inſpirari vł.ipᷣis reuelari a dño impetrent

quid nobis ſit in caſu iſto faciendum.
Quartũ vo malũ bellon atq; certami
aſ piritualin coõtinua concuſſio. Lontra

oc ergo malũ armat deus ac munit ele⸗

ctos ſuos dono foꝛtitudinis.quo miris ⁊
pene innũerabilibꝰ modis vincũt omĩa

aduerſaria. Inter alia em̃ que muũdus di⸗
uerſis cõparationibus noĩatur et dicitur

meritovocat᷑ campus certaminis ymmo
ſpiritualium bellatoꝛum. ex omni ꝑte val

lant eos obſidio ſicut in tractatu ſpeciali

tas queſſalubꝛitas que tandẽ vtilitas aut

merces doni foꝛtitudinis. ex hijs euiden⸗

ter apparet cum per ipᷣm electi ſeipſos de

„

ubitationem. an vna

ſit foꝛtitudo.q cõ⸗
ra omnia aduerſa pugnetur. An hic alid
ſpeclalis foꝛtitudo donuʒ foꝛtitudinis ſo

la habenda ſit. Sunt et alie queſtiões

circa hec quas ꝓſequi bꝛeniter et determi
nare ſtudebimus. Et videtur in pᷣmis foꝛ
titudo non eſſe virtus aliqua. ſed magis
genus omniũ virtutũ quẽadmodũ et vir
tus. quelibet enim virtus foꝛtitudo eſt ar
mans et muniens ac ròboꝛans ſubiectuʒ

ſcripta in. caſibus multis Uerum ſicut nec ? ſun õ contrariũ viciũ.ſicut caſtitas coꝛpo
omnis caſus pᷣuideri poterũt. Sic nec oſa
coõſilia ſalutaria ſcripſerũt.
oꝛãdo vel meditãdo vłcõ ferẽdo cuʒ alus
gut deliberãdo ſuggerente.ſpiritu ſancto
atʒ reuelante accipiũt cõſilia ꝗqͥ alis ipen⸗
dũt.Quẽadmoduʒzem̃ ſpũs ſanctꝰ nõ ſp

ralis contra luxuriam carnis.? abſtinen⸗
cia contra gulam. et ſobꝛietas cõtra ebꝛi
etatem.⁊ ita de alijs. Si igit iſta tria ope

ratur foꝛtitudo et nihil aliud. ex neceſſita⸗
le eadem eſt cum vnaquaq; virtutum. cu

eęadem ꝓꝛſus.et ſola eadem alijs opetur.

Amplius. Lum iſt eria que nomina
uimus videlicet armare munire roboꝛa⸗

aliqua virtutẽ vel donũ inter hectria.
Amplius.dicit tullius ꝙ foꝛtitudo eſt

moleſtiarũ indefeſſa ppeſſio. Scoõm hec
ergo pati indefeſſe ſiueviriliter moleſtias
erit opatio ꝓpꝛia foꝛtitudinis. Nulli aũt
dubiüũ eſt an hec ſit paciẽcie opatio ꝓpa.
Erit igi᷑ idem paciencia et foꝛtitudo hec.

Amp̃. Que diſſerẽcia inter foꝛtitudinẽ
et manſuetudinẽ?. magnanimitatẽ ⁊virtu
tem illã qua quis mitis dicit. Qſi as di⸗
r in

de dono ſciencie latius atʒ diffuſius nos⸗
dixiſſe meminimus. Que ergo ſit neceſſi⸗

fendant impugnãtes vincant. etinnume
ggre Z nirix rabilium victoꝛiarũ coꝛonas a bonoꝛum
hoc ẽ quoniã nemo ẽ vel fuit vnq;ᷓ in nũe ibintsn⸗ recipiant. Habet autem

p

ðð

Be

„

riam etiam pugnat foꝛtitudꝰ.dum ꝑ eaʒ
moleſtia lemptationis poꝛtatur et vincit
neceſſe habet concedere ꝙ vbicunq; mo⸗
leſtia temptationis ẽ ibi pugnat ex neceſ⸗
ſitate foꝛtitudo Si em̃ moleſtia eſt contra
quã ꝑ ſe et ꝓpꝛie pugnat foꝛtitudo.neceſ⸗
ſario vbicunq; moleſtiavinctt᷑ pugnabit
et foꝛtitudo. Amp. vbi temptano per
blanda agit᷑ et delectat iᷣa temptatio ibi
ipᷣm reſiſtere tẽptationi moleſtũ ẽ. Suſti
neie aut moleſtũ inqntũ moleſtũ foꝛtitu⸗
dinis eſt.Quare omne reſiſtere quod mo
leſtũ erit ex virtute foꝛtitudinis.Quia igr
omẽ reſiſtere moleſtũ ẽ ex neceſſitate. erit
o ex virtute foꝛtitudinis.eęt ita omnis victo⸗
ria.ſi enim reſiſtere temptationi ſuaue tm̃
eſſet nec bellũ eſſet. ⁊ ideo nec virtuoſum
nec victoꝛio ſum.licet em̃ ſcriptuʒ ſit. Gau
dium eſt iuſto facere iuſticiam ꝓuerbio.
vx Non tamen merum gaudiũ neq;

p„ ſemper. UAt autez appareat veritas
geterminabimus tibi ſpecies infirmitatũ
. iue debilitatum ſpiritualium. Harum er

go. Pꝛima c puſillanimitas et eſt ſpecies

timiditatis. Hac debilitate infirmant᷑ coꝛ
R da multoꝛum.vvt ea non ſolũ magna.ſed
etiam modica inlerduʒ et nihilawt ita di
camus deijciant. modica em in rebꝰ ſunt
vani loquoꝝ hominum. Qui ergo hmõi
verba liment metu eoꝛum vel mala faciẽ
tes vel bona facere dimittentes omnium
hominum imbecillioꝛes ſunt.hij ſunt mi

lites qui non vento valido ſed leui ſibilo ꝰ dicit inqntũ ꝑ eam longitudo laboꝛis et

tenuiſſimoq; ſuſurrio deijciuntur atʒ vin
cuntur.hii ridiculoſioꝛes ſunt.et in nume

ro bellatoꝛum nullatenus habendi. nec

hominum nomine cenſendi quiverbis q
nec dum dicta ſunt quaſi vento qui non⸗
dum ſlauit depulſi cadunt bona facerevł
mala dimitteremetu hmõinon audẽtes
guos chymere et figmenta que nec vnqᷓ;
ueruut nec eruni deijciũt et vincunt. So⸗

lo eniʒ cogitatu hoſtium. quos ipᷣi apud

emetipos ſibi cõfingunt. Sunt ?⁊ iſti
omni cachinatõne ſubſannandi.hij ſunt
qui alienis temptatiõibus quaſi alienis
impulſibus cadunt.⁊ alienis vulneribus

moꝛiũtur.et alienis egritudinibus pericli

tantur. Hoc genus hominuʒz inſaniſſima
vanitate virtutem et foꝛtitudinem ymmo
perfectionemvtriuſq; de ſeio ſompniat
V enim audiũt aliquẽ turpi aliqua tẽpta
one fatigariica dunt in contemptuʒ ⁊ al

xerit quia vbi pugnat ralkirge cõtra luxvu

virtu tibus

permnationẽ ip̃ius.et foꝛtes ſe eſſe extimãt
ꝓ eo cnecjch legtatoꝛes ſiles paciũt. hij
cum vulnera alienoꝝ peccatoꝝ vł vident
vel audiunt ſtupoꝛe ſimul et arrogancia:
ac deſpectione fraterna peccantes moꝛta
liter moꝛiũtur. Dyabolico vtiq; miraculo
cum alij vuluerentur ipᷣi de eoꝛuʒ vulneri
bus moꝛiũtur.inſtar mulierum panidiſſi
marũ que cum alienũ ſanguinẽ. aut vul⸗
nus viderint palmas cõplodunt.genua
ſua percuciũ:.⁊ vehemencia timoꝛs inci
dunt ſpaſmũ.hii dum alioꝛum infirmita⸗
tes irrident.infirmoſq; deſpiciunt aliena
infirmitate non ſolum turpiter ac viliter
fed etiam ridiculoſiſſima maioꝛeq; debi⸗
litate q; ſit illa.qua irrident periclitantur.

q Hmoi infirmitati qua diumus etomio? /

eiuſdem ſpeciebus opponitur magnꝗni⸗
mitas quam tulliꝰ excelſitatem anim po
cat.vulgariter autem apud nos coꝛdis at
titudo dicitur.⁊ quia oppoſita ei vicia ta⸗
teitaq; ridiculoſe debilitates ſunt atq; im
becillitates merito dicitur foꝛtitudo/ Hoc

ẽ per quã magna et ardua tam viſa q; ax
dita delectant illum in quo eſt ſicut dicir
Re inquit animo excelſuʒ natura

creauit. Audita igit᷑ de magnimitate tibi

ntime placuit/ nec ẽ alia virtus longani
itas q; iſta magnanitas.Sic ei longiu
do magnitudo ẽ.ſic longitudo animi.ma

ghitudo ai ⁊ iðo lõganitas magnanitas

Licet alia comꝑatione longanimitas emm

moleſtie aut etia lediũ longe expectatõis
vincitur et etiã ↄtempnitur. Quidam em̃
animo bꝛeues ſuntvt ita dicamus.ſtatim
volentes ſieri vel venire deſiderant. Silx
et traſire cõſfeſtim quicquid moleſtũ ſuſti
nent igituſquodaãmõ bꝛeuioꝛeʒ animum
habẽt rebus hme Similes ant ſũt agri
colis ꝗ meſſem ſeminationi volũt eſſe cõ
tinuã.qui iacto ſemine ſtatim metere vo⸗
lũt omne quod longas moꝛas exigit.re
pente pfici cupiunt.hac ergo virlute ſcito⁊
contemvni que magna vidẽtur.ſiue ma⸗
gna loitudine ſiue magna amplitudine
ſiue etia altitudine Magna altitudie ſunt
honoꝛes iuxta eſtimationẽ ſeculariũ.ma
gna ampꝑlitudine vidẽtur diuicie? cogna
tiones. Hec ergovirtius ẽ quamagna iqn
tũ magna vincunt᷑ ⁊ contempnũtur ſicut
dicit Seneca. nihil magis animo cui ma
o gno.id ẽ poſtq; magnus fuerit nibil ẽma

ſtatim inſedit oꝛatio.id ẽ intime ſedit qõ
Fint

poed

gkt
gdel
fünce
neenn⸗
Vinggtue
emolen
pigelur
füſuee
picennn
magne
ſtisoon
uiren
lngnun
elbini⸗
ugnie
Upencen

ve⸗

onarei
Ruan

Peene
Efüriun
Gepue
ndie
ſhͤck
1nain
Wo
ut
„lind

us hon
dengiik
idin,
Nee
iaene
wdäi
daranslancs

min

io. itinnet
Ebrgincheni
miunhe
nelgenihiu
iüngechelun
mlindeti,
H
un
Nα

itin in

.l ”s RZ . èèðßü ðU . “”

AUntuũ vero moleſtia non nimendo anteq;
Kriar ercum venerit vincitur ſuſtinẽdo.

Ppꝛie tenerſtudo eiuſdem dicit᷑ Et ex ha

cile vulnerabile ſiue exulterabile. H
iuſmõi autem infirmitatis iudiciũ certiſ⸗

7

Similis eſt autem huiuſmõi auricia du⸗

gnũ.Et iterũ Nihil ẽmaius q; animꝰma
gna deſpiciens. ſi dixerit quis da ma⸗
Murem moleſtie no vincitur hac virtute

ẽ moleſtia licet magna.
videtur quia magnitudo ſiue ſit moleſtia

li ſeu pebilitati merito contrarſa ẽ foꝛuitu
do.que ſicut duedam duricies ẽ in mente

1182
cxuiij
et carbones ardentes abſqʒ leſione vſti⸗
onibus ⁊ doloꝛe trectant ſaltem ad modi
cum. Similis duricies ſeu foꝛtitudo acꝗ⸗
ritur in manihus carpentgrioꝛum latho⸗
moꝛum. coꝛiarioꝛum agnitolarum. ꝓpoꝛ⸗
tionabił ergo huiuſmodi duriciei coꝛpo⸗
rali duricies ſpiritalis foꝛtitudo conſuetu
inalis eſt quedam. Tercia debilitas
ſt in coꝛde humano ſicut vſtibilitas ſpi⸗
itualis. hec eſt iraſcibilis.hec eſt iraſcen⸗
di facilitas. Huic ergo debilitati op⸗
ponitur velut cõtraria foꝛtitudo.qua vſti
onibus iracundie reſiſtitur. In lignis
autem aridis et facile cremabilibus.ſimi⸗
liter et paleis inuenitur pꝛedicte debilita⸗
ti ſimilis vꝛendi vel ardendi facilitas. Itſ
ferro et quibuſdam lignis et in lignis hu
mentibus inuenitur contraria foꝛtitudo.
ſt et alia infirmitas humani coꝛdis aue Olffert anutem hmõi foꝛtitudo de qua
loquimur.ſpũalis ab illa quam pꝛoxvimo
nominauimus. Pꝛimum quia illa eſt in
alia vi videlicèt in concupiſcibili.et hec in
m iraſcibili. Secundo.quia illa ẽ contra
ſimũ eſt.facilitas dolendi.et hoc ex modi triſticias et doloꝛes.iſta vero contra iras
co. et ẽ infirmitas iſta valde ſimilis debili ꝙ Wanifeſta autem eſt differencia inter do
tati coꝛpali que teneritudo cealis dicis loꝛem et iram. quia doloꝛ pꝛopꝛie inquiſi
qua facile vulnere vel fractura vł alia bu tiuus eſt mitigatioõis et coſolationis. Ira
iuſmõi occaſionatione lediturppt᷑ hmõi vero inquiſitrix victoꝛie et vltionis.⁊ illa
poteſt dici intriſtabilitas:ſine indolibili⸗
tas atriſtãdi ſiue dolendi vilkeulas iſts
au ant in iraſcibilitas qua iracundie reſiſtit᷑
re actuʒ eſſe.⁊ expꝛeſſe coꝛda ſua vulnera⸗ incendijs.non immerito pax intelligitur.
ta eſſe.⁊ alios coꝛda eoxũ pupugiſſe ar, Iraenim et paxcontrarie eſſe videntur.
tranſnixiſſe ſe tranſuerberaſſe. Interdumꝰ* quemadmodũ et bellum etterius.et pax
etiam pᷣercuſſiſe. Huic ergo infirmita exterius. ſicut enim belluʒ exterius ad pa⸗
cem exterioꝛem.ita bellum interiꝰ ad pa⸗
cem interioꝛem. Quare ſicut illa cotraria
ſic et hec. Iraſcibilitas autem nihil aliud
eſt q; ira habitus. Amplius. Sicut ira
qua victoꝛia queritur ꝑer bellum ad ipᷣm
bellum ſic pax interio d pacem exterio⸗
rem. Quoniam vt cauſa efficiens erit. igi
tur et permutatim. videlicet vt ſicut buiui
modi beillum foꝛinſecum ad pacem exte⸗
rioꝛem.ita ira habitus ad pacem habituũ.
Quare ſicut illa contraria ſic ⁊ hec.Quia
igitur vnum ſolum vni contrarium. Hu⸗
iuſmodi autẽ ira et foꝛtitudini de qua lo⸗
quimur. et pati ↄtraria eſt neceſſario ideʒ
ſunt foꝛtitudo hec et paxr. Mſi quis
ixerit ꝙ per pacienciam reſiſtitur huiuſ⸗
modi irarum vſtionibus. Reſpondemꝰ
quia interdum pax paciecia nominatur.
r

que ẽ magnanimitas.non vincit ind ea
inqntũ ẽ magnitudo.ſed magis inqntuʒ
Hobis aute

rũ.ſiue eoꝝ que diximꝰ.que vtiq; ſuauia
unad vi nagnificencie ſiue

„

inagnanimitatis pertinet

„

ſtis contra quem pugnat et materia circa
qua verſatur. et aliud ẽ vincere moleſtiaʒ
inqntum moleſtia ẽ. aliud magnitudinẽ
eius inqᷓntũ magnitudo ẽ. Inqntum em̃
magnitudo eſt deſpiciendo vincitur ac ꝑ
nipendendo.hoc ẽ parua reputando. In

infirmitate ẽ coꝛ hbumanum interdum ⸗
PHu

teneritudinẽ cauſaſtunhac infirmitate la
boꝛantes alienam duriciam cõ querẽtes
ſibi dura verba dicta eſſe.vel aut ſecũ du

humana. Hec autem ẽ difficultas pacien⸗
di pᷣdictas leſiones.quemꝗdmodũ duri⸗
cies in coꝛpe per quam leſiohibus reſiſtit
⁊ ledencia retundumur vel non admittũ
tur.et hec ẽ virtus in vi concupiſcibili no⸗
ſtra ſuperioꝛi ga in eadeʒ ſunt habitus cõ
trarius et que ſcᷣm illum ſunt paſſiones
videlicet teneritudo vulneraq; ⁊ doloꝛes

ricie coꝛpali.que ſenſibilitatemin coꝛpo⸗
re animalis minuit.et ꝓpter hoc difficile
paſſibile. diſficileq; lenibile atq; dolibile
ipᷣm facit. Similis duricies acquiritur in
manibꝰ hominũ et etiam in alijs mebꝛis
aſſuetudine duroꝛum operum ac paſſio⸗
num. Quemadmodum in manibus quo

72

rundam coquoꝛuz qui carnes ferueneꝛ iiĩ
R

⁊ indiciũ eleuatio ipᷣa coꝛdis atqʒ erectio.
hmõiq; exemplũ apparet in gallis quoꝝ
criſte eleuatur atʒ erigunt᷑ cuʒ ira eos ad

nam et a ſſimilat ſanctitati et perfectioni

Z 4 4 “ rH Z = . “ ””
25 27 S era
.α☚αα cyuanca ſen ð cα+

vVnicuiq; virtuti peſſe donum pꝛopꝛium.
Que enim poſſit eſſe ratio vt due eẽnt for
titudines. altera ꝓpter aggrediendũ foꝛ⸗

ſtobł dicẽs ĩ libꝛo thopi.qꝛ mitis ẽ ꝗ nec pa

An gelice . ſic dixit illa ſapiẽs mulier thcui⸗ il nec deducit .a ſtatu ſubitelligit vᷣtutis

Ppüöffa
ſen rin
(Mratc

Be virtutibus
ꝓp:ie autem paciẽcia doloꝝ eſmiue mole tes ad regẽ dauid. Sicut angelus dñi ſie Penens
ſtiarũ inq;tũ doloꝛes ſiue moleſtie.et qm̃ eſt dominus meus rex. vt nec benedictio uckune⸗
ira nõ ſine moleſtia ẽ. ſicnt nec ↄtumelia ne nec maledictione moueatur.ſicut legi⸗ Lanmn
Vuadoq; paciẽcia em̃ ↄtumeliarũ dicitur tur.ij.Regum.xiiij. Adeo enim iudicatuʒ facensn
Nampliato vocabulo ⁊ exenſa intentione eſt in nobis malum inſtabilitatis vt p ex bwweylt
ipᷣius.vt paciencia ſit omniũ paſſionũ ali tremo maloꝛũ ſeu cumulo. Job illud ꝑo⸗ mue
unde irrogatarũ que moleſte ſunt viccoꝛi ſuerit in. xiiij.ſubiungẽs alis malis miſe ſioſusſ
6,2 ppeſſio. Foꝛſitan autẽ videatur? rie hũane.Et nunq; in eodem ſtatu ꝑma⸗ Avincere
MAlicui. ira potius e actio q; paſſio ꝓ eo qa; ner Eſt enim ymago quedam eternitatis Nerhete
dagendũ. hoc ẽ ad vindicandu ⁊ vince ſiue eterne beatitudinis admoduũ mirabi W e
dũ videtur eſſe motus atʒ pꝛincipiũ. nos lis in ipᷣa pꝛeſentis vite inquietudinequi Neſubinn
gut de hoc ⁊ ſilibus loquemur in ſequẽti etum eſſe in tot tantiſq; cõmotionibus ⁊ cpugnan
bus ſcilicʒ in tractatu de temptationibus impulſionibus non mutari. Quia vero mſole
Eet reſiſtencis. Interim aũt debes ſcire.qꝛ iſta mirabilia et maioꝛa etiam idem poſ-⸗ nuͤmmjmn
ſæut pᷣdiximus. Ira iſta et pax ſunt ſic bel⸗ ſet videri de vnaquaq; aliarum. Sermo on tori
ſum et pax.⁊ ſicut in mari tempeſtas? tr autem eius qni dixit quia donuʒ foꝛtitu⸗ lus tinst
quillitas.et ſicut motus et quies in coꝛꝛe dinis eſt in aggrediendo magna⁊ ardua noſanoen
quo motu ſeu cõmutatione turbat᷑ ſitut acſi dixerit.quia donuʒ foꝛtitudinis faci Mopfun
eſt aqua. et ſicut nubiloſitas in aere et ſe⸗ viriliter aggredi.virtus vero foꝛtitudinis locspune
.renitas Debes etia ſcire quia ira ẽ ſiut viriliter ſiue foꝛtiter aſſequi.ſermo exrone Uuspaftbi
eleuatio vel erectio interioꝛ cuiꝰ vmbꝛa ẽ us ẽ.Et hoc quia ex neceſſitate opoꝛteret Whnspe

utuã pugnã accenderit. Quarta de⸗ cia. altera pv pter pꝛoſequendum illa. Et Mllid
bilitas in coꝛde humano ẽ leuitas ſiue in nõ opoꝛteret ſimiliter duas eſſe iuſticias. ni
Aſtabilitas cui infirmitati ſen debilitati op alteram ꝓpter aggrediendum que iuſta igti
pongitur virtus que conſtancia ſtabilitas ſunt.alteram ꝓpter ꝓſequendum. Simi Aain
? etiam perſeuerancia nominatur ⁊ inue liter ⁊ dnas caſtitates et ita de alijs. Om Auunn
nitur hec tam in vi appᷣhenſiua nobili q nium enim bonaruʒz operationu et virtu ſoniſt
etiã in motiuis.ꝓpter quod legit Eccleia oſarum eam ſine pꝛincipio indiget taʒ ag lſane
ſtici. v. nõ ventiles te in omnem ventum greſſio q; ꝓſecntio.Eſſetigitur pꝛeter vir⸗ n ſen
ernon eas in omnẽ viam. Et eiuſdeʒ.xx. Autem caſtitatis etiam donum caſtitatis. rtlbor⸗
Qui credit cito leuis eſt coꝛde ⁊ minoꝛabi Et pꝛopter hec tot dona quot et viriutes W
tur. Et aplłs Ephelſe.iiij. NHe ſicut parunli Waniteſtum igitur eſt er bijs quia ipſum ulizdi
circumferamini omni vento doctrine. donum foꝛtitudinis. virtus foꝛtiiudinis ? uſii
In virtutibus auũt appᷣbenſiuis mani eętcum foꝛtitudo in eo quedam foetitudo lltisi
feſtum eſt cottidiana experiencia.qꝛ qui- circa ardua et difficilia.ſicĩ eo ꝙ talia vni cenuſu
dam facillimi ſunt ad gaudendũ ⁊ riden uoce et non enniuoce dicitur de quatuoꝛ Ntſſn
dum ſimiliter. et agcontrariũ eodem mo pꝛenominatis virtut pꝰdicitur. ? de alijs Kacn
do etin virtutre iraſcibili quidam enim fa duabus videlicet pa tencia ꝛ illa aue pr luti
cile turbaãtur? eadem facilitate pacantur. dicatur per hoc nomẽ mitis.que milita s ſiice
zZam ergo nominauimus etrenume⸗ a mittendo dicitur. Mitis enim iacula tri hbuge
rauimꝰſibi quatuoꝛ debilitates in cæde bulationum ert perſecutionum admittit. iltgei
humano quarum quelibet viciu eſt Silx Gſed ſine leſione ſui. Quẽadmodum mole epge
et quatuoꝛ virtufes incontrarias quarnzʒ lia atq; cetenda magno:um toꝛmentou ſgia e⸗
quelibet foꝛtitudo merito nominatur. et petrariarum lapides ſine leſione ſui ex ledonit
Que autem iſtarum quatuoꝛ donuzʒ cipiunit.quaſil⁊ applaudunt iſtis eos etiã khnins
ſruiucligi accipienda ſit. merito queſti⸗ amplectuntur. Oaclens autem admittit eſiene
onem habet. er hotius videtur virtus cõ iacula ſed cuz leſione atq; doloꝛe.ſed vir idni
ſtancie donum iſtud. ꝓpter boc.quia co⸗ tute paciencie eos abſq; ſui turbatiõe ſu ikig⸗
ſtancia mirabiliter eraltat menteʒ hbuma ſtinẽdo vincit:⁊ in hoc atteſtat᷑ nobis an isſen

9

neche
noiit
dr
eianen
nisicnit

engnd

cGodte

oneäm
õ
ugis onn
Nin

ein

Sõ

KEd
ſemtonen
nduuscis
rienin 1

”
Banien

Goaliaie
io nagl
imln

nnunakis

ahisgnu,
imsſint,
Gmnmnc 6

S a& Erat xà gona Armaka/ H

cxv

Paciensvero qui vtiq; patitur ſed nõ de
ducitur.patitur intellige doloꝛẽ ⁊ leſionẽ.

—

Tam mitis autem ꝙ; paciens ſoꝛtis ðꝛ.Et
latoꝛe vł foꝛti foꝛtitudine/qua ſupꝛa voca
uimus quandã duriciã cordis eo ꝙ victo

rioſius ſit vulneratũ et dolenteʒ pugnare

et vincere.q; ſanũ penitus et illeſum.et ꝓ

xvj. Melioꝛ ẽ paciens viro foꝛti.conſeq̃n
jer ſubiunxit.Et qui dominat᷑ animo ſuo
expugnatoꝛe vꝛbiũ.Licet aũt non paciaf
mitis a iaculis pſecutionu vel tribulatio⸗
nũnon paciatur inq; leſionemaut dolo⸗
rem.nNon ideo tamen minus foꝛtis ẽ: aut
eius virtus minꝰ ꝓpter hoc foꝛtitudo ym
mo tantomagis maioꝛq;virtusvl magis
maioꝛq foꝛtitudo.qnto vincit faciliꝰ.qn
oq; a vulneribus et alis leſionibus mi⸗
nus paſſibilis. Doloꝛ enim et paſſio atqʒ
vulnus ꝑ ſe nihil addunt virtuti.ſed ma⸗
lęriã pᷣſtant eius victoꝛie Qꝛſi quis di
erit quia mitis ꝑ illam virtutem no pati
tur.et adiecerit quoniã neq; agit.ergo vir
ius illa ocioſa ẽ.ymmo ꝓꝛſuaxnutilis. Jã
determinauimus hoc videlicet in hec. ꝙ
ſuppleuimus oꝛationẽ ⁊ expoſuimꝰꝑ ſup
pletioneʒ.vbi diximus quia mitis ẽ ꝗ nec
patitur ſubintelligendũ eſſe doloꝛem⁊ le
ſionẽ. Itexũ vbidiximus.quia mitis ſine
leſione et doloꝛe concipit iacula ꝑſecutio

pter hoccũ ſalomon dixiſſet ꝓuerbioꝛu. 4
Zel

nũ. Ratio em ꝓpter hec minus agit ga ſi
ne laboꝛe doloꝛe ⁊ difficlitate agit. unc

em̃ viriutes in pᷣmaom̃ino ociole eſſent⸗
inutiles.cũ nec laboꝛ nec doloꝛ nec diffici

paciens melioꝛ dicit᷑ viro foꝛti.ĩtellige bet

ca bona et mala ⁊? b

.
qᷓ; ſcᷣm quantitate.ſcom qualitatem vbi
credunt bona eſſe que mala ſunt aut ecõ
uerſo.ſicut legit.yſaie.v. Ue qui dicitj bo
nũ malũ.et malum bonũ ⁊c.ſcoᷣm quatię
tatẽ vero vbi credunt magna eſſe bona ꝗᷓ
parua ſunt aut ecõuerſo et de malis ſimi

ecti dono ſciencie que ꝑ ſe boni et mali
eſt. ſicut et nominat᷑ geneſeos.iij.vbi no⸗
minatur lignũ ſciencie boni et mali. ꝓpt
hunc erroꝛem dicitur Sapiencie.xiiij. In
magno viuentes inſciẽcie bellotot tame
magna mala pacem appellant. Ex hoc ei
erroꝛe bella acerrima ac ꝑiculoſiſſima vo
luptatum et etiã pacis vtriuſq; ac ſi eſſent
pacesja vicijschoc ẽ dono ſciencie et carẽ⸗
tibus amatur. ſicut enim ait ſocrates. In
bello coꝛpoꝛa hominũtelisin pace coꝛpo
ra eoꝛundẽ coꝛdis voluptatibus vulnerã

tur. ꝓpter hec dixit ſalomon ꝓuerbiorũ.

2222

xiiij. Uade contra virum ſtuliũ et neſciet.
ſubintellige contra eum. Non enim ſcit
ſtulti homines ꝙ coꝛda eoꝛum capiãt vo

luptates et captiuent᷑. ligent. in ſeruitutẽ?

redigant et occidant. ⁊ alia mala que bel
loꝛum ſunt eiſdem irrogent.ymmo quod
eſt ſupꝛa omnem inſanismtam execradã
miſeriam felicitatem reputant.et magna
ac gratiſſima obſequia ſibi pᷣſtari credũt.
cum eis lam pernicioſa mala irrogantur
De pace vtraqʒ hoc eſt iam a tempta
ionibus interioꝛibus q; ab exterioꝛibus

litas ibi locũ habeat.ymmo etiaʒ ibi eent. iam multociens diximus eius pꝛelia ſiue

inutilens.cũ virtutũ pᷣcipua vtilitas actio
nes eanꝝ ſint ſen oꝑatões. Rcoõm hec om

niũ ocioſiſſimus eet deus. oomino nibu

aes cũ ab eo in vliimo elongatiõis ſint
laboꝛ et fatigatio remnotiſſima. Jam
igit᷑ declarauimus tibi. quod de ſex virtu

nibus ꝓpe dicitur foꝛtitudo.⁊ qð eſtvẽlut

genus ad illas.Et qꝛ nõ ẽ ratio quare ali

qua eaꝝ potius dicat donũ foꝛtitudinis
q́; alia. Sed foꝛtitudo ĩ generecue gene⸗
Tale donũ ſoꝛtitudinis intelligit᷑ ⁊ ſpirit⸗
foꝝitudinis in.xvi.yſaievocat.⁊ hoc ſcom

intentionẽ quã declarauimꝰvidelicʒ cum
fuerit donũ gratuitũ.no ea intentione q
foꝛtitudo cõſuętudinalis aut etiã natura

lis virtus dicit.ſed cũ habuerit pfectioes
6⁶ ſupꝛa numerauim⸗ et narrauimus
Quintu malum e fallacig er errone?⸗
„D

S .

impugnationes omnium periculoſioꝛes
ac pernicioſioꝛes ſunt. et in vita iſta viris
ſanctis nulla ẽ periculoſioꝛ temptatio qᷓ;
ipſum non temptari. NRullumq; bellum
aduerſus eos conſurgu acrius aut foꝛtiꝰ
quamlipᷣa pax quam multi querunt.

Huiuſ doni vigelicet ſciencie luminede⸗

teguntur viris ſanctis fallacie quas dixi⸗
mus bonoꝛum atqʒ maloꝛum. hmõi do
ni radu ⁊ partes ſunt iuxta bonoꝛũ ⁊ ma

oꝛum diuiſiones. Herbi gracia.vnꝰ eius

radius eſt quo diuicie tempoꝛales ⁊ pauu⸗

pertas videntur. Iſto radio intuentur vi⸗

ri ſancti diuicias. ⁊ vident q; parua bona

ſint in pꝛimis.Deinde ꝙviſcata bona. de

4

qvanitas dũ nec fulciũt innitẽtes nec

Eplent olinetes. Hocẽ nõ ſaciant beretes

tas qua dceipintur homiñes et errant cir RR

mnde ꝙ ſpine pungetes ⁊ exulterates. Cer
io

—

R.

iter. Contra hecigitur hoc malum falæ⸗
acie deceptionis armantur et muniũtur

SoGnνμυμϑBPane . nHνn anmra ſ rrab dAα —err D at e *h nn leg
„ Ne α ſexto dovto qued r⸗Pce⸗ 2 Dale Se l S sä- er
L υοςhαùn a αMnαιιας ferc)
Be virtutibus eehn
fiec fructum pᷣſtant laboꝛantilis ꝓ illis. deowłnõ honoꝛifica ẽwel etiã ↄtumelio in
Deinde quatis malis obnoxios efficiant ſa.quo malo nullũ ꝑnitioſiꝰẽ.Cotra boc deo
amato:es ſuos.poſt ea fallaciã quaſi du, ergo malum munit deus electos ſuos et E.
ſe eas rape credutcupidi capiunt ab ifis armat dono pietatis.que ꝓut hic accipit Nieleel⸗
q fallacia ꝓculdubio fallacia ẽ laquei atzʒ ꝓpᷣe eſt veneratio ſanctoꝛum videlicel in ainsger
muſcipule ſicut oſtẽdimꝰ ex.xiiij. Sapien Smis ipᷣius dei.deinde ipᷣoꝝ que ſibi ſan⸗ iuulurſes
cievbi legit᷑. Quia creatura dei in odium cciſicauit.et que honoꝛificencie eius apꝛo eis thh⸗
hominũ facte ſunt in ruinã atq; muſcipu⸗ pata ſunt vt etiam ymagines nihil ſanci Anddi⸗
la pedibus inſipienti’. Sut ⁊ alia mꝭ ficatõnis habentes inter ſancta nũerant mnnefen
ta mala circa dinicias.qᷓ doniiſtius lumi Hoc dono pᷣditi ſunt qui omnia ſan⸗ u
„ „ ne clarent eo pᷣditis. ſir et pvona pauꝑta⸗ cta venerant᷑.⁊ ſanctoꝝ etiã ſigna.ꝗ ante linautſei/
tis. Scoᷣs vero bmõi luminis radius eſt crucẽ etiq in publica ſtrata non excur abi gtiorui
quo cognoſcit᷑ bonoꝝ ſen dignitatuz ma &= inclinatione capitis ad eam. ſimilit 2 polulpo⸗
S la ⁊ etia bona que in eis inueniut ⁊ ex eis ſacra vaſa non contrectat niſi lons mani⸗ itbnoſſ
apiunt q eas bene amminiſtrat. Teraÿ bus ⁊ abſq; alis venerationibꝰ. Qui er⸗ nade
tius radius eſt quo cognoſcitur cuiuſno go in minimis iſta faciũt.quid ĩ magnis Otnupenn
di bonũ ſit hec vita hocẽ q fugax.qʒ de⸗ facere oedendi ſunt. niſi fſoꝛte papulardi Mofnene
bile qntiſq; malis atq; piculis imixti atʒ id eſt puerilis et ridiculoſe religionis ho Ried
obſeſſum. ſimiliter ⁊ de moꝛte q; bona ſu mines ſunt. el eſt iſtud donũ ꝓpᷣe ĩ viira Memienet
quotq;ʒ ⁊ qᷓnta bona ex ea ueniant. ibili. Septimi 7 vltimu malumenl )pneseſe
Quartus radius eſt quo videt᷑ mun⸗ lta ſecuritas ꝗᷓ nihil habere poteſt hbo⸗ 6nien
dusiie ceroibugtactebus ſuis ſpũalibꝰ. mo lot ⁊ tantis periculis obſeſſus piculo ignarer
de ꝗbus circiter. x meminimus nos ſcri ſius.ſecuritas enim ẽ que ſpiritlales cuſto incnif
pſiſſe.aſcribẽdo vero alis negocijs coge⸗ des noſtros auta nobis diffugat autſbi
tibꝰ deſtitiſe. hmõi ergo fades ſũt opa⸗ interficit. Ne ergo puerilis eẽt vila ſã ude
tiones et ſiſitudines quibꝰmala moi ĩſpũ cctoꝛum grquitate atq; maturitate ſapien· Wis
lia doni iſti lumine cognoſcũt᷑. vᷣbi gra cie erudiuit et inaltauit eaʒ miſeratoꝛ do N
vna ſua facie mudus appet euidenter ee minus. Ne bꝛutalis et ebetudine — ſoen
ia cũ omnibꝰ diſcriminibꝰq̃ viantes im li tenebꝛeſcens dono intellectus eã ſimul Un
pedire aut ledere poſſunt. Scdᷣo campus illuſtrauit et acnit. leruinoſa pericnns nele
. certaminis cũ oĩbus ſilitudinibꝰ etↄpꝑan dono ↄſilij eam ſuffulſit.vt vidoꝛiola eſſz ſice
onibus eoꝛũ q in campo certaminis ſrali dono eam foꝛtitudinis armauit. vt aber *
inueniuntur. TCercia obſidio ſpnalis val ra ipus etoccepsſonibaliber nono lenz
lans nos ex om̃i ꝑte.omni genere hoſtiũ.ꝰ ſciencie pfudit.vteſſet eidem honoꝛifiia-a D
omniq; belli appatu electos impugnans videlʒ religioſa dono eam pietatis deco⸗ lirnn
⁊ ita de alijs quoꝝ viaʒ ⁊ deſtructionem rauit.vt eſſet tula a piculis et inſidijs.do D
triginta pᷣdictarũ facierũ intelligentibus no eam lĩimoꝛis firmauit. Licet n imoꝛ⸗ loten
4 apuimꝰ. Quinta radius eſt quo ma⸗ auiiinterimi videri poſſitant int mn gas, usſtrein
la animarũ noſtrarũ et bona que innata eo ſamen niiil eſt in nobis foꝛtius.Pꝛo⸗ ,Kan
ſunt quaſi aduenucia intuemur. Se⸗ prer quod legitur. Douerbiorũ riiij. ”U han
tus eſt coꝛpa noſfra et ea qᷓ coꝛpoꝛũ ſunt timo:e domini fidusa foꝛtitudinis. et Ec efir
bona vłmala. Septimꝰẽ quo illumi cleſiaſtici viceſimonono. Qui timet de⸗ Ougnn
ienda me Eleteutm ihil trepidabit. Et hocin ſequẽtibꝰ
namur ad ſcienda bona? mala in virtuti um nihil trepidabit. Et hoc in ſequetib⸗ naſicz,
ÿ bus et vicijs atq; peccalis.Eſt ergo donũ vbi de oneribus et mirahlibus imonis an
ſciẽcie velud ſtella ſex radioꝝ iſtoꝝ quoꝛũ loquemur declarabitur. Iſta ergo de ſe⸗ han
vnuſquilq; diligenti acpfecta deicriptioe ptem donis tihi ſufficiant velut pguſtati⸗ ncke
diuiſionũ ſuaru ptiu aut libeum nobilem ones atc; pludia magnoꝛum tra latunz. Nih⸗
ac pcioſum impleret.ſufſiciat autẽ tibi a? qui p alios veifaclenie graclac gar 0
nio vie ⁊ quaſi plibatio tantarũ ſcienciaz le ſcribentur. Seilo autem quia Sims dan
ſiue vnius tante ſciencie. Appet auteʒ eui auguſtiuus vtitur largius nomine ſcien uie
denter tibi vtilitas doni iſtius ſimul atq; cie nomine doni iſtius in pᷣmo libꝛo do nm
neceſſitas.⁊ in ſequẽtbus lucidius appe ctrine piane. Degenisaut; aut non fnit D
* hit. Sertü malü in vita humana ẽ ꝓ inteniio noſira hic. niſi aperire tibi viam ig
IHAphanitas ſiue execrabilitas. qua vita nrfa dare occaſionẽ. ſaltem vel modica ſa⸗
*
„
*

S
2
.

ðUÿ ..
e . N⁊G.MZẽ
NRE rg es onoſer ædwacio gναιππ α οις ρανυο α
. crxv!
. pientibus et exercitattis. mhter hoc dicunk fruc ſis hoc? ſpiritꝰ
ali Uinc autẽ reuertemur ad ea q ſe⸗ ahocfennt ſnernaſos hacel G, *
nugſeili n quent. ? dicemus tibi.qꝛ virtutes/idixe ſpiri nernot .
R auent. 7 dicemus libi. qey s/ Aſi dixerit qdis e ſpiritus ſanctus non po⸗
e . dona ſunt Ppler cauſas quas di terit ibi nomine ſpũs intelligi. ꝓpt illud
ee — X xim. Beatitudines aut nõ ſolu effectiue quod ſequitur in ſequenn cap. ad galarh
ncen vigelicet ꝓpter fructũ vel effectů beatitu⸗ id ẽ in ſexto. Qui ſeminat in ſpũ.de ſpiri⸗
ina dinis ꝗ er eis a retributoꝛe bonoꝝ inõ tri tu metet vitam eternam. quõ em poſſibi⸗
nun buitur ſed etiã foꝛmaliter. qm in babẽdo le eſſet ſeminare in ſpiritu ſancto. Ae
egebll eas ⁊ ꝑ participado beati ſumus. Quem qð reſpodemus qꝛ ipᷣe deus reſpondetð
nieſnai admodũ em̃ vida et peccata vere miſerie ſpiritu in. ij. Jeremie. nungd ſolitudo ſʒ
iſmai di ſunt. ⁊ vere miſeros eos faciũt in quibus ccdus ſum iſraheli aut terra ſerotina. In qͥ
reiſa ſunt. Sic vere bealitudines verevirtutes apte inſinuat ꝙ poſſibile ẽ in eo ſeminani
mnm eẽ neceſle ẽ. Ueriſime em dictuũ ẽ illud ꝓ⸗ 2⁊ nõ tanq; in ſolitudine vt fructum debi⸗
sdenn i uerbioꝝ.xiiij. Juſticia eleuat egentẽ. miſe tum nõ reddat neq; tanq;ᷓ in terra ſeroti⸗
gecittileiere ros facit populos peccatũ Declaratio na vt fructũ debitũ reddat temꝑe debio
NS aut hmoi ſcʒ qꝛ vicia ⁊ peccata vere miſe Seminare autẽ in deodebiti cult⸗ hono
— u ium o»zmanifeſia eſ: duia vici cia æ rificenciarũ dicuntur eo tropo quo ſeruj
RM necare veri moꝛbi. vere vulnera vere ßui grata ſeruicia in dominis ſuis ſeminare
aderien aen ſen inqnationes ſunt ⁊ alia hmõi dicunt ⁊ fructuʒ inde epectare mercedis
ſainiſt doequibus dubitari nõ poteſt an ipa ſint ¶Sica pſal.ſcriptũ ẽ.Qui ſeminãt in lachꝛi
e vere milſerie. Quare virtutes veras beati mis ſemina ſallicet dei ſeruitioꝛũ. in exul⸗

y tudines eſſe neceſſe eſt. Sicut em̃ beatitu tatione vo metent retributione eternam.

nnta do ad miſeri ſic virtus ad viciũ et pecca⸗ Et apoſtolꝰ dicit. qui ſeminat in ſoiritn ð
nictetin⸗ manare aynrei ſicut virtus ad be ſpiritu metet vitam eternã. Sigs aut
snis Ztlihdin ſic viciũ vel peccatũ ad miſeriã./)uerat quare duodecim illas vł virtutes
* Amplius OQmnia cotraria neceſſe eſt gvel dona potius noĩauit fructus apoſto⸗
nn aut ſub eodẽ genere eẽ pxrimemut ſub co ¶lus quã alias ſeu alia. Reſpondere poſſu
— trarus aut eſſe generalia ſicut dicit ariſtto mꝛ quia exempli cauſa dnodecim illa ex
— de bono er malo ſalicet ꝙ bonuũ et malũ p̃ſſu. relinquens idem intelligendum de
ncnn no ſunt in genere ſed ſunt genera alioꝛũ. alijs. Imponere ei iſtis duodecim ꝙ ma
wpinrnten Uirtus ergo et viciñ ſeu peccatũ.aut ſunt gis ſint fruct ſpũs q; alie virtutesnõ eſt
Enmale in allero duoꝝ generũ iſtoꝛũ qð manife⸗ tutu. ꝓbabiliter tũ credet alias illa dvuo⸗
Eanam, ſtũ c eẽ ipoſſibile aut ſunt ſub illis duobꝰ decim potius nominaſſe aplin fructꝰ ſpi⸗
sanund li ſa Aeri ſub alero reliauumſi re rius ga coirs caene, euidentiamilitat q
prlpn on lquo⸗ Aurti a ſunt geneta alioꝛuʒ. Nõ ẽ. alie. vel quia euidentioꝛ eſt ex eis refectio
Kuun bente. autẽ neceſſe vt multu imoꝛemur hic.quo⸗ ſpiritus ſicut apparet ſingnla cõſideranti
danholiſn nia de octo beatitudinibꝰ tractatũ ſingu⸗ bug. Prima eniz quatuo: ſunt. charitas
cisl ie tersalibi iam ſcripſim⸗ et in ſequentibus gaudiũ paxr paciencia que ſunt manifeſte
mmn in 8 uemurde meriue * retribunoni⸗ reficientes animã humanã. Requecia v⸗
ihunte bus iſtud irrefragabiliter patefaceremꝰ. ro octo unt longanimitas bonitas beni „
zunst Z EFructus aute dicunt viautes vel da gnitas manſuetudo fides modeſtia con⸗
dmti, 4Aogeel cto mns ſunt. vel qe fru⸗ tinencia et caſtitas.vel wopter boc diciꝝn
Al Oe ns inius Huane mmns lunt. aanten tur fructus ſpiritꝰ. quia valde ſpirituales
R ee ohe ſcienciarũ velut ager?⁊ pa ſunt.et ſpirituales efſiciunt poſſeſſoꝛes ſu
gaulin radyſus e ppler hecerpiſe ſuctus ipirit? os ſicut contraria earum carnales et ani⸗
e enmnn id sis s ein nobis ſpirituale. males. Uel ideo fructus ſpiritus huma⸗
n 1hagutse ð peſt et ſupeminet ei quod nmi intellige. quia maxime pꝛopter eas cre
= manbas eennen Jun ſcilic; Rutis ani atus eſt ſpiritus bumanus.et maxime ex
ennnllli Jſte 5 Fellan⸗ q̊ ⁊ ymago dei ſumꝰ. eis ex debito ranq; frudus ex arbo:e ſeag
. uncti Beßer inat viuiſico ſemine verbi runtur His autem ita expoſitis reuer
anizhen ven uctus iſtos ꝓferat. Darẽs etiim tamurad id quod ẽpꝛincipale noſtre ina
mnnnſti neeimd buana quas cocpiß erpa tentionis. Et loquemur de virtutibus ſer
Gainn bn lexibus celeſtis et eterni ſponſi mone vniuerſali iuxa traditionẽ ſccõꝝ et
– ini videlicet dei ⁊ dñi nri hieſu xpi. Clel ꝓ ſublimẽ itelleciũ eoꝑ ponẽtes ĩ pᷣmis ? ex
mnfeh⸗ .
J .

SJÿMWĩ “”“c 4 ”ñ ”ͦ”MUWͤ e . *. R
7
„ .

r AKS..
ern k wre lics BSePN ne “
̃ü

. ponẽtes diffinitionẽ beati auguſtini q̃ di
rit. Qnia virtus ẽ bona qualſitas mentis
qua recle viuit᷑ qua nemo male vtit.quã
Deus in homine ſine homine opatur Bo
ng inqᷓ; qualitas dicit᷑ nõ ꝑticipatiõe. ie

E n pticipado vłhabẽdo bonitatẽ.ſʒy ma

glis eencia ſiue eẽncialit.hoc ẽ in eſſendo
ippᷣa bonitas quẽadmodũ color albꝰ non
dðꝛ albus in pticipado vel habẽdo albedi
nẽ.ſed in eſſendo ipᷣa albedo. IJdẽigit eſt
Dicere bona qlitas mẽtis qð bonitas mẽ
us.quẽadmodũ coloꝛ albus coꝛpis idẽ ẽ
Dicere q albedo coꝛpis NHõ aſt ſequit i
eadẽ diffininõe ſicexponimꝰ.qm̃ iam ali⸗
bi didiciſti.quia reciũ ẽ cuius media non
exeunt ab extremis. Extrema aũut vite nre
oſunt deꝛꝰpᷣncipiũ a quo ẽlet deus finis ad
Aquẽ.vł ꝓpier quẽ ẽ.Quare recta vua ẽ ex
neceſſitate.q̃ in nullo exit ab hmõi extre⸗

—

mis ⁊ hoc ẽ qð ſupꝛa diximꝰqᷓ nec hʒ refle/⸗

clionẽ neq; recuruationẽ. Que em̃ hʒ re
curuationẽ exit ab altero iſtoꝝ extremoꝝ
vigelicet a deo.hoc eſt vita qua multi ſibi
viuũt.qꝗᷓ ſua ſunt ſolũmõ querẽtes.inten⸗
tiones ⁊ oꝑpationes ſuas in dei honoꝛifi⸗
cenciã nullatenus extẽdentes.ymmo eas
in ſevł in ea q̃ ſunt ſua penitus recuruan⸗
tes.ac in ſeipᷣis eaſdẽ retinꝛtes. Appa⸗
ret etiã tibi ex pᷣcedentibꝰdetrũcata atʒ de
decuruata pene tota longitudine ſua.dũ
eEerxxrra ꝓpꝛiũ ſubiectũ nõ extenditur q̃ vſq;
4. ad deuũ ꝑptingere debẽt vt diximus ppter
hmõi decuruationẽ.⁊ debita ꝓtenſioneʒ.
diclũ eſt in.viij.ſapiẽ.quia ſapiẽcia attin⸗
git a fine vſq; ad finẽ foꝛtiter ⁊ hoc verũ ẽ
de ſapiẽcia creata.q̃ nec ſe nec opaniones
ſuas recludit ſiue incarcerat in ꝓpᷣo ſubie
cto .ꝓymmo extẽdit eas ꝑ gratitudineʒ ſiue
denotionẽ in deũ pᷣncipiũ dum eas illi at
* tribuit et ex eo ſiue ab eo tanq; dona gra
cie ſue illas eẽ recognoſcit.vſq; vo ad de
um finẽ eas extemiendo pꝑtingit dũ ꝑ eas
gloꝛiã del querit. Sapiẽcia vero increata
attin git virtute atq; poteſtate ſua omipo
tenti.a pᷣmo creato vſq; ad vltimũ.coher
cens fregens moderas retinẽs ⁊ conſer
uans lotuʒ foꝛtiter hoc eſt abſq; reſiſtẽcia

