p Et filius datus eſt nobiſ
Ilaie.ix.MNã ⁊ ꝓpꝛietas
parnuli eſt quedam ſimplicitas

⁊ innocentia. Meſcit ledere.ne/

ſcit offendere Nam percuſſus at
qᷓ; verberatus curret ad te ſi arri
ſeris ſibi: aut pomum vel floꝛeʒ
oñderis. Ille neſcit ↄputũ neſcit
aſtutiã. Sepe.n. ꝓ pomo dat au
reũ ãnulũ ⁊ ꝓ vilibꝰmagna.Spi
ritualr xpᷣs cũ his ppᷣetatibꝰ vẽit
in hunc mundũ.Mã velut puer
neſcit vindictã neſcit.odire.Et ſi
aliquando fuerit leſus: floꝛe ↄtri
tionis placat ⁊ ꝓ modica penitẽ
tia tribuet theſaurũ celi.Zotusẽ
humilis totꝰeſt manſuetus.vt ip
ſũ ducas quo vis vt ex eo facias
qð libet.⁊ld hoc.t.a pfe miſſus
eſt.quaſi pater nrᷣ.vt ſũma indul
gentia nos perducat ad gloꝛiam

gu. Beñ. xxxviij.vbi legimuſ Jo
ſeph a patre ſuo Jacob miſſum
ad fratres ſuos reficere paſcẽtes
pecoꝛa in ſichem.v bi inuenit eũ
vir errãtẽ ⁊ duxit eum in dotahiʒ
Spũalr Joſeph qui apatre plus
amabat ceteris eo ꝙ in ſenectu/
te ipſũ genuerat ⁊ cui pater poli/
mitam fecerat tunicã quam Ra

chael mater eius ſuerat: denotat

xpᷣm dei filiuz.ꝗ plus ceteris dei
optimis filijs a deo pfe diligitur.
Sumꝰ eniʒ nos ⁊ angeli dei filij
adoptione ſed ipſe dei filiꝰnã ⁊ ip
ſum pater genuit in ſenectute vʒ
in eternitate qꝛneq; pꝛiꝰ neq; po
ſterius.Diitit.n.a patre viſitaf
filios ſuos ꝗ paſcebant ouesin ſi
cheʒ indutus tunica polimua vel

T DANilitrneckn
PonbloO Anintainte
dadignutode inneeckeng
mis Nenpttbllsſiennd er 10

unſculssfeclnunsts1 e

Ghübrana ett n

=
=
—
=
—△
—

.

=
—
=
—
——*
—
w
C1t25
—
=
22
= ½
—=
3K—
1
=

S=

,= S=
—

.
esbemorun. imain an
enpino nenten
feio edeflentennde,
por pſtset tinunnat,

=

=
——

= —ꝛ ==
—

— .

/6
.

Rltiponithirliunetenind

olrecſefiternoſtence d
duses,ADffe niumen r
Et ſibi nos faciat coheredes. Fi Sig.

ulihybes iagemntziun an
Putuitoftinanantn err
beclſime upens nl

fröce Tbig Asnae E

chcrrlous in drenn de Pe
Fonndrtzcpe tnenndht aant
acherenhedaltihinn win r
o ndentsſtdng men
mmodnoconandis mnd cnn
ttunsaninnibns nun ni
Ullnoaccepirh Antdnde en.
wenoſsvigtettn
Nbovats mheginrre
Nulcscſtin dahanan
pnntad peftinre ee.
Nhmnii ps ducſchtnr ⸗
Epkuigtcdanaſing 2
emk hn ann ͤ
Na he

en Incarnatio. 81
nn int ln talari qꝛ deſcendit dei filius de ce terpꝛetat᷑ anguſtia. Ibi.n. ꝑꝝ nt/
Anb — lo pꝓgrediens ex vtero virginis: miam eins charitai aiam ſnam
N ſen ſerm utit carne integra ⁊ ab oi labe aliena. dilectã dedit ꝓ oiĩbꝰi redẽptitõis
won giin Aunin qui beata virgo ſola ſpuſſancti pꝛeciũ: multa ẽ ergo benignitas
Ann, mi i vᷣtute obũbꝛata ↄcepit ⁊ peperit huioffis noſtri ꝗ vt nos refice⸗
m wi miinett viſitare pctõꝛes qui de menſa pa ret gratijs: tanta ꝓ nobis paſſus
ne R—RKRZ radiſi fuerant electi.⁊ facti erant eſt Augu. in ſolilo. Ecce dñe dilelug.
ne chri paſtoꝛes bꝛutorum. venit igit᷑ in xiſti me plꝰq; te qꝛ moꝛi voluiſti
8

ſichem pꝛimo. qui interpꝛetatur ꝓpter me.tã caro pꝛecio redemi
deſfectio.qꝛ deffectus omniũbo⸗ ſti me.de ſupplitio vocaſti me.no
u noꝝ paſſus eſt nimia pauꝑtate pᷣ mine tno ſignaſti me.ſanguine
ilin An. uentus. Anſel. in libꝛo de medita tuo vt memoꝛlale tuũ ſemp eſtet
tionibus.O amanda admirã/ apud me. a nũqᷓ; recederes a coꝛ
da dignatio.deꝰ immẽie glie ver de ꝗ ꝓpter me noluiſti recedere

— gren dt mis ↄtemptibilis fieri nõ deſpe/ a cruce. Sed no.ꝙ ſicẽ homo in
den en.. Mi xiſti. parũ tibi viſum eſt patrẽ no pueritia eſt muis ⁊ manſuetꝰ2 fa
n ii dis te eſle et frater noſter eſſe di/ cile placat᷑ iratus:ſic factus vir ſn
gatus es. Et tu dne vniuerſoꝛũ nibundus 7 durus eſt ad vindi
m / Anulla habes indigentiaz inter ctam pnus. Sic igit puta o pec/
E K5lön ipſa natiuitatis initia non erubui catoꝛ eſſe in xpᷣo.am ſicut in S
Ran imi, dud nin ſti abiecuſſime panꝑtatis guſta/ ſenti vita cito recõciliat᷑ offen ſus
APai Aim mtfege dnd re icõmõda.Tibi.n.cuʒ naſcere ſic in futuro implacabilis appare

unch Mudſchenhinnent ris non erat locus in diuerſoꝛio. bit. Percutiet.n. hoſtes ꝓpꝛios
TitdthuNtenniNd neq; cunabula que teneritudinẽ̃ inſanabili plaga ad cuiꝰ remediũ
1 b Sil edaapeng tuam exciperent habniſti.ſʒ in vi pnia fruſtra fiet.vñ Gꝛeg.lib.ix. Gꝛe.
mri mtäisdee li preſepio ſoꝛdentis ſtabuli tu ꝗ moꝛa.Quiſquis ad toleranda in
MMü netcln terram palmo concludis innolu ferni mala deſcenderit nequaq;
n1 mmiuNdidt tus panniculis reclinatus es.⁊ H̊ vlterius ad lucẽ redibit qꝛ nequa⸗
ma odmntsieon ißm a bꝛutis animalibus mater qᷓ;ᷓ miſericoꝛdia parcentis liberat
am had ien ma mutuo accepit. Anſelmus. quos ſemelin locis penalib? iuſti
tta Minsflsnftin Sed cũ eſſet xps in hac ſichem tia indicantis damnat.

nt Em aiuili valle defoꝛmoſa vagus 2 pfugus Doleſcens nibi dico ſur/
Eu ni VNelliti i ꝓpter Herodis rabieʒs a viro q a ge. Luc. vij. Mull? vnq;
enuu n adam ductus eſt in dothaitn. quia reperins eſt medieus qui

hnegt xpᷣs peruenit ad pꝛefixũ a patre egrũ ſtatim ſine conualeſcc᷑tie in
terminum ſui iꝑis ducteſt a vir teruallo ſanauerit niſi xps vel ſei
— tute charitatis ad'anguſtiam paſ aliqui virtute dei. Jõ appet ꝙ mi
geun Ni ſionis ⁊ crucis. Nam dothaiʒ in rauloſe fecerunt 7 lupꝛa nalurz⸗

Sic igitur iſte ſummus medicꝰ
ſaluauit genus humanũ medico
rũ.i.ꝓphetarũ ⁊ patriarcarũ om
niumq; ſubſidio deſtitutũ ⁊ moꝛ
te pꝛoſtratũ. Figura.iij. Reg.iiij.
QMulier ſunamitiſ ð viro ſuo cõ
cepit ⁊ peperit pᷣcibꝰ Alſei.qͥ facto
tempoꝛis aliquo interuallo bꝛeui
egrotauit puer ⁊ moꝛiuus eſt. Et
mater vadens ad Helyſeum po
ſtulabat lachꝛymis filij vitã. Qui
miſit gieci famulũ ſuũ cuʒ ꝓpꝛio
baculo tangere puerũ.ſed nõ eſt
reſuſcitatus:demũ periſeuerante i
lachꝛy mis matre venit Meliſeus
æ intrauit in domũ vidue ⁊ incn
bui ſuper pueruʒ ⁊ calefacta eſt
caro pueri ⁊ reuixit.Et ſic ſanum
reddidit matri ſue. Spiritualiter
MHelyſeus interpꝛetatur aduoca/
Cag.tus. bene denotat xpᷣm. Ausu.
in ſolilo. Dñe ꝑ filiũ tuũ dilectuʒ
in quo tibi bene complacuit con
ſubſtantialẽ.Et coeternũ tibi xpᷣʒ
vnicũ dñm noſtrũ ieſum habe/
mus aduocatũ apð pr̃em in ſalu
tem ⁊ conſolationẽ noſtraʒ. Isit
concepit mulier pꝛecibꝰ Helylei:
quando cõditum eſt genꝰ huma
nũ virtute ſapientie dei qꝛ fu dĩ
dei patris ſapientia ⁊ ars diuina
omnia per ipC[j facta ſunt.Jo.pꝛio
Sed ciuto puer moꝛit: qꝛ cito ge/
nus humanũ cõdiꝛum coꝛꝛuit in
culpe moꝛtẽ diabolica fraude de
ceptũ nec ſubuenerüt medicoꝝ
remedia qꝛ nec iuſtꝰ Hoe nec fi/
delis hꝛaaʒ.nec cũs yſaac nec

Fig.

Incarnatio.

ſimplex Jacob potuerũt ad vnã
ꝓdeſſe mũier ploꝛauit.ſ.humana
nã. Tre.i.Mlii gemt? mei ⁊ coꝛ
meũ merẽs.mittit igii Heliſeꝰ fa
mulũ ſuũ cũ baculo dans ſibi do
ctrinã ſuã.qũ deꝰ miſit Moyſen
cũ virga dans ſibi moniia legio.
Sed nec his tactus puer ſurgit.
¶lamat marer lachꝛymie.Aeni
ad liberandũ nos dñe deus vᷣtu/
tũ.onñde faciem tuã ⁊ ſalui erimꝰ
Ded itrauit Helyſeus in domũ
vidue.qꝛ xpᷣs deſcẽdẽs aſlumpſit
carnẽ humanã incubuit ſuꝑ pne
rũ tangens mẽbꝛa pueri mẽbꝛis
ꝓpꝛijs qꝛ qð ꝑ mẽbꝛa ꝓpꝛia ↄmiſ
ſerat homo ſingulis ſuis mẽbꝛis
perſoluit deus.Anſel.in medita/Anl.
tionibꝰ. Ego gule parui tu inedia
afficeris.me ad illicita rapuit con
cupiſcentia arboꝛis.te ꝑfecta cha
ritas ducit ad cruct᷑. Tu laboꝛas
patibulo. Ego fruoꝛ delicijs.tu la
niaris clauis.ego pomi dulcedie
Zu felis guſtas amaritudinc.mi
hi ridẽs ↄgaudet Eua tibi ploꝛãs
opatit maria. Ecce o rex glie ec/
ce mea ĩpietas ⁊ tua claret pietas.
Eregre ꝓfectt᷑ mat.xxv.
p Solẽt mercatoꝛes liben/
tes merces ſuas ferre g
tibus illis egẽtibꝰ vt cari illas vẽ
dant. Mã famelici ⁊ eſuriẽtes da/
rent oĩa pcioſa ꝓ cibo. vñ Caſio
doꝛus li.iij. epiſtolaꝝ. Suo arbi/
trio pciũ poſcit qui victualia põt
ferre ieinnis. Spũaliter ſciẽs dei
nlius mundũ eſurire gra ⁊ miſe⸗

8

Laſ.

Sõ
ſussdolecens ctbueuene

ients enitel
habeio ngennc
ſobiostic tlu
Ubztln aninnale an
unidlscz niicennnt .
HʒRZ
*
apereplecneckintgent,
ni icipaihst net
ibvo boniosſus nt
ecſeusck rnidnum
neiliuachenneicl
oci odetanetu n
ſieſloes os von one na
turtnenoll dzdx: C d
lprſcoicdus demiaet wen
Cmminecenun ndond onn
Pnaihavondantorid e ern
ileienepereoruici d. uin
Ganteihhin theni atn
notelchr tnnn cnm
Praſaceinnenis Herhoi wern
inho Ain zclrrsiecel nert
er didbenelro ontt narn

iniiſrawl milsn deu⸗
ſchonl ge ſicncienden ang,
tindſcpöteſedegrat⸗
ſuin ooc innnliktean dis
Uirtſgnnan⸗ HKKfI—

—
Wi AK Nrr.

l gülligniiitie £

„. * ⸗ 11,1en
”sõs lel
. NNUXK llone 4
.— el e .
2 . WLPeet

27 . 1

=
2
=
= E☛-
2* —

1 M

A
e

S

mur be Eramni⸗
uN r MAANA1X
mandwignch
Em mrtNNN W
1a ra irier
dts ednsttN idll
LideghamIN:
1 Ntis ig tunme
”ůsõü
ec umideNtmds
- Gegtpciun
mavretn,

* V 4

2 1 mee g e
WE GGanmaur,

24

Incarnatiõ

ricoꝛdia cõpaſſione pꝛeuent has

gig.

merces ſecũ ferens deſcendit in
mũdũ.Sed cũ nõ inueniret em
ptoꝛes ſufficienter poſſe pꝛeciũ ex
ſoluere eo qð oẽs oꝛigialis culpa

expoliauerat gratijs cepit mercel

ſuas omnibus ↄdonare.oẽs reſi
cere ſine pcio.yſa. vv. Omnes ſi
tientes venite ad aquas.⁊ qꝗ non
habetis argentuʒ:venite ⁊ emite
vobis abſq; vlla cõ mutatione vi
nuz ⁊ lac. ſed mira res ſic liber ⁊
curialis q; malũ econtra recepit.

gigura.Luc. xv. vbi legim? fi⸗

lius adoleſcens accepta poꝛtione
a patre ꝓfectus eſt in regionẽ lõ/
ginquã.vbi cũ pctõꝛibus ⁊ mere
tricibus bonis ſuis ↄſumpꝛis ege
ſtate afflictus eſt.⁊ vni ciuium re
gionis illius adherens traditꝰeſt
poꝛcoꝛũ cuſtodie ⁊ cupiebat ſatu
rari de ſiliquis quas poꝛci come
debant ⁊ nemo ulli dabat. Cõ ſũ
ptis igitur ſic oibus demũ dixit.
Quanti mercenarij in domo pa
tris mei habundant panibꝰ.ego
aũt hic fame pereo va.igit᷑ ad.p.
m. ⁊c. Sʒ anteqᷓ; ſpũalr exponat
obſecro te lectoꝛ.vt nõ conturbe
ris pma facie inueniẽs.h̊ expoſi
tũ de xpᷣo.Añ.n.qᷓ; iudicesiueſti
ga. Rexꝝ aĩiaduerte lectoꝛ non ec
incõueniẽſparabolã hmõi ð ipᷣo
xpᷣo exponi.qꝛ ſicut eſt pꝛopheta
de futuro ſic põt eſſe de pꝛeierito
vt patet in apoc.in multis locis.
Et ſic patet figuratũ: figuraʒ pꝛe
cedere. Spũaliter per iſtũ adole

hßᷣm ethymologliã dicitur ab a ꝙ ẽ
ſine ⁊ dolo quia ſine dolo.Et hec
pꝛopꝛietas xp=i ᷣm naturam pᷣme
Petri.ſecũdo. Peccatũ non fe
cit nec inuentus eſt dolus in oꝛe
eius.Sciens igit᷑ nãm humanaʒ
laplam ⁊ per ↄſequẽs omni cele
ſti grẽ̃a ðſtitutã ⁊ ſame bonoꝝ ſuꝑ
celeſtiũ afflictã.cõ gregata celeſti
ſubſtantia.ſ.miſericoꝛdia.pietate.
clemẽtia ⁊ ceteris diuinis gratijs
que naſcendo a pr̃e accepit deſcẽ
dit.Et not.poꝛtionẽ ſuami a pf̃is
poꝛtione tam in ſubſtantia qᷓ;ᷓ in
donis penitus eſſe indiſtinctam.
Suppoſita.n. diuina diſticta ſũt
cũ ſuis notionibꝰ.alia vᷣo penitꝰ
ſunt eadẽ.venit igi cũ hmõi pe
cunia.i.celeſti gra ⁊ ꝓfectus eſt ĩ
regionem longinquam.qꝛ nulla
maioꝛ diſtãtia celia terra.dei ad
hoĩes.iuſti ad pctõꝛes eterni ad
moꝛtales.Sed hac noſtra regio
ne omnes inuenit pauperes.oẽs
egentes.ots ſine meris.ſine iuſti
tia ſine oꝑibꝰbõis.nõ eratꝗq poſ
ſet emere merceſ diuinas.oẽs de
clinauerãt ſimul.iutiles ſacti erãt
peccatũ oẽs ſpoliauerat. Sʒ hoc
aſpiciẽs liberalis donatoꝛ noluit
inde recedere.noluit cũ ſuis mer
cibus redire.cõplacuit ſibi in hu
mana natura. ⁊ ait.hec eſt reges
mea in ſeculũ ſeculi.hic hitabo
qm̃ elegi eam. Manc benignitatẽ
miratur Zlug.ſtupoꝛe magno di.
i ſolilo. Lux anuiquiſſima ue lu
2

82
ſcenteʒ dei filius intelligitur. NMã

Ao.

Incarnatio.

cebas ante omnem creaturã cui
nuda ⁊ apta ſunt oĩa anteqᷓ; fiãt.
Lux que odio habes omnẽ ma
culam cũ ſis mũda ⁊ imaculata
dixiſti. Et delicie mee eẽ cũ filijs
hominũ.Que conut᷑tio lucis ad
zenebꝛas: Mõne hõ putredo. fi
liꝰhoĩs vermis:Moõne vniuerſa
vanitas omnis hõ viuens. Abi
ſunt cũ homine delitie tue: vbi p
paraſti dignũ ſanctuariũ maieſta
ti tue.d qð introiẽs habeas de
licias delectaiionis tue. In hoie
aũt vbi templũ tam mũdũ vtte
ſuſcipiat:de maſſa eniʒ corꝛupta
immunda venientes maculaʒ
immunditie noſtre quam celare
tibi nõ poſſumꝰ qui noſti oĩa frõ
te poꝛtamus.hec Zlug.vidẽs igi
tur iſte mercatoꝛ ñ inuenire mer
ciũ ſuarum emptoꝛez ſufficientex
cepit eas largiri donare conſume
re ac diſtribnere meretricibꝰ.pec
catoꝛibus.latronibꝰ.⁊ publicanis
ſine vllo pꝛecio..incredibilis ⁊
inenarrabilis pꝛodigalitas. Ecce
quibus elargitus eſt. agdale
ne lachꝛymanti depꝛehenſe lapi/
dande. Paulo perſequenti. Pe
tro neganti.qacheo credenti.In
Tholomeo ſedenti. Latroni de
cruce clamãti.Ei quis eſt.cni ne
ganerit ſuazꝭ miſericoꝛdiã: Quis
excluſus eſt ab ipſiꝰ pietate: Cer
te omnibus omnia quaſi ꝓdigus
largiendo ↄlũpſit. Mõ tñ ex ꝑte
ſna cum ſine mẽſura accepit ſpũʒ
ſeptiſoꝛmem. Sed recipientium

⁊ volentium quibus nunqᷓ; nega
nit. Sed ſequitur quia facta eſt fa
mes in regione ula ⁊ cep egere.

Ille enim qui omnia oibꝰſic ha/⸗

bundãter donauit nullũ inuenit
eſuriẽs qui ſibi donaret.quis mi
ſertus eſt pene ipſius:quis eſt lar
gitus ſibi pietatem ⁊ cõpaſſionẽ᷑:
pꝛo tot receptis donis: Dicebat.
n.hic eſt peccatoꝛ ⁊ voꝛatoꝛ vini
⁊ publicanoꝝ amicus.⁊ adheſit
vni populo.ſ.Jericho cuius erãt
mulii porci.ibi enim erant põiifi
ces ⁊ phariſei luto voluptatũ oc/
cupati.qui ſilliquis tantũ vteban
tur.i.coꝛticibus leguminũ ſᷣm qͥſ
dam per quas ſubaudi coꝛticem
ſacre ſcripture.i.ſenſum littera/
lem ⁊ nihilominus cupiebãt ſil/
liquis ſaturari qꝛ cupiebãt vt ſaltẽ
ſenſum littere non peruerterent
vnde dicebat Jo. Mõne ſcripiũ
ẽ in lege veſtra.Ego dirxi dij eſtis
⁊c.Et nemo illi dabat.Sed con/
ſumptis oibus pꝛo quibus a pfe
miſſus fuerat aui.Tempus eſt vt
vadã ad eũ ꝗ miſit me.Quot in
quit mercenari .c. Mo.ꝙ ange
li ꝓ mercede beata deo ſeruiunt.
2 viſio illa diuina panis eſt ange
loꝝ.vadã inꝗt ad pr̃em meũ ⁊c.
No.ꝙꝙ pꝑ illð ꝙ ſequit᷑ peccaui in
celũ.⁊c.neq; ad diuinitateʒ neq;
ad hũanitatem poſſe referri xbi.
Sed qꝛ xpᷣs factaeſt apð deũ ad
nocathoĩs ꝓ hoĩe loquit᷑ pr̃i ac
ſi dicat pr̃ hõquẽ ad optauerasi
fillũ ⁊ fratrẽ ſeceras angeloꝝ pec

„„.1,,7 H r c
gtirecin ait ilſe
nraoſſcinen
ſenisiigelics ntn,
tlecoꝛ cponegun P
ZegeiCi adhreingn

lteumpererldentnene *

no tn lifean u
bepceknatonedin n n
gilongeditebetachrer Ae
Ged io obeznamaiid e
piceretredipti 1inchenarh 11
Cvncoſbieppvorinan pen
lleem ſeniinrndle n n
t aos ſos lo τ
Mpimaino ne nddor:
mgpiimo eratinnocenuAν
uyi Rug irvoinar an
Gtie Eaerpsnrber v
ncgiaq;enen inni Aran
Erutoretonsdegenatt netnn
Chtrniune nu m ei m
ſtdeparcſio chinde e Sire
Atobordes Geti et nerd
iepinlüganaulrng e
Norpmetnionloniehel den
füllb'daühin ert w
eppſtorecknnaet un,
boc ſeni idde N .
Nenonunsen Em e
lim derponoinmeg n
gutcoenſmide we
hnnmonlia hittien der⸗
Prſtonimtne e⸗
emger ger

4

tieng ninei
N ethee
Mdene hi
Am dtſhmahpeti,
Me ilieing fe
man ing peltnc htn
aumi or rubintn
g b Ntti
N : dii
uum ainrutunmngen
A NN Möneſcihi
r ahettwd dſon
2?
t nnodhepcnret
”ä
mäni nie
„ Ercſgin 4 ſyr
e oncdieden delnn
u rN
tnr lntingn/

—“
emi avinde

SS

=

õ *
õ
Ub nitterthu
P * . 9 Ae . 7
AGi* . i 8
* e LIAG1 5
is imeſfkilſin

aswpcen

Incarnatio 83

cauit in celũ ⁊ coꝛã te.Et qᷓ;tũ eſt

ex ſe:nõ eſt dignꝰ filiꝰtuus. Sed

ecce pater mi pctm̃ eiꝰ ſufficicẽter
extinxi ⁊ ꝓ eo in pᷣciũ ꝓpꝛiuʒ ſan
guinẽ dedi ñ aũt vituloꝝ vł yrco
rum.Sac ergo ſibi ſicut mercena
rijs tuis.i.ãgelicis ſpiritib?ꝰ. Sic
igit᷑ lectoꝛ expone.peccauiin ⁊c.
Sequit᷑. Cũ adhuc longe eẽt vi/
dit eum pater illiꝰ ⁊ miſericoꝛdia
motꝰ.ac.vidit.n.celeſtiſpr̃᷑ oculo
ſue pᷣdeſtinationis hũanuʒ genꝰ
qñ longe diſtabat adhuc a ſalute
Sed cũ ꝑ vᷣbuʒ incarnatũ iã illð
videret redẽptũ.⁊ in charitate ꝑ
cuncta ſibi appꝛoximatũ aperuit
viſcera ſue miſericoꝛdie ſuꝑ ipᷣm
⁊ ait ad ſeruos ſuos.Cito ꝓferte
ſtolã pꝛimã imo certe melioꝛeʒ.
Maz pꝛima erat innocentia.ſcᷣa

Aug.gratia.vñ Zlug.in quodã ſer.con

ſecratiõis.Ecce xpᷣs ingt plus re
ſtituit in gr̃a qᷓ; perierit in nã.qꝛ
Agde tranſgreſſoꝛis degenerẽ ꝓlẽ
in adoptionẽ diuine puritat aſũ
pſit ⁊ de paradiſo exhr̃datos ce
li reddidit coheredes. Seꝗt᷑.Et
adducite vitulũ ſaginatũ.i.veruʒ
ſacre ſeripture ſenſum lumie ſpũſ
ſancti fidelibꝰ daiũ.h̊ t.n.ſagina
q̃ fidelis ppfus veſcũ in menla fi
dei. Id ergo qð ſequit᷑.ſ.ꝙ filius
meus pꝛiꝰmoꝛtuus erat. Et reui
uixit pmo de xpᷣo nõ imerito ex
põi ꝗ a iudeis occiſus tertia die
reſurrexit a moꝛtuis.Hã ſecũdaʒ
opioneʒ phariſeorũ perierat ecce
inuentPẽ viuꝰ a Maria magda⸗/

lena.⁊ ab aplis cũ ꝗbopoſtea vi/
ſus eſt multipir ↄuerſari vt pla/
ne patet in enangelio.QNð vo ſe/
quit᷑ ae alteriꝰ fratris indignatio
ne expone ꝓ admiratiõe.vt intel
ligas per frem illũ angeloꝝ col/
legiũ qð vidẽs hoĩez tã ſublimi⸗
ter honoꝛari admiratꝰ dicat dño
id ꝙ ĩ pᷣs.ñe dũs noſter qᷓ; ad
mirabile eſt nomẽ tuũ in vniuer
ſa terra. Quid eſt hõ dño ꝙ ſic
memoꝛ ſis eiꝰ.Ecce pᷣmo qꝛ pau
lominꝰminnuiſti eũ ab angelis.æ⁊
poſt; pꝑ pctm̃ cecidit aſſumptuʒ
⁊ redẽptũ cõſtituiſti eũ ſuꝑ opa
manuũ tuarum. Et ſuꝑ nos.qm̃
nunqꝗ; mandatuʒ pꝛeterimꝰ ⁊ tñ
nunqᷓ;ᷓ angelũ aſſũpſiſti.At quẽ
pr̃ fili tu mecum ſemꝑ es ⁊ oĩia
mea tua ſunt.Et ſemꝑ videbis fa
ciẽ meã.fr̃ tnꝰ.ſ.humanũ genns
perierat ⁊ reꝑtũ ẽ repati ſunt cele
ſtes ciues ⁊ ð coꝛ celi refoꝛmatꝰ⸗
vobis aũt nõ ↄgruebat medella
cũ nulla vobis adeſſet ifirmitas
Et factꝰ eſt in pace vultꝰ eiꝰ.a ex
angelis ⁊ hoĩbꝰfactꝰeſt vnꝰgrex
⁊ vnũ ouile vni ⁊ trino paſtoꝛi ſu
biectũ ꝗ ouibꝰ ſuis talẽ pꝛepꝑauit
paſcuã quã nec oculus vidit nec
auris audiuit ⁊ in coꝛ hois ñ aſcèᷣ
Iit. Matet igitur magnanimitas
ſſtius ꝓdigi fratris adoleſcẽtis ꝗ
taʒ bona ⁊ cara egentibꝰdonauit
ſta enoꝛmia ⁊ ardua recipis.vñ

Ang.in quoda ſermõe.leniens Ag.

ingt xpᷣs de alia regione attende
ad in tua moleregiohe imnuenit

certe nõ hic habũdanit mandu
cauit tecuz qð in celario erat ſed
ipſe te ad magnã mẽſã inuitat an
geloꝝ vbi panis eſt ipſe.h̊ Zlug.
Ontes amari dulcoꝛau
f ſunt.Judith.v. Dicit ꝙ
bonũ vas ↄleruat bonũ
vlnũ imo ẽt vio bonũ tribuit ſa
poꝛẽ veꝝ ẽ ꝙ ad hoc ꝙ vas ſit
bonũ ponit᷑ ibi aliqð aromaticũ
atũc vas ad ſe trahens ſapoꝛẽ ſꝑ
retinet ipᷣm: ⁊ vino tribuit. Spi
ritnaliter Ante aduentũ xpᷣi nul
lũ erat vas retinẽs liquoꝛes gra
tie qꝛ omnia erant coꝛupta.⁊ fe/
da fetore oꝛiginalis imunditie.
p̃s.Factus ſum tanqᷓ;ᷓ vas perdi
tũ. Ideo haũna natura ſic conꝛu
pta dulcoꝛẽ gr̃e non valens reti/
nere perſeuerabat gemẽs. Sed
tunc xpᷣs a patre miſſus eſt velut
optimũ vas odoꝛamentis plenũ
ecchaſtici-xliij. Ras admirabile
opus excelſi. In ipſo igit vaſe po
ſita aqua noſtre amaritudinis.
vel ponus ipᷣm vas poſitũ eſt in
aquis noſtre penalitat ⁊ oĩs nr̃a
amaritudo verſa eſt in dulcoꝛeʒ
SFig. Fiigura.iiij. Reg.ij.vbi legimꝰ;
vixerũt gentes yerico ad heliſeũ
Ecce terra optima ẽ ſed ad amaꝰ
re ſunt. Et tũc Heliſeus habito
vaſe nouo ⁊ poſito in eo vaſe ſa/
le acceſſit ad aqnas amaras ⁊ de
ponens vas iſtud in aquam ait.
Ecce ſanaui vobis hodie aquas
qa non erit ampliꝰmoꝛs neq; ſte/
rilitas. ⁊ ſic factũ eſt. Spũaliter

yerico ꝗ interpꝛetat luna vitã pꝛe

Incarnatiõ.

ſentez denotat qᷓ velutluna mul
lis ſubiacet mutationioꝰ· Hec.n
ante aduentũ xpᷣi tanta pꝛemebat
amaritudine ꝓpter oꝛiginale pec
catũ ꝙ ſterilitatis plaga ⁊ moꝛtis
ſpuũalis a culpa pᷣmebat᷑.neq;.n.
ꝗqcquã operari poterãt ꝑ qð poſ/
ſent euad ere tartareas poteſta⸗/
tes. Igi clamantes ad onm pꝛo
huius amaritudinis dulcoꝛatiõe
venit verus Helyſeus.i.xpᷣs ⁊ ac
cepto vaſe virgineo ex terra.ſola
ſancii ſpũs operatione poſitũ jeſt
in iſtud ſal eius diuinitatil.Et ſic
vas iflð poſitũ eſt inter amaritu
dines ⁊ penalitates humanasꝑ
paſlionẽ moꝛt eiꝰ ⁊ ſanate ſũt
aque ⁊ non eſt ſterilitas.Si quis
velit bñ oꝑari nec moꝛs eſt am
plus immo tanta eſt dulcedinis
magnitudo volentib bũñ facere
pparata ꝙ nõ põt per hoiem ap
pꝛehẽdi. vñ Ber. in quadã epla. Ber.
MHemo hoium inquit nouit nec
noſcere poteſt ad plenũ:ꝗd boni
ad gratiam.quid cõgruentie ad
ſapientiam.ꝗd decoꝛis ad gloꝛiã
quid comodi ad ſalutẽ. penes ſe
ipſum contineat hui venerandi
myſterij.ſ.humane redẽptionis
altitudo inſcrutabilis.

CQ¶ De inferno. .
arum ꝓ dulciſſimo.
a Tob. vi. Scðz medicos
repletio magis ↄtingit ex
dulci bus qᷓ; ex alijs cibis eo ꝙ;
ſtomacus nimis delectat᷑ in illis
Ideo amaritudo q̃ dulcibꝰoria⸗

. Kgun Lob r hileamns ne

jegennginennsdmnte 80
inliopllitun Gin dene E
ſponlurac cſchin gne. d
Summa anen mdcudet S
Rafnarindneintenie ent n
Geratoniſunannsmee e
Gid ſcoſicortteen e ne
pci Lobinpperintand Aa ar
pennpnorrelauanaplem n
ſorſio inunit eit dinim
puiſerecunuſrangcher; ant
otaut oi Lmpe naX n
cnn ſm t olet ote
Eſstripoyeilaobenmn. e
edenonem dumint Nn
ostteltichaich
mgtſtgundencnet rer
nepfrekturnt dts ueni
looduenn nme nete
Eiyins donini ienita mrn
kigtmngteenend.
arssevegaimmundei .
gkurftftoniengnec⸗
itepdlnü i⸗ *
Mmpontin idnnonet gor,

Naudgelnmn,

uk in eichnmnten

8

RLENES
I. erieghvatn

duu iabischanmnit

e

r

matd i wii dbe⸗

= =
–

A Mrni mand1ti
u Mtign ud
Arntmud Mdiis
Ar aumd wen di tre
u rugtiitſe eien
A Mtäribenn adidhe
. x„ RoroNiN acrpoltn
cn. VCrendPoigl
4n utunddd Cölin
DuNAANNd

6
Aripr

W

4
mt EiN

. . „
n 4 cen
e c

donne en

Infernus.

tur hꝭ repletioneꝭ eurare. NMam
tiñ̃ ſtomachus amaritudinẽ ab
hoꝛꝛet. ꝙ quicꝗd ula tãgi ſtoma
chus reicit. Spũalrcoꝛ humanũ
multnʒ in dulcedine delectabiliũ
ſibi cõplacet. Ideo ſepe his in tã

tũ repletur:q meatus bonoꝝ ſpi

ritualiũ.opillãtur. Et totꝰ homo
diſponitur ad ydropiſim ſupbie.
Summa autem medicina tũc ẽ
vt amaritudinẽ inferni per conſi
derationẽ ſumamus.⁊ tunc quic
quid ſupflui coꝛ receperat repel⸗

Fig. let. SFigura. Lob. vi.vbi legimus

ꝙ cũ Tobias pꝓuer intraſſet flu/

men tygris vt ſe lauaret piſcis im

m mtuh im

menſus inuaſit eñ.⁊ dũ nimin;
timuiſſet ⁊ clamaſſet angelus ipʒʒ
confoꝛtauit di. Trahe ipm ad te
exè᷑tera ipm ⁊ tolle fel ipſiꝰ⁊ ie
cur eius ⁊ repone illa.habent.n.
fugare demonem 2 illuminare

oculos.qð ⁊ fecit ⁊ ſic factũ eſt ꝑ

effectum.qꝛ ⁊ fuganit demonẽ ⁊
lumen patri reſtituit vt ibidẽ pʒ.
Spũaliter Tobias qui interpꝛe/
tatur bonitas domini ſignificat
xpᷣi fidelẽ qui angelo domini ſo/
ciatus patris exequitur mandatũ
Intrat igitur in flumie tygris qð
interpꝛetat velocitas.qꝛ aliquãdo
coꝛ ſuum ponit in ↄſideratione ⁊
affectione fugacis vite pñtis.Ex
qua ſtatim piſcis.i.penñ exiens.
ipʒ inuaſit ad interficiendũ ꝑ ve
luntatis conſenſuʒ. Et tũc ſũmũ
eſt remediũ arripere amaritudi/
nẽ inferni ⁊ ſecoꝛi.ſ.delectationi

24

pcti ↄparare ⁊ videre ⁊ menſura
re qnãtũ eſt qð in pctõ delectat.⁊
quid ⁊ q;tũ reſtat ĩ futuro ſeculo
peccati delectatione poꝛtandũ
Ei ſic videbitur plane eẽ modicũ
qð delectat ⁊ eternuʒ qð cruciat.
Et tunc ꝙ in dulcedine dãnabili
ter ſuadebat purgabitur timoꝛe

talis amaritudinis.vñ Augu.in Aug.

quodam ſermone. In pñti qdeʒ
vita delectationes tpales dulces
ſunt ⁊ tribulatiões amare.ſed ꝗs
non bibat tribulationis poculuʒ
metuens ignẽ infernalẽ:aut dele
ctationes ſeculi nõ cõtemnat:hʒ
enim illuminare mentis oculos
ſcilicet intellectũ ⁊ affectũ qᷣs ſe/⸗
culihuiꝰ caligo excecat. Expellit
t diabolũ eo qð ꝓperet᷑ ad reme
dium pnie.hoc aiaduertens Exe
chias yſa.xxxviij.d. In dimidio
dieꝝ meoꝝ vadã ad poꝛtas ĩferi.
ſ.p ↄſiderationẽ q̃ſiui r̃ſiduũ die
rũ meoꝝ.In his de cõmiſſis pe
nitentiã agã.Et in eodẽ coꝛꝛipies
me ⁊ viuiſicabis me. Ecce ĩ pace
amaritudo mea amariſſima.
E ſtes in omni loco iu/
n xta regionem. Geñ.xix.
Homo cũmorãs in cõ/
finibus inimicoꝝ ſuoꝝ non eſtin
tuto de vita.⁊ pꝛecipue cũ nõ poſ
ſit reſiſtere.Aliquãdo eniʒ in ma
nus inimicoꝛum ſuoꝛũ vel hoſti
um cadens peribit. Jõ debet cõ
citus inde confugere ⁊ ſe in loco
tutioꝛi ſaluare.Spũaliter.vite p/
ſentis affectio eſt terra inimicoꝝ

1 4

B

Ber.

ſiſtendũ.Si di
ſter bonũ ⁊ malũ decipimur. Si
tẽptamꝰfacere bonũ deficimꝰ. ſi
conamur reſiſter̃ malo reicimur

ibi tres inſidiãtes inimicos habe
mus.i.mũdũ carnè ⁊ diabolum
Ber.i medi.Mũdus adulat᷑ ca
ro delectat᷑: diabolꝰ iſidiat.aia ex
cecatur totꝰhõ turbatur. Mos
vHo debiles ſum neſcientes reſi/
Ber. ſtere.vñ Ber. ſer. viij. Triplex in p
quit eſt miſeria bumano generi
ſi diligenter aduertimꝰ. Mã faci
les ſumus ad ſeducendũ.⁊ debi
les ad operandũ.⁊ fragiles ad re

„*

ſcernere volumꝰ

2

⁊ ſuperamur. hec Ber. Ergo nõ
eſt ſtandũ in hac regione.ſed fu

E G
Fis Wath. ij. Joſeph ſciens Hero

iẽdũ eſt ad locũ tutioꝛc. Figura

–—

dem laboꝛare:vt xpᷣm puerũ iter
ficeret monitu angeli accepit pue
rũ ⁊ matrem eiꝰ ¶Hariã 2 fugit
in egipitum ⁊ erat ibi vſq; ad obi
tũ Herodis. Poſtmodũ ad ter
ram reuocateſtiſrael moꝛtuis.ſ.
querẽtibaiam pueri. Spũaliter
ſubaudiꝑ Joſeph viꝝ iuſtũ. Nã
viro iuſto debet eẽ xpᷣm pueꝝ cũ
viligentia in ſui memoꝛia guber
nare ne a diabolo pctõ mediãte
pdat᷑. J5 Merodes iterpꝛelatur
gloꝛians in pellibꝰ ꝑ quẽ diabolꝰ

notat. qui oẽm capit gliam cũ va
let pellem ſubripere hoium ideſt
alam. Cũ ergo lentim hũc He
rodem exardeſcere 3 pueꝝ nr̃jm
i. puritatẽ nrf̃am ⁊ gliam quã
ex xpᷣo in aia noſtra nutrito per

Infernus.

cipimus nos habere ſtatim acce
pta ¶ Daria matre pueri ⁊ puer

deſcendere in egrptũ debemus.

NQõ ſic expone qꝛ pᷣmo cõſidere
mus puex factũ pꝛo nobis.Dein
de paſiũ ⁊ moꝛnuʒ.Deinde acci
iamus M ariã matrẽ. ſ. amari
tudinẽ doloꝛis de pctõ.Et cũ hac
deſcendamus ad meduandum
eternã gehẽnam. Et qual in ex
tremi iudicij examine repꝛoboꝝ
colegiũ repꝛobetur a xpᷣo ⁊ trade
tur diabolo.hec ſũt nouiſſima q̃
ſi cogitavis fugabis Herodem⁊
reuocaberis ad terraz iſrael.i.ad
videndũ dominum in patriam.

femolotrinnennan⸗
osd nooenintined

P

S õ
ð/
— —

54

Nctz too finll dn
gnlib/ en odn d .

. 2 — , e Are
Ber.in quodã ſermõe. In oibꝰ Ber. N AMorſs adp An

oꝑidꝰ tuis memoꝛare nouiſſima
hoꝛc ⁊ẽ iudicis tremẽdi valde di
ſcerne.ardentis gehẽne metũ ab
oculis coꝛdis tui elongari nulla
tenus patiaris. Cogiia pegriatio
nis tne miſeriã.Recogita annos
tuos cũ amaritudine aie tue. Et
cogita vite hũane pericula. Cogi
ta fragilitatẽ ꝓpꝛiã. tĩ hmoõico
guatione ſi perſeueraueris dico
tibi parũ ſenties quicquid foꝛis
videtur.eſte moleſtum.
GͤMÿWDe Judicio vltimo.
Seo ⁊ vos eſtote parati.
MNdath. xxiiij. Exiſtẽs in
carcere ⁊ dira ſeruitute
opꝛeſſus cũ captiuis ſuis fugienti
bus ñ dz doꝛmire ne lutt)a hnel
pe ſeu trrãno penã fugleti patial
Spũaliter quiſq; veſtrũ ẽ i carce
re dũ in via pꝛeſenti coꝛpoꝛali coꝛ

irci tenu, nndeeten A e
cuntardre onimuti e

pncvheiſſinzehe X

— ==

frontem cian &

=

Kiipertrertatma .
Ppgern atns Gra“. Ar.
Pereopobisordian nt /α
feercrtevloanrasrt dre
ieHcigknoscint de du

Miti denotſm ra wr
ilndienmiacaranadis un
eprdrenen e ain

4

tmuoniseniti. t un

Uodienitonirva sclxtond dn

chhoni dlgormtaerm dr
ugei nba rudis cdit n

(irideiſuper örd rr nr⸗

Niinebontclengnain e

Wrigne onmn an an

Mlinmkernaciinmn.d tin
641

Pndlb nndiner n

MisNr
au Norldia Rmmnſger.

„ — — 4
W ndhenon

Ntdd eſiniin

atsigbehente
SP MNNäNINNrn.
CN DR Nini
em go wenmwrnnſin
VDe Nrtuimnit ldei
rir crumugtiencit
ir m auims Cogllhehitn
Aa manidi beNnN
l oaiſidhinteicli
4

8
86

— . — te
mi Rmiies M
— Lemcen

Pemde
4 We. Kemo 6

398 — ,
en rill
ien

Fig.

Iudiciũ ultimũ.

poꝛe eircũdatur. Et rõ eſt qꝛ ꝗ ñ
poteſt agere qðᷣ ſibi ꝓpꝛiũ eſt ca
ptiuꝰ eſt merito cenſendus. No
ſtruz. n. pꝛopꝛium eſt intelligere.
ſed hoc exercere nõ poſſumꝰ in
hac carne manentes.Añ fruſtra
mur pꝛopꝛio appetitu qui eſt cir
ca cognitionẽ dei.Ergo ſumꝰcap
tiui.dum igi videmus ots fuge
re.⁊ quod ab hoc müdo opoꝛtet
recedere nõ debemꝰ pigricijs no
ſtris doꝛmitare ne nos in receſſu
infernalis tyrãnus rapiat impedi
tos.⁊ nos pcutiat in ſanabili pla/
ga atq; ⁊ nos vinculet ↄpedibus
grauioꝛibꝰ Figu. Exodi.xix. Di/
xit Sovyſes ad pplm. Eſtote pa
rati in diẽ tertiũ. et in die tertia ce
perunt audire tonitrua ⁊ micare
fulgura ⁊ nubes dẽſiſſimas ope/
rire montem clãgoꝛq; bucine ve
hemẽti perſtrepebat ⁊ timuit po
pulus ꝗ erat in caſtris. Spũalr.
dies tres nobis oꝛdiati ſunt.ſ.in
troitꝰſtatꝰ⁊ exitꝰ vł natiuitas vita
moꝛs.Sic igit᷑ nos oꝛdiare de
bemꝰ vt ĩ die moꝛiᷣ ſimꝰ parati

qm̃ illa die tranſacta veniet dũs

vt iudex ꝗ pꝛiꝰ venerat vt piꝰ pa
ter audient᷑ tonitrua accuſationũ
⁊2 videbunt᷑ fulguranuia peccata
clanget᷑ tuba qua oẽs pauebũt
dirã irã dei ſuper pctõꝛibꝰ ex ar
demẽ timebunt electi ꝗ in caſtriſ
pᷣdeſtinationis exiſtũt. Ride igit᷑
gd tũc rei agere poterunt qui re
perti fuerint extra caſtrum. Et ꝗ
ex parte diaboli ꝑ manebũt.Er

85

go ſimns in die monis pꝛeparati
ne a diabolo capiamur.qꝛ ſi i ho
ra moꝛtis capti fuerimꝰ in petõ
in die iudicij relinqmur. Jbõ ipᷣe ĩ
die moꝛtis tã ſollicite hoiem mo⸗/

leſtare ſatagit ⁊ decipere Grego. Gre.

li.vi.moꝛa.lntiquꝰ hoſtis ad ra
piẽdas peccatoꝝ aĩas in die moꝛ
tis crudelitatis effrenat᷑ violẽtia
vt quos viuentes blandicijs deci
pit moꝛientes citius capiat.
Apotens es:⁊ quis reſi
t ſtet tibi ex tẽ ira tua.pᷣs.
lxxv. Nulla vr vindicta
ſufficere ruſtico ſeruo illata qui
pꝛincipis ⁊ dñi ſui offenſas obſti
natiõe agrauat. Memo.n.ulli mi
ſereri dʒ.Spũalr. Nimis impie
agit ↄ ſeipſũ peccatoꝛ ledens di-
uini pꝛincipis maieſtateʒ:⁊ negli
gens ſe per pniam recõ ciliari cũ
ipſo. Digne igit talis eterno ſup/
plicio eſt tradendus. Si eni pec
catoꝛ vellet penitere.⁊ dñs repu
diaret pniaʒ eius ꝗlivet illi com
pati mereref᷑. Sed cũ ipſe domi
nus ad indulgentiaz peccatoꝛes
inuitare non celſlet.ꝗs poteſt ex/
cuſari: Derelinquat impiꝰ viam
ſuam.⁊ vir iniquuſ cogitationes
ſuas ſed ſi nolunt pꝛincipez vide
re placabilem ipſũ videbunt fu/

roꝛe repletũ.vñ Gre. ſuper illud Gre

MHath. xxiiij.in nubibus celi.ſic
ait in maieſtate viſuri ſunt queʒ
in humilitate videre noluerunt.
vt tanto diſtrictius virtutè eiꝰ ſẽ
tiant: quãto ceruicẽ coꝛdis ad pe

Humilitas.

nitentià non inclinant. veniet igi
tur cnʒ poteſtate ⁊ maieſtate iudi
caturus: qui mitis ⁊ humilis ve
nerat peccatoꝛibus idulgere pec

Sig. cata.SFigu.Apoc.xx. Abi beatus

Jo. talem viſioneʒ fertur vidiſſe
Eece ingt vidi tronũ magnuʒ ⸗
candidũ ⁊ ſedentem ſuper euʒ a
cuius conſpectu fugit celũ ⁊ ter/
ra.Et ante ſupꝛadicta verba mo
dicũ ca.xix.Dicit nomẽ veſcribẽſ
illiuns ⁊ veſtimentũ eiꝰdi.ꝙ erat
veſtitus veſte aſpera ſanguine ⁊
vocabat᷑ nomẽ eiuo.verbũ dei ⁊
exercitus ꝗ ſunt in celis ſequebã
tur eũ in veſtius albis veſtiti biſ
ſinũ albũ mundã ⁊ de oꝛe ipſius
ꝓcedit gladiꝰacutꝰex vtraq; par
te.vt in eo peutiat gentes. Spũa
liter p tronum candidũ ſubaudi
carnẽ xpᷣi puriſſimã virgineo cã
doꝛe fulgentẽ a diuino verbo al/
ſũptã vocaĩ᷑ taq; nomẽ̃ ełverbũ
dei.qꝛ eſt verbũ quod caro factuʒ
eſt ⁊ habitauit in nobis. ldcirco
iudex venturꝰ eſt. Jo.v. Dedit ei
iudicium facere qꝛ filius hoĩs eſt
erat veſtitus veſte aſperſa ſangui
ne qꝛ carnẽ p:opꝛiam clauis ⁊ lã
ceis perfoꝛatam ⁊ ſuo cruoꝛe rn
befactam in ipſa die oſtendet. vt
pꝛoterui iudei in quẽ tranſfixerũt
vigdeant. ⁊ falſi xpiani cognoſcãt
quem ex pꝛopꝛijs culpis neglexe
runt.ſic igit dũs paſſionẽ ſuã illis
impꝛopꝑpabit.pſᷣs. Ergo ſine cauſa
iuſtiſicani coꝛ meũ.Et lani inter
innocentes manꝰ meas.⁊ fui fla

gelatus tota die ⁊ caſtigatio mea
in matutinis.Sequit.a cuius cõ
ſpectu fugit celum ⁊ terra qꝛ eius
aſpectũ nemo ferre poterit.MNaʒ
⁊T iuſti euam pauebunt in die furo
ris eius.GOre. Quid faciet virgu Gre.
la de ſerti.Abi ↄcutiet᷑ cedrꝰ para
diſi. ſi iuſtꝰ vix ſaluabit᷑ iniuſtus
vbi apparebit Ex oꝛe eiꝰgladius
ex vtraq; parte acutus. per queʒ
ſubaudi duplicẽ maledictionem
peccatoribꝰ allatã.ſ.ſeparationẽe᷑
a xpᷣo.⁊ inferni incluſionẽ.Et no
ta ꝙ non erit maioꝛ gehenne pe
na q; vt a xp̃o ſeparet᷑ aia. vnde
Criſo.ſuꝑ ath. omel. xxiij.lo Cri.
quẽs de ipſius gladij vtraq; per
cuſſione dicit. Intolerabilisresẽ
gehẽna quis neſciat ꝙ ſuppliciũ
eſt hoꝛꝛibile.tñ ſimile nil eſt tale
quale eſt ab ill gloꝛia ⁊ honoꝛe
repel’ ⁊ exoſũ eſſe a xpᷣo.⁊ ab il/
lo audire non noui vos.Sequi:
exercitus qui ſũt in celis ſeque
bant᷑ eñ qꝛ angeli ⁊ ſancti dei xpᷣʒ
ſequunt᷑ indnti veſte gloꝛioſa ⁊ lu
ce Apoc.vij.beat Jo.vidit poſt
dũũm turbam magnã quam dinu
merare nemo poterat.ex oĩbꝰgẽ
tions ⁊ tribubus ⁊ populis ⁊ lin/
guis ſtantẽ ante tronũ qui amicti
erant ſtolis albis.ideo Anſelmꝰ? An.
in ſuis meditationibus loquens
tam de angelis ſanctis quam de
omni genere beatoꝛum Sic ait:
O deiſapientia bñ adoꝛnaſti eoſ
in opꝰ ſacri miniſteri ti. Hi ſũt
viua ſidera ſuiꝑioꝛiſ celi.lilia inte

. *
ib. foſe plenne 1 —„

=

en
elecre conn
ucin fadiclool⸗

pwtlier v

Ncaoeln n⸗
leiliene n a
aſamnſ ii eb
ſpcnenmelte 5
iͤttleet nn n
bo crttͦCoreſeni e
Pad redgenciſmnnn ce
giamopeerftutentn
1penane iite e nne
loihenltrspined ln. n
GrvoſcſfindbonoſIN
lſtooc ihentaors nm.
Neus Oehen illaiimn X
ptnonfe lbiaflatf
rrokrer ſecn N .
iuui;denie anſine ure
erohogudaeri nn
tadlenointſareerr derf,
ihermoindetſchid e enn
Chor aranelntan ne con
t⸗ Moriſimd oidesde der
Wtamanot inaneck de
Pnnbillodonirui vnd
romneooperuortstn
Whenſnoꝛes dumnhein
Almsomne aranö
WMotnulinsporontetd der
mnſcwtholgnirtn denn
itzgegore gents drcl rt
mafipellanoriſchg ma
fhamnsſndlcauneräci rn⸗
Wirpphhens e

onfloont an e

==

mn wilin

AI zxien mgen

Mei des hoor
ð?”êc
2 Adearo d
TLrENNrs Denl
eNs litin ds ſe
WMannakawciden

t Hrindmd e rid.

4 c de denik,
am Wamngiinn
ii dert NNNN
1 wlgnarmit
ri N venninnſtt

Bm n/ immahi
. e
u tdoidlun

rioꝛis paradiſi. roſe plantate ſuꝑ
aquas ſiloe que confluunt cuʒ ſi
lentio ⁊ tibi in radicibuſ adherẽt
immobltliter.

Oca operarios: ⁊ red/i/
v de ũüᷣlis mercedez. ſuam
MMaith. xx. Pꝛudens
diſpenſatoꝛ añ diez rõnis ſue dz
ꝓſpicere intus libꝑ ſuũ.⁊ ſepe cõ

putũ reddere ⁊ videre ſi bñ ſtroi
tibns exitꝰ coꝛeſpondẽt.ne ſubi/

to ad reddendã rationẽ vocatus
⁊pꝛiuatus tꝑe ſatiſfactiõis neque

at plenarie rñũdere. MNos ſumus
dei diſpenſatoꝛes pꝛime.ad Coꝛ.
iiij. Gic noſ eſtimet homo vt dei

miniſtꝛos ⁊ diſpenſatoꝛes mini/
ſterioꝝ eius. Debemꝰigit añ tem
pus rationis nr̃e librũ aſpicer̃ cõ
ſcientie noſtre ⁊ ſi plus eſt ibi de
