1d tn Cdncregontepotn
wi dtgient goni

un ueſclcknentobn een
nc CoeClents itdan.

1e Sch ni
s zcha tunnitbadtſini
vi tnecamligttahn
11 berivs Oyrtuüntamon
ci nperpocti ſfent
a nmuen donii tletir

t fnire otg inthient
in d onolas btf⸗

Carohumana: 126

ne non vult deſiſtere quouſq; ea
ro viunat.Craſtinat enim de die i
diem penitentiaz nec reddire cu
pit ad electoꝛum ſocietatem in/n
uenta deteſtäda putredine in qua
ifelix enoꝛmiter ſe ſubmergit q/
niaz nihil eſt in pꝛeſenti vita hoꝛ/

Aug.ribilius humano coꝛpoꝛe Angu

ſtinus in libꝛo Soliloquioꝝ.c.ij.
Ego cadauer putridum eſca ver
mium.vas fetidum. cibus igniã
abiſſus tenebꝛoſa. terra milera.
vas aptum ad contumeliam ge⸗
nitus in imunditia.viuẽs in mi
ſeria. moꝛiens in anguſtia. M eu
miſer quid ſum ego ⁊ quid futu/
rus ſum. vas ſterquilinij.cõcha
putredinis.plenus fetoꝛe ⁊ abho
minatõe.cecuſ.pauꝑ.miſer,.⁊ mi
ſerabilis.
Icut onus graue grana
te ſuni ſuper me.pᷣs.xxx
vij. vulgo dicitur ꝙ res
non poteſt bene eque cognoſci ſi
cut per oppoſitum eius. Munqᷓ;
ſcit hõ qᷓ; pꝛecioſa res ſit ſanitas
niſi quãdo infirmat ⁊ ſic in alijs
bonis.Et hoc apparet in rectoꝛi/
bus terre in quibus ſepe vulgus
mutationem deſiderat que inter
dum in eius redũdat malum ſi/
cut fabuloſe dicitur de ranis que
renuentes trabem receperũt ſer
pentem eas deuoꝛantem. Spiri/
tualiter nunq; homo cognoſcit
valitudineʒ diuine gratie niſi cuʒ
illa pꝛiuatus cadit in ſeruitutem
peccati. Pꝛimo nãq; liber erat

ſub lege placida a ſuaui. Woſt/

modum veroillam faſtidiens cag
dit in trrannicam ſeruitutem Si/Fig.

gura Exodi.pmo. Quãdiu vixu
Pharao ꝗ cognoſcedat oſeph
populus iſrael liber fuit in egipto
in omni ſua ↄditiõe. Sʒ eo moꝛ
tuo ſurrexit aliꝰ harao ꝗ igno
rabat Joſephꝗ populũ per egy
ptuʒ diſperſit ad colligendas pa
leas ⁊ multiplici tribulatiõe affli
xit. Opiritualiter harao ꝗ co
gnoſcit Joſeph eſt indiciuzʒ ratio
nis qui cognoſcit xpᷣʒ.Auamdiu
igitur iſte Pharao regnat in ho
mine populus tuus.i.vᷣtutes ani
me ⁊ ſenſus coꝛpoꝛales ſunt ſue
libertatis.ſed hoc rege moꝛtuo ꝑ
peccatum ſurgit alius rex.i.ſenſi
tiuus appetitus qui xpᷣm penitus
ignoꝛat eo ꝙ diabolica poteſtate
fouetur. Ideo populus diuerſis
oneribus grauatur. Tren.pꝛimo
Aigilauit iugum iniquitatũ mea
rum in mann eius ↄuolute ⁊ im
poſite ſunt collo meo.inſirmata
eſt virtus mea.dedit me dñs in
mann de qua nõ potero ſurgere
Diſpergitur ergo populꝰ per egy
ptum quia tã anime vires qᷓ; ſen
ſus coꝛpoꝛis ad diuerſa atq; gra/
nia ſeruitia diſpergũtur ad qᷓ ie
appetitus diuerſa appetẽdo vicia
iubet per pꝛauuʒ exercitiũ diſpgi.
Ideo Zlug.iiij.li.de ciuitate dei.
MMalus inquit nõ ſolum vnius
hominis ſed ꝙ peius eſt tot do/
minoꝛum Po vicgoal eſt ſeruꝰ.

Aug.

Fig. p

Rit ꝓ ſuaui odoꝛe fetoꝛ
Iſa.iij. In oibus ſenſi/
bulſ ↄtigit aliqũ erroꝛ ex
potentie infectione. Nam vt dr

oculis egris odioſa ẽ lux q̃ puris

eſt amabilis. Ita põt dici ⁊ vex
eſt:ꝙ inſeciis naribꝰodoꝛ diſpli⸗
cet ⁊ fetoꝛ placet. Spũalr ex con
foꝛmitate q̃ ↄfederãt᷑ pctõꝛes dia
volo bona opꝑa illis fetẽt ⁊ turpia
atq; enoꝛmia placẽt. õ ſi ꝗs ta
leſ velit ad pniaʒ reuocar̃ diſplzʒz
q̃ſi ſi ꝗs eis pᷣbeat fetida atq; tur
ia odoꝛanda. Sigura Exod. v.
Cũ ¶ Doyſes ex pcepto dei vel/
let pplm de egyptiaca ſeruitute li
perare vel educere videns ppls
Phyaraonẽ iratũ ceperũt clama
re ſuꝓ Woyſen ⁊ dicere fetere
feciſti odoꝛt nr̃m coꝛã Pharao
ne ex quo locutꝰ es de nr̃o exitn
egypiij permutebat.n.nos come
dere carnes cepe ⁊ alea. Nunc
aũt poſtqᷓ;ᷓ cepiſti tractare hoc af
flixit nos duriſſime. Opũalr q;/
diu ppls peccatoꝛũ eſt in peccati
tenebꝛis exercẽs ꝓpꝛias volupta
tes carnis ⁊ permanet in fetoꝛe
aleoꝝ ⁊ cepe libidinis Pharao
i.diabolus inde ſuſcipit magnũ

ſuauitatis odoꝛẽ dimittit eos ſic

ſoꝛdeſcer̃ velut ſues ĩ volutabꝛo.
a miſer pctõꝛ oculos hũs ifectos
nõ ꝑcipit vbi manet. Mares hʒ
a nõ odoꝛat. cũ vo Hoyſes.i.
diuini vᷣbipᷣdicatoꝛ hũc ppłm ni
titur ab hmõi fetoꝛe educere ſta
tim furit harao 1 ga oppeeſ

Humana caro.

ſionis conat᷑ pplʒ detinere armat
ſe ſtati vt obuiet pnie ne pdat qͥs

poſſidet Gre.xxiiij.moꝛa.hoſtis Gre.

noſter q;to magis ſibi nos rebel
lare ↄſpic tãto magis expugnar
2tẽdit.eos.n.debellare negligit
8 quieto iure ſe poſſidere ſentit.
ed cũ ſic carnales hoĩes vocati
ad pniĩaʒ ſe puliari ſentit memo
res quietis pᷣterite q; in ſoꝛdibꝰ
peti habebãt nõ valẽtes imo nõ
volẽtes ꝓ ſalute eoꝝ quicqᷓ; ſuſti
nere laboꝛis clamãt ʒ; Moyſen
i.Ʒ pᷣdicatoꝛc õ̊ ↄfeſſoꝛẽ ) ↄſilia⸗/
toꝛẽ cis bona facere ſuadẽtẽ.iĩmo
clamãt j xpᷣm eox ſalutẽ q̃rentẽ
fetere feciſti odoꝛẽ nr̃m.geſceba
mus in voluptaubꝰnf is.diabolꝰ
vo nõ moleſtabat nos. HNũc aũt
angit ieiuniũ.cõturbant vigllie.
frangũt or̃ones.attediant pᷣdica
tiones.vrgent nos diabolice ſu
geſtiones. Quid faciemꝰ: meli
ſtare in egypto pcti qᷓ; tata pati
aduerſa.Oimpꝑfſecta potentia.O
ceci ⁊ ſine lumĩe in tenebꝛis ãbu
lãtes vhe vobis pont᷑tes luceʒ te
nebꝛas ⁊ ꝓ tenebꝛis lucẽ ſumẽteſ

Aug.i ſoliloqo.vhe dñe caligãii An.

bus oclis ꝗ te videre ñ pñt.vhe
auertentiboculos vt nõ videãt
veritatẽ. Mequeũt.n.oculi tene/
bꝛis aſſueti ſũme vᷣna᷑ radiosi/
tueri nec ſciũt ð lumie aligꝗd eſti
mare quox ẽ in tenebꝛis hitaiio.
Tenebꝛas vident tenebꝛas ap//
pꝛobãt. Tenebꝛas diligũt de tene
bꝛis eutes ĩ tenebꝛas neſciũt vbi

enen Krui.

Nhüſpisſnt tcle 6
nnälgerdtſecſöefunenn .
Priaiginls ſeigluch
õ
Ggonnmdemnen rheNn
eriuticemiRMandb
gni. Nrai pns v n t
ſmnufttorsnglisdinn .
Mialoicgume poenran
gfileoſunlli eedels ns
tartoecclſottcaen o o
Peperngnbſſnenn ib c
Udor oiwnichdcmin.,4 n
Aatngeinacutlinen
NoNRia Sngecnelegn
contbfeit ut nims we
Dlnoreperind attet
cnenii Nmegconecttbdt n⸗
itambllamtin inncr ⸗
Cllluorioſhialwet,
ſlnunlt Spitſitntit⸗
gnnnont alei genet „⸗
Pec sn 1
XArſrtalgioifrgeg z,
Ahuibunlatsgiigene ee
hior fnheii Dlontegn 6
nhglihnu ſi

5 waes p lluttcgit
En n datocmni efn
Alanr ſci ,n
Cnd wicsdonn rneſutiin
Anl dmiziönarteiizmi
e mnl n linn
lum ſecſtocniſin gi⸗
m men, ſolpinh itzditß⸗
E fono nolſthn a hicait
ma amni cilivnt gle.
mn mni nadttdimpdle
Ne enanlhlnicllhgfef
e Khones Quid iacentewen
1 Kmennegopei chtin du
5 Meh. Oimgſeapotentn
n dtſneluniemtenchts ir
wn raſde vodsponihshe⸗
en Nns 1chebielutiſnt
ung Dugi olagopheditaie:
mi duocclagtenſdar hiß,e
eie menmnnd oelle i lit
Gtrt. anat Heapti,alinne
mne husaſut in in alni
bz Wennetſtü Miiigt
e nne goo⸗ intnebtota
an Lanchus iin nnchon
1 Pwb Lintun e
bis isi unnoneci⸗

Fig.

Corpus xpᷣi.

coꝛuãt miſerineſciũt qð amittãt
qm cadunt apertis oculis ⁊ de/
ſcendunt in infernũ viuentes.
I N¶ De coꝛpoꝛe xp̃i.
Ainis coꝛ hois cõ firmet
p õs. ciij. Inter oẽs cibos
anis eſt viatoꝛibꝰ vnlis
qꝛ bñ utrit ⁊ nõ granat ⁊ bñ di
gerit: Spũaliter nos ſumus ma
gniitineris viatores. Hã via no
ſtra icludirtñ duobꝰterminis mul
tuz diſtatibus. ſ. terra ⁊ celo. Jo
indigem refectiõe bñ nutriente.
MNulla igit talis põt eẽ qualis eſt
coꝛporis dñi nr̃i ieſu xpᷣi. Jo.vi.
Sigꝗs manducanerit ex hoc pa
ne viuet i eternũ.Alia.n.cibaria
grauãt. Iſte aũt panis adeo con
firmat viatoꝛes vt repulſis cũctiſ
periculis icolumẽ ꝓducat ad pa
triam Figura.iij. Reg.xix. Mely
as fugiès familiã Jeçabel a qua

iuſſus erat occidi ſicut ceteri pꝛo

phete pꝛe magna laſſiudine ſub
arboꝛe. Juniperi obdoꝛmiuit.⁊
ecce angelus excitauit ill a ſom
no dicẽs. Surge comede.gran/
dis.n.tibi reſtat via ⁊ excitatus
Helias reſpexit ad caput eiꝰſub/
cineritiũ panc̃.q comedit ⁊ bibit

qaquã ⁊ ambulauit in foꝛtitudine

cibiillius.xl.diebꝰ.⁊.xl.noctibus
vſq; ad montẽ dei vbi ipſe deus
ſibi apparuit.Spũaliter dũ iuſtꝰ
fugiens moꝛtẽ culpe q̃ oẽs nitit᷑
occidere iacet aliqũ ꝓſtratꝰex fra
gilitate ſub aculeis pñtis vite qui
bñ per vmbꝛã iuniperi pũgentis

27

ſignãtur. Ibi.n.ſi multo tpe mo⸗
raretur a familia culpe percuſſus
periret.debet igit᷑ inde ſurgere a
diuini verbi pꝛedicatoꝛe excitatꝰ
qui oñdit panẽ refectionis quem
ſi cam aqua lachꝛymaꝝ aſſumat
denote viã hanc grandẽ ſecurus
ambulans pꝛeueniet eterne beati
tudinis ad montè in quo bñplaci
tũ ẽ deo habitare cũ ſuis ſanctis
electis.⁊ vbi ipſe celeſtis panis
cũ ctos reficit eterna viſione.hũc

eſuriens beatꝰ Znſelmꝰ fatigat An.

itinere vite preſentis humilis pe
tebat in ſuis meditationibꝰdicẽs
Ecce animꝰmeꝰfatigatus veniẽs
de via cogitationũ ab ipſis ꝑ q̃s
tranſierat vanitatibꝰp multa diui
ſus periculoſazʒ patiũ eſurieʒ. Nõ
habeo quid ponã ante ulũ pauꝑ
ſum ⁊ egenus.O diues oinz bo
noꝛum ⁊ dapũ ſuperne ſocietaſ:
oppuletiſſime largitoꝛ deꝰ.da lap
ſo cibũ.collige diſperſũ.libera ca
ptiuũ.reintegra ſciſum.en ſtat acł
hoſtiũ ⁊ pulſat obſecro ꝑ viſcera
miſericoꝛdie tue quibus viſitaſti
nos oꝛiens ex alto. Jube pulſanti
miſero aperiri.vt liberis greſſibꝰ
ingrediatur ad te ⁊ requieſcat in
te ⁊ reſiciatur de te celeſti pane.
Mteq;ᷓ comedã ſuſpiro.
Job. ij. Dicũt auctoꝛes
medicine ꝙ ponere ĩ ſto
machũ cibũ indigeſtũ ſup idige
ſtũ eſt diminutio vite.Añ puſqᷓ
ſcðʒ cibũ ſumat pꝛimꝰ dꝛdigeri.
vt ſtomachuos erpeduns a bᷣmo
3

Corpus xp̃i.

liber poſiit intendere ſuper ſcõᷣʒ
Spũaliter cibus iſte bũdictus i
ſtomacho aie non eſt ponẽdus
niſi per pniam digeſta ſit ois pᷣoꝛ

cyulpa. Mulla.n. debʒ in aia rema

Fig.

nere vite pñtis affectio v bi dʒ po

ni totiꝰ muũdi pfectio.Fig.iiij.re.
xxiij. Joſiaſ noluit q; fiert phaſe
niſi pꝛiꝰ iudea purgaret᷑ ab vydo/
latria.purgata vo cepit fieri pha
ſe. ⁊ nota ꝙ phaſe eraf feſtũ eſus
agni in ↄmemoꝛanione exitꝰ egy
pti. Spualiter pꝛecipit dñs pꝛius
purgari aiam per ↄfeſſionẽ ab oĩ
terrena cupiditate que eſt ydolo
rum ſeruuns.⁊ poſtmodũ facef
phaſe.i.ſumere agnũ iĩmaculatũ
i. coꝛpus dñicũ cuiꝰ paſſione libe

rati fuimꝰ ab egypto inferni. Co

medebat᷑.n.agnꝰ ille cũ lactucis
agreſtibus ⁊ nos ſemꝑ illũ debe
mus ſumere cũ lachꝛymaꝝ ama
ritudie memoꝛes exiſtẽtes ama/
ritudinis ⁊ penaꝝ quas pꝛono/
bis eſt paſſus.Ande Tren.iij.ex
hoꝛtatur nos dũs dicens.Recoꝛ
dare tranſgreſſiõis mee abſintij

2 fellis. Oic igitur pꝛius purgan
da eſt cõ ſcientia ne multiplicata

inueniatur cibo extraneo ⁊ indu
catur moꝛtalis infirmitas.Ande

Friſ. Criſo.omel.v.ſuper ¶ Wat.Coꝛ

poꝛalis inquit cibus cũ ventrem
inuenit a diuerſis humoꝛibꝰ oc/

cnupatũ amplius ledit magis no

cet ⁊ nullũ pꝛeſtat auxiliũ. Ita ⁊
ille ſpũalis cibus ſi aliquẽ reperit
malignitate pollutũ eum magis

ꝑdet ũ ſua nã ſed reclpiẽtiſ vicio.
Oꝛ vidne ↄſolatus ſum
cC Job. xxix. Maioꝛ ẽ ele/
moſyna que fit vidue qᷓ;

q̃ fit nupte.⁊ quanto maioꝛ eſt re

cipientis indigentia tãto ampliꝰ

eſt dãtis gratioꝛ ełya.Ideo deus
ſũme mibpicoꝛs pr̃ dr̃ oꝛphanoꝝ
iudex viduax.pᷣs. Pupillũ ⁊ vi
duam ſuſcipiet.Spũaliter pecca
trix aĩa dicit vidua qꝛ ex culpa ꝑ
didit virũ ſuũ.ſ.libeꝝ arbitrium
quo erat fecũda.ſed eo pdito om
nibꝰ bonis remanet deſtituta.co
gitur.n.mẽdicare ac mẽdice viue
re nec hoc retinere debet melius

eſt mendicare q;ᷓ moꝛi. Mendi

cat.n.aia peccatrix cũ in peccato
exiſtẽs ſuſpirat audire verbũ dei:
⁊ pꝛo tanto mendice recipit quia
apta non eſt illud ſuſceptũ opere
pficere.Mã ſi apta eſſet illð exeg
grandeʒ inde reciperet mercedẽ
quia foꝛet beata.Luc.xi. Beati
audiũt verbũů dei ⁊ cuſtodiũti.
Nihüuominus poſt verba pꝛedi/
catoꝛis vadẽs aliqð pcipit nutri/
mentũ:quouſq; miſericoꝛs deus
de plenitudine ſue gre ipaz reno
cat ad ſalutez. SFigura Ruth. ij.

itj. vbi legimus ꝙꝙ ipſa Ruth vi Fis.

dua excitata a Hoemi ſocru ſua
ibat ad agrũ Booʒ colligens ſpi
cas poſtterga metentinm quam
cum vidiſſet Booz cõpaſſione
motus illius paupertatis ↄfoꝛta
uit eam. di. Mequaq;; timeas col
ligere ſpicas in agro meo.nec ali

Coos

fiucllim utinn .
n rago neo chlirten n
trecſenal pertcinn
zumignelenignnt 5
Inamindeto n kel⸗ .
ncn wypinn n
Geltntorenetnntan
oozn ſponſtz in de⸗ .
tempetumr iotinetnen
lpn 56Tupoetstgerc
ſatmeo Kuhänenem
Neecioſtewdſ reneinn
comonmtbonaft Meicte
fcunt hybarigiamimene
Nonieveinr etnisq nutr
percaneenisregunittced
Ooovo nigiſtuocſt
ſeiteſato Qctann col
ſeaim aCegi inae pme
tucdiröclvrv ncitrt e
mcitoti dene tminer a
eMiuſintneſorsgloii
cbusdisgtecht er c
ndlunrbiiann wſin e
Cprccleetmtienen m
alieſulegdunig,nötg er
Glnsclgni tidnnen .

Uaclroyenongengann

nenhunſmnnichi nt

nmtcoapols lellerſtin z
gtcininſftoins

nnetzot inmnrneli .
nictopbinoggr mi e

2

H ,B
ſihnclainnin,

4 5 ſo —
ſnſiiganneernehn *D

nienhögianr

a wtüdlkſilugnain
ik rnuſti henten
Moarutſetici lgiten
Nad d doneſenmnt uefinng
An millantrnilente
unt ſterhor inne tu ni⸗
ni tnenden;nihen
Ni 1a;H1)ntno
aiierucfrtebidet
taptmonenleedcn uia
Nr mnncklid itcei opere
m1 Men Hiſ cgueſa lteg
11 gmndezndetecend martrde
a Wdi dedäda ſtodücl
an Mloninuspoſtvetapech
õ
rmn Mni: Nlihniettum
den Nenmmdneſtegfeftn

d Cladliutg Fen ſid 4

”e
Ca dictannnt ſinimi
õü
as oſteig nmnen
dn aun eihli iztiin
t monslllaſahrtni i
õä
e lor icohih ſtonet

7 Corpus xpᷣi:

di ſpicas collectura accedas tan
tum in agro meo collige.⁊ cum
hoꝛa veſcendi fuerit cũ meſſoꝛi/
bus meis comede tingens bucel
lam tuaʒ in aceto cum ülis.Lan

dem cuʒz appꝛopinquo ſuo iure

hereditario renueretur recepit eã
Booʒin ſponſaʒ. Spũalr Booz
interpꝛetatur foꝛtitudo ⁊ denotat
xpᷣm.pᷣs.Tu potens es ⁊ gs reſi
ſtet tibi. Ruth.q̃ interpꝛetatur
detectio ſubaudi peccatricẽ aiam
cum omnia bona vt dictũ eſt de
ficiunt.habet tñ aliam interpꝛeta
tionẽ᷑ qꝛ dicitur feſtinãs q̃ multuʒ
in peccatrice aĩa requirit᷑ ⁊ eſt vti
lis.Socrus nãq; iſtius eſt ↄſciẽ
lie infeſtatio. Excitat.n.cõ ſciẽtia
ire aiam ad agrũ ſancte ſeripture

vt audiatpᷣdicatoꝛes pandẽtes ⁊

nunciãtes viã venie ⁊ miſericoꝛ

die.Hi.n.ſunt meſſoꝛes agri vñDi

ci quibus dñs pꝛecipit vt ſpicas
multas tribuãt quas poſſint pec
catoꝛes colligere.Landẽ peccatri
ci aie ſuadet ꝑ bonas ĩſpiratiõ es
vt illas colligat.i. vt bona verba

illa audiat ope compleat. vt cum

venerithoꝛa ſumendi cibũ ſacra
menii coꝛpoꝛis eius illa poſſit ſu
mere cũ miniſtris altaris.Sʒ ad
nerte qꝛ dicit vt intingat bucellã
in aceto.vbi not.ꝙ oẽ bonũ qð
agimus aut qð agere valemus
adeoẽ modicũ ex ꝑte facieni ꝙ
nõ niſi bucella.i.minima res vo
cari põt.Igitur ne ex noſtris mi

nimis q̃ agimꝰbõis gliemur ina

2

niter dicit dñs vtilla ieingamꝰ in
aceto paſſionis ſue vt illi nr̃a bo
na minima ↄparantes cognoſca
mus nos ĩutiles ſeruos ecẽ ⁊ dica
mus cũ Job.Si voluero me iu/
ſtificare ñ potero ei rñdere vnũ
de mille.deinde iße xpᷣs de oͤtute
in virtutem aĩiam ipſam deducẽs

aſſumit ſpſaʒ in ſponſam que ſic

pꝛiꝰfuerat derelicta ⁊ vnit᷑ xpᷣo in
hoc ſacr̃o qð nõ mutat᷑ in nos ſi
cut cibas carnis noſtre ſed nos
ipſi mutamur in denʒz.vn Ber.
in quodã ſermone.O ſacrũ ⁊ no
bile cõuiuiũ ſacr̃m ſac̃oꝛuz.ſan
ctũ ſanctoꝛus. Amoꝛ amox.Oul
coꝛ dulcoꝝ.vere hec ſũt feſta pa
chſalia in quibus adeſt pater filiꝰ
⁊ſpirituſſanctus in quibꝰ fit vna
caro ſponſa cũ ſponſo:anima ſan
cta cũ xpᷣo.
Epetra melle ſaturauit
n eos.p̃ᷣs.lxxx. Dicit pnᷣus
intellecthoõis nunq;
quieſcit donec reſoluat effectꝰ in
cauſas verũtũ aliꝗ effectꝰita ſup⸗/
excedũt vires humani intellectꝰ
ꝙꝙ nullatenꝰpoſſʒ naturaliter cau
ſas ſcire. Et tunc regula rhuũoſo
phi locũ in his nõ habʒ. HNõ poſ
ſumꝰin his cognoſcere niſi qꝛ cũ
pꝑ qð in natura repiri nõ poſſit.

Tũc.n. oportet diſcentè credere

⁊ non alnoꝛa ſe querere ſi errare
non cupit. Spũabiter inter alla ſa
cramẽta nullũ alti* « ſuꝑgrediẽs
hũanum intellectũ reperit᷑ ſacr̃o

coꝛpoꝛis xpᷣi.vnde non põt nam

d 4

Ber.

Charitas.

raliter cù adduci. Quis eniʒ oſtẽ
dit ad opꝰnature ꝑtinef:ad vᷣba
illa xpᷣi oꝛe ſacerdotis ꝓlata con
uerſionẽ fieri panis in coꝛpꝰver
xpᷣi:certe nullins artficis ⁊ dñii
hoc eſt facere. Illlus.n. eſt. ꝗ eſt
omniũ artifer oium hñs virtuteʒ
omniũ hñs ſciazʒ qui eduxit mel
de petra:oleumq; de ſaxo duriſſi
mo. Ideo ſola fide talia inueſti/
gãda ſunt rõne captiuata huma
na ⁊ ſic inueniemꝰ ac ꝑueniemꝰ
Sig. ad viſionẽ certã.igura indi.xiiij.
vbi legimus ꝙ Sanſon inuento
melle in oꝛe leonis quẽ occiderat
per dies ante fecit ꝓblema quod
philiſteis pꝛopoſuit in hac foꝛma
de comedente exiuit cibꝰ⁊ de foꝛ
ti egreſſa eſt dulcedo.ſpondens
ſoluere ſcientibus infra.vij.dies
xxx.mutatoꝛia veſtimenta.Rlio/
ꝗqn neſcientes illi totidẽ darẽt. la
PVoꝛantes igitur philiſtei circa ex
poſitioneʒ ꝓbleumalis nequacᷓ
poterãt illud exponere.⁊ tũc iue/
runt ad vxoꝛẽ Sãſõis q̃ nimis ĩ
feſta veritatẽ didicit retulitqʒ phi
liſteis quid erat ꝗ dixerũt.Sãſo
ni. quid onlcius melle ⁊ quid foꝛ
tius leone: Et dercipiẽs Sanſon
hoc didiciſſe los ab vxoꝛe alt.
Araſtis iĩ vitula mea. Nequaqᷓ
hoc ſciuiſletis niſi hoc illa indicai
ſet vobis.⁊ dedit illis pꝛomiſſa.
Spũaliter miſericoꝛdia dei occi/
dit ſeueritateʒ leoninã ire dei q;
ex peccato merueramꝰ.a aſcẽdẽſ
apis argumẽtoſa.i.vgo ¶ Raria

ad pꝛatum diuine maieſtaf̃ poꝛ
tata videlicei duabalijs.ſ.vigini
tate ⁊ humilitate accepit filij dei
dulcedinẽ.ſ.quãdo ſpirituſancto
obumbꝛata ð bũ caro factũ eſt in
ipſa qua refectione ſuſtentamur
vita ſpirituali. Pꝛopõiur igitur
humano populo illõ ꝓbleuma.
Quicũq; cõ fitebitur ſacrm alta
ris verum eſſe coꝛpus xp̃ᷣi ⁊ plẽa
fide ilud manducabit habebit.
xxx.⁊c. Mo.per has tres decẽnaſ
tres viſiones in pr̃ia.ſ.videre de
um in creaturis videre eũ in no/
bis videre in ſeipſo ſicnt ẽ.Cõce
ditur tpᷣs.vij.dierũ pꝛo ſolutione
ꝓblematis qꝛ dat᷑ tpᷣs pñtis vſte
que.vij.diebus voluitur ad cõſi
tendũ tale ſacramẽtum querunt
philiſtei.i.philoſophi per.vij.libe
rales artes nec hoc poſſunt inne
ſtigare.ſʒ ſpõ ſa apte dicit. Quid
foꝛtius leone:Et quid duici mel
le. Sponſa iſta eſt eccha cuiꝑ ſa
cram ſcripturaʒ totũ xpᷣe reuella
uit. ſi vadis ad ipſam audies eaʒ
dicentem. Quid foꝛtius ira del:qᷣ

toꝛum genus humanuz damna

uerat.⁊ quid dulcius xpᷣo qui ſei
pꝛeciuʒ noſtre redẽptionis obiu
lit.humano vᷣo ingenio non erit
poſſibile illð itelligere. vñ MWa
ximꝰ in quodã ſermone. Enorra
ri ingt non põt.credi vo põt ſi l

gna deficlt fides ſufficit. magnuſ

pꝛoſectus eſt fidei cuʒ tantum de
deo ſuo poteſt concipere quaniu
ſermo non poteſt explicare.

Ma.

r deeeif Aimd
nolttſcalpnianging de
geglenorhiotagle Aicne ni
Ctispotfoigemuman Ne
enene:SNäl venen
mnitcinneni oigoen corn n
nenieoleng itgit d
o cvincſen ho hinl n
,ooepondit ANammmene.
llectrocktrfn npi A
Poebethienoſre thit i w
oenizek internumnäum n
hlrahüdischitcogels a n
Chrscchertient doßſetnon Ardn
Ginepotuisrt iiſtnnad wnn
feſeunncignepercniche ern
Gbusſucffispasteſunnde kri
gunshalaſelt imntits dien
w aqnbredwve imniiadt wee⸗

4 6 61
pontlo er Hji inng uid

emrirmmeclopnedlpl en
ltponiſeninionns ade
nolpo ſorntrilligſe are
finegliiluclgni ien donr
L Nurnenorllud ue i
ipictmnti aneung R

iilmn ludoanis mee⸗

npmniftelnntinasg, n

Corpus xpi. 29
ü Aommn dirn 4
in⸗ mnnddrueeln ALi maducat me viuet ꝓ bus aĩam conuertit ad deũ ꝗ eſt
— lelien . 4 pter me do.vi.No.cibũ oium viuennuũ vera vita. Nmugu. Aug
n dolcecni,. unefſ ee neceſſariũ vite huma in li.cõfeſſionũ.Nec tn mutabiſ
i andunee ne conſernande. cuiꝰ rõ eſt qaꝛ ſp me in te ſicut cibuz carnis tue ſʒ
ich an ginnſwiekin caloꝛe nãli agente in humidũ ra tu mutaberis in me. 1.
nn lentnnn dicale fu ↄtinua depduio. Ideo EZinducauerũt ⁊ ſaturati
rldl⸗Pginſn niſi cipus reſtauratiuꝰ aſſumeff m⸗ ſũt.pᷣs.lxxvij.Aidemꝰ; 5

n unnclhau cio homo eſſet ↄſumptus qꝛ tñ appelitus hoium ſunt di
6c nnaftin aſſumptus cibꝰ non eſt tante cõ/ uerſi pꝛout reperit in virib dige
— chuußne foꝛmita ꝙ poſſit ad plenu reſtau ſtiuis diuerſitas.naʒ quidã adeo
1 Mlilud mminthidtn, rari deperdit᷑: Ideo hõ antiquat᷑ hñ̃t caloꝛẽ naleʒ accenſũ ꝙ ſtanz
ur a. HMoyghun 2z moꝛit. vt ſolet poni exemplũ de digerũt ſũptũ cibũ hij. n. ſepe co
weorliontsinhiiline vaſe pleno vino ⁊ aque aditione medere indigent.Alij vo meliuſ
mngum ſeenne ꝙ totiẽs põt fieri q pura aqua in digerunt rarius comedendo am̃
—. dorllarilſiheſnile vaſe remanet. Spũałr peti ẽ in magis remiſſũ hũt caloꝛẽ ⁊ ſi ni
W mr ani doiv lmne natũ ⁊ cõiunctũ hoĩ ꝓpter coꝛiun mis frequenter comederẽt faſti
1 penmnag di honitbnie ption nãe quo ſemꝑ fut gr̃e dep dlrent. Spũablxr diuerſe ſunt aĩa/
Niathwp tlinr Aff· ditio. Adeo indigem cibo ſpũali rũ diſpoſitiones.quidã eni adeo

Ans miallemtimn am pꝓ binꝰ deperditt reſtauratione. feruẽt charitat amoꝛe erga ſacrʒ
w lal hlphion ilbe Talis cibns eſt ſacr̃m coꝛꝑiſ xpi illad:qꝙ ſi omni die recipiunt bo
T as muanetherpeſiane qui pꝛebet aĩie noſtre vitã verũtñ nũ inde ſalutis nutrimentũ reci/

enhöl ediet Qud differentia eſt inter nutrimẽtum piunt. Aliꝗbus.n.tanta eſt timo
tnslone Ctqtid dicd end huius ſpũalis cibi ⁊ coꝛpalis qa ris reuerentia ꝙ non pꝛeſumut
15 LSpnaihckterciaeng cibus coꝛpoꝛalis vt dem̃ eſt non illud recipere niſi raro vtraq; ti S
omm Cihmztmärhorm eſt tante puritatis vt ſufficiat ad rõnavilis cã eſt ⁊ bon a⸗ Figuraz g.
adendamandtst, reſtaurandũ plene perdiũ.ſʒ iſte vtriuſq; hẽmus in euangelio. JIl
Weren Qdiotuafedif cibus ſacr̃alis plus reſtaurat de le nãq; qui dixit dño. Mat. vij.
ens unnhuom gratia 5 culpa poſſit ↄſumer̃.tõ Dñe nõ ſum dignus ⁊c. Lauda/
WtAgildAdußt in, Ulos a qanibns duote ſumit facit tus eſt a dño ꝙ nõ inneniſiet tan
4 en Ag. imoꝛtales Sigu. Geñ.ij. Lignuz tã fidem in iſrael.ↄacheꝰ aũt qui
ernmruniet vit erat in medio paradiſi. p cn recepit letanter ac gratanter vnz
u5 ſtielöilenihel ius eſu potuiſſent pꝛimi parentes in domo ſua Luc./xix.a dño bñ
Nen nõ moꝛi ꝑp ↄfoꝛmitatẽ illiꝰ. Iſte dictꝰeſt. Añ ait dũs. Salus huic
mii mñ cibus etiã illud lignũ ſuperat domui hodie facta c. expoſitiox
+— ünan . in nutrimento. gꝛ Ulnd conuerte clara S.Zug.ad ianuariũ li.pꝛio Aug⸗
t 6agununn bal in ſubſtantiã ⁊ carnc huma⸗ Ille nãqʒ ñ audet honoꝛãdo ſn/
emn näz reſtaurabat illud ꝙ erat cõ merez ille no audet honoan do
un Ptanian fumptum.ſʒ iſte ſancuſſimus ci/ vllum diem pꝛeterire.cõtemptũ

Fig.

Corpus xpi.

ſolum non vn cibus iſte.
Elinueniſti comede qð
ſufficit: ꝓuer.xxe.hõ pꝰ
certaminis laſſitudinẽ in
uemno cibo delectabili cũ magna
auiditate ſumit ⁊ q;tũcũqʒ modi
cũ ſit reſicit᷑ multũ ⁊ viuiſicatur.
Spũalr nos ſumꝰ in agone ↄti/
nuo aduerſus hoſtes nr̃os mali
gnos. Idcirco pꝰ laſſtudinẽ cer
taminis interdã ðſiceremꝰ in vi
ribus aie ſpiritualibꝰniſi ſpũali ci
bo dnici ſacr̃i ſumpto viuiſicare
mur.vigu.i.Reg.xiuj.Ccũ Jona
thas qᷓſi tota die pugnaſſet j phi
liſteos fere pꝛe laſſitudie nõ vide
bat inuẽto aũt melle atq; guſtato
refocillatꝰ cẽ. Spũalłr ꝑ ionathan
ꝗ interpꝛetat᷑ colũba pulchꝛa ſub
audi aĩaʒ deo dilectã q̃ ex pugna
cãdidata eſt. HNec pugnat ↄ phili
ſteos.i.ꝰ demones tota die vſq;
ad veſperã.i.vſq; ad moꝛtem vt
accipiat coꝛonã vite ſʒ interdũ ex
nimia hoſtiũ ĩfeſtatione laſſat᷑.iõ
ad refectionis ſacr̃m dulce ſuper
mel ⁊ fauũ recurrere dʒ.⁊ tũc ce
cſtas quã iterdũ caliginoſus dia
bolus inducit euaneſcit ⁊ ſic iſt ᷣ
ſacr̃m nobis q tella diaboli eſt in
remediũ.vñ Ambꝛo. de ſacfis.

m

Am. qui vulnus habet medicinam re

quirit vulnus eſt qꝛ ſub peccato
ſumns.medicina eſt celeſte ⁊ ve
nerabile ſacramentum.
Noce ↄtremuerunt labia
a mea Abac.iij.Homo in
gudita ⁊ iexperta audiẽs

ſtupoꝛe repletur pᷣcipue cuʒ talia
andit que nõ valet ꝑcipere. Maʒ
inter oĩa que ſenſu percipiuntur
audita minꝰ habent de cenuudi
ne. Jõ in alijs diſcẽs cernit ⁊ paſ
pat que ſcienda ſibipꝛebent:inau
dita vᷣo opoꝛtet diſcentẽ credere
Spũalr certitudo iſti ſacri tve
ritas ſola fide habet᷑.que nõ ẽ de
aparẽtibꝰſʒ de linuiſibilib. alr. n.
fides nõ haberei meritũ. Ides
ots alij ſenſus ðcipiunt qui vidẽ
dent᷑ aliqñ obiecta ſentire pꝛopa
Decipitur.n.viſus putanſ oidere
coloꝛem in ſbᷣa guſtus odoꝛatus
⁊ tactꝰ. Solus vᷣo andit in quo
ſancta ⁊ infallibilis fides cõſiſtit
remanet verus ⁊ ſine deceptione
Figura. Señ. xxvij. Cum Jacob ig
coopertꝰ veſtibus ⁊ pellibꝰ Eſan
tãgeret᷑ ab Iſaach.⁊ loqueret nõ
eſt cognitꝰab Iſaach:neq; tactu
neq; odoꝛatnu:neq; oſculo:neq;
viſu.ſed ſolo auditu.Añ Jſaach
ait vox quidẽ vox Jacob eſt ma
nus.⁊c.Spũalr miniſter altaris
non percipit ſacrt̃m hoc vt dicũ
eſt eſſe verũ coꝛpus xpᷣi niſi cum
dicit.hoc eſt coꝛpus meũ.ludit
vᷣ̈ba pᷣdicta que ſcit ð ba xpᷣi eſſe
⁊ ſcit verate eo ꝙ ab oꝛe de ſint
ꝓlata. Si quiſergo alio ſenſuq
rere voluerit atq; cognoſcef hoc

beatiſſimum ſact᷑m ſciat ſe ad il
lud nullatenns pertingere:ende

Ber. in qnad epla.Sacramen Ber
tũ dei altiſſimi ſuſcipiendum eſt
nõ dſcutiendũ reuerendum nõ

(

örrionfceſoklinden 1
un radltone ſanctunen m
ineinnentumn. ir⸗
igemi nmmictr n
ai debenemten en⸗
Anodlecnuunnf inn
Ggronorodehenmten in
ſlonſiqnisciſettrsnt n
Pionaretpofltithnn u
ſoec Gpöͤlit dients,

.

leresd metinmune d
pinsafeicnesentunmnd Ka

—
— =—

1 ſegnmig uckrbli en. re

Clisfchlädttiafanl ni⸗
brewolorpnmdeiflundte e
poperaluredeſcendere mecdl ne
ocanbus claui rofn an ne⸗
b noro glyo ,Mance in we
ſicſones oclor/ micode e

ucunidiinenn ugff, har

7

itoenal denenitd do r
fontbennell dbigbenes ran
Anhenpune haissſdcpe⸗ 1n
Urhamwepoerortleigne wen⸗
Genſibrdenegtnlgnen deie
tvolezmatiieinri
Attiehehiemannein
prmu akacean Zelenin
Snnhauſinleet mierer
ihnencüunnng Sriie *
Mhiſermoni Dhuhezdanart 8
nmtenfcelſtciitimn
mumſefn Tleihnai nen⸗
umngepolelielnntt an
lingt rolinnagin
onfincetioſec den inls burt⸗

umehatuur ginnn ⸗
*R gurſen

Mnes pine⸗ lunied iin

Codrpus xpi.

„

indicandum fide ſoꝛtitum nõ in
natum traditione ſanctum non

en he nid ratione innentum.
* etltnle,n 5 Zinaminm mundi eſtote
e. Mrelanlig f Ila. i. Deben e
i⸗ Gegten 1 Sabtletonghgan 5
ifcantiitiun bonos moꝛes debet manus laua
ul msſlfc⸗ ſinnie re.MNam ſi quis cũ ſoꝛdibus mẽ
r mtid denitc en ſaʒz intraret poſſet ide ignominio
unſö hihnt mi ſus eici. Spũaliter debentes ac/
ug ceii ſlteztticit cedere ad menſam altanis debẽt
n aitlgichen tumg Au. Plus affeciiones coꝛdis munda

Dachnnn nſieen een
i Gnſiſtatſlrathnn
inc i elvfnul en
uanthlligfiz i
nnm enmt mztſi eune
ub Een Gimtiin et

Amnt CSrn feſtotlbi gin fig

mit ichthonerin
en dkaptit gauchnechtnen
n s Nod nech noene
ia n d domdn e
6 idi vor Iuoban
N Me A Bhällrnſto
ud Werchdtnckmhoei
du chere coronie
85 Nrboeeſteepenial
Ackn ihrhlg gelctthii
fe. 1 nirthhetin
nmie gltt Glcnlepiaſid
Nro Gerolvenugepoci
detre beriſinun enſtſul
Pd aellnmmmmggeb
õü
õl
õ

re qꝛ mẽſa illa eſt nobiliũ.Zlugnu.
Quis fideliũ dubitet ad verba il
la ſacerdotis rpᷣm dei filium ð ce
lo ſuper altare deſcendere angeli
cis cenibus ſociatũ ergo pᷣm ſan/
cios moꝛes pꝛius ſanande ſunt
affectiones coꝛdis vt mũdus de
ns coꝛ mũdũ inueniat. Fig.geñ.
xviij. Tres angeli venerũt ad ho
ſtium tabernaculi Abꝛahe quos
Abꝛaham putans hoies ſuſcepit
hylariter.rogans eos vt leti quie
ſerent ſub arboꝛre quouſq; poꝛta
ret bucellaʒ panis qui ſic ſecerũt

Ettũc ebꝛahã Sarra vxoꝛe ſua

vocata ait ad eam. Accellera in/
gt tria ſata ſimille ⁊ ↄmiſce ⁊ fac
ſubcinericium paneʒ. Spũalr di
uinũ ſermonẽ Abꝛahaʒ denotat
exoꝛtantem fideleſad illud ſacra
tiſſmum ſacr̃m. Tres vᷣo angeli
ſunt tres aie potentie.ſ.memoꝛia

intellectus 2 voluntas:p has.n.

non im̃ angelis ſed deo ſimiles
ſumue. N oꝛtatur igiur ſermo di
uinus has tres vires lauari ab

crucis meditari crucis paſſioneʒ
⁊ ſanguinis effnſionem. Redem
ptoꝛ pſᷣcepit Sarre. Accelera ac.
qꝛ eccleſie cõmiſſit tria cõmiſce/
ri in hoc ſacrato cibo diuinitateʒ
aĩam ⁊ coꝛpus xpᷣi. IJ9giĩ hunc pa
nem pꝛebet lotis ⁊ diſpoſitis nõ

aũt lubꝛicis ⁊ imundis.ñ Leo Ceo

papa in ſermone cene dñi. Nul/
lus igitur fictus accedat. Mullno
fuſcato animo audeat pꝛoximare
miſterijs ne condemnet.a ſentẽ/
tiã mereat.⁊ quod indas ſuſtiuit
patiatur. Mã in illum poſt cõmu
nionez menſe diabolus intrauit
non qꝛ ſumpſerat dominicũ coꝛ
pus ſed qꝛ impudẽtia iude ⁊ ma
lignitas mẽtis ⁊ aduerſariusĩ eo
habitaret fecit:vt diſcas ꝙ myſte
rioꝝ indignis celebꝛãtibus ſecre
te a diabolo pꝛeparantiur inſidie
2 magis magiſq; attemptan⸗
tur qni equo animo communica
re feſtinant.
Ccipite ⁊ comedite mat.
a xxvi. Mõ dʒ curare eger
de reſtauratione cibi niſi
pꝛius purgatis oppoſitis humo/
ribꝰ. Alioquin moꝛbꝰ creſceret
in coꝛpoꝛe purgatis auteʒ aſſum/
ptus cibue bonum pꝛeſtat nutri
mentum. Spiritualr coꝛpus xpᷣi
eſt cibꝰ reſtauratiuns ſpũalis gra
tie Jo.vi.Ego ſũ pãis v inꝗ ð ce
lo dſcẽdi ſi gqs mãducauerit ex
pane viuet in eternũ ſʒz nutrimẽ/
tũ gr̃e nõ pᷣſtat:aie malis humo

30

oĩ inquinatione ⁊ ſie ſub arboꝛe

ſs

Confeſſio

j. ſ
ribus occupate. Ideo dʒ pꝛiꝰpec nata ⁊ ſi quis colligebat plus nõ tuſmn iin
g Fig. cata diluere quo facto ſpu aliter plꝰrecipiebat.ex eo ꝙſi.c.gomoꝛ muptiun ſiut
hoc ſacẽ̃m ſumat.ante vonõ Fi vnus colligillet nõ niſi vnũ ha/ Pnitborinrlan i
gu. Exo. xvi. SFilij irael non rece bebat ⁊ exeo ꝙalius nõ vnũ col gthtge ninue rece n
enui znane niſi e conſumpta legiſſei vnũ tantũ reꝑiebat. Spi fecſm er
arina quã ſecũ tulerãt de egypto ritualr manna denotat coꝛp'xpi nacſ nib ſei 8

Spũalr per mãna oẽs continẽs vnũ gomoꝛ denotat vnilatem : ed
ſapoꝛes ſubaudi iſtð mirabile ſa ſingularitatẽ huius ſactriprece liidlunliodur f n
cramentũ qð dulcoꝛeʒz ois bñdi/ piũ eſt fidelibꝰ vt vnũ coꝛpꝰ rpi ſenorineinvene i⸗ *
ctionis ⁊ gratie ↄtinet. Igitur an pꝛo ſi alute noſtra credimillud ſa anterinnobencuis 6. le

teqᷓ; ſumat᷑ dz penitꝰ cõſumi cul cramentũ ↄtinere.nec plura coꝛ culba n nobis r döntii d⸗

pa quã cecitatis caligine Zximꝰ. poꝛa putemꝰ qᷓ; qᷓ; ſint mille ho/ ſeode nopeficnke i i
Alias non ꝓficeret nobis ſʒ ma ſtie conſecrate nec minq; vnuz lipelid foindte i N
gis ac magis iliud ſacr̃m nobis eſſe credamꝰ ex eo ꝙ hoſtiai cẽ nur cbeectun anſot nn

Iſi. eſſet ad penam. Añ Iſido.li.de tũ diuidat᷑ partes.in qualibet di/ ibriphenttnonche atrim
fũmo bono. Qui ſcelerate viuũt uiſionis parte totũ eſt. ⁊ ſic pʒ ꝙ Nenuieſadfenedinm in
in ecclia ⁊ cõtcare non deſinunt ſi ꝗs. r. accipiat hoſtiastiñ vnnz iumnt neſnns emn en
putãtes ſetali coĩone mũdari dii coꝛpus aſſumit ſi vᷣo decimãꝑtẽ Adoireilon,nono in
cãt nihil ad emendationem pꝛo aſſumit etiã totũ itegrũ aſſumit ſietſonlonm imiaenen he
ficere. vñ ð ipſo legit qꝛ xpᷣs deus ⁊ hö Peffnn fliifenſ unuemm g
Omede qð ſufficit pvᷣ. ꝑfectus ſub modici panis ſpecie og ſonbalir urt au.
L c xrxrv. Finita 2 terminata continet᷑. Mãducat᷑ itaq; a fide/ Nbn zeos nunts tale ohen
eſt q;titas refectionis ⁊ lib.ſed minime laceral.qnimo Cnnt genſtlntsfli inf Ln
neceſſiatis humane. quaʒ ex eo diuiſo ſacro integer ſub qualibet NTmqgscſagettdoer zinn
ꝙ voluptas ſupergrediat᷑ nihilo/ diuiſiõiſ particula pſeuerat vt ha löſcectorcntiädamnait mrrn

minus nã ſuꝑfluũ nõ capit ſʒ re bet in decreto. Opcuumncſdancn in ni
cipit.nec plus nutrit: nec melius De confeſſione. Aclngdiorminnan nn ue
qm neceſſitatẽ tantũ nã ſibi aſſu Ada rer me ps. i. ſio 2 ituznßrſonimin
mit ꝓ nutrimẽto. Spñalr innnn i pter ĩimmens moꝛis pe noyedbelnemt Cmmnei
tri mẽto huibeatiſſimi ſacri non riculũ að ↄtin git in bello hlmuenitctintstnpen

eſt dare plus vel minus. Mã ita vbl quãdoq; eque bene moꝛ vel tnint geeginnnen en
eſt integrũ coꝛpus xpᷣtin qualibʒ vulnerari poteſt vominus. ſicu nſu ſenifentſeini me⸗
hoſtie parnicula ſicut in tota ho/ ſubditus qꝛ ſagitta ita pfoꝛat car Pfnntglnnscffttönii dnr
ſua nec plus recipit totũ reciplẽs nes regis ſiẽ ruſticanas: piudis mtepoſtclneſitlcht gde⸗
gig. ; partẽ Figu. Exo. xvi. vbi pꝛece dur ſeu rex ante belli ingreſſum Aldftertiihlrliint me
. ptu eſt filiſs ifrael colligere man conſuentt oꝛdinare viceduct. Nt nitmmtgeffningun, n⸗
naad mẽſurã.i. p quolibet capite ſi ſe contingit vulnerari vel mol iftingcihumninint ee
gomoꝛ qð era menſura determi non pereat exercitẽ regentis ſan Kihniinaphenn n

Num goraupitholtetimn /Fig

un netſuniſ fnninine
ihndiitiigicdhni
ſiopolgtgtienastho
1 1. Mmshbnod pnis ſhece
un int Pilteniinchafide
AAmnnine i gnin⸗
t MN ackoimeger odqen
Wöeniccapſeaonntr
an ndead.
dechſeſon
N ine ne
n 0prinnmnnn

ne iene
Rir d anrtmnifl

E
— =n
S==

4
et Nr aufamtAn
mmint crur tech

Renn iſd
e conmmwne .
en mmmnum in

4

17 Caro humana.

dirigentis penuria. Spũalr nos
ſumus in bello continuo nec vni
us diei hoꝛa in vita pñti in nob
quietẽ habere valemus: dux ſen
rex nr̃ dirigẽs ſeu regẽs nos con
tra diabolũ ⁊ vicia eſt diuina gra
tia ab ea eſt nobis ſubſidiũ ⁊ pᷣſi
diũ quãdiu talis dux viget in no
bis ſemꝑ vincimus hoſtes nr̃os
ſed qꝛ rex in nobis moꝛtalis eſt.
ex culpa in nobis ſepe cõmiſſa
ideo ðs nobis vice regẽ oꝛdiauit
ne ĩ peccato nr̃o a diabolo capia
mur.⁊ hec eſt pura confeſſio qa
ſubcũbentibus nobis expeditio
ne gratie ſi ad remediũ curramꝰ
ſubleuamur. ⁊ vincimus.Figura
i. Judicũ vbi legimꝰ: ꝙ moꝛtuo
Joſue ⁊ ſepulto in ſumitate mon
tis effraim filij iſrael timuerunt
valde eo ꝙ ſuerit belli eoꝝ dux ⁊
inſtabat eos cananeus ⁊ eius
exercitꝰ ſʒ conſulentes filij iſrael
dñm quis eſſet exercitꝰductoꝛ ʒ
hoſteſ:a deo reſponſũ habuerũt
ꝙ iudas dux eſſet exercitus. Tra
didi inꝗt dñs terrã in manꝰ eius
⁊ iudas ſumpto ſecum fratre ſuo
ſymone debellauerunt cananeũ
obtinuerũt ciuitates ⁊ regnum

cʒũi.Opũali Yoſue qui interpꝛeta

tur ſalus ſignificat xpᷣi gram i q̃

noſtra tota ſalus cõſiſtit. Gratia

dei inquit apoſtolus ſũ id qð ſuʒ
Sed moꝛil interdũ dux iſte in ſu
mitate montis effraim ꝗ interpᷣ‚/
tat frugifer.qꝛ cũ puenit᷑ ad ſumi
iatẽ ⁊ ſuperfluitateʒ ꝓſperoꝝ per

affectũ impoſſibile eſt xpᷣi gratiã
amplius in nobis manere.perdi
mus ducẽ:perdimꝰ ſubſidium ⁊
adiutoꝛium bonũ diuinũ:⁊ val/
lati ab exercitu cananei.i.demo/
nis temptationibꝰ ſumꝰ in peri/

culo interitus.⁊ captiuitatis infer

nalis.Debemus igii ſtatim cõ ſu
lere deũ ⁊ audiemus ipſum dicẽ
tẽ eccliaſtici.iiij.Non cõfũdaris
cõ fiteri peccata tua iudex ſit dux
veſter. Interpꝛetat.n. conſeſſio.
