tno eſt habendũ aut de coꝛpoꝛe

. pꝛoiciendum. hec Aug.

Idi impiũ ſuꝑerxaltatuʒz.
v c.pᷣs.xxxv. nulla perfe
fectioꝛ medicina illa que

moꝛbo ↄrial.q; ꝑ ilam moibus

169

repꝛimitur.naʒ ſi egrot eſtnat ex
calore:datur ei frigida medicina.

Si aũt frigido cõquaſſatur moꝛ
bo illi calido ſuenitur remedio.
Ideo q ria rijs vt vulgo dici cõ
ſueuit curantur. Spũ aliter.nullũ
eque bonũ poteſt adhiberi mor
bo ſuperbie vt eſt humiliatio.nul
lum poteſt dari elato ludicium a
deo condignum. quale eſt ipſum
ad yma de ſublimi eicere.Ibi.n.
toꝛquetur ꝓpꝛia nequitia.Sic.n.
ſecit deus pꝛimo ſuperbo angelo
vt illius confunderet arrogantiã.
Nit.n.Aſcendã in celũ ſuꝑ aſtra
celi ⁊c.Et ſegtur.quomodo ceci
diſti luciſer ꝗ mane oꝛiebaris.⁊c.
ſigura Dañn.iiij.vbi legimus ꝙ il

le magnꝰ Mabuchodonoſoꝛ rex

babilonis in ſpũ ſupbie eleuatus
dixit. Mone iſta eſt babilon quazʒ

ediſficaui mihi in roboꝛe regni ⁊

Fig.

i gloꝛia decoꝛis mei. Adhuc erat
ſermo in oꝛe eius ⁊ vox de celo pᷣ
dixit ei eiectionẽ regni.⁊ eiectꝰ eſt

a ciuibꝰ regni illiꝰ. Et dicii magi
ſter ꝙ mutata eſt mens eiꝰ.⁊ ſi
git de regno ⁊ cùᷣ feris facta ẽ ha

bitatio eiꝰ.ſenum comedebat vt

bꝛuta.creuere vngule eiꝰ⁊ capilli
eius.Et ſic mutatꝰ ⁊ q̃ſi fera effe
ctus ſic ſtetit.per.vij.tpa. Spũa
liter. per hunc regem babilonie
ſubaudi dyabolũ qui rex cõſuſio
nis nuncupatur eo quod dicitur
rex ſuperbie. Ipſe enizʒ regnat ſu

per omnes filios ſuperbie. Dixit

enim. Mõne eſt ſta babilon ma

Temptatio.

gna.⁊c.Ac ſi diceret. Mõne ego
ex natura decoꝛis mei poſſum re
gnare vt deus.Aſcendaʒ inqnit
in celum ſuper aſtra celi ⁊ ponaʒ
ſedem meam ad aquulonẽ ⁊ aſſi-
milaboꝛ altiſſimo. Sed aciũ eſt
dum elenaret᷑ a cinibꝰceli expul/
ſus ⁊ ſepultus in infernũ. Come
dit fenuzs quia conatur ſeducere
fanctos viros a mundi virore re
motos. Ande Job. xl. Cuʒz dñes
ipſi Job ð diabolo loqueret ait.
Ecce dehemoth quem feci tecũ
fenũ comedii quaſi bos. Crene/
runt capilli eius. Mo.capillos de
ſuperfluo naſci nec eſſe ſubſtãtia
intrinſeca coꝛꝑis.Subaudi ergo
Diabolũ ſine pctõ a deo eoaduũ:
ſed ex ſuperbia ſua atq; nequuia
peccaſſe.Et in tantum creuerũt
huius capilli.i.peccala vt totam
eius cooperiãt ĩmo potius excln
dant pulchritudinem. Cꝛeuerũt
vngule:⁊ facta eſt fera crudelis ꝑ
innidiam inducẽ?᷑s in oꝛbe terraꝝ
moꝛtem ⁊ aias ſancto:ꝛum conat᷑
pꝛedari ⁊ rapere. Et eum feris ẽ
habitatio eius qꝛ omnes fere pel
ſime ideſt omnia pꝛicipalia vicia
ſuuʒz caput.ſ.iuperbiã ſequuntur
Job.xl. Omnes beſtie agri ludẽt

Gre ibi Gre.xxxi.moꝛa.Septẽ vicia

capitalia de ſuperbia virulẽia ra/
dice ꝓferuntur. Stabit ꝑ.vij.txa

No.ꝙ leptenario numero reuol

nitur oẽ ipᷣs. Cõpꝛehedit.n.vij.
ſingulos dies tꝑia. Snbaudi er/
go per.v.dempoea cternitalẽ in

qua ipſe diabolus in ſua dura ſua
perbie ceruice obſtinat?remane/
bit:qꝛ neſcit humiliari:ſed eiꝰ ſu/
herbia ſemper creſcit.vñ Ago li. go.
bmo de anima. Superbia in ce ⸗/
lo nata eſt.ſʒ velut imemoꝛ qua
via inde cecidit illuc poſtea redi
re non pꝑoterti.æld ipſiꝰergo iteri
tũ tendut ſuperbi hoĩes imitãtes
ipſiꝰarrogãtiã. Jõ ĩ pᷣe.dr̃.Aos
icut vnꝰde pncipibꝰcadetis.
De temptatione.
BGſcondita eſt in terra pe
a dica eius. Job.xvuij.Lõ
ge plus cautdũ ẽ ab ocul
tis inſidijs qᷓ; ab agreſſib hoſtiũ
maniſeſtis.Cũ.n.quis ĩſidiaĩ ho
mini oculte ipʒ inuenit ipꝛouiſũ.
Jõ ad ledendũ magis aptũ. Sʒ
cũ palam agreditur reperit ipſu⸗
ad defenſion paratũ.Sʒ adhuc
ſuꝑ hoc maiꝰ eſt periculuʒ quãdo
hoſtis amicitiaʒ ſimulat ⁊ amicꝰ
putatur. Spũaliter diabolꝰconat
omnes fideles ſua temptatione
occidere.verũtamen qꝛ per xpᷣm
viribus pꝛoſtratis nõ põt aperte
vincere niſi volentẽ.ideo nõ ſem
per vt leo inuadit aperte.S ed vt
plurimũ iſidiat᷑ vt draco ⁊ tranſſi
gurat ſe vt bonus videatur vt ſa
ciliꝰdecipiat.Fig.ilj. Re.xiiij. vbi Fig.
legim? ꝙ Jeroboam dirxit vxoꝛi
ſue. uta habitũ vt nõ cogno
ſcaris.⁊ vade in ſylo ad achiã ꝓ
phetam dñni.q̃ fecit.Sed ꝓpheta
vxoꝛt Jeroboam diuinitiſpirat
cognoni ⁊ au.Qnare te aliam R/

.

4

girne 1Nr anl
iEodecdone Nnd
ſnricha nmtar⸗
Nec; euimn nn⸗
Ciicccherisnegtnni
6dundderdn 1
ſoddcoie
Amn erpeuur wtofe

edenctrdudtten.

Perfoig nunddid
Ccerepormitand
Perociüclnomdecke
ofichhcrabiegemlen⸗
Wpopinſtengm,
Debeugdcomtilene
ſenluareſaltamahoe
Nckrenſepencr
Cycttereſtuoneinir
ariwre udeſarr
hum Oloinape
hin fofnmus
oregr deenotn mi
Armſtudegete g
önhſocräffnuertnt
seſtho unwitden
Mhenqrglmenren de
Cfrsninolenitct,
Cluditinenginn
eſeſßpzehit wezen
ſuelatntno i⸗
nureftörnnan,
,4) e
Mpoſnmnitutnun
Fuſthenigniene
ulinluffunng
zauminirtten
Nuſſunirnis

iſninn

ungrN
Lwmin a Siche
Faru Arz ni
Emtnindn

EDEEe
mectE ARNRNN

Temptatio.

mulas.vade ⁊ dic Jeroboã.dicit
dñs. Ego delebo de domo mna JFe
roboam vſq; ad mingentem ad
parieteʒ ⁊ clauſum ⁊ nouiſſimu.
Et ſic expont᷑s magiſter ideſt vſ⸗
qᷓ; ad vltima de quibꝰnon ẽ men
tio delebo. Spiriinaliter Jerobo
am interpꝛetatur diuiſio populi t
bene denotat diabolum. qui ſem
per ſtudet populum deia deo di
uidere.⁊ pꝛoximũ a pꝛoximo ſuo
per odiũ ⁊ liuoꝛem.hoc eſt enim
officiũ eius.hic igitur ſciens vxo
reʒ pꝛopꝛiaʒ.ſ.temptationẽ ꝓpꝛio
habuu ab eo milſſã ſanctos viros
non latere: ſacit eam alio oꝛnatu
veſtire.vt.ſ.aperta cłpa ſimulata
Unctitate veſtita oꝛnet᷑ vt ſacilius
poſſit decipere.vade igitur i Silo
ad achiam Silo interpꝛetat trãſ⸗
lata.Zlchias vᷣo fraternitas dñi.
Abene per hoc notat᷑ xpᷣi miles
qui tranflatus de peccato ad gra
liam ſptrituali fraternitate coniun
ctus eſt xpᷣo.Etiam dicit q eratꝓ
pheta quod interpꝛetatur videns
iuſtus.n.⁊ deo ſeruire cupies ſine
culpa debet ſemper vigilare ſobꝛi
us ne ipʒz decipiat vxoꝛ Jeroboã
ſ.diabolica temptauo ficta ſancii

Bre. ꝛate veſtita. Gre.m moꝛa. hoſtis

inquit noſtri malitia tanta arte ſe
parat vt plerũq; mẽtis oculo cul
pas virtutes fingat vt vnde quiſ
qᷓ; expectet pᷣmia: inde eterna vi
gnus eſt inuenire toꝛmẽta. Sed
reſpõdit ichias.Quare ſimulaſ
te ec aꝑcrã vxoꝛc Jeroboameælc

170

ſi dicat. Cognoſco te.nõ decipies
me.vade reiro. Reuertere ad vi
ri tunu Yeroboam.ſ.diabolũ ⁊ ſe
cum habita.qꝛ apud me de perii
nentibus ad ipſum non reniane
bit viliſſima res aliqua quantũcuũ
qᷓ; minima que totaliter nõ delea
tur eo qð dicit dñs ac pꝛecepit.Et
ſic diabolus cõfuſus ⁊ ꝓſtratus
de campo ſugit ⁊ arma temptatio
nis deponens nequit virum ſan
ctum ampli?talibus impugnare.

Ande Orige. ſuper libꝛo ieln na O?i.

ue puto inquit ꝙ ſancti ꝗq; repu
gnantes aduerſus tẽptatoꝛes ſpiri
tus ⁊ eos ſuperãtes atq; vnũ quẽ
q; eoꝝ vincentes imminuant ex
ercitũ demonuũ.⁊ velut equos plu
rimos eoꝝ interimãt.vᷣbi gratia.
vt his qui caſte pudiceq; viuẽdo
foꝛnicationis ſpũm ſuꝑauit.non
fas ſit v ltra illi ſpiritui qui ab iſto
ſancto victus eſt iterum alium vi
rum impugnare.
Iſcedite a gẽtibꝰ terre ⁊
d ab vxoribuns alienigenil
ij. Eſdre.ix. Cũ gentibus
diuerſoꝝ moꝝ ⁊ dogmatum:nõ
dehet homo longam contrahere
moꝛam quia eſt illi pluſqᷓ; moꝛs.
NMNaʒ eque poſſet quis cũ feris ha
bitare. Jõ ſi qñ opoꝛtzʒ merchato
res tanſire habeant interpꝛetem
ne decipiantur.⁊ habito quod vo
lunt recedunt ⁊t moꝛam aliam nõj⸗
ↄtrahunt.nec in aliquo modo cũ
talidꝰ heñ.eiſet. Spũalr gentes
diuerſoꝛmm moꝝ a rpi idehbus
„* 2

Temptatio.

ſunt temptationes ⁊ ſuggeſtiões
demonũ.habent enim moꝛes ⸗
rios ⁊ dogma cõtrariũ a moribꝰ
æ a dogmate xpᷣiano.Qnia tamẽ
opoꝛtet nos per huiuſmodi gen
tes tranſire qꝛ nõ eſt poſſibile ad
celũ ire niſi tranſeũdo per tẽpta/
tionum certamina: nullaten?“ de
bemus ꝑ aliquã coꝛdis oplacen/
tiã cũ illis moꝛari nec eas nobia
vinculo matrimoniali ꝑ ↄſenſuʒ
ↄinngere.Et cũ nos oio oꝑtet ꝑ
eas tranſire:dininũ ſᷣmoncʒ hĩe
debemꝰ nobiſcũ tanq; interpꝛetẽ
⁊ qualis ſit tẽpiatio itueamur vt
cognoſcamus reſiſtendi modnuʒ
SFig. ⁊ trãſeamus.ſigura.Exo.xxxiiij.
pꝛecepit dominuſ Moopyſi diccs.
Cum veneritis adterram ꝓmiſ
ſionis quam ego dabo vobis nõ
recipietis pꝛo filijs veſtriſ v xoꝛeſ
gentium illarum regionum.nec
dabitis filias veſtras eis.nec ali
qnam amicitiam contrahelis cũ
ulis.ſed delebitis magnos ⁊ par
unlos. Alias erunt vobis clauſiĩ
oculis ⁊ lancee in ſpatulis.Spũa
liter pꝛecepit dominus vt non cõ
ponamus amicitiam cum demo
nibus recipiendo temptationes

mas in vxoꝛes ſenſibus noſtris.

verbi gratia cũ enim diabol va
na ocnlis ſupminiſtrat er eo ꝙ
oculi videant ſine concupiſcèiie
contenſu nec contrahitur matri
meniã. Et ſic eſt de aujs ſenſibꝰ.
Si aũt coꝛ conſeniult ⁊ retinet qð
oculus aſpexu:iam ligatuʒ e vin

culo amplexus.iam conſumatuʒ
eſt matrimonium ſi per abuſio/
nem matrimonium dici põt iam
mechatus eſt eã in coꝛde ſuo ait.
ſalaator. Igitur niſi occidamꝰ =
deleamus pꝛanas temptationes
⁊ magnas volentesterram ꝓmiſ
ſionis intrare creſcẽt ⁊ erunt no
bis claui in oculis ⁊ lancee in ſpa

tulis. Srego. in moꝛali. Si tem Gre·

piationi in coꝛde naſcenti feſtine
non reſiſtitur. eadem qua nutrit
boꝛa roboꝛatur.ſoꝛis in operibuſ
vix vinci pꝛeualet: qꝛ ipſazʒ intus
membꝛorum dominam mentez
captiuam tenet.Hec Bꝛego.
On habitabit in medio
n dom mee. ps. Ioo. Do
lẽnes ꝑſone nò ſinũt ha
bitare in domib?eax atq; ĩ vicis
mereitrices ⁊ infſfames perſonas
ne liberi ⁊ familia coinquinentur
ab illis. Spũ aliter fideles xpᷣi ſũt
perſõe elecie.pꝛie Petri ſecũdo
Aos eſtis genꝰelectũ.⁊c. Non er
go vebẽt nobiſců habuare lugge
ſtiones ⁊ temptationes demonũ
ne virtutes anime ⁊ coꝛꝑales ſen
ſus ingnent. ſigura in Señ. v in gg ·
Exo.⁊ in multis alijs libꝛis in ꝗ
bus legit ſilios yſrł habitaſſe ſine
gentibus vt patet in terra Geſem
Tin deſerto in tabernaculis ⁊ in
terra pꝛomiſſionis.Et cuʒ ſic ha
bitabant deus ſemper erat cuʒ il
lis. Auando vᷣo còmixti ſunt in
ter gentes ⁊ didicerunt oꝑa coꝝ:
de dõ gatc ab eiſ ⁊ capuiui ducu

lcfwrötencrtn
Knoglenct mefe
neſnctorrninhine
Dhibtuncnetz And⸗
lertio Gendico
ſetenpenones tcn
Muatsctcillsein⸗
fitcölnon niden

e Gumri manadndi

PenaQrangner
ucogunones non,n
ſpchictarrenii a
Ghn ndraencr
ökhadiretin
ohbengnagr
mdiwritöcrid
Abihecredämre
flontattgingenn
ſüniheonſgalnmni:
unſhtubeniatr
Mypennet her
Aargtind
Nathhemn
Umnibedi
fiigtgadni n⸗
nienio nebi
Munphihna

— —

uriw.KHin
wrr nts NN
rIr cANCNeN
aäg ſddth
eenzi Pen di⸗

a1.30,
, 4
0290— cia e⸗

–

* WNA
NR5

Gre.Gꝛe.xxvij.moꝛa.ad iudeã dñs ꝑ

Temptatio 171
fnt ab hoſtibna eoꝝ. Spũaliter aplius vexit eos. J longe meliꝰ
per populuzʒ yſrael ſubaudi popn eſt ꝓ libertate obtinenda honoꝛ
lum xpᷣianũ deũ fide videntẽ᷑.nõ fice moꝛi.qᷓ ſub tyrannica ſerui⸗
igitur in medio eox.i.in coꝛdibꝰ tute ↄtumelioſe viuere vt diẽ Tu
eorũ que domus dicuntur debẽt lius de qõnibꝰ.Spũalr diabol⸗
habitare temptatões ⁊ demonũ eſt tyrannus crudeliſſimꝰcuicu
ſuggeſtiões.Quãdiu.n.ſine illis pida tyrannidis nũqᷓ;ᷓ põt reple/
per coꝛdis diſenſum habitamus
ſemper deus nobiſcũ eſt.ſed cnz. uire diabolo qui nullo placat ob
ꝑ conſenſũ miſcemur illis deꝰin ſequio.Quãto ergo cognoſcit ad
dignatus recedit a nobis.⁊ nos libertatẽ populũ accedere tanto
ducũt demões in captiuitatẽ pcti. amplius ei parat inſidias ⁊ nũc
Et no.ꝙ licitũ erat gentes per ter oĩmodo ſe iuuat q;ᷓuis ꝓditoꝛio
ras iudeoꝝ tranſire ſʒ ñ morari. nõ ꝑcẽe vſq; ad moꝛtẽ. Simlat
ꝓhibita.n.erat eoꝝ ad innicẽ cõ n.interdũ ſe victũ ⁊ cũ videt ho
uerſatio. Sic nõ ẽ oĩo ↄj nos ſen minẽ ſe pntare ſecuꝝ ſubito illuʒ
tire temptatones ⁊ cogitationes inuadit.Exempluʒ habemus de
ꝑuerſas ſed cũ illis per longã mo Pharaone qui poſtq; licentia⸗
rã ⁊ cõſenſum miſceri illicitũ eſt. uerat populũ de egypto inuaſitil
lũ iuxtamare rubꝛũ ⁊ vbi pplus
ſe iam putabat ſine perſecutione
vite cogitationes noxie.neq;.n. pſiſtere.Sic diabolꝰ dimittit ho
repꝛehẽdit cur veniũt ſed cur mo minè᷑ exire peccatũ queʒ ſe in illo
rantur. In bonis.n.coꝛdibꝰ cogi videt retinere nonpoſſe.Et nihił
tatiõ es illicite veniũt:ſʒ tũ mora ominꝰcũ tpᷣs ꝓſpicit inuadendi:
ri ꝓhibent᷑ qꝛ recti ꝗq; ne capti/ denuo illũ regredit.vñ Beda ſu
nandã domũ cõſcientie pᷣbeant. perLuc.li.i. Sepe iquit antiquꝰ
Ab ipᷣa cordis hũani arce hoſteſ hoſtis poſtq; mẽti nr̃e tẽptatio/
fugant qui ⁊ qñ repentinis ſuge/ nuʒ certamine influxerit ab ipſo
ſtionibus vſq; ad pꝛimũ veſtibu ſuo certamine ad tps recedit.ñ
lam ſubrepit ad conſenſum tñ iã vt illate malitie finẽ pꝛebeat: ſed
non pertingit. Hec Greg. vt coꝛda q̃ ꝑ quietẽ ſecura redide
Jli accedẽs ad pᷣnituteʒ rit repẽte rediẽs faciliꝰ inopinatꝰ
f delſ ad tẽptanont᷑ ſᷣpara irrũpat.dʒ ergo hõ ſemꝑ eẽ pars
aĩam tuã Eccli.ij. Solẽt
tyrãni vſq; ad moꝛtẽ retinere do
miniũ.a quãto ampliꝰvidẽt apro
binquare populũ libertati tanto

Jere.dicit.Quouſq; moꝛabũtur

* *

ri.vñ Bꝛe. in omel. Iniuſtů ẽ ſer Gyę.

Be.

tus nec de quiete q̃licũq; ↄſidera
re.ſed qᷓ;io ſe ꝓficere nouerit in
vᷣtute tãto ſe patioꝛẽ ad certama
diſponat.Figu.ha bet᷑ in q̃tiuse

Peme ceſſat.vnde

Chriſtas.

libꝛis ĩ gb aperte hoc pʒ de filijs
yſrael.qui nõ ſolũ habuerunt in
exitu egypti Pharaonẽ poſt eoſ:
ſed ab alijs multa bella paſli ſunt
etiazx cũ in terra pꝛomiſſionis fue
runt. Jebuſeus moleſtauit eos.
Spũaliter filij virł ſunt xpᷣi fide
les quos non ſoluzĩ exitu peccati

diabolus vexat. ſed etiam in via

penitentie mulium moleſtat: etiã
Iſtatu gr̃e ab inquietudine mini
Petrus ra. in q̊
dam epiſtola. undus contra
ſuos deſertoꝛes foꝛtiꝰ pugnat.Et
egredientes vite ſecularis illece
bꝛas grauius ↄgreſſus expectat.
Mam ꝛ⁊ in exitu yſrael de egypto
Pharao vehemẽtiꝰ exardeſcit ⁊
ſathanas egrediẽs ab hoĩe qnem
ab infãtia tenuerat ipᷣm ĩ egreſſu
grani deſeuit. Comunis curſus
vite pñtis ᷑ tẽptatiõibꝰapꝛehẽdi
Nam ad virtuns exerciuũ. Jero
ſolimitis relictꝰeſt ebuſeus.⁊ apo
ſtolo ſpũs ſathane datus eſt: ne
reuelationibus extollatur.
Altus eſt adignoſcendũ.

m yla.lv. Inter alia qna pᷣn

cipis clemẽuã maifeſtãt
eſt ipſa pietas ſeu indulgẽtia q̃ q
dem maioꝛ ⁊ minoꝛ dr̃ ſeõm ꝙ
maioꝛ vel minoꝛ nũcupat᷑ offeſa
MNulla auteʒz põt maioꝛ a ſubdito
offenſa cõ mitti q; qᷓ in pꝛineipis
maieſtatẽ ↄmittil.iõ pᷣnceps igno
ſcens offendẽti ſe:clemẽiiſſimꝰre
piiai. Spũᷣalr xpᷣs eſt pnceps ⁊

dominus omniũ ⁊ ipſe eſt plenul
clementia ⁊ pietate qꝛ nõ ſolum
parcit delinquentibin er᷑neos.ſʒ
offendentibꝰpꝛopꝛiam maieſtatè
nec ſolum parcere illis nouit ſed
illos ↄtinue querit ſaluos facere.

Fig.i. Re.xxvi.vbi legim cuʒ JFig.

aul exercitũ magnũ ↄgregaſſʒ
3 Dauid vt illũ caperet ⁊ occide
ret in deſerto:ipſe Dauid clam de
nocte ĩgreſſus ẽ tẽtoꝛiũ Saulis ſi
mul cũ Zibilay ꝓpinqͥ ſuo.Et doꝛ
miẽte Saul dixit Albiſay. Fodiaʒ
eũ vnoictu ⁊ ñ indigebit ſecũdo.
rñdit Dauid. Nequaq;ᷓ moꝛietur
niſi deſcendẽs inpꝛelio intereat.
xpᷣs.n.dñi eſt. Sʒ accipe cyphuʒ
⁊ haſtã eiꝰ.Quod ⁊ factuʒ eſt.Et
cũ receſſiſſet inde cũ cypho ⁊ ha

ſta clamauit Dauid a longe.Tb

ner Aoner.⁊ narranit qð fecerãt
Qð cũ Sanul audiret ↄtritus ait.
peccani nequaqᷓ;ᷓ vltra tibi male
faciã eo qð pꝛecioſa fuerit anima
mea ĩ ocnlis tuis.apparet.n. ꝙ;
ſtulte egeriʒ ⁊ ignoꝛaueriʒ miłta.
Spũaliter pꝑ Dauid ſubaudi xpᷣʒ
q Saul pctõꝛt᷑. Cõgregat.n.pec
catoꝛ exercitũ xpᷣm qñ multipli
cat peceatuʒ ſuper peccatũ. Sed
intrat xpᷣs tentoꝛium eius ſimul

cũ abiſay qui interpꝛetat rugitus

eius.⁊ bñ denotat iuſtitiam eiꝰ.
que rugiens ſuper peccatoꝛt para
ta eſt per fodere vno ictu animaʒ
ſimul cũ coꝛpoꝛe vt amplinõ re
ſiſtat. Sz phibet xpᷣs di. Mequa
q́;ᷓ moriet᷑.xpᷣne.n.domini eſt.i.

Nceen E aenn
Pn welinmied a
iin itdtlante⸗
Crtcoet i etn
ſenricd, Cean,
Pgonrfentncnhen
ucroſdet nagno Nec
Cinirhircdenentd
Ntccomolns uaer
Gagaſtndmdodun
muntegreguiid inedr
Nilubetztutelogelden

Mabrotolnarsri

leano Comiinecde
chedro tabere
PulſineCnpenam t⸗
Uinedicre Senne
Nerdſinlnwert
Aeagchiämnadn
tuſabnemmeienn
Ghecdhſanen. Oedn
Pohſbehn co edit
Piſeluneinihr.
Mönchildneae
Kſeſeethitlinion
chbetitnnhizene,
thanehelhelene
tnalenonnr
Ene Pniane
Wonnkattegen

4 „ 4. ſ
3„ TRW
— AKlti

eſenz
Nan ni
vari
Saiaait,rin
vEij tidni⸗
WrpndNAt
1 b NUs
l

„e:
““
NRNNN

. .—.ꝰ A 272——1
“
1 „ Vn
„6
PA. Nert
RZ Ro MNY

mr TL—AC 4
N NN

4
4
.„ EEE.
4 KFNRE *&
1

Ae
* care
NWA5D.

Chriſtus.

redemptus rp̃i languine. Ecech.

xviij.NHolo inquit moꝛtè pctõꝛis
Gᷓ vt magis ↄuertat᷑ ⁊ vinat. Me

gquaq peribit niſi in moꝛte pctm̃

Hug

4
rNRN .

Wicwen W
4 3ddAN

ſuũ ipʒ interimat. Sed accſpe ſi
bi Maſtã ⁊ ſyphuʒ.i.ſanitatẽ coꝛ
poꝛeam ⁊ mundi facultatẽ quibꝰ
impugnat me vt percipiat qꝛ ipʒ
occidere potui. Quo facto xpᷣs il
lum vocat intrinſecus ad conſci
entiam.Et tũc ad ſe reuerſus pec
catoꝛ cognoſcit ſuũ peccatũ ⁊ cõ
fitetur ilud. Cognoſcit enim ꝙ
pꝛecioſa fuerit in conſpectu ipſiꝰ
aia eius ideſt magno precio ſan
guinis xpᷣi redempta.⁊ dicit non
peccabo amplius patet ergo q;
magna ſit multitudo diuine dle/
mentie que quaſi ð faucibus ĩfer
ni ſua bẽignitate ſuos liherat pec
catoꝛes ⁊ ꝑpſecutoꝛes.vn Aug.in
ſoliloquio.Cum iã me obſoꝛbue
rat iſte draco: Et tu ab oꝛe eiꝰ ex/
traxiſti me.Cuʒz peccaui ⁊ ipſe pa
ratus fuit deglutire: Sed tu dñe
defendiſti me. Cum contra te ini
que agebã:cũ tna mandata ſugie
baʒ ſtabat paratus ipᷣe vt raperet
me ad inſernum. Sed tu domĩe
pꝛohibebas.Ego te dñe offende
bã ſed tu me defendehas.Ego te
nõ timebã ſed in me enſtodiebaſ
Ate recedebã ⁊ inimico meo me
exhibebã.a tu ipſũ ne me tange
ret deterrebas. Pnltionès ð fan
eibus leonis:et ex oꝛe diaboli eri
pniſti me. Apꝛopiquaui vſq; ad
Poꝛtas moꝛtio:⁊ ne ipſa me cape

172

ret tu feciſti domine deus meus.
hec ⁊ alia beneficis mihi exhibu
ſti ſed ego eram cecus ⁊ non co/
gnoui donec illuminaſti me.hec
Auguſtians. .
Ae ſurſuʒ ſunt ſapite nõ
ga gque ſuper terraz. Col.iij.
Querẽs aliquã rem ſibi
neceſſariam dʒ obſeruare locum
vbi putat rem iſtaʒ eſſe.Et debet
obſeruare inquirẽdo modũ per
quẽ illaʒ poſſit inuenire alioquin
eſt laboꝛ inquirentis eam qꝛ res
ipſa extra pꝛopꝛium locum nõ in
uenirel. Si gs quereret aues in
mari ⁊ piſces in terra nullatenus
iueniret.Et iõ oʒ ſcire modũ que
rendi.ſ.p veſtigium rei. Mam ſi
quereret᷑ ſoꝛtes vt homo nullam
aliam habendo de ſoꝛte noticiaʒ
nũqᷓ; poſſet iueniri niſi caſu.opoꝛ
tet eni habere ſimilitudinem rei
querende pꝛopter quã ſipfa res co
gnoſci põt.Spũałr.Si volumꝰ
querer̃ xpᷣm ⁊ ipſů inuenire:hec
ſeruãda ſunt.debemꝰ.n.ſigna ſer
uare quibꝰcognoſciĩ xpᷣs.⁊ hec ſi
gna/ſũt ymago ⁊ ſimilitudo q̃ in
nobis eſt.ſ.in aia.MNam ſi xpᷣum
ſolum quereremus vthomint᷑.t
ipſe ſitveus ⁊ homo.nõ poſſemꝰ
ipſum innenire.veſtigiũ ergo ad
ipſum inueniendũ ſ̃ʒ quod eſt de
us ymago eiꝰquà i nobis habe
mus ⁊ ſcdᷣm quaʒ nos creauit vt
dens ſed poſtmodũ vt deꝰhomo
Non ergo queramus ipſũ vt eſt
homo tantum quis ſic nõ repen

Chriſtus.

tur:ſed queramus vt eſt hõ ⁊ deꝰ

ſic inueniemuns.Queſierunt eũ

tudei vt hoĩem tantũ ignoꝛantes
ſigna deitatis. Jõ ipſũ ignoꝛaue/
runt ⁊ ipſe eos ignoꝛauit.Sic.n.
dicit ꝓpheta. Signa ingt noſtra
nõ vidimꝰ. Et ſequit. Et nos nõ
cognoſcet amplius. õ vxpᷣs dice
batillis.Queruis me nõ vt deuz
ſuple.Et ſequit. Et in peccato ve
ſtro moꝛiemini cecita.ſ.ſigna.n.
diuinitatis habentes ſua aꝓph̊is
non cognouerunt.i. noluerũt co
gnoſcere qꝛ illos illoꝝ malita ex/
cecauit.dederat.n. Iſai.xxxv. Il
lis ſignũ di. Cum venerit deꝰad
ſaluandum nostunc aperientur
oculi cecorum: aures ſurdo//
rum patebunt. Saliet ſicut cer/
uus claudus: ⁊ apta ertt lingua
mutoruʒ hec igit᷑ ſigna videntes
nõ cognonerunt. qꝛ oculos ha/
bebani ⁊ nõ videbãt. Debhet etiã
queri in loco vbi habitat.ſ.in ce/
leſtibus ac ſpũalibus non aũt in
mundanis ⁊ carnalibꝰ. Hã ſi in
mundi delitijs querat᷑ laboꝛ ibi ꝑp
ditur. Querendus eſt enĩ per ſi⸗
gna ſpiritualia non ſenſibilia. Et
querendus eſt in celis vel in cele
ſtibus non aũt in mundanis alio
quin iueniri non poterit. SFig.iiij.
Reg:ij.v bi legimus.o.viros q̃
ſiſſe HNeliam ſuꝑ mõteſ ⁊ colles
per.iij.dies nec valuerunt inue:
nire.Mſſumptꝰ.n.fnerat in curru
igneo ⁊ tranſlatꝰ in paradiſum.
Spũalr ꝑ Helraʒ ſubaudi Sal

natoꝛẽ noſtruʒ xpᷣm.ꝑ.So.viros
ſubandi.v.coꝛples ſenſus quin
quies.x.efricił.ↄo.decimꝰeni nu
merus completꝰ eſt. Quinq;. u.
ſenſus coꝛpoꝛis humani perficii
unt⁊ complent armoniã p mon
tes valles ſubaudi.mundũ iſtũ
qꝛ q ſdã eleuat in ſublime ⁊ quoſ⸗/
dam vſq; ad yma depꝛimit. qͥs
hodie foꝛtuna eleuat: cras deicit
ad miſeriam. Si ergo in mundo
via ſenſuũ queras xpᷣum: nunqᷓ;
ipſũ ĩuenies qꝛ neq; ꝑ ſigna que
ris neq; locũ obſernas. Ettrãſie
erunt tres dies vite pnñtis.ſ.Ado
leſcentia. Juuentus:a ſenectus.⁊
poſtea moꝛieris in pctõ tuo xpᷣo
non inuento. Mõ ergo eum que

ras in mũdo ⁊ carne.Aug. in ſolug

liloquio. Erraui ingt ſicut ouis q̃
periit querenſte exteriꝰ.Circuiui
vicos ⁊ plateas huius mundi.mi
ſi nuncios meos oẽs ſenſus exte
rioꝛes vt quererent te.ſed non in
uenèrunt te.oculi dicunt. Si nõ
coloꝛatus eſt:per nos non intrat.
naſus dicit. Si non redolet ꝑ me
nõ intrabit. Et deducit ibi Aug.
de omnibus ſenſib. Et in eodeʒ
interrogaui inquit terrã ſi erat de
as meꝰ. Et dixit mihi. Mon ſuz.
Interrogaui mare ⁊ abyſſos ⁊
reptilia ⁊ oĩa q̃ in eis ſunt. Etrñ
derunt mihi.MHõ ſumꝰ de tuns
Interrogaui molẽ mũdi.dic mi
hi ſi iu es deꝰ meꝰan nõ. Et rñ⸗/
dit voce foꝛti. Mõ ſum ingt ego
ſed per ipſũ ſum ego.Quem que

w

4 1
Gmngrtaintnrc⸗
riieitt e0
1 octdef,
lenopthegs ai
Gnieuntn e
econwegen Ain
lentints eten 0
lenuteſeheſfeife⸗
etintiblene⸗
Kuſueſu bi .
enlnntütr dang
Wetentoßlan ce⸗
epenann eeaaand
(Arutnitnhhrgi de⸗
Mtbetrektenme.
ucotsrungeſvaen
nſcin trena d Nus
Dnrodceruom henn
ſrinertpoten ni
Oupregipoffo nne
lölloninb'ng mird'
Pnefſciin nrd
ni Arkteubrem
luncſenenitkerus
nincefihtinda
Mnrenum gine
cmügentatubuetge,
mdpzan unte
ipoſclorelins e⸗
ſciephiortiihnm,
ſoron tiymetinets
eueoſceſnnint
Onnnikcgtiith ta⸗
uNmaäire
gcbtſeaniien
munptirtinmuz

————ʒ —

tn wl
murs ſs
NIAAN

ELAANN.D

mncadenore
ʒ

rR ENb
mtm aid Gn
r GNNiſen

£

Ze.

Chriſtus.

ris in me ipſe fecit te ⁊ me:quere
ſuper me ⁊ te.
AIrit eni in coꝛde ſuo obli
d tus eſt deus. ps. ix. Pꝛu
dens pꝛinceps ſeu durx ſẽ
per conat᷑ dum opoꝛtet ipᷣm j̊ ho
ſtes certare qualr ſalua gente ſna
valeat inimicos pꝛoſtrare. Jõ in
ſidiis pꝛauis ſiundet hoſtes percu
tere vt inuadẽs iptoniſos magis
feriat ſaluis ſuis. Añ Aegetiꝰ de
re militari.li.iij.e.ix. Boni inquit
duces non aperto pᷣlio in quo eſt
cõe periculuʒ ſed ex occulto ſem

per attentãt.vt.ſ.integris ſuis quẽ

poſſunt hoſtes interimant. Haʒ
paucioꝛes numero ſupuenientes
2 inſidias faciétes ſub bonis du
cibus depoꝛtauerunt ſepe victoꝛi
am. faciende ergo ſunt inſidie 2
pꝛecipue qñ hoſtie minus cauet
⁊ ð ſuis viribꝰ atq; militibꝰ mul
tum cõ fidit. Spũalr ante xpᷣi ad
uentũ diabolus putabat denz ob
litum eſſe miſereri ⁊ de ꝓpꝛia po
tentia confides exiſtimabat pꝛo
pter parentum lapſum ſuper hu
manũ genus ius habere perpetu
nm ſed xpᷣs cum paucis inermi
bus apoſtolis veniens poſitis in
ſidijs pꝛoſtrauit illũtaliter:vt am
plins non reſurgat.⁊ ſine leſione
omnes ſuos ſeruauit.Sig.Exod.

Figu.per multa capitula vbi legimꝰ ꝙ;

cum tractaret exitũ de egypto iſrł
pharao nimium mirabat᷑. Et tur
batuns aſſerebat ſe deum iſrł nulla
tenus cognoſere ⁊ ſe nequaq;ᷓ po

173

pulũ dimiſurũů.t nihiominꝰ vi
debat ſigna ⁊ pꝛodigia que facie
ba:i ¶ ox.in egypto.⁊ q; Mι agi
ipſius defecerant coꝛam Hoy
ſe ĩ tertio ſigno.Et his viſis igno
rabat diuinã virtutẽ e in Moy
ſe. Sed vt inſcipiẽs perſecutꝰ eſt
oyſeʒ ⁊ populũ per mare ru
bꝛum ignoꝛãs ꝙ deꝰ ibi poſuiſſet
inſidias vt tã exercitꝰeius qᷓ; ipſe
mergerent in pꝛofundũ.Sactum
eſt igit vt eo ⁊ ommi militia ei cõ
ſumptis ⁊ moꝛtuis:Wox.⁊ oẽs
populi eiꝰ incolumes ſunt reper
ti. Spũalr per pharaoneʒ ſubau
di dyabolũ ꝗ humanũ populum
in tenebꝛis detinebat captiuũ.ve
nit igit verꝰ oy.aſſumptus de
aquis.qꝛ v enit xpᷣs ab oĩ peccati
labe alienꝰ. Duz igitur incepiſſet
tractare ⁊ pꝛedicare in mundo pe
nitentiazʒ vt oẽs a peccati egypto
liberaret turbatus cepit q;ᷓ pluri
mum admirari ⁊ intra ſe querer
quiſnam eſſet iſte qui ſuã vellet
depꝛimere poteſtatezʒ. videbat.n.
xpᷣm ſigna ⁊ pꝛodigia facere ſana
nare ifirmos:ſuſcitare moꝛtuos
⁊ magos ſuos.ſ.ſatelites in ↄſpe
ctu eius deficere ac clamare. Je
ſu xpᷣe fili dei viui cur veniſti an
te tempus toꝛquere nos.ſed cecꝰ
lſte factꝰ tota die inſcipiens ĩ ſua
anida malitia conabat᷑que cõtra
ſe videbat argumẽta ſolnuer̃. Qð

pulchre.lugu deducit in quadã Au.

omel.ſuꝑ illo. Math.iiij. Ductꝰ
eſt Jeſns in deſertũ ſic dicit.Cuʒ

ingt inimicꝰ dei ſiliũ tãta mirabi
lia faciẽtẽ videret: voluebat ſecuzʒ
vt arbitroꝛ atq; admir ſ dicebat.
gs eſt iſte g me neſcleie hunc in/

greſius eſt mundũ: HNoui qnidẽ
qꝛ de femins natſed neſcio vnde

ↄceptus eſt. Aſtat ecce mater ſed
patrẽ inueſtigare non poſſũ.par

tum vtdeo ſed nõ agnoſco naſcẽ
tem. ⁊ ꝙ ſtupori meo acreſcit in
conſueta lege pariendi etiã edito

filio mater reſultat vt virgo. Cũ

lacet in cunabulis parunluſ ſuffũ
dit lachꝛymiiſ vultũ ſimilẽq; ſe ce

moꝛtaliũ vagitibꝰpꝛodit. Et cum
nihil ei de lfantia deſit nulla tů ẽ

illi velut infan coꝛꝛuptio.Quid

hoc miraculũ video ꝙ audire ne
queo. Audio q̃ ſuſtinere nõ poſ

ſum vt homo natus honoꝛetur

vt deus.A ſeculis hoc mihi nun
qᷓ;ᷓ contigit: vt quiſq; naſceretur

homo ⁊ quicq;ᷓ humani vicij nõ
haberet. Que hec tã noua potẽſ/

q; generatio inter peccatotes ⁊
impios natꝰ moꝛtali etiaʒ matre
pꝛogreſſus purgatoꝛ euã cunctis

naſcentibꝰ a ipſe mihi celo puri

oꝛ apparet.Quid plura: nihil in

eo reperio qð me delectet. puto

enz in regno meo velle regnare

ne foꝝe deus ſit iſte quem nulluʒ

põt maculare peccatũ vł delictũ

qũo indignitatẽ ſui partꝰfeminei
u ſtineret qũo eſiet vilibna pau/

Chriſtus.

cui non eſſet audienti nidiculuns
dñnʒ ſemieo lacte nutriri:h̊ Alug.
Igit iſte pharao auiditate nocè
di cecus factus vt dictũ eſt cepit
ipſum perſequi vſq; ad mare ru

bꝛũ.i.vſq; ad effuſionem ſui ſan

guinis ⁊ moꝛtt.⁊ dum putauit ca
pere captus eſt. Et dum credit pu
rũ hoiem inuenire incidit in ſal/
uatoꝛẽ qꝛ diuinitas ſub humani/
tate latebat.quam iſte inſpiciens

neſciuit cognoſcere que tñ aper /

te operabatur in xpᷣo ſed proſtra
tus cognonit. Ande llli hanc ce/
citatẽ impꝛoperant cetere creatu

chus deducit in ſermone quodã
de xpᷣitranſfiguratione.vbi xpᷣm
deum ⁊ hominem pꝛobat di. Oi
non erat deus: Gabꝛel quez do
minum vocat: Et ſi non erat ho
mo: ¶ Waria quem in ventre poꝛ
tabat: Si non erat deus. Heliſa
bet quem ſalutabat: Si non erat
homo: in pꝛelepe quis iacebat:
Si non erat deus:¶ Hagi quem
adoꝛabant.: Si non erat homo:
Joſeph quem circũcidebat: Si
non erat deus: columba quẽ pꝛo
teſtatur: Si non erat homo: Jo
annes queʒ bapticabat? Si non
erat deus: peccata quis rel axa/
bat: Sinon erat homo:in deſer

Sed ſi deus ect ſubdit diaboluſ to quis eſuriebat: Sl nõ erat de
us: mare ⁊ venti cui obediebãte

Si non erat homo:in mari quis

ciſq; ↄtentus:Quis credere poſ doꝛmiebat: Si nõ erat de: mot

let infantie vagitum eſſe in dno⸗

mos quis ſuſcitabat: Oinõ ere

re:pꝛout ſanctus Effrem mona Effr

Cinoat henehon
Cinhetu dee fen. R
Ktgmpfönefet n A:
Peno des athauſen
Gtetecta entrn cunnga
ommarnplscetses
tainwmaportcz
Gnotenwecſinnn. Earr
Pletotepebonunnztorn

ADONivsonnii ire

Mockte motelen,decs

Mrevan keeeret u

Glgeinercporce
Nhatabſennertbanen

cſntolzgtr wrohr
MNNpreltdtſenusch
Apcrrectnar un rer⸗
(hopmodonnener den

RX
nco piältnenna
luſeelhun benln d
Necide.
alltpri ien
Gbekni t

XReriNn
mcENs enl
mm a bim
nerut
r andsb
xrA Oi

wrA e ste

Amersb
Arere ONIN
intRAsNs
Er Amcti)
ma EaNd

Accidia.

homo:cibos quis ſumebat: Si
nò erat deus:latroni quis regnũ
donabat: Siſ non erat homo:in
cruce quis pẽdebat? St nõ erat
deus: Sol lucem pꝛopter quem
deponebat? Si non erat homo:

in ſepulchꝛo quis iacebat:Si nõ

erat deus:tertia die quis reſurge
bat:Si nõ erat homo:CThomas
quẽ palpabat: hec Effrem. Pa
tet igiturq; Rpus fuit fuit deus ⁊
homo. Deus ex ſubſtàna patris

ante ſecula genitus. oia implens

omnia complẽs equalis per oĩa
patri.⁊ in vna ex ipſo: ⁊ cuz ipſo
ſempiternus eſſentia. Maturam
in ſe ſuſcepit humanaʒ ⁊ creatoꝛ
ac dominus omniũ dignatus eſt
vnns eſſe moꝛtalium. electa ſibi
matre quam fecerat que ſalua in
tegritate vᷣginea coꝛpoꝛe eſſet mi
niſtra ſubſtantie: ⁊ humani ſemi
nis ceſſante contagio: nouo ho/
mini ⁊ puritaſ effet ⁊ veritas.ñ
qui verus eſt dese: idem verus
eſt homo dominus noſter Jeſus
Chꝛiſtus qui cum patre ⁊ ſpiritu
ſancto vinit a regnat deus per in
finita ſeculoꝛum ſecula. Amen.
De accidias.
Ercuſſit petrã ⁊ fluxerũt
pPp ad.pᷣs.lxxvij. Mo. ꝙ ali
ter oñdit᷑ virga equo pi/
gro ⁊ aliter ſolliciio: n pigro nòõ
ſold oũdſt ſed per latera virga p
cutit ſolicito vᷣo ſolũ demonſtrat
T ſuper ipᷣm eleuata tenet᷑ ⁊ ſine ꝑ
cuſſione currit. pſalr multi ſut

174

equo vel aſino ſimiſes pigro qui
nũqᷓ;ᷓ verſus dñʒ currunt ꝑ bona
opa niſi bñ ſemel vel bis ꝑcunãt᷑
duz. n. longe eſt ab eis dñi flagel
lũ pigreſcunt ⁊ miſeri ſemꝑ ocio
vacant.ſed dum domini flagello
pulſani ſeu feriũt᷑ iã in bonis tẽpo
ralibus quaʒ in ſanitate coꝛpoꝛis
tunc timentes ad fontẽ miſericoꝛ
die currũt.Fig. Numeri.xx.capi.
qñcũq; Poyſes dũ teneret vir
gã eleuataʒs ſuper lapidẽ lapis nõ
dedit aquã:ſed bis percuſſa virga
egreſſc ſunt aque largiſſime vt bi
berent hoĩes ⁊ iumenta. Spũalr
per lapidè ſubaudi duriciẽ pecca
toꝛis que frangi nequit niſi fla//
gello dñi pereutiat᷑.ſ.ant in tpali/
bus aut in coꝛpoꝛis ſanitate tũc
enĩ depoſita duritie conuertit᷑ pe
petrai ſtagna aquaꝝ ꝑ lachꝛyma
rũ effuſionẽ ⁊ ſic veriſicat ꝙ dns
per Ete.xi.di.Muferã coꝛ lapideũ
⁊ dabo vobis coꝛ carneũ bibunt
ergo hoiĩeſ ⁊ iumẽta qꝛ tã tutes
aie quã ſenſus coꝛpales ſitiẽtes
ſalutẽ latiſiime reſiciunt.ergo bũ
dñs accidioſis ⁊ pigris ſua flagel
la ifert: vt ꝗnolunt leniter vocati
de cathedra peſtiletie ſurgere du

rioꝛibus moneantur flagellis. vñ

Iſi.de ſimo bono li.iij.ca.xi.qui
blando verbo caſtigatꝰ nõ coꝛꝛi
git acriꝰ neceſſe eſt vt arguat᷑.cũ
dolore eniʒ ſunt abſcidenda q le
uiter ſanari nõ poſſunt.

Mmnes iſti ſunt quaterni

Fig.

Jun.

ginis bꝛi ſiguraram biblie fra/
iris intonij de Rampengolis. —
Impꝛeſſum Benetijs per Beoꝛ
Siuʒ de Arrinabenis. Mdantus/
nũ.lnno dni. M.cccclxxxxvj.
die. xv. menſis Monembiis.

4 H l
.
*

/

.

Rnnmm
1 2 3 4 5 6 7 3

*A ſcenſiò.

inueniret hnins vle viros ac min
lieres victos ꝑduceret ierlm. Sʒ
dũ ler faceret percuſlus ẽ a dũo
percuſſione pia in qᷓ depoſita er/
roꝛis furẽtis ĩſania mutatꝰ ẽ in vi
rũ alterũ ⁊ factꝰ eſt agnꝰ de lupo
⁊ lumẽ ve tenebꝛis ab illo. Qui
oĩum eſt artifex oium hñs ſciaʒ
oĩa ꝓſpiciẽs venitad ſinagogas
⁊ vbi Madlanue.ſ.phariſei pu
tabãt ipm debere pplo xpᷣi male
dicere cepit bñdicere eis aſſerẽs
qm̃ hic eſt filiꝰ dei.ſed increpatꝰ
a ꝑfidis multomagis cõualeſce/
bat ⁊ cõſundebat eos di.Quam
pulchꝛa ⁊c.Hoꝛiat᷑ aĩia mea ⁊c.
Mec dicebat aplis ⁊ pᷣdicabat lo
quẽs de regni dei magnitudine.
di. qm̃ oculus nõ vidit ⁊c. Et ite
rũ ꝗs me ſeꝑpabit a charitate xpᷣi
moꝛs an anguſtia ⁊c.Sic igit᷑ ꝑ·
cuſſit dñs petrã ⁊ fluxerũt aque a
deo latiſſime vt biberent hoĩes ⁊
iumẽta qꝛ tanta eſt ſapie ⁊ doctri
ne eiꝰ habundantia vt ſapientes
⁊ inſipientes adeo refecerit vt ne
mo ſit ꝗ pꝛiuet᷑ eiꝰ eloquio ſaluta
ri.vñ Criſo.ð laude pauli omel.
i. Paulus terraʒ ſimul ac mare
greciã ac barbariã oẽm pꝛorſus
regionem ſub ſole quaſi volãtis
cucurrit vt ſimplici labor velut iĩ
vacuũ itinera pcurrẽs.ſʒ pctõꝛũ
ſpiaſ parit᷑ euellẽſ.vᷣbũ pietaꝶ vbi
qᷓ; ſeminans erroꝛes fugans.ve
ritatẽ reducens.ex hoibus ange
los faciens.ꝗnimo ipſos holes
quaſi ex demonibus Aagelos/ꝓ

2

huudhtihaucm udnmmKmrumemncn

nehens.
De Aſcenſione

Abes ſuſcepit euʒ. ct. E

n i. Mota hanc differentiã
eſſe inter leuẽ nubeʒ ⁊ nu
bes groſſas ⁊ condenſas:qꝛ a pꝛi
ma ſubſequit dulcil pluuia.ab ali
is vᷣo tonitrua fulgura ⁊ tempe/
ſtates. Spiritualuer nubes Chꝛi
ſto duplex obſequium faciunt.ſ.
cum venerit ad exequenduʒ vni
uerſale iudicium qꝛ tũc videbũt
filiumn hominis venienteʒ in nu
bibus celi.¶ Mat.xxiiij. Tunc.n.
erũt fulgura ⁊ tonitrua ⁊ clamoꝛ
tubarum adeo terribilis ꝙ vndi
q; moꝛtuos ſuſcitabunt.ſed do/
mino aſcendẽte in celũ leuis nu/
bes illi pᷣſtauit obſequiũ poſtq; p
nubẽ deſcendit gratia ſancti ſpiri
tus rigans oium fidelium coꝛda
Fig.iij. Reg.xviij. NMubecula par
ua aſcendebat de mari ⁊ in ipᷣa q̃
ſi veſtigiũ hois.⁊ ſequit᷑: ⁊ facta t
plunia magna ſuper terram que
multis ãnis pᷣuata extiterat. Spi
ritualiter Nubecula aſcendẽs de
mari fuit humanitas xpᷣi que de
penalitate fluctuũ noſtre iniquita
tis aſcendit ad celum ſemper aſ/
ſociata diuinitati ⁊ poſtmodum
in pentecoſtẽ facta eſt pluuia gra
tiarum in mundũ qua pauatus

extiterat p.v. milia ãnoꝝ ⁊ vltra

⁊ ſic madefacta coꝛda ſideliũ tali
pluuia germinanerũt velut cãpi
fructꝰ ſuauitans ⁊ odoꝛis gratos

deo gbꝰ medianibꝰ reddin inm

„

NETNNNATNNNTNNNNNN

12

OumNuEmN,RR krkc

— S fII

14 15 16 17 18

13

sSs 6 7 6 9 10 11

4

3

Huudueace
10

Focus O Salance

N