nes p feneſtrã deſcẽdẽdo.i.p me
moꝛiaʒ penas ĩfernimeditãdo ⁊
nõ peccabis ſ eternũ.Fugit igit
ſpũs in hoc mõ ⁊ deludũt ſerui
Saul nõ reperiẽtes niſi ſimula

narrari ↄflictuʒ amicoꝝ

dãnuʒ:duplicatũ ſuſtinet dolo

rem.vnde.i.Reg.iiij. Cantũ do
luit M ely cũ audiret archam dei
captam ⁊ filios interfectos ꝙ ca
dẽs de ſella moꝛtuus eſt. Spiri
tualiter ſic deꝰ iuſte oꝛdinauit ho
minis penaʒ erga peccatũ ꝙ oĩs
inoꝛdinatus animus ſit ſibüpſi
pena. Ideo nõ ſolũ homo ꝓpter
peccaiũ punitur pena pꝛiuaniõis
gratie ⁊ obligationis culpe ſed èᷣ
quadam alia noua pena affligit.
ſcſicet cõſciennie remo:ſu ſibi iu

giter anũciãdo noua.Figu. Jod Aig⸗

i.vbi euʒ narrata ſibi ect expolia
tio rerũ dirruptio dom filiox fi
liarũq;ʒ moꝛs audiuit vlterius a
puero ꝗ narrabat nec nõ ingt⸗
pneros occiderũt ⁊ euaſi ego ſol
vt nuntiarẽ tibi. Spũalr ꝑ Job
qui inter oẽs oꝛiẽtales ditioꝛ erat
ſubaudi fidelẽ xpᷣi dũ eſt in ſtatu
gr̃e hʒ ⁊ ſpirituſſãcti dona ⁊ tres
virtutes theologicas.ſ.fidẽ ſoẽ
charitatẽ poſſidet ſuoꝝ ſenſuum

honeſtatẽ ⁊ mẽtis:oꝛis ⁊ opis pu

ritat:ſed ꝑſocim oĩbus his expo
liatus atq; oꝛbatus remanet nu

Conon derclnti hir il

dnmtiͦcöſecſbtiitcnt n⸗
nöͦorctangeneontnuun d⸗
ageſt geranonenftn e
ſootgihierenn ircnin in
Gflceegicoinitam

ihi

2-2 E

Nnpundar.
MMa cunuun 4
Mrroprnizehenet 41
Crmai tmſena; js lo
trii Möek nouci tih
ſcoodtäiiceremüürta durr
ſorckafuapptuandlt iono 10
miDohender zoboa wvst
Venocnd Gen me'te aen

üiane hilintuneetr ilen

Miatag ertithrami me.
etmſienugucde dus darn

eſfmtinohn tſtren, r
ſinſemuſnſciſit ni 4 fen

hoißrbilennn Net Eu
gulßageeliyprnntöne tene
kieni Höögnhli lent rri⸗
Elflozinerſeent W lan
ſiſhiwelbor ähn .
Nepi ſpen giackv

npllitag de, ltinin

nninſptnſeinnie
Hntiegng de ha

nnd Nünzltiſtinen
nei ſen mael pegii lnin
nen Dercäindtaneynn

. Omd dun flortaticno

aens mulm ice lrachur
Re mns enpeuntige
rmuhr mmunmn mn
un Ani livnopyer
Uen rriamiwrpenapiuandis
r grrtclgniniolde dd
Nni grudm dnounpenn ffigl
Am Cradölimntetenofuſctn

Srrn Gn mücüdonetn n n

r ¹4 onnur uaſcici ao

*

vee Wridrddeflr

22
2
—
—
—
— ½
S=
☛
—
=
=
=—
=
=
— —

ernilideitcligti
anb mumaliti
es nmntnith G)
Ginmcisdiilentil
emd iltithithn
B “õ

— *
— .

—
——
*

rr nmtshetelii

EE

rteomin ſut hl

1

i vnetti tnibetu n

7

eügri nolidl
—

Conſcientia

dus omnibigit᷑ virmntibus ⁊ bo
nis moꝛientibus euadit ſo ns cõ
ſcie remoꝛſus.ſ.vt nũtiet adeptũ
damnũ illi. Sic igit hic remãet
ad hominiſ cruciatũ vbi ⁊ ſemꝑ

Enirofnpre.
emſniſin iti. Be. hos nunciet doloꝛes. vnde Be⸗

da in quodã ſermõe Oia inquit
poterit ſugere hõ pꝛeter coꝛ ſunʒ
quocũq;.n.ierit ⁊ ↄſcla ipſũ ſeq̃n
do non derelinquit.MHã ⁊ ſi alijſ
celat malũ qð fecit ſibi tñ celare
nõ poteſt qꝛ plane nouit malum
qð geſſtt. Duplec ergo pena fit mi
ſero ⁊ qñ hic reatu ſue conſciẽtie
affligit:⁊ quãdo in futuro eterna
pena punuur.

AYlopꝛoperinʒ expectauit

coꝛ meũ ⁊ miſeriszs. pᷣs.
lrviij. Mõ eſt modica af
flictio ad taãtã ðᷣ ſccẽdere mibiãvt a
ſᷣuo vela ſᷣua ꝓpꝛia audiat igno
rantiã. Hoc ploꝛabat Job pꝛo ex
tremo doloꝛe di. Seruꝰ meꝰ ve
ridet me. Spũaliter aĩa peccatrix
ðſccdetꝑ peccatũ ad hãc calami
late ⁊ miſeriaʒ qua oĩbus bonis
deſtitnta impꝛoperia ⁊ verecun/

Fig. diã a ſerua ſua.ſ.cõſcia audit. Fi

gu. Tho.iij. vbi legimꝰ ꝙ pnella
ſerna Raguel ipꝛoperauit Sarre
filie ſue di. Mõ ampliꝰ videamꝰ
de te filios interfectrix viroꝝ tuo
rũ.et ſtati pnella hoc audito ĩpꝛo
perio ſolariũ ſuperiꝰ aſcendit do
mus ⁊ fuſis ad deũ lachꝛimiſ im
petrauita dño huiꝰimpꝛoperij en
rationc. Hã operãte angeio Ba

37

faele ab eo miſſo. diabolus ab ea
expulſus eſt ꝗ.ſ.viros occiderat:
data eſt Thobie in ſponſaz a qᷣ
recepta eſt honoꝛabiliter ⁊ fecun
data. Spũ alr per Sarrã ſubau/
di aĩam cui peccanti ↄſcia ſerua
ſua multũ iraſcit᷑ atq; impꝛopera
do illi dicit. ꝓpter petm̃ tuũ ⁊ cul
pã tuã quã tu egiſti cum diabolo
moꝛtui ſunt in te ſeptem viri.i.do
na.vij.ſpuũſſcti Non ampli?egre
diet᷑ a te fructꝰ hone operatiotiis
peſſima interfectrix viroꝛũ tuoꝝ
Mon remanet niſi vt deſcendas
in gebennã cuʒ tno adulteratoꝛe
diabolo. Hoc andiens aia ↄſun
dituꝛ ⁊ aſcendẽs cum lachꝛymis
ad altitudineʒ dine miſericoꝛdie
ĩpetrat cũ lachꝛymis idulgẽtiaʒ
⁊ ĩſpiratio celitꝰmiſſa tanqᷓ;ᷓ ſalu/
bꝛis medicina illam copulatxpᷣo
a quo honoꝛatur ⁊ fecundat me
ritis ⁊ gratijs. Ergo noneſt deſpi
cienda ↄſcia quinimo facienduʒ

ſemꝑ quod ſuadet. Añ Greg. Gre

omel.xlvj.ſnp Ecechi. In oẽ qð
dicimus ſemper tacite debemus
occurrere ad mentem:⁊ interio/
rem teſtem ⁊ iudicem requirere
Qnid.n. ꝓdeſt ſi hoĩes laudant
⁊ conſcia accuſat. at quid po
terit obeſie ſi hoĩes derogẽt ⁊ cõ
ſcientia ſola defendat.

Onnerſus ſũ in erumma D

c mea dũ ↄſfigit ſpina.pᷣe.
xxxi. Retrahit ſe quod/
libet aial a greſſibus pꝛimis vt ſe

Fig.

. Conſcietia.

pnngi vel percutienti.⁊ ad alias
viam biuertiit. Spũ alr qlibet hõ
per viam peccati gradies pũctio
nẽ conſcit᷑tie ſentit. J velnt bꝛu
tis pꝛudentioꝛ vel nõ inſipicnoꝛ
vederet via peccati dimiſſa ſuaʒ
ſalutẽ querere. Nam deꝰ pᷣm ſuã
miſericoꝛdiã voluit quodã aie re
mediũ ex ſue conſcie ſpina relin/
quere.vt ülla punctione inſtigata
aia ad deum per pniam rediret.
Erx ſpina.n.ↄſcie duo naſcunt᷑ in
aĩa qm̃ cuʒ pena quã ex peccato
homo adeptꝰ eſt ↄſiderat᷑ naſcit
timoꝛ.Et cũ ipſa aia ſolitã xpᷣi mi
ſericoꝛdiaʒ meditat᷑ nalcitur ſpes
Ex his duobus ſepe ſalus aie ꝓ/
curatur. Sigura. Joſne.ij.v bi le/
gimus ꝙ Jolne miſit de Sichẽ
duos exploꝛatoꝛes in hierico ad

domũ raab meretricis quos cuʒ

illa vidiſſet recoꝛdata eſt mirabi/
lium que fecerat deus in mari ðᷣ
moꝛte pharaõis ⁊ liberatione po
puli ſui iſrael ⁊ rogauit üloſ explo
ratoꝛes vt a domino ſuo Joſue
ipetrarent ſalntẽ ei? a totiꝰ domꝰ
eiꝰ.ne cũ ipᷣe veniret ⁊ terrã Hie
rico vi obtieret ipſa ⁊ familia ſua
periret cũ alijs ſimul. Exploꝛato
res conſtanter illi pꝛomiſerunt ſa
lutem totiq; domui ſue.dederũt
q;ſibiin ſignũ funiculũ croceum

quẽ appẽderet ad domꝰ ſue fene

ſtram quando ſoſue veniret ⁊ ꝑ
illud fieret illi ſalus totiq; domui
ſue ⁊ hoc facto receſſerunt explio
ratores debuũiitate ciuitatie pꝛiuns

ſcita ⁊ inueſtigata. Igimm ců Jo
ſue acceſſit ad ciuitatem illaʒ ob/
tinuit ⁊ ſaluanit mullerem ⁊ totã
domi eius ceteris moꝛientibus.
Spũdũᷣaliter. Joſue qni interpꝛetat
ſalus denotat xpᷣm in quo ois ſa
lus conſiſtit. Sichem interpꝛeta
tur ſpina: ⁊ recte denotat cõſcie
hmulum de qua ipie rps educit

vnos exploꝛatoꝛes.ſ.timoꝛeʒ ge
henne ⁊ ſpez miſericoꝛdie.mitiit

ipſos ad domuʒ meretricis.i.ad
domum anime peccatricis q̃ ad
ſlloꝛum ingreſſuʒ perterri᷑ nimo
re infernalis pene. Sed pꝛmum
cogiat quid fecit xpᷣs in effuſio/
ne cruo:is qn ſuſcitauit pharao/
nem.i.diabolũ ⁊ liberauit popu/
lum ſud.i.ſanctoſpatres qui ert
in egypto.i.in caligine tenebꝛax
pꝛeſumens ergo aia de ſpe venie
⁊ hos duos actꝰ ſanctos.ſ.timo
rem ⁊ ſpem reuertit ad xpm pꝛo
impetratione indulgenne. Sed
vide quia dimittunt illi in anima
ſecuritatis funiculum crocenʒ.ſ.
memoꝛiam paſſionis xpi quem
in feneſtra coꝛdis apendat vt iu

ta fiat. Pãdit mulier ciuitat de

biia qñ ſua peccata fideliter ma/
nifeſtat. Aeniẽte ergo xpo ad diſ
ſipandũ gentes hierico.i.vitia t
pctã ſaluat᷑ tĩ aĩa cũ ſua virtutuʒ
ꝓsenie.⁊ ſic hitatoꝛ efficit᷑ tene
ꝓmiſſionis cũ filijs iſrael qꝛ efi
citur habitatrix celeſtis patrie t
cõ ſoꝛs angeloꝝ ⁊ ſanctoꝝ Ecce
ergo q;tũ ẽ vtilis ⁊ laudabile aie

1

2
1

anatlnde, hattunt⸗ ſis iul

—
—
=Sůͤe S=S= S

(olceta.

crlinatgienn nn ⸗

Cons honnedhlann ſt n

um angdlorum auenn c⸗
goli. rchrſthato hlun gei⸗

.
*
(G.

ſnctlerſignunstnnedl
Gſehenendnsg.
Dmie vodovenit nan uud
uspuneränrlos d
oofleppimeiancctl e
Miſutoin öſeno Atni, wan
oilunticſeſni deode⸗ ⸗
lini cvpnoos oblosnaos ene
igbeuorytocndl,ti n
lum vrpenteoesnunt, dalen
Ciißolunuspenen,cin aven
meinocudeloranſter netr
fihraſüchiolti oact ett.
icnsgancctoppiof denm
odencliotkar inn Xdeer
bentdlänit glnde wne
Ininekefiggi dnann gunt⸗

7

enautNintitdo G

aadſfpont nilenin atte⸗
Pecpknckad,ſtonigistz ſchag
ndtotuneit ſörſbin nar

Nnmttfibicfnolliith nunt

„

nan⸗ Prun mmngtente,
und Tounghiſß nimn
adin enſendemSlnnn
he Krus n geicfi,
ud umgugfbtichnv,
unahtüt imnni n,
Nor bnlälliaſennglrit
M Kegpolaicnetmedun⸗
ra rnageiddehhe dene
n. 1ds lntds un

min hon Nminonmini,

ans nthenentalkhnw

e Myenone inanigenne Gl
egrndiminwn Altnnrin
Pen Komnisſmnclom goeng
m! Wenotun Alicnietien
ni e niocha cedstpodtnn

mn nin. Pidt muinae .

õ
MBenicpit
i ondü genen iriitt
wrn Mi⸗ luimi iinffunn
e pgenie tſchin ffn
wei Onnlſonstiil,li och

n Eg.

Conlſe

conſcientia a qᷓ aie tanta canſant᷑
bona. J6 Hugo. de ſcõ vict. eaʒ
in tanti landat.li.i.de aĩa di.¶õ
ſcienna bona titulꝰ eſt religionis
lẽplũ Salomonis. Zlger benedi
cnonis hoꝛtus delinarum. gan
dium angeloꝛum. aureum recli/
natoꝛiũ. archa federis. theſaur⸗
regis.aula dei.habitaculuzʒ ſpũs
ſancii.liber ſignatug ⁊ in die iudi
cij aperiendus.
Amie nudauerũt mam
lHmas nuirierũt pullos ſu
os filia ppli meicrudeliſ
quaſi ſtructio in ðſerto. Trẽ.iiij.
Fert lamiã eſſe ferẽ adeo crude/

liſſimã ꝙ pꝛoprios pullos natos
ſtatiʒ deuoꝛat ⁊ occidit. liqñ tñ
nã illam vrgente quoſdaʒ nutrit.

Opũalr voluntas peruerſa cõpa
rat lamie.ĩmo crudelioꝛ cenſeiur

Mã lamia ſuũ uiñ pullũ occidit:

6; voluntas pꝛaua occiſo ꝓpꝛio ſi

lio demolit occidere alienuʒ. J9o
lectoꝛ diligẽter attẽde i ſola vo
luntate pctm̃ gignit. Sʒ no.duo

eſſe in pctõ.ſ.ↄplacentiã ⁊ hoc ꝑ
tinet ad voluntatẽ ⁊ diſplicentia⸗

c hoc ptinet ad ↄſcientiã.pꝛia cõ

ditio elto enaneſcit. ſcða vo ſem
per manet.vñ dicit modicũ ẽ qd

oõͤlectat ⁊ eternũ qð ernciat.volũ

luntas ergo ↄſnmata cannihila

we nrbzbtat afont Kg.

ors ecesztnaord
me cöes Mlotinchel

s ziiuntiuiei

la delectatiõe nitit extingnere cõ
ſcientie ſtimuluʒ: ſed non valet.
Figu. iij. Regu. lij. vbi. legim? qp

due mulieres venerut ad regem

iẽtia. 38

Solomonè᷑ poſtulãtes iuſtitiã ſi
bi.fieri. Quaruʒ vna oppꝛeſſo ꝓ
pꝛio filio doꝛmiẽs furata filiuʒ
ſocie ſne ſecũ doꝛmiẽtis iu quaʒ
collocauit ꝓp:iũ filiu moꝛtuũ Et
ſic erat inter eas contenno. QZõ
Salomon veritateʒz rei ſcire cnpi
ens accepio gladio diuidi iuſſit ĩ
funtẽ nndũ.hec ꝓpꝛia mater au
diẽs doloꝛe puenta clamauit.Da
te illi obſecro infantẽ vinũ. Alia
auũt dicebai nec mihi nec nbi ſed
diuidat.⁊ hec nõ erat mater.co⸗
gnouit eã icẽ Salomõ.⁊ reddidit
matri ſue pueꝝ vinũ. Spũaliter
MHaęater illa qᷓ ꝓpꝛiũ filiũ doꝛmi
endo oppᷣſlit ſigniſicat volũtateʒ
q̃ in ſõnijs pci ⁊ culpe doꝛmicẽs
delectationẽ ↄſumit. cito labitur
cito tranſit. fngax pcti delectatio
voluntatis ſʒ remanet alteri mna
tris filiꝰ.ſ. remoꝛſus ↄſcie.ſemp
ille viuit ſemꝑ ille ſanꝰ eſt. Sed
de hocvoluntas multũ cruciat᷑ ⁊
dolet. videt ſe oꝛbatã voluptate ⁊
placere.⁊ videtſocie ↄſcie remoꝛ
ſuz remanere ⁊ viuere. Jdeo do
let ⁊ affligit valde. Idcirco illuʒ
veilet occidere.MNon.n.vult hũc
audire ſtimulum.non cupit hoc
martello cõcuti.Et vide quiaro
gat illũ diuidi.dicens.MNec mihi
nec iibi ſʒ diuidat.Quelibet ha⸗/

beat ſuã poꝛnont᷑.Quid ergo efſft

hoc: NHota igit ꝙ voluntas puer
ſa vellet vt ſtimul? g ex peccato
relictus eſt in conſeictia diuidere

Au.

Conſcientia.

tur in hũc modũu.vtilla.ſ.medie
tatem haberet cogitando.ſ.pꝛete
ritam delectationem quã in pctõ
habuit. ⁊ hec poꝛto quã qrit pꝛa
na voluntas vellet etiaʒ qð ↄſcia
ipſa ita.ſ.reſtringeret clamoꝛẽc ſu
nm vt ab eo contriſtari non poſ
ſet. ſed ipſa conſcientia nõ conſẽ
tit. Mequaq; vult filium ſuũ diui
di:ſed dicit date illi infantẽ viuuzʒ
quaſi dicat ſi voluntas vult dele
ctari ex eo qð relinqtur ex pecca
to ſentiat etiã doloꝛis aculeũ qꝛ ac
quiſitꝰ eſt in peccato ⁊ hoc iudi/
cat vernſ Salomon.i.xpᷣs vt nũ
quã hõ peccatũ cõmutat nec ipᷣʒ
per delectationẽ ↄmemoꝛet quin
ſemp trahit ſtimulũ conſcie ſecũ
tanta eſt igit᷑ huiꝰ filij ĩpoꝛtuni/
tas ꝙ die noctuq; ſuũ actoꝛẽ mo
leſtat. ñ Zlugu.ſuper Jo. Ser
uus inquit hois aliqñ ſui dñi du
ris imperijs fatigatus fugiendo
requieſcit.ſernꝰ aũt pcti quo fn/
giat non eſt. non ſugit ſemetipſũ
mala conſcia nõ eſt quo eat.ſegt
ſe imo non recedat a ſe peccatuʒ
quod facit intꝰeſt:fecit peccatum
vt aliquã caperet voluptatẽ volu
ptas tranſit peccatũ manet.pꝛete
terijt quod ðlectat remõſit quod
pungat. hec Aug.
Enuerunt filios ⁊ filias.
g BGBeñ.v. Magna eſthoi
diuiti conſolatio ⁊ alacri
tas habẽti multos filios ⁊ bonos

loquit᷑ de maſculis qni angent pa qᷓ;

rentellã ſecus eſt de feminis que

depanuperãt domũ. Iccirco pan
per plures habẽs filias ſemꝑ tri/
ſtis eſſe conſueuit vtpote cũma/
gnũ ſit periculũ illas cũ pauper
tate nutrire. Spũalr grãde dʒ eẽ
hoĩ deuoto gaudiũ cũ multos ꝓ
ducit actus meritorios qꝛ ex his
auget᷑ ſibi cũ angelis ſanctis pa/
rentella qᷓ mulctat᷑ in eterna bea
titudine.ſed econuerſo dʒ eſſe do
loꝛ peccatoꝛi cumulanti ſibi cul/
pam culpe qꝛ iram theſauritat ſi⸗
bi dei in gehẽnã. ⁊ etiã qꝛ pauꝑ
⁊ oĩ gratia deſtitutꝰ nec valet aie
ſalutem lucrifacere. Ideo diabo
lus cupiens nos celeſtibus diui/
tijs ſpoliare cad inferni toꝛmen/
ta pꝛecipitare conat᷑ ipſos bonos
actus in nobis exiinguer̃ vt ſim!
ertinguat᷑ parentella in celis.⁊ ni
titur inquãtũ põt noſtras culpas
augere vt ſeruos nos poſſideatĩ
gehenna. Fig. Exo.i. Aidẽs pha
rao ppłm Iſrael multũ creſcerep
cepit obſtetricibus:vt cũ mulie/⸗
res hebꝛee parerent maſculosoc
ciderẽt ⁊ filias feminas obſerua
rent. Dicit magiſter ꝙ hec ſuit
cã qꝛ pharao timebat maſculos
multiplicarit multiplicatos ſibi
rebelles fieri. Jõ illos iubebatoec
cidi.fenunas autem reſeruariad
ſaciendam ↄcupiſcentiã egyptio
rũ.ſed obſtetrices deũ timentes
nõ ↄmiſſerunt illud ſcelus imo
vinos obſerunabant taʒ maſculos
feminaſ. Spualr in nobis ſüt
due obſtetrices recipictes gcqd

gis⸗

4

G

Agaſellumn eng

hormninl hll luin dlen
urantnecteſenid fd becke
Onertotſe aclhuhles ene⸗
enpenioſtis tſun icn ti
lsſeninte igeonenumm Nene
hrperileroetinenn gd
Nventgconenglentan nett⸗
gosdemötslberertleman Kon
C(ere Gegobſentces heneſim ka
uxofico fceltererang Zar
owmntrig, Mhinnall duün
Muigboni pelmalioin ſeweli un
ſopſentonou fotffai mbo, ſennr
NAppenernemitodejcerami nthee
(SNobiznagtemurboni meke
mcllthifliſenoueleal nuhn
nn nchtuin niſenfe⸗ 6l n nnt
Valnsndlorftoſiunß, ant ten
MMucibegnubinnr Age aui oen
Phemipiopnattiſnnd gentter
eCdckeſtiſdelunen ngen
hoiponemullnietigai amte,
öſcöſlnchelboftiti gnine⸗
Pdela hentſdo, ude⸗
inni eſobiedfhnitni unn.
nimugnn innchange nne⸗
FntnliEconteſofnn .
nulphinnge ned⸗

Dühüknnogri Nheng ee.

Mlreletci, eede

4
. ene
s

Nlurrii⸗ Peoo

Collainti Conſcientia. 39

meae de SS naſcit᷑ in nobis.ſ.iraſcibił ⁊ ↄcu/ volens in die feſti cũ nobilibꝰcõ
loer eri i lirn piſcibilis quaꝝ vna gandet ð ma uerſari conſueuit ſibi faciẽ lauai
hlugenn ſculo.ſ. de bono ꝑ nos acto. Zllia ⁊ ſpeculo ſe inſpicere ⁊ videre ſi
imn güſthenilei dolet de ſemina.i.de culpa a nob aliꝗd in ea deſoꝛme appareat vt
zi enumnggen cõmiſſa.his ergo ſuadet pharao illud ſtudeat reſoꝛmare. Opual⸗
— igilns .diabolus vt merita ſuffocent ⁊ cum intramꝰ eccliam accedim
S imnd üming culpas nutriant. hec ꝓ tto dia/ ad conuerſandũ cum deo T ange
u ſbe ntnunghe bolus cupit ne creſcentibꝰ in no lis eius ſanctis. Ideo debemꝰ in
mn ſitl Gingtaiaon bis merioꝛijs actibus rebelles ſpeculo ꝓpꝛie conſciẽtie nos aſpi
ſan Mmnuiainernt ſimꝰ imperiis ſuis ⁊ ſuam fugia cere ⁊ per conſequens nos lana
uiinſiimmnn mus ſeruituté. culpas vo nutriri re ne quid culpe inueniat in nod
A amenſu. cupit vt per illas nos ad infernũ ꝙ pulchꝛuudinẽ diuine maieſta
Ma acheggunhemmn deducat ⁊ qð concupiſcunt erga tis offendat.v el qdð decoꝛem an/
unr NMdangehe tign nos demoées libere valeant exer geloꝛum ſancioꝛum in aliquo va
ul iagmudeftuinn cere. Sed obſtetrices bone ſunt leat ↄturbare. SFign. Exo. xxxviij. Fig.
uni Num unim Mng 2 eap officia fideliter exercent qꝛ In introitu tabernaculi erat la/
rnußz bochensnugtiſtmn reſeruant vtruq;. Mihil. n. naſcik biu eneũ de ſpeculis mulieruʒz ⁊
umm hoſolmi inn in aia boni vel mali quin ſeruet ĩ iuxta templũ erat piſna aque. Et
uvtntmniede lpſis pᷣſentanduũ ſideſr añ tribu/ ſic introeuntes poterant ſpecula
vm munhpetintftſm nal xpi: in extremi iudicij exami ri z lauari ſi opus erat. Spũałr
ur anaitlncds n ne. J06 ſi nobis nati fuerunt boni ante ingreſſum future vite debe
uoe mNpii ötnetnochhdn actus erunt hi filij ſic nouelle oli mus ſpeculari faciem aie noſtre
N utcsnds doſlan uarum in circuitu mẽſe nr̃e. Si in ſpeculo foꝛti ⁊ eneo in quo oia

1 Jl

6 Khen 6 dien Svo culpas malas nf̃a ↄſcia rep/ clare ⁊ lucide repᷣſentãt.hoc ſpe/
4 upNiNäim ſentet cu bis deputabimur ad ge culũ noſtra eſt cõſcientia q̃ adeo
GICRerhisnin Au. henna. vñ Tug. in quodã ſermo enea ⁊ foꝛtis eſt ꝙ moꝛientibus
a edenenmteinin ne. Quid obeſt illi ſi de illa tabu/ nobis nequaq; frangit. ſed ſtat
rut fiuſenmmn la e humana vult delere ignoꝛã eternalr ad gaudiũ bonoꝝ ⁊ eru
mm . Mtnt tia.⸗Si eü nunq; de libꝛo viuẽtiũ ciatũ damnatoꝝ repꝛeſentãs bo
iren nchn inigoun Ppeia dellet ↄſcia: Mam ⁊ ſi bo/ na bonis ⁊ peccatoꝛibus mala qᷓ
eu nnen nüquod de nobis dr in mẽte nõ fecerunt. Et nota ꝙ tũc nõ erit la
un intn inuenik magnam in nohis dz ge nan poſſibile qenulla eſt aqua la
o Ri ſnerare triſtitiã. Econuerſo ſi ma chꝛymax in futura vita vtilis ad

arndun mitnic lum quod de nobis dĩ in nobis lanandũ. Speculabit ergo pctõꝛ

e etinmuimn n6 inuenit in magnã debemus ſoꝛdes ſuas ſedas in ꝓpꝛia ↄſcia
nichi ſae gſentinlilet pꝛoſilire leticia. in quib ſibi ſũme diſplicebit.ſedᷣ
vtu enanlini fIlij hois ſpeculatorem nequaq; aqu inneniet ad lauan
—R⸗ rtenmbin ins dedlte. Exe.iũij. NRerſõa dũ.pꝛius ergo qᷓ illic diſcenda⸗

n

Conſciẽtia.

mus: ſpecnlemur faciem noſtrã
aquis lachꝛymaꝝ quibus oios
macula delet debemꝰ nos lauar
hoc eſt ꝙ ſcũs ille JYob im appe
tebat agere ante moꝛi hoꝛã.ſciẽſ
ꝙ apud inferos nulla eſt redem
pnio.vñ dicebat iob.x.dimitte er
go me vt piãgã paululũ doloꝛẽ
meũ anqᷓ;ᷓ vadã ⁊ nõ r̃uertar ad
terrã tenobꝛoſã.⁊ opertã moꝛtis
caligine terrã mivie ⁊ tenebꝛarũ
vbi vmbꝛa moꝛtis ⁊ nulluſ oꝛdo
ſʒ ſempiternꝰhoꝛꝛoꝛ inhitat.con/
ſcia ergo nos dirigat aduerſꝰdeũ
qm̃ ipſa nũq; mẽtit᷑.Si nos no/
vis ſoꝛdidos indicat ſtudeamus
nos mũdare. Si vo nos puros
eſſe idicat in tuto ſumꝰð glia.vñ
Señ.Cõſcia nr̃a ianitoꝛel appo
ſuit. Si. n. viuim vt dep hẽdi ſit
lubito aſpici.Quid aũt pᷣt recũde
re ſe ⁊ hoiuz oculos aureſq; vita
re.bona ↄſcia turbã aduocat:ma
la aũt ↄſcia anxia eſt atq; ſollicita
Raec Seneca. Ergo cõſcientia
nos dirigat ne careamus in agl/
bilibus.
Ccipe lr̃as tuas.Luce.
a xvi. Mlles hñs redder
rationẽ ð magno theſau
ro frequẽter dʒ libꝛũ ſuũ aſpicere
ante diẽ rõnis reddẽde.⁊ videri
ſi t hz etuũ eſt obligat“ ad ſol/
uẽdũ. lliogꝗn ſuo creduoꝛe ſubi
ts puentmin“ ſibi inneniens ;
ißi creditori debebat poſſet carce
tradi ſine vllo remedio. Spũa
luᷣer nos ſumꝰobltoꝛes xpᷣl ð the

ſauro inextimabili qꝛ ipe nos re/
demit de nr̃a pꝛaua ↄuerſatione.
nõ auro nec argẽto conꝛupubili:
ſed ſuo ſlanguine pᷣcioſo.Rult igit
a nobis ſatiſfieri ⁊ reciper̃ qð da
re poſſumꝰ qðõ ſi facim ſuperro
gat nobis vitã eternã. Si ta no
bis exiget qð illi hic debetr pſolue
mus in toꝛmẽtis. · aſpiciedus
eſt liber nr̃e ↄſcie ſi depoſitũ deil
expendimꝰin culpꝑa totũ in libꝛo
ↄſcie noſtre ſcnibit pꝛoſerendum
in die rõniſcoꝛã indice. vig. Exe. Fig.
xx.v bi liber ſcriptꝰ intꝰ 2 deſoꝛis
miſſus eſt oꝓphᷣe ꝑ man?cuiuſdã
Et in hoc li.erant ſcripte lamẽta
tiones carmẽ ⁊ veh. Spñalr liõ
iſte ↄſcia eſt quã manꝰiudicis fa
bꝛicauit aperiẽdã in die rõniſ.vñ
Ago de ſcõ vict. Coſcia eſt liber g
ſignat aperitdꝰin die iudicij. RNe
perienl idi remiſſe culpe. lamẽna
tlões oẽs. creature etiã inſenſibi
les Z pctõꝛes. Job.xx. reuelabũt
celi inquitatẽ eiꝰ ⁊ terra ſurgetʒ
Rlũ ⁊ ibi ↄtinebũt delectamenta
que pctõꝛ exercuit in pctõ. Eruũt/
qᷓ; ibi ſcripta tormẽta ⁊ veb.q ne
cege eſt pati ꝓ pctõ. Apoc.xviij.
Quãtũ ſe gloꝛificauit⁊ in olitijs
fuit tanti date illi toꝛmenti alu⸗
ctü. Et ẽ ille liber intꝰ ⁊ foꝛis ſeni
ptꝰ qꝛ ⁊ que peccauimꝰmẽte.⁊ qᷣ
peccanim? ope totuz manileſtat
ↄlcie liber. Ergo añ diẽ rõnisno
bis ꝓuidendũ eſt atq; legedum
qð ↄunet ibi.ne ſuꝑ nos cadat a
lamitas ipꝛouiſa.Añ Señ · de qt S

ad eran. von , .
tgc.
deconnmn. .

2 % *

Alenncliattcñ in
rſeocnut ht un
r Rooctimlück t
Auneti tpenentni Nir 1d
Nacleignnclneſerhing ue

tlüchci unc;iunn u;t

punmntnigcactnecti
vz mts tnmms ae
Ni ON014ub’n den

ſͦ na nuuonbuo er igli n

raiato nihupnho eno aen
uoptuanranniit :nonnt e⸗
cpnecni Einon

nor miͤcfektiomplns ron

Gbriberz melfiaremen tdee
Ducenn Chätürrdoenz en e
cleh cäpnnoteſen nd knder
Polebnmilznntänad eden
Giggtitetlrinninti hen
früogenmeriigtertt and
focſurnnl ,obi gne⸗

Clygencitnälgenünen imce
miſgeoniclttnmini men

Elpopri Cpetonecknite r⸗ .
nſtnent And ön w d.
Oneenmarot legr li⸗

talinnaicüt nni ſid ne

miiganam
0 .

Mirutuckinh *W

„

1o; dloerigach
wirid monn vbonil igciln

inen lbernfeſlllnittd

nan Genäimihalntünte
A ec haͤenofne gtitir

wodilbertein ntden
Dm mſusct oeonntel
Aams Endorl onn nhelmne
os MonscINet Gpifl
aui Rexuckginnllcb
u pe nem iiiheninlni
Wa vCind Cöiretlbe
WR ſarprithdetichebe
as in vinii eniſe aide Mnin
urNI sds ieciͤſoe
An loNs odd uitn
amt (Anqntritd Wſr
Sðõõ
epainrechlmngin
t Gtitornateſn
ůõä
mden Qlii getfn hi
e Mni Mtltud
Lrmen di Kiltin tut
. ,mnict

1, nndkröniſgiſlf,e

S==

Cõpũctio.

moꝛ virtutibꝰ. Si pꝛndens ecẽ ca
pis in futura ꝓſpectꝰ intende ⁊ q̃
poſſunt ↄtingere aio tuo ↄcta ꝓ/
pone. Nihil tibi ſubditũ ſit: ſʒ to
tũ añ ꝓponas. Mã ꝗ pꝛudẽs eſt
nõ dicẽ ñ putaui h̊ fieri qꝛ ũ dubi
tat ſed expectat.non ſuſpican
ſed cauet.
De compunctione.
Alit lennculã olei ⁊ effn/
tdlit ſuꝑ caput eiꝰ.i. Reg.
rx. Mo. ꝙ oleũ multũ eſt

dilatatiuũ ⁊ penetratiuũ. Mã par

ha olei gutta cadens ſuper pãnuʒ
multũ circũquaq; dilatat. etiaʒ t
penetratinũ qꝛ cadens calidũ per
poꝛꝛos carnts ſubintrans acce/
dit vſq; ad neruos a quib* mo
tis indignationibus ex frigidita
te cauſatis mẽbꝛa pꝛius ſluis mo
tibus pꝛiuata recipiũt ⁊ motuz ⁊
opationẽ pᷣſtinã.Et no.ꝙ oleũ ð

amariori mã efficit᷑ tãto amplius

ſabintrãs habz melificare mem
bꝛa enernata. Spſ aliter ꝑ oleuʒ
itelligit cõpunciionis ſeu ↄtruio
nis lachꝛyma q lʒ interdũ modi

cũ ꝗd videat᷑ dilatat multũ in cõ

ſpcũ dei.⁊ manus dñi que ernf̃e
culpe frigiditate extendi ꝓhibet᷑
ad largiendã indulgentiã: vncta

hmõli oleo miteſcit ⁊ recipit pꝛiſti

nã ⁊ pꝛopnã opationt᷑ q̃ eſt miſe
reri ſꝑ⁊ parcere.Et no.ꝙ q;to la
chꝛyme de amarioꝛi coꝛde ꝓgre

diunt tãto reddũt manũ xp̃i ad

largiendũ granam pꝛomptioꝛeʒ

ſpᷣe. Secundi multuudinẽ dolo

rũ meoꝝ in coꝛde meo:conſola/

40

tiones tne letificanerũt aiaz meẽ

Igit oleum lachꝛymaruʒz viffuſi
num eſt ⁊ mitigat furoꝛt dei vt a
periculis moꝛiis liberet ſimł coꝛ
pus ⁊ amnimam ⁊ gratos veo ſaci
at. Figu.iiij. Reg.ſiij.v bi legimꝰ
viduã quandaʒ clamaſſe ad He

liſeum in hac foꝛma.Ecce inquit

dñe vir meus qui fuit ſeruus iu/
uo moꝛtuus eſt.⁊ venit creditoꝛ
vultouos filios meos vender
vt ſibi ſatiſfaciat ⁊ ſic oꝛbata ero
filijs vi ſum viro. Et ait ſlli Heli
ſeus habes ne aliquid in domo
tua. Que reſpondit nihil niſi mo
dicũ olei ĩ lechito quo vngar.va
de inquit Meliſeꝰ mutuo accipe
multa vaſa a conuicinis ⁊ efude
oleum. Et vendito oleo redemit
filios effuſo oleo quod habebat
in illis iuxia pꝛeceptum pꝛophe/
te ⁊ omnia vaſa illius impleta ſũt
⁊ de pꝛecij reſiduo hahuit mulier
cuʒ filijis vnde viueret. Sꝑtruua
liter hec mulier deſtituta viro eſt
perſona pꝛeuenta peccato. que
libero arbitrio pꝛiuata efficitur
ſeruna peccati contrahbit debuum
grande ⁊ obligat ſe diabolo. nec
remanet in domo ſua quicq; vir
tutis:vnde viuere poſſit vua ſpi⸗
ruuali qnia totum creditoꝛ lubri

Fig.

put. nñ Beda in quodã ſermo Be.

ne.Cũ ꝗs moꝛtali peccat oia bo
na que fecerat ĩ os diaboli iactat
eius feruus efficit ⁊1 ad penam ſe
obiigat ſempixras. Exigit ergo

Ber

Compũctio

ereditor vt vendatur vterq; filiꝰ
ſ.coꝛpꝰ ⁊ ſpũs.ambo.n.vult dia/
bolus creditoꝛ ille ꝗ nobis ſuas
credit temptationes ⁊ nos illi ob
ligamur per cònſenſuʒ. Sed iũc
recurrendũ eſt ad Helyſeum.i.
ad xpᷣm q petijt an aliquid boni
meritoꝛij exiſtat in aia noſtra p
qð poſſit anima ipᷣa gr̃am inue/
nire.ſed nihil eſt ibi niſi modicũ
lachꝛyme. ſuadet xpᷣs vt vaſa vi
cini accipiat que ſũt plage eius ⁊
vulnera eius.Clandi igit dʒ cuʒ
illis vaſis infra coꝛ ſuũ ⁊ modi/
cas lachꝛymas quas habet effun
dere que in tantũ creſcent ꝙ pꝛe
cioſe erunt in conſpectu dñi.⁊ ꝗ
illaꝝ pꝛecio pꝛo peccato ſatiſfaci/

at ⁊ ſibi gratiaʒ comparabit qua

bm deum deuote viuet.pʒ igitur
virtus lachꝛymarũ qᷓ; magna ſit
qꝛ dilatãt mitigant iram dei ⁊ ex/
pellunt diabolum ↄ nos inſultã/
tem. vnde Bernar. in quadã epi
ſtola.O lachꝛyma bhumilis tua ẽ
potentia tuũ eſt regnum ante tri
bunal iudicis intrare ſola nõ ve
reris.Si vacua intras vacua nõ
exibis:ſed quicꝗd petieris obti/
nebis.Acnſantibus inimicis po
nis ſilentiũ nõ eſt ꝗ te accedere
ꝓhibeat.magis crucias diabolũ
q;ᷓ pena infernalis. Quid plura
vincis inuincibilẽ ⁊ ſuperaſ oipo
tentem. L
Orx turturis audita ẽ in
terra noſtra. Can.ij.pꝛo
pꝛietas eſt turturis atq;

7„

columbe ſemper dare vocẽ cum
gemitu ⁊ ſic mutuo ſe cognoſcũt
maſculus ⁊ femella atq; ſuo mo
do loquuni Spũalr penitent aĩe
ſemper eſt dare vocem cum ge/
mitu. ſʒ hanc voct᷑ popume co
gnoſcit xpᷣue ⁊ eam libenter au
dit. Ideo poſt vᷣ ba pꝛopoſua ſta
tim.iſequit.Aeni amica mea ſpo
ſa mea celũba mea.ac.Et hoc ꝓ
tãto xpᷣs qꝛ nihil nouit negajr̃ aie
penitenti mediãtibus lachꝛymis
vnde Criſo.ſuper Mat. Memo ¶n.
ad deum accedit flens aliqũ qui
non qð poſtulauit accepit. Nul/
luſ dolenter ab eo beneſiciũ opta
uit qui non impetrauerit:ipſegꝗ
conſolat flentes dolẽtes curat pe
nitentes infoꝛmat.Et ideo ſi pm
ptus eſt audire nos lachꝛymabi/
li voce clamantes debem cum
pꝛoph̊ᷣa laboꝛare i gemitu noſtro
Figu.Leuitici.xiiij. In ſacrificio Fis
off erebatur par turiurũ aut duo
pulli columbax ⁊ illud pꝛecipue
erat ſacrificiũ pauperuʒ qui non
habebant facultatẽ emediagnuʒ
aut vitulum. Spũali ꝑ parturm
rum aut columbax ſubaudi par
oculoꝝ.ſ.coꝛdis ⁊ coꝛpoꝛis: ⁊il/
lud eſt ſacrincium pauperum.i.
peccatoꝝ ꝗ ſunt oibus virtutidꝰ
deſtituti ⁊ non pñt ex ſuis merij
xpm emere accedẽtes nihilomi/
nus ad deum cũ hoc duplici ge /
mitu largam a dño conſequũtur
indulgentiazʒ.vñ Caſſio.ſuꝑ illo .
pᷣs.Laboꝛaui in gemitu meo.ſic N

—
—

—
—

lipminentneineſußß il u
ſteuotone cicni, an oen kel
lspotuef ol/n hust 1
pror ermiutu dancotd ⸗
lpgeoncumncraglrhe an
adedetllogvoninocolr ae
Greſhadekloiſtacetrn e
Cageſtponreqeinon rall oaune
lonzateücsdichneellis monn
1Doninottmtleſoenand nare
Ntot ſihnetl icansnihi not
Nſummani potcät line wann:
ſesgikalteredonnnolegn gent
ngpoſciotnödn nhltn n
Eimuumusbehgmsen
Phteraraoſonirzenittil
Eeſinoek, Gſgleme ruin
ſthenur dehednmd een⸗
ltinknn Poienu mu
tnhoncl Renre ien t⸗⸗
mcnmi cn ſt
Numet ,Nneete WB

Git
h

Gtunn Horßogenbl
cst ſantenn ntiͤ

4

6

iaz mde nſhr g
— 8
S

ne Kannminntgeie
.,
Ner m Mmtshimn dtſpn
pock unrnplunntd
umIN Tuwdmtz oben'cun
WtA pitltantigeninvoſe
CE S Lantini Iulnfn
i Khrtunrdaned
Gmi nbr tAnd pacr
men Gnuicü rahetzauin
mnön ededmiaacnienicleg
mni rimon Opägrppru
õ
r r 1CNdotnnd
udet hotbcunpom,
tol NNN: giMipti
aen NitttiMnitiunt

Fig.

Compunctio.

dicit. Semitus dict? eſt gemina
tus luctus.ſ.oculoꝝ ⁊ coꝛdis que
merito ſideles appetunt:qm do/
lentes cõſolaiur penitentes eme
dat:diabolũ fugat:xpᷣm reconci
liat. O amaritudo dulcis. lachꝛy
me felices ſalutaris afflictio.
Nima mea ſicut terra ſi
a ne aua tibi pᷣs.cxlij.ne
ceſſe eſt terrã ſemꝑ eẽ ſte
rilè ad quã nõ põt aqua irriga/
lionis deduci ⁊ ſepe perdit ibi la
boꝛ culture nec inde fructus vti/
les oſequi poſſunt. Spiritualiter
aqua lachꝛymarũ multü neceſſa
ria eſt agro coꝛdis noſtri.ymo ſi
illa penitus pꝛiuet nequaq; valet
fructus bone actionis ſeu opera
tionis pꝛoducer̃ potiꝰ.n.ſpinas ⁊

tribulos germinabit. idcirco ſciẽſ

ſe habere aridum coꝛ ad lachꝛpy/
mas:debet üllas a domino poſtu
lare. Mot.de illo cui ſuadebat ſa

cerdos vt ploraret qui non valẽſ

leruʒ ſacerdos dicebat pete illas
a domino ⁊ tunc ille vocatis no/
tario ⁊ teſtibus ait.faciatis mihi
inſtrumentũ publicũ ⁊ iſti ſint te
ſtes ꝙ iſtanter a domino lachꝛp·

mas poſtulo ⁊ nõ dat mihi.⁊ ſta

nʒ ĩi maximas lachꝛymas proru

pit. inter quas ſpirituʒ emiſit t ſal

nus factus eſt. Si igui lachꝛyme
non habentur debent a domino
poſtulari.Sigura Joſue.xv. Sua
dẽte Othomel Aſe vxoꝛi ſue vt

apð prem ↄquereret᷑ poſſeſſiont᷑

habere arentẽ ⁊ per ↄſequene ſte

41

rilem Caleph pater eius dedit ſi
bi irriguũ ſuperius ⁊ inſferiꝰ.Spi
ritualiter Othomel interp̃tat ſi/
gnũ.⁊ denotat rõnis iudiciũ ſuꝑ
qð ſignatũ dei lumen eſt.hec ſua
det voluntati dicẽs.Ecce coꝛnr̃ʒ
aridum eſt ſuade patri tuo.ſ.xpᷣo
vt aliũ tibi cõmutet. Et no.ꝙ ca
leph interpꝛetat omne coꝛ ⁊ bene
denotat xpᷣm qui eſt oiuʒ coꝛdiũ
iueſtigatoꝛ.Ad ipᷣm igit᷑ ſi clama
bis dabit tibi irriguũ ſuperiꝰ⁊ in
ferius.Superiꝰꝑ contẽplationeʒ
celeſtiũ.⁊ inferius per meditatio/
nẽ gehẽne.vñ ab vtroq; irriguo
deducent᷑ lachꝛymaꝝ aque irrigã
tes coꝛ noſtrũ ⁊ ad fructꝰpeniten

tie fecundanteſ.vñ Greg.in regi Gzꝛe.

ſtro hec verba tractans ait: ixri/
guum ſuperius accipit aia cuʒ la
chꝛymis regni celeſtis deſiderio
affligitur. Irriguũ vero inferius
accipit cũ inferni ſupplicia flẽdo
pertimeſcit.hᷣ̊ Grego.hos igit ri⸗
uulos nobis dabit vñs quibꝰdu/
ricies coꝛdis noſtri mutabitur in
molitiem. Ideo ipſe dicit ꝑ Exec.
xxxvi. Muferam a vobis coꝛ lapt
deũ ⁊ dabo vobis coꝛ carnenm.
m Blier da mihi bibere.
Jo.iiij.põ diu itinere fati
gat libenter declinat ad
potũ.nec poteſt quicq;ᷓ pꝛo tunc
delectabilins pꝛopinari ſibi. Spi
ritualiter x-pᷣs conunue diſcurnit
per coꝛda hominũ ⁊ cõ ſcientias
fidelium arguendo inſpirando ⁊
ſuſtinendo ne defkiantze ex tali

Cõpunctio.

laboꝛe fatlgatus ſitit ſalntẽ nr̃az
ſed nihil ei delectabiliꝰ in ſiti ſua
ꝓpinat lachꝛyma cũpunctionis.

Ber. Ber. dulcioꝛes ſunt lachꝛyme pe

nitẽtiũ delicijs Regũ. Mã illis in

Fig. ebꝛiatus xps copulat᷑ aie.igura

Geñ.xciiij. Puer Abꝛae cogno
unit Rebeccaʒ eſſe debere vxoꝛẽ
Iſaac filij dñi ſui ad idriã ⁊ ad ꝓ
pinationem aque.Et ideo ad au/
res ſuas appendit donaria młia
2 facta ẽ vxoꝛ Iſaac. Spũaliter
per Albꝛae eſt ſermo diuinus pꝛe
uidens foꝛe animam ſpõſam fi/
lio dei ad coꝛ plenũ lachꝛymarũ
⁊ que eſt parata nõ ſolũ lachꝛp/
mas ob xpᷣi paſſionẽ effundere:
ſʒ ẽt ob pꝛoximoꝝ ↄpaſſiont᷑. õ
appendit ad aures ſuas donaria
maxima qꝛ celeſtes cõſolatiões
Math. v. Beati g lugẽt qm̃ ipᷣi
cõ ſolabunt.Efficit ſoonſa Iſaac
ꝗ interpꝛetatur riſus.qꝛ copulal
xpᷣo qui eſt riſus ⁊ gandiũ oium
angeloꝝ ⁊ ſic patet qᷓ; pᷣcioſe ſint
lachꝛyme penuẽctiũ in conſpectu

Anſ. dei.vnde Anſelmꝰin lib.de me⸗/

ditationibꝰ.O pnie lachꝛyma ru
tilantior auro.ſplendidioꝛ ſole.re
ſpuis auariuã. hoꝛꝛes luxuriam.
fugis furoꝛc.ſirmas amoꝛt᷑.odis
malitiam cogis peccatorem oĩa
ofiteri.
IZhite ⁊ iebꝛiamini Mie
b re. xv. Getes ſitientes
libeter vadũt vbi creduũt
bñ bibere. Naʒ inter omnes de
ecauones vſte pñtis ſenſibiles

—

magis eſt ſitire ⁊ bibere. Spuͦlr
xpᷣs ⁊ angeli eius multũ ſitiᷣt la
chꝛymas penitẽtiũ.vñ Luc.xv.
Gaudiũ eſt angelis dei ſuꝑ vno
peccateꝛe pniaʒ agente. Ideo cũ
ingenti gaudio poſt peccatoꝛem
vadũt lachꝛymas poꝛianteʒ coꝛ/
de.Sigura Luc.xxij.Diſcypul

18
mandato xpᷣi iuerũt poſt hoiem E⸗

poꝛtantẽ amphoꝛã aque ⁊ in do
mo ülius parauerunt paſcha do
mino.Spũaliter homo ampho
ram aque poꝛtans eſt pctõꝛ peni
tens coꝛ lachꝛymis plenũ ferens

quem ſequentes angeli intrt ei

hoſpitiũ ⁊ parãt paſcha dño.Jõ

Ber. ſuper Can. lachꝛyme peni er

tentiũ vinum ſunt angeloꝝ qꝛ in
ipſis odoꝛ vite.ſapoꝛ gre.guſtus
indulgentie.ſanitas redeutis in
nocẽtie claritas.recõ ciliatiõis io
cũditas.conſcientie ſuauitas.
Qua exceptõis ſctificat.
8 MNMume. xxxl. Miniſtri
mẽie pncipuʒ añ miſtra
tiõis offm̃ debẽt lauari.⁊ loti mi
niſtratiõis offm̃ exercere alioꝗn
abhoꝛꝛẽt eos dñi ſi vidẽt imũdoſ
Spũalr nos fideles ſumꝰ mini
ſtri menſe xpᷣi qꝛ intrantes eccle
ſiam accedimꝰad mẽſam altaris
vt ipſe conuiuid ſuũ parauit ſibi
n.miniſtramofones nf̃as ⁊ pe
titiones nr̃as.ſi loti ſumꝰ mun
di recipit libenter. Si vᷣo imũdi
T fedi nos repellit. Iſa.lxv.dicẽs
Recede a me nõ appꝛopinques
mihi qꝛ imüdus es. J6 antec

4

Gon diodlismhel i

1*
7

Nhlponſtonninfiüet

Sedlrmnzdſotsthnnan em

Anoo,, 4looseqntutnea r

Cbiancts Erninfundi menn
hiller Molistlfet um
Upücroigeſtentt ni in
6Normundtordesnorfli din.

hfddeerh. Deckhri vnc

ctorlucdaredchetn ſenonts Her
Alpoſiübemuclllal nin digi⸗

Wyrckdene tie onn fudit nne

OlNime lchumur oispeteal nan
ſisdanperet eſecndlin hrn
ouoregabſauuone mtui Gsin

OAlcero nlamo, augi ni⸗

hutrdksochiggangn er
ionrsqi laiteg hanre⸗
Kank Nlaſipno inena

Hümplaſecpeiponni ganen

en haumn uun ich ine

Nemgon elg Aus enir

*

nnelgöegn en ui⸗ etden
Uhchnmmotnannengi W

28

gleni ncnne dgi

—
= 2
=☛
—
—
=
*
=
=
= =
n
=
— =
S= =
. — —

e

nn 1.,4,,
in cuiſhne,
Ae Bendiͤ, Amilu
un rnnnihn
o —

n Gaiwlulamem
mui uninnatpgi
um haleſluurgſus
mis Mbann li tits in
rrdnus cölatötei
er ads ementeſnunin.
Autccconoſcifiet
m 1 Huncd. Diic
n epncazennicn
sefidedilunn tin
Wrmdsoffnerererdg
nera the iſ flini
en Giros fücts un
m. Mnalet ginmunt

is

Pe

1 im meinitnine

1 Kkconui iniſt
nminfrun oinbfeik
de nonss Ntuſtiimuunn
mius 4 chelban tenin
cinoeler
enkennninni
e n nii, Ag6Nd.

Cõpunctio.

vadam debem? abicere veſtes
