Ecchliaſti.xxxiiij. Mo. ꝙ
crudeliꝰẽ occidere ꝓximũ qᷓ;ᷓ ex/
neũ ⁊ hoꝛꝛibilius eſt occidere fra
trem ſuũ qᷓ;ᷓ alienũ.⁊ qᷓ;to maioꝛ
eſt cõiunctio tanto ampliꝰ crude
lioꝛ dẽ eſſe leſio. Spũaliter nulla
coniunctio maioꝛ eſſe põt qᷓ; ſpi/
ritualis ſocietas ⁊ fraternitatis re
ligio.qð patet quia interdum car
nalis pater alia bõa diuidit a fi
lio ⁊ frater a fratre ⁊ ſoꝛoꝛ a ſoꝛo/
re.ſed religiõis fraternitas habet
omnia indiuiſa.vnde Aug.in re/
gula. Sint vobis omnia cõia ⁊c.
Ille ergo frater ꝗ ductꝰ auaritia
hanc fraternitatem fraudare attẽ
ptat vt faciat ꝓpꝛium de cõmuni
aufert panem vite pꝛoximis ſuis
⁊ ipſos qᷓᷓtuʒ in eo eſt occidit.ii⸗
gura GBene. iij. Chaym occidit
Abel fratrem ſuum cuiꝰ ſanguis
de terra clamabat ad dñ m ꝓ hu

ius vindicta quã ẽt dñs fieri vo/
luit inde poſtmodũ Lamech oc
cidit Caym inter folia arboꝛuʒ ſa
gitta ſua putans feraʒ interficere.
Spũuũalr ꝑ Chayz gꝗ interpᷣtatur
poſſeſſio ſubaudi religioſũ ꝓpꝛie/
fariũ qui agrũ poſſidet de merce
de iniꝗtatis ſimilẽ factũ Judeꝗ
habebaf loculos.Re aũt nõ ſo/
lum interficit Abel ffem ſunz:ſʒ
os alios quoꝝ vite facultatẽ oc/
cultat.Talis.n.ẽ nã auari vt ocẽs
decipiat ⁊ acgꝗrat ipſe ſolus quod
poſſideat.vñ Aug.in qͥdã ſermo
ne. Auarus velut inſern oĩa de/
uoꝛans vellet nullũ eſſe vt ipſe ſo
lus oia poſtideret. Sʒ qꝛ falſus re
ligioſus Z votũ qð fecit hac vtit
impietate deus iuſte cnʒ ipᷣo agit
ſubtrahens ab eo paternaleʒ pie

An

tatẽ. Ber. monacho hñti ꝓpꝛuʒ Ber

negabit deus ꝓpꝛiuʒ ſuũ qð ẽ mi
ſereri ſemper ⁊ parcere Bñ ergo
diclt ꝙq Chaym moꝛii inter folia
qꝛ auarus de fructibꝰnihil capit.
tm.n.vmbꝛã faciunt ſolia ⁊ in au
tũno deponunt᷑. Sic diuitie moꝛ
tis tpe ſalteʒ amittunt pᷣs. Cũ in
terierit ũ ſumet oĩa. Percutit.n.
ſagitta lamech vt fera. Lamech
interpᷣtaĩ coꝛꝛectio.dira.n.coꝛꝛec
tione coꝛꝛigeĩ auarus ꝗ obliuiſcit
pauꝑis milſereri.vñ ſeripiũ ẽ Ja
cobi.ij.iudiciũ ſine mĩa fiet illi ꝗ
nõ fecit mĩaʒ. Sagitta ergo mee
tifera ꝑibit cũ ſine remedio ad in
fernũ mittet Hiere.xxx. Plaga
crudeli ⁊ inſanabili ꝑcuſſi te. Re

ð
R

Chlmdnian
faononnionppuutni⸗
Cpieoͤſpedtmienin
Cuna AMoninicoe
Miqhtininöctecdinon
niicneitlcid in.
lro clos /baud N
ſnoſnrnfe nid
o gucocclus iern⸗
Nucs ruenur luc .
ſatſcön copols intaen
Mlndonurquunconimsar
ſontſenuue fnit ſinigi
inieankur moetd ang
Uurgelonponneetſene mar

D mchint nieberithgr

Giepl, Giri dennung
nwoehemunegegnstic
opoteofelnten nchtns
ſipenognnineen od⸗
ſtecginscenmpliupre d,
tigtreoptaacten han
Gnliſntgnticnet⸗
Gnlihticuniomntrne 4 e
ſonkigirs duench
glmtinlgitſtnge

mnnfck öde nine
ie Wop pleinli⸗
n alaniniun t⸗
Wnutnhnun
„ eu ni Agitiin
Mdnmsftlnindt
Kau vllimnir⸗
Eajmmi inthrnll
mrwiſtayht
Kwomit Nmnieze

r. Senmchoil gotnn D

a Meptnidi
emrrtege Biec
utg Cennmeln we ſdi
P umsdewehndA d
Kamhüͤſacund islathn
iNdeni Ie dulent
e anezuminnie Uit
vnibnds Pemin
wuluncchn inn unch
nnptiiorNld N
tmitmigl unm h
we niamn iniiſ
Edldci ſiuniitli
cerninSrt
ciodeai enmoil
ſni ntapeum
aa tulnii allt

Auaritia.

cie ergo auarꝰ ↄparat fere. cũ ipe
ferali moꝛe ſtnudeat oẽs perimere
oia bona dirripiendo. vñ Zius.ð
vbis dñi. Que ẽ iſta auiditas cõ
cupiſcctie cũ ⁊ ipſe bellue habeãt
modu.Tũc.n.rapiũt qñ eſuriũt.
parcunt vᷣo pꝛede cũ ſaturitate ſu
riunt. Que eſt iſta aĩaruʒ inſania
amittere vitã ⁊ appetere moꝛtem
deſiderare auꝝ ⁊ amittere celů.
Altiplicate ſunt ſuꝑ capil
m los capitiſ mei.pᷣs.xxxix.
Tapilli naſcunt᷑ ex ſuper
fluo non.n.ſunt ꝓpꝛia ſubſtantia
coꝛpis.Jõ inciduni ⁊ naſcunt.ſa
ciunt.n.ad oꝛnatũ coꝛꝑis qñ de/
bis qᷓᷓ;titatẽ nõ excedũt.iõ ne ni/

miũ creſcãt reſecãdi ſunt. Spũa/

liter ꝑ capillos ſubaudi diuiltias
q̃ nõ ſunt nf̃e ſed mũdi Job pꝛi

mo.nudus egreſſus ſuʒ ex vtero

⁊c.nudus reuertar illuc.⁊c. Maʒ
ſicut ſcõom coꝛpoꝛis ſanitatem ca
pilli raduntur quando nimis cre
ſcunt ſic diuitie ſᷣm aie ſalutẽ qñ
nimis augẽtur pauperibꝰ errogẽ
tur qꝛ tempoꝛe neceſſitatis aucte
recipiunt᷑.vnde hoꝛtat᷑ Aug.in q̃
dã eplſa.Si vis eſſe mercatoꝛ op

timus feneratoꝛ egregius.da qð

nõ potes retinere vt recipias qð
nõ poteris amittere.da modicuʒ

vt recipias centuplũ da tꝑalẽ ſub

ſtãtiã vt recipias eternã hr̃ ditatẽ
ſed multi ſunt ꝗ in tm̃ crines ſu/

os multiplicari ꝑmittunt ſen cre
ſcere negligẽtes pauperes xpᷣi ꝙ
⁊ ipſinimis diuinã iuſtiuiam expe

X

SFy 10

ctant contra ſe.Ait.n.dñs veſtri

capilli oẽs numerati ſunt ac ſi di
cat ſcio quibꝰ indigenis ⁊ ſcio qd
poſſidetis ⁊ ſcio quid ꝓximis pe/

negatis. Ber. clamant pauperes Ber

quid facit auruz in freno.noſtruʒ
eſt o diuites quicquid ſuꝑflue ex
penditis. Sed capilloꝛum graue
dine ſuperflue implicati incidunt
diuinaʒ ſniam vt eoꝝ pecunia ſit
in perditionẽ cuʒ ſilis. SFigura.ij.
Reg. xviij.Abſalon perſequebaĩ
Dauid patrem ſuum ⁊ dum ceſa
ream magnam haberet fugiene
in pᷣlio contigit vt ꝑ eiꝰceſaream
quercu captus remaneret ſuſpen
ſus ⁊ a ꝑſequentibus eſt tribuslã
ceis tranſfixus ⁊ miſerabilr moꝛ
tuns. Spiritualr Abſalon ẽ aua
rus qui patrẽ ſuum ꝑſequit.i.xpʒ
in mẽbꝛis ſuis negãdo pauꝑibuſ
neceſſaria.capit᷑ a quercu.i.a diui
na iuſtitia.vulnerat tribus lãceis
quia expoliatur in moꝛte diuitijs
coꝛpustraditur vermibus ⁊ aia
ðmonibꝰ. Ece.v.ſilihominis ac
cipe gladiuʒ acutuʒ ⁊ rade tertiã
partẽ capilloꝝ ⁊ vento eã diſꝑgeſ
aliã vᷣo tertiã igni combures reli
quam v ero gladio diuides.pꝛĩa
pars q;tum ad coꝛpus qð pulue
ricatur vt vẽto diſpergatur.ſcða
vero quantum ad aiaʒ qͥ igni tra
ditur in inferno.tertia quantum
ad diuitias filijs ⁊ nepotibus de
relictas que ſepe enſe vel gladio

diuiduntur. vnde Miero. in quo Mte

dam ſermone.narns eſt durſe
2

Fig.

Auuari tia

pꝛincipum.celarius latronũ.⁊ ri
xa parentum.
Xcuſſus ſum ſicut locuſta
e ps.cviij. Mo. ꝙ locuſta
hʒ vẽtrẽ maioꝛẽ tota alia
coꝛpꝑis pꝑte.ſert᷑.n.ꝙ roꝛe repleta
mane euacuat᷑ innaleſcente ſole.
Spũalr appetitus auariẽ maioꝛ
toto mũdo.rõ eſt qꝛ mũdus t᷑ cer
tis limitibus terminatus appeti/
tus vo auari nullo claudit᷑ termi/
no. Replet᷑ roꝛe.i.mũdi faculta/
tibus mõis oĩbus ꝗbus valet ſi
ne pꝑ rapinã ſiue ꝑ vſurã ⁊ oĩ arte
quã ſcit expoliãdo ꝓximos.Sed
cũ repletus fuerit euacuabit ⁊ vt
locuſta excutiet iualeſcẽte eſtu di
nine iuſtitie cuz vʒ eterno tradet᷑
incẽdio. Job.xx.Diuitias q̃s de/
noꝛauerat euomet.⁊ de vẽtre eiuſ
extrahet eaſ deus.Figura Erxo.x.
vbi legimꝰꝙ flante auſtro vene/
rũt locuſte ſuꝑ terrã egypti vaſtã/
tes oẽ viride ⁊ deſtruentes oĩa q̃
erant ĩ cãpis.deinde oꝛãte Hoy
ſe flauit ventus occidẽtalis ⁊ ꝓie/
cte ſunt ĩ mare. Spũalr ſubaudi
ꝑ locuſtas anaros vt dictũ ẽ flã/

dyabolo ptatem nocèdi accepat.

Jõo Innocentius de vtilitate con In.

duionis humãe. Quã multos in
quit ſeduxit cupiditas q;ᷓ plures
pdidit auaritia Balaã redarguit
Aſella:qꝛ captus cupiditate ꝓmiſ
ſoꝛuz diſpoſuerat maledicere pſrł
Machoꝛ ppls lapidauit qꝛ tulit ar
gentũ ⁊ auꝝ de anathemate hieri
co. Naboth iteremptꝰ eſt vt acab
ſuã vineã poſſideret.giei lepꝛa ꝑ
fudit qꝛ tulit ⁊ penijt argentũ ⁊ ve
ſtes ſub noĩe helyſei. Judas laq̃o
ſe ſuſpendit ꝗ vẽdidit ⁊ tradidit
ieſum. Ananiã ⁊ Saphirã ſubita
moꝛs extinxit qꝛ de pcio agri de /
fraudauerunt apoſtolos.hec In
no.bñ ergo ſubdit᷑ ꝙ flante vento
occidentali.i.adueniẽte vindicta

diuine iuſticie ꝑ moꝛtẽ occiditur

⁊ ꝓljcitur in mare tẽpeſtatis gehẽ
ne miſer auarus.
Mtrauerũt aque vſq; ad

i aiaʒ meã.ps.lxviij. Or q
oĩuz fluminũ aque intrãt

in mare ⁊ tũ mare ñᷣ redũdat.C¶u
ius rõ põt eſſe qꝛ taʒ grandis eſt
ſinꝰ maris ꝙ quaſi nihil oia mũ

Wothihlt nhiten
Rlatteitggnionegunn
Aptunpent gonolh
oocinents atn en⸗
mrlwlß nin
guoprenta0wi/Niα
Mordtyer oiſolaroen
ſocir göcigan Abwr⸗
nfnentncgoling Enonce
ſituors neri n eco
ctchtisſb fenenmcr.
hecee Nn ndunns oen
Pntopellmne Neanomi
venn hoerohelldahane

Glipprrdallplingtulen
4 nemali Qöoemeianti
Ltoni⸗inbnapug Phr

te igit auſtroiꝗ eſt ventus calidꝰ di flumina mari comparata repu
⁊ humidus ꝑ quẽ notatur ꝓſper tãtur. Etiã qꝛ eſt motus circularis
ſucceſſus vite pñtis.auari impin in aquis ſᷣʒ Iſidoꝝ.õ dicit Sa

guantur ⁊ ſtant in egypto.qꝛtene lomon qomnia mundi flununa ſeſtiagreeghii men
bꝛis inuoluunt:.vaſtant oẽ viride intrant mare vt fluant iterũ. Spi ingune :nnnin ni
⁊ oẽ in agris natũ.qꝛ eis nulla pᷣt ritualiter ꝑ aquã que ↄtinue fluit Auubintiiet rid
in aia vireſcere vᷣtus ꝗn ſtatiʒ ra ⁊ labiur ſubaudi diuitias in ꝗdꝰ ugop tanawmnemnt
dicitꝰ euellat. he ſunt locuſte qᷓ̃s nulla quiee eſt. Cito enim repetet intingunentnnn e
vidit btũs Jo.ad modũ equoꝛũ foꝛtuna qð pᷣſtat vt dicit Señ.per Ngſillts then a
magne 2lpoc. (x. Que a beſtia.i. mare ſubaudi coꝛauari.vñ JIla. uiuinunnan

4 mm mmit zpiitn
unnanmm anſch git⸗
2n ulumm mſtlu t
vhigplitlg inenmnn
X mmalanmii ,ilia⸗
MWr idr Pnwrttnr
mumnlirſn ghe
NAmuenitacrericha
iiz neihalrtiidi
düftomini Aapeinrt
aurttmaentedäd1
ncle grn gmndet
in nms uni nhhltuni

Ndiminmn cnen
Kr Gigatneee Fig.

n woß; icor in⸗
bu gonnuenwoGnn
mnutſtfuini
micrzrirurfn
1 tbiun Wi ion
aigaesci Pini
emcglil ifl
alaumn i)

—

1 Auaritia.

lvij. Coꝛimpij quaſi mare feruẽs
qð quieſcere non põt. Conal.n.
auarus obturare meatꝰ fluminũ
ne fluant cũ pecuniam cumulãs
credit ſemper poſſidere ipam.nã
erga hoc coꝛ eiꝰ iugiter feruet co

gitationũ ꝓcellis qualiter acgꝗret

qualiter acquiſita ↄſeruet. Eſt. n.
ibi motus circularis qꝛ acquirũt
cum laboꝛe cõ ſeruant᷑ cũ timore
amittunt᷑ cũ doloꝛe vñ Gre.v.
moraliuzʒ pꝛiꝰnanq; mens auari
doloꝛẽ habuit in ipᷣa ſue concn/
piſcentie fatigatione qualiter con
cupita raperet quomodo aliqua
blandimentis aliqua terroꝛibus
auferret. At poſtq; acquiſitis re/
bus puenit ad deſideriũ:aliꝰhũc
doloꝛ fatigat vt cũ ſolicito ſimoꝛe
cuſtodiat qð cũ grani laboꝛe me
minerat acquiſituʒ. Hincinde in
ſidiatoꝛes metuit atq; ſe qð ipſe
fecit ab alijs ſibi fieri pertimeſcit.
hec GBre. JIgitur in dinitijs occu
patio peſſima ⁊ delectatio nulla ẽ
vera hoc probat laboꝛ humanus
qui ꝓpter diuitias ſatagitad om/
ne malũ.Qð plane figuratũ eſt.
Exo.vij.in pᷣma plaga Pharao
nis vbi aque egeptioꝝ ↄuerſe ſũt
in ſanguinẽ ⁊ moꝛtui ſunt piſces
qui natabant in eis. Opũałr.Di/
nitie petõꝝ ⁊ auaroꝛum conuerſe
ſunt in ſanguinem ⁊ moꝛtui ſunt
piſces.i.vtutes ⁊ bone actiones
ↄuerſe quidem ſunt diuitie in ſan
guinis effuſioneʒ vbiq; locoꝛum
V pate t

Ntenebꝛis ambulaãt. s.

i lxxxi. No.ꝙ in tenebꝛa E

nihil viſui diſcernit. hõ
n.nõ cognoſcit ꝓximũ ſuũ ab ex
traneo.ſpũalr auaritia ↄpat᷑ tene
bꝛe. ſapᷣ.ij.Excecauit eos malitia
eoꝝ.i.auaritia.? uaritia.n.velut

cecus nemineʒ cognoſcit.SFigura Fig

Exo.x.v bi legit in noua plaga

egvpti fuerũt ſuper terram totam

tenebꝛe q̃ palpari poterant·. Ita
vt frater fratreʒ nõ videret. Spi
ritualiter ꝑ tenebꝛas ſubaudi vt
dictum eſt auaritiã ⁊ cupiditateʒ
q̃ adeo hodie mundũ tinxerũt ⁊
coꝛda hoĩuʒ fedauerũt ꝙ fr̃ ffez
non cognoſcit nec etiã filiꝰpatreʒ

Aug. Inſatiabil auaritia pfi non en.

parcit nec matreʒ cognoſcit fratri
nõ obtẽperat nec amico fidẽ ſer/
nat. Inuadit bona vidue ⁊ rapit
rem pnpilli.teſtimonium falſlum
pꝛofert occupat res moꝛtui quaſi
non eſſʒ ipſe moꝛiens.deterioꝛ fe
ris que parcunt pꝛede cum fuerũt
ſaturate.

Olite ſolliciti eẽ in craſti

n nuz att. vi. Mo. ꝙ ali
qui cibi boni ſunt ꝓ eadẽ
die q̃ parant᷑. In craſtinuʒ putre
ſcũt. Spũalłr. Aita pñs deſcribit
ꝓ hodie eo ꝙ hodie tpᷣs pñs de/
ſignat.ꝑ cras intelligitur vita ſe/
quens:in q̃ᷓ ꝗlibet recipiet merce
dẽ eius ſᷣm ꝓpꝛiuz laboꝛc.vñ ſcri
ptũ ᷑. Cras rñdebit mihiiuſtitia
mea. Dinitie igitur ⁊ bona tꝑalia
bene valent in vita pniti Soumd

3

ss.

7

S
2

enim funt ad emendum celum.
Sed ph ĩ hodie.Sʒ ĩ future vi/
te craſtinũ reſeruate putrefiũt ⁊
ſᷣnatoꝛem cruciãt. Jac.v.Dimitie
vfe putrefacte ſunt ꝛc. ¶Vgura
Exo.xvi.pᷣceptuʒ ſuit filijs iſrael
i deſerto vt quilibet colligeret tã⸗
tũ de Maunna q;tũ ei ſufficeret
pꝛo ſlla die.Qðcũq; vo in craſti
nũ ſeruabatur ebuliebat vermes
Spũ aliter pꝛeceptũ ẽ fidelibꝰ vt
quilibet laboꝛet ope manuũ ſuaꝝ

qð manducet ſed caueat ne pan/

Bꝛe.

peres fraudãdo cumulatã pecu/
niã reſeruet in craſtinũ.Quia ni/
hil ei ꝓderit quinimo ſecũ erit ĩ
pditionc̃.Si quis vult in vna ſe/
quenti nõ egere hic pauperibus
erroget bona q̃ ſecũ poꝛare non
valet recipiendo in celo. Gre.in
omel. Res ſuas cũ moꝛeretur di
nes ſecũ tuliſſet ſi ad petentis vo
cem cũ viueret donaſſet.naʒ ter/
rena omnia que ſerunuando amitti

mus largiendo ſeruamus.

Hauri pingues obſede/
t runt me.pᷣs.xxi. dicit᷑ ꝙ
thaurus indomit? aqua
madeſactus multũ hinc inde ſal
tat.oia vult ferire.oĩa vult per/

cutere. Spũaliter ꝑ thaurũ indo
mitũ notat auarus cuicoꝛ indu/

ratũ eſt erga pꝛoximũ erga deũ.

erga ſeipᷣm ſine oĩ cõpaſſiòe.vñ

Inno. de cõdic.vjlitatis humãe.

Euarus inꝗt offendit deũ offen
dit pꝛoximũ.offendit ſeim.Mã

deo ðlinet debita ꝓximo neceſſa

Auaritia.

ria ſibi oppoꝛtuna ſubtrahit. Igi
tur qñ madefactus eſt aqua.i.qñ
impletuʒ eſt coꝛ cupiditate ⁊ aua
ritia oĩa percutit qꝛ nullus ẽ mo/
dus ac quirẽdi adeo pꝛauus quẽ
auarꝰ? exercere ñ tem ptet. Figura Fig⸗
Exo.pꝛimo vbi recitat magiſter
ꝙ de fluuio egypti vbi pceperat
Pharao puulos hebreos mer⸗/⸗
gi.exibat quoddã animal ad mo
dũ thauri ⁊ habebatin humero
dextro ſignũ lune coꝛniculate.Et
tunc egyptij venictes adducebãt
omnia genera muſicoꝛũ ad rũ
ſonitũ thaurꝰ ſaltabat æ vocabãt
eum egyptij deũ aquis ſed eadẽ
die euanebat. Spũalſter thaurꝰ
vt dictum eſt auaꝝ ſigniſicat ha
bet.n.in dextera ſua ideſt in tota
intentione vanitatẽ ⁊ vanam ſpẽ
que bñ ꝑ lunaʒ coꝛniculatã deno
tat᷑.habitat in fluuio egyptiaco.i.
in enpiditate diuitiaꝝ tenebꝛoſa
vbi diabolus iubet ſubmergi fi⸗
deles aquis quos valet ⁊ ↄgregã
tur erga ipᷣm egyptij.i.demones
⁊ pꝛincipes tenebꝛaꝝ pnlſãtes in
ſtrumẽta tẽptationum ſuaruʒz de
monſtrãtes ⁊ ſuggerẽtes pꝛauos
⁊ ineptos modos aquirendi.Et
miſer anarꝰ ad omnes illos mo
uetur ⁊ intẽdit qualiter illos om
ni ſtudio valeat exercere. Gre. Gꝛe⸗
xvi.moꝛa.Cui iquir cupiditas do
minari dicitur ſubiectus omnibꝰ
malis demõſtratur. Sed hoc va
num ſimulacrũ ſubito euaneſcit

pᷣo.xxxvi.Trãſiui.⁊.c.ñ.e.q.eũ.

enemm Phenm lumn
Nlavcolcennft hechien
neocnnats ihrr uidneh
ſttotſperttronnennse
Alporzreccol eni,N
eodnnuncdkg naculan
Nicgenmneenam ert
perunnenu Sonmere
naodenontdetddunteter
DtitGeſtſencdunzea trane
flooideſtanncoſtanme
Neſemuimis pinaio lgaren
ſet coglt eoodeog ner
ſonegyprumiCt nnen n
Clgenonzpzens ck erb
chms ſuper tos hre
Gegl ebr ipſtitezts net
hlrepecunimm blher
1gincn ininnis tnnc⸗
mlengninmtcrnn

m daroſgülne
1 wetghi ſenits iui

—

5õ
kuk Whrlletſsr
t mim mltütfnunſte
a biobrutonictidon
7 MAANNouoegriacon
Hte datien wido
1 atudos de ibnerg
Arsgnos aid
à waninegidencnn
nchee medr irn
m Kmin iprionunt
E veninst AgCruenue
tm tvs noche min e
I AdeNeler

de Wangt Hiiinn

S Auaritia. 9

2æ.ñ.t᷑ innentus locus eſ.
Eruiens dijs qui nõ da/
bunt vobis requiem die
ac nocte. Hiere.xvi. No.
ꝙ ibi dura eſt ſeruitus vbi ma/
gnus eſt laboꝛ ⁊ parnum lucrum
vbi magna afflictio ⁊ nulla fmu
neratio. Spũaliter ſᷣm apoſtolũ
anaritia eſt idoloꝛum ſeruitus ⁊
eſt in ipſaafflictio magna mile/
ra retributio quia auaro ⁊ cupi/
do nulla pꝛeſtatur requies.⁊ ſem
per afflictio pꝛecedit ſuam merce

Au. dem. vnde Auguſti.in quodam

ſermone auarus anteq; lucretur
ſeipſum perdit ⁊ anteqᷓ;ᷓ aliquid

ig. capiat capitur. SFigura Exo. pꝛio

⁊ vltimo vbi legimus ꝙ filij iſr!
ſeruierunt Pharaoni lutum ⁊
paleas colligentes vt hediſicare
tur eius ciuitas ſuper quibus po
ſiti ſunt ſuperſtites vrgentes eos
ad laboꝛez ne ocioſi vacarẽt.dei
de oꝛdinatum eſt vt maſculi qui
naſcerentur necarentur ⁊ ſemi/
ne nutrirentur. Spiritualr pha/
rao denotat dyabolum regez egy
pti ideſt tenebꝛaruʒ qui cecitatis
filios ideſt cupidoſ e auaros ſub
dire ſeruitutis vinculo ligatos de
rinet.cogit eos diſpgi per vniuer
ſum egyptum ideſt munduʒ ad
colligenduʒz paleas ideſt diuitias
oꝛdinans ſuper eos vxoꝛes ⁊ fili
os qui velut ſuꝑſtites eos vrgẽt
congregare pecuniam in laboꝛe
⁊ erũna cuʒ iniurijs ⁊ moꝛtis pe
riculis nec ꝑmittunt eos vns ho

12

ra anime ſaluti vacare. Dicit enis
vxoꝛ viro fno. Auare nõ me in⸗
duis vt vicina mea a viro ſuo in
duitur. Munquid tu nõ es ditioꝛ
⁊ pꝛobioꝛ eo.vade inquit per egy
pium ⁊ congrega paleas qᷓ; meli
us potes.Ac ſi dicat. Exceca ĩ te
ſpũᷣale lumen ⁊ per tenebꝛas eter
ne moꝛtis ſcilicet peccati diſcurre
omnibus quibus vales modis
qᷓ;qᷓ; turpibꝰ dãnabilibus ſata/
ge ⁊ congrega pecuniã ne ſtatus
deficiat ne filij ⁊ vxoꝛ tna a cete/
ris conuicinis deſpiciantur.Ecce
qualiter ſuperſtites iſti vrgẽt ho/
die filios tirael ideſt Chꝛiſti fide/
les ad rapinam ⁊? vſluras. Jubet
Pharao omnem maſculũ neca
ri qꝛ diabolus mõ pꝛedicto conat᷑
omne ſanctũ ꝓpoſitũ exninguere
⁊ eulpas nutrire q̃ ꝓcurante ipſo
naſcuntur in anima.patz ergo ꝗ
bus dijs auarus ſeruitqui vʒ hic
laboꝛẽ ⁊ in futuro eterna miſtrãt

ſupplitia.vñ Criſo.omel.ix.ſuper Cri.

MHat. qui pecunie ſeruit ⁊ pᷣſen
tibus ↄpedibus conſtrigitur ⁊ fu
turis paratur.
Mcxẽderũtigni ſãctuariũ
i tuũ.pᷣs.lxxiij.no.ꝙ cxñs
i loco vł caſtro vbi ignis
ſupponit᷑ ⁊ nõ pᷣt ide fugere dʒad
altioꝛẽ turrim feſtinare ad quam
ignis nõ põt attigere ibi pᷣt ſe ab
inimicis tueri ⁊ euadere periculũ
incdij. Spũalr diabolꝰcallidiſſi
ma malitia plen? vt poſſit ſic ca
ſtrü ecclie dnari fere tam muns
4

4
D

d cupiditaſ̃ ⁊ aunaricie impleuit
incendio.vñ ſcripiũ eſt.Zotꝰmũ
dus poſitꝰ eſt in maligno.ſ.iĩ ma
lo igne cupiditatis a⁊ pauci valẽt
fugere ignẽ hunc Hiere.vj.c.A
minimo vſq; ad maioꝛẽ a ꝓpha
vſq; ad ſacerdotè auaritie ſtudẽt
Mullũ ergo facilius eſt remediũ
qᷓ; ꝑ ↄtemplationẽ aſcendere di/
uinoꝝ bonox atq; celeſtiũ altitu
dinc̃.Tũc.n.ſoꝛdeſcent hec infe/
rioꝛa pꝛe nimia ſuꝑceleſtiũ dul/
cedine ⁊ effectꝰ in his charitate
accenſus ſe ab oi incurſu libera/
bit diaboli.igu.iud.ix.vbi legit᷑
cũ Abimelech ſuccẽdiſſet opi
dũ Thebes gentes illiꝰ loci fuge
runt ad turrim ⁊ cũ conaret᷑ Abi
melech ad hoſtiũ turris ignem
ſupponere vt ſaltẽ excecaret ibi
exiſtẽtes dña quedã fragmẽ mo
le vibꝛãs deſuper caput Abime/
lech pcuſſitꝗ moꝛtalr ictuʒ ſen/
tiens a ꝓpꝛio armigero ſe iuſſit in
terfici. Spũalr Thebas q interpᷣ
tat᷑ bonitas vite recte fideliuʒ ec/
cleſiã denotat in ea.n.pꝛe ceieris
nationibꝰ viget vite bonitas qᷓ;
ſancti euãgelij doctrina continet
Abimelech ꝗ ĩterpꝛetat᷑ nubiluʒ
diabolũ ſigniſicat tenebꝛoſum ⁊
obſcurũ. Conatigit᷑ accẽdere ec
clhiam igne cupiditatis ⁊ auari/
tie cuiꝰ fumo.i.deſiderio ⁊ appe
titu q; plures vt oictuʒ eſt coꝛdis
oculis ſũt pꝛinati. Sed veri fi⸗
deles ad turrim contẽplationis
ingreſſi ignẽ cupiditatis ſugiunt

Auaritia.

⁊ euadũt. Nam vna ſintilla cele
ſtis gloꝛie ↄſiderata oẽm delecta
tionem pñtis vite ſuperat. Ande

Aug.in li.de moꝛibꝰ ecclie.Tan Au.

ta eſt inꝗt pulchꝛitndo iuſtitie tã/
ta eſt iocũditas lucis eterne vt ẽt
ſi nõ liceret amplius manere ni⸗
ſi vnius diei moꝛa ppter hanc ſo
lum inumerabiles ani huiꝰ vite
pleni diuitijs ⁊ confluentia bono
rum tẽpoꝛaliũ recte meritoq; cõ
temnerent.hec Zlug.tantꝰigit eſt
iocus celeſtium ↄtemplatio ⁊ eſt
ibi charitas dña oium virtutum
que ſecũ fidem ⁊ ſpeʒ perducẽs
Abimelech ⁊ exercitũ mactat 2

fugat.vñ Caſſiodoꝛus ſuper pᷣs.Cal.

Charitas eſt moꝛs criminũ.vir/
tus pugnãtiũ.palma victoꝛũ.cõ/
coꝛdia mentiũ ſocietas electoꝛuʒ
quã fides ↄcipit ad quã ſpes cur
rit cui ꝑfectio oĩuʒ bonox ſeruit.
Igitur diabolus percuſſus chari
tatis iaculopꝛopꝛia extiguitur ne
quitia. .
N medio ignis nõ ſum

eſtuatꝰ. Eccle.r. a/ EK

gna virtꝰ eſt ꝑ ↄſtãõtiã ve
ritatis ſuſtinere penã ignis cũ ce
teris penis ignis incendiũ ſit mo
leſtiꝰ.idcirco ſcti martvres ↄſtã⸗
teſ dũrꝗ ob xpᷣi amoꝛẽ ne puiret
ydolis hãc penã calcauef̃t.ſpũa
liter virtnoſe hodie agit ꝗ repulł
ſis cupiditate ⁊ auarina qᷓ ſũt ydo
loꝝ ſeruitus ſe exponit ſuſtinere
ignẽ pauꝑtas ⁊ egeſta vt cũ pꝛo/
pheta dicat igne me examinaſti

(Auuntt

ſaie
Kfretstn meinga
W
uki ice 4 .
rtvizecuartsenn

lide iillos nödetn

moc⸗ noꝛedeeger

cäiden pppatbicteh⸗

nlirbllegin onn N

Fnotnensndiune

clrs Cone N m
hntdlcnitoti in
Criaſaregeiſemankir
ſeäwilonignsnin; wer
ſetidentsſunmti min
nolmotlfs nmend
Opiafrerbeblosdne
Huliwoloreunt peni a
Giutztuuuniii gnandon
nuſcoro woui ontiteh
ſcadoneoilann Mori
iidinſonpe/nd
hinclalens ifen go
nͤesſtgoenitpids tenmn
dice taulitcaditad in
naptftritnolsdlsr
eſteagtgn pncdenes en

enſon ſeoſhnſtorterr⸗

Ponore tnumdendihn
Gitoq ltſiflanti nite
Opennihoiumadſmnticite
gilienancitaolelloe
mnnmntqerepentbenmtr⸗
lcl e gehene leneamite
ninmrpunpesnigden
ininmtopunin enn
fmiſinicnist utti e,

elitiſeu -

fitmnnerotnide

R

m Dundecht aminur
milihltmin ie
Ormucknunotinilici,
üigini afco,
A ainmiinsdton
Kiids i gihesan⸗
X Tagendcinzbonepſent.
1 Perntroltserelſsch
4 euoopia ciguiwrn
Unedo ieröͤr
. de t
5 un ckoo

5

ie

ne tus atneepeni geic

An wonsſgleinentit⸗
1 M.Gurolii n d
e Mirgobtpenti ſiin
Wls hie henicn hin
numothun gtn
4 pidrurtunni itt
ntwsl f
me rnt ttiſtäir
eiNtt n

7 Auaritia:

nõ eſt innenta in me iniqtas.⁊
pꝛecipue cũ videamꝰ hodie tam
clericos q;ᷓ ſeculares terrenis in/
uolui.deꝰ tñ illos nõ derelinquit
ꝗ pꝛo eiꝰ amoꝛe pauꝑtate pulſan
tur.cũ dicat ꝓphᷣa tibi dere.?᷑ pa.

oꝛphano tu eris adiutoꝛ. Figura

Dan.iuj.v bi legimꝰꝙ tres pueri

nolẽtes adoꝛare ydolũ vt rex pᷣ

cepat ad ſonũ diuerſoꝝ iſtrumè
toꝝ iuſſu regis ĩ foꝛnace miſſi ſũt
ſed vi ſua ignis amiſſa ̊ pueros
ſuccẽdentes foꝛnacẽ extinſit pue
ris ſanis ⁊ illeſis remanentibus
Spũalr rex babilõis ðnotat dia
bolũ ydoloꝝ auri ⁊ argenti cupi
ditateʒ ⁊ auaritiã genera diuerſa
muſicoꝝ ad quoꝛũ ſonitũ babilo
nij cadentes in terra adoꝛãt ydo
lũ.i.diuerſos modoſ acꝗrendi ⁊
rapiendi aliena ſigniſicat.qͥs de/
mòes ſuggerũt cupidis ⁊ auaris
ꝗ dũ vidẽt ⁊ audiũt cadũt ad ter
rena ꝑ affectũ ⁊ modos iũllos per
effectũ exercent.ſuccedentes foꝛ
nacem ſunt ſuꝑflua ſuccedentes
honoꝛes ⁊ mundi pompã pᷣten/
dẽtes q̃ velut ſufflatoꝛiũ accẽdũt
appetitũ hoĩium ad imitãdã ⁊ ſe/
ctãdã auariciã ſʒ cito igne illo ex/
tingunt᷑ qꝛ repentibꝰdemonibus
eoꝛũ aie gehẽne eterne cruciãde
tradentur pauꝑes aũt ꝗ ꝑ patien
tiam ſeruantes puritatẽ verbi pu
ritatẽ intentionis ⁊ puritatẽ ope/
ris vincunt cupiditatis ⁊ auaritie
appetuũ ⁊ q̃ſi auꝝ ⁊ argentuʒ exa
minati incolumes poꝛtant ad ce

lum qð gdem ãſi altero marty/⸗

rio adepti ſunt. HBer.in quodã ſer Ber

mone.Qð martyriũ maiꝰẽ q; in
ter epulas eſurire:ĩter veſteſ mul
tas ⁊ pꝛecioſas algere:pauꝑtate pᷣ
mi.inter diuiiias quas offert mũ
dus quas oñdit malignus quas
cupit etiã affectus. ꝓpterea pan/
peribꝰ pariter ⁊ mariyribꝰ regnũ
celoꝛũ pꝛomittitur: qꝛ paupertate
emitur ſed in paſſione ꝓ Chꝛiſto
abſq; ablatione percipit.
Imulacra gentiũ argẽtũ
ſ ⁊ auruʒ.o.m.hoiuʒ.pᷣs.
cxiij.cxxxiiij. Cõ ſueuef̃t
fieri aliqñ in tabernis ſimulacra
ðpicta puta aĩalia ſilueſtria cũ ex
traneis actibꝰ.aliqñ pingit᷑ aſinꝰ
medicꝰ qui inſpicit vrinale.quan
doq; ſimia que legit. vulpes que
pulſat citharã.hec.n.pingunt᷑ vt
hoĩes cnrioſi libentiꝰ declint᷑t, ad
tabernã ⁊ emant vinnz. Spũalr
diabolꝰcognoſcẽs hũanũ appeti
tũ eẽ ꝓnum ad ſimlacra ⁊ ydola
tria pecunia ↄtẽplãda ⁊ etiã exer/
cenda ſeu colligenda in ſua taber
na hoc eſt in mundo depinxit
ſtatnas ⁊ magines argenii ⁊ au
ri vt cupidi ⁊ auari vidẽtes decli
nẽt ad celariũ diaboli.l.ad pecũ⸗
am ⁊ vſurã furta ⁊ rapinã qð fere
oẽs faciunt gentes hodie relictis
deo ⁊ animarum ſalute.pᷣs.Om
nes declinauerũt ſimul inutiles
facti ſũt non eſt qui fa.b.non eſt
vſq; ad vnũ Figu.iij.reg.xij.v bi

legimus ꝙ motao Salomon

vtit Jeroboã ſeruꝰ ꝓfugꝰ facics
ſe regẽ in iſir ł ↄỹ Roboã filiũ Sa
lomonis. Et ne ppls in ieruſales
aſcenderet adoꝛaturꝰ deũ in tẽ/
plũ qð Salomon fuerat fabꝛica/
tus ſecii fieri duos vitulos anre/
os qs ppło pꝛebnit adoꝛandos
vicẽſ. HMi ſũt dij tui iſrael ꝗ te edu
xerũt de egypto hos adoꝛabit.ti
mebat.n. regnũ ſuũ minui ſi po
pulus aſcẽdiſſet in ieruſalẽ deuzʒ
adoꝛaturꝰ. Adcirco illos duos vi
tulos oꝛdiauit. Spũalr Jeroboã
ꝗq interpꝛetat diuiſio ppli ſignifi
cat viabolũ ꝗ conat diuidere fide
les a xpᷣo dño ſuo ⁊ ab amor fra
terno ⁊ ne ppls aſcẽdat ad tẽpluʒ
dei.i.ad eccciam quã verus Sa/
lomon.i.xps ſuo ſanguine fabꝛi/
catꝰ eſt vt lugictes pctõꝛes repꝛo
piciaret᷑ ⁊ paciſicaret patri. Ere/
xi in hũc mundũ duo ydola au
rea.ſ.cupiditatẽ ⁊ auaritiaʒ. Scit
enĩ ꝙ ſi fideles intrarẽt tempiuʒ
dei audire vᷣbũ dei ↄfiterent᷑ pec
cata ⁊ ceteros acius eccliaſticos
operãdo quos xpᷣs obſeruari pꝛe
ceplit ppls eius.ſ.pctõꝛes minne
rent᷑ ⁊ ampliꝰnõ redirent ad ipCᷣʒ
õ populũ ſuũ pᷣcepit hos vitu/
los adoꝛare aſſerens auꝝ ⁊ argè
tũ t᷑e deos ꝗ hoĩes educãt ab egi
ptiaca egeſtate.i.a ↄfuſione panꝑ

tatis curetis ſolũ de pecunijs di/

cit diabolus de dinitiaꝝ congre
gatione templũ dei penitꝰ dimit
tẽtes. Et ꝓhdoloꝛ qᷓ; hñ obedit᷑
ci qꝛ nõ tantuʒ quiſeꝙ; de populo

Auaritia.

ſao aſcendit ad templũ dei ſʒ qð
deteſtabilius eſt ꝗ videbant in tẽ
plo dei eſſe ⁊ ẽt ipſi miniſtri tpli
deſcẽderũt ad vitulos ita vt pau
ci cũ vᷣo rege xpᷣo ꝑmaneãt.pʒ er
go grande malũ ꝙ auaritia pepe
rũ in hoc mũdo.vũ Rabanꝰ ſu
per Math. vl. OQ opes maligne
auaritie bonis ais deteſtãde quẽ
illeſũ quẽ ĩcõcuſſũ dimitui: Zu
genꝰ hoium conſudiſti.Zu diſci
pulũ comitem xpᷣi ab apoſtolatu
hcipitaſti.Tu milites cuſtodien/
tes ſepulchꝛũ captiuaſti. Mũgꝗd
non bene dictum eſt. Pecunie
obediunt omnia.
Aſce moꝛiẽtes pdũt ſua
m uitatè vnguenti. Ecclies. M
x. Mota q; muſce nũqᷓ;
vadũt ſuꝑ ſcutellã dũ cibꝰ eſt ibi
calidꝰ ſed cũ tepeſcit ⁊ refrigeſcit
reſident ibi fedãtes ipᷣm. Spũa/
liter dũ coꝛ humanũ retinet calo
rẽ charitatis ſempꝑ eſt ꝓculmu/
ſca cupiditatis. Rõ eſt qꝛ oppoſi
ta nõ ſe ↄpatiunt᷑ in eodẽ Zlugu. Au.
in quodã ſermone. Radix oium
bonoꝝ eſt charitas. Radirx oiuʒ
maloꝝ cupiditas eſt. ambe ſim!
eſſe nõ pñt ⁊ niſi vna radicitꝰ ex

PBa.

pellat alia plãtari nõ põt. Fruſtra

eni.conat᷑ ꝗs ramos pᷣcidere niſi
radicè ſtudeat exiirpare. Igit te/
pefacta ⁊ refrigerata charitate ſi
deliũ a coꝛdibꝰeoꝝ muſce cupidi
tatis ⁊ auaritie in coꝛdibꝰ eoꝛum
ſic crenerunt ꝙ ſere totũ mundũ

fedauerunt.Sigu.Exo.vliij.vbpile

ᷓ—
—

Auar
Prrcumugarim
nnlan r oſu

ocetno ihare pinnan
dccn monioniandd
gemaminnſcenmnne
onridono pium uun
Nhorwosetrinstene
ſgineno.
Qrenulet wünn
1 wannentes adnotr
oc triſno ihch
mwchoopenucgonons
honodeteme Monend
Nlodetent emor gin
Eſucurf pothoͤ rienect
etcpenni Opinf ibard 9
Phuolonenng dutuspon
Hudrifcrun mig en
Gdcämerenfetenens dedd
Nicpent uinn frtn ne
Gech cogdotene Maſunn
rſeltuttmumg
Derscööſanandan

. chti ein ſn eicenen fete
tſebono Sen Sfln

— —

io Congregent ece io
hlorin nnüloitprn
il Cpiaſfcideinern
ſtummm Hollrrmag
Nhkisiteg aoin t
gigtenot Nian inn
enun efnti
Gall,ngeliifien .

mtiz.

bortnd
. nnmin
neſ⸗ uißeticchnen
Podaeſt tginiſeee
WE
roſehetdehnmti
Finceniigunuin

4
ndnen
e mick denſzieti
Wcli ſöclſictk i
meduin Cofſttſtdl
en ni ontemtlbt
eteſt Auninuaſtin
Phicgruf tin
mdtimntt enn
1 Nen
amnin ihin
e 1 uArunle
m cei
mllidicti
τ a Aaitwerteiigee
n rin dtlimihn nir
a richunmürchnac
Lrmi ſnd Rpolm
x cns Bötſcnaht
”õ
en aNLN
m dendchnn hai
n Cenini eimmure
172 uliſimiſt

n hventöc itee

ſnn

gitur ꝗ: quarta pharaonis plaga

fuit muſcaꝝ młliitudo quaꝝ tãta
erat infeſtatio vt uix poſſent ho/
mines viuere. Spũalr ſubaudi
p has muſcas infeſtas cupiduat
⁊ auaritie actus ꝗ adeo ſunt fedi
infeſti vt oẽs humanos moꝛes
moderno tpoꝛe ꝓphanauerint
ſed ſicut moꝛiẽ̃s muſca dulcedi/
nem amittit ſic auarus in moꝛte
omni bono pꝛinatur Luce.xvi.
Moꝛtuus eſt diues ⁊ ſepultus ẽ
in inferno.
Qne multe ⁊ ppli multi
a decurrentes ad moꝛteʒz.
Apoc.xxvij.no.ꝙ q;ᷓdiu
terra chooperta eſt ags non põt
homo de terre ↄduione indicare
ſed aligs de terra remotꝰ qñ ter
ra nuda vr põt ho de terre q; ti/

tate experiri. Spũalłr ſubaudi ꝑ

aquas terrenas diuitias ꝑꝑ ſimi
litudinẽ fluxus in vtriſq; reperti
ergo cũ mens nf̃a terrenis dedi
ta ẽ operit᷑ diuitiaꝝ affluẽtia ⁊ ne
quaqᷓ;ᷓ cognoſcere valet ſtatum
vite ſue.ſed cũ ei foꝛtuna terguʒ
vertit repetẽs qð pᷣſtauerat ꝑcipi
et q;tũ aĩa in eiſdem erat ſterilis
⁊ ſine bono.Figu. Geñ.i. Dixit
dñs. Congregent᷑ aque que ſub
celo ſunt in vnũ locũ ⁊ appareat
arida. Spũalr cũ deꝰ exigẽte in
ſtitia auarum ſpoliat ex terrenis
diuitijs.tũc ad ſeipſum reuerſus
videt ⁊ cognoſcit aiam ſuam in

diuitijs vt dictum 'eſt aridã a ſte
rueʒz extitiſſe. Ande Eccleſiaſtes

„Auaritia. /

14

ij. agniſicani opera mea ⁊c.
⁊ in fine ſubditur ⁊ cõuerſus ad
illa que operate fuerant manus
mee vidi in ommbus vanitatem
afflictionem animi ⁊ nihil fir/
mum manere ſub ſole.
Ai de terra eſt ð terra lo
q gtur JYo. iij. Mo. ꝙ ex⸗
ſtẽs in planicie terre nõ
põt bene iudicare de q;ntate ſed
ſi in locũ eminẽtẽ alcenderit ple/
nius ⁊ certius iudicabit.iõ qᷓ;to
homo remotioꝛ eſt a terra eiter/
ra bꝛeuioꝛ apparet.nde dicunt
Aſtrologi.ꝙ ſi eſſet poſſibile ho/
min?ᷣ vſq; ad ſperã lune eleuari
terra ei apperet vt punctꝰ. Spi/
ritualr hoĩes diligentes terrena
iudicant illa magna.pᷣs. Beatuzʒ
dixerunt cui hec ſunt.ſed hoc ꝓ
tanto ↄtingit qꝛ non eleuant coꝛ

aliquando ad caleſtia. Grego.in Bre

moꝛa. Carnales hoiĩes pꝛeſenteʒ
vitam diligunt qꝛ qᷓᷓ ta ſit eterni/
tatis gloꝛia nõ attendũt ⁊ duʒ p/⸗
hẽnitatis dulcedinẽ non conſide
rant curſum ſtationem firmum
lapſum arbitrant habitaculum.

cigu. Exe. viij. vbi ſpũs elenauit Sig.

ipſum Exechielẽ inter celũ ⁊ ter/
rã ⁊ conuerſus vidit abhomina/
tionem aſperxit terrã ⁊ ecce vacua
erat ⁊c. Spũ aliter Ege.interpꝛeta
tur auxilinmi dei ⁊ venotat homi
nem a deo adiutũ quẽ ſpũs ſan.
ad celeſtium ſubleuat meditatio
nem qui poſtmodum retro aſpi/
ciens que pꝛiꝰ affectuoſe amabat

7 Au ari tia.

viſis celeſtibus nuncupat ponde vſurpando.⁊ tunc ad ꝓfundum

Gre.roſa⁊ vana. Ande idẽ Greg.in
omel.ſi ↄſideremꝰ frẽs chariſ/
ſimi que ⁊ quãta ſunt que nobis
ꝓmittũt᷑ in celis vileſcũt aĩo oĩa

que hñtur in terris.
E abſorbeat me ꝓfun/
Pn duũ ps.lxxviij.videmꝰſen

ſibiliter ꝙ in eadeʒ aqua
aliq̃ ſupernatant ⁊ veniũt ad littꝰ
Eliqua vᷣo ꝓfundũ petunt ⁊ re/
manẽt ibi ⁊ hoc eſt ꝑꝑ.diſpoſitio/
nẽ recipientiũ ꝓut grauia ſũt aut
leuia. Spiritualr ꝑ aquã que cito

interitꝰ eos mergit auaritie pꝛo
cella.pᷣs.Aeni i altuudinẽ maris
7. t.d.m. NPatet ergo ꝙ vſus diui
tiaꝝ bonꝰ ẽ ad ſalutẽ abuſus vᷣo
ducit ad gehennã. vñ Ambꝛ.li. Am
ix.ſoꝑ Lu. Diſcant diuites nõ in
facultatibꝰ crimen haberi ſed in
his que vꝛi neſciunt. NHam dim/
tie vt ſunt impedimẽta repꝛobis
ita ſũt bonis adiumenta virtuuis
Peri os tnũ ⁊ adimple
a bo illud. p̃ᷣs.lxxx. Mota
ꝙ vas plenũ repleri non

labit᷑ notant᷑ bona foꝛtune. In eiſ põt niſi euacuet᷑ pꝛius qꝛ eſſe duo

dẽ.n.quidã poſiti ſunt ⁊ ſtatiʒ ſub
mergũt vt ꝗq cupiditate ꝑ affeciũ
pleni ſunt. Quidã vo ſciũt ita vti
diuitijs ꝙ lʒ multũ affluant illas
cũ pauperibus dinidendo veniũt
ad vite eterne litꝰ.Sigu.exo.xilij.
Filij yſrael intrauerunt aquaſ ma
ris que diuiſe ſunt ⁊ ſic ambulan
tes ꝑ mediũ eaꝝ puenerũt ad li
tus.egyptij vᷣo ſimilr intrauerunt
2 diuiſe aque vnite ſunt ⁊ operue
runt iplos ⁊ deſcenderũt in ꝓfũ
dũ quaſi lapis.Spũaſxr filij iſrael
ſũt veri fideles q patrẽ ſuũ xpum
vident oculo pietatis. diuidũt.n.
cũ ꝓximis ſuis ſubſtantiã.⁊ ſic ꝑ
mediũ eoꝝ.ſ.virtuoſe tenẽdo me
diũ inter auariliã ⁊ ꝓdigalitatem
ſ.libere agendo vbi cõſiſtit vᷣtus
Egiptij vᷣo ſunt caligine cupidita
tis excecati ꝗ nolunt ꝓpꝛia diui/
dere ſed volunt diuiſa ſibi vnire

bona ꝓximoxꝝ ſibi quomodolibʒ

coꝛꝑa in eodẽ eſt ipoſſibile.Spi/
ritualłr coꝛ hoĩs eſt vas quodam
qð ſi auaritia repleatibi non põt
eſſe gratie plenitudo.ſ.xpᷣs.vnde
Leo papa in ſermone die iouis Leo
ſancte. Amoꝛe pecunie vilis eſt
oĩs affectio.⁊ aia lucri cupida ẽt
pꝛo exiguo perire nõ metuit.nul
lumq; eſt iuſtitie in illo coꝛde ve
ſtigium vbi auaritia ſibi fecit ha⸗
bitaculũ.Auarꝰ igit qꝛ neq̃q; va
let apire coꝛ pie ⁊ miſericoꝛditer
pauperi ſʒ impietate plenũ nõ va
let diuinã gratiã retinere ſeu reci/
pere.Idcirco moꝛiet᷑ ĩ ſua impie
tate moꝛte dãnationis.Fign. Ʒa/⸗ gig
cha. v. vhbi angelus oñdit Zache
rie amphoꝛami qua mulier erat
intus. interroganti Zacharie qꝗd
eſſet angelus rñdit Oculus eoꝝ
in vninerſa terra.⁊ poſitũ eſt ſuꝑ
os amphoꝛe talentuʒ plübi. in/
terrogãti Ʒ—acharie gdẽ et.ãgelꝰ

5

tihetcig achſetſ
gir⸗Opak nllnimd
ckemarluinitttlned
Groolusedtünntniganme
einkrib'teregtüenün
biicnclcoen hornen
peogtaclndltcnun i
ſourouor inpt'ekpoupenden
Oikno Audl ieenn Mut
idinuoindao ibipickn
libs rooſui eoirencgena
ini gfun vtnlncam
Cltsfuntlabu dolo, Gn.

Plpourtor⸗Ams nulict

nno ſbieuten et eſinns
Gbenederungcum df, Zm. 1
Danpe Monhlints uns
Alömieideeſinenntumci .
Condttontspenne nideei c
Aglrepcotanſteinsnent n
6o Hihedveſnarsrdunt
nooen modi nenmnüc
Nippezſugennteunnmnnte
nltadocgfenci lin
lunelrgel Pohi kan .
ifnueſlogteotteet n
hnſiignio Dentcedene⸗
mnirurliteinmn une
niteininnimn
Gheklercntioenen .
Macnſſodaan,

„

R do Perlineſcne

4 nim nnennn
n bonisndmmnt
— Dyinnittni
*¾ Pluihaln in
. hnitir
Sa niannenug en
aunenliſipſtl, 0
ü
mug piaumintidſmyi
ð”ZMPõ
Logghenve deiol
dn n deenierls
n d,idd 4zilanicapicti
uin wargoderteno ent
Al q Aiuſteindocoten
em daunrd umnſbiten
Nmii Ann gig nif

.

a 1db N

2 Auaritia.

reſpõdit hec eſt ĩpletas.venerũt
tandẽ due mulieres hñtes allas
milui amphoꝛã de terra tollẽtes
4 eã ſecũ poꝛtãtes.⁊ iterrogãti qʒ a
charie angelũ dñe quo defferunt
amphoꝛã ille mulieres. Reſpon
dit angelus.vt ediſicet᷑ ſibi locus
itra ſenaar ⁊ ponat᷑ ibi ſuꝑ baſſẽ
ſuã hec oĩa Zacharie oñſa ſũt in
ſpiritu. Spualr mulier ĩi ampho
ra eſt auaritia in aia ⁊ recte noĩa
tur oculus eoꝛũ in vniuerſa terra
ſiue in finibꝰ terre.ꝑ talemũ plũ/
