Vt ſicẽ ꝓpheta de ſe ait in pᷣs.ita ⁊
hmõði hõ ꝑatꝰ ſit pati flagella an
nũciãs ĩ cõ feſſiõe iniq tates ſuas
pᷣteritas ⁊ cogitãs ꝓ peccato ſuo
emendando.⁊ ꝓ futuro cauendo

veritatẽ teneret ipᷣe ſine dubio fa
teret᷑ q; dignũ eẽ vt ſtatim penite
ret.⁊ aſſumeret durã vitã penitẽ/

tialeʒ nec a momento differret.
ne foꝛte eũ hoꝛa moꝛtis indiſpo/
. 6 5

7

ſitũ inueniret. ſignanter q;tuʒ hec
megitatio incutere deberz merito

hoꝛroꝛẽ iſtis hoĩbus qͥ ſe culpabi

les ſciũt.eo ꝙ diu inoꝛdinate vixe
rũt.nullo q̃ſi reſpectu habito ad
deñ ⁊ ad ꝓpꝛiã ſalutẽ.qᷓ;tũ iſtꝭ me

rito incuteret hoꝛroꝛẽ cũ talia co/

gitarent ſi ſaltẽ vere fideles ſuntꝛ
credunt aliqͥd de futuris. Sed ve

multis qͥ penas illas atius exꝑi/
ent᷑ q; credũt eas. Serto ingerit
meditationẽ fragilitat ⁊ vilitat
humani coꝛpoꝛis.qꝛ ſic flos agri
Hodie floꝛet:et cras in clibanum
mittet᷑ qui pedibo conculcabit᷑. ſic

humani coꝛpor cõpoſitio. cuius
ſanitati: cuiuſ cõmoditati:cuiꝰ vo
luptati fere nunc omnis cura in/

uigllat. ſtatim vertet᷑ in putredin?
⁊ vᷣmẽ.ac poſtremo i abiectiſſimũ
puluerẽ oiſſoluet᷑ Ubi tũc ſuꝑbia

vvbi ceruix erecta. vbi iactãtia ver⸗

boꝝ. vbi oꝛnatꝰveſtiũ.et varietas

ðᷣlidaꝝ.velut ſõniũ euanuer̃t oĩa

2 ſuũ amatoꝛẽ miſerrimũ dereli/

Querũt.nec ſequent᷑ eum niſi opa
ſua ⁊ merces ſᷣm eoꝛũ qualitateʒ

HPec et alia his ſimilia q̃ veritas

homini offert diligent: frequẽter

melditata repellũt aut totaliter ex

pellũt hũc malũ timoꝛẽ moleſtia

rum carnis.⁊ faciũt eas amplius
nõ timere ⁊ homineʒsʒ nõ ſeparari
ab hmõi timoꝛe. ſed volũtarie et
libenter eas ſubire.⁊ in eis virili/
ter ꝑſiſtere. ⁊ vſq; in finẽ perſeue/
rare. Cũ autẽ homo adiutꝰ conſi
deratõnibs pᷣdictis a veritate ſibi
oblatis ſic ſe aſſuefecit ad abſtinẽ
dum ab illicitis delectatõnibus 2
ab occaſionibus peccatoꝝ.et pfe/
rẽda ea que ſunt coꝛpoꝛi moleſta:
w pdictũ eoꝛũ timoꝛẽ a ſe repellit

Dñica prima quadrageſime

aut ipſũ repꝛimit. ⁊ ſic eireſiſtit ꝙ

ipſe dñari nõ poteſt.nec ei nocere.
neca pdictis reſiſtere. Tũc demõ
cõuertit ſe ad ttandũ tẽptatõneʒ

Scða temptatõ eſt.ſ.a ſa⸗
gitta volate in die. Vbi ꝑ ſagittã
intelligit᷑ appetitus inamis glie ⁊
vane laudis: ⁊ ſui exa tatio.ſicut
em ſagitta volat.ſic ⁊ fama vola

re dicitur.⁊ in die.quia ex oꝑibus

bonis oꝛit᷑q dies ⁊ lux in ſcriptu/⸗
ra nũcupant᷑.Demõ q̊ boicgiqus
videt ꝑſeuerare in vita bona ⁊ pe
nitẽtõnali illa ſcðᷣa tẽptatõe.ſ.ſu/⸗
pbie ⁊ ianis glie vt eũ ꝑ h̊ peccare
faciat et oꝑa ſua bona ſibi faciat
infructuoſa. Quia dicit Auguſti.
in de natura ⁊ G. Inanis glłia in

ſeipᷣa peccatũ eſt Et inſuꝑ inſidiat

bonis oꝑibus? ſe eis citiſſime im
miſcet ⁊ ea indigna facit remune

ratõe in cõſpectu dei. ꝓpter quod

Math.v. dicit dñs. Attendite ne

iuſticiã veſtrã coꝛã hoiĩbus faciatꝭᷣ

vt videamini ab eis głiam.ſ.ina/
nem ꝓ talibus qrendo.alioquin
mercedẽ nõ habebitis apud pfeʒ
veſtrũ qui in celis eſt. Et eſt notã
dũ ꝙ om̃e bonũ hominis veruʒ
aut eſtimatũ põt ſibi eſſe occaſio
et materia exaltatõis ſui ⁊ appeti
tionis ꝓ eo inanis głie.ſicut ſcien/
tia eſt quoddã magnũ⁊ de illa di
cit Apoſtolus ꝙ inflat vbi eſt. ſ. ſi
ne charitate.ſed cũ charitate edi/

ficat. Sicut ⁊ Augu. dicit. Virgi⸗
nes ſe ſuperbire de integritate car
nis ⁊ extolli.ſupple quia ſaunt ſe

illã habere. Et glo.i.ad Thimo.
vltimo.dicit O& pꝛopꝛius vermiſ

diuitũ eſt ſuꝑbia.qꝛ ꝓpter diuitiaſ

ſe ſuꝑ alios eleuant.Et ita cuʒ hõ

bcipit ſe omnino abſtinerea dele

ſine
cattiſttg
hercipoen,
Tücdan
i tihning
Nö ch ial,
Bbigſagrfſi.
inants t
minro ſar
1 fumn eet

agbi
lurnirpo
inbongt
ihtmoelſ
ebpean
nu ſtifuan
ndal
unis glan
nſugtnid
Sanſſinein
fuat temunt
i Ppteraned
Bermnctent
oibnofinn
gkominn
ndo. aoqin
nsapud pg
. Sck ton
minis vay⸗
i aſe oani⸗
gſui appen
e ſtutſden
nürdellon
rrticki
pariutrcii
diar V
tegints
gvaſur
44 Dhno,

S —
en —— —

ctatõnibus carnis ⁊ mũdi⁊ ꝓpter
deũ volũtarie ſuſtinere que retra
hũt a delectatõibo carniſ.et q̃ mo
leſtia ſũt coꝛꝑi vt ieiunia vigilias
⁊ cetera hmõi.tũe demõe inſtigã⸗
te faciliter niſi cautꝰ fuerit vulne
rat᷑ ᷓui vulnere a ſagitta volate iĩ
die.i.ab appetitu inanis gloꝛie et
vane laudis ⁊ incidit in quadã ex
cellentiã ſui ⁊ ſuꝑbiã q̃ ſe alijs q̊s
talia nõ videt facere reputet meli
oꝛẽ.⁊ cũ hoc vult ab hoib vt me
lioꝛ putari et laudari.Cõtra hãc

tẽptatõeʒ defendit veritas hoĩez

quẽ q̃ſi ſeuto circundat ꝙ ipᷣe non
blãdit᷑ falſis adulatõibus creden
do de ſe multa bona q̃ nõ inſunt.

ſed ſeipᷣm vᷣaciter noſcit.et de ſeip

ſo tenet in oĩbus veritatẽ.ac ſeipᷣʒ

interiꝰ ſollicitat cõſideratõe diſcu

tit ⁊ veraciter agnoſcit ꝓpaʒ coꝛru

ptõez. ꝓpam imꝑfectõeʒ.pꝓpᷣa ma

la aĩe et coꝛpis ⁊ inumerabilia ꝑi

cula in qͥb ſine intermiſſõe vᷣſat᷑

Iſta eni veritas et vera eſtimatõ
de ſe haud dubiũ hũiliabit hoĩeʒ
⁊ coꝛdialiter fateri fadet qð in ſe
nõ eſt bonũ de q̊ ipᷣe extolli debe

at merito aut gliari. Itẽ ſi in tali

ſuijpᷣius cõſideratõe iueniat in ſe
aliq bona tũc ſi veritas eũ circun
dat defendit vt cogſcat ꝙ ea a ðo

ſolo teneat.fatebit᷑ vtiq; ꝙ nõ ha
beat hoc a ſe ſed ex liberali dei do

no.cui etiã de h habebit reddere

rõem et fatebit᷑ ꝙ ꝓ illo bono ñ

ipᷣe ſed deus laudãdus ẽ.iuxta il/

lud apłi.Aund habes qð nõ acce

piſtũ.ꝙ ſi accepiſti cur gliarꝭ q̃ſiñ
nõ acceperis.fatebit᷑ etiã ꝙ nõ eſt
ſeeurꝰ de iſtiꝰ boni conſeruatõe.

ſmo ꝙ nec illud bonũ teneripo/
terit ꝓpria virtute cũ tã caduca

—

labilia ſunt bona huiꝰ mũdi.SGOi
nãq; hõ hodie habʒ bone nature
vt pulchritudinẽ.ſanitatẽ robur
⁊c.poteſt ſibi cras auferre infirmi
tas vel moꝛs. Si habet bõa foꝛ
tune poteſt ſibi auferre violentia
potentũ aut ignis aut alia aduer
ſa niſi deus coͤſeruet eam. Niſi ei
dñs cuſtodierit ciuitatẽ fruſtra vi
gilat qui cuſtodit eaʒ. Bona etiã
nature et foꝛtune ſepiſſune ſunt
magis nociua homĩi⁊ cã vicioꝝ q;
ſint ſibi bõa et ſalutaria. Quid er
go de his gloꝛiari poteſt homo.
Similiter bõa anime que hodie
habet ea gratis cras amittere po
teſt. Juxta illud pꝛime ad Choꝝ.
x. Qui ſtat videat ne cadat. Que
etiã dubia ſunt et incerta ita ꝙ ſe
pe vicium eſt in veritate qð hõ re
putat veritatẽ. Pꝛopter qð Job

enumeratis multis et magnis o/

peribꝰ ſuis ſubdit. Verebar oia
opera mea ſcens ꝙ nõ parceres
delinguẽti. Si em̃ opus extrinſe
cũ ſit de genere bonũ ratõne ma⸗
terie ſuꝑ quã cadit neſſt tamẽ ho
mo an in ipſo operante vel in o⸗

pere ſit aliquid ꝙ; opus ipſuʒ diſ

pliceat diuine maieſtati. Ter /
cio ſihomo veraditer cõſiderat bo
na alioꝛum certitudinaliter inne
niet qᷓ; im perfectus ipſe adhuc eſt
et quod plus ſibi erubeſcendũ eſt
qᷓ; gloꝛiandum. Et ſi homo pꝛe/
dictis conſideratõibus quas ſibi
veritas obtulit.⁊ illi temptatõni
aliquo modo reſiſtit:nõ pꝛopter
hoc ceſſat antiquꝰ hoſtis.ſed ad
callidqioꝛa ſe conuertit argumen⸗
ta. emptat enim ipſe tereo
per ſmbitionem et cupiditatem
que ſᷣ̃m apoſtolũ pᷣme Thi. M H

Dñica pꝛima quadrageſime

. .

radix omniũ alioꝝ maloꝝ dicit᷑
vt ſi hõ nõ curat laudes curet tñ
⁊appetat dignitates.qñ eteni hõ
conſiderat gliam vanã inanẽ eſſe
et ideo cõtemnit eã aliqñ ↄuertit
ſe ad aliud ſolidius vt.ſ.appetat

altos ſtatus.magna officia. mul/

tas diuitias ⁊c. Hec temptatõ ſi
gnat᷑ ꝑ negociũ ambulãs in tene
bris.et hoc ꝓpter hypocriſiʒ q̃ ex
ambitõe freqnter deſcendit et in
tenebrꝭ ambulat. qꝛ abſcõdit qð
eſt.⁊ illud qð nõ eſt mentit᷑ oſtẽ/
dens in ſe foꝛmã pietatis et ſimu
las habere virtutes q̃s nõ habet.
⁊ hoc ideo vt hoꝝ intuitu poſſit
ad magnos honoꝛes ꝑuẽire. Ab
hac peſte defendit veritas dicens
illud Mat. xix. Diues difficile in
trabit regnũ celoꝝ.Et illð. Quid
ꝓdeſt homini ſi vniuerſũ mundũ
lucret᷑anime aũt ſue patiat᷑ detri/
mentũ. ¶ Quartã tem ptatõem
qras apud Berñ.lodis ſup alle/
gatis. . “ , .
BDe eadem dominica

Bermo. xx. ¶ De leunio
TNEcũdo in euagelio p miſ/
ſo agit de ienio de ̊ nũc
dicendũ eſt. Q& ¶Arca illò p/
mo querit᷑ ad qͥd et qre ſit ab ec/
cleſia inſtitutũ. Pꝛo q̊ͥ notanduʒ
ꝓꝙ in quolibʒ noſtꝝ ſunt duo. ſcʒ
ſpũs ſeu rõ ſᷣm quã ſiles ſumus
angelis.et ꝑ quã cognoſcere poſ/
ſumus et debemꝰ qͥd bonũ quid
malũ.pᷣceptũ aut ꝓhibitũ ⁊ face/
re bona et fugere mala. et poſſu/
mus cogſcere deü. opa eiꝰ. et bñfi
cia ipᷣius.et ſibi de illis regratia/
ri.et eũ diligere ſuꝑ oia ⁊ diligen
ter ſeruire. Aliud in nobis ẽ coꝛ
pus et ſenſualitas tota.et ſᷣm illã
ſumus ſiles beſtijs.et coꝛpus et

ſenſualitas ad hoc nobis donata
ſunt vt ſubſint ſpũi.et illi ſeruiant

tanq; inſtrumenta ſua ad oia bo

na oꝑa.ã in hac vita ſpũs mhil
põt niſi mediaãte miſterio coꝛꝑis.

Debemꝰ ergo ad hoc conari vt

coꝛpus noſtꝝ ſic ſit diſpoſitũ q̃li/
ter optime ſeruit ſpũi ad oꝑa bo
na et ei lubeſt. et ꝙ tñ poſſit ho⸗
mo exercere oꝑa ſibi ſ̃ᷣm ſtatũ ſuũ
Se notandũ ꝙ ieiuniũ ratio
labiliter ſeruatũ ad miłta ſpũalia
valet homi.et ꝓpter eadẽ etiꝗ in/
ſtitutũ eſt ab eccłia. ſicut de h̊ pᷣn
cipaliter loquũt᷑ doctoꝛes in.iiij.
di. xv. Et ſctũs Tho.ij.ij.q.cxlvij.
Primo em̃ valet ad domãdũ car
nẽ et ad ſubijciendũ eam ſpũi.qᷓn/
to em̃ caro foꝛtioꝛ eſt et pinguiꝰ
paſta tanto laſciuioꝛẽ et plꝰ rebel
lans rõi atq; plures motꝰinoꝛdi
natos excitat cõtrarios rõi. ſʒ ie/
iunio cõ petẽt᷑ lacerata hũilioꝛ fit
2 facilius flectit᷑ ad regulam rõis.
Scðo valet ad vitãdũ futura

peccata tã interiꝰ i aio qᷓ; exterius

in oꝑe.qꝛ hũiliata carne ⁊ inoꝛdi
natis cõcupiſcẽtijs et brutalibus
motibo repᷣſſis ꝑ diſcretũ ieiumũ
nõ erit tã foꝛtis tẽptatio homis

nec incliatio ad pctã et maxie car

nis. Verũtamẽ nõ oꝑtʒ ꝙ hõ ad
hoc tẽdatvt ſic carnẽ moꝛtificet ꝙ
nũq; ſentiat aliquẽ inoꝛdinatum

ſenſualitatis motuʒ.h̊ em̃ nõ eſt

poſſibile nobis hic de lege cõmũi
imo q ad hoc tẽderet ſenſuſ ðᷣſtru
eret et totã naturã foꝛte coꝛrũ ꝑet
ſed ſufficit ſicmacerare coꝛpꝰ vt
rarius in eo exurgat hmõr motꝰ.
⁊ cũ hoc remiſſioꝛes motꝰ quos
rõ poſſit cito repᷣmere ⁊ ſibi ſubij
cere aut totali excludere. De his
duobo loquit᷑ Chryſo.ſuꝑ Mat.

ot

N —

lmne

—
8donn

iſanant
doibo
üsnbil
ocorgs.
onari
ſtü qi/
lopa bo
oſſtt ho/
ſoti i
nlüroro
nſpüola
Renin⸗
debin
vhi.
galry.
igar
iiin/
Pnan
brend
tnori
iN
lior ft

mrai.

futumn
mtenus
tordl
kaltus
aumi
vomis
rieca
hoͤt
ficergy
matum
nöc
omut

M Sermo

dicens. Nec diabolꝰ nec mũdus

pñt efficacꝰ inclinare rõnabilem
appetitũ qᷓ; mediãte effrenitate ⁊
laſciuia ſenſualitatis.⁊ iõ hac ſen

ſualitate domita ꝑ diſcretũ ieiuni

um ⁊ frenata.maximꝰ ſtimulꝰ et

gladiꝰ diaboli puniẽdi nos ẽ ab/
latus.
pctã pᷣterita et ad ſatiſfaciẽduʒ ꝓ

Tercio valet ad delẽdũ

eis. Vñ Johel.ij.Conuertimi ad
me in toto coꝛde vr̃o.in ieiunio
⁊ plan ctu et fletu ⁊c̃. Et vna pars
penitẽtie et ſatiſfactõis eſt ꝑ ieiu/
niũ.¶ Quarto valet ad diſp onẽ/
dũ animũ hois ad virtutẽ.Et iõ
Aug.dicit in quodã ſᷣmone ð oꝛa
tõeet ieiunio. Jeiuniũ purgat mẽ
tem.ſubleuat ſenſũ.carnẽ ſpiritui
ſubijcit.coꝛ facit contritũ et hũili
atũ.libidinũ ardoꝛes extiguit.ca/
ſtitatis vero lumẽ accẽdit.Et iteꝝ
in eodẽ ſermõe dicit. Jeiuniũ ver
boſitatẽ nõ amat.diuitiaꝝ ſuper
fluitatẽ iudicat.ſuꝑbiã ſꝑnit.hũi
litatem cõmendat. pᷣſtat hoi ſeip
ſum intelligere qð eſt infirmũ et
fragile.Et etiã canimꝰ in hymno.
ieiuniũ fecit iohannẽ baptiſtaʒ
intimũ amicũ xpᷣi ⁊ moyſen cha
rũ deo.et legiſlatoꝛẽ.et helyam le
nat curru igneo ¶ Quinto valʒz ad

eleuandũ mentẽ in deũ et ad libe

riꝰ ſublimia contẽpladũ. Vnñ ðᷣꝛ
Dañ.xr. ꝙ poſt ieiuniũ triũ hebdo
madaꝝ reuelationẽ accepit a ðo.

Sicut em̃ maxime obruit aiaʒ et

obtundit ſenſus hoĩs plenꝰ ven
ter ⁊ crapula. vt vult btũs Hie/

ronymꝰ in terda rñſiõe Joui/
nianũ.ita mihil tam ſubtiliat inge
niũ ⁊ etiã ſenſũ clarificat ſicut ie/
mmiũ rite ſeruatũ. qᷣetato eni aio
a paſſiõibus ⁊ inoꝛdſatis motibo
põt rõ ſe eleuare ad ſpũalia ⁊ ſuꝑ

—

na ¶ Sexto valet ad merẽdum
vitã eternã. meret᷑ em̃ hõ ſeruãdo
pᷣceptuʒ eccłie aut ſupioꝝ.meret᷑
etiã ſibiꝓp ter deũ amputãdo po
tũ aut alia delectabilia carnis.B
totũ innuit Grein pᷣfatõne.Qui
coꝛꝑali ieiunio ⁊c.Sicigi fm p/⸗
dicta ieiuniũ rite et rõnabiliter ſer
uatũ eſt remedinʒ ad pctã futura
cauendũ.et ad pᷣterita delẽdũ ad
repꝛimendũ cõcupiſcẽtias inoꝛdi
natas.ad ſubijdendũ carnẽ ſpũi.
⁊ ad tenendũ eã ſibi ſubiectã.⁊ va
let ad eleuatõem ad ſpũalia ⁊ ad
meritũ vite eterne. ¶ Ex hoc ptʒ
pmo ꝙ ſiout recta rõ iudicat ꝙ ꝓ
pter aliquã ſpẽalẽ cauſã aliqͥs hõ
minus ſumat de cibo q; ſibicom
peteret ſ̃K m cõmunẽ modũ vt ꝓ/⸗
pter infirmitatẽ cauẽdã.aut aliqᷓ
oꝑa coꝛ ꝑalia expeditiꝰ agẽda. ſic
multo magis ſᷣm rectã rõem eſt
ieiunãdũ et minus de cibo ſumẽ/
dũ ꝓpter ſpũalia mala vitãda et
ſpũalia bona ꝓ ſeq̃nda.diſcrete tñ
⁊ rõnabiliter vt natura nõ coꝛrũ/⸗
pat᷑. Quia vt Hiero.dicit.Nõ dif
feꝛt vtrum magno vel puo tꝑe te
interimas. ⁊ ꝙ ð rapina holocau
ſtũ offert qͥ nihil ciboꝝ nimia e/
geſtate vel mãducãdi aut ſomni
penuria ĩmoderate coꝛpus affli/
t. Silr rõ recta non tm̃ de cibo
ſubtrahit vt hõ reddat᷑impotens
ad debita oꝑa pagenda. Vñ dicit
Hiero.ꝙ rõnał hoĩs dignitatem
amittit qͥ ieiuniũ charitati vł vi/
gilias ſenſus integritati pꝛefert
Ptʒ ſcðᷣo ꝙ vnuſqͥ ſq; ex naturali
rõe et de lege nature tãtũ vti debz
ieiunio ⁊ tã moderate vti cibis et
potibo q;tũ ſibi neceſſariũ ↄuenit
ad pᷣdicta ſpalia mala vitãda et
bona ↄſeqᷓnda. Sʒ qꝛ paua h̊ no
9

Dñica pꝛima quadrageſim

ſcerẽt.qꝛ circa hoc nõ ↄſiderarent
aut ſi noſcerẽt tñ qꝛ carnales ſunt
illð nõ implerẽt quare pᷣlatos ec
cleſiaſticos ad q̊s ꝑtinet ſtatutis
inciꝑe ea q̃ ꝑtinent ad fideliũ cõ/

munem vtilitatẽ in tẽꝑalibus re

bus opoꝛtuit aliqua ieiunia ſta/
tuere cõiter ab omnib ſeruanda
detminãdo tꝑs et modũ ieiunã
di et ſᷣm cõueniẽtiã et vtilitatem
populi xpᷣiani ad cohibendũ ⁊ de
lendũ peccata et ad eleuandũ mẽ
tem ad ſpũalia et ad aſuefaciẽdũ
hoies vt cũ nõ ligant᷑ ſtatuto ec/
cleſie ieiunent. dicente eis hoc re/

cta ratione ad pᷣdictos fines con

ſequendoo.

De eadem dñia

Icto modo qua E&£‿
re ieiuniũ ſit inſtitutũ qᷣri
tur cõſeq̃nter quõ ſit iſti/
tutũ et quõ a nobis ſeruãdũ. Re

ſpondẽt doctoꝛes et dicũt. Prio
ꝙ vt pᷣdictũ eſt ieiuniũ ab eccleſia
inſtitutũ eſt ad cõcupiſcentiã re/
frenandã.ita tamẽ ꝙ natura ſal
Uer̃.Ad hoc at ſufficit vnica come

ſtio ꝑ quã hõ poteſt nature ſatiſ⸗
facere.et tñ cõcupiſcẽtie aliqͥd de/⸗
trahit dim inuẽdo vices comeſtio

dat᷑ ſaltẽ de his q̃ cõt modo oꝛdi/
nant᷑ ad eſum et ad nutritõeʒ ho/
minũ.⁊ ideo ſi aliquoꝝ ſũptio ſʒ
que cõmuni modo mãducatio ſo
let fieri et que cõ muni mõ tm̃ ad

manducationẽ et nutritõem oꝛdi

nata ſuntiteret᷑ieiuniũ eccłie ſol /
uitur.Et dicũt aliqͥ ꝙ quotiẽs hõö
comedit vltra ſemel totiẽs ſoluit
leinniũ et veita tra eccłie ſtatutũ

qð eſt negatiuũ:et ̊ obligat ſem

ꝑ etꝓ ſemꝑ.Durãdus vo ſuꝑ.uij

ſentẽtiaꝝ vᷣtit hoc in dubiü. dicit

tñ priꝰ.ego ñ puto ꝙ ſit alicui ſua
dendũ poſtq; vna vice comedit

frãgens ieiuniũ ꝙ comedat teraa

aut qrta vice TũꝓPter dubiũ qð

ꝑ eccłiam nõdũ eſt determinatũ

tũ etiã quia tales comeſtiões re/
gulariter ſũt illicite ⁊ ntra bonoſ

moꝛes nõ ĩ caſu et cauſa.Dixi ãat
notanter q̃ cõi modo ſumũt᷑ per

modũ cibi vt ad nutritõem pᷣnc/

paliter oꝛdinata ſunt.De alijſ ve

ro que manducãt᷑ ſecus eſt. Vnð

ſunt qᷓdruplicia que ſumũt᷑ ꝑ mo
dum mãducatõis.¶ Prima ſũt
que ſumunt᷑ ꝑ modũ cibi et pna

paliter oꝛdinata ſunt ad nutrien

dũ coꝛpus et nutriũt etiã illð.vt
ſunt panis piſcis pulmẽtaria fi-

cus vue paſte amigdala pira po/

ma nuces ⁊ oiĩia ſilia.Et deiſtis nñ

licet manducare extra hoꝛaʒ vni⸗
ce comeſtionis.⁊ qui ſecus facit a⸗/

git cõtra ſtatutuʒ ecclie et frangit

leiuniũ. Alia ſunt q̃ nõ ſumunt᷑

ꝑ modũ nutrimenii nec nutriut

coꝛpus et ſolũ ſunt medicine ex/

pellẽtes ſuꝑflua ⁊c.vt ſunt pillu/
ahit d le et ſiłia.et qui talia ꝓ neceſſitate
nũ. Et ideo eccleſie moderatione ſua ſumeret extra hoꝛã vnice co/

ſtatutũ eſt vt a ieiunãte nõ ampli meſtionis nõ frageret ieiunium
us q; ſemel in die naturali come ¶ Tercia ſunt q̃ nõ nutriũt de ſe

ed ſoluʒ vt medicinalia ſumunt

ad alterãdũ abos ſũptos vt me/⸗

lius digerant᷑ vt cinceber muſcatũ
⁊c̃ Et q deillis ſumeret ex tali ca
nõ veniret ↄtra ſtatutũ ecclłie.

Quarta ſunt electuaria ⁊ confe

ctus Tho. ij. ij. ?. ij.ſniaxꝝ. ꝙ ſi a /
liꝗ̊ mõ nutriãt:nõ tñ pꝛinc palit
aſſumunt᷑ ad nutumẽtũ ſʒ ad di

tões delicate. Et de illis diat ſa⸗

bligtſen
voſppin
ubii diet
talianſon
te comect
edatteras
dubiüqo
tenmnorüä

cſnöcs re⸗

mn bonol
1 Dinit
ſumüt per
em pna/
Dealiſre
aſt. Vnd

mütgno.

Primaſit
bieröna
nunnen
nälllo
netanai
npirs do,
tdeiſtof
honzn/
sfaat/
ct fmngt
ſumun
numut
gianeer/
nthlo/
ateſſtate
rnice /
fonim,
ütdet⸗
ſunm’
ne/
ana
1 llte⸗
1coe
datſi/
g,
Nhult
0

giſlatoꝛ.ſ.repᷣſſionẽ ↄcupiſcẽtiaꝝ
⁊ eleuatõeʒ mẽtis ĩ deũ ⁊ad ſpũa

lia. Sic diẽ ſctũs Tho. vbi. S. Et
addit Petrꝰ de palude ſuꝑ.iiij.ſẽ

tẽtiaꝝ ꝙ iſti qͥ legũt i refectoꝛijs

vl ſᷣuiũt qꝛ hoꝛa ðbita comedere
nõ pñt ꝓpr miſteriũ ⁊ ñ tenẽt᷑ vl/
tra leiunare merẽt᷑ ſecũ diſpẽſari
vt anticipẽt comeſtiõʒ plenã vt fa
ciat pᷣlibatõnem vt poſtea come
dat nec ex h trãſgreſſoꝛes ſũt ſta/⸗

tuti exq̊ rõnabil ẽ cã.Et h̊ puto ve
rũ de moaſterijs in qͥb viuit᷑ re/⸗
gularit ⁊ expectat᷑ cũ co meſtione
adminꝰ pꝰ meridiẽ ſᷣm moꝛẽ pᷣſti
noꝝ patꝝ. Idẽ itelligit de fᷣuito/
ribo nobiliũ eiſdẽ debita hoꝛa co/
meſtiõis ſuiẽtiũ qͥ mittũt᷑ad poꝛ
cadũ enxeniũ vel aliqͥd hmõi. q ifi tep nimis.

Sermo

geſtionẽ ciboꝝ. ⁊iõ ſi aliqs talia
etiã ad delectanõeʒ ſumeret ñ ſol
Neret ꝑ bᷣ ecclie ieiuniũ.q;uis poſ
ſet hõ ex hoc totaliter vl i ꝑte me
ritũ ꝑdere ieiunij.vlł etiã moꝛtalꝛ
peccare ſi ſit imoderata libido.nõ
m eſt traſgreſſoꝛ pᷣcepti ecclie niſi
in fraudẽ ſtatuti ſumeret vt ſi eiſĩ
magna qntitatevteretur q̃ſi alijſ
cibis ad famẽ extinguẽdã.De po
tu vero ðꝛ.ꝙ eccłia ĩ cõſtituẽdo ie
iuniũ nõ intẽdit iterdicere niſi bi
nam manducationẽt.ſj ſũptio po
tus ñ eſt mãducatio.⁊ iõ ꝗ potat
extra hoꝛã vnice comeſtiõis non
dicit᷑ bis mãducare.et iõ nec ſtatu
tũ ecclie frãgit niſiiĩ fraudẽ legis
illud faciat. Licet g̊ ieiunãtibo plu
ries bibere. Si aut qͥs imodera/
te potu vtat᷑ põt peccare ⁊ meritũ
ieiunij ꝑdere ſic etiã ſi imoderate
cibũ i vna comeſtiõe ſumat. in B
em̃ venit ↄtra intẽtõeʒ ſtatuẽtꝭ qꝛ
ipedit finẽ ieiunij quẽ itẽdebat le

Icto mõ qꝛe ien Sẽꝛ
niũ inſtitutũ ⁊ q̃lit᷑a nob
fſleruãdũ ẽ Querit᷑ tercio qͥ
obligent ad ieiuniũ talit᷑ obſᷣuan
diũ. Rñdet᷑ ſ̃ᷣm ſã.Tho. ij.ij.q.cxl
vij.ar.iiij.ꝙ oẽs xpiam hoies ob
ligant᷑ ad ea niſi ĩ ipis ſit aliquod
ſpeale ⁊ legitimũ iĩpedimẽtũ ⁊ rõ
nabil cã. Et qñ tal cqꝗc̃ notoꝛia et
ꝑ ſe euidẽs tũc põt talẽ obſᷣuãtiã
leiunij pᷣterire ex ſe pᷣſerti cõſuetu
dine intueniẽte.vl ſi nõ poſſit de
facili haberi recurſus ad ſuꝑioꝛeʒ
dz recurrere ad eũ qͥ habʒ ptãtem
in talibo diſpẽſãdi vł ad ſuũ ſacer
dotẽ.et puto ꝙ etiã expediret hr̃e
recurſũ aliqñ ad rõnabilẽ medicũ
vł aliũ diſcretũ viꝝ qͥ ſciret ð ſuf
ficiẽẽtia cauſe intdũ meliꝰ iudicare
Dicũt gᷓ ↄñter ſã.Tho. Durãdꝰ.
Petrꝰ de palude ⁊ alij ꝙ pueri ⁊
iuuenes ñ tenẽt᷑ qꝛ hñt iuſtã cãʒ et
euidẽtẽ.eo ꝙ ĩ ipᷣis exigit᷑ cibꝛ ad
nutritõeʒ ⁊ augmẽtatõz ⁊ vtꝰ na
ture nõ tãtũ i eis ↄualuit ꝙ poſ/
ſint ſel de cibo ſumere ꝙ ſufficat
eis ꝑ diẽ.et iõ indigẽt freqnti ci/
bo.als natura lederet᷑ notabiliter
qᷓ;diu ̊ ſũt i ſtatu augmẽti qð eſt
vt ĩ plibꝰ vſq; ad finẽ tercij ſeptẽ
nij nõ tenẽt᷑ ad eccłiaſtica ieiunia
ſeruãda. Cõueniẽs tñ ẽ vt etia in
h̊ tꝑe ad ieiunia ſe exerceãt płꝰ vł
minus ſᷣm modũ ſue etat ⁊ ro⸗
bur eoꝛꝑis.qꝛ res naturab ⁊ vireſ
nature nõ ſunt in oĩb eq̃les ⁊ de
bẽt ꝑntes liberos ſuos et dñi ſub
ditos ſuos ĩducere ad talia.qꝛ eiſ
ad bonũ regimẽ obligant᷑ nõ tiᷣ
q̊ͥ ad coꝛpus ⁊ tꝑalia ſʒ magꝭ quo
ad ſpũalia. Infirmi ei nõ tenẽt᷑ ie
iunare ꝓpr debilitatẽ vᷣtutꝭ natu/
rałq̃ ifirmitate pᷣmit᷑ ⁊ nimis g/

Dñica pꝛima quadeageſime

ꝙ diem ſufficeret et etiã pꝛopt᷑
cibaria ieiunãtiũ q̃ cõiter ꝑiculoſa
ſunt infirmitati.et etiam pꝛopter
hoꝛã comeſtionis tꝑe ieiunij que
nõ põt ſeruari ab infirmis cũ oꝑ
teat aliqñ maniꝰaliqñ tardiꝰ co/
medere ꝓpter peraxiſmũ vł als
ꝓut cõgruit releuatõi infirmitatꝭ
Pꝛo qnta at infirmitate ieiuniũ
ſoluendũ ſit dicit ꝛvilh̊. ꝙ ſuꝑ hoc
ſtandũ eſt iudicio boni viri.Et vi
det᷑ innuere ſctũs Tho.in boꝛib⸗
vᷣbis ꝙ qñ infirmitas ẽ tal ⁊ tan
ta ꝙ euidens ẽ ꝙ nõ patit᷑ ieiuni
um vel ꝙ ieiuniũ eſſet in augmen
tũ infirmitat ⁊ in ꝑiculũ coꝛpoꝰꝝꝭ
tũc põthõ ſoluere ieiuniũ. Si au
tem hoc ſit dubiũ tũc ſtandũ eſt

me ꝑiti medici et diſcreti ſcẽtno

ſcere caſ moꝛbi⁊ guamia aut ꝑicu

la que ex .ieiunio autab poſſent vi

ſimiliter euenire.nõ eni ſꝑ noq; ie

iuniũ ĩfirmis.ſed ſepe ꝓdeſt et ſa
nnd. Rmn dã collecta de ie/
Repanhi dicũt ꝙ pau

iunio.
ges qͥ poſſũt ſemel hr̃e qð eis ſuf
ficat ad vnã comeſtionem nõ ex
cuſantur ꝓpter paupertatem a ie
iunijs eccleſie. Sʒ ſi pauꝑ nõ poſ
ſet ſimul hr̃e hoꝛa comeſtiõis qð

ſufficeret ad victũ vniꝰ diei ſic ali

qñ cõtingit egenis qͥ fruſtatim et
oſtiatim elẽo ſynas qrũt.vel etiaʒ
qnq; ex pᷣcedenti inedia ðbilitatꝰ
eſſet talis pauꝑ.ita ꝙ ieiuniũ ſine
no tabili incõmodo ferre nõ poſ/
ſet tũc excuſat᷑. ¶ Delaboꝛatoꝛi/⸗
bus dicũt ꝙ ſi ſerui et ruſtici cogã

tur a dñis ſuis ad talẽ ⁊ tantũ la

boꝛẽ cũ quo nõ poſſunt ieiunare:
tũc excuſant᷑. Si aũt volũtarie la

boꝛat diſtinguendũ ẽ.qꝛ ſi ſine la

boꝛe als ſibi ſufficere poteſt ⁊ ſuiſ

q̊ ad neceſſaria vite tenent᷑ ieiuna

re. Si autẽ nõ pñt niſi laboꝛent:
ſed tm cũ minoꝛi laboꝛe.vt foꝛte

cum laboꝛe medie d iei.vel cũ alio
leuioꝛi laboꝛe pñt acciꝑe vt habe
ant ꝓtũc ꝑſonas et neceſſariũ vi/
ctũ ꝓ ꝑſonis ſuis et familia cuiꝰ

cura gerũt adhuc tenent᷑ ad ieiu/
niũ Ita addit Petrus de palude

Si autẽ ñ pñt laboꝛare ꝙ fructũ
ſufficientẽ acqrerent niſi frãgẽdo
ieiuniũ tũc poſſunt ſᷣm diſpenſa/
tio nẽ ſui ſa cerdotis ieiuniũ ſolue

re et laboꝛare ꝙ intentio maioꝛſ
lucri nõ neceſſarij ñ excuſat hoĩeſ
a peccato ſi ieiuniũ ſoluũt Quiãt
i ↄducẽdo oꝑarioſ pactũ ponũt

vt ieiuniũ frãgant peccãt niſi feſti
nãtia oꝑiſ neceſſarij hoc requirat
vt ꝓpter ho ſtes vl ꝓ pter diluuiũ
vel aliquã hmõi cauſam ꝑ quam
res deſtruerent. Hoc attẽdãt di⸗

uites et ocioſi aut etiã remiſſoslla
boꝛes habẽtes.exq̊ em̃ pauꝑes ?⁊
etiã laboꝛantes qui ꝑ duros labo
res coꝛpoꝛa ſua macerant tã ſtri/

cte obligant᷑ ad ieiunia eccleſie vt

dictum eſt.quanto magis ipᷣi qui

odoſi ſunt et mollibus ſtratis ac

veſtibus vtuntur:et mellea ac de
licata comedunt et bibunt ſtricte
obſeruare illa ieumnia debent. Et
etiam debent ſepe ieunare cum p
cepto eccleſie nõ ſtringunt᷑.⁊ hoc

pꝛopter pꝛedicta ſpiritualia ma/
la fugienda: et bona pꝛoſequen/

da.Et quia viatio ꝑ terras int᷑ la

boꝛes computatur.et ideo ð hoc

intelligendum eſt ſicut de labo⸗

re.Si enim immineat neceſſitas
ſtatim itinerandi et magnas die
tas fadendi.et hoc pꝛopter con/
ſeruatõneʒ vite coꝛpoꝛalł.aut pꝛo

pt alið neceſſariũ ad vitã ſpũalẽ

nia

ue

ſtat

olioe

Coui

are

niir

ſog

es
ſote
ſöͤſt
n
gn

nulo

ſeins

enn

t forte
ialio
t habe
iüi
na⸗
leiu,
uce
maii
gido
enſa/
ſolve
gion
thoie
Oulit
ponüt
nilifeſti
eguirat
dilunmd
bam
idärdi/

liſoslo
1nes!

oslabo
tiſtn⸗

ſimul cũ hoc nõ pñt ecckie ieiu/ vt pᷣmiſi.ſ.ꝙ peccat moꝛtaliter qͥ
nia ſᷣuare ñ obligathõ ad ieiuniũ ſeruat ieiuniũ ſed taliter ꝙ ipedit᷑
Quia dicit ſctũs Tho. Non vide finis pꝛopter quẽ inſtitutũ ẽ ſicin
tur eſſe vel fuiſſe intentiõeʒ ecclie telligendũ ẽ.ꝙ qͥ ieiunat ſolũ ſᷣm
ſtatuẽtis ieiuniavt ꝑ hoc ĩpediret verba pᷣcepti.ſ.qꝛ nõ plꝰ qᷓ; ſeł mã

alias pias et magis neceſſarias
cauſas. Vlidet᷑ tñ dici de talibore
currẽdũ ad diſpenſatõeʒ ſuꝑioꝛis
niſi vbi ita eſt ↄſuetũ qꝛ ex hocip
ſo ꝙ plati diſſimulãt vident᷑ ãnu
ere.Siaũt tal itineratio differri
põt aut diminui ↄuenienter tunc
nõ ſunt pꝛopter hoc dimittẽda ie
iunia ecclie recte ſicut ia dicet᷑ ð ꝑe
grinatiõe volũtaria. Vñ ꝓpr᷑ ꝑe/
grinatiõem volũtarie aſſumptaʒ
nullo mõ frangẽdũ eſt ieiunium.
Qnñ aũt imponit᷑a ofeſſoꝛe captã
dũ eſt tꝑs vt abſq; fractõe ieiunij
cõpleat᷑.Et ſi ieiuniũ infra tꝑs ꝑe
grinatõis occurrat tꝑandus ẽ la/
boꝛ vie vt ieiuniũ ſil obr̃uari poſ
ſit.qꝛ nõ videt᷑ ſuffiaẽs cauſa trãſ
grediẽ di generale pᷣceptũ eccłie ꝓ
pter illud qð volũtarie ſumit᷑ vel
ðsa ſimplici ſacerdote imponit᷑
¶ Et nota ꝙẽ de intẽtõe ſctĩ tho
me vbi ſupra ꝙ qͥ ſit pᷣceptum ec
cleſie de ieiunado et trãſgrediẽdo
cõtẽnit auctoꝛitatẽ eccłie pᷣcipien
tis.aut qͥ ſᷣuat ſed taliter ꝙ impe/
dit᷑finis intentꝰ a legiſlatoꝛe.⁊ ꝓ
pter quẽ inſtitutũ ẽ ieiuniũ vt di
ctũ fuit ille moꝛtaliter peccat.Si
aũt qͥs ſcire vellet et nõ põt.aut ſi
ex aliq̃ lein negligẽtia ignoꝛat vel
ex aliq̃ rõnabili cã ſtatutũ nõ ſer/
uat pᷣcipuein caſu in q̊ etiã ſi legiſ
latoꝛ adeſſet nõ determiaret eſſe
ſeruãdũ.talis trãſgreſſio nõ cõſti
tuit peccatũ moꝛtale. Pñt em̃ eẽ
impedimẽta pꝛopter q̃ aliqͥ ad ob
ſeruãdũ hmoi ieiunia nõ tenent᷑.

Hoc tñ qð dictũ ẽ ꝑ ſanctũ tho.

ducat i die naturali ⁊ debita hoꝛa
⁊ de q̃drageſimalibo.ſʒ ſic laute vi
uit ꝙ per hoc impedit finem ieiu/
nij intentũ a legiſlatoꝛe.ſ.repᷣſſio
nẽ vicioꝝ ⁊ ap titudinẽ ad ſpũalia
vt pᷣmiſi a pᷣndipio.qꝛ in illa vna
manducatõe crebro tã multũ co
medit et manducatõeʒ tãdiu con
tinuat.et tã ðlicatos cibos ſumit
vt ſalmões lampᷣdas ⁊ alios ma
gnos piſces q̊s ita pᷣꝑat et cõdit
varijs ſalſamẽtis ⁊ diuerſis ſpeci
eb aromatibo. vel etiã qͥ de natu
ra ſũt tał ſpẽi ꝙ ex eoꝝ nutrim̃to
magis titillaret᷑ caro qᷓ; ſi ex aliqͥ
bus carnibb tantũ comedeꝛet aut
magis.et ſunt lõge laſciuioꝛis ſa⸗
poꝛis ⁊ luxurioſioꝛis nutrimenti
qᷓ; carnes bouine vł mutonis vel
vituli.Et qͥ bibũt młtũ ⁊ foꝛte vi
nũ et pᷣcioſis electuarijs etalijſta
libo. Iſti ſunt de qͥb dicit ſanctuſ
Tho.ꝙ peccẽt moꝛtal⁊.qꝛ liq; ſer/⸗
uãt madata dei tñ nõ ſeruãt intẽ
tionẽ mãdãtis. ĩmo impediũt eã
ꝑ ſuã crapulã.q̃ tñ intẽtio ẽ poti
oꝛ ⁊ plus attẽdenda qᷓ; vᷣba.ſic fi⸗
nis potioꝛ eſt oꝛdinatis in finem
Et põt dedlarari exẽplo.Si pꝛin/
ceps hodie mãdaret ꝙ oẽs de tali
artificio ðᷣberẽt craſ ire ad foſſatũ
⁊ oẽs ſcirẽt ĩtẽtõʒ pᷣncipis.ſ.vbi fo
derẽt tota die ꝓpter inſtantẽ guer
rã.et adueniẽte craſtino oẽs intra
rẽt foſſatũ ⁊ ſtatim poſt hocirent
aut ſi ibi manerẽt ꝑ diẽ tñ ñ labo
rarẽt ſed luderẽt ſolũ tũc nõ ſatiſ
feciſſent pꝛincipi.qꝛ liq; implerẽt
vᷣba mãdati qꝛ oẽs intrarẽt foſſa

Dñica pꝛima quadrageſime

tum nõ tñ impleuerũt intẽtõneʒ

principis q̃ magis reſpiciẽda eſt.
Silrxr ſi pciꝑet princeps ꝙ ſub pe
na.x.libraꝝ nullus iret ad murũ
aut ſuꝑ ambitũ muri ciuitatꝭ.et
vnus illuc eqͥtaret aut illic ſe leua
ret aut poꝛtare ꝑmitteret. ille nõ
faceret cõtra verba madati ſʒ cõ/
tra intentionẽ et incideret penaʒ.
Sic in ꝓpoſito ſtat ꝙ qͥs nõ ſer⸗
uat mandatũ ꝗ̊ ad verba ⁊ ſeruet
quo ad intentõem.⁊ ſatiſfaciat oĩ
mode.vt ſi qͥs ex infirmitate aut
ꝓpter grauẽet neceſſariũ laboꝛeʒ
aut pꝛopter aliqð tale nõ põt ie/
iunare ſed comedit bis vel ter in
die.tñ ſic tꝑate ꝙ ꝑ hoc ꝑuẽit ad
finẽ ieiuniũ.ſ.ad repᷣſſionẽ vicioꝝ.
⁊ ad cetera ſpũa lia bona q̃ pᷣſcri/
pta ſunt ille ſatiſfecit ſimpliciter.
Ex qͥbus ptʒ ꝙ ſi üle qͥ ſeruat ver
ba mandati ſolũ et nõ qͥ ad inten
tionẽ mãdantis peccat ex h̊ moꝛ/
talit᷑.multo magis ſic peccat moꝛ
taliter qͥ nõ ſᷣuat vᷣba mãdati nec
ſᷣm intentiõem mãdantis.qꝛ nõ

ad penitẽtiã de peccatis agendã.
Item ꝙ hocieiuniũ nobis eſt a
xpᷣo ſuo exemplo cõmendatũ.vt

patuit ꝑ chryſo.ſuꝑius ĩ expoſi

tõe euãgelij. Itẽipᷣe nos ſuo exẽ/
lo ieiunare docuit qͥ ieiunare nõ
indiguit nõ vt carnẽ ſpũi ſubiuga
ret.qꝛ nulla in eo rebellio fuit. ſʒ
hoc fecit vt eius oꝑatio eſſet nr̃a
inſtructio. JItem philoſophi qui
modicũ ſciuerũt ð ꝑpetuitate aĩe
7 nihil de vera futura btitudine.
docherũt coꝛꝑaleſ voluptates at
tenuãdas eſſeet caſtigãdas vt in
tellectus illuſtret᷑ ſciẽtijs.et affe/
ctus ꝓficiat virtutibo.vt ptʒz ꝑ ari
ſtotelẽ in ethicis. Et ꝑ Tulliũ in
de ſenectute. Quãto mag fideli⸗
bus qᷣbus cõſtat aĩe ꝑpetuitas et
virtutũ eterna pᷣmiatio et vicioꝛũ
eterna punitio ſunt voluptates
minuẽde et oĩa amplexanda que
alam deo gratã reddũt que a vi/
cijs retrahũt.que ad veras vᷣtu/
tes diſponũt.quoꝝ vnũ pᷣtipuuʒ
eſt ieiuniũ rue fuatũ. et generalit᷑

ieiunãdo im pedit finẽ quẽ inten / oiĩs tꝑantia in cibis ⁊ potibus vt
dit eccłia ĩſtituẽdo ieuniũ ¶Ex oĩ ptʒ ex dictiſ.Sed inueniũt᷑ aliqui
bus de ieiunio pᷣdictis p’ĩt multa pingues ⁊ robuſti aut diuites ſed
colligi qᷓre hõ dʒ diligenter teiuna delicati. et etiã aliqͥ odoſi qͥ dicũt
re. Primũ ẽ magna ipᷣiꝰ vtilitas ſe velle ieunare ſed ꝙ nõ poſſint
qꝛ coꝛpus ſpũi ſubijcit.libidinũ ex infirmitate vel aliqͥ alio defe/
ardoꝛes extinguit.carnẽ domat. ctu vi eãt tales ⁊ intelligãt ⁊ dili
oꝛiginem vicioꝝ necat. intellectũ genter cõſiderẽt ne foꝛte i eis im/
clarificat. hominẽ virtutibo aptat potẽtia ſit nõ ex defectu coꝛpoꝛis
pctã purgat.coꝛpus a moꝛbis p/ aut neceſſarioꝝ.ſed mag ex defe
ſeruat.moꝛbos ↄtractos ſanat.ſẽ ctu charitatis.ſi em̃ amoꝛẽ habe/

ſus clarificat. et totũ coꝛpus agi/ rẽt ad deũ ⁊ ad ſpũalia bona qðᷣ

litat. Itẽ ad ieiunanduʒ mouere iã eis apparet difficile fieret faale
debet ꝙ ipᷣm obſeruãdũ eſſe ratõ intuitu amatoꝛis.amãti em̃ mhhil

naturalis dictat et auẽtas patrũ eſt difficile. Et dicit Euſebiꝰ ſcðᷣo
ad hoc obligat tanqᷓ; neceſſariuz libro eccliaſtice hiſtoꝛie. Charitaſ
ad recteet religioſe viuendum et ea que fragilia ſunt ꝑ naturã per

4

4. &α

7

ne,
—

Mli gratiã facit eẽ firmiſſima. Et qũ ſed magis de animaꝝ pꝛofectib
ii impotẽtia quã pᷣ tendũt nõ ſꝑ ſit cogitãtes ꝙ aĩa eſt ꝑfecta.et cum
Catih ex defectu viriũ ſed charitatis: ſi / eo eternaliter/victina. ſed de coꝛ/
ſanet gnũ eſt ꝙ ſi alien taliũ daret᷑ qti poꝛe cogitemus q; ex vili mate/
o en,/ Qdie ꝑ q̃drageſimã tantũ de floꝛe/ ria foꝛmatũ eſt.q; in abiectũ pul
re no nis aut enã de obolis quantũ q̊ti uerem et cinerẽ reſoluendũ eſt.qᷓ;
nbin die numerare poſſet ieiunus.pu/ ab immũdis vermib pingue de/
ſun / to ꝙ plures inuenirent᷑ qͥ mõ nõ uoꝛanqũ eſt.Et inſuꝑ cogitemꝰ
etnfa ieiunãt et dicũt ſe nõ poſſe qui tñ infernũ in quo inobediens eter/
higni intuitu lucri tẽꝑalis ulius tidie naliter cruciãdus eſt. Nam ſi hec
nesie ieiunarẽt vſq; ad noctẽ. vel nihil et his ſimilia ſedule pᷣ oculis ha/
dine. foꝛmidantes de ꝑiculo vite aut beremus i eternũ nõ peccaremꝰ.
esat coꝛ ꝑis defectu et tũc pꝛimo come Iſta enim ſunt de quibus dictuz
Vtin derẽt. ⁊ ſicieiunare qͥtidie poſſẽt eſt Eccliaſtici.vij. In omnib ope
ctaffe/ ꝓpter lucrũ tꝑale.et nũc falſe cõ ribus tuis memoꝛate nouiſſima
tpan fingũt ſenõ poſſe ieiunare intui/ et in eternũ nõ peccabis.¶ Secũ
ulküͤin vite eterne.et tã multipliceium do dicunt ꝙ inter ieiunia ieiuniũ
ficli/ ſpũaliũ bonoꝛũ ⁊ effectuũ ieiunij quadrageſime eſt ſolẽnius.tum
Uitns et vt p̃ſcripti ſunt.Et qͥd aliud ð ta quia obſeruatur ad imitatõnem
rwicori lbus erit in finali iudicio: niſi ꝙ chriſti.tum etiã per ipᷣm diſponi
Lpttes eis in eoꝝ cõfuſionẽ ⁊ cõdemna/ murad redemptõnis noſtremy/
ncacve tionẽ dicet. Videte debiles illos ſteria deuote celebranda.⁊ iõ cuʒ
es q ſine piculo coꝛꝑis ieiunare po/ in omni ieiunio opoꝛtet abſtine
18 t tuerũt.et quõ non potuiſtis vos rea carnibo.in illo quadrageſima
tinnn foꝛtes et robuſti. Tidete paupe li vltra hoc ꝓhibent᷑ oua et lacti/
mnennlt res hos etiã penuriã i neceſſarijs cinia.circa quoꝛũ abſtinentiam in
busV paſſos.q potuerũt.⁊ quõ vos di alijs ieiunijs diuerſe conſuetudi/
ligni uites cũ lautiſſimis ꝓcuratõibus nes exiſtunt apud diuerſos quaſ
ſtes ſel ⁊ om̃i abũdantia non potuiſtis. quiſq; obſeruare debet ſᷣm moꝛẽ
adẽt Vlidete hos laboꝛatoꝛes foꝛtibꝰ eoꝛum inter quos conuerſat᷑.
oſitt laboꝛibo fatigatos.qͥ tñ potuerũt (Eerco dicũt ꝙ hõ tenet ſic obſer
odeke/ et quõ vos non poteratis ocioſi. uare ieiuniũ vt nõ anticipet ſcien
lod V7⸗1 OSeiner
tt di Vlidete ullos vros ſubditos ſer/ ter et notabiliter debitã hoꝛã co/
cisin/ uos et andllas qͥ potuerũt.⁊ quõ meſtionis.Nam ſᷣ̃m ſanctũ tho.
— . = - . — —— H
—ͤùjz nõ poteratis ipᷣoꝝ dñi et rectoꝛeſ in ſcripto et in ſũma vt etiã ſuꝑi
anl NQuid ergo tũcrñdere poterũt ali dictum fuit. Jeiunium eccleſie de
bche, ud niſi ſe cõdemnatõe dignos.eo bet eſſe penale.quia ſatiſfactoꝛũ.
s ꝙ ſic dediti gule nõ ieiunauerũt. oꝛdinatum eſt enim ad cohibiti/
ite nõ ideo qꝛ nõ potuerũt.ſed qꝛ nõ onem peccatoꝛũ futuroꝛũad de/
nahi voluerũt.ꝙ eis nõ poſſe non fu/ letõem pᷣteritoꝛũ.⁊ad ſatiſfactõs
N it in cauſa ſed nolle fuit in culpa. ꝓ eis.et iõ vt eſſet penale ⁊ magis
gin His attent dilectiſſimi nõ ſimꝰ ſatuſfactoꝛiũ opoꝛtuit ꝙ ſupᷣ cõ/

rier

xXXNI

ſolliciti ſolũ de cõmodo coꝛꝑis

munẽ hoꝛã q alijs diebꝰ comedit᷑

5

Dñica pꝛima quadꝛageſime

addet᷑ his dieb ieiunij aliqᷓntum it charitas ⁊ tepuit fides ⁊ deuo/

tꝑs q̊ expectaret᷑ cũ cibo ad maio tio multoꝝ.obtinuit general con

rẽ afflictõem coꝛpis in ſatiſfactõʒ ſuetudo totiꝰ eccłie ꝙ mõ nõ ex/
ꝓ pctis. Modo alijs dieb diſcre pectat᷑vſq; ad hoꝛã nonã diei.nec

ti hoies comedũt arca decim am foꝛte nũc poſſent ſuſtinere.⁊ etiaʒ

qñ ſol nõ multũ aſcẽdit ⁊ ipᷣi cepe mõ nõ obligant᷑ hoĩes tãdiu ex/
rũt eſurire et bñ digeſſerũt cibuʒ pectare pꝛopter generalẽ cõſuetu
pus ſumptũ.ſic etia manẽt ſani ⁊ dinẽ totiꝰ eccłie q excuſat. In ple
bñ diſpoſiti et apti ad bona. ⁊iõ riſq; tñ locis hoĩes cõſueuerũt ex
dieb qᷓdrageſimalibo dʒ notabiłꝛ pectare vſq; ad plenũ meridie.ſ.
expectari vltra illud tꝑs.qꝛ pꝰ il/ ad duodecimã hoꝛã.⁊ ulð ẽ bonũ
lud tꝑus cũ hõ inapit eſurire vna ⁊ laudabilc ⁊ magis ſatiſfactoꝛiũ

hoꝛa plus affligit eũ qᷓ; pᷣcedẽtes ⁊ meritoꝛiũ pꝛopter maioꝛẽ coꝛ/⸗/

tres vel qᷓttuoꝛ dies.q̃nto pꝓlꝰ te ꝑis afflictiõem.⁊ eſt tñ tolerabile

—

net᷑ hõ expectare als diebꝰ. cõiter oĩbus vſq; ad illud tꝑs ſi/

ſq; qbus comedit᷑. ¶ Qua auteʒ ne coꝛꝑis multo detrimẽto. In

