clamanerunt digitus dei eſt hic.
Spũalr magi pharaõlis ſunt ſer
ui diaboli. NRerũtamẽ nõ diſcer/
nunta Hoyle ⁊ Aaron ſᷣniſ dei
In pꝛimis duobus ſignis: quia
ſi quis peccat j̊ patris potentiaʒ
fragilitate pꝛenentꝰ remittunt ſi/
bi pctã. Iteruz ſi ꝗs peccatõ filij
ſapientiã ⁊ ſic ignoꝛantia ductus
etiam remittit᷑ peccatum: dico ſẽ
per pnia pꝛenia. Sed ſi ꝗs pob/
ſtinanonẽ᷑ voluntatis peccat ↄtra
bonitatẽ ſpãs ſancti nec in pꝛeſẽ
N nec in futuro remutit᷑ peccatũ

⁊ ſic apparet qui ſunt deficientes

virtutibus ⁊ in oĩ bono qñ.ſ.ad ſi
gnum charitatis auigere nõ poſ
ſunt etiã q; tũcunq; multa alia fa

cſant ſigna.Aũ Aag.ſuꝑ Jo.ſer Zu.
mone.lx. Alia munera mes hñt
vobiſcũ ⁊ nõ mea non ſolũ nãm
ſenſum vitã rauonè ⁊ eam ſalutẽ
que oibus peccatoribus cõis eſt
verũ etiã linguas: ſacram ꝓphe
tiam:ſcienn:fidem:diſtributio/
nem bonoꝝ tempoꝛaliũ pauperi
bus: ⁊ tradiuonẽ coꝛpoꝛis ſui vt
ardeãt:ſʒ qiñ charũatẽ nõ habẽt
nihil ſunt nihil eis pdeſt. —
Gnis añ ipᷣm pꝛecedet
56s.xcvi. Mo.tẽpoꝛe no⸗/ G
ctis nõ eſt tutum ire ſine
igne. rò eſt qꝛ põt cadere inuèta
fouea ⁊ in multa incurrere pꝛaua
accidentia ſine remedio. Spũa
liter vita noſtra ꝑꝑ enigmata hu
mane cognitionis nocti ↄparat.
Ideo intutũ eſt ambulare per ip
ſã pꝛecipue cũ plena ſit grauibus
accidentibꝰ ſine lumine vel igne
charitatis.Vd hoc iõ piꝰ dñs lu
men.ſ.ſpm̃ ſanctũ nobis celitus
miſit vt ab eo ꝓtecti ꝑueniremꝰ
ad patriã. Fig. Exodi.xiij. Poſt/
q́ᷓ filij iſrael exierunt egypiũ trã/
ſeuntes ꝑ mediuʒ maris rubꝛi:⁊
fuerunt in deſerto:neſciẽtes quasʒ
viam tenerent: miſit eis ignaam
colũnã que nocte pꝛecedebat vi/
am lucens ſup pplm. die vo ꝓte
gebat eoſ ab eſtu. Spũalr poſtqᷓ;
xpᷣs eduxit populũ credentiũ de
egrpto inferni ꝑ effuſionẽ vnde
eruoꝛis eins ne vagaret per deſer
tum hul vite plene diuerſis pe /
riculis:miſit ivi ign ſpũs ſancti.

Fig.

—

4 ſe d rt ci Zepeen

Gins t iideltie

—

ſ

te Naitwuus ateice N

echerints Chene⸗ an

civeinoclinſen dide

aighiniiiin ,nuni,
lelumactono finin don⸗
fuano bjr.

Decamehunanr

Atubionis nfißs
Grni vuspraumian
ſbirenua /fMenele⸗

ſoe flelsſdnongt at⸗
Camion oroce rio o re
um ci neti dng
uoniowiedinirtiact. On

Twlurcnodenemi nhe n

hhepomtonaierunnan
ſisg orckſainice
nſeccnflioninanumis
bfercamtoperctngir
noponteneribiptn.
mnocgettclene gnmn

fmnofontq,gege incer
lektltitapngnnni
mmirfene, Henmten 1

ſe

aflnintt dagene un

n tet,

ſain ümmttentt
nin aih⸗ Deltaſbpte

fani gängunſnng,

dwa nnhlasic,
Wen stihnenl
mm famnn holtn,
.

Nenm ia ctgotatrin
Am watünktnunnnt
omm MRulendin
e kriuniipapn
uT amAien Pnt.
—
e Enmedigenſtgeauben
EE mintſnclunnendige
Ar Ortns D0 i Niel
õl
m Mtid Pndl unte

5

ano pꝛotegeret᷑ nocte ad aduerſi/
tatibus tribnlationibus multis.
2 virtute luminiſ charitas cogno
ſceret viã quã oppoꝛteret tenere
vt per multas tribulationes in/
trarent regnũ dei de die vo ꝓte/
gerẽt ab incuſu ⁊ vemonio me/
ridiano ꝗ popnlũ xpᷣi niut᷑ decipe
re pꝛoſperoꝝ ſucceſſione.Igitur
charitas eſt oĩmode ductrix po/

Au. puli totius ad deũ.Aug. de lau/

de charitatis. Charitas eſt actio
rectitudinis oculos ſemꝑ habẽs
ad deũ glutiniũ aiaꝝ.ſocietas fi/
delium.actio nõ frigida.aciio nõ
fracta.nõ fugax.
De carne humana.

A Aia babilonis miba pᷣs.

f cxxxvj.quia pr̃ nimiam
ſibi reputat ↄfnſionè lap
ſũ ꝓpꝛie filie iõ ſubiungit cuſto/
diam ipſi qnouſq; viro ſuo tra/
datur. Jõ cũ interdũ ðlinqt nul
latenꝰ ipunis dimittèda eſt. Spi
ritualiter caro humana ẽ filia ſpi
ruus pp maioꝛitatẽ ⁊ reuerentiaʒ
ſpirit a deo data eſt ſibi vt ſubie/
cia:ſed conſnſio nimia redundat
in ſpm̃ ex carnis peccato:dʒ ſpiri
tus ipſam tenere ſub iugo ⁊ nul/
latenus eidẽ indulgere peccanti

Fign. Jnd. xi. cũ Jepthe pugnaſ

ſei ð Amõ ⁊ ipſũ debellaſſet vo

tũ deo vouit ꝙ geꝗd ſibi occur/
reret redeũti a pngna vomui ſue

deo ſacrificaret. Occurrit ei vni

ca filia.Qui dixit ðcepit me filia
L tuipſa decepta es: que poſt//

AHumana caro.

7/7/ 2 I

qᷓ;ᷓ dnobus menſibns cum ſo⸗⸗
dalibus ſuis virginitatẽ ſuaʒ de/
ploꝛauit data eſt in ſacrificiuʒz ſe/
cundũ ꝙ vouerat Jepthe.Spũa
liter Jepthe iterpꝛetat᷑ ſalus ⁊ de
notat iuſtum ſalutẽ querens foꝛtii
ter diabolo reſiſtendo ſed habita
victoꝛia 3ð ſpũm ei ꝓpꝛia caro ob
ulat cupiens ipſũ ðcipere ⁊ volũ
tatẽ inclinare:ſʒ ipſa deciꝑit᷑:qꝛ ꝑ.
duos fontes lachrymas effũdẽs
cũ alijs ſodalibus ſuis.i.cum oĩ
bus alijs appetitibꝰ ſenſitiuis cõ
pꝛimit.Et per mẽbꝛoꝝ moꝛtifica
tionẽ fit de ipſa ſacrift cium deo ⁊
ſic ſpũs alleuiatꝰ:pꝛopꝛio carnis
onere:ſeuerioꝛ fit ad pugnaduzʒ
3 diabolũ ⁊ eius temptationes.
Sic igit᷑ hec filia ſemper eſt moꝛ
tificanda donec viro ſuo.i.ſepul
chꝛo traddat᷑.cruciatꝰ eiꝰ ſũt iein
nia:or̃ones: vigilie: ⁊ ceteri coꝛ/
poꝛales laboꝛes quibus moꝛtifi/
cata fit deo acceptũ ſacriſiciuʒ ex

ipſa. Ande Gꝛeg. in moꝛalibus. Gre

Dum carnalis vita coꝛꝛigit ⁊ vſ/
ꝙᷓ ad abſtinentie atq; oꝛationis
ſtudiũ a ꝓficientibus puenit q̃/
ſi in altari iã caro incẽdil vt inde
in conſpectu oĩpotentis dei ſacri
ficiuʒ redoleat vnde pꝛius culpa
diſplicebat.
AIlij alieni mentiti ſũt mi
f ⁊cc pᷣs.xvij. Mo. q; nullũ
mai periculũ ciuitati vel
aciei vacanti bello eſt qᷓ; inteſii/
na ꝓdtio. Ideo ſemꝑ canẽdum
eſt s ſimulatione pꝛoditoꝛũ quia

NHumana caro. A
dolot en
3 . 6 * . ent ſ⸗ do
Snoen wage iedgte rnae Deg Scltes üepaciſunt cus Ni lnß lin ,
Am. — ꝛo.de officijs. In caſſũ inꝗt ſed dũ per tres dies ambulaſſe ontictenden d
Am. erferio:z ininucos en cano filij iſrael innenerũt eos —— ninen ofdi +
belld geril ſi intra ipſa vrbis me in terris eis ꝓmiſſis a dño ac fn/ iianen ütienis
Vis mg lan gia⸗ habeat. Spũa iſſe mentitos ſuper oia ꝓmiſſa.ꝛ tibiepmeens t ⸗
ter vita humana eſt milina ſuꝑ ſic volenubus eos occidere filijs tutonpgſicneſtim n .
aen qꝛ cõtinue aduerſariꝰ no iſrael pꝛohibun JYoſue ſed cõdẽ ocntpoſtteftander
ſter iabolus tanq; leo rugieno nauit eos iſto modo. &t habitan tchnintentte
ant querẽs queʒ deuoꝛet.opoꝛ tes in medſo filioꝝ iſrael poꝛtarẽt timinei chgaie nne,
e H reſiſtere nos tẽ aquã neceſſaniã tam ad lauandũ Cnnionenetontſnhtn
Rant⸗ Doner i ſed pꝛimo calcã qᷓ; ad bibendũ omni multtindid ſaricnenoknors ee
Porales. ſenſ z erſarij.ſ. coꝛ ni. Iterum cederent ligna ꝛ hu Ceta higtitnln üun
Ba es. ſenſus: 4 ſum ſpũs pꝛo meris poꝛtarent quibꝰtota multi Num ,A Netnimn
narts n cũ pleniꝰ infidelitates tudo indigeret. Spiruualr Ga orn cooſele ciugten
nhi *.D — Snltunt fiſus baonite interpꝛetant᷑ valles meſti NirnasNcoalun lemint
uſſic ban ſeducit. Ideo cie ⁊ bene ſigniſicat coꝛpales ſan on billnnin lan⸗
cε ſic tractandi ſunt arq; arctadi vt ſus ĩ quos labũ: omnia ſeda mũ Pneetepluuneznenle
7 Fig. Fuire nõ aũt ledere valeàt.vVigu. di.ſunt eni ſentina totius vite pꝛie ub dand 4 *
aneir i legim ꝙꝙ gabaoni ſentis. obiectis nãq; mũdi cadu münfnrinnhen⸗
ine 41 1 ſase⸗ quã fecerant Jo cis ⁊ vanis ſtatiz ſenſus illa ſuſci Neresgechmü re tnne
eLeohn us ifrael de duab el piunt ⁊ mittũt verſns ſpmmitu:que entstnenbut indeen
de2 vota mi perterriti ſub frau ſi per conſenſuʒ recipiat labit ad wtsrotninonfennr
Aoſueind mi Apn⸗ nuncios ad vallem peccati atq; ad interituʒ Un Amr elhit die
335 den umẽtiſ veteribus coop laci infernalis. Mi ergo videntes Mperihmuntoni i⸗
s ſaccos veteres habentes cal Joſue ⁊ populũ iſrael.i.ſpiritum Nlictharnuskni n
ciamẽta antiqua ⁊ fracta ⁊ panes ⁊ virtutes eiꝰ ſtragem ſacere: rlidrutrt
duriſſimos ⁊ in fruſtaquaſi ex an ſugeſtionibus iec ne onldunchen Ane
nquitate fractos. Hi nãq; ſimu mmndi ? ptiabolitment hocide; ————
lanteſ per ſupꝛadicta. a longings fieri de ipſis per m oꝛtficati Coporspräſpeſſnun
partibus miſſos dixerũt Joſue ⁊ ⁊ affliciionẽ penitentie. ſerion Coröigrotene eſim e
populo de longinqua regione ve lant ſe pꝛocul habitare a delecta en rcnkſſ
⸗ ſ. £ . . Ee 144 n
nimꝰ ↄponere pactũ vobiſcũ ne tionibus vite pꝛeſentis pꝛetendůt . Nochetince n
oeooecidat nos nec faciatiſ ꝗcq; ma eni ſuos appetitus eſſe antiquos nanhe ſeporme
4. .. —– . — . . 4 ſeeen⸗
nde amici veſtri erimꝰ:⁊ in atq; fractos ⁊ nullius valoꝛis.p frene⸗ .
terrogan an habitarent in terris mitunt enim habitare pꝛoculab *
quas dũs datur populo ſe ſpopõ ani i ———— hmnanficeninrt erieit ⸗
4 4 ſpopõ anima neciimpedire populuʒ vir cuint elts g
erat. Reſponderũt mentientes tutum ab ingreſſn terre ꝓmiſſio icbconon linmn de
ꝓꝙ nõ ⁊ tuc Joſue ⁊ populus nõ ni a 11, ßAprtinno iveng
nõ nis eterne vite. Mec igitur om niz

E
—
*
—
B
—
—
=
=——
—
= —
=☛
S
=
S
=

ung nhhndent Sfiu
a bmnkINIIAun
vtderſgfitenirn
miin gipeltimn ini
14 ⁄ Aaahnmtiegie

1

Sem ntc ig it te

S=

S=

V Intinnis entünht
(vencrüzrecgnlcbin
Aneenit etr
Muinals Piergoritne
d lüſtd hore
wa 1rnd Krigonure
en dechdrs teneintn
Cim witNöpltnetet
õ
i: ninin i
X repban intl
iir nhs t,lhiſm̃l
1 ai woe hn

—

e

Sen
u acs tMinflonn
an iu tw/

N

ni anmiiſirlili

ℳ
GS

nia ſpondent ſub dolo ? pꝛomit
tunt ſub fraude. Conſulendũ ect
tunc dominũ et audiremꝰ eum
vicẽtem per a poſtolũ ſuum ſi e
cũdũ carnem vixeritis moꝛiemi
ni: ſed ſpũs parcena coꝛpoꝛi ſuo
nimia compaſſione ſtamum iſtud
inuenit poſt tertiam diem ſuo ſti
neri obuiantem inuenit igit Ga
baonitas.i.coꝛpoꝛales ſenſus pꝰ

contritionem ⁊ confeſſionex 2 ſa

tiſfactionem obuios atq oppoſi
tos ad intercidendam viã ad pa
triam .ſ. ad perſeuerantiam. Ex
hoc.n. apoſtolus cõquerebatur
dicens. Nideo aliam legem i mẽ
bꝛis meis repugnantem legi mẽ
tis mee ⁊ captiuanteʒ me in lege
peccati Sed tunc ſit clamoꝛ filio
rum iſrael vt moꝛiantur hi pꝛo⸗/
ditores qꝛ elamãt ſacre ſcripture

doctoꝛes ⁊ membꝛa ⁊ ſenſus coꝛ

poꝛis noſtri moꝛtificemus vt ſer
uiant. Et tunc Joſue.i. ſpirit? hãc
debet ꝓferre ſententiam vt oculi
pꝛoducant lachꝛymas neceſſari
as ad ſaluanda peccata ⁊ ad ine
bꝛiandũ xpᷣum. Iteʒz e membꝛa
coꝛpoꝛis poꝛtẽt ſuper ſe ligna cru
cis xpᷣiquotiens neceſſariuzʒ fue
rit accendi ignẽ charitatis ĩ vno
quoq; bono opere quod egredie
tur ab anima ⁊ ſic poterunt tute
2 ſine perieulo ſpiritus ⁊ viriutes
cius habitare cũ anima.ſi vo ſic
non moꝛtifieentur ⁊ que illis pla
cita ſunt ab eis non anferant. ne

quaqᷓ valebit ſpiritus ſupernaʒ

Hu mana caro.

GV.

2 2
A α

pꝛomiſſionis terram per contem

plationem intrare. vnde Ricar. Ric.

in lbꝛo de contempiatione. NHun
quam inquit affectꝰ? noſter ad de
ſiderium ſupernoꝝ perfecie acct
ditur nec intellectas ad celeſtiuũ
contemplationem accuitur: niſi
cura carnis etiam in licitis ⁊ ne
ceſſarijs frequenter 2 foꝛiiter re

pellatur.
Eiecit eos duʒ alleuaren
d tur.ps.lxxij. Mota ꝙ pᷣn
ceps expertus pluries ꝓ

duionem inimicoꝝ nunq;ᷓ dʒ de
ipſis con ſidere immo ſicut videt
eos erigi ſtatim debet eos oppꝛi
mere ac taliter pꝛoſtrare. ꝙ nnl
lam habeant ampliuſ nocendi fa
cultatem pꝛopterea ſcriptum eſt.
de inimico tuo non confidas in
eternum. Opiritualiter. Judiciũ
rationis dr eſe pꝛinceps in nopᷣ
⁊ ad ipſuʒ ſpectat oppꝛimere ĩpu
gnationes hoſtiles:que interduʒ
fiunt contra animamne duma
mundo ⁊ a diabolo: verũ etiam
a pꝛopꝛijs coꝛpoꝛalibus ſenſibus
qui omni conatu ſtudent animã
captinare. Ideo potius debent
compꝛimi ⁊ captiuari q;ᷓ anima

captiuetur. SFigura Aoſue deci⸗Sig.

mo. Abi legitur ꝙ obtenta Hg
haon per Joſue quinq; reges cõ
gregaiis exerciubus ſuis ſcilicet
amoꝛeoꝛum venerunt deuaſtare
ipſam ſed iunc AYoſue ipſeſ debel
latos perſequtus eſt.Et facta oꝛa
tione ad dominuʒ ſtetit ſol q; diu

Humana caro.

pꝛoſtraſſet magnã hoſtiũ par:eʒ
deinde grando celitus miſla fere
oẽs occidit illos qui enaſeràt gla/
dium Jolue.Et tunc JYoſue.v. re
ges capios collis eoꝛum calcatis
fecit ſuſpendi in ligno ⁊ ſic ſtare
vſq; ad veſperũ. Inde isſos fe/
cit pꝛohici in ſpeluncã ⁊ lapidibꝰ
cooperiri.Spũialr per Joſue ſub
audi rõ nis iudiciũ. per.v. amo/
reoꝝ reges.v. ſenſus coꝛpoꝛales

qui videntes gabaon.i.carnẽ᷑ rõ

ni ſubiectaʒ quã ſuã e deputant
congregatis ſuoꝛũ pꝛauoꝛũ deſi
derioꝛũ exercitibus conant᷑ ipſaʒ
exterminare.i.extra ſuos terimi
nos.ſ.ſpũs obuiã pꝛohicere. Sʒ
Joſue cõgregato exercitu dñi.ſ
leiunio:abſtinentia:temperãtia:
lachꝛymis:contritione:⁊c.aggre
dit.v.reges in virtute rpᷣi. ⁊ non
ecclipſat diuina gratia vt pugna
i.pnia conterat magnam parteʒ
pꝛauoꝛũ deſiderioꝝ. Reliqua vᷣo
occidit ſupernoꝝ ↄtẽplatio. Maʒ
quẽadmodũ grando vermes oc
cidit. Ita feda coꝛpoꝛis ſideria
contemplatio diuinoꝝ. Qninq;
vo reges calcatos ꝑ verã obediè
tiã Joſue ſuſpendit in ligno.quia
v.coꝛpoꝛis ſenſus configit cruci
xpᷣi ſtigmata iponendo illis put
apoſtolus ſe feciſſe fatel.⁊ hoc vſ
q; ad veſperã moꝛis.poſtmodũ
vᷣo de ligno huiꝰ mũdi depoſiti
ſũt ꝓiecti in ſpeluncã.i.in foneaʒ
vel ſepulchꝛũ vhi vſq; ad diẽ iu
dicij moꝛabunt᷑.⁊ Joſue.i.ſpiruꝰ

ſecurus intrat cum exercitu ſuoxꝝ
meritoꝝ terram ꝓmiſſionis vite
eterne. Sic igit᷑ vebet ſpiritus ſio
iudicio coꝛporis ſenſuʒ dñari ne
ſe erigant ⁊ niſi ſic ſubiciant᷑ aiaʒ

ſuo pondere necabũt. vñ Greg. re

in moꝛa. Nos inquit geſtamꝰla/
queum noſtrũ nobiſcuʒ. Circũſe
rimus inimicũ noſtrum: noſtr
carnẽ de peccato natã in peccato
nutritam. coꝛꝛuptã nimis ipᷣa oꝛ
gine.Sed multo amplius pꝛaua
conſuetmdine conuiciatam.hinc
eſt ꝙ tam acriter aduerſus ſoũm
cencupiſcit ꝙ aſſidue murmurat
⁊ ipatiens eſt diſcipline: qua illici
ta ſuggerit: que nec rationi obtè/
perat nec vllo timoꝛe rubet.
Ercutientmaxillam Ju
b licis iſrael.Michee. v.
Mimis eſt grãdis auda/
cie percutiẽs iudicem ſuũ ac dñʒ
ſuũ ⁊ ad magna ſe exponit picu/
la verũtamẽ tanta eſt interdũ fa/
miliaritas ⁊ amoꝛ inter vtrunq;
ꝙ recipienſpercuſſionẽ nequaq;;
pecutiet.vt pʒ de puero percunẽte
matrẽ ac ð puella ꝑcutiente pfeʒ
Spũalr in familia aie dr eſſe iu⸗
dex ⁊ dñs ipſum rõnis iudiciuʒ.
ia.n.tazʒ aie qᷓ; coꝛpoꝛia hʒ dir
rigere ⁊ ludicare:ac etiaʒ punire
ſed interdũ in tantũ eſt excecatũ
⁊T amoꝛe ꝓpꝛie carnis pꝛeuentuʒ
ꝙ nihil de percuſſionibus ſentit.
interdũ.n.ſuſcipiens ictum moꝛ
talem peccati non ſentit.Figura.
Adre.ij.c.uij.Abi legimꝰ ꝙ ape

((cvokun

ncen dengire
hroutema deczplec 1
Prhtſtitpalniscticn d
nira mand tctten
nuthicüve 1ſianietdr 5
Ge niſtidignmimdi k
iidonecreconcli lichti 6
ſtoraodartſinlniin 4
ce Gpaan Vpenn in de n
llcaroflanenelllden
Perici einelorſtAſnimn
Aauadfocenahzitſtient
diipenigock öni udiaidd
Nſpetſhis ſbiatctpanet
Nen maoöſcenot ſhisem
Napercnlenii Oiſncſnai
Mpotensohinetinodidn
gre gr huis u openito m
Naptnroclirt iemier
filto inedewſtonul a⸗
lſeimecnni gi ei. n⸗
gſſcEiengfuagi en
halſutnſtne inc en
Noofſtoth gen olcnd G

PBeerocubtune

nbonont,untiechcn .

lrnacſnard, we

on Geini ſe e

(,403%, 5 NW
unͤcinolſfiinn e

fiſfnulrtcjagtgein .
nnio ſeſcmni ig e
nſtefiirifit

bnaneſchogluane⸗

nenhinigiſpent
W cnpg
ſelliiyem e al

ract b.
cidens . e, dag
Nſnnutſthin, Ne

m a Ponrnim ohe⸗
dhhnae lbe⸗

. nnlin
Pher.
erden
gedi
tadnigtau ecpontpicn,

Hpcniamitann eſtinterdiſ,

Mmnstamon inerrtung.

Pechicnlperclſionnegnnh
mer Noödepueropereutir
(dpuele geuteneptg
enl iedr eit
AW d

₰

We e

bldeguiinhnstent
Herdi n Mcneeltumn
non enun u ſin
rijcii Metin'

† „% „ 1.. -
. N

Bal.

7 Caro humana.

men filia Becacis ↄcubina regis
ſedẽs iuxta regeʒ ad dexterã aufe
rebat dyadema de capite eiꝰ ⁊ i/
ponebat ſibi ⁊ palmis cedebat re
gẽ de ſiniſtra manu ⁊ oꝛe aperto
intuebat᷑ eũ que ⁊ ſi arriſerit ei ar
ridet rex.nã ſi idignata fuerit blã
dit ei donec reconciliet. Cõcludit᷑
Foꝛtis? audax eſt mulier q̃ vicit
regẽ.Spũalr Apemen filia Be
ʒacil.i.caro filia terre ſedet ad de
xterã cũ eius locꝰ ſit ad ſiniſtraʒ
eleuat dradema ſpũi ⁊ ſibi ĩponit
cũ iperiũ qð eſt rõnii iudicij ſibi
vſurpat ⁊ ſpũs ſubicit᷑ ei.percutit
regem malo ðſiderio ⁊ ſpũs arri
det ei per conſenſũ.Si indignat᷑
non potens obiuinere interdũ illi
cita que cupit ſpũs illa operãdo
que cupit recõciliat ⁊ ſic miſer ſpi
rit iudicio rõmis depoſito mul9/

Se. tiplici ſeruitute cruciat᷑. Añ Señ.

epi. xij. ¶ Dultis ingt bᷣniet ꝗ ſuo
coꝛpoꝛi ſeruiet huiꝰ nimis amoꝛ
nos timoꝛibꝰ ingetat ſollicitudi/
nib onerat ⁊ ↄtumelijs obicit.
Alier moleſta erat ado/
m leſcenti. Geñ.xxxix. No.
tantã eẽ moleſtiã q̃ vxoꝛ
virũ ſtimulat cũ cupit qcquã ob/
tiere ab ipſo ꝙ fere repiri ñ valʒ
ꝗ poſſit ſe deffedere.Rñ ſᷣʒ Niec
ro. Habet neſcio ꝗd latentis ve/
neni caro femia q̃ ſepe pꝛudentio
res viliꝰ ſuperant.Añ Ralerius
in ep a. ad Rufinũ Jupiter ingt
rex terren qui etiã deus celoꝝ ⁊
rex pꝛe ſtrenuitate ſingulari coꝛ/

poꝛis incò parabiliſ mentis elegãẽ
tia:poſt europam mugire coactꝰ
eſt. Amice ecce quẽ bonitas ſuꝑ
celos extulit femina bꝛutis opara
uit porit ⁊ te fſemia coger̃᷑ ad mu
gitũ ſi nõ es maioꝛ Joue. Spũa
liter per feminã ſic moleſtã ſhᷣau
di carnẽ humanã:que die nocin-⸗
q; ſom ſuis deſiderijs tantũ ſoli/

citat vt relicto deo ⁊ cultu ſacra

mentoꝝ ſctõ ꝝ illum pꝛohiciat li

bere in manu hoſtiũ infernaliuz

Fig. Jud. xvi. Oalida totiẽs ⁊ tã⸗
tũ temptauit Sanſonc foꝛuſſimũ
viroꝛuʒ ab eo elicuit vbi vires
eiꝰ conſiſterent.qui nimia puen/
tus mulieris moleſtia dixit ei ꝙ ĩ
vij crinibus capitis que eo doꝛini
ente in gremio eifecit illi radi cri
nes ⁊ peꝛditis crinibus tradidit
eũ in manibꝰphiliſtinoꝝ qui ſibi
erant inimici moꝛtales.qui San
ſon ab eiſdem tentus excecatꝰeſt
deinde pꝛecipitio domus interijt
Spũuũalr per Dalidã que interpꝛe
tatur paupercula ſubaudi carneʒ
humanã Que pꝛecunctis moꝛta
libus creaturis in hunc munduz
aduenientibus ipſa indigenuoꝛ ẽ
⁊ nudioꝛ vt patet i pꝛimoꝛdio eiꝰ
natiuitatis.qꝛ cunctis animanti⸗
bus naſcentibus cũ pꝛopꝛio indu
memo ⁊inuenientibus gratis eſ
cam ſuam ſuper terram ipſa miſe
ra egrediens de vtero matris nu
da in laboꝛe ⁊ erumna cogitur ſi
bi acqutrere victum æ⁊ veſitum.

Dec igitur tam egens:tam miſe

Fig.

Huamana caro.

railam pauper in tantum foꝛtiſſi
mum Sanſonem ideſt ſpiruum
quem nequaquaʒ ſuperare valet
totus philiſtinoꝛum ideſt demo
num exercitus moleſtat: ac etiaʒ
ſuis malis temptationibus ſollici
tat: vt neglecio ſtudio pꝛopꝛie ſa
lutiſ obdoꝛmiat in gremio coꝛpo
ralis affectiõis:quo facto ipᷣa ab
codem excludit ſpũs ſancti dona
in qnoꝛum gratia tota conſiſtit
ſpiritualis virtus: ſic miler a
demonibus ercecatus atq; delu
ſus moꝛitur ⁊ damnatur monte
demonum. Jdcirco niſi fugiamꝰ
carnis affectionez anteq; nos ſic
ſeducat eternaliter moꝛiemur.
Jõ nullatenus eſt amanda que
amatoꝛes ſuos qui ipſam colunt
vt deum: ⁊ nullatenus cupiuntip
ſam derelinquere ſic nouit deo ꝓ

Gre mittente tractare. Ande BGBrego/

rius tertio Moꝛalium. Qui ini/
qᷓ; carnem ſuam deo pꝛepoſuit iu
dicante deo agitur vt ex ea ampli
us in igne crucietur hic ltacß re⸗/
linquere eam non vult: ⁊ tamen
ab üla abſtrahitur. Illic eam re/
linquere appetit:⁊ tamen in ea/ p
pter ſupplicia reſerualur.
Alier autem pꝛecioſam
animam viri capit.pꝛo/
uer. vl. Mota ꝙ tanta eſt
mulieris aſtutia atq; audacia.ꝙ
cum vult quaſi impoſſidilia facit

m

Da. ⁊ agit. vũ Aaler.ad Rufinũ. Au

dax eſt inquit ad omnia quecun/
qꝙ; amat ⁊ odu femina ⁊ ariſicio

ſa eſt nocere cuz vult. Sed ne lö

go ſermone te ſupẽdam lege Zn
reolum Theophaſti ⁊1 Megdeaʒ
Jaſõis ⁊ vix pauca inuenies im
poſſibilia mulieri. Spũalr:tanta
ſpurcicia carnis hũane.⁊ adeo
in ſuis deſiderijs potens eſt incli
nare ſpiritum ad eius voluptatũ
contagium:vt quaſi nihil impol
ſibue ſit ei. Ideo multos pꝛaſtra
uit dyabolus illa pꝛeuia quos nũ
qᷓ ſine ipſa vincere potuiſſet. Ich
circo cnius ſpiritum non poteſt

ipſa temptatione decipere illam gFig.

ſidi ſtudet adiuiricẽ habere. Fig.
iij. Keg. xxij.v bilegimus ꝗ cum
Acab.crex iſrael vineam Naboth
appeteret ſibi vniri pꝛo hoꝛto ole
rum nec ipſam obtinere poſſelpᷣ
cio ab ipſo Naboth dicente quo
niam paterna hereditas eiuſ erat

pꝛoiecit ſe ad lectum voloꝛe ple

nus. Auem cum ſic eũ aſpiceretꝛ
triſtem Jegebel vxoꝛ eiusinneſti
gata cauſa doloꝛis ſtatim ſcripſit
epiſtolã. At captus Naboth ad/
iudicaret᷑ moꝛti teſtidꝰ falſis me
diantibus ⁊ ſic factum t lapidat⸗
eſt a populo illa pꝛocurante cul
vineam poſſedit poſtmodum
Acab liber. Spiritualiter ſuban

di per Maboth liberum arbitri /

um iudicio rationis regulatum.

per regem Acab nota diavolum

qui cupit de vinea noſtra ideſt ð

anima noſtra facere houum ole

rum. vt lua animalia bꝛuta ldeſt
ſoggeſtiones ac tempiationes n⸗

Xs.

——

ſtino vencintontid N
6orepocetficclenanit n
daum animam men ecle
lana herecino d nienen
Neiconckonqretſ nn
pertaircdliregonden
neubolts on taens ,
mrenpta H hubet neti
lur holleosc butales e

Mones eAongenmn )e

Ahiſtenvgr uhn n a
ſenadſctenin ae nmn n
t ubochpihi vendaen e
ſenn tcnnt eegntonen goi n.
ſutetdum rorrunrere, ben
uthnh.ud inm n
fintimnenn Aete in
Nbclcuenenrumknrl.
Nuun Gethanan tnd eele dee
hoduobvoreſthrinignane 5

nnctebtlltaprinmnee

S E

lclſcrae venietſpelbocen

Phalpdatmonatden

S=

Nldurtie woeſttr⸗
Motnonpeccato ilchen
ninſboepoſſclt annen ne

nuunr Etſcaginin ⸗

fPlinne dkeſchlielig n⸗

anhunmntgte mng
V . 4

tumanicnd.

wu⸗ 6 tnnencgnltei
iun o ſenmtkbinlge
ae wlun riſtiptt

. 4

n ötſtemninmi
ang haſſtlunlngiifn
d eurcgtcnhinne
uſ inſuodeſcininingcee
opo nne Ginunatimtdnnn
rrd consgiumn, Nguſnheſnt
in ſdleſi 6, aonnningun
wa I dudoicstlaptnugneni,
A1 öfnetplrſingenenle
Sn ( cuns hiinnen
nore ban emgenonederperlen
am ſinſulgauntihhnef,
Swele . Begeiphlegnvegn
u. Tibyeripatnman oh
u ge Pyrmn ſiet,uniwwhovl
cum n Cͦohlnar volet
v N, Mibo) eeneqno
wv, Munpatperdinsdnien
s, rnen dd eun MWoen
õ
eu men Zedd rrehon
gl Rutndndödisſtuin n
.
1 tdi Vcnhns hunh

ncn Udcmäinatiettdlid

nn mintstſtiriniigl
R

1 a5 nponloliu untan

S=ꝛ

7 Humana caro.

phandas ibi paſcat ac nutriat.Tc᷑
piat igitur diabolus pꝛecio eme-
re vineam noſtre anime: cuʒ no
bis pꝛomittit delectationem pec
cati.cui ſi per conſenſum reſpon
demus iam ſactum anime no/
ſtre foꝛum ⁊ ſic pꝛecioſam vine/
am quam dominus plantauit ⸗
redemit ſuo pꝛecioſo ſanguine tã
viliſſimo vendimus pꝛecio. Luʒ
vo reſpõdet fidelis nequaqᷓ; vẽ
dam animam meaz que eſt pa/
terna hereditas ad ymaginem
dei conduam que eſt Chꝛiſti co/
heres in celeſti regno. Cruciatur
tunc diabolus non valens obti/
nere cupita.HNõ habet vnde paſ
rantur hoſtiles ac bꝛutales ſug/
geſtiones ſue. Conqueritur. Je
zabel interrogat canſam ſui cru/
ciatus.Dicit enim. Ecce non con
ſentit Maboth mihi vendere vi
neam.renuit delectationem quã
ſibi ferebam in pꝛecium que re/
dundabat in te. Quid faciam
niſi me iuues moriar. Et tunc de
zabel que interpꝛetatur ſterquili/
nium ideſt humana caro colle/
clis duobus teſtibuſiniquis atq;
mendacibꝰſcilicet pꝛeſumpnone
indiſcrete venie ⁊ ſpei longioris.
JIubet lapidari rationis iudicem
ideſt pcii duritie cooperiri.Quo
moꝛtuo in peccato diabolus ani
mam libere poſſidet carne miſᷣa
pꝛocurante.Et ſic patʒ q; miſera

ac peſſima ac deteſtabilis ſit pu/
trida caro humana que non eb

„₰

ſtante nature eius enoꝛmitate fe
tida tam grauia pᷣſumit agere cõ
tra ſpiriium.hoc eſt quod ploꝛat

Inno.de vilitate condictiõis bu Inn

mane di. Quis det oculis meis
fontẽ lachꝛymaꝛum vt fleam nii
ſerabilem condictionis humane
ingreſſum:culpabilem conuerſa
tionis pꝛogreſſum damnabilem
diſſolutionis egreſſum. Conſide
remus enim cum lacrymis de qͥ
factus ſit homo.quid facit homo
⁊ quid facturus ſit homo: Sane
foꝛmatus eſt de terra.conceptus
eſt in culpa.natus eſt ad penam.
Agit pꝛaua que nõ licent.turpia
que non decent:varia que nõ ex
pediunt. Agit pꝛaua quibus offẽ
dit deum:offendit pꝛoxcimuʒ:offẽ
dit ſeiplum. Agit turpia quibus
polluit ſamam: poluit conſcienti
am. Agit vana quibꝰ negligit ſce
ua. Negligit vtilia: negligit neceſ
ſaria: fit cibus ignis qui ſemper
ardet t vrit inextinguibilis.Eſca
vᷣmis qui ſemper rodit.ſemper
comedit. immoꝛtalis maſſa pu/

tredinis que ſemper fetet ⁊ ſoꝛ⸗

det hoꝛ:ꝛibilis.

Dueniat regnum mnm.
ña LWat. vi. Hemp bhered
tarie debet᷑ regnum legiii
mo filio. Ideo ne iurgiũ ſit poſt
mottem patris cõ ſueui pater co
ronare ante moꝛtem fututũ regẽ
qꝛ tanta eſt pꝛoteruitas aliquoꝛũ
ꝙ qᷓ tücũq; nouerint nõ ullis re

B

Caro humana.

gnum deberi nihilomin phas
2 nephas ſtudẽt ilud vſurpare ⁊
lubripere ulli cui recto iure debet᷑.
Spiritualiter regnũ hominis at/
q; imperiũ debetur ſpiruui ⁊ nõ
coꝛpoꝛi. Ratio eſt qꝛ ſpũs eſt ſi/
lias dei per quãdaʒ ſimilitudinẽ.
coꝛpus vᷣo lʒ ſit plaſma dei eſt tñ
de limo terre. Zlmbo ergo fratreſ
ſunt. ſ. ſpiritus ⁊ coꝛpus non eiuſ/
dem tñ matris.i.materie.qꝛ coꝛ/
pus de terra.ſpiritus vo non de
terra ſed ad ſimilitudinẽ dei fac/
tus eſt. Mipilominus tanta ẽ ali
quando ipſius coꝛpoꝛis ambiiio
vt in detrimentum ſpũs velit re
gnare: ⁊ ſibi regnum nequiter
vſurpare. Ideo ipſi* nequitie ob
uiandũ eſt.Figura.iij. Reg.pꝛio.
Seneſcente Dauid qui oꝛdinane
rat Salomonẽ ſibi ſuccedere in
regnum ſurrexit Edonias filius
Agid.⁊ aſſumptis quinquagita
viris ↄſequenubus dicebat. Ego
regnabo.Sed tũc Berſabee ma
ter Salomonis pᷣuenta Mathaʒ
ꝓphete ↄſilio conqueſta eſt Da/
uid regi.ꝙæ Adomias frater Sa
lomonis vellet ſibi regnũ aſcri/
bere contra decretũ regiũ.Et tũc
rex Dauid fecit vngi Salomo/
nẽ ĩ regẽ ⁊ poni ſuper mula luã
a ſic duci per terraʒ clamante po
pulo. Niuat rex Spirunalłr per
Danid ſubaudi xpᷣj3.ꝑ Salomo
nem filiuʒ Berſabee ſubaudi ſpi
ritũ. Mam interpꝛetatur puteus
ſatietat᷑. Mã ſpiritus humanus t

vas ⁊ puteus capax gloꝛie in qua

cõſiſtit eterna ſacietas.vnde in ꝑ
ſona pꝛophete loquitur ĩ pᷣs. Sa
tiaboꝛ cuʒ apparuerit glona tua.
donias ſiliꝰ Agid ſignificat coꝛ
pus filium terre.Agid interpᷣtat
aduena per quem ſubaudi carnẽ
ipᷣaʒ que ẽ aduena ⁊ extranea ab
omni ſpirituali ſubſtãtia. Cõgre/

gatis igit᷑ quinqjgita viris.i.qgnq;

ſenſibꝰ coꝛpis pugnãtibꝰõ decẽ
pᷣcepta decalogi nitit ſuper ſpuům
abuſiue regnare ⁊3 decretũ xpᷣi
q̃ dicitur. Si ſᷣm carnẽ vixeritis
moꝛiemini. Sed tunc Berſabee
i.celeſtiũ ↄtemplatio Salomõeʒ
dncit ad xpᷣʒ.qui eũ vngit gratia
qua ſuperat ⁊ vincit coꝛpꝰ ⁊ aſcẽ
dente Salomone.i. ſpiruu ſuper
equũ regis.i.paſſionẽ xpᷣi vel cru
cẽ ꝑ mediiationẽ᷑ clamant oẽs vi
res anime.viuat ſpiritus.depoſi
tis appetitibus ſenſitiuis coꝛpus
efficitur ſpiritui ſubditũ atq; obe
diens. Igitur patet ꝙ coꝛpus ni
mis impinguatũ ſpum nitit ſup/
plantare. Ideo obuianduʒ eſt ei

oppoꝛtunis remedijs.vñ Oꝛig. Oꝛl.

ſuper leuit. omel.viij. Meſcitis ſi
coꝛpus vel carnem nutriatis ⁊ ip
ſum frequenti molitie ac iugi deli
tarum fluxu foueatis unſoleſcet

neceſſario aduerſus ſpum ⁊ fſo!ꝛ
tioꝛ illo efficitur. ꝙ ſi fiat ſine du

bio in duionem ſuamredactum
ſpiritũ cogit ſuis legibns ⁊ vicijs
ſeruire. Si vᷣo ad eccliam frequi

ter venias aurẽ litterts dinis ad/

de uben giogento zuid
erboponrantegcitdiclc
epuatop; Opigitr ahrs
nolnipencrolutſemmeſe

4 hodehetlogogispunn 4

Aul⸗ Regeolchdens

nnſuvcfaiß onnoſtgni

iio Golomi diniter a a
Cume anid pareio cona
Cemtpereicac unamunn ru
Chchhnanpensſt Dand ’ r
Daudrocgeuleti⸗Kic de⸗
Oaononterndigans ima r
ſcusfenefutiedamut pe
Aconiſt iahittan
ontignli fenenſti m
bu gyefeſinncſenis

Heacberſuoſtizgnaninch
lcltperhenetchatnuitt
llnſtaltren konnün ⸗
unotntig Zgimitnn u
Mäigge oſtröoeude e⸗
unnnmnohiß ei⸗ .
Ninttnnium ſeniugnen .*

npaunenninih gnn e
uunennnzie n

a insiol Auniͤttzfe
ſnſd⸗ nee i e
an Detnmdeciag il niin
r niuefeguttuntih
di Nin Sinnanezrn
n modenin, SeiteBgie
an lceltni ennuonmni⸗
dith;, aleigegan

c nr hrn i ta i
ESntöimmt hir Sig.
gs eniitelan

Grn oneront enantoie
Dr umint.un hinns depoſ
Eepllldus ſenſtiuscodo⸗
(ern hatn tabaiti cho
11 Amne Igturanenh cohlsn
diz muamngoai punniti
du mm. eooduimnt
Ntetenlis i ß
Pyr lntonne,i Miin
rh
Oui umm fun wrnt
r o neceſſan⸗ izfin

4
Kic cpiatdcmen niht
õ
1g tollocfien giuißten

Humana caro. 7/25

moneas explanationeʒ manda/
toꝛũ celeſtiũ capias. Sicut cibis
2 delitijs caro. Ita ſpiritus v̈bis
diuinis ↄualeſcit ⁊ robuſtioꝛ effe
ctus carnem ſe parere cogit ac
s legibus obſequi.
nuses On creſcas qꝛ aſcendiſti
n cubile pfis tui. Ge.xlix.
Mon fuit aliqno tempo⸗/
re conceſſum vt poſiet nec debe
ret fllius aſſumere vxoꝛẽ vel con
cubinam patris. Ideo ↄ facienti/
bus ſemp inſtabat vindicta ſicut
de Ruben pꝛiogenito Jacob. ꝗ
ex h̊ a patre antecedẽti bñdiciio/
ne pꝛuato pʒ. Spũaliter coꝛpus
noſtrũ hanc voluit ſerunare regu/
la. Jõ debet legis pẽ̃a puniri.Si/
gura.iij. Reg.ij.poſtq; Adonias
repꝛeſſus eſt atq; coactus regnũ
fratri ſuo Salomõi dimittere oꝛ
dinante Danid patre ſuo conatꝰ
eſt arripere Abiſaac ſunamitem
concubinam patris ſui Dauid.lʒ
Dauid nõ cognouiſſet ea.Et tũc
Salomon rex indignatus ſuper
ſcelus fratris ſui miſſo banala fe/
cit Adoniã int. fici. Spũ aliter ꝑ
Adoniã qui ↄ fratrem ſuũ ſatta/

gebat regnare ſubaudi coꝛpꝰ qð
ſepe aduerſus ſpũz enoꝛmiter cõ

cupiſcit.per hanc concubinã ſub
audi ſenſualitatem.⁊ omniũ ſen/
ſuum potentiaz. Igitur h̊ doꝛmi/
nit cũ patre noſtro xpᷣo quia ipſe
fuit verus homo habẽs ſenſuali
tatem ⁊ omnium ſenſuuʒ poten/
lam hanc tamen nunqᷓ; cogno

vit pꝛo aliqua voluptate: quoniã
nec viſus vana nec auditustur/
pia nec odoꝛatus incongrua nec
manus inhoneſta ꝑcepit nec os
loquutum eſt dolũ nec eius glo/
rioſiſſimũ ac ſanctiſſimũ coꝛpꝰ
unqᷓ; coinquinari valuit. Ault
ergo Adonias ſtatum patris.i.
animã maculare cupiens carnii
delectamẽta ac voluptates exer
cere quibus nũqᷓ;ᷓ vſus eſt pater
WMittit Salomon Banaiaz qui
interpꝛetatur reſponſio eius ⁊ be
ne denotat punitionẽ debitã qua
reſpondetur fatuo coꝛpoꝛi pſᷣʒʒ eiꝰ
fatuitatem. Occidit ergo ꝓꝑ moꝛti
ſicationem mẽbꝛoꝝ qꝗ facto Sa
lomõ.i.ſpũs regnatin pace vt vi
ctoꝛ ⁊ foꝛtis pugnatoꝛ.hac ergo
foꝛtitudine vtendũ ẽ ſi cupimꝰõ
carnis vicia triũphare ⁊ laudari
de vera foꝛtitudine.vñ Grego. Gre.
viij.moꝛal.Juſtoꝝ foꝛiuudo eſt
carnẽ vincere: ꝓpꝛijs voluptati
bus Zhire.delectationẽ vite pꝛe
ſentiſ extinguere.huiꝰmũdi aſpa
ꝓ eternis penis penſare vel ama
re ꝓſperitatis blãdimẽta ↄtẽnere
aduerſitat metũ ĩ coꝛde ſupare.
CPnia ſubieciſti ſub pe
o dibus eius.pᷣs.viij. Nõ J
ſolũ ſunt hoi nociua aia/
lia multa ex ꝓpagatione naſcen/
tia in terra.ſed ẽt q̃dã ex terre pu
tredine vel putrefactione pꝛoge/
nita.vt ſcoꝛpiões ⁊ qᷓ;plures ver
mes continentes venenum. ve/
rum quia homo ſuperat onmi

Caro humana.

Aſtutia t ingenlo.Jõ facile oĩa

mala pꝛecauet. Spũaliter tot ſũt

ſuggeſtiones ⁊ tẽptatiões dyabo
li que naſcũtur in carne nfr̃a ter/
rea:nõ ſolũ ex ꝓpagatiõe diabo
li ⁊ mũdi ſed etiam ex putredine
⁊ infectione ipſiꝰ carnis infeſtan
tes ⁊ ↄcupiſcẽtes aduerſus ſpũʒ:
ꝙ ſtatim ipſe ſpũs infectſubcũ/
heret niſi qꝛ dñs ſubiecit oia ſub
pedibus eius per liberũ arbitriũ
rõnis lumine regulatum.Figura
Geñ.pꝛimo.vbi dñs ait ꝓducat
terra quadrupedia ⁊ beſtias ſᷣm
genus ſuum ⁊ factũ ẽ ila.Et poſt
modũ ſub hoĩs dominio illa cõ/
ſtituit vt dominet illiſ ꝛc. Spũali
ter ſubaudi per terram humanã
carnẽ᷑ infectã peccato pꝛimoꝛum
parẽtũ pꝛo cuius pena ꝑmilſa eſt
genitricè eẽ multarũ bꝛutaliũ cul
parũ germinat.n.ex ſui coꝛꝛuptio
ne qᷓ;plures cõcupiſct᷑tias fedas
ẽt pꝛeter illas que dyabolo ſugge/
rente ⁊ mundo pᷣminiſtrante ſer
pẽtina ⁊ feralia ↄtagia pꝛoducũt
in ipſa.ſed ſub hõis poteſtate eſt
illa reſpuere atq; vitare immo ſi
velit homo viriliter dominari vt
rectus iudicat oꝛdo iuris:illa oĩa
reperiet ad iuuamẽ. Mã oĩa q̃ fe
cit dens bona ſunt ſi homo illis
bñ vtat.ꝓ eo ꝙ facta ſunt ⁊ quẽ/
admodũ facta ſunt.⁊ eoꝛuʒ adiu
toꝛo põt homo ꝑuenire ad deũ

Ang. vnde Ziug.in li.Solilo.Oia in/

quit inbieciſti ſub pedibꝰ hoĩs vt
ſolus homo tibi ſubiceret ⁊ vt tu

us eſſet totꝰ homo ſuper omnia
tua dñatus eſt homo. Exterioꝛa
nempe cũcta pꝛo coꝛpoꝛe creaſti.
ipſum vero coꝛpus pꝛo aia.aiam
vero pꝛo te vt tibi ſoli vacaret vt
te ſolũ amaret poſſidens te ad ſo
latiuz. Inferioꝛa vero omnia ad
ſeruitium. Siigitur vtamur his
omnibus nedum nos ledent ſed
iuuabunt ad ſalutem.
Ecadaueribꝰeoꝝ aſcen/
d it fetoꝛ. Iſay.xxxiiij.Ali
que enim aueſſunt adeo
diligẽtes cadauera ꝙ percepto ſe
toꝛe per eius veſtigium deuenien
tes ad cadauer obliuiſcũtur loci
vbi fuerant educate. Ideo relicto
illo nidificant ⁊ pulificãt iuxta ca
dauera. Ideo ſemꝑ iuxta patibn
la coꝛui reperiuntur. Nã ſumme
coꝛuꝰ cadauer diligit vt poſſit eo
veſci.Spiritualiter carnales ho/
mines in tantum diligunt coꝛpo
ris delectamenta vt ſemper eant
poſt veſtigium concupiſcentie ſe
de quouſq; perueniunt ad actuʒ
peccati.Et tunc regionis peniten
tie obliti requiem ⁊ gloꝛiam ſuaʒ
atq; felicitatem totam ponunt in
coꝛpoꝛe collentes illud vt deum.

Sigura Geñ.viij. Coꝛuꝰ exijt de F

archa ⁊ inuẽto cadauere ibi mã/
ſit nec amplius eſt ad archam re
uerſus.Spiritualiter coꝛuus qui
ſemper pꝛocraſtiat ſigniſicat car/
nalem homineʒ nolens cadauer
relinq̃re quouſq; ſint ibi carnes
quia homo lubꝛicus ab effeclio⸗

an
t

(Cttohunan

itnegumige 2
nacninde N i

YE*

znec ſedtec

Serrmnmiznee l
ucnun ſocluen
Gunefülnurednb 1
irgamterſe ſobnan

thleſtin rinſn 1.
Pcluedunenolnn enn
ſnsinlbo Bollanenl n
ſpcrdiue hunimngii
niaenreſetcn dieſen
ſrlſas knehnoenten nnc n.
sdNunidcndndinte
Fitus inuncliarnis unm d
ſeignnoitnsinengliin Han i
ntiergrilimmeotdind n
oum. tooſfanguiini cocht
Muraſno enueſtar tiddo l
lirtöet a,nidt
tbls.
aronus geuegimn &
1Aſnt oermegs mr d
elpureg es enn
enſo Rdmecgrecogrolgl s
Cnepeſun ens finc
hö eeneſlintn wer
nlicicolfmitſen is in
dons Ethectyrannem en
Wotarein uhrelge ian der

lanonen deſgen geſng
unigenonttict nm ,
Uſtnoſedtin demage
menesubem eegeni/r
mcstalonnn ni ee

nunumcz hondo gi er

u „Pecninintinnein
Wrscalamng
rer elo feſigundanne
. rsnd alunchliih
uerm alln Noneio⸗
unl Uoncfen,talfciruc,
Eum PMolnpin one
id canrtnm, hi nmne
a an atun Agint olt e
AStuliecundesho⸗
6s mntsintanwndikgenn coe
2 odegumen Nienheren
rckigiomconcaplentrt
i ds aerſchoneniun ten
