recõſtruere aiam nr̃am vt vide
at eternã pacẽ in celo.quã diabo
lus młtis vicioꝝ exercindðſtrue
re emolit.Debemꝰ tenere gladiũ
fidei captiuantes ꝓpꝛiũ intellectũ
in obſequiũ xpᷣi. Aliaʒ vo pſtare
operibꝰcharitat:ʒ ⁊ mſe.Alias ar
ma fidei eſſent ocioſa ⁊ ſine exer
citio.⁊ ſic eſſemꝰinepti ad pugni
⁊ neſciremꝰ nos defendere a dia
bolo velut hoies ĩperit.Anñ Am
bꝛo.ſup beati ĩmaculati.Cito in/
quit fides inexercitata lagueſcit.
C crebus ocioſa temptat incõmo
dis remiſſam callidis inſidiatoꝛ
irrumpit.lſinetum vo bello vi/
rum eterna ſalus inſtruit 1 glo⸗
rioſa pᷣuenu palma victoꝛie.pax
ergo fidei coꝛꝛuptelle materia

eſt. . 4
Otas mihi ſeciſti rias
n vite. Hs. xv. Salls pere/
grinis ſacit qui eis vias
ſue peregrinationii otendit ⁊ 9o

lide.

lengine Ali n
,benbut ſehetgnn e
on Gbaͤsthoen imla
tccnat Maliee⸗ ſam⸗
wponnes heregin Ond . .
asveregrmus ſcotmet e Nun
aigead molennetigſt nnnn
ipkſeniopericlofun cn⸗ nas
ſinullas Noplübnntun oͤr
cptGedthobenel icds han
urinfan ilnsg ll dnn
pbminfüenobeſeſn dnar
Orbotepenſsperſhntuun noce
1 Hen hiocniomnibrontcd Mon
peccan deo Mnenturat l Me
cli in Aocſ Qidisfo ddcr
Mducne flooiflxecgnm un
Eenaru renbnz honn
Mnocucvgelun oer li
ruhareinten .
myhere. Gginler yois
clnosecracrede fuibie an r
4
Glalmdorlgni erpen iaene
npraten. PMeoinong (rhuct
enbungefienenegn men.
fnlggnſätingung in m ddin
Cſcantbagtnun. Fanid igneee
GN
Nrcupolcanflen Nedel
nielbenmmtimmdin *
poniſtonscehe Geiett n.
MeGecgele holene
umh fidrnt lihet amtne
nngonhlenunottutno nennn

hmtmmn periegehen ee

Kami enal gine
Gan kNieNront ee

arun ptidtlee
Lu aii lzfore
Ar art onnutnie Aner
urre Ndſt d1nee
t dlecſen negiadzui
C 1ren noeendden
At woren eisheti
daulN Renimgln d
”äl
õ
u nNr Aner, if
eenern lufti⸗
— õ

Gc ed u

SS

Fides.

cet. Sed benignius agit illis qui barum:cũ inſolubilis manet vtri

cuzʒ hoc eis tribuit ſue peregrina
tionis expenſaſ. Spũalr. Nos ſu
mus omnes peregrini. Omnis
eniʒ peregrinus recto itinere de
natiuitate ad moꝛtem per iter vi
te pꝛeſentis periculoſum ignotuʒ
q; vbi nullua pꝛopꝛiũ terminum
nouit.Sed xpᷣs benediciꝰnobis
parauit viam ſalutis per baptil/
mum in fide.⁊ nobis neceſſariaſ
pꝛebuu expenſas per charitatem
ſpem. his eni omnihus relicto
peccati demo peruenitur ad peni

nfimnn Fig. tentla. Figu. Erodi.Cũ dñs vo/

luit educere filios iſrł de egrꝑto:
pꝛimo aperuit illis mare rubꝛuʒ
poſtmodũ eos eduxit per ðſertũ
pꝛebẽs illis ignem per noctẽ ⁊ nu
bem per diẽ. Spũaliter cuʒ dũs
voluit nos educere de ſᷣuitute dia
boli cui eramꝰ obligani per pecca
tum parentum. Jpſe pꝛimo ma/
re rubꝛum in paſſione aperuit ꝗa
effundens aquã ⁊ ſanguineʒ ſan
ctiſicauit baptiſmum. Mam illð
per catholicam fidem a diaboii
tyränide liberamur ⁊ itramꝰ iter
pꝛomiſſionis eterne. Sed qꝛ ſola
ſides non ſufficit: miſi uli ſpes ⁊
charuas cõ mutentur.pꝛebuit no
bis chariiatem per igneʒ ⁊ ſpem
per eius lacraʒ doctrinã.⁊ ſic his
omnibus poſſumus ad patriam
ſecuri accedere.nde L. eo papa
in quodam ſermone. Sides foꝛui
mdo eſt charitatis tunc verum
nomẽè eſt ac verus eſt fruct?am/

uſq; nexus:v bi eni nõ ſimuil fue
rint ſibi inuiceʒ deſinũt qꝛ inuicè
ſibi iuuamè ⁊ lumen ſunt.donec
deſideriũ crudelltatis impleat re
muneratio viſionis:que nũc ſpe
rat᷑ cũ mutabiliter videat ⁊ amet᷑
quod nũc ⁊ ſine ſine ñ diligit᷑ nõ
ſperatur ⁊ ſine dilectione nõ cre
dit.hec Leo papa. Sed nota le/
ctoꝛ quod ignis qui eiſ lucebat in
nocte charitatem denotat ꝑ quã
aduerſa vue pꝛeſentis toleramꝰ.
MNubes vᷣo que illos pꝛotegebat
ab eſtu denotat veram ſuperno⸗
rum ſpem que temperat affecuo
nem in pꝛoſperis.
Sſtendite mihi numi ſ/
9 ma cenlſus. Math. xxij.
Rerx in regno ſuo mone
tam fabꝛicat. ſine qua non licet
alicui emere in regno ſuo. Et ibi
ſculpta eſt facieſregis ⁊ nomt eiꝰ
ſcripium. Spiriiualiter eternus
rex.ſ.dei fih ꝰ in regno eccleſie oꝛ⸗
dinanit monetam ſuam ſine qua
nihil vendit᷑ pertinẽs ad regnum
ſuum.ſ.eccleſie.⁊ hec eſt fides ca
tholica que conninet faciez.l.noti
ciam ⁊ nomen xpᷣi. Jhõ carẽs hac
moneta nequaq; poteru inuenir̃
indulgentiã ſeu graʒ q; tcunq;
oia virtutũ genera videat᷑ haber
Fig. Leuit.v. vbi ſᷣm oꝛige. legit᷑
ꝙ dum oſterebatur aries ꝓ pec/
cato non ſiebat ꝓpitiauo.niſi em
ptus fuiſſet ſiclo ſancio. Spiri/
tualr. er ſiclil ſanciuz notat f⸗

2

Slg.

des ca tholica per'arietem ſacrifi
cij ſubaudi cor contritũ ⁊ humi/
liatũ lachꝛymis ⁊ pnia.⁊ coꝛpus
mortiſicatum per ieiunia ⁊ labo
res. Igit᷑ niſi illud ſacriſicium in
vera fide fiat nihil vz nihil eſt ni
hil pꝛodeſt.qui pꝛinatꝰeſt fide ni
Se. hil hʒ. Señ. Qui fidem pꝑdit ni/
hil hz ampliꝰqð perdat.Abi vᷣo
remanet fidei füdamentũ in coꝛ
de:q̃ſi theſauro optimo: oĩa va/
Au. let homo pꝛo ſui ſalute neceſſaria
inuenire. Ande Augn. de verbis
dñi Mulle inquit maioꝛeſ diuitie
nullius theſauri.nullius honoꝛis
huius mundi maioꝛ eſt ſubſtan
tia qᷓ;ᷓ fides catholica.que pecca/
toꝛes hoiĩes ſaluat.cecos illũinat
infirmos curat.
E£ Eddite illũ domino ſuo.
rxTaob.ij. Cum magna in
ſtantia ⁊ ſollicitudine cõ
ſueuit rex magnꝰ rem perditam
querere quã multũ hẽbat carami
Illã eni voce pꝛeconis ꝗbuſcun
q; ſit modis inuenire ſtudet pꝛo
mittit redenti bonũ pꝛemiũ ⁊ oc
culte retinenti furti ſupplicium.
Spũalr pꝛinceps regũ terre ĩ vi
ta pꝛeſenti nihil habet carins aia
humana. Mam illã ſibi deſpõ ſa

nit in fide.in illa eſt impꝛeſſa tri/ p

nitatis vmago. AIgit᷑ multum mo
leſte poꝛtat perditioneʒ eius. Jõ
ꝓphetarũ ⁊ euangeliſtarũ voce
ſlla querit educere de pcii erroꝛe
ad ſalutẽ pꝛomutens bona eter/
na reducenti ipſã ad fidei conſoꝛ

Fi des.

tium. Dani. xij. Qul ad iuſtitiam
erudiũt plurimos fulgebũt ſicut
ſtelle in ꝑpetuas eternitateſ.i
nans negligentibus ipſaʒ perdit

ſãguinis reſtitutionẽ ⁊ furti penã
Ece.xxxiij. Sanguinẽ eius 5 mne
nibus tuis requiram.vig.Leui.
vbi pꝛeceptũ fuerat populo:qð ſi
gs inueniret perditionẽ.i.rẽ ꝑdi
tam.illam redderet poſtq; inno/
teſcerat cuius eſſet aliter pꝛo rapi
na reputaretilli qui inueniſſetił/
lã. Spũałt perdiiio illa eſt aia de
xpᷣi gremio ꝑ pctm̃. Excludit.n.
ab oi ſ. anctoꝝ conſoꝛtio.ſʒ qꝛ dñs
ille nõ vult moꝛtem peccatoꝛis ſʒ
vt magis conuertat et viuat. que
rit recuperare ſuã perditionẽ. Jõ
quilibet qui eã inuenit tenet᷑ eam
dño reddere ⁊ ad ipſũ reducere
monitione ſuperna.⁊ pᷣcipue ſa
ens illã per xpᷣi fidem ⁊ xpᷣi ſan/
guinem redemptã. Innoteſcit.n.
nobis hec perditio cui ſit regula
riter.pꝛimo cũ homo eſtinſide/
lis in quo tm̃ viget ymago trini
tatiſ. Jõ quẽcũq; inſidelẽ cogno
ſcim dehemꝰreducere ad catho
licã fidẽ᷑.a ponere in gremium fi
deliuʒ poſſe noſtro.Alio mõ co
gnoſcimus non ſolum qꝛhomo
er trinitatis ymaginẽ.ſʒ quia ca
tholicã hẽt fidè qᷓ;ᷓuis pꝛauis mo
ribꝰ mediantibus de gremioxpi
cecidit. Ideo ipſum ſolicitiꝰ xpo
reddere debemꝰ ſcientes ſibica
rioꝛem. Debem. n. maioꝛez exer
cere curam vᷣſus domeſticos ſi⸗

mci Sricüngoii⸗
airian Delccoront u
Arönrdlenßmiegtin tun
Wdurnm velin kſfinail,
camscigeteen ini it nn
cniͤcd cönſtlegttit n
aaPenn conli udt 1 w⸗
ſn. en

uuunplcnii rsgtha

ugnudonlhftlii
cſüindepof Kö

rfuuſcalnoug,

lide

nuen
lthni⸗ mm e, iwn

dnrtennohenenit ⸗

d e Drgi dnancer .
tenlgaigden ln an

ſanswornicm Ccan.
unnſtl uof;inn . .

idnms,Ogenes ſihe

3 L

1
4 7

Onun deppſtüctlodl tian
d Thi Brülsttbo dte
Mins fiusteapedepo hed⸗

ſjamcai unuöet deſtaio e
foeltuio tctzcli faudan epe⸗
Wlal penaltotepcltoreon, tm
its Opiitller Hos reat/ an
Wtdep cpumiopoſti/ℳn Kick.
nofnaghemuam conler giana⸗
uncujntnni tllecſpnniſin Ain⸗
tumunnetn haolino, goi Gtnnd

fuhmmumgrunoene ian.

muranegegpyamncdeadd’ nahti te
Aoonenentiſathoenhr, K

thobisegangidconelie mnün

EEldamuo enltnniztih danre

mickAinagne nentan R

Urdepoſto riniiliatch 1
Rul,mnod gotecerlih —

n arad

guliper nteſerite ntn

cocte Mof gaian:
rinnchrlin Opiltin ten t
dolidee:
titolenmi nar

1 ce

mun .
mmdrt urtiiginnt,

õ

4 n

md tin Riitiumen

1r

mm i W i ln
mmI Emeien 1c

rm Snmntddnpe nnott
õũ
eman tN gundti hond in
—””ñäl
õ
wn. Cridcherednert

rrin Miidi tnnetienn

5 o

Fides

deiqᷓ; verſus extraneos. Igſtur
reddere debemus hanc rẽ ꝑduã
ne de negligẽtia vuriꝰ puniamur
tacentes perduionẽ pꝛoximicum

ori videmus. Oꝛigenes ſuper leuit.

omel.iij. Sciẽdu ingꝗt ꝙ ſi aligs
ea qͥ videt in delicio proximi ſui
illi nõ indicat fᷣm regulam euan
gelij datam vel in teſtimoniũ vo
catus ea que recta ſunt ñ dixerit
peccatũ qð cõ miſit ille ipſe ſuſci⸗/
piet ⁊ pena cõmiſſi reuoluet ad
m.
Onum depoſitũ cuſtodi
.lj. Thi.i. Grãdis eſt ho
minis fraus reciꝑe depo
ſitũ amici cũ iuratiõe ⁊ atteſtatio
ne fidelitatis ⁊ claz illũ fraudare
duplici.n.penalitate ꝓditoꝛ ẽ pu/
niẽdus. Spũaliter. Hos recepi/
mus a deo optimũ depoſitũ.i.iri
nitatis ymaginem quam conſer-/
nandaʒ intactã ⁊ illeſã ꝓmiſſimꝰ
⁊iurauimus in baptiimo. õ ſi

fraudamus ipᷣam graniter punie

mur a rege ꝗ ipſam nobis tradi/
dit conſeruandã.ſ.a xpo qui ipᷣaʒ
a nobis exiget in iudicio vt illã ei
Gis reddamus.Sigura leuit.vi.vbipᷣ
ceptü eſt.lnima que mentietur
ſuper depoſito ꝓximi ſui.i.credi
to aut ↄmodato reddet ulð ⁊ ꝗn
quies iſuper.Et not.qð ſic redde
re erat duplicatũ reddere depoſi
tũ ⁊ vnuʒ vltra. Spũᷣaliter. MHos
accepimus a domino vt dictu eſt
precioſum depoſitũ còſeruandũ
ſine fraude vſq; ad moꝝem. llli

65

integrum aſſgnandum in nouiſ
ſimo die.i.trinitatis ymaginc.⁊ h
pꝛomiſſimus in bapiſmo.Sʒ vi
deant qui hãc ymaginẽ mutane/
runt in ymagines⁊ formas qua
drupedũ ⁊ ſerpentũ. Hã auari ⁊
cupidi ymaginẽ ſibi lupi fecerũt.
Luxurioſi ymagint᷑ poꝛci.inuidi
ymaginẽ aſpidis. iracundi yma
ginẽ vrſi:ſuperbi ymaginẽ leõis
veniet iguur iudex querere iunuʒ
depoſitum quod ſide ſincera ſer
nare pꝛomiſſimꝰ. videbit bꝛutoꝝ
2 ferarũ ymagines ⁊ dicet. Cuiꝰ
eſt hec ymago.Cuius eſt hec aia
hic fignata noſtra nõ videmus
qꝛ ad ymagint᷑ nr̃am fecimeã ⁊
reſpondebuũt diuerſa ſcelera. hec
eſt ymago Celaris.i.diaboli.bi
erit ceſa.ri.diabolus expectãs ꝙ
ſuũ eſt.⁊ certe dens nequacq ne/
gliget. imo vicet. Reddute qᷓ ſũt
Ceſaris ceſari.⁊ que lunt dei deo
Et reddet illis quintazʒ plus.i.du
plicatum ⁊ vnũ plus.qꝛ peccato
ri q;tu ſe gloꝛiſicauit in culpa:tm
debetur ſibi toꝛmentũ ⁊ luctſed
vnũ plus habebit qð hoꝛꝛibilius
deterius eft.ſ.in toꝛmentis ne/
quaq; fine carebit.datth. xxij.
Ligatis manibꝰ⁊ pe.pꝛoicite eũ
in te.ex.ibi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dẽ
tium. ⁊ alibi.Donec reddat vni/
uerſum debitũ. Sed cũnequaqᷓ;ᷓ
poſſit reddere debitũ qꝛ non erit
poſſibile mereri nunq; fine ĩ toꝛ
mẽtis carebit. Gre.vi.moꝛa.hoꝛ
rendo modo fu moꝛs miſene

.

2 „

ne moꝛle finis ſine fine.defectus
ſine detectu.qꝛ moꝛs ſemꝑ viuit
æ defectus deficere neſcit.
Abes lucida obumbꝛa
S n nit eos ¶ Wat. xvij. Mõ
ẽ poſſibile recto aſpectũ
reſpicere rotã ſolis hũanuʒ viſũ
Zũ pꝑ excelens viſibile.iũ ẽt pꝛo
pter infirmitatẽ potẽiie. J0 itine
rantibus bene contingit cũ ſoleʒ
habent in faciem: vt aliqua nu/
bes aꝑeat inter ſolẽ ⁊ faciem quia
tũc conſernatur ⁊ pꝛeſeruatur vi
ſus a nimia diſgregatiõe.⁊ nihil
ominus optime vfr ex ſolis clari
tate via que debet teneri. Spũa
liter tanta eſt diuine eſſentie clari
tas:⁊ tanta eſt noſtre cognitiõis
ipotẽtia ꝙ ſi velemus aſpicere ſᷣʒ
noſtras vires cognoſcitiuas ipᷣaʒ⸗
diuinaz eſſentiã ſtatus ni fieret
cecus. Sed volens deus tempe
rare hanc viſioneʒ adhibuit opti
mũ remediũ.ſ.fidẽ q̃ lʒ nõ ſit lu
cida ⁊ clara pꝛo ſtatn vie nobis
ſufficit ad cognitionẽ ⁊ noticiam
dei qð neceſſe eſt ad ſalutẽ᷑. Nam
per illam deus nos docet viam
gig. eterne vite. Figura.Exod. xxxiij.
vbi legim? ꝙ ingreſſo Moy.ta
bernaculũ deſcendebat columna
nubis ⁊ deus loquebat᷑ ¶ Goyſi
facie ad faciem. Spũaliter per ta
bernaculũ ſubandi eccliam xpᷣi.
⁊ per Moyſen.gꝗ iterpꝛetat᷑ aſſũ
ptus de aquis ſubaudi ſidelem ð

nitatibus intrantẽ gremiũ ecclie

labilibus mũdi aquis.hoc eſt va

Guclfi & Gebelini.

catholice vel aſſumptum de ags
bapiiſmi ad conſoꝛtiũ fideliũ cui
apparet xpᷣus dei filius in colũna
nubis.i.in ſtabilitate fidei.a ei ꝑ

ſacraʒ ſcripturã loquitur facie ad W
faciem docens iam perueniẽdi

ad eterne beatitudinis patriam.
Idcirco iple dñs Hoyſi ꝓmile
rat dicẽs.eniã ad te in caligine
nubis.qꝛ xpᷣs ad nos dũ viatoꝛeſ
ſumus venitin fide catholica.q̃
lʒ enigmauca ſut nihilomin? oia
nobis ſalutifera de xpᷣo aliꝛ ex
cellentius manifeſtat qᷓ; vireſhu
mani itellectus poſſent ex ſeipſis

igſertiaſdin n
zirpkni gpinti mr
Pcocepe 0dg
a antdelingune ne
poerpoinhe NN 1

. , 8
eKN .
.
4

Cchain öerßtiunende u

capere.Ande Maximus in ́ a, dctnt Gleigtmmndis e

dam ſermone.agnus inquit
pꝛofectus eſt fidei cuʒ tm̃ de deo
põt cõcipere quãtum ſermo non
põt explicare.

apnuchtineinduns wen fun

ſar nnolotdend um

iolni ht oenia n
er nllavs mordirve

De SGuelfis ⁊ gebelinis A eeſera Geſern Cic⸗

Enimia viꝑaruʒ ꝗs vos
g docebit fugere ea diuinã
ira Mat.uj. De vipa fer
tur talis ꝓpꝛietas qꝛ in conceptu
ſuggit maris ſanguinem femella
⁊ ex illo ſangnine concipit duos
pulos: mas vel plures.ſʒ moꝛl:.
Aenientes ergo puli ad debitum
naſcẽdi terminũ coꝛꝛodũt ⁊ lace
rant viſcera mf̃is ⁊ naſcuni per
latera eiꝰ. Ideo vipera a vi pariẽ
do dicit̃ quia moꝛtiferam vim in
partu patit a ꝓpꝛijs filijs. Spũa/

liter ſubaudi ꝑ hos ſerpẽtesxvᷣm

⁊cccliaʒ nec tibi lecioꝛincõgruũ
videat ſi xps ⁊ ecclia ſᷣm quãdã
metaphoꝛã dicunt ſerpetes. Naʒ

1

llado gi nt –

Wconcgnaoe ih e

Nynſtgoniwoir ew
PotirsndEte e
Mlionitnum uwin Arme
snn Aurneccſe u d pari
cgeſhoeſumign. ud,
in eheem inndt e.

17

ede inclde hon dorn er

opcichegh nu 5
öpancsdulon :r m

Wäſnicimmn wt peten⸗
MIpblnena nni iloe⸗ —
Mgonoringlihni ander
nbedeglett e
Wnidſocnaor wret
nünſiniin nee

= —

e⸗— 7 4 4
+☛ õ

n naafentllietkri
urn Hngnnee
Reum MNeſtinßl
⸗ 1t Amuennitiſi
dr nmiitlegeginas.
n 5 ndee
An nmAepi
Napcis imscfitichit
wnß ticeinn

X.

Mup de

mie (Möglitcetdine
w ighnzdsot
K, welignendin
ur ridet
r wleicnschinthiegn

õ
õsäs
– N:mn fgun 4

Gncnadn

.

ẽt xpᷣm ille ſerpẽs eneꝰ figurabat
quẽ ¶ Hoyſes ſuſpendit in ligno
ꝓ ſanitate ppli. lʒ.n.ſerpẽs aliꝗd
habeat q; diabolũ ſigniſicat ha
here tñ põt aliqd qͥ denotat᷑ xpᷣs.
Sic ct leo de x-p̃ᷣo dĩ ⁊5 diabolo
dicam? ergo ꝙ ſerpẽſille maſcłs
xpᷣm denotat ⁊ femella eccliam.
Igit qñ ecclia ſctã ↄcepit ſuoſ pu
los.i.xpᷣianũ pplm xpᷣi ſanguine
illos cõcepir. Jõ dr̃ ꝙ fideles re
nati ſunt de ſanguine xpᷣi.oꝛ
tnus ẽ xpᷣs in huiꝰ ↄceptu.⁊ mr̃
ecclia in fuſiõe xpᷣi ſgumisnos
cõcepit. Sed cũ creuerũt hi filij
i magna qᷓ;titate in duas ptes di
niſi ſunt vngulis ⁊ dentibꝰlatera
matris laniãt vt ipa ſepe videat᷑
emittere vlulatus moꝛtiferos ex
hig. doloꝛe. Fgura. Geñ.xxv.Qõð cũ
Rebeca concepiſſet de viro ſuo
Jſaac ꝙ ſenſit geminos in vtero
filios collidẽtes inuicẽ.Et cogno
ſcens diuiſionẽ ⁊ rixam futurã in
ter ipſos ait. Cur neceſſe fuit vt
eos conciperẽ ſi hoc futurũ erat.
Spũalr ꝑ Rebecam ſubaudi ec
cleſiã.q de Iſaac.i.de xpᷣo vero
gaudio ſctõꝝ cõcepit pplłʒ xpᷣia⸗
nũ in duas partes diuiſum 2 pꝛe
clpue italicũ.Collidũt.n.in vtero
matris cũ inuicẽ rixantur ⁊ quot
moꝛtes ⁊ vulnera ſentit ĩ filios:
tot ob dilectionis vinculũ pauit᷑ i
viſceribus.Ex quoipſa colligat ⁊
ↄpellitur coꝛã dno clamare voce
gemituũ ⁊ vlulatuũ in rama fili
os ſuos occiſos.nõ ſoluũ coꝛꝑalr

Guelfi & Gebelini.

ſed ſpiritualr nõ valès ↄſolariqꝛ
nõ eſt ꝗ remediũ adhibeat.Re/
cte ergo põt dño dicere.Cur dñe
neceſſe fuit hos cõ cipere:ſi h̊ fu⸗
turũ erat.que vtilitas fuit iſtis in
ſanguinis tui effuſione ſi veſcen
dũt in corꝛuptõ eʒ pcti ⁊ nequitie
Isitur tales ſunt litigioſi xpᷣiani
quos ſuperbia diaboli ad bella in
citat ininſta.qm̃ lʒ vella ſuſcipiãt
ꝓ pace licite obtinẽda nõ tñ ſine
dei magna offenſa ſuſcipiunt᷑ ad
gentes pacis deditas ꝑturbãdas
ꝓut tyrãni bellare ſatagũt. vnde
Elug. fauſtũ. Mocẽdi eupiditaſ Au.
vlciicendi crudelitas.implacatꝰ
iplacabilis animꝰ.feritas debellã
di:libido dñandi.⁊ ſi qᷓ ſunt ſiſia.
H ſunt que in bellis iure copulãf.
Alſa iniquuatis bellãtia
v in eox cõ ſiliũ nõ veniat B
aia mea. Geñ.xlix.Dicit
Aegetið re militari. Cũ inqt cõ Ae.
ſuliũ tuũ cognoueris aduerſarijs
ꝓditũ diſpoſitionẽ mutare te cõ
uenit. H ꝓ tãto dicit qꝛ põt hõ ni/
miuʒ ledi.⁊ que putauerat pꝛo ſe
bona foꝛe oppoſita ſibi mutãtur.
Spiritualiter cũ fideles inuicem
rixant᷑ nõ latet diabolꝰ.qꝛipſe eſt
auctoꝛ diſcoꝛdie ⁊ liis. Igit cum
ipᷣe ſuggerit nobis ↄſiliũ:ſuꝑ his
mutare debemꝰpꝛopoſitum alio
quin decipiemur ab eo. Maʒ ipᷣe
mali cõſilij ſeminatoꝛ vtrũq; col
legiunz ſine viranq; partè:ſtudet
ad pꝛeliũ incitare ⁊ ad litẽ.pꝛepo
nit cuilibei nigulanim poncenez vi
2

Gloria uana.

ctoꝛie.vtilitatem ſpolie.dominij
facultatem vincendi facilitatem.
⁊ ſic conatur precipitare vtrũq;
Hoc igitur cõſilio adherentes a
vnico ↄſilio penitus excludũtur.
Figura.iij. Reg. vltimo. Reges
iſrael ⁊ iuda conſilio pꝛophetarũ
quos deceperat ſpiritus mendax
aſcenderũt in pꝛelium cõtra.Ra
moth.galaath ⁊ cõ fuſi ſunt ab eo
Spiritualiter Galaath interpᷣtat
poſeſſio aquarum ⁊ denotat mũ
di huins dominia circa que tyrã
ni mulito laboꝛe inſudant. ſed la/
bunt᷑ velut aque fluenta. Rex vᷣo
iuda ⁊ iſrael. SOebelini ⁊ Guelſi
qui decepii a falſis pꝛophetis.ſ.a
ſuis appetiuibus dominandi ⁊ cu
piditanbus reꝝ mũdi in quibus
vt plurimũ diabolus ipᷣe qni hoc
ſuadet mentit: aſcèdũt ad iſta ob
tinenda.ſʒ dũ credũt vincere ſub

Gꝛe.cũbũt ⁊ ↄfũdũtur Gꝛe.in moꝛal.

Potẽtes huiꝰmũdi dũ de poten
tie gloꝛia extollunt hoꝛa q̃ neſciũt
ſubito rapiunt᷑ ⁊ dũ pedes fixiſſe
credunt:caſu lubꝛico ad ima laci
deſcendunt.
Bi doloꝛes vt parturien
l tis pᷣs.xlvij. Mulier pꝛe
gnãs graniter ꝑcuſſa pa/
ritaboꝛtiuũ. Jo ſũma cũ diligen
lia quilibet ſibi cauere vebet a le/
ſione iferẽda eidẽ. Spũalr ecclia
mulier grauida ↄcepit.n.a xpᷣi
doctrina vnũ ſolidiſſimum ⁊ ſan
ctiſſimũ pᷣceptuʒ.ſ.charitatis.vt.
diligam iautceé. ſicut ipſe vilexit

nos. vñ iße ait. In h̊ cognolcent
hoĩes qð mei eritis diſcipuli.ſed
cõcuſſa ⁊ conculcata liie ⁊ rixa
xpianoꝝ pꝛauoꝝ:nõ põt ↄceptũ
parere.nõ pot paccẽ mundo pᷣbe
re.ſed cogit abortire.iõ adeo gra
uiter puninnt meruo ſame ↄbu/
ſtione nuditate captiuitate ⁊ occi

Cloruer.

guelurenittönten
Menras . min 2
ſintagerln aunn 5
idusteſſent emdn 2
nilocyrots Jonrid⸗
(nſlußmel ch0,. n
eala ſinthofti n
rnoeunin
digboldYtirtn

ſione.Sigura Exo.xxi.vbi pꝛece cig. õõ

ptũ fuit qð ſi duo viri adinuicè ri
xantes ꝑcuterẽt mlierẽ pᷣgnãtem
ita vt pareret aboꝛtiuũ vł leſuʒ:
Daret manũ ꝓ manu.vẽlẽ p dete
pedẽ ꝓ pede.ad volũtatẽ viri mu
lieris. Spũalłr.Hi duo viri in ri
xa ſua ꝑcntiètes mulierẽ grauidã
ſunt duo ppli in duas ptes diuiſi
turbantes in tm̃ eccliam vt cõce
ptũ pacis ⁊ vnitas quã a xpᷣo ac/
cepit opoꝛteat fieri aboꝛtiuũ ⁊ im
mẽbꝛc.Et dico ꝓ tanto imẽbꝛẽ qꝛ
colegiũ xp3ianoꝛuʒ qð ecclia xpᷣo
peperuttũc eſt imẽbꝛe qñ aliq̃ eiꝰ
pars eſt deciſa a ſocietate fr̃na t
a charitate totiꝰ.Sic igit᷑ iſte fet
imẽbꝛis qꝛ nõ hʒ ſnuoꝝ mẽbꝛoxꝝ
debitũ cõplemẽtũ.Debet igit ad
volũtatẽ viri.ſ.ſũmi põtificiſemẽ
dare qð egerat ſolita relinquẽdo
⁊ bonis actibꝰ renouari. Sed vᷣe

difficile ẽ nimis Sre.li.xvi.moꝛ.Gre.

de terra tollit cũ fortis ꝓpugna/
toꝛ ecclie a terra quã pꝛiꝰ tenuit ſe
paratur. CDe Bloꝛia vana.
It tibi con ſiliariꝰ vnꝰde
ſmulle. Eccli. vi. Aidemꝰ
ꝙ oꝛdinatis aciebꝰbelli⸗
cis pꝛadens vux interduʒ pugna

gregm hangt wen
gtnrdenti na e

Aunliitrmnigiin. Anb an
ſßaopehitennnttlnn e
fi. Fgora i⸗ Bes t m.

Phikeann'oifrmebeinn n
Ms t05τ codsbbedde
boogrolis miſtadainie a
er Gedechiusgoiti behe m
ondit ſtaßs erbars wr
ocrery rol? pa
inici Gelateide ant

tſluncſkgntnidant vnener

fübekehiunnem mnt.
ttdenfcet eni m wa
uſtl Rerpiirdig urn!

tdeſncctgnti eritme

iſpesſanli eies N
kningeſtlluuti pen B
glabobtcognoltisſinn –W
Micos ſtos adlire⸗ –
üluctorgeenlie de e,
iihuamticindn meze⸗
ont Qo ſeodedebe⸗ .
Aananrtn wt we

ni nenninipn
”
mAta wimuei nde⸗
. S biſßo,

mNr mrrintinin

Edhe am6SMpndinniddi

writ nenzedetchanſe

am wrrueckinihecſä

Gloria uana.

toꝛes ex latere mittit cõtra inimi

⁊pᷣuideret:aduerſariꝰ caueret ta
les inſidias ⁊ eſſent omnes illi in
periculo capnõis. 16 nullũ ĩ bel
lo confiliũ meliꝰ q; ꝙ oĩa ſecre/
ta ⁊ occulta ſint hoſti q̃ fiũt. Spi
ritualr nos ſumꝰ in pugna conti
nuaãgᷓ diabolũ. Ipſe cõgregat Z
nos exercitum vicioꝝ.nos voõỹ
ipʒ ↄgregamꝰbona opa noſtra.
Si igitipa viderit oia capiet.per
iactantiã ⁊ vanãgliam. Et nõ ſo
li ipa opa ſʒ ẽt captinabit coꝛ no

Ilg. ſtru. Figura. iij. Reg. xx. 2. xxv.

un rs:end garlleſtnf
n 10rtn Srigikt

ke inannornir
n Nui thmnin deet
ni mid ünigihc
mma nd nſ i⸗

Arn ſNnch aui
(licinuonc
12 Ndet mn⸗
un xmulid
. . Geckeimtſ n
i — . (n
Ptaln

S S=
Sen-

nd

vbi legim? ifirmabat rex ſede

chias ⁊ qð rex Berodath babilo

ligatũ ⁊ captinũ ducit.Criſo.ſuꝑ Crij.
coꝛum acies.quas ſi perpẽderet J

o.qui omniũ pecuniarũ cõtem
ptum habuerũt.⁊ nulli ymagina
tioni totius mũdi ſe imiſerũt.hi
multotiens capti a vanaglia oĩa
perdiderũt occnultanda.ergo ſũt
opera noſtra ne diabolꝰea cogno
ſcat.ſi illa volumus reſeruari.
Longaui fngiẽs ⁊ mãſi
e in ſoltudine.ps.lilij. Co
gnoſcẽs ſe in terra hoſtiũ
cupi᷑tiũ ſe perdere qᷓ;tũcũq; ibi
fruatur bonis plus dʒ re pi er̃ pe
riculuʒ qᷓ;ᷓ bona illa. Mihii enim
poſſet habere boni qð nò eſſet di
mittendũ ꝓ euitando moꝛtis pe
riculo. Spũalr. Nos ſumꝰ in ter

nis cognoſcẽs miſit ad eũ nũcioſ ra plena inimicis querẽtibꝰdeuo

ꝗbus rex Sedechias oĩa q̃ habe

rare aĩas noſtras.⁊ cũ nõ poſſũt

bat oſtendit.⁊ ſtatiʒ rex babilõis aperto tello nos ferire pcti occulł

ↄgregato exerciin venit ⁊ aſpoꝛ/
tauit cũcta q̃ erät Sedechie ĩ ba
bilone ⁊ filium eiꝰcaptiuũ duxit.
Spũalr Sedechias interptatur
inſtus dei ⁊ denotat fidelẽ plenũ
opibus iuſtitie. Rex ꝓ tãto dr qꝛ
hz regere ⁊ defendere gentẽ ſuazʒ
i.aie ⁊ coꝛpis familiã. Igit᷑ egro⸗
tat ille qñ moleſtat᷑ landũ apetiti
dbus.qð diabolꝰcognoſcẽs ſtatim
mittit nũcios ſuos.ſ.adulatoꝛes
⁊ in faci laudatoꝛes.ꝗbis miſis
re x oñdit ꝑ iactantiã cũcta bona
qyque fecerat. Quo facio diabolus
pꝛeſto eſt cum exercitu ſupbie ⁊
inanis glie ⁊ percuſſa ciuitate re/
gia.i.aia oia bona que facta fue
rant rapit ⁊ coꝛ ipᷣm vincnlo pcti

to inanis glie iaculo nos ſtudent
occidere.Hil tunc meliꝰ q;ᷓ; fuge
re memoꝛiã virtutũ quas fecimꝰ

Exemplũ.n.habemꝰ de pauone Exè.

qui dũ gloꝛiatur in pulchꝛitudie
penarum ſuarũ declinatad con
templandam pedũ ſuoꝛuʒ turpi
tudint ⁊ tunc leucie voce depoſi
ta dat pꝛo canta gemitũ. Cũ igit
gliamur ſiue i virtutibanãlibus
coꝛpis vt pulchꝛitudine foꝛtitu/
die.⁊c.ſiue i bonis foꝛtune.vt di
nitijs delitijs ⁊c.ſiue in operidus
iuſtitie.que nõ ex nobisT ſed deo
donante egimus ſi volumns nõ
capi ⁊ non occidi a diabolo pꝑ va

nãgloꝛiam:fugiamus ad cõtem

plandum moꝛtem 2 ſns noſtrü.
3

Fig

Et tunc liberi erimus.Figura.i.
Reg.xxi.v bi legimus qð Dauid
poſt cedẽ Golie ⁊ exterminiũ qð
de philiſteis fecerat mitas paſſue
perſecutiones a Saul per inuidi
am fugit ad Zichis regè geth.ad
quẽ Saul miſit:vt dicit magiſter
ꝙ üli redderet ſeruũ ſuũ fugitiui
Igitur pñtato Dauid regi achis
familia regis ſnadebat regi dicẽs
Ignoꝛas ꝙ hic ſu foꝛiſſimꝰ Da
uid qui tanta fecit pꝛo iſrael con
tra philiſteos.ld hoc enim vẽit
huc vt regnũ tuum inuadat ⁊ ſi
milia vba dicebant lerui eins re/
gi de Dauid. Limens igii Dauid
ne rex preciperet euʒ capi ⁊ occi
duſimulauit dementiam qõ rex
auertens fecit euʒ eici a ſe ⁊ vili
pendit eus. Et tunc Dauid fugiẽs
ad deſertuʒz fugit vel laruit in ſpe

lunca odollas. Et venerũt ad eũ

oẽs qui erant in anguſtia ð gene
ratione ſua. Spũaliter Dauid in
terpꝛetatur manue foꝛtis ⁊ vultꝰ
deſiderabilis. Et bene ſignificat
virũ iuſtum quis ex foꝛtitudinis
ↄſtannia placito vulm deo ſe red
dit amabilẽ. Igit᷑ poſt cedẽ phili
ſNinoꝛurn.i.poſt victoꝛiam pecca
toꝛũ ⁊ viciorum fugam hunc per
ſequitur Saul.i.diabolus ex inui
dia de cendit Dauid in geth:qñ
inſtus deſcendit ad mũdana. Et
no.ꝙ recte dicit deſcendere. Nã
ſi aſcẽderet in pericula non iĩcide
ret.ſed deſcendens in multa peri
culoſa incurrit accidẽiia. Incidit

Gloria uana

enim ille qui deſcẽdebat de yeru
ſalem in yerico in crudeles latro
nes. Igitur pñtatus mundo non
eſt in ino.qꝛ Saul.i.diabolꝰ mũ
dum requirit vt ſeruũ ſuum fugi
tiuum capiat.⁊ captũ illũ ſibi red
dat ꝙ mundus facere ſtudet.vñ
familia eius hoc facere ſuadet.
Samilia huius ſunt vanilaudato
res comendautes hoĩum vᷣtutes
in facie operantis.qui niſi in ſe il
lam inuenerit in ſapientiã que eſt
ſapienna apud deiũ.ſ.verã humi
litatẽ capit ⁊ occidit᷑ ſed cũ ſe vᷣe

bumiliauerit a mũdo deiectꝰ ſta

tim liber enadit.fugicẽdũ t igit in
deſertũ locũ.i.er mũdũ ꝑ nouiſſi
moꝛũ memoꝛiã ⁊ oculte moꝛãdũ
in ſpelũcha odolla.ſ.in moꝛt᷑ cõ
ſideratione. Interp̃tat᷑.n.odolla
cognitio generatiõis.Mã nã ipᷣa
noticiã nobis tribuit cuiꝰ genera
tiõis ſimꝰ. Jõ hbñ ſubdit᷑.qꝛ vene

runtibi ad Dauid oẽs de genere

ſuo ꝗ erant in anguſtia qꝛ ſi ſtabi
mus in moꝛtis ↄſideratiõe ſtatiz
venict nob ad memonã ocs an

guſtie humane nãe. vñ Innoctẽ. Inn.

de vilitate conditioniehumane.

Conſidera hõ quiſꝗs es qꝛ moꝛ

tem indubitanter expectas que ſi
diſtulerit miſeram ſenectutem in
curres.que dum aderit ſtauʒ coꝛ
affligitur. ſpus languet. ſetet aneli
tus.crines eſfluũt.nares defluñt
caligant oculi. vacillant articuli.
aures ſurdeſcũt.dẽtes marceſcũt

Tremit taciꝰ.deperit actus.ſacieſ

ð

me. zalrete
ndelon Rel . .
(tevenneda iun A
Penilteoriſfninen 2

N
etateſtn tortttnnd *

teopvoſtaben n e
Nitnon en le in
oſonmeneuſmiide ai
Cltca Spädieſt heen
eſtnoo enpein nntdnt n

NNriſen rolinanee wen

Ilenne tobſmenteeren
Gtpuau Gzbebtn K
enabglonrs ubrorm ne
fenunt ebuthii
Ochrrirhnioα r
W n ntue m

füidwprinlosdoen S

Pre erdros n e , e
abeenrincpoew
ſccht Zei laer ant mi lei
ihronegicetet do rnen
enmsamis nir er wrin l
(eemillünngigt Nrn
hentisottct en Nere

lifennene td en
Mpenenorwect Si, enen

=☛ =– =
= =, =

—

—
—
☛ =,S S= *—
—
—
=
S
—.
—

= e=
=☛
=W —
. =——
=
—
* —
—,
–—
—
—
—
—

õ

rn Sminbetine

Ir mconchdanetne
r di Nrrchetisgiiid

EMm I rhdrtitipid
mnm rN N lftin

N Mrindt nic, die

dm mn daaninti

mG MiMNitki
ttA rlh

2£

68

nigratur.ſtatura eurnatur. Et ſie Wer eaxar bõis armis muni
miſer ⁊ querulus ⁊ alterius men tum ſnbaudi fidelẽ bõis armatũ
dicans opem moꝛtem fugiendo virtutibꝰ coꝛpoꝛalibꝰ ⁊ ſpũᷣalibꝰ.
exoptas. Is diabolũ vincit ſed querens ð
Aomõ ceciderunt ſoꝛtes victoꝛia laudẽ moꝛit᷑ ⁊ ipſe. Ago
q in bello.ij. Reg.i.Aariꝰ de ſancto victoꝛe.in li.ð clauſtro
eſt euentus belli videmꝰ aĩe.Dũ.n.veſtis aſperitatẽ libẽter
ſepe militẽ ꝓbiſſimũ qui arte bel patimur.duʒ tenues amam pan
lica ⁊ arte ſua ⁊ pꝛobitate multos nos dum vilibus vumur cibis.
foꝛtes pꝛoſtratierit viriliter vualne oũ laboꝛe ſqualoſa calet manns
rari ⁊ moꝛi ietu caſualis ſagitte. ⁊ cutis frigoꝛe riget ⁊ ſole nigre
Ideo ſumme neceſſaria ẽ ĩ bello ſcit.Tunc eleacarus vocamur c
cantela. Spũaliter vt ſepe dictuʒ h ſunt arma quibuſ occiditur ele
eſt.nos ſumus in pugna cõtinna phans.Sed cum de iſtis fauoꝛes
in qua videmꝰquoſdas armis pe querimus elephans cadens elea
nitentie ⁊ abſtinentie ſuperare vi ʒarũ pꝛemit.iſerabiliter ergo
cia ⁊ peccata.Sʒ habita victoꝛia agit ſeccũ miſer homo ꝗ tanto ſu
hoc modo gliantes ſub victoria dore obtinet victoꝛiã ſnbcumbit

Gloria uana.

mmi a Ni odelan gig. ꝓſternunt ⁊ ſubcũbũt.Figura.i. appetitu iactãtie. Gre.ſub hoſte

mut cru is Hiri
—

er in Pbii et

ur adidtindee
l

ℳ

— 1e1 inhöigte

uLN

ia mENNISnie
mmm NO Ndlit
WNdIelieſf .
210 NErr NtNρς

madtinnB
* UGn

Macha.vi.vbi legimꝰ ꝙ antio quem pꝛoſtrauit moꝛitur.qui de
chns contra Judam machabeũ virtutibus gloꝛiatur.
veniẽs ad pugnã mitos duxit ele Salam nbi in cithara ſã
phantes. Inter quos vnꝰp̃ᷣcibue p ctus iſfrael.pᷣs.lxx. Sciẽs
maioꝛ oihꝰerat:in quo ipᷣe Antio hominẽ in furoꝛe nõ dʒ
chus ſedebat. Igit᷑ Eleagar cupi coꝛã illo ſigna leticie oñdef.quia

ens ſibi nomẽ grãde captare bo irrideri ſe arbitrans cõuertet ſuũ

nis ⁊ ſtrenuis armis mũitꝰagreſ furoꝛẽ in illũ. Cum perbona oꝑa
ſus eſt elephantẽ illũ magnũ quẽ peccatũ vincimꝰ.diabolꝰ nimio
ſtrenne ꝑcutiẽs occidit. Sʒ incau furoꝛe repletur qui ſuccũbit. Jõ
te inxta illũ remanens ſub caden ſumopere cauendum eſt ne coꝛã
te elephante moꝛtnus eſt. Spũa ipſo per iactantiam gloꝛie leticiã
liter p annochuʒ ſubaudi diabo pꝛetendamus quia tanqᷓ; deriſus
lum ꝗ multa pctã ſecũ ad bellum a nobis omnem ſuam rabieʒ ex
ʒ ſideles adducit ſʒ iter alia vnũ ercet in nos. Fignra.i. Re.xviij.
ẽ maximũ ſuper quod ſedet.⁊ h̊ poſtqᷓ; Dauid penſſit philiſteos.
eſt ſuperbia q ꝓpꝛie dr̃ ſedes dia pſalebat ĩ cithara coꝛã, Saul quẽ
boli ⁊ recte aſiimilatur elephanti ſpũs maius iuaſit.⁊ tũc eo pſalẽ
ꝓbter inflexibilitatem viriuſq;. te pᷣuentꝰ Saul iuidia voluit ipʒ

4 4

Agso

Bꝛe.

5e.

lancea qanẽ verſus eũ vibꝛanit p/
fodere.Sed Danuid panliſp decli
nauit ⁊ caſſo vnlnere lancea pfo
rxrauit parietem. Spũair Saul ſi
gnificat diabolũ qui vocat ſanciũ
virũ poſt cedẽ vicioꝝ ⁊ delictoꝝ
vt per iactantiã pſalat.vt vꝭ nar/
rãdo inaniter bona que egit dia
bolus vanegloꝛie iacnlo eũ perſo
diat ſed ſi hoc xpᷣi miles percipi
ens declinęt ictuʒ per humilitatẽ
ætũc caſſo vulnere liber erit.Sũ
mũ ergo reſugiũ hui lancee eſt
humilitas. Ande Ber. in quadã
epiſtola.Cũ ex alijs quibnſcũq;
bonis viriũ magis ſuaꝝ capere
ſoleat icremẽtũ ſuperbia ſola hu
militas omniũ ꝓpugnaculuʒ tu
trixq; virtutũ eius reſtitit malitie
obuiat pꝛeſũptioni.
Ripnit me de aquis mł
tis.pᷣs.xvij. Quãq;ᷓ hõ
nanim tranſiturus mare
vel grãde flumẽ ñ aſcendat niſi
nanis ſit bene bitumata ipſe ñ ẽ
in tuto nec ẽt merces ipſius. Mã
rimis nauis apertis tanta poſſet
aqua nauiz intrare ꝙ in naui ſuf
focaretur ſicut i mari. Spũaliter
Tranſiturus hoc mare tẽpeſtno
ſum neceſſe eſt intentiõis noſtre
nani adeo clandere vt vnda ina
nis gloꝛie non ſubintret. Aliogn
eque bñ ſubmergeret᷑ anima ac
ſi aperto ſcelere raperet.At igutur
coꝛ noſtrũ rabies diaboli aptas
⁊ patentes fugiat ſed etiam elꝰ in
ſidias poſſit euadere:coꝛ noſtrũ

E

Gloria uana.

ipſa bona opera ſancta oculte⸗
mus itentione vt merce ſalua ad
poꝛtũ quẽ petimus accedamus.
Figura.Exo.ij.vbi legimꝰ ꝙ cũ
ex pꝛecepto %ο haraonis omnes
parunli lubmergerent in flumen
contigit ebꝛeam puerum parere
pulchꝛũ ⁊ elegantem ⁊ miſerta ſit
lio vteri ſui ivum tribus mẽſibꝰ
occultanit.Et cũ vlterius illũ nõ
poſſet ocultare habita fiſcella be
ne bitumata puerum ibidem po
ſuit.⁊ ſic illã poſuit in flumen ſe⸗/
quta eſt ſoꝛoꝛ paruuli vadens p
littus.vidẽs filia regis qͥ ad aquã
deſcenderat fiſcellã fecit illã ad ſe
adduci ⁊ cum paruuli pulchꝛitu
dinem aſpexiſſet iuſſit eum nutri
ri.Sed cũ lac egyptioꝛũ non ſu/
geret ſoꝛoꝛ paruuli ſuaſit regine
vt traderetur mulieri ebꝛee.Et vo
cata matre ꝓpꝛia au regina. NHu
trias mihi hũc pue ⁊x tibi gabo
mercedem tnã.ꝙ ⁊ ita factũ eſt.
Et hic fuit Moyſes ꝗ iubẽte do
mino populũ iſrael eduxit ð egy
pto. Spiritnaliter Ex pᷣcepto dya
boli omnes fructꝰnoſtri.ſi poſſz.
extinguerentur poſtq;ᷓ nati ſunt
in nobis inanis glie vnda.vñ qͥs
non latet in nobis iubet in h̊ flu/
men ſubmergi. Igitur cum videt
młlier ebꝛea.i.aĩa ſancta ſe peꝑilſſe
pueꝝx elegantc.i.purum atq; bo/
nũ opus ⁊ gratioſum deo debet
tribus menſibus ocultare.ſ. per
memoꝛiaz moꝛiis per memoꝛnàâä
gehẽne ⁊ H memoꝛiã eterne glo/

N

dlumtineneneti *
ſt nmſterſßhtlem
fonpkcennan miind .

ſie edmergereiuns 18

geigkcanſsrofnnans N

ſuperox lororheſme une
uninepito fiet ertib Nu
MGiboys rolunadrtored e

ſihnvpanlue ennder dun 1

Mrettlr'rolpnusati ni ter
Eſcinſioolenus d rn d
Whbrisrftoef i,/r Ar
utpir ecece Sru a

Ebſucirtenot nide wemm;

wuptnt tesmit e e
Wlen tchecen

rec:
Mledctlugirödant n dut
MApfiienmnnin wan
ſne inenane Kern. 80
ſhrct Morgineen e

ucoperrur por ANea
Ppkinenteſtsfuan gren

upentist tsftt gaure

õ

wer Minent illitliut
s en en
n1 m Gianri
tu 1Setient,
rCuzwnn, auit egne
u ENEWNNchee Ge
1 ure sntegna h
n ment bieſe Mie
ui atentnig dlſnct
Lii bdei inſtsgiirt
Si nNälnd ende
e NStndin penn
5”äͤUcßů
anin iu,
—õä
rcrtniaiin
lomt

Azriu

e Onmmimms

Pe

GSloria uana

rie. His tribvnus menſibus oculta
bitur bonum opus noſtrum ab

egyptis.i. a pꝛanis huius mũdi

landibus. Cum vᷣo puer creuerit
videlicet ꝑſeuerantia ⁊ ſoliditate
bone actſonis auctũ fuerit ipſum
bonũ opus. Jã abſcondi nõ po/
terit ciuitas ſupꝛa monteʒ poſita
Sed tunc bitumine ſancte inten
tionis bitumet᷑ mens nauis nr̃e
ne poſſit tranſire vſq; ad intrin/
ſecã complacenuam vane landis
qꝛ tũc ſubmergeret᷑ namns ⁊ onꝰ
B ene igit᷑ clauſa noſtra intentio
in ſupernoꝝ bonoꝝ ſpe ponatur
in flumine pñtis vite ⁊ ſequat᷑ ſo
roꝛ ſua.i.bona voluntaſ.vt quod
nõ poſſumus amplius gentibus
abſcondere faltẽ voluntas ocultã

di non deficiat ſi poſſemus. Igit᷑

hoc faciẽdo aia pꝛeſto eſt filia re
gis.i.diuina ſapia que coꝛdis ab
ſcondita intuet᷑ videns ⁊ conſide
rans operis puritatẽ elegantiã ⁊
pnulchꝛitudinem.⁊ ꝙ lac egyptio
rũ.i.laudis adulatoꝛũ nõ ſugere
vult tradit ipſũ aĩe nutriendum

cũ repꝛomiſſione eterne merce/

dis.Et hic eſt Moxr. ꝗ aĩaʒ edu
cit de tenebꝛis peccatoꝝ. Hoc igi
tur modo diuina maieſtas fructũ
nf̃e bone operatiõis a nobis fie
ri petit.nde Pe. ra.in ſermo/
ne illo cum ieinnatis ⁊c. Pertra
ctans lnd Math. Attendite ne

luſtitiam veſtram faciatis coꝛam

69

pam vanitatem demere: inanez
gloꝛam ſubmouere.Sic iuſtitiaz
vult celare. Iuſtitia per ſe ſibi ha
bundat ad gloꝛam.que ſpectacu
luzʒ populi vulgi laudes fanoꝛes
hoĩum mundi gloꝛiam nõ requi
rit a deo genita celum ſpectat in
oculis agit diuinis ſupernis vir/
tutibus mixta ſemper a deo ſolo
vt glorificet᷑ expectat.
Anitatẽ meditatꝰ ẽ in cu
