s A.ααanNa, S Mr Sglneu. i. beatiſſimã Hariã quã dnabat. a hoines timidi erant in
u As tni nidrot fecit ex eodeʒ luto.ſʒ ſanctiſicauit conſpectu dei ⁊ angeloꝝ ꝓpter pꝛi
Gm peroulq oo disdti eäã. aN fecit quéadmodũ voluit. nã mox parentũ maculã. Sed hac
r Ienſignicegteln adeo repleuit ipᷣaʒ ſanctitatis gra bñdicta radiante aurora: cura/
dni i⸗ Aun dindi tia:vt taʒ ab oꝛiginali qᷓ; ab oĩ ac/ ta eſt egritudo humana ſugit dia
di tu, We nod hüͤtr tuali peccato deinceps eẽt mũda. bolus a cõ ſpectu nr̃o.Ideo ipᷣaʒ
udN Mrü mepüninmn vnde ipſa in pᷣs. In volũtate tna auroꝛam arbitrani vm bꝛã moꝛi.
Awm nsdadolceihtwn pꝛeſtitiſti decoꝛi meo virtutes. In Et nos facti ſumPꝰ audaces ⁊ ſecu
euhni mio n ſigno igit iſtius vaſis reꝑati deſi ri apparere coram dño 2 gratiaz
ä gnauit qualiter reparet ieruſalem poſtulare.SFigura Beñ.xxxij. Cũ Sig.

6

Rind afrpoin g qꝛ p ipam glioſam vᷣginẽ liquoꝛẽ Jacob tota nocte luctaret cũ do/

e mit nint balſami celeſtis.ſ.filiũ dei ĩ ſarro mino apparente auroꝛa dixii do
woni itigm vtero recipiẽs nobis poſtmoduʒ min vel angelus cũ quo luctaba
nns Wn NNtllin dedit ad oium reparationc.vt feli tur.dimittte me anroꝛa t᷑.ꝗ dixit.
ti Nile cius eſſet ꝙ ꝑipᷣam lucrati ſumꝰ Mõ dimitiã te niſi pꝛius bũdixe
i tretgne qᷓ;ᷓ iltð qð pꝑ Enã ꝑdideramꝰ.enñ ris mihi. Et bñdixit eũ in eodez

immECnſ. Triſoſtomſup illð. Miſſus eſt. loco di. Non vocaberis amplius
aue ingꝗt gra plena. Altra iã dis Jacob ſed iſrael erit nomen tnã

Maria uirgo.

Spiritualiter laboꝛans homo in
lucta cũ domino per totũ tempuſ
culpe non potuit ipᷣm videre nec
inclinare ad miſericordiam. ſed
adueniente hac auroꝛa ſancta ait
dominꝰ.Dimitte me.Ecce auro/
ra lucet. Ecce virgo mater miſeri
coꝛdie auctrix ad iũlã rcurre amo
do ab illa poſtula quicquid vis.
Amodo nequaqᷓ;ᷓ vocaberis Ja
cob.i.lucratoꝛ.qꝛ non te amplius
pꝛopter pꝛimam culpam puniam
non tibi moleſtiã inferam.ſed no
men tuũ erit iſrael.qꝛ videbis dei
filiũ incarnatũ.⁊ quem pꝛiꝰ vlto/
rem dirum timebas cognoſces
amodo pijſmmũ redemptorem.
Igit᷑ hec auroꝛa beatiſſima inuo
canda eſt in ſubſidiũ cũ opoꝛtet.

Ber. Ber. in quodã ſermone. Si cri/

mine turbaris.ſi cõſcientie fedita
te confuſus.ſi baratro deſpatiõis
abſoꝛtꝰ. Hariã cogita. Cariaʒ
inuoca. Non recedat a coꝛde.nõ
tranſeat ab oꝛe. Nam ipᷣam cogi
tans non erras. Ipſam roganſñ
deſperas. Ipſam ſequens nõ de/
uias. Ipſa tenẽte nõ coꝛꝛuis. Ipᷣa
pꝛotegente non metuis. Ipſa du

ce nõ fatigaris. Ipſa pꝛopitia per

uenis. ⁊ ſic in temetipſo experiti
poteriſ qᷓ; merito dictũ ſit vᷣginis
nomen Maria.
Anctificauit tabᷣnaculuʒ
lſuum altiſſimus.pᷣs.xlv.
Pꝛecioſis religis cõſue
uit fieri tabernaculũ aureũ vl ar
genteũ omni oꝛnatu pꝛeparatuʒ.

Mam ſcioſus locꝰ.debet᷑ p cioſo
locando ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ. Nulla re
liquia pꝛecioſioꝛ:nullũ tã pᷣcioſũ
iocale vnq; mundus hr̃e potuit
quale fuii filiꝰdei. Ideirco decuit
illũ hr̃e tabernaculũ pᷣcioſũ: vbi
reponeret. Naʒ ipe fuit ſpecioſus
foꝛma ſᷣ filijs hoiuʒ.Jõ ſpũſſan/
ctus adeo ſcificauit beatã vᷣgineʒ
vt fieret in delicijs ſpecioſa inter
filias yrlm. inter oẽs creaturas.

Figura Exo.xxv.vbi pᷣcepit dũs jig.

Moy.ndi.facies mihi ſãctuariũ ꝛ
ibi videboꝛ a vobis.poꝛtatũ eſt
igit᷑ auꝝ ⁊ argẽtũ.⁊ lapides pᷣcio
ſi.⁊ ligna imputribilia ⁊ mlłiiplex
pᷣcioſa materia aducta eſt.⁊ inuẽ
ti ſunt fabꝛi ⁊ oꝑatores lignoꝛũ ⁊ꝛ
lapidũ.Facto igit oꝑe:poſita eſt
ibi archa dñi in qua erãt lapidee
tabule mãdatoꝝ.Manna ⁊ vir
ga erant ibi duo cherubin ſeſe re
ſpiciẽtes.pᷣterea in exterioꝛi loco
poſitũ erat candelabꝛũ aureũñ re/
ſpiciens ad agꝗlonẽ᷑ ⁊ ibi erat men
ſa ꝓpõnis panuʒ. Et erat ibi alta
re holocauſtoꝝ.vbi.ſ.mactabant᷑
beſtie offerẽde ĩ holocauſtũ dño.
⁊ iſtð tabernaculũ vocatũ eſt ſan
ctificatio. Spũalr ꝑ hũc taberna
culũ ſanctiſicatũ notat ẽgo Ma
ria q̃ ſup oẽs ſcòs ſanctioꝛ c. Nã
in eius ſanctificatione remota eſt
oĩs macula ẽt minimi peccati.vt
etiã ſanctos angelos ſʒ Anſelmũ
ſuperet per puritatem poꝛtatũ eſt
aurũ ⁊ argentũ ⁊c.qꝛ celeſtis ſibi
miſſa eſt gre plenitudo vt ipᷣa de

A?* —

,,,
, ſo K
unlpuiunſni d r

e n
tpienlut een lhe
ehhhöiler.e. m
niner iſn nn
pinligronin e *
r cttnn ee
Nn tihimn ien 26
ſggipſedaflin n⸗ i
Nectcisſach tdend
deſtas Nutumn fnen .
Zrifurmnutßing 4
Pble⸗AtcO N
cco heniucſenie tenn
Erntmn nbenmnucno oo den
rlcerepicentes uiſun ee n
uaminmumo tenunt N
iintunt go Lunt n
Abigarerinnaauni eſhe
Aolnci:g rinw i
ictoennanigod ge r
Godugnereeng erzas
Dcrdacdckcatchrneccnn c
Weetcdddnrieri un
lchrenisz enmN nd
Tiliorilenicii domnn. n
Häiisbocalminmenanici
filtanoodoenati knt n
Uotie Aellicelns 1t da
liſpenzimcSnn r
ihrenunsod Arntndin ve
ſunntetaclon manen de
Aoonti porii inniche w
latbo ii⸗ ONsN
iansdonngun t a
llilnenemign i⸗
demni iäii

=
S.

—

= =

eX NAtchorabe Pelgi

vi Lilzuinpniltenine
m ſoha nunn nn iiri
1 n ni cguneti
rr i gerrſaeſ
in mbigurgide
YNC e N.
gam ochenbin er

7 re Hletaineperon

wüan cnddewünmi
Neerdadondehiennn
li uiphonis nn; Gcauht
N NNoſor Ddinutte

„

Mierſftideidoltui⸗

4

in tEudeneliſhit
u Gicnd Shäiim
n diſndftti n ⸗ln
ui hcisetei

Maria uir go. 93

coraret᷑ lignis ĩputribilibꝰ.ſ.pſec/

ta charitate humilitate ſobꝛiclate
pꝛudenna ſapientia ⁊ ceteris Etn
tibus habũdãter. Inuent' ẽ vnꝰ
optimꝰſaber.i.ſpũſſanctꝰ ꝗ ipſazʒ
adeo ſubtiliter oꝛnauit per artem

ſuaʒ vt fieret mater virgo. Re

poſita eſt ibi archa theſauri dlui/
ni qꝛ ipſe dei fuliꝰin vteru vᷣginis

deſcẽdẽs factꝰeſt homo. Ibi fuit
poteſtas diuinitatis. Eccè virga.

Ybi ſuit anima xpᷣi in qua deſcri
pſit ampliſſimam ſapientiã. Ecce

tabule. Et caro in qᷓ apparuit dul

cedo beniuolentie.Ecce manna.

Erant in tabernaculo duo cheru
vin ſeſe reſpicientes qui ſunt duo
teſtamẽta mutuo veritatẽ de ipa
nũciantia vt pʒ ð Luca ⁊ Iſaya.
Eſt ibi altare vbi mactant᷑ beſtie

ad ymolandũ: qꝛ ipᷣa virgo vᷣgi
nũ eſt exemplariũ ad quod ſi ꝗs
attendat plane reperiet qᷓiter acia
bꝛutalia ⁊ beſtialia ſcilicet peccata
debeant occidi.⁊ occiſa facere cũ
lachꝛymis per coꝛ contriiũ ⁊ hu
miuliatũ ſacrificiũ deo acceptum.
Nã in hoc altari inueniet maleũ
hũilitatis ad conterendũ leoneʒ

ſuperbie. aculeũ charitatis ad fe

riendũ ſerpenteʒ innidie.Stimu

lũ paupertatis ad percutiendũ lu

pũ auaritie.iaculum virginitatis

ad feriendũ poꝛcũ immũditie ⁊t

ſic de alijs. Maz omnia arina pa

ſtoꝛũ refectio. Ibi elt candelabꝝ
reiſpiciẽs ad aglonẽ exteri. tio.
per aglonẽ᷑ infernũ. YJe.i.ab aqui

lone pandet᷑ omne malũ. Inde

enim conſurgens tenebꝛarũi pꝛin

ceps inſidiat᷑ ſidelidꝰ ⁊ pꝛecipue

hoꝛa moꝛtis. Sed in iſto ſacro al
tari eſt candelabꝛuũ cõtra aglonẽ
exterius:qꝛ eſt in ea adiutoꝛiuʒ ⁊
ſubſidiuʒ ) diabolũ in exiu vite
pꝛeſentis. Sic igit fuit oꝛnatũ vᷣgi
neũ tabernaculũ.vñ ipſa. Eccli.
xxiiij. In me ois gfa vite ⁊ vtut
⁊c.Ex iſto enim tabernaculo deꝰ
a fidelibꝰ videt᷑ qꝛ ipſa nobis dei
filiũ dedit placatuʒ ⁊ nobis ſocia
tũ.Et ſic patet qualiter debuit oꝛ

dinari tabernaculũ pꝛecioſum ad

reponendũ eternũ regem venien
tem cũ homiibad cõnerſadũ.
Ande Leo papa in ſermone nati
uitatis ᷣginis. Opoꝛtebat ꝗope
pꝛihediſicari domũ.in quam de
ſcendẽs celeſtis rex haberet diui
ne gratie hoſpiciũ.illaz in ſapien
tia hediſicauit ſibi domum.Exci
dit colũnas.vij. Septẽ nãq; vᷣgi
nal h̊ domꝰſufulia colũnis extitit
qꝛ venerabilł mr dñi.vij.ſpũſſcũ
dõis dotata fuit.qꝛ vtiqʒ ſapia q̃ᷓ
ati git a fine vſq; ad fint᷑ foꝛtiter ⁊=
diſpõit oĩa ſuauiter talẽ ↄſtruvit q̃
digna fieret illũ ſuſcipere.⁊ de in
tem erate carnis ſue viſceribꝰpꝛo
creare. Neceſſeigitur erat paideri

rata iuenies ad omnia peccata ſu q thalamũ qð veniè᷑tẽ ad ſancie

in ipſa eſt omniũ tã pctõꝛũ qᷓ;ᷓ iu

ganda. Eſt ivi menſa panũ quia ecchie nuptias ſuſciperet ſponſnʒ⸗

NHec Leo papa.
K 2

£

Maria uirgo.

Iberaſti me dñe ſ̃ʒ mul ſacerdos natꝰẽ gꝗ ꝓ nobis ſactꝰ?

Htiitudinẽ miſicoꝛdie tue.
ecchi.SI.Signuz magne
lihertatis eſt ⁊ nobilitatis ciuitati
bus tributum ſoluentib ſi illa ex
ſingulari pꝛiuilegio non ſoluant.
Spiritualiter oĩs creatura pure
humana fuit peccato ſubiecta.⁊ ꝑ
ↄñs diabolo tributaria.excepta
beatiiſima virgine:que ex pꝛiuile
gio ſummi regis fuit ante ſanctiſi
cata qᷓ;ᷓ nata.⁊ ſic fuit repleta gra.
Ita qp cuiuſcunq; peccati tribu

Fig. to exiitit penitꝰ aliena.Fig. Geñ.

xlvij.vbilegimus tꝑe üliꝰmagne
egeſtatis tota terra egypti fuit tri
butaria Pharaoni excepta terra
ſacerdotali.q̃ libera erat ex regis
pᷣuilegio. Spũaliter tpe quo fuitĩ
mundo tantae geſtas gre.omniſ
humana creatura tributaria fuit
peccato excepta matre ſacerdotiſ
magni ſᷣm oꝛdinem Melchiſa
dech.q̃ ex diuino pᷣuilegio libera
fuit. Mam de dira ſeruitute totiꝰ
humane nature loquit. Je.in tre
nis di.Quomõ ſedet ſola ciuitas
plena pplo facta ẽ q̃ſi vidua dña
gentiũ pnceps ꝓuinciaꝝ facta eſt
ſub tributo.vocat.n.hũanaʒ nãzʒ
dñam aliaꝝ creaturaꝝ inferioꝛuʒ
qꝛ ſic ab initio a ſuo factoꝛe ↄdita
fnit.Sed de libertate huiꝰ ſanctiſ
ſime terre.ſ.virginis glioſe loqui
tur ꝓpheta in pᷣs.deſcribens eam
ſub noie ciuitatis.d. Slioſa dicta
ſunt ð te ciuitas dei.Hec igiĩ fuit
terra ſacerdotalis de qua ſũmus

ſacrificiuʒ deo acceptum ⁊ hoſtia

imolatiõis.vñ Leo papa i ᷣmõe Leo

natiuitatᷣ vᷣginis ſic diẽ. Obſecro
dilectiſſimi fres mei hãc nr̃e ſalu
tis hiſtoꝛiã diligenter intendere
coꝛde vigiletis oculi nõ dormiãt
Lũ in humano gñe hõ mueniri
nõ poſſet ſine ſoꝛdibꝰcreatoꝛom
nium de btiſſima vᷣgine carnẽ ſu
mẽs ſine pctõ natꝰ? ⁊ ↄuerſatẽ i
mũdo.ecce ſacerdoſ ſcũs.nulla i
ſe hñs pctã ⁊ idcirco dignꝰa poteèſ
fuit:vt ſacrificiũ offerens aliena
mũdaret petã. Qõ ergo in rebus
humãis inuenire nõ poterat pꝛe
ciũ nr̃e redẽptionis redẽptoꝛni
ſemeipᷣm obtulit hoſtiã in odoꝛẽ
ſuauitaj.Sic ipſe fact?᷑ ſacerdos
⁊ ſacrificiũ ⁊ redẽpioꝛ ⁊ pꝛemiũ.
hec Leo. BGñ igit decuit terrãillã
fecũdã q̃ talẽ ꝓduxit fructũ liberã
fieri ab oi iributo pci.qð ſic factũ

eſt gra diſpenſante.vñ Augu.de Au.

natura ⁊ gr̃a ait.Excepta virgine
beata de q̃ ꝑꝑ honoꝛẽ dñi nullaʒ
penitꝰhr̃e volo qõnem.qꝛ ſcimꝰ
ꝙ ei plus colatũ fuit gr̃e ad vin/
cendũ ex oĩ ꝑte pctm̃ qꝛ ↄciperer
ꝑpere meruit eũ quẽ cõſtat nulluzʒ
hũiſſe peccatũ.hac ergo virgine
excepta ſi oẽs ſanctos ⁊ ſcãs cum
hic viuerẽt interrogare poſſemꝰ.
vtrum eẽnt ſine peò gꝗd fuiſſet re
ſponſuʒ putamꝰniſi ꝙ ait. Jo. Si
dixerimus qꝛ peccaiũ non habe
mus ipſi nos ſeducimꝰ a veruas
in nobis non eſt.

. „

Mrrunge

D
mire ls un
14. tbchen nd u
enmmnncſſ ihen

4

ſelpendi
in⸗ ilenmmen we
ninln deniſt en
1 ce s
ſneſtalacſchtite
Pennſlunier n n
Gihhiiderini tiin S
ingrrgbomn en
iblonobisllnmtti egt un⸗
Pemgetn petn ch nunn n
Gnn Sen opbiken gnnn N.
zo Morcvi alts nicoſt
Gtontincſ nimapan
Enumbububiintb and ix
iectndihui r eneffi li (h
Cueron ralui nee nerz v
(Ghälererarchi von r
Nichennn orren Aru
otdeildnger Calarn
metcgtcunigbenmn eee
neo Dokoniczensdeng deie
Mppeneppeigesmrad w
Hnlorongkonüduntdet git
ten cioſlluuninchn u
Enij⸗Cgofeannn ale dide
Cürtilumeninctigans hii ertr
ifuiſolclatnnrane dnr
irwonoiöen iuhg en
atuecre rclatatein „
Nmirnelitnidet nar
iultſöeeheng me ate⸗
Miinto i lar —

in Cünhanmpeſe,
unebiſinign
HM
1 nuinan Uunttſlinc
e (ggitlnn
rntſanfli oſimi
un mdm ilegene
un hmiimmnſtzinnn
um tndib linn
unm mmaönehnl aftinct
n 0geittitgco⸗
KEN
laiſceeinoriſi
—
indoil Mo adſic
1 dgf ahen ante di Abce
undgad. Cehang
un dendee Mhnotdi
m wr ie Moden gn
11 gahustgui iüfit
mud miidigeſgi i
guiz garnemnigtiitui
nrz baltalti M ifn
Ari nntl dinbunſamn
ag derguitmminn
en wn tinetfin
an nniplmigi
unnug rüſmſt
a mhiuli inn

: o N 4

ig.

Maria uirgò.

Ace ſplendida fulgebis.
Cob xiij. Mo.quod fene
ſtra vin ie⸗ g naſure
er ipᷣaz ĩtrat lux ſʒ nõ puluis
R aqua. Et ratio eſt.qꝛ vitrũ eſt
coꝛpns dyaphanuʒz qð apium eſt
ad lucẽ recipiendã ⁊ eſt cũ h̊ ma
gne ſolitatis ⁊ ideo impenetrabi
ſe. Spũaliter beata ᷣgo aria
fuit feneſtra lucifera.i.lucẽ ferẽs
generis ſaluandoꝝ ⁊ tam coꝛpus
eiꝰqᷓ; ſpũſ adeo fuerũt ſolidati di
nina gra ꝙ lz p ipam lumẽ eter/
ni ſolis nobis illuxerit:tñ neq; ꝑ
ipam guta peccati neq; macula
culpe vnqᷓ; deſcendere valuit.Si
gura Ben. vi. vbi legim?e in ar
cha Moe ꝑ quã ſalus mũdo re/
mãſit erat feneſtra vitrea:ꝑ quaʒ
lux intrabat habitantib in archa
⁊ tñ aqua diluuij per feneſtrã iliã
intrare non valuit nec penetra/
re. Spũaliter per archã nota bea
tam vᷣginem in q̃ Moe.ſ.vera re
quies.ſ.dei filiꝰregeuit.Qui crea
nit me requieuit in tabernaculo
meo.Zlures nãq; eius adeo erãt
dyaphane vt per ipſas intraret di
uina lux angelo nüciante ⁊ hanc
lucem oẽs ſaluandi pticipant.Ec
cle.xxiiij.Ego feci inquit in celis
vt oꝛiret lumen indeficiens ſʒ cũ
hoc tãte fuit ſoliditaſß vt nec aque
alicuiꝰ peccatiꝑ ipam vł ad ipᷣaʒ⸗
poſſent accedere.volentes igitur
ad eternã perueuire patriã.hãc lu
cẽ tota adheſiõe aſpiciant vt pue

Am. niant.vñ Ambꝛo.ſuꝑ Luc.Sit

99

igitur nobis tanq; ymago deſcri
pta vᷣginitatis vira ¶ arie.in q̃
velut in ſpeculo refulget ſpũs ca/
ſtitatis ⁊ foꝛma virtutis. Hinc ſu
matis exẽpla viuẽdi tanqᷓ;ᷓ in exèᷣ
plari magiſteria pꝛobitatis.q̃ qd
coꝛꝛigere quid fugere ꝗd tenere

debeatis oſtendũt.
Recepi mlieri vt paſcat
p te.iij. Reg.xvij. ¶ Bultũ

honoris cõſfert viro ſuo
vxoꝛ circa miſteriũ ſolicita ↄtigit
n.interdũ ad domũ pr̃iſfamilias
accedere peregrinos impꝛouiſe.
ꝗbꝰↄmode miniſtrare nõ poſiʒ:
niſi vxor mediãte miſtraret. Ma
q̃dã ſunt q̃ in t̃ habẽt in ꝓmptu
ꝙ/ volunt vt ſtatim oĩa videant᷑
pꝛeparaſſe. Spũaliter paterfami
lias de volens ꝓuidere ꝑegrinis
ſ.hoĩbꝰ:ꝗ nimio laboꝛe laſſati q̃/
rebant refectiont᷑.voluit beatam
virginẽ ſponſam ſuã eſſe.cuiꝰſol/
licitudine ecclie filijs venientibꝰ
ad ↄuiuiũ diuinũ habũdanter ꝓ
nideret᷑.pᷣs. Axoꝛ tua ſicut vitis
habũdans in circuitu menſe tue
⁊c.Figura Geñ.xviij.vbi legimꝰ
ꝙ cũ tres viri veniſſent ad taber
naculũ Abꝛae ipſe vocauit vxoꝛẽ

Fig.

ſuã dicès.Accelera tria ſata ſimi-

le ⁊ fac pulmentũ qð fecit ⁊ viroſ
ſllos refecit. ⁊ tres viri illi angeli
erant:ſed in ſpecie viri erant viſi.
Spũaliter per treſ virosilloſ ſub
audi:tres anime rõnalis vires.
quibus humana natura angelie
2 deo aſſimilat.ſ.memoꝛiã intelli
n 3

gentiã æ voltatem.vel per tres
viros illos triplex hominũ genꝰ
ſeu ths.ſ.ꝗ fuerũt in lege nature.
qui fuerũt in lege moſayca. ⁊ qui
fuerũt in lege gratie. Mã in hoc
triplici ſtatu fuerunt homines pe
regrini ⁊ apparuerũt tabernaculo
Abꝛae.ſ.militantis ecclie.lʒ aliq
ſpiritualiter ⁊ perſonaliter.⁊ aliꝗ
ſidei deſiderio. Abꝛaaʒ vᷣo pater
magne familie dominꝰdeꝰnoſter
eſt.videlicet volens omnibꝰ pꝛo
uidere de vno pane.ſ.de incarna
to verbo ꝓuidit. Et idem fuit dei
filiꝰ.in quo refecti ſunt antiꝗ ⁊ qͥ
trreficiũtur nouiſſimi.Inde Leo
Leo papa in quodam ſermone.Aerbi
inquit incarnatio h̊ ↄtulit faciẽda
ꝙ facta.⁊ ſacẽm ſalutis humane
in nulla vnq; antiꝗtate ceſſauit.
quẽ pᷣdicauerũt apoſtoli hũc an
nunciauerũt ꝓphete.nec ſero eſt
adim pletũ qð ſemper ẽ credituʒ.
Mec minꝰ: adepti ſũt ꝗ in illũ cre
diderũt pꝛomiſſum:qᷓ;ᷓ ꝗ ſuſcepe
rüũt donatũ. Hec Leo. At igi.h
panis pꝛo humano genere refici
endo ſic fieret:vocauit Abꝛaam
Sarraz.i.beatã vᷣginẽ cuiꝰſancto
vtero ex tribꝰſatis ſimille factꝰeſt
Ber. panis iſte.Ber.li.i.de ↄſideratio
ne. Mulier ingt euãgelica q̃ mi
ſcuit tria ſata farine fuit beata vir
go.q̃ in incarnatione fermento
dei ſue ↄmiſcnit tria ſata.i.nouũ
ontiquũ ⁊ eternũ.ſ.aĩaʒ de nono
creatam. Coꝛpꝰde natura.Adã ⁊
eternũ de vnione diuinitatio.

Maria uirgö.

Ratia ſuper gratiaʒ mi
g lier ſãcta ⁊ pndoꝛata. Ec
cle. xxvi. Hũqᷓ; poteſt fu
roꝛ viri citiꝰ mãſueſcere qᷓ; p mu

lierem ſibi placitã. Erempluz na gxi S ngmnen n

turale Rinoceros ſfert ammalier
ribile ferens in fronte coꝛnu a cu
ius ictu nemo valet pꝛotegi.Sed
expoſita coꝛaʒ illo puella virgine
deponit ferit atem ⁊ cadens coꝛa

illa opdoꝛmit in gremio eiꝰ. Spʒ

ritualiter fnroꝛ diuine iuſiuie coni
tra genus humanũ terribiliter vꝛ
gebat in tantũ ꝙ ictũ illix omnes
vſq; ad inferos tranſiuu. Sʒ vir
go humllis ⁊ mãſueta inuentaẽ
placita in ↄſpectu eiꝰ.cuiꝰ amoꝛe
captꝰ depoſita oi feritate deſcẽdit

in vterũ eiꝰ.⁊ factꝰeſt nobis beni
gnꝰ ꝓtectoꝛ. Figu. Heſter.iij.vbi gig.

legimꝙ Aſſuerus ðderat ſuper
yſrael capitalẽ ſniam. ⁊ ſub pena
mortis mandauerat nemineʒ ad

illũ accedere niſi vocatũ. Sʒ tůc
ſuaſa Meſter puella decoꝛa nimiſ

a ardocheo patruo ſuo aſſũ/

ptis duabꝰpuelis ad ſuũ obſequi

um.quarũ vna fimbꝛijs veſtimẽ
ti tegebat.alteriuſ vᷣo bꝛachijs ſu

ſtentabat᷑.ingreſſa eſt ad regem.

Qne cũ vidiſſet regis magnifict᷑
tiam ſtupoꝛe ac panoꝛe repleta ce
cidit in bꝛachijs puelle pꝛedicte.
Sed cũ rex eiꝰadmirabilẽ iſpice
ret pulchꝛitudineʒ deſcendens de
ſolio ſuo gaz quãmann tenebat

depoſuit in ſignũ clemẽtie.⁊ mai
bus ꝓpꝛijs ſubleuauit Meſter. .

ſweertgopog mninen e

„

adhmegtitihroin⸗ v
Nrn Zonünnolcme win N

. Mloiſorgenonenwdinr Si en

MMonnel cte mnenm an
Concinper u; biudibet
ſni Mortz ve abende
Otnido Oed nuins nir am
ebipitlrbnten w
eceigeoncnafiun Fan
ſtencarennehz⸗Leran xign
ſpa ffhn no um et Sr
Gcdendoneödndeke amt
fozſnalutochen gnan den
volcbengto eriten t wen
fiuocälladftirn r
Mlodegeetilamoht zur
nſgenensſint Anigin, an⸗
nonnmuutntt ie
ancgerg
ſiügtetciltitutien ae,
unlopdungning eee.

äipinthiltttin in⸗

. R
Er

16 Amſerorninni
le donlotninmunm
Een Marhyhengtlim
n eNivchiunti
mme brtmniditigrirheber,
m gegenn ſalictniirb
En LarbAnmngdhn oner

vd At inſiden

meNAwerneminez
r Kintcgenii ocni.in
NN Ga Detapucka decunit
Crdched dndoſnti
4 vnaid ddisd ili d
m Ami mfinblent,
õ
4 Hapnimnatdtnt
re Lrcirtdlſtangenn
et im Mrr uillie
t arn dchenni
Salaid naiih
— õ
e i dene nni
zi dehiutin ſpitniſet
5 mu paſeinon

=

—–

==
=☛ S=S

Maria uirgõ.

ↄfortauit ſöam:⁊ ad ipſi poſtula
tionẽ aſſenſit ac domũ 2 pplʒ illiꝰ

agd moꝛem cõdẽnatũ liberauit ⁊

occidi feẽ inimicũ ſuũ. Naamiã
ꝗ populu; ſuũ ꝓcurauerat moꝛi.
Spnũᷣalr ꝑ cſuex ꝗ interpꝛetatur
beatitudo.ſuhaudi deum cuiꝰco
gniiio.eſt animarũ felicitas.ic

erat irat:humano generi pꝑ ſedu

ctionẽ quã diabolꝰ illi cõſentienti
impꝛeſſerat.⁊ ſtatuiũ erat omnẽ᷑
hoĩeʒ moꝛi.pᷣs. Quis eſt hõ qui
viuet ⁊ nõ videbit moꝛẽ aut ꝗs
eruei aiam ſuaʒ de mann inferi⸗
nõ poteratiꝗs pꝛo gratia impetrã
da ad ip̃ᷣm accedere q;uis ſanctꝰ
Jer.vij.Tu aũt noli oꝛare pꝛo po
pulo iſto:qꝛ non exaudiaʒ te. Sʒ
inuenta eſt Heſter q̃ interpꝛetat
abſcondita per quas ſubandibea
tiſſimã Mariaʒ que abſcondita
erat mũdo.Sed multuʒz cognita
deo. AUñ ylai.v ij.vbi textꝰ noſter
habet. Ecce vᷣgo concipiet filium
hebꝛayca veritas hʒ · Ecce alma
ↄcipiet filium.⁊ no.ꝙ alma idẽ
eſt qd virgo abſcõdita.hec igitur
pſuaſa a Kardocheo ꝓpinquo
ſuo.i.ab angelo Gabꝛiele.cui vir
ginitas cãdida dr̃ eẽ ꝓpinqua:in
trauit ad regẽ eidẽ locutura ꝓ hu
manigeneris ſalute.Cuʒ igit my
ſteriũ incarnationis andiret: ⁊ le
im̃ magnificari cognoſceret ob
ſtupuit.⁊ turbata ẽ turbatione ad
miratõis ⁊ cecidit i bꝛachijs vni
us pnelle.No.p duas noĩatas ſu
peri pnellas vᷣtutẽ hũilitat ⁊ vᷣtu

100

t caſtitatis.vtraq; iſtaꝝ fuit i ſin
gulari ðginis obſeꝗo.Cecidit vir
go btã in bꝛachiis:qñ vox illa co
lũbina ſnaniſſime itonuit.d Ecce
ancilla dñi fiat mihi ᷣm vbũ tu
um.Ad hãc igit vocẽ intonnit ð
celo dũs ⁊ altiſſimꝰdedit vocem
ſuã.⁊ ait.Aulneraſti coꝛ meũ ſpõ
ſa ſoꝛoꝛ mea.vulneraſti coꝛ meũ
in vno oculoꝝ tuorũ:qꝛ certe bea
ta vᷣgo lʒz placuerit vᷣ ginitate muł
tũ nipilominꝰ magis fnit accepta
ex eiꝰ humilitate. Deſcendit igit
rex excelſus:depoſita oi feritate ĩ
vᷣginitatis vterũ.⁊ ex illa factꝰhõ
liberanit populũ ſuũ ꝑcutiẽs dya

bolũ:q ꝓcurauit ꝑditionẽ hũani

generis ꝑ lignuʒ ⁊ ipᷣe ꝑlignũ vi
ctus ⁊ ↄtritꝰeſt. Et no.ꝙ in textu
ſequi:.ſ.q rex Aſuerꝰomnes poſ
ſeſſiones que fuerãt Maamã do
nauit Heſter ⁊ populo ſuo.quia

ipᷣe dei fui poſtqᷓ; percuſſit diabo

lũ eterne beatitudinis palatia bea
te vᷣgini dedit ⁊ populo credẽtiũ.
Ecce quantã gre plenitudinẽ pꝛo
curauit nobis virginalis humili
tas.maxime qꝛ quem celi ⁊terra
capere nõ poterãt ſuo continuit
vtero.vñ Aung.ſup his nimio ſtu
poꝛe miraiꝰeã alloqmit.di.Dic mi
hiiaʒ q̃ſo ſancti ſctõꝛuʒ mr̃:quõ
floꝛc ninei cãdoris ⁊ liliũ ↄualiũ
ſine ſucco humane ꝓpaginis ⁊ ſi
ne ymbꝛe carnalis ſeminio ĩ ſinu
ecclie germiaſti:dic queſo mihi
vnica mr̃ ꝗgbꝰ maibꝰ vł qͥ diuini

tatis articnlo ĩ vtero mno ſoꝛmatꝰ

n 4

7

R
E

Maria uirgo.

eſt filus. Luius deus ſolus eſt
pater.dic obſecro te per illuʒ ꝗ te
talẽ fecit vt ipſe fieret in te. Quid
boni egiſti quẽ pꝛemiũ obtaliſti.
ꝑ qᷓs poteſtates abijſtiequos pa/
tronos adhibuiſli: que ſuffragia
pᷣmiſiſti:quo ſenſu velqua cogi/
tatiõe ad h;̊ vt acciperes pueniſti
vt virtus ⁊ ſapientia patris q̃ atin
git a fine vſq; ad fineʒ foꝛtiter: ⁊
diſponit omnia ſuauiter totꝰvbi/
q́; manens:⁊ ſine vlla ſui muta/
bilitate in vterũ tuũ veniens: ita
caſtũ caſtellum tui ventris inco/
leret.⁊ ingrediens non lederet:⁊
exiens incolume cuſtodiret. Dic
ergo mihiquomõ ad hoc perue
niſti: Et illa.queris a me ꝗd obtu
lerim muneris vt mei mater effi/⸗
cerer creatoꝛis. Oblatio mea eſt
vᷣginitatis ꝓmiſſio.Oblatio mea
eſt humilitas mea.Et iõ magnifi
cat aia mea dñm ⁊c.Et ſequit qꝛ
reſpexit nõ auro eleuatã tunicaʒ
meam non pompoſo cultu radiã
tis auri oꝛnamẽtuz ceruicis mee:
aut pꝛecioſoꝝ lapidũ margaritaꝝ
dependentiũ aſpexit in auribꝰme
is. Sed reſpexit humluatẽ ancil
le ſue.venit enim ad humilẽ mã/
ſuetus requieſcens ſuꝑ maternuʒ
ſpũm humilem vmanſuetũ.hec
Auguſtinus.
Cce nubes lucida obũ/
e bꝛanit eos Matt. xviij.
NMaturalr nubes non eſt
lucida ꝓpter ſpiſſitudinẽ.vñ vide

ſolis ⁊ lumè ſtellaꝝ tollit. Ideo ſi
nubes lucida eſt:hoc ẽ ſupꝛa na/
turam eius ſicut appareret de nu
be in tranſfiguratione q̃ fuit mul
tum lucida vltra naturã nubiuz.
Spũaliter nulla creamra huma
na Gᷓtum eſt de ſui natura: po/
tuit eſe lucida ⁊ ſancta ppter cu
pam tenebꝛarũ ⁊ cõdenſationeʒ
peccati.Et iõ cũ beata ¶aria ĩ
numdo mũda ⁊ lucida apparuit
hoc fuit ↄſuetudinẽ humanam
qꝛ in ipſa rer eternus tranſfigura
tus eſt.⁊ de furibũdo iudice mu/
tatus eſt in pijſſimuʒ patrẽ.Ergo
nota per lucidam nubẽ beatã vᷣgi
nem ꝓpter tria in nube lucida re
perta. Nam nubes habet fecũda
re eo ꝙ inducit bñficiũ pluuie ſu
per terram. Mabet eſtũ tempare
qꝛ ſe interponit inter nos ⁊ ſolem
⁊ habʒ illuminare qꝛ vt dictũ fuit
ſuꝑnaturaliter lucida eſt.ſic beata
¶Haria h̊ tria pleniſſime habnit.
Mã pmo fnit fecundiſſima qꝛ ha
bũdantiaʒs pluuie gratiaꝝ fecit in
mũdo deſcẽdere.pᷣs.Deſcẽdit ſi/
cut pluuia in velus.⁊ tẽperat no/
bis eſtũ diuine iuſticie cũ pecca/
mus.ga ſe interponit inter nos⁊
deũ ꝓ cura delictoꝝ noſtroꝝ.Ca
ſiodoꝛus in quoda libello.Tu in/
quit afflicꝭ medica ſingulis quis
tuo nõ egeat munere cũ oibꝰpec
care cõe habet in ſua luce duce/
re aut reuocare errãtes ad termi
nũ. Ber..ij.ſermone.virgo regia

mus ꝙ ipſa nobie lucè ſeu radioſ ipſa eſt via per quã ſaluatoꝛ veni

Lal.

Ber.

bewaiergritehen in
naniie nunan 4
ſobishobuciterobe igen d
Pbenefocogultn de. 1.
cmnoſ⸗Adbeni icnt in 6
Arencciü⸗ſen dnehnen an
Mifaura eni ti, anad
einm Lulor: ehtem ul An
e AHnNNoht
t Egiperenſtenitnes der
ſbundrtlnirtan ,
n Ctcninatt oe A d
oicorncco retaummer A
lporgrotertenät e
Meſennn Neficdtnin ame
ſnl Dgrüingeticat. nd⸗
Lmitrskeennus imn
1 Mpenl Udanudt de
Weodiftleginit den
nuemann Ainüht nu
MMeitnemn Sllucicd e,
aint hfnmn :niten det
Ppnneptloregtiiinte⸗ ein
ſinmnitr Aiwittn n
rſorniniins we⸗
huhgptundnei i we
ſui nmnt giinaen

Pupurkrarnumnie
W wechadeſmtihhütten
et meefnniinumiig
14 * ugg tim lidif
Mrpti
Ne Nn Emmuhedhin
rcà& ſecgutiftihen
mud wimm huünſitne
vmn AamGsten
m dnume täͤſt
e Gtn bdeſt cben
Seus mugenicimehanen
i Hünoſcnſeonchctraa
E WüruNde eien dc
õõ
1 ömian stnd
õ
Eni sgleinepolitnn
n Myandlinrt,
iwensinod lin
ifi nulnall⸗
we⸗ wröereunmitn
m an cthic ln
õ
i Za Anſtee

gcknisn

Maria uirgo.

ꝓcedsꝛẽs de ipſiꝰ vtero tanq;ᷓ ſpõ/
ſus ð thalamo ſuo.⁊ ſubdit ꝑ te
acceſſum habemus ad filiuʒ. O
benedicta inuentrix gratie. Geni
trix vite.ſalntiſ mr̃.Sig. Exo.xiij.

obi nubes ignea ducebat filios

ifrael per deſetũ verſusterrã pꝛo
miſſiõis que ipſos ꝓtegebat etiã
ab eſtibus ſolis.pduxit ad petraʒ
oꝛeb vbi ſciientibus data eſt aq̃
latiſſima. Spũalr per hanc nubẽ
ſubaudi virginẽ gloꝛioſam vt di/
ctũ eſt.que illa ſuperius tria dicta
nobis habudãter pᷣbet.vt oĩs na
tio beneficio eius gaudeat. Ber.
ſermo.ij. Ad beatã virginẽ ſicut
ad remediũ: ſicut ad archanum
dei:ſicut ad rerũ cãz: ſicut ad ne
gocium ſeculoꝝ:reſpiciunt quii

celo ſunt. Et q in purgatoꝛio ha⸗/

bitant. Et qui pꝛeceſſerũt.⁊ nos ꝗ
pñtis ſumꝰ:⁊ qui ſequũtur ⁊ nati
natox. Et qui naſcent᷑ ab illis. Il
li qui ſunt in celo vt reſtaureniur
⁊ qui in purgatoꝛio vt eripiãt.qui
pꝛeceſſerunt vt ꝓphᷣe fideles iue
niant. Et ꝗ ſequũt.vt gloꝛificent᷑.
E dimittes legeʒ matris
n tue ꝓuer.i. Nulla res eſt
ageo difficilis quã nõ tẽ
peret maternꝰ amoꝛ. Exẽplũ ha
bemus in natura. Gallina eni cũ
ſit animal infirmum ⁊ debile ꝓ
liberatione puloꝝ agredit foꝛtio/
rẽ ſe.vt canẽ ⁊c. Et pꝛo educatio
ne puloꝝ ſuoꝝ multa ſollicitudie
laboꝛat.Hoc ꝓ tanto dictũ ſit ad
oſtendendu matrẽ oĩ feruenti af

I0I

fectu filios diligere. Spũalr pec/
catoꝛ eſt in pñti vita oĩ cõſilio de
ſtitutꝰ ꝓpter peccatũ niſi iunet᷑ cõ
ſilio vᷣginis matris Marie que
ſingulari pꝛerogatina dr aduoca
ta peccatoꝛũ ⁊ mater.hec.n.oi ſo
licitudine ſe ĩterponit pꝛo filijs ſu
is ꝓ foꝛtioꝛes ſe nõ dico j.ſ.con
tradicendo ſed dico ꝙ cuzʒ pecca
toꝛ ex culpã meret᷑ moꝛtẽ ipa totiſ
viribus inunadit xpᷣm pꝛecibus ⁊
ſuffragijs ⁊ pꝛo peccatoꝛe interce
dit qui iſtiusmatris conſilio ageſ
cat.de odioſo reddit caruʒ ⁊ gra
tũ.Figu. Geñ.xxvij.v bilegimus
o cum Rebeccha mater Jacob
cupiens ipſũ Jacob benedictio/
nẽ pꝛimogeniti obtinere:vocauit
illum ad ſe dicens.Audi conſiliũ
meum fili mi.vade ⁊ poꝛta mihi
duos edos ⁊ quoquã illos pꝛout
ſcio patrem tuũ libẽter veſci.⁊ da
bis illi comedere vt benedicat ti/
bi anteqᷓ;ᷓ moꝛiat᷑.Et reſpõdit Ja
cob. Cum ſim lenis ⁊ frater meꝰ
pꝛimogenitus cnius eſt bedictio
eſt pilloſus timeo ne putans me
illum velle illudere loco bene/⸗
dictionis maledictionẽ recipiaʒ.
Ed quem illa. Super me ſit illa
maledictio fili mi. Obediuit er/
go Jacob. ⁊illa edi pelle impoſi
ta collo ⁊ manibus Jacob:mi/ſ/
ſit ilum cũ epulis paratis ad pa/
trẽ qui ipſũ pꝛimogenitũ eſſe pu/
tans eo ꝙ veſtibus pꝛimogeniti
tegebat benedixit illi benedietio
ne pꝛimogeniti.Et conſtituit euzʒ

dſiz domꝰ ſue.verũtũ cũ Jacod
loqueret᷑ ait Iſaac pr̃ eiꝰ.vox qui
dẽ vor Jacob eſt:ſed manꝰſunt
E ſan. Opũalr rebecha interpᷣta
tur que multũ accepit. ⁊ bene de
notat beatã virginẽ Mariã que
ceteris creaturis ſuperhabunda
uit in gratijs ꝓuer.vltio.? Gulte
filie ↄgregauerũt diuitias ſʒ in ſu
pergreſſa es vniuerſal. Per Iſa
ac pr̃em Yacob q interpꝛetat ri/
ſuſ ſubaudixpᷣʒ ꝗ eſt diſtributoꝛ
diſpen ſatoꝛ atq; dñatoꝛ:pꝛimo
geniture celeſtis ⁊ ſuperne here/
ditatie. Sed no.ꝙ hec heredſtas
deber ulii.⁊ ſanct᷑.hᷣs. Innocẽs
manibꝰa mũdo coꝛde ꝗ nõ acce
pit in vanũ manũ ſuã nec iurauſt
in dolo ꝓximo ſuo HMic accipiet
bñdictionez a dño. Talẽ ergo fa
cit dñs pꝛimogeniture heredem
pſ.Ego pmogenitũ ponã illũ ⁊c.
Per Jacob lenẽ᷑ ſine pillis ſub⸗
audi hic peccatoꝛẽ meritis ⁊ vir
tutibꝰſooliatũ. Igit᷑ hec pijſſima
mater cupiẽs pctõꝛẽc pꝛeuia pnĩa
ducere ad graʒ ad celeſtẽ obiinẽ
dã hereditatẽ eũ ad ſe vocat di.
Audi ↄſiliũ meũ fili mi.pᷣſ.Aeni
te ⁊ audite me:timoꝛẽ dñi doce/
do vos. porta inquit mihi duos
edos.ſ.ↄtritionẽ ⁊ ↄfeſſionẽ ⁊ ca
ritatis mee igne decoquã ⁊ illos
patri tuo xpᷣo dabis vt tibi indul
geat ⁊ bnñdicat ãteq; moꝛiaris.ſʒ
reſpondet pctõr.vide qꝛ lenis ſũ
ſine merius ſine virtuub ſine ſa

Maria uirgo.

tiſſacnõe nil boni feci cognoſcete

me non eſſe pꝛimogenitũ.i. iuſtůũ

ſed peccatoꝛè ⁊ impiũ:ſed conſoꝛ
tat ioſum miſericoꝛdie mater.Et
tunc peccatoꝛ virginis pᷣſidio cõ
foꝛtatus coꝛde cõtrictꝰ pergit ad
confeſſionex.et tangit eum xpᷣus
manu confeſioꝛis.⁊ odoꝛat veſti
um primogenitui ſuauiateʒ.ſ.coꝛ
contrictũ ⁊ humiliatum. Et dicit
Aox qnideʒs vox Jacob eſt. ac ſi
dicat:vox peccatoꝛum tuoꝝ que
clamat contra te:eſt vox iudican
di ⁊ condemnandi. ſed manꝰ.i.
affectiones penimdinis tue te pꝛi
mogenitũ effecerunt. non reco
gnoſcit ipſã eſſe Jacob.qꝛ in qua
cunꝙ; peccatoꝛ hoꝛa peccata ſua
gemit pater iſte peccatoꝝ illorus
non recoꝛdatur amplius:⁊ bñdi
cit illi in pinguedine terre ⁊ roꝛe
celi:qꝛ ſibi in pñti gratiã tribuit.⁊
gloꝛiam in futuro.Ergo optimũ
conſiliuʒ eſt talis matris que ſic
nouũ peccatoꝛes ad xpᷣi miicoꝛ

diam pꝛouocare. Ber. in quodã Ber.

ſer. Si inquit ad dei maieſtatem
nõ audes accedere nõ liquefias
ſicut cera a facie ignis. Nade ad
matrem miſericoꝛdie. ⁊ oſtende
ſibi tua vulnera ⁊ ipſa pꝛo te oñ/
det filio pectus ⁊ vbera.⁊ ſili oñ
det patri latus ⁊ vulnera. Pater
non negabit ſilio poſtulanti. Fi/
lius non negabit matri interpel/

lanti.mater nõ negabit peccato/

ri ploꝛanu. hec Ber.

d Iglto ſuo ſcribebat in te

ra. Jo.viij. Ad actuʒ ſcn

.
mi er

„

m. Spüalen htüm
Abentoellinsnnn ſ
bentonennmennen in
tcao lnegg übifkrei .
isſnclo li inenn
mngoimierhaſiſtinagun 8
altberätnchnibald n
ritgo Meri Hmeun, n
Aoptive ppherdenntanifi m
ſneztöl Atlnecdüim
ſepoceſſn nguinethi ni n
1 doreoigecblnnt n .
Mal vono tt llbat ani t
ler guiti ſen lis ſ
Gnigiebeinne e

miencorche ratarn. .

Uaiipbileam non r

Eshotit aMare oupinane rar
Moa inbeneetolngn tr
Edbldictoſto Aerhec X
GCaltbenmiunten- Nina
hezectuoumn doren wr
veppktnern Ai Ghalt der

Ppecſnendcholnme de

rloo olns tttcht ihn en
luuantitgnenad riin wn

vaercos noſen d s Nr

— licorſce in
ngumpo⸗ oteinon Se

e gn i

rnrnn

R

õ
õ
n inaneanenn
n wrütmnn nt
ern mahcſegrbgd
n ngan Nnn
en n urtn
õ
kepi a un uremte
deSEiüigtiſi
E guniimn cini
ncſalennis geſ
maeatd khinii
n dm MN. Borncrd
1 GInnnti nacier
wi unl unltnili

18 endiae iie n

n mtNNNNNde
r imrInn tiren
e oenstend,
ta enmlnst lul
inael e gtimimt

. — *

õl

4 (nNNe
uttenn
piglm

48.

Maria uirgo.

bẽdi requiritur hoc. Mꝛimo ſcri
ptoꝛ:inſtrumentũ quo ſcribit.tin
ctura ⁊ materia ĩ qua ſcribat᷑.Et
tunc poteſt fieri ſcriptio ⁊ illaʒ ex
ponere legẽdã his qui legere no
uerunt. Spuũaliter hec cõcurrũt
in liberatione illius depꝛehenſe ⁊
in liberatione nature humane in
peccato lapſe.qꝛ fuit ibi filius dei
ſ.ſpũs ſanctus.ſuit ibi tinctura.i.
ſanguinis xpᷣi.fuit ibi materia in
qua ſcriberet᷑ tanqᷓ in libꝛo.i.btã
virgo Maria. Nam ipſa fuit in
qua pꝛius ꝓphete depinxerũt paſ
ſionez xpᷣi.Et poſtmodũ tempo/-
ris pꝛoceſſu ſanguine xp̃i fuit aſp
ſa. Idcirco ipſa obtinuit.vij.ſpũſ
ſancti dona vt quilibet etiã poſſit
legere quãtã fuerit paſſus paſſio
nem. Et q; magnã.nobis intule
rit miſericoꝛdie largitatem. SFig.
Lenui.iij.vbilegim?ꝰꝙ moy.ſep/
ties aſperſit altare pꝛopitiatoꝛij
quod erat in tabernaculo ſangui
ne vituli digito ſuo.vt per hoc ac
cedenteſ ad tabernaculum remiſ
ſioneʒ peccatoꝛum inuenirent:
deus pꝛopitiaretur illis. Spũalr
per hoc altare ad quod ſummus
ſacerdos ſolus accedebat ſubau
di beatam virginem ad quã ſum

mmus ſacerdos noſter.ſ.dei filius

2

ſolus deſcendit vt ibi conficeret
hoſtiam quam pꝛo nobis imola
ret.AMſperg tur ſepties ſanguie oc
ciſi vituli ga ſepties percuſſa eſt
gladio paſſionis redemptoꝛis no
ſri ⁊ filij ipſiꝰ. Pꝛioa Simeo/

ne qñ andinit. Et tuã ipſius ani

I0.

„

mam pertranſibit gladins. Se/
cundo qũ audiuit ipſũ tota nocte

flagellari in doms cayphe. Ter/

tio qñ ipſuʒ vidit caſtigari in pꝛe

toꝛio Plilati.Quarto qñ audiuit
ipſũ ad crucez condẽnari. Quito

qũ vidit uli crucẽ imponi ſuꝑ hu

merũ.Sexio qñ vidit ipſũ in crn

ce poni.⁊ manus ⁊ pedes ipſius
ↄfigi ⁊ caput eius coꝛona ſpinea
coꝛonari ⁊ etiaʒ aceto felle mixto
potari. Altimo qñ vidit latꝰ* ape
riri. Iſta oia percuſſerũt coꝛ vir/
niſ vt caro xpᷣi.Iñ Hiero.iĩ qͥdã
ſer. Quot ingt leſiones in coꝛꝑe
xp̃i tot vulnera in coꝛde matris.
Auot ſpine pongèetes:quot claui
pfoꝛãtes quot iciꝰ carnè rũpẽtes
tot ſagitte per oculos intrantes.⁊
tot coꝛ ⁊ aiam Marie virginis
vulnerantes.vt ipſa dicat nõ pec
caui ⁊ in amaritudinibꝰ moꝛatur
oculꝰmeꝰ.Ergo beata virgo alta
re ẽ m cuiꝰ coꝛde occiſus vitulus
ſacrificij ⁊ ſãguine illiꝰ aia eiꝰ ſep
ties eſt aſperſa. Zõ ipſa facta eſt
liber federis in q̃ ſcripſit ſpũſſan
ctꝰ.vij.dona ſpũalia pꝛe oĩbꝰ ha
bundanti.vt cupiẽtes deũ repꝛo
pitiari ſibi accedant ad ipſã ⁊ ine
niãt magne miſericoꝛdie copiam

„

ginis ex quo patiebatur coꝛ virgi

Hle.

Ber. in ſer. Quis miſicoꝛdie tue Ber.

o benedicta longitudineʒ latiiudi
nẽpꝛofunditatẽ atq; ſublimiateʒ
queat inueſtigare. Maʒ lõ gitudo
eiꝰ vſq; ad nouiſſimũ diẽ innocꝗ

tibus eam ſubuenit vniuerſis. la
titudo eius replet oꝛbem terrarũ
ſublimitas eius ſuperne ciuitatis
inuenit reſtaurationẽ. Et pꝛofun/
dum eins miſericoꝛdie ſedentibꝰ
in tenebris ⁊ vmbꝛa moꝛtis redẽ
ptionem obtinuit.hec Ber.
SGo ſum lux mundi.Jo.
Le vilj. Tempe caliginis ne
gquit inueniri facili res
que cecidit inter ſoꝛdeſ niſi appꝛe
henlo lumine perquirat locꝰ ille
in quem dignoſcitur cecidiſſe.
Spũalr humana natura per ine
ptam pꝛimoꝛum parentũ cuſto/
diã: cecidit inter ſoꝛdes peccati ⁊
culpe ſine omni releuationis ſpe
qᷓtũ eſt de ſe.pᷣs.infixus ſum ĩ li
mo pꝛofundi ⁊ non eſt ſubſtantia
ſed veniẽs virgo beata accẽſo lu
mie dino ſcrutata ẽ hãc rẽ ꝑditã
inuentam poſuit in loco debito
qꝛ ipſam copulauit oꝛdinibꝰ ange
loꝛũ. SFigu. Luce. xv. Abi dñs in
Gig. parabolis loquens dixit dragmã
vnã perditã fuiſſe ex.x. Et mlier
accenſa lucerna reuoluit totã do/
mum ⁊ innentã cum alijs.ix.po/
ſuit vocans conuicinos dicẽs cõ
gratulamini mihi ⁊c. Spũaliter
x.dragme ſũt.x.creaturarũ gene
ra rõnaliuʒz.ſ.ix.angeloꝝ oꝛdies
a. x. eſt natura humana.Ex oĩbꝰ
