ligit deũ ⁊ illam. aut᷑ alterum magis ſiue
aurẽ equaliter ſiue magis illa qʒ deũ.In⸗
iurioſus ẽ peo cũ ipᷣe ſit incõꝑabiliter ma
gis diligedus qʒ iꝛ=ꝛ“ Amplius. Oia
acit ꝓpter illã hmõi homo.et nulla ꝓpt᷑
deum. magis ergo diligit illam qʒ deum
Amplia. ſi hmõi hõ ſeruit deo ꝓpter ob
tinendã ab eo felicitatẽ iſtãſolũmodo vẽ
dit ergo deo ſuũ ſeruitiũ quod eidem im
pendit. Quare nõ eſt inter ipᷣm et deũ qũ
tuʒ ad hoc niſi venalitas aut mercatio ſi⸗
ue negociatio. Negociatoꝛes autẽ ſi inui
cem non ſeruiũt ſed merces et pᷣcia im cõ
mutãt Amp̃. hmõi hõ ſibi ſolũmo ſes
uit. Sibi enim ſoli ꝓdeſſe intendit et nõ
deo. Nos autẽ de hüs meritis ⁊ retri⸗
butionibus ꝑſcrutaciꝰ et lacius loqmur.
In tm autẽ determinatũ ſit tibi.quia

mõi hõ nec bonus nec iuſtus ſimplicir

dicendus eſt ſcõm aliquã trium pꝛenomi

Oſt hec auteʒ inqremus dẽ hmõi
habitu an ſit equalit᷑ volũtas vel

ſciẽciã. aut ambo illa. aut alterũ
OQOꝛ virtutes aut votũtates quedam ſunt
aut non ſine volũtate. Incipiamus ergo
et dicamus qm̃ in anima buana nõ inue

enſiua deinde motiua. cuius due ſpeci⸗

re vel gloꝛia bonus vel iuſtus dicendꝰ ſit Aenke niſi tria genera viriũ. Nidelʒ appᷣ⸗

frauder:honoꝛẽ ei ⁊ gloꝛiã nõ ſolũ nõ ex
pibẽs in oꝑibus ſuis.ſed nec etiã intẽdẽa
Deinde cum ipſa felicitas eterna bonum
crealũ ſit.nõ eſt in ea vllatenus quieſcen
dum finaliter aut ſiſtendũ. Sicut em̃ nul⸗

lũ tale banũ ꝓpter ſe ẽ ſic nes ꝓpt᷑ ſeibᷣm
Wizas. Alioqnhi mmletpil⸗

ſolũmolli
citer oꝛdind Rõi crea dꝛis et ipi nature cõ
tradicit᷑. Cũ em̃ nnllũ tale bonũ in ſeipfo

finis ſit ſed magis via tibi ſit ppter aliud

nullo mõ via ſed magis finis habendũ
eſtiquẽadmodũ cum creatoꝛ et in ſe finis
ſit ſicut ⁊ pᷣncipium omniũ bongꝝ. nullo
moõ via im̃ habendus eſt. ſic et quod via
in ſe tm̃ eſſe natum eſt. vllo modo finis⸗
babendũ eſt. Amplius. hmõi homo
diligit felicitatẽ et vitã eternã ꝓpter ſe ho
mine tantũ aut diligit ꝓpter illã.aut non
Si ſic ergo magis illa qʒ deuũ. Si no. In⸗
gratus igit᷑ ẽ datoꝛi illius deo.cũ eouſq;
diligat datu illius. et dea non diligae

es vł partes ſdlicet impatiua motus ef

fectiua illius et effectiua quidẽ nullatenꝰ
ſuſceptibilis ẽ virtutſ. Nulla ei habiliiaas

mẽbꝛoꝝ ad motũ.nullus habitus ai eis

generari poſſit. virtꝰ inqʒ de qua hic agi-

—— 22

tur noĩatus ẽ.virtus ergo ẽ ꝗͥ tempoꝛũ et
opationũ frequecia gen
ſiua vi generat᷑.auti

——

otiua impatiua

motus.qꝙ ſi in appᷣben ſua tũc facile ẽ de⸗

clarare qꝙ vel opinio ẽ vel ſciẽcia.Dubita
tio eĩ ⁊ admiratio hactenus vᷣtutes a nul
lo hoĩm nomiate ſũt.Q aũt nec opinio
nec ſciẽciavirtus hmõ iſit inde manifeſtũ
eſt qm̃ nõ q magis opinat᷑ aut ſcit ĩ eis ꝗͥ
vtutũ ſunt magis bonus aut virtuoſus ẽ
Poc aũt ex neceſſitate ſequeret. Si eniʒ
opinio aut ſciẽcia virtus eetaugmentum
hmõi eẽt augmẽtũ illius virtutis.⁊i qͥ au
geret hec. augeret ⁊ illa.Quẽadmodũ et
alibi dicit ariſtoł.Quoniã amoꝛ nõ ẽ ↄcu

iſcẽcia coit.nõ eĩ q magt amat ⁊ mag

ↄcubitum cõcupiſcit Ipe aũt ariſtołteſta

Oi ſi dixerit q; nõ diligit deũ

in cõpatione alterius. Dicit em̃ ariſtotel.

erat. aut ĩ apph-

remoueiur bonitas.ergo ipᷣa eſt bonitas
et bonitas ipᷣa.O autẽe veꝝ ſit hoc qð ea
ſola poſita ponit᷑ ⁊ bonitas.⁊ ſola remo
ta remouetur. Inde manifeſtũ ẽ. quonia
homo bone volutatis ſimpliciter bonus

— — —

c.⁊ qꝛ habet bona volũtatẽ talẽ videlicet

operadis qᷓ̃ non adiuuet multipłr bonita
le qua diximꝰ hocẽ bonavolũtatẽ.Erudi

ti em̃ ſic dic augꝰmelius mõis oibꝰ-opxpan

tur.⁊ qðᷣ d ariſtol.qꝛ ſciccia inbil aut pa

rũ oꝑatur ad virtutẽ.de ſciccijs alis ⁊ re⸗

rũ aliaꝝ iteiligẽdũ ẽ.nõ ðᷣ ſciẽcia qᷓ cogno

1αυ Sſ .
BDe o virtutibus .—
tur. ꝙ ſcire vel paruʒ aut nibil opatur ad geque hõ ſittou ẽ ex bonitate vł malicia ſiespn
virtutẽ. Reſtat igr vt hmõi hᷣbitus gene volütatis · Amp̃. Lolle bonitatẽ a vo⸗ us zu
retur in vi imperatiua motus tm. Impe⸗ luntate felictis in hoĩe ꝗbuſcũq; vł qñtiſ⸗ nvinaß
ratina autẽ motus ẽ ſiue vis volendi. In cũq; volueris ſublata eſt bonitas ab illo gamoen
vi vo volendinõ generatur habitus niſi Pone bonitatẽ in ea ſublatis ab eo alis tibnth
volũtas ant volunnisquare hmõi habi- gonſcuq; voluerè bonitatẽ in eo poſuiſti nönini
tus non erit niſ voluntas aut voluntas. Et de malicia ꝗdẽ manitfeſtiꝰ ẽ.qꝛ poſita atan.n
Aumßp. Si er frequẽter appᷣhendere nõ malicia in volutate. de neceſſitate ponit ducbus
generatur niſi habitus apphẽſiuus: ergo malus hõ ſublatis alijs ꝗbuſcũqʒ.Et re⸗ D
ex frequẽter velle nõ generaturvt ita diea mota malicia ſilr a volũtate re manet hõ ſeſbeiec
tur nili habitus ad volendi ſiue volitiunꝰ nõ malus remanẽtibꝰalis qbuſcũq; ĩieo Rlick
habitus aũt ad volendũ nõ eſt niſi volũ jter ſolã malicia votũtatis. Rũdemꝰ L. ſi⸗
tas.quare virtus ᷣm hoc cõſuetudinalis/exgo i oibus hiis qam̃ ꝓculdubio bonitas 6 neſit⸗
non erit niſi voluntas. Amplius. Pe Hiſta ↄſuetudinalnõ ẽ niſi volũtas habitꝰ ſrtnn
ſita voluntate habitus: volũtate inq; bo ¶hocẽ volũtas ſirmata ↄſuetudine in oe W
ma lolũ ponitur bonitas et ponitur quis radis bonis licetvis appᷣheſiua foꝛſitã nõ inie
bonus ⁊ remota remouetur. ergo volun ſitĩ nob aſſuefactoibꝰſuis.nõ ſit ſine acꝗ iteg
tate per ſe et ꝓpᷣe eſt quis bonus. q̃re vo ſitiõe multiplicis melioꝛatiois ſue. Aen auss
luntas hona per ſe et pꝛopᷣe bonitas eſt. lur ei illi ꝓmptitudo ⁊ certitudo cogno mͤfn
Amp̃. Ea ſola poſita nihil pontur qd ſcendi que bona ſũt. De ipᷣa expiẽcia oꝑa one
non ſu ipᷣm.ct ea ſola remota nibil remo ton generat in eo cognilio alioꝝ multoꝝ ſiſi⸗
netur qð nonſit im. Ponitur autem ſic ? nec poteſt eẽ melioꝛano eiꝰ in oꝑans vel i

habitũ. bonitatẽ habet ex necemſtate qc ſcutur ipe virinoſe oꝑatiões.Queadmo⸗ .
quid aliud non habeat.⁊ qui caret bona duʒz eĩ viſus velvidere nõ nihilvłnõ paꝝ frn
volũtate hmõi bonꝰnon ẽ.quicꝗd aliul opꝑat ad greſſũ ymmo multuʒ.Sic ſciẽcia e
habęeat. quare nibil niſi bona voluntas operãdoꝝ ꝑ multũ qdẽ oꝑatur ⁊ ad oꝑa⸗ yi
bonũ facit habentẽ. hocet Auguſtinꝰ di tioes eoꝛuũ.⁊ ſic virtus greſſibił valide im ui
cit in libꝛo Enchytidion qꝛ volũtate recte pedita eẽt ſi nõ adiuuaret᷑ viſu òùgreſſus iiin
viuitur. ⁊ voluũtate peccat᷑. Silr Seneca. egit eidẽ ꝓfidetur ac pcauet. Sic vir a
Omne peccatũ adeovoluntariũ.q ſi nõ kus abſq; hmòi ſciccie lumine quaſi ceca *
ẽ voluntariu nõ ẽ peccatũ quare ⁊ de bo ect.neſcies ad aut qlit᷑ ageret.quẽadmo⸗ iſ
nis neceſſe ẽ ſilr ſe hbabere Amp. Cum dũ cecus gradiẽs⁊ ꝑiculoſe.⁊ neſciẽs uuus „
n menie humana volũtas ſit inſtar imy vel quoꝛſuʒ iret ambulare vide, quẽ'ad i
atoꝛis cui ſubſunt parẽt om̃ia alia. Sc modũ igi Ld quibuſda exho els. aliud uc
Mencie autem 2 oꝛie ceteraq; hmõi in ẽ virtaggredicẽdi ⁊ogẽdi mi gnifica edi⸗ nd
ſtar conſiliarioꝝ qui ſuggerere atʒ ſuaide ficia ac ſumptuoſa. Aiud ars eadẽ faciẽ⸗ Nn
re vtilitates et pericula oſtẽdere in opib di architectoꝛica videlicet. Sic ⁊ in bonis Nun
ſolũmodo poſſunt. ſed nec impare qacqʒ viris. aliud ẽſciccia qua cognoſcũt quid nl
nec exequiſmẽbꝛa vo et vires motiue ĩfe⸗-⸗ asgendũ ⁊ qualiter et quãdo ⁊ cni:alisvir ſed
rioꝛes velut miniſtri ſunt et executoꝛes mñ̃ tus ⁊ facultas aggregiedi talia et agendi eulie
iuſſionũ ſeu pᷣceptoꝛũ huius imperatoꝛeis Poſſter iñ inielligi verbũ illud ariſtoł eno⸗
Senſus vo ererioꝛes ſunt velut nũcij et ã dixit ſcire vel parũ vłnihilopari ad vir Cur
curſoꝛes ea q foꝛis viderint vell andierint tutẽ.hocẽ ad eè virtutẽ vel ad eſſenciam ſolen
ad cõſiliarios et imperatoꝛẽ hmõi repta⸗ ipᷣius.Ad bñ aũt ſe hr̃e illiꝰ ꝑ muitum vt W
tes.Maniſeſtũ eſt qð vt bñ v'male omia diximꝰ opat᷑.vtpote dirigẽs et illuminãs me
hmõi admiſtrent totuoſiſtit in bonitate opatioes illiꝰ. Quema duʒ viſus ad
vel malicia huius impatoꝛisĩ bona aũrẽ vtutẽ greſſibilẽ nibil opatur qsti ad eſſe⸗ R
abmõòi oĩa bñ ammiſtrat ⁊ regit ⁊ malꝰ Gã.Ad bñ aut ſe bre illius hocẽ ad hoc. ß

tſge⸗
ene
Bhgis
rnahpi
cbaligd
ennneti
scplig

Mäboirn
endnun
Mncc
Blöſiſtee
iosſe N
tinggine
bälerri
bche
mii
GesClinin
nbigko
läi
Auurtad
ſpekraicen
iuiget⸗

anei⸗ n
ninectin

—

- £
vt bene ⁊ bonas reddat oꝑationes greſ⸗
ſibiles p multu. Sias ant dixerit. gqa
vᷣtus ↄſuetudinalis no generat in alteru
tra viriũ pᷣdictarũ ſeu in ambabus ſimul
Sermo eiꝰẽ ĩpoſſibilis.et hoc ẽ.qm̃ ſcõm
eũ hmõi habitus aut totus eẽt in vtraqʒ
hmõòi viriũ aut partim in altera ⁊ partim
in altera.vt aũt idem numerus habitꝰ ſit
in duobus ſubiectis ſimul impo ſſibile ẽ.
Silr vt partim in altera.partim ĩ reliqua
ipoſſibile ẽ cũ habitus ille ſit impartibilis
Si aliud eſtiſcdᷣm hoc etia habitus ille ni
hil vnũ eſſet. quẽadmodũ em̃ ex generãti
bus illũ nihil vnũ fieri poteſt.videlicet ex
ſcire ⁊ oparivel ex potẽcis eoꝝ. Sic ex ge
neratis ex ipᷣa vł ex ipᷣis.nihil vnũ fieri vł
cõponi poteſt.Et quẽadmodũ ex frequẽ⸗
cig open greſſibiliu ĩ ſola vi greſſibili vel
oganis ipiusiſnõ autẽ in oculisvł inviſu
quaqʒ ſine ilłnõ agãtur hmõi opa. Sic
habitusvᷣtuoſus in ſola vi motiua q̃ greſ
ſibił ſpũalis ẽ ſolũmõ generat᷑. Nõ in vi
appᷣhẽſiua nobili que ẽ viſus interioꝛ
Si gquis autẽ querat quare voluntas
gSend onos efficiat volẽtes ⁊ ſciencia bo

ni bonos nõ faciat ſcientes. Reſpon⸗
demꝰqꝛ voluntas imꝑatiua ẽ vt ſupꝛa di
mus. ⁊ oĩa oꝑa nr̃a ſunt ſubdita et obe⸗
diẽcia ei.Et ꝓpter hoc bonitatẽ eiꝰ ⁊ ma
liciaʒ ſequ ũtur ex neceſſitate bona ammĩ
ſtratio et laudabile regimẽ nri met ⁊ nr̃o
rũ hocẽ oĩm eoꝝ q̃ noſtra ſũt. Ampli⸗
Noſip̃i vt ita dicamꝰ ſupditi ſumꝰ volũ⸗
tati nre licet ſubiectione liberrima.nõ au
tẽ ſciæcie nullo mõ qre cũ bona voluntas
nra ẽ cui paremus ꝑ oĩa. bona ẽ oĩs oꝑæ
tio noſtra.qm oĩs opatio noſtra tunc nõ

eniſi execunio bone ⁊ bñ impantis volun
latis. Amplius. Uoluntas intimoꝛ ?
mage

aʒ ſciẽci gis penetras. oõ ẽ ergo mi
rũ ſi ma llat ſigi volentẽ qᷓʒ ſciencia
ſcientem. ꝰ*ꝰ Amplils. Uolũtas ẽ vniẽs

volentẽ et volitu et etiã ipos volẽtes inui
cem.Inde ẽ ꝙ vnũ volẽtes vnũ dicuntur
eſſe.quod ẽ ꝓpter vnitatẽ voliti. Maioꝛ
aute e coõiunctio et foꝛtioꝛ quoꝛũcunq; ex
tremoꝝ ad mediũ qᷓʒ illoꝛum adinuicem
Quare maioꝛ eſt volentis ad volituʒ. q;ʒ
volentiũ pt illud adinuicẽ.odẽ mõ eſt
inter amantẽ et amatũ ⁊ inter amates ad
innict᷑. Amãtes eĩ ſe adinuicẽ ⁊ amicivnũ
eẽcõi fmõe dicũtur. Amas em̃ et amatũ
adeo vniũt᷑.vt amas ſe nõ aliud eſſe repꝑi

ret q; id qð amat. Sicut apparet de au⸗

7

νM⸗)̈ꝶ⅓—ε οοσπι . lu tiacB :

rõ ⁊ dĩuicijg eius qui non aliud ſe eſſe re
putat qᷓ; auwũ diuiciarũ ſuaruʒ. Uude
pᷣdia ſua et toꝛcularia ⁊ grägias membꝛa
ſua nominãt.De ſciente aute qð aliquod
ſcitoꝝ ſuoꝛũ et ſcitũ eẽ membꝛũ ſuũ noiet
inauditũ ẽ a ſeculis. Amoꝛ vo ⁊ volũtas
⁊ ſi ratiõe differre videtur.ſubiecto tamẽ

⁊ eẽncia vnũ ſũt. Utrũ aũt ſciẽcia o pe W

andoꝝ qᷓ aſſuetudine ⁊ expiencia illoꝛuʒ
acquirit᷑ virtus noĩari debeat.aut virſius
ſitſicut eẽ videt. cũ pꝛudencia nomiatiſſi
ma virtus ſit. ⁊ inter quatuoꝛ cardinales
pᷣma. queſtionẽ habet nõ lenẽ̃. ⁊ nos ꝗð
intelligenti ſufficere debeat qð in ꝑte iſta
diximus in qnta pte tractatus tociꝰ vide⸗
licʒ in capitulo ð fide.⁊ adhuc neceſſe bq
bemus repetere cũ additiõe eoꝝ ꝗ neceł·
ſaria ſunt ad cognoſcendã vᷣtute ꝗͥ noiat᷑
pꝛudẽcia.⁊ faciemꝰibi ſciri ꝙ nõ ſola pꝛu
dẽcia vᷣtus ẽ appᷣhẽſiue nr̃e nobilis ſupe⸗
rioꝛis ĩmo etia multe alie ſic iam declara
uimꝰ de fide.Uerũ generatio earuʒ no e
pꝑ aliquẽ triũ modoꝝ abus oſtẽdimus ge
nerari virtutẽ ↄſuetndinalẽ ymmo ⁊ irra.
diatio pᷣmi luminis qð ẽ deusverꝰacvnꝰ
⁊ ẽ aſꝑſio pᷣmi fontis⁊ vniuerſalis.qui eſt
implens oĩa ſecula.in tm igr nunc deier⸗
minata ſint tibi q̃ diximus.vt ſcias no ee
neceſſe generari habitũ.q ſit virtus ⁊ ſciẽ
cia. ex frequẽcia appᷣhendi vł cognoſcẽdi
q̃ opanda ſunt.Neq; oẽm hmõi ſciendia
etiã cu fuerit habuus virtutẽ eẽ. Poſſibi⸗
le iñ ẽ hmõi ſcienciã generari q virtus ſit.
et hoc declarabimꝰ in capitulo pꝛudẽcie
Oſt hec aũt nobis relinquit᷑ vide
re noĩatiõesvirtutũ ⁊ cauſas eaꝝ
Pꝛima igr generalis ean noiato
q̃ vᷣtutes nominãt.qᷓ noĩalio eaꝝ vt dic
tullius. antiquitus ſoliꝰ foꝛutudinis fuit.
Cauſa autẽ in hoc manifeſta ẽ qꝛ nõ ſtati
innotuit virtuoſitas ſeꝰ vigoꝛoſitas alia⸗
rũ.pene aut ſemꝑ foꝛtes apparuerunt et
nominati ſunt qui laboꝛibꝰ ⁊ doloꝛibus
nõ facile vinci potuerũt. Poſtmodũ autè
innotuerũt ꝑ expiencia multiplicem. alia
certamina alia bella conſurgere virg me
teʒ humanã videlicet a delicijs ⁊ diuicug
ab honoꝛibꝰ glia ceteriſq; pmõi.quoꝛu
victoꝛia ẽ valde rara et difficilis. ꝓpt qað
et foꝛtes et virtuoſi noĩati ſunt ꝗ talia vel
viciſſent vel vincere poſſent.Et bone qua
litates quibꝰ hec poſſeni virtutes et foꝛti⸗
tudines noĩate ſunt. HNom r

Aominata e igr vi
tus a vi ⁊ tuendo.vi em̃ ab hmõi AR

2

ö=Sb 9 derexy uaſi aε αℳaο τWτuπο 1

— CSendo nomra Pfenr 20 Sryr
Be „ virtutibus
tuetur poſſeſſoꝛẽ ſuũ.ne ledat᷑ aut coꝛꝛuim nibus eoꝛũ qui duris operibꝛ aſſueti ſũt. nitn
patur aut capiat᷑ ab illis.Pꝛabiliter ꝗ̊vr in coꝛiarijs et agricoł fabꝛiſq; ferraris ne
2 q; virtus a viro quaſi viritas a quibuſda ęt metalloꝝ operarijs. ⁊ hac bonitate di· gealnei
dici putata ẽ.eo ꝙ veri noĩs vires interiꝰ ficile ledunt.et fadle repellunt iacula ab un
⁊ animos viriles efficiat.ſicut econtrario hoſtibus ſpirimalibus emiſſa.qualia ſũt nnse
vitio effeminatur infirmat᷑ quoſcũqʒ poſ vᷣba cõuitioꝝ detractonu.et alioꝝ hmoöi netlatet
ſederint. Sut et alij Nui dixerũt qꝛ virtꝰ q que coꝛda tranſuerberat atq; tranſſigunt (ilerſe
Avini ſtatus nolata e. p ſimilitudinc igid hac etiam virtute facile irrupunt reſfſ· Anern
O coꝛpalis foꝛtitudinis et virilitatis ⁊ vus ſtencia quẽadmodum lapis cum ponde⸗ uigtt
et foꝛlitudo noĩatus eſt hmõi habitꝰ. Et roſitate ſua deſcendit.irrupit aera ⁊aquaã mnspe
ꝑ ſimilitudinẽ naturalis potẽcie. Hoc eſt poſtmodũ deinde etia terrã intrans ali lo
ante ex tribus cauſis vel potius quatuoꝛ. quatenus in eam. ſic ⁊ iſti cum dura iniii ſaoſunn
Torlegem dicũtur coꝛꝑaliter quidaʒ ad cient vel vᷣboꝝ vel contumeliarũ vel ver⸗ Gnbi
onera poꝛtada. Alij ad laboꝛes toleran⸗ boꝛũ irrumpunt ea facile et abſq; leifone aiizl
dos.alii ad bella.alij ad leſiones repellẽ⸗ el vulnere coꝛdium. Utrum aut vna .nena
das.ſicut aper et cocodrillus ꝓpter duri⸗/ſt foꝛtitudo ex qua omnes iſte oꝑatůnes yenns
Aaã ac ſpiſſitudinẽſcutis. Inuenit eiivna⸗ xeant merito queſtio ẽ. Sumiliter ⁊ vtrũ p fnnno⸗
quaq; iſtarũ ſine alijs. Inuenit᷑ em ſoꝛtis cadem ſit ipa que paciẽcia. Deinde quid Pnadee
ad onera qui nõ ẽ foꝛtis ad aliqð alioꝛn. eęrit mãſuetudo.et qd bonitas illa vñ gᷣs En
Inuenit etiaʒ carne tenerrimus ad bella mitis dicitur. et qualiter adiuicẽ differat. uml
oꝛtiſſimꝰ. Onera vᷣo ſpſalia ſunt guber vnũ ratioe im̃.an ſubiectoſetiam ⁊ eſſen⸗ Iund
natio multitudis cuiuſcũq;.Ad qð onus cia.merito querat quis.nos autem non⸗ ien
multi infirmi inueniunt᷑ et debiles malẽ dum venimus ad bec et ideo ſuo loco ilæ Wenne
tes laboꝛare ſcribendo legendo ſtudẽdo lud determinandum reſeruamus. Wähen
diſputãdo pᷣdicando. Ueil etiã coꝛpaliter (¶ıR Ecunda autẽ eſt exę nominationi⸗ onse
vt agriculando qᷓ;ᷓ poꝛtare onus regende · bus quibus vᷣtutes noiari coſue E
multitudinis manme diſcole ? diſcoꝛdis — uelunt gfectio. et hecẽ. qm̃ mens ie
ſicut euidenter apparuit in moyſe ex ifis Humana cum eit ſine ulis. eius eè eſt val⸗ mnn
teſtimonijs eius.laboꝛes aut ſoirituales de incopletum q;tum ad bene.ſe habere e
ſunt et coꝛpales. videliq; pſallendi legen⸗ et valde infoꝛme.et homo ipſe in illo ſitis in
di cantandi oꝛandi et multi alij hmõi qs Iu velut potenciale quoddaʒ ẽ ⁊ materia lein⸗
ꝓximo noĩauimus et multi alij copales lę ad hominẽ pfectioibus iſtis cõpletſdim nyſie
aũt per ſe noti ſunt. Ad vtroſq; aũt inue⸗ Et diximꝰ aliqñ ꝙ ipᷣe ẽ ſicut ymago ſcul⸗ liſopen
niũtur multi foꝛtes qui in Relos aano⸗ pta non aut pollſia nec tota decencia mẽ⸗ ipoſen

pleriſq; infirmi.facile quippe aul vẽto in bꝛoꝝ circũciſa hoc autẽ dicimus ſᷣm ſtatũ
anis gloꝛie deijciuntur. ant ira vel inni⸗ Vmoi coꝛruptionis. Iſta vᷣo ꝑfectio in ea
dia vaſtant.aut cupiditate ſeu ambitiõe videlicet virtutũ ẽ ſicut ↄpoſitio coloꝝ no
facile capiuntur Sicet multi ad bella biliũ aut ſicut deauratura.Cũ igr ymagi⸗
temptationũ ſpiritualiũ foꝛtiſſimi ſũt arx naius fueris meniẽ humanã in iſta pfecti
. magnifici. Ad pꝛenominata vo videlicet one. videbi eã anñ hmõi pfectignẽ velut
onera et laboꝛeseifirmi.⁊ hoceſt quoni materiale quodda et potẽcig ad bmõi
amvinci dedignatur er ſancta ſuperbia ? pfectiõis opletionẽ inuenkes ea in iſtis

amvin . 4 ln
poculis ſemper habent deuʒ certanti ꝓ dDuobus ſtanbus ſic ſe habentẽ. quemad mniu
ipᷣo ingenij inſopectoꝛẽ pmpriſſumd adi modum puerſe babetad viru. Duer emß R
toꝛc.magniſicentiſſimuũ remuneratoꝛẽ.ſi eti ſi homo noietur.ad virũ lamẽ poteciq⸗ eh
At dirit ſanctus et ſapiens. Auguſtinus. le quodda ⁊ materiale ẽ. eum ant patefes: unn
*νnaα U8ο inquit clamat dominns cretate ad cerimꝰ ti ſtatu oꝛiginalis coꝛruptionis. nnin
iuuabo.vincite coꝛonabo. Quibuſdam oſtendem⸗ tibi alias iſtarũ reru ſimiliiu gin
em er magnificencia coꝛdis moleſtius eſt dines.que om̃ino impꝛobales et ineex· ginh
vinci. ⁊ potiſſimũ ab hoſte quivires et ar dibiles ſunt. coꝛruptioneʒ illam acpuerſi ai
ma non habet cõtra nos niſi quas ei foꝛ⸗ tatem ignoꝛantibus. Similitudo ve⸗ in
e dederimus. Quibuſdã quoq; eſt foꝛti ro.qua vtitur ariſtol in rebus iſtis de ſa⸗ e
tudo in mẽte. ſicut duncies in lapide. aut Pula non ſcripta. de ſpeculo in quo nooo i
in cocodiilli cute vel guea nocu iu ma⸗- dum reluxit foꝛme alicuiꝰ apparitioint·⸗ ᷣ᷑ u

„ S . ð 9Baιννναοαυe Aerer

%M
8 Z 1„0
hi —
Ngde tionẽ eius ſatis exponunt.⁊ ſentenciã ipſi lin atʒ inoꝛdinatoꝛũ.bene ſe habet a par
hen us. de ipa anima bumana quã opinatꝰ? le illa animahumana et ſana ẽ. Et quem
unu creatã eſſe vacnã a ſciencus vel virtutib?. admodũ cũ virtus viſibilisnihil hʒ tur⸗
inau verũtamẽ receptibilẽ earũ nos concedi biditativł obſeuritatt aut ſedle illiꝰ bñ ſe
l mus ꝙ aliquatenꝰ verũ dixit. Sed totaz hʒ et ſanꝰẽ oculus. Sic virtꝰ nraviſibilis
ami veritatẽ deſtatu animehnmane qualiter interioꝛcum nihil habuerit obtenebꝛati⸗
—KZHZðZ ſcilicet ſe habetſtatim vt creata eſt.nec vi onis aut ſequele ipᷣis bene ſe habʒ etſa
Psangn; dit nec attigit totaliter. Sed eam reuera na eſt anima humana in parte illa. Hec
W tetigit.⁊ hoc ẽ quoniã coꝛruptionẽ qᷓ; diri autem pars mens ſᷣm quoſdaʒ in anima
RKRDK mus penit⸗ ignoꝛauit. Pꝛeterea ſi coꝛ nominatur iuxta verbuʒ ariſtol. in libro
tandmntt rupno et immerſio coꝛꝑis non impediret thopicoꝝ.Fiet autẽ manifeſtius qð dixi
RK” foꝛſitan nõ vacua crearet᷑ vt ſenſit ariſtolł Hus cum declarabitur tibi.quia vicia ve
aebſge að i hic nõ difſinimꝰ.Aie eĩ ade ⁊ eue qᷓ uxmoꝛbi ſũt er laguoꝛes ac vulnera pec⸗
— añ oẽs alias create ſũt:ñ vacue create ſũt cata vo yulnerationes et caſus.
— Cum em̃ conſtet animam bumanã ſcoᷣm Uartavero ex nominationibꝰeſ
ünn ſuperioꝛes vires ſuas nobiles regioni lu aua nominatur decoꝛ. nominaz
1danca cis.ymmo ipſi luce eterne.que ſᷣm ariſt ol autem decoꝛ a decẽdo ſiue ab eö P
Rinsi vlrima decẽ intelligenciarũ ẽ. ⁊ vocat eaz ¶ quod decetet hoc eſt quoniã nihil adeo
inii ielligenci agente. Scom platonemꝰo oecet animã humanã vtvirtus.⁊ hocma
n i mundus ſpecierũ ſiue ydearum quem vo nifeſtũ eſt ex contrario.quoniũ nihil aðo
anicſe, cat mundu archetypum ⁊ mundũ exẽpla dedecet eam ſicut contranuʒ virtutis ſiue
Pol plarẽ mundũ intelligibilẽ. Augꝰ vo vo (viciũ nihil oino adeo alienu adeo diſcre
ivbon cat eam eternã veritateʒ. Cum inq; hmoi pũs a natura bũana vt viciũ.Quẽadmo
Nuns? luci ꝓxima ſit ⁊ abſq; medio.niſi a ꝑte co duũ eĩ nihil aðo decet oculij vt viſꝰ aut qðᷣ
Aunmno, poꝛts aliquo modoꝝ impediretur nõ vi⸗ viſuʒ adiuuat.vt pupille rotũditas.clari⸗
nin t Qetur poſiibile eſſe quin ſtatim in ip̃a ſua tas nobilitas.ſic nihil adðᷣo dedecʒ; eũdẽ
di creatione ab bmõi luce irradiaret. Om̃e vt cecitas aut macla.aut nebuloſitas ſeu
Sauiihii enim illuminabile a quacũqʒ luce qᷓ;ᷓ cito quodcũq; aliud ex hijs que viſum impe⸗
bene e eſt ei contiguũ tam cito ab illa ꝑfunditur diunt et generaliter ſic ſe habet mon
oipenlaſs niſi mala aliqua diſpoſitio anime huma oſitas moꝛum bꝛutalium ad mentem hu
zitni ne hoc ꝓhibuerit. Nulla aũt ẽ mala dili⸗ manam ſicut monſtruoſitas membꝛoꝛuʒ
iſiscöpen poſitio anime humane in ipᷣa ſui creatõe bꝛutalium ad coꝛpus humanũ. Sicut em .
unegeſs niſi a parte coꝛpoꝛis. Quare meritovide in coꝛpoꝛe bumano caput aſini valde inæ
1decencen ri poſſet non eſſe poſſibile animaʒ huma decenter etincõgruenter eſſet. Sic in ani
unusſmrtri nam creari ſic vacuã vt ponit ariſtoteles. ma hũana ſenſus bꝛutalis ſiue deſipies.
lnnu niſi in ſtatu hmõi coꝛruptioniss 3 et ſicut in coꝛpoꝛe bumano os ſerpentinũõ
+⁊/j EFrcia ex nomiationibus virtutis Sic in anima hbumana detractionis vici⸗
igen 1) ſeu bonitatis eſt qua nominatur um ſeu quodcunq; aliud venenatum elo
zigi aanitas ſpũalis.et hoc cõpatione quium. Etilerum ſicut in coꝛpoꝛe huma⸗
ſdul leſioni vulnerationis ate mo:bidati-⸗ no roſtrum poꝛcinum.ſicin anima huma
Ard onis vic er petõet ẽ hmoi ſanitas in na guloſitatis viciumott ad hunc modũ
röS aĩalibꝰ bonis ad ſiltudinẽ ⁊ ꝓpoꝛtioneʒ ſe babet de alis. et longe etiam maioris
Gicnt ſanitatis coꝛpibus. Qunẽadmodũ em̃ cu, ymmo incomparabilis indecencie ẽmen
“y hũoꝛes ſpiritus et mẽbꝛa bñ ſe habent in ſtruoſitas iſta ſpiritualis magis eſt offen
unioln coꝛpe. hoc ẽ abſa; ſupfluitate v indigẽcia dens oculos ſpirituales.et magis hoꝛri⸗
gtühdtt tam in qualitate q;ᷓ in quatitate bñ ſe ha⸗ bilis aſpectu ; illa coꝛpoꝛalis.et hoc eſt
tgtons bet coꝛpus ⁊ ſanũ ẽ.Sic ꝓpoꝛsonalit᷑ c quia maioꝛ eſt diſtancia huiuſmodi ine⸗
mi aStalloes et affectiões ſe habent in aia ptarum et incongruentium appoſitionũ.
eserinn huana bñ ſe hʒ ⁊ ſana ẽ. Et iten. c vita? Hoc eſt vitioꝛum ad animam humanaz
.* 4 Aor hi ſe pʒin coꝛꝑe vt nõ excedat in ar qᷓ; illoꝛum coꝛpoꝛalium memb:oꝛum ad
acn oꝛẽ fabꝛilẽ vel quẽcũq; aliũ bñ ſe habet coꝛpus human.
niſseß coꝛpus a pte illa ⁊ ſanu ẽ. Sic cũ amoꝛ vi D Uinta eſt qua noiaf pulcp:itudo
natot⸗ volũtas bñ ſe habet in anima haana.vDi ⸗ ⁊ iſta ẽ que ſic inhũauo coꝛpe ma
mnan nõ enedat in ardoꝛẽ deſiderioꝝ inatur 2 (ume eſt er coloꝛibus. etelt iſta pulceniin

.

De

do velut oenatus decoꝛis.Ex decentibus
em mẽbꝛis et decẽter inuicẽ ↄiictis ⁊ coa⸗
2 piatis. decoꝝ ẽ coꝛpus humanũ pulchꝛũ.
aut cũ fuerit flauus coloꝛ in capillis.glau
cus ſeu varius in oculis.candidus cũ am
mixtiõe rubicũdi in facie.ſiccũ aia huma
na ſuꝑ decoꝛemviri naturaliũ habuerit
velut coloꝛes virtutũ ⁊ erit pulchꝛa atʒ de
coꝛa.Et ideo ta crebꝛo in libꝛo cantitoꝛuʒ
vtrũq; in laudibus eius v. Sigꝗs au
tẽ econtrario intelligere voluerit vocans
* pulchꝛitudinẽ qð nos decoꝛem.ecõuerſo
Nos nõ pugnamꝰ de noĩe.dummodo
res eluceſcãt.nec coget nos oꝛdo verboꝛũ
vt qꝛ poſitio mẽbꝛoꝝ ⁊ foꝛma pᷣoꝛ natura
iter ẽ. quã ſuꝑ impoſitio coloꝛũ in coꝛpo⸗
e decoꝛo ⁊ pulchꝛo.qð ideo ſponſus de
buerit dicere.decoꝛa es et pulchꝛa cum ſa
cra eloquia hũani artifici oꝛdinẽ multo⸗
cies nõ ſequaãtur.⁊ maxĩe ĩ amoꝝ ⁊ aman
tiũ alloquis.Quaqᷓ; em̃ amoꝛille ſanct⸗
oꝛdinatiſſimꝰ ſit. Illũ tamen oꝛdineʒ nec
ſeruat nec curat in vᷣbis amantiũ. ſed in⸗
terdũ et pᷣmũ ⁊ marime loqui cogit qð pᷣ⸗

mo et maxie illexit vel inflämauit amãteʒ

Werito igit᷑ pᷣmũ pulchꝛa ⁊ poſtea deco⸗
rã vocauit ſpoonſam. Quia vᷣo Jexo. Pul
chꝛũ nigrũ vocat.vt veſte pulchꝛã nigraʒ
noiat: vt ex pulchꝛa vel lucida nigredine
nõ impꝛobamꝰſi gs intelligat pulchꝛam
pulchꝛo.id ẽ indecenti coloꝛe carentẽ et ꝑ
X inſinuationeʒ decẽter ſed apte nõ diximꝰ
coloꝛatã. Dees autẽ reminiſci qꝛ iſte
decoꝛ no inuenitur in animabꝰe huanis.
niſi cũ vires earũ ab oꝛiginali ꝑuerſitate.
et alijs vitioꝛũ defoꝛmitatibꝰ purgate ſũt
et liberate. Ante vero nec decoꝛe nec pul⸗
chꝛe ſuntexceptis aiabus pᷣmoꝝ parentũ
ꝙ ſtatu innocẽcievt ſupꝛa diximꝰ: in quo
nec purgatiõe nec liberatione indiguer̃t.
naturali adhuc dooꝛe pollẽtes. Extepta
etia aia dñi ſaluatoꝛis:qʒ nihil oino ma⸗
cule oeiginal vnqʒ habuiſſe tibi debet eẽ

. tũ in ſtatu mẽoꝛato idẽ ex neceſſitate fuit

2 64 . SS

S= virtutibus

oſos ꝓmpti ſuntagiles nominãt ab agẽ
do et circũagendo coꝛpoꝛa ſua. vbi gra.
qui ad curſus ⁊ ſaltus et alias circuũactio⸗
nes coꝛpoꝛũ ꝓmpti ſunt et expediti et ad
alios etiam motus qui difficillimi viden⸗
tur alis hominibꝰ.Agilesvulgo noianf
vt ſaltatoꝛes ⁊ ſaltatrices ſimilit᷑ pugiles
Sic qui ad operatiões laudabiles expe⸗
iti ſunt atq; veloces:⁊ in hijs que diffici
limavidentur alijs homibus parũ aut ni
hil difficultatſ omino paciẽtes.agiles ani
mo ſunt ꝓmptiq;.et vt ita dicamꝰ leues
molẽ grauitatis aut tarditatis neſcientes
PHoc aũt eſt accipere a ſenſu et maxime
ſanctoꝝviroꝛũ conuentibus atʒ collegijs
vbi eſt euidenter videre viros ad omnes
ſacras obſeruãcias ꝓmptiſſimos vᷣbi gra
Ad ſurgendum media nocte ad nſite
dum dũo facilimos ad laboꝛem pſalnto
die et ſacrarũ cantionuʒ ſtrennuiſſimos.
ad ſecretas oꝛationes feruentiſſimos ad
lectiones auidiſſimos. ad laboꝛes coꝛpo
iles inuictiſſimos ⁊ vt vno vᷣbo dicamꝰ
. ſbis pias exercitationes quaſi de ꝓmpiu
ario aꝑto eis exeunt filioſq; bonoꝛũ ope
rũ cum laboꝛe et doloꝛe pariunt.illud an

tiquũ eue maledictũ longe a ſe faciunt. Z

((Eptima qua nominat veſtis ſen
0 veſtimentuũ ad ſimilitudinẽ et S.
poꝛtionẽ veſtimenti coꝛpalis. Si
Qcut ei veſtimẽtũ coꝛpale tres hʒ vtilitates
Pꝛima qua ꝓtegit ↄtra frigus ⁊ alias in
iurias aeris. Scda qua tegit verenda vi⸗
delicet ac turpia membꝛa Cercia ꝗᷓ oꝛnat
quaqʒ; decoꝛi et pulchꝛitudini nõ parum
vᷣlendoꝛis atq; placoꝛis addere videtur.
Sed et vᷣtus vnaqueq; et pꝛotegit contra
frigus ino:dinati amoꝛis et timoꝛis etcõ
tra eſtum innaturalium ac ſeculariũ deſi
derioꝛum eegit pꝛeteritoꝛum atioꝛũ et
peccatoꝛum feditatẽ et oꝛna imas no
ſtras multiplici ſplendoꝛe vi dinimꝰ⁊ pla
coꝛe⁊ celeſti ſponſo reddit per omnia gra

um ſiue carnis ſiue mundi frigꝰ diximꝰ

certiſſimũ. In animabus aut pᷣmox parẽ iurd mireris ꝙ amoꝛem inoꝛdina
ſ.

decoꝛ ⁊ pulchꝛitudo:ſicut reminiſci potes ſedq ſpirituale cum alibi didiceris.quia ſri

ex pᷣcedẽtibꝰ:qm̃ ipe vires naturales ani⸗
manu ipoꝝ etia vᷣtutes in eis fuerut:hoc ẽ
laudabiliũ opationũ volũtariarũ imme
diata pᷣncipia.
Eexta ẽ qua noĩat᷑ agilitas.⁊ hoc
eſt iu pᷣmis ſilitudine coꝛpalis agi
R. WVlitatis. Quẽadmodũ em̃ q ad ma
gnos et veloces motus coꝛpis atʒ artifiti

—

iditas a congregatiua ethereogenarũ
oc eſt rerum diuerſarum naturarũ. An
non vides qᷓʒ diuerſa et abinicem natu
raliter diſtancia congregat auaricia. Si⸗
militer et omnis amoꝛ inoꝛdinatus men
tem humanam ⁊ res erterioꝛes atq;vicia
congregat ⁊ inuicem ligat.An non vides
Aualiter menti humane per auariciam

uaſi

uen.
win
s
d
aner
üne,
Me

ſodr

W
h⸗
lann
e⸗

conn
nti
nihn
ltr⸗
Con

N
OII

ei
ne
ös

Cepe Drdoeſris X*
„ Arxxv
Af adberẽt. ⁊ argentũ ligna et lapides. am ESAn noĩatio ẽ qua noĩat᷑nomi
Gtd pi et ſilue. domus et vinee. molęndina e d nidus elementoꝝ. Qued eni,; e OH
ct toꝛcularia iumenta et bomines Simili· & iüllis noiant ignis vt amoꝛ recius
in etia vicia peundẽ amoꝛem adperet ani Quedã noiatur aer zventus queda no
wwe mabus humanis. que omia qʒ longe di⸗ minatur aqua ⁊ quedaʒ terra. Et cauſas
rätr ſtancia ſint a natura earuz nulius intelliæ noiationu iſtan dooberis in ſequentibꝰ
n geus iqnoꝛar Deomiaſctimoꝛeti bono. et quibus etia hmõi nominationes con⸗
bisantii malo qð frigus ſpuale ſit. Wanifeſtux gruunt patefaciemus tiolb ð
Vni ? euremoꝛe quẽ inducit coꝛdis.⁊ ex alis Adecima ẽ qua noĩant᷑ nomibꝰ
Wtgti A aue loco ſuo dicentur in ſequentibus. v elemẽtatoꝝ animaton im nõ ani⸗ E
= 36 Debes autſcire. ar veſtis in lacra ſer maliu. ſicutplantaru: Qucd ei
Z ptura ⁊ iĩ vſu etia vulgariſſimo vꝛ ſota vir exillis noĩatur cedrus. Qued cypᷣſſus. q
Rtammake tutis pulchꝛitudo atʒ varietas ſimul ſum dãa mirtus. quedaʒ lybanus. ⁊ ita de alijs
Bn pta Sic mathei. x.. ðꝛ. Amice quomõ huc arboꝛibus vel nobilibꝰvł cõmunibus ſi⸗
nsiten intraſti non habensveſtem nuptialẽ. Si ſunt ho mun et pyrus ficus et vitis.
l militer et ſtola eadem intentione accipit᷑ Uogecima eſt qua nominat hbee
tian Tuce.xv.Cito ꝓſerte ſtol pᷣmã.Si em̃ de barũ noĩbus. vt noie yſopi ernnr
N Iiala innocecia recte acciperet. Filius ille d. A qi et generaliter nole herbaru vi
ris ꝓdigus nõ ſufficienter neq; decenter de⸗ renuiu Et licet pauce hmõi noiationes in
nn nuo veſtiret. Hec aũt intẽtio cõgruit eui⸗ ueuiãtur in ſcriptura ſacra.multe iñ ada⸗
cete denter vtriq; texauu O autẽ veſtes et ptan poſſũt eis ex ſilitudine vᷣtutum. hoc
Vn veſtimentũ p vnaquaq; virtute accipiaf eſt virtuoſarum operationum que ex her
muinn Aote legit᷑. Zacha.üii. Auferte inquit bis ſuntet hec ſcire faciemus.
un ab eo veſtimenta ſoꝛdida.et induite eum c Erciadecima ẽ qᷓ noianf noĩbus
gim vyeſtibus albis.ſilr Eccleſiaſ.ix. Omi tem⸗ floꝝ.ſic ſũt roſa ? liliũ.⁊ hoc intiter
und poꝛe ſintveſtimenta tua candſia jn plai Aau generalit. ſic i ſcoo calic. Tulci 5
ilin mo aut ꝛ erpſſe. Diuiſerunt ſibi veſtimẽ te me ſibeibꝰ q amoꝛe langueo. Interdu
naigch ta mea et ſup venẽ meã miſerunt ſoꝛtem. aut ſpecialit.ſicut in pnominatis exeépblis.
Kani Exhijs igit᷑ manifeſtũ ẽ tibi ꝙ quedã vir⸗ VUartadecima eſt qua noſjant no —
R tutes nominande ſunt veſtes hyemales (Ininbos elementatoꝛũ inanima P
Ghfnimn contra frigaſcilicet timoꝛis atʒ coꝛpoꝛis. ? toꝛũ que cum cõgelata ſunt vl ſo⸗
telißt quedã eſtiuales contra eſtum atq; feruo (lida.et pᷣmũ nominibus metallon. vxno
unmmnden rẽ ſeculariu atq; camnalis deſiderion. Si⸗ minibus auri et argenti ? electri eralioꝛu
nian militer oontra ardoꝛes ireinuidie etodij deinde nominibus lapiduũ pꝛecioſoꝛum.
Söoan ceteroruq; bmoi. „ gqueda ei exillis nominat ſappyrus. gue⸗
enien 6 Ctaua eſi qua noiat᷑ anmatura ſł¶ (dam margarita: et ita de ains certis noi⸗
NR—Kẽg S ue arma ꝓpter vſuʒ earũ neceſſa⸗ bus liquidoꝛum.vt nomine olei balſami
zgüneice nü atqʒ putilem a bella ſpualia et quoꝛundam alioum.
1tur Nos aij dicemꝰ in ſequẽtihus que earu· VUinladecima ẽꝗ nolant noibus,
ionunt ſint arm ectionis ⁊ ꝗᷓ ſintůrma impu ſtellan aut planetaru. Sicut noie K
en natiois. Acemne dos ꝓtectõis 12 de ſolis 7noie lun noie luciferi? no.
Entun enſionis ean. modoſq; vicioꝛiarũ. et aſſi: minè veſperi.⁊ nomine ſtelle malunine et
Emang gnabim?exercitus earuũ ⁊ duces vnicuiq; interduett nominibꝰaſtronvt arcluri et
ne NQOna noiatio ẽ qua nominat᷑ no plyadũ et padum ? oꝛionum.
nn mibꝰ mẽbꝛoꝛũ alalin. vᷣbi gr̃a. ¶V Ejrtadecima nominatio qua no⸗
qdã noiant᷑ oculi.qdã manꝰq̃dã

anignii i Joa 4 4 minũatur nominibus edifitioum
un, deaes quedã ale quedã aures qedãvm 1

icus quedã dẽ ◻ vtpoꝛte feneſtre gradus gaʒophi

cus quea! . . acia. coque ſiue culme. et iterum muri eet
phetarũ. ⁊ ex monibus viſionuũ. et po⸗: oniemuralia et beopugnacluu.
ſiti ptimadecima ẽ qua noĩanf noi

rmu RKardaenie A eds Aſon
i⸗ iſſimũ ex libꝛo canticoꝝ in cuiꝰ expoſitio
Es nemult jã diximus. Nerũtñ Por nobis⸗ „ be inſtrumẽtoꝝ. vt claues vincla „
tgi ipcanuͦ e:r put requirebat erpoſitionis cõpedes irena calcaria et ſingula
Irronſic ℳ„ illius negociu.hic auũt ꝑſcrutatius æ latiꝰ Ctauadecia ẽ q noiant᷑ noibꝰ va⸗
cuum⸗ vebis pfequem. ° ſori videlicz ſacrog. bocepli⸗vt.

Be

crateres. olle. lebetes. fuſcinu lãpades:
candelabꝛa et alia huiuſcemodxi.
dD Onadecima ẽ qua etiã nominãt᷑
n nominibus miniſtroꝛu et mane
Em ritũ noſtrũ in quo miniſtri oꝛ
Qdinnãtur. nũc in chos nũc in ꝓceſſionib⸗
ꝓceſſio ei naturalis litteralis exterioꝛ.id
eclerus oꝛdinatus et oꝛnatus ꝓcedens li
ber eſt Et repꝛèſentati o ꝓceſſiõis ſpiritua
lis. quod in ſequentibus declarabimus.
AIceſimavero ẽ qua nominat᷑ noi
v bus varie ſuꝑpellectilis in domo
vt mappe mantilia. coꝛtine culci⸗
tre.puluinaria tapete ⁊ cetera hmõi oꝑa
io nibus earum congruencia ꝑ ſilłitudinẽ

◻ „ Iceſima pᷣma eſt qua nominant
Vv noibus oꝛnamẽtonviroꝝ aut mu
QA ſicut in aures monilia dilcri
linallia.
XSceſima ſecunda eſt qua nominã
v tur nominibus ipſoꝝ animaliũ.ſi
cur agnus.manſuetudo et bos la
boꝛioſitas.Soꝛſitã ſunt et alie. Nos
aut ꝓſeqmur de hius aptãtes virtutibꝰet

.

l.

R

ↄpantes iuxta ↄgruenciã ſilitudinũ ſuaz

ad illas. ue
Smur ad id qͥ eramꝰ? oicamꝰ.qꝛ ſccia qᷓ
da ẽ virtus. ⁊ qe hmõi ſciencia generat᷑ ex .
frequeter ſcire: ⁊ vocat᷑ alio noie pericia.
PHec ſciẽcia ẽ foꝛtitudo magna intellectꝰ.
ſuſtentas ipᷣm et fulciẽs cõtra ipulſus ſug
geſtionũ atq; ſuaſionũ:necnon ⁊ opinio
nu atq; cogitationũ:ne eis tem ere aut pi
culoſe aſſenciat. Silłr et cõtra mutatiões
dubitationũ: ⁊ generat᷑ iſta virtꝰ ex mul⸗

tociẽs expiri in rebus volũtaris:qꝛ aliter

videt᷑ ⁊ aliter ẽ᷑:q eĩ in hmõi expiinõ ſüt.
circũferunt omi vẽto doctrine ⁊ agitatur
diuerſitate cõſilioꝝ vt leues. Cũ igr vel ſe
vel alios erraſſe ig talibus ꝗs multociẽs
exptus fuerit nõ
ſciẽcia ꝗbus ſe foꝛtit᷑ tenet:ne ĩ temeraria
vel piculoſa aut etiã falſa coꝛruatvirtus ẽ
foꝛtificas intellectũ ↄtra mutatioões ⁊ rui⸗
nas bmõi. Ui ei et vigoꝛe⁊ violẽcia illius
irrupit iſta obſtacia que dixim⸗ et reſiſtit
illis. Et hoc tato foꝛtius tãtoq; virtuoſius
Into ꝑ maioꝛẽ expienciã et maioꝛẽ cõſue⸗
udinẽè erit firmatus in hjs. Licet autẽ
hmõt virtus bonitas ſit intellectaſiue vir
tutis intellectiue.nõ tamẽ ex ea erit bon⸗
hõ. Jam ei declarauimus tibi: ꝓpter qd
Kiẽcia boni nõ facit bonum:⁊ manitfeſte

us erit no facile neq; leuiter ad cre rem quod iuxta coſuetudifte. Habitus
dendũ ſe dabiti werito ergo pericia ſiue 35
ſ⸗

Pius igitur ita dictis.reuerta

d virtutibus

poteſt eẽ vt in homine malo hoc eſt male
