is inq; hõ ꝗᷣ flagella nõ patient᷑ ſuſtine dñm. ad tꝑs laboꝛab ⁊ in
ſuſtinet cũ videat regẽ oim regus eternũ nõ laboꝛabis.ad modicuz
⁊2 dñm dñantiũ amãtiſſimũ ieſũ dolebis ſʒ ſine fine gaudeb.Et cõ⸗
qͥ pctm nõ fecit.nec inuentꝰ ẽ A nt᷑ dat notabilẽ docknã voleti

lus in oꝛe eiꝰ tã multiplicib ⁊ G tute patiẽtie ꝓficere.dic eĩi. Si
uiſſimiſ paſſiõibo attritũ qs o hõvꝰ in moleſtias iapis labi pmo ꝓpo
ad memoꝛiã reuoca.vt dic Augꝰ. nit᷑ tibi exẽplũ paſſiõis xpᷣi. Vide
in de ↄflictu vᷣtutum et vidoꝝ.Et qͥd ꝓ te ꝑtulit xpᷣs qͥ qliter ꝑferret

SBre.in q̃dã ome. Mil eſt tã durũ in ſe ñ habebat.q̃ntacũq; patiar

qdð nõ toleret᷑ ſi ad memoꝛiã xpᷣi cogita. Non adhuc ad illas in/
paſſio reuocet᷑. Et Hiero.in q̃daʒ ſultatões.ad illa flagella. ad illazʒ
epkla dicit. Nos ſi domeſtici et di ignominioſam veſtẽ. ad illã ſpine
ſcipuli chriſti ſumꝰ dẽmꝰ oppꝛo/ am coꝛonã.ad illã poſtrẽo cruces
bria detractõeſq; libent amplecti ꝑuẽeiſti.Et ſubdit Auguſt. His
⁊ equo aio om̃ia ea ferre q̃ ꝓ nob q; rebo.his vᷣbis.his allocutõibj.
mgfj nĩ et dñs ꝑtulit. Qui vo q̊ h̊ tali exẽplo ↄfirmat iuſtus dñs
ſuſtinere nõ vult ille nec diſcipulũ qͥcquid acciderit iuſto diuie depꝛu
eiꝰ ſe oſtendit eẽ.nec ſᷣuũ.nec filiũ tat volũtati.Quia quẽ deꝰ diligit
nec domeſticũ. Ille em̃ innocens coꝛrigit.flagellat aũt filũ quem
imaculatus intactꝰ.in ͥ nlla po/ recipit. R¶ Serxto in ſua paſſi
tuit pcti macula imnueniri.De quo one oſtendit nobis exẽplũ miſeri
ſcriptũ ẽ.j.Pe.j.et Yſa.liij.Qui coꝛdie.Eſt enĩ miſicoꝛdia alteriꝰ

pctm̃ nõ fecit nec inuẽtꝰ⁊c̃. Illep defectũ aut miſeriã noſcere ⁊ ei cõ

nob ſacrilegis et pctõribo et e᷑no pati /etꝓ poſſe ſuccurrere/⁊ defe⸗
ſupplicio mãcipa tãqᷓ; atrociſſi/ ctũ tollere. Et ita fecit dñs qͥ pec

mus reus ab iniqᷣs ĩ iudicio ſiſti᷑ cata nr̃a et omnẽ miſeriã inde ſe/

flagellis cedit᷑.ſputamiba irridet᷑ cutã aut ſeturã nouit.⁊ nob cõ
⁊ nos ↄfũdimur ꝓpt eũ erubeſce/ patiebat᷑ ⁊ ſufficẽtiſſime ſubuẽiti
req ꝓpter nos tata eſt ꝑpeſſus/il ꝓpᷣa ꝑſona et ſeipᷣm donauit pꝛo
lecnit ſalute nr̃a doꝛſũ vberiby. nris miſerijs auferẽdis.ꝑ h̊ doceſ
aciẽ ſpumibo. maxillã palmis ñ vnũquẽq; dolere et miſerijs ſui
ↄfundit᷑pare.⁊ nos ꝓ eo leue etiã ꝓxi cõpati ⁊ ꝓ poſſe ſubuẽire.qð
cõfundimur audire ↄuicũ. Qua dignũ ẽ. Exq̊ ei dei filiꝰ iſfirme rõ
ð re gaudeamꝰ potiꝰ⁊ letemur ſi nalicreate ſue.ſ.hoĩ ita cõdeſcẽdit
tõ ꝓ magnis eiꝰ paſſiõibo ⁊ P ſalu ita ꝙ ex miſericoꝛdia ſua ꝑ ſeipᷣm
te nra vł nua ſuſtineamꝰ.⁊ Iſið. eñ ð poteſtate diaboli et de omni

De paſſione domini

miſeria cũ tantis laboꝛibus libe/
rauit.quãto magis dʒ hõ hoc fa/
cere homĩi ⁊ h̊ exeplo xpᷣi ⁊ ꝓpt fir
mã dilectõʒ ꝗᷓ qlibʒ ꝓxiʒ diligere
deberet ſicut ſeipm. Naitprimo
coꝛtali ac etiaʒ ſpũali nec

gis imitan?᷑.qͥ etiã neglecta vł etiã
poſa iuſticia potẽtie mag ſtudent
eiuſq; vel adeptõe letãt᷑ vł cupidi
tate inflãmat᷑. Ideoq; placuit ðᷣo
vt nõ potẽtia ſʒ iuſticia eruerʒ ho

cõſtitutoſſubueniendũ eſta nobiſ⸗ſq; vt nũq; vi ſola ſed mag iuſti/

ſim poſſibilitatẽ nr̃am.ſic ſamuſ
⁊ gaudemꝰ nobis a dnio eẽ ſubuẽ
tũ ⁊ adhuc volumꝰ ab eo ĩ omibꝰ
neceſſitatib ſubueniri. Gti enim
mißicoꝛdes quoniã miſ̃ico:diam
Ccõſeq̃ntur. Per hoc etiã ꝙ ipe ſu/
pᷣmus dñsꝓ infima ſua ratõnali
creatura tãtũ laboꝛauit.tãtũ egit
2 fecit.docuit et oñdit ꝙ ſuꝑioꝛes
debent ſuis inferioꝛibo cõdeſcẽde
re.⁊ ꝑſonaliter ꝓ eoꝝ ſalute labo
reſ q̊ſqʒ ſubire. ¶ Septimo oſten
dit nobis exempᷣlũ equitatis ⁊ iu
ſticie ſeruãde ad alios. vt.ſ.ad ini
micos noſtros ñ violentia ſʒ ma
gis pꝛudenti iuſticia vincemꝰ ho
minẽ quẽ peccata diabolo ſubdi
der̃t. Potuit chriſtꝰ iuſte ſola vo
luntate a ptate diaboli eriꝑe ⁊ ſer
uitute.ſed h̊ facere noluit ne hoĩeſ
ad mala ꝓniſuo exẽplo hoſtes ſu
os aut alio s quoſq; amiſſa iuſti/
cia vi vincere vellẽt aut alia vi te/
nere aut ꝓximo auferre. SS ed li/
berauit hoĩem mediãte iuſticia et
ꝑ pleniſſimã ſatiſfactiõeʒ deo pr̃i
facta in quo merito eũ hõ imitari
debz. vt. ſ. lta ſe habeat ad ꝓximũ
ſuũ ſicut dñs oĩm ſe habuit ad di
abolũ iuiſibilẽ hoſtẽ noſtꝝꝑ qͥ tam̃
nullũ ius in hoie habuit ſed ſibi
ex dei iuſta ꝑmiſſione iniuſte ĩ eũ
do miniũ vſurparet. Propter qð
ðꝛ in.iij.di.xx.⁊ ſunt vᷣba Aug.Di
abolus vicio ꝑuerſitatis ſue a ma
toꝛ eſt potentie.et deſtoꝛ oppug
Natoꝛq; iuſtide in q̊ͥ hoies eũ ma/

eſſitate Pien⸗ mitari eũ hõ diſceret.

cia ſuoſ aduerſarios ſuꝑaret. Per
hoc etiã oñdit qᷓntus ſit rigoꝛ et
q̃nta ſeueritas diuie iuſtide. Naʒ
luſticia reqͥrit vt ei qͥ iniuſte offẽ/
ſus ẽ aut leſus fuit pctis hominũ
ſatiſfiat deus aũt iniuſte leſus fu
it pctis hoim.qꝛ cõtẽptus ẽ et of
fenſus.⁊ ideo iuſtũ fuit vt ſibi ſa⸗/
tiſfieret.⁊ illã ſatiſfactõem ſic ſeue
ritas diuie iuſticie exigit ꝙ cũ deꝰ
homi miſereri vellet.et hõ ſatiſfa
ctõem ꝓ peccatis exoluere nõ va
leret anteqᷓ; diuĩa iuſticia illã ſatiſ
factõem omitteret/et pctã inulta
ſeu impunita dimitteret deꝰ pat᷑
ſuo filio ꝓpꝛio nõ peꝑcit ſed ꝓ no
bis oĩbus tradidit illũ in tã igno
minioſampaſſionẽ ⁊ turpiſſimaʒ
moꝛtẽ qð valde eſſʒ nobis ꝑpẽdẽ
dũ et timendũ.et merito magnaʒ
nobis neceſſitatẽ indiceret a pec⸗
catis abſtinẽdi ſeu ↄtinẽdi Si em̃

rigoꝛ diuiĩe iuſticie h̊ effecit ꝙ deꝰ

pater ſuo hilio naturali ſibi ꝑ oĩia
coeq̃li et infinite melioꝛ toto mũ
do nõ peꝑcit.nec ipᷣm de tãta paſ
ſione ſuppoꝛtare curauit.ſjj tataʒ
ab eo exegit penã ꝓ peccatis alie/
nis.quanto minus parcet miſero
homini de tãtis beneficijs ingra
to:qui peccatis ſuis multipliciter
offendit. et nõ curat eũ placare.
nec etiã ſatiſfacere conat᷑ per ſatiſ⸗/
factoꝛias auſteritates/ſed negli/
git illã ineſtimabilẽ miſicoꝛdiam
hoiba deo factã. nec recolit nee
appᷣciat᷑ pcioſiſſimũ illud pꝛeciuʒ

quo

an

ſuch

gof
Gtne

utes
iſin
en
fiſon

(luen

nbo
nlin
ſede

t

Gtin
Hient
rd

gün
ſus⸗
mit

ſece

un
lte
tor
is
nan
ſum
tqt
ſare
feett
Eepe
or

bi⸗

tn eri;
5 ſycent
kap
loant öo
rven ho
diſceret,
giuti/
goꝛ er
deſ,
teoffe/
domnini⸗
ſensfn
Nsietof
ntſbiſa/
micſene
tpaüde
höſoriſs
ce n e
nilläſati
tüinults
rede ſot
tſed one
jintiigo
mpiſimg,
pbisppici
o mag;
rerapel/
edGin
fett de
ſchipo
Ntotom
detits l
it chiin
uuns ole/
caumiſe⸗
iis n
i
ipoatt.
inriri
ſed ſegl/
Fſeondanm
colit he

6Nlgg

quo redempt eſt. ſ. pcioſo ſãguie
agni immaculan ⁊ incõtamiati ie
ſiu chriſti. ¶ Et eſt bũ notandum
wꝙ dñs in ope nr̃e redẽptiõis oſtẽ
it nobis vt dixi ambas illas v/
tutes.ſ.ſũmiᷓ miᷣicoꝛdiãꝛ ſił ſtri

ctiſſimã iuſticiã. Juſticia in h̊ ꝙ ꝓ
peccatis voluit habere talẽ ac tan
tã ſatiſfactões quã nullꝰ ho minũ

ſoluere potuit. Miſericoꝛdia vo
in hoc ꝙ cũ hõ ſatiſſacere nõ po/

tuit nec habuit ꝑ qð ſe liberarʒ ip
ſe dedit ſibi liberatoꝛẽ ſuũ filiũ na

turalẽ. Et filius ſeipᷣm nobis de/
dit in liberatoꝛẽ.Et ille fuit cõue/
nientiſſimꝰ modus vt ſic miſeri/
coꝛdit᷑ fieret homi liberatio a da/
natõę.vt tñ nihil depiret iuſticie.

Netauo oñdit nobis exem

plũ mã ſuetudis et clemẽtie. vt ip

ſius exẽplo et ꝓpter eũ facilit᷑ re/

mittamꝰ illis qͥ cõtra nos aliqᷣd
fecerũt.aut nos indebite offẽde/
runt. Ipe em i cruce pendẽs fad
liter remiſit offenſas. vt ptʒz in la
trone.cui tũc dixit. Hodie mecuz
eris in ꝑadiſo Tlñ Aug.in libello

ſuo de btõ latrone dic. Latro nõ
indiguit lõgo ſpacio tꝑis vt ꝑadi
ſum acciꝑe mereret᷑/ ſed tñ ei ſuffe

cit quantũ expendi potuit. Vñ ꝓ/

ferẽdo ſermonẽ in ꝑadiſũ pᷣcede/

re etiã aplos merebat᷑.Etiã in cru

ce pendens inimiq ſuis. ſ.crucifi/

xoꝛib actualit᷑ grauiſſime iniuria
tibo bñ ficia et ſigna dilectõnis ex

hibuit.qꝛ ꝓ eis pr̃em oꝛaui dicẽs

Pf ignoſce ullis qꝛ neſcũt qͥd fa⸗/

ciũt. In ̊ ſicut bonꝰ doctoꝛ fecit
qð ante vt at.v.iuſſit.Oꝛat ei
nõ ſolũ ꝓ inimicꝭ ſed etiã ꝓ actua

liter ꝑſeqntib ⁊ calũniatibus ſe.
doss nobis exẽéplũ vt ſicut oꝛamt
pꝓ occiſoꝛ ib ſuis.ſic nos oꝛemus

Pri

largitatis

ꝓ detractoꝛibo nr̃is aut alijs iniu
riantibo. Cõſiderate ⁊ oꝑe implete
mãſuetudinẽ xpᷣi.⁊ eꝰ benignita⸗
tem in oibus qdẽ pᷣſſu ſuis. nec

ſemel os ſuũ aperuit vt aut qrele

aut exchſatõis aut cõmmationis

aut maledicti verbũ aduerſuſ ma
ledictos canes aduerſarios ſuos
ꝓ ferret.ſed in nouiſſimmo vbũ bñ
dictõis quale a ſeclo nõ eſt audi⸗/
tũ ſuꝑ inimicos ſuos effudit di.
ſce illis qꝛ neſciũt qͥd fa/
dũt ¶ Mono oñdit nohis exepluʒ
liberalis donatõis.⁊ h̊ in ſuijpᷣiꝰ
largitõe. Nam fons ille pietat et
mi icoꝛdie ſepᷣm nobis ⁊ ꝓ nobiſ
dedit.qð vtiq; fuit excelletiſſime
is W (¶Decmo oñ
dit nobis exẽplũ rõnał oꝛdiatõis
reꝝ noſtraꝝ in fine rite traſmigra
tõls de h ſecło.et in finali ſui teſta

męti diſpoſitiõe. Vñ Amb in /

dam ſermõe. Auctoꝛ pietatꝭ ĩ cru
ce endens teſtamẽtũ ↄdidit ſin/
gul pietatis oꝑa diſtribuẽs.aꝑlis
ꝑſecutõnem.iudeis coꝛpus. patri
ſpm̃.virgini ꝑanymphũ. latroni
ꝑpadiſũ.pctõꝛib infernũ.xpᷣianis
penitentiã et crucẽ ſctãm reliquit.
Et in ome.ſuꝑ ſtabat.Dũ moꝛiẽs
ſaluatoꝛ ſic teſtamẽtũ ſuũ diſpo/
ſuit ꝙ ſibi de oĩb q̃ habuit nibil
retinuit.tꝑa lia em̃ q̃ mittebãt᷑ tã
qᷓ; vilioꝛa iam duduʒs amiſerat in
traditoꝛe.coꝛpus ſuũ in ſacramẽ/
to diſcipulis tradidit. diſcpulos
ipᷣos patri cõmẽdauit.veſtes ſuaſ
diuiſit militib.et coꝛpꝰ ſuũ moꝛ/
tale crucifixoꝛib.Adhuc g̊ nõ ha/
buit niſi mr̃em et ſpiritũ.idcirco
vt ſe de oib ri te expediret matrẽ
virginẽ virgini amico reliqᷣt.⁊ ſic
ſpiritũ poſt oia cõmendauit deo
patri. Ecce foꝛma rite traſmigrã

4

do de hoc mũdo quã in cruce do
minus confirmauit et nobis exẽ
plũ reliqᷣt. Ex quo maniteſte pat
ſi ꝗͥs i extremis deſiderat ſalu
briter ſpm̃ ſuũ cõmendare ðo pa

ab omnibo q hic ſibi fuerũt a deo
cõmendata vt poſt xpᷣm nudꝰ eat
ſpolias ſeipᷣm nõ ſolũ habit que
ſecũ educere nõ poteſt. ſʒ etia affe
ctu habẽdi /qð maximũ ẽ.vt.i.ho
ita ſe ſubdat diuĩe volũtati vt eti
am tũc ñ habeat affectũ ad illa p
ſentia nec appetitũ ad vlteriꝰ reti
nendũ vxoꝛes filioſ diuitias.iĩmo
et ꝓpꝛiã vitã.qð tñ in muli nõẽ.
pꝛopter qð plłimi tã inuiti exeũt
de bᷣ ſeculo.qꝛ adhuc amãt pᷣſetia
⁊ poſſeſſa. et magis affectũ habẽt
ad hmõi ampliꝰ retinẽdi.De hoc

. / loquit Bonauẽtura dicens.
9 Quã muniſicꝰ factꝰ es in nuptijſ
truis bone ieſu rex et ſponſe. qᷓ; lar
ge oiĩa qᷓ habuiſti tradidiſti.ecce ip

ſis crucifixoꝛibo oꝛõis affectũ. la/

troni ꝑadiſũ.matri filiũ.filio ma

trẽ.moꝛtuisvitã.manibo pr̃is ani
mã tuã.toti mũdo ſignũ potẽtie
tue obtuliſti ꝓ redimedo ſᷣuo.nõ
ex ꝑte ſed totũ ſanguinẽ ex multꝭ
⁊ largis foꝛaminibo effudiſti.ꝓdi
toꝛi tuo reatus ſui penaiterre coꝛ
pus ſed nõ ad coꝛrüpendũ ad tẽ/
pus tradidiſti. Has et his ſileſ vx
tutes quas no bis ſaluatoꝛ in ſua
paſſiõe ondit digniſſimũ eſt nob
coꝛdis ocuł inſpicere ⁊ eas imitã/⸗
do noſtro redẽptoꝛi cõ foꝛmari vt
ꝑ eas ſibi placeamus. ⁊ ſic merea

fructuũ qͥs ſua paſſione ⁊ moꝛte
nobis meruit ieſus chriſtꝰ do mi
nus noſter qͥ cũ pfe et ſpũſctõ v/
nus eſt de? in ſecula bñdictꝰ amẽ

tri prius ſe diligent expedire debz

¶ In die paraſcenes
BSermo xxxiiij

qᷣ trãſitis ꝑ viã attẽdi/
́te et videte ſi eſt doloꝛ ſi
milis ſicut doloꝛ meus. Treñ.j.
Quia omniũ ſaluberrimũ eſt vi
atoꝛi ſepe recolere xpᷣi paſſionem.
Dicit em btũs Berñ. in q̊dã ſer/
mone. Nihil tã efficax ad ↄſciẽtie
curãda vulnera necnõ ad purgan
dũ aciẽ mẽtis qᷓ; xpᷣivulneꝝ ſedu/

la meditatio. Jdðo ſacra ſcriptura

freqntius imo diligentꝰ cõmen
dauit xpᷣi moꝛtẽ et eius paſſionẽ.

⁊ dũ a ſuis fidelib ſᷣm ſenſibileʒ

pᷣſentiã receſſurꝰ ad inuiſibilia pa
terne maieſtatis trãſiturꝰ ſub ſpe
cie panis et vini ſacramẽtũ ſui ſã/
ctiſſimi coꝛꝑis ⁊ ſui pᷣcioſi ſangui
nis inſtituit.et ad ipᷣm freqntan
dũ in ſue pᷣaſſionis et moꝛtꝭ mẽo
riam fidelibus ↄmendauit dicẽs

Hoc facite in meã cõmemoꝛatõ,ʒ

Et apłs.j.ad Coꝛinth.xi. Quotieſ
cunq; manducabitis panẽ hũc ?
calicẽ bibetis moꝛtẽ dñi annũda/
bitis. Et iteꝝ dñs noſter oẽs ho/

mines viatoꝛes alloquit᷑ ꝑ verba
thematis dicẽs. O vos om̃s quiu
trãſitis ⁊c. Per hoc oẽs hoꝛtans
ad diligent inſpidendũ ocuł coꝛ//
dis ⁊ deuote meditandũ magni/

tudinẽ et gᷓuitatẽ ſue paſſiõis.taʒ

quo ad trüticiã interioꝛc q; q̊ͥ ad
doloꝛẽ exterioꝛẽ et ipᷣius exceſſus

ſup oẽs hui tpis paſſiõel Et hoe

fuit vnũ ex illis tribus de quibus

mur ꝑticipes fieni omniũ illoꝛuʒ ſuꝑius dixi. et a quolibet chriſtia

no ſunt ꝑ vitaʒ ſuam freqnter et
maxime in h̊ ſacro tꝑe attẽdẽda ⁊?
ſolicite meditãda.De alijs duob

dixi vt audiſtis pᷣcedencin duob-

os oméſ

ſepmontd
nücsgene

ad hocno

fmmusodm
Ueseioam
ſutionegt
ſependere
tomaterne

Cinabält
tticnde
üfhüͤfu
Wirnseb⸗
Goliar
ltti
ickaie
iii
N
ſtäſtiobe

lfuirace

oſhesen
ſtoneck
nentefi
ettenoz
aliop⸗
Uheofun
trerop
ſlentise
Doint
lberiln
fomarn
s vte,
doloeſe
ledolo⸗
mosin
epate
Poptea
d eſn
1pur
dck
to⸗
talie
ſord
beb

Ppler

neſ

tröci/
lorſi
h,
4
ſer/
ite
In
co
tura
men
one⸗
bilz
lape
bhhe
niſi⸗
gri
ntan⸗
mio
dcis
i;
hotiel
hit
co
ho/
Nabs
si
rans
Lon,/
nugn
1,t
liſi,
Ghoe
nibus
Niſto
terd
ide!
oh
gol

*

ſermonibo de illo. Tercio reſtat
nũc agendũ.et ꝓ im petrãda gtia
ad hoc nobis neceſſaria recurra/
mus ad matrẽ miicoꝛdie reducẽ
tes ei ad memoꝛiã illa venerãdaʒ
ſtationẽ qua vnico filio ſuo coꝛaʒ
ſe pendẽtei cruce hodie aſtitit to/
to materno affectu abſoꝛptã ⁊ in/
eſtimabili doloꝛe confectã cũ vi/
dit tã crudeliter cõteri innocẽtiſſi
mü filiũ ſuũ ſũme ſibi dilectũ di/
uinitus ab ea conceptũ miracloſe
genitũ.et vere ac firmiter dei filiũ
creditũ. Et inſuꝑ ꝓ ea gra impe/
traãda etiã eam ſalutemꝰ angelica
ſalutatõe dicẽtes Aue gratia ⁊c.
A¶ Pro huiꝰ mẽhbri ꝓſecutõe
ſit q̃ſtio hec Vtꝝ paſſio xpᷣi domi
ni ſuit acerbiſſima ⁊ maxima iĩter
om̃es penas huus vite. Pꝛo q;/
ſtione eſt notandũ ꝙ i chriſto pa
nente fuit verus doloꝛ ſenſibilis
exterioꝛ qͥ cauſat᷑ ex coꝛꝑali leſiõe
ꝑ aliquod extrinſecũ noduũ.Et
in eo fuit triſticia interioꝛ q̃ cauſa
tur ex apphenſiõe alicuiꝰ diſcõue

nientis et noliti. vt dicit ſanctus
Tho.in tercia ꝑte ſũme.q.xlvi.et

qlibet illaꝝ paſſionũ fuit in chri/⸗
ſto maxima inter oẽs paſſiões hu

ius vite. Et hoc pᷣmo declarat᷑ de

doloꝛe ſenſibil exterioꝛi. Nã ꝙ il
le doloꝛ ſenſibił chriſti fuit maxi/

mus inter om̃es doloꝛes hu? vi
te patet ex multis cauſis. Primo
pꝛopter ꝑceptibilitatẽ patiẽtꝭ.q̃n
to em̃ cõplexio hois eſt nobilioꝛ
⁊ purioꝛ et ſubtilioꝛ tãto delicati
oꝛ eſt caro eius et tenerioꝛ ⁊ ꝑcep
tiuioꝛ.et ſic etiã paruũ toꝛmẽtum
tali coꝛꝑi llatũ magnũ in eo cau
ſat doloꝛẽ. Fuit autẽ chriſtꝰ ſuper
oẽs moꝛtaleſ excellenter bñ com
plexionatus cũ coꝛpus eiꝰ fuerit

foꝛmatũ nõ actione nature ſi mi

raculoſe.qꝛ Imediate diuia vᷣtute
⁊oꝑatõe ſpũſſcti cnius ꝑfecta fũt

opa.Deutero.xxxij.et ſpʒ miracu/⸗
loſa facta ꝑfectioꝛa ſũt alijs que

naturaliter fiũt.vt dicit Chriß̃. ſu

per Joh. Et fuit etiã coꝛpus vxpᷣi ĩ

virginali vtero nõ ex tali materia
ex ꝗᷓ cetera hũana coꝛpa foꝛmat᷑.
ſed de puriſſima materia. quia ðᷣ

puriſſimis imaculatis et mũdiſſi

mis guttulis ſacrati ſanguis ma
rie virginis.vt dic Damaſ.in ſuo
terdo. Et ſiłr mꝗtr ſentẽtiaꝝ in.iij.

di.iij.Et ita pꝛopt᷑ nobilitatem ⁊

ſubtilitatẽ cõplexiõis chriſti.pꝛo

pter puritatẽ⁊ teneritudinẽ coꝛꝑiſ

ſui.ꝓpt᷑ mũdiciã ⁊ puritatẽ matie

ex qᷓ xpᷣi caro oꝑe ſpũſſcti fuit foꝛ
mata erat ipa caro marxie ꝑcepti/
bilitat.⁊ qðᷣlibʒ toꝛmẽtũ in illa p
cioſa carne cauſabat valde mag/

nũ doloꝛẽ qᷓ; i alio hũano coꝛpe
ꝗqlicũq;.Cũ ̊ toꝛmenta xpᷣo illata

fuerũt nõ pauca aut ꝑua.ſʒ mag
nimis ↄſtat ꝙ ĩ eo intẽſiſſimũ cau
ſabãt cruciatũ. Scðo fuit doloꝛ
ſenſibilis paſſiõis xpᷣi maximus
pꝛopter generalitate paſſiõis eiꝰq̃

extẽdebat ſe nõ ſolũ ad aliq̃ ſ ad

oĩa coꝛpis mebra ⁊ ad oẽs extio/
res ſenſus. Oq; extenderit ſe ad

oẽs ꝑtes coꝛꝑis ptꝭ.nã paſſus ẽ ĩ

capite coꝛõa pũgẽtiũ.ĩ manibo et
pedib fixurã clauoꝝ magnoꝛuʒ

valde.qð ſigt ſcptura cũ dic ode

rũt manꝰ meas ⁊ pedes meos.i
fade alapas ⁊ ſputa ac vellicatõez
genaꝝ. vñ ipᷣe dixit ꝑ ꝓphaʒ yYſa.
l.Coꝛpꝰ meũ dedi ꝑcutiẽtibo ⁊ ge
nas meas vellẽtibo Qð qͥdã expo
nũt ð laceratõe maxillaꝝ factavn
guibo impioꝝ iudeoꝛum.Quidã
vero exponũt de extractõe barbe

.

—

De paſſione domini

*

chriſti dñi. Et foꝛte vtrũq; factuʒ
eſt. Ecce quõ ſacrilege manꝰ ipie
entis nõ ſaturate colaphis ⁊ cõ/
ſpuitõe deſiderabil vultꝰ dni nr̃i.

ſed etiã ad genaꝝ ipiꝰ vellicatiõeʒ ꝓbat᷑ ꝙ iã in ꝓximo moꝛiturꝰ a,/

ſtabat ðꝛ.ꝙ nõ modicũ paſſionis
ſuſtinuit dñs ex aſſiſtẽtia dilecte
mjris ſue quã deſolatã ⁊ ineffabi
li meroꝛe plenã cognouit.qꝛ ex h̊

exarſerũt.⁊ inde ſanguinẽ elicuert maritudine moꝛtis q̃ſi oblitꝰ de

Vbi cõſiderãda ẽ mãſuetudo am
mirabilis agni paniẽtiſſimi ⁊ me
rito imitãda Ipe em̃ genas ſuaſ

pudiciſſimaſ iudeoꝝvnguibo lace

rãdas cũ oĩ mãſuetudie pᷣbuit.vt
⁊ nos patiẽter ſufferamꝰ ſi aliqũ
faciẽ nr̃am cõfuſio ꝓpter ipᷣʒ ope
riat.ſuſtinuit et flagella duriſſi/
ma ⁊ qᷓuiſſima iĩ doꝛlo in laterib⸗
⁊Zin ſacro pectoꝛe ſuo.dicẽte Hie
ronymo ſuꝑ math. Traditus eſt
ieſus militibo vberãdus.⁊ illð ſa/
cratiſſimũ doꝛſũ pectuſq; dei ca/⸗
pax flagella ſumpſerũt.tandeʒ in
toto coꝛꝑe ſuſtinuit expãſioneʒ et
crudelẽ ipius diſtenſionẽ in cru/⸗/
ce.vt oĩa eiꝰ oſſa dinũerari poſſẽt
ſ̃m illud pſal. Dinũerauerũt oia

oſſa mea. Paſſus eſt etiã in oĩb

qnq; ſenſiba coꝛꝑeis.Nã ſᷣʒ tactũ
paſſus verbera ? vulnera multa
vt in capite ꝑ ſpinas. in manibuſ
⁊ pedibo ꝑ clauoꝝ fixuras.in toto
coꝛpe flagella ⁊ virgas.ſᷣ m guſtũ
felle et aceto potatus eſt.ſᷣm olfa
ctũ qꝛ i loco fetido cadaueꝝ moꝛ
tuoꝝ qᷣ ð caluarie locus appẽſuſ
eſt patibulo.ſᷣm auditũ laceſſituſ
eſt vocibo inſultãtiũ blaſpheman
tiũ ⁊ irridentiũ iudeoꝝ.vᷣm viſuʒ
paſſus eſt videns mr̃em et diſci/
pulũ quẽ diligebat flentes. adau
xit em̃ vulneꝝ paſſionẽ mr̃na cõ
paſſio quã tam triſtiſſimo coꝛde.
manibo cõploſis.ocuł lachryma/
rũ toꝛrente fluentibo voce queru/
la ſibi pendęte in cruce vidit aſta
re. O ¶Unge in omeb. ſuꝑ

ſolate matri ſic cõpaſſus ẽ vt iam
in vltimo ſpũ cõſtitutus diſpone
ret quõ h manere deberet alti eã

cõmẽdãdo.Et ſubdi᷑. O doloꝛes

lexplicabiles.o ineffabilẽ reapꝛo
catõem ſancti amoꝛis. filiꝰ patit᷑

valde.et mater nimis patiebatur

mater eſt cõpaſſa patieti vnigeni
to.filiꝰ recõpaſſus eſt patiẽti mĩr̃i
Tantus em̃ fuit ipetꝰ paſſionis

dñi ieſu vt q̃ſi toꝛrẽs xrpᷣm patien
tẽ impleret doloꝛ et inebriaret. ⁊

eo impleto ĩ mr̃em efflueret.qua

ſilr impleta in ipᷣm filiũ patiereʒ

quodamõ paſſio redundaret. De
iſta generalitate paſſionis loquit᷑
Berñ.in quod ſᷣmone dicẽs.Ca
put angelicis tremendũ ſpiritib⸗

denſitate ſpinaꝝ pũgit᷑.facies pul

cra pᷣ filijs hoim ſputis iudeoꝛũ
deturpat᷑.oculi lucidioꝛes ſole ca

ligant in moꝛte.Aures qᷓ audiunt

angelicos cantꝰ audiũt peccatoꝝ
inſultꝰ.Os qð docet angelos fel
le ⁊ aceto potat᷑. Pedeſ qꝝ ſcabel
la adoꝛant᷑ cruci clauo affigũtur.

Manꝰ q foꝛmauerũt celos ſunt

extẽſe in cruce:clauis affixe.Coꝛ⸗
pus verberat᷑.latus lãcea ꝑfoꝛat᷑.
Et qͥd plura.nõ remãſit in eo niſi
lingua vt ꝓ pctõꝛibo oꝛaret ⁊ ma/
trẽ diſcipulo cõmẽdaret.Et Chry
ſo. ſuꝑ Math. Que nobis erit cõ

tumelia poſtqᷓ; hecxpᷣs paſſus ẽ.

nec eni ꝑticulavna ſed totũ coꝛpꝰ
iniurias patiebat᷑.caput ꝑ coꝛonã
manus ꝑ clauos.os ꝑ acetũ. faci
es cõſpuebat᷑.gene vellebantur.et

etpfont
maximu⸗
et moꝛtis
lefuitacen
aͤftunt
neſenbbi
bons ?er
tsn
bebur
ldmagnt
Cokuctin
Wode
abfuta
Nlrſn.
ſ nieñ
Ki n⸗
otispich
ſſtinode
uguſti
lecruas
generarw
ſtamor
pgtoris
wini⸗
lecuas
oerabi
tegoꝛio
lorpaſſe
aengte
iüfrir
Kdei
Walia
moio⸗
ſanatn
dolo
efint
dolſi⸗
ahen
muc
mne⸗
hüre,
Ggfig
n.

ſonte
llece
ffabi

7

4,
de

ne
ci

e

no
aut
wr
Gen
onIS
tien
e.
us
nire
De
ocuit
1.
fnrb⸗
pul
Geoni
ſole
diont
lato
0s ſl
ſabel

„

ſunt

ns/
10
is,
,
oni

74

Sermo. WeIIII

cãdẽ totũ coꝛpus in cruce expãdit᷑ aſſumpſit dñs voluntarie qꝙ erat

et pꝑfoꝛat᷑ ¶ Tercio fuit doloꝛ xpᷣi ꝓpoꝛcionatus magnitudini ſubie
maximus ꝓpter genus paſſionis cti fructus qͥ inde ſeq̃ba᷑. Erat eĩ

et moꝛtis.qꝛ moꝛs cõfixoꝝ in cru ſufficiẽs ſatiſfactõ ꝓ oĩm petis.?

ce fuit acerbiſſima er hoc ꝙ tales licet minimꝰ doloꝛ xpᷣi ſuffeciſſet
cõ figunt᷑ in locis neruoſis ⁊ maxi ꝓ pctis oĩm hoim et hoc ꝓpter di
me ſenſibilibus.ſ.in manibo ⁊ pe gnitatẽ dinie ꝑſone ex q̃ infinitaʒ

bibus. ⁊ ex hoc ꝙ ipᷣm coꝛꝑis pen
dentis cõtinue auget doloꝛcẽ̃. Nõ
em habuit ſuſtẽtatõnẽ coꝛpus il/
lud magnũ et ꝑfectũ niſi vulnera
quatuoꝛ in qbus pẽdebat exquo
valde diſtendebat᷑ et lacerabat᷑.et
ex h̊ fuit crucifixo acerbiſſima.qꝛ
doloꝛ in iſta paſſione diuturnioꝛ
eſt. nõ em̃ tales cito moꝛiũtur ſicẽ

L flacio interempti.ĩmo dñs trib

oꝛis pẽdebat in cruce ĩ iſto intẽ/⸗
ſiſſimo doloꝛe. De hoc loquens

Auguſti.ſuꝑ Johan.d. Iſta moꝛ

te crucis nihil fuit peius inter oia
genera moꝛtiũ.et deducit ibidẽ ꝙ;
iſta moꝛs erat maioꝝ oppꝛobrij
maioꝛis ſupplicij.longioꝛꝭ exter
minij. Subdit ꝙ paſſione et moꝛ
te cruds nihil erat tũcin carnein
tolerabiliꝰ.⁊ mihil eſt cruce in frõ
te gloꝛioſius ¶ Quarto fuit do/
loꝛ paſſionis chriſti maximꝰpꝛop
ter etatis ſue qualitatẽ. Moꝛtuꝰ
em̃ fuit in etatein qua maxime vi
get hoĩs robur et foꝛtitudo ⁊ oĩa
vitalia tũc ſũt viuaciſſima et ideo
maioꝛ eſt doloꝛ ĩ tli etate ⁊ moꝛs
innaturalioꝛ ⁊ cũ maioꝛi violẽtia
2 doloꝛꝛ P ¶ Quinto fuit rõ
ne finis paſſionis. Fuit eniʒ finis
paſſionis liberatio gener hũani
a pctõ ⁊ ſatiſfactio ꝓ pctis totius
mũdi.ꝓpter hoc eni dñs patiebat
⁊ moꝛiebat᷑ vꝑ hoc genus huma
nũ redimeret⁊ ꝓ totius mũdi pec
catis fatiſfaceret.Et ideo vt vult
ſan. Tho. vbi ſupꝛa.Tatũ doloꝛẽ

habuit virtutẽ.tñ vt dicit.ſ. Tho.
Chriſtꝰ voluit humanũ genus li
berare a pctis nõ ptãte. ſʒ iuſticia
Et ideo nõ ſolũ attẽdit qᷓ;tã virtu
tem haberet doloꝛ eius ſed ctiam
quãtus ſufficeret pᷣm naturã hũa
nã ad tantã ſatiſfactõʒ.et videt᷑ ſic
poſſe intelligi.ſ.q dñs nõ cõten/
tus fuerit vt pateret᷑ ꝓꝑ nobis do/
loꝛẽ quẽ leſio exterioꝛ ſibi poterit
inferre.ſed vt eſſet plenioꝛ ſatiſfa⸗/
ctio ꝓ factis pctis nr̃is auxit do/
loꝛẽ⁊ ſponte tm̃ aſſumpſit vt eſſʒ

ſufficiens ⁊ plena vel ſufficiens ſa
tiffactõ ꝓ pctis to tius mũdi quez

ꝓpter ĩmẽſam multitudinẽ ⁊ infi⸗
nitã magnitudinẽ pctõꝛuʒ oꝑtuit
eſſe intẽſiſſimũ.Ex iſtꝭ ⁊ alijs ſiłi/
bus cauſis ptʒ ꝙ ſenſibilis doloꝛ

coꝛꝑis xpᷣi paſſionis fuit maximꝰ

inter oẽs doloꝛes huiꝰ vite.¶ Se
cũdo declarat᷑ etiã triſticia inte/
rioꝛ xpᷣi tꝑe paſſionis ſue fuit ma
xia int᷑ oẽs triſticias hiiꝰ vite ⁊ ſi⸗/
militex plibus cauſ.¶ Pꝛia fuit
młtitudo et magnitudo pctõꝝ ꝓ
qbo triſtatꝰ eſt. nã ipᷣe triſtaba ꝓ
petis oim hoĩm pñtiuʒ pᷣtitoꝝ ⁊
fut᷑oꝝ.⁊ iſta triſticia iĩ eo exceſſit lõ
ge ⁊ ineſtiabilit᷑ oẽʒ triſticiã cuiuſ/
cũq; cõtriſtati.ſic pctã totiꝰmũdi
ꝓ qᷣbus triſtabat᷑ i nũerabilit᷑ pla
fuerũt pctis cuiuſcũq; cõtriſtati.

ſue tãto ei qͥs plus deteſtat᷑ pctin
⁊ tãto ſibi plus diſplicet q;to ꝑfe
ctiꝰ noſcit neqͥciã ſiue maliclz prti

¶ Scða cã fuit claritas ↄgnitõis

*

—

⁊ dignitatẽ dñi dei ſũme boni qui

eo offendit᷑ ⁊ cõtemnit᷑.ſʒ xpᷣs dñſ
etiã ſᷣm hũanã naturã rone ineſti
mabilis ſapiẽtie ſue create diſtin/

ctiſſime nouitinfinita pctã mũdi
⁊ infinitã eoꝝ maliciã ⁊ ſpꝛetũ ſi⸗/

une cõtẽptũ qͥ ꝑ illa fit imenſo bo/

vo dñno deo cui tã multiplicit᷑ ob⸗/

ligamur /ꝓpter infinitã ſuã digni/
tatẽ⁊ ꝓpter inũerabilia bñficia ſu
ſcepta iõ pctã illa ⁊ ißßoꝝ multitu

do ⁊ magnitudo ⁊ nur̃a deteſtabil
ingratitudo de tantis bonis ⁊ do
nis cauſabat in eius hũanitate in
eſtiabilẽ triſtiaã diſplicẽtia ⁊ dete

ſtationeʒ eoꝝʒ. ¶ Terca cauſa fuit
eius maxia charitas ⁊ dei dilectõ.
q; to ei dei dilectõ maioꝛ eſt i aliq̃̊

tanto plus diſpliceteidẽ om̃e ad/
uerſũ deo ⁊ eius offenſiuũ.ſʒxpᷣs

ſᷣm hũanã naturã habuit impꝛo/
poꝛtõnabilit᷑ maioꝛẽ charitatẽ qᷓ;
aliqᷓ alia creatura vnq; habuitvel
habitura ſit de lege dei oꝛdinata.
qꝛ datꝰeſt ſibi ſpũs nõ ad mẽſurã
Joh.iij.⁊iõ ineſtiabiliter diſplien
erũt ſibi pctã hũani generis ⁊ cau

ſabãt ſibi maxiaʒ triſtiaã eo ꝙ ſũt

⁊ fuerũt offenſa tq grauis dñi dei
intẽſiſſime ſibi dilecti. rta
cauſa fuit a miſſio vite coꝛꝑalis q̃

amiſſio eſt naturalit᷑ hoꝛribiłhũa

ne nature ſibi derelicte ſiẽ dñs in
hoꝛa paſſiõis vires ĩ ferioꝛes aie
dereliquit ꝓpe nature.⁊ ita coꝛꝑa
lis xpᷣi vita tãte fuit dignitatꝭ pᷣci/
cipue ꝓpter diuinitatẽ vnitã ꝙ de
eius amiſſione etiã ad vnã hoꝛaʒ
eſſet magis dolẽdũ q; de amiſſio
ne vite alteriꝰ hoĩs ꝑ tꝑs etiã qᷓ;
eun. Vñ Phs.iij. ethi.d.
virtuoſꝰ tãto plus diligit vitã ſuã
q;to ſcit eã melioꝛẽ.⁊tñ easꝭ expo/

nit ꝓpter bonũ virmitis.⁊ ſic etiaʒ

¶ Quarta

xpᷣs vitã ſuaʒ digniſſimã ⁊ marie
dilectã expoſuit ꝓpter bonũ cha/
ritatis.ſᷣm illud Hiere.xij. Dedi

dilectz aſam in manus inimicoꝝ
Quita cauſa fuit caſus et

pctm̃ inudeoꝝ in eius moꝛte delin

quẽtiũ qui ta młtipliciter erãt de
bitoꝛes ſui ob qð ipᷣis ſingularit᷑
tã multa ⁊ magna bñficia exhibu

it. Oe qbus omibo tã ingrati erãt

vt nõ ſolũ ea ñ agſcerẽt et cõ fite
ret.ſʒ etiã tãtũ bñfactoꝛẽ crudelit᷑
occiderẽt ꝓpter qð de eis dici po/⸗

terat Retribuebat mihi mala pꝛo

bonis et odiũ ꝓ dilectõe mea. O
aũt multa bona ipᷣis oñderit ptʒ.

qꝛ fuit populꝰ ſuus pᷣ omibo ele/

ctus quẽ de ſeruitute egiptiaca li/⸗
berauit ⁊ a graui onere pharao niſ

quẽ in deſerto mãna pauit añ cu
ius faciẽ aquas maris ⁊ ioꝛdanis
diuiſit ⁊ q̃ſi in vtreʒ cõgregauit vt
eſſent eis q̃ſi ꝓ muro a dextrꝭ eta
ſiniſtris añ cuius faciẽ gentes foꝛ
tes ⁊ multas de terra ſua eiecit vt

eis daret iu poſſeſſonẽ terrã mel

le ⁊ lacte manantẽ ⁊ alia inſerabi
lia bõa eis oñdit a pᷣncipio.⁊ nũc
in carne ſpãliter venit ⁊ inter eos
ſpãliter cõuerſatꝰ ipſoꝝ infirmos
ſanauit/cecos illũiauit. demones
effugauit. moꝛtuos ſuſcitauit ⁊in
nũerabilia alia miracula oꝑatus
ẽ Peſſimoꝝ ergo iudeoꝝ petm̃ ?
ingratitudo detat bñficijs auxit
etis interioꝛẽ triſticiã chriſti dñi.⁊

nõ ſolũ pctm̃ iudeoꝝ tũc exñtiuʒ

⁊ in xpᷣi moꝛtẽ ↄſentiẽtiũ auxit eiꝰ
triſticiã.ſed etiaʒ iniquitas et ma/
gnitudo futuroꝝ hoim quãvidit
⁊ nouit diſtincte ſicut omia noſcit
Vnñ Bernardus in quodã ſermo
ne loquẽs in ꝑſona chriſti dic. O
homo vide que ꝓ te patioꝛ.nõ eſt

dolo
qi
ffie
dooꝛ⸗
inren
letün
ciſe
ſeerül
opp
omen
oof

t

c
iche
ſiſ
lte
nt
ſult⸗

n

44

in
tan
lio
ton
bat
mi
fütea
bon
har
llud
ſor
gs⸗
fu
ſho⸗
füe

narie

ichs/
Dect
cog

elin

itrin
vns

dnl.
ſnng
t
/
riht
noſet
mo
60
ſt

doloꝛ ſicut q crucioꝛ ad te clamo

qui ꝓ te moꝛioꝛ.vide penas quib
afficioꝛ.vide clauos quibus perfo
dioꝛ.⁊ cũ ſit doloꝛ tantus exterioꝛ
interioꝛ tñ eſt plãctus grauioꝛ cuʒ
te tã ingratũ exꝑioꝛ.Et iteꝝ ĩ quo

dã ſermone dicit ad peccatoꝛes et
iterũ loquit᷑ in ꝑſona xpᷣi. Nõ ſa/⸗

tis ꝓpter te vulneratus ſũ.nunqͥd

ꝓ mea iniqtate afflictus ſũ cur ad

dis afflictònẽ afflicto. magis ag/
Guãt me vulnera tui pcti q;vulne
ra coꝛꝑis mei.Et Rabanꝰ diẽ Vi
debat dñs ad augmentũ doloꝛiſ
ſui ſanguinẽ ſuũ tã viliter ⁊ tã inu
tiliter effuſũ.qꝛ ſic inuacuũ labo/
rauit qꝛ tũc vix vnũ latronẽ acqui
ſiuit.⁊ vnũ apoſtolũ ꝑdidit Tlide
bat in pᷣſentibus et futuris gene/
lẽ ingratitudinẽ ꝙ etiaʒ a xpᷣianis

tanq; moꝛtuus dãdus erat obli/

uioni.⁊ ꝙ pauciſſimi ſũt qui ei de
tanto bñficio gratias agãt. Vide
bat etiã pᷣſentiũ et futuroꝛũ peſſi/
ma viaſſi tudininẽ ab his qui ode
rũt eũ gratis ⁊ retribuũt mala ꝓ
bonis.qꝛ ſi pati poſſʒ adhuc peio
ra a malis xpᷣianis pateret᷑ qᷓ; tũc
a iudeis. Vñ ſuꝑ doloꝛẽ vulnerũ
ſuorũ addentes pᷣuaricatões pla
gas eius quotidie et renouãt ⁊ ite
rũ crucifigũt atq; oſtentui habent
¶ Sexta cauſa fuit ſpecialit᷑ caſꝰ
ſuoꝝ diſcipuloꝛũ ⁊ ceteroꝝ amico
rũ qui eũ deſeruerunt.vt ipſe lon
ge ante pᷣdixit ꝑ ꝓphetã yſa.lxiij.
Toꝛcular calcaui ſolꝰet nõ eſt vir
mecũ de gentibo. Et in alio ꝓphe/
ta. Oppꝛobꝛiũ ſuſtinuit coꝛ meuʒ
expectaui qui ſimul cõtriſtaretur⁊
nõ fuit.queſiui conſolanteʒ me et
nõ inueni.Et nõ ſolũ amici ſui et
noti deſeruerũt.ſed ⁊ in eo ſcanda
Aiſani ſũt qui cũ eũ vthbomiem pa

.
—

ti et moꝛi viderũt.tunc eũ ſolũ ho
minẽ eſſe crediderũt.vel de eius
diuinitate dubitauerüt. R
¶ Septima fuit ꝓpinquitas ſii
venditoꝛis.venditus em fuit⁊ tra
ditus nõ a qcunq; ſz a diſapulo 2
aplo cõmenſali.Oð cõqrit᷑in pᷣs.
cũ dixit. Si inimicꝰ meus maledi
xiſſʒ mihi ſuſtinuiſſẽ vtiq;. et ſi is
qui oderat me ſuꝑ me magna lo/
cutus fuit abſcõdiſſem me foꝛ.ab
eo. Tu vero homo vnanimiſ dux
meꝰ. ⁊ notꝰ meus Qui ſimul me
cũ dulces capiebaſ cibos in do.d.
an.cũ cõſenſu. Qui edebat panes
meos.ſq; in ſacra cena.magnitica
uit ſuꝑ me ſupplãtationẽ. Ea autẽ
mala que nobis inferunt᷑ ab illis
q nos diligere deberẽt plus cõtri
ſtãt q; que ab extraneis fiũt. Vnñ
diat Brego.in ome.xxxv.Mino
rẽ doloꝛẽ mala inferunt que ab ex
traneis inferũtur. Plus vero in
nob toꝛmẽta ſeuiunt que ab illis
patimur de quoꝝ mentibo pᷣſume
bamus quia cũ dãno coꝛꝑis ma/
la nos cruciãt amiſſe charitatis.
Subdit Hinc eſt ꝙ de iuda pꝛo/⸗
ditoꝛe ſuo ꝑ pᷣs.dñs dicit. Si ini/
micus meus maledixiſſet. ⁊c̃.vt
pꝛius fuit allegatũ Et ſubdit Gre
goꝛius. Ac ſi dñs apertis vocibuſ
de ſuo traditoꝛe diceret.tranſgreſ
ſionẽ eius grauius ꝑmii qᷓ;to hãe
ab eo qui meus eſſevidebatur ſen
ſi.¶ Octaua fuit pꝑceptiuitas ani
me chriſti. Nã triſticia cauſatur ex
appꝛehenſione diſcõuenientiũ et
nolitoꝝ. Quãto quis diſtinctius
pcipit illa mala diſcõuenientia et
triſtidie inductiua tãto maioꝛem
cauſant triſtidam. Sed anima
ipſius chriſti ᷣm omnes vires ſu
as interioꝛes appꝛehendit eſfic⸗
1 2

mala ⁊ omẽs circũſtãtias eoꝝ eo
ꝙ omia cognoſait ideo maximaʒ;
cauſabãt triſticiã in eo ꝙ clare no
ta erant.Ex hiſ igit᷑ ⁊ alijs ſilibus
cauſis fuit triſtida aĩe xpᷣi maxia
inter omnes triſticias huius vite

Apfullã ergo magnitudinẽ dupli⸗

cis paſſionis xpᷣi.ſ.doloꝛis exterio
ris ⁊ triſticie interioꝛis ſuꝑ omẽs
paſſiõeſ huiꝰ vite dixit pha Hie
re.j.Creno. O vos om̃es qͥ tran

ſitis c. S¶Per b̊ ãmonens

nos ꝙ ſepe debemus oculo inte/

rioꝛi ⁊ mẽtali videre actu cognitõ
nis et meditatõis.et ex h̊ etia mo

Neri actu deuotõnis ⁊ affectõis ⁊

attẽdere.i.attente cõſiderare moꝛ

1

tẽ ⁊ paſſionem xpᷣi ⁊ pdictas alias

cauſas acerbitat vtuſq; paſſionis
ſue.ſ.⁊ doloꝛis ſenſibilis exterior
et etia triſtide interioꝛis.qꝛ tłis at
tẽta cõſideratõ ⁊ iſpectõ paſſioniſ
xpᷣi vulneꝝ ⁊ cõtumeliaꝝ eius val
de eſt hoiba ſalutaris.Cuiꝰ figura
pᷣceſſit Nũeri.xxi.vbi ðꝛ O cũ ſer
pentes irruerũt in filios iſrael et
plagas multas fedſſent in popu
lo. Venerũt ad moyſen ⁊ rogaue
rũtd. Oꝛa vt tollat a nobis dñs
ſerpẽtes.Oꝛauitq; moyſes ꝓ po

eno de mãdato dñi fecit ſerpẽ

ttẽ eneũ quẽ exaltauit in ligno quẽ

pcuſſia ſerpẽtibo cũ aſpicerẽt ſana
bant᷑.Qð fuit figura de xpᷣo exal
tato in cruce.ſicut expᷣſſe ondit ipᷣe
met ſaluatoꝛ Johan ·iij.vbi dicit.

Sicht moyſes exaltauit ſerpẽteʒ
in deſerto.ita exaltari opꝑtet filiuʒ
hoiĩs.vt omis qͥ credit in eũ non
pereat ſed habeat vitã eternã. De
hoc loquens Auguſti.omelia.vij.

ſuꝑ Johã. d. Hoies qui moꝛde/ ſ.

. bant᷑ a ſerpenubus intuebantur.

ciſſime ⁊ diſtinctiſſime oĩa pᷣdicta

Subdit qui ſũt ſerpẽtes moꝛden
tes pcta de moꝛtalitate carnis ꝓp

deũtia. Quis eſt ſerpens exalta tꝰ

moꝛs dñi in cruce moꝛſus letaliſ
ſerpentũ moꝛs xpᷣi vitalis Reſpi⸗/
citur ̊ ſerpens.ſ.xpᷣs vt nihil va/
leat moꝛs. Reſpiaot᷑ ſerpens. ſʒ ſi
ne veneno vt reſpiciẽs curetab oĩ
veneno.Et ſubdit. Nos ergo frẽs
vt a pctõ ſanemur xpᷣm crucifixũ
intueamur.quõ em̃ qui intueban
tur illũ ſerpentẽ moꝛſiba nõ peri/
bant ſerpentũ.ſic qui intuent᷑ fi/
de xpᷣi moꝛtẽ ſanant᷑ a moꝛſibus
peccatoꝝ ſed illi ſanabãt᷑ a moꝛte
ad vitã tꝑalẽ. illi aũt vt habeant
vitã eternã. Et ſi aſpectus figure
olim vt audiſtis tantũ valuit vt
eã aſpiciẽtes curaret a ſerpentuʒ
moꝛſib.quante putatis eſt effica
cie intuitus figurati.ſ.xpᷣi redem
ptoꝛis in erecto ligno ad ciauos
depẽdentis. Vis g̊ᷓ moꝛtẽ eternã
euadere rſpice huc ad chriſtũ cru
cifixũ.et reſpice nõ ſolũ ocuł coꝛ⸗

poꝛis ſed młro magis oculis coꝛ

dis. Vis mundũ ſpernere ⁊ car/
nem vincere reſpice huc ⁊ crucifi/
ge carnẽ tuã cũ vicijs et cõcupiſcẽ/

tijs. Vis a venenoſis ſerpentum

moꝛſib.i.demonũ ſuaſiõibo ⁊ pee
catoꝝ vulnerib ſanari rſpice hue
qꝛ vt ſuꝑius allegaui Berñ. diẽ⸗
NMihil tã efficax mihi ad curãduʒ
ↄſcie vulnera necnõ ad purgãduʒ
mẽtis aciẽ qᷓ; et vulneꝝ chriſti ſe
qula et deuota meditatio. Et qͥa
ſaluatoꝛis cognitio eſt meditatio
paſſiõis chriſti iõ ð ea diligẽt᷑ nos
qmonet btũs Aug.in quodã ſer/
mone ad virgines vbi dicit. In/⸗
ſpice vulnera pendentis in cruce.
ſanguinem moꝛiẽtis.pᷣcum redi
mẽtis.clcatrices reſurgẽtꝭ.Caput

—ELEe

ſer
olig

cen

ſug
ſor
gua
glic

ſye
lum

ſone

eſii⸗
inr
gir

st

fen
fſet
fü.

Man

tadu

inl⸗
talt
taor

tun

ler

ncet

lnt
mnlil
po⸗
a/

hi
i⸗

Sermo XXXIIII

dabet inclinatũ ad oſen lãdũ. coꝛ
aptũ ad diligendũ.brachia exten
ſa ad amplexãdũ.totũ coꝛpus ex/⸗

poſitũ ad redimẽdũ. Sbdit Heco
quãte ſint cogitate hoc in ſtatera
coꝛdis veſtriappẽdite vt totus no
bis figatur in coꝛde qui totꝰ fuit

p nobis fixus in cruce T(t

aũt adhuc clarius cognoſcamus
exceſſuʒ paſſionis chriſti ſuꝑ o m/
nes alias paſſiones huius vite.2
vt ſᷣm ppᷣdicti.b. Auguſtini cõſiliũ

chriſtus totalius infigat᷑ coꝛdib

noſtris ꝑ cognitõnẽ.amoꝛẽ et per
cõpaſſionẽ vt etiã poſſit qͥlibet ad

inſtar ſpoſe ſibi ex eis colligere et

colligare faſciculũ mirre ⁊ eũ col/⸗
ligatuʒ inter vbera ſua.i.in coꝛde

p iugẽ ⁊ viuacẽ eoꝝ memoꝛiã col/

locare.ſumemus breuiter aliquaſ
ꝑticulas paſſionũ xpᷣi ꝑcurrendo
aliqualiter ingreſſũ eius in mun⸗/⸗
dũ.ꝓgreſſũ eius in mũdo.et egreſ
ſuʒ eiꝰ de mũdo.In igreſſu etem̃
in mũdũ moxyvt natus eſt tribula
tionẽ et doloꝛẽ inuenit. Naſcitur
em̃ in ſtabulo.vilibo pãnis inuol
uitur.ſuꝑ dura iumentoꝛuʒ pabu
la in pᷣſepio collocatur. Et vt no/

ſtris mederetur dolouꝛbus.dolo/

rem ſubijt circunciſionis.ligatur

faſcijſ.et iam ſeuit in eũ rex iudeo
rũ.Atq; adhuc pendẽs ad vbera
matris fugiẽs a facie herodis poꝛ
tatur in egiptũ. In ꝓgreſſu vero
in hoc mũdo longe exceſſit alios

in laboꝛe et do loꝛe. qs ergo moꝛ/
