a patre vt omnes ſaluos faceret.
Isſtur cũ videret populũ iuday
cũ ſeu phariſeoꝝ colegiũ cupidi⸗
tati ⁊ auaruie deditum que ſunt

Padion

Ebuitanepntet eſ
,lMor. Phibrcic,

Nnmo, .
gthl is henin e

81 i o 0
mit ⸗ ſöm nine
Girurenünti em ⸗
urcuciatit⸗ci dben
Genegeverütenen nn
Obant ngleiscoſpns,ad
lenelegond n len s⸗

enunin guociebter ſcun

=v

encie ANcnii dinanen

Alcoingteſhfnenlnoarn
ebalopinofnonſho n
Pelvereineiſntinena t
Hams ſenſid⸗min lnmane⸗
lthoc accebntloca del
boo pvetbior Sonism.
uiniiderihui
(ior ini duiamerock 1
Mleno io honeſte nanmt
lqerchmue r mi⸗
iplnipoeciciais t ne
icdem. C ſtbn//nu—
NRelpenorsrölperaſent 4s
prhochgerndennü dond
udeſlulddeinidal
annennthorwäücrwi
ſceti azplugenmne uch
nmeamantndnis o en
wetponeſterennicden
Uiyterpeimernureusame

loCthoc eſtcocprlo gan

poperal Anos dortii,
enl tiuii dinuor de i
Wor Qucteniuid n
nälenunaunnde⸗
naldeeen iliocti⸗

uno dſitn

.
Nkd telin
. Moor
. unirin
Kreiin
N Wnnit ,
nn itlii
4 ſilre
empeſe ieſi

in
3R uü eintet
MM NA ic
abmNrd dt
odra lde ien
ghcn eedeereß,

MAüiddd ri ee

bunſn Anit

4 weiclanngti,
an mritnegnamtli

di disNihininiis!
E ecMrN NNi

ni Mten e

3 Si üatti

Erimiiſnſe

Ner lonnei
Erdi en kä i
dapmnirlüchi

uiumiuIr

4

Paſſio xpᷣi.

ydoloꝝ ſeruitꝰque pater eoꝝ ſcili
cet dens pꝑ ox. ꝓhibuerat ar/
guebat ipᷣm dicẽs.ꝓgenies vipe
rarũ.⁊c. Jõ ipſᷣm captũ atq; liga
gatũ duxerũt er̃ yeruſal ⁊ lignea
cruce cruciarũt.Et cũ bibere pe/
teret negauerũt creatoꝛi qð ñ ne

gabant malefactoꝛibus.vñ aiad

uerte lectoꝛ ad id qð ſequit᷑.legit᷑
enim in quodã hebꝛeoꝝ volumi
ne noie zandri.ꝙ cũ dãnatus iu
dicio ingreſſurus ad moꝛtem po
tabat᷑ optimo vino in cypho cuʒ
puluere inct᷑ſi.vt inebꝛiatꝰ ⁊ alie
natus ſenſibꝰminꝰſentiret moꝛ/
lẽ.⁊ hoc accipiebant iudei de li/
bꝛo — Salomõis.xxxi.
vbi ſcriptũ c. Date ĩebꝛiatinũ per
dito ⁊ vinũ ei qui amaro eſt aio.
Mulieres vᷣo honeſte erãt in ie
ruſalẽ qͥ ex charitate ſpõte mitte/
bãt vinũ hoc cõdẽnatis ⁊ q mo/
ri debebant.Cũu igit hmõi mulie
res tꝑe moꝛtis xpᷣi paraſſent.taʒ
xpᷣo qᷓ;ᷓ ꝓ latronibꝰvinũ bonũ
iudei illud biberũt.⁊ loco illiꝰ ꝓ·
pinanuerunt xpᷣo vinũ coꝛ:nptũ
ſ.acetũ cuʒ puluere mirre que eſt
ſumme amaritudinis. Joõ voca/
tus eſt potus iſte acetum felle mi
xtũ vt expꝛimeretur eius amari/
tudo.Et hoc eſt qð populo iuday
co ipꝛoperat᷑ ANmos ſcðo vbi ſcri
ptũ erat.vinũ dãnatoꝝ bibit yſrł
⁊ dei eoꝝꝑ.Quẽ textũ iudei mali/
cioſe ⁊ calide mutauerüt remouẽ
tes inde.Et dei eoꝝ.⁊ loco eiꝰad

denles in domo dni dei eori.Et

130

ſimile fecerũt in multis alijs ſcri/

pture ꝑtibꝰvel locis in qvꝰvide/
runt de vxpᷣo expꝛeſſioꝛẽ ſieri men

tiont᷑. Sic igit᷑ dño deder᷑̃t iudei

vt dictũ ẽ acetũ cũ felle mixiũ vt

ipleret᷑ ilð ꝓphůe dictũ.dederũt ĩ

eſcã meã fel ⁊ i ſit mea potauer̃t

me aceto. Anſel.in meditatione

hũanitatis xpᷣi. Sʒ crucis hono

re doꝛſum incuruare iubemur ⁊
ſuã ipſins poꝛtare xpᷣi miſeriã.ad

locũ deductus ſupplicij mirra po

tatur ⁊ felle ⁊ cruce ſubleuat.Et
dicit pater mi dimitte illis qꝛ ne/
ſciũt quid faciãt.Sed pfr̃ de celo
illũ potauit fonte ad queʒz ſitiebat
vt.ſ.pficeret humana ſalus.Id/
circo ait. Cõ ſumatũ c.Et pri tra
didit ſpũm.ug.in ſer.xxiij.ſuꝑ
Jo.vidit ergo quia ↄſumata ſunt
oĩa que opoꝛtebat vt fierent ⁊ cõ
ſumarenĩ que ſcriptura pꝛedixe/
rat.Et in ſiti mea potauerunt me
aceto. Sitio ingt tãq; ſi diceret.
hec minꝰfeciſtis qð datunt eſtis.
Cum accepiſſet acetum ieſus di⸗
xit.Conſumatũ eſt. Quid ꝑ hoc
niſi qdᷣ pꝛophetia pꝛedixerat tãto

ante.deinde qꝛ nil remãſerat qd

anteq;ᷓ moꝛeret:fieri adhuc opoꝛ
teret.Tanqᷓ;ᷓ ille qui poteſtatẽ ha
bet ponendi animam ſuam ⁊ ſu
mendi eam in eternũ. Neractis
oĩbus que vt peragerent expecta
bat ĩclinato capite tradidit ſpũz.
Hec Zlug. Sed atende lecioꝛ ꝙ
dictum eſt de carnificibus ꝓphe
tam ſecannibus q; nequaquam
r 2

Au.

Paſſio xpi.

deſiſterũt toꝛmẽta inferre ꝓpter
qð ſigna dederunt q̃ de meſſa vi
derũt. Sic ylraeliuic? ppls nõ re
ceſſit a perfidia ob tãta oſtenſa ꝓ
digia ⁊ in vita ⁊ in moe xpᷣi. In

vita nanq; ſigna ⁊ ꝓdigia demõ

Anſ.

ſtrauit que nullꝰpoſſet facere niſi
dens.vnde Anſel. in meduatiõi
pus humanitatis xpi.veniſti ad
nos ingt diuim verbilãpas extol

ſenſ ad illuminationẽ oꝛbis terra

rũ ⁊ regnuʒ dei annũciãs cũctis
obtempantib?v bo. ſermonem ſe
quentib ſignis cõ firmaſti. virtu

te diuinitatis oſtẽdiſti cũctis ma
le hñtibꝰoia oĩbꝰ gratis exibens
que ſaluti ipſoꝝ ↄgruerẽt vbi oẽs

lucrifaceres. In oibꝰ his nõ eſt
auerſuſ ſuroꝛ eiꝰſʒ obſcuratũ coꝛ

ĩſipiẽs eoꝝ ⁊ ꝓiecerũt ſermões

tuos retroꝛſum.nec atiẽderũt ad

oiĩa mirabilia tua. 5 Enſel. Eld ſi
gna vo que in moꝛte domini ſũt

oſtenſa minime attederunt qꝛ ob

ſcurati erãt oculi eoꝝ ne viderẽt.

Leo

pᷣs. Signa nr̃a nõ vidimꝰ. Et ta

men h̊ ſigna cognouer̃t elemẽta
muta ⁊ fuerunt in his ſtupoꝛe re
pleta.vũ Leo papa in ßᷣmone re
ſurrectiõis dñi.Ruit inꝗt ſubito
nox media die ⁊ moꝛtem dñi oĩs

creatura ne viðret effugit. Texit
ſaciem ſuam lugubꝛe omne celũ

totus oꝛbis tenebus obuslut' oc

cultauit vultũ ſunz ne videret in
cruce dñm ſuũ.Elemẽ᷑ta ipſa tur

bant᷑ ⁊ rugiũt ſaxa rũpunt ſepul

chꝛa pateſcũt.moꝛvi reuiuiſcũt.

Factuʒ eſt in terra chaos. Timet
omnmis natura periculũ ⁊ iudeap
ficit patricidiũ. Hec Leo papa.

Am exaltat fuero a ter⸗
c ra oĩa trahã ad meipᷣm.
Jo.xij. Nota q atractio
fit a tribꝰ.ſ.a calidoivt pʒ ð vapo
ribꝰa caloꝛe ſolis.Sit a vacuo vt
patet de locat᷑ ⁊ locis.fit a ſiſi vt
pʒ ð moꝛſu ſcoꝛpinũ ⁊ ſerpentũ.
Spũa r iſtis tribꝰmodis xpᷣs be
nediciꝰtraxit nos ad ſe ⁊ ſanauit
a pctõ.Nã pᷣmo nos traxit ꝑ ca
loꝛẽ ſue charitat. Sciuẽtes.n.ca
loꝛẽ ſue dilectõis depoſuis mun
di atq; carnis ponderibus leues
efficimur ⁊ aſcẽdimꝰad vapoꝛes
ſolis radijs exſi cati vſq; ad ſperã
amoꝛis illius.vbi ſuccendimur ⁊
ignimur ⁊ inſeꝑabilr eidẽ ↄiũgi
mur.vñ apls ad Ro.viij. Quis
nos ſepabit a caritate xpi. Ocðo
attraxit nos a vacuo. Dicunt pbᷣi
ꝙ celũ poti deſ.cderet qᷓ; qð nã

vacuũ pateret᷑ qcq;ᷓ eẽ in terra ył

alibi. Et deꝰhãc cõditionẽ᷑ voluit
ſeruare qꝛ nec et᷑t in celo dare va
cuũ voluit vt terra.i.hũana natu
ra ſuperiꝰ aſcẽderet ad ſuplẽdum
angeloꝝ ruinas ps. iudicabit na
tiõibꝰiplebit ruias. Atraxit nos
a ſili. qꝛ venit i ſilitudineʒ carnis
pcti.nullũ tñ hñs peim̃ ſed iduit
noſtram moꝛtalitatẽ vt ſue diui/
nitatis nos faceret eẽ participes.
Ergo videntes nobis ſi milẽ ſac/
tũ ſialuatoꝛẽ noſtrũ qui nobis pA

(in üfliſ ſtnmdum
uadantamnorſd'aenin
orumn Anndinehihedn ane⸗
Roſ ſepenis neneſtzaüind
eru Gpüklierthe nücre tnt
oabomnnipettmwiuung
norals thobispettnend
limodoſinlierenctn
ortipſamaſpdensoal
chonianst ſdeisbomnd
or noſb'lbereneun Sar
homami moti dor ner
pn upaſonet moent
enut vi Mugn i Jone
WGrn doicsitneant alnei
Autirtlenirsfneits n

fpecclndenetiur anmnig 7

Quidiſnisaht nens a
fiinoneeginnennen
ſopente ignningunn
tppt,mos nornnti grn
ſmaoccdtmotlcnm
e deguuctneti Nann
oſfemnes Ntaettin ine
Npen owafing nmemn
Penemedani i ine

füpetd⸗ lneniſen

unſtemori thinnm,

ncſftnor⸗Slllinn n
Geda
urinnegät —

Uſthſen pei cni en

Skftnbniet,
NNIenltn
1 1ri Mi hnonenm
Ort Glninn
bbedgös hibrn

.
dtznsninti
4 rrKin A e

Mndslan iz i
mArs M
4 arrutl;i ig
wCiethi c
gawei ad diounf⸗
Aib Mäcraht
ruinagcheihin

1.NeNachdinit

rtnetünlti
4 aiINAdi
niwn 1algnuhi
Sa nns i

nat ikgcli
X „ 2

5

iſc
4 iwiniß

Paſſio xpi.

us in iñ erat diſſimilis vt nos vn
diq; ob culpã noſtre turpitudis

pſlſequeret᷑.Sequamur eũ ⁊ intue

amur tanqᷓ; ſignũ noſtre ſalutis
⁊ medicinã aiarũ.⁊ ſaluabimur.

gigu.Figu. Nume.xxi.de ſerpẽte eneo

quem MDRoyſes ſuſpẽdit in ligno
Cũ.n.illũ filij yſrael intnebantur
ſaluabant᷑ a morſibꝰ ſerpetiũ ma
ioꝛum.ſilundinẽ habebat vene/
noſi ſerpentis.venenoſus aũt nõ
erat.Spũaliter xpᷣs mũdus ⁊ pu
rus ab omni peccato factꝰtamen
moꝛtalis ⁊ nobis peccatoꝛibꝰ q̃/

daãmodo ſi milis:ſuſpenſus eſt in

ligno v:ipſum aſpicientes oculis
charitatis ⁊ fidei ab omnibꝰpec/
catoꝝ moꝛſibꝰ liberentur. Sicut
genꝰhumanũ ð moꝛſu dire moꝛ
tis in ſua paſſione ⁊ moꝛte penitꝰ

Aug.liberauit.vñ Angu.ſup Jo.moꝛ

debant᷑ hoĩes ituebant᷑ ſalnabãt.

Nuid ſunt ſerpẽtes moꝛdẽtes ni

ſi peccata de moꝛtalitate carnis:
Quid ẽ ſerpẽs exaltatꝰ niſi moꝛs
dñi in cruce qꝛẽ a ſerpente moꝛs
a ſerpente ſigurata ẽ moꝛs.moꝛ/
te xpᷣi.moꝛs moꝛtua eſt qꝛ vita
moꝛtua occidit moꝛtẽ pulchꝛitu/
do vite deglutiuit moꝛtẽ. Iterum
modo fratres vt a peccato ſane/
mur rpᷣm cruciſixuʒ intueamur
quõ ꝗ intunebant᷑ illũ ſerpetẽ moꝛ
ſibꝰnõ peribãt ſerpentiũ ſic ꝗ in
tuentur fide moꝛtẽ xpᷣi:ſanantur
moꝛſibꝰpeccatoꝝ: Sed illi ſana/
bantura moꝛte ad vitã tpalẽ.hij

uũt vt habeant vitã eternã. B. n.

intereſt inter figuratà vmagint᷑:⁊
rem ipᷣam.figura pꝛeſtabat vitas
tꝑaleʒ.res ipſa cuius figura erat
pꝛeſtat vitam eternaʒ. hec Zug.

Peruit latꝰ eiꝰ. Jo.xix.

1531

—„

*
5
.1

a Fugliẽtes moꝛtales inimi R

cos ſi qiq; venirent ad
domũ vel caſtrũ ĩ quos pararẽt
pᷣſidiũ ⁊ hoſtiũ pꝛoſpicerent con
tra ſe clauſum per quod illis eèt
intrandũ nihil eis profuiſſet eoꝝ
fuga.Cũ vᷣo patet illis aditus ſalł
ui fiunt. Spũalr añ xpᷣiaduentũ
claula erat paradiſi ianua. IJdeo

qᷓ;tuncũq; patrilarche ⁊ ꝓpheie ⁊

antiqni patres fugerent vicia ⁊
peccata ⁊ per ſancta opa feſtina/

rent ad celũ:qꝛ tñ hoſtium claſũ

erat extra rem anttes captiuabã
ab hoſtibꝰa ad carcerẽ duceban
tur inferni. Sed tempoꝛe paſſio
nis xpᷣi aperto dire lancee aculeo
latere eius:apertũ ẽ celi hoſtiuzʒ.
⁊ factus patens aditus vtilluc ac
cedentes pꝛeſidiũ inueniàt ſaluta
re.vñ ipſe ait.Ego ſum hoſtium
⁊c.SFigu. Geñ.vi.Cũ parata eẽt
archa iuſſit dũs hoſtiũ fieri ex la
tere vt per illð igrederent᷑ oẽs ꝗ
ex aquis dilnuij ſaluandi erant.
Spũaliter hoſtiũ factũ in archa
eſt hoſtiũ factum in xpᷣi latere in
ſua paſſione.per quod neceſſe eſt
oẽs credẽtes itrare qui in archa
ecclie ſunt ſaluandi ⁊ a peccatoꝝ
dilnuio liberandi. Naʒ apto hoc
hoſtio ſanguis exiuit in pᷣcium æ
aqua in lanacrũ vt loti ⁊ libera

Fig.

daie

Paſſio xpᷣi.
ti a peccato mũdi itraremꝰp mũ paſſiõis vt fieret nobis ĩ ſignů ſe ſdeniat
dũ hoſtiũ ad coleginz iuſtoꝛum. curitatiſ 3 inimicos.figura Exo. Fig. Eifcms 2
Aug.Aug.ſuper JYJo.vigilanti ingt ver xij ð agno paſcali comeſto cũ la . gdͤid poſne⸗ Nrofn
bo euangeliſta vſus eſt vtnõ di ctucis agreſtib de cui ſanguine tü deden gdc
ceret latus eius ꝑcuſſit aut vulne factũ ẽ ſignũ crucis in vtroq; po gfenzbno ſni n
rauit aut quid alið.ſed apernit vt ſte domꝰ ſilioꝝ yſ rl. cui 'os ↄfra Arogoliituln hn
illic dimodo hoſtiũ panderet ciũ ñ fuit. Spi.agn iſte xpᷣm ſi ſponiedftti tgrin n
vite. vñ ſacr̃a ecccẽe manarẽt ſine gniſicat cruciſixũ i exitu iferni en eölmmtonenihndi
Ab'ad vitã que vera vita eſt nõ ioſaguie ptegimura peutiẽte age Coſtkicelohin nd⸗ .
intrat. Ille ſanguis effuſus eſt in lo.i.diabolo ſi coꝛde ⁊ coꝛpe nos frmamfalmfinuchn
remiſſionẽ peccatoꝝ.aqua illa ſa m unumꝰilo:poꝛtãtes crucẽ᷑ eius ſehntinfminmnti fangen
lutaris temperat poculũ h̊ ⁊ laua coꝛde ⁊ coꝛꝑe ⁊ memoꝛes ſimus Prlocodontm CGhütnn er
crũ pᷣſtat ⁊ potũ. Pꝛopterea pꝛi acreſtis anguſtie quã piulit ꝓ no encht ſabtcn Aurn ee⸗
mo mulier facta eſt de latere doꝛ bis.os nõ ſuit ↄminutũ ex eo:qꝛ lchenini cleſentgi ,
mientis viri.? apellata eſt mater vt dicit Zlug . ſuꝑ Jo. ad hoc pii Zlu. nhae riugrihmeſete⸗
viroꝝ.magnũ ꝗgppe ſigniſicauit net teſtimoniũ os nõ ↄminuetis mareloeennie lpetstr
bõnũ. aut magnũ puaricationts ex eo qꝛ cũ ad ieſũ veniſſent:nõ biiunt eſeerstneltr
malũ.B ſcõs ldã inclinato capi fregerunt crura. Isit iſte agn. ſ fesfociz ibgub lnen⸗
te obdoꝛmiuiti cruce: vt ide ſoꝛ xpᷣs nos vere de egypto inferni mnpulpinto in,7
maret ei ↄiunx que de latere doꝛ ꝑcuſſo diabolo eduxit.atq; ßrdu un ibl wiillmihn
mientis effluxit O moꝛs inquit xit ad eterne glie pmiſſioneʒ per mn glincim iuegt wi
vñ moꝛtui reuiuiſcft.qd illo ſan moꝛt ipſiꝰ. vñ Augu. in qd ſer glu. Glliigelinimnmr
guine mũdius: Quid illo vulne mone reſurreciiõis dñi. Ie.n. Donichrii bren
re ſalubꝛius. hec iuungg. adiudicat vt agn occiſus velu eigaticin en
tiouis ab egypio nos redemit ⁊ lnnnn imiete
Icut agnns coꝛazs tondẽ ſaluauit nos de manu diaboli qſi gtitsiindäünde
I1 ieſe obmutelcet. yſa. lij. de maͤn Nharaonis ⁊ cñ ſigna vondilcleſtiic dorn
Qñ gentes hñt pagere uit aĩias nr̃as ꝓpꝛio ſpu ⁊ mẽbꝛa eſer oninlapzen
erdua laboioſa ⁊ p̃cipue cũ il/ coꝛdis noſtri: ſuo pꝛecioſo ſanovi uliuafcuit bepniche
lis eminet inimicoꝝ piculã duo ne. Hic ẽ ꝗ ↄſuſiõe moꝛte iduit frocinanz, 1 .

oſueuert facere.ſ.lumere aliqd ⁊ diabolũ in planctũ ↄſiituit. hic
ad cõſoꝛtandũ t roboꝛandũ vi/ g iniqtatẽ pcuſſit a iniuſtitiã ſi
res ⁊ ſibupſis dare ſigna vt co⸗ Moyſes egyptum ſterilitatem

ſidio delapidbcrens t
khöͤeſtaudlwenilter dn
Wolemplo. og iinpi .

gnoſcant ſe muiuo ⁊ ab hoſtibꝰ damnauit. Hic eſt quinos be ſer laenepollt hitori
teantur ſe. Spũalr volẽe xpᷣus uitute eripuit ad livertatem ve te aenn duĩ
educere genꝰ?humanũ de mann nebꝛis.ad lucem de moꝛe ad vi einni ſe .
diaboliiipe ſe dedit in cibũ ⁊ pce tam a tyrannide in regnum ſem winfi in
pit hoc ſemꝑ fieri i memoꝛiã ſue piternũ. ennentlcloſewar

L Manedlutnrsiu,

2 Waangfticnin
nenreeintne enene
eoanmihti
2 batdahſiencting
1 un Vorprinnn
n rinhetnenenin
in webnanitgigln
m Nn M,mmign
nn alnt!
Einiisfö
aNrind eünmlin
ra g.
Er DeNNGn
Maid N
t adem dyntionee
„ 7* „14
”
ar incots di Yrn
dtengiet eſcett
nd Vondertt
ſmnmdeNNAhi
vri Phnmetift
ei niniin ſitfic
„ mtninnin i
nia

a
1 —

Patientia.

De patientia.
Edificantes domũ de la
h picdibꝰpolitis.ij.Meſdr.
cũ debet aliquod cõſtrui
edificinʒ pmo ↄſueuerũt lapides
cultro polliri ⁊ polliti ⁊ bene apta
ti ponii edificiũ ⁊ quãto pulchꝛio
res ſunt tanto in eminentioꝛi lo/
co fabꝛice coaptãtur.lapides qui
frangunt cultro vel martello pꝛo
iciunt in ſundamẽtũ vel in parie
te includuntur. Spũaliter deꝰ in/

tendit fabꝛicari palaciuʒ in celis

pulcherrimũ.ſ.celeſte regnũ.Jõ
in hac vita quaͤplures voluit eſſe
martellos pcunẽtes lapides iſtoſ
hi ſunt perſecutoꝛes ⁊ moleſtato
res fideliuz ſub quibꝰ lapides iſli
tanto pulchꝛioꝛes ſunt in ↄſpectu
diuini fabꝛi:quãto illi foꝛiiꝰꝑ ve
ram patientiam integri perſene
rãt. Talis lapis ille fuit què repꝛo
bauerũt phariſei ⁊ pᷣncipes ſacer
dotũ.ꝗ factꝰẽ i caput ãguli. Qui
igit patientiaʒ xpᷣi ſequunt᷑ perſe
uerãtes ponent᷑ poſtmodũ in ho
no:abili celeſtis edificii loco v bi
quieſcet omniſtribulatio atq; pe

Fig. nalitas. figura.uij. Reg. vi. Abi e

gimꝰꝙ cũ Salomõ edificaret tẽ
plũ dno de lapidibꝰq̃dratis ⁊ po
litis nõ eſt auditus malleoꝝ ſoni
tus in templo.eo q er templñ la
pides ſunt polliti.Spũalrꝑ nãle
ediſicium templi ſubaudi celeſte
ediſiciuʒ dei.v bi nullus ſon ad/
uerſitatis ⁊ afflictionis audietur.

Ber. Bernar.in meditationibus ſuis.

132
In reglõe inquit ma amaritudo
locũ non habet. Mõ eſt aduerſa
rius impugnans nulla rixa nullũ
impedimentũ nullꝰ timoꝛ. nulia
inquietudo nulla pena nulla im
pietas nulla moleſtia. nulla dil⸗
coꝛdia.ſʒ pax ſumma ⁊ laus eter
na ſecura ſine fine requies ⁊ gau

dinm ſemper cũ ſancto ſpiritu.hᷣ
Bern. Poliuntaur ergo lapides

qui debent poni in tanto edificio

qꝛ ſancti viri quos dei pꝛouiden/
tia elegit ad perficièdũ celeſte re/
gnũ pꝛiꝰp̊ examinantur tribula
tiõibꝰ⁊ penis vt cũ iracũdi ⁊ im
patientes ac etiã deficientes ſab
diuino examine pꝛoicientur i ge
hẽnã pulchꝛi ⁊ politi in loco illo
celeſtis ediſicij honoꝛabiliter re
ponentur.vñ Pe.ra.in quodã
ſermone.õ foꝛſitã te punit tem
poꝛaliter vt ab eterne moꝛtis ar
doꝛe ⁊ pẽa te redimat tꝑalis. IJn
edidficatiõe.n.templi pꝛus lapi
des tondebant᷑ ne in iloꝝ impo
ſitiõe ſonns mallei audiret᷑. NMũc
in hoꝛꝛeo dñi granũ ponit᷑.donec
flagellis aut triiurantiũ pedibus
ſit excenſſum. Sic viui lapides ꝗ
ponendi ſunt in illa celeſti yrm
que edificatur vt ciuitas.varijs
infonunioꝛum concuſſionibꝰpol
liũtur anteqᷓ; in edificio celeſtis
habitaculi colloceni.
Apat eins aumum opti/

-

Pe.

c müũ Can. v. Optimu au B

rũ pꝛobatur per ignem.

qᷓ;diu.n.e ibi rubigo vſl mixtura

4

Fig

Patientia.

extranea ſemper fumigat qu vᷣo
non amplius fumigat ſignũ eſt
perfecii auri. Poteſt enim iunc
ſieri omne opus de ſeipſo. Spũa
liter patictia hois igne tribulatio
num pꝛobatur. Expoſitus enim
homo aduerſitatis examini: ſi p
murmurationes vel blaſfemias
fumigat:ſignũ eſt qð ibi nõ erat
auꝝ perfecte patiẽtie ſed erat co
loꝛ ſophiſticus arte ypocriſis fa
bꝛicatns. Sed cũ eque aduerſa
vt pꝛoſpera tollerant ſignũ eſt op
time patientie. Ideo ex tali auro
celũ adoꝛnat. Mat.v. Beati pa
cifici qm ſilij dei vocabũt. Et ali
bi ait vñs. In patientia vr̃a poſ
ſidebitis aĩas veſtras. Fig. Exo.
xxv. vbi legimdũz pꝛecepiſſe fie
ri in tabernaculo candelabruʒ ex
auro puriſſimo ducule i ſummo
habebat. vij.capita equalia ſuper
que ponebant᷑ lucerne.vij.auree.
2 erant ibi.vij. infuſoꝛia aurea ꝗ
bus oleũ lucernis ĩfũdebat᷑. Spi
ritualiter per hoc candelabꝛũ du
ctile aureũ notat vir patiès ⁊ deo
obediens qui ſemper vera ducit᷑
patientia ⁊ ſemꝑ inclinans ſe ad
onus ſibi impoſuũ ⁊ ſuppõit hu
meros ad omnia tollerauduʒ fle
ctit.n.ſed nõ frangit᷑.qꝛ in aduer
ſis ⁊ in pſperis landat deũ.Cui⸗
oppoſitũ facit ypocrita qui nmihil
vult tollerare.ſʒ minimo ↄtume
lie vᷣbo ſtatiʒ frangit ⁊ ↄquaſſat᷑.
Et ſicut ignis ꝓbat auruʒ: ita ad

BGre. uerſitas ꝓbat virũ iuſtü. Gꝛego.

bmo moꝛa. In hoc inquit mens
iuſta diſcernitur ꝙ dei laudẽ iter
aduerſa confitet ꝙ nõ cũ rebꝰfrã
gitur ꝙ ñ cũ caſu glie exterioris
cadit ſeptem vᷣo capita ſuper cã
delabꝛũ in quibus erant lucerne
vij.ſunt virtutes.ſ..iij.iheologice.
⁊ quatuoꝛ cardinales.Et ſuꝑ his
vij.iuſtitie oꝑa inter tenebꝛas lu
centia qꝛ inter ſuperbos lucet hu
militas. Inter inuidos lucet cha
ritas. Jnter auaros lucet liberali
tas. Inter iracundos lucet patiẽ
tia. Inter occioſoſ ſollicitudo ſcã
Inter luxurioſos lucet caſtitas.
⁊ iter guloſos ſobꝛietas.Sunt ẽt
ibi.vij.in fuſoꝛia per que infundi
tur oleun quo nutriant lucerne.qꝛ
ſepiè ſunt ſpũſſancti dona ꝗbꝰ in
fundit᷑ xpᷣi gratia per quã nutriũt:

in nobis virtutes.vnde Gre.ſuꝑ Gre.

Ece. Sunt in qnit mulii qui iam
per ſeptem gradus.i.p ſeptè ſpũ
ſancti dona ſeptifoꝛmẽ gram adi
tum vite celeſtis inueniut vl me
ruerũt per iimorẽ dei fieri humi
les per pietatiſſtudiũ ſieri miſeri
coꝛdes per ſcientiam diſcren per
meritum foꝛtitudinis liberi.per
conſilium ſecuri.per intellectum
pꝛouidi.per ſapiẽ᷑tiã maturi. Sic
igitur per hec ſeptẽ ifuſoꝛia gra
niarum nutritur lumen in cande
labꝛo ideſt in viro deine extin//
guatur inter mundi huius aduer
ſa ſed tanqᷓ;ᷓ excplaris lumen pa
tientie luceat omnibus qui in do
mo miluatis eccleſie deo militar

orecctt

Dor oarintsi in N.
9 cnc Ccer chs
gromatiteno tdcin
ſcoͤrte. Ko tarcüſn wr
natere odornon oteſt riv⸗
mreqpicdaudtur nſin dis
ſccerterius tedoleunt dode⸗
lecuaneſctci contenit pme⸗
binuicem adpennt Eſche
uoocor euapouubel. Cpiin
ſdt pulennu m nannol
nncrigetcoce Goli an
Iaincruconſein nenno r⸗
Gtdoontett r n
pinbluntst,une
ſeſtnin it n ne acnt
Frenordelt zurn
fopal,ſtenmmdmnn
nanepreſunl 30 n nit
Mliſedoler pi Drrgorld
1n Lantohrs n dedſeide⸗

Mopamo plloglg dne

nlent, genegnn ienn
eſl⸗dehegrsoanirandu
n bulipde Cntar
ngnöhiehuntunme
nlenbemnazn 1
nannlndtſumm
anmtmne Fien n ,
henitirt ſu

4 MAm ugimlrl

m uSN ddinl
er mſolintin.
11 otd

4

W ANAEcüNrnſni
1 a Eten

lilmm
1 mi u uiniit

WDL

ctando ſed ſufferendo nec mur/
murãdo ſʒ gratias agẽdo. Ipᷣa ẽ
que fecem totiꝰ voluptatis abſter
git. Ipſa eſt q̃ limpidas animas
deo reddit.
Doꝛ ſuauitatis ẽ in ↄſpe
o cu elꝰ.Eccle.xxxv. Res
aromatice nõ redolẽt ni
ſi cõtrite. Rõ eſt qꝛ cũ ſint dure
materie odoꝛ non poteſt euapo/
rare qui clauditur infra illas.Et
licet exterius redoleant cito odoꝛ
ille euaneſcit cũ conterũt᷑ partes
ab inuicem adherent.Et ſic intri
ſecus odoꝛ euapoꝛabat᷑. Spũali
virtꝰ ⁊ patientia viri ſanctinõ ſẽ

Patientia 135
„ n . .
— . diſponunt qꝛ in ipſa ſemꝑ eſt cõ cies aromaticas.ſ. Stãteʒ Oni⸗
SZ in Calſ.tra hoſtes triumphus.Caſſodo cham Balbanuʒ boni odoꝛis ⁊
picictin rus ſuper pᷣs. Patientia inquit ẽ thus lucidiſſimuʒ. ita vt equalia
un que oia vincit aduerſa non colu ponderiseſſent oĩa ⁊ ð bebàt hec

contũdi in tenuiſſimũ puluereʒ.
Mis igit quattuoꝛ qũo dictũ eſt
fiebat puluiſ thimiam atis ſancti
ad v ſũ ⁊ cultũ dei.Siꝗſ vᷣo hũc
puluerẽè vſus fuiſſet in ꝓpꝛiũ odo
rem periſſet de populo ſuo. Spi
ritualr. Ex quattuoꝛ patientie
vᷣtutibꝰ fit thimiamatis ſci odo
ramentũ xpᷣo qð ipᷣe libẽter odo
rat. Pꝛima patientie virtꝰ eſt in
ꝓbatione ſeu examine quo nos
deus ſuis flagellis ꝓbat.llia vᷣo
eſt qua nos diabolus tẽptat.ANlia
eſt cũ a pximis noſtris vexamur
Hi tres.ſ.deus ⁊ ꝓximꝰ diuerſi
mode nos exercẽet in quoꝛũ exer
citiis ſi foꝛtes ſumꝰodoꝛẽ ſnauiſſi

titur in quiete ⁊ pace. Solũ eniʒ
latet in eoꝛũ conſcia intentio pu
ra ⁊ ſancta. Si vᷣo conterit᷑ ⁊ exa
minet᷑ tribulationibus ⁊ ↄtume/
lijs.ſtatim virt? que intꝰ latebat
pʒ:qꝛ quanto vir dei ſe plus pꝛo
xpᷣo pati ↄſiderat tanto amplius
ſperare pꝛeſumit.Jõ per verã pa
lientiã redolet.vñ Grego.x.lib
Bre. moꝛ. Tanto ſpes in deo ſolidioꝛ
ſurgit:quanto ꝓ illo ꝗſq; durio/
ra ptulerit.qꝛ nequaquã reiribu
tionis gaudiuʒ de eternitate colli
gitur: qð nõ hic pia tribnlatione
ſeminat᷑.Exuberat ergo odoꝛ ſan

HaNNNENeSe
„ Stmenundli artign
xrNgANslgle hi
na NRNiditantl
mitthetis unenitſ
wvi ieli A fein
nos Neuii düfti
4 as Cm,
A tandneben
4 w Nn
ud N inid
„ bcc N
1m ummn e M
er ufrt n
— . .
— ctorũ in tripulatiõe ſicut aroma
n en ta in contritione. Figu.Exo.xxx.
e l Ds. vbi pceptu fuit accipi q̃ttuoꝛ ſpe

. ℳℳ

mũ deo damꝰ.vnde Gre.omel. Gre.
vi.ſuper Ece. Zribus modis vir
tus patientie exerceri ſolet. Alia
nanq; ſũt que a deo.⁊ilia que ab
antiqno aduerſario.XFlia quea ꝓ
ximo ſuſtinemꝰ. ꝓximo naq;
pſecutiões dãna ↄtumelias ſuſti
nemꝰ.Ab aduerſario tẽmptamẽ
ta. A deo autẽ flagella tolleramꝰ
Sed in his oibꝰmodis vigilanti
oculo ſemetipſã dʒ mẽs circũſpi
cere: ne male ʒ ꝓximũ ꝓtrahat᷑
ad retributioneʒ mali.ne qᷓ tẽpta
menta aduerſarij ſeducat᷑ ad de/
lectationẽ ſen ad conſenſũ pecca
ti:ne ↄ flagella opificis prumpat
ad exceſſum murmuratiõis hõ

ER

.ẽ⁹etU

Biꝛe

Patientia.

igt hec tria obſeruans iam habz
hec iria genera aromatũ pcioſs.
Sed requirũ quartũ eſt.n.ꝙ; q/
dã temptanõis genꝰ grauiſſimũ
qð nunc a deo eſt.nũc al diabo
lo:⁊ nũc ab hoie. Eſt tñ oibꝰ pe
riculoſius.⁊ hoc eſt vitã ſine tem
ptatione ducere. vñ Breg. in qua
dã ome.nulla inquit maioꝛ tẽpta
tio q;ᷓ nulla temptatione pulſari.
Inde ꝓuenit incircũſpectio ſui.
Incõpaſſio tẽptati ↄtẽptꝰ ꝓximi
Inobegdientie lapſus pᷣſũ ptionis
lterit?. H̊ Gre. Dis igit quattuoꝛ
ſi gs ſoꝛtis exiſtat accepiũ deo of
fert ſacriſiciũ ĩ odoꝛẽ ſuauitat.ſʒ
nota ꝙ nõ erat licitum mixturaʒ
hmõi aromatũ ad humanũ tra
Pere vſũ ſub pena moꝛtis:ꝗa ꝗ
upꝛadicta facit ꝓ humano ſauo
re obtinẽdo nõ pꝛicipalr ꝑꝑ deũ
vt ypocrite ipſi peribũt de popu
lo dei. Job. viij. Spes ypocrite
peribit non enim placebit vecoꝛ
dia eins. Sed ſicut tela araneaꝝ
fiducia eius.
Scendũt vſq; ad celũ ⁊
a deſcẽdũt vſq; ad abyſſũ.
p̃s.cvi.vt dic pᷣs. NHul
lũ violẽtũ eſt ꝑpetuũ.videmꝰ.n.
violẽter grane detineri ſuperiꝰ 2

qui eſt locns lenium. Sed vtrũ
q;.ſ.graue ⁊ leue violenter vt di/
ctum eſt tenent. Spũaliter pecca

tores ⁊ ingrati hoĩes quoꝛuʒ ſce

lera ſicut onus graue grauate ſũt
ſaper eos ex quibꝰ merentur ge
hennã:quadã violennia in mado
quieſcunt. Mã de ſui natura ten
dunt ad inferoſ.vñ ſicut grane ſi
terra aperiret᷑ non ceſſaret ruere
circa centrũ:ſic cũ terra aperiret᷑
ideſt qũ ſient fouee vł ſepulchꝛa
in moꝛte peccatoꝛis non quieſcet
anima illius donec veniat qinfer
num. Juſti vero quoꝛum ſjeſt ce /⸗
lum etiã hic quadã violentia deti
nẽt᷑ vt magis mereantur ⁊ ipſoꝝ
pꝛemiũ augeatur. Sed cu diſſol/
uent᷑ a coꝛpoꝛibul vinculis nõ re
quieſcẽt aie illoꝝ donec peruene
rint ad regna celeſtia.Tũc ſacia/
bſt apetitꝰ ⁊ deſiderium quo ſol/
ui cupiũt ⁊ eſſe cũ xpᷣo: vñ xpᷣus
ſuos leues ⁊ expeditos a peccatii
qui hic pꝛemunt᷑ violenua tyram
noꝝ ⁊ potentũ hoꝛtat᷑ ad pauẽtiã
di. Jo. xvi.undus aũt gande
bit vos aũt contriſtabimini. Sʒ
triſtitia veſtra vertet in gandium
2 gaudiuzʒ mundi vertet in triſti

tiam. Figu. Exod. xiiij. In exiin Sig.

lene inſeriꝰ. Mã ſi graue ᷣm nãz iſrael de egypio tã popnlus iſrat
ſuã libere poſſet delcẽdere: nequa qᷓ; pharao cuʒ egypiijs mare ru

quã geſceret quouſq; deueniſſet
ad centrũ terre qui eſt locus gra

bꝛum intranerum. Sead egypti
is deſcendentib in ꝓfundũ qua

niu. Similiter ſi leue libere poſſzʒ ſi lapis ſilij iſcael tranſierunt per
aſcendere nunquam ceſ aret aſct ſiccum per medium eius. Spũa

dere donec deueniſſet ad ignem liter. Egyptij afiligẽtes filios iſr!

—

Gpi Petunnſe lontt⸗ 1
zmiteprlontsdutsſean
no ingtpetetqedoes ieden
necepltbong gihic negen
Nto aiadegpnulanthhe
honathonap bonis eoare
Pnpc: om de dintſis n
ſeſſci etver inm
Nomoinaoblanone ocprnct
Rpurke does vulnere anhr
Dbluschnnnarek
nisgiomgniſdandwcdi
perndeondotänan int.
Mihiceſe wer
Enneppeneinotinnen.
ſpobiioglam otnend
Phonore⸗pdiecn gaian or
henbuopni in inenr
ienip kmellſte nacxX
in Oue dinlisinlis ni r
ginasdiuine ſelnonls n
Audives ilgnewn
nchiengerefnop oen
ſetuinie ncbittn
Rtlndunplieinge
——
pechil cnu datf

Nb
igi
Man. Hining
unenſa
mnpeninn titn
ammſttimne
a gſenſurſlhin
is ZZ
mu ir dlerelglten
ie
haixegutiſgon
õ
in rigg SGdN
N Mi pin inlenir
Cde enne
W NNYANAANitlad,
1 MEr Nidnun gao
1mitcſecähedi⸗
welnes tteltceng
õ
wüdrili
APrninugt
4 NeitIIt
a Nrr eraenthan

!
A 4 ces
47 mn dct

. Dõõ

Patientia.

ſunt magnates ⁊ mũdi dinites in
tenebꝛis pectõꝝ ambulããtes.qui
pauperes ⁊ humiles vexare ſata
gunt. Sʒ opoꝛtet in huius mũdi
exitu in quo nullã habemꝰmanẽc
tem ciuitatẽ vtrunq; populũ per
abyſſũ moꝛtis tranſire qꝛ vnꝰ eſt
exitus hoium.i.iuſtoꝝ ⁊ maloꝝ.
Szʒz vbi pctõꝛes deſcedũt ad ifer
nũ.Juſſii ⁊ lãcti gradient᷑ in celũ.
vbi perſecutoꝛes panpuʒ gemũt
in toꝛmentis:pauentes ⁊ mites
in beatitudine eterna deo fruunfr᷑.

Pe.vñ Pe.ra.in ſer.illo mèdici Ca

zari ⁊ epulonis diuitis ſic ait. Ne
mo ingt putet qꝛ eiues iſe boniſ
recepit bona qñ hic magis reus
eſt qð cũ a deo ꝓ malis receperit
bona:bona ꝓ bonis reddere con
tempſit. Mam de diuitijs tantis
nec victũ reddit nec ſacrificium
deo: minima oblatione dependit
at pauper diues vulnere cenſus
nullus:exutus coꝛpoꝛe:v eſtit pe
nis.aiam quã ſolã nõ tenebãt vul
nera:deo in hoſtiã iugiter offere

bat:hinc eſt ꝙ recepit ꝓ doloꝛe
requit᷑: ꝓ penis ĩmoꝛtalitatem.ꝓ

obpꝛobꝛio gliam.pꝛo contumeli
is honoꝛc.ꝓ dſeciu gratiam.pꝛo
vulneridus pmia. ꝓ ſiti fontẽ re
frigerij.ꝓ fame celeſtis menſe de
licias. Quẽ dinitis ſacnlus nõ re
cepit ſinus diuine ↄſolationis in
clndit. Zu diues fulgeno purpu/
ra ↄdã nũc tegere fimo ꝓ cocino
veſtire flãmis: ꝓ mobilibꝰ diſcu
bitis:ſuſtine dura ꝓ latis ferculis
eplare ptis:copiaſ inopia ↄpẽſar

ehꝛietates ſiti digere ꝓ oe
aſpergere fetoꝛe.vt cui aſtiterun
voluptatis obſequia aſſiſtant mi
niſteria nunc penaꝝ:quia paupe
rem nunc deſpiciendo iſta nibi ia
liter tu mutaſti hec Ne. Ra.

Agitte tue acute.pᷣſ. xliiij.
ſ Gecatoꝛes latronibus
obuites in nemoribue
nulla pñ̃t arma melioꝛa hr̃e ar
cu ⁊ ſagut.piit.n.pᷣdones pcute
re a diſtãtibus ⁊ nihilomin eos
fugere. Sunt quidẽ adeo in arte
ſagittaria periti.q dũ ſũt in equo
⁊ fugiunt etiã iaciunt ſagintas:qð
eſt tuta res iter latrones. MHõ.n.
debẽt cũ illis mercatoꝛes ↄtẽder̃
manuali bello qꝛ nil boni cũ tali
b pñt lucrari:cũ ipᷣi diuites ſint.

ülli aut nil hñt. Spũalr xpᷣi fide/

les ſunt magni mercatoꝛes. mer
ces.n.pᷣcioſas poꝛtant.ſ.merita ⁊
virtutes quibus diuina mediãte
gratia mercant᷑ celũ. Sed opoꝛtʒ
ots per nemꝰ pñtis vite tranſire
vbi ſepe pᷣdoni obuiãt infernali.
Ille aũt cũ acie ſuaꝝ tẽptationuzʒ
conat᷑ nos expoliare ⁊ pᷣnare vir
tutum theſauro. Sed cum nos
inuadit vel percunt mũdi aduer
ſitatibus aut carnis inſeſtationi
bus:nõ eſt certandũ ſeu reſiſten
dũ per iraʒ ſeu blaſſfemias qꝛ nil
inde lucramur. Qui nos affligũt
pauperes ſunt ⁊ miſeri. Sed ve
certandum eſt longe ſtantes ab

ira ⁊ odio ⁊ arcu patientie ꝓicere

ſagittas laudis dei:quibus hoſte

1534

E

Barentes

maligno ↄtrito vt victoꝛes obti

Figu.nebimꝰcoꝛonã. Slg.pmi parali.

x. vbi legimꝰ cuʒ Saul obuiaſiʒ
viris ſagiutarijſgrauibꝰ vlneribꝰ
ab eiſdẽ percuſſus eſt in tm̃ ꝙ ex
doloꝛe in ꝓpꝛiũ gladiũ irruẽs mi
ſerabiir moꝛinꝰ eſt. Spũalr Sa
ul interpꝛetat abutẽs leu abuſas
recte diabolum denotat ꝗ pꝛio
gratia diuina abuſus eſt. Iſte pſe
cutꝰ eſt verũ regẽè Dauid: ex me
ra inuidia.⁊ diabolus ſurrexit ⸗
verũ celi regẽ ex iuidioſa malicia
Hic ergo obuiat viris ſagitarijs
a quibꝰ percutit᷑ qñ nitit tẽptare
per mũdi aduerſa viros patittia
munitos ꝗ pꝛo receptis iniuriis
in dei laudẽ per patientiã cito pꝛo
rurnpunt.Qõ nequiẽs diabolus
ſuſtinere ꝓpꝛio tẽptatiõis gladio
ſe interimit. Sagitte ergo patiẽt
acutioꝛes ſunt in coꝛ demonis 2
grauiꝰillũ vulnerãt:qᷓ; ſidelis pa
cit᷑tia armaiꝰ vulneret᷑ aduerſis.

BGꝛe. vnde. Gre.in moꝛa.i.li.iĩiducens

in exẽplũ paticẽtiam. Job.ſic ait.
beatꝰ Job quot voces patientie
in laudẽdei ꝓtulit.quaſi tot in ad
uerſarij pectoꝛe iacula intoꝛſit ⁊
acrioꝛa valde quã ſuſtinuit ifixit.
De Parentibus.
Nare fremuerũt gentes
q ⁊ popnli nieditati ſũt ina
nia.ps.ij.Quedã.n.ſunt
vni rei ad decoꝛẽ: q̃ alteri ſũ:ad
ðdecꝰ furor ⁊ fremitꝰ ſũt in cane
actꝰlaudabiles.Sʒ ſũt i hoĩe ml
tũ viuperabiles.aſſumit hõ tüc

ꝓpꝛietatẽ leonis vł apꝛi canibns
inſtigati. Spiritualtter homines
denm non umentes vel aman/⸗

tes in nullo futura cogitates bꝛu

tis ſiles qui gloꝛiã ſibi a deo pᷣpa
ratã negligentes: ↄmutãtin ſimi
litudinẽ vituli comedenns fenũ:
vt aper ſeu catula fremũt: cũ libe

ros ꝓſpiciunt aderere deo ⁊ vel

le religionem intrare latrãt ⁊ ſu
riunt atq; fremũt ſuꝑ religioſos
eos ad hoc bonũ inducere ſata/
gentes.malłt.n. filios ſuos inter
muudi caliginẽ inuolui ꝑ vſuras

rapinas ⁊ alia opa mala: q́; os

videre patient᷑ deo ⁊ ſaluti aie de
dicari.Fi.Exo.v.poſtq; op.
⁊ Harõ.inceper᷑̃t ex dei mãdato

populũ inducere ab egreſſu Egy

pti ⁊ ad ingreſſũ terre ꝓmiſſiõis
pharao ⁊ ſui ceper̃t fremere ⁊ fſu
rire aarõ dñtes. Qua vos ſolli
citatſs ppłim exire egyptũ: Et du
rius populũ afflixi operibꝰ diſp
gendo ipſũ ad paleas colligẽdas
⁊ ipſũ impoſuit ſuperſtites ꝗ eos
cogerent tãtũ de opere facere nõ
receptis paleis:quãtũ faciebãt cũ
illis miniſtrabãtur palee. Spũa

liter Silij iſrł qui dicunt᷑ dũm vi

dentes ſunt puri apii ⁊ ydonei ad
videndũ deũ ⁊ cognoſcenduʒ ꝑ
ſacre ſcripiure ſtudiũ.Hos.n.re
ligioſi cognoſcentes ſatagunt de

egypto.i.ð mundi tenebꝛis edu
cere ⁊ per viam religionis ad ter

ram celeſtis ꝓmiſſionis dirigere
ſed ſentientes hoc pharao ⁊ eg?

Pinfintosinei Gen idn
ucioſpoſenutnnultri
Clä aßicienescmitineun
Melentn ios ior diadod
ſenurech deo Aano Ahert
permundiad gtndieern
Inm molispeccatoni sgpesn
lolvendoo⸗Etnedeſſtitsee
friponiitſvperfitsſollaunt⸗
gnetop fiſe ealendrs
hegotiotlosigentrrond de
ni ven ieo ſunt rinis is n
oanrndie ſoNs ouNcton
lusdonis petene ab ale a
esvefesomnamenut aure
ſnn dnuon nar
dnl dnt oaten gi err i
mnundnafntauida in⸗
ſerlecnn. Imiaari
glusg nectſe c fün we
finenslepongt dengti;
Neqroyldicüit leiand
n. Ecepeſint olleinte ,
Whentpmni tpelfliliulin
ſeucſſignoin nogz oſe⸗
Antpoans deoch rinid
Arlepfi hioce e
Aneſins inanttenan,
nn Jultnen n
Menum amon acon

munnatfm

ſwla —K
ogannglenen
einen min
mi fenitchtis
nl edgniſtnit
Wandn fligtee
4 Aagnidt
mtge e
1 A mit in
1 an n⸗ ſglbe
13ri Nar Ni
1 M ir
1 X1uedimories
Prr AReſenete tin
Aids Cun doel
Ahanttgin
1wrü ſirncheſ
ar h A Ansclett
iſgſin
awmtaide ini
siargiüſtii
Uurmirin
A Nii

—

1

Parentes

ptij.i.partes ⁊ ꝓpinqui murmu
rant clamãt fremunt ĩ oyſen
⁊ Harõ hoc eſt in religioſos qui
puros ad religionẽ inducũt dict
tes. Quare ſeducitis filios nr̃os
⁊ oꝛbatis nos heredibus.Mõ.n.
atendũt ꝙ puri ſugiunt pñtis vi
te infiniſtos interitꝰ: Sed vt bꝛn/
ta oĩ poſtpoſita pꝛudentia latrãt
ſolũ aſpicientes carnẽ ⁊ ſanguinẽ
Malent.n. filios ſuos diabolo
ſeruire q; deo. Idcirco diſpgunt
per mundũ ad acꝗrendã pecuni
am mults peccatoꝛũ laqueis in/
uolnendos. Et ne deſiſtãt ab ope
re iponũt ſuperſtites ſollicitantes
qꝛ ne eoꝝ filij a ſecularibus ceſſet
negotijs:illos ligant vxoꝛibꝰ.he
eni ſuperſtites ſunt viris ſuis. In
ſtigant.n.die noctuq; puncuoni
bus duris petenteſ a ab eiſdẽ exi
gẽtes veſtes oꝛnamenta ⁊ cultus
nòõ parua.ſed maioꝛa moꝛe ſoli/
to:qñ.ſ.dabant palee.i.qñ pace
mundus fruebat ⁊ quilibet faci/
liter lucrabat᷑. Tantũ ergo volũt
⁊ plus qñ neceſſe eſt filios ſuos
inumeris ſe ponere periculis.qᷓ;
tpe quo vt dictũ ẽ facile lucrabã/
tur. Ecce peſſima ſollicitudo.S
debent puri ⁊ veri filij iſrael ini
to crucis ſigno in vtroq; poſte.ſ.
mente ⁊ coꝛde ſequi ν5vſen. ſ.
xpᷣm ⁊ ponus deo qᷓ; parentibus

le. obedire.vñ Hiero.ſup ¶ Rath.

Si neceſſitas inquit v enerit vt
amoꝛ parentum amori dei com
paretur ⁊ non poſſit vtrunq; ſer/

—„ — –—

155

uari odium in ſuos.pietas in deũ
ſeruanda eſt.
Aſtus vt palma floꝛebit
i plantatus in vomo dñi.
pᷣs.xci. Pꝛudẽs agrico
la videns nouã plantã aptam ad
fructificandũ nõ dʒ ipam incide
re quãtũcũq; neceſſitatẽ ad oia
opera facienda habeat. vtiliꝰ.n.
eſt de arboꝛe ſemper ſuo tꝑe con
iinuatos fructꝰ colligere: qᷓ; ð in
ciſa arboꝛe aliqua mechanica ſa
cere:⁊ perpetuo fructibus eiꝰ pꝛi
nari. Spũalr. Agricola hũs ar/
boꝛem fructiferam in orto ſno:
eſt hõ hñs filiuz aptũ ad religio/
nem ad dei ſeruitinʒ. Hon dʒ igi
tur pater ſubtraere ipſuʒ de agro
dñico vbi ↄtinue per pᷣdicauòeʒ
põt multas ſaluare aias etiam ſi
