pꝛecio vendere.⁊ ex hoc ſequitur
duplex periculũ qꝛ ⁊ paruuli ſi g
ſunt oꝛbant᷑ matris pᷣſidio.⁊ mu
lier illa quandoq; ex nobili oꝛta
pꝛoſapia vilibus traditur gentibꝰ
Spiriiualitur ſacra ſcriptura vo
cat ſepe eccleſiam ſeu religionem
inulierem. Apoch. xij. Gulier
amicta ſole.⁊c. Tunc igitur muli
er hec tam nobilibus oꝛta nata
libus quia eterni regis filla viliſſi
mis venditur perſonis a piratis
quando electoꝛes pꝛecio ⁊ carne
⁊ ſanguine inclinati ſen pꝛeuen
ti eccleſie ſeu religionis regnum

tradunt indigno: ⁊ malo pꝛelato

regendum. Inde filij oꝛbati ma
tris pꝛeſidio pereunt.quia ſubdi
ti ð bita virectione pꝛiuati regimi
nis vagi ⁊ diſcoli facti ⁊ ad inte
ritum cadunt.⁊ ipſa tam nobilis
mulier tradita eſt in tam turpi/

bus manibus lubꝛici peccatois
⁊ enoꝛmis. Figura quarti.Reg. Fig.

quinto.v bi legimus ꝙ latruncu
li ſyrie duxerunt puellam ex iſra
el captiuam ⁊ vendiderunt eaz
MNaam lepꝛoſo qui ipſam tradi/
dit in obſequiuzʒ vxoꝛis ſue. Spi/
ritualiter per latrunculos iſtos
notandi ſunt electoꝛes maligni.
quarum ſacrilege manue vt re/
pleantur pecunia pꝛompii ſũt po

nere quemcunq; indignum in ſe

dem cathedralem. Iſti ſunt dete
riores latronibꝰ qui peregrinos
expoliatos trucidant quia illi coꝛ
poꝛaliter: iſti vtroq; modo ſcis
licet ſpiritualiter ⁊ coꝛpoꝛaliter oc
cidunt. Ideo longe melius ſuper
furcas ſtaret.puella vᷣo ex iſrael
religionem ſeu eccleſiam ſigniſi
cat que per ſcripiure ſancte noti/
ciam deum videt. Dum hec er/
go puella tam nobilibusoꝛta na
talibus. ex qua Chꝛiſto multos
adopiiõis genuerat filios tranl⸗
migrat per latrunculos huiuſ//
modi quid facie᷑t filij eius:Quis
eos educabit ⁊? dabit reſectiov
nem celeſtis docirine ⁊ aqua ſa/
piẽtie ſalutaris potabit illos⸗: Tra
ditur Maam lepꝛoſo.i.immun/

do ⁊ enoꝛmi pᷣlato qui hanc puel

Prelatio.

lam ſeruam tradidit ꝓpꝛie volu
ptati.⁊ liberos eius cibat ꝓhibit
⁊ĩmundis per male conuerſatio
nis exempla.⁊ ſic qui veſcebãtur
in croceis ſtercoꝛa amplexantur
MHeu nephanda abuſio.honoꝛãt

Ber.diabolum ⁊ derident xpᷣm. Ger.

ſuper expoſitionem regule ſancti
Benedicii tractans illud ꝓuer.
xxv. Celum ſurſum ⁊ terra deoꝛ
ſum Pedes ſunt ſuper caput ⁊
facies retro eſt.iterioꝛa effuſa ſũt
extra. Deus ibi conculcat. diabo
lus ibi honoꝛifice ſuſcipit.⁊ ſub/
dit Bernar.Terra inquit ſurſum
⁊ celũ deoꝛſũ. vbi terrena celeſti
bus pᷣponunt.pedes ſũt ſupꝛa ca
put:v bi viri ſpũales deſpiciuntur
hoĩes vᷣo terrena ſapientes in ho
noꝛẽ habent᷑. Facies eſt retro cũ
in operibus in ꝗbus noſtra terre
na vtilitas intendit:poſt qð mer
ces eterna interioꝛa effuſa ſũt ex
tra.cũ bona interioꝛa negligunt᷑
⁊ exteriora diligunt.deus vᷣo con
culcati ⁊ terra deificat᷑ vbi deficit
caritas ⁊ regnat cupiditas. Dia/
bolus honoꝛifice ſuſcipit᷑ ⁊ deꝰcõ
tumelioſe repellit. Abi raptoꝛes
recipiunt᷑ boni vᷣo repulſã patiũt

vel male pꝛocurant. ̊ Ber.

O pꝛedã aſcẽdiſti fili mi.
a Beñ. 49. Opoꝛtet falco
nem domeſticũ amplius
dari ſilueſtro.rõ eſt qꝛ dũ falco

ſilueſter ſatur eſt quieſcit a pꝛeda

⁊: non eget pro tunc vlterioꝛi pꝛe
da. Sed domeſticum nõ pꝛo ſe

tm̃ ſed ꝓ dño ſuo totiꝰ domus

familia opoꝛtet pꝛedari.Spũalłr
ſilueſter falco ſeculareʒ pꝛedonẽ
ſigniſicat ꝗ ſufficieniibus ſpolijs
pꝛo ſe congregatis a pꝛeda quie
ſcit ⁊ ceſſat.Sed domeſticꝰ falco
denotat domeſticũ pꝛedonẽ cleri
cũ vel religioſũ per ſuũ ſuperioꝛẽ
pꝛomotũ. Hunc opoꝛtet pꝛeter ſi
bi neceſſaria ꝓ dño ſuo pꝛedari
ſpolia ſubditoꝝ vt ingluuiẽ domi
ni ſui pꝛomotoꝛis contentet inſa
ciabilem.Tali mõ ac pacto ipſũ
pᷣlationis culmen ĩtrare opoꝛtuit.
Plus.n.petit ꝓmotoꝛ ⁊ vult pꝛo
laboꝛe pꝛomotionis:interduʒ re
recipere a pꝛomoto qᷓ; ſint reddi
tus quos ꝓmptoꝛ acgrit. Jõ effi

citur falco domeſticus pꝛedans

4 expolians ſubditos vndiq;.vt
fauces dñi ſui poſſit repellere qui
alr illũ ũ ꝓmouiſſʒ.hec ðtentãda

drl

1
Gitumin i
— nm
ttein en n die
nlegteilneid do

mtlubennanen ⸗
gelbener cit en

Uigetiſics inn
chtheot Aut tr

1, (runenubn⸗

dcbatitcictattdinet
Peponih tſiinnt m⸗
negnerſegibenet na⸗
Sonn quipiagurgoen gan
minusincebleptecen e
mnſcvs Opinad minm
gmennon debeſſonl in iu
zmonb bereerpen tan
mshnornefnbctor. Hond,
debeſprumintſieni ſain
banchi oimngerenaum ona
Frabernunedebert Slenen
lonicz tene ,eperle
Minoſchele non nioal/mde

peruerſitaſ figurata fuit.iij. Reg. Fig. Vig denontad ialzng/

xiij. vbi legimus ꝙ qui volebat
implere Marſupiũ Jeroboam
fiebat ſacerdos. Spi. Jeroboam
interpꝛetat᷑ diuiſio populiꝑ queʒ
notat᷑ muneruʒ amatoꝛ ⁊ merca
toꝛ petrimonij cruciſixi.ille enim
adeo diuidit pplłm ſnũ indignos
ſubleuando ⁊ exaltando. bonos
vᷣo depꝛimendo ⁊ conculcando.
Ilal.v. Ahe qui iuſtificatis ĩpi/
um pꝑ munera ⁊ iuſtitiam ſuam
aduertitis a iuſfo. Pe.ra.in qua
dam epiſtola perẽptoꝝ eſt in pᷣn
cipe aurũ adoꝛare muneruʒ teſte
ſi quidẽ pꝛopheta. Iniquoruʒ in

Digolre gridedurg ninen
moffcaghenetnen a. n
Gcranenslicunmnrd n
Uitoiremätnaenen wa.
Egoſinaus eulduaragde
natorlämetanencü chne;
Ponoturquipan nii nag
Alue ptcelcanetp lnann
Gpentpe Honnwbiras in
ie: ſen camalorffento del
fflenlam peden dlnd
unrkfte Kigunl berel
ulnbelg arzehedonn
ada monungn

. mhogen
1 tdaier ihaen
Mü wnsenti
ane ninni
. mmsminnge
n tynnſlr
Deewraeiri
da wwerinonchgiift
wn t
1X Awe
d stileig,
umi ele
r SEinnußhec tid
4 r inſnli e
1 Klös
1e Rhi Iec
1 riun Gg
4 urinMid
NTNNCAN
eGitiin
rbot NN

NH

Prelatio.

quit iniquitates ſunt dextera eoꝝ
repleta eſt muneribꝰ. Trãſibunt
iniquitates in penam ⁊ munera
i doloꝛẽ qꝛ teſtimonio Job ignis
deuoꝛabii tabernacula eoꝝ ꝗ mu
nera libenter accipiũt. Job.xv.
Lige tibi viros hmi ma
chabeo.v.Quedaʒ ſunt
e officia in ꝗbꝰnullatenus
debet dilectioꝛ attẽdi nec
pꝛeponi ſʒ em̃ ꝑitioꝛ.vt eſt nauis
regimen ſeu gubernatio. in alijs
vo in quibꝰagitur pꝛeter ꝑiculuʒ
minus indebite ꝓmoueri poteſt
amicus. Spũalr ad animarũ re
gimen non debet poni niſi vita
moꝛbꝰ bene expert?a exercita/
tns in oꝛdine ſubditoꝝ. Mon.n.
debet pꝛeſumi neſcientẽ ſcalã aut
banchã dirrigere nauim ſufficiẽ
ter gubernare debere. Sic non ẽ
pꝛeſumẽduʒ bene ſcire pꝛeeſſe ꝗ
pꝛimo ſubeſſe non didicit.vnde
Aug. in ſermone ad epᷣaleʒ ingꝗt
dignitatẽ eligi nõ debuit g mino
ra officia gubernare non didicit.
qꝛ cura nauis illi cõmitti nõ de⸗/
buit qui remũ tenere non nouit.
Ergo ſi nauis ſeu ſalus religiõis
amatur ſũme cauendũ eſt:ne pſᷣ
ponatur quiſpiam niſi vtraq; fa
cultate videlicet moꝛibꝰſapientia
qꝙᷓ; peritus. Non.n.nobilitas ſan
uinis: ſeu carnalis affectio hõi
nfficientiam pꝛebent ſed ſtudiũ

Figu.ſancie vite.Figura.i.Re.xvi.Sa

muel pꝛopheta ex pᷣcepto domi/
nl cuʒz deberet vngere in regem

152

vnum de filijs Jſap. ipe Iſay. ſta
tuit coꝛaʒ pꝛopheta omnes filios

ſuos retento Dauid minoꝛe. Igit᷑

cũ vidiſſet Samuel Heliab pꝛi/
mogenitũ eoꝛũ ⁊ opnime apparẽ
tem. Exiſtimauit futuꝝ regẽ.Sʒ
ait ad eũ dominus.Ego nõ coꝛ/
poꝛis pulchꝛitudinẽ apiceʒ facio
ꝛegalem ſed animi virtutẽ. lHon
eſt igitur elect in regem Heliab
nec aligs eoꝝ quos pater ſtatue
rat coꝛam Samuele.Sʒ miſſus
eſt pꝛo Dauid ꝗ cuſtos erat ouiũ
qui paruulus erat puer ⁊ vncius

eſt in regem. Spũaliter nõ debẽt
eligere in pꝛelatum poteſtateʒ ha

bentes ſuper electione illũ vel il
los quos mũdus reputat quãtũ/
cũq; affluant diuiijs potentia ⁊
nobilitate.qꝛ deus in eligendo ta
lia non attẽdit ſed debet eligi uũle
qui vita ⁊ moꝛibus alios excelle
re dignoſcit.Talis enim aptus ẽ
paſcere oues xpᷣi. Mon auteʒz illi
vel illos quos mundus iſte repu

tat.vnde Oꝛige.ſuper illo nume Oꝛl.

roꝛum.xxvij. ꝓuideat dominus
ſpũm omnis carnis ſic ait.diſcãt
electorũ pncipes ñ eos ꝗ ↄſãgui
nitate gñis iũcti ſunt neq; carnis
ꝓpingtate ſociãt᷑ teſtõ ſignare
neq; hereditate traddere pᷣncipa
tum ecclie ſed referre ad iudiciũ
dei ⁊ non eligere illũ quẽ huma
nus cõmẽdat effectus.ac.
AVi parcit virge odit fili/
Aꝗ um.-. ꝓꝓuer.xiij.HNũq;ᷓ per
Iſlilee pater põt odire filium
v„

Eig.

Prelatiõ.

cñ fili pfi ſit alter ipſe. Sed ꝑ ac
cidens mului ſunt odientes.nã li/
cet pater ex amoꝛe nimio filio pec
canti per ſe mala non miniſtret.il
lũ tñ videt᷑ odiſſe per accidẽs dũ
ſibi nociua nõ denegat.Sienim
egrotus contraria medico poſtu
lãs obtineret ũlla a medico ſignũ
eſſet moalis odij. Sic ſpũ aliter
pꝛelatꝰ dicil ſubditos ſuos odire.
ſi ipſos errare pꝛoſpicit: ⁊ incoꝛꝛe
ctos relinquit.non eſt enim ſignũ
amoꝛis ſed odij moꝛtalis. Ipſi pe
ribunt in peccatis ſuis:⁊ ſanguis
eorũ exquiret᷑ de pꝛelati ſui mani
bus vt habel. Exec.iij.Fig.i.Re.
ij. ⁊.iiij.vbi legimꝰ ꝙ fuij Heli ſa
cerdotis tollebãt fixinula carnes
ſacrificij de olla inuitis offerẽ᷑tibꝰ
⁊ iacebãt cũ mulieribus:⁊ cõmit
tebant peccata grandia ꝑ que po
pulus ab oblatione ſubtrahebat᷑.
Pater vᷣo ipſoꝛũ increpabat eos
leuiter ſine coꝛꝛectione.nec ob pa
tris increpationẽ dimittebãt. Igit
indignaius dñs cõtra ipſos ⁊ cõ
tra domũ làeli patris eoꝝ:⁊ con
tra populũ ſuſcitauit philiſteos õ
populũ in pꝛelium.⁊ fugit iſrael ⁊
mulii de populo occiſi ſunt.⁊ filij
NHeli coꝛꝛuerunt in bello ⁊ archa
dei capta eſt a philiſteis.Que ma
la cũ auduſet Meli cecidit ð ſella
⁊ fraciis ceruicibꝰexpirauit. Spi
ritualiter HMeli qui interpꝛetatur
deus meus ſignificat pꝛelatũ ꝗ lo
cũ dei inter ſubditos tenet.filij ve

ro ei ſunt ſubdui eius.qui imter

dũ peruerſitate audaci firinulla
tridenti lacert carnes ſacrificij.
qñ.ſ.triplici nequa.ſ.ſuperbia vi
te cõ cupiſcẽtia oculox ⁊ concupi
ſcc᷑tia carnis.que quidẽ tria tribꝰ
religionis cõditionibꝰ otradicũt
obedientie.ſ.⁊ paupertati ⁊ caſtſi
tati. Ocandalicãt populos layco
rum qs debẽt inducere ad ſacriſi
candũ veo ſacrificiũ laudis.⁊ mi
ſerriminterdũ pꝛelat parcens di
ſcipline permittit eos in peccatis
eorũ:credens deo ſatiſfeciſſeꝑ le
nem increpationt᷑.que nullatenꝰ
ſufficit quando incoꝛꝛigibilis cul
pa ſuadet.nam tãta eſt quoꝛũdã
ꝓteruitas vt emẽdari nequeant
remotis verberibus. Zõ cũ tales
pꝛelatus inueni ꝗbꝰnon ꝓdeſtꝓ
terua icrepatio:debet eos reduce
re dura punitiõe.vñ Iſi.de ſũmo
bono li.iij.ca.xli.Qui blãdo vᷣbo
caſtigatꝰ nõ coꝛꝛigit᷑ acriꝰ neceſſe
eſt ꝙ arguat᷑. Cum doloꝛe.n.ſunt
abſcindenda que leuiter ſanari ñ
poſſunt. Quia igit᷑ negligit diſcipli
nam erga ſubditos tepidus pꝛela
tus. Jõ tanti mali dr̃ eſſe auctoꝛ
MNam pereunt filij ſui.i.ſubditi in
pꝛelio vicioꝝ ⁊ ſubcũbũt.Archa
oñi.i.religio capit a demonibus
⁊ ipſe de ſella.pꝛelationis cadens
moꝛit in peccatis ſuis.non c᷑ igit
amare filios: ſed odire ſideliquẽ
tes eos nõ coꝛꝛigamus.Et longe
meliꝰ ẽ a crudeli punitione ſe
rire dũ alr nequeũt emendari qᷓ;
ceteris pꝛebere materiam conut᷑

iſenpeli ttcgittnc
ſictns pioninos hoA
cacoresfiuntthnimierun
lovüßm Segenühonnen
lritaſuen thheporsti
Noo:aleuocadeehnel
lacpcoro ſntad bel Hide
ſciſuer? nidere wna t
ſecſiſeonom⸗nulluen eitenr
adli tprecpucaarania
Ccine encer areri
Deflenuci Goietterbe
Crerctiſorn weordzct
pert inpic den re
liptamindidal Aogiden
loſcreleolcdeident hcän⸗
a bbdirr arerd zonen
Noreguittpoban apenin
nepg ilopneſe ſtl be
witprpnm tetnoci a
lefeet Golitchtin flun
Gulonſamte ckderann
ugf Oii iglin d

iſäigzlr ectee

55ZU

—

8⸗ , N⸗ 1
A elt Nr

. 4 NA

1 endirntt,
* NIMi iiin:
1 wrlna Aitded
ai rieglubndee
„ιn nnn
4AMed Müuinn
ò”ü
uaen Ms ddnt
Womn mud; hiun
ſm wew fi llietr
1 rn tibatid
s cit
4 twe utlndn
l
7 nAw:lcküill
õ
Mtiii nunti
ridenn

NuiIN

iſta miſericoꝛdia manu parcere ⁊
obs in diſcrimen inducere.polui
tur.n.ex vno peccatoꝛe populus.
ſicut ex vna oue moꝛbida vniuer
ſus grex.

Aper aſpidẽ ⁊ baſiliſcuʒ
ſambulabis:⁊ conculca/
bis leonẽ ⁊ draconc.pᷣs.
xc.Multũ ꝓdeſt debẽtibeſſe in
pꝛelio armoꝝ exercitium ⁊ alias
fuiſſe in pꝛeliũ ⁊ recepiſſe ⁊ dediſ-/
ſe ictus plurimos.Ex hoc.n.au/
dacioꝛes fiunt ⁊ infirmioꝛes in p
lio.vñ ſᷣm Aegeũ homines ma
celarij ⁊ aſſueti caꝑe poꝛcos ⁊ cer
uos:⁊ aſſueu occidere hmõi aia/
lia aptioꝛes ſunt ad bella.Mã hõ
incõ ſuetꝰ videre oulnera ⁊ ſãgut
nis effuſionem:nullatenꝰeẽt aptꝰ
ad bellũ ⁊ precipue ad dncatũ ex
erciius. Induceret.n.timoꝛẽ:vñ
dzʒ afferre audaciã. Spũalr debẽi
exercitũ ſubditoꝝ ducere dʒ eẽ ex
pertꝰ in pꝛelio ̊ vicia coꝛpoꝛis ⁊
tẽptamẽta diaboli.liogꝗn ſi debi
lis foꝛet eo lubcũbente ſubcũbe/
ret ſubditoꝝ exercitꝰ. Jo neceſſa
rio requirit appꝛobata experiẽtia

Fig. in eo ꝗ dʒ alijs pꝛeeſſe.Fig.i.Re.

xvij.⁊.xviij. Dauid pꝛiꝰ interfecit
leonẽ ⁊ vrſum ⁊ poſtmodũ facilr
interfecit Soliã ⁊ obtẽta filia re
gis in ſponſam factꝰ eſt dux exer
citus dñi. Spũalr.ſignificat Da
vid pᷣlatũ ꝗ dʒ vultu placido bo/

Recidiuũ

Oai.di.vñ Oꝛi.ſuꝑ li.nũeroꝝ omel.
lxxxi.Que eſt inquit iſta bonitas

nos ↄfoꝛtare ⁊ pnerſos foꝛti ma
nu coꝛꝛigere.hic ergo dʒ vrſuʒ.i.
ſtolidũ coꝛpꝰ ⁊ leoneʒ.i.mũdum
aſtutũ domaſſe.⁊ poſtmodũ dia
bolũ vincet facilr.⁊ ſic obtenta pᷣ
latione legitimã ſpõ ſaʒ erat apiꝰ
dux exercitꝰſubditoꝝ. Mõ igitur
accedat qſq; ad animaꝝ regimèé
niſi pꝛꝰdebellatis vicija ⁊ pecca

tis. Oꝛe.xxilij.moꝛa. Qui inqnit Gre.

adhuc ipugnãtiũ crimina vicioꝝ
p conſenſũ delectationis tolerat:
alioꝝ curã ſuſcipere nõ pᷣſumat.
Cũ vo tẽptationũ bella ſugeruut
⁊ ipſi apð ſe de intima trãglitate
ſecuri ſunt. cuſtodiam ſoꝛtiantur
animarnm.
De recidiua.
Edi i domum tuã Luc.
r viij. Meceſſe ẽ hoiem ꝗ
diu a pr̃ia ꝓpꝛia ſuis ex:
ultauit demeritis rediẽtẽ ſũmoꝑe
cauere ab oi offẽſa.qꝛ tũc ꝓditor
q̃ſi ↄuictꝰduriꝰa pᷣncipe punitur.
Spũalr pctõr ꝗ diu ſuis culpis
exaſꝑat diuinã clemẽètiã multipli/
cãdo mala innẽta venia ꝑ pniam
ſũme eʒ cauere ne redeat ad cul
pas pᷣſtinas qꝛ tũc exaſpata milſe
ricoꝛdia ĩ dirã mutaret᷑ vindictã.
Fig.iüj. Reg.ij. vbi legim?ẽe Se
mei ꝗ maledixerat regi Dauid t
lapides ꝓiecrat ↄ̊ ipᷣm hũiliats
coꝛã Salomõe filio ſuo cõ ſecutꝰ
miſicoꝛdiã. Clit.n.illi Salomõ
vade in ieruſalẽ ⁊ hediſica tibi do
mũ ibidẽ ⁊ inde ñ r̃cedes nec va

das huc atq; uluc. In quacũcq;
v 2

enim hoꝛa recedes de yveruſaleʒ
moꝛte morieris.Et placuit ᷣmo
hic Semei ⁊ edificauit domũ vt
pꝛeceperat ei rex⁊ habitauit ibi
tribꝰannis.ꝗbꝰcompletis ſecutꝰ
eſt ſeruos ſuos fugiẽtes ad regesꝭ
Geth poſt quem mittens Salo
mon Banaiam qui interfecit illũ
mortuꝰ eſt. Spũalłr per Salo
monem qni interpꝛetatur pacifi/
cans mẽtes ſubaudi xpᷣm qui pſᷣ
ſto eſt conſolart penitentes ⁊ de
ſuis peccatis dolentes. Per Se
mei qui lapidem iactauerat ↄtra
Dauid ſubaudi peccatoꝛẽ deum
multipliciter offendentẽ: lachꝛy/
mis tamen pꝛeuentꝰiudulgentiã
obtinẽtẽ pꝛecipitur ſibi domum
edificare in yeruſalem.i.viſiont᷑
pacis per pniam ⁊ inde nõ rece/
dere per peccatũ alioquin moꝛiet᷑
Qui merito debet ↄtentari.Sed
qd eſt poſt tres annos recedere.
Mo..iꝙ poſt tres ãnosii.poſt tres
pniĩie gradus ſeruitij coꝛpoꝛalis.ſ.
ſenſus deſcendũt ad mũduʒ q̊;s
ſpũs ſequit᷑ ꝑ conſenſũ. Sed tũc
mittens xpᷣs poſt iſßm Banayazʒ
i.diuinaʒ punitionẽ illũ ſpũ aliter
occidit.⁊ ſic fiunt illiꝰ nouiſſima
peioꝛa peioꝛibꝰ. õ Criſo.ſuper
Matth. Cogita inquu o hõ gra
nioꝛem eẽ culpã poſt veniaʒ.vul
nus plus dolere poſt curã.mole
ſtius homineʒ ſoꝛdidari poſt gra
tiam qꝛ indulgentie ingratus ẽ:
qui poſt veniam peccat.ſanitatis
indiguns eſt: qui ſemeipſuʒ poſt

Cri.

Recidiuum.

qᷓ; ſanatus eſt vulnerat. nec muũ
dari meret᷑ qui poſt gratiaʒ ſoꝛdi
dat ſemetipſum.,.
Aaʒ vilis facta es iterãs
q vias tuas. Jere.ij. Per/
Ponaliter coniũcta bone
ſocietati ⁊ fideli dũ fugit loca ma
la ⁊ periculoſa nũqᷓ; debet le elõ
gari a ſocijs.Latent.n.interdum
latrũculi in nemoꝛibꝰꝗ nequaqᷓ;
andent inuadere multos ſiml.ſʒ
ſi quẽqᷓ;ᷓ ſolũ a ſocietate deuiãtem
reperiũt illũ capiũt ⁊ expoliant ⁊ *
aliquando occidũt.Spũalr fuis
entes peccatũ ductu xpᷣi ⁊ diune
gratie fugimꝰloca mala ⁊ pericc
loſa qꝛ captus in illie occidit.Jõ
cũ ſic xpᷣs nos inde per ſuaʒ gra

B

tiam educit debemꝰ ipᷣm ſequi 2

ſocietateʒ eius nequaqᷓ; relinque
re quia demones latentin ſtinere
mundi huius ſub ꝗbuſdam dele
ctationibꝰ qui nequaqᷓ; nos pñt
offendere noſtram ſocietatem ſe
quentes. Sed ſi per recidiuũ veli
mus mũdi delectamenta quere
re diabolus aiam capiet ⁊ gratijſ
expoliatam cõpꝛimet eterna con
fuſione.figura. Geñ. xxxiiij.vbi
legim? Jacob cũ eius familia
redibat de meſopotamia fugieni
a conſoꝛtio Labã qui quaſi vole
bat eius familiã detinere captiuã
Et dũ pertranſiret ꝑ terrã Sichi
moꝝ : Dynna filia Lye relict pa
rentibꝰ a fratribꝰ ſola deſcẽdit vt
videret gẽtes regionis illiꝰ ſibi
emeret iocalia iu moꝛẽ puellax

Fig.

anhene flihſnite enn
Nn diebol gtde ein na
ſandernetenni Ged en
ſccühnenip mettume⸗
Natiototioſoeiad lürm
ſchiniinepenlledei
beneſignifcat,tun pir n
fegiemnnllan wot tfee
gin mileng erilocaliler
Koni felaaarot ſoclctuedee
l Oicſcaducatina
ſcheiciupoloncye nidld⸗

ocpivrab cocet rioli

Ndcti nin /endo
Mmnrcſent dubobre ian/
n tſelimatehiem:

Ceſgarennacgngus

Cllnekeetcenenn
ſo Nldentrcgennmn
Hetpiceneomeſnekededen

mtmme duaſenntſid eirr:

Amesqolbſonanens ner⸗

cſbiſnscöalmarn nee
ſuo etuor olittenpi
hpoſvenutne olni n
nnaorntiien do
lecemenndidlignenng
s
ſunergtor. nai
Cinnmedin ſoerk
Nlrninfein.
Sinterdle

ibtlnnn
minunkb

3
4
4

Ammce leſn.

Wcitbenunn
Acpitegi
.
1 än
uigrlanman
Rparinlel
aedin
meNdem hnlr
aueufein
tmvrnsunie
m iN
I aui; Ms
Kummhatnt
mn Sl id Kcdni
m Weaned
mimnchſßi
Käch i

Z

Recidiuum.

⁊ rapta a Sichẽ rege illoꝛuʒ ⁊ ab
eodem violata eſt ⁊ paſſa ſtupꝛũ

⁊ omni tempoꝛe cõſuſa fuit. Spi
ritualiter per Jacob ⁊ L yã vxoꝛc

eius ſubandi xpᷣm ⁊ eccliam per
Dyanaʒz filiã eoꝝ intellige aiam
his parentibꝰregeneratam redu
cunt hanc filiò hi parẽtes de ma
nu diaboli qui per petm̃ conat ip
ſam deunere captiuã. Sed dum
ſic cũ parentibꝰtendit ad terram
natinitatis ſue.i.ad celũ tranſit ꝑ
ſichimãà q̃ interpꝛetat᷑ laboꝛioſa.⁊
bene ſignificat vitam pñteʒ que
requiem nullam nouit ſed affecta
aĩa miſera rerũ iocaliũ.i.delecta
tionũ relicta xpᷣi ſocietate deſcen
dit ad mũdi caduca ⁊ inuẽto ibi
ſichẽ.i.diabolo pᷣncipe mũdihu

lus capitur ab eodẽ ⁊ violat᷑.quia

pudicitiã quã xpᷣm ſequendo per
pniam acꝗſierat diabolus cõcul
cat. ⁊ ſic viliſſima atq; abiecta ⁊
cõfuſa remanet expoliata gratijs

Aug.⁊ vulnerata peccatis.lugu.in ſo

c

lilo. Ipſi domine obſeruauerunt

me ⁊ videntes me ſine te deſpexe
runt me. diuiſernnt ſibi veſtimẽ
ta mea quibꝰ oꝛnaueras me ſub
pedibꝰſuis cõculcauerunt me fe
cibus peccatoꝝ.poluerũt templũ
tuuʒ poſuerunt me deſolaiũ tota
die meroꝛe confectũ. Iham poſt

eos cecus nudꝰ ⁊ illaqueatus ſu

nibus peccatoꝝ.
Zi nutriebãtur iĩ croceis
g amplexati ſunt ſtercora.

Tren.iiij.Si quis vellet

155

contra naturã poꝛcũ nutrire deli
eato cibo:⁊ ponere in lecto ebuxr
neo poꝛcus nullatenuſ pateretur.
Maz inuento luto vł ſtercoꝛa ſta
tim in illa imergeret.eo ꝙ hec ſi
bi naturalia ſunt. Spũ aliter pec
catoꝛ peccata frequentãs ⁊ iterãs
⁊ per longam conſuetmndinem in
illis imoꝛans fecit ſibi quaſi con
tra naturã ñ peccare. Jõ ſi qñq;
aliquo interuallo pnie occurrẽte
peccare deſiſtat:modicũ perſeue
rat quia ſtatim ſue cõ ſuetudinis
neceſſitate coactus:ad ſolita incli
natur.⁊ ſpꝛeta pnie pulchꝛitudie

ad ſtercus peccati deſcẽdit.Sigu. Figu.

in nume.xi.vbi legimꝰꝙ filij ilrl
abhoꝛrebãt mãna quod erat eis
celitus datuzʒ ⁊ dicebant.ælnima
noſtra nauſeat ſuꝑ cibo illo leuiſ
ſimo vtinam eſſemꝰĩ egypto v bi
poꝛꝛos ⁊ cepe ⁊ allea comedeba
mus. MNMam ꝑꝑ longã moꝛã quaʒ
Ixerant in egypto non ſapiebant
niſi egyptũ:⁊ ꝓpter appetitũ aleo
rũ ⁊ cepe ſpernebant mãna cõti
nens oẽm dulcedint᷑. Spũaliter
iſte populus denotat peccatoꝛes
diu in cecitate peccati demoꝛãtes
qui oculos egros hñtes ⁊ palatũ
nõ ſanũ guſtata pnie gratia:⁊ vl
ſa indulgentie luce ferre non pñt
nec in illis quieſcere: dũ ſe vidẽt
pᷣuari voluptatibꝰ abhoiant mũ
da vt amplexibꝰ teneant᷑ putrida
peccata quibꝰ velut funibꝰ ligati

trahuntur quaſi natura.v ñ Gie Gre.

go.in quadaʒom el.vſitata culpa
v 3

Keli gioſi.

obligat mentẽ vt nequaqᷓ; ſurge
re poſſit ad rectitudineʒ conatur
labitur.qꝛ vbi ſponte ꝑſiſtit ibi
⁊ cum noluerit cadit.
Eſpiciẽs retro nõ ẽ aptꝰ
r regno dei. Luc.ix. Fugi
ens gladiũ inimicoꝝ ſꝑ
debet ocunlos habere ad viã per
quã graditur ⁊ ad terminum ad
quẽ tedit.nõ aũt ad terminũ aqͥ
receſſit. Mã voluens ſe retro aut
eũ ſtare aut ſi ꝓcedat opoꝛtet eũ
cadere ⁊ in vtroq; gradu pſequẽ
tes appꝛopinquãt ad eũ ⁊ ſic eſt
in periculo. Spũaliter penit᷑tes
fugiũt gladinʒ diaboli pctm̃.ſ.iõ
ſemp ante oculos habere dehẽt
viam pnie ⁊ terminũ ad quẽ ꝓpe
rant.ſ.vitam eternã.qꝛ cogitãtes
oculis coꝛdis contẽplantes eter
ne vite dulcedin᷑:anidioꝛes effi
ciuntur ad mũdi fugam. Mõ dʒ
penitens aliquando reſpicere re/
tro per delectatiõis pᷣterite recoꝛ
dationt᷑.qꝛ tũc diabolus inſequẽs
nos cito caperet per conſenſuʒ ⁊

gigu.ſic ibi remaneremꝰ captiui.vFig.

Ge.ix.vbi legimꝰꝙ cũ dñsvel⸗
let ſubuertere Sodomas 2 Go/
moꝛꝛam ꝓpter ſloꝝ cimiũ iniꝗta
teſ:angelus pꝛecepit Loth ⁊ vxo
ri ⁊ familie illius vt exirent inde
ſaluarẽtur in monte qð oẽs ſic
fecerũt ⁊ ſalnati ſunt excepta vxo
re Loth ꝗᷓ dũ ſugeret voluit ſe re
tro ⁊ verſa eſt in ſtatuã ſalis. Spi
ritmalr oñs vult punire peſſimo
rũ peccata. Sic.n.exigit ſue iuſti

tie rectitndo.pꝛecepit aũt cupien
tibus ſaluari vt a pctis recedãt ꝑ
viã pnie ⁊ ſaluent᷑ in mote dñi.ſ.
in celo.non debent retro reſpice
re per peccati recidinanonẽ᷑.ſʒ re
cto tramite penitudinis perficere
iter in ceptũ.Sic eniz ꝑueniet ad
montem eterni gaudij in quo bñ
placitum eſt deo habitare cũ ſan
ctis. Sed ſi anima miſera retro
reſpiciat per deſideriũ ⁊ affectum
rerũ mundialium vertit᷑ in ſaleʒ.
⁊ efficit᷑ terra ſterilis in qua nullũ
viride penitus ampli naſcit per
tinens ad virtutẽ.pᷣs. Moluit ter
raʒ fructiferã in ſalſuginẽ. Ergo
non eſt reſpiciendũ retro per de
lectationẽ peccati.poſtqᷓ;ᷓ receſſi/
mus per pniam a peccato.qꝛ hec

de nimis abhonet. vnde Alugu. ng.

ad quẽdã comitẽ.nullũ ſcelus co
ram deo taʒ abhominabile fit qᷓ
pꝛeterita peccata vnicuiq; veſtrũ
dimiſſa reminiſcendo gaudere ⁊
inde exultare.
De Religioſis.
Sti ſunt viri potentes.
Señ.vi. RNirtꝰ potctia
ſen foꝛuindo in hõie co
gnoſcit᷑ ⁊ mẽſurai per agreſſuʒ ⁊
obtẽtũ alicuius difficilimũ.nam
vincens ⁊ ſuperans debilẽ ⁊ iner
mez ñ cenſet᷑ foꝛtis ſʒ pꝛeualens
contra foꝛrem ⁊ munitũ hic pꝛo
bus nũcupat᷑ ⁊ audar. vt patet ð
Danid contra Goliaz. Spiritna
liter inter omnia mũdi difficili/
ma obtinenda generi humano?

14 .
U

6a. Yltmaßa

nm
e ns aces Sed Nmt

vürmcpiantſleefe⸗
Cleoziobieiuntiehe
tsergogeumildlente
Crporglduofehgs
derdoshoitihm A n .
Itcleeftagle⸗ vemi
Naſcdn d enengiurr
gliindinenertlan npean n
letde venioreigeſs gun den⸗
pentescamisrollpnen fan⸗
Gtiaten ewmnteptand
tepaupenuumn rolnenun
Cantornegmntes clunze
piam tenertobecſnnin bie
Goſous tut tagles ndem
e ſun duune contenpetione

haunvnt eipentan.

n Regi nrbrnwe
Cnducdecenciſetz n.
clenkmdeniniſtntun
Geenocmim wun 1
Bethleezrodr wen d
fſſoniſtmiſocturrämen
Geciumaranregelinern
yſc; d li eun me
iſerantAnon onteil un
ſionenobhoſibta. Sdde
ſoteoaguam itmn dentann
Nuld nlunenliydbare
lbaltemnde gi
mppulo Semiin
Uigldeenct lenine⸗
d H 1 N
n rfſen kigcin

Mhons mir
Wrislgith
1 wdnää
WmN/N.
miertiwli e
wePteriileftch
urt NENNCdNi
ANd NNrit
(dNetäne
Ab

GS

ſaera Icriptſra. Ad ſſlam eniz ex lij qui ait. Nade ? vende omnia q̃

natura nõ poteſt attingere huma
ne mentis acies. Sed dininuꝰin
funditur captiuantibus pꝛopꝛium
intellectuʒ ĩ obſequium xpᷣi. Re
licus ergo granaminibus mũdi⁊
coꝛpoꝛalibus rebus que ſuis pon
deribus ſpiritũ trahunt ad yma.
Intellectus fit agilis ⁊ potentioꝛ
vt aſcendat ad contemplationis
altitudinem:⁊ illam rapiat.vt pa/
tet de veris religioſis qui depo/
nentes carnis voluptatem veraʒ
caſtitatem ſeruant expulſa cupidi
tate paupertatem voluntariam ſe
ctantur negantes voluntateʒ pꝛo
pꝛiam tenent obedientiasʒ. Ni er/
go foꝛtes ſacti ⁊ agiles vt diximꝰ
de ſinn diuine contemplationis

Figu.exhauriunt dei ſapientiam. SFigu

ra.ij. Regũ.xxiij.vbi legimus ꝙ
cum Dauid deſcendiſſet ad con/
ſulendum dominũ ſitinit aquam
que erat in ciſterna iuxta poꝛtam
Bethleeʒ quod videntes tres vi
ri foꝛiiſſimi ſocij ſui tranſierunt ꝑ
medium exercitus philiſtinoꝛum
qui vſq; ad illũ locum eaſtrame
tati erant.⁊ non ſunt paſſi aliquaʒ
leſionem ab hoſtibus. Sed hau
rientes aquam iſtam detulerunt
Dauid quitamen illaʒ bibere no/
luit ſed libanit eam domino coꝛã
omni populo. Spiritualiter.Da/
uid qui deſcendit ad conſulendũ
dominum ſignificat religioſuzʒ ꝗ
relicuis vite pꝛeſentis commodis

deſcendit ad eccuſationem conſi

poſſides ⁊ ſequere me. Hic igitur

ſitit aquam de Bethleez ideſt ſci/
entiam ſacre ſcripture. Bethleez
enim interpꝛetatur domus panis
⁊ ſacra ſeriptura dicitur archa ſpi
ritualis pꝛeſens qui ſcilicet de ce/
lo deſcendit.tres viri foꝛiſſimi.
tres ſunt virtutes iam dicte ſcilʒ
paupertas caſtitas obedientia.
vna queq; eniʒ difficilis eſt:⁊ foꝛ
tiſſima ad ſeruandum. Sed qꝛ pſᷣ
dicte tres virinutes hominem ex/
poliant ab oneribus mũdi facilt
ter perducunt ad ſacre ſcripture
ſenſuʒ.nec valet cõtradicere phi
liſtinoꝛum exercitus.i.temptatio
nes pꝛomouemuũ. MNam his pol
lens virtuuibus nihil habet quod
a dyabolo poſſit impediri. Sed
vide qꝛ aquam obtentam non bi
bit Oauid ſed libauit eã domino
coꝛam pplo.qꝛ cũ religioſus ſciẽ/⸗
tiam obtinet ſacre ſcripture nõ de
bet illam ſibi ſoli aſcribere.⁊ ſibi
tantum bibere cum ſu donũ dei.
Sed debet iſtã effudere coꝛẽ po/
pulo xpᷣiano vt ex illa hibõt ſcitiẽ
tes anime ⁊ hoc t᷑ facere libamè
ſanctũ coꝛã deo.ſ.ſciam a deo ac/
ceptam audienithꝰ impartiri.alio
quin diuinam incnrreret indigna
tionẽ᷑ ꝗ diuinam ſciam petentibꝰ

denegaret.vnde glo.ſup illo enã Glo.

gelij.Qui gratis accepinis gratis
date ſic dicit.Qui ſcitiam a deo
gratis acceptã dare ↄtemnit in ex
tremi iudicij examie a deo mere

vV £

Religioſi.
bitur merito maledici qꝛ maledi columba ſimplicltas. Iſte nãq; ſuiun –
ctus diſpenſator auarus cuiꝰlar/ non obſtante ꝙ natus ſit mũdo mppehl. nae a
gus eſt dominus. carne ⁊ ſanguine cui quidẽ mun giſmcs ſſeſi i
B Tpoliani metunica mea do xpᷣs odioſus eſt.nihlominus ſentoctlomn er⸗ n
e can. v. Signum magni poſtpoſita mundi a ſuoꝝ ꝓgeni/ Nerwant nnnitzn
amoꝛis eſt quando quiſ toꝝ facultate expoliat ſe volũtate leen ſt l
veſtem pꝛopꝛiaʒ extrahens ami/ pꝛopꝛia ⁊ illam tradit in manus N mnundepn un 1
co ſuo ⁊ ſocio donatillam ⁊ veſtẽ xpᷣi ⁊ conglutinaturamoꝛis con ien Lun nithobl iun .
ſocij ſibi induit. Mas quãtũcũq; giutino aia ei aie xpᷣi.⁊ ipe xpᷣus ſt der pbmih eunn
alia exterioꝛa dõaria ſibi mutuo reinduit illũ tunica honoꝛis.qꝛ ſe nilatiodediene. Node *

ditilsommenſpennid han

donent:donũ pꝛopꝛij veſtimenti cũ ĩ iudicio ſedebit.qñ vẽiet mũ H
li Kor, Dericki Cllecn'

ſignum indicat alterius amoꝛis. dũ iudicare iſte ꝗ ſecuiꝰ eſt voluũ 4 RAA
Spũaliter ſignũ magne dilectio tariam xpi panpertatẽ. vñ Gre. g cifliiraeleſenn Ntne
nis inter deũ ⁊ nos eſt qñ ipſe in in omel.ſuꝑ illo vᷣbo.Aos ꝗ re Mlonispepoſttoſtgeticl
duitur veſtimẽto noſtro ſen tuni linquiſtis oĩa. Quiſauis ſtimulo Nguedoottflieſßhllnen.
ca noſtra quaʒ nos illis donamꝰ amoꝛis excitatus hᷣ poſſeſſa relin ulnolg erg ngcll,gid nns
ea ipſũ veſtimꝰ.hec enim tuni querit.illic pꝛoculdubio iudicari gnnosdoctligtacddanci )e
caẽ pꝛopꝛia volũtaſ.Quãtũcũq; am poteſtatem obtinebi:vt ſimł ſcünsſerenin /perunmno
eniʒ amoꝛe xpᷣi expoliemus nos iudex tũc cũ iudice veniatꝗ nũc lickau dGnoi co
bonis exterioꝛibus nihil eſt ilõ conſideratione iudicij ſeſe volun nmuicbobehlonlodecic
niſi nos hoꝛũ deponamꝰaffectũ taria paupertate caſtigat auaſeſun torphrli
Ei quãtũcũeꝶ magne ſint faculta pparuerunt ires viri. tfupkins lt nin
tes ⁊ volũtatem habendi depeoni a SBeñ. xviij. Mon fit me Hadenltſecenulaterbo
mus omnia xpᷣo donamꝰ. vnde tio ſeu cura magna ſi vi noinhhecticnimnct n
Cal. Caſſiodoꝛꝰ libꝛo octauo. Nemo deankt viri.niſi videũt cũ magna herenipgin iitnct i
eſt qui non habet quod dimittat aliq ſtrenuitate.humanũ.n.ẽ vi htiuns gtolcutcdandn i
vniuerſis renũciauit facultatibus ros videre.ſed cũ v tutibꝰinſoli Pelbereterflielnndlangd
mũdi quiſꝗs affectuʒ poſſidendi viros videre admirationeʒ alan Pinopneoſnentunn
Gigu.eas radicitus amputauit. Figu.i. cit. Jõ nõ è in caſſũ dictũ ꝙ ap ſencrdeigtnes ans
Reg.xviij. Abi legimus ꝙ Jo / paruerũt tres viri. ſ. Abꝛae qꝛ in op niror therentmn
nathas exuit ſibi ipſi tunicam ꝓ foꝛma gꝗdẽ aparẽtee:erãt in ange uiheoulpne iſne nmne
pꝛiam ⁊ donauit eaʒ Dauid ⁊ cõ li. Jõ fuit admiratio. Spualiter Upteo non inntcontuninat
glutinata eſt anima YJonate ani- admirationt᷑ nõ modicã dz indu thobatlonſcslcnngit
me Dauid. nõ obſtante q Saul cere hũana cognitio ꝙ, inter tot tams onatpſenl oalo
pater eius odiret Dauid. Spũa/ aduerſa mũdi viri fligioſi loquẽ ſſirbaielognnin
ilter per Jonatam qui interpꝛeta do de perfectis ⁊ bonis ducãt vi htmnthoniegn pee
tur colũba pulchꝛa ſubaudi pue/ tam quaſi angelicam cuʒ ſint ho itgnerögftde Nonn

rum religionem intrate. Cui'dr mines. Cum eniz totus müdus ſn erda del llee

n rt cdieti
uni at nuyni

mialſiin

Monn es Nrl.
1 Beini Donfnt
Ni mnguft
l aiä dine
Ron NVm
„ rldäid
re CENiN

gu. ti. Figu. Daniel

Religioſi.

poſitus ſit in ruina maligna.i.in
malo igne.ipſi ñ igni vniut. Cũ
eni mundus iſte ſit plenus cõcu
piſcentia oculoꝛum per auaritiaʒ
ipſi ſernant paupertateʒ. Cũ mũ
dus plenꝰ ſit ↄcupiſcẽtia carnis
per ĩmundiciaʒ ipſi ſeruent caſti
tatem. Cum mũdus totꝰ infectꝰ
ſit per ſupbiam:ipſi ſeruernt hu
militatẽ obedienne. Ideo deꝰ de
dit ulis omnem ſapientiã ⁊ ſcien
ei. vbi legun? ꝙ
cij filij ilrael eſſent in captiuitate

babilonis pꝛepoſitus regis elegit

tres pueros ex filijs iſrael.in qui/
buſnulla erat macula.qui pꝰtres
annos doctiligua caldayca ⁊ ple
ni ſciẽtia ſtarent in ↄſpectu regio

⁊ ſic factũ eſt. Et qꝛ nõ erãt cõta

minati cibo babilonico dedlit eis
dens ſcientiam ⁊ pꝛophetiã. Spi
ritualr vita pꝛeſens dicit᷑ captiui
tas babilonis qe muluipliciter ho
mo in ipſa capit ⁊ confunditf᷑. In
hac enĩi vita populus fideliuʒ eſt
captiuus quouſq; a coꝛdis vincu
lis liberet᷑ ex filijs iſrael i.ex ppło
xpᷣiano pꝛepoſitus regis xpᷣii.ſpi
rituſſanctꝰ eligit tres pueros.ſ.pᷣ
dicatoꝝ minoꝝ ⁊ heremitarum
oꝛdines.qui pure ⁊ ſine macula
viuentes non ſunt contaminati
actibus babilonicis.ſ.concupiſcẽ
tia carnis concupiſcentia oculo
rũ ⁊ ſuperbia vite.Loquoꝛ enim
ð perfectis ⁊ bonis qui ꝓfecerũt
in religione nõ añt de hijs q defe

cerunt. Ideo deus dedit ilis do

nũ intellectus ſacre ſcripture.di
dicerunt eni linguam caldaycaʒ.
ſ.ſenſũ ꝓphetaxꝝ ⁊ legis vt ſciant
optime ↄcoꝛdare antiqua nouiſſt
mis ⁊ populũ per viã ducere ſalu
tis. Sed completis.iij.annis con
ſpectui regio pꝛeſentabunt᷑.ſ.q cõ
ſumatis tribus magnis quas ſex
unant perfectionibꝰ.ſ.paupertate
caſtitate ⁊ obedientia.quibꝰ qua
ſi angelis ↄparãt. Ipſi pꝛeter co
ronaʒ que talibus dat᷑ obtinebũt
aureolãdoctoꝝ xpᷣo pꝛeſentati in

157

regno celeſti.vñ Augu.ad moni

cã. Moui inquit non mediocriter
eſſe feliceʒ qui ſe ſalnat dño adiu
uãte. Sed noui multo magii bea
tioꝛem eſſe qui ſecum alios ducit
Altiplicabo ſemen tuum
m ſiẽ ſtellas celi.Geñ.xxij.
Nota ꝙ in celo ſũt ſtelle
fixe.ſ.in firnamento.Sunt.n.ſi
cut clauꝰ in rota ⁊ nõ hñt motũ

aliũ niſi motuʒ ſui orbis.Sunt ?

alie que vocant erratice ſunt pla
nete que aliuz motuʒz habent pꝛe
terq; motũ ꝓpꝛij oꝛbis.Et lʒ iſte

ſtelle ſic mobiles ſint tñ ſuã ĩfluz

tiaʒ ſuper terrã hñt: nec ſuꝑflue
monent᷑ motu ꝓpꝛio.vñ ẽ ꝙ in
terdũ videmꝰ quendã motuʒz va
poꝛum qui videnĩ ſtelle ſed non
ſunt.nõ.n.in aliqua celeſti ſpera
ſunt ſed ſũt infra ſperas actiuoꝝ
⁊ paſſiuoꝝ quãqᷓ;ᷓ appareãt ſtelle

cuius ſignuʒ eſt.qꝛ in ſe mox eua
neſcunt.Stelle aũt vere in perpe

Religioſi.

taũ manet. Spdalr. Stelle celi actio maloꝝ ⁊ paſſio penax. mna

denotãt religioſos quos deꝰi ſuiſ
oꝛdinibꝰquaſi in ſperis ſuus mul
nipliciter oꝛdinauit ⁊ colocauit ⁊
ad plura ⁊ diuerſa officia deputa
nit. Tlliquos.n.oꝛdiĩauit ad ſacre
ſcripture ↄièplationt ꝗ vopulos
inſtruant illos doceant dina mã
data de ꝗbꝰ Daniel.xij. Qui edo
cti fuerint fulgebũt q̃ſi ſplẽdoꝛ fir
mamẽéti ⁊ q ad inſtinam erudiũt
multos quaſi ſtelle ĩi ppetuas eter
nitates.⁊c. lli vᷣo ſunt ꝗ łʒ non
moneant celeſti ↄtẽplatione: mo
nent᷑ tñ cũ hoc neceſſaria ⁊ vnili
actione viſitando.ſ.pſonas ſecu/
lares in tribulationibs plurimis
pᷣbdendo ↄſolanonẽ᷑ afflicuis. In/
ferendo ↄſiliũ deuijs ⁊ reducẽdo
peccatoꝛes ↄfeſſiõibꝰ ſuis. Inter
dũ ct ꝓ ſe ⁊ alijs victũ ⁊ veſtituʒ
ꝓcurando ⁊ multas alias actio/
nes neceſſarias exercẽdo. Hi er
go lʒ hũc motũ hẽant circa terre
na: nõ tñ eſt ſupfluꝰ qm̃ necefſa
ria eſt Martha marie. Sũt eniʒz
vere ſtelle.i.veri religioſi ⁊ hñt i
flueniiã ad bonũ cõmune multa
opera miſicoꝛdie exercendo.Sʒ
vt dicebat ſunt ꝗqdã vapoꝛes ter
reſtres ꝗ vident᷑ſtelle ⁊ nõ ſunt.
qꝛ qdã poꝛant religionis habitũ
religioſi o nõ ſũt.qꝛ coꝛ ⁊ affe
ciũ nec eſt in altioꝛi ſpera ↄtẽpla
tiõis nec eſt in alijs ſperis ſancte
actiõis.ſed ſolũ infra ſperas acti
hoꝛũ ⁊ paſſinoꝝ.i.inter carnem æ
mũdũ v bi nihil aliud inuenit᷑ qᷓ;

ibi omnis actio terminat᷑ ĩ paſſio
nc. Iſti ergo nec vt Maria ſunt
in celo. nec vt Mantha ſunt in
terra. Mam licet Wartha ope
raret᷑ tũ dño miſtrabat. Iſti vᷣo
tales non ſunt ſtelle ve ſed errau
ce:quia nec deo vacant vt Ma
ria:nec ꝓximũ ꝓcurãt vt marta
ſed ſolũ ſibiipſis vt iudas. Et ꝗa
nõ ſunt in aliquo celo fixi cito in
flamati concupilcẽtie igne cadut
ſuper terraʒ ⁊ deficiunt.Figura.
Apoc.vi. Abi legimꝰ Joannẽ vi
diſſe ꝙ ſtelle ceciderunt ſuper ter
ras ſicut ficꝰ qui ſuos mittit gro
ſos ꝗ nullã in arboꝛe firmitatem
hñt dũ ſunt imaturi ⁊ celuʒ receſ
ſit ſicut liber inuolutꝰ. Spũalrꝑ
has ſtellas cadẽtes ſubaudi pſeu
do religioſos quos religio picit
eo ꝙ in religione nullã habeant
