lã quã ſine ↄdictione capiens ci

uibꝰ percuſſus.i.honis operibus

ſuccẽdit.perdit aia nomẽ pꝛimuʒ

q dicebatł᷑ ſilia xpᷣi ⁊ ſuccẽſa igne

ↄcupiſcentie vocat᷑ ciuitas Dan.
i.diaboli vſq; in ſempiternũ. er
go fatuũ eſt nõ adhibere cuſtodi
am inter tales inimicos moꝛtaleſ
n Aug.in ſollilo.peſſima inſa/
nia noſtra qꝛ cũ ↄtinue videamꝰ
nos dracones oꝛe aperto para
tũ ad deuoꝛandũ.nihuominꝰdoꝛ
mimus ⁊ laſcinimus in pigricijs
noſtris tanqᷓ;ᷓ ſecuri añ eũ qui ni
hil aliud deſiderat ꝙ; vt nos per
dat inimicaſ iſte vt occidat ſꝑ vi
gilat abſq; ſõno ⁊ vt noſ cuſtodi
am nolumꝰnos vigilare a ſõno

JZeciſti eos dũ alleuiarẽi
e ps.lxxij.pꝛudẽtes exerci

tuũ duces ſtudent in pᷣ
lijs inimicos preuenire ⁊ eos in
nadere anteq;ᷓ ſint i acie oꝛdinati
Interdũ.n.antequã congregari
poſſint ſũt pauci ⁊ inermes ⁊ ha
biles ad ſuccũbendũ.debent igit
tunc inuadi.optimat᷑.n. victoꝛia
que ꝓpꝛiã geniẽ ſaluat. Spũᷣalr
diabolus inimicꝰ huani generis
ↄtinue nos infeſtãs ↄtinune nob

parans inſidias ↄtinue eircuit qᷓ
rens quem denoꝛet.ergo añqᷓ; in
acicẽ nos exercitũ ſuũ paret de/
bemꝰ ipſũ inuadere ⁊ gẽtẽ ſuam
percutere añnq; creſcat.gentes.n.
⁊ pugnatoꝛes diaboli: ſũ pctã.q̃
ↄgreganti in aclẽ ꝑ hũc modum

pꝛio imittit malas ſugeſtiones.ſe

cũdo ſuadet malos conſenſus.2
tertio iducit ad mala opa.vltimo
ligat vinctos ſuos mala ↄluetudi
ne.⁊ ſic occidit ⁊ mactat.ſi ergo
ipſũ vis ꝓſtrare ⁊ vincere pꝛimꝗ
aciẽ inade añqᷓ;ᷓ ſcðᷣa ſuccurat qꝛ
ſi expectas ſecundã victꝰ es. Si
pꝛimã iuadaſvictoꝛ es.ſtati liber
es a diabolo.Figu.Exo.xij.pha/
rao ſtati dimiſit filioſiſir: cũ auro ·
⁊ argento exire egyptũ libere per
cuſſio pꝛimogeniuis ab hoie vſ⸗
q; ad veeng. She vo cũ egyptijs
remanetibꝰi luctu ⁊ plãctu.Spi
rituali ꝑ pharaoneʒ ſubaudi dia
bolũ.p pꝛiogẽita ſua fubaudi ma
las cogitationes quibꝰ percuſſis
victoꝛes xpᷣi fideles ſunt.⁊ ſaluo
vtutũ eoꝛũ exercituꝑgũt libe ad
ꝓmiſſionis terrã.⁊ diabolus cuʒ
ſuis remanet in triſticia.Sʒ no.
ꝙ debent interfici ab hoie vſq;
ad peccꝰ pꝛimogenita diaboli qꝛ
ſugeſtiones quas ad coꝛpꝰ ⁊ ad
alaz mittit debẽt gladio diſenſus
occidi.ne in aliquo modo per co
ſenſum in nobiiſcreſcere poſſint
Ande Hieroni.in quadam epi/- Hie
ſtola.Dum inquit paruus eſt ho
ſtis occide iullum.vt malitia elikss

ſeslona el⸗ ſucwolens ſa
l1nanoeſterſect mnd hue
Nerqto fwens gtäw. miu
Gpikrepoc onigiden, min
Vlbormethapbofetendi vn
Ernnheidts Kmntenie chr

eripagtepuntni bone iinn venn
Mloncos deo, cilichenmod⸗
UCNiurenelbonitinin
NIna prectenorr aucie Kor
Nicicleper obnaent en guc⸗
hicpin/onar umn Nelbe zond
e peit tererenc oo genn
Alesnrionatgt Ninen

ſonfmmalinorbor or ieg

Mhiſkleyften, luskmn inmde⸗
nrügfenelosditdelret dannr⸗
Nbclulrüconeleng fi n S
larznilunniäuiflane nace⸗
Gtientgunfinweſtdee –W
Hhoſe nn ollis ete,⸗
gimo ooluſnlineenn nne,
ſifinnitnenntigtin ne

ohſenttueifieni ed

4 7
b.

mn
1

—
4
———ð
00
1
TT
N.
R

Mmiſuttſtlnesſtite
inbhfin ngn
lr uniiſfitcie .
rmpanegniſktnepe
ngnttb ier⸗
6ams Peiociezie
mnihſachin

mophrrvone, Cdndide

en Migniänſunſcdnndm
baeCgnianns guid eri
16 wrsrhides enlir

M
„

V
.

i imicüttenhgitten Fig.
õ
8 anmmdſtugn

cn g Nn ncfdt iß

—

vyer
”
,„
1
10“
ANE
„*

2
.

1 cid vein iMnd

re bu n ir

AAee unognutiig
vgeſtones un⸗ yet
iz nan dehittili
n
airmhNcbininn

Dnde Piartnkttlunts

=
S= = —

eaatkln ttliti

Dyabolus.

tur in ſemine. ⁊ ſic pꝛoſternetur
diabolus anteq;ᷓ creſerr.
Inite paruulos venire
ſ ad me Wat. xix. Hide/
mus ſenſibiliter in arbo
ribus ⁊ plantis ꝙ ſi ledant᷑in flo
ribus totns eiꝰ fructus ſequens
ledit.⁊ ratio eſt qꝛ ſlos eſt pꝛinci
pium ex quo fructus egreditur.
Spũᷣalr quod ſuo mõ dr̃ de ar/
boꝛibus methaphoꝛice notandũ
eſt 2 in hoibus. Nam in homie
ſeminant ⁊ plantant᷑ bone inuſpi
rationes a deo.cũ incipimus bo
na cogitare vel bona ⁊ ſancta mo
nita a predicatoꝛe audire.Floꝛt᷑t
eni cũ illa per voluntatem ⁊ ↄſen
ſenſũ icipimꝰ amare cum delibe
ranõe ↄplẽdi ⁊ exercendi ꝑ opꝰ
ſed ſi debiles ſunt iſti conceptꝰ e
nõ ſunt firmat in arboꝛe ꝑ ↄſue
tudiuẽ facile pĩt cader̃:leuis tem
ptatiõis vent illos põt delere.iõ
diabolus illoꝛũ cognoſcens ĩſfir
mitateʒ multum inſidiat᷑ illis ne
creſcant qꝛ iam firmos ſic delere
nõ poſſet.Sigura. Exodi.i.vidẽs
pharao populuzʒ iſrael in egypto
ꝓficer̃ timuit ne nimiũ creſceret
⁊ lõ oꝛdiauit ꝑnulos ſuffocari ĩ
ags Spũᷣalr per pharaoneʒz ſub
audi diabolũ qui populũ xpᷣi co
nat᷑ deiinere in pctis.Cũ.n.aſpi
cit virtutes creſcere in nobis co
natur extingnere pꝛimos bonos

conceptus vt nõ creſcat per opꝰ

conſuetudint᷑.⁊ hoc cupit facef
in aquis deliiiarum mundi in q/

bus ſepiſſime moꝛiuntur ⁊ ſub/
merguntur pꝛima bona pꝛopoſi⸗
ta. Ideo cuz ſuma diligentia eu⸗
ſtodiendus eſt ager aie noſtre ne
hominum inimicus ledat aie no
ſtre fructus in pꝛimo floꝛe quib?

48

aſſidue inſidiatur. vnde. Metr? Pe.

Rauennas ſuper ¶Watth. Dia⸗
bolus inquit ſemper pꝛimoꝛdia
bona pullat.captat rudimẽta vir
tutum ſi ſancta ſunt in ipſo oꝛtu
feſtinat extiguere ſciens cea ſub
uertere funditꝰnon poſſet.
Olnuerũt templũ ſanctũ
p tnum.pᷣs.lxxvlij. Crude
lis hoſtis deuicta ⁊ ca⸗
pta ciuitate ipſam deſtruit muni
tionibus ne amplius apꝛa ſit ei/
dem reſiſtere.⁊ ſic pꝛoſtratazʒ eaʒ
dimiitit vt non ad reſiſtendum
ſed ad patidum ſit apta fit ergo
imundioꝛ qꝛ diruptis muris atrij
bꝛuta muralia intrãtia totũ detur
pant. Spũalr viabolꝰ ẽ tyrãnus
crudelſſimꝰ. Mã ò aiam noſtrã
ſi poteſt obtinere victoꝛiã ad illaz
intrãs ocs virtutes ſubripit a ex/
terminat muros coꝛdis.⁊ añ mu
ralia.i.ſenſus ⁊ cogitationes dir
ruit vt ibi bꝛute eius temptatiões
moꝛẽt.Figu.iiij.Reg.xxv. vbi le
gimus ꝙ Mabuęardan pꝛinceps
exercitus GBabilõis obtẽta vi ge
ruſalẽ expoliauit tẽplũ.æ illa in⸗
de abſtulit dicunt᷑ ̊ fuiſſe cande
labꝛu lumis altare aureũ. mſas
ꝓpõis.coꝛonas facieitemꝑli va
ſa incenſi.v ala aque faciiſcjj.ve

1
„

Fig.

Diabolus.

ſtes ſacerdotales. ⁊ poſtmodum
ominẽ ſpurciciam induxit in tem
plum. Spiritualr diabolus vin.
cens aiam noſtram intrat. tẽplũ
coꝛdis ⁊ mentis noſtre.Et pꝛimo
extinguit cãdelabꝛi lumen.i.exce
cat iudiciũ rõnis. Secundo ſub
ripit altare aureum per qð chari
las notat᷑. Zcrtio mẽſas panis ꝓ
poſitiõis euertit ac deſtruit.ꝑ q̊s
iubaudi pꝛedicationes verbi dei
quod dr panis ſpũalis aĩe. Quar
to coꝛonã faciei templi remouet
qꝛ delet de facie verecundiam: ⁊
ruboꝛem peccandi vt aĩa efficiat
quaſi meretrix ſine fronte. Qui
co deſtruit v aſa incenſi per q̃ no/
tant᷑ oꝛationes denote. Sexto va
ſa aque ſacrificij qꝛ peruertit coꝛ
oculos ne ibi inueniri poſſit la
chꝛymarum contritio per quam
fit deo acceptũ ſacrificiũ noſtruʒ
Altimo lacerat veſtem ſacerdo/
talẽ.iſ.innocentie paliũ qð nobis
xpᷣs acquiſiuit ⁊ q accepimꝰ in
baptiſmo.his igit expoliatis mi/
ſer homo qui erat teplũ dei effici

tur diaboli pꝛoſtribulũ ⁊ recepta

culum gentis babilonis.i.demo

Aug·nũ ifſernaliũ.vnde elug in ſolli.

ſpſi inquit obſeruauerunt me 2
deſpexerut me videntes ſine te.
diuiſerũt ſibi veſtimenta mea ꝗ
bus honoꝛaueras me.fecerunt ſi
bi viam per me.ſub pedibus ſu/
is cõ culcauerunt me.ſecibus pec
catoꝛum polluerunt tẽplum ſan/
ctum tuum. Poluerüt me deſo

latum tota die meroꝛe confecluʒ
ibã poſt eos cecus ⁊ nudus ⁊ꝛii
laqueatꝰ funidus pctõꝝ tragebãt
me poſt ſe in circuitu de vicioiĩ vi
cium:de luto in lutũ.⁊ ibã abſq;
foꝛtundine ante faciẽ ſubſequent
Seruus erã. ſeruitutẽ amabũa ceè
cus erã ceciiateʒ deſiderabã:vin
ctus eram:vincula non hoꝛebã.
Amarum dulce:⁊ dulce amaruʒ
putabam. miſer hec non cogno
ſcebam quia ſine ie eram.
BGſtulit dñs oẽs magni
ficos meos de medio
mei Tren.i.CTyrãn ob /
tin ens ciuitatẽ ſtatim ſtudetꝑde
re nobilioꝛes ⁊ potẽtioꝛes.⁊ illos
quos ſuſpicat᷑ poſſe ſibi ciuitatem
rebellare.vulgus.n.dimittit ſʒ oc
cidit potentes. Spũalr diabol
eſt Tyrãnꝰ crudeliſſimꝰ iõ capia
aia noſtra ſtatim virtutes poten
tes.ſ.acta pnie perimit: per quas
percipit poſſe aiam captam amit
tere. Figu. Hiere.lij. vbilegim⸗ Fig
q; Nabuchodonoſoꝛ poſtqᷓ ce/⸗
pit Mieruſalem ⁊ ipſã igne ſuccẽ
dit:ipſe appꝛehendit ſedechiãre
gem ⁊ appꝛehẽdit oẽs pꝛincipes
iuda. interfecit ilos. Poſtmo
dũ filios regis ante oculos pfis
occidit quo facto eruit oculos re
gis ⁊ detulit eum cecum in babi
lonem. vbi poſuit eum in carcere
vſq; ad diem moꝛius ſue. Spus
liter per Nabuchodonoſoꝛ ſub
audi diabolũ. Iſte igit poſtqᷓ pu
gna peccatoꝛuʒ vicit hieruſalem

2

Dibolu

tnne
Ptus peorccknche n
ennenmn n iſr, .

gennn colſſſinl un
tonmtoconlonilt 4.
S 2
erinehesnchuincil

.

Umnadigvolts Ntroed Ne

Tecponiamliriagata u
poiten dibdontdlumn e
Ceccielerinsonntsfloene di
Gechonneodiikdtit iu
onopenzeungunice ve⸗ o
mItſaczinfangne unn nen
i Ner rölelunentſeni ze
cſperntoroeſtgets ann
Mecausovciurin byblonen do⸗
contuſnem? gnominii we
Mhenlo enavr voum i u
nſlit otlſino ntuis n G

untig mono disbol,’de r

eMpnlcne, Guhirhi n en

Allegns vö Aieno inoiel mun
nngſenafdüe Ecleenun mnnd
Pkunzmengninicngtdello um

Dhicihganfann : rn grot

Unme, Ardütſndtl de⸗
loterlbilne inuchtöie c
— 1con
9,⸗Oolagenada lbe 8
len r
Cetimgertzont Ke
1 öocliLnucen i

1 * f,. 1
imiiliuncſſnnin

heminalmant
inalmanſnen
uulli mingla 4

SN1

Mst noecni uide

Gtpgbntaimlne min

—

ainungiin un

Dibbolu,

4
.

n Mun iner
mdthen
n Cunelnſiſtin
iihin
4 Gin aogi ceclanwrni
memmun⸗
adi Inmundllenutnn
H
iA emgliſrtin
Amm Bintdisng
mm:¹ 1 fſcns nin ene
ue iilni
em. O mmmaciinifunſupe
i., Nutnrimntin
weat elaen
vLA1 MAmNsvonntttzo
1 A MtNs Cvit dud
AACꝗi Cuddſindiöc⸗
—
rd Ns Actpiicepettniere
Snes Nrſedanchenn
1 r en Higreli wlg
Aund g Htnehtnda
ix nihnlntſiſn

SEe
—
=
SS
— =ẽ Z
See
.ℳ—

=

=
= 2

SSñ

.

=

=—

4

- =⸗

4

SSr 2

S =

7

= =

cäl

=S= =

☛
—
—
S=-
—
=
—
=
=
=S.
E=
S
= =

Diabolus.

ideſt alaʒ. Ipſe occidit pꝛincipes
iudas interpꝛetatur conſeſſio.pᷣn
cipes enim confeſſioniſ ſunt tres
ſcilicet contritio coꝛdis.manife⸗
ſtatio oꝛis.⁊ ſatiſfactio oꝑis.hos
igitur pncipes in capta ⁊ debelia
ta anima diabolus conatur occi
dere.quoniam ſi illi viuerent ci/
to ciultatem diabolo rebellarent
occidit vlterius omnes filios re
gis qꝛ omnes anime fructꝰ⁊ vir
tuoſa opera extinguunt᷑ que fue/
runt fſacta in ſtatu gratie.Exceca
mur. Rex.ſ.rõnis lumen ⁊ ſic mi
ſer peccatoꝛ de rege factus ſeruꝰ
excecatus ducitur in babilonem
i.in confuſionem ⁊ ignominiã
⁊ vinculis peccatoꝝ ſuoꝛum liga
lus velut foꝛtiſſimis cathẽis per
ſeuerat in mann diaboli. Ande

Aug.ug.in li.confeſ. Suſpirabã in

quit ligatus nõ alieno ferro ſed
mea ferrea volũtate.Aelle enim
meum tenebat inimicus.⁊ de iſllo
mihi cathenam fecerat ⁊ ↄſtrin
xerat me.Ex volũtate facta eſt li
bido ⁊ ex libidine facta eſt cõſue
tudo ⁊ ex ↄſuetudine facta eſt ne
ceſſitas. Sola gratia dei liberat
hominem.
Olite tangere xpᷣos me
n os.pp̃s.ciiij.Tanta eſt ra
bies ⁊ nocendi auiditas
aliquoꝝ aialium ꝙ ſi potentia re
ſponderet voluntati nullum re/
maneret animal manſuetuʒ. Sʒ
natura talia animalia fecit apta

ad conteri ⁊ mactari.qꝛnõ min

49

niunt ea viribuo ſed ꝓſtrauit de/
bilitate vt patet de ſcoꝛpiõe qꝛ Iz
plenꝰſit veneno moniſero ninilo
minus facile ociditur. patet hoc
etiam de quibuſdam bꝛeuibꝰ ſer
pentibꝰquoꝝ moꝛſus ſimul cuʒz
moꝛte è. Spũaliter tãta eſt auidi
tas nocendi demonũ infernaliuʒ
ꝙ nili maieſtas diuina eoſ ꝓſtrai
ſet ⁊ illis vires accepiſſet nocendi
vix vnus iuſtꝰremaneret in mũ
do.Sed cohibetur eoꝝ volũtas
ne qð cupiunt ↄpleant.Aug.ſuꝑ Aa.
pᷣs.Diabolus plerũq; vult noce
re ⁊ nõ põt:qꝛ poteſtas ſua ſub
poteſtate dei eſt. Mã ſi poſſet tm̃
nocere diabolus qᷓ;tũ vellet aliꝗ i
iuſtoꝝ non remaneret. SFigura. Sig.
Geñ.xxxiij. Cũ gacob rediret ð
meſopotamia cũ familia.⁊ armẽ
tis młiis contigit ipʒ habere ob
niam Eſau fratrẽ ſuum ꝗ ei mul
tum indignabat.pꝑ bndictioneʒ
quam ſibi ſubripuerat.veniebat
ergo Eſan multum iratus aduer
ſus fratrem ſuuʒ Jacob cum ex
ercitu magno.Sed ꝓhibitus eſt
a deo ne illi ſaceret:quicq;ᷓ mali
Spiritualiter Jacob interpꝛetat᷑
ſuppiantatoꝛ ⁊ denotat virum iu
ſtũ ꝗ ſupplantat diabolũ pᷣcipue
qꝛ illi ſubripuit bñdictionẽ ⁊ pꝛi/
mogeniturũ. Mã lʒ diabolꝰcrea
tus eſſet pᷣm ogenitꝰ reſpectu ho
minii vt obtineret bñdicuonẽ ce
leſtis hereditaus:tñ qꝛ inde ꝑ ſu
perbiam cecidit.⁊ homo per hin
millitatem aſcendit pꝛiualeſt uls
5§

Di abolus.

gloꝛia t homo ditatdeſt in ea. ex
poc.n.diabolus multa vallatus
innidia congregato vicioꝝ exer/
cumn vadit obuiã iuſto qñ per viã
pñiis vite peregrinat ad pr̃fiam
plenꝰ virtutibus ⁊ bonis opibus
vt ipm ſpoliet ⁊ occidat.ſed ꝓhi/
bet diuinuz ſubſidium ne nobis
plus inferat q; id qð poꝛtare poſ
ſumus in ſuis tẽptationibꝰvt illð
Aug.ſit nobis ad meruũ vñ Zlug.ſuꝑ
p̃s. Si tm̃ inꝗt admittit tẽptare
diabolus q;tũ tibi ꝓdeſt vt exer/
cearis. pꝛobaris.n.vt qð neſcie
bas a teipſo inueniaris.
Ercuſiſti caput ð domo
p impij. Abac.iij. Cupiẽs
de hoſtibus feliciter triũ
phare pꝛimũ videt de interẽptio
ne capitis ſen ducis. NMã eo moꝛ
tuo totus exercit euaneſcit. Spi
rimaliter xpᷣs venit in hůc mun
dũ redẽpiurus humanũ gen de
manu hoſtiü infernaliũ. Jõ pꝛi/
mo cõſiderauit interitũ ducis eo
rũ.i.pncipis tenebꝛax.i.diaboli.
Mã ꝓſtrato illo oẽs ſalni factiin
mus ⁊ de manu inferni liberati
Fig. Figura.pꝛimi Reg.xvij.vbi legi
mus Goliã ſpuriũ obſediſſe hie
ruſalẽ cũ exercitu philiſtioꝝ.ibat
certatoꝛ ille oĩ die circuendo mu
ros ciuitatis expꝛobãs ⁊ ĩcrepanſ
ſuã fouitudinẽ eo ꝙ nõ ect ꝗ cuʒ
illo vellet deſcẽdere:ad ſingula/
re certamẽ.tandẽ Iſay.ꝗ in mõ
te habitabat ↄpaſſus tribus filijs
inuis ꝗ obſeſſi erant in hieruſaleʒ

Ducbeu.

miſit filiũ ſuũ paruuluʒ obſeſſos
fratres viſitare qui deſcendẽs ci/
uitatẽ intrauit ⁊ refectis fribus
refectione quã de mõte poꝛtane/
rat vidit Goliã expꝛobꝛ tẽ moe mmn iinheſinlt,h n e
ſolito ⁊ vociferãtẽ filioſ iſrael.tur rineomati ſei 1
batus ait.Quis eſt ille incircũci⸗/ Aaonnidus hogtuiſn ein
ſus qui audet maledicere populo icere ceptinittnlshon .
dei. ⁊ ſi nõ eſt qni pugnet õ illaʒ CCranosnotroiprirsd n
ibo ego ⁊ cõterã.⁊ increpabant Glousataͤisboneſplnt n N
eũ fratres ſui dicentes. Nouimꝰ terapatenit⸗Geſrpnudi ⸗
ſuperbiam tuã ⁊ pꝛeſumptioneʒ oſtanhuntemnnüct dn ann
tuã.ðcliauit pauliſꝑ ab eis iters manivänobteſezdenniern
vᷣſtina vᷣba que cũ rex iſrael audi Gihnrt eipoberbet getnit gs n
ret vocato eo dixit ei. NHon potes rpominboncont delidant en
pugnare cũ illo cũ puer ſis.Qui delbenndioeſnocraend er,
ait. Occidi leonẽ ⁊ vrſuʒ ci vel/ Ihr lunuuril omntio m
lẽt oues pfis mei quas cuſtodie Epikovs eninhumeni Nead
bam raꝑe ⁊ voluii ipᷣm Saular pluſegfe etinen ro e
mare armis ſuiſ qui ait non poſ/ ſenr oieblelune oſe d⸗
ſuʒ ſic incedere.Et ꝓiectis armis Cgſctponiſenrock pegan en
illis accepit ꝗnq; lapides limpi / faniiſni genſini 4 gehi
diſſimos de toꝛꝛente ⁊ accedens Niuwit rdioheionen eet
ad pꝛeliũ vilipẽſus eſt a philiſteo vonſtihemn meti il ui⸗
ſed accepto lapide ⁊ voluens ſũ dien chenetitehacnt n
dam pꝑcuſſit philiſteũ in fronte ec n gſefei ti iſt dder⸗
pꝛoſtratum in terrã decapitauit Gtlyloiniſben rnctt l
gladio illi cũ nullũ haberet gaę wgkdibclog hozni⸗ a
diũ ⁊ ſic liberata eſt ciuitas obſei clehn finime
ſa ⁊ exterminatus eſt philiſtino/ lut a uniin 6 in⸗

eendt ere
unſt nalpafun
unrnoris.Inn
tenctzdeten hin
uide ceniſnnu

ſ. ,

rum exercitus mouno eox duce l clid ſiſſirn e ⸗
Spiriiualiter per ciuitatẽ obſeſſiũimniti aen
ſubaudi naturã humanam quaʒ Dn

Nichatpötter oau⸗
t dud .
iegynd gaͤ⸗ nin —
imtatnnmn i

diabolus ſola innidia ſic ꝓſtra/
uerat.ißamq; bonis gratuit me

diãte pctõ pnauerat.vnde Zlug.ng minme ſdeſheho uzed
in quodã trac.hoſtis hũani gñis ucima⸗ Mmond
viabolcapu ſceleruz pnceps v/ ültinnen wrr
ene e

Wiſnöcklne

ze

i dohotcötnitinſte

e diſmnsl enn ſe
i edimnnitmimnin
an eim ihizft
. fetDNne oe
m wn vantdi hainn i
U Andnr hite
A N Eans undcaee
mm rtln Ce
Wont ummstunondob
1 51 enatne Apeccisnni
”
i N ndedelonant :unden
s Aptiflpinsckiphii

1

mna Autgolhiet fclut
d imaſthlſtintfnt
n un pofmnin kni e
ber Kiplelinin
n lg ditſelhniiget
AN Mmmmugiid
ir maunmtunll
α Gnminnutn

ni tdlnimimnii
nn ſn ſehen

taz deholde hil
. t Heng Mi 4
atns dirniaun i
cliftſſüſin
iad ſig n i
1

cioꝛnʒ ſuaſoꝛ malaꝝ cogitationũ
inuentoꝛ moꝛtis. Intuiteſt vide
re homineʒ de terra pariter ⁊ ad
ymagint᷑ dei creatũ:innocẽtia ve
ſtitum:temperantia cõpoſitum:
charitate oꝛnatũ:ſe aũt cũ eẽt an
gelis omnibus his pꝛiuatũ ſtatizʒ
inuidere cepit inſatiabilis homi/
cida:⁊ nos noſtroſq; parẽtes hiſ
talibus ⁊ tãtis bonis ſpoliauit pa
riter ⁊ peremit.Sic iſte paradiſi
apoſtata ſpurius immũdus: hu
manã nãm obleſſaʒ detinẽs irri/
debat ⁊ ecpꝛobꝛabat.querẽs ꝗs
ex hominibꝰ auderet deſcẽdere
ad ſe liberandũ de ſuis carceribꝰ
ſciebat.n. nulla naturali cognitio
ne pꝛiuatus ſenãm humanã ex
poliaſſe gre veſtimento. Ex quo
ſciebat hoĩes ſe iuuare nõ poſſe:
qꝛ ꝗ facit pctm̃ ſeruus eſt peccati
Nouerat tñ deũ potentiſſimũ ⁊
de ſue volũtatᷣ arbitrio hoĩs moꝛ
bo poſſe adhibere remediũ.ſed
diem expertus iuſtitie pꝛeſciebat

herc non poſſe fieri niſi adeſſet

tuſtqui dãnũ ſolueret fraudis fa
cte. Igit diabolus ex his pᷣmiſſis
cõcludebat affirmãs ꝙ; neq; de
us qui pati non poterat neq; hõ
ꝗ erat ipotẽs ſatiffaceret: ſʒ icur
natus mẽte nõ aduertebat ꝙ ex
hoie ꝗ pati põt ⁊ ex deo qui ẽ po

tens fieret vnꝰ. Ideo mirabatur

cũ ſacra ſcriptura illi de xpo pꝛo
miſſo minabatĩ.quinimo ſanctos
in limbo qᷓ;plurimũ deridebat ⁊
ſic inꝑ flüina babilonio eductos

interrogabat verba cantionum.
vbi ſunt dij vr̃iin quibus habeij
fiduciã.⁊c.Sed Iſai.de monte.
i.pater de celo ſciens tres filios
ſuos obſeſſos miſit filiuʒ ſuum.
⁊c.Subaudi per tres fuülios tres
aie virtutes.ſ.memoꝛiã.intelligẽ
tiaʒ ⁊ volũtatẽ. In his.n.cõſiſtit
ymago trinitans.Aenit.n.ꝑuulꝰ
dei filius ꝗ ſeipᷣm exinaniuit ⁊ re
fecit pꝛimo fr̃es ſuos.ſ.iudeos re
fection e celeſtis doctrine.⁊ cum
ipſe ſe diceret expugnatoꝛẽ ꝓ hu
mano genere increpabant eũ di
centes. Iſte blaſfemat.⁊ volebãt
eum lapidare. Tandẽ ipſe affir/
mans deieciſſe leonem ⁊ vrſum
de celis volentes rapere oues pa
tris.i.angelos paradiſi.⁊ miracu
lis cõfirmando ſe filium dei eſſe
voluerũt ipſuʒ munire armis re
gis qñ vʒ v oluerũt ipᷣm regẽ fa⸗
cere ⁊ abſcondit.ſe nõ poſſum in
quit cũ talibꝰ armis accedere ad
belium.nò eſt inquit regnũ meũ
ð hoc mũdo.⁊ collegit tũc ꝗnq;
lapides foꝛtiſſimos.ſ.incarnatio
nẽ.paſſionc.reſurrectionc.aſcen/
ſionẽ ⁊ ſpũſſancti miſſionem.Et
ſic incedẽs moꝛtalis ſimł vece/
pit Goliã. Et lapide illũ ꝓſtranit
illũ percutiens.Et crucẽ quã ipᷣe
diabolus iuda ⁊ iudeis mediãti/
bus pꝛeꝑauit cẽt ĩterfecit.⁊ ſic libe
rata ẽ hũana nã ⁊ exterminatꝰ
ð̊ monũ exercitꝰ ꝓſtrato ac ðbel
lato ac decepio diabolo p xpᷣm.
quẽ diabolꝰ excecai n deũ ſʒ pu/
g 2

Diabolus

rum hominẽ eſſe eredebat. Jõ
ſecum in ſocio ac ꝑſido ꝓditore
illo aſſumpto diſcipulo ſe ad pu/
gnam Ʒ xpᷣʒ igeſſit a quo digne

Teoexpugnatus eſi.vnde Leo papa

in quodã ſermõe deſcribens dia
boli cecitatem ⁊ eiuſdẽ ꝓditoꝛis
ſocietatem ait. Mec ipſe diabolꝰ
intellexit ꝙ ſeuiendo in xpCʒ ſuuʒ
deſtrueret pᷣncipatũ ꝗ antiqᷓ frau
dis iura non perderet ſi ſe a dñi
ſanguine cõtineret.Sed malicia
nocendi auidus audax dũ in do
minũ irruit:ruit.dũ capit capius
eſt.⁊ dũ perſequitur moꝛtalẽ inci
dit in ſaluatoꝛem. Inuenit ſane
cum illo molimine pꝛudenꝶ au/
dacie dignũ cooꝑatoꝛẽ dignũq;
cõſoꝛiẽ cũ impius iudas maluit
magiſter eſſe diaboli:qᷓ; xpᷣi apo
ſtolus.quẽ ũů timoꝛe ꝑturbatiois
deſeruit ſʒ pecunie cupiditate di/
ſtraxit.hec Leo.
Rectus ẽ inimicus. ⁊c.
e Treñ.pmo.Tyrãnꝰ poſ/
ſidens iniuſte aliquã ciui
tatem ſemper timet illã perdere.
Jõ cũ aliquem fieri percipit tra/
ctatũ a ciuibus ſtatiʒ illos quos
ſuſpicatur ſibi tollere ciuitatẽ ex
terminat ⁊ perdit. Spũalr dya-
bolꝰ tyrãnice poſſidet aĩazʒ:pecca
toꝛis qꝛ non eſt ſua poſſeſſio:ſed
templũ xpᷣi. Ideo quando videt
ſanctas inſpirationes ⁊ dei vᷣbi pᷣ
dicationes audire libẽter: in aia
ſtatis exterminat pꝛincipales vir
tutes anime quas ſuſpicatur ſibi

poſſe animam ſubripere ⁊ dare
xpᷣo.vnde memoꝛiam eleuat de
recoꝛdauone paſſionis xpᷣi:⁊ eaʒ
diſpergit ad cò memoꝛandas hu
ius vite vanitates. Intelligetiã re
mouet a ſupernoꝝ cõtẽplanone
⁊ inducit ad intuendũ mũdi ſuꝑ
biam. volũtatẽ vᷣo ab amoꝛe dei
ꝓximi phibet ⁊ Ham ad cõcu
piſcentiã cupiditatis accẽdit.⁊ ſic
exterminatis aieviribꝰ nõ timet
diuinas iſpirauõ es ſibi poſſe ſub

ripere illã. Fig. Exo.v. Cũ ¶ Hoy Iiß.

ſes Zᷣmo incepit inducere ppim
ad exitũ egypti. harao pplm
p egyptuũ oiſperſit ad colligendũ
lutuʒ ⁊ paleas. Spiritualiter per
Pharaon notatur diabolus vt
ſepe dictũ eſt. per ¶ Woyſen ſub
audi pᷣdicatoꝛem pplm xpᷣlanuʒ
inducẽtẽ ad exuũ peccati. Diabo
lus igitur hoc ſenuens diſpergit
illum per memoꝛiã vanox ꝑ ↄt᷑
templationt pompaꝝ ⁊ p amoꝛ?
diuitiarum ⁊ per huiꝰmũditene

bꝛas. Gre.i.moꝛa.Antiquꝰ bo/Gre.

ſtis ex ꝓpꝛio certamine vũ ſe ſub
cũbere ↄſiderat ad alia tẽptatio/
nũ bella reſtaurat. Intuet hũani
generis vniuſcuiuſq; moꝛes cui
vicio ſint ꝓpingꝗ ⁊ illa ponit ante
faciem ad que facilius nouit incli
nare mentem.
Mſidiat᷑ vt rapiat.ps.i.

Inter oia que a pꝛudete I

duce ſunt attẽdẽda in bel
lo ſunt cauende ſummopꝑe iſidie
inimicoꝛum.qꝛ tunc pauca gens

pogpente Cenmthenhel auf
iimocallertdts iend
Meſe ſnnohibinfen z
Miacrodlenftegnen un
icdastCecthnttihto Ei
Araii Begfiigffttſt ſem
ſitinlsinstunntmtitelis di
fliſne dd elaus hen nn
berng inctenoy lhenm i
Gyitſtrſnrirepeumde
un gulſ llig, Kerſim
lckointolva ol oeniih
Nir hyneut min leni i
ns deepuii flun Jot ann
ocbymbvdormeinn
ninlogs humennd ie aue
rocllefliſſactigohtlo win
Pinopökfticis ebrri. enn
mineinenrgecrnc tede⸗
2decylleneſe tnti Nom
vnepieniſti niun ale gang
lifoiſenienn ginn mad⸗
Nkogrfi,foflidetgtis ennt
EH
Uinſter hleinnitni zei⸗
D et.
Uſiiiltg enlimng e
ſiſlinctan ng. e—
coructe d⸗

pegihen ie e⸗
engnnen man

mnkickniiiem min

ℳ2

unn ſerllign,ie
M vne ſohnongt tnnrgi
ung Katien Pomgn
er e EeNinftlrni
. es gflui

Mg Porunipnardtelett

Armi Nidor Gornt
Snw asöimnintperr
Wan NArAtiete Ne
A eia hoeſentens Ne
Empr nenoti vendr
n 14. maNidonden )nd
ͦůZ
a das NelnnAi
Uxt. fudhhenmhrti

un dingt inn uit

. ſin nuſt
1 rdlridr
. nu Muiiig
o s mori

fig.

Diabolus.

inermis magnà ⁊ foꝛt gentez
incautam vinceret. Ideo conſue
nit ſuperoꝛdinari aliquis cautus
aqui hz per exploꝛatoꝛes inimico
rum vias inueſtigare. Spũalr
nos ſumus in continua pugnaõ
diabolũ ⁊ peccata ⁊ vbi nõ valʒ
nos aperte ſuperare ipe nobis ĩ/
ſidiat᷑R occulte vt draco. öõ ſemꝑ
debet eſſe in nobis lumen verbi
dei a quo diſcamꝰ cognoſcamꝰ
inſidias ⁊ occultas eiꝰtẽptatiões
igura.iiij. Reg.vi.rex ſyrie po/
nit inſidias iuxta toꝛꝛẽtẽ ioꝛdãis
filij iſrael.ſed Meliſeus ppheta
hec regiindicans pp ʒ liberauit.
Spũaliter ſiria interpꝛetatur hu
meta quaſi lubꝛica. Rex igitur
ſirie eſt diabolus.qui loca inha/
bitat humeta ⁊ turpia ibidem la
tens ad decipulà fidelium Yob.
xl. Sub vmbꝛa doꝛmit in ſecreto
calami in locis humentibꝰ. Iſte
igitur oculte filijs iſrael.i.populo
xpᷣiano põit inſidias. Job.xviij.
abſcondita eſt in terra pedica eiꝰ
⁊ decipula eins ſuper ſemitã. Exr
pone p terrã vitã actiuam per ſe
mitã vᷣo ↄtẽplatinã circa quã dia
bolus ardẽtius ſtudia decepnõis
ponit. Jõ bñ dr̃ ꝙ iuxta toꝛꝛentẽ
ioꝛdaniſ rex ſyrie ſuas ponit inſi
dias. Joꝛdãis.n.ẽ᷑ fluuiꝰ electꝰibi
dẽ ſteterũt pedes ſacerdotum.qꝛ
vita ↄtèplatina electoꝝ vita eſt. ⁊
pars pfectoꝝ qꝛ pipᷣam trãſierũt
apli ⁊ ſancti. Illi igit᷑ vite diabolꝰ
magis quã actiue inſidiat᷑ig non

cõtẽtatur hrᷣe comunes niſi co/
netur electos ſubripe.xl. Job. Ec
ce abſoꝛbebit fluniũ ⁊ nõ mirabi
tur ⁊ habet fiduciaʒ vt ioꝛdanis
influat in os eius.ebemꝰſemp
diuinũ vᷣbũ libenter audire ꝑ qð
dominus nobis denudabit inſi/
dias vt ſciamus reſiſtere. Ande

bꝛoſus vt eſt ⁊ vt eũ deſpicerem
tu me ↄfoꝛtaſti.venit tẽptatoꝛ foꝛ
tis ⁊ vt me nõ vinceret. Cu euʒ
refrenaſti ⁊ me roboꝛaſti. venit
trãſfiguratus in angelũ lucis vt
me deciꝑet ⁊ ta eum increpaſti ⁊
vt ipᷣʒ agnoſcereʒ illũinaſti me.
Age retro ſathana mat.
hy iiij. Mõ poſſunt gẽetes di
nerſoꝝ moꝝ ⁊ Irioꝝ diu
ſimul habitare ſine lite qꝛ qð pla
cet vni diplicet aiteri. Spũalr ſĩ
deliſ aĩa ⁊ xpᷣi ſe ruitio dedicata ⁊
diabolus multũ inter ſe ſunt op⸗
poſita ⁊ ipſoꝝ actus multũ diſtãt
ab inuicẽ qꝛ aĩa charitateʒ diligit
⁊ diabolus eã ſũme odit ⁊ ſic eſt
de omnibꝰ operibnus. Igit nũqᷓ;ᷓ
eſſet in pace aia cũ diabolo habi
tando. Debet igitur qᷓ;ᷓ celerius
deſerere ⁊ ſe inq;tũ põt ab eo elõ
gare ſi vulti pace geſcere.igu.
Geñ.xiij.vbi legimꝰ ꝙ aſcedẽte
Abꝛaã de egypto ibat poſt illũ ⁊
Loth. Erat.n. Abꝛaaz diues au
ro ⁊ argento. Loth vo beſtiaruʒ
armentis. Igit᷑ facta eſt magna
contentio inter paſtoꝛes Abꝛaaʒ
2 paſtoꝛes Loth.quod viden

6 3

Zinen en ſoli.venit tẽptatoꝛ tene An.
us

Fig.

Diabolas

Abꝛaã dixit ipſi Loth. Obſecro
ne ſit inrgiũ iter me ⁊ te.ecce ter/
ra in ↄſpectu tuo.vade qͥ vis qm̃
nõ poſſumus ſimł habitare. Si
tu ibis ad dexterã ego ad ſiniſtrã
pergã. Sed tu ad ſiniſtras.⁊ ego
pgam ad dexteraʒ. Qð audiens
LToth prerit ad terrã illoꝛuʒ peſſi

moxp.ſ.ſodomoꝝ.Abꝛaã aũt ve

nit in chanaã. Spũaliter Abꝛaã
cni facta fuit repꝛomiſſio de vpᷣo
ſigniſicat fidelẽ ꝗ coheres xpᷣi or
dinaiꝰẽ. Igit᷑ hũc fugiẽtẽ de egy/⸗
pto peccati ꝑſequit᷑ Loth.i.dia/
bolus.hʒ Abꝛaã aurũ ⁊ argentũ
qꝛ ĩuit in aia ſpũales hʒ vᷣtutes.
ſ.fidẽ ſpẽ.⁊ charitatẽ ⁊ hʒ coꝛpo/
rales vᷣtutes ꝑ exterioꝛa miſeri/
coꝛdie opa.Diabolꝰvo habz bꝛu
toꝝ deſiderioꝝ armẽtũ ꝗ vult ip
ſum paſcere in agro abꝛaã.quod
paſtoꝛes Abꝛaã.i.ↄſcie clamoꝛeſ
nõ pñt ſuſtinere.iõ dicit iuſtꝰ.cũ
ingfo ſuo xpᷣo ipᷣi diabolo.vade
retro ſathana nõ poſſumꝰ ſil ha
bitare.qm̃ volo bñfacere tu vᷣo
mala ſugeris.ſi tu ibiſ ad dexterã
i.ſi ta me tẽptabis ð mũdiꝓſperi
tatibꝰ:ego ꝑgã ad cõtèplandũ ſi
niſtrã gehẽne iferni q̃ pꝛeparatur
ſeruientibꝰtibi atq; obtempanti/
bus. Si aũt tu ibis ad ſiniſtrã.i.
tẽptando me ꝑ aduerſa vt feciſti

beato Joh cni ſiniſtra ⁊ aduerſa ꝗ

plurima dediſti ego ad ↄtẽplatio
nẽ dextere celeſtis glie pgã quaʒ
deus repꝛomiſit his qui pſecutio

nẽ ⁊ penã ſuſtinẽt ob eius amoꝛcẽ

in vita pñti.hee andiès vict fu⸗/
git ⁊ vadit ad terrã peſſimoꝛuʒ.i.
demonũ nequiẽs ampli debella
re iuſtũ vł vincere in illo pctõ in

qno debellat eſt. vñ Oꝛige. ſup Oꝛ.

Jeſu nane.puto inꝗt ꝙ ſcti gꝗq;
repugnãtes aduerſus temptato/
res peccatoꝝ ſpiritus ⁊ vincenteſ
eos atq; vnũquẽq; eoꝛum ſupe
rantes ĩminuant exercitũ demo/
nũ.⁊ velut equos plurimos eoꝝ
interimant.verbi grana vt is qui

caſte pudiceq; viuendo foꝛnica/

tionis ſpirituʒ ſuperat non vltra
phas ſit illum ſpũʒ qui ab illo ſa/
cto victus eſt iterum aliũ hoiem

impugnare.
Aerte oculos meos ne

a vigdeãt vanitatẽ.pᷣs.cxv/ M

iij. NMota ꝙ egtantibꝑ
viã magnaꝝ rupiũ periculũ ma
gnũ iminet ſi eqnꝰ ſit luſcus ocu
lo illo ꝗ eſt verſus aluitudinẽ.qa
putanſ ponere pedẽ in firmo ĩter
dũ poteſt ponere in vacuo ⁊ ſe⸗
militẽ pꝛecipitare. Mon.n.tale pe
riculũ eſſet: ſi alter oculus cecus
eſſet ꝗ eſt verſus terrã planaʒ qꝛ
cadens non poſſet ledi mulium.
Spiritualiter nos ſumꝰ cuiuſdaʒ
periculoſi itineris viatoꝛes.:.vile
p̃ſeniis ⁊ ẽ maxima altitudo ex
vna pte:qꝛa celo vſq; ad ifernũ.
õ qui cadit ca ſu illo non poteſt
ampli ſublenari. Job. xvi. Se/
mitas ꝑ qnas non reuertar am/
pnlo ex alia parte põt hõ cadere
⁊ ſurgere.ideo neceſſe eſt habere

iiglörnotlegnn ng n

ntan

„ 4½ 1.
gerſes fidmd N
gnumn wn i:

atammeſniti wari 5
umſchnennottdin ze
mngſenobievenii 4
lieletezetvidemn ptle 51
fetonitcpaton uſen .
amin Oeniotgeiiirttn E

etmiirmnadtininlh
mnnib ſbrreciehihelut er

tertcooni⸗ ſchedtct trde⸗

J .
AAcrercidsopenitdunnt un
guicveoenminmnd⸗ a

Cdinoperpuugurnm Rin
Polatoneno perſclam mmn nern
—
berm neileentten dto Pe

UWboliocoltns mni w eh⸗
Win mmineciſſter nomo ine

nmnoonmi uchoilumonti wee
ttarelgt,öeben enp nd
ipheodunore AMnt n ſder
Pones nt , Regn pe
Mlegnre ggidan vanns n

numnaronne Huonictt
Mninwnproe ebesnee

o nolo gienſen om 1
Poporctllanſikheehd dartn
enenkoclidunnon mr.
6Giwlle guns inene gnec
mmrcollenthedilit i zaone⸗
Nieſnc,lberlpenedun „
ſrooor, ſgrorhedetator⸗ mn
Unbanenen Sſnihſich aiet⸗
ſobuetip tenpunini u an

lopbinfeſtgr niwo zches zi

halehogtiin ar

enr ulynwne
1 Miünnuutfsen /
igmg ogotbe,
mim ningar Minttin
—
tEa bckrets Alndind
End wn wnnepeliinfrmoi
d Gect neen Mtt
1n ie miripeine Ponntden
wi Wica an dolse
rn Gacchroſrni Nnn
Mäi GNnenNektn
r ONln ifn aul,
ert NNNeiieieſtt
iutil Seitiſtmml
e urucip
ut Moctailnnl
n n plan Nol,
ntn n n ir iin

.

NWoc tu etli holin
F 2 eraneguitciien

——
.

Pev

12

NoN

4 8

ocul apertũ verſus ĩſtã altitudi
nẽ.ſed nota ꝙ habemꝰ duos ocu
los.ſ.dextruz ⁊ ſiniſtrũ ſʒ oculuʒ
dextruz ſcilʒ mentis ⁊ coꝛdis de/
bemus ſemꝑ hfe verſus altitudi
nẽ celeſteʒ vt videamꝰ ne pedes
affectionũ ⁊ opationũ noſtraruʒ
ponamin deuio:qꝛ ſi ꝑdito celo
deſcendimꝰ ad infernũ nulla eſt
ampliꝰ ibi redẽptio.oculus vo ſi
niſter.ſ.coꝛpoꝛalis nobis dat?eſt
ad exercẽda opera vite humane.
in quibus operibus ſi aliquando
cadimus per paupertatem ꝑ tri/
bulationẽ᷑ nõ periclitatur anima.
deo ſolum eſt periculuʒ de ocu
o dextro ne ille excecetur. Jdeo

diabolns cognoſcens tantũ peri

culum anime cõſiſtere in ocnlo
mentis omni ſtudio illum oculũ
excecare ſatagit.iõ debemꝰſemp
cũ ꝓpheta clamare.Auerte ocu

Fig· los meos ⁊c. Figura.i. Reg.xi.

vbilegimus ꝙ quidam pꝛauus
tyrannus nomine. Naas infeſta
bat nimium viros Jabes nec ali
quo modo requiem ſen pacem
ſpopondit illis niſi ſub hoc pacto
p erneret oculũ dextrum omni
nʒz. Spiritualiter Maas interpꝛe
tatur coluber ⁊ bene denotat dia
bolũ.eſt.n.coluber ſerpens diuer
ſoꝝ coloꝝ. ſʒ quot habet coloꝛes
tot habet venena.Sic diabol?eſt
plenꝰ diuerſax temptationũ qua

rũ quelibet moꝛtale ↄtinet virus

HMic ergo infeſtat viros Jabes.

Subaudiꝑ Jabes qui interpꝛe/

Diabolus

tat᷑ caloꝛ ſeu ſiccitas viros cha/
ruate plenos ꝗ deſiccati ſunt ab
humoꝛe carnalis concupiſcẽtie.
Hos igitur diabolus non ceſſat
moleſtare vt eoꝝ ciuitates.i.eoꝝ
aias ſubripiat.⁊ hoc eſt ꝙ dñs ĩ
euangelio de ipſo diaboilo dicit.
nerit inꝗtꝑ loca inaquoſa vbi
requiẽ ſiue manſionẽ ſibi acꝗrat
Mititur ergo erner̃ oculũ coꝛdis
⁊ rõnis lumẽ᷑ extinguere quo fa
cto aia ceca remanens nõ videt
vbi põat coꝛdis affectũ. Jõ ↄcu
piſcens vana pꝛecipitatur ad illa
nec inde ſurgere põt. Gꝛe.li.mo Gꝛe.
ralium ptractãs illud Job.xxxi.
Pepegi ſedꝰcũ oclis meis.pꝛe/
ceps inꝗt aĩa dũ añ ñ puidet ne
incaute videat qð ↄcupiſcat ceca
poſtea incipit deſidetare qð vidit
ſanctvir vt cogitatiões caſte de
ſiderare potuiſſet fedꝰ cuʒ oculis
ſuis pepigit ne ꝑꝛi ĩcaute reſpice
ret qð poſtmodũ inuitꝰ amaret.
Irit inimicuſ perſequar
d ⁊ 2ↄp̃hẽdã.Exo.xv. MNo.
Battas nõ pugnat nec
pentit murẽ captũ iuxta ſe exiſtẽ
tem.ĩmo cũ ipᷣo ludit modicũ tã
gens eũ.ſed fugientẽ iſequit᷑ vni
nerans ipᷣm vngulis dennbuſq;.
Spũaliter diabolus ñ affligit ca
ptum pctõrẽ quẽ iuxta ſe hʒ vn/
gulis tẽptationũ ſuaꝝ.ludit.n.ſe
cũ mouens eũ ad peccata vt in
de ſolatiũ faciat.ſed volentẽ via
pnie fugere ad xpᷣm cum omni
teptationũ genere illuʒ inſequit.

§ 4

gig.

Diuitie.

Ideo Ecc.ij.Sili accedẽs ad ſer
nitutem dei pꝛepara animã tuam
ad temptationeʒ. Figura Oene
xxxi.Oũ Jacob ect apð Laba
non eſt ab eo percuſins lʒ multi/
pliciter deluſus ſed fugientez ab
eo perſequutus eſt Laban ipſuʒ
Jacob cum ſernis munuis ⁊ ar
matis.vt vi reduceret expoliatũ
ad ſeruitutem eius.ſ. Laban.de
us tñ illu: pꝛohibuit. Spũaliter
per Laban qui multiplir deluſit
Jscob ſubaudi diabolum qui lʒ
derideat peccatoꝛẽ nibilominus
nõ percutit ipſum in ſtatu pecca
ti ſed fugientem per pnĩiam ipᷣm

SBꝛe. perſequit᷑ toto poſſe Greg.xxiiij

moꝛalium hoſtis noſter quanto.
magis nos ſibi rebellare conſpi/
cit tanto amplius expngnare cõ
tendit. Eos enim expugnare ne/
gligit quos quieto iure ſe poſſide
re ſentit. .
De dinitijs.

Pernerũt ſuperficiem
ei ſpine ꝓner.xxiiij. No
ta ꝙ arboꝛes domeſtice
male fructiferant inter ſpinas.ra
tio eſt quia p magnitudin ſicci/
tatis earum ſugunt circunquaq;
humoꝛem terre. Nerum ꝓpter
extenſionem radicũ eaꝝ reddũt
terram nimio conglntinatam vt
cultiuari cõmode non poſſit nec
partes rerre poſſũt bene adiuicẽᷣ
ſeparari. Ideo arboꝛes ꝓpter hu
moꝛis inopiam beneficio cultu/

0

re pꝛiuate ſteriles idi remanent

æinfecunde.Spirimaliter ſcõðᷣm
Chꝛſti ſententiam ſpine ſigniſi⸗
cant diuitias ſeculi huiꝰ inter q̃s
viri ſpũales ⁊ deo deuoti ſteriles
remanent ⁊ abſq; bonorũ opex
fructibꝰ Et rõ eſt qꝛ ſicut ſpine vt
dictũ ẽ ſugũt humoꝛẽ᷑ terre ⁊ ip/
ſam reddũt aridam ia diuitie ex
hauriunt amoꝛẽ coꝛdis vt nihil
poſſit amari pter ſllas a poſſiden
tibꝰeas.⁊ reddunt coꝛ lapideũ ⁊
duꝝ ad ſuſcipiẽdũ ſemẽ vᷣbi dei.
⁊ ad oẽ bonuʒz op.⁊ ſic ꝗ inter
illas coꝛ ſuũ ꝑ affectũ plantabit
ſterilis remãebit. Jõ a ſanctis vi
ris ſunt hmõi ſpine penitꝰfugien
de.Figu. IJudi.ix.vbi q̃dã metha
phoꝛa legit.ꝙ ligna ſiluaꝝ requi
ſierunt in regè olinã ficũ ⁊ vitẽ q̃
noluerunt.ſed hmõi regnũ peni
tus renuerunt.Dixit Oliua nolo
ðᷣſerere oleũ meũ quo vtunt deꝰ
⁊ hoĩnes.ficus aũt nolo deſerere
dulcedinẽ meã. vitis dixit etiam
nolo deſerere ſuauitatẽ meã.i.vi
ni mei qð letificat deũ ⁊ hoines.
Spũalr p ſilneſtria ligna ſubau
di diuitias q ↄtinue alliciũt viroſ
ſpũales. vt relinqntes ſtatũ ſalu
tis iperentillis. Sed aia aduerte
qꝛ fraudulẽter dicũt imꝑa nobil
qꝛ hõ nõ eaꝝ impatoꝛ.ſed ipſe
imperãt potins homini ⁊ in peſſi

Eis⸗

mã ĩducũt ſermitutẽ.Raban ſuꝑ 4.

Maith. Oopes maligne ſeme
bonis animis deteſtãde gd ille/
ſum gꝗd inconcuſſũ dimittiſevos

Uimignuſimepne;

Grinihunliatne re „.
egn ngtn dettne n
ckinclateffet gundan,/ ⸗
