— Quia ſuꝑ illo yYſa. Vle qͥ diatꝭ ma vnũ ĩdiuiduũ ex eis malehr̃e do/
ei· lu bonũ et bonu malü. ponentes let. nõ erultat. imo nitũ * illud ad
utu lucẽ tenebras ⁊ tenebras lucẽ dicẽ̃ iuuare ⁊libare.vt manifeſte ptʒ ð
Piſi Hiero.Eiuſdẽ crimis ẽ bonũ lu/ poꝛdò.Et gᷣ aial ronale ↄſpicieſma
ior cemq; cõtrarijs noiari noĩbi.cuiꝰ lũ in alio ſibi ſilłi iniqſſime agitp/
Bae eſt malũ ⁊ tenebrasvocabulis ap ximo ſuo miſeriã dilatãdo ⁊ ð ea
pa 3 pellare virtutũ S ðdo mõ ex ſig/ exultando.cuius potius compa/
ſi⸗ 4 nis euidẽtibo.vt ſclltnt alith ti deberet er charitatiue conſulere
tones foꝛnicariũ.qꝛ⁊ vidit eũ nudũ cũ nu et inquantum poſſet excuſare.di/⸗
eltn da. ſolũ um ſola. multonẽs ma/ cẽte beato Bernardo ſermone qᷓr·
2 “ mifeſta ſũt opa carnis.i.pcti, Exẽ/ to ſuꝑ catica.Caue ſerue der aliene

. —, „ 7„ . „
Diſica tercia poſt trini.
conuerſatõis eſſe aut curioſus ex puũ reputat faciliter de eo mala d
ploꝛatoꝛ aut temerariꝰ iudex.etiã credit et aliqñ dicit.vt eũ ſicꝑuipẽ
ſi ꝑperã actũ cõpꝛehẽdas.nec ſic in dat apud ſe et apud alios.vt ſe ſic rei
. dices ꝓximũ. magis aũt excuſa in magnificet et extollat. Etiã cũ ali/ ſpe⸗
tentõem ſi opꝰ nò poterꝭ. puta ig̊ qͥs aliquẽ odit aut ei iraſci aut in Ger
rantia.puta ſurreptõeʒ ꝓuta caſũ uidet iteꝝ faciliter mala de eo cre mtiſ
ꝙ ſi oino excuſare ñ potes ſuade dit ⁊ dicit.et ſepe ipᷣiꝰ mala inqᷣrit M⸗
nihbilominꝰ tibijpi et diſdto apud ⁊ veradter nõ vt eũ emedet.ſʒ vt MWMu.
te. vehemẽs nimis fuit iſta tepta infamet ⁊ moꝛdeat. Vñn Aug.Cer Ee⸗
tio qͥd de meilla feuſſʒ ſi acepiſiʒ tũ ẽ ꝙ de malo incerto neminem ntde
in me ſil: ptãtẽ. O¶ Ex ullis eli iudicarẽ quẽ tanq; meipᷣm dilige/ Mu
ce ſcom notabile.ſ.ꝙ qð libʒ pꝛe/ rẽ ſed ðfenderẽ ſed excuſarẽ qᷓ;diu Vlienr
dictoꝝ triũ iudicioꝝ põt duplicit᷑ in publicũ nõ ꝓdirẽt. ſed qꝛ carita iilen
fieri. Prio beniuo leet cõpaſſiue. tẽ ꝑdidimꝰ ſadliter alterutꝝ iudi/ ucre
Scðdo moõ malidoſe ꝛ rigide Hoc erdo eclaliter indieuu nfit
iudiciũ temeritatis et ſuſpitõis ita maliuoletie et ſeuerita ſepe pue “ in
eſt cõmũe ꝙ vt dicit Chryf.nec fa nit ex hoc ꝙ hõ nõ cõſiderat mala ſ le
caile repies quẽq; nec p̃em famili defectus alioꝝ. Elñ Gre. lijmo
as.neq; clauſtralẽ exꝑtẽ huiꝰ erro raliũ.cxvij.dic. Sũt nõnulli qui mmel
ris. Sũt aũt he diabolice tẽptati nihil qͥdem virtutis agere ſtudẽt. ſerla
onis inſidie. Naʒ qͥ ſenere diſcutit ſed tñ cũ alios peccare cõſpiaũt iu enn
aliena nũqᷓ; ꝓprioꝝ reatuũ mere ſtos ſe in eoꝝ cõꝑatõe ſuſpicãt᷑.ne ſe i⸗
bit᷑ veniã. Et dicit yrillꝰ. Sedat q; em̃ coꝛda oim vna culpa tranſ ſt
hic dñs peſſimã paſſionẽ oſciaruʒ figit.hũc nãq; ſupbia illaqat. illũ e
noſtraꝝ.qᷓ;uis em̃ deceat aliq̊s ſę ira ſupplãtat.hũc auarida cruciat Veinl
arci ſpicere et m deñ ↄuerſari.hᷣ illũ luxuria ifl imat.et plerũq; oõ aec
nõ faciũt ſed examinãt aliena. Et tingit vt is quẽ ſuꝑbia depmit il/ k
ſii videt aliqs infirmari taq; pꝛo lü reſpiciat quẽ ira inflimat. ⁊ eretůnnl
priaꝝ paſſionũ obliti fadũt hᷣ de/ hoc ſeiã iracũdo apud ſemetiſjm c
nmnactõis materiã. ¶ Cercio notan iuſtioꝛẽ deputat.et q̃ſi ð iuſticia ex Micſ
Neria 5 & Uũ eſt principaliter vt vult ſanctꝰ tollitur.qꝛ penſare negligit vieaunz Wi⸗
Pen at Tho. vt. S. ar. iij. ꝙ pᷣdictũ iudicũ qͥ quius ipᷣe tenet᷑. Plerũq; cõtin/ Nl
ſuſſpitõis aut tem erarium ſiue coꝛ git vt is quẽ auaricia crudat aliuʒ ee
is ſiue exterioꝛis excuſatõis diffa in luxurie ignauia inſpiciat.⁊ qꝛ ſe ſinn
matõis ⁊c vt plurimũ i nobis ſit a pollutõe carnali alienũ reſpicit. nſin
ex altero duoꝝ. Primo ex hoc qꝛ qͥb .ipᷣe ſoꝛdib ſpũalis vicij intri/ et,
aliqᷣs in ſe malꝰ e. Ex b em ꝙ qͥs ſecus polluat᷑ non attẽdit.dũq; in hoſften
ↄſciꝰ ẽ ſue malidie faciliter de alijſ alio penſat malũ qð ipᷣe nõ hʒ in Mei
malũ opinat᷑ pm illud Ecci. x. In ſe negligit cõſiderare d habet. ſic toſur
via ſtultus ambulas cũ ipᷣe ſit in/ q; fit vt dũ aliẽa diſiudicãdo mẽs ſafn
ſipiẽs oẽs ſiulros eſtiat. Alio mõ duci ppꝛij iudicij lumie pꝛiuet. 2 n
puenit ex hoc ꝙ aliqs male affiat᷑ eo durius cõtra aliena ſuꝑbiat qᷓ ſnͤzea
ad aliũ.oũ eni aliqs aliũ cõtẽnit ⁊ ſua negligẽtia ignoꝛat. Ideo diciẽ “ Een

i
to ma
ſchune
tleſe
ſichal/
Ntaurin
ecoge
ainent
16v
vCer
inem
lige⸗
Ga
rtn
ind,
ſudiai
gepoe
dtmalaſ
limo
liqpt
ſtudit⸗
jaütlu
Näkne
Eurmi
in lli
ennr
n
mtl/
a
hctigm
ſtcaeg
nin
Gblöen/
dat u
rate

7

nchee⸗
iinimn/
dichn
möhn
benaſt
didond

epei
iai
Nnd

Pꝛouer. xviij. Juſtus pᷣmũ accu⸗/
ſatoꝛ eſt ſui. Ubi Beda. Omis qꝗᷣ
vere iuſtus eſt.vbi peccãtiũ errata
cõſpicit.ð mũ ad ſeipᷣm oculũ cõſi/⸗
deratõis reſlectit.dũq; ſuã fragili

tatẽ ſollicitꝰ accuſauerit ſe demuz

ad coꝛrigẽdũ alios linguam beni⸗

gnus exercet Quarto ꝓuenit iudi

ciũ ex h̊ ꝙ hõ libẽter inquirit et ri

mat dicta et facta alioꝝ.⁊ ſignãter

defectꝰet pctã nõ ex neceſſitate vel
vtilitate.ſed ex qdã deſiderio ſaen
di aliena.qñ hõ libent᷑ loquit᷑.vel
audit alios freq̃nt᷑ loꝗͥ deabſẽtib
et factꝭ eoꝝ.q̃ nihil ad ſe ꝑtinent.
vel q̃ in nullo põt imitari.tłes em
facilit᷑ incurrũt ſuſpicioſũ iudidũ
ſicẽ vnuſquiſq; põt experiri quõ ſe

pe ex leuiby credidit mala de prio
q̃ ipemet poſtea cognouit falſa fu

iſſe. Itẽ ſepe retulit alijs ſilia Qui
ů vitare vult iudiciũ temerariũ ca
ueat pᷣdicta qð tñ pauci faciũt.q̃ſi

em̃ oim hoim peſſimus mos eſt.

cũ cõueniũt ꝙ ſolũ de abſentibuſ
loquũt᷑et ipᷣos et eoꝝ oꝑa vnã fa
ciũt materiã detractõis ⁊ temera
rij iudicij.⁊ nõ volũt noſcere hmõi
petã eſſe nec curãt de eis ↄteri.⁊ ſic

Prereüt in ipis ſepiſſime. P

Quarto notãdũ ꝙ circa iſta q̃tu/

oꝛ ſũt cõſiderãda qͥ ſũt tãq; gradꝰ

qᷣdã. Seimaen nuno⸗ mali vt qñ
nõ ſuſpicamur malũ de aliq̊ time

mus tñ ꝙ malũ qð nõduʒ euenit

poſſit euenire niſi diligent pᷣcaue/⸗
amꝰ.et ſic obfirmant᷑ ſerꝭẽ mona/

ſteria.et viuẽtes ꝓhibent᷑ ab incan
tis familiaribo. nõ qꝛ malũ iampᷣ
ſumẽt facere ſʒ timet mali occaſio
ſi nõ pᷣcaueat᷑. ſicetiã claudimꝰdo
mus njas ac cameras ⁊ ciſtas nõ
qꝛ de aliqͥ ſingulari hoĩe pꝛeſuma
ede 4 ſeα‧»b ):ene ſir P& vemale

ZSermo

vel mere ex malicia coꝛdis.tũc pec
co ad minus venialit᷑ Pꝛopoꝛci
nabilit intelligit de oꝑe ꝓximi qðᷣ
põòt bona intetiõe aut mala fieri.
Exemplũ Si hac nocte eſſent tibi

muſ malũ qð facturꝰeſſz crea res

nr̃as ſʒ timemꝰ malũ qð fieri poſ
ſet ſi nõ pᷣcaueret᷑. qꝛ locus ettꝑa
facit furẽ Et ſic timere nõ eſt pctin
nec malũ imo rõnabileet bonuz
qꝛ nõ ſũt dande hoĩbus occaſiões

malefaduẽdi ¶ Scõm eſt ſuſpitio

aut opinio mali depxio. aut dubi
tatõ de ei? bonitate. vt qñ hõ ex le
uibo ſignis⁊ nõ ſufficiẽtibad hᷣ in
cipit dubitare de bonitate pximi.
aut opinari malũ de eo. ⁊ bᷣ eſt ve
niale. qꝛ ꝓcedit ex hũana infirmi/
tate ⁊ fragilitae vt didt Nicolaus
de ly. Et.i.Tho. dicit ꝙ ſit venia/
le ⁊ leue pectm̃.ꝑtinet em̃ ad tẽpta
tionẽ hũanã ſine q̃ iſta vita nõ du
at᷑. VUt ha bet᷑ in gloſa ſuꝑ illud.i.

re.Et ſuꝑ ilð ad Rom̃.xiiij. Qui

nõ mãducat mãducãtẽ nõ iudicet

dicit gloſa. Dubia in melioꝛẽ ꝑteʒ
ſũt interpᷣtãda. et h̊ nõ facit ille qͥ
ex leuibo ſignis dubitat de bonna
te alterius vel oꝑis ſui Idẽ Beda
diẽ in omel/hodierna. Qñ g̊ nihil
mali ſcio certitudinaliter. nec ſunt
aliq̃ ſigna ſufficiẽtia ad ſuſpicãduzʒ
de eo malũ.tunc teneoꝛ credere ꝙ
ſit bonus.⁊ ſi contrariũ facio.ſ.q;
dubito de bonitgte ſug ex leuibus
ſignis ſolũ ⁊ ad h̊ nõ ſufficientib⸗

ſubtracte.c.libre ⁊ nõ ſcires qͥs fe

ad Chor̃ſiij. Nolite añ tꝑs iudica

cerit.nec ex euidẽtia facti.vł ex eui

dẽtibo ſignis. nec aliũde haberes
magna ſigna q̃ merito cauſarẽt ti
bi aliquẽ graduʒ ſuſpitõis de me.
tũc teneris credere ꝙ ego nõ fece/
k

Dñica quarta poſt tr

vim ⁊ ſi ſolũ dubitas tũc peccasve
nialiter. Idẽ. Si vides colloquen
tẽ virũ ⁊ młierẽ.⁊c. teneris crede/
re.⁊c̃ Et dico notãter.⁊ nõ habes
aliunde notabilia ſigna q̃ merito
cauſaret ſuſpitõnez;. pono em̃ gra
dus in ſuſpitionibo et etiã in ſigniſ
ex qͥbus ſuſpitõnes et coniecture

gnite ꝑiculoſe nos ꝓxios iudica/
mus De ipis em̃ dñs dixit Moli
te iudicare vt nõ iudicemini. Dein
lis vero q̃ aꝑta ſũt et publica ma
la ⁊ arguere ⁊ iudicare cũ charita
te debet ⁊ amoꝛe ⁊ poſſumuſ⁊ de
bemus.odio hñtes nõ hoiem ſed
petm̃.nõ vicioſũ ſed viduz deteſtã

oꝛiunt᷑ Ad ꝓpoſitũ pjt appliœn
exempla qͥ btuùs Augꝰ. ponit in ꝗᷣ
dam omeł. Vbi dicit Aꝑta mala

argui ⁊ iudicari debẽt. Illa vero

an bo no an malo animo fiant qð

ſare nõ poſſumus.iudicare peni/
tus nõ debemꝰ. verbigrã. Vides
bhoieʒ freqᷓntius ieiunare cõgaude
noli nimis laudare.qꝛ poteſt hoc

ꝓ hũuana gloꝛia fieri.ſed noli vitu
Pare.qꝛ põt ⁊ ꝓ deo.⁊ ꝓ anime ſue
remedio ieiunare. Vidiſti aliũ in
dicto ieiũſio publico velle pꝛãdere
cũ dilectõe admone.ſi dixerit ſe p
ſtomachi laſſitudie ieiũar̃ ñ poſſe

CQrede ⁊ noli iudicare.qꝛ vtrunq;
põt fieri vt ꝓ gula vel luxuria pꝛã

dere velit ⁊ ꝙ pᷣ infirmitateieiuna

re nõ poſſit. Vidiſti alterũ ſubdi/

tis ſuis cũ ſeueritate diſciplinã im
ponere.et indulgẽtiã tardius da/

re.noli iudicare crudelem.qꝛ foꝛſi

tan nõ fiebat moꝛbo iracũdie.ſed

zelo diſcipline et amoꝛe iuſticie.

pter illð qð ſcriptũ Zelus domꝰ

tue comedit me.⁊c̃ In iſtis igitur

⁊ his ſimilib q̃ vt ꝝ bono aut ma
lo aĩo fiãt ſcire nõ poſſumus me/

lius eſt vt ad ꝑtẽ dexterã animuʒ

nrm declinemus qꝛ tolerabilius

eſt nos in h̊ pᷣueniri.vt eos qͥ ma/
li ſũt bonos eſſe credamus qᷓ; vt

cõſuetudine iudicãdi etiã de boniſ
ꝙ malũ eſt ſuſpicemur. de iſtꝭ igit

rebus qᷓ ſũt deo note ⁊ nobis inco

tes moꝛbũ potius qᷓ; egrotũ. ã
publicus adulter. raptoꝛ aſſidue
ebrioſus.ꝓditoꝛ ſuꝑbus ⁊c.ſi iudi
cati ⁊ caſtigati nõ fuerũt implebit᷑
in eis illud qð btũſmartyr Cypꝛi
anus de talibus dixit. Qui peccã
tes verbis adulãtibus palpat pec
cãdi fomitẽ ſubminiſtrat.et ꝓpꝛie
illud nõ vocat᷑ iudiaũ.ſed leuis ſu
ſpitio ¶ Terciũ eſt iudiauũ
et firma ſentẽtia de malo ꝓximi.

vt qñ quis ex talibus leuibo ſigniſ

firmiter tenet in animo ꝙ; ꝓximꝰ
ſit malꝰ⁊ hoc ꝓpꝛie eſt iudiciũ ſen
tẽtiatiuũ qð imꝑtat eſtiatõneʒ fir
mã ⁊ ſanã.Et bᷣ eſt pctm moꝛtale
ſi malũ qð iudicat de fre ſit de ge/
nere moꝛtaliũ. Petm̃ em̃ moꝛta/
le eſt qð cõtrariat᷑ haritati.iudica
re ãt aliquẽ dicto mõ eſt ↄtra cha/
ritate. Ita dicit Nico.de ly. Sʒ. f.
Tho.d. ꝙ ſi taleiudiciũ eſt de ali
quo graui tũc eſt pctm̃ moꝛtale in
q;tũ nõ eſt ſine cõtemptu ꝓximi.

Vnñ Bloſa vbi S ſubdit. Sig ſu/

ſpitões vitare nõ poſſumꝰ.qꝛ ho
mines ſumus.iudidia tñ.i.diffini/
tiuas ſentẽtias firmaſq; cõtinere
debemus. ¶ Quartũ eſt ꝓgreſſio
in extriſecũ opus.vt qñ qͥs nõ ſo/
lũ pᷣdicto mõ iudicat.ſʒ vltra hoc
ꝓcedit ad exterioꝛẽ punitões vt ad
iniquã ſuſpitõeʒs accuſatõeʒ.diffa⸗
matõeʒ.vłaliã aliquã ꝓximi puni
tionẽ.Et h̊ eſt grauius pᷣdictis.qꝛ

noͤl
tin
q ſn
mur
Via
Pee
lld
Et
ſlae
ſdia
ſc
ren

etic
tule
oden
mini!
Etwal
luctea
s⸗
emti
lltate

rigs!

beret,

inſuc

ſöödi
iudico
bi
dagfe
n
denet
coeig

„
.

D
Polt
Deil
amg
vonitn
ſſede
m ſed
teſti
ſi
iche
iudi
Nebik
iece,
atpet
tpprie
euis ſu
ſdiaü
grim.
Gſigni
prim
Hüſen
zönazfir
worle
ſtdege⸗
norn/
nindi
nache/
K dean
onalen
Prin
. Gigſ
ho
linßtl
Gnen
ien
jtoroſe
un bo
lictit

466. 2

imi

1

clao

nõ ſolũ eſt Z charitatẽ. ſzʒ ẽ etiã cõ/⸗
tra iuſticie eqͥtatẽ ¶ Diceret aliqͥs
q ſunt illa leuia ſigna ex qͥbus ꝓrxi
mus nõ debʒ iudicare malos. ⁊c.
Vide S. Mat. in pᷣncipio.vij.ca.
Pꝛedicto &̊ mõ dñ ſitelligi voluit

cũ dixit Nolite iudicare ſeet ſequit

Et nõ iudicabimini Hoc nõ eſt

lic accipiẽdũ ꝙ qui nõ iudicat non

iudicabita dno.ſtat em̃ ꝙ ab aliq̃̊
pctõ ſibi caueat ⁊ adhuc ꝑ alia me
reat᷑ moꝛtalia iudicari ⁊ cõdẽnari.
Sʒ vt dictũ ẽ alibi. Ois qͥ gladio
Peuſſcrit.gladio peribit.intelligit
nõ ꝙ ois qꝗ gladio pꝑcutit. gladio

moꝛtali moꝛiat᷑.ſʒ illo pctò qð cõ

mittũt cũ alios imuſte gladio oc/ ꝗᷣ
cidũt.ſeipᷣos ſpũaliter interimũt

Pꝛo q̊ pctõ ⁊ipſi gladio animad

uerſionis diuine ſentẽtie ꝑibũt.ni
ſi ſe coꝛrigat ⁊ emẽdẽt eo mõ vult
dñs. Si uidicabi alios ⁊ temere
et ſeuere peccabitꝭ moꝛtalit p quo
meremini iudicari ⁊ cõdẽnari.niſi
emẽdetis.⁊ ſi nõ iudicabitis teme

retũc ꝑ h̊ nõ incurretis perm̃ moꝛ

tale.quõ ſitis indigni in iudicõ dei
cõdẽnari. Vel ſic Et nõ iudicabi eſt.qꝛ ñ dimittẽs ſʒ vidictã qrens /
miniſ.i. ſi nõ esbigemerorte
et malicioſe de alijs.tũc dñs non
iudicabit diſtricte ⁊ ſeuere ð pctis
vfris.⁊ hec eſt magna gra.Nullus
em̃ tã magne ſetitatis eſt ſi ꝑ ſeue
ritatẽ diuie iuſticie deberz iudica
ri qð ſibividet᷑iuſticia ĩiuſticia ap/
pPeret.ꝓpt᷑ qð dixit pᷣs. Nõ intres
in iudiciũ cũ ſ̃ᷣuo tuo.i.ſᷣm gloſaʒ
Mõ diſtricte mecũ agas in futuro
iudicõ.qꝛ nõ iuſtificabit᷑ ĩ ↄſpectu

tuo oĩs viuẽs. Nemo em̃ ꝑſeſʒ ꝑ
dei graz põt libari. Brego. Sepe

iuſticia nr̃a ad examẽ diuie iuſticie
deducta.ĩiuſticia ẽ.⁊ ſoꝛdʒ ĩ diſtri/⸗

ctõe iudicis qð in ocułfulgʒ oꝑan

tisl Nolite cõdẽnare ..i.nolitein
dicare aliquẽ ↄdẽnãdũ ecẽ.qꝛ aliqͥſ
eſt hodie peſſimꝰ⁊ foꝛte erit bonꝰ
vt in młtis patuit ⁊ nõ cõdẽnabi
mini ſupple a ðo ꝓ temerariovr̃o
iudicõ.Sedqᷣt᷑l dimittite ⁊ dimitte
tur vob dimittite ꝓxiſ pcta i vob
ↄmiſſa.⁊ di mittet᷑ vob.a ðᷣo pctm̃
vĩz quẽ ſepe offendiſtis E
tñ notãdũ ꝙ tlis dimiſſio duplꝛ
pt itelugi Vno mõ q;tũ ad offen
ſaz. ⁊ H̊ nõ videt᷑ aliud qᷓ; remittere
odiũ.irã.idignatõeʒ.⁊c.ad illũ qͥ
nob odio malũ itulit.⁊ h̊ eſt neceſ
ſitatis ⁊ pᷣcepti.qꝛ oẽm hoĩeʒ tene
mur diligere ex charitate Alio mõ
ad iiuriã ⁊ h̊ nõ eſt ſꝑ nectatʒ.lʒ
ſit ſuperogatõis.ſicut ablatã ſibi
pecũiꝗ nõ tenet᷑ qͥſ dimittere aufe
rẽti.ſʒ repetere pᷣt.ſic etiã ꝓ iiuria
ſibi illata pᷣt ꝑ emẽd repetere reõ
pẽſatõeʒ.ſᷣʒ oꝛdĩeʒx tñ iuſticie.⁊ad
ſic dimittẽdũ offeſas dñt noſ mul
ta mouere. Pꝛ io ↄſideratõ diuie
offenſe.qꝛ deũ ĩcõꝑabilit plus of/
fendimꝰ pctis qͥ ꝑatꝰ eſt nobis di
mittere ſi dimiſerimꝰ alijs. Scoʒ

puat deũ illo qꝗð ſibi rẽuauit. vñ
Deut.xxxij. Mihi vindictã ⁊ ego
retbuã.CTeroiũ ẽ mas vtilitas quã
affert iiuria cũ patient᷑ ſuſtient vł
ſufferũt.vt pᷣus dictũ fuit in.i.ſer.
Quartũ eſt qꝛ dimiſſio offeſe ma
xie ſiles nos effic ðᷣo dicẽte Chry.
Mihil ita deo ſilez efficit ſic iniuriã
tibi faciẽti dimittere. In b em̃ vt
ait Au. Nos añ oia miᷣicoꝛdes eẽ
voluit ſic ⁊ipᷣe miicoꝛs ẽ.Et circa
h nota q̃ dicta ſt᷑ arcaillð. Mat.v
Ego ãt dico vob ñ reſiſtere malo.
ſeqt Date ⁊ dabi vob Beð. Ju
bet nos dimittere iiurias et dare
§ 2

Hñſica quinta poſt trini.

bpñfᷣ·fidia. vt ⁊ nobis pctã dimittant᷑
⁊ vita det᷑ eterna.yrillus.aũt
amplioꝛi manu accipiemus recõ/
pẽſatiõeʒ a deo qͥ largiflue donat
diligẽtib eũ oſtẽdit ſubdẽsl ¶ẽ
ſura bonã ⁊ cõfertꝗ coagitata ⁊ ſu
pef fluẽtẽ dabũt i ſinũ vrʒ. Theo
philꝰ.q.d. Sic farinã ſi ſine ꝑcita/
te mẽſurare velles cõferres eaʒ et
coagitares ⁊ ſupeffunderes abun
de.Sic dñs meſura magnã ⁊ ſuꝑ
effluẽtẽ dabit in ſinũ vr̃m. Et h to

tũ nõ ſignat aliud q́; magnitudi/

nẽ celeſtis pᷣmij q̊ deus remũera/
turus eſt ſuos citra cõdignũ.qꝛ ꝓ
opꝑe bono.⁊ elemoſina dare vult
ſui clarã viſionẽ ⁊ bñdictã fruitõʒ
2 ſecuritatẽ ⁊ ineſtiabile gaudiũ q̃
incõꝑabilit᷑ melioꝛa ſũt qᷓ; volun
tas dãdi ſit bona etiã ꝓ tali voli/
tõne ⁊ tꝑali ⁊ breui vult dare bea
titudinẽ ꝑpetue duraturã. Eadeʒ
quippe menſura qᷓ menſi fueritis
remetiet᷑ vobis Baſiliꝰ. Qua em̃
mẽſura vnuſquiſq; noſtrũ menſu
rat in bñ oꝑando.aut peccãdo ea
deʒ vel pᷣmia vl penas ferz. Theo
philꝰ. Et nõ dirxit in tãta menſura
remetiet᷑ ei.ſed in eadẽ.qui em̃ bñ
fecit bñ fiet ei qð eſt remetiri eadẽ
meſura. ſed ꝑ ſuꝑeffluẽtẽ mẽſuraʒ
dicit. Quia millies bñfiet ei

ſica quinta poſt trinitatis
Dm torbe
irruerẽt in ieſuʒ vt audi
rent verbũ dei. Luce. v.
BS Irruere in aliquẽ eſt in eũ
cadere ⁊ ipigere. Taãtũ aũt fuerat
turbarũ deſideriũ ad audiendum
xpm vt eũ cõpmeret. VUnde dicit

—

Chry. Erãt eĩ cõneri eũ diligẽtes

⁊ mirãtes ⁊ ten ere cupiẽtes.Quis
em̃ diſceſſiſſ ab eo miracula faciẽ
te.Quis no luiſſet faciẽ eiꝰ gloꝛio

ſlam videre.⁊ amare os diuina lo

quens.nec em̃ fuit ſolũ qmirabił

in agẽdo miracula. ſed ⁊ viſus eiꝰ

abundabat plurima gratia. Vñ
⁊2 loq̃ntẽ eũ audiũt in ſilẽtio ſerieʒ⸗

locutionis nõ interrũpẽtes. dici

em̃l vt audirẽt verbuʒ dei. trahe/

bat em̃ ad ſe turbas cũ impetu de

ſiderij ſicut adamas ferrũ vt audi
rẽt verbũ dei. Mittebat ei in eos
famez vbi dei ſiẽc ꝓmiſerat Amos
viij. Mittã inqͥt famẽ in terrã.nõ
famẽ panis.ſed deſideriũ audien
di verbũ dei Fameſilla q̃ eſt appe
titus cibi ſpũalis eſt donum ſalua
toꝛis ⁊ ſignũ ſalutꝭ.ſic appetitus
cibi coꝛꝑalis eſt ſignũ ſanitatꝭ coꝛ
poꝛalis.⁊ faſtidiũ huiꝰ abi ſignuʒ
eſt languoꝛis ſpũalis. Vñ in pᷣs.
Oẽm eſcã abominata eſt aia eo⸗

ideſt tediũ habent de verbo dei

ipa aia viuit ⁊ ſubdit᷑. Et appꝛopi

quauerũt vſq; ad poꝛtas moꝛtis

ideſt vſq; ad defectũ aie. Et ipſe
ſtabat ſecꝰ ſtagnũ genezareth .i.
mare galilee.Et dicitur ſtagnum
eo ꝙ aque ſine fluxu ſtant. Et vi⸗/

dit duas naues ſtantes ſecus ſta/

gnũ. Vna erat petri ⁊ andree.alia
zebedei ⁊ filioꝝ eius.ſ. Jobãnis
⁊ Jacobi. Piſcatoꝛes aũt deſcen
derũt vt lauarẽt retia tota eĩ no/⸗
cte occupati oꝑe piſcatõnis nihil

pꝛẽdiderũt. Vn fatigati lauabãt

retia vt ea cõplicarẽt. Aſcendens

aũt in vnꝗ nauim q̃ᷓ erat ſymonis
rogauit eũ a tra reducere puſillũ
Sic em̃ cõpꝛimebãt eũ vt cõpelle
ret᷑nauiʒ cõſcedere. Dicit Theopᷣ.

„

.

igites
Qus
afali
gloro
inalo
inrbit
iges
n
ei
be/
ude
W
ncos
mos
nino
ncien
kappe
hſolde
etims
nc
ſig,
in s⸗
i⸗
d
Ppooßt
rorns
ne
ſebl⸗
gnunn
oſte⸗
Grceolu
Pobints
lincin
aan/
nonhl
Uouubat
Cendens
ſymons
,ſili,
ſtcihelt
Theop⸗

1

Sermo

LvVI

—

VFlide rpᷣi manſuetudinẽ quõ ro/
gat petrũ ⁊ petri obediẽtia.quõ in
om̃iby fuit obediens. et in ̊ dedit
foꝛmã pᷣlatis vt libentiꝰ moneãt

qᷓ;; pᷣcipiant.et magis amari qᷓ; ti/
meril Et ſedens tanq; doctoꝛ au
ctoꝛitate vtẽs docebat denauicu
la turbas] Poſt doctrine mani /

feſtatiõeʒ congrue ſequit᷑ miraculi

oꝑatio.vt veritati doctoꝛũ fidẽ pᷣ
ſtet miraculũ. Vnde ſubdit᷑.. Vt
autẽ ceſſauit loqui dixit ad ſymo/

nem. Duc in altũ ⁊ laxate retia ve

ſtra in captura] TAbi innu

unt᷑ aliqua pᷣdicatoꝛi expedientia

nam 2 i
nõ pꝛopter lucrũ ⁊ queſtũ ſed pꝛo

Primũ eſt ſublimis conuerſatio.

et ꝑfecta vita in oꝑibus bonis. et
boctangit᷑ cũ dict᷑ ¶ Duc in altũ

Vnde yſaie. iiij. Supꝛa monteʒ
excelſum aſcẽde tu qͥ euãgeliʒas ſy
on. Secundũ eſt veritatis pᷣdica
tio q̃ᷓ tangit᷑ cum dici᷑ Larxate re
tia] Illa em̃ duo debent eſſe ↄiun
cta in pdicatoꝛe exẽplo ſaluatoꝛis
qͥ cepit facere et docere.Actu.j.Et
dicit Gre. Cuiꝰ vita deſpicitreſtat
vt eius pᷣdicatio contẽnat᷑. Et debzʒ
pᷣdicatio veritatis eſſe explicita et
doctrinalis.qð innuit᷑ cũ dicitur.
Laxate.i.explicate et exponite
ſacrã ſcripturã.Terciũ eſt recta in
tentio que innuitur cum dicitur
In capturã piſciũ nõ ꝓpter va/
głiam. non ꝓpter adulatõeʒ.

pter hominũ edificatõem Et rñ/
dens ſymon illi. Preceptoꝛ ꝑ to/
tã noctẽ laboꝛãtes nihil cepimus.
in noĩe aũt tuo laxabimꝰ rete.Et
cũ h̊ feciſſent cõcluſerũt piſ.multi
tudinẽ cppioſam Niſi em̃ in ver/
bo dñi pᷣdicatoꝛes ſniaʒ fidei ꝓnũ
ciarẽt nũqᷓ; nłtitudinẽ copioſam

credentiũ ↄduderẽt. Quia vt dicit
ſedopus ſuꝑni numis.Et d. Gre

goꝛiꝰ*. Fruſtra exteriꝰ laboꝛat do/

ctoꝛis lingua vbi ſpũſſctũſinteriꝰ
nõ adeſt. Nota qꝛ ð nauicla petri
turbas docuerat. ideo vt dic Chry
ſo. duplicẽ remuneratõeʒ ei tribu
it. Quia pᷣmo dedit ei multitudi/
nẽ piſciũ copioſam.deĩde fecit eũ
diſapulũ Rüũ pebat᷑ at rete eoꝝ
ex guitate piſciũ et annuerũt ſo⸗

cijs qͥ erãt in alia naui ꝑ nutum

quia dicit Chryſ. O ex ſtupoꝛe mi
raculi loqͥ nõ poterãt vt venirẽt

⁊ adiuuarẽt eoſ ⁊ venerũt ⁊ ipleue
rũt ambas nauiculas ita vt pene

mergerent᷑ Et hoc ſuit miraculuʒ
ꝙ intra vnũ rete tãta cõcluderet᷑

piſciũ multitudo ¶ Qðõð cũ vidiſſet

ſy mon petrꝰ ꝓcidit anñ genua ieſu
dicẽs.Exi a me qꝛ hõ pctõꝛ ſũ do
mie Ecce petri hũilitas. Nã vt di
cit Cyrillus. Petrꝰ rediẽs ad ↄſci
entia delicta tremuit.⁊ velut imũ
dus mũdũ nõ credit poſſe ſuſciꝑe
Eſt em̃ ſiłe qð cẽturio dixit Dñeñ
ſũ dignꝰ ⁊c. Mat. viij. ⁊ ſic hũiliã
do ſe nõ expellebat dñm ſʒ magis
attrahebat ſtupoꝛ em circũdede
rat eũ.et oẽs qͥ cũ illo erãt ĩ cap.pi
ſciũ q̊s ceꝑant. Silr aũt ⁊ iacobũ
⁊ ioheʒ filios zebedei qͥ erãt ſocij
ſymõis.Et ait ad ſymonẽ ihs.no
li timere Amb.Dic ⁊ tu exi a me
dñe.qꝛ hõ pctõꝛ ſum vt rñdeat ti/
bi deus. Noli timere indulgenti
dño petm̃ fateri.bonꝰ ẽ em̃ dñs
⁊ benignꝰ. Erx h̊ iã hoĩes eris ca/

piẽs lid ẽ ex h̊ qð factũ ẽ ſigt ꝙ ho

mines capies. Beda.Dñs expoit
eis qͥd hec captura piſciũ ſigt. ſ.ꝙ;

ipᷣe ſicẽ nũc ꝑ retia piſces.ſic aliqũ
t 3

on eſt hũane facundie

Mat.uij. ?⁊ Mar.j.q vocati ſt ſim

plidt᷑ ad ſodetatẽ xpᷣ et hoc videt᷑
veriꝰ.qꝛ hic ðꝛ Relictis oĩho ſecu

cõfunderet᷑:vidẽs tã imꝑitos tas
ſũmos effectos ĩ ſda ꝓfũdiſſima
abſq; laboꝛe.ſʒ ſim plic dei dono.

ꝓ vᷣba ſit capturꝰ hoĩes. vel ex h̊ nota ꝙ domin? magis elegit pl/
ſic te hũiliaſti habebis officeum ſcatoꝛes in officiũ pᷣdicatõis euan 44
capiẽdihoĩies. Geda. Nondũ i di gelice qᷓ; ceteros artifices ꝓ pter h̊ ſai
ſcipulũ eligi ſed pᷣdict᷑ ꝙ aliqñ ſit vt dicit hryſoſ.qꝛ ars piſcatoꝛia n
eligendꝰl Et ſubductis ad terram magnã ſilitudinẽ hʒ cũ arte pᷣdica
nauibo.relictis oĩbo ſecuti ſunt eũ] toꝛia. Nã ſic qͥ retiaiactat ĩ aquaz Eck
ad tꝑs.qꝛ ſᷣm glo.adhuc habebat neſai qͥs piſces cõpꝛehenſurꝰ eſt.
voluntatẽ redeũdi ad ꝓpꝛia. Vbi ſed illiintrat q̊s deꝰ trãſmittit ei. „6
ſim Chryſo.ↄſiderãda eſt eoꝝ obe ſic et doctoꝛ qͥ diuini ſᷣmõis iactat ⸗
diẽtia.hñtes em̃ opꝰ pᷣ manibap retia ſuꝑ populũ neſcit qͥ ſũt acceſ a
petibile piſcatõis mandatũ tñ do ſun ad eũ niſi q̊s deꝰ excitauerit. aſi
mini nõ diſtulerũt ſed relictis om vt adhereãt doctrine eiꝰ .Et dicit irt
nibo ſeq̃bant᷑.talẽ em̃ obedientiaz Amb.li.iiij.ſuꝑ Lu. Retia aploꝝ
reqᷣrit a nobis vxpᷣs vt eã nõ pᷣter / ſunt vᷣboꝝ cõplexiões et q̃ſi qͥdaʒ mi
mittamꝰ.etiã ſi alð valde neceſſa oꝛõis ſinꝰ q eos q̊s acceꝑit nõ as Nſe
riũ vrgeat V¶ Et nota ꝙ ter le mittit.captos nõ iterimit. ſ(c reſer I
gunt᷑ apli a dno vocati. Pria vo uat ⁊ in lucẽ de ꝓfũdo extrahit flun mne
catio fuit imediate poſt xpᷣi bap/ ctuãtes ⁊ de ifernis ad ſuꝑna traſ min
tiſmũ qñ ioh es videns xpᷣm dixit ducit in limo ꝓfundi latttes X nor
Ecce agnus dei.⁊ tũc ſecuti ſũt euʒ ¶ Alteriꝰ notadũ ꝙ dñs a pncipio ſec⸗
duo diſapuli iohis.andreas ⁊ alꝰ pncipales euãgelij pᷣdicatoꝛes vo p
cuiꝰ nomẽ tace᷑ Joh.i.Et ãdreas cauit et ↄſtituit hoies rudes ⁊ illit nul
vocauit petꝝ.et craſtino de mane teratos ⁊ maxime piſcatoꝛes Pri d
cũ vps exire voluit in galyleã vo / mo ꝓpr bᷣ̊ vt xpᷣi diuia ptãſ ex hoc fd
cauit philippũ qͥ duxit ſecũ natha oñderet᷑.qͥ ſubito inhabiliſſimos H
nael. vt dici Jobᷣ.j.Et hec vocatõ facere potuit tã ſublimes ⁊ ſapien Le
fuit ſolũ in quandã noticã. Secũ tes in ſcia ſicut poſtea fuerũt facti diat
da fuit in captura piſciũ.de qᷓ h ðꝛ ꝙ nullꝰ moꝛtaliũ eis valuit ↄꝑa⸗ lvyi.
⁊ ula fuitin qᷓndã familiaritatem. ri. Vñ reꝑto ꝙ Petrꝰ ⁊ iohes fu dben
Tercia fuit ð qᷓ̃ ðꝛ Math. iiij.qñ iſſent hoies ſine ſris et idiote tur/ to
relictis oĩbus ſecuti ſunt dñũm nõ be valde ãmirabant᷑.vt ðꝛ Act.iiij. iiſa
reuerſi amplłꝰ ad piſcationẽ.ſʒ in / Itẽ Hilari.ij.de trini.dic. Queri Alio
tendentes doctrine xp̃ᷣi. Et illa vo te et intelligite an mirabilius fit ſn
catio fuit ad apoſtolatũ.Alij vero moꝛtuũ excitaſſe. an imꝑito tãtaʒ ðJ
dicũt ꝙ illa vocatio de qᷓ loquih̊ ſciam doct᷑ne itimaſſe.Scðo ꝓpt᷑
Lucas eſt eadẽ cũ illa de qᷓ loquit᷑ hoc vt hũana ſuꝑbia de ſuis facti —

ti ſunt eũ q modus loqndiꝓpᷣe ad qua phᷣi neqᷓq; ꝑtigere potuert
nõ cõuẽit niſi adherentibo xpᷣo to Silr ne aliqͥs (ꝗ foꝛte ſibi ſcolus O
taliter.Etiã qꝛ hic ðꝛ petro a xpᷣo. videret᷑ad eccllam veniẽs eſtima (dean
de cetero vacabis pᷣdicatõni.Et re poſſet ꝙ xpᷣs hbꝰ ſcia opꝰ habe L

den
enan
pterb
toni
Pcia
tta
r,
eſ
i.
H
No
65
o a
teſer
ſtr
gri
gepio⸗
s o
ulln
Pti
ſahot
limos
ien
itfaet
esfo⸗
Ne
Mli⸗
Oen
iusfut
o ic
op-
sfnc
tos ti
Galſins
deidoe⸗
ſolnet

tbou⸗
iscſfini

ret ꝓ ecclłia ſua fundãda.⁊ ̊ ſimpli
ces et idiotas ſubito ſublimes in
ſcliẽtia fecit ꝙ oẽs videret ꝙ hũa/
na ſcia nõ indigeret qͥ qntũlibʒ in

tẽ ꝓ doctrina quãꝗ obereir
al

baꝝ ⁊c̃. Matk A ſſ
de ciui. dei dicit. Miſi abũdauerit

1 .
. K.
4 6 . „*
5 — .
— ——

eptos ſine laboꝛe ſũmos docto/

res facere poſſet. Tercio vt fidei
vitas omino inſuſpecta manerz
eo ꝙ nullo mõ eſt veriſile ꝙ aliqᷣſ
magꝰ vel nigromãticꝰ cõuocaret

ad ſe hoies rudiſſimos ⁊ incapa/
aſſimos doctrine̊s infoꝛmaret ĩ

arte magica qᷓ magneẽ ſubtilitatʒ

⁊ longo ſtudio ab hoibo ſubtiliſſi
mis ⁊ lr̃atiſſimis vix acqᷣrit᷑et per
ↄſeq̃ns nõ poterãt eſſeſuſpecti de
arte magica ⁊ nigromãtia.⁊ maxi
mecũ eſſent pauꝑes et infimi ho/

mines nõ inueniebant᷑ cupidi ho

noꝛis diuitiaꝝ.deliciaꝝ.nec pꝛo ſe

necꝓ eoꝝ amicis.⁊ ſubierũt moꝛ/

7

nullo mõ poterãat eẽ ſuſpecti ð
ſa doctrina. Quarto vt ꝓphetie ðᷣ

agaicatoꝛib euãgelij implerẽt᷑. vñ

Hiere. xvj. ita ꝓphetatũ eſt ð eis.
Ecce ego mitto piſcatoꝛes multoſ

dicit dñs et piſcabũt eos.⁊ Eʒech.

xlvij.Et ſtabũt ſuꝑ illa piſcatoꝛes
ab engaddi vſq; ad engallũ ſicca/
tio ſagenaꝝ. Vbi dicit Hiero. O

iſti ſunt piſcatoꝛes de qͥbb ðᷣꝛ i euã

gelio. Venite poſt me facã vos pi

ſcatoꝛes hominũ ⁊c.

Oñica ſexta poſt trinitatis
—= Sermo luj.
Wen dico
vobis niſi abu dauerit
inſticia vr̃a plꝰ qᷓ; ſcri/
Math. v. A Augꝰ. x.

iuſticdia veſtra plłꝰq; ſcri. ⁊c̃.i.ſuꝑ

illos qᷣ ſoluũt et docẽt qꝛ ð his ali
bi dictü eſt Mat.xxiij.Dicũt ⁊ nõ
faciunt.ac ſi dicat dominꝰ Niſi ita
abũdauerit iuſticia vr̃a vt vos nõ
ſoluatis ſʒ potiꝰ faciatꝭ qð docet
nõ intrabitꝭ in regnũ celoꝝ. Sũt
nãq; mlti qͥ male viuũt ſ¶bñ do/
cent.deqͥ ba ðꝛ Mat.xxiij.Sede/
buũt ſupᷣ cathedꝛã moyſi.q.d. fa.ſ.
o.aũt e.nõ ſ. Dicũt em ⁊ nõ fadũt
Et qꝛ hoc nõ ſufficit ad ſalutẽ.⁊ iõ
dñs diſcipułl ſuis et alijs pᷣlatꝭ ec
cleſie dicit. Niſi abũda. iu.vr̃a.
ſq vt faciatis qð docetis pꝓlꝰ q;
ſcribaꝝ et phariſeoꝝ qͥ dicut ⁊ nõ
faciũt nõ intrabit regnũ celoꝝ

Vlel et ꝙ iuſticia eoꝝ fuit i exterio

ri oꝑatoe tm ⁊ nõ i recta inteut .
n IJat.xxv. Miã opᷣa facut vt

videant᷑ ab hoĩbus ⁊ illa iuſticia ñ
ſufficit ad vitã eternã.ſʒ oꝑtʒ ꝙ vt
dicit apłus.j.ad Cho.x.oĩa ad glo
riã dei facere. Et iõ dicẽ dñs. Tiſi
abũdauerit iu.vr̃a Et pᷣmũ referri
põt ad ſcribas.ſcõm ad phariſeos
Audiſt qꝛ dictũ ẽ antiqs] Notã
dũ ꝙ ons ĩ ſᷣmòe ſuo in mõte nõ
edidit noua pᷣcepta moꝛalia.ſʒ vt

.

pᷣceptoꝝ decalogi vexꝝ ĩtellectũ de
elararet et erroꝛes circa ea eluaſe
ret aliq ipoꝝ replicauit.Et pᷣmo il
luò LMõ occides] De ꝗqͥ i pnti euã
gelio legi. ꝓpt᷑ qð ðꝛ Audiſtꝭ qꝛ
dictũ ẽ antiqͥs] nõ ꝙ i mote ſynai

fuerũt illi qbo xp̃s pᷣdicauit.ſʒ ꝙ a

pentib ſuis audiuerũt antiqͥs q
fuer̃t circa montẽ ſynai tꝑe moyſi
dictũ fuiſſe. Nõ occides. Qui aũt
occiderit reꝰ erit iudido] moꝛtꝭcoꝛ
palł. iux ilð Geñ.ix.Quicũq; effu

derit hũanũ ſaguinẽ fũdet᷑ ſäguis

eiꝰ. ⁊ Exo.xxi. Quicũqʒ ꝑcuſſerit
hbominem volens ocadere moꝛte
8 ₰

4

moꝛiat᷑.Et iõ dic.iudicio.i.ſi ĩ iudi
cio mãifeſtũ erit ipᷣʒ ꝑpetraſſe ho/
micidiũ. Si occultũ tũc ꝑtinet ad
foꝛũ iudiciale dei ⁊ nõ hois B
¶ Motãdũ ꝙ vt vult Joſephꝰ. xij
antiqͥ tatũ. Volũtas ſo la non eſt
pctm̃ niſi exeat in exteriorem actũ
et ita ſᷣm eũ interioꝛi actu ſolo ni
ſi comitet᷑ exterioꝛ actꝰ malus nõ

peccat᷑. Sed h̊ eſt valde irrõnale

⁊ etiã cõtra gẽtiles moꝛales phᷣos
Areſto tilẽ Senecã ⁊ alios. Tota
em̃ rõ et radix pctĩ ſumit᷑ ab actu
liberrimo qualis eſt iterioꝛ electõ
volũtatis nec eſt pctm̃ niſi liberũ
⁊ ꝓpt᷑ hoc in amẽtib ⁊ puerꝭ ñ po
nit᷑ pctm̃. In hũc aũt erroꝛẽ cõmu
nit᷑ iudei ꝓlapſi erãt ꝓpter rudita/
tẽ eoꝝ ⁊ groſſiaẽ.Et iõ hoc pᷣceptũ
non ocades tm̃ de manifeſto ho

dt ioꝛi Präbiser es ex ira ſignificãs puipẽſiõʒ
micidio qð exterioꝛi actu fit intelli leu vel vilipẽſionẽ. vel eſt

VDñica ſet᷑ta poſt trini.

modis. Similit phibet᷑ om̃e no/

cumẽtũ et om nis leſio hoĩs in na
turalibo ſuis etiã citra moꝛ tẽ.vt ſt

B mutilatõ verberatõ ⁊c. Immo ꝓ/

hibet᷑ om̃is inoꝛdinatꝰ motus et
ſpẽs ire.ĩuidie ⁊ odiũ taliũ interio
rũ motuũ ex qͥbꝰ ſolẽt homiedia
⁊ talia exterioꝛa nocumẽta oꝛiri.⁊
bᷣ vult ſaluatoꝛ cũ dicit.. Ego aũt
di co vobis ].q.d. Ego autẽ qui ve
ni nõ ſoluere legeʒ ſʒ adiplere! Di
co] nõ ſolũ ꝓhibẽdo factũ.ſed ani

mimgtui aꝛ qulcucg raſak fari
uo reꝰ ẽ iudicõ ſ.i.dignꝰ erit accu

ſatõe apud iudicẽ.. Qui ãt dixerit
fratri ſuo racha reus erit cõcilio.

Racha ſᷣm Augꝰ.Chry. ⁊ Hiero⸗/

nimũ diuerſimode exponit᷑. et tñ
idẽ volũt in ſnia.ſ.qꝙ ſit q̃daʒ vox

H h̊ᷣ ſolũ iſto pᷣcepto ꝓ/ vor interiectiua q̃ oꝛit᷑ ex indigna/

ibitũ. Quem erroꝛeʒ ðñns tollere
voluit ⁊ verũ intellectũ eis aperi/⸗
r En Rrgꝛcoͤrra kaungu Judei
noõ intellige
emption? coꝛꝑiſ hũani qͥb apuit
Dũs oẽz iniquuz motũ ad nocẽdũ
genere deputa

ri.Et ita ꝑ h̊ pᷣceptũ. Nõ occides
ꝓhibẽtur omes modi homicidij
volũtarij et ſine auctoꝛitate legit/
tie poteſtatis ſiue ho micdiũ tale
ſit facto exterioꝛi vel verbo. vł mẽ
te cõſentiedo in moꝛtẽ alteriꝰ.vel
eã cupiendo.aut negligentia.qñ a
moꝛte nõ liberamus quem poſſu
mus.iuxta illð Ambro. Paſce fa
me. ⁊c̃. Similiter occiſiõʒ ex negli
gẽtia in cuſtodiẽdo ꝓpꝛiaʒ vitã.et
occiſionẽ q fit ꝑ inoꝛdiatã potus
aut cibi ſũptõez. Similiter q̃ fit ꝑ

indiſcretã abſtinẽtiã et ſic de alijs hẽneignis li.qͥ erx ira ꝓceſſerit ad

at homicidiuʒ. niſi ꝑ

tõne vel cõmotione cõtra aliques
quẽadmodũ ach ⁊ cõſiles ſignant
doloꝛẽ reuſ erit cõcilio.i.cõſenſu
iudicũ de ſnia dãda cõtra eũ et di
ctãda ſibi pena.qꝛ petm̃ eiuſ venit

in noticiã hominũ ꝑ exteriꝰ ſignũ

2 ſiẽ cõciliũ.i.pene infligẽde deter/

nminatõ peioꝛ ẽ qᷓ; iudiciũ.i.ſola ac

cuſatõ vbi adhuc dat᷑ locus defen
ſioni. Ita ira ſcdᷣa q̃ ꝓrum pit in ſi/
gnũ ↄtumelioſũ ceterꝭ pibo peioꝛ
eſt q; p ma que retinet᷑ in coꝛde.qꝛ
q̊ͥ ad irã ⁊ motũ interioꝛẽ ſi ſunt ſi

miles tũc ſũt eqꝗᷓlis culpe ⁊ in eru/½

ptõ ne eſt vltra.ſ.cõtemptus ⁊ ab
latio hoĩs ꝓximi ꝑ verbũ cõtume
lioſũ.⁊ etiã ꝑ verbũ vel factũ cõtu
melioſũ iraſcẽs turbat et ꝓuocat
ad irã illũ cui iraſcit᷑᷑. Seqt᷑ Qui
dixerit fratri ſuo fatue reꝰ erit ge⸗

le⸗
ſu
dit

.o

4

—

lie. De iſtis vide plenius in lctũra petat vin dictã ſolã ſic vł vt ipſe di

—

yyicia et verba determiate cõtume pꝛopter debitũ finẽ vt ſi quis abp/

ſup Matr. Diceres. tamen xpᷣs cat᷑ bonus iuſtiarius.vel ꝓpter lu
dixit diſcipulis ſuis.Luẽc.xxiiij.O crũ vel ꝓpf ſatiare appetitũ ĩ vin /

ſule ireerdt ⁊c.vide ibidẽ de ira.

C¶ Mota ꝙ pᷣter mala q infert

dicãdo.⁊ pᷣter h̊ fit mala ⁊ pctm̃ ſi
fit indebito tꝑe.indebit o loco.et

coꝛpꝑtira mala eſt anime ⁊ recitet᷑ ex q;titate ſua.vt qñ immoderate

opinio ſenece q̃ mala inducatira.

q̃ excecat rõeʒ in q̃ totũ anime bo
nũ exiſtit ⁊ ipellit ad imurias. ⁊c.
Et poſtea Areſt.et homeri.ex quo
patet ꝙ repᷣhẽſibilis fuit. Scti ve
ro doctoꝛeſ Augꝰ. Hiero. Chryß.
et Grego. v. moꝛaliũ.Et.ſ. Tho.
ij.ſcðᷣe.q.clviij. ↄſiderãtes hũanã
vitã ⁊ adiuti ꝑ ſacrã ſcp turã dicũt
ꝙ aliqñ iraſcedũ ſit ⁊ ſine pctõ.im
mo caſuſ occurrit in q̊ ſi hõ nõ ira
ſceret᷑ ĩe peccaret vt ptẽbit Scðo
notãdũ ꝙ duplex eſt ira.q̃dã rõnẽ
pᷣueniẽs.⁊ eſt naturalis motus qͥ
nõ eſt i ptãte nr̃a.illa nõ eſt pctm̃
ſi ei nõ ſentiat᷑.vtvult Augꝰ.⁊ etiã
Caſſiodorꝰſuꝑillo pᷣs. Jraſcimi/
ni et nolite peccare.imo eſt mate/
ria exercende virtutis ſi ei ſtatim
reſiſtat᷑ aut refrenet᷑ ⁊ cõtemnetur
ſim rectã rationẽ. Alia eſt ira quã
qͥs aſſũ pſit deliberate aut cui non
reſiſtit ſʒ volũtarie cõtinuat.Ter/⸗
cio notãdũ. Ira nõ eſt niſi ĩpetuo
ſus et feruẽs appetitus vindicte.
et talis poteſt eſſe bona ⁊ mala. et
pᷣmo dicã qñ ſit mala ſeu petrm̃.et
hoc fit młtipliciter ſ̃ᷣm.ſ. CThomã
ſecũda ſcðᷣe.q.clviij. ex multiplici
diffoꝛmitate ad rectã rõneʒ ⁊ defe
ctu circũſtãtiaꝝ.⁊ potiſſime fit ma
la ex quatuoꝛ. Pꝛimo ſi quis ap/
petat punire illũ qui non meruit.
Scðo ſi vltra qᷓ; meruit. Tercio
ſi nõ ſeruat legitimũ oꝛdinẽ iuſti/
cie.Et q̃rto ſi nõ bona intẽtione et

ferueſcit fit mala etiã ſi iniuſta vin
dicta appetat᷑ ⁊ ſic illa ira mala vo
cat᷑ ira ꝑ vicũ.¶ Quarto notãdũ
qñ ira ſit moꝛtale vel veniale. De
hoc vide ſcða ſcðe.q.clviij.de ira⸗
cũdia. Sed ira volũtaria ſi ſit mo
derata ⁊ debito tꝑe fiat ⁊ loco ⁊ ex
rõnabili cauſa et appetat᷑ iuſta vi /
dicta et ꝓpter debitũ finẽ q̃ eſt pᷣm

ſan. tho. ij. ij.q.clviij. emẽdatõ pec

cantis vel cohibitio eiꝰ et qᷣes ali/
oꝝ vel iuſtide cõſᷣuatio aut dei ho
noꝛ.tũc ẽ bõa et licita.⁊ vocat᷑ ira
ꝑ ʒelũ.et in multis caſibo valde ne

ceſſaria. Vñ Chryb. Et nota exem

plũ de cyrurgico ꝛc. O¶Mo⸗/
tandũ ꝙ ira ꝑ ʒelũ põt duplicit᷑ fi

eri. Primo ꝙ pᷣueniat rõem ita tñ

qñ hõ ſentit eã adhuc volunta/
rie nõ cõtinuat ſed moderat᷑ e̊ vt

nõ fiat nimis intẽſa. et ſtat etiã in
alijs licitis.tñ adhuc eſt valde ca/

uenda.qꝛ młtũ ꝑiculoſa.qꝛ de na

tura ire eſt impedire rõem vel mi
nuere. Et g̊ cũ pᷣuenit rõnem diffi
culter poterit rõ recte iudicare du

rante paſſiõe.ſed faciliter impellit
hõ ꝑ irã ad iniuſtam vindictã ap/
petendũ vel exercendũ.⁊ ergo do/
ctrina eſt vt homo tali ire ſtati vt
papit eam reſiſtat ipßam excludẽ/

do totaliter ne aliquã penaʒ infli/

gat donec deferueat ira exẽplo py

tagoꝛe. Secũdo poteſt cõtingere
ira ꝑ zelum.ſic ꝙ hõ pꝛimo cogno
ſcat peccatũ alteriꝰ.et ꝑ rationem

r 1

gquiere deliberet de recta vindicta

Dñica ſexta poſt trini.

et iuſta pena illi vtiliter infligẽda.
et ſicinuenit ſe in exequendo üllud

tedioſuʒ.aut timẽteʒ aut negligen

tem. expedit ꝙ volũtarie ⁊ delibe
rate aſſumat tãtã irã q;ta ſibi valʒ

dqd rõnabilit exequẽdũ illud ꝑ rõ/
nem deliberatã ⁊c̃. Et adhuc illa

ira nõ expedit vti niſi ꝑfectis ꝓpt᷑
difficultatẽ boni vſus ire. ⁊ hoc de
clarat gloſa ꝑ exemplũ de ꝑiculo/

ſa medicina q̃ nõ cõcedit᷑ vti niſi ꝑ

fectis medicis ꝛc

vobis? c. E ¶ Vbi
notãduʒ ꝙ iuſticia ali/

9

gqñ capit᷑ ſtricte ꝓut eſt qdã ſpãlis
