* diat qd illic ſcriptũ eſt. Diligitei ponit᷑ de oꝛe dei. Et ꝓpter eandeʒ
cura e imicos veſtros bñfacite his qͥ ⁊c. rõem nõ debuit dicere.i oĩ re q ꝓ
gocnn Si is qᷣ aliena iã nõ rapit adhuc cedit ⁊c.qꝛ nõ ſic in textu ẽ ſʒ ſtat
giefien foꝛſitan ſua inoꝛdinate retinet au in oi verbo qð ꝓcedit deoꝛe dei.
Gapi dlat qͥd illic dicit᷑. VHendite qᷓ poſ⸗ e Suͤe aſſũpſit eũ Hͦ diabol?
dacko⸗ ſidetis et date elemoſynã. Infir / D Scðo teptauit eũ diabolꝰ
no ge/ mantis animꝰ ꝑfrin deſiderat ðo de ſuꝑbia et ad eũdẽ finẽ ad queʒ
toe ,an ſimul et ſeculo.audiat qͥd ibi ſcri// pus.Dict᷑ ergo. Tüc aſſũpſit eũ
nndn ptum eſt. Qui nõ renũdauerit oĩ diabolꝰ in ſctãz duitatẽ .i.i hieru
nnlo iinn bus que poſſidet nõ poteſt meuſ ſalẽ q̃ dicebat᷑ ſctꝗ.qꝛ i diuio cultu
er ctic⸗ eſſe dicipulus.Toꝛpoꝛẽ qvappe ðᷣputata Teplũ ei erat ibi nec erat
ſuort H tit. laboꝛes ꝓ dño ſubire etiã pᷣua tũc licitũ alibi ſacrificare ðo. Et
t gnſaS let ⁊ refugit audiat qͥd ibi ſcriptũ ſtatuit eũ ſuꝑ pinaculũ tẽplii.fa
abusani eſt. Qui nõ colligit mecũ diſpꝑgit. ſtigiũ ſine ſũmitatẽ tẽpli.Et diat
efa Quot ergo ibi pcepta ſũt tot no MHicolaus ð lyra. ꝙ pinnaculum
ulinti ſin pectoꝛis munimina. Illa er / erat tectu tẽpli quod erat deſug

planũ ſicut fiebãt tũc domꝰ pale
ſtinoꝝ. Erat em̃ vt dicit Chryſoſ.
intentio demo nis eũ illuc poꝛtã
tis.vt a populo cimtatis ipᷣe ihᷣs
quaſi volare videret᷑ et ſicin vanã

tiam ferret. Sed duunna vtute
eat ꝙ neſcente demone nullꝰ eũ
vidit.. Et dixit ei Si filiꝰ dei es
Hiero. In omnibo his temptati
onibus diabolus hoc agit vt in/
telligat ſi filius dei ſit. Sed rpᷣus
ſemp ſic reſponſuz tẽperat vt am
biguũ relinquat. cogitabat diabo
lus ſi deſcẽderet per aera volãdo
ſine leſione ſui filius dei eſſet Tñ
dicit Mitte te dcoꝛ ſũ Chryſo.
Non unpellebat eũ nec tetigit ſʒ
ſolum ci ꝑſuaſit vt ſic ſe pᷣcipitarzʒ
deoꝛſum.Et ſciamus. Om̃is qui
obedit diabolo ipᷣe ſe ꝓijcit deoꝛ
ſum.nõ diabolus. Poteſt enim
ad malũ hoꝛtare.artare autẽ ſiue

cogere nõ põt. Vnde Berñ. i ſer.

de illa dñica. Nobis inquit eſt ſi
vinci volumꝰ.nemo noſtꝝ i hoc
certamine deijat᷑ inuitus põt iui
tus ſuſtinere tẽptatõis motũ ſed
in te eſt ſi volueris dare vel nega
re cõſenſum.in tua facultate eſt ſi
volueris ini micũ tuũ facere ſᷣuuʒ
tuũ vt tota eius machinatio coo
peret᷑ in bonũ.Et qꝛ chriſtꝰ pꝛius
vſus eſt autoꝛitate ſcripture.⁊ iõ
etiã diabolus volẽs ſe oſtendere
ſapientẽ etiã aſſumpſit autoꝛita/
tem ſcripture.q.d. Si es dei filiꝰ
tũc potes deſcẽdere pꝛopꝛia virtu
te et miniſterio angeloꝝ ſcriptũ
eſt eni de te. Quoniã angel ſuis
deꝰ mãdauit de te] ⁊c̃. Hierony.
NM ale interpᷣtat᷑ diabolus ſcrip/
turas.qꝛ hec pꝛophetia nõ eſt de
chriſto ad ir̃am ſed de quolibʒ vi
ro ſancto ſignant cofidente ĩ deü

–

Alia vide in lectura.ſequit᷑. Atx il
li ielus Chryſo. ihil motus ni
hil indignatus ſed cũ multa mo/
deſtia cũ ſcripturaꝝ voce ei rñdit
dicens. Scriptũ eſt Deute. vi.
non teptabis dñm deum tuũ
E ¶ Temptare em̃ deüũ eſt qué/
rere experimẽtũ ð dei virtute abſ
q; ineuitabili n ⁊ hoc pec

catũ eſt.qꝛ quãdocũq; homo ha

bet aliquid qð põt facere ſᷣm viaʒ
humanam ad cuadendũ ꝑiculũ.
nõ dehet illud obmittere queren
do diuinũ experimentũ Per hoc
ergo rñdit dñs diabolo tẽptanti
eum.qꝛ cũ poſſet de pinnaclo tẽ/
pli deſcendere ꝑ viam hũanaʒ ꝑ
gradus factos ad hoc in tẽplo nõ
debebat ꝑ aliã viã deſcẽdere.Vbi
ergo ex humana rõne et conſilio

poteſt hõ habere qdð faciat nõ de
bet deũ temptare. ſed vbi deficit

humana ratio cõmendet ſe deo ñ

temptãdo ſed deuote cõfidendo.

vt vult glo.hic. Contra banc chri
ſti rñſioneʒ arguit ꝑfidus iudeus

dicens. Si fuit deus vt dicũt rpi
ani tunc in eo fuit poteſtas faciẽ

di miracula.et ideo ſi miſiſſet ſe ðᷣ
oꝛſum ſine leſione nõ fuiſſet aliq̃ᷓ

temptatio diuina: nec peccatum.

Item viri ſancti legunt᷑ deũ tem
ptaſſe nec ex hoc repꝛobant᷑ ĩ ſcri
ptura.ſed magis cõm endant᷑.vt
helyas.iij. Reguʒ.xviij.vbi dixit

deo.:qui exauditus erit ꝑ ignẽ ipſe
ſit deus. Et Helizeus.uij. Reg.v.

dixit ad regem iſrael de Naaman
Vleniat ad meet ſciat pꝛophetaʒ
eſſe in iſrael. Similiter Bedeon
Judicum.vi.temptanit deum qͥ́/
rens ſignum in vellere. Item de
us non inducit homines ad ma/

lum inducit autẽ ad ſui tẽptatoeʒ

re Ps Omn)

Dñica pꝛima quadꝛageſime

e

—
vit er
Umomstt
multano,
ce arit
Deute di
danmmi
ciͦ eſtcne
Vruute ob
ehocher
bomobe
gefmn
cu giali.
re goeren
ͦ Parboe
o fhrunn
innacot/
büane
nniglono
dae o
Ci
aatnöde

ybi deſct

gerſedooi

fdd

abanccht
ns den
t dittll
eſtnus ſall
gliſerle
Uiſſet eli
pecummn
t dei ten
dbontiſai
cncent
tiditt
gigle Ne
W
ſpumn
1 eon
tdem
Jend

Pre)

MWalach.iij. dicẽs. Inferte om̃eʒ

decimã.⁊ ſit cibb in domo mea et
ꝓbate me. Suꝑ h̊ rñdet᷑ ꝙ dñs
voluit textũ moyſi allegare dia/

bolo ſiẽ ſtat. Et cũ iudeꝰ vult argu
ere ꝙ tẽptatio nõ ſit pctm̃ mãaife/

ſte dic Z dñʒ qͥ arguit maliciã po
puli Nũ eri.xiiij. Tẽptauerũt me
iã ꝑ decẽviceſ Itẽ pᷣs.xciiij.Nolite
obdurare coꝛda vra ſic in exacer/
batõe ß m diẽ tẽpta.ĩ deſer. vbi tẽ
pta.me p.vri. Sea qd dicit
de viris ſctis. Pꝛo illo eſt n otan
dũ ꝙ tẽptare eſt experimẽtum de
aliq̃̊ acciꝑe Nullꝰ aũt q̃rit experi/⸗
ri de illo deq̊ eſt certꝰ. ſz de illo ð
̊ ẽ dubiꝰ. Poõt at qs experire de
aliqᷓ duplicit᷑.ſ.facto aut vᷣbo.ver
bo qͥdẽ cuʒ qͥs q̃rit aliqͥd a vicino
ſuo vt exꝑiatur an iuuaret euʒ in
neceſſitate ſua Facto cũ fac aliqͥd
qð nõ videt᷑ oꝛdiabile ad aliqͥd ni

ſi ad tłem exꝑientiã. Et tlis res ðꝛ

tẽptatõ vt cũ qͥs fac currere equũ
ſine neceſſitate aliqᷓ ſiuevtiltate ðꝛ
tentatio equi.qꝛ tłis curſus equi
nõ videt᷑ ad aliud oꝛdiabilis. niſi
ad acopiẽdũ experimẽtũ de equi
velocitate.ſi aũt faciat eũ currere
ꝓpter neceſſitatẽ aliquaʒ.vt ꝓpter
fugã hoſtiũ aut ad capiẽdũ ceruũ
nõ eſt tẽptatõ equi.dubitare autẽ
de his ꝗ ꝑtinẽt ad ꝑfectõnẽ diui/
nã.vt eſt dei potẽtia aut bonitas
⁊c.ſemꝑ eſt malũ.⁊ iõ qͥ facit aut
dicit aut ſine neceſſitate ⁊ vtilitate
ad exꝑiẽdã dininã potẽtiã aut di
uinã volũtatẽ tẽptat deũ et pec/

cat.Et ideo exponẽs ſe ſine neceſſi

taren ilicate ericulo vite expe/
ctas Fuaria deo tetat deũ cũ poſ/
Fuari alio mõ.tle eſt qð ſugge
rebat diabolꝰxpᷣo dnodicẽſ Nit
te te deoꝛ ſũ.⁊ liq; dñs ꝑ vᷣtutẽ po

*

tuiſſet hᷣ facere ſine ꝑiculo tñ hoe

nõ fecit.qꝛ voluit diabolo celare

deitatẽ vt detm̃ eſt pus.et voluit

excludere tentato; demonis ꝑ ſa
crã ſcripturã.⁊ ideo bñ vrñdit ꝑ il/

lud qð hoibophibet᷑.potuit enim

ꝑ gdus deſcẽdere de pĩnaculo ſiẽ

hõ. O igit᷑ aduerſarius arguit de
helia nõ valet nõ em pecijt ſignuzʒ

p ignẽ deſcẽgentẽ ſine vtilitate. ſx⸗

ad ſ̊ vt pplus iirł a cultura baal
recederet ⁊ coleret deũ verũ. Itez
hoc fecit de pᷣcepto dñi dicẽt ſibi
Vade oñde te achas. Vnñ tũc re⸗
uelatꝰ erat ſibi modꝰ ꝓcedẽdi cõ/
tra ꝓp hetas baal. licet h̊ totalit᷑ñ
ſit expᷣſſum.qꝛ nõ oĩa ſcribuntur.
Eodẽ mõ dicẽduʒ eſt de helyzeo.
Curauit em̃ naamã ex diuia reue
latõne ⁊ diuia vᷣtute. ⁊ ꝓpter nota
bilẽ cauſã ⁊ vtilitatẽ. Ipe em̃ naa
mã relicto ex h̊ ydolatria cõuerſꝰ

fuit ad colendũ vnũ verũ deum⸗

Vlñ vt bhabet᷑.iiij. Regũ.v. Ipſe
dixit nõ faciat ſᷣuꝰ tuus vltra bo
locauſtũ aut victiaʒ dijſ alienis ni
ſi dño ſoli. De Bedeon vo ðꝛ vno
mõ ꝙ b fecit exiſtictu diuio. et ſic
nõ peccauit. Inſtinctꝰ em̃ diuinꝰ
nõ ipellit ad malũ.Alio mõ ðꝛ ꝙ
Bedeõ nõ dubitauit de potentia
qn ꝑ ipᷣaʒ poſſʒ ſaluare ppłʒ nec

8 vᷣbo dñi dicẽt ſibi. VHade i hac

foꝛtitudie mea lib erab iſrahel qñ
eſſet vᷣbũ. ſz lgrauit an ꝓmiſſi o eſ

ſet abſoluta q̃ ſꝑ iplet᷑ an ↄditio
nal.ſ. niſi Gedeon ⁊ ſocij eiꝰ pone
rẽt ĩpedim̃tũ ꝑ aliqð pctm̃ freq̃nt᷑

em̃ in ſacra ſcriptura ꝓmiſſiones
diuie intelligunt᷑ facte ſub tłi con
ditõe q;uis nõ erbᷣmat᷑ VUñ Jere.
xviij. Subito loqr de gente et de

regno vt edificẽ ⁊ plãte. Idẽ. Si

fecerit malũ i ocłis meis⁊ ñ audi

Dñica prima quadrageſime

atvocẽ meã penitẽtiã agã ſuꝑ bo
nũ qð locutꝰſũ vt facerẽ. Timuit
igi᷑ Gedeõ ne ꝑ fragilitatẽ ſuã⁊ ſo

doꝝ eius ꝓueniret malũ ⁊ ſicipe/

dimẽtũ dicte ꝓmiſſiõis. Petijt g̊

hũilita deo doceri ꝑ ſignũ ꝙ noͤ
ꝓuẽiret tle uimpedimẽtũu.vt cõſtã/⸗
tius ⁊ expeditius iret ad pᷣliũ ꝓpt᷑
qð petijt duplex ſignũ.vnũꝓ ſe ⁊
vnũp ſocijs ſuis.Ad auctoꝛitatẽ
Malach.dicẽdũ.ꝙ iudei tenebaãt᷑

ſoluere decimas ex pᷣcepto dei. et

ꝑ cõſequens b̊ erat neceſſe ex ꝑte
ſoluentiũ ⁊ vtile ex ꝑte recipienti/⸗
um. Erat em̃ ad ſuſtẽtationeʒ mi/
niſtroꝝ dei. Ad hocem̃ inducebat
dñs pplm ꝑ ꝓphetã dicentẽ. In/
ferte om̃eʒ decimã aũt ſubdit᷑
Probate me ſuꝑ h. ⁊c̃. ly ꝓbate
noõ tenet hic cauſalit ſic intelligen
do ꝙ ſoluerẽt decimas ad ꝓban/

dũ ſeu tentandũ ſi ꝑ hoc deꝰ api/

ret eis catharactas celi.⁊ eſt ſenſꝰ
Si impleuenitis pᷣceptũ de deci⸗
mis ſicut tenemini.⁊ ego cõſequẽ

ter młtiplicabo bo na vr̃a. ſicut di
cit᷑ ꝗYſa.ſ.Si volueritꝭ ⁊ audierit

me bona terre comedetis. Hec ex
dictis Nico.d e ly.in rñſionibo ad
argumẽta cniuſda pfidi ⁊ temera
rij iudei. GSeqᷣt Tũc iteꝝ
aſſumpſit eũ diabolꝰ in mõtẽ ex

celſũ valde Tercio tentauit eum
de cõcupiſcetia oculoꝝ ſeu de aua

ritia. Auia vt ſeqtur in lr̃a Oſtẽ
dit ei om̃ia regna mũdi MNõ ſic ꝙ

deillo loco poſſet videre omia re

gna ⁊ omnes ciuitates determi/
nate. Sed vt vult (hryß. oſten/
dendo ei diuerſas mundi partes
dixit ei tale regnũ eſt in tali ſitu.et
tale in tali enarrãdo in breuibus
magnitudinẽ et gloꝛiam illoꝛum
regnoꝛum.Et diat Mi.de lyra. ꝙ

omnis illa oſtenſio fuit mag ad
auditũ qᷓ; ad viſũ Quo facto di/
xit ei. Hec oĩa dabo tibi.ſi pꝛoo
dens adoꝛaueris me. q̃ſi diceret
In ũlis faciã regem te. Et hoc di⸗/
abolus arrogãter loquebat᷑. Nõ
em̃ potuit facere.ſed mentiebat
qm̃ mendax eſt ⁊ pater eius.ſ.mẽ
dacij. Joh.viij. Creature em̃ coꝛ/
poꝛales nõ ſũt in poteſtate eius.
niſi inq;tũ ſibi a dño deo pmitti
tur. Tiũc dixit ei ieſus. Vade ſa/
thanas ..i.recedea me.qꝛ aduer/
ſarius es veritatis. Hoc aũt chri
ſtus quaſi cũ idignatõe dixit qð
nõ fecit in pᷣcedẽtibus tẽptatõib.
vt diſcamꝰ illiꝰ exẽplo iiurias no
ſtras eq̃nimiter ſuſtinere.dei aũt
iniurias necvſq; ad auditũ ſuffer
re vt vult Chryſᷣ. Maxia autem
deo fit iniuria cũ cultꝰ ſibi ſoli de
bitus ipendit᷑ diabolo.qð diabo/
lus hic facere ſuggerebat. Scri⸗
ptũ eſt ein Deut.vi. Dnm deũ
tuũ adoꝛabis ⁊illi ſoli ſeruies ̃ʒ
cultũ latrie.Eſt em̃ latria ſeriituſ
ſoli deo debita ꝑ ſe.hoĩes aũt ve/
nerari pñt dulia./ Vbinotãdũ
ꝙ adoꝛatio ꝓut eſt actus latrie ẽ
cõfeſſio coꝛde ore et oꝑe. q̃ qͥs cõ
fitet᷑ aliquẽ pᷣepuũ ſuũ in entibus
cũ excluſiõe maioꝝ dñnoꝝ reſpe/
ctu ſerui.Et talẽ cõ feſſionẽ inſinu
at exhibitio reuerẽtie q̃ fit cũ tota
li ꝓſtratiõe hoĩs in terra.ꝑ h̊ eniʒz
hõ deſignat eꝙ nihil penitꝰvirtu⸗
tis habʒ ſine illo.⁊ ꝙ ũle oiĩmodã
ptatẽ habʒ ſuꝑ illũ.Et potiſſimuſ
Gdus ydolatrie cũ h̊ fit creature.
quẽadmodũ hic diabolus expeti
uit a xpᷣo cũ dixit.ſi pꝛocidens ⁊c̃.
Alio modo cõmittit᷑ idolatria in

om̃i caſu.in quo dũ hõ humana

via nõ poteſt ſe umare recurrit ad

ne

tmnaged
facto di/
hbiſipo
idie
Ebocde/
vebat. ſi
mentnche
Nens
mechc/
tckarans,
dogmin
Drea
acber/
ocaitchi
, dirit
inrusno⸗
ge aüt
itüſufer
migautem
ſbeſolde
ogödicdon
dar Gar,
(Dümden
ſenies ,
maſenun
ſcooitve
wuif
us lamee
e 80
in entbis
ſop eſe⸗
ninſi
fitcüton
Honß
enit'vun/
leoinoc
onſin
taunrt,
olusclpen

SS

goletran
öbunon
uumnin

aliud q;ᷓ ad deũ. videliq; ad aſtra.

ad incatatrices et alias ſuꝑſtitio/
nes. Et ſᷣm hoc ſurgũt innumera
biles modiidolatrie de quibo eſ/⸗
ſet longũ enarrare. Tunc reliqᷣt
eũ diabolus. Chryſo. Angeli pci/

pienti dño receſſerũt adeo vt lo

cus diabolo aduerſus chriſtũ da
ret᷑.ne foꝛte videns angelos circa
eum nõ appꝛopinquaret ad eum
Receſſerũt ab eo ergo ãgeli vt cõ
uenientiꝰ locuʒ tẽptandi haberet
diabolus. Et etiã vt victoꝛia chri
ſti excellẽtioꝛ appareret.Dicit eni
gloſa.ꝙ angeli ſancti agoneʒ dñi
Tu aſpiciebãt ne videret᷑ eoꝛum
ſub ſidio diabolũ viciſſe. Jpo igit
tẽptatoꝛe victo et p confuſiõe re/
cedente acceſſerũt angeli ⁊ mini/⸗
ſtrabãt ei ſicut vero dño pꝛij ſer
ui. Chryß. xangeli miſtrahant
chriſto ſcimꝰ.ſed in qͥbus mini⸗

ſtrabant neſcimus
(De eadem dñica Ser. xviij
octus ie

ſus in deſertũ a ſpũ ⁊c̃.
X Mat. uij HSolẽét
pugnaturis famoſoꝝ exẽpla pꝛe
poni victoꝝ vt ex hoc foꝛtiꝰad pu
gnam animẽt᷑.Etqꝛ nũc pncipiũ
qdrageſime q̃ eſt tꝑs pnie ꝑ quã

1

pniam cõflictũ cũ diabolo iimꝰ.

idcirco pᷣſens euãgeliũ koo legi
tur in ̊ maxime victoꝛia vᷣñi niri
ieſuxpᷣi exemplũ pᷣponit᷑ q̃lit᷑ ipᷣe
cũ hoſte viriliter dimicauit ⁊ glo/
rioſe triũ phauit vt ꝑ hoc ⁊ nos a⸗
nimemur ⁊ ad dimicãduʒ contra
noſtꝝaduerſariũ inſtruamur.xpᷣi
em̃ victoꝛia nobᷣ eſt ĩ adiutoꝛiũ et
exẽplũ. Eñ Aug in.iiij. li.8 trini.
Cbriſtꝰ diabolo tẽptaãdũ ſe pᷣbuit

vt ad ſuꝑandas eiꝰ tẽptatões me
diatoꝛ nõ ſolũ ꝑ adiutoꝛiũ ſʒ etiã
ꝑexemplũ.Et qꝛ diabolꝰ ad tem
ptãdũ chriſtũ occaſionẽ ſũpſit ex
tribo.ſ.ex tꝑe.ex loco:ex ieunio.iõ
euãgeliſta iſta tria cõmemoꝛat a
pᷣndpio euãgelij. Et pᷣmo innuit
ð tꝑe ex quo occaſionẽ recepit.cũ

tunc.ſ.ſtatim poſt baptiſmũ du /

ctus eſt a ſpũ.ſ.ſctõ.i.ꝑ inſtinctus
ſpũſſcti.hũanitas em̃ xpᷣi fuit oꝛ/
ganũ diuinitatis ⁊ iõ ad oia mo
uebat᷑ inſtictu ſpũſſcti. Vñ Bre.
in ome. Vlere et abſq; q̃ſtiõe acci
pit᷑ vt a ſpũſctõ in depᷣtuʒ ductus
credat᷑.vt eũ illuc ſpũs ſuus duce
ret vbi hũc ad temptandũ ſpiritꝰ
malignus inueniret.Scòo addit
de loco tẽptatõis ex quo occaſiõeʒ
recepit in deſertũ. vt.ſ.in loco de/
ſerto oꝛõi apto ſuũ ſpm̃ ꝓ nobis
offerret deo patri. vt teptaretura
diabolo. Deſertꝰ em̃ locꝰ maxie
eſt aptus tẽptatõi. Vñ Chryſoſ.
Tũc enim maxime inſtat diab o⸗
lus cũ viderit ſolitarios exeũtes⁊
attẽtos ſibi Sic ⁊ mlierẽ tẽptauit
ſine viro eã inueniẽs.q̃cũq; cogi/
tatio talibo inciderit diu ꝑſeuerat
ĩeis. ¶ Notãdũ arca dicta ꝙ do⸗

minꝰ nõ ſeipᷣm ingeſſit ĩ tẽptatõʒ

Vige in alio ſᷣmòe.xvij. V.Sed
eſt dubiũ pᷣmũ quare xpᷣs ſtaumm
poſt ſacramentũ inouatõis qð ẽ

baptiſmus tẽptari voluit. Tide
vbi ſupꝛa. Secundũ dubiũ qua/

re tẽptari voluit.vide ibidẽ. Se
tur.. Et cũ ieiunaſſct.xl.diebus et
xl.noctibo poſtea eſurijt. Vbi e/
uãgeliſta ponit ternã cãm teptati
omis.ſieiunij. J Sʒ qr pᷣ
mo quare chriſtus ieiunauit om
ieiunio non indiguit. Vide vbi ſu
pra. Secundo queritur quare

55„ „
ẽ —

— „SR Anin

—

Dñica quadꝛageſime

tanto tꝑe.ſ.xl.diebi.et.xl.noctib vide eum. ¶ Serta rõ ſᷣm Amb.
iteiunauit. Illius aſſignantt multe quia.xl. diebus aque diluuij inun
cauſe. Prima cã vt myſteriũ qᷓ/ dauerũt ꝑ quas pctõꝛes extermi
dragenarij numeri inſinuaret qͥ nati fuerũt.et exinde illuxit celi ſe
eſt num erus remiſſiõis .vt ptʒ ex renitas. Sic ſacro illo tꝑe ieiunij
uls ꝑtibo aliquotis ſimul ſũptis peccata abolent᷑et refulget diuia
redit numerꝰ qnquagenariꝰ q eſt clementia. Et nota ꝙ ſᷣm Greg.
annus iubileꝰ Et hc rõneʒ aſſiẽt licq; toto tꝑe nec de die nec ð nocte
btũs Aug.in li.lxxxxiij.queſtionũ. comederit.nos tñ fragileſipᷣm in
Atẽ qaꝛ dns tot anos duxit filios hoc imitari nõ poſſumꝰ.etiõ ſin
iſrael ꝑ deſertũ ad terrã pmiſſio / gulis diebo ſumẽdo cibũ ſemel ie
nis. Itẽ tot menſibo chriſt? mũ/ iunamus. Iſtevo defectus ꝙ con
do publice pᷣdicauit. Itẽ tot ſeꝑti tinuatis diebo et noctibo continu
manis chriſtꝰ in virginis vto mã ando ipᷣm imitari nõ poſſumus.
ſit. Itẽ tot diebb moyſes ⁊ helyaſ ſupplet᷑ꝑ hoc ꝙ nos ſinguł aãnis
ieiunauerũt. Itẽ tot hoꝛis iacuit illud tꝑs ieiunij obſeruamꝰ.cum
dñs in ſepulchro. licet Augꝰ.iiij tñ chriſtus vna tm̃ vice illud ſer/⸗
de trini.tiñ cõputet.xxxvi.hoꝛas uauerit. Itẽ ſᷣmaug.in ſermone
ſed ipᷣe incipit cõputare ab hoꝛa de q̃drageſima. Licet xpᷣs ſtati pꝰ
ſepulture.nos aũt ab hoꝛa moꝛt acceptũ baptiſma iceꝑit h̊ ieiuniũ
6Scva rõ vt intelligamꝰ legẽ et nõ tñ credendũ eſt eũ nobis ꝑ h̊
pꝛophetas nõ diſcrepare ab euã/ regulã obſeruatõis dediſſe vt noſ
gelio. Nam in lege ⁊ ꝓphetis con ſtatim poſt epiphaniã q̃drageſi⸗

ſecratũ fuit tãtoꝝ dieꝝ ieiunium mã incipiamus.ſed appꝛopinq̃n

ideo dignũ fuit vt cõſecraret᷑ ab te tꝑe paſcali qñ maioꝛi luctami
euãgelio. In moyſe lex.in helya ꝓ ne cũ temptatoꝛe cõfligimur tũc
phetle. et in rpᷣo euangeliũ intelli eſt ieiunandũ vt coꝛpus impleat
gunt᷑. Hanc rõem dat Leo papa. de caſtigatoe militia.et anumꝰim
an rõ ſᷣm Gre.eſt quia pᷣce petret de hũiliatõe victoꝛiam,.
ta decalogiin qᷓttuoꝛ euãgelijs ¶ Itẽ triꝑlex eſt ieuniũ. Primũ
continent᷑. Vñ nos delinqnteſ cõ meroꝛis et penitẽtie.vt niniuitaꝝ
tra pcepta euagelica qᷓtuoꝛdecies Aliud ſohrietatis et abſtinentie.
H eſt. xl.dies culpas ꝗᷓ cõtra legẽ vt Daniel et ſocioꝝ eius.Terciuz
⁊ euangeliũ cõmiſimꝰ ieiunando eſt gaudij et exultatõis dũ moti⸗
punire debemꝰ. ¶ Quarta ratõ bus carnalibe ſedatis ex nimia cõ
ſm eundem eſt qꝛ in hoc moꝛtali tẽplatõne et deſiderio eterne vite
coꝛꝑe ex q̃ttuoꝛ elementis ſubſiſti comedere obliuiſcimur. Seqͥt᷑ ĩ
mus ex quoꝝ vnoquoq; cõtra de euãgelio. Et accedens tẽptatoꝛ

cẽ pᷣcepta delinqͥmus iõ rõnabili Diabolus em̃ vt audiuit in bap/

ter ipᷣm coꝛpꝰ noſtꝝ q̃tuoꝛdecies tiſmo xpᷣi vocẽ patris.Nic eſt fili

affligimus. ¶ Quita rõ ſᷣm eũ/ us meus dilectus.ſecutꝰ eſt xᷣm

dẽ eſt.qꝛ ſicut ex lege inuenit᷑ of/ in deſertũ et obſeruauit qͥd agerʒ

ferre decmas aliaꝝ reꝑꝝ. ita offer Et videnſ eñ poſt.xl.dieꝝ ieiuniũ

re debemꝰ deamas totius annu. eſurire acceſſit vt tẽptaret volẽs

futt
e
recyr
liar
hine⸗
inden
ctlap⸗
rre⸗
ſir⸗
retſi
kon

tem

Rda
inoꝛ
Ppoſt
t
reſp
inſe

ſtnt⸗

e

öfm A.

Anuiinn
eg enem
llurtcie
otpeſabn,
h Ni⸗
Pfnbe;
lenaröton
glint
n cün
chüſndi⸗
femnsg
abpcorrt
poſiumns
ſncpkinis
numu
lellucgſer/
n ſamon
fii,
g bieunng
u nobisg
dedſſentnd
ti eng
pproplvgn
ion lucam
ligimuran
ns imo
tanim'n
goꝛam.,
ii Pu.
t niniung
obſtinane

ermo

erperiri an eſſet deus. Nã ᷣm Ni

colaũ de ly.vt ſupᷣ Accedẽs ergo
ait temptatoꝛ. Si filiꝰ dei es die
vt lapides iſti panes fiant] Scie
bat ſcriptũ eſſe. Ipße dixit et facta
ſũt. Jõ blãdit᷑ ei dicẽs Dic ſolum

modo fiet.⁊ ſic apparebit ꝙ filiiſ
dei ſis KEt nota ꝙ; xpᷣs ad/

huc nullũ miraculũ fecit. Nã ini/
tiũ ſignoꝝ ſuoꝛum fuit cõuerſio

aque in vinum in nuptijs vt vult
Chry.Et diabolus pmꝰfuit qui
b expetiuit ab eo Sʒ illud ad ſug
geſtionẽ ſuã fieri ñ debuit. Prio
qꝛ ſi ̊ ad ſuaʒ ſuggeſtionẽ feciſſet:
ipe ſibi innotuiſſet.⁊ ſic myſteriuz
paſſionis impediuiſſʒ.qꝛ ſi cogno
uiſſet dũm głie non cruaſixiſſent
J. Coꝛin.ij. Sc(odo vt doceret nos
fugere ſtentatone. Kerdaxr do
ceret nihil eſſe faciendũ ad diabo
li ſuggeſtionẽ. etiꝗ ſi bonũ ſit qð
ſuggerit᷑.ipſe em̃ ſꝑ ad malũ oꝛdi
nat vt acrius fallat.Quarto non
fuit neceſſarũ dñm miraculũ fa/⸗/
cereꝓ ſuſtentatõe ſua.potuit em̃
recurſũ habere ad humana ſubſi/
dia ⁊ ſibi de cbo ꝓuidere.ſicut Jo
hanes baptiſta fecit cuz moꝛabat᷑
in deſerto vt legit᷑ in euange. Vel
etiã poterat ad loca ꝓxima pꝛope
rare.⁊ ita diabolus reputabat qꝙ;
ſi xpᷣs eſſet purus hõ ꝙ tũc pecca/⸗
ret ſi ad ſubueniẽdũ fami ſine ra/
tionabili cauſa miracula facere at

temptaret. ⁊ tñ hic intẽdebat euʒ

ꝑ panẽ pñtem⁊ viſum allicere ad
inoꝛdinate ipᷣm ſumendũ.⁊ in eo

poſt eſuriem nuniũ delectanduz

Et dicit᷑ eũ tẽptare de gula.. Qui
reſpondẽs dixit Scriptũ eſt. Nõ

in ſolo pane viuit hõ.ſed in om̃i
verbo qð pꝛocedit de oꝛe dei.· Cõ

ſtat eĩ hõ ex gemina ſubſtãtia.ſ.

nentes eis legẽ

aia ⁊coꝛꝑe.Et coꝛpus pᷣnapaliter
ſuſtentat᷑ pane materiali.⁊ aia pa

ne ſpuũali qð eſt vbũ dei ¶ Sʒ di.

qũo eſt illa reſpõſio chriſti ad po

ſitũ temptatoꝛis Rñdet᷑ ᷣm glo -

ꝙ eſt ſenſus. q̃ſi diceret.patʒ ꝙ ꝑ/
ſuaſio tua eſt tẽptãtis.de cibo em

coꝛpis ſolũ agis qui nobis ẽ cois
cũ peccatoꝛib.⁊ nõ agis de cibo

mętis qͥ nobis cõmunis eſt cũ an
gelis.ſi em̃ fidelitageres pluſ me
de melioꝛe abo zmoneres. ſineqͥ
nemo viuere poteſt.⁊ &̊ ſuſtentat᷑

hõ nõ ſolũ vita ſpũali.ſed ⁊ coꝛpa
li ſicut de moyſe qͥ ieiunauit.xl.di
ebꝰ ſuſtẽtatꝰ vᷣbo dei coꝛpaliter

ſpũaliter.Et ſ̃ᷣm Rabanũ verbuʒz

dict᷑ pꝛocedere de oꝛe dei cũ volũ

tatẽ ſuã ꝑ ſcripturarũ teſtimonia
reuelauit. Poſtq;ᷓ aũt diabolus

in p ma tẽptatõne nõ ꝓfecerat vt

diẽ Chry ſoſ.cogitauit intra ſe.iſte
qui fame nõ vinat᷑etſi nõ eſt deꝰ:
eſt ſanctus tũ. Poſſũt aũt ſcti fa
me nõvinci.ſj poſtqᷓ; om̃eʒ neceſſi
tatẽ carnis vicerũt.ꝑ vanã głi
cadere poſſũt.⁊ ideo ſequi in euã
gelio. Tüc aſſũpſit eũ diabolus
in ſanctã ciuitatẽ.i.hieruſalẽ que

diuino cultui deputata fuit ⁊ ſta
tuit eũ ſuꝑ pĩnaculũ tẽpli] i.ſup

ſũmitateʒ tepli in illa ꝑte vbi ſa/

2

cerdotes ſolẽt alloqui pplʒ expo/

taret ꝑ vanã gliamvbiipᷣe di/
abolus mltos tẽptauit ? decepit

h vanã glamn vr in catheara do⸗

cto2ꝝꝛ L ¶ Sepe em̃ doctoꝛes

mgri ⁊ pᷣdicatoꝛes peccãt ꝑ vanã
glłiam in cathedra ⁊ in ambone.
15 p mo.qꝛ vident ſe ibi exaltatos
ſuꝑ alios ſᷣm ꝑfectõʒ ſcientie ⁊ in
telligentie.ſcðᷣo vidẽt ꝙ laus ⁊ fa

ma eoꝝ a tãta młtitudine ſtati di
8

liam

ann KTa

NDñſica prima quadrageſime
„Auulgat᷑ ad młtos.¶ Nota ꝙ aliqͥ calcat nõ legiſti.ſed illud ꝓtulit vt tipe
5j viſih,ilrizn dDixerunt omes illas tẽptationes ſuperbo.hᷣ aut tacuit vt aſtut⸗ Se terre
nmin P=,n eſſe factas a demone noõ viſibili᷑ cũdo male allegauit.qꝛ nõ ad de, dab
1 ſeg inniſibiliter ſuggerente. ſtupẽ bitũ intellectũ.nõ em intelligitur dit
i ere qũ eſſe videt ſic dicentib. ꝙ deus de xpi capite. vñ (hryß. Vlere fili Git
2 hõ pmittat᷑ a demone circũduci us dei nõ poꝛtat᷑ angeloꝝ mani/ eſ
Alij aũt dicũt ꝙ demoõ viſibiliter bus. ſz ie magis angelos poꝛtat un
apparuit xpᷣo in ſpece humana et Et ſi poꝛtat᷑ manib angeloꝛuʒ.vt ttl.
locutꝰfuit cũ eo ⁊ ſuaſit ſibi.⁊c.et nõ offendat ad lapidẽ pedem ſu/ Se
boc tenet glo. dicẽs omia coꝛpo/ um.nõ quaſi infirmus.ſed ꝓpter lte
rreis ſenſib eſſe ↄpleta.⁊ hoc vide᷑ honoꝛẽ q̃ſi dñs.ſʒ intelligitur de neede
veriꝰ. Et iteꝝ dicũt aliqͥ ꝙdiabolꝰ mẽépris xp̃i de viro mſto vt ſit ſen i
durxit dñm ꝑ aera ita ꝙ xpᷣus coꝛ ſus.dete iuſto viro mãdauit deuſ ame
poꝛali imagine diaboli innixꝰ fu/ angel ſuis vt cuſtodiãt te manib⸗ lbo
erit ſicut vnus innitit᷑ doꝛſo alteri ſuis.i.ſuis auxilijs non offendas lue
us. Nec eſt h̊ mirũ.qꝛ dic Grego. pedẽ tuũ.i.mentẽ tuã ſeu affectuʒ eſiin
Dñns pmiſit ſea diaboli mẽbris tuũ ad lapidẽ.i.ad aliqð offendi/ ſcre
crucifigi.qͥd ergo miruʒ ſi ꝑmiſit culũ peccati.ſequit᷑ Ait aũt illi ie/
ſe a demone duci mõ pꝛedicto ſu/ ſus Rurſus ſcriptũ eſt ..ſ. Deute.⸗ Leſatm
per pinnaculũ templi ⁊ ſuꝑ mon vj.Mõ tẽptabis dñm deũ tuũ auer
trem excelſũ. Alij dicũt ꝙ durit eũ Blo. Nemo debet tẽptare deuz. ms
viã eundo ſecũ ⁊ a depto iñ hie/ qñ habet ex humana rõne qð fa/ fin!
ruſalẽ.⁊ ibi aſcẽderũt ſuꝑ pinna/ det chriſtꝰ at porat alit deſcẽdere mue
clũ ꝑ coeʒ aſcenſũ ſicut ceteri ho de templo q; pcipitãdo ſe.qñ aũt tert
mines.ſequit ¶Et dixit ei Si fili defiat hũana ratio ⁊ auxiliuʒ cõ/ nos⸗
us dei es mitte te deoꝛſũ] Hiero. mengdet ſe hõ deo nõ temptando Citi
In omi iſtis tẽptatõnibus hoc ſed deuote cõfidẽdo. Tercio tem ones
agit diabolus vt intelligat ſi filiꝰ ptauit deũ de auaricia. vñ ſequit᷑ ler ſn
Dei ſit. ſed xpᷣs ſic reſpõſù tẽperat. Iterũ aſſumpſit euʒ diabolꝰ in nlr,
vt ambiguũ relinquat.et qꝛ xus mõtem excelſuʒ valde et oſtendit ptüe
vlus fuit ſcriptura in poꝛe reſpõ/ ei omnia regna mũdi. Dicit glo. diset
ſione ſua.iðᷣo diabolus volens ſe Nõ ꝙ ampliauerit viſũ eius qii etſemn
ectiã ſapientẽ oñdere ſimiliter alle omnia videt.ſed vanitatẽ huma/ bek
gauit ſcripturã dicens Scriptũ ne pompe quã amabat.quaſi ſpe ſonnin
eſt em̃.angelis ſuis mandauit de cioſam oſtendens facere volebat cͤſige
te j. q. d. ns oꝑtet te timere ꝙ of amari.Et ſᷣm hriſoſt. nõ ſibi ſic tan
fendarꝭ qꝛ angeli ſuſtẽtãt te M oſtenderat vt ipa regna vel ciui/ gipt
Et nota ꝙ diabolꝰ male adquxit tates et populos aurũ et argen/ Beeg
ſcripturã. Prio trũcando eã. Ta tũ viderit oculis ſʒ ꝑtes ⁊ plagas Uish
cuit em̃ qð ſequit᷑ ⁊ qðᷣ de eo dictũ terre quibo regna et ciuitates po/ 8d
fuit. Suꝑ aſpidẽ ⁊ baſiliſcũ ãbu/ ſita fuerãt.vtputa ſi aſcẽderes ſuꝑ mur
labis. vñ Chryſo. O diabole qũo excelſum locũ digito extẽdẽdo di ſac
filius dei poꝛtatangeloꝛuʒ mani catur tibi.Ibi eſt roma.ibi grecia mnu
bᷣꝰ: legiſti. ſz ſup alpige 7 baſiliſcuʒ ⁊ ſic de alijs.non tibi ſic oſtẽdẽdo tint

lupe
Pndpultet
Ntaſtge
Pnöacde⸗/
Pimclger
if. Vartfi
Geon nun⸗
Gclospotr
angkgnzre
igieint⸗

mrsSor

intchgarde
uſovitſen
wächundat
Härtemand⸗
non offencdas
niſauafeng
lig offn
Utaüt ilic

)(Dan

in deü ni
tipture den⸗
—
taltdeſclct
ico ſegnan

Dt auluze
nötemnpunch.

Tonmn
ci. i ſat
n dubeb
gectokend
4. Derge
Wücto
nimnihun,
barqufe
tcle ſoih
ſol ſtli
gnn
Gri a

Serino

t ipᷣas videas ciuitates ſed ꝑtes

terre in qbus poſite ſunt. Sic et
diabolꝰ poterat xpᷣo ſingula loca
digito moõſtrare.⁊ vniuſcuiuſq; re

gni honoꝛẽ ſtatũ gliam ⁊ diuitias

⁊F c.ſq; quõ in tali regno eſt abun/
dantia auri.in illo argenti.. Et di
cit illi Hec omnia dabo tibi ſi ca
dẽs adoꝛaueris me. Falſa fuit il
la tẽptatio.qꝛ nõ potuit dareilla
nec habet poteſtatẽ ſuꝑ coꝛꝑalia
niſi inquantũ dñs ꝑmiſerit. Im
qua etiã fuit qꝛ voluit ſibi exhibe
ri honoꝛẽ deo debitũ. VUnde glo.
Ecce ãtiqua diaboli ſuꝑbia. ſicut
em̃ in pꝛicipio voluit ſe deo ſileʒ
facere ita ⁊ nũc voluit ſibi diuinũ
culen pſurpare. Tuüc dirit ei. va
de ſathanas et recede a me quia
aduerſariꝰ es veritatis.et h̊ dñs
cum qdã indignatõe dixit.Et hoc
ſᷣm Chryſo. vt exemplũ habere/
mus ꝙ ꝓpꝛias iniurias eᷓnimi
ter ſufferre debemꝰ. dei aũt iniu/⸗
rias et cõtũelias neq; vſq; ad au/⸗
ditũ ſufferre.Chriſtus em tẽptati
ones que erãt ĩimuriã hoĩs patiẽ
ter ſuſtulit.illã vero q̃ erat in dei
iniuriã tolerare nõ potuit. Scri
ptũ eſt em̃. Onm deũ tuũ adoꝛa/
bis et illi ſoli ſeruies] adoꝛatõne
et ſeruitute latrie que ſoli deo de
bet᷑.alijs aũt ſanctis et creaturis
ſeruitus dulie. ¶Et eſt diligenter

cõſiderãdũ ꝙ dñs in omnibe iſt
tẽptatiõibus vſus eſt auctoꝛitate
ſcripture ad nos infoꝛmadũ ſᷣm
Brego.et Rabanũ vt ꝗtiẽs a pꝛa
uis hoibus aliqͥd patimur ma
ad doctrinã qᷓ; ad vindicta excite
mur.In hoc etiã nos docuit ꝙ ꝑ
ſacrã ſcripturã poſſumꝰ et debe/
mus nos defen dere cõtra omnẽ

tẽptatõeʒ. Vnde Aug. ſuꝑ cano/

XIX

nicã Joß. ome.ij. Temptatꝰ ẽ do

minus a diabolo.et quõ ipᷣe repu

lit tẽptatoꝛẽ docuit pugnare mili
tem. Et Brego. ſuꝑ ß. Vni/
uerſa nr̃a munitio in ſacro eloq o
cõtinet᷑. Vide in alio ſᷣmõe ĩ hac
dñica. xvij. C. Tüũc reliqͥt eũ dia
bolus ſᷣ m Chriſo. Non reliquit
eũ dñs quaſi obediẽs pᷣcepto dei
qꝛ dixerat ei. Vade.ſed diuitas
rpᷣi tantũ excuſſerat diabolũ.et hᷣ
vt idẽ dicit ad nr̃am ꝓficit cõſola
tionẽ.qꝛ diabolꝰ nõ tãdiu tẽptat
hoĩes q;diu vult ſed qdiuxpᷣs ꝑ
mittit. qꝛ lic pmittit euʒ teptare
nos ·.tñ repellit eũ ꝓpter ifirmã
natura.iuxta illð apłi. Qui nõ ꝑ
mittet vos tẽptari vltra id qð po
teſtis.Et dicit Aug.ſuꝑ pᷣs.Si tã
tũ poſſʒ nocere diabolꝰ qᷓ;tũ vult
aliqs iuſtoꝝ nõ remaneret Seqͥt᷑
Et acceſſerũt angeli ⁊ miſtrabãt
ei] Dicit hryf. an geli miſtra
bãt ſeimꝰ ſʒ in qbꝰ miſtrabãt ne⸗
ſcimꝰ. Certũ tñ eſt ꝙ nõ neceſſita
te ĩpotẽtie mĩſtrabãt ſed pꝛopter
¶De eagem dñica
BSermo rix .
Npexpoſito euãge.agit ð
duobus. ſ. de tẽpratõe do
ini et de ieiunio. et ideo
de vtroq; illoꝝ caliq̃d ↄſeq̃nt᷑ di

cendũ.Et pꝛimo detemptatõe.
¶ Pro quo notãdũ ꝙ dñs et

ſalua toꝛ noſter poſtq; fuerat a io
hanne baptizatus in ioꝛdane tũc
ductus eſt in deſertũ a ſpũſctõ vt
temptaret᷑ a diabolo vt audlſtis ĩ
euãgelio quod legi᷑ Math.iuij.
Vloluit em̃ mox poſt baptiſmus
temptari ad inatanduz adultos
nouiter baptiʒatos: aut q̃ſcunq;
ad xpᷣm nouit᷑ ↄuerſos ꝑ pniam
2

e⸗tnhs

☛ *

Dñica p

aut p religiõis ingreſſuʒ aut per

—

guẽcuq; alũ modi q̊ͥ deſeri᷑ mũ
dus et concupia eiꝰ vt magis vigi
let cõtra inuiſibibilẽ eoꝛũ hoſteʒ
ꝗ? ipᷣos tunc grauiꝰ tẽptare ſolet

;ᷓ priꝰ. Nlam Eccli.ij. ðꝛ. Fili acce
dens ad fᷣuitutẽ dei ſta i iuſticia ⁊

timoꝛe et pᷣpara aiam tus ad tem
ptatõʒz. ¶ Sũt aũt q̃tuoꝛ tẽptati

ones pncipales et q̃ſi pᷣncipes ali

grũ tẽptationũ q̃ ſ̃ᷣm btm̃ Berñ.
ſer. lx.ſuꝑ pſal.Oun habitat. ⁊ ſer⸗
mone.xxxiiij.ſuꝑ cañ.tangunt᷑ in

illo textu eiuſdẽ pſal. Non timebᷣ

a timoꝛe nocturno. A ſagitta vo
lãte in die a negocio pambulãte ĩ

tenebris. ab incurſu et demonio

meridiano. Quibo q̃tuoꝛ tẽptatõ

niba ſoß eo oꝛdie quo ĩ nũero nu
i

merant᷑ inuadere ⁊ tẽptare eos qͥ
ad deũ cõuertũt᷑ et vellent vitam
ſuã i meliꝰ emẽdare.Cõtra q̃s tẽp
tatõeſ vitaſ hoĩeʒ quẽ q̃ſi ſcuto cir
cũdat defendit ne ipᷣis vincat᷑.p
ut innuit pſal.dicẽs. Scuto circũ

dabit te veritas eiꝰ. Et tũc ſubdit.

Nõ timebis a timoꝛe nocturno.
De his q̃tuoꝛ tẽptatõibo ⁊ ð mo
dis qͥvᷣitas defendit hoĩesõ eaſ
dicendũ eſt in pᷣncipio huiꝰ q̃dra
geſime vt penitentes qͥ nũc ↄuer/
ti volũt ad dñm cautioꝛes fiant
ſe cuſtodiẽdo et foꝛtioꝛes eiſdem
tẽptatõib reſiſtẽdo. ꝓpter h̊ eniʒ
euãgeliũ huiꝰ pꝛime dñnice illiꝰ q̃
drageſimalis tꝑis qð eſt tꝑs pe/
nitẽtie ꝓponit nobis agonẽ chri/
ſti quõ foꝛtiſſime fuit teptatꝰa de
mone.⁊ quõ eũ gloꝛioſiſſime vic.
vt ⁊ nunc et ſꝑ ꝑati ſimus ſtare
hoſtis tẽptatões.et eis xpᷣi exem
plo viriliter reſiſtere. Et qꝛ eũ qui
vere vult cõuertiad deũ oꝑtiʒ pꝛi/
mo aſſumere vitam penitẽtie ad

ꝛima qua

quã nõ ſuffidt vt hõ nun cconfite
atur ſolũ ad ſatiſfaciendũ tꝑi aut
ex cõſuetudine aut pꝛopter aliq̊ᷣs
hoĩes.ſed opꝑtet vere deteſtari po
ra peccata et habere firmũ ꝓpoſi
tũ cauẽdi ſibi de futuris pctis.qð
vt hõ efficaciter faciat et ſicĩ bona
vita pſeuercet eſt ſibi vtile imo ne/
ceſſariũ ſibi cauere illa in qͥ b pꝛiꝰ
peccãdo male delectatꝰ eſt. et fu/⸗
gere ea q̃ ſibi pᷣus cã fuerũt ⁊ occa
ſio peccatoꝝ.et oꝑtet eũ coꝛꝑi ſuo

adhibere aliquã afflictõem labo/

ris aut diſeplinatõnis. vt vigilie

ieiunij.cilicij ad ſatiſfaciẽdũ ð pec

catis pᷣteritis.et ad facuꝰ cauen/
dũ de futuris.et ad repᷣmendũ la
ſeiuias brutalitatis et ad redigen
dũ aiale ad obedientiã ſpũs Hec
qutẽ valde aduerſa ſunt carni ad
huc indomite et male aſſuete.q̃re

n eiſdẽ cõuertẽdũ ad deũ. Oà
(hrims teptatio eſt timoꝛ de mo
eſtijs aſflictòibo et aduerſitatib/

coꝛꝑis.Et illa tẽptatio ſurgit ĩ te
xtu ſupᷣdicto ꝑ hoc qð ðꝛ a timo/
re nocturno i.a timoꝛe aduerſita
tũ coꝛꝑis.et hociõ qꝛ in ſcpturis
ꝑ nocteʒ ſolẽt aduerſitates ſigri.
Vel ideo ſᷣm Berñ.vbi ſupᷣ.qm̃
ꝓpter qð aggredimur aduerſa to
lerare illud nõdũ reuelatũ ẽ. Si
em̃ dies illa luceret in cuiꝰ lumie
ꝑpit᷑ et laboꝛes et pᷣmia videremꝰ.

ſenos oĩno q̊ꝛũuis laboꝝ nulluſ
e

luce appareret qm nõ ſũt cõdigne
paſſiões huiꝰ tꝑis ad futurã glo/
riã q reuelabi᷑in nobis. Nũc vᷣo
qm̃ abſcõdita ſunt ab ocul nr̃is.
7 nox eſt iteꝝ in hac ꝑte tẽptamur
nimiũ a timoꝛe nocturno. et pꝛo

bonis q̃ nõvidemus foꝛmidamꝰ2

q in pᷣſenti valle ſũt aduerſa tole

etp̃ deſiderio Pᷣmioꝛũ dũ clara

—

une

wncfte

ndütpian

Oprerlds

dareſnho
ſrmiͤe⸗
isſliogf
taſcibont
Ntleinone
lunehn
nnde
funietden
teü on
igöen e
nis.nge
fuaitioe
fualisanen
reömenci⸗
er adredgen
niſpüs He
int amnicd
caſſverͤe
dei⸗ 0
nmorden
Averſtunn
tio ſrgtit
gödatno
oreoguatin
Pnn ans
finns ſn
vbiſuß/n
chti
1 an/ln
Macn,
abopfuld
oꝛidicin

ſäͤttide

—

£

rare.Cũ ̊ hõ cõuerti vult ad de
um.tũc vt dixi pma eius tẽptatio
⁊ p mũ certamẽ eſt ꝑ timoꝛeʒ mo
leſtiaꝝ coꝛ poꝛis. vt.ſ.abſtineat a
delectatõnibo ⁊ ſubeat triſtabilia
qꝛ caro adhuc indomita exiſtens
ex ſua pꝛioꝛi mala cõſuetudine et
ex inſtigatöõe demoms acriter cõ

cupi ſcit aduerſus ſpiritũ ⁊ foꝛtiſ dit ꝑ ea que hic patit᷑ penitẽdo de
pctis. Tercio ingerit memoꝛiam
eternoꝝ pꝛemioꝝ ad q̃ tendimus
quibo hõ peccãdo meruit pᷣuari.?⁊

ſime nimet ea derelinqre in qui/

bus pus male delectata eſt ⁊ ſub

ire abſtinẽtiã: vigilias veſtes aſpe
ras.⁊ cef̃a carnis afflictiua. Con
tra hãc tẽptatões ⁊ ↄtra hũc timo
rem moleſtiarũ coꝛꝑis circundat
homiezʒ veritas⁊ defendit vt non
poſſit ei dnari.eũ vicere.aut ei no
cere. Ipa em̃ ingerit interioꝛibus
oculis hoĩs ⁊ eum cogitare facit
plura.ꝑ que diligent᷑ cogitata fa/⸗
cit eũ nõ timere.neq; fugere tales
moleſtias coꝛꝑis.ſed eas libere
ſubire cũ diſcretione ⁊ put ſibi cõ
gruũt ſue cõplexioni:ſue etati.ſue
cõſuetudini vt rõnabile ſit eiꝰ ob/
ſeq uiũ. Primo etem̃veritas inge
rit oculis coꝛdis ⁊ meditatõni ho
minis pctã que fecit cõtra diuinã
maieſtatẽ.⁊ ſi tenet veritatẽ tunc
co gnoſcit qᷓ; multa ſunt ⁊ qᷓ; maſgᷓ
⁊ indigne ꝑ ea cõtempſit creatoꝛẽ
ſuũ:redẽptoꝛẽ ſuũ: ⁊ ex h̊ fatebit᷑
et cognoſat q; ſctiſſimũ eſt vt ab
iſtꝭ abſtineat in quibo pꝛius male
delectãdo hmõi peccata ↄtra deũ
fecit.⁊ vt coꝛpus ſuũ ꝑ vigilias.ꝑ
ieiunia.⁊ ꝑ alia hmõi affligat i pe
nitentia:ad ſatiſfaciendũ ꝓ pctis

Scðo veritas ingerit coꝛdi boĩie
ꝑ meditatõnẽ eternoꝝ ſupplicũ

que per ſua pctã meruit.⁊ ſi tenet

veritatẽ ipe ex h cognoſat ⁊ fate?ꝛ
ꝙ omia q hic pati᷑ penitendo de
petis ſunt q̃ſi delicie reputãda in
cõparatõne eoꝝ erernoꝝ maloꝛũ

q per pctã meruit ⁊ que omia eua

puabit᷑ eis eternalit᷑.niſi peniteat

de eis. Et ſi tenet veritatem fate/
bit q; dignũ ſit ⁊ ſibi expediẽs vt
nõ fugiat q coꝛꝑi dura vident᷑ in
penitentia.ſed ea ſubeat vt penitẽ

do de pctis ⁊ tolerãdo hmei ad/
uerſa coꝛꝑis mereat᷑ recipi in dei

amiciaã ⁊ efficiat᷑ dignusvita eter
na.Facit quoq; circa hoc cogitare
ꝙ vt ait Apls ad Rom.viij. Nõ

ſunt condigne paſſioneſ huius tẽ

ꝑis.⁊c.Quarto ingerit meditatõ
nẽ eoꝛũ q̃ dñs noſter ieſus ꝓꝑ nob

ꝑtulit.⁊ ſi hõ crebꝛo cõſiderarʒ qᷓ;

ta ula maieſtas ſuſtinuit ꝓp nobis

et ꝓ nr̃a ſalute.⁊ ſi veritateʒ tenet

fatebit᷑ qᷓ; dignũ ⁊ ipᷣe ꝓ ſe ⁊ ꝓpꝛia

ſalute ſuſtineat illa ꝑua q̃ ad peni
tentiã ꝑtinẽt.⁊ q̊ͥꝝ debitoꝛ eſt ꝓpt᷑

pᷣterita ſua pctã. Quinto ingerit
meditatõeʒ moꝛtis pꝛie qũo iſta
certiſſima eſt.⁊ icerta ẽ hoꝛa moꝛ
tis.qꝛ neſcit hõ an hac die:⁊ foꝛte
hac hoꝛa repetẽdꝰſit ab eo ſpũs ?z
mox rapiendꝰad ↄſpectũ diſtricti
iudicis recepturꝰ ibi penã ↄdignã

cõmiſſis.⁊ ad cauendũ de futuriſ ꝓ ↄ miſſis.⁊ ſi hõ ulð meditaret᷑ꝛ

