ipᷣm videat poſſe poni in oꝑibus
mũdi ad lucra ⁊ terrena bona cõ
greganda in quibꝰ ſepe aia pᷣcipi
tat. Fig. Dent.xx. vbi legimꝰ pᷣte
ptũ fuiſſe filijs iſrſ q;arboꝛes fru
ctuoſas nullatenꝰ euellerẽt vt de
eis fierent machine. Spũal.Zir
boꝛ fructuoſa vt diciũ eſt religio
ſus ⁊ rõ ẽ qꝛ bonꝰfruct dr̃ ꝗ taʒ

3 int q; er bonꝰ c.vt ficꝰ.hʒ.n.ſi

cus ⁊ alij cõſinnles frnctꝰꝙ pñt
reſeruari.qð nõ hñt fructꝰhũtes
armillã a vt pʒ de ꝑſicis ⁊ alijs qᷓ
itegra ñi pñt ſeruari. Sic religioſi
qui vere religioſi ſũt.⁊ funt intus
boni per ieiunia ⁊ abſtinentiaʒ t
alias vᷣutes ⁊ ſunt boni exierius

B

Fig.

per pꝛedicauonem ⁊ bonam do Oʒ.

Parentes.

ctrinã. Mõ ergo debent xp̃iani fi

a dei ſernitio ſubtrahere a diabo

lios ſuos quos aptos vident ad lo ac diabolicis operibus appli/

tales ꝓducendos fruct a religio
nis agro ⁊ gremio remouere:⁊
ips machinas mũdanas ↄſtrue
re:quibꝰaia miſera debẽs machi
nare vicia ipᷣa a vicijs machinat.
Et ſubaudi per machias oẽs car
nales ⁊ mundiales ſollicitudines
in quibꝰ velut machinatus lapis
hoĩes ad alta per mundi ꝓſpera
elati:ſepe ſubito dãnabilr cõquaſ
ſuant qꝛ foꝛtuna vitrea ẽ ⁊ ſepe frã
Señ.git᷑ ũ pluſ ſplẽdet vt dicit.Señ.
MWeli deſt igit vt in religiõe ꝗs
ꝓſiciat qᷓ; in hoc mũdo veficiat.
Igdeo boni filij quãq;ᷓ parentes
vlligere teneant: eiſq; in licit obe
dire:ſed hoc videntes ĩpedimen
tũ pꝛeparare non debẽt illis acge
ſcere ſed debent eos in hoc odio
Cri. habere.vñ Criſo. Super.x. Qui
amat patrem aut marrem pluſq;
mie non eſt me dignus. Sic ait.
Mõ inquit iubet ſimpliciter odio
parentes habere: Sed ſi volue/
rint deo plus diligi in hoc odio
habeantur.
olauerũt ſilios ſuos
i demonijs ps. cv. In/
ter vite pñtis crudelitateſ
crudelioꝛ eſt: ꝓpꝛijs filijs maleſa
cere a ꝓpoſuo. Rò eſt qꝛ paren
tes oẽs vniuerialr ſilios diligunt
etiã verũ hoe hʒ in bꝛutis q̃ vide
mꝰ ꝓ filiorũ liberatione moꝛi pe
riculis ſe erponere. Spũalr. Su
per oẽ malũ pei eſt ꝓpꝛios ſitos

–

care.hoc ꝓpꝛie faciũt hoies cupi
ditati ⁊ auaricie ſeruientes ꝗ per
has artes filios ſuoſ diabolo ſata
gunt imolare. Tales igit a regno
dei merito debent excludi ⁊ in in

ferno includi.Figu. Leuitici.xx. Fig.

vbi pꝛecepit dominꝰ filijs iſrael
hoc mandatũ.Quicũq; dederit
de ſemine ſuo ydolo moloth iũlle
moꝛte moꝛiet.populus lapidabit
eũ ⁊ ego ponam faciẽ meã ʒ illũ.
ſuccidãq; illũ ð medio ppli mei.
Spũalłr Woloth qui interpᷣtat
pꝛinceps eiꝰ denotlat diabolũ qui
ꝛincipat pecatoꝛibꝰ ⁊ mundi fili
is qꝛ pꝛinceps mundi huius nũ/
cupat:⁊ in deo nõ hʒ quicqᷓ; ð ſe
mine ergo ꝓpꝛio Moloth ydo
lo miſtrãt ꝗ liberos ſuos cupidi
tati ⁊ auaricie q̃ ſũt vdoloꝝ ſerui
tus ſatagunt inſudare. hos tales
populus terre lapidabit qꝛ pecu/
nie ſeruꝰerit multis conquaſſatio

nibus depꝛimetur ⁊ infinius cru

ciatibꝰ cruciabit.Deus vᷣo cõtra
illos faciem ſuam ponit: vt exclu
ſi ab angeloꝝ ⁊ ſanctoꝝ cõſoꝛtio
infernali traddani incendio ꝑpe
tuo cruciandi.v bi his duoblapi
dibus obrueiĩ.vñ Ago.li.i.ð aĩa.
Quis putas tunc meroꝛ eritique
triſticia: quãdo ſeparabunt a cõ

dap

trtolusblis Coin⸗
Cevgnttsantergienan n
Unhetum vclin Nen
ine ſngienanz ckince
ucemtfüiſtotttanoma
leteni teneammr oaend⸗
fuenireſſ egendi bn ini
beno titenemer oas amne
Nobolo tdiplene deo i noe
Optont mund aapenenego
o.vf Ber docn iri
hicans ud flirni no dit
Ouid mihi tnibimuler Gice
Utgoſuresſcridirzen nng
eernoo yt nueſos audi⸗
im no ſollcigemalon an
Mrenti tneteſtwaſnes eni
npedianterortni ſpie Eui
lua nenungo in detlen
wcſeeſegreni. A wl
iainouim hofnenptr nn

Mnigoebcrann ellacnde

dartone.

ſoꝛtio inſtoꝝ a viſiõe dei ⁊ traddi

ti ſunt in poteſtate demonũ ibůt
cum ioſis in igneʒz eternum ibiq;
ſemper erunt in luctu ⁊ gemin:

4
Nhene
Bafiener dece
0 mühn Sannde
filestetennnt ⸗
mabren ſooußotie h
Nveba lcorbos contt
ſchdpcesgſcdäitnis 4
i focltengicöne
utentnüttmut
ter Interoizite nten
Midmniſtmeintnt,unt
mra Innodenlic,

= =

4 mgenmniie
Mnmari Qizte
¹ MameNAdnt
nunldi)nlnth

.
uttepun nintizi
3 Küglüznengine
Sin ohait⸗
cN r tk
wa odhedi
N &etunn
wve Myaige
r wra lc
1 bahi lmn iz llll

I mtumii dor

mamarnuin Nesnn

Vrbas tldddtce
Aevctnuscnel
õ
1 r Widoni
—
ianadn ingin
. wi mülnini
wenini n u
erdrildin
n uubll
1 n gr l
A Doon

X

=
= =☛ n-

*4 vmhls

4
6

Paupertas.

ibi doloꝛ itollerabilis. Ergo ſi pa
tres crudeles ſunt erga ſemen ſu
um ⁊ ſic ſecum velint ꝓpꝛios fili
os ymolare fugienduʒ eſt ab eis
vt euadant filij tot ⁊ talia toꝛmen
ta. licet eni teneamur parentibꝰ
ſnbuenire:ſi egent dũ ſumꝰ i mũ
do: nõ tñ tenemur ꝓ eis ſeruire
diabolo ⁊ diſplicere deo qñ nos
cupiunt mundi laqueare negoci

Ber.is.vñ Ber. ſup cant. ſer. xx viij.p

trãctans illud filij vinũ nõ hñt.
Quid mihi ⁊ tibi mulier. Sic ait
vt ꝗd fratres ſic rñdit xpᷣs: vtiq;
ꝓpter nos vt conuerſos ad dñʒ
lam nõ ſollicitet arnalium cura
parentũ ⁊ neceſſitudines ille nõ
impediant exercitiũ ſpũale.Quã
diu.n.de mundo ſumdebitoꝛes
nos cõ ftat eſſe parentũ. At poſt
qᷓ; relinquimꝰnoſmetipſos mul
to magis, ab eoꝛum ſollicidudie
liberi ſumns.
De Paupertate.
Oſuiſti in capite eins co
p ronã.p.xx. Scðm impe

riales reges romanoꝛuʒ
Put maioꝛ erat victoꝛia pᷣcioſioꝛ

ſponebaf victoꝛibus coꝛona.Ex

hoc. n. duces aiabãt᷑ ⁊ milites ad
certandũ fideliter.qñ cõtempla/
bant victoꝛie pꝛemiũ ⁊ honoꝛes.

Spũaliter. Inter oĩa pñtis vite
certamia duriſſime feriunt iacula

Inn. pauptatis. ñ Inno. de vili. cõ.

huma. Qingt miſerabilis cõdi/
tio mẽdic. ⁊ ſi petit pudoꝛe con
ſundit.⁊ ſi nõ penit egeſtate cõſu

156

mit᷑::⁊ vt mendicet neceſſitate cõ
pellit. Quia ergo ſic dure paupꝑta
tis ſtimulꝰ nouit xpᷣi milites ipu
gnare:xpᷣs rex pauperum volnit
triumphãtes coꝛonare regni ce/
leſtiſ coꝛona. at.v. HBeati pau
peres ſpũ qm̃ ipſoꝝ eſt ragnũ ce

loꝝ. SFigu. Apoc.xij.vbi ſic dẽ ſi Fig.

inꝗt magnũ apꝑnitĩ celo. u⸗
lter amicta ſole ⁊ luna ſub pedi⸗
bꝰ eiꝰ ⁊ hẽbat coꝛonã.xij.ſtellax
in capite.Sꝑũalr.nlier hecẽ
aĩa panpis q im̃ fuit in terra deie
ctꝰ:nũc aũt ſic triũphat in celis.

vñ Nug.ð verbis app ſer.xxviij. Au.

panpꝑes confoꝛtans ait. Mon tibi
Ingt diſpliceat pauꝑtaſtua vil ſci
re quod valet:celũ emit. Igit hec
młier amicta ẽ ſole qꝛ aia ſcã ꝓſũ
dit᷑ interiꝰ vt capere poſſit lucem
eterne gloꝛie.pᷣs.in lumie tuo vi
debimꝰlumt᷑.Et benedicit᷑ indn
ta ſole qꝛipſa ſequta eſt eins veſti
gia qni in ſole poſuit tabernacnlũ
ſuũ ⁊ rãq; ſpõ ſns de thalamo ſuo
ꝓtedens naſci voluit in ſtabulo
⁊ declinari in pꝛeſepio:cuʒ tñ et᷑t
lux vera que illuminat oẽm ho/
minẽ venientẽ in hune mundũ.

vñn.Anſel.in medi.hunmanitatis Anſ.

xpᷣi. Tu dñe vniuerſoꝝ qui nullã
habes indigẽtiã inter ipſa natiui/
tatis initia nõ hoꝛꝛuiſti abiectiſſi
me paupertatis guſtare incõmo
da.vt.n.dic ſcriptura. Zibi cũ na
ſceris nõ erat locꝰ in diuerſoꝛio
neq; cunabula que teneritatem
tuã exciperent ꝑabuiſti.ſed in vili

ſolamini ingt cõ ſolamini qui in
ſoꝛdibus paupertatiſ enutrimini

quia vobiſcuʒ de in paupertate. p

MHabet hec mulier lunaz ſub pe
dibus eiꝰ. Luna nãq; pꝛopter fre
quẽtes mutabilitates ſuas. vana
2 ꝓſpera mundi denotat. Lucet
eniʒ luna noctis tꝑe.⁊ hec cadu
ca lucent in hoc pñtis vite caligi

vt nullatenus appetantur vt gs
auper ſpũ quem xpᷣs nominat
pꝛedicetur.Zlugu.in quodam ſer
mone habeat homo multas pe/
cuniarum facultates ſi in eis nõ
extollitur pauper eſt. non habeat
aliqd ſʒ cupiat.iter diuites repꝛo.
bos eos reputat dominus.qꝛ di

Parentes luſen
pꝛeſepio ſordentis ſtabuli:tu q Augu. de verbis domini. quib? Au ptinnſtol ld valt .
terram palmo ↄcludis i uolutus inquit theſauris equari poſſit:qð ſirnt e i .
panniculis reclinatus es . hoc paupertati videamꝰ idultũ.vt ad n nhn .
ipᷣm a bꝛutis animalibus mater regnũ celoꝛum veniref diues pol Zndo o ar uh h1
tua mutuo accepit. Hec AÄnſel. ſeſſione ſna obtinere non potuit. oun dutis ſut 51
Igitur qui ſpiriin pauperes ſunt Munc aũt cõtinet vt contemptu günenien ghel
abiciètes coꝛdialiter caduca mũ/ perueniat. Sed bene no.qualiter Utsiplusſel i en .
ql: xpi conſoꝛtes ſunt in certami diuitie contemnendeſunt. Mon ſneint uilu
ne cluſdem participes fient i glo enim ſe ufficit ad veram pauperta mdl mtali hin n
Anl. nia. Ideo idem Anſel.ibidé. Cõ tem diuitias non habere vt quie Arſenpami ennn
pauper cenſeatur. ſed requiriur Arnigeinetr ihe

mon otigotiſi et
i Krn Aotctinagt
Nch Moſlodainerti⸗ in

ne. Cum ergo xp̃iſidelis diuino uites ⁊ pauperes in corde inter/ a Monſeode
pꝛeuentus amoꝛe a ſuo deſiderio rogat ⁊ non in archa. fhe prcpeerin on de
remonet pñtis vite ꝓſpera: lunaʒ Bliuioni datus ſuz. pᷣs. ſouatt.ner eo roſatſt
ſub pedibus ſuis calcat inxta bꝛo o xxx. Magnum eſt peri trenuetittad eprli r;

heticũ dictů. dinitie ſi affluãt no
ite coꝛ apponere. JIdcirco ſequit.
Et in capue einſ coꝛona.xij ſtella
rum. Coꝛona iſta eſt pꝛemium.

culuʒ diligi a muliere ex/
tranea.qꝛ ligatus ⁊ inuolutus ar/
tidus illiꝰ detinetur captiu?: 1 ½
dit interdũ parentes ⁊ patriam.

NKroyoriauneſectdoas n
gies dn ardem odlno n
gnidechui Daperden
ſſtmemolncam dam. r

xij. apoſtoloꝛũ xpᷣm in vera pau Süũmum tunc eſt remediũ talr Lkoriglacnu ndennn e
pertate ſequentium. quo quideʒ cuʒ ipſa ſe gerere vi extinguatur preſthnn oblunamet
pᷣmio veri pauperes pꝛemiabüt. amoꝛ. JIoſa tunc aſpiciens ſe cõ AMop.lbere 1d floslnd
Mam omnia mundi felicia relin temni obliuiſcetur illius.ꝛ ſic po reſtnuseſt. Oün Morte⸗
quẽtes:mundi dominum ſequti terit liberari. Spiritualiter allẽa Utflbntalu Thrannd id⸗
ſunt crucifixrum. Idcirco dicium mulier eſt cupiditas ab omni mi e Pharuoniscipi enne
eſt eis. vos eſtis qui relinquiſtis lite xpᷣi.pᷣs Suꝑbo oculo 1 inna fnerfuntine ſtarrne
omnia: 14ſecuti eſtis me.Et nob ciabili coꝛde.cũ hoc non edebaz fpbeentpnn ilcolen

poſtmodũ dixit. Qui relinquerit
domũ vel agrůͤ. ⁊c. Centuplũ ac
cpiet ⁊ vuam eternaʒ poſſidebit.

Hec enim eſt inſania peſſimave
lut artificioſa meretrix ſenſum
coꝛ hominis adeo ĩmutal eiuo

nnalbaſezruͤe teze
Muniaisin fllimmneii
Mialliinbluenii ſcid

„
¶W

ndeſgihti
dermſſti
wonmn üwigtügt
mi m iten,
he nolen li
ſmen Comfunen
Numi Selter.
”
9 an fa deng

6 wWnsnondten
m iiemn re
A NheLSANNIe

. rrnrnt.
n edddelhn
m munn nalud ſaten
Arr nazte
M id anrienmunmn
wee Nurl
M N ANi,
uunns h
„, nCn
NGNiganiett
maglihnutlde
1 e n
Aüpnents i
ck Nt
DünunM
õ

we hicen hemm

Paupertas.

fantaſiam innoluit ꝙ nihil aliud
põt amare:nihil aliud valet co
gitare:qᷓ; cupiditat᷑ amplexꝰ. vñ
Am bꝛ.ſuꝑ illo. o.Aitulit ager
cuiuſdam diuitis.Sicut hi qui ꝑ
inſaniã mentis tranſſlati ſũt. Nõ
lam res ipſas ſed paſſionis ſue fa
taſias vident. Ita ẽt mens auari
ſemel vinculis cupiditatis aſtri
cta:ſemꝑ aurũ ſemꝑ argentũ cre
dit videre:ſemper reditꝰ cõputat
aurũ gratius qᷓ;ᷓ ſolẽ intuet᷑. JIpſa
enim ſupplicatio ⁊ or̃o ad dñm
aurũ querit.lec Ambꝛo.NHõ ẽ
igitur alið remediuzʒ q;ᷓ ſe talẽ ex
hibere ꝑ diuitiaꝝ cupiditateʒ:vt
cupiditas noſtra obliuiſcat. Ne
mo.n.ↄtẽptoꝛẽ ſuũ diligit ſʒ ſper

gign. nit. Figura Exo. recitat ibi magr

ꝙ cuz Moyſes delin eret᷑ a filia
regis ethyopie quã in vxoꝛem de
ſponſauerat.nec ab ea poſſet re
cedere vt rediret ad populũ ſuuzʒ
aſtronomica arte fecit dnas yma
gies.quaꝝ vna vocata t᷑ obliuio
quã dedit vxoꝛi. Alia vᷣo vocata
eſt memoꝛia quam ꝓ ſe retinnit.
Axoꝛ igit᷑ accepta obliniõis yma
gine ſtatim oblita pꝛioꝛis amoꝛiſ
f.⁊ Moy.libere ad filios iſrael
regreſſus eſt. Spũalr Hoyſes
erat filiꝰputatiuꝰ Thalamuh filie
regis Pharaonis egipti recipit
tis ipᷣm ex flumine.ſed erat vere
filiꝰhebꝛee.ꝑ ipᷣm igi oiſem
ſubaudi hoĩeʒ quẽlibet diuiteʒ et
potentẽ.putat.n.filiꝰterrene felici
latis.ſed iñ in vᷣitate nõ ẽ ſic.ſed

157

eſt filius ealamitatis ⁊ miſerie.
Job. xuij.hõ nat de muliere bꝛe
ui viuens tꝑe.ac. Huic ergo rex
ethyopũ tradidit filiẽ cupiditatt᷑.
Ethyopia.n.iĩterpꝛetatur caligo.
Rer ergo ethyopie pᷣnceps eſt te
nebꝛarũ.ſ.diabolꝰꝗ conat᷑ cupidi
tatem filias eins tradere xpᷣiano
in matrimoniũ indiſſolubile.⁊ ꝑ
hanc miſer homo relinquit pfeʒ
matrem ⁊ populũſuũ ⁊ patriã.
Maʒ vpᷣianus perdit xp̃ᷣm ⁊ ſan
ctoꝛũ conſoꝛtiũ ⁊ regnũ celi.hec
eſt igitur vxoꝛ peſtifera que ſic li
gat mẽtẽ ⁊ ſuis captinat laqueis.
vnde Leoin ſer.cene domimi in
duceno Judam pꝛoditoꝛem ſuꝑ
his ſic ait in exemplũ.Quncta in
quit mala cupiditas pꝛocuranit.
hec affectata magiſtruʒ tradidit
Judas. Mã cupiditas huiuſmõi
hãc ſoꝛtita eſt naturã captas ani
mas detinet ⁊ omnibus nodies
alligatas aſtringit.rerũ obliuio/
nem imponit.⁊ alienationẽ oſtẽ᷑
dit ⁊ inde Judas cupiditatis in/
ſania captquãta bñ ficia reſpuit:
conuerſationẽ conſuetudinis cõ
municationis menſe viſciplinatꝰ
admonitionis ſuaſionis oblitus
es frenis cupiditatis impeditꝰ.
Ideo Paulus cupiditatem ra/
dicem omniũ maloꝛũ nominat.
hec Leo.Sacere ergo neceſſe eſt
duas ymagines quarũ vna ſit ob
liuio ⁊ hanc poꝛꝛigere cupiditati.
ſed hec ꝑ nullã põt fieri fabꝛicazx
niſi per artez paupertatio ſi pau

Paupertas.

Hertatem dilexeris ſtatim mũdi
cupiditas tui oblita te liberũ abi/
re permittet.Et iſta ymago ſcilicʒ
memoꝛia paupertatis ſaluatoꝛis
tui te cõcitum perducet ad celuʒ
cum veris filijs vſrael qui veraʒ
ſectãtes paupertatẽ ſpirituale ob

Ang.tinent regnum celi.vnde Zlug.

in ſolilo.Hanc ſecum ferẽs yma
ginem fiducialiter ſibi petit celuʒ
aperiri a xpᷣo di. Ecce inquit.Do
mine pauperes filij tui ſumus ⁊
puſillus grextuus aperi nobis ia
nuas ⁊ edent pauperes ⁊ ſatura/
buntur ⁊ laudabunt te qui requi/
rũt te.Scio domine ⁊2 per me fa
teor te docente quoniam ſoli illi
qui cognoſcunt ſe pauperes dita/
buntur a te.
Ais aſcẽdet in montem
q domini. pᷣs.xxiij. Pꝛu/
dens alicuiꝰregionis pᷣn
ceps quaz multi mercatoꝛes fre
quentant ita oꝛdinat terras ciui
tates et caſtra ſua vt viatoꝛibus
hoſpicia non deficiant. Si enim
Ddiſtantia eſt longa de loco ad lo/
cũ ⁊ in medio nullum eſiet rece/
ptaculũ:multi perirent in via.nã
viatoꝛes oès non ſunt eque velo
ces.Aliqui eniz ſunt debiles ⁊ in
firmi qui nullo modo poſſent ad
extremum peruenire terminum.
Ideo neceſſe eſt habeant inueni
re hoſpicium in medio. Spũafſr
eternus pnceps magna pꝛuden
tia oꝛdiauit itinera que ducũt ad
celum.Eſt enim ſpaciuʒ determi

nate diete.ſ. ola relinquere t eru/
ce accepia ſeg xpᷣm. Sed nõ oès
hoies ſunt ita foꝛtes ⁊ agileſ vt h
poſſint exercer̃.multis videretur
h̊ ſermo durus abirent retro tri⸗
ſtes ⁊ perirent. Non poſſent eniʒ
8 extremo diuitiaꝝ:vſq; ad extre
mũ paupertatis atungere. Jõ ip
ſe xpᷣs libere ↄceſſit hoĩbꝰ diuuti/
as poſſidere ad licuũ vſuʒ tñ.nõ
eniʒ ĩ illis ẽ damnatio ſed in abu
ſu ipiaꝝ.vñ ſuperillo pᷣs.Diuitie

ſi afflu.no.coꝛ apo.dicit glo.clu/ Au.

gu. MNon dicit nolite hr̃e ſʒ nolite
coꝛ aponere.nõ enim dãnat diui
tias:vñ mereamur celũ: ſed coꝛ

appoſitũ:qð.ſ.nõ expẽdit ſed re

condit.SFig. Geñ.xix.v bilegimꝰ Sig.

dictũ fuiſſe Loth vt egrederet᷑ ð
illis duabꝰciuitatibus peſſimis.ſ.
Sodoma ⁊ Gomoꝛꝛa ⁊ nõ ſta/
ret in oi loco circa regionẽ illã ſʒ
in mõte ſaluaret ſe ⁊ familiã ſuã.
Qui rñdit ſe ppter debilitatẽ mõ
tem non poſſe aſcẽdere eo quod
erat ãtiquus ⁊ debilis vt dicit ma
giſter hyſtoꝛie. Sed inquit eſt ci
uitas bic iuxta ad quã poſſum fu
gere parua ⁊ ſaluaboꝛ ĩ ea.Et do
minus ad eũ.Ecce etiam in hoc
ſuſcipiam pꝛeces tnas.Et ſaluatꝰ
eſt Loth. ⁊ vocata ẽ Segoꝛ. Spl
ritualiter per has duas peſſimas
regiones ſubaudi has dnas inſa
nias nephandiſſimas.ſ.cupidita
tem ⁊ auaritiam. Ex his domin?
Loth.ſ.fidelẽ xpᷣianũ cũ tota ſua
familia.i.memoꝛia intelligẽtia ?

ſrugittatilacimrin. ſun
becheran entoſllere n
lus einhoc tian lusck⸗
Uotes mancun tunun 4
Ctnog Segorintena
Wrelminorrisnuirz N
lvinohecopꝛemiopame Nte
Fſau etabetnonti adn
miupeminn /ehube u
nhunqieninpenee enn.
ctnecinihlomin i
gothr Mencsomne/ran
Ppeing nedun emeni 0
Coreſteilunduin don
pqutb' oeſcenaſt
Cunm perdenofnanere.
hem pꝛocorartincclo gerid
gfenſoſſhonopoſe te
lveſütneceſtana puidenn ri
Aupn inpoctzegliol. Ori
Gram inqui ylenon ndert
Etoentarisenorut tnen
nſha qoe guiden nn ppe
hepter ſelöan ic nopte
ſuntoppons tenguenn
imgne ſtninſt es

ſantnluhtn

5 Gemerönniin J
õ

A wilöchin
1 mag Seinnnimn
lonnptn
eön ttöͦſ

alwu Ngeniſiß

NakAet unliäi

1Rid dNer denluwin
Ne dore an
enstdeRdn
Pa on Geänut
EnNuN i
vehrm t Aubhrian

r Ad cN

1n Mcun anut
auuii
1 buußdeſſt
mt uriüindo
1 0ctädin

õ

=o =

pPaupertas.

voluntate inbet fugere: 1 nõ mo

rari circa regiones verbo cogita

tione ⁊ opere.Sed ſuadet mon/
tem aſcendere per contemptum
diuitiarum qui mons dicitur taʒ
deo dilectus in quo beneplacituʒ
eſt ei habitare. Sed Loth ideſt
xpᷣianus infirmus ⁊ debilis non
poteſt per viam ſumme pauper/
tatis aſcenderenec v alet ſic ince

uenſens eis quibus viuenduz c̃.
Iſta ergo cũ habentur vttenean
iur ⁊ cũ nõ habentun vt habean
tur oꝛandũ eſt. .
¶MVice non facio tibi iĩiu
a riaz tolle quod tuum ẽ⁊
vade ¶ Wat. xx. Mon eſt
decens repetere quod homo ſpõ
te vendidit. Res enim vendita
tranflata eſt in poſſeſſionem em⸗

dere.ſʒ eſt Segoꝛ hec ciuitas iu ptoꝛis. Ideo iniuſtum eſſet rem
xta.i.magis confoꝛmis humane venditam velle habere ⁊ pꝛeciũ.

fragilitati.ſ.actiua vita: vita mar
the operari pꝛopꝛio ſudoꝛe qͥ vi
uas.⁊ in hoc etiam ſalus eſt.pᷣs.
Laboꝛes manunum tuarum. ⁊c.
Et no.ꝙ Segoꝛ interpꝛetat par
ua vel minor quia multuʒ diſtat
ciuitas hec a pꝛemio pꝛime vite.
qꝛ ſicut ſe habet meritũ ad meri
tum ita pꝛemium ſe habet ad pᷣ/
mium.qui enim parce ſeminat:
parce ⁊ metet.nihilomin?quia ñ
equaliter valemus omneſ voluit
xpᷣs inter medium exiremũ Se
goꝛ eſſe.i.licitum diuitiaꝝ vſum
in quibꝰ poteſt homo ſibi hoſpi
cium per elemoſynaruʒ largitio/
nem pꝛocurare in celo. Nec ẽ ibi
offenſio ſi homo pꝛo ſe ⁊ ſuis ſi/
bi que ſũt neceſſaria ꝓuideat.vũ

Nug.Augu.in quadaz epiſtola. Suffi figu. Señn.xxv.⁊.xxvij. Cũ Eſan

cientiam inquit vite non indecẽ᷑-/⸗

ter vult quiſquis eas vuſt: ⁊ non

amplius.que quidem non appe
titur pꝛopter ſeiſam ſed pꝛopter
ſalutem coꝛpoꝛis ⁊ congruenteʒ
habitum perſone vt non ſit incõ

Ex his eniʒ qð plus placuerit po
teſt homo eligere. Sed poſtq; ſe
ſic ad vnũ determinauerit nõ po
terit aliud repetere. fieret.n. em
ptoꝛi iniuria. Spũalłr nõ ẽ decẽs
hoẽm in vita pũti delitijs diuitiii
⁊ voluptatibus ſuis veile frui re
gno dei poſtpoſito. ⁊ in alia vita
xpᷣi regnũ repetere. Iniuria eniz
fieret pauperibꝰſpũ qui vt regnũ
iſtud emerẽ᷑t dederunt non ſoluʒ
mũdi diuitias ⁊ facultates ſed ẽt
ſeipſos dederunt in pꝛecium. Jõ
iuſtus iudex contra iura petenti
bus reſpondebit. Recepiſtis bo
na in vita veſtra. NPauperes vᷣo
mala.ſufficiat vobis poꝛtio quaʒ
elegiſtis.vocaſtis bõa vrᷣa in fer
ris. Bonis ergo illis ↄtẽtemini.
bmogeniturã vẽdidiſſet Jacob
ffi ſuo.Et pater eoꝝ Jacob bñdi
xiſſet. in roꝛe celi ⁊ feciſtet dũm
hereditatis.venit ad patreʒ ⁊ ait
Pater mi da mihi bñdictionẽ.
Reſpondit yſaac pater cins Ia
2

2

Fig.

penitentia.

trem tnũ dñm tuũ feci.quid tibi
poſſuʒ facere: verũtamen in ꝓin
guedine terre erit tua bñdictio.
Spũaliter per Eſau ⁊ Jacob filij
yꝓlaac denotant diuitem æc paupe

rem qui ſimul exeunt negociari

IJſ.

in vitam pꝛeſentem.yſaac.n.qui
riſus interpꝛetatur xpᷣs eſt qui eſt
gaudium angeloꝛũ ⁊ hominnuʒ ⁊
ꝗ ambox factoꝛ ⁊ creatoꝛ dr̃.vñ
dinites ⁊ pauperes obuiauerũt ſi
bi in via vtriuſq; aũt creatoꝛ c ⁊
dominꝰ. Sed vide ꝙ Eſau pꝛio
geniturã vendidit cibo vili. Eſan
interpꝛetat᷑ vanus.Quis vanioꝛ
ꝗs inſcipientioꝛ eo qui pꝛo taʒ vi
libus pꝛecioſa amittit.os tales
Je.ploꝛat in trenis di.Dederunt
inquit pꝛecioſa pꝛo cibo ad refo/
cilandas animas:ad refocilãdas
inquit non autem ad ſaciandas.
Quicꝗd poteſt homo in vita pᷣ/
ſenti diuitiarũ obtinere nequaqᷓ;
minimaʒ partẽ appetitus anime
valet ſatiare.Et nihilominꝰ va/
nus iſte vana talia potius eligit
qᷓ; celeſtia in quibꝰeſt plana ſa/
cietas. Ideo ſemper eſt in angnu
ſtia.vnde Iſidoꝛ in ſolilo. Quã

nis gꝗſq; in ſeculi gloꝛia fulgeat:

nis purpura ⁊ auro gꝗs reſplen
eat.q; uis cultu pꝛecioſo redimi
tus emineat. ſemper tamẽ in pe
na eſt.ſemper iĩ anguſtia.ſemꝑ ĩ
meroꝛe.ſemper in diſcrimine qᷓ;
uis in ſericis ſtratis cubet.ſʒ tur
bidus in pluuia iacet ſed palidꝰ.
In lecus aureis ſʒ turbatꝰ. Bꝛe/

uis eſt huius mũdi ſelicitas. In
his ergo vanus homo po:lioneʒ
ſuaʒ peiit ſed Jacob.i.pauꝑ poꝛ
tionem luam ſibi dari petit in
terra viuentium.v bi rubigo non
maculat nec tinea coꝛodit hic
nil habet. Ideo ſibi recipit bñũdi
ctionem de roꝛe celi qꝛ terrenam
gloꝛiaʒ nõ queſiuit.diuin vᷣo dr.
In pinguedie terre.i in terrena
ſubſtantia tua benedictio ſit nõ
aliud petas. habes qð voluiſti.
Tolle quod tuũ eſt ⁊ vade.Frue
baris diuitij s:pauper vᷣo colucta
batur cũ paupertate. Mon decet
repetere quod ſemel vèditũ eſt.
Non potes habere mũdũ ⁊ celũ
o diues.qꝛ non potes hic deo ſer
uire:⁊ mũdo.vnde idem Iſido.
li.pꝛeallegato.valde rarũ eſt vt ꝗ
dluitias poſſident ad requiem tẽ
dant.Qui rebꝰ terrenis ſe impli
cat a dei amoꝛe ſe ſeparat.Quii
reꝝ tempoꝛaliũ amoꝛe defigit in
deo nullatenꝰ delectatur. Nemo
põt amplecti dei gloꝛiam ⁊ ſeculi
ſimul.futura merces non hic ꝓ/
raittit᷑ iuſtis ſed in celo.nõ in ter
ra merces pꝛomittit ſanctiſ.Nec
yſidoꝛus.
¶ De penitentia.
Juiſi ſunt ab ira vulteiꝰ
d ps.liuj. Pꝛudẽs dux ex
ercitus dũ tranſducit mi
lites per terram inimicoꝝ diuidit
exercitũ ſuũ ꝑ acies ne ſimul toti
exercitu poſſit ruia ↄfrigere ſi ca
ſu frãgãt᷑ acies:⁊ pꝛocedũt ſemꝑ

cne eio in mhnis e
ſeg unc; detlion Eenm
Gyini cem nong len
Gtinfrma. Man ſ hushretr
lsconto holes nittcen
udtertditbolo tenrim ho
ſnmettic. Gant oru
con dſtacnonleg in
Dübltsnicuntiruln ian;
druboloigenateit
Uäiſtegvenerdetemgremn.
uini C(üeggognünntn
enltene eriusctlum den
Upemocrücrercni tprerden
ratoonis verllolennaillden
tcoportles ſnils Kan
nl Ci Parod una lei
egcb' ideten ale⸗
rmm natunnele ndu
bCrfuter ellsenihe
lml hcertainein
oyſhihnnen icno
Whebſanlen aN

1 Puznöneinn
,
manielenin
aum deneccoi

S
rrtmid,Nkiin ,.
Li nitncfe
3 Msitn Atend
ArSrimmli
NnnanrDlj
Vvevütmone deſgtnn
AG dtaum Per
Ame a gaant
Gtenet
wwncconien
NNatspoiitina
d

1 (exing
14 Hintrt!
zs ii Dere
— 1 aln uag
Ttrsnndünt

x NM
õ

nire 16
a. α+ 1

Penitentia.

altqui foꝛtioꝛeſ vt meli poſſint ſu
ſtinere pondus ferientiũ⁊ hoſtiũ
penetrare cunea.facile enim ẽ vi
ctoꝛiam proſequi iam inceptam.
Spũaliter nos opoꝛtet trãſire de
pꝛeſenti vita ad futurã. Inter q̃s
frequenter hoſtes noſtri.ſ.demo
nes nos ſatagũt ipugnare.MNos
vᷣo ꝗ exercitũ noſtrũ ducimꝰno
biſcũ debemꝰvt pꝛudẽtes duces
illũ diunidere ab inuicem ⁊ coꝛpo
ralia a ſpũalibꝰſegregare ne totꝰ
homo ſimul ſubcũbat.debet for
tioꝛ exercitus pꝛcedere qꝛ queſũt
anime debẽt pꝛeire tãqᷓ;ᷓ foꝛtioꝛa
que vero ſunt coꝛpoꝛis debent
ſeꝗ tanqᷓ; debilioꝛa.att.xxvi.
Spiritꝰ ꝗdem pꝛomptꝰ eſt caro
aũt infirma. Nam ſi ſpũs pꝛece/
dens contra hoſtiles in ſultꝰ con
tradixerit diabolo ⁊ exercitui ſuo
ſempꝑ erit victꝰ. Si aũt pꝛecedãt
coꝛpꝰ ⁊ ſenſus coꝛpoꝛales ꝗ ſunt
habiles ad cadendũ nulla fieret
dyabolo reſiſtenna.ſed lapſi ⁊ ca
pti frequenter ducerent ſpiritum
ad ruinã. Cũ ergogradimur via
penitentie verſus celum: dinida
mus moſtrũ exercitũ.⁊ pꝛeceden
te rationis vexillo ſequat᷑ illð coꝛ
pus ⁊ coꝛpoꝛales ſenſus.Figura

gigu. xxxij. Cũ Jacod fngeret a Labã

gꝗtot vicibꝰ eũ deceperat.venit᷑e
ad terram natiuitatis ſue aundiuit
ꝙ Eſau frater eius veniebat ob/
uius ſibi. Oderat enim eũ Eſan
eo ꝙ ſibi ſubripuerat bñdictiõ eʒ
diniſit Jacob familiam ſuã in du

159

as turmas dſ. Si peuſſerit Eſan
vnam turmam: ſaluabſitur reli
qua. Mam Rachel poſuit cum
familia illius ab vna parte: Ly⸗
aũt cum ſuis ab alia. Spũaliter
Jacob qui interpꝛetat᷑ ſupplanta
toꝛ ſen luctatoꝛ eſt fidelis ꝗ pñie
lucta ſupplantat vicia ⁊ peccata.
Hũc.n.odit diabolꝰ ꝗ per Eſau
notat᷑. Eſau enim pᷣmogenitꝰfuit
yYſaac.⁊ diaboluſ fuit pmogenitꝰ
dei reſpectu hoĩs qꝛ pꝛioꝛ creatꝰ
homie. Sed ꝓ tanto odit iuſtuzx
qꝛ bñdictionẽ primogeniture ce
leſtis quã ex ſuperbia ⁊ obſtĩatio
ne ſua perdidit. Inſtus ex penitẽ
tia recepit. Igit᷑ iuſtꝰ fugit a La⸗
bam deceptore:qñ fugſt a mũda
no amoꝛe vel multiplex eſt dece
ptio. Tendit enim per iter penitẽᷣ
tie ad terram natiuitatis ſue.ſ.ſu/
perne ciuitatis. Sʒ timès diabo
li inſidias dimidit vires aĩe a coꝛ
poꝛalibꝰſenſibꝰ Rachel vo.i.rõ
cũ ipſiꝰ familia pꝛecedit.Samilia
nãq; rõnis eſt. Pꝛudentia.Foꝛ
titudo. Juſtitia ⁊ tẽperantia.Ad
uerſus iſtas nõ poteſt diabolus.
Denſus vᷣo coꝛpoꝛales retro ſe/
quentes ⁊ obtemꝑantes rõnive
niũt tanq;ᷓ ſub pꝛotectiõe ipſius.
Hoc vidẽs Eſau nõ audet.i.dia
bolus penitenti nocere.qꝛ pſᷣſto t
oñs ſe inuantes inuare ⁊ ꝓ certa
minis laboꝛe pꝛemiũ regni dona

re.vñ Ambꝛo.in quadam epla. Am.

Deinꝗt ipᷣe oium rectoꝛ ac dñs
cũ oĩ mũitia angelex Lenanen
3

Fig.

Penitentia.

tuum ſpectattibiq; contra diabo/ ſiudicſũ.pᷣs.Miſericoꝛdiã ? iudi

lum dimicandi eternitatis coꝛo//

nam parat.
Omẽ putei latitudo Ge
n ne. xxxvi. vt dicit Augn.
Dis puteꝰ ẽ fons ⁊ non

ecõuerſo.Sons.n.⁊ puteꝰ ↄueni
unt in emanatione aque viue ſʒ
differũt qꝛ puteꝰeſt ꝓfundus nõ
aũt fons.Spũaliter xpᷣs põt dici
puteꝰ ⁊ fons.pꝑ emanationẽ in/
ceſſabilis lucis.ſed dicitur ſpũali
ter latittudo ꝑꝑ miſericoꝛdie difu
ſionẽ Luc.pᷣmo. Miſericoꝛdia
eiꝰa pꝛogenie i ꝓgenies.Et hʒ ẽt
cũ latiiudine ꝓfunditatẽ qꝛ miſe
ricoꝛdia dñi plena eſt terra. dicil
etiaz. Judicia dei abyſus multa.
haurire ergo ð bemꝰ ab iſto pu/
teo aqne viue miſericoꝛdiã ꝑ viã
pnie:ne incidamꝰi ꝓfunduʒ ſue
iuſtitie qꝛ de plenitudine eiꝰ oẽs
poſſunt acciꝑe.Sigu. Geñ.xxvi.
vbi legimꝰꝙ ꝓyſaac venit ad pute
um iuramẽéti ⁊ edificanit ibi alta
re ⁊ fixit ibi tabernaculũ ſuũ ⁊ ve
nerũt ad eũ tres viri di. vidẽtes
vidimꝰꝙ deus in te eſt. fiat cõiu
ratio inter nos ⁊ cõſtitunuamꝰ tecũ
pactũ ⁊ nõ facias nobis mala. ⁊
fecit illis Iaac magnũ cõuiuiũ.
Spũaliter ꝑ Iſaac vt ſepe dictuʒz
eſt notat᷑ xpᷣs.venit.n.ad puteuzʒ
iuramẽti qꝛ iurauit dñs ⁊ nõ pe
nitehit eũ dare vnicuiq; ſᷣm oꝑpa

ſua.Diſtrbutoꝛ cẽ.n. miſericoꝛdie

⁊ venie largitoꝛ ꝑ pniam voſẽti/
bus illaʒ ſed ſlla reſpuentibꝰifert

ciũ cantabo tibi dñe.Et hic ẽ pn
teꝰ latꝰ ⁊ ꝓfũdus vt dictũ ẽ. Ibi
enim xvpᷣs fixittabernaculũ ⁊ alta
re.i.cõſtruxit ecchiaʒ ⁊ oꝛdinauit
cõfeſſionẽ vt pateat oĩbus aque
viue gra.veniũt tres viri.i.ꝑtes
pniĩe.iij.ſ.cõtritio. ↄfeſſio ⁊ ſatiſfa
ctio.cõ fitent᷑ ſe vidiſſe ꝑ effectuʒ
deitatẽ in xpᷣo ⁊ xpᷣm eẽ deũ.⁊h
eſt:qð eſſe dʒ pꝛimũ in oĩ xpᷣiana
actione.ſ.ↄfeſſio fidei.deinde pa
ctũ cõponi inter xpᷣm ⁊ pctõꝛeʒ.
Et fit cõiuratio inter vtrũq; quia
ꝓmittit dñs nõ facere malũ pec
catoꝛi.Geñ.ix.vltra nõ adiciani

mittere diluuiũ ⁊ hoc ẽ ſignũ qd
do inter me ⁊ vos.⁊c.Et homo

ꝓmittit obedire.pᷣſ.emoꝛ er
go mandatoꝝ tuoꝝ ad faciendũ
ea.hic eſt ergo puteus ⁊ fons ſu
per què ſedet vpᷣs fatigatꝰexpec/
tans penitẽtẽ aiam vt illi tribuat
gratis aque viue gram que ſupe

rat omneʒ dulcoꝛẽ. Ber. in canti Ber.

cis Gemina dulcedo exuperat in
pectoꝛe dñi xpᷣi ieſu lõganimitas
in expectando ⁊ facilitas in donã
do. Momẽ ieſu qᷓ; cax ⁊ q; vlle.
ſʒ ſalubꝛe.ſi vile nõ eẽ t nõ mihi
effunderet. Siſalubꝛe non eſſet
me non lucraret. .
Alier cũ parit triſtitiã hʒ

m Jo. xvi. Hotãdũ q ma/

loꝛ virtus in partu qᷓ; ĩ cõ

cepiu reꝗrit᷑.ulte.n.cõcipien

tes nõ valentes parere pᷣ vᷣtutis

inopia fetũ perdiderũt ⁊ frequen/

„

ciain ukegimingn
dihole tichiscllen
clenenfoh nchen
tond5umiflirnd
Nſad oni tno rit
mmai igl Aoct hilfmn
Pmmoſier neticantdt n
ſens teccedrco nagn dene
capttn riA conna r ſen con.
mulerem rtoeuomt flii er
npus ad oei& mulen
ntdveolequis rolaut:
Wrtulei rbialeref, Gpi
ordone ntleregramidi ber
Gicionpoſvne Köcte
cognockiemdin gaidi ſe
Ftphimüci mm
Gue prſvdichaudlcn men
ccoerſo Gci piwan
ſpiratndiintwoer itun
nniudieareincht nücl den
ninmardnniignert N
ſtiudicadetſigniig inann
ſechtppoſini ibrgne
ninfnone Afnntienmt⸗
tlſhlamari inirinan d5
Mimn ntr ECewocte
unance fontndan
lchtmnticbj lngenias ad

Nenohtilex

TCerrine
nnt

Ktcrwnn
mieoin nirt
1ain ſtnini
Wr i tgiſpig

vmrtwet

N
gamaA: ar di
arcrgwtne
x Hàdage
eNeri Küdide
ma e en

CCMN DüNANN

5emddocer
diitiiit ignn
1 NNmndt dlnin
mat dluntu

140

ler ex hoe pariũt aboꝛtinũ. Spi/ pit bonũ ꝓpoſitũ.Sed vt dictuʒ
tualr aia ↄcipit a ſpũſancto bo/ eſt opꝰbonãũ difficile parit.Yldeſt
nam iſpirationẽ᷑ ſed frequẽter ac eniʒ draco.i.diabolꝰ ꝓferẽs.vij.
cidit aie aboꝛtio ex denonõis de capita ideſt.vij.capitalia vicia.⁊
fectu vt ꝓpoſitũ qð ipſa gra diui x.toꝛtuoſa coꝛnua.i.decè manda
na cõceperat aſpirante non vale toꝛũ mobediẽtiã ⁊ ſuadet delecta
at ꝑ opus bonũ parere.⁊ pᷣcipue tionẽ᷑ peccati ⁊ oſtendit difficulta
qꝛ difficiliuſ exercet᷑ in oꝑe qᷓ; cõ tem pnie vt fetꝰaie perdat᷑.Et ip

Penitentia.

cipiat᷑ in coꝛde qꝛ aduerſarius nr ſa remaneat ſterilis in pcõ.vnde

Fig.

diabolus vt ſerpẽs callidus iſidia Gre.in quadã ome. Cũ inꝗt mi Sre.

tur calcaneo nr̃o plꝰopi qᷓ; cogi/ ſer homo in graue pctm̃ labit ſua
tationi. J yſa.xxxvij.filij vener̃t det ei diabolus ne peniteat ne cõ
vſq; ad partũ ⁊ nõ fuit virtꝰpari fiteatur pctiñ.leue ⁊ modicuʒ in
endi.Figu. Apoc.xii.vbi legimꝰ coꝛde affirmat. Piſericoꝛdiam
ꝙ mulier quedã clamabat partu pꝛedicat.longinquũ ſpaciũ vite ꝓ
riens ⁊ ecce draco magnꝰhabẽs mittit.ꝓmanere in peccato ſugge
capita.vij.⁊ coꝛnua.x.ſteti cõtra rit vt ſic in contempiũ dei ⁊ ſui di
mulierem vt deuoꝛaret filiũ qui ſperationem inducat.Sʒ ſi muli
raptus eſt ad deũ.Et mulieri da er clamat ad deũ viriliter coꝛdis
te ſunt due ale quibus volauit ad ↄtritione oꝛis ↄfeſſione ⁊ recta ſa
deſertũ locũ vbi aleref᷑. Spũalr tiffactionis intentiõe:rapit᷑ filius

per hanc mulierẽ graunidã ſubau eius ad deũ quẽ pit inuito draco

Am. dam ſᷣmone.Qũ ingt ſic peniteſ

di aiam penitentẽ. Rõ eſt qꝛ tũc ne vt dicat cum yſa.xxvi. facie
cognoſcit ſe mulier grauidã eſſe tua cõcepimus ⁊ parturimꝰſpũʒ
vt plimũ qñ ſibi amara vidẽtur ſalutis Et vt a diabolo pꝛotegatꝛ
que pꝛiꝰiudicabat dulcia ⁊ amẽa dant᷑ anime due ale.amoꝛ dei.ſ.
æ ecõuerſo.Sic ĩ ꝓpoſito cũ aia ⁊ timoꝛ ꝗbus alta cõtẽplationis
inſpirata diuinitus ex patiẽtia ve celeſtis meditans ⁊ gehennam
ra iudicare incipit mũdi delecta inferni conſiderans paſcitur dius
nonẽ amarã:⁊ mala que pꝛiꝰ dul na gratia in ſtatu pnie vere.
cia iudicabat ſignũ ẽ ꝙ ſanctum Acrificate ſacrificiuʒ iu
cõcepit ꝓpoſitũ.vñ Zimbꝛo.in ù ſ ſtitie ⁊ ſperate in domio.
pᷣs.iiij. Nera iuſtitia exi/
es vt tibi amarũ ſapiat in ais qdð git vt q;tũ homo a ſuo creditoꝛe

Dulce fuit in vita. Et te prius oble exigit:tm̃ reddat.hʒ.n.tam credi

èrr

ctabat in coꝛde ipᷣm te cruciat in toꝛ qᷓ; redditoꝛ libꝛũ ſuũ vbi cõi
coꝛde iam tũc bñ ingemiſcis ad ter contineĩ q;tum iſte debet re
deu. Muller ergo hec facile ↄci ciꝑe:⁊ quanium ille debet dare.

(4

gig.

Penitentia

Ideo bonus redditoꝛ cum ad
ſolutionem venitur debet pꝛeci/
pue videre debiti q́;titatẽ: ⁊ tan/
tum ſoluere q;tum dʒ. Aliqn poſ
ſet contingere ꝙ ꝓ modico reten
to totum debuũ ſatiſfaceret.Cre
ditoꝛ enĩ nõ franget cirographũ
niſi pꝛius recipiat totũ debitum.
Spũaliter cũ pecamꝰ magnum
Zhimus debitũ. Eſt eniʒ hoc de/
bituʒ ſupꝛa vires noſtras.⁊ adeo
obligamur vt quicquid ſumꝰaut
poſſumꝰ totũ perdimꝰvñ Beda
in quodam ſermone. Cũ moꝛta/
liter peccas omnia bona q̃ feciſti
in os diaboli iactas ⁊ eius ſeruuſ
efficeris ⁊ ad penas te obligas ſẽ
piternas.verũtamẽ ſi tu qð acce
piſti reddes:delebit᷑ cyrographũ
qꝛ ſi peccata que dyabolo inſtigã
te cõmiſiſti ↄfuearis remittetur
tibi culpa. Sed ſũme cauẽdãũ eſt
vt nil retineas ex illis.ſcripſit eni
diuina iuſtitia quõ qñ ⁊ qualiter
ↄmiſiſti. Jõ hoc totũ optet red/
dere.Alioquin retẽto modico to
tum a te exigetur debitũ vt igitur
totũ fideliter deleatur önuda coꝛ
tuum ſacerdoii ⁊ per ſingula pec
cata diſcurrens oia diligenter cõ
fitere.⁊ ſic deo ſacrificabis ſacrifi
ciũ iuſtine.Figu.leui.pꝛimo.vbi
legimus ꝙ cũ fiebat ſacrificiũ ex
vitulo.vitulus decoꝛabat᷑:⁊ lotus
aqua diuidebatur mẽbꝛatiz. ⁊ ſic
diuiſus ponebatur ſuper altare ⁊
ſacerdos tenebat manum ſuper
caput vuuli.⁊ accenſo igne ſciõ

ſuccendebatur.⁊ fiebat deo ſic ſa
crificiuʒ acceptũ. Spũaliter hec
ſernanda ſunt in actu penitentie
cũ volumꝰ deo placitũ ſacriſiciuʒ
offerre.debet.n coꝛ noſtruʒ deco
riari.i.denudari ab oĩ cooptura.
⁊ omnem excuſationè᷑ exdudere
⁊ lotum coꝛ aqua lachꝛymarum
dz mẽbꝛatim diuidi.ſ.vt diſticte
narrentur cõdiliones ⁊ coꝛde in
tentiones.⁊ delectationes habite
in peccaſ.⁊ hoc ẽ ſacrificiuʒ vii
lum mẽbꝛatim diuidere.Zũc vᷣo
ſacerdos manũ tenẽs ſuꝑ caput

peccatoꝛis illuʒ abſoluit a pꝛioꝛis

debiti obligatiõe: ⁊ cyrographũ
caſſat culparuʒ accenditur ignis
ſanctus.ſ.charitatis per queʒ ca
rus ⁊ acceptus videbitur qui fue
rat pꝛius odioſus.lgenda eſt er
go penitentia vttam magna ob
tineamus bona.vñ Cypꝛian in
tractatu de agenda penitètia. Si Cyp.
vis iuſtificari fatere delictũ uʒ.
Soluit enim criminũ nexus ve
recũda confeſſio peccatoꝝ vide
quid a te exigat deus vides quia
policitatione remiſſionis te ꝓuo
cat ad ↄfitendũ. Bonũ ergo do
minũ habemus.Ego ingt ſuʒ g
deleo inigtates tnas ⁊ memoꝛñ
ero ꝑꝑ gras. Lu vo memoꝛ eſto
ꝓpier coꝛectionẽ᷑.hec Cypꝛianꝰ
Rouſq; paruuli diligitis
q infantiã ꝓuer.i. Mo. pꝛun
dentes ⁊ nobiles optime
ↄſiderant ne filij eoꝝ nimio tꝑe
mãmas ſugãt ⁊ nutriant lacte.ni

.bvolſted; Pune mpun
Nyn noliseſenpincho d
dedlein die peraſiiloni
cderegd dorionts Opit
Merüſac ſugenten obmdlch
ſiannz deltiis nund dechm
gtſteukuenimniotenpore t
ni uol hoiez deblen tnd⸗
d vinla vervitz mund dd
recdit hoiczigriod oimin

utetopernnie,70 oe

rucant um e
gia: Klinpacii noridn
(AntO ONelnLortonck
Giſ⸗Meſctsincendcrdratd
Homnurriaioſdireit r
lwoliciegciugidelnriſm
Ueatiſoleatnecaſindecrn
ſnt ſotorlloeficl g
ſnedubion atöe nc
iyf cogt iio lab tnae
