due manus tenentes ſedile hinc
atq; inde ⁊ duo leones ſtabãt iu
xta manus.⁊.xij.leonculi ſtabãt
iuxta.vi.gradus.⁊ in illo trono ſe
debat rex Salomon ⁊ ad illum
accedebãt pꝛincipes iſrael ad lo/
quenduʒ regi.Spiritualiter per
hunc tronum ſubaudi eccleſiam
militantem que pꝛo tanto dr de
eboꝛe pꝛopter fidei puritatem. Et
candoꝛ qui acquirit᷑ in fronte ba
ptiſmi. Can.iiij.Quã pulchꝛa es
amica mea ⁊ macula nõ eſt in te
Aeſtita eſt auro puriſſimo qꝛ ful
get luce charitat᷑.ſ.ði ⁊ ꝓximi hʒ
vi gradus miſericoꝛdie opa qui/
bus electi gradiunt᷑ ad requiem
eterne beatitudis. Et ſuntibi. xij.
leonculi:qꝛ arnculis fidet decoꝛa
tur ⁊ dotatur.⁊ ꝓ tanto vicuntur
ſuper gradus illes ſtare.quoniã
que miſericoꝛditer fſacimus ſidei
roboꝛe firmantur. Sunt ibi due
manꝰ regentes qꝛ natura diuina
⁊ nalura humana i vno xpo exi
ſtentibꝰ ecclia ſuſtentat᷑. Sũt ibi
iuxta manꝰduo leones.ſ.antiquũ
⁊ nonũ teſtm̃ quoꝝ rugim ſancta
eccleſia ab infidelibꝰ defenſatur.
Mam iudei latrantes ↄð ecclam
cõſunduũtur a veteriteſtamente.
ſic pʒ de AYlaya clare ⁊ lucide euã
gehante paſton᷑ ⁊ icarnauonẽ ⁊
2

Au.

Eccleſia.

moꝛt xpᷣi.hoc ideꝭ pʒ de Hiere
mia ⁊ oibꝰalijs ⁊ de patriarchaꝝ
geſtis que omnia coniingebãt in
figuris xpᷣi.hereticos ło lacerat
teſtarnẽtũ nouũ vbi ſimplex puri
tas.euangelij apertã declarat ve
ritatem.Sed erat ſumitas troni
rotunda qꝛ cuʒ perueniet᷑ ad ſuꝑ
ne gloꝛie dignitateʒ reperiet eter
na ꝑfectio omni excluſo defectu
Ad hanc igit᷑ regiã ſedeʒ fideles
ex infidelibus facti veniunt cãs
ſuas.i.delicta ⁊ peccata domino
ↄfitentes.⁊ ab ipſo pluſq; ſperẽt
recipiunt in eadẽ. vnde Aug.de
cõſecratione in quodã ſermone
eccle.Eſt inquit eccleſia oiuʒ cre
dentiũ mater que natos ad moꝛ
tem regenerat ad ſalutẽ.per quaʒ
xpᷣs plus reſtituit in gratia q; pe
rierit in natura.⁊ Ade tranſgreſ
ſoꝛis degenerẽ ꝓleʒ in adoptionẽ
diuine paternitatis aſumpſit ⁊ ð
padiſo exheredatos celi reddit

coheredes. .
Omum tuã decet ſancti
d tudo.p̃s.xcij.triplir ſolet

oꝛnari palatiũ regis pꝛio
de pulchꝛo introitu vbi pᷣmo con
ueniũt gentes ſcdᷣo de pulchꝛo ꝛ
decẽti atrio.v bi ſiſtunt ad loqnẽ
dũ.vltimo de ameniſſimo thala
mo vbi eſt quies regia.⁊ v biiter
dũ ſecretã cuʒ magnis familiari
bus habet locutionẽ ⁊ cõſilium.
Spũaliter.Eccleſia ẽ domus op
tinie oꝛdinata.qꝛ ibi eſt introitus

getie vt oium volentium intrare
multitudo ad xpᷣʒ largã inneniat
bñdictionẽ ſiue ſint infideles per
baptiſmũ itrãtes ſiue ſint fideles
p lachꝛymasredeuntes.ſcdᷣo hʒ
atriũ ſecuꝝ.vbi ↄueniunt fideles
ad loquẽdũ xpᷣo regi ſuo ꝑ deno
tas or̃ones.vt cuʒ iuſta petierint
nequaqᷓ;ᷓ dubitent exaudiri.vltio
eſt ibi thalamus ſecrenoꝛ.i.cõtẽ
plationis actus in qꝗ eternꝰrexcũ
paucioꝛibꝰ familiaribꝰlogꝗt: vbi
ſunt repoſiti theſauri regis melio
res.Figu leui.In iniroitu templi Sig
erat piſcina vbi lauabant aialia ſa
crificij.intus vᷣo pꝛius venieba
tur ad altare incenſi. vltimo erat
locꝰg dicebat᷑ ſancta ſanctoꝛum.
ad quã ſolꝰ ſacerdos ſũmꝰſemel
in ãno accedebat.Spũalr. Sub
audi ꝑ piſcinaʒ aquã baptiſmi.⸗
aquã lachꝛymarũ.nã ꝙ vna fæc
infidelibꝰalia facit peccatoꝛibꝰſi⸗
delibus. Mã qð fecit aqua baptii
mi paulo:lachꝛyme fecerũt Pe
tro. Mã vt nque baptiſmi excluſe
runt Paulo perſecutionis notã.
ita lachꝛyme Petri diluerunt i
ipſo negationis maculazʒ. Unde
Leo papa in ſermone cene dñi ð Leo
lachꝛy mis Petri ait. Felices in
quit aple ſãcte lachꝛyme lue.que
ad diluendã culpã negatiõis: vir
tutem ſacr̃i habuerũt baptiſmi.
ſcðo inuenit ibi altare incenſi
qð ſubaudi pplłoꝛũ ofonẽ qͥ tto
acceptioꝛ eſt in ↄſpectu dñi qᷓio

latus ⁊ magnꝰper copiam indul a plibue ſimal cõgregauss in dei

Petmohyälngt ifini n

cauntcnii nitcta A iN un
Nandi tehenetenſnd n
Pſeerſenedet Anrede und
Gihicrni Ygmram ibat neen
crnoſnidebin deocheuti en
oic poil afietöeſiniel he
uſn Ncendoimiegiunn a
eu ouoinmtbt: inſnaali
Cni Alena dot: oerononno ſna
ilontlanercöven urner nichr
nooſceretſone maeſtns r
Detrinlirenzmonctainnm hus g⸗
Adogennehetnai Orego, mand⸗
HopnodcEenetnnnlo e n⸗
mörinmne itigenöſe zuin
mknüfrigennmmei onn
Niüthibi hem giner
oſftetihthilen. u
dobilefu Ghei —
Ngcichiſime nan
miſcnoßn ſiginung nere
llughllniliſtlititpin —
hetlen iinn en⸗
muriſnor inchoſzen rt
ftlu hitrenftften —

ppleltptan⸗ „ 9R
4 1
anmiugtuin

tbeb immin e
ernn in olhiintet
un us Hlat tnantn
Wasg gi n hintmitn
Wenme (nicn hnn ihnunnien
Ma wNenA,en
M᷑ ONMNlunn.
Era i tnfin ond
S½ iν:i
en adoniin, miduntni
umr! milchnmmni ni vneſ
WIIS siddh Aſuclpeecnatpt
4 u1 Scs Hicſectograr
Ahlglachnmeiecip
im itngudeninie
e Peuopetecnigtui

mi Perun

Eccleſia.

59

Am Aaude fuerit egreſſa.vnð Ambꝛ. dã longitudinẽ.i.quedã ſeruãda

li.ð pnia.multi minimi dũ ↄgre

in longitudine vite pñiiſ habet ẽt

gant vnanimes fiunt multi ⁊ mł latitudint᷑.i.latiiudinẽ᷑ ſui gremij

toꝛũ pꝛeces ipoſſibile eſt cõtẽpni
Altimo iuenitur ſancta ſanctoꝛuʒ
per quã ſignat᷑ ſuꝑnoꝛũ ↄtempla
tio. Sed no.ꝙ ad locũ illũ ſolus
ſacerdos ingredit.qꝛ ille ꝗ exclu
ſis ſecularibꝰnegotijs deũ querit
liberius ipſũ inuenit.vũ ſciendũ
eſt ꝙ ſacerdos dr̃ ſacra dãs.Sa
cramentũ.n.in nobis ꝙ deꝰ ſibi
dandũ acceptat eſt coꝛ nr̃m.ð qͥ
ipſe per ſapienteʒ dicit.Sili pꝛebe
mihi coꝛ tuũ. Igitur cum libere
coꝛ noſirů dabimꝰ deo expeditũ

ab oiĩ coꝛpoꝛali affectiõe:ſimilei

erimꝰ ſacerdoti magno:ꝗ turba
relicta foꝛis intrabat in ſancta ſã
ctoꝛũ.lliter.n.ipſe deus non no
biſcũ familiariter cõuerſatur nec
nobis oñderet ſuꝑne maieſtatis
theſaurũ niſi reruz mundialium

BGꝛe abiceremus iĩpedimẽtũ. Grego.

li.v.moꝛal.ens noſtra nnilo
mõ ad vim intime cõtẽplatiõis
rapit niſi ſtudioſe pꝛiꝰa terrenoꝛũ
deſiderioꝛũ iumultn eripiatur.
Tpoſſitis cõpꝛehẽdere.
v cũ oibꝰſciſ ad Ephe.iij.
No.qꝙ oẽ coꝛpꝰeſt trine
dimẽſionis ſᷣm ſuã quãnitatex.hʒ
n.longitudinc.latitudinc.⁊ ꝓfun
ditatẽ.hec videmꝰ ec ẽt in coꝛpo
ribus nãlibus ⁊ in coꝛpoꝛibarti
ficialibns. Spũalr ecclia fideliuz
eſt quoddã coꝛpꝰcui xpᷣs caput ẽ

noſq; eius menbꝛa.habet.n.quã

vt ſilioꝛũ capax efficiaĩ.habet ẽt
altitudinẽ ſuã ad quam alieni vet
extranei nequeant puenire. Sigu

Fig.

ra. Geũñ.vi.vrcha Moe in q̃ tpe

diluuij humanũ genꝰfuu ſaluatũ
hũit hec tria qꝛ longitudo eiꝰfuit
trecẽtoꝛũ cubitorũ.altitudo trigĩ
ta.latitudo ꝗnq̃ ginta.ſed i ſũmo
cõſumebatur in vno. Spũaliter
ecclia dei in q̃ per baptiſmum ſal
uandi ſaluant.habet longitudinẽ
trecentoꝛũ cubitorũ. Nã ꝑ h.iij.
centenaria debemꝰitelligere fidẽ
ſpẽ ⁊ charitatẽ. Nã hec tria in lõ
gitudinẽ vite pñtis ſeruanda ſũt
in ſummo vero vite futufr ſiet cõ
ſumatio in vno tm̃ qꝛ ibi ſoluʒ re
mãebit q̃ pmanetcharitas.Alti
tudo vo eſt triginta cubitoꝛũ per
has.lij.decẽas ſubaudi trinitatis
articulum ꝗ tante exiſtit altitudi
nis: vt nemo er᷑nea fide poſſit
ad illũ attingere.⁊ cõſumatar in
vno ꝓ tãto qꝛ licet in deo ſint.iij.
pſone:vna tũ eſt eẽntia ſeu ſſᷣſtã
tia.latitudo vᷣo elꝰ.o.ẽᷣ cubitoꝛũ
⁊ denotat ſancti ſpiritus gratiam
per quam dilatatũ eſt eccleſie gre
mium in mulltitudine credentũ
que quidè grauidata eſt.o.die s
dominica reſurrectionis. cuiꝰ ſi
guraʒ pꝛeceſſit datio.ſ.legis poſt
Fo.diem.ab exitu egypu. Jõ ꝗn
quageſimus annus iubilens vo
cat.ĩ quo oia libertati reddebãt

b 5

Elemoſyna.

qꝛ qui ad gremiũ ecchie puenerit
p ſacrũ baptiſmum:tanta in ipᷣo
diffundet᷑ gra ꝙ de ſernitute dia
boli deneniet ad adoptionẽ filio
rum dei.patet ergo q̃lr fabꝛicata
foꝛmata ſit ecchia. ꝓ ſalute oĩuʒ
Aug. ſidelluz. gꝗ et᷑ ilã reperient ags
dilumij peribũt. Zlugu.de fide ad
petrũ.ecclia eſt quedã foꝛma iu/
ſticie.i.ↄnexus oinm in cõi oꝛat
in cõi oꝑat.ſine ecclie catolice ſo
cietate nec baptiſmꝰalicui ꝓdeſſe
põt: nec opera miſericoꝛdie.niſi
foꝛte vt minus toꝛqueatur.
3 Aaʒ magna multitu/
d. ?. . q. ab. t. te. ps. xx/
x. Mõ pᷣt ſẽſus ꝗſq; iu/
dicare de alieno obiecto ꝗn ſepe
decipiat᷑ ⁊ erret. Mã ſi hõ viſu iu
dicet de ſapoꝛe fallitur qꝛ interdũ
iudicabit dulce amaꝝ ⁊ ecõner⸗/
ſo. Simiir nõ põt lingua loquès
deſcribere viſa ad plenũ.vt anris

anguſtat hinc igekreges terre an
diẽtes voces aploꝝ ⁊ ſãctoꝝ nar
rare ꝓmiſſa.eo qð ſuper hũanos
ſenſus eſſent credere nõ valebãt
ſed viſiſ miraculis ⁊ guſtatis gra
tijs ſanatũ eſt palatũ.⁊ cucurre/
rũt admirati ad tam ſuauẽ ſapo
rem relinquentes omnia amara
mũdi.Et ſic cõ gregata eſt ecclia

ex nationibns.Sigura.iij.Re. x. Fig.

Cũ regina Saba veniſſet cũ ma
gna familia ad videndũ ſapiam
Salomõis:quã ſola fama in ter
ra ſua audierat in tantã icidit ad
mirationẽ vt fieret in extaſi.vidẽi
vid elicet oꝛdinẽ ſeruientiũ ⁊ cibo
rum miniſtroꝝ menſarũq; ei.
Ideo ait. Mõ credebã narrãtibꝰ
ihi hec.ſed nunc vt video nõ
fuit miht narrata medietas. Bea
ti ſunt ſerni ⁊c. Et dedit multitu
dinem auri opuʒz ⁊ aromata mul
ta. ⁊ rex regine imenſa dona lar/

—

in icnezte eifl n
ttaigega nabetticnte 1

elitd tiennmnie en
P erbtvi Zo tli/ ſ⸗ r
regnehei nentachaet 157
nota fnid ientirnisfnet un

Ureſmiem Oronisldann c

chpidtgbrihnnen m
Cdfinftieſartgiettrag e
Vni higininictusiendeit Na
hoiesinenneſnarit ndrt: dun
iereöflidei Auntnnone: A
cnofnaros geinotile Eid

elanr /tſnnealiſegiibet en
Ua ioillvoin Neid
lertapobetsnunz n,

Pſcipeno mſhefleu he⸗
tlucheſcecchenn⸗ 4
ſeͦ ooͤbinanitb'nihiber⸗

.
Snndoechlmntiennerei
. Cgini ,äntitn
feſninchetnent der e
füſallenſheittitünntd W
laboner Synlerſinigl jmere
oreel tert itſnidir ne

tus eſt vt narrat magiſter. Spiri
tnaliter regina Saba ẽ ecclia. vñ
Aug.in quodã ſermõe de ↄſecra Au.
tione ecclhie. Ecclia inquit eſt regi
na que vẽit a partib ethiopie au/
dire ſapiam Salomonis. Sedhᷣ
ni tm̃ er vna regione. ſz er diuer· Mnene Aint giiteni nhe
ſis mũdi parubꝰreges pitura cõ fiheianen iemnng me
uenit. Renit igit ad redẽptoꝛeʒ ⁊ ſihli,lltchet i ien⸗
eruditoꝛẽ ſuũ: vt ſtuluitia erroꝛis neſfg tlct nini t er⸗
icz myſten

capiat per auditũ q̃ ſunt viſu cer
nẽda ꝗᷓ lingua nõ ſufficit oĩa de/
ſcribere. Spũaluer terrena gene
ratio ⁊ a ſpũalibꝰaliena nequaq;
cape võt quãta ſit ſuꝑioꝛũ dulce/
do. Mã q de terra eſt: de terra lo
Bꝛe. quil. ¶ ſj Gꝛe.i moꝛa. Carnales
hoies pñitem vitã viligũt qꝛ q;ta
ſit eternitatis glhia nõ attẽdũt.vt
duũ phẽnitatis eternitatẽ nõ cõſi

derant curſuz ſtationẽ ⁊ res mo docirinã perciperet veritatis. he alihmhſſeti teſicne i
piles firmũ habitaculũ arbitrãt. Aug. Mec igit regina bᷣmo audi Uikiuntleenntinn NIn
Sed cũ guſtauerint dulcedinem rit a ꝓphetis ⁊ ſanctis magnalia uptlfege an —
vdertanis xpᷣi ⁊ q ꝓmiſſa ſunt dui q̃ xpᷣs oꝑaturus venerat in mun nlinnnenn Gmom
gemibꝰde: vilelcut oĩa qᷓ finis dũ circa genꝰhũanũ.horuʒnacqh Uuſttnreene ltin

vooctrina im buta benit ad xp̃ᷣm
greſſibus ſidei.⁊ aplicata Miern
ſhrhümm ſalẽ ad viſionez regis pacifici lo/
qnta eſt ei qeqd habebat i coꝛde
Sic illa venit ad xp̃ᷣm ad pcipiẽ

aſleſnignn, dũ ſacre ſcripture dogmata ð ge
ce m unnmiktiit ſtis aduẽtꝰ. ⁊ ĩcarnatiõis 2 paſſio
I nninmnnmn An. nis xi. vñ Alug. vbl. 5. In fign⸗

ra regine hui venit ecclia ex gẽti
bus ⁊ a finihbꝰ terre.iĩponẽs fſines
viciiſ cupiditatibuſq; terrenis au

an Mimlinai lnüen dire ſapiam Salomonis.i.paciſi
n nöegiſlinoimn ci dſinft ieſu xp̃t ꝗ fecit vtraq;
. nRMNNid vnü. ſolues inimicitias iter deũ
rdan Whrochitniniti diſcere ð filij dei illuminatione

iudicio futuro ð aĩe ĩmoꝛtalitate.
crnhe oc hittginnit ⁊ de ſancte reſurrectiõis glia hec
NKr. NNnrrnc Eug.e t cũ oĩa illa P ſacrã ſcriptn
rr Grhtmnrtilttn den raʒ didicerit a pphetis narrata a
tr NENinve xpo cõpleta p aplos pᷣdicata his
mln m mAtMonuun ba fidei adheſiõe adhere ns ait.
cmn Etnrmtintadonin Mõ creðbã narrãtib mihi hec.
Er EdtiIIINN ſz vyt video nihil andiera: reſpcũ
B Au. ei ꝙ c. vñ Aug. v bi. . vidit inqt

N NNt enetliu P E. vn . .
. * Aun Nohieniejt ecclia ſapiazʒ xpᷣi ⁊ accepit doctri

mi etMit Adnnnntin
N Nerirrtchr
R wim Oiona

—

2

lia bonox. Agnonit vex fabꝛica/
toꝛẽ celi ⁊ tere ⁊ potẽtiſſimũ hua
ni generis ↄditoꝛc. Aidit ⁊ domũ

” 2 e/.
Cmi i ennemd qu hedificanerat.i.icarnationeʒ
ar i ig iine hoie aſſũpti.vidit cibos eiꝰ i.al-
77 1., N e)

taris ſacr̃a.vidit oꝛationũ ſuppli
cauonũq; myſteria ⁊ obſtnpuit.
em n e ybi vidit iextimbiles diultias dñt
rei AHeiin l ſui diriiq; ad regẽ. verus ẽ pᷣmo
quẽ audiui in terra mea.vincunt
maniſeſta que cerno dulcedinis

EES „ „ (keerk i
6 dt i Mnuont

, enirlmntinn

Eccleſia.

nã ſalntis in ſpexit ſpũaliſ mirabi

90

magnitudinè cogitatiòis mee ſẽ
ſũ ſupãt.hec Rlug. Sʒ tũc regia
hec.i.ecclia munera clemẽetie do
nauit xpᷣo regi.i.vᷣtutũ theſauroſ
⁊ aromata deuote pnie.vñ Aug.
vbi ſup:a.Tũc ulla exhibens exẽ
plnz deo ſuo pꝛefert digna celo ⁊
valitura celũ multiplicia mune/
ra.gẽmas mĩe. Inſtitie margari
tas.dinerſoꝝ odoꝛamẽta meri/
toꝝ.i.aromata ↄpuncuõis ⁊ ſua
ue olẽtis balſamũ caſtitatis.hec
ang. ſʒ a regeo mĩta maioꝛa rece
pit qꝛ oĩo icõpᷣhẽſibilia ⁊ ieſtima
bilia.vñ Ziug.vbi ſupꝛa. Reuera
id ꝙ pꝛeparat deus diligennbus
ſe fide non compꝛehendit ſpe nõ
attingitur charitate non capitur.
deſideria ⁊ vota trãſgreditur.ac/
quiri poteſt eſtimari nõ põt.

De elemoſyna.
Ccipe lr̃as tuas Lũce.
xvl.mercatoꝛes exiſtetes
in patria de qua nullus
audet extrahere pecuniaʒ a inde
fcedere eos opoꝛtet:⁊ ad pꝛopria
remeare:coninenerũt cõponere
cũ mercatoꝛibus illis qui ſotieta
tem habent in patria ad quaʒ ifti
tendunt. Dant igit᷑ pecuniaʒ illis
ſub cirographo recepturiipam i
cinitatem ipſoꝛum.Et hoc modo
mſtũ lucrant᷑.qꝛ plus recipiũt qᷓ
tribuãt. Spũalr. Nos ſumin q̃/
dam patria in qua nõ poſſibile
er̃here auruʒ vel argentũ vel pe/
cuniã aliquã. h̊ patria dis vita
4

Au.

Ber

Elemoſyna.

Mãin exitu oꝛdiati ſunt ſcrutato
res ꝗ neqnaq; inde extrabipmit
tunt. Ber. in qdã pᷣmone.mũdiſ

iniquitatẽ taleʒ ↄſtituit ianitoꝛc᷑vt
inde nihil aſpoꝛtari ꝑmittat de fa

cultatibus mũdi. verũtamẽ eſpa
viciũ meritũ ⁊ vᷣtus ipam inui
ſibilẽ aiam cõſequũtur.nec valet
h poꝛtarũ anguſtia detineri. Igit
ſi volumus aurũ ⁊ argentũ nr̃m
illeſũ:ĩtactũ ⁊ angmẽètatũ r ciper
in patria ad quã tendimꝰ.i.in fu
tura vlia:queramus gẽtes quarũ
ſit üla patria.cũ quibus mercedẽ
dãtes illis hic que hinc extrahe
re non poſſumus.hi mercatores
ſunt pauperes quorũ eſt regnum
celoꝛum. Illis debemꝰ tꝑalla bo
na tradere ſub cirographo euan
gelij recepturi in patria illa multi
plicata centuplo. Figura Tob. vi.
Tobias cũ eſſet diues pᷣſtauit ga
bello in ciuitate rages decẽ talẽta
ſub cirographo.Factus aũt pau
per ⁊ cecꝰmiſit Zobiã ſiliũ ſunm
cũ cirographo ducatu angeli ꝗ ñ
ſolum decẽé talẽta recepit: ſed ⁊ ſi
liam raguelis cũ hereditate ei in
ſponſam obtinnit ⁊ reuerſus xfi
vilũ ᷣſtituit ⁊ ſim cũ eo feliciter
habitauit. Spiritnaliter Tobias
qui dat gabello. x. talẽta ſub ciro
grapho eſt diues qui habundan
ter elemoſynas pauperi largitur
ſub ſpe enãgelice ꝓmiſſionistũc
Uüle denenit ad pauptatem 2 ceci
tatẽ cũ moꝛte pꝛeuentus expolia
tur bonis tempoꝛalib ⁊ Huatur

pꝛeſentis vite luce. IYgitur pergit
Tobias iunioꝛ cum cirographo
quando ſpiritus relicto coꝛpe cũ
ſpe retributõis aſcendit ad xpᷣm
angeli ancti gubernatione. Hic
non ſolum recipit bõa quanta fe
cit vel tribuit: ſed efficit vite bea
te ſpõ ſus ⁊ xpᷣi coheres in gloꝛia
demum ad coꝛpus pꝛopꝛiũ redi
turꝰ illuminabitur per gloꝛiſica/
tionẽ᷑ ⁊ ſimul in illa beatitudie ſe
liciter habitabit.Ecce q;ᷓ; bonum
eſt cum pauperibus mercari.vñ
Zug.in quadãepiſto. Si vis eẽ
mercatoꝛ optimꝰ fen eratoꝛ egre
gius.da qnod nõ potes reiinere

Au.

vt recipias quod non potesanit

tere.da modicũvt recipias centn
plum. da tempoꝛalẽ poſſeſſionẽ
vt recipias vel conſequaris eter

nalem hereditatem.
Surini ⁊ dediſtis mihi
e manducare. Wat. xxy.

homo tpe famis habẽs
paruulos ⁊ panper exiſtens plis
gaudet accepta bucela panis qᷓ
ſi tempoꝛe habundantie daretur
ſibi equus. Spiritualiter dum ſu
mus in hac vita eſt xpᷣs pauper
2 eſuriene ⁊ habet multã ſecum
eſurientem familiã.ſ. mſtitudinẽ
egenoꝛũ.pᷣs.Tibi derelict?ẽ pau
p oꝛphão. æc. Agit vadit coꝛda
fidelium diuũii hoſtlati mẽdica
do.AFpoca.iij. Ego ſto ad hoſtiũ
⁊ pulſo ſi quis mihi aperuerit in
trabo ad illã ⁊ cenabo cumillo?
trãſies miſirabo. Et ſibi önega

—
=
—
=
.= *
—
E
— d
—
—
=
= -
=

irroiedetlſtl iekid gann⸗
Kin urltihſen dwi⸗
düitoci dbot teſ di n
Gd nict avockodnrocbun⸗
Peprpnmnilbomeſkven in
daudd te gici wit müßn,
ſeho cleno dbignl itn Per
ilinis inoni Oud um dine
ero ano oene alic ri/ neen:
itigeumt Maugtiinnn ſaing
ninitsenemirondi Ms“ di
1Aonctellusern Pls und
tdend nrunrnurricrs enien
Danctentig datadn dam

ccsdies deeecentevroſo Ra er

alatigncinbenindend amedn
Giakrper gedal aningnn uderd

deoſabodper dumdrhn tima

Neſevo eſtamücoci vene

luipengtbe egnidetet e

Alcibuns pöctirten
(hliiunz Augdeitetfi ewere

Mlthrprodanhh tents nane
Vdſtdemneogteritnt 1mm e.
hhrftneingiotzirne inre⸗

Wuipthetſeſenenilt npr

E
=
S
=—
=
—
☛

Wunil m
. wminchtnetin
igef Hmitinelnnnimi
Ecnd odidtidtlni
umi Ganuhnhunam
ne einied et
vete uNcpin inen
r Ni
Aunm ſncddasacde
Pe WeNNWrie
rw an n, NeN
Rraun Nirur Matpes
1A dee.n.
dg teie wh
e? uncrcne Mad.
u
tn MdNn elſtn
õ
mmt)mntne
ren DemnNminm
u ub tnd itt
„. ransthhtni .
as Guim mii inl

a
gmizaliiel i

S

E
=SS=

2☛ 8n"

=
==

Se
— = —

S==

=
==

4

=☛ =
S

=
= =
==

= =8GDG

=
— —

=

=—

. *

1

=
=

.

donohe ſnis h n

Elemoſyvna:

coꝛpoꝛalis ſen carnalis affectio
uidere de eo ꝙ ipſemet largitus
eſt nobis. J5 animaduertendũ
eſt ne incurramus negando ſibi
ſua indignationem ſuã.vt cũ fuꝛo
re bonis oibus expo liatos nos
tradat in eternalibus penis.Fig.
ireg.xxv.v bi legimꝰcũ dauid
eiect? eẽt a Saul ⁊ vagus atq; ꝓ
fuguſ cũ multis pueris habitaret
in nemoꝛe miſit nũcios ſuos ad
nabal cũ peccoꝛa tondebant᷑ vt
ſibi ⁊ pueris de aliquali vicin ſub
veniret. Qui Mabal vilipẽſis at
qʒ deiectis cũ ruboꝛe pneris Da
uid rũdit.ergo ego dabo cibaria
que pꝛeparaui laboꝛatoꝛibus me
is Dauid ⁊ ꝓfugis qui cũ eo ſũt
abſit hoc audiens Abigail vxoꝛ
eius timẽs furorẽ Dauid ſtatim
onerato aſino pane aliiſq; refe/
ctiõibꝰ.occurrit Dauid ià in via
venienti ad exterminanduũ MHa/
bal 1oia que illius erant. Placa
uit Dauid. illa ⁊ mutauit irã eius
in amoꝛez in tãtũ ꝙ inde ad pau
cos dies decedente viro ſuo Na
bal affũpta eſt in ſponſã a Danid
Spũalr per Mabal diuitẽ ingra
tũ deo ſubandi. per Dauid xpᷣm
a deiectus eſt a mũdo cũ pueris
ſuis.i.paupibꝰ. Regrit diuitẽ vt
modicũ tribnat ſpõ dẽs ſe illi mł
tareddituruʒ.Aug.de v᷑ bis dñi.
Dicit nbi rᷣus da mihi ex eo qð
degi iibi. De'meo quero da red
de.habuiſti me largitoꝛez fac me
debitoꝛẽ habeaz te feneratoꝛc.Tc̃

61

poꝛalia mihi das eterna ibi re
ſtuuãõ.teipſũ tibi reddam. Sʒ vi⸗
de quid rñũdeat carnalis hbomo
2 coꝛpoꝛalis diues cuiꝰ de? ven⸗
ter eſt cuiꝰ dũs aurum eſt. Ergo
ego dabo iſtis pultronibꝰꝙ meis
filijs in tanto laboꝛe congregani
excitat igit xrpᷣm ad iram vt iuſti
ſuper vindictã malefactoꝛis intẽ/
dat ⁊ ſibi rebellẽ puniat tam in ꝑ
ſona qᷓ; in rebuſ Sed ſolicita aĩa
lumine rationis illuſtrata onera/
to coꝛpoꝛe miſericoꝛdie operibus
Dauid obniare nõ differt.i. xpᷣo
di.dñe ne i furoꝛe tuo arguas me
Nuo facto depoſito coꝛꝑe ĩ moꝛ
te efficiet xpᷣi iponſa.Ecce qᷓ; bo/
nũ pᷣmium reddet miſericoꝛdia:
Petrꝰ ra. xlamat deꝰ miſericoꝛ/
diã volo.qui qð vult deus deo ð
negat a deo quod deſiderat:vult
ſibi negari.petit dens miſericoꝛ⸗
diã nõ ſibi ſed tibi hũanã mĩaʒ
petit vt largiat diuinã ac paternã
tibi miſericordiã aſſume per quã
liberaxri poſſis qui patrocinio mi
ſericoꝛdie certꝰ eſt de v enia ſit ſe
curus ð abſolutione. ⁊ nõ dubi/
tet de miſericoꝛdia.qꝛ nõ ſolum
eã pꝛeuenit ſʒ etiã ſniam reuocat.
Edde ꝙ debes ¶ BHath.
xviij. Qñ dñs in regiõe
ꝓpria viam ſecurã tenet
æpontos aptos ad tranſeũdũ flu

P

mina ꝓſunda ↄſtruit: debite pöot

a tranſeumib poſtulare pedagia
2 pꝛecipue ſi ila magnis ſũptibꝰ

ꝛeparauit. Spũalr᷑ via pntis vi

Elemoſina.

te erat adeo periculoſa añ xp̃i ad
nentũ vt nullus per ſllã ponet trã
ſire illeſus. pᷣs. Quis eſt hõ ꝗ vi
net nõ videbit moꝛte: aut ꝗs eru
et᷑ aiam ſnò ð.ma.in: Sʒ veniẽs
xp̃ᷣs pontiſex ſnturorũ bonoꝝ ſu
is ſumptibꝰa expenſis.i.ſuũ effũ
dens ſanguinẽ notã ⁊ ſecurã fecit
nobis viã vite. Jõ ipſe oꝛdinauit
pedagia ſolni a tranſeuntib illã
cuins colectoꝛes pauperes ſũt.Fi
gh.iij. Reg. x. Salomõ ſub cuiꝰ
regno totꝰ mundus erat in pace
ex qͥ vocatꝰeſt rex pacifieus. Jpe
oꝛdinauit gentes que colligerẽt a
vectigalibꝰq̃ tenebant᷑ regi ⁊ rece
pta illa pñtabãt regi. Spũalt Sa
lomõ rex pacificꝰ ſuit xpᷣs ſub cu
ius regno oꝛta habũdantia pacis
inter noſ ⁊ deũ. Ipſe igit᷑ ot dictũ
ẽ nobis fecit ſemitas ſecuras du
centes recto tramite ad celũ.ſed
oꝛdinauit gẽtẽ ſuã.ſ.panperes pᷣ/
ſentantes illi que a trãſenntib di
nitibꝰ recipiũf. Petrꝰ rauẽnas.

Pe Quicꝗd pauper recepit mox re

ponit in theſauris celi. Ganne
paupex eſt cirographũ xpi.quia
ꝗqeꝗd paup recipit xp̃s acceptat.
da ergo hõ panpi terrã:vtrecipi
as celum. Da numũ:vt recipias
regnũ:Oa micam vt recipias to
tum.Da panperi vt det᷑ ibi.quia
acꝗd pauperi ðderis tu habebis
⁊ quod paupi non dederis hẽbit
alter. Requirit igit᷑ pax pontis fa
ctoꝛ ille qui nobis tãtis ſumptibꝰ
viam pꝛeparauit ad vitaz. Quio

igitur ſufñciens inneniel ad reti
bnenduʒ p his qᷓ ſpe retnbuitno
bio: 36 ſi nos 2 noſtra daremꝰ
illi nihul eſt reſpecin eins quod
debemꝰ. vnde B
gendo deo. Ottom inquit me de
beo ꝓ eo qui me fecit quid addã
pꝛo me ſã refecto. Nec eni taʒ ſa
cile refectus ſum qᷓ; factꝰ. In pꝛi
mo opere mihi dedit me. in ſecũ
do mihi dedit ſe.⁊ vbi ſe mihide
dit me mihi reddidit. dams ergo
redemptꝰ me pꝛo me debes 2
bis debeo me. Sed quid dño p
ſe dato retribuã: Mã ⁊ ſi me mi /
lies rependere poſſem ⁊ quidſuũü
ad deum meum.
Imulacra gennü argen D
ſtlum ⁊ aurum. ps.cxi.·
cxxxiiij. NMo.qargentuʒ
⁊ aurum ⁊ oẽ fulgidum metaluʒ
fedat erugo niſi ſepe manu duca
tur.⁊ tergatur. hoc pʒ in moneta
abſconditaĩ qua tanta aliquãdo
ſupuenit rubigo. ꝙ nec vmago
nec littera legi poteſt. Spualr.
Aurũ argentũ ⁊ moneta:hec oia
facta ſunt ad humanũ v ſũ nõ vt
abſcondita reſerueni:qꝛ tunc da
rent eruginẽᷣ ⁊ erugo eox ſurge/
rei in teſtimoniũ ipſoꝛũ poſſeſſo/
rum in cõ ſpectu dei. Ideo debet
diuites ſuperflua paupibus elar/
giri ſibi neceſſaria reninẽdo.⁊ꝙ
contra hunc vſum charitatis fiet
de pꝛeda pauperũ coꝛ:igeła dño
Petrus rauenas. Parum eſt Pe⸗·
quo caro eget natura exigit.qð

liftfieno Slemneitelr

l.Scinrwige
ptecctoinl Ggii iniche
ſtadſntdittgshlusni

lAnvenetudylntbil
Gpendoeomun honetwpende .
lgii donofnusſllogdosde fenn
enmr denegidn enſnfin dan
lnicopus oeptianrote/ n!

mot veſivvoprtdoſt,/ u

ittvefoot dlenoeho ſan lere
tin Lucsbelloointeuh nine
gitfot rpm, neſeta irlen
uri sboſtü fontt rpe mmß
iideni eidns neglgrtdet dun 70
Ged Waliorheninnaltn, pac⸗
cüicäihistiniced'he sn⸗
Gechcicgiennimiarn une
nbydenenmti Etenofni Lühen
Niſenpenautihanegrtd wine

Dmmogenitb oſtlonon mrt
hioinghin er me depen

Pelhgutes gicnehetſomnn wo
nlſſoggeſto dius d in ong
iepol deſenctommn Ka.5.

etienl⸗ehregilni den⸗
Punhlldegeſſhron oa

innigefefid glic win

5 ☛
= =

rin wnelini

e⸗
„.

en „ umgmiren
munn ulit
Mgngen;

n emisiilnneun

nptilrninndt
rné memam epnnonen
ME'1 Gewdni tnunndlti
W. Hrmn Ngd,g Necfneg
rN M b . in
bm Rrüngentä moncrhet
dm imimttüDonmörini
emm. MRuccnchn
e NNnitepeni

mn venvimminii, Pe piet ſoũs in gehẽna. P

ü
r NWrs uttr⸗
eer litineelln tnitt
ehr ndin it fllei
”ü
— Demustuan emnd

6 * e gtmigß

Elemoſyna:

fufficit vite. auarina cauſa eſt að
homo multa recondit non ſibi ſʒ
alijs ad ſuũ plane pꝛeſentem vel

1

vagnates iſrael Fecerunt viin
lum conflatilẽ ex auro ⁊ argento
apoplo recolecto.qneʒ adoꝛabãt
vt deum. Sed Moyſes deſcen/
dens de monte viuluz redactuʒ
in puluerez poſuit in aquã quod
dedit peccatoꝛibꝰ bibere in pnia
ꝓ peccato vituli. Sqũalr magna
tes iſrael ſunt diuites huins mũ
di. Qui panperes expoliando ali
quando eoꝛum bona rapiendo:
Eliqñ elemoſynas illis ꝗbus de
bentur denegado: conflant vim
lum.i.coꝛpus pꝛopꝛiũ auro ⁊ ar/
gento ⁊ veſtibus pꝛecioſis ⁊ paſ/
cũt ſuperflao ⁊ ðᷣlicato cibo ſicut
legit in Luca de illo diuite epulo
ne:qui biſſo ⁊ purpura veſtiebat᷑
Latarũ ad hoſtiũ ſtantẽ paupe
rẽ ⁊ plenũ vlceribus negligebat
Sed deſcẽdẽs vxpᷣs vt intret i in/
diciũ cũ ipijs ⁊ ĩ miicoꝛdibꝰipᷣe
redaciũ coꝛpꝰ i cinerẽ tradet ver
mib denoꝛandũ.Et elemoſynã
quã pauperi crudelłr denegauit ꝑ
petuis gemitibꝰpoſtulãs nõ acci
etroraue.
Ipe inquit es q iduebariſſpurpu
ra ⁊ biſſo ꝗd eſt o diues ab eſtu
biſſus non defendit.purpura nõ
reſtitit infſerno ðᷣ ſeruerũt te illa⸗
ipᷣe nũe nudꝰ eſtuas.ſadas ꝗ ali
quando inſultabas eſtibus artiſi
cdoſa nuditate veſtitus. quid eſt

62

æ bines vbi ſunt toꝛtẽtes toꝛcula
rium tuoꝛum v bi ſunt hoꝛꝛea ad
famem pauperis non minus cn
piditatibns ꝙcopijs dilatata:vbi
ſunt vina ad inopiã panperis.v bi
ſunt flurnſlapſus:vbi ſunt flumi
na miniſterioꝝ tuoꝝ?: Iſta oĩa ti/
bi perierunt non crimini qui ſi/
tis extremi digiti gntam quam ſi
vnam ſolam dediſſes pauper nõ
ſitires.
Ongregate illi ſanctos Tul.
e ciꝰ.pᷣs.xlix. Dicit Tulius
in li.ðᷣ ſenectute.Qui nõ
laboꝛat vt carns militibꝰ ſit ama
re milites neſcit quando opoꝛtet
humanitas autem ducis in exer
citu flumen aduerſus hoſtes eſt
quia participatus cum domino
laboꝛ cum perſuadetur milinbꝰ
minoꝛ eſt. Spũaliter nos opoꝛ/
tet ſemper eſſe in duro pꝛelio in
vita pᷣſenti q̃ nobis ẽ militia aſii
dua. Ideo debemus conducere
ſtipendio quibꝰ ſimꝰ cari ⁊ ama
biles vt neceſſitatis tẽpore cõgre
gati nos ↄ inimicos noſtros deſfẽ
dãt.huius mulites ſunt pauperes
xpᷣi quos ſi elemoſynis conduci/
mus:⁊ compaſſionẽ participemꝰ
de ipſoꝝ laboꝛe pᷣbendo illis ↄſo
lationẽ humanã accepto tempo/
re ð mann diaboli liberabũt nos
Figu. Geñ.xiiij.cũ.v.reges cepiſ SFig.
ſent Loth ⁊ familiã eius ⁊ ſpolia
Avꝛaam congregatis.ccc.verna
culis quos nutrierat ab infantia
perſequtus eſt.v.Regesillos qui

Elemoſina.

dus fugatis ⁊ percuſſis redemit ſidium ſibi pauperũ turmas vo
ſiliũ fratris ſui Loth ſimul cũ oĩ cet in die mala liberatoꝛ illi deus guicheneimne ,
bus queillius erant. Spũalr.v. aſſiſtit: qui a malis panperesli/ lecdamniet tuß⸗

reges ſunt.v.pꝛaua ðᷣſideria que berauit. In anguſtijs deus illuʒ Gedciageen o N
v. ſenſus coꝛpoꝛis inficiunt.adeo clamantem exaudiet ꝗ paupereʒ ſectinclotnn de⸗
vt ſepe captiuũ ducant ſpm̃ vt tã cum clamaret audiuit. Mõ vile Mdlll 1.

aĩe virtutes qᷓ; totius coꝛpis ho/ bit dies malos: qui dies fecit vi
neſtatem ſubripiant. ſed tũc cuʒ dere pauperes. videbit diem ma log
ccc.vernaculis eſt ſubueniendũ. lũ qui in diẽ iudicij ſine pauperi Menh
per hos.ccc. vernaculos ſubau/ vocatione intrauerit ſine cã:accu
di pauperum gregẽ quibus.iij. ſant peccata que pauper excuſat mithecchen ſblccko n
modis ſubuenitur.i.elemoſynaʒ accuſari non põt quem ſacietits imlialfnſeinn i i
ſubſtantie largiendo conſiliũ dã pauperis excuſauerit. hec pe. ra. Chingelaetimn hili e

—
=
—
=
=☛
= *
=S
=
=—
S
=
S
2
2

do ⁊ coꝛdialiter ↄpatiendo. Ideo A habitare facit ſterileʒ ſhinng de, er
nemo excuſabilis reddit ad hele q in domo matrem fſiliox . nthnlſminhinndi ⸗
moſynam.vñ Aug.ſuper.pᷣs.c/ letantẽ. s.cxij. Non efſfiſiuanen lxe is luenticl e⸗

Au. Ij. Si tu potes dare elemolynaʒ minus ex parte diuine potitiecc — n.
u. da. ſi nõ potes afabilem te fac.i. reddere pꝛole ſterili antique Lumn nitnc nchat⸗
per conſiliũ ⁊ ompaſſiont᷑. coꝛo dare partum vᷣgini. liceet ffees Iitcilnppe/ ulli Nn
nat deus intus bonitateʒ vbi nõ ꝓlis virginis ſit nobilioꝛ ⁊ alto onen, de chboſ
innenit facultatem. Memo dicat Et hec ꝓbat beatus Aug. in ſoli Au. iuc ipe lnnnnn
non habeo.charitas nõ de ſacu/ loquijſ aſſerens omnia que dees Mñtmniſtle ſlni tl aun
lo errogat᷑.hec Zlug. Igit᷑ ſi pau facit ſupꝛa nãm eſſe eidem eque Duncum ent ag unz zg Ginn
peres ſtipendio armamꝰ timere faciẽda ſicut oĩa que ſüt ſupꝛa ſſa uvcſegneſfſben, *
non poſſumus vicia nos inſur cultatem humanũ eque oibus e Aaiſtſi llun h wgn
genda. Recuperamus eoꝝ pꝛeci impoſſibilla. ñ dicit oipoten Hfnlinungeignnehl ate
dus fratrẽ noſtru.i. hoĩem exte/ manus tua ſemper vna edem Altplſtfinienlld, min
rioꝛẽ quẽ.v. hoſteſſic rapiũt pte creauit in celo angelos t intena ſſoflcmlſerncle gine
gemꝰ hoĩem interioꝛem vt in cõ vermiculos nõ ſuperioꝛ in illis emiebeneitmnti nmde we ⸗
ſoectu dei excuſet pauperũ inter nõ inferioꝛ in iſtil.ſicut eni nula tſelghegtt nt imn n
uentu ⁊ ſic pteget totus hõ dum manus angelum ita nulla poſſet ncioſfenlotngu re
modo ab hoie pauperes ꝓtegan creare vermicul. ſicut nulla ee Wſſnulnts wihſire W
tur. Petrus ra.tractans illð pᷣs. lumſſic nulla poſſet creare vrum nmn nundunſtünti, nen
NPe Beatus qui intelligit ſuper ege/ arboꝛis folium. ſicut nulla coꝛpꝰ nleſffhclenofteinng, in⸗
num a pauperẽin quodã ſermo/ ſic nulla capillum albũ facet ol hicncoethmn i⸗ i
ne ſic dicit. Qui ſe nouit ꝑ malã ſet aut nigrum. Sed oipotésm aunith dfoſffiilin n,
vitam incedere ſeculi elemoſyne nꝰ tua cui oĩa pari modo ſũt poſ munmnmtundut dünn

ſeꝑ ſecũ ducat auxilium.ld pᷣ ſibilia.MNec.n.ei.poſſibili ẽ crea mii n

—

deen
vnß ne
wlmnmnhögnlen
inn rtadun

ebg aa euirptii
enti M Mkninge 5

ran mem ilmntm
1 EEidlrt due

N S kengn

V Mwonmnubeden
Kin utineſ aden e
Wmr MWſatoine inſoe
wrr auenbunmicgteches
Nt ln. Vadt de
and unndnlende
?
mtHi ARnöentl
wri m viaeinnlicnun
di naiNr
ca e CNAü
wr er riets im lum
wie 4

=
=.
E ☛r

.*
— NR

Fides.

re vermiculũ qᷓ;ᷓ angelnz nec poſ
ſibilius eſt ei extendere foliuʒ qᷓ;
celum. Sed oia quecunq; voln/
it ſicut voluit fecit in celo ⁊ in ter
ra in mari ⁊ in abiſſis hec Aug.
pʒ ergo ꝙſit ſupꝛa naturã ſterileʒ
parere. ⁊ hoc ſola dei potentia fie
ripõt ⁊ nõ naturali virtute. Spi
ritualr peccatrix aia comparatur
ſterili cui vᷣm ſe impoſſibile eſt ꝓ
ducere ſalutis fructuʒ quo poſſit
obtinere celi hereditateʒ. Hulla
arte poteſt fecundari hũana.Re/
rũtamen pauperes illius refecti
elemoſynis:illi impetrabũt ſaln/
tẽ.nam ſemẽ elemoſyne cito cre/
Au. ſcit ⁊ oĩ tempoꝛe ↄualeſcit.Aug.
ſermone. xxv. de v erbis dñi. Fe/
cundus eſt ager pauperum. cito
reddit donãtibus fructũ.via celi
eſt per quam venit ad patreʒ. In
cipe ergo errogare ſi ñ vis errar

cig. Yigu. genñ. xviij. vbi legim? p⸗

qᷓ; pauit Abꝛaam peregrinos bu
cella panis ſtatim facta eſt illi p/
miſio filij naſcituri Iaac.in cuiꝰ
ſemie benedicendus erat totꝰ oꝛ
bis.⁊ ſic concepit ⁊ peperit ſarra
vxoꝛ eius ſterilis ⁊ antiqua.Spi
ritualr ſi puuperes peregrinãtes
⁊ errantes ꝑ mundum iſtũ refi/
ciamus nr̃is elemoſynis aĩa no/
ſtra q;tũcunq; peccatrix dimiſſa
culpa nobis a dño mißicoꝛditer
concipieta doctrina diuini verbi
⁊c parſet fructum bonũ gandium
⁊ riſũ ↄſolationis per bonũ opus
quo fecundata obtinebit heredi/

63

tatẽ celi ⁊ merebii audire iter ele
ctos paternã xpᷣi benedictionem
dicentis in die iudicij. Aenite bñ
dicti patris mei percipite regnuʒ
⁊c.Quia eſuriui ⁊ dediſtis mihi
manducare. Et qð alie virtuoſe
artes facere neſciunt equalr aget
feliciter elemoſyna. P
regno celoꝝ coꝛam oĩbꝰ angelis
in ↄuẽtu reſurgẽtiũ.q Abel paſ
ſus ſit ꝙ ᷣuauit mũdũ Hoe.qꝙ
Abraã fideʒ ſuſcepit ꝙ oyles
legem tulit. ꝙ Petrus ſuꝑonus
eccleſie aſcendit.deꝰtacebit:⁊ cla
mabit ſolum ꝙ comedit pauper.
De fide.
Adicabit dũs pplm ſuũ
Dent. xxxij. Semper iu/
ra dãnãt magis ꝓditoꝛc
ciuem quã extraneũ inimicũ pᷣs.
Si inimicꝰmeꝰmaledixiſlet mi/
hi ⁊c. Spũałr xpᷣs hʒ paucos im
pugnatoꝛes terre.ſ.fidei catholi
ce.⁊ ſunt infideles.Sed ſunt ali
qui ſecreti pꝛoditoꝛes filij xpiani
qui aperte contra infideles loquẽ
tes ſuis moꝛibꝰ xpᷣm impugnãt.

Greg.i quodã ſer.multi iudeoꝝ &r.

duritiam deteſtat᷑ qð ad fidẽ xpᷣi
nequaquam ↄuerſi ſũt viſis xpᷣi
miraculis ⁊ ꝓdigijs.ſed quales
illi ſunt ad fidem tales iſti ſũt ad
conuerſiont.Taleſeni cum ipſis
xpm dulcem capiunt in altari ⁊
ipſum tradunt cũ iuda gentibus
crucifigendũ.Hi pꝛeceteris ho/
ſtibus ſunt grauius punicdi.pᷣs.
Aeniet moꝛs ſuꝑ illos ⁊.d.in in/

etrra. In Pe

Fides.

Fig fer.vigu. Leuitici.xxiiij.vbi le/

B

gimus quendã yſfraeluicũ ex pa/
tre ex ir̃e vo egipiiũ blaſfemaſ
ſe nomen dñni. Et tunc iudices iſ
rael: habito conſilo dñi ulũ ex/
tra caſtra eductuʒ lapidari iuſſe
runt. Spũalr. Ille ꝗ eſt pſraelita
ex matre ſigniſicat cpᷣianũ erx ſi/
de ſed patrẽ hʒ egyptiũ qꝛ pctõ ef
ficitur filius diaboli QAos inquit
dũůs phariſeis ex patre diabolo
eſtis.⁊ nibilominus erãt de pplo
dei ex lege. Ideo fuerũt grauiſſi/
me puniti qꝛ repenti n interitus
ðſcendit ſuper eos ꝑ titũ ⁊ veſpa
ſianũ. Idcirco grauiter ↄterẽtur
pctõꝛes fideles qui cuʒ ciues xpᷣi.
ſint ex fide.fidẽ iñ ipſã vita ⁊ mo
ribus expugnare nõ deſinũt. J6
tã q; ciues ꝓditoꝛes ſunt grauius
puniendi.eiñ ſuꝑ Ecec. Miero.
Ci inquit dubium ꝓꝙ inter tres
peccatoꝛes gentilem hereticuʒ ⁊
eccleſiaſticuʒ multo maioꝛidpe
nis dignus ſit:qui maioꝛis ſuerit
dignitatls.
Oeet manꝰ meas adpᷣ̃/
d liu.ps. cxliij. MHomo icõ
ſuet t inexpt in artibus
pellicis vt plurimũ in pugna ſub
cũbit.ĩmo ſepe audiẽs hoſtiũ cla
moꝛes timoꝛe pterit Igit exigit᷑

Ae. vſſul ſi pꝛobꝰdʒ et miles. Añ Qe

ge. de re militari. li.l. c.ij. Ocictia
inquit rei bellice dimicãdo nutrit
andaciã. HNemo.n.fſacere metuit
qʒ ſe bñ didiciſſe ↄfidu. Spũalr
vna nr̃a vi lepe dictũ c.ẽᷣ qdã mi

litia. Jõ i arte ſpũaliſ pugne nos
opoꝛtet aſſiduũ in armis ſpũali⸗
bus exercitiũ gerere. Hec arma

ſunt articuli fidei catholice ꝗbus

debeminterius bũ muniriꝑ ve
rã adheſionẽ ⁊ nõ per inneſtiga
tionc.Et hec arma ꝓducẽda ſũt
in bello per opera charitatis ꝗbꝰ
dz affectꝰ eſſe munuꝰ.⁊ tunc hõ
tot eſt armatꝰ rugientẽ leoneʒ.
Figura. Neemi.iiij.v bi legin Sig
cũ filij iſrael rehediſicarent Nie
ruſalẽ:ten ebãt gladiũ vna mannu
⁊ alia operabãt. Spũalr volẽtes
