vy bili ſuo.pᷣs.xxxv.SFert᷑ ð̊ᷣ
ſyrena ꝙ facit ſui cantꝰ
dulcedine nautas obdoꝛmire ⁊t
doꝛmientes de naui educens tra
hit ad litus ⁊ illos occidit lʒ hoc
fabuloſe vel methaphoꝛice putẽ
dictũ nihilominꝰ ſiſitudo quodã
mõ vera eſt.Adit᷑.n.qcante nau
te cum illam audiunt aures ſibi
obturant ne eius cantũ audiant.
Spũalr oẽs ſumus naute per hu
ius occeani periculoſas gradien
tes ꝓcellas. Igit᷑ cuʒ aliquas bo
nas m erceſpoꝛtamus pꝛeſto eſt
vana glia a diabolo miſſa vt ſuo
cantu in nobis inducat moꝛs ſo/
poꝛem. Ad quã ſi attendamus ⁊
oculoſ aureſq; noſtras nõ remo
uemꝰ ab ea mercedẽ eternã quã
ex nr̃is operibꝰ diuina largiente
gratia poꝛtabamꝰ penitᷣ amputa
bit ⁊ ſic moꝛtis eterne cruciatibꝰ
deputabimur.Fig.¶ Hatth. xiij.
Puella cantauit foꝛte: ⁊ ſaltanit
in oculis regis ⁊ placuit regi ⁊ a

hoibus. vult inqnit pꝛeceptoꝛ ce matre ſuaſa impetrauit ⁊ obtinnit
leſtis iactantiã tolere:auferre põ caput Joannis in diſco. Et lʒ rex

qnodãmodo triſtis ex hoc fuerit
nihiulominus noluit ei negare ꝓ
pter iuſiurandũ. Spũaliter puel/
la cantans ⁊ ſaltãs eſt vana laus
in faciem operantiũ bona quam
elatus audiens ſtatiʒ moꝛtali ca/
pius ſopoꝛe ymo ſapoꝛe inanis
gloꝛie deluſus pꝛomſttit ⁊ ſpõdet
conſenſum ⁊ ſtatim capᷣ. Jo.tri/
bnit qꝛ eternam remunerationeʒ
que eſt caput oĩs gratie perdimꝰ

⁊ licet doleat miſer de perditione

tanti muneris tanta eſt laudio ꝓ
pꝛie delectatio ꝙ nequaquã vult
ab incepto deſiſtere. Nam lʒ ve/
lemus vitam eternã nõ perdere
ꝓ humani fauoris acqſinone.ni
hilomin? qñ landes offerunt᷑ dif

Au. ſicile poſſunt excludi.Aaguſt.in

quadaʒ epiſtola. Nemo inꝗt hu
ins hoſtis.ſ.inanis glie vires ſen
tit niſi qui bellum indirxerit.quia
⁊ ſi cuiqᷓ; eſt facile laude carere
dum denegatur difficile tamen ẽ
ea non delectari cum offeretur.

MNſidiat᷑ in via quaſi la/
i no pꝛouer. xxiij. Mõ eſt
tutũ moꝛari in patrta ple
na latronibꝰ niſi ſe cõtinuata vi
Silia quis cuſtodiat. Mam latro
nes latẽt in die qñ poſſent cogno
ſci.nocturno vᷣo tpe qñ hoĩeſ doꝛ
miunt ipſi querunt qũo poſſunt
furari.⁊ ſic inueniẽtes hoĩes im
pꝛouiſos ⁊ incautos ad cuſtodiã
magis ledũt.Jõ hñ ſalnatoꝛ ait.
Lac.xij.Am̃ ſi ſciret paterfami

Gloria uana.

lias qua hoꝛa fur veniretvigila⸗
ret vtiq;: ⁊ non ſineret ꝑfodi do
mum ſuã. Spũalr. Mos ſumus
in patria plena latrõibꝰ.ſ.varijs
peccatis furantibus bona opera

noſtra. Ideo vigiandum eſt ſũõũ

ma cum cantela ſuꝑ cuſtodia no
ſtrarũ virtutum.ne apetitus hu/
mane laudis ſubripiat ⁊ qdð foꝛis
eſt intus a mercede vacuet᷑.doꝛ
miente eniʒz patrefamilias.inimi
eus hõ ĩfecit ſegetes in agꝛo ſuo.
Sic doꝛmiente recte rationis iu/
dicio intrabunt apetitꝰ lauduʒ re
ctam intentionẽ a coꝛde remouẽ
tes.⁊ ſic remanebit aia deſerta.

Figu.ij. Regũ.iiij.doꝛmiente nu iig.

trice intrauerunt latrunculi do/
mũ inuento ſine ipſa Iſboſeth

abſtulerunt caput eius. Spũalr

latrunculi ſunt apetitꝰ inanis glo
rie qui vt dicit dicunt᷑ multũ ſub
tiles inſidiant latenter ingrediũt᷑
obſeruant tempus ad furanduʒ
aptuʒz ⁊ velut latrones nõ domũ
pauperis.ſed dinitis accedere ſtu

dent.qꝛ inanis gloꝛia ſemper ſan

ctos moleſtat viros ideo vigilan

dum eſt. Greg.vi.moꝛaliũ. Cuʒz Gre.

bhene inquit vinimꝰ timendũ eſt
ne mens de ſingularitate eleuet
Igitur ſi ratio noſtra que eſt coꝛ
dis noſtri ⁊ totiꝰ anime ductrix
⁊ nutrix doꝛmiat tẽpoꝛe quo hu/
iuſmodi latrones ad domuʒ ac
cedunt:intrantes decapitant Il/
boſeth.iterpꝛetat enim Jiboſeth
vir confuſionio. Conſundit eniʒ

mecperegoinet utmn En

Perlumeiungeacans
ao gadio nugdnmn e
Ndor.
Olarsctl tde er
cAucii⸗ZTind a.
pterciipotunts El

Euiig COeniα M

Aeotndicam Arnuie A
Eleromo,Micon „τα
ttelovene ricer e Sr
tnirirpoltun ae man
ſtnesbinteſtnöeni wer r

ibenellscochenu i uNn
lcrsilunöridem dd r.
ii. Opick Aar m dann
er mehrdelune Khancn
ſklieehinetntege narn
lmiopenoptne :ns Ne
iipenit deunit ihe necm⸗
enſer hone is nn orde⸗
ml,ͦieniinnnco docr
Wiſr Scfinitieg geren
ugmmgſerpltücbrn rii
omiig igntnin amd
Eiknſnatnnennng

—

kan Remmenencenuang

i Korpt

.—

t tienndti n.

n meuNENA N,
Ila mi ann ir to
vnN ga an Spic
W Emupe mnaniog
ctm uANMNeRatit
rer Asnüämiluemet ing
mai Acum endis funt
cer. wtNCaderdesno
Nrycn eldilisutht
nin ENANNsfne
6 denadk insleſe
r& encigink

mN mhminitatte ne

Gloria uana

vir iuſtus quando ampntatur
ab eo caput rõnis in operibꝰ ſu/
is in ꝗbus paſſus eſt multos la/
boꝛes vt acgreret illa. Remanet
igit domus eius.i.anima ↄfuſaF⁊

Ire celeſti hereditate nudata per la/

Ks

trõculos huiuſmodi. Gre.i.mo
ra.Sepe bono operi dũ laus hu
mana obuiat mentẽ operantie in
quinat.⁊ quaãuis queſita nõ fue/
rit oblata tñ delectat.. Et ſubdit
q̃ſi latrnculuſẽ᷑ apetitꝰlandis hu
mane que recto itinere gradienti
bus ex latere iungit᷑.vt ex oculiis
educto gladio vita gradientium
trucidetur.
Olucres celi comedef᷑t
v iulud. Luc.viij. Tãta eſt
interdũ ipoꝛtunitas qua
rũdã auiũ ꝙ vſq; ad manũ veni
unt ad tolendã eſcam ſicut vide
mus decoꝛuo ⁊ miuuo.Mã dum
muliercule lauant viſcera pecu/
dũ ſuxta flumẽ vix poſita in vaſe
pñt illa pᷣuare ab inſeſtatiõe mil
uox niſi bene illa cooperiãt. Cũ

eni volucres illa nõ videant nõ

deſcendũt. Spũałr. Apetitꝰ ina
nis gloꝛie ⁊ vane laudis ſunt vo
lucres volãte e hinc ⁊ inde.⁊ ꝗc
quid boni operis patens ⁊ ma/
nifeſtũ reperiũt.deuoꝛãt ⁊ aſpoꝛ
tant.⁊ ſic miſer homo ſuis meri
tis denndatꝰ inferni incendio de
putabit Figura. Geñ.xl.vbi legi
mus ꝙ magiſter piſtoꝛũ pharao
nis vidit ſomniũ ꝙ.l.poꝛtaret in

capite tria caniſtria farine in vno

„

70

quoꝛũ erãt omnes cibi qni fiunt
arte piſtoꝛia ⁊ volucres deſcende
bant ⁊ comedebant. Harrato au
tem ſomnio Joſeph interpꝛetatꝰ

eſt ſcilicet ꝙ poſt tertium dieʒ ſul

penderet᷑ in patibulo ⁊ volucres
comederunt carnem ſuam e ſic
conſecutum eſt. Spiritualiter p
magiſtrum piſtoꝛum ſubaudipe
nitentem ꝗ tria opera penitentie
poꝛtat.ſ.contritionem confeſſio⸗
nem ⁊ ſatiſfactionem.⁊ recte i ca
niſtro poꝛtat omnia ciboꝛum ge
nera vt ſunt leiunia oꝛationes ⁊
elemoſyne.Sed dicitur ꝙ hec ca
niſtria poꝛtabat in capite.melius
foꝛet ꝙ poꝛtaſſet in manu.Aidi:
ſet.n. aues agredientes ⁊ abegiſ
ſet ilas. Poꝛare.n.in capite ca
niſtria expoſiia volucribus celi
eſt poꝛtarc bona opera in conſpe
ctu hoĩium/que manu debent ta/
tũ poꝛtari ſolſda oꝑatione coope
rata a mundi pompa ſed quia in
aperto ſacta ſunt ⁊ mundo patẽ
tia deſcendunt humane laudes:
⁊ quicqnid erat aſportant.Sʒ cõ
ſumatis tribus diebus patibulo
ſuſpenditur. Mer tres dies ſub⸗
audi viie pᷣſentis tempus.prima
dies natiuitatis eſt.ſecunde ſtatꝰ
medius.tertia eſt diesmoꝛtis pꝰ
illos dies tradit᷑ infernali incen
dio expoliatus omni celeſti mer
cede quam miſer ꝓ humano fa
noꝛe vẽdidii.pe.ra.i ſer.pꝛio qua

drageſime. Juſtiua qᷓ ſe hũanis

oculis locat diuini pr̃is nõ expe

ctat mercedes. voluit videri.⁊ vi
ſa eſt voluit hoibꝰ placere: ⁊ pla
chit hʒ mercedem quã voluit.p/
minm quod noluit non hẽbit.
On extingnas lucernaʒ
in Iſrl.ij. Reg.xxi.Mo.
tandũ ꝙ alſter poꝛtat᷑ ln/
men qũ ventus flat ⁊ aliter tem/
poꝛe quietis. Ham tꝑe ↄmotiõis
ageris ex vento lucerna ⁊ lumẽ co
operit᷑ qꝛ tũc extingueret᷑ ſi patẽs
vento exponeret᷑ Cũ vo tranqui
litas eſt poꝛtat tute ſine operimẽ/
to. Spiritualiter bona opera no
ſtra iuſtitie ſunt lumè aie noſtre
quod ab extinctione ſollicite ſer/
nare debemꝰ. Ideo cum percipi
mus flare ventum q nos inanis
gloꝛie:⁊ apetitů landis.ſtudeamꝰ
cooperire lumẽ noſtrũ.ꝓut Sal
nator docet ne faciamꝰ opera no
NHra coꝛam hoĩbus.i.cuzʒ intentio

2

laudari ab hoibus ſed vt videãt

bona opa nf̃a ⁊ gliſicent patrem
nr̃m qui in celis eſt igitlumen in
ſtitie nr̃e viget ſemper pꝑ humili/
tatẽ ⁊ veram intentionẽ ⁊ rectaʒ
Mam ſicut lumen nutrit᷑ oleo:ita
⁊ bona opera noſtra ſernant᷑ hu/
militate.Sign.Exo.xxvij.vbi pꝛe
ceptũ fuit filijs iſrł. q; ſemp in ta
bernaculo lucerna perſeueraret
accẽſa quã ſacerdos ſeu miniſtri
nutrire debebãt oleo. Spũaliter
vt dictum eſt lucerna accenſa eſt
conſcientia plena bonis operibꝰ
que opuime ab extinctione ſerna/

Gloria uana

bil: ſi oleo humilitatis nutriatur diuiſit in duas parter ſiue per me

Nam ſicui planta viuit humido
ſic noſire virtutes nutriunt᷑ t ſer
uant᷑ hũilitate. Greg.xxvij.moꝛa
liũ. Auia oꝛigo virtutum humili
tas eſt.illa in nobis virtꝰ veraci⸗
ter pululat: que in radice pꝛopꝛia
i.ĩ humilitate perdurat.a qua ni
mirũ ſi abſidit᷑ areſcii qꝛ vnuficã
tem humoꝛẽ ſe perdidit. Añ dñs

in euangelio fatuas virgines qnu

bus oleum deficit a ſpoſi nuptijs
excluſas oſtendit ¶ Watt.xxv. qð
idem Greg.exponit di. Quia ha
rum.ſ.virginũ quedam dũ virgi
nitatis ſue gliam expetant in va/
ſis ſuis oleum habere nolnerunt
Ves multiplicate ſũt ſup
terram. Geñ.i. Rolens
ſemen ſnũ ſeruare ne ab
auibus comedat᷑ qᷓ;diu nõ eſtra
dicatũ: debet aues inde expeller
Aliter poſſet tempoꝛe meſſis mo
dicum recolligere: tãta poſſet ad
agrum accedere auium multitu/
do. Spũalr.ſemen in agroẽ ſan

ölendcneſen c

BGꝛe.

in ſthnbilein
Acunetbrgne

nebenedlcergieistan⸗

hüͤtrAlbanm gumn nn
Zptemalur Snumn en are
frkumdeiqi fnulneton⸗ ax
ſtlestal ctnum ed unn
vonayerſvenmts erca; ran
ſohenfcumnplc daliene am

IN menolamiitlgentan o prnn

ctum ꝓpoſitũ incoꝛde quod non

eſt bene radicatũ quouſq; nõ ſit

opere ⁊ ↄſuetudine atq; rectain

tentione ſolidatũ. Ideo inſidiãt
illi volueres.i.apetitꝰ inanis glie
niſi ſtudeamus illos abicere ab
agro aĩe noſtre:ðᷣuoꝛabunt quic/
quid boni deo offerre ↄcipimus
ꝓ retributione eterne gloꝛie.Si/

gu. Geũ.xv.vbi legimꝰ ꝙ Abꝛa

am obꝛulit lacriſicium dño hoc
modo qꝛ arietẽ capꝛam vacceaʒ

gig.

M ple contenplauve Ler

D

len olnidtpermednzr genn

olbveno pueachuet di un

1
*.

Secolibi gamirs iten Aun,

MWocods istnen ung
prim mücotoen o arn

6*
ileszſas comoda deo n r

Imopockeme rte annd deier ir

Vpenneioccncdäienalo int war
Phetatenmeſichn katder
Pecholt. ſelanesthens Lur.
Connegonemianti Senn
miioleresenurdd gere⸗

4
4

Weaupnl Fene geen

ſfopoerlscalepee leix
nſcodregtinetd gile⸗

llleruibleſet af ee
Mhkörtgollnraſn ween.

e 1Umn Sejil ltor
mmtiluenen
1r5t girumn inndn
Tm dmirushleoli

mu Kryenpeneſtooe

N.

Lait dnnlgetinden

cerm gmatdemiomnfwe
m Sii konnnegi
md nNdNüinendeclt
õ
ricen wet eddetg

E Wnimsluinh

4

rre ieteiN

1et

õõ

Gloria uana

diuz. ſed turturẽ æ colũmbã non

diniſit igit poſitis carnibus aĩali/

um ſuper altari volncres infeſta
bant vt comederct illas.ſʒ Abꝛa
am abigebat eas vſq; ad veſpaz
Et tunc ðſcendensignis de celo
conſumpſit hmõi ſacrificiuz. Et
tunc dicium eſt Elbꝛae ꝙ in ſemi
ne eius benedicerent᷑ os gentes
Opũalr Abꝛaam qui interpꝛeta

tur pater multaꝝ gentium: deno

tat virum dei qui multas bonas
virtutes quaſ facit nutriri ſatagit
in bona perſeuerantia.Facit eniʒ
deo ſacrificium triplici diniſione
qaꝛ memoꝛlam intelligentiam vo
luntatem diuidit per mediuʒ.par
tem.ſ.tribuens vite actiue.⁊ aliã
partem vite contemplatiue. ur
lurẽ vᷣo ⁊ colũbã gemẽtes ſubau
di oculos coꝛdis ⁊ coꝛpis.⁊ non
dluidit partim mũdo ⁊ ꝑtiʒ deo
dãs ſed oẽs ſuas acomodat deo
lachꝛymas pꝛo eterne vite exilio
⁊ pꝛo gehenne incendii periculo

igit ſic ſtudet ſeruare ſacriſicium

qð deo obtulit. ſed aues.i.huma
ne laudes a regione inferni volã
tes nitunt᷑ tollere ⁊ aſpoꝛtare bo
na que ſic aĩia pᷣparauit. Ideo de
bent abigi pꝛocul a coꝛde perſe
uerando vſq; ad veſpaʒ ſinis no
ſtre vite. aliter nihil eſſet qð faci
mus.ende Grego.li.i.moꝛa.In
caſſum bonuz agit ſi ante vite ter
minum deſeratar.qꝛ fruſra velo
citer currit qni pꝛius quazʒ ad me
tas peruenerit deficit. Aeniet igi

in ſine ad nos amoꝛ diuinus cõ
ſumato agone noſtro ⁊ nos coꝛo
nabit coꝛona victoꝛie quam deuſ
ipſe bene certantibus pꝛomuſiit.
Apoc.ij. Eſto fidel vſq; ad moꝛ
tem ⁊ dabo tibi coꝛonam vite.
On ſurtum facies.Exo. Z.
n xx.Zid magnum ſe expo
nit periculum fur ſatagẽſ
rem caram ⁊ acceꝑptam regi e ꝙ
ſibi reſeruanit ſoli ſurari.OQuãtazʒ
enĩ peſtem incurret ꝗ regis coꝛo
nam furari conaret᷑ ſi de hoc iue
niretur conuictus. Spũalr. Mex
eternus q;dam ſibi tantum rem
pꝛecioſam reſernauit.f.laudem ⁊
gloꝛiaʒ. Oia alia participauit no
bis.vt milſericoꝛdiam charitatez
pietatem grauam ſapientiam ſci
entiam pꝛudentiam ⁊ cetera bo/
noꝛum genera t m̃ ſibi gloꝛia reſ
uata. Eñ Ylay. xlij. Gloꝛiam me
am alteri non dabo. Et ne pollẽt
hoĩies ſuper hoc ignoꝛantia excu
ſari voce pꝛeconis angelica vide
licet ⁊ hũana hoc ꝓclamari fecit.
Luce.ij. amanerunt angeli.
Bloꝛia in excelſis deo. Et Pau
lus apoſtolus.i.ad Chimo.i. Re
gi ſeculoꝛum imoꝛtali ⁊ inuiſibi/
li ſoli deo honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſccu/
la ſeculoꝛum amen. Igit᷑ magnũ
eſt periculum velle furari eterno
regi hanc coꝛonam quã iple ſolꝰ
dz poꝛtare. Incidet.n. talis fur in
penam ⁊ in laqueuʒ nen pauaz
Fign. Joſue.vij.vbt pꝛecepti eſt Sig.
ꝙ nemo a cinate Jericho lubri

Aun.:

peret.ſed auꝝ poneret᷑ in errariũ
dñi.ſed Machoꝛ duciꝰ cupidita/
te furatꝰ eſt de theſauro ꝗ ponen
dus erat in errariuz dñi.Et repo
ſnit in tabernaculo ſuo.⁊ ſoꝛte de
pꝛehenſus ꝓiectꝰt in valẽ ꝓfũdã
⁊ lapidatꝰ a pplo⁊ oia ſua igne
conſumpta ſunt.⁊ vocatuſ eſt ule
locus vallis Nachoꝛ vſq; in ho
diernũ diem. Spũalr per hüc fu
rem ſubaudi elatũ ⁊ ambicioſuʒ
q að eſt dei vſurpare Hᷣſumſit.ſ.
gliam a laudẽ quas ſub anathe/
mate debuit reddere deo.hicigit᷑
ſoꝛte moꝛns depꝛehenſus ꝓhicit᷑
in vallẽ abiſi.⁊ excludit᷑ extra ca/
ſtrũ filioꝛũ iſrael.i.extra conſoꝛti
umi angeloꝝ ⁊ ſanctoꝛi ⁊ oia bo/
na ſna diſſipant᷑ ⁊ vaſtãt: vt nihil
ꝓſint ei amplius ad ſalntẽ. Co/
operit lapidibꝰ.i.duris toꝛmentii
⁊ fit aceruꝰire ⁊ fuꝛoꝛis ſuper illũ
vocat᷑ vallis illa ad quaʒ mittit

gehẽna inferni vel infernalis valł

vſq; in ſempiternũ.Cauendũ eſt
ergo a tali ſurto ne cũ pꝛimo fur̃
diabolo cruciemur.potiꝰ redda
mus deo cuiꝰ ſunt gloꝛiã ⁊ hono
rem. Añ Aug.in ſolllogis. Qui
laudari vult de tuo vno ⁊ nõ que
rit gliam tuã in illo:ſed ſuã hᷣ̊ fur
eſt ⁊ latro ⁊ diabolo ſilis ꝗ gliazʒ
tuaʒ furari voluit.Oñne formatoꝛ
meus ex vtero matris mee non
me ſinas cadere ĩ illã expꝛobatio
nẽ vt expꝛobꝛet᷑ mihi furari volu
iſſe gloꝛiã tuã.Tibi laus ⁊ gloꝛia:
tibi gratiaruʒ acuo. Cuius eſt oẽ

Gloria uana.

bonũ nobis ↄfuſio ſaciei ⁊ miſe/
ria quoꝛum eſt omne malum ni
ſi tu dñe volueris miſereri h̊ Ziu
gu. Ergo deo ſuum quod eſt red
damus ne diabolo adherẽtes di
cat nobis videbas furoꝛem: Et
currebas cum eo.
De gratia.
Ar in tenebꝛs lucet. Jo.
Hi.Aliqñũ reperiuni alique
adeo ꝓſũde valles qad
illas ſolis radiꝰ non põt atunge
re.Et iõ bñſficio ſolis pꝛiuate aut
totaliter ſteriles ſunt aut eaꝝ fru/
ctus ſunt inſipidi ⁊ nullius v alo
ris. Spũalr dũ aĩa noſtra ꝑ pec/

catũ ruit ad tenebꝛas pꝛiuat ſolia

radijs.ſ.gr̃aꝝ xpᷣi. Jdcirco tam/
diu ſtat ſterilis ⁊ ſine oꝑe merito
rio qᷓ;diu xpᷣs luceʒ quã perdidit
illi nõ reddit.Et ſi facit fructum
aliquẽ vt puta elemoſynaʒ vel ie
iuniũ ſeu ali ð de genere bonoꝛũ
illõ ẽ totalr iſipidũ ⁊ inutile ad ſa
lutẽ Sapᷣ.iiij. Fructus eius inuii
les ⁊ ad nihilũ apti. Sed ſi lux il
la vera que illuminat oẽm hoieʒ
venientẽ in hũc mundũ terr aſ/
piciat oculo ſue gratie ſtatim ſub

lata ſterilitate ꝓducet fructuũ ha Fig.

bundantiã.ſ.meritoꝝ.vFig. Geũ.
i.vbi dr ꝙ terra erat inanis ⁊ va
cua.Et tenebꝛe erãt ſuper faciem

abiſſi. Et dixit de?. Fiat lux. Et ſa

cta eſt lux.⁊ ſtatim ſequit᷑ qð oñes
pꝛecepit ⁊ terra germinet herbazʒ
virentem ⁊ligna pomilera bʒ ge
nus ſuũ.Spũalr per terram ſuo

(rrpercglande

enverttass⸗
ſsfliktencdur tenetesm n
nalonenoͤcogolchie d.
venitackaiamebi Culn un
wecuri gs Atet nan; Ke

Gr decdncen neEued ka

inmne Quifthi int wa
nriſuui wuti them m
neCust le Coitr A

und Minees ur mmn
Ddnun tdans ine errn
Mero. *

Slador ſtcconds gden
1 Nont.Gaet en e
Cndusnuntt 1e mng.
Mecreindomoouß, re
Kldomielun 1n. Zeit
Gnechübenenfenngnet n
ingſbi Onnmdtn er⸗
gehrceſonning nl emn.

.—
A GNn

unigrnnann olni

udgl ni hn

WmNi sernid lee

Acn Giiiſ

aiimmuintit
Aulgon Mwb,

rird
A

„

Em à AEAArGeN
n vScelC ierdd

m Andſcifnn
Er A CMtdtofNer.
m ra a d detede e
Bitiriidli tinſe

mid biOhi Nchgtns
Gthiün St

õ
e ds ed Omnenuett

W
i u limnni ni

S=

=– uckir in Ait

.
unns ſah ynlon

Echlen i⸗ 8
liNiN

sinkrrg

n dil din lt
rurrifg

ZFu.

audi humanã aĩam. que ſi pꝛiua
ta eſt gratia inanis ⁊ vacua repe
rit. Nam tunc tenebꝛe.i.culpa ſe
ſuper ſaciemcoꝛdis ꝙ ꝑꝑ inſcru
tabilitatẽ dicil abiſſus.Sed pꝛe/
cipit dñs lucẽ fieri qñ radij diui
ne gfe ſibi inſpirant᷑ ⁊ ei indicãt
viã ſalutis.pᷣs.dñs dabit benigni
tatem: ⁊ terra nr̃a dabit frucium
ſuum. Zug.in ſolilo. Erat inquit
nubes magna ⁊ tenebꝛoſa ante
oculos vanitatis mee. Ita vt nõ
poſſem videre ſolem iuſtiue ⁊ ln
men veritatis. Inuolnebar tene
bꝛis filiꝰ tenebꝛaꝝ tenebꝛas ama
bam.⁊ lumẽ nõ cognoſcebã ce/
cus erã ⁊ cecitatẽ amabã.Quiſin
de me eduxitegꝗs accepit manuʒ
meã vt ide educeret me:Quis il
lũiatoꝛ meꝰ: Quẽ ñ q̃rebã fuit ⁊
ipſe me q̃ſinit ñ vocabã ⁊ ipᷣe vo
cauit me.Quis ẽ ille.TLu dñe de
us miſeratoꝛ ⁊ miſericoꝛs pater
miſericoꝛdiarum ⁊ deus totius
conſolationis.
Editaboꝛ vt columba.
m Iſa.xxxviij. Cupiens co
lumbas nutrire ⁊ pulos
eins habere in domo pꝛopꝛia pᷣ/
parat ſibi domicilium ⁊ eſcam.
Alias.n.colũba non veniret nec
puliſicaret ibi. Spiritnaliter. In
columbe ſpecie ſpiriuſſanctꝰmilſ
ſus eſt. Iguur per columbaʒz ſpi/
ritus ſancti gratia in nobiſmiſſa
dinitus intelligit.quã ſi optamꝰ
in no bis qnieſcere ⁊ fructus eius
reopere:opus eſt vt pꝛeparemus

Gratia

—:
—

illi domicilum in anima noſtra.
vt poſſit in corde noſtro nidum
ſuum quiete ponere: vt etiaz eſcã
oꝛationis ⁊ deuotionis inueniat
quibus veſcatur.Alioquin vero
nobiſcum non habitaret. Figu/
ra. Seneſis.octauo. Columba/
miſſa a Noe de archa cum non
inueniret vbi requieſceret pes eiꝰ
reuerſa eſt in archa. Spirituali/
ter. Moe qui interpꝛetatur requi/

Fig.

es Chꝛiſtum ſigniſicat qui requi

es eſt omnium redemptoꝛ ⁊ pa/
ter. Ipſe igitur gratiam ſuã emit
tit nobis de archa ſue miſericoꝛ/
die. vt in nobis quieſcat ſi nos ſi
ne aquis diluuij inueniat quod ſi
lubꝛica eſt anima noſtra pecca/
tis non remanebit nobiſcuʒ. Er
So diſpone animam tuam ⁊ pꝛe/
para coꝛ tuum ⁊ gratiam recipiet

Auguſtinu o. Hon eſt inquit do Ztu.

mine abreuiata manus tna vt ſal
uare nequeat nec graunata aurios
tua vt non andiat.ſed ſemper te
exhibes pꝛeſentem ſemper te pa
ratum offers.Si me paratum in
neneris q cunq; iero in nunq; de
ſeris me niſi pꝛius ego deſeraʒ te.
Sed ſcio ꝙ peccata mea viuiſe/
runt inter te ⁊ me.inter tenebꝛas
⁊ lucem inter ymaginem mortis
⁊ vitam. inter ymaginem verita
tis ⁊ vanitatis.
Breſſe ſũt aque largiſſi
e me. Mume. xx. Pilces
nũq;ᷓ ð mariitram dulcẽ
aquã niſi pꝛ percipiant aque dui

Ik.

Fig.

cedinem. Qua guſtata ſtati ama
ritudine maris relicta intrãt dul/
cem aquã ⁊ ibi moꝛant᷑. Spũalr
peccatoꝛ or̃ habitare in mari.pꝑ
iquietudinis amaritudinẽ ꝓpꝛie
ↄſcie. Iſay.lvij. Coꝛ impij quaſi
mare feruens. NHunq;.n.ex hoc
mari peccatoꝛ ſurgere valet poſt
q;ᷓ ibi ſemel ſubmerſus eſt:niſi di
nina gratia ipᷣm violenter addu
xerit. Iſido.de ſũmo bono.poſt/
q̃ᷓ;ᷓ; inquit peccato obligauimus
nos in operibꝰ diaboli iaʒnoſtra
virtute ſurgere non valemꝰ. ſʒ ſi
cut nauis fracto gubernaculo il/
luc ducitv bi venti tempeſtas eaʒ
deuoluerit.ſic homo diuine gra/
tie auxilio perdito nõ quod vult
agit:ſed ꝙ diabolus perſuadet ⁊
niſi valida manus xpᷣi ipſum in
de extraxerit vſq; ad moꝛtem in
peccatoꝛum ſuoꝝ ſoꝛdibus ⁊ vin
culis permanebit ſed xpᷣs ꝗ non
vult moꝛtem peccatoꝝ non dele
ctal in perditione viuentiũ.pᷣſto
eſt infundere huius gratie dulce
dinẽ vt peccatoꝛẽ extrahat a pec
catoꝛum ſuoꝝ pꝛofundo ſi recta
facie verſus ipſum clamet.Sigu.
Exech.xlvij.vbi ꝓpheta ſpũ pꝛo
phetico vidit.Et ecce aque egre/
diebant᷑ ſubtus lumen domꝰ ad
oꝛie ntem ⁊ deſcendebant in latꝰ
dextrum templi ſine domꝰ faciez
habens ad oꝛientẽ. Spũatr xpᷣs
oꝛiens eſt.vnde cãtat eccleſia.O
ingꝗt ſplendoꝛ lucis eterne ⁊c.Tẽ

pluʒz vᷣo eſt coꝛ noſtrum. Si er⸗/

Gratia.

go faciez verſus xpᷣm per coꝛdis
affectum ponamꝰ cũ ꝓpheta cla
mantes.Saluũ me fac dne: qm̃
intranerũt aque vſq; ad aiaʒ me
am. Jpſe emittet manũ ſuã de al
to ⁊ liberabit nos de hmõi ꝓſun
dis ⁊ amaritudine tepeſtas ſen/
tiemꝰ.n.per limen domusnfe.i.
meditationẽ ⁊ cõ ſiderationẽ coꝛ
dis dulcedinem gr̃e ſubintrare
ad dexterã.i.ad ſpd aleʒ partẽ nõ
autẽ ad ſiniſtram coꝛpoꝛalẽ.Mã
gratia xpᷣi ſemper dulcificat aiaʒ
pellenſ peccatoꝛum amaritudint᷑
Iſaie.xxxviij. Ecce in pace ama
ritudo mea amariſſima. qꝛ ſtatiʒ
intrante diuina gra domũ aie no
ſtre ſubito mutat homo de mile⸗
ro in/ felicem qua oia bona nobi
ſimul cũ gratia xp‚ᷣi aduenerunt.
vnde Zlug.ſuper Jo. Teipſuz in
quit qui in xpᷣo es regeneratꝰ.ſ.
per gratiam interroga. Dum alie
nus a vita peregrinus in milſeria
a ſalutis via moꝛtuꝰ. intrinſecus
exulabas.ſubito initiatꝰ xpᷣi legi/
bus ⁊ ſalutaribꝰ myſterijs inona
tus. In coꝛpoꝛe eccleſie non vniẽ
do ſed credendo te tranſtuliſti.
de filio ꝑditiõis adoptiuꝰdei ſiliꝰ
fieri ocłta felicitate meruiſti i mẽ
ſura viſibili permanẽs maioꝛ fa
ctus es te ipſo ſine quãtitatis aung
mento in exterioꝛi nihil addituzʒ
eſi.Et totum in interioꝛi eſt mu/
tatum: ac ſi homo xpᷣi ſilius ſa/
ctus: 2 xpᷣs in mente homisis ?
foꝛmiaius.

Au.

Cntu.

SS .
(ehlcen n
nig en
ſountenebs⸗ mia⸗
tingöteſiinint xin
gtirtebus ſeclsneeli uͤn
Alte aauenieneſ
io ncuiv'pin n
unugsantch
r eriteneintents Nn

= —

ienoreateos ee
npercthertinnen
Ntcnlſtoe. Emnin t

nnusdeſimadomeentiann

ten ſfhet höik i an

Mnetcongtisſtpe eien en

ſtorihſirthi. Högiann

fecaveguinſtpecen nian
eauuns Müinne gen eh
tspeann niaρ
pont inuolvr; mienis tmi Nr.
tircbrapt'ocren ihe h

Ugporchenanr .α.²

Ucbrodormiche n n.

Hitilgto Penstae an
arct heods tuc a 1Wr

Rrs⸗Ermian wr

Mbcdalradl old en Fictn

nsngcgs i etea

hans neihüam
mmmnt ennan t1

arnl uami Eiga
ng heneſnt
mrR NeNiugftaniin
W RrtDNifu
runt veantn
nnu Krudizgiahnn:
um MNe
m nde ſegnene
Iu sunuINedint
u mitugienn
õä
õ
u WAudfclen
l
me ea. de mohtent
õl

N

iocr curni

Fig

Gratia.

Aum lucem habetis cre
dð dite in lucem vt filij luciſ
ſitis. Jo.pꝛie.ij. Mo ꝙ;
exiſtens in tenebꝛis ignoꝛat q̃ cir
ca ea ſe ſunt.põt eſſe iuxta ſerpen
tes ⁊ in rebus fedis nec illa vide
bit.ſed luce adueniente viſis pe/
riculis in quibꝰ pꝛius inuolutus
erat magis pauet qᷓ; pꝛiuſ. Spũa
liter exiſtens in tenebꝛis peccati
non percipit peccati aculeos nec
peccati fetoꝛeſ. Exemplum habe
mus de ſimia doꝛmiente iuxta ſti
pitem.q̃ ſtipitis põdus nõ ſentit
donec elongat a ſtipite quo ligata
eſt qꝛ ipſũ trahit.HNõ igit᷑ percipi
peccatoꝛ quãta ſit peccati miſeria
niſi ipſe diuina llũinaius gratia
elongat᷑ a peccato. Conſiderat ꝗ
bus erat inuolutꝰ miſerijs.⁊ tũc
gloꝛiat᷑ velut captꝰ a carcere libe
ratus ꝗ pꝛius v elut moꝛtuꝰ ĩ pec
.cati ſoꝛdibus doꝛmiebat. Figura
Act. xij.vbi legit ꝙ Petrus iace
bat in carcere herodis vinctꝰ ca
thenis duabus. Et tranſacto paſ
chate debebat tradi populo occi
dendus:ſʒ angelus dni accedẽs
lumẽ pꝛebens carceri locũ carce
ris illuminanit.⁊ Netrum extra
carcerem educ:iũ dimiſit in vico
gꝗ ait.NHunc ſcio vere qꝛ miſit do
minꝰ angelũ ſuũ: ⁊ liberauit me
de manu herodis ⁊ oĩ expecta
tiõe plebis iudeoꝝꝑ. Spũalr Pe
trus in carcere herodis denotat

Hofem in carcere diaboli vinct?

eſt duabus cathenis: qꝛ nũc vel

let malũ culpe fugere nec põt bo
num aliquod operari. Expectat᷑
tranſitꝰ paſche.i.ↄſumatio pſen
tis vite vt tradait demonũ popu

lo moꝛte puniendus eterna. Sʒ

de oĩbus his peccatoꝛ nihil cõſi
derat peccati caligine occupatus
Sed adueniente diuine gratie lu
ce illuſtrante intellectũ ⁊ accẽden
te affectũ depõit cathenas ⁊ edu
ctus extra poꝛtaʒ ferream in qua
vinctꝰ detinebat᷑ ingredit᷑ viaʒ re
ctam. Et cõſiderata miſeria ⁊ ca
lamitate ſtupenda bene cũ diui/
no lumine eſt ereptꝰ dicit. Nunc
ſcio vere ꝙ eram in triſticia:⁊ di
uina gr̃a inde me liberauit.hen
mihi qualiter ſtabam. Aug.in ſo
lilo. Conuerſus inquit ⁊ vidi tene
bꝛas meas in quibus fueram: ⁊
abiſſum tenebꝛoſam in quia la/
tueraʒ.⁊ dixi. Ahe vhe tenebꝛis
meis in quibus iacui.vhe vhe ce
citati illi in qua verum lumen ce
li videre non poteram.vhe vhe
pꝛeterite ignoꝛantie in qua nõ co

gnoſcebã te domine.
De gratiaxꝝ actione.
Edde qð debes Math.
r xviij.Aulgo dicitur.QNui

reddit debitum facit capi
tale. Ratio eſt qꝛ creditoꝛ cogno
ſcès debitoꝛẽ circa ſolutionẽ ſoli
citũ prõptioꝛ efficit᷑ ad ſuna merci

monia iteruz largiendum. Ande

Caſio.li.x. Spem de ſuturis re/
cepit qui tranſacta bñſicia reco/
gnoſcit.Spiruualiter omnes ſu/

Au.

mnus debitoꝛes Chꝛiſti. Et tantů
ſlli debemus ꝙ quicquid ſumus
vel habemus vel poſſumus non
poteſt ſufficere ad ſatiſfaciendũ.

Cri. Ande Criſoſtomꝰ omel.lxx. Si

inquit excellens hominummeri
tum: ſi nature iura conſeruans.
ſi leguʒ iuſſis obtemperans fidẽ
impleat:iuſtitiaʒ teneat:virtutes
exerceat damnet vitia:peccata re
pellat.Exemplum ſemetiplũ im
mitatibus pꝛebeat:nihil eſt reſpe
ctu eius quod debʒ.hec Criſoſto.
Ded ga ipſe ſaluatoꝛ liberalis eſt
creditoꝛ ⁊ nouit figmentum no/⸗
ſtrum ⁊ paupertatem meritoꝛuzʒ
noſtroꝛum.ꝗa etiam bonoꝛũ no
ſtroꝛum non eget pꝛo ſe ſed ꝓ no
bis tantum. Ideo ipſe pꝛeſto eſt
ſupplicanti neduʒ in parte dimit/
tere ſed etiam totum debitum in
dulgere ⁊ de pꝛopꝛio redonare.

Fig. SFigura Beñ. xlij. v bi legimuſ ꝙ

dum filij Jacob deſcenderent in
Egyptum tempoꝛe famis vt eme
rent frumentum ſuper frumentũ
etiam pꝛecium quod ſoluerentꝓ
frumento inuenerunt in ſachis.
eo ꝙ JZoſeph eoꝛũ frater illud fe
cerat ibi repõi.Spiritualiter per
Joſeph qui interpꝛetatur augmè
tum ſubaudi Chꝛiſtũ qui ſemper
plnſq; ſpondeat elargitur. Ande

Am. Ambꝛoſiꝰ ſuper Luc.Aberioꝛè᷑

inquit gratia q; pꝛecatio.ſemper

eniz dominus plue tribuit q; ro/
gatur. Per filios Jacob ſubau/

di lnpplantatoꝛes vlcioꝝ per pe

Sratiaru m actio.

nitentiam qui poſt hanc pugnaʒ

laſſati pergunt ad Chꝛiſtũ pꝛiore

fectionis indulgentia.qui non ſo/
lum indulget ſed eis etiam con/
fert habudanter gratiam. Mam
qui domino pꝛecium frumenti.i.
gratiarũ acuonẽ ⁊ laudem poꝛtãt
bñſficiorũ:ipſe dñs creditoꝛ libe/
ralis ⁊ curialis totum facit ſuper
nos redundare debitoꝛes. Bene
ergo dicitur ꝙ reddentes domi/
no gloꝛiam ⁊ honoꝛẽ pꝛo ſuis be
neficijs excitamus ipſũ ad melio
ra donandum:eo ꝙ diues in om
nibus bonis noſtris non indiget
niſi ꝓ nr̃a vtilitate.v n li.i.ſniarũ
di.pꝛia. Ille ingꝗt quo nobis vtit
deꝰ:nõ ad ei ſed ad nr̃aʒ vtilita
tez eſt ⁊ ad eius tantũ bonitatẽ.qꝛ
bonorũ noſtroꝝ non indiget.
Rimicias omnis labo/
p ris eoꝛũ.pᷣs.ciiij.Centẽs
agrũ alicui dominii fen
dũ ſemper domino illi reſponde
re debet de naſcentibus in agro
pꝛimitijs. Spiritualiter nos te/
nemꝰanimam noſtram in fenudũ
a deo Beñ.ij. In ſpirauit de? ho⸗
mini animam viuentem.⁊ vltra
hanc poſſeſſionem anime etiam
ab ipſo recepimꝰſemina verbi
doctrinaʒ eiꝰ.Que ſi in agro aie
ſeminata rigent᷑ ⁊ culuuent᷑ operi
bus bõis:naſcent virtutũ fructꝰ
pꝛecioſi ⁊ cari valde quibus obti
nebit᷑ eterna gloꝛia. Ideo de his
vult dominus habere partem. ſ.
gratiarũ actionem. Et notanduʒ

paſeſonrantie

mine ridnetgnm d N
venanini nadmnni Oni
ſintenporonene
ſorononntoſmne nd
mu⸗venuns Jolpiccle
izmemngelnrugntd at
ſeudlnuna
ſnicnvnifmn r
Mdibonuſttrina . ann
ECltncemkenmme; nti; bnn.
Cotstgeſen ddanellz nan
fortaunampenen dn marn
igcioven rent e en
ſhecbanodistnionet n cn
Pondedetellenalckände rnn
Khotionenmdarecgnehs rer
Anchani. Nie Bennen een
nWemiQumitta da:
ſeipo e in imn one mmer
etetuddnt wen
Qunocinnnnn wu⸗
ürhomitatemmnnae den
Mlahbbutt in bonttr. 1 dee,

emepworundn

☛

eNAti
act sumntheln ſpi
Waserctumnspign
uucd nbmdunnene
mp. Wudatblofefmnii
ueum Wprilurfllii
wr. N gnnten
e Ni upnin
bd Ncdwasnunini
m wr vnige.
umI Mnvons ho⸗
un , vmmigsli Teri
, Hitalsdonniiſ
I ände onmno Airehent
mne NNda enſtonddns iug
nmi iis. Dortolus ſen
n wiuINmVNah

3

e 1 in iuit

1

Püruntivnunt

irx der lonan

umt boin ut
õ

ade nina ſenam

1
3
2

S

Gratiarum actio.

ꝙ in fructibus bonarum actio/

Fig.

num que donãte domino naſcũ

tur in anima. v. bona conſiderã

da occur rũt ſcilicʒ abolitio pene.
quietudo cõ ſcientie.adeptio gra

tie. acquiſitio gloꝛie.⁊ actio gra/
tiarũ. de omnibꝰhis vltimo ſolo

contentatur. Figura Beñ. xlvij.
Tempoꝛe famis Joſenh poſſeſ/
ſiones omnium regi egypti obli⸗
gauit prouidendo omnib de ci/
bo ne periclitarentur verũtamẽ
poſſeſſiones pꝛedictas relinq bat
in feudũ hoc pacto.vt accepio ſe
mine redderent ei.quintam par

tem ſeminũ naſcentiũ. Spiriiua

liter tempoꝛe quo in egypto pec/
ti parent omnes fame periclita
bamur. veniens Joſep ideſt xpᷣs
cu pane angeloꝛꝛuʒ refecit nos ⁊
nobis tradidit ſemẽ euangelij pu
riſſimũ qð centuplũ fructũ pꝛo/
ducit ſi bona ſit terra noſtra. Igi
tur emit ⁊ redemit animaʒ nr̃ᷣaʒꝭ
de moꝛtis egeſtate.reddens illaʒ
nobis vt quintam partem ſcilicet
graiiarũ actionem que vt dictnz
eſt ſuperiꝰ a nobis tantũ recipiat
qð non vebet eſſe moleſtũ nobis
hanc poꝛtionem bare eiiꝗ nobis

Ber. lanta donauit. vnde Bernar. in

ſermone. xxij. Quanti te fecit de
ex his q̃ pꝛo te facta ſunt.homo
agnoſce vt appareat tibi benigni
tas eiꝰ. Quanto enim minoꝛem
ſe fecit in humilitate: tanto maio
rem ſe exhibuit in bonitate. Et
quanto pꝛo me vulioꝛ tanto mihi

carioꝛ.Aduerte homo qꝛ limus
es non ſis ſuperbꝰ.⁊ qꝛ deo con
innctꝰes:non ſis ingratꝰ.
Zlntemus dño gloꝛioſe
c Erxro. xv. Conſueuerãt ro
mani ducibꝰredeũtibus
cũ victoꝛia talẽ ſeruare ritũ.qꝛ po
nebatur dux i curru laureato ca
pite ⁊ illi exibant obuiã ppli cum
canticis ⁊ oꝛganio. Spũalr xpᷣs
fuit pꝛopugnatoꝛ noſter ad ſaluã
dũ. Ipſe.n.victoꝛiã maximaʒ ob
tinuit inimicos noſtros ⁊ nos
liberauit ð duriſtima ᷣnitute. Jõ
debemus exire domũ cõcupiſcẽ
tiarum noſtraꝝ ⁊ ire obuiam illi
cũ gratiaꝝ actiõis cãtico laudã/
tes en in decacoꝛdo mandatoꝛũ
eius opere ⁊ ſermõe. Jpõm debe
mus põ ere laureatũ ſn curru qꝛ
poſuũ in noſtra memoꝛia debe/
mus ↄtemplari coꝛonatũ ſpinea
coꝛona.⁊ fixuʒ clauis.perfoꝛatũ
lancea.potatum aceto ſuſpenſuʒ
in cruce.⁊ hoc fſacidũ iugiter ſi
volumus gratas ſibi ꝓ bũficijs

receptiſ laudes redder᷑.vñ Aug. Au.

in ſolilo. Dñe dilexiſti me pluſq;ᷓ
te qꝛ moꝛi voluiſti ꝓpter me.taʒ
caro pꝛecio reduxiſti me de exilio
redemiſti me de ſeruitio.retraxi
ſli me de ſupplicio:vocaſti me no
mine tuo.ſignaſti me ſanguine
tuo vt memoꝛiale tnũ ſemꝑ eſſet
apud me ⁊ nũqᷓ; recederes a coꝛ
de qui pꝛopter me noluiſti rece/

dere a cruce.Figura.i. Re.xviij. Fig.

Fille Mierulal? tuermar obuiamv
2

Gula.

Danid redeũti a pᷣlio ⁊ cede phili
ſtei cũ tympanis cantantes ⁊ di
centes.Saul ꝑcuſſit mille ⁊ Da/
uid decem milia. Spiritualiter fi
lie Hieruſalem ſunt anime libe/
rate de manibꝰ philiſteoꝝ infer/
nalium per victoꝛiã paſſiõis xpᷣi.
Cognoſcentes igit hoc bñficiuʒ
debent illi ire obuiã canto ⁊ ſono
li.fide ⁊ oꝑe grarũ actionẽ reddẽ
do.pro decẽ millibꝰpercuſſoꝝ.i.
ꝓ liberatione ab innumeris ma
Aug. lis in pꝛoſtratione diaboli.lug.
in ſoli.Ecce tibi dñe gratias ago
ne ſim ingratꝰtibi liberatoꝛ meꝰ
qm̃ liberaſti me. Nam cũ abſoꝛ/
buerat me ille draco.tu ab oꝛe eiꝰ
extraxiſti me.paratus fuit deglu
tire me.ſed tu me defendiſti.Cũ
ↄtra te inique agebã q̃ſi ma mã/
data fugiebaʒ ſtabai paratus ipſe
v8ävãäyt me raperet ad ifernũ ſed tu ꝓ
hibebas. Ego te dñe offendebaʒ
⁊ tu me defendebas.Ego te non
timebã ⁊ iun me cuſtodiebas a te
recedebaʒ ⁊ inimico me exhibe
bam: ⁊ tu ipᷣe ne me capꝑet defen
debas.hec ⁊ aila beneficia mihi
exhibuifli ⁊ non cognoui donec
llluminaſti me.Mec ille.
¶De BGula.
Ni inſoꝛdibus eſt ſoꝛ/
q deſcat adhuc Apoc.xx/
ij Poſtqᷓ; fedatũ eſt ve
ſtimentũ noua ſuperueniens ſoꝛ
des nõ percipitur que tñ in can/
dido veſtimento ſtatim apparet.

in quo vix põt feſiuca cadere ꝗn
perpendatur.ſed cũ eſt in mũdũ
grande lutũ nõ ꝑcipitur. Spũali
ter homo deditus crapule ſemꝑ
eſt ſoꝛdidus. Jõ cũ ſoꝛdidioꝛ effi
citur cadens in lutũ libidinis nõ
percipit vadit.n.de ſoꝛde in ſoꝛdẽ
velut ſus quouſq; deſcendat a
ſtabalũ ſoꝛdidoꝝ demonũ.Fig. Eig.
Math. viij. legimꝰ ꝙ gdãhñns
legionẽ ſpũnzʒ ĩmundoꝛũ habita/
bat in ſepulchꝛis.inde vᷣo vᷣtute
dni expulſi ſpũs illi imundiigreſ
ſi ſunt gregẽ poꝛcoꝝ demũ pᷣcipi
tio iuerũt ĩi mare. Spũaliter ſub
audi per ſpũs illos imundos qui
vnũ hominẽtenebãt ĩ ſepulchꝛis
gule ⁊ crapule vicia que viuentẽ
hominẽ quaſi moꝛtuuʒ in ſepul/
chꝛis cõdunt.ſempꝑ eſt in fetoꝛe
ſemp putreſcit ⁊ fedat᷑.ducunt.n.
h; vicia de ſepulchꝛo ad poꝛcos.
qꝛ guloſos trahũt ad libidinẽ. q̃
ꝓpter deteſtabilẽ ĩmũditiã men/
tis ⁊ coꝛpoꝛis quaʒ inducit poꝛci
ne feditati ↄpatur.ſed inde deſcẽt
dunt pᷣcipitio in infernũ in ſtabu
lo igneo.cũ demõibꝰ deputãdiꝗ
bus ſe per immũditiã copularüt.
patet ergo quanta mala inducit
mala ebꝛietas. AUmbro. in lib.de n
pnĩa.Ebꝛioſus cũ abſoꝛbet vinũ
abſoꝛbel a vino abhoiat᷑ a deo.
deſpicitur ab angelis. deridet᷑ ab
hoibus. deſtituit vᷣtutibꝰ. ↄfũdil
a demonib ↄculcat ab oĩbꝰ.ↄſũ
dit nãm amittit gram ꝑdit gliaʒ

hoc idẽ videmus de atrio mũdo incurrit damnauonẽ eternam.

gnngiiinn .
. ſrauntin wenun .
lant a holmn
Funnpeiclliimi
Nhötiere aninc

7

cne⸗ Par tun ndt
unm mus e⸗
leenottüdtgin un.
Zudlcs ſbrenib ieniin
Ptisſiniteant nant n
fmibneg rernthoieene n
inam fonmidit rindcti l s
ſbio tneni 6 dl rn N n
Gnuſycbilka cenit
nmmpnirobnieni olrr *
im o oxgon i cſna an
uchitaeſpitlemi h .
ncnigetedr
özrirsoſtnasimii ber
Ptrlov daſöes etes arn
Wrpeniupent vnn s n
fſclcebniurntm rn
Topduaschinngih 1, minn

htcötinini instd enn

tadene ln nan u
ia Gpüit hiltagin e⸗
firminaſgnfi gibts unn
Medectosch'onmct ne
rvri öl ne
mns inmäwiküc end
ifthoenieende wenn
bülanſocuple tcnen E
ſuicnmnin f
P . —
