it die illa reſurrectõis q̃ fuit pᷣma
poſt ſabbatũ.. Et foꝛeſ eſſent clau
ſe ꝓpter metũ iudcoꝝ Qð etiã ex

is.
n/
tero⸗
lot⸗
vone
nda
m
pia
röc

atü
izler
tleing
eſtee

Sermo

diuĩa oꝛdiatõe factũ eſtvt ieſus in
tras ad diſcipulos ianuis clauſis
oñderet ſe habere coꝛpꝰgloꝛio ſuʒ
LEt dixit eis. Pax vobis. Berat
cõtra duplicẽ eoꝝ cõtur batiõeʒ.
Erãt em̃ cõturban de xpᷣi moꝛte ⁊
de ꝑſecutõe iudeoꝝ eis iminente.
Poterat aũt dñs ꝑ ſuã pñtiã cos
cuſtodire ab om̃i ꝑſecutiõe iudeo
ruʒ qͥ iᷣis inuitis potẽter ſurrexit
a moꝛtuis ⁊ de ſua reſurrectõe cer
tificare. VHñ ſubdit᷑.. Et cũ h̊ dirit
oñdit eis manꝰ⁊ latus vt ꝑ cica/
trices ꝑmanenteſ oñderʒ eis idẽti

tatẽ nũeralẽ coꝛꝑis ſui paſſi Chry

ſo. Quia añ crucẽ eiꝰdixerat Iteꝝ

videbitꝭ me ⁊ gaudebit coꝛ veſtruʒ
Et pᷣ nũc oꝑeumplet᷑. Vñ ſubdit᷑.

HBauiſi ſũt g̊ diſapłi viſo dño. Et

7
7

Wonẽ a ſe ondit vpᷣs ſpm̃ſcti gce/

dirit eis iteꝝ. Pax vob̃ ſicut miſit
me pf̃ ad veritatẽ fidci nũciädum
in iudea.⁊ ego mitto vos ad ean
deʒ veritatẽ publicãdã ꝑ vniuerſũ
mũdũ. Exrecutõ aũt huius officij
nõ põt conuenienter fieri ſine gra
ſpũſſancti. Sequit᷑. Et cũ h̊ dixiſ
ſet.inſufflauit ⁊ dixit eis. Accipite

ſpũmſctm.q̊ꝝ remiſeruis pctã re

mittũtur eis.⁊ qrũ retinueritis re
tenta ſũt Et h̊ eſtveꝝ qñ iudiciuʒ
ecclłie ↄfoꝛmat᷑iudicio diuĩio No
ta ꝙ flatus nõ fuit ſpũſſcti.ſʒ ipᷣe
fuit ſenſibile ſignũ inſenſibil do⸗

natõis ſpũſſcti. Sicut ligue ignee

in die pẽthecoſtes.⁊ ꝑ uũla ſufflati

dere a ſe ſicut a pr̃e Thomaſaũt
q ðꝛ didimus vnus ve duodecim
nõ crat cũ eis qñ venitieſus Et hᷣ
f̃ᷣm Grego.nõ caſu.ſWſ diuia oꝛdia
tõne geſtũ eſt. vt electꝰ ducipulus

tũc deeſſz Egit nãq; miro mõ dini

na clemẽetia vt diſcipulus dubitãs

AI

dũ in mgẽro ſuo vulnera palparet
carnis in nobis ſanarʒ vulnera in
fidelitatʒ. Plus em̃ Thomeinfi⸗
delitas ad fidẽ q; fides credentiũ
diſcipuloꝝ ꝓfuit. Quia dũ ille ad
fidẽ palpado reducitur.nr̃a mens

omi dubitatõe poſtpoſita in fide
ſolidat᷑ ¶ Querit Beda q̃reiohã/

nes thomã tũc defuiſſe dicat. cuz
Lucas ſcribat ꝙ duo diſcipuli de

emaus reuerſi inuenirẽt vndeam
cõgregatos. Reſpõdit dicẽs.dat
euageliita intelligi quoddã fuiſſe
inrualiuz et thomã temꝑe medio
egreſſuʒz eſſe. Et Auguſtinꝰde con/
ſenſu ⁊ cõcoꝛdia euãgeliſtaꝝ. Vle/
ruʒ eſt ꝙ illi diſcipuli inuenirent

thomã.ſed cũ illi ĩ ſermone ꝑſiſte

rẽt thomas exiuit et dñs intrauit

Dixerũt ergo alij diſapuli. Vꝛ

dimus dñm.Ille aũt dixit eis.ni
ſi videro in manib fixurã clauo/
rũ ⁊ mittam digitoſ meos ĩ loca
clauoꝝ et mittã manũ meã in la⸗/
tus eius non credã Dicit (hryſ.

Sim ppliciter et qualitercũ q; cre/
dere facilitatis eſt.ita multũ inue

ſtigare eſt groſſiſſime mentis. Ex

ꝓpter b̊ thomas accuſat᷑.aplis ei

dicẽtibol vidimꝰ dñʒ ñ credidit ñ
tantũ illis diſcreÄdens qᷓntũ non
credens impoſſibile eẽ. Chriſtꝰau
tẽ nõ eſt paſſus eũ in infidelitate
ꝑmanere.igit᷑ ſequi᷑ ¶ Et pꝰ dies

octo iteꝝ erant diſcipuli eiꝰ intus
⁊ thomas cuʒ eis. Venit ieſus ia
nuis clauſis et ſtetit in medio ⁊di
xit eis. Pax vobis:. Deinde di/⸗

cit thome. Infer digitũ tuũ huec
⁊ vide manus meaſ⁊ affer manũ
tnam et mittein latus meũ et no
li eſſe incredulus ſed fidel. Di/⸗

at Micolaꝰ lyra ꝙ tbomas vo

In octaua 7.

luit duplici ſenſu certificari ð chri
ſti r ſurrectõe.ſ.viſu et tactu.ꝑ aſpe

ctũ ⁊ tactũ vulneꝝ.et ita nõ ſoluʒ

vidit ſed ⁊ tetigit catces xpᷣi vt di
cit ſctũs Tho.i.iij.pte ſumme.Et

Leo papa dicit. Suffecit ſibi ad fi

dẽ ꝓpriã vidiſſe qð viderat.ſed no
bis oꝑatꝰ ẽ ꝙ tãgerz quẽ videbat
Diceres.qre xpᷣs dixit.vide et nõ
dixit taãge. Rndet hco. de ly.

viſus ꝓpter ſui certitudinẽ capitur

ꝓ oi ſenſu etiã ꝓ auditu. Exo.xx.

Cũctus populꝰ videbit voces. et
ſic capit᷑ hic ꝓ tactu.ĩmo aliqñ ca/
pit᷑ ꝓ intellectu ſicut dicimus.Vli
des tu h.i.intelligis.Et ſic hic põt
capi generalit᷑ vide.id ẽ cognoſce.
LRñndit Tho.et dixit ei.Dñs me
us et deꝰ me? in q̊ nõ ſolũ credi/

dit coꝛde ſʒ et oꝛe cõfeſſus eſt euʒ

veꝝ deũ eſſe et hoĩeʒ. Diecit ei ihs
NR vidiſti me thoma credidiſti.
Greg.Thomas vnũ vidit ⁊ alið
credidit. hoiem em̃ vidit et deum
ↄfeſſus ẽ¶ Bti qͥ nõ viderũt et cre
diderũt In h̊ cõmẽdat alioꝝ ꝓm
ptitudine ad credẽduʒ.et in h̊ ſtat

Q ſolatio nr̃a qͥ nõ vidimꝰ ⁊ credi/
mus ꝑ doctrinã chriſti et aploꝛuʒ

qͥ eũ viderũt ad nos deriuatam.
Multa qͥdẽ et alia ſig fecit ih
iu ↄ ſpectu diſcipuloꝝ q̃ nõ eſen
Pez in h libro 4 Vbi oñdit iohes ĩ
ufficiẽtiã huiꝰ ſcripture reſpectu
excelletie xpᷣi in oꝑe et doctrina qͥ
tãta ẽ ꝙ nõ poſſit ad plenũ lłx̃iſ cõ
phendi.Et dirxit notãterl qͥ ñ ſunt
ſchta in h libro Ine foꝛte aliqͥs cre
deret illa nõ eẽ vera q̃ alij euãgeli
ſte poſuerũt ⁊ q̃ a iohe dimiſſa ſt.
vt diecit lyra. Tüc ſubdit᷑ vtilitas

hbuiꝰ ſcp ture cũ ðꝛ. Hecaũt ſcri⸗/

pta ſunt vt credatꝭ qꝛ ieſus eſt dei

E
filiꝰ I.ſ.natural i potẽtia ſibi ꝑ ofa
eq̃lis.et ꝑ ↄſeq̃nſ idẽ i diuitate.qꝛ
natura diuia ẽ indiuiſibil. Totiꝰ
ſcripture hic ẽ finis ⁊ terminꝰ vlti
mus cõſtitutꝰ vt credamꝰ qꝛ ihᷣs
icarnatus ſepultus regreſſus ab ĩ
feris.celũ aſcẽdẽs verꝰ ẽ dei filius
Et vt credẽtes vitã habeãt.ſ. et
nãꝗ ĩ q̃ clare videbit᷑ qdð nũc credit᷑.
noie eiꝰ .Di.ꝑ fidẽ noĩs eiꝰ.Oꝛ
vt ðꝛ Act᷑.iij.Nec alið eſt nomen

ſub celo datuz hoib in ̊ oꝑteat
nos ſaluos fieri. 2 Doeen
dũ ſᷣm mꝗrm ĩ hyſtoꝛijs tres ſũt
cauſe ꝓpter qᷓs dñs reuauit ĩ coꝛ
ꝑe ſuo ccatrices vulneꝝ ſuoꝛum.
Et ſan.Tho.in.iij.ꝑte ſũme ponit
qnq; cauſas ꝓpt᷑ q̃s reuant cca
trices.i.ſigna vulneꝝ et aꝑturam
vulneꝝ cũ q̃dã ſolutõe ↄtinuitatꝭ
Et ideo Tho.nõ ſolũ vidit ſʒ ⁊ te⸗
tigit ⁊c. Quaꝝ pᷣma eſt ꝓpt gliaʒ
xpᷣi. Vñ Beda ſuꝑ Lu.dicit.ꝙ nõ
ex ĩpotẽtia curandi cicatrices f̃ᷣua
uit ſʒ vt ippetuũ victoꝛie ſue circũ
ferat triũphũ. Vñ Aug. dicit i. xx
ij. de ciui. de i. O foꝛtaſſis ĩ ülo re
gno ĩ coꝛpib martyrũ videbimꝰ
acatrices vulneꝝ q̃s ꝓ xpᷣi nomi
ne ptulerũt. Nõ ei defoꝛmitas ſʒ
dignitas erit.et qᷓ̃dã q;uis ĩ coꝛꝑxe

noõ coꝛpis ſʒ vᷣtut pulcritudo re/

fulgebit.ille eĩ cicatces ĩ xpᷣo ⁊ in/

6

ſctis erũt ſig Oſtantimi ne vtung Sovb-⸗
paſſi ſũt ꝓptiuſticiã ⁊ fidẽ.vt ex H⸗

ipᷣis ⁊ alijs gaudiũ creſcat.vt dicit

ſcũs Tho.ſuꝑ.iiij.ſniarũ.di.xliiij

Scðdðo ad cõ firmãdũ coꝛda diſci /
puloꝝ circa fidẽ reſurrectõnis ſue
Tercio vt patri ꝓ nobis ſuppli/
cãs quale genus moꝛtis pꝛo no/⸗

bis ſuſtinuit ſemper oſtendat.

Quarto vt ſua moꝛte redẽptiſqᷓ;

niſe
indie
aae
leet?
bole
inc.
not
loly
ſtut
incie
nini

g

Gön
ſos
Lang
gaula
lüen
ſcien
Whe
vülne
ſtiag
ſlſ
ſcac
foti
mn
Gta
Pee
zune
Nptun
De
Paſſi
lit
gere⸗
„ Hüf
Uine
felll
adr
tgr⸗
recr
e⸗
h

bigch
ſnteg
Tord
ny
e bh
noobi
ſilius
,ſet
tclt,
Q
men
nt
otan
ſiͤt
tico:
pont
ntaa
Vran
uin
te⸗
g
tihn
es fin
etei
ſatitr
lllo re
cbin⸗
nommt
ins
cotpe
1co

. *

miſericoꝛditer adiuti eiuſdẽ moꝛiꝭ

indicijs inſinuet.Quinto vt in iu

dicio q; iuſte dinent᷑impij annũ/⸗
ciet.vt Augꝰ.dicit in libro de ſim/

bolo. Sciebat xpᷣs q̃re cicatrices
in coꝛꝑe ſuo ſeruaret.ſicut em̃ de/⸗
mõſtrauit Thome nõ credenti vt
tangeret ⁊ videret.ita etiã demon
ſtraturꝰeſt vulnera ſua inimidvt

vincẽs eos veritas dicat.Ecce ho⸗

minẽ quẽ crucifixiſtꝭ.videtis vul/
nera q̃ infixiſtis.agnoſcitis latus
qð pupugiſtis.qð ꝑ vos ⁊ ꝓpter
vos aꝑtũ eſt. nec intrare voluiſtꝭ.
Congruũ ⁊ decẽs eſt vt homines

oculari ituitu cicatricũ cognoſcãt

illũ eſſe ieſũ filiũ dei quẽ apoſtoli
pᷣdicabãt ꝓ hoĩm ſalute incarna/

tuʒ.crucifixũ.⁊ nimia charitate ſic
vulneratũ.⁊ vt reis loquentib iu

ſti agnoſcãt nõ ex oꝑibo q̃ fecerũt

ipᷣi.ſed ineffabili miſericoꝛdia de

ſe ad gloꝛiã aſſumẽdos Impij ve

ro tãtis ſue redẽptõis bñficijs in
gratiꝓpꝛia iudice cõſciẽtia intelli/
gãt qᷓ; iuſte ⁊ qᷓ; merito danentur.
Pie etiaʒ credi põt nõ ſolũ quiq;
vulneꝝ.ſed oĩm plagaꝝ acatriceſ
aꝑturas.cũ par rõ ſit haꝝ et oĩm
DDiceret aliqs. exq̊ deus ꝑ

paſſionẽ? moꝛtẽ plene nos libera

uit.qͥd neceſſariuʒ fuit ipᷣm reſur/⸗/
gere. Rñdet.ſ.CTho.in.iij.pꝑteſum
me.q.liij.Ex multiſ cauſis neceſſa
riũ fuit ⁊ valde cõuemẽs xpᷣm re/

Kſurgere Pꝛio ad cõmẽdatõnẽ di/⸗

uine iuſticie.ad quã ꝑtinet exalta
re illos qͥ ꝓpter deũ ſe hũiliãtvſq;
ad moꝛtẽ crud.iõ oꝑtebat vt exal/
taret᷑ a deo vſq; ad głioſaʒ reſur/
rectõnẽ.Scðo ad fidei inſtructõeʒ
q⁊ ꝑ eius reſurrectiões cõfirmata

eſt fides nr̃a circa diuitatẽ eius.ſj

cuʒ reſurrexit fuit in eis illa fides
refoꝛmata. ꝓpter qð Tho.cuʒ vi⸗/

dit ⁊ tetigit dixit Dñs meus ⁊ de

us meus. Si rpᷣs nõ reſurrexiſſet
nemo credidiſſü eũ fuiſſe filiũ dei
aut huani gener redẽptoꝛe;. Nã
añq; reſurgeret in ſola vrgine re

msßſit fides. Duo em̃ diſcipuli eũ

tes in emaus quib nõ conſtabat
de reſurrectõe dixerunt.quõ ante
moꝛtẽ eius ſperabãt ipᷣm redẽptu
rum iſrael.quaſi vlterius nõ ſpe/
rãtes exq̊ moꝛtuus fuerat· Quia
vt ðꝛ. ij. Chorin.vlti.Et ſi crucifi⸗
xus eſt ex infirmitate noſtra. ſj vi
uit ex virtute dei. Et iõ.j.ad Cho/
rin.xv ðꝛ.Si xpGs nõ reſurrexit in
anis eſt pᷣdicatõ noſtra.Et in.pᷣs.
ðꝛ Que vtilitas in ſanguĩe meo.i.
in effuſione ſanguis mei. dũ deſcẽ⸗
do quaſi ꝑ q̊ſda gradus maloꝛuz
in coꝛruptõnẽ.q.d.nulla. Si enmn
ſtatim nõ reſurgã coꝛruptũq; fue
rit coꝛpus meũ.nemini ãnũciabo
nullũ luctauero vt exponit gloſa.

Tercõ ad cõplemẽtũ noſtre ſalu⸗

tis.qꝛ ſicut ꝑ hoc ꝙ mala ſuſtinu/
it moꝛiẽdo vt nos liberaret a ma

lis.ita gloꝛificatus eſt reſurgendo

vt nos ꝓmoueret ad bona.ſ̃m il
lud ad Rom̃.iiij. Traditus eſt ꝓ
pter delicta noſtra et reſurrexit ꝓ
pter iuſtificatõnẽ noſtrã.Quarto
ad infoꝛmationẽ vite fideliũ.ſᷣm
illud Ro.vi. Quomõ xps reſur/
rexit a moꝛtuis ꝑ gloꝛiaz patris.
ita ⁊ nos in nouitate vite ambule
mus.⁊ xpᷣs reſurgens ex moꝛtuis

iã non moꝛit᷑. ita et vos eſtimate
moꝛtuos eſſe pctõ.viuentes autẽ

deo. Quito ad ſubleuatiõʒ noſtre
ſpei.qꝛ dum videmus xpᷣm reſur /
gere qᷣ eſt caput noſtrũ.ſperamus

⁊ nos reſurrecturos. Vñ.i.Chor᷑.
xv. Si pꝛedicatur xpᷣs qͥ ſurrexita
moꝛtuis.quõ qͥdã dicũt in vobis
qm̃ reſurrectõ moꝛtuoꝝ nõ eſt.et
Job.xix.Scio ꝑ certitudinẽ fidei
ꝙꝓ redẽptoꝛ meus.i.xpᷣs a moꝛtu
is reſurgẽs viuit.⁊ iõ i nouiſſimo
die de terra ſurrecturꝰ ſu. repoſi⸗

Cũ moꝛtale h̊ induerit imoꝛtali/
tatẽ.⁊ coꝛruptibile hoc induet in/
coꝛruptibilitatẽ.Et iteꝝ Semina
tur in coꝛruptõne reſurget in icoꝛ
ruptõe.Et ꝙ coꝛꝑa btõꝛuʒ tũc nõ
patient᷑ nec pati poterũt eſt ſᷣm le
gez dei oꝛdinatã. Et ſᷣm.ſ.Tho.in
liij.di.xliiij.Ex vᷣtute ⁊ patiẽtia aie

ta ẽ hec ſpes mea in ſinu meo. Et/ q̃ etiã ꝑfecte dñabit᷑coꝛꝑiꝛ omĩb

te eràt. vna moꝛtal quã nouimꝰ
Altera ĩmoꝛtał quã neſciebamus
et iſtã in ſe reſurgendo dñs oñdit
nobis vt ꝑ b̊ certos nos redderet

wꝓ eãdẽ nobis in fine ipᷣaʒ darʒ p

pſia quã mõ in ſe demõſtrauit ex
emplo. nec ſolꝰſurrexit.ſʒ ⁊ młto
ruz ſctõꝝ coꝛꝑa q̃ doꝛmierat ſurre
xerũt.vt certoꝛes eſſemꝰh̊ in no/
bis futuruʒz eſſe qð nõ ſolũ in ipᷣo
dño ſzʒ etia in mẽhr eiꝰ factũ eſſe
cognoſcimꝰ EMotãdũ vlteriꝰ

vYiin hac vita paſſibili et moꝛtali

cõ foꝛmamur xpᷣo patiẽti ⁊ moꝛiẽ
ti. Sʒz in generali oim reſurrectõe
aſſimilabimur reſurrectiõi ſue. et
q;uis omnes reſurgemus boni ⁊
mali.differẽt᷑ tñ. qꝛ mali reſurgẽt
ad penã.boni vero ad ꝑfectã gliaʒ
qꝛvltra aie btitudinẽ quã etia ſcti

moõ hñjt do tabit᷑ tũc coꝛpꝰ q̃tuoꝛ

Ddotibo bᷣ eſt q̃tuoꝛ excellentibo bo
nis coꝛꝑpis.que dñs ſpõſus dabit
ſpoõſe ſue eccłie triũ phati.⁊ cuilibʒ
homi beato cũ reſũpt coꝛꝑibo in
cõſũmatõne ſpũaliũ nuptiaꝝ ſibi
vt ſpõſo ꝑfecta cognitõe ⁊ indiſſo
lubili amoꝛe ꝑpetue duratuꝝ cõ/
iũget᷑. Habebit ei dotẽ impaſſibi
litatis ꝑ quã pᷣſeruabit᷑ a ſeꝑatõe
glie a coꝛꝑeet ab oĩ nociuo motu
ab intriſeco vel extriſeco veniente
Hoc vult apłs.i.Chof.iij. cũ dicit

q in eo ſũt vt nulla in coꝛpoꝛe eſſe
poſſit mutatio cõtra aie oꝛdiatõʒ
et regimẽ.ipᷣa eni eſt in medio con

ſtituta int᷑ deũ ⁊ creaturã rõ naleʒ

Et &̊ ſicut ipᷣa pfecte erit ſuboꝛdia
ta deo tãq; ſuo ſuꝑioꝛi.ita ꝑfecte
tũc dñabit᷑ ſuo coꝛpʒi tãq; ſuo infe
rioꝛi ⁊ oĩibus q̃ in iſto ſũt. Sʒ ſᷣm
Scotũ. Impaſſibilitas erat tunc

in coꝛpe glioſo a diuina volutate

ĩ pediẽte actõʒ q̃litatũ coꝛꝑis iſtiꝰ
⁊ oĩm extriſecoꝝ ne ĩ illud agãt le
ſiue ſicut tres pueros in camino
ignis pᷣſeruauit vt nõ agerʒ in eos
⁊c̃. Et ille ambe vie poſſunt ſe mu
tuo iuuare.Et q;uis danati erunt
ĩmoꝛtaleſ qͥ ad moꝛtẽ coꝛꝑalẽ.hoc
tñ nõ eſt ad eoꝝ votũ.ipᷣi eni vel
lẽt moꝛi.imo vellẽt nõ eſſe ꝓpter
nõ ſentire pene acerbitateʒ.ꝓpter
qð ðꝛ Apoc ix. In dieb illis qrẽt
hoies moꝛtẽ ⁊ nõ inueniẽt eã ⁊ de
ſiderabũt moꝛi ⁊ fugiet ab ilł. Li/
cet ̊ ſic eſſent imoꝛtales nõ tñ ef̃t
ipaſſibiles.ſʒ ad acerbiſſimã penã
addicti. Scðo habebit qᷣlibz be
atꝰdotẽ agilitatꝭ ꝑ quã abilitabit
ad oẽm coꝛꝑis oꝑatõʒ ſibi cõueni
entẽ.ſine coꝛpis aggrauatõe tardi
tate⁊ ĩpedimẽto.⁊ ita diſponet᷑ hõ
vt ſq; poſſʒ ſe mouere ad libitum
ſuusꝭ motu nõ progreſſiuo ad om

nẽ differẽtiã poſitòiſ.⁊ coꝛpꝰ erit ei

tũcita ꝑfecte ſubiectũ.vt in nullo

feiſe
guſti
use
loqt
Ger
vt
ſlog

ſoboꝛ

Ke
ont
Ghiu⸗
hel
Myt-
tinoe
hereti⸗
ſsab
deer
glli
ſc

dots

nl
uge
Die
diuen
nne
Gſo
erith
Phil
clar
gie
ſſe
ui⸗
go.
um
Ful
Pii
Vit
ch⸗
jen

mortal,
nern,
Banin
rin ſco⸗
tücno
nle
Thorin
ngie
miby
ele
ſtis
o
dnans
bordis
gfoce,
nointe
Gim
mtune
olütate
ns ſts
agile
(amino
nineos
ntſenme
n ennt
gulihor
ſcni vel
hr
W
lste
ed
W
nötnen
mipen
clibe
Pliuni
bioven
tient
honetli

Sermo NHI

reſiſtat volũtati ſpũs Et ꝗ̊ diẽ Au
guſti. Vbicũq; fuerit ſpũs ibiꝓti
nus erit ⁊ coꝛpꝰ. De hac agilitate
loqᷣtur apls.i.Chorin.xv.cũ dicit
Seminat᷑ in infirmitate ſurget in
vᷣtute. glo.i.q̃ mobilitas nõ eſt ni
ſi agilitas Et yYſa.xl.Currẽt ⁊ non

laboꝛabũt. volabũt ⁊ nõ deficient

Et ſapĩe.iiij.ðꝛ.Fulgebũt iuſti ⁊ tã
q; ſcintille in arũdineto diſcurrẽt
Hacagilitate vſus eſt rpᷣs in ſua
aſcẽſione.⁊illa agilitate ſcti moue
bunt᷑ a locis reſurrectionuʒ ad lo
cũ iudicij.⁊ q;uis deferant᷑ baiuliſ
angelis ⁊ nubib obuiã xpo in ae

ra.vt vult glo.i.ad Theſ.uij. Hoc

tñ nõ eſt ex pᷣ ꝙ indigeãt.ſed ad re
uerẽtiã deſignadã q̃ coꝛꝑibus glo
ſis ab angelis ⁊ ab oĩb creaturis
deferet᷑. Vt diẽ.ſ. Tho.in.iiij.Etiã
ꝑ illa dotẽ aſcẽdent ad celũ empy
reũ ¶ Tercio habebit qͥlibet btũs
dotẽ claritatis q̃ in duo bo cõſiſtit
Primũ eſt pulcerrimꝰcoloꝛ ⁊ vi⸗
uaciſſimꝰqͥ cõuenit huic coꝛꝑiſᷣm
exigẽtiã ſue cõplexiõis et meritoꝝ
Diuerſi eni diuerſaꝝ cõplexionuʒ
diuerſos habebũt coloꝛes. Scðʒ
in q̊ cõſiſtit dos claritatꝭ ẽ lux pluſ
qᷓ; ſolaris.qð libʒ em̃ coꝛpꝰglłoſuʒ
erit lucidius ſole.qꝛ ſᷣm apim ad
philipᷣ.iij. Coꝛpꝰnrᷣm cõ figurabit
claritati coꝛꝑis xpᷣi.ſ claritas coꝛ⸗
ꝑis xpᷣi in trãſfſiguratõe fuit plus
q; ſolarj.vñ Math. xvij. Reſplẽ/
duit fades eius ſicut ſol.vbi dicit
glo. plus certe qᷓ; ſol. qꝛ nõ habu
it maiꝰ ciin apꝑeret.Et Mat riij.
Fulgebunt iuſti ſicut ſol in regno
pr̃is eoꝝ.⁊ vt vult Augꝰ xxij.de ci
uitate dei. Apoſtoli videbant in

chriſto poſt reſurrectänem colo/

rem faciei nõ autem claritatem.

ſed abſcondit eam ab eis vt dicit
qꝛ infirmus aſpectus ſiue oclus
nõ glorioſus nõ põt dlaritatẽ bri
ꝑfecte videre et attendere ad aam

₰

trãſfiguratõnem.et oculuſ noſter

q;uis rapti ſicut diſcipul viderũt

videt modo ſoleʒ vnũ vt dicit AA4

gu. Et Mgf in.iiij.di.xlix. Impij
in iudicio videbũt gloꝛiã xpᷣi ⁊ ſan

ctorũ. ſed illð eritex ſpeciali diſpo

ſitõe dei ad augmẽtũ ſue pene ᷣm

illud ſapiẽtie iij. Impij videntes
gloꝛiã iuſtoꝝ toꝛq̃bunt᷑ in iudico.
¶ Quarto quilibet beatus habe/

bit dotẽ ſubtilitatis.vt ſcʒ coꝛpuſ
ſuũ poſſit eſſecuʒ alio coꝛꝑe pᷣciſe
in eodẽ ſitu ꝑ modũ penetratõis
et poſſit ꝑtranſire aliud coꝛpꝰ qð
cunq; ſine alterius diuiſione et ceſ
ſione.qꝛ coꝛpus noſtꝝ ſᷣm apoſto
lum ad Phil.iij.refoꝛmabitur vt
cõ foꝛmet᷑ coꝛꝑi dlaritatis chriſti.
Sed coꝛpus chriſti ſic fuit cũ alio

coꝛpoꝛe penetratiue. vt cum ſurre

xerit exiuit clauſum ſepulchrum

Item intrauit ad diſcipulos clau

ſis ianuis. Item aſcendit ad celũ
nõ diuiſis coꝛ poꝛbus celeſtibus.
⁊ beati aſcendẽt ⁊c. F
men notandũ ꝙ illud non habet

Eſt tta

coꝛpus Korlol ex aliqua ꝓpꝛia x

tute ſed hoc habet ex virtute diuia
Sicut em̃ coꝛpus bti
buit ex aliqua virtute
te coꝛꝑi indita ꝙ ad pᷣſentiã vm/
bre eius ſanarent᷑infirmi.ſed hoc

henns ha. .
eu ꝓprieta

fiebat virtute diuina. Ita vbieun

q; vo luerit anima beata eſſe coꝛ/⸗

pus ſuum cum alio coꝛpoꝛe ſto /

tim faciet virtus diuina.vt ſit cuz

eodem ſine ſui ceſſione ita faciet
de omni gloꝛio ſo coꝛpe. er ſic poſ

ſet de alijs facere qñ ſibi placeret.

Erx iſtis ⁊ dudũ antea de btitudie
dictis poſſumus aliq̃ᷓntulũ ↄſide
rare.qᷓ;ta ⁊ q̃lia deus om̃ipotens
dare vult amicis ſuis in cõſũma

tõne btitudis qñ plene remune/

rabit᷑ totus hõ ⁊ btificat᷑ in aima
2 coꝛꝑe qͥ omia vxpᷣs nobis meruit
MNã tũc pmo babebit hõ ſ̃ᷣm ani/

maʒ pfectã dei viſionẽ clarã ⁊ faci
alẽ ⁊ ꝑfectã fruitõnẽ ſeu ipſius ſu

pPer omia dilectõnẽ cũ ineſtimabi
li gaudio ſeq̃nti et ſecuritate de ꝑ/⸗
petuo ſie manere. Et in illo cõſiſtit
elſſentialis btitudo ſine qᷓ nõ ſatia
ret᷑ rõnalis appetitus.etiã ſi om̃eſ
delicias mũdi haberet. ꝓpter qð

dixit ꝓpheta.Satiaboꝛ cũ appa/

ruerit glłia tua. Scðo habebit hõ
tũc ꝑfectã pacẽ ⁊ cõcoꝛdiã intra ſe
ipm ꝛinter potentias aie q̃ om̃es

erũt ſubiecte ſpũi cõplete ⁊ coꝛpuſ

gie Tercio qlibet btũs hõ videbit
clare in verbo vel in ꝓpꝛio genere
oim btõꝝ gaudia et ꝗcquid boni
duñs eis daturus eſt. Quarto erit
inter om̃es ſctõs plena pax ⁊ ꝑfe
cta cõcoꝛdia ⁊ qͥlibet diligit om̃es
ęæt quẽlibet ꝑfecta dilectõne. Et ex
iſtis duobus vnuſqͥſq; ꝓpter ꝑfe/

ctã charitatẽ et dilectõeʒ quã in vi

ta habet tantũ gaudebit ꝓ ſingu
loꝝ bonis q; mens ſua de accidẽ
tibo gaudijs illaꝝ rerũ capere põt
NAuito hẽbit qᷣlibʒ glłiaʒ coꝛꝑis ſui

ſm q̃tuoꝛ dotes de quibus dictũ

In octaua ſdaſce

one iu

iiij. diſ. xlviij. Veniente dñolin iu
dicium in foꝛtitudine ⁊ ptãte ma
gna ſol et luna dicũtur obſcurari
nõ ſui luminis pᷣuatõe.ſed ſuꝑue
niente maioꝛis luminis dantate.
Ibi etiã videmus dei genitricem
virginẽ mariã coꝛꝑe pulcerrimas
⁊ lucidiſſimã poſt xpᷣm. ſicut poſt
xpᷣm excellẽtiſſima fuit virtute et
ſctitate.Et cõſequẽter videbimus
innũerabilia ſctõꝝ gloꝛioſa coꝛꝑa
qrũ qðᷣlibet darius eſt et lucidiuſ
ſole. vt dictũ fuit. Et inſuꝑ viuaciſ
ſimũ et pulcerrimũ coꝛꝑe. Et ſic
etiã illa cuitas ĩtẽ ſiſſime illuiata
ſplẽdoꝛe oim głoſoꝝ coꝛꝑm ⁊ po
tiſſime ſplẽdoꝛe glłificati coꝛpoꝛis
xpᷣi.ſicut aer nũc iluminat᷑ a ſole
qᷓ;uis incõparabiliter extenſiꝰ. p/
ter qð ſa lr onnes de cõgregati
oꝝ.d. Nõ erit tibi ampliꝰ
ſol ad lucẽdũ ꝑ diẽ.neq; ſplendoꝛ
lune illumiĩiabit te.ſʒ erit tibi dñs

in lucẽ ſempiternã.Et Hiero.ſuꝑ

eodẽ.d.Celiterreq; ſolis atq; lune
nob ceſſabit officiũ ⁊ ipᷣe dñns erit
lumen ſuis in ꝑpetuũ.Et Apoca.
xxi.ðꝛ. Nõ egebit ciuitas illa ſole
neq; luna vt luceãt in ea. ſed ipſa
claritas dei illuminabit eã.Et lu/⸗
cerna eius eſt agnus. Erit euã ibi
maxima delectatõ ſᷣm auditũ.ex
ſuauiſſima ſua cõſonãtia vocalis
laudis qua om̃es ſancti vocaliter
pꝑpetue laudabũt dñm vt dic glo.

fuit.Et poſt hec om̃ia habebit hõ ſuꝑ illud Oſee In cãtico ⁊ emba
maximuʒ gaudiũ ex oꝛnatu.pul / lis.⁊c.Et vult gloſa ſuꝑ illud pᷣs.

QA itudine.⁊ coꝛꝑali decoꝛe celeſtis penulti.Exultatõnes dei in guttu
Quitatis.quã coꝛꝑalibo videt ocuł re eoꝝ.Supꝑ q̊ etiã dicit Auguſti.

Ibi em̃ videbimus xpᷣʒ dñm ſᷣm Ocoꝛde et lingue nõ deſinẽt lau
hũanã carnẽ gloꝛificatã pulcherri dare deũ Erit etiã ibi.ſ.in pata oꝛ

34

maʒ. viuadſſimo coloꝛe ⁊ clanita/ dinata ſituatõ vniuſcuiuſq; in lo⸗/
te lucidiſſima. Quia dicit mgr̃ in co ſuo ſibi debito.qm̃ liq; vbicũq;

lime
btlo
6r
Getx
lget
llo
it⸗
uum
wuſd

Pdoo

wͤſ
he
ſep
Pp
he
ſege
iſtion
Crti
cryn
ſeer
hbraſ
ter
mun
nint
reci
lſeſa
honi⸗
öpoſ
ſſit
ine⸗
dſpie
traſe

cduci

bue
i.
ORes
noz
fut⸗
nihi
hun
nn
ucl

doſhin
rire ms
Plarer
ſore
lonmnre
iimeem
mio;
poſt
nte er
mus
on
chos
wch
Eſe
Aviats
m10
opors
ta ſole
nſ/
gregori
lampls
Plenco
ethidns
ero
plvre
dnsent
18poas
ilaſole
ſed ine⸗
fl
teniti
mditi4
wals
wocgit
tdege
gtantn
lludßs⸗
Uingoen
Zupft
net hur
1 van
ſgino/

ſedet btũ s ipᷣe habʒ ſibi pñtẽ ⁊ in

timeillapſũ deũ.ſ.quẽ ⁊ ſolũvidẽt

bti oculi intellectualit᷑ tñ in oꝛdie

ad xpᷣm ſᷣm hũanã naturã.aliqͥ ſe

dẽt ꝓpinquiꝰ aliqͥ diſtãtiꝰ ſᷣm ex/

igẽtia meritoꝝ ſuoꝝ ⁊ ſᷣm ꝙ ſimi
lius vel minus ſimilit h̊ xpᷣo vixe/
xũt. Qm̃ vt ait ꝛvilhelmꝰpiſieni
in tractatu de virtutibus.Tanto
vnuſqͥ ſq; ſedebit ibi ſublimiꝰ qᷓ;to
B deo fuit ſubiectioꝛ.Et mgr̃ adaʒ

in qſtionibo dicit. Hi erũt xpᷣo in
coꝛꝑe vicinioꝛes qͥ hic ĩ terr magꝭ

pᷣceptis eius aio appꝛopinqᷓbant

implẽedis ᷓ E?Et qꝛ vt dicit

Brego. in omel. hodierna. Tunc
recte docemꝰ ſi occultis coꝛdium

q̃ſtionibo occurrimꝰ. Quãuis em̃
certiſſima ſit reſurrectõ generalis
ex vᷣtute fidei.ex teſtionijs ſcptu/⸗
re.ex xpᷣi reſurrectõ e iã fceᷓ anꝰ mẽ
bra ſumus cui cõfoꝛmari debemꝰ
⁊ ex ꝑſuaſione rõnis.qꝛ h̊ exigit re
muneratõ diuie iuſticie.vt toti ho
mini retribuat ſicut totꝰhõ meru
it.⁊ cõſũmatõ głlie q̃ oẽʒ appetituʒ
aie ſatiat.aia aũt appetit vniri coꝛ
poꝛi.⁊c. ⁊ ꝑfectõ nature q̃ in toto
cõpoſito ⁊ nõ in altera ꝑte eiꝰ con
ſiſtit. Multi tñ cũ carnẽ in putre
dinẽ. oſſaq; in puluerẽ ꝑ ſepulcra
ↄſpiaũt iſta reꝑari q̃ſi diffidẽtes ĩ
tra ſe dicũt. qñ ex puluere honoꝛ
educit᷑.qñ agit᷑ vt nis aiet᷑. Qui/⸗
bus rñget.b. Grego. in omel. pᷣdi
cta.Et ſuꝑ Eʒechielẽ li.ij. omelł.viij
lõge minuſ eſt deo reꝑare hũa
nuʒ coꝛpꝰqð fuit.qᷓ; creare qð nõ
fuit.Deus aũt ſimul celũ terrã ex
nihilo creauit.q̃re a fortioꝛi põt
humanũ coꝛpus ex puluere refoꝛ
mare. Itẽ natura ex ꝑuo ſemie ꝓ/
ducit magnã arboꝛẽ cũ multis ra

dicbus cü magno trüco ⁊ multt
plicibs ramis ⁊ floꝛibus et fructi/

bus.qrũ nullũ fuit in pꝛimo gra

no ſemis. cũ aũt h̊ natura facaat.
ſicut cõtinue videmꝰ.qᷓ;to magis
deus põt coꝛpꝰhũanũ de limo re
foꝛmarę.⁊ alam pᷣexiſtentẽ reuni⸗/

re illi exꝗͥ natura ſuã virtutẽ habʒ

a deo. Quid ergo mirũ ſi deꝰ oſſa
carneʒz ⁊ cinerẽ reducat ex puluere
q fructũ folia floꝛes magnã mo
lẽ arbor q̊tidie reſtaurat ex ꝑpuo

ſemine. Itẽ cõſideret hõ ex q̊ ipſe

primo ſit i mr̃is vtero formatus

— „ 7

tũc em̃ cũ cõcipiebat᷑ quid fuit ni

ſi quaſi ſpuma quedã ꝑua ⁊ liqui⸗/
da ex patris ⁊ matris ſemine.Ex
iſto in vtero matris virtute natu
re foꝛmatũ eſt coꝛpus diſtinctum

in om̃ibus mẽbris eius cũ oſſib

carnibo et neruis.quod cũ natura
poſſit ex tã imꝑfecto et diſſimili
hũano coꝛꝑi foꝛmare ꝑfectũ coꝛ/
pus.qᷓ;to magis deus hoc põt ex
puluere in cuiꝰ vᷣtute natura agit⸗
Itẽ ex puluere hoiſ vel ex ſtercore
aut alia putrefactõne põt natura

ꝓducere animal aliqð.igit᷑ a foꝛti
ori deꝰ põt homieʒ er puluere re
parare. Item natura põt exvirga

facere ſerpentẽ. ſicut fecit deus de
virgis magoꝝ in exodo. Quãuis
em̃ facta fuerũt oꝑatione dei.nõ
tñ fint naturalis ꝑ applicatiõem
actiuoꝝ ad paſſiua. Igit᷑ ex foꝛtio
ri deus facere põt hũanũ coꝛpꝰ ex
puluere ⁊ ſibi vnire animã.⁊ ſic to
tũ homiĩeʒ reparare. Et ſic in mul
tis alijs naturalibo q́;uis minus
raris ꝑ que declaratur reſurrectio
Et ideo dict Auguſtinꝰ in de quã

titate anime.Si curſũ naturaliuʒ

rerũ attendamus. certius erit 9

bis reſurrectõnẽ futurã eſſe q; ſo⸗
lem oꝛiri cras. Et nõ vult ex hoc
Auguſt. ꝙ reſurrectõ ſit ex noſtra
cogintõne. ſed vult ꝙ melius po/
teſt fieri a deo qᷓ; hecopera natu/
ralia poſſint fieri a natura Sic co
gitet hõ qᷓ; multa ſint etia in natu
ra q̃ eſſe nõ dubitat.et q̃ tñ nõ in⸗
telligit q̃liter ſint ⁊ reſurrectõne⸗
futurã eſſe nõ dubitet. ſi enã mo//
duʒ ͥ fiat appᷣhendere nõ valeat.
DHD tẽ ſᷣm Dama.in ſuo.iiij
Reſurrectõ eſt iterata ſurrectõ eiꝰ
qð cecidit.ſed totus hõ pᷣmo ced/

dit ꝑ moꝛtẽ in ꝗᷓ aia ſeparata eſt a
coꝛpe. Scðdðo cecidit humanũ coꝛ
pus ꝑ reſolutõnẽ ipᷣiꝰ in puluereſ
aut in qcunq; alia coꝛꝑa. et tercio

iſti pulueres diſꝑſi ſũt in varia lo
ca ⁊ coꝛꝑalia.Opoꝛtʒ igit᷑in reſur
rectõne pᷣmo recolligere illos pul
ueres in vnũ locũ.⁊ illud miniſte
rio fit angeloꝝ.ſᷣm illud ſaluato/
ris. Math.xxiiij. Mittet filiꝰ ho/
minis angelos ſuos cũ tuba ⁊vo
ce magna.⁊ cõgregabit electos ſu/
os a quatuoꝛ ventis a ſũmis celo
ruʒ vſq; ad terminos eoꝛuʒ.qð eſt
intelligendũ q̊cũq; fuerũt diſꝑſe
ꝑtes materie coꝛꝑis in elementa.
ſiue in ignem ſiue in terrã a ſũmiſ
celoꝝ vſq; ad terminos eoꝝ. ſiue
in qð cũq; coꝛpus mediũ aquavel
gerẽ ſimplex coꝛpus vel mixtũ.A
quatuoꝛ ventis om̃es ꝑtes mate
rie recolligent᷑ ⁊ reunient᷑. Iſtis ſic
collectis diuia virtus ex eis refoꝛ
mabit idẽ coꝛpus humanũ quod
pꝛius fuit diſſolutũ ⁊ ꝑfecte oꝛga
niſat.⁊ tercio iſti coꝛpoꝛi ſic refoꝛ/⸗
mato reu niet animã intellectiuã
et ſic reſurget totus homo qui pꝛi

us cecidit ꝑ ſeꝑatõnẽ anime a coꝛ

„₰„

Dñica ſecũda poſt

poꝛe in moꝛte. et ſicanima reſu/
met idẽ coꝛpus Pꝛopter qð dicit

Job.xix. In nouiſſimo die de ter
ra ſurrecturus ſũ.et in carne mea

videbo deũ ſaluatoꝛẽ meũ.⁊ ſic ex

eadẽ anima ⁊ eodẽ coꝛꝑe erit ide;
homo qui ceddit ꝑ moꝛtẽ. VUnde
Job.xix. Quẽ viſurus ſuʒ egoipſe
et nõ alius.⁊ ſic patʒ quõ relurget
totꝰ homo. ⁊ hoc ſit pꝛimũ dictũ
Scðo dicũt doctoꝛes ꝙ quilibet
homo electus ſiue daãnatus reſur
get integraliter cũ om̃ibus mẽbrꝭ
que ꝑtinent ad integrũ homineʒ
nõ orbatũ.et q;uis aliquoꝛũ mẽ/
broꝝ ampliꝰ nõ erit vſus adhuc
cũ illis reſurget homo eo ꝙ ſunt
de integritate nature.et ſine illis
nõ eſſet ꝑfectus homo. Tercio di
cũt ꝙ reſurgẽt cũ inteſtims.capil
lis vnguibus.O cũ inteſtinis pa/
tet.qꝛ qincqͥd eſt de integritate na
ture reſurget.ſʒ de integritate na⸗/
ture et ꝑtes homĩs integrales ſũt
igit᷑.⁊c.Nõ aũt tũc erũt ad hoc of
ficiũ ad qð nunc.qꝛ nõ replebunt᷑
ſuꝑfluitatib.eo ꝙ nulla ſuꝑflua
tũc erũt in coꝛꝑe hũano. ſed erũt
tũc ad oblectãdũ intellectualẽ vi⸗
ſum in tã pulcra armonia et ↄpo
ſitione homĩs.etiã in iſtis ꝑtibus
in quo laudabit aia ſapiẽtiã cõdi/
toꝛis.ꝓpter qð dic Augꝰ.de dui.
dei. In interioꝛibus viſceribo que
mõ nullũ decus videntur habere
ita pulcritudo delectabit. vt om̃i
foꝛ matõe apꝑẽti q oculis placet
ſ̃m mẽtis iudiciũ pᷣferat᷑ De capil
lis patet Luc.xxi.Capillus de ca/
pite veſtro nõ peribit.Et par ratõ
eſt de vnguibus. ⁊ cauſa eſt. quia
quicqͥd ꝑtinet ali̊ modo ad ꝑfe/
ctionẽ nature eo ꝙ talium prius⸗/

nat

por

„

re,

gödc

edeter
nemes.
rſcer
t ig
Goe
ve⸗
er
cü
bet
rue⸗
widn
ming
nüme/
adhuc⸗
Puunt
ells.
odi
s pl
nnispe/
Etatens
tena⸗
nuesſit
dhocof
Glcont
ſoftn⸗
ſdauüt
et
nrbns
iniicc
pde nn
ſencn.
rbchee
it Kon
lshhe
iDedl
ls dedn/

„ . „

Sermo

—

tio eſt ipfectio. et etia talia data ſt

ad oꝛnamtũ¶ Sʒ diceres . qͥd de
defoꝛmitatibo ⁊ defectibus coꝛꝑa

libus q̊s homies hic habuerũt re
ſurgẽt ne cũ hmõi. Rñdet᷑ꝙ ſi lo⸗

quimur de defoꝛmitatibus q ſũt

mutilatõ aut caretia alicuiꝰmẽbri
tũccertũ eſt apud homies ꝙ nul/
lus reſurget cũ tali defectu.qꝛ oĩa
coꝛꝑa tã btõꝝ q; maloꝝ integra

erüt ⁊ reſurgeẽt cũ om̃ibo mẽbris
ſins. vt dictũ fuit pꝛiꝰ. Alie ſũt de
foꝛmitates veniẽtes ex appoſitõe

alicuins ſuꝑflui vt ſextꝰdigitus in
vna manu vel gibbuſ. vel machla

ðᷣ foꝛmitates ⁊ defectꝰ.eo ꝙ ad ſũ
mã miſeriã ðputati ſt cui nihil icõ
moditat ſubtrahi dʒ. Sʒ ſa. tho.
⁊ alij alit᷑ dicũt.ſ.ꝙ deꝰ qͥ imediate
oĩm coꝛꝑa refoꝛmabit oia ad ite/
gritatẽ nat᷑e reſtituet ſine ð fectib⸗
7 ð foꝛmitatib q ex vicio aut debi
litate nature ⁊ nataliũ pᷣnapioꝛũ
ꝓuenerũt.defectꝰ ãt qͥ ex natalib
pncipijs cõit᷑ ĩi oibo coꝛꝑibo huma
nis naturalłꝛ ↄ ſequũt᷑vt paſſibi/
litas põderoſitas ⁊c.erũt ĩ coꝛꝑi/
bꝰ dãnatoꝝ qͥs ðfectꝰ ab electoꝝ
co ꝛpibo glia excludet reſurrectõis
Bnicn ſcðᷣa pꝰ paſca Ser.xliij

in oculo.vel aliqͥd hmõi.Aut ꝓue
nientes ex indebita diſpoſitõne ꝑ·
tiũ q̊ ad ſitũ.ſicut in claudis.⁊ con
tractis. Vel aliq̃ mala diſpoſitio
totius vel ꝑt ſicut lippitudo ocu nere vos a
loꝝ.febres.⁊ hmõi egritudines qᷓ militãt aduerſꝰ aiaʒi. Pe.ij.
ſũt cauſe defoꝛmitatũ Et deiſtis ¶ In hac epla doq; apls petrꝰ tria.

229 rimt
obſecro vos tanq; ad
uenas ⁊ pegrioſabſti
carnalibo deſiderijs ꝗᷓ

defoꝛmitatibꝛ defectib certũ eſt Prio quõ dẽmꝰ nos hr̃ead noſ

apud hoĩes ꝙ coꝛꝑa ſctõꝝ ſine ilł ipoſ.ſcðo quõ ad ꝓrim.⁊icio quõ
totalit᷑ reſurget q̃litercũq; etiã hic ad deũ. Pꝛo pᷣmo dic̃.¶ Obſe. v.
defectuoſa fuerint. ꝓpter qð dicit tãqᷓ; ad.⁊c.] Pꝛo q̊ notãdu ꝙ vt

Aug. in Euchyridion. lxxxviij. et dicẽ mgf ĩ.ij.ſen. Cũ deꝰ i pᷣncipio

xc. Reſurgẽt ſctõꝝ coꝛꝑa ſine vlla creauit hoĩeʒ tũc pᷣt coꝛpꝰ ⁊ ſeſũ ⁊
defoꝛmitate.ſine vlla coꝛruptõ ne alia ſilia ĩ qͥ bo cõicamꝰcũ alijſ bru
Et.xxij.de ei.dei. Aberit a coꝛꝑib tis aialibo addidit ei rõeʒ qᷓ ſolꝰ ĩ
electoꝝ omis defoꝛmitas.omiſq; ter coꝛꝑeas creatᷣas ſũmũ ĩ ↄgᷣſcẽ

tarditaſ.omis infirmitas. De coꝛ do itell igeret. itelligedo amaret.
poꝛibo aũt repꝛoboꝝ dimittit u amãdo poſſiderʒ.ac ſic ſueerne be

guſ.ſub dubio in Enchyridion.vñ atitudis ꝑticeps fieret. Scðo ipᷣʒ
in ca.xci.dic truʒ ſane ipſi cũ vi hoĩeʒz ſua imagie iſigniuit ⁊ oꝛna
cijs ⁊ ð foꝛmitatib reſurgant coꝛ uit.qꝛ rõeʒ hoẽſ ad ſuã ſilitudinẽ⁊
poꝝinqͥrendo laboꝛare q d opus imaginẽ fec.vt.ſ.in trinitate ſic eſt
eſt.nõ ſatigare nos debet incerta vnitas eẽntie et trinitas pſonax.
eoꝝ habitudo quoꝝ certa ẽ dam/ ita i vna eentia rõnał aie ſũt tres

natio et eterna.Tamẽ apud mo/ potẽtie.ſ.mẽoꝛia itellectꝰ ⁊volũtaſ

dernos doctoꝛeſ eſt duplex ſuper cũ aliqli hitudie actuũ ſuoꝝ ĩ ꝓ/
hoc opinio. Quidã dicũt ꝙ in coꝛ ductõe adinincẽ.ſicut ẽ oꝛiginatio
poꝛibꝰ danatoꝝ manebüt hmõi int ꝑſonas diuias.De qꝗͥ mgiĩ in
b 2

ber domari. Inter multa alia hoc

tra multa ſcribit in.i.ſen.di.iij.Et ad malũ trahit animũ et foꝛtiſſi/ n
in.ij. di. xvi. Et tercõ fecit hoĩeʒ i ſe me inclinat ⁊ ſepe iudicat bonum 4è”
pacatũ ⁊ trãqllũ ita vt coꝛpꝰ hoiſ eſſe ſenſualia.⁊c.Et ſenſus tã foꝛ/ u
2⁊ om̃ia mẽbra eius. ⁊ ſenſualitas titer in illa inclinatus eſt. vt mul/ ſegt
ac om̃es vires aie appetitiue ⁊ co totiẽs vincat ſoꝛtiter rõnem. ⁊ eã on
gnitie inferioꝛes plene et ꝓmpte ad ſe trahit.aut ſi nõ vincit tũc fre õ
obeglirent ſupioꝛibus.iſ.rõni ita vt quent ſenſus ſequit᷑ cĩ magna tri nol
nulla eaꝝ moueret᷑ vnq; cõtra iu/ ſticia.niſi animꝰꝑfectus ſit in vir⸗ u
diciũ rõnis ⁊ imꝑpiũ volũtatis. ſʒ tute.Et hãc diſcoꝛdiq inuit apoſto “
ſolũ vt rõ indicauit ac voluntas lus paulꝰcũ dixit. Caro ↄcupiſcit ſi
impꝑauit. Et pᷣter h̊ dedit deus ho aduerſus ſpm̃ ⁊ pũs aduerſꝰcar gatt
mini multa bona a pncipio.de qͥ nẽ.ad Gal.vi.et ad Rom̃.vij. Vi/⸗ on
bus nũc nõ eſt dicẽdũ qꝛ nũc non deo aliã legẽ in mẽbrii meig repu het
ſũt tũte ad ꝓpoſitũ.⁊ illã interna ʒ gnantẽ leg mẽetis mee.De b etlaz dn
pPacẽ ⁊ ſubiectõz eoꝝ plenã coꝛpis locutus eſt Areſto. cũ dixit in fine in
⁊ viriũ in ferioꝝ ad ronẽ hõ tãdiu i.ethicoꝝ. Ratõ ſemꝑ depcat᷑ ndd le
habuit q; diu obediuit ⁊ ita ſemꝑ optima. Elidet᷑ aũt in nobis alið ſce
habitur ſuiſſet in ſe etin poſteris quidẽ ꝓpter rationẽ innatã qð ad (tit
ſuis ſi ſꝑ ipᷣi ⁊ poſteri ſui deo obe/ uerſat᷑ ⁊ obuiat rõni Et etiã voluit oi
diuiſſent.⁊ ſꝑ in obedientia ꝑſtitiſ apoſtolus petrus cũ ſuaſit in pꝛe ſcien
ſent. et ſic in inocẽtia ꝑſtitiſſent.Et ſenti epiſtola abſtinere a carnali/ fin
illa ſüt de intẽtõe Augꝰ. xuij.de ci/ bus deſiderijs que militãt aduer id
m. dei. in pluribo capitulis Rſus animã Hocetiã conqnerit᷑ de
¶Scðdðo notãdũ ꝙ an petm̃ nul/ uota anima in Cant.Filij matris d
lũ fuit deſideriũ malũ aie aut coꝛ mee pugnauerũt ↄtra me. hoc eſt d
poꝛis. Sed vt diat ÿſidorus de caro mecũ genita et nutrita ſuis
ſũmo bono.ca.ix.Cũcta ꝑ peccatũ malis cõcupiſcẽtijs ⁊ ſenſualibus go
pmi ho mis ꝓ pena ſunt trãſlata delectatõibꝗqᷓ nitũtur oppugna/ ncn
in totũ humanũ genus.et vt nüc re. Tercio notanduʒ qꝙ; ſ
taceã de in nuerabilibus alijs de/ qᷓ;uis ſic foꝛtiſſime tẽptet nos ca/ dl
fectibus qͥs continue ſentimus in ro ⁊aduerſet᷑ ſpiritui tñ homo ei ni
nobis de vno ſolo nunc dicã qui poteſt reſiſtere ⁊ poteſt ej̊ multũ M.
eſt magis ad ꝓpoſitũ meum pꝛo ſubijcere rationi et ad eius obediẽ mmm
Dicẽdis.ſ.de diſcoꝛdia ⁊ implaca/ tiam trahere ⁊ ad hochõ tenetur fſcan
bili pugna q̃ eſt intra hoĩeʒ NHam ⁊ cũ hochomo negligit facere tũc A
cũ aia receſſit a deo et facta fuit ſi/ om̃is inoꝛdinatus motus ſen ſu
bi inobediẽs.tũc in penã peccati ꝑ alitatiſ ⁊ omis opeꝛatõ contra de emea
didit dñiuʒ ſuꝑ coꝛpꝰ⁊ vires inſe um facta imputabit᷑ hoĩ ad pec/ ſch
rioꝛes q facte ſũt ronivalde ino/ catum eo ꝙ iſtis obuiare et reſiſte qu
bedientes vt ſepe ſpũs valde ꝓm reꝑ ratõe; tenebat᷑ et neglexit vo buu
ptus ſit ad aliqð bonũ qð noſcit luntarie dicẽs. Quõ debet reſiſti en
facienduʒ ⁊ vellet facere.ſed caro volũtati ſeu ſenſualitati.⁊ quõ de N
tarda eſt.⁊ ab illo retrahit et ſepe “

ſrtil/
onumn
tiſor/
tmul/
n tei
lefte
nam
ipir/
ſto
ſat
r
rep
etig;
nfine
Nt 00
ali
göͤad
oluit
nnpe
mali⸗
cuer
enide
matno
hocck
1 ſus
Uibus
nona/
diß
0sc/
omoel
molti
obede
cnen
etic
ſ
innde
de
teiſe
ent
Ffelt

R

2 . R
S „ .
* 2 * .

valet potiſſime ßͤm cõſi iliũ bti pe/

tri hic. vt abſtineamꝰ a carnalibꝰ

deſiderijs ⁊ caſtigemus coꝛpꝰ no/
ſtrũ rõnabiliter.qꝛ quãto plus cõ
ſequimur hmõi ſenſuales delecta
tõnes: tãto ardẽtius deſideramꝰ
eas ex cõtinua aſſuefactõe.⁊ qᷓ;to

mollius et delicatius tractamus
coꝛpus ꝑ multũ cibũ et potũ deli

catos.ꝑ ociũ.ꝑ molles veſteſ.per
ſuꝑfluũ ſõnũ ⁊ hmõi tãto plures
excitat nobis motus rõni cõtrari
os laſciuos ⁊ inoꝛdiatos ⁊ tãto re

bellius fit ſpiritui.ſicnt eqnus in
domitus inobediẽs eſt ſeſſoꝛi.qñ

aũt rõnabiliter affligimns ꝑ vigi
lias.ꝑ aſperitates veſtiũ. ꝑ labo/
res coꝛꝑales.ꝑ ſimplicẽ victũ ⁊ ꝑ⸗
citatẽ.vt in illis nõ qramus dele/
ctatiõeʒ.ſed nature neceſſitatẽ.qñ
ſic facimus tũc hũiliat᷑ caro.⁊ re/
frigeſcit feruoꝛ carnaliũ cẽcupiſcẽ

tiarum.⁊fiũt vireſ inferioꝛes ma

8Q obediẽtes ſuꝑioꝛibo.et faciliꝰ
Hectunt᷑ ad vſuʒ virtutis ⁊ reglas
rõnis.et ꝓmptius ſubſeruit ſpũi
ad om̃e opus bonũ.⁊ ipᷣe ſpiritus
inquietatus a tribulationibo paſſi
