re zigk umnt ne
thtiiinfenlmnnce
Mim dllcecinſende
Riglikeſſe nonnnc

1grgerrni ,nleäht.

Amnnlinethoetdint,
ialgiedint nſciste

— öcktneraen
EnntNetntinitt
1dwilgtih
Wemulgli
Wcterie teſzi
AGhe udr
amt g,

uIrN e

dcte
uNI nN
mmN1i Cn

INKNdrDttia!

SKen ü
DA Wäne
wühemichoartn t
”õõ
Aa oſſcntt
aN/mdi Bmigg
N Kgts N
„g lench

1L* .

urchniu L

egfen i
1 Kmii ſam
eUu llndſ
Zeenmo

R

Penitentia

ſi vltra tempus debitum ſllnd ſu
merent nierent molis cõplexiõis
⁊ ðbilis.nec valerent adulti oꝑa
virilia exercere. Ideo tꝑe debito
ablactandi ſunt etiam inuiti. Et
ↄſueuit ſibi nutrix vngere man/
mas abſintio að puer guſtãs lac
abhominat ppter annexã amart
tudinem ⁊ nõ petit vlteriꝰlac: ſʒ
tranſfert ſe ad cibum. verũ eſt ꝙ
cibus iſte dʒ ↄgruere etati pueri.
dʒ.n mollis eſſe in pꝛincipio.⁊ ſic
de die in diẽ per aſſuefactiont᷑ ac
cedere ad durioꝛes. Spũalr per
puerũ:lac ſugentem ſubaudi chꝛi
ſtianuz delitijs mundi deditum
qꝛ ſicut lac nimio tempoꝛe acce/
ptũ reddit hoieʒ debilem ⁊ mol
lẽ ad virilia opera:ita mundi deli
tie reddũt hoĩeʒ pigrũ ad dinina
ſeruitia ⁊ opera pnie.⁊ qð peiꝰeſt
acuũt ⁊ roboꝛant tam carneʒ qᷓ;
aĩaʒ: vt illã ad pᷣcipiciũ mox idu

Oꝛi. cant.vñ Oꝛige.ſuꝑ Leuit.omebł.

viij. Meſcitisinquit ſi coꝛpus vel
aĩam nutriatis ſolã ⁊ ipſã frequẽ
ti mollicie ac iugi delitiarũ fluxu
foueatiſoleſcet necaſſario aduer
ſus ſpm̃ ⁊ foꝛtioꝛ illo efficit.qð ſi
fiat ſine dubio in ditiõe ſua reda
ctũ ſpm̃ cogit ſuis legibꝰ a vicijs
obedire.dʒ igit᷑ nutrix.i.rõ mile/
ſcere ſequètẽ inferni amaritudint
delitiarum dulcedini.Et ſic vide
bit᷑ qð ð lectat eſſe momentaneũ
⁊ qð cruciat eternũ.vnde Zlnſel.
Hãc amaritudinẽ ⁊ hoc abſinti/
um ſeculi dulcedini miſcẽs dice/

141

bat in meditatiò e de pctis ⁊ timo
re inferni. Cogitet ergo ⁊ reco/⸗
gitet cor meũ quid fecit.⁊ ꝗd me
ruit deſcendat inqᷓ; deſcendat ad
terrã tenebꝛoſaʒ ⁊ opertã moꝛtis
caligine mens mea.⁊ conſideret
q̃ ibi expectat ſcelerata aia mea.
intendat ⁊ contemplet᷑. videat ⁊
percũctet᷑ quid eſt deus.quid eſt
qd aia de vtero in terra miſerie ⁊
tenebraꝝ. Quid eſt qð ĩtueoꝛ ni/
ſi ꝙ nullus adoꝛ ſed ſempiternꝰ
hoꝛꝛoꝛ inhabitat. Aeh veh quot
veh heu ↄfuſio vlulantiüũ:tumul
tus dentiũ inoꝛdinata muititudo
gemituũ.ignis ſulfureus flãma
tartarea.caliginoſa volumina qᷓ;
terrifico rugitu video vos rotari
vermes in igne viuentes.qᷓ;ᷓ mi/
ra auiditas rodendi. ſic vos aſcẽ
dit quos iſte ignis igniũ no incè
dit.demones coardentes fremẽ
tes ardoꝛe:frendentes furoꝛe.cur
ſic crndeles eſtis his qui volu/
ctãtur inter vos. O inaudita toꝛ
menta iuſtia moderata ad ſuſti
nendum immoderata ſucceſſio
ne nullus modus nullum reme
diũ temperabit nos heccine ſũt
magna deus que pᷣparata ſũt pec
catoꝛibꝰ⁊ ↄtemptoꝛibus tuis.aĩa
mea vere ea time. ens mea
defice cor meũ ſcindere.hec An
ſel. Si ergo coꝛ noſtruʒ hec tam
amara guſtet abſintia nequaqᷓ il
li dulcia ſapit mũdi caduca.Sʒ
traſferet ſe ad cibũ foꝛtioꝛt pnie ĩ
quna deuũ ſibi pꝛopiciũ inuenietꝗ

Penitentia.

de nimiũ duẽ ĩ celo cũ ãgeliſ gan Mã ſi bona eſt res q eligi dʒ me
diã cũ pctõꝛ relicꝭ mũdi ⁊ carniſ lius eſt diutius habeat᷑ ⁊ poſſidea
voluptatibꝰ agreditur ſalutifera tur: q; ſi momentanea exiſtat. ſi

Sig. penitentie oꝑa.Fig.Geũĩ.xxi.vbi vᷣ̈oð malis rebus opoꝛteat eligi

legit ꝙ cñ odlactaret᷑ ſinus abrae minus mala eligenda eſt. illa qᷓ
Jlaac.ipſe Abꝛaam magnũ fecit feſtinantius deſicit ⁊ que diutius

conuiuiuz magnã oñdit leticaam permanet dimittenda eſt. Opoꝛ/

amicis ſuis. Spũalr. per Abꝛa / tet peccatoꝛes vnũ eligere ex his
am multarũ gentiũ patreʒ notat vel agere in vita pniaʒ que bꝛeui
xpᷣs qni eſt oluʒ gemtoꝛ ſangnie in hac vita claudit interuallo: vł
ſuo Iſaac oblactatus eſt fidelis incidere in gehennaʒ inferniq̃ ꝑ
ↄuerſus a peccatis qui patris eſt manetin eternũ. Ergo ſapies ele
riſus ⁊ gaudiũ ſummũ vt ipᷣe de ctoꝛ dʒ hic poniꝰ velle pati modi
penitentia dicit Luce.xxv. Con/ cum q; ppetua velle poſtea ſubi

gratulamini mihi.ac. Ibidẽ gau re toꝛmenta. Figu.ij. NReg. xxluij. Fig.
diñeſt ſup vno peccatoꝛe. ⁊c. Et vbi legit᷑ ꝙ poſita electione ĩ ma

ad phil.iiii.aoo inqt eſtis gaudi nun Dauid ponelegit vele paii tri
um meũ ⁊ coꝛona gaudij.Ande bus viebus peſtilentiã qᷓ;.vij.an

Gre. Greg.ſuꝑ euãgelia omel.xxxiiij. nis fame ⁊ inimicoꝝ perſecutio

ſuꝑ iið gaudiũ ẽ angelis dei.⁊c. nẽ̃. Numerauerat.n.populuʒ od
ſic ait. Hagis ingt de pctõꝛe cõ quandã pompã ꝓpter ꝗð dñs in
uerſo q;ᷓ de iuſto ſtate gaudiũ fit dignatꝰ erat ↄ illum. Spũaliter
in celo qꝛ ⁊ dux in pſᷣlio plus eum Dauid in hoc loco ſigniſicat pec
militẽ diligit:q poſt fugam reuer catoꝛem ꝗ peccatoꝛ ꝓpter multi
ſus foꝛiter hoſteʒ pᷣmit:qᷓ; illũ ꝗ tudinẽ ⁊ cumulationẽ᷑ peccatoꝛũ
nunq terga vertit. Et nũq;ᷓ foꝛni offendit deũ ⁊ incitat diuinã iuſti
ter aliud fecit. Sic agricola plus tiã q ſe ſʒ dat᷑ ei eleciio vt aut ſuſti
illã terrã amat q̃ poſt ſpinas vbe neat in pñiti vita dies.iij. penales
res fructuũ pꝛofert:qᷓ; eã que nũ / ſ.ↄtritionẽ:ↄfeſſiont:⁊ ſatiſfactio
q; ſoinas habuit ⁊ nunqᷓ ferule/ nẽ. aut expectet poꝛtare.vij.ãnos
tilem frugem pꝛodurxit. ⁊c.per quos ſubauditpᷣs eternũ

Res ſũt poſt quos reſti/ qꝛ ſeptenario totũ voluittempus

ttuet te in gradũ pꝛiſtinũ ⁊ cũ hoc ct demonũ pſecutiões ⁊
Beñ. xl. Inter alia. que toꝛméta ſubire ergo icõparabilr
ſunt attendenda in electione ali/ meliꝰ c. hic.lij. dies pnie eligere.

cuiꝰ rei ſiue bõe ſiue male:ðbet Aug.i li.ð.x. coꝛdis.Meliũ ẽ in Au.

.

hõ anendere terminũ ⁊ longami quit modica amaritudoĩ faucib⸗
nitatẽ ſen breuitatẽ rei eligibilis. ; eternũ toꝛmetu in viſceribus.

to nii nii dne
eni.A Houn
Ziginciteminenn
Gnerpiogreſti Penen⸗
ſegeſus iant
eidoeſtecſ nn
ermedli Mennen
atermirügsqei pin
ſinprispetſts Pinnd
tig neliie guhelgrtm
pos Gcdonctdidnetiünn
ſerpe ölnteinrinmi Lenot
ſmmnao ſpetagonehtil aden
ebtitucinis mii Aennder
Ero pbilegin /gfiilrue
umor ducl ütdecgpoon
ſo tub i Gedodocl id
o ooĩgoſenii gnl tnuos
geenoe enin igreñi iirteni
llone daite eoo Yole Gy
ultfliihacl unnse
ſoſonfdcesereitsdepai. n
Humcrwnineprdat/ene n
Mupctörtsnioralrnunie en
lebio:ſedtindiuetirndal n
ſpnoſtitpeigni Sunnn
tos onrinegft läin an:
fement abſodia nenieſn.
ſbidicfg Auen ponf
rtiſit Hicher /ann
ſctoc/adfonnl nidn
hodei icßeletadin it
Kinttotbinmtinin L
erdubobt incgen n
gefaliningtſiuein

tgkfngeclipoſnecdion
nik lpoſneci vn

,
77

msftie
en uit
NNddinmie
mamngehengini
ü
õ
5uſchegte
alein Madtnninn
nulrdetuin

Penitentia

G Blſtis viã triũ dierũ per

deſertũ. Exod.v. Hotan
1 dũ qin oĩ terminata via
eſt triplex pꝛogreſiuſ. Pꝛimo nã
qᷓ; eſt egreſſus a termiuo aquo.
Secũdo eſt pꝛoceſſus ad mediũ
vel per mediũ.Tertio ẽ acceſiis
ad terminũ ad quẽ.Spũalr talis
eſt in pnia ꝓceſſus. Primo.n.di
uia mediãte gra hõ egreditur a
pcõ.Scðoaccedit ꝑ mediũ pnie
ſter de vᷣtute in virtutẽ. Lertio cõ
ſumato tꝑe ⁊ agone ꝑuẽit ad eter

gig. ne hiitudinis pᷣmiũ.vFigu.in toto

Krm ande

mrmipn dian
dAarridun. Däiie
luelod ſciſinn
?õ
?
dä tman ull
däattbn
urn ii tiNi
NNAl I
rarbi uh
etant da

NEnde

—
mräuri

2

li. Exo.v bi legimꝰꝙ filij irkduca

tu moy.ducti ſũt de egypto ꝑ ma
ris rubꝛi viã. Scðo ducti ſũt ð lo
co ad locũ ꝑ ðſertũ igniſ ⁊ nubis
ꝓtectiõe.tertio ĩgreſſi ſũt terrã ꝓ
miſſionis ducẽte eos Joſue.Spi
ritnalr filij iſrael exeuntes de egy
pto ſunt fideles exeũtes de pctõ.
Mam egyptus interpꝛetat᷑ tene/
bꝛa.pctõres aũt inuoluni ſunt ĩ .e
nebꝛis:ſed diuina luce illuminati

cognoſcũt periculũ.Gre.in moꝛ.

SGtꝛe.dũ nos diuina gfa illũinat ↄcta

nr̃e ment᷑ abſcõdita manifeſtst.
vñ bñ dicit᷑ ↄductu oyſi ĩ
de educti ſũt: Nã Mopy. famulꝰ
dñi edoctꝰ a dño retulit mãdata
populo dei.ſic pᷣdicatoꝛ dini vᷣbi
retulit peccatoꝛibꝰmonita dina ꝗ
bus plagaſ diabolo ⁊ pcis egreſ
ſus fit de culpa ingreſſus de ifu/
ſione gr̃e ꝓgredit᷑ poſtmodũ po
pulꝰfideliũ de virtute in vᷣtutẽ in
nijbe ⁊ igne.ſiin fide ⁊ charitate

gradit᷑ ad alta virtutũ cacũia.ad
q̃ poſſq;ᷓ puene:it duciu Joſue.i.
Jeſu xpᷣi introibit terrã ꝓmiſſio/
nis eterne. Ergo ꝑ hos tres dies
gradiãt᷑ viã pnie.pꝛimo fugiẽtes
pcti tenebꝛas.ſcõðo exercẽtes vᷣtiu
tes ⁊ obtineamꝰgr̃am.demũ ꝑſe
uerantes vt puenamꝰ ad gliam

142

vñ Ber.iquodã ſer.excitãs nos Ber.

ad hmõi ꝑegrinationẽ ait.Sugi/
te de medio babilonis ⁊ ſaluate
aias vr̃as ↄnolate ad vrbes reſu
gij. vt poſitis ð pctis agere peni
tentiam⁊ in pꝛeſenti obtinere gra
tiam ⁊ futuram gloꝛiaʒ fin aliter
preſtolari.
Neciuitate ſcĩficata ſimi
i llter regeui.Eccli.xxiiij.
In ciuitate pacifica vbiẽ
iuſlitie abundantia nunqᷓ;ᷓ poꝛte
clandut᷑ vllo tpe.poſſũt.n.homi
nes hoꝛa qua veniũt ⁊ bone pſo
ne vt mercatoees ⁊ alij pegrini ĩ
trare.Latroneſ vo ⁊ malefici ibi
nõ pñt diu moꝛari ꝓpter iuſtitie

exercitiũ.Capiunt᷑.n.a cuſtodibꝰ

⁊ capti puniuni.Spũaliter ſiami/
pnie eſt ciuitas pacis ⁊iuſtitie rõ
eſt gꝗa ex pnia iuſtiſicat᷑hhomo.⁊
pctis de cõſcia fugatis tranquile
aĩa requieſcit.eo ꝙ nõ audẽt ap
pꝛopinq̃re nec accedere frandes
noxie ꝑꝑ ingẽ cuſtodiã ⁊ ꝑuigilẽ
atq; ſolliciiã iraſcibilẽ que ſtatim
illas manifeſtat.Eſt etiaʒ ibi ↄcu
piſcibil amicis ⁊ bonas iſpiratio
nes ſtroducens.Et ſic in regione

iſta ſũma ges hr. hec igitciuitas

1

Fig.

Penitentia.

nulli claudit᷑:nullus ab ipſins ꝓ
hibet pgreſſu nulli ianna ciuitaſ
huiꝰ.ſ.pnie denegat᷑.imo ad eius
vbertatem oẽs vocant.venite ad
me inquit deꝰ oẽs ꝗ concupilſcis
me ⁊ delitijs meis adimplemini.
Fig. Apo.xxi.vbi legit de quadaʒ
cinitate que vᷣſus oẽm plagazʒ.iij.
habebat poꝛtas.:.iij.ad oꝛien.iij.
ad occidentẽ iij.ad aquiloneʒ.ilij.
ad meridiẽ᷑. Spũalr per hanc ci
uitatẽ ſubaudi vt dictum eſt ſtatũ
pnie.iij.o poꝛte ab oĩ plaga po/
ſite tria ſunt pnie opera.ſ.coꝛdis
contritio oꝛis confeſſio operis ſa
tiffactio. Sunt.n.he poꝛte ad oꝛi
entalẽ plagam vt per illas inirent
adoleſcẽtes ⁊ ꝗ nuꝑ adulti ſunt.
ad auſtralẽ plagã calidam ⁊ hu/
midaʒ vt intrent inuenes ſtrenui
foꝛes. Sũt ad plagã aquilona
rẽ frigidã ⁊ ſiccã vt itrare poſſint
ſenes ⁊ antiqui deficientes iã ab
humana foꝛtitudine. Et ſunt ad
plagã ocoidentalẽ: vbi iam clari
tas diurna deficit vt terraʒ intrẽt
decrepiti ꝗbus iam occidit vite
preſentis facultas.Et ſic pʒ ſaluq
aditus oibus generibus hoium
ne gꝗſqᷓ; eijciat᷑ a dei miſicoꝛdia.
Ande de tribꝰ plagis ante dictis
dũs ad ciuitateʒ pnie reuocat di.
Et ſi in pꝛima vigilia venerit.⁊c.

Gre.ſuper ꝗbus verbis Gre. dic pꝛĩa

inquit vigilia eſt pueritia. Scða
adoleſcẽ᷑tia.Tertia iunentꝰ. Qui
ergo in pꝛima vigilia vigilare nõ
vult ſecundaʒ cuſtodiat vt ꝗ con

uerti a puritatibus ſuis in pueri/
tia neglexit ad vias vite ſaltẽ tpe
iuuentutis euigilet.Et qui ad viã
vite inuẽtuuiſ tpe nõ euigilat ſaltᷣ
in ſenectute reſipiſcat.hec SGreg.
De quarto aũt hoſtio ꝑ qð intro
ducunt decrepiti in quibꝰ vt iaʒ
dictũ eſt occidit humane vute vi
goꝛ ⁊ quaſi nihil aliud ſunt qᷓ; la
boꝛ ⁊ doloꝛ:habes in parabolað
vinea Math. xx. vbi paterfamili
as hoꝛa nona inuenit quoſdã ſtã
tes tota die occioſos quos nemo
ↄduxerat qꝛ defecerant ↄdecen
tes vires ⁊ operatiue virtutes ⁊
nihilominus ad illos dixit. Ite ⁊
vos in vineam meam.
E vxoꝛ tua ſicut vid ha/
y buũdãs.pᷣs.exxvij.HNeceſ
ſe ẽ añ cõiugij ſirmatio
nẽ hoĩem conſiderare quãta ha
beat ſuſtinere ⁊ pan ꝓ nutriuone
vxoꝛis qᷓ; pꝛo filioꝝ educatione.
Et multa conſiderãda ſunt ac di
nerſa circa mrimoniũ occurren
tia. Maʒz poſt factũ ſi penitere ve

lit ridiculu eſſet ⁊ penã incurretle

gis ⁊ pepetuã confuſiont᷑.pꝛeui/
dẽda ergo ſunt oia ne poſt ſactũ
peniteat ĩutiliter. Spũalr homo
volens pniam ſibi copnlare vxo
rem pꝛidʒ cogitafr̃ qualiter illaz

valeat bonis ⁊ continuatis operi
bns enutrire perſeuerando ⁊1 me

ritando ⁊ merita ex illa naſcentis
nutriendo vel enſtodiendo.
quin intraret legis dei indigna/
tionez. ꝗ au. Mon qui inceper

lio

Natoſtmms imubu
Amartwdnedllctenno⸗
benft r Eenl dlen,
Gdu oſe enem enmn
Nehonnſaſſet li gandi ner
iſetignotans duini ana
ivolnieam ipeddinirar
Ngcica adnontone ganan
hodiniit ili Qvod nintan
tdeſiſancocſtana
Gpöa ARersiteprtui mur
ni tmnans ſella Geduecan
Nionescngri/ennne ℳα
nnſontentscotdlaman
tlunm tender mnine,1
Ner halm nainrie n
fing pehtfchnnagenn
ſeneqnietonnontaenee
Nhectinenni wenan
Gfcatfutenni anenen
nuggepercchli nie eine
Wheomanndnegtnanen
mncnſcgiufnen iin
Mariicrmnige ai
ulnipniecogtuttnoeng,
nnhninslefinmiit 4
gnachenlu n
nfannt

SHD
2 Am eNr e
1 its trtſe
a winmilen
wenſunn,
2 Emſoie
4 1 Wi
14 lii dtgmo
1HNNN sviNt ginh
KNNANN
n cnidtidaſwtn
iraAiNi d
R Wiiinntn

NAidatnin

1 waictbil,

wt .
ſcheitn iin
4* wa
Awtlidl

Penitentia

ſiz qui ꝑpſenerauerit ſaluꝰerit. Sũt
tñ aliqui ad pauca reſpiciẽtes ꝗ
audacter agrediunt᷑ ad pniam ſʒ
guſtata aliquali amaritudine nõ
attendenteſ pꝛemia volunt diuoꝛ
tiũ facer̃.qð ridiculũ ẽ ⁊ ð riſio di
uini mandati.Debent ergo auen
dere ꝙ nos opoꝛtet per tribulatio
nes multas intrare in regnũ dei
Idcirco ſi amara eſt pnia hanc
amaritudinẽ dulcedo premij cõ/

Figu.penſet.Figu.Matt.i.vbi legimꝰ

qꝓdů Joſeph Marlam virgint᷑
deſpon ſaſſet ⁊ illã grauidã inue/
niſſetignoꝛans diuinũ ſacramen
tũ voluit clam ipſa dimittere:ſed
angelica admonitione pꝛeuentꝰ
nõ dimiſit illã.Quod.n.in ea na
tũ eſt de ſpũ ſancto eſt ait angelꝰ.
Spũalłe MMaria iterpꝛetaiĩ mare
marũ ⁊ maris ſtella.e due con
ditiones congruũt penitentie.eſt
enim penitentia coꝛdi amara ſed
eſt lumen ⁊ ſplendoꝛ anime. æ?
per huius magni maris diſcri/
mina velnt ſtella maris poꝛtum
eterne quietis inuenire docet. Jo

ſeph aũt interpꝛetat augmẽtuʒ 2

ſignificat fidelem qni cupit meri
ta augere per copulã pnie. ſed pe
nitẽtie amaritudine guſtata retra
hitur nõ conſiderãs finem ſoluʒ

145

⁊ tũ qñ nuptuitradil:vix põt in/

uenire qui non repellat ipſã.⁊ tũ
quod eſt de ea natij de ſpũ ſcõ ẽ:
qꝛ oĩs pnie grauedo oĩis difficul/
tas laboꝛis gr̃am obtinet ſci ſpiri
tus. Tu ergo ſi vis eſſe Joſep.l.ſi
vis augumẽ᷑tari honoꝛe ⁊ gratia
coꝛam deo ⁊ ſanciis angelis pfi/
cere noli timere accipere pniam
ↄiugem tuã qꝛ ⁊ ſi grauis appare
at ois grauedo ⁊ amaritudo eius
tibi dulcis videbitur fructu pꝛe

mioꝝ guſtato.vñ Hiero.ſupꝑ illo ꝑʒʒ

Tbo Matth. iij. Pniam agite.
ſic alt. Amaritudinẽ radicis dul
cedo pomi ↄpenſat: pericula ma
ris:ſpes lucri delectat: doloꝛem
medicie ſpes ſalut᷑ mitigat. Qui
deſiderat nucleũ frangat nucxʒ.
pniam agat qui vult eterno ad/
herere bono.pᷣconia xpᷣi narrare
poſſunt qui ad palmam indulgẽ
tie meruerunt peruenire.
Andat eſt a lepꝛa.iiij.
m RKeg. v. Inter oia q̃ ma
gis cruciant lepꝛoſos eſt
quia oĩs lanꝰ illos nimis abhoꝛ
ret. Ideo vulgo dici conſueuit ꝙ
lepꝛoſus ocs hoies vellet eſſe le/
pꝛoſos vt nullus ſibi lepꝛã impꝛo
peraret. Spũ alr aſſimilat᷑ pecca
to. Rõ eſt qꝛ lepꝛa cognoſcit per

cogitat Mariã grauidaʒ qꝛ ſoluũ infuſionem ſuper cutim.hʒ enim
grauedinẽ᷑ pnie cogitat ignoꝛans caro lepꝛoſi quandã coꝛꝛuptã pin

mirabile hnius ſacr̃i pꝛemiũ pꝛo
curat diuoꝛtiũ pꝛocurat ariazʒ
relinquere nequaqᷓ; ampliuſ vult
cã.O iſoꝛtunata vxoꝛ raro nubit.

guedinẽ inter carneʒ ⁊ pinguedi

nem qua ſuperficies cnus reddi

lur tota vnctuoſa ita ꝙ aqua ſup
cutim infula ſtati inde labit a cu

penitentia.

ti nequaqᷓ; adheret. Sic in ꝓpo/
ſito ↄtin git aie pctõ ſubdite. LCũ
eænĩ ſup illã infundit᷑ ſctẽ pꝛedica/
tionis aqua tota inde labii: nil re
manet ibi: quia coꝛꝛupta affectio
adeo ipſã aiaʒ occnpat vt nullũ ĩ
neniat ibi locũ ſᷣmo dei. Jo.viij.
Qui ex deo ẽ vᷣba dei audit. Jo
voſ nõ audit qꝛ ex deo nõ eſſis.
Isit pctõꝛ lepꝛoſo ſi mil iter alia
q̃ patit ipſe multũ affligit cum vi
det ſcõs ⁊ iuſtos vellet.n. malos
eæẽ ne ꝗs poſſet vicioꝛũ ei turpitu
dinẽ aphoꝛꝛere verũtñ ⁊ ſi ñ ab/
hoꝛꝛeret lepꝛoſũ nihilominꝰ ſibi
ipſi magna abhominatio ẽ cũ ſe
ſic ↄſideret putredie plenũ. Sic
pctõꝛ ⁊ſi a nemine arguat᷑ nihil

omin ſue culpe fetoꝛẽ ſentiẽs mł

tũ affligit.qꝛ ſic deꝰ iuſte oꝛdina/
uit vt oẽ coꝛ pꝛauũ ſibiip̃ᷣi ſit pẽa.
Sʒz differentia eſt quedã inter le
pꝛã ⁊ lepꝛã. ſic differẽtia eſt inter
penm ⁊ pctm̃. Notanduʒ ergo ꝙ
ſunt quattuoꝛ ſpẽs lepꝛe.quaꝛum
pꝛima ꝓuenit ex coꝛꝛuptione ſan
guinis.⁊ dr̃ Elephantina ab ele
phanti illo aĩali magno ꝙ crura
hẽt inflexibilia. ſecũda ꝓuenit ex
coꝛuptione fleumatis ⁊ vocatur
Tirina a Tiro ſerpente venenolo
valde noiata ꝗ calidus ⁊ malus
eſt valde.Et nota ꝙlaboꝛãs hac
lepra carnes maculatas hʒ ſicut
ſerpens. Et rõ eſt qꝛ quedã vᷣtus
que dr̃ aſſimilatiua ⁊ ſequii dige
ſtiuam in coꝛpoꝛe debilis eſt.nec
poteſt nutrimentũ aſſimilare nu

trito ꝓpter eins ĩpotentiã. Ideir
co caro lepꝛoſi ſic remanet diuer
ſis coloꝛibꝰmac lata ꝑpꝑ nutrimẽ
ti ⁊ nutriendi diuerſitatẽ ⁊ diſſimi
litudinc̃.tertia ſpẽs ꝓuenit ex coꝛ
ruptiõe melãconie ⁊ dr̃ vulpina
ab aĩali illo malicioſo ⁊ aſtutiſſi:
mo dicta.quarta ſpẽs dr̃ ꝓuenit
ex coꝛꝛuptione coleꝛe:⁊ dr Ceo/
nina a Leone ferociſtimo deno
minata. Iſta vo vltia poſtq;ᷓ coꝛ
pnus occupauit vix vnqᷓ; ſanatur.
Spũakłtr per pꝛimã lepꝛã q̃ dr ele
phãtina ſubaudi ſuꝑbiã que ꝓue
nit ex ſanguine coꝛꝛupto:qũ.ſ.ꝗs
gloꝛiat᷑ in ſanguinis ſui nobilitate
inaniter ſuperbiẽs cũ oẽs vᷣmes

⁊ putredo ſimus.Oꝛige.omel.i. Oꝛi.

ſuper Ete. Quid ſuperbis putre
do ⁊ cinis vt hõ arrogantia ſub/
leuet᷑ oblitꝰquid erit.⁊ quã fragili
vaſculo continet᷑:⁊ quibus ſterco
ribus imerſus ſit ⁊ qualia ſemꝑ
purgamenta de ſua carne ꝓiciat.
comparat elephanti crura habẽ
ti infl exibilia ꝗ recte denotat dia
bolü de celo per ſuperbiã exclu/
ſũ inflexili perſeuerãs obſtinatio
ne. vnde go libꝛo.i.ð anima ſu
perbia inquit in celo nata eſt ſed
velut ĩmemoꝛ per quã viam inde
cecidit illuc poſtea redire nõ po
tuit. ſecunda ſpẽs que d Tcrina
ex coꝛꝛuptione ꝓueniens fleuma
tis denotat inuidiam. Hec lepꝛs
coꝛꝛodere incipit membꝛa ĩterio/
ra ad exterioꝛa pcedens qꝛ inui/
dia pꝛimo cruciat dñm ſuuʒ coꝛ

Ag.

adoZfrttinud Hinttkie⸗
Penoſtenaglu at ait
mocbllotrernsnz en
ſptend. guininuicrscpor idd
bongerteriontotinenwedee
mnenta Marcodicctat nd
Poſietä macnlun pie Nril
e antimülamtis rirunspera:
hotaichantus Yuridtsnier
uoruolledonio avore 0
hone enenou boniappniend
lreno po⸗ AMeentzgucht
luen hz orlnor vona bat
Nuuthllienuntrat re
Dejs cider dimdan nr⸗
vobchrns enianmngin n
Nan enin lt a nlm
Mariegeerwdnercn n
hounorenn grohumentang
Ckmisdfinnrdlenen. Omet
corguariteneni widatt

his molaolcts deloſtane,

gniOflpuherſlihnun,

4

Penitentia. 144

Wegle, .“ . . .
† maztmiz de ⁊ mente qꝛ hanc punitionenẽ deciiens multis modis ſed capi
ae. Met uuſtus deus iuſte intulit innido tur fouea occulta. Sodiant.n. ve
ne Nn vt pꝛimus cruciatus in ipſo pma natoꝛes ⁊ cooperiũt ſoueã: ita vt
* emnddtit Se. neat. AUñ Señ. in li. de moꝛibus videatur plana via. tũc du vul
mieilen vtinã inuidi oculos haberent in pis putat ſecuri icedere ſubito in
äühn in yniuerſis ciuitatibꝰ vt de oĩb“ ſa nenia fouea cadit ⁊ capit. Spũuũa
nc utſſ. cultatibus toꝛquerent. Maʒ quã liter canesi ſacra ſcriptura aliqnñ
eſtfef ta feliciũ ſunt gandia tanti ſũt ge pᷣdicatoꝛes denotãt.rõ eſt qꝛ lin
mitus innidop. Et hec eſt ſimii gua canis medicialis eſt 4 latra
nn udo Tyri a inmidi. Mã vt dr̃ ſer ius eius fures repellit. Sic pꝛedi
n;iifüt pens iſte maculatꝰ eſt ⁊ quot hʒ catoꝛ pctõꝝ lingẽdo vulnera per
Wrn maculas exterius tot hʒ doloꝛes miſericoꝛdie xpᷣi pꝛedicationem
emniſijrt interiꝰ. quia inuidus quot videt ſanat ulla. a fugat fures æ latronet
windliging bona exterioꝛa tot interius hʒ toꝛ qꝛ minãdo gehẽne penas pecca
1 taisandi menta. Idcirco dicebat᷑ caro le/ toꝛibus ipᷣe repelli demões ⁊ eo
Kin ngen pꝛoſi etiã macnlata ꝓpter debili rum tẽtaſiones ab aĩa. Igitur iſti
amta elsichin tatẽ aſſimilantis virtutis per quã inſequunt᷑ vulpem.ſ. cupidum æ?
eorthim notafchaꝛitas. Innidus eni peni auarũ vt reducant ad pniam ſed
brte ulim tus caret dilectionis feruoꝛe· 0 capere non valent.qꝛ cũ aliqñ vi
Utminningnti, dona exterioꝛa bonis ppꝛijs aſſi detur penitere tactus aliqua coꝛ
rarrli liittl milare nõ põt. Ille eniʒ qui cha poꝛali infirmitate ſtatim de fauci
.. ritatem hʒ ꝓximoꝝ bona ſua re bus eoꝝ fugit ſanitate recuperata
m mistt ln in putat ⁊ in illis nutrit᷑ quaſi ex pio ſed venatoꝛes ſcilicet demones
vueINCLCNNi pꝛijs.qñ vʒ hec aſſimilatina vir obſeruant vt ſubito cadat in ſone
ridchmieit tus.ſ.charltas viget feruenter in am vl ſepulchꝛum cũ credit ſecu
egnrent aia. tertia lepꝛe ſpẽs aſſimilatur rioꝛ eſſe. ⁊ ſic capitur a⁊ occiditur
n C Glict auaritie que ex melanconico cãt nec poteſt ab hoc caſu vlla aſtu
Krri menitin humoꝛe in quo humoꝛe terra hᷣ tia liberari nec pꝛoſunt illi diuitie

ceteris dnatur element. Simiſr quicq; vnde glo.ſuper illo Quc. Glo.
n ⁊ coꝛ auari terrend ꝑoſſidet ſub· oꝛtuns eſt diues ⁊ ſepultꝰ eſt
— ſtantiã. Or lepꝛa hec vulpina ꝑꝑ in inferno ſic dicit. Quid pꝛoſuit
n e vulpis multiplices doloſitates. hnic pecũie młititudo ſi caro ver

1oheee
„EnA Suoln

WB oeae Mam⸗ ſtutij e ir
mi Mam auarusaſtutije ? doloſ. me ſcaturiuit anima in gehen
1 mn tatibꝰplenus eſt. Ho. ꝙ caro vnl na data eſt collega ömonibus.
ghele pis a canibus nõ poteſt capi: tan Quarta 7 vltima ſpés lepre aſſi
– nakitt eſt enim eius ſe agacitas vt cũᷣ ca/ milat᷑ ire ꝑꝑ ipetũ aĩalis ferociſii
nnn pta videat a canibꝰ pᷣuenta: reuo mi.ſ.Leonis a quo denoiatur.
R n ee luit ſe ꝑ arbuſta ⁊ dirupta canes uenit.n.ex corꝛupuone colere.co
αα

Penitentia

lera.n.ſi nõ excedit nõ obeſt ꝗa
ſcꝛiptũ eſt in pᷣs.Jraſcimini ⁊ no
lite peccare. Sed tũc humoꝛ ille
coꝛꝛumpit᷑ qñ relicta coꝛꝛectione
fraterna nõ ad vicioꝝ ſed ad coꝛ
ruptionẽ᷑ perſonaꝝ anhelat. Mõ
eſt tunc coꝛꝛectio cũ dilectiõe ho
minũ ⁊ odio vicioꝝ.vt Aug.mo
Sre.net ſed pone ↄuerſo.Gre.xxvi.
mmMmoꝛa. Si is qui coꝛꝛigere nititur
odio ſuperet᷑ oppꝛimit anteqᷓ;ᷓ coꝛ
rigat. Ma dũ pluſq; dʒ accendit᷑
ſub iuſte vltionis obtentu ad im
manitatis crudelitatẽ effrenatur
hec igit᷑ lepꝛa ſi in principio cure
tur facile repellit: qꝛ ſi iratũ peni
teat ⁊ pꝛo mptꝰ ſit ab his quos le
ſit veniã poſtulare curat lepꝛa eiꝰ
ſi vᷣo hec infirmitas in corde cõ
ſeruet᷑:ira tranſit in odium ꝙ eſt
ſũmũ maloꝝ nec hoc pᷣt curari
nec in vita futura qꝛ in ſpiritũ ſan
tum peccatũ hic cõmittit. Jõ cu
randa eſt ira ante coꝛdis occupa
tionẽ alioquin coꝛ ⁊ aiaʒ mox coꝛ
Au. rumpit. Zlug.in quadã epiſtola.
Sicut acetũ coꝛꝛumpit vaſſi diu
ibi permanſerit ſic ira coꝛumpit
coꝛ ſi in alium diez durauerit.pʒ
igit quibꝰ peccata lepꝛe aſſimilan
tur. ſʒ hec oĩa curant᷑ pnia ⁊ pur
Fig. gantur. Fig. Leuit.xiiij.v bi lepꝛo
ſo ſanato radebant᷑ capilli ⁊ ſuper
cilia ⁊ barba. deinde lotis veſti/
bus eius introducebat in caſtra
vt offerret ſacriſiciuʒ. Spiritualr
peccatoꝛ debet deponere per con
feſſionem opera moꝛtua que per

pilos notant᷑. Et his tribus gra/⸗
dibus coꝛde oꝛe ⁊ opere cõſciam
ſuã debet lachrymis lauare.Rlii

mo dʒ offerre ſatiſfactionis ſacri

ficinm:introductꝰ in caſtra ⁊ ſan
ctoꝛũ ↄſoꝛtium. MNam ſi hoc mo
do pniam agat peccatoꝛ ſanitatẽ
integram ↄſequet: etiã ex oĩ lan/⸗
goꝛe ſi foꝛet moꝛtalis.OQñ Augu.
in li.de pnia. Pnia inquit lango
res ſanat:lepꝛoſos curat: moꝛiu/
os ſuſcitat:ſantitatẽ auget.grat iã
conſeruat:claudis greſſũ.ſurdis
auditũ cecis reſtituit viſuʒ. vicia
fugat.virtutes exoꝛnat.mentem
munit ⁊ roboꝛat.hec Aug.

KReus foꝛtiũ ſuperat eſt
a ⁊ infirmi accincui ſunt ro
boꝛe pꝛimi. Reg.ij. Mo
dʒ ſtatim reddere ſe captiuuʒ pꝛo
bus miles pꝛimo ictu accepto.ſʒ
potius dʒ viriłr dimicare vidẽs
ſibi ſpẽ aliquaz ex certamine bo/
nam vniri poiiſuis dʒ quoꝝ pꝛe
ſidio ſi ſtrenue agat: poterit ad/
huc victoꝛ exiſtere.qð nequac;ᷓ

poſſet ſi redderet ſe captinũ.Spl

ritualr.qũ pctã iuadũt vixꝝ inſtũ
adeo ĩpetuoſe⁊ foꝛtiter: ꝙ vulne
ratꝰ per conſenſũ cadit ad execu
tionem operis mali vulnerantur
coꝛpis ſenſus ⁊ ſubcumbunt ⁊ q
ſi oẽs virtutes lacerant:nil rema
net incolume.Sʒ ꝓpter hoc non
dz fidelis v elle cuptiuari cũ dia/
bolo ⁊ fune ligari mitiplicate cul
pe.ſed dʒ ſe vniri amicis.ſ.cõtii

Au.

Glacetonmmis lien
Pperanttbinimtinum hen
cuoelegtoetnienen
ſost gites ſns lbetun
farem:famdliant holn e.
Gpiter vretes m py⸗
immoinozdinanſenidiestn
Uigriinercdiceprs mnde⸗
gunun Pm torsce
Vsutntepolunrszdon
ſbuepurtatem: honckarn.
Nuham boſeim onan
ſonaſfetis in pdronen
Gſinee Gocicin naer ⸗re
ſicopolairin tot wn
ſchaa Nneimnatt. n
Vomacnosinapin in n
ſpeilsorinndellenn
Nen Conſeſione Grirer
ſen. Dleninlinumime
Letpud nosſene eſ
unehonnicinn icn hi⸗
ſonndo coprelbnnden
ipeunco ſpnis d
nir 4cenmnin Füicig
enllgcun tl

tändt,lnin ni⸗

Berllcoconi W

62

Wl
—–
ümet urci
mein di
— olin
e , tn
W .
n grt li
n i
„Kribunoruii
ulxma uitg
Nrauinulag
merrdmdkgli
NN
õ

4

fſiiett
8 1 tmim ie
4
1 NANN
5 Anicne n
aarzacenaminen⸗
m m Miszee
i oN : ri
WNCRG
Kindietechei
7 TNRaäddki
ven NNNiN

4
Ene N
E —h CN
wi e in
NENE .

rem NN

Penitentia

ctioni.Conſfeſlioni.⁊ Satiſfactio
ni.⁊ dimicando viriliter ſupera
re inimicos.⁊ amicos.ſ.vᷣtutes
anime recuperare.Sigura GBeñ.
xiiij.vꝰ bi legimꝰ ꝙ. v⸗reges ↄgre
gati iuaſer̃t Loth nepotẽ Zlbꝛae
⁊ ceperunt ipᷣm tolentes ſpolia ip
ſius:⁊ captiuũ ducebant cuʒ tota
familia eius.bꝛaham vᷣo ↄgre
gatis.ccc.vernaculis qui ſecum
fuerant ab infantia nutriti perſe
cutus eſt.v.reges percutiens ip/
los ⁊ gẽtes ſuas.⁊ liberauit loth
fratrem:familiam ⁊ ſpolia eius.
Spũaliter.v.reges.v. ſunt appe
titus inoꝛdinati ſenſibiles ⁊ pꝛa/
ui qui interdũ coꝛpus inuadẽtes
umanũ ipᷣm ⁊ oẽs coꝛpoꝛis ſen
us captinant expoliantes ab om
nibus puritatem ⁊ honeſtatem.
Abꝛaham vᷣo ſpũm denotat.hic
non debet fratris ſni ꝑditionem
ſuſtinere. Hodicũ.n.valet ſpũs
ſi coꝛpoꝛales ſenſus diabolꝰ poſ/
ſideret.Debʒ ergo aſſumere.ccc.
vernaculos.i.tres pnie gradus
ſuperius nominatos.ſ. Cõtritio/
nem.Confeſſiont.⁊ Satiſfactio
nem. Mi enim ſi nutriantur aſ
due apud nos ſemper pꝛeſto ſũt
inuare homin᷑ cõtra vicia.ſpũʒ
roboꝛando.coꝛpusliberando.vi
cia ſuperando Ergo nũqᷓ; dʒ hõ
deſiſtere a certamine qᷓ;tũcũcʒ
aliquando cadat vt iam dictũ ẽ.
qꝛ vera penitentia:etiam poſt la/
pſum obtinebit victoꝛiam. vnde

Hie. Miero.ad eliodoꝛũ monachuʒ.

145

Mon eſt pernitioſũ in pꝛelio vul
nerari: ſed poſt vulnꝰacceptum
diſperatione curãdi medellã vlce
ri denegare. Sepe enim videmꝰ
athletas poſt frequentes lapſus
⁊ deiectiones plurimas coꝛona
tos.Hilitem quoq; ſcimꝰ poſt
fugas multas virũ foꝛtem fuiſſe

⁊ deieciſſe victoꝛes. .
Ogitaui vias meas ⁊ cõ
c nerti pedes meos in te/

ſtimonia tua.pᷣs.cxviij.
Expulſus de terra/ ꝓpꝛia: ↄtinne
cogitat per quas vias redire poſ
ſit interpellans amicos ⁊ illos ꝗ
pñt illi ad hoc vt poſſit reuerti ꝓ
deſſe. Spũ aliter petõꝛ eſt expul⸗
ſus de terra pꝛopꝛia.ſ.de conſoꝛ
tio angeloꝝ⁊ ſanctoꝝ.. Jõ ſũma
cũ:diligẽtia dʒ obſeruare aſſidue
vias per quas poſſit redire ad ſta
tum diuine gratie vt inter ſeruos
dei ↄnumeret᷑.via.n.que ſacit exi
re de peccato ⁊ ad ſanctoꝛũ ſocie
tatẽ redire:eſt via pnĩe que eſt tri
partita. Pꝛia ẽ ↄſideratio moꝛi
⁊ inferni.⁊ ex hac peruenitur ad
gradũ ſcõm.ſ.ad cõtritionẽ con
feſſionẽ᷑ ⁊ ſatiſſactionẽ. De h̊ vᷣo
gradn ſecũdo ꝑuenit᷑ ad tertiũ ſi
ue ad vliimũ.ſ.ad diuinã miſeri/
coꝛdiã q̃ nos ad ciuitatẽ totaliter
itroducit.Fig. Eſdre.ij.ca.ij.vbi
legim?ꝙ cũ vellet Neemias re/
parare yernſalt᷑ deſtructaʒ venit
nocte ad poꝛtã vallis ⁊ ad fontẽ
dꝛaconis. Deide venit ad poꝛtã
ſtercoꝛis.⁊ ibi cõſiderauit murᷣ
4

s.

Penitentia.

einitatis diſſipatuʒ ⁊? poꝛtas eius
cõbuſtasigni.deinde trãſinit ad
poꝛtã pontis ⁊ ad aque ductũ re
gis. Spũaliter ꝑ yeruſaleʒ que in
terpꝛetatur viſio pacis no.ſtatuʒ
gratie in quo hõ du permanet ſe
curus gelcit. Sʒ vt dictũ fuit ho
inde eicit᷑ a pctis. Igit᷑ cũ vult ad
illã redire:pꝛimo querẽda eſt poꝛ
ta vallis per quã ſubaudi moꝛus
memoꝛiã. Mã moꝛs quedã poꝛta
eſt ꝑ quã vel aſcendit᷑ ad celũ vl
Deſcẽdit᷑ ad infernũ.lʒ quo ad tpᷣſ
deſcendat hõ ad purgatoꝛiũ dʒ
inde venire ad ſontẽ dracõis ꝗa
dʒ cõſiderare toꝛmẽta gehẽne in
qbꝰdraco iſte ⁊ pens natat anti
quꝰ.ꝗ ſubmerſus iĩ illo tã hoꝛꝛi
bili ⁊ obſcuro lacu. ſcõo dʒ veni
re ad poꝛtã ſtercoꝛis.ꝑ quã notat
oꝛis ↄfeſſio.nazʒ hec ᷑ recta poꝛia
ꝑ quã purgat᷑ aia pᷣnia ↄtritiõe qꝛ
feda ⁊ imũda extra mittimꝰcum
nra ↄfuemur pctã. Si in hac poꝛ
ta exeũtes neceſſe ẽ conſiderare
murũ deſtractũ.notandũ qꝛ mu
rus aie ẽ duplex.ſ.exterioꝛ ⁊ inte
rioꝛ. 6 dr̃ murus ⁊ añ murale.
Exterioꝛ murus eſt ſenſualitas.
interioꝛ vᷣo eſt ipᷣa rõ.poꝛte ante
murale ſunt ipſi ſenſus.ſʒ poꝛte
gie ſunt eiꝰ vᷣtutes.ſ.memoꝛia in
telligentia. ⁊ volũtas. Igit hõ in
actu ↄfeſſionis exiſtẽs dʒ ↄfidera
re quaſi deſtructus ẽ murus exte
rioꝛ.vt oculi ꝑ ipudicitiã ligna ꝑ
malitiã aures audiẽdo mala ⁊ ſic
de ſingulis. Iteruz qualr iterioꝛ

murus ſit deſtructcõſiderdũ ẽ
i.que ↄmiſſa ſunt ꝑ memoꝛia itel
ligètiã ⁊ volũtatẽ.⁊ hec oia conſi
tendo reparare poſtmodũ vᷣo eũ
dum eſt ad fonit᷑: ſatſfaciẽdo ꝓ
peccat᷑ cõmiſſis. No.qꝙ in ponte
ↄſueuit a trãſeuntib colligi peda
giũ.pᷣcipue cũ ꝑ põtis tranſium
magnuʒ vitatur piculũ. Spũalr
ſatiſfaciendo per pniam de pec
catis:vitamꝰ futurã penã queẽ in
eſtimabilis laboꝛis. Ergo debe
mus h modicuʒ qꝗd ſoluere vt ſe
curi tranſeamꝰ.vñ ſequit᷑ ꝙ ꝑue
nit ad aque ductum regis.qꝛ per
actis gradibus pnie ſupꝛadictis
puenitur ad diuinã miſerſcoꝛdiã
q̃ de regis xpᷣi clementia emanat
in tanta habũdante largitate.vñ

Aug.in quodaʒ ſer. ymolationis? lug.

agni paſcalis. HNũc ergo inꝗt do
minus. enite vniuerſe familie
hoium qui eſtis cõ mixii delictis
æ remiſſionem accipite peccato
rum. Et enim ſum vera remiſſio
Ego paſcua ſalutis.Ego agnꝰ ꝗ
ꝓ vobis ſum iugulatus. Ego ve
ſtra redẽptio. Ego vita. Ego vfa
ſum ſalus. Ego vfr̃a reſurrectio
Ego veſter ſum rex. Ego reſuſci.
tabo per dexteram meã. .
Ibi ⁊ inebnat? ẽ. Geñ
b ilxr. Solent diuerſa vina
ſimul nuxta bibẽtes ſepe
inebꝛiare ampliuſq́; vnũ tatum.
Spũalr pnia cõponitur multipii
ci mirtura Mã ibi eſt vinũ potes
ſaAachꝛymarum. Ibi eſt vin ſiu

ſchit ppngnesuli; 1

(cbant gennopoſictsden⸗

naureſcdrsptbctdäftne
ſeprenere outdantinain
got darelllbbee Cden
ſonniumerponts Jo0 de
guncerne poſt nes deoftet
Goretrermminiten bi tncher
iſn gdi puſtni Go
perytopepagines gtltärs
eſhbevo s acus muge⸗
ohlenteneſcennsinaia Pr
nno ninitoboni ciati
Cödefonpr boni,Anäia
koerhetpaig dond ep⸗
henchcteneranertimer
1 mioreleuiincdr inr
ibusdedfeflmhnanen
Nograde-Noptuaidetden
Feſſum hanspiteſecidem
nſed tenidien none,l
Ungohoehiiloteatten

n umeeſinadenmein pen

ſinthenne mnimne .
Wſtoſtentectn tt
Mgilbteneimnod⸗

nnſtiſänez ndamin

Aieſnng N

4 rr Atnigic
rgech nmnmn
m ütntinu

2HZ

1 Aa ed n

1 va Mici
KArmnugſefanſi
ar 4s Gnididi
mwren Nate det
n Gonm unfciN
Nanſis
——
mn in lpfilniin

9
Mimt N

õä
uiritI
umnmn Nen

Fig.

J

Perſeuerantia.

beũ.ſ.ruboꝛ ↄfeſſiõis.⁊ ibi eſt vi
nũ dulce.ſ.opera miſericoꝛdie pꝑ
actũ ſatiſfactionis.Hanc vᷣo mi
xturã xpᷣus adeo bibit libenter vt
ipſe pꝛo amantis amoꝛe inebꝛia
retur.⁊ oiuʒ offẽſionũ iniurie ob
litꝰnil alið niſi indulgẽtie ⁊ venie
recoꝛdet᷑.figura. Geñ.xl.v bi legi
mus picernã Pharaõis vidiſſe
ſomniuz. ſ. ꝙ in vite vna tres cre
ſcebãt ꝓpagines paulatiʒ.⁊ ꝓdu
cebant gẽmas poſt floꝛes.deinde
inatureſcẽtes ꝓducebãt vuas qͥs
ſe pꝛemere putabant in calicẽ re
gis ⁊ dare illi bibere.Nð ꝗdem
ſomnium expones Joſeph dixit
pincerne ꝙ poſt tres dies recoꝛ/
daret᷑ rex miniſterij ſui ⁊ reſtitue
ret eũ in gradũ pꝛiſtinũ.Spũałr
per tres pꝛopagines creſcẽtes in
vite ſubaudi iazʒ dictas tres ptes
penitentie creſcentes in aia. Mꝛi
mo germinãt ꝑ bonũ cõceptũ ſe
cũdo floꝛent per bonũ ↄſenſũ ter
tio ex hiſ vinũ ducit᷑ñ h bonũ opꝰ.
hanc guſtans rex inebꝛiat᷑ amoꝛe
iniurie ſerui ſui oblitus finitis
tribus diebꝰreſtituit ipᷣm in pꝛiſti
no.gradu. No.pꝛiuatã diẽ eſſe in
greſſum huius vite ſecũdam ſta
tum ſed terliã diem moꝛtis.Con

ſumato hoc triduo xpᷣs penitentè

eterne reſtituet beatitudini ꝓpter
quã pꝛiꝰ creatus ⁊ redemptus ſã
guine ſuo fuerat.pʒ ergo vitlitas
pnie. Iſi.lib.tertio de ſummo bo
no.pnĩa ẽ ſũmuʒ medicamẽtum
vulneriſ. Spes ſalutis ꝑ quã pec

146

catoꝛes ſalnantur.ꝑ qaã deus ad
miſericoꝛdiam ꝓuocat᷑.que non
tꝑe pẽſatur:ſed ꝓfunditate lachꝛi
marũ ⁊ luctus.
De perſeuerantia.
Kia ſunt que bñ igredi
t unt ⁊ qrtũ qð feliciter in
cedit.ꝓuer.xxx. Quãqᷓ;ᷓ
in via ꝓſpere innerantibꝰↄuingat
quo ad oia que ſunt viatoꝛibꝰ ne
ceſſaria:v bi tũ terminꝰnon obii
neret totꝰect perditꝰ laboꝛ vie.Il
lud.n.eſt pꝛincipale intentum ab
ltinerantibꝰvt ꝑ viã deueniat ad
patriam. Spũaliter pnia dĩ eſſe
qua pernenitur ad celũ.aith.
iij. Agite pniam appꝛopinquabit
enim regnũ celornʒz. pnia aũt tri
partita eſt.qꝛ ↄtritio.ↄfeſſio.⁊ ſa⸗
tiffactio.⁊ hec tria bñ gradiunt᷑.⁊
q;uis perilla graderetur hõ ſi tñ
non aderet᷑ quartus. ſ.perſeuerã
tia:laboꝛ pnie ect fruſtra ⁊ ad ter
minũ peruenire non poſſei.qꝛ ñ
ꝗ iceperũ ſed qui perſeuerauerit
vſq; in finẽ ſaluus erit.Fig.leuit.
xix.vbi legimus ꝙ fructꝰſanctiſi
cabant:ꝗ naſcebãt᷑ quarto anno.
Spũaliter fructus ſunt nr̃a oꝑpa
ex quibus cognoſcimur.nos vᷣo
ſumus arboꝛes illa pꝛoducentes
virtute diuini radij. Igitur fructꝰ
pꝛimi anni eſt coꝛdis contritio.
ſunt.n.pmi ⁊ puriſſimi fructꝰ eiꝰ.
⁊c.quia reuera multum in ↄſpe
ctu dei ſunt ſapide lachryme pe
nitentium. fructus anni ſecũdiẽ᷑
oꝛis cõſeſſioquãdo arboꝛ firma
2

Perſeuerantia.

tur ⁊ vires mãifeſtat ꝑ ſuã fecũ
ditat.pᷣs.Cõſeſſionẽ ⁊ decoꝛẽ in
duiſti.fructus.iij.anni eſt ſatiffa/
ctio.ꝓ quã oꝑa ipᷣa creſcũt ⁊ dul/
ceſcũt in ↄſpectu dei.fructus vᷣo
quarti ẽ ꝑſeuerãtia qꝛ oĩs fructꝰ
pnie dulcedinẽ recipit ſine q̃ oĩa
ſunt inſipida oia ſunt fruſtra ⁊ ſi/
Sꝛe.ne fruciu.Greg.pꝛio moꝛal. In
caſſum bonũ agit᷑ ſi ante vite ter
minum deſeratur. qꝛ fruſtra ve/
lociter currit qui pꝛiuſqᷓ; ad me/
tas venerit deficit.
Ircũda uibi veſtimẽtum
c tunuũ ⁊ ſequere me.ælciu.
