paſſus eſt ⁊ moꝛtuus.Cũ ergo au
ditur.legit᷑. vel cogitat᷑ ꝙ vpᷣs eſt
paſſus.nõ debʒ hoc intelligi de di

uina natura in chriſto im ediate?

ſm ſe. ſed debet referri ad huma/
nam naturã que añ ipſius reſur⸗/
rectionem fuit paſſibilis Paſſus

em̃ eſt dei filius om̃ia que ſcriptu

ra teſtat᷑ m illð qð pati poterat

Gm
Pmitt
nnit
gker
Thn,
Ltlir⸗
oleip
ſore
ſactoz⸗
ce
ſüde
iſtro

ſo.

tenau
minik
lytl.
ſoodi
(wse
losh
ſdeo
eiſe
goſ
ſts
mnlſt
etad
fe
Ptͤter
ide⸗
litq
gci
fenſg
0s d
nulb
eer
hus
ſahe
Gul
er

Nſſione
1ovth
dicnra;
dligent
rimei
gtiepes
vornsc
tſteinge
mnd
tonteh
lbete⸗
1Qo
gturein
eab etck
tceſan

bll Zle
ſeer e
ifnli
con
c
ded
chtet
ſpuma,
greint/
Paſis
ſchipen
olent

8eſt,da

Sermo

ſq; ſᷣm ſubſtãtiã aſſũptã.¶ Scðo ſe totius generis hũani.ꝛ aliquid
pᷣmitto moduʒ qͥ nos dñs rede/ deo acceptius q; ſibi diſplicuerũt
mit.Pꝛo q̊ notadũ.ꝙ ſicut colli/ oĩm hoim petã Et hocpmopter
git ex dietis doctoꝝ in.iij.⁊ ſanct magmitudinẽ charitatis/ex qͥ pani
Thoma in.iij.ꝑte ſũme.q.xlviiji gebat᷑qͥ hũanitati ſue data fuit nõ
. xlix. Humanũ genꝰ cõtra denz ad menſurã. Joh.iij. Sebo
multiplicit᷑ peccauit/ꝗpter qð de ter dignitatẽ vite quã ꝑ latiffacõ
rigoꝛe iuſtige obligabat᷑ ei ad ſatiſ nẽ fadebatꝗᷓ erat vita dei ⁊ hoĩis.
factõʒ ꝓ offenſa ⁊ ad ſuſtinẽdã cõ/ qᷓ;uis em̃ moꝛtuꝰ fuerit ſᷣm carnẽ
dignã ꝓ pctis penꝗ et q ad penaʒ tñ dignitas caꝛnis ibi nõ fuit eſti
obligabat᷑ deo tãq; ſupᷣmo iudici. mãdãa ſolũ pſᷣm naturã coꝛ ꝑis/ſed
ſed diabolo obligabat᷑ tanqᷓ; mi/ ſᷣm ꝑſonã aſſumẽerẽ.ſ.inq;tũ erat
niſtro iuſticie.et tanq; toꝛtoꝛi.ſᷣm caro deo vnita. exq̊ hẽbat digni/
illud Mathei.v. Ne foꝛte tradat tatẽ aliqualiter infinitã.¶ Tercio
teaduerſarius tuus iudia ⁊ iudex ꝓpter generaltar paſſionis ⁊ ma
miniſtro.ſ.angelo penaruʒ crude gnitudinẽ doloꝛis aſſũpti⸗ vt po/
li.vt Chryſ.ait. Hõ inſuꝑ per pctã ſterius apꝑebit.Sic ̊ xpᷣs ꝑ paſ/
ſubdidit ſe diabolo ⁊ eiꝰ ſeruuſ fa ſionẽ et moꝛtẽ plene ⁊ abũdanter

ctus erat. Suꝑauerat em̃ diabo/ ſatiffecit ꝓ pctis totiꝰgeneris hu

lus hoĩeʒ inducendo ad petm̃.Et mani? nos redemit vt dedlarabi
ideo hõ a diabolo victus.factꝰ eſt tur inferius Emit nos de poteſta
ei ſeruus.ſᷣm illð.j. Per᷑.ij.A quo te diaboli dãdoꝓ nobis pciũ nõ
q ſuꝑatus eſt huic ⁊ ſeruus addi quidẽ pecuniã aut aliqᷣd tale.ſʒ id
ctus eſt.ęt in penꝗ boꝛis pcti per qð eſt maximũ.ſ. ſemetipᷣm ſuaʒ
miſit deus diabolũ nocere hoibo ſanctiſſimã vitã ponendo. et etiã
et ad ſuũ cõſenſũ tẽptãdo ꝑduce ſanguinẽ ſuũ fundẽdo. Vnde ad
re.Sic g̊ᷣ hõ fuerat dupliciter ſub Ephe.v. dicit apoſtolꝰ xpᷣs tradi⸗
ptãte diaboli. Pꝛimo q̊ ad pctm̃ dit ſemetipᷣm ꝓ nob hoſtiã ⁊ ob/⸗
q̊ deo ꝑmittẽte eũ tenuit captiuũ latõnẽ deo pf̃i in odoꝛẽ ſuanitat
et ̊ ad penã inferni cuiꝰ inflictoꝛ Et.j.ad Coꝛinth.vi.Emptiem̃ eſt⸗
uit qᷓſi dei miniſter. ¶ Scðo no / pᷣcio magno glorificate ⁊ poꝛtate

trtadũ ꝙ ille ꝓpꝛie facit ſatis pꝛo of deũ in coꝛꝑevf̃o Et.j.petri.j.dicit

fenſa.q exhibet id qð eque vel ma Mõ coꝛruptibilib auro et argẽto
gis diligic oderit offenſaʒ.et ſic empti eſtis de vana vr̃a cõuerſatõ
nullłꝰpurꝰ hõ poterat deo ſatiſfa / ne.⁊c.ſed pᷣcdo ſanguis agni ĩma/
cere ꝓ offenſa cũ totũ hũanuʒ ge/ culati ⁊ incõtaminati ieſu xpᷣi Hiſ
nus fuit in offenſa dei exyna maſ pᷣmiſſis dicã cõſeq̃nter de tribus

ſa ꝑditõnis ꝓcedẽs ⁊ ꝓpter aliq̃s ſuperius dictis in ſpeciali A

cauſas q̃ dicen᷑. Sʒ ſic xpᷣs dñs ¶ Et nũc dicã de ſcðᷣo qð erat beni/
pleniſſime ſatiſfecit.qꝛ ex caritate gnitas dei erga nos.qͥ nobiſoino
et obedientia et ad honoꝛẽ dei pa indignis talẽ ac tã tũ dedit redem
tris pꝛo ſalute hominũ patiendo ptoꝛẽ ⁊ cũ tãtis fructibo ⁊ effectibꝰ
⁊ moꝛiẽdo aliqd maius exhibuit qᷓs nobis eius paſſio ⁊ moꝛs attu
deo; exigeret recõpenſatõ offen lit. Qus em̃ eſtimare põt ineſtia

bilẽ dignitatẽ tante benigni

. .
———õü

mitat benignitatis.
tante gre.tate charitatis.qꝛ vt ſer
uũ redimeret.nec pater filio.nec

fulius iße ſibipeꝑeit ꝓpter qð ãmi
ras ð ᷣ

b. Aug.i li.ſupputatõnũ
O imẽiſa pietas.O ieſtiabil chari
taſ.vt libares ſᷣuũ filiũ tradidiſti.
deꝰ factꝰẽ hõ vt ꝑditꝰhõ de ptãte
demonũ emeret᷑. Quã benigniſſi

mꝰ amatoꝛ hoĩm filiꝰ tuꝰ deꝰ nr

cuius pijs viſceribo nõ ſatis viſuʒ
eſtvt ſe inclinaret factꝰ hõ de vir/⸗

gine maria.niſi etiã ſubiret crucis
patibulũ effuſo ſanguie ꝓpt᷑ nos
et ꝓpter nr̃am ſalutem venit pius
deus ꝓ pietate ⁊ bonitate ſua que

nitũ bonũ.ꝙ qcquid hõ facit bo
ni ex ꝓpꝛijsvirib eſt oino inſuffi
ciens ad delendũ pctm. Et inſuꝑ
quicqͥd põt hõ boni iſtius etiã eſt
debitoꝛ deo ꝓ bñficio creationis
⁊ gubernatõnis.⁊ ſic nihil habuit
quo ſe a pctis redimeret.ſed opoꝛ
tuiſſet eũ ꝑpetue ad ea obligatuʒ
ꝑmãſiſſe. Sed dei filius ꝓ nobis
hõ factus et qͥ nũqᷓ; pctm̃ feautſſua
inocẽti paſſiõe et moꝛte redemit

nos ab oib ſup̃ᷣdictꝭ pctis.qꝛ me

ruit nob ꝙ poſſumꝰ mðari ab oĩ
bus pctis.ſi ſaltẽvti volumꝰr̃me
dijs ad h̊ legitie oꝛdiatis. Ab oꝛi
giali qͥdẽ illo mõ noſ liberauit ꝙ;

miret᷑.qͥs nõ colletet ꝓpter nimiꝗ
chanttateʒ ꝗ dileriſti nos. miſiſtibis an i ſua fide n cetm
filiũ tuũ in ſiłlitudinẽ carnis pcti. diſplicẽt pctã nr̃a vt fit in cõtritõ

rere ⁊ ſaluũ facere qð pierat.Que:⸗ ſua paſſiõe meruit haptiſmo illã
ſiuit ouẽ ꝑditã.qſiuit aũt et in hu efficaci ꝙ etiã ꝑuuł rite baptiʒatʒ
mer ſuis poꝛtauit ad caules gre/ dimittit᷑ oꝛigiale pctm̃ ⁊ adulti ꝑ

gis pius et mi ſericoꝛs paſtoꝛ O baptiſmũ mũdan᷑ nõ ſolũ ab oꝛi

charitas.O pietas quis vnquaʒ ginalibo ſed etiam ab actualibus
audiuit talia Quis ſuꝑ tãta miſe omnibus quo ad culpã ⁊ quo ad
ricoꝛdia nõ obſtupeſcat/quis nõ lns vltra h̊ ab actualibꝰ etiã

bis qñ ĩ ſua fide et ꝓpter deũ nob

vt de petõ damnaret pctm̃.vt noſ ne.tũc ea nobis dñs dimittit.nõ
efficeremur iuſti in illo. ipᷣe em̃ ve ꝓpter valoꝛẽ cõtritionis nr̃e in ſe
rus eſt agnus q abſtulit pctã mũ q; imꝑfecta eſt et breuis ⁊ pctm̃ in

di. Qui moꝛtẽ nr̃am moꝛiẽdo de finite malũ.ſʒ dimittit ꝓpter xpᷣʒ
ſtruxit. et multos alios effectꝰ? bo dñm qꝗᷣ ꝓpter pctã illa ⁊ totiꝰmũ
nos hũano generi attulit ſufficiẽ di pctã ex maxima charitate⁊ obe

ter.ĩmo ſufficientiſſime.⁊ his qui dietia ꝓmptiſſima et ad honoꝛes
deo adherẽt q̃tidie affert efficient᷑ dei patris ſe obtulit in paſſionẽ ⁊
Paſſiõe ſua ⁊ moꝛte q́; aliq̊ſenũe moꝛtẽ. Hoc voluit.b. Johᷣ.cũ in

rare volo ¶ Primꝰẽ rmiſſio pctõ ij.c.j.cano.ſue dixit de xpᷣo. Ipe ẽ

rũ oꝛigialiũ ⁊ actualiũ.Oẽs ei ꝑ ꝓpidatõꝓ petis nr̃is.nõ aũt pꝛo
uuli ꝓpt᷑ petm̃ pᷣmoꝝ ꝑentũ cõci nris tm.ſ̊ etiã totius mũdi B
pliũt᷑ ⁊ naſcũt᷑ i pctõ oꝛigiali.⁊ ſre cts ſaus eſt reconciliatõ nrĩ
oẽs adulti ſuꝑaddũt multa alia ad deũ. Juxta illud ad Roma. v.
pꝓctã actualia.⁊ nco habuit q̊ ſe re Recõciliati ſumus deo ꝑ moꝛteʒ

dimere poſſet a tato onere pctõꝝ filij eius.Eſt aũt paſſio xpᷣi cauſa
qm̃ tate malicieſunt petã potiſſi/ recõciliatõis nr̃e ad deũ duplicit

me actualia qͥ fit cõtra illudinfi Prio qꝛ ſᷣm modũ pᷣdictũ remo

lo mõ noſlibauit.qð meruit no

nett
ſnim
nii.
ctei
Oat

moꝛt

(

micc
lushe
Gto
mäsn
Eign⸗
bis
muse
merrn
mus

(al

tarn
ne
ſ
681
heti
gene
eſt⸗
te
mort
nlt

Petis

Wo
lade
orsg
bpee
Pehe
natt
nüen
mie
Wor
fact
P
te
lbe
her

fnat bo
omnſf
Cinſup
eni et
Urionts
habnnt
gopo:
ony
ſobis

Aboni
ritq
mno llz
aption
Cvlnin.
lüsdon
wolbos
1pon
glib?eni
neruttno
rdeiteb
n Ctni
nitnt. no
nieinſe
thetmhi
pte 1
toty ii
taterche
honong

aſſona!

n
ſoe

oit 90

gici 1.
lorönn
Pomad.
oon
eni
dpict
tüen

vet pctã nr̃a ꝓpter q̃ cõſtituimur

inimici dei. Juxta illud Sapien.

xiuij. Simul odio ſũt ðo impius

et eius impietas Et in pᷣs.dicitur
Odiſti omẽs qͥ oꝑant᷑ iniquitateʒ
Nã qñ hõ cõmittit peccatũ ſalteʒ
moꝛtale, talis cõſtituit᷑ ꝑ h̊ inimi
cus dei.et qᷓ;din manet in dei ini/
micicia et extra dei gr̃aʒ.Cũ ̊ nul
lus hõ potuerit ſe liberare de pec
cato.oꝑtuiſſet omẽʒ hoĩem ſemꝑ
mãaſiſſe in dei creatoꝛis ſui ira ⁊ in

dignatõne.ſʒ erq̊ deus meruit no
bis ꝙ ſ̃ᷣm pꝛedictũ modũ poſſu/

mus a pctis liberari et mundari.
mexruit etiaʒ nobis ꝙ deo poſſu/
mus reconciliari et recõcliamur
qñ a pctis ꝑ baptiſmũ aut penitẽ
tiam emũdamur.¶ Scõðo paſſio
xpᷣi eſt cauſa recõaliatõnis nr̃e qꝛ

eſt ſacrificiũ ðo acceptiſſimũ ꝓpt

qð ſacrificiũ in hũana natura in/
uẽtũ deꝰ ſuꝑ oẽm offenſaʒ hũani
gener ſic placatꝰ ẽ.ꝙ cuilibʒ ꝑatꝰ
eſt pctã dimittere ⁊ ſibi recõciliari

q xpᷣo ↄiũgit᷑ ꝑ fidẽ et dilectõneʒ

marxie habitualẽ q̃ ẽ habitꝰ chari

tatꝭ.¶ Terciꝰ eſt dimiſſio pene ꝓ

petis debite q̃ eſt tripler Prima
eſt pena dãni q̃ eſt carẽtia diuine
viſionis et eterne btitudinis Etil
la debita fuiſſz omi homĩ ꝓ pctõ

oꝛiginali.ꝓ qͥ oꝑtuiſſet eũ caruiſſe

ꝑpetue eterna btitudine. Scða ẽ

pena ſenſus etna q̃ eſt ꝑpetua dã

natio ĩ inferno ineſtiabilibo et in
nũerabilibus penis cruciatibus⁊
miſerijs.q̃ debita fuit hoĩ ꝓ pctõ

moꝛtali.Tercia eſt tꝑalis.i.ſatiſ/
factoꝛia cuiꝰ hõ remanet debitor

ꝓ peccatis venialibꝰ aut poſt pec

cata actualia dimiſſa. Et a qua/

libet illarũ penaruʒ liberamur ꝑ
meritũ paſſonis xpi. Naʒ a pꝛia

—— — 5

liberamur ꝑ baptiſmũ in pun⸗

lo ex vᷣtute paſſionis xpᷣi tollit oꝛi
ginale vt dixi ⁊ cõſeqnt᷑ penaʒ dã
niꝓ eo debitã.in adulto tollit oꝛi
ginale ⁊ actuale? penas ꝓ tłib de
bitas. Nã vt dicit.ſ.CTho.in ſcri/
pto.iiij.ſniaꝝ. Hõ ꝑ baptimmum
baptiʒat᷑ in moꝛte vxpᷣi.⁊ ei cõmoꝛi
tur et ſepelit᷑.vt ðꝛ ad Roma.vj.
Jõ baptiſmus inq;tũ in ſe ẽ totã
efficadã paſſionis in fluit baptiʒa
to ⁊ iõ abſo luit nõ ſolũ a culpa ſʒ
etiaʒ a pena.A ſcðᷣa liberamur qñ
vᷣtute paſſionis xpi ſᷣm modũ p/
dictũ dimittit nobis moꝛtale per
cõtritõnẽ ⁊ ꝑ ſacramẽtũ penitẽtie
tũc etiaʒ abſoluimur eadẽ virtute
ab obligatõne ad penaʒ eternam
A tercia liberamur ꝑ paſſionẽ xpi
młtiplict᷑ C¶Pꝛio ꝑ baptimũ
qͥ in adulto tollitvt dixi oq culpa
2 ſił omẽʒ huiꝰpenã ſatiſfactoꝛiaʒ
Scðo ꝑ ſacramẽtũ pnie qð vtu/
te paſſõis vxpᷣi eãẽdẽ penaz minuit
aut totalłr tollit ̃m exigẽtiaʒ ↄtri
tõis ⁊ deuotõis.Tercio ꝑ indulgẽ
tiã qᷓ ſũt huiꝰpene remiſſio factaʒ
ꝑ applicatõʒ meritoꝝ paſſiõiſ xpi
nõ ex efficacia ſacramẽtoꝝ. ſed ex
auctoꝛitate pᷣlati cui cõmiſſũ ẽ pe
nã quã xpᷣs ſuſtinuit patiẽdo ap/
plicare fidelib ꝑ modũ ſatiſfactõ
nis ⁊ in ſolutõʒ penaꝝ q̃s ipi me
ruerunt.Sic enim innocẽs dñũiũs
ꝑtulit penas quas noſ merumꝰ2
7 luere deberemus pꝛo peccatꝭ no
ſtris. Et ideo diot᷑ ꝓ̈ſaie.liij. ꝙ de
us poſuit in eo.ſq; in chriſto inic
tates omnium noſtruʒ. Et fit ali

quando totalis remiſſio.aliqua/

do partialis.vt vnius anni aut
quadraginta dieruʒ ſᷣm quod ſo⸗
nat conceſſio indulgẽtiaꝝ. O& au2nn
tem cbriſti paſſione ſimus D a
2

penis hmoi ſeu reatu ⁊ obligatio
ne ad eas liberati ſaltẽ ſufficẽter.
2 liberemur ab eis q̃tidie efficient᷑
patz auctoꝛitate apoſtoli ad Col/
loſ.ij.vbi dicit Donãs nobis de/

bita ⁊ delẽs qð aduerſũ nos erat

cvyrographuʒ decreti. Et Auguſti.
dic. Fuſo ſanguine culpa oim cul
parũ cyrogra pha deleta ſunt. In
q bo auctoꝛitatibo ꝑ cy rographuʒ
intelligit᷑ reatus vel obligatio ad
penã rõne offenſe poꝛis. Et ðꝛcy/
rographũ decreti.⁊ cyrographuʒz
pcti.qꝛ huius reatus vł obligatõ
cõſurgit ex nr̃a culpa.tãq; ex me/
rito.et ex diuia ſententia tanqᷓ; ex
decreto. ¶ Quartus eſt liberatio
a poteſtate diaboli. Nã ꝓpter pec

catũ diabolus duplicè ptãteʒ ha/
buit ſuꝑ hoĩes Vna fuit ptãs tra

hẽdi eos ad infernũ.etiã qᷓ; tũcũq;
iuſtos.⁊ ab illa ptãte diaboli ſu/⸗
mus liberati talit᷑ ꝙ modo nullũ
iuſtũ ⁊ plene purgatũ ꝑmittit᷑ tra

here ad infernũ. Alia ptãs diabo

li ſuꝑ hoies fuit ptãs pᷣcipitandi
cos in malũ culpe tẽptãdo eos ꝑ
magnã frauduletiã et deceptionẽ
⁊foꝛtiſſimã ad malũ impulſionẽ
ita vt pauci ſibi tũc reſiſterẽt et cũ
maxima difficultate Tñ Brego⸗
in octaua paſce A mũdi oꝛigine vſ
q; ad redeptoꝛis aduẽtũ vix pau/
cis electis euadentibs in vẽtrẽ ſue
malicie diabolꝰ totũ traxit genꝰ
haüianũ.Et licet diaboli ad maluʒ
poteſtas impulſiua nõ ſit ꝑ xpᷣm
totaliter ablata qꝛ adhuc multos
tẽptat.eſt tñ multũ debilitata eo
ꝙ poſt xpᷣi moꝛtẽ nõ ꝑmittit᷑ dia⸗

bolus tate teptare q;te pus nectã
te qᷓ;te vellet.Et etiã pter exhibi⸗

ta paſſionẽ dant᷑ nũc tẽptatis ma
io ꝛa munimia ad reſiſtedũ qᷓ; an

*

De paſſione dñi

. —
xpᷣi aduentũ et eius moꝛtẽ. Vnde
j.Eoꝛin.x.Fidelis deus qͥ nõ pa/
ti᷑ vos tẽptari ſuꝑ id qð poteſtis
ſz facit etiã cũ tẽptatõne ꝓuẽtũ vt
poſſitis ſuſtinere. Et cõtra ipſius
deceptõnẽ ⁊ fraudulentia iã ꝓpa/
lata eſt veritas ꝑ ſacrã ſcripturaʒ
implicite inſtruẽteʒ et ſpũſſcti in⸗
ternã inſpiratõeʒ vt nõ poſſit mõ
ſic decipere ſicut potuit añ xpᷣi paſ
ſionẽ O¶ Quitus eſt aperitio
regni celeſtis. Nã ꝓp ter pctm̃ pꝛi/
moꝝ parentũ clauſit deus ade et
toti poſteritati ſue ianuã regni ce
leſtis. Hoc em decreuit nullũ ho
minẽ deſcẽſurũ ab adã ꝑ vis ꝓpa/
gatõis admittere ad vitã eternaz

i.ad clarã eius viſionẽ ⁊ beatificã

fruitõnẽ et q;tũcũq; iuſtũ et ſcti
niſi ſibi ſatiffieret ꝓ oim pctis.Et
ꝓter hoce ſctõs pfes quibo dimiſ
la erant pctã ſua ex merito future
paſſionis xpᷣi oꝑtuit clauſos ma/
nere a btitudine ac ea carere ac in
limbo patrũ expectare xp̃ᷣi paſſio/
nẽ.imo qꝛ nullus hõ potuit ſatiſ/

facere ꝓ ſuo pctõ et multominuſ

ꝓ peccatis mũdi ſeu hũani generꝭ
opꝑtuiſſet oẽs hoĩes ꝑp etue exclu
ſos manſiſſe a dei viſione ⁊ et᷑na

beatitudine.Sed venit chriſtꝰpe
rus deus et hõ. et ſua paſſione et

moꝛte ſatiſfecit pleneꝓ oĩm pec/
catis. Obtulit ſeipᷣm in ara crud.
q melioꝛ eſt et pr̃i dilectioꝛ qᷓ; oia
mala mũdi ſibi diſpliceãt. Pꝛo/⸗
pter qð illa oblatõem accepit pr
tanq; ſatiſfactoꝛiã ꝓ oĩm peccatj.
Et ita xpᷣs ꝑ ſuã paſſionẽ ⁊ moꝛte?
aperuit nobis ianuã regni celeſt
id ẽ ꝑ paſſionẽ et moꝛtẽ ſatiſfaciẽ
do pꝛo omniuʒ peccatis meruit
nobis ꝙ qlibet iuſtus poſt moꝛtẽ
⁊ qñ eſt ſuffidẽter purgatus mox

aorri

pter
tro⸗
ilo⸗/
udin
jͤffrn
dici
chiat
zin
oſſes
zice⸗
oe
ſone
Glica
finet
11s
femor
cviad
früͤi
Polle
W
is
inp
loc
la
ir
le le
llie
en
biet
Cimu
aluud

ug
lbze
In⸗
ehi
lüan⸗
loe⸗
nee

c⸗

leſ
gee

nir
ſpſins
iopa/
wr;
tiin⸗
mo
ipol
io
/
Wee
nl
li ho
ſipo/
nerna;

aunfti

etſctcn
is
wimi
ofunre
ſoswe
ge ein
ipaſio
nutſoti

tommmua .

nigen
mmeeren
en En
chriſe
ſſone
gimm Nel/
n.
orien

o

cept
,
. ing
ni let
ſtliui
Maerut
ſemor
o nher

Sermo

admiiti ad btĩtudinẽ eternaʒ. Et
Apter b̊ dñs pendẽes in cruce dixit

latroni Hodie mecũ eris in para
diſo.i. habebis mecũ eternã bti/
tudinẽ.ſ.clarã dei viſionẽ et btifi/⸗
cã fruitõnẽ.qð añ nulli adaʒ filio
dictũ fuerat aut cõceſſũ. Statim
etiã cũ dñs expirauit deſcẽdit vᷣʒ
giam ad limbũ ⁊ fecit ꝑfecte btõs
o m̃es illos iuſtos qͥ eũ ibidẽ diu
ðvᷣſiderauer̃t⁊ expectabãt ꝓ ſueoſe
cutõe ſalutꝭ.⁊ ita deus ex ſua paſ
ſio ne?⁊ moꝛte remouit ianuam ꝑa
diſi celeſtꝭ ſpũalis.i.tulit cauſaʒ ca
rẽtie btitudinis.ſʒ in die aſcenſio/
nis qñ intrauit celũ empyreũ tũc
remouit clauſionẽ ꝑadiſi celeſtis.
quia decretum erat ꝙ anteq;ᷓ xps
triũphatoꝛ moꝛtis illuc aſcẽderet
nulla aia locũ illũ ĩtraret.ꝓpt᷑ qð

Michee. vi. ðꝛ ð xpᷣo Aſcẽdẽs pã

dẽs iter añ eos.qð expõt᷑ ð aſceſu
in padiſũ celeſtẽ.ſ.celũ empyreuʒ
locũ oĩm btõꝝ ¶ Serxtꝰ eſt effica
cia ſacramẽtoꝝ. Nã xpᷣs ꝑ paſſio
nẽ ⁊ moꝛtẽ ſuã meruit ꝙ ſacr̃a no
ue legis ratõne oꝑis oꝑati om̃eʒ
illã efficaciã et virtutẽ haberent.ſ.
ꝙ ꝑ baptiſmũ dimittit᷑ pctm̃ no/
bis et cõfert᷑ nobis gr̃a ꝑ quã red
dimur accepti deo. et per qðlibet
aliud ſacrm rite ⁊ digne ſuſcepthʒ
auget᷑ nobis eadẽ grã et etiã ꝑ qð
libzʒ opus bonũ excharitate factũ
In veteri vero lege et añ paſſionẽ
exhibitã fuerũt multa ſacramẽta
lia in onus tradita illi ãtiq̊ popu/
lo. eo ꝙ nullü eoꝝ cõtulit graʒ rõ
ne oꝑis oꝑati. niſi ſola circũciſio.

que tñ młtũ minoꝛẽ cõtulit gr̃aʒ

q; nũc cõferat baptiſmus qͥ ei ſue
ceſſit tãqᷓ; dignius cõmunius ⁊ lõ
ge efficacius ſaccẽm¶ Septimus
quẽ meruit nobis eſt ꝙ in fine vi

te noſtre ſi ſaltẽ in charitate ⁊ſine
aliq̃ moꝛtali iueniemur nõ impu
tabitur nobis ad miſeriam eter/
nã illa imꝑfectio ſiueilla deficien
tia q̃ quaſi omẽs hoies deficiunt
ꝗ ꝑfectõne vite et altitudie iuſtide
ad quã in pũcto moꝛt ꝑuenirepo
tuiſſent et teneren?k E ¶ Octauꝰ
eſt vita eterna.q̃ ꝑuul in ls aſa
baptiſmali decedẽtibus dat᷑ ſine
meritis ꝓpꝛijs et ſoluʒ ex merito
paſſionis xpᷣi.ſed adultis etiã dat᷑
ꝓ meritis ꝓpꝛijs et ſuis oꝑibo bo
nis.nõ ꝙ illa ſint ex ſe et ſuo valo
re digna vita etna.quomõ eĩ bꝛe/
uis volitio bona aut eti hauſtus
aq̃ frigide ꝓ q̊ dñs vt ipᷣemet pꝛo
miſit dare vultvitã eternã eſſet di
gnus ea cũ ipᷣa beatitudo ſit etna
et volitio quaſi momẽtanea.⁊ cũ
hauſtꝰaq̃ frigide ſit res puivalorꝭ
⁊ vita eterna ineſtiabilis bonita/
tis Nõ ergo oꝑa nr̃a ex ſuo valoꝛe
merent᷑ vitã eternam. Cũ etiã ſᷣm
apłm. Mõ ſũt cõdigne paſſiones
ſic nec actõnes huius tꝑis ad fu/
turã głiaʒ q̃ reuelabi in nob. Sʒ
ex merito xpᷣi hñt vt ea mereant᷑.
Ipe em̃ ſua moꝛte ⁊ paſſione ſua
meruit nobis ꝙ qñ in fide et dile
ctõe eiꝰ facimꝰ aliqð o pus bonuʒ
tũc deus pr ꝓpter merita filij ſui ĩ
fundit nob gr̃aʒ q̃ efficimur ſibi
accepti.aut magꝭ accepti qᷓ; pꝛius
et ꝓ oꝑe bono ex charitate elicito
vult nobis dare etnũ pᷣmiũ in ce⸗
lo. De q ſcptũ eſt.yſa.lxiiij.Ocu/
lus nõ vidit nec auris audiuit nec
in coꝛ homis aſcendit.que pᷣpara

uit diligentib ſe. ¶ Hi ſunt octo

fructus q̊s chriſtus dñs ſua moꝛ
te ⁊ paſſione nobis meruit.et nõ
illos ſolos ſed alios multos quo
rum aliqui patebũt er kquenti bo
5

WU

Et vniuerſaliter om̃e bonũ gratie
aut glie homibus a deo poſt pec
catũ ade collatũ aut cõ ferẽdũ to/
tũ cadit ſub chriſti merito. San/
cta em̃ trinitas decreuit nulli ho/
mini viatoꝛi cõ ferri ſalutẽ eternaʒ
aut quodcũq; adiutoꝛiuʒ ꝑtinens
ad ſalutẽ.niſi in virtute oblatiõis
chriſti in cruce que nũc facta eſt a
Pſona digniſſima imo infinite di
gna. ſʒ deo et homie ex pꝛompta
obediẽtia ac feruẽtiſſima charita/
te Et ita etiã ſemꝑ et inuiolabili/
ter obſeruat.quicquid em de ad/
iutoꝛijs diſponẽtibo ad gratie col
lationẽ ad pcti remiſſionẽ.ad bea
ti tudis cõſecutõnẽ temꝑe ſuo col
latuʒ eſt antiquis iuſtis quia pᷣn/
cipio mũdippᷣceſſerant vſq; ad xpᷣi
paſſiõeʒ totũ eſt eis collatũ in vir
tute et ex merito paſſionis chriſti
ab eiſdẽ fidelibo pcredite vt exhi/
bende.ipᷣi em̃ vere tũc crediderũt
xpᷣm venturũ paſſurũ.⁊c.quẽ noſ
nũc vere credimus veniſſe paſſuʒ
moꝛtuum. Quicqͥd vero de adiu
torijs huius diſponẽtibus et iu/
nantibo ad cõſecutõnẽ eterne bea
titudinis nũc cõfertur nobis hoc
totuʒ ꝓp ter paſſionẽ nũc exhibitã
Ita ergo paſſio xpᷣi cauſa eſt meri
oꝛia ſaltẽ nõ ſolũ pᷣnomiatoꝛuʒ
fructuũ.ſed et omis gloꝛie et gra

cie imo et oĩm adiutoꝛioꝝ ad glo

riam ⁊ gratiã diſponentiũ que vn
qᷓ; data ſunt aut in futurũ dabun
tur homi viatoꝛi. Quod etiã de/
ducit᷑ ex verbis apoſtoli ad Ro/
ma.v.vbi dicit Nõ ſicut delictum
ita et donũ.i.ſᷣm gloſam Non ſic
efficax eſt pctm̃ ade ad dãnatõnẽ
vt gra xpᷣi ad ſaluatõnẽ.Et ſubdit

Si em̃ vnius delicto multi moꝛ/⸗
tui ſũt.multomoag grã dei in gra

de paſſione dni

tia vnius hois ieſu xpᷣi in plures

abundauit. Vbi diat gloſa. Ma
ioꝛ eſt xpᷣi gratia ⁊ abũdãs ex qua
omia bona ſunt homi. ſine q̃ ni⸗/
hil habʒ hõ boni. Ana eni vt di /
cit apoſtolus ad Romanoſ. Pꝛo
pꝛio filio ſuo nõ pepercit.ſed pꝛo
nobis omibus tradidit illũ. quõ
nõ etiã cũ iſto omia nobis bona
donauit. Minus em̃ eſt vt dicit
gloſa ibidẽ nobis omia donare.
qᷓ; noſtri cauſa illũ moꝛti tradere
Hos fructus omẽs a redempto

re noſtro ex oꝑe redemptioms ſu

ceptos decet nos redemptos co
gnoſcere et iugiter meditari vt ex
ipſoꝛũ recoꝛdatione inflamemur
ad eius amoꝛẽ et incetemur ad di
gnas gratiarũ actiões reddẽdas
deo et redẽptoꝛi noſtro ieſu xpᷣo
qui cũ patre et ſpirituſancto viuit

et regnat vnus deus in ſecula be /

nedictus amen.

¶ De paſſiane chniſti
Sermo.xxxiij.

Priſt/ paſ

ſus eſt pꝛo nobis vobiſ
relinquẽs exemplũ vt
ſequamini veſtigia eius.j. Pert.ij.
Scðm auguſtinũ in de cathe.ru⸗/
dibus.hriſtus in terris inter ho
mines vt hõ ſenſibiliter cõuerſa/
tusſomia terrena bona contẽpſit
et ea ſuo exemplo nobis cõtemnẽ

da mõſtrauit omia terrena ma

la ſuſtinuitꝗᷓ ſuſtinẽdo pᷣapiebat
vt nec in alijs quereret᷑ felicitas.

nec in alijs timeretur aduerſitas.

Natus em̃ eſt de mr̃e que qᷓ;uis
intacta cõcepit ſꝑq; intacta ꝑman

ſit. Fabro tm deſpoſata erat in q

erti
eme
crat
nech

dmi
ſa
bus

Olurts
We
ergn
eini/
lyrd/
(Po
or
õ
vona
diat
nere.
t
wpo
moſe
os co
iter
nemor
kad di
dicns
d
ao ut
abe!

S=.

*

Pa

1svo

—

omẽʒ carnalẽ nobilitatis tumo:ẽ
extinxit. Natus in cutate bethle
em que iter omẽs ciuitates iudee

erat exigua Noluit quẽq; de terre

ne ciuitatis ſublimitate gloꝛiani.
Paupꝑ etiã factus eſt aqnus ſunt

omia ne de terrenis diuitijs quiſ

; extolleret᷑. Noluit rex ab homi
bus fieri.qꝛ humilitatis viã oſtẽ

debat miſerijs/eſuriuit qui omẽs
paſcit. Sitiuit qui fons eſt ſitien/
tiũ. Fatigatus eſt ex itinere qͥ viaʒ
nobis fecit in celũ. Obmutuit et

obſurduit ꝑ quẽ mutus locutus

eſt. et ſurdus audiuit Tlinctus eſt
qui infirmitatũ vincula ſoluit Et

moꝛtuꝰ eſt qͥ moꝛtuos ſuſcitauit.
Hec ⁊mlta alia egit ac paſſus eſt

ꝓ nobis vt exemplũ nobis relin/
qret vt ſeqᷓremur veſtigia eius⁊ vt
ipᷣᷣamoꝛeſilia pateremur Et quã
uis nõ ſolũ illa.ſʒ vt ait.b. Augu.
in de vera religione tota xpᷣi vi/
ta quã in terris geſſit moꝛũ ſit et
fuerit diſciplia Singularit tñ in

ſua paſſione bnñdicta multaſ ⁊ ma
gnas oñdit nobis virtutes q̃s at
tente inſpicere debemus ⁊ inde ex

empla ad imitandũ ſumere ad ſe

quendũ veſtigia ſaluatoꝛis.Etil/
lud fint terciũ inter ea q̃ ꝓxime di
xi a quolibet xpᷣiano in chriſti paſ

ſione frequẽter cõſiderãda et ſolli

cite meditãda ð quo cogitaui nũc
dicere Rogemus ergo vginẽ ma
riã pꝛo gratia impetrada nobis.

F ¶ Queſtio eſt quare xpᷣs
voluerit nos illo modo redimere
et ꝓ nobis ſatiſfacere ⁊ ꝑ paſſionẽ
eius ⁊ moꝛtẽ Fuit ne qͥs alter mo
dus poſſibilis hoĩcs redimendi.
Rñdẽt ſcti ⁊ doctoꝛes in.iiij.ſen.
diſ. xx. Et.ſ.Tho.in.iij.ꝑte ſũme.
q.xlvj.Et Auguſ.in.xiij.de trini.

Et in ſentẽtia dicũt ¶¶ Pꝛio ꝙ ab
ſolute fuit deo poſſibile homieʒ
alio modo liberare q; ꝑ rpᷣi paſſi

onẽ vt videliq; ꝑ ſola volũtatẽ cõ

donãdo nobis pctã aut alio mo/⸗
do. Vñ Leo papa in ſermone de
ramiſpalmaꝝ dicit Omipotẽtia
filij dei qᷓ ꝓpter eandẽ eſſentiã eſt
equalis patripotuiſſʒ liberare ſo
lo imꝑio volũtatis.Et Auguſ.xiij
de trinitate dicit iſtũ modũ.ſcʒ ꝙ;
nos ꝑ medliatoꝛẽ dei et hominũ
xpᷣm ieſũ deus liberare dignatus
eſtaſſerimꝰ bonũ et diuine digni
tati cõgruũ Verũetiã ondamus
aliũ poſſibilẽ deo nõ defuiſſe anꝰ

poteſtati cũcta ſubiacent equalit᷑.
¶ Scðo dicũt ꝙ chriſtus voluit

nos nõ ſolũ redimere ſed etia vo
luit nos redimere tali mõſqͥ ma/
xime cõgrueret nr̃e miſerie ſanan

deet noſtre ſalutiꝓ merẽdei Etiõ
licet potuerit nos alio modo libe
rare qᷓ; ꝑ ſuã moꝛtẽ.vt ꝑ ſolãvolũ
tatẽ vt dixi.aut ꝑ effuſionẽ vnius
gutte ſanguinis ſuijq̃ rõe dignita
tis diuine ꝑſone ſufficiẽtiſſima fu

iſſet. Iſto tũ modo nos redemit

vt co pioſa eſſet nra redemptio et
valde conueniẽs noſtre ſaluti.Di
cit nanq; btũs Berñ. in ſermõe
de paſſione. Sufficeret ad redem
pnonẽ oꝛbis vna pᷣcioſiſſima gut
ta ſanguinis xpᷣiſed data ẽ copia
vt virtus diligentis in bñficij re⸗
dundatõne clareſcat. Unde ſcri/
ptũ eſt. Apð dñm miſericoꝛdia ?⁊
copioſa apud eũ redẽptio. Pꝛoꝛ

ſus copioſa.quia ñ ſola gutta ſed
largiter vnda ſanguinis de coꝛpo

re dominiieſu per quinq; partes
emanauit. ¶ Tercio dicunt ꝙ ule
modus liberatõnis hominis per

chnſti moꝛtẽ et talem getagram

Pe palſſione dñi

eius paſſionẽ fuit inter oẽs poſſi
biules modꝰ optimꝰ ⁊ coueniẽtiſſi
mus.vt patet ꝑ ſanctũ Aug.xiij.ð
crinitate di: Sanãde nr̃e miſene
cõueniẽtioꝛ modus nõ fuit qᷓ; per
chriſti paſſionem. Finis eteni nr̃e
liberatõis eſt noſtra ſalus eterna
quia pꝛopter h̊ nos dñs redemit
vt mereri poſſimus beatitudinẽ.

canto aute modus cõueniẽtioꝛ eſt
ad conſeqndũ finẽ intentũ/ qᷓ;tuʒ
in illo modo pla concurrũt ꝓmo

uen tia ad finẽ et trahẽtia ad ſalu
tẽ.Talis aũt eſt ille modus lib e/

mebla ano dus Loo it unt er
nullus alter. Q declarat᷑.qꝛ iulli
Aolũ valet paſſio chriſti ad Einte
qui ex libera volutate deo adhe/
rent ꝑ amoꝛẽ et ꝑ caritatẽ.ſed per
nullũ aliũ modũ liberãdi potuit
homo liberari manẽte eius libe/
ro arbitrio/⁊? plꝰ attrahi ad dei a/
moꝛẽ qᷓ; ꝙ eũ liberauit ꝑ eiꝰ moꝛ
tem et paſſionẽ. Sic em̃ nobᷣ deꝰ
oſtendit magnã dilectionè ſuam
ad hominẽ vt ex hoc ꝓuocaret᷑ad
diligendũ eũ.⁊ ſic merendũ felici
tatẽ ſuã.Et cõſequẽter in ſua paſ
ſione młto plura; quocũq; alio
ondit homini virtutũ exẽpla. et
ſue ſancte vite veſtigia qᷓ neceſſa/
ria ſunt ad ſaluteʒ. que hõ amoꝛe
ſui redẽptoꝛis ſeq̃ndo recta et ſe/
cura via pducit ad ſalutẽ.que qui
dem ſaluſ vt dixi eſt finis ⁊ fruetꝰ

noſtre redemptõis pᷣcipuꝰ ⁊ pnꝗ
palis. B litaltac per 6
ꝙ chriſtus nos liberauit ſua moꝛ
te et tã graui paſſiõe oſtedit nobiſ
deus clare nimiã ſuam dilectõem
ad nos. Uñn apls ad Roma.v. di
xit.Cõmendat deus ſuã charita/
tẽ in nobis.qꝛ cũ inimici eſſemuſ
chriſtus ꝓ nobis moꝛtuus eſt. Et

Hugo de ſctõ victoꝛe in de archha
noe loqns i pſona chriſti di. e /
ꝙ; oñderẽ tibi qᷓ;tũ te diligerẽ ni/

ſi moꝛiẽdo tea moꝛte liberarem.

vt nõ ſolũ pietatis bñfiaü impẽ
dãſſed etiã charitatis mõſtrẽ affe

ctũ.Et Bre.ij.moꝛa.Cũ poſſi no

bis deus nõ moꝛiẽdo ſuccurrere
voluit hoibus moꝛiẽdo ſubuẽire

qꝛ nos miꝰ amatinec vim ſue di⸗/

lectõis nobis oñderet niſi h̊ qð a

nobis tolleret ⁊ ipe ſuſtineret ad
tꝑus.Et Joh.xv. deus exomens
charitatis ꝑfectõem dic. Maio⸗

rẽ charitatẽ nemo habz q; vt ani
mã ſuã ponat qͥs ꝓ amicis ſuis.

Et tua charitas ad nos dñe Jeſu
maioꝛ fuit.qꝛ nõ ꝓ amicis.iĩmo ꝓ
inimicis aĩiam tuã poſuiſti vt tibi
eos faceres amicos. Rrabrer g

dicit apłs ad Ro.v.Cũ inimici eſ

ſemus recõciliati ſumꝰ ðo ꝑ moꝛ
tem filij eius.Et ad Ephe. ij.ODeꝰ
aut qͥ diues eſt in mipicoꝛdia qui
ſq; actualia et oꝛiginalia dimittit.
Ipe inq; nõ pꝛopter meritũ no/
ſtrũ ſed ꝓpter nimiã charitateʒ q̃ᷓ
dilexit nos vt cũ eſſemus moꝛtuii
petis ↄuiuificauit noſ chriſto Et

bñ dicit apls pꝛopt᷑ nimiã chari/

tatẽ.excellentiſſima em̃ fuit chari
tas qͥ hoc facere ſuffecit. Magnũ
em̃ eſſ ſi par ꝓ pare.inferioꝛ pꝛo
ſuꝑioꝛe talia pateret᷑.ſed ineſtima
bile eſt/ꝛ ſuꝑ oẽ qð cogitari põt vt

nõ ſeruus ꝓ dño. vt amicꝰ ꝓ ami

co.vt filius ꝓ pr̃e.ſʒ creatoꝛ ꝓ cre
atura. rex regũ et dñs dñantiũ ꝓ
viliſſimo ſᷣuo.ditiſſimꝰ ꝓ pauꝑri
mo.amicꝰ ꝓ inimico.⁊ poſtremo

deus ⁊ dñs omniũ ꝓ miſero ho

mie ꝑijt volũtarie viliſſima moꝛ

te.Et ideo didt Berñ. ſuꝑ cãti.ſer

mone.ij. Suꝑ oia reddit te mibi

lche
ſe⸗
grinh⸗
nn
impe
feoſfe
no
mer
hiire
e
lasd
dnens
Da/
tani
ſus,
een
moy
wedi
naed
mid
ogmo
eide
u
Dimitet,
tü to/
itatcz
mord
riſo 4
i chan/
uitchun
Megi
mope⸗
cſim⸗
pee
em
yct
mnni
en
ſo bo
19 ſno

Sc

n
teoh⸗

Serxrmo

—

— - —

—

amabilẽ bone ieſu calix quẽ bibi

ſti nre redemptõis opꝰ.hoc ei oĩ

no nr̃m amoꝛẽ vẽdicauit ſibi to/

tũ.hoc nr̃am deuotõeʒ /⁊ blãdius

alliat et iuſtiꝰ exigit et ardentius
ſtringit et vehemẽetiꝰ afficit. Ita

ergo dñs ⁊ ſaluatoꝛ ꝑ illũ modũ

redemptõis nobis ondit nimiaʒ

ſuã charitatẽ ad nos. Ac ꝑ hoc de
dit nobis cauſam et incitamẽ foꝛ
tiſſimũ ad rediligendũ eũ. Quid
em̃ dignius eſt iuſtius ac natura
lius qᷓ; reamare eũ/qͥ pꝛioꝛ ama/
uit nos.et tante ꝙ ta multa et tã
indigna pateret p nobis.et nullũ
inaniter et fruſtra ſed totũ ad no
ſtrã ſalutẽ ꝓpter eũ cũcta paſſus

iniquis deputaret᷑ vt nos erneret
a cõſoꝛtio dam natoꝝ et a ſocieta
te demonũ et faceret dei filios et
ſocios gngeloꝝ.Cui oĩs gla ſeruit
celoꝝ.et ꝗ; ſolus ẽ głiã ſuſtinetig/
minias et coò fuſiões ac deriſioneſ
vt nos a cõfuſioe ⁊ eterna demo
nũ irriſione ac inſultatõe redime
ret et ad pꝛiſtinꝗ gliam reuocaret
Qui ſolus habet ptãtem ſoluẽdi
2 ligandi ex miᷣicoꝛdia ſua ꝓno⸗/⸗
bis ligari voluit vt noſa pctiſ no
ſtris et ab oibus mal et miſeris
quas peccãdo incurrimꝰ redder
abſolutos. Et tãdẽ Mmoꝛtuꝰvt ſua

moꝛte nr̃am eternꝗ moꝛte deſtru

eret.et no bis vitã cõferret ſempi

eſt vt ꝑ ſingula eoꝝ aliqd nobia ternã.Et vniuerſalꝛ nihil i ſua paſ

mali auferret et aliqͥd boni cõfer⸗/
ret L uod diligent attẽ
dendũ eſt.et coꝛdi foꝛtiter in figẽ/
dũ.Nos em̃ pctis nr̃is meruimꝰ

eternã triſticia quã dñs in pꝛinci

pio ſue paſſiõis poſt cenã vltimã

voluütarie aſſumpſit/triſticiã ma/

Pa vt ipᷣemet fatet᷑ apłis dicẽs.
riſtis eſt aia mea vſq; ad moꝛtẽ
Et hoc ideo fecit /vtilla ſua triſti/

cia quã innocẽtiſſime patiebat᷑ no

bis auferret eternã triſticiã.cuius
ꝓ peccatis fueramꝰ debitoꝛes et
nobis mereret᷑ letidꝗ ſempit᷑nã.
Nos peccãdo demeruimꝰ vt ꝑ/
petue diabolice ptãti maneremꝰ
ſubiecti et mancipati tartari infer

nali et dñs ſua ꝑaſſiõe ideo paſſꝰ

eſt ſe capi.et cũ ipe hãc captiuitatẽ
patiẽter ꝓ nob pateret᷑ ꝑ eã nobis
mereret᷑ liberatõnẽ a ptãte diabo
li et pᷣſeruaret nos a teterrio carce
re ĩfernali. Noꝝ pctis nr̃is merui
mus vt eemus ꝑpetue demonuz
ſocij et omniũ damnatoꝝ. ipe ſu/⸗
ſtinuit vt latroniba aſſouaret᷑ ⁊ cũ

ſione ocioſũ fuit aut inutile.ſʒ qð
libet eſt oꝛdinatũ ↄtra aliqð ꝑpe
tuũ malũ nobis auferẽdũ quod
peccãdo meruimꝰ.et ad merẽdũ
aliqð eternũ bonũ qð peccãado ꝑ
didimus. Et de h̊ pulcre loqꝗ„[vvea

tus Gre.in.ij.li.paſtoꝛalis.Et am

bro.in.iij.de trini.dicit. ⁊ allegat
mgf in.iij.di. xv. hriſtꝰ vt hõ hu
manã triſticiã quã in eo ſuſcepit
affectu mihi patit᷑i mihi triſt) eſt.
mihi dolet. ergo ꝓ me ⁊ in me do
luit qͥ ꝓ ſie nibil habuit qð doleret
Et ſubdit. Doles igit᷑ domie ieſu
mea vulnera ñ tua.qꝛ nõ ꝓ te ſed
ꝓ me doles.Et btũs Hiero.in qᷓ
dã epla dicit. Chriſtꝰ vt nos exal
taret ſe hũiliauit.et cũ immoꝛtał
eſſet moꝛi cõtentꝰ eſt vt nos ð et
no moꝛtis laqueo liberaret.coꝛo
natus eſt ſpinis vt nos qͥ añ era /
mus ſpinei et infructuoſi fructũ
bone arboꝛis appoꝛtaremꝰ.felle
acerg porat⸗ eſt vt in nobis iaz
nec fellis amaritudo eſſʒ nec aſpi
tas aceti.Et Aug.dicit. Gjenie 93

nos celeſtis negociatoꝛ accipe cõ/
tumeliã ⁊ dare vitã. habere igno
miniã et dare gloꝛiã. ¶ Scdo do
minus in ſua paſſiõe oñdit nob

exemplũ obediẽtie. Ipe em̃ exo/
bediẽtia moꝛtuuſ eſt ⁊ paſſus ſᷣm

illud ad Phil. ij. Chriſt? fact?eſt
obediens vſq; ad moꝛtẽ. Et h̊ cõ

uUentiebat iuſtificatõi nr̃e.vt ſic per

vnius hois inobedientiã pctõꝛ es

cõſtituti ſũt multi.ita ꝑ vniꝰ obe

dientiã iuſti cõſtituti multi. Ro.
v. Exquo aũt chriſtꝰ q patri ẽ coe
qualisipᷣi obediuit et nõ ſolũ pa
tri ſibi coequali.ĩmo etiã marie ⁊
ioſeph.iuxta illud Luc.ij. Venit
naʒareth cũ illis et erat ſubditus
uinn qntt magis qͥ puluis ſumꝰ

⁊cinis ſibi obedire debemꝰ ⁊ eiꝰ

pᷣceptis.et pꝛopter eũ ſuꝑioꝛibuſ

noſtris ſaltẽ in his qͥ reſpiciũt ſu/⸗
perioꝛitatẽ eoꝛũ et vtiq; digniſſi⸗
mum eſſet vt omnes hoies exa/
moꝛe et piompnſſima voluntate
obediẽtes eſſe dño deoo celeſti re
gno et acqͥ ſitione tantoꝝ bñficio
rũcũ videamus ſeruoſ dñoꝝ ter
renoꝝ ꝓ icerta et paruiſſima mer
cede ta ꝓmptos eſſe ad obedien/
dũ dñis ſuis nõ ſolũ in omnibuſ
que iunbent verboſſed etiã que ali
quo ſigno cognoſcere pñt eſſe de
eoꝝ voluntate. etiã

ſi araun ſint
et difficilia. J¶ Tercio ðᷣdit no

bis exemplũ hũilitatis cum exi/

naniuit ſemetipᷣm foꝛmã ſerui ac
cipiens.et cũ imoꝛtal etiſtens ꝓ
nobis voluit moꝛtalitatis legib
ſubiacere cũ ipe qui eſt altiſſimuſ
eſt ſic ſponteabiectus vt ſᷣm yYa.
liij. reputaret᷑ omniũ viroꝝ no/
niſſimus.Et cũ ipᷣe qͥ eſt ditiſſimꝰ
et ſolus nulliꝰ egens ſic factꝰ eſt

pauꝑ vt ipᷣo teſtante volucribo et

vulpibo terre pauꝑioꝛ inueniretur
Diai em̃ in euãgelio Math.viij.
Vlulpes foueas habẽt ⁊ volucreſ
celi nidos.filius aũt hois nõ ha/
be; vin caput ſuũ reclinet. Et po⸗/
tiſſime in cruce pauꝑrimꝰ erat v⸗/
binudꝰ pepedit qͥ oia veſtit.⁊ qui
oĩa paſcit ſitiebat nõ habens qð
ſiti adhiberet niſi acetũ felle mi/
xtũ. Heccõſiderata diligent᷑ ſana
rẽt merito in nobis peſtẽ ſuꝑbie ⁊
inducerẽt vtutẽ hũilita ¶ Quar

to dñs in ſua paſſiõe oñdit nobiſ

exemplũ ꝑſeuerãtie.Cũ em̃ ꝓ pec
catis nr̃is paterenõ deſtitit pꝛo
pter acerbitatẽ paſſiõis.ſed vſqʒ
ad cõſũmationẽ et ꝑfectionẽ om
niũ q̃ deipᷣo ſcripta erant et dicta
patiẽter ꝑſeuerauit.ꝓp ter qð ĩ fi
ne dixit. Cõſũmatũ eſt. tãqᷓ; dice/
ret.oĩa in me ſunt ipleta q̃ ð mea
paſſiõe ꝑ pꝛophas in ſcriptura fu
erãt pᷣnunciata Jpᷣe aũt eſt caput
noſtꝝ.q̃re ſi huiuſ capitis mẽbra
eſſe volumꝰi oibo nr̃is bonis opꝑi
bus virtutẽ ꝑſeuerãtie ſeruemuſ.
vt ad finẽ noſtꝝ ipᷣo ducẽte ꝑue/
nientes cũ eo dicere cõfident᷑ vale

amus.ↄſũmatũ eſt.h̊ ẽ adiutoꝛio

tuo nõ mea vᷣtute bonũ certamẽ
certaui.curſũ cõſũmaui.fidẽ ſᷣua/
ui.redde ̊ qð legitime certãtibo in

agone te ꝓmittẽte repoſituʒ eſt. ſ.

coꝛonã iuſticie quã tu iudex iuſtuſ
reddes in illo die eterne glieqͥ nu
bilũ nõ habʒ.reddẽs qͥde illis ſoł
qͥ ꝑſeuerauerũt in finẽ. qꝛ virtus

boni oꝑis ꝑſeuerãtia eſt ¶ Quin

to oñdit nobis virtutẽ patientie.
In tota em̃ paſſione dns nec ſi/

gnũ alicuiuſimpatiẽtie oñdit nec

verbo nec facto.vñ.j. Petri.ij.Cũ
malediceretur nõ maledicebat cũ
pateret᷑ nõ eõ miabat᷑.Ciiꝰ exẽplo

õ

—

henirend
Mtbi⸗
Voluan⸗
Shöhe/
rpe,
aaty/
tregui
no q
lemi⸗
kſana
ddie

tpedid

nopee
urp⸗
Aſg
oneon
adicn
rcöift
chd⸗

vonisohi
guennl
cete go⸗
lent
diuron
ceat,
fifliun
fügbonn
ſyck
ed
e/
l
Pyfmns
(On
Anente⸗
gee
ione

Ccbotc
aihe

. —
⁊ꝛnos aduerſa oĩa patient᷑ ſuffera deſũ.bo.xpᷣs oppꝛoba.irriſiões:
mus. diſcamꝰ ab eo eqᷓnimit᷑ to/ ↄtũelias.alapas.ſputa. flagella.
lerare flagella ði benigniſſimi pa ſpineã coꝛona crucẽq; ſuſtinuit.et
tr.qꝛ ipᷣe peſſimoꝝ flagellaꝓ no/ nos miſeriad noſtrã cõfuſionẽ v/⸗
bis ſuſtulit. Hõ etem̃ natusad la no ſᷣmòe fatigamur vno ðbo de
boꝛẽ in pctis nutritus et cõuerſa ijamur.Et Auguſt. ſuꝑ illo pſal.

tus hereditati tñ celeſtis aule de/ vbi ðꝛ. Virilit᷑ age et cõfoꝛtet᷑ coꝛ

putatus q̃ niſi mũdos recipit.ta/ tuũ.et ſuſtine do.ſubdit.Quid eſt
