hic.n.pꝛobus ⁊ bonus dux aſſu/
mit ſecũ ſymonẽ fratrẽ eius ꝗ in
rerpᷣtat exauduio. Sempꝑ.n. iſte
ſymon.i.exauditio imitat᷑ puraʒ
confeſiionem qꝛ peccata ſua legi
time ↄfitebit indulgentiã pctõꝛũ
ſuoꝝ plene cõ ſequet᷑. Sugabit er
go cananecũ.i.diabolũ ⁊ pctã ⁊ re
gnũ.de quo ille eiectꝰeſt.ſ.celum
obtinebit ſecure. Ande Augu.in
li.de pnia. Confeſſio inꝗt eſt ſalꝰ
aiaꝝ diſſipatrix:vicioꝝ reſtaura/
trix virtuitũ oppugnatrix demo/
nũ.Quid plura obſtruxit os ifer
ni poꝛtas apperuit paradiſi.
J acuero vt fulgur gladi
um meũ dent.xxxij.Mo

ta hoc eẽ bonũ ⁊ ſingu/

lare remediũ ad fugienduʒ irati
pꝛincipis ſuroꝛct. vtpote cũ ſumꝰ
in manu eius.ſ.magna humilia/
tio. Ideo aliqui ↄſueuerunt gladi
um nudũ puncta manu tenere =

Au.

genua flectẽteſ coꝛã pꝛincipe reol

ſe moꝛtis clamare ⁊ petere mile⸗
rioꝛdiam.Tũc.n.ſi pꝛiceps dui/

Au.

Cri.

tu.
d

Conſfeſſio.

pioꝛ eſſet ferro:tãta humilitate fle
cterervnde dicit ſapiẽs. Sermo
mollis frangit iram. Spũalr noſ
aliqñ in tantũ turbanimꝰ diuinã
clemeniiã per peccatũ:ꝙ recte ef
ficimur filij perditionis ⁊ incur/
rimꝰ ſniam capitalẽ nec poſſibile
eſt nos fugere manꝰ eius qꝛ vbi/
qᷓ; noſ caperet.pᷣs.Quo ibo a ſpi
ritu to ⁊c. Ideo nullũ eſt reme/
diũ niſi młctato pctõ ꝑ confeſſio
nẽ clamemꝰvenlã.vñ Zlug. ſuꝑ.
s.lxxiiij. Non eſt inquit quo fu
gias a veo irato niſi ad deũ placa
FSigura. ij. Keg. xxilij. Cuz vi⸗
et Hauid Angelũ gladiũ ma
nu tenẽtẽ ⁊ interſicictẽ populum
flexis genibꝰ clamauit. One ego
ſũ qui peccaui ego ſũ ꝗ iniq; egi.
2 ſtatim angelus repoſito gladio
ferire ceſſauit. Sic igit ⁊ nos cla/
memꝰ ⁊ nos denudando pecca
tũ noſtrũ per purã ↄfeſſionẽ.⁊ de
us deponet irã ſnã. ⁊ vide ꝙ nul
lũ ẽ aliud remediũ euadẽdi.MNaʒ
ſi te occultabiſ patebis.Si te ma
nifeſtabis latebis.ipſe nouit tene
bꝛax abſconditg. Criſ.in quodã
ſermone. Pcetõꝝ inquit indul/
gentiã inſtanti cõfeſſione merca

re. Quid hoꝛꝛes fateri quod libẽ

ter ac ꝓpere cõmiſiſti: Cur con/
funderis dicere quod ↄfuſus nõ
es perpetrare: Cur veritꝰ es deo
indicare quod veritus nõ es ipᷣo

pꝛeſente cõ mittere: An putas eũ

cõ miſſa neſcire niſi a nobis que

commiſſimus agnoſcat? An ibʒ

ignoꝛare ſi que fecimus putas ni
ſi a nobis cõ fitentibꝰ diſcat.: Pe
ius eſt confiteri nolle q; legẽ con
temnere. Miniuue confitentur t
viuunt. Sodomute obdurantur
⁊ pereunt.
Acta eſt iudea ſciſicatio ¶
f eius. pᷣs cxiũi. Dicit Re/ Se.
getins de re militari. mi
hil magis in itinere vl acie cuſto
diendũ eſt qᷓ; vt oẽs milites ince
dendi oꝛdinẽ ſeruẽt quod melius
fieri nõ poteſt niſi vt exercitꝰ am
bulare celeriter ⁊ equaliter diſcãt
periculũ.n.ab hoſtibus ſemꝑ ſu/
ſtinet grauiſſimũ diuiſuſ ⁊ inoꝛdi
natus exercuius. Spiritualr duʒ
ↄfitemur peccata nr̃a pugnamꝰ
cõtra diabolũ.⁊ tot armatos mi
lites dirrigimꝰ aduerſus eũ quot
peccata legittime ↄfuemur.Sed
lũmope cauẽdũ eſt ne talis exer
citus inordinate incedat. nec di/
uiſe.ſ.ꝙ vnũ peccaiũ manifeſtel
⁊ aliud taceat ⁊ ꝙ non diminnat
de eo qð factum eſt. Sic eni deſ
ciẽdo diabolus nos viceret. õ
quẽadmodũ peccata a nobis cõ
miſſa ſunt lachꝛimabiliter confi/
teamur ⁊ ſtaum diabolũ ſupera
mus. Fig.pꝛimi MWachabeoꝛnz l
v⸗v bi legimus ꝙ iudas macha/⸗
beus venit ↄgregato exercitu ob
niam Thiniotheo duci filioꝛum
Amon iuxta toꝛꝛentẽ quẽ videns
Thimotheus timens pꝛincipibꝰ
ſuis ait. Si iudas tranſiens toꝰ/
rentem inuadat nos: nõ poten/

6
nfeſ
Auchſinroconemn

eThincte flg tant
aattziein e
Giinicoraſtmdlnnanen d
Ofonimnegti duans omen
cue aenekodumnotbine nn
inclicnttchnlgtherti n
Opittufr Zuces nepcun 1
iclot dencutzinnenlirn a
Aenimoz tonn ti de
ſichiinmi orvnt altell ld d
ſnmlotthere naonan ovet
Nogreg. En c flal „is
iirebecpirwus , adh.
ftenpeece Mocone
Cpot Yinotei/ utole n
ſopeguo ian enpenron;
Clngd fſftici t Gind and
Popriginagenneſelti gnen
lcpenc gi dgiunöcnf nan
lalitllznmicſmepgeinn gatni
ven itcniutinenente en
tfſſtt Grſinlun nien ur⸗
ſnemeconfticfcllnde mene
ing anllrifmnihi ner
nnenpebckigſatgm e
Cumitchumn C chnt N
ilkritnpnnti n

dimunfriſtntiia

1R
Cntc i fann.

gieſtngeſccin
cNenrn ge⸗

Em ſma geulſni nli tnn
Aum umganmni gſti,n
cen zinnn Mni iiumm
SG& c Mthi tinunt
Rrynun nniveigot
Vd̈ aulghune ſonmn Ged
Ence icticknetuiseren
1N wenornneincedhn. necd
101nnüecctümankce
1Andceid tcnondinſru
mn ktNNdedne. Dcni

unt Ccdduddnns Mosrin

li Perindaühelelnntden
n uditmtlechummirut⸗
cl kumur 1ſtam Nhien

7 Confeſſio. 32

mus aduerſus euʒ. Si vo timue
rit ad nos tranſire ibimꝰ ad ipᷣm
⁊ vincemꝰ eum. Tunc indas oꝛ/
dinato notario qui oia nomina
ſciebat fecit oẽs pꝛoprio nomine
⁊ cognomine vocari ⁊ ſigillatim
tranſire toꝛtentẽ. Quo facto ꝑter
ritus Thimote fugat“ eſt ⁊ exer
citus eius.Et Judas cõbuſta ter
ra inimicoꝝ aſcendit in montem
Syon integrũ ducens exercuinʒ
eius.⁊ ſine vllo damno ⁊ ibi dño
ſanctificauit ⁊ obtulit holocauſtũ
Spirituałr Judas interpꝛetatur
ↄfeſſio ⁊ denotat aiam penitẽtem
que pꝛimo ò diabolum vſq; ad
lachꝛimarũ toꝛꝛentẽ accedit.ſed
ſi vult obtinere victoꝛiam opoꝛtzʒ
pꝛogredi. Hon.n.ſufficit ꝓ pctis
fũdere lachꝛymas.ſed eſt neceſſe
confiteri peccata.Hoc.n.optime
cognoſcit Thimoteꝰ.i.diabolus
lõ ↄgregato ſuaꝝ temptationnzʒ
exercitu ad r̃ſiſtẽdũ dicit.Si nõ
pꝛogrediat᷑ vltra penitens ſed t̃
lachꝛymet.pctã vᷣo ſua nõ confi
leat᷑ ⁊ ila manifeſtare vereat᷑ vin
cemPipſũ ⁊ captiuabimꝰnec vale
bit r̃ſiſter. Sʒ ſi audacter trãſeat
toꝛꝛentẽ confuẽdo fideliter debel
labit nos.xocandus eſt tunc ipſe

notarius.ſ.ipſa memoꝛia que oĩa

peccata habet in ſcriptis q;tum

ad nomẽ ⁊ q;tum ad cognom’᷑

cqtũ ad locũ tempꝰmoduʒ ⁊ qᷣ
ad omnes circũſtanitias.ad verã

confeſſionẽ reꝗſitas.⁊ ſic oĩa pec
caia confitendo conterritur dia/

—

bolus diſſipatur habitatio eiꝰ quãẽ
per culpam habet in aiaz. Et tũc
ipſa aia hac obtenta victoria cũ

oibus ſuis virtunbus ſine aliqua

leſione aſcendit in mõtẽ ſyon ad

ſpeculandũ eternam beatitudint

Ande Oꝛige.ſuper leuitico expo
nens illud.pᷣs.dixi confiteboꝛ ad
nerſũ me ⁊c.ſic ait.idens inꝗt
ꝓnunciare pctm̃ remiſſonem
pcti meret᷑:pꝛeuentus eſt diabolꝰ
in accuſatione:vltra nos accuſa⸗/
re non poterit. ſed ſi noſtri accu
ſatoꝛes ſumus pꝛoficit nobis ad
ſalutẽ. Si vᷣo expectemꝰvt a dia⸗
bolo accuſemur:accnſatio illa ce
dit nobis ad penam habebit eos
ſocios in gehenna quos conuice
rit criminum ſocios habuiſſe.

On auferel ſceptrum de
n inda. Geñ. xlix. Marrat
Frontinus ꝙ Romanil
cum honorabilem vicioꝛiam ali
quis pꝛinceps feciſſet ponebatur
in curru ⁊ laureatus ducebat ꝑꝓ
ciuitatẽ ⁊ vocabant hoc triũphũ
⁊ ſemꝑ ille a vlgo exiſtebat hono
ratus. Spiritualiter inter omnes
anime virtutes ⁊ bonas actiões

quibus meretur anima a deo ho

noꝛari eſt ipſa confeſſio fidelis ⁊
vera. NHã elemoſyna:oꝛatio ⁊ ie/

iunium:lectio ⁊ peregrinatio ⁊ ce
tera opera meritoꝛia que ab aia

fiunt nõ poſſunt nec audẽt ad di

uinã maieſtatẽ pꝛo indulgẽna ac
ceder̃ ↄſeſſiõe pᷣtermiſſa vbi igil

FKro.

Confeſſio.

eſt vera confeſſio ibi eſt vera ſalꝰ
ipſa vᷣo deficiẽte oẽs virtutes de
ficiunt ipſa pꝛecedente oẽs bone
Sig. virtutes ſequunt᷑. Fig.Exo.xiiij.
ꝓut magiſter hyſtoꝛie narrat cũ
filij iſrael exeuntes de egypto ve
niſſent ad mare rubꝛum qð diui
ſum eſt in.xij.partes pꝛout erant
xij.tribus nõ audebãt mare iĩtra
re qᷓ;tũcũq; ſentirent poſt ſe pha
raonẽ᷑ venientẽ cũ innumerabili
exercitu.quouſq; tribus iuda pꝛi
mo eſt illud ingreſſa:ſʒ illa tribu
pꝛecedente ſequute ſunt oẽſalie 2
per hoc liberatuſ eſt populꝰquia
ibi ſubmerſus ẽ pharao ⁊ oẽs ſui
ex hoc.n.tribus iuda meruit RBe
gale ſceptꝝx.⁊ hoc eſt qð hẽt ĩ pᷣſ.
In exitu iſrael de egypto domus
lacob ð populo barbaro.Et ſeꝗt
facta ẽ iudea ſciſicatio eiꝰ.⁊ hec
dicunt᷑ ꝑꝑ illud qð tũc fecit tribꝰ
iuda.Spũalr.ꝑ tribũ iuda ſub/
audi virtutẽ cõ feſſionis quã ĩ exi
tu de peccato ⁊ acceſſu ad miſeri
coꝛdiã opoꝛtet oẽm virtutem pꝛe
cedere. Igit ipla pꝛecedente oẽs
alie virtutes libere ſubſequuntur
Et ſic diabolo ſubmerſo cũ tem/
ptamẽtis eius triũphat vᷣtus con
feſſionis. J pꝛe ceteris virtutibꝰ
Gre eſt colenda.vñ Grego. ſuꝑ illud
Job. Si celaui in ſinu meo iniꝗ
iatem meã.in moꝛalibus dicit ſic
Mirentingt in bono Job ꝗ vo
lunt caſtitatis ↄtinentiam: Hi⸗
renĩ integritate iuſtitie: mirentur

viſcera pietatis.Ego in eo nõ mi

nus admiroꝛ conſeſſionem hu/
millimam pctõꝝ q;ᷓ tot ſublimia
virtutum-⸗ L
Erſequimini ⁊ ↄpꝛehen
p due pᷣs.xx. Poſtqᷓ; la⸗
trõ es latere nõ pñt ⁊ ſũt
diſcopꝑti ⁊ noti nequaq;apliꝰ Ibi
redeũt timent.n.ſuſpendi Spũa
liter peccata ſũt velut latrones:qꝛ
accedentes ad aĩam oiĩa virtutuʒ
ſpolia inde ſubripiũt.ſʒ ſi per cõ
feſſionẽ manifeſtentur inde aufu

giunt nec audẽt accedere.Figura Fig⸗

iiij. Reg. vi. Poſtq; Helyie oñ
dit latrũculos ſyrie regi iſrael fn/
gientes inde nõ fuerũt poſtmo/
dũ auſi ampliꝰreuerti in ſamariã
cui pꝛio tm̃ erant infeſti.Spũalr
ſyria interpꝛetat᷑ humẽta quaſi lu
buca.latrunculi ſyrie: pctã deno⸗
tant lubꝛica ⁊ imunda:infeſtãt.n.
ſamariã que interpꝛetat᷑ cuſtodia
per quã ipſa aĩa intelligit ſʒ He/
liſeꝰ.i.actꝰ confeſſionis hoc ma/
nifeſtat Regi Iſrael.i.ↄfeſſoriqᷓ
facto fugant᷑.⁊ nõ habent ampliꝰ
accedendi facultatẽ. Añ Zim.i
li.de Joſeph.plurimũ.ſuffragrat
verecunda confeſſio ⁊ penã quã
defenſione vitare nõ poſſumus
pudoꝛe confeſſionis exiinguim⸗
Miquitatem odio habui
pᷣs.cxviij. Interdũ expe
riẽtia docet aliqua eẽ ab
hominabilia ⁊ diſplicibilia q in/
experta placibilia iudicant.Hoc
pꝛo tanto pꝛouenit quia aliqñ res
ſuper ficialiter accipiũt ab huina

S

Am

— 2

nſcliedateinaninh d⸗
Gkpeecno⸗Nonganne
igchenemminnn n
ncinsſentcibnndeg e
lione Ydeolnien en r
epercöſeſonitttone i n
üͤpetcniegigaaheid
Pces Otgeocthorindi n
ſano Jo ſhoͤllöci diple
peidakperconteſioni auſean t

nag, Neniini mun n

ſoan ii Qpunur jin anti do
Pſpeaterteorui nornieb n
oonorſec poſtc; cnout an
fumiylenumsthominanot aan
ſemttpolnen'poſcteince gar
Crtpanocrnocticins Nenn
mna efoanunonno mnm
ſcktuncetalilgte Sn end
fuitepenonnuddet nve
gorg Tungſmndiclh: c⸗
n Dlotpetuaghinnt pon
niſontodithnignnni den⸗

hoherye Pulaeſecgllitii e 3

Wik1 M het Poſchiſee
Aen umiclinſfiiieni
ir nnannteſo inn, en⸗
enße i mimpifumtirinri
Nil at vonfonn iſioninn
ANnE Muhnenur uningnitn
Sg bmnal ſreideno⸗

Ther mrbbtstinunenntckün⸗

nt mmieitenentatode

weiiitincligi b⸗
iian Kelag cenſeſonohoenn
Aei Min e Dred Feet

ant munſlgninöhenmn

ti õ

mm N Nhnnibfg
m artcnndn coſeſotgnigt
men Nenſont in iinim
r Moe cfeſonpmun
d nuntt

5

en pommnnnl r ii

Confeſſio

no ſudicio quia appetitus coꝛꝛu
ptus ſolam deiectationẽ conſide
rat poſtpoſita rei amaritudine.iʒ
quando experuur reicit.vt pʒ de
coꝛꝛuptis cibis. Spũaliter pecca
toꝛ coꝛꝛuptum hʒ appetitum ra/
tionis ſeu iudiciũ ꝓpter quãdam
ſuper ficialẽ delectationẽ quã per
cipit in peccato:non pcipiens ſe
quẽtẽ gehẽne amaritudinẽ.illam
iñ melius ſentit cõſumata delec/
tatione. JIdeo illð ſaltẽ debʒ eice
re per cõfeſſionẽ ⁊ enomere.Hã
cũ peccatũ agit placet.ſʒ actũ di/
ſplicet. Et ideo abhominat᷑ con/
ſcientia. õ ſi hõ illð cũ diſplicẽ
tia eiciat per confeſſionẽ ſatiſfecit

is. Figura.ij.Re.xiii.cmõ amauit

ſoꝛoꝛem ſuã Thamar.q̃ in tantu
ſibi placebat vt quaſi moꝛeret᷑ ob
eius amoꝛc̃.ſed poſtq;ᷓ cognouit
ipᷣam in tantum abhominatus ẽ
iplam vt nullaten poſſet eã vide
dere ⁊ maius erat odiũ qᷓ;ᷓ pꝛius
erat amoꝛ. Jð vocato puero ſuo
fecit eam eici ⁊ excludia ſe. Spi
ritualiter per Zlimon ſubaudi pec
caloꝛt.p Thamar ſubaudi culpã
Nam diligit peccatoꝛ culpã ante
ↄmiſſionẽ ꝑꝑ deleciationem quã
ibi hahet vel putat eſſe qꝛ illã im
ↄſiderat. Sed illa cõ ſumata ab/
hominat᷑ ſequentẽ penã. Idcirco
vocata pura cõ feſſione dʒ ipſam
eicere a thalamo anime ſue ⁊ ill̃
plus odire q; amafſet pꝛus. Si
vo ſibi peccatoꝛ in culpa non di
ſpliceat: ſed placeat deo ſume di⸗

35

ſplicet.⁊ qꝛ velut cecus ſe nõ co
gnoſcit turpem vbi poſſet per cõ
feſſonem emendare.veniet tem
pus quo ſe cognoſcet per ↄfeſſio
nem turpiſſimũ vbi locũ nequa
q́ᷓ; habebdit cõfeſſionis purgano

vnde clugin quodã ſermõe.OAug.

ingꝗt hõ vtinaʒ te cognoſceres qꝛ
ſi te cognoſcereſtibi diſplicereſ ⁊
mihi placeres.nũc autem qꝛ te ũ
cognoſcis tibi places ⁊ mihi di/⸗
ſplices.veniet autem tempus qñ
nec mihi nec tibi placebis.
Eus aũt nõ irridetur ad
d Gal. vi. ſimia vult om/
niia ſimiare in deriſioneʒ
⁊ tamen ipſa derideiur ⁊ capitur
in ſuis deriſionibꝰ.Dũ eniʒ videt
hominem calciari vult ipſum ſi/
miare.⁊ ligatis ſibi pedibus cal/
ceis capiiur.Spuũaliter multi pu
tant in ſuis confeſſionibus deri/
dere deũ minuẽdo:ac mediãdo
peccata ſua cõmiſſa ſed ipſi capi
untur in ipſis. Mõ enim deus ta
lem cõfeſſionẽ acceptat ſed iudi⸗/
cat peccatoꝛẽ ac ſi non eſſet con/
feſſus addẽs inſuper penam pro
pter irriſiont᷑.Sigura.ij. Reg.x.
Dauid miſit nuntios ad conſolã
dũ Zlmon ſuper moꝛeʒ patris.
Sed ſuaſione ſeruoꝝ eius acce/b
pit NHmõ ſᷣuos Dauid.a raſa eis
medietate barbe ⁊ inciſis veſti/⸗
bus vſq; ad nates rmiſit eos ad
Dauid ſic illuſos.quod audiens
Danid eos noluit intueri donec
barbe eoꝛuz creuiſſent.⁊ iunc vę
e

Fig.

Confeſſiõ.

ſtitos veſtimentis ↄpletis vidit
eos ⁊ remiſit Joab cuʒ exerciiu
ſuo ⁊ exterminauit inon de ter/
ra ſua ob hanc deriſiont᷑. Spũa
liter Flnon interpꝛetat onerat et
bene denotat pctõꝛem.ſ.oneratũ
ſuper quẽ młtitudo culpaꝝ ſicut
onus graue pᷣmũt. Oꝛdatur enizʒ
patre.ſ.libero arbitrio:qͥ pꝛ me
rebatur. Sed mittit Dauid ſᷣuos
ſuos ad ↄſolandũ ipſum.qꝛxpᷣs
inſpirat illi noticiã peccatoꝛũ poõ/
deris.vt ũla cõfitendo ↄnaleſcat
a liberet. Sed adeſt pꝛana fami/
lia ſuadens vt derideat ſßᷣuos Da
nid h̊ nefãda familia ſunt.pudoꝛ
confeſſionis ⁊ timoꝛ ſauſfacuõis
amoꝛ delectationis:. ⁊ vide quid
ſuadeant ipſi Anon.i.peccatoꝛi
facere. Dicit pudoꝛ confeſſionis.
pctã tna ſunt nimis lubꝛica nar/
rare ipſa nimis turpe.incide ſibi
veſtes vſq; ad nates. vt media
appareant ⁊ media ſint coopꝑia.
Rage ſibi medietatem barbe vt
nõ reputet te confeſſoꝛ tuus tam
ſoꝛdidum.Dicit aũt timoꝛ ſatiſſa
ctionis caue ne te dicas divitẽ ex
yvlſura dicas qꝛ oppoꝛteret te latiſ⸗
ſfacere ⁊ remaneres pauꝑ.tace.ſi
le noli hec loꝗ coꝛam ſacerdote.
oſtendas te potibonũ ⁊ fideleʒ.
Dicit amoꝛ delectatiõis.Mõ cõ
fitearis peccatoꝛem talẽ te fuiſſe
alioquin tua te puabis delectatio
ne. Et ſic ſuadet hec famulla ne/
quaʒ vt peccatoꝛ pctã diminuat.
aætũc miſer eredẽs dendere deſ

ptat ↄfeſſionẽ talẽ.nõ recipit me/

ipſe derideł.qꝛ deꝰ in nullo acce/

dia peccata ſed integra intuetur
non vult ilia videre dimidiata ſʒ
pꝛo integris ⁊ ↄpletis punit.d õ̊
caueat hõ ne laboꝛet ad excuſan
das excuſationes in peccatuis.ſed
dicat peccata ſua cũ ſuis debitis
circũſtãtijs ſi vult ↄſequi miſeri/
cordiã veꝝ eſt ꝙ dʒi hoc multũ
laboꝛare cõſfeſſoꝛ. vt a ↄfuete eri
piat illa que poſſunt verã ↄfeſſio/
nẽ impedire.vñ Aug. in li. de pe Nn
nitẽtia. Diſcretio ↄfeſſoꝛis valde
neceſſaria eſt. Cõſideret qitat
criminis in loco in ipe.in pſene/
ratia in varietate pſone. Cui fue
rit etatis.cuiꝰ ſapie ⁊ oꝛdis ⁊ q̃li
hoc fecerit tẽptatione ⁊ lpſius vi
cij multiplici executione.hᷣ Aug.
On abſoꝛbeat me ꝓſun
dũ neq; vrgeat ſuꝑ me
putenſ os ſuũ.ps.lxviij.
Cadẽs in aqua non eſt in ꝑiculo
qnſq; os eins nõ ceoperit aqua
æ rõ eſt qꝛ põt ſpirare ereſpirare
æ ſic ſuffocari nõ põt.Si autem
cooperiatur in tãtum ꝙ ſpiratio
T reſpiratio deſiciat:ſtatim intrin
ſecus caloꝛ coꝛ ipſum vrit.qꝛ pul
mo non põt aerem calidũ ſpirã/
do emittere ⁊t reſpirando recſpe
2 ipſum coꝛ reſociliare. Spũalt
cadẽs in peccato nõ eſt in piculo
ↄbuſtionis gehenne quouſq; os
habet expeditũ ad cõfeſſionẽ.q
tunc poteſt ſpirare per os calidi/
tatem peccati ⁊ reſpirare graiisʒ

2

Cgptjinmnitne n ie
Coeſunanutennte id
Cniſüt Gortnglingegnos N
ſobauclpecntslnetset
Cnoumm incltoeietdin
nnergerſentougne hete
wom ad ceſoni iden. 6
eo orinnturrpeccads us.
gioninov non duucant
gcuerum muenitmrmn
(ocan irmone Mns ⸗
Aunepoſunde inriansn
ſchuce perteo iuini r⸗
Cuſtouon. e
AMllvt uans flos grn⸗
4 Bul Mechr icl d⸗
„ Mhehoſenſb di ent
olſfongicatuannent ü
Uuntengericenaeſend wer
nc Neogncgitfin unt
tllum apetoleginsint d⸗
tCnmr Oytnin een ee⸗
nnmenmillnin —
Holimdaſenſtniel t
fiumenagi foteg en.
blitodeteler ng en⸗
aoponnicnnitig de⸗
hne
MLgguonon doinntn T
gſſelggigt dei

neteſimnic loſißngi
Wn anmnonloph enhin
Gude tinin nmtnn nr dhi
N tantaal he nlbt l
Aan hor imi inten thſte i
Ans imuitaemnmn
. Bthletatne pftn
ein 1 (ineg wgenſtome
h sſni Holtvi
CAs gnnon Kingie
rent dscri dehenie
mim iſöeicnpoſhrere egte
ſeſoen nodöt in
wu GeNnur iginmn gfft
Ar GrNodiidnſünn
Lemei ſenscloenpin ign
Erd. novdöttemndli

6i⸗
1 Goenunmt tinte iit

Pocs then ennimn Hi
õ Ne
W Pntionoghm olct
G ihgcgalobini
. Me n tlttd

dai en Nunnihng

☛,

Cò nfeſſio.

indulgentie ⁊ ſic coꝛ ⁊t anima re/
frigerantur ⁊ ſanantur. vñ Zlm/

Am. bꝛoſius ſupꝑ beati imaculati Ceſ/

ſat vindicta diuina ſi confeſſio pᷣ
currat humana. Sed ſi tantun
ſuperabun det culpa vt ad cõ fitẽ
dum oſ operiatur: ſuffocatur ani
ma a peccati nequitia. ⁊ igni tra/

gig. ditur infernali.Sigura Exo. xiiij.

Egyptij intrantes aquas maris
coopti ſunt aqua ⁊ omnes ſuſſo
cati ſũt. Spiritnaliter ꝑ egypuos
ſubaudi peccatoꝛes tenebꝛis pec
catoꝛum inuolutos.Mi ergo im
mergent ſe in voꝛagine enipe os
clauſum ad conſeſſionẽ habent.
ideo moꝛiuntur in peccatis luis.
Si enim os non clauderent in/

Aug.dulgetiam inuenirent.lugu.in

quodam ſermone. Infernus eſt
puteus pꝛoſunde iniquitatis qui
nõ claudet ſuper te oſ ſuũ niſi tiu
clauſeris tuum.

Ebellabat iudas filios

d Elſau.i.Mach. v. vidẽſ
piꝛinceps hoſtem ſibi etẽ
moleſtum què conſueuerat capti
uum tenere valde moleſte iuſti
net. Ideo quicquid valet ſacere
vt illum capiat totis viribus face
re conatur. Spiritualiter pecca
toꝛ veniens per cõfeſſionẽ ad mi
ſericoꝛdiam dei euaſit diaboli po
teſtatem ⁊ magnã ei afflictiones
facit.Et ideo diavolus hoc mo/
leſte ferens ommi conatu ſtudet
ilium recuperare.⁊ cuzʒ per vnnʒ
peccau genus non põ pꝛenalere

34

ad aliud ſtatim habet recurſuz⸗

vnde Greg.in li.moꝛaliũ. Anti Gre.

quus hoſtis ex pꝛopꝛio certami⸗/
ne dũ ſe ſubcũbere cõſiderat ad
alia temptationũ beila reſtaurat.
Intuetur humãos vniuſcuiuſq;
moꝛes cui vicio ſint pꝛopinqui.
Et iſta ponit ante faciem ad que

ciriꝰnouit inclinare metẽ.Sigura Sig.

bᷣmi Macha.vij.c. Cuʒ Jadas
MWachabeuns expugnaret gẽtes
demetrij ⁊ deuaſtaret terram illi
us demetrius furoꝛe repletus mi
ſit Michanoꝛem cuʒ exercitu ſuo
cũ h̊ mãdato.vt.ſ.ſibi ligatũ Ju
dã pntarent.venit Nichanoꝛ in
ieruſalẽ ↄ̊ Judã ⁊ iurauit ꝙ niſi
Judas traderet ei ꝙ ipᷣe funditꝰ
templũ deſtrueret: erat Judas in
ſamaria ad quẽ Hichanoꝛ acce/
dẽs aggreſius ẽ iudã ibidẽ cũ tu
bis ⁊ clãgoꝛibꝰ. Judas vo oꝛe ⁊
coꝛde ⁊ mãibꝰoꝛãs cũ paucis ag
greſſuſ eſt Michanoꝛẽ ⁊ exercitũ
illiꝰ ⁊ obtinnit victoꝛiã ⁊ fugato ex
ercitu cepit Michanoꝛẽ ⁊ occidit
illũ.⁊ linguaʒ eiꝰ diuiſit caput vo
ipſius iciſit ⁊ poꝛtauit dia in ieru
ſalẽ in ſignuʒ victoꝛie.Spũalrꝑ
Judã ſubaudi fidelẽ ↄtritũ ⁊ cõ
feſſum a ſuis pctis. Mitc.n.gẽtes
demetrij.i.dyaboli tẽptatiões in
uadit ⁊ olſſipat qð ipᷣe diabolꝰval
de moleſte ſuſtiet. Demetri iter
pꝛetat᷑ nimiũ ꝑſequẽs ꝑ quẽ dia/
bolꝰſignificat᷑ qꝗꝛ neſcit a ingi ꝑſe
qutiõe fideliũ geſcere in h̊ ſecło
q;tũcũq; i hoc coꝛꝑe poſñi ꝓfec
e 2£

Confeſſio.

tis.erras ſi credis vicia moꝛtua
nõ obtecta.veliſ.n.nolis iter con
fines tuos habitat Jebuſens ſu/
perari qnidem põt exterminari
nõ poteſt.Et idcirco dirigit Mi/
chanoꝛẽi cum exercitu.i.coꝛpus
vt icũexercitu carnaliũ cogitatio
num ⁊ affectionũ ſuperet ſꝑiritũ
⁊ ſubcũbat.⁊ vide qꝛ ſolũ Judã
demetrius querit.qꝛ dyabolꝰſolã
confeſſiont᷑ interimit ideſt interi
mere cupit. Deſtruã inquit tẽplũ
niſi Judã habeaʒ.Sed vide v bi
habitat Judas qꝛ i ſamaria que
interpꝛetaĩ cuſtodia.Dũ ergo cõ
feſſus es ſta in cuſtodia attende
illins ſapitis dictũ omni cuſto/
dia ſerua coꝛ tuuʒ poſſet te lede/
re Michanoꝛ in hierico.i.in mũ
di huius vanitate.ſed non in cu/
ſtodie claritate vbi ſob:iꝰvigilas
ꝓpter timoꝛeſ nocturnos.ĩuadit
igitur Michanoꝛ Judã dinerſis
carnis affectionibꝰ ſed triplici ar
ma cõterit eũ Judas:qꝛ pura cõ
tritione vera ↄſfeſſione ⁊ cõgrua
ſatiſfactione ⁊ hoc eſt coꝛde.ore.
opere pugnare.Fugał temptatio
num exercitus ⁊ ipᷣm coꝛpꝰcapit
a ſpiritu. Lin gua eius diuiditur
quia partiʒ ei oꝛatiõi datur. par
timvo ad dei laudem relinquit.
incidit caput eius ab eo qꝛ repel/
litur prauũ deſideriũ eius ab eo.
Wanus cũ bꝛachijs trũcantur
quia remouẽt᷑ a coꝛꝑe male ope
randi facultates. Et hec oĩa poꝛ/
tãtur repꝛeſentãda in Mieruſalẽ

coꝛaʒ deo ⁊ ſanctis angelis vt no
bis detur coꝛona iuſtitie quã deꝰ
legiptime certãtibus repꝛomiſit.
Patet ſgit quãtũ bonũ in certa
mie noſtro faciat nobis vera cõ
feſſio ↄtritione ⁊ ſatiſfactiõe ⁊ pe
nitentia ſequente. De hac autlog
tur Zlug.in lib.de penitẽtia Lan
guoꝛes iquit ſanat.Lepꝛoſos cu
rat.moꝛtuos ſuſcitat.ſanitatẽ au
get. graʒ ↄſeruat.claudis greſſũ
ſurdis auditũ.cecis rſtituit viſũ.
vicia fugat virtutes oꝛnat.memẽ
munit ⁊ roboꝛat.Mec Augu.
Erra dedit fructuʒ ſuũ.
t Ps.lxxxiiij. Tẽpoꝛe hye/
mali qñ terra coopta eſt
glatie vł aquis ſuperfſicie nõ pot

germinare ⁊ ratio c.qꝛ radius ſo

lis nõ põt terrã attingere ad cale
ſaciendam aquis vel glatie ꝓhi
bentibus.Spũaliter cũ ager ant
me noſtre coopꝑtus eſt gleba cul
pe nõ põt facere:ſeu ꝓducerefru
cius deo placitos.qꝛ nõ põt ra/
diꝰ gratie ad illã accedere ꝓpter
culpe occupationẽ. Naʒ gratia
culpa ſimul in eodẽ recipi nõ poſ
ſunt. Ila.lix. Inigtates veſtre di
ulſerũt iter vos ⁊ deũ vr̃m ⁊ pec
cata veſtra abſconderũt ſaciẽ ſu
az a nobis. Sʒ ſi volum ꝙ ager
anime noſtre germina bone oꝑa
tiõis pꝛoducat neceſſe eſt vt per
cõfeſſionẽ pꝛiꝰ culpã ammouea

Au.

R

mus. Figura Geñ .i. vbi legim⸗ 6.

ꝙ cuz terra operta eſſet aquis ni
hil germiauit.ſed ſemꝑ erat ina

₰
(oolel
Odlcm.

betrn Gl Ca n
unniſcu gintn 1 .
Genorcistudisen
Conimno 15
i thenmni ne e
Crſnenist hilnnn
nimneiſſlni Gine 1
Erragnns idruleihk,l .
Gnesſdonnertätshren .
Anemuhepchuinan N
ſcnessd nort, Luinetn
hnöl Uteſtpnigienin
iogfenicinmn Ne
Iuenusypaitvonechgiinns n
gennenpcenetſeeend
Oenodrreſiuti Gelengt ⸗
nshnniiagisſdeſ eeens .
teulpoin mi con coleſor
umt priciltntt in
m ecemuptt a u
Agenninaeaiunegfe ,d nn
ündecencepyteneeno ge

—☛à
=S

Itictispvodtar ienson od

cntsonoſntst cten a
perpiacrtigeſtensente dunn
bu.Cniduſin ponnt ſcne;
voſtmociofintitun niei vod
n mdeihnolbl n nn
Epeſſoingnlniite inns –
Poningeſimentig iutd den
wpolmenepellminin we⸗
mnlmn „
Gndletegin n

4
n laene 1 ſtwr nin
. tlonntznitnitt
pmge Nenigtien
limmniſtee cinberd⸗
imacti ir
ulnſanneteſſege li⸗ ue

=

—

me

n ſrſgneiinsanann
n ſinftgnfiinagrnn
e Ntiſchonhhen,
Endcc ty li

folmniinr,
mgitnnneet

a gurſl mb inicni
Em nn Apigntoh
na NNmi ninrad ie
mnim oft gateh
us Chitigciageren
cie eetonnseſ genci
Ar Mhoͦotſrecreſenpaitueftn
106 s deo lectos, dopolr
u Agne ad li ucedge ppe
nt. NN NNNand Begg
rr (Agſninneoderechinip⸗
m w Jalr Nigtsnchn
uan Maitit rost iffnit
nſch ablentnitti
l inchs Gjſ ini
minenoſregenungehn
aa. o, noltel ititt
mn (cſoni cginnin
c mnus Kom Gihlan,
I NLNAbn

„*

liemnimi hcnſn

Confeſſio. 35

nis 1 vacua. Sed congregatis
aquis in vnũ locũ ⁊ arida appa/
rente mox lucis radijs eam atiin
gentibꝰ ſubſequta ẽ germinatio
herbe virentis ⁊ ꝓductio diuer/
ſorũ generũ fructuũ. Spirituali
ter per aquas ſubaudi culpas ho
mines ſubmergẽtes.AMpoc.xvij.
Aque multe populi mulu decur
rentes ad moꝛteʒ. Quãdiu ergo
hmõi aque ſuper faciẽ coꝛdiſno
ſtriꝑ affeciũ cooperiũt nos nul
latenus valẽt bone cogitationes
germen ꝓducere:⁊ ſic per conſe
quens dare fructũ. Sed congre
gatis hmõi aquis ideſt peccatis
2 culpis in vnũ coꝛã cõ feſſoꝛe:ꝑ
veram ⁊ integrã cõ ſeſſionẽ appa
ret arida ideſt terraapta ⁊ paꝛata
ad germina.qꝛ diuine gre radiꝰ
ſtatim deſcendet ꝓhibente remo
to.⁊ tũc aĩa pꝛoducit ieiunia oꝛa
nones elemoſynas ⁊ cetera opa
meritoꝛia circa que ſterilis exiſte
bat.Extirpãda ſunt ergo vicis ⁊
poſtmodũ poſſunt vᷣtutes inſeri

Am. vnde Ylmbro.lib.i.de Chaym.

Egreſſus inquit malitie virtutis
operatingreſſum.eodẽq; ſtudio

gno erimen expellitur innocẽtia

copnlatur. J
Ingdli eſtote Iſay.i. In/
m decens eſt ⁊ vitupoſum
vbi omnia mũda ſũt ſoꝛ

didꝰ apparere. Ille nãq; talia vt
fedatoꝛ mũditie eſt cũ ruboꝛe ab
alioꝛũ ↄſoꝛtio excludẽdus. Spi
ritualiter in curia celeſtis gr̃e oẽs

mũdli ſunt. Mullꝰ eniz ſordidus
ibi manere audet.Fedaret enim
loca puriſſima ⁊ mãſiones ame
nas quas ſanctiin pulchꝛitudine
habitant. NHnmeri.xxiiij. Quã
pulchꝛa tabernacula Jacob. In

de eſt ꝙ ſtatim excludit᷑ cũ rubo

re a dño Iſa.lxv. hmõi ſoꝛdidiſ
ſimi ⁊ imũdiſſimi recedite ĩquit
dñs a me. HNon appꝛopinquetis
mihi qꝛ immundl eſtis: Igit de
bemus pꝛꝰ nos mũdare ab om
ni ſoꝛde ſi cupimꝰin agrũ gre in
troire. Sigura Leui. v. Nume. Fig.
xix.vbi pꝛecepit dũs purificatio
nẽ imũdoꝝx fieri in hũc moduʒ.
Mam vt habel ibi ꝗ tãgebat reʒ
immũdã aut moꝛtiferũ quid vt
iumẽtum anut fera occiſum vłl ho
minẽ immũdus erat. Ideo indi
gebat purificatiõe ⁊ fiebãt iſta qꝛ
offerebat᷑ ſacerdoti agnꝰſine ma
cula duo pulli turturũ vel colũ
barum:ſimilla puriſſima de qua
fiebãt panes quos ſolꝰ ſacerdos
pꝛo illa vie tantũ ſolus edebat.re
ſeruari in craſtinũ nõ poterãt pꝛe
putredie. Spũaliter. Tria ſunt in
hoc mũdo quibusin aĩia macula
tur ⁊ ſoꝛdeſcit homo.ſ.cõcupiſcẽ
tia carnis cõcupiſcẽtia oculoꝝ ⁊
ſuperbia vite. Pꝛima eſt reeim
mũda ⁊ turpis.vñ Inno.de cõ In.
ditionis humãe vilitate.O ingꝗt
extremi libidinis turpitudo non
ſolũ macnlat aiam ſed fedat ꝑſo
nã oẽ nanq; peccatũ qð fecit hõ
extra coꝛpus ſuuʒ eſt:qui autem

e 3

En.

.2*

Confeſſio.

foꝛnicat᷑i coꝛpꝰ ſuũ peccat.ſemp
comitant᷑ ilud fetoꝛ ⁊ imũditia.
Cõcupiſcẽtia vo oculoꝝ eſt res
moꝛtiſera qꝛ auariua ſuũ poſſeſ/
ſoꝛẽ occidit.lug.in qdã ᷣmõe.
Anuarus inqt anq; ꝗcqᷓ; furetur
ſeipᷣʒ occidit ⁊ aſq; ꝗqcq; capiat
capit. Superbia aũt vue dr fera
peſſima occilſuz.n. tali fera ſi ꝗqs
tetigerit imũdus eſt.ꝗ ꝑ ↄſenſus
tetigerit diaboluʒ qꝛ hac fera oc
ciſus ẽ imũdus erit.⁊ quẽadmo
dũ ille occiſus ẽ ita occidet᷑ qvo
luerit ſuperbe ſaꝑe vt iſte pᷣſ.voſ
auũt ſi᷑ vnꝰde pncipibꝰ.i.demo/
nibꝰcadetis ⁊ nota ibi de pᷣncipi
bus demõ es dici ⁊? itellige caſuʒ
iſtũ ꝓphůᷣaʒ imiari ſupꝑbis.q igit᷑
ſic imũduʒ ſe nouerit ſtudeat ſe
p verã ↄfeſſionẽ mũdare.⁊ nota
ꝙnõ ſoꝛdidaĩ aĩa niſi ꝑ tactũ.i.p

Aug.ↄſenſũ rex imundaꝝ vñn Aug.

Leo

in qͥdã libello.Tt᷑ptatio inꝗt qᷓ;/
tũcũ q; imũda coꝛ ñ polluit ſi rõ
nõ ↄſentit.in purificatiõe aũt hinꝝ
ius ĩmunditie:pꝛio debet offerri
Agnſine macula. Iſte agn?ꝰxpᷣs
fuit ꝗ ſolſine macula innenteſt
Jpe.n.oblat?t ad purgãdã ma/
culã pctõꝝ nr̃oꝝ.Iſtud vo ſacri
ficiũ ꝑ verã fidẽ dʒ pᷣcedere ĩ me
moꝛia nr̃a.Aloꝗn fruſtra fierẽt
dia hũana remedia. Oiĩs.n.nr̃a
purgatio a xpᷣo eſt q lauit nos a
pctis nr̃is.⁊ liberaui nos nõ ſo
lũ ab oꝛiginali veꝝ cẽt oẽs liberat
ab actualibꝰ volẽtes pure crede
re vñ Leo papa in ſermõe de ie/

iunio ſeptimi mẽſis.Effuſio ſan
guinis iuſti piniuſtis tã potẽs fuit

ad pmiũ tã diues ad pꝛeciũ vt ſi

vniuerſitas capuuoꝝ ĩ redẽptoꝛt᷑
ſuũ crederet:nullũ tyrãnica vicu
la retineret. Iẽ dʒ offerri par tur
turũ.i.par oculoꝝ gemẽtiũ.ſ.coꝛ
dis ⁊ coꝛpis qꝛ nũc eſt nr̃m ſacri

ficiũ deo accepiũ.Gre.ſuꝑ Exec. Gꝛt.

omel.viij.holocauſtũ ingt ſicci
eſt bonũ opꝰqð lachꝛyme ñ iſnn
dunt holocanſtũ pingue ẽ qñ hᷣ
qð bñ agit᷑ coꝛð hũllict ꝑ lachꝛx
mas irrigai.ſʒ requirit vltimoſi
milla puriſſima h̊ ẽ ↄfeſſio rctiſſi
ma ⁊ puriſſima de qᷓ fiunt panes
ad vſũ ſacerdons tĩ qꝛ ipſe ſolꝰ
ſacerdos actus ↄfeſſiõis medita
ri dʒ ⁊ B ꝓ illa die tm̃.i.ꝓ hoꝛa
tpe quo pctõ:ↄfitel peccaia ſua.
tũc ↄfeſſoꝛ meditet᷑ illa vt cogno
ſcat qð ant quale ipendat pctõꝝ
vtile remediũ ſed vltra tps illud
penitꝰ non reſleruet.qm̃ ſi hmoi
panes ĩ craſtinũ vellet videre ſe/
tiret eos in archa aĩe ſue peccãdi

putredinẽ gnãſſe.nã ⁊ ſibi ipine

quac; dʒ ſacerdos ↄfitent reuel
lare pctã. MNã hᷣ ẽ diuinit oꝛdina
tũ vt ꝙ pctõꝛ ipᷣe ſua pctã mani
feſtãdo delet ampliꝰ nũqᷓ; valeãt
alicubi repire. Job.xiiij.ſignaſti
q̃ſi in ſaculo delicta mea ſʒ cura
ſt iniqtatẽ meã.AHudacter igit ac
cedat imũdus ad lauacrũ indul
gẽtie poꝛtãs hãc purã ſimillã qa
nihil ſecretiapctõ cõſfeſſo nihil
aperiiꝰatq; mãiieſti abſcõſo pec

—

(oeli

, cſi ng odon
gimmscantrtlit 12
tiniſunmn o en
voftaehoed d. e

„
„

giclleed aſti eu n
Ueotn Jeſhsdiniht1
mucngt cöſeſoniſihen ne
pninehumieAln aſt A
mmin ſteri
Hinnetiunenil
i apeiſsinie
munongpgltt nuimt en
Agneothugefepitnunnn
ſtinoſtemdi eplitfuminti ne
ni Gpiaruspeine in
Nn egckeiunt ,un /uen t
Otenſidcimiggign 4
loit tbugiunnnuan
ebpnonge ſemm Mni itdiy
Huaheni terrepore fmer
prittthiin ir nn W
Finſtecptndmgt Si w
Inſorfulen in igenn bin⸗
Moghintigtnng tnit ror⸗
alnufſriti ſnd zir
nibegic Köicig ain e
Nnmioſeſteitiiie r⸗
lerttleshitliie, ⸗
goit Atöes,ane zinn

Lei
E

ſofünlügenig izen e
n Ae ddin e
ihmniniſtni pig tl E

ta holttinſctnnene e
Mugeminina ne,
mngenng iet

4 nni pettgiigh
e nlſhabenfihg i
n tdoniopid chznefin
uand Emn haloci, Nngeihi
uimicgilehln
n maiſn hllik lini
enn. mpunſinte ſpfi
Neemg tniſntiſinnnn
Kaß Aunhugigoe
4eg rdenesnedt
Arl ſythoiaetiiphont
gerehi hſttecaeton.
EA, He Mrnecid antcogno
Erartgultihen paon
15 ennediſdeirn holui
1i dns gfn ſhi
tn mesinnitnürclaniireh
Emi hatpein nehrieſit oeti
ie ränigiiſe nitſbiht
nihn glor,im in
inn Mi hiß idii M
ini intg giheingzun
ä
iet Mattithir etiigſ
1171 6in holodane der
wer Pinigtat tictun 4
b at nület un
e ptithipiſnt

*

Confeſſiõ.

Aug. cato vñ Aug.ſuꝑ pᷣs.O hõ in/
. quit qd nimeſ con ſiteri ill qð 2
ↄfeſtionẽ ſcio minꝰ ſcſo. q;ᷓ id qð
neſcio ↄſitere hõ pctõꝛ hõi pec⸗
catoꝛi.elige qdð vis.ſi nõ ↄfeſſus
lates tu ↄfeſſus dãnaberis.Ad h̊
deus exigit cõfeſſiont᷑ vtliberet
hominẽ humilẽ.Ad dãnat vt
puniat ſuperbũ
„ Ntranerũt aque vſq; ad
.

aiaz meã pᷣs.lxviij.vide
mus.n.ꝙ gutte minime
aque ↄtinuate replẽt magna va/
ſa.imo iterdũ replẽt flumia ⁊ fa/
ciunt ruinã. Spũalr pua pctã ne
glecta replèt aiam ⁊ ſua ↄſuetu/
dine niſi eiciant ꝑctã grania ad/
ducũt ⁊ maioꝛa qrum ruina aiz
Ig. ſubmergit. Figura Maũu.ij.x bip
phᷣa aſpexit ⁊ ecce poꝛte flunioꝝ
apte ſũt ⁊ tplũ ad ſolẽ dirruptũ
eſt ⁊ miles captiuꝰductꝰc.S pũa
liter poꝛte flunioꝝ ſunt ſẽſus coꝛ
poꝛis lʒ ſterdũ guttatiʒ recipiãt
culpas:tñ ſepe iducũt ↄſnetudi/
nẽ peccãdi. Et q;tũcſq; vcialia
ſint nimis neglecia ĩ tmñ̃ pñt cre/
ſcere t tales pñt ↄdinões ↄcurre
reꝙ fiũt mltũ grauia.ita qcanſa
Aug. buͦt ruinã ſteritꝰ. vñ Zlug. ð dect᷑
coxdis. Holite inqt cõtenere ve
nialia qꝛ minima ſunt.ſʒ timete
qꝛ plura ſunt plerunq;. n. beſtie
miute noct᷑t. nũꝗd ñ miutiſſ ma
ſunt grana arene ſʒ ſi arena am
pliꝰmittat ĩ naui mergit ſlã vt pe
reat. Quã minute ſunt gutte plu
uie nõne flumia replet ⁊ domos

deiciũt.timèda è ergo ruina mſti
tudis ⁊ ſi ñ magnitudis h̊ Aug.
ſubaudi ergo tẽplũ aĩaʒ quã in
trãtes hmõi cłpe dirruunt ꝑpip
ſoꝝ młitudinẽ᷑ ⁊ capnuũ ducunt
militẽ.i.libeꝝ at bitriũ ⁊ dãt ill ĩ
mandiaboli.Igiĩ cum hec pctã
ad aiaʒ ſubmergedã mltiplicani
cognoſcimñ ꝑigeat ea ꝑ ↄfeſſio
nẽ excluder̃.vñ eaug.i q̃dã oml.
Qm minuta plura pctã ſi negli
gant᷑ occidũt:minute aque gutte
ſũt q̃ flumia ipſẽt hoc facit ſentia
neglecta paulatim qð facit fluctꝰ
fluẽs ꝑ ſẽtiaʒ intrat ſʒ din itrãdo
⁊ ñ exeũdo mergit nauim Aug.
De conſcienna.
Dño dat᷑ vxoꝛ pꝛudẽs p
tner. rix.Or ꝙ mſier opii
mũ hʒ ↄſiliũ ſi ſubito iᷣ
lud ꝓferat. Jõ vir cũ eminẽt pe
ricula exeꝗ dʒ cõſiliũ vxoꝛis ſu
bitũ ⁊ Hcipue cũ ſcit ſe diligi ab
vxoꝛe.Spũalr ſepe inuoluimur
nõ paruis periculis ꝓpꝑ inſidias
hoſtis nr̃i frequẽtes.ſʒ habemuc
vxoꝛc nf̃am ſideliſſimã q̃ nos
nr̃am ſaluteʒ diligit.⁊ eſt optimi
2ſilij.ſ.ↄſcia habet.n.ſalubꝛe cõ
ſiliũ in pꝛomptu. Jõ cũ ſentimꝰ
aduerſus nos aliqᷓs diabolycas
tẽptatiões accedef quas diabolꝰ
ad pdendũ nos ſeductoꝛijatẽpta
tionibꝰarmat. Ad hãc ſapientiſſi
mã vxoꝛẽ recurrẽdum t᷑.⁊ qð ſua
ↄſulie pꝛudẽtia debemꝰ exequtio
ni mãdare.Stati.n.nobis indias
bit quid erga occurrẽtia agere de
e 4

Au.

Conſcientia.

beamns. Figura.i. Reg.xix.v bi
legimꝰ ꝙ obſeſſus Danid nocte
domo ſua ꝓpꝛia a familia Saul

crum q ſola cogltatio teptatiõis
remanet in anima ſine cöſenſu.
Sic ergo patet bonũ cõ ſiliũ ipſi

4 . gaco che⸗
ſonntonb⸗ ullſeni nen
ſetntls Nniſidil

SSr——i =
=
S.
=.
=
* =
—
„S=
—
=
=
—
=—=
=
2 —

qui ductus ſpũ inuidie ob victo/ us conſcientie cui ſemꝑ in talibꝰ Mc! geen
riã factam de philiſteis qnerebat credenduʒ eſt.vñ Señ.in ꝓuer. St. Anorini weiau . . 1
eũ occidere.euader᷑ ꝑicuiũ moꝛi O te miſerũ ſi cõtempſeris hůc tounmcandalott n
neſciuiſſz niſi fniſſʒ vſus michol teſtem ſcilicet conſcientam. anaucdiſnee
vxoꝛis eius conſilio.MHit aũt Da/ Asna ẽ vt mare cõtritio Nak nnediti i
Coccigg n iert Nner

nid. Miſi hac nocte ſalueris moę½ m tua Treñ.ij.cũ ꝗs audit

rieris cras.⁊ poſtmodã per fene
ſtram depoſitus eſt abilla.⁊ ma
nus ĩſidiãtinʒ mediãte illa enaſit
Mane aũt facto intrantes ſerui
Saul vomũ:vt caperent Dauid
inuenerunt in lecto ei ſimulacꝝ
quoddã ad ſimilitudinẽ coꝛpoꝛis
Dauid qð fecerat vxoꝛ eius.⁊ ſic
receſſerunt deluſi. Spiritualiter
p hanc vxoꝛem ſubaudi ↄſciẽtiaʒ
p Dauid ſuperantem philiſteos.
Mo.penitentem ſuperantem pec
catum. Igitur Saul qui dyabolũ
ſignificat ſpiritu inuidie vallatus

de tali victoꝛia cruciatur. Et reco

liges foꝛtioꝛeʒ familiã.ſ.varias ⁊
graues tẽptatiõ es nitiĩ capere pe
nitentis aiam vtipſam occidat.
Manc.n.ſamiliã mox cognoſcit
ↄſcienna. AJõ de viri ſui ſalute ſo
licite clamat. Miſi iquit te ſalues
hac vita qne nocti ↄparat:cras
i.in futura vita ↄdẽnaberis moꝛ/
te eterna.fuge iquã has tẽptatio/
