tinthunt n

mzöcente –

oggni de ſnuen
dadhr Pin
Nlegn

helro

eNe
(
8ſh WK
4

Ansn

—
—ð —
— —
— —
— —
=— —
— SE *
— =
.
— =

tr wnponſa in i
LRoögiinmmn,

t an ilittlit

Aynpmnimulf
E gi, ital i
anven ndrloe

1 bagi glomnoneats

N NWeNden dsſten
Nvdt. Coderttg
d Cin discen
Nenrt. thocpee
4 Nd Nün dencket
n veedeunmntbizn
Qnicdeln olnig

ende Erifn

4 14 4
- - 4
4 * (TaON.

—
. —

„—

—R
/

A vereksG

.

4
143
M —
m

1

Paſſio xpᷣi.

nib tm̃.ſed in lachꝛimis deuons
a coꝛde ex peccatoꝝ amaritudie

Gre.ꝓcedeniibus.Greg.xxxiij. moꝛ.

veraciter oꝛare eſt amaros incõ
pũctione gemitus ⁊ no cõpoſita
verba relonare.
De paſſione xpᷣi.
Arrus iſr.⁊ auriga eius
c iiij.g.ij. agnũt refri
gerium magnaq; ſecuri
tas hoĩem viatoꝛẽ luxta toꝛꝛen
tes ⁊ fluuios currũ inuenire vłp
pe ſe habere. MNam de tali paſin
exeunt boues ⁊ equi queʒ homo
pedes nõ poſſet exire.Et ſi exiret
aliqñ male fieret.MHo.eni laboꝛat
homo ĩcurru.⁊tñ ſemꝑ gradit.
Poteſt euã penſare ꝓtegit᷑ a ſu/
perioꝛi pluuia ⁊ multas currꝰ ſiti
nerantibns pꝛeſtat ↄmoditates.
Spũñalr ꝑ currũ qui trahit quat/
tuoꝛ rotis.ſubaudi cruccè᷑ ⁊ paſſio
nem xpᷣi quã traxerunt.quattuoꝛ
perfectiſſime virtutes. Nam due
pꝛime rote trahẽtes xpᷣm ad cru
cem fuerũt charitas ⁊ obedietia.

de pꝛima.Apoſtolus ad Eph.ij.

Pꝛopter nimiã charitatẽ qua di
lexit nos deus miſit filũ ſuũ. ⁊c.
De. ſcõa. Idẽ ad Chit.ij. Chiſtꝰ
factꝰc obedies vſq; ad moꝛtẽ aꝛc.
Secũde pue rote trahentes ⁊ ſe
quentes fnerunt patiena ⁊ humi
litas.de pꝛia. Iſa.luij. Quaſi agnꝰ
coꝛam tõdente obmuteſcet ⁊ nõ
aperiet os ſuũ.De ſecunda ipᷣe di
cit. Datth. xi. itis ſum ⁊ hu
milis coꝛde.Igii nos qui ſumus

viatoꝛes quibus obuiãt frequen
ter periculoſa tẽptationuzʒ flumia
quos ſepe lubꝛica ac peſſitera plu
nia atq; grando mala:um cogi/
talionuʒz inuadit ſtare debeniꝰ iun
xia currũ ⁊ cũ ſenumꝰ temptatio
nũ inſuliũ currũ hunc aſcenda/

mus.Figu.iij. Reg.xviij.v bi legi gig.

mus ꝙ Melias iuſſit Acab iun/
gere cnrrũ equis vt ſuꝑ ulũ veni
ret in Jacabel ne occuparet᷑ a plu
uia eo qð celos vidit contenebꝛa
tos qð erat ſignũ future pluuie.
Spũalr ↄtenebꝛant᷑ celi.i.aie vi⸗
res qñ vapoꝛes turpiũ cogitatio
hũ de coꝛde aſcendũt ⁊ reſoluunt᷑
interdũ in peſtem validam ↄſen
ſus ⁊ operis ſnadẽte diabolo.Igi
tur ne huius pluuia nos occupet
currũ iũgamꝰ.Equi.n.amoꝛ ⁊ ti
moꝛ ſũt.Aſcendam igiur inbe/
te xpᷣo curtü.i.tollentes crucem
ſequamur ipſũ quouſq; ſumuſ in
Jetabel qui fluxus ſanguinis in
terpꝛetatur. Mõ deficiamus cõtẽ
plari eius paſſionẽ a pꝛicipio vſ
;ᷓ ad moꝛte:c effuſionẽc᷑ toti ſan
guinis eius.Et nunc ſaluabimur
CTanta.n.eſt ꝓtectio huiꝰ ſangul⸗
nis ꝙnemo ledi põt ab eodẽ pꝛo

tectꝰ. Idcirco ad ipſazʒ os refug Leo.

um hñt qui ſaluabunt. AUñ Leo
papa in ſer.ieinnij.vij.menſis Ef
fuſio pꝛo iniuſtis iuſti ſanguinis
tã potẽs ſuit ad pᷣmiũ:ta diueſad
Hciũ.vt ſi vniuerſitas capnuorũ
in redẽptione ſuũ crederet nulli
tyranica vincula rennerent.

Idi dñm facie ad facieʒ
7 ſalua facta eſt aia mea.
GBeñ.xxxij.Secũduʒ re
cõpenſanuã iuſtitiã ille qui videt
pꝛincipẽ in pꝛelio ⁊ nõ terga ver
tit ſed ſequit᷑ ipſuʒ dʒ obtẽta victo
Au. ria multũ exaltari.Añ Augu.in
ſer. dignũ ⁊ ↄgruũ eſt frattres ca
riſimi.⁊c.Qui ingt
tumelie debẽt pariicipeſ eſſe glĩe.
Spũalr. Fpᷣs filiꝰ dei intrauit cã
pũ ꝓ nobis certaminiſ ſalu nf̃e.
Ilſa.lviij. Ego inquit ꝓpugnatoꝛ
ſum ad ſaluãdũ.debemꝰ igit aſpi
cere ipſũ ⁊ nõ terga vertere ſi vo
lumꝰ vt ſua pᷣmia nobis largiat.
Figu.iiij. Reg.ij. Cũ Helyas de
beret aſſumi de mũdo dixit He
lyſeo. ete a me quod vis añqᷓ;
tollar a te. Et petiuit Melyſe di.
ſiat ſpũs tu duplex in me. Qui
reſpondit rem difſficilẽ poſtulaſti
Sed ſi me poteris videre quan
do aſcendẽ fiet tibi.Et tunc appa
ruit currus igneꝰ Et aſcendit cur
rũ Helyas. quẽ videns Helyſeꝰ
clamabat di. Qater mi pater mi
Currus Iſrael ⁊ auriga eius. Et
ſic quod poſtulauit obtinuit. Opi
ritualr per Helyam gꝗ interpꝛe/
tat᷑ deus meus ſignificatur xpᷣus
ꝗ noſter eſt ſpũali copula incana
tionis.p Helyſeũ ſubaudi vnũ/
quẽq; fidelẽ diſcipulũ xpᷣi.⁊ diſci
plinã eius doctrine quereniẽ. Di
cit igit᷑ xpᷣs vnicuiq; fidelium:po
ſtula a me ⁊ dabo tibi. Aperi os
tuum ⁊ ego implebo illud anteq;

„

Fig.

Paſſio xpᷣi.

ſunt ſocij cõ

potes videre in curru igneo.i. ſi

undosgedumn
unapendongecamen
ni gtotgrura o hend

inemdiemtnſtiuüe⸗ .

tollar a te.Subaudi xpᷣiane ꝙcõ
ſumato vite pũtis tempoꝛe xpᷣus
tolletur a te q;tum ad effectum
donorum.⁊ niſi impetraueris in
hac vita gratiam in alia reperies
bullã gratiaruʒ. Petere ergo de
bemus duplicem ſpirituʒ eius.i.
duplex donum hoc eſt gratiaz in
pꝛeſenti ⁊ gloꝛiam in futuro. ſed
dicet ibi. Rem difficilem poſtula
ſti. quinymo impoſſibilem ⁊ ſu/
pꝛa vires noſtras facilem tamen
ex parte donant᷑. Sed dicit ſi me

En:ecemplü n iild ,44

is ad cogiundonnedun d n
tinenai:inſiginsumie
nevominor ctnumm
ondequs lermoct Scon
lenopulis flis ſis hens
ſlragreſtus ci ,Lro.

me potes videre in cruce ſi vle ſidi
Lie ſs volenseccere oprii
as que paſſus ſũ ꝓpter ignez cha mimnn Phmmupfoen
ritatis in ligno ſen curru crucis Boftent tke: Quos
obtiebis qðpetis dũmodo pal upz unl nHuinien
ſus ſũ ĩ coꝛꝑe ituearis mẽte. Cccõ iiti nipul ⸗ gurl

tẽplemur ergo miſicoꝛdie ⁊ cha
ritatis ignem ⁊ accenſo coꝛde no
ſtro leue erit obtinere quod peti/
tur. Caſſiod. Magiſter ingt mi Caſ.
ricoꝛdia dei.vt dominus mundi
acciperet ſormaʒ ſerui.panis exu
riret fons viuus ſitiret:lux obſeu
raretur. virtus infirmaretur. vl/
ta moreretur. Redemptoꝛ vede
retur vt hõ viuificaret. vbi ergo geri e
pꝛinceps tanta afflictione plange Alſhuoenar un
bat. Quis illo flente non fleret: Naren Dernimnitdi
quis eo dolente non doleret vel ilüſubret ngnigi

nnlenun lan, 1mizt n
incodlubetimes or, n,
afagnt,Ged ctant ar
cnntepropeene dont de⸗
Dbpamfentn anlupanf
ſegfnüthnmg Eyin ve
. Weſſtricre
umptuscrague:in n de ee
mrneihmzinine

£◻

gemeret: qñ ꝓ gẽmato dyadẽa/ lnncludnl fishn
te rex crucẽ geſtabat in capite. W ſunene n
Aratus ſum ⁊ non ſum lüu Pharoneldi
p turbatus vt cuſtodis ma C anlhſ ennnin

data tua. ps. cxviij. Qul⸗
cunq; homo rem difficilez. T ar

1

Ehnutſpinndeng, d

re
1 ngenhent
ikefen
4 on ttinn
1 Nr ne⸗ Fumtiige⸗
w Wigun e

un hemns Mlenenig

ea Werennlie

1co geenitgnned
. Nrd enfnc
Id A ummnoinpſtinir
t resdotrniintne
Kredonmt Sethti
Ann wefüdaenamignt
Ainn e s iieranttl
ü
uX ualg a
1 e ids nin
Oa bnrevnaletc

C
4

Glum nnat tod
m r. MN. DadRernt
Eniiddnt MVinlsne
17 MNCiNNdetign
tns unaſiitlil
n rc WN Münmd

A m t0CNNReen

Paſſio xp̃i.

duam aliquando agrediatur: ta
mnen ſi confoꝛtarur a ſuo ſuperio
re ſi armetur pietate inferioꝛũ ob
litus periculis v iriliter ſe ingerit.
videmꝰ exemplũ in aialibꝰ. Ca
nis excitatus a domio ſuo ſoꝛtio
rem ſe inuadit. Salina etiaʒ pꝛo
pullis ſuis cũ oibus pugnat.Spi
rilualiter lʒ paſſio xpᷣi fuerit hoꝛꝛi
bilis ad cogitandum ne dum ad
ſuſtinendũ:inſtigatus tamẽ a pa
tre quo minoꝛ eſtᷣm humanita
tem de qua ſermo eſt.Et compa
ciens pullis.i. filijs ſuis captiuis

Fig. virilr agreſſus ẽ eã. Fig. Exo.iiij.

1

vbi dñs volens educere populũ
ſuũ ð mann Pharaõis vocauit
¶ Hoyſen ⁊ dixit ei. Quid eſt qð
habes in manu tua:Qui reſpon
dit virgã. Et dñs ad illũ.pꝛoice il
lam in terram. qui fecit.⁊ verſa ẽ
virga in colubꝛc᷑.⁊ timẽs Moy.
voluit fugere. Sed excitante: ac
confoꝛtante ⁊ pꝛecipiente domi/
no ipſam reaccepit et in illa pcuſ
ſit egyptũ Pharaoneʒ. Spua
liter per Moyſeʒ qui ſolus fuit
alſlumptus ex aquis:in quib he
bꝛeoꝝ pueri ſubmergebant:nota
tur xpᷣs qui ſolus exceptꝰ fuit ab
vnda peccati per naturã ſed vᷣgo
per gratiã ſub qua taʒ magni quã
parui periclitabant.volẽs igitur
deus pater populũ ſuum hunia
nu de mann Pharaonis.i.dia/
boli ⁊ de tenebꝛoſo egypto infer
iũ eripere vocauitipſum dicens.

120

Qnid eſt qoud habeo pꝛe mani
nibus:Quid ðſcendiſti agere in
mundo:Et reſpondit xpᷣs virga
eſt ac ſi dicat. Crucis ſuppliciuʒ
eſt quod nũc cogito. Et pater ad
illũ ꝓhice vᷣgã coꝛã oclis tuis.i.
ↄſidera qᷓ pati te opoꝛtet.Et vᷣſa
eſt virga in colubꝛem.qui ſerpẽs
eſt varioꝛum coloꝛum ac diuerſo
rum qui dum Chꝛiſtus oꝛaret in
oꝛto ⁊ meditaretur ſupꝛa ſalutem
noſtram oſtenſa ſunt ſibitoꝛmen
toꝛum diuerſa genera que in cru
ce pati debebat:⁊ tunc uimens fu
gere ſatagebat quãdo ait. Dater
omnia poſſibnia ſunt ubi.Tran/
ſeat a me calix iſte.⁊c.Et factus
in angonia vi ſudoꝛ eiꝰ eſſent gu
te ſanguinis. Sed tunc a domio
ↄfoꝛtatus ⁊ ſuoꝛum captiuoꝝ pie
tate deductus ait. Mon ſicut ego

volo.i.vt ñcarnis infirmitas pe

tit: ſed pꝛomptitudo ſpiritus deſi
derat pater fiat voluntas tua.Et

tunc virga crucis apᷣhẽſa ꝑcuſſit

infernũ ⁊ diabolnʒ multipliciter
vulnerauit.captiuos ſuos ð car/
cere liberauit.⁊ ſine ↄfnſione ſui
ſic de hoſtibus ſuis feliciter triũ

phauit.vnde Caſſio.ſuꝑ ilio.pᷣs. Caſ.

Obũ bꝛaſti ſuꝑ capu: meũ in die
belli. In die ingt crucifixiõis ſue
ſic obũbꝛatꝰatq; ð efẽſus ẽ x-pᷣus.
vt nec aĩus eiꝰↄfuſiont̃ aliquam
paterel:nec caro ipſiꝰ coꝛꝛuptio⸗
nis iniuriã ſuſtineret: vnde bene
diffinita eſt paſſio dñi dies belli:

.

Paſſio xpᷣi

Ideo interrogatus rñdet. Ego

quando.ſ.diabolo victo inſerno/
rum clauſtra dirupta ſunt capti
ui liberati ſunt.
Aare ergo rubꝛũ eſt ve/
ſtimentũ tuuz. Iſa. xiij.
Aidentes rem penitꝰin/
ſolitam euenire cãm penitꝰ neſci
entes in magnãmcidunt admira
tionc.nec quietat humane mẽtis
acies: donec peruentuʒ fuerit ad
cognitionẽ cauſe. IJdcirco aſpici
entes ppᷣi ſolis eclipſim admirati
ſunt valde ſed poſt admirationẽ
philoſophantes viderunt ꝙ cau
ſa huius eclipſis fuerat interpoſi
tio lune inter terrã ⁊ ſolẽ. Spuũa/
liter. Mulla res tã inſolita ⁊ tg ſtu
penda in mundo vnq; fuit q;ᷓ ꝙ;
dei filiꝰ in müdo viſus eſſet cum
hoibus conuerſari in terra capi:
pati:⁊ moꝛte turpiſſima ↄdemna
ri. Idcirco ꝓphe in ſpũ ſancto/p
phetantes admirati ſum interro
gantes ⁊ ſcrntantes cãʒ. Reperie

runt ꝙ erat interpoſfitio lune.i.aſ

ſumptio carnis humane in qua
voluit ſalutẽ noſtras operari.hec
eni eclipſabat diuinitatis radios
i.poteniie maieſtatẽ ne ab hoibꝰ
videret᷑.pꝛebebat im̃ moꝛalitatẽ
æinfirmitatẽ exrerius. Ilay. i. Oẽ
capnt lãguidũ ⁊ oẽ coꝛmerensa

pianta pedis vſq; ad verticeʒ nõö

eſt in eo ſanitas. Sed qꝛ talibus
armus decebat eũ muniri vt con
tereret caput draconis ⁊ caudaʒ

i.vt peccatũ oꝛiginale deleret 13
carnalia fidelibꝰ vires preſtaret

inꝗt qui loquoꝛ iuſtitiam ⁊ ppu/
gnatoꝛ ſũ ad ſaluandũ. Addens
etiã vlterius.Ego toꝛcular calca/
ui ſolus ⁊ ex oĩbꝰ nõ fuit vir me
cum:veſtimenta mea inquinaui
l. languĩe meo.SFig. Beñ. xxxiij.
vbi legim ꝙ vendito Joſepha
fratribus ſuis acceperunt lunicã
ipſino ⁊ laceratã gladijs ⁊ inuo/
lutã in ſanguine ediderũt vni per
ſone que obtulit eã pairi ⁊ eidem
illã oñdens pater ait. Fera peſſi/
ma denoꝛauit filiũ meũ Joleph.
Spũalr venditoxpᷣo a diſcipulo
⁊ empto ab egiptijs hoc eſt a in/
deis tenebꝛoſis tunicam eius.ſ.
carnẽ᷑ eius ⁊ laceratũ clauis ⁊ lã
cea poſtq;ᷓ in cruoꝛe ꝓpꝛio intin/
xerunt depoſitã vltimo de cruce
dederunt eã in manib beate vir
ginis que verſus celuʒ clamãs di
eebat. O excelſe iſrael. O celeſtis
Dauld. O pater miſicordie ⁊ cle
mentie. Aide ⁊ obſerua ſi hec eſt
tunica filij tui an nõ: Oideſi hec
eſt tunica quã Rachel fecerat ſi⸗/
lio ſuo IRoſeph. VUlde ſũme deus
ſi caro xp̃i eſt quã ego obũbꝛãte
ſpũ ſancto nunciãte BGBabꝛlele ar
chãgelo concepi.Aoluebat intra
ſe hanc tunicaz virgo aria a
capite vſq; ad pedeʒ. videbat ca
put ſpinoſum.os felle polutũ ocu
los liuoribus plenos. manus ac
pedes perfoꝛatos latus apertum
totũ coꝛpus cruentatũ.⁊ cum la⸗

chꝛymis verba gemitib plena

Sig.

Pado

mtennd Cumil B
ſeticlveſtimmen nii
lne nabann tunaht
yrfium ſaum. ſcpe mun⸗
Mram intenogntond nai
Pnicaflihfu lugha 4
ditntcr ielñ elinn na⸗
tcnmerflünnn Gmid
enuntinhiſann enchhden⸗

fſedtetudicates ente rant⸗

niamnnsvir bfum Gnſr.
cin predicun/inidande
eroueruntqr erecnntcvonal
ſucox⸗G:ſobabcio naitli n
iii indeop inuidinfenen en
giſern leototilincspotnm⸗
pdolger,turedeptorunnm

sscotm inaculati gni ui te

ſi icpul m mi oseguiſh
mmezer octio acealifenne.
ati gricoo tnos ,alit ruhre
igoizſonotrylnerz wrat/

eii diteſonti wainiti

GmGoncncars anm Gan
filuggactonnütdnei a

tacqſicnis nünuriEnd 1

nneiſtnii Duttind
ſinepperptſccuäienerd

(mniſſtiamätlime uuntant

loomeletnacuneios⸗ Ed l
nigneolena recine
Uleigueoccaſfone dunns,

Oadmiraple eire to

ludüefiblis nil dee
uſcen nigmustiine⸗ J
Mhnrnevatit M
ffgähinsdannun

e
Uurnins

W

dgtlaentitle
ainſngunetiling
A anecbenlresune
n emmechtlttihntt

—* .

umi Uioiinsurt ne
Mnafliniſti
i
n tenoid shetſt
ik Wchoſs inemtn
155% miastlutticnpth
”
Nritlnderauct
u MANNuNNerert
ve scclizCnie
7 r artlelnni Oc
2 Oorermißorcenn
1 vi Ackt iotuſtet
”õ
Emr gti dachimi
bi n ltim
ðõ
”ů
õ

— 17

4 f chn
gns nrtritt iilin
310 ( “

mwet

Güinmdnpenn

Paſſio xpi. 121

dirrigebat xpim.d.Quare fili mi
ſic rubꝛũ eſt veſtimẽiũ tuũ:Aox
igitur ilius ſonabat in rama plo
rans filium ſuum. ſepe repetens
pꝛiſtinam interrogattoneʒ an ect
illa tunica filij ſui Yoſeph. Et re/
ſpondit pater.fera peſſima iuidia
denoꝛauit filiũ meum.Sapi.ij.di

xerunt impij apud ſemetipios nõ

recte iudicantes.venite circũue/

niamus vixꝝ iuſtum ⁊ꝛc. Et in fine
cãm pꝛedictam.i.inuidiam di.Et

Anſ.

errauerunt qꝛ excecauit eos mali
tia eoꝝ.Et ſubaudi ꝑ malitiã in/
uidiã iudeoꝝ.inuidia ferioꝛ om/
ni fera.leo foꝛtiſſimus pꝛoſtratis
indulget.⁊ tu redẽptoꝛẽ tunm pũ
gis cõtra imaculatũ agnũ qui os
ſuũ nñ aꝑuit.⁊ tu tuũ os aꝑuiſti.⁊
carneʒ eiꝰ dẽtibꝰlaceraſti ferreis.
ligaſti ꝗq victos tuos ſoluit:vulne
raſti ꝗqoiuz ſanat vulnera potaſti
felle aqᷓ viue fontẽ cruciſixiſti qui
omnium cruciatus curauit.Occi
diſti illuʒ qui eſt omniũ viuentiũ
vita.qmi quis audiuit.vñ Elnſel.
in meditatiõibꝰ.Quid feciſti dul
ciſſime puer vt ſic iudicaris:quid

cõmiſiſti amãtiſſime iuuenis vt

adeo male tractareris: Oõð ſcelꝰ
tuum:que noxa tna: que cã moꝛ
tis tue:que occaſio tue damna//
tionis:O admirabilis cẽſure cõ
ditio.O ĩeffabilis myſterij depo
ſitio. peccat iniquus ⁊ pũit᷑ inſtꝰ.
delinquit reus.vapulat innocẽs.
offendit impius damnatur pius.

Lõ meretur malus: patitur bo/

nus.quod perpetrat ſeruus:exſol
dominus.quod cõmiitit homo
ſuſtinet deꝰ.
Nus militũ lancea latuſ
v cidapperuit. Jo.xix.Quã
do ducit᷑ reus ad patibu
lũ quem mulii ſequunt᷑.cõ ſuma
ta vita illiꝰ⁊ habita debita experi
entia de moꝛte omnes ꝗ aſtabãt
recedũt. Spũaliter xpᷣs mũdus
purus ⁊ immaculatꝰagnꝰino cẽs
in cuins oꝛe nõ eſt dolꝰ inuentꝰ:

E

dnctſuitad crucẽ ⁊ deputatꝰcuzʒ

impijs. Ideo cõſumato ipſiꝰ paſ
ſiõis myſterio ⁊ experti iudei ꝙ;
vere moꝛtuꝰeſſet reliquerũt eũ in
cruce pendentem poſt hoꝛaʒ no
nam. ⁊ vſq; ad veſperas ſtabat
ſic pendens. Nam ſatiati iudei ꝗ
moꝛtem ei ſitiebant: eo moꝛtuo
receſſerũt ⁊ omnes eũ derelique
runt ⁊ diſcipuli abierunt. vSig.iij.
t.xxij.vbi legimꝰꝙ rex iſrael va
dens ad pꝛeliũ cõtra ſyros muta
uit habitũ ſcilicet regaleʒ oꝛnatũ
⁊ aſcendit currũ ſuum ⁊ ꝑcuſſus
ſagitta inter ſtomachũ ⁊ pulmo/
nem moꝛtuꝰ eſt veſpe ⁊ ſyrij ocẽs
reuerſi ſunt.Oꝛdinauerãt.n.ſyrij
hoſteſ eiꝰ vt ſoluʒ iſrael regez in
terficerent.quo facto terminatuzʒ
eſt pꝛeliũ ⁊ ſaluati ſunt oẽs rege
tãtũ moꝛtuo. Spũ aliter xpᷣs dei
filius dr̃ rex yſrael ꝗ interpꝛetat᷑
videns denʒz. Ipſe enim ſemp vi
det diuinitatem.qꝛ ſemꝑ ſibi pns
eſt cũ ⁊ ipſe ſit deꝰ. Igit debens
campuʒ noſtre ſalutis intrare pu
q

Paſſio xp̃i.

gnaturus ꝓ nobis ocultãs maie/
ſtatẽ regalẽ exinaniuit ſemetibᷣm
foꝛmã ſerui accipiẽs ⁊ aſcendẽs
currũ.ſ.lignuʒ crucis poſt multa
toꝛmẽta percuſſus ẽ lãcea ⁊ hoꝛa
veſꝑtina pẽdebat in cruce moꝛ/
tuus.Et vt dictũ eſt ſatiata iudeo
rum rabie ꝗ tm̃ xpᷣi moꝛtẽ ſcitie/
bant terminatũ eſt pꝛeliũ qð erat
iter nos:⁊ angelos.Et oẽs reuer
ſi ſunt in domũ ſuã.Et factus eſt
in pace locus eoꝛum.⁊ habitatio
eoꝝ in ſyon.i.in vita beata.Et ex
iſtis dnobus generibꝰoĩum factꝰ
eſt vnus grex.vni ⁊ trino paſtoꝛi
ſubiectus.ꝗ talia eis paſcua pᷣpa/
ranit qͥ nec oculus vidit:nec ĩ coꝛ
hominilſ aſcẽdit.Et ſic rex nr̃ oꝑa
tus ẽ nobis pacẽ ĩ moꝛte ſua. vñ

Criſ. Criſo.in ſer.cene dñi.Occiſusꝓ

§

poſitꝰxpᷣus cur occiſus ſit videa
mus.vt celeſtia pacinicet.vt terre
na recõciliet vniuerſa.vt amicuʒ
te cõſtituat angeloꝝ.⁊ hũiti oium
ptãtem aiam ſuã ꝓ te dñs dedit.
Abit ipios ꝓ ſepultura.
d yſa.liij. Longe negꝗoꝛeſt
malitia ſub aliq; genere
vᷣtutuʒ paliata: ꝙ;ᷓ ſi nuda ⁊ apta

Aug. oꝛet.vnñ Aug.ſuꝑ.pſᷣs. Simlata
eꝗtas ñ ẽ egtas ſʒ duplex iniqtaſ

pharllſei nãq; cogitãtes malitiaʒ
⁊ nequitid quã in nece xpᷣi exerce
bãt ſub ſpẽ pietatis iuerũt ad pila

xp̃ᷣm. Duo ergo mala fecit pplłus
iſte.ſ.reũ dimittendo.⁊ inſtũ occi
dendo.yſa.v.ve ꝗ iuſtificatis im
piũ ⁊ iuſtitiam iuſti auferi ab eo.
Figu.leuit.xvi.vbi legim?ꝙ ĩ die

ado

taiktton eindu
uitonillinden ri
mnnnon abſtun nden
gnmminenrſc gat

guntuamſneeui⸗ mmn

s⸗ . gig. M. *
ꝓpitiatiõis offerebãt duo aiĩalla Fs. Vaeluume lorant⸗

ſ.duo hirci.qͥꝝ vnus mactabat᷑ 2
offerebat᷑ dno vt fieret ꝓpitiatio
pꝛo peccatis.alins vᷣo dimitrebat᷑
libere ⁊ hic ſecũ poꝛtabat oĩa pec
cata populi.Spũalr per hec duo
aialia oblata in ſacrificio ꝓpiiis
tionis ſubaudi hos duos victos
ſ. x-pm dei filiuʒ ſanciũ ⁊ iuſtum.
Barabã latronẽ ſeductoꝛeʒ ⁊ ho
micidaz.ymolatus igit xpᷣs ẽ ꝑꝑ
quẽ facta eſt recõciliatio omniuʒ
pctõꝝ ⁊ Barabas dimiſuſ 2 libe
ratus eſt ꝗ eſt teſtis ꝑfidie iudeo

rum. Anfel. in ſuis medita. ⁊ dir Anl.

rigit vᷣba xpᷣo.vultũ tuum inquit
honoꝛabilẽ ĩ quẽ deſiderãt ange
li ꝓſpicere ꝗ oẽs celos adimplet
leticia quem depꝛecãtur oẽs diui
tes plebis.polutis labijs ſuis ſpu
tis inquinauerunt. ſacrilegis ma
nibus occiderũt.velo oꝑuerũtin
deriſionẽ ⁊ te dũm vniuerſe crea
ture tanq; ſeruum cõteptibilem
colaſicauerũt.dhuc aũt animã
tuam incircũciſo deglutiendum
tradiderunt.vinctum quidem an

te ſaciem Nilati pꝛeſides perdu

xerũt.poſtulãtes te ſupplicio cru

tũ dicẽtes ⁊ petẽtes ob paſchatis cis interimi qui peccatũ nõ noue
deuotionẽ vnũ vinctũ.ſ. Barabã ras.⁊ virum homicidã donart ſi

ſeductoꝛt latronẽ ⁊ homicidã. ⁊ bi agno lupum:auro lutum pᷣpo
ſub iſto palio dãnauerunt iuſtü.ſ. Rentes. O indignũ 2 infelix con

AEune ii en⸗ van
intniAnegi hn
eee ungeſus einic i⸗
renntiner nichs bhünn di⸗
Hoſterposiciuuntd ietanm

mMadAduduprtdli din

luoſordidusinnuſes ois im
müdi timacllit Aoede
ſent ſingolisſtol ie Genne⸗
imüditiirepleunur dec d
ſto ſmetpesgviangamic
cnatiſino ve paſſonis nen
hecrvocbomnimaltupeet
ſpomniſina voſiun / nüien.
Eprlent rijirtin i
ffononelepvſor lsn
Uhidoubmnin o eſen
Niolgror wicficebanr d o
Aqnipuiineteond witet n
febateggüdigedne
1 ſopo. Cihligtdu e drt
loicointopin ſiſ
ſahaſn ieniinr⸗
noſucpoſmodi nſerrd
ſüubakabſre Gnia, lgon,
ſtgennehummnm oi
onentig ſhu bice
lnpſ⸗ bchß Htiagr
nſisengtiantde dNoe
ihloes Mducoo R
urga

Nintitnucl dnithann

„
8
NvE

rd
mn dunphſcne
b 6 uuule
nnun din

nſiegtbeg.

l Dracemugee
Kerhri diorteteh
4 rtnig ltiint

dartheſei Maet
Acntl Shüe

H
inedan infigt

wne dend hoeeſi

en daſin tmeittin
4 Brthilenmniſchrnge
8 mtzmainsigiei
* Miacknöcladone
i:tDerhennit

i meckeckrheyiidn
, m Ad EiunnidNZ
n wingo uitunint

7 Mtt Niling
1,orrgoills Winl
õ
gensllisdielief
uBAGNNNN Aliden
raNddwid Kochrit
Wimi rdin glitc
wemi omn iiin
ei ariAAnan
mm pciidh- n
rdent nan An

AA—eE,

ſilium ⁊ quidè non ignoꝛabat im
pius ille per inuidiaʒ hoc in te fie
ri tamen non abſtinuit temerari
as iĩ te manꝰmitterre ſed repleuit
animam tuam ſine cauſa amari/
tudine.
Ede lauare ſepties in ioꝛ
v dane.iiij. Re.v. Solent
iuitati ad magna feſta fa
cies lauare ſuas ne imũdi appa/
reant inter mũdos.Spũalr dũs

noſter nos iuitauit ad feſta maxi

ma.ſ.ad gaudia paradiſi vbi nul
lus ſoꝛdidus intratſed oẽs ſunt
mũdi ⁊ ĩmaculati.Apoc.vi.date
ſunt ſingulis ſtole albe.Sed ne ꝑ
imũditiã repleamur:dedit nobis
iſto ſancto tꝑe aquã purgatiuã cũ
ſacratiſſimo ſue paſſionis ſangui
ne ex quo ab omni malitia pecca
tilʒ turpiſſima poſſumꝰmũdari.

figu. Figu.leuit.xiiij.vbi legimꝰꝙ ĩ pu

rificatione lepꝛoſoꝝ talis ritꝰ ſer/
nabat.poꝛtabant.n.duo paſſeres
viui quoꝝ vnꝰiterficiebatur ſuꝑ

aquã viuã in vaſe terreo poſitã:⁊

fiebat aſperſoꝛiũ ð ligno cedrino
⁊ yſopo.Et ibi ligabat᷑ ſolo vᷣmi
culo.i cocineo paſer viuꝰ ad mo
dũ aſperſorij: ⁊ aſpgebat᷑ ſepties
lepꝛoſuſ.poſtmodũ paſſer viudi

mittebat᷑ abire. Spnalr lepꝛoſuʒ

erat genus humanum ppꝑ octm̃
pꝛimoꝝ parentũ qꝛ lepꝛa ſoꝛdes
t᷑ iſanabil a⁊ petm̃ ilð qᷓ; tũ ex par
te hominis eraticurabile.p duos
ãt paſſeres aductos ad purgatio
nẽ lepꝛe ſubaudi diuinã ⁊ huma

Paſſio xpᷣi.

122

nam naturã.factũ eſt aſperſoꝛiuʒ
de ligno cedrino qꝛ in cruce xpᷣi
poſitum ſuit lignum cedri. Occi
ſus eſt.n.vnus paſer qꝛ humana
natura xpᷣi cuiꝰſanguine aqua ba
ptiſmatis efficaciã mũdandi acce
pit. Aliꝰpaſſer.ſ.diuinitas filio ca
ritatis humanitati ↄiũcta eſt. ſed
liber abijt eo ꝙ diuinitas imoꝛta
lis exiſtat.Septies aſpgitur imũ
dus.qꝛ.vij.ſacr̃a de vaſe terreo.ſ.
coꝛpoꝛe xpᷣi fluxerũt cũ ſanguie
⁊ aqua ſimul ꝑꝑ qnã oĩs aia vere
credẽs ⁊ iuſte operãs mũdat᷑.ac/
cipiamꝰergo illud aſperſoꝛiũ ⁊ ſe
pties nos aſpergamus.ſ. diſcur/
rendo per.vii.peccata moꝛtalia.
ſed vide qð ſit aqua viua ſolꝰſan
guis nõ lauat ſine aqua viua nec
aqua viua ſine ſangnie.ælqua vi
ua dicitur que manat de viſceribꝰ
terre per quas deuotas ſubauch
lachꝛymas que de coꝛde contri/
to ⁊ verificato exeunt fluentes p
oculoꝛum riuos.ſi ſic per aſperſo
rium crucis ex ſanguine xpᷣi aſ/
pergas tuam memoꝛiaʒ.⁊ ſi ple
nus ſis ſoꝛdibus ⁊ ſi nullum de/
coꝛem virtutũ habeas in te tantũ
peccatoꝛuzʒ lachꝛymis aſſumptis
paſſiõis domini memoꝛia te mũ

dabis. Ber.ſuꝑ can. ſermo.xxij. Ber.

Paſſio tua dñje ieſu xpᷣe ẽ viãtiũ
remediũ ſingulare refuginz deſi
cicte ſapia. Juſtitia ct nõ fufficiẽ/
te ſubcũbeniidꝰm eritis illa ſucur
rit.Jõ cũ defecerit virtmea non
cõturbaboꝛ neq; diffidam. Scio

Fig.

quid faciam.calicem ſalutaris ac
cipiã ⁊ nomẽ domini inuocabo.
RMboꝛ bona fruct'bonos
a facit. Gatt. vij. ꝛeter
fecunditatẽ ⁊ ſuauitatem
fructuũ etiam arboꝛ ipſa multas
pꝛeſtat humano vſui cõmodita/
tes. Mam viatoꝛes arboꝛe frõdo
ſa inuenta non ſolũ fructibꝰ eiꝰ re
ficiuntur ſed etiam pꝛotegunt᷑ ab
eſtibꝰſimiliter ⁊ a pluuia.⁊ aſcẽ/
dens interdũ ſicut illi neceſſe eſt
tuet᷑ a feriſ. Spũ aliter crux xpᷣi ar
boꝛ bona fuit magna lata ⁊ fron
doſa.⁊ fructus ſatietatis ⁊ ſuaui/
tatis tribuens ⁊ fideles omnesꝓ
tegit a demõib⁊ ab omnib pec/
catoꝝ ⁊ vicioꝝ incurſibꝰ. Sigu.
Daniel.iiij.vbi narrat᷑ viſio que/
daʒ ſub tali ſoꝛma.Ecce arboꝛ in
medio terre: cuiꝰpꝛoceritas atiin
gens ad celů ⁊ alpect?eiꝰ vſq; ad
terminos terre. ⁊ eſca vniuerſoꝝ
in ea ſubter eas habitabant aĩa/
lia in ramis eiꝰ volucres celi con
uerſabant. Spũaliter. Per hãc
arboꝛem ſubaudi crucẽ xpᷣi.pᷣs.
Erit tanqᷓ;ᷓ lignũ ꝙ plantatũ eſt:
ſecus de aqua. In medio terre ꝙ
ad litteram ſic fuit.fertur eniʒ ꝙ
I caluarie mõ te vbi crux xpᷣi fuit
poſita ſol recto tramite ac dirre/
cte aſpiciat quodam tempoꝛe qað
eſt argumeniũ medlie regionis.
p̃s. De noſter ante ſecula oꝑ atꝰẽ
Lin medio terre. Cuius pꝛoceri/

tas attingens ad celũ qꝛ nulla eſt

alia via ad celũ de terra duceo n

Paſſio xpi.

ſi crucem xpᷣi accipere ipſo teſte
qui ait.Si quis vult poſt me ve/
nire tolat crucẽ ſuã ⁊ ſequat᷑ me.
Aſpectꝰeiꝰ vſq; ad terminos ter
re:qꝛ oẽs inuitat.oẽs vocat nemi
nem deſpicit.pᷣs.Extendit palmi
tes ſuos vſq; ad.m.⁊ vſq;.fl./
pa.eiꝰ.Eſca vniuerſoꝝ in ea quia
paruis ⁊ magnie.inſcipientinꝰ 2
perfectis.iuſtis ⁊ iniuſtis.ipᷣa ſub
uenit oĩbꝰ volentib fruciꝰ pᷣbet

ſalutiferos arboꝛ illa.Am bꝛoſius m.

ſuꝑ Luc.xpᷣs oĩbꝰoia factꝰc.pau
per pauꝑibꝰ.diues diuitibꝰ flens
flẽtibꝰ.ſcitiẽs ſcitiẽtibꝰ.ꝓfluꝰha/
bũdantibꝰ. In carcere cũ capti/
uis.cũ MMaria flei.Cũ aplis epu

latur. cuʒ ſamaritana ſitit. In de/
ſerto eſurit.vt cibꝰpmi hominis

quẽ pꝛeuaricatione guſtanerat ie
iunio dñi ſolueret. Sub ea habi/
tabant aĩialia per q̃ notant᷑ hõies
vite actiue.qui ſub arboꝛis huiꝰ
vmbꝛa per fidẽ quieſcunt ⁊ tꝑe tẽ
ptationis eſtus ⁊ qñcunq; feras
inferni appꝛopinquare ꝑcipiunt.
Arboꝛẽ hanc ꝑ ↄtẽplationẽ ⁊ me
ditationẽ aſcẽdũt.⁊ ibi tute quie/

ſcũt. Ber.ĩ ſuis me. Copioſa igt Ber.

redẽptio data ẽ noſᷣ in vulnerib?
redeptoꝛis nr̃i.magna mlitudo
dulcedis gr̃e.plẽntudo ⁊ ꝑfectio
vᷣtutũ. Cũ me pulſat turpis cogi
tatio:recurro ad vulnera rpᷣi ⁊ fu
gat a me. Ců me pᷣmit caro mea
ex recoꝛdatiõe vulnerũ dñi mei

reſurgo.Cũ diabolus parat mihi
iſidias: fugio ad vulnera dñi mei

ucffrerit dnber i en

rinit bicheſigfeinnenn
Berin meclanodb utnt
Ufecüdetwinenganen
ſuſhiratemi nnefftwue meckud

gienneißacamis imimnm⸗
gruun cogtoroni undk'ele
ſcuomottlin tmiene nor
ivnoobleaui Glitcianni
uſftoincoronneranim
Anenotis iget ieleer ca.
weſpis eiceno riſons ve⸗
Ceöneindrlärtanor.

Eedattrge N
e ycinider t e
Dbogſeins Mia

lealucd ſonſblededact nt
tdenncen Peplnn gi
0dr obſcolorline cohe de

ſeh poſitiullenrei n tc
Eno efpena oor nite
nhlinpecltu inene

ichons 0gf oigat 5

niſmni coloumm nrt
nicoloem nt
t lisia nſiblnren
ſuügpbitllinsn
utſti Et en de

taennbdid Gi

*„ id ſo⸗
ANR enn
ne Mgleiſ

Nensluſtetlluiez

Madeſoeenbfu
umgdandol hi

P luczcihtiſttin

N dunsdih
W ltsſaid r
WAmn Namtt
wummln
v wwan cbhnontt
1 une r
1 rr m r s t
1Ei wini hien
A Alörrdotse
ntu AitNtel
mmns lnst cnchen
õl
WMid igten
tmt ictdidbines
Dai and Cd

. rodmiſblnnn

Wdsgt gn O
ei Cinti
uwiehli
4 dine Cünſtndnd
enmuni aiin
linweuun
12 ⁷
. amndin

.

Paſſio xp̃i.

4recedit a me. In oĩb neceſſitati

bus meis ñ iueni tã efficax reme
diũ q; vulnera xpᷣl. Segf. In ra
mis eiꝰvolucres celi ↄuerſabant᷑.
p volucres celi nidificãtes in ra/
mis ſpůaudi viroſ ꝑfectos.ꝗ licet
coꝛpalr ſint ĩ mũdo. nihilominꝰ
coꝛdialr mũdꝰillis crueifixeſt:
ipi mũdo.hi debẽt nidũ ſuũ ĩ pla
gis xpᷣi totalr ponere quem iudei
cruciſixerũt ⁊ in hoc fugiẽt oẽm
ruinã ⁊ oĩ celeſti gr̃a ꝑfruent.vñ

Ber. Ber.in meditatiõibꝰ. Ecce inꝗt

dñe cũ de tui memoꝛia mẽs mea
ſuſpirata tuã ineffabilẽ meditabit
pietatẽ ipᷣa carnis ſarcina minus
grauat cogitatonũ tumultꝰceſſat
põdus moꝛtalitaſ̃ ⁊ miſerie moꝛe
ſolito nõ oblectat. Silẽt cũcta trã
quilla ſũt oĩa coꝛ ardet animꝰgau
det.memoꝛia viget.itellectꝰlucet.
⁊ totſpũs deſiderio viſionis tue
accẽſus iniſibiliũ rapit᷑ amoꝛe.
Cce agnus dei ecce ꝗ tol
e lit pctã mũdi. Jo.i. Dicit
phᷣs ꝙ ſenſus debẽs ſen
tire aliund ſenſible debet et ab illo
penitꝰdenudatꝰ. Pupilla.n.ꝓ tã
lo dr̃ abſcoloꝛ.i.ſine coloꝛe vt de
coloꝛbꝰpoſſit iudicare alłr.n. colo
res nõ perciperet.qꝛ coloꝛ exiſtẽſ
in pnpilla impediret viſionẽ exte

rioꝛis coloꝛis.vᷣbi gr̃a. Si ꝗqs iur

oculũ vitrũ coloꝛatum ponat ⁊ ſi
mul ꝑ ulũ alia viſibilia intueatur
oĩa ſibi apparebũt illiꝰ coloꝛis cu
ius eſt vitrũ.Et qð dictum eſt de
oculo ita ⁊ ð ceteris ſeſibꝰ.Spũa

123

liter.ñ erat poſſibile aliquã crea
turã purã ꝑficere ſaluteʒ humãe
nature. Et ipam liberare apctõ.
eo ꝙ nulla reperiebat᷑ oĩo abſq;

pctõ.i.vt eius puritas ⁊ bonitas
ſufficeret ad tollendũ culpaʒ ⁊ ad

infũdẽdũ gr̃am.nec erat ad hoc
ſufficiẽi angelꝰqꝛ vt hr̃ i Job.Ce
li.i.angeli nõ ſunt mũdi in ↄſpe/
ctu eiꝰ neq; hõ poterat inneniri
mũdns. Nemo mũdus a ſoꝛdi/
bus neq; infãs cuiꝰ vita eſt vniꝰ
diei ſuꝑ terrã. Si ergo nulla crea
tura ſufficiebat eo qð nihil ẽ ĩ cõ
ſpectu ei mũdũ.requirebat᷑ ergo
non tm̃ creatura ſed ⁊ ipſe crea/
toꝛ ꝗ oĩo eſt ſine coloꝛe.i.ſine oĩ

reatu.Opoꝛtuit ergo ipᷣm quãdã

nouã creaturã facere.ſ.aĩam xpᷣi

⁊ ipſam induere carne a peccato

alienã qð fieri nõ poterat niſi de
vᷣginitate cõciperet᷑ ꝑ opꝰ ſcti ſpi
ritus.⁊ ſic aſſumeret hãc naturã
de vt eſſʒ penitſine macula ⁊ vt
maculas cõtagiõis hũane poſſet
mundare.Jõ verbũ dei caro fa/
ctũ eſt.ꝗ dr agnꝰ iĩmaculatꝰqueʒ
cũ beatꝰ Jo. aſpiceret ſpũſancto
plenus cognouit ⁊ ipſum vigito
oñdit di. Ecce agnꝰdei ⁊c.hoc tt
aliꝰ euãgeliſta Jo.in figura vidit
apoc.v.vbi iple ait. Aidi inqꝗt in
dextera ſedentis libꝛũ ſignatũ ſi
gnaculis.vij.⁊ non inueniebatur
in celo neq; in terra neq; ſubter
terrã ꝗ dign ect aperire libꝛuzʒ ⁊
ſoluere eiꝰſignacula.vij.Et dum
ex hoc ipſe Jo.amare fleret oſtè

aq 3

Fig.

Paſſio xp̃i

ſus ei agn occilus ⁊ dictũ eſt ei
vt nõ fleret qꝛ dignꝰ eſt agnus q
occiſus eſt aperire libꝛũ ⁊ ſoluere
vij.ſignacula. Spũaliter ꝑ libꝛuʒ
clauſum ⁊ ſignatuʒ ſubaudi diui
nã gram quã foꝛiiter ↄ nos clau/
ſerãt.vij.capitalia vitia: que pᷣmi
nr̃i parẽtes diabolo ſuadente cõ
miſerũt nec reperiebat᷑ in celo.ſ.
angelus ad hoc ſufficiẽs.neq; in
ter viuentes hoĩes erat aliꝰ valẽs
nos liberare.nec inter ſanctos in
limbo delentos gqſq; tã iuſtꝰ erat
ad hoc potẽs vt nos eriperet.ſed
oſtenſus ſibi agnꝰ ſine macula ꝗ
ſufficis fuit tolere mũdi pctã.vñ
audiuit idẽ Jo.i eodẽ li.ca.v.at
qʒ; vidit viginti q̃tuoꝛ ſenioꝛeſha
bentes ſingulas citharas.⁊ canta
bant canticũ nouum coꝛaʒ deo ⁊
agno.di. dignus es dñe aperire li
bꝛũ ⁊ ſoluere.vij.ſignacula eius:
qm̃ occiſus es ⁊ redemiſti nos in
ſanguine tuo.⁊c. Spiritualiter ꝑ
xxiiij.ſenioꝛes ĩtelligũtur.xij. apo
ſtoli. ⁊.xij. pphete omnes cytha/
ras ſcripturaꝝ ſuaꝝ idẽ canticuʒ
cantãt. Mã quẽ ꝓphete venturuzʒ
pᷣdixerũt apli ſᷣdicauerũt veniſſe
Leo vñ Leo papaĩ qdã ſermõe. Sa
cramẽtũ ingt ſalutis humãe nul
la vnqᷓ; antiqtate ceſſauit:qꝛ queʒ
bpᷣdicauerũt apſi hũc annũciane/
runt ꝓphete.Agnꝰ ergo iſte ſine
macula oues ſuas redemit non
auro neq; argento ſen aliquo alio
coꝛꝛuptibili.ſed ſuum ſanguinem
imaculatuʒ pꝛo nobis dedit in ſᷣ
ciũ ⁊ occidẽs lupũ fecit nos deo

noſtro regnũ. Añ Nug.ſup Jo.Alns
omel.vij.pertractans illud.Ecce
agnus ⁊c.vtiq; ſingulariter agnꝰ
dei ſine macula.ſolus ſine pecca
to.ergo ſingulariter hic ẽ agnus
dei.qꝛ ſingulariter huiꝰagni ſan/
guine ſolo:hoĩnes redimi potue
rũt.venit agnꝰqualis agnꝰ? ques
lupi timẽt qui leonem occiſus oc
cidit. Sanguie agni victꝰ eſt leo.
Ecce ſpectaculũ xpᷣianoꝛum ma
gnũ eſt.ſpectare per totũ oꝛbem
terraꝝ ſanguine agni viciũ leonẽ
educta de dentibus leonũ mẽbꝛa
xpᷣi ⁊ adiuncta coꝛpoꝛi xpᷣi.

Ox ſicut dies üllumĩabit
ps.cxxxviij. Nihil poſſe⸗
ↄtigere deteriꝰ victoꝛibꝰ
in pꝛelio q;ᷓ añ cõplemẽtũ ⁊ con/
ſumatam victoꝛiã fieret nox:quia
tunc quilibet efficit᷑ timidus.Tũc
enim deficientes poſſunt fugere
⁊ abſcondi ⁊ percutere hoſtes ex
latere ⁊ nõ videri.Maʒ victi fiũt
ſalui ⁊ victoꝛes nihil lucrãt. Spi
ritualiter xpᷣus dei filius eſt dies.
cuius rõ eſſe poteſt qꝛ duʒ ſol eſt
ſuper terram dies eſt.ita dũ xpᷣs
eſt nobiſcũ per gr̃am dies lucis
eſt. Ideo ipſe ait.Ambulate duz
dies eſt. Et alibi. Monne.xij. ſunt
hoꝛe diei. ⁊ intelligit ibidẽ per diẽ
xp̃s.vñ Ber. in meditationibus. Ber.
Zu es dñe lucis dies ⁊ ſol clarita
tis eterne magnus ſine quãtitate
bonꝰſine q̃litate. Jõ nil nob de
rius potuiſfjet cõtingere tempoꝛe
quo vlctoꝛia fiebat contra demo

3

goregbiungntiztclatel

ſbegiͦa flisiacno uci
Olnet di fuillee nmegnu m
necpolengleoip fli ad 9
de li ebunitccleorzobne
fotigztunte ncon⸗Opisln
Seboonitemrau: uo eN
riſtbauc nin buman
Cntcynvtiſalrininen
ſsboninaioniobieſerat r
Pnchannener denonn. d
Hiomonvidhnidmr :
ſiaſiecistmammninmanin :
bol Joſedoginran
Neſobandl mificotdarc. Ren
NNoo ſlnantintitinns ſviri
Mennaſedſol nißcocda n
llencordiarlnseſtcinos ⸗
Cunftcordintitttwe nee
linnrf ſſieihe
Mercot niinundie n
Ctuctingtdigti grna
ufftſo pron toſ,
Erngef W
1 ntöfmni Lenpen

„ *
0 v8
WAD

.
* * D
4 na pſnle
en de
anee

Wien

N

vn inanem i⸗
a NMihiniii

4 ricnusni
ummi
I prNNNM
et snitniitt
T korwmiganorgt
—
1 a Mdetes doſetſen
tCNdtKonde haſet
Nd MWe biz nii
wrdendi
õ
m mmöle NgI
evmeid iß

d uh flin

4. ari öataunnt

õ

vementin i

* miittitbin
n

EN

paſſio xpi.

nes:qᷓ;ᷓ ꝙ xpᷣs in pꝛelio nf̃e.ſalui
timuiſſet p nobis moꝛi vel ꝙ de
ſcendiſſet de cruce quia tunc ho/
ſtes noſtri.ſ.demones euaſiſſent
manus eiꝰ. Captiui noſtri ꝗ erãt
in limbo nõ fuiſſent liberati ⁊ ipſi
demones aduerſarij nr̃i fuiſſent
nos agreſſi. Jõ ipᷣe ſuadẽnbue iu

deis noluit de cruce deſcẽdere ne
ſalus nr̃a ipediret᷑. Sig. Joſue.x.

vbi legim? ꝙ ſupꝛa nãe curſũ ſol
ſuper Gabaon ſtetit quſq; Yoſue
victoꝛiã obtinuit ↄð amoꝛ:eoſ⁊ ca
ptis regibꝰamoꝛꝛeoꝝ ⁊ calcaſ col
libꝰregũ a filijs yſrael.nõ receſſit
ſol nec di fuiſſe diẽ ita magnũ añ
nec poſtea adeo ꝙ filtj yſrael ſp
diẽ illã habuerũt celebꝛez ob me
moꝛiaʒ tante victoꝛie. Spũaliter
Gabaon iterpꝛetat᷑ vas meſticie
per qnã ſubaudi nãm humanaʒ
gemitibꝰmultiſ vallatã añ veri ſo
lis iluminationẽ obſeſſa erat per
pncipes amoꝛeoꝝ.i.demonum.
Mã amoꝛꝛei ĩterpᷣtant᷑ ppli ama/
ri.⁊ ſic ois amaritudo innenit᷑ in

cis.ꝑ Joſue vᷣo ꝗ interpᷣtat᷑ ſalua

toꝛ ſubaudi mibicoꝛdiã xpᷣi. Non

n.nos ſaluauit iuſtitia nõ ſapia ñ

potentia ſed ſola mipicoꝛdia. Mã
⁊ miſericoꝛdia vſus eſt cũ nos fe
cit ⁊ mibicoꝛdia cũ captiuos nos

Caſ. r̃demit.vñ Caſſio.ſuperillð pᷣs.

Miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ dñs.mi
ſericoꝛs eſt inꝗt dũs cũ creat ꝗa
nullis bñficijs ꝓuocat᷑ vt pᷣſtet.

ANAlilericoꝛs eſt cuʒ recadentes

ſua pletate recõſtruit.Tempoꝛe

124

igitur noſtre reparatlonis quàdo
nos ſua miſericoꝛdia liberauit de
manibꝰamoꝛꝛeox ſtetit ſol.i.lux
vera que munduʒ illuminat in/
deficiens ſupꝛa curſum nãe. Cũ
n.naturaliter ꝗlibet moꝛtẽ fugiat
inq; tũ põt:ipſe tñ xpᷣs ñ dubita
uit moꝛi ꝓ nobis nec voluitð cru
ce deſcende:e ſuadentibꝰ iudeis.
vñ quaſi impiꝰfactꝰ eſt ſibiipᷣi vt
non ſemꝑeẽt pius.Mõ deficit ex
go ſtare ⁊ illũinare tenebꝛas mẽ
tis nr̃e quas õxerãt ꝑ culpã pſᷣmi
noſtri parẽtes donec ſoluto pᷣcio
⁊ deleto petõ deficerent demões
ita vt fideles eius calcẽt ſuꝑ col/
la eoꝝ quoꝛũ prius captiui erãt.
Sol igitur ſtetit ĩ hitaculo ſno.i.
xpᷣs ĩ cruce qͥuſq; facta ẽ victoꝛia
noſtroꝝ hoſtiũ.pᷣs.Non ↄueriã
