firmitatem ↄſumata eoꝝ malitia
quam aliquali ſimulanone boni
cooperiebant cognoſcunt ⁊ reici
unt᷑ ⁊ cadentes in terram celeſte
non capiuntpᷣ mium.ſed fugit ab
eis vt liber inunolutꝰ ⁊ clauſus in
quẽ nũq; voluerunt legere.⁊ cuʒ
hoc perdunt bona tꝑalia qꝛ ↄper
ta corũ nequina deſpiciunt: eo ꝙ
cognoſcũt affectũ poſuiſſe ad ter
rena quis p eoꝝ geſtns ſimula/
tos cupiũt reputari celeſtes. Re
lnquũt ergo dininas corde ſed

non mente ⁊ deiiudicio pꝛinant᷑

diuitijs ⁊ a o pauperum pᷣmio

efficiunt᷑ penit alieni.vnde ¶ al

Fig.

chot

1 oeladle

—

Rllie

lätfkemmn
ſſtrſt vofüng iuctte

epenti

1
friſenfeftlim
Gccletlint n l
Gcendltuus jdic

pols e Nrdk

Zonulbi

onasd

frice nei⸗ Pid hnhe
e nnrtigiirit⸗ Olid
vcheiptl nttoͤdicdel
ne Lentoq ſnell nent lo
tapnchti ad nglofin

ſanis put me

epdimt Aur.

og nulus beiſcnofftüftl
Aignonnz monerkurinor
Gpiofr ibaviper ani hg
Ne Roet:ſitnarisdeten
cnlinai eneſenii votlc
igodehetondinhaſr ,
Soreconenedb'celettn aumen

Eminſckuri pver,r

A

Käſivausfints de ögeper en
mopeniſti⸗N modzch S
Gptncipolsnunatptnsg e
Uetambflimernefllig d

ccliſeig t bontane

Bo t

Cenociodident lrned

vethunch ount aten cdei

luad greepiiont Hon .

.
ſencgetugraci
1
Cſnchnrogeſe
nitnnnſon,
miſpeglittp

Aber vonfcſenag deenn
ſchtumtgegentigralen
frnb⸗ debenivonlo

lolebe

.

lorape

2

A ſtclth

pm arie

*

tinnn a

Aratin hti ſe

welgo de

enckü deen

5 %6*
.

A N
mäphimtancele
woedet edine
nitadmuenin
õ
NN cle

—
„*
2 NV

1
nla

Er wuNiie⸗

1 EieN

amtäüniti nͤn
iuhe Sel
u unam

Religioſi.

ſiodo.li.viij. Nil ꝓdeſt pecunias
ñ poſſidere ſi volũtas fuerit poſ
ſidẽdi.Mipᷣabile ãt paupta a
ↄdimẽi toleraſſejmala fructꝰ vᷣo
eaꝝ canle volũtat᷑ vicio pdidiſſe.
Scendit nauiʒ cuʒ diſei
a pvullis ſuis. Warci.vlij.
In naui bũ oꝛdinata ob
Fᷣunãda ſunt.iij. Mꝛio ꝙ pᷣncipa
lis nauta nõ eligat᷑ ſoꝛte. Scðo
ꝙ pꝛincipali nante oès bñ obedi
ant. Tertio ꝙ ſinguli naute collo
cent a pᷣncipali ad ſingula officia
nauis ꝓut meliꝰ apti ſunt. Quar
to ꝙ nullus locũ ſen officiũ ſibi
aſſignatuʒ moueat ſen relinquat
Spũaſr ſubaudi per naui religio
nt᷑.Rõ eſt qꝛ ſicut nanis de terra
fertili viciũ terre ſterili poꝛtat ſic
religio de habundantia ſacre ſcri
pᷣture eſurientibꝰ celeſtia alimen
ta miniſtrat.v ñ ꝓuer.vlti.Sacta
eſt q̃ſi nauis iſtitoꝛis de lõge poꝛ
tans pant᷑ ſuũ. Igit᷑ pꝛimo dʒ eli
gi pꝛincipalis nauta.ſ.pꝛelatꝰ nõ

ſoꝛte carnis vłl ſanguinis ſʒ ille ꝗ

pᷣcellit ſcia ⁊ bonitate. Scðo de
bent tanqᷓ; patri ⁊ paſtoꝛi obedi

re.Tertio oẽs debent colocari ad

officia ad que apti ſunt. Mon eni
hau:ienda eſt aqua cũ ſotularibꝰ
non debet pom vdiota ad docen
dũ nec pꝛauad regendũ. ſʒ valẽ
tibꝰ ⁊ ſcientibꝰ debent iponi ofri:
cia. ðbet.n.etiã vnuſquiſqʒ in lo
co ſibi aſſignato gꝗeſcere.videmꝰ
eni ꝙ in naui ruſticꝰſtat iuxta pa
tronũ ⁊ pncipalẽ ⁊ ſupꝛa eũ eo q

158

peritioꝛ ſit ĩ arte nautica.nec que
rendus talis locus eſt in hac na
ui que arta eſt qualiſ querit᷑ in ter
ra qᷓ lata eſt ⁊ ſpacioſa.Sic in ꝓ/
poſito qui veniũt ad ſcãʒ religio
nis ſocietateʒ ex delitiis ⁊ diuitijs
mundi non debent ſaſtidio habe
re pꝛoximos ſuos qui ad iſtaʒ ex
paupertate venerunt:nec debent
ðdignari ſubeſſe pᷣlato vili ſeu ru
ſtico natione cui deus ſciam regi
minis condonauit. Potiꝰ vebẽt
hũilitatts rpᷣi reminiſci ꝗ duʒ ect
eterni regis filius non hoꝛꝛuit in
duere foꝛmã ſerui ⁊ erat ſuhditus

MWarie ⁊ Idſeph nec talẽ debẽr

in religione querere locum hono
ris ⁊ ſtatus qualeʒ in mundo ha
buiſſent: cum ſit ſtricta ⁊ ardua
via que ducit ad gloꝛiã.potiuꝰ.n.
coꝛ ſuũ debet ſurſum habere ad
conſiderandũ pꝛemij magnitudi
nem vt terrena vana nõ querat.
Si igit ſic nauis religionis regat᷑
⁊ gubernetur trãſibit huius furi⸗/
bundi maris pꝛocellas ⁊ perueni
et ad beate vite tranquiliũ poꝛinzʒ
qui ſe ſic religioniſ nauigio exibe
bunt. Fig. Geñ.vij. vbi legimns
ꝙ in archa Moe pꝛeerat vir bo/
nus ⁊ luſtꝰ cui ſubdebant᷑.tã bꝛn
ta ad nutum q; homines. Ipſe
nanqʒ ſic oꝛdinauerat archaʒ qꝛ
homines ſuperius exiſtebãt.poſt
hoĩes vo colocauerat animalia
munda poſt autem imunda 2 fe

rocia cuʒ manſuetis ſeſe cõpatie

bant q;tũcũq; loca nõ haberent

Reſurrectio.

ſpacioſa que in nemoꝛib haber
ↄſueuerant nec erat rixa inter ea
ſed locis ꝓpꝛijs contentabantur.
Spũualir ꝑ archã dinerſis lignis
fabꝛicatam ⁊ conglutinatam bitu
mine ſubaudi religioneʒ diuerſis
coadunatã hominibꝰ ⁊ ↄglutina
tã glutino charitatis. Moe qui in
terpꝛetat᷑ requies pꝛelatum ſigni
ficat ꝗ taz ꝓ ſe qᷓ; ꝓ ſubditis eter
nam requiem dʒ pꝛincipalius qᷓ
rere.hac.n.pꝛimo queſita oĩa bo
na adiciũt illi.p hoĩes vᷣo ſuperiꝰ
ↄmoꝛãtes notant᷑ viri ſcia vita ⁊
bonitate p̃cellẽtes.per aĩalia vᷣo
manſueta intelligunt ſimpliceſ ⁊
pauꝑes qui de humili ſeculi pau
pertate ad religiont᷑ venerũt.per
ferocia vo aĩalia notant diuites
⁊potentes ꝗ de ſeculi magnitudi
ne deſcenderuni. Hi igitur ſe de
bent oẽs mutuo ſuſtinere nec dzʒ
pauperibus moleſtum eſſe ſi his
qui ex moꝛibus delicatioꝛibus ve
nerũt ad monaſteria aliud alimẽ
toꝛũ aut veſtimentoꝝ datur. nec
debent diuites ð ſuis diuitijs ma
gis ſuꝑbire illis in obſequio xpᷣi
relictis qᷓ;ᷓ ſupbirent ſi eins in ſe
culo fruerentur. Sed nota ꝙ ani
malia munda ab animalibus im
mũdis ſegregant᷑.quia in religio
ne debent praui ⁊ diſcoli a bonis
pacificis fratribus ſeparari.de/
bent.n.deici ⁊ ðpꝛimi per debitã
coꝛꝛeptiont᷑ ponẽdo inferiꝰne ſua
contagione peſtifera plurimos ꝑ
dant. Igitur in naui religiõis ſu

pꝛadictis ſeruatis ſemper oculos
ad poꝛtum eterne vite quo tendi

mus dirigere ðöbemus ⁊ illuc ve

niemus ꝓcul pulſis periculis pꝛo

cellax.vn Greg. in quadã omel. Gre,

AQui celeſtis vite dulcedinem in
q́ᷓ;tũ poſſibilitaſ admittitperfecte

cognouerit eaque in terris ama
uerat liventer cuncta ðrelinquit:
cõgregata diſpergit inardeſcitin
celeſtibꝰ aius nil in terrenis libet

defoꝛme conſpicitur quicꝗd ð ter
rene rei ſpẽ placebat gꝗa ſola ſpe
cioſe margarite claritas fulget in
mente.

„ Lõ ge maioꝛ?᷑ leticia cũ
hõ pꝰ. multa picula ⁊ in
ſperata ſeu inopinata ſalute redit
ſanꝰ in patria qᷓ; ſi domi ſemp ꝑ

ſiſteret incolumis.Exemplũ ð fi
lio pꝛodigo. aioꝛ.n.ſuitpatri

cõ ſolatio redeunte filio queʒ pn
tabai periſſe qᷓ; ſi ſemper apud il
lum manſiſſet. Spũalłr dño nr̃o
Jeſu xpᷣo moꝛiente in cruce ma
gnus fuit diſcipuloꝝ doloꝛ eo qð
gaudebant de ſui pꝛeſentia ⁊ illis
erat dulce viuere ⁊ cũ illo coꝛpo
raliter cõuerſari.vñ dicebat Pe
trus in oium diſcipuloꝝ perſona
dñe ad quẽ ibimꝰ:vᷣba vite eter/
ne habes. Sed maioꝛ fuit leticia

videntes eum reſurrexiſſe a moꝛ
tuis quia nondũ ↄfoꝛmatis ſpi /
ritu ſancto nũduz plenâ habebãt

de ratione dñi fidem qð patz de

duobus euntibus in Emaus qui

De ſeſurrectione.
Idimꝰ dñm. Jo.penul.

—
—
==£
=
S=
S
=,
—.„
—☛☚n,Dæ
=
☛
—
—
— ☚
=

ed
ſonittöhtteclengſſunme
gornti rldentonmnti
rtzſcuoektofittihente
õ
Pifareo ſniktttlitsſichi
Gmerentnon cocnowemman
evocognoſten los Dht
nimecomecdhunm tlonne
I1pbim maniieſtoutila a
fhoc ayouclut l dega
Honnorcingenoal. adest
oflun mei a glz /
ſcinspgenesrtiagerent e⸗
ſtipeiohnricman tbr en
Uwerontmnengcendeni d,
Cgo anamdt man de
Clätspervenenndmird n
ifonis.Opieltper aid. d
Pihtenpentenguneti hnd 1
indenodinzo Aun o
giſi ſchenenn lage
tyenditwnii diehlin
Wotſonem 10nittonmn,
nuctertingenennenns
umpuononnonnme
aukttuneutn cht L
nnlid eſt NAelani

. 4 X G
—
(n

Z

. nen Ree⸗ hn

i
1 Pnagrbn
rrhamnnſte
è õ
u: nuenlmmuike
m nigrugi
enddi
I1 bar. (deteun
24 n dingen
n f Uögnigeleni
E öperbgicr
m en Nunu l
LIlniend
tr Eruimaundid
beun aNN hr
5 dtsn tednteftiogte
Atch engen
mNE0 hüftin
4 Ahheneitendun
nicl n
4 an rü giin

„

1

—–
n raiiint
— ere

malidi nunnl
u r a Agki
i m uu

* ripiptt

,,
4* .V .

tmn

ftane
Gtit

Reſurrectio. 159

dicebãt ſperabamus quod redẽ
pturus eſſet yſrael ſed hec eſt ter
tia dies ⁊c. Pꝛetendebant.n. ex
verbis ſuis quaſi nõ eſſe comple
tũ qð dñs illis de ſua reſurrectio
ne pꝛedixerat.cũ aũt ipſum vidiſ
ſent:⁊ cognouiſſent eũ reſurrexiſ
ſe a moꝛtuis gauiſi ſunt viſo illo

Figu.gaudio magno.vig. Geñ.xxxix.

Kdeinceps vbi legimus ꝙ poſt
venditionẽ Joſeph:poſt captiua

tion᷑ ⁊ cõpedes eius:poſt patris

ploꝛatũ videntis tunicã eiꝰ cruẽ
tataʒ:factus eſtoñs ⁊ diſpenſatoꝛ
totius domꝰregis pharaonis ad
quẽ fratres ſui accedẽtes vt cibũ
emerent non cognouerunt eum
ipſe vᷣo cognoſcebat illos. Bibit
enim ⁊ comedit cum illis in mẽ/
ſa ⁊ ſeipſum manifeſtauit illis.et
pꝓr̃ eiꝰ hoc cuʒ audiuit q̃ſi de gra
ui ſomno reſurgens ait. vadaʒ ⁊
videbo filium meũ.iuit ad ipſuʒ
oĩs eius ꝓgenies vt fugerent ege
ſtatẽ pꝛeſentem ⁊ futuram ⁊ ha/
bitauerunt in terra geſſem. demũ
de Egypto cum auro ⁊ argento
exeũtes peruenerũt ad terrã pꝛo
miſſionis. Spũalr per Joſeph:
qui interpꝛetat᷑ augumẽtũ ſubadi
xpᷣm de quo dr̃in.pᷣs.Auxit po/
pulũ ſuũ vehementer.Hic ergo
poſt venditionẽ a diſcipulo: poſt
lacerationem ⁊ cruẽtationem.i.
carnis elus reſurgens a moꝛtuis
iam amplius non moriturus ac/
cepit poteſtatem a paire in celo.⁊
terra.⁊ factus eſt diſpenſatoꝛ tã

diuine gloꝛie in ſuturo: qᷓ; gratie
in pꝛeſenti. Hunc ergo fratreſ ſui
apoſtolinõ cognoſcebant.ſʒ mã
ducãs ⁊ bibẽs cuʒ illis ſe eis ma
nifeſtauit. Nuũciatũ eſt patri.ſ.hiu
mano generi in peccato lugenti
xpᷣm reſurrexiſſea moꝛtnis. Qð
de graui ſomno vanitatis ſurgẽs
relinꝗt terram ꝓpꝛie incredulita
tis.⁊ deſcendit ad enigmata fidei
per humilitatẽ.⁊ habitauit in geſ
ſem que interpꝛetatur deſideriuzʒ
qꝛ recta fides facit nos deſidera
re eternã patriaʒ.quã deꝰ pꝑ nes
ab initio plantauit. demũ exeun
tes egyptiacãobſcuritatè.i.ſpecu
lariã ⁊ enigmaticã viſionẽ cũ au
ro ⁊ argento.i.cum meriiis ⁊ vir
tutibus peruenit᷑ ad terram ꝓmiſ
ſionis.i.ad claram ⁊ lucidã viſio
nem. vbi deũ videbimꝰ facie ad
faciem ſicuui eſt. Igit᷑ in die tante
leticie qᷓ dñs nos ð iferno eduxit
⁊ in qua triumphans victoꝛiam
fecit ad ipſum cũ fiducia obtinè
di petita accedamus.qꝛ nihil no
bis negabit cum ſpſe intendat ſu
am nobis leticiã impartiri.vnde

Aug. in ſermone paſce. In hac Au.

die peccatoꝛ non dʒ de indulgen
tia deſperare. Si.n.latro paradi
ſũ meruit cur nõ mereatur veni
aʒ xpᷣianꝰe Et ſi illi dñs cum cru
cifigeret miſertus eſt multo ma
gis huic miſerebit cuz reſurget.
Nam ſi paſſionis humilitas ho
mini hoc pᷣſtitit confitenti reſur⸗

rectionis gloꝛia quã tribuet ðᷣpo

Reſurreetiò .

ſcẽii.Largioꝛ.n.ſolet eſſe ad pꝛe
ſtandum leta victoꝛia q; addita
captiuitas.
Efloꝛuit caꝛo mea.plſal.
r xxvij. Mirabilia ſunt
opera nature.floꝛent eni
arboꝛes germinãt ⁊ frucuſficant
c matureſcũt fructꝰeaꝝ ⁊ maturi
colligunt. ⁊ poſtmodũ determia
to tempoꝛe depoſitis folijs viden
tur arboꝛes aruiſſe. ſed redeunte
vere iterũ refloꝛent ⁊ reiterant ſu
pꝛadicta.hec eni oiĩa experientia
intuemur licet motũ nature ĩ tali
bus occulte operantibus mini⸗
me videamus. Spiritualr quod
dictũ eſt de arboꝛibꝰ per quandã
ſilitudinẽ intelligẽdũ eſt ð hoĩbꝰ
videmꝰ.n.hmõi iĩ rõabilibarbo
ribus euenit᷑ hec oĩa. Floꝛẽt.n.in
pueritia fructificant in iuuentute
Matureſcunt in ſenectute ⁊ col
ligunt.⁊ depoſitis viribus huma
nis areſcunt ꝑ moꝛt. verũtũ ad
ueniente vniuerſalis reſurrectio
nis vere iteꝝ reſurgẽt. Job.xiiij.
Lignũ hʒ ſpem ꝛc. Mec eſt alið
diuine potentie impoſſibile. Nul
la eſt in mundo natio ſane mẽtis
etiã nõ credenti euãgelio:cui am
biguuz ſit dñum aliquos añ xpᷣi
aduentũ reſuſcitaſſe.dico creden
tibus anuque ſcrip ure. Si ergo
deus tunc potuit aliquẽ reſuſcita
re eodẽ modo poterit ⁊ oẽs reſu
ſcitare cũ volet.qꝛ nõ eſt plꝰ reſu
ſcitare oẽſ apð deũ quẽ vnũ.Hõ
plus creare totũ mundũ:qᷓ vnũ

paruum lapideʒ: apud diuinam
bpotentiam.inducet ergo de pa/
ſtinum viroꝛẽ aridum co:poꝛibꝰ
ſimul cuʒ decoꝛe imoꝛtalitatis.⁊

floꝛebunt de regionibus ſicut fe/

num terre cũ integruate folioꝝ
⁊ fructuuʒ qꝛ in etate perfecta cuʒ
foꝛmoſitate membꝛoꝛum. Sigu
ra. MNumeri. xvi.vbi ð. xiij.vir/
gis ſola virga Aaron nocte vna
floruit ⁊ folijs dilatatis pꝛoduxit
amigdalas. Spũalr per virgam
iaron ſubaudi naturam huma
naʒz cui ſoll competit reſurrecuo.
Et nota ꝙ ſunt.xiij.genera crea
turarum viuentium in vniuerſo.
Pꝛumo ſunt.ix.oꝛdines angelo/
rum viuentium vita intellectiua.
Poſt quos genꝰ humanum vi
uens vita rationabili ⁊ ſenſitiua

Fig.

ac eiiam vegetatiua.poſt qð ſunt

aialia perfecta vt beſtie viuentes
vita vegetatiua ſenſiniua ac etiaʒ
motina.poſtmodũ ſunt aĩalia im
perſecta motu pꝛogreſſiuo caren
tia. ⁊ vltimo ſunt plante ſola vita
vegetatiua viuentes. Mulli ergo
haxꝝ creaturaꝝ ↄpetitreſurrectio
pᷣterq; hoĩ ꝑꝑ filium deiꝗ factꝰ
ẽ hö ⁊ reſurrexit a moꝛtuis.Haʒ
2 nulla floꝛuit virga niſi que fuit
Aaron quẽ elegit dũs ſacerdotẽ
ſibi. florebit igit caro noſtra poſt
reſurrrectionẽ diuina operãte po
tentia. vt ſatis rõnabiliter viſum

eſt. vñ Grego. xiiij. moꝛaliũ pul gee.

chꝛe hoc pbãs ait. Ount nõnulli
ↄſiderantes ꝗ ſouͦsa carne ſolui

iczercheinimnd ielt ent
tntreertonededcni4
niſnktenſitinnchne fin
negoutsſusnücts intum.
Damo monnenucemin'ade
ſa vidtaeſoloreminnern
cuum ploꝛetone oſlantn
lenceſare Aecetiubio gui
Crecentiligno tclutnatan
clone peniente tldemus dl
trompere ſucns gandelene
Punlarn uodecerft
i
/ dio o oſlo
ſihotmi Pedenn
. Migoonentlonur
him vaorfandrrdr
Patertontfcnnainung n
ffuſgerllunanriag. d
tocenineggrtten n d
unftestipfnatlmm.
Ghütltertedeſfllis önts
nieruod aronniin
licpatrocſ⸗Pegoirthii
Uinte nidtderecini e⸗
ngit ralhebonn en⸗
nni itzn ckniges
ffiniciepſene nn
Klontmnnnii inn
nnnmnincin z

Uu n DadN

ſNn
mnmwna.
uu erNd
rENEMere
O αaian

NRa vtrNdä ülbn

riNNPNVCiner
ttenNPenr
etmNN NU
1 Mnmn
tbie 1
Knaasi
Riratgtan
1 Ani

— unrtinn

1

„
„
„

ERNO, e
nni

. Nyde

⸗ en,iin

C&

eſurrectio. 160

tur caro in putredinem vertitur
ꝙ putredo in puluerem redigi:
ꝙ puluis in elementis ſolui᷑: vt
nequaq; ab hũanis videat reſur
rectionẽ fieri poſſe denegãt ⁊ dũ
arida oſſa reſpiciunt hec veſuri
carnibꝰrurſũ vitideſcere quo ad
vitã poſſe diffidunt.ꝗ ſi rõnis fi
deʒ ex obedientia nõ tentẽt certe
hic tenere ex rõne debuerãt.qd
eni qͥttidie niſi reſlurrectionẽ nf̃azʒ
in vᷣgulis ſuis mudus imuatur.
Nam ꝑ momenta cernimꝰarbu
ſta viditatẽ folioꝝ amiitere a fru
ctuum ploꝛatione poſt largitio/s
nem ceſſare. Et ecce ſubito quaſi
ex areſcenti ligno v elut quadam
ratione veniente videmus folia
erumpere fructus grandeſcere:
⁊ totam arboꝛem viuo decoꝛe ve

ſtiri.
AGſtodit dñs oĩa oſſa eo/
c rũ.ps.xxxiij. Pꝛudens
artifex conſuenit ſeruare
mãm vaſoꝝx fractoꝝ vſq; ad tẽ/
pꝰ vt iterato reficiat vaſa illa.duʒ
tñ vaſa ex illa materia reſici poſ/
ſint. Hoc enim agere videmꝰ fa
bꝛoſ aurifices ⁊ alioſ metallarioſ.
Spũaluer xpᷣs dei filius ſũmus
artiſex quod pʒ ex omni fabꝛica
quã oꝑatus eſt. Maʒ oĩa ꝑ ipſũ fa
cta ſunt:⁊ vidit deus cũcta q̃ fece
rat ⁊ erãt valde bona. Gen.i.vñ
Sap. vij. Oiuʒz. n. eſt artifex oẽʒ
hñs vᷣtutẽ oĩa ꝓſpiciens.Zlrtifex
igit iſte tam ſapiens vaſa ſua pe/
rire non permittet qᷓ;qᷓ; ſint ↄfra

——

cta:qꝛ hoies quos fecit vaſa ho/⸗
noꝛis ſue gloꝛe capaces ⁊ ſue di⸗/
ninitatis ↄſoꝛtes non patiet om/
nino perire ſed fracturas.ſ.coꝛpꝰ
⁊ animam reſeruans tꝑe debito
reficiet ↄiungẽs illas ſimulin die
ſ.iudici ſiue reſurrecnõis.Sic.n.
ↄpaginabit ⁊ ↄiunget mẽbꝛa mẽ

bꝛis ⁊ ꝑtes toti ꝙ nil remanebitt
enoꝛme.Sigu.Ecech.xxxvij.vbi Fig⸗

dñs per quãdã ſilitudinẽ virtutẽ
reſurrectionis oſtendit.Ducteſt
igitur ꝓpheta in campo magno
pleno humanis oſſibus qui ex pj
cepto ait oſſibꝰ. Oſſa arida audi
te vᷣbnz dñi.⁊c. Et ſegꝗt.a acceſſe
runtoſſa ad oſſa: vnũ qdq; ad/
iunctunram ſuã. Et vidi ⁊ ecce ſu
per ea nerui ⁊ carnes aſcenderũt
⁊ extenſa eſt in eis cutis ⁊ ſpũm
nõ habebant. Et dicit dominus
ad me.vaticinare filij hominis ⁊
diceſad ſpiritũ.Aquattuoꝛ venij
veni ſpiruꝰ ⁊ ſuſla ſupꝑ moꝛtuoa
iſtos ⁊ reniuiſcãt. Et ꝓphetani ſi
cut pᷣceꝑat mihi. t reuiuixerũt
ſteteruntq; ſuꝑ pedes ſuos exer
citus nimis grandis valde. Spi
ritualiter hec viſio ſatis aperte in
dicat reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ vt
poſſa que ꝓphᷣůa vidit in campo
intelligãtur omnia humana coꝛ
poꝛa que tumulata manẽ᷑t in vni
uerſo mundo ſuis ſpiritibꝰ denu
data. Cuʒ vo venerit vies illa in
qua filius hominis cul datum eſt
iudicium ſacere ſuam docebit po
tentiã tunc qui ia monumetis Et

Reſurr ectie.

andient vocem eiꝰ. Et tunc terra

mare ⁊ infernus dabũt moꝛtuos
ſuos a quattuoꝛ ventilſ terre.ſ.ab
oꝛiente. Illos videlz qui circa oꝛ
tuʒ ⁊ infantes moꝛtui ſunt.?æ me
ridie.ſ.qui in iuuẽtute deceſſerüt.

Alb aquilone.ſ.qui vſq; in ſene/

Da.

ctute vixere ⁊ ab occidente.i.qui
ad decrepitam etatẽ perueniẽtes
defecerũt. Et ſic reſurgẽt moꝛtui
puſilli ⁊ magni ⁊ ſtabunt añ tro·
nũ iudicis.vt cũ ſuis coꝛpoꝛibus
vnuſgꝗſq; accipiat mercedẽ iuxta
ſuũ laboꝛẽ ⁊ diuina iuſtiiia occio/
ſa nõ doꝛmiet ſuꝑ his ꝗ paſſi ſũt
innocẽter ⁊ nõ acceperũt merce
dẽ. Añ Damaſce.li.iiij. Si inꝗt
reſurrectio nõ t᷑. de nõ, eſt.nec
ꝓuidentia eſt.tũc caſu oĩa ſ eruãt
2 agunt᷑.videmꝰ.n.plurimos iu/
ſtos eſurientes ⁊ iniuriã patiẽtes
pctõtes autẽ ⁊ iniuſtos diuitijs
⁊oĩ voluptate bñ habun dãtes.ſʒ
gs vnqᷓ; hoc iuſti iudicij vei ſapi
entis puidentie opꝰ bene ſentiẽs
ſuſpicabit᷑: Erit ergo reſurrectio.
Juſt. n. dñs ⁊ his ꝗ ↄſidũt ĩenʒ
mercedis retributoꝛ erit.h̊ dam.
Ais mihi dabit pennas
gq ſicut columbe ⁊ vo.⁊ re.
ps.liiij. Colũba ſua ĩdu
ſtria cognoſcit aeris turbinẽ pꝛo
xime futurã vñ rlicto agro fugit
ad alta mõtiuʒ. ⁊ ſaluat ſe ĩ petra

q̃ſq; redeat tranglitas. Ettunc

tranſacto turbine ſecura redit ad

agruʒ. Opũ ali columba denotat

Cam ſancti viri ꝓpter ſimplicita

tem ſanctã ⁊ bonoꝝ operũ fecun
ditatem. Cognoſcit.n.ſe penitus
a coꝛpoꝛe ſeparandã per moꝝeʒ
humauã.Ideo vt fugiat turbint
⁊ pericula moꝛtis alis amoꝛis ⁊
timoꝛis del volat ad alta ↄtẽpla/
tiõis celeſtiũ Quibꝰcoadiuta nõ
timet moꝛtẽ humanã.qꝛ ſe ſperat
ſemꝑ melius accepturã.ſtat ergo
in foꝛamine petre.i.cuzʒ xpᷣo ſepa
rata a coꝛpoꝛe i celis.reditura tũ

terminato turbine vite pntis ad
coꝛpꝰqð reinduet imoꝛtale. Figu · Fig.

Geñ.viij.v bi legim?ꝙ columba
emiſſa ab archa octauo die reuer
ſa eſt cum ramo oliue virentis.
Spũalr aĩa ſancta egreſſa de ar
ca.i.ð vita moꝛtali ꝑ diſſolutionẽ
coꝛpoꝛis eiꝰredibit in die reſurre
ctionis vniuerſalis cũ carne ſua
viroꝛe imoꝛtalitatiſ induta. nde

Señ.epiſtola.xxxvi.Deſinũt in Se.

quit iſta nõ pereunt ⁊ moꝛi perti
meſcimꝰ:⁊a recuſamꝰ.moꝛs inte
rimit vitã non eripit.Aeniet inꝗt
iteꝝ ꝗ ĩ hac luce noſ repõet dies
equo aio debes rediturus exire.
oblerua oꝛbem rex in ſe remean
tiũ. Eſtas abijt ſed alter annꝰ ad
duxit. HMyems cecidit referent il
lam ſui menſes.ſoleʒ nox obꝛuit
illam dies ſtati abigit.
Pſi videntes ſic admi/
rati ſunt.cõ.ſũt.cõ. ſũt.
t. a. eos. s. xlvij. Hoies
putantes concluſiſſe hoſtẽ ſuum
z letantes de victoꝛia:ſubito deui

cti ⁊ delitijs ſtupoꝛe replẽt ⁊ tre

1

wlierten

Honeifiepotantnn e,
Ucfeflepotunttd derg⸗
nlön en

Rrr

mltittiignnn
arendalannan
lpoteſepenſontih⸗
rzleſoneuutl, San
Neſtispinum nn
nccliſe tpnt tuin
Eseusekintſe, iirs a
venühominigtitnonnan
e chro es wolen
in onunintütbiund iu
niltidligent aodian
tidiezinenonnſcnlbee
pmepharunpznen ordnt
ferideſuatenneetoneSzai
heeiudeigtagtitroeenee⸗
Geaffrmerent ſodhnte
Pulchni cntücntent hn da
Nereppunepilluiſorr
diobabs tots öftner⸗
ſoacot iuis nonisoſ
Ctdeſhlchig Eroelma
Ngern zi ilgrde bt
Neotdeictgkteles niani
Atmonn QOndanengen e
Gestuccenru e ⸗
Mhntſtuoertani ra.
Ulybliegmnen ſons Dnn

umauitntlcnemerenan.

nti Segntcingeſteinie
Keum philtit Crcüdedanmt
pmunt poſeiitaſtoces

ueinoorliann li de⸗

uigur Senſnnigun d,
ugltiſtihcetiingne ,
bllunduspoitt⸗ W

neſusen

0

E Me
ütnan gint
ni eNid NdeN
1 AEd /NN
rnarii
Sia uen Nnitn
g ewN1cade
trANNANN er
1 t NNd
Wurrdſitn
Wwineld
n brnddö
n Inda i

Fisn

moꝛe deficiüt.⁊ eſt rõ qꝛ mutam
ſubito ab extremo ad extremuri
nulla põt eſſe pꝛeuiſio nec adhi
beri õ leſionẽ cautela. Spũaliter
tꝑe paſſiõis xpji putauefr̃t iudei ſe
xpᷣm cõcluſiſſe ⁊ penitꝰot᷑s virtu
tes eius extinxiſſie.vidẽ᷑tes eũ vt
verũ homint᷑ pati ⁊ moꝛi in cru/
ce.Idcirco coꝛpꝰ eius poſuerũt
in monumẽto adhibita ad illud
militũ diligenti cuſtodia.vt pꝰter
tiã dieʒ inuento in ſepulchꝛo coꝛ
poꝛe ꝓbarẽt xpᷣjʒ non pꝛedicaſſe
verũ de ſua reſurrectione.Sʒ cũ
hec iudei crederẽt ⁊ voce ac coꝛ/
de affirmarent.⁊ cuſtodientes ſe
pulchꝛũ circũdaſſent xpᷣm deti/
nere putanteſ ipſi illuſi ſunt:quia
dñs foꝛtis ⁊ potẽs cõ fractis poꝛ/
tis ereis ⁊ ianuis moꝛtis ð ſtruc
exiuit de ſepulchꝛo.Et deſcendit
angelus dñni vt fulgur de celo 2
adeo tabefecit cuſtodes vt fierẽt
velut moꝛtul.Qð audienies pꝛin
cipes iudeoꝝ turbati ſunt ⁊ reple
ti ſunt ſtupoꝛe ⁊ extaſi.Sig. Judi.
xvi.vbi iegimꝰꝙ foꝛiis Sanſon
adamauit mulierẽ meretricem q̃
erat ĩ Gaʒa.⁊ cũ ingreſſus ſuiſſet
ad eam philiſtini circũdederent
domum ⁊ poſuerũt cuſtodes vt
mane facto occiderent illũ. Doꝛ
miuit igitur Sanſon vſq; ad no
ctis mediũ ⁊ inde cõſurgens app
hendit ambas poꝛte ſoꝛas cũ po
ſtibꝰ ſuis ⁊ ſerra impoſitas q in
humeris ſuis poꝛtauit ad veruicẽᷣ
montis. Opiruualr Sanſon quẽ

Reſurrectio. 16

angelus naſcuiurũ nuncianit xpʒʒ
denotat queʒ nnnciauit Gabꝛiel
Hic igitur damnauit mulierem
mereirſcem per quã ſubaudi hu
manam naturam de qua ſcripiũ
eſt. Hiere.iij Tu auteʒ foꝛnicata
es cum amatoribus tuis tamen
reuertere ad me dicit dominus.
Intrauit igitur in Gaxã q̃ inter/
pꝛetatur diuidens eum quia xpᷣs
in hanc vitam deſcendẽs manẽs
idem diuiſus eſt in multa:vt nos
deo vniret.quia ſe naſcens dedit
ſociuʒ conueſcens in edulium ſe
moꝛilens in pꝛecium ſe regnans
dat in pꝛemium. Igitur tempoꝛe
paſſionis dů obdoꝛmiſſet ꝑ moꝛ
tem philiſtini ideſt phariſei fece/
runt circũdari domũ ideſt ſepul

hj chrũ muniri ⁊ cuſtodiri.putãtes

vt dictuʒ eſt coꝛam mundo xpᷣʒ
extinguere ⁊ipſius ðnigrare vir
tutes ſed poſt medià noctẽ cõſur
genſ moꝛla moꝛte ⁊ via pateſfacta
vite aſcendit in montẽ in quo be
neplacitum eſt ei habitare cũ ſan
ſanctis ſuis. Et hoc ſuit ĩ die aſcẽ
ſionis eiuſdeʒ quando aſcendẽs
in altum captiuam duxit captiui
tatem. Et ſic fuerunt phariſei de
luſi.quia vnde crediderant domi
nicam extinguere ⁊ occultare re/
ſurrectionis virtutem illi ipſiꝰ pe
nitus virtuteʒ appꝛobauerunt.vñ

Eluguſtinus in quodam ſermòe An.

reſurrectionis. Nam vt taceam
pꝛophetarum oꝛacula angeloꝛuʒ

miniſteria aperta ſepulchꝛi pene

X*

Figu.lciter imparti

Sacerdos

tralia ipᷣm dũm poſt oront᷑ cũ di
ſcipulis loquentẽ. Conuerſantes
edentem Thoma quoq; clauoꝝ
vulnera ẽt digito Sctantem. vt
hec oĩa pꝛetermittã.tñ nr̃am con
firmat ſidẽ impietas iudeoꝝ.naʒ
ſufficit ad crudelitatẽ nobis eoꝛũ
nimiũ cauta credulitas.quo enizʒ
diligentins cuſtodierunt tumulũ
eo ↄſtat illũ manifeſtiꝰ reſurrexii
ſe:quo plures teſtiuʒ relinquere.
Mã hoc ꝓcurauit diuina ꝓuiden
tia oronis dnice non ſolũ angeli
non ſolũ diſcipuli ſʒa teſtimoni
um perhiberent quod amplieſt

inimici.
CDe Sacerdotibus.
Fferetis nouũ ſacrificiũ
a dño Leui.xxiij. Si quis
ſeruus pꝛeſentaret alicui
magno pᷣncipi mun? ſoꝛdidum ⁊
imũduʒ.vnde ſperabat pꝛemiũ:
foꝛte reciperet detrimẽiũ. Cõſue
ult.n.liberalis dñs bñ ſibi bona
donãtibus redonare. Spũ aliter
ſi miniſter dei.ſ.ſacerdos qui dʒ
deo offerre animas mũdas fide
liũ ab omni ſoꝛde peccati pꝛeuẽ
tuſ pigritia ⁊ ierna:deo aias imũ
das ⁊ ſordibꝰ plenas vᷣbo ⁊ exẽ/
plo nõ purgabit: deo non erit ac/
ceptus:nec in celo mercedem ac
cipiet. Si aũt inſtanter laboꝛabit
moꝛibus ⁊ doctrina ducere pec/
catores per pniam ad ſtatũ gr̃e
liveralis pꝛinceps xpᷣs etiã regnũ
qð penitens obtinebit. illi etiaʒ fe
letur. Figura Leui.

vij.vbi legimꝰ ꝙ cũ ſacerdotibꝰ
poꝛtabat᷑ a populo ſacrificiũ ppi

tatiõis:ipſi ſacerdotes poꝛtionẽ

ſacrificij pꝛo ipſorũ vſta recipie/
bãt.Et notandũ ꝙ ſacriſiciũ pꝛo
pitiationis erat illud. Nam cnm
peccauerat homo poꝛabat aliqð
animal ſacerdoti ſecũdum quod
melius poterat iuxta facultatem
ſuam. Et ſacerdos offerebat illð
deo pꝛo peccatis illius. vt deus il
li pꝛopitiaretur verũtamen reti/
nebant ſibi ſacerdos poꝛtionem
ſacrificij.pꝛo vita ⁊ in hoc conſi/
ſtebat totum ſtipendiuʒ ſacerdo
iis. Spiritualiter officium ſacer
dotũ xpᷣi eſt deo recõciliar̃ pecca
toꝛes oꝛatiõibus:inſtruciionibꝰ:
exemplis:⁊ doctrinis.⁊ illos red
dere deo renouatos ⁊ mũdos ꝑ
pniam.⁊ in hoc conſiſtit eoꝝ pꝛe
minz vt dictũ eſt. Mã ſi ex voc ñ
accipiãt coꝛã deo ſtipendẽdiuʒ ⁊
mercedẽè:-ſciant ſe fame perire vł
perituros in eternũ.nã pctõꝛum
repꝛopitiatio è tota ſacerdot᷑ mer
ces ⁊ remuneratio.vñ
per Leuit.Si aſſũpſeris pctõꝛez
2 montdo docendo oꝛãdo iſtru
do aduxeris euʒ ad pniam ab er
roꝛibus coꝛꝛexeris.a vicijs emen
daueris ⁊ effeceris eũ taleʒ vt eo
conuerſo ꝓpitius fiat deꝰpꝛo deli
cto ꝓpiciaſſe diceris. Si ergo ta
lis fueris ſacerdos ⁊ talis fuerit
doctrina tua ⁊ ſermo tuus.pars
tibi datur eoꝛuʒ quos coꝛꝛexerie.
vt illox merituʒz tua merces ſita

Oꝛige. ſu Ori

laketennrpeccitec.
1 „

lsperoctonecſois un
nhunio cpor Nan une
Gvoridinocbodetmicten
Ginf glnainnofiftlen
moblino mundaor da t
or ceriutt gauach
mnio Nenoinchgen u
cneciſirl, tbor
lareſoiger Lrigceenen
Rhabekeicnritars
fffückperlnicrtn
grighertulnne e
Konniallodchennn d
Plalielrgini nf ia⸗
Nuamtcoogoini Ng r
lo nott ſeincdie ſn
nefirtikginig uemnie
Ulnebanin nſfvekeme
mitfnliiang grge ecs
Pihtebnntantt RK
Pnaunevoblmn one;
Wller rhne⸗
aoe
. ſſtharsnnſnenur n
Nntlſegtigng,

=☛R2.

1 waritr ninb:
ur s A
Ewune nid)
nm NCANitttord
Wck hiſahe
rmicide MNdit

NX.
vLERNNLN
RmtiNNX
ria
1 mNeN
114 1
õ
brrsA1 N

è —
AerN. Sn

Sacerdos. 16

gloꝛum ſalus tua ſit gloꝛia corazʒ⸗
deo ⁊ ſubdit ibidem. Intelligant
ſacerdotes domini v bi eſt eis da
ta poꝛtio:⁊ in hoc vacent atq; in
his operam dent nõ ſe inanibus
⁊ ſuperfluis actidꝰ implicent.ſed
ſciant ſe in nullo alio parteʒ habi
turos apð deuʒ:niſi in eo ꝙ offe
runt ꝓ peccatis ideſt ꝙ a via ma
la auerterint peccatoꝛes.
¶Mice comoda mihi
tres panes. Luce.xi.
9 Quia cõtinue fu con
ſumptio humidiradi
calis per actionẽ caloꝛis natural
in humão coꝛpoꝛe. Ideo homo
quottidiano cibo dicitur idigere.
Spũ alr qꝛ in aia noſtra fit conti
nua obliuio mandatoꝝ dei ⁊ elo
quioꝝ eiꝰ ꝑ cecitatẽ ⁊ grauedin᷑
carnis. Idcirco indigemꝰↄtinua
refectione cibi ſpũalis.i.vᷣboꝛuzʒ
ſacre ſcripture.Quã ꝗdẽ parataʒ
dz habere ſacerdos dñi. Cuius
offm̃ eſt huiuſ panẽ᷑ eſuriẽtibꝰda
re.qꝛ ipſi per reuelationeʒ diuint
eloquij adeo debent accepſſe qð
ipſi alijs largiant. vñ dñs.Aos

dixi amicos qꝛ oĩia q̃ didici a pr̃e

meo nota feci vobis.vigur. Nu
me.vi.v bi legimꝰ ꝙ nacarei iter
glia tenebanl in caniſtro offerre
panẽ ⁊ ſᷣm litteraʒ Oꝛige.dr qð
ipſi habebant caniſtrũ ſanctũ in
quo tres panes oblaturi ponebã
tur. Spualiter per NHacareos ꝗ
erant ſingulares in ſanctitate no
tantur domini ſacerdotes.qui de

bent alios vita ⁊ moꝛibus excel/
lere de quibꝰſcriptũ eſt. Candidi

facti ſũt nacarei eiꝰ .⁊c. Hi.n.pa
ratũ caniſtrũ cũ tribꝰpanibꝰhr̃e

debent qꝛ ſacrã ſcripturã cũ tribꝰ
expoſiiiõibꝰ.ſ.litterali allegoꝛica
⁊ moꝛali ſcire debẽt.vt cũ populꝰ
eſuriens hunc poſtulat panẽ nõ
doꝛmiãt in garbato pigritie.ſʒ cũ
tempus eſt miniſtrandi largiani
oĩbus abũdãter. Noſcat.n.ſacer
dos dñi ſibi eſſe pꝛceptum. Iſay.
lviij.frãge eſurienti panem tuuʒz.
Qui ſi hoc neglexerit ipꝛopera/
bitur ei qð in tre. Jere.iuij.c.legit
Paruuli petier̃t panẽ ⁊ ñ erat ꝗ

fraãgeret eis. Jõ ieronv. ſuper Hie.

Ageũ ꝓppᷣaʒ ꝓbãs h̊ eẽ offm̃ ſa
cerdotũ ſic ait. Cõ ſidera inꝗt ſa
cerdotũ eẽ offm̃ de lege interro/
gatoſ rñdere.Si ſacerdos ẽ ſciat
legem dñi. Siignoꝛat legem do
minl ipſe ſe arguit non eſſe ſacer
dotẽ.
Acles Aarõ veſtẽ ſcãm
in gliaʒ ⁊ decoꝛẽ vt mihi
ſfungat ſacerdotio. Exo.
xxviij.fulgẽs veſtibꝰpᷣcioſiſſi mũ
das illas ↄſeruat ab oibꝰhonoꝛa
tur⁊ recipit ĩi domibꝰpncipũ ſine
ꝓhibitiõe.Spũalr ſacerdos dei
veſtibꝰ pᷣcioſis veſtiri dʒ moꝛibꝰ
ſ.⁊ ſcĩia coꝛꝛuſcãtibꝰ:q̃s ſi mũdas
ſeruet honoꝛiſice recipiet᷑ ĩ atrio
angeloꝛũ coꝛã pncipe celi. Sʒ lu
gubꝛi veſte idnto ꝓhibebit igreſ⸗
ſus.⁊ expellet ide ↄfuſus mat.xx
ij.Amice quõ huc itraſtiũ hũs
x 2

—

Sa cra ſcriptura.

veſtem nuptial.Et ſequũ.Liga
tis manibꝰa pedibꝰ ꝓicite.⁊c.De
bet ergo volens atriũ dei intrare

Figu.candida veſte oꝛnari.Sigu. Exo.

xxviij.vbi legimꝰꝙ magnꝰſacer
dos induebat᷑ biſſo vſq; ad pe/
des. Habebat in capite laminaʒ
aureã.in pectoꝛe ſuo habebat ra
tionale.qð erat ex.xij.lapidibꝰ pᷣ
cioſis ex quattuoꝛ partes diffini/
tũ. Sed pann ſuper qͥ habebat
lapides illi erat duplex vt foꝛtioꝛ
eſſet. Et habebat humerale bi⸗
partuum:⁊ ſemel tantũ in anno
intrabat in ſancta ſanctoꝛuʒ .v bi
apparebat interdum dominus.

Spiritualiter per biſſum que dici

tur eſſe alba ⁊ cãdida ſubaudi pu
ritatem ⁊ mũdiciã carnis qua dʒ
olere ſacerdos vſq; ad finẽ vite
nue. Attigebat. n. hec veſtis vſq;
ad pedes qꝛ caſtitatẽ ſemꝑ dʒ ſer
uare alioquin videre ñ poſſet do
minũ nec digne ſumere ſacramt

ug.tuʒ illiꝰ.vnde Aug.ſupe iſto ver

—

bo Mat. vũj. Beati mũdo coꝛð
ſic diclt. Mũdꝰdñs ñ niſi a mũ
do coꝛde videri poieri.debet in

fronte poꝛtare laminã aureaʒ per

quã ſubaudi debitam verecũdiã
⁊ erubeſcẽtiam que dr̃ ↄſeuatrix
honeſtatis ⁊ puditicie. Debet ha
bere rõnale in pectoꝛe.⁊c.qꝛ ſciẽ
tiam ſacre ſeripture q̃ conſiſtit in
xij. ꝓphetis diſtinctis per q̃tuoꝛ
euangelia. Pãnus vo ſuſtentãs
debet eſſe duplex ne frãgatur.qꝛ
qui pꝛedicat debet opere cõplere

—„. .

quod dicit:ne eins pᷣdicatio con/
temnat.dʒ habere humerale bi
partitũ qꝛ opera ſacerdotũ quibꝰ
ſuppoſuit humeros debẽt in duo
diuidi.ſ.in contẽplationis requiẽ
2 pꝛedicationis laboꝛcẽ. Semel tã
tum intrabat ſancta ſanctoꝛuʒ qꝛ
ſemel.ſ.in fine vite ſue intrabit in
regnũ celoꝝ inde nũqᷓ;ᷓ receſſu/
rus.v biilli deus apparebit facie
ad: facit᷑.⁊ ſic appet quã magna
ſit dignitas ſacerdons dei ſi ſᷣuet
ſe a vicijſ mũdũ ⁊ immaculatũ.

vnde Crilſo.de dignitate ſacerdo Cri.

tali lib.iij. Sacerdotij ingꝗt digni
tatem aſpice agit in terra ſʒ offi⸗
cium celeſtib negocijs ↄtinetur.
Non.n.hõ non angelus non ar
changelus nõ aliqua creatura ñ
virtus ſed ipie ſpũſſãctus homo
munus inſtituit atq; ad hec ma
nentes in carne miniſterio pᷣſtitit
fungi angeloꝛum.
¶De Sacra ſcriptura.
Foꝛ tua ſicut viiis habũ
vdDans.pᷣs.cxxvij.Ann⸗
quitus conſueuit hoies
habere plures vxoꝛes licite.verũ
eſt ꝙ illa erat maioꝛ que plures
habebat ð viro ſuo liberos.vt pa
tet.i.Regũ.i.ð Elcana.Spũliteꝛ
Licitũ ẽ fidelibꝰ plures adiſcere
ſcientias dũmõ ſacra ſcriptura
que eſt apud nos fecũdioꝛ ſit ce/
teris honoꝛabilioꝛ ⁊ maioꝛ omm
bus. MNam pꝛincipalis vxoꝛ erat

eiuſdẽ ſtirpis cũ viro v łſaltẽ eiuſ

deʒ populi.Sacra eniʒ ſenpturs

Geigt unnſt en
1 ſitegſtürtorsil
giasreotötechfunt
ncbnigeninonnigſun
labar veſtinen tGom
cdceſree tienollnget⸗
rngole ſenuls ſtucöch
b'poleritſltsgegpern
1r Spüatrfli il ont fic⸗
petprechnecleit ige⸗
Dorum gkönapl rn in
ſpeme Hicn pchvede⸗
loe thoyovye. Oani ca
ſctivooloo ſgone lars⸗
hen ondicustreocödnone
entodefuregionig orben
Pihebiunnnamehabten
ſiammndnmniiada ri
8 taps Sctlirinee
Ggo anet eponenintent
Htonetſtleſunen dentt
ſohadiun ui donmii,
tMaertidictetne aene
n the ſco apllesd
Copllöofinnencon⸗
ſbtitardecſſ
ieqedetſini dolger
Eulidapſlgiſtteen
ſuncduſci ſeenis iſi⸗
galetſtnnddenſ
nindeltkſitiin

r eee en
VA

4 WAN bone
6 mNAAbet
EEEANARroßſi
Romnr
3
sheid
1 tete til
Krer neN.
denAR
we ſmnihe

„
„21dse
NE
1
Ion

Sacra ſcriptura.

æ einſd ppli. Sacra.n.ſcriptura
eiunſdẽ ſtirpis cũ fidelibꝰ xpᷣiãis
qꝛ diuinitꝰinſpirata cetere vᷣo hu
manitꝰ adinuẽte. Idcirco ſi cum
hac ſponſa tam nobili progenie
oꝛta nos cõtingat hũanas ſtude
re ſcias:illas debemꝰili ſuppone
re.⁊ apud ipſius obſequiũ oꝛdia

Figu. re: Fign. Dent. xxi.vbi legimꝰ ꝙ

cũ filij yſrł accipiebãt vxoꝛes alie
nigẽas:tres ↄditiões obſᷣuare te
nebant᷑.q: primo mulier iſta mu
tabat veſtimẽta.ſcdõo amputabat᷑
eiꝰ ceſaree.a tertioilli amputabã
tur vngule.ſeruatis iſtiscõditio
nibꝰpoterãt illas accipere.nõ ali
ter. Spũalxr filij vſrł ſunt fideles
xpᷣi et pꝛecipne clerici ⁊ religioſi.
Horum igit᷑ pᷣncipalł vxoꝛ ſacra
ſcriptura c.Hãc.n.pᷣcipne debẽt
colere ⁊ honoꝛare. St autẽ con
tigat ipſos alias ſtudere ſcias de
bent ſupꝛadictas tres cõditiones
penitꝰobſᷣunare.pꝛio nãq; debent
illi habitum mutare.habitꝰenim
ſciarum vt plimnmẽ ſupbia iut
qð ait apłls. Sciẽtia inflat.debet
ergo ſanctdeponere ſuꝑpbiam et
elationẽ ⁊ ſibi aſſumere humilita
tis habitum iut᷑ doctrinã xpᷣi.q
ait ¶ Wat. xi.diſcite a me qꝛ mitis
ſum. ⁊.h.c.ſedᷣo dʒ capillos tõde

re. Capilli vᷣo n ſunt vera coꝛpis

ſubſtãtia qꝛ deciſi nõ dolet coꝛpꝰ
ſubaudi ꝑ capillos ſupfluos erro
res in ꝗbuſdã ſcientijs cõtẽtos.
Hos penitꝰ relecare debemꝰ cũ
uullatenꝰ ſint de ſubſtatia ſcictie.

ſed deciſis remãet ſcia vina ⁊ ve
ra.tertio debẽt ĩcidi vngule rapa
citatis c auaritie.qꝛ polẽs ſcientia
non debz illã vendere:led gratis

163

donare.Aliogꝗn nõ ſeruaret ritũ qrę.

filioꝝ yſrł.i.filioꝝ xpᷣi ⁊ pᷣcipue ꝑ

fectoꝛũ religioſoꝝ ꝗbꝰdr ĩ eodeʒ

euãgelio.c.x.Qð gra᷑ accepiſtis
gratis date.his igit᷑ cõditionibus
obſeruatis debẽt fideles ſciẽtias
humanitus inuentas adipiſci ⁊il
las ſacre theologie ſubdere tãqᷓ;
ſponſe nobilioꝛi.Sed pꝛohdoloꝛ

quãplures faciũt econuerſo.qꝛ ſa

cram ſcripturã inhonoꝛãtes tra/
hunt in obſequiũ ph̊ie faciũt an/
cillã dñaʒ ⁊ de dña ancillã.vnde
Iſido.de ſũmo bo. Quid ꝓdeſt
inꝗt in mundanis ꝓficere doctri
nis ⁊ caneſcere in diuinis.Cadu
ca ſegꝗ figmẽta ⁊ celeſtia faſtidire
myſteria. Cauendi igit᷑ ſunt tales
libꝛi ⁊ ꝓpter amoꝛt᷑ ſanctarũ ſcri/
pturarũ euitandi ꝗ exteriꝰeloquẽ
tia vᷣboꝛuʒz vigent ⁊ interiꝰ vacui
ſapientia manent.Eloga aũt ſa/

cra exterius incõpta vᷣbis appa/
rent. Interius aũt myſterioꝛum

ſapiẽtia fulgẽt.

In.

Ausa ſapientie ſaluntaris

