de⸗
ſie
gre eben/
rtonl/
oſum⸗
güogeſ
giney/
i lol
ovobisn
ennſoo⸗
Hchiuolenn
fugots
nten ſe
dosßhen
benivolon)
pomnd
ſuins
ends i⸗

r ñů „ . 2
. S R r 8

rRnon
o blaãde tra
oꝛde. etiaʒ ſi aliquã/
no ad vindictaʒ tui ſed ad coꝛ/
onem pꝛoximi ſit aſperitas in
voce Q Mota ꝙ ſupius dñi
ca quinta ſup illud Math̊.v. Si
offers munus tuũ ad altare. dixi
qũo et quãdo tenemur fratreʒ ꝑ
nos offenſuz recõciliare petẽdo ⁊c
Nũc aũt dicẽdũ quõ in remittẽdo
nos habere debeamus ad fratreʒ
qui nos offendit vel offenderunt
vel offendere conant᷑ Pꝛo quo no
tandũ ſicuc dixi dñica.iiij.ꝙ in pec
cati dimiſſione tali ſunt duo. Pꝛi
mũ eſt iniuria nobis illata in coꝛ/
poꝛe.in rebus.vel honoꝛe.Et de il
lo ſᷣm Micolaũ de lyra ſuꝑ illo nõ
reddere malũ. Mathᷣ.v.dicẽdum
eſt pꝛimo ꝙ qñq; ſuſtinere iniuri⸗/
antes et dimittere iniuriã. vt non
exigatur ꝓ ea iuſta emenda et ſᷣm
oꝛdinẽ iuſticie eſſet cõtra pꝛofectũ
pꝛoximoꝝ vt ipius iniuriãtis vel
alioꝝ.qꝛ foꝛte ꝑ hoc daret᷑ auda/
cia ipᷣi iniuriann.vel ipᷣis alijs ma
lis hominib ſimplices oppꝛimẽ
di. Et qñ poſſet malicie eoꝝ ſine
periculo ⁊ alio maioꝛi malo reſiſti
⁊ occurri tũc dimittere emẽdã eſſʒ

malũ.et ꝑ oppoſitũ exigere eã exte
rioꝛi oꝑe eſſet laudabile et bonuʒ

duũmodo tamẽ hõ hab eat pᷣpara/

tuʒ animũ ꝙ vellet libenter totũ

dimittere ſi honoꝛ dei et pꝛofectꝰ
ꝓximoꝝ per h̊ pꝛocuraret. ¶ Se
cũdo dicẽdũ ꝙ ꝑ penã vel emẽdã
ꝓ iniuria vel dano illato exigẽgaz

nuʒ euenire vt coꝛrectõʒ delin quẽ
tis vel alio ꝑ et magis timeret᷑ de

t ſcãdalo vł de maioꝛi malo ſuſctã
do tũc tenet᷑ hõ dimittere iiuriã Z

nullã exigere penã vei vidictã.⁊ Bᷣ
eſt pᷣcepti zheſeſfna ¶Tercõ no

tãdũ ꝙ citra illos caſꝰ.vt.ſ.qñ ſpe

rat᷑ de bono nec timet᷑ de maioꝛi
malo ſuſcitãdo dimittere iniurias
ipᷣi ledẽti vł qͥ leſit ꝓpt deũ eſt ſuꝑ
crogatõis ⁊ ↄſilij.illa etiã trahunt᷑
ex btõ Augꝰ.in epla ad vicẽtiũ do
naſtitã. Et in epla ad marcellinuʒ.
et fuit ſuꝑiꝰ allegatũ. Et patẽt fi/
naliter ſcðᷣa ſcdᷣe.q.cvij.¶¶ Scoðm
dimittẽdũ ipᷣi ledeti eſt ira rancoꝛ
odiũ vlł idignatõ. Et illð tenet᷑ hõ
dimittere ſi cõcepit cõtra eũ qͥ iniu
riatus eſt.vel qͥ actu iniuriat᷑.ſiue
petat ſiue nõ petat.qꝛ tenet᷑ ex pᷣce
pto diligere quẽlibet.iginullum
odio habere. ¶ Scðo dico dimit/
tere ſigna rãcoꝛis nõ tenet hõ an⸗
teqᷓ; petat᷑.ſed ſi facit eſt ꝑfectõis.
Iteʒ cũ petit aduerſarius hũiliter
tũc tenet᷑ hõ dimittere ſigna rãco
ris. Ita dicit Bonauen.in.iij.diſ.
iij.ſuꝑ tex.Et Richar.ſuꝑ eo dẽ lo/
co Et vult Aug.in enchiridion.
Dñica. xxlij.

Avt caꝑent ieſũ ĩ p̃ᷣmõe.
Hat. xxij RAñ b euãge. loqᷣ*
dñs phariſeis ⁊ ſenioꝛibo ppli per
pabolã ð nuptijs ⁊ ð indumento
ſue veſt nuptialł.⁊ oñdit ꝙ eſſent
ſecludẽdi a regno dei ⁊ ꝓpijciedi in
infernũ.ꝓpter quod iratil phari/

–—

ſei conciliũ inierũt vt capent ieſuz
in ſermõe ·ſi. ſ. poſſẽt gllc di⸗

ab aliqᷓ eſtiaret veriſilit᷑ nullũ boꝰ

Ser. xxviij

hariſei cõciliũ lierũt

Dñica VII

ab eo ex q̊ argueret᷑ ignarus vel ex
q̊ redderet᷑ hoibꝰ odioſus.⁊ mit
tũt ei diſcipulos ſuos cũ herodia
nis diẽ mgjr in hiſtoꝛijs ꝙ tũc ve
nerat ad diez feſtũ herodes tetrar
cha et adduxit ſecũ milites gẽtileſ
vl de antiqͥſ militiba herodis aſca
lonite.adhucaliqui ſuꝑerant ⁊ iſti
dicunt᷑ hic herodiani. Illos ̊ cuʒ
diſapul ſuis miſerũt phariſei ad
xpᷣmEt vt dic (hry. Qui vult auẽ
capere tegit rethe et qͥ vult thaurũ
mactare cũ nõ põt eũ cuʒ viribus
ſubiugare feriat manib ſuis eius
ceruicẽ. Ita et illi mellicis ſermo/
nibus dñz ieſũ malicioſe alloqbã
tur ⁊ vt deciꝑent adulatoꝛie dice/
bãt ad eũ ! mgr̃ ſcimꝰ qꝛ verax es
etviã dei in veritate doces ⁊ nõ eſt
tibi cura de aliqᷓ.nõ em̃ reſpicis ꝑ/
ſonã hominũ. Dic g̊ nobis qͥd ti/
bi videt᷑. Licet cẽſũ dare ceſari.an
nõ Dic Chry. Mar̃m eũ vocãt
vt quaſi honoꝛatꝰ? laudatꝰ ab eiſ
miſteriũ coꝛdis ſui ſimpłlciter eis
aperiat tãq; volẽs eos habere di/
ſcipulos.lota ꝙ vt diẽ Mgf in
biſtoꝛijſ In tꝑe iſto dubitatõ erat
de tributo ſoluẽdo romanis qui/
buſdã aſſcrẽtib pplłm dei qͥ pꝛimi
das et decimas deo ſoluebat nõ
debere ſolueretributa hoibus. eſti
mabãat em̃ ſᷣm Chry.ꝙ nõ eſſet iu
ſtü S ¶ Scdo notandum
ꝙ vt ſepe dixi petm̃ quod charita
ti contrariat᷑ eſt moꝛtale. Sed vt
dicit ſctũs Thomas vbi ſupᷣ qa⸗
dulatõ quãdoq; cõtrariat᷑ charita
ti. Prio ratione materie vt cũ qͥs
laudat alicuius peccatuʒ. Hec em̃
cõtrariatur dilectioni dei contra
cuius iuſticã homo loquit᷑ et con
trariatur dilectõni pꝛoximi quẽin

ſpiritualit he
Et b̊ etiã eſt pctm̃ moꝛtale.e
habet᷑ Prouer̃.xxvij. el
vulnera diligẽtis qᷓ; frauduleè
ſcula odientis. Tercio rõne

oni ratoòne intẽ
adulat᷑ alicin vt ei
c eco. palit

fraudulen

onis. Si em̃ laus adulatoꝛis ſis

alteri occaſio peccãdi etiã pᷣter adu
latoꝛis intẽtionẽ. et in h̊ cõſidera/

re opoꝛtet vtrũ ſit occaſio data vł
accepta et q̃lis ruina ſubſeq̃tur.et

eſt ſimile ſic de ſcãdalo.Si aũt ali

qs ex ſola auiditate delectandi ali
os.vel ad euitãdũ malũ aut ad a⸗/
liud in neceſſitate cõſeqndũ alicin
verbis aut factis adulatꝰ fuerit ñ

eſt cõtra charitatẽ.⁊ ideo nõ pctm̃
moꝛtale ſʒ veniale.et rõ eſt.qꝛ Zu
gu. in ſermone de igne purgatoꝛij

int᷑ minuta pctã nũ erat ſi qs cuiqᷓ;
maioꝛi ꝑſone aut ex volũtate.aut
neceſſitate adulari voluerit.⁊ ſi hõ
adulãdo alicui eũ ĩcitat ad auferẽ/

dũ alicui ſua dicẽdo h̊ ſignũ ſtren
nuitatis eſſe vel aliqͥd hmõi dicen

do.ſiꝓbabiliter credit ꝙ adulatõ

ſua fuit cauſa ablatõnis rerũ ꝓxi⸗/

mi ⁊ dãnificatõis eius tũc nõ ſolũ
peccat.ſed etiã ad reſtitutõnẽ tene
tur illi ⁊c̃.. At illi obtulerũt ei de /
narium. Et ait illis Cuius eſt ima
go hec ⁊ ſuperſcriptio Gloſa.Nõ

ex ignoꝛantia interrogat ſed vt cõ

ſeqnter ad eoꝝ verba cõpetenter
reſpõdeat.Et ſequit᷑ Dicũt ei Ce

ſaris.. Tunc ait illis Reddite
que ſunt eſaris ceſari.et que ſunt
dei deo. L Leſari ſcilicet tributa

1. We vob

el

rauit eü
Matir.
Chbriſo⸗.
bloelusſ.a
cofundlci
pe potent
pm täbi

mMagnüm

Ged m

lboꝛabat

Gmorieba
functaſit.
nopdiner
domorec⸗
extremis,
mobatez
Ponceps
ugennis
tucdo logan
Pptermala
eſt Nerey
bus lppti
Gnotnd
ceciclthr
Ntſhöſles

tönner
itofi
Mnd d
rado/
güdlian
feni
nöͤpen
ſa
ngmni
gswi;
ntet
talbo
auter/

nüſen

idi
adblotb
faüg
enoſoi
tönetene
nütade⸗
ocktin
5ſ
ſed
opetenten
ralt
Pedore
cpe ſult
a tnbun

sðs

cipũ pa

ſq; decimas et obh
et alia in lege cõſtituta ſeqͥtur Et

iero credere de

Inter
admiratõem repoꝛtantes.
— ermo lxxix

ſllu ad turbas ecce prin/
ceps vn“ acceſſit et ado
rauit eũ dicens. Oñe filia mea ⁊c̃.
MWat.x. T (Mota ex b̊ Fᷣm

Chriſo. Hoſtes xpᷣi nõ ſolũ ex ver

bis eius ſed etiã ex oꝑibo deberent

cõ fundi cũ viderẽt gentis ſue pᷣnci

pẽ potentẽ ⁊ litteratũ accedere ad
xpᷣ m tã hũiliter iᷣm adoꝛãdo.et
magnũ miraculũ cõ fident᷑ petere
Sed ↄtra d. Mar. v.ꝙ filia illa
laboꝛabat in extremis.Et Lu.viij
ꝙ moꝛiebat᷑.igit᷑ hic male ðꝛ ꝙ de

functa ſit. Reſpõdet᷑ ꝙ oĩa ſũt ve

ra ꝓ diuerſis tꝑib.ñ em̃ itur a
domo receſſit filia eiꝰ laboꝛabat ĩ
extremis.ſed cũ venit ad ieſũ eſti
mabat eã moꝛtuã. Vel ſᷣm Chry.
ꝙ pᷣnceps dicit de moꝛte puelle ẽ

augentis calamitatẽ. eſt em̃ cõſue
tudo rogantibo extollere ſermonẽ

ꝓpter mala.⁊ ampliꝰ auqd eo qð
eſt dicere. vt mag attrahoͤt eos qꝗᷣ

bus ſupplicat.Et ꝙ diait veni ſi

gnat ꝙ nõ ꝑfecte credidit.qꝛ non
credidit h̊ niſi ooꝛ ꝑaliter eẽt pᷣſenſ
vt ſup ſile dictũ eſt. ſequiᷣ Et ſur

Maquste ie

ia pn ges ieſus ſeꝗbat eũ et diſciplt eiꝰ

Elbi dicit Remigiꝰ. Mirãda aut
. eſt pariter et imitada dñi hũilitas
2 maſuetudo. nã mox vt rogatus
eſt rogantẽ cepit ſequi. In q̊ ſubdi

—„

tos pariter et pᷣlatos iſtruxit.ſub

ditis exemplũ obediẽtie reliqͥt. p/⸗
latis vo inſtantiã et ſollicitudinẽz
demõſtrauit. vt quotiẽſcũq; au/
dierint aliquẽ moꝛtuũ in aia adeſ

ſe feſtinẽt. Tüc interponit mlier⸗
ſanatio cũ dici ¶ Et ecce mlier que
ſanguis fluxum patiebat᷑ xij.ãnis

acceſſit retro et tetigit fimbris ve
ſtimenti eius. Dicebat em̃ itra ſe.
ſi tetigero tm̃ veſtimẽtũ eiꝰ ſalua

ero] Remigiꝰ. Laudãda eſt huiuſ

mulieris huũilitas.qꝛ nõ ad facieʒ
acceſſerat ſed a retro.et indignam
ſe eſtimabat pedes eiꝰ tangere.nec
plenitudinẽveſtimẽti tetigit ſʒ tnm̃

fimbriã tetigit. Magna etiã erat

fides młieris que credidit tantam
vim eſſe in veſtiment xpᷣiꝙ ad ta

ctũ eoꝝ ſanaret᷑ q̃ ſanari nõ pote
rat ꝑ medicos.qͥbus tantũ impen
dit ꝙ depauꝑata fuerit vt ðꝛ Lu.

viij. Fides tamẽ nõdũ fuit ꝑfecta
⁊ conſũmata.als nõ dubitaſſʒ qn
ſciuiſſet ꝙ ipᷣm tetigiſſet et ꝙ cu /

rata ab ipo fuiſſi.de quibus tamẽ
videt᷑ dubitaſſe.cũ tamẽ miracu⸗

lum in ſe factũ occultauit quouſ⸗

q; a dño coacta fuit mamfeſtare.

tur fidei ſequit᷑. At ieſus cõuerſus

vidẽs eã dixit. Confide filia. fides
tua ſaluaʒ re fecit.⁊ ſalua facta eſt

mulier er illa hoꝛa. E Que
rit Chryſ.quare dñs mamteſtauè
rit mulierẽ illa latere vo lẽté. ⁊ ad

hoc plures cautas addoct. Pria

eſt ne muller haberet remoꝛtu .

——Z

taue

.

vt archiſynagogꝰ ſolidet᷑ ob quaʒ

eiꝰ veniret. Et vt idẽ dicit fidelioꝛ
fuit hec młier qᷓ; archiſy nagogus.
ille em medicũ ducebat. huic vero
ſufficiebat tactꝰ fimbrie. Allegoꝛi
ce omia q̃ de hac mliere dicunt᷑ ſi⸗/
gnificant m Rabanũ et Hiero.
eccłiam rõe moꝛbi quẽ habuit.ra
tio ne modi q̊ͥ cõualuit. ⁊ rõe tꝑis
q̃ᷓ acceſſit.moꝛbus fuit ſanguis flu
xus q cauſat in mliere ſterilitatẽ.
ideo vocat eccliaʒ ex gentibꝰ adu/
natã q ſterilis erat anteq; eſſʒ per
xpᷣi gram fecũdata.Jſa.xluij. Le/⸗
* tare ſterilis q̃ᷓ nõ paris. Modꝰau
tem q̊ cõualuit fuit quodamodo
caſual.qꝛ vadẽs deꝰ ſanare ſynago
gã que ſigt᷑ ꝑ filiã pᷣncpis huvꝰ.vñ
MWa:t. xv. Mõ ſũ miſſus niſi ad o/
ues q̃ pierũt domꝰ iſrł.collegit pᷣ

nagogã adducet in fine.ſicut pᷣmo
ſanauit emoꝛroiſſam et poſtea fili
am archiſynagogi. Et h inuit apo
ſtolus ad Ro. xj. dicẽs. Illoꝝ deli
ctũ ſalus eſt gentibo.qð eſt dicere.
ex delicto iudeoꝝ ſecuta eſt ſalꝰ gẽ
tiũ.ſicut moꝛs puelle fuit occaſio
ſanatõis huius mlieris. VUn Acct.
xiij.Quia indignos vos feciſtꝭ vi
ta eterna ecce còuertimur ad gẽtes
Tepus qꝗ̊ ecclia ex gentibo collecta
elaguit fuit tꝑs natiuitatis ⁊ exoꝛ
dij ſynagoge.qꝛ ꝑ ydolatriã depᷣ/
nato mũdo.qð eſt lãguoꝛ eccleſie.
fuit abrahã de vr chaldeoꝝ voca/

109 XXIIII.
contra legis pᷣceptuʒ ſanguinaria tus
tetigerit. Scda vt ipam coꝛri/ id
geret. qꝛ putabat ipᷣm latere. Ter Z in
cio vt fidẽ eiꝰ cũctis videntibus in bha
exẽplũ oñderet. Quarto vt mani/ iti
feſtaret ſe oim cognitoꝛẽ. Quinta ti

cauſam eã ſanauit pꝛiuſq; ad filã

in martha.dü demones expellit

oge. lta
6 geti liũ
pa tet in

filia pᷣna pis

hüũanum. poſt aliq pmiſſa ſuh
Dũ languidũ ſanguis fluxũ

de maria.dũ coꝛpus rediuiui ſpũſ
caloꝛe ↄſtrinxit in lazaro. X

Et nota ꝙ mgr in hyſtoꝛijs circa

anc hyſtoꝛiã dicit. Sic legi i hy⸗
ſtoꝛia eccleſiaſtica ꝙ in eodẽ loco ĩ
q̊ dñs ſanauit emoꝛroyſſaʒ facta
eſt ſtatua enea habens fimbrias ĩ
feriꝰ inſculptas.ſicut dñs legitur
habuiſſe ad ſilidinẽ iudeoꝝ⁊ her

bam quandã ſub imagine creſcen

tẽ.que cũ ſui ſũmita te attigit fim/

brias ſtatue oẽs curat languoꝛes.
Vññ ſicut circa hũc locũ allegat ſa

ctus Tho.in glo.cõtinua Euſebiꝰ

ita dicit. Dicũt aũt hanc mulierez

maria pãanea de qᷓ eſt ceſarea phi/
lippi vnde oꝛta fuit ſtatuiſſe triũ⸗
phos inſignes collati ſibi bñficij
a ſaluatoꝛe.ſtabat nãq; ſuꝑ altam
baſim ad limina domus eiꝰ.euẽit
ſimulachrũ młieris flexis genibo
manibuſq; cõiunctis q̃ſi pᷣcaretur
Ex cinꝰ oppoſito aliud etiã ſimula
chrũ adinſtar viri eiuſdeʒ materie
amictũ diploide ⁊ manũ vᷣſuſ mu
lierẽ extendẽs añ cnius pedes ſuꝑ
ipaʒ baſim aliena ſpẽs p lãte oꝛta
q̃ vſq; ad enee diploidis oꝛã ꝑtin/
gens medicina oim paſſionũ eſſe
ferebat᷑. Et cũ veniſſet ieſus ĩ do
mũ principis ſa.et vi. ti.⁊ tur.tu.
d. Recedite ꝑ hoc qð dixit l no

lbrod
clerpr
cipiü d
bilisp
moꝛs
üiittud
Firßi
wuer⸗
llttere
gutin
ri V
fiteoꝛ⸗
cterer.
rein.
menca
Ntptzen
Gra.
hinfit
Ppiſpa
Geat
ltaint
moꝛit
muo.
Qun
hlaui
daur
ad⸗
po.

wN
nuſin
je ara
Gtibe/
lilocoi
fuen
nbrusi
glegu
lopehe⸗
Ceſen
Gifim/
ores⸗
ſegntſh
uſch?
molene
n b⸗
ſe ni/
ſbifih
aultnn
Nd ait
sgent
örent
fiſinr
watene
N
es ſiß
itt od
oruti/
us ide
tut. ⸗
Netlo

m hoies.qꝛ liq; moꝛiant᷑ mũd
vliuũt deo. ipos
ſed pᷣmittimꝰ.vt dicit Aug. In ve
ri em teſtaméẽto triſte fuit moꝛi
ribile. qꝛ tũc oes ad infernum
nus dom?* mea ⁊ i tenebrꝭ ⁊c̃
Et infra. iij. Jbi cõſtituta ẽ domuſ
olim viuẽtiũ. Mõ aũt dicit Aug.i
libro de viſitatoe infirmoꝝ. auda
cter ꝓnũcia ꝙ initiũ vite hoĩſ pꝛin
cipiũ doloꝛis eſt.o moꝛs deſidera
bilis pñtiũ do loꝝ ⁊ maloꝝ finiſ.o
moꝛs oĩs laboꝛis clauſula q̃ etiã
pncipiũ.qͥs cogitare qat tuaꝝ bea
titudinũ vtilitates.Nã male mo/⸗
ri xpianoꝝ ñ ẽ.bñ at moꝛi cũ xpo
viuere eſt.et qͥs eius bñficia ſuffi/
cièter enucleat quexpᷣo hoĩem cõ/
glutinat.que eſt finis oim malo/
rũ. Valeas moꝛs dilectiſſima.cõ
fiteoꝛ ꝙ ſi poſſem libẽter te cõple
cterer.libet᷑ te guſtarẽ.vltro ſubi/
rem.Moꝛs itaq; iuſtis nõ eſt ti/
menda.ſicut nec ſancti timuerunt
vt ptʒ ex auctoꝛitate Augu.is alle/
gata. y el ctõ Amb. legit
cũ infirmaret᷑ miſit comes ytalie
ad eũ viros qͥ pcarent᷑ q̃tinus ſibi
ipᷣi ſpaciũ viuendia dño ipetraret
Sed btũs ambro.rñdens d. Nõ
ita int᷑ vos vixi vt me pudeat.nec
moꝛi timeo cũ bonũ dñũm habea/
mus.Et de btõ martino canitur.
Qui nec moꝛi timuit nec viuere re
cuſauit.iĩmo moꝛs ẽ iuſtis appetẽ
da.iuxta exemplũ Pauli dicentis
ad Phil.j.upio diſſolui ⁊ eſſe cũ
xpᷣo.Et gentil ille pᷣs Tullius in
lb.ð ſenectute extulit ſemũ pꝛopt

ij. docet vicinitatẽ vſq; ad moꝛtẽ quã de ꝓ
pinq̃̊ adduxit gaudebat ato mo
ri ſpe melioꝛ vite.Dicit ei i fine li.
n de lenectute. Efferrer eqͥde ſtudio
pres nr̃os qͥs colui et dilexi.vidẽ/

do nõ ſolũ q̊s ipᷣeↄgnoui ſed illoſ
etiã de dbus audiui et legi. ⁊ad qſ
qdẽ ꝓficiſcẽtẽ nemo ſane retrabe/
re poterit.Quinimo ſi qͥs deꝰ mi
hi largiat᷑ vt ex hac etate Tpuereſcãʒ
⁊ in cunis vagiam valde recuſabo
nec velim velut decurſo ſpacio ad
carceres a calce reuocani.Et ſubdit
Quid hec vita habet cõmodi.qͥd
nõ potiꝰ laboꝛis.Et paucis inter⸗

poſitis dic̃. Nec me vixiſſe penitet

qm ita vixi vt nõ fruſtra me natũ
exiſtimẽ.et ex vita ſic diſcedo tan/⸗
qᷓ; ex hoſpitõ.nõ tãq; ex domo.cõ
moꝛãdi em̃ natura diuerſoꝝ non
habitãdi h̊ dedit palaciũ.O pᷣcla/
rũ diẽ cũ in illud aĩlaꝝ cõſoꝛtiũ ce
tũq; ꝓ ficiſcar aiaꝝ illuſtriũ viroꝝ
añ me moꝛtuoꝝ. cũq; ex hac tur/
ba ⁊ colluuiõe diſceda.ꝓ ficiſcar au
tẽ nõ ſolũ ad eos viros de quibꝰ
añ dixi.veꝝ etiã ad Catonẽ meum
quia nemo vir melioꝛ natꝰ ẽ. Vi/⸗
dete qnte illegentił ductu natura
lis rõis ſpꝛ euit pᷣſentia vt iãõ moꝛi
turus nõ vellet repueſcere ⁊ ad ᷣ
ſtinã reuocari.⁊ hoc ꝓpter ſpeʒ me
lioꝛis vite.et ꝓpter ſpem videndi
charos ſuos et veniẽd ad felicem
cõſocietatẽ eoꝝ q̊s fama ꝓbitatis
extulerat.Et quãto magis vxpᷣiani
potiſſime qͥ in ſe ſenſerũt ſigna pri

us dicta de electõe ⁊ de inexiſtetia

charitatis nõ ſolũ timere ſj etap⸗/
petere debent moꝛi amoꝛe future
vite. in qua non ſolum videbunt
quos hic caros habuerunt.ſed eti
am innumerã multitudinẽ ſctõg ·

=

omniũ ãgeloꝝ et hominũ ꝑfectiſ
ſimoꝛũ in omm bono virtutis /
tie et felicitatis ꝑpetue.⁊ inſuꝑ vi
debũt immẽſũ bonũ om̃ipotẽteʒ
deũ qui ſatiabit ome deſideriũ eo
rũ Moꝛs itaq; pctõꝛibo eſt metu
enda. Vnde in pᷣs. Moꝛs pctõ/
rũ peſſima.qꝛ illa moꝛtẽ pᷣmã que
eſt ſᷣm coꝛpus ſequitmoꝛs ſecũda

que eſt ſ̃ᷣm aiam.et eterna oib ẽ

recẽſenda. Vnde Ecci.vij. Recoꝛ/
dare nouiſſima ⁊ in eternũ ñn pec/

cabis. Et Hiero.in epla ad pauli/
nũ.c.vl. Facilecontẽnit oia qͥ ſem

ꝑ cogitat ſe moꝛituꝝ

lam nihil.
q̃drageſima

eiꝰ euãgeliũ exponit i

xDe penis inferni et dãnato ꝝ

Bmiue eſt re

gnũ celoꝝ homi regi ⁊c̃.
A(Motandũ ꝙꝙ ̃m ſaꝗ
ctos pꝛincipia ſunt ſex ex quoꝝ q
libet ⁊ meliꝰ ex oĩibo ſimulcõſtrui
põt fideli.ſ.aĩe ſecura qda muni/
no.et tanq; murꝰ ſiue matia q̃ de
fendit᷑ et ſeq̃ſtrat᷑ ab omi mũdana
dilectione. ⁊ ab incurſiba malaruʒ

cogitationũ et tẽptatõnũ.¶ Pri/

mũ eſt diſcreta cognitio ⁊ cõſide/
ratio mfernaliũ cruciatuũ. Scðʒ
iugis memoꝛia celeſtiũ gaudioꝝ.
Terciũ eſt intuitus ⁊ mẽoꝛia ope
rũ xpᷣiet eius ſctiſſime paſſionis.
Quartũ freq̃ns cõſideratio moꝛ/
tis et incertitudis huiꝰ vite pᷣſentꝭ

⁊q; terribilis ſit ꝑ moꝛtẽ caro no

ſtra quã nũc tante amamꝰ ꝓ cuiuſ
cõmodis tã młtas habemꝰ curaſ
Et addat᷑ ꝙ hõ diligere ⁊ cogitare

———

dominica xxr. Sermo lxxx

de ſue ſtatim p?“ moꝛ
tẽ et exitũ eiꝰ de um inter
multa q̃ legunt de ſtatu a niaꝝ pꝰ
ſeꝑatõem a coꝛꝑe et ante iudiciuʒ

ꝑticulare videt᷑ inter inſtãs pꝛi

mũ cõplete ſeꝑatõis aie a coꝛpo/
re ⁊ inter iudiciũ ꝑticulare eiuſde
ale eſt interuallũ aliqᷓnti tꝑis.ſieut
patet ex hyſtoꝛia oꝛdis carthu
in qͥ aĩe illoꝝ ſaltẽ qͥ ꝓ peccatis
ſatiſfecerũt in qdam ambiguo et
pẽdulo fluctuãtes multiplicẽ hñt
cauſam triſticie et doloꝛis ac timo
ris Primo ex remiſcẽtia pctõꝝ cõ

miſſoꝝ dũ qminiſtrarẽt coꝛpa de
qͥbus ſaũt ſe non cõtritas in via.

aut dubitãt an cõtritio fuerit ſuffi

ciẽs aut ſciũt ſe nõ ſatiſfeciſſep pe

nis ⁊c.Ex iſtis valde turbabũt᷑ ſei
entes ꝙ moõ trãſmit tꝑus gre ⁊ pe
nitẽdi ⁊ aduenit tꝑus iuſticie ⁊ ſo

lũ recipiẽdiꝓ his q̃ in coꝛꝑe geſſe
rũt ⁊c. Scðo ex hoc ꝙ ſait ania ſe

ad iudiciũ deducẽdã cito vbi iudi
cãda eſt finaliter ad infernũ vł ad

celũ.quod iudiciũ ĩi magna pple/
xitate et anxietate expectat neſcẽs

qͥd de ea finalit᷑ fiat. Quitũ clau

ſtralis cuſtodia et monaſterial di
ſciplina. Sextũ eſt terribile iudi/
ciũ vniuerſale in fine mũdiaut ꝑ⸗/
ticulare in vniuſcuiuſq; moꝛte vẽ

tuꝝ. Et de hoꝝ quolibʒ aliqͥd di/
cendũ eſt tꝑe ſuo.Et qꝛ pᷣſens euã
geliũ in fine mentõem facit de p/⸗
mo.ſ.decruciatibus infernalibo.⁊
ideo de illis eſt dicenduũ. B

ro qͥ notanduʒ ꝙ vt colugit ex

dictis ſctõꝝ doctoꝝ. ſ. ſctĩ tho. ſco
ti et alioꝝ i.iiij.ſniaꝝ. Multe ſũt
damnatoꝝ pene qᷓ̊s mõ habẽt in
aiab et ampiꝰ hẽbũt poſt reſurre

ctõem in aiabꝰ ⁊ coꝛꝑib. Prima

— —

5

2

— — — *

—

Tf —— ⏑n — —
— — — —

,

= ☛n —

btitudis. q̃ lice
gut triſticia. ip̃am tñ appᷣhenſaʒ ꝑ ſua volũtate cõſiderare nũc h̊ aut

eſt pena eſt inuolũtaria Et hecẽ tercia pena.¶ Quarto ex
carentia i boni ſui.ſ.eterne eadẽ affectiõe cõmodiet amoꝛe ſui

q̃ licet in ſe nõ ſit doloꝛ ipᷣe dãnatus marime deſiderat ꝓ

modũ tãti ex omiſſione ꝓpꝛia aut illõ vt ſibi delectabile fuerit ⁊ pla
cõmiſſione volũtatis maxia ſequi citũ.et marxime deſiderat quietaʒ
tur afflictõ mẽtalis ⁊ vehemẽtiſſi cognitõeʒ ſui.intãtũ etiã ꝙ vt diẽ

ma triſticia et grauioꝛ qᷓ; aliq̃ alia ſcotꝰin vlti.q.xli.Si danatꝰ poſſʒ

infernalis pena. ppter qð dic Au / ſtare in quieta cognitiõe ſui ppe/
guſtinꝰ. Alienari a regno dei et ca/ tua et nõ determinaret᷑ ab alio ad
rere magna multitudine dulcedi/ hoc vel illud.ipᷣe reputaret ſe btm̃
nis dei raʒ magna pena eſt ⁊ gran beatitudie naturali:et ita maxime
dis vt nulla ei poſſint toꝛmenta qᷓ in ſuijpᷣius qeſceret cognitioe.Cuʒ
nouimus compꝑari. Et Chry. ſuꝑ ergo cõtra illud intẽſuʒ deſideriuʒ
Math. Ponamus añ oculos q; ab illo impedit et ſcit ſe ſic pꝑpetue
ti do loꝛis ſit excludi ⁊ pꝛoijci a re/ impediẽdu.ſequit᷑in eo maxia tri/
gno celoꝝ.qꝛ vt mihi videt᷑ Snoꝛ ſticia q̃ eſt nũc quarta pena.impe/
eſt pena gehenna Multi gehẽnaʒ dit᷑aũt ab hoc deſiderato ꝑ hoc ꝙ
hoꝛrẽt.ego vero carẽtiã iſtius glo a diuia volũtate determiat᷑ ad ꝑ⸗/
rie multo maioꝛẽ aio.⁊c̃. Si decẽ petue intenſe cõſiderandũ teterri/
mille gehẽnas ponat quis vłtale mũ infernũ.acerbiſſimũ ignẽ.ca/
dicit quale eſt a gloꝛia excludi ⁊ o/ rentiã eterne btitudinis.et carẽtiã
dio haberia xpᷣo.Scðo anime dã taʒ excellentis boni qð adipiſci po
nate coꝛꝑibo exute ſciũt nũcinfalli terat et ſua eulpa amiſit ꝓpter vi⸗/
biliter ꝙ reſũptis coꝛꝑibab igne lia bona huius ſeculi.et ꝓptermo

infernali crucabunt᷑ ꝑpetue vero mentaneas delectatões Quito

et ſenſibili doloꝛe.ex hac cõſidera/ q;uis dãnati nõ videant intuitiue
tione ignis infernalis ꝑ modũ eiſ gloꝛiã btõꝝ ita vt diſtincte cogno
nociui certiſſime future cruciant᷑ ſcant qualis ſit glia eoꝝ.tñ ad au/
nũc mẽtaliter maximo timore et gmẽtũ miſerie eoꝝ ſciũt btõs eſſe
hoꝛroꝛe.Et hec eſt ſcᷣa eoꝝ pena. in q̃dã ineſtiabili glia. de qͥ iterus
¶ Tercõ qͥlibet daĩ natus maxime valde turbant᷑ pꝛopter h̊ ꝙ ipi i/
diligit ſe affectõe cõmodi.valde eĩ laʒ amiſerũt.⁊ etã ex inuidia dolẽt

vulrt ſibi bonũ cõmodòi.et ex hoc de gloꝛia bonoꝝ.et qꝛ ita in eis v

intẽſe appetit vti libertate potẽtie get odiũ et liuoꝛ inuidie q̃re vellẽti
ſue motiue vt poſſit ſe pꝛo libito nullos eſſe btõs ſed eſſe om̃es mi

mouere et pñtẽ facere cuicũq; coꝛ/ ſeros.et cũ ſciãt ſe nũqᷓ; ad btitudi

Ei.et qꝛ ſcit ſe ↄtra hãc ſuã affectõʒ neʒ poſſe ꝑtingere.nec aliq̊s a bti⸗
eſſe ꝑpetue a diuina volũtate alli/ ne poſſe amoueri.ex hoc ſequit̃ite
gard iane infernali tanqᷓ; moleſtiſ rũ in eis magna triſticia et nimia
imo carceri.⁊ illi hoꝛribili ſocieta triſticia ⁊ animi amaritudo pꝛopt

a demonũ et hoĩm dãnatoꝝ.exq̊ quã dẽtiba ſius fremũt⁊ in ſeipii⸗
in eo iteꝝ ſequit᷑ vehemẽs triſticia tabeſcũt vehemẽter et cõfundun?

miſerabiliter ⁊ hec eſt quinta eoꝝ
pena. £ Sexto damnatus
aptiſſime noſcit peccata ſua in q/
bus finalit᷑ deceſſit ⁊ ſeit ſe ꝓ illis
ꝑpetue puniẽdum ex qͥb ſequitur
in eo remoꝛſus cõſcientie ⁊ inten/
tiſſima diſplicẽtia de iſtꝭ nõ qꝛ iho
neſta ⁊ ↄtra deũ facta.ſʒ qꝛ ipediti
na ꝓpꝛij cõmodi ⁊ cauſa tã intole
rabilł mali.⁊ illa ẽ ſexta eoꝛũ pena
dielt vermi⸗ cõſcie. eo ꝙ mirabi
liter ꝑpetue punit ⁊ rodit cõſciam
ſic materialis vermis rodere ſolʒ
carnẽ᷑.⁊c. Et vltra h̊ aliq putabat
danatos habituros in coꝛꝑibo ſu
is materiales vermes qͥ eos ppe/
tue affligerẽt eoꝝcarnes rodendo
ſic ignis affligit vredo ſᷣ m ꝙ ſcri/
ptũ eſt Judith. Dabis ignẽ et ver

męẽè in carnes coꝝ. Et Eccl. Vindi/

cta carnis ipij ignis et vᷣ mis. imo
diẽ doctoꝛ ꝙ in iferno ñ ſolü erũt
imũdicie ex element de qᷣbo poſte
rius dicet᷑.ſʒ etiã diuerſe ſpẽs ver/⸗
miũ hoꝛribiliũ vt ſerpẽtũ. ranarũ
bufonũ.⁊ ceteroꝝ aialiũ terre.aq̃
⁊2 geris atrociũ ꝓ varietate penaꝝ
ibi diuerſis ꝓ diſparitate culpe in
fligẽdoꝝ. ꝓpt᷑ qð vt dic̃ qͥda.Alie
mixtoꝝ ſpẽs ibi eſſe poterũt in pe

nã eternaliter ſic metalloꝝ arden oꝛes de quibe in pñti euãgelio dr̃.

tes fluuij vel fõtes vt auari bibãt
ibi aurũ liqͥ dũ ꝓpter qð iniuſte ſi
bi vſurpãdũ meruerũt infernũ.et
ita de alijs. ¶ Septia eoꝝ pena ẽ

res ſᷣm Grego. ſũt cecitas intelle
ctus q̃ aie ſᷣm doctoꝛes ñ om̃ino
ceci erũt ſᷣ m intellectũ.ſed aliqua
co gnoſcẽt.illa tñ ſola q̃ fadunt ad

augmẽtũ danatõis et cumulũ pe te videri.⁊ habet talis ignis aliqᷣd
ne. ? ita iſta cognitio nõ erit eis ad lumis vt aliqᷓ ibi videant᷑ ſed ſolũ
cõ ſolatõeʒ ſed ad oĩmodã deſola/ illa qᷓ doloꝛẽ actniſtici coꝛdi inge/

tionẽ.et ſpaliter p ita⸗
pᷣbenſi erũt ⁊ ab ſoꝛpti triſticia ⁊ ni

mio doloꝛe vt nõ e eis aliq d

delectabile cogitare ¶ Octaua eoꝝ
pena eſt illud grãde malũ.ſ.volũ/
tas eoꝝ a deo deſerta ⁊ in malicia
obſtinata.et a ſuo fine vltio tota
auerſa vt ñ poſſint bene velle ⁊ cõ
tinue male velit.pᷣuati em̃ ſunt oĩ
no affectõne iuſticie.⁊ derelicti ſũt

ardẽtiſſime affectõi cõmodi ſiuep

pꝛij bñeſſe.et ideo intẽtiſſimã hnt
diſplicẽtiã de vehemẽti cruciatu in
fernal pene q̃ ta extreme cõtraria
eſt ipõꝝ ardẽti affectiõi.⁊ qꝛ deſpa
uerũt de termio ipᷣius toꝛmẽti.iõ

agitati ſpũ impatiẽtie ſurgũt in cõ

tinuũ murmur.odium ⁊ blaſphe
miã omipotẽtis dei ſic eos puniẽ
tis.⁊ nũc eſt in eis blaſphemia coꝛ
dis.ſed poſt coꝛꝑm reſũptõeʒ erit
in eis ꝑpetua blaſphemia coꝛdis
⁊ oꝛis.ꝓpt᷑ qðᷣ ðꝛ Apoc̃.xvi.Eſtua/
uer̃t hoies eſtu magno et blaſphe
mauerũt verbo dñi hñtis ptãtem
ſuꝑ has plagas.vbi diẽ glo. In in
ferno poſiti q;uis ſciat ſe ꝓ meritꝭ
puniri dolẽt tñ ꝙ deꝰ tãtã potẽtiã
abet vt eis plagas inferat OD
lona eoꝝ pena eſt tenebre exteri/

vt ſũt tenebre exterioꝛes coꝛpales
cauſate ex defectu lumnis in loco
inferni. Vbi notãdũ ꝙ; .ſ.Tho. in

a de alijs. fine.iiij. diẽ In inferno ſũt lux ⁊ te
tenebre ĩterioꝛes qᷓ tenebre interio nebre tãte ⁊ tali mõ ꝓut maxime

ſpectãt mif̃ie dãnatoꝝ. eſt em ibi

ignis fetulẽtus. turbidꝰ. et q̃ſi fu⸗/

moſus vt nihil poſſit ibi clare et ꝑ
ſpicue ſed ſolũ ſub qᷓdã vmbroſita

—— . — ——

—

—

— —

— —

n

i/

rere poſſũt et aiam toꝛq̃re. Ideo
dicit ꝗYſido.de ſum.bo. Ignẽ gehẽ
ne ad aliud lumẽ habere dicimus
ad alið nõ habere.Lucebit em̃ mi
ſeris ad augmẽtũ penaꝝ vt vide/
ant vñ doleãt.⁊ nõ lucebit ad con
ſolatõneʒ ne videãt vnde gaudeãt
Quidã etiã cauſaʒ tenebraꝝ infer
ni dicũt eſſe cõmaſſatiõeʒ et cõpᷣſſi
onẽ coꝛꝑm dãnatoꝝ q̃ ꝓpter mul
titudinẽ ita replebũt locuʒ inferni
vt quaſi nihil ibi maneat tranſpa
rens et lumie ꝑuiũ.¶ Decia pena
erit poſt reſurrectõeʒ totius cõpo/
ſit ex aia et coꝛꝑe cruciatꝰ ac ſem/
piternũ ſuppliciũ in feruẽriſſimo
igne in q̊ ꝑpetue toꝛqbunt᷑ ſine de
trimento et coꝛruptõne coꝛꝑm et
eternaliter dolebüt ſine interitu ⁊

amiſſione vite et ſic ſpꝑ erunt vt ſꝑp

puniant᷑ ⁊ ꝑpetue viuent vt ſint in
pꝑpetua moꝛte.De h̊ loquitceſari/
us.d. Quõ trepidꝰet male cõſciuſ
ſermo poterit explicarecũ ceꝑit in

expiabilis caro et infecta pctis me

dulla ſeuis gehẽene eſtibꝰ penetra/
ri et moꝛe feruentiũ ac decoq̃ntiũ
metalloꝝ inextinguibiliardoꝛe to
ta hoĩs ſubſtãtia intꝰ infũdi et de
paſcentibo flãmis coꝛꝑa atq; aias

ex ꝑte cõſumi.⁊ ex ꝑte nutriri vt in

ter medios igniũ globos natura
dãnata det pabulũ et accipiat in/
cremẽtũ.Et qᷓ; acerbũ et intolera/
bilẽ doloꝛẽ illud cauſet in dãnato
põt nũc qͥlibet faciliter ꝑpẽdere.ſi

em̃ aliqͥs noſtrũ deberzʒ nũc ſolũ

digitũ et ad modicũ tꝑs tenere in

igne cogitet quantus eſſet ſibi er

hoc doloꝛ ⁊c. Et quia tunc erit in
igne incomꝑabiulit᷑ calidioꝛi ⁊ non

ſolũ ad tempus ſed in ꝑpetuũ. et

*
„
. .
ð
2

õ

nõ ſolum cũ digito.ſed cum toto
coꝛpoꝛe.et nõ ſolũ affligetur et ar
debit exterius in coꝛpoꝛe.ſed igniſ
penetrabit omnia mẽbra eius im
mo et viſcera et etiã medullas oſ/
ſium ſuoꝛum et quecunq; totius
coꝛpoꝛis quãtumcũq; occulta. et
nõ ſolũ erit in inferno ignis vehe
mẽtiſſime calidus. ſed etiã erit ibi
aqua vehemẽtiſſime frigida.vt ſic
idem damnatus patiatura ſũme
contrarijs. Juxta illud Job. Trã
ſibunt ab ae mnanitninz ad calo ꝛeʒ
nimiũ. E! Mecin inferno erũt
tm ignis et aqua. Sed vt vult.b.
Baſilius. In vltima mundi pur/
gatione fiet quedam ſeparatio in
elementis.vt quicquid eſt purum.

et nobile remaneat ſuperius ad

gloꝛiam beatoꝛuʒ.quicquid vero
eſt fetulentum ignobile imuduz
et ſpurtum ex omnibus ſterquili/
nijs et feditatibus poſt finale iu⸗/
dicium inuoluat repꝛobos et cum
eis deſcendat in infernum ad ipᷣo
rum perpetuã penam. et hocideo
vt homines qui in hac vita opti/
mis et electiſſimis effectibo et fru/
ctibus elementoꝛuʒ abuſi fuerũüt
viliſſimis eoꝛũ fecibus et ſterqui⸗/
linijs que ex elementis fieri ſolẽt
in inferno crucientur. Et quis de/
ſcribere poſſet omnia mala miſer
rimi ſtatus damnatoꝛum cum ni
hil ſit ĩ ipſis nec erit qð nõ ſit eis
materia triſticie. Quis etiam cogi
tare poterit hoꝛroꝛem et abomi/
nationem regionis iſtius et carce
ris infernalis quam regioneʒ om
nibus elementis ſoꝛbibus reple/
tam ſulphurea flamma incendẽs
24 2

De penis inferni

Multi ſtulti hoĩes et excecati hec
paruipẽdũt et ꝓ nihilo ducũt. Et
ve talibus qͥ illa ta amarein poſte
rũ lugeda nũc ridẽda reputãt. ⁊ q
bus pus exꝑienda erũt qᷓ; creden/
da.Et quãuis inũ erabilia ſint ma
la üũllius eterne miſerie. ⁊ ſint ine/
ſtiabiliter grauia. hec tñ pauca ex
eis ſic dixi. Primo pꝛopter hoc vt
nemo ꝑuipedat iſtã rẽ.nec aliquis
nũc rideat de illo malo poſterius
taʒ amare deflẽdo.ſed vt deſtincte
ſciamus et noſcamꝰ ꝙ ineſtiabile
eſt malũ illius eterne miſerie.⁊ vt
cognoſcentes diligẽter caueamus
nepꝛopt ptes momẽeraneas de/
lectatônes incidamus in illud in
tolerabile malũ ¶¶ Scðo ꝓpter hᷣ
vt timoꝛ quẽ no bis incuteret de
bita memoꝛia ⁊ cognitõ illius mi
ſerie ſit nobis munitio et quodqã
iuuamẽ ad totalius reſiſtẽdũ om̃i
tem ptatõni.Aũ em hõ tẽptat᷑ aut
ſentit ſe inclinari ad aliquã irã vel
vindictãõ.luxuriã.gulã.iuidiã.aua
ricia aut aliã iniuſticiã.ſi tũc diſtin
cte cogitarʒ pᷣdicta mala dãnatois
eterne quõ poſſet eſſe quin incute
retſibi tatũ timoꝛeʒ ſui qͥ citiſſime
in eo oẽm tẽptatiõʒ extigueret ⁊c.
Sũt ̊ hmòi nũc ſciẽda.nũc ſũt ſe
dule añ mẽtis oclłos ſtatuenda.qꝛ
vt a pᷣncipio diri ſᷣm ſctõs int᷑ ea
q hoiĩes alliciunt ad bonũ et retra
bhunt a malo.vnũ eſt interminabi
lis cruciatus dãnatõis erne ⁊ oim

laudabil aut meritoꝛiꝰ vite eterne

vt cũ hõ timet penã illa ex bᷣ ꝙ ſi⸗

bi mala ſũt nociua et penales et ſi
hõ ꝓpter talẽ tioꝛẽ ſolũ ſeruit deo
vt qꝛ cauet pctã et ̃uat mãdata. ie
iunat.oꝛat.⁊ fac cet᷑ſ᷑a hmõi bona
opꝑa ſolũ ꝓpt᷑ h̊ vt euadat illa ſup
plicia eterna q̃ timet. qᷓ;uis ſic mã
data ſᷣuare.deo ſeruire.⁊ pctã vita
re ſolũ ex tali tioꝛe diſponit hoiĩeʒ
aliq̊ mõ ad bonũ iqᷓ;tũ hũiliat eũ
ad oꝑa de genere bona. ⁊ tollit ſi⸗
bi ↄſuetudinẽ peccãdi.tñ qͥ ſic deo

fuit ex ſolo timoꝛe nullũ meret᷑ pᷣ

miũ vite eterne. Cinꝰ exẽplũ ponit
vilhel. in li. de cõditõmb vᷣtutuʒ.
Primũ de latronib qͥ videntes

theſauroꝝ cuſtodes plłes ⁊ foꝛtio

res ſe et ꝑatos in moꝛtẽ et captiõo,

eoꝝ ſi theſauroſ inaſerit.nulla gra
debet ſi nõ furent᷑. necaliqð meri⸗
tũ eſt eis a furto hmõi abſtinere.

cõm exẽplũ Si nauigantes ?⁊

naufragiũ ſibi immere vidẽtes ꝓ
eo ꝙ nauis eoꝝ nimis onerata eſt
ſi nauiʒ exonerare volẽtes pᷣcioſa
in mare ꝓijciũt reputat nemo eis
ad vᷣtutẽ largitatꝭ vł aliter ad me/
ritũ Terciũ exẽplũ.Si latrones
iſectari ſe vidẽtes a ſatellitib.iãq;
ſe ↄpᷣhẽſos vel ↄpᷣhẽdẽdos ab ipᷣiſ
⁊ppter hmõi metũ ſolũ ſarcinas
furtiuas abijciũt. nõ ex h̊ eis aliq̃

gratia detur. necaliquis dicet eos

ꝛopter hoc aliquid meruſſſe.
uartũ exempluʒ de paruulis qͥ

maloꝝ q includit moꝛs illa ppe/ pꝛopter ſolũ metuʒ flagellatõnis
tua tã coꝛꝑis q; aie.cũ eĩ hõ talia dimittunt facere aliqua mala et
diſtincte noſcit.et attẽte ac freqnt᷑ faciũt bõa nẽo eis regratiat᷑.ſʒ vt
meditat᷑neceſſario incutiũt ſibi ti vulgo dr vᷣge et ferule. ſic pᷣdicto
plex eſt timoꝛ

1

Abi notadũ ꝙ du mõ do ſolũ pᷣuietibo regrari ñ dz.
ſt timo? pene? damnatõnis ſʒ magꝗ ſupplidio infernali ꝓpt ꝗqð
eterne. Primus nõ eſt bonus nec ſolũ mala dimittũt ⁊ bõa facũt.

.
.
4
4
H
1†
.
.
.
1
.
.
1
le
n
te

nt

re⸗

eſt

/

.*—

.ẽ⁶e

(Alus timo
dabil et meritoꝛiꝰ.vt cũ hõ timet
damnatiõeʒ.nõ ſolũ qꝛ ſibimala
ſed plus ꝓpter h̊ ꝙ ꝑ eam hõ ſeꝑa
tur a deo.qð caritas marxime refu
it.et ꝓpter hoc qma ipᷣa includit
Pctã.ſ.odiũ dei et alia ꝑ q̃ deꝰ offẽ
Aitur qð iteꝝ caritas ffugit q̃ om̃i

no nollet offendere dilectũ. et etiẽ

ipᷣa cõtrariat᷑ multis bonis ꝑ que

hoõ recte oꝛdinaret᷑ in denñ.De moꝛ

te ⁊ q buſdã moꝛtẽ cõcernẽtibap/
plicari pᷣt hec matia ↄueniẽter ad
Dñnicã.xxiiij.pᷣdicãdo de vno ex ſex
pᷣdictis ex qͥbus fideli aĩe ⁊c̃.ſʒ de
cruciatu gehẽne dictũ eſt in dñica
xx.vt ſuꝑius continet᷑.De ſcðo.ſ.
de gaudijs celi et bonis eterne be
atitudinis dictũ eſt in die omniuz
ſanctoꝛũ.De terribili chriſti aduẽ
tu ad vniuerſale iudiciũ dictũ ẽin
ſecũda dñica aduentus. G

Munc dicẽdũ ẽ de quarto.ſ.ð moꝛ

te ꝓpꝛia.de incertitudine vite.⁊ ðᷣ
hoꝛroꝛe coꝛꝑis ꝓpꝛij poſt moꝛtẽ.
⁊ de ceteris ad hoc ꝑtinentibo.q̊ꝝ
meditatio vtilis eſt hoĩ vt timoꝛe
coꝛreptus hic mala caueat vt bõa
mereat᷑ exꝑiri.¶ Pꝛo q̊ notãdũ q;
pᷣdictoꝝ meditatio valde valzʒ ho
miniad cauendũ pctã ⁊ reſiſtẽduʒ
temptatõibus. Nam auariciã re/
primit.voluptates extiguit.hono
res cõtẽnere facit.et ifrigidat totã
carnis ↄpagẽ. Vnñ ðꝛ Ecci.vij. In
olbus oꝑibus tuis memoꝛare no
uiſſima tua ⁊ ineternũ nõ pecca/
bis.Et Hiero.i epla ad Paulinũ
in fine.Facile cõtem nit oia qͥ ſꝑ ſe
cogitat eẽ moꝛiturũ.Et ergo ad cu
ſtodiã hoĩs cõtra pctã ⁊ ad incita/

tõeʒ etiam hoĩs ad maioꝛẽ feruo

ꝛ gehbẽneẽ bonꝰ lan

bi vt ſepe apud ſe meditet Ois ca
ro fenũ.et oĩs głia eius tanq; floſ
agri qͥ hodie floꝛet et cras in cliba
nũ mittit᷑ Et cogitet quõ nihil eſt
certius moꝛte. et nihil incertiꝰ ho
ra moꝛtis.ita vt nec homo hoꝛã ſi
bi certitudinalꝛ ꝓmittere poſſit vt

in exemplũ capiat hõ iunioꝛes ſe.
foꝛtioꝛes.ſanioꝛes.doctioꝛes.ſan/

ctioꝛes.quos oẽs abſtulit dñs.et
aliqñ mõ ipꝛopoſito et ipꝛouiſo.⁊
quare.niſi vt int cauſas cetas vna
dicat᷑ in terroꝛẽ nobis ⁊ exemplũ.
vt iuxta ãmonitõem ſaluatoꝛis ſi/
mus ſꝑ ⁊ vbiq; ꝑati moꝛi.et ſem/
ꝑ viuamus tanq; craſ moꝛituri ſi

mꝰ. ¶ Scõdðo cogitet hõ.moꝛs au

fert vitã pᷣſentẽ in q ſolũ hõ põt ſa
tiſfacere ꝓ peccatis et mereri vitã

eternꝗ. ⁊ ergo cogitet qᷓ; neceſſanũ

*

ſit ſibi vt ſit freqᷓns in oꝑibo bonii

ne foꝛte cito moꝛiturꝰ vita puetux
eterna aut ꝑfectõe meriti ¶ Tercõ

expedit homi ad cuſtodiã ſui ⁊c̃.vt
ſepe cogitet ſtatũ cadaueris ſui pꝰ
moꝛtẽ.et dicat apud ſe ſᷣm doct᷑nã
beati Augu.in meditatõnibo ſuis
Ecce ſtatim ⁊ qͥs ſcit vtrũ hodie vł
cras claudunt᷑ oculi mei ad interi
oꝛa capitis reflexi.quoꝝ ſepe va/
nis et ꝑnicioſis vagatõibo delecta
bar. iacebũt tenebris hoꝛrẽdis ob
ducti qͥ mõ ꝓ luce gaudent vanita
tes haurire.patebũt aures replen

de vermibo q̃ mõ detractõis vocel

⁊ ſeckares rumoꝛes dãnabili iocũ
ditate ſuſcapiũt. Stringent᷑ dẽtes
miſerabilit obſerati quos ſepe diſ
ſoluit edacitas.putreſcẽt nares qᷓ
nũcvarijs odoꝛibo delectant᷑.ſqua

loꝛẽ fetida labia hoꝛrebũt q̃ ſtulte

cachinno freqnter diſſoluta gau/

rem operum bonoꝛũ erpedit ſi/ debat.Ligabit᷑igua tabida ſanie

7 5

ꝗ̊ ſepe ianes fabulas ꝓ ferebat.Ar
tabit᷑ guttur ⁊ venter ſcaturiet v/
mibus qᷣ varijs eſcis crebro diſtẽ
tus fuit.tota illa cõplexio ſiue coꝛ
ꝑis diſpoſitio.cuius ſanitati.cuiuſ
cõmodltati.cuius voluptati om̃is
pene cura inuigilat in putredineʒ
⁊ vermẽ.et poſtremo in abiectiſſi
mũ puluer diſſoluet᷑.⁊ vbi tũc e/⸗
rit ſuꝑbia mea.aut qͥd ꝓderit mi/
bi. Vbi ceruix erecta.vbi iactãtia
verboꝝ.vbi oꝛnatus veſtiũ.varie
