miſſi a pꝛincipibꝰ ſacerdotũ ſcri/

bis et ſenioꝛibus populi.Qui au
tẽ tradidit euʒ dedit eis ſignũ di.
Quẽcũq; oſculatꝰ fuero ipe eſt te
nete eum et ducite eum caute. Je
ſus autem pꝛoceſſit obuiam eis ?

accedens iudas dixit Aue rabbi.
Et dixit ieſus. Amice ad qͥd vẽiſti
Juaa oſculo filiũ hoĩs tradis.et
oſculatꝰ eſt eũ] Vbi notanda eſt
nimia iniqͥtas Jude qͥ mgr̃m et
dñm ſuũ qͥ eũ ad honoꝛẽ aplłatuſ
elegit et młta bona ſibi oñdit tra
didit in manus impioꝝ et frau/
dulenter. qꝛ oſculo pacẽ ⁊ amicici
am ſimulabat qua i coꝛde nõ ha/
bebat. Et vt dicit᷑in tractatu qdã.
Liq; inexplicabił fuit ꝓditoꝛis i/
pietas.in immęeſũ tñ eũ exuꝑabat
agni dulciſſimi mãſuetudo in exẽ
pꝓplũ data moꝛtalibo.ad illatã etiã
ab his qͥ retribuũt mala ꝓ bonis
iniuriã ꝑferendã. Quia ecce hõ v/
nanimis q dux videbat᷑ et notꝰ.qͥ
panes eius edebat ⁊ in ſacra illa
cena dulces cũ eo capiebat cibos
magnificauit ſuꝑ eũ ſupplãtatio/
nem. ⁊ tñ agnus ille mitiſſimꝰos
ſuũ i quo dolꝰ nõ eſt inuẽtus oꝛi

iude quod abũdauit malicai ip/

ſa hoꝛa ꝓditois ſuaui oſculo ap/
plicare nõ renuit. Etipᷣm ãmonu
it veteris amicicie dicẽdo. Amice
ad qͥd veniſti. Et inſuꝑ vt eũ ter/
reret imaãitate peccati dixit. Juda
oſculo filiũ hoĩis tradis.imo oĩia
ſibi exhibuit q̃ pꝛaui coꝛdis ꝑtina
ciã emollire merito potuiſſent.tã
ta fuit eiꝰ obſtinatio ĩ ꝑuerſo ſuo
ꝓpoſito vt nec familiaritate cõtu
bernij.nec hũilitate obſequij cũ ſi
bi dñs lauit pedes nec ſuauitate
colloquij.nec terroꝛe ĩmanitatis
pcti a cõcepta malicia potuerit re
uUocari. Quare autẽ dñs illi irre/
uocabili et indigno talia exhibue
rit et documẽta pla q̃ ex h̊ ſume/

re debemus habes ſugi de lotõe
peduʒ; diſcipuloꝝ. ¶ Venientiby

nũ vt pᷣdiri etqrentibo eũ per no

ctẽ cũ laterniſ armis ⁊ facibo vt oñ

deret qᷓ; ꝓmptus ad paſſionẽ eẽt
eius ſpũs.et qᷓ; volũtarie ꝓ nobᷣ
pateret᷑ vt etiã ſuꝑius dixi. Vltio
eis occurrit.⁊ ſepᷣmũ eis obtulit

⁊ manifeſtauit. Hultotiẽs ei pꝛi
us miſerũt cõpꝛehẽdere eũ:ſʒ nõ
valuerũt qꝛ nondũvenit hoꝛa eiꝰ
Tũcaũt volens ſe eis dedit.pꝛo/
pter qð occurrẽs ipᷣis dixitl Quẽ
queritis.Et cũ rñdiſſent Jeſũ na
zarenũ Dixit eis. Ego ſũ Ad qð
verbũ oẽs abierũt retroꝛſũ ⁊ ceci⸗
derũt in terrꝗ] Suꝑ qͥ diſt btũs
Aug.Vbi nũc militũ cohoꝛſ.vbi
terroꝛ et munimẽ armoꝛum vna
vox turbã odijs ferocẽ armiſq; t᷑
ribilẽ ſine telovllo ꝑcuſſit repulit
⁊ ſtrauit. Deꝰ em latebat ĩ carne.

2 qͥd iudicaturus faciet q udican

dus hᷣ fecit.qͥd regnaturꝰ poterit
qB moꝛiturus hoc potuit. Pꝛopt᷑

5b autẽ dñs ſuos aduerſarios ocẽs

oipotenti virtutis ſue vᷣbo quaſi
grãdi qdã tonitruo ꝓſtrauit ĩ ter
ra.vt ex h̊ noſcerẽt qm̃ nihil poſ/

ſent aduerſus eũ niſi qᷓntũ ipᷣe eiſ

ſpõte ꝑmitteret. Sepe etem̃ pꝰ tẽ

ptabat ipᷣm appᷣhbẽdere ⁊ occidere

ſed nõ potuetũt.qꝛ nõdũ vẽit ho
ra eiꝰ.ita nec iam cũ venit tpᷣs paſ

ſionis ſue aliqͥd poterãt ĩ eũ niſi

q;tũ ipᷣe ſua volũtate ꝑmiſit. Sʒ

nec in diſcipuios xpᷣi qͥcqᷓ; poterãt
eo ꝙ dñs eos ꝓhibuit. Quãdiu

g̊iacuerũt in terra pſtrati dñs nõ
receſſit a loco ſed in eodẽ loco ma
nens cũ ſurrexiſſent de terra ite
rũ interrogauit eos dicẽs. Quez
q̃ritis. Qui dixerũt. Jeſum naʒa

renũ. Quibo rñdit. Dixi vob qꝛ
ego ſum. Si ergo me qritis ſini⸗

gũt vna cũ ꝓditoꝛe vinis ſangui te hos abire q.d.poteſtatem do

tpct

Nõ

ſobis⸗
ſͤfocen
ſcruotot
d vlun
feſtici
linein

(eturo⸗

ſemanit
looſos
aſnt
iſe
ſemnden
ſihn
loen
Potnit

Cotont
uhlü
hoim kt
lcödi
ſgedie
ſbderen
gentes:
becras
Cotip
ppoltit
Nfeſtn
de
Gom
witter
endlti
losabi
ſißeer

eEeloach

Gſuen
Nectit
Nſine
erſuor
ppoſti
Ceiſta⸗
Ppoſtti
heſufe
keture

vNoß
ni eit
pnob
Ute⸗
btwlie
eipꝛi
ſn
ac
/
Mi
üna
c
ncci/
btüs
Kwi
nys
nſh
epulrt
arne.
Gdican
hotant
Propt
oses

ogreſd

ſt iter
lpo/
ſe an
cadere
ſatho

ei ni
ſ1G

otert

Mitn
fono
ON
nhe
Oo
nnc
ob⸗
ſin /
wde

foſr

D

Serma

vobis capiendi me.ſed meis nul
lũ faciatis malũ. In quo dñs cõ
ſeruatõnẽ dilectõnis ad ſuos vſq;
ad vltimã hoꝛã demõſtrauit.ma
nifeſtiſſimũ em̃ fuit dilectõnis ve
riſſime indiciũ.ꝙ cũ a ꝑfidis que
reretur ad moꝛtẽ ſe eis ſpõ te obtu
lit manifeſtauit et tradidit. et ſer/⸗
uos ſuos li beros d imitti iuſſit ꝑ/⸗
cens amicis ſuis non ꝑcens ſibi.
EVbi notãdũ ꝙ dñs volẽs
ſe tradere in manus eoꝝ qui vene
rãt bin aere us fecit tria mira
cula coꝛã eis ex quibo clare noſſe
poterãt virtutẽ d iuinitatis. Pri/
mũ fuit ꝙ vt dixi ſolo verbo quo
reſpõdit.Ego ſum q̃ſi quodã ma
gno tonitruo ꝓſtrauit i terrã iſtã
multitudinẽ ferociũ ⁊ armatoꝛuʒ
hoim Et hoceſt ſimile illi miraceun
lo qð dñs in die palmarũ fecit cũ
ingrediens templũ et facto flagel
lo de reſticulis eiecit ementes ⁊ vẽ
dentes ⁊ euertit menſas eo ⁊ et ca
thedras in cõſpectu pᷣncipũ ſacer
dotũ ⁊ potẽtũ iudeoꝛuʒ ⁊ maxime
multitudinis q̃ tũc cõuenerãt ad
diẽ feſtum. Qð Bꝛego. dicit fuiſſe
vnuʒz de maioꝛib mirach lis xpᷣi.
Scõðm miraculũ fuit ꝙ cũ eis ꝑ
mittere voluit poteſtatẽ ipᷣm capi
endi tũc pᷣcepit eiſ vt ſuos diſapu
los abire ꝑmitterẽt qð et ex chri⸗
ſti pᷣcepto ⁊ diuia virtute eiꝰ face
re coacti ſũt q;uis inuiti.in q̊ vti/
q; ſue maieſtatis potentiã ſecũdo
oſtẽdit cũ inimicos ſuos ſic iuſſit
vt ſinerent abire diſcipulos qð et
ex ſuo pᷣcepto fecerũt ⁊ cõtra ſuuʒ
ꝓpoſitũ ꝓpꝛiũ.vt dicẽ Grego. Euã

geliſta oſtendẽs ꝙ hoc nõ illoꝛuʒ

ꝓpoſitũ ſed virtus eius qui cõpꝛ
heſuſ erat ideo ſubiũgitl vt imple
retur ſermo quẽ dixit.qꝛ quos de

diſti mihi nõ ꝑdidi ex eis quẽqᷓ;
uod dñs dirxit nõ ſolũ de ſalu⸗
te ſpũali.ſed etiã de ſalute coꝛꝑali
ſuoꝝ diſcipuloꝝ.ꝓpter hoc inde
excepit iudã qui ꝑditus eſt coꝛꝑali
ter ⁊ ſpir itualiter.qꝛ ex deſꝑpatõne
ſe ſuſpẽdit. Sed et terciũ maieſta
tis ſue miraculũ ⁊ etiam pietatis
opus coꝛã ipᷣis oꝑatus eſt. Fons
em ille pietatis nec tũc miſericoꝛ/
dia ſuã cõtinuit.nec fauus ille dul
cedinẽ ſuã ſtillare ceſſauit.ſʒ tactu
ſanctiſſime manus ſue ſanauit au
riculã ſerui a diſcipulo mutilataʒ
et ita om̃ia oſtẽdit eis que eos a
ſuo malo ppoſito merito reuocaſ
ſent. Vñ Chryſ Ne qͥs dicat qm̃
ipſe iudeos ad hoc induxit vt euʒ
occiderẽt.ſeipᷣm in manus pctõꝝ
tradẽs mani feſte oſtendit eis om
nia que ſufficieb ãt eos reuocare.ſʒ
qꝛ manebãt in malicia ſua obſtia
ti.et nec maieſtas miraculi.nec pie
tas bñficij eos reuocabat.⁊ ita de
cetero nullã habere poterãt excui/
ſationẽ Quare volẽs opus nr̃e ſa
lutis ꝑficere ſeiſ̃m in manus eoꝝ
tradidit Tũc em cohors ⁊ tribu
nus ⁊ miniſtri iudeoꝝ manus ſu
as homiddas iniecerũt in ieſuʒ et
tenuerũt eũ Ex illo articulo tẽti/
onis ſaluatoꝛis tłe põt ſumi docu
mẽtũ moꝛale ꝙ ſicut xpᷣs amoꝛe
nr̃i ſeiᷣm volũtarie tradidit capti
uũ iudeis.ſic ⁊ nos ꝓ eius amoꝛe
noſipᷣos ⁊ omẽs ſenſus nr̃os de/

NXVI

bemus captiuare in obſequiũ xpᷣi

vicq; vt oculi captiuẽt᷑ ab illieito vi
ſu.Aures a noxio auditu. lingua
ab ocioſis ſermonibo a detractio⸗
nibe ⁊ vituperijs.⁊ ſic de aliss X
BGeqtur de ligatõne. Poſtq;ᷓ euã
geliſta dixit ꝙ iniecerut manus in
eũ ⁊ tenuerũt eũ.Et ſubditl Et li/
m

l 4

De paſſione dʒ

gauerüt eũ Sed quare ligauerũt
innocẽteſ manus mitiſſimi dñi cũ
ipᷣe in nullo reſiſterꝭ nec in aliquo
obloqueret᷑.ſed quaſi agnus man
ſuetus ſpõte ſe ad victimaʒ duci ꝑ
mitteret. Rndet᷑ ꝙ idco Prio ne
manus eoꝝ effugerz. Direrat em̃
eis neqͥ ſſimus iudas qꝙ tenerẽt eũ
⁊ ducerẽt eũ caute.Scðo qꝛ inten
debat eũ occidere.mos aũt iudeiſ
erat.vt d.glo.vt quẽ moꝛte dignũ
iudicarẽt vinctũ pᷣſidi traderẽt.Et
nõ ſolũ iĩ captiuatõe ſed et poſtea.
imo ter legit᷑ dñs ligatus ductus
qꝛ pᷣmo iĩ captiuitate vt dictũ ẽ Et
ligatũ duxerũt eũ ad Annã pᷣmuʒ
Joh.xviij. Scðo cũ de Anna du/
cebat᷑ ad Cayphã.vñ Joh.xviij.ðꝛ
Miſit eũ Annas ligatum ad Cay
phã.Tercõ cũ ducebat᷑ añ pylatũ
VUnñn Math.xxvij. Vinctũ duxe/
rũt eũ ⁊ tradiderũt eũ poncio py
lato ¶¶ Sʒ cũ in xp¶ nihil poſſent
niſi qð ipᷣe ꝑmiſit.quare g̊ voluit
ab ipis ligari.⁊ q̃ſi latro vinctꝭ ma
nibus trahi ad iudicũ pᷣncipis ſa
cerdotũ cũ młtis oppꝛobrijs. ob
iurgatõnibo.truſionibo.ipulſioni/
bus et alijs malis que ſibi in illa
via impij irrogarũt. Rñdet᷑ ꝙ vin
culũ charitatꝭ nimie q̊ in coꝛde pꝛi
us nobis tã foꝛtiter cõſtrictꝰ fuit
⁊ colligatus bᷣ effecit vt ipᷣe qui ſo
lus habet ptãtẽ ligandi ⁊ ſoluẽdi
ſpõteꝓ nobis ſufferret immitiſſi
moꝝ hoĩm imitia vincula vt ꝑ Rᷣ
dilrũpꝑet vincla pctõꝝ nr̃oꝝ⁊ nos
ab omib miſerijs nr̃is qᷓs peccã
do incurrimus redderʒ abſolutoſ
De jᷣ grati eſſe debemuſ ⁊ ſibi ver
ſauice dilectõnis vincko ita ↄſtrin
gi vt nulla nos creatura ab eius
charitate valeat ſeꝑare. m illud

Aphi ad Roma. viij. Quis nos ſe
pabit a charitate xpᷣi. Et vt pt eũ
ita ꝓxios diligamꝰ vt velimus et

oꝑemur bonũ ad oẽs Sʒ ⁊ diligẽe

ter cauere debemꝰ ne noſipᷣos ad
hmõi miſerias a qͥ b abſoluti ſu/⸗
mus religemꝰꝑ nroꝝ vincła pctõ
rũ.De hac captiuitate ⁊ ligatõne
xpᷣi dñi loqᷓns Bonauen. Quis ſi
ne gemitu audire põt q̃lit᷑ in hoꝛa
illa crudeles hoĩies hõiadas ma/
nꝰiniecerũt in regẽ głie ⁊ trutulẽti
lictoꝛes mitis ieſu inocẽtes manꝰ
vinculł cõſtringẽtes ipᷣm maſuetiſ
ſimũ agnũ adiſtar latronis traxe
rũt ad victimã Quis inſuꝑ narra
re ſufficeret qᷓntꝰ dolorꝭ aculeꝰ di
ſcipuloꝝ coꝛda penetrauerit cũ vi
derũt dilectiſſimũ mgr̃jm ⁊ dñũm

ſuũ a ſuoↄdiſcipło ꝓditũ ligatpꝰ

tergũ manibo q̃ſi malefactoꝛẽ du
ci ad moꝛtẽ.cũ ⁊ille ipijſſimꝰiudaſ
pnia ductꝰ tãta poſtea ob bᷣ fuerit
amaritudie rpletꝰ vtmaluerit mo
ri qᷓ; viuere. Ve tñ homi illi qͥ pec
ſicaq fõtẽ miſericoꝛdie ꝑ ſpẽ venie
redijt.ſʒ ꝓpꝛij ſceler imanitate ꝑti
nacit deſpauit. G¶ Qũ aũt dñs
cõphẽſus fuit et ligatus diſcipuli
omẽs relicto eo fugierũt. In qͥ im
pletũ fuit vᷣbũ dñi q̊ dixit Omẽs
vos ſcãdalũ patiemi in me in illa
nocte. Quãuis aũt vt dictũ ẽ tur/
ba ex pᷣcepto dni diſciplos abire
ꝑmiſerit ipᷣi tũ pauoꝛe ꝑtriti mẽt
ad fugã ꝓmpti erãt In hac re noſ
pꝛimo amonemur ne vnqᷓ; a xpo
ſpũalr fugiamꝰ. A xpo at qͥ eſt vi
tas⁊ iuſticdia fugit oĩs qͥ ex timoꝛe
mũdano aut ex amoꝛe pñtiuʒ aut
qᷓcũq; ex cauſa facit cõtra iuſticiax⸗
aut cõtra vitatẽ. Scðo ꝙ apli ad
tꝑs fugierũt ⁊ cto ad dñm redie/⸗

ſn

Juntde
litatebr
ſein'
Ntapki
mig.
fit In
4plopa
itſem
Unrimne
ſen⸗
nagnt
ocn
bentt
ppint
G
fini de
ſoanon
lellec.
biout
ſoberab
eme

lcoo
tusp⸗
lifuu⸗

hiüd

aunaſe

tſet in

töm.

keſpen

nosſe
tprei
moet
dlige
0540
ei ſa/
pas
öͤne
nioſi
hon
man
iſueu
ture
Amarne
edi
ſtaͤri
1dam
Gi
nonidu
Pde
bfuant
ventmmo
liye
perene
ſtatete
gütdns
dliäul
Niͤn
. Omes
ein i
tüint
ol
nme
rol
ano
Etti
etmor
ue
ales
nteoi

Sekmo

litate hũana deũ offendimꝰ et de
ſerimꝰpeccãdo nõ iõ deſꝑemꝰ.ſed
vt apli ato redeamꝰ.vñ dic h Re
migi. O diſcipuli relicto eo fugie

rũt. In hoc demõſtrat᷑ fragilitas
apłoꝝ qͥ em̃ de ardoꝛe fideipmiſe
rũt ſe moꝛi cũ eo nüc timoꝛe fugi
unt imemoꝛes ſue ꝓmiſſiõis qð

videmꝰ ĩpleri in his qͥ ꝓ amoꝛe ði
magna ſeꝓmittũt facturos et pꝰ

modũ nõ iplłẽt.nõ tñ deſpare de

bent. ſed cum apłis reſurgere ⁊ ꝑ
pniaʒ reſipiſcere. Tercõ docemur
ꝙ ſi ülli qͥ vident᷑ eſſe amici nr̃i ⁊ p
ximi. de qͥ b ðꝛ Ecci.vj.Eſt amicuſ

ſocius mẽſe ⁊ nõ ꝑmanʒ in die ne

bis.aut nobis cõſiliuʒ vel auxiliu

runt docemur ꝓꝙ ſi aliqñ ex fragi/

facta.Et ſiout dictũ eſt reſpice ⁊ ex
audi me et conuertere dñe libera
animã me ita dictũ arbitroꝛ cõ
uerſus dñs reſpexit petrũ.Et Be
da dict Reſpicere nanq; eius mii

ſereri eſt.quia nõ ſolum cum agi/

tur penitentia:verũetiam vt aga
tur mif̃icoꝛdia dei neceſſana eſt.
Et ita videt᷑ illa reſpectio diuinita
tis fuiſſe vt Petro iam veniret in
mentem ſuam quotiens iam ne/
gaſſet dominũ. et ꝙ dominus ei
pdixiſſet.atq; vt ita miſᷣicoꝛdi do

mino eum reſpiciente peniteret ?

fleret. Sicut ſolemus dicere. Do
mine reſpice in me. Non antẽ po/
tcrat in tenebris negationis ꝑma

cceſſitatꝭ.ſi inquã tłes recedũt a no G quem lux mundi reſpexitr.

ſubtrahũt hec eᷓnimi ferre debe

mꝰ:memoꝛes ꝙ etiã dñs ꝓ nobᷣ

ſ ſuſtinuit cũ apli ſui dilecti eo re/
licto oẽs ꝑiter fugierũt. Et licʒ pe

trus pꝛio cũ ceteris diſciplis fugiẽ

tibo fugerz. poſtea tñ reuerſus cõp̃
hẽſũ dñm ⁊ ligatũ cũ duceret᷑ ad
annã ſeq̃ bat᷑ ex amoꝛe.ſʒ pᷣ timoꝛe
ſeqbat᷑a lõge vt videret finẽ Et cũ
eſſet in atrio pnapis ter negauit
xpᷣm.Et dñs ↄuerſꝰ reſpexit petꝝ

reſpectu coꝛ ꝑali.vel magis vt Au

guſti. vult reſpectu ſpũali et diuio
Vlñ dicit Auguſti. De q̊ reſpectu

h intelligedũ ſit diligẽter eſt vidẽ/
dũ.dicit eĩ Math.xxvj. Petrus
ſedebat foꝛis in atrio.qð nõ dice/

ret᷑ niſiilla cũ dño intus agerent᷑.

Siliter in eo qð dixit.Et cũ eſſet

petrus in atrio deoꝛſũ.oñdit non
ſolũ in ĩterioꝛibo ſʒ etiã in ſuꝑioꝛi/
buſ geſta q dixerãt.quõ &̊ reſpexit

dñs petrũ facie coꝛꝑali.qua pter

mihi videt᷑ illa reſpectõ diuinitus

Poſt hunc domini reſpectũ Pe/
trus recoꝛdatꝰ verbi ieſu quod ei
pꝛedixerat:egreſſus fleuit ama/
re. Et dicit Nicolaus de lyra alle

gans ad hoc itinerariũ lemen/

tis pape. O Petrus extunc tra/
xit in conſuetudinem: vt a pꝛimo
galloꝛũ cantu vſq; ad hoꝛa matu
tinam ſtaret in oꝛatiõe flens pꝛo
illa negatione. ¶ Hec negatio pe
tri et caſus ommiũ apoſtoloꝛum

haud dubiũ multum aurxit triſti/

ciam chriſti. vt etiam ſuꝑius dixi
inter cauſas que faciebant ad au/
gmentum interne triſticie domi⸗
ni noſtri ieſu chriſtt HE/¶ Sʒ
queritur hic.quare d ominus per

miſit tam dilectuʒ diſcipulum ta

grauiter cadere in peccatũ. Reſpõ
detur ꝙ iðᷣo ſᷣm Gregoꝛiũ vt foꝛ
tioꝛ exiſteret poſt caſum. Secun/
do ideo vt ex culpa ſua diſceret q̃
liter cadentibus miſereri deberet

Dicit enim Chryſoſt. Idñcirco au
tem diuine pꝛouid etie ſecrxetũ per

miſit vt ipᷣe pus laberet petrus qᷣ

erga pctõꝛeʒ ſententiã ꝓpꝛij caſus
intuitu tꝑaret. Petrus em̃ oꝛbis
terrarũ doctoꝛ et mętr̃ peccauit et
veniaʒ impetrauit.vt indulgentie
noꝛma ⁊ regula iudicãtibo pᷣberet᷑
Idcirco nõ agelis arbitroꝛ cõmiſ
lam poteſtatẽe ſacerdotij.ne cũ ipᷣi
minime peccarent in pctõꝛib ſine
miſericoꝛ dia vindicarẽt. Hõ paſſi
bił ſuꝑ hoĩes oꝛdiat᷑.vt dũ ipe in
oalijs ſuas recolit paſſiones miteʒ
apud eos ſe pᷣbeat ⁊ benignũ Ter
cio vt di ſceremꝰ ꝙ nemo debz de

ſua virtute preſumere. ſed humi/

lit᷑ de dei adiutoꝛio confidere. exq̊
apłs qͥ pᷣmo audacter cõ firmauit
ſe moꝛituꝝ cũ xpᷣo ſtatim poſt ad
vocẽ ancille negauit dñũm ſuũ.vñ
Beð di. Euãgeliſte ↄcoꝛdit᷑ ad ne
gatõʒ pet ſcripſer̃t.nõ diſciplm ac
cuſantes.ſʒ noſ erudire volẽtes qᷓ;
tũ malũ ſit nõ deo totũ cõcedere.
ſʒ in ſeipo cõfidere.Quarto ne ali
qs ꝓpter qᷓcũq; pctã deſpet.cũ pe
trũ qͥ ter dñʒ negauit no ſolũ ſim
plici vᷣbo. ſʒ etia ꝑiurio ⁊ anathe/
matizatõe vidʒ nõ ſolũ veniã cõſe
cutũ.ſʒ ⁊ pncipẽ apłoꝝ.aut pꝰ xpᷣʒ
caput eccłie ↄſtitutũ.Et iõ dic Bo
nauẽ. Nõ ꝓditorꝭ deſꝑan ꝑfidiã
ſʒ potiꝰ pᷣnapis apłoꝝ ſectare pe/⸗
nitẽtiã aĩa q̃ peccaſti. Petrꝰnãq;
ſecutꝰ mgẽm a lõge vſq; in atriuʒ
pncipis ſacerdotũ ad vocẽancille
ſe xpCjʒ noſſe cũ iuramẽto negauit.
tercioq; repetijt donec gallo can/
ta te reſpexit benignus męgr pᷣdile
ctũ diſa pulũ reſpectu mĩatõis ⁊
gre.̊ᷓ cõmonitus petrꝰegreſſuſ fo
ras fleuit amare. Oqͥſquis es qᷣ
ad vocẽimpetẽtis ancille vicʒ car/
nis tue xpᷣm ꝓ te paſſũ negaſtiꝓ

oaciter volũtate vel acturememo

rãs pietatẽ mgr̃i dilectiſſimi foꝛi/

egr edere cũ petro vt teipᷣm amari

tu die defleas ſi qñ te reſpidat qui

petrũ lachrymãtẽ reſpexit.genimi
ne q; amaricatõnis cõ pũctõis.ſ.
ꝓ te ⁊ cõpaſſionis ad xpᷣm inebrie
ris abſinthio.⁊ expiatꝰcũ petro re
atu ſceleris replear cũ petro ſpũ
ſctitatis. JEt cũ ſic illa age/⸗

rent᷑ cũ petro exteriꝰ in atrio JIn/

terim põtifex interrogauit ieſum
de diſcipul et doctrina eiꝰ Cuirñ
dit dñs Ego palã locutꝰ ſũ mun
do.ego ſꝑ do en in tẽplo ⁊ i ſyna/

goga vbi oẽs iudei ↄuenerũt.ego
in occulto locutꝰ ſu nihil. interro

ga eos qͥ audierũt q.d.Ego ꝑatꝰ
ſum ſubire teſtimoniũ eoꝝ qͥ me
audierũt qð eſt tibi mag credibi
le qᷓ; meũ.Tunc vnus ex miſtris
põtifiq accepit rñſiõʒ iſtã xpi tãqᷓ;

notaſſʒ põtificẽð ſtulta itrogatoe

⁊ ideo dedit ei alapã di. Sic rñ
des põtifici Jeſus aũtvultu pla

cido ſubmiſſo pᷣmone mãſuete ſi /

bi rñdit et ve ipᷣmq; blãde coꝛri⸗
puit di. ¶Si male locutꝰ ſũ teſti/
moniũ ꝑhibe de malo ſiaũt bene
cur me cedis q.d. Si male locu
tus eſſem poſſes hoc oñdere ⁊ nõ
me iiuſte ꝑcutere. In q̊ dñs ſuo
exẽplo nos docuit mãſuetudineʒ
⁊ patientiã ſᷣm Aug. Dicit em̃ h̊
Aug.qͥd illa rñſione veriꝰ mãſue/
tius et iuſtiꝰ.qui em̃ acceꝑit ala/
pã nõne vellet eũ qͥ ꝑcuſſit aut ce
leſti ignecõſumi aut terra diſten
ta ſoꝛberi.aut coꝛreptũ demonio
volutari.aut etiã aliq̃ hmõi q̃libʒ
pena vel etiã guioꝛi puniri.Quid
hoꝝ ꝑ potentiã iubere nõ potuiſ
ſet ꝑ quem factus eſt mũdus miſi

patienti nos docere voluiſſʒ per
quam vincit᷑ mundus. Et ſubdit

mfont
awon
Gorori
genini
tols⸗
hebrie
wore

vG

e/
1/
un
Miri⸗
ſnn,
tcgo
nteno

Sermo

Augꝰ. d. aliqs cur nõ fecit dñs qðᷣ iuriãtes. Et ſi alqñ erpedit ipſis

te ꝑcuſſerit ad vnã marxillã pᷣbe ſi
bi aliã.ꝓpter qð ſᷣm illud ſuũ mã

datũ debuit ꝑcutiẽti nõ ſic reſpõ/

dere ſed ei alterã maxillaʒ debuit
prebere. Rñdit Auguſ.d. dñs
manſuete rñdit ⁊ animo trãquil/
lo.⁊ ꝙ nõ ſolũ alterã maxillã iteꝝ
Pcuſſuro.ſed ⁊ totũ coꝛpus figen
dũ pᷣparauit in ligno. Hic nobis
demõſtrat illa ſua pᷣcepta patiẽtie
nõ oblatiõe coꝛ ꝑis. ſed pᷣparatõe
coꝛdis faciẽda. Fieri em̃ põt vt al
terã maxillã viſibilit᷑ hõ pᷣbeat ira
t.qᷓ;ẽto meliꝰ verbo rñdet placatꝰ
⁊ ad ꝑferẽda grauioꝛa trãquillus
Et ꝙ nõ opoꝛteat.ĩmo nec expedi
at ſpꝑ exterioꝛi oꝑe implere pᷣcepta
patiẽtie poſita Math. v. bene de/
clarat Aug.in libro ↄtra mẽdaciũ
vbi dicit. Ea q̃̊ in nouo teſtamẽto
facta ſũt a ſctis videlic; ad exẽpla
intelligẽdarũ ſcripturarũ q̃ in pᷣce
pꝓtis digeſta ſũt. VNelut cũ legimꝰ
in euãgelio Accepiſti alapaʒ para
alterã marxillã.Exẽplũ aũt nulluʒ

patientie qᷓ; ipius domini excellẽ

tius inuenimus ⁊ ipᷣe cũ alapa ꝑ/
cuſſus eſſet nõ ait Ecce alteraʒ ma
xillã.ſed ait Si maledixi expꝛoba
de malo.ſi aũt bñ quid me cedis.
AVbi dñs oñdit iſta paratiõem al
terius maxille in coꝛde faciẽdã Et
in ſermone dñi in mõte dicit Pa
ratus em̃ fuit dñs nõ ſolũ in alte
rã maxillã cediꝓ ſalute oĩm. ſed
etiã toto coꝛꝑe crucifigi. Dñs er/
go pᷣceptis patiẽtie quibus dixit.
Si gqniſ te ꝑcuſſerit ad vnã maxil
laz pᷣbe ei ⁊ alterã.Et ſi qͥs volue
rit te ⁊c.voluit nos patiẽtes eſſe.
ita vt nõ turbaremur ira cõtra in

ißpe alibipᷣcepit Math. v. d. Si qᷣſ ereſiſtere exterioꝛi oꝑe. debemꝰ tũ
coꝛ ſemꝑ tenere quietũ ⁊ trãquil/

lũ⁊ ſimiliter debemus habere pa
ratã volũtatẽ ad dimittẽdũ vindi
ctã.⁊ ad ſuſtinendũ etiã maioꝛẽ in
iuriã ſi ide ꝓcuraretur honoꝛ dei
aut ꝓfectus fidei.vtilitas cõmũii
gaut coꝛrectio atq; emẽdatõ ꝓximi
iniuriãtis. Hoc nos dñs pceptis
ſuis docuit. hoc etiã oꝑe impleuit
qꝛ ↄ tra fᷣuũ a quo tatã iniuriã ſu⸗
ſtinuit nõ mouebat᷑ ira. nõ ſe vin/

dicauit.ſed trãquillo ⁊ quieto aio

ſubmiſſa voce mãſuete eũ coꝛripu

it cũ ꝑata volũtate nõ ſolũ adhuc
vnã maxilla pᷣbereꝓ iſtius bono

ſuſcipere.ſʒ ⁊ ↄ ſalute ipius ⁊ oim
voluit mox toto coꝛpoꝛe crucifigi
KR ¶ Poſtq; dñs alapã coꝛã

Anna ſuſcepit miſit eũ annas liga

tum ad cayphã pontificẽ ad queʒ
pncipaliter ꝑtinebat examinatio
xpᷣi Zapud quẽ cõuenire ſolebant
ſcribe ⁊ legiſperiti.⁊ ſenioꝛes po/
puli et iudices oꝛdinarij.⁊ ibi iniu
rioſa ꝑpeſſus eſt a iudeis oppꝛo/

bria Cũ em̃ ſtaret coꝛã caypha pn

cipes ſacerdotũ ⁊ om̃e cõciliũ q̃re
bãt falſũ teſtimoniũ cõtra ieſũ vt
eũ moꝛti traderent et nõ inuene/
rũt cũ multi falſi teſtes acceſſiſent
Nouiſſime duo falſi teſtes acceſſe
rũt dicẽtes. Nos audiuimus euʒ
dicentẽ. Poſſum deſtruere hoc tẽ
plũ manufactũ.⁊ reedificare illud
Ex quo conabant᷑ pbare ꝙ ipſe di
linnã potentiã ſibi vſurparet. Sʒ
qᷓrit Hiero. Quõ falſi teſtes ſunt
qui dicũt ea que dñũm legimus fe
ciſſe et dixiſſe. Reſpõdet ꝙ falſus

teſtis eſt qui non eodẽ ſenſu dicta
intelligit quo dicunt Dñs em di⸗

XxVI

De paſſione dñi

xit de templo coꝛꝑis ſui.ſʒ etiaʒ in
ip̃is verbis calũniat᷑ vt paucis ad
ditis vel mutatis quaſi iuſtã calũ
niã faciãt ſaluatoꝛ dixit. Soluite

mõis locũ inueniat accuſandi.pꝛo
pter qð ait illi.l. Adiuro te ꝑ deuʒ

viuuz vt dicas nobis ſi tu es xpᷣs

filius dei benedicti. Ad hoc dñs

teinplũ.ſ̊ iſti mutãt et anũt. Poſ/ ꝓpter reuerentiã diuini nomiĩs in

ſuz deſtruere templũ dei. Vos in
qquit ſoluite non ego.qꝛ illieitũ eſt
ät ipᷣi nobis inferamus manꝰ. de
inde illi vertunt.⁊ poſt triduũ re/
eglificate illud. vt ꝓpꝛie detẽplo in
daico dixiſſe videatur. Dñs auteʒ
vt oſtenderet aiale ⁊ ſpirãs tẽplũ
dixerat. Et ego in triduo reſuſcita
bo illud. Aliud eſt reſuſcitare et re
edlificare. Princeps aũt ſacerdotũ
vidẽs teſtimomuʒ nõ ſufficere ad
cõdemnationè ieſu ꝑturbatus ſur

rexit ⁊ dixit ad ieſuz NMihil reſpon

des ad ea qᷓ iſti aduerſuʒ te teſtifi/⸗
cant᷑. Hoc ſᷣm Chryf, dixit volẽs
ab eo inexcuſabile reſponſionẽ eli
cere vt ex ipᷣa eũ capiat. Inutilis
aut erat excuſatõnis reſpõſio nul
lo eam accipiente Et ideo ieſus ta
cebat. Solũ em̃ figura erat iudi/
cũ.ſed in veritate latronũ incur/
ſus.ſicutin ſpelunca. Et ideo ſilet
ieſus.Etiã pꝛopter hoc ſilet qꝛ vo
lebat iplere ulud qð de eo ſcriptũ
erat Yla.liij. Quaſi agnꝰ coꝛã tõ/⸗
dẽte ſe obmuteſcet. ⁊ nõ apꝑiet os

ſuuũ. Vbi dicit Oꝛige. Ex hoc loco

diſcamus cõtẽnere calũniantiũ et
falſoꝝ teſtiũ voces vt nec reſpõſi⸗
one dignos eos habeamꝰ qui nõ
cõuenietia dicũt aduerſũ nos ma
xime vbi maius ẽ libere ⁊ foꝛtiter
ſilere q;ᷓ defẽdere ſine vllo ꝓfectu
Quanto aũt magis dñs tacebat
ad impios ⁊ indignos ſua reſpon
ſione tãto pontifex magis ſuꝑat

furoꝛe eũ ad reſpondendũ ꝓuoca
bat. vt ex qualibet excuſatõne ſer⸗/

*

uocati reſpõdit dicẽs Tu dixiſti

ſupple veritatẽ.qꝛ ego ſuʒ Verũ

tamẽ dico vobis.ãmodo videbi/

tis filiũ homis ſedenteʒ a dextris

virtutis dei et venientẽ in nubib⸗

celi.qꝛ in extremo iudicio ſic vide

bitur ab iſtis qui euʒ cõdenauerũt
iniuſte Tüc pᷣnceps ſacerdotũ ſci
dit veſtimẽta ſua dicẽcs Blaſphe/
maint. Mos em̃ erat iudeoꝝ ſci

dere veſtimẽta ſua in ſignũ dolo

ris quãdo audiuerũt blaſphemiã
cõtra deũ ſicut xpᷣo falſe iponebãt
ꝓ pter qð pᷣnceps ſacerdotũ⁊ oẽs
aſſiſtẽétes iudicabãt eũ dignũ moꝛ
te. Cũ em̃ põtifex dixiſſet. Quid

egemus teſtibo. Ecce nüc audiſtis

blaſphemiã Subdit Quid vobiſ

videt᷑. Tũc omẽs dixerũt Reus ẽ
moꝛt ⁊ ita fuerũtipᷣi aceuſantes

ipᷣi diſcutiẽtes.ipᷣi ſniaʒ ꝓferẽtes
¶ Et vt dicit Chryſoſtomus
Sicut venatönem inuenientes:
ita ſuam cõſequenter demonſtra
bant ebrietatem ⁊inſania fereban
tur. Multa em̃ ei tũc oppꝛobꝛia
intulerũt qrũ vnũ fuit vt ait euã/
geliſta O colaphis eũ ceciderunt
Et diẽ Beda Qui tũc ceſus eſt co/
laphis iudeoꝝ.i.plagis ad colluʒ
datis.cedit᷑ nuc falſoꝝ xpᷣianoꝛuʒ
blaſphemijs. Scðʒ fuit ꝙ mani⸗
bus extenſis ꝑcutiebãt faciẽ eius.
Vlñ dicit euãgeliſta.Alij palmas
in faciẽ eius dederũt qð patienter
ſuſtinuit.vt ⁊ nobis in omnibus
exemplũ patiẽtie oſtẽderet. vt Cy

rillus dicit. Celi et terre dñs ceſus

3

di

ſulſtin
fonm

ſo ve
boe
loo⸗

liüſip
nein
ſpven
Ghen
Eg⸗
üin
ng
lom
Gno⸗
Gpre
ſpue
ſace
nge⸗
nſpi
iai
ſneo.
ſlepr
On
ſaa.
lerüt
cä
ſpiri
todͤ
vob
nie⸗
nubi
diuc
Nelen⸗
Qui
poſtt
uſſe
hob

Gee

po
dayß
s
(dis
nioin
nſt
Hern
ebi,
ns
ide
aͤt
füſ
ſbe,
opſa⸗
dole
demtä
hebqt
r0
üwor
Qud
diſtis
3wr
Peuse
ſſontes
feretes
vomps
entes:
onſtra
creban
Nobtn
nit /
igerunt
cli,
nor,
mmant⸗
gichs⸗
palmas
Nad
ntbe
A

lele

ſuſtinet ⁊ patit᷑ impioꝛuʒ ridicula.
foꝛmã nobis patientie pbẽs.Ter

ciũ ꝙ vultũ illũ deſiderabilẽ ange
lis.venerabilẽ ſctis.qui ⁊ omẽs ce
los adiplet leticia polluerũt ſpu/
tis polluti labij dicẽte euãgeliſta.
expuerũt in fadẽ eiꝰ. Per hoc

etiã ipleta eſt ſcdtura dices. Fadẽ

meã nõ auerti ab increpãtibo ⁊ cõ
ſpuentib in me yſa.l. Pꝛopꝛiuʒ
em̃ erat iudeoꝝ cõſpuerein facieʒ

eiꝰ quẽ condẽnabãt et moꝛte dig

nũ iudicabãt.Et veriſimiliter illð
magis et multipliciꝰ xpᷣo fecerũt
cõtra quẽ maioꝛi odio exarſerunt
Vnñ Marc.dicit ꝙ cõſpuerũt.tã
q; nõ vnus ſolus.ſʒ plures ſimul
cõſpuerũt in faciẽ xpi. Ex quibus
ſputis ĩimũdis ⁊ verbenbo ad xpᷣi
faciẽ datis.facies illa decoꝛa ⁊ ple
na graꝝ quã angeli deſiderabant

inſpicere ſic deturpata fuit. vt tũc

illud videret᷑ impletũ qð ſcribitur
Yſa.liij. Nõ eſt ſpẽs ei neq; decoꝛ.
Vidimus eũ ⁊ non erat aſpectus
in eo.⁊ nos reputauimus eũ qua
ſi lepꝛoſũ ꝑcuſſũ a deo ⁊ hũiliatũ
Quartũ fuit velatio ſue venerãde
facie. Vñ euãgeliſta dicit Et vela
uerũt eũ Obtexerũt em̃ fadcẽ illaʒ
quã ſcti patres ipõꝝ cũ multꝭ ſu/
ſpirijs deſiderabãt videre ⁊ cũ mł
to ð ſiderio diu damabãt Oſtẽde
nobis faciẽ tuã et ſalui erimꝰ. Ve

ni ⁊ oñnde nobis faciẽ tuaʒ ſuꝑ che
rubin et cetera multa Tadẽ venit

⁊ iudeis faciẽ ſuã oſtẽdit ⁊ ipſi caʒ
velauerũt ⁊ ſibijpᷣis abſconderũt
Quintũ fuit ꝓphetizadi irriſoꝛia
poſtulatõ. Un cũ velatus eſſet ꝑ
cuſſerũt eũ dicentes. Pꝛophetiʒa
nobis xpᷣe Quis eſt qui te ꝑcuſſit.
Sed vbi ⁊ quãdo ꝑcuſſerũt eũ.de

hoc euangeliſte diuerſimode ſei/
bunt. Nã Math. dicit ꝙ tüc cola/
phis eũ cedebãt.Alij aũt palmas
in faciẽ eius dederũt.Scðʒ Mar
cum vero colaphis et alapis euzʒ
tũc ceaderũt Scðm Luca vero ꝑ
cutiebãt fadẽ eius.Et ergo poteſt

dici ꝙ cũ velabãt eũ quilibet ꝑcuſ

ſit ipʒ vbi ipᷣe volebat. Alij ad col
lum.Alij ad manllas alij ad faci

em.Et ꝑcutiendo interrogauerũt
eum dicentes. Pꝛophetiza nobis
chriſte Quns eſt qui te percuſſit.et
ſice dominuſ pꝛophetaꝝ vt pſeudo

pꝛopheta illuſus eſt. Quia dicit

Beda. Hec quaſi in contumeliaʒ
faciebant ei qui ſe ab apoſtolis
pꝛopheta voluit haberi. Sextũ
poteſt addi. Vellicatio genarum
eius.Dicit em̃ pꝛopheta. Coꝛpus

meuʒz dedi ꝑcutientibus.et genas
meas vellentibus. Quod intelli

gendum videtur delaceratiõe ge/⸗

narum dñi facta vnguibus ipſo/

rum iudeoꝛuʒ. Nam ſacrilege ma
nus impie gentis non fuerunt ſa⸗
turate colaphis et alapis ac con/⸗
ſpuitõne deſiderabilis vultus mi
tiſſimi domini noſtri ieſu chriſti.
ſed etiã ad genarum eius vellicati
onem crudeliter exarſerunt. Ecce
hec ſunt incõmoda noctis illius
qua dñs noſter captus eſt.Que
vt ait Auguſtinus in de cõcoꝛdia
euangeliſtaruʒs paſſus eſt vſqʒ ma
ne in domo pꝛindpis ſacerdotũ.

que mala et incõ moda ſᷣm Chry/

ſoſtomum in omelia euangeliſte
cum ſũma diligentia executi ſunt.
et licet ſint expꝛobratiſſima.mihil

tamen de eiſoccultabant. nihil in
eis verecũdãtur.ſʒ gliam ſibi exiſti

mat maxiam dñatoꝛẽ oꝛbis traꝝ

m ₰

ſſione dñi

chriſtũ ꝓ nobis talia ſuſtinuiſſe.
Hec igit᷑ cõtinue legamus ſedule

de ipᷣis loq mur.ea nr̃is mentib
inſcribamꝰ.ſilłr in ipᷣis gliemur ⁊
dño cõpatiamur. Immo aĩia ðuo
ta hec oppꝛobria et noctis illius
incõmoda que dñs ꝓ nobis ꝑtu/
lit cernẽs audiẽs et aduertẽs quõ
poſſet ſe a lachrymis cõtinere ⁊ ĩ
terne co mpaſſiõis occultare dolo
rem.maxime dũ ſimul aduerterʒ
⁊ cõpararet agninã dñi ieſu tracta

bilitatis mãſuetudinẽ.⁊ leoninã

acerbitatis iudaice feritatẽ.ac hoꝛ

rendã pꝛoꝛſus eoꝝ impietatem.

Nec tantis iniurijs ſatiari ñ po/
tuit qnpotius ferali rabie fremẽſ

impio iudici tanq; rabido cama/

nimã iuſti deglutiendã expoſuit.

Vlinctũ em̃ ieſum añ faciẽ pilati

ꝑduxerũt põtifices et poſtulabãt
interimi crucis ſupplicio eũ ĩ quo

nullũ o mino fuit peccatũ ieſũ do
minũ noſtꝝ.qui cũ pr̃e et ſpũſan/

cto viuit et regnat Amen.

¶ De paſſione domini

WMWpioꝛu in
geoꝛũ crudelitas nõ fuit
ata iniurijs et incom
modis quaſ innocẽti dño tota no
cteimpie irrogauerũt.vt de eiſ au
diſtis ſermone ꝓximo. Sed poſt

om̃ia ipᷣm vinctũ ad pilatũ ꝑdu/

centes crud eũ ſupplicio interimi
petiuerũt. Ab ũllo ſumet exoꝛdiũ
pſens ſermo et ꝑducat hyſtoꝛiaʒ
vſq; ad xpᷣi cõfixionẽ et eleuatiõeʒ
in crucis patibulo incluſiue. Ro/
gemus maria virginẽ ꝓ gratia no
bis impetranda. qua c.

articula tercia. Ser. xxxvij

¶ Facto daro mane fere hoꝛa pꝛi

ma diei ſurgens oĩs multitudo ðᷣ

domo cayphe adduxerũt ieſũ vin

ctum in pᷣtoꝛiũ et tradiderũt euʒ
põtio pilato pᷣſidi Vbi cum vin
ctus ſtaret iudei nõ introierũt pu
tantes ſe contamiari ſi alienigene
domũ introiſſent.ſʒ nõ timebãt
ſe cõtaminari cũ fratrẽ innocẽtes
occidere conabant᷑. Vñ Augꝰ.O
impia cecitas.alienigene iudiq pᷣ
toꝛio cõtaminari timebãt ⁊ fratrꝭ⸗
innocẽtis ſanguinẽ fundere nõ ti
mebãt. Nam ꝙ etiã dñs erat ⁊ vi
te datoꝛ qͥ occidebat᷑ nõ eoꝝ ↄſciẽ
tie ſed neſciẽtie deputat᷑. Exiuit ꝗ̊
pilatꝰ foꝛas et dixit ad eos. Quã

accuſatõez affert aduerſus hoĩez

hunc. Rñderũt iudei.Si nõ eſſet
h malefactoꝛ ñ tibi tradidiſſemꝰ
eũ. Supꝑ quo dicit Aug. Interro
gentur atq; rñdeant ab immũdiſ

ſpiritibo liberati.ceci vidẽteſ.moꝛ

tui reſurgentes.et qð oĩa ſuperat
ſtulti ſapiẽtes vtrũ ſit malefactoꝛ
ieſus. Sed illa dicebãt hi de qͥb⸗
ꝑ pꝛophetã iam ipᷣe pᷣdixerat. Re
tribuebant mihi mala pꝛo bonis.
Conſequent inceperũt dñm accu

ſare in trib et dicere. ꝙ eẽt ↄtra/

rius publice ptati et pꝛincipatui.
LO ixerũt em. Inuenimꝰ hũc ſub

uertentẽ gentẽ nr̃am .ſ.auertẽdo

a lege moyſi. et ꝓhibentẽ tributa
dare ceſari.et dicentẽ ſe eſſe xpᷣm
regem ſtanq; voluerit ſibi vſurpa
re regnũ iudeoꝛum. Pꝛimũ fuit
manifeſte falſũ.quia dñſ legẽ mo
vſi ſeruauit vſq; ad finẽ. Siłr ſe/
cundũ eſt falſũ.qꝛ querentibo iu/
deis an licet dare cẽſum ceſari ⁊c̃.
Mat.xxij Silr terciũ fuit falſuʒ.
qꝛ cũ ſciret turbas vẽturas vt euũ

7

fpmte
ulktt
guclo
ponia⸗
hültav
jceoei
löes iud
ſlenec
ſolvitin
ulij
ſicobn
Normr
Oriſtipe
jme
Pbol6
diagtel
Platue
Crautt
Mer
Cnd
men
Ped
daiſyn
Poguni
mulm
fegemn
imnpato
dllig tl
r de
kütden
lſſeg
ns ſur
lta
tua et
mihi⸗
höͤeſt
cocſte
lertare
46
lotte
inde
inita
keroi

pei
4
vin
li
n
u

Sermo

NXVII

rapent et facerẽt regẽ fugit. Joh.

vi.. Et dicit pilatus ad ieſũ. Non
audis qnta aduerſũ te dicũt teſti

monia.Et nõ rñdit ei ad vllũ ver

bu ita vt miraret᷑ pᷣſes vehemẽr

Igeo aũt dñs nõ rñdit ad accuſa
tões iudeoꝝ.qꝛ fuerũt manifeſte
falſe nec rñſiõe digne. Et etiaʒ qꝛ

voluit implere qð fuit ſcptũ ð eo

JIſa.liij. Sicut agnus coꝛã tõdẽte
ſe ſic obmuteſcet Et cũ ſic taceret
dñs mirabat pᷣſes vehementer ð
chriſti patiẽtia ꝙ ſic tacuit cũ oĩa
vↄtra eũ dicta poſſet exufflare vno
wbo. Et intrauit pilatꝰ in pᷣtoꝛiũ
di.ad ieſum. Tu es rex iudeoꝛus
Pilatus qꝛ fuit hõ gentił ideo ñ
curauit de pꝛima accuſatõne.ſ.de
obſeruatõe vel violatõe legis. Se
cundũ ſdiebat eſſe falſũ.qꝛ audiue
rat quõ a xpᷣo fuerat rñſũ iudeis
Reddite q ceſaris ſunt ceſari et q̃
dei ſunt deo. Detercio aũt inter/⸗
rogauit chriſtũ.qꝛ videbat᷑ illð eẽ
ↄtra imꝑatoꝛẽ ꝙ aliqͥs diceret ſe
regem iudeoꝝ.eo ꝙ tũc ſᷣuiebant
imꝑatoꝛi.. Interrogauit aũt euʒ
dicẽs.tu es rex iudeoꝝ.Cui reſpõ
dit.Dicis h̊ a te aut alij tibi dixe
rũt de me. Dixit pilatꝰ h ſe didi
ciſſe a iudeis dicẽs Nunqͥd iude
us ſum] q.d. Ego nõ ſum iudeꝰ.
⁊ ita a me hoc nõ dico ſed gens
tua et põtifices tui tradiderunt te
mihi. Tũc ait ieſus. Regnũ meuʒ
nõ eſt de hoc mũdo.ſi ex ̊ mun/⸗
do eſſet regnũ miſtri mei vtiq; ðᷣ

certaret vt nõ traderer iudeis
A¶ Xontra didi in pᷣs.lxvi rex ſi

oĩs tre deꝰ igit᷑ rex et eiꝰregnuʒz e⸗
rat de hoc mũdo. Rñdet᷑ ꝙ ſʒ di
uinitatẽ xpᷣo oĩa ſubiecta ſunt.⁊ ẽ
rex oiĩim. Sedſᷣm bũanitatẽ non

venit in pᷣmo aduentu ſuo addo

minandũ tꝑalit᷑ ſed mag ad ſer/

uliẽdũ ⁊ patiẽdũ.Et ſufficit aq /

poſitũ.qꝛ non fiebat q̃ſtio niſ de
hũanitate et q̊ ad pᷣſentẽ ſtatum.
Dñs ei voluit ĩ pᷣmo aduẽtu ſuo
eẽ pauꝑ et pati ac moꝛi.vt ſic ĩ eo
impleret ꝓphetia Zach. ix.⁊ Yſa.
liij.ui pilatꝰ.Ergo rex es tu.rñ
dit ieſus Tu didᷣ. q.d. Veꝝ dicis
qꝛ rex ſũ egol Ego in h̊ natꝰ ſum
⁊ ad hoc veiĩ mũdũ vt teſtioniũ
ꝑhibeã vitati.Cui pilatꝰ. Quidẽ
vᷣitas. Et cũ h̊ dirxiſſet iteꝝ exiuit
ad iudeos ⁊ dixit ad eos.Ego nul
lã inuẽio cãm in hoiĩe illo. At illi
dixerũt. Cõmouit vniuerſũ ꝓplm
incipiẽs a galylea vſq; huc Et to
tã accuſatõeʒ retoꝛq̃bãt ĩ offenſaʒ
ceſaris cunꝰ official fuit pilatꝰ.vt
ꝑ hoc eũ magis cõcitarent aquer
ſus ieſum. Cum autẽ audiſſet pi
latus ꝙꝙ ieſus galyleus eſſet ⁊ de
herodis ptãte qͥ et his dieb hie/
roſolymis erat miſit pilatꝰ ieſuʒ
ad herodẽ ſubdẽs ipᷣm ſue ptãti
⁊ volũtati.vt.ſ.ipᷣe eũ iudicarʒ vł
dimitteret. Et gauiſus ẽ herodeſ
qꝛ ex multo tẽꝑe cupiebat videre
leſũ.et ſpabat aliqð ſignũ videre
ab eo Inõ tãqᷓ; lucraturꝰ aliqͥd vti
litatis ex eiꝰ aſpectu ſʒ patiẽs no
uoꝝ cupidinẽ cupiebat videre q̃n
dam extraneũ homiĩieʒ de q̊ audie
rat ꝙ ſapiẽs et mirificꝰ eẽt vt diẽ
Theopᷣ. Volebat etiã audire ab
eo qͥd diceret.et iõ introganit euʒ
q̃ſi deriſoꝛie habẽs ſe ad ipᷣm ⁊ eũ
ubſannãs. Subgit ei euãgeliſta
dicẽs. Introgauit aũt eũ multꝭ
fᷣmõib.Jeſus vᷣo qͥ cũcta rõe p
egit ⁊ q teſte dauid ſuos ſᷣmones
i iudicio diſponit piũ eẽ iudicabat
. m 3

De paſſione

Ttalibus habere ſilentiũ. Sermo
em̃ ꝓlatus ei cui nihil ꝓficit cõdẽ
natõis fit cauſa.hec Theop. Pꝛo
pter qð ſubdit euãgeliſta Et ipe
nihil ei rñndebat Vn Ambro.dic
Taant et etiã nihil fecit.qꝛ nec illi
us crudelitas merebat᷑ videre di/
uina. ⁊ dñs iactantiã dedlinauit.
Et foꝛte typice in herode oẽs im/
pij figurant᷑qͥ ſi leg nõ crediderit
2, Pphetie miraculis xpi oꝑaie/
unangelio videre nõ poterunt. Et
Brego.xxij.moꝛal.Hec audiẽtes
nos oꝑtet addiſcere vt qᷣtiẽs audi
toꝛes noſtri nr̃a volũt qſi laudan
da cognoſcere.nõ autẽ ſua puerſa
mutare om̃ino taceamꝰ. ne ſi oñ
tatõis ſtudio verbũ dei loqmur.
⁊ illoꝝ q̃ erat culpa eẽ nõ deſinat
2 noſtra q̃ nõ erat culpa fiat.Et.x.
moꝛa.-dicit idẽ. Inqſitus redem/
toꝛ nr̃ tacuit.expectatus mirabi
lia facere cõtẽpſit.ſeſeqʒ apud ſe
in occultis retinẽs eos qͥs extioꝛa
ꝗqrere cõperit ingratos foꝛis reli/
qt. magis eligens aꝑte a ſuꝑbiẽ/
tibus deſpici q; a nõ credentibus
vacua voce laudari. O(¶ Ex hiſ
autoꝛitatib elicit᷑ ꝙ dñs nullũ ſi/⸗
gnũ fec coꝛã herode nec rñdit ad
iterrogata ꝓpter tria. Primo ne
dimitteret᷑.et crucis ac paſſionis
ſue fructꝰ vlteriꝰ differrek. Secũ
do ideo qꝛ herodes fuit indignuſ
taliũ.qꝛ ad deſiderandũ illa mo/
tus fuit ſo lũ ex curioſitate.ſ.vt vi/⸗
deret aliqͥd mirabile.⁊ audiret ali
