pcti culpa qᷓ; de pnie ſatiſfactiõe
debemꝰ nobis ꝓuidere:vñ poſii
muſ vocaii a deo ſatiſfacere quo
niã ab eterno iudice ſubito requi
remur.Et hora qua noſ neſcimꝰ
vocabit. Nouinimꝰ eni dies ille
magn z amarius ⁊ incertus eſt
qñ tonabit ülud tonitruũ terribi

les ſuper omnes operatoꝛes ter/

re ⁊ diſpenſatoꝛes dininitheſau
ri excludens omne expectatiõis
tempus ⁊ nullus poterit ſe abſcõ
dere. Nam ſicut ſolet iudex tinba
pꝛecõis ↄgregare gentes. Judi
caturns reũ vel latronẽ ſic faciet
xpᷣs veniens iudicaturus mũdũ

Sig. Figura.lpoc.x.vbi beatus Jo⸗

Humilitas.

annes vidit angelum tenentẽ pe
demvnũ in mari ⁊ alterum ſuꝑ
terrã virentẽ ꝑ vinẽtẽ in ſecula ſe
celoꝛum ꝙ amplius non eſſet tẽ
pus.ſed ad vocem ſeptime tube
conſuamarentur omnia ⁊ ifra ca.
xx. Jo. ſubdit. Et mare inquit.De
dit moꝛtuos ſuos.⁊ moꝛs ⁊ infer
nus dederunt moꝛtuos ſuos qui
in eis erãt.Spiritualis expoſiiio
plana eſt. Mam intonante domi
no per angelicam tubam vocem
illam terribilez. Gurgite moꝛtui
venite ad iudicium excluſo dam
nationis tempoꝛe: congregabun
tur oẽs qui moꝛtui ſunt in pꝛopꝛi
is coꝛpoꝛibus reſurgendo. vnde
Criſo.ſuper pꝛima ad coꝛ.xv.ve
re vox magna tube terribilis cui
omnia obediunt elementa que
petras ſcindit inferos aperit poꝛ
tas ereas frangit vincula moꝛtuo
rum dirrumpit. Et de pꝛoſundo
abyſſi animas liberatas coꝛpoꝛi/
bus ſuis reddit. Mec antem citi/
us cõ ſumabuntur in coꝛpoꝛe qᷓ
ſagitta tranſeat in aere dicẽte apo
ſtolo .in momẽto ⁊ in ictu oculi

Eſtimõia tua credibilia
1facta ſũt nimis pᷣs.xcij.
gluto bñ fceã ſua faceret
ſi comedẽs ⁊ bibẽs ĩ taberna ta
bernariꝰ nõ notaret quid come/
dit ⁊ bibit. Sz vlgo dẽ vnũ cogi
tat gluto:⁊ aliud tabernariꝰ. Co
gitat.n.gluto bñ comedere ⁊ me
li us bibere.Sed non cogitat vñ

ſoluat.putat.n.tabernariũ ſeduce
re. Ille vᷣo oĩa in ligno ſignat qð
eſt in duas partes diuiſum.quaꝝ
vnam partem apud ſe retinet ta
bernarius. Alteram vᷣo gluto. ⁊
in vtraq; taliat ⁊ ſignat᷑ vno ictu.
Spũalr bene contingeret pecca
toꝛibus abutentibns delicijs ⁊ di
nicijs hnius ſeculi.Si deus faciẽ
ſuã auerteret ⁊ nõ exigeret ab eis
rationẽ ⁊ nõ ſignaret peccata eo
rũ diſcutienda in die ratlõis.Sʒ
vere vnũ cogitat peccatoꝛ:⁊ alið
diuina iuſtitia.Conſiderat pecca
toꝛ.tm̃ gaudere cũ mundo dicẽs
vt in.pᷣs. Non videbit dñs neq;
intelliget deus Jacob.ſed ſpſe de
cipit᷑. qa oĩa aperta ⁊ nuda ſunt
oculis eius.pᷣs. Imperfectũ me
um viderunt oculitui.ꝛc.Sigura
Apoc.xx.v bi.Io.vidit. Et eece
aperti ſunt libꝛi.⁊ iudicatũ eſt de
oĩbus ſecũdũ ea que ſcripta erãt
in libꝛis Spũalr ſubaudi ꝑ hos
libꝛos tã peccatorum ꝓpꝛias cõ
ſcientias q; multas alias creatu
ras:peccata in futuro iudicio iu/
dicantes ⁊ peccatoꝛes accuſãtes
ac etiam conuincentes.quoꝛuzʒ te
ſtimonio nõ erit poſſibile ↄtraire
ñ Criſo ſuper Haith. Accu/⸗
ſat peccatoꝛem pꝛopꝛia conſcia
quã polui creatoꝛ quem offendit
culpa quaʒ cõ miſit diabolus cni
ſeruiuii.ſeriptura quam trangreſ
ſus eſt. creatura qua abuſus ẽ tẽ/
pus quo expectatꝰ eſt. Totigit᷑ te
ſubus qnomodo valebit quis re

Iudidiũ ultimũ.

ſiſtere:quod ſi ad excuſandã ex/
cuſationẽ in peccatis laboꝛet cõ
uincet illũ dũs di. Nõne hec cõ
dita ſunt apud me ⁊ ſignata in te
ſtamẽto meo.tũc obmuteſcet pec
catoꝛ.pᷣs.muta.ſ.l.do.
Rolclte euz in tenebꝛas
p exxerioꝛes.Matth. xxv.
Solet iudex poſtq;ᷓ con
nictꝰ eſt reus de maleſñicio vel de
alio ↄmiſſo crimine quo merito
moꝛi debeat.ferre ſupꝑ illũ coꝛpo
ralem ſniam qua lata paratus eſt
miĩſter moꝛt reũ ponere ſup cur/
rum vel beſtiã. imponẽſq; ſuper
ipſũ ſigna criminis ſui ad eiꝰcon
fuſioneʒ:vt pʒ de his qui condũt
falſa inſtrumeta aut ſabꝛicant fal
ſam monetã:qꝛ fixa illa poꝛtãt ſu
per veſtimenia vt oẽs poſtiniꝗd
cõ miſeruni intueri ⁊ tali mõ du/
cit᷑ ad patibulũ.Spũalr. Iſte mo
duſ ſeruabit in extemi iudicij ma
gno die.Et hec oĩa beatus ꝗo.ſi
guralr vidit. Mam ↄnicto pecca
ꝛoꝛelſuſſicienter per teſtes legiti/

mos vt ex ſuperioꝛibꝰ patet: dñs

ꝓferret vltimã ſnĩiam,di.Oiſcedi
te a me ma.in ignem.e.ꝗ.p.ẽ dy.
⁊ an.eius.Ziaduerte lectoꝛ ꝙnõ
dicit ꝗ paratus eſt vobis ſed dia
bolo.Sed cũ tũ dicet benediciis
pereipite regnũ quod paraiũ eſt
vobis qꝛ certe deꝰ mortẽ non fe/
cit.ſed peccatoꝛ miler ſequt᷑e dia
bolũ ad illũ acceſſit. Juſtis voꝑ
ſuam gratiã regnũ ð dit.hoc pꝛo

tanto dictũ ſit.vt noſcamꝰ deum

perhunc niimn een⸗

ngregitie ererln liſxen⸗ —
Sopeilutanesuntis 440 „.
uern Apoc r⸗Linenes4
ure wntdecunch eonzden un
leponetur perbeſlindclt n
ſone cicondltonbs iu, an
Ns ign Dpor rriſ rtilegl ber
ngeluo ant brao Jo. en ue
ſicidbioinatone meana
pet ritint/ Jor nulan o
heſerbettum ben; αα
conuer. Atmudr
cklaomot paoelad a
hngriigte hebene do urret
iwcinmenn osdnon meet
nhrlone Ain fnt ei wehett
Dſrhni Beblonnann knchue
EKhomitoni ent d eneni
banclperdeſiſicn moei⸗
Keignerealhiggens denen
bitalenacboiedon er
ſehianoniſchtnluf rde
onlſaſontnahn hee Aat

5 inein
intbgigd
m Wnini intnti
in aninfnlpt f
huris wli

d5ri Ooiilt Pen
1 ntincneniivcie,t
„ d Lder irdensz
rdnidt an r
a weiicener derletel
Hõ
n Kilimdtl
õ

ie
rt tma Andruyn

Iudiciũ ultimũ.

nemini cãm eè dãnationis muli
tñ eſſe cãm ſalutis.ſ.oĩbus ſaluã
dis.data igit᷑ ſnia tam ſeua.pᷣſto
erit miniſter moꝛiis ad ſuſcipien
dum reũ.hũc miniſtrũ vidit bea
tus Jo.i fig.Ipoc.vi. Ecce ingt

equus pallidus. Et ꝗ ſedebat ſu/

5õ

C1 Sedci itnnnt
à e aimprni
ſensett minn

5 ſeNc

— *

bhallin u

SE N

per illuz nomẽ uli moꝛs ⁊ infer
nus ſequebat᷑ eum. Spũalr ſub
audiper hunc militem diaboluʒ
congregãtẽ exerciiũ ſuũ.ſ.demo
nes velut aues famelicas ad ca/
dauera.Apoc.xix. Oẽs aues ſa/
turate ſlunt de carnibꝰeoꝛuʒ dein
de ponetur ſuper beſtiã ad etꝰcõ
fuſionẽ cũ conditionibus ſupꝛa/
dictis.Sigu.poc.xvij.v bi legit᷑
ꝙ angelus dixit beato Jo. veni
⁊oñndã tibi dãnationẽ meretriciſ
magne ⁊ vidit inꝗt Jo. mulierẽ
ſedentẽ ſuper beſtiam habenteʒ
capita.vij.⁊ coꝛnua.x. Et mulier
erat veſtita auro ⁊ pᷣcioſis lapidi
bus ⁊ margaritis ꝛc.habens po
culũ aureũ in mann ſua plenum
abhominatlone: Etin fröte eiꝰ
nomen ſcriptũ Babilon magna
mater abhomiationũ terre.Spi
ritualr ſubaudl per beſtiã ſic mõ
ſtruoſã deſignare culpã que mõ/
ſtruoſa c.⁊ aliena ab oĩ ſpẽ boni.
per.vij.capita no.vij.capitalia vi
cia que ↄmiſla ſunt in culpa.hec
eni ſunt mala que poꝛtabũt ſecũ
rei in ſignaculũ punitionis eoꝛũ
per mulierem vo ſedentez ſuper
beſtiam indutã pᷣcioſis veſtibus
ubaudi partẽ ilam humane na

ture dãnate ⁊ ſuis exigentibus de
meritis demonibus ſociate.quã
deus oꝛnauerat viriutibꝰ pcioſis
ſ.vt memoꝛia voluntate intellige
tia.viſu auditu ⁊c. Et ingrata coꝛ
ſuũ impleuit fetoꝛe ⁊ manus ſuaſ
nequiſſima operatione ⁊ volun⸗
tatẽ ſuam duriſſima obſtinatiõe.
cõtẽnens pniam agere de pecca
tis:qð ſuper oĩa fetidũ eſt atq; fe
dũ in conſpectu dei. õ huiꝰ fe⸗
toꝛem ad ſui confuſionẽ ſecuz in
eternũ poꝛtabit cuzʒ aculeo pnie ſi

ne fructu.Eñ Zlug.ð fide ad pe. Au.

In fnturo. Et ſi erit ſtimulus pe
nitudis nulla erit tñ coꝛꝛeciio vo
luntatis a quibus inculpabił iniꝗ
tas ſua vt nullatenus poſſit diligi
aut deſiderat: iuſtitia ꝑ.x.coꝛnua
q̃ in beſtia eſſe audiſti. Nota pe/
nas quas eadem culpata nã paſ
ſura eſt in gehenna quas beatus
Gre.exponcs ulð Matth. xxv.
ꝓicite eũ in.t.e.enumerat. In in·
ferno erit frigus intolerabilis.fe/
toꝛ ipoꝛtabilis.tenebꝛe palpabileſ
flagella cedentiũ.hoꝛꝛenda viſio
demonũ.conſuſio pctõꝝ.deſpe/
ratio oium bonoꝝ.Erit moꝛs ſi/
ne moꝛte defectus ſine ðfectu qꝛ
moꝛs ſꝑ incipit ibi.Et defectꝰ ne
ſcit deficere. Si ergo bñ cõputa/
ſti ſunt.x.ↄputatis tñ vltimis ꝓ
vno qꝛ hoꝝ eſt vna ſnia q̃ eſti pe
nis fine carere. Sic mulier hec
dãnatoꝝ caterua ſimł cũ miſtro
moꝛtis ducet in abyſluʒ vanatio
Mis eterne.Apoc.xx. Infernus e

ð

moꝛs miſi ſunt in ſtagnuz ignis.
Et hec eſt moꝛs dupla.ſubaudi ꝑ
infernũ ⁊ moꝛtẽ demones ⁊ ho⸗/
mines ĩpios. Ibi eni ſimul corã
pꝛincipe ſuo diabolo perſoluent
de malis operibꝰ qð paſſuri ſunt
Gre. Gre.in moꝛa. Tuc edax flãma
ↄburet aqs nũc delectatio carnal
poluit. Zunc infinitũ patẽs bara
trũ inferni deuoꝛat quos iaʒ vis
elationis exaltat atq; ꝗ qð nõ lʒ
ex vitio voluntatẽ hic callidi per
ſuaſoꝛis expleuerũt.tunc cũ duce
ſuo repꝛobi ad toꝛmenta ꝓueni
unt. hec Bre. Et ſic pʒ qualr me
retrix miſera auerſa a ſuo creato
re eterna gehenna confuſa ma/

nebit.
De iuſtiua.
Irga tua 2 baculus tuꝰ
v ipla me ↄſolata ſumpᷣs.

xxij. Mot. ꝙ hũs equuʒ
vmbꝛoſũ ñ ẽ ituto.qꝛ ſi cõtingat
hoſtes inuenire: cupiens euzʒ ad
vnã partez ducere fugit ad aliam
2 vᷣſuo inimicos. ſi viderit lignũ
arbitrat illo ſerpẽtt᷑.ſi videt acer/
uũ lapidũ putat eſſe leonem. Sũ
mnũ igit remediũ eſt ſuper latera
eius:ſemꝑ virgã tenere erectam
realr eũ percutere:vt plus time
at virgaz q; fantaſmata illa. Spi
ritualr hoies huius mũdi ſũt ꝓ
ni ad oẽ peccatũ ⁊ pigri ad bonũ
exercendũ. Si vident lignuʒ cru

tranſire arbitrant᷑ leonc iõ fugiũt
ad oppoſiũ ad peccata ⁊ miſerã

Iuſtitia:

cis qð debent imitari ⁊ iuxta illõ

aĩam ducãt ad pᷣcipitiũ. Ideo ſũ
ma cũ diligentia dʒ pꝛelatꝰ vel iu

dex virgã iuſtitie punitionis ſup
delinquentiũ latera paratã hfe.⁊
vbi videt culpã cõ mitti nõ dʒ pi
greſcere ĩ punitionis remediuʒ ſi
vult ſubditos triũphare de vicijſ

Señ.de clemèna in conipiendo Se.
ingꝗt tria lex ſequtaẽ q̃ quibetre

ctus pꝛinceps ſequi dʒ vt aut eũ
quẽ potuit emendet:aut pena eiꝰ
de cetero melioꝛes efficiat:aut vt
ſublatis maliſ ſecurioꝛes ceteri vi

uant. Figu. Exodi.xvij. vbi legi/ Fig.

me cũ Amalech agreſſus eſſet
filios iſrł. oyſes aſcẽdit i mõ
tẽ tenens manu virgã quã cũ ele
uatã teneret ppłs vincebat ilrael
ſupabat Amalech. Quz vo vir
gã ðᷣponeret ſuꝑabat ppłs ⁊ ama
ſech vicebat:qꝛ tũ manꝰ Moy
ſi graues erant nec poterat illas
erectas ſemp tenere ſuſtẽtabãt ꝑ
Marõ ⁊ vr. Spũalr ꝑ Amalech
ꝗ iterpᷣtat gens bꝛuta.ſubaudi vi
cia ⁊ pctã per q̃ hoĩes potibꝛuta
les nũcupãt᷑ q; hũani.HNã cũ hõ
ſupabit ↄpat᷑ leoni cuʒ inuidet ſer
pẽti. cũ iraſict᷑ cani ⁊c.Ygit ama
lech iuadit ppłʒ iſrael: q pctã di
uerſa iuadũt ppłm xpᷣi in caſtris

.i. eiuitatib vel religionibꝰ vlꝗ

buſcũq; alijs colegiis vbi ſualci
uin vnitas aut regulariſ obſᷣuãtia
hec gẽs bꝛuta ⁊ lubꝛica ſuo moꝛ/
bo ↄtagioſo plurimos pditniſi ſi
bi obuiet iuſtine diſciplia. Ande
Caſſio.ſuꝑ ps.xxviij.inigtas ꝗp

Pnn uſtte dicctr⸗
A leſtte lcginn.

finc dennloglk lu

Nodz nol tenſs iid in
eſepentd tenor. Hitlna K.
Ctenſtentpginulm den

crtt oNeciscliiltlatts e⸗

ynedentiotlaſctornen .

eg i niio dhrciadn NXe

cKoeranonedNti de
neäirniai dter nan an
brseſtgad/tin /1ar
ne Resprir tls ma Ka
gnectogurtmen occ nrue
gnomoti cfuc'nal n r
Egauiertochlene et cra
tcRvanrziacteneds. nmte
Woa nugo bigens nan
Anntns kedlins Dat dnd
mrcdoe peri cth w er n
Unnorbon'ſttupecnonz
thitfmno'gu –
nmn,cl'rldgidiihrin n
Upuigniſunt gornn
htigtsspartncisgin n
intlcitledpanience

Encdeunendmda Bal n

.

*
5
.

Kpbein noꝛ bich KNHt

A. , £
Iuſtitia: 83
Al, Mcä lenn pe moꝛtaliũ moꝛe putredis ſine ſapiens de quo dictum eſt. Coꝛꝛi
othe rt e e

—————

Lam memſimmunn
mn m d

MI Yd Snithpiet
an Ai Neeitt
WIIN EsNigidt
nuinnt pͦ tludr in
iirr cnin ront
ri n c tte

icene Ne

na emsinhtnd iiteik

4 Arite. SNüdt An
an gen medoaſchut
i wNNitNNH
am äüli tin
õü

ſine vagaret ſi eã medicinalis in
crepatio minime feriret.dʒ igitur
Hor. i.liudex vel pꝛelatꝰi mõtẽ
iudicialis punitiõis aſcẽdere:vir
gã coꝛeciionis eleuatam tenẽdo
⁊ cũ culpa exigat delinquẽtibꝰnõ
doꝛmiat iuſtitie diſciplia.Sic eni
fugabit populũ Amalech.l.mo/
res pecuduũ ⁊ brutales. Sed no.
ꝙ dꝰ Moy. ille ꝗ tenet virgaʒ. i.
aſſũptꝰ de aquis qꝛ iudex vel pᷣla
tus dʒ moꝛibꝰ coꝛꝛuptis pꝛaui
be eſſe penitꝰ remotꝰ. Nã ſi i pec
cat exiſteret pctã nullaten abhoꝛ
reret.Comedẽs eni alea alterius
comedentis illa feioꝛt non ſentit
Sic ꝗ ĩ vitio adhuc iacet viciũ

Ber. alteriꝰiudicare nõ audet. Ber.li.

ij.de cõſideratione.Hudi inqt cã
ticũ meũ vnicũ ſʒ ſalntare.mon
ſtruoſa res eſt gradꝰ ſũmꝰa aius
infirmꝰ?. Res pria: ⁊ ligua yma.
ligua magniloqua:⁊ manꝰoccio
ſa ſermo mult? ⁊ fructꝰ nullꝰ. vul
tus grauis:⁊ actꝰ leuis: caput ca
num:⁊ coꝛ vanuʒ.ſacies rugoſa.
et lingua nugoſa pigens aucto/
ꝛitas. ⁊ nutans ſtabili tas. Hec
Bernardus.verũ eſt ꝙ lʒ iudex

ſeu rectoꝛ bonꝰſit ⁊ a peccatornuz

brutalitate remotꝰ graues nihilo
minꝰ man“ꝰ ei videni delinquẽti
bus.pauci eni ſunt qbꝰdulciſ ma
nus punientis apareat.ocs eni iu
ſtitiam diligũt ſed pauci ſunt qui
ſubire velint iuſtite diſciplinam.
ꝛeggoꝛius in moꝛ. vbi eſt iſte

uerſos nil eſt alið

pe ſapientẽ ⁊ amabit te. Quis.n.
facile inuenit:ꝗ velit repꝛehendi:
Ideo niſi manus ſuſtenteinr coꝛ
rectoꝛis nõ põt plene per ipſũ in

ſtitia exerceri.duo eniʒ ſũt qui de

bent ſuſtentare manus pꝛelati in
vtroq; collegio. Mam manuſpo
teſtatis ſecularis debent pꝛotege
re nobiles ⁊ populares manꝰvo
pᷣlati in religiõe pꝛotegere debẽt
magiſtri ⁊ bachalarij.quod ſi fi
at leuiter fugatur Amalech ⁊ ſu/
perãtur vicia ⁊ peccata.Sti auteʒ
econuerſo diabolus vincit om/
nes. Ideo animaduertant ſuſti/
nẽtes reos ⁊ illos i ſuis erroꝛibꝰ
defendentes: quoniam hic infa/
miam ⁊ in futuro incurrent ge
hennam. Ende Leo papa ⁊ po

nitur in decreus di.lxxxvj. Sacit

tis pꝛoculdubio culpam h ʒ ꝗ qð
pᷣt coꝛꝛigere negligit emẽdare ⁊
negligere cuz poſſis ꝑturbare ꝑ/
qᷓ; fouere. Nec
caret ſcrupulo ſocietaus oculte ꝗ
manifeſto facinori deſinit obuia
re.⁊ pꝛimus gradus innocentie
eſt odiſſe nephanda: ⁊ late pan
dit delinquentibus adituzʒ ꝗ lun
git cum pꝛauitate conſenſuʒ ⁊ nil
pꝛodeſt alicui non puniri pꝛopꝛio
qui puniẽdus eſt de alieno pctõ
Oli eſſe ſicut leo ĩ domo
n tua.Eccliaſtici.itij. Leo
eni dr eẽ foꝛtiſſimꝰ inter
oia aialia ⁊ a nullius pauet in cur
ſu verũtamẽ ſeuenitate eius inter

Leo

B

dů temperamenta parcit pꝛoſtra
tis. Spũ aliter licet rectoꝛẽ ferita
te vti opoꝛteat illa tamẽ eſt ꝓ lo
co ⁊ tempoꝛe temperanda. Maʒ
ferox qᷓ vicia ⁊ dulcis erga perſo
nas vt adimpleat illõ Augu. di⸗
ctum in regula.ſ.coꝛꝛige cũ dile/
ctione hominũ ⁊ odio vicioꝛum
Señ.vn Señ.iĩ li.de moꝛibꝰ. Nemo
inquit pꝛudens punitqꝛ pcim cõ
miſſum eſt. ſed ne peccel. Res
n.optima eſt nõ ſceleratos extir/
pare ſed ſcelera. Jõ debz quilibzʒ
rectoꝛ ſuaʒ tempare iuſtitiã ⁊ fra
Fig. gilitanim cõpati ſubditoꝝ.Figu.
Judicũ.xiiij.vbi legimꝰ qð Sã
ſon mel innenit in oꝛe leonis quo
auſto ⁊ comeſto ꝑcuſſit philiſte/
os.Spũaliter Sanſon tuc inne
nit in oꝛe leonis mel qnando ſub
ditus innenit in oꝛe pꝛelati pr̃nã
coꝛꝛeciionẽ depoſita feritate. Jõ
delinquens ſi dulcedine ſe perci
pit admoneri vnde puniri ſe no
uerat nõ ĩmerito debere cõ foꝛta
tus ſuperioꝛis dulcedine agredu
vſtia ⁊ peccata ⁊ tanto foꝛtius ea
ſuperat q;to ſibi videt liberiꝰ age
re q illa ex pꝛopꝛia voluntate nul
Gre.la pena cogente.vnde Greg.in
paſtoꝛali caplo.xxxviij.Nõnũqᷓ;
ꝗ inter flagelloꝛũ duricieʒ rema
nent incoꝛꝛecti dulci ſunt admo
niuione mulcendi. Hã pleroſq;
cruciamenta nõ coꝛꝛigũt ab ini
quis actibꝰ leuia blädimenta cõ
peſcũt qꝛ ⁊ egros quos foꝛiis po
tio curare nõ valuu ad ſalutem

Inſtitia.

Pſtinam tepẽs aqua reuocaui.
Momni oꝛe q̃fi mel dul
coꝛabit. Eccle. xlix. Mo.
in oi medicinali poti/
one vt plurimũ ponit᷑ mel.ꝛNam
multe licet herbe ſeu radices piʒ
ſanãdi hẽant tãta ẽ eoꝝ amarim
do aliqũ ꝙ ſñi poſſet ipᷣas eger ac
cipe niſi dulcorataſ mellis cõmi
ſtione.Spũalr ois coꝛꝛectio fra/
ternalis licet de ſe bona ſit ad ſa/
nandũ aiaʒ peccatoꝛis:nihilomi
nus nõ põt bene recipi ⁊ ſuſtine
ri ab egroto.i.a fragili peccatoꝛe

niſi miſericoꝛdie dulcedine tẽpe/

ret᷑.hs. M'iſericoꝛdiã ⁊ iudiciuʒ
cantabo tibi dñe. Debet igit pꝛu
dens pꝛelatus cõdeſcendere ad
ſubditos clementer ⁊ ſeueritateʒ
dulcedine dũ expedittemperare

zrnineuſglietn e 1

„
„2

. H c E
ihneſcngentſi

6ſtpecore ſtäin in.
cnis mannatuecn

Enumctaseir
d mMlcleignd n i
ibierinigt
betbunencpitaend de
mllino nſirnun hmcic n
fumovcltent d0s el
sOlepeniitonnts itsnin
hjrroonus vedon n ſncda
Wieleekitaithiinndi ,ana l
paum ſaldoſimol entn
WWNo; Onitlieroerali ne &

Figu.i.reg.xiiij.vbi legimꝰ ꝙ go Sig. nm baud is e

natas obtenta victoꝛia cõtra phi
liſteos inuenit mel ⁊ ſumitatẽ vir
ge quã manu tendebat intinxiti
illud. Spũalr Jonatas interpꝛe/

tatur columba ⁊ denotat rectoꝛeʒ

qui debet eſſe erga ſubditoꝛũ ſuo
rum cuſtodiam ſtudiolſe ſolicit

⁊ pꝛo ipſoꝝ ſalute dñm interpel/

lare continue. Aſa.xxxviij. ¶la/
mabo ⁊ meditaboꝛ vt columba
Igit iſte dʒ ſumitatẽ virge.ſ.coꝛ/
reptionis.⁊ iuſtitie ſublimitatem
mele miſicoꝛdie linire. Tunc.n.
fiet me dicina ſalutis ſi ex miſeri

coꝛdia ⁊ iuſtitia vna reſultet pono

Añ Gre.in moꝛalibꝰ.Miſceda Sic. lſpcliqct geer er⸗
eſt ingt ſeueritas lenitati faclẽdo

um dveſ a nad A1 a

cpvrinivni ar n
iig nininil,she
ftntenl ninne ane ihr
Waslecbenn ncondenöci wen
nähiochusn den Ang
mopancit Djellner wi
Mreftnmloceemion n
Warcopus nintlngalt den

.

Mlliſaceesſgneſctanpei n

Lanegnchfennolnr we
eque damer ſone win

Wlc loguaiſgnont, 3

Bibaretngs diten r⸗
eſeenſelnoi nn ner

3*

Ltr tunn
. nazez,.,,
b ſ aueſi
* dalick
ah een et n
Qα lchelpe
t rrinn
( DCNNRtG e,,,.

Gd
2 1 „

m rtwlii r
M DaGdNNY1ii
mN erwte
ni Klgti nlnd
umrbndcön
Ewmn ndtlonitte:
Le Einm erdedn mn
en klSyenk Nongwotnen
gri mCINddNdk
ma ackeg än
Ne Wwinn flitir
”sl

e Ministltlin

Ira.

quodam ex vtraq; temperamen
tũ.vt nõ multa aſperitate ſoluant
ſubditi.hoc nimiꝝ ũla tabernacu
li archa ĩ qua cũ tabulis ſimł vir
ga ⁊ mãna erat ſigniſicabat quia
cũ ſacre ſcripture ſcia boni recto
ris ſit pectoꝛe ſitct in ga coꝛꝛe/
ctionis manna dulcedinis.
De Ira.
Enaribꝰ eius ꝓcedit fu/
d mus olle ſuccenſe. Job
xlvij. Ola feruẽſ ad ignẽ
habet hanc pꝛopꝛietatem qꝛ ſi in
tra ullã nõ niſi vnam fabam eſſet
iſtam pꝛoduceret ad os. Neʒ ad
os olle veniũt omnes feces in il
la retentas que dum nõ feruebat
quieſcebãt ei ⁊ ĩ interdũ feruet
ꝙ cum feiuidis ſimul emittit pin
guedint. Spũaliter per olã igne
ſuccenſam ſubaudi perſonaʒ ira
pꝛenẽtam queſi quicq; mali ſcit
ifamic pꝛoximitotũ oꝛe ꝓfert qᷓ;
tũcũq; minimũ illð.⁊ oẽs feces

ſ.blaffemie vł iniurie que tẽpoꝛe

quietis latebant in coꝛde nõ ſolũ
oꝛe.ſed mẽbꝛis oibus ira domi/

Gre.nans pandit Gre.li.vi.moꝛ. Ire

inquit ne ſtimulis coꝛ accenſum
palpuiat.coꝛpus iremit.lingua ſe
impedit.facies igneſcit exaſperãt᷑
oculi.⁊ nequaqᷓ; recognoſcuntur
noti.oꝛe quidẽ clamoꝛẽ foꝛmat.ſs

intus quid loquat᷑ ignoꝛat. In qͥ

itaq; iſte ab arepticijs differt qui
actionis ſue ↄſcinõ c᷑.h̊ Gꝛego.
Sicut ergo olla q̃ ad ignẽ piguia
cũ fecibꝰemittit ſic iracũdꝰſimul

89

cũ veris falſis pꝛomit.Figu. Je.i. Sig.

vbi dictuʒ fuit ipſi ꝓphete.Quid
tu vides. Je.Et ipᷣe ollam ſuccen
ſam ego video a facie aglonis.Et
in eodẽè itẽ interrogata ꝗd tu vi/
des.Et ille virgaʒ vigilantẽ ego
video.Et dñs ad iũllũ vñ vidiſti.
Spũaliter ſubaudi per ollã igne
accenſam hoiem occupatũ ꝗ ve
rũ nõ valet diſcernere carẽs lu/
mine vᷣitatiſ.pᷣs.ſuꝑcecidit ignis

2 nõ viderũt ſoleʒ. Et Cato. Ira Cato

impedit animũ ne poſũit cernere
verum.ſacie itaq; verſus aꝗlo/
nẽ eſt ex parte diaboli qui eſt rex
aquilõis.Daniel.xi.Eſt.n.diabo
lus ſemꝑ ira plenꝰ:⁊ oĩo iplacabi
lis.ſed vide qꝛ ſuꝑ illũ diuina ſen
tentia ſemꝑ vigilat parata ↄfrin/
gere pctõꝛẽ: niſi depoſita ira pe/
nit?mãſueſcat.pᷣs. Miſi conuerſi
fueritis gladiũ ſuũ vibꝛabit.
Ir grando ſpũs ꝓcelarũ
n pars calicis eoꝛuʒ. p̃s.x
Eſtiuo tꝑe grãdines fre/
quentiꝰaggregant q; iemali.Rõ
eſt qꝛ per caloꝛẽ fit atractio vapo⸗
rũ a terra ſurſũ vſq; ad quãdam
geris altitudinẽ: ad quã ſolis ver
beratio nõ attingit.⁊ ibi vapoꝛes
illi nimia ingelati frigiditate: gra
uioꝛes fiũt ⁊ ipetuoſe deſcẽdẽtes
virẽtia ledũt in cãpis.⁊ qᷓ;to pꝛo/
pinquioꝛ locꝰeſt ꝛide cadũt:tanto
effecti grauioꝛes grauiꝰledũt. Cũ
n. de altioꝛi loco deſcẽdunt dimi
nutiones fiunt ⁊ per cõſequẽs le
uioꝛes ⁊.minꝰledentee. Spũali
m

per grandinem ira humana no
tat ꝓpter ſilitudineʒ vtrobiq; re
pertam. Agranat᷑ enim ira quan
do vapoꝛes.i.verba ↄtumelioſa
per caloꝛem ſuperbie:auribꝰ per
cipiuntur eſtus elationis ſeu ſu
perbie vt diximꝰilla ad cõſiderã
dũ elataʒ ſuſpendũt mentẽ.deue
niunt eniʒ vſq; ad regionẽ illã fri
gidã ĩ aia ad quã nullatenꝰ ardoꝛ
charitatis attingit.Ibi enim coa
gulant᷑ ex frigiduate nẽtis ⁊ ĩdu
rantur atq; agrauant.⁊ inde im
petuoſe deſcendentes per blaſfe
mias ⁊ infamatiõ es ſecretorũ re
nelatiõ es crudelitates imanes ⁊
diras leſiõ es vaſtant omnia virẽ
tia.i.omnes vᷣtutes oĩa pacis fe/
dera:⁊ fratrũ vnitates. Et nota
ꝙ quãto bꝛeupeſt iteruallũ inter
cõceptũ ⁊ dictũ tãto ampliꝰledũt
qꝛ impetnouſiꝰ feriũt.Si.n.iratꝰ
animꝰ ad ipᷣs irã ſuẽ reſtringeret
2 nõ ſtatiʒ illã emitteret: diminu
tioꝛ fieret.⁊ pꝛauã aut nullaʒ leſio
nẽ inferret.Et no.ꝙ ad litteram
poſt nonam ſepiꝰ cadut qñ.ſ.me
ro ⁊ cibo venter ampliꝰcſtuat.ꝗa
tũc homo leniter in furoꝛẽ aſcen
dit. Sed notandũ ꝙ in regione
temperata raro deſcendũt gran
dines ſic aia paciſica raro mouet᷑
ad iram.vFigura.Exo.ix.v bi legi
mus ꝓꝙ in egypto cecidit grando
maioꝛ quã vſq; ad tpᷣs illud viſa
fniſſʒ:⁊ occidit aĩalia egypti.⁊ ꝗc
qd in campis ſpicatũ inuenit tñ

Fig.

Irz

lij iſrael nihil mali fecit. Spůalr.
p Srandinẽ vt dictũ eſt notat ira.
p egyptũ mentes tenebꝛoſas ⁊ ca
ligine plenas ſubaudi.q̃ ex earuʒ
ſuꝑbia faciles ſunt ad irã nullã ſu
ſtinẽt repꝛehẽſiont᷑ nullã increpa
tionc̃.ſed agrauantes fraterna de
licta trabeʒ faciũt de feſtuca.⁊ im
iu ſue ire extingũt nedũ proximi

bõa ſʒ ppꝛia ſi q̃ fecerãt.vñ Bꝛe. Sꝛe.

in paſtoꝛali dũ pturbatioõi ſue mi
nime obſiſtũt.ẽ᷑t ſi q̃ a ſe tranꝗlla
mente fuerant bñ geſta ↄfunduũt
Et impꝛouiſo impulſu deſtruunt
qeꝗd foꝛſan diu laboꝛe ꝓuidocõ
ſtruxerãt. Mer terrã vᷣo Geſſem
q̃ interpᷣtat᷑ libanũ ſacrificioꝛum
ſubaudi vᷣtutẽ hũilitatis ⁊ patien
tie.quã hr̃ditãt filij xpi.Pat.v.
Bti pacifici quoniaʒ filij dei vo
cabuntur. In hos non ira habet
locũ.diſticti.n.ſunt a filijs diabo
li qs furoꝛ ire vaſtat.Gꝛeg.pmo Gꝛe.
moꝛa. In h̊ mẽs iuſta ab iniuſta
diſcernit ꝙ oĩpoteniis dei laudeʒ
inter aduerſa ↄfitet ꝙꝙ non cũ re
bus frangitur ꝙ non cũ caſu exite

„

rioꝛis gloꝛie cadit. . —
Lce ventus turbinis ve C

e ntt. ab aglone. Ecechi.i.
Aidemꝰ.n.qð ediſicium
altũ fundamentũ habens debile
adueniẽtibꝰ vẽtis validis nõ ſub
ſiſtit. Quãto eſt altialeuatũ:tanto
foꝛtioꝛ ẽ ruina. Jõ pᷣmũ qð curã
dũ ẽ in hedificio ẽ ſtabilitas fun
damẽti qꝛ nõ ſolũ eſt ꝑpiculum ð

Rx verra Geſen in qᷓ̃ habitabant ſi domruina:ſʒ ct ð hitãtiũ iteriu

8

r Kon ℳhn,

1
1
ſſ (Ul.

„ de eE 1
cpun elfci e n⸗ .
wiocei nen †
etues tmeſii

. ſere .
lidehenkſſine
Urbeitincmnni

giente nepinen
Prlioriolatgi

0oiondit
ndonohnine ſn .
eebibebenfni
ſlegin⸗ tnpgum B
rentusvehenis tltgene N
l 1caſtinnengleenen
corues ntit ſanete
motmiint SNiat Padee
omiſtaudigim donnm
Pilnguinencigi Su d
unorcolige licndnald
a norvub?rnb?, NMr!
yun rl⸗miencoct ran n
t iponbinim
ileimdtmentin imd an

enesregone menin en

dpetwctenecatätdor ian en
Pereirtetesdcndenunn n
Parereningir Sellndne. de
Piramiuctnaderchägden
urban meneiudi inen de
meeraheronne didebg r
reqnipon Pertan g d
Urciloantiingtat ⸗
marönenotmnpaat etdt ,
Eifbeſtallernrenm ge
Elendo anitlgri n D
lumgt. perirunlrern 4

4 ſeorh

Mipci mennirrich n i⸗

4

Gininebueſftat⸗ de m
Arſecogntoni Rcia g

☛☚CTr=

n bin ultnuhe
m broi ponittſ
I Drs iüiti
Em uaihitiiinit,.
um 5 wuio
an helhe
iadar ntflsdind⸗
r atrrir uin Bughnog
nn Eönäalidutbinu
r unNddNwntsdalantg
mruai Ftd nndi
mmN Mid
n.
iin Luſerte
õl
12 n nen
u ti vinninn
nt vi nin

ur R,,
m4 a Euindittiin
inun ſ
Kin delit mini

1 1 0

.

Inuidia. 90

SGpũaliter edificiũ aĩe ſpũale erri
git verſus celũ cũ cumulant᷑ in ip
ſa virtutes ⁊ merita deo grata:qð
gqdẽ ſi debeat ſuſtinere ſupponen
dũ priꝰeſt fundamentũ hũilitatis
patientie: ne ꝑ impetũ ire velut
a valido vẽto pcuſſuzʒ fũditꝰerua
tur. Sigura. Job pꝛio.vbi legit ꝙ
in domo pmogeniti eiꝰ veſceban
tur ⁊ bibebant vinũ.vij.filij ⁊.iij.
filie ibſius Job. ⁊ repente irruit
ventus vehemẽs a regione deſer
ti ⁊ cõcuſit q̃tuoꝛ angulos domꝰ
q̃ coꝛut᷑s oppꝛeſit libeꝛos ſuos ⁊
moꝛtui ſunt. Spũalr. Ner hanc
domũ ſubaudi aiam humanam
xpᷣi ſanguine redẽptã. Suſtentat᷑
quatuoꝛ colũnis.i.iiij. cardinalibꝰ
ſeu moꝛalib vᷣtutibꝰ. Inter epu
lantur. vij. miſericoꝛdie opa cum
tribꝰ partibꝰ pnie.ſed qꝛ interdũ
patiẽtie fundamentũ nõ t᷑ firmũ
irruente a regione inferni vento
impetuoſe ire:cadũt q̃tuoꝛ ãguli
pereũt vᷣtutes.⁊ oĩa bona pꝛioꝛa

G re.pariter extingũt· Sre.li.vi.moꝛ.

ꝑ iram iuſtitia dereliquit᷑ qꝛ dum
perturbata mens iudiciũ ſine ra
tione exaſpat.omne qð furoꝛ ſug
gerit:rectũ putat. Per iram gr̃a
lure ſocialis amittił:qꝛ ꝗ ſe ex huj
mana rõne nõ temperat neceſſe
eſt: vt beſtialiter viuat.per iram
manſuetudo amittit.p irã cõcoꝛ
dia rumpit᷑.per iram lux veritatʒ
amittit.qꝛ cũ menu iracũdia con
fuſionis tenebꝛas incuut.hic deꝰ
radios ſue cognitionis abſcõdit

Hec Gꝛego.Et ſic patet quanta
mala irruũt per iram in anima:
ſine penitentia.
¶ De Inulidia.
Rſus eſuriens pꝛinceps
9 impi ꝓner. xxviij. Mot.
vrſus cadens de arboꝛ
quã vt caperet poma aſcenderat
lratꝰ omnes quos põt ramos ar
boꝛis latagit vngulis ⁊ dentibꝰla
niare. Spũ aliter ꝑ vrſũ ſubaudi
inuidũ.ꝗ vidẽs ſeruos dei exerce
re oꝑa ſapida: odoꝛifera bonejfa
nie: nitit᷑ illa extinguere ⁊ vilipen
dere. Sed cũ nõ põt ſaltẽ ſatagit
laudes cõmẽdatiõ eſq; illoꝝ ſuis
ðᷣtractionũ moꝛſibꝰlaniare.vFigu
ra Daniel.vii.v bi legit᷑ ꝙ ĩter be
ſtias que de mari exibãt.vna erat
vrſo ſimilis ⁊ habebat tres oꝛdi
nes dentiũ. lacerabat multas
carnes. Spũaliter per hanc beſti
am notatur inuidia que inter pec

cata pncipalia egrediẽtia ab ama

ritndine diaboli dr̃ eẽ ᷣm pctm̃
hceſſit enim pᷣmo ſuꝑbia diaboli

vxoꝛ ex q̃ ſtati oꝛta ẽ iuidia. Fiug. lug.

de verbis dũi. Inuidia ẽ filia ſu
perbie ſed iſta mater nelcit ſine fi
lijs eſſe vbi fuerit continue parit.
ſuffoca matrẽ ⁊ ñ erit filia.habet

h̊ beſtia.iij.oꝛdines deniü qꝛ tri

plex genus hoĩuʒ nitit lacerare.
Aug.in qͥdã ſermòõe.ĩuidia inꝗt
eſt odiũ aliene felicitatis reſpctũ i
ferioꝝ ne ſibi equẽt.reſpctũ ſuꝑio
rũ qꝛ eis nõ equat reſpctũ pariũ

qꝛ ſibi equant᷑. Iñ Chaym inui

m 2

Imiidia.

dit 2ibel ꝓſpitati Rachel lye fe/
cũditati Saul. Dauid felicitati p
inuidiazʒ ꝓcuratus eſt lapſus mũ
di ⁊ moꝛs *&̃ᷣi.
Mnouiſſimo moꝛdebit
i vt coluber pꝛouer.xxiij.
CLoluber dictꝰẽ a coloꝛũ
varietate t᷑.n.ſerpens venenoſas
valde ⁊ qͥt hʒ coloꝛes tot hʒ inde
doloꝛes.Eſt.n.moꝛdax multuʒz.
latet.n.ſepibꝰiut viã inſidiãs via
toꝛibꝰ. Spũaliter ſubaudi ꝑ hũc
ſerpentẽ inuidioſum hoiez ꝗ tot
in ſeipſo patit᷑ doloꝛes iterius: qͥt
ꝓximoꝝ ꝑcipit felicitates exteriꝰ

Pꝛo ſ.vñũ Nꝛoſper.lib.ij.de vicijs ⁊

vtutibꝰ. Tatos ingt hz pene toꝛ/
toꝛes quãto eiꝰ cui inuidet audit
laudatoꝛes. Moꝛdet.n.coluber
oẽs quos põt ſic ĩuidus moꝛſibꝰ
detractionũ ſuaꝛũ bonos lacerat
viros quos valet.Sed tanta ẽ ra
bies inuidie eiꝰ vt ſepe ſuꝑ ſeipſũ

Mie.redüũdet.Hiero.ad quãdã dñam

deteſtando inuidoꝝ caliditatẽ lo
quit᷑.d.O inuidia pmũ moꝛdax
tui.O ſathane caliditas ſemꝑ ſã/
cta perſequens. Iſte igiiſerpens
pſequit viatoꝛes.qꝛ peregrinanti
bus vᷣſus celum ſua detractione
moꝛdaci inuidꝰpᷣbet ipedimentũ

fig. Figu. Beñ. xlix. vbi legim? cũ
Fs Jacob filijſiuil futnra pᷣdicerf̃t ait

ipſi Dan fiat Dan ſicut coluber ĩ
via ceraſtes in ſemitis moꝛdens
ꝓgulam equi ⁊ cadat equꝰa aſiẽ
ſoꝛ ei ad terrã. Spũaliter tribuʒ
Dan nos nõ legimꝰ habniſſe ter

ras inter filios yſrael.per quã bũ
poſſumꝰnotare inuidũ ꝗ inter ſã
ctos dei locũ nõ obtinebit.vñ cũ
beat? Yo. ſignatas tribꝰ nomina
ret Epoca.vij.tribũ Dan nullate
nus noĩauit.Moꝛdet igit h̊ colu
ber.ſ.inuidus ⁊ ceraſtes ꝗ eſt ſer
pẽs munitiſſimꝰ.latens in arena
vel puluere viatoꝛibꝰ vite pꝛeſen
tis vngulas.ſ.operationes quibꝰ
gradiunt ad celuʒ vt retro cadat
tam coꝛpus qᷓ; ſoũs.Renenũ er/

go peſſimũ habʒ inuidia Petr? Pe.

ra.in ſermõe filij ꝓdigi. Inuidia
inquit malũ vetuſtũ pꝛima labes
antiquũ virus ſeculoꝝ venenum
hec ipᷣʒʒ angelũ eiecit de celo.hec
de paradiſo hõieʒ pᷣncipẽ noſtre
generatiõis excluſit Abꝛahe pge
nieʒ ꝓpter ſanctitatis ⁊ auctoris
ſui cedẽ ad moꝛtem ſaluatoꝛis ar
mauit inuidia inteſtinus hoſtis.
non coꝛpꝰquatit non elidet ſepta
mẽbꝛoꝝ.Sed in ipſaʒ coꝛdis are
ptat arcem.⁊ anteqᷓ; viſcera ſen/
tiant ipſam dñaʒ coꝛpoꝛis aiam
pꝛedo capit.⁊ adductaʒ includit.
Ded no.ꝙ dũ ceraſtes ſic latens
inſidiatur equi vngule interdum
calcat᷑ ⁊ compꝛimitur.equi pede.
Sic iĩuidꝰſanctos viros nequiẽs
ledere ſua toꝛquetur ãguſtia.vñ

Señ.in epła.MNunq; melius toꝛ Señn.

quebis impios qᷓ; virtuti ⁊ glie
ſeruiendo.
Radebit vſq; ad inferni
a nouiſſima Deuter. xxxij.
No.· lllö qð alia debet

nitepigoſtun und . 4.
ſorediumnilſiud
Gode ſnco firt. N
nriraleſtioſagennen
atiraleſtioff cenn
Nmnaucerzen/n
relmeneſnicdioediinnnd .
Dunineſtnonin gnedn. d
,oruumrifli, ideen
Durigntotalte oſina dmne
nideigtengie ini nt
ppkroandotentindleni
Dovanedoiinns
Pda ni uboldich n
Poubolur e e, Ndn neci
ſbolortomnetodun
Irlciſorui din, nlident
Plſlec bonins cunn an
Nit. Aeſgknitolsſcten wen
lstlaccentas nuicdis onai on
Getſectencerehonnünent ſun
ne-ſore Codnomt neudd nen
faſonarlüma Rädenanne
Pereoodciesſenodrones de
Wtönopt nedtrztinezn we
Hüßhebenndoniscpgtno n
fuos Etücinchitſorn ne an
iiocſtvolontnn/ſenbe,t ne⸗
ichcgonegeſene nsmn w.
mirouiſini teheies in⸗
nnnigberiontüſinng ne
inig Lonpem int
ſtbncſenſiebnedenn t,

—

t
I
Neeie 1u n

unn Goneg,
n⸗ Aalizn a

uu xruiiginur
endet ig
aAI6 Morts
Leftewun ekonse
. amdNensot⸗
. nmunmellin

m mer. Muh —
nim mizin nb⸗
n momdineei

E GX1idtN

AAeni ut i

Inuidia 91

ignire pꝛius debet eſſe ignitum in
ſeipſo. Mo.ct ꝙ quãto magis ma
teria durioꝛ eſt tanto ampliꝰ igni
ta ignẽ cõ ſeruat.ſicut patet in fer
ro qð poſtq; incẽſũ ẽ diui igneʒ
cõ ſernat qᷓ; lignũ. Spũalr ignis
inuidie pꝛius ſuum ſuccendu poſ
ſeſſoꝛt᷑ diuina iuſtitia ſuadẽte.vñ

Agogo de ſancto victoꝛe. Inuidia

inquit nu eſt inſtiꝰ.que ꝓtinus ſu
um auctoꝛeʒ cruciat.⁊ quanto coꝛ
vel mens inuidi ꝑ obſtinationeʒ
durioꝛ eſt:ianto dintꝰ ignis huiꝰ
ↄſernatur in illa.c diabolus in
duritia totaliter obſtinatꝰ eterne
inuidie ignẽ iugiter ſecũ poꝛtabit

pPpter qð auctoꝛ cenſet᷑ ĩuidie.vñ
Aug. Augu. in lib.de doctrina xpiana.

Innidia viciũ diabolicũ eſt qͥ ſo
lus diabolus reꝰeſt. Mõ.n. dicet᷑
diabolo vt damnet. Adulterium
ↄmiſiſti.furtuũ feciſti.villã alienã
rapuiſti.ſed hominis ſãctitan in
mdiſti. Iſte igit diabolus ſic igni
tus ⁊ ſuccenſus inuidia conaĩ ar
dere ⁊ ſuccendere hominũ nouiſ
ſima. Mot.ꝙ illud nomẽ nonuiſſi
ma ſonat vltima. Mã bona in no
bis tres oꝛdies ſeu ↄditiones ha
bent.ſ.pncipiũ mediuʒ ⁊ finc᷑.bn
cipiuz habent in bonis cogitatio
nibus.Et tũc incipiũt floꝛere.me
diũ vᷣo eſt voluntatis ↄſenſus.
tũc incipiunt creſcere.finis auteʒ
eoꝝ ſiue nouiſſimũ eſt operũ cõ
ſumatio.qꝛ hec ẽ omniũ vltimuz
⁊ perfeciiꝰ. Zoꝛquetur igit᷑ diabo

lus igne inuidie in floꝛibus bona

rum cogitationũ ſed iſti floꝛes le
uiter extinguntur leui temptatio
nis vento quia tenelli ⁊ ĩfirmi ad
huc ſunt.toꝛquetur aũt grauius
cuʒz videt in viro dei floꝛes cogi
tationes bene firmari ⁊ germina
re per conſenſum. ſed duriſſime
laniatur cũ fructus ꝓſpicit ad ma
turitatẽ debite operatiõis veniſſe
Ideo omnes vires ſuas atq; co
natꝰ adulla nouiſſima exterminã

da iducit.Figura Apoc.viij. vbi Fig.

beatus Jo. vidit ſtellam de celo
cadentem tanqᷓ; faculam ardẽtẽ
⁊ nomẽ ſtelle abſinthiũ.⁊ cecidit
ſuper tertiam partem fluminuʒ ⁊
tertia ꝑps aque facta eſt abſinthiũ
⁊ multi hoĩes mortui ſant.Spiri
tualiter per hanc ſtellã de celo ca
dentem ſubaudi inuidiã diaboli:
que nõ valuit cõtra deũ: quem
bmo exarſit ſed ꝑdidit vires ſuc
cenſa ſue nequitie igne ⁊ pꝛoprio
furoꝛe.Hec ſtella ſuccenſa de ce
lo cadens irruit ſuper tertiã partẽ
fluminũ:qꝛ ſuper omnia hoiĩium
nouiſſima.i.opera bõa que facta
ſunt vt abſinthiũ. Not. ꝙ iuidia
eſt ſup omne abſinthiũ amariſſi
ma: ga dulcia ⁊ ſapida opera in
amariiudinẽ cõmutat. Maʒz obe
dientia pꝛimoꝝ parẽtũ que facto
ris palato erat dulcis ⁊ ſuauis:in
tantum fecit ꝑ inobedientiã ama
ram ꝙ potiꝰipſe dei filius voluit
mo:i.qᷓ; talẽ amaritudinẽ᷑ ſuſtine
re.Itẽ no.ꝙ oĩa noniſſima.i.do
na oꝑa xpᷣianoꝝ amaricat cũ lin
in 5

Hypocrita

gua mũdi lucidis fideliũ operidꝰ
ſuis moꝛſibꝰdetrahit. Et ꝙ ſegt
Et moꝛtui ſunt młti hoies. Ergo
expone ꝙ nõ ſolũ inuidia occidit
inuidũ ſed etiam auditoꝛes ⁊ au

Ber. es libenter pꝛebentes detractoꝛi

bas ꝓximoꝛũ.vñ Ger.in lib.de
conſideratione.detractoꝛ inquit.
Et libenter auditoꝛ vterq; diabo
ũ poꝛtat in lingna ille.iſte in au/
ribus. Igit᷑ qui nõ bult amaritu/

Qdine inuidie venenari. ꝓcul fugi

at detractionis virus. Mã duʒ de
tractoꝛ te viderit nõ libenter au/
dire nõ ſacile põt detrahere. Pa
tet igitur qualiter inuidia ignis ẽ
noniſſima noſtra.i.bona opꝑpa ar/
dens atq; ↄſumẽs reducens bo/
na omnia hominũ in fauillam.
De Hypocritis.
Ni nõ accipit crucẽ ſuaʒ
ſequit᷑ me non põt ⁊c.
¶MWath. x. vlgo dẽ ꝙ aſi
nus poꝛat bladuz ⁊ nihil come
dit ex ülo.videmus ⁊ poꝛtante⸗
magnos ⁊ groſſos piſces ad do/
mos nobiliũ ⁊ accepto bolo pa/
nis deponunt piſeẽ ⁊ redeũt.nec
de piſce ꝗqcq; comedũt. Spũalr
hyvpocrite ſepe ferunt crucis pon
dera per ieiunia vigilas extermi
nationes faciei ⁊ alia pnie opera
ficta tñ ⁊ inutilia. ⁊ nihilominꝰ
merita crucis nõ percipiunt:neè᷑
participant.ſed ſolo bolo laudis
humane contenti crucis merita

Gre.Perdũt.Gre.viij.moꝛaliũ.Quid

in cunctis operibus ſuis hypocri

ta aſpectat niſi reuerẽnã honoꝛis
⁊2 gliam laudis humane.a melio
ribus metui.ſanctus ab omnibꝰ
vocari.Ecce quomõ adulterat᷑.

liquoꝛ balſami.Figura Matth. Fig.

xxvij. Simõ cireneus angariatꝰ
a militibus Pilati 1⁊ phariſeoꝛuʒ
