ponis manũ tuã cuſtodiẽs oia of
ſa eoꝝ.vt nec vnũ ex his conteret᷑
moꝛs autẽ peccatoꝝ peſſima. Se

cundũ ſignũ ẽ viriliter reſiſtere ho

ſtibus nr̃is.ſ.mũdo carni ⁊ ömo

ni qui nos ad ↄſenſũ pcti trabere

conat᷑.Et hᷣ ſignũ tãgit ppha cũ ait
In hoc cognoui quoniam volui/

ſti me quando ñ gaudebit iimicꝰ

meus ſuꝑ me. Bauget ei ⁊ exultat

diabolꝰ ð caſu iuſti. vt dicit gloſa.
Et Aug.ſuꝑ illö.Qui tribulãt me
erultabãt ſi motꝰ fuero. Itẽ apłs
dicit. Nemo coꝛonabit᷑ niſi qͥ legi⸗/

time certauerit.Et Joh.ij.Omne

qð natũ eſt ex deo vincit mũdum
Terciũ ſignuʒ eſt habere ſe in hac
vita nõ vt hoſpes fixus ita vt nõ
ſtudeat bona pſentis ſeculi q̃ ſunt

voluptates pᷣſidentie honoꝛes et

dinitie cũ tanta ſollicitudine qre/
re ⁊ tã tenacit᷑ retinere ac ſi ſit ſem

ꝑ ſic mãſurꝰ hic.ſʒ hr̃e ſe ꝑ. modũ

exulis pegrini ſolliciteĩ ſuã patriã
remeãtis.et hoc fit cũ hõ rebo pꝛe

ſentis ſeculi nõ inheret ex amoꝛe
vt eis vtatur ñ ad deſideria explẽ

da ſed tm̃ ad neceſſitates ſpernen

tis vite ſupplendas.et ita bonap
ſentia habet in vſu et tanq; in tra
ſitu. eternas vero habet in deſi
derio et peruentione.quemadmo
dum peregrinus omnia in via oc
currentia pertrãſit nõ inberengo

r

7

*

eis amoꝛe aut iſiſtẽdo.ſed ſolũ a/ ſcie ppꝛie ac total vite. Et qꝛ ſola

nimo deſiderat et coꝛpꝑe feſtiat ad charitas diuidit inter filios regni

patriã.ſic cũ pᷣſentia paruipendit.
ꝙ nihil habet nec habere cupit cũ

⁊ ꝑditõis.qui em̃ ſunt in charitate
⁊ in ea decedũt ſunt filij regni⁊ ñ

pctõ. Cum ad diuitias af fluentes pditõ is.Et ideo ſigna pꝛiꝰ poſita
nõ apponit coꝛ.de ipis reb poſſeſ de inexiſtentia charitatis etiã ſũt

ſis quotidie mercedes q̃rit eas to
ta ſo llicitudie ad laudem ⁊ hono
rẽ dei ſuãq; et alioꝝ neceſſitatẽ oꝛ
dinãdo ac diſpẽſando.⁊ ſic plꝰ gau
det ð bono oꝑe ad qð ſibi ſeruiũt

ſigna er quibo argui poteſt 7 ba/
biliter cõlecturari ad vitam et᷑naʒ⸗

ptiere.et ſic erũt plła ſigna pꝛedeſti

natõis.Et dicit Aug. Si non es pᷣ

deſtinatus fac vt pᷣdeſtin eris.hᷣ c.

Diuitie q; gaudeat de bona poſſeſ ſi nõ apparent in te ſigna pᷣdeſtia

ſiõe.Et vult Gre.in ome.xxxvi.ſu
ꝑ euangelia. Qui em̃ bonis huiꝰ
ſeculi ſic vtunt᷑trãſeũt.nec ſe in eis
grreſtãt amoꝛe ⁊ deſiderio.ſed oĩa
ĩ adeptõe celeſtiũ bonoꝝ oꝛdinãt
magnũ habẽt ſignũ ꝙ ad celeſteʒ

tineant ciuitate ad quã ita feſti⸗

nant. Propter hoc paulꝰ ex ꝑſõa
ſua ⁊ alioꝝ dixit. Quãdiu ſumus
in h̊ mũdo ꝑpegrinamura dño.Et
iteꝝ ait. Non habemꝰ hic manen
tẽ ciuitatẽ ſʒ futurã inq rimꝰ Pꝛo
pter hoc etiã dñs ad diſcpulos ſu
os dixit eos nõ eſſe de hoc mũdo.
Job. xv. E ¶ Quartũ ſignũ ẽ
2ↄſdentiã ꝓpꝛiã iĩmo ⁊ totã vitam
freq̃nter et diligent᷑ diſcutere exa/
mie ꝓpꝛio et alioꝝ iudicio.ꝙ ſi hõ
inueniat ſe reũ alicuiꝰ moꝛtalſta/⸗

tim illð tollat ꝑ pnie lamẽta. aut

ſiinueniat ſe foꝛte ad aliqð pctĩ
inclinatũ remediũ adhibeat.qͥ em
ita agit magnũ habet ſignũ ſalut⸗

ſue.qꝛ in coꝛꝑali egritudie cũ moꝛ

bus naſci faclliꝰ remediũ habet᷑.
cum igi moꝛbus inexiſtẽs nõ ſen
tit aut nõ ineſſe credit᷑.remediũ ñ

q̃rit᷑.et ita in eo vſq; ad interitum
Eſiſtit᷑.et ita ĩtelligi᷑ de moꝛbo ſpi
ritualiin q̊ ignoꝛater moꝛit᷑ pꝓpter
negligentiã ſufficẽtis d iſcuſſioniſ

tionis fac vt in te appareãt.Quia
igi?t᷑ neſcis certitudinalꝛ an ſis ele
ctus ad vitã.ſi ex hoc ergo anxiarꝭ

age oꝑa bona. conare ad vtutes.

fac vt pᷣdicta ſigna in te appareãt.

⁊ magnã ex hoc habebis conſola,-/

tio nẽ in hac anxietate tua. in h̊ ti/

moꝛe tuo.et magnã fiduci ⁊ ſpez

bonam ꝙ filius dei ſis et ad cele/

ſtem ꝑtineas ciuitatẽ. VUnñ Bef.i

quodã ſermõe.Certitudinẽ veras
vtiq; ñ habemꝰ ſed ſpei fiducia cõ
ſolat᷑ nos.et ne dubitatõis anxie/
tate crudemur ſunt nobis data ſi
gna q̃dã q̃ͥ ſunt indicia manifeſta
ſalutis.Et ita dñs qͥ b certitudinẽ
negat cãm ſollicitudis pᷣſtat ſimł

7 gram conſolatõiſ. Hec ille ĩ ſen

tentia. Qui igit᷑ dD icta octo ſi ha⸗/
buerit ⁊ i eis i finẽ ꝑmãſerit haud

dubiũ eſt de nüero electoꝝ. et per

ueniet ad btitudinem etnam.Ad
quã vniuerſalłr tẽdere ⁊feliciter ꝑ/
uenire faciat ompᷣs dñs q in tri⸗

nitate viuit et regnat deꝰ Amen.

In die ſctõ Pentheco.

H
.
4

Sey

⸗—M

res:
greät,
nſols/
nba/
nſe
acle/
Be.i

ee

non
aunre /
dan
tea
Ndine
tſime
eiſen
be
tbon
aper
3n,0
ne t
gnnd
nn

4

„*

dͦ

4

Extuabit. Job riij. motan/ e
dũu pmo qd eſt diligere deũ.⁊qᷣd dni.ſ.coꝛde.oꝛe.⁊ oꝑe In coꝛdevt
dillgere ſup o mia. ⁊ qui ſic diligit ea iugiter meditemurMꝛe vt per
deũ ⁊ ſermones eius ſeruat.Et ex ea ꝓxrimos edificemus. In ope ꝑ

*

„

4

1

»*

—

Motan / tripliciter ſeruantur ſermones

A 4
—

hoc multi ſequẽtur boni effectus impletiõeʒ bonoꝝ operũ. De qᷣꝝ
õqrũ alq⸗ 9 dñs enũerat i euãgelio pmo ðꝛ Deutero.iij. Cuue neali/

Hotãduũ ꝙ nullꝰactus nrĩ bonus qñ obliuiſcanis eoꝝ qͥ pcepit tibi
deo placẽs aut meritoꝛius vite deus.Et Ecc. Que pᷣcepit tibi deꝰ

M terne niſi ipe ſit dilectio dei ſuper cogita ſꝑ.De ſcðo iteꝝ.Si intelle

.

omia aut actus liber bonꝰ depen ctus eſt tibi reſpõde ꝓxio. tuo.ſꝑ
dẽs cauſaliter ex dei dilectiõe ſuꝑ doctrinã ⁊ edificatõneʒ. De terco
omia. aut eius habitu.ſ.charitate p̃ᷣs. Declina a malo ⁊ fac bonum

infuſa. vt docet circa dil.i. pmi ſen. Hec etiã tria inuit Grego.in ome
Elalde ̊ neceſſariũ eſt vt deũ ſuꝑ lia hodierna.d.De dilectõe cõdito
dia diligamꝰ. ⁊ illa eiꝰ dilectõe mo ris mens.lingua.⁊ vita reqͥratur⸗

ueamur ad oiĩia alia nr̃a oꝑa faciẽ/ Qul ergo ſic ſeruat dei verba. ve/

da.⁊ oĩa alia volita referamꝰ fina re deg Aligitehvard eiſ dilectõis

lrer in deͦ Ditnobis exepluz eo erhibiteſt onis. vt dich Brego.
mõ quo medicus volẽs ſanare ali et ſubdit. hicin epla ſua btũs Jo
qué er illa volitõne ſanitatis mo/ hã.d. Quia qᷣ diẽ diligit deũ ⁊ mã
uet᷑ ad ſtudiũ in libris ad vidẽduʒ data eius nõ cuſtodit mendar eſt.
vrinã illius infirmiad cõ ficieduʒ Vcre em diligimꝰſi ad mandata
medicias ⁊ ad alia młta oꝑa ſua. eius a nr̃is nos voluptatibo coar

⁊ illa oꝑa ⁊ oꝑata refert in ſanita tamꝰ.ã qͥ adhucꝑ ilucita deflu
tem ꝓpter quã oia illa oꝑat᷑. Sic it ꝓfecto deũ nõ amat.qꝛ ei in ſua

par volẽs filijs ſuis bonũ ex illa volũtate cõtradicit.Et notãdũ cũ
volitõne mouet᷑ad volẽdum the/aliqͥs aliũ vere diligit tũc pᷣmo cõ

zaurtzare eiſdem filijſ.⁊ ex illa vo. ꝓplacet ſibi. ⁊ gaudet de om̃i bono
litõe mouet᷑vltiꝰad eũdũ ad vene qð noſqai alten pᷣſentialiter ineſſe
tias ad emẽdũ ⁊ vẽdẽdũ ⁊ multa Scðo deſiderat ſibi bonũ futurũ
alia faciẽdũ ꝓpf᷑ h⁊ ad iſtũ finẽ vt quo adhuc caret. Tercõ triſtat᷑ de
ꝓuideat filijs i rꝑalibꝰ.Sic i ꝓpo malo pᷣſenti qð hic ſibi iminet. et
Ito. ¶ Dicerʒ aliqᷣs. Peneſqͥd no ſimilit triſtat᷑ de futuro malo qðᷣ
ſco ꝙ ego diligo deũ. Rñdit dñs timet incurrere.⁊ illð cauet Quar
ſtatim añ hoc euã geliũ dãs certũ to conat᷑ ad cõfoꝛmãdũ ſe volũta
ſignũ et infallibile argumẽtũ per n ſue.⁊ libẽter cõuerſat᷑ ſibi coꝛꝑe
qð vnuſqͥſq; experiri põt vtꝝ deũ ⁊aio de ipᷣo cogitando ⁊ loqndo.
vere diligat remittẽs nos ad oꝑa Sic docẽt doctoꝛes in.iij.ſen.di.
cũ dicit. Qui habet mãdata mea xxvij.Et Areſto.ix eth.Et põt vnꝰ
et ſeruat ea ille eſt qͥ diligit me.] qͥſq; experiri in ſe alterius ſibiveri
Idẽ innuit dñsin pᷣncipio huius dilecti.Cũ ꝗ̊ ſic ſit inter hoies.erit
Euangelij cũ dicit. Si qͥs diligit ſimilit reſpectu dei. vt iſte q̊ vere

meſejmonemeß ſernat. Jet nora diligit dei gaudeot ceoplaccat ſi⸗

Inn die pentheco.
bi de om̃i bono intento dño deo na ex ea pcedentia facit des accep ſi
qð ſibi noſcit ineſſe.vt ꝙ eternus, ta.Diceres qñ venit. Rñdet q; 105
omipotẽs⁊c.potẽs pctõꝛes gund in dagnſn pmo Et ſi hõ labitur 8
re.ꝙ oia noſcit et nõ latent ei pet An moꝛtale tuc in cõtritõe reuertit ?
“”M noſtra. qui eſt diſtricte iuſtꝰR et nul ⁊ q;diu manet hõ ſine pctõ moꝛ/
l dimittit impuitũ. qᷣ eſt infinite tali. tam diu manet deus cũ hoĩe M
/ largus.et nullũ bonũ dimittit ir//Et q̊tienſcunq; hõ extra moꝛtale 1.
remuneratũ.⁊c.Et gaudʒ et com ſumit aliqð ſacrm̃ digne.ſemper ”
placet in om̃i honoꝛeqᷣ ſibi extrin augetur ſibi charitas.Et qñcunq;
ſice exhibet᷑. et deſiderat ꝙ ſibi hbo operatur opus bonũ ex charitatt etbe
noꝛ exhibeat᷑ debitus et hoc pmo tũc meret᷑ nõ ſolũ vitã eternã. ſed? 100
uet ꝓ poſſe.timet in ſe et in alijs. et charitatẽ ſibi augeri.Et ergo qñũ ſ
et conat᷑ volijtate interius et oꝑe hõ diu eſſet in charitate et diliges
exterius exeqͥ oẽm dei oꝛdinatõ eʒ ⁊ ſolliatus in oꝑib.poſſet tanto O”
et ome eiꝰ mãdatũ et h̊ ꝓpter deũ augeri charitas ⁊ ꝑfici.vt nõ ſolũ 6.
Vltiate ad eius,ſ.laudẽ et honoꝛeʒ moueret hoĩeʒ ad opꝑa neceſſitatiſ lu
Talia igit ſũt ſigna dilectõis dñi ⁊ pꝛecepti.ſed etiã ad oꝑa perfectõ Au
dei. ⁊ q;to ſunt foꝛtioꝛa ⁊ maioꝛa nis que ſũt potiſſime cõſilia.¶¶ Di ,0
tãto maioꝛẽ intẽſionẽ ⁊ ꝑfectioꝛes ceres quãdo recedit ab hoĩe. Rñnſ/ 6 d
ee ealern ſignificät dilectöez G ¶K51 Faves homo peccat moꝛtalit
Ev e quéter ponit effect* dilectiõis dei ⁊ tuc etiã ꝑdit charitatẽ totã.⁊ qͥc/ S“
Pꝛimꝰeſt. Et pater meus diligz quid in tali ſtatu oꝑat᷑ ꝑ illud nnõö ſius
eum jet quẽ pater diliget eũdẽ ⁊ fi meret᷑ vitã eternã.Erx iſtꝭ patʒ ſᷣm 0
luius ⁊ ſpũſſctũs.qꝛ ſicut ille tres b. SGrego. Exq̊ dei dilectõ tãta bo s
pſone ſũt vna deiras.ita ⁊ vna di/ na nobis cõfert.et deus tã diligẽ/ MI
lectõ. Scds effectdilectõis eſt di ter hoc a nobis requirit.et exq̊ taʒ (es
uina viiitatio. qui tgit ibi. ¶Et ad deificũ eſt vt eũ diligamus. qꝛ im ige
euyum veniemus Inõ ſolũ pater ⁊ fi menſuʒ bonũ et taʒ multa nobiſ Ll
lius ad animã diligentẽ. ⁊ ſe eius exhibuit.debemꝰ ad hoc maxime ALo
mãdatis obtpante. ſed ⁊ tota tri/aconari. Sed dicit Augꝰ. O nihil 2“
nitas ⁊ quelibet diuinarũ ꝑſona/ tã excitat.nutrit ⁊ augmẽtat dile/ de⸗
rum. Ilã de patre ⁊ filio habetur ctionẽ dei in nobis.ſicut beneficio n
bic cũ dicitur. Et ad eũ veniemus ruʒ eius frequẽs cogitatio Cogite ””ZMU
Seld de ſpũ̃ſctõ dicit᷑ Johis.xiiij, mus igi᷑quõ omipotẽs dñs gra or.
ſtatim añ pᷣſens euãgeliũ.Ego ro tuite noſ ꝓduxit in eſſe.⁊ tã clemẽ A
gabo pfeʒ ⁊ aliũ paraclytũ dabit ter nos nutriuit ac gubernauit in g
vobis. vt vobiſcuʒ maneat ineter / hodiernũ diẽ.qᷓ; a młq pctis nos iit
nuzʒ. Et cũ deus venit ad piã men cuſtodiuitin q cadere potuiſſemꝰ 2
Aen nõ venit vacuus. ſed ei mul / ſicut in multa cecidimꝰ. qᷓ; patien di
ta bona affert. ⁊ pꝛincipaliter cha ter nos ſuſtinuit.et nos ñ pꝑmiſit bi
ritatẽ infũdit que homini multa inſpctis nr̃is moꝛi.⁊ ꝑpetue dam 3)
confert. qꝛ eũ cõfoꝛtat ⁊ ꝓmptifi nari.ſed lõgammiter nr̃am expe/ e
cat ad opa bona, et omia oꝑa bo ctauit ↄuerſionẽ. qᷓ; benigne ad e 1

N

ae
itin
lobinnr
men?
mor/
jhoſe
orale
mper
q;

bigis
Unto
ͤſoli
ſſitart
afect
Di
R/
wrlit
tir0
luano
fſn
tinbo
idlge/
aitt
dtim
nchi
meme
Ouhi
natdl⸗

„R „ . .

redeũtes ſuſcepit et pctã indulſit. mãſionẽ nõ facit. ſed cito recedit.
⁊ cũ ꝓ peccatis noſtris ſatiſfacere vt ſũt hi qͥb ꝑotritionẽ petã moꝛ
nõ poſſemus.qᷓ; miſericoꝛdit᷑ no talia dimirtũtur et qui iterũ recidi
bis dñs pater filiũ ſuũ dedit in uant aito.vel deo veniẽte coꝛ clan
ciũ qui ⁊ nobis inume rabilia bñ dunt.d. illud Job xxi. Recedes
ficia cõtulit. ⁊ vltra hecoia vt me/ nobis ſdentiã viarum tuaꝝ nolu
reamur vitã eternaʒ tota diuitas mus. Sup quo dic Grego. Hoc
ſe nobis dat q̊tidie cũ ad pias mẽ verbũ dicere ſtulti minime pꝛeſu/
tes venit eius charitatez infundit mũt.ſed tamen puerſi omes deo
et bona oꝑa. vt ꝓ illis ſuis doms dqtidie nõ verbis ſed factis et mo
nos ppetue coꝛonet. ¶Et nbus dicut. Quãdo em̃ illa agüt
mnota ꝙ q;uis vt dictũ eſt ſup de que dñs omnipotẽs ꝓhiber qund
aduẽtu. deus ſit vbiqʒ ⁊ in omibo aliud facũt qᷓ; ſuũ animũ contra
creaturis generalit.tñ q̊dã modo omipotẽtẽ claudũt.ſioeut em eius
ſpecialioꝛi eſt in aiabus ſctis que pᷣcepta cogitare eſt eũ ad ſe intro/
ſuã volũtatẽ faciũt. De q̊ͥ ioquẽs ducere.ita eius madatis reſiſtere
Aug'. in epla ad Hieronimuʒ = a coꝛdis habitatiõe expelle/

ooiꝛiulgine aie diat. Quẽadmodum/ re.Dicuntigiẽ dño. Recedea nob
aia p om̃es pticulas coꝛpis eſt ſiꝭ quia ei ad ſe pᷣbereaditũ recuſant.
nec minoꝛ eſt in mioꝛib.nec ma/ eũq; actibo pꝛauis impugnãt etia
ioꝛ in maioꝛib.ſed tñ in alijs intẽ ſi verbis laudare videant᷑ Reſidu
ſius oꝑatur.cũ in ſingulis ꝑticuliſ um ſuꝑ illo verbo apud eũ mane
coꝛpoꝝs eſſentialiter ſit. Ita ⁊ de mus.vide ĩ omeł. Ad alios venirt
us cũ ſit in omnib rebus eſſenti/ ⁊apð eos mãſionẽ fac.⁊ ſũt hi

=

aliter ac totus.in illis tñ plenius per baptiſmũ aut
eſſe dict q̊s inhabitat etiã in qbo ſtatũ ſalut in eo pſeuerãtet q;to
ita eſt vt faciat eos templũ ſunm. diutiꝰ ꝑſeuerãt. tato diuti? ſpuſſã
Siẽ ig᷑ aia ðꝛ eſſe ſpecialiꝰin coꝛ ctus cũ eis manʒ.et ſi vſqʒ in finę
de.quia intẽſiꝰ ⁊ plura ⁊ ð ncipali huiꝰ vite pſeuerãt ſine pctõ moꝛta
oꝛꝗ oꝑat᷑ qᷓ in alia pꝑte coꝛpis. ita li tũc ſpũſſcũs ppetue cũ ipis ma
dey q eſt vbih ⁊ hnapalius in bo net. vñ Jo. rii. Si diligit me ma
nis. eo ꝙ illis ſpaliter ſe vnit.⁊ eiſ da.m.ſer. . Au n diligit me ſer.
infũdit charitatẽ.⁊ dilectõʒ dei et meos ñ ſᷣat Sic ei obſuatõ mõ
xrimi in eis cauſat et cũ eis vt diẽ datoꝝ ẽ ſignũ dilectõis vt dictũ ?.
Augꝰ xv. de trinitate. Quotienſcũ ſic ñ pᷣuatio ẽ ſignũ carẽtie dilectio
q; ſpũſſctũs infundit aie charita/ nis.Et ſic̃ dilectõ ẽ cã obſᷣuatiois
tẽ de nouo.aut poꝛẽ charitatẽau/ mãdatoꝝ.ſic carẽtia dilectõis ẽ cã
gmẽtat tũc ðꝛ venire ad hoĩeʒ ⁊ ſi nõ obᷣuatõis.Deficiẽte eĩ cʒ defi
di mitti.nõ ꝑ motũ localẽ.qꝛ imo cit effectus.et ſiceſt etiã cauſa ñ ad
bilis eſt. ſz ꝑ nouũ effectũ ſanctifi uẽtꝰ dei ad nos. dic Hiero.in
9 catõis qua cauſat in aia ¶ Terciꝰ, epla ad euſtochiũ vᷣginẽ. Difficle
32 effectus dilectionis. .Et apud eux/ aĩaz bũanã aliqd nõ amare .qd G
muͤſionez fagem?. tm. b. Brege no amar deum amat carnem aut
Deus ad aliq̊s venit.et apud eos Natvemsmaemn ⸗

niaz poſitianancd

In die penth

2

—
ð „ —.

mũqdũ. Si ergo carnẽ out mũdu vobis adducet qᷓcũq; dico vobis.

aut q̃cũq; terrena amat.tũc de iſtꝭ

traria.ſ.celeſtẽ pr̃iaʒ ð ſiderare.car
nis deſideria cò tẽnere.mũdi gliaʒ
declinare.aliena noõ rapere.ꝓpꝛia
largiri Qui igit᷑ vult dei verba ob
ſeruare ⁊ in dilectõne dei ꝓpficere.
oꝑtet ꝙ ſtudeat coꝛpus ſuũ ⁊ mũ

dũ nõ amare Eñ HBiero.vbi ſup̃ᷣ

Neceſſe cſt vt amoꝛ carnis amoꝛe

ſpũs ſuꝑet᷑. deſiderium deſiderio

extinguat᷑.qcquid inde minuit᷑ hic

creſcit. Et Augꝰ. dicit. Vbi pfecta
charitas ibi nulla cupiditas. Et

Vlel ſpũſſcũs docuit eos oia que
loquit᷑.de iſtis cogitat.⁊ ea exequi᷑ xpᷣs nõ dixerat eis nõvalentibus
dag ꝗqᷓ tlia trahũt ⁊ iclinat.q̃re ñ pᷣt
ſeyruare verba dei que iubẽt his cõ

portare cõmẽoꝛauit q̊q; quecũq;

dñs dixerat. ⁊ que cõmẽdare me/
moꝛie neq erüt J ¶ Vbi nota

dũ ꝙ ſancti apli ad h̊ ersnta dño
electi vt euãgeliũ qo ipe dñns in x

uis hieroſolimis ⁊ galilee locis p
dicauerat.ipᷣi omibus hoihus pᷣdi

c(aret. vt nõ ſit terra aut locus qui

ñ audiat euãgelicas tubas.ſᷣmil/
lud. In oẽm terrã exiuit ⁊c. Et qꝛ
apli adhuc timidi erãt ⁊ ſimplices

ad loqᷓndũ verbũ dei. ⁊ ad anũciã

duʒ euãgeliuʒ xpᷣi. Nõ em̃ legi q

in quinquaginta dieb quea feſto

ſermonẽ que audiſtis nõ eſt meuſ paſce vſq; ad diẽ pẽthecoſtes efflu

ſed eius ꝗͥ miſit me pr̃is ..q.d.ſᷣm
Chrỹᷣ. Nõ ſolũ nõ amat me.ſed

nec pr̃eʒ amat qui hũc ſermonem
noõ ſeruat. qꝛ ſermo quẽ loq̊ꝛ non
ęeeſt a me ſed a pr̃e Subdit (hryſ.
Dicit aũt h̊ qꝛ nihil extra pf̃eʒ lo⸗

quit᷑.neq; pᷣter illud qð illi videtur

Mec locutus ſuʒ apud vos ma/

DL. neés. carnali ⁊ viſibili ſſentia l ꝑa

. lytus aũt ſpũſſctũ
, lat᷑ diſcipulos.⁊

tione qua ſuſapiẽt a ſpũ ſctõ.. Pa
raclytus aũt ſpũſſctũs quem mit
tet pater in nomine meo. ille vos

docebit omia].i.faciet vos intel/⸗

△

ligere oĩa q; dico vobis. Hec em̃

—

ĩ timoꝛe poſiti ex auditu paſſiõis
xpᷣi.ideo ad verba xpᷣi male inten/
debãat.⁊ ꝑ cõſequẽs nõ capiebant

ea ad planũ.ꝓpter qð opꝑtuit gra

tiam ſpũſſcti poſtea ſupplere iſtũ

defectũ. Et ſuggeret vobis oĩa q̃
cũq; dixi vobis .i.ad memoꝛiam

retur.⁊c.vt habet᷑ ex hiſtoꝛia ſcho
laſtica. Dũ eſſent om̃es diſcipuli
ſimul in cenaculo.ſubito venit ſpi

mo ex illũina

Kerãt aliquẽ hoĩeʒ ad xppᷣi fideʒ con

uertiſſent.Et ideo dñs ꝓmiſit eis

ſpmſctim.⁊ iuſſit eos vt ſederẽt in

ciuitate donec inquerent virtute

ex alto.⁊ hec ꝓmiſſio hodie imple

ta eſt. Vñ vt ðꝛ Act.ij. Dũ cöble⸗

cho
rituſſctũs.⁊ repleuit viros ⁊ muli
eres.⁊ appuerũt ſuꝑ capita eoꝛuʒ
radioli ignei ad modũ linguaruʒ.

¶Et nota ꝙ iſte lingue nõ fuerüt
ſpũſſa.qꝛ creature.ſʒ fuerũt ſigna

viſibilia.qꝛ ſigbãt inuiſibilẽ miſſi

onẽ ſpũſſcti/? ꝙ illos inhabitarʒ
ns plenitudinẽ gre.⁊ ita cõmuniter
daut apoſto li adhuc erant rudes ⁊ fiebat in pᷣmitiua ecclłia potiſſime

cũ de lauacro aſcẽdebãt cõuerſi vł

manus eis ꝑ aplos iponebant᷑.et
bᷣ fuit tũc neceſſariũ ⁊ vtile eccłie

ꝓ cõuerſione infideliũ.⁊ coꝛrobo/
ratione cõuerſoꝝ. Nũc aũt ſimili
ter mittit᷑ ſpũſſctũs.ſʒ ſine taliviſi
bili ſigno.eo ꝙ mõ ecclia eſti fide

7
M

.

6 x⁊ veritate firmata. Et ideo hodier modo gaudenter p noĩe ieſu ſuſti
gle na die miſſus ẽ eis ſpũſſctũs qui nerẽt.vt vult.b. Grego.in omelia

bs eos impleuit ſingulis virtutibus hodierna. Qui em̃ pᷣus ꝓ meru in
is ad pᷣdicãdũ euã geliũ et ſctẽ eccleſie deoꝝ in vno conclaui reſidebãt.⁊
ne⸗ fũdatõeʒ neceſſarijs. Nã abſq; la de xpo in ſue natiuitatis lingua lo
otj boꝛe.ſʒ ⁊ ſimplid ſuo dono ſimul qui aꝑte non pᷣſumebũt.ita hodi/
. X inſfũdit eis cognitõʒ oĩm virtutũ erna die ſpũſſcti aduẽtu roboꝛati
4 que in eoꝝ ⁊ ſctẽ eccleſie cedebant ſũt vt ipᷣm in aliena lingua libere
9 vrilitatẽ ⁊ eos ſubito tam ſapien / loquerent᷑.qꝛ inflãmatũ coꝛ deſpe
4 tes ⁊ ſubtiles fecit in ſapiẽtia ꝓfũ/ xit toꝛmẽta que pꝛius metuebat.
l diſſima.ꝙ nullꝰ moꝛtaliũ eis va/ et vim carnalis foꝛtitudinis vicit
lint cõpari ſicut eis ꝓmiſſũ fuit a amoꝛ cõditoꝛis.⁊ ideo etiã cõſtitu
ddvjiño. uc. xxi. Ego dabo vobis os ti añ cõciliũ ſenioꝛis populi denũ
es ⁊ ſapiẽtiaʒ en nõ poterũt reſiſtere ciãtibus eis ne amplꝰloquerent᷑
ſci oſmes aduerſarij vri.Et.b. Hilari in noie ieſu Rñdit petrus cũ aliji
i9 us. ij. de trinitate dicit. Querite et apłis. Optet deo magis obegire
ſſto intelligite vtrũ mirabilius fuerit qᷓ; homibus.Et ireꝝ. Si inſtũ eſt
uh moꝛtuũ ſuſcitare.an impitis tãtã in cõſpectu dei vos potius audire
n ſcienti intimaſſe. Et hiero. in epi q; deu vos iudicate Nlõ em̃ poſſu
tas ſtola ad paulinũ. Quicquid alis musq̃ vidimus ⁊ audimmus nõ
* exeraitatõ. ? tidiana in lege medi loqui.? ſcti apłi ceſi dimittebãtur
ne tatio tribuere ſolet. hocillis ſpſ tũc ibàt gaudetes a cõſpectu cõc
me 2 ſanctus ſuggerebat. Sedo abſaʒ lij. qm digni habiti ſũt cõtumeliã
e ſtudio ⁊ pꝛeuio exercido dedit eis pati.Actuũ.iiij.⁊.v. Ecce dicit Gre
ſ F hodie donũ linguarũ. vt.ſ.qlibet go. Bauget petrus in verberibo qͥ
illoꝝ abſq; ipedimẽto⁊ qᷓ;tum re/ añ timebat in verbis.⁊ qui pꝛius

nl Auirebat᷑ad fidei doctrinã ſarʒ in ancille voce requiſitꝰ timuit. poſt
telligere ⁊ loqui omniuʒ gẽtiũ lin aduẽtũ ſpũſſcti vires pᷣncipũ ceſꝰ

ni guaſ. vt dicũt Leo papa et Maxi pᷣmit. Sequit᷑ in euãgelio.. Pacẽ .
minus in ſermonibus huius feſti reliquo vobis.pacẽ meã do vob
il Et Brego. in omel. hodierna. Et / Hic dñs ſcõo cõſolat᷑ ſuos diſao⸗ *
ſ.Tho. ij.ſecũde.q.clxxvi.Quia p/⸗ ulos. ? hoc ex pacis collatõe Iã M
S ceptũ fuit eis a dño Math.vlt᷑.⁊ oñs hec dixit diſcipulis ſuis poſt
i Majr̃.vlt.vt diſcurretes ꝑ vniuer cenã cũ ſtatim ire voluit ad paſſi/
hung . ſũ mũdũ doceret omes gentes. ⁊ onẽ ⁊ moꝛtẽ.⁊iã ſᷣm Berñ.q̃ſi vl
n· „ eo neceſſariuz fuit eis ſere oim nmo illis valefaciẽs foꝛte ruit in
gentiũ linguas vt ab eis intelligi oſcula eor ?⁊ dixit. Pacẽ relinquo
ſ ““ poſſẽt.⁊ ipᷣos oquẽtes poſſent in vobis. pacẽ meã do vobis. KR
i *ρ telligere. Tergo taʒz copioſam eis (Et eſt notãdũ ꝙ triplex eſt pax bo
e charitatéinfudit vt ita animati et na Pꝛia eſt tꝑis ⁊ eſt qes bomis
dma/ rroboꝛati poꝛẽ timoꝛẽ deponerẽt cũ exduſione tribulatõis ⁊ mole/
in cCcveritate fidei intrepide pdicarẽt. ſtie ab extrinſeco venientis. ꝛillaʒ
i vyt toꝛmetn quepꝛius metuebat dnio noreliquit hicapoſtol ſed p

.D

PYrwevra , Na R is 95 Eſt ſor⸗

. nũciauit eos multa Gaanrod an cimus et regnabimus et vbi nũq;
in fra. xvi.ca.dixit Abſq; ſynagogꝭ/diſſentire poſſumus.et dabit eã i
2 . faclent vos et venit hoꝛa vt ois ꝗlis q hic habet ſcam pacẽ. Vñ in
1Einterficit vos ⁊c Scog eſt pax pe/ de verbis dñi diat Augꝰ. Nõ po

tis ad deũ viriũ inferioꝝ ad ſuꝑio teſtimoniũ pacis noluit obſerua
res.et amoꝛ ꝓxioꝝ et cõſenſus cũ re.nec põt cõcoꝛdiã habere cũ xpo
is in hoc ſeculo q;uis adhucimꝑ LMõ quõ mũdus dat ego do vo/
fectã. Vñ Augꝰ. hic dicit. Pacem bis ¶ DHũdus ei.i.homies mũdũ
nobis reliquit in hoc ſeclo in qua diligentes nõ qrũt pacẽinternam
manẽtes hoſtẽ vincimꝰ. et vt etiã et odis ſeg tin hace externã et t) n
hec intelligamꝰ. Juſti em habẽt poꝛis.et cũ ſibi dãt talia pacenon
volũtates ſuas cõfoꝛmes diuie et faciũt vt deo ſeruiat qͥete.ſed ßᷣm
ei ſubiectas.et vires inferioꝛes ſb Augꝰ. vt qͥete et ſine moleſtia bo /
ijcũt ſuꝑioꝛibo et nõ tumultuant᷑ nis huiꝰmũdi fruant᷑ quã pacẽ fre
paſſionibus.aut ſi exurgũt: eas re quẽter ſequit᷑ multiplicatio pctõꝝ
pmũt.et qᷓ;dtum in eis eſt cũ oibꝰ Deut.xxxij. Incraſſatꝰdilatatꝰeſt
ꝓxis cõcoꝛdat in bono et oẽs dili dilectus meus et recalcitrauit. Ert
güt in deo. et ita hñt illã ſcaʒ pa/ Oſee. vi. Hec fuit iniqͥtas ſoꝛoꝛis
cem.qᷓ;uis adhuc ĩperfectã.qꝛ ali/ tue ſodome.ſaturitas panis eta,/
qñ diſſentire poſſũt et ſepe ab ho bũdãtia et ociũ.Terdo dñs cõſo⸗
ſte ipugnãtur ſed vincũt et aduer lat᷑ ſuos ex reuerſionis ꝓmiſſione.
ſa patiu tur.ſed patiẽter tolerant. dicẽs.. Nõ cõturbet᷑coꝛ veſtꝝ ne/

Et ſᷣm Augꝰ.· Iſtã dñs ñ dixit ſuã
ſua ei pax quã ipᷣe in ſe habet eſt ꝑ
fecta. eo ꝙ ſibi nihil omnino in ſe

q; foꝛmidet creditis in deũ ⁊ ime
credite q.d. Nõ recedo ſica vobiſ
qm̃ adhuc veniã ad vos. Vado ei

ipo repugnat cũ mens eiꝰ pfectiſ p moꝛte ſed venij h meã reſurre⸗/

ſima ſit et ſemꝑ fuerat cõfoꝛmis
deo vires ⁊ iferioꝛeſ plẽiſſime ſub
dite ſupioꝛibuſ ſine omni defectu

et pctõ Sed pax qua nobis reliqͥt
qᷓ;uis ab eo ſit nra tñ magis dicen

da eſt.i.a nobis habita qꝛ defectu
oſs ⁊ im ꝑfecta.Texcia eſt pax eter
nitatis et eſt ſtabilis ac eterna trã
quillitas beatoꝝ in dei clara viſio
ne ⁊ beata fruitone cuz excluſione
oĩs mali ⁊ poſitiõe omisboni.Et
illã dñs dicit ſua eſſe.qꝛ et eã habʒ
in ſe et nobis eã ꝓmittit ſe datuꝝ
cũ dicit. Pacẽ meã do vobis.et h̊

.

ctionẽè. VFado aſcẽdendo ſi reuer-
tar iudicãdo. ĩimo vado pſᷣm hũa/
nitatem ſolã.ſᷣm em illã moꝛiar?
lckcſ maneo ſp ᷣm diuinitatẽ
⁊ iõ nõ ð betis turbari et foꝛmida
re. Quia vt dicit Aug.Cur turba /
ret᷑ ⁊ foꝛmidaret coꝛ qñ ſic deſere⸗/
bat oclos ꝙ nõ deſerebat coꝛ.ibat
em̃ ꝑ illud ꝙ ga et manebat
ꝑ illud ꝙ deus erat. Si diligere/
tis me gauderetis vtiq;: qꝛ vado

ad patrẽ.qꝛ pater maioꝛ me eſt.

Non debetis triſtari de meo recee

ſu ſed ſi diligeretis me id ẽ quaa

in futuro ſeclo. Vbi ſine hoſte vi diligitis me tũc vtiq; deben gau⸗

teil
Hiin
lipo
ire⸗
ſenn
in⸗
vo,
/
ſci
iai
iſen
fn
ubo⸗/
Nifte
Ni
tbek
it
oris
8et/
lil/
ſone

ir,

imme

AH

doc
me/
cuer/
höͤo/
nort
ntätt
mids
wrbo⸗

eſ

duibat
nchar
gere
d
ec
eoletf
gicn
G

4

re et nos gaudere debemꝰ de hũa/
ne naturee chriſti glificatõeet exal/
tatõe. Quia dicit Aug. Cõgratulã

nio ai rinki⸗

. .
.

dere ] quia vado ad park maioꝛ

e eſt Scðʒz Aug. eſt in h o

re. Vna eſt diuina ſᷣm quã eqᷓ/
lis eſt patri et ſpũiſancto.⁊ ſᷣm il⸗
lam nõ eſt moꝛtuus neq; aſcẽdit.

qꝛ ſᷣm illã immutabill eſt.nec ſᷣm

illã iuit ad prem. qꝛ ſᷣm eꝗ eſt vbi
q; totus par diuitate quã nullus

cõtinet locꝰ.Alia eſt hũana natu⸗
ra in qua nõ ſolũ minoꝛ eſt pfe et
ſpũſancto.imo ęt minoꝛ ſcipo eſt.
2 ßFm illã cõuemebat S
trẽ et aſcẽdere. Diſcipuli ergo qui

lbi ire ad pa

diligebãt chriſtũ debebãt gaude/⸗

dũ eſt hũane nature.eo ꝙ ſicaſſũ
pta eſt a verbovnigenito.vt imoꝛ
talis cõſtitueret᷑ in celo.atq;ita fie

ret terra ſublimis vt incoꝛruptibi
lis puluis ſederet ad dexterã pa/

tris. qͥs nõ hinc gaudeat qͥ ſic dili
git chriſtũ.et vt ſnã naturã iã um/
moꝛtalẽ gratulet᷑ i chriſto atq; id

ipᷣm ſperet ſibi futurũ eſſe ꝑ xpᷣm.

— —

ra:quod ſolius dei eſt. TNñ aung.
Illud itaq; dicit cũ factũ fuerit
ꝙ eum poſt moꝛtẽ viſuri erat vi/
uentẽ.quo viſo fuerãt credituri q
lpe eſſet chriſtꝰ dei filꝰ qͥ hoc po/
tuit facere et pᷣdicereanteq; facerꝭ
Credituriautẽ erant nõ fide noua
ſed aucta.aut certe cũ moꝛtuus eſ
ſet deterrota es reſurrexiſſet reſe/
M 001 De ſancta Trinitate
cut acci⸗
rũ in tercio ſentẽtiarũ
di. xxv. Aliqͥ ſunt articuli fidei qui
tꝗ clare et palã in ecclia ꝑ ã ni circu
lũ manifeſtant᷑ populo chriſtiano
ꝑ doctnã. p celebtates feſtoꝝ.ꝑ ec
cleſiaſticũ vſũ ⁊ ritũ. ꝙ nullꝰ ſuffi
ciẽter cõpos rõis ⁊ ñ carẽs docto
repᷣt igrare eos niſi oino negligat
ſuã ſalutẽ ⁊ ↄtẽnat dunnũ cultũ.ñ
viſitãdo ſtatut tpibo eccliam. aut
diuinũ ſeruitiũ.aut nõ attẽdat ad
ea q̃ in eccłia docẽt i ãni feſtiuitati

a9 tenet᷑ qͥlibet xrpᷣianus ſuffiden

Iſta etiã hũanitatis chriſti glłifica e ad illa q̃ agũt᷑.Et hmõi articu/
0

pter quã ſtatim poſt chinſti aſcẽſi
onẽ diſcipuli ſunt reuerſi a monte ſt
oliueti in hieruſalẽ cũ gaudio ma aut ↄtẽptu.et ꝑ ↄſeq̃ns ex ſun cul
gno. vt diet Au. vlti. Et qꝛ dñs iã nöi igr⸗ tuſat. In
ſtatim locutus fint de ſua hũani⸗
tate ſᷣm quã minoꝛ eſt patre.⁊ pᷣm
quã iturꝰ fuitad deũ moꝛiẽdo re/
ſurgendo et aſcendẽdo. ne ex hoc ipᷣo actu ſignificatõis ſue.ſiqnt em̃

er cõpos rõiſ noſcere ? credere.qꝛ
ſi igraret hᷣ eſſet ex ſua negligẽtia
sd pmoriranrtercuſat. Int
ð vnit ate diuie eẽntie ⁊ trinitateꝑ

ſonaꝝ quẽ fideles noſcere pñt ex

putaret᷑ ſolĩ homo ondit eis quõ ſe qᷣtidie ĩ noĩe pfis et filij 7 ſpuũſ
merito crederẽtipᷣm deũ eſſe dicẽſ ſcti.Et noſcere eum pñt ex his q̃

LEt nunc dico vobis priuſqᷓ; fiat.

vt cũ factũ fuerit credatis ; non

q certitudinaliter dixi vobis futu tet. Nã ecclia ꝑ totũ dñi Z wetins

—

in ecclia docent et agunt ? etiq per
celebritates feſtoꝝ et per eccliaſti/
eu vſum erntu. Qno er hoc pa⸗/

4

De lancta trinitate

cõmeino:at quõ deus pater miſit randꝰ eſſet modꝰ illiꝰ ſingulariſſi

in mũdũ xpCᷣʒ dñũm ꝓ hoim ſalute me exiſtẽtie diuie nature in trinita
Scðo ꝑ pdicatõeʒ; ꝑ diuimũ offi/ te ꝑſonaꝝ ⁊ in vnitate ⁊ ſimplici/⸗
ciũ ⁊ totũ eccleſiaſticũ ritũ tũc taʒ tate eſſentie.Sed obſtat ꝙ vt diẽ

clare ⁊ manifeſte oñdit ꝙ quilibʒ Aug.in de trini.ꝙ nullibi ꝑiculoſi

vtens rõ ne põt illð ex hmõi ſuffi us errat᷑ qᷓ; in materia ſũme et ſan
cienter diſcere ⁊ ſic cognoſcere eſſe ctiſſime trinitatis.ꝓpter qð ſcribi
in diuis patris ꝑſona. Et in feſto tur. Scrutatoꝛ maieſtatiſ oppyme
natiuitatꝭ cõmemoꝛat quõ filius tura glła.Obſtat etiã imẽſitas rei
dei factus eſt hõ ⁊ natus eſt ex vir ꝓpter quod et verba deficiũt qͥbo

gine maria ⁊ hoc iteꝝ tã dare oſtẽ deillo ineffabili ſctẽ trinitat my/

dit in pᷣdicationibo⁊ factis et riti/ ſterio hũana lingua digne valeat
bus eccłiaſticis.ꝙ qͥlibʒ rõe vtẽs loq. Iteꝝ dicit Aug.vij.de trintra
⁊ ad hoc ſufficiẽter attẽdẽs põt il te.Suꝑeminẽtia deitatis excedit

lud cx his ſcire.⁊ ſic ꝑſonaʒ filij agᷓ vſitati eloquij facultatẽ.⁊ deꝰ veri

ſcere. Idem pñt fideles noſcere ex us cogitat᷑ qᷓ; dicit᷑ et verius eſt q;

his que agunt᷑in eccłia in feſtis re cogitare poſſit. Et ſuꝑ pᷣs.lxxxv.di
ſurrectõis et aſcẽſiõis.In feſto ve cit.Deus eſt ineffabilis et iõ facili

——

ro penthe ecclia cõmemoꝛat quõ us dicimꝰ qͥd nõ ſit q; qͥd ſit. Sb
miſſus fuit ſpũſſctũs in apłos qͥ dit.Si terrã cogitas aut mare ñ
ipᷣoꝝ coꝛda inflamauit charitatis eſt hoc deus.ſi ea q̃ in terra ſũt co

ardoꝛe. Et etia hoc tũc ſic clare oñ gitas hoies aialia ⁊ cetera hmõi.
dit ecclia ꝑ pᷣdicatõem ꝑ celebrita aut etiã qͥcqͥd in ea lucet ſol.luna

tem.pꝑ diuinũ officiũ et cultũ.vt 3 ſtelle nõ eſt hoe deꝰ. Si angelos
libet adultus vtẽs rat cogitas virtutes ptãtes cherubin
ex talibo diſcere. et ſecggnoſeene ꝑ ⁊c.nõ ſunt hec deꝰ.ipᷣe em̃ eternꝰ

libet adultus vtẽs ratõe poteſt

ſonã ſpũſſanctt. M¶P? fe eſt. hec oia ſunt res tꝑales.ipᷣe cre

ſta hodie ſctã mr̃ eccłia totius tri/ atoꝛ.ille ſunt creature ab ipᷣo ð ni
nitatis celebrem agit memoꝛiã. et bilo facte. Queris igit᷑ qͥd eſt deꝰ.
ꝓoc ideo vt fidelis populꝰ qͥ ꝑ pꝛi Rñdet Augꝰ ec oculꝰ vidit.nec
oꝛa diſtincta feſta nouit ꝑſonaruꝭ auris audiuit.nec in coꝛ hoĩs aſcẽ
diſtinctõem ꝑ illud hodiernũ toti dit.quõ ergo aſcẽdet ĩ hoĩs liguã
us trinitatis feſtũ agnoſcat diuie quod incoꝛ hoĩs nõ aſcẽdit.Et be
eſſentie vnitatẽ et ſic veraciter ſciat atus Gre.ij.moꝛa.diet.Eoipᷣo iã
⁊ firmiſſima fide teneat ꝙ ẽ vna indignũ eſt q̊ potuit dici.nã cuius

ſimpliaſſima ac ſũma deitaſ.que laudi nõ ſufficit obſtupeſcẽs ↄſciẽ

eſt pater et filiꝰ et ſpũſſctũs.et ꝙ tia qñ ſufficeret loqᷓns lingua. Er

hi no ſunt tres dij ſed vnꝰ deꝰ.ſcʒ go hec nobis obſtãtaEt tñ ne ð tã
vna ſimpliciſſima deitas. 13 odie ta re hodie taceamꝰ oino.loqua/
ergo dicendũ et pᷣdicandũ eſſet de mur de paucis et facilioꝛibo et q̃ ſi
imenſa pꝑfectõe diuine nature.⁊ ex vulgaribo ac exẽplariter.et dicẽda

tollẽda eſſʒ ſupeminẽtia ſctẽ trini ad nr̃am vtilitatẽ et moꝛalẽ inſttu
fatis ? indiuidue vnitotis. et öcla ctionẽ vt porſimꝰ applicemꝰ. Vt

nſ
nins
lia⸗
tdiẽ
loſ

hbi

de

de
en

ali
ten
t lo
mö⸗
lone
los
hbin

T
öni
e.
pet
ai
igi⸗

i

ĩ
n,
g
dicice
ſuſtmi

enk r ar hois nõ cõ

e
*

A— . S . . — —
2 4 4 4* * .
—=—ñõ —. — —

—

Aũt dicenda ſalubri? ꝓferant᷑ ⁊ vx/ ſue btitudinis eterne.Tercio ex ̊

tilius intelligant᷑ et audiat᷑ indige
mus ſpũſſcti gra.pꝓ q̃ nobis impe
trãda adeamus mariã vᷣginẽ ⁊ eã
deuote ſalutemꝰ angelica ſaluta/
tõe. Nt1 Dupler i nobis eſt
homo.ſ.exferioꝛ qͥ eſt ſenſualitas
nr̃a homſ bo viribo ſuis ⁊ poten
tijs.⁊ coꝛpus cũ oib oꝛganis et ꝑ

tibb ſuis. Scðöm hũc exterioꝛẽ ho

minẽ cõicamus cũ brutis beſtijſqᷣ
habent ſenſũ et coꝛpus ſicut nos
ĩimo aliq̃ beſtie in hoꝝ plurib noſ

———

lſtit in his que ſunt huic exterioꝛi

homi bona.ſed in beſtijs ita eſt ꝓ
dicunt᷑ bonea roboꝛe viriũ ſuaꝝ.

a velocitate curſus.a viuacitate ſẽ

ſus.a ſanitate et pulchritudie coꝛ/

poꝛis.et a ſilibo coꝛꝑis diſpoſitõi/
vus q inter ea q̃ ipᷣis ↄueniũt con

uenit optima. Zliꝰ eſt hõ interioꝛ.

⁊ eſt ipᷣa rõ.quꝗ int᷑ oẽs coꝛpoꝛeaſ
creaturas deꝰ ſoli dedit hoi.Et il/
le interioꝛ noſter hõ eſt in nob ꝑs

melioꝛ et dignioꝛ valde. Prio ex

—

hoc qꝛ pſᷣm eam hõ eſt dei capax. et

Fm eã deo et ſanctis angelis aſſi/
milat᷑.ſed ſᷣm exterioꝛẽ hoiem aſſi
milat᷑ hõ bꝛutis. Ideo dicit btũs
Aug.ſuꝑ Joh̊.Vlita hoĩm media

eſt inter pecoꝝ vitã et angeloꝛum tũtc ſol

pᷣcellit hõ interioꝛ exterioꝛẽ. qꝛ in

bonis coꝛꝑis nõ conſiſtit felidtas
nr̃a.nec dicimur boni hoies a bo
nis coꝛꝑis ſed a bonis aie ſeu ho/
minis in terioꝛis dicimur boni.et
in illoꝝ habitoe ↄſiſtit felicitaſ hu

mana. Sicut etiã Ariſto. dictq bb
mo et. x. ethico.detmiat optimuz 1

hois bonũ ⁊ finẽ vltimũ deſideri
oꝛũ ſuoꝛũ cõ ſiſtere in cõtẽplatõne
ꝑfecta diuiniſſimaꝝ reꝝ.cõfoꝛmit᷑
ad ullud qð dixit dñs Johã. xvij.
Hec eſt vita eterna vt cognoſcant
te deũ veꝝ et quẽ miſiſti ieſũ chri⸗/
ſtũ. Ex qͥbuſ docemur ꝙ nõ eſt no
bis cura habẽda quõ coꝛpus vege
temꝰ ⁊ carnẽ ipiguemꝰſʒ ſũmope
nobis curãdũ eſt vt coꝛpus noſtꝝ
taliter diſponamꝰ ſq̃liter optime
eſt aptũ ſpũi ſeruire.ad hb etem̃ da
tũ eſt homi ſuũ coꝛpuſ vt ſpũi ſub
ſeruiat ꝓ acqrẽdis virtutibꝛ et ꝓ
exercẽdis oꝑibus bonis.⁊ ſic ð ce
teris q̃ ſũt vera hoĩs bona.Et ſᷣm
que hò aſſimilat᷑ deo ⁊ angelis ſã
ctis. Ille ergo ẽ finis imo ⁊ totiuſ
exterioꝛis hoĩs nr̃i vt ſeruiat ſpũi
ad oꝑa bonaꝗqᷓ ſpũs in hac vita ñ
poteſt ſine coꝛꝑis miniſterio oꝑa//
ri.Et quia oꝛdinata ad finẽ aliqu?z
ũ ſt bonacũ ſunt fini ꝓppoꝛ

ſi viuit hõ ſᷣm carnẽ pecoꝛibo aſſi/ tiõata ⁊ tãto ſũt melioꝛa qnto ſt

„;K ‚ m „ -

milat᷑.ſi viuit ſᷣm ſpiritũ.i.interio

rem hoiĩeʒ ãgelis ſocat᷑. Scðo ex

hoc interioꝛ nr̃ hõ melioꝛ eſt exte/

rioꝛe.qꝛ ſᷣm exterioꝛẽ hominẽid ẽ

ſenſum noſtꝝ nihil cognoſcamus
aut amamꝰ niſi ſenſibilia.ſic ⁊ be

ſtie faciũt.ſ̃m rõnem vero noſcere
poſſumꝰ ſpũalia et celeſtia.ĩmo ⁊

fini magis cõgrua.qꝛ ipᷣm coꝛpus
noſtꝝ tũc eſt bonũ et bñ ſe habẽs
qñ eſt ſic diſpoſitũ in roboꝛe et va
litudine ꝙ eſt bñ habile ⁊ diſpoſi⸗
tũ ad ꝓmpte ſubſᷣuiẽduʒ ſpũi ad
opa ſpũalia ⁊ diuia.⁊ tñ h qð hõ
pᷣt ↄgrue exercere etiã illa oꝑa q̃ ſi
bi ſᷣm ſuũ ſtatũ incũbũt facienda/

deũ poſſumꝰ ꝑ rõem noſcere ⁊ a/ iita vt coꝛpꝰ nõ ex ſuꝑflua ⁊ nimia

mare euʒ laudare,⁊ ꝑticipes fieri viuacitate laſciuiat.nec ex debilita

1ſ 3

te nimia ſub onere deficat O nec aliqᷓ creatura ei põt oimo

is ſpũs nr̃i ẽ vt aſſimilet᷑ ðᷣo ſuo. tura reꝑit᷑ ppinqᷣoꝛ et ſi. ilioꝛ ði ima

cui et de facto et de ſui natura iĩ ali go q; in aia rõnali. Hec eſt maf

qbus aſſimilat᷑ et adhuc in pluri/ dignitas hoĩs ꝙ ſᷣm ꝑtẽ ſuã nobi

bus alijs aſſimilari põt.Ad quod lioꝛẽ factus eſt tã excellent ad ima
nobis ſũme conãdũ eſt.qꝛ quãto ginẽ creatoꝛis.et nõ ſolũ ad ima/
plus et in pluribohõaſſimilat᷑ ðo ginẽ patris aut ſolũ filij aut ſoluʒ
ſuo.tãto melioꝛ eſt dignioꝛ ⁊ acce ſpũſſcti.ſed ad imaginẽ totiꝰ ſctẽ
ptioꝛ creatoꝛi.WMrima itaq; ſi tenen trinitatꝭ. Et ꝗꝛ valde
1

tudo rõnalis ſpũs ad deũ ſᷣm At
gu.in ſermõe de imagineẽ.ꝙ ſicut

auem?ne imagines lapideas aut
igneas ſctõꝝ viliter veſtiamꝰ ſed

deus eſt vbiq; in toto vniuerſo et ornamꝰ auro et rebus pᷣciop.qᷓ;to

in qlibet pteillius ⁊ oĩa viuificãs magis cauere ðbemꝰ ne viuã ima
mouẽs et gubnãs.ſᷣm illud Act᷑. ginem oipotentis dei ſancte ⁊idi/

xvij. In eo ſumꝰ viuimus et mo/ que trinitatis diffoꝛmemꝰ ꝑ pctca
uemur. Sic aia rõnalis eſt i toto et vicia.deo in illa ſua imagie vai/

