cũ eoꝝ facta recitant᷑.aut ad d igni

tatis gdũ alioꝝ inſtatia ꝓmouẽt᷑
Iſti hũiliari debẽt nõ ab alijs per

penã ſed a ſeipᷣis hũiliari debẽt e/

ſtimãdo ſe ad talia indignos. VInñ
Aug.in li. de vᷣgitate. Huilitat ſe
ctatoꝛes et conſᷣuatoꝛeseſſe maxie
ↄuenit q magno aliqͥ bono ceteriſ
eminẽt.qᷓnto em̃ maioꝛ es tãto te
hũilia in oĩbus.Quidã aũt ſeip/
ſos exaltãt.et illi ecõtra ab alio de

ijciunt᷑. Exaltauit ſe ſupbo angelꝰ
effectus eſt diabolꝰ Exaltauit ſe pᷣ
mus hõ et factus eſt moꝛtalis et
tam plenus defectibo.ſ̃m illõ pᷣs.

Homo cũ in honoꝛe eſſet ⁊c.Ex⸗

altauit ſe pharao et ſubmerſus ẽ

in mari rubro.Exaltauerũt ſe Da
than ⁊ abyron in ſeditõe et pᷣcipi/

tati ſũt i infernũ.Exaltauit ſe ſaul

⁊ demoniacꝰ factus eſt.Exaltanit
ſe abſalon et crinib ſuſpenſus eſt

Dr

ſtobſeſt⸗

Eultan
beſtiic
Pbusar
Ptuget
Zuget
tdict
omag
dirtt D
Ctegut
ins

moh
flitmin
ſa dem
glchtüje
moner
nisque
Rmouen

leidiomme
eſtnlui⸗
leſeni
fegbofi
Coſtolito
bropſas
Un,neang
ſelngn
lüͤt aur
Gorotan
6um ein
mendanc
aopaſſi
gnam i⸗
Nelentr
Nedycute
ſen wen

dignrs
llin
iwe
vopt
tpora
oc
nnunt
vo er
eril
llo/
nige
wdl
mo
flo
en
Nthülit
awv
ndik in
t⸗
i
bolis
Adign
onet
Alioper
chir/
lai
lnt
eſurie
oc
tid t
ſrſe⸗
baloode
angeet
nurte
4
llis
i/
aſcs.
nütede
eepe/
ureſil

nes

Etolcuuu

Sermo

Exaltauit ſe nabuchodono ſoꝛ ⁊ ĩ
beſtiã cõuerſus eſt.Exaltauit ſe ſu
pbus antiochus ⁊ a vermibo cõſũ
ptus eſt.Contra ſuꝑbie viciũ dicit
Augꝰ.tota militat rxrpᷣiana doct᷑na
Et dicit iteꝝ.O doctrinã ſalutarẽ
o magiſtꝝ dñmqʒ moꝛtaliũ qͥ nõ
dixit. Diſcite a me mundũ fabri/
care aut moꝛtuos ſuſcitare.ſed qꝛ
mitis ſum et humilis coꝛde.

Dñica duodeci ma poſt trini.
Sermo lx

Viens ieſus
de finib terre tyri vẽit ꝑ
ſvydonẽ ad mare galylee.
MWMar. vij. N Eotan dü pꝛi/
mo ꝙ hic hõ adductus ad ieſũ nõ
fuit mutus vł ſurdꝰ a natiuitate.
ſz a demone ipᷣm obſidente ⁊ eius
auditũ et loqlã impediẽte.quia de
mon ex diuia pꝑmiſſiõe põt homi

nis quẽ poſſidet mẽbra poſſidere

⁊ mouere ad nutũ ſuũ. ⁊ ſic cõ ꝑtũ
eſt obſeſſos aliquãdo locutos fuiſ
ſe idiomata incõſueta.Et ſicut po/
teſt taliũ mẽbra ad placitũ moue
re.ſicetiã põt ea ligare et impedi/
re ab officijs ſuis.⁊ita in hoieillo
abſtulit officiũ auriũ et ligue mẽ/
broꝝ.ſ.ad ſalutem maxime vtili/⸗
um.ne aurib verbũ dei audiret.⁊
nelingua de his q̃ ſalutis ſũt cõſi
liũ ⁊ auxiliũ imploꝛaret.¶ ¶Secũ
do notandũ ꝙ adducẽtes hũc ſur
dum ⁊ mutũ duplicit᷑ reddũt᷑ cõ/
mendandi. Primo ex miſ̃icoꝛdia
⁊2 cõpaſſiõe quã habuerũt ſuꝑ mi
ſeriam ipᷣius.cui cum ſubuenire
vellent ⁊ nõ poſſent ꝓpꝛijs virib
adducũt eũ ad ieſũ nature reꝑato
rem vt auditũ ei reſtitueret ⁊ loq̃/

lam. Scðo reddunt᷑ cõmẽdabileſ
ex fide.qꝛ pᷣcant᷑ dũm vt ei ipo nat
manus credẽtes in mẽbris chri/
ſti eſſe diuinã virtutẽ oĩm ðfectuũ
ſanatiuã. Seqͥt᷑. Et appᷣbendenſ
eum de turba ſeoꝛſum ⁊c. Per bᷣ
ꝙ hũc hoiĩeʒ ſeoꝛſuʒ ducit ⁊ ſanat
dat nobis exemplũ ꝙ oꝑa nr̃a nõ
debemꝰ facere in publico.qꝛ talia

coꝛã hoib facta freqᷓnter ingerũt

homini elationẽ coꝛdis. appetitũ
hũane laudis ⁊ vane głie. Pꝛopt
quod dicit hryſ. Seoꝛſuʒ a tur
ba oblatũ ſurduů et mutũ apphen
dit vt diuia miracula non faceret
manifeſte inſtruẽs nos vanã glo /
riꝗ eijcere et timere tumoꝛẽ Nihil
em̃ ẽ ex q̊ aliqͥs ſic miraclła opet᷑ ſi
cut ſi hũilitatẽ celat ⁊ modeſtiã ſe
quat᷑. O¶ Diceres. q̃re dñs h
nob ſignificare voluit ꝙ oꝑa nr̃a
bona occulte ſunt faciẽda.cũ tñ di
cat Mat.v. Sic luceat lux vr̃a co
rã hoib vt videãt oꝑa vr̃a bõa ?⁊
glificẽt prem veſtꝝ qᷣ in cel ẽ.· Pro
Ulo notãdũ ꝙ oꝑa bona de gene/
re pñtfieri ĩ mãifeſto duplid intẽ/
tõe. Prio vt ipᷣa oꝑa ab hoĩb vi/
deant᷑.⁊ vt ipᷣi videtes ex h̊ laudẽt
⁊ honoꝛẽt ſic oꝑantes.et h ꝓhibu
it dñs Mat. vj. dicẽs. Attẽdite ne
iuſticiã vr̃am ⁊c.qꝛ ⁊ ipe appetitꝰ
i nanis glie ĩ ſe ẽ pcti vt dic Aug.
in de natura ⁊ gfra.⁊ ẽ factꝰ pꝛopt᷑
inanẽ gliaʒ ſic malꝰ ꝓpter idebitũ
finẽ in quẽ refert᷑.⁊ fit nociuꝰ me/⸗
rito. Scðo fiũt tłia oꝑa ĩ publico
ad dei głliam ⁊ pxi moꝝ edificatõʒ
⁊ hoc eſt bonũ laudabile ⁊ merito
riũ.¶ Vlteriꝰ notandũ ꝙ qꝛ ina/
nis gloꝛia valde inſidia?᷑ oꝑib bo
nis et eis ſe immiſcet. Ita ꝙ dieit
Auguſtinus in de natura ⁊ grana

ipis etiã ſanctis pede celerioꝛi ſu

ueniat et ſurrepat.et potiſſime qꝗᷓ

coꝛã hoibo fiunt ꝓpter qð imꝑfe/
ctis viris et qͥ adhuc ſepe titillant

⁊ temptant᷑ ꝑ ſuꝑbiã cõſulit᷑ vt ſpi

ritualia oꝑa ſua bona occulte fadi

ant.ne foꝛte cũ cõſiderat alios fa/⸗

cere oꝑa eoꝝ degenere bona inci/
piant in coꝛdib extolli ꝑ ſuꝑbiaʒ

ꝛin appetitũ vane glie ⁊ ſic peccẽt

⁊ cũ hoc amittãt pᷣmiũ oꝑis bõi.
⁊ hoc ſignificauit dñs hic. Perfe/⸗
ctis aũt viris qͥ nõ de fadili efferũ
tur in vanam gliaʒ ðꝛ. Sic luce/

at lux veſtra.i.facite oꝑa vr̃a bõa
coꝛã hoib ad laudẽ dei et edifica

tionẽ ꝓximi.Et hoc maxime ꝑtinʒ
ad pᷣlatos qͥ ſibi ſubiectis ꝓficere
debẽt nõ ſolũ verbo doctrine. ſed

exemplo bone vite. Seqt᷑. Wi⸗/

ſit digitos in auriclas eius Chry.
Miſit in auriclas ei digitos po/

tens verbo ſanare vt oñderʒ ꝙ di
uina virtute dotatũ erat coꝛpꝰ di/

uinitati vnitũ.et oꝑatio eiꝰ ⁊ ſpu
to tetigit linguã in ſignũ ꝙ om̃e

qð fuit in xpᷣo fuit ſanctuʒ. Vnde

Theop. Expuens tetigit linguã vt
oſtẽderet ꝙ om̃ia mẽebra ſacri coꝛ
ꝑis diuina exiſtũt et ſctã.ſic ⁊ ſpu/
tum quod vincla lingue ſoluit. ete
nim ome ſputũ ſuꝑfluitas ẽ.ſed i

dño om̃ia diuia fuerüt et ſancta qᷓ
cunq; arca coꝛpus ſuũ fuerũt.ſiue
veſtimenta erꝰ.ſiue digiti ſine ſpu/⸗

tũ.Ideo aliqñ curabat ꝑ tactũ ve
ſtimentoꝝ.aliqñ ꝑ digitũ.aliqñ ꝑ
ſputũ Et ſuſpiciens in celũ Be/⸗
da.Suſperxit in celũ vt inde mu
tis loquelã.inde ſurdis auditum.
inde cũctis infirmitatibꝰ medelã
doceret eſſe q̃renda ingemuit et
git. Effeta q eſt adapire] P

AWbinotandũ ꝙ ſaluatoꝛ igemu

it ꝓpter tria. Primum vt doceret
nos gemere ꝓꝑ nr̃is et ꝓximoꝝ no
ſtroꝝ pctis. Vñ Bega hic diẽ. In
gemuit autẽ nõ ipᷣi opus eſſʒ cũ
gemitu aliqͥd petere a pfe qͥ cũcta
petẽtibo donat.ſed vt gemẽdo da
ret nobis exemplũ vel ꝓ nr̃is vel
ꝓ noſtroꝝ ꝓrimoꝑ erratibo ſuꝑne
pietatis pſidia poſtulare. Scðo ĩ
gemuit dñs ꝓpter cõpaſſionem.
Cũ em̃ deꝰ creauerit hoieʒ im oꝛta
lem ſanũ et integrũ viribus ⁊ aia
⁊in tatã miſeriã ð merito pcti de/

uenerit genus hũanũ vt aliqũ pꝛi

uetẽ homo vſu ſenſuũ vel ratõms.
dñs illã miſeriã in illo cernens in
gemuit. Sic etiã ßᷣm Aug. Z Juli
anũ.Oñs moꝛtuo laʒaro ploꝛa⸗
uit.qꝛ quẽ deus creauerat imoꝛta
lem demeritũ peccati fecerat moꝛ
talẽ.Et h vult (hryſ. hic dicens.
Ingemuit nature huane miſertꝰ

vides miſeriã quã genus hũanũ

inciderat. Tercio ingemuit pꝛopf
veritatis hũane argumtũ. qꝛ ꝑ h̊
oñdit ſe veꝝ homineʒ. ſed ꝙ vno
verbo imꝑando ſanat oñdit ſeve
rũ deũ. Vñ Beda. Vtraq; natu/⸗
ra eiꝰ et eiuſdẽ xpᷣi diſticta ẽ mani
feſte. Suſpiciẽs em̃ in celũ q̃ſi hõ
depᷣcaturꝰ ingemuit.ſʒ mox vno
ſᷣmone quaſi potẽs diuia maieſta
te curauit.pꝛopter hᷣ ſeqᷣt᷑ in textu.
Et ſtatim aꝑte ſunt aures eiꝰ. et
ſolutũ eſt vinculũ lingue eius.⁊ lo
quebat᷑ recte.et pᷣcepit adducto et
adducentib ne cui dicerẽt] Per q̃ᷓ
docemur in magnis q̃ agimꝰ non
pꝛopꝛiã glłiam ſed dei laudẽ ⁊ pꝛo
ximoꝝ vtilitatẽ nos debere q̃rere
⁊ q;tũ in nobis eſt iactantiã dedli
narel. Et qᷓnto magis pᷣcipiebat

iiſkne

täüf
ere

ſa n
pocb⸗
oppli
mimee
( fob
feslaye
inon
atöoſ⸗
aatöeſua
miratio
oripr
MWarn
loi
?mut
lhse
fes fu.
urati.
ara!
miraan
ſo. VUn

affa
ltcoꝛdhi

fopteba
luqſſaieb
Unnos,
ſnmüdi

coſedei

Garttan
ſſecht.

(oſeſue
Vtigeh

logandi
ſclared
lentque
Ment
attnot
tüͤſnbo

Hriact

lüfutt

genne
doleren
hopne
die
eſi
cüen
gode
f1 pel
ſpne
oi
nen.
nora
n de/
lgüpei
öns⸗
nens in
u
plong⸗
imora
mor
diecns.
mſen,
hüonui.
urpnp
gh⸗
6o
ſere
Enam
iwen
üibi
wor e
n muc
funmn
s
tansth
o
)dad

n

lcethN
Pcretcte
nni dedd
anen,

2 4 5. . .
. . . 1 . . .

ſqʒ vt nõ dicerẽtł tãto magis plus

pdicabãt docemur ex hoc ſ̃ᷣm the

ophilũ cũ alicui bñficia elargimur
mime applauſuſ ⁊ laudes petere.
cũ vᷣo bnficia accipimꝰ benefacto
res laudare ⁊ pᷣdicare q;uis nolit

quẽadmodũ hic memoꝛãt᷑ feciſſe

a xpᷣo ſanati. Vñ dicit glo.Ex pᷣdi
catõe ſanatoꝝ a xpᷣo creſcebat am
miratio turbaꝝ ⁊ ↄfeſſio benefici
oꝛũ.ꝓpter quod ſeqͥt᷑. ¶ Et eo am

pliꝰ ammirabãat᷑ dicẽtes. Gñ oĩia

fecit. ſurdos fecit audire mutos
loqui] Et dicit pluraliter ſurdos
⁊ mutos] qꝛ lig bic dicat᷑ vnꝰ ſur
dus et mutꝰ tm curatꝰ.tamẽ plu
res fuerũt qͥ alio tꝑe et loco fuer̃t
curati.ſed inter illos fuit ille vnuſ
cꝰcura fuit mirabilior.qꝛ in eo tria

miracula cõcurrũt ſᷣm ꝙ diẽ Hie

ro. Vnde auditꝰ fuit ei reſtitutꝰ ⁊
affatus ⁊ a demone fuit libat?
Q Diceres. exq̊ dñs cõſcius fu

it coꝛdiũ ⁊ notas habuit ⁊ pᷣſenteſ

⁊ fuas hominũ volũtates. q̃re

pcipiebat iſtis vt nõ dicerẽt alicui
ea q ſciebat ipᷣos tãto magis pᷣdi/

caturos.Et iteꝝ qꝛ ipᷣedñns ad h̊

in mũdũ venit vt miracula facien
do ſe deũ ⁊ dominũ creature oſtẽ

deret.cur g̊ illud miraculũ occulta

ri pᷣcepit. Ad pᷣmũ reſpõdet Aug.ð

cõſenſu euãgeliſtaꝝ ꝙ ideo h̊ fecit

vt pigr landatoꝛibo oſtẽderet q̃n
to gaudioſiꝰ quãto feruẽtius euʒ
pᷣdicare debeãt qᷣbo iubet᷑ vt pꝛedi

cent quãdo illi ꝗ ꝓhibẽt᷑ tacere nõ
valent. Ad ſecundũ diot᷑ ꝙ hoc fe

cit vt nobis exemplũ oſtẽderet vt

etiã in bonis oꝑibus inanem glo/

riã ⁊ iactantiã caueamus.q̃ vt di/
ctũ fuit ipᷣa ĩ ſe peccatũ eſt.⁊ vltra

Hᷣ ex ea multa oꝛiunt᷑ mala q̃ ſunt

filie eius. Inter qᷓs vna et pncipał
eſt inuidia ᷣm Gre.xxxi.moꝛaliũ.
vbi dicit. Pꝛima ſupbie ſoboles ĩ
anis ẽ glia q̃ dũ oppᷣſſam necnon
obſeſſam mentẽ coꝛrũpit mox in⸗
uidiã gignit.qꝛ dum vani noĩs fa
mã appetit ne qͥs alius hãc adipi/
ſci valeat tabeſcit ¶ De hac g̊ filia
inanis głie nũc dicendũ eſt. Pꝛo
quo notãdũ pᷣmo ꝙ ſ̃m Damaſ⸗

xij.lib. Inuidia eſt triſticia in alie/
nis bonis potiſſime dũ eſtimant

ꝓpꝛiũ malũ.inqntũ.iſ.ſunt dimi/⸗
nutiua pꝛopꝛie gloꝛie et excellẽtie⸗

Et ideo deillis bonis pᷣcipue ho⸗

mines inuidẽt in qͥb eſt glia.⁊ in
qͥbus hoĩes habẽt honoꝛari et in
opiniõe eſſe. vt diat Ariſto. ij. rhe⸗
toꝛic¶ Scðo notandũ ꝙ ſᷣ̃m ſã⸗
Tho.ij.ij.q.xxxvi.hmõi triſticia ð
alienis bonis põt cõtingere qua⸗
tuoꝛ modis. Primo qñ aliqs do
let de bonis alicuiꝰ ex hoc qꝛ imi/
net ſibi ex illo nocumentũ. vl etiã
alijs bonis. et tũc triſticia talis ñ
eſt inuidia.ſicut cũ qͥs triſtat᷑ ð ex/
altatõe inimici ſui timẽs ne eũ le/

dat. ⁊ talis triſticia nõ eſt inuidia.

ſed magis timoꝛis effectꝰ vt dicit
Ariſto.ij.rhetoꝛice.⁊ pᷣt eẽ ſine pec
cato. Vnde Gre.xxij.moꝛa.Eueni
re plerũq; ſolet vt nõ amiſſa cha⸗
ritate ⁊ inimici nos ruina letificet
⁊ rurſum eiꝰ gloꝛia ſine inuidie eul
pa cõtriſtet cũ ruente eo qſdã be/

ne erigi credimꝰ ⁊ ꝓficiẽte illo ple/

roſq; iniuſte oppꝛimi foꝛmidamꝰ
¶ Diceres.põt ne hõ velle moꝛteʒ
alterius aut dãnificatõeʒ in bonii/
tꝑalibus. Vide ſuꝑ Mat. v.c.ar
ca ülũ textũ.dictũ eſt antiqͥs non
occides. Secũdo mõ ↄtigit triſta
ri de bono alteriꝰ nõ ex eo ꝙ alter

VDñica. AIII. poſt trini.

habet bonũ. ſed ex eo ꝙ nobis de
eſt illud bonũ qð ipᷣe habet et hoc
eſt ʒelus vt dicit phᷣus.ij.rethorice
Et ſi ʒzelus ſit circa ſpũalia laudabi
lis eſt.ſᷣm illud.i.ad Chorin. xiiij.
Emulami.i.deſiderate ſpũalia.Et
ita Hiero.cũ ad allethã de inſtru
ctõne filie ſcribẽs diciét Habeat ſo
cias cũ qͥbus diſcat quibus inuide
at.quarũ laudibo moꝛdeat᷑.vbi ca
pit inuidiã ꝓ tali ʒelo qͥ quis inci/
tari debet ad ꝓficiẽdũ cũ melioꝛi
bus. Si aũt talis ʒelꝰſit de bonis
Cpalibo põt eſſe cũ pctõ et ſine pec⸗

cato. Tercõ aliqͥs triſtat᷑ de bono

alterius inq;tuʒ ille cui accidit bo
nuʒ eſt illo indignus.q̃ quidẽ tri/
ſtida nõ põt oꝛiri ex bonis ⁊ hone
ſtis ex quibus aliquis iuſtus effi/
cit᷑.ſed vt vult Areſto.ij.retho.eſt
de diuitij s et taliboq̃ poſſũt ꝓue/
nire dignis et indignis.Et illa tri/
ſticia ꝓhibet᷑ in ſacra ſcptura. ſᷣm
illud pſal. Noli emulari in mali/
gnãtibus.i.noli indignari in cõſi/
deratõne malignantiũ q̊s vides
floꝛere in h mũdo. ꝓpter qð ſcribi
cur Ecc.ix.Nõ ʒelas gloꝛiã et opeſ
pꝓctõꝛis.nõ em̃ ſcis que futura ſit il
li ſubuerſio.Et iteꝝ pᷣs. Pene effu
ſi ſũt greſſus mei.qꝛ ʒelaui ſuꝑ ini
quos pacẽ petõꝛũ vidẽs.Quarto
alidqs triſtat᷑ de bonis ꝓximi inq́;
tũ ipᷣe excedit eũ in bonis.et h̊ eſt
ꝓpꝛie inuidia et eſt ſemꝑ pctm.qꝛ
talis dolet de q̊ gaudendũ eſſet .ſ.

de bono ꝓximi.Et vt dicit.ſ. Tho.

vbi ſup Inuidia ex genere ſuo eſt
petm̃ moꝛtale. genus em̃ peti ex
obiecto cõſiderat᷑. inuidia aũt ſᷣm

rõnem ſui obiecti cõtrariatfrat᷑ne

charitati. qm̃ charitatis ⁊ inuidie
obiectũ eſt bonũ ꝓximi ſedfᷣm cõ

trariũ motũ. Nã charitas gaudet
de bono ꝓximi. iuidia aũt ð eodẽ
triſtat. et ergo india ex ſuo genere

eſt moꝛtale. tñ ſicut in genere qli /
bet peti etiã moꝛtalis iueniunt᷑ ali

qui motus imꝑfecti ex ſurreptio/

ne aliq̃ et indeliberati qui ſũt pctã
venialia. ſicut in genere adulterij
pmus motus cõcupiſcẽtie. ⁊ in ge
nere homicidij pꝛimus motus ire
Sic in genere inindie aliqͥ inueni
unt᷑ pᷣmi motꝰ eſſe.⁊ etiã aliqñ ta⸗
les iueniun᷑ in viris ꝑfectis et ſũt

venialia vł foꝛte nõ ſũt pctã.quia

nõ ſũt in ptãte nr̃a quibus viſis
tãgamur.ome aũt pctm̃ eſt volũ/
tariũ adeo qð ſi nõ eſſʒ volũtariũ
nõ eſſet petm̃ ſᷣm eũdẽ.Tercõ no
tandũ ꝙ pᷣter h̊ ꝙ inuidia tã ma/

la eſt in ſe ⁊ pᷣter mala que infuigit

coꝛꝑi inuidetis etiãõ multa magna
petã ex ea oꝛiũtur. Vñ plures fili

as eius ponit Grego.xxxi. moꝛal.

q̃ ſt odiũ. detractio. ſuſurratio.ex
ultatõ in aduerſis.et afflictõ in p/
ſperis. Quarũ ſufficiẽtia ſic ſumit
vbi ſupᷣ.qꝛ i conatu iuidie ẽ aliqͥd
tãqᷓ; pᷣ ncipiũ et aliqd tãaq; mediuʒ
et aliqͥd tanq; terminꝰ. Pꝛicipiũ

eſt vt aliquis minuat gloꝛiã alteri
us et ſi in occulto eſt tũc eſt ſuſur/

ratõ.ſi in maifeſto ſic eſt detractio
Mediũ aũt eſt.qꝛ aliqs intẽdẽs
minuere gloꝛiaʒ alterius.aut põt
et ſic exultatõ in aduerſis.ſi nõ po
teſt tũc eſt afflictõ in ꝓſperis.et hᷣ

inq; tũ ꝓſpera ꝓueniũt cõtra cona
tuʒ inuidentis qui nitit᷑ impedire.
ſic em̃ afflictõ in ꝓſper eſt filia in⸗
uidie.ſed qñ quis triſtatur in ꝓſpe
ris ꝓximi inq;tũ habet quandam
gloꝛiã et talis afflictio eſt ipamet
inuidia Termin aũt in conatu in

niez vid

nideck
delectes
Cuſato

(us ſal

biogt

S

ſkre
ct
lonete
Poe⸗
apoftol
tim coꝛ
cerütr
es mi
erinteri
aus mit
eius dinn
la oꝛ

iſſciag
Neretyn
Ppsflius
Pmoln;
gereqve
hclreq
WMolti⸗
lnhüan⸗
Pſomß⸗
nerlanti.
camut
Pnteinh
talitmin
ſelge
cenoant
levoluen

.

c

itöeoli

geoe.

nerechi⸗

—

mepto/
ürpci
Gultenj
einge
tofe
nnocnt
lcſn/
iseſit
ci gos
sii
tyoli/
olͤtaniü
Co
ti mo⸗
e inf
nugre
lresfli
temon.

igine,
ſeim
Eidſi⸗
net,
Püchis
Näcen
ckſve
tdakict
initi
Ai
slrö
cug
Gnmann
nedne
Sflonm

unend

Eifnne,
oNnn

mr

.
2

. ðð

—

uidie eſt ipᷣm odiũ. qꝛ ſicut bonuʒ

delectãs cauſat amoꝛẽ ſic triſticia
cauſat odiũ. De iuidia et vna filia
eius ſcilicʒ detractõne vide infra

vbi agit᷑ de vicijs.
NDñica. riij. poſt trinitattts
Sermo lxyyj.

WEati oculi
b jqui vidẽt q̃ vos videtiſ
O— ⁊c. Luc. x. R¶ Que
rit᷑ q̃re dñs oculos ſe vidẽtiũ btifi

cct. Nũquid oculi cayphe.iude pi/

lati.et alioꝝ qͥ eũ vider̃t beati erãt

Rñdet᷑ ꝙ dñs btõs dixit oculos
apoſtoloꝝ et alioꝝ diſcipuloꝝ.nõ
tm̃ coꝛ ꝑales et exterioꝛes qui vi/
derũt vxpi hũanitatẽ pñnteʒz et oꝑa

eius miraculoſa. ſed etiã ſpũales
et interioꝛes qͥ ex xpᷣi doctrina ⁊ ex
eius miris oꝑibus ꝑ fidẽ viderũt
eius diuitatẽ. Vñ Hiero.in ome
lia Illoꝝ oculos btõs oñdit qͥ ho
mieʒ vidẽtes deũ crediderũt. Sic
em̃ ſcti apłi a dño reqͥſiti quẽ eũ eẽ
dicerẽt vniꝰ voce rñder̃t.d. Tu es
xps filius dei viui.. Dico em̃ vob
ꝙ multi ꝓphe ⁊ reges voluerũt vi
dere q̃ vos videt et nõ viderũt et
andire q̃ auditis et nõ audierunt
Multi em̃ reges et ꝓphe xpᷣCʒ dñz
in hũana carne vẽturuꝝ in mũdũ
ꝑ ſpm̃ pᷣuiderũt.ſed et ſecũ eũ con
uerſantẽ.colloquẽtẽ ⁊c̃.videre deſi
derauert quẽadmodũ apli ſibi eũ
pñtẽin hũana ſpẽ habuerunt.ſed
talit᷑ minie reges ipᷣi ⁊ ꝓphete xpᷣʒʒ
viderũt. et iõ de pñtia coꝛꝑali dic
dñs ¶ O mlti re. ⁊c Nã qᷓ;to deſi⸗

derio antiqᷣ ſcti dñʒ in carne vide/

re voluerũt idicat prlarcha iacob

Sermo

q moꝛiturus bñdicẽs filiũ ſuũ ait
Expectabo ſalutare tuum dñe. Et
VYlſa.h̊j deſiderio ardebat cum dice
bat. Vtinã diſrũperes celos ⁊ de
ſcẽderes.Et dauid Oñne inclina ce
los tuos et deſcẽde.Et iterũ Oñ/⸗
de faciẽ tuã et ſalui erimꝰ. Et qĩ
nõ ſolũ pñtia eius vtilis erat. ve/⸗
rũ etiã ⁊ doctrina ipᷣius.ideo volu
erũt audire q̃ apoſtoli ſed nõ audi
erũt l Et ecce qͥda legiſperitus ſur
rexit teptansillũ dicẽs Magiſter
qͥd fadẽdo vitã eternã poſſidebo
Et ſᷣm Bedã ille legiſperitus occa
ſionẽ temptandi ex dñi verbis ſũ
pſit quibus ſuꝑius dixit Gaudc/
te qm̃ nomia veſtra ſcripta ſũt in
celis.quaſi deſideriũ haberʒ veniẽ
di ad hoc vt etiaʒ nomẽ ſuũ ſcribe
ret᷑ ĩ ceł. Sʒ eꝙ illð ñ recta intẽtõe
introgauit euãgeliſta oñdit cũ di/⸗
xit ſurrexit tẽ.eũ ſi foꝛte xpᷣs ad
vitã et᷑nã poſſidẽda nouaãvia iſtitu
eret ſiẽ nouã videbatpᷣdicare do/
ctrinã. ac ꝑ hoc legiſperitꝰ calũnia
ri poſſji xpᷣm ꝙ in his q; ad ſalutẽ
ꝑprinẽt doceret cõtraria m oyſi. Sʒ
dñs queʒ occulta coꝛdis nõ fallũt
2 quem nulla latet cogitatio ita ſu
am tẽperat rñſionẽ vt ad interro/
gatõem ſcribe rñdeat.et a tẽptato
re repᷣhendi nõ poſſit.remittit eni
eum ad legẽ.vt ex ſuis verbis et ex
lege ipᷣe colligat qualiter vitã eter
nam poſſideat et qͥd eum exclu/
dat. Pꝛopter qð ſequit᷑ At ille
ſq; chriſtus dixit ad euʒ. In lege
qͥd ſcriptũ eſt.quõ legis] Vbi di/
cit gloſa. Chriſtus euz interrogat
quid ſcriptum ſit in lege.vt ipᷣe ex

ſuis rñſis iuſtificetur vel damnet
Nlã in lege dei ſcbta ſt pᷣmo geſta

xpᷣi ad credẽdũ.ſcðo bñſicia di ad

NDñica. XIII.

laudãdũ . Tercõ pᷣcepta diuia ad

obpᷣuãdũ. Quarto pctã hoĩm ad
puniẽdũ Quiĩto ſcõꝝ exempla ad
imitãdũ.Sexto documenta ſcri/
pture ad diſcẽdũ. Septimo meri
ta ſctõꝛũ ad pᷣmiãdũ. Octauo lau
des dñi ad decãtãdũ. Nono pene
inferni ad fugiẽdũ.Decimo pᷣmia

celeſtia ad appetẽdũ. Tũc ſubdit᷑

reſpõſio legiſperiti cuʒ ðꝛ.· At ille
dixit. Diliges dñm deũ tuu exto.
coꝛ.t.⁊ ex to.ala t.et ex om. vi.t.et
ex.t.men.it.Et ꝓxi.t.ſiẽ teipᷣm.Et

hec verba q̊ ad dilectõeʒ dei ſũpſit

Deut.vi.ſed q̊ͥ ad dilectiõʒ ꝓximi

Leuit.xix. Deꝰ diligẽdus eſt.quia
noſter creatoꝛ. VUn Damaſcenus

li.i.ca.xv.Pꝛincipalius deꝰnoſter
eſt pater ꝗ nos de nõ entibus ad
eſſe ꝓduxit.qᷓ; illi qͥ genuerũt euʒ

exipſo eſſe et generare ſuſceꝑunt.

Multũ euʒ diligeres qͥ amiſſum
oculũ aut vitã reſtitueret. iõ ama

q tibi nõ habẽn hec omia dedit.et

nõ ſolũ hec tibi dedit. ſed etiaʒ int

cetera te nobilitauit. Uñ Berñ.

in ſermone Parum ne tibi vide/
tcur bic cogita q̃lẽ te fecit ſᷣm coꝛpꝰ
egregiã creaturã.ſᷣm aiam magis
⸗ hñtẽ ymaginẽ creatoꝛis in
ſignẽ.rõnis pncipẽ.btĩtudims et᷑/

ne capacẽ. Scðo diligendus eſt.

qꝛ noſter gubernatoꝛ. diligimus
em̃ pĩ em familias qͥ dat nobis ne
ceſſaria vite. deus ei ꝓuidit ad no
ſtrã vtilitatẽ om̃eʒ creaturã. Iteʒ

diligimꝰ pᷣncipẽ ſi rẽpublicã regit

pacifice. deus vero totã mũdi ma

chinã ſine ꝑturbatione gubernat.

Tercõ diligẽdꝰ eſt.qꝛ noſter redẽ

ptoꝛ. St dqs ei eſſet in captiuitate
poſitꝰ. aut moꝛti adiudicatꝰ.mul/

tuʒ diligeret eũ qͥ ꝓ eo intercederet

₰ „ „
magis diligeret eũ qͥ pꝛo ſua libe/
ratione lr̃as aliq̃s mitteret.⁊ ma

xime diligeret eũ qͥ per ſeipᷣm acce

deret.ſicut fecit xpᷣs.Quarto dili/
gẽdus eſt deus.qꝛ remuneratoꝛ.
qlibʒ em̃ diligit vitã ꝓpꝛia ꝓ qua

etiã totũ mũdũ daret hõ. Diligit

et ſanitatẽ.pulchritudinẽ et diuiti
as. qꝛ hec ſũt bona hoĩs. Ille igit
amplius eſt diligendus a q̊ omia
nr̃a bona ſũt pntia et futa. Adde
etiã his ꝗᷓ in die paſce de ſeptẽ mi⸗
ſericoꝛdijs dicta fuerũt q̃ ſũt ſeptẽ
magna dona et bñficia dei q̃ maxi
me excitãt in coꝛde hois dei dilecti
onẽ. Et cũ dici᷑ ꝙ deꝰ ꝓpter talia
diligẽdus ſit.ly ꝓpter nõ diat cau
ſam finalẽ.ſed potins cauſã moti
naʒ et occaſionalẽ vt dicet᷑ poſterniꝰ

Et qꝛ dñs rñſiõʒ legiſperiti recom

mẽdauit.i euãgelio ei ſubdit᷑. Et
dixit illi Recte reſpõdiſti. Sic fac
et viues ꝑ qð inuit obſeruationẽ
illoꝝ duoꝝ mãdatoꝝ ſufficere ad
vitã. Et ideo de iſtꝭ volo dicere po/
ſterius. Sequit᷑ in textu. Ille aũt
volẽs ſe iuſtificare dixit ad ieſũ Et
quis eſt meus ꝓximꝰ.hoc duplici
ter ĩtelligt ſᷣm MNico.de ly. Vno
mõ ꝙvoluerit ſe iuſtificare ſʒ ap/
parẽtiã Alio modo ſᷣm veritatẽ q̃
rens a rpᷣo itellectũ pᷣcepii vt oꝑe
impleret. Et cauſa huius duplex
eſt.qꝛ ille videad xpᷣʒ veniſſe ma
la intẽtione.vt inuit᷑ Mat.xxij.et
tũc ꝓcedit pᷣma expoſitio.ſed po/
ſtea xpᷣi verbis cõuictus fuit.Et ei
xpᷣs dixit Nõ lõge es a regno dei.
vt habet᷑ Mar̃.xij.et ſᷣm hoc pꝛo
cedit ſcdᷣa expoſitõ.Et nõ apparet
clare ex textu vtrũ q̃ſtioneʒ fecerit
de ꝓximo añ cõpũctionẽ vel poſt

LSuſpidẽs aũt ieſus .i.ſurſuʒ re

ſpicens
turhser
ebatd⸗
Oltilot
bolaßfn
bienulal
jcam.
ſeitesſ
Gebant.
fen
Gone
UW
Nord
Neclati
herehi
pecan
tulimi
geſtin
ſfllotro
monil

L eſtem

go octo.
Hature in
ſoͤabiſi
tngol ſe
hortalit
ntarots
ogoſag
Gooyclle
füülegs
Crauerüt
worttan⸗
feenelp
mücoſve

fſctinſi

Kin inn
ochlocen
lrope
ige
Ceredar
V
ns b
tiecole

S ₰ 4

ſpiciens.qꝛ de rebus magnis locu
turus erat. dirit. Hõ qᷣdã deſcen
debat de hierlm in hiericho ⁊ inci

dit i latrões] ⁊c̃. ſ̃m aliq̊s eſt ꝑa/
bola ſᷣm alios res geſta.qꝛ inter
hieruſalẽ et hiericho ad lr̃am erat
q̃dam ſolitudo.vbi ſꝑ hoies tran
ſeũtes ſpoliabãt᷑a latrõibi.⁊ occi⸗

debant᷑.in qꝗᷓ etiã captus fuit ſede/
chias rex fugiẽs ab exercitu nabu/

chodonoſoꝛ vt habet᷑ Niere. vlti.
T¶MWoꝛaliter tñ exponit᷑ ð pec
catoꝛe deſcẽdente a ſtatu iuſticie i

peccatũ moꝛtale.vel etiã ð toto ge

nere hũano qð deſcẽdebat ab adã
peccante a ibhrlm ].i.celeſtis beati
tudinis pace ⁊ viſiõel in hiericho
id eſt in defectũ huiꝰ vite.et ĩcidit

in latrones id ẽ in poteſtateʒ de/
monũ qui etiã ð ſpoliauerũt eũ
veſtem innocentie auferẽdol ⁊ pla
gis pctõꝛũ impoſitꝭ] quib hũane
nature integritas violat᷑ abiert
nõ ab iſidijs ceſſando ſʒ eas occul

tandol ſemiuiuo relicto qꝛ et ſi i/
inoꝛtalitas auferri potuit oculus
tñ ratõis homini remãſit quo deꝰ
cognoſa põt. Accidit aũt vt ſacer
dos vel leuita trãſirẽt] qꝛ ſacerdo

tiũ legis ⁊ miĩſteriũ eius pctã non
curauerũt ſed ſolũ oſtẽderũtl Sa
maritanꝰ qui aias cuſtodit iter
fadens p nobis em̃ faciꝰ eſt hõ iĩ
mũdo ſvenit ſecꝰ eũ] ſq; vulnera/
tũ.qꝛ in ſiłitudinẽ hoim factus et

habitu inuẽtus vt hõl vidit eum

oculo clemẽtie miſicoꝛdia motꝰ⸗
eſt ex ↄpaſſiõe et appꝛopinqᷓns/

miſeratõe alligauit vulnera eiꝰ

qꝛ redarguens pctã cohibuit lin //
fundens oleũ ſpem venie petẽti / .
leges erãt ab hoibus le

bus tribuẽdo et vinũ terroꝛẽin
cutiẽdo let poſuit illũ in ſuũ iumẽ

tum ] Jumentũ dicit᷑ hic caro tpᷣi
in q̃ peccata poꝛtauit ipᷣe.⁊ huic iu
mẽto ſauciato impoſuit fidẽ incar
natõis inſpirãdo durit in ſtabu⸗/
lũ id eſt in pᷣſente eccciam. Gloſa
Non domũ ſed ſtabulũ vocat. j
noie miſerias ⁊ fetoꝛes huiꝰvite ſi
gnat.ne homo in h̊ exilio tanq; in
patria gaudeat.l et curã eius egit
quia circa egrotũ ſollicitꝰ fuit. Et
altera die ſcz poſt relurrectöz qñ
ſplẽdoꝛ lucis eterne effulſit ꝓtulit
duos denarios glo. duo teſtamẽ
ta. que et nomẽ ⁊ imaginẽ regꝭ cõ
tinẽt eterni Et dedit ſtabulario]
qꝛ aplis ſenſũ aꝑuit vt itelligerẽt
ſcripturas curã iullius habe.⁊ qðᷣ
cũq; ſuꝑerogaueris ego cũ redie/
ro reddã tibiet ſuꝑerogat qͥ pᷣdi/
cat ſi ab eis quibo pdicat ſumptꝰ
nõ accipiat. vel ſi nperogat qᷣ nõ ſo
lũ pᷣcepta ſed etiam cõſilia implet.
LCũ rediero ad iudiciũl redaam
tibi] Mat.xxij. Quia i pauca fu⸗
iſti fidelis ſupᷣ multa te cõſtituam
Quis hoꝝ videt᷑ tibipximꝰ fuii
e illi q incidit in latro nes. Atule
dixit.q fecit mĩicoꝛdiã in ilum
Ambro.Cognitio nõ facit ꝓpxrimũ
ſed miſericoꝛdia q̃ eſt ᷣm naturaʒ
amare ↄſoꝛtẽ Ait illi ieſus. VFHa⸗/
de et tu fac ſiłr ꝓximi neceſſitati-⸗
bus ſubueniẽdo.vtiꝓximũ dilige
re ſicut teißm manifeſtas.

¶ Dnica. xiiij. poſt tini.

Dm iret ie
ſus in hierlm traſibat p
mediã A 7 galyle

Lepꝛoſiz3
ꝑati.⁊ ið o
x 5

Dñica. xv. poſt trini

oecurrẽtes xpᷣo ſteterũt a lõge ꝓ / tionẽ obfuãtie leg⸗ et nõ vᷣtuti xpᷣi

pter reuerentiã xpᷣi.et ne appꝛopi Rũñdens aũt ie

quarẽt ſanis ne eos inficerẽt I ma decẽ mũdati ſunt ⁊ nouẽ vbi ſũt.
gna voce damauerũt d. ad dñm. n eſt inuẽtꝰ q rediret ? darzʒ glo
eſu pᷣceptoꝛ miſerere nr̃i] tanq; riã ðᷣo mſi hic alienigena. In qͥ fi

diceret. Solo pᷣcepto tuo et ſim/
pliai vᷣbo poteſ noſ curarel Quoſ
vt vidit dixit. Ite oñditevos ſacer
dotib Hoc fecit ꝓpt᷑ impletõem
legis que Leui.xiiij.pᷣcepit vt emũ
dati a lepꝛa ſe ſacerdotibo offerrẽt
dup lici de cauſa. Vna qꝛ ſacerdo
tes habebãt iudicare vtꝝ tal eſſet
vere mundatus.Scda quia ꝓ ſua
mũdatõe hab ebãt offerre ſacrifi/
ciũ in lege determinatũ. Et tercio
ꝓpter comendatõem clauiũ ĩ ipᷣiſ
ſacerdotibus.quoꝝ eſt dignoſ ad
mittere ⁊indignos excludere. Et
rto ad ondendũ ꝙ poſt ↄtritõeʒ
ꝑ quam pctã dimittũt᷑ adhuc ne/
ceſſaria eſt cõfeſſio oꝛis facta ſacer
doti in ꝑticulari de oibus peccat
LEt factũ eſt dũ irent ſdiuia virtu
te mũdati ſũt ꝓpter fidẽ et obe
dientiã ad xpᷣm.Et ꝑ hoc ſignifica
tur ꝙ hõ ſpuũalr ſanata pctis ꝑ cõ
tritõem aut ſolo ꝓpoſito cõ ſiten/
di ante actualẽ oꝛis cõfeſſioneʒ. vt
etiã vult pᷣs. Dixi cõfiteboꝛ aduer
ſum me iniuſticã meã dño ⁊ tu re
miſiſti ipietatẽ peccati mei VFnꝰ
autẽ ex illis vt vidit qꝛ mundatuſ
eſt regreſſus ẽ cũ magna voce ma
ghificãs deũ et ceddit in faciẽ an

te pedes eius gras agens Itãqᷓ; gqG/

tus de beneficio ſanatõis ſue ¶ Et
hic erat ſamaritanꝰ. Vbi innuit
ꝙ alij nouẽ erãt iudeiqͥ nõ ſt᷑ fuer
ſi ad gras agendũ.qꝛ decepti a ſa/
cerdotib qͥᷣ ba ſe oñder̃t qͥ doctrie
xpᷣi ⁊ miracuł detrahebãt ᷣm eoꝝ
infoꝛmatõeʒ attribuebãt ſuã ſana

guratũ fuit ꝙ gẽtiles futuri erant
deuoti ad fidẽ iudeis ꝑmanẽtibo ĩ
erroꝛe ſuo Surge vade qꝛ fides
tua ſaluũ te fecit Beda.Si fideſ
ſaluũ fecit illũ qͥ ſe ad agendũ gti/
as incliauit.̊ ꝑ fidia ꝑdidit eos qͥ

de acceptis bñficijs dare deo glo⸗
riꝗ negiexrerunt.
Dñica. xv. poſt trinitatis

Emo pot

duob dñis ſeruire ⁊c.

tim ante hoc euãgeliũ dñs ondit
ꝙ ſuꝑflua et inoꝛdiata theſauriʒa
tio ⁊ in debitꝰ amoꝛ diuitiaꝝ plu
ra mala infert hoi.qꝛ facit eũ inſe/
curũ a furibo ⁊ latrõibo ⁊ tyrãnis
⁊c.⁊ excecat eiꝰ intellectũ ⁊ deoꝛdi
nat affectũ.⁊ totũ eius aim trahit
ad illa inferioꝛa cogitãda ⁊ aman
da.qꝛ vbi theſaurꝰtuus ibi coꝛ tuũ
i.vbi illud qð dilig ibi eſt animꝰ
tuus.qꝛ de illo cogitas.deillo loq̃
ris et illð tractas.Qui ign diligit
theſauros terrenos de iſt cogitat
de iſtis loqͥ ᷑. et ſic coꝛ ſuũ ad illa t᷑
rena deflectit᷑ ⁊ impedit᷑ a celeſtib⸗

Probre qð diat Aug. xiij. ↄfeß.
oꝛpus pòdere ſuo nitit᷑ad locu;
ſuũ.pondꝰ meũ amoꝛ meꝰ. eo fe/⸗

roꝛ quocũq; feroꝛ ⁊c. In hᷣ euãge
lio dñs vult oñdere ꝙ pᷣter dicta
mala q inoꝛdinatio theſauriʒatio

nis ifert hoĩ etiã excludit eũ a dei
ſeruitio ad qð tamẽ hõ maxie ob
ligat᷑ ex bñficio creatõis ⁊ alijs bñ

us dixit. Ionne

MWat. vi. X Sta

ſcie
Ylnem
ſpotri
volutat
diicu
volütan
minop
Cfoꝛmn
wlüten
eimnü
zut wi
naler
deſtee
nöer
Sedt
ſoꝛma
mat
ſonẽ ſ/
1mam
Gallud
na. Ou
demols
acdetp
queis d
ſeinetde
ſopote
Primo⸗
fylten?
ſemeſe
politate
d Po
obechi
cſis ſun
ttöisae
latnost
voluntat
lomo of
ols pecca⸗
hoygoy
deſgeran
Gtern
innn
Reoiboe

Sermo

ficijs. Et ad hoc ꝓpbandũ p̃mittit

ꝙ l nemo põt duobo dñis ſeruire
ſp.ↄtrarijs.qꝛ ad ſᷣuitutẽ ꝑtinʒ vt
volũtatẽ ſuã cõfoꝛmet voluntati
dñi cui ſeruit.ſed nẽo ↄ foꝛmarepᷣt
volũtatẽ ſuã vo lũtatib⸗ dyorde
minoꝝ in ſe ↄtrarioꝝ.igit᷑ ⁊c.ſed ſi
cõfoꝛmet ſe volũtati vmꝰ diſplicʒ
volũtati a lteriꝰ.ꝓpt᷑ qð ſeqͥtᷣ Aut
eĩ vnũ odio habebit ⁊ alteꝝ diligʒ

aut vnũ ſuſtin ebit et alteꝝ cõtem

net exq̊ eis cõtraria placẽt.iſtum
odire et cõtẽnere ðꝛ cuiꝰ mãdatis
nõ paret ⁊ cuꝰ benepladita nõ fac
Sed iſtũ diligit cuiꝰ volũtati ſe cõ
foꝛmat et cuiꝰ beneplacita exeqͥt᷑ ⁊
mãdata.Ex iſtis infert dñs cõclu
ſionẽ ſuã ¶ NMõ poteſtis deo ß uire
2 mã mone] y ¶ Vbi notãdũ
ꝙ aliud eſt mãmon alið mãmo/
na. Quia ſʒ glo.mãmon ẽ nomẽ
demõis qͥ peſt diuitij s.qꝛ vtit᷑ eis
ad decipiendũ aias et irretiẽdũ la
queis diuitiaꝝ Sʒz mãmonaẽ ip
ſemet diuitie. Et de vtroq; ẽ verũ
NPõ poteſt ðo ſeruire ⁊ mãmone.
Primo q̊ videamꝰ de pᷣmo Pꝛo
q̊ vlteriꝰ no tãdũ ꝙ ſᷣuire vno mõ
idem eſt qð bñplacitũ iuſſum aut
volũtatẽ alteriꝰ exeqͥ. Juxta illud
ad Ro.vi.Cui vos exhibetis pſᷣuoſ
ad obediendũ.ſᷣui eſtis eiꝰ cui obe
diſtis ſiue pcti ad moꝛtẽ ſiue obe/
ditõis ad iuſticiã. Vbi ̊ h̊ d enũ/
ciat nos ſᷣuos eẽ vnius cuiuſ nos
voluntatẽ explemꝰ oꝑibus. Et il/
lo mõ oĩs bene oꝑans fuit ðo.et

oĩs peccãs ſeruit diabolo .qꝛ deꝰ

bona oꝑa pᷣcdipit.mõ celeſtẽ patriã
deſiderare.iubet carnis deſideria
cõteri.pᷣcipit mũdi głiam decliare
aliena nõ cuꝑe ꝓba elargiri. et ita
de oibo alijs virtutibo ⁊ oꝑibo bo/

nis. Sʒ diabolꝰ ꝑ oppoſitũ oẽm
iiuſticia ſeert = eu
oẽ viciũ iſtigat.Ex qͥb ptʒ pᷣmo q
deꝰ ⁊ diabolꝰ ſt duo ditden aaz
rõe creatiõis ꝑ naturã ẽ dñs oim
vniuerſalꝛ ⁊ bonoꝝ ſibi obediẽtiũ
ſpãlit. Sʒ diabolꝰẽ dñs tĩ malo
rũ qͥ ſe ꝑ ſuas malas volũtates ſi
bi ſubdũt ei ſuiẽdo ⁊ ei mãdata
ĩplẽdo.Et ſũt cõtrarij eo ꝙ eis cõ/
traria placẽt.cõtraria iubẽt.vt pa
tuit igi᷑ ⁊c.Ex qͥ b iteꝝ ptʒ ꝙ nẽeo
pt deo fuire et diabolo eo ꝙ eis ʒ
ria placẽt.Ex q̊ vltiꝰptʒ ꝙ nẽo põt
ſᷣuire ðᷣo et mãmone.⁊ cã ẽ qꝛ de
us ⁊ mãmõ ſũt ↄtrarij dñi.qꝛ deꝰ
ꝓhibet auariciã ⁊ iubʒ ↄtẽnere tpa
lia.vt ĩ eiſ ñ q̃rat᷑ niſi necitas.ſʒ de
mõ ꝑ oppoſitũ ſuadet auariciã et
incliat hoĩeʒ ad ĩoꝛdiatũ amoꝛeʒ
diuitiag ⁊ mediãte illo ↄñt᷑ ad ni⸗
miã ſollicitudinẽ apponẽdã ad tẽ
lia.ad furtũ ad rapinã ⁊c7. Z
xqbꝰpʒ pᷣncipale ꝓpoſitũ.ſ.ꝙ a/
naricia ⁊ ioꝛdiatꝰam oꝛ tꝑaliũ ex
cludit ðᷣi ſᷣuitiũ.qꝛ imoderate a⸗
mãſtał ſᷣuit diabolo illi qͥ ad tłia
iclĩat.ꝭ̊ ñ pᷣt ðᷣo ſeruire ex dictꝭ.qꝛ
mãmò ẽ diabolꝰ qͥ diuitijs ſube pᷣ
eſt ᷣm glo. H̊. nõ ꝙ ĩ erꝰ ditõe ſint
ſz ꝙ eis vtit᷑ ad decipiẽdũ ⁊ irretiẽ
ũ hoĩes laq̃is diuitiaꝝ.vñ Aug.
Qui pᷣuit mamone illi ſeruit vtiq,
qͥ reb iſtꝭ frenis merito ſue ꝑuerſi
tat pᷣpoſitꝰ pᷣnceps hꝰſecłi a dño
ðr.Et q;uis dñs h ſolũ faciat mẽ
tõʒ ð demõe qͥ diuitijs pᷣncipat᷑.qꝛ
ĩ ꝑte pñti hꝰ euãge.loq̃bat᷑ cõtrai
oꝛ diate theʒ auri ʒates iĩ fra. Sin/
gul tñ pctis vt dicũt cõit doctoꝛeſ
pſunt demones ꝗq ex vicio cui pꝛe
ſunt nominãtur. Vnde Oſee.iiij.
dicit Spiritus fornicationũ de
*

Nſica. xv. poſt trini-

cepit eos ⁊ foꝛnicati ſũt a deo ſuo
2Z ita ſicut ſeruiens cupiditati diui
tiarũ ſeruit mamoni.i. demom qᷣ
tali cupiditati pᷣeſt.qꝛ facit qͥcquid
ſuadet ⁊ ad qð ulla cupiditas incli
nat. Ita etia ſeruiens alijs müdi
cupi ditati bo ᷣuiũt demõibus dᷣ
talibus pᷣſũt. A Alio moõ pᷣnire
alicui eſt ſolũ ipᷣiꝰ amoꝛe oia oꝑa
ſua facere aut ſic vel ſic ſe habere
⁊ totã ſuã ſollicitudinẽ circa acqͥᷣ ſ
tõnẽ.augmẽtatõeʒ.et cõſeruatiões
et bonã diſpo ſitiõez talis rei habe
re et ſic tot manerieruʒ rerũ hõ eſt
ſeruus in quot maneriebus rebꝰ
hoies cõſueuerũt finẽ ſuũ ponere
vt vnus ſeruit honoꝛi alter ſenſua
li voluptati alter diuicijs.alt᷑ ſan/
ctis. Et pᷣdicte ſeruitutes cõꝑant᷑
adinuicẽ.ſic ꝙ qᷓ;to res hoi dnñnans
eſt vilioꝛ et inferioꝛ.tãto deteſtabi
lius eſt illã homiĩ pᷣdo miari et ho
mieẽʒ illi ſᷣuilit᷑ ſubijci.et ab ea vin
Aet ſᷣm hoc viliſſima ſeruitꝰvidet᷑
eſſe cũ rõnalis ſpũs hoĩs brutali/
bus voluptatibus ſubijcit᷑ ⁊ ab eiſ
vicit᷑. Et eſt magna deoꝛdinatõ ꝙ;
hõ qui ſᷣm rõneʒ eſt ſimilis deo ⁊
angelis et ſᷣm illã debet ſoli deo
ſeruire et oĩbus alijs dnari coꝛꝑi/
bus. et ipe vilit᷑ ſubijcit ſe infumis
rebus et ſic ſeruit eis. Ex quibo ite
rxuʒ patʒ ꝙl nemo põt ſeruire ðo
et mamone .i.diuitijs. Quia ſᷣm
gloſaz. Deus trahit ſibi ſeruiẽtes
ad ſuꝑioꝛa.et diuitie imo et ſingu
la terrena trahũt hoiĩeʒ ad inferio
ra.Etiã nõ põt hõ ſił facere opꝑpa
ſua ex amoꝛe dei finalit᷑. ⁊ ex amo
re diuitiaꝝ vel alterius creature.
igit᷑ nõ põt deo ſeruire ⁊ mãmone
Audiat ergo vt inqͥt Chryſo.aua/
rus qui cẽſet᷑ vocabulo xpᷣiano ſe

nõ poſſe ſimul diuitijs xpᷣoq; ſer⸗

uUire.Et iõ dixit.nõ poteſtis deo

ſeruire et diuitijs qꝛ ille eis ſeruit

cuius cura.laboꝛ. tota ſollicitudo
eſt vt eas acquirat. accumulet.cu/
ſtodiat.a furibꝰ ⁊ latronibus de/
fendat finem in eis poſiturꝰ. Sʒ
dimtie illi ſerniũt qui tota ſollici/
tudine eas ad dei gloꝛiaʒ. ſuãq; et
alioꝝ neceſſitatẽ oꝛdinat et diſpẽ/
ſat. Enñ Beda Qui i vſꝰ pietatis

diuitias expẽdit nõ ſeruit dimtijſ

ſed diuitie ſeruiũt ſibi.qꝛ vtit᷑ eis
vt miniſtris ad oꝑa virtutũ.Et q;

uis hõ põt habere diuitias et deo
ſᷣuire.nõ tñ tã cõiter perſecte pot
ei ſeruire.ſic ſi pauꝑ eſſet omnino
et ſub regula viuens et alteriꝰ ſol
licitudine vt clauſtrales.aut ſoluʒ
neceſſaria haberet in ſeculo. quia
ex hᷣ ꝙ bõ res mũdanas poſſidet
allict᷑ animus ad eas et amoꝛem

earũ.vt vult Augꝰ.in epla ad pau

linũ et cheraſiã Et Chryſo. ſuper
Matrt.Et qᷓ;to creſcit cupiditas tã
to minuit᷑ charitas.et ecõuerſo vt
vult Augꝰ.ad deũ loq̃ns dic.Ni
nus te amat q tecũ aliquid amat
qð nõ ꝓpter te amat.Et iterũ diui
tie magnã ingerũt hoiĩ ſollicitudi
n eʒ et curã ĩ acqrẽdo et diſpẽſãdo

eaſ ꝑ quã ſollicitudinẽ animus di
ſtrahit᷑ et ad exterioꝛa diſꝑgit᷑. vt
minꝰ ſit recollectꝰ ad ea q dei ſunt
Vt dic Brego.xv.moꝛal.Et ideo
pmũ fũdamẽtũ ꝑfectõis ſpũalis
vite eſt pauꝑtas vt hõ abſq; pꝛo/

pꝛio viuat.d.dño Macth. xix. Si

vis ꝑfectus eſſe vade vẽde oĩa ⁊c̃.

Per qð ſcti p̃es religionũ inſti/

tutoꝛes oꝛdiauerũt vt multi in co
muni ſub alterius regimine viue/
rẽt ſine curis ſeculi et ſine tꝑalib

bonisp⸗
coteporo
ptalbin
ſerecton

ſarinde
diopobi
Gammit
cnarnin
ſcide
füthoide
isriel
nnss
ſmnasde
Chiglber
ir
uihi
goo poſa
Grare
loloobe
Negubus

es ctine

Narmaet
Opandün
octönee
Otolibns
ſollaterd
wenrecten

ſdict.T

Gollane
epbirüg
iſbiſgnbi
polcarög
tucoad
Matooni
Cipdlaut
mnis ſollt
blgzinde
Nttiteann
toc lab
li nöpot

N
ns den
ſennt
lamc⸗
ler/

llic⸗
ig
ſſpi/
ins
bri
ies
Si
