nec tamen inde generantur niſi anſeres
anete.⁊ hij nõ aliarũ diſpoſitionũ iu ali⸗
quo q;ᷓ ſi oua ex quibus geniti ſunta pio⸗
pꝛijs eſſent parenibꝰcubata.Quomodo
ergo hoꝛa generatis natiuitatis aliqd ad

det vłminuet naturalibꝰ huiuſmodi ani

maliũ quãdo ipᷣe cubatoꝛ qui quaſi pater
videtur eſſe eoꝝ nihil addere vel detrabe
re nihil om̃ino mutare poteſt tam abſcõ⸗
ſo officioſo actui tanq; vicino eidem.

vicinioꝛ ẽ naturalibus eoꝝ qᷓ; alie hoꝛe vi

te ipoꝛũ. Unde ergo erit hoc vt plus ope⸗

–

retur in ea q; aliqua aliarum hoꝛarum.
ſi dixerit quia hoc eſt ex conſtellati
one ſiue figura celi ĩ hoꝛa illa.Et hoc ipᷣm
querimus quid de hoꝛa illa ad celum po
tius q; de alijs.nec em vicinioꝛ aut heren
tioꝛ eſt celo q; alie totũ em tempus equa⸗
liter ⁊ vnomodo ꝑ omnia menſura ẽ mo
tus celi.⁊ partes gius mẽſura partiũ eiuſ⸗
dem motus abſvlla diuerſitate vel ditf
ferencia. Nec aliud eſt in ſe vel compara⸗
tione celi ipᷣm tpᷣs vel pars eius quecunq;
ex eo aute ꝙ menſura nihil ampli habet
vel poteſtatis vel dignitatis infoꝛtune vł
infoꝛtunij vna hoꝛa qᷓ; alia. In hoc enim
Tequales ſunt et equaliter ſe habent per
omma. quare qᷓntum ad hoc non plus at
tendenda ẽ vna qͥʒ alia. Ampliꝰ. Extẽ
detur ne iſta virtus et poteſtas cõſtellati⸗
nu ad alia animalia qʒ ad homines. Ui
demus em̃ queda ſilia euentibꝰ hominũ
euenire et equis.Alij em moꝛiunt gladio

In anima

it butifal.

Amplius. Hoꝛa illa natiuitatis.neqʒ

vicijs et peccatis

quemadmodũ et homines alij em depu⸗

tantur bellis et armant vt homines. Alij
habentur vt a regibus ⁊ honoꝛant᷑ vtnoõ
alios he beant ſeſſoꝛes q; reges.et quidã
eoꝛu non alios ſeſſoꝛes paciunt qᷓ; reges
ſicut equus alexandri regis qui vocatꝰ⸗ fu
. Aunm plius. Alij deputant vi⸗
libus officijs vt eipoꝛtadis ſtercoꝛibꝰ.alij
lapidibus euehendis. alij turribus. alijqᷓ
drigis.ali agriculationibus.alij equitan

onibus et ſimiles pene diuerſitates inue⸗

niunt᷑ in hominibus. Quemadmodũ ei
quidam equoꝛum ſeruiunt molendinis.

SDicet quidam homines ſiue molendina

aquatica fuerint ſiue alteriꝰ modi. Eſt
ne hoc ex cõſtellanonibus ſub quibus na

ti ſunt equi quẽadmodũ ſompniat de ho
minibus.vt quẽadmoduʒ de alexandro

dicunt ꝙ er cõſtellatione ei fuit. quod rex

factus eſt. Sic etiaʒ de equo bulifala.Eſt

ne faclũ ꝑ co nſtellationẽ ſub qua nat⸗ ſu
it. vt nõ haberet ſeſſoꝛem niſi regẽ. Et quẽ
admodũ quibuſdam hominibus percõ⸗
ſtellationẽ factum eſt.vt ſint agricole. Eſt
ne ſimiliter equis fatumvt omni agricula
tioni deſeruiant. Et ad hunc modũù ð mo

lendinarijs equis erit ne quemadmoduʒ

de molendinarijs hominibus.⁊ an eruſi
militer in alijs equoꝝ diuerſitatibus.O:
ſi ita ẽ. erit ne ſumiliter ita de ouibus vt ex
conſtellatiõibus in quibus nate ſunt alie

efficiantur cibus regibus et pellicie rega⸗

les vł ſacerdotales vel religioſoꝛum ⁊ de

lanis earum. erit ex conſtellatione vt inde

fiantveſtes rmie vt ſacerdotales vel ruſti
cane. Quarundam vero carnes comeda
tur a lupis vel alijs beſtijs vel comedant᷑
ab hominibus vłmoꝛbo pereant ⁊ putre
ſcant.ita vt non comedantur.⁊ pꝛocedet
hocuſq; ad mures et paſſeres aliaq; mi⸗
nuta animalia. v otam vitam eoꝛum vi
ctum et etiam mo tem diſponant ſub cõ⸗
ſtellatione ſub qua naſcũtur et pendebit.

quid exconſtellationibus illis.vt quedaʒ
muſce capiantur ab araneis.quedam ab

yrundinibus quedam aliter pereant.et vt

quedam viuant innatum in domibus ſe
gus et ibi moꝛiantur. Quedaʒ in domibꝰ

ruſticanis. et randẽ ad pilos ſingulos la⸗

narum barbarum et ſuperciloꝝ. Deſcen
der ne ulla virtus conſtellationum. vtali
huiuſmodi piioꝛum tondeantur alijrada

tur ali) vꝛantur. alij perpetuo nutriantur

ſicut apud grecos et barbaros. Et iterum

heoſiel
felse
iſtalecont
gtünſolegen
felanomdn
Goergodiſp
elalanegl⸗
mlludoeue
umepunel
Clonen
ſuhoninesa
ntuir.
eruns
gpenin oue
onuezenint
Calſsiricnn
Pnunaſegnce
Euöannanrine
Grcrucuidtegt
Psndgme
Kiminalue
honines aneg

Laomlaektengt

Cprkurvee
Eimunickun
Keradninine
ſetſoiundo⸗

MMierarunn

rqultren
nur lenmn
tlzaninzin

unnider
oſeſenttra
deſohngfin
elzaſs hin
llrefen ſerr
lcalhuſgen
ſneſionene,

Nh
W

helunideen

anig
len Num

nle Quig
mn

ther

1 in
dannessn
n NI.
dsſt
is d
õ
Spenedciet
das, Ounn
mſenummar
dominesiune
Ninealonni
donidesſocd
däketn
NAcdenin
ſelgionegiün
cacde crotrk
felaioriſba
aſeſcennii
uidambennen,
mmck nütcn
Wis tanmnmnr
nt. EAN
sei mi

õ

A: Aird.
Sin irsNe
srlgolen,
aconſeletont

S

isdaigſinn
netborer n
romisn l

„

cciiij

ali de pilis lanarum. alij deputãtur veſti
bus regijs aut alioꝛum hominum pꝛo di⸗
uerſitale conſtellationum ſuarum. Non
enim ſole generationes hominum ex con
ſtellationibus pendere vidẽtur. Quomo
do ergo diſponunt totamvitam hominũ
et alia negligunt.maxime cum tanta ſit ſi⸗
militudo euentuum humanoꝛum et alio
rum animaliũ et etiam vegetabilium.
O ſi dixerit.quia celi⁊ ſtelle atʒ lumina
ria homines curant ꝓpter nobilitatem ſu
am naturalem. Aliavero tanq; ignobilia

pꝛetereunt. Duobus modis errant. Ma

gis enim natura curat alia qʒ homines.
Homines enim ſeipᷣos ſinguli regunt. et
ab alijs inuicem reguntur.Alij vero a ſo⸗
la natura regi videntur. quare ſi ipſa cele
ſtia ipam naturã regunt. regunt ex neceſſi
tate quicquid regitur ab illa. Ampliꝰ.
Magis indigent ducatu et regimine cele
ſti alia animalia et etiaʒ vegetabilia quã

homines. et magis etiam apparet in eis

ommis effecus illoꝛum. Qualiter ergo il⸗
la pꝛeterit vel negligit ducatus celeſtis.

Et maniſeſtum per ſe videtur ꝙ vniuerſa

liter ad minima attingitilla virtaceleſtis.
ſed foꝛſitan non ſingulatim et non ſingu⸗
lariter curantur vel reguntur ab illo.ſed

hoc qualiter erit.vt in ingulis hominum

extendat ſe virtus illa ſungulatim. non in
ſingula animalium et vegetabilium. pᷣſer
lim cum tanta pꝛudencia ſingula genera⸗
ri regi et admyniſtrari videãtur.Cura em̃
⁊ admyniſtratio vniuerſalis nullo modo
lufficere vel efficere videamur. tam officio
ſam vt ita dicamus tanq; ammirandam

ſinguloꝛum fabꝛicationem et gubernatio

A
73

—
*

nem. Amplius. Si quis ſtatuam vel

vas quodcunq; intra domum aliquaʒ fa

bꝛicauerit. Nunquid hoꝛa ei expioꝛanda
eſt qua illam de loco illo extrahat vłedu
cat. Nunquid ex exiide loco ſue fabꝛica
lionis pendet aliquid de talibus vel etiaʒ
de foꝛtuna vł infoꝛtunio ymaginis iſtius

vel valis. Et ſimiliter ſi pannum texerint:

vel veſtem fecerint in aliquo loco. Nun⸗
quid aliquid eoꝛum que panni illius ſunt
vel veſtis pendet e xhoꝛa extractionis ſue
de loco illo vel ex ipᷣo eriu de eodc̃.quid
de exitu vel de extractione ab huiuſmodi
loco ad foꝛtunam vł infoꝛtunium rerum
illarum. Quid eſt autẽ generatio par⸗
num humanarum in ventribus matrum

&ꝙᷓ fabꝛicalio quarundam ymaginum den

in locis illis.et quid natiuitas eoꝛum niſi
extractio vł exitus ymaginum hmõi in lo
co fabꝛicationis ſue nihil ergo de foꝛiuna
vel infoꝛtunio hominum ad hoꝛam nati
uitatis ipᷣoꝛum vel ipam natiuitatem ipᷣo
rum Oꝛ ſi dixerit quia exitus vel extraclio
aliarum rerum a loco ſue faclionis vel fa
bꝛicationis nihil facit vel operat᷑ ad foꝛtu
nam vel infoꝛtunium earum. Econtrario
autem ſe habet in hominib us. Manitfe⸗

ſtum eſt hoc eſſe friuolum. ⁊ hocapparet

euidenter a ſimilitudine ⁊ ꝓpoꝛtione.Si
vero dixerit quis ꝙ ducatus celeſtis ⁊ vir
tus conſtellationum non naturam diſpo

nunt hominum ſed foꝛtunam.et hoc ma

gis inconueniens et magis manifeſium.
Pꝛimum. Quoniam non eis iudicio vel
ꝓuidencia euenirent hominibus que eis
eneniunt. neq; ſcõᷣm merita vel pro meri
ritis ipſoꝛum. igitur alius rex efficitur:

aut in alia dignitate vel officio conſtituit᷑

non diuine ꝓuidencie et gubernauõi ſed
conſtellationi ſub qua natus eſt debebit

niſi foꝛte dicat dininam ꝓuidenciam vni

cuiq; ꝓcurare et oꝛdinare qua hoꝛa⁊ ſub
qua conſtellatione vnuſquiſq; naſcatur.
PHoc autem manifeſte friuolum apparet
quia non naturali oꝛdinatione fieri faciũ
videtur.vt parentes ea hoꝛa commiſcerẽ⸗
tur vt tali ſequente hoꝛa poſtea ille naſce
retur. mmo ponus caſu verbi gracia.il⸗
la hoꝛa foꝛte in eo incaluerantvel mutuo
affectu inuicem prouocati ſunt.vel amor
pꝛolis et viſu alio et auditu incitauit eos
ad opus generationis. Uidelicet quia co
gitauerunt de rerum ſuarum amplitudi⸗
ne ⁊ affluencia.que ne deuoluerentur ad
alios commouit eos vt darent operam li
beris vel foꝛte heredum eoꝛum qui ſucceſ
ſuri erant in bonis ipſo:ũ induxit ess ad
opus generationis: que omnia caſualia
tm videntur.et non ex pꝛeoꝛdinatione na
ture. Alioquin quam fabam comedat
quis ⁊ quod etiam erit ex pꝛeoꝛdinatione
nature et quelibet etiam minuta actuum
noſtroꝛum erunt ex conſtellationibus.
Ampliꝰ. Non ex hoc nec pꝛopter hoce
illa hoꝛa ſic ſe habuerũt ſtellevt iſte naſce
retur.et talia ei euenirent. Si ergo ex iſta
conſtellatione iſta acciderunt. non per ſe

ex illa ſed magis a caſu. Quicquid enim

accidit ex cauſa quacũq; que non ob hoc
MU g8 iii

BDe

ſed magis ob aliud fuit caſu accidit qntũ
ad illam.et hoc appet euidenter er diffini
tione caſus.Caſus em̃ ẽ vt diffinit Boetiꝰ
inopinate rei euentus ex cauſis cõſſuenti
bus ob aliud et aliud inceptis. Ampli
us. Si ꝑ ſe excõſtellationibus ſunt hmõi
euentus cõſtellationes autem inaduerſi
biles ⁊ indeclinabiles ſunt.igitur et euen
tus. Inter cauſam em̃ efficientem per ſe ⁊
effectũ comittancia ẽ iuſepabilis ⁊ neceſſa
ria.qre om̃ia hmõi er neceſſitate eueniet.
moꝛtalibꝰcõtra q̊s diſputare nos ñ opoꝛ
tet cũ ſit iaʒ deſtructũ ꝑ doctoꝛes ſanctos

⁊ oꝛthodoxos et etiã ꝑ phyloſophas mul

tos Q' ſi dixerit quia licet caſu hoc eſt

pᷣter intentionẽ cõſtellationis eueniẽtiſta

nihilominus tamen er neceſſitate. quẽad
modum ex motu ſolis ẽ dies licet ſol non
ad hoc aut ꝓpter hoc moueat vt dies ſit
quẽadmoduʒ et ex motu coꝛꝑis tui venit
diuiſio aeris.ꝑ queʒ mouerur ex necceſſita
te non tamen ꝓpter hoc mouet ex neceſſi
tate.no tamen ꝓpter hoc mouetur vt di⸗
uiſio aeris fiat.neq; caſu fit diuiſio aeris.
Licet non intendatur determinate.inten
ditur tamen in vniuerſali. Qui eniʒ inten
dit motũ intendit ex neceſſitate omia illa
que ſunt de neceſſitate motus.⁊ ſine qbꝰ
eẽ nõ poteſt.ſed reuera nõ intendit illa ni
ſi intentione vniuerſali. Non ſunt ergo a
caſu talia.qꝛ nõ ſunt om̃ino pᷣter intentio
nẽ. In ꝓpoſito vo caſu videlicet ↄoſtellati
onu aut dicet ꝙ euentus hmõi ſunt pᷣter
intentionẽ ↄſtellationũ omnino aut non
Si ſic.erũt igit᷑ a caſu.q̃re nõ erit ſciencia
vel certitudo de eis. Caſualiuʒ em̃ diuina
tio aut ꝓphecia ẽ.nõ autẽ ars vel ſciencia
quonia ars ⁊ ſciencia nõ ſunt niſi de oꝛdi
natis ⁊ adinuicem cauſalitate ꝑ ſe colliga
tis quare aſtronomia qntũ ad partẽ hac:
neq; erit ars neq; ciencia.Qè ſi ex certa in
tentione ↄſtellationũ ſunt euentus hmõi
ſequeret quod diximus videlicet ineuita
bile neceſſarij. Amp̃.Cũ natura ho
minu etr ceteroꝛũ animaliũ atq; vegetabi
liũ media ſit inter foꝛtunam ipoꝝ et ↄſtel⸗
lationum. quare virtus conſtellationum
naturam tranſiit. ſaltũ faciens in foꝛtunã
ipon.pᷣſertim cũ ipᷣa natura capatioꝛ ſit ſi⸗

ue receptibilioꝛ virtutis celeſt? qʒ ſoꝛtuna

. Amp̃. Si in conſtellationibus ẽ totus
urſus vite humane cũ omiba euennbus
uis et hoc cauſaliter et ſignificatiue vt in
cauſis efficientibꝰ ⁊ ſufficientibꝰ non bo⸗

4

vicqjs et peccatis

minibꝰ imputandũ ẽ ſed cõſtellationib⸗
quicꝗd eis euenerit.ꝙ em̃ aer illumiat᷑ vł
calefit vel aliter diſponit᷑.nõ aeri imputa
dum ẽ..quod ſtellis ⁊ luminaribꝰ.Simi⸗
liter ꝙ rota molendine motu circulari re
uoluit᷑ non ip̃i rote ſed aque repellenti ai
ſcribendũ ẽ. Si ergo cõſtellatiões mouet
homines⁊ inducuũt in omnia que eis eue Oꝓ
uiũt nõ hominibꝰ imputãda ſunt illa ſed
ſtellis mouentibꝰ.Q⸗ ſi dixerit.nõ violen
ter mouent homines ſed ꝑvoluntatẽ eoꝝ
querimꝰ ab eis cũ volũtas non moueat
niſi mota.an cõſtellatinoes ipᷣe moueant
volũtates hominũ ad hoc an homies ipᷣi
O ſi cõſtellationes totũ ergo eſt ab ipᷣis
quicquid agũt vel paciuntur homines q⸗
re ẽ eis imputandu ⁊ nihil hominibꝰ.Q⸗
ſi dixerit ꝙ hominibꝰ imputandũ ẽ.qꝛ ſu
ſtinent ſe vel conſenciũt ſic moueri.quem
admodũ cũ aliquis ſuſtinet ſe vel ↄſentit
exuri ab igne.vel deuoꝛari a beſtia vł pᷣci⸗
pitari in foueã imputandum eſt ei qui de
buit ſe auertere vel reſiſtere ſi potuit.
Querimꝰ ab ipᷣis vtrũ hoc quod ho⸗
mines ſuſtinent ſic ſe moueri vel conſenci

unt ſit ab ipᷣis conſtellationibꝰan ab ho⸗

minibus.Oꝰ. ſi ab ipᷣis conſtellationibus
Totum igitur ẽ ab ipᷣis⁊ nihil ab homini
bus.q̃re iputandũ ẽ eiſdẽ totũ⁊ nihil hol
bus.totaliter em̃ ynũquodq; illi attribuẽ
dum ẽ a quo totdłliter ẽ. Nullius autẽ rei
alicui aliquid attribuenduʒ ẽ a quo nihil
habet vel nihil eius eſt. Si vo homines
voluntates ſuas moueant ad ea q agunt
velvoluntariqpaciuntur.tunc ex neceſſita
te imputandi erunt eis om̃es euentus eo
rum in rebus voluntarus.et hoc eſt quo⸗
niam tunc erunt ab eis. Uoluntarioꝛum

enim omnium actuum cauſa eſt volũütas

efficiens et per ſe et pꝛopter hoc taliũ ntein
cipia in nobis ſunt.pꝛopter quodꝰ nobis

imputanda ſunt. ecetiam imputantur. ni E.

hil ergo talium a ſtellis erunt vel conſtel⸗
lationibus. Amplius. Ad naturales
actus et virtutes et oꝛgana pꝛouidet natu
ra moꝛtalibus vt viſum ad videndnʒ ocu
los.et hec omnia in hominibus ſnnt.Ad
foꝛtunas autem vel inſoꝛtunia vel acqui⸗
renda vel euitanda vel aliqua dantur ho
minibus que in eis ſunt vel non. Uerũia
men ad acquirendum regnum vel victoꝝ
am in bello. et alias foꝛtunas vel alique
diſpoſitiones impmunt a ſtellis homibꝰ
vel nõ.quod ſi mille.ergo talia eueuiunt

(eren ſlect

Gnier conn
derha
mmnunnmtii
ſnatinlais⸗
—
ebabebitilenn
ſlntgiilin
t nborateus⸗
un wiunni
Ginctneutan
tepenlinpeun
Aguuun toluen,
mntinpedin,,
Aisvinutend⸗
ſeiiscnmncee
röſmnauſß
Ernin
e Mlus
Migitoaunon p
Urpotpindondan
paanrletunnali
d Mens S
snichenäin
pdäindnaen
inneſnianen
Cuichnideuſe
Tigpentenrn
onillarth
Hiennoinpun
lcnocinozant
(hisnbl inpnr⸗
ſſelaolpoio /⸗
Ngeannait
Unhodiiran
nüntmiozin
Ninnzaclten
Uittnnio
ſſptinnanan
Gtlinlumuu
Ine V
Nent

Cnn, ſcn,
tiätne⸗
füiniden
rhagdene
Me ſſinun
D doo
N

findin
abon

lgſ

S=

– =
S=
=E
=

Se
+☛, gH¶᷑n
ES=S

=ꝛ
S=E.s
S
S
—

☛
=
EE
=

4

haſo

1

.R

S

9

=
=—
—
E
=
—

—

E
=
=
—

E
W
S
—

—
Se⸗
=ẽ Z
S=

☛
S-
S=

Tluningte,
Wne nolte

ſinnnn
ſtin
Enomnuk)
imoandi
dsſeiger
iwoliasn
Alamnotsien
adbocne
üent
8
indeinpun
glencüͤtſene
guisſuſinatn:
denoansd:
mptandundt
erciſaeig
düösibes
lſieſenenaiae
Daſkelunontu!
abioini
1nbiellit
ncieruin
mictis unm
imiſtru
—
ausck D
ovennutu
aunan N
gtas offestlet
Intaris.Abolt⸗
66. Oounn

Cuun talſtcht⸗

eis per ea ſola que extra eos ip̃a ſola ſunt

Similiter ⁊ contraria eoꝝ quare nihil ad

eos de hijs. Si vero alique diſpoſitiones
impmuntur eis. ꝓpter hoc erit in ipſa ho
ra natiuitatis vigeneratiõis videlicet qõ
huiuſmodi diſpoſitiones inpꝛimant᷑ qua
re habebit iſte in ſe diſpoſiioneʒ qua fiet
rex vel epis. QAuemadmodũu ergo no po

teſt ꝓhiberi aliquis/quin videat vel audi

at cum voluerit niſi virtus videndi autoꝛ
ganü eidem auferatur vel impediatur ſic
non poterit impediri vel phiberi quin fi⸗
at epus cum voluerit. niſi virtus illa eiau
feratur vel impediat᷑ ſed nõ eſt in poteſta
te alicuius virtutem hmõi vel auferre vel
impediri.Ea enim que in anima ſunt im⸗
pꝛeſſa no ſunt cuiuſq; vel auferre de ea vlł
ipedire maxime ſi naturaliter in ea ipꝛeſſa
ſunt. Amplius. iſte diſpoſitiões foꝛtu
narũ et infoꝛtunioꝝ ꝓpter quid impᷣmun
tur potiꝰ in hoꝛa naliuitatis q; in alis. cũ
in ea multe eaꝝ nullũ habere poſſint efte

ctũ Amplius. Si naſcatur augs diſpo

ſitus ad ſuſpendiũ qʒ ⁊ diſpoſitus ad fur
tũ vel aliud maleficiũ ⁊ vtraq; diſpoſitio
ei impꝛeſſa ẽ a virtute ſue conſtellationis.
Quicquid autẽ ſic impꝛeſſum ẽ. naturale ẽ
recipienti.erit vtrũq; naturali huiuſmodi
nato videlicet ⁊ furari ⁊ ſuſoendi.natura
lia em nõ imputant᷑ adꝓena actu alẽ quẽ
admodũ moꝛionibꝰ ⁊ naturaliter mente
captis nihil imputat᷑ quod agant. Que ẽ
em alia diſpoſitio ſic impᷣſſa ad furanduʒ
niſi furioſa cupiditas qᷓ nec ipius vite ꝓ

un diſpendiũ furantẽ patæ eſtimare ⁊ in

terdũ nec etiã cogitare qua de cauſa vidẽ
tur latro nes naſci puuli ⁊ alis vicus iam

infecti in occulto. WManifeſtant autẽ ſe bu

iuſmodivicia cum optunitas oꝑandi exil
lis vel ſcõm illa data fuerit habentibipa
Silr⁊ regias dignitates ⁊ aligs habebũt
in occulto ⁊ naſcent᷑ feges et pᷣncipes ipſi
puuli.Licet nõ tũc appareant dignitates
eon qua abſurditate nibil incõgruentiꝰ.
Dare eũ hmõi dignitates puulis nõ tam
ſtultũ. q; etiaʒ dementiſſimũ c. quare nee
opus ẽ celeſtisvirtutis nec alteriꝰ cuiuſqʒ
MWanikfeſtũ ergo ẽ ex natiuitate vłho
ra natiuitatis nihil immi quod ad natu
rã vel foꝛtunaʒ ptineat naliuitatis.quare
nibil agere in eos hoꝛa illa. cũ enim nihil
impmuur omino in id non agit. Si vero
dixerint.quia hoꝛa natiuitatis ꝑ ſe nec in
fauſta ẽ nats ſed magis hoꝛa generatio/

cev ”ẽõs
nis ſeu cõceptionis et ppter illä hoꝛa na
tiuitatis obſeruat᷑. Lunc enim vt aiunt ſe
men generationis in matricẽ fundit᷑ et.

ut ſe habet cõſtellauo fauſtus aut infau⸗
ſtus ex ea generat.Et nõ ẽ dubitandũ in⸗
quiunt quin in humoꝛes et ſpiritus nros
poteſtate ⁊ ducatu habeat virtus celeſtis
Dicimꝰ⸗ ecõtrario.quia ſemen cũ ſu ſuper
fluũ cercie digeſtionis ſᷣm Ariſtoteleʒ tale
infunditur in loco generanõis quale eratł
incoꝛpe generatis. ? ꝓpter hoc nihil addi

tur ei. nibil minuitur ei mibil impmit. niſi
foꝛſitan diſpoſitio aliqua coꝛpalis. Lũ eĩ
coꝛpꝰ merũ ſu quaſi ex humoꝛe et ſpiritu.

nuilã om̃ino i npᷣſſionẽ recipit niſi coꝛpalẽ
videlicet caliditatem aut frigiditatem aut
aliqua alia hmõi ad quas nihil omino ðᷣ
foꝛtunis aut infoꝛtunus euentuũ. Am
plius. OQ; dicũt quia ſaturnus agit peima
boꝛa poſt ifuſionẽ ſeminis infrigidido.æ
coagulado materiã manifeſte impoſſibi⸗
le ẽ quia ſemen humane generatiois ꝑ ca
loꝛem ſolũ coagulatur. ꝑ frigiditatẽvo diſ
ſoluitur. Saturnus ergo quẽ dicunt pᷣmo

opari in generatione humana. generatio

nem ipaz deſtrueret. Sit/ quemadmoduũ
ipi dicunt q oparetur cũ natura eius vir⸗
tus fiigida et ſicca ſit.vt ipi ponuni.q ams
be moꝛtificatiue ſunt et deſtructiue gene⸗
rationis contrarie vo virtutes generetio⸗
nem et vita maxime efficiunt vel adiuuat.
Unde Poeta. Uapoꝛ humidus om̃s res
creat Ampluus. Dicit ariſtoteles quia
vis que eſt in ſemine ſimilis eſt artificus.
quemadmodũ ergo artifices ex artificis
ſuis⁊ ſcõᷣm illa oꝑpantur inqʒ opa artiumn
ſuaru videlicet domos inſtrumenta ſtatu
as pannos pelles. Sic ſemina ex virtuti⸗
bus vel ſcõᷣm illas opantur generado ea
que er ipis fiunt. Sicut ergo artifices con
ſtellationes non conſuluntvel obſeruan
nec eniã obſeruandas ?l conſulendas ar
bitrantur. ſed magis artes ſuas artium
precepta ꝓ operibus ſuis videlicet vt ea

recte et qualia decet operantur. Sic neqʒ

ſeminum operationes ex conſtellationi⸗
bus pendẽtvllatenus. niſi foꝛſitan in hoe D
q aer ab ip̃is ſtellis temperalur ac diſpo

nitur. Ita ſimiliter et terra vt diſpoſitioni
bus eoꝛum operationes ſeminum ae iua⸗
uent. Quis em̃ dubitat de tertoꝛe an totoa
vis ſen virtus totaqʒ texẽdi apð ipᷣm ſit. ⁊
qn ſuavi moueat inſtrumẽta texediæ arte
ſua regat motũ eoꝝ.⁊ qᷣ ept᷑ opꝰ texendi

Sge“ vicijs et peccatis

nihil ertra ſe requirat niſi panni materiã. bhabeat eum interceſſoꝛẽ ꝓ ſe apud deum
et inſtrumẽta texendi. niſi foꝛte ꝓpter ob⸗ alius applicat ipᷣm religioni non ex deuo
ſcuritatem aeris aliquando lucernã.⁊ de tione ſed vt maioꝛ ſit alus fratribꝰ poꝛtio
fabro ſimiliter ſe babet atq; ð vnoquoq; bereditaria. Paupertas vero mulios vi⸗
alioꝝ artificum quoꝛu nullus ſtellas con⸗ ros ad rapinas et latrocinia et alia innu⸗
ſulit vel coſulendas exiſtimat ymmo ꝓ mera maleficia. mitas mulieres ad mere
omni genere artificialiũ operũ ſe ſolos e/ trnicium induxit. qui et que omes ſi intero
ſe conſulendos ⁊ requirẽdos plane dicũt garentur.non ſtellis aut conſtellationibꝰ
et aſſerunt ipſiſq; ſolis credendum eſſe de artificia vel officia vel maleficia ſua attri⸗
his que ad artes ſuas pertinent. Poc eti buerent. ſed magis ſibi⸗ voluntatib⸗ ſu⸗
am comunitas omniũ quaſi per ſe. notũ is ſcientes indubitanter cauſas motiuas
haber et tenet. videlicet ꝙ vnicniq; artifi voluntatum et deſidenoꝛum ſuoꝝ. ſimili
ci credendum eſt in ſua facultate et de re: ter et fines ſiue cauſas finales eoꝛundem.
bus ſue facultatis. vt grammatico de grã vnicuiq; autem de ſeipᷣo credendu eſt qui
maticalibus.et fabꝛo de fabꝛilibus.et ge⸗ magis nouit interioꝛa ſua. hoc eſt cogita

neraliter cuilibet artifici de artificialibus nones et affectiones ſoli noꝛunt. Wanife⸗

ſuis. Erroꝛ autem abſurdiſſimus eſt aſtrro ſtũ igitur eſt aſtronomos omniũ teſtimo

nomos in talibus ↄſulere:aut de talibus nio pᷣmõi ſtellas innocentiſſimas eſſe in
eis credere vllo modo.Et quoniã de his parte iſta.quare qui talia eis attribuerũt.

intractatu de legibus multa dinimus. ſuf⸗ iniquiſſime eas vel culpat ymmo dapna⸗
ficit tibi qntuʒ ad pꝛeſens pꝛopoſitum ali biles ⁊ bumanam naturam ac res huma

quam viam apertam eſſe ad contradicen nas peruertere cõfundere ac conturbare

dum huiſmodi erroꝛibus. Hic eniʒ tanq; eas aſſerunt in ſeiß5fo.
exincidenti de hijs locuti ſumus.radical? Oſt hec autem mẽſurare tempta
eoꝛum deſtructionem atʒ completam nec bimus peccatum illnd quod oꝛigi
no et declarationem veritatis in iudicis male Diciur e
aſtrono mie ſingulari tractatu reſeruaãtes. ¶actualibus qᷓʒ venialibus. et de pena que
Non enim aliter radicitus et perfecte vel eeo infligitur que et quo iure pena infli⸗
deſtrui erroꝛes poſſunt vel declarari veri Situr. Ubi opoꝛtet te pᷣmo noſſe.quia nõ
tas niſi poſitis et numeratis radiabus et ¶ ꝓPpꝛie culpa dicitur. ſicut neq; demeritum
fundamentis quibus ſic innittuntur rali DQualiter enim culpa ꝓpꝛia dici poteſt vl

nale dicitur ęt comparare alijs ia

gi 3

ces huiuſmodi et in quibus euentus ho⸗ culpabilis in q nullus peccat vel peccare

minum. et totam inferioꝛis mundi guber poteſt neq; male agere aut male obmitte

nationem ſiue adminiſtrationem fatalit re quod agendũ eſet. Amplius. QOuo
alſerunt peoueniſſe Qyautẽ tetigimus modo culpanus eſt aliquis. p eo quod

de electionibus artificioꝛnm vel etiam vi nec agit nec egit.ymmo omnino neſciens

cioꝛum manifeſtuz eſt quia volũtarie ſunt ⁊ inuitus illud patitur. Pꝛeſertim cũ tam
et etiam ex pꝛopꝛia voluntate eligentium igno:ancia illa paruuloꝛum. tam violen⸗
quandoq;.quandoq; ex aliena vel diſoo cia. quam in hoc paciũtur. videlicet in cõ
ſitione vel ſolitatione veniente ex defectu trahendo illud inuindbilis ſit. Si autem
vel penuria temp alium verbi gracia. non eſt culpabiligpel ꝓ ea culpandꝰ ali⸗
Sb ipo ſenſu maniteſtnm eſt. Aliquis em quis ergo nec puniẽdus. Inique ergo pu
eligit ꝓpꝛia voluntate effici miles. Alius niuntur paruuli ꝙ illo ſine baptiſmo dece
clericus aut alterius modi artificij. Inter: dentes. Pꝛeſertim cum auguſtinus penã

dum autẽ ex diſpoſitione paterna ſiue ma paruuloꝝ ignem eternũ vocet in libꝛo de

tema. Filios em paruulos pvolũtate ſua ſide ad petrum alioquin qualiter diriſſet
plerumq; patres applicant artificijs ⁊ of? aplus Omnes naſcũt᷑ fili ire. Si eniʒ nõ
ſiciis et interdũ religioni interdum matri debet ira pene oꝛiginali peccato. quomo
monis et hec omnia faciunt er certis cau Qo filios ire facit eos qui cũ eo naſcuntur
ſis.qᷓs enũerare lõgiſſimũ eſſet. Aligs em̃ Dicimꝰ quia cum oꝛiginale peccatũ actu
Habens fra trẽvl cognatũ epiſcopũ.facit fi ale nõ ſit pena ei actualis nulla debet id
lium ſuum clericũ. plerũq; in lucrũ in ſpe eſt nec ignis gehenne nec vermis oſciẽcie
. beneficietur ab epiſcopo illo. Alius ex nec etia purgato:ius ignis. Oy aut Zugu
Deuolione facit ſiliũ ſuũ clericũ ſcilicet. vxt ſtinus penam eius vocat ignẽ eternuʒ.eo

frotfe

Pelnointen

umaute
— he
pobeanonee
ſaſtnonlan
lyuinpint
nooali⸗
wiüidignlin
gilgocsor,
famernnni⸗
plerurnd
ſiniztui
Nimſn
Cuuemanlei⸗
ſiclagicion
Mananes
Telieinenge
ſftniumin
Mileinl
unnmirniſen
ſchenidenah
Ahcigna
it geine
Näpenamdägn
.Drrtsdi
Möhgär,
ſonisdatn
cetatlagaen
gaunane
ykenicyer
linoani⸗
ſoroncanmia
aeſtaenag
Gadulegnd
Whrßeen
nuiſonnde
Njſfmnpeke

tp

ſoigteee
leigin
Neusſd
andanate

Nnn

Asentinie
Zoſhirwn
dema ain
R
ndeſtögnmüt
nanduin ud
l
ienenennith
us nalinkſſt
äte
1 MNANNN
nanmNN
dNNc
.
Kiier
8 eudmni tt,
Mian dneit
enisld
ueet on

rtezeN

. Mrnegd:
ape tα
mulus eusl fei
igeaulnlect
a. Molns

mmo NNIG

mm Pkntn

–
Aaunhitdl
Piin Cnnnn⸗
oanias hlelt⸗
uuman inli,
mmemmnlin
Aiognn

ccvj
tropo vſus eſt quo omnis pena. om̃is tri

builatio interdum ignis vocatur. Quẽad
modum auteʒ lepꝛoſi extra caſtra a ſanis
et mundis hominibus vipote indigni co

hpabitatione eoꝛum. Et bec ſepatio licʒ pe
na ſit.non tamen vindicta eſt lepꝛe.vel ꝓ

lepꝛa in vindictam illata cum lepꝛa nullo

modo culpa ſit. Sic ꝑuuli nec loco purga

toꝛij digni ſunt.cum in eum non intrent.
niſi gracia dei pᷣditi atq; ſanctificati ⁊ glo
riam eterne beatitudinis expectantes Si
militer nec lymbo inferni digni ſunt. vbi

ſancti patres beata ſpe conſolati.vt dicit

Beda ſuꝑne vanlie ingreſſum expectabãt
Quare manifeſtũ eſt locũ ꝑpuuloꝝ hmõi.
videlicet qui cũ oꝛiginali ſolo decedunt.qꝗ
nullum actuale ei dũ viuerent addiderũt
mediũ eẽ inier gehenna et purgatoꝛium.
vbi hmõi paruuli taq; lepꝛa oaginali im

mũdi ſeoꝛſum a locis ſanctoꝝ ſecluſi pꝑpe

tuam manſionẽ ſunt habituri.neqʒ enim

in gehennã detrahendi ſunt cum illis qui

peccato oꝛiginali actualia et moꝛtalia ad⸗
diderũt. ꝙ aut quidam carenciã viſio nis
dei penam oꝛiginalis peccati eſſe putaue

runt. Manifeſtũ eſt eſſe falſum. Cũ enim
habitus gracie ſine gracia ipᷣa cauſa ſit vi

ſionis dei.erit ex neceſſitate carencia gra⸗

cie cauſa carencie viſionis dei. Ampł.

Si adam anteqᷓ; gracia illuſtratus eſſet⁊
ante etiã qᷓ; peccaſſet decederet in ſtatun vi

delicʒ iunocencie naturalis ꝓculdubio vi

ſione dei careret cũ em̃ nõ haberet graciã

ex neceſſitate nec gloꝛiam obtineret. Cum

ergo puuli de quibꝰ loquimur careãt gra
cia dei. Hoc ipo et neceſſitate carẽt et glo
ria cũ gloꝛia nõ det᷑ niſi gre ſiue gra.Si
eniʒ affirmatio eſt cauſa affirmatois erit

negatio cauſa negationis.⁊ ſi habitꝰcau
ſa eſt habitus vel habẽdi.erit carẽcia cau
ſa carencie ſiue carendki. Amp̃. Si ab⸗

lata eſſei paruulis iſta lepꝛa oꝛiginalis et
nõ eẽt eis data graci
rerent viſione diuina.cuʒ ſola introducat

gracia homines ad gloꝛã. Wanifeſtũ

ergo ẽ quia pᷣter carencia viſionis diuine
q̃ oĩibꝰ dapnatis cõmunis ẽ⁊ om̃ibus nõ
ſaluatis habẽt euã tenebꝛas oꝛiginałiſti⸗
us infectionis ⁊ ꝓpter illã habẽt elongati
onẽ a lods illis ꝑ qvia eẽ ↄſueuit ad viſio

nẽ dei ⁊ ſepationẽ intraſibilẽ.quare mani
ſeſtũ ẽ.quia pᷣter carenciã viſionis dei qᷣſi

Duo genera tenebꝛarũ paciũt᷑. Uideliceti

ipᷣas tenebꝛas immũ dicie ⁊ coꝛruptionis

Ximus.

Mertũ ẽ ꝙ adhuc ca

oꝛiginalis et tenebꝛas elongationis acſe

parationis a claritate viſionis dei qᷓs di⸗
OQꝛ ſi dixerit quis quia doloꝛẽ
ineſtimabilem paciũtur ꝓ eo ꝙ pᷣuati ſũt
gloeia viſionis dei.ad quam ſe creatos et

natos eſſe cognoſcunt errat qm̃ doloꝛiſte

eſſet pena actualis et coꝛde ſenſibilis que
re iniuſte eis irrogaretur.cum pena actua

lis non debeatur niſi pꝛo peccato actuali.
Di quis vero querat qualiter ſine doloꝛe

incredibili cogitare poſſint vel aduertere

ſe non obtinuiſſe beatitudinem cũ ad illiã
Reſponderũt magiſtri no

nati eſſent.
ſtri iempoꝛis quia multi ſine doloꝛe ſuſti
nent quod reges non ſunt ⁊ etiam ſine in
uidiavident alios eẽ reges cum tamẽ eiui
dem conditiõis ſcõᷣm naturã ſe etillos eẽ
cognoſcant.Sicut ergo iſti non dolent q
regnum tempoꝛale non ſunt adepti. ita

nec iſti de regno celoꝝ.nobis autemnon

videtur eouſq; clarũ eſſe paruulos in eaʒ
ſcienciam ꝓficere vt talia ſciant de ſe vlõ

regno celoꝛum. Non em̃ ꝓhibiti vidẽtur

eſſe ſi hoc eẽt quin poſſent ineſtimabiliter
ꝓficere in dei cognitione. pᷣſertim cuʒ nui
la pena eos auerteret nlla occupatio eos
impediret.Et ipᷣm peccatumoꝛiginale ꝓfe
ctum hmõi pateretur ſicut ⁊ patitur in ſar

racenis et paganis et alijs infidelibus.et

etiam moꝛtalia actualia paciuntur eos in
cognitione dei et eoꝛũ que eius ſunt ⁊ hoc
in tanta bꝛeuitate vite iſtius quantũ ergo
poſſunt ꝓficere paruuli hmõi in tota ꝑpe
tuitate vite illius nec occupationibꝰdiſtra
cti nec peccatis moꝛtalibus obſcurati ſed
ſola oꝛiginali coꝛruptione vt dixvimus im
pediti. Cum autem cognitio dei non
poſſit non eſſe ioctunda ⁊ qnto maioꝛ tan
to iocũdioꝛ.creſceret autẽ iſtis ſine termi⸗
no.creſceret ergo iocũditas eius eiſdem ſi
ne termino.q;uis ad gaudiũ diuine viſio
nis nec vnq; ptingeret Fcvnq; eidẽ fieret
ↄpanda.Eſſʒ ergo hmòĩ ꝑuuloꝝ ſtat mł
te felicitatſ.⁊ ſi nõ felicitat gloꝛie ↄpande
Haberẽt eĩ pacẽ de oĩbꝰ in getudinib⸗ er
moleſtijs.ſecuritatẽ a ꝑiculis iocunditatẽ
ex dinĩe cognitiõis cõtinuis ꝓfectibus ꝓ
pter hec oĩa ⁊ alia q ſcribere ſupꝑſedemus

dicim?nõ eẽ claruũ. Pꝛeſertim cũ nuſq; de
terminatũ ſit ĩ ſcpᷣtura vłſcpᷣtis ſccõꝝ neci

traditiõibꝰſcolaſticis vłdogmatibꝰan ꝑ
uuli ſic phari poſſint ⁊ phyloſophãdo eo
uſq; ꝓficere.nec dei iuſticia ꝓhiberevide
atur eos ad cognitionẽ eiꝰ talẽ conari vel

—

.7

Be vicijs etpeccatis

ab eis veritatem ſuam eouſq; abſconde⸗
re q; phyloſophis blaſphemis et peccato
ribus reuelauit. Relinquendũ ergo ẽ

illud diſcuſſioni altioꝛi ſiue alteriusve no

uitas phyloſophie hactenꝰ inaudita par

uuloꝝ aures offendat ſimplicium ⁊ bono
rum. Quod autem dicit Apoſtolus.quia

omnes naſcũtur filii ire ad feditatem ori⸗

ginalem cõuenienter referri poteſt cui me

rito iratus ẽ deus ꝓpter ipᷣam. et inſuper
quia aduerſatur gracie et virtuti.Et radix

vt diximus eſt ſcaturigo et ſeminariũ pec
catoꝛum quibus ira dei ꝓuocatur vł quẽ
admodũ dicit veritas in euangelio quoſ
dam eſſe filios regni qui eijciendi ſunt fo

ras.nõ quia cũ regno vel in regno naſcã⸗
tur vel nati ſint.ſed quoniaʒ ac ſi eſſent re
gni heredes illud eis diuina miſericoꝛdia
pparabat. Sic et om̃es tanqᷓ; eſſent ire in⸗

fernalis heredes ad eam oꝛiginalis mali

ſa pahit hle eoſq; ad eam parat quãtũ
ESE menſura aũt ſeu magnitudine
oꝛiginalis vicij ſeu peccati aliqua
dicere neceſſe habem⸗. ꝓpt᷑ que⸗

B
ſtiones ⁊ difficultates quas habet. Uide

tur em̃ eſſe omniũ peccatoꝝ ⁊ vicioꝝ mini
mũ cum em̃ q̊ ẽ ꝓpoꝛtio ſeu comꝑatio pe
ne ad penam eadeʒ ſit peccati ad peccatũ
Compꝑatio vero pene cuiuſcũq; venialis
ad penaʒ oꝛiginalis nulla ẽ marxime pene

purgatoꝛii.Cũ em̃ ignis purgatoꝛiusvt di

cit Auguſtinꝰ maioꝛ ſit q; quicquid hõ in

hac vita pati poteſt. omnis em̃ locus ſiue

elongatio aviſione dei nihil ẽ in penalita

le cõꝑatione ignis vite iſtius quare nulla

erit comꝑatione pene oꝛiginalis ad penã
venialis ergo nec peccati ad peccatũ. Erit
ergo peccatu oꝛiginale minus incompabi

luer q; veniale. Diximꝰ aũt elongationẽ
a viſione dei qm̃ carẽcia viſionis dei ex ca
rencia gracie ẽ vt ſupꝛa diximꝰ.ſed ⁊ elon⸗
gationẽe facit maioez et tenebꝛas.denſat

peccatum oꝛiginale vt ſupꝛa oſtendimus

Amplius. Quia melioꝛ eſt diesvna in
atrijs dei ſuꝑ milia. Peccatuʒ veniale q

ꝑ diẽ vna detinet animã humanaʒ in pur
gatoꝛio aufert ei gloꝛiã vniꝰdiei ⁊ gaudiũ
in celeſti beatitudine. Huic aũtdampno

non ẽ comꝑabilis vel denſitas tenebꝛarũ
vel elongatio maioꝛ a viſione dei ſicut ne
q; oppoſita eoꝛũ ꝑ comꝑabilia ſunt. Ap⸗

2

ꝓbinquatio vero ad dei viſionem oppo

ſita ẽ elongationi quã facit oꝛiginale pec

catũ et ipᷣa etiã mũdicia ab oꝛĩginali pee⸗
cato nullã habet ꝓpoꝛtionẽ vel comꝑati⸗

onẽ ad beatitudinẽ vniꝰ diei in gloꝛia ge

neralit em̃ nihil quod ſit nature vł gracie

etiam comꝑabile ẽ alicui eoꝝ q ſũi gloꝛie

Et hoc dedarauimꝰ in tractatu pꝛimo de

virtutibꝰ. Siue ergo ad dampnũ reſpicia
tur incomparabiliter ẽ maioꝛ pena dam⸗
pni ex veniali qᷓ; ex oꝛiginali ſed ad exacex

bitatẽ ſilr cũ acerbitas pene purgatoꝛie in
credibilis ſit acerbitas aũt pene oꝛiginal

peccati nulla. Si vero reſpiciat ad bona

cõtraria eodẽ mõ ſe habet bonũ eĩ quod
differt vel aufert veniale peccatum vi diri
mꝰincompꝑabiliter maius ẽ q̃ʒ quod auſe

ret oꝛiginale Amplius. Nulla dubita
tio ẽ quin omne peccatũ moꝛtale in infini

tũ maius ſit qʒ oꝛiginale.⁊ hocẽ quoniaʒ

pena gehennalis que ꝓ quocũq; peccato
moꝛtali debet in infinitũ maioꝛ ẽ quatin
qʒ alia in infinitũ ergo maius ẽ quodcu⸗

q; peccatũ moꝛtale qʒ oꝛiginale.ergo ori⸗
ginale in infinitũ eſt minus quocũq; moꝛ

lale. Sed omne veniale ſimiliter in infini
tũ minus ẽ quocunq; moꝛtali.Oꝛiginale

ergo ⁊ veniale eque minoꝛa ſunt quolibʒ

moꝛtali.Quare inuicẽ eq̃lia ſũt.Quecũq;

em̃ eodẽ eque maioꝛa ⁊eque minoꝛa ſut
ĩuicẽ eilia ſũt ꝑ illã ꝓpoſitionẽ quĩte geo
metrie.Si fuerit duarũ quatitatũ ad quã
cũq; terciã eadẽ ꝓpoꝛtio illas eẽ equales

⁊ ecõuerſo. Jũu quo reſpondem⸗ ſicut
iam alibi diximꝰ peccatũ tres hʒ comꝑali

ones ſeu facies. Juxta illas tres. tres ma⸗
gnitudines ſeu intentiones.Pꝛima ei fa
cies eſſencialis qua eſt id quod ẽ. ſicut ali

quis actus coꝛpꝑalis vł ſpiritualis. Secun

da facies ẽ ei ad ipᷣm ſubieciũ in quo ẽ.ei
ſcðᷣm hãac faciẽ ẽ leſio vł vulnꝰ ipᷣius.Cer⸗
cia ẽ ei facies ad deũ ⁊ ſcõm hãc ⁊ ẽ ⁊ dici
tur iniuria vel offenſa dei. Uerbi gracia.
Eadẽ foꝛnicatio ⁊ actus quidã ẽ in ſe et le

ſio vel vulnus ſoꝛnſeatis.et iniuria vel of⸗
fenſa dei. ⁊ ↄtingit iſtas tres intentiones
ſeu magnitudines inequales eẽ. Quãaãdo
q; em̃ maioꝛ ẽ actus in eo quod actꝰ et in

de maioꝛ dei offenſa.⁊ etiam minoꝛ leſio

ſubiecti verbi gracia. Iſte vel magis dele
ctatur foꝛnicando. vel diutius ẽ in aciu et
