bi qͥ claudit os amphoꝛe notatur
ſpietas qua claudit coꝛ auari.nã
ſicut auarꝰ impiꝰ eſt pauperibus
quibus claudit viſcera pietatis.
ita diuino iudicio ſibiipſi eſt cru/
delis vt os ſuũ aꝑire nequeat ad
diuinã gr̃am poſtulandam pᷣs.
Muta fiant labia doloſa. Sen.
Se · in pꝛouerbioꝝ.Anarus nulli eſt
bonus ſibi autem eſt peſſimus
UNñ bene per angelum dr. Im/
pietas per duas mulieres alatas
alis milui.Due ſũt ciꝛca auariciã
condiuones pexime.ſ.auiditas ĩ
aquirendo ⁊ auſteritas in retinẽ
do. Mã he due ſoꝛoꝛes velut mil
uus oẽm modũ qᷓ3uis inmũduʒ
ac turpeʒ ſugerunt auaro.vna ac
cendit ad acqrendũ.Alia ipſum
ligat ne largiat. Job.xxv iij. Tene
bit᷑ planta ei laqueo ⁊ exardeſcet
contra eũ ignis. Deinde he due
mulieres tollũt aiam auari de li.
vite.⁊ defferũt eã in terrã ſennar.

cue interpꝛetal excuſſio dentium

15

⁊ recte denotat tenebꝛas exterio/
res.ſ.inferni v bi erit fletus ⁊ ſtri
doꝛ dẽtiũ ibi ſtabiliet᷑ eternalr ſu
per baſſem ſuã qᷓᷓ ſibi ſua ꝓcura
uerunt culpa.pʒ igit᷑ q;tũ malũ ꝓ
curent he due ↄditiõ es ipſi lua
ro qꝛ in acꝗqrendo ⁊ tenendo mo
leſtant in hac vita ⁊ in ſequenti

eterno tradunt incendio.Grego Gre

rius in quadã omel.luarus hic
inquit ardet eſtu concu iſcentie
ac multiplici cura cuſtodie.⁊ pꝰ
modũ ardebit igne gehenne.
Gnis cõ buſcit pctõres
i pe.cv. Mo.qꝙ ignis oꝛdi
natus vtilis eſt ⁊ neceſ9
ſarius vſui ꝓpter cibũ. Non.n.
veſcit᷑ crudis homo vt bꝛuta in
diget.n.igne algoꝛis temꝑe igniſ
vᷣo inoꝛdinatꝰ nimis eſt periculo
ſus.comburit.n. aliqñ ſubſtantiã
⁊ perſonã.iõ in ſeruando ignẽ ne
ledat magna reqꝗrit᷑ cautella.Spi
ritualr duplex ẽ ignis ſᷣm ſcriptu
ram.ſ.charitatis ⁊ talis ignis eſt
neceſſarius ad ſalutem de quo di
cit Luc.xij. Ignem veni mittere
in terram.⁊ quid volo niſi vt ar/
deat: alter eſt ignis cupiditatis
⁊ auaritie ⁊ hic eſt periculoſus ni
mis qꝛ ipſum ſubſequunt᷑ oia ex/
terminia pᷣs.Ignis grãdo.n.g.ſ.
p. In ſuos auctoꝛes cadit ⁊ deuo
rat ⁊ a luce diuina ſeparat. pſal.
Supꝑ cecidii ignis ⁊ nõ viderũt
ſolem. Figura. Leui.x. Nadab ⁊?
Abiu poſuerũt in turribulie ſuis
ignẽ alienam cum tñ pꝛeceptum

R

Fig.

Beatitudo.

fniſſet oyſi ⁊ Aarõ patri eoꝝ
ꝙ de igne altaris dei ſolũ poneret
in turribulis ⁊ iõ igne ſubito exti
cu ſunt. Spũᷣ alr duo filij Naron
denotant coꝛpꝰ ⁊ ſpũm.vel poſſu
mus intelligere clericos ⁊ religio
ſos: ꝗbus pꝛecipit ignẽ ſancium
ponere in turribulis.ſ.in virtuti
bus aie ⁊ in ſenſibus coꝛpis:cha
ritatem hẽre.⁊ pꝛohibentur accl
pere ignem cupiditatis ⁊ auaritie
tam in volſuntate qᷓ; in opere eo
ꝙ auaritie deditus cauſat pctm̃.

Leo Ande Leo papa virũ catholicũ

Ber

a pꝛecipue dei ſacerdotẽ ſicut nul
lo iplicari erroꝛe iia nulla opoꝛ
tet violari cupiditate. ens.n.
pecunie auida nec abſtiere nouit
a ꝓhibitis nec gaudere cõceſſis
nec pietati adhibere conſenſum.
Debent. n. de altari dei.i.de cruce
xpᷣi ignẽ aſſumere charitat̃ ⁊ ſic
in ſuis turribulis ſeruare Tũc.n.
ex ipſis odoꝛẽ deo ꝑ grax actio/
nẽ ⁊ ꝓximis per bona operatio
nis ecxẽpla donabũt.ſʒ prohdo/
loꝛ multi interdictum igneʒ atq;
pꝛohibitum accẽdentes nõ odo
rem ſed intollerabilem dederunt
fetorẽ. Ber. ſuꝑ Can.ꝙſine miſe
rabili gemitu dicendũ nõ eſt xpᷣi.
oppꝛobꝛila ſputa flagella clauos
lanciã crucem hec oiain fſoꝛnace
auarite ↄflant in acꝗſitione tur
pis queſtus ⁊ preciũ vniuerſitaſj
ſuis marſupijs includere feſtinãt
Moc ſane a Juda ſcariotis diffe
rentes qꝛ ille oè eoꝝ emolumẽtũ

ðᷣnarioꝝ numero appẽſauit. Iſti

voꝛacioꝛe inglunie lucroꝝ inſini

tas exigũt pecũias.h̊ᷣ Ber. a logt

õpᷣuoſcſicos ſine religioſoſ ⁊ ma
loſ pᷣlatos vendẽtes dina ⁊ ppha
nantes luſtitias ⁊ leges dei ꝓpter
pecunie cupiditatem ſed ipſi cuʒ
Juda eterno incẽdio cremabũt.
Beanitudo.
Aſcent᷑ agni iuxta oꝛdi/

p nẽ ſuũ.Iſa.v. No.qi nu

ptijs bñ oꝛdinatis ſemꝑ
quilibet ponit᷑ in loco ſibi decen/
ti puta. iles cũ miliubꝰ. ſcuti
fer cũ ſcutiferis. Garo cũ baroni
bus. Eſt.n.ihi paterfamilias oẽs
colocans ſᷣm vniuſcuiuſq; digni
tatẽ. Spũalr. Muptie eterne bea
titudinis ſunt optime oꝛdinate qꝛ
ibi nullus introducit᷑ indignꝰ ne
qᷓ; vnqᷓ; repelitur dignꝰ. Naʒ pa
terfamilias ſᷣm ſue iuſtitie regulã
vnicuiq; reddit ſᷣm exigentia me
ritoꝛuʒz. Figu. Geñ.xliij. Joſeph
cũ dñaret᷑ tonꝰ regni egypti frẽs
ſuos inuitauit ⁊ illis magnũ pa
rauit cõuiuiũ.poſuit nanq; illos
in menſa iuxta pꝛimã genſturaʒ
eodẽ tñ cibo cunctos pauit. Spi
ritualr ꝑ Joſeph ſubaudixpᷣmꝗ
libere dñatur toti regni celeſtis.
ꝑ fratres vᷣo eiꝰ ſubaudi oẽs ele
ctos.igit xpᷣs cum ſuſcipit ad eter
nũ conuiuiũ ibi eos colocat ſᷣm
gradus meritoꝛũ: MNam xps eſt
pꝛimogenitus patris iõ i eterna
hereditate ſedens ad derierã pa
tris tenet pꝛimũ gradũ.pᷣs.Ego

Fig.

1. Zubet er hee tn

, Bndedronn GotaeA

Uel iat udiiſend e
foſbliungrpenne notnen
uenciu nd tia
vnorß tcealſoiniemun
ceaiſolmni hutro elgin
hint umu nas ,
Noqpna gonn ois /umr
iſoeninns jm orutden

hroin eninti,ngnd

Moagiolrd indono of .
Gurſintrantdiarendr en
Koinbabennäegemanen n
Olc pnapotrenifoch nune w
Aſent ellrotoniöts in u
Pguubetdtinelbenan its
omneniox ſono öinlci n
Eiffni denmioi:ldan
Pncpiit in nullsmenie.
ſpnlnguntet rnuck es

inan icpapdire Nr

Unhrionognaltuoati-
6Mlrinegnunt. gig

nſtitin deni
n himmii e,

W 1gnierzont
Aln egi
fondints ien
. g inloroftinen
Npun Pltsci niitf
ach annis Brciyn
dus. Einchihaenianlisdi
Aemefnnnniliniigagt
. Oif Uptenmnrbe
uneontſnte⸗
e uaprne
liereei
dlb s Merigentäme
neß l Bej tii Noigh
tüdinditond regnd efi

woinututd t dis nagtan

mn cöiui Noſrn nndg
mcnia lova pünigeneng
odeicho emnopnl
Tunkrd Pohicbutyng
lbert diatu ale inic in
.
os gl poin iuien
niconuni kerclanf
Fradus nenui fun het
nogmntn ßz lin

Hardlut epn Ni B

ni Lncnignli hℳ4

Beatitudo:

pꝛimogenitũ ponam illũ ⁊c. poſt
ipſũ quilibet collocabitur ſᷣm pꝛo
pinquitatem ſpũalẽ que eſt ꝑ gra
dus charitatis que in pꝛeſenti vi
ta ſeruat. Maʒ qui magis in mũ
di tribnlationibus ⁊ anguſtijs de
ꝓpinquo ſequuii ſũt xpᷣi veſtigia
ibi pꝛopinquioꝛes xpᷣo ſedebunt
Paſcent iñ eodẽ cibo qꝛ eadem
perfecta ⁊ lucida dine eſſentie vi
ſione fruent. Hanc iã ſanctoꝛum
aie i lla gloꝛioſa ciuitate obtinẽt

Au. Ande Zlug.in epiſtola ad ciriilũ

hec ſe fatek audiuiſſe a btõ Mie
ro ſibi iam apparente moꝛtuo in
lnce candida.qui Miero.tãqᷓ; ex
pertus de h̊ ⁊ de alijs infoꝛmauit
lege epiſtolamſi habes.ſic igitur
oꝛdo in iſta patria ſancta ſeruat᷑
talis.qꝛ vna gloꝛia oẽs fruuntur
⁊tñ plus ⁊ minus ſᷣm pꝛeceden

Gre.tia meruia pꝛemiant᷑. Greg.v.li.

.

dial.tractãs illud.in domo pf̃is
mei ⁊c.ſi.n.inquit diſpar retribu
tio in illa beatitudine eterna non
eſſet vna potins mãſio q;ᷓ; multe
eſſent. ulte ergo mãſio es ſũt
in quibꝰa diſtincti bonoꝝ oꝛdies
⁊ ꝓ meritoꝝ ↄſoꝛtio cõiter letãt
Et tñ vnũ denariũ oẽs laboꝛan/
tes accipiũt ꝗ in multis manſio/
nib diſtingunt qꝛ ⁊ vna eſt bea/
titudo quã illic ꝑcipiũt e¶ diſpar
retrivutionis qualitas quã ꝑ ope
ra diuerſa ſequuntur.
Ai biberit ex hac aqua
non ſitiet in eternu. Jo.
liij. Mo. ꝙ in balneo aqᷓ

16

q́;to plnres intrant tanto ampli?
eoꝛum aqua creſcit ⁊ attingit ſu/
perius. Ita ꝙ quilibet exiſtentiuʒ
plus habet de aqua ⁊ tanto am/
plius circunuenit. Spirimaliter
per aquam ſubaudi beatitudinc
eternam ſine qua deſiderium ⁊
anime noſtre ſitis non valet ex/
tingui.pᷣs.Sitiuit aia mea ad de
um fontem vinum ⁊c.In illa er
go tanta erit amoꝛis perfectio ⁊
abundantia gloꝛie: ꝙ q;q;ᷓ illuc
intret electoꝛum innumerabilis
multitudo non tamen ꝓpter hoc

quiſq;ᷓ minus habebit.Auguſti. Elu.

ſuper pᷣs. Hereditas inquit xpᷣi
cuiue coheredes ſumus non ta/
men minuuur copia poſſeſſoꝛuzʒ
nec fit anguſtioꝛ numeroſitate co
hereduʒ ſed tanta eſt multis quã
ta eſt paucis tanta ſingulis quan
ta omnibus. Sigura. Mume.xx.
Percuſſo lapide tãta manauit
aqna vt ſufficienter biberent ho
mines ⁊ iumenta. Spũ aliter pe
tra percufſa virga fuit xpᷣi huma
nitas pꝛopter noſtra peccata vul
nerata. la.liij. ꝛopter ſcelera
populi mei percuſſi eũ.Tanta er
go fuit virtus ſue ſacraiiſſime paſ
ſionis ꝙ latiſſime aque gloꝛie cõ
feruntur volentibus abundan/
ter Iſa.ꝗnquageſimognto.Om
nes ſinentef᷑ venite ad aquas ⁊
non habetis argentuz.i.virtutes
⁊ merita abſq; vlla commutatio
ne emite vobis vinũ ⁊ lac.Bibẽt
ergo ocs de aqua celeſtis glo⸗

Fig ·

Beatitudo.

rie conſeqnente eos petra:petra
autem erat xpᷣs.Et bene dicitur
ꝙ bibẽt hoĩes ⁊ iumẽta.i.iuſti ⁊
peccatoꝛes ſine meritis deſinen
tes tamẽ peccare ⁊ conuertentes
per lachꝛymas ad miſericoꝛdiaʒ

ps. homines ⁊ iumenta ſal.do.

cc.Ecce quẽadmodũ multipiica

Caſ. ta eſt miſericoꝛdialſua.vñ Caſſio

doꝛus ſuper illnd pᷣs.Extendens
celũ ſicnt pellẽ ſic ait. Bene ingt
dnm celuz dr̃ extendere vbi me
retrices ⁊ publicanos eum ↄſtat
admittere. Mam cũ ſint celi ꝑ iu
ſtitiam iuſtoꝝ facti ſunt ex gratie
largitate peccantiũ
Mebꝛiabunt᷑ ab vbertate
¶ dulcedinis domꝰ tue pᷣs.
v. Mota ꝙ pꝛinceps
magnus cupiens magnificũ ſace
re conuiuiũ quatnoꝛ ſtudet inter
alia obſeruare.ſ.tempus aptuʒ q
ſ.gentes a diſtantibus ad ↄuiuiũ
vocate libere poſſint venit᷑ ne ni
niũ ſeun aquaꝝ inundatione ꝓhi
beantur:ſecũdo exigitur locꝰap/
tus.ſ.ſpecioſus magnꝰ ⁊ amenꝰ

pvbi non ſolum conuiuantes cõ/

mode ſint in mẽſa imo quo ad
lectos ⁊ cameras pꝛo quiete.iij.
ꝙ inter alia ſumenda in cõuinio
pꝛouidendũ eſt de optimo vino.
KRõ eſt qꝛ in cõuiuijs requiritur
leticia ⁊ gaudiũ ⁊ vinũ pꝛe oibꝰ
habet illa cãre.pᷣs.vinũ letificat

coꝛ hominis.iiij.⁊ vltimo ſolent

magni pꝛincipes pꝛotrahere con
uiuium non ſolũ vna die ſʒ mul

gnus es tu ⁊ parua merceo tus:

tis vt appareat eoꝝ magnanimi
tas ⁊ largitatis habundẽtia. Spi
ritualiter xpᷣs dei ſilius rex ſuper
nus ⁊ pꝛinceps regũ terre in con
uiuio ⁊ refeciione eterne beatitu
dinis hec omnia ſeruare voluit.
Figura DHeſter bmo vbilegim? g
Aſuerus rex magnus qui re
gnauit ab ethiopia vſq; in indiã
tertio anno regni ſui fecit ↄuiuiũ
magnuʒ in domo ſua mirabili q̃
colũnis argenteis ſuſtentabatur.
Habebat gẽmas diuerſi coloꝛs
ad iſtar ſydeꝝ in tecio ad modũ
ẽt ſignoꝝ ſtellaꝝ firmam̃ti ⁊ ert
ibi lectuli aurei ⁊ argẽtei.⁊ pꝛout
in eodem li.legitur numerantur
ibi innumerabiles oꝛnatus.Erãt
etiam ibi menſe mire pulchꝛitu/
dinis ⁊ bibebant vinũ pꝛecipuũ
⁊ optimũ nec erat qui cogeretad
bibendũ ⁊ durauit cõuiuiũ.ixxr.
diebus. Igitur iſtud conuiuiũ ſe
cit rex pꝛincipibus ſuis ⁊ inclilis
ꝓuinciaruʒ. Spũaliter ꝑ Aſuer
qui ĩnterpꝛetatur beatitudo nota

tur xpᷣs deus ⁊ homo ꝗ regnauit

a mare vſq; ad mare ⁊ a flumie
vſq; ad terminos oꝛbis terraruxʒ
In ipſo eni omnis beatitudo coꝛ
poꝛis animiq; cõſiſtit qꝛ ſua bea
titudo noſtra eſt beatitudo.Ergo
ſi magnus eſt magna eſt beatitu
do noſtra.vnde Zlug.in ſol.circa ii.

fineʒz vere domine magnus es iu
ſuper omnes deos ⁊ merces tua
magna eſt nimis.neq; enim ma

(Badt

un nmn

eiepnsc dr⸗
nocamunonam mu

4 lrnatslliſlit⸗
ngummcesnlnieſi d⸗
nrotcona u ai
iſonuremuneaninn
Enrminmarniiſine⸗
Neigtarponcchs nßen
npusodſerunt Nen 1*
Gtoannoinpen unmn
Uustfeitftatusneur men
ſunslegsstontetnegen
Obeeruancigurgſemar
Mrospeninsongpo ganr
Venglogenehreftnard
1ſomtpeeen enencine
Mvvovhiterunr inunann
ſeocnlptus vinanocnz
kinfhemnepeaendan
yiur ſcportooene or a
ungfim. Opinws ancr' ⸗
Nmmumnatumum rocst d ci
Nydonini Cntli a Pibrin
tiſfindertwittreetit in/
Emntematrädenura
Noponm ptan nindinn ,
Cncunnuglitgtüngi
hocr. Bolatdunendore
uo Lignlonntus ge
weſ tintmti tofritiicen
runiin pnünmei
on poſſinicogtarne
Aalyehlht üt
Urlſegbei⸗ Pienlhin
Nokalnudemn ſglndcrtg

ionftaciindtie

Ponitni detietente⸗
nninnmntgen

dc⸗ 7 Beatitudo. / 17
& . nan, ſed vt magnus es tu magna eſt O Augunſtine credis tu totuz ma
nct n Mohihenei merces tua quoniam non aliud re ĩ vaſe reponere parnoꝛaut cre
nmmiunßeditter tu ⁊ aliud merces tua:ſed tu ipſe credis vniuerſũ pugillo include/
nn nndtnennin magna merces nimis tu ipſe co re:vł crediſtu celũ ⁊ ſydera a ſuo
nang ttg entn ronatio ⁊ coꝛona tu ꝓmiſſioꝛ ⁊ ꝓ curſu retrahere: MHaʒ ſicut ſupꝛa
W nohennn miſſio:tu remuneratoꝛ ⁊ munꝰ: dicta facere nõ poſſes ſic nec mi
No Derzrptt⸗ tu pꝛemiatoꝛ ⁊ premiũ felicitatis. nimam paric beatitudinis aĩe ſe/
Pumunng AIſſte igitur pꝛinceps tam graãdis parate quaʒ hʒ in glia nõ poſſes

tempus obſeruanit debituʒ quia
tertio anno imperij ſui pꝛimꝰ an
nus fuit ſtatus nature.ſecundus

Obſernauit igitur ꝙ veniret te/
poꝛis plenitudo in quo ſerenitas
vernalis gratie lucificaret oꝛbeʒ.
⁊ fugaret peccati emendã ne am
plius pꝛohiberẽtur inuitati veni
re ad nuptias quẽadmoduzʒ pꝛo
hibiii fuerant pꝛecedentibꝰ ãnis.
Igitur ſic purgato aere per diui/
nam gram. Spiritus ſanct hu
rs manam naturam vocat ad cõui
E. Wmm Wnl llſi niuʒ domini Cant.ii.di. Ja hyẽs
Ami ems Ynn ſtdontii trãſijt imber abijt ⁊ receſſit ſur⸗/
Eun ans mhdlaſlttt ge amica mea ⁊ vẽi.parauit etiazʒ
umnn zMdm Millnti domum oꝛnatam mirabiliter ſe
N. Muntink danli cundum magniſicentiã regni ſui
Imm edeuis Ps. cxi. Slozia 2 diuiue in domo
mmd, MnISnnſ eius. Tãta.n.ſolemnitas appara
wid N umnmpglen tus eſt ⁊ in tantũ noſtrã cõſidera
Pai. Pgonionneßlin ionẽ᷑ trãſcendit vt vnũ minimũ
rtdmm) Mbanis lnt eius non poſſimꝰ cogitare vnde
ndnfd n. Zugn. in epla ad cirilũ pꝛoteſtat
inugnut mn angdluiſſe ab aia HMiero. ſibi appa
wc nofrunnienii⸗ rente in quadam ſplendida luce
enuüun wNNqn ifralcripta vba. cij. n. vellet Aug.
ↄponere libꝛũ de aie beatitudine

n d rdtnn e libꝛ⸗ eatitu
ruuNNAH inpꝛadicta aia apparuit ſibi dicẽs

ä
„ anihenttalnin
u n chn hbiin hznehr
“ ANNNrEAgere

ſtatus legis.tertius ſtatus gratie.

determinare. hec Eng.ſʒ dẽ iſta

domꝰcamerata auro ⁊ argẽto gẽ

mis pꝛo tãto vt ſciamus qm̃ mul
te ⁊ diuerſe manſiones in domo
dei ſunt diuino ſplendentes amo
re vt quilibet inuitatꝰ.i.pꝛedeſtia
tus ſua manſione cõtentus adeo
exiſtat vt nullatenus inuidiã vnꝰ
alterius capiat pꝛopter nimiã ca
ritatem.imo vt tm̃ quis de bono
ꝓximi gaudeat q;tũ ð ſuo ꝓpꝛio

vnde Greg.in moꝛal.tanta inꝗt Sꝛe.

vis in illa pace nos ſociat vt qð i
ſe quiſq; ñ acceꝑit hec ſe accepiſ9/
ſe in alio exultet: vna cũctis erit
beatitudo leucie q;nis ñ ſit in oĩ/
bus vna ſublimuas vite.eriteniʒ
ibi ciboꝛũ affluentia q conſiſtit in
viſione beata ⁊ ſocietatem ſine fa
ſtidio capiemus modo mirabili
⁊ ſuperexcellẽti.vñ Rug.ſuꝑ Jo.
omel.iij.Calis inꝗt illa delectatio
pulchritudinis erit vt tibi ſemꝑ
pꝛeſens ſit ⁊ nunqᷓ; lacieris.ſi eĩʒ
dixero ꝙ ñ ſaciaberis fames erit
ſi dixero ſaciaberis faſtidium ti⸗
meo vbi nec faſtidinzʒ erit nec fa
mes.Quid dicã neſcio ſi deꝰ hʒ

qð exhibeat. Erit in ipſo ↄuiuio

vinũ pᷣcipnũ ꝑ qð ſubandi diui⸗
c

8

Beatitudo.

nũ gaudiũ ſuper electos qð ipſe
xpᷣs eis ꝓmiſit in euangelio Jo.
xv.di.Gandiũ inquit meũ in vo
bis ſit. Iſtud gaudiũ coꝛ e lecio/
ruʒ leuficat nec eſt ꝗ cogat ad bi
benduʒ qꝛ tanta eſt glie dulcedo
vt nemo ad illius fruitionẽ indi/
geat.per.lxx. dies quibꝰ durauit
ↄuiuiũ ſubaudi eternitatẽ.Nam
quilibet hoꝝ numeroꝝ quibꝰeffi
citur ſeptuagenariꝰnumerꝰ quã
daʒ dicunt plenitudint᷑.vij.nãq;
dieb tota ↄpꝛehendit᷑ tempoꝛis
plenitudo per denariũ vᷣo totꝰnu
merus ↄplecut. MNam ſi vltra ꝓ/
grediaris repetes qð dixiſti.git
ſuꝑnũ ↄuiuiũ ꝑ infinita ſecula ſe
culoꝝ in omni pfecta leticia om/
ni excluſo defectu penitus rema
Au. nebit vnde Augnu. in ſoliloquio.
Ibi erit eterna Eecd etſe n
dilectio.iocunda poſſeſſio. Ibi di
es ſine nocte:vita ſine morte:inu
nentus ſine ſeneciute. pulchꝛitu/
do ſine defoꝛmitate:ſoꝛtitudo ſi/
ne debilitate. leticia ſine doloꝛe:
. tranquilttas ſine laboꝛe ⁊ ſine oĩ
fallatia veritatis vera cognitio.
Eni in terrã quã mõſtra
uero tibi Geñ.xij. Hota
ꝙ ſunt qᷓ;plures ꝗ vellẽt
bñ comedere ⁊ bibere ac t᷑t doꝛ
mire ⁊ nullatenus laboꝛare.Ta/

„

les noiamus pultrones ꝗ cõſue
verũt pegrinoꝝ habitũ aſſume/

re ⁊ dũ terrã elemoſynis affinen
tẽ inueniũt dimiſa peregeinatiõe
itdi requicſcũt iõ pᷣmiũ ꝑegrinan

tiũ nõ recipiũt.Spũaliter nõ p/
mitii pᷣmiũ eterne beatiiudinis
niſi legiptime ꝑ ſemitas mãdato
rum dei illuc accedenubꝰ.Ande
Zlugu.in li.de padiſo.Zu inqt ꝗ An.
veram requit᷑ que poſt hãc vnaʒ
xpᷣianis ꝓmittitur q̃ris ⁊ hac cã
inter amariſſimas huiꝰ vite mo/
leſtias ſequeris ſuauẽ ⁊ iocũdaʒ
guſtabis:ſi ei tibi eam ꝓmiſit
mãdata dilexeris.ſed multi ſunt
qui habitũ xpᷣiane pegrinationis
poꝛtãtes quos modicꝰ accedẽdi
laboꝛ ⁊ demoꝛandi toꝛpoꝛ adeo
ab hmõi ꝑegrinatione ſubtrahit
vt a celeſti pria totalr efficiat alie
nos.Figura. MNMũeri.xiij. Redeũ Siʒ.
tibus.xij.exploꝛatoꝛibꝰqͥs ²
ſes miſerat ad terrã ꝓmiſſionis ⁊
poꝛtantibꝰð triplici excelltiſſimo
rum fructuum genere illius terre
animati ſunt filij iſfrael ad pꝛeliuʒ
vt terrã illã obtinerẽt.ſcientes eã
tã v berẽ ⁊ fecundã: ſed audiẽtes
terrã illã habere gigãtes de terra
enach magnos ⁊ potẽtes ↄmoti
ſunt turbati ſunt tremoꝛ appꝛehẽ
dit eos. IJdcirco dicebant vtinaʒ
moꝛiui fuiſſemus in egypto.cur
enim venimus huc vt nos t par
uuli nr̃i moꝛte moꝛiamur.Tantꝰ
igitur ſtupoꝛ fuit atq; timoꝛ ⁊ pa
uoꝛ ꝙ nullatenus ingredi volue
runt ſed remanſerunt in deſerto
vbi fere omnes moꝛtui ſunt.Spi
ritualiter xpᷣus volens populum
xpᷣianum quem ab egvptiaca ſer
lltute liberauit ducere ad ꝓmiſſa

cgnclegenttnn n
Gordchen iigoit
einämuckmmnan
cltonini aftin c
ldaig̃ ue onun
rapontzgen hauna
ij en ps eno con⸗
ig loitanmmmn G
toprurbone ima
Umnedenovrpomi genenenm
nici ttocniet oe ni gn
Unchroedeintipngnuren
Uſcſetocclregicei orn
fhontrsensſimntta
ereninne⸗Veuns den
Prncepetieni noortchr
Nequschpoſtniömnn
Helir erenctüi Kilginen
ous ilo follsinun mee
ttäſvam nabien danune⸗
ſonechtunaenltr n
Ag bsrltie une
Mhnocere t non gaig
Pct ſua iub entinre F
ſenpypoſernoentzeg
Apunonfonmnan tirn

Mibyndenwo lemni

i dwögegiuigrſn
X E malſtubun ſtun
ntnlt eaiſinli et
anm enun
WTI ENAEinne
xu Mi an iln
brnm m unngnerlietene
ERu malnflͦtadaddles
wrI Tmilichenend ſense
Een inbetttandiſtd adin
r miliedatgenes den
un anmh ncdsteiües
mi wNiwarendn
r. Rt Pocrdechn
Arein NrNMenven
ten cam donmnuöhreſteſ
MriNIEfNNE
1N e t ithnen
1 e rlucmuigtiin
e m nNN
fhilere onnanoniin.

1. .
4

tilrrörrten N

a durimtiß

6600

peatitudinezs per.xij.apłos ſuos
fructũ beatitudis pꝛedicite nobis
manifeſtat ⁊ ondit ⁊ hec ẽ triplex
pꝛout tribꝰmodis fraemur viſio

Ber.ne diuina. GBer.in qͥdaʒ ſermone

triplr inꝗt eterna illa ⁊ perfecta
beatitudine fruemur deo vidẽteſ
eũ in omnibꝰcreaturis habentes
eũ in nobis ipſis ⁊ qð in his om
nibꝰ ineffabiliter iocũdius ſit at/
ꝙᷓ; beatius ipſam in ſemetipſam
cognoſcere trinitatem. Animari
igitur debemꝰ deſiderio talis pa/
trie in qᷓ tanta eſt magnitudo dul
cedinis quã nõ ſufficim cogita/
re:ſed añqᷓ; illuc ꝑueniat:pugna
re oppoꝛtet Z̊ gen?ꝰhoium enach

i. Ʒ vicia ⁊ pctã qꝛ nõ coꝛonabit

niſi ꝗ legiptie certanerit. Enach

interpꝛetat᷑ ſoꝛtis ſeu terribilis ⁊

pene denotat humãi generis ini/

micũ vt diciũ eſt.hoc nãq; genꝰ
nunqᷓ; nos deſinit ipugnare ma
nifeſte t occulte ſʒ ſic eũ ꝓſtrauit
xp̃s vt vires eius ſint multiplici/
ter diminute. Ligatus eſt enim
painceps inferni vt nos infeſtare
nequaq; poſſit niſi q;tum ad niʒ
ſpectat exercitiũ. MHã lʒ furoꝛe re
plerus ſuꝑ fideles irtuat mode/
rat tñ ſuam rabiem diuina maie
ſtas ne q;tum appetit ledat.vnde

Au. Aug.ſup hs. Oyabolus vult ple/

runq; nocere ⁊ non pꝛeualet gꝗa
poteſtas ſua ſub poteſtate c. Nã
ſi tantuʒ poſſet nocere q;tuʒ vult
aliquis non remaneret iuſtoꝛuʒ.
ſed noe debemus ſecure reſiſte/

re ei quia qto ei reſiſtimus lato
amplius debilitatur. Sunt tñ qᷓ;
plures pꝛius cupientes reueriin
egvptũ ſuper ollas carnaliũ affec
tionuʒ ⁊ diſponere ſe moꝛtis eter
ne periculo in pꝛeſentiſ vite deler
to qᷓ; ex modico laboꝛe ad taʒ ſo
lemnem patriam feſtinare.hi be
ne de egipto ſuni quia carnaliluʒ
caligine inuoluii nequaqᷓ; poſſũt
quanta ſunt eterne vite gaudia in
ineri.Quoniã ſi ð fructibus apo
ſtolice voctrine guſtaſſent cum
Naulo ſẽtirẽt paſſiões huitꝑis
minime ↄdignaſ ad futurã gliazʒ
quã deꝰpᷣparauu diligẽtibꝰ ſe.iõ
Bernar. in libꝛo de meditationi HBer
bus. dulcedinem fructuuz conſi ·
derans pꝛedictoꝛuʒ di.O anima
mea ſi continue opoꝛtet nos toꝛ/
menta perferre ſi ipſam gehẽnaʒ
longo tempoꝛe tollerare vt Chꝛi
ſtuʒ in gloꝛia ſua videre poſſimꝰ
ſanctoꝛum eius collegio ſociari
nonne eſſe dignum pati quod tri
ſte eſt vt tann boni tanteq; glo
rie participes haberemur. Inſi⸗
dientur ergo demões.parent ſua
temptamenta.frangãt coꝛpus ie
iunia.pꝛemant veſtimenta.labo
res grauent.vigilie excitent.cla/
met me iſte.inquietet me ille.fri/
gus incuruet.caloꝛ vrat.caput do
leat.pectus ardeat.infle᷑ ſtoma/
chus.paleſcat vultus. iſfirmer to
tus.⁊ deficiat in doloꝛe vita mea
2 anima mea gemitus ingrediat
putredo in oſſibus meis ⁊ ſuvtꝰ
c 2

me ſcateat vt requieſcaʒ in die tri
bulationis ⁊ aſcẽdã ad.p.ac nr̃ʒ.
¶ De Charttate.
7 Radeotibi emere auꝑ a
ſme ⁊c. vpoca.iij.p No.q;
inter omnia mundi me/
talla aurũ eſt pꝛecioſius.hʒ enim
hanc ꝓpꝛietateʒ qꝛ põt reduci ad
minimaʒ ſubtilitatem nec vnqᷓ;
ſub inartello frangitur puta ſi ſit
perſectũ.Spũaliter charitas cõ/
paratur auro.ratio eſt quia aurũ
ab auroꝛa vnde auroꝛa quaſi ho
ra auri.Mam in auroꝛa auꝝ ge/
neratur in viſceribꝰ terre ſic cha

ritas generatur ex ſide que auro

Au.

ra dicuur. Mam tanta eſt fidei

charitatis copula ꝙ ſine charita
te fides moꝛtua ẽ ⁊ ſine ſide cha
ritas ceca diciur. habet charitas
hanc auri ꝓpꝛietatem qꝛ nunq;
ſub martello aduerſitatis pñtis
vite frangitur ducit᷑.n. vſq; ad te
nuitateʒ paupertatis ⁊ nuditatis
martyrij ⁊ mortis ⁊ tamẽ nõ ſub
cũbit.Aug.de laude charitatis.
In charitate pauper eſt diues ſi/
ne charitate omnis diues eſt pau
per. In aduerſitatibꝰ tollerat. In
pꝛoſperitatibus tempat. In duris
paſſionibus foꝛtis eſt. In bonis
operibus hylaris eſt. In tempta
iionibus iutiſſima. In hoſpitali/
tate latiſſima Inter bonos fr̃es

latiſſima. Inter falſos patientiſſi

ma.hec Aug.Excedit igitur vir/
ms charitatis oẽm aliã viriutem
omnibus eſt foꝛuoꝛ ⁊ cõ ſtãtioꝛ

Charitas

Igdeo deus in alijs virtutibꝰ me
dium ſeruans in charitate mo/⸗
dum excedit. Ideo apoſtoꝰ cha
ritatem eins nimiam vocat di.
ꝓpter nimiã charitatem qua dile
xit nos. Mo.tamen eſt ꝙ in auro
eſt dare optimum ſub cuius gene
re nullũ melius. Ita eſt in gene/
re charitatis deuenire ad optimã
que parem non habet.i.cũ amo
re dei ꝑfecte quis diligit inimicũ
vt.ſ.de malo eius doleat vt de ꝓ
ꝛio ac ct de bono gaudeat. Ideo
ſuper illð pᷣs.Latũ mandatũ iu/
um nimis Glo. tunc eſt latü ma
datum nimis qñ de inimicoꝛum
malo dolemꝰ ſed hoc perfectiſſi/
mũ aurum.ſ.charitatis in nobis
inueniri ñ põt niſi diuina gratia

mediante.Figura Geñ.ij.vbi le sig.

gitur ꝙ terra eiulat quã rigat flu
uius de paradiſo egrediẽſ ꝓducit
auꝑ.⁊ ſubditur ibidẽ ⁊ auruʒ ter
re illius optimũ eſt. Spũalr ein
lat interpꝛetatur dolẽs ⁊ bñ ſigni
ficat aſam compaſſiuã que mm̃ de
inimici malo dolet qᷓ;tum de pꝛo
prio ⁊ hec vt dictuʒ c.pfectiſſima
charitas eſt ⁊ opitima.verũtñ ne
capiar in vᷣbo indiſciplinato non
dico ꝗ; charitas poſſit eſſe ita per

fecta ꝗn poſſit ꝑfici ⁊ augeri q̊ di

co ꝙ iſta eſt optima reſpectu infe
rioꝛũ. Igitar hoc auꝑ optimũ ñ
eſt a nobis ſed a flumine paradi
ſi.i.a diuina gratia irrigãs aiam
noſtrã.vñ Jac.i.Omne datũ op

timũ ⁊ oẽ donum perlectũ deſar

X.

—

(

nctentensthin
u Ponſrltauhnmden

3 1 bfelnri kar

raceoiclins,6
rrlgnaronntinin
Negnnigigpenegen
ffümrfenareimg,fün
Cirenongurſent Giiine
c adewdlcenueid⸗
deusadewto eic er
Comincorerotrocigttn
Cüusaromatcznenets
Ccſome lognegre /da tho
Nbepecpoſolsſenopheta
eblas inrtnn de
ſnp ito uuni noip aen
gichmliatin obte ir
umynenonofungner⸗
Memtoungmnscrr ione, na
Piuopel ilgr inatnt.
Mni itlni ir nenn
Mnschnentez ihitne n
Fruniltzcihn giett n
Migtmleinnuen n
nin ſgmniieriiri n
ſohe CnhRonſe
Anideltntligteeten,
,⸗ſcflsdetde

* megfdeitiniave

dn Lom cnß
Kon kminjl iiygi
mn i iſt
m; Womalltcingufn
INAdbegtdiſ peen
Ar &τ1r hi amuze
We NRscAni e. Ghügren
¹ kurpam Wistdiſ

1 iaimdenſnigtetin Fig.

i mmuAMiONchunden
Neede ſenin
1k ornsdttopumveiin
w drn tMNicdinvnn
”
migr oſtdi tunn
ti opihickonutitun
wi dgur hen hni
41 dinodetinme
7 Uuudun gn itidin
wkri ri lNedaſiß

. zui teinann riri

Charitas.

ſum eſt deſcendens a patre lumi

num.
Ranſtulit auſtrum de ce
t lo pe.lxxvij. Mot.ꝙ au⸗
fſter adeo ẽ calidus ꝙ eo
flante ligna aromanca ſim con
gregata i alig bꝰregionibꝰ calide
inflãtur fertur etiam pꝑ iſtũ mo
dũ renouatur fenix. Spũalr per
auſtye ſubaudi charitatẽ Anach.
lij.deus ab auſtro venlet. Igitur
cum in coꝛde noſtro cõgregamꝰ
illius aromatica nemoꝛis.ſ.ſãcte
ſcripture eloquia qne.ſ.a xpᷣo vel
ab eius apoſtolis ſen ꝓphetz ex di
lectione dicia ſunt ſtatim deſcẽ
dens ignis diuini amoꝛis accen

dit charitatẽ in nobis p quã re/

nonatur mens noſtra ruginibus
peccati purgatis per igneʒ ſancti
ſpiritus tota refulget ſanctitate.
poſt quã ſubſequit alia auſtri p
pꝛietas qꝛ menteʒ quã ſpũſſancti
gratia mũdat a culpa aptiſicat ⁊
diſpõit ad vnleſlachꝛymas emit
tendas/ Sigura.iij. Re. x aiij. poſi
to per Helyam holocauſto ſup
altari deſcendit ignis de celo'zc
ſuccẽdit ⁊ populus totuſ credidi ·
pꝛopheie Balaach:extincti ſunt
⁊ fuit habuũdans plunia ſuper ter
raʒ ſine qua terra ſteterat tribꝰ
annis ⁊ ſex méſibus. Spũaliter
per Helyam ſubaudi penitentè.
per holocaſtũ coꝛ cõtritum peni
tentis per ignẽ deſcendenteʒ ſub
audi charitatem aiam ſucceden

tez ad amoc Extinguunt pphe

te. Balaach qꝛ excludunt᷑ ſugge/

ſtiones ⁊ temptationes diaboli.
ſubſcquitur pluuis lachꝛymaꝝ ꝑ
quaʒ gratiaꝝ fecũditas naſcit᷑ in
aia quibus pꝛius erat pꝛiuata.Et
ſic aĩa nõ ſolũ accenditur amoꝛe
ſed etiam illuminatur lumie om

19

niũ gratiaꝝ.vnde Gre.omel.ſi Gꝛe.

quis diligit me ⁊c. Spũſſanctus
inquit in igneis linguis apparuit
qꝛ omnes quos repleuerit ardẽ/
tes pariter ⁊ loquentes facit.
Bnez veni mittere ĩ ter
ram ⁊ qd voloiniſi vt ar
deat Lu. xij. Ho.ꝙ hye
mali tempoꝛe in noblliũ domibꝰ
ignis nũqᷓ; extiguit ⁊ fit vt aliqſt
ꝙ venitẽtes de foꝛis viatoꝛes ma
defacti caleſiant. Spũalr aia hu
mana eſt domus nobiliuz qꝛ ibi
habitat pater filius ⁊ ſpãſſanctꝰ

ꝗ ſunt pſone nobiliſſime.vñ Jo.

viiij. ad eũ veniemus ⁊ mãſionè
apud eũ faciemꝰ.dʒ igit᷑ ibi nu/
tririignis charitatis vt ſacre ſeri
pture vba ⁊ iſpiranões veniẽtes
e celo caloꝛe ſpirituſſancti foneãt᷑
⁊ letiſicent. Jõ ſic oꝛdinata c.ẽ.
nutritionez ignis mãlis perſonꝗ
ſpalis in domo magni pꝛincipis
lta dz eſſe in aia vt virtus aliqua
ad quã ſpectat ſemꝑ ignẽ charitia
tis gubernare vt ardeat⸗ igura
Ceui.vi.x bi pᷣcepit dñs filiis iſrt
di. Ignis ſemp. in altari meo ar⸗
debit.queʒ nutriet ſacerdos ſub

lciens ligna. Opũaliter altare dei

eſt coꝛ humanum.ſacerdos qui
H

5s. 4

dicitur ſacra dãs: denotat memo

riaz.ſacerdos iſte.ſ.memoꝛia de
bet ligna pꝛepare ꝗbus ignis ac
cenditur in coꝛde ⁊ debent ee li⸗
gna pinguia que ſunt magis apta
fuccẽdi talia ſunt ligna crucis. iõ

memoꝛia ꝓferendo coꝛdi noſtro

recoꝛdationem crucis ⁊ paſſiõis

xp̃i ſtatim ignet coꝛntjm ⁊ nuq;
extingni poterit charitas xpᷣiĩ no
bis cum ipſa de ſe inextin guibtiliſ

Aug. ſit Aug.n. nouerat hunc ignem

marimiſq; donarijs tuor beneſi
cioꝛum ſine intermiſſiõe nutriſtt

nutrire in ſe recoꝛdatiõe bũficio
rum dei ideo.c.xviij. Oolillogoꝝ
di. O ignis ꝗ ſemper ardes ⁊ nu
qᷓ;ᷓ extingueriſ.O amoꝛꝗ ſemper
ferues ⁊ nnnqꝙᷓ tepeſcis vnde mi

hi vᷣbum expꝛimã ſigna dilectio

nis tue erga me ꝓpter inumera
bilia bñficia quibꝰ ab inino edu
caſti me.poſt bñficiuʒ nẽpe crea
tionis quando i pꝛincipio de nihi
lo ad ymaginẽ tuã honoꝛiſicãs ⁊

eraltans me inter eas creaturas

quas feciſti ⁊ nobilitãs vnltuſtui
lumiĩe:qð ſignificaſti ſup lumina
re coꝛdis mei quo abiſ enſibilib“
2 ſenſibilibus pariter diſcreuiſti.

2X panlomin“ ab angelis minoꝛa

ſti parum hic fuit ante con ſpectũ
bonitatis tne.ſed me filiũ adopti
num tuo ſanguine ſingularibus

hec Angu.

mentũ leuiſſimũ.iõ loc⸗

E excelſo miſii ignẽ Trẽ.
pmo. Mota ꝗy ignis E elę

Charitas.

eſt ei ſuperins naliter. n. hzʒ aſcè
dere. Tãta eſt.n. acuitaſ ſua ꝙ vũ
mã apta in quã poiſit agere ei ap
pꝛopinquat ſtatim deſcẽdit vt in
ipam agat vſq; ad foꝛmã ſuã ĩtro
ducendo h̊ patet de vapoꝛib ele
uatis per ſolem vſqʒ ad ꝓpe ſpe
ram ignis ipſe inflaàmat deſcedẽs
Spiriualiter q; q;ᷓ ſpirimſſanctꝰ
nãliter habitetin celis ⁊ in beai
animabus nibilominus tanta é
actio amoꝛis illiꝰ: ꝙ ſi aliqua coꝛ
da diſpoſita ĩneniat in terris que
ſolis radio.i.fidei conſtantia ſnb
leuet ad ſpei ſupnorũ altitudinẽ
ſtatim deſcendit coꝛ replens ⁊ſe

cũdans per gratiã. Figura uc. Fs. J

5

bpmo. Cuũ Zacharias dimiſſa tur

ba exterins ingreſſus fuiſſet ad al

tare incenſi öſcendit angelus ⁊ ſi
bi nunciauit Joãnem. Spiritua
liter per Ʒachariam qui interpꝛe
tatur memoꝛãs deũ ſubaudi coꝛ
denotum qð iugiter dinina bñfi
cia cũ gratiarũ actione cõmemo
rat. Igitur intrans ſecretũ mẽtis

aſcendenſq; ſupꝛa ſe verſus celũ

ſide recta atq; certa ſpe que ñ cõ
fudit ſtatim ſpiruũ ſanctũ ſentiet
deſcendere annunciantẽ ſibi gra
tiam. ſed opus eſt vt turbatio ſo
ris relinquatur.quia coꝛ occupa
tum tur bine terrenoꝝ ſancti ſpi⸗
ritus gratiam recipere nõ valet.

Ande Gre.in moꝛalibꝰ. Wẽs Gie

inquit noſtra ad ↄtẽplanda inter
na nõ ꝑducit niſi ab hiſque exte
rius iplicãt ſemꝑ ſtudioſe ſubira

4 n ir
alea

C

B uafiluin, .
Pſohntent aectncn
Vrieitlotcſie⸗ .
fhnuntoi⸗ eüſeud 1
Sinmiece rt,onln n
Ecchneuneint ien
Geinandlchtkitnn
ſettmorst ſten
orenerunitſtbenenen
Pelngenefirtnpan
ſii e derienncinhe⸗
Duertzdterens ſois ilmn
(linſetiblennaähneg
(mogriibag donno nen
ileticvpeſ ot'gtenmed.
ſihnonotm/ifhiſai nen
Onconda cdn
1 Giotmc. Md
lochticiqg delcan
ſcnctoconecaicnenat
Ctofincdt,icnsen n
N No teubliset tonde
Npnadeplsst icb'ttie n
Kts Oprnimn urmn
Nctbeümrinenidmtits
Nliigrecnntiontm fü

ſccnr ndedigennonednt⸗

pummnocalneniioenedei
intgyeſenllunch en w
Ntalcbhunannnamni ne
ritatos cbunnmnmn
Ainenii paueimnetna t, .
imam detohletfiät HV
Oati nmnerisfttanni
Ginomn genern icbck n .
unutn hon bitlentd n
nErodſanden
Nnmmnnen

=
S=Se
==
=

wen Mmoislriln

er Achoſtrialtntnden
Ae: mdoifciconenine

tmin uadhe ignmi nn

b rn ad nerd

4

A Nra t AMni
unei Nart:ptſisſiſicd
c mamiSendkngtotl
Y Nd Peen Sornn
E rNSencMerp
it m NiNnis dii lhniich
ůsü
n Gdi gtini Nicne cön
ri u muINsſertini
”ðñsõ
ůü
Aſun hii ei
gii emdgrmmnin ſie

7

=—,—
=
S=
—

E In

yꝛatur. Igit quos ſpirituſſanctſic
diſpoſitos inuenit accendit.⁊ for
mam ſue vᷣtutis ⁊ cõ ſtãtie in eos
impmit vt oia valeãt foꝛtia ſuꝑa

Bre. re. vnde idẽ Gre.omel.xi.ſuper

Exechi.tractans illud vᷣbuʒ foꝛt᷑
eſt vt moꝛs dilectio tua ſic ait foꝛ
tis eſt vi moꝛs ⁊c.qꝛ ſicut corpꝰ
moꝛs ĩterimit ſic ab amoꝛe rerũ
tpaliuʒ eterne vite caritas occidit
Mã quẽ perfecta charitas abſoꝛ
buerit ad terrena foꝛis deſideria
velut inſenſibilem reddit neq; ſãꝗ
ctus quilibet ꝓ domino moꝛi po
tuiſſet i coꝛꝑe ſi pꝛiꝰ a terrenis de
ſiderijs moꝛtnꝰ ñ fuiſſet ĩ mente.
On comedet er eo cru
ã qd Exo. xij. Mo.ꝙ ci
L us qᷓ;tũcũq; delicatus
ſi crudus comedat᷑ cemedentẽ le
dit ⁊ offendii.ſi aptus erat coqui
coctꝰ vo delectabilis eſt ⁊ bonus
vt patet de pullis ⁊ piſcibꝰ ⁊ alijs
multis. SOpiritualiter nulla virtꝰ
poteſt bonũ nutrimentũ dare aĩie
niſi igne caritatis coquatur. Mã
ſicut cruda digeri non valent abd
humano caloꝛe niſi pꝛius digerũ
tur igne.ſic nulla actio poteſf pꝛo
gredi ab humana natura qᷓ quic
qᷓ; valeat ad cibum meritoꝛium
anime niſi pꝛius ignis ſancti ſpi
ritus eam decoquerit.vñ Apo.i.
LChoꝛ.xiij. numerãs fere omnia
optimoꝛum genera ſubdu chari

e⸗ . tatem autem non habuero nihil

ſum. Figura Exod. xvi.cum fihij
iſrael reciperent manna in deſer

Charitas.

GM4 20

io tẽptanerũtillõ crudũ eomede
re:ſed guſtatũ relinquerut tanqᷓ;ᷓ
inſipidũ.⁊ tunc pᷣcepit Moyſes
illð decoꝗ igne.qͥ facto comede
runt illð ſapidũ ⁊ bonũ.ĩmo ſᷣm
aliqs omnẽ bonũ ſapoꝛẽ erat cõᷣ
tinẽs. Spiritualiter per mãna ce
licum datũ notant᷑ opera noſtra
que facimus que ſi bona ſunt de
ſuper ſũt donata.cũ ſᷣm aplm.ij.
Choꝛ.iij.non ſumus ſufficientes
quicq;ᷓ ex nobis bõicogitare:nec
dum facere. Igitur hec bõa que
largiẽte dño facimus ſi in nobis
iueniãt ignem charitatis optima
ſunt ⁊ ſapida ad nutrimentũ vite
eterne.ſi vᷣo fiant a nobis nõ eri·
ſtentibꝰin charitate magis ledut
qᷓ; nutriũt.vt patet ð ſcia q̃ iflat ⁊
hoĩem ducit ad elationt᷑ ⁊ ſic de
alijs. Etiõ Ber. Cibidigeſtꝰcoꝛ B
pus coꝛꝛũpit:inflantẽ ⁊ idropicũ Pct
reddit.Si ãt digeſtꝰ fuerit nutrit
ſic oĩs virtus i ſtomacho aie idi
geſta generat malos hũoꝛes ma
li inq; hũoꝛes ſunt mali mores.
N digito dei eijcio ðᷣmo
imnia.Lu.xi.no.cũ ſũt mu
Ke getes ⁊ diuerſe fim ſi g
gs velit quẽqᷓ; illorũ pticulariter
cognoſcer̃ oꝑtetillũ digito demõ
ſtrare cũ ꝓnomine demonſtrati
uo vᷣ bi gra. In platea ſũt.iij.pue
ri.q̃ro a te quis illoꝝ ſit filius pe
tri.⁊ tu reſpõdes mihi extẽdẽdo
indicẽ ille eſt. Spiriiualiter nulls
talis põt reperiri differẽua diſcer
nens bonos a malis q̃lis ẽ chani
c. 4

Charitas.

tas illa ergo eſt que diſtinguit fili
os dei a filijs dyaboli. Idcirco
xp̃ᷣs de pꝛopꝛijs filijs ait. In hoc
cognoſcèt hoĩes ꝙ diſcipuli mei
eritis ſi habueritis pacem adin/
nicem. ⁊ in hocſibi oppolit eſt
dyabolus qꝛ ſũme pꝛe oĩbus bo
nis odio habet charitateʒ. Ideo
plus ad ipſins extinctionem co/
Gre natur. AUnde Grego. in paſtoꝛali
Oicut nihil pꝛecioſins eſt deo ra
tione dilectionis. Ita nihil eſt de
ſiderabilius diabolo extinctione

charitatis.Ande ſubdit quiſquis

eni ſeminando iurgia dilectiont᷑
pꝓrimox perimit hoſti dei fami⸗
liarius ſeruit. IJIdeo ex charitate

Fig · diſtinguũt vtriuſq; ſerui. Figura

Exo.viij.v bi legim magi pha
raonis deficiẽtes in tertio ſigno
