9 potabit illum. Eccli.xv.
In ciuitate in qua ẽ aque
penuria conſuneuerunt putei clau
di ⁊ cuſtodiri vt hoꝛa determia/
ta quilibet accipiat poꝛtiont̃.Spi
ritualiter aqua denotat ſacraʒ ſcri
pturam de qua ante xpᷣi aduentũ
tãta fuit penuria vt gentes ex ſiti

X 3

Sacra ſcriptura

viderẽt᷑ eſtnare.pᷣs. Sitiuit ani/
ma mea ad denʒ fontẽ vinũ.ac.
Cooperta erat
ſenſum ſed aduẽiente xpᷣo eleua
tuzʒ lacre ſcripture velamen ⁊ pa
tefacta eſt aqua vt oès ex iſta bi/

Figu.berent abũdanter. figura Beñ.
xxxix.v bi legim ꝙ erat pute in

arã in agro cuiꝰ os oꝑtũ erat grã
di lapide.Et iuxta puteũ tres gre
ges accubabant.ad quẽ puteuʒ
venit Jacob ꝗ cũ vidiſſet veniẽ᷑/
tẽ Rachel ẽ cũ grege ſuo remo
uit lapidẽ qui erat ſuper os putei
adaqᷓuit gregeʒ eiꝰ. Spli.ſacra

ſcriptura pp ſui altitudineʒ ↄpat᷑

puteo. vñ Ber. de ipſa loqns ait.
Puteꝰ altus ẽ ⁊ vnde hauriã ñ

eſt mihi. Erat eniz puteus iſte in

Aram qui interpꝛetatur regio ex
celſa qm ſacra ſcriptura erat alta
ꝑx ocultationem ſacr̃oruʒ. Jpſa
erat tumens ⁊ grauida xpᷣo ⁊ ſu
per os pntei grãdis lapis opiens
aquaʒ qꝛ textus litteralis oꝑpiens
myſteria. Erant iuxta pnteũ tres
greges qꝛ tres mundi nationes
hebꝛaica.ſ.greca ⁊ latina.vcit Ja
cob ad puteũ qñũ xpᷣs carnẽ aſſũ
pſit veniente Rachele cuz grege

ſuo Jacob diſcopernu puteum.

No. ꝙ Rachel vxoꝛ fuit Jacob

Glo. Per Rachelẽ ſubaudi eccliam

qua adueniente cuʒ populo ſuo
velamen ſacre ſcripture eleuatũ
eſt.⁊ xpᷣi myſteria mãifeſtata ſũt.
⁊ fideliũ populi aperte que late/
bant intueri poſſunt pertinentia

5

q;tam ad verum

MNam ibl reficimur moꝝ honer

ſtate ibi itnemur celeſtis vite bo/
nitatem vel dignitatem. Ibi pa/
uemus eterni ſupplicij acerbita/⸗

teʒ. Gre. ome. vi. ſup Ecec. Scri Gꝛe.

ptura ſacra ſuam oſtendit ſtatu/
ram ſuam in ediſicatione moꝛũ.
oſtendit altitudinẽ in pꝛomiſſõe
pꝛemioꝝ.oſtendit hoꝛꝛibilẽ aſpe
ctum terroꝛibꝰ ſupplicioꝛuʒ. Re
cta enim eſt in in pꝛeceptis. altaĩ
pꝛomiſſis terribuis in minis.
On bibemus aquaʒ de
n puteis tuis. Mumeri.xx.
MMagna eſt nequitia il/
loꝛum ꝗ fontes vel puteos cões
peregrinis in ficiũt vel deturpant
qꝛ ſitientes dũ illuc pergunt pu/
tantes refocilari aquam nõ inue
niunt. Spũaliter ſacra ſcriptura
eſt puteus ⁊ ſons viuus de para/
diſo deſcendens qui cois eſt oibꝰ
volentibꝰex ea bibere. Nam ſic
oꝛdinata eſt a deo vt oibꝰ gratis
det. Jſay. lv. Oẽs ſitientes veni/
te ad aq̃s.Et dñs ait diſcipuliſlo
quẽs ð ſacra ſcriptura.Qð grat
accepiſtis gratis date. Peſſimi
igitur fuerunt phariſei ⁊ ſeribe in
ficientes aquã iſtam.ſ.ſacraʒ ſcri
ptnram ⁊ ꝓhibentes ſenſum eiꝰ
ſpũalem ab inſidelibus hauriri.
figura GBeñ. xxvi. vbi legim ꝙ

4

philiſtei replenerẽt puteos terra. JFig.

quos ſoderant filij Abꝛaam. Et
cũ Iſaac filius Abꝛae vellet eos
fodere: vt iteruʒ emanaret aqua
murmurabant philiſtei dicemes

ha⸗
Lenutanenn giinee

ſbbetchendinmnmdan
tenenomanemnan Ktpan
ponononeen a
dominmsinpoheng nan

Po. Bolebeticur iue wer

ſtos ſodatettenum the
ſceregonco orcrenm
ſiuaſemy woleba otedar
ſorinours contenmirt g⸗
latannxtino eheend
1cceſtugparevtt rchen
et Galnonmaraban oben
ſdi Rohnaann nodes e
gtionmem Deoailarde
ge⸗Eterndeiigder.
noo ſunrsdbueſi⸗damn
iu necpenmitena darind⸗
Ntos ſocltingeptoerare
niodoenimg Qrod ens
leiſlippelutmnenm
Nedar⸗Luceni Serobtst⸗
tetphanieigaptis ene
Phenie ge iinſiee
eſtrorepemiicts, n
ſooſoct even 1
Nnnens timtun

4 Sacra ſcriptura. 164
◻ n contra Iſaac aqunam uloꝛum et᷑. pꝛimoꝛum parentũ quando xpᷣs
e Iſaac autem viſa illoꝛuʒ malitia euangelium pꝛoduxit in quo ex/
ucen e locum illũ appellauit dilatationẽ poſuit atq; oſtendit veteris teſta
rmen eo ꝙ tunc dilataſſet euʒ dñs ſup menti ſcripturam: ⁊ nomen huiꝰ
in cne terram. Spũaliter pueri Zbꝛae putei eſt latitudo qꝛ per euange/
minine fuerunt ꝓppete ſancti qui ex pᷣce lium xpᷣi ſides dilatata eſt ſuper
— ppio ipſius Abꝛae.i.dei ſcripſerũt terram. Tanta enim fuit euange
r in * multos libꝛos ex quibꝰ ſcaturie/ lice doctrine ſuauitas atq; dulce
ZMü bat aqua vite.ſ.doctrina ⁊ ꝓphe do:⁊ tammagnam guſtantibus
dan – na humane ſalutis. Sed peſſimi bonitaſ copiã tribuit:vt omnes
s phariſei hos puteos repleuerunt ab ea inueniãtur refici magni 2
Amn terra.i.terrena cupiditate quãdo paruiiuſti ⁊ peccatoꝛes.vñ Criſo Cri.
11 Nunſnn ſubuertebant diunina mandatain ſtomue ſuꝑ illo. Renite ad nupti
An e terrenam auaritiam. vt patet de as quoniã parata ſunt omnia ſic
um — inhonoꝛatione parentuʒ ꝓut eis dicit loquens de ſacra ſcriptura.
doopminus impꝛoperat in euange Ignoꝛans inquit inuenit quid di
„rteriftn lio. Nolebat igitur ſaac pnteos ſcat ↄtumax quid timeat laborãſ

NNN iſtos fodere ⁊ terram ⁊ inde ꝓ/ quid ſoat puſilanimis mediocri

. m un Ap icere quando xpᷣs aduentuz ſuũ iuſtitie cibos.qui ⁊ ſi pingueʒ nõ
. urimhn ſalutiferuz volebat oſtendere in faciunt tamen moꝛi animam nõ
, ſacra ſcripitura contentũ vt gen ꝑmittunt. Qui aũt magni animi
Ar gducto tes terrena credendo deſpicerẽt: eſt inuenit ſpirituales eſcas q̃ du
mrutt Unſ ⁊ celeſtia appeterent ⁊ ſſta obtine cunt eum quippe ad angeloꝛum
amt log rent. Sed murmurabant phari/ naturam. Qui non eſt a diabolo
v Reſuontapn ſei di. Moſtra eſt aqua.nobis in/ vulneratus inuenit per penitẽtie
Mi Wis udich quiunt ꝑ manus Moyſi lex da medicinam ſalutem.
mdGr tac. Et ex nobis fuerũt ꝓphete. ARi in ſpũ ĩ dominica die O
caiapredte N – ſumus Abꝛae filij ⁊ etere ta f ⁊ audini vole vocem
””ñl ia: nec permittebãt huinſmodi magnam.Apoca.pꝛimo
Lertrmidm ,1 puteos fodi ⁊ inde pꝛoduci veri/ Dominica er dỹ iſta que ſequi
tndetn iin tatis doctrinaʒ. Quod xpᷣs vidẽſ tur immediate poſt ſabbatum.æ
un beidcen locũ illũ appellauit iniquitateſ cũ pꝛo tanto diciitur dominica quia
6i dicebat:Luce.xi.Ahe vobis ſeri quaſi dies domini eo ꝙ dominꝰ
AriiN be ⁊ phariſei q accepiſtis clanes in illa fecit reſurgẽdo noſtre glo
AiN ſapientie nec ipſi introyſtis nec rificationis opus. In hãc igitur
er s Allin alios introire permiſiſtis. LZunc diem terminantur opera ſabbati
emannt Iſaac alios fodit puteos in qui/ ⁊a iudeis ſabbaticantibꝰ excluſa
atettei bus ꝑ alios meatꝰ reduxit aquaʒ eſt ſacrarum ſcriptaurarum vera

x 4

Sacxa ſcriptura. dul
0
expoſi/io.Sigura Exodi.xvi.vbi di.Auffereiur a nobis regnum lruge on. Pens .
Figu. danna datum eſt filijs yſrael ĩ dei ⁊ dabitur alijs.⁊ hic ſubaudi aummminnt A nonnne
dominica die ⁊ vſq; ad feriam ſe ſacram ſcripturam per regnũ dei . leneshogliriſen⸗
xtaʒ. In die ſabbati nil penitꝰ eis intelligi.quia ſacra ſcripiuraẽ vis Mugumtc⸗ Pemn
datum eſt. Spiritualiter per mã ducens ad pꝛimam veritatem ⁊7 ſene enunglnun 1
na omnem ſapoꝛem continens ducens ad vltimam felicitatem. üuruſe Sin⸗ Pan⸗

Mie.

ſubaudi ſacrarum ſeripturarum
intellectum continentem omnes
ſpirituales dulcedines. Hoc eniʒ
eſt fidelibus obſeruantibus dies

bꝛa tantum moꝛantibus ſeu figu
ra ⁊ non attendetibus ad dulco
reʒ huius ſuauiſſimi cibi qui ſua
pinguedine omne deſiderium ⁊
omne appetitum reſicit. NHiero.
ſuper Epiſto.ad Eph. Pingniſſi
mus inquit ſermo diuinus ẽ om
nes habet in ſe diuitias.quicquid
volueris ex ſermõe diulno naſci
tur. Sicut tradunt iudei quoniaʒ
manna quando comedebant ſe
cundum voluntatẽ vniuſcuiuſq;
ſic ſapiebat in oꝛe.Et nihilominꝰ
qꝛ iudei ſpirituale mãna ſacre ſcri
pture ideſt ſpiritualem ſenſuʒ ab
hominati ſunt ſicut abhomĩabã
tur manna illud datum celitꝰdi.
Mauſeat anima noſtra ſuꝑ cibo
iſto leuiſſimo.Sic deo iuſte iudi

Ande Criſoſto ſuꝑ.pᷣs.In ſacra Cci⸗

ſcriptura quicquid doceiur: veri
tas.quicquid pꝛecipitur:bonitas
quicꝗd pꝛomittitur felicitas.Nã

tibus ad vnnʒz terminum per ſpa
cium aliqualis vie duo obſeruan
da ſunt.pꝛimo vt curſu continuo
pergat ad terminuʒ qui vult bꝛa
uium obtinere.MNaʒ modica mo
ra interpolata multuʒz remaneret
retro.ſecũdo debet aduertere dũ
appꝛopinq̃tad terminuʒz vi inge
nioſe accedat ad locum vbi eſt
bꝛauiuz alioquin poſſet laboꝛ eiꝰ
caſſus eſſe.melius eſt interdum
ingenium qᷓ; vis. Spiritnaliter
Nos omnes fideles i ſtadio cur
rimus per ſpacium vite pꝛeſentis
vt comp:ehendamus bꝛauium
eterne beatitudiniſ. Sed notãdũ
quod currimus duplici greſſu.ſ.
fide ⁊ intellectu.⁊ licet per intelle
ctum citius curramuns nihilomi

Pmenrunm dominincuun
Nonſtonun Oigeſhr an
li o Ontllhonn .
füincptritetdun om

reſurrectionis dominice vſq; in deus veritas eſt ſine falacia: bo Dunninisecy hunmtalcte
,finem mundi: oſq; ad illaz ſextã nitas ſine malitia. Felicitas ſine Dlins nrton denimeit
feriã inqua Chꝛiſtus venerit mũ miiſeria. ſeguui geccinmnimipenn
dum iudicare.⁊ nibilominus ex Ic currite vtcompꝛehen Perum vofclooei ite
cluſus atq; remotusẽ a perfidis ſ daatis pꝛime ad Choꝛ.ix. NHig bicentonpriegann
iudeis ſabbaticantibus ⁊ in vm Nota ꝙ duobus curren E olis Mi um fln be

Nlcit Coitalsscunta don
galaſcnt goine Aldaki
niſschiodie üno nna⸗
ſobxoien Poro guldioin
gpntoueſeiefinanuridk
luestpofluote nin Gzn
mentcpnor oolten ot⸗
Rpofiltactoniscg int
1contengenens Penitu
Nriſe, Pe emtn nen
ſeſeneftcrafncit, ni
1Oagibice onmnestin
onsgtglinnemünt
n pſeſiauten reidede
pechdſicöet gendin
ſeſcuumcii im anitan
lſfcts ſintnninan.
nrſaipune Etglinench
Augantonſinag incliann

cante vero ſacre ſcripture ſẽſu ſũt nus opoꝛtet in hoc curſu fidẽ pce ürötiſpalir Pießcein⸗
pꝛinati ⁊ iſte datus eſt fidelibꝰ ꝓ dere neceſſario intellectũ.vñ ſeri küünigſdil leſnge.
nt domin pꝛomiſerat. at. xxi. ptum eſt. Miſi credid erii nõ itel ſantuen anen

12
HaGNIN
õ
miu NTNE

1t rii Mon e
uten Niel
1n &ρndins Atnon
m is. Grur

NarnNen

„1 .
1☛ ntil

Satiſfactio.

annes currebant ad monumen
tũ Johannes vo agilioꝛ ⁊ pꝛom
ptioꝛ cncurrit cinꝰ Petro.Et tñ
legimus: Petrum pꝛimiũ monu
mẽtũ intraſſe.Spũalr. Per mo
numentum domini notatur ſa/

Ori.cra ſcriptura. Oꝛige.ſuper euan

geliũ Jo.Omel.i.onumen/
tũ inquit xpᷣi eſt diuina ſcriptura
diuinitatis atq; humanitatiſ eius
diuina myſteria ⁊ denſitate litte/
re quaſi quedã muniunt᷑ petra.p
Petrum vᷣo ſides notat.vñ ideʒ

Ori. Oꝛig.ibidem comparãs gratiaʒ

viſionis datâ Joanni fidei Ce⸗/
tri ait. Cui talis ac tanta donata ẽ
gratia:ſicut oãni: Et ſubdit foꝛ
taſis quis dicet ſũmo vertici apo
ſtoloꝝ dico Petro qui dño iter
roganti quẽ ſe eẽ eſtimaret rñdit.
Zu es xpᷣs filius dei vini.Sʒ nõ
temere vt opinoꝛ ꝗs dixerit plus
in typo ſidei ⁊ actionis q;ᷓ ſciẽtie
⁊ contemplationis NPetrũ talia
dixiſſe. Per Joannẽ vo notat᷑
ſcia ſeu efficacia intellectꝰ. vnde

Oꝛi. Oꝛig.ibidẽ. Joannes aũt ↄtem/

plationis atq; ſcientie typũ imita
tur. Ipſe ſiquidem recũbebat ſu
pꝛa pectꝰ dñi qð eſt ↄtemplatio/
nis ſacramẽ᷑tũ. Igitur currũt am
bo.ſ.fides ſcientia ad intellectuʒ
ſacre ſcripture.Et lʒ ſcia ⁊ intelle
ctus acutioꝛa ſint ad intelligen/
dũ nõ tñ valẽt pꝛius ſide itrare.
Añ idem Oꝛig.ibidem. Joãnes

Ori.currit citius etro.lcutiu snã

165

Figu. ligetis. Fig. Jo. xx. etrus ⁊ Jo q; atq; velocius intima diuinoꝝ

apicuz penetrat ſecreta virtꝰ con
templationis penitꝰpuriſicate qᷓ;
actionis adhuc puriſicande.Ae/
rũtũ Pꝛimo intrat Petrus in
monumentuz Heinde Joannes
atſi ambo currunt ambo intrãt
Petrus ſi quidem fidei eſt ſim/
boluʒz Joannes ſignificat intelle
ctum.ac per hoc qm̃ ſcriptũ eſt.
Niſi credideritis nõ intelligetis
neceſſario ſᷣcedit ſides in monu
mentum ſacre ſcripture. Deinde
intrat intellectus: cui per fidem
pꝛeparatur aditus.
De ſatiffactione.
Inite puulos venire ad
me. Hatt. xix. Si quis
parunlos pueros cũ am
bulare incipiunt pꝛimo vellet vl
tra eoꝝ debilem facultatẽ ad am
bulandũ cogere eos penitꝰpᷣcipi
taret ⁊ foꝛte ita lederet vt ad iter
nunq;ᷓ apti eſſent. Spũałr ſi qs
vellet peccatoꝛes in hᷣmoꝛdio coõ
uerſionis eoꝝ qñ.ſ.de pctõ nuꝑp
per pniam ſe ad gratiã tranſtule
runt exaſperare ad nimia onera
pniĩe vt puta ad nimia ieiunia ad
graues ſatiſractionis actus velut
infantes ⁊ infirmi deficerent. Et
foꝛte talis eſſet eoꝝ caſus verſus
peccaiũ ꝙ de pnia amplius non
curarent Iõ multũ regrit᷑ confeſ
ſoris diſcretio: vt ſatiſſacioꝛiã pe
nitentiã ſic mittem penitentibus
ac diſcrete imponãt: vt nequaqᷓ
inducant ad pꝛecipuiu penitẽtes

Fig.

Satiſfactio.

qui nuper ad xpᷣi miſericoꝛdiã re
uertunt᷑. Fig. Señ.xxxiij.v bi legi
mus ꝙ Jacob redibat de meſo/
potania. Einde fugerat afflictio/
nes ⁊ decepiiões Labam ⁊ duce
bat liberos ⁊ armenta ⁊ ſamiliaʒ
ſuã ſecũ verſus terrã natiuitatis

ſue cui occurrit Eſau frater inus

⁊ dixit illi. ergamus ſimul ero
q; ſocius itineris tui.Et reſpõdit
Jacob.TZn ꝓcedas ⁊ ego ſequar
ie vt veniã put nouero poſſe par
unlos meos. Mam ſi plus in am
pnlãdo fecero paruulos tenellos
2 ouee fetas laboꝛare qᷓ;ᷓ poſſint
moꝛientur cũcti vna die greges.
Spũaliter. Jacob qui interpꝛeta
tnr ſupplantatoꝛ notat confeſſo
rem diſcretũ qui paruulos.ſ.pec
catoꝛes purgandos ſibi commiſ
ſos conat᷑ educere de manu dla/
boli:⁊ de mundi huiꝰ temptatio
nibus. verſus terram natiuitatis
ſue.i.verſus celum pꝛopter quod
nos dens creauit ⁊ redemit. Cu/
pit enim nos per viam peniteniie
rednucere ad xpᷣm.ſʒ cum dilectio
ne hominũ ⁊ viciorũ ſupplãtatio
ne. Eſan vᷣo qui interpꝛetat acer/
uus lapidum denotat indiſcretũ
conſeſioꝛem qui onera grauia ſi/
mul vnlt imponere penitentibus
teneritudinẽ penuentiũ minime
attendens cũ adhuc fetantes ſint
æ graues ad ambulanduz in via

dDei ꝓpter longam in pctõ moꝛã

quaʒ contraxerunt:peribunt per
peccati recidiuum.pꝛudemius er

go atqʒ diſcretius reducuntur le
niter q;ᷓ aſpere ne pereant cuncti
greges.ſ.conſeſſionis ⁊ cõtrictio
nis.ac. AUnde Criſoſtomꝰ ſuper Cri.
Maith. Si enim ſaſcem ſuper

humeros adoleſcentis quem nõ

poteſt baiulare poſueris: neceſſe
habet vt ant ſaſcem pꝛoiciat aut
ſub pondere confringainr. Sic
⁊ homini cui graue penuẽtie põ⸗
dus imponis penitemie neceſſe
eſt vt aut penitentiam reiciat aut
ſuſcipiens dum ſufferre non po/
teſt ſcandalicatus amplius pec/
cet.
Enite ad me oẽſ ꝗlaboꝛa q;
v tie.Nat.xi. Mo.ꝙ qui
exiuit mare in quo paſſuſ
eſt tempeſtatem etlam cum per/
uenit ad liius videt᷑ quaſi moue/
ri motu ſolito ꝓut mouebatur in
mari vel naui.vñ nec eſſet in tu⸗
to vadens ꝑicuioſa itinera rupiũ
ſine iunamine perſone adheren
tis ſibi. Nam in paſſu periculoſo
poſſet cadere. J tutius eſt eos
per viam planaʒ ducere licet lon
gioꝛez q;ᷓ per aſperã. Spiritualr.
peccatores nuper ad penitentiaz
de peccato exeuntes comparãtur
his qui nauigio de pꝛocellis tem
peſtatis marie peruenerunt ad li
tue. Mon.n. debent incontinenii
duci ad altas rupes ⁊ aſperaſ per
ipoſitionẽ maxie abſtinẽiie ⁊ au⸗
ſteritatis ne pꝛecipitent. Sed du
cendi ſunt per vias planas quſq;
fantaſmatamotuũ maris euanue

Gncue tlonnen 4 hae
nebetneſorenine ,rn
ciciſergcatuntel
Nretnehnemin n,
Ghinwtro er derdi⸗
ſeſorem Maei ghrtt
mmbebeeg pophnudt han
ſbatdipecenotsdpaund

lelenteo enſo ibol huss

enntöſs tcnnieſions Ren

resinnecigeconteſosduem d
Perad ascenumina ponmet
ſpuulninapechtoer deenn
Mereicendonennyrati
Nrer demanone in nai

Mulderbtmeein nmez

ldningnntorored
ſcktkrt.dehta tchets
ſncerepoſmernpen
ſonisdcdtenenum we⸗
ſcopica llmtodener hi
Gnichpiont eppropenganenn
Iprniſihie gengiannen
ellaineian Aledne ier

Wncikyf Oregninor

Mlch be nacis Etier
tſug fliifkanntsan
icloſtberbhitgefringr⸗
utgligelim nunien
Mnpeſinciur enn uur

““

cuIMLNN
rtENiner
9 n A RdrN
„ m LNEEAdNNN,
5 PaNANNENNi
Em nd N
ARmnNudr
ain öugt
2 EuNAſet

„ e NAE
P RNNN

X

Merreill
ine ,P
on „

0 E EK De
v 5 R
Ae
—

Fatiſfactto.

rint.i.quſq; de cordibus eoꝛum
totaliter euaneſcat delectatio quã
habuerunt in pꝛauis actionibus.
Fign.Figu.xo.xiij.v bi legimꝰ ꝙ cuz
pharao dimiſiſſet filios iſrael de
egypto exire plagatus non duxit
eos Mop.p viã terre philiſteo⸗
rum que vicina erat.Et hoc qꝛ ti
mebat ne ſoꝛte peniteret populũ
ſi vidiſſet aduerſum ſe bella ↄſur
gere ⁊ reuerterentin Egyptum.
Spiritualr ꝑ Mox.ſubaudi cõ
feſſorem diſcretũ. ꝗ populuʒ exe
uniẽ de egypto pharaõe plagato
ſubandi peccatoꝛes ad peniten iã
redenntes ꝑcuſſo diabolo plagis
contritiòis ⁊ confeſſionis. Non
ergo diſcretus confeſſoꝛ peccato
res imediate confeſſos ducere de
bet ad alta certamina penitentie
ſʒ paulatim expedit per deſertum
pnie reficiendo manna verbi dei
ducere dz de manſione in mãſio
nem..i.de virtute in virtuteʒ quo
uſq; ſolidati in gratia foꝛtioꝛes ef
fecti ſint. vt hoſtes agredientes
vincere poſſint ⁊ terram pꝛomiſ.
ſiionis.i.celeſtem patriam ſupe/

rãdo vicia valeant obtinere.Nã

cum icipiunt appropinquare ter
re ꝓmiſſionis ꝑ ↄtemplationem
tũc illa inebꝛiati dᷣulcedine foꝛtiꝰ
Gre.dimicãt vñ Greg.xxiij.moꝛ.ſu/
pꝛadicta vᷣ ba traciãs ait. Ex egy
pto itaq; filij iſr? exeuntes ex vici
no bello ſubtrahũt: qꝛ ðrelinquẽ
tibus ſecuiũ quedam traquilitas
pꝛius oſtendſtur ne nimia ſua te

166

neritudine aut incoactiõe turba
ti atq; territi redeant ad llud qð
enaſerunt pꝛiꝰ. Igit᷑ ſuauitatẽ ſen
tiunt.ſecuri pꝛius pacis quiete nu

triuntur. Poſt cognitam vo dul

cedinem tanto iam tolerabitius
temptationum certamina ſuſti/
nent quanto altius cognouerunt
quod ament.
Edde ꝗð debes Shadtt.
rxviij.Lec pꝛecipi vt ꝑ q
hyoõ offendit per eadẽ toꝛ
queat.vñ ſcriptũ eſt Lenuit.xiiij.
dentẽ pꝛo dente.Spũalr hoc idè
ſuo mõ exigit lex diuina vt deo
ſatiſfaciat per illa q̃ in deũ pecca
rũt hõ nanq; ↄponit᷑ ex duobꝰ.ſ.
ex ſpũ ⁊ coꝛpoꝛe iõ dupliciter pec
cauimꝰ ↄtra deum.ſ.aut ſpiritua
liter aut coꝛpoꝛaliter lʒ ſepe ⁊ vt
plurimũ vtroq; mõſimul pecce
cemꝰ.dʒ igit᷑ duplex ſatiſfactio.ſ.
ſpũ ⁊ coꝛde.Satiſfactio ſũs eſt
oꝛatio Satiſſfactio coidis eſt ieiun
nium ⁊ coꝛdis maceratio.et hoc
mõ bene ſatiſffacit ꝗ deliquit cũ
duo fiunt. Fig. Leuit.vbilegimꝰ ci
in multis locis ꝙ accepiũ ſacriſi g⸗
ciũ fiebat de animali ruminante
⁊ ſcindente vngulaʒ ⁊ nõ de alid
alio. Spũaliter. Tunc aia rumi /
nat cnʒ homo peccata ſua recoꝛ
dando doloꝛe vt ſibi dimitantur
oꝛat. LCunc vo bene vngulã ſein
dit:c um coꝛpus ſuʒ bene p mace
rationẽ domat.Et tunc fit jacriſi
ciũ deo acceptum de coꝛde cõtri
to ⁊ coꝛpore macerato quod ip/

Satiſfactio.

ſe dens non deſpicit. Nam tunc reſpectu eius quod abſtulimꝰ pe
totus homo deo deuotꝰ redditur tat. Mam ſi ei negamꝰ modicuʒ
cũ ſpũs datofoni ⁊ coꝛpꝰ bone quod a nobis hoc exigit per ſuos
opatiõi:nec vnũ ſine reliquo va confeſſoꝛes in actu ſatiffactionis
let. Mõ.n. ſufficit coꝛ oꝛare deuʒ ipſe demuʒ perſonaliter veniet ⁊
ſi mẽbra exterioꝛa offendãt deuʒ a nobis ꝑſonaliter repetet totum
Etraq; reddẽda ⁊ ſatiffaciẽda ẽ debinĩ ⁊ nequaq; ſufficiet qõ ha
lis operatio ſi perfectã volumus gimus ꝙ cũ Dauid cũ pueris ſu
indulgetiã ↄſequi.Ande Caſſio. is eſſet in deſerto miſit nuncios

Caſ. ſuper.pᷣs. Pſalmodia.i.of̃o eſt ſuos ad Mabalcuius pecoꝛa ton

ſuaniſſima virtꝰ armonie: ꝑ quã debantur vt illi indigenti ⁊ egen
ira dei ſuſpendit qñ vox cognoſci ti ſubneniret de cibo.Et reduce/
tur operibꝰ conſonare. Mã ſi hee bant illi ad memoꝛiam pneri s
dne res diſcrepabili ſibi varieta/ miſerat Dauid dict᷑tes. Ecce ma
te ſociant᷑ nequaq; pñt efficere iẽ giſter nr exiſtẽs in deſerto gregẽ
peratam cantilenã nec ad aures tuum nõ tetigit paſtoꝛes tuos nõ
dñi venit quod ſe mutna varieta offendit oĩa tna bona ſeruauit.de
te ↄfundit. pꝛecamur te vt ſibi de modicare
Fſer mihi obſecro bueel ꝓuideas. Sed negante illis ꝗc/
a lam panis.iij. Reg.xvij. qᷓ; dare Habal ⁊ deridẽte ðð at/
Scðm ſniam ſapientis. q; illi ipꝛoperante exiliũ eius.nũ
Qui aufert ab egeno pant᷑ quaſi cianerunt pueri hec oĩa Danid ꝗ
qui effundit ſanguninc̃. Et no.ꝙ iratus arreptis armis cũ multiin
tempoꝛe famis ꝗcꝗd homo diui die grãdi armatoꝛũ ibat ad exter
tiax atq; magnarũ facultatũ poſ minandũ Mabal in ꝓpꝛia ſubſtã
ſet habere totuz daret pro modi tia ⁊ familia vt nõ remaneret de
ca refectione.Sic enim legimus cunctis que poſſidebat mingens
Be.xxv. Eſan feciſſe cuʒ a vena ad parietem. Sed Abigal vxoꝛ
tione veniret eſſuriens pꝛimoge Nabal placani iram eius occur
niturã vendidit ꝓ ſcutella lenticn rens ei cũ cibarijs ⁊ donarijs in
lax. Spũalr ꝗ negatxpo ſatiſſa via. a ſta factũ eſt vt moꝛtuo Ha
cuon dũ põt quaſi qui effundit bal Dauid acciꝑet Abigal in vxo
ſangninẽ eius ⁊ pꝛecipue dũ xpᷣs rem. Spũalr per Dauid ſubaudi
in vita pꝛeſenti eſurit ⁊ ſitit nfam xpᷣm qui deſiderabilis eſt bʒ ſua
ſalntẽ. Et miro modo nequam ẽ miſericoꝛdiã ſed terribilis ßʒ ſuã
qul ſibi ſatiffacere negat qðᷣ petit. iuſtitiã. Per Mabal cniꝰ paſto/
cñ ſolum bucellã.i.modicũ quid res ⁊ pecoꝛa atq; armẽta Dand

Fig.

clanffeciene cligaemnd.
Ged enſumierpeccun ed
Moil apptüngruml l
debeodyreſnes ucni leden
Ptbroſneisdidd ali doe
dicere⸗Qödaredeeo fortan
Maomets. liids oposd
borhotſemiermngeawedene
fcorocieniſtenoinnu dont;
Pennii Aumnc coninat rs
Munitsermi otitencnam
Napeector ſcoblinani.
ſedzhentiain tnonalogr
lenaconſtaſngge 4rntt
Hodonbsdiniimnlcnge
Merate munendas ican?
ſthecheumagtcenn gi
Eſfirionotci hoccangt
Moudin piidn haefume
ſongenaminii ttie ee
, Enono ecgdor pe
Anmſuntſttaimin hoi⸗
cdeden nolem
unſoeetione nininnn
ſalmpzn gmin du
Renmn deidedild

ſkippe danth
ela Damhler eognod
irnnamnden 1

r Mn S le
imn , mti,
8 HManmaläidani
WaNoldan
ENscämt

Arümmäde

Wnndi Leüngut
rätenme
ti

„AGH

Spũs ſanctus.

non ledit'ſed ſeruat notatur pec/ uibi habuiſti me largitoꝛẽ ſac me

catoꝛ quem diu xp[ᷣs expectat ille
ſum coꝛpoꝛalibus membꝛis ⁊ in
tegrũ exterioꝛibus bonis hic igit
pueros ſuos mittit qñ pꝛedicato
res vᷣbi dei dicentes peccatoꝛibꝰ
vt agant de peccauis pniam ⁊ fru
ctus faciant ſatiſfactionis.deũ tã
tam ſubſtinentẽ iniuriam modi
ca ſatiffactione ↄtentũ placando.
Sed recuſat miier peccatoꝛ coꝛ
poꝛali appetitu pꝛeuentꝰ qð ingt/
debeo dare meis pueris ⁊ laboꝛa
toꝛibus meis dabo Dauid hoc ẽ
dicere.Nð dare debeo voluptati
bus meis.⁊ ſẽſibus coꝛpoꝛis da
bo xvpᷣo ⁊ ſic miſer ingratus bene

ficioꝝ dei exiſtens irruat diuinaʒ

patientiã ⁊ tunc conſurgit xpᷣus
munitis armiſ iuſtitie vt extermi
net peccatoꝛẽ ſic obſtinatũ.Sed
tũc dʒ ſponſa.i.aĩa rationalis pꝛe
uenta conſilio ſurgere.⁊ velut to
tius domus dña aſinum.i.coꝛpꝰ
onerare muneribus pnie ieiunij
ſ.⁊ lachꝛymaxꝝ ⁊ ceteroꝝ operũ
ſatiſfactionis ⁊ cũ his occurrere
Danid in via.i.in hac vita ante
moꝛtis exterminiũ ⁊ tũc xpᷣs pla
cat. Et moꝛtuo peccatoꝛe coꝛpo
raliter aſſumit ſibiaiam in ſpõ ſã.
⁊ reddit ſibi p modico multum.
Igdeo hic debemꝰ modicam xpᷣi.
adimplere petitiont᷑ vt in fnuro
accipiamus tam grandia.Zug.

Aug.ſermone.xxv.de vẽᷣbis dñi. Dicit

tibi xpᷣs. Da mihi ex eo quod de
di tibi de meoquero.Da ⁊ reddo

debutoꝛem. habeam te feneratoꝛẽ
Tempoꝛalia mihi das eterna tibi
reſtituam. Teipſum tibi reddam
qñ te mihi reddidero.
De Spũſſancto.
Luuius egrediebat᷑ ðᷣ lo
f co voluptats ad irrigan
dũ paradiſum. Geñ.ij.
No.ꝙ flunidf eo ꝙ fluat ſemꝑ
Et ex h̊ aq̃ fluminis dr aq̃ viua
qꝛ ſtuuiꝰ ſẽꝑ tm̃ recipit qᷓ;tũ ema
nat ⁊ expadit. Aqua nãq; flnuia
lis ꝓpter motuʒ continuũ ſana ẽ
ad bibendũ ⁊ piſces quos pꝛodu
cit ſunt optimi. Spũalr peraquã
huiuſmodi fluuialem ſpũſſancii
gratia denotat᷑.qui ſemꝑ de ſinn
patris ⁊ filij pcedens ſemper in.
funditur coꝛdibus fidelium ſan
ctoꝛum. Doctrina eius ſana eſt c
recta ⁊ piſces quos ꝓducit.l.me
rita que inducit optima ſunt quia
eterne retributionis digna.Figu.
Apoc.xxij.vbi beatus Joannes
ſibi fatel ſuiſſe oſtenſum fluuium
aque viue ſplendiduz tanq; chꝛi
ſtallũ pꝛocedentem de ſede dei ⁊
agni in medio platee eiꝰa ex vtra
q; parte fluminis lignum vue af
ferens fructus.xij. Spũalłr flu
uius iſte denotat ſpiritum ſanctũ
qui ſuo ſplendoꝛe viã pandit eter
ne vite q̃ pꝛiꝰ erat ignota.pᷣſ. Mo
tas mihi feciſti viaſ vite.⁊c. Nic
eni pꝛocedit a ſede dei patris pa
tris pariter ⁊ agni:qꝛ ſpirituſſãctꝰ
a patre filioq; pꝛocedit. Deſctdu

167

Fig.

Spũ̃ſſanctus.

eni ⁊ fluit in medio platee eiꝰ: qꝛ
per ſanctam eccliam catholicaʒ
decurrii in canalibus ſanctioꝝ do
ctoꝛüũ.habet hoc flumen duo la/
tera ⁊ in vtroq;ʒ eſt lignũ vite.qꝛ
ſpuũſſanctus duas hʒ vitas.ſ.con
templatiuam ⁊ actiuã. ⁊ in vtra/
q; eſt ſpũalis refectio aiarum ⁊
eterna retributio.Et hoc lignum
vite pꝛoducit.xij.fructus qꝛ.x.p⸗
cepta periinentia ex ſuperhabun
dantia ad contemplatiuã tm. Igi
tur iſte fluuiꝰ ſua fecunditate oĩa
implet. ſua velocitate oĩa ſubito
mutat.ſua claritate omnia mun

Leo dat ⁊ clariſicat. Ideo Leo papa

in ſer.ð̊ ſpũſſancto.O quã velox
ingt eſt ſermo ſapientie ⁊ vbi do
minuſ magiſter eſt:cito diſcit qðᷣ
docet. Hon eſt adhibuia increpa
patio ad audiendũ.nõ ↄſuetudo
ad vſum.nõ tempus ad ſtudiuʒ.
ſed ſpirante vbi voluit ſpiritꝰ ve
ritatis pꝛopꝛie ſingularum gen/
tium voces perfecte ſunt eccle
ſie orationes. Ab hac igit die tn
ba euãgelice pᷣdicationis itonuit
ab hac die vmbꝛes cariſmatum
flnmina benedictionum. Omne
deſertum ⁊ vmuerſam aridam
rigauerunt.
AReri mei mecũ ſũt in cu
p bili. Luce.xi. Dum pꝛin
ceps magn doꝛmit hñs
inimicos ⁊ familiã doꝛmit. non
eſt i tuto niſi cuſtodes vigiles ha
beat. Jõ ↄlueuerũt tꝑe doꝛmitio
nis tã diurne qᷓ; nociurne aliqui

ad hoc oꝛdiaii munui cuſtodire
atriũ dñi. Spũalr conſcia ſancti

dicit eſſe lectꝰ ⁊ cubile ſacti ſpũs
ibi.n.libenter quieſcit.ſed qꝛ pᷣn/
ceps inferni:⁊ oiuʒ maloꝝ actoꝛ:
ſpirituiſancto inimicatur.⁊ querit
illũ extinguere in nobis:ipſe ſpi
rituſſanctus vigiles virtutes hʒ
circueuntes atrium iſtud ne dya

—

bolus appꝛopinquet.Sigu.Can. Fig.

iij. Legimꝰ lectum Salomonis
ambiri a lxx.foꝛtiſſimis ex iſrl te

nẽiibus gladiũ ⁊ doct᷑ad bellaꝓ

pter timoꝛes nocturnos.Spũa/
liter.per Salomonè qui interpꝛe
tat pacificãs mentes ſubaudi ſpt
ritum ſanctũ qui paraclitus nun
cupatur.hic eſt conſolato:oꝛpha
noꝝ.Lectus eiꝰ vt dictũ eſt: Eſt
conſcĩa ſancti in qua dũ quieſcit.
lxx.virtutes infraſcripte noctur
nos timoꝛes.i.contra pꝛincipes
tenebꝛarum armate vigilãt. hec
ſunt pꝛima ⁊ pꝛicipalioꝛa.vij.do
na ſpũſſancti que alia ſecum tra
hunt. x.ſ.pᷣcepta duo cõſilia.viij.
beatitudines.vij.miſicoꝛdie ope
ra.xij. articuli fidei.vij.virtutes.
vij vicijs contraria.vt ſũt humi
litas:charitas: liberalitas: ſolici/
tudo:ſobꝛietas:patienti a: ⁊ caſti
tas. Qnattuoꝛ vᷣtutes cardinales
2 tres theologice.has.n. foꝛiiſſi
mas virtutes gladiatas ⁊ mum

tas amoꝛ ſpũſſancti ſecum ducit

ad cuſtodiam ſui lectuli.Jgʒit aia
talis pꝛicipis ſponſa ſecura i amo

ris amplexibus poteſt quieſcere

ſthinlagelundl
Ppenculsinielmn noten
ſce. Giigter mor el mn.
AEpdü nö contaate
( 0. Erod n Hodhn
comuitiellenoctu
Nüchti nani detegi wen
Wneſum. Mulorm eniſactne
Menuum/Aind ocſiirä
op' dipontad otiz
tunt Qucgabonnon
nr grd bautmoran
Niſamuscdnwds dperundt
6 logpencdis Neniiu
C doncideſcnitugirun
liGiſſtans mbund der
Mmontßnchattnidato
Pſlladerpnnisiinn⸗
inknobopount eta
Gonunt ad alnone inlns
ſanble.Qrol deretoſed
NWn. Sinradidar cp'n
mlaytarctan Giinen
hin cnertengtonn:
wtugurnnäbtatie
f ubuvf denm
ſiſtstngindeinnen
atmngſrnſ onthan

1

4 . 4460„
. „ Hl

„ M

— &
T XCd NRGo

Daii iſt
VEEENNEOYNr

4

—

. K
wichni
una iun
n

””
4 MNAANYYA

ðD

„
8

„ℳAHN
„Kid

R

ℳ„ „
5

4
4
* *

„ “

7*
7

C

—4

cu

9
4
4 9
N

4
4

winmad CIN P
nunmtidü

1

4

1

Spũſſanctus

qꝛ neq; moꝛe: neq; vita:neq; ali
qua mundi moleſtia illã poterit
ab huius amoꝛe ſperare tam foꝛ

Pe.ii.vnde. Peirꝰ ra.in ſer. Mil du

£

rum:nil amarum:nilgraue com
putat amoꝛ verus quod ferrum:
que vulnera:que pena: que moꝛ
tis amoꝛem pꝛeualet ſperare per
fectũ. Kmoꝛ ipenetrabilis eſt lo
rica:reſpuit iacula gladium excu
tit:periculis inſultat moꝛtem ir/
ridet. Si igitur amoꝛ eſt vincit
omnia.
Rudũ nõ comedeiis ex
eo.Erod.xij.Ho.ſtoma
co multũ eſſe nociuuʒ ci
bũ aptũ natũ decoqui cruduʒ co
meſtum. Hullum eni facit nutri
mentum: ſed indigeſtũ trãſiens
coꝛpꝰ diſponit ad ydropiſiʒ. Spi-
ritualr Euicꝗd boni operis ope
ramur: ꝗcꝗd loquimur quicꝗd
adiſcimus cũ nobis operandi at
qᷓ; loquendi ⁊ diſcendi facultas
celitꝰ donet᷑ deſcendit a pr̃e lumi
nũ.Si iſta nẽ atribuamꝰ diuino
amoꝛi ⁊ ᷣm charitatẽ dei ⁊ ꝓximi
quaſi illa decoquẽtes velut indi⸗/
geſti nil nobis pꝛoſunt:ſed aiam
exponunt ad elationẽ inflauõis
⁊ ſuꝑbie. Quod bene apoſtolus
dicebat.Si tradidero coꝛpꝰ me/
um ita vt ardeam ⁊c. Si linguis
hoiunm loquar ⁊ angeloꝛum ⁊c.
charitateʒ autem nõ ha.nihil ſaʒ

c

Fig. Figu. Exo.xvj. De manna celitꝰ

milſſo filijs iſrael in deſerto.quod
vt dicit magiſter ſi ponebatur ad

08

.

ſolem euaneſcebat ⁊1 ni remane⸗

bat.poſitũ vᷣo ad ignẽ optimum

erat ⁊ continẽs oẽs ſapoꝛes.Spi
ritualr Per mãna celitꝰ datum
notant bona que agimus ex do:
no ſpirituſſancti.ille eſt eni oium
bonoꝛuʒ diſtributoꝛ.q̃ bona apo
ſtolus pꝛime ad Coꝛin.xij.nume
rat dicens.Zllij datur per ſpiriiuʒ
ſermo ſapientie.Alij fides in eo⸗
dẽ ſpũ ⁊c. Igitur ſi nihil hèmus
quod nõ accepimus debemꝰ illa
recipꝛoca charitate igni ſcilʒ aitri
buere.⁊ tunc erunt ſapida ⁊ nutri
tiua opa noſtra.Si ergo ad ſoleʒ
inane lucis hominibus intuẽda
poſuerimꝰ.nobis inaniter tribuè
do nullũ pꝛeſtabunt nutrimentũ
anime ſed potius detrimẽtũ. Añ

Ber.inquodam ſermo.Sicut c¶ Ber.

bus indigeſtus coꝛpꝰ coꝛiumpit
inflatũ ⁊ ydropicũ reddit. ſi autẽ
digeſt? fnerit nutrit. Sic omnis
virtus in ſtomaco anime indige/
ſta vbi fuerit igne charitatis de/
cocia generat malos humoꝛes.
ali inquit humoꝛes ſunt ma
li moꝛes.
De ſuperbia.

Iſperſit cineres ĩ toꝛcte R

d cedron.iiij.q.xxiij. Mo.
ꝙ cineres eleuati a veto
iuxta aquam ceſſante vento de/
ſcendunt ad locum inferioꝛem ⁊
pꝛofundioꝛem qᷓ;ᷓ pꝛius vnde ele
uati ſunt: quia cadentes ſuper
aquam pꝛofunduʒz petunt. Spũa
liter. Cuius ſiue puluie eleuuatꝰ

Superbia.

a vento conturbat aerem ⁊ ocu
los ledit ⁊ bene ðönotat pauperes
elatos quos foꝛtuna elenat ad ali
quam dignitateʒ ſeu honoꝛis ſta
tum. Tunc.n. ambitionem ⁊ ſuꝑ
biaz quas deiecta paupertas ope
riebat:patefecit foꝛtũa ⁊ dilatauit.
que tanto granioꝛ ⁊ abhominabi
lioꝛ eſſe drĩ quãto omnibins vide
tur abuſioꝛ:qꝛ vnde ðbuit humi
liari ſuperbit. Jõ oẽs actus ⁊ ge

igu. ſtus illius oĩbus fetent.Fig. Exo.

ix. Moyſes ꝓhiecit cineres ver
ſus celuʒ ⁊ facta eſt plaga veſice
⁊2 vulneruʒ ita vt nullo mõ fetoꝛ
tolerabilis eẽt. Spũalr. Cineres
ꝓiciuntur verſus celum qñ elatꝰ
pauper ꝓmouetad alta. Tũc ſta
tim inde ſequit᷑ plaga veſice.i.in
flationis ⁊ tumoꝛis ſuꝑbie oibus
ĩpoꝛtabilis. Mam ſi ſuperbia odi
bilis eſt etiã in dinitibus:quanto
magis eſt hoꝛꝛda in panperibꝰ.

GBer. Ger.ſuꝑ Miſſus eſt. Nideaſin

quit pleroſq; de ignobili nobiles
ð pauperibꝰdiuites ſubito factoe
intumeſcere.pꝛiſtine obliniici hu
militatis genꝰquoq; ſuum erabe
ſcere.⁊ infirmos dedignari parẽ
tes. Sed vere quanio ſuperiꝰele
uant᷑ per tumoꝛem tanto ducunt᷑
ad pꝛofundum diuina exigete iu

Gre.ſtitia. Ande Gregoꝛius libꝛo ſe

ptimo moꝛaliũ.Omniiſ ſuperbia
eoipſo in ymo iacet quo in alto ſe
errigit ⁊ inde magis ſuppoſita cũ
ctis ſit. Ande cunctis appetit ſu/
vereſſe.

Irit inſipiens in coꝛde
d ſuo nõ eſt deus. s. xiij.
⁊.lij. Dicit ꝙ balena que
feri iam grãdis piſcis ꝙ ſi in par
te pĩgui ſerxo feriat᷑ nò ſentit vul
nus.ſed vulnerata in macra par
te:mox vulnꝰ ſenuit ⁊ dolet.Etiaʒ
hoc fert ð aliꝗbꝰ piguiſſimis poꝛ
cis.Spi.ſuꝑbuʒ ꝗ ĩ magnutudie
ocẽs magnos ſuperare cupit.⁊ g9
in putredine elatiõis iacet vt poꝛ
cus coꝛꝛectioneʒ dei atq; increpa
tioneʒ ſacre ſcripture nõ timet in
parte pingui.i.pꝛoſperitatibꝰa de
litijs poſitꝰ. Maʒ pinguedo ꝓſpe
roꝛum nõ ſinit ipſũ iacula minãi
ſcripture percipere neq; putat vl
toꝛẽ deũ eſſe maloꝛum.Sed cuʒ
in aduerſa de ꝓſperis cognoſcit
⁊ ſentit vulnꝰ ⁊ tũc querit medel

B

lam. Figu. Exo. v. Cum Moyx. Fig.

diceret pharaõi ex parte dei vt di
miſteret populuʒ iſrł vt iret ad ſa
crificandũ dũo deo ſuo in deſer
to:rñdit. Quis eſt de veſter vt
audiam illũ.Deũ veſtrũ neſcio ⁊
popnulũ non dimittã. Sed plaga
tus multipliciter dixit op.pec
caui coꝛaʒ dño deo veſtro. verũ
tñ rogate vt mihi indulgeat.Spi
ritualr per pharaonẽ affligenteʒ
populũ ſubaudi ſuperbos tyran
nos affligentes panperes.Et hu
miles xpᷣi.atq; illos contra iura
vexantes. Illis.n.nihil ꝓdeſt pꝛe

dicatio nec pꝛedicationis exoꝛta

tio vt non moleſtent pauꝑes hu
miles qui ſũt xpi poplus ⁊ oues

gitpeupetslinr
Gne übinp eln
unemagupgtalc⸗
Arerſs rtüntdinne
ſincicchuntlanit wi
amhcchnm fede
Moreunneclinme
NCecs
AAAtntteunmn
dumencmhnbemnünee
Mrenmancricu
gunlockeüſnenttn⸗
Mequinatei inen
ligz Oel wancüdli⸗
recenicdeg tiun
Mcuſtennentnidi
Het Lanuckeozin
Mhoeconicade
uluaws uam hr
1lcraſuor iwan
gpler tihenon
Geleiorcin rinocia
eoCarn Peenene
Nocdinmmdna
pantingzimenin
henan olnetai
AMwnornunic
Coilgulign ine
hunckunefinioiun
W
nefbihnlinnee
4 Minttn Neäi
arm n

= =

— —
=

cumeerng

.

. 4 a

xrrröderdt
urreziknert
rra. Qusd N

Superbia.

paſcue eius. Snperbia.n.talium
non ſinit pauperes ſuſpirare nec
reſpirare ſub iugo.Sed interdũ
in parte macra percuſſi quãdo.ſ.

dduerſa guſtãtes diuinoq; plaga

ti iudicio tunc ſenuũt dira vulne

ra.tunc clamant ⁊ vociferantur.
tunc querunt medelã a deo.pᷣs.

Cum occideret eos querebẽt eũ.
Sed interduʒ querunt miſericoꝛ
diam ⁊ non inneniũt nec meren
tur eoꝛuʒ acta crudelia exaudiri.
quia iudiciũ ſine miſicoꝛdia fiet
his qui noluerũt facere miſericoꝛ
diaʒ. Sed notandũ aliqͥs eſſe tã
dure ceruicis ꝙ etiam in macra
percuſſi etiaʒ ſe inſenſibiles exhi
bent.Tanta eſt eoꝝ inueterata ſu
perbia ⁊ in eoꝛũ coꝛdibꝰradicata
ꝙ nullatenus queunt humiliari
⁊ ſe coꝛaʒ creatoꝛe ſuo culpabiles
agnoſcere. Iſti penitus inſanabi

Ber. les ſunt.Ang.in ſermo.iiij.domi

nice aduentus. Peccatum ingt
quod obduꝛatum eſt non dolet.

putrefaciuʒ vulnus quod nõ do
let non pꝛo ſano habendum eſt.

ſed pꝛo moꝛte putandũ eſt.Quã

do aliquid pũgitur a dolet ant ſa

num eſt aut eſt in illo aliqua ſpes
ſanitatis. Quando autem pungi

Sr e. kur calcatur ⁊ nõ dolet:pꝛo moꝛ

