Pꝛima Bonitas.
JSecons Suguitas. .òèGͤ
Tercia B8Biioꝛzia. . —
Quarta eſt Bꝛatitudo xlvij u. et habet nviin. 8.C. 5.
Quinta Cimoꝛł crrii ſc. rrv.
Sexta Pudoꝛ.
Septima Zpes.

Affertones noſtras in tria genera cadere neceſſe eſt.
Affectionũ bonarũ multitudo oꝛitur ex va rietate diſpoſitionũ
Affectiones animabꝰ hũanis nõ minꝰ neceſſe ſũt qᷓ; appheſones. “
Affectus et intellectus eodẽ iure obligatilunt.
Affectus humanus et intellectus obediẽtie eque debitoꝛes ſunt
Affectus inter affectum noſtrũ nobilẽ et ſua deſidena nihil emecdid
Affectiones in deum ſeptem ſunt.
Affectiones due . unt indifſerentes 3d vicia iaſ cilicet e ad virtutes.

lxx. crciiij.

Pꝛima HHoꝛror
eſt rix. Z onx.
Secunda 2= gxrecratio.
Agertiones neq; vere ſuntneq; falle. viij D rxv. .
Afflictio non debet vltra extendi q; requirat coꝛrectio. lxij K axin.
Afflictio ex miſericoꝛdia cauſatur. pPIO L,
Afflictio coꝛpis optimum eſt contra tenta:tionem demonis. lxxix cvi⸗
Agere neceſie ẽ vnũquẽq; agere quod agit dum S agit et inpoſt ibile ipum aliter
agere tunc econuerſo lxxiiij R ce·
Agiles nominantur ab agendo ⁊ circũagendo. xxxv y lxriii.
Agni paſchalis comeſtionis que fuit cauſa. üiin H O nvI
Agricolarum et paſtoꝛum erroꝛ etydolatria xv B prüü
Ala ale ſpirituales tres ſunt theologice virtutes. vriilj. K vvx.
Albedo in niue etnigredo in coꝛuo non ſunt alterius ſpeciei 0 rriii 6 PBnin
Altare eſt diuini h noꝛis titulus. miil.
Altaris officium quadruplex eſt ibidem
Altaria delenit deus de coꝛdibus iudeoꝝ ⁊ quare. ij niüj.
Altare holocauſtoꝛũ. ij B miiij.

Amare nõ debemꝛ ſic creaturas vt obliuiſcat᷑ deꝰ vel negligatur.
Amare repꝛobũ et credere impꝛobabile ſimilis ſunt virtutis.
Amans amare.id eſt ex neceſſitate amat.A.

Amare adamare et odire vnus eſt habitus. .
Z iciciam aut fidem vſq; ad paleã extendi nõ opoꝛtet.
micus non poteſt dici ſimpiiciter et vere ſed ſcõm auid ſolaen⸗ qui tatanen hominem
odit in parte. xlij Lcij.

Amicus non eſt aui ex aliqua vane odit. E emvij.

xxxvuj U xc.

. pti. g crr.
lviij. F exxp.
1V cxxxiiiij]
vij xy.

viij. B cxxiiij.

rir K xxxix.
17,1

xxxvij nie

Amatur feruentius cꝓrximus a viris ſanctis i deus non tamen ſonius g imp obee in
naturalibus. xlij KE d

viij 1 (l.
xlij. R ciſ. 1

gicnsont
Intcueren
icozumon
lnauſn
Zorbebius
orreust
Aonelnsin
roretvunt
Ironolemm
iuunit
ſcgen.
numina

epeteſe

ertun
Egoſonoen
Kan
emn
Hoſen che
Pſonteng

ini nis

ſoſun iscen
innnm
Ppenaan

ſnlrn

ſnnſoſein
—

Uininuin

nncri

lbabet beie

MResfrum

Amicus non npot. dich aiſtmplicker gin parte . inimicnoi biden.

Ego ſum oleum ad leaniendum doloꝛes animarum

Ego ſum oleum ad condiendos dbos bonon operum. DM
Semc eninabusnon eſtſnanise HM

Ego ſum oleum ſanctum
Per me vnguntur viri ſancti.
Dine me nec ſanctitas nec ſanctifi catio
Ego ſi ſum vnctio docens de omnibus
Ego ſum fons plenitudinis.
Ego ſum tunica polimita fragans

Ego ſum in elementis ignis nun; 6 decidens
Ego ſum purpura ⁊ coccus bis tinctlus

Ego ſum oleum in liquoꝛibus
Ego ſum oliua in arboꝛibus
Ego ſum roſa in floꝛibus
Ego ſum aurum ignitũ in metallis

E)ẽgo ſum in pratibus Eecularibus rex

Ego ſum radix in qua pendet tota lex
Amo: de amoꝛe duplici
Amoꝛ: eſt quedam vnitas amantis ad amatum
Amoꝛ delectabile facit amarum
Amoꝛ perfectus omnia Bons en municat amantis ibidem

Amoꝛ mũdi ſigus et miſeria Quere vbi excecaius

Amoꝛ quicquid tangit noſtrum eſt ibidem
oꝛẽ vocat dyoniſius totalẽ declinationẽ amantis in amatü.
Amoꝛ carentie diuitiarum eſt tercia intentio panperratis
Aumoꝛ pauperta:is bella aut inſuitus conſurgere nõ permittit
Amo: patnie maioꝛ eſt q; omnes amo:es mundani

Amoꝛ naturalis honeſtatis qũqʒ non ſufficit ni nr̃as vincere pallies

no? naturalis vtrum creatur a doo
Amoꝛ qualiter creeiur ſine appꝛehẽſione ibidem
Amoꝛe gratuitd e et non natorai qualiter diligat dens

xxv T if. .V

Amicicie veritas ẽ amicos amici diligere DM
Amicoꝛum omnia ſunt communia rri Hd
Amicus ſponſi non ſibi ſed ſponſo pꝛocurat i lxj.
Amoꝛ habitus non dicitur Ponte rocind magis ſeruitug⸗ iiii E vifi.
Amoꝛ rectus ⁊ purus nulli ab aliq̊ impendit᷑ niſi illũ credat eẽ bouũ uij E viij
Amoꝛ rectus app: ꝛehenſionẽ habet bonilalis peambulsm. KW E ix.
Amoꝛ ex diuina oꝛitur bonitale y 1 Wr.
Amoꝛ: mulierum eſt magna occaſio ydolatrie . xxiij R lij.
Amos natnralis non eſt in bonum inãntum donumk mplccre mmo in bonum deter
minatum xxxviij * c.
Amoꝛ omnium affectionum naturalium eſt maximus vxviij. Uxq
Amoꝛ poteſt eſſe ⁊ eſt alicuius ad ſe duplicirrer vxviij Z xcii
Amoꝛ voluptalis et amo: amici equiuoce dicuntux xrxrxxix A xcij.
Amo: veriſſima ratione non eſt nin intentio inquirens mriij = rij
Amoꝛ benefactoꝛibus narurglibus reddendus eſt xxxix C rcii.
Amoꝛ: inquiſitoꝛ eſt bo xxxix B xciij.
Amoꝛe aeli plus diligunt creature ceatoꝛem 5 vſeßas H xxxi M xciij.
Zmordebitn⸗ etredditus vxix D xcii
Amoꝛ venditus ibidem. rnrxix Rxciij
Amoꝛ de landibus amoꝛis
Ego ſum oleum leticie

lyij X* cli
lvij l clij
“ lvih. E clij.
lvij Z clij.
lvij X y clij
Wiiij Tcxciij
txiij T clv.
lxxxij B ccxxxvj.

xI erij

XI H xxviij
XI 7 xcviij.

xXxI Lxcix.
vv

H —

”

Regiſtrum

Amoꝛde fallo amoꝛe hereticoꝛum xi. M xreix
Amoꝛ dei vnus ẽ et omniũ allorum ane poteriolom diliguuk ſolum xlij E c].
Amoꝛes ſi eent diuerſiet fidesi in vno et eodem fideli diuerſa eẽt ibidẽ. ni F .l.
Sum fnr fideliſſimus. ́R—
Deiymago. .
LCenſus ⁊? redditus.
Uinculũ quo ſolo alligaug fs.
Triplex funiculus. J. Kk. . wieij . O. 8
Uinculũ qͥ ſolo pctõꝛ trahit ad graʒ. Q. Kci
In domo dei diſpenſatrix. ”
Dluligentes me diligo.
Dña pleni iuris et poſſeſſioniss
Dedi homini regem celoꝝ in pꝛeciũ redepisis.

Amoꝛ dicit Ego

Sacrificium reconciliationis.
Antidotum ſanationis.
Aduocatum iugis appellationis.
Ego in S opugnatoꝛẽ dyabolice debellationis.
Sacramentum ſanctiticationis
Pignus humane aſſecurationis
Amozmundanus execat ſois et intus

Amo: multiplex Xij BG xcviij. et 1ij. Mxali.
Auxurie. 4
Amoꝛ Pecunie. lij 5 cj.
Superbie. Z
Amoꝛis guindp ſunt differentie .
Pꝛima Teneritudo
Secũda Implitudo
Tercia Eſt Charitas ij 7 ciij.
Quarta Immenſitas
Quinta Daementia ?YUMUD
Amoꝛe dei ſolum operantur viri ſancii xlij b er.
Amoꝛis operationes iruo: virtulibus efſiciuntur melioꝛes klij ꝓ g.
Amoꝛ ſemper eſt rectus cum fuerit feruens ⁊ foꝛtis rlij. KR c.

Amoꝛis aliud eſt foꝛtitudo aliud feruoꝛ ibidem
Amoꝛem ex odio impoſſibile eſt eſſe

Ambicioſus eſt iracundus xlix Tcxix.

Ambulare ambꝝlans cũ baculo aut infirmus eſt ant debilis iudicatur. ij Ei iij.

Angeli demoneOreligant ne bominibus noceant £ XxI O xcv'.

Angulum rectum aggregari ex infinitis angulis contingentie eſt impoſſibile. I £

c xxxv

Anima animas a pꝛincipio creatus fuiſſe in celo et in ſtellis colocatas opinatus ett
U X vſq; ad. GSO .inclu
ſue. . lrrij. ccvij
Anime pꝛimoꝛum parentum in ſuis retectionibus create fnerunt lxxiiij Cccvii.
lxxj B cexxxij.

piato contra quem obijcitur muttipliciter.

Animarum gloꝛia eſt ſanctoꝛum retributiio.
Anima. In anima gloaficata due ſunt confiderationes

772772

Animam humanaim̃ humiliat vilificatio aſſidua ixr F cxcy/
Animas humanas a felicitate patrie ad iſtas miſerias non ſemel tantum ſed infinici⸗
5 reuerſuras poſuit. oꝛigens. quod imp: obatur multiplicier ́èM cclxxxij

Ani nalume operatiões nec loco nec tempoꝛe adiuuantur ner impediuntur. rxrE.
rn * wi ·

Aniwa mentem Reotundam urui Boecus

viij. d.Sai.

xlviij 7 gxy·

giganmbun

imnnsdenh

gii 1 lei⸗
Zrimeconne
inn znern
Oiris
üreodeea
Pyiranbuna
Aunmu
Alntvokwir
Minebusbunt
Him ſuanina
Pbüanscincon
Uninn
Uuunobe
n.
Mniunaniy
Mnigagoein
mmimn
Ninannno
Rinehmuren
Minepunene
Müncdianonn
Nünaidrsd
Ainaliune
Mimliundn
inolzenin
ſilmit
MMlu s
Ninuiaſaciea
niulmm
Mivr honin
mbrs dich
inicnin
tlaininö

Ninl
e

ris.
velgionis
nis
Nis
ſi!
5 wi and

i 56

Anime coniunctionis ad coꝛpus tres ſunt modi

Animale noſtrum peccat cum ſit ad ipſum

Apparatus ſanctimonialium mereticus

Regiſtrum
Animarum bhumanarũ immoꝛtalitatem deſtruere quedã opinati ſunt. xxviij A. lxij
Animas demonũ in ſtatuis eſſe poſuit Mercunus immoꝛtales quod repꝛobat xx
Anima. In anima bumana non inueniuntur niſi tria genera virin requiere in littera

U¶ U vbi vis.

Anime ade et eue nõ vacue create ſunt.ↄtra ariſtotelem vt appet. nv. R lxxxiiij

Animam bumana nibil tantum decer vt virtus ibidem. xvyxvxxv T lxxiiij
Anima humana virtutibus gratuitis decoꝛatuutt xxxv U ixxviiij.
Anima noſtra infirmatur et coꝛrumpiuur ad infirmitate coꝛpoꝛis xl S xcvj.
Animabus humanis in hac vita ſublimioꝛes ſunt virtutes xij Q xcix

Anima In anima eſt ars et ſcientia riie Xp.
Aia hũana ẽ in coꝛpoꝛe moꝛtis huius ſicut aridũ lignũ in medio ignis xlj Q xcix

Item expoſita eſt multis miſerijs.ibiden

Smimna iienimnabns noſttis ſanitas ẽ ad ꝓpoꝛtionẽ ſanitatis in coꝛpoꝛibus xxxv
Anima humanavacuã creata eſſe opinatus eſt ariſtoteles ibidẽ xxxx Q lxxxiiij
Animã et agere in ſe et pati in ſe non inconuenies conditio xxxiiij M. lxxix.

Animam humanã quẽadmodum vicia capliuant ſic eam virtutes eleuat xl T c.

„

Animarum noſtrarum gloꝛificatio eſt ad deum aſſimulatio lij D cxxxviij.

Anime humane non plus diſtant a lublimitate gloꝛie ſue qᷓ angeli xl. B xviij.
Anime humane eſt vita deuns . .. llii A lcxl,
Animalia noua in nouis cõmixtionibus ſeminũ poſſibile eſt gygni. xxiij/j. O I..
Animalibus bꝛutis dininũ honoꝛe impeſndere manifeſte eſt inſanie xxv y. lvij.
Animalium et planetaꝝ cultura repꝛobatur xxv D lvij
Animalium dij non foꝛmatoꝛes . ᷑nnvl Qα£ lix.
Animalia exinnicem ⁊ abinuicem neceſſe eſt generari ibiaem „
caria ibidẽ Tlxx
xxXI

Animaliũ ſacrificia perſe non ſunt vtilia Fxxj P lxx.vi pʒ ne
Animalium vita deo nunq; fuit odioaa U Q Ixxj.
Animalia ſacrificãtes ſinemactatione vicioꝝ ſeipᷣos immolãt pctis xxxiij 10 lxnij
Animalium membꝛa virrutes dicuntux xxvI E lrxxv

R *

Animalium nominibus manſuetoꝝ virtutes nominate ſunt xxxvj S lexxo

Animalibus diſciplina adpbiberrbdrr X rir
Aialia imũda imdicia irrepᷣhẽſibilita: ꝓbibita erat a di ſacrificio.xiiij. N.O.P.xxviij
Animalia cninſmõi voluit deus ſacrificari.ibidem
Aialia oĩa aihi vſurpauerat ydolatria voluit eẽ ppło ſuo abhoĩabilia. viij. Q rviij

222

Animal beſtiaſuffocatum ꝓhibitum erat xiiij RXyx.
Animalium nature gnditiones differinnn 9 lxx Y cxcix
Animalium furatio dlſtrictius ꝓhibita eſt ° ir S Lix.

Animalia tria genera ſcʒ ouis et bouis ⁊cap:e elegit ſibi offerri deus x J xxij.

Animalia quedam ſunt ſupflua et quedam neceſſaria

Animalibus diuerſi generis ꝓbibetur omixioY rvyj A. xxxij.
Animalia in animalibus quadeupedibus duo ſunt ſigna xiiij O xxviij.

Amicticie animat diuina miſcdia deſperãtes ad veniã depꝛecanda. lv ¶ cxlvij.
Animoſus eſt iracunln1uus i xlix F (xxviij.
Animale nim nullomõ m eẽntiã vel ſpẽm ſiłe ẽ animali qð ẽ in bꝛutis lxxj. S cxcx
Animale nrm non differt eẽnnaliter vel ̃m ſpem ab ipo ſpualinfo lxxj T cxcix
xvij cxcix.
xXxxvii Llx
ix 7 dxj.

Animale nim in no ſtro regno ẽ rõnis iõ legibus eiuſdẽ eſt ſubiectũ
Apparitio luciferi in foꝛma catti ”M

Zod ghenſones que ptinent ad fundam entum religioms certe ſuntet determinate.
i H5 viiiif. ene MR
Aopp:ehenſiones radicalss fidei ſunt eiuſdem articultibidem OD. D

Regiſtrum

Appꝛebenſiones ſiue cogitationes ſi ſimiles eſſe cogitationibus: appꝛehenſionibus ex
Anbus et per quas tranſeunt non eſt inconueniens
ppꝛehenſiuarum virtutum quinq; ſunt lumina

Appꝛopinquatio ad deum eſt cauſa oblationis et ſacrificij X.i. F Ux.
Aqua roſacea in vaſe ex reſolutione vapoꝛis pluuiam generat XxvI PP£½ ir.
Aqua ignem extinguit xxvij
Aqua. Ablutio facta in aqua omnibus ſignis conueniẽtiuns vx 1 ler

Aqua tribulationis omnia genimina carnaliuʒ deſiderioꝛũ et vicioꝛũ omnium er ter⸗

minat et ſuccreſcere non ſinit lxviij L. W. dxxxvij
Agqna tribulationis carnales delicias percata el et vicia ſi nbmerſi tſic ꝙ vnũ non reman
ſit et hoc per pacientiam lxviij J clxxxvj..

–—

Aqua ignem concupiſcentie extinguit irxix B ccxxpij

Aque ⁊ ſanguĩs aſperſione mundandus eratlep: oſus XV X xxxj.
Aque abilutio mundabat mulierem menſtruoſam xiiij O xxvij.
Arbitrium. Libero arbitrio ſubſunt quedan multipliciter lxxy M ccxiij.
Arboꝛ mala fructus facit malos xxxvii C lxxxix.
Arboꝛes plantare deus phibuit iudeis et quare X O xxiij.
Arcere.Arcẽedi ſunt hoĩes et repellen di oĩ ĩſtudio a vicijs ⁊ petis x A xx
Ardere.Ardet totum genus humanũ et frigeſcit XxxI M lxxix.
Argumẽta ſpuſſancti decẽ ſunt ad concludendũ peccato ⁊ pctõꝛi lxxix U ccrxviij.
Armatura ad quid a deo daretur bellatoꝛibus ſ uis niſi ſufficiens eſſet ad pꝛeliuz ſpi⸗
rituale. lxxvij K cexx.
Armatura ðᷣꝛ fides ptegens contra iacula mundane ſapientie vi R'rxii.
Arma et beila ſpiritualia neceſſaria ſunt xxxvj B lxxv.

Armẽta et greges non ſolum ſunt vtilia ſed eti nccaria a vite bumane ix Q rx.

Arrogantia iracundi xlix O crix.
Ars. ꝙ omnis ars a rebꝰ eſt tanq; vmbꝛa J R üij.
Ars. omni arte cercioꝛ et melioꝛ eſt vinus ibidem K
Ars recte viuendi eſt lex viij C xv
Articuli fidei ſunt appꝛehenſiones einſdem iiij PP viij.
Articuloꝝ fidei quida ſicut radices.ꝗda ſicut rami ab hmõi deſcẽdenni⸗ iiij. C. vij.
Articuloꝝ fidei certus eſt numerus et determinatus v Z ix.
Articuloꝛum fidei duo ſunt pꝛincipales —c „ Rn
Articuli fidei diuiduntur in tres partes S vij Txilij.

Artificia tria ſunt quibꝰ vtuntur contra vicia virtutes lxxix R ccxxviu.
Aſperitas vite animam facit ad patria pergere lxviij SS. (lxxxviij.
Aſſimulat aia humana gloꝛificata deo patri ⁊ filio rſpniilancio iſ. L. U. ccxxxvrij
Aſſimulatio ad Neum eſt gloꝛificatio noſtra „ lij D cxxxviij.
Aliperſione aq Ret ſanguis mudandus erat lepꝛ'oſus „ rpo X rxxI.
Auaricia contra aunaros ix P cxc.
Auarus deum pꝛo diuitijs viliſſimis delerit lvij d cxlix.
Aſtra quinq; in pante appᷣpenſiua micancia xlvij xij
Audacia iracundi
Auerſio intellectus ab eis q; credenda ſant ecauſa errois iij 5 vj.

ncio obſuato:es fauſtam ⁊ foꝛtunata reputabat inuentionem nidoꝛum riij

Auricule dertre lepꝛoſi erremũ in eius mũdatione polliceſis ceptũ eſt rvy = m.

Eatitudo viſiõis diuine eſt delectabilis et iocunda vltra oẽcm eſtimationem

1 HH h P. Q. R. S. Ul. lxxx .y. SS,
rationu vario innititur intellectus philo ophantium ij A. H il.
Baptiſmi et fidei vnitas pꝛobatur vr uozon l A. L. lxix

Beatitudo eſt omniũ deſiderioꝛum
2 plenitudo inr! Bcii.
Beannd ðꝛ lux claritas gaudiũ gloꝛia ⁊ cena magna ibidem D.E
estitudo ðꝛ vita eterna pax libertas requies etſunt nouẽ noĩa eiuſdem ibidem

xxxiiij M lxxix.
Xlvij T cxxiij.

Pulotkt
adnndiresn
Peuinudoen
Zanndoeſtbo
Peninannio

Pennutioſe
Hentiucocke
Petüutotte
Beanvconete
Pelincheüns
uirtktid

5

„
Paigeiindomin
Ikhen
Chetvelapi.

uru

Eu untſepee
Dimun
Geanti
Pun
Oum
Quptd
AMNun.

In

Relunhih⸗
Valum beil
len.
balunrirhain
al, inerpuu
lunboberor⸗
mneĩ nin
ndeoumae
Meyfnal
Krtui
kalngnien

emntgnin

SS
mumnmine
huerugeni

wu!.

il

—

eſſegnimr

g.

=

N
G1

£

=—

UA RR
ſ⸗
Die
e e.
“ N

. ee
s
† „ HW

DZ Re
cod e
„ 4.,.1.
cens ehelta
e
„DNS
ebanane 1.“
e.
NS

Lt
14

e N
R“

i Ntd .
“ .

.
591
160

/

õ

,E

ed

2
—–
—
—
—
—MUW

=

Beatitudo eſt vnum de bonis paupertatis

Beatitudo acquiritur donis et virtutibus ibidem.
Beatudo eſt bonitas perſfetaa “
Beatitudinũ octo tenebꝛoſitates dono ſcientie illuſtrank

Beatitudo intellectus eſt in ſola luce veritatis

Beati qui in domino ſperan·
Bella. ad bella vtilis eſt armatuua

11
2
è

Bellum habet credere quia voluntarium
Bellum omne virtute agendum eſt ibidem

Benignitas 2 bonitas diſſerunt

—

ffrrüij O cri
xlij. y cxoj.

E xxv.

rxrviij lxij.
uux Q, Fxl.

Beatitudines virtutes veras neceſſe eſt eſſe

„

Beatitudinis plenitudo eſt religionis conſumatio.In pꝛologo
Beatitudo eſt creatoꝛis aſſimulalio s
Beatitudo eſt ſtatus vltime perfectionis
Bealitudo aſſectus eſt in ſola ſuauitate pᷣme bonitatis ibidem U
Beatitudo eſt felicitas iuxta traditionem Machomeni eſt cum bꝛutis cõmunicare ex

quo multa inconuenientia ſequũtur que poſila ſunt inlittera S vbi felicits xix.

lUliij y crxliiij.
lxiij. U. X. clxx].

Beati ſunt pauperes .
xxxvj. B lrv.

Bella ſpiritualia xrxxv O lxxxiij.
Bellandi ſunt ſeptem adiutoꝛia MVDw HD
SPꝛimm SCHHericia
Secundũ Pꝛudentia .
Tercium Ha.i.ꝛ ſtium reſrenatio ä
QDuartũ Eſt Ceonſolailo rxxx. F. xcvp½
AQAQuintuuuu P:ꝛotectio sl
SZBexltum Dieieinina gratia S

Septimũ Pacientia

Bellum pneipem in bello iniuſto non tenentur ſubditi iuuare xloij G cxxj.

Bellum. In bello dubio non debent pꝛoceres pᷣncipem iuuare ante diſcuſſionem eiuſ
dem. „r —rrlij 5 crxI.
Bellatrix in ſpiritualibus eſt ſl/lſes liij B cxl.
Bella inter pauperes conſurgere amoꝛ paupertatis non ꝑmittit lxiuij C Gri;

xxij R lvij

Bellum deoꝛum et cultoꝛum eoꝛundem .KR
xxij B lv

Belue dij mali comparantur

Benedicere Benedirit deus Iſmabeli xviij N xxxvij.
Benedicunt pacientes eoꝛum perſecutoꝛibus lxix Eclxxxix

BGBenedictio ex gratitudine generaturr . VyVy M. H. x.
Benedictio cereo ⁊ cãpana fugantur fulgura ⁊ tempeſtates rrviij Uliiij
Benefactoꝛes nr̃i naturales ſunt deus ⁊ parentes xxxix. Excij

Benelicentia gratuitcjttuoꝛ partes diuini culrus cauſat vi. M x.
Beneficentie diuine recognitio eſt cauſa oblationis et ſacrificij X E xxij.
Beneficia ꝓpier beneficia. cultus deo per ſe debeuurr mMilij Beliij.
Beneficia eccleſiaſrica að ſapiunt et qui digne percipiunt liiij. . U. cix.
engesſumgno⸗ quo aĩas defunctoꝝ debẽt redimere ibidẽ xliiij. U. X. crj.
. kneſactop diſpenſatores ſunt qui in beneficijs pᷣſtandis voluntatem dili & liif.
ſulunt. . xxiiij S liij.
Benignitatem cũ ſua ſuauitate perfundit electis ſpirituſſanctus lxxxiij. B. ccxlj.

lx A dvij.
H xlviij 1. cxxvi.
Blaſphemãt ↄtra dei bointateʒ qui paſſioni filij eius ⁊ incarnatiõi Zdicut vj. U.
Blaſphemꝰ ⁊ in coꝛrigibilis de medio omnibus mois exterminaädiſunt x K xx..
Blaſphemãs deũ ſemel im̃ nõ ꝓpter hoc erit malꝰ illa hoꝛa ðt Arſ. xXxxviij.D. lxxxix
Bonus non eſt homo ex bonitate intelleitus et quare xrxvxxvj. L. lxxxv
Bona circumſtantia grauat peccatum lxxv. Q ccxiiij.

Beniuolentia de beniuolentia

Reguſtrum

Bona naturalia non ſunt pᷣferenda ſeruicio creatoꝛis

ryir 7 rai
Bona naturalia data ſunt ad gloꝛiã ⁊ obſequium dei.i ibiem

K„
Bona naturalia quibus viſum eſt ſola ſufficere ad pꝛomerendam vit̃ eemam erroꝛ

pelagianoꝛum , A A xcv
Hngien⸗ in virtutibus ↄſuetudinalibus diffinit Ariſtoteles
Bonitas vᷣtzẽ bonitas duaꝝ milician media ale quẽ aſgal multiplr. tmiti. Q.IrxI
Bonitas eſt via ad felicitatem eternam
Bonitas perfecta eſt beatitudo ibidem “
Bonitas ↄſuetudinalis non eſt niſ voluntas babime
Bonm dij retributionẽ non exigunt
Bonitas et bonus tripliciter dicuntur
Bonitas vna eſt
Boniiatis que eſt pꝛopꝛia operatio

xxiiij A lij.
rxxxt b lxxxij.
xlviij O cxxoj
lxx Tcxchij.

Bomitatis acſuauitatis diuine ad ea que carnis et mundi lant t nulla erit pꝛopoꝛlio. 4

lxx M cxciiij.
Braccarum depoſitionẽ i in adoꝛatione pꝛobibuit deus
Bꝛntalilas vitam ſubuertit humanam
catur in paradyſo ſarracenoum. xix. E. xxxir
lefacit ſpiritualiter coꝛda hominũ rincarnatio ech iniꝛ paſie eiuldem. vij

Q rij

Ru vxiij.
Tampane benedicte tẽpeſtates et fulgura fugant
Candelabuũ pꝛecepit deus a ꝑte meridiei 3d aqnilonẽ
Lanes pꝛelati dicuntur
Capax. Nullus capax a credulitate fidei exemptus eſt
Capitulum religioſoꝛum. “

ni. A vic;⸗ . clxi .
“ iij P viij.

Caput ⁊ barbam radere pꝛobibitũ eſt xiiij xvij
Caracteres nihil diuine virtutis habent . xxix P. J. lxv.
Caracteribus virtutes mirificas Atonebantauidam SS xxx B lvu

Cardinales virtutes quare ſic dicuntur
Charitas tripliciter nominantur

Pꝛimo Bjra donini noſtri an xpi
Secudo Uocat Charitas dei ij „ air.
LTCTercio Coõmunicatio ſpüſlancti
Chartate deum et que pꝛopter iõ̃m diligenda ſunt tribus modis diliginus
Kaime HSieatuita dei bonitate 7
etido Quia Bꝛatos nos deus efficit ſicem. 8

Bꝛatlis facit nos omnia facere
charitasd dechariate tres emuuntemanationes
Pꝛima Selare
Secudad Eſt LCLondolre „% rij in tmiij .
Sonr paimorum deſdenen

Tercig
Charitas vtute recte viuitur duabus de cauſs O avij.
Charitas dicit oꝛdinata ſum maxime nter tria
DPDꝛimo nimas fratrum diligam
ZSecudo Ut Eoꝛum coꝛpoꝛa amem iW.d
Tercio 3 Eoꝛum bona coꝛpoꝛalia opem
Charitas in patria elongata eſt a paſſionibus vie lxxxrij 3 ccxxxvij.
Charitas ꝓximos efficit nobis charos èð lwij Hcl.
Charitas nominatio elt ſanctiſpus comunicalio ffffwwwpwpvpyi NRcl.
Charitas omnig facit cõmunia ibidem SͦMNẽ 44“ð
Charitas omniũ bonoꝝ operum partem babet tpij. O. P. Q. R. cl.
Charitas eſt legis conſumatio ä

Charitas dicit
Eg80 ciuitatem facio firmam

xxxv. A. inv.
xxxe . lxx.
xxv 1 lxxrij.

erni Z cx.
xxvii . tiij.
lxix 1 cxcj.

rnj “ ayiij.

in
Quanuun

Kuta

Cumaespolape
Connſnnsget
.
Cormatdoop⸗
Pumnlüdee
Carnesineel
augveriva
oconmuſe
ſahiusoihon
lluslaſa
ikan
ſche nit nrẽ

inl

n .

unuein

o

Bimn⸗

R
e. ſe 4

mI
gis

Regin trum

H Per me pugnat totus fancton erercitus
Ergo gratiarum pluuiã deſcendere facio lvij. S. L. ci.
BaAre eliciarum facio l MM
Baiacias et virtutes diligo H
. arboꝛem fructiferam lfacio anto
Dia dona gratiaꝝ in agro meo plano
Charitas ſue vilechonis dei ⁊ electoꝝ in pꝛima dicerente urri 6 ccrnvi.
Charitas ſiue dilectio poteſ eſſe duplicirer . Exxvii E reu.
Pharitas dicit G
Uoiego ſum in tulo ẽ ab omnibus contumelüe H
Dinikeelaarige
ego ſum ipᷣe eligitur ſolus äl
Ego ſum qui deo ſernſnio W oii & (ckix.
Ego diligentes me cuſtodio 8G
OZine me nibil pꝛecij autvaloꝛis
Eg o ſum flos omnis decoꝛis
ſola noui ⁊ votum facio HMU
Quantum valeo quia charitas ego
Znah⸗ deſideria auertunt mẽtes humanas a deo bonoy fonte unijxr gr xrrir
arnalem ſolum felicitatem ꝓ paradyſo ꝓmiſit machometus xix U xxxviij/
Carnales voluptates mẽtes decipiũthũanas. xix. H. deſcribuntrr B xxxix

Carnalitas ue culpanda eſt 2 delerenda non ẽ in ſacrificijs coꝛpoꝛalibus nutrienda Z

Carnaii voluptate quid vilins lvij cxlx
Larnaliũ denderioꝛum ignemm reftigelit ſides dei 2 timoꝛ liij. y cxi.
Carnes indeſerto non comedebaãt iudei ⁊ quare xiii xxvij.
Cara que viua ↄcupiſcitur ↄſiderare debet q̃us moꝛtua erisu lix ccxxvij.

Caro contra ſom̃ pugnat ⁊ ecõuerſo qð oſtendit᷑ multipliciter vxxvij. . FX. cxxxji.
Caſtitas diſponit ad ſapientia et quomodo xnd KR cviiui
Feſitas Caſtitatem carnis virgo nupta etiam ſt debitum reddit non ammittit. xl.
iii K cxxij.

Caſtitates ſi due ſint duas inſticias duas fides neceſſe eſ eſfſe n £ cxrxwij.
Caſtigai deus quinq; per egritudinẽ er infirmitalem rrviij Ndvxxxvij.
Caſtigat deus filium quem recibdit· lxij O dxviI
Cattius. Apparuit dyabolus in ſpecie catti. . xryrrvu X ixj.
Cauſa.Quicqd eſt cauſa cauſe caulſa eſt cauſati xxix xciij.
Cauſalitas per hoc ꝙ eſt cauſaliias non cogit Dhaſatums a debitu adosatioine 7 cul
tns cauſantis. xxvij lx.
Cauſalitas naturalis neq; eſt violenta neq; voluntaria ibidem
Caulſalitas ſublimis en liber ꝛimpeibilis poleſtatis „- 85S
Cecus eſt qui ſolem videre non pot ſt liij. K v.
Cecus ẽ ſenſus bumanus qui deo duce ambulare non vull ibidem b„
edere. Cedebat ſocrates omni furoꝛi tyranni. lv! B clxxrx
Cedrus odoꝛem ſuauitans habett? xv/ Q.xxxj
Cella pigmentaria eſt ſacra ſcriptura xvoviij A xxxvj
Lelehia coꝛpoꝛa non dant figuras bominibus aut celeris animalibus xxvj.
Celũ ⁊ ſtelle ſi ſtarent ꝓpter boc operatiopaſſionũ aeris nõ ceſſaret xxv O lix .
Celum ẽ ammaldeo obediens opinio auicenne xxvj A vi.
Celos poſuit animalia Ariſtoteles ⁊ eoꝛum animas intelligere widem .
Celum dicuur dei tabernaculuum 17 riii
Keloꝛum regnũ omni opere bono mercatur quilibert P dli.
Lenſus deo debitus eſt amoꝛ lviij ½ cliij.

Cions ciboꝛum ⁊ potuũ duodecim ſunt ſapoꝛees xliiij

–

Regiſtrum

Cibi ? potus refectionem 5oarat eccleſia mij.
Cineres peccatoꝛes dicuntur ”Uĩ lix.D. elv.
Circuſtantia generat peccatũ èè rxxro Hiin⸗
Circũciſio non eſt per ſe et in ſe ſarramentum Nx 2= lxix.
Ctrcũciſio poteſt eſſe ſignũ ſanctificationis ſed non inſtrumentu bicen
Cithara ⁊ carmẽ pulcherrimũ dei patris eſt flius lniij. E. cexl:
Circuũciſionis ſex ſunt cauſe xiij 2 xxv
Circũciſio pᷣma firmitas pacti et federis eſt cum deo ſbidem B.

Circuũciſio octaua die iuſſa eſt fieri ibidem

Citare Citat infirmitas ad moꝛtẽ vel pemptoꝛum vel dilatoꝛiam kre P.crvi.

Claudicans non recte credenti comparatur 141 iij.
Clauſtrales contra eos = lxij y clxxij.
Clerici male deſeruiũt et conſumunt ſua ſtipendia . xliiij. U. cx.

Clerici cõtra clericos ꝗ fauentes ſuis p: incpibus pꝛelia cõmintuut . lnagen faciunt.
xvj. y. Z. clxviii

Clericoꝛum habitus in oꝛdinatus MMU =è ix 3 du
loaca eſt coꝛ peccatoꝛis quã xpᷣus mundauit “ B (lvii.
Cogitare videtur bellum habere 1¹ Oij

CLogitare ⁊ ſtudere virtuoſa ⁊ vicioſa eſſe poſſunt =
Cogitare aliquid quaſi ex nobis non ſufticimus exponitur
Cogitationũi q̃daʒ ſunt vane.⁊ q̃dam ſt ſine inteilectu. ädam gfe ibicen

LCognitio infinitoꝛu hominibus eſt impoſſibilis = liij D vij
Cognoſci aliꝗd ab intellectu impoſſibile ẽ niſi apparitiõe foꝛẽ ſue iü L v.
Cognoſcere. Nulla ſi ubſtantia intelligens bꝛohibila eſt cognoleret vel intelligere na⸗
turaliter. rryir B xij.
Coercere. Coercendi ſunt qui coenionem negant Xx. B Xx
Colere populus dei con gregatio ſanctoꝛum vera eligione colennͤ liiij A vj.

Colebat ignem gens chaldea

CLColebat aerem antiquitas.ibidem

Colunt barbari illlud qð pꝛimo de mane inueniunt rx lrr. .
Colunt hebꝛei foꝛtunam vt dixerunt quidam vrr S xl.
Eoloꝛ ſpirirualis eſt conſeruatiuus XvV R rxII
Cõburere.qui vitulam rubeã combuſſerant quare immunl crant rii Rehviij.
Combuere.de combuſtione oſſium In n iohanis baptiſte natiuitate npij B Ir
Combuſtio moꝛtuoꝝ ibidem 55

Combuſtio ſtatutarun .
Concupiſcere.concupiſcit caro achertus ſym̃ eteconuerlo

LConcupilſcere et non conſentire ↄcupiſcentie nõ eſt contraria⸗
Concupiſcentiacde concupiſcentia carnis

viij lxiij

wiij. S. T. U. ccxxiiij.

Concupiſcere.Cro qui viua concupiſcitur conſiderare debel aras moꝛtua erit lxx

ix H ccxxvij.

1 Toncupiſciblie gladius eſt et vnlnus amoꝛis mortifen rxrll. rcvij
oncnpiſcibilia oĩa ? laquei ſunt r carceres ad dennendum ir P Ari.

Eonſiteri.qui confeſſus fuerit ſcelera ſua ⁊ regrit ea mificoꝛdiã conleguet l. Tl.
Confoꝛtat deſolatos deus ly! F alvij

Lonfeſſio ſuauiſſimã ẽ in auribus dei ⁊ terrifica demonibus

Cõmixtio animaliu diuini generis phibetur multipliciter

Pꝛimo Ipe oꝛdo nature ↄmendaret᷑ pplło dei
Secũüdo lagiciũ omne ſodomititũ declinarek J
Tertio t Mogeſtio⁊ pᷣſſio vcupilcie hoc ð0 acceptioꝛ ofderetur x
Ouar to HNephan da opꝑa declinarẽtur ve.Mai.
Seng. Ydolatria veneris ⁊ pꝛiapi vitaretur

Ne bhomines pmol openb⸗ contaminarẽtur

rxexij 2 carſi

rwij D.E.lx.
Colebat deoꝝ glibet in eo ꝙ ad dominationẽ ſu peninere cedebat. xxvij. J·

rii. L. CI. F. ccxxj
lxxviij y ccxxv.

ſonpet.
ſ nanan
ſoltunuopen
ſotoenandee⸗
ſoteie A
Uro glriti
ſofionuß
ſeumſfaefn
Conflivorun
ſolllcnuset
n

lolioeinpe

Pin
deeic
na
lgltnoanit
n nurbumn
ſotolaurdevo⸗
inece
Coluentite

Pogenänsi
lenänge
Conagnoder
Lonenneel
Lonenneden
Lonienrewn
Loyhaninin
lonumanmn

lolunmecizſn

lolnnelsdei
ſoutnelamden
Mmizdeon
Gh

Complexio coꝛpoꝛis mala an
LConſtantia perfectioꝛi angelice aſſimilatur
LConſcientia de erroꝛe con ſe tre
Conſcientia. Nulli licet contra conſcientiam
tur quilibet ſequi eam in quolibet caſu
LConſcientia. Nullo caſu licitum eſt age
netur facere m conſctentiam ſuam. non ſequitur. ibidem.
Conſilii donum.
CLonſiliarius ad regem
lIxxxix.

ſehʒ vt intellectus ad voluntatẽ xxxvj. T.lxxx

Coſilü dei triplex eſt operatio

Pꝛima

Secida

LCTertia

Conſolalio quid ſit

Conſolatur humiles deus
Conſolatur de peccatoꝛes.ibidermn
LConſolatio bellantes multum inuuat

Z.,xco.

PRegiſtrum

Compati. Quod electi damnatis non compaciuntur

Conſuetudina les vᷣlutes ſunt lignip

ſciẽtie diffuſe tractatur

la animam ſuam ſtimulat

re contra conſcientiã ſuame

xEiij W cexlij

(xcvij.

xlIv P cxiiij

lxxv

impetuoſitas retardati o

periculoꝛum pꝛeuiſio
Eualſionis inuentio

Conſuetudinalium naturalium et gratni au virtutum di
Cõſuetudinales vtures non ſt᷑ eiuſdẽ pfectiõis cũ virtutibus gratuitis.

ipedes et leſionum iunamenta quedam.

R. S. 77. lxxv. y. Z. ccxuirj⸗
ſuã agere in aliquo caſu non tamen tene

V ccxv.

rgo in quolibet te

xliij ·0o ex
v. Itẽ vxxvij.

rlv. E. qi

iv. O cxlpij .
lv P. Q cxlvij

xl

k xcvj

itau virtutum differentia xXxxviij. F. S Xe

Contactus non coꝛpoꝛis ad coꝛpus eſt impoſſibile

xxvii. B. lxij

Contemnere Contemnit paupertas diuitias tempoꝛales lxiiij. H. clxxiij.
Lontemnede ſunt diuitie et abbominande lxv. B. clxxxv
Lonterere contererit d-abolũ qui impios conterit iuſtos pſequentes lxvij.F.clxxxv
Contrariarũ duaꝝ ꝓpoſitionũ ſemper alterã eẽ veram neceſſe no elt lxxv. Z= ccxv.
Contumacia impunita non debet remanere XIE xx.
Contumacia ſi creſcat an de iure debeat creſcere eius pena ibidem 5F
Contumelia dei in credendo nullomodo toleranda eſt iüj. H.iiij
ontumeliam deo greci et iudei irrogabãt ibidem .
Contumelia deo irrigata triplex effft— HUDUMUM
Pꝛima Eo ꝙ cultus debitꝰſubtrabatur
SIScoöa Ex Fo ꝙ alij impenditur xij. P.xlviij.
LCertia Eo ꝙ aliquid ei coequatur W
Contumelie int̃inita. infinita debetur pena xvxvxl. Ræc. xiv etxvj,.
Cõtumelia dei intollęrabilis eſt ymo vindicãda „ lA Alv.
LCõuerſatio vite nr̃e tuoꝛ hʒ ꝑtes.i.cogitatiões affectiões locutiõe RQpatiões AvI
cxvui.
Cõuiniũ. In ↄuinio padyñ fercula ſe innumerabilia lxxxiij. A. ecrxxix·
Coꝛ. In coꝛde humano quattuoꝛ debilitates y K exii:
Coꝛ.coꝛdix tribulatio ñ ſolũ ẽ moꝛtificatio vicdoꝝ ſʒ⁊ ſpũale martyru. xxxij M. lxuiij.
Loꝛpus coꝛpoꝛi non poteſt reſiſtere niſ coꝛpus xyxyyvviij. Blxij.
Coꝛpoꝛibꝰ gloꝛificat non poterunt alia coꝛpoꝛa reſiſtere ibidem 8
Coꝛpoꝛis chꝛiſti refeceilio xliij. y Z. cv.
Coꝛpoꝛi noſtro nihil pernicioſiꝰ nibil periculoſiꝰ lv. E. cxlo
Loꝛpus talem figuram impmit qualem habet vrvl. K. ux
Coꝛonam certantibꝰ dabit deus lxxix.D. ccxxx
Coꝛona victoꝛie recipiet qui veram fidem cuſtodit ij 1
Coꝛrectiõem ſubditoꝝ negligunt peruerſi pꝛelati R 7c. lxj. U. £. elxxij.
Conectiõis ſpes vbi nõ eſt ceſſat falſa pietaes L XI
Coꝛruptio nature ⁊ virtutis eſt cauſa auerſionis a deo xxiii. A. B. xlix
Coꝛruptio interdu ꝓuenit occaſionaliter ex mala ↄplexie hlx/M. cxvij

MSes giſtrum

gtem interdum ex bona applicatione lxy E c(xcvf.
reatio vniuerſitatis ſolius dei eſt operatio wvii R lxiij.
Freato:em ſolumvnum eſſe credendum eſt D A ix.
Lreatoꝛem pꝛe ceteris amare debemus rix K xxxir.

Creaturam non debemus taliter amarevtnegligak er ceatoꝛ ibiden

K
Creaturarũ quarumcunq; ꝓhibetur adoꝛatio rxxvij S lx

Creature vniuerſe ꝓpter deum ſunt diligende Xlij P cij.
Lredere.aliud eſt credere ex euidẽtia crediti. aliud ex virtute tecedentis 11.
Credere et ſcire differunt SS 1¹ O ij
CCredere de operationibus intellectus bellum habet ibidsm⸗ 1,0
Credere ⁊ vicioſum poteſt eſſe et virtuoſum 1
Credere ea que pertinẽt ad fundamentũ religionis aduerſum ſe bellü bʒ bieem.
Credere impoſſibile ẽ non credere manifeſte vera ij B iiij
Credere debemus cõtra omnia adiutoꝛia 7 illuminatiõʒ naturalem ij P iij
Credendi fides duas habet differentias V D ir
Credendoꝝ peꝛmim eſt fundamentũ ipᷣius crea toꝛis Vj ir.
Credendũ eſt ipſum creatoꝛem ſolum vnum eſſe ibidem.
redere que de deo credenda ſunt aut ſunt per ſe aut non pi F x.
Credere.non omnes in fide gratuita equaliter credunt ij P xvj.

Credit mag? intellectꝰ ea que peripᷣm met credit qᷓ; ea q exſ uaſonibus e crecht. ij. C. iij

Credere ex euedentia veritatt deum non honoꝛat E iij.

Credere.qui creditja ꝑte crediti non a ꝑte credulitatis deũ non honoꝛificat wict. x
Lredere ex euidentia veritatis deum veracem eſſe deum non honoꝛat ibidem X*

Credere ea que non apparent eſſe vera ſolum er vinute eſt credentis 1 Uij.
Credere pꝛobabile virtuoſum non eſft 1R1
Credere impꝛobabilia ad deum accedẽtibus neceſſe eft 1 MWü
Credendum eſt deo abſq; perſuaſione et ꝓbatione ðYMU ij.
Credendoꝛum certus eſt numerus et determinatus iiij Cvij.
Credere omnia que vir inpiens redirrcredlt eſtmpler in vninerlall yC ix.
Credita.non diuerſiſicatur fides. ꝓpter creditoꝛũ diuerſitatem 3 A vj.
Credulitas infinitoꝛum hominibus eſt impoſſibils üüüiij D vij
Credulitas A credulitate fidei nullus homo eiuſdem cavax excepeuseſt iiij 0
viij.
Crux multiplexr ir dvj.
Culpa. meſſin ve iurepotet moꝛsiafligt +T ES,S/HAEA
Cultro lapideo inſſa eſt fieri circumciſio Liiij E xxv.
Cullura planetarum ſenſibiliũ repꝛobatur· xxxV D lvi
Lultura deoꝝ Gi quis inutilis. inſtis innoxia deo iniuriola „ A v.
Eultura deo:u eſt cultoꝛibus eoꝛum inutilis xxv lxj/
Cultura ſolis ⁊ lune ydolatria nuncupan. xxv Llviij

Cultura maris et terre xxvij O lxj.

ultura ydoloꝛum pꝛohibetur xrrij
Cultus vnus eſt debitus ſoli deo EIn.
Eultus verus dei oẽm ſuperſtitionem extermingat mij F. Iniij
Cultus qui deo debeturnalutaier omunoeetidem en omnbe üuüuiiij J viij.
Eultus diuini partes habent radices ſapientiã potentiã bonitatt. vI rx
Tultum latrie nemo deo impẽdit niſi qui credit ipᷣm deum eſſe iiij Q viij
Cultus ſumme venerationis eſt latriias xxij xlviij .
Cultus et honoꝛificentia ſoli deo deber A. B. C. D. xij EF. 1
Eiiltus oifs non eſ unnendendus net 5 nii
us inanimatis non eſt im lvij vſq; lx.
Cultus creaturarum ꝓhibet etaenaue nv . vich rwi. l 61.
