Sermo NNXI

reducendo hoĩes ad vnitatẽ fidei
diſpgit et talis eſt diabolꝰ qui
diuerſas ſectas hereſes et ſciſma
ta quantũ poteſt introdudt. Ad
illa ſaluatoꝛis argumẽta poſſunt
nunc addi aliqua ↄtra pᷣſentes iu
deos vt ſextũ ſit. Si nunc ex fri/
uola hmõi iudeoꝛũ confictõe ali/⸗/
quis fideliũ credere vellet ꝙ chri⸗
ſtus dominꝰ fuiſſet magus ⁊ ope
ra ſua feciſſet eũ demonũ adiuto
rio.talis multũ a foꝛtioꝛi credere
poſſet ꝙ moyſes fuiſſet magus ⁊

ꝗfuerit alijs magis pharaonis-
doctioꝛ cum fecerit quealij magi

facere nõ potuerũt. Pater illud
qꝛ chriſtus ieſus a puericia ſua vſ

q; ad tꝑus operatòis miraculoꝝ

ꝓſtetitin domo parentũ paupeꝝ
ſine eruditione litterarũ.et ĩ ſim/
plicitate laicali. Propter qð cũ
indei vidiſſent eũ legere in libris
pꝛophetaꝝ dicebat. Quõ ille filiꝰ
fabri ſcit las cũ nõ didicerit.De
boc habet᷑ Luce.iiij.et Johã. vij.
Moyſes vero a puerida nutritꝰ
eſt in domo pharaõis q̃ plena e/
rat magis. hoc autẽ dicere eſt in/
firmare auctoꝛitatẽ veteris teſta
menti tanq; nõ a deo ſed a mago
data eſt. quod cũ ſit incõueniens
iudeoꝛũ friuola eſt cõfictio Se
ptima rõ. Nunq; auditũ eſt ꝙ qͥſ
q; virtute artis magice talia ope
ratus fuiſſʒ qualia chriſtꝰ dñs ⁊
diſcipuli eius.vtputa ꝙ moꝛtuoſ
vere reſuſcitaſſet.cecos natos illu
minaſſet.aquã in vinũ mutaſſet.
⁊ alia innumerabilia qᷓ ſuꝑ natu/
ram ſunt et mõ naturã tranſcen/
dũt. Et iõ friuole et fine om̃i rati
onetũc direrũt et hodie dicunt in
continuatõe ꝑfidie ſue chriſtũ do

minũ virtute magica aut
nis oꝑatione talia feciſſe.¶ Octa
ua ratio.Si fuiſſet dñs ieſus ma
gus et magiſter artis magice alij
magi nõ fuiſſent ſibi et diſcipulis
ſuis infeſti et contrarij qualit᷑ tñ
fecerũt ꝓut docent ſanctoꝝ legen
de.ſed ipi magis habuiſſent eos i
honoꝛe et ipis aſtitiſſent et pmo/
uiſſent vbiq; eoꝝ dicta et facta at
q; intentõem.eo ꝙ hoc fuiſſet ad
maioꝛẽ gloꝛiam.et fuiſſent ad ꝓ
bationẽ artis coꝛũ.ĩmo indubie

magicchriſtuz et diſcipulos ſuos

honoꝛaſſent tanq; exꝑtos et ma
giſtros in illa eoꝝ arte et ſe eis fa
miliares feciſſent. ¶ Nona ratõ
Omes regiones quas inhabitãt
chriſtiani quondã ignoꝛabãt deũ

verũ et adoꝛabãt idola et demo/ ρ r

nia in ydol etiã cultu latrie.et per
doctrinã chriſti ac diſapuloꝝ eiꝰ
factũ eſt ꝙ nunc eedem regioneſ
confitent᷑ et cognoſcũt vnũ verũ
deum celi et terre creatoꝛẽ.⁊ eidẽ
exhibent ſolennẽ latrie cultum.
Di ergo chriſtus et diſcipuli eius
fuerunt magi et talia fecerũt ope
ratione demonũ:vt ipſi peruerſi
iudei auſi fuerunt dicere domino
et nunc ſuis ſimplicib dicunt tũc
demones volũtarie auriſſent di⸗/
uinũ cultũ.et honoꝛe diuino qui
eis prius exhibebat᷑ et quem ſum
me diligebant et hodie pꝛopt᷑ eo
rum ſuperbiã ſũme appetunt ſe
priuaſſent.et illum in deũ omni⸗
potentẽ quem ſũme odiũt tran/⸗
ſtuliſſent.quod omni ratõnali ho
mini conſtat eſſe fatuũ et delyrũ
et per conſequens fictio iudeoꝛũ
ẽ fatua et delira.et ex fomite odij
⁊ rãcoꝛis plene et oimode ꝓcedẽſ

ne ambulat ⁊c. B

Dñica tercia quadꝛageſime

Talia argumenta ſunt quaſi vul
garia ↄtra vulgares et ignaros iu
deos nec opꝰ eſt eis vti ꝓ fideliuʒ
confirmatote ſed ꝓ iudeoꝝ groſſo

rũ confutatõe.⁊ foꝛte ꝓ nouit᷑ cõ

uerſoꝝ aliq̃li infoꝛmatõe vt pleni
us reſipiſcãt a fatuitatibo quib i/
merſi erãt et imbuti ante eoꝝ cõ
uerſionem in tanta multitudine
quãta nouliter cõuerſi ſunt in hac
ciuitate ꝛvienẽſi dño opante.M
cccc.xx.Oecima rõ ſumit᷑ ex h ꝙ

Joſephꝰ qui apud eos maximuſ

hyſtoꝛiographꝰ et apud eos ẽau
tẽticus q dñm nõ dicit fuiſſe ma
gum aut oꝑa ſua feciſſe arte ma⸗
gica. et tñ fatet᷑ e multa miracla

feciſſe que etiã ꝓphete de ipᷣo pᷣdi

xerũt. Nam in lib.xx.antiqͥtatũ
deſcribẽs tpa tyberij ceſaris ſub
quo dñs paſſus eſt dicit. Fuit in
eiſdẽ tꝑibꝰ Jeſus ſapiẽs vir ſi tñ
eum virũ no mĩare phas eſt.Erat
em̃ mirabiliũ opeꝝ effectoꝛ et do

ctoꝛ qꝛ libenter ea q dei ſunt audi
uit ⁊ miltos etiã ex gentib ſibi ad

lun xit. chriſtꝰ hie erat. hũc accuſa
tõe prauoꝝ gentis nr̃e cũ pilatuſ
in cruce moꝛituꝝ decreuiſſet non
deleruerũt hi qui eũ ab initio dile
xerant apparint em̃ eis iteꝝ viuꝰ
ſm ꝙ diuinitꝰ inſpirati ꝓphe vel
hõ vel alia de eo innũerabilia mi
racula futura pᷣdixerũt. Cũ aũt
immũdus ſpũs exierit ab homi/
Dic ſᷣm
Hiero.et Nico.de ly. ponit᷑ exce/
catio iudeoꝝ et poſſeſſio a diabo
lo. Pro quo notandũ ſᷣm eoſdẽ
ꝙ ptãs diaboli fuit quodãmõ eie

cta a iudeis ꝑ legis datõem q̃ ex/

cludebat cultũ demonũ ⁊ induce

bat colendũ deũ veꝝ. et ſic eiectuſ

craſiuit ad poſſidendũ pleniꝰ gẽ/

*

tiles ſine lege et ꝓhetaꝝ oꝛaculis
viuẽtes.et ideo eos tenebat idola
trie ſubiectos.ſed adueniẽte chri⸗
ſti pᷣdicatõe et aploꝝ iudeiꝓ ma/
ioꝛi ꝑte fuerũt increduli.gentiles
aũt deuote fidem ad pᷣdicatõneʒ
chriſti et apłloꝝ receperũt.et ſic di
abolus ab eis fuit eiectus ꝑ fideʒ

chriſti.Et ideo reuerſus ad popu/

lũ iudaicũ poſſidendũ erroꝛe exce
catũ.et ſic facta ſũt nouiſſima hu
ius populipeioꝛa pꝛioꝛibo. qꝛ ſta
tus iudaici populi peioꝛ ẽ modo

qᷓ; fuit a pncipio ante legẽ datam

Hoc eſt ergo qð dicit. Cũ imun
dus ſpũs exierit ab homine.i.a
populo iudaico ſub lege nature.
qꝛ eiectus eſt i ſuſceptòe leg mo
ſaycel ambulat ꝑ loca arida ſid ẽ
coꝛda gentiliũ fide vacual q̃rens
redq em.i.ꝑpetuã manſionẽ i ip/

ſis et nõ inue. aꝛ pᷣdicãnbo apo/

ſtolis inde eiectꝰ fuit. Tüc dixit
reuertar in domũ meã vnge exi/⸗
ui.i.inudaicũ populũ et cũ vẽit ĩ
uenit ſcobis mundata.qꝛ iudei
habebot ſuꝑficialẽ et exterioꝛ em
mundiciꝗ.ſicut ſcoba tollit tim ſu
perioꝛes et ſuperficiales ſoꝛdes.
Tunc vadit et aſſumit ſeptẽ ſpi
ritus nequioꝛes ſe id ẽ vniuerſa
litatẽ peccatoꝝ. et ingreſſi habi
tant ibi. Et erunt nouiſſima ho/

minis illius peioꝛa pꝛioꝛibqꝛ

ante legẽ datã fuerãt peccatis irre
titi et a Diabolo poſſeſſi.ſed poſt
aduentũ chriſti ĩ peccatis ſunt ob
ſtinati facti.quia ex ingratitudi /
ne peccata eoꝛuʒ quaſi duplicata
ſunt.Et ſᷣm (hryſoſtomũ. Judei
tunc ſuperſtites fuerunt peioꝛes
pꝛioꝛibus.quia alij in pꝛophetas

ſeuiebant.ipſi autem in dominũ

pꝛophetarum. Et ideo a tyto

4

venter ⁊ ce

- — .
Sermo NXNXVII
*.

veſpaſiano peioꝛa paſſi ſunt his

q̃ patiebant᷑ i egypto et babylone
¶ Wyrvſtice etiã exponithec ꝑs ð
quolibʒ peccatoꝛe a q̊ receſſit dya
bolus ꝑ baptiſmũ vel penitentiã
⁊ ad quẽ iteꝝ redit ꝑ peccatũ.qꝛ cũ

ribus ſe.i.cũ vniuerſitate vicioꝛũ

multitudo

Bijt ielus
traſ mare galylee qð ẽ
vberiadis.et ſeqbat᷑ eũ
maxima qꝛ videbãat ſi

illũ vincit ingredit᷑ cũ ſeptẽ neqͥo gna ꝗ facebat ſuꝑ infirma

Quia dicit Gre. In ſeptenario v/
niuerſitas deſignat᷑. Vel cũ ſeptẽ
moꝛtalibuſ peccatis qᷓ homini pe
ioꝛa ſunt q; diabolꝰ.eo ꝙ quodli
bet peccatũ moꝛtale dãnat. qð di
abolus facere nõ põt ſi ei reſiſtat᷑.
Et erũt nouiſſima hois illiꝰpeio/
ra pꝛioꝛibo.qꝛ ſicut recidiuatio in
coꝛꝑali egritudine peioꝛ eſt qᷓ; pᷣn
cipalis egritudo.ita in ſpũali in
firmitate.qꝛ ꝑ recidiuã ĩ pctm̃ fit

hõ ꝓnioꝛ ad peccandũ.⁊ q̃ſi ex cõ

ſuetudie aliquãdo incipit peccare
qð valde peiꝰ eſt qᷓ; peccare ex ĩfir
mitate ⁊ ipotẽtia ⁊c̃. Etiã qðlibet
peccatũ in recidiuante peius eſt qᷓ;
ante readiuã ꝓpter ingratitudinẽ
Sequit᷑ Extollens vocẽ ⁊c̃.btũſ
Cet vbera que ſuxiſti et
ſic matrẽ dñi ex filio laudat qꝛ ab
ipo ei vẽit gra et glia. At ille di/
xit cõmendãdo fidem et ↄſtaãtiã
mulieris et alioꝝ.. Quinimo bti
qᷓ au.⁊c. q.d. Vere btã eſt ſed nõ
ſolũ illa ſed etiã omnes ſunt bti
qͥ audiunt vbũ ði coꝛde credẽtes:
⁊ oꝑe implẽtes. VFñ Aug. in lib.
de virginitate dicit. ꝙ btã maria
felicus cõcepit deũ mente ꝑ fidẽ
qᷓ;ᷓ coꝛꝑe per carnis aſſumprõʒ.Et
Bega i omel.Dei genitrix maria
beata qͥdẽ.qꝛ verbi incarnati mi⸗
niſtra facta eſt tꝑalis.ſed beatioꝛ
inde qꝛ eiuſdẽ verbi ſꝑ cuſtos ma

nebat intenrna.
Dñica quarta quadrageſime

bant᷑ Job. vi. H¶ Judei qdã
vice qrebant dñz interficere. ⁊ qꝛ
nõdũ erat hoꝛa ⁊ tꝑs ſue paſſiõiſ
ideo receſſit inde. Per hoc dãſ no
bis exem plũ cedendi ad tꝑs ma/
licee hũane. Vbi diat hryß. Si
cut iacula cũ in durũ inciderint cũ
multo impetu iaciũt᷑.cũ aũt non
habuerit aliud obuiaãſ diſſoluitur
cito ĩmiſſio ⁊ qᷣeſcit.ita ſi cũ auda
abus hoibꝰ ipetuoſe ĩceſſerimꝰ
ſeuiũt magis.ſi aũt ceſſerimꝰð fa
ali demollimꝰ eoꝝ inſaniã. Ceſſit
igit᷑ dñs furoꝛi iudeoꝛuʒ et abijt
traſ mare galylee qð eſt tyberia/
dis lluc mare diẽ Nico. de ly /
ra eſt qdã lacus magnus ꝑ quem
trã ſit ioꝛdaniſ fluuiꝰ.et vocat᷑ ma
re ᷣm modũ loquẽdi iudeoꝝ qui
omnẽ magnã cõgregatõez aqua/
rũ vocãt mare.ſᷣm illud Gene.j.
Congregatiõeſq; aquaꝝ vocauit
maria.Et vocat᷑ mare galylee a ꝓ
uincia iuxta quã trãſit.et mare ty/
beriadis ex noiĩe ciuitatis edi fica/
te in littoꝛe. Et ſeq̃bat᷑ eũ multi//
tudo magna Quidã ſᷣm Hiero.
malicioſe voletes eũ caꝑe in ᷣmo
ne vt phariſei. Quidã ex ðſiderio
addiſcẽdi.Quidã vt ſanitatẽ reci
ꝑpent. Quidã aũt ex cunoſitate vo
lentes miracula qᷓ fadebat videre
Ideo ſubdit᷑ Quia videbant ſig
que faciebat ſuꝑ his qͥ infirmabã
tur. Subijt ergo in montẽ ieſus
et ſedebat ibi cu diſcipuł ſuis Et
ſic patet locꝰ in quo factũ eſt mi/

Dñica quaꝛta q

raculũ.Conſeq̃nter etiã deſcribit᷑
tꝑus in q̊ factũ eſt cuʒ ſubditur.
LErat autẽ pꝛoximũ paſca dies fe
ſtus iudeoꝝ Illud fuit ſeᷣm pa
ſcale feſtũ ð quo h̊ euãgeliſta mẽ/
tionẽ facit.et in illo feſto paſcali
nõ fuit ieſus in hieruſalẽ.q;uis ei
legem ſeruauerit nõ tñ in hac ſo/
lẽnitate.qꝛ illiqͥ habebãt iimicici
as capitaleſ erãt excuſati a pᷣcepto
quo pcipiebat᷑ mnẽ maſculũ ap
parere coꝛꝗ dño in ſolẽnitate pa/
ſcali.qualiter fuit de chriſto queʒ
iudei querebãt interficere.Siẽ di
cit Nico.de lyra.Et ſubdit. Pre/
terea xpᷣs ſic ſeruãdo legem oſten
debat ſe eſſe verum hominẽ defi
lijs iſrael ſ m carnẽ.ſic aliqñ pᷣter
mittẽdo obſᷣuantiã eius oſtende

bat ſe eſſe ſupꝛa legem.. Cũ ſuble

uaſſet ergo oculos ieſus.et vidiſ/
ſet qꝛ multitudo maxima vẽit ad
cum dicit ad philippũ. VUñ eme
mus panes vt manducẽt hi Nõ
querit tanq; ignoꝛãs ꝙ derficeret
eis pᷣaũ.ſed vt ex rñſione philippi
certius fieret miraculũ.Et Chrp/
ſo.reddit rationẽ qᷓre magis phi/
lippũ interrogauit dicẽs. vt eum
erudiret. Nam ſi ſimp liat᷑ factũ
fuiſſet miraculũ nõ tantũ appare
ret. Nũc aũt cogit eũ confiteri.vt
certius diſcat miraculi magnitu/
dinem. Vnð ſubdit᷑ Hoc aũt di
xit temptãs eũ] NMon qꝛ ignoꝛa/
VUit coꝛ eius ſed vt ſibijpᷣi onderet
ꝓpriã tarditatẽ quã ipᷣe diſcipulꝰ
in ſe pꝑciꝑe nõ valebat.et vt eũ eti

/

am alijs oñderet qualẽ adhuc fi
dem haberet. ſicht etis Geñ. xxij.
Teptauit dñs abrahã vt eiꝰ obe/
dientiꝗ alijs mõſtraret.ꝓpter qð
ſequi?᷑. ¶ Ipe em̃ ſcehat qd eẽt fa/
cturus.quia inq;tũ deus oĩia no

uit ab eterno.et inquantũ hõ ha/
buit plenitudinẽ ſcientie ab inſtã
ti conceptõis ſue.. Rñdit ei phi/
lippus.Ducentoꝝ denarioꝝ pa/
nes nõ ſufficiunt eis vt vnuſqſq;
modicũ qͥd accipiat q.d. Paupe
res ſumus tantã pecuniã habere
nõ poſſumꝰ.et ſi haberemꝰ ñ ſuf
ficerẽt ad eoꝝ refectõem. Philip
pus adhuc rudis erat ⁊ tardꝰ in
fide.nõ aſpiciẽs ad vxpᷣi virtutem
qua de aqua vinũ fecit et ad aiia
eius miracula. Si em̃ cogitaſſet
quõ ex aqua vinũ fedit facilit᷑ itel
lexiſſet ꝙ etiã ex lapidibus potu/
iſſet feuſſe panes ſufficiẽtes illis.
2 ſi credidiſſet ꝙ dñs vpᷣs fuiſſi ve
rus deus. ſciuiſſet ꝙ iße ex nihilo
creaſſet oia.et credidiſſet ꝙ potu/
iſet etiã creare comeſtibilia ꝓill.
⁊ ſicut quotidie augmentat gnũ
ꝓiectũ in terrã ꝙ inde creſcit cala
mus ⁊ ſpica et aliqñ centũ grana.
Ita debuiſſet intellexiſſe ꝙ pães
ſic poſſet multiplicare · Seqᷣt Di
cit ei vnus ex diſcipulł eiꝰ andreaſ
frater ſymonis petri. Hic videt᷑
melius diſpoſitꝰ fuiſſe. qꝛ in rñſi
one ſua videt᷑ habere reſpectũ ad
multiplicationẽ panũ eo modo
̊ factũ eſt ꝑ helyſeũ.iiij. Reg.iiij
Vnde Chry.Eſtimo qͥdem non
ſine cauſa illud ad eum dicere. ſʒ
qꝛ audierat ſignũ qð helyſeus de
panibo oꝛdeaceis fecerat pauit eĩ
de.xx. pam bo centũ hoĩes. Aſcen/
dit igit᷑in excelſũ ſed ad ſũmũ ve/
nire nõ poterat Eſt hic puer vnꝰ
qui habet qͥnq; panes oꝛdeaceoſ
et duos piſces ſed hec qͥd ſunt in
ter tantos] q.d. Si etiã mulnpli
carent᷑ ſicut helyſeꝰ fecit adhuc eſ/
ſet valde modicum in tanta mul/
titudine, eſtimabat em̃ ꝙ de plu

un
e
höͤha⸗
binctz
eippi/
a,
ſcſe,
abpe
bere.
ii,
li⸗
Pn
on
daia
taſſer
it itc
potn/
gillis.
Uiſßve
eplhilo
ppoty/
nhll⸗
t Gni
tcale
igann.
his
geldi
znare
ende
ꝛin ii
ctüed
wo
Regin
emnon
ſeere 5
ſeus de
uut l
Zen/

racula iꝑando vt oſtenderet ſe i

ribus plura et de paucioꝛibo pau

cioꝛa facturus eſſet qͥ miracula fa
debat. qð nõ eſt veꝝ. Andreas fu
it meliꝰ di ſpoſitus.qꝛ credidit ſi

cut helyſeus potuit multiplicare

panes vt de. xx. abaret centũ viroſ
ꝙ ſicchriſtꝰ poſſet etis multiplica
re.non tñ adhuc fuit ꝑ fectus in fi
ge.qꝛ cũ cogitauit ꝙ de. xx. pani/
bus ſolũ centũ pauit.nõ intellexit
ꝙ dñs poſſet deqͥnq; tot milia

paſcere.Et ideo ſubiũxit.Quid ãt

Hinter tantos.Dixit ergo ieſus.
Fagclite hoies diſcũbere ]. i. facte
eos oꝛdinate ſedere ad comeden/

dũ Erat autẽ fenũ multũ in lo⸗

co quod addit ad oſtendẽdũ ꝙ lo

cus erat aptꝰ ad ſedendũ Diſcu

buerũt ergo viri numero q̃ſi qͥn/
q; milia ᷣ m modũ hebraicũ ſo/

liviri hic nominant᷑a xx.annis ⁊
ſupra.vt habet᷑ Numeri.j. Mulie
res autẽ et ꝑuuli tacen Hur Ti
colaꝰ de lyra ⁊ Theophilꝰ. Illis

auũt ſic ad iuſſũ apłoꝝ diſcũbenti/

bus accepit ieſus panes ⁊ cũ ſ̃ti
as egiſſet diſtribuit.i.ꝑ diſcipu/

los diſtribui iuſſit diſcuũbentibus

Similit᷑ et ex ꝑpiſabo quantũ vo
lebant. J ¶ Nota ico. ð ly⸗/
ra dicit ꝙ xpᷣs aliquãdo fecit mi/

la facerepꝛopꝛia virtute.Aliqua/⸗
do aũt oꝛando vt hiccũ dict᷑. Et
cum gras egiſſet vt oñderet ꝙ ta

lia nò fiebant ꝑ demones magi/
ca arte vt phariſei dicebant. Vt

autẽ implen ſunt dixit ieſus diſci
pulis ſuis. Colligite que ſuꝑaue/

runt fragmẽta ne ꝑeant.College

runt ergo ⁊impleuerũt duodeciʒ
cophinos fragmentoꝝ.] nõ caſu
ſed ex diuia diſpenſatone impleti

Sermo XXVIII

cim apoſtoloꝝ.vt ꝑ hoc deſigna⸗
ret᷑ ꝙ fragmenta verboꝛũ chriſti
pꝓ apoſtolos ꝑ mundũ poꝛtaren
tur. Illi ergo homines cũ vidiſ
ſent quod fecerat ſignũ dicebant
Quia hiceſt vere ꝓpheta qͥ ventu
rus eſt in mundũ Cbriſtus pꝛo/
miſſus fuit in lege tanqᷓ; ꝓpheta
alijs excellentioꝛ.vt habet᷑ Deut᷑.
xviij. Prophetã ſuſcitabit vobis
deus ⁊c̃. Viſo ergo miraculo pᷣdi
cto populꝰcõfeſſus eſt ipᷣm eſſe il
lum ꝓphetã de quo ſcriptura pᷣ/
dicta loquit᷑. et ita confitebat᷑ eſſe
verũ chriſtũ. Et hoc eſt quod dici
tur. ¶ Illi ergo cũ hoc vidiſſẽt qð
fecit ſignũ Pals nõ auditũ.qꝛ mł
tiplicatio panũ facta ꝑ helyſeum
fuit multũ deficiẽs ab illa.vt pa
tet ꝑ pᷣdicta dixerũt. Hic eſt vere
ꝓpheta qͥ venturꝰ eſt in mundũ
ad ſaluandũ.Alij eni ꝓphete ſolũ
venerũt ad denunciandũ iſtiꝰ ad
uentũ. M
¶De eadem dominica
BSermo xrviij

ijt ieſus
traſ mare galylee qo ẽ
beriadis ⁊c̃.
ominus audita moꝛte iohan/
nis :et ꝙ herodes volebat eũ vi/
ere. an foꝛte ipſe eſſet quem oc/
cidit.putabat᷑ enim a quibuſdam
Johannẽ ſurrexiſſe qui virtutes
operaret᷑. Jõ ſeceſſit et abijt trãs
mare galylee nõ timoꝛe moꝛtis:
ſed parcens inimicis ne homida⸗
diũ homicidio iungeret᷑. vt diat
gloſa. Et quia reuerſi ſunt apoſto
li quos miſerat pᷣdicare et curare
infirmitates vbiq; et renũciauer̃t
omnia que egerant. Et quia tan

ſunt cophinifᷣm numerũ duode tus fiit cõcurſus ad xpᷣm ꝙ nee

Dñica quaꝛta

quadꝛageſime

ſpaciũ habebãt ad mãducanduʒ.
Vlñ vt dicit Mar. vi. Ait ill. Ve
nite in deſertũ de ſeoꝛſũ et requi/
eſcite puſillũ.et ex hac cã trãffreta
uit mare et ſequebat᷑ eũ multitu
do magna Et cauſam qre ſeᷓbat᷑
eũ ſubiũgit euageliſta dicẽs.. Oꝛ
videbãt ſigna qᷓ fadebat. Subijt
gin montẽ ieſus:⁊ ſedebat ibi cũ
diſcipul ſuis Et ſᷣm Chryſo. Nõ
ſedebat ocioſus ſed loq̃ns aliqͥd
eis eos ad ſe ↄ uertebat. Reliquit
aũt turbas in valle et cũ pau fa
miliaribus ſibi diſcipulł aſcẽdit in
montẽ. Nam ſᷣ̃ᷣm (hryſ. Ad va/
candũ cõtẽplatõi fugiẽda eſt mul

titudo et ſolitariꝰ locꝰ eſt eligẽdꝰ

Et ſubiũgit᷑ tꝑs in q̊ illud miracu

lũ factũ fuit cũ ſubditl Erat autẽ
ꝓximũ paſca.Ciũ ſubleuaſſz ̊ ocu
los ieſus et vi.⁊c.dixit ad philip

pũ ⁊c̃. O ſubleuaſſe oculos xpᷣs
leſus ⁊ venientẽ ad ſe multitudi

nẽ vidiſſe ꝑhibet᷑ diuine pietat in

diciũ eſt.qꝛ cũctis ad ſe venire de

ſiderãtibo gre celeſtis munere oc

currere cõſueuit.et ne qᷓrendo er/⸗

rare poſſint luceʒ ſui ppłis aꝑire

dignat eſt. Et idem.ꝑ hoc ꝙ dñſ
dicit᷑ oculos ſubleuaſſe dat᷑ intel/⸗
ligi ꝙ oclos nõ erigebat huc atqʒ;
illuc ſed pudice ſedebat attẽtꝰ cuʒ
diſcipulis ſuis.nec ocioſe ſed ᷣm

Chry ſo.diligent᷑ loq̃ns eis aliqͥd.

⁊ eos ad ſeipᷣm conuertẽs.demuʒ
reſpiciẽs vidit turbã ad ſe veniẽtẽ
ꝓpter qð diut᷑ in euãgelio. Et cũ
vidiſſet qꝛ multitudo ⁊c̃. H
tudo fuit magna ⁊ diu afflicta la
boꝛe itineris.⁊ diſcipuli nõ habe/

bant vnde miſtrarẽt eis neceſſa /

ria. Locꝰ etiã erat deſertus carenſ
panibo. ⁊ hoꝛa erat tarda.vt habe
tur Mat.xiiij. Igit᷑ ex omni ꝑte

erat opoꝛtunitas faciẽdi miracu/
lũ. Volẽs aũt dñs miraculũ face
re pᷣmo q ſiuit a philippo dicens.
Elñn ememꝰ panes vt mãducẽt
hi.h̊ aũt dixit temptãs eũ nõ tẽ/
ptanuit tanqᷓ; ignoꝛãs ſed quẽad/
modũ mgr̃ temptat diſcipulum
quẽ ſcit ignoꝛãteʒ vt ipᷣimet diſci
pulo ſua manifeſtet᷑ ignoꝛãtia.et
ex hoc habeat occaſionẽ q̃rẽdi.do
ctrinã. FRInde Beda.Tẽptauit vt
philippꝰ tarditatẽ ſue fidei quaʒ
mgẽo ſciẽte ipᷣe neſciebat tẽptatꝰ
cognoſcat et miraculo facto caſti
get. Et dic Chryſ. Si ſimplicit fa
ctũ eſſet miraculũ nõ tiñ appare/⸗
ret.nũc autẽ pᷣus cogit eũ confite
ri inopiã vt certiꝰ dilcat miraculi
magnitudinẽ. Ipᷣe ei ſcebat qͥd
eſſet facturꝰ Quia inq; tũ deꝰ oia
nouit.⁊ inq;tũ hõ habuit plenitu
dinẽ ſcictie ab inſtanti ↄceptionis
LRũñdit philippus. Ducẽtoꝝ de⸗
narioꝝ ſ⁊c.q.d. Pauꝑes ſumus
tantã pecuniã hr̃e nõ poſſumꝰ.et
ſi haberemꝰ nõ ſufficeret ad illoꝝ
ſuſtentatõem. Dicit ei vnꝰ ex di
ſcipuł eius andreas ⁊c̃.Eſt puer
vnꝰ hic ⁊c̃.vſq; inter tãtos. vide
in alio fᷣmõe.Et ſᷣm Chryſo Cõ
ſiderãda eſt hec ꝑſimonia diſcipu
loꝝ chꝛiſti in duo bo. Primo in q̃ᷓ
litate.qꝛ ſic mirabiles viri ⁊ ma/
gni pane oꝛdeaceo vtebant᷑ q ẽci
bus iumentoꝝ. Scðo ĩ qᷓntitate
una.xij.viri ⁊ xpᷣs terciuſdecimꝰ
⁊ foꝛte de alijs diſcipulis nõnulli
q comitabãt᷑ eos nõ niſi qᷣnq; pa/
nes habebãt. In q̊ apparet qᷓntũ
eſcam carnalẽ cõtẽpſerũt ſol ſpũa
libus intẽdentes.. Dic g̊ eis i eſuſ
Facite hoĩes diſcũbere.i.oꝛdia
te ſedere ad comedendu;. Et apli

obediẽtes vᷣbo chriſti ita fecerunt

noͤn
hom
gunp
ſerto
bas
tom!
nen.
geen
tT.
0..
o
Giͤt
n⸗
uch
lef
ſoce
Cepit
Gge

1 ſemns

hſſun
radllep
'ad
Rpuer
o6 ℳe⸗

. 4
— . . — N. O

nõ interrogantes quid deberent
homies comedere. ſed cogitãtes
qui parauerat olim menſaʒ in de
ſerto. poſſet etia in hoc derto tur
bas reficere. Erat aũt fenũ mul
tum in loco.i.virẽs herba et gra
men.Erat em circa paſca cuʒ terra

germinat ⁊ arboꝛes floꝛent. vt di

eit Theophilꝰ. Sup hoc ergo fe

no.i.graminib virentibus dele/

ctabiliter diſcubuerũt. Diſcubu
erũt ergo viri numero q̃ſi quinq;
milia jexceptis mulienb et ꝑuuł
q̃ nõ numerant᷑ ſᷣm legalẽ conſue

tudinẽ.vt dicit Theophi. Et attẽ

de ſᷣm Hiero. ꝙ cuilibet millena
rio coꝛreſpõdebat vnꝰ panis Ac
cepit ergo ieſus panes lillos qui
q; qun ibi erãtl Et cũ gras egiſſet
¶ In hac gratiaꝶ actõe xps
vpmo ſuã humanitatẽ et patris re
uerẽtiã innuit. Sic dicebat Joh.
viij. Ego gloꝛiã meaʒ nõ quero.ſʒ
ho noꝛifico patreʒ.
Beda.vt nos ð ꝑceptꝭ muneribꝰ

ſemꝑ gras agere doceret. ⁊ ipe qᷓ;

tũ de noſtris ꝓfectibus gratulet᷑
intimaret. Tercio ſᷣm Chryſo. vt
nos erudiret nõ pᷣmo tangere mẽ
ſam donec gr̃as egerimus ei qui
dat nobis eſcaʒ in tpe opoꝛtuno
Et dicit Chryf.ꝙ dñs in minoꝛi
bus reſpicit in celũ.in maioꝛibus

aũt cũ poteſtate omnia facit.Qñ

em̃ pctã dimiſit moꝛtuos ſuſcita
uit.mare refrenabat.occulta coꝛ⸗
diũ redarguit.oculos cõdidit ced
nati.que ſollus dei ſunt.nequaqᷓ;
videt᷑ oꝛãs.qñ autẽ panes mulii

plicare fecit qdᷣ om̃ibus min eſt
tũc reſpexit ĩ celũ. vt diſcamꝰ qm̃

in minoꝛibus nõ aliunde virtutẽ
habet niſi a patre.ſimul aũt eru/⸗

dit nos nõ pꝛius tangere menſaʒ

cðo vt dicit

III

donec gfas egerimꝰ ei ꝗ abũ dat
nobis. Diſcubere nõ immedia/
te ꝑ ſe.ſed ꝑ diſcipulos.vt patʒ in
lucał Ex piſeibus qᷓ;tũ volebat.
In quo attendi᷑ abũdantia diui
ni beneficij. Et nota ꝙ frangente
dño panes młtiplicant᷑in mani/
bus ſuis.Et ſᷣm Chry.multipli/
cabãt᷑ in manibo diſapuloꝝ mini
ſtrantiũ Et ſᷣm hilariũ etiã in ma
nibus comedentiũ Et in mẽſa cre
ſcebat ſubſtãtia panis.et dicit A u
guſtinus O illi quiq; panes fue
rũt quaſi ſemina. Vñ ſicut pauca
grana ſeminata multiplicant᷑ per
naturalẽ cõuerſionẽ humoꝛis ter
reſtris in naturã ſeminis. Ita illi
quinq; panes fuerũt multiplicati
per cõòuerſionẽ miraculoſaʒ in pa
nes nõ ſeminatos ſed a dño bene
dictos. Dicit em̃ Auguſti. ſic Vñ
em̃ multiplicat de paucis granis
ſegetes.inde in manib multipli/
cauit quinq; panes.poteſtas erat
in manibus xpᷣi. Panes autẽ illi
qnq; q̃ſi ſemina erãt.nõ qͥdẽ terre

mãdata ſʒ ab eo qͥ terrã fect mul

tiplicata.. Vt aũt ipleti ſũt dixit
diſapulis ſuisl Colligite.⁊cNõ
quidẽ hec oſtentatio fuit ſupꝑflua
vt dicit Chryf. Sʒ ne fantaſma
eſtimarent qð factũ eſt.ꝓpter qðᷣ
nõ creauit.ſʒ ex ſubiecta materia
miraculũ fecit MSʒ qrit᷑ qre
nõ turbe dedit fragmẽta ad poꝛ
tandũ ſʒ diſcpul. Rñdet Chryf.
Qm̃ hos maxie erudire voluit qͥ
oꝛbis terrarũ debebãt eſſe mgfi.
Ego aũt nõ ſolũ miroꝛ multitudi
nẽ panũ ſed ⁊ certitudinesꝭ ſuꝑflu
oꝛuʒ qꝛ nec plus nec minus fecit
ſuperfluũ eſſe.ſʒ tim̃ qᷓ;tũ volebat
ſcz. xij. cophinos ſᷣm nũerũ Hec

Chry.Et Auguſtinus dicit Que

DVññica de paſſione
ſũt fragmẽta niſi q̃ ppłs nõ pote/ eius trãſgreſſio non mereretmoꝛ
rat maducare. Qind & reſtat niſi tẽ ⁊ corꝑis ⁊ aie ſic tñ deꝰ ipᷣis mi
vt ſecretioꝛa intelligẽtieqᷓ nõ po natꝰ fuerat. Itẽ acceptare ⁊ ſequi
teſt caꝑe multitudo ill credat᷑ qui hmõi expoſitões dubias ⁊ inſecu
idonei ſũt alios docere ſicut erat ras piouloſũ eſt ⁊ mitos dãnauit
apli. Vnð ⁊ duodecim cophini re Si em̃ falſe ſt tũc hõ ſeq̃ndo eas
pleti ſuntl Illi ̊ hoĩes cũ vidiſſẽt peccat ↄ pᷣceptũ dei.ſic de eua cõti
qð fecerat ſignũ dixerũt. Quia h̊ git ⁊ ſepe ꝑicloſiꝰeſt ſic peccare.ſ.
eſt vere ꝓpheta qͥ venturus eſt in ſeqndo expoſitões dubias qᷓ; ſciẽ
mũdũ .q.d. Hic eſt ille magnus ter traãſgredi pᷣcepta dei.qꝛ vbi ſcit
Apheta pꝛomiſſus nobis a moyſe ſe delinquere ibi faulius coꝛrigit᷑ꝛ
Deutero.xviij. Pꝛophetã de gen penitet de pctõ. Vbi aũt neſcit ſe
te tua ⁊ de fribꝰ tuis ſicut me ſu/ peccare immo credit ſibi licere ibi
ſcitabit dñs deus tuus.hᷣ eſt iple pctm̃ ↄtinuat nec de ipſo penitet
tũ in ipo dño nr̃o leſu xpᷣo.¶¶ No etiã in moꝛte
ta ꝑ fragmeta poſſumus intell ½
gere der pcepta Et ſicut deꝰ pᷣcepit Dñica de paſſione
colligere fragmenta ne perirẽt.ita BSermo. xxix.
deꝰ pcepit pᷣcepta ſua ſeruari ira òèòÿM
vt neccõtra vnũ venia᷑ Sũt aũt — „
qdã.⁊c.vide poſteriꝰ de materia 18 C L
bis arguet me de petõ
ohis.viij. Oñs ⁊ ſal/⸗

auaricie quõ qͥdã putãt non omia
pᷣcepta opoꝛtere ſeruare.qᷓdã non
reſtricte ſᷣuãda eſſe ⁊ ex pꝑuis cau uatoꝛ nr̃ ſepe arguit iudeos ſuꝑ
volũt cauſari Et vide ibi exempla h̊ ꝙſibi nõ crediderũt.⁊ ꝙ ex vᷣbiſ
tria ex ſcriptura de trãſgreſſoꝛibo ⁊ factis eiꝰ nõ cogᷓuerũt eſſe xpᷣm

pᷣceptoꝝ dei ex magnis eauſis qͥ a deo ꝓmiſſũ⁊ nc miſſũ.⁊ qꝛ po

tñ non tranſierũt impuniti Illis tuiſſent apud ſe cogitaſſevłetiã di
nũc addo ꝙ in madanis dei ince/ xiſſe.qꝙ nõ credimꝰtibi h̊ nõ eſt ꝓp
dẽdũ eſt via regia ⁊ ſecura ⁊ nõ ſt᷑ ter odiũ veritat ſʒ eſt p t᷑ malãvi
qrẽde due gloſe aut extoꝛte mãda tã tuã. Hoc xpᷣs excludit ⁊ remo
toꝝ nec ſeqndeaffectõevtil cõmo uet cum a pꝛinapio enãgelij dicit
qi aut delectabil.tłeſ em piculoſe ¶ Quis ex vob arguet me de pec/
ſũt ⁊ inſecure ⁊ mitos decpiũt et cato.q.d.Sialiqð petm̃ de me
deceperũt Sic ei hmõi dei pcepti ſcitꝭ qð ſuꝑ me po ſſit oñdere ꝑa
falſa ⁊ friuola expoſitõ aut dubia tus ſũ audire ⁊ me rõnabiliter ex
ĩterpᷣtatõ totũ mũdij poſuit ad il purgare. Grego.in omel. Penſa/
lũ ſtatũ ꝑiculoſũ in q̊ oẽs ſumus te fres chariſſimi mãſuetudinẽ ðᷣi
cũ ſerpẽs callidꝰpꝛie młieni ſuaſit nõ dedignat᷑ ex rõne ſe pctõꝛeʒ nõ
pᷣceptũ dei de ligno vetito no eſſe eſſe qͥ exvᷣtute dimnitatis poterat

tq ſtricte ſeruãdũ aut ſimpłrintel pctõꝛẽ iuſtificare. Et q potuiſſent

ligẽdũ.⁊ ei falſe expoſuit tãqᷓ; etiã iteꝝ dixiſſe nõ eſt vᷣmio no credi⸗
nociua eſſʒ eiꝰ obſeruatõ ne fierẽt mus nibi.h̊ etiaʒ excludit cũ dicit
ſicut dij ſaetes bonũ ⁊ malũ ⁊ ꝙ ¶ Si vᷣtatez dico q̃re nõ credins

kmer
smi
ſegri
nſean
inanit
1o ens
cöti
ſai
ot
ſetſe
n
entet

tota vita mea.nec aliqs vr
me accuſare de aliqᷓ falſa doct᷑na

r

mihi q. d. Si ego nõ dico vitatẽ
oñdite ⁊ arguite me de petõ

Sed
qꝛ nullus vrʒ põt me accuſare de
pctõ.qꝛ nullũ inueniſtis in me in
ot

qꝛ nihil falſi inueniſt in oĩbyybiſ
meis.⁊ iõ ꝙ nõ creditꝭ mihi hᷣ eſt
qꝛ ſolo odio ↄtra me mouemini.

Mala em̃ affectõ ꝑuertit iudiciũ
rõnis.⁊ iõ inuidia⁊ odiũ qð cõce/
pũt iudei cõtra xvpᷣm ex bᷣ ꝙ argue
bat pctã eoꝝ fuit cã excecatõnis ⁊
obſtinatõnis eoꝝ. Cũ g̊ᷣ

defect?e
pte mei nõ ſit. reſtat ꝙ ĩ vobis ſit
defectꝰ Qui em̃ ex deo eſt verba

libent audit de eo loqͥ quẽ diligit
lſſſotãdũ ꝙ duplicit aliqd ẽ
ex deo. Vno mõ ſᷣm naturõꝗ. ⁊ ſic

dei audit. Quilibʒ em̃ libentau⸗/
(n doctrinã ad quã eſt affectatꝰ ⁊
—

ois creatura eſt ex deo. qꝛ largitꝰ

eſt ei eſſe Alio mõ aliqͥ ſpãlit᷑ ſunt

erx deoꝑ gꝛaʒ vt qᷣ recte in deũ cre

dũt ⁊ madata eiꝰ pᷣuant.⁊ deillis
dñs dicitl Qu ex deo eſt vᷣba dei
audit Mõ ſolum aure coꝛꝑis.ſed
magis aure mẽtis conãdo vt itel

ligat.⁊ oꝑe ipleat.et qꝛ licet iudei

fuerũt ex deo pᷣm naturã non tñ

ſ̃m gram. qꝛ mãdata eiꝰnõ ſerua
bãat. lõ de eis dixit dĩñũs Vos ver

ba dei nõ auditis] ſupple vtiliter

mõ pdicto quia ex deo nõ eſtis
Subdit᷑ ein in euãgelio. ꝓpterea

nõ auditis i.nõ recipitis.nec cre
ditꝭ nec etia intelligere curatꝭ ver
ba dei de oꝛe meo qꝛ exx deo non

eſtis ᷣm imitatõnẽ.q;uis ᷣm na

tura. Grego. Terribile ẽvalde qð
ſubdit᷑.. Qui eſt ex ðᷣo vᷣba dei au

dit ꝓp terea vos non auditis qꝛ ex

deo nõ eſtis. Di em̃ ipe vba dei
augit qᷣ ex deo eſt, ⁊ audire verba

dei nõ pt qſq; ex ipo nõ eſt. inter/

roget ſe vnuſquiſq; ſi vᷣba dei au
re coꝛdis intelligit ⁊ ꝑcipit vñ ſit
celeſtẽ pa triã vᷣitas deſiderare iu/
bet carnis deſideria cõteri. mũdi
gloꝛiã declinare.aliena non appe
tere.pꝛopria largiri. Pẽſet vnul⸗
quiſq; ſi hec vox i aure coꝛcs ſui
iã cõualuit.et qꝛ ex der ſit ↄgͤſcit.
Sũt nõ nulli qͥ pcepta dei nec au
re coꝛpis ꝑcpe dignat᷑.et ſũt non
nulli qͥ hec qdẽ coꝛꝑis aure pcipi
unt. ſed ĩ nullo eg mẽ deſiderio
cõplectũt᷑.Et ſũt nõnulli qͥ libent
vᷣba dei ſuſcipiũt. ita vt etiã in fle
tib cõ pungat᷑ ſʒ poſt lachry marũ
tꝑus ad iniqᷣtatẽ redeũt.hi pꝛofe
cto vᷣba dei nõ audiũt qͥ hec exer/
cere in oꝑe contẽnũt.Ex his vbiſ
ptʒ ꝙ; de intentõe bti Bre. i ome.
hodierna ẽ ꝙ diuerſi diuerſuimo/
de ſe habent ad auditõ eʒ verbi ði
rimi ſunt qͥ ĩm nec aure coꝛ/
ꝑis dignant᷑ audire.qꝛ ita ſũt tre
nis immerſi et illecti vt nõ valeãt
nec audire diuia.⁊ tales ex deo nõ
ſũt.nec młltũ de eoꝝ ẽ ſalute ſpan
dũ.qꝛ ꝑ ſe nõ ſciũt.nec in librꝭ le/
gũt. nec in ſermõib audire volũt
q̃d bonũ.qͥd malũ.⁊iõ ſibia pec/
catis cauere nõ pñt. Vñ (hryſo.
ſuꝑ illud Mathᷣ.vi. Lucerna coꝛ⸗
ꝑpis tui eſt oculus tuus.

Nam qui audit et ſemetipᷣm rep
hendit ſepe etiã altius ingemiſcit.
et quandoq; ſtudet vt perueniat.

vt ſtudeat etiam implere ea que

didicit. Qui vero nec quia pecra/

uit agnoſcit:quomodo a peccatiſ

recedet.quo modo ſemetipᷣm cul/
pabit.quõ emẽdare conabitur. cũ
vero ex auditu verbi dei q; peccea
uit agnouerit tũc pᷣmo coꝛrigere
2

X

nõ puus

lane .

eſt exipᷣo verbi dei auditu ꝓfectus

DNVñßica de paſſione

— —

Siquis non veſat᷑ verbo dei ille
nõ viuit.Quia ſicut coꝛpus hũa/
nũ nulloimõ viuit ſine terreno ci/
bo ita⁊ anima viuere nõ põt ſine
verbo dei ¶ Scði ſunt ⁊ ſi audiũt
verbũ dei aure coꝛꝑis.nõ tñ aure
coꝛdis qꝛ nõ conant᷑ intelligere ⁊
addiſcere q̃ dicunt᷑. Nullã em ha/
bẽt delectatõeʒ in eis.necamoꝛeʒ
ad ea.vt ſunt qͥ ſpõte doꝛmiũt in
ſermõe.vel ſi vigilãt:tunc ad alia
coꝛ habẽt. ⁊ iſti nõ ſunt ex deo.qꝛ
nõ audiũt verba dei vtiliter ⁊ at/
tẽte. Verbũ em̃ dei nõ vaga men
te ſed recollecta audiẽdũ eſt.⁊ cũ
diligẽtia conãdũ vt ĩtelligat. Qꝛ
dicit Augꝰ. in quodã ſermone vt
onit᷑ in ðᷣcretis.j.q.j.Quãta ſol
licitudine obᷣuamꝰ cũ nobis coꝛ
pus xpᷣi miſtrat᷑ ne ipſũ de mani
bus ad terrã cadat.tãta ſollicitu/⸗
dine obſeruemꝰ ne verbũ dei qð
nobis erogat᷑ dũ aliqͥd cogitamꝰ
aut loqmur de coꝛde puro deꝑe/
at.qꝛ nõ min erit reꝰq verbũ dei
negligẽter audierit qᷓ ille q coꝛpꝰ
xpᷣi ſua negligẽtia i terrã cadere ꝑ
miſerit¶ Abi notandũ ꝙ verbũ
dei attente ⁊ frequẽt᷑ auditũ mul/
tos ⁊ magnos cauſat in hoie effe
ctus bonos.Nã multos conuer
tit ad fidẽ ſine q̃ nulli eſt ſalꝰ. ⁊ fi
geles docet oneſere mala ⁊ ca
uere ea.⁊ doq noſcere bona ⁊ ani⸗
mat ꝓſicere in eis.⁊ ſic creſcerein
gra ⁊ merito.⁊ pctõꝛes amonet ⁊
cõpungit ad penitẽtiã ⁊ cõuerſio/
nẽ.⁊ ſic tollit in eis ome peccatuʒ
moztale ⁊ veniale Eoꝛpulſ vpo xpᷣi
uis augeat gfaʒ no tn tollit cul
pã niſi venialẽ ⁊ moꝛtalẽ tũc ſolã
oblitã.Audire igit᷑ verbũ dei fre/
quẽt ⁊ cũ diligẽtia eſt homini fru

6

ctuoſius ⁊ mag neceſſariũ ad ſa
lutẽ ſᷣm pᷣdicta.qᷓ; ſumere coꝛpus
dñicũ ⁊ ſemꝑ negligere diligentẽ
⁊ vtilẽ verbi dei auditõnẽ Ex quo
patet p ma ꝑs auctoꝛitat ꝙ ſicut
diligẽt cauemꝰ ne coꝛpꝰ xpᷣi de oꝛe
nfo cadat ex negligẽtia.ſic freq̃nt
cauere dẽmꝰ ne ex ↄtinua negligẽ
tia nihil de dei ver bo figatin coꝛ/

de ad meditatõʒ nr̃aʒ.Et ſi bõ nũ

qᷓ; audiretvbũ ði.vlł ſi aliqñ tñ ſꝑ
audiret negligent᷑. tũc ſᷣm pᷣdicta
negligeret totã ſalutẽ ſuaʒ. Quia
quõ ſairet pᷣcepta dei ⁊ multa faci
endo neceſſario ⁊ cauẽda.imo vi/
det᷑ ſalutẽ ſuã cõtemnere.eo ꝙ cõ/
temnit neceſſario ad bᷣ requiſituʒ
et eſt graue pctm̃. Non autẽ vi/
detur graue peccatũ ſi hõ ñ ex cõ
tẽptu ſed ex negligẽtia ꝑmitteret
cadere coꝛpus dñicũ de oꝛe.Ex q̊
patet ſcðᷣa ꝑs auctoꝛitatis.¶ Ter
cij ſunt qui verba dei cũ delectatõ
ne audiũt.⁊ tũ c intelligũt illud.⁊
aliqñ ꝑ amonitionẽverbi dei mo
uent᷑ ad cõpũctõnẽ vſq; ad lachri
mas ⁊ cõcipiũt bonũ /ꝓpoſitũ.ſed
auditũ verbũ ⁊ perceptũ nõ conã
tur retinere.ſed ſtatim poſt audi/
tũ verbũ cõuertũt ſe ad fabulas.
vel ad ſecłaria facta ad pꝛioꝛa pec

ata ⁊ ſic ſe pꝛiuant oim illoꝝ que

audierãt.⁊c. Et neciſti ſũt ex deo
Vnñ dicit Grego. in omelia de ſe/
minante. Aerba dei q̃ aure ꝑcipi
tis mẽte retinete.cibus em̃ metiſ
eſt verbũ dei. Et q̃ſi acceptus cib
ſtomacho languente reijcitur. qñ
auditus ſermo in ventre memo
rie nõ retinet᷑ſed quiſq; alimẽta
non retinet de huius ꝓfecto vita
deſpat᷑ Et᷑ne g̊ moꝛt ꝑiculũ foꝛmi
ate ſi cbũ quidẽ ſa ncte exhoꝛta/

tionis accipitis ſi ve rba vite.i.ali/⸗

vale

— — — 2——

dſ
vpus
gente
quo
ſiant
eore

tis.Et ad retinẽdũ auditũ verbu

Sermo

mẽta iuſticiein memoꝛia nõ tene

valde cõferret vt hoĩes nõ ſtatim
poſt ſermonẽ ad fabulas ſe con/
uerterẽt.nec ad alia vana ⁊ ſecula
ria.ſʒ potius vt aialia mũda cibũ
ſpũalẽ quẽ ſuſceperũt ruminarẽt
p diligẽtẽ rememoꝛatõnẽ. aut vt

duo vel tres vl plures poſt factũ
ermonẽ cõuenirẽt ⁊ qlibʒ ſentẽti

as q̃s ipᷣe retinuit alteri iſinuarʒ.
ſicem̃ nõ ſolũ memoꝛar poſſz di
ctoꝝ.ſʒ etiãẽ ea meliꝰ intelligere ⁊
tandẽ xpᷣo iuuãte oꝑibo implere.
vt docet ceſariꝰ in qdã ãmonitõe
ſua. De h̊ etiã habet᷑ ĩ alio ſermo
ne de eadẽ dñica.verba xpᷣi qᷣbus
dixit iudeis.vos ex deo non eſtis
ꝓbãt ipᷣi repꝛobi et de ſemetipſis
opibo oñdũt. Vñ diẽ Bꝛego. Lũ
reſpõdẽdo dicũt Nõne bñ dicimꝰ
nos qꝛ ſamaritanꝰes. ⁊c. Hoĩim
em̃ iniquoꝝ nõ ſcientiũ rõnabilit᷑

reſpõdere modꝰẽ vt ſead cõuicia

ↄuertãt.et ita iudei nõ hñtes q̃ rõ
nabiliter xpᷣo reſpõderẽt ad cõui/
aga ſe cõuertũt. ꝓpter qð ſubditur
Reſpõderũt g̊ ei iudei et dixerũt
Nõ ne bñ dicimuſ nos qꝛ ſamari
tanus es tu et demoniũ habes.
O¶ Mota vt dicit Nico. de ly.
In terra decẽ tribuũ habitabant
gẽtiles qͥ trãſlati fuerũt a rege aſi
rioꝝ illuc.captiuatꝭ inde decẽ tri/

bubo. vt habet᷑.iiij. Regũ.xvij.con

ueniebãt tñ cũ iudeis aliq̃liter qꝛ
coluerũt dñm q;uis cũ h̊ etiã ido
la. vt ibidẽ ðꝛ. Nec recipiebãt oẽs
libros veteris teſtamẽti.ſʒ tm̃.v.
libros moyſi.Quãuiſ igi dñs fu
erit genere iudeꝰet nõ ſamaritanꝰ
tñ vocabãt eũ ſamaritanũ tanqᷓ;

ritus iudeoꝝ diſſoluentẽ ⁊ ſabba
ta quẽadmodũ ſamaritani aliq̊s

nõ oẽs ritms iudeop ſeruabant

Et dicebãt eũ demonium habere
ꝓter miracula q̃ faciebat que ipᷣi

magicis artiba deputabãt.et etiã
qꝛ ſepeeis cogitatõnes et ſecreta
coꝛdiũ ſuoꝝ dixit eis.hoc dicebat
eũ a demone habereEtiã aliqñ al

ta ⁊ ſublimia loqbat᷑ q̃ ipi non in

telligebãt.ipᷣm arrepticiũ dicebãt
⁊ inſanienteʒ.Accepta aũt tãta cõ
tumelia adhuc maſuetel Reſpõ/
dit eiſ ieſus ⁊ dixit Ego demoniũ
nõ habeo ſſ honoꝛifico patreʒ de
clarando eius virtutẽ in miracuł.
LEt vos inhonoꝛaſtꝭ me attribu
endo demoni qð diuine vᷣtuti at
tribuẽdũ eſt Ego głiaʒ meã nõ q̃ᷓ
ro.ſ.mũdanã ⁊ iactãtiã ſicut voꝛ
eſtimatis. vłl Ego gliam meã nõ
q̃ro.i.exaltatõʒ meã nõ qro nũc
qꝛ añ paſſionẽ xpCᷣs querebat abie
ctionẽ Eſt qͥ q̃rit ſ.deus pater qͥ
poſt huiliatiõeʒ in cruce exaltauit
eũ⁊ dedit ei nomẽ qð eſt ſuꝑ om̃e
nomẽ. Phil.ij. Et iudicet .ſ.deꝰ
pr̃ de illis ͥ me inhonoꝛãt.ſ.vin
dictã faciẽdo de ipᷣis.qð factũ eſt
qñ in vindictã moꝛtis xpᷣi deſtru/
cta eſt ciuitas hieruſalẽ et tẽplũ et
populus occiſus eſt ꝑ romanos.

Brego. In his verbis ſupbia nõ
ↄfundit᷑.q ſi exagitata leuit᷑ fuerit

acrioꝛeſ iniurias reddit qᷓ; accepit.
facit q̃ põt⁊ q̃ nõ facere põt mina
tur.et iniuriã acapiẽs dñs nõ ira
ſcit. nõ cõtumelioſa verba reſpon
dit.qͥ ſi eiſdẽ illa dicẽtibo reſpõde/
re voluiſſet demoniũ habetis ve
ruʒ ꝓ fecto diceret.qꝛ niſi impleti
