familia poꝛtauit crucẽ xpᷣi pꝛecio.

ſed non eſt crucifixus in ea. Spi

ritualiter ꝑꝓ Simonẽ ꝗ iterpꝛetat᷑
obedientia ſubaudi hypocritaʒ ꝗ
a demonib deluſus illis obediès
efficit vnde iũlli hõi laboꝛẽ ſuadẽt
pniĩe inutileʒ p defoꝛmitatẽ iactã
tie ⁊ hypocriſis ad illudendũ ei.
vnde AAug.de cõſflictu vicioꝝ di⸗/

cunt demões hypocrite.Age boꝛ lug.
nuʒ ꝙ vales.oñde cũctis bonu,

qð agis vt bonꝰa cũctis dicanis.

vt ſanctꝰ? venerabilispꝛediceri

ab oĩbus:vt dei electus voceris.
vt nemo te ↄtẽnat.vtnemo te de
ſpiciat.ſʒ vniuerſi debuũ tibi ho
noꝛt᷑ pſoluãt. Sic igit᷑ hypocrita
a demonibꝰangariatꝰ*. Cruce ac
cepta pꝛaua intẽtione põdera cru
cis poꝛtat: ſʒ nõ ſequit᷑ crucifixuʒ
Ille humilis ⁊ patics. Et iſte ĩpa
tiens ⁊ ſupbus. Ille ꝓ ſuis ꝑſecu
toꝛibꝰoꝛanit. Iſte õ plane loquen
tes iraſcit᷑: ꝓnꝰ⁊ ſolicitus ad vin/
diciã. Jõ tales non merẽtur cru
cis pꝛemium.izʒz ſuſtineant crucis

ſimulacrũ.vñ Hiero.in quodaʒ Hie.

tractatu.p facile ingt eſt hr̃e ve/
ſtẽ ↄtemptã ſalutare ſubmiſiꝰ.ma
nus deoſculari pᷣlatis. inclinato
capite ⁊ deiectis oculis hũilitatt

ningbatur Auemmden
— ſelinuns⸗ .
fusvttum hunten lnd
antinunte⸗ berl Luuß
Unhpochrinchen tentn en
Hona ſed omuuftfiin int x.
timngt Moondfininn ,
pnanncne Gtn,ne⸗ .
n. Gin potene E
ynoucenonmrNN 1N
ehiucops geice a e,
ſonigafigitduwen n
Pren gone nidoren. det
Geiuthnamlnang Nn
Urri Bor Nird dri
perſende eii e
tptles pini Gel dernd⸗ dn
6tnel ftpammus ophiſtcrs. ron
ſtioeſtgaigtenun launis do
ifomio Honenzinnlcö Nn
Olntqola rnoneſt nole e .⸗
mmconodet tlemn Oi an
EDomoporisdiintsen ete
lpnmtcperectchin do lun
anpgcane enonid e ien
uinſh Nopto lcor der ſs.

Ntimneſcicnnitgde ne

+7 „ „ 9*
Hypocrita. 772
t ng
snlien 2 manſuetudinem policeri lenta in aliquo ↄtradlcat:ſed hypochꝛi
uniNl voce ſermones infringere:crebꝛi ta abſcondenspꝛauttatem inten,
nk us ſuſpirare 1 omne verbuz ſemi Peu ee eeteu,
lamare. ⁊ Señ.malus tunc .
äs m ⁊ peccatoꝛem cla
m Rennnn Klen ſermone offenius ſis con/ ſimulat eſſe bon. Figura. Den⸗ Fig.
rx — tinuo attollere ſupercilia: leuare + necepeug et eenn 6,
Niilſig rerui li llum oꝛis tem nullaten
inennen cem.a delicatumi 46
W En inſano repenteq; clamoꝛe no ⁊ lana contexio. Spiritualiter
— mutare. Aliam ieſus docuit hu/ ſacerdos quẽlibet fidelẽ denotat.
n Vund Semiſde miluateʒ qui cum maiediceretur Sumus enim genus ſacerdotũ.
n eig non maledicebat. cu pateretur ñ lana ⁊ lino veſtimentum contex
I nd Nirlite cõminabatur. ZFluferantur figmẽ tum poꝛtant: qui pꝛauitatem ope
En imillhülhtii ta verboꝛum ceſient ſimulati ge/ ruʒ nitũtur geſtibꝰ cooperire hu
4 Memded Antki

l . lenti ilib*. vel ꝗ pꝛopꝛia opera nitũ/
svirum humilem patientie ꝓ milibꝰ.vel ꝗ
u nnee, Hec ille. Qnia igi/ tur ſimulatione coloꝛare.volunt

tur hypochrita opera crucis non enim eſſentialiter eſſe —
ur mmis ln i bona ſed pꝛaua vt viſum eſt intẽ per ſophiſticos geſtꝰ ha ererap
W, tis ilaihit tiõe peragit.deo crucifixi pᷣmia parere diuini.contra quos

un pmr uittit. Ste.non attingit. vnde Sre.viij.mo/ Bꝛe. exponens na Kecicſali. Iꝛe.
2 Tmüntdti c. alium. Simõ crucẽ poꝛtans ne lj.ve peccatoꝛi terram ing

. . . 6 „ . . . 9
tiniu Annenit. quaq;ᷓ in cruce moꝛitur: qꝛ omniſ ti duabvijs ſic dicit. Duab hee
Ir entruNNNnd hypochꝛita coꝛpus quidẽ per ab vijs peccatoꝛ ra mgear.
au muni Müſnh ſtineniiaʒ affligit: ſed tamen per quandoa Netc l GeElnl
r i Kigien amoꝛem gloꝛe mũdo viuit. bet.⁊ mundi qu no⸗ e de
Net Ntilt Aeſiuit lanam ⁊ linum ꝓ nem querit. Hec igii ⁊ ſſexlud
D n , lij. Mot. ꝙ de lino da ſint a mẽtibus omniũ fideliũ
w onpuNTentöd q ner. xiij. P debẽt excla
net niſicn per ſe ⁊5 lana per ſe fiũt vſt: ſublimius tamẽ debeẽ ſing
Priennnbi⸗ boni ⁊ vtiles pãni. Sed de vtro/ di ab animo pꝛedicatoꝛuʒ diuint
— l fu pannus ſophiſticus. verbi.ne ipſi verbum dei humt
ðõsð mna⸗ Rae extura ilia nimis liter loqnentes oꝛe bonũ exterius
. PIcn 98 . „ . . 2 2,
5 m ſing . . etdeſoꝛmno. Mon eniz ſimul cõ pꝛana intentione coꝛũpti. Sꝛe. Gꝛe.
m Bmi N n eni ia vnum eſt molle: re viij.moꝛalium figuram ſupꝛadgi
Vi AsN ueniunt qu nens ait. Non indunues
n eten liquum coꝛꝛodet ⁊ lacerat.Spiri ctam exponens
ann Dut tualr. MHomo vacãs diuinis coꝛ/ veſtem lana ⁊ lino contextaʒ.per
irirol e eſt optimꝰho/ lanam ſimplicitas.per linum ſub
5. mnghl li e Senet aeng Aoralibe re tilitas deſignatur. Et nimiruz ve
M 1 ſti 4 ſit linũ
Eniniſſ inenſæ . is que ex lana allino ↄtex
rln llil vuns ienie prolnio ue ane interlno celatlanamcq erter' de
ht ius eſt ⁊ dene ſibi eru niſi leg

ℳ4

moͤſtrat. veſtè ergo ex lana lino
qʒ; cõtextam induit qui in actiõe
⁊ loqutione qua vtitur intus ſubti
litatezs malitie operit.⁊ ſimplicita
teum foꝛis innocentie oſtendit.
Ercutiet te deus paries
p dealbate.Act.xxiij. NHon
bñ põt indicari deq̃ mã
domus ſit ediſicata foꝛis dealba
ta cemento. Ham interdũ erit in
teriꝰde luto.⁊ creditur foꝛis de po
litis lapidibꝰ.qꝛ cemẽto vel calce
pòt latere vtrũq;.Sed ſi ꝗs mu
rum modicũ martello fodiat ſta
tim ð qua materia domus ſit ple
narie experietnr. Spũaliter. Nõ
põt homo plene cognoſciꝑ deal
bationẽ exterioꝛũ operuʒ qualis
mtrinſecus per intentionẽ conſi/
ſtat.qꝛ ſepe hypocrita per exterio
ra opera artiſicialiter oueʒ ſimpli
cem ſe oſfendit:⁊ intus erit lupꝰ
Gꝛe.rapax.vnde Greg.in moꝛalibus
hanc artem deſcribens ait.hypo
criſis eſt vᷣtutũ ſimulatione: clau
ſum viciũ abſcondere ⁊ arte palia
re. Non igit põt intelligi qualł in
terius lateat:qꝛ homo ſolũ videt
que foꝛis ſunt: deus aũt ſolus in
tueĩ coꝛ. Sed ſi martello alicuiuſ
cõtumelie feriat᷑ q uis plane.ſta
tim apparebit quod intrinſecꝰ la
Fig. tebat. Fgura Ecech̊.viij.vbi dñs
Dlirit ipſi ꝓphete fili hoĩs fode pa
rietem.Et ſubditur. Et cuʒ fodiſ

Hipochrita

greſſus vidi.Et ecce ois ſimłtn
do reptiliũ ⁊ alalium abhomina
tio.⁊ vniuerſa ydola iirł depicta
erant in pariete in circuitu p tomũ
⁊.vxx.viri de ſenioꝛibꝰdomꝰ yſrf.
Spũ aliter ꝑ parietẽ occultantẽ qᷓ
ſuntitra domũ denotat᷑ hypocri
ta abſcondens pꝛauã intentioneʒ
in coꝛde.perfoditur vo paries.cũ
hypocrita exponitur alicuiꝰ cõtu
melle ſiue iniurie aut icrepauõio
examinli.ſtatim.n.aperit hoſtinʒ
nequitie ⁊ malignitas q latebat ĩ
coꝛde.ſtatim oꝛe panditur p iraʒx
⁊ impatientiam.⁊ etiaʒ videbunt᷑
oculta patefieri.videbatur nanq;
ſimilitudo repniliũ atq; ſerpentiũ
pꝑ quaʒ ſubaudi ſuperbiã ⁊ inidiã
videbatur bꝛutoꝛũ aialium abbo
minatio ꝑ quã ſubandi luxuriã ⁊
crapulã.videbãt᷑ vniuerſa ydola
yſrael.ꝑ que ſubaudi cupiditateʒ
⁊ anaritiaʒ qᷓ ſunt ydoloꝝ ſeruitꝰ
Sed inter iſta apparent.lxx.viri
ex iſrael.qꝛ.decem pᷣcepta.⁊.vij.
miſicoꝛdie opa ſoluʒ ibi depicta
ſunt ꝓ quãdã ſilitudinè ⁊ hypoeri
ſim ſed vere non perſiſtũt.Et ſic
patet q̃lr hypocriſis abſcõdebat
multa mala:que aduerſitatis pꝛo

batio mãifeſtat. Pe.ra.hypocri Pe.

ſis eſt ſubtile malũ:ſecretũ virus
latẽs venenũ: vᷣtutũ tinea.hypo
criſis ſecura ſimulat pꝛoſpa falit.
curioſa mennt᷑ ⁊ crudeliarte vir

ſem parietẽ apparuii hoſtiũ vnũ. tutẽ trũcat iunctione virtutũ ielu
Et dixit ad me ingredere ⁊ vide niũ perimit ieiunio ofonem ofo
abhominanones peſſimas.Et in ne enacuat miſericoꝛdiã miſatio

eni penie ct .
G thweno tchtnnn in⸗
inlapoid einimgms en
rctponiſs innin Eun m⸗
evus bibeo ſiuhen
foedrinae ſih enn 1
Serte llimeni inz 400
9 Hodor, ſunnt,Acct n
Uritllogctutten
Gciespics peron nend un⸗
lionecpotbiſ gedlnez A
rekoro Yeontiſingnden Na
Pomerctoreoſcvedecpiii,
Cenmenticl tfmmanw
igiſponuniſdpergn. un
per cne onl nuz rlan
l in Opitfiner wen Uer⸗
IMNni rl zpert nun

nir in elib? enead nn

ſapceraon /inalroe tan
moſctc ert ieſinaer mar
hvalſsdcn G;nni bhe⸗
honmedicmicimto ntan
uligis Khulnösho ern
gücſinnglcnlnrad mrne
mMiodgtinuntgenm wededt
Votſtoniiduhics ent emri⸗⸗
buteefuois Tirigln wwee
fhökdeonetgünnn W
pbcniſutflielſalg ren⸗
intkinoniirn —

. „ „
H —

hal lt l done te,

Nublo⸗ Opiͤef Wiri ede
litbauct phünene lnn
Mingescliti 1 B
Kenſeenorie —

faggmmnſin

e rtmin i
eiai une
Aehud pidin
ersiint Clen ſn
Manttdparenler i

dsdne

A rr en

in wNdiſmdrerp
Aratnneſſind
dn Msekli

muanir endi,

vn wr nückt Deunei

C d vbele ntinin
En ”ñ

õ
irictmur idid

unt arufnin
x ihliniit

Lachrima

ne ꝓſternit.ypocriſis cognita fe
bꝛi frigido poculo pꝛopinat ardo
rẽ quod coꝛpoꝛibꝰ eſt ydropicus
hoc eſt ypocriſis aiabus. Mam
ydropicus hibẽdo ſitit. hypocri⸗/
ſis vᷣo inebꝛiata eſt ſiti.hᷣ pe.ra.
Ferte illi incenſ dignnz
o in odoꝛẽ ſuanitat. Eccle.
xlvi. No.ꝙ eſt qnedam
ſpecies picis per oia incenſo ſi⸗
milis nec põt bñ cognoſci vnuʒ
a reliquo. Ideo niſi ſint pꝛuden/
tes mercatores ſepe decipiũl. Sʒ
experimentũ capit᷑ ⁊ firma noti/
cia qũ ponunt᷑ ſuper ignè. Maʒ ſi
ſuper ignẽ ponit᷑ vnuʒ redolet ⁊
aliud fetet. Spũalr inter ypocri/
tam ⁊ ſanctũ virũ nulla apparet
differentia in geſtib exterioꝛibꝰ
ymo frequẽter acta ſpiritualia de
uotioꝛa oñdit qᷓ; rectꝰ ſi mplex
arie hypocriſis ð coꝛata.Sʒ vnũ
a reliquo tunc diſcernit᷑:cũ ambo
examini ignis: tribulatiõis expo
nunt᷑:qꝛ iũc ſimplicitaſ viri dei ꝑ
patientiã odoꝛẽ ſuauitatis emittit
⁊ hypocriſis viri duplicis fetoꝛẽ
ire tribuit ac fnꝛoꝛis. Tale igit in
cenſũ nõ eſt deo acceptũ in mini

g. ſterio eius. Figu. Lenit. vbi legi

mus ꝙ pᷣceptũ ſuit filijs iſrael ꝙ
non fieret adolatio niſi de incẽſo
electo ⁊ pꝛobato.⁊illud tale pone

rei in turibulo. Spũalr per inct

ſum electũ ſubaudi virũ rectuʒ ⁊
ſimplicẽ.qui igne aduerſitat exa
minatꝰ:ampliꝰ ſemp redolet ĩ di
uino ↄſpectu eo totam ſuã intẽ

—

25

tionẽ finalẽ in deo ſuo ponit. Jõ
velut incenſũ aromaticũ ampliꝰ

ſemper pꝛoſici in examine Gꝛe. Gꝛe.

xxvi.moꝛa. Sanctoꝝ inquit mẽ/
tes eternitatis pꝛemia pſᷣſtolãtes
vires ex aduerſitatibus ſumunt.
qꝛ creſcente pugna gloꝛioſaʒ ſihi
non ambigunt manere victoꝛiã
Clectorum deſideria dũ pꝛemũt᷑
aduerſitate pꝛoficiunt.ſicut ignis
dũ flatur pꝛemit᷑ vt creſcat ⁊ vbi
q̃ſi extĩgui cernit.inde roboꝛat᷑.
De Lachꝛymis.
Auit coꝛpus ſuũ ⁊ vnxit
Iſe. Judit.x. AUani hoies
carnales vidẽtes mu
lieres abiectas ⁊ ſoꝛdidis veſti/
tas non conſurgunt in illas ↄcn/
piſcẽtijs.ſed cũ vidẽt illas vnctas
oꝛnatas. Spũalłlr dum huma⸗
na aia cooperta eſt peccatoꝛum
ſoꝛdibus ⁊ vicioꝝ nõ multum tẽ
ptat᷑ a diabolo ⁊ mũdo.rõ eſt qa
tẽptationũ maloꝝ auctoꝛ non cu
rat tẽptare quos ſe nouerit recto
iure poſſidere. Sʒ duʒ videt aiaz
oꝛnatã vᷣtutibꝰ ⁊ merit ↄburitur
ↄcupie ardor̃ ⁊ iducẽs mũdũ ad
ſubſidiũ ſue pꝛanitaſ̃ oĩ ſtudio il
lud ad ſue voluntat ↄſenſũ indu

cere conat᷑.Sig. Danielis.xiij.vbi Fig.

legit᷑ ſuſanna igreſſa pomeriuʒ
viri ſuilota vnctacq; oleo:in ĩ ẽ
a duobꝰſenibus ⁊ iudicibus mo
leſtata vt ſniam moꝛtis ſubiret ſi
Daniel ipſaʒ ꝓphetico ſpũ illu/

ſtratus nõ liberaſſet. ⁊ ti nil mo

leſtie ↄtulerãt duo ſenes Suſane

in domo ferialiter moꝛãti. Spiri
tuatr. Suſana iterpꝛetat᷑ gaudiuʒ
gratie.⁊ denotat aiam xpᷣi gratis
coadintã: ⁊ per pniam deo cõiũ
ctã de hac eſt magnũ gandiũ co
rã deo T angelis eiꝰ. Hec igit᷑ in/
trat pom eriũ viri ſui.qñ itrat vi
ridariũ ſacre ſeripture toto coꝛdilſ
affecin at ſollicitudine intellectꝰ
ibi eni habundãt aque viue fõ teſ
ideſt denotionis lachꝛyme quibꝰ
lauat᷑ aia. Ibi.n.eſt copia mirati
olei cõpunctionis coꝛdis quo ca
put eius.i.xpᷣus erga illã dulciter
man ſnelcit. His igit tota aia de/
coꝛa fit ⁊ pulcra ⁊ auctoꝛ ois ma
li cruciat᷑ inuidia. Jõ nitit omni
ſtudio mũdo ſecũ aſſũpto illãin
ducere pꝛecipitio ad peccatũ.muũ
dus nanq; ſugerit ſuas exerceri
delitias delectationibꝰ perſrui ꝓ
ponit pñtis vite dulcoꝛt. Sʒ dia
bolus ſugerit dinturnitatẽ tẽpoꝛiſ
longioꝛis vite poſſe fieri pniam
tempoꝛe ſenectuſ.⁊ ſic ſuis diris
cruciatibꝰ velut lapidibꝰ aĩaʒꝭ ob
ruere feſtinant. Sʒ lachymis im
petrat ſubſidiũ Daniel per queʒ
ſubaudi.timoꝛẽ pene gehenne ꝓ
miſſã peccatoꝛibus declarantẽ.⁊

data lachꝛymis xpᷣo ſuo ſponſo
redddnuur incolumis ⁊ iocũda. Joõ
Cri. Criſo.ſuper Math. Nemo ingt

ad deum aliqñ flens acceſſit: 9

Lachryma.

oĩa que peccatoꝛes recepturi ſunt
de peccato lucide iudicantẽ.⁊. ſic
cognoſcunt᷑ reſtes mendaces. Et
aia a peccati ĩteritu liberat ⁊ mũͤ

non quod poſinlauerit accepit.
Nullus ab eo dolenter beneficia
optauit:ꝗ nõ ipetrauerit. Ihe.n.
conſolatur flentes dolẽtes curat.

penitentes infoꝛmat.
Mima mea ſicut terra ſi
a ne aqua tibi.pᷣſ.cxlij.No
ta ꝙ ex defectu aque ſte
rilis eſt terra a frucnbꝰ. producit
ſpinas tm̃ que nõ egẽr humido.
Et ſi interdũ fructuoſas ꝓducat
arboꝛes efficiunt᷑ ſilueſtres a fru
ctus earũ inutuiles ſunt agreſtes ⁊
ſine dulcedine. Spũalr.aia nr̃a
ſine aqua lachryinaꝝ infructuo/
ſa res eſt. punctiões pctõꝝ ⁊ ma
larũ cogitationũ germinat ⁊ pꝛo
ducit. Ale ſunt que copioſein aia
lachꝛymaꝝ aqua pꝛluata naſcũt
⁊ ſi fructꝰ interdũ bone cogitaiio
nis pꝛoducat: nõ perueniunt ach
debite maturanonis effeciũ quia
ad pꝛemiũ patrie eterne nõ atin
gunt. ſʒ ad mẽedicitatẽ retributio

nis terrene. Fign. i. regũ.l. vbi le His.

gim ꝙ Achana habebat duss
vxoꝛes quarũ altera ſterilis erat
ſ. Anna. Altera vo fecunda.ſ. fe

nenna. Feſto vᷣo ſacriſicij adueni

ente dedit Achana vxoꝛi ſuex ſi⸗

lijſ ſuiſ ⁊ filiabꝰpoꝛtionẽ opuim.
Anne vᷣo triſtis vnã partẽ dedit
debilem quod anna vidèés accel /
ſit ad templũv bi nimiuʒ lachꝛy
mata eſt. æ ibi narrans canſã ſui

doloꝛiſ ſacerdoti Mely. a ſacerdo
te accepit ſobolis pꝛomiſſionem.
que poſtmodũ concepit de viro

Vd dininis un nd

e

4 goiptriioſicnhi E

r dahlcezrrorn un ⸗
fücve ſecundencktaiet
otoſenlen Andrenidn ain

ſmodeßenſant Andesanß win

ndo ſdmagnedetnant. decn

idlenaeapeſ ſeenandetk ſum⸗
LUiuſlqtepoctct ne ne nne
1eogatnoptmiptaden M

Waung,pennerarne un
Dinbprmi, tnhlon Gr
MpeiN oin binumni gand een

ltolpeccanaieinoen mee
liehchermiscnatns en.
niciſis hoceſtitano dae larer
ſipotonenedona pena ard we
GeAmnagtemnoneit munn.
— Nrcn
H

Häredienstoidmnent en
Ueſtunznernecollan. Wenre
6imcmatrhemunt, Aoa
iſendoteſen conieſne oprt⸗
MAhorraogngrſte an nert
Unoriochzeretmnne⸗ wncr
gädiSemdng tau
Frcſtogeattdig ne
lutscalgnepred —
fbchzmnurtfnid ihmn
ſccica ri . Ni:

Atsiaok ehenen lanns⸗

S

=—

=
=
—

SS.

4

—
=S
S
S=

4

—
Se
e
E

4

=S=
S⸗

dñni.nde ipſa gaudens fecit cã/
ticũ iſtud. Exultauit coꝛ meuʒ in

aon dño. 1c. Opualr. per Clchana ꝗ
Aulann interpꝛetal poſſeſſio dñi denotat
inI rps in quo cõſiſtit poſſeſſio bea
i uml i litudinis nr̃e. Haʒ in ipſo eſt hu
eee manſtas 2 dininitas quas totus
amuftn homo ĩ patria poſſidebit.Habet

wir mutimiiti
Lüncgcüfumen

. igitur dupliceʒ vxoꝛem.gꝗa aiam
iuſtã que fecundata eſt ⁊ aiaʒ pec

I nuuNIn Latoꝛis ſterilem. Zim bas eni ĩ ba
6

uwa cumiſnlinnt

ptiſmo deſponſauit. Am bas enizʒz

un luNl Creando ſua ymagine decoꝛauit.
nn uen Seg vna eax eſt fecunda: hec ẽ
I. nta deo grata optimã ipa a deo pᷣ
lt in Trgintni oĩbus accepit poꝛtionẽ qꝛ eterne

um ni Meirr 1 nntſi
me ME MniNtCNle
mutönnurtt

„
7

S umINKf
I AiCNeNd
nm M nidillinhii
uN llind
us . Shmnd

—
1

beatitudinis pꝛemia. ⁊ nihilomi
nus recipit in pñti diuinã gratiã
Sterili vᷣo.i.peccatrici ⁊ impeni
ain Eentil. aie lachꝛymis cõtrictionis
carenti triſtis.hoc eſt iratus dat
miſerã poꝛtionem qꝛ bona tꝑalia
im̃.vnde Anna que interpꝛetat᷑
ima quaſi deiecta: ſʒ interdũ hec
ad ſeipſãrediens ⁊ ↄſiderans mi

n n m u ſerie ſue ſtatuʒ meroꝛe coꝛdis in/
ArN ne triſecꝰ ſanciata:lachꝛymas mul/
r ſe uni tas coꝛã ſacerdote ſeu confeſſoꝛe
rm1 GAN! M effundit.⁊ narrato anguſtie caſu
1 ni i. culpa meret᷑ ↄcipere ⁊ parere ſa
am ti n ſlne muelẽ ꝓphetã dni.Samuel eniʒ
Mi al interpᷣtat exauditio gratie dñi: qꝛ
eumin Laia ob ſterilitatis caliginẽ pꝛꝰ ob
uubilala poſt achrymax effnſio
ℳ weleili Cri.nẽ lucida fit ⁊ fecũda v ñ.Criſo.
E unnn ſnꝑ M at. Sicut poſt vehemen
õ

Lachryma

ſuo⁊ peperit ſamuelem pꝛophetã

94

tes ymbres mũdus aer ⁊ purus
effici:ita etiã poſt lachꝛymarum
pluuias ſerenitas mentis ſequit᷑
atq; tranquilitas.
MNuag ſalutaris potauit il
a lum.Eccli. xv. Pericu/
loſa res eſt itinerantibus
vias inaquoſas pergere.HNã uine
ris laboꝛe mẽbꝛis interioꝛibꝰ ca/
leſactis. Si homo pꝛiuet᷑ potꝰbñ
ficio eſt in piculo nõ paruo. Eñ
cũ talem quis patit᷑ eſuriem inuẽ
to fonte ad illũ magna alacritate
decliat ⁊ reſocilatꝰ totus incedit
ylaris vias ſuas. Spũalłr oẽs ſu

£

mus viatoꝛes tendẽtes ad termi
nũ vite nr̃e.ſ.ad moꝛtem.ꝑ quã

ad vitã felicioꝛẽ ſperamꝰpᷣuenir̃.
Sʒ in hac vite via ꝑꝑ eſtuʒ iugis
temptationis dyaboli ſucctẽdunt᷑
membꝛa interiora aĩe per conſen

ſum.Et niſi hoc incendinʒz vnda

lachꝛymarum exiinguat.languet
aĩa q̃ refocilata dulcedie lachꝛy/
marum.pꝓlariter pergit per viam
tymoꝛis dei.quonuſq; ꝑuenit ad
regnum conſolatiõis eterne que
diligentibus pꝛomiſſa eſt. Figu. Fig.
Exodi.xvij.vbi legimꝰꝙ ſcientẽ

populũ iſrael oy. percuſſa pe

tra oꝛeb potanit aqua latiſſima.⁊

poſtmodũ ðbellato Nmalech ꝑ

uẽit ad mõtẽ ſ-nay.v bi deo ſacie
ad faciẽ loctuꝰc. Spũalr.ꝑ moy.
q interpretat᷑ aſſumptꝰ de aquis.
ubaudi fidelẽ xp̃ᷣi ꝗ ex aquis ba
ptiſmi a deo aſſumit᷑ in filiũ ado

ptionis, Zẽdit igit iſte cũ pplo aie

ſue ad terrã ꝓmiſſionis.ſ.ad eter
nam glonã nobis pꝛomiſſam ⁊ a
xpᷣo acquiſitam. Et ſubaudi per
bũc popnlũ memoꝛiã: intellectũ
voluntatẽ.veniuntigit᷑ in oꝛeb.
que interpꝛetat᷑ ſicitas:qꝛ tranſeũ
tes vitã pꝛeſentẽ neceſſe eſt inter
dũ calidi hoſtis tẽptatiõibꝰeſtua
ri. Tunc igit᷑ virga petra percuuit
2 fluunt aque qnibꝰpopulus hu
iuſmodi confoꝛtatꝰ eſt.⁊ ſtrenue
ſuperat Zmalech.i.diabolum. ⁊
ylaris atq; gaudens peruenit ad
montẽ ſynay qui interpꝛetat᷑ celſi
tudo per quẽ bene ſublimitas ce
leſtis glie denotat᷑.vbi deꝰ loquit

aie lachꝛymanti benigne: 2 ſe üli

bet in pꝛemiũ.⁊ ſic pʒ quãta ſit

Ber. lachꝛymaruʒ potentia.? Iñ GBer.

in quodã ſer.Ohumũis lachꝛy/
ma tua eſt virtus:tua eſt potẽtia:
tna eſt poteſtas: tuum eſt regnũ.
Ante tribunaliudicis ſola intrar
nõ vereris gcꝗd illi petieris ob
tinebis. Si vacua itrabis vacua
nõ exibis. Acenſannbe inimicis
iponis ſilentiũ.nõ eſt qui te acce
dere ꝓhibeat. Wagis diaboluz
crutias quã gehẽna.qd plura:vi
cis inuincivilẽ ⁊ ſupae oipotẽtẽ.
De Lurxuria.
Ame arma tua pharetrã
ſ⁊ archũ ⁊ egredere foꝛas
Genelſis.xxvij. In bello
moꝛtali ſagitarij ⁊ archarii debẽt
a diſtantibpᷣliari. Nam ſi ad pu
gnã de ꝓpinquo acceſſerint:ars
ſagitaria illis modicũ pꝛodeſſe.

Luxuria.

Mam anteò; traherent baliſtaʒ
vel archũ ab hoſtibus occiderẽt
Secdd dũ ſic a diſtantibus pngnãt
magnã partẽ victoꝛie conferunt
exercitui.nec pñt ledi faciliter ab
equitibus:qꝛ dũ ſic diſtant ab eq
tibus anteqᷓ; ꝓpinquentmultas
emittũ õʒ eos ſagitas ꝗb granit
vulnerant᷑. Spũalr Mos ſumus
ſepe in moꝛali pugna ʒ̊ vicia car
nis. Mam ipſa ad eternã gehẽnã
quos poſſunt ſuperare inducunt
quod terribiliꝰ eſt qꝛ ſola nõ ve
niũt ſed multiplici comitatu va/

elata ho⸗Cceltgicg i
ntuigeie mu
ahün danelcirtd ⸗
icmnsttvſtenniit an
ancmitſebend dn Nent
ſüperegrito inzinn mon
opvomnunehHunecni ende
crolenprura elgi nns güe⸗
mEnlegrcnogam unn⸗

ſuꝑ cant. Lurxurte currus q̃dri
ga voluit vicioꝝ igluuie.ſ.vẽtris
libidine coytꝰ. molitie veſtiũ oci
is ſopoꝛiſq; reſolutiõe.trahit egꝗſ
duobus ꝓ ſperitate vite ⁊ rerum
habundantia.⁊ hij q pᷣſideut dñi
ignanie toꝛpoꝛ ⁊ infida ſecuritas.
Agit hoſtis hic tam ſtrenuus ſu/
perari nequit: niſi duabus ſagit/
tis.ſ.ofone ⁊ ieiunio teſte dñoꝗ
ait. Moc genꝰdemoniox no eici
tur miſi ieiunio ⁊ oꝛatione.ſed ne
ceſſe eſt a diſtanuibꝰ eſſe in huius
̃lio.ſ.a viſu ⁊ locutionib blãdis
munuſculis młierũ.lioquin in

Padofonezpuigl gcento Zan
Mouur idonu t et) ſuo wnd’.
neegius ipham. mlr
lNo rul de umne nido nn
here oitosofonis tie/ muen
unai loon gaeeſcet mnen
iſoneſobie Sen. Baumm
monmidut corvngt. mpatrul
Hifdtciodingel zarnun⸗
Faläponetn Aunnt urenet.
tCcaicnte Nen cer
1 Ponnnneſlpnm ni⸗ q/R
nplcconöſagktſelcun n ten
Nrclldun no andl rrt⸗

—

certamine ſubcũberet. Rñ Hye Hie. lunisinſefainäil ment

ro.in quadã epiſtola. Sol cũ ſo
la oĩno nõ ſteteris ſi infamiã me
tuis ⁊1 ruinã. Mã credas mihiqð
nõ põt cñ deo puro coꝛde ambn
lare ⁊ lucẽ fame ſue ſeruare ima
culatã ꝗ mulierũ coloquijs dele
ctaf. Si ergo diuina luce ꝑluſus

ßßſatſegnisne⸗ wor
Uitſtnengiiuntigtn e
inneſihnncn. en
Dproioletzcking EA
tpaginn oe
nſilih Aand ün⸗
blnkadiſantte de n⸗
ulgiſingre,Srin α

ganncloanante

4,4.0.
INS

do wig lnin

Fee

—

7„

Sheſtohtunſrenme.
n Nrmſiduchtgig
ELaintiamnio kedi
Dugridrnniit
mdt niti

2

bat archũ:⁊ data ẽ ei coròa t exi
uit vincens vt vinceret.Spũalr
per hunc miluẽ ſubaudi pudicuʒ
⁊ caſtũ per equũ vᷣo albuʒ ſubau
di corpus mundũ. Ham ꝑ equũ
in ſacra ſcriptura itelligit coꝛpus
ſay. xxxi.Equi eoꝝ caro. IJgitur
iſte miles archũ manu tenet qñ
coꝛ hʒ ad oroneʒ ꝑnigil. Idcirco
coꝛonatur vicioꝛia ⁊ eſt ↄ ſupꝛa/
dicta vicia egregius triũphatoꝛ.
Qui ergo vult de luxurie vicio
triumphare ſagutis ofonis ⁊ ie/
luniſ muniat᷑.llioꝗn neceſſe erit
er. il ↄflictꝰ ↄfuſionẽ ſubire. Ger.
Luxuria omnè etatẽ coꝛꝛumpit.
oẽʒ ſenſũoↄſundit.oẽʒ oꝛdineʒ ſol
uit. ocʒ grad peruertit. Inuadit
luuenes.occupat ſenes.innuoluit
mares ⁊ feminas ſuperat.pꝛudẽ
tes ⁊ ſimplices nõ fugit.ſericum

en Nmmn
n Arcie
Vy . . .„
. Aldiſenin . ſui dominet᷑ coꝛpoꝛis miles xpᷣi:
nmignin iunio ⁊ coꝛ pꝛonũ hẽat ad iacien
wrnn, llg du oronis ſagittas ⁊ victoꝛioſus
emmngnieſn ihn As- victoꝛ oia ſuperabit. Figu. Apoc.
dumrz R vi. vbi ſcribit Jo. Ecce inꝗt equꝰ
ielnne albua, Et ꝗ ſedebat ſuꝑ eũ habe

non timet. cilicium nõ curat. la/

ſciuiat in plumis.infeſtat in paleiſ
nulli vnq;ᷓ pſtat requiẽs.per oꝛa
tioneʒ ⁊ abſtinentiã fuerit ſugata
⁊ oĩ occaſione ſubtracta.
Omus ipleta eſt fumo.
d Ilſap. vi. Hota ꝙ ſumns

eſt ſignũ ignis. Idcirco

videntes ſumũ a diſtanubꝰ ↄſue
nerunt ad ignẽ feſtinare. Spua
liter cũ ignis carnalis concupiſcẽ᷑

——

Luxuria

tie in aia fumi caligo exuberat
per oẽs ſenſus coꝛpoꝛis vt cõ ſue
uit fieri.per caminuʒ oculi nꝗ
ipudici fiunt aures pꝛone ad au/
diẽdũ vana. lingua vo ad loquẽ
dum leuia. manꝰ ad operanduʒ
pꝛaua.Et ſic oĩa coꝛpoꝛis mẽbꝛa
caligine cecitaus repleta ignem li
bidinis accenſum in aia foꝛe de/
monſtrant. Ad illa nanq; ſigna
dem es ſoliciti currunt ad aiam
qm̃ plane cognoſcunt illam facili
ter poſſe obtinere. SFigu. Judic. Fig.
xx.v bi.legimꝰ.q; hoſtes ſilioꝛuʒ
Beniamin ðᷣderũt ſignu inſidia
toribꝰ Gabaon ꝙ qñ viderẽt fu
mũ ſcirent ciuitateʒ captaz ꝙ ſic
factum eſt. Suppoſito.n.igne fu
mus incepit apparere ⁊ inſidiato
res intrantes interfecerunt filios
Beniamin. Spuũałr Gabaon in
terpᷣ tat vallis meſticie.⁊ recte de
notat aiam carnis ſue concupiſcẽ
tie pꝛeuentã. Uñ ⁊ recte dr vallis
meſticie qꝛ luxuria oẽm triſticiaʒ
ſecum ducit contriſtans aiam pa
riter ⁊ coꝛpus ſimul vñ. Inno.ð
vilitate conditionis humane.O
extrema libidinis turpitudo que
non ſolum mentẽ effeminat.ſed
coꝛpus eneruat non ſolũ macu/
lat aiam ſed coꝛpꝰvel perſonã fe
dat. Omne peccatũ qð fecerit ho
mo extra ſuũ coꝛpꝰ eſt ꝗ autẽ foꝛ
nicat in ſuũ coꝛpus peccat.hanc
igit ciuitatẽ optime cognoſcũt de
mones capiendã ad ſignũ fumi.
ideſt vanitates ab extenoꝛibꝰ ſen

Hie

Luxuria.

ſibus emiſſe. Cognoſcunt.n.illazʒ
intrinſecus ſuccenſã igne carna
lis ↄcupiſcentie ⁊ cateruatim ac
cedentes ad ulã occidũt oès fili/
os Beniamin ꝗ interpꝛetat᷑ filiꝰ
dextere:qꝛ oia oꝑa meritoꝛia qui
bꝰ hõ ponẽdus erat cũ ouibꝰxpᷣi
ad dexterã exterminãt ⁊ occidũt
⁊ aĩam ipſã diuerſis repletã vici
is poſſident captiuã. Miero.in q̃

dã epla. Oigais infernalis luxu

ria cuiꝰ mã.gula cuiꝰ flãma ſuꝑ
bia cuiꝰ ſintille pꝛana eloga.cuiꝰ
fumꝰ infamia.cuius cinis inopia
cuius finis gehẽna.
Apercedit ignis ⁊ nõ vi
1 derũt ſolẽ.pᷣs.lvui. Mo.
ꝙ hoꝛa meridiana ſtãate
ſole in caloꝛe ſuo ſuꝑ nos nõ fiũt
coꝛꝛuſcationes atq; vaporatiões
in aere ſed ſole ad occaſũ accedẽ
te.Et rõ qꝛ in meridie dum ca/
loꝛ eſt extenſioꝛ:vapoꝛes illi inbi
bunt calorẽ.⁊ calefacii deſicant᷑.
a efficiunt leues:⁊ incipiũt aſcen

dere. Et anñqᷓ; ſint ad locũ illum

frigidiſſimũ aeris ad quẽ ſolis re
uerberatio nõ attingit appꝛopin
quat veſpertina hoꝛa. Et ſol ten
dit ad occaſũ. Spirituałr.Quan
do ſol recte cognitionis eſt ſuper
nos ignis ↄcupiſcentie.non põt
coꝛꝛuſcare in noſtra mente.ſʒ ſo
le recte rõnis accedente ad occa
ſum vapoꝛesT carnalium appetitu
um deueniunt. Et aſcendũt vſq;
ad conſenſum voluntatis qui eſt
locus ſũme remotus ab amoꝛe

dei. ⁊ ferus:e charitatis.⁊ ad qu
non attingit lumen ſacre ſcriptu/
re.Et tũc vapoꝛeſilli ſuccẽſi igne
libidinis deſcendunt ad opera ⸗
tota anima infamie caligine de/

nigratur. SFigu. Bene. xv. vbi le Fig.

gimus ꝙ cum occubuiſſet ſol fca
eſt tenebꝛoſa caligo.⁊ appuit cli
banus fumans ⁊ lampas ignis
traſiens inter diuiſiones cadaue
rum. Spiritualiter. Fit caligo mẽ
tis ⁊ obſcuritas in aia deficiente
rationis iudicio.⁊ apparet quaſi
clibanus fumans.qꝛ ignis libidi
nis qui latebat in coꝛde per ſenſu
um impudentiã manifeſtaĩ.⁊ be
ne ſubditur.ꝙ apparuit lampas
ardens tranſiens per cadauera:
qꝛ delectatio ⁊ gratia quaʒ milſer
peccatoꝛ ex ſua libidine capit fu/
gax eſt ⁊ bꝛeuis ⁊ feſtino ictu per
tranſiens. Et nihilominus tantã
vim malignitatis reliquit in ani
ma vt nullum bonũ valeat ope⸗
aari.ſed ſemper de malo in peius
gradiens deſcendit ad igneʒ in/

. ir olrii Aun
Sadensin Aqvomp

ſatur feſtine mor/

Anvik u.
ce⸗Spirtuellter.
Pfuncuatem eue lbiäinis
vo hinimrlierſufocunn he
minn altiudinem maris t
ſus demerſitme Gec leg
Orin utum conſideraloonis
Miationio ontum per cordl
ſoſom Ccropuserercan co
ler non poſſi lprlumc
nncoin ſercoꝛe rolopran⸗
Molnantomplius ſe volu
Ponnplus fedgtur ranſſcne
ANimad depenanonis locz
MIms Irfwsſumindino
fonddncnektdſinn. d
lus ergolanun dendnen de

teritus ? triſtinie. Ande Gregoꝛi —

in moꝛali.Ex quo luxuria ſemel
mentes occupauerit alicuius:vix
eum bona deſideria cogitare per
mittit. Sunt enim viſcoſa deſide
ria: quia ex fugeſtione oꝛitur co
gitatio. Ex cogitatiõe affectio. Ex
affecnone delectatio. Ex delecta/
tione conſenſus.Ex cõſenſu ope
ratio. Ex operatione cõſuetudo.
Erx conſuetudine diſperatio. Ex
deſperatione peccail defenſio. Ex

mefime ⸗
ſn ogni pent dertne.
hnerger kigles in ed —.
Eſcerhabee (eet.
mmcenin con.
Ponnzſangta1 niblonti

1. Gulgnrerconſenlunt

hUnaſſigtoreſubmnen .
ſod wrnte ucthann

☛

E
—

1 Nihümng hniin

m Ki rimsrmievndaue

„ „

Na Madtgguu
i uAlbidtne

Id Arcktbeus ndien
aa emime nchloninen
Unn Nnndigiinsraign
õ
Lin mdorde dentlit
ilan Främsdelll ue
n im tEitied

Luxuria.

defenſione gloꝛlatio. Ex gloꝛa/
tione damnatio.

Rripe me de luto ⁊ non
e inſigar.pᷣs.lxviij.Auan
. q́;ᷓ cadens in aquam pꝛo
fundam ſubiciatur feſtine moꝛ/

tis periculuʒ nihilominus cadẽs
in lutum pꝛofundum moꝛteʒ ter
ribilioꝛem expectat.⁊ pꝛecipue ſi
lutum fedũ eſt atq; putridũ. Mã
q;diu viuit in illo ducit vitaz cũ
moꝛte.Spiritualiter. Cadens in
pꝛofunditatem culpe libidinis ꝑ
opus ſpiritualiter ſuffocatur.pᷣs.
Aeni in altitudinem maris ⁊ tẽ
peſtas demerſit me.Sed ille qu
cadit in lutum conſiderationis ⁊
meditationis.tantum per coꝛdis
cõſenſum licet opus exerceri coꝛ
poꝛaliter non poſſit:ſepulium eſt
tamen coꝛ in ſtercoꝛe voluptatis
in quo quanto amplius ſe voluit
tanto amplius fedatur tranſiens
gradatim ad deſperationis locuʒ
Pfſalmus. Infixns ſum in limo
pꝛoſundi ⁊ non eſt ſubſtãtia.Ad
huius ergo lutum demones de/
ducũt peccatoꝛes ſecretos quos
in fune timoꝛis pꝛeuentos nõ po
teſt in aquis aperte operationis

iubmergere. Tales ſunt geſtan/

tes ſuper habitum Chꝛiſti.qno/
rum opera in conſpectn gentinz

apparent ſancta. nitilominus

vſq; ad gutur per conſenſum vo
luptatis in ſtercoreſubmerſi ſunt

quod turpius atq; abhominabi

*

26

lius eſt in ipſis q;ᷓ in ſecularibus
⁊ aperiis peccatoꝛibus in quibus
aperta ſunt opera pꝛaua. Sigura
Hieremi.xxxvnij. Abi legimus
ꝙ filij pꝛophete ſumbus fecerũt
poni Mieremiam pꝛophetam in
lacum vbi non erat aqua ſed lu⸗
tum. Et erat ibi pꝛopheta vſq; ad
gutur.quod erat ei vt dicit magi
ſter amaruis miles moꝛte.Spiri
tualiter. Per Hieremiam pꝛo/
phetam domini ſubaudi virum
de mundo a domino reuocatum
per falſos pꝛophetas.ſubaudi coꝛ
poꝛales appetitus: falſa ⁊ peſſi/
ma ſuggerentes.qui miſeruʒ ho
mineʒ deponũt vinculis ſeu funi
nibus voluntatis ⁊ conſenſus ad
complacentiam huius tin pitudi
nis ⁊ efficiunt illum ſubdiuum ⁊
ſeruum libidinis.ꝙ debet eſſe vi
ro dei amarius omni moꝛte. vn
de Auguſtinus libꝛo pꝛimo de li
ro arbitrio.ca.decimo. MHon iſta
inquit pena pana eſtimanda eſt
ꝙ ei libido dominatur. expolia/
taq; virtutis opulentia per diuer
uerſa inopem atq; indigentem
trahit. Nunc ſalſa pꝛo veris ap/
pꝛobantem. Munc improban/
tem que Zlntea pꝛobauiſſet.⁊ ni/
huominus in anima falſa retint
tem. Nunc deſperantem de tota
inuẽtione virtutis ⁊ ſtulicie tene⸗
bꝛis penitꝰ inherent.nũc conan
tẽ i luce iĩtelligẽdi rurſuſq; fatiga

Dua.

tiõe decidetẽ cũ regnũ ilð tyrãni

ee ſeuiat ⁊ varijs contrarijſq; tẽ/
peſtatibus totũ herens aium vi/
tãq; perturbet. hinc timoꝛe: hic
deſiderio:hic anxietate.inde ina
ni falſaqʒ leticia: hic cruciatu rei
amiſſe qᷓ diligebatur. iĩde ardoꝛe
adipiſcende qᷓ nõ habebat᷑ q̃ ad/
nerſũ põt diſſipare luxuria infla/
re ſuperbia:torquere innidia.De
ſidia lepelire.peruicatia concita
re.aflictare ſuniectio.⁊ quecunq;
alia innum erabilia regnuz illili
bidinis frequentanter exercet.
De MWaria virgine.
As admirabile opus ex
y celſi. Eccle.xliuij. HNot.q;
ille artifex dr eſſe ſolen/
nis qui nõ ſolũ nouum ſit fabꝛi/
care vas:ſed qui ſit fractũ ſeu de
ſtructum in melius reparar. Mã
ſubtilitas artis per oꝑa ſubtilioꝛa
cognoſcitur.difficiliꝰ eſt eni vas
fractũ melius reſicere q́; nouum
fabꝛicare. Spũalłr. Deus eſt opti
mus artifex. Mam ipſũ vniuerſũ
fecit ex nihilo. Nelut opus bonũ
Geñ.i.vidit deus cuncta q̃ fece/
rat ⁊ erant valde bona.⁊ vas de
ſtructũ.i.humanũ genuſ repara
uit in melius.Sed no.ꝙ pꝛimuũ
humani generis vas fuit condi/
tio pꝛimoꝛum parentũ.Mã in ip
ſis deus repoſuerat ymaginem ⁊
ſimulitudinẽ ſuaʒ ſed mulier mi
ſera vas ſuũ incaute conſeruans
illud confregit.⁊ ſic mutauerunt
gloꝛiã ĩ ſimilitudinẽ vituli come
denus fenũ. Igit/ ꝓ reparatione

Maria uir go

huiusv aſis plorauit humanum
gen. v. milia annoꝝ ⁊ vltra.p̃s.
Faetus ſum tanq; vas perditum
qm̃ audiui vituperationeʒ multo
rum.tandẽ ſpũs ſanciꝰ ſugeſſit ⁊
docuit hunc artiſicem ſapie.oinʒ
eni eſt artifex oẽm habens virtu
tẽ oĩa pꝛoſpiciens.⁊ld ipſũ igiiur
clamauerunt ſancti humil voce
peiẽtes reparationẽ huius vaſis
JYob.quis põt ſacere mũdũ dei
mundo concepiũ ſemine. MNon/
ne tu qui ſolus es: Et tunc oium
artifex dei filius öſcendens. vas
illud multo precioſius reparauit
in virgine gloꝛoſa qᷓ;ᷓ pꝛius eſſet
Fig. Hiere.xvlij.vbi legimꝰ dñzʒ
dixiſſe WMieremie. Deſcende ĩ do Eig⸗
mum figuli.⁊ deſcendit.quem fa
cere vidit quoddã vas luteũ.ſed
vas illud totum contritũ eſt.dein
de terra ex eadem maſſa aſſũpta
fecit vas optimũ quẽadmodum
ipſe voluit qͥ facto dũs ðdit Hie
remie inſignũ ꝙ eque repararet
vas.i.populum ðſiructũ vt figu
lus vas illud. Spũalr ſubaudipꝑ
pꝛimũ vas pꝛimã mulierem quã
ictus diabolice tẽptationis a deo
ↄtriuit:qᷓ; nõ remãſit in ea neci
ſuis poſteris tantũ integritaſj vbi
poſſet reponi ſintilla diuine gra/
tie nec valuit reparari vas illud
per purũ hoĩem:ſed per artiſiceʒ
illum per quẽ vas illud fuerat fa/
bꝛicatũ.Ande ſuper illo.Ecclies
vij. ANide opa dei ⁊ ꝙ nemo coꝛ/
rigere põt quẽ ille ðſpexerit dicit

nrſmgai ncen⸗

Mra

gunmie hin in⸗

icnidenrtent N
ilmnid —

2 „ .

sn
ntpen onntsadet ,e⸗
aitortai tefenna
nnthnandiu nn
l gegen hhen
ſni noadnimul
neä Slndehtumn nen
dettegreher Eni tüin
poſtens tisſit att
ſelnnis noti httu u

.

docor Or uip fadednß
acptlier dein geneſoen

.ʒ
1,6

dmgr.
Nohienegk.
igneiibeatini D.
ctereodazlu /nenfin.

—

(itſeckcpind nodi rcint ni

Aeorepleutchuztnennsg
ſuptnzabolgnalihtd
Uglipeccno dencenstinnüd.
nndetgſainße Iadünem

Ppeſiiſtidecoineormuez

ſgoigkiſius aſe ihn dei
u auemnet
Cplöam gloſam igneliror
Aulkllui
e aplesnobi⸗
——
H
zihen iocidnm g

dign ip lö hiiech

ubgeflglen Ehniie⸗

Aawug
it Nernitg Maria uirgo 97
Wii icng ☚ .
di⸗ nnent qdã indens noĩe Rabi Agarias bolus aduerſum te nõ valet.vbi
dem i Nae nt AIni fuit valde autenticꝰ apð eos. n. pus vulneranit bellatoꝛ ibi pꝛl-
aſe mntmdd Ain In hoꝛa inquit qua creauit deus mũ medicus antidoiũ poſuit per
rcox datbmne lpeſ bpmũ Adam tulit eũ ⁊ duxit aiq; mulierẽ decurrit falacia: ꝑ mulie
än aic ereintat reduxit per omnes arboꝛes para rẽe emanant melioꝛa.Mõ verea/
utrn/ koi . gnnn diſi ⁊ dixit ei. ide opera mea qh ris culpatã ↄdenationt. Mater
Ade Gna, tlidn pulchꝛa a laudabilia ſunt. Et qc n. illi? ↄdẽnauit efficieriſ. gra in
cNt ir Niupte qd ꝑpte creani.pᷣbe mẽtẽ tuã vt vtero materno ꝓſundaſii moꝛteʒ
unn eg nconzüpas aut diminuas ſeculũ. Aue aiatum templũ dei celi ter
danisditinntii meũ. Si.n. deſtruxeris non erit req; equlibꝛnuu.
X1 nmncocngüimin poſt te ꝗ reꝑiet. Et nõ ſolũ tibi ⁊ Aaſi auroꝛa ↄſurgẽſ can. B
duqn gunnkinie poſteris tuis ſed ẽt ipſi iuſto eris q vi. Maturalr expimur
N. mdftunſtlnn relinquẽs moꝛtẽ. hec oĩa pꝛudẽs egritudies humanas ale

D

ma li minniſuom doctoꝛ. Ex quibꝰ verbis clare pa/ niari ⁊ feras beſtias ad latibula
ag urlergeönl tet qualiter fractio generis huma ſua fugere ⁊ hoies audatioꝛes fie
mnunl nlm mireparari nõ potuit ꝑ purũ ho/ rii auroꝛa qᷓ tꝑe nocꝭ ect. Spũa
RMin. Ml hinme Nintei minem qꝛ oẽs declinauerũt ſimł liter totũ tpᷣs pᷣcedẽs aduẽtũ bea
ENX mialtaNgen Etnon erat faciẽs illð bonũ vſq; te virginis:ſuit nox ⁊ obſcuritas

Ri an utiiulneiA4 ad xp̃m q ſolus fuit iuſt?. Qenit in q̃ egrotabat hůanum gen? in/

— ergo hic magiſter reparans vas fernales fere.i.demões ardenitiꝰ
