miſte.Qui replet in bonis deſide

riũ tuum.Et erit illud gaudiũ ſta

bile et eternũ.et nulla põt triſticia
ꝑmiſceri.imo nõ ſolũ erit plenuzʒ
ſed etiã ſuꝑplenũ.qꝛ plus obtine

bunt ſancti qᷓ; deſiderare ſufficiãt

Non em̃ in coꝛ hois aſcẽdit qͥ pᷣ/
parauit deus diligentibo ſe. Hinc
eſt quod dici᷑ Lu:vi. Menſuram
bonã ⁊ ſuꝑeffluẽtẽ dabũt in ſinũ
veſtꝝ.ĩmo illud gaudiũ erit tã ſuꝑ
abunganter plenũ ꝙ nõ põt totũ
capi ab hoĩe nec intrare coꝛ homi
nis totũ.ſed potius hõ intrat i ip
ſum.ſᷣm illud Mat.xxv. Intra i
gaudiũ dñi tui. Illud gaudiũ do
cuit dñs apłos ↄſeq̃nter petere cũ
dicit ¶ Petite et accipietis vt gau/
diũ veſtꝝ plenũ ſit ⁊c. 4
e aſcenſione domini
Sermo rxlviij

—

bus vndecim diſcipu
B lis apparuit illis iᷣs
2 expꝛobrauit incredulitatẽ eoꝛũ
⁊c. Mar.vlti. Et/Dñs noſter
reſurgens p.xl.dies in terra moꝛa
tus eſt ad ꝓbatõem ſue reſurrecti
onis.oꝑtuit em̃ diſcipulos teſtifi/
cari toti mũdo de reſurrectõe chri
ſti. quod etſã fecert poſteriꝰ ſᷣm il
lud Actuũ.j. Vos eritis mihi te/
ſtes in hieruſalẽ ⁊ in omi iudea et

ſamaria.⁊ vſq; ad vltimũ tre,⁊ iõ

„

ſtit
euid
lius
ſent
mue
ſfeea
mnur
ſtit
eeet
wol
Beto
fCn⸗
71
lpp
p
lan
oiij
ſvere
La
feltoi
lame
um.
pac
n
dDi⸗
ſeſum
nemſt
e⸗
Crne⸗

gnnn
imene
nöͤ ent
Dami
eb
lobei
deumn
olal
oe
Iſe
heia
nr;
ne
ficit
tq
Vne
ſuram
nſinü
tuͤſe
ttoni
bom
mmriig
Jumi
vciüde
tcrec

dlar
loßßs
ti cori
gſoſer
non
nccn
ihfiͤ
göechn
fni

niit

Pdat
tte

itãtũ neceſſariũ fuit ipᷣis ꝑ aliqua

euidentia ſigna eã ꝓbari vt effica⸗
cius eſſʒ teſtimoniũ.vt dicere poſ/⸗
ſent ilud pᷣme Joh̊.ſ.Qð audiu
mus ⁊ ocuł nr̃is vidimꝰ.⁊ manꝰ
nr̃e contrectauerunt hoc teſtifica/

mur et annũciamus vobis.Mã/

ſit ̊ poſt reſurrectõem ſuã ꝑ.xl.di

es.et in iſtis pᷣbuit ſeiſßm viuum i

multis argumẽtis et ſignis.vt pʒ

Actuũ.j. Et ꝑ illa ꝓbauit eis ſuam

reſurrectõeʒ.Et pᷣmo ꝑ apparitõʒ
⁊ teſtimoniũ angeloꝝ qͥ mlierib⸗
apparuerunt in xpᷣi reſurrectõne.
vt ptʒ ꝑ oẽs euãgeliſtas. Secũdo
ꝑ expoſitões ſcripturaꝝ ⁊ teſtioni
oꝛũ q̃s ipᷣe eis ꝓpoſuit ad ꝓbatõʒ
ſue reſurrectõis.vt patʒ Luc. vlti.
Tercio oñdit eis vᷣitatẽ ſue reſur/⸗
rectõis ꝑ h̊ ꝙ; ꝓbauit ſe habere ve
ram carnẽ hanam ⁊ nõ fantaſti
cam.⁊ hoc fecit cũ coꝛpus ſuũ pal

pãdũ eis dedit.vt patet Lu.vlti.

⁊ qñ oñdit vulneꝝ ſuoꝝ cicatces.
d. Videte manꝰ ⁊ pedes qꝛ egoip
ſe ſum.⁊ qñ cũ eis poſt reſurrectio
nem ſuã mãducauit et bibit. vt pʒ
Luce vlti.ꝑ quod ondit ſe habere
carnẽ viuã in q̃ oꝑa vite exerceret.
Et q;uis dñs poſt reſurrectõʒ ſuã
we co mederit.qꝛ cibũ oꝛe ſũptũ ĩ
vẽtrẽ traiecit.cibo tñ ille aliũde cõ
ſũptus et reſolutꝰ fuit.⁊ nihil ipᷣiꝰ
ↄuerſũ fuit ĩ carnẽ glificatã ĩ qua
nulla fit reſolutio.⁊ ̊ nulla reqᷣrit
deꝑditi reſtauratio. Quarto vi/
tatẽ ſue reſurrectõis eis ꝓbauit ꝑ
hpᷣ ꝙ ipᷣis fidelibo ſuis ſepe apparu
it ⁊ eis effigiẽ ſuã verã oñdit quaʒ
coꝛꝑalibo ocuł cernerẽt. Nã ꝑ uloſ
xl. dies nõ ↄtinue moꝛatꝰ ẽ cũ eis
ſz infra iſtũ nũeꝝ dieꝝ deaes eis

appuit vt euãgelica tradit hyſto/

äl

———
ria. Quia in die reſurrectõis qᷣnq
es vt dictũ fuit Et ſexto poſt dies
octo appꝑuit diſcipul oĩbo pᷣſente
thoma.ſeptimo ſeptẽ diſcipul ap/
paruit in piſcatõe ad mare tyberi
adis.octauo ĩ mõte thaboꝛ qñ cõ
uenerãt in galylea. Et ita añ diezʒ
hodiernũ apparuit octies.hac ve
ro die bis.amvt dicẽ magiſter ĩ
hyſtoꝛia ſcholaſtica. Oẽs tã apli
qᷓ; alij diſcipuli et młlieres habita
bat ĩ iſta ꝑte hierłm q̃ dict᷑ mello
ſq in monte ſyon. vbi dauid con/
ſtruxerat ſibi palaciũ.⁊ibi erat ce
naculũ illud gnde ſtratũ in qͥ pce/
pit ſibi dñs ꝑare paſca.⁊ in illo ce
naculo tũc habitabãt vndeci apłi
ceteri aũt diſcipuli ⁊ mlłieres habi
tabãt circũq̃q; ꝑ diuerſa hoſpitia.
vt ðꝛ in pncipio hodierni euãgelij
LRecũbẽtibi.xi.diſcpuł Nã ipꝰ
comedentib iillo cenacło hodier
na die apꝑuit ilł ihs:⁊ illa fuit no
na apparitiol et expꝛobꝛauit ĩcre/
dulitatẽ eoꝝ ⁊ duriciã coꝛdiſ.qꝛ hii
q viderãt eũ ſurrexiſſe ñ credide/
rũt. Aug.ð ↄſẽſu euaãgeliſtaꝝ.Do
minꝰ expꝛobrauit icredulitatẽ a/

poſtoloꝝ.nõ quã tũc habuer̃t ſʒ q

añ fuit i eis.ſ.qñ nõ credider᷑̃t his
q viderãt eũ ſurrexiſſe. vt patʒ de
thoma qͥ ñ credidit alijs diſcipulł
Joh.xxi.⁊ ſilr alij diſcipuli ñ credi
der̃t marie magð.⁊alijſ młierib
F ¶ Quare diſcipliſic fuert tardi
ad credẽdũ xpᷣi ſurrectõʒ dãt᷑ due
cauſe. Vna ifirmitaſ eoꝝ.ñ em ſie
fuer̃t ꝑ fecti vt mirabilia oꝑa ði co
oſcerẽt. Scða cã rõ enr̃e future
irmitatis. VHnde Leo papa. Non
pmiſiſſet deus tantum ſuos di⸗
ſcipulos dubitare de reſurreetiõe

niſi eoꝝ dubitatio nie fidei fuiſſet

De aſcenſione domini

cõſeruatio.eoꝝ igit᷑ dubitatio cer/⸗
tis tollitur ne dubiteta nob is ve
ritas reſurrectõis Et Gre.dic̃.mi
mus em̃ mihi ma ria magdalene
pſtitit.q̃ citꝰ credidit q; thomas
qui diu dubitauit. Ille em dubi/
tas vulnerũ acatrices tetigit.⁊ de
noſtro pectoꝛe dubitationis vul/
nus ãaputauit. Et cõuenient᷑ dñs
recedes ab apoſtol increpauit hac
incredulitatẽ. ad deſignãdũ ꝙ gẽ
tes ad quas erant apoſtoli mittẽ
dieſſent merito increpande a deo
et cõdemnãde ſi nõ crederẽt aplis
de his qᷓ ipᷣi viderũt a dño.vt ha/
bet᷑ Actuũ.i. Oñs comedit cũ eis
et cõueſcẽs pᷣcepit eis ab hieroſo/
limis ne diſcederẽt.ſed expectarẽt
ꝓmiſſionẽ patris.i.aduentũ ſpũſ
ſancti a patre ꝑ chriſtuz ꝓmiſſuʒ.
Et ſᷣm mgjʒ in hiſtorijs. Hoc di/⸗
cto pᷣcepit eis vt egrederent᷑ de ci/
uitate ⁊ euanuit ab oculis eoꝝ. et
ſtatim poſt comeſtioneʒ vpᷣi diſci
puli ⁊ alij et mulieres v nanimit
de ciuitate egreſſi fuerũt ad mon
tẽ oliueti.⁊ ibi eis dñſ iteꝝ apꝑuit
Et ula fuit modo decima apꝑitõ
de quibus euãgeliſte faciũt mẽti
onẽ.Et dixi no tãter .de quib euã
geliſte faciũt mẽtionẽ.qꝛ creditur
ꝙ vltra hoc eis apꝑuit.qꝛ diatur
Actuũ.i. Poſt reſurrectionẽ ſuaʒ
appens ꝑ dies q̃dragita pᷣbuit ſe
eis viuũ in multis argumẽtis ⁊ ſi
gnis.Et apoſtolꝰ. ij.ad Choꝛt᷑.xv.
diẽ ꝙ viſ?ꝰ eſt plꝰ qᷓ; quigentꝭ virꝭ
ſimul.deinde viſus eſt iacobo. de
qbus tñ apꝑitõnibo in euangelio
nõ legit᷑ ꝓ pter qð ⁊ iohes fatet᷑ ꝙ
nõ oĩia xpi facta i euãgelio ſcripta
ſũt. Crebra g erat cũ eis ↄuerſatõ
añ aſcẽſiõʒ tũc videt᷑ ꝙ in hieruſa

— „ H„ — 2„ HM
leʒ ipᷣis latitãtibus pᷣ timoꝛe iude

oꝛũ ſemel vel bis ab eis viſus ſit
ad eoꝝ cõſolatiõeʒ.in galilea vero
nõ clꝗ nec ſemel aut bis tm̃.ſj cuʒ
multa poteſtate oſtẽſionæ ſui fece
rir pᷣbens ſe eis viuũ in multis ar
gumẽt. ⁊c Sed ꝗre nõ cõtinue
cõuerſatus eſt eis pꝰ ̃ſurrectõem
cũ eis hoc fuerit ad magnãa cõſola
tionẽ. Rñdet.ſ.Tho.in.iij.ꝑte ſũ
me. ꝙ dñs voluit diſcipulis ſuis
circa ſuã reſurrectiõeʒ duo oſtẽde
re. Pꝛumũ erat veritas reſurrecõ
nis ꝙ ſurrexit ad vita impaſſibilẽ
7 imoꝛtalẽ.⁊ ad hoc manifeſtãdũ
valuit vt nõ cõtinue cũ eis cõuer⸗
ſaret᷑ ſicut pus.als foꝛte in erroꝛẽ
ducti fuiſſent vt crederẽt eũ reſur
rexiſſe ad vitã quã pᷣuſ habuit Cõ
ſolatõez aũt de cõtinua ipᷣius pꝛe
ſentia eis in alia vita ꝓmiſit.ſᷣm il
lud Johis.xvi. Iteꝝ videbovos ⁊

gaugebit coꝛ veſtru. ⁊ gaudiũ ve/
ſtrũ nemo tollet a vobis.Et vt ait

mge in hiſtoa B¶ Hãac ꝓceſſi
onẽ apoſtoloꝝ qꝛ vnanimit᷑ de ci
uitate ſt᷑ egreſſi pcedẽte crucifixo
repᷣſentat eccłia ſingulis diebus
dñic ꝓceſſiõeʒ faciẽs egrediendo
extra eccłiaʒ pᷣferẽdo crucẽ.Et ſᷣm
autoꝛẽ de fi.⁊ le. Vniuerſaliter qͥ
quid exteriꝰ coꝛꝑaliter in ſctã agit᷑
eccłia figura eſt ⁊ q̃dã repᷣſentatõ
ſpũaliũ ꝑ quã indocti ⁊ ſimplices
velut pꝑ ſenſibilia ſigna iſtrui poſ/
ſũt ad ſpũalia cognoſcẽda.vt agni

ta diligãt. ⁊ dilecta q̃rãt.⁊ queſita
inueniãt. Et inſuꝑ etiã doct ſüt il

la magnũ iatamẽtũ ad ꝓ fectũ ite
rioꝛẽ.totꝰ em̃ decoꝛ qͥ exuꝰ exhibet
ſignificat ſpiritualẽ decoꝛeʒ qͥ ĩ no
bis hic eſſe debet nunc et quiin fu
turo ꝓmittit᷑ ⁊ obtinendo ſꝑatux

et

om
tuſe
ben
gio
Piy
an
late
on
ſe
umnn
gueß⸗
ter
ch
190
i⸗
lipee
polte
Matg
tdoch
hobere
ſomen
lrtuti
eecllanm
ſacledr
phere.

ſcvice

hoceis
milttet
herſurm
gture

(eatur

nisce
Bre⸗
athren
uteen

heabie

nedi
ſhior
gdinto
konis

ſuente

Eatef

—

e inck

lſus ſt
anpen⸗
iſ
luifee⸗
lnoar
nve
ſem
ſola
eſi
ſis⸗
nide
recd
ſdae
tidü
ouer/
croꝛ
reſur
it o
nspe
ufmil
ohos
üve,

tſtat

pecli
fdeo
aflro
lebug
lendo
Efm
ſter e
ntuñ
Plies
pol/
ug
veſtn
ſüri
aüne

gnat ꝙ omes xpᷣiani vitã moꝛes
⁊ doctrinã chriſti dñi ſꝑ pᷣ oculis

.

ℳ

Cum igi hmõi ſacra que ĩ dei cul

tu ſenſibilꝛ exhibent᷑ videmꝰ ñ de
bemus in iſtis exterioꝛibo ſiſti ſed

aĩo ꝑ h̊ ad cogitandũ ſpũalia ra/
pi.vt ꝑ decoꝛem ſacraꝝ veſtiũ ⁊ ꝑ
varietatẽ coloꝝ cogitemus varie
tatẽ virtutũ et graꝝ quibo hbic oꝛ/
nari debemus interiꝰ. et decoꝛem

glie quo in futura głia decoꝛãdi
ſumus in aia et coꝛꝑe.et ꝑ crucem
que pᷣfert᷑ intelligere dũm ⁊ ſalua
toꝛem noſtꝝ ieſum chriſtũ qͥ nos
pceſſit.et ſuis ſctiſſimis exemplis
2⁊ documentis nobis rectiſſimaʒ

viã ad celũ oñdit.Et ꝙ crux pᷣfert᷑
et ꝓcedendo ſequit᷑.⁊ oꝛdiate vnꝰ
poſt aliũ ꝓcedit vſq; ad eccłiaʒ ſi/⸗

habere debẽt et ſuã vitã illis con/
foꝛmare. ⁊ ſic ꝓficere de vᷣtute in

virtutẽ tranſeundo.donec intrent
eccliam celeſtẽ et videant facie ad

faciẽ dininã naturã.ſᷣm illud pꝛo

phete. Jbũt de virtute in vtuteʒ
ſic videbit deus deoʒꝝ i ſyon. P⸗
hoc eis dñs officũ pᷣdicatõis cõ/

miſit et dixit Eũtes in mũdũvni

unerlſum pᷣdicate euãgeliũ om̃i cre
gture ].i.homini. Hò em̃ cũ omni
creatura cõuenientiã habzʒ. iõ om
nis creature noiĩe deſignat᷑. vt vlt
Bre. Et ſᷣm eundẽ põt om̃is cre/⸗

ature noĩe natio gentiũ deſignari
Ante em̃ dictũ fuit.In viã gentiũ

ne abieritis.nũc aũt dicit᷑ pᷣdica

te om̃i creature] vt. ſ.pꝛiꝰ a iudea
aploꝝ pulſa pᷣdicatio.tũc nobis ĩ

ꝗdiutoꝛiũ fieret.cũ illa hãc dãna

tionis ſue teſtimoniũ ſuꝑbe repu

liſſet Qu crediderit ⁊ baptiʒatꝰ

fuerit ſaluus erit. Vbi diẽ Bre.

dicit. Credo et baptiʒatus ſũ ſaluꝰ

ero. Rñdet᷑.ſi fidem oꝑibo tenet.

vera em̃ fides eſt que ſᷣ qð verbis
dicit moꝛibo nõ ↄtradiat. Hinc ðᷣ

qbuſdã falſis fidelibus dici. Qui
confitent᷑ ſe noſſe deũ factis autẽ

negant. Hinc Joh.ait. Qui dicit
ſe noſſe deũ et mãdata eiꝰ nõ cu/
ſtodit mendax ẽ.Et dñs dic̃. Non
om̃is qͥ dicit mihi dñe dñe intra
bit regnũ celoꝝ.ſed qͥ fecerit volũ
tatem pfis mei qͥ in celis ẽ.⁊ Ja/
cobus dicit. Fides ſine operibus

moꝛtuna D Eit nota ꝙ du
plex eſt fides. Prima eſt infoꝛmiſ

que ſcq; ẽ ſine charitate.⁊ deilla nõ

mata.que.ſ.eſt in aia vna cũ chari
tate infuſa.⁊ de illa loquit᷑ do mi/
nus.Qui em̃ habʒ fidẽ verã cha/
ritate foꝛmatã et q̃ ꝑ dilectioneʒ
operat᷑ et in illa ꝑſeuerat vſq; ĩ fi
nem.hic haud dubiũ ſaluus erit
Signa auteʒ eos qͥ credunt bec
ſeᷓntur. In noie meo demonia
eijcient.liguis loqᷓntur nouis.ſer
pentes tollẽt.⁊ ſi moꝛtifeꝝ qͥd bi/
berint nõ eos nocebit.ſupᷣ egros
manus imponẽt ⁊ bñ habebunt
Quia toti mũdo reꝝ tꝑaliũ et tra
ſitoꝛiaꝝ cupidinibs irretito ⁊ mul
tis erroꝛibo tenebrato pᷣdicãda e/
rat xpiane religiõis fides q̃ docet

peuntia ſpernere et amare celeſtia

⁊eterna.⁊ tradit credẽda ea q̃ non

videmus. iĩmo rõem naturalẽ ex/
cedentia.vt myſteriũ trinitatꝭ.in/

carnatõis.paſſiõis ⁊ ſacramẽtalł
ↄuerſiõis et hmõi.q̃re in pᷣmitiua
eccłia neceſſariũ fuit vt fides gene
raret᷑ et genita nutriret᷑ ꝑ oꝑa mi/

loquit᷑ dñs hic. Illa em̃ fides ifoꝛ
mis q̃·ſ.ẽ ĩ aia ſine charitate ñ ſuf
ficit hoĩ ad ſalutẽ. Alia ẽ fides foꝛ

De aſcenſione domini

raculoſa omnẽ virtutẽ naturalem
excedentia.et ſoli deo poſſibilia.
Cũ em̃ hoies hanc fidei doctrinã
q;uis altiſſimã viderũt pꝛobari ꝑ
oꝑa inſenſibilia ⁊ ſoli deo poſſibi
lia qͥ nõ poteſt eſſe teſtis falſitatꝭ
certiſſime cognouerũt ipam veri/
tatem infallibilẽ cõtinere. et ita i
primitiua eccłia dabat᷑ gratia ope
rãdi mirachla nõ ſolũ diſcipul et
apoſtolis chriſti ſed et mult alijſ
credentibi.vt patʒ ꝑ decurſũ Act᷑.
apoſtoloꝝ ⁊ legendaꝝ ſctõꝝ.Nũca

vero cũ eccleſia eſt in fide et verita

te cõfirmata taliba nõ indiget.Ex
emplũ ponit Gre.in ome.dicens.
Nam dũ arbuſta plãtamꝰ tãdiu
eis aquã fundimꝰ qᷓuſq; ea in ter
ra cõualuiſſe videmus.:ac ſi ſeł ra⸗
dicẽ fixerit irrigatio ceſſabit. Hic
Paulus diclit. lingue in ſigna ſũt
nõ fidelibus ſed infidelibo. Et ð
iſtis ſignis que apli ⁊ alij fideles
in noĩe ieſu facturi erãt hic ponũt᷑
quinq;. Primũ eſt eiectio demo
num.de quo dicit. In noie meo
demo nia eijciẽt. Lu. xi. Dedit ilł
poteſtatẽ ſuꝑ oĩa demonia. Secũ
dum ſignũ eſt locutio diuerſaruʒ
linguaꝝl linguis loquent᷑ nouis
quod in die penthe.pᷣmo ſfactũ ẽ.
cum apli replebantur ſpũſancto.
Terci fugare ſerpẽtes.qꝛ l ſerpẽ
tes tollẽt.i.auferent.De btõ pau
lo legitur Actuũ.xxviij.ꝙ viperaʒ
que manũ eius mo moꝛdit excuſ⸗/
ſit. Quartũ nõ pati nocumẽtuʒ a
moꝛtiferis ponbo. Sicut beatꝰ io
hãnes euãgeliſta calicẽ veneni bi/
bit ſine nocumẽto.Itẽ de multis

legi᷑ martyribo ꝙ plũbũ bulliẽs

⁊ pix ſoluta i oꝛa eoꝝ fuſa ſint.nec

mMillis illa nocuerut. J Eſt

4

hic notandũ ꝙ ſicut pꝛioꝛa verba
OQun crediderit ⁊ bapti.⁊c̃. dant
ſecularilv ⁊ mũdanis hoibi occa
ſionẽ nimis magnã ſuꝑflue fidu/
cie ⁊ vane ſpei de ſalute obtinẽda
ex ſola credulitate et baptiſmate
ſine omibp bonis. Sic hec verba
dñi. ſ. Signa eos qͥ credũt hec ſe
quẽtur poſſũt nõnullis ⁊ deuot⸗
pbere occaſionẽ deſpatõis.Cũ eni
hic ðꝛ Qui nõ crediderit cõdẽna
bit Et cũ ſine fide ſit impoſſibile
placere deo. vt ait apłs ad Heb.
xi.Et cũ nemo nũc aut pauciſſimi
faciũt ſigna illa q̃ in pꝛeſenti loco
ſcripta ſũt ⁊ q̃ vident᷑ eſſe ſigna ve
recredulitatis.poſſet ex hoc pius
animꝰ de ſua deſpare ſalute. ĩimo
poſiʒ ſibi videri ꝙ nemo aut pau
ci ſaluarent᷑ h̊ tꝑe.eo ꝙ nemo aut
pauciſſimi noſtro tꝑe hoꝝ ſigno/
ruʒ muneribus ſũt ðecoꝛati Sed
nõ debẽt hec verba quẽq; terrere.

qꝛ dñs nõ loquit᷑ hic de fidelibus

huius tꝑis.et de pᷣſenti ſtatu eccle

ſie.ſed loquit᷑ de ſtatu naſcẽtis ec/
cleſie ⁊ de pᷣmitiuis fidelibus.tũc
em neceſſaria fuit ad lĩfſam oꝑatõ
eoꝝ et ſimiliũ miraculoꝝ ꝓ ↄuer/
tendis infidelibo.et ꝓ ↄfirmãdis
nouiter cõuerſis.vt dictũ fuit.Di
at ergo dñs Signa aũt eos ꝛc
tanqᷓ; diceret in pncipio naſcentis

eccłie.Fideles in me credituri faci

ent hec ⁊ alia ſilia ſigna vbi ⁊ quã

do opus fuerit ꝓ fideliũ ↄuerſiõe.

Nunc cũ eccleſia eſt dilatata ad fi
nes terre⁊ iĩ fide roboꝛata nõ oꝑ/
tet fideles iſta ſigna facere ſenſibi
liter ad laʒ.ſed ſufficit ꝙ faaũt ea
ſpũalꝛ.Et taliter.ſ.ſpũaliter ꝓnũc
faciũt illa ſigna illi qͥ nũc habent

fidẽ foꝛmata et ꝑ dilectõeʒ oꝑan/

8

vart

—

tem.
lecta⸗
bitate
leſfoꝛ
tneg
Urbt
(ber
leſaufi
ſehcen
hontin
elont
Mone
ſchon
mae⸗
nnnol
llng
jtſics
ſobere⸗
uutta
getera
igtom
cficat
clesce
myerd

Pitesto

fallam:
ordil

nes bil
nesme
tionep
dlegat
Puran
rer ein
prae
eben
fkiemar
meete
Märo⸗

Avob
dant
hoca
efoh/
mmnic
ſmnore
erba
eeſe
vog
jani
Bina
ſhie
He.
cMwi
tloco
gave
Apins
c imo
in pon
moout
igo/
1Sed
ſenene,
ellbos
wage
inocè
hotüc⸗
lto
en
mnüdss
fuid
os
ſenns
bitci
ſie
mohſi
o
nſenſbi

eronh

zoge

cin.

— —

tem.Et cũ illa ſigna ſpũalꝛ intel/
lecta apparẽt in hoĩe ibi ſũt idu/
bitata argumẽta et ſigna vere fi/⸗
dei foꝛmate et ꝑ dilectõʒ oꝑantiſ.
⁊ ſunt ꝑ conſeq̃ns ſigna ſalutꝭ.vt
vult btũs Bre.in ome.hodierna.
¶ Primũ igit᷑ ſignũ nũc vere ⁊ vi

ue ſeu fidei foꝛmate eſt vt hoies a

ſe eijcent demonia. H fit ꝑ vitaʒ
penitẽtialẽ.ꝑ quã rõe cõtritõis ex
pellunt demonaa ſi que i eis ſunt
ratione pctĩ cõmiſſi.et lõge a ſe re
pellunt ne ingrediãt᷑ ꝑ peccata fu
tura.et cum illa cauẽt ꝑ oꝑa peni⸗
tentialia. ¶Gecundũ ſignũ eſt lo
qui linguis nouis.i.yꝓdiomatibus
vt ſi qͥs fuerit ſolitus alioꝝ famaʒ
rodere.aut ſecularia facta vana et
inutilia etiã dicere ⁊ loqͥ iã talia fu
giat et ea ſolũ loquat᷑ q ad laudeʒ
⁊ gliam dei ꝑtinent ⁊ adꝓximoꝝ
edificatõem. VFñ Bre.in ome. Fi

deles qͥq; qͥ iam vite veteris ſecla

ria verba derelinquũt ſctã autem
myſteria inſonãt cõditoꝛis ſui lau
dem ⁊ potentiã q̃ntũ pᷣualẽt nar/
rant qͥd aliuq fauũt niſi liguis lo
quũt᷑ nouis¶ Terciũ ſignũ ẽ ſer
pẽtes tollere.id ẽ om nẽ erroꝛeʒ et
falſam doctrinã aut ſuꝑſtitioſam

aln ſuis et alioꝝ auferre
u

artũ ſignũ eſt peſtiferas potio
nes bibere ſine nocumẽto.i.ſuaſio

nes malas audire.et tñ ad opera

tionẽ pꝛauã mime trabi aut malã
ðᷣ lectatõem.aut irã.aut ali hmõi
pꝛauã inclinatõem ad ꝑctm̃ ſenti/
re ⁊ ei nõ cõſen nre uti Eſu/⸗
pra egros manus iponere vt bñ
habeat.i.ꝓximos qs in bono oꝑe
ĩifirmari ↄſpicit tota vᷣtute ſuccur
rere et exemplo ſue o ꝑatõis illoꝰ

vitã roboꝛare.Et ſubdit Greg. Et

4
s

hec miracla tãto ſunt maioꝛa q̃n/
to ꝑ hec nõ coꝛꝑa ſed aĩe ſigna ere
dulitatis inueniũt᷑. Hec itaq; ſig
fratreſchariſſimiauctoꝛe ðo ſi vul
tis vos facietis. Ex his eteni exte
rioꝛib ſignis obtineri vita ad hoc
oꝑantibo nõ valeret. Nã coꝛꝑalia
illa miracla oñdũt aliqñ ſctitatẽ
ſed nõ fadũt eam. Hec vᷣo ſpiritu
alia que agunt᷑ in mẽte vitatẽ vi⸗
te nõ oſtendũt ſed faciũt.iſta aũt
coꝛꝑalia facere etiã mali pñt. Vn
qbuſdã veritas dicit. Multi dicẽt
mihi in illo die. One dñe nõͤne in
no ĩe tuo ꝓphauimꝰ ⁊ demõia eie
cimus et vᷣtutes młtas in nomie

tuo fecimꝰ.⁊ tũc cõfiteboꝛ illis qꝛ

nũqᷓ; noui vos.Diſcedite a me qͥ
oꝑami iniqtatẽ Nolite q̊ amare ſi
gna q pñt cũ repꝛobis boni habe
re cõmũa ſed ea q̃ mõ diximꝰ cha
ritatis atq; pietatis miracka ama
te.que tãto ſecurioꝛa ſunt q̃nto oc
cultioꝛa.De qͥbo maioꝛ fit apð de
um retributio ̊ͥ aꝑpð hoies mioꝛ
eſt glia. R ¶ Itẽ btũs Ber. i
ſᷣmõe quodã de aſcẽſione exponit
etiã ſpualiter ſigna in h̊ euãgelio
enũerata ꝓut nũc ſunt argumẽta
vere fidei foꝛmate ſeuꝑ dilectõem
oꝑantis. Dicit eĩ in ſnia. Primũ
opus fidei ꝑ dilectõem oꝑant eſt
coꝛdcis cõ punctio.i.vera ↄtritio ꝑ
quã deintꝰeijciunt᷑ demonia cum
ab affcũ coꝛdis eradicãt᷑ pctã.Se
cũdũ ẽ oꝛis ↄfeſſio ĩ q̃ qͥ i xpᷣm cre
dũt fide foꝛmata liguis loquunt᷑
nouiſ cũ ſe iã accuſt q pᷣꝰſe excuſa
bat ⁊ iuſtificabãt.⁊ cũ de ceto non
loquũt᷑ linguis ꝓthoparentuʒ vt
declinẽt i vᷣba malicie ad excuſan

das excuſatões ĩ pctis.Cũ aũt cõ/⸗
tritõe ⁊ oꝛis confeſſiõe pꝛioꝛa petãꝗ

R
5 1
s s —

De goſcenſione domini

ſunt deleta tũc ne recidiuũ patiãt᷑
⁊ fiãt poſterioꝛa peioꝛa pꝛioꝛibus
neceſſario ſerpẽtes tollũt.i.occaſi
ones pctõꝝ de cetero fugiũt ⁊ ve

nenatas ꝑſuaſiões cogitatões et

alias inclinatõnes ad pctã extcin/
guũt ꝓ poſſe:nec in coꝛde moꝛari
pmittũt ad momentũ.Si aũt ra
dix aliqua peccati aut ↄcupia car/
nis.aut alia quecũq; tẽptatio tam
velo citer extirpari neqᷓat ſed ani/
mũ pulſat.et in ipᷣo tñ renitẽte ad
tꝑus moꝛã fecerit ia hõ moꝛtifeꝝ
qqd bibit.ſed nõ ſibi nocebit dum
modo nõ cõſentiat ſed ꝓ poſſe re
luctetur.Et ſi hec lucta ꝑiculoſa ⁊
moleſta ꝓ ueniat ex impꝑpfectõe v/
tutũ que eſt quaſi infirmitas aie.
umponet illi egritudi manus id ẽ
freqᷓnter oꝑa ſua.tũc creſcunt vᷣtu
tes quibus hec ſua infirmitas cu
rabit᷑.⁊ erit ſibi facile ſuꝑare qð ſi
bi prius difficile videbat᷑. Seqᷣt᷑ᷣ

LEt dñs qͥdem ieſus poſtqᷓ; locu/

tus eſt eis hec.ſ.pᷣdicta ⁊ pla alia
que ponũt᷑ Actuũ.j.tũc vt ſcribit
Lu.vl.. Eleuatis manibo bñdixit
eis] ſq; cõfirmans in eis poteſta/
tẽ et virtutẽ quã priꝰ ipis dederat
vt in eiſdẽ ꝑſiſterent ⁊ ꝓficerẽt vſ
q; ad aduentũ ſpũſſcti.q eos ꝑfe/
cit in ſciẽtia ⁊ virtute ⁊ in oibo bo/
nis.Ex hoc loco ĩ cõſuetudinẽ du
xit ecclłia.vt ſicut dñs poſtq; oĩb⸗
pactis aſcẽdere voluit in celũ bñ
dixit fidelib ſuis ꝙ ſic epi ⁊ cete/⸗
ri pᷣſbyteri cõſeq̃nter ꝑacto diuio
officio volentes iã ab altari recede
re dant ſuꝑ populos bñdictõneʒ
ſignantes eos ſigno ſctẽ crucis ⁊ ĩ
pꝛecantes eis hona in noie ſctẽ tri
nitatis. Poſt hoc vt legit᷑ in pᷣſen
ti euãgelio dñs aſcendit in celum.

¶ Vbi notandũ ꝙ in xp̃o du/⸗
plex eſt natura. Diuina.ſ.in qua
ab eterno ſꝑ eſt ⁊ fuit vnũ cũ pr̃e

2 ſpũ ſancto et ꝑ oia coequalis.et
ſm illã nõ aſcẽdit nec aſcẽdere pot

vt tradũt doctoꝛes ſuꝑ.iij.ſniaꝝ.

2 ſan. Cho.in.iij.ꝑte ſũme.q.lvij.
2 eſt certũ.qꝛ aſcenſio eſt motꝰ lo
calis de vno ſitu in ferioꝛi ad aliũ
ſuꝑioꝛem.chriſtꝰ autẽ imobilis ẽ

ſ̃m diuinã naturã.⁊ eſt in om̃i lo
co et ſitu.et nihil eſt eo altiꝰ. Aia

eſt humana natura in xrpo quam
in tꝑe aſſumpſit ex virginali vto
intemerate virgis.et ſᷣm hãc aſcẽq⸗
dit qꝛ eam ſibi vnitꝗ in vniratem
ſuppoſiti hodie de h̊ loco genera/

tõis ⁊ coꝛruptõis duxit in ſußmũ
celũ qð eſt locus incoꝛruptionis⸗
qJ maxiĩe fuit ꝓpoꝛtionatꝰ ſue hũa
nitati ꝑ fecte ꝑ reſurrectõem icoꝛ/
ruptibili et ĩmoꝛtali.¶ Secũdo

notandũ ꝙ q;uiſ vt diat Act.j.do

minus aſcẽdens ſũptus fuerit a

nube ab oculis eoꝝ.et qᷓ;uis ange
li aſtiterũt.hoc tamẽ nõ fuit vt ad
aſcendendũ eoꝝ indigeret autvſꝰ
fuerit adiutoꝛio.ſed ꝙ; ꝑ hoc oſtẽè/

deret᷑ ꝙ oĩs creatura ꝑata eſt ob⸗

ſequi ſuo creatoꝛi.ad reuerentiam

illa affuerũt nõ ad adiuuamen.
Et dicit ſctũs Tho. ꝙ nubes illa

nõ pꝛebuit amminiculũ xpᷣo aſcẽ/

denti ꝑ modũ vehiculi.ſed appa/

ruit in ſignũ diuitatis ſᷣm ꝙ glia
dei iſrael apparuit ſuꝑ taberna/
culũ in nube.nã ꝓpa virtute aſcen

dit tam rõne deitatis que oĩa põt
qᷓ; rõe hũanitatis ſᷣm quã habuit

do teʒ agilitatꝭ.rõe cnꝰpotuit mo

uere ſuũ głificatũ coꝛpus ad oẽm

differẽtiã poſitõis.ad quãcũq; di
ſtantiã et q;tũcunq; velociter.ita

eñg
ſſtim
neſot
fing
leno
evün
aton
foine
ſab a
er
lsn
rſ
kabe
diat
de
Gon
celii
Nſcidt
ſentien
lamnpe
Oinitat
öͤloo
Iltere
lglia
eſtelin

ſunt de

sg
Gon
Lugan
Crecit
tnobt
nomee
luchar
htelli
fi
icgtur
6ls.G
benus
Ange
binken

in Sermo XL. VII

rpo d em̃ gloꝛificatũ coꝛpus ꝑfecte ſub. Talis ſedʒ in tli cintate.i habitat
lingin eſt imꝑio anime.qꝙ vbicũq; volue vel manet.Sic gxpᷣs ſᷣm diuinaz
ici pfe rit ſpũs ibiꝓtinus erit ⁊ coꝛpus. naturã ſedet ad dexterã pris.quia
holist ſm ꝙ dictü fuit ꝙ i generali ſur ſᷣm diuiaʒ naturq manet eternali
terepit recnõe ſancti ꝑ dotẽ agilitatꝭ mo ter ⁊ incõmutabiliter in btitudie
ſninn⸗ uebũtur ꝓpꝛia virtute a loò reſur pfis.⁊ ſimul cũ pf̃e habet imuta/
lvii rectionũ ad iudicij locuʒ ⁊ obuiaʒ biliter eandẽ gloꝛiã diuitatiſ acre
t ,o xpo in aera.Et q;uis deferent᷑ bo/ giã ⁊ iudiciariã poteſtatẽ.ac ab et᷑
alii niab angelis ⁊ nubibo obuiã xpᷣo no habuit.⁊ ineternũ habebit.ſed
.“ in aera. vt vult glo.i.ad thef.iiij. ſᷣm hũanã naturã ſedet ad dexte/
ii⸗ illud tamẽ nõ erit ex b̊ qꝗð indige/ raʒ pr̃is.nõ ſᷣm equalitatẽ. ſʒ ſᷣm
n ant. ſed ad reuereti deſignandaʒ quẽda acceſſu ad derters, xpᷣs emᷓ
gen ꝗ coꝛ pibo gloꝛioſis et ab angelis m ꝙ hõ ſup omes alias creatu/
Uxio ⁊ ab om̃ibus creaturis defert᷑.vt ras maxie ꝓpinquus eſt gloꝛie di
icaſi dicit.ſ. tho. ſuꝑ.iiij. ſen. Et enã per uinitatis.⁊ beatitudini eterne eiꝰ
M/ hac dotẽ poſt iudiciũ aſcedet in ce ⁊ iudicarie ptãti.eo ꝙ ſuꝑ omnei
nern⸗ lũ empyreũ. Sic ergo vt ait euan alias creaturas anima xpi abun/
Pni geliũl Poſtq; dñs locutus eſt eiſ dantioꝛẽ recepit habitualẽ gratiã
Ptnig aſcẽdit in celum letvt ſequit᷑in p/ et charitatẽ infuſam. ſapientiã. ſo
*“ ſenti euãgeliol ſedʒ ad dextrã dei] entij.⁊ omeʒ virtuteʒ ⁊ xpᷣi husi/
emioo NMAVbi notadũ ꝙ ꝑ dexte tas ſuꝑ om̃es alias creaturas re/
Serice ram patris pmo intelligit᷑ gloꝛia giã et iudicialẽ ptatẽ hʒ.⁊ ſuꝑ oẽ
Nrſde diuitatis. Vñ Damal. in ſuo. iij. alias honoꝛata eſt in hoc ꝙ dei⸗/
gei Nõ localẽ dexterã patris dicimꝰ. tati vnita eſt in pſona filij et aſſũ
ae qliter em qͥ incircũſcriptibilis eſt pta ĩ vnitatẽ ſuppoſiti.⁊ hodie ſu
* localẽ adipiſceret dextraʒ. dextra per oẽm creaturã ſpũale ⁊ coꝛpeõ⸗
. em̃ ⁊ ſiniſtra eoꝝ q crcũſcribũtur loco eleuatus eſt. Fiñ Grego.in
ſi, ſunt. Dexteram autem patriſ dici hodierna omeł. Qui fact omnia
4 d mus gloꝛiam ⁊ honoꝛeʒ diuitatis ſuꝑ om̃ia ſua virtute fereba?᷑ Sic
k, Scðo mõ dici᷑ britudo pr̃is ᷣm em̃ oia alia excedit dignitate.me/
hnnam Auguſtinũ i ſermone de ſimbolo ritis ⁊ btitudie.ſic in ſußmo loco
W Credite xpᷣm ſedere in dextera pa celeſtꝭ ultat doſit ei: vonuſeiſq;
hegl tris.btũs em̃ eſt ⁊ ifius btitudis q;to maioꝛ erit meriᷣ ⁊ xpᷣo hicii
rdon nomẽ eſt dextera pr̃is.Terdo mõ milioꝛ.tãto ſibi erit in loco ꝓpinq
d iudiciaria poteſtas. vñ Augꝰ.vbi oꝛ iã ſᷣm aiam ⁊ poſt reſurrectiõʒ
n ſupꝛa de ſimbolo. Ipam dexterã coꝛꝑe ⁊ aia ſᷣm localeʒ ſitũ vt pa/
ben, intelligite poteſtatẽ quã accipit il tuit in ſermone poſt octauã paſce
nenn le hõ ſuſceptus a deo vt veniat iu Cũ aũt dñs ieſus fuenit iãin celuz
onſt dicaturus qͥ pus venerat iudican receptꝰ vt eũ diſcipuli videre non
et dus. Sed pꝑ ſeſſionẽ intelligere de poſſent.⁊ illi adhuc ſnſpẽſis vulti
DnithOH bemus habitatõnẽ vel moꝛã Vnñn bus iĩtuerent᷑ in celũ.⁊ eũ ſeqren
doen Augẽ. in ſermone dicto. Sedere oculis quẽ inceſſu ſequi non pote
i⸗ hitare intelligite. ſic ſolemꝰ dicere. rat. Tuc vt dici Actuũ. i ſteterut

Dñica ĩfra aſcenſio
iuxta eos duo angeli in viriliſpẽ.
⁊ albis veſtibus.quaſi diẽ feſtum
agentib ꝓ dñt aſcẽſione. q eos vt
amid dulciter arguũt ne innanuʒ
attollerẽt oculos.⁊ dixerũt. viri
galiũlei.quid ſtatis aſpiaentes in
celũ.⁊c̃. Et dicũt notãter.l vidiſt⸗
eum taq;.d. Nõ eſt vectus curru

igneo vt helias.nec tractus coma

vt abacuc.nec aliq̊ ãminiculo ad/

utus.ſed iuit ꝓpꝛia virtute.l aſcẽ/⸗
dentẽ nõ ſolũ in aerẽ. vt abacuc

q ductus fuit ti ꝑ aerẽ in babilo
nẽé. nec in treſtrẽ padiſũ vt enoch
hhelias.ſedl vidiſtis eũ eũtẽ in ce/⸗

lũ Aſcẽdit em in celũ empyreum

in altiſſimis collocatuʒ q̊ nullus
boim añ ipᷣʒ fuit ingreſſus.necin

greſſurꝰ finſſz niſipe pꝛiꝰiter ülluc
moꝛtalibo demõ ſtraſſet. Et tũc ſe

cũ durit ſctãs aias de lymbo edu

ctas.⁊c. Hic xpᷣs quẽadmodũ vi
diſtis eũ ita eũtẽ in celũ ſic veniet
qꝛ in eadẽ ſubſtãtia carnis et ſupᷣ
eundẽ mõtẽ oliueti veniet clarus
in maieſtate ſua et poteſtate ma/
gna in fine mũdi ad iudicãdũ vi/

uos ⁊ moꝛtuos.Certũ g̊ habẽtes

ꝙ dñs leſus in celũ aſcendit.nihil
aliud vobis incũbit.qᷓ; vt iuſte pie
⁊Z ſobrie in eius abſenua viuatis.

in h̊ ſeculo ſemꝑ pᷣ oculis habẽtes
ſtrictũ iudiciuʒ ad qð finaliter re/

uerſurꝰ eſt de celo vt det vnicuiq;
iuxta oꝑa ſua iuſtis celuʒ. iniuſtis
ifernũ. Hec cũ apłi ab ãgeł audiſ
ſent ĩ ſpũ hũilitatꝭ ⁊ igne charita
.ꝓni aio icliato coꝛue adoꝛauer̃t

adoꝛatõe late xpᷣm deũ ⁊ dñʒ ma

ieſtatꝭ ⁊ glie mgrm ⁊ redẽptoꝛẽ.⁊
pmẽtes oꝛa veſtigijs pedũ vbi ſte
terat aſcẽſurꝰ rgreſſi ſũt i hierłʒ

ad expectãdũ pmiſſiõeʒ pr̃is ſuxta

„ .

dete ĩ ciuitate q̊aduſq; induami vx

tute ab alto N¶Et fert᷑ ð qdãa

milite qͥ ĩ ꝑtibo trãſmarinis omia
loca ĩ qbo ſaluatoꝛ fuerat ſolliate
cũ lachrymiſ viſitauit Et cũ oĩia llo
ca ſctã deuote ꝑqͥ ſiſſ. vltimo vẽit

ad locũ ad monteʒ oliueti vbi in

celũ aſcẽdit.⁊ ibi poſt longã oꝛati⸗/
onẽ cũ lachrymis dirit. Ecce dñe
vbiq; queſiui te.⁊ cũ modo vene/

rim ad locũ vbi aſcẽdiſti in celum

ergo ſpiritũ meũ ſuſcipi vt ad de/

xterã patris videã te reſidentẽ in
gloꝛia patris. Quibus dictis ſpi/
ritũ ſuũ celo tradidit.Et diẽ Sul
pitiꝰ epᷣs hieroſolimitanꝰ vt hr̃ ĩ
glo. ſuꝑ actꝰ O dũ facta fuiſſʒ ec
cleſia ĩ mõte oliueti vñ vxpᷣs ĩ celũ

aſcẽdit locꝰ ille vbi ſteterũt pedes

aſcẽdẽtꝭ nũqᷓ; potat ↄtinuani paui
mẽto. ſed marmora excutiebant᷑
in oꝛa apponẽtiũ.⁊ puluis adhuc
retinet veſtigia impꝛeſſa pedũ eiꝰ
LRegreſſi aũt ſunt cũ gaudio ma
gno ſyvt dicit᷑ ibidem. ¶ Baudebãt

ei ſancti apoſtoli pꝛimo de hũane

nature in xpᷣo gloꝛificatõe et exul

tatõne. Quis nãq; diligẽs xp[ʒ nõ

gauderet de hoc ꝙ huãna natura

eꝰ ab ipᷣo vnigenito dei aſſumpta

poſt tot ⁊ tãtos laboꝛes.poſt paſ
ſionẽ ⁊ moꝛtẽ.nũc reſurrexit ad vi
tã imoꝛtalẽ.aſcẽditq; in celũ.⁊ ibi
ineternũ quieſcit in maximis diui
ne nature bonis Scðo gaudebãt
de copiers hũani generis redẽpti⸗
one. Nã ꝓpter petm̃ pꝛimoꝝ parẽ
tum fuit nobis clauſuʒ ſupꝛemuʒ
celũ.locus.ſ.oĩm ſanctoꝛũ vt nul
lus huc admitteretur q;tũcunq;
ſanctus. Sed hodie dñs ꝑ ſuũ in

greſſũ ad idẽ celũ parauit nobiſvi

mãdatũ dñi dicẽnis Luc.vlt᷑. Sc/ gm illuc aſcẽdendi. Juxta illð Jo

2*

ban
loch.
voe
ker
hode

4

lopl
lleene
mont
Git
nick
cogl
nad
Noret
Cplo
tofn
tonol
aeritt
4.Qi
feiurre
enſeon
agime
liaſce⸗

(grtibe

ſob pp
ſerbos
tioyr
uſ.
diligt
talege
ſeyzf
ſdien
kecepte
ck
than,
ſolini
güyn
ſoma
ahe

ſciat
fel

gtein
1sſp
Gul
thii
iſze
i i
pedes
inpout
nebont
achu
lcie
Coms
Ucebat

hüane

ral
PN.
nunn
ſumpnn
poſte

tüth
niod
hit
bipny/
rMe
henn⸗

toee

Sermo

.

bãnis.xiiij.Ego vado pare vobis
locũ.Et ibidẽ. Vt vbi ego ſuʒ illic
⁊ vos ſitis. Tercio gaudebant de

reſtauratõe agelice ruine.quã dñs

hodie incepit cũ animas electoꝛũ
ſuoꝝ de lymbo eductas ad celum
trãſduxit.⁊ in diuerſis angeloꝛuʒ
choris locauit ꝓ diuerſitate meri
toꝝ ſuoꝝ.ita facturus de ſingulis
electis vſq; ad cõſũmatiõeʒ ſeculi
moꝛituris. Quarto gaudebãt de

ſpũſſanctiꝓmiſſione quẽ eis dñs

miſſurus erat nõ poſt multos di
es qui eos cõſolaret᷑.⁊ eos regeret
in aduerſis huius vite.qui eos oꝛ
naret virtutibus ⁊ ſcientia et tam
copioſam eis infunderʒ charitatẽ
vt om̃i timoꝛe mũdano poſtpoſi
to nõ ſolũ nõ tim erent.ſed ⁊ gau/⸗
derẽt ꝓ nomiĩe ieſu cõtumelia pa/
ti. Quito de certitudinefuture ſue
reſurrectõis gaudebãt ⁊ in celũ aſ
cenſionis.cũ vidiſſent caput ſuuʒ
ad iĩmoꝛtalitatẽ reſurrexiſſe ⁊ in ce
lũ aſcẽdiſſe.ſed cũ multis mẽbrꝭ
certã habebãt ſpeʒ ſe idẽ cõſecutu⸗
ros.ꝓpter qð Johiſ.xuij.ſuꝑ illo
verbo Si diligeretis me gaudere
tis vtiq;.qꝛ ad pr̃eʒ va do.dicit Au
guſ. Quis nõ hic gaudeat qui ſic
diligit xpᷣm.vt ſuã naturã iã imoꝛ
talẽ gratulet᷑in xpᷣo.atq; ad ipſuʒ
ſperz ſibi futurũ ꝓximũ Illi aũt
pᷣdicauerũt vbiq; nõ ſtatim poſt
receptõʒ ſpũſſcti ſũt apoſtoli diui

ſi.ſed pᷣdicaucrũt in iudea quaſi ꝑ

xij. annos vt ait Beda. Et deinde
ſolẽnis eoꝝ diuiſio facta eſt ꝑ mũ
dũ vniuerſũl dño cooꝑante ⁊ con

foꝛmãte ſequẽtib ſignis.ſ.ſupꝛa

dicq.Sic aũt tũc fuit apoſtoloꝝ
pᷣdicatio confirmata ſignis. ita et
nũc qlibet pᷣdicatoꝛ dʒ bone oꝑa⸗/

re.vñ Theophi. Fiat dñeieſu xpᷣe
vt nr̃i ſermones q̊s devirtute dici

mus ꝑ oꝑa cõfirment᷑ et actus vt
tãdẽ ſimꝰ ꝑfecti te cooꝑante in oi

bus verb ⁊ fact.qꝛ te decet ſermo

¶ Dñica infra aſcẽſionis duiin

Berxmo. xllix.

rit paclitus quẽ mittã
N vobis a pfe ſpm̃ vitatꝭ
qͥ a pr̃epcedit Jo.xvv O Sat
uatoꝛ nr̃ volẽs pᷣdicere diſapulis
ſuis multa aduerſa qͥ paſſuri erãt
in mũdo.ne ex h̊ turbarẽt᷑ pmiſit
eis ꝙ mitteret eis aliũ cõſolatoꝛẽ
ſ.ſpm̃ſctm̃ ꝗͥ eos diligeret ⁊ dirige
ret in agẽdiſ ⁊ cõſolaret᷑ i aduerſis
Diẽ eil cñ ven erit paclitꝰ li.cõſola
tor que ego mittã vob a pfe ſpi⸗/
ritũ vᷣitatis. Hic due tagũt᷑ cõdi

tões ſpũſſcti. Pꝛia eſt ꝙ ðꝛ ꝑacl-
tuſ.i.cõſolatoꝛ cõſolat᷑ ei deuotol

q̊ ihabitat młta bona in eis ⁊cij
audio oꝑando ex qͥbꝰ młtipliceſ
ſumũt᷑ ſpũales ↄſolatões vt alibi
dixi. Scða ↄditõ eſt ꝙ ðꝛ ſpũs ve
ritatꝭ iõ ſᷣm Chryſo.qꝛ fidedignꝰ
eſt. młti eĩvera ſciẽtes veri nõ ſũt

qꝛ ſpm̃ vitatꝭ nõ hñt. ſʒ ille ſpũs

le teſtioniũ phibebit de me ⁊ vo⸗
teſtioniũ phibebit Augꝰ. Ille vo

bis ĩſpirãdo ⁊ vos exteriꝰ ſanãẽdo
⁊ ita ſpũſſctũs teſtio niuʒ pꝑhibuit
xpᷣo in h̊ ꝙ aplos tles fec ꝙ ſeue

et ſimplices de ꝓfunditate ſcrip/

r 2

em̃ homies pꝛius illitterati

—

cedebãt ex odio et inuidia xpᷣm

vos teſtioniũ ꝑhibebitis pᷣdican
do omnib populis qꝛ ob initio

mecũ eſtis fuiſtis Nõ ab initio vi

te.ſed ab initio pᷣdicatõnis intelli

gedũ eſt. qũ dñs incepit docere et
miracula facere.. Hec locutꝰ ſũ

vobis ad cõfoꝛtatõnẽ veſtrã cõtra
futuras tribulatõnes vt nõ ſcan
daliʒz emini.i.ne occaſiòe tribula/

tõnũ cadatis ꝑ ĩpatiẽtiazx in pctm
Poſt hoc enũerauit dñs in ꝑ ticu

—

lari tribulatões q̃s paſſuri erãt.q̃

xuʒ Pꝛia eſt. ꝙ abſq; ſynagogis

faciet vos. liq eni cõſpirauerũt.qꝙ;
ſi quis cõfeſſus eſſet xrpᷣꝭ extra ſy/

nagogã fierz. Diẽ hic Augꝰ. Quã

tũ erat apoſtoł expellide ſynago/

gis iudaid cũ tñ exituri foꝛẽt etiaʒ
ſi nullus eos expelleret. ſubdit.ſʒ
dñs ꝑ hoc demonſtrare voluit ꝙ
iudei xpᷣm nõ fuerãt recepturia
apoſtoli nõ erant receſſuri. ꝓpter
qð reſtabat vt iudei remanentes

extra xpᷣm extra ſynagogã facerẽt
eos qui nõ reliqruntxppᷣm. Scða
tribulatio.ſ.. Venit hoꝛa vt om/
uis q interficit vos arbitret᷑ ſe ob
ſequiũ pᷣſtare deo] Ois eni iudeꝰ
occides xpᷣi pꝛedicatoꝛes putat ſe

obſequiũ pᷣſtare deo.credẽs ꝙ de⸗/

ſereret deũ iſrahel qᷣcũq; conuerte
tur ad xpᷣm. Hinc ergo accẽſi ⁊ ze
lum dei ha bẽtes. ſed nõ ſᷣm cõſci

entiã obſequiũ ſe pᷣſtare deo credẽ

tes occidebat eos.ita fuerũt iudei
excecati ⁊ ignoꝛantes.ſed illa igno
rantia nõ excuſabat eos.qꝛ illa p/

et doctrinã eius Bẽtes enã interfi
aẽtes xpᷣifideles credebat ſe pᷣſta

re obſequiũ.nõ qͥdem deo vero. ſʒ

deo opinato. vt Joui aut Satur/

no.⁊c Et hec faciẽt vobis/qͥꝛ non
cognouerũt pr̃em neq; me Ho⸗
dixit eis ad conſolationẽ.q.d. ſᷣm
Chryſ. Sufficit vobis i cõſolatio

nem hec pati ꝓpter patrẽ ⁊ ꝓpter

me Et nota licet iudei ha
buer̃t notidã clarã de vnitate dei
de pluralitate tũ triũ ꝑſonaꝝ nõ
habuetr᷑̃t noticiã niſi ſuꝑioꝛes ſcri/
pturas intelligẽtes. vt dicit Nico
laꝰ de ly. Et tñ illa noticia fuit ob
ſcura.qꝛ añ tꝑus xpᷣi nõ fuit trini

tatis miſterium ad plenum reue/

latum. Etilla etiam noticia quaʒ
habuerũ t iudei de hoc fuit in eis
obſcurata ex odio qð cõceperũta
doctrina xpᷣi.⁊ ſic liq cognoſceret
deũ in q;tũ pater eſt om niũ ꝑ cre/
ationẽ. nõ tñ cognouerũt deũ pa/⸗

Dñica infra aſcenſionẽ domini
turaꝝꝶ ſubito loqᷓbant᷑ plane etiaʒ
in omibus linguis fuit maximuʒ
ſignũ ad cõfirmandũ fide xpᷣil Et

trẽ inq;tũ miſit filiũ ad ſalutẽ cre⸗, ⸗

dentiũ¶ Poſſet aliquis querere.
Cũ de ſit vbiq;. ⁊ impoſſibile ſit
aliqͥd eſſe in q̊ nõ ſit.⁊ cũ etiã im/
mobilis.quõ ſpũſſctũs qui eſt de
us dictur hodie miſſus apoſtoliſ
et quõ tota trinitas qtidie venit
ad pias mẽtes.q̃ eins mãdata ſer
uãt.dicẽte dño in hodierno euan⸗
gelio de ſe et pre. Ad eũ.ſ.venie⸗
mus ⁊ mãſiõeʒ apud eũ faciemꝰ
Et añ pñs euãgeliũ dixitl Roga/
bo pr eʒ ⁊ aliũ ꝑaclitũ dabit vobil
vt ma.vo.ineternũ Pꝛo illo no⸗
tãdũ eſt ꝓut vult Augꝰ.in ſermo
ne de imagine. Sic aia huana eſt
in toto coꝛpoꝛe ⁊ in om̃i ꝑte eius
viuificãs.gubernãs ⁊ mouẽs Sic
deus eſt vbiq; in toto vniuerſo et

in q̊libet ipᷣiꝰ.oĩa gubernãs viuifi

cãs ?⁊ mouens.Et vt ibidẽ dicit in

