Nrepruticgnt,

ky
1 ſtfiſnie ⸗
e wtmtiin On timuerũt. neq; intel
i nlrin n lerxerunt in tenebꝛis am
eh 4 nnden bulanit 2c.pᷣs.lxxxi.nul
* lanfi lũ maius periculũ ĩ arduis qᷓ ſu
E rttn um nõ videre caſum qꝛ ꝗ nõ co
. htnatn nen gnoſcit nõ cauet. Interdũ.n.boſ
ſckis niai cõducitur ad macelũ ſaltat hinc
1 itrüialchen inde ⁊ ignoꝛat qð ꝑgit ad gladiũ
e nile gt Spũalr nulla maioꝛ cecitas ebꝛi

Pe etate. Petrꝰra.in quodã ſᷣmõe.
Abi regnat ebꝛietas rõ exulat in

tellectus obtũdit.ↄſilia deuiant.

ingemn nin Indicia ſubuertũt. Er ſic miſeri
u e mgi bꝛutis ſimiles duʒ gule ebꝛietate
ine Miülim fruül:neq; verent hoĩes neqʒ di
as intiee „, Ulnam foꝛmichat vindicta. 10 illi
e As ſubito ferienk. SFig. Judi. vvl. vbi
Ali n Ei legimuſꝙ philiſtei fecerũt ↄuiui

c
um antiemn iptin ir
ewut,itituunn.
, auhod dorn
ʒ—
n zrrdecktpliimüchtäme
ir tNseznddcndel
NrNN Kännded
Nn mchdhncrünte
nb betEdäNnöd d
W NNNimnidici
au rep ununnit
chtn IMle,
E idi ifl

um magnũ.⁊ obtulerũt holocau
ſtũ deo ſuo dagon.⁊ dũ eſſent ni
mia ebꝛietate ſopiti:fecerũt addu
ci Sanſonẽ què excecauerũt pu/
tantes ipᷣʒʒ vires pᷣſtinas ãmiſiſſe
ꝗ poſt młias illuſiões acceptas
ductu pueri ſui venit iuxta pala/
tiũvbi celebꝛabant᷑ ↄuiuia ⁊ am/
plexatus duas colũnas quibꝰſu/
ſtentabat᷑ cõniuij palatiũ illas cõ
fregit. ⁊ cadente palatio extincti
ſunt oẽs. Spũalr philiſtei ꝗ iter
pꝛetãtur ruina ſignificãt guloſos
⁊crapule deditos ꝗbꝰ ꝓpꝛiuʒ eſt

Na Sed Iwtint ruere ad luxuriã. 0 illð dr̃ per
n xhun dr lil Alay. ruina h̊ in mãu tua c.Tũc
ule wews e ,il ſſtioffert holocauſta dagon deo

õõ
re Anin n iN
i artMdtN

=e
==

ſuo:cũ ĩ atrijs crapule ⁊ ebꝛietai
ſuperflua celebꝛant cõuiuia. NMHã
dagon interpꝛetat᷑ piſcis inutilis.

Gula

75

⁊ bene denotat miſerů ⁊ inntileʒ
ventrem qui dicitur eoꝛuʒ deus.
Quante enim vtilitatis deus iſte
eſt.⁊ que pꝛeſidia homini valet pᷣ

bere nouerat ille qui dicit. Si ſᷣm

carneʒ vixeritis moꝛiemini. Sʒ
adducit Sanſõ cecus inter illos
ad illudendũ ei. Sanſon vᷣo iter
pꝛetat᷑ foꝛtitudo dei.⁊ denotat di/
uinã ſententiam:quã hmõi phili
ſtei putant cecazʒ.pᷣs. Dixerũt nõ
videbit dñs neq; intelliget deus
Jacob.Et hniſolis lumen ſcru/
tatur. vſq; ad intrinſeca coꝛdis.
Et ab ipſiꝰ foꝛtitudine deſfecerũt
gigantes ideſt demones dũ eẽnt
angeli. Deiecit enim eos.dũ ele/
uarent᷑ expulſi ſunt nec potuerũt
ſtare. Igit᷑ putantes deridere diui
nam ſententiam:derident᷑ deriſo
res.Ducit᷑ ergo Sanſon a puero
qꝛ ducit᷑ foꝛtis ſententia ſuper gu
loſos a pura ⁊ recta dei iuſtitia ⁊
contritis duabꝰcolũnis ruit ediſi
cium.⁊ percuſſis ſimul aĩa ⁊ cor
poꝛe cadit totus homo.⁊ qui itra
palaciũ veſcebaniur moꝛiuntur.
qꝛ omnia crapulantiũ delectamẽ
ta ſubito extinguntur.⁊ miſer i in
ferno cum epulone diuite ſepelit
tam pꝛo conſum ptis inutiliter bo
nis que erant largiẽda pauperibꝰ
qᷓ; pꝛo ſui ventris abuſu eternalr
cruciãdus.vbi diuitias quas de
uoꝛanit enomet.⁊ de ventre eius
extrahet eas deꝰ cũ ſumma ama
ritudie. etrꝰranẽnas in ßᷣmõe Pe.
Lagari.Tnu inquit diues ſlseno
5

e

Hn mana cõdictio.

tũc purpura nũc tegere fimo pꝛo
coccio veſtief̃ flãmis.p molibꝰ
diſcubitis ſuſtinere dura toꝛmen
ta.pꝛo latis ferculis:epulare pẽis
copias inopia compenſa. ebꝛieta
tes ſiti digere.pꝛo odoꝛibus aſp⸗/
gere fetoꝛe ⁊ cui abſtiterũt voln/
ptatũ obſequia aſſiſtant nüc mi/
niſteria penaꝝ.

CSDe humana conditione.

Jes mei ſicut vmbꝛa
declinauerunt. s.ci.
d Mota qo vmbꝛa ap/
paret nobis magna 2
parua ſᷣm acceſſũ ⁊ receſſũ ſolis
a nobis. Cũ enim ſol eſt ſuꝑ nos
in meridie vmbꝛa coꝛpis noſtri
bꝛeuis eſt. Cũ vo ſol elongatur a
nobis adueſperaſcẽte vmbꝛa no
ſtra longa ſed de qᷓ;titate eius ex
perientiam accipimꝰquando noſ
extẽdimꝰ⁊ collocamur in terris.
Spiritualiter vita noſtra coꝛpo/
ralis comparat᷑ vmbꝛe ratiõe ve
locitatis Job.xiiij. Conterit ⁊ fu
git velut vmbꝛa. Igit᷑ per receſſũ
vere cognitionis luminis nobis
noſtra vita coꝛpoꝛalis longa eſt ⁊
bꝛeuis.Mã ratione vigente ſuper
nos arbitramur vitam noſtram
fugacem ⁊ bꝛeuem eſſe.vñ Job
vij. dies mei velocius tranſierũt
qᷓ; a texente tella ſuccidit᷑.ſed lon

ge exiſtens recte rationis ſole di

es ſuoſ imutabileſputat.pᷣs.Mõ
mouebor in eternum. Sed vtli
ceat aliquantulũ pꝛopoſitũ exire

notandũ qð conſuenit fieri q̃ſtio
de vieb? tempoꝛibꝰhominum.
vtꝝ poſſint augeri vł minui.MNã
pꝛo vtraq; parte lcriptura loquiᷣ
Qð enim ſunt firmi ꝛincõmuta
biles di Job. xiij. Numerꝰmẽ/
ſium eiꝰ apð te eſt.conſtimuiſtiter
minos eiꝰ.ꝗ pꝛeteriri nõ poter̃t
Econtra in.pᷣs.inoꝛaſti dies
tempoꝛis eiꝰ:perſudiſti eũ confu
ſione.⁊ iterũ impij non dimidia
bũt dies ſuos. Rñdeo dicẽdũ ꝙ;
dies ⁊ tẽpoꝛa hominũ pñt dupii
citer cõſiderari vno mõ ꝓut ſibi
lpſi homo dies oꝛdinat ⁊ oſtituit
qui carens recte rationis lumine

non credit in eternũ deficere.pu

tat.n.pactuzʒ pepigiſſe cũ moꝝe.
Sed tales dies nõ dimidiant.qꝛ
anteqᷓ; perficiant.impꝛouiſe defi
ciũt.Et ſic miſer confuſione pfůᷣ
dit᷑.pᷣs.anteqᷓ;ᷓ odirer ſuccidit me
Alij vo dies ſunt quos deꝰ pꝛeoꝛ
dinauit homini quorũ numerus
eſt apð deũ ita prefixus ꝙ nulla
tenꝰ poteſt augeri vel minni.pᷣs.
Wenſurales poſuiſti dies meoſ
Et de hmõi diebꝰ loquitur. Job.
Mec obeſt qð Ecechie regi aditi

fuerũt.xv.anni.iiij.p Reg.xx.qꝛ vt Gꝛe

dicit Gre. Peccata ſua fecerãt
eũ moꝛte dignũ. At dirit ſibi pꝛo
pheta moꝛieris.i.dignꝰes moꝛte.
Sed deꝰpꝛeuidit peccata ſua la/
chꝛymis detegẽda pꝛopter qð di
gnus vita remãſit. Ita nec auctũ
ẽ nec diminutũ de tempoꝛe quo
illũ dominꝰ vixuruʒ pꝛeuiderat.

irpnnhli rirnct Am n
moct Yonſlegnna N
wyratg; idoreae N
Gt Gpiigirr. NMo ntas
impñen hoͤt⸗ nnm⸗
Mn pennsnnie
ithen romnd /Nien
gelborſniita o
opccogtunt o mur;
rgidepoinoſdlistus dentn
nbabebfugtd. S di 1nm
mndeeinunenmis ich t i
wrooſendnehmet dam
meinoödanckden arin
ſotmamanmm wdgt Sr.

ipmntſeniotad or e m

Gpeant en ueſte en⸗
ſontpemam Wen gire⸗
Ohe verme nonnlio ne
AFNEXE
malnectlnnt n n
Eetores derm nmne W,
tomotunini ön ni.

veneisl) zed, gin

=

t Sainunnzhniint⸗
r ms niuniinele N
c a SHnAtiedi
Em Aisnkigiig odtn
—onsſotatos de een
a honinictdänſnen
N dHrärits e
i weNed mns
1 Koinicapoſoiden
v Ndwiſd b
841 erchete acen
ir iraNie
en Sr Perabinit
ci wennoineln
ä
õä
amtimNdi
enrtmnimii⸗

Gnnn imihui

=
= ů

Humana cõdictio.

Redeũtes ergo ad pꝛopoſitũ di
camus ꝙ etiam de quãatitate vm
bꝛe recte ⁊ propꝛie experitur.ſ.
de breuitate ⁊ fugacitate humane
vite: quando nos collocamur ꝑ
moꝛtem in ſepulchꝛũ vel foueaz.
Tunc enim apparet ꝗd erat vm
pra vite noſtre in q̃ tantũ confi
debamus ⁊ quã celeriꝰ euanuit.
Fign. Jone.ilij. Dũ Jonas quie
ſceret ſub vmbꝛa edere ĩ meridie
æcaloꝛe vrente ⁊ ſũme in vmbꝛe
temperie delectaret᷑: ſubito vᷣme
medulam hedere ledente. mox
edera ſiccata eſt ⁊ aruit.⁊ vmbꝛa
illius in nibilũ redacta eſt.Et tur
batus eſt Jonaſvalde qꝛ magno
laboꝛe atq; ſudoꝛe ad illaʒ perue
nerat. Spũaliter. NMo.ꝑ vmbꝛaʒ
vitam pñtem hõis vt dictuz eſt.
In ipla.n. inſpicientes multũ cõ
ſidũt ⁊ ipam pꝛe omnibꝰ diligũt
atq; oĩ laboꝛe ſeruiũt ei.NHõ eniʒ
aliquando cogitant ſuꝑ antũnuʒ
monis qñ depoſitis folijs vitalis
ſpũs vmbꝛa huifugabif. Sʒ dũ
eſt meridies inuentutis nũqᷓ; cõ
ſiderant poſſe adueſperare per ſe
nectutez imo qð deteriꝰeſt hoꝛa
veſpertina ⁊ matutina vtunt᷑:gꝗa
dũ grauant᷑ ſenio ⁊ ad moꝛteʒ fe
ſtini pꝛoperant:ſemper qnue vite
pꝛeſentis ſunt pertractant. Jdeo
accedente verme mortalis lãgo
ris ſubito ad medulam tanto am

BGSꝛe.plius triſtioꝛes pereunt. quanto

impꝛouiſius moꝛiunt.vñ Greg.
in moꝛalib pertractãs illð Job.

Dies mei velotiores fuerunt cenx
ſoꝛe.ac.ſic ait. Itaq; carnales ho
mines vltoꝛ ad iudiciũ pertrahit
⁊ tñ ipſa oꝛdinatione ſoliciu:rebꝰ
tranſitoꝛijs occupati nil alið cogi
tant: niſi q̃liter in mũdo adhuc
viuãt. Relinquẽdo oiĩa q̃ſi poſſi
denda diſponũt.qꝛ ſpes viuẽdi ñ
frãgit ẽt cũ vita terminat᷑. Itac;
ad iudiciũ trahunt᷑ per ſniazʒ ⁊ tñ
adhuc habendi rebus inherẽtꝑ
curam. Dure eteniz menti abeſſe
moꝛs longe creditur ẽt cũ ſentit᷑.
Sicq; anima carne ſoluit.vt er
ga preſetia imoderato amoꝛe ſe
retinens cũ ad eternũ ſuppliciuʒ
ducit hoc ipᷣm quoq; neſciat quo
ducit᷑.⁊ deſerens q̃ amare cũ ter
mino nolnit repẽte ſine termino
inueniat quod nunqᷓ; pꝛeuidit.

Onc de carcere aĩaʒ meã
e ps.cxli. NMon põt diu ex
carcerem moꝛari ꝗ ↄhit
debita vltra ꝓpꝛuã facultatẽ. Sũt
n.nõnullii neſciẽtes moderamẽ ĩ
expẽſis.ſed ꝓdige dũ habent pꝛo
hiciunt.⁊ cũ ñ habẽt.vñ reddãt
ereditoꝛibus carceri mancipant᷑.
Et circa h̊ młtũ nocet habere fa
muliã inoꝛdinatã.⁊ ad expenden
dum ꝓnam. Spũaliter. In vlta
pñti cõtrahimꝰmulta debita pec
cando.per que creditoꝛ noſter ſta
tim nos vinctos ducit ad carcerẽ
niſi per pnĩaʒ pſoluamꝰ. Mat.
xvtij.miſit illũ ĩ carcef.⁊c.hmꝰ
n.familiã nimis pdigam. lKuſ
4

A Hum ana conditio. 69

tiuos appetitꝰgꝗ vltra modũ debi
ta deſiderãt delicata gbꝰ ꝓ pctis
ala captiuat.ad Ro.ij.Aideo ali
am legè i mẽbꝛis meis repugnã
tem legi mentis mee ⁊ captiuan
tẽ me in lege pcti. Et no.ꝙ ſi de
bitoꝛ exſoluat debitũ creditoꝛi li
beratur a carcere ſᷣm oẽm legez.
Sed nõ ſic habet in ſpũali debi
to. Maʒ dũ diabolꝰ retinet in pec
cato captiuũ.nil a peccatoꝛe põt
Bie feipere ꝓpter qð poſſit a diabolo
e.placari. Unde Gre.in omel. In
iuſtũ eſt ſeruire diabolo ꝗ nullo
ESg. placat᷑ obſequio. Figura Exo.v.
Pharao retinebat populũ iſrael
captiuũ ĩ egypio multo tpe labo
ranteʒ ĩ paleis ⁊ luto nec ꝓpter h
lpſum dimittere voluit ex egypto
quouſq; per Gox. inde eductꝰ
eſt in manu foꝛti.Spũaliter dia/
bolus vt detm̃ eſt peccatoꝛes qui
ſibi pctõ mediante obligati ſunt
detinet ſeruos.⁊ qᷓ;q;ᷓ laboꝛt᷑t mi
ta aliqua bona operando tñ mo
dicũ eſt qð faciũt qꝛ in luto ⁊ pa/
leis.i.in honis tempoꝛalibꝰpᷣmiã
tur ex tali labore nec poſſunt vn
q;ᷓ; egvptũ exire peccati quouſq;
xpᷣs educat eos inde in mann va
lida ſue miſericoꝛdie per mediaſ
vndas maris rubꝛi ideſt in virtu
te ſue ſacratiſſime paſſionis.vnde
quantũ ex ſeipſo eſt peccatoꝛ tali
debito eſt impotens ad ſoluẽdũ.
pᷣs. Butuabit᷑ peccator ⁊ ñ ſol
Au. net. xp̊s.n.eſt ꝗ liberat.vñ Aug.
in ſolilo.gra inꝗt ⁊ miſericoꝛdia

deipꝛeuenit me:reduxit erranteʒ
docuit ignoꝛantem : coꝛꝛipuit pec
cantem.conſolatꝰ eſt afflictuʒ:re
demit captiuũ:conſoꝛtauit deſpe
ranteʒ:ſuſcepit reuertentẽ: erexit
cadentem ⁊c.
KRrauerunt in ſolitudine

e vi ciuitatiſ: non inuene

runt habitaculũ.pᷣs.cvi.
Nota.ꝙ ĩ omni via ſunt duoter
mini.ſ.a quo ⁊ ad quem. Igitur
errantes pꝛope terminũ a quo fa
cile poſtunt ad rectam viam redi
re quia multum non ſe elongant
a via.ſed pꝛoſequentes erroꝛeʒ in
ceptum diu vſq; pꝛope termi/
num ad queʒ difficile poſſunt re
ctam inuenire viam: quia modi
cus erroꝛ in pricipio eſt maximꝰ
in fine. Ideo pergentes viaʒ ma
gnaʒ ſepe debent ↄſiderare vtrũ
ſint ĩ deuio an in via. Spũaliter
via vniuerſe carnis eſt inter duoſ
terminos conſtituta.quoꝛum pꝛi
mus eſt natiuitas. ſecundus eſt
moꝛs. Et hanc viam neceſſe eſt
omnes venientes peragere. Igi
tur errãtes pꝛope terminũ a quo
⁊ cito errorem ſuum coꝛrigentes
cito redeunt ad viam.qꝛ peccan
tes in adoleſcentia vel pueritia le
ni coꝛꝛectione poſſunt ad viaʒ re
ctam redire. Sunt enim pueriſi
cut cera.Sed ſi erroꝛem ſuũ per
trahunt vlſq; pꝛope terminum
ad queʒ.ſ.vſq; ad ſenectutẽ diffi
cile poſſunt vnqᷓ;ᷓ viam rectaʒ in
uenire nec ꝑuenire quo tendunt

jeriantectannetrnm .
rpetenmppniine
Przesenmtntkte
— ie
Crprocclctospermat ndn.
irtineitkinnirn
Punnzadnemmm de enchnen
uuemuions chrit ſdet n.
Ftae YPpiuronunrenen 16
erneleno nie elnned
uchhkercem tinn 1N
mmiuznon ontenueß nir
Kotſpverdente nti vSr
onſehrenuntinne en
Hyſltenadnenäener rur
ſlprſeniamteaeen aaune
Kllblmntcetpam Wa en
UAmrincnodin dad wrin
nimncefſone nri imn
mngtieneröſane toryr
Hoecnedreuncken ennt
Anenolit underrd Nrr

aſedozvelt Euenen darm

Aimt vocai wc iode re

—

Wopnmeimncidien drnn
undoopennit en eine⸗

ZMDNU

nlummn nlten tans
Wnnmnellboöne t we

Morcpncofonan

m am mmmn n dind
D waamnuntiguiinmm
Wwengngne
V n rn ſilan Nri
Klmnil, Ohüllie
GnAANedtiNed
prmestNüNR anong
w usd nuiuins. ecuncne
a Cncunnttſ
mi wndieeseng
an visNeWwnnit
is dNen neen
mm tdrnc
van un nunmt
r 1ceNelih
ad am rit On uii
1 canSdieniäin
no

in Ae, Stanin

, onr nötenteer
30. dew ntnztmte
dnun en ili

n wreberheng

Humana conditio

g. Figura in Exodo pertotum. ſilij
iſrael exeuntes egyptum ⁊ tendẽ
tes ad terram pꝛomiſſionis non
ſeruauerunt rectitudinez ſemite
iuſtitie niſi vſq; ad.xxv.diẽ ⁊ poſt
modum quaſi vſq; ad.xl.annuzʒ
yyt plurimũ exacerbauerunt deũ
Ccpꝛouocauerunt eum ad iracun
diam pꝛopter qð neſcierunt inue
nire viam rectam nec potuerunt
intrare terram pꝛomiſtionis qui
egypiuʒz exierunt tribus exceptis.
Spiritualiter per filios iſrael de
egypto eductos per mare rubꝛũ
in nube ⁊igne ſubaudi populum
xpᷣianuz eductum de tenebꝛis ꝑ
virtutem paſſionis chꝛiſti fide ⁊
charitate. Igitur errantes multi
pliciter in deſerto vite preſentis q̃
media eſt inter celum ⁊ infernnzʒ
errorem ſuuʒ non corrigentes ſʒ
ſemper vlteriꝰ pꝛocedentes in tã
tum demum ſe inueniunt in ſene
ctute ꝙ nullatenꝰadueniẽte moꝛ
te poſſunt per ſemitam recte peni
An tentie ad viam redire ⁊ pereunt.
vnde Zlugu.in quodam libello.
MHac animaduerſione percutit᷑
peccatoꝛ:vtꝗ ſciens nõ facit nec
curat ſcire quod rectum eſt:⁊ qui
bene facere noluit cum potuit:di
mittat poſſe duʒ velit.Ecce patet
ꝙ multi ſunt vocati pauci vᷣo ele
cti. Igitur operandum eſt debito
tempoꝛe quando opera nr̃a deo
Ago placere noſcuntur. Ande Ago ð
clauſtro anime libꝛo bᷣmo.n il
la inquit etate quando floꝛeſcunt

77

crines:caro niteſcit eburnea:ocu
loꝛum gẽmis facie roſea decoꝛatł
valitudo coꝛpoꝛis vires ſubmint
ſtrat:⁊ inuenilis etas lõgioꝛis vi
te ſpacium repꝛomittit. quando
viget ratio.viget ⁊ coꝛpoꝛis ſẽſus
viſus eſt acutioꝛ:auditꝰ ꝓmptioꝛ
inceſſus rectioꝛ:vultꝰiocundior:
Qui in hac etate ſe domant: ⁊
Chꝛiſto ſe ſociant pꝛemium. J
expectant.
Je cõ parabitur viro cõ
ſideranti vuliũ natiuitaſ
ſue in ſpeculo. Jaco.pꝛio
Mota quod eſt duplex ſpeculum
ſcilicet curnuim ⁊ rectuʒ ſpeculunʒ
namq; curuum faciem toꝛuam
atq; reuerſam oſtendit. Mam fa
cit apparere mentum vbi ſuffuʒ
⁊ dextrã vbi ſiniſtra. ſicut ſe ſpe⸗
culãti in argenteo coclearij appa
ret.Speculuʒ vᷣo rectum reddit
ymaginẽ reſpicientis vt eſt. Spi
ritualiter eſt duplex conſideratio
ſui.pꝛimo quando ſe cõſiderat ⁊
videt ſanuz. iuuenem:ylarẽ: diui
tem:alacrem.⁊ totum floꝛidum.
⁊ talis cõſideratio ſpeculo curuo
comparatur:quia facit apparere
inſtabile firmuz coꝛꝛuptibile per
petunm caducũ foꝛtem ſiniſtraʒ
dextram. ⁊ ifimum eſt ſupꝛemũ
apparere vel videre facit. In hoc
ſe aſpicientes dilectoꝛes vite pᷣſen
tis ſtatim obliniſcunt᷑ quales ſint
⁊ cuius conditionis. Et ideo tan
to foꝛtius conquaſſant cadentes
quanto impꝛouiſus⁊ repentinus

2

Se .ceſt eoꝛuz caſus. Ben. F

Humili tas.

ꝛnuna vi

n reg eſt t ſepe frangit dum plus

Fig.

ſplendet.Et.pᷣs.vidi impiũ ſuper
exaltatũ ⁊c.llterũ vᷣo ſpeculum
verũ ⁊ rectũ pꝛebẽs ymaginem
qualem debet: ⁊ quod in nullo
nientitur eſt ſepulchꝛum vel fo
uea. Mã ſi uis te ĩtneri in illo ſpe
culo ſtatim videbis ymaginem
tuam intus.⁊ qualis ⁊ quãte pul
chꝛitudinis ſis ſine vlla diminu
tione cognoſces. Ibi intnebe
ris dentes eburneos crines aure
os ⁊ oculos nigros.⁊ qualr tui
coꝛpoꝛis foꝛma in pulchra oↄſiſtit
armonia. Mõ ignoꝛabis teipſũ
te ĩ H̊ ſpeculo ſpeculãs.⁊ tibiipſi

diſplicens deo ſtudebis placere

Figu.Exod.xxxviij. In ingreſſu
tabernaculi erat labiũ eneum de
ſpeculis vt ingrediẽtes poſſẽt ſe
intueri.⁊ videre. Spũalr in igreſ
ſu ecchie eſt cimiteriũ oẽs abſoꝛ/
bẽs vbi ſunt ſepulchꝛa in quibus
nos debemꝰ ſpeculari añ ingreſ
ſum ecclie.vt de nobis metipſis
noticiã habeamꝰ.Et ſic cũ humt
liati erimꝰ ⁊ coꝛde ↄtriti nõ deſpi
ciet nos deꝰ in nr̃is petiionibus
Memintt enĩ hoc ſpeculũ decipit
Demonſtrat eni aperte qualis ſit
vnius cuiuſq; ↄditio.⁊ ꝙ dinituz
⁊ pauperũ nobiliũ ⁊ ruſticoꝛuʒ ⁊
eadẽ ibidẽ reperit᷑ ymago.Leglit᷑
de Diogene ph̊ᷣo ducète oſſa moꝛ
tuoꝛum per quodã ſepulchꝛũ q;
XAlexandro interrogati quid age
ret reſpõdit. ANolebã iquit diſcer

nere oſſa pauperũ t diuitũ. ſʒ nul
laz inter ea inuenio differentiaʒ:
quia moꝛſoẽs adequauit.Si igi
tur ſtabis in hac ↄſideranõe nõ

peccabis in eternu. Ber. in quo/ Ber. 0i

dam ſermo. Miſer homo quia
oĩ hoꝛa te non diſponis coguate
moꝛuũ qui ſciſte neceſſitate mo
ritu:ꝛum. diſtingue qualiter oculi
vertent᷑ in capite. vene rumpent
in coꝛpoꝛe.⁊ coꝛ ſcindet doloꝛe.
De humilitate.

ſi connerſi fuerius ⁊ ef A

n ciamini ſicui paruulñ
intrabitis in regnũ celo/
rũ. ¶ Wath. xviij. Mõ habẽs trã
ſire per portã arctã ⁊ baſſã niſi in
clinatꝰ ſe bꝛeuioꝛẽ hoſtio pᷣbnerit
tranſire non poterit quinimo ſi
tranſire erectꝰ temptabit leſo ca
pite retro cadet. Spũaliter via q̃
ducit ad pniam ⁊ hoſtiũ quo ce/
lũ intratur eſt magne arduitatis
in tantũ ꝙ; deus ↄparat ipſũ foꝛa
mini acuns.AInde ꝑ illud tranſire
neq̃q; valetelatꝰ.quẽ dñs in euã
gelio ꝑ cameluz.iſinuat niſi ergo

elatione depoſita efficiamur par

uuli ſi cut ille ꝗ anctoꝛ noſtre ſalu
tis eſt.ſ.xpᷣs nõ poterimꝰ hoſtiũ

igredi. ſʒ retro nos ꝓiciet noſtra Au.

ſuperbia.?lug.ſup Jo. Excelſa ẽ

patria. humilis eſt via. Figura. SFig.

BGeñ.xliiij.dixit Joſeph fratribꝰ

ſuis anteqᷓ;ᷓ cognoſceret᷑ ab ipſis

Niſi adduxeritis vobiſcum fra
trem veſtrũ minimũ nõ videbiqj
faciem meam. Frater vᷣo llle mi⸗

rg eekln ein u

idcplcen gotoni An
mimnt Epittnenn N
o,enrnii fifni nn in
joucynponobſtun/en .
Priſtmuas noͦ oehinne n
yNagrtinintonct Nrrt d
vermison homdt
ucor tnopunddx“ Na
hett Actesne n Ean
itunitſcouezrſive nn
Gytwnlleeſtrint on An
rNd clon SNce der mcn
lcori. Höngtni ürin

D

Aapſtendit chnnin nrmn
rli inuentesch een we.

ctebflogolgeſcünto danc
Mdensvidet frntat. rin
luon pema eſt homirs deacr
Ahontitas,enubandl n e
wlens meimandgmes ri
n. a

leanien netne wien

4
4

. EAs Qnlbrdo et

Unlennmn ot

iprs⸗
R
K) —

Pinngpiegzan, ao

„

um icmngittie
Mu 1 ſaminen
n⸗ 4 mttietliit
e i Denn hiſtie

Witti hep mii:tiiſt
Nmgeit tninn un gſitof
—
W. ain thofüäct
E Bammd mae wd

*

Humilitas.

mꝰ vocabat᷑ Beniamin quo ad
ducto ad YJoſeph ꝑ fratres ſuos
inuitanit eos Joſeph ocs ⁊ Be⸗/
niamin poꝛtionẽ duplicem dona
uit. Spualiter per Joſeph ſubau
di deum patrem qui fiium ſuuʒ
ſtatuit per nos humiltum in me
dio noſtri.et hoc per Beniamin
qui iterpꝛetatur filius dextere no
tat. hic ergo per humülitatẽ factꝰ
eſt obediens vſq; ad moꝛtẽ pꝛo/
pter ꝙ dens exaltauit illuʒ a ðdit
illi duplicem poꝛtionẽc.ſ.diſiribu
tionẽ gratie in pñti ⁊ gloꝛie in fu
turo. Igitur niſi iſtũ fratrẽ paruu
lũ ducamus nobiſcum.ſ.ſequen
do veſtigia eis nõ videbimus fa
ciem dei qꝛ iniuſtum eſt vt putre
do ⁊ vermis non humiliet. Abi
rex angeloꝝ dignoſcit humiliatꝰ
Igeo ipſe ait. Diſcite a me qꝛ mi
tis ſũ ⁊ humiliſ coꝛde ac ſi aperte
dicat ꝙ humilitas ſit via:⁊ hoſti

er Emi ds nhi Au. um intrandi celum. Ande Alug.

miN Dhitdolne
m andninen

E
K—

in epla ad diſcorũ. Mõ ingt aliã
tibi ad capeſcendã ⁊ obtinendaʒ
veritatis viã innenies q;ᷓ que in
nenta eſt ab ilo qui greſſuũ nfo/
rũ tanqᷓ;ᷓ deus videt infirmitatẽ.
Ea autem pꝛima eſt humilitas
ſecunda humilitas. tertia humili
tas ⁊ quotiens me interrogares
hoc diceres.
Irge amica mea 2 veni
ſij.Cañn.Quilibet hõ qui
vuult mulieri p matrimo
niũ copulari querit potins vxoꝛeʒ

ↄfoꝛmẽ moꝛibus ꝓpꝛijs qᷓ; extra

70

neã ymo quaqᷓ;ᷓ diuerſoꝝ moꝛuʒ

vir:conat᷑ ſuis moꝛibꝰ vxoꝛẽ cõ

foꝛmare hoc idẽ videmus de ar
tibus quod de moꝛbꝰdictum eſt
Libentiꝰ eni artifex ſibi vxoꝛem
aſſumit ꝓpꝛie artis q; extraneazʒ

imo acceptã conat᷑ docere artem

ſuã. Spiritualiter xpᷣs eſt omniũ
artifex omnium habens ſciam ⁊
omnia ꝓſpiciens ſapienna. Sed
vnam arteʒz inter oẽs habet in qᷓ
vult ſpon ſaʒ ꝓꝛopꝛiã.ſibi eſſe con
foꝛmem.hec eſt humilitas. NMaʒ
per artem ſapientie celum ⁊ ter/
ram creauit: Et multa magnalia
fecit.Sed per humilitatẽ venit fa
ctus cõ foꝛmis miſerie noſtre vt
nos per eandem artem ↄfoꝛmes
faceret gloꝛie ſue. AInde ipſe ait.
Diſcite a me qꝛ mitis ſũ ⁊ humi/
lis coꝛde. Super quibus verbis
Aug. de verbis domini in libꝛo

Diſcite inquit dominus a me nõ

mundum fabꝛicare non cuncta
viſibilia creare nõ in ipſo mũdo
miracula facere ⁊ moꝛtuos ſuſci
tare. Sed quoniaʒ mittis ſum ⁊
humilis coꝛde.æFlgura. Geneſis
viceſimoqunarto. Puer habꝛae
ducebat Rebecam vxoꝛem filij
ſui Ilaac ⁊ pergentibus ipſis iu
xta territoꝛiũ ipſiꝰhabꝛae Iſaac
filius eius pedibus ambulabat
per agrum. Quem cum cogno/
niſſet Kebecca deſcendit de ca/
mello ⁊ reuelata facie perrexit ad
ipʒʒ.tũc. IJſaac vidẽs eã i oclis ſu
is pulcrã amauit ipſã młliũ ⁊ itro

Fig.

Humilitas.

duxu in domum ſaam. Puer
habꝛae eſt euangelium dei.pꝛo/
pter purã veritatem in ipſo ↄtẽ/
taʒ.hic.n.ducit rebeccã ad Iſaac
quãdo euãgelica vᷣba ducũt aĩaʒ
ad xpᷣm. Hã Iſaac riſus interpᷣ/
tatur.Et xpᷣs riſus dr angeloꝛum
hoium per Rebecã vo que iter/
pꝛetatur que multũ accepit bene

aĩia denotat᷑.que ſuper oẽs creatu

ras interioꝛes altioꝛẽ accepit rõ/

On accipies filio meo
n vxoꝛem de filiab? getinʒ
ſed ibis ad cognationeʒ
meã.Geñ.xxiiij.clntiquitus fuit
conſuetudo vt ꝗlibet acciperet ð
cognatione ſua vxoꝛem gꝗ foꝛte at
tendebant ad retinendã dotium
pecuniã i ſua cognatiõe vel foꝛe
vt iter ↄiugales eẽt maioꝛis amo
ris cã conſanguinitas ⁊ affinitas
Spũalr xpᷣs oꝛdinem hũc ſerua

nis pꝛerogatiuam. Mec videlicet re voluit iĩter ſe ⁊ humanas aias
Iſaac pedibꝰ ſuis ambulanteʒ pꝑ quas ſibi in ſpõ ſas aſſumit. NMõ
agrum cũ aia cogitat xpᷣm humi eni vult vxoꝛem ſtirpis aliene ſʒ
liatũ ⁊ foꝛma moꝛtali indutũgra ꝓpᷣe.Stirpa.n.aliena ab eo mul
dientem per hunc mundũ ĩ quo tum extranea eſt ſuperbia. hecẽ
quidem ⁊ foueam vulpes ⁊ volu diabolica cognano. Job.xli. J̃e
cres celi nidos ⁊ ipſe non habuit diabolus rex eſt ſuꝑ filios ſuper
vbi inclinaret caput ſuum. Hoc bie.Cum tali nãq; cognatiõe de
igit᷑ ↄſiderans deſcẽdit de camel us parentellã non contraxit ſed
lo ꝓpꝛie voluntatis ⁊ pedibꝰ huu deleuit ipſam de celo.pᷣs.Deieci
militatis gradit ſus xpᷣm.quaʒ ſti eos dum eleuarent. Stirps at
xpᷣs cognoſcens: ſibi per humili pꝛopꝛia xpᷣi ⁊ cognatio quaʒ ſibi
tatem ↄfoꝛmẽ diligit eam maxie ipſe copulare cupit.eſt humilium

æ introducit in domum ſue gre ⁊
poſtmodũ ad thalamũ ſue gloꝛie
Igit᷑ ꝗ ſic cupit xpᷣo copulari de/
poſita elatione imitet᷑ eius humi

n. litatẽ Añ Aug.in quodã ſermo.

Si xpᷣs ꝓte de celeſti ſede deſcẽ
dit.tu pp ipſũ fuge terrena: appe

te celeſtia.Si dulcis eſt mnndus
dulcioꝛ eſt Chꝛiſtus. Si amaruſ

eſt mundus omnia pꝛo te ſuſti/
nuit Chꝛiſtus. Zlmbula ergo ſe⸗

curus quia poſt pngnaʒ datur vi
ctoꝛia. Et poſt moꝛteʒ vita ⁊ glia

ſempiterna.

⁊ manſuetorũ generalio. Iſaie.
lxvi. Super quẽ requieſcet ſpũs
meꝰ:niſi fuper.humilẽ ⁊ quietu⸗
⁊ trementẽ verba mea.Que vᷣba

Pinepoſlktcniennn
ſiſeccczets thmund n
Wadineros Dafediche n⸗
ſeſtpebeigoet mlni de⸗
6ſuipontaiifdbine ien
ierigtod petbi a ddn
oceſecvoci demondd'e d e
biiſioiſinites oplne ee
ra bumobi NAn br
iqgpor upr imils t nen
tcſebehetni ſarnue an
wonngeloe auine am aren
ueccocecce Gletip rer
iccgai los or uran
1yptncgch'cadenst wenan
Urtpebszaminn ewn
untiidnntd in Rech
Iphonäikuen tcnre nn

Re wr

rincco. Bnde C. R

pertractans Oꝛige. ait. Si humi Oꝛi. ErlontolliſAlgate unt

lis nõ fueris ⁊ quietꝰ nõ põt ha
bitare in te gfa ſancti ſpiruius.⁊ ſi
non cũ tremoꝛe ſuſceperis verba
dina. ſuperbã nãq; ⁊ contamins

Pictſindnienihn dan
Walnenin neid di ial⸗

fnethent en
ucetbfertcl tdel ne⸗

— –—

tam aĩam. refugit ſpũſſanctꝰ. Fi/ Fig⸗ epdlnoio iti e e

gu.Leuit.xxi.Abi pꝛeceptuʒ fuit
neſſũmꝰſacerdos in vxoꝛẽ accipe
ret viduam ſeu abiectam aut me
retricem ſed virginem de gene/

aninntilan
rlcemig ER —
omniriclafinn we

mminittivenb —

ñ
me nmutienu
n en Mebuiftne
m hr ACn iizagniͤrd
A gundä MeNuct
'X Aridln Po d
D Serwndanent Ginp
van aru tdo
1r NetNtt thor
”õ
uter . DN unitt
rN W dhenlits
u Meriienu
ee wrNial
wi bni t
m Nntnlfiufni
— mimniinin
mämn ,illt

VE
I15

Nr
. * t Cun thenm

”õõ

Humilitas

ſuo tantũ. Spũalr per ſacerdotẽ
magnũ ſubaudixpᷣm.pᷣs. ZTu es
ſacerdos in eternũ. Genꝰ ei ſũt
Mumiles vt dictũ eſt. Hos eniʒ
exaltat vt dictũ eſt c illis confert
gratiã.Hic eni abiectã meretricẽ
atq; viduam nõ aſſumit.qꝛ ſuꝑ/
bã a deo abiectã ⁊ oĩ viduatã vir
tute vtiq; deſpicit Iſaye.lvij. In
ſublime poſuiſti cubile tuũ:pepi/
giſti fedꝰ cuʒ eis: ⁊ humiliata es
vſq; ad inferos. Hec verba xpᷣs
aie ſuperbe ipꝛoperat. Cubile nã
q; ſuũ ponit aia i ſublime qñ coꝛ
ſuũ erigit ad ſuperbiã.pepigit ex
hoc fedus cũ demonibꝰ gꝗ per ſu
perbiã ſibi ſimiles copulant pec/
catoꝛes.ſʒ humiliabit᷑ vſq; adin
fernũ qꝛ quoꝝ culpa ſimilis ẽ ta/
lis pena eſſe debet.vñ ſicut vnus
ex prauis angelis de oꝛdine pꝛin
cipatus de celo cecidit:Sic ⁊ ſuꝑ
bus hõ cadet cũ illo.pᷣs.Ros ãt
ſicut vnꝰ de pꝛincipibꝰ cadetis ⁊

loquit de ſuperbis. Igitur ſi nolu

mus cadere cũ demonibꝰ ſequa/
mur xpᷣi humilitatem ⁊ cuʒ xpᷣo
exaltemur in celo. Ande Triſo.
in ſuo policrato li.iiijj. Quiſꝗs ge
tẽ pꝛopꝛie celſitudinis amat hu/
militatis culmen in moꝛibꝰ dili⸗
gentiſſime teneat. Nam gꝗ ab hu

mllitatis operibꝰ recedit a digni

laj faſtigio tumoꝛis põder᷑ cadit
Tatera iuxta ⁊ eq̃ Leuu.
ſ tx.Aidemꝰ ꝙ in ſtatera
qᷓto vnũ ex ĩciſoꝛijſver
ſuis terra depꝛimit tãto ampliꝰ al

72

terum in altuũ ſubleuaf. Et hoc la
cit ſᷣm pondera maioꝛa ⁊ mino/

ra ⁊ in appoſitis. Idcirco vocat
ponderũ iuſtitia qꝛ de his diſtin
cte hʒ iudicare.NHam quedã iudi
carent᷑ grania leuia ⁊ econuerſo:
ſi aliter velemꝰqᷓ; ſtatera de pon
deribꝰiudicare.Spũalr qᷓ;to hõ
videt᷑ in terra depꝛeſſioꝛ:tãto ver
ſus celũ in conſpectu dei ⁊ ſcõꝛũ

exaltat᷑ ⁊ econuerſo. Añ Grego. Gꝛe.

viij moꝛaliũ.Quiſꝗs nũc non ſe
ſpõte humiliat nequaq;ᷓ hunc ſe
quens gloꝛia exaltabit. Ende eſt
qð aliqñ fraudat᷑ ſtatera:quia ex
vna parte ponit᷑ oculte aliqd ſub
vno inciſorioꝛũ ⁊ facit viderima
ioꝛis ponderis eſſe quod eſt mi/
noꝛis.Sic eni faciunt ypocrite fi
ctam humilitatem ⁊ ſanctitatem
oñdentes.puer.xi.Statera dolo
ſa abhoĩatio eſt apð deũ.Sed hi
tales ocultari non poſſunt diſtin
cte eni cognoſcũt ꝑ ſtaterã iuſtiſſi
me dei iuſtitle Fig. apoc. vi. dicit⸗
Jo.qð cũ apertuũ fuiſſet ſigilluʒ/
tertium vidit equũ nigrũ ⁊ qui ſe
debat ſuper eum:habebat ſtate⸗
ram in manu ⁊ clamabat vinuʒ
oleum ne leſeris. Spũalr pꝛimũ
ſigillũ eſt coꝛ humanũ:ſecundũ
eſt angeloꝛum mens. ſed tertiuʒ
eſt noticia dei. Per equũ nigrũ
ergo ſubaudi imperſcrutabilem
abyſſuz diuini indicij.ꝗ ſedet ſup
illum eſt diuina ſapientia ferens
ſtaterã equitatis ⁊ iuſtitie quibus
vnicuiq; redditur quod ſanʒ eſt

Fig.

E

Superbi ⁊ hũiles ſuo cognoſcc/
tur pondere IJſai.xl. Libꝛabit in
pondere montes ⁊ coles in ſtate
ra. JG xpᷣus. capuli inqt capitis
veſfri numerati ſũt oẽs nec vnꝰ
ex hiſ peribit quin põderet᷑ in ſta
tera ⁊ ſubaudi per capillos hũa/
na opera etiã minutiſſima.vinuʒ
igit᷑ ⁊ oleũ ne leſeris.i.nõ te oſte/
das humilẽ ⁊ mãſuetũ cũ nõ ſis
qꝛ velut leſoꝛ ⁊ vaſtatoꝛ fructuuʒ

2 virtutum xpi grani punieris.

Mã miſer hic vt videat᷑ hunulis
ſe affligit pꝑ fictã c infructuoſã pe/
nitentiã. Et in futuro nequaquaʒ
fugiet irã dei. ñ Ber.in quodã

Ber· ermone talibꝰloquẽs ait. Inue

niebat᷑ vobis via tolerabilioꝛ ad
infernũ ſed neceſſe erat ad illã de
ſcendere᷑ viã.ſ.quã multi ĩcedũt
latã ⁊ ſpatioſaz que ducir ad mor
tẽ vt ſaltẽ de gaudio nõ de luctu
ad luctũ tranſiretis.Et ſubdit.ve
ſemel ⁊ ve iterũ pauꝑibꝰ ſuꝑbis
poꝛtãtibꝰ crucẽ xpᷣi.⁊ nõ ſequẽti/

unibo xpm: qꝛ ipſi duplici ↄtritiõe

conterentur.ſ.quãdo hi pꝛopter
terrena ſe affligunt. Et quando ꝓ
ſecreta ſuperbia ad ſupplicia per
trahuntur.
Cce hoſtiũ laptũ dedi co
e rã te.Apoc.iij. Mo.ꝙ in
atrio magni pꝛicipis nõ
pñt idifferẽter volẽtes itrare.ve/
rũtñ poꝛtãtibꝰ raubã veſtẽ fami/⸗
lie pꝛincipis nõ claudit᷑: qa tales
reputani de domo. Spũalr. In
atriũ eterm pꝛicipis.non pñt cõi

Incarnatiõô.

ter intrare oẽs qꝛ exclnduntinde
pctõꝛes ⁊ pꝛecipue ſuꝑbi.pᷣſ.Mõ
hitabit in medio domꝰ mee qui
facit ſuperbiã ſed humilibꝰ nun
quã claudit᷑ hoſtiũ.qꝛ taleſ poꝛtãt
raudbaà xpᷣi qui exinaniuit ſemetip
ſum ſoꝛmã ſerui accipiens. Sig.
Apoc.iij. Dixit angel dñi poſui
hoſtiũ coꝛã te apertum qð nemo
claudere põt. eo qð modic ha/
beas virtutem. Spũalr hoſtiuʒz
illud eſt eterne vite igreſſus.mo
dica virtꝰ eſt humilitas que mo/
dicũ facit videri ſeruũ dei in pñti
vlta. Sed eo hinc egrediẽte ho/
ſtiux celi patebit ſibi nec a quoqᷓ;

impediri poterit. Añ Bernar. in Ber.

quadã epiſtola.Fode inquitin te
fundamentum humilitatis ⁊ per
uenies ad faſtigium charitatis.
vis capere celſitudinem dei cape
humilitatem xp̃ᷣi.
De incarnatione.
Am icaluertt ſol:erit no
ꝙ phᷣi vocauerũt ſolem
oĩum rerũ patrẽ ppter vniuerſa⸗
lẽ influentiam quã hʒ ad genera
bilia.videmꝰ eni ꝙ ſolis pꝛeſen/
tia ẽ cauſa fecunditatis terre ecõ
uerſo abſentia ei terram ſterileʒ
reddit. Spũaliter. Silius del ars
⁊ ſapientia patris ꝓpter magnaʒ
influentiam quã ad humanũ ge
nus habet dr pater oium quis ⁊
ab ipſo eſie accepimus ⁊ ab eode?
nutrimur Sicut eni eins pꝛeſen
tia per gratiam ocs ſacu bñ ope

Gnminne Lie nighor zr
ls locebetcgvo Se en d
perauron' MpeNdodrgt
naue eoniniolange: 1 n
ofois onlin 516 3u. r
riicii⸗ Revrbl ſn
ſitgchtueganm ,mer ee
r Nai runaascaio e
ecnvrttirAMnaden aum
tmrlaslochnmas na i
wletſt Yaad on tan dem
Eilomolbchmaerer:t dnest
Vinoiensinauns ini wn
liperk. gudegisct watt
Prdogatrſten en d ern
unſnscſtodlocnzni 1n nurn.
uſtrer Opäilg egce men
Dntmrurliun onin: Zatrr
Wole gendheonemnen rie
Aeenlpötanirign, gin
Gitefiuunm Qucgta
odebebet gdiht ven

oggemonien e

nelgbentolanmehin +
ugtolen adt de

.*
A 2

ec uttſülrin
14. m Kdn w
Mrn Eui ein
lix
An meE— un tne

füenininn

mi tming,

un Selihirtgtlint

õ

gig

kar warrelindondetthn

xaz vlu.

A

H encrRAie.

N Biclueulcen
e eni
u Güi
Nn gigetyr
Vianaindenn

a t deideieegf

rari ⁊ pꝛoficere: ita eius abſentia
noſtris qñq; exigenubus deme

ritis ⁊ pꝛo peccatis: nos facitĩ bo

nis actibus deficere.vnde terra
ſine lutũ nõ germinabãͤt quicqᷓ
ſed mox facta luce pꝛoduxit her
baʒ virentẽ:etiã i egritudinibus
humanis hoc videmus: ꝙ ſole
in auroꝛa naſcente aleuiant egro
ti qui noctis tempoꝛe grauioꝛes
fue runt. Sic ſpiritualier ante lu
cis eterne aduentuʒ terra huma
ni generis nihil meritoꝛij potuit
germinare. Et ipſe miſer hõ to
tus iacebat egrotꝰ?. Sed ſole oꝛ
to ex auroꝛa.i.xpᷣo nato ð virgie
ſanatus eſt omnis languoꝛ.⁊ cu
ſata eſt ois ſterilitas. Sigu. Ila.
xxxviij.⁊.iiij.Re.xx.vbi legimꝰ
ꝙ dũ ecechias egrotaret ⁊ moꝛs
ſibi per Iſai.nunciata eſſet dño
iubente conuertit ſe ad parietem
⁊ fleuit.⁊ poſt multas lachꝛymas
reuerſus eſt Iſa. ad ipſum ⁊ ait.
Audiuit deus lachꝛymas tuas:⁊
ecce nõ moꝛieris.in cuius ſignũ
ſol redijt per.xi.gradꝰ verſus oꝛi
enteʒ. In. x.vo gradu ſtetit.dein

de reuerſus eſt ad locuʒ ſuũ.⁊ ſa

natus eſt rex Spũaliter Eechiaſ
interpꝛetatur auxilium domini.⁊
bene denotat genus humanum
quod de ſe nil põt:a nil v alet au/
xilio oñi deſtitutum. Quicꝗd eni
hʒ auxilio dei habet. Egrotabat
eniʒ languore moꝝifero ſuper le

ctum voloꝛis eius lauans ipſum

lchrymis per noctem.nec inde

Incarnatiò.

72

ſurgere poterat:qꝛ dictum erat ſi
bi a dño.Hoꝛieris tu ⁊ non vi/
ues nec medicus apparebat ſa/
nans. Tre.i. Ploꝛans plorauit
in nocte ⁊ lachꝛyme eius in maxi
lis eius. Mon eſt qui conſoletur
eam ex omnibus catis eius. CLo
quitur ibi ð natura humana pꝛo
tempoꝛe lapſo quo iacebat in te/
nebꝛis deſolata ſed vt dicit Au/
guſtinus. NHenit magnus medli/
cus ad magnuʒ qui lacebat egro
tum. Redit ergo ſol. dei filius vſ
q; ad.x. gradum. Motanduʒ ad
euidentiam dicendoꝛum ꝙ ĩ do
mo Ecechie regis erat hoꝛologi
um Eichah ſuper quod iam ſol
aſcenderat per.xiij.gradus. Si/
gnum ergo ꝙ datũ fuit pꝛo Exe
chie ſalute fuit ꝙ ſol veniret v ſq;
ad decimũ gradum.Sic omnes
ereature que verbo domini fir⸗
mate ſunt.xiij.diſtinguntur gra/
dibus.Sunt.n.angeloꝛnm.ix.oꝛ
dines.x.gradus eſt humana na
tura.xi.ſũt.animalia bꝛuta.i.irra
tionabil ia tã beſtie terre q; aues
xij.ſunt plãte que vegetatiua aĩa
viuunt.xiij. Sunt oĩa nulla vita
viuentia vt ſunt elementa ⁊ alia.
Igit᷑ poſtqᷓ; dei filiꝰ:dei ſapientia
ars ⁊ lux diuina oĩa pertecerat ⁊
erãt valde bona reperit decimũ
gradũ.i.humanam naturã pctõ
lapſam ⁊ egrotantem languoꝛe
mortiſero.cui ſignũ dedu ꝑ Iſa.
ſolẽ iuſtiiie de virgine naſcituruʒ
Ecce iugt virgo ↄcipiet ꝛc. Cõ/

Incarnatio.

paſſus igitur ereatoꝛ ſue creature

deſcendit ſol non per ſuos radioſ

tantum.qꝛ non miſit creatam lu
cc.ilangelos.ſed perſonałr deſcẽ
dens venit querere qð perierat.
⁊ ſanare qð egrotauerat ad moꝛ/
tem ſeipſum pꝛebẽs ꝓ medicina
nſ.languenti. Ande Anſel.i ſuis me
ditationibus. Cum inquit eſſeſ fi
lius dei:deus verꝰ.deo patri ⁊ ſpi
ritui ſancto coeternus ⁊ ↄſubſtan
tialis.lucẽ habitans inacceſſibilẽ
poꝛtãſq; oĩa verbo veritatis tue:
non ðſpexiſti in hoc noſtre moꝛ
talitatis ergaſtulo altitudinẽ tuã
inclinare.vt noſtram guſtares ⁊
abſoꝛberes miſeriã noſq; repara
res ad gloꝛiam parũ fuũ charita
ti tue ad conſumãdũ opꝰnfe ſalu
tiſ cherubi aut ſeraphin aut vnũ
ex angelis deſtinare. Ipſe enim
ad nos venire dignatus es.ꝑ mã
datũ patris non locuʒ mutando
ſed pꝛeſentiã tuã nobis per carnẽ
exhibendo.deſcẽdiſti a regali ſo/
lio gloꝛie tue in humilẽ:⁊ abiectã
in oculis tuis puellã voto virgi⸗
nalis continentie ſigillatã in cuiꝰ
ſacro vtero ſola virtus ſpũſſancti
inenarabilis concipi te fecit ⁊ na/
ſci in vera natura hũanitatis.ita
vt nec malieſtatẽ diuinitatis in te
nec integritatẽ vᷣginitatis in mr̃e
violaret natiuitatis occaſio.
Aruulus natus ẽ nobis
