donec perficiãt.Hãc igit᷑ di de⸗
bemus mẽte ⁊ coꝛde ſolẽniter ce
lebꝛare.qꝛ hec eſt dies quaʒ fecit
dñs ⁊c.gr̃as.ſ.agẽtes dño ꝗ tãta
ꝓ nobis ſuſtinnit firmit᷑ ſtãs.vñ

Zlug.i ſolilo.Oñe dilexiſti me plꝰ An.

quã te qꝛ moꝛi voluiſtiꝑꝑ metã/
to pᷣcio reduxiſti me de exilio.re/
demiſti me ð ᷣuitio retraxiſti me
ð ſupplitio.vocaſti me noĩe tuo ſi
gnaſti me ſãguine tuo vt memo
riale tuũ ſp ett apð me ⁊ nũqᷓ; re
cederet a coꝛde quiꝑꝑ me noluit
recedere a cruce.
n hũiliat ⁊ hũc exaltat
h 6s.74. Mo.ꝙ vna ⁊ ea
Asẽ; potio ſen medicia eſt
aliqñ vni egroto ſalꝰ: a alri moꝛs

4 4

Paſſio xpᷣi

2 hoe ↄꝛngit ex dluerſitate egro
tãtiũ ⁊ diuerſosmoꝛbos patiẽtiũ
potio nanq; calida erit cura moꝛ
bi frigidi ⁊ calido erit interitꝰ.qꝛ
augebit caloꝛẽ ⁊ inualeſcẽte moꝛ
bo nã deficiet ⁊ ſubſequet moꝛs.
Spũalr.paſſio xpi fuit medicina
optia ad ſanãdũ lãgoꝛẽ pcti yſa.
luij. diſciplia pacis nr̃e ſuꝑ eũ ⁊ li
uoꝛe eiꝰ ſanati ſumꝰ:ſed reꝗrebat᷑
diſpoſitio in recipitte. Nã aligbꝰ
bñn diſpoſit fuun optia.aligbn ꝓ/⸗
fuit ppꝑ ĩfectã ⁊ depꝛauatã volũta
tẽ.vñ cũ xpᷣs ĩ ligno crucis pẽde
ret in medio latronũ vt adipleret
qð ſcriptũ ẽ de ipᷣo.Et cũ ĩpijs de
putatꝰeſt.vnus illoꝝ ad ſalutẽ ſuã
medicinã xpᷣi recepit.eo ꝙ cõtri
tio ⁊ pietas coꝛ ei diſpoſuerãt.vñ
meruit bñdictiõis vocẽ audire.
Alter vᷣo què nimiũ vrgebat im
pietas ⁊ inigtas medicinã hãc re
cipe neꝗt ad ſanitatẽ. Jõ perijit in

Figu.pctis ſuis.Sig. Geñ.xxxix.vbi le

gimꝙ cũ Joſeph iĩnocẽs poſitꝰ
fuiſſʒ ĩ carcerẽ poſtea miſſi fner̃t
duo captiui cũ eo quoꝝ viſiõidꝰ
ſomniis auditis vni anũciauit
ſupliciũ ſeu patibulũ.Alteri vᷣo q;
regio ↄſpectui reſtitueret᷑ cũ gra.
qð ſic factũ eſt. Spũalr. Joleph
innocens poſituſ in carcerẽ xpᷣm
denotat ſanctũ in cuiꝰoꝛe dolꝰnõ
eſt inuentaffixũ cruci atq; latere
pfoꝛatũ.pᷣs. Poſuerũt in ↄpedi
bus pedes eiferrũ ꝑtrãſijt aiam
ei. Duo igit vincti qͥs Joleph ſe
cũ in carcere reperit.duos ſigniſi

cant reos cũ dño crucifixos.li
ter tũ ⁊ aliter diſpoſitos. Mãvnꝰ
intẽtionẽ coꝛdis nequnã narrauu
3 dñm ſuũ inſultũ ↄtumelie infe
rẽs vᷣ bis ⁊ cõ dẽnatꝰ relictꝰ ẽ eter
no cruciandꝰſupplicio.Alter ᷣo
oñm deũ ſuũ ↄfuẽs ⁊ humilr ve
niam petẽs ingreſſum meruit pa
radiſi.Et ſic idẽ dñs vni ſalmem
tribuit. Alteri vo moꝛtẽ. cauſa vi
te ⁊ ſalutis ſaluatoꝛ fuit ſed nõ dã
nato interiꝰ ſed ipſe damnatiõis
ſue extitit cauſa.Ande Leo papa
in ſermõe reſurrectiõis dñi.vnꝰ
ingꝗt erat latro mente ⁊ coꝛpe ꝓxi
mus alteri.alteri vicinꝰ:ſʒ młuʒ
coꝛde diuiſus pẽdebat xpᷣs i me
dio ⁊ tanqᷓ;ᷓ rex fulgebat.Cõ fite/
bat᷑ vnꝰ⁊ honoꝛificabat alter in/
credul“ blaſfemabatindex mox

„

Leo

dictat vni ſniam.alteri vᷣo poꝛi/

git indulgentiã.hec Leo. Sʒ qa
xpᷣs hõ nõ dixiſie legit᷑ maledicè
ti hodie eris in ĩferno:ſicut bñdi
cenii dixit hodie eris mecũ in pa
radiſo: Mã maioꝛ fuit inigtaſ ma
ledicentis qᷓ;ᷓ bonitas bñdicẽtis.
Rũñdeo qꝛ xpᷣs nõ vult moꝛtem
peccatoꝛis:ſed ſemꝑ iſm vtoↄuer
tatur erpectat. Peniteti vone/
quaqᷓ; ſcit indulgẽtiã differre. Jõ
lʒ modicũ laboꝛauerit dicendo.ſ.
memento mei domine duͦ vene
ria in regnũ tuuʒ:qꝛ tñ vidit hec
verba ex coꝛde contrito pꝛoferri

dilataunit multitudinẽ dulcedinis

ſue xpᷣus ſuꝑ eü nobis relinquẽs
exempluʒ penitendi.vñ Leo pa/

Leo

Intenvid 1ert

nenonperterm
L Oniciopenicköfio n
(( iliglandtiri

erglacpedens nues

phominieſ niuufto:
fentes Ydleo nugit ierke
chiebat denlipent eenn
Nelet tinn otisnndin
Criagramius unledamnnon
ſolipede felmann punenns
mruiſeleilta aniſedn
Orentingtoft rclmii non
oigur. nde lenus bo
tline uci nn ninar
ronige deor iolnont an 4

Ndack Gün

ſcrois ne

Gmad Mrmndluptire
micdipyncherihnic
ſnerct ioocanedr d

loqd iudare

Wennoen

ttecenots üdiini dcn
fLymdi Ccan ognee
na thoribllgeccrsmi

(pigulü

ſifin ſtagnotl

Mlegcpregidi re
loneq; opio obeee

ſulun d

lecgündene

ntimnsiiheni t

iatigos⸗
brtllrp',
N nmni

faclt tan

ogefenct

r ENENYe
i iitien

dtm n ein Ci,

n MNtpmuſeir A n

7 4.ℳ „7
n a ücer nor

MT ENddiboor

? gaiatie Ld n

1 Sndt lecimardi
1 es miienoſtonhil
NNNeedentti
merhämidſatnn
uödnn bit
u ülanthe öſlnn
1) Krnslrhintr

——

„, uancn mitdi

deſtangüetif,

Paſſio xpi.

pa ſermone ſupꝛadicto. Omyra

rerũ conuerfio.latro credit latro
de cruce impetũ fecit ⁊ itrauit pa
radiſum trophea framea circun
datus. O violentꝰ latro. Oarti
ficioſus effractoꝛ ipſũ cubiculari
um tenuit ⁊ per ipſum ad paradi
ſi interioꝛa perneniit.
Ounfuſio patriſeſt ð filio
c idiſcipliato.eccH. xxij. In
ter alia que deus magis
abhominat eſt iniuria filioꝝ ĩ pa
rentes. Idcirco antiquitꝰ lex pꝛe
cipiebat dentẽ ꝓ dente:pedem/ꝓ
pede ⁊ aĩiam pꝛo aĩia.parentuʒz in
iuria granius puniebatur:qꝛ non
ſolũ pede vel manu puniendus
erat qui ſic leſiſſet patrẽ ſed ꝗ ma
ledixerit ingt pr̃i vel mr̃i moꝛte

Nal.moꝛiatur. Ande Alalerius libꝛo

i. Juſtiſſime quidẽ pari vindicta
parentũ ac deoꝝ violatione expi
anda eſt. Spũalłr iter oĩa nefãdii
ſima ⁊ abhominabilia pctã que
a mũdi pꝛincipio vſq; nũc ↄmiſ
ſa fuerũt.ſuꝑ oĩa nefãduʒ fuit ſce
lus qð iudaycꝰ ppls in mõte pa
tris ⁊ redẽptoꝛis ſui dñi nr̃i Jeſu
xpᷣi ↄmiſit. Licet.n.populus iſte
magna ⁊ hoꝛꝛibilia peccata ↄmi
ſerit pꝛiꝰnullũ tñ fuit flagitio iſti
ſimile.qð aꝑte pʒ ĩ dira coꝛectio
ne punitio neq; pplo illi ꝑꝑ hoc
ſcelus illata. Jõ lectoꝛ aiaduerte

ſcriptũ amos.ij.ba multuʒ eui/

dentia ↄ ipſos:vbi ſic dr. Super
tribus ſceleribꝰ iſrael ⁊ ſuꝑ quat
tuoꝛ no ↄuertã ꝓ eo quod vendi

12 5

derunt argento iuſtum ⁊ paꝑpem
ꝓ calciament᷑.i.pꝛecio calciamẽ/
toꝝ. Mota ꝙ tria ſcelera iundeoꝝ
preceſſerũt ſcelus moꝛus xꝑi ꝑp
que dure puniti fuerũt.ſemper tñ
deꝰ pepercit iliis. MNã pꝛimuʒ ſce
lus ab eiſdẽ ↄmiſiũ fuit:venditio
Innocentis.xxx.argenteis quos
reduxit dñs tpe Joſue ⁊ Moyſi
ðᷣ egypto. Scðᷣʒz ſcelꝰ ſuit ꝙq vmii
ſionẽ factã pribus de meſſia ſnub
hoc noie Dauid deſpexerunt di.

Mõ eſt nobis pars in Dauid nec

in ſemine elꝰ ⁊ fecerũt vitulos au
reos quoſ adoꝛauerũt.di. Iſti lũt
dij tui iſrael ⁊c.Cct ꝑꝑ illud ſceluſ
captiuati ſũt a rege aſſirioꝝ mul
to tpe. Inde tñ liberati ſũt.Terti
um ſcelus fuit qꝛ diuerſa colẽtes
ydola ymolabãt eis ñ ſoluʒ pecu
des ſed/ ꝓpꝛios ifanteſ.Ege.xxiij.
SFilios quoq; ſuos qͥs gennerunt
mihi aſſauerunt ſibi. It Hiere.
vij.Hediſicauerũt arastophetq̃
ſunt in valle filij hoiuʒ ad ↄburẽ
dũ vel aſſandos filios ſuos vel fi
lias in igne ꝙ non pᷣcepi nec aſcẽ
dit ſuꝑ coꝛ meuz. Et in pᷣs.dr.Et
ymolauef̃t filios ſuos ⁊ filias ſu

as ðmõijs. Igii ꝑꝑ hoc ſcelꝰter

tiunʒ capta eſt ciuitas eoꝝ. Jerlm
a rege Babilonis ⁊ occiſi ſũt filij
Sedechie regis ĩ oculis patris.
Et oẽs pꝛincipes iude ĩterfecii ſũt
⁊ multi gladio interẽpti ſunt ⁊ re
liqui in Babilonẽ ducti ſunt ſub
duriſſima ſᷣunute captiui. Et rex
eoꝝ excecatꝰ eſt in eoꝝ captiuita

Paſſio xpᷣi “ d

es ndn
te ftetitq; vinctꝰ vſq; ad diẽ moꝛ ſinita multitudine fame ⁊ ferro Mme ceſteno f e⸗
tis ſue reliquus vᷣo pp’c. lxx.ãniſ exterminata eſt eoꝝ natio.Ettan Aroqnide nediun ſie
moratus eſt captiuꝰ ſed inde edu tũ agrauatũ ẽ petm̃ ipſoꝝ:vt non uinleraqti cpifl
cti ſunt tpe Eſdre vt pʒ in.i.li.eiꝰ ineniat inter ipſos quiſqᷓ; tãte ꝓ iensvocns Nohro n

ca.i.⁊.ij. Quartñ vo ſceluſ fuit uidẽtie q in coꝛde ſuo taũ ð igni s Den .1 hlgſei
iuſtũ xpᷣʒ patrẽ ipſoꝝ argẽto mer culo luminis v eritatis ↄtineat vt panis veridnil; lii woe

cati ſunt ⁊ per inuidiam moꝛti po poſſit haurire modicũ aque recti tcoriͦ lid e Muennoſ
ſtea tradiderunt. ſed ex iſto ſcele tudinis intellectꝰ ſacre ſcriotre.. gwctt ſinila Gld denin

re non ↄuertit dñs eos amplius. Et vt cognoſcas lectoꝛ huiꝰ ppli aggesduo Coditl nonme
Mam iam per annos ad Mille magnitudmeʒ culpe ex peccalo am ahiegepolttllee

ccccxlviij.vel circa fuerũt duriſſi cũmiſſo in ꝓpꝛiũ creatoꝛt᷑ ⁊ pr̃eʒ Pcooperverittgi Nnicnen
me captiuati ne dũ in vna regio⸗ Atende ⁊ cõſidera qᷓᷓ crudeliter dieſio ſiglviopotdeme
ne:ſed vbiq;terraꝝ pꝛofugi ⁊ mi hanc culpam ⁊ culpe flagella in i ſrrent Hoetenölem
ſeeri exiſtentes ⁊ nullũ habentes poſteros ſuos induxerunt.qñ ſu Peiinulerrfl cchn 7
in mundo reſugiũ pꝛeter ſtrageʒ rentes dicebant. Sanguis ei ſu kcomaledkrtaitikctci eri

de his factã per Titũ ⁊ Aeſpeſia per nos ⁊ ſuper filios nr̃os. Su
nũ.vnde irreuocabilis ſnia ceci/ per quibꝰ vᷣbis Zlug. in ſer. reſur Alu.
dit ſuper ceruices eoꝛum ⁊ quã/ rectionis dñi ſic ait. Crudelis ſſᷣ
diu iudei extiterint:ꝛnunqᷓ;ᷓ indul talis ſnie impietas iudeoꝝ que fa
gentiã v aleant inuenire. Et aten cinoꝛe ſuo nõ ſolũ pñtes liberoo
de lectoꝛ qꝛ maioꝛ peſtis illis eſt. dãnat ſed etiã nõ natos occidit.
qꝛ induratũ eſt inſipiẽs coꝛ eoꝛuʒ Quãtos.n.hanc vocẽtad ↄſciaʒ
2 obſcurati ſunt oculi eoꝝ ne vi facinoꝛis vocant qͥs ſnia crimis
deant:ideo plaga crudeli ⁊ inſa/ non tenebat. Crudeelis inquitim
nabili percuſſi ſunt. Hiere.xxx. pietas que poſteros añ in reatuʒ
Erit vobis iniquitas hec ſicut in vocat qᷓ; ꝓducat ad lucè vt pꝛiuſ

frami ſuori rſczin lenpend.
Gpiialro Noeg inempttai ne
les iabuuc ppzin gockos
cnes oblii ctalubons et
ppoſtc oooi aluuii arun
hoummnanideparaco ſere
Norp ordogncol hier
Neidnenpentenietpantt
Wraſclnsgeanhe en de
Negppro vnſitk r. a &

coꝛꝛuptio cadens ⁊ reqſita ĩ mõ futuris contingeret peccare ᷓ vi fupeciger u
te vł muro excelſo qm̃ ſubito dũ uere.Cruenti plane genitoꝛes ꝗ 4 * nd
nõ ſperatur veniet contritio eiuſ ante facti ſũt paricide qᷓ; parẽteſ. ißi nin nfrich
2 cõ minuet ſicut cõ minnit lagẽa Põt ergo de plano ⁊ ſuperioꝛi/ laſtiͤ nr micncen
ſiguli ↄtritõe pᷣualida:⁊ ñ ineniet bus ↄcludi ſcelus quartũ gra etan . wapfhüche,
de fragmẽtis eiꝰ teſta in qua poꝛ uiꝰ fuit pꝛecedentibus oibus.vt Kreh lemnir idee
iet igniculus aut poꝛter par aqᷓ indicat grauis atq; dira ſnia laaa nmnle bititincden
de fonea. Hoc totũ adipletũ ð ſuper populũ iudeoꝝ pñtem.ſ.⁊ lctug goeflchan⸗

ppło iudayco tpe ſupꝛadictoꝛum futurũ ꝓpter illa que in pf̃es dñ⸗ iltr gienneiitn

ſperatorũ Titi.ſ.⁊ Aeſpeſiani.a cõmiſerunt. Sign. Señi. x. vblle Eig. benſonns fn
ſubito circundantes ciuitatẽ iſaʒ gimꝰ ꝙ poſt diluuiũ Moe blan denn
obtinnerũt finalr etiã moꝛtua in/ tauit vineã q magna illins cule⸗ ſeerelllueſlloſnng in

–

4l, AN
FAe

Grtguieti
õ

enn dmeſchmn ialeic⸗

==

„ 1

r wdacdet Ongut
wrtifleig
iieznt
ni mnas til e
l ammil ge⸗
r i Mipinelberos
raintos Oddt.
Kinn t roid r
1Kw ſoentdslin eini
wchr. Cwddsingen
n Merdetinte
Nt rnin
WdetN
i we Cnngi
en P N uleſt

.0

wrdgbtint
x 1 rertderr ik A

a rnaniin
— wi ogrban o
7 m is i
1

u mijt

——

Paſſio xpi.

ſollicitudine creſcens vinũ ꝓdu

duxit:quo quidẽ inebꝛiatuſ Moe
lacebat in terra quẽ chaã filiꝰ eiꝰ
aſpiciens vocatis duobus fratri
bᷣſuis Sem.ſ.⁊ Japhet oñdſt il
lis patris verẽda atq; illũ deride
bat coꝛã illiſ di.Ecce pater noſter
ebꝛiꝰeſt ⁊ ſimilia. Sed hoꝛꝛc᷑tes
fratres dnuo ſupꝛadicti ignomini
am aſpicere expoliat᷑ pallijs ꝓpꝛi
is cooperuerũt ipſũ doꝛmientem
Digeſto igii vino poſt doꝛmitio/
nẽ ſurrexit Noe.quẽ nõ latuit id
qð ei intulerat filiꝰ eiꝰ cham.Id
circo maledixit ei ⁊ fecit eũ ſeruũ

fratrũ ſuoꝛũ vſq; in ſempiternũ.

Spũalt ꝑ Moe ꝗ interpꝛetat᷑ re
quies ſubaudi xpᷣʒ in quo eſt oĩs
requies obliuiſcẽs laboꝛis.hic er

go poſtqᷓ;ᷓ ꝑ pcti diluuiũ eiecta tᷣ

humana nã de paradiſo.ipᷣe ve/
nit vt piꝰ ⁊ bonꝰ agricola hãc vi
neã ð nemoꝛe inferni eriperet ⁊ ĩ
terra ſalutis plantare.pᷣs.Aineaʒ
de egypto tranſtuliſti ⁊c. Crenit
hec vinea beneſicio culture quia
miracſis ⁊ ꝓdigijſ ⁊ mira doctri
na ipſã cultiuauit.demũ expmẽs
ex ipᷣa vinũ in toꝛculari erucis ni
miũ guſtãs ac bibens vinũ cha
ritatis ⁊ amoꝛis:nudatꝰ pedibus
in cruce ebꝛiꝰ ⁊ abiectꝰ:⁊ ab om
nibus derelictus.queʒ fili cham
ſ.ppls iudeoꝝ aſpiciens oñdebat

nudttatẽ eius:alijs duobꝰ fratri/
be.ſlatinis ⁊ grecis di. Ecce rex
iudeoꝝ a multas illi ↄferens irri

ſiones.ſed hoc nõ ferentes depo

126

ſitis palijs vetuſtatis ⁊ pfidie ĩdu
erunt ſibi fidẽ ⁊ coopuerũt igno
miniã pr̃is di. Aere filiꝰ dei erat
iſte. Poſt reſurrectionẽ igit exur
gens dñs tanqᷓ; potens crapula
tus a vino ⁊ maledixit huic ppło
⁊ fecit ipſũ ſeruũ fratrũ ſuoꝝ ĩ ſe
⁊ in poſteros natos vt ſuperieſt
expꝛeſſũ:qꝛ miſit romanos ꝗ eoſ

duriſſime punierunt.vñ glo.ſup Glo.
illud Eccli.iij. Honoꝛa pr̃em ſu

um vt ſuꝑueniat tibi benedictio.
ſic ait. Hecliſei caluiciũ pueriirri
ſerunt ⁊ duo vrſi de ſaltu ex eis
xlij laniauerũt:qꝛ ſtulticia iudeo
rũ in caluarie locũ xpʒ irriſſit.ſʒ
xlij.anno poſt aſcẽſionẽ eiꝰ duo
vrſi.ſ.Aeſpeſianus ⁊ Titus ð ſal
tu gentiuz egreſſi illuſoꝛes ſeuiſſi
me laniauerunt.
Nfer digitum tuuʒ huc.
Jooannis viceſimo. Mo
ta ꝙ homo conſuenuit li
benter illud opus facere in quo
eſt laboꝛ modicus ⁊ lucrum ma
gnum naturaliter enim hoc ho/
mines appetunt. Ideo conantur
propꝛios filios talem artem do/
cere.Spiritualiter Anteqᷓ;ᷓ xpᷣus
opuo noſtre ſalutis operar et᷑:to/
tum humanuʒ genus ponẽs hn
meros ſuos ſub onere aflctionis
⁊ pene non poterat quicquam lu
crari ad celeſtẽ ꝑtinens beatitu

nem.omnes eni deficiebant ſub

onere.ſed veniẽs xpᷣs q omniuʒ
onus poꝛtauit facile adeo opꝰno
ſtrũ fecit ꝙ non opoꝛtet niſi di

Paſſio xpi.

tauit in coꝛpoꝛe qð amariſſimuʒ
⁊ graue eſt:⁊ ſic ſcĩſicati lucrabi/
mur regnũ:vt ſicut xpᷣiani voca
mur ita ⁊ ipʒʒ ſequamur vt ab eo
ſcificemur. Hiero.ad NPaulaʒ. Mie.
Fp̃s ſciſicatio eſt ſine qua nemo
videbit faciẽ dei: xpᷣs redẽptio ⁊

gko tãgamꝰ. Et fit ey per hoc lu
cramur celeſte regnum. Ipſe. n.
manibus ſuis operatꝰ eſt foꝛtla.
Sʒ qꝛ ipſe fragiles nos eẽ cogno
ſcit: vult ꝙ ſolũ tãgamus digito
vbi ipſe ãbas man appoſuit.Sʒ
no.ꝙ diabolus mundus ⁊ caro

oppoſita ſemꝑ faciunt. Nam ipſi
iponunt hoibus onera grauia:
ipoꝛtabilia que digito tangere no
lunt. Imponũt.n.humeris pctõ

extendere ꝓ hoĩum refrigerlo in
toꝛmentis. Ploꝛabat. n. diues il

le mundi filius gutaʒ aque exire
mi digiti dũ eſſet in gehẽna ⁊ ob

tinere nequiuit.⁊ tñ tantũ ſeruie/
rat mundo ventri ⁊ diabolo.xpᷣs
igit in oꝑe appoſitioneʒ tui digiti
querit.vult tũ vt manũ tuam po
nas in latꝰ ſuũ vt cognoſcas qᷓ;tũ
dilexitte. ꝙ faciens beatꝰeris ĩ ce

ciſi:ſed hoc opoꝛtet allegoꝛice de
xpo occiſo ⁊ p nobiſ oblato intel
ligi.vt ſi qs carnem ei occiſam

c oblatã in altari crucis coꝛde ⁊
mente perſecte meditabit᷑ mũda

pciũ: xpᷣs oĩa eſt.vt ꝗ ꝑꝑ ipʒ oĩa
dimiſerit vnum inueniat ꝓ oĩibꝰ
⁊ poſſit libere clamare.pars mea
dñs dicit aia mea.

ꝓpoſitũ cognoſcit opoſitopꝛece
dente.nõ.n.cognoſcit dulcedo:
niſi in amaritudine.nec amaritu
do niſi in dulcedine.⁊ ita cogno
ſcit bonũ melius poſt malũ.⁊ ſic
in hoc veritatẽ hz. qð phus alt. ſ.
opoſita iux⁊᷑ ſe poſita clarius elu/
ceſcunt. Spũalr xpᷣs dulcedo be
nignitas ⁊ clementia optime co/
gnoſcit᷑ a nobis:ſi pᷣcedentẽ ama

rabat humana nã. Tren.iij. Ine
bꝛlauit me abſintio.ſed veniens

xpᷣs poꝛtare noſtrã amaritudinẽ

adeo aurxit vt oĩa dulcia remane

rẽt. Et ſi ꝗs tẽptauerit mõ guſta

KtDiet nagſtthienung
Cdclorenpeunnenut ine
Gbapuni delnicdclier
is Mor lignug tdctice
nagiſter eratmire ananwdis.

rũ ac ſeruoꝝ ſuoꝝ ĩferni ſuplicia Araſti in dulcedinetua Ne
que ſunt intolerabilia hůanis vi p pauꝑi de pᷣs.lxxvij.Quã Cponifeckilin Mistixl
ribus ⁊ minimũ digitũ nequeũt lũ ſit bonũ ⁊ quid valeat Ccine verſe iun. Prceun

r Mofſtsngſgi deſenn
us Zetlertdict nagiterg
rfci ge huuſi phieamn.
poltmocii rciigucenitagri
Wwanentiroucor /nl'nen
pin. Opein perflos ilinb
hunanu gen ho de eggo?
ſorentnchlocrtaneat. Oz
lnoedotgscſean venart
1Wethriaidegon z

gig. lo. Fig. Leuit. vi. vbi dr ꝙ gtan ritudinẽ contẽplemur.Tanta eni honore cud cütommrad de
gebat carnes ſacrificij: vt puta erat ante xpᷣi aduentũ ⁊ ante eiꝰ urüudiniepennan Wats di
agni vl vituli occiſi ſanctiſicabat paſſionẽ amaritudiniſi plenitudo fhalſantpblancinetire
Oꝛi. Super quo dicit Oꝛige.ꝙ nõ po circa genꝰ humanũ ꝑꝑ pꝛimoꝝ befcientesploiits trti:
terat hoc ad litteraz itelligi vt qs parentũ peccatuz: ꝙ nemo pote lamabit ſil iatu eoſck
fieret ſant? tactu carnis aialis oc ret eã guſtare ſine moꝛe. Jõ plo elcniſ or ghetant:

edieb' nanmeelgoni
thelintemporegftde'han
D
igiine mantine w
nigunfeiiltingo

dabit⁊ ſanctificabit.poꝛtare ergo re ⁊ ?parere pñtem dulcedinem
debemꝰ ſtigmata ei in coꝛde qð volnerit pcedeni amaritudini di
dulce e leue qᷓ ꝓ nobis ipᷣe poꝛ cet. Ecce in pace amaritudo mea

wätghctnn nelftitie

4 Dmihtun

1 wdeßeh

5 „ſthenitgättag

11 Pääigwtwin

a nidgr td
Wunutdhnr nn

1 bainwdd d

Mindentitſe
ubrtudöesr.
4 mirridplu duins
alm Snit the dtrden
KatntGeNcNtn oMin

aCtrnddesſihtdenin

mnrittdeN I
cantti Uuitn;
4 wii Iin
* aap donmiN
igimirni
x tt wrmii
A ma m nit in
wertenmii

PN

anena
4 NrN un
4 cigetnnig

pVaſſio xpi.

g. amariſſima. Figu. Exod.xv. vbi

legim recedentes filij iſrael ð
egypto ⁊ ambulãtes per deſertũ
tribꝰ diebuſ ſteterunt ſine aqua ⁊
erant gementes pꝛe nimia aridi/
tate.Rener̃t igit᷑ ad quendã locũ
ꝗq vocat᷑ arath ⁊ inuẽtis aꝗs
amariſſimis: ð ꝗbus bibere non
poterant doloꝛ in ipſis renouatꝰ
eſt. Et dicit magiſter hyſtoriaruʒ
ꝙ doloꝛ aque amare innète ſupe
rabat pꝛimũ doloꝛc̃. Sed oſtẽdit
dñs ¶ Wopy.lignũ qð et dicit idẽ
magiſter erat mire amaritudis.
Et poni fecit ilð in aquis ⁊ ĩ dul
cedinẽ verſe ſunt. ꝛecepit inſu
per Soyſes:aliquibꝰde foꝛtioꝛi
bus Iſrl: vt dicit magiſter ꝙ in
perficiẽ aque hauſtã ꝓhicerent.
Et poſtmodũ circũducerẽt aquã
remanentẽ vt dulcoꝛẽ meliꝰ reti
nerent. Spũalr per filios iſrł ſub
audi humanũ genꝰqð de egypio

eduxerat ⁊ nihilo creauerat. Sʒ

deo lnobedientes effecti venerũt
in Marath.qꝛ traſlati de gloꝛia
⁊ honoꝛe quibꝰ erãt coꝛonati:ad
amaritudinis penaʒ atq; doloꝛis
reducti ſunt v bi ariditate gr̃e pꝛe
ſidij deficientes ploꝛãtes ⁊ vlnlã
tes clamabãt.ſed tertia die oñdit
dñs lignũ Hopy.qꝛ pᷣcedentibꝰ
duob dieb nature ⁊ legis in ter
tia die.ſ.in tempoꝛe gr̃e deꝰ pater
oñdit lignũ crucis filio ſuo. fu
it lignũ ſũme amaritudinis qͥ po
ſito ĩ aqua nr̃e pẽalitatis ⁊ dolo/
ris cõuerſa eſt in melifluã dulce

1217

dinem.ſᷣs. Conuertiſti planctuʒ
meum in gaudiũ mihi ⁊c.Et iu/
ſit Moyſes per foꝛtes Itſrl. hc
aquã circunduci ſed ꝓicere ſup/
ficiem qꝛ xpᷣjs per ſanctos apoſto
los ⁊ pꝛedicatoꝛes precepit duci
per circulũ mundi fidem paſſio
nisſue in aquã baptiſmaſ ſacraʒ
pᷣdicando ſcripturã.pᷣs. In oẽm
terrã exiuiuit ſonus eoꝝ.⁊c. Sʒ
dzʒ pꝛoici ſuꝑſicies qꝛ litteralis ex
poſitio nõ ẽ dulcis. Illa.n.exclu
ſa patebit dulcedo magna ⁊ oĩs
quã hic patimur amaritudo:hac
guſtata dulcedie dulcoꝛabit. enñ

Aug. in ſolilo. Oia inihi peto vt Au.

amareſcant vt tu ſolus dulcis ap
pareaſ aĩe mee ꝗe s dulcedo iĩeſti
mabilis per quẽ oia amara dul⸗
coꝛant.Lua.n.dulcedo graticula
Laurentio dulceʒ fecit. Lua dul
cedo Stephano lapides toꝛꝛciis
dulcoꝛauit.Tua dulcedine ibant
apoſtoli a cõ.cõ.q.di.habiii.ac.
Ibat Andreas ſecurꝰ æ gaudẽes
qm̃ ad tnã dulcedinẽ pꝛoperabat
hec vtiq; dulcedo ipᷣos apoſtolo
rũ pꝛinceps ſic repleuit vt pꝛo ip
ſa crucis patibulũ vnus eligeret.
Alter vᷣo caput feriẽtis ferro ſup
ponere nõ timeret. Per hãc.n.
Bartholame“ pellẽ dedit.ꝓ hac
guſtanda venenũ poculũ Joan
nes intrepidus potauu.hanc gu
ſtauit Petrus:⁊ inferioꝛũ oblitꝰ
clamauit ⁊ quaſi ebꝛiꝰ dixit.Oñe
bonuʒ eſt hic nos eſſe faciamus
tria tabernacula.⁊c. Hic mori⸗

Paſſio xpᷣi.

mur ⁊ te contemplemur: ſufficit
tantã dulcedinẽ contẽplari.vnaʒ
ſtilã dulcedinis iſte potauit:⁊ oẽzʒ
aliã dulcedineʒ faſtidiuit. Quid
putaſ fuiſſet ſi magnã iſllã dulcedi
nis tue diuinitatis multitudineʒ
guſtaſſet:quã abſcondiſti timen
tibus te.
Ame tibi libꝛũ grandeʒ
Ala.viij. Anteqᷓᷓ liber ſit
plene ↄpletus.vij.per oꝛ
dinem requirunt. ꝛimo nãq;
ſcribit᷑. Scðo ſcriptꝰ manifeſtat.
Tertio coꝛꝛigit. QAuarto ligatur.
Quito punctat. Sexto miniat.
Altio ſuꝑ pulpitũ extenſus legẽ/
dus aſtantibus exponit᷑. Spualłr
xps dei filiꝰ ẽ lib ⁊ pᷣſcia pr̃is cõ
tinens oẽs pꝛedeſtinatos.Apoc.
Et alius apertꝰ eſt ꝗq.⁊c.⁊ in.pᷣs.
Et i livꝛo tuo oẽs ſcribẽt.ſ.ſaluã
di.Quos vᷣo ſcriptura huiꝰ libꝛi
nõ hz a regno dei penitꝰ excludẽ
tur.Apoc.xx.Qui nõ ſũt inuenti
ſcripti in libꝛo vite:miſſi ſunt ĩ ſta
gnũ ignis.pᷣnſqᷓ; igitur iſte liber
poſſet legi ſupꝛadicta oĩa in hoc
libꝛo ſũt facta. Mõ.n.poterat ſcri
ptara huiꝰ libꝛi executioni mãda
ri nec poterant in eo ſcripti biifi
cari niſi pꝛius in hoc libꝛo fierẽt
ſupꝛadicta. Pꝛimo igit᷑ iſte liber
fuit ſcriptꝰ in mẽte pr̃is.ſ.pᷣdeſti/
natus ab eterno ſaluatoꝛ ⁊ redẽ/
ptoꝛ noſter vt ꝓ nobis pateret᷑ ⁊
ſolueret pꝛeciũ nr̃e redemptõis.
¶Matth. xxvi.⁊ Luc.xxij.vFlliꝰꝗ
dẽ hoĩs vadit ſicut ſcriptũ eſt de

eo.Secũdo fuit manifeſtatꝰ.ſ. 9
diſcipulũ ꝓditoꝛẽ. Dath. vbi.ʒ.

Quemcũq; oſculatꝰ fuero ipſeẽ
tenete eũ.etiã manifeſtauit ſeipʒ
di. Si me qritis ego ſũ.poſt mo
dũ liõ iſte coꝛꝛectꝰfuit a Cilato.
Mã poſt flagella receptaĩ domo
Cayphe nocte caſtigatꝰ fuit a pi
lato in pᷣtoꝛio eiꝰ pᷣs.Ego fui fla⸗/
gellatꝰ tota die ⁊ caſtigatio mea
in matutinis. Quarto fuit ligatꝰ
qñ.ſ.pedibus ⁊ manibꝰ crnci fuit
affixus.Quinto fuit punctatꝰqn
ſ.vnus miles lancea latus eiꝰape
ruit.Sexto ſuit miniatꝰqn.:.coꝛ
pus eius cruoꝛe ꝓpꝛio pfuſũ vn/
diq; tinctũ erat. Iſa.i.A planta
pedis vſq; ad verticè capitis nõ
eſt in eo ſanital. Altimo liber iſte
ſic ſcriptꝰ ligatus punctatus.ac.
expoſitus eſt ſic in pulpito crucis
extenſus eſt vt glibet ibiin eo pol
ſet leger. Et nota.ꝙ triplex lectio
ibi lecta fuit quia ibi legit mater
doloꝛes atq; anguſtias ineſtima
biles. Tren. pꝛimo O vos om//
nes qui tranſitis per viam atten
dite ⁊ videte ſi eſt dolor ſicut do
loꝛ meus. Aliã leciionẽ cantabãt
ſancti in lymbo.Apoc.v.Aiginti
quattuoꝛ lenioꝛes habentes ſin/
guli citharas ⁊ cantabant cãticũ
nouuz. dicetes. Dignes dñe ⁊c.
Et in pᷣs.Cantate dño canticum
nouũ qꝛ mirabilla fecit dñs.Ter
tiam lectionẽ cantabant ſeu lege
bant demones afflictionis ⁊ lu/
ctus.qꝛ expoliabant ⁊ extermina

ne geieratſenipe nmns tien *

Nad genendünegen 4

ulloncontq tevsfinan nr

nc nolts eonufli r d
ls Ee iithikän nmnd
phemiſiinquaga me
citerantin olmumds
rme tphe Opüilier baſte
ſpiſnoeni Munck 4

oöivrmanus gror be⸗

niſa ubinmn cnnens: dzil

pophensthotds iunnins/

ſornipphate usnle
fotnarhnpaſumz tmanr in

iprododenceraüitorn

Uura aſonndcn adoaſts rn
ſkelecaſggftarthen ahr ge
mkineolmenantene din
vgrasin code imovinen
Mritns legern uz preni d
Arera Lpci Ani pirs r
Ipentaſuitgecns enn
puradick annen Gd
munleicie, Alditannt d
nindieſla o Herti des ie
ſdtdisac Tentio n ne
nuſteguel Norfo .
annedl wodnae e
nſchkao ports nrlcl u

e irdg uſettgun
ndli linrlin

nes Kb lee te.

' nudtchtſineone

u lnd Nece

Ei dlere
4 Mest;; motusdetn
de MsCNRND
MNNSise in

tn ier it in

i Aiin
tmi ndnhnto h
ic we en u
e Mahrutun i

41

7

ett uipnmtitiel
wiͤ. u. teimil
nmn iiſit
4 ℳ*6* tan

Ppaſſio xpᷣi.
Vikt Gre.bantur.vñ Grego. Macãcenꝰ in

quodã ſermõe reſurrecuõis dni.
Dicebant inde demões. O crux
Ula fallens gandia noſtra ⁊ par/
turiens dana noſtra. er lignũ
ditati ſumus.per lignuz ecce ſub
uertimur.perijt poteſtas illa cun
ctis ſempꝑ populis foꝛmidanda:
nulluſq; ſõᷣ cede noſtra palpitat.
Sed qð eſt gemendũ magis in
ſultat. Munc antiꝗ fletus fluxere
nunc nullus reſonat vlulatꝰ.hoc
idẽ.Fig.Nce.ij.vbi legimꝰmanũ
ꝓphe miſſã in qua erat inuolutꝰ
liver qui erat ſcript intus ⁊ ſoꝛis
a ſcripte erant in eo lamẽtatiõ es
carmẽ ⁊ vhe.Spũaliter libeꝛ iſte
Chꝛiſtus erat vt dictum eſt. ſed
in eo qð dicitur manus pꝛox he⸗/
te miſſa libꝛum cõtinens: dʒ itel
ligi pꝛophetia ⁊ noticia diuinitus
inſpirata ẽ ꝓphete.cuiꝰ intellectꝰ
ↄtinebat xpᷣm paſſuruʒ ⁊ moꝛitu
rũ pꝛo nobis.triplex aũt libꝛi ſcri
ptura tria ſupꝛadicta a diuerſis
ibidẽ lecta ſignificat. Maʒ ſcripte
erant in eo lamentationes virgi/
nis quas in eodẽ libꝛo Simeon
antiquitus legerat atq; virgini
pꝛedixerat.Luc.ij. Et tuã ipſius
aiam pertraſiuit gladius. Secun
da ſcriptura dicit carmen qð di
canticum leticie.⁊illud fecerunt
ſancti in die illa.pᷣs. Hec eſt dies
quã ſecit dñs.⁊c.Tertia vo ſeri⸗
ptura fuit vhe quod dicitur vł ſo
nat extinctio gandij.quod recte
de infernalibus portie intelligi

ðbet vt expoſitũ fuit ſupꝛa poſiet
etiã de iudeoꝝ perfidia nõ imeri
to exponi cmus leticia totalxr funit
extincta vt ſatiſ in ſuperioꝛibꝰpʒ.
Igitur ſi nos vel vt boni ſcola⸗
res legemus.in hoc libꝛo ſcriptu
ras eius memoꝛie ↄmendantes
percipiemꝰ ibi noſtre ſalutis noꝛ

mam. Bernar.in ſermone. Mé Ber.

de me pendenteʒ in cruce.caput
inclinatum ad te ſaluandum. os
clauſum ad te oſculandum. bꝛa
chia extẽſa ad te ãplexãdũ manꝰ
pfoꝛatas ad tibi largiendũ.pedeſ
affixos ad te expectandum.
1. Ic eſt filius meus dile /

cius in quo mihi bene
complacui.Hath. xvij.
Qñ pax cõponit᷑ inter duas par
tes quarũ vna reliqua ẽ debilioꝛ
ↄſueuit pars iĩpotentioꝛ a poten
tioꝛe ſecuritatẽ aut obſidẽ poſtu/
lare.vt ſi contingeret eos ꝑgẽteʒ
potentioꝛis partis quicq;ᷓ mole/
ſtie pati haberent ſuꝑ obſideʒ re
greſiũ.Spũalr iter diuinã ⁊ hũa
nã nãz guerra ⁊ diſcoꝛdia grãdis
fuit aiq; moꝛtalis.ſʒ nã dina erat
icõparabilr potẽtioꝛ nã humana
qꝛ diuina erat eterna ⁊ imoꝛtalis
ſupꝛema ⁊ opᷣs:hũana vᷣo coꝛꝛu
ptibiliſ mortalis miſera ⁊ ðiecta.
Jõ male ſibi de hac ↄtigebatli/
te: qꝛ qd cãpũ certaminis ex hac
pte itrabãt tot dire moꝛi ſubdebã
tur lnija.hs.Qms eſt hõ ꝗ viuu
2nõ videbit moꝛẽ æc. Sed ad-
ueniẽte tẽpoꝛis plenitudine quan

Paſſio xpᷣi

do tractabat᷑ pax iter vtrãq; par
tem ne natura humana poſſet de
dinina viffidere nec timere miſit
deus dileciũ filiũ ſuũ obſidem.⁊
quaſi in pignꝰdedit eũ generi hn
mano. vt ſi quid moleſtie fieret
hoibus pateret᷑ eiꝰ filiꝰ. Aenit er
go ↄpoſitoꝛ pacis vtriuſq; partis
mediatoꝛ vnicuiq; tribuens ſᷣm
generis ſui digniatẽ. Ande cum
exigeret diuina iuſtiua ab huma
na fragilitate emẽdam pꝛimoꝛuʒ
parentuʒz de peccato ſacriſiciuʒ ⁊
oblationt᷑ efficictè: mox ſuꝑ hũc
mediatoꝛem habiteſt regreſſus
obtulit eũ vtraq; parſ.Et factũ
eſt ex ipſo ſacriſiciũ placationis.
Fig. Beñ.xxij.v bi legimꝰ ꝙ cuz
i ſemie habꝛae deberẽt ocẽs gẽtes
ſdicipcipiẽte dño tulit =lbꝛaaʒ
vnigenuũ ſiliũ ſuũ quẽ diligebat
Zſaac: ⁊ impoſitis ſuꝑ eũ lignis
holocauſti duxit ad quẽdã mon
tem.⁊ cũ ligaſſet ipſũ ⁊ vellet vi/
bꝛare gladiũ in ipiũ vt euʒ ſacriſi
caret ↄño.oñſus eſt ei aries quẽ
occidit ⁊ ymolauit dño.⁊ reputa
tũ ẽ ei hoc ad iuſtiuã ⁊ facta ẽ in
ſemine eius benedictio. Spũalr
exigente diuina iuſtuia vt dictuʒ
eſt vindictã de peceato vt ꝓ illo
fieret deo holocauſtũ acceptum
Impoſitũ eſt lignũ crucis ſuper
xpᷣm ⁊ ductus eſt in mõte calua
rie vbhi aries.i.caro eins oblata cẽ.
Matura diuina nequaq; moꝛicte
⁊ hoc reputatũ ẽ ad iuſtitiã quia
integre ſatiffactuʒ eſt diuine iuſti

tie ⁊ humão generi rediſã è eter/

ne benedictionis hereditas. 2a

deo per ipſũ ⁊ in ipſo mediatoꝛe
noſtro firmata eſt pax. ille ꝗ pꝛi

us nos tam crudeliter impugna

bat factus eſt defenſoꝛ ⁊ paternj

benignus.lug. in ſolilo. Oñe ꝑ u. Knem oppoſid en

filiũ tuũ dilectuʒ i quo ubi bvñ cõ
placuit:conſubſtantialẽ nibi ⁊ co
eternũ xpᷣm Jeium vnicũ dñm
⁊ redemptoꝛem noſtrü habemꝰ
aduocatũ apud te quiẽ lumẽ oc
culoꝛum noſtroruʒ vita a ſalus ⁊
vnica ſpes noſtra.qui dilexit nos
magis q; ſe.ꝓ quem habemꝰ fi/
duciã repoſitã ⁊ firmã ſpem apð
te.⁊ acceſſũ venitdi ad te qm̃ ip/
ſe dedit poteſtateʒ filios dei fieri

his qui credunt in nomine eius.

hec Auguſtinus.
Iluerunt fluctꝰ eiꝰ.pᷣs.
covi. Inter oĩa pꝛeſeni vi
te foꝛmidanda nii terribi
lius humano ſenſui maris tẽpe
ſtate: qm̃ illa neq; vi neq; inge
nio ſapientis placat᷑.vñ ſi tunc tẽ
poris hoies in ligno debili inue/
niant ſe modicũ vident diſtare a
moꝛuis. Idcirco videmꝰ ꝙ nil
eſt ei merceſin mari picere vt ſal

d

uentur. Spũalr. Ante xpᷣi aduẽ/

tum tanta in hoc mari magno ?
ſpacioſo tempeſtas ſuit vt oẽs ibi
tranſeuntes vnda ſceleris abſoꝛ/
beret.pᷣs.Aeni in alitiudineʒ ma
ris:⁊ tẽpeſtas demerſit me. Naʒ
nauis nr̃a inueterata pctõ adeo

fracta erat. qð nullo medo vale/

6

mercbueinmuero han
ctuo. Yunclteniits .
nuo inmare tuelent nn
fenarisperhenti Nnd n
inalrerpertenpeſt nenun
ſvaudt peccani ſterdiero⸗
imoꝛmans quitoalive nmven
(ouer tonto annplne lam rer
ſo doncuiai ic odia Qun
Unanmpl moo hojes periis
iandinone ivbuit io m
Asdichrtintemu dalet
Meenenric; d ei t oelem
ütvmcun. Per zo s
nam Hohrehmer m
len Yoneimeneutenenen
Petaur.n colidrnae
noperoksnhesmenan
Nonotat rps Uame
lotſinepeecio Cngr. deer

pfneus candidnstrubicid',

Mutnobisdonmoirhi
Cherecmeptonis iunong.
— Kdee. e
unnns eſt nobte atein
Wrflnlij Deitam ri

Wir hicigar nentdt

ENänſugflyrn
Eatimgmuri
Emn ſicte he
A Mroi ent
hmidamdandten
Ewnmdenii muße
ign nechlveg,
4 enis atii fit
n Ndös ulgnoddi
1 WN oNi oint
us anin
c dancmcdhmthen

rumaNN
lennihi i
iu raN ms

7
—
E

—

—
==
S

=ͤäz=ẽ

vririnetitſef
vu 1 Uinneru M

4 maor 0 de

0

fig ·

pat ſubſiſtere nec valuit ei quod
merces cerimonialiũ antiquarũ
daret pꝛo ipſius aleuiatione:qm̃
nò poterat tali aleuiatione atiin
gere ad poꝛtũ. Sed detenta ĩ pel
lago paſſa eſt naufragium quonſ
q; xpᷣs veniens ſe contra hanc tẽ
peſtatem oppoſuit ⁊ ipſam ſeda
re ſua moꝛte dignatus eſt. SFigu.
Jone pꝛimo v bi legitur ꝙ cũ na
uis periclitaret proieciis pꝛimo
mercibus in mare nõ quieuit tẽ
peſtas.Tunc ſoꝛte miſſus eſt Jo
nas in mare ⁊ quieſcente tempe
ſte nauis peruenit ad poꝛtũ. Spi
riiualiter per tempeſtẽ maritimã
ſubaudi peccatũ ſuperbie rõ ẽ qꝛ
timoꝛ maris quãto altius nanem
eleu at.tanto amplius illam ver/
ſus fundũ eicit.ſic ſuꝑbia.Quan
to.n.ampli pᷣmos hoies verſus
celũ ambitione ſubſtulit.tãto am
plius vſq; ad infernũ deiecit.pᷣs.
Aſcendũt vſq; ad celũ ⁊ deſcen
dũt vſq; ad abyſſum. Per Jo
nam vᷣo vpᷣm ſubaudi per tripli
cem Jone interpꝛetationem iter
pꝛetatur.n.colũba donatus ⁊ do
lens.per oẽs.n.has interpꝛetatio
nes notat᷑ xpis. MNam iple fuit pn
rus ⁊ ſine peccato. Can.v. Dilec
tus meus candidus ⁊ rubicũdꝰ.
Ipſe fuit nobis donatus in pᷣciũ
noſtre redmeptionis.yſa.nono.
Paruulus natus eſt nobis. Ct
filius datus eſt nobis. Suit etiaʒ
Dolens. yſa.liij. Deſideram virũ

doloꝛũ ⁊c.Hic iguur ſoꝛe miſſuſ

Paſſio xpi.

129

eſt in mare vt ſedaret tempeſtas
vnde ſicut Jonas ſe obtulii pꝛo
iciendũ in mare ꝓ ſalute maris:
Ata vpᷣs ſe obtulit pꝛo liberanõe
humane nature.Et no. ꝙ ↄgrue
ſoꝛs cecidit ſuper eũ qꝛ ipſe ars:
2 ſapientia patris. Mam per ean
dem artem vas nouũ cõſtruitur
⁊ reparat᷑ fraciũ.Si ergo omnia
per ipᷣm facta ſunt.Et ſine ipᷣo fa
ctũ eſt nihil: omnia deſtructa ꝑ
ipᷣm erant merito reparãda. Jõ
cũ diuina ſapiẽtia ſoꝛte quereret
ꝓYſa.vi.Quem mittaʒ ⁊ quis ibit.
Ipſe filius rũdit.Ecce ego miue
me.Que ? ba intelligi debent ſic
ſᷣm Ber.vt filius patri humano
compatiens generi dicit.Ecce pa
ter ꝑ me creaſti omnia.Zlngelos
in celo feciſti vnũ pꝛe ceteris ru
tilantem. Cedri non fuerũt altio
res illo in paradiſo dei. Ille nãq;
debilis cũ ſuis adherenubꝰ pma
net irremeabili cecitate ꝑcuſſus.
Saluari eni ⁊ redimi non debẽt
qꝛ eoꝛuʒ ſuperbia creſcit. Feciſti
pater ſimilier ⁊ hominem quiĩ
delitiarum paradiſo colocaſti.ſed
ecce ſerpente ſuaſus deliquu ⁊ ni
hülominꝰ penitens perſenerat in
carcere.Quis amplius pater de
nationibus implebit ruinas ⁊ lo
ca paradiſi vacua. Hũgd iibi cu
re erit de bobus aut de pecudibꝰ
⁊ iumẽtis. Si enim tenebꝛarum
pᷣnceps 2 filij diffidentie irrecu
perabiles ſunt: homo tñ reſtau
rari poteſt qm̃ humiliat ẽ nimis

--— —NGm —

ãgeli enĩ altitudini mee petierũt
eqnari ꝑ ſuperbiã.hõ vᷣo ſapiam
meã indebite affectauit. vt ergo
ſciant gentes qꝛ diligo pr̃eʒ ⁊ vt
per me recipias qð ꝑ me lapſuʒ
vf. ſi hec tẽpeſtaſ ꝑ me oꝛta ẽ tol
le ⁊ ꝓice me in mare.hec Ber. in
ſer. de aduentu. Igit᷑ ſoꝛte ꝓiectꝰ
eſt Jonas in mare qꝛ xpᷣs ſʒ dei
pꝛedeſtinationẽ deſcẽdit in hunc
mũdã in quo ſedauit tẽpeſtatem
pene noſtre poꝛtans ⁊ ſuſtinens
que ob culpam portare debeba/
mꝰ. Job.xxxviij. Circũdedi ma/
ri terminos poſui vecteſ ⁊ hoſtia
2 dixi hucuſq; venies ⁊ nõ ꝓce/
des amplius.Sed hic cõſfriges
tumentes fluctus tuoſ.xpᷣs.n.ter
minum noſtre penalitatis poſuit
qñ crucis ⁊ ciauoꝝ ⁊ lancee ſup/
pliciũ in ſuo pertulit coꝛpoꝛe.In
quo ↄfracte ſunt oẽs maris vnð.
vt hoĩes amplius nec ſubmerge
rẽtur: ſʒ ſilerẽt amoto fluctu eiꝰ.

a nos deo pfi recõciliane ad eter

ne beatitudinis perduceret poꝛ/

Anſ.tü.vñ Znſel.in meditatione hũa

nitatis xpᷣi.hic eſt inquit dñs no
ſter ieſus xpᷣs ⁊ ſaluatoꝛ vnigeni
tus dei filiꝰ verus deꝰ.verus hõ.
qꝛ ſolus ſub ſole inuentus t᷑. Iſte
foꝛmoſus i ſtola ſua q; defoꝛmis
pꝛe filijs hominũ factus eſt. Si
quidem vulneratus eſt pꝛopter
iniquitates noſtras ⁊ atritus ꝑꝑ
ſcelera noſtra.ſactꝰ:holocauſtum
ſuauiſſimi odoꝛis ĩ cõſpectu tno

pater eterne gloꝛie. vt auerteret ĩ

Paſſio xpi.

dignationem tuã a nobis ⁊ cõſe
dere nos ſibi facere in celeſtibuf.

Hec a⸗
tiuit aia mea.⁊c.pᷣs.xij.
ſMaturaliter paen m 8
ti apꝛopinquãtes conſue
uerunt ſitire.Et rõ põt ec.qꝛ ſan
guinis effuſio reddit coꝛpꝰſiccuʒ
⁊ moꝛt᷑ terroꝛ arefacit coꝛ. IdÄir
co homines ↄſueuerũt in iali pũ
cto potũ poſtulare. Inter alia q̃
xpᷣs tempoꝛe ſue paſſiõis ſitiuit.
fuit ſalus generis humani licʒ vt
verus hõ ꝓpter ſanguinis effu/
ſionẽ coꝛpoꝛaliter ſitiret. Sed ne
gata eſt guta aque illi ꝗ fecit ſon
tes aquaꝝ ⁊ qui ð petra ꝓpter po
pulũ ſciciẽ educta aqua potauit.

Fig.iiij. Re. ꝛout recitat magi Fig.

ſter hyſtoꝛiaꝝ.v bi dicit qd ¶ Da

naſes ꝗ regnauit in ieruſalẽ fecit

malũ i cõſpectiu dei. Nã ydola q̃
diſſipauerat pater ei erexit ⁊1 mł
ta alla peccata fecit de quibꝰcum
yſaias ꝓpheta repꝛehẽderet ipᷣʒ:
fecit illũ eieci er᷑ ciuuatẽ ierlm ⁊
ibi lignea ſerra ſecari.Et dũ ſic ſe
caretur ⁊ eſſet in angnſtia ſitis pe
tiuit aquã ⁊ neganerunt ei illã.Et
tũc dñs de ſublimi miſit aqua in
os eiꝰ⁊ expirauit.nec adhuc car
nifices deſiſterunt a ſecalione.
Spũ alr per yſai.qui interpꝛetat᷑
ſalus dñi.no.xpʒʒ ꝗ venit miſſus
