taliuz vnq; fuit tãte paupertatis.

tante abſtinentie tam ꝓlixus invi
gilijs. tam frequẽs in oꝛationibꝰ

tam cruciatus fame et ſiti quãdo

in deſerto cũ feris manens ſuã in

nocentiſſimaz carnẽ ꝓꝑ nobis ma

cerauit ieunio. xl, dieruz et noctiũ

Vlbi et illuſoꝛis ſpiritus tempta
menta vt nobis noſtra tolerabi⸗
lia faceret equanimiter tolerauit.⸗
Quis tã cõſtans fuit in laboꝛe et
ſudoꝛe vultus ſui cũ circũibat ciui
tates et caſtella euãgelizando ver
bũ dei ſermo nẽq; confirmãdo et
virtutẽ diuinitanis ſue demõſtran
do ſequentibus ſignis. Vbi etiaz
multas ab impijs iudeis ſuſtinu
it contumelias irriſiones: expꝛo/
brationes.cõtradictões verboꝛus

ſuoꝛũ.et oꝑa diuina q̃ in eis ope⸗/

rabatur.⁊ que nemo alius potuit
oꝑari blaſphemãtes attribuebãt
arti magice et beelʒzebub pꝛincipi
demonioꝛũ.ſepe inſidiabãtur vi⸗
te ſue intentando ſibi moꝛtes ⁊ eũ
lapidibus impetendo. In egreſ⸗/
ſu eius a mundo ſtatim poſt vlti/
mã cenã appꝛopinquãte hoꝛa tra
ditionis ſue cepit (referente ſacro
euãgelio)tedere ⁊ pauere ac meſtꝰ
eẽ.ita vt ipſemet diceret ſuis diſci
pulis ⁊ amicis.Triſtꝭ eſt aia mea
vſq; ad moꝛtẽ.ſanguineus ſudoꝛ
agonizãtis mẽbra tam copioſe ꝑp/
fudit.vt iam nõ diſtillarẽt.ſʒ gut
tatiʒ in terrã decurrerẽt.quod vn
q; certiſſimũ fuit indicũ maxime
et amariſſime paſſionis que ſibi
de pꝛopinquo iminebat ⁊ quã di
ſtinctiſſime nouit et ineuitabiliter
morx voluit ſuſtinere. Nequaq; ei
coꝛpus erxtriſecus tanto taliq; ſu/

doꝛe deflueret niſi coꝛ intrinſeeuns

ppter ineſtimabile malũ de ꝓpin
quo imminẽs anxiaret᷑.tãti mali
naturali hoꝛroꝛeet nimio doloꝛe
violentia artaretur.volũtarie oc/
currit ſuis inimids eũ ad moꝛtez
querentibus.viri ſanguinũ cruen
tas manꝰiniecerũt in eũ et agnũ
mitiſſimũ in nullo oblatran er

nihil renitentẽ duris vincuł vinci
entes tanq; latronẽ trahebant ad
domum anne pꝛimuʒ.vbi etiam
poſt alias iniurias gui v bere iĩ fa
cie a ſᷣuo põtificis ſuſcepto. Iteꝝ
vinctꝰ duci᷑ ad domũ cayphe pn
ipis ſacerdotũ.vbi poſt młta fal
ſa teſtimonia vultũ eiꝰ venerabi/
le in quẽ deſiderãt angeli ꝓſpice/
re.qui om̃es celos adiplet leticia
pollutis ſius labijs ſputis multi
Pliciter inq nauerũt.ſacrileg ma
nibus gloꝛioſam faciẽ cedebant.
velo in deriſionẽ o ꝑuerũt.⁊ d ñm
vniuerſe creature ſicut ſeruũ ↄtẽ/
Ptibilẽ et deſpectiſſimũ colaphiʒa
uerũt. Cüuc pꝛopter hec ⁊ alia in/
cõmoda noctis totiꝰ in eo vifica
tu eſt quod de eo pᷣdixit yſa. liij.
Mõ eſt ſpecies ei neq; deco. vidi
mus eũ no.vi.⁊ ſci.infir.et q̃ſi ab
ſconditus vultus eiꝰ ⁊ deſpectus
vnde necreputauimꝰ eũ. Vere lã
guoꝛes nr̃os ipᷣe tulit.⁊ doloꝛes
nr̃os ipᷣe poꝛtauit.et nos putaui/
mus eũ q̃ſi lepꝛoſũ et ꝑcuſſum a
deo et hũiliatũ. Ipᷣe aũt vulnera
tuiſ eſt pꝛo pter pctã noſtra.attritꝰ
eſt pꝛopter ſcelera nr̃a.diſciplina
pacis nr̃e ſuꝑ eũ et liuoꝛe eiꝰ ſana
ri ſumus. Poſt iſta tonꝰ noct in
cõ moda ieſum iteꝝ ligatũ duxer̃t
de domo cayphe in pᷣtoꝛiũ.⁊ pila
to pᷣſidi tradiderũt.qͥ eũ miſit he
rodi vbi poſtq; deriſus fuit ĩ alba

veſte velut ſtultuſ remiſſus ẽ ad

Pilatũ. qui eñ appᷣhẽdit inqᷓ; ligã
do ad ſtatuã. ⁊ ſic Suiter flagella
ri iuſſit aut ꝑmiſit ꝙ ſanguis eiuſ
ta copio ſe co lũnã aſꝑſit ꝙ fertur
adhuc rubra illiꝰ ſãguis veſtigia
ſeruare. In his oibo nõ ſatiati do
minũ ieſũ deriſoꝛie ac cũ mmia pe
na et confuſioe velut ad imaginẽ

regis induũt et coaptãt circũdan
tes el veſtem coccineam qua anti
quitꝰ reges vti ſolebãt.⁊ plecten

tes coꝛonã de duris ⁊ acutiſſimis

ſpinaꝝ aculeis denſam illã capiti
ſuo nõ ſolũ ad irridendũ ſʒ ad pu

niendũ ipoſuerũt q ſctiſſimũ coꝛ

pus multipliciter vulnerauit. et
guttas ſanguis vndiq; elicẽs vſ/

q; ad venerabilẽ eiꝰ faciẽ et colluʒ

defluere cepit. baculũ arũdineuʒ

quẽ ei in deriſionẽ loco ſceptri re

galis dederũt de ipius manu ra/

piẽtes cũ eo vulneratũ caput dñi
ꝑcuſſerũt poſitis coꝛã eo in terra

genib adoꝛat ſubſanado atq; eũ
regẽ iudeoꝛũ cõclamantes.⁊ mox
ad ↄſpuẽdũ amabiles genas ſub
ſiliũt.maxillas palmis ꝑcutiunt

2 eiꝰ venerabile collũ colaphiſ de
honoꝛant. Poſt hoc dñſ recepta
in ſe ſnia moꝛtis iubet᷑ doꝛſũ ſicur

uare ſub cruò onere.et ſuijpiꝰpoꝛ
tare ignominiã.ſ.crucẽ tũc valde

ignominioſam et ad locũ ſuppli/

cij deductus.potatmyrrha ⁊ fel/

le.nudat᷑ veſtib vt videat᷑ virgiea
eiꝰ caro tota vulnerata ⁊ vᷣberib⸗

vndiq; lacerata. affigit cruci ferre
is clauis qͥbus eis ſanctis mani/
bꝰ ⁊ pedibo ꝑforaᷣ totũ coꝛpꝰ ſic
dextroꝛſũ ⁊ ſiniſtroꝛſũ ſurſũ ⁊ de
oꝛſũ diſtendit᷑ vt oĩa eiꝰ oſſa vale
ant nũerari.Ita em̃ ipᷣe pᷣdixit g

ꝓpham. Foderũt manꝰ meas et
pedes meos. dinumerauerũt oĩa

oſſa mea. In cruce leuat᷑ ⁊ ſolis qᷓ
tuoꝛ manuũ et pedũ vulneribus

ſuſtentatus tribo hoꝛis ſic pende/
bat in cruce nudus in medio du
oꝛũ latronuʒ. Vino myrrhato ⁊
felle potat᷑ a iudeis irridet᷑ ⁊ ſub/

ſannatr᷑.⁊ tanq; omnib conſũma
tis inclinato capite tradidit ſpm.

1

— --ð

iot

De cnius latere adhuc militꝭ lan/
cea aperto manauit ſanguis ⁊ aqᷓ
Nec dubita pᷣcioſi ſanguis copio/

ſos riuos ex qͥnq; vulneribo ma/

nuũ pedũ et lateris effluxiſſe.

Hec et alia que chriſtus pꝛo nobᷣ

paſſus eſt figamus in coꝛde nr̃o.
ea ſedule meditemur et compatia
mur ſaluatoꝛi nro dño patienti.

vt mereamur dño eidẽ cõregna/

re regnanti. Quia dicit apls.ij. ad

Thimo.ij. Si cõmoꝛtui ſumꝰ et
cõuiuemus ſuſtinebimꝰ et conre/
gnabimꝰ.Exeamꝰ ſᷣm monita e⸗
luſdem apli ad Heb.vlti.ad eum
extra caſtra.i.extra ↄcupiſcẽtiaſ hu

ius ſecłi ĩpꝛoperiũ crucis et vicu
loꝝ aſperitatẽ cum illo poꝛtãtes.
MNo n em̃ decet membrũ eſſe deli
catũ ſub capite crucifixo.nec ad ca

pitis coꝛpus iudicat᷑ ꝑtinere mẽ/
brũ quod capiti nõ fuerit cõpaſ⸗/
ſum. Cõpatiamur itaq; dño ſal/⸗
uatoꝛi noſtro.⁊ iugiter eũ coꝛde ⁊

oculis inſpiciamꝰ in om̃i illa hũi

litate quã ꝓ nobis ſuſcepit.In oĩ
iſta abiectione quã pꝛo nobis ſu/
ſtinuit. In omni iſta aduerſitate
quã ꝓ nobis et pꝛo nr̃a ſalute paſ
ſus eſt. vt eum mereamur videre
in infinita gloꝛia ſua qua in celis
regnat in eternũ cum patre ⁊ ſpũ
ſancto vnꝰ deus in ſecula benedi

ctus Amen.

De paſſione dñni Particula
(Depact Sermo rxxxv

bus ſermoibus dixi ð

cõſideranda ⁊ſollicite meditãda.

M pꝛiorib

us q̃ mihi vident᷑a
quolibet fideli in chriſti paſſione

Primo eni enũeraui multipliceſ
fructus q̊s nobis chriſti moꝛs et
eius paſſio cõtulerũt. Scðo enu
meraui charitatẽ patientiã ⁊ mł
tas alias virtutes qᷓs nobis do/
minus in ſua paſſiõe oſtẽdit ⁊ ad
imitandũ pꝛopoſuit.Tercio enũe
raui plures cauſas pꝛopter quas
vtraq; paſſio chriſti.ſcʒ tã interi/
oꝛ triſticia qᷓ; exterioꝛ doloꝛ ma/
ioꝛ fuit omni alia paſſone huius

vite.Cõſeq̃ᷓnter ad tunc dicta pio

pono nũc hyſtoꝛiã dñice paſſiõis
vt ſaltem iunioꝛes habito aliq̃li
ĩtellectu ꝑticulariter etiã poſſint
ipas facilit᷑ inſpicere oculo ⁊ tena

cius memoꝛie cõmendare ac ðduo

tius.et cum maioꝛi affectu ſingu

ias meditari atq; ita ex omnibuſ

chriſti paſſionibꝰ tanq; ex multis
myrrhe ramuſculis ſibi cũ ſpon/
ſa faſciculum myrrhe colligere 2
colligare quẽ ad fouendũ deuoti
onem poꝛtent in coꝛdis clara no/

tica et viuaci memoꝛia. Rogemꝰ
igitur mariã virgineʒ matrẽ miſe

ricoꝛdie vt nobis ipetrare dignet᷑

gratiaz qua directi et illuſtrati ſic
ð alijs loquamur.ſic ea audiamꝰ

⁊ taliter coꝛde ꝑcipiamuſ ꝙ ſit ðo

ad honoꝛem et nobis ad ſalutez

Pro quo eã ſalutemꝰ angelica ſa
9

lutatiòe dicentes. Aue maria ⁊c̃.
B Do minus et ſaluatoꝛ no/

fter quod alijs pᷣcipere voluit ipᷣe

priꝰ in ſe opere oſtendit.⁊ poſtea

alios ad idem faciendũ ammonu
it. Pꝛopter quod didt᷑ Actuũ.j.

Cepit ieſus facere et docere. imo

quia dominus ſolum pꝛopt᷑nos
homo factus eſt ⁊ defectibus no

ſtris ſubiectus. ideo qᷓ;diu in hac

vita cõuerſatus eſt nihil in hũana

natura fruſtra fecit aut paticba.
H 4

ſeq totũ oꝛdinauit ad ſalntẽ et in

foꝛmatõem atq; exemplũ fideliũ

ſuoꝝ.pꝛopter qð oĩs chriſtianus
debz doctrinã vita et paſſionẽ xpᷣi
pp oculis habere ac iugiter intueri
tanq exemplar clariſſimũ omis
ſccitatis atq; illud imitari ſᷣm exi
gentiã ſtatus ſui.ad qð vtiq; redqͥ
rit᷑aliq̃lis noticia eoꝝ. ꝓ q̃ habẽ/
da pᷣſentẽ ſermonẽ incipiamꝰ me
moꝛantes illud qõ dũs ante ſue
paſſiõis inchoatioeʒ fecit.Oe quo
ſcribit egregiꝰ euãgeliſta Johãnes

dominꝰ noſter appꝛopiquãte
P

illa benedicta hoꝛa in qua ð creue
rat ꝓ ſalute noſtra ſufferre tã triſte
ſuppliciũ in ſanctiſſima ſua carne
quaʒ de intemerata virgine traxit
antequã coꝛpus ſuũ daret diſcipu
lis ac iſtitueret illud ſacratiſſimuʒ
coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis ſi ſacramẽ
tũ.ſurrexit a cena ⁊ depoſitis veſti
mẽtis ſuis pꝛeanxit ſe lintheo.Et
cũ ppꝛijs manibꝰ miſiſſet aquã in
pelui lauit pedes diſcipuloꝝ ſuoꝝ
et exterſit lintheo quo erat pᷣcinctꝰ
Et quia ſciuit dñs ꝙ in moꝛalibꝰ
plus mouentexempla qᷓ;verba ſo
la:ipſe pꝛius oſtendit in ſe opus

huũilitatis ⁊ poſtea cũ reſedit diſd/

pulos ⁊ nos ad eũ in hocimitan/
dũ ammonuit dicens.Si ego do
minꝰ⁊ magiſter veſter laui pedes
veſtros foꝛtius debetis alter alte
rius lauare pedes.Exẽplũ em̃ de/
di vobis vt quẽadmoduʒ ego feci
vYobis ita ⁊ vos faciatj. In quo
ſuo o pe tria nos docuit dominus
ſuo exemplo. Pꝛimuʒ eſt miſeri/
coꝛdia ⁊ ſubuentio indigẽtie pꝛoxi
moꝛuʒ ⁊ opera amicicie ⁊ amoris
fraterni. Lotio ei pedũ facta pau
peni indigenti eſt opus miſericoꝛ⸗
die ⁊ facta alteri eſt opus amiacie

. .
—— —

Johannẽ ꝑ lotionẽ pedũ deſignã

tur oia oꝑa miſericoꝛdie.⁊ quod/
libet hũanitatis ⁊ pietatis officiũ

ꝓrimo impenſũ.⁊ ad talia impen
denda ꝓximo qlibet tenet᷑ ex pcep

to in neceſſitatis articulo.ſʒ extra

cauſaʒ neceſſitatis tene᷑ homo de

bito 2 gruitat ⁊ honeſtatꝭ Et ẽ no
tandũ ꝙ ↄſuetudinẽ lauãdi ꝓxis
pedes ſenſibilit᷑ ⁊ ad lr̃aʒ q̃ apud
nõnullos obſᷣuat᷑ laudat.b.Augꝰ
ſuꝑ Johannẽ dicẽs.Eſt apud ple/
roſq; ↄſuetudo cũ ſe inuicẽ hoſpi/
tio ſuſcipiũt faciunt ſibi inuicẽ fra
tres etiã oꝑe viſibili.multo autes
meliꝰ eſt et ſine cõtrouerſia veriꝰ
vt etiã manibo fiat.nec dedignet᷑

qd fecit chriſtus facere chriſtianꝰ.
Cũ em̃ ad pedes fratris inclina

coꝛpus etia in coꝛde ipᷣo vł excitat

vel ſi i ierat ↄfirmat᷑ hũi litat aß
fectus.Subdit Aug.ſed ex cepto

h moꝛali intellectu nũqͥd frat᷑ fra
trẽ poterit a delicti cõtagiõe mũ/
dare.Sed cõfiteamur inuicẽ de/
licta nr̃a ⁊ delicta inuicẽ do nemꝰ

⁊ nr̃is delictis inuicẽ oꝛemꝰ.at

q; ita qdãmõ iuicẽ pedeſ lauemꝰ
Per hoc innuit ꝙ hõ lauat ſpũa

liter fratri pedes cũ qᷓ;tũ in eo eſt

abluit ſibi maculas coꝛdis.qð fit
triplicit᷑. Primo remittẽdo ei of
fenſã.ſᷣm illud ad Coliij.Dona/
te inuicẽ ſicut dñs donauit vob.
Scõðo oꝛãdoꝓ pctiſ eius.ſᷣm illð
Jaco.vl. Oꝛate ꝓinuicẽ vt ſalue/

mini.Tercio iᷣm ãmonẽdo ⁊ fra

terne coꝛrigẽdo.ſᷣm illð Math.
xviij. Coꝛnipe eũ int᷑ te et ipᷣm ſo/⸗
lũ. xX ¶¶ Scðo in hoc ſuo oꝑe
docuit nos dñs ꝑfectiſſimã hũi/
litatẽ, Magna etem ⁊ ꝓfũda ni⸗/

2 fraterni amoꝛis.ppt᷑ qð ſᷣm .

ner

loo

ſist

ſeinch

fü ſue

hoim

die
lodel
diaten
onon
dafli
la
N
us⸗
ſid⸗
gate
bina
Cc
biwe
lulp
Gune
Ofent
chrit
fong
dern
dagf

miſu⸗
ſert
Tiſim
lebe
bebat
ſints

hatic
icia
tant
g
pit
mal
lert
dito
nis
no
Ppr

Nſ.

n

ſigni
o/
fĩ

Sermo

ſe inclinauit ad terrã.et diſcipulo
rũ ſuoꝝ ſimpliciũ et ruſticanoꝛũ
hoim ſetis ſuis manibo lauit pe
des viſilr lutoſos et maculatos
qꝛ diſcalciate incedebãt.vt dic Ni
co.de ly. Et de hoc loqᷓns Berñ.
dicit exclamãdo. O mira pietas.
o noua et inaudita hũilitas. xpᷣs
dei filius veloces pedes ad fundẽ

dũ ſanguinẽ de pura ⁊ intemera
ta virgie natus rex regũ ⁊ domi/

nus duantiũ añ diſcipulos reue/⸗
rẽda genua flexit hũilis et ꝓcliuꝰ
pedes eoꝝ lauit.Subdit.Quidti
bi videt᷑ o hõ qͥcunq; es quem ira
accẽdit.quẽ ſuꝑbia cõſumit.qͥd ti⸗
bi videt᷑ de creatoꝛe tuo.ecce ꝓnuſ
lauit pedes diſcipuł ſuis.⁊ tu dedi
gnaris recõciliari et hũiliari fri bo
offenſis. in q̊ ſuꝑbiã diaboli ſeq̃rꝭ
⁊ chriſti hũilitatẽ imitari ↄtẽnis.
non ꝑpẽdẽs qð ſeriptũ eſt Jaco.

j. Deus ſupbis reſiſtit hũiliby aũt

dat gram. ¶ Tercio oñdit nob ĩ
illo oꝑe excellentiſſimã patiẽtiã ⁊

mãſuetudinẽ cũ ipᷣe dñs ieſus v / geſtuz eſt fri
vtilitatẽ fecit noſ ꝑ hoc docere vo

niuerſecreature fa ctoꝛ añ ſcelera
tiſſimũ ꝓditoꝛẽ ſuũ cuiꝰ ipᷣm non
latebat crudelitas genuflexo ꝓcũ
bebat et maledictos pedes ſctiſ/
ſimis manibo attrectabat lauit ⁊
exterſit. Magna iniqᷣtas et obſti⸗
natio ꝓditoꝛis illiꝰ qͥ inter tot in
dicia charitat ⁊ hũilitatis officia
tantã iniquitatẽ adhuc cõ mittere
cogitabat.Et nimiũ admirabilis
xpᷣi caritas qui licʒ ꝑfecte noſceret

maligmitatẽ indurati coꝛdis ſicut

certiſſime oĩa ſat.voluit tñ illi ꝑ/
dito exhib ere ola que mãſuetudi
nis et benignitat erãt. ⁊ qͥbo du
ri coꝛdis poſſʒ ꝑtinacia emolliri.

pꝓpter qð etiã in ipᷣa captiuitatis

VxV

mis fuit illa hũilitas ꝙ dei filiuſ ſue hoꝛa nõ negauit ei oſculũ. ⁊ in

ſuꝑ veteris amicicie monuit euz

dicens. Amice ad qͥd veniſti. ſicut

etiã hoꝛroꝛe imani crimis eũ ter
rere voluit cũ dixit. Juda oſculo
filiũ hois tradis. De hoc loquẽs
An.dicit. Hoc hũilitatis ⁊ man

ſuetudinis ſpeculũ intuere o hö.?

vide dñm ieſũ in tremendo iudi/

cio viuoꝝ et moꝛtuoꝛũ añ pedes

paupꝑculoꝝ diſcipuloꝝ imo et in
de neqͥſſimi ꝓditoꝛis ſui ſe incur/
uantẽ.et diſce ex h̊ qꝛ mitis ẽ ⁊ hu
milis coꝛde et cõfundere in ſuper
bia tua.erubeſce impatiẽtiã tuam
memento ꝙ cinis es et puluis.et
noli ſuꝑbe eleuari ſupᷣ te nec ĩpa⸗/

tienter exagitari ↄtra ꝓximũ tuũ
2 ed ans cũ dñs ſciuerit
ꝙ talia fruſtra ſibi.ſiude exhibe/
rent᷑.qꝛ ſciuit ꝙ a pctõ ꝑ hec nõ re

traheret᷑ nec deſiſteret a concepta

malicia niſi eã oꝑe adimpleret.qᷓ
re ergo illi indigno talia gtis vo/
luit exhibere. Füuger ꝙ nihil per
xpᷣm dictũ aut factũ aut circa ipᷣʒ
geſtuʒ eſt fruſtra.et ideo qͥ oĩa ad

luit patientiã etiã ad inimicos ſer

uandã eſſe et eis dilectõnis ſisnag

foꝛe atq; bñficia exhibẽda.vt ꝑ hᷣ
eoꝝ irã frangamꝰ et maliciã eoꝝ
noſtris beneficijs vincamꝰ. Do/
cuit etiã nos ꝑ h̊ quõ ↄtra fratrẽ
peccantẽ nõ deberemꝰ cito turba
ri et tumultuari.ſed deberemꝰ ad
eũ nos beniole et mãſuete habe
re ſicut dñs ſe habuit ad ꝓditoꝛẽ

ſuũ.ſic em̃ citius audiret coꝛrect

nem noſtrã et ſeq̃reteam libẽtius
qᷓ; durã et auſterã. Animꝰ em ho

minis vt dicit Sene,. generoſus

eſt plꝰ vult duli qᷓ; trahi Inſuper

ꝑ multiplicẽ monitionẽ ine ,

De paſſione dii

bis ⁊ bñficijs vt pᷣdixi docuit nos nis dñi.atqʒ terminato pᷣclaro ſer ſont
dñs ꝙ cũ frẽz delinquentẽ ſecreto mone quẽ ipᷣe dñs poſt cenã coꝛã nglis
coꝛripimus ſi nõ ſtatiʒ a ꝓpoſito ſuis diſcipulis fecit ꝗ́ ponit᷑in euã hucd
deſiſtit nõ debemꝰ moxa diſcreta Elio iohanis in quinq; capitulis noce
ãmonitõe deſiſtere.ſed in coꝛrigen Tunc vt narrat euãgelica hiſtoꝛia glan
do ꝑſeuerare qᷓ;diu nobis ſpes eſt Egreſſus eſt ieſus tras toꝛrentes lunq̃
de ipᷣius emẽdatõe ꝑ noſtrã coꝛre cedron in oꝛtũ. vbi ſᷣm Auguſti. ſolit
ctionẽ et ſecretã ãmonitõʒ nõ vno multociens ↄuenire ſolebat cũ di ſcenm
tĩ mõ aggrediedus eſt.ſed multi ſcipuł ſuis et loqui de his que nõ ſtlice
modi ſũt apud ip[ʒ ⁊ varij attem/ erat phas alios audire.⁊ ibi ex im Cud
ptãdi. Hoc ei totũ dñs circa pꝛo /⸗/ minentipaſſione cepit pauere ⁊ te er
ditoꝛẽ ſuũ fecit vt patet ex dictis. dere et meſtus eſſe. ꝓpter qð dixit re
Cuius tñ obſtinatõnẽ ſauit.igitur diſcipulis ſius.Triſtis eſt ani ma Nar
a foꝛtioꝛi nos h̊ circa ꝓximos fa/ mea vſq; ad moꝛtẽ Vbi ſᷣm Nico (
cere deberemꝰ exemplo chriſti qꝛ laũ dely. ly vſq; põt capi intẽſiue acf⸗
ipoꝝ obſtinatõnẽ neſcimꝰ.ſʒ emẽ qꝛ tantũ intenſa fuit triſtiaa q;tũ wlin
datõnẽ ſperamꝰ. ¶ Dato pᷣdicto poterat eſſe in hoĩe viuo Alio mo fnie
exemplo eximie humilitatis ⁊ pa do põt capi extenſiue.qꝛ durauit ſnco
tiẽtie et iminente iã paſſioms tꝑe vſq; ad hoꝛã moꝛtis. Et auulſus oluit
in quo et dñs coꝛpalẽ ſuã pᷣſentiã paululũ a diſcipulis ſuis.et poſi/ chriſt
ſubtrahere voluit fidelibus.itavt tis genibus pꝛocidit in facieʒ ſuaʒ nae
amplius nõ cõuerſaret᷑ cũ eis cõ/ oꝛans.et di. Pater mi ſi poſſibi/ gton
cinue ſenſibiliter in ꝓpꝛia foꝛma. le eſt tranſeata me calix iſte ne bi⸗/ leret.
morx idẽ dñs nr̃ aceſſit ad aliud bam illũ.⁊ factus eſt ſudoꝛ eius ſi ſonen
opꝰ ſalutꝭ nr̃e ꝑficiẽduʒ inter oĩia aut gutte ſãg.decurrẽt i terrã A gno
memoꝛabilia charitatiue dulcedi Circa iſta q̃ritur pᷣmo. Vtrũ dñs kapp:
nis ſue adnos pᷣcipuũ et digniſſi / pati voluerit et ſe volũtariũ ſacri Poant
mũ.Nã cũ reſumptis veſtimẽtis ficiũ deo patri pꝛo nobis obtule/ Mläte
ſuis reſediſſet ad mẽſam inſtituit rit. Et vnde ſibi venit tã vehemẽs ſtart⸗
ſacramentũ altaris in q̊ mira mu triſtida ⁊ coꝛdis ſui anguſtia ⁊ ſu/ ſina⸗
mnmficentia⁊ largitas ſua apꝑuit ꝙ dor anxietas quein illa hoꝛa mẽ op
P6Ppis pᷣmitiuis ſacerdotibo ſanetis bra ſua tã copioſe ꝑfudit vt iaʒ nõ — nsc⸗
Aopparuit. ſ. apoſtolis ? cõſequẽter diſtillaretſed guttati decurrerʒ in nc
DDoti eccleſie ⁊ oꝛbi terrarũ ſub ſpe/ terrã Pꝛo iſta queſtione eſt dicen hſi
gaebus panis ⁊ vini dedit coꝛpus dũ ꝙ ſicut in xpᷣo eſt duplex natu ſe⸗
ſuũ ⁊ ſanguinẽ ſuũ in potũ.vt qð ra. ſe; diuina ⁊ humana. ſic in eo dane
in ꝓxio erat futurũ ſacrificũ deo eſt duplex volũtas.ſq; diuia ⁊ hu . Ve
placens.? redemptõnis nr̃e inap mana.Et in humanitate vltra vo ſan
peeciabile pciũ.etiã nobis de cete/ lũtatẽ creataʒ ẽ etiã ſenſualitas t ditn
rvo eſſet. imo et toti eccleſie vſq; in coꝛpꝰ. Scdo notãdũ ꝙ ſicuttin le
. filnẽé ſeculi viaticũ et ſuſtentamẽtũ nobis ſic ⁊ in xpᷣo eſt ᷣm bumanꝰ“ä?Be gi
animarũ. Peracta cena cõſũma/ naturã duplex appetitus Primꝰ en
taq; lotione pedũ ⁊ inſtituto pᷣcio eſt ſenſitiuus.qui eſt ſolus reſpe/

leret

ſiſſimo ſacramẽto coꝛꝑis ⁊ ſangui ctu ſenſibiliũ delectantiũ ⁊ contri

roſer
icni
ncui
twls
koria
nte
uſt.
1
noᷣ
m

nwes
ſtio
tiſue
cßtü
omo
raut
ullus
thoſ/
ſen
oſibi
enebd/
cus i
ni 3

äbar
btwl⸗⸗
hemis
ſati/
1. ine

ia:l6

enn

1 o

bineo
31h

naO

nse
ſarin
nng
drim
lſe/
o

,

e dhs

Sermo

ſtantiũ. Alius eſt appetitus ratio
nalis qui dicitur voluntas. Et ad
huc dupliciter conſideratur. VHno
modo vt natura.ſcq; inquãtũ ſim

pliciter ⁊ abſolute in aliqͥd fertur

tanq; in ſ̃m ſe malũ.⁊ ſicvocatur
volũtas vt natura. Alio modo cõ
ſiderat᷑ vt arbitraria. ſ.inquantũ

ĩ aliqͥd fert᷑ volitiue et nolitiue cũ
quadã comꝑatione ſᷣm ꝙ res illa

babet bonitatẽ vel malid ex oꝛ/ .
dine ad aliqᷣd.et ſic vocat᷑ volũtaſ ficere opus noſtre redẽptõis quo

vt arbitraria ſeu volũtas vt ratõ
¶ Ad queſtionẽ ergo pꝛopoſitaʒ
dicit᷑ pꝛimo ꝙ chriſtus dñs diuia
volũtate voluit pati et moꝛi.OQꝛ:
ſm iſtam eſt vnũ cũ patre et ſpũ

ſione fieri non potuit.Et ideo di/
citur J ſaie.liij. Oblatus eſt quia
ipᷣe voluit Et Luc.xij. Baptiſmo
habeo baptizare.et quõ coartoꝛ
vſq;dum perfidatur. Elbi ad lit/

generis bumani. que ſine eiꝰ paſ/

teram loquit᷑ de baptiſmmo ſangui

nis iſtius ſue ſanctiſſime paſſio/
nis.Et Ambro ſius exponẽs di⸗
ctum verbũ in hoc capitulo dicit
Tantũ deſiderabat et volebat ꝑ/

coartabatur ex moꝛa dilationis.
Nam venientib quoq; vna cum
pꝛoditoꝛc viris ſanguinũ et que/
rentibus animã ſuã cum facibus

laternis et armis per noctem vl/

ſancto.Et ergo ſicut tota trinitaſ tro occurrit et ſe eis pꝛimũ mani

voluit chriſtũ pati et moꝛi ita et
chriſtus voliut hoc volũtate diui
na. Ideo dicit mgꝗr diſt. vlti. tercij
ꝙ tota trinitas voluit vt xpᷣs pa/

feſtauit et obtulit. Hoc etam in

nuit cũ poſt reuerſionẽ oꝛatõis re
uerſus ad diſcipulos dixit. Spi/

ritus qͥdem in ſe ꝓmptus eſt. ca

teret᷑.Et chꝛiſtus ad patrẽ de paſ/ ro aũt in firma. Vbi dicit Remi

ſione ſua loquens ait in pſal.Tu
cognouiſti ſeſſionẽ meã.i.voluiſti
⁊ appꝛobaſti paſſionẽ meã tibi eĩ

placuit. Secũdo dici᷑ ꝙ chriſtus

volũtate ſua humana cõſiderata

ſima volũtatevoluit pati et moꝛi
propter noſtrã lberatõem. volũ
tas eni dei erat vt xpBᷣs pateret᷑ et
moꝛeret᷑. non quia illa.ſ.moꝛs et
paſſio xpᷣi bona eſſent abſolute in
ſe.ſed qꝛ erãt congruẽtiſſima me/

dia ad humanã ſalutẽ ꝓcurãdam

Voluntas autẽ chriſti vt ratio ꝑ
fectiſſime cõfoꝛmis fuit volũtati

gius. Nũc dicit ſpiritũ ſuum ꝓm

ptum eſſe ad patiendum. carnem

vero infirmam timere doloꝛem
paſſionis. ¶ Tercõ dicitur ꝙ ᷣm
volũtatem vt natura et ſenſuali

vt arbitraria ſeu vtratio perfectiſ tatẽ talia pati refugiebat diſpen /
ſatiue. Nam filius dei ante paſſi/
o nem ſuam ꝑmiſit carni agere ?
pati que ſunt ei ꝓpꝛia. et ſimiliter
pmittebat omnibo viribb anime
pati que ſunt eis ꝓpꝛia.ſed ſenſu/
alitas naturaliter refugt dolo/
res ⁊ coꝛꝑis leſionem, ſimuliter ⁊
voluntas vt natura rem in quam
fertur ſ̃ᷣm ſe ⁊ abſolute cõſiderata

diuine.ideo ipᷣe dñs talia pati vo repudat ea quenature contraria

luit et hoc volũtate vtratio. Hoc
etiã ex illo patet ꝙ chriſtus pꝛo/⸗
pter hoc venit in mundũ vt pa/

ſunt.⁊ ſunt ſᷣm ſe mala. Sed paſ/
ſio de ꝓpinq̊ iminẽs fuit talis.ſ.
cõtraria ſenſin coꝛporis xpᷣi ⁊ toti
teretur pꝛo ſalute etredemptione eius nature etipᷣius ineſtt mabilit

De paſſione domini

volũtas vt natura ſic vehemẽter
refugiebãt.q̃ᷓ hoꝛruerunt ⁊ paue/
rũt tà amarã paſſionẽ ſimiliter ⁊
moꝛtẽ. Vec eſt intẽtio et ſentẽtia
ſan. Tho. in. iij.ꝑte ſumme.q.xix.
Vlbi etiã dat exeplü de hoc Nã in
viatoꝛe puro hoie ſenſualitas ac
etiã volũtas vt natura refugit na
turaliter ⁊ hoꝛret ſectionẽ vulne/
ris aut vſtio neʒ tãq; malũ ſᷣm ſe
inq;tũ abſolute cõſiderat᷑ ſub rõ/⸗
ne leſiui. ⁊ ſine relatõne in aliqueʒ
bonũ finẽ qualiter ſenſus ⁊ volũ
tas vt natura ↄſiderãt illa Volũ
tas aũt vt rano eligit ⁊ vult ean/⸗
dẽ ſectionẽ et vſtionẽ ⁊ amarã po
tionẽ.nõ ſub ratione vſtionis leſi
ue aut ſectionis do loꝛoſe. ſed ſub
ratione relatiua ipᷣius in bonũ fi
nez.qui ꝑ tale mediũ attingit᷑.vt/
pPote ꝓpter ſanitatẽ cõſeruandã ac

—

mittebatagere ⁊ patif̃ m ſuaʒ na⸗
turã et ex maximo hoꝛroꝛe moꝛt
et vehementia anxietatis ipius ꝓ
pter intolerabile malũ tã grauis
paſſionis de ꝓpinquo iminentis
fiebat vt ſudaret ſanguineũ ſudo
rẽ.ita ꝙ cũ humoꝛe ſudoꝛis exiret
etiã aliqd ſanguinis ipᷣm ſudoꝛeʒ
tingentꝭ. Vel vt aliqui volũt ſuꝑ
naturaliter factũ eſt vt ſanguis ꝑ

ſudoꝛẽ exiret.vt cũ xpᷣs dñs in to/

to ſuo coꝛꝑe ſudauerat iam incipe
ret ſanguinẽ ſuũ nõ i vna ꝑte coꝛ
poꝛis tm̃. ſed generaliter in toto
coꝛꝑe fundere ꝓ ſalute totius ſut
coꝛꝑis myſtici qð eſt ecclłia vniuer
ſalis. BEteſt notãdũ ꝙ ſiẽ
dñs volũtate diuia ⁊ etiã volũta
te hũana deliberatiua voluit pa/⸗
ti ᷣm coꝛpꝰ⁊ voluit moꝝꝛ.ſic etiaʒ
eiſdẽ volũtatibo voluit triſticiã ti/

recuperandã.et ſic vult homo ſe/ moꝛẽ ⁊ hmõi motꝰ paſſionuʒ aie

ctionẽ vſtionem aut amarã medi licet em̃ xpᷣs ab inſtãti concepti /

ns.et hoc volũtate arbitraria et onis ſue fuerit cõphenſoꝛ ſ̃ᷣm ſu
ꝓpter finẽ ſalutis vitalis.⁊ ſimul ꝑioꝛẽ poꝛtõnẽ rõnis ⁊ beatꝰve.et
vult i mo hoꝛret talẽ rem ⁊ triſta licet ᷣm naturalẽ habitudinẽ po/⸗/
tur de ea ſm ſenſuʒ et naturã ⁊ in tẽtiaꝝ aie adinuicẽ ⁊ aie ad coꝛpꝰ
quãtũ appᷣhẽditur vt leſiua ⁊ ſm gla ſuꝑior ꝑtis rõis redũdaſſet i
ſe mala. Similiter mater habẽs inferioꝛes potẽtias aie ⁊ in coꝛpꝰ

paruulũ infirmũ vult vt ſecatur vt ſic ex gla aĩe ⁊ illa fuiſſent gloſa

medico ꝓpter ſamtateʒ et rogat ⁊ ĩpaſſibilia tñ qʒ illud nõ cògrue
imo ſalariat eũ ⁊ tamẽ foꝛtiſſime bat njĩ̃e ſaluti.Ideo ex diuia vir⸗
dolet ⁊ triſtat᷑ de illa pueri ſectiõe tute factũ eſt ein occh btitu/

eo ꝙ ſit paruulo doloꝛoſa. Sic in do maneret in aia ͥ ad ſuꝑioꝛem
xpᷣo dño intelligẽduʒ eſt reſpectu portões rõis ⁊ ñ redũdaret i in fe/
paſſionis ſue.ſ.ꝙ volũtas ⁊ natu rioꝛes potentias neq; in coꝛpus.

ra ⁊ eiꝰ ſenſualitas refugiebãt eiꝰ Et h̊ ideo fecit Primo vt ipe ̃ᷣm
paſſionẽ inquãtũ appᷣbenſa abſo coꝛpꝰ ⁊ ſᷣm potetias ſenſitiuas et

luteꝑ modũ ei diſcõuenientis et cetas vires ale ĩferioꝛes poſſʒ pa/

leſiui. ſed ᷣm volũtatẽ deliberati ti.Si eĩ btitudo ſuꝑioris poꝛtõii

uã ð ſiderãter voluit pati ꝓpt᷑ noſ rõis fuiſſʒ ꝑmiſſa diffundere ſe in
2 noſ libare qð ſine paſſie ⁊ moꝛ iſferioꝛes vires ⁊ ĩ coꝛpus tũc etiã
te fieri nõ poterat.Ex hac igi?᷑ fſoꝛ⸗ illa fuiſſent impaſſi bilia.et ſic tũc
ti reluctatõe ſenſualitatis que per nõ pot inſſet pati moꝛi ⁊ liberare

os,

ꝛtri
tate⸗
leeſt
Per
Uitna
tros
ſuntat
flerüt
far
dioq
Wes
ſipſ
n
Ne
ſsl
V.
ſeryt
heret
ſepan
ſonie
abe
mah
necſe
Phem
tuoſe⸗
kalle
feint
Untin
tgles
ſmd
mon
ſtüti
adſe⸗
ſcgi
map
fer
lgeg
ſelte
ſicge
nfa
n
nfam
lae

ermo

nos. Scdo yt cũ timeret paſſiõeʒ
⁊ triſticiã ꝑ h̊ nobis oñderet veri

tatẽ aſſumpte nature.cui natura/
le eſt refugere moꝛtẽ et doloꝛem.

er ſᷣ etiã ĩ fide nos erudiuit.ſo

uit nanq; dñs aliq̊s hereticos fu
turos qͥ dicerẽt ipᷣm nõ verã ſed

fantaſticã aſſumpſiſſe carnẽ. qᷓleſ

fuerũt impij manichei. Vt gillo
rũ erroꝛ tolleret᷑ab eccłia bẽignuſ
dñs q in oĩbo ſue eccłie voluit p/
uidere ſtatim añ paſſionẽ ſuã aſ⸗
ſũpſit volũtarie triſticiã ⁊ alioſ a⸗/
nimi motus vt hõ. ſicut etiã aſſũ
pſit a pᷣncipio famẽ ſitim ⁊ cetos

nros hũanoſ ⁊ naturales defectꝰ
Vnñ Hiero.ſuꝑ Mat. Dñs no/⸗
ſter vtveritatẽ aſſumpti hois pꝛo

baret vere quidẽ contriſtatꝰ ẽ.ſed
ne paſſio in illiꝰ aio dñaret᷑ꝑ paſ/
ſionẽ cepit cõtriſtari ⁊ meſtꝰ eſſe.
qꝛ hmõi motus in ſenſitiuo mo/
tu appetitꝰ inchoat qͥ bo reſiſtebat
nec ſe vlteriꝰ extẽderũt.Ex qͥb pʒ
ꝙ hmõi motus paſſionũ appeti/
tus ſenſitiui aliter fuerũt in xpᷣo
⁊ aliter ſunt in nobis.qꝛ in nobiſ
freq̃nter indelibate oꝛiũt᷑ ⁊ pᷣueni
unt iudiciũ rõis.ſed in xpᷣo om̃eſ
tales affectõnes ſenſus oꝛiebant᷑
ſm diſpoſitionẽ rõis. Etiã hmõi
motus freq̃nter in nobis non ſi/
ſtũt i appetitu ſenſitiuo.ſjj trahũt
ad ſe rõem qð in xp̃ᷣo mime fuit.
ſed ille motus ex eiꝰ diſpoſitõe ſic
in appetitu ſenſitiuo manebat ꝙ
rõ ex hiſ nullo mõ impediebat᷑ fa
tere qðᷣ ↄ ueniebat. Scðo pᷣdicta
fecit ᷣm Amb.vt ꝑ hec nr̃as tri/

ſticias et timoꝛes ĩ ſe vinceret.ſic
A nr̃am moꝛtẽ ſua moꝛte deſtru/

xit. Tercio hoc fecit ad ↄſolatõeʒ
nr̃am et mẽbroꝝ ſuoꝝ ne foꝛte ð

ſperet qᷣs ſi caro infirma et tarda

ad bonũ remurmuret vt ad paſ/

ſionẽ ſuſtinendã aut aliud gue ꝓ
xpᷣo faciẽdũ ad qð ꝓmptꝰẽ ſpũs.
Quarto vt nos ꝑilla doceret no
ſcere ꝙ ve doloꝛes nr̃os poꝛtauit
⁊ nõ abſq; ſenſu doloꝛis paſſionũ
ſemitas ꝑcurrit. Nã vt mgr̃ reci⸗
tat in.iij.di.xv. Quidã dixerũt ꝙ;
xpᷣs nullũ veꝝ doloꝛẽ ſenſerit ſed

ſolũ ſiłitudinẽ et imaginẽ doloꝛ⸗

ꝑtulerit in aſſumpta hũanitate.⁊
hoc pꝛopter vnionẽ ipᷣius ad di⸗
uinicatẽ.cuiꝰ contrarium ptʒ ex

Iſaia dicẽte. Vere lãguoꝛes nr̃oſ

ipe tulit et doloꝛes nros ipᷣe poꝛ/
tauit.Et ĩ euãgelio ipᷣe dixit vt au
diſtis. Triſtis eſt aĩa mea vſq; ad
moꝛtẽ. Vbi etiã legit᷑ ꝙ cepit pa
uere et tedere et meſtꝰ eſſe ⁊ ſagui
neũ ſudoꝛẽ emittere.quod euidẽſ
ſignũ fuit nõ ſolũ vere paſſionis

ſue ⁊ doloꝛis futuri. ſed etiã vehe

mentiſſime anxietatis ſui coꝛdis.
Non em̃ coꝛpus ertrinſecꝰ tãto
tãq; generali ſudoꝛe deflueret ni/
ſi coꝛ interiꝰ nimia doloꝛis mole
ſtia angeret᷑. Exquo autẽ tãta fuit
anxietas coꝛdis rpᷣi ex ſola imagi
ne moꝛtis et diſtinctiſſima cogni
tione paſſiõis de ꝓpinq̊ imminẽ/
tis.quod ſic cõcuſſerat eiꝰ naturã
vt de ſctiſſima eius carne faceret
fluere ſanguineũ ſudoꝛẽ.qntũ pu
tatis acerba et amara fuit paſſio
in ſe et vulneꝝ ſuoꝝ plagaꝝ ⁊ ali
oꝛũ maloꝝ inflictio actualis ⁊ c.
L (Alia queſtio. Si dñs illa
pati voluit vt dictũ eſt. quare er/⸗
go oꝛauit pr̃em vt auferret calicẽ
ab eo. Rñdet᷑ꝙ oꝛatio eſt notifi/
catio quedã ⁊ expᷣſſio deſiderij o/
rantis. Dñs ergo oꝛauit iõ pᷣmo
vt illa oꝛõe expꝛimeret deſideriũ
nõ qͥdem volũtatis libere.qꝛ illa

*

5

De paſſione d

nõ deſiderauit auferri a ſecalieeʒ
imo voluit eũ bibere.ſʒ iõ oꝛauit

vt expꝛimeret deſideriũ ſenſuali⸗/

tatis ſue q deſiderabat ab latiõeʒ
calicis.i.paſſiõis quã naturaliter
Hoꝛruit.et ꝑ hoc oñdit veritatem

hũa ne ſue nature et alia qᷓ ſupꝛa
dicta ſunt. Scdo oꝛauit ꝓ abla/⸗

none calicis. ideo vt ꝑ h̊ nos do/

ceret ꝙ im minẽti nobis ꝑpiculiſ

poſſumꝰ et debemꝰ dñm freq̃nti
us et attentiꝰ exoꝛare vt flagella
iracũdie ſue dignet᷑à nobis auer
tere.ſic enim fecit ꝗͥ eſt caput no/

ſtrũ.qꝛ cũ diſcipulł ſuis dixit.Tri/
ſtis eſt aia mea vſq; ad moꝛtem.
ſeceſſit ad oꝛandũ et dixit. Pater
ſi fieri põt tranſeata me calir iſte.
Nihuominꝰ tñ ſi flagella ablata

noõ fuerint debem?ea ipᷣius exem

plo patienter gtanter ⁊ virilit᷑ cũ
om̃i ꝑſenerãtia tolerare Tercõ iõ
vt nobiſ oñderet ꝙ hoibo licitũ ẽ
ſm naturalẽ affectum aliqͥd velle
qð deus nõ vult.et ſic xpᷣs vt an/
te dictũ eſt noluit et oꝛauit vt nõ
pateret᷑.⁊ deꝰ voluit vt ipe patere
tur.⁊ ſic ſᷣm ſenſũ et voluntatẽ vt

natura noluit pati et paſſiõem re

fugiebat. et deꝰ voluit vt ipſe pa/
teret᷑.et ſic naturali affectu voluit
contrariũ volũtati diuie q̊ ad vo

litũ.igit᷑ etiã nobis hoc licʒ Quia

oĩs chriſti actio nr̃a eſt inſtructio.
Quarto ꝑ illã oꝛõem ⁊ alia circa
eã facta oñdit nobis ꝙ volunta
tem nr̃am vt eſt ratio ⁊ eſt deli/⸗/
beratiua debemꝰ ↄfoꝛmare diui
ne volũtati in volito ſcita ⁊ cogni

ta ipᷣa volũtatediuia. et debemuſ

totũ affectũ noſtꝝ in oĩboilli ſub
ijcere.ita ꝙ qͥcqͥd petimꝰ boni no
bis a deo largiri aut aduerſa fmo
ueri ſꝑ totũ diuie volũtatʒ diſpẽ/

ſatõi plenarie cõmittamꝰ vt ipſe

dñs in ill fagat ſicut ſue volũtain

eſt. et ſicut ſcit bonũ eſſe ad ſui ho
noꝛẽ et nob ꝓficere ad ſalutẽ. Sie

em̃ ipᷣe dñs fecit.qꝛ poſtqᷓ; affectu
naturali oꝛauit a ſe au ferri calicẽ

ſtatim ſubiũxit. Verũtamẽ nõ ſi
cut ego volo ſed ſic tu.Deiſtꝭ vlti
mis duo bo dicit Aug. in enchiridi
on. Sicchriſtꝰ hoiem gerẽs oſtẽ
dit bᷣuatã q̃ndã hoĩs voluntatẽ.
ĩqᷓ ⁊ ſuã ⁊ nr̃aʒ igurauit q caput
noſtꝝ ẽ cũ didt. Trãſeat a me ca/
lix ille. Hec em̃ erat volũtas hũa
na ꝓpꝛiũ aliqͥd et tãq; pᷣuatũ vo/
lẽs. ſed qꝛ rectũ voluit eẽ hominẽ
⁊ ad deũ dirigi:ſubdit. Verũtam̃
non ſicut ego volo ſed ſicut tu. ac
ſi ipᷣe dñs dicat. hõ vide ĩ me quia
potes aliqͥd ꝓpꝛiũ velle et ſi deuſ
alið fecit.cõcedit᷑ h̊ hũane fragili
tati.hec vox capitis ſalꝰ eſt totiuſ
coꝛꝑis.Et Leo papa in ᷣmone ð
paſſione. Hec vox oẽs fideles in
ſtruxit.oẽs cõfeſſoꝛes accẽdit.oẽſ

martyres coꝛonauit. Nã qͥs mũ

qi odia qͥs temptationũ turbies
q̃s poſſet ꝑſecutoꝝ ſuꝑare hoꝛro
res niſi chriſtꝰ in oibo ⁊ p oĩbo pa
tri diceret. Fiat voluntas tua. Di
ſcãt ꝗ̊ hãc vocẽ oẽs ecclie filijvt cũ
aduerſitas violẽta alicuiꝰ tẽptati
onis ĩmineat ſuꝑato tremoꝛe foꝛ
midis accipiat tolerãtiã paſſiõis.
Ex pᷣdictis itaq; cauſis ⁊ p nobis
dñs ieſus triſtatꝰ eſt et oꝛauit a ſe
cali cẽ auferri ⁊ ſanguineũ ſudaue/⸗
rat ſudoꝛẽ.Erx his noſcere poſſũꝰ
qᷓ;diligent᷑ attendendũ eſt a q̊libs
xpiano ad oĩa q̃ xpᷣs hici carne fe
cit ⁊ ſuſtinuit.Sicut ei hec de qᷣb⸗
nũc audiſtꝭ ſic ⁊ oĩa alia ꝑ ipᷣm et
circa ipᷣm geſta ſi attẽte ↄſiderent᷑

plena iueniunt᷑ myſterijs. plena

— —-- õ

D4

et
jmard
mati
ſqpen
foo ⸗
nnago⸗
tſenia
tpim
Vults
iSt⸗
miſenn
gent
tes ve
bosre
nitio
man⸗
cͤſie
ſern
gen
litm
ſareſſ
ſanae
meſed
ſuaſ

tipſe
oläng
lſuiho
ri
gffan
aalies
enoſi
Fylni
binch
oſt!
ni.
.
nea
obi
Nü vo/
ommni
aünm
rta
neqo
tſ dauf
fmgl
Ttotuf
moned
vclesin
it oi
dsmi
vrbies
horro
ive
n.Di
luytch
tiptun,
eſe⸗
ſioſg⸗
nobis

Sermo

optimis exẽplis.plẽa ſalutaribuſ
documẽtis. Et ex h̊ certitudialiter
noſcit᷑ ꝙ vt a pncipio dixi oĩa nõ
ca ſu ſed ex diuia diſpenſatõne ex
rõ nabiliſſimis cauſ̃ ad iſtructõʒ
⁊ ſalutẽ fideliũ facta fuiſſe ⁊ geſta
Pieſũ xpᷣm dñm noſtꝝ qͥ cũ pfe ⁊
ſpũſctõ viuit et regnat vnꝰ deꝰ in
ſecula benedictus AmãYẽ.
NSecũda partioula De paſ/
ſise dñi. D —
m domi
nus egreſſuſeẽt ad mõ
1 tẽ oliueti in oꝛtũ qᷓndaʒ
cũ diſcipuł ſuis cea q̃ dicta ſunt
ageret. Judas interim ↄſũmauit

ↄtractũ pᷣus ·ſ.feria q̃rta cũ iudeiſ

inceptũ ð xpᷣi vẽditõe et traditõe
ꝓ q̃ ꝓmiſerũt ei pecuniã ſe datu/
ros Nã cũ iudas audiſſj feria q̃r
ta aggregatos pᷣncipes ſacerdotũ
⁊ ſenioꝛes populi ad tractãdũ de
xpi moꝛte abijt ad eoſet dixit.qͥd
vultis mihi dare ⁊ ego vob eũ tra
da.At illi cõſtituerũt ei.i.firmit᷑ ꝓ
miſerunt ſe daturos ſibi triginta
argenteos. 2⁊ ſicꝓ triginta argen
teis vendidit ſanguinẽ iuſtũ.Qui
bus receptis accepit cohoꝛtẽ ⁊ ve/⸗
nit ĩ oꝛtũ vt quẽ eis vẽdidit i eoꝝ

manꝰ traderet vt ſpopõdit. Vbi

cõſiderãda ẽ nimia cupiditas mi
ſerrimi iude qͥ dãnũ qð ex effuſiõe
vngenti ſe putabat ſuſcepiſſe vo/
luit magiſtri ⁊ dñi ſui pᷣcio cõpen
ſare.ſic eĩ captꝰ fuit cupiditaᷣ in/
ſania ꝙ obliuiſcebat᷑ ↄuerſatõnis
mẽſe diſciplinatꝰ admonitionis:
ſuaſiõis ⁊ ois bñficij ſibi impẽſi
ab optimo mgr̃o.et eũ ꝓ modico
vẽdidit argẽto. Hec xpᷣi venditio
bodie ĩ muliꝭ oꝑat᷑ malũ cupidi⸗

tatis ⁊ qauaricie.Dic em̃ venerabi

lis Beda. Multi iude ſcelꝰ hoꝛ/⸗
rent nec tñ cauẽt.Qui ei charitat⸗
⁊ vitatꝭ ura ſpernit xpᷣm qͥ ẽ cha
ritas et vitas ꝓdit.maxie cũ non
ĩfirmitate vł .igrãtia peccat. ſʒ ad
ſiłitudinẽ iude qrit opoꝛtũDitatem
vt arbitris abſentibo vitatẽ men
dacio vᷣtutem crimie cõmutet.Et
vniuerſalꝛ oẽſ qͥ ꝓ qͥbuſdã mũdia
libo rebbaut tꝑalib iuſticiã ðᷣſerũt
deũ q iuſticia ẽ vẽdũt.aut qͥ ꝓ mu
neribo falſũ teſtioniũ aut iniquuʒ
iudiciũ ꝓferũt dñʒ qͥ vitas ẽ ꝓ iiu
ſta pecũia vẽdũt.¶Eſt ⁊ B notan
da xpᷣi vilipẽſio ipᷣe ei qͥ ẽ infinite
⁊ v niuerſalꝛ bonꝰ q̃ſi vile qðᷣdaʒ
ꝑpuo pᷣcio ẽ eſtiatꝰ.vñ Hiero. Ju

das ñ cert ꝓ dñno poſtulauit pe/⸗
cũie ſũmã.ſʒ q̃ſi vile tradẽs mãci
piũ ĩ ptãte emẽtiũ poſuit qᷓ;tũ vel

lẽt dare. Quid vul.m.d.⁊ ego vo.
eũ tradã In q̃ re nos docemur vt
patiẽter ꝓ ðᷣo ſuſtineamꝰ ſiꝓ alijſ
aliqñ vilipẽdimur.⁊ vt non turbe

mur ſi qñ mĩoꝛes eſtiamur q; ſi /
mus cogitãtes exq̊ dñs ꝓ nob tã

te vilipẽdi voluit vt ꝑno vẽderet᷑

pᷣcio nos vo qꝗ vilipẽſibiles ſumꝰ

q vᷣacit᷑ viles ſi ↄditõis nr̃e miſe/
riã aſpicimꝰ cur ñ ꝓ xpᷣo eqᷓnimit

pateremur. ¶ Et poſtq; dñs ter
oꝛauit pr̃eʒ ꝓ caliò ablatõe ⁊ tcio
ad diſcipulos fuerſus fuiſſj dixit
eis. Surgite eamꝰ.ecce appꝛopi⸗
ꝗbit qͥ me tradʒ.Et adhuc illo lo
qᷓnte.ecce iudas vnꝰ ð.xij. cũ acce

piſſet cohoꝛtẽvenit et cũ eo turba

młta cũ laternis gladijs ⁊ armis

