
metet.ij.ad Choꝛ.lx.nota ꝙ ſᷣm
diuerſas terre diſpoſitiones pꝛu/
dens agricola diuerſa ſemia mit
tit.vnde videmꝰ qꝙ alia eſt terra
frumenti alia leguminũ ⁊c. Spi
rituałr terra nr̃a.ſ.vita pñs mui
tũ eſt apta ⁊ fertiliſ ad ꝓducendũ
optimũ fructũ ſi ibideʒ ſeminabi
mus oꝑa miſericoꝛdie.naz ex eo
ꝙ mibicoꝛditer hic elargimur tẽ
poꝛe eterne meſſis recipiemꝰcen

Figu. tnplũ. Fig. Ge.xli.vbi harao

108

qm̃ . artẽ illa celeſte edificiũ lom
ge plꝰↄualuit.naʒ ars illa illð fra
ctũ ac diruptuzʒ repauit. 365 ãqrit
artifices arte mĩe pitos:p qͥs poſ

ſit ie dñs ĩcepta pficere.Fig.ij. Fig.

KRe.xv.vbi legimꝰqð Irã rex thi
ri miſit artifices ad Dauid ꝗ ſcie
bãt opari ⁊ iigna cedrina ⁊ illa q̃

regrebãt ad pulchꝛitudineʒ edifi

cij.vt fieret domꝰi ciuitate dauid
ſpũalr Irã iterpᷣtat᷑ ſuſitãs teſtm̃
pᷣdeſtiatiõis qð in mẽte dina fuit

añ vidit ĩ ſõnio.vij.ſpicas plenaſ ab eterno oꝛdiatũ.pr̃.n.ipʒ execu

oululãtes ĩ cuaimo vno. Spũalr.
p.vij.ſpicas ſᷣaudi mĩe opa qͥꝝ
plẽitudo appebati culmie latiſſi
me mẽſure celeſtis prie Luc.vi.
Mẽſurã bonã⁊ ↄfertã ⁊ coagita

Pe.tã dabũt i mãibꝰ vr̃is. Pe.ra.ſu

per Mat. In regno ingt celi eo/
rã oibꝰangeł i ↄuẽtu reſurgẽtium
ꝙ Abel paſſus ſit ꝙq mundũ pſᷣna
uerit Moe.q Abꝛaã fidẽ habnit.
ꝙ mox. legè tulerit deꝰtacet ⁊ cla
mat ſolũ ꝙ panꝑ comedit di.eſu
riui ⁊ non dediſtis nihi mandu
care ſitini ꝛc.
Iſericoꝛdia edificabit᷑ in
m celis pᷣs.lxxxviij. Nolens
errigere magnũ ediſiciũ
alicubi q̃rit bonos artifices.nã ſi
boni erũt artifices bonuʒ erit edi
ficiũ vt per locũ a cã argui ſolet.
Spũałr deꝰcupit ↄplere edificiũ
in celis magnũ ⁊ bonnz. Jõ q̃rit
artiſices illiꝰarns ꝗ magis ad pfi
ciẽdũ illõ ↄgruãt. Inter alias.n.
artes miſericoꝛdia eſt ↄgruentioꝛ

toꝛẽ huiꝰteſti ↄſtituit vt fidełr illð
exeq̃ret.pᷣs.Teſtĩ meuʒ ſidele iſ
li. Iſte igit executoꝛ vt pficiat opꝰ
celeſte ⁊ teſtm̃ eternũ adipleat᷑ ſʒ
pꝛis mãdatũ q̃rit ↄtinue artifices
mĩe ⁊ illos mittit ad pr̃eʒ. Eſtote
mgt mibicoꝛdes ſic̃ pr̃ veſter ce
leſtis mipicoꝛs .Et alibi. Bti mi
ſericoꝛdes qm̃ ipᷣi mĩaʒ ↄſequẽt.
Et quod xpᷣus facit vt pꝛudens
pr̃ ꝓpꝛios filios ditari cupiẽs.qꝛ
docet eos ariẽ lucratioꝛem. h̊ eſt
mĩaʒ:q̃ hõ lucrat᷑ celũ.iõ cũ xpiᷣs
ſit oium artifex oiĩium hñs ſciam
nõ minꝰfilijs ſuis dicitmiſericoꝛ
diam volo ⁊ nõ ſacrificiũ quoni
am nulloarte illa pꝛiuatct ſi oinzʒ
artiũ ſcientia poleat nequaq;ᷓ in
ↄſpectu deiidoneꝰ reperit.Rinde
Leo papa in ſermõe appꝑitionis.
mje ingt vᷣtus fãta eſt vt ſine illa
cetere ſi ſint ꝓdeſſe nõ poſſint.qᷓ;
uis.n.quis fidelis ⁊ cautus ⁊ ſo
bꝛius ſit ⁊ alijs maioꝛibus oꝛna
tns vᷣtutibus ſi miſericoꝛs tñ nõᷣ

9 4

Mors.

eſt miſericoꝛdiam non meretur.
¶De Moꝛte.
Ais dimiſit lapidẽ angu
q lareʒ ob. xxxviij. Hot.
qð lapis ſᷣʒʒ nois ethymo
logiã dicit ledens pedẽ.Hã itine
rãtib interdũ occurrũt lapides
in via ⁊ pede leſo ipſi retroꝛſum
cadũt. Spũalłr ꝑ lapidẽ ſic in ꝓui
ſo ambulãtes ledentem ſubaudi
moꝛtẽ humanã q gradiẽtiũ greſ
ſus tanto fortiꝰ ꝓſtrat ac pcutit
quãto icautioꝛes ac ſecurioꝛes ſe
reꝑit. Eſt.n.admodũ lapidis ãgu
laris ꝗ q̃luercũq; caderit rectus
aemanet ꝑꝑ ſuã eq̃litatẽ qꝛ moꝛs
ſup oẽs equaliter cadẽs etiazx oẽs
adeq̃t potentias diuitias masm
dinẽ ⁊ delitias vero iciu diſrũpes
nec eſt g poſſit ſuo ipetu reſiſter̃.
Fig. Daniel.ij. vbi vidit Mabuc.

ſtatuã cuiuns caput erat aureũ.bꝛa

chia ⁊ pectꝰargentea.coꝛpꝰſeu vẽ
ter ereus. crura vo ferrea. pedes
im̃ habebat de luto. Sequit.Ex/
ciſſus eſt lapis de mõte ſine ma/
nibꝰ: percuſſa ĩ pedibꝰſtatua cõ
minuta eſt ⁊ redacta in fauillam.
Spũalr ꝑ hãc grandẽè ſtatuã ſub
audi diuitẽ ⁊ magnatẽ mũdi hu
ius cuiꝰcapnut aureũ ꝑ nobilitatẽ
ſangnĩs.pect?⁊ bꝛachia argentea
ꝑ pecunie quãtitẽ.in cniꝰ acqſitio

denotat moꝛtalitatt᷑.Excidit᷑ lapiſ
de monte dinine iuſtitie.ſ.hũana
moꝛe quã manꝰdũᷣi fabꝛicata nõ
eſt qꝛ dens moꝛtẽ nõ fecit nec de
lectatur in ꝓditione vinentiũ.ſed
miſeri parentes nr̃i ad illã viribꝰ
acceſſerunt. Hic igit᷑ lapis pedeʒ
ſtatue pcutiens reddit impꝛouiſe
oia in fauillã.nec eſt ꝗ valeat ſuo
furoꝛi reſiſtere.qꝛ adeo eſt eiꝰim
petus incertus ⁊ in mõ ⁊ in loco
⁊ in te ꝙ humana pꝛudentia illi
ſufficit minime ꝓuider.vñ Aug.
c.iij.ſoliloqoꝝ. Ala ingꝗt oꝑtuna
moꝛs mille modis ttidie hoies
rapit.Hũc nãqʒ febꝛibillũ opꝛi
mit doloꝛibꝰ.hũc ↄſumit fames.
illũ ſitis extĩguit.hũc moꝛs ſuffo
cat aqs.⁊illuʒ pimit flãmis.hũc

iterimit laq̃ o illũ dẽtibꝰbeſtiarũ.

hũc trucidat ferro: illuʒ veneno
coꝛrũpit.Et ſic moꝛs tot mõiſ hu
manã vitaʒ miſerã finire ↄpellit.

Et nũc ſuꝑ hec oia magna mi⸗

ſeria qꝛ cũ nihil ſit moꝛte certiuſ:
nihil tũ incertius hoꝛa moꝛtis.
Ecit ſibi coꝛnua ferrea.
f iüij. Re. xxij. Mo. ꝙ nã ꝓ
nidet beſtijs p ipax deſẽ

ſione de armis.Et qꝛ ſũt quedaʒ

carentia dentibus ſufficientibad
moꝛdendũ ꝓnidet ſibi de coꝛni/
bus ad feridũ:⁊ ſignanter dedit

né diues coꝛde manibꝰa bꝛachijſ duo coꝛnaua beſtie vt poſſit vndi/

operat.coꝛpꝰa venter ere ꝑ queʒ
famã ſubaudi. Eſt.n.es ſonoꝛoſũ
ꝑ crura ferrea nota ſoꝛtitudineʒ ⁊
potẽtiã. Sed peo lute ſen terreꝰ

q; ferire. Spũalr moꝛs dr̃ coꝛnu
ta beſtia duobus armata acutiſſi/
miscoꝛnibꝰ.vt feriat ad dexteraʒ

⁊ ad ſiniſtram.ſivt inuenes ⁊ ſe⸗

õ
Acrrir lostn nnae⸗
coolors lirdi 1
totdooreiſpernr ns 1
eicar Tungtsne
petefinins anci .
dostnocncdütnineni nt
ecnoshatandthenin 4n
rolecticdanescudün de
obipaapertoncenet ad e
Cncpleüthzcſpan ee d
kiodnchsd nort Gede a
Nto genteodortopfanan n
kppierefentctez t o n
Nyainldeniid'gönrt
Gelkiingtmor imrnz e
Cune ytſi itn oomet d
Gleinmobuim art.
Ubemenniudret
Etentienn

neſom oiet
antgzotliz
cunſmli ner

. marſtge gunen

Nrsmdenodegtieni

tHs tllnnini ina hie

—
—
ri Alenastormölhe
V ani an nicrifinireop
1 nie heecawagnint
udänchlſtnoſront
Wncereddane

6 fafſciommin
. em ent)

9

Anſigft

1X iordemoͤbg in⸗
ctudeihuti
u nmlnii actiann
1 uai ttitin
w Gtiteinend
———ʒ
10 5 befudaehe in

.

c 1

Mors.

nes diuites ⁊ pauperes ſuis icii/
bus conterat. SFig.dañ.viij.vbi pÿᷣ
dictꝰ Dan.i.v. viſione dum eſſet
in guſiſ:ante poꝛtã paludis vidit
arietem habentẽ excelſa coꝛnna:
2 vnũ altero exceſius:⁊ vẽnlabat
coꝛnua g ouentẽ q occidentem.
3 aquilonem 3 meridiem ⁊ oẽs
beſtie non poterant ei reſiſtere.
Spũalr per hanc beſtiã notatur
moꝛs vt dictũ c.duo eni hẽt coꝛ
nua vt ſi ꝗs vnũ hoꝛũ ſubterfu/
git reliquũ nõ enadat.percutit in
oꝛiente.ſ.in etate puerili. ⁊ percu
tit in auſtrali.qꝛ in iuuentute hu
mida ⁊ calida.Et percutit ad aq/
lonem frigidũ ⁊ ſicuʒ qꝛ in ſene/
ctute. Et percutit in occidentẽ qꝛ
aliquos vſq; ad decrepitaʒ expe/
ctat etatẽ.⁊ illos ferit tanto mole
ſtius q;to plures illã pꝛecedũt ge
mitus ⁊ doloꝛes iſperate ſalutis.
vñ Señ.epla.x.iia ingt gene/
ra moꝛtis ſpei mixia ſant.deſinit
morbus incendiũ extinguit.ma
re quos hauxerat eadẽ hoꝛa iſoꝛ
bet . pꝛoiecit ĩcolumes gladiũ mi
les ab ipſa perituri ceruice reuo/
cat.nihil aũt hʒ qð ſperet quẽ de
crepitas ducit ad moꝛtẽ. Sed ne
moꝛtis aculeo durius ꝓſternatur
docet ꝓuidere remediuʒ dictꝰ do
.ctoꝛ.vñ in li.de nãlibꝰ qõnibus.
Señ Effice tibi ingt moꝛtè familiareʒ
cogitatione vt ſi ita ſoꝛs tulerit:
poſſis illi etiam obuiam exire.
Lluc mannſtua ðducet
me ⁊ tenebi me dexters

is ·

Ge.

109

tua.ps.cxxxviij. Si interduʒ la/
trones ⁊ malefici ſcitent ſie tranſ
foꝛmare in patria vbi furtnʒ fece
runt ſepe furcas vitarẽt. Sã nos
videmus ꝙ pꝛudens ⁊ cautꝰ iu/
dex illos ibi capit vbi ſecurioꝛes
ſe putabãt. Spũalr ſi peccatoꝛes
vite pñtis poſt; j̊ deũ ſuũ pec/
cauerũt ſcirent ſe tranſformare ⁊
tranſferre de peccatop pniaʒ ad
gram eternꝰ iudex nõ cognoſce
ret ilos ⁊ euaderent inſernale pa
tibulũ. Sʒ qꝛ ↄfidunt in iuuentu
te ⁊ ſanitate coꝛpoꝛea:manꝰiudi/
cis per ſuũ militem.ſ.per moꝛteʒ
capitillos qñ ſecuriores puiabãt
perſiſtere. Sig.dan. v. vbi legimꝰ

ꝙ dũ Baldaſar rex babilonis fe

ciſſet grande conuiuiũ optimaii
optimatibus ſuis vt vaſis templi
abuteret in potu cõcubinaꝝ ſua
rũ in eadẽ hoꝛa apparuit manus
ſcribentis in pariete hec tria ver
ba.mane thethel phares.que vi
dens rex perteriũꝰfecii cõnuoca/
ri magos caldeos multa eis ver
bis ꝓmittens ſi ſenſũ ſcripture ex
ponerẽt.Sed neſcierũt.Demum
Daniel introductuſſic ſcripturas
expoſuit. Pane hoc eſt. Nume
ratũ eſt regnũ tuũ o rex.i.nume/
rns dierũ regni tui cõpletus eſt.
Thethel hoc eſt dicere.AIHpenſus
es in ſtatera ⁊ inuentꝰè es minus
hũs phares.i.diuiſũ eſt regnum
tuũ ⁊ datũ eſt medis ⁊ perſis.Et
hec ↄpleta ſunt nocte ſequenti vt
dicit magiſter i hiſtoꝛia. Spũalr

Fig.

Baldaſar interpetatur venit tur
batio ⁊ deſignat peccatoꝛcẽ ingra
tum ⁊ diu ꝓ ipſius expectatũ con
uerſione nõ tñ cõuerſũ. Idcirco
dinina per eũ irritata ſiue excita/
ta ſnia mittit ſuꝑ caput eſ turba
lionc̃.Abutit᷑ eni vaſis templi:qꝛ
memoꝛiã: voluntatẽ:⁊ intelligen
tiã pꝛebet carnalibꝰ voluptatibꝰ

lees
Mors.
ii etfrontnumn
tiã ⁊ volũtatẽ diſſipaſti ſine lucro icliun age lind
ſpirituali ⁊ ſciebas dñm tuuʒ ex ⸗ Uunpellomtigi,
his talentis expectare a te ſpũa⸗ nunn tcommanten
leʒ vſurã.Et ideo hec ſnia a dno zue agert⸗Gortui
tuo lata:vt diuidat᷑ regnuʒ tuum e ioreteſedi⸗ ö
⁊ vng ꝑs det᷑ medlis ⁊ alia perſiſ. ſaed⸗ kingtegiN
hec ſic expone qꝛ regmium hoĩis heher gumg
eſt iße hõ ex duaboſiſtẽs regiõi o truct oenimi
bꝰ.ſ.ex ſpũali ⁊ coꝛpali.i.ex aia WW

⁊ terrenis delectationibꝰ occupã
das quibus celeſtia dona debue-/
rant contẽplari. Sed cũ ſe pntat
ſecuriꝰ atq; feliciꝰ reſidere florẽs
Junẽtute circundatꝰ delitijs vtu
tidus diuitijs ⁊ ſanitate coadiutꝰ
ſubito moꝛs repẽtina irruens fal
laceʒ ſpẽ atq; fugacẽ quã miſer in
pdict᷑ poſuerat dirrũpit ⁊ ↄterit.
Et tũc Baldaſar.i.peccatoꝛ.hac
pturbatione pᷣnentꝰ ipꝛouiſa. Ju
bet caldeos magos.i.medicos ĩ
troduci vt ſalua eoꝝ mercede ad
hibeãt remediũ ↄ moꝛt.O iſci/
piens ꝓuiſio putat.n. ruine mea
tũ manu ꝓhibere cni Zdicere ne
queũt mõtes ⁊ colles mũdi. Sʒ
nihil ꝓdeſt medicoꝝ ſubuentio.
Mon eſt.n.ars neq; ſcia ↄ dñm
introducat᷑ Danliel.i.diuina ſnia
⁊irrenocabilis diffinitio. dicit.n.
nnmeratũ eſt regnũ tuum qꝛ cõ
cõpletus terminus vite tue quo
expectatꝰ abuſus es in oĩ pꝛauita
te ingratitudinis.Rñ appẽſus es
in ſtatera examinis ⁊ inuentꝰ es
minꝰ hñs qꝛ vmaginẽ tui creato
ris nõ curaſti pᷣnare intactã.Talẽ
ta tibi ↄmiſſa.i.memoꝛiã intelligẽ

⁊ coꝛpoꝛe.Hec eſt ergo ſnia lata
manu dñi vt regnũ illud ſit diui
ſũ.⁊ quod vna pars det᷑ ᷣmibus
coꝛꝛodenda.ſ.coꝛpus. aia tradat᷑
demonibꝰ igne ꝑpetuo cruciäda
infernali. Et tunc moꝛs potẽtiſſi/
ma hãc 4— niam Dren eſt crecgt
ni mandare.pʒ igit᷑ diuitũ inſipiẽ en nonte
tia ⁊ ſpes vana c⸗ videant alos 1 geneun nendd
2uinne deficere ⁊ ipſi nõ penſant mnunci nlb⸗ 4 WA
quałr agant caute ac ſi fedus pe nſttn neti nen n
pigiſſent cũ moꝛte.vnde Grego. Sre. Nlun nleen
in Moꝛ.pertractans illud Yob. numniſfunko r, n
Mumerꝰ annox incertus ſic ait. ntlilenont woa
Cũ ↄſpicit ĩpiꝰqð tpali floꝛet.Et firhfle tiae tacts e
peniare negligit quod in interitũ Auctnindfuantes d
ducit᷑: ĩ vitã carnis fiduciã ponit Angcni ddis en
ad tpᷣs tenet. Solidat in elatione renunttmndtstn
aius:qᷓ; repè᷑tina moꝛs ſubrepiat ſtingtherantnan Lundtn
nũqᷓ; ↄſiderat: ꝙ; ſit incerta eius Keſuännunitneiumm
felicitas nũqᷓ; penſat. Nam ſi in mttodichl intchnr ian
certitudiuẽ vite pñtis conſpiceret inseruntghehttuilem
incerta pꝛo certis nunqᷓ teneret. Uunt angeligbehede n
Ite falces qꝛ mature ſũt fuiſoignedirtilg hae n

cientes fepvonamur n d,.

—

„

m melſſes. Johel.iij. Mota Uiinenngrt Aein n
ꝙ pꝛudes agricola agrũ ntſteniabotwennetis
pꝛopꝛium occioſuʒ exiſtere nõ ꝑ crſoitndeniuniti
mittit dũ tps adeſt germis. Qñ (aimiSpüit nd an

in Afuimyeſytſanni
nnimtg ij li tit
Bee mainin
um Mimntgiſinn

* aaar ids

nginmemnte tee

GBeamamlnd n
Emmimnr nennaſtt
Cctieedanſonet
ineneglgsgvod ininei

iirtäcmnisfinie

dͦ npmnungt eſints,

1 UAhe Soldir

u i emnertint
1 v;idem hſtnntn
maifitinghiet
a amupoctneinat
Peiunnaweit
1 mus i e

.

4

eni inde eleuatũ eſt frumentũ:in
terdum ſeminat rapas vel aliud
quod ſentit temꝑe illo naſci aptũ.
õ ſollicitꝰ eſt cum maureſcunt
meſſes illas metere. Spirituaſr
agricola pñtis vite teſte dño deꝰ
eſt glibet nr̃m eſt fruges ꝗ i hoc
agro fructificare dzʒ: videmꝰ qð
ſemina in agro permittunt᷑ vſq;
ad tempꝰmeſſiũ:⁊ tunc falce me
tunt:nec vltra permittunt i agro

etiã que ſunt acerbe ⁊ imature ſi

mul cũ maturis metunt᷑.Sic lo/
quẽdo ad ꝓpoſitüũ. Deus in hac
vita nobis merendi tempus con
cepit:vt ad maturam meſſeʒ de
uenientes reponamur in hoꝛ//

rea dñi.i.in eterna vita ⁊ non tra

damur cũ paleis ad ↄburrendũ.
qꝛ niſi tꝑe debito ꝓducamꝰ fru/
ges debitas nõ ꝑmittet nos am/
pliꝰ diuina iuſtitia in hoc agro ꝑ
ſiſtere:ſed falce moꝛtis nos ð cã

po vite pñtis delebi ſiue dulces

ꝓduxerimꝰ fructꝰ ſiue acerbos.
Fig.Apoc.xiiij.vbi bitũs Jo.vi/⸗
dit cuidã angelo precipi vt mete
ret: q; mature erant meſſes. Se/
nit inqt hora vt metat᷑. Et miſit
falcẽ ſuã in terrã ⁊ meſuit terrazʒ.
Et in eodẽ capi.ĩmediate ſequit.
Et alius exiuit ꝗ habebat falcem
acutam ⁊ angel? ꝗ habebat po/
teſtatẽ ſuꝑ ignẽ dixit illiꝗ habe/
bal falcẽ. Hitte inquit falcẽ acu

tam ⁊ videmia botros vinee qͥs

fecit:⁊ quod v indemiauit miſſit ĩ

lacũ ire dei Spũalr ᷣaudi ꝑ fal

Mors .

IIO

cem humana moꝛtem. rõ eſt. qe

quãq; ſpice dum ſũt in agro vna
altera maioꝛ atq; longioꝛ ſit. Tñ
verſus radicez per falcis deciſio
nem oẽs inueniũt᷑ equales ſic fa
cit humana moꝛe.Hã lʒz in agro
humane vite vnus ſit altioꝛ ⁊ ex
cellẽtioꝛ altero nobilitate: ⁊ diui

tiarum magnitudine: tñ moꝛte

illos metente ⁊ in manipulos re
ducente:ſi quis aſpiciat oẽs equa

les inueniet. Exemplũ habemus Exẽ.

in Diogene phᷣo qui nullaʒ diffe⸗
rentiã inter oſſa ignobiliũ ⁊ nobi
lium potuit inuenire. Subaudi
igitur per pꝛimaʒz falcẽ metentem
meſſem:moꝛtẽ iuſtoꝛum:qui de
campo pꝛeſentis vite ⁊ aduerſita
tis vipꝛibus multaꝝ afflictionuzʒ
ꝓbanl.arentes deuenerut.ad ꝑ/
fectã maturitatẽ ⁊ metunt᷑ ne am
plius grandines ⁊ tẽpeſtates eos
ↄterant ⁊ ne cadat ſuper illos vl/
lus eſtus.Et eſt illoꝝ moꝛs pᷣcio
cioſa in ↄſpcũ dñi.p aliũ vᷣo ange
lũ falcẽ acutã tenẽtezs cui angelus
ptãtẽ hñs ſuꝑp ignẽ dicit vt vide
miaret botroſ ⁊c. Subaudi moꝛ
tem damnatorum dequa in ßs.
Moꝛs peccatoꝛuz peſſima. Dia
bolus eſt qui ptãtem eterni ignis
ſen ſupplicij dño permitiẽte iubet
eos videmiari ⁊ eleuari de vinea

pñtis vite:qn vʒ completa eſt eo

rũ malitia: qn debito expectanti
tẽpoꝛe vt vuas dulcium operatio
nũ ꝓducerẽt. Dederũt labꝛuſcas

inigtatis 2 malitie perſeuerantes

Mors.
“ ſtaſimalcäg
ſine pnia in oĩ malo.Deciſi.n.de ſonus eius. Ita eſt.n.de tonitruo nnnhtin unnude
vita pnti acutiſſima moꝛte eo qð ⁊ fulgnre.Sed interdũ eſt ſonus e nveindens ant ii
in ſubſtantia ſola haberẽt requiẽ᷑: ⁊ ictꝰ ſimul.Et tũc valde pericu en gtümtmenenr
nihil de ſuis nouiſſimis cogitan loſa res eſt.qꝛ eſt ſignũ qð ſit pꝛo 6 ceci lietan e

tes ꝓiciunt᷑ in lacũ inferni vbi cal pe noſ. Spũalłr. Sriptura ſancta
cabunt᷑ ⁊ pᷣment᷑ opa eoꝝ.Et quã vocat mortẽ fulgur ratio eſt quia
tã ſũpſerunt ſuis pꝛauis oꝑpationi curſus fulguris eſt ab oꝛiente in
bus delectationẽ: tanta dabũtur occidens. Et curſus moꝛtis eſt
illis toꝛmenta ⁊ luctꝰ. ⁊? quãto ſe a natiuitate vſq; ad fint᷑. Nota er
elenauerunt ↄ deũ in ſuperbia ⁊ go ꝙ moꝛs iſta eſt idẽ cũ moꝛte
abuſione tm̃ in toꝛmẽtis deicient illa quã ſacra ſcrip:ura clamat cũ
in confuſione qꝛ terre eoꝝ vinea dicit.ſtatutũ eſt oĩbus hoidus ſe
ab eis eleuabitur vt iam meritoꝝ mel moꝛi.Aidemꝰconiinue hoc
fructꝰamplius ꝓducere nequeãt fulgur hunc ⁊ illũ percutere. Sʒ
T dabit᷑ agricolis alijs.ſ.demoni/ non audimꝰ vocẽ dicemis.o
is qui fruciũ dine iuſtitie reddent rieris tu ⁊ nõ viues. Ideo nullo
ꝓut exigit diuina altiundo.nde mõ credimꝰ nos eſſe moꝛituroſ.

1.

==
=S=

4 . .

shedentit00 an⸗ 4
nesſudito tinpont⸗ .
Gndtondrua Gicänouan
nicneanhktorinetgche ¹
eſcdttanadondefneſige
Pnivagantesperagde intn ⸗
ſorhepftispuneſrontint i
Uinſereotbnscinis eildis

.

— =

—

vercosfepennnenonsun n
Ekaoſubioeningil: tadend
ſpus essinſiciunndus upeni 4
hom monts Gregolnd n

Dnngu⸗holisd apendas

Clug.i.confeſſiionũ. lla inquit ẽ Exemplũ. Ille.n.ꝗ eſt in nauicu c⸗
5 Zela in niij. Ie . * Puouz ains enpore norne

an. pena peccati iuſtiſſima vt amittat la velociter tranſeunte cuʒ alteri

vnuſgſq; qð bene vti noluit cuʒ
ſiue vlla poſſit difficultate ſi vel/
let.⁊ ꝗ ſciensrecte non ſacit amit
tat ſcire qð rectũ eſt.Et ꝗ recium

nauicule tranſeunte obuiat appa
ret qð üla trãſeat.⁊ qð ſua imobi
lis pſeueret: cũ tñ vtraq; pariter
vadat.Sic igit᷑ hoies in carne bʒ

facere cum poſſit negligit amitat carnẽ viuentes vident cõtinue vi

polle dum velit.
Ient exit fulgur in oꝛien

te pñtis fluxum erga oẽs ⁊ tñ ſe
putãt e ĩmoꝛtales. Sʒ no.q; pe

Mlaltatoeffenat nolenua.? i
vrloentes blancis dear n
wonotido ancreer eu
erustonirurz ae in e
Ned. Arinanenoordte n ma
wo ödenneſisten
Cruenolinarinnni det dve

E ſ ie. M,I5ath. xxiiij. Mo. riculoſa res ẽ qñ ſiml videt᷑ ⁊ au Nhboſakſengiinedan di i⸗
eadeʒ cã tonitrui ⁊ fugn ditnr.nõ.n.põt pᷣcaueri. Sic pe itgormen Qutifnn n⸗
gurie ⁊ quaſi eadez res eſt.ſz per ricnloſa res eſt qñ peccatoꝛ diutu· cnihnotr ech nud de
cipitur duobus ſenſibuſ.ſ.auditu nã ſcripturam nõ audiit in vita.ſʒ Mopenatone tinoalls s de
⁊ viſu.videt.n.pꝛiꝰ fulgur qᷓ; au/ expectat experiri ⁊ audire quãdo ſ Plunt. Snderenatn
diat᷑ tonitruüũ.ſed tũ ſimul ſũt:qꝛ moꝛſ percuſſerit eum repeniina. Akhiconctois llt ndl ⸗

bec pꝛioꝛitas ex parte ſenſus eſt.
Ciiũ.n.ſpès v iſibilis multiplicat᷑
́; audibilis.quia ad ſenſum pʒ.
Si quis pcutiat ictu magno ali/
d a diſtantibꝰ pꝛius videt ꝑcuſ
onis ictus:⁊ poſtmodũ auditur

Tũc.n.pꝛecauere nõ poterit.Se Se.

ne. in epla. C. Te dementẽ ⁊ ob
litũ fragilitatis tue:ſi tunc times

moꝛiẽ cũ tonat dico.Figu.Exod. IFig.

lx.vbi legimus ꝙ per totã terraʒ
egypti facta ſunt tonitrua ⁊ ful

latpppent idl irpitl
ehich ntinn u
ugmolmitennie
Puſtintimtn .
hiiſ late egin
lpiigtcgenadi, 1

. 1.

mmn ſhidegieg
n wontn ta epn
u nitniweſenptn
t Dei Magefhtna,
umm mintgzin⸗
maNetttit
uodritdsſuincn
Eraiti rgte
1 ur Ggtheiesincnnen
onius ridencöinde
rpin furme nois
ätiindtlt. Gnogt
aesiciſinlict
1 Kr ni. dötheni
anseſgietn
”õäü
5 αnitgit
4 me tdeNNi.
4 Licagtennitt
„ aedrats den

R

inegrumbimn
, n muundd

„

—2

Mors.

gura igne admiſta ſimul cũ grã/
dine ⁊ moꝛtua ſunt iumenta que

extra domos inuẽta ſunt. Spũa

liter per egyptũ qui interpꝛetat te
nebꝛa ſpᷣandi cecã vitã peccatoꝝ
oculos habentiũ ⁊ nõ videntiũ.
Fiunt eis ſubito ⁊ impꝛouiſo ful/
gura ⁊ tonitrua qñ cũ moꝛtali in
firmitate arripit eos timoꝛ gehen
ne:ſed qꝛ extra domos pnie repe
riunt᷑ vagantes per agros vanita
tis vite pñtis putreſcẽtes vt iumẽ
ta in ſtercoꝛibus carnis deſcẽdẽs
ſuper eos repentine moꝛiis tem/

peſtas ſubito extingũt᷑: ⁊ a demo
Bre

nibus eis inſidiantibus rapiunt᷑
in hoꝛa moꝛtis. Grego.li.vi.mno
ra.Antiquꝰhoſtis ad rapiendas
peccatoꝛuʒ aias tempoꝛe moꝛtis
crudelitatis effrenat᷑ violentia.⁊
quos viuentes blanditijs decipit
ſeuiens moꝛiẽdo rapit. audire er
go debemus tonitruuʒz ſacre ſcri
pture di. Abi te inuenio:ibi te iu
dicabo. Jõ docet nos ſapiẽs con
ſiderare nouiſſima nr̃a vt nõ pec
cemus:ſed ſemꝑ ſim parati.vñ

re. Grego.xij.moꝛa.Qui cõſiderat

qualr erit in moꝛte ſemꝑ pauidꝰ
erit in operatione.⁊ in oculis ſuis
quaſi nõ viuit. Ande veraciter ĩ
oculis ſui conditoꝛis viuit.nihil
qð traãſeat appetit.cũctiſ vite pñtii
deſiderijs ↄdicit. ⁊ pene ſe moꝛ/
tuũ ↄſiderat ꝗ moꝛiturũ ſe minie
ignoꝛat.pfecta.n. vita ẽ moꝛt᷑ imi
tatio:quã dũ iuſti ſollicite ꝑagũt:
culparũ laqueoo euadũt.

1II

Ongregatꝰ eſt oĩs ppłs
c aunte poꝛiã aquaꝝ. Mee/
mie.viij. Mulla eſt via
adeo longa dũmodo ſit finita qᷓ
per intrandi aſſiduiiatẽ aliqn nõ
cõ ſumei:⁊ ad terminum veniaf.
Spũalr pñe vita ẽq̃daʒ via iter
duos incluſa ⁊ termĩata termios
ſ.iter natiuitatẽ ⁊ moꝛic. IYgit᷑ via
toꝛes omneſ ſumꝰ.Ergo opoꝛtet
nos venire ad terminnʒz ⁊ ad poꝛ
tã.i.ad moꝛtẽ que dr eſſe finis vi
te pñtis⁊ initiũ ſequẽs.verũ ẽ ꝙ
poꝛta aliqn eſt ardua ⁊ eiiã ppier
ſᷣſurã opoꝝet intrantes eſſe expe
ditos ⁊ agiles:ne põ dere alicuiꝰ
pꝛeuenti impediti in poꝛta defice
rẽt ⁊ ab itroytu foꝛet excluſi. Spi
ritualr opʒ fideles cupientes vitã
futurã per poꝛiã moꝛtis gratis in
trare ſic in pꝛeſenti ſe pꝛeparare
⁊ in die trãſitꝰ depoſitis pcus nõ
cogant᷑ a diabolo ꝗ paratus ẽ tũc
mactar̃ ⁊ ↄpᷣmere peccatoꝛes qͥs
ponderibꝰ peccatoꝝ occupatos
cõperiet. Iñ Job. Longe fient
filij eius a ſalute conterent᷑ ĩ por

ta.Fig. Hiere.xvij.vbi dñs legit᷑

dixiſſe. Cuſtodite aias veſtras:⁊
nolite poꝛtare pondera in die ſan
bati:nec iferatis i poꝛtas Hieru
ſalt.Et poſtmodicũ ſubdit. Mon
inferatis onera per poꝛtas ciuita
tis huius in die ſabbati. Ingredi
ent᷑ per eapꝛincipes regni ſeden/
tes ſuper ſoliũ Dauid viri Juda
⁊ habitaloꝛes Mieruſaleʒ ⁊ ha/
bitabit ciuitas hec in ſempiternũ

5§

Fig.

quies ⁊ qui eſt dies
magde

nũ ponderibus hoĩ
male.n.tũc poſſunt
ni.male põt hò tũc

cet xpi̊s. Rogate ne

Se. bere intrare ad pni

Si volumꝰtranqu

per hãc poꝛam m

qui expeditos ſe in

Caſ. ingredient eternã.

Spũ a'lr per diẽ ſabbati qui or̃ re

vltim? ebdo

tade ſubaudi diẽ vltimu hoii.ſ.
diem moꝛtis ĩ quo nõ licebit ple

em inuenire.
põdera ↄpo
ↄfueri ⁊? alaʒ

ſuaʒ a peccato aleuiare. Ideo do

fiat fuga vra

yeme vel ſabbato. Opoꝛtet nos i
trare poꝛtã arduã.ſ.pumanã moꝛ
tem que tãte eſt arduitatis qð ni
ſi pꝛ depoſita ſint peccatoꝝ one
ra:nõ valet quis per poꝛtã illaʒ li

am. Sen. de

nalibus qõnibꝰ. Si volumꝰ eſſe
felices ſi nec eoꝝ nec hoiuz nec
rerũ timoꝛe verſari deſpiciamus
foꝛtunã ſuperuacua ꝓmittenteʒ.

llle degere de

ipſis dijs controuerſiã agere aiĩa
in expedito habẽda ẽ hec Sen.
Segquit. In Hieremia ingrediẽ
tur ꝑ eã reges.c.qꝛ ꝗ bene rexe
runt vitã ſuã ⁊ bñ ſciuerunt pꝛin
cipari vicijs ⁊ per ↄfeſſioneʒ pon
dera peccati deponere intrantes

oꝛtis que cõis

oĩbus eſt habitabũt ciuitatè illaʒ
ſ.eterne pacis viſionẽ ⁊ erit oꝛnʒ
Hitatio glioſa. Secure igit ibunt
illo träſitun exi
bebũt.nõ poterit eos pꝛeſſura de
monũ ipedire.pᷣs. Mon confũde
tur cũ loquet᷑ inimicis ſuis i poꝛ/
ta imo non pauebunt a moue eo
qð fugientes vitam moꝛtalẽ: vſtã

Ande Caſſio.

Mors.

ſuper beati ĩmaculati.Quis ingt
moꝛtem tempoꝛalem metuat cui
vita eterna pꝛomittitur: Quis la
boꝛes timcat ⁊ ſe in opetua rege
nouerit colocandum.

Krauernnt in ſollitudie G

e via m cinitatis non inue
neerũt. s. cvl. Ho. via di
citur valde pcriculoſa in quaiter
dum paſſus aliquis inuenitur in
ſolitudine ignotꝰ⁊ deuius.⁊lliqũ
eniĩ illuc viatoꝛ accedẽs a via re/
cta deuiat ne amplius ſit redire..
interim põt a latronibus vel a fe
ris interfici ſen capi. Jdeo dz ho
mo in tali tranſitu ſocietati ſe con

tingere⁊ nullo mõ eaʒ deſerere.

Spũalr. Aia vlte pꝛeſentis eſt du
bia qꝛ ſi in quodã paſſu.ſ.moꝛtis
hora perdit nunqᷓ; põt amplius
recta via inueniri. Job. xvi. Se⸗/
mitas per quas nò reuertar abn
lo.Debemus igit ſequi ductoꝛem
2 viã bene ſcientẽ.ſ.xpſm.Mat.
xxij. Gagiſter ſcimꝰquia verax
es ⁊ viam deiin veruate doces.
Alioquin a via reciitudinis deuia

tes capiemur a latrone illo crude

liſſimo calcaneo noſtro inſidian
te. i. fini noſtro ⁊ trademur feris
infernalibus eterna cõfuſione p
ſtrandi.Figura. Numeri.xiiij.
lij iſrl. in deſerto nolentes in in/
troytu terr ꝓmiſſiõiſ ſeg MWoyx.
pierunt ꝑ diuerſa
ſpiritualiter nolentes xpm ſequl
via penitentte pꝛeueniũt ad paſſũ

ignotũ moꝛtis hoꝛende per ſoll

fi Fig.

ſupplicia. Slc

tennamößti ceL!
ſlindietüe ntesſtns an
a Oonetin ngan⸗
Prepgrntoadcen en
ſolabie: Quotedecne rd
Giur Elggeerrothillanen.
lum tui peonnibnsemden
Pqulcionnisſupnacinn n.
Umſolootbifcenſenudelde
ſepulenre tue Qum onncs mn
itu reucentateulele nonde
irgverduchterugenutr
urunoo casXX..e
rtnotaz q; erc .
lin oene o t ihine r 1.
Ncuncogclsante dem n,
Eutoduire un
Mtnkin Küa du n
h Aep Gongengis
„ Nr Mesunpet da N
vciſolſtprlas wenciee i
Nadbonnü reihoßcunndt
ſer höcſgebetollu r .
Neligtam digtktongz ad
elot ſintzinntir ann
Tagonipllaltd örnete
ohudomnüreliuneiirn
Geilenperchnter ine⸗
ſonperchntn line

Mors. 1II2

4 Nriai tudinez pergentes vbi neminem culoſa res eſt: tunc intrare paſſũ
tenkinnlt cognoſcẽt plenã latronibus ⁊ fe/ periculoſum. Mullum ergo eſt re
mn Au Ber. ne peſinis. ñ Ber. li. medi. medium niſ e hen magna ho⸗
relinrſiſnn O inquit aia mea ꝗs erit ille pa/ ram ibi moꝛet᷑ quouſq; claritatis
enclin noꝛ cuʒ dimiſſis oibus:quoxꝝ tibi fantaſma euaneſcat.Opũaliter ꝑ
MunInſt· ptia eſt ta iocunda ſola ingredie niues pꝛoſperitates vite pꝛelentiſ
t ncnſe ris ⁊ ignotam tibi penitus regio intelliguntur. Ratio eſt qꝛ duʒ ni
2 itzg ſne nem vbi occurſanda cateruatim ues ſũt coagulate ſunt albiſſime
1 E mükenainchgin teterrima mõſtra videbis: Quis ⁊lucide ⁊ flante auſtro reſoluunt᷑
unlstlgleſen tibi in die tãte neceſſitatis ſuccur ⁊ efficiuntur iurpes.Sjc proſpe

8 Z ret:Quis tuebitur a rugientibus ra mundi dum adherent hoĩ cla

1 aidnäirngtian pꝛeparatis ad eſcam? Quis con ra, videntur ⁊t lucida. Sed foꝛtu/
andant erhiuftc. ſolabit: Quis te deducet: Et ſub na flante per rote ſue volubilita
l nrnitlnntheret ditur. Elige ergo tibi ilum ami/ tem ↄuertunt in gemiiuʒ ⁊ lutuʒ.
1n wariginch une cum tuũ pꝛe omnibus amicis tu Igitur itinerãtes diu per ipᷣas.i.
wätürmiutitti is qui cũ omnis ſubtracta nibifue ponentes coꝛ ⁊ affectum in ipſis
., rint ſolus tibi fidem ſeruabit ĩ die adeo excecant ꝙ qñ debentitra/
m Snis Brſientnan ſepulture tue. ¶ um omnes ami re hoſpiciñ ſuture vite per moꝛẽ
Wele miti h ci tui recedent a te: illete non de/ nihil vident. neſciũt quo vadãt.
õ relinquet ſed tuebit᷑ a rugientibni Relinquunt eniʒ fantalma adeo
ee.ed. peeparatis ad eſcaʒ. Et ↄducet te impꝛeſſum menti ꝙ ettam per
— per ignotaʒ atq; perducet ad pla moꝛlem quaſi deleri non poteſt.
emick eidenn team ſuperne ſyõ ⁊ ibite coloca Mequeunt pꝛoſpicere caſuʒ moꝛ
mion Glltichneie bit cum angelis ante faciem ma tis. Hon poſſunt aſpicere pericu
en igninin ieſtatis diuine. la infernalia.non valenti intueri

— Abitauit in ſpelũca. Ju timoꝛeʒ iudicis nihil bꝛeuiter co

en e dic. xv. Mota ꝙ itineras gitare poſſunt niſimoꝛtaliſ vite fe
2 emnimle per niues tempoꝛe cla/ licuatem quantũcũq; pedes qua

ro cũ ſol ſuper illas lucet cũ ꝑue ſi in foueam teneant aiam in ge
nit ad domũ vel hoſpicium nihil henã. Ande Grego.in moꝛa.ſu
videt.Rõ eſt qꝛ albedo illa excel per illud Job.dies mei velocius
lens tantam diſgregationeʒ facit tranſierunt qᷓ; a texẽte tela ſucci

1e Endcdcnunftn

1
—

— r inndtotrun

—

rdtbscNiN

. 3 .
. n enlain in oculis ⁊ fantaſma tãte claritat ditur. Itaq; homines carnales
nd relingt ꝙ nihil aliud põt videre vltoꝛ ad indicium pertrahit ⁊ tñ
. mmin d imo qui domũ vel ſpeluncã itrat ipſa oꝛdinatione ſolliciti rebꝰ trã
„ eui obſcurã:ſemper claritate illã ante ſitoꝛijs occupati:nil aliud cogitãt
70 miun nn i oculos videł hẽre:⁊ nihil videt. niſi in hoc mũdo qnaliter adhuc
* nnn i ſe ergo intranti hoſpitium etiã pert vinant relinquendo omnia qua
õð

Se.

Mors.

poſſidenda diſponunt qꝛ ſpes vi
uendi nõ frangit᷑ etia cũ vita ter/
minat. Jãq; ad iudiciũ trahũtur
per ſniaʒ ⁊ tũ habendis rebꝰ ad/
herent per curam.dure etenĩ mẽ
ti adeſſe moꝛs nõ credit᷑ etiã cum
ſenti. HNec Brego. Mõ põt igit
homo pꝛeuentꝰſibi de ſalute pꝛo
uidere ꝓpter hmõi vane ac fan
taſtice lucis occupationẽ.remedi
um ergo neceſſariũ eſt ad h̊ diui
nũ ſpeculare hoſpitiũ.i.moꝛtem
per ſpeluncaz vel foueam. Inde
eni cognoſcent ꝗd valet mundi
põpa:mũdi gloꝛia:quid diuitie:
quid delitie.Et ſic hec oĩa reſpu/

ig. ens cognoſcet dñzʒ deũ ſuũ. Sig.

nj. Re.xi. Melias ſtetit ĩ hoſtio
ſpelunce obſeruans ⁊ ſpeculans
Et pꝛimo trãſiuit v entus validuſ
conterẽs petras alnõ ibi dñs.ſe
cundo tranſiuit cõmonio terre.ſʒ
non eſt in eo dñs.tertio iranſiuit
ignis.ſʒ ñ ẽ ĩ eo dñs.quarto trãſi
uit ſibilus aure tenuis ⁊ cũ eo do
minꝰ.⁊ vidit Helyas dñzʒ ⁊ locu
ti ſunt mutuo deus 1 Helyas.
Spũalr per ꝓphetã iſtũ ꝗ dr̃ vi/
dens notat᷑ puidus xpᷣianus ꝗ ſe
moꝛituꝝ cognoſcens ſemꝑ mo:
iẽ ſpeculatur.qꝛ eni terminꝰmoꝛ
uis incertꝰ eſt:idcirco ſe ſic diſpo
nit ad illã ac ſi oĩ die ſit ille termi
nus. J ſic diſpoſituz moꝛs non
conturbat. Añ Señ.epi.xij. Ne
mo ſit nr̃jm quẽ ꝓpe verſet᷑ termi
nus. Sit itaq; ſoꝛmemus aium
tanqᷓ; ad extrema ventũ ſit.veni

entem nemo ylaris moꝛtem ſu
ſcipit:niſi qui ſe ad ilam cõpoſue
rit diu ſpeculans. Igit in moꝛte
videbis ventũ ſuperbie conterẽ/
tem hediſicia ⁊ percutienteʒ oia
ſed tranſiens quaſi fauilla qꝛ ibi
non eſt deus videbis terremotũ
ire.ſed non eſt ibi deus nõ enim
iraſcit per ſingulos.videbis ignẽ
cupiditatis ſed nõ ẽ ibi de.qꝛ ſu
perbo oculo ⁊ inſatiabili coꝛde
cũ hoc nõ edebã. vt in pᷣs.vide/
bis viilmo dulciloquij ſibilum
ſancte ſcripture ⁊ ibi dñs loquet᷑
ſalutaria monita. Sic ergo aper
te intuebitur que ſunt fugienda ⁊
que ſunt ſequenda.nec pñt mun

di tranſitoꝛia oculos mentis diſ-⸗

gregare. Sed videdbit ⁊ aſpiciet
aperte queꝓ obtineda gloꝛis de/

beant adipiſci. Añ Hiero ad Cy Hie.

pꝛia. emento moꝛtistue ⁊ nõ
peccabis.Qui ſe continue cogita
bit moꝛituꝝ contẽnet pꝛeſentia ⁊

ad futura feſtinabit.
De mundo.
Ec mutatio dextere ex/
h celſi.pᷣs.lxxvi. Nota ꝙ
qñ aliqua opoſito modo

ſe mutuo reſpiciunt qð eſt ad de
xterã.viiiꝰ eſt ad ſiniſtrã alterius.
Spũalr deꝰᷣ mundus ſunt qdã

modo opoſita. IJdeo quod ẽ vni

gratũ alteri eſt odioſũ.Et qð vni
placet:alteri diſplicet. Ande dñs
Matth. vi. Mõ poteſtis deo ſer
uire ⁊ mamone. Igit᷑ filij mundi

⁊ dilecto res eius ponuni ad mũ

4

ſböcicareteiin unte

denmncnin nd
Sninoradſinſhem Madn .
Claiomanid olldennnn
Nrcapnt Efujnnintei
filram vero ine chn 1
lſeo,.anatols Adamat
ſchno convent oer heck
pmogeniuo ODantlenid
ſuel minotmaoꝛent. Soc⸗
icuo protauicſont maor
Eereems Peupens otha
Nleged ſuſi Ged ndtna
Numnn tlusi, beo enr
lefolacotere ul Cara.
Aenhlpeneet lews ein
fnapillu etreal de ⸗
fioröerihnumtinti
ſopecerorsöſontaiddnn
emeprens Mcaidint 8.
Fomnblitionistre ſne n
gedickur ginitmwined
Penaenanu nitir
addenern Cbemtcelun
Unroblino, tharedinem ,
Euums t dillesnilonre ⸗
Tucltnkcuntinigene ..
igngolllliminnen n
etinlſlopoblalcin.
Nnneee
none hrrzcg ⸗

Gttstiil
1 i galb ifſtie
. Ndo dchi tihfeeh
4 Nmn S

Mundas.

per delectationes pñtes. SFilij vo
xbpᷣi.l.pauperes ⁊ humiles ad ſini
ſtram per afflictionem ⁊ penalita
tem. Sed fiet in vua ſequenti de

aig. xtere excelſi mutatio. Fig. Geñ.

ge G lit tee

wchtnitgiurde⸗

AAid e

AMBeHonotietetnd
m n oninnecod
NmtN nine Nwen
Lemchnnde.
Remondo⸗
Cemmmodanee
(öslNn. ⸗
4Hioſhen
a Lnwortpianntc ie

wi M t ad in⸗

6

„ Srit Net nntid

1 mcewwſtn Peglin
1 griuniciaittzſn
Daralan ullteni
rh dl ondl

rtmn inu
uconsn ninni

——y' Tmdß

xlviij.v bi legimꝰ ꝙ poſitis duo/
bus filijs Joſeph cora iſrael vt
eis bñdiceret ⁊ ſtaret anaſes
ad dexteraʒ qꝛ maioꝛ.Effraym tã
qᷓ; minoꝛ ad ſiniſtram. iſrael can
celatis manibꝰ poſuit dexteraʒ ſu

per caput Effraym.ſ.minoꝛis ſi/

niſtram vero ſuper caput a
naſes.ſ.maioꝛis.Et clamãte Jo
ſeph nõ conuenit pater qꝛ hic eſt
bͤmogenitus.ſ. Manaſes rñdit
iſrael.minoꝛ maioꝛ erit. Spũatłr
mũdus vt dictũ eſt ponit maioꝛeſ
ad dexteraʒ. Pauperes vᷣo ⁊ hu

miles ad ſiniſtrã.Sed nõ ita erit
in futura vita.qũ.ſ. deus dextere

ſue veniet cõferre iuſtis. Zũc.n.
elenabit pauꝑes ⁊ electos de ſini
ſtra ptalitaj ⁊ locabit eoſ ad dᷣxte
rã ↄſolatiõis ⁊ ibi magni fiẽt.: qñ
vo peccatores cõſumata feliciia
te vite preſemis deicient᷑ ad ſini/
ſtram tribulationis ⁊ vhe. vnde
recte dicitur ꝙ ſiniſtrazʒ poſuit ſu
pe r Manaſem quia poſuns ſue
rat ad dexterazʒ. Wanaſes inter
pꝛetatur obliuio. ⁊ bene denotat
peccatoꝛes ⁊ diuites mũdi huius
qui dei obliuiſcuni᷑ in vita piin.ſʒ
ipſi ulox met obliuiſcunt iu meꝛ

Au. te. ⁊ ẽt deuſ üloꝝ obliuiſcer. Clug.

in qnodaʒ ſermone. hac aiaduer

1I13

di dexteraz per conſolationes eiꝰ ſione percipitur peccatoꝛ vt mo/

riens obliuiſcaur ſui:qui quãdiu
vixit eſt obliius dei.Effraym in/
terpꝛetat creſcens per queʒ deno
tantur pauperes paruuli ⁊ abiecii

in vita pꝛeſenti. Sed tunc creſcũt

⁊ apparebuũt glioſi. Jõ in apocali
pſi.Cũ btũs Joã.aſpiceret quoſ/
dam oꝛnatos ſtola candida ⁊ in

terrogaret qui eſſent hij. Reſpon
ſum audiuit hi ſunt qui venerunt

ex magna tiibulatiõe.⁊c.De mũ
di diuiiibꝰa potentibꝰ erit oppoſi
tum.qꝛ h̊ recipiunt bona vt poſt
modũ i ſupplicijs gemant.vnde

—.0

Hiero.in quadã eꝑiſtola.difficile Hie

imo impoſſibile eſt.vt pꝛeſentibꝰ⸗
⁊ futuris quis iruatur bonis vtðᷣ
delicijs ad deliunas tranſeat.Et in

hoc ſeculo pꝛimus ſit ⁊ in terra ⁊

in celo appareat gloꝛioſus.
Atabis eos 1 mutabunk
m ps.ſol. Hot.ꝙ quadru
plex e ſt mutationis ſpẽs
ſ.ad ſubſtantiã ad qualitatem ad
quantitatem:⁊ ad v bi.ld ſubſtã
tiaz dicitur generatio ⁊ coꝛiuptio.
Ad qualitatem di alſteratio ad q;
titatem augmentũ.ad vbi dicitur
ſurſum ⁊ deoꝛſum antroꝛluʒ ⁊ re
troꝛſuʒ dextroꝛſum ⁊ ſiniroꝛſũ.
Spritualiter has mutatiões cõ
tinne mũdus ſſte facit. NMam pri

ma mutatioẽ ad ſubſtatiã. qꝛ de

natinitate ad moꝛteʒ que or gene
ratio ⁊ coꝛꝛuptio.i.nalſci ⁊ moꝛi.

Job homo natus ð mulere æc. ſe

cũda c alteratio qꝛ alterat homo
P

B

Munduas.

Ber.mille mõiſ.Ber.iĩ meditatiõibꝰ.
In hac valle lachꝛymax eſt vnta
laboꝛioſa vita coꝛꝛuptibilis vita
amaritudie plena: hãc humoꝛes
tumidãt.doloꝛes exterminant:ar
doꝛeſ excicãt.aera moꝛbidãt.eſce
inflãt.ieiuniũ macerat.ioci ſoluũt
triſtitie cõ ſumũt.ſollicitudo coar
tat. ſecuritas hebetat. ſenectꝰĩcur
uat.infirmitas frangit. meroꝛ de
pꝛimit.hec Ber. Alia eſt mutaiio
ad qᷓtitatẽ.Et hec reſpicit diuiti/
