xij. Mot.ꝙ qñ duo ſocij
veſtinnt᷑ eodẽ panno:nõ ſolum
querũt ſilſitudinẽ in coloꝛe:ſed ẽt
in habitu ⁊ foꝛma veſtium qꝛ ſer
uant longitudinẽ.latitudint᷑.⁊c.
que foꝛmã decoꝛãt.Spũalłr xpᷣs
venit aſſumere foꝛmã noſtrã ⁊ fa
ctus eſt ſociꝰnoſter ꝑ oĩa nobis ſi
milis ſᷣm carnẽ.ſed nõ in culpa.
Ergo ſi volumꝰilli aſſimilari aſ/
ſpiciamus habitũ veſtimẽti erꝰ.
qꝛ nõ ſolum dilatatꝰ fuit ꝑ multa
bona oꝑa.ſed ct ĩ his cõſtãter ꝑ
ſeuerauerit in longitudine vite.
Fig. SFigura AYpoc.pꝛĩo.vbi Jo.vidit
in medio.vij.cãdelabꝛoꝝ aureo
rum ſimilem filio hoĩs veſtitum
podere. Spũaliter.filiꝰ hominis
ex teſtimonio ſacre ſcripture xpᷣs
eſt. ꝗ ſingnlariter. ex hoc differt
ab oi hoĩle qꝛ glivʒ hõ xpᷣo dũta
xat excepto eſt ſilꝰ hominũ.vij.
vo candelabꝛa aurea ſunt.vij.mi

ſericoꝛdie opera que ſunt lumina

anime. Igitur qui in medio ope
rũ dictoꝛum quieſcit:pᷣcinctꝰcha
ritatem ſimilem ſe iam exhibet
filio virginis qui pꝛecingens ſe
venit nõ miniſtrari ſed miniſtra
re ⁊ aĩiam ſnam dare pꝛo mults.
verũtamen ſiſingularis ſocietas
cũ illo queratur. neceſſe eſt veſti
ri podere qð eſt veſtimeniũ vſq;
ad talos pertingens.qꝛ opus eſt:
vt in medio virtutũ vſq; ad fineʒ
perſeueremꝰ.Apoc.ij.Eſto fide/
lis vſq; ad moꝛẽ:⁊ dabo tibi co
ronam vite. Ipſe aũt induẽs foꝛ
mam ſerui facteſt obediẽs vſq;
ad moꝛtem:moꝛtem aũt crucis.
Pꝛopter quod ⁊ deus exaitauit
illuʒ. Ergo ſi vis certaminis tui
habere ſtipendiũ:ſtude ↄſumare
curſum tuũ per ipᷣam perieuerã
tiã quam xpᷣus pꝛoſequi volulit.
Zllioꝗn xpᷣi ſocietate carebis in
patria. vñ Ber. in quadã epiſtola Ber.
Perſeuerantia ingt eſt vnica ſi
lia ſummi regis finis virtutũ ea/
rũq; cõſumatio ſine qua nemo
videbit deum.
Feibit homo ad opꝰ ſuuʒ
e ⁊ ad opationẽ ſuã vſq;
d veſperũ.pᷣs.ciij.Exi/
ſtẽs i plio niſi foꝛiter vq; ad ter
minationẽ pꝛelij dimicet nõ dicit
foꝛtis. Mam ſi homo ipetuoſe ꝑ
cutit hoſtes ſemel bis vlter: ⁊ in
fine terga vertens fugiai nihil fe
cit. foꝛet meliꝰ nõ intraſſe belluʒ.
Spũalr intrans campũ pnie ad

rcicotindur arneficn

iid enal eil. n

flitcseennt,iaüne,
riinlanolevoret lor g
Defecerantocnl arlednden:
guſtrommcle niiß tegne
tualter per onaig nap⸗
urcoläbapulchen adrdn
Nnentepniscunddi Nnn
goſotter upermnco aanr
hillthor denmones incid
eor putoncs ſuſtntcol
Nnloolsbounchin Atian
hciclis tatio mulisadunt
retſczd eherid
noneſl motignent *,
cternidli endeinde
Cecſne Amnenricclceni⸗
ioſſregiend Mi älen
ihleuerimigoädeigte⸗
UNt1d nes cöſema gdei
Ilespalninegtt riarer

n am ihgiane

Mgna nec pitotineepaine,
Tor ege. Norred nen
nlluntes geni n n⸗
eſfilefluanle n an
Cuipctorynmninteie ne
iantisrg nii 1

rtentunnenen⸗

AE

ANENNHMüN
Peanrad dwli
1bpiwaunnt
ver ac iu inne
at rröneweni
1 Pr e Men vO
Ana ure cucda
ibenamdichſc
Necmnindg A
uesfnarfwit
nmd inen,
Rehnonet
14 MWeriil
H Ag 1d,
. ſcheng
wu ſun n
aintin ll
ſn nnni
wis nnſtll
waNE
unn , nſehel

arncrith

Perſauerantia.

147

certandũ ꝓ xpᷣo nõ dz ſugere ver habet obſequſum.nec bñficium

tens terga ð cãpo quouſq; ſit ter
minata victoꝛia que fit cũ cãpuʒ

relinquit.ſ.per moꝛtẽ.Tũc.n.põt

vnuſgſq; ſpolia recoligere.Et cũ
triũpho ad pꝛopꝛia remeare. Mi
ſi ergo perſeueret vſq; ad moꝛtẽ:
non accipiet coꝛonam vite.facta
eniʒ victoꝛia datur coꝛona victo/

Fign.ĩibꝰ.figura.i.Re.xiiij. Jonatas

ʒ filiſteos certaui vſq; ad veſpe
rã in tanto laboꝛe ⁊ ſudoꝛe ꝙ q̃ſi
defecerant oculi eiꝰſed inuento ⁊
guſtato melle viſuʒ recepit.Spi
ritualiter. per Jonatã ꝗ interpꝛe
tatur colũba pulchꝛa ſubaudi pe
nitentẽ pnĩa candidũ.dimicat er
go foꝛtiter ſuperando exercitum
philiſtinoꝝ.i.demones vincẽdo
⁊ eoꝝ tẽptationes ſuſtinẽdo ictꝰ

multos laboꝛando in ſiti ⁊ fame

in vigilijs ⁊ alijs multis calamita
tibus vſq; ad veſperã.i.vſq; ad
moꝛteʒ ſed poſt moꝛtẽ ꝑuenit ad
eternã vitã.v bi guſtata diuia dul
cedine: Illuminant᷑ oculi eiꝰ mẽ
tis ſine aie ad videdũ deũ ſicuti
c.ꝑpſeuerãtia ergo qͥ hoĩeʒ coro
nat ⁊ q̃ vᷣtutes cõſeruat. ꝗbꝰxp̃ᷣi
miles palmã acgꝗrit victoꝛie Ber

SDer.nar. Epła.xix.Apſq; ꝑſeuerantia

i pugna nec victoꝛiã:nec palma⸗ʒ
victor ↄſegt.Natrix ẽ ad meritũ
mediatrix ad pꝛemiũ ſoꝛoꝛ patiẽ
tie.cõſtãtie filia.amica paciſ.ami
citiarũ nodus:vnanimitatis vin
cnlũ ſanctitatis ꝓpugnaculũ.Zol
le perſeueranuiam:nec mercedeʒ

gratiam. Mec landem foꝛtitudo.
Sola eſt cui eternitas reddit᷑ vel
potiuſ que eternitati hominẽ red
dit dicente domino.Qui perſeue
ranerit vſq; in finẽ hic ſaluꝰ erit.
Mpeiũ eoꝝ ne timueri
i tis.pmi C Hachabe.liij.
Quidã adeo ſũt inexꝑti
⁊ incõ ſueti bello qð ſi audiãt vo/
ciferantes inimicos ⁊ ſuper ſe im
petuole venientes videant: ⁊ de
ſeipſis videant aliquos vnlnera/
ri ſtatim fugã arripiũt.Qð ſi au/
dacter remanerent ⁊ in acie cer⸗
tarent:hoſtes triũphaliter ſupa/
rent Mam ex induſtria aliqui ẽt
debilioꝛes ita artificioſe ſciunt ag
gredi inimicos vt plus eis ꝓſint
clamoꝛes qᷓ;ᷓ arma.ſed ſi reperi/
unt virilr reſiſtẽtes:ſtatiz defici/
unt. Spũaltr aliqui ſunt adeo foꝛ
midoloſi ⁊ timidi dũ ſunt in cã/
po pnie ⁊ vidẽt ſe aliꝗd ꝑdidiſſe
in pꝛelio ꝙ ſtatim terga vertunt
⁊ neſciũt ampliꝰ reaſumptis viri
bus ʒ diabolum dimicare. Mõ
enim aduertũt qð humanũ ẽ pec
care.⁊ qꝛ nõ eſt homoꝗ nõ pec
cet ⁊ qꝛ ſepties in die cadit iuſtꝰ.
ſed ſic vident dianolũ ſuper ſe ir
ruiſſe ⁊ aliquas virtutes ſuper ſe
pnie vulneraſſe adeo miſeri ſunt
vt ad arma confeſſionis neſciũt
habere recurſum ⁊ in bello perſe
uerare. Ham ſi aliquando percu
tiat nos diabolus peccati impetu
vt in nobis feriat charitatem aut

Fig.

Predicatioô.

caſtitates vel humilitatem ñ de
bemus terga vertens deſperare.
MNaʒ ſepe homo poſtq;ᷓ peccauit
ve penitens de peccato perfeciiꝰ
fugat diabolum qᷓ; ante peccatũ.
Fig.ij. Reg.xj. Abi legim?q cuz
Joad obſediſſet filios Amon in
rabath ipſi fuij Imon impetum
ſecerunt ſuper exercitu, Joab ⁊
occiderunt Rriã ⁊ multos alios
Sed miſit Dauid ad Joab.Mò
inqui deficias qꝛ varius eſt euẽ
tus belli foꝛtiter dimicare. ipᷣe ve
ro perſeuerãs finaliter obtinuit.
2 deuaſtanit ciuttatem hoſtiam.
⁊ deſtruxit ydola. Spiritualiter
per Joab qui dux exerciius do⸗
mini erat ſubaudi penitenteʒ qui
dux eſt virtutũ ⁊ bonarũ opera/
tionum. Hunc igitur innadẽtes
amonite percutiunt Ariã qui in/
terpꝛetatur lumẽ meũ per quod
audi charitatẽ q̃ multũ lucrat in
cõſpectu dei ⁊ ſecũ percutiunt᷑ ce
tere virtutes mulla remanet ſana
charitate percuſſa. Sed ↄfoꝛta
tus a Dauid.i.ſancto eloquio ꝗ
docet manus noſtras ad pꝛeliuʒ
digitos noſtros ad bellũ:armiſ
pnie aſſumptis ſuperat diaboluzʒ
2 peccata ⁊ ydola ſimul cũ ciuita
te deſtruunt᷑ qꝛ deuicto diabolo
omnis eins monitio ⁊ pꝛana ſu/
geſtio euaneſcit. Ideo non debe
mus deficere ſi aliquãdo cadimꝰ
ſed potius dimicantes ꝑſeuerare
vt vincamus. Nam q;tũcunq;
diabolus ſuper nos irruat varijs

⁊ multis modis ſi ſpem noſtraʒ⸗
mitamus in deũ ⁊ perſenueremꝰ
dimicantes pꝛo xpᷣo ipſo iunante

victoꝛes efficiemur.vnde Zlug. Au.

in li.S.v.hereſes circa pꝛincipiũ
loquendo exẽplariter ⁊ nos ad h̊
meliuʒ conſoꝛtando ſic ait.dona
bit inquit certanti victoꝛiam qui
certandi dedit audatiam. Mõ er
go nos hoſtiũ iurbat non bellan
tium foꝛma:nõ quaſi fulgens vi
ctoꝛiã terreat armatura. Goliam
magnũ ⁊ robuſtũ armis terribi/
leʒ ingenti turba munitũ Dauid
ſolus paruus atq; inermis vno

lapidis ictu pꝛoſtrauit.iotaq; phi

liſteoꝛum caſtra turbauit atq; fu
gauit.
¶BDe pꝛedlicatione.
Apienuibꝰa inſcipientibꝰ
debitoꝛ ſũ.ad. Ro.pᷣmo
No.ꝙꝙ nõ datidẽ cibus
hominibꝰ⁊ iumẽtis qꝛ non ſunt
eiuſdẽ nature ⁊ complerionis.
Cũ enim omnia recipiani ſʒ mo
dũ rei recipiẽtis:omnia debẽt da
ri ſecũdũ qð recipiens natum eſt
recipere. Spũaliter pꝛedicatoꝛ c
diſtributoꝛ vᷣbi diuini.ſ.ſacre ſcri
pture. vnde cũ dens mſtitudines
illam vellet reficere dixit apoſto/
lis date vos illis manducare.na
verbi dei predicatoꝛibus pꝛece/
pit deus vt cibuz ſacre ſcripture
ſpiritualiter exponẽtes ⁊ velut pa
nem frangentes:apponãt dei po
pulo indigenti ⁊ exurienti.lliter
enim elis ĩpꝛoperarel:qð x Mie⸗

Petd

mmuittti dfhine⸗
mettndͤ ernt gti iͤen
gonigſninrt⸗
viltöts nclisaiin
fherltare audai nmnm
di Krareſin hvlenre r
dns rerdog iienti⸗
meperemmtnonpgtenken
zeſorneſumtechi en Seeer
Enimon. Nö naidehaß⸗
Pemioltrare hfrmis cücn
ſentineedzininunemd
ciqg cognoli 6 Beim
ſbl legini , Lebnn e
ſumitiot camelspalens tien
hominto vopmnen. Opäce
per Labanfrantz Rebecden
Aucſprecſeriteparwa
CncſaloCQidſdan deda⸗
ndcre n /litar an⸗
iherte bone nie Gnen
ſnenlrpſeacernth
WinAniriuicollünen
Gcodddonihhſnder ich
nont Ctein mate
echegllnmtignani
Ulureſehckenig Mo⸗
Bfpnente gütrt miarn.
ecpöcſtn ipner

Unitoi mnabitni 1 aleaa

—

ſtöesep ngudien
. nogroſſo tſoie henee

epoſint rllerein wi
nirpfeere habti⸗
niiteitchan⸗
ktnſtellante Ra

nlſie tſeige, 1

ſchſenſhe⸗ ſinptch⸗

enidimern

heſtäi h
memöglſiinn

1

amudin
tnrtüneni
Peen wwile
rs 1znene
⸗

.
1
3

echutrtaf

Eemanu

(NMnin
Rrnhilpent

vrriA RoUe

Ko o ici cdee

wmeinNN
A 1 GNdedr

„—
☛

e

wmarcopemiß

ceroed
rädhet

. Muinman
. 7 6
(terN W.M 1

. 4 N,
ðZ

AWtNti
“

NtNr

„ E R*

O”“”́”ẽͤ
—

Predicatio.

remiã in tre.ca.liij.df᷑ pnuli petie
runt panẽ᷑ ⁊ nõ erat qui fraãgeret
eis. Sʒz dz vnuſgſqʒ attẽdere cu
ius cõditiõis audiẽtes exiſtant ⁊
ᷣm facultatẽ audiẽtiũ miniſtrare
cibũ vt ua reſiciant᷑ ſapientes ſub
tilibus verbis ꝙ ſimplices nõ fa
mne pereant.non potentes in eon
Bre.foꝛmẽ ſumere cibũ.vñ Gꝛego.
xvij.moꝛa. Mõ ingt debet pᷣdica
toꝛ miniſtrare infirmis cũcta q̃ᷓ
lentitnec dʒ inſinnare rndibꝰque
Figu.cũq; cognoſcit.ig. Geñ.xxiiij.
vbi legimꝰ ꝙ Lapan appoſuit
iumẽtis ⁊ camelis paleas ⁊ fenũ
hominibꝰvᷣo panem. Spũaliter
per Laban fratrezʒ Rebeche ſub
audi pꝛedicatoꝛc᷑: iterpꝛctatur.n.
candidatio. Cadidus.n.debet et᷑
pꝛedicatoꝛ tam p ſplẽdoꝛẽ ſciẽtie
Gre · qᷓ per lucẽ hone vite. Greg.xx
viij.mora.lex ipſis pꝛedicatoꝛibꝰ
poſita eſt vt ipi viuẽdo illũinent
quos vᷣbo loqnẽdo ſnadere feſti
nant.Eſt etiã Laban frater Re
beche qui interpꝛetat᷑ patientia q̃
dicitur eſſe pᷣdicaniis ↄditio.pᷣs.
Bñ patientes erũt vt anũcient.
Hic ergo pdicatoꝛ dʒ apponere
iumẽtis.i.rudibꝰfenũ ⁊ paleas.i.
expoſitiões eoꝝ capacitatibꝰcon
gruas groſas:⁊a ipſis ↄfoꝛmes vt
capere poſſint.⁊ ills refecti ſubſi/
ſtere ac pficere.hoĩbꝰvo dare dʒ
panè᷑ qui cibꝰẽ ſubtilioꝛ qꝛ pꝛoue
ctis ⁊ acute intelligennibne debet
ſubtilia pᷣdicare ⁊ ſic ſoluet debi
liũ qð ſapientibꝰa ſimplicibꝰdare

4

148

tenek. Si vo indiſtinete hũe ſub
tilẽ cibũ oĩbꝰvnifoꝛmiter appone
ret ⁊ nõ oẽs ſunt eiuſdẽ facultatiſi
quoſdã ↄfunderet potiuſq; iſtrnue
ret.vñ Gꝛe.xxx.moꝛa.a in paſto Gre.
rali ſic ait.vt longe inꝗt ante nos
reuerende memoꝛie. Gꝛe.nacan
genus edocuit nõ vna ⁊ eadem
exoꝛtatio oĩbꝰcõgruit.qꝛ nec cun
ctos peccatoꝝ qualitas aſtringit.
Sepe nãq; alios offendũt q̃ alijſ
ꝓfunt qꝛ plerũq;. que hec aĩalia
nutriunt alia occidũt.⁊ leuis ſi/
billus equos miigat qui catulos
inſtigat: ⁊ medicamẽt̃ qð hunc
moꝛbũ ſanat:alteri virus iũgit.
Et panis qui vitã fortiuzs roboꝛat
paruuloꝝ vitã necat.ꝓ q̃litate igi
tur audiẽtiũ foꝛmari debet ſᷣmo
doctoꝝ.vt ars ſua congrnat ſin/
gulis ⁊ tũ a cõis edificatõis arte
nunqᷓ; diſcedat. Hec Gre.
Bmutui⁊ ſilui.pᷣs.xxx
viij. Fatuũ ſe exibet qui
vultloqui quod nelcit.
Melius foꝛet tacere.qꝛ non ca/
peret᷑ in verbo indiſciplinato.d
circo docetillũ ſapiẽs. Enteq;ᷓ lo
quarisitellige Spũalr. Ois hõ
q;tũcũq; eloquens ſit cũ dʒ logꝗ
verba ſacre ſcripture dicitur miʒ
tus niſi gratia ſancti ſpũs pꝛiil/
luſtretur. vñ Greg. in m oꝛat. In
vanũ inquitlaboꝛat lingua pꝛedi Gꝛe.
catoꝛis exteriꝰ:niſi adſit interius
gratia ſaluatoꝛis. Imploꝛandaẽ
igitur diuina gratia pꝛiuſqᷓ; pᷣdica
tio fiat. Figu.Luce pᷣmo dixitan gig.

1 4

0

Predicatio.

gelꝰ gacharie. Eris tacẽs donec
puer nat ſit. Puer ꝗ naſciturus
erat:erat Joannes. Spũalr Za⸗
charias interpᷣtat memoꝛãs deũ
4 bene denotat vᷣbi dei pꝛedicato
rem qui oblitus mundialiũ reruʒ
ſoliꝰ dei:⁊ que eius ſunt:memoꝛ
eſſe debet. Hic ergo docetur tace
re vſq; ad oꝛtum Joanis qui in/
terpꝛetatur gratia quia pᷣdicatoꝛ
penitus ſilere debet quouſq; oꝛa
tione pꝛenia in ipſo ſancii ſpirituſ

Oꝛi. Sratia deſcẽdat.vnde Oꝛigenes

.

omel.vi.ſuper leuit.Ad exponẽ/
dum inquit ſacram ſcripturã nõ
eſt hnmani generis innitendũ.ſʒ
pꝛecibus ⁊ oꝛationibus ad deuʒ
fuiſſet recurrendũ vt pater verbi
nobis det verbũ in aperitiõe oꝛis
vt poſſimus conſiderare mirabi
lia de lege ſua.
AUntate tuba in ſyõ Joel

c ij. Mo. ꝙ tuba vna ſolañ

ſufficiẽs ad clãgoꝛis ac
tum qꝛ: nõ põt vnus tubatoꝛ ſo
lus cõtinnare ſonũ qꝛ nõ põt fla
tum ſine intermiſſione ſuſcipere
Opoꝛteleniʒ ipᷣm reſpirare ⁊ iũc.
a tubatione ceſſare.duo vᷣo bene
ſonũ continnant.qꝛ qñ vnꝰreſpi
rat:alter ſufflat ⁊ ſonat. Spũalr.
per tubam ſubaudi pꝛedicatoꝛeʒ.
vnde dñs p yſa.Illi dicit. Iſaye
lviij. Clama neceſſes quaſi tuba
exalta vocem tnã.⁊c. Sed notan
dũ ꝙ hec tuba ſola modicũ pꝛo
deſt qꝛ ſola vox pꝛedicantis ſtatiʒ
interdicitur niſi ſonus vone vlte

continuetur uli. Srego. omel. x. Sꝛe.

ſuper Ecechi. Sermo dulcedinẽ
non habet quem lingua repꝛoba
infra cõſcientiam remoꝛdet. Joõ

neceſſe eſt.vt qui verba deiloqui

tur pꝛius ſtudeat qualiter viuat
vt poſtea ex vita colligat que ⁊ q̃

liter ſit dicturns Figura. NHume. Sig.

x.vbilegimꝰ pꝛecepiſſe dominuʒ
¶MHoy.vt faceret fieri duas tubaſ
argenteas ductiles. Et dicit ma/
giſter ibideʒ qð filij yſrael vtebã
tur his ad quattuoꝛ ſcilicet aduo
candum multitudinem.ad mo/
uenda caſtra.ad bella.⁊ ad feſta.
Spiritualiter ꝑ has duas tubas
argenteas ſubaudi: verbi dei pꝛe
dicatoꝛes.qui debent fulgere ſciẽ
tia ⁊ vita bona. Debent eſſe ducti
les per manſuetudinem etiam et
charitatem vt flectantur ⁊ cõfoꝛ
mentur omnium indulgentie cõ
patiẽteſ omniuʒ infirmitatbus.
Ideo Paulus apoſtoltuba per
fecta fuit qui flectebatur per com
paſſionem charitatis ad omnes.
2 dicebat. Quis ifirmatur ⁊ ego
non infirmoꝛ: Quis ſcandaliat
4ego non vroꝛ:ij.ad Choꝛ.xi.
Zdcirco oia oibnus factus erat vt
oës lucrifaceret.Debent ergo he
tube ad qᷓ̃tuoꝛ deſeruire.qꝛ voxpᷣ
dicantiũ dz vocare multitudinẽ
de peccatis ad pniam: ⁊ dicere ſi
cut dicit yſa.lv.derelinquat impi
us viam ſuaz ⁊ vir iniqu cogita
tiones ſuas ? reuertatur ad dnñm
⁊c. Scðo debẽttubis clãgere ad

ctareſtctlen elin⸗
ſbolüdtenreſinen a
,.eſortuihel 4
ino dche⸗glinen ein d
daor d leclail tiehhe
Peecktenpe mededartn
bo gi degiti Metdaicln⸗
Cencoererlsoe tinen
Pori rectummintnnonud
Gentes luminittinadn
neo, Hleondl inn d
Diaingvitpedcannez nt
ardadeſeno, ſonn vade. 6⸗
mo ndhnocſ pecdleron
ſcdoe wcennent innled
decoxetontond'n
NAfaronta d AursAnNi
Pwecli eceeotbr dn
opſinlicgalnu ng⸗rten
glosncockaicgen cicid
Mlnmmnidiand
mdlon. Di dr
densegitch enan

o phidano dirers aders

tprodiuerſtaetuäluren
r tperonani docnos uc
piat, Opiirdosintle,
Kentsecoenoe gun in
Miptbm nntniwinmi
enoon ioſcptaun oſt
ntt ba nnla⸗ ron⸗
niadͤinadin
hngoiiſitbincti, en

E madaddan i
1 rrd di
1 ArPderigrck
meu Nndl
Eraräamdhwd/NR
omu mt
urmundllgcdich
mr er Hürwrche⸗
Prhat
uatdu

Predicatio

mouenda caſtra.i.de mundi ca/
ducis ⁊ illa ponere per affectũ in
cel.Apoc.xviij Fugite pople me
us de medio babilonis ne parti/
cipes ſitis.⁊c.Tertio debẽt he tu
be excitare fideles ad bellũ ↄtra
diabolũ dicentes ſicut canit eccle
ſia.Eſtotote foꝛtes ĩ bello ꝛc.l/
timo debẽt pulſari ad feſta.ſ.ſab/
batoꝝ.i.ad r̃quiẽ celeſtiſ glie.pᷣs.
Hec eſt requieſ mea hic habita/
bo qm̃ elegi eã.Hec oia igit᷑ do/
cendo exterius per vᷣ ba interiꝰp
purã ⁊ rectam intentionẽ vt audi

dlientes illuminẽt ⁊ aimẽt ad vir
SGꝛe.tntes. Gꝛe.omel.iij.ſuper Exec.

Aita inquit pꝛedicantiuz ſonat ⁊

D

ardet deſiderio. ſonat verbo. es
ergo candens eſt pꝛedicatio accẽ
ſa:ſed de cadenti ere ſinulle ꝓde
unt:qꝛ de eoꝝ exo:tationibꝰ ver/
ba flamantia ad aures andiẽtiũ
pꝛocedũt. Recte ergo vᷣba pᷣdica
toꝝ ſintille appellata ſunt: qꝛ eos
quos in coꝛde attigerint accẽdũt.
Lantauerat eni dñs pa/
p radiſum. Geñ.ij. ꝛu
dens agricola plantat in
ſuo viridario diuerſas arboꝛes
vt pꝛo diuerſitate ⁊ qualitate tem
poꝝ ⁊ perſonarũ diuerſos fructꝰ
recipiat. Spũalr deus intellectũ
pᷣdicantis edocet per ſacram ſcri
pturã.vt ſᷣm varietatẽ perſonarũ
⁊ rempoꝝ ipſe pdicatoꝛ poſſit an
dientibꝰ vᷣba vtilia ⁊ confoꝛmia
pꝛedicare. Quidam eni aliquan
do monendi ſũt blanditijs. Qu

149

dam vᷣo minis. Alioquin non
emendant᷑.Ergo aliqñ blãda ali

quãdo aſpera debet pᷣdicatoꝛ m

varietatẽ gentiũ pꝛedicare.Figu.
Geñ.ij.vbi legimꝰ ꝙ in paradi/
ſo erat lignum ſcie boni ⁊ mali.
Spũalr ſubaudi per paradiſum
vᷣbi dei pꝛedicationẽ per quẽ no/
bis eterne vue verba mutuntur.
Lan.iiij.Emiſſiones tne paradi⸗

e.

ſus.Tunc eniʒz paradchius pꝛodu

cit lignũ ſcientie boni ⁊ mali quã
do pᷣdicatoꝛ regnũ dei ꝓponit bo
nis ⁊ qñ malis ſuppliciũ inferni
exponit᷑. HBi ergo ſunt fructꝰpo
pulo dei vtiles qui ð paradiſo xpᷣi
i.ex oꝛe pꝛedicatoꝛis carpi debẽt
qꝛ tunc contẽnimus terrena quã
doad noſtrã memoꝛiã pꝛoducun
tur ſuperna.Et tunc abhoꝛemus
pctã cũ nobis reducũt᷑ad memo

riã ſupplicia.ñ Ber.in quadaʒ Ber.

epiſtola. Atinaʒ inquit ſaperes ⁊
intelligeres ac nouiſſima puide/
res.Saperes que funt dei.intel/
ligeres que mũdi ſunt. ꝓuideres
que inferni ſunt. pꝛofecto infer
na abhoꝛꝛeres ſuperna peteres.
que vana ſunt ſimilr ↄtẽneres.
Ructũ afferatis ⁊ fructꝰ
f veſter maneat Joã. xv.
Mota vt terra fructꝰ iagi
ter pꝛoduceret.nã ꝓuidet ꝙ in ſe
lpſis plante ſemina retinerent.qꝛ
alique plante ſunt qᷓ ſimul cuʒ fru
ctu colligunt᷑.ſicut frumentuz ⁊
alia blada.niſi enim in ipſis ſe

men remaneret non naſcerẽtur

Predicatiõ.

ampliuo. Spũal. per huiuſmo
di fructus ſubaudi doctrinaʒ pꝛe
dicatoꝛũ per ſemen eoꝝ vita. Si
cut enim diu non permanet fru
ctus niſi ſernet᷑ ſemen quod/ po
ſtea ſeminet᷑ ſic nõ permanet in
audientibꝰ pdicationis denotio
2 vtilitas niſi ſemẽ vite lucide in
Sig. pdicatoꝛe pꝛecedat.Fign. Geũñ.i.
dixit vnño ꝓducat tetra ligna po/
mifera ⁊ facilentis fruciũ cuiꝰ ſe/
men in ſemetipſiſ ꝑmaneat. Spi
ritualr per ligna pomifera ſubau
di pᷣdicatoꝛes q hnmoꝛ ð agro
ſãcte ſeripture ſugẽtes poma odo
rifera per bone vite famaʒ ⁊ ſapi
dã per veritatis declarationẽ pꝛo
ducunt.pponunt bone vite ſemi
na que in fructibus remaneãt vt
fuetus bonos ſemper ↄtinuando
GBre.faciant.Gre.li.vi.moꝛa.Ille in/
quit vberes fructꝰ pꝛedicationis
colligit ꝗ ſemina bone opatiõis
pꝛemittit.nã loquendi auctoꝛitas
perditur quando vox epere non
adiunatur.
Audate eũ in pſalcerio ⁊
IHcithara.p̃.cl. Solet me/
lanconicis multum pꝛo/
deſſe ſonns cithariſtarũ. Maʒ eo
ipſo qꝙ; dulcem audiunt melodi/
am ↄfoꝛtant. hoc etiam multuʒ
pꝛodeſt quibuſdã infirmitatibus
nõ permittentibꝰ hoĩes quieſce
re qꝛ cithare ſonꝰſomnum aliqñ
inducit ⁊ tũ quãdoc; excitat ⁊ vi
gilat doꝛmientes. Spũalr per ci

qar tangens cytharã interdũ dui
cem interdũ acutũ ſonuʒ facit:
cõcoꝛdat voces vltimas pꝛimis
ſic pꝛedicatoꝛ tangendo cytharaʒ
ſacre ſcripmf aliqñ dulcia loqnit
narrãdo xpᷣi miſericoꝛdiã regni
celeſtis gaudia.Aliqn acutũ facit
q.ſ.eterna ſupplicia reducit ad
memoꝛiaʒ.concoꝛdat.n. ppheta
rũ voces apoſtoloꝝ vocibꝰqnoꝝ
dulcis melodie armõia pctõꝛes
renocãt a ſomno moꝛiſ ⁊ iducũt
ad eterne vite getè.Sig.iij: Reg.
xvi.vbi legimꝰꝙ Saul a ſpũ ma
ligno vexatꝰ audiens Dauidcp/

Fig⸗

tharigantem adiuuabaĩ ⁊ quieſce

bat. Spũaſr Dauid hʒ duplicem
interpꝛetationẽ qꝛ manu foꝛtis ⁊
vultu deſiderabilis. õ bene per
Danid notat᷑ verbi dei pᷣdicatoꝛ.
qui vt dictũ eſt pꝛedicatoꝛes pla
cido vultu vocat ad pniam xpᷣi
miſericoꝛdiã expont᷑do.Aliqñ re
ducit ſlloſi manu foꝛti eterna ſup
plicia memoꝛando per Saul qui
interpꝛetat᷑ abutens notat᷑ pecca/
toꝛ qui abutitur gratia ſibi data.
Lum igit᷑ peccatoꝛ cytharam pꝛe
dicatoꝛis audit ſibi nunciantem
7 blandientem timens fugit pec
catum ⁊ conſidens xpᷣo conſun
gitur. ⁊ ſic de manibus diaboli li
baratur. Sonꝰ huins cythare. ſ.
ſcripture ſancte ſi bene a pꝛedicã
te tangit᷑: nihil tam ſructuoſe coꝛ
de audienitum percipitur. vnde

rci igo ð ſancto victoꝛe libꝛo pᷣmo Aso
tharedi ſubaudipᷣdicatoꝛc᷑.rõ ẽ de anima. Mihil in hac vita dul .

Genſblie tGends
chron inſton
Elno tMecrunl ia Zodn
oͤ pot go coneiet iin

ſleconeſun honmm

ſlsin dbopongturcii anare/
l.Spüalreclnorstun
gabiſaltene diimn f ,
ome Gelingutepofol dei
lur uiperſpoo rninerion do⸗
ninicödtgenvs Oocecſers
focpoſolor oreoſcaorsdol
ſyetidicuntt oer u docntne
nentsſccllytium ,Clunt
Ronddont nocrne t/
debttamneſren fert olde a
bentdligena moaenfno
ſeoſooscudederdttnn
fentoncöctitdtotniſt
ſumenſoundebinumem.
ſpmnin Leutſcoiſth lan
ſonnt ſeenſlo ötbemn 4
Perent oalittoſndehe
Mwonlone, Opiimelier Ler
mumlz dellreſeſitltsre
nlſench ooſhicl
lvioofereng itchc,
nanſretiegrien ſlec

ATWnt N

AEIANi
Ariidd Dn
ArMRnmuiont
uneeN
In eNaroh
awer

E

TJI. . 36
rriNtd

rt in
Lriam

As wemiwodr
Vun RorKINN

Predicatio.

clus ſentitur. nihu auidius ſumi

tur. nihil ita mentem ab amoꝛe
mundi ſeparat.nihil ſic animuʒ
contra temptationes roboꝛat.ni
hil ita hominem excitat ad oẽ bo
num. ⁊ ad omnem laboꝛeʒ vt ſa

cre ſcripture ſtudium.
Os eſtis ſal terre. Wat.
v v. Senſibiliter videmus
ꝙ cibus aptꝰ ſaliri ſi om

nino ſale caret nil valet. Job.vi.
quõ põt ꝗs comedere qð non
eſt ſale conditum. Si vᷣo nimiuʒ
ſalis in cibo ponatur etiã amare/
ſcit. Spũalłr pꝛedicatoꝛes diuini

Aug.verbi ſal terre dicũtur.vñ Aug.

in ome.Sal inquit apoſioli dicũ
tur qui per ipſos vniuerſum ho/
minũ cõdit᷑ genus. Succeſſoꝛes
vᷣo apoſtoloꝝ pꝛedicatoꝛes diui/
ni verbi dicunt᷑: qui ſua doctrina

mentes ſecularium ↄdiunt. Cnʒ

igit oja debeant moderate ⁊ ᷣm
debitam menſuram fieri: ipſi de

bent diligenter attendere vtſᷣmo

ais.

nes ſuos quibus debẽet coꝛda an

dientium cõdiri ⁊ deo ſapida fie
ri.in menſura debita temperent.
SFigura in Leuitico.ij.vhi legimꝰ
qꝙ ĩ omni ſacriſicio põebatur ſal
⁊ hoc erat pꝛoculdubio in debita
pꝛopoꝛtione. Spiritualiter Coꝛ
humanuz dicſtur eſſe vitulus vel
animal ſacriſicij ðᷣo offerẽdi.Sa

cerdos vᷣo offerens eſt pꝛedica/

toꝛ diuini verbi:qui coꝛ mactans

peccatis virtutibꝰ illud vimificat

yt ipſum ſapiduʒz deo reddat ver

150

bis ſare ſeripiure iliud quaſi exſa
le condit ſed vt dictum eſt debet
ſeruari debita pꝛopoꝛiio. Mam
ſm carnis ſacriſicij quantitatem
apponebatur plus vel minus de
ſale.Sic ſᷣm capacitatem audien
tiũ dʒ dari ſermo pꝛedicãtiũ: ⁊ ᷓ
ad q;tũ ⁊ qͥ ad q̃le ne ꝓlixitate ſer
monis vlfoꝛte nimia ſhᷣtilitate vł
aggrauet᷑ ſapoꝛ vel dulcedo cau
ſet faſtidium vel amaritudinem.

Ande Petrus Ra. in ſermone Pe.

illo. Homo quidam erat diues
ſic ait.Omnium quidem ciboꝛũ
ſal eſt ſalubꝛe condimentũ ſi nõ
deſit mẽſura alioquin ſi ſine mo
do eſt et ipſum perijta quod ſalie
rit ꝑdidit. Zmarat.n. nimietas
quod condiret menſura: ſic qu
in nobis eſt ſenſus.ſi teneat mo
dum dat ſapoꝛeʒ.intellectũ parit.
pꝛudentilam generat. coꝛ dilatat.
auget ingenium. maturat dicen
da.audiẽda ↄponit fitq; ſibi dut
cis.fitq; deguſtantibꝰ ſuauiſſſimꝰ
⁊ plane erit melioꝛ ſenſuſ ꝙ ꝓfert
nihil amarũ oꝛe.hoc ꝓmiſſimꝰ
vt ſit nobis in euãgelicis ſenſibꝰ
noſtri ſenſus conſtringenda mẽ
ſura.quatenus vitalem cibũ dini
nũ paſtũ celeſtem ſaporem non
mollẽ ſʒ cautiſſima nobis ſobꝛie
tate cuſtodiat.
HSe Meꝛelatione.
Vy Enenũ aſpidũ ſbᷣ labiijs
eoruʒ.pᷣs.xiij. Fert᷑ ꝙ ſer
pẽs iſte aſpie.ſ.tpe coytꝰ
copulatur murene que eſt piicis

Prelatio.

quidam. led qꝛ aſois ſerpens eſt in mentis amaritudine quonſq; . nunnd anenne
yenenoſus valde. Murena illi valeat quod pꝛaue cupit obtinere gionnp gichae
non copularetur niſi venenũ de fratricida pꝛo tanto dr̃ qꝛ ſuo ma Ankc Hwnl zin
poneret pꝛius.quod ⁊ fecit. ſʒ pꝰ lo exemplo ꝓximos ⁊ fratres oc hen gnocinoco
copnlaz reſumit venenũ deteriꝰ cidit. Dic ergo per artẽ ypocriſis Gmi Opöaltedn dace
mote ſolito. Spũalr per aſpideʒ conatur iſoꝛmare electoꝛes ac teſinemecln iic an
que fertur ſurdaad vocem incan motoꝛee verbis virtuoſis ſub do bätostſtnmie
tantiũ clericus elatuſ ad pꝛelatio loꝓmittẽs magna ⁊ mirabiilia qᷓ newipis pchianedit,
né anhelans denotaĩ. qui ſurduʒ nequaq; exercere intendit. a ſic noertti tdaemnihzin
ſe pꝛebet ad vocẽ᷑ xpidi. Diſcite a ꝑ fas ⁊ nephas hᷣcibꝰ a pᷣcio quo al ebetaniſerenami .
me quia mittis ſum ⁊ humil coꝛ libʒ modo conat adipiſciregimẽ. Nenof;n1dnitstſein
de. Mat. xi.Hic etiã dũ cupit p Sed adeptus deterioꝛ efficit q;ᷓ populotnigduscnded⸗Ae
lationi coniungi per ſimulatã eꝗ pꝛius.Expellit.n.patrẽ eiꝰ.ſ.xpʒ lo deus ergetrindlgi de b
taté videt venenũ deponere pꝛo/ 2 doctrinã eius de finibus regni ed⸗ ſibaloninin cyet
mittẽs ⁊ p̃tendẽs ſanctitatẽ: ⁊ iu ſui. Bonos depꝛimit.malos pis· poſpſtodfizdepeteeinape
ſtitiam ſi pducatur ad cathedrã. mouet.pecuniaʒ elicit. Sacra vẽ lnohumilerpillorinaneen
Sed adeptus qð fraudulẽter cu dit ⁊ oĩa mala fac̃.Ecce igit qᷓᷓ ci/ la.Cu aitpopoli adtoni et
piebat reſumpta pꝛioꝛi nequitia to vertit ficta ſanctitas in nephã (ne videt engervinclaiden
deterioꝛ eſt qᷓ; pꝛius.⁊ tunc appa dam maliclam qꝛ ꝙ latebat i in nis pllunperpecenmnen
ret in effectibus quod eius eqtas fimis indicat᷑ poſitum in ſublimi rrcicoincie g Erod mi.

ſimulata nõ erat equitas ſed du/ Pe. ra. in quodã ſermone. Qui legur g ABor err en
gig. plex iniquitas. Figu.ij. Reg. xv. dam ante vignitatis adeptionez De. vecgtw chlin inns e n

vbi legimus q poſtẽ;ᷓ Abſalon ſatis cõ mendabiles extiterunt. ſz upopeglaiteneegengon an
fratrẽ pꝛopꝛiũ interfecerat a fue/ ſuper candelabꝛum ecclie conſti nuskinkmntspenenco
rat a patre reſtitutus in gratia tuti lucem in tenebꝛas ⁊ famã in Cuens ſchinahio adde ien
ſedebat in vicis ⁊ plateis ꝑ quas infamiam ↄuertunt. MWeliople/ Wrmnolunifienn dn d⸗
ad regem hoĩes veniebãt habẽ riſqʒ adhuc latere iub modio ,; Mepchlliein dni i
tes cauſam a clamãs dicebat. O cum in fama candelabꝛ aſcen/ popteingnelchiſtgin n
quis me regẽ conſtituet vt faciaʒ diſſe. dhuc.n.turpitudo eoꝛunz inccs Ifego. Alnsiin
indiciñ ⁊ iuſtitiã his qui nõ inue ſub pauptatis obſcuro laferet ni ½ Ulh =õ
niunt qui eis iuſtitiã faciat vł rñ ſi ea dignitas diuulgaſſet. Mopiri⸗ Men ſen
deat. Operitbat.n. verbis ſimn/ Ediatoꝛ hoiuz. bᷣmi ad lor ſcamantens ſpini
lat malitiam coꝛdialẽ. Obtento m Thimo.ſcðo.Medium B H
vo regno perſecutus eſt patreʒ etẽ dẽ qð ſapit naturam neſcpſienncſgen
anephanda cõmiſit. Spũalr ab extremoꝛum.vbi gra:mediuʒ in muinſenoctinith n
falon interpꝛetat᷑ amaricatio ⁊ bñ ter album ⁊ nigrũ dj eſſe palidũ Pſtnnt, nni intn
denotat clericũ toto affectu ad h Medium inter calidum ⁊ frigi⸗ nnaniito⸗ U
4)

lationẽ ſuſpirantẽ.qui ſemper eſt gidum ẽ tepidũ.ꝛc. Sapit igliur nenm hn 4

Prelatio. 151
abe . .
UHmag ürn mediũ natura rei extremoꝛũ qa apud populum gladijs allegauit.
truhn ut q̃ſi ex vtroq; ꝑticipat ⁊ↄponit ex Mnxit ie dominus oleo C
bampen am bobꝰ. cũ pʒ vni exiremoꝛi v leticte. po. xliij. bꝛa
Abeanninit tenet loc quodãmodo alterius vncta oleo miteſcüt. Mã
—— extremi. Spũalr pꝛelat dicit eſſe membꝛox indignatio moleſcit ⁊
— men mediꝰ ſine mediatoꝛ inter deuʒ mem bꝛa efficiũt ductilia. Spia
— D ⁊ ſubditos vt ſit tranſitus ad de/ liter pᷣlati ſunt membꝛa pꝛincipa
z — um ab ioſis ſubditis mediãte p/ lia in toto eccle.coꝛpoꝛe. J6 vngi
— nmmt lato per vitã ⁊ doctrinã ipſius pꝛe debent oleo miſericoꝛdie vt ſuꝑ
— lati. Debet etlã ſapere naturã ex/ ſubditos manſueſcantꝑ compaſ
cmiidhit tremoꝛũ: qꝛ ⁊ dz mittis eſſe cum ſionẽ. Fig.iij. Reg i.Abi legit gig.
Auam nd ſ, populo ⁊ rigidus enʒ deo.Et qus Salomon vnct fuit ingyon per
mNAanitl do deus exiget vindictã de ſub/ Sadoch ſacerdotẽ ⁊ HNatan pꝛo
wniasNinn ditis dʒ ſubditoꝛũ cauſaʒ cape:⁊ phetam ⁊ poſitus ſuper mulam
4 Dee tni pꝛo ipſis dñʒ depꝛecare:interpel Dauid patris ſui. Spũalrꝑ Sa
mmilen lans humiliter ꝓ illoꝝ indulgen lomont᷑ ſubaudi eligenduũ pᷣlatũ
tünigi tia. Cũ aũt populũ ſubditoꝛũ pec rõ eſt qꝛ Salomõ interpꝛetatur
binimaru care videt:exigat vindictã de in/ pacificans mentes ⁊ retribuens
m in audn, Atnin iuria deo illata per peccatuʒ non iniquis.Hee ſunt due conduio
imumIiII Figu. parcẽdo impijs. SFig. Exod. xxij. nes que in pꝛelato penitus requi
1 Pur atianneA vbilegitur Mox. per quem runt.i.vt afflictos conſoſari cone
n ldpian de egypto populus eductus eſt tur flendo cũ flentibus infirmus
1EiAtlserne fuit pꝛo populo intercedendo mi cum infirmantibꝰ 2 cõpancs cõ
prdduNundiet tiſſimus delinquentes puniendo patientibus.Leo papa in quodã C eo.
ueedstini ſeuerus.⁊ ſeipſũ pꝛo pplo exhibe ſermone ⁊ ponit᷑ in decretis.libat
vruNANNN. Dt bat moꝛi paratũ cũ dicebat. Fut dño ꝓſpera qui ab afflictis pellit
õ parce populo huic aut dele með aduerſa. Debet etiam retribue
m n mucmtitiis libꝛo vite in queʒ ſcripſiſti. Ideo re iniquis debitam coꝛꝛectionem

un Bre. inducẽs Grego. pꝛelatos ad me inigꝗtas impioꝝ gregẽ bonox in
Alianduz ꝓ popnlo apud deñ exẽ coꝛtecta inficiat Caſſiodoꝛus ſuꝑ Cal.

sdi 001 ExXe ng.
— plo Mop.li.viij. oꝛa. ſic ait ps. Iniquitas quippe moꝛtaliuʒ
7 16Rd—,,

n lii Mox. ſic amauit eos ꝗbꝰpꝛeſu moꝛe putredinis ſine fine vaga
2 Dn ldin ſt vt ꝓ eis nec ſibi parcet ⁊ tñ de ret niſi eazʒ medicinalis coꝛꝛectio
„ ¹ en linquens ſic perſecutus eſt quos minute reſecaret. vngit ingyon 4
c amault: vt eos etia dno parcente interpꝛetat lucta qꝛ pꝛelatꝰ velut
25 n e pꝛoſterneret.vtrobiq; legat foꝛj bonꝰ athleta: vngit vt luctet ↄtra
i en i vtrobiq; mediatoꝛ amabilis cãz vicia ⁊ peccata.nec in mente ſua
ban As populi apud deum pᷣcibꝰ cãʒ dei viuere vicia ſinat ꝗ debet alioꝛũ

Prelatio.

culoas detegere. AUñ Gre. xxiiij.
MHoꝛa. Qui adhuc impugnan
tiũ cria vicioꝝ per ↄſenſũ delecta
tionis tolerant alioꝝ reciꝑe curã
non pꝛeſumant. Cuʒ vo tẽptatio
nũ bella ſubegerint ⁊ apud ſe de
intima ſecuritate ſecuri ſũt cuſto
diaʒ ſoꝛtiant aiarum. Sed vngit
Salomon ab his duobꝰ.ſ.a Sa
doch quiinterpꝛetat iuſtus. Et a
Matham qui interpꝛetat donãs
qꝛ pᷣlatꝰ dʒ in ſe iuſtitie auſterita
te vti ⁊ ſubdiiis ſepe veniã dona
Cril.re. Ande Criſo.ſuꝑ illud Mat.
xxiij. Aligant onera grauia ⁊ im
poꝛtabilia.ſic dicit de pꝛelaᷣ. Cir
ca vitã tuã eſto auſterꝰ:circa vitã
alioꝛũ benignꝰ.MHudiant te homi
nes parua mandantẽ ⁊ grauia fa
ciẽtẽ:ſed ponit ſuper mulã regis
que mula naſcit ex equa ⁊ aſino
ga debet ledere ſuꝑ diſcretioneʒ
que componit: ex coꝛꝛecnõe ⁊ ve
nia. 1 ex ſede illa rũdere iudiciũ.
Mã illa ſedes eſt Dauid pfis eiꝰ
xp̃i cui dr miſericoꝛdiã ⁊ iudiciũ
Gre.cãtabo tibi.vñ Gre.in moꝛa.tra
ctando iſtotiazs de archa teſtamẽ

ti dicit. iſcenda eſt ſeueritas

Ienitati faciendo quoddaʒ exvtra
ꝙ; temperamentum.vt in nimia
aſperitate nõ deſperẽt ſubdini ne
q; in nimia lenitate ſoluani.hec
nimiru üla tabernaculi archa hʒ
in qua ſimul cuʒ tabulis virga ⁊
mãna erat:quia cuʒ ſacre ſcriptu
re ſcientia in boni rectoꝛis ſit pe
ceore ſi eſt virga coꝛꝛectionis ſit

manna dulcedinis.

Acecus ceco ducatũ pꝛe
f ſtet ambo iĩ foneã caduũt

8

MWat. Cxv. Rõ ꝗa ſiſ du

ctꝰ ⁊ ductoꝛ iĩ foue cadũt eſt qꝛ ðᷣ
ꝓpinqͥ ſe tenent. Iaq; vno caſu
ambo cadẽt. Si aũt ductg ducẽ
te diſtaret ñ ſic eueniret.qꝛ cadẽ
te ductoꝛe nõ eſiet ductũ neceſſe
cadere cẽt iuẽta fouea. Nã audito
poꝛis can poſſʒ ſequẽſ ſtare ñ ſegꝗ
2 caſũ ſuũ vitare ex caſu pᷣceden
tis. Sed qꝛ ſequẽs totã ſuã adhe
ſionẽ ponit in pᷣcedẽte quẽ cauiũ
putat lõ illo cadente cadit ⁊ iſte.
Spũalt᷑ ductoꝛ cet eſt delirãs pᷣ
latus. Rõ eſt qꝛ ſicut ſe hʒ ſecun
dꝰ oculus in coꝛpoꝛe ita ſe hʒ pᷣ
latꝰ in ecclia. 0õ dũs in enagelio

ßᷣm Lu.xi.di.Si oculus tu ſim
plex eſt totũ coꝛp tuũ ſimplexẽ

c hoc qꝛ ſi pſᷣlatꝰ nequã ẽ vix ſub
ditus poterit bonus eſſe gꝗa ſub
ditus in ſua actiõe quodãmodo
a luo pᷣlato dependet. IJdcirco di
ctũ eſt Hoyſi fac ſᷣm exemplar
quod tibi monſtratũ eſt in mote
Erxodi.xv.i.in pꝛelato ergo pᷣlatꝰ

dũ peccat nõ ſe tm̃ ſed ſubdituʒ

etiã pctõ occidii.Sig. hmi Reg.
vltio vbi legim; duͦ Philiſtim
pugnarẽt Ziſrl. verſuͦ eſt ſup Sa
ul totũ pondus pᷣlij.⁊ ſagittis plu
rimis vulneratirruit ſup gladiũ
ſuũ ⁊ moꝛtuꝰ eſt. Quod videns
ſuus armiger qui iuſta illuz erat
fecit ſimuliter. ⁊ moꝛtui ſunt am

bo pariter. Spiritualiter per Sa

ig.

Soporiiqbia ugus l
guntoreqnnemnd nmniw⸗
ſsRhebeturanteſe cdt
Gro Bulneriurnuns gtie
goancotengentonts dudel
Confenitorutſoendalum
Om: vondo ſoonte ancet er
Caum tunc idenn Kan armier
Oum ſubdtistoiprun aene
Nccandiſumi audacumn )r⸗
öreg in Mon nelnett
nollbdinietitmie id
riplsd ibcios mminet.
Riingma ck anm

1 gocnuna zn.

4, Golentarrar an
hihlongenoonulenr s
Ntofataeter hor enn ,
erpeilintomnulig d
umobemimkreiicoand e⸗
Grtlaounctdc nti een 1
wapiarlibrsnndmmi 4
Ghitialturſaer nn „
ſpetcckim unlann
Nleen, Dhochrſ⸗te
laſolete Uuneigiunnnt
ſeclun poblbin na in
Mugninceni ſegsflanitſt
piſcſur oetininguts
Pmlocegores hapteme V

hn lnclinan nae
i ign ielgonengun⸗
rigeenientn

4 kaignnzatiki

wer Cdeeegte
L datca ſe⸗

Saiit neetle
4—ê Ae-
. „

„A 401..
bu hödeſauigter

n beerntg
H”
Lar: id
Aer edse
ma buicdt ddin
r zun ld Nnt
diufnant
NNNitn

4 4
WE

Prelatio. 152

ul qui interpꝛetatur abutens intel

ligitur pꝛelatus malus qui pꝛaue
abutitur officio paſtoꝛali ꝓficiẽs
honoꝛibus deſicienſq; moꝛibus
vYertitur ſuper ipſum totum pon
dus populi quia ſanguis populi
pereuntis requiretur ð manibus
ſuis vt habetur expꝛeſſe Etxechi.
lertio.Qulneratur multis ſagittis
quando temptationibus diaboli
conſentit irruit ſuper gladium ſu
um: quando ſponte exercet pec
catum tunc idem facit armiger
cum ſubduis ſui pꝛetat exemplo
peccandi ſumit audaciam. IJdeo

Ger. Breg? in Moꝛa“. pꝛelatus tot

2

moꝛtibꝰ digneſt:qͥt male viuedi
exẽpla ad fubditos tranſmutit.
NRaãſmigrata eſt captiua
t lſtos ꝗs enutriet. Iſay.
49. Solent pirrate cum
capiut alienigenas mulieres eas
