i venie
ſce /
nfap/
Ulei ve
emdus
nbpo⸗
nitatiin/
ſet diſce⸗/
ooͤod/
1,N
o erate
ticrant
nembis
pſepio

967g/
pter 5

ſolamich

imi anis

aſ.Noͤli
icpli et
tytuent

nes lutes

ici? de /
bim ſn
voluit⸗/

.—

mento ⁊c. Sed debet pᷣparatio
moſtra eſſe ꝑ emüdatõem pctõꝛũ.

ꝓ obpᷣuantis mandatoꝛũ.per vi/

ctoꝛiam impugnationũ.per mun
diciã coꝛdiñ.ꝑ pꝛ eꝑationẽ anima
rum.ꝑ caſtitatem coꝛꝑis.ꝑ ſuffe/
rentiã aduerſitatũ ꝑ largitionem

elemoſynaꝝ. pꝑ dilectõem dei ? P/
ximoꝛũ ¶ Ande btũs Aug in q̊

dam ſermone de aduẽtu diẽ Pre

paremus nos dilectiſſimi in om̃i

caſtitate.in om̃i pietate in admirã
dam dñi noſtri ieſu chriſti natiui
tatẽ.qui totũ mũdũ ineffabili ad/
uentus ſui luce ꝑfudit. ⁊ gaudea/⸗
mus.qꝛ vt pateret nobis aſcẽſus
in celũ deſcendit ad nos in terraʒ

illede quo in themate dixi. Bene/

dictus qͥ vẽitin nomie dñi ¶ Et qꝛ
deus pꝑ pꝛophetas ſuos ꝓmiſit ſe

miſſurũ meſſiã ad ſalutẽ mundi.⁊

iudei adhuc expectãt eũ futurum
Igdeo circa materiã bſenꝛem uc,⸗/

ritur primo

Veſtio pꝛima.ſ.an ille bñ
dictus de quo nũc ſermo
venerit. et an ex ſcripturis

hoc ꝓbari poſſit.ſ.ꝙ tꝑus ſui pᷣmi

aduentus nunc tranſierit. Rñdet᷑

ſic. Hoc enim clare oſtenditur
non ſolũ ex ſcripturis noui teſta/
menti in quibus hoc luce clanꝰ cõ
ninetur et que ſunt maioꝛis autoꝛi

tatis qᷓ; quecunq; alie ſcripture. ſʒ
etiam oſtendit᷑er ſcripturis veterꝭ
teſtamenti et pꝛophetaꝝ que illð

tẽpus longeante pꝛedixerũt. VFln

de Geneſis.xxiij. Oũ Jacob pfi/
archa moꝛiturus eſſet et benedice
ret filijs ſuis inter cetera dixit iu/
de.Nõ auferet᷑ ſceptrũ de iuda nec
dux de ſemoꝛe eins donec veniat
qui mittendꝰeſt. Vbi Hiero.tran

ſtulit donec veniat qui mittendus
eſt: chaldaica tranſlatio habet ex/
pꝛeſſe. donec veniat meſſias.Fu/
it autẽ ablatũ regnum et domina
tio a iudeis tẽpoꝛe Herodis.quia
ule fuit alenigena in iudea. Pa/
ter enim eius ſuit ydumeus. et ip
ſe herodes freius auxilio roma/
noꝛum debellauit antigonum re/
gem iudeoꝛum: qui deſcenderat a
machabeis. et omnem pꝛolem re
giam occidit. Et ita ab illo tempo
re vſq; nunc rege caruerũt.et ſunt
adhuc mag longinqᷣ a ſceptro q; a
pnopio.Cũ ergo ablatio regni fu/
erit eis ſignũ pꝛedictũ de aduentu
chriſti patet ꝙ illud tempoꝛe he/
rodis impletũ eſt. ſub quo etiam
chriſtus dominꝰ naſcebat᷑.vx pa/
tet ex hyſtoꝛia euangelica. Se
cundo archangelꝰ Babriel inſtru
xit Danielẽ de tempoꝛe aduentus
chriſti dicens Daniel.ix. ca. Sep/
tuaginta hebdomade abbreuiate
ſunt ſuper populũ.⁊ ſuper vrbem
tuam ſanctã.vt conſumet᷑ et fines
accipiat peccatum. et deleatur ini/⸗
quitas.et adducatur iuſticia ſem/
piterna. et impleatur viſio et pꝛo
phetia. et vngatur ſanctuſſancto/
rum. Quod dictum nõ poteſt in/
telligi de hebdomachbus dierum
quia ſeptuaginta hebdomade die/

rum fadunt nõ complete annum

cum dimidio. ſed opoꝛtet intelligi
de hebdomadis annoꝛũ.vt ſaliq
ſeptem anni faciüt hebdomadam
vnam.quemadmodũ ſcriptura ac
cepit Leuitici.xxv.capᷣ.vbi dicitur.
Numerabis hebdomadas ſeptez
annoꝛum.ideſt.quadringẽtos no
naginta qnos.vt clare patet mul/⸗
tiplicando ſeptuaginta per ſepter.
ieGeitt

⁊ terminat᷑ qrto anno poſt chriſti

paſſio nẽ. Et ſic eſt ſenſus ſᷣm Nico

laum de lyra Septuaginta heb/
domade jq ſũt.ccccxc.l abbreuiate

ſũt .i.regiſtrate in diuia pꝛouidẽ/

tia ſuꝑ populũ tuũ.ſ.iudaicũ. ⁊
ſuꝑ vrbẽ tuã.ſ.hieruſalẽl vt cõſu
met᷑ id ẽ terminet᷑ puaricatio et
finẽ accipiat pctm .. ſ.ꝑ chriſti paſ
ſionẽl et adducat᷑ iuſticia ſempiter
na ꝑ eius pᷣdicatõʒl et impleatur
viſio et ꝓphetia ð ipo pᷣdicta. 2
vngat᷑ ſctüſſctõꝝ .ſ. chriſtꝰ dñs qᷣ
ſm hũanitatẽ vnctus eſt oleo gr̃e
ſq; ſeptẽ donis ſpũſſancti ſuꝑ oẽ
creaturã. Qð bene innuit Ps.di
cens. De? de? tuus vnxit te non

oleo materiali ſed oleo letiae.ſ.do
nis ſpũſſãctil pᷣ cõ ſoꝛtibo tuis. lid

eſt ſup ceteras creaturas. Et Iſa.
xi. dict pꝛopheta. Egrediet᷑ virga
deradlice yeſſe. Yeſſe fuit pr̃ dauid
et dicit alio noĩe yſai. De hoc loq
bat᷑ pꝛopheta cũ dixit. Egrediet᷑
virga ſid ẽ virgo mana.q dict᷑ vir
ga gracilis pauptate et hũilitate.⁊
ſlexibilis pietate de radice yeſſe ðᷣ
ſtipite dauid.anꝰ radix ⁊ pater fu/
it yeſſel et flos de radice eiꝰ aſcen
det.ſ.chriſtus dñs qͥ eſt flos puri
tatis.qꝛ nullũ peccatũ actuale vł
oꝛigin ale habuit in eo locũ.⁊ etiã
quia ꝓtulit fructũ et reqeſcet ſuꝑ
eum ſpũs dñi qꝛ in baptiſmo eiꝰ
apparuit ſpũſſctũs in ſpecie colũ/

be ſuꝑ eum ad deſignadũ plenitu

dinẽ om̃is gratie in co. Et cõſeq̃n/
ter enumerat pꝛopheta dona ſpi/
rituſſcti q̃ͥ ſue ſanctiſſime hũanita
ti ſunt collata excellẽtiſſime et ſuꝑ

omnẽ aliãꝗ creaturꝗ.Kõ ſeq̃nter ex/

Dominica pr
Et inapiũt dicti anni a.ij. anno re/
gis arthaxerſis qͥ dedit licentia ne
emie reediſicãdi cintatẽ hieruſalẽ.

ponit pꝛo pheta viſionẽ vel angetꝰ

ipi pꝛophete.et qualit᷑ hebdoma

de ſunt intelligende.et expᷣmit de

occiſione xpᷣi in vltima hebdoma

da.⁊ cõſgq̃nter de deſtructõne ciui

tatis hieruſalẽ ꝑ populũ romanũ

⁊ ducem eox. ſ.tytũ.et de duratõe
deſolatõis ciuitatis vſq; in fineʒ

mũdi.vt patet in textu vſq; i finẽ
capituli quẽ legere poteſt qͥ vult.
E ¶ Itẽ Aggei. ij. dick. Adhuc
vnũ modicũ⁊ ego mouebo celum
⁊ terrꝗ mare ⁊ arida m. ⁊ mouebo
om̃es gentes et veniet deſideratꝰ
cunctis gentibo. Et ſeqͥtur. Mag
erit gloꝛia domꝰ iſtius noniſſime
magis qᷓ; pꝛime dicit dñs exerci/
tuũ.Ex q̃ auctoꝛitate ptʒ ꝙ xpᷣiad
uentus eſt pᷣteritus. Primo ꝑ h̊
quod ðꝛ. Adhuc modicũ et veni/
et deſideratꝰ cũctis gentibꝰ. Pro
pheta aũt dirxit hoc ſcðᷣo anno da
rij regis ꝑſaꝝ:et ab eodẽ anno vſ/
q; nüc fluxerũt duo milia ⁊.x. ãni:

⁊plus.Tantũ aũt tẽpus nõ dicit

in ſcripturis modicũ.et ergo cũ di
cat pꝛopheta reſtare modicũ tꝑs

vſq; ad aduentũ deſiderati cũctis

gentib patz ꝙ tẽpus ſui aduentꝰ
diu eſt ante pᷣteritũ.Quod patʒ ex
hocqð ſeqᷣtur ex auctoꝛitate.Ma
gna erit glia domꝰ nouiſſime ma
gis q; pꝛime.Et pꝛopheta loqͥ᷑ de
templo ſeu de domo dñi edifica/
ta poſt reditũ populi de captiuita
te babylonica. Ad cuiꝰ edificatões

inducebat po pulũ et pꝛedixit glo

riã eius maioꝛem futurã qᷓ; fuerit
gloꝛia domꝰ pꝛme ꝑ ſalomoneʒ
edificate.quod oino nõ poteſt in⸗
telligi pꝛopt᷑ maioꝛes diuitias.ho

noꝛes.(ultũ edificia aut populuʒ.

ũ in oibus iſtis ſuerit ſcdᷣa d omꝰ
q̃ſi nulliꝰ momẽti reſpectu pꝛime

tpt
teplo
ſüme
inſee
ertü
habun
delde⸗
lent
gine
Cecog
etſicö⸗
amatt
oblat⸗
loqnnit
wange
güfnas
ſhüd
ſPtettie

ſuaoßt

eglfie
plaͤfue
plü dv
nosfu
ante.
cum.)
n den
hopep
dogigt
hahti
ſoün

1

NE

Nls
ſnete
mhuln
diilen
gotes
bplonie
echie
tl ded
2glios
ni
miaꝛ
latez h

teo ꝛſ

clanget⸗
bcon
rpmide
chdoms
cönecti
romari
eduratoe
Pun ſing.
ſgzi fini
ſtq vult
t Zchun
tbo cclunm
ꝛmovebo
deigennt⸗
wur. WMos
noriſimme
setere/
tßing
nmoe
ſet ven/
nbo Po
anno da
tanno
lart in
gno diclt
goüdi
dici tes
taticicns
aouent
d patze
tate Ma
iſſimema
mn loqde
i lficn⸗
Capfiuits
ificoto
dirt ge
i fvent
Nlomong
poteſt
iras b
populcg
adon
uupunme

vt ptʒ Eſdꝛe v.cap.Etiam in pᷣmo
tẽplo f uit archa teſtamẽti de qua
ſũme gliabant᷑ ⁊ nõ legitur fuiſſe
in ſecundo. Pꝛopter qð opoꝛtet
textũ intelligi de maioꝛi gł ia quã
habuit ſecundũ tẽplũ ex aduentu
deſiderati cunctis gentiby.q eã ex

cellentiſſime głificauit ſua pñtia.

qñ in ea pᷣdicauit ⁊ miracula fecit
cecos daudos ſurdos ſanando.
et ſic ð alijs miraculis Et etis qñ
a matre virgine fuit i eodẽ tẽplo
oblatꝰ. De qᷓ oblatiõe alꝰ ꝓpha
loquit᷑malach.iij.di.Ecce ego mit
to angelũ meũ ⁊ pꝛ eparabit viaʒ
añ fadẽ meã ⁊ ſtati vẽietad tẽplũ
ſuũ dñatoꝛ quẽ vos qritis ⁊ange
lꝰ teſti quẽ vos vultis.Exq̊ xpᷣs
ſua pñtia ſcᷣm tẽplũ honoꝛauit

⁊ glificauit magis qᷓ; pmum tem

plu fuent glificatũ. ⁊ illð ſcõm tẽ
plũ dudũ.qꝛ fere ante.Mccc.an

nos fuerat deſtructũ ↄſtat ꝙ vxpᷣs

ante. Mcccc. ãnos venerat i mũ
dum.Itẽ ante chriſti aduentum
qñ deus iraſcebat᷑ pplło iudaico.
pꝛopt᷑ pctã eoꝝ.tũc ſoluʒ puniuit
eos in tꝑalibꝰ.vt ꝑ famẽ.ꝑ lites
ꝑ captiuitatẽ.ſʒ nõ deſeruit eos ĩ
ſpũalibovt pʒ ĩ deſerto vbi ex me
rito petõꝝ ſuoꝝ vagabant᷑.xl.an⸗
nis.⁊ adhuc habuerũt ſecũ mop/
ſen et aaron. ⁊ viderũt miracnla
multa ⁊ habuerunt tabernaculũ
dñni ꝛarcham teſtamenti ⁊ ſacer
dotes ⁊c̃. Sic in captiuitate ba/
bylonica habuerunt Hieremiã:
eʒechielem danielem. ⁊ poſt redi
tũ de babylone habuerut ꝓphas

2 alios magnos viros.vt zacha

riã:Aggeũ.malachiã.Eſdrã Nee
miã ⁊c. Et habuerũt tẽplũ ⁊ aui
tateʒ hierm ⁊ pᷣnapes ⁊ ſacerdo
tes ⁊ ſacrifida ⁊c. Ex q̊ patʒ ꝙ añ

.—

aduentũ ieſu nazareni fuerit pl?

pplłus dei electus exq̃ deꝰ illũ po
pulum tũc in ſpũalib non dereli
quit. A temꝑe vero ieſu naʒareni
deꝰ pplm iudaicum punuuit non
ſolũ in tꝑalib diſꝑgendo eũ non
tm̃ ad vna terrã ſꝑ vniuerſũ mũ

dũ.ſʒ qð maximũ eſt eum totalꝛ

deſeruit in ſpũalibo qꝛ interiʒ nõ
habuerũt ꝓghas: nõ mirachla.ñ
vnctionẽ regũ aut ſacerdotũ.nõ
terrã ꝓmiſſionis.nõ ceiuitatẽ hie
ruſalem nõ tẽplũ.nõ ſacerdotes.
nõ ſacrifida ⁊ hoſtias.⁊ durauit
nũc vſq; ad qᷓrtumdecimũ cẽtena
riũ.qð aꝑtũ ſignũ eſt ꝙ ab eodẽ

tꝑe nõ fuerint ampliꝰ electus po
pulus dei.ſed ab eo repꝛobatus.

eo ꝙ nõ cognouerũt tꝑus viſita
tiõis ſue per meſſiã ipſis paten/
ter in ſcripturis ꝓmiſſũ ⁊ tandes
eiſdem ſcripturis tam ↄfoꝛmiter
miſſum.¶ Itẽ qꝛ ꝓphe prinapa/
liter ꝓphetabãt de meſſa et eius
aduẽtu ⁊ ante chriſti aduentum
ꝓłs iudaieis multos habuit ꝓ

phetas qui freqnter et pꝛincipali

ter de meſſia pꝛophetauerũt.Sʒ
poſt chriſti aduentũ iã ꝑ müᷣle et
q̃dringentos annos nullũ habu
erũt pꝛophetã.quod aꝑte ſigt vxpCjʒ
veniſſe ð q̊ pꝛophete locuti ſunt.
als vtiq; in tãto tꝑe aliqͥs fuiſſet
a deo miſſus qͥ de eo ⁊ eius aduẽ
tu nũciaſſet. robter hoc ̊ nũc
nõ ſunt in eccleſia quia chriſtꝰ ve/⸗
nit de cuiꝰ aduentu oẽs pꝛophete
principalit ſũt locuti ¶ Item qñ
iudei ſpuierũt dño tunc ſemꝑ fue/⸗
runt in ꝓſpero ſtatu. vt patet ex
decurſu libroꝝ veteris teſtamẽti.
⁊ ſi aliqñ fuerũt afflicti hoc fuitꝓ
pter eoꝝ peccata. Et quia ante ca
ptiuitatẽ babylomicã fuerat vde

—

HNVnñſica pꝛima aduentus

tre peſſimi ⁊ occiſoꝛes ꝓphetaruʒ
eos a peccatis reuocãtiũ.ita ꝙ v/
nus regũ ciuitatẽ hierulalẽ impleę
ur angulepꝛothem vle ad b
vt de manaſſes legit᷑.iiij. Regum
xxi. et młta alia mala fecert ꝓpt᷑
que peccata omes captiui ducti ſt
in babylonẽ.et ibi ſoluʒ ꝑ. lxx.an
nos fuerũt captiuati.Et cum cap
tiuitas in q̃ modo ſunt ſit maioꝛ
quia ſunt mõ per totũ mundum
diſperſi ⁊ durauit fereꝑ. Mecccc.
annos et plꝰ. ⁊ nulla apparet ad/
huc liberatio oꝑtet eos concede/
re ꝙ peccatuʒ; ꝓ q̊ nũc tam diu et
tã Guiter captiuati rmanẽt fuerit
maius q; ola peccata pᷣcedẽtia ca/
ptiuitatẽ babylonicã.cũ pena pec
cato debeat coꝛrñdere. et nõ põt
aſſignari aliud peccatũ niſi illð ꝗ
uiſſimũ ꝙ chriſtũ eis in lege et in
pꝛophetis ꝓmiſſum negauerunt
⁊crudelitocciderũt. Non em̃ legi
tur ꝙ pꝰ coptiuitatẽ babylonicaʒ
ydolatraſſent vel occidiſſent pꝛo
Phetas ſicut añ fecerũt. Item
ſacra ſcriptura determiat tꝑs ad
uentus meſſie.⁊ locũ natiuitatis
eius et modũ viuendi et moꝛiẽdi
Et hec oĩa ſicut a ſcriptura ſũt de
terminata ita dudũ ſüt in ieſu na
zareno impleta. Igit᷑ cõſtat ipᷣm
eſſe meſſiam. Aſſumptũ vide de
ductũ crca dñicam ſcðam. Hec ⁊
multa alia inuenies ꝑticularit᷑ et
dearticulate poſita ⁊ ꝓbata ꝑ ma
giſtꝝ Nico.de lyra in qᷓdam q̃ſti/
one in poſtilł ſuis ſuꝑ p hetas cũ
obiectõibus articuloꝝ.⁊ cũ floꝛi/
bus earũdem obiectionũ.

Deeadẽ dñiia Sermo .ij.
Ecũda q̃ſtio. qs ¶HS

ſit ille benedictus qui ſic

wꝙ eſt dei flius et deus verus deo

patri ſanctoq; et coeterno ſpũi co

equalis et cõſubſtãtial.creatoꝛ ce
li et terre. Ille inquã eſt qui venit
in nomine dñi.id eſt in noĩe pr̃is
a quo miſſus eſt.
bat᷑ diuine bonitati ad cõſũmatio
nẽ noſtre redẽptionis mittere che
rubin et ſeraphin aut vnũ ex an/
gelis. ſed ipᷣemet dei filiꝰvenire di

Parũ em̃ vide

gnatus eſt vt idem eſſGiz reparatoꝛ
noſter qui et creatoꝛ.⁊ vt idẽ frat
noſter ſimilis nobis in natura qͥ
2 dñs noſter eſt et pater. O autẽ
ille bñdictus qͥ venit in noie do

mini ſit deus verus ⁊ dei naturał

filius claret ex innumeris vtriuſ/

q; teſtamẽti ſcnpturis.quaꝝ pau
cas adducam.Et ad meiliꝰ intelli

gendũ ea que de ꝑſona mediato/
ris dei et hominũ chriſti ieſu ve/

ri meſſie dicenda ſunt ⁊ exponẽda

eſt notanqũ ꝙ in xpᷣo dño ſt due
nature. ¶ na diuia que ipe eſt
⁊ ab eterno fuit ⁊ in eternũ mane
bit inuariabilit᷑ ⁊ neceſſario.Alia
eſt humana quã in tꝑe aſſumpſit
⁊ ſibi quoda ſpeciali mõ vmuit.
nõ ſic ꝙ diuinitas ſit facta huma
nitas.ſʒ ipᷣa ꝑſona diuia filij dei
ſicaſſum pſit et ſic ſibi vniuit hũa
nitatẽ ꝙ ipᷣa ꝑſona diuina ratiõe
iſtius vniòis concretiue dicho/
mo aliquo mõ ſi mili ſicut res ha
bens albedinẽ ſibi vnitã didt᷑ ab
ea concretiue alba.et habens cali
ditatem diot᷑ ab ea calida ⁊c. Nã
res talis infoꝛmata albedine aut
caliditate nõ dicit᷑ nec eſt albedo
aut caloꝛ abſtractiue ſed concreti
ue dici alba aut calida.Et induẽſ
veſtem nõ eſt nec dicilla veſtis.
vt videliq; tunica aut palliũ ſed a

venit in noie dñi. Rñdet᷑ tali veſteindutus dicit veſtitꝰaut

palt
bus
gen
Pp⸗
ſil⸗
lete

hec⸗
nee
noot
onmn
ſim
dlee
oſten
ſcbi
in

s ded
ſpüic
Ntorce
iventt
leßfis
nwie
jmono
eche
cran/
eniredi
Mrato:
deftai
tun 4
Nuute
bie do
aurat
triut/
Ppen
ntelli

palliatꝰ tunicatꝰꝛ. H Qui
bus ſie pᷣmiſſis eſt ꝑ ſimilia oſten
dendũ ad noſtꝝ ꝓpoſitũ Primo
ꝙ poſſibile fuit deũ predicto mõ
ſibi vnire humanã naturã. Nam
teſte ſeriptura ſerpens peccare fe/
cit primos homies.quod intelli
gi nõ poteſt de ſerpente qᷣ eſt aial
irrationale.opoꝛtet ↄcedi ꝙ dia⸗/
bolus in aſſumpta quõcunq; na

tura ſerpentis iſta fecerat.Simi/

liter angeli qui eciã ſunt ſpũs in/
diuiſibiles de ſui natura ſepe ĩ aſ/
ſumptis hũanis coꝛꝑibus legun
tur ſanctis patribo apparuiſſe et
cũ eis vt homines comediſſe.lo/
cuti fuiſſe aut alia feciſſe homini/
bus ſolita. Cum ergo malignus
ſpũs potuit ſe vnire coꝛꝑi ſerpen
tino.et in eo moueri loqui ⁊c. et
cum boni angeli potuerũt ſibi aſ

ſumere hũana coꝛꝑa ⁊ in iſtꝭ hoi

bus apparere ſenſibiliter et cum
eis loqui comedere ⁊c̃. Sicut legi
tur factũ abrahã loth thobie ⁊c.
Et cum aia humana que eſt indi
uiſibilis ſpũs poꝛtet groſſum coꝛ
pus ⁊ terreſtre ſibi vnitũ quõ nõ

poſſet dñs deus qᷣ eſt infinite po

tentioꝛ hũanitati dicto mõ ſe vni
re.aut quõ auderet homo hoc de

dei potentia negare. cũ nullã om

nino in deo negat mutabilitateʒ.
nec aliquã indudit contradictõeʒ
nec etiã aliud aliqð indecens aut
incõueniens ſequi poſſit.ſed ſic ꝑ
omnia decentiſſimũ ⁊ oꝛdinatiſ/
ſi mũ et diuine bonitatis pietatis
dilectõis et miſicoꝛdie clariſſime

oſtenſiuũ vt poſteriꝰ clarꝰ appa J

rebit. J ¶ Hoc g̃ ſcitũ et cõ⸗

ſeqnter oſtendendũ ꝙ deus non
ſolũ potuit ſe pᷣdicto mõ huma/
nitati vnire. ſed ꝙ en ᷣm ſeptu/

xt debeat hre vocabit ſiene inda

ras ita ſe vniuit.⁊ vltra oſtenden
dũ eſt pꝛincipaliter ꝙ meſſias ex
ſcripturis ſacris debuit eſſe ⁊ eſt
verꝰ deus et verus hõ. Hoc patzʒ
primo Hiere. xxiij.Ecce dies veni
ent ⁊ ſuſcitabo dauid gerien iu/⸗
ſtũ. Per quod apparet xpᷣi hũa⸗
nitas pſᷣm qð eſt de ſtirpe dauid.?
in eadẽ autoꝛitate de eadẽ ꝑſona

ſequit᷑et hoc eſt nomen eiꝰ quod

vocabũt eum dñs iuſtꝰ nr. Per
quod apparet eiꝰ diuitas. ſam
vbinos habemꝰ dñs in hebreo
ponit᷑ nom en dñi tetagramaton
quod eſt pꝛopꝛijſſimũ dei.⁊ nulli
poteſt cõpetere niſi deo ſoli. Et ſi

cut habemꝰintrãſlatõe noſtra eo

dem modo habet᷑ in tranſlatůòne
ſeptuaginta interpᷣtũ.⁊ hoc eſt no
inen quod vocabũt eũ iuſtꝰ nr̃.⁊
ibi ponit᷑ nomẽ dñi tetragrama/
ton vbi nos ponimꝰ dñſ.Ecce cla
riſſmũ teſtimoniũ illiꝰ pꝛophete
de vtraq; natura xpᷣi.ſ.diuina et

hunnana.nec aꝑtiꝰ poterit haberi

natꝰ ẽ nobis ⁊ filiꝰ datꝰẽ nobis.
ꝑ qð oñdit᷑ va hũanitaſ xpᷣi.⁊ ſub
dit᷑.Et vocabit᷑ nomẽ eꝰ admua/⸗
bilis.cõſiliariꝰ.deꝰ.foꝛtis.pf̃ fu⸗
turi ſeculi. pnceps pads. Per q̃
noĩa oia ondit᷑ eiꝰ vera diuitas.
Ipe ei ſ m diuitatẽ ſuã ẽ admira
biłi.miraclła facẽs.qð ſoli deo cõ
uenit. ipᷣe ẽ ↄſiliariꝰ.i.ↄſilia euãẽge
lica pᷣcepiꝭ ſupaddẽs.⁊ oẽ bonum
ↄſiliũ imo oẽʒ bonũ cogitatũ coꝛ
dib hoĩm imittẽs.ipᷣe ẽ deꝰ ipᷣeẽ
foꝛtᷣ ifernũ ſpoliãs imo ſolꝰopᷣs
pe ẽpr̃ futuri ſecłi.qꝛ electoſ ad
vitã et᷑nã admittẽs.⁊ ẽ pncepſpa
cis intne q;tũ ad gram ·et paò ſu
ꝑne qᷓ;tũ ad celeſtẽ gliaʒ. Et ꝙ te/

4

Dominica prima aduẽtus

coꝛrũpentes textũ diaint ꝙ non:

patet clare ꝑ trãſlationẽ ſeptua/⸗
ginta. xet ſilłr ꝑ traſlationẽ chalda
icam que ambe habẽt. et vocabit᷑
Item JIſa. xxxv. dicit. Deꝰ ip
ſe veniet et ſaluabit nos ꝑ qð oñ

ditur incarnatio ꝑſone diuine.et

ſubdit᷑.Et tunc aperient᷑ oculi ce/
coꝝ et aures ſurdoꝝ patebũt.tũc
ſaliet ſicut ceruus claudus.⁊ aꝑ
te erũt lingue mutoꝛuz. Per qð
oſtendunt᷑ mirgeula quechriſtus
in ſuo aduẽtu opaturus erat.et

per que cognoſae habuit ab homi

nil eꝙ ipße eſſet le qu pmiſſus
erat in lege et pꝛophetis. Illa em̃
miracula fuerũt facta coꝛꝑalit᷑ ꝑ
chriſtũ. ⁊ poſtea ꝑ aplos ⁊ alios
credentes in noie chriſti.vt patʒ i
euãgelijs ⁊in actibus aploꝝ.Ju
erunt etiam facta ſpũaliter iniũllu
minatõe infideliũ fidẽ recipiẽtiũ
2 aures eoꝝ fuerũt aꝑte manda/
tis chriſti obediẽdo.⁊ claudi ſana
ti ꝑ viã moꝛũ incedendo.et muti
uti fidem libere confitendo.
tem Michee. v. diat. Et tu beth
leem eufrata puulus es in milib
iuda.ex te ei egrediet᷑ dux qͥ ſit do/
minatoꝛ in iſirl.i.meſſias ̃ᷣm trãſ
latõem chaldaicã qͥ ſ̃ᷣm carnẽ eſt
natus de ſtirpe dauid Et ↄſeq̃nt᷑

ſubdit᷑. Et egreſſus eius ab initio

a dieb etnitatꝭ.ꝑ qð exprimit᷑ xpᷣi
dunnitas. Eſt em ſenſus. Egreſ
ſus li.emanatio eius.ſ.ꝑſone fi/⸗
lijl eſt ab initio .id ẽ a patre qͥ eſt
principiũ a dieb eternitatis qꝛ
hec emanatio eſt eterna.ſꝑ em na

ſci᷑ filius a patre et ſemꝑ natꝰ eſt.

Et Baruch. iij. Hic eſt deus no/⸗
ſter et nõ eſtimabit᷑ aliꝰ aduerſus
eum.ipᷣe adiuenit oẽm viaã ſciẽtie

dedit ej iacob puero ſuoꝛ iſrael

4

dilecto ſuo. Poſt hec in terris vi

ſus eſt et eũ hoĩbus conuerſatus
eſt. Et ꝗYſaie.vij.Ecce virgo ↄapi /

et ⁊ pariet filiũ: et vocabi᷑ nomẽ
eius emanuel qð interpᷣtiat᷑ nobi/
ſcũ deꝰ, Et ad Phił.ij. Cũ in foꝛ/
ma dei eſſet nõ rapina arbitratuſ

eſt eſſe ſe eqlem deo. ſed ſemetipᷣʒ

exinaniuit foꝛmã ſerui acepiens.

Et ad Bal.iiij. Cum venit plemiu
do tẽꝑis miſit deus filiũ ſuũ.Et

Joh.i. In pncixio erat verbũ et
verbũ erat apud deũ.⁊ Jobã. iij.
Sic dilexit deus mũdũ vt filius

ſuũ vnigenitũ daret. Et Leo pa/

pa. Salua ꝓpꝛietate vtriuſq; ſub

ſtantie in vnitatẽ ꝑſone ſuſtinuit
a maieſtate hũilitas:a vᷣtute ifir/

mitas.et ab etnitate moꝛtalitas.
Et Berñ.ſermone.xvi.ſuꝑ cãtica
Non modicũ fiducie robur pꝛe/
ſtat mihi ꝙ magnꝰ vir ille ꝓphe/
ta potẽs in oꝑe ⁊ fᷣmone de mon
te celoꝝ deſcẽdens viſitare digna
tus eſt me cũ ſim puluis ⁊ anis.

ſuauiter rumino hᷣ :et replent᷑ vi/

ſcera mea.⁊interioꝛa mea ſaginã
tur.et oĩia oſſa germinat laudem.
Ineſtimabil enim dignatio fuit
7 penitus inexcogitabił ꝙ in carce
ris huius Rmcch hoꝛroꝛẽ fetoꝛẽ
q; deſcẽdere dignata eſt tãta ma/

ieſtas et tã incò pꝛehenſibil celſi /

tudo. ¶ Sic hec pᷣdicta detẽpo/

re aduentꝰ veri meſſiechriſti dñi:

7 maxime ð duab naturis i xpᷣo
7 de mõ vnionis dunne pſone ad
humanꝗ naturã aliqͥ ⁊ potinime
hoies nũc pᷣmo ex iudaiſmo con/
nerſi ad fidẽ.pꝛoptquoꝝ ifoꝛma
tionẽ pᷣdicta principalit᷑ locutus
ſnm. vel etiã ſi aliqua alia chriſtia
ne religionis myſteria.vt de trini
tate. de ſacramẽto euchariſtie. et

enoy
erſutns
doap/
inom’
nobin
in for,/
binanl
ewenß;
apiens⸗
plenitn
ſuü. t
fabüͤa
obi ij.
Itflinz
Lopa/
uſqub
ſuſtmuut
wteift/
nalnos.
gcitis
bur ge/
lepphe⸗
demon
e dis
ranis⸗
leni,
ſg
nudenm.
tio fut
in A
faor
ta ma/

celi

etißo/
ſidnt
gi tho⸗
ſoneed
tiſfime
o lon/
fforms
ochts
hnſte⸗
demm

ſic de alijs humans ratõem tran
ſcendentibo nõ intelligeret nõ de

bent ex hoc moueri: aut oĩno tur
bari. tñ firmiter ⁊ foꝛtiter ea cre/

dant ⁊ ipa ſucceſſiue quantũ eis
ad ſalutẽ ſufficit ⁊ ſtatui eoꝝ com
petit intelligent. Attendat tales

ꝙ oꝛdo addiſcẽdi in humanis et
ad intelligentiã ꝑueniẽdi hoc exi/⸗
it vt diſepulia pᷣncipio magiſtrꝰ
uis credant.et tũc poterint poſt
ea ad creditoꝛũ attingere intelli/
genriã et ratõem.vt diat Ariſto.

pꝓmo prioꝝ.Et exquo res ſic ſe hʒ

ĩ humanis.quãto magis diſupu
los a mgr̃o deo de ſuꝑnaturali/
bus et cmunem ratõem excedẽ/
tibꝰ erudiẽdos oꝑtet a principio
ſim pliciter ex ipᷣius dei auctoꝛita/
te credere.⁊ cõſeqᷓnter ad credito/
rum ratõem et intelligentis ꝑue/
nire Quod etia ?Yſaias intẽdebat
cũ dixit. Niſi credideritis nõ intel

ligetis. ¶ Concludendo ergo di/

amus ꝙ leſus chriſtꝰ ille benedi
ctus qͥ venit in noie dñi eſt verus
deus et naturalis dei filiꝰ. vt eſt ĩ
pꝛioꝛi queſtione dictũ.quomodo
ergo cõueniebat ſibi deſcẽdere de
celis et venire in hũc mundũ.ſᷣm

ꝙꝓ dici Joh.iij. Nemo aſcẽdit in

celũ niſi qͥ deſcendit de celo fiiuſ
hois qui eſt in celo.Et ad Epheſ̃.
iiij. Qui deſcẽdit ipe eſt qͥᷣ et aſcen

dit. Cum tñ deus ſit immutabil.

⁊ omnibo rebus ſit ſp pᷣſens. ipſo
teſtãte ⁊ dicẽte ꝑ pꝛophetã Hie⸗
remia.xxiij.Ego celũ ⁊ terrã im/
pleo. Et in pſal. Si deſcẽdero ad
in fernũ ades.⁊ yſaie vlti.Celum
mihi ſedes eſt ⁊ terra ſcabellũ pe
dũ meoꝝ. Eſt rememoꝛãdum erx
dictis ꝙ duplex eſt nrn in xpᷣo

1
ſq; diuia ꝛhũa na ¶ Queſtio tcia.

I
WVerit᷑ ergo exq̊ chri/ R
ſtus eſt deus quõ igit im/
mntabil deus et olb ſem
ꝑ pᷣſẽs potuit deſcẽdere et ſic mu
tari aut ad locũ venire in q̊ prius
nõ fuit. Rndet᷑ ſᷣm intentõeʒ ma
giſtri in tercio di.i. Et ſᷣm ſanctuʒ
Thomã i ccia ꝑte ſumme.q.lvij.
Et dicit᷑ pꝛimo mõ ꝙ vxpCᷣs in pri
mo ſuo aduẽtu.i.in ſua incarnatõ
ne nõ deſcẽdit de celo ſᷣm ſuã na
turã humanã.qꝛ als habuiſſʒ na
turã ſuã huana i celo ⁊ adduxiſſʒ
eam ſecũ in terra.qð nõ eſt veruʒ.
qꝛ ipᷣe de nouo foꝛmauit eã in vte
ro marie ſemꝑ virginis. et caʒ ſi⸗
bi vniuit ac ypoſtatice copulauit.
Se o dicit gg ipᷣe deſcẽdit ðᷣ ce
o ſᷣm ſuã naturã diuinã nõ ſicin
telligendo ꝙ prius ſolũ ſᷣm diui/
nitatẽ fuerit in celo.⁊ ꝙ tũc in ſuo
aduẽtu deſeruerit celuʒ et incepit
eſſe inferius ſolũ in terra.hoc eni
eſt abſurdũ cũ imutabil ſit ⁊ rati
one ſue imenſitatis neceſſario ſp
exiſtat in om̃i re.Sed ſic ẽ intelli
gendũ ipᷣm ſᷣm ſuã diuinitatẽ de
ſcẽdiſſe.qꝛ ipᷣe dei filiꝰ qͥ eſt infini/⸗
te ꝑfectus.⁊ optimũ ac ſupᷣmũ in
entibo ſe hũiliauit ⁊ q̃ſi inclinauit
⁊ inferioꝛauit qum pꝛo nfr̃a ſalute
aſſumpſit natura hũanam q̃ ſua
creatura eſt.et q̃ſi cinis ac puluis
in comꝑatõe diuine maieſtat ve
raciter reputãda.MNõ eſt ille deſcẽ
ſus factꝰ ſjm locũ aut ꝑ loci mu/

tatõem ſed ſᷣm exinanitõnem. qꝛ

cũ in foꝛma dei eſſet foꝛmã ſᷣui ac
cepit fᷣm modum loq̃ndi apli ad
Phil. ij. Sic ergo dicit exinanitꝰ
nõ ꝙ ſuã plenitudinẽ amitteret.
ſed ex hoc ꝙ nr̃am paruitatẽ ſuſce
pit.ita dicit᷑ deſcẽdiſſe de celo: nõ
ꝙ celũ deſeruerit.ſed qꝛ ſua Aeien

do noſtrã naturã in ferioꝛẽ ac ter

ſam in leipᷣo exaltãdo et aigni⸗
cãdo.Et eſt aliq̊ mõ ſile ſic̃ ſi pᷣn/
ceps potens in legitimã vxoꝛẽ du
ceret filiã alicuius pauꝑis ⁊ igno

bilis ruſtici diceremꝰ eũ deſcen /

diſſe et ſe quodamodo inferioꝛaſ

ſe. cum tamẽ ante ⁊ poſt idẽ ſit et

eque in ſe nobilis atq; potẽs.Ita
ergo intel ligẽ dũ ẽ dei filiũ in hũc
mũdũ deſcẽdiſſe L¶ Oat dici
tur miſſus eſſe in hũc mũdũ hoc
ſic intelligendũ eſt ꝙ dei filius qᷣ
prius cũ ſolũ fuit in natura.diui
na fuit ſemꝑ iuiſibił nobis ⁊ ocn

lis noſtris coꝛꝑeis eſt factus viſi

bilis ſenſibiliter pᷣſens.et hoc per
aſſũptionẽ hũane nature in qua
cũ hoibus coꝛꝑaliter cõuerſatꝰ eſt

in terris.pꝛopter qð dic̃ Aug. li.

p mo de doctrina xpᷣiana. Non ꝑ
locoꝝ ſpacia veniẽdo ſed in coꝛꝑe
moꝛtali moꝛtalibo apparẽdo veiſ
ſe ad nos dicit᷑ dñs.Et btũſ Beĩr

uent dicẽs. Quõ veniſſe dicitur

ſᷣm diuinitatẽ ſemꝑ vbiq; fuit.

Rudet dicens.Erat qͥdem i mũ

do et mundꝰꝑ ipᷣm factuſ ẽ ⁊ mũ
dus eũ nõ ↄgnouit.Non itaq; ve
nit in mundũ ꝙ abierat. ſed ap/
paruit qð latebat. Vnde ⁊ huma
nã in qua cognoſceret᷑ induit foꝛ/
mã.qꝛ nimirũ in dinia natura in
habitat lucẽ inacceſſibilẽ.nec ſane

ingloꝛu erat maieſtati apparere

in ſilitudine ſua quã fecerat ab in
itio. Necindignũ fuit aliqbus in
ſubſtatia ſua agnoſd.ñ potuit co
Fnoſi in imagine apparere vt qᷣ
fecerat hominẽ ad imaginèẽ et ſiłi
tudinẽ ſuã ipᷣe innoteſceret homi
nibus factus hõ. Et ingt dicit in

miſſuſ eſt ꝙ humanitatẽ aſſũpſit

in qua mũdo viſibilꝛ apparuit.

5.. ergo patet ꝙ de celo deſcen/
it dei filiꝰ et venit in hũc müdũ
non qiidẽ ꝑ loci mutationẽ:ſʒ ꝑ
ſue altitudinis inclinatõem in aſ

ſumptòe noſtre ꝑuitatis.⁊ ꝑ exbi

bitionẽ ſue pᷣſentie viſibiliter i aſ
ſumpta natura. Vt ergo tãn bñ/
ficij grati ſimus ſtudeamus fre/

qᷓnter et maxime in hoc ſacro tẽé⸗/
poꝛe circa hunc tati regis aduen /

tum aio occupari.crebro nr̃a me

ditatio verſet arca aduentũ tante

maieſtatis ad nr̃am humilitatẽ.

⁊ arca tantã noſtre ꝑuitatᷣ ꝑ hũüc

chriſti aduentũ exaltationẽ et di⸗
gnificatõʒ.et hoꝝ meditatio nos
excitet ad amoꝛẽ tanti benefacto
ris.et ad reddendã ſibi graꝝ poſ/
ſibilẽ actõnẽ.vt ꝑ hoc mereamur
conſequi finalẽ fructũ huiꝰ aduẽ/
tus.ſ.vitas eternã.Quã nobis cõ
cedere dignet᷑ ideʒ dñs ⁊ ſaluatoꝛ
noſter ieſus chriſtus.qͥ cũ pfe et

ſpũſancto viuit et regnat vnꝰ deꝰ

in ſecula benedictus Amen.

¶ Dñie ſecunda aduentus
Sermo teruus 1105

LL/1i2a22—

Enegictuſ
qui venit in noie domi
m.. Matth. xxi. One
rũ g qrto. Que ſit cauſa ꝑ fidie iu
daice cũ tamen ſcripture veteris
teſtamenti qᷓs ipᷣi eti recipiunt tã
dare veritatibus catholicis teſti/

ficent et maxime de chriſto ieſu
quo ad aduentũ et ꝑſonam.Cuuꝰ

8

tercio di. j. Miſſio filij dei intelli

renã aſſumpſit in vnitate ꝑſõe ip genda eſt ipᷣius incarnatio.eo em

yc.

*
.

enis
mo⸗
gen
nli

ſegio
olee
Nn
ſon
ori
ſiete
(olt
ſitia
reſaa
ump⸗
ſſim
ſoer
ſcuſo
turo

is
e⸗
tj
nin
peen
Phen
lb
ctene
ſbil
cheſti
hoce

caiigo

hopol
lami
ſinm
Unem

alig

Ntöͤ
ſabre
nece

1

ſtant

ate

.N. —— —
III

etiã modũ naſcendi:conuerſandi
moꝛiẽdi:reſurgendi:ad celos aſcẽ
dendi et legem ſua publicãdi cla
rſſime atteſtant᷑ omnes ſeipture

legis et pꝛophetarũ que ð meſſia

—

pdicte fuerũt.et omnes figure le
gales et hyſtoꝛiales.quas omes
agdducere eſſet nimis longũ.⁊ in
ſupꝑ tanta eſt cõſonantia ſcriptu/
rarũ veteris teſtamenti ieſu chri/
ſti et geſtoꝝ eius et ſuoꝝ.et tã pũ
ctualis ꝙ vix poteſt maioꝛ conſo
nãtia cogitari. Nec ſolũ ſcriptu/

re ſacre his atteſtant᷑ ſed et gentili

um pꝛophetiſſe.quaꝝ vna famo/

ſiſſima ad phos et poetas ĩ libro

ſuo expoſitorio cuiuſdam viſiõis
ſeu ſomnij.quod plures ex ſena/
tu romanoꝝ viderunt ſinguli v/
na nocte expꝛeſſe dicit. In diebus
illis exurget virgo de genere he/

breoꝛũ noie maria. ? pceabit᷑ ex
ea ſine cõmirxtiõe viri filꝰ deino/
mineieſus.Et conſeq̃nter totum

pꝓceſſum chnſti tangit et totã pꝛo

phetiã ponit autoꝛ de cauſa dei.
libro primo.capło.xxxij. Addu/

cit etiam ibidem quandam aliaʒ

ſybillam que fuit circa aduentum
chriſti. ¶ Kecitat quoq; idem de

quodaã alienigena olim moꝛtuo.

cuius ſepulchrũ fuit in conſtanti
nopoli caſu effoſſum.qui ꝑ ſcp m
ram in lamina aurca iuxta ſe po
ſitam ſic ait.Chriſtus naſcet᷑ ð v/
gine maria et credo in eũ Mul/
ta alia gentiliũ teſtimonia addu/
xit pᷣdictus auctoꝛ que trãſeo cau/⸗/
ſa breuitatis.De hac igit᷑ queſtio
ne cogitaui ꝓnuc loqͥ Rogemꝰ⁊c

N¶Oiuudei in ſua pertinacia

ſtant auerſi a fide et catholica ve

ritate. Huiꝰ Nicolaꝰ de lyra in

5

fine queſtionis ſolẽnis quam ke/

cit de pꝛobabilitate veritatum ca
tholicarũ ex ſcripturis veteris te
ſtamẽti tres ponit cauſas quib
addende ſunt adhuc alie tres.
¶ Prima etenim cauſa pꝛopter
quam ſᷣm eum multi iudeoꝛum
auertuntur a fide eſt timoꝛ pe/
nurie tempoꝛalis. Sunt enim ⁊
fuerunt ſemper valde cupidi.et ĩ
lege eoꝛum frequenter pꝛomittit
abundantia tem poꝛaliũ.quod ip
ſi ſolum litteraliter intelligunt.⁊
ideo ſupra modũ abhoꝛrent hu /
ius contrariũ.ſcilicet tempoꝛaliũ
penuriam. ¶ Seaunda caulſa eſt
quia a cunabulis nutriunt᷑ in o/

dio chriſti et legis chriſtiane. Et

vt dicit ipᷣi omni die chriſticolis
maledicunt in ſynagogis ſuis.il/
la autem ad que homines ſũt aſ
ſueti a puericia illa ſunt eis quaſi
in naturam conuerſa.et per con/

ſequens foꝛtiter auertũt intelle/

ctum a ſibi contraria veritate.
Tercia cauſa difficultas et alti
tudo eoꝛum que in fide catholica
credenda pꝛoponunt.ſicut trini/
tas perſonarũ in natura diuina iĩ
vna chriſti perſona.⁊ ſacramẽtuʒ
euchariſtie.que eoꝛum carnales
intellectus nullo modo poſſunt
capere.et ideo reputant nos tres
deos adoꝛare.credere et colere.et
in ipᷣa eceleſia ſacramentũ eucha /
riſtie. Iſti deliri putant nos pa/
nem adorare.et ſic peſſime ydo/
latrare.ſicut per experientiã cog/
nouerunt. qui cum eis de tali/
bus contulerunt. Pro talibus
igitur a fide catholica peruertun/
tur.et plures iã baptizati ad vo⸗
mitum reuertuntur. QD£

Dñica tercia aduentus

ro declarãda q̃rta cauſa ſue

pfidie eſt notandum ꝙ licq; vt p/
dixi qᷓdruplex ſit xpᷣiaduẽtꝰ.duo
tamen illoꝝ ſunt prinapales. de
quibus etia ſcripture freq̃nter lo
quunt᷑. Primus eſt in hunc mũ
dũ.cũ ſq; humanã naturã aſſum
pſit.⁊ in ea inter hoĩes viſibiliter
cõuerſatus ẽ.de q̊ pᷣdixi in pᷣcedẽ/
ti ſermõe.⁊ ille eſſe debuit in pau
ptate hũilitate et paſſione.vt po/
ſterius declarabo ¶ Secũdꝰ erit
ad iudiauũ finale.de quo loquitur
euãgeliũ huiꝰ dñice ſecunde.⁊ ille
aduentus erit in ptãte magna et
virtute. ODe hoc aduentu loquit᷑
Dañ.vij. ca. dicẽs. Ecce cũ nubibꝰ
celi qua ſi filius hois venict ⁊c.Et
dicit notanter cũ nubibus celi
Sicut em̃ chriſtꝰ aſcẽdit in celuʒ
ſᷣ m humanitatẽ obſeqo nubium
ita etiã veniet ad iudicũ.vt habe
tur Actuũ.i.vbi diat᷑. Hic ieſus qͥ
aſſũptꝰẽ avobis ĩ celũ ſic vẽiet ⁊c
Dicit pꝛopheta notãter quaſi fi
lius hoiĩs quia chriſtꝰ nõ ſolũ ẽ
filius hois ſed plus eſt etiã filiuſ
dei. Et ideo ſubdit᷑. ⁊ vſq; ad an/
niquũ dieꝝ puenit id ẽ ad equa/
litatem dei patris ſᷣm natura di/
uinã et dedit ei poteſtatẽ qꝛ tũc

om nia erãt plene ſubiecta chriſto

vt habet᷑ ad Hebre.ij. Sequit᷑ ꝛ
honoꝛẽ et regnũ.et omnes popu
li tribus et lingue ipᷣi ſeruiẽt.⁊ po
teſtas eius poteſtas eterna q̃ nõ
auferet᷑.et regnũ eiꝰ quod nõ coꝛ
rũpet᷑ quia regni eiꝰnõ erit finis
vt habet᷑ Luce.i. De h̊ᷣ ſcdᷣo aduẽ/
tu loquit᷑ etiã Iſa.xxx. c.dicẽs.Et
erit lux lune ſicut lux ſolis.⁊ lux
ſolis erit ſeptẽpliciter ſicut lux ſe
ptẽ dieꝝ in die in qua alligauerit
dñs vulnus populi ſui.et ꝑcuſſu

rã plage eius ſanauerit. Tunc in

finali iudicio mũ dus renouabit᷑
et melioꝛabi ad augmentũ glo/
rie beatoꝝ.qui in elementis ⁊ coꝛ

poꝛibus celeſtibo melioꝛatis vide
bunt clarã relucentiã diuine vᷣtn
tis et bonitatis.ſᷣm illud Sapie
xiij. A magnitudine ſpeciei ⁊ crea
ture cognoſcibiliter poterit eoꝛuʒ

creatoꝛ videri.Decoꝛ autẽ coꝛpo⸗

rũ celeſtiũ maxime cõſiſtit in luce
⁊ ideo tũc augebit᷑ ⁊ hoc eſt qð di
at ꝓpheta. Et erit lux lune in die
qua alligauerit dñs vulnus po/
puli ſui.qꝛ ſancti tũcreſurgent in
coꝛꝑibus gloꝛioſis ab omi coꝛru
priõe et penalitate liberi. Iſte xpᷣi

aduentus erit in vltimo die ſechi
qui in ſcripturis vocat᷑ dies mag

⁊ terribilis. Vnde Malachie vl

timo.Ego mittã vobis hely an

teq; veniet dies dñi magnꝰ ⁊ ter/⸗
ribilis. Helyas eniz et enoch ad
hboc reſeruant᷑ in vita vt pᷣdicent
contra ꝑfidiã antixpᷣi ante diẽ iu/
dicij Et Johelis.iij.dicit᷑. Sol cõ
uertetur in tenebras.⁊ luna vᷣtet᷑
in ſanguinẽ anteq; vẽiat dies do
mini magnus et terribilis.Et qᷣa
iudei nõ ſciũt diſtinguereulũ du⸗
plicem chriſti aduentũ pꝛopt᷑ qð

multipliciter arca hoc errat.ſcri-

pturas eni pᷣdictas et alias ſimi
les ꝑtinentes ad ſecundũ chriſti
aduentũ.ſq; ad finale iudiaum.i⸗
telligunt de pumo eius aduentu
ſò́ in carnem.Et pꝛopter hoc cuʒ
ea que hmõi ſcripture pꝛomittũt
ventura in aduẽtu ad iudiciũ vi

dent nõdum impleta credũt chri

ſtũ nõ veniſſe in carne.Si autem
duplicem chriſti aduentũ diſtin/
guerẽt.et cuilibet aduentuũ ſcptu
ras que ð eo loquũt᷑ appꝛoparẽt

Tuncin
ſorabt
tü go/
is 1cor
as we
mne m
Gapi⸗
ei tcren
it coru;
icrpo/
tinluee
ckasdi
neindie
vs ho⸗
rgent
nl co

Nterdi

dieſec

ſes mos

lachiey
helfian
ten
noch 00
pden
tedieln/
Sol
na tet
dies do
6.Et 40
llü du/
ogt

clare viderent chriſtũ dudũ veniſ/

ſe in carne. et nobiſcũ expectarent
eiꝰ aduentũ ad iudiciũ finale. Hec
eſt ̊ q̃rta cã ꝑfidie iudaice.et pᷣn/
cipaliter eſt vnũ quod facit ipſos
iudeos circa chriſti aduẽtũ grauit
errare. P Quintũ pncipale
quod iudeoſerrare fadt arca meſ
ſiã et aduentũ eiꝰ ac ſtatũ eſt ꝙ cre
dunt venturũ eũ i mũdũ regẽ po
tẽtiſſimũ et tꝑaliter regnatuꝝ qui
eis reſtituet regnũ iſrael.et obtine
bit monarchatũ mũdi oibb popuł
ſue ditioni ſubiectis.⁊ qꝛ vident ꝙ;
hoc nõ ẽ in chriſto impletũ.iõ di
cunt ipᷣm nõ eſſe meſſiã. Sed bᷣ ip
ſoꝝ dictũ eſt mani feſte erroꝛ ⁊ cla

re ↄtra ſtatuta ſcripture veterꝭ in/

uentionũ.qꝛ liq; aduẽtus ſecũdus
vẽturus ſit in magna ptãte vt fuit
iam clarificatũ ꝑ ſcripturaſ pꝛedi
ctas aduentus p mus veri meſſie
ſm ſcripturas pꝛophetaꝝ eſſe de/
buit ⁊ nũc fuit nõ in ptãte ⁊ domi
nio tꝑali ſed in hũilitate pauꝑtate
ĩ paſſiõibo contẽptib ⁊ moꝛte.

em̃ i pauꝑtate eſſe debuit ⁊ modo
fuit chriſti pᷣmus aduẽtus ptʒ Za

charie.ix.Exulta ſatis filia ſyon.iu
bila filia hieruſalẽ. Hoc impletuʒ
eſt in xpᷣo quãdo veniẽs hierlm p/

pe paſſionẽ fuit receptus ad ciuita
tem ⁊ templũ cũ gaudio ⁊ exulta/⸗
tiõe populi. Subdit ꝓpheta. Ecce
rex tuus veniet tibi iuſtus et ſalua

toꝛ. ſaluaturus em̃ erit nos ⁊ nũc
ſaluauit ꝑ viã iuſticie ſeiſßm moꝛti

offerẽdo. Et ipᷣe pauꝑ. hriſtus ei

dñs a pᷣncipio natiuitatꝭ ſue vſq;

ad moꝛtẽ pauprimã durit vitam.

vt ptʒ ex decurſu euãgelioꝝ. Vlo

luit eni ſuo exẽplo nos docere cõ/

temptũ mundanoꝝ ⁊ amoꝛẽ cele/
ſtiũ.pꝛopt᷑ hocipᷣe pauper fuit ĩ tẽ/

R . l
,

poꝛalibus ſed ditiſſimꝰ in ſpnali/⸗
