gns Ahonitsdechiniin u
Hoglngvetinepneietitni d e
iden Yey gdlefli fltt
rrhonylltoſim chmin ciß
Pbpocreentciointerintur ene
Ghuopigeneoper aoclanz n
uniciſouerepoſe hicmei nien
riine Mirorek oinz to ſand
pChotus aradir oum ma goer
di chllne tanbeſnulct ker⸗
Gcnhideilenum rie eee ohe
iamaſoſachlinrtieb amar
hunnsndmnockade tii Enti⸗
gautoneriefcrndiencin thone
rereoſen onengnene Ander
neglegteinentgiln unden
ſttopfect iaſdtlisſie neccr
ſiſeek lanzſnpei ih me⸗
ptolbentipetin eſte deen
tame goteal digniclih md,
„Muclue nnne mn znat
au
D e
Michferezunts

——

m 1didenzgn ſin
an dnchltigefini r
n ba ſmisfwnict Ptincht
Porhnöſtnntte
m en dſhifnn
Nan penltg guſtnnn
und n duifitnl
unr ve MNiGüi
NINiOlund
Crroeinri go mide
Nines anstiindiodee
Nurihenti enedettinn
woNeeuimi mait
E rddNitndäthen

Wit nchra igtttau

n Acingginniit
i õ
mr; 1ierlis Sütn
emst g omiin i tͤ
4 Grüickeli
in hnld
— 1
miico
4 eſen

H
e ee Soentpen
uuni nh n a

—

Hwis ninb tii
„ Gäinden

1 n

Diuitie. 55

genꝰ humanũ cõ fudiſtis:vos di
ſcipulũ comitẽ xpᷣi ab apoſtolatu
pcipitaſtisvos milites cuſtodic
tes ſepulchꝛum capninaſtis.nun/
gd nõ bene dietuz eſt ꝙ pecunie
obediũt omnia: Imperatrix eſt
igitur pecunia hominum non
homo pecunie. Debet igit renne
re vir dei hanc ſeruitutem mole
ſtam ⁊ dicere ego ſicut oliua fru/
ctifera non poſſum nec volo pin
guedinẽ humilitatis mee relinqᷓ
re qua vngitur deiratus ⁊ mite
lcit in illa ⁊ efficitur pater beni⸗//
gnus. Et homies hac hunnulita
tis pinguedine vncti exaltant co
rã deo. Iteꝝ dz dicer cũ ficu ego
arboꝛ bona dulces fruciꝰ charita
tis pꝛodncenſ qũo inter diuitiaꝝ
ſpinas pũgentes per cupiditatezʒ
⁊ auariciã ſeruare poſſẽ hãc meã
dulcedincẽ᷑: Mã radix eſt oiuʒ bo
noꝝ Charitas.⁊ radix olum ma
loꝛũ cupiditas.⁊ ambe ſimul eẽ
non pnñt.Rñdeat cum vite.ecce
aia mea ſponſa xp̃ᷣi ſicut vitis ha
bnndans in domo eiꝰ.⁊ per cõſi
derationeʒ vite future dicas qũo
carere poſſem contemplatione
eterne glie que inebꝛiat ↄtẽplan/
tes ⁊ eos reddit inſenſibiles vite
pñt.ſic igit illarnz imperiũ ↄtẽp
nentes liberiꝰ vacabimꝰ deſide/
rio eterne gloꝛie cui oẽs mũdi tã
diuine q;ᷓ delitie comparate pon

Ber dus ⁊ pena ſunt.vnde Ber. in q̃

dam epiſtola. Illnd ẽverũ 2 ſolũ
gaudii qð ñ ð creatura ſʒð crea

toꝛe ꝑeſpitur.⁊ qð cũ poſſederis
nemo tollet ate.⁊ cui comparata
oĩs alinnde iocunditas meroꝛ c
ois ſuauitaſ doloꝛ ẽ oẽ dulce ama
rũ t᷑.oc ðcoꝛũ fedũ eſt.ot poſtre
mũ quodcũq; aliud ðᷣlectare poſ
ſit moleſtũ eſt.
Eni in alntudinẽ maris.
v ps.lxviij. Debens tranſi
re nanigio mare magnũ
duo dz attendere.ſ.ꝙ ſᷣm artem
nauticã nauiz gubernet acu ⁊ ca/
lamita:qꝛ aliter poꝛtum inuenire
neſciret ad quẽ tẽdit: eo ꝙ aliqũ
diu ſtat᷑ in mari ⁊ terra nequaq;ᷓ
vr.Aliud eſt ꝙ Mauis nõ graue
tur nimio pondere.Semper.n.
eſt pᷣponẽda pſonax ſalꝰ diuitijs
⁊ mercibus. Spũalr nos hẽmꝰ
tranſire mare magnũ pꝛeſentis
vite nimis tempeſtuoſum. bi
ſunt fluctꝰ eleuantes homines p
pꝛoſpera vſq; ad celũ ⁊ deprimẽ

tes per aduerſa vſq; ad habyſſũ

deo hec duo ſunt nobis neceſ/
aria.pꝛimo debemus coꝛdis no
ſtri affectionem tangere petra.i.
xpᷣo pꝛo nobis paſſo ac moꝛtuo
ac noſtro remũeratoꝛe ⁊ ipſe ſta
tim diriget nauim aie noſtre ver
ſus celum vbi eſt portus pacis ⁊
quietis.ſecũdo.nõ debet aia nr̃a
honerari nimiũ ceniʒ aĩa noſtra
nimiũ honerata ⁊ ſubmerſionis
periculo expoſita.cũ ꝑaffectũ ni
mis adheret dinitijs. Ideo pᷣpo
nenda eſt ſalus aie oi diuſtiarum
multitudini.cũ igi ſentimꝰ nani

Diuitie.

noſtrã his interdam granari de
bemꝰillas diſpergendo dare pan
peribus ⁊ nauim noſtram exo⸗
SFig. nerare.vFig. Jone.i.vbi legimus
qᷓ; inualelceniibus Auctibus er/
ga nauini poſt; omni arte nau
tica naute vſi ſunt: ꝓlecerũt mer
ces demũ Jonã imiſerunt i ma/
ri ⁊ facta eſt trangꝗllitas magna.
Spũaliter per nauĩ ſubaudi aĩaʒ
noſtrã que dũ nimie onerat᷑ diui
tijs aleuianda eſt per elemoſina
rum largitionẽ ⁊ affectus coꝛdis
inde remonendus eſt. ⁊ ponẽdꝰ
ad conſiderationẽ amaritudinis
paſſionis xpi ⁊ ſtatim erit nobia
via pñtis vue tranquilla. Sʒ de
bemꝰ inuocare nomẽ dũi dei no
ſtri ſicut ſuadebant naute Jonazʒ
facere vt nos de iũlo tam metuen
do mari educens oſtendat poꝛtũ
vbi euʒz poſſimus videre. Ande
Au. Aug.in li.ſolilo.vidẽs ſe in h̊ fu/
ribundo mari ac grauibus peri
culis pleno auxilium xpᷣi pauidꝰ
innocat di. Infelices inquã nos
miſeri ꝑ hnius magni maris ſlu
ctus pꝛocellaſq; voragines naui
trahentes:⁊ ignoꝛamꝰ an ad poꝛ
tum valeamus peruenire ſalutis
Infelices mnqᷓ; quoꝛuʒ eſt vna in
exilio.via in periculo.⁊ finis ĩ du
bio.qꝛ oia in futurũ reſernant᷑ in/
certa ⁊ ſubdit cãm.O patria nr̃a
ſecura a longe te videmus.ab hᷣ
marite ſalutamus. ab hac valle
te ſuſpiramꝰ ⁊ niiſimur cũ lachꝛy
mis ſi quo mõ ad te pueniamus
Ct iternʒ ſubdit. Oſpes generis

humanixp̃e deus de deo refugi⸗
um noſtrum ⁊ virtus.cniꝰ lumè
a lõge inter caliginoſas tenebꝛas
⁊ nebulas ac marii procellas q̃ſi
ſtellaꝝ miuis radios:ocłos nr̃os
irradia vt dirigamur ad poꝛtuʒz.
guberna naniʒ nr̃am tua dextera
Trahe nos ab iſto pellago ad te
ſolamẽ nr᷑̃ʒ:quẽ a lõge quaſi ſtel
lam matutinã vix lachrimantibꝰ
oculis ĩ littoꝛe celeſtis patrie nos

expectantem videmus. .
On me demergat tepe⸗
n ſtaſ aque.pᷣs.lxviij.Tem
poꝛe maximi eſtus debʒ

homo cauere a nimio potu aque
⁊ pᷣcipue cũ magnũ hʒ ſuſtinere
laboꝛc̃. Jõ debentes pugnare ſi⸗
bi canẽt ne nimiũ ſimul bibãt.iu
nus eſt.n.modicũ ſepiꝰ ſimul bi
bere qᷓ; nimiũ ĩ vna vice. Spũa
liter. Cũ caloꝛ.i.affectꝰ diuitiarũ
humanũ coꝛ vrget. qn.ſ.nimiuʒ
per deſiderium diuitias ſilit.tũc
ſi nimium bibit multũ agrauat t
ſemper amplius ſitu qꝛ ꝗ biberit
er hac aqua ſitiet iterum. Jo.iijj

Jõ Criſo.ſuꝑ Mat.Apoſitio di ¶n.

uitiaꝑ maioꝛẽ accendit flämam:
⁊ vehementioꝛ fit cupido. Extin
guit᷑.n.hmõi incendiũ ſi hõ diui
tijs vtat᷑ ad neceſſitateʒ ⁊ non ad
ſuperfluitateʒ qꝛ natura modicis
contẽta eſt. voluptas vᷣo inmẽſũ
ꝛeqrit. Igit᷑ cum ſimus pugnato
reſ nõ grauemur diuniaꝝ nimio
apetitu.qꝛ ſic nõ poſſemus obii
nere victoꝛiã. Tollit.n.hoꝝ gra/
uitas facultatẽ pugnandi.Figur

Ehorhbidatotf,

—

Duute

ccſe
ßbamnie
rtippfnonttidin *
ure Puoſtdibei gun enn
ſnnbrs ſnotan, .
rnn,rüizin ar
uehupqus mant in . .
W ur
uln nanumi
mninepamad glnztun
ſtccelosg nnn in
i Ghiarinnltidti

=S2
— —
—,

4

—

=

=
= =
=
—
——
–w—
=
—
=
=—,
= 2£

e Pberochndalilent⸗ noi

munddinilscgitcſond den
igſotbon nüits ſunn nn
ſizoin dloniinaid Nen
Noties it Ni tient a, din
bol iluͦgi toienniſet enn
ai genuupeanlidounts in
vovuntaes ibmerpitanidl ni
letſocomduitin oalberun Nrt
Eeninina tiyutone Miſtar ser
Mtqi i n iiiti9 Mn
Mtüeoenaniobedltöpaunts 'n
Aideun lneteſecknio aumer
aſtohdge igelchel. dür
JolioneiEngſgnged Ali
Pttarne Aleſorcaind Aai
uledllgtheradetſſigdct ann
Pnalegtcnolnet ihnit nir
ege W
picten mn ime map⸗
M fonachüftgti ubwnn
Nümtenalimi 5 *

fmiimniſuniiliii mnirn

Acont. Opuͤg dis dliſe e

3 9q ltafſigzpn olcn

— ppemunniinr
nCINtitino
euciniß in
Mm cer öncnungnd
Erß Ncrinegniſtwtte
mmmn mckunnliginlh
SN Gi
1à nCidr sfasduiri
4½ nmichngt gibnüni
Mitnun dlusſiit i
Immuunboumdhäüipet
tins ng ngineſinge h
mà adumfatenn l

m d Dt drit

u inn niiMNNſin

icte rehenennftanisn

Amst giahiimiiffin
miN Rrni ANitn

l

H

rmti1 cninck iii
e 5 vnn im enlt
gun Miin

m vm gli iiu

Stk = —

S=

n

Diuitie. 54

Jud.vij. Cuʒ Sedeon accederet
ad pꝛeliũ:pplm duxit ad aquaʒ ⁊
pꝛecepit oibus vt biberẽt: quoꝛũ
aliqui genibus flexis incuruabãt
ſe vt biberent verſus aquaʒ. Alij
ãt accepta aqua mann lãbebant
ipſã ⁊ hi fuerunt tm̃.ccc. Igit᷑ ex
pᷣcepio dñi gedeon dimiſit ppli
muititudinẽ incurnatam tãq;ᷓ gẽ
tem ineptam ad pꝛeliuʒ ⁊ aſſum
pfit. ccc.illos ꝗq manu lãbuerant
aquã. Spũalr in nulla re ẽ hoiuz
certioꝛ ꝓbatio qᷓ;ᷓ in diuitijs huiꝰ
mundi.⁊ in illis optie pñt cogno
ſciꝗ ſunt boni milites ſiue mini
ſtri. õ qui in illis vtunt᷑ menſu/
ra ⁊ mõ tales ſũt apti vicere aẽʒ
diaboli iſultũ.qni vᷣo iĩcuruãt ſe ⁊
flectũt genua pecuniã adoꝛantes
vt deum tales ſubmergũt᷑ cupidi
tate ⁊ ſuccumbũt in qualibet qua
uis minima tẽptatione.Mã ſicut
a dei ſunt. qᷓ dei ſunt faciũt ita ꝗ
pecũie ad nutũ obedit ð pecunia
ſecit deum cui neceſſe eſt vt ĩ oĩ

Oꝛi bus ſit obediens.Oꝛige.ſuper li.

Judi.ome.ij. Anuſgꝗſq; inꝗt qð
pꝛeceteris colit qð ſuper oĩa imi
tat ⁊ diligit hoc ei deꝰ eſt ſi gd eſt

Hvin dilectionis lance pꝛeponde

ras.hoc tibi deus eſt.
L Am iterierit non ſumet
c cia. xlvuj. Dicũt medici
vꝓvꝓhñ ſ ſtomachũ frigidũ
multũ apetit ⁊ modicũ digerit.iõ
ſi iterdũ nimis ſumir illud cũ an
guſtia euomit. Spuũalr coꝛ hũs
affectij ad diuitias:frigidazʒ hʒ di

geſtiuã ad bñfacià pauperibꝰ.
Mã ſicut cibꝰindigeſtꝰ nõ diffũ/
dit ꝑ mẽbꝛa:ſic cupidi pecũia nõ
diſpergi ꝑ panpeſ ꝗ dicũt᷑ mẽbꝛa
xpᷣi. Sed nec ẽt ſibi ꝓſunt.ſic nec
cibꝰin ſtomacho frigido qꝛ diſpo

nit ad ydropeſiʒ. Señ.auarꝰnul Se.

li eſt bonꝰſibi aũt ẽ peſſimꝰ. Mõ
comedet ergo q̃ ↄgregauit ſibi qꝛ
moꝛte irruẽte deuoꝛabũt alieni la

boꝛẽſuũ.igu.dan.xiiij.vbi legit Fig.

ꝙ cũ rex babilonis feciſſet appo
ni coꝛã ydolo baal młta ⁊ diuerſa
cibaria ⁊ aſpoꝛtata ⁊ deuoꝛata ꝑ
miniſtros ydoli ⁊ illoꝝ familiam
putabat rex ydolũ comediſſe. Sʒ
Daniel cognoſcẽs regẽ deceptuʒ

ſeminauit cineres in atrio y'doli.

⁊ mane facto vna cũ rege vadẽs
viderunt oſa pꝛius appoſita ↄſũ
pta ⁊ clamauit rex magnus ẽ de
us baal ꝗ tãta comedit.Sed Da
niel tenenſ regẽ ait.aĩaduerte rex
cuia veſtigia h̊ᷣ ſunt.a ondit ſibiiĩ
pauimẽto ſupꝑ cineres foꝛmas pe
dũ viroꝝ ac mulierũ ac pueroꝝ
ac ſenũ ⁊ cognouit rex ſacerd otũ
falaciã ⁊ iuſſit eos oẽs interfici ⁊
ydoluʒz baal ðſtrueñ.tradidit Da
nieli. Spiritualiter baal interpꝛe
tatur ventus ⁊ ſignificat huma/
nũ coꝛpꝰ Job vẽtus eſt vita mea
Ille ergo miſer hõ ↄgregat mul
ta bona ĩ annos plurimos deuo
rãda Sed fallitur qꝛ vt dictum ẽ
irruẽte moꝛte furibunda reliquet
alicis ſuas diuitias vis aperte co
gnoſcere ꝙdr aiaduerte ſuꝑ cine

An.

ris ideſt ſuper cimiteria fouea ⁊
ſepulturaſ ⁊ conſidera quoꝛũ vel
quaꝝ veſtigia ibi ſunt.⁊ videbis
ymagines potentũ diuitũ ⁊ ſapiẽ
iũ miluũ regũ baronũ magnoꝝ
pueroꝝ quẽadmodũ illic ↄgre
gata deuoꝛanerint. Ita ⁊ iu diueſ
denoꝛabis q̃ congregaſti in ma
lum aie tue. Si ergo ſic ſuper hu

inſmodi cineres aſpexeris tradeſ

ydolũ.i.coꝛpus tuũ conterendũ
ʒ moꝛtificandũ rõnis indicio.
ventreʒ tuũ non coles vt deũ ſuꝑ
hoscineres quidaʒ ppᷣee ſpecula
bat᷑ v eſtigia iam dicta qui voluit
videre cuinſdaʒ imperatoris ca/
daner in tumulo vt ponit Augu.
di. Intuitus ſũ cadauer Ceſaris

imperatoꝛis in ſepulchꝛo ⁊ vidi pᷣ

eũ liuido coloꝛe oꝛnatũ putredie
circũdatũ alueum eius diruptuʒ
vermiũ cateruas per illud tran
ſeuntiũ diſcurrebant ꝑ ũllud aſcẽ
dẽtes ados.⁊ duo famelici paſce
bant in ſoueis ocnloꝝ crines nõ

cipes colebant oꝛbes.qͥ iuittanta
potentia ⁊ tã pᷣclara magnificen
tia.⁊ reſpondit mihi.Mec oĩa de

fecerunt mihiqñ delecit ĩ me ſpi

rius meus ⁊ relinquerũt me mi
ſerũ captiuatuʒ in hoc ſepulchꝛo
circũuoluiũ putredie carniſ mee

Omede qð ſufficit. pbp.
c xxv. fatuũ ẽ magnã facef

ꝓnuiſioneʒ ꝓ victu:hñti/
bus facere iter bꝛeue ⁊ pᷣcipue teᷣ
dẽtibꝰ ad locũ vbi oiĩa reperiunt
habũde.Spũalr. Nos hem ſa
cere iter bꝛeniſiimuʒ.ſ.vite pũtis
ꝙ paucis diebꝰ finiendũ c᷑. Job.
Bꝛeues dies hois ſunt. Mõ è er
go faciẽda magna ꝓuiſio neq; ſu
pflua acꝗſuio rex tempoꝛalid.⁊
cipue cũ illa nobis nõ ad ꝓfe/
ctũ ſʒ ad detrimẽtũ ſoꝛẽt niſi eni
illa relinquamꝰ ꝑ ſubtractionem
volũtatis ⁊ affectꝰ xpᷣi gliaʒ ũ po
terimꝰ obtinere deo dicẽte. Luc.
xiiij. Miſi ꝗs renunciauerit oĩbꝰ
q̃ poſſidet nõ põt meꝰ ee diſcipu

adherebãt capiti.denteſ patebant lus. Renunciemꝰ ergo diultijs

labijs conſumptis.⁊ releuatum

affectũ.⁊ firmemꝰ coꝛ ⁊ mẽtẽ no

erat nariũ fũdamẽtũ.⁊ dixi.bi ſtrã in xpᷣo.⁊ ſic ꝑueniemꝰ ad ꝓ

eſt nunc Ceſar choꝛus puellaruʒ

magnitmndo dinitiaꝝ? multitudo exeũtes de egypto nõ receperun

miſſã ghaʒz. Fig. exo. xvi. .Fllij iſr

deliciax? caterua baronum: acieſ mãna ꝑ ðᷣſeriũ abulantes niſi qũ

militũ:Abi ſunt canes venantes
equi veloces:aues rapaces:thala
mus depictus:lectus eburneus:
aureatũ atriũ: Abi ſũt mutatoꝛia
diuerſavaria cibaria:cantica lire
ſonꝰ oꝛgani. Doloꝛ aꝛomaticus:
te verebant᷑ hoies.timebãt pꝛin

fuit cõ ſpta farina quã ſecuʒ poꝛ
tanerãt de egypto. ↄſũpta vo ve
nerũt in Meiim. xxx. die. ꝛ ibi ſi⸗
xerũ t tabernacula ſiue mãſiões
vt dicit magiſter. ⁊ ibi receperũt
mãna. Spũa r. filij.xpᷣi exeũtes
de peccato ⁊ venicteo ad xpʒper

Ks.

ic oach nmnelu 9
rorincnettt,fune au
epinicü augere edet end
ararefcesdecamnti dt e
gierpeeumtin bnalnehecer icn
näbentuchne Oz ennt ndn eud
1nehmgpeineprn:de n udl
laßeſta n ho gtim n⸗
nunſoones nfo ſodstnen dr
SG7en?mins lelis Nii
eſio porperies nde nec
leqnrelcno penbus notms mn
ccſoſontbt uus ir gar
uhusipoſt enm .a“ min⸗
cprpiſi ettnicaclant nnn
me Berintrluntibocpe, ſcka
iggeſtlnt deiceiteinz nte
Nrcuigſeicnune le ren
nipaeftemafeſgmin neae
guhülluagir immnis ſan
Nperuerbpgogueiniontn ön
peſnt oerleni L
opeeenercrie
nſſon neheent n
. nciftnoch tdn dt

„»

fngnnffinetgihil enen

ee e. Wn
, epentnn

c crainolni N tn

nt awadlnev
Nnii ilin
Drinun glenainen
Uuen mirwztiiin tliazae
A nn Giedo Ri ⸗
Aa . Migsrennndanento⸗
mds dndorndetdien
we E BNN d drt
tam Sei fmend nenit
r Kiathoeſeuaien,
mrg dn ge

Amd günideig cnimm

T. ningdemcmin, 5

iiſiuimmuißn
v0 mca N ene in te
l
mami wiſiinnsl unlil
udbr rditmgts n

– ina Gin üthien

n pnliniß

Diuitie.

viã hui vite deſerti pegrinari ñ
debot de farina egypti.i.de diuici
is vite pĩtis magnã gerere volũ
tatẽ aut ſollicitudinẽ eo quod via

anm Gni gnin Señ.bꝛeuis ſit vt diciũ eſt.vñ Sene.

ili.ð moꝛibꝰ.ꝗd ingt abſurdius
vt dici ſolet q; qͥminus reſtat vie
eoplus viatici querere ⁊ via defi
ciẽte viaticũ augere.HNec debent
curare fideles de coꝛꝛuptibili ſᷣa
añ expectant in bꝛeui acciꝑe eter
naͤ beatitudinẽ᷑. Sʒ venire debẽt
in Melym que interpꝛetat᷑ deꝰme
us. h eſt xpᷣs. In ipᷣo igit figamꝰ
manſiones nr̃as.ſ.coꝛdis ⁊ men
tis.Et recipiemꝰ mãna dulcedis
celeſtis.⁊ hoc pꝰ.xxx.dies.ſ.tride
nas qꝛ relictis operibus moꝛtuis
⁊ occioſis ſmonibꝰ: ⁊ pꝛauis itẽ
tionibus:diſpoſiti erimꝰ ad ſuꝑ/
na que nõ ſecũ patiunt᷑ caduca ⁊

Ber. vana. Ber. in ſer. lxxvij.pᷣocupa/

tũ gqppe ſecularibꝰdeſiderije ainzʒz
delectatio ſctã declinat nec miſce
ripoter̃t vana veriſ: eterna cadu
cis.ſpũalia coꝛꝑalibꝰ:ſũma ymis
vt parier ſapias que ſurſum ſunt
⁊ que ſunt ſuper terrã.
Anes peccatoꝝ circũple
f xi ſunt me.pᷣs.cxviij.In
terdũ fit nodꝰ adeo fori
ꝙ poti frangunt᷑ funes quã ſolui
poſſit nodus Spũali aliqñ adeo
foꝛti᷑ inodat᷑ aia cũ diuitijs tꝑali
bus per affectũ ꝙ ponus aia ipſa

frãgit᷑ a coꝛpoꝛe p moꝛtẽ ⁊ ab eo/

dẽ ſeparał: ;ᷓ poſſit a diuitiarũ af
ſectionibꝰ ſolui.⁊ hec rõ eſt qꝛ tri

5§K5

bus funibꝰ hõ ligat᷑ ab eis. NMaʒ
diunie ſtringũt in acgrendo fſune
cupiditatis ſtringũt in retinendo
laqueo auaritie.vrgẽt in poſſidẽ/
do affectiõis ſapoꝛe. õ ſcriptuʒ
eſt. Funiculus triplex diſſicile rũ
pit.⁊ ſic hoĩez ligatũ iſollubilr du
cũt ad interitũ. vFig. Au. xvi. Sã⸗ Fig⸗
ſon ſeductus a dalida ligatus è a
philiſteis.⁊ excecatus ⁊perduciꝰ
ĩ carceꝛẽ. Spũ aliter ſanſon ꝗ ſe
ducit᷑ a dalida denotat illum ꝗ ſe
ducit᷑ a pecunia.iacens enli gre
mio eius per affectũ ligat᷑ a ð mo
nibus.⁊ excecatꝰ ducit in carcerẽ
pcti ĩ quo miſabilr moꝛii ſine re
medio.peſtiſera ergo res eſt ana
ritia ⁊ cupiditas rerũ tpalium in
hoie que quãto plus creſcũt ĩ ho
mine tãto plus tenẽt foꝛiꝰ Señ. Se.
in quadam epla. Soꝛiſſima pe/⸗/
ſtis eſt cupiditas q̃ ſolet egenos
facere quos capit dũ fineʒ querè
di non inuenit. Nã altera cuꝑidi
tas ex alterins fine naſcit. Et iõ
foꝛtioꝛ eſt qui cupiditateʒ vincit:
qᷓ; qui ſubicui hoſtem.
Icut aqua effufus ſum. G
ſ5Shs.xxi. Eriius dũ ſbᷣ pe
tra ꝓtegit.ſtans in ſe re
collectus in tuto ẽ ab oĩ fera.Eſt
enim exteri aculeis armatꝰ. Ita
vt nec poſſi: ledi ſed itrãs aq̃ᷓ dila
tat ſe.quẽ canes videntes dilata⸗
tũ capiunt qũq; per pedẽ qñq; ꝑ
aurem:aliquando ꝑ gulã ⁊ ſic ca
ptũ occidũt. Spũalr q; dia iuſtꝰ
ſtai ſai conſider atlone t reco

Eccleſia

ligit ſub petra que eſt xpᷣs:ꝓtegit᷑
axpᷣo armat eniĩ aculeis oꝛatiõis
2 virtutibꝰ.⁊ nullũ ferale pecca/
tũ pᷣt aliquo modo ad illũ appꝛo
pinquare.Sed intrãs aquã mun
dialiũ reꝝ per affectũ.dilatat per
deſideriũ ad illa. J ſtati parati

iuſit infernales caneſ ⁊ vn? accipit

eũ ꝑ aurẽ.ſ.vᷣba occioſa audiẽdo
Aliꝰ vᷣo ꝑ manũ pꝛaua oꝑa exer
cẽdo.Alliꝰ vᷣo per gutur ↄfeſſionẽ
tacẽ̃do Et ſic hõ miſer relinquẽs
deũ ⁊ carnalia opa exercẽs moꝛit
⁊ occidit᷑ in labilivns mũdi rebꝰ
relicto loco in quo ſe tuebat᷑ ab

Fig. hoſtibFign. Señ. vij. MDulupli

BGre

catis diluuij aquiſ extincta eſt oĩs
caro que erat ſuꝑ terrã. Spũalr
holes relinquẽtes xpᷣm ⁊ ipſiꝰdo
ctrinã ⁊ multiplicatis aquis diui/
tiaꝑx circa coꝛ per affectũ moꝛiũt
in peccato ⁊ ſubmergũt᷑ ĩ ipſis di
uitijſ.vnde Greg.in moꝛali.Car
nales hoĩes dũ de rex habũdan
tia ⁊ diuitiaꝝ affluentia extollunt
hoꝛa qua neſciunt:ſubito capiun
tur ⁊ dũ pedes fixiſie credũt rept
tino motu ad yma laci deſcẽdũt.
De eccleſia.
Adi filia ⁊ vide ⁊ inclina
aurẽ tuã.⁊ ob.po.⁊ d.p.
t.qꝛ ↄcupiuit rex ſpecieʒ
tuã.ꝑs.xliiij. Sicut ille btũs dr ꝗ
hʒ vxoꝛẽ benignã ⁊ mãſuetã ⁊ bo
nã.ita ſemp eſt triſticia hẽnti mu
lierẽ obſtinatã ⁊ nequã.Mũq;.n.
hʒ bonũ.ñ meltiꝰeẽt hĩtare iter

ſerpẽtes qᷓ; cũ muliere obſtinata

in malitia ſua. Talis.n.oĩno re/
pudiãda ⁊ a ↄſoꝛtio cuiuſcũq; va
lẽt viri penitꝰexcludẽda. Spũalr
ſynagoga iudeoꝝ ſp fuit peſtife/
ra vxoꝛ q̃ ſuꝑ ꝓpꝛiũ viꝝ alioſ idu
xit turpiſſimos amatoꝛes.ſ.diuer
ſa ydola ⁊ diuerſa pctã.poſt que
ibat dñi dei ſui oblita Aſaye. vij.
Suſcepiſti adulterũ hũiliata es
vſq; ad inferoſ in multitudie vie
tue laboꝛaſti.Hõ dixiſti geſcam
mentita es ⁊ mei nõ es recoꝛda
ta. Jõ h̊ ſynagoga meretrix ttuʒ
deo ingrata obſtinata in ſua ceci
tate merito a xpᷣo rege celi repul
ſa eſt ⁊ ecclkias humilis ⁊ obedies
q̃ auditu auriſ andiuit dñm coꝛo
nata eſt in ſponſã.vFig. Heſter.i. ig.
ubi legim?rex Aſſuerꝰinito cõ
uiuio mario tertio ãno regni ſui
cũctis pꝛincipibꝰ ſuis ⁊ pplo vo/
cauit reginã vaſti vt oñderet ma
gnitudinẽ głie ſue qua illã ðcoꝛa
nerat.vocauit eã ꝑ.vij.eunuchos
vltimo die ↄuiuij qñ fuit ylarioꝛ
q̃ vẽire ↄtẽpſit. Jõ hito ac ðlibe
rato ↄſilio dedit ſniaz. vt vaſtiñ
eſſet amplꝰ regina nec vlterũ vi
deret faciẽ regis.⁊ ſic factũ cẽ.E
introducta eſt heſter q̃ nõ eratð
pplo ſuo quã ipᷣe ſũme adama/
nit ⁊ ipſa loco vaſti r̃gnauit.Spi
ritualr Aſſuerꝰ ꝗ interpꝛetat bti/
tudo ſignificat dñm deũ nfzʒ gZe
ſũ xpᷣm bñdictũ ꝗ tã pplis gẽtiuʒ
qᷓ; pꝛincipibꝰ ſuis.ſ.iudels venit
tertio ãno.ſ.tpe gr̃e facef ↄuiuiũ
⁊ paſcha redẽptionis hũane.Sʒ

Mm relt

urge linstſeti n 1n, n
— chetnentcn Aitd un
contiian. Lnidrmntide de⸗
Puchn telnm knhlcueni, nm
lnnutchmantapeneflidet
ſengruapötemrani 1
Npenrilum ſöluet hiun
rhon t n os flooclit hin
Ccteercnc no pfai s, hun
Mrmk enl eor e ridtant
wlicor enpmnans Ged gete⸗
Ueonctheſter ienz guetre⸗
Non depoſoi dirocate conier
aimriciechlotdentd ha
Cdedarigthuntin ahet denen
PDeteraretnapeünichdd oen
AdcNceltpletcignedenn denn
e otite wentli cn Umae⸗
Eyonmiminntiun dane

Gercobnüertee Pan⸗

ranltleepolulnni dine

tittenor, tiſell ine ma
mltonanl donl ininenn cli
ſgulhnd miellehe beertn
nuginisſol iigig 4

ſictthluni ſupene Gmnen nitrde

ltfniizehtöͤrfferl

—

un aſggnmnti

1 * Wolngencolnar htue
mn b neteirin
Dem lcktach nleterti⸗

„

;— 44 4 7 sg⸗
mucdkas mrdtdinco

1 Snif wckt id ſredei .

t Algr rdteintoc
NOt dtegnſ
dNd s tor
A ar emipa toidean
Alr ammnigein uliden
in at eti e
2i ſnode uli giſfuſe
vann dret i öhori

ri ſ iodeliſi ſ

damg gr

t ick entini5
enu nmwdunci i fitn
W Nocih itin

Eccleſia.

Vvltia die ↄuiuij qñ vinů illõ me/
raciſſimu ſangninis ſui ſic fuit
oinz ſalute copioſe diffuſũ aꝛ ibe
dñs ylarioꝛ ⁊ pꝛomptioꝛ ad idul
gentiã eſfectꝰ rogabat prem idul
gere pctöõꝛibus tũc per.vij.ſacia
que de ſui coꝛpoꝛis latere exierũt
vocanit ſynagogaʒ vt oſtenderet
gloꝛiã illius ideſt ꝓphetias ⁊ ſcri
pturas illius eſſe cõpletas.⁊ no/
luit vẽire cucurrerũt oĩa ad iſtð
conuiuium. Lapides terra ſol ſe
pulchꝛa velum templi oĩa conſi/
tentia ⁊ clamantia vere filiꝰ dei ẽ
iſte. Et ingrata ſpõſa terga vertẽi
deſpexit illum. ⁊ iõ lata eſt ſnia ſu
per ipam ⁊ ſup oẽs filios eiꝰ vt
cecitate percuſſi nõ ꝓſficiãt.pᷣs.
obſcurent᷑ oculi eoꝝ ne videant
⁊ doꝛſũ eoꝝ ſemꝑ incurua. Sed
tunc inuenta eſt heſter abiecta q̃
nõ erat de pplo ſuo.qᷓ dũ vocare
tur ſtatim relictis pplo ⁊ ꝑentibꝰ
obediuit r̃gi ⁊ humiliter adheſit
Heſter que interpꝛefat᷑ abſcõdi/
ta denotat xpᷣi eccleſiã que de pul
uere ignoꝛãtie ac gentilis cecita
tis per doctrinã apłoꝛum educta
ſtatim reliꝗt vydolatriã.⁊ vſte pꝛe

ſentis vanitate expoliata ſecuta ẽ

ſuũ redemptoꝛc᷑.⁊ ipſe illã ſũme

amauit ⁊ oꝛnanit doniſ ⁊ miracu
lis.apendens ad aures illiꝰ pᷣcio

ſiſſimas gẽmas ſpei: ꝗbus ſecu⸗
ra eſt thalamũ ſuperne patrie in
troire ſine oĩ ð ceptiõe vłl fraude

8ic Añ Ricar.li.i.de trinitate.vtinã

atenderent iudei vtinam aduer

5§ 6

terent pagani cũ quanta conſcit
tie ſecuritate ꝓ hac parte ad diui
nũ iudicium poterimus acceder
Mõne cũ oi ↄfidentia deo dicer̃
poſſumꝰ.dñe ſi erroꝛt᷑ a teipſo ð
cepti ſumus. Mã illa tãtis ſignis
⁊ ꝓdigijs confirmata ſunt ⁊ tali
bus que nõ niſi per te fieri poſſũt
⁊ certa a ſũme ſanctitatis viris
ſunt nobiſ tradita cum ſumma⁊
autentica atteſtatione pꝛobata te
ipſo cooperante ⁊ ſermoncoſfix/
mante ſequenubus ſignis.
KRcha ſanctificatiõiſ tue
a pso.cxxxi. Pꝛouidꝰ pa/
terfamilias paratũ ſemꝑ
hʒ panẽ ⁊ refectionẽ ſfilioꝝ in ar/
cha ne iũllos pꝛemat eſuries.verũ
eſt ꝗgibi duplex eſt refecno.ſ. ꝓ
diebus vſnalibus ⁊ ſerialidbns ⁊ ꝓ
diebus feſtiuis.in quibus familia
conſueuit abundantius ⁊ aliius
refici.Spiritualiter Chꝛiſius eſt
paterſamilias omnium fideliuʒ
Ideo opiimaʒ fecitillis pꝛouiſio
nem in archa eccleſie de ſpiritua
li annona: quia ibi paratum ha⸗
bet panem qui de celo deſcendit
Iterum ſacram ſcripiuram que
eſt anime ſancte cibus.Iterũ ſa⸗
cramẽtũ pnie quo deficientes re
cõciliãt᷑ deo.ſed iſte eſt cibꝰ feria
lis ⁊ viatoꝝ:ſed cuʒ perueniemꝰ
ad feſtum eterne beatitudiniſ:mi
niſtrabit᷑ nobis panis nobilioꝛ qᷓ;
mõòõ credimꝰ a quod ſola fide ſu
mimus videbimus facie ad faci
Figura. In arca teſtamenii erat

Eccleſia.

manna tabule teſtamenti virga
arõ que floꝛuit vt ponit Zipo.
ad Meb.ix. Spõᷣaliter in ecclia
eſt manna celeſtis panis.ſ.coꝛpo
ris xpi cõtinentis oẽmi ſuauitatẽ
gratie. Sunt etiam tabule nomi2
ꝓ eteris teſtamenti vel legis ſacre
vñ infoꝛmamur ⁊ inſtruimur de
via que ducit ad celos.Tertio ẽ
ibi pnie diſciplina qᷓ refloꝛet aia
noſtra ⁊ ꝓducit fructꝰ ſapidos ĩ
ↄſpectu dei quibꝰ meremur abũ
dantiam indulgentie.ſed cũ per
uenerimꝰ ad feſtũ fruemur abũ
dantius qꝛ qð hic ſeminamꝰre
coligemꝰ ibi ſpecioſius ⁊ dulceiꝰ.

Gre.Greg. In quadã omel.ſancta ec

„

dleſia duas habet vitas.vnã qua
merces colligit᷑ aliam in qua de
receptis muneribus gandet atq;
in vtraq; vita ſacrificium offert.
hic videlicet ſacriſicium cõpun
ctionis.illic ſacriſicium laudis.
Ai deſcendunt more in
nanibꝰ pᷣs.cvi.Quãdiu
nauiſ agitat fluctibꝰ nau
te nõ fruuntur lucri dulcedine:qꝛ
eſt intentio eoꝝ ad artem nauti
cam ꝓpter inumerabilia pericla
ꝙ non poſſunt intendere ad alið
ſed tracta nani ad poꝛtum ⁊ vẽdi
tis mercibus tũc percipitur lucri
mnltitudo ⁊ quiete gaudẽt ſuper
his que ſudoꝛe ⁊ laboꝛe acꝗſieft.
Spũalr q;diu ſumꝰ in pñiti vita
nauigamꝰin ecchia militante.cir
ca quã tot fiunt teptationis ꝓcele
ꝙ ſatis eſt poſſe ipſas v uare.ita

ꝙ non poſſumꝰ plene vacare cõ
templationi celeſtis lucri. ſed cũ
nauis hec poꝛum itrabit cũ ple
nitudine fidelium eterne beatitu
dinis.Tũc fruẽtur fideles fruem
quẽ percipiet ꝓ laboꝛe quẽ paſii
fuerint.⁊ ceſſabũt fluctꝰ vite hu

ius aduerſitatis. SFigura. Señ. Iiz

viij. Ceſſãtibus aquis diluuij:ar
cha quieuit in monte excelſo.ad
quem etiam aque diluuij pꝛi ar
cham eleuauerãt. Spũaliter per
archam ſubaudi militãtem eccle
ſiam quam aque multiplicis tur
bationis quãto ampliꝰ cõcutiũt
tanto ampliuſ in fidei foꝛtiiudine
firmant ⁊ conſtãtioꝛem efficiunt.
vnde Milarius.vij.de trini.hoc Hl.
habet pꝛopꝛium in ecclia qꝛ duʒ
perſequuur floꝛet.dũ cõprimitur
creſcit.dũ contemnitur pꝛoficit.
dum leditur vincit.duʒ arguitur
intelligit tunc ſtat cum ſuperani
videiur. Igitur eſt ſemper in ago
ne quoniq; impleat᷑ numerul ele
ctoꝛũ.Auo completo requieſcet
mõte domini ⁊ loco ſancto eiꝰ.
vnde Gre.in epiſtola ad JYeſanũ Gꝛ,
Archa inquit ceſſante viluuio in
monte quienit qꝛ huius vite coꝛ
ruptione ceſſante cum maloꝛuʒ
operum fluctus tranſierint in ce
leſti patria ſancta eccleſia veluti
excelſo monte requieſcet.
Pecles celi gloꝛia ſtela
ſ ruz eccleſiaſtici.xliij. NMo d
tandum eſt quedam
ſtella in celo quam vocant poluz

uler etckeſa li i
⸗ Seleinapuctcrinti⸗ m⸗

mnlar teoſſtntinfite⸗

uluconglſneftßtun en

ſaroni cöncnck dd
numomnle gien
recesv Orimoran men
frmtnektlen ln u
ng Töeſnen ctin in un
noin teefickci ndni n
ppertreſilglpzbe,ncnn ni
eniſeligtſepe iintans n
huologeas tvor arnats inr
Cein roreprcleaordnuſtem em
yineccleia enunq am del ge
ienn Mve lbeuns de
plnnetol icnelihvai gin⸗
neor itſinliflohoi/ui
Utbebtidenetaſtn ni,kelos
Oültavebene flohoisſi
Tlenſcaoiectünnnefim penan
lesnonsſenſtnoſcnedidc ſaren
getſiſclmighi 1ned ar
ſoeigſtlaicote Ahne nue
,Ecolngewärt gnnsda parr
ufelebvoditnunin zel une
Mbgtuleigpiſfclundan „
nuquuhubet iſ hhanim zar⸗
uflileseitusonnicni ane
inidingere⸗Hmniritcl ione⸗
munmatlentblainiiig nn⸗
nuptſelingrnntn aen
aneſtdaptiposgcing we

lnposgin n n
tzmimn itn , i
4

.
r In guntnlithn
mumn dumns mih tn ci
ne monnilutitnnin
NIA WNN1Ntitene
mmi W Bnudnn hoel
DX MANNNAde
mas Welndicöeine
n E. ANAKädntemnien Pofcn
er nldrrnch dgun
d ndg Wkn an ſ
mmn Müen Yanr enhang

7

Lue erchindeännn

wu wümmn
2 imökdontlobtner,
— aHentntit i
u Thrngntciin ul
Ee gncdif n
ntnid Münealna n
ben ſumninit
in znntbuntini
, atnunit
n entigen

=

Eccleſia.

æ eſt immobilis.vulgo.n. dicitur
tramontana ⁊ circa illã ſunt.vij.
ſtelle circũeütes ſemꝑ illã nec vn
qᷓ; eam deſerunt ⁊ vocãt eas ar/

turum vulgo dicunt᷑ curruſ. Spi

ritualiter eccleſia militãs aſſimi
latur ſtelle ſupꝛadicte ĩmobili ꝑꝑ
firmutatẽ ⁊ conſtantiam fidei ꝗa
nulla concullione vnq;ᷓ potuit re
moneri a xpᷣo cui ſic cõiuncta eſt
imo quanto amplius ↄquaſſatur

SGꝛe.firmioꝛ efficit. vñ Gre.ĩ morali

clichtai

bus.Tũc ſancta eccleſia valẽti/
us in virtute efficit cũ ardentius
ꝓ veritate fatigat.habei.n.circa
ſe. vli. ſtellas.i.ſeptẽ virtutes.tres
theologicas ⁊ q̃tuoꝛ cardinales.
que in voce pꝛedicatoꝝ circũferũ
tur in eccleſia ⁊ nunqᷓ; iſᷣam deſe
runt.SFigura Apoc.i.vbi beatus
Jo.in medio ſepiẽ candelabꝛoꝛũ
aureoꝝ vidit ſimilẽ filio hoĩf qui
habebat ĩ dextera ſua.vij. ſtellas
Spũaliter per hunc filio hois ſi
milem ſubaudi eccſiam que ſimi
les moꝛes ſponſi moꝛibus habet
que ⁊ ſi ſtella nũcupet᷑ ⁊ ipſe ſpõ
ſus etaz ſtella dr eo teſte. AUpoc.
xxij. Ego inꝗt radix ⁊ genus Da
uid ſtella lucida ⁊ matutina. Igit᷑
habet eccleſia.vij.ſtellas in dexte
ra ſua.quia habet.vij.pᷣnomina
tas viriutes quibus omnẽ conat᷑
nationẽ dirrigere. Nam in ſideli
bus non credentibus lumẽ fidei
charitatis ⁊ ſpei ſancte trinitaᷣ do
ctrine pꝛebet vt ipſos ad ſuuʒ in
ducat gremium. Fidelibus vᷣo

57

qui ſancte trinitatis articulo ĩ gre
mio ecclie ᷑ᷣquieſcũt quatuoꝛ car
dinalium virtutũ largitur diſcipli
nã:vt moꝛibus decoꝛentur huũa/
nis.⁊ vt reddat ocẽs atqʒ faciat
vnius moꝛis habutãtes in domo:
omnes cõ atur ſuo ſtudio adiuua

re. Ideo Gre.in moꝛa.ſuꝑ Job G re

pertractans illud verbuʒ.Qui fa
cit arcturum ⁊c.ait eſt in arcturo
quod conſideratius poſſumꝰ in/
tueri. In ſepteʒ quidẽ ſtellis vol
uitur:⁊ modo quidẽ tres ad ſum
ma eleuat atqʒ ad ima quattuoꝛ
inclinat.modo ſuperiꝰ.q̃tuoꝛ er/
rigit.⁊ tres inferius pꝛemit. Sic
ſancta eccleſia modo infidelibꝰ
trinitatis noticiaʒ:modo fidelibꝰ
quattuoꝛ virtutes quaſi rotatu pᷣ
dicatiõis ſtatus ſui ſpeciem quo

dãmodo mutat.
Auis operiebatur flucti
n bus Mat. viij. Mot. ꝙ

ſunt quattuoꝛ pncipales
venti in mari.ſ.oꝛiẽs:occidẽo:an
ſter:⁊ aquilo.quoꝛũ cõ motione
cauſatur maritima peſtis. Nam
mare nõ fluctuat niſi cõcuſſione
ventoꝛuz. Spiritualiter. Erga na
uim eccleſie per huius maris ꝓ
celoſiinauigantẽ.quattuoꝛ natio
nes tempeſtatem non modicam
cauſarunt. Maʒ ab ipſis cunabu
lis non ei defuit perſequtio.pᷣmo
vt ita dicã percuſſa fuit a iudeoꝝ
colegio tãqᷓ; ab oꝛiẽtali plaga ſiu
ctuante ⁊ furente ſuꝑ dominum
⁊ creatoꝛt ſni.pᷣs.Omneſ fluctꝰ
vͤ

Sig

—

Eccleſia.

tuos induxiſti ſuper me. Scðo
a pplo gentiliũ q ĩſipictia velut
frigidi t ſicct a veri ſolis lũine ⁊
charitate diſtãtes ſudert ſãguinẽ
ſãctoꝛũ ſicut aquã.Tertio a ſecta
hr̃ncoꝝ ꝗ auſtrali fecunditate ſa
cre ſcuipture:accipientes fructus
ſuo peſtifero flatu ↄuertebant in
fluctus. Quarto poſſumꝰ vicere
qð a falſis xpianis quoꝛũ diniſi
eccliam multo tpe nõ modicum
cõturbauit.vel poſſumus dicere
ꝙ iſta quarta concuſſio reſernat
fienda tꝑe antup̃i iam occidẽte
pñtis vite luce.ex ſupꝛadictis ha
betur. Figura Daniel.vij. v bi ipe
Daniel vidit quattuoꝛ vt᷑tos pu/
gnare in mari magno.⁊ poſt eos
vidit quattuoꝛ deſtias exeũtes ðᷣ
mari.quarũ pꝛĩa erat ſicut leena
habens alas duas quibꝰdepoſi/
tis in terrã.cecidit ⁊ pedibꝰambu
lauit.Alia erat ſimiis v rſo ⁊ ha⸗
bebat tres oꝛdines dẽtiũ ⁊ come
debat carnes plimas. Tertia vᷣo
ſimilis erat pardo ⁊ habebat q̃t
tuoꝛ capita.Quarta vᷣo noie non
cognoſcitur.ſed erat oĩbꝰ diſſimi
lis oia cõminuens.⁊ habebat de᷑
les ferreos.⁊ qð dentibꝰnõ ↄmi
nuerat pedibꝰcõculcabat.Spũa
liter. He qtuoꝛ beſtie ex qtuoꝛ ꝓ
cedentibꝰdenuis q̃tuoꝛ ſum ꝑſe/
cutiones ſuꝑius nominate.nãꝑ
leenam duas alas habẽtem ſub/
audi ſynagagã decoꝛatã lege ⁊
phetia quibus velut alis ad ſu/
perioꝛa volauit.Sed cito iſis de

poſitis cecidit in terrazʒ ⁊ omixia
eſt inter gentes per cupiduatem
nequuiam.⁊ didicit opera eoꝛiũ
per ydolatriam ⁊ maliciam. hoc
fecit illud peccatũ a ſcelus nephã
diſimũ qð cõ miſit furẽs contra
ſaluatoꝛc ſuum cõtra quẽ factat

ſicut leo in ſilua ⁊ nõ ſolũ ĩ capyꝝn

ſed ẽt in mẽbꝛis peccauit.õ put
nuia ↄtritione valida in ſe ⁊ filios
ſuos iuxta dñi v aticiniuʒ. Scða
vo beſtia fuit natio genlũ cũ mi/
plici pctõꝝ gne.ſ.ↄcupiſcetia car
nis cõcupiſcè᷑tia oculoꝝ ⁊ ſuꝑbia
vue peccãteſ młia martyrũ milia
iterſecerũt.ſʒ euanuit eoꝝ rabies
pꝛeuenta fidei lumine. Mã młto
rum ſctõꝝ miraculis ⁊ pꝛodigijs
viſis depoſita feritate hueros ſup
poſuit iugo xpᷣi.Tertia vo beſtia
pardo ſimilis:fuit ſecta hr̃ticoꝛü
ꝗ depicti ⁊ decoloꝛati diuerſoꝛnʒ
coloꝝ.ſ.erroꝝ ſimplices decipie/
bant.Et no.ꝙ dr beſtiaʒ pᷣdict
habuiſſe quattuoꝛ capita qꝛ hi he
retici vrſipeles coloꝛabãt hereſeſ
ſuas doctrina qmoꝛ eugelioꝛuʒ.
Sed hanc beſtiã ſugarũt ſci do/
cioꝛes a ↄfinibꝰecclie.quarta vo
terribilł hec ẽ diuiſio xpᷣianoꝛũ q̃
nullo noiat᷑ noiĩe:qꝛ nulla ẽ cã cur
talis feralis iniquitas inter xpᷣia⸗
nos vigere debeat. Et vere dicl⸗/
tur ſine nomine:qnia nomina eo
rũ qui caracterẽ huius beſtie poꝛ
tant in fronte deleta ſunt de libꝛo
viutiũ habet nãq;ʒ hec beſſia de
tes ferreos quibꝰ mulias carnes

iſigtderin Recoeffal cze
Dmangonugnifciiti, zene
miſtntling

iſi mareſernis Gunm hn ut
eivavidentogeiftathtet da
ſoltoetitodeflorinond der
floꝛ hlenephmnor rind 11
rioaptumnias i tli ⸗
phtolue /lor f gn de emd

hodii Quiirpzeenonent Mn
pert ogfehcdlatita iloer m⸗
vrtthta pulnolenn en Set

nnecid hilliar ofipaent anbe
Puentegteliionas noent nga
enne Polen riouuni busden
Nkämrhricliggegcpelgo amede

Reifähnscenagunt kewat
cdiaſrgi uihminmidis wtde
Cdopöfgatindmigtng wnng.

LMolundeiſezhat ſen
üinrgrſliiidntt nnn
gcferer iin wht tur⸗
tenhitoronatotiennt iae⸗

ottgimnatetti Silg mnen

Npumiregoe ſtüctin⸗ nmir
Kligowentröin ,iis een⸗
antpngloanmn zi —

T

Ni
le önse

R 0

i n

n eginglmmi,
* mgant anter
! epluntrtiteſ⸗
r e va iil tob
xi wachinle ileuhticoti
En Wtecdan duotee
Etet de mor ſnplcesdeche
ne den. Dnocgdi dehui
euit Nulecerncmtag
r& d iNdes Nonbäſet
wenn s Wormnöͤſwotrigtn
õ
”õ
a bl einitfnn
S1 Alonoitdiglidr
e Ms Aolnt

Rð

rge we er Mtftd

äs

Eccleſia.

deuoꝛat quia xpᷣianoꝝ grex hui⸗
peſtie ſubditus dennbꝰ ferreis.i.
enſe ⁊ gladio ſeipʒ dilatlaui. Job
xui. Quare lacero carnes meas
dentibus meis. Sed qð nò lace
rat dentibus ↄculcat pedibꝰ.qꝛ ꝗ
dã ꝗbꝰnõ ẽ licitũ arma ſubripe
ʒ ꝓximos affectiõib ⁊ volũtate
feriũt ⁊ occidũt. Et ſic ꝓhdoloꝛ
flnctuãt coꝛda pꝛauox xpᷣianoꝛd.
q̃ſi mare feruẽs circa nauiʒ petri
vt ipſa videat᷑ oꝑiri fluctibꝰ⁊ ꝓce

lis litis ⁊ diſcoꝛdie filioꝝ ĩmo nõ

filioꝝ ſʒ ſeruoꝝ ſpurioꝝ peſſimo/

Au. ru.qs tota trinitas ſctã excludet

ab hrditate filioꝝ.vñ Augu. de
verbis dñi.Qui in pace non erit
inuent a pr̃e abdicabit᷑ a filio ex
heredabit a ſpũ ſancto alienul effi
cietur nec ad hr̃ditat vñi poterit
peruenire ꝗ teſim̃ pacis noluerit
obſeruare. oſſemꝰtũ ꝑ quartã
beſtiã antixpʒ itelligere ꝗ tpe ſuo
de fidelibus eccleſie magnamfa

ciet ſtragẽ ⁊ niſi abꝛeuiarent dies

eins nõ fieret ſalua omnis caro

△
Edes tua deꝰ ĩ ſc ʒ.pᷣs.x:/
ſiiij.regia ſedes ĩ q̃ ſolet ſe
d ere rex rñſur? pplo ſꝑ.
eſt eminẽnoꝛ ⁊ oꝛnalloꝛ alijs ꝓnt
decet regiã maieſtatẽ. Spũ aliter
ſedes eterni regis ẽ ſctã ecclia.n
ad ulã ppłs ↄuenit xpᷣianꝰ ꝓ ſnis
cauſis ſno regi locuiurꝰ. Jõ hᷣ ſe
des fulget decẽn decoꝛe vt ex illa
appareat regis magnificctia.Fi/
gura.lij. Re.x.vbi legim?ꝰqð Sa

58

lomõ fecit in domo libani tronũ
de eboꝛe grandem ⁊ veſtiuit eũ
auro puriſſimo. Et tronus habe
bat ſex gradus ⁊ ſumitas trõi ro
tunda erat. In pꝑte poſterioꝛi erãt
