibꝰ.de quamor ſblinpein
ſermonibꝰ aut oꝑibꝰ noſtris in materös cardinali us virtutibꝰ pauca dicentes ᷣ aigſanni
p̃ᷣnominatis. O ſi dixerit ꝗs quia ĩ c⸗ bijs ꝓ amplitudine ac ꝓfunditate ipoꝝ. Gemdede
is ⁊ ponbus poteſt eſſe nimis et aru ſi multa alig reſeruuntes.. Wl
ue ſupfluitas et indigẽcia. Qnẽadmodũ ORhectemptabiminueſtigare üai⸗
em̃ cõtingit aliquem interdũ nimis come et ſtabilire numerũ vinutum ſiue Ketene
dere vł bibere.ita ⁊ parũ⁊ nimis iuſto vł Donon ſiue graciaruũ.quibꝰ ſpiri⸗ Gprat
Wdebito. Quida eniʒ ieiunant vſq; ad eua ( tus dei oꝛnat ce os.id eſt celo ipᷣo celeſiiũo ni
cuationẽ capitũ et vſq; ad eam debilitat res/ animas ſanctoꝝ.an donavero anvir Alnnica
oneʒ coꝛpis.q eos ad alios ſanctos labo tutes.an gracias eas ve ocemꝰ. tu ne cura Aiimn
res ⁊ ſacras exercitationes impotẽtes effi ueris ꝓpter cauſas quas diximꝰ. Ja igit Aſſeniein
cit ⁊ ineptos. In quo poteſt dici iuxta ve numerauim⸗ tihi ⁊ noiauimꝰ quinqʒ vit Nihonoro
bũ Senecẽ.quia virtus tempancie.id eſt tutes appᷣhenſidas.que ſunt ſicut quinqʒ ldio neo
abſtinencie in caſu hmõi/ꝓuidet et efficett aſtra micacia celũ ſereniſſimũ vis ſiůevi poſtihni
ne quid minus ſuvel in comedendo vłin tuti nfe ſtellectiue ſua lumioſitate illuſtꝰ müßkeinn
abſtinẽdo.⁊ vtrũqʒ pᷣcidit ſupſſuũ ſiue ni tes. Harũ pᷣma fides ẽ cui⸗ vtilitat? etne hſpn tpo
miũ.et ad hoc habet oculũ intẽtionis ſue ceſſitatem in capitulo ſpeciali de illa pate Mlenaboe
pſe.nõ vt qð parũ ẽ de cibo ſuppleatſed ſecimd. begetia dlmn licet vis altera fa Wpndee⸗
vt qð ẽ nimiũ de afflictiõe ieiunij p̃cidat. ciemꝰ. Balmus igimn a ñ nr nobit innticthen
NHð ergo ſupple ebi diminutio ſeu par⸗ 1deo ſeruiendũ ſiue giuedũ.neceſſe habe⸗ ſttnit
nitasvſq; ad debitã menſurã.conſequẽs zmus vł ipᷣm vt cũqʒ cognoſcere.⁊ hec ibs inhnin
ẽ ⁊ comitãs abſtinẽcie intentionẽ ſeu tem q diximꝰ ſilr videlicet ꝙ eidem nobis ſex O ninninnn
perãcie abſtinẽcialis.pᷣciſio vero nimieta uiendũẽ atqʒ viuendu. Impoſſibile em̃ ſihgici⸗
tis ab afflictione et debilitatiõe carnis p manifeſtũ ẽ om̃ino ignotos quoq; ſeruni N
ieiuniũ.p ſe ſinis ẽ ꝓximus et intentio im ni Impoſibile ſir ẽ aliquẽ ad ſeruitutem ,Aerede
mediata temperãcie iſtius. ⁊ hoc videtur alicui⸗ ſponte accedere ſponteq; illam ſin iphicde
Seneca ſenſiſſe in verbis pᷣmiſſis. Oꝛ ſcipere niſi cui aliquo mo bmõi ſernitutẽ aAnſnu
dixerit ꝙ ideʒ ẽ dicere ne ſit nimis ĩ par nonerit deberiſz neqʒ bee noſſe cuiq; poſ uneſen
Huita te cibi. ſed ne magis ſit nimis in affli: ſibile ẽ niſi ei q ialia de ipo nouerit. ꝓpt inbin
ctione carnis erparuiſate cibi.qð ẽ.ne ſit ꝗ illi ſeruitus hmõi debeat᷑ Accedentibꝰ ntin
indigencia in cibo.et ideo hoc intendit tẽ/ Agit᷑ ad dei ſeruitutẽeamq; ſuſcipientibꝰ ſcen
peracia ſicut ⁊ ilind. Beſpõdemus qa neceſſe ẽ deũ noſſe etinſupꝑ talia de illo p ſini
nec hoc ꝑ ſe intẽdit temperacia ſcilicet ne oter qmerito ſit ei in ſeruitute hmõi ſer· inn
„

hngn
andg
cͤnffenen
einoent
Ncgii ſe
algni
nbgkän
engirtt
Ntiniatſia
1 nelsss
1cnäsſatfi
Aimiit⸗
Ntenditztner

eſtandsnen

holandtü
usiii
ibis
dedan

uieñdũ. Hmõi autẽ noticiã ſidem vocaui

mus et vocamus.qua ſcilicet cedit denz

eẽ.tantuſq; ac talis cui merito huiuſmõi

Jeruitus debeatur. neceſſe etia ẽ vt iſta ſic
credatur.vt ipᷣe modus credẽdi ſeruitꝰvel
ſeruitiũ ſitino ↄtumelialaut iniuria illius
cui ſeruiendũ ſit.cũ ipᷣa hmõi fides caput

ſit ⁊ fundamentũ hmoi ſeruitutis.
religioſe.et que grece latria dicitur./Ex

hijs igitur declaratũ ẽ tibi.ꝙ neceſſe eſt fi
dẽ hmòi eẽ nõ ſolũ in deo fᷣuiẽtibꝰſʒ etiã

in accedẽtibꝰ ad ipᷣm. ſic dicit Apls in.ij.
ad hebreos Credere em̃ inquit oꝑtet acce

dentẽ ad dñm.quia ẽt inquirẽtibus ſere

muneratoꝛ ſit.

terminanda eſt.illa eſt. quam poſuimus

videlicet: quia deo ſeruiendum eſt ac vi⸗

nendũ. ⁊ hoc ab vnoqʒ ꝗ ad hoc potẽs ẽ
vel ydoneꝰẽ ꝑ naturã.qð dicimꝰ ꝓpt᷑ par
uulos moꝛiones ⁊ furioſos.vł aliter inn D

cibili impedimento ꝓhibitos. E
radice ſequit euidẽter vt oſtẽdimꝰ fidem
eſſe in deo ſeruiẽtibus vel ad eiꝰſeruitutẽ

accedẽtibꝰ.Declaratũ ẽ etiã p gandem ra
dicẽ.eã eẽ de neceſſitate huius virtutis ita

q vera religio nominat· Hac aũt ſta⸗
bilita videlicet fide. facile ẽ ſtabilire pru⸗

vt ea remota remoueat ⁊ ſuitus.cuʒ ipſa

caput et fundameutũ ſit huius ſeruitutis

denciam. Quis em̃ nõ videat in ſeruis ne

ceſſariã eẽ pꝛudenciaʒ.qua ſibi comiſſa et
ad honoꝛẽ dñi diſpenſen-. ⁊ in illis ad lu
crũ dnño negocient᷑ Siin ſeruis dñoꝛũ tẽ:
poꝛaliũꝑalis requirit᷑ pꝛudẽcia.ne ꝑ cõöo⸗

requirit᷑. vt bona eiuidẽ vel

re et menſurare nouerint ſibi ↄmiſſa ac

trariũ id e impꝛudenciã bona dominoꝛũ

diſſipẽt. ⁊ p pꝛudenciã ea ↄſeruent et mul
tiplicent.et hoc vel fructu vel eſſencia. qu

loloꝛia in dei ſeruis bꝛudecie i iritualis
gquirit. vtl leniialii
etia eis ↄmiſſa ↄſeru honoꝛiſice ⁊ lucro
ſe diſpenſent.ꝑ qua ponderare⁊ numera

grẽda.quicqꝗd maioꝛi honoꝛi ſit domino.

Quid magſ placitũ.quid magis lucroſũ.

Deinge de ipᷣa negociatiõe Yanifeſtũ

D½

p ipſa ẽ q ꝑ ſe ſtabilit pꝛudencaʒ iſtam
Quare ſic manifeſtũ eſt.ꝗa ſi negociato⸗
res nos eſſe opoꝛtet.qð ee ſine dſĩpendio

rerũnobis a deo cõmiſſarũ. noſtriſq; in⸗
numerabilibꝰ? piculis. neceſſaria ẽ nobig
valde pꝛudẽcia. Ipᷣa em̃ ẽ ꝓpꝛiũ lumen.q̊
diſpenſationũ ? negociationũ ⁊ obſeqo
r.officia illuſtraturatz regunt. ꝓpt hoe

it. PBagirx auté euidentiſſi
ma ꝑ ſe.⁊ cuiꝰ ignoꝛacia gladio et igne ex

6 56

tam crebꝛoonathei. nv. ⁊ luce.ix. De pꝛu⸗
deẽcia ſeruoꝝ in negociationibꝰ rememo

ratio fit. De dono vero ſciencie falla⸗
cia ⁊ deceptio falſoꝝ bonoꝛũ et etiã vero

rũ ꝓut tetigimꝰ ſupꝛa. fidẽ pleniſſimaʒ fa
cit.dũ innumerabiles inuoluit.Ab hmõi
enim fallacijs et deceptionibus nõ eſt ef⸗
t fuginu abſq; lumine reuelanteac detegen
teillas. Nõ ẽ inq; in adulta etate diu hic
viuentib?.

entib?. Eiſt ? alia tenebꝛoſitas no
parũ ꝑnitioſa moꝛtalibꝰ. qua vera ⁊ ma

gna bona nobis abſcondunt.falſ et mo

dicis bonis illudẽtibus nobis.delicie ſi⸗
quideʒ et diuicie pᷣſentes.honoꝛes gloꝛie
potencieq; falſi nominis.ſe ꝓ vert ac ma
gnis bonis oculis moꝛtaliũ vetuſtate ori

ginali caligatin. Pꝛo veris ac magnis bo

nis ſe ingerũt.atq; amoꝛe ſuo omnes ca⸗
piũt donec luminoſiuate doni iſtiꝰ.hmoi
caliginoſitas diffuget᷑. Nõ ẽ igit᷑ neceſſe

nerceſſitatẽ tam ſalutaris luminis. vel alia
radice vel alis ꝓbationibus aſtringi. u

manifeſtũ ac patentiſſimũ ſit tenebꝛoſita

— „½

re cõtraria capi totũ genus bumanum. ⁊
captiuari.et in eterne moꝛtis ꝑditionẽ tra

„

bi. Hac eniʒ tenebꝛoſitate creature dei in
odiũ hominũ facte ſunt ⁊ in temptatioeʒ

anime.et in muſcipula pedibꝰinſipientiũ

Hmõi muſcipule fallaciaʒ detegit lumen

iſtud hoꝝ laqueoꝝ ⁊ vinculoꝝ nexꝰ.virtꝰ
huius luminis aſſecat et diſrũpit.ymmo
vbicũq; illuxerit. ad ſplẽdoꝛẽ eius vt ſom
pniũ euaneſcũut. Donun vero intelleg⸗
ſtabilitur ꝑ ios modos loquẽdi.vmmo
loquelasvarias ſeu linguas.quibus deꝰ
⁊ bñplacita ſualet nobis ſalutaria àdam
mõ loquitur. Quid aũt nobis magis ne
ceſſariũ aut ſalutare q; intelligere dei bñ⸗
placita. ⁊ noſtre ſaluti neceſſaria.ꝓpt᷑ qð
legitur Pꝛonorbiog giſg. Acceptus ẽ regi
myniſter intelligens. Chaliter em diuine
volũtati obedire poterit.qui eam non in

telligit. Pꝛeterea omnia ſigna omnia

myſteria. omes figure inutiles erunt abſ⸗
hmõi dono.ſicut docet aplłs.pᷣmo ad
on. riiij. dicẽs. Si venero ad vos liguis
loquẽs.ꝗd ꝓdero niſi vobis loquar.aut
reuelatiõe. aut ſciencia aut ꝓphecia. aut
doctrina.et alia hmõi multa de hoci eo⸗
dem capituio legunt. Donũ vero cõ
ſilij neceſſitas occurrendi ꝑiculis ĩ nume⸗
ris fide indubitata neceſſariũ eſſe manife

ſtũ facitde ꝗabus multa ſupꝛa diximꝰ.Tu
gũt attende.qꝛ radices bweipis vbaiio

, arenene 2 1 fes r
2

₰ „ .
Prdr WErep Aſrſpes venie
„ De viirtutibus
nũ ſolũmodo cauſa bꝛeuitatis ibi apui⸗ tibi numerũ cogitare.hoꝛũ pᷣmũ eſtboni M
mus. Si quis autẽ dixeritꝙ qauemad tas abſoluta 2arne n ainee d fnusinf
odũ qnq; ſunt lumiaſeni coꝛpalis na uemur motu ſiue affectione amoꝛis. a—mo ſicsn
turalis.ita debent eẽ ſenſus ſpũs.id ẽ itel ris dico gratuiti puriſſimi et recuſſimi. mditiß
lectus quinq; lumina gratuita.vel quem Scoͤmẽ ſuauitas in vltimo delectãs ippbben
admodum ſunt quinq; lumina interioꝛa atq; refides et cetera hmõi operas in ani erſolür
naturalia in anima huana videlicetymha mas noſtras ad ſilitudinẽ et ꝓpoꝛtione,zʒ Conſuu
ginatio virtus eltems tina n emoꝛia. ràato coꝛpalis cibide quo in pᷣcedẽtipus multa oreins
Eet intellectus. Ita debent eſſe intellectus ſcripture teſtimonia poſuimꝰ.ſicut eſt gu ipaſt
quinq; lumina interioꝛa gratuita.volẽs ſtate et videle quonia ſuauis ẽ dñs.Etil⸗ arauin
Ehoc ſtatuere quinq; lumina ſupꝛadicta lud Eccłiaſti.xxiij. Spũs meꝰ ſup mel dul mmlc
rethoꝛica magis ſuaſionẽ et cõiectunram us. et hereditas mea ſuꝑ mel erfauuʒ.Et Paiüͤtin
