unn nel/
laſtone
hononm
cl
wa,
Nod
ſacclonn
hntien
tt ala
cwkertene
oi gon
osnmuon
mn
Gs
in eti
dlegats l

ſenit
n
ſdte

ünona

Sermo

aſcẽde ſuꝑius lin pñti ad maiꝰ me
ritũ in futuro ad maiꝰ pᷣmiũ tũc
erit tibiglia coꝛã ſil diſcũbẽnhꝰ
id èin eadem fide manẽtib vł in
eadẽ btitudie qͥeſcctibus.qꝛ omeſ
cũ ãmiratõne glificabũt te. Itẽ vt
dicit Nico. de lyra.ꝑ pᷣmũ locũ h
põt intelligi q̃libʒ electio vł poſtu
atio ſeu ꝓmotio ad aliquã digni/
tatẽ.dicit᷑ em̃ ꝑabola .et ita ẽ alte/
rius rei ſignificatio.Ad dignitatẽ
aũt nullꝰ dʒſe ingerere.ſz alioſ me
lioꝛes ſe pᷣponere qᷓ;tũ eſt in ſe.ali

oquin inuitatoꝛ pᷣncipalis.ſ.deꝰ a

quo eſt ois ptas deijdet eũ a ſua
dignitate ſaltẽ ſpũaliter ſnia dam

natõis.aliqñ deijciet eũ pena tꝑa

lis punitõis.Si aũt hũiliter cha/
ritate ſuſcepit.et ea bene vſus fue
rit celeſtem gliam obtinebit. Vn
de ſubdit Om̃is q ſe exaltat ⁊c̃.
Et in fine ↄcludit. Ois qͥ ſe exal/
tat hũiliabitur.⁊ qͥ ſe hũiliat exal
tabit᷑ Quia ſᷣ m Greg.Non ptãs
d elatio in crimie eſt. Et ſᷣm Cy⸗
rillũ illud dictũ chriſti accipiẽdũ ẽ
ſm diuinũ iudiciũ et nõ ſᷣm hũa/
nam conſuetudinẽ ſᷣm quãa plureſ
concupiſcẽtes honoꝛes ſequuntur
eos.Alij vo hũiliantes ſe ſine glo
ria remanent. Intẽdit g̊ dñs in il
la pabola ꝓhibere ſuꝑbiã ĩmode

rate appetẽdo ꝓpam excellentiaʒ

hũiliabitur] Quia ſuꝑbia vt di

ctum eſt:eſt peccatũ moꝛtaleꝓ q̊

homo deijcit ad infernũ.l Et qui
ſe hic humiliat exaltabit in futu/

9 loꝛla. „ 1 .„ . 5„
Dñica. xviij.poſt trinitatis

Sermo lxxij

pbarniſei ad ieſu et inter/

rogauit eum vnus ex eis legiſ 26
Hat.xxij. Nota ſᷣm Chryf. ECõ⸗

uenerũt in vnũ phariſei vt multi

tudine vincerẽt quem rõe nõ pote

rãt.a veritate ſe nudos ꝓfeſſi ſunt

qͥ ſe multitudine armauerũt.oꝛdi
nauerũt autẽ doloſe ꝙ licʒ eſſent

multi.tñ vnus q̃ſtionẽ rpᷣo ppo⸗

neret. dicebãt em̃ vᷣm Chry. VUnꝰ

loquat᷑ p om̃ibo.⁊ om̃es loqᷓmur

p vnum.vt ſiqᷣdem vincit oẽs vi/
deamur viciſſe.ſi autẽ victus fue/

rit vt ſolus videat᷑ cõ fuſus Et ſᷣm

Hiero. Ille legſlatoꝛ introgauit
chriſtũ nõ ſare deſiderãs ſed tem⸗

ptãs an interrogatus neſciat qd

interrogabat᷑. Vnde ſfᷣm Aug.in

cõſenſu euãgeliſtaꝝ. Primo tem

ptãs acceſſit.ſed dni reſpõſiõe coꝛ
rectꝰ malignitatẽ mutaint in be/
nignitatẽ ꝓpt᷑ qð dñi reſponſiõezʒ

magnificat di. Mar.xij. ¶Bñ ma

giſter i vitate reſpõdiſti .qꝛ vnꝰde
us et nõ ẽ alius pter eũ.et vt dili/

gat᷑ ex toto coꝛde ⁊c.Et dñs eum

cõmẽdauit di..Mõ lõge es a reg.
dei. Interrogauit ergo eũ ille le/
giſdoctoꝛ. Mgr quod eſt manda
tũ magnũ in lege ſᷣm Bedã ſuꝑ

Mathᷣ.xij.c.ex hoc oſtendit᷑ inter

phariſeos et ſeribas grauẽ queſti

onem diu verſatã eſſe qð eſſz pꝛi⸗
mũ et maximũ mandatũ in lege.
Alij enim hoſtias et ſacrificia lau
dabant.Alij ſabbati obſeruatõez

Alij fidei et dilectõis opera pᷣfere⸗
bant. ſubdit᷑ rñſio chriſti cũ dicik.

Ait illi ieſus. Diliges dñm deuʒ
tuũ ⁊c Chry. Vides.nõ dixit.cog

–

ſcere veꝝ deü pene ꝓpꝛiũ ẽ hũane
nature.diligere autem eum religi
oſi coꝛdis et recti. Nota ſᷣm hry.

2 2

——

ſutꝑz Math. ꝙ tüc diligis dñz deũ
tuũ cũ nõ eſt inclinatũ ad alicuiuſ
rei dilectõez amplius qᷓ; dei.ſi aũt

in aliq̊ alio amoꝛ coꝛdis tui fuerit

occupatus.iam nõ ex toto coꝛde
amas deũ. ꝓ q;ta em̃ ꝑte coꝛ tuuʒ

fuerit ad aliquã rem. ꝓ tanta ꝑte

minuſ eſt ad deũ. ꝓ quãta em̃ ꝑte

vxoꝛ aliqͥd laudauerit magil in al
tero viro qᷓ; in ſuo tãto dilectõ eiꝰ

minoꝛ eſt ad virũ ſuũ. Similiter

et oĩs aia xpᷣiana q̃ ſpõſa ẽ xpᷣi de/

bet diligere deũ vt nihu ſitin mũ/
do qð amplius amet qᷓ; deuʒ. Si
nãq; coꝛ diuiſũ fuerit ꝑ amoꝛeſ vt

ſi deũ diligat et tñ aliqd amat qð

ad dilectõeʒ dei nõ referat nec oꝛdi
net. nõ ex toto coꝛde diligit eũ.Et
ideo diẽ Baſiliꝰ ꝙ cũ dẽ ex toto

coꝛde nõ reapit ſectiõeʒ. Ilã qᷓ;tũ

cũq; in infimis expẽdes hoc tibi
neceſſario a toto deficit ſicut in va
ſealiq̊ liquoꝛe impleto q;tuʒ ema
nat foꝛas tantũ plenitudini dero
gat. Sic ⁊ in aia inquãtũ emanat

ab ipᷣius dilectõe ad illicita intan

tũ minui neceſſariũ eſt amoꝛẽ ad
deñ Ex tota aia Aia deuz dilige
re ẽ aim habere

reéat irmũ ĩ fide ⁊ cer
tiſſimũ in vᷣtute.Et ſubdit Chry.

QAui g̊ putat incantatoꝛes aliqd
poſſe aut auguria aliqͥd intellige/

re aut diuinationes aliqͥd nũciare

Ulle nõ in tota aia diligit deũ. Eſto
vt omẽs ſenſus tui deo vacẽt cinꝰ
enim intellectus deo miniſtrat:
cniuus ſapiẽtia circa deuz eſt. cuius
cogitatio in ea q̃ dei ſunt tractat.
cuiꝰ memoꝛia q̃ bõa ſũt recoꝛdat᷑
tota mẽte diligit deũ Sed Augꝰ.
in de doctrina xpᷣiana. coꝛ refert
ad cogitatões. ꝛ coꝛ eſt pncipiuʒ
cogitationuʒ. Vnñn Math. xv. De

oñica. xVIII. poſt trini.

coꝛde em̃ exeũt cogitatõnes ⁊c̃.Et
aĩam refert ad vita. ⁊ mentẽ ad in
tellectũ.pᷣcipit᷑ ergo tibi ſᷣm eũ vt
om̃es cogitatões tuas omnẽ vitã

tuã.et omeʒ intellectũ tuũ in uluzʒ

referas a quo habes ea q̃ confers
hoc eſt dicere nullã ꝑtẽ vite noſtre
relinquat q̃ vacare debeat. ſed qͥe
uid venit᷑ in animũ illic rapiatur
dilectõnis impetus currit.Et qꝛ
Luc̃.x.addit᷑ Ex om̃ibus viribus
tuis. Et Marci xij. Ex tota vir/⸗
tute tua Et Deutr.vi.. Ex tota foꝛ
titudie tua Per illa tria idẽ ſigni
fieat᷑ſ.p.vehemẽs conatꝰad dei dile
ctionẽ adhibendũ.vt.ſ. ꝑ diminuʒ
amoꝛẽ omnẽ virtutẽ aĩe deo ſub/⸗
ijciamꝰ viriliter et nõ remiſſe. Be
atus Tho. ſcðᷣa ſcðᷣe.q.xliiij.aliter
exponit.vide eũ ibi et glo· aliter ex
ponit ſed nõ multũ drnt omnes
expoſitiões in ſentẽtia 2
querit᷑ an illud pᷣceptũ de dilectõe

dei poſſet in via impleri. Pꝛo illiꝰ

ſolutõe eſt notandũ ꝙ ſᷣm.ſ.Tho
mã vbi ſupᷣ.duplicit᷑ aliqᷣ pᷣceptũ
põt impleri.Vno mõ pfecte.alio
modo inplege. Porſeete implet᷑
pᷣceptũ qñ ꝑuenit᷑ ad finẽ quẽ pᷣci⸗
piẽs intẽdit.Im plet᷑ etia ſed imꝑ⸗/
fecte qñ ⁊ ſi nõ ꝑtingit᷑ad finẽ quẽ
intẽdit pᷣcipiẽs.nõ tñ receditur ab
oꝛdie debito ad finẽ.dat ipᷣe exem
Pi et ſi dux exeratus pᷣcipiat mi⸗/
i
pᷣceptũ qͥ pugnãdo hoſtẽ vicit qð
dux intẽdit Ille aũt implʒ ſed im
ꝑfecte cuius pugna ad victoꝛiã nõ
tingit.nõ tñ cõtra diſaplinã mi/
litarẽ agit ¶ Scdo notadũ ꝙ ꝑ h̊
pᷣceptũ itẽdit dñſ vt hõ ðo totalii
vniat᷑ in patria vbi deus erit oĩa
in omnibus. vt ðꝛ.iad Chor iij.

tibꝰ vt pugnẽt ille ꝑfecte implet

Oieo
gelanubi
honeſted
glo hone
Ceptüho
rlmioi
Gꝛingiae
poleſunt
ſolatse
nptl
GGnrin
msean
Olisont

ſuntdeo

formestt
diuienan
honitans
itatema

ſyedſccen

Etmiori⸗
bagepti

ſindee

fnplewr

ſleroihj

ltncierue
hotenari,
Unargte
Götinnaſ
Peerqöd

ctr. Q
nilüent
Nüiwcad
ofnpibyn
deica ce
dorabitg
Averſin
Ppatiet

Nefiney

4

lataut
Mnum
Meing

ese
Ntindin
fnaän
moirti
Rinu
confse
tenoine
age
Pinn
nbte
Vrbes
n/
tongie
idiſit
adadle
diunu;
edeoſd/
nite Be⸗
diiz alter
oalie
romnes
S
de erie

ippl⸗
,
6 un
Niandlo
ngt
iheho
iſedſc/
Afnicet
aefurd⸗
Mißegen
fafurnn
Kerinne
Ntiriata
Ghiſtm
Gnicone

„

Oð ipᷣe omps dñs erit beatis vn

de ſatiabimur. xet qͥᷣcqͥd ab hoibus

honeſte deſiderat᷑vita.ſalꝰ.copia.
głia.honoꝛ.par ⁊ oia bona.⁊ iõ p/⸗
ceptũ hoc ꝑfecte implebit᷑ in pria

⁊iam ĩ oib btis ꝑfecte impletur.

qꝛ in aia que eſt pars hois pᷣnci/
palit᷑ ſunt tres potẽtie.ſ.intellectꝰ

voluũtas et mẽoꝛia.ꝗᷓ ſm glo.ĩtel
ligunt᷑ ꝑ illa tria in pᷣcepto poſita.
ſcʒ; ꝑ coꝛ intellectꝰ.ꝑ aiam volun/

tas.et ꝑ mentẽ memoꝛia. In ſin/

gulis autẽ beatis oẽs he aie vires
ſunt deo pfecte vnite et totalit dei
foꝛmes intriſecus ꝑ clarã viſiõem

diuiĩe nature diuiaꝝ ceterarũq; re

rum. Volũtas ꝑ ꝑfectã fruitõem
bonitatis imẽſe ⁊ ꝑ oiĩmodã ↄfoꝛ
mitatem ad dei voluntatẽ ⁊ legẽ
ſine diſcrepãtia aliq̃ vel obliq̃tõe.
Et mẽoꝛia ꝑ ſecurã tẽtõʒ vltimi fi
mis adepti et poſſeſſi nil miſcẽs q̊

minꝰ de eo ſentiat.Et iſuꝑ ibi etia

impletur q̃rtũ qð in pᷣcepto addit᷑
ſcʒl ex oĩb viribo tuis vł tota foꝛ/
titudie tua] qꝛ q̃libet illaꝝ trium
potẽtiarũ aie in beat erit ⁊ eſt ĩ vl
tima ⁊ ꝑfectiſſima actuatõe ſua et

cõtinua ſine actꝰ interruptõe.pꝛo

pter qð dicit Aug.xxij.de ciui. dei.
c.xxx. Quãta erit illa felicitas vbi
nullũ erit malũ nullũ latebit bo
nũ.vacabit᷑ dei laudibo qᷣ erit oĩia ĩ
omnibo. nã qͥd alið aget᷑ vbi nulla
deſidia ceſſabit.nulla indigẽtia la
boꝛabit?᷑ vbi vᷣa pax erit. vbi nihil
aduerſi neca ſeipo nec ab alio qͥſ/

—

qᷓ; patietur.ſed ibi ompᷣs dñs ſi/
ne fine videbit᷑.ſine faſtidio ama/
bit᷑ et ſine fatigatõe laudabit. In
bac aũt via nõ põt hoc pᷣeeptũ taʒ
pfecteimpleri.cognoſcim? em̃ deũ
bic im ꝑfecte.qꝛ ꝑ ſpeculũ et i eni/

ritatẽ o qj eſt que dignioꝛ en alis
virtutibus. Vnde.j.Chorxiij . .

gmate ⁊ im ꝑfecte diligimꝰ.nec ſta
tus huiꝰ vie patit᷑ cõtinuatõem in
actibo.qꝛ coꝛpus qð coꝛũpit᷑ ago/
uat aiam.et terrena habitatio de/
primit ſenſũ multa cogitantẽ.nõ
pᷣt hõ diu eſſe qn cogitet de ter /
renis.⁊ qͥn moueat᷑ ſepe pᷣmis mo
tibus vel in aliũ incidat defectum
dei dilectõem remittẽtẽ aut totali
ter interrũpẽtẽ. Põt tñ imꝑfecte
impleri in via.⁊ implet᷑ ab eo qui
deũ diligit alqñ ꝓpter ſe actualit᷑
2 alia oꝑa ſua dirigit ⁊ oꝛdiat ĩ de
um actualiter vlł habitualit᷑ aut vᷣ
tualiter. et nihil agit qð diuie dile
ctio ni contrariũ ſit.ſicut ſũt pctã
moꝛtalia.⁊ cũ tali ĩpletõe mãdati
ſtat intruptio actꝰ diligẽdi ⁊ amoꝛ
reꝝ aliaꝝ a deo etiã ſine actuali re
latione ĩ ipᷣm ⁊ ſtant etiꝗ pcttã vẽi
nialia &SDiceres ſi h mãdatuʒ
nõ põt impleri in via (q;uis imꝑ/
fecte vt pᷣmiſſum eſt)ᷣm modũ ve
ro impletõis patrie datũ ẽ nobis
illud mandatũ ⁊ ꝓpoſitũ ſᷣm RAu
gu. in de fectõe gre tanqᷓ; meta et
ſignũ in qð tẽdere debemꝰ.nõ em̃
recte currit ſiq̊ currẽdũ ẽ neſciatur
tãto etiãõ mag hõ implet illð mã

datũ et tanto ꝑfectius qᷓnto ma/

gis in obſeruatõe appꝛopinq̃t ad
patrie ꝑfect ionẽ.Et q;uis hoc pꝛe
ceptũ nõ poſſit ꝑfecte in hac via ĩ /

pleri.nõ tñ ex hoc etiã vtiliter no/

bis ꝓpoſitũ eſt. vt videns hõ ꝙ in
pſenti vita tãtũ ab ipᷣiꝰ impletõne
deficit deſideret eſſe ĩ illo felici ſta

tu in q̊ ipᷣm ſine intermiſſiõe poſ/

ſit im pleri.Sequit᷑ in lr̃a.. Hoc ẽ

pmũ et marimũ mandatũ. Pri

mũ et maximũ dignitate ꝓpt᷑ ca/

.

Dñica. XIx. poſt trini.

fides ſpescharitas fa bec maioꝛ ẽ
charitaſ. Sciedũ ãt ꝙ bᷣ diliges
pꝓxim.t.ſic̃ teipᷣm ſile eſt pꝛio ꝓpt᷑

duo.qꝛ ſicut pmũ eſt de dilectõne

maioꝝ? boni ita ⁊ h̊ eſt de dilectiõe
minoꝛis boni. Scðo ſile eſt mo
qꝛ pᷣmũ eſt de diligẽdo deo. Scðʒ
aũt de diligẽdo ꝓxio ad ſilitudinẽ
et imaginẽ dei facto. Vñ Chryſo.
Qui hoĩeʒ amat ſimile ſic qͥ deuʒ

amat. qꝛ imago dei eſt hõ in q̃ deꝰ

diligit ſicut rex in imagie honoꝛat᷑
Quõ aũt ꝓximus ſit diligẽdus pᷣ
us expoſitũ eſt. Deinde maifeſtat
pᷣdictoꝝ maãdatoꝝ ꝑfectõeʒ cũ dicẽ
In his duobus madatis vniuer
ſa lex pẽdet et ꝓphe lqꝛ qͥcqͥd cõti/

net᷑ vel moꝛaliter vel figuralit᷑ in
iege qͥcqͥd mõitoꝛie ↄminatoꝛie pᷣ
dicit᷑.vel repꝛobatiue in ꝓphᷣis to
tũ ad h̊ tẽdit vt introducat᷑ chari/
tas.vt deus diligat᷑ 2 pxrimus vł
lex et ꝓphe vide ꝙ oia pᷣcepta im
plent᷑ impletione illoꝝ duoꝝ mã
datoꝝ de dilectõe et oia ꝓmiſſa ⁊
cõmiatões habeãt reduci in illa ⁊

iĩtuitu illoꝝ ſint facta ⁊cl vlł lex ⁊ p

phete pẽdẽt ex mãdatis charita/
tis.qꝛ ipᷣa charitas finis illoꝝ eſt
pẽdẽt g̊ ex ipᷣis ſicut media pẽdent
ex fine ſᷣm cuius exigentiã ipᷣa me
dia fiũt et oꝛdinant᷑. E
ita ſit ꝙ qᷣcqͥd dñs hoĩ ꝓmiſit qc/
quid pcepit aut ꝓhibuit totũ ad h
fecit vt deũ diligeret ſuꝑ oĩa et p/
xim ſicut ſeipᷣʒ. quare ſi nõ valeas
pagias ſacras ſcrutari oia voluia
ſermonũ reuoluere.oĩa ſcriptura/
ruz ſecreta penetrare. tene charita
teʒ vbi pẽdẽt oia. Ille em̃ tenet et
qʒð latet et qð patʒ in diuis ſermo
nibus q cha ritatẽ tenetin omibꝰ
m Aug. in de laudibo charitatis

uͦ igit

Ipᷣa em̃ ſᷣm Augꝰ in de doctrina
xpiana.ſola eſt q vincit oia et ſine
q̃ nihil valẽt oia.et q̃ vbicũq; fue/
rit ad ſe trahit oĩa Et q̃dã glo. diẽ
Vbi caritas ẽ qͥd ẽ qdð ðeſſe poſſit
vbi aũt nõ eſt qͥd ẽ qð poſſit ꝓdeſ
ſe. hec em̃ totam latitudineʒ diui

noꝝ eloquioꝝ abbreuiate poſſidʒ

Itez Aug. in de doctrina xrpᷣiana
ca.i.dic̃. Verbũ aꝑtũ et abbreuia
tũ fecit dñs ſuꝑ terrã.ideo breue
ne vacaret legere.ideo aꝑtũ ne qͥs
dicat mihi no licuit intelligere the
ſaurus eſt magnꝰ diuiaꝝ ſcriptu⸗
rarũ habẽs in ſe mirabilia pᷣcepta

et multa taq; multas gẽmas ⁊ p

cioſa monilia ⁊ vaſa argẽtea ⁊ ma
gni metalli ſi piger eraſ ad ꝑſcrutã
dũ theſauꝝ nõ ſis piger vnã mar
garitaʒ ferre ſub lingua et q̊ vis ſe
curus ambulas. ⁊ hec eſt charitaſ
ſiue dilectõ vt ibidẽ intendit.Cõſe
qᷓnt᷑ xpᷣs phariſeis q̃ſtiõʒ ꝓpõit in
q̃ oñdit eſſe veꝝ deuʒ. Vnñ ſequit᷑
Cõgregat aũt phariſeis interro⸗
gauit eos ieſus dicẽs.Quid vobiſ
videt᷑ de xpᷣo cuiꝰfilius eſt Cypꝛia
nus. Interrogat de illo quẽ crede
bãt eſſe venturũ.qꝛ pñtẽ nolebãt
credere. Tunc ſubdit᷑ rephenſio iu
deoꝝ phaxiſeoꝛu;. cũ dicũt ei da
unid Ebi notadũ ꝙ in xpᷣo
ſũt due nate vna diuia ſᷣm quã ẽ
filus pr̃is cuʒ q̊ et ſpũſctõ vnꝰ eſt
deus. Alia eſt hũana natura quaʒ
ex tꝑe ſũpſit ex intemerate virgis
vtero et ſᷣm illam eſt filius virgiſ
marie qᷓ ꝓceſſit de ꝓgenie dauid.⁊
ſic etiã ſᷣm illã eſt filius dauid.⁊ ſic
licet veꝝ dixerint ꝙ chriſtꝰ eſt filiꝰ
dauid.tñ in hoc errauerũt ꝙ cre⸗
derent eũ eſſe purũ hoĩem ⁊ non
dei füiũ. Vndeglo.dicit. Non re/

Pheyent
chtſcde⸗
Etopten
ſlirepo
dlis G
atei dñn
1 ſde
minedan
dauigin!
ohediuin
Dirtdus
dechſvern
ſosſbig
ponc
inusde

AYedi

fifmnc
ſer ineo
ſt dns ein
Pconlene
Gdauidi
cumerark
aulnogüe
ßempp
foturild
uo. 1
Ddirtdi
ne ſp
dno meo
pe weoſn
eſtſenpit
Mas ſidi
deusin
Uübomo
Renii
ecdutuo
fbiſbin
eluccij
Edir
Unfinttoc
Minetem

octnnn
ger ſne
ſq fhe⸗
glo. die
ſepoſit
ſitpde
e dini
Hoſſc;
tpiune
Prcia
odrene
ünes
Gerethe
elgien
öente
imas 15
imtme
dgoni
wü war
aneͤſe
tchannl
nar aſe
3ppöirin
Büſonnt
iointeno/
Mm
anu
gliatt.
inolchn
ſbonioin
Nüteid
innce
fman
i w
Gunn n
men
liofnff
nennlt⸗
gunlt
ickfl.
nir

enHn
t Nonn

Sermo

5

D ð — .

pᷣhendunt᷑ ꝙ rpᷣm filiũ dauid di/

cũt ſed ex hoc ꝙ dei filiũ nõ credũt

Et ꝓpter hoc chriſtꝰ rephendens
illa reſponſionẽ inducit ꝓphetam
dicẽs. Quõ ergo dauid in ſpũ vo
cat eũ dñm dices.Dixit dñs d. m.
⁊c.]q.d. Si xpᷣs eſt purꝰ hõ de ſe/
mine dauid ſicut vos credi.quõ
dauid in ſpũ ꝓphetico ⁊ inſpirati/⸗
one diuia vocat eũ dñm ſuũ dicẽſ
Dirit dñs dño m.⁊c.q.d. Non ẽ
de cõſuetudie hoĩm ꝙ pfes filios
ſuos ſibi pares vocent dños.ſed
potiꝰ ecõuerſo.Cũ igit xrpᷣs ſit do⸗
minus dauid vtipe in pᷣs.didt. .ñ

erit ipᷣe dñs eius ſᷣm hũanã natu/

rᷓ ſᷣm quã eſt filius eius.igit᷑ oꝑ/

tet ꝙ in eo ſit alia natura ſᷣm quã

eſt dñs eius.⁊ illa eſt tm̃ diuia.2
ꝑ conſeq̃ns ipᷣe eſt verꝰ deꝰ. Item
qñ dauid illð dixit tũc meſſias nõ
dum erat hõ.quõ &̊ dñs eiꝰ finſſz
qui nõdũ erat.igit᷑ opoꝛtet ſᷣm in/⸗/

tẽtõem ꝓphete in xpo ponere aliã

“

natura.i.diuinã ſᷣm quã erat dñs
eius. ¶ Nota de expoſitõne illius
LDixit dñs dño meo ⁊c. Domi
nus ſcʒ pr̃ dixit filio ſuo.ſ.xpᷣo
Ldñno meo] nõ ſ̃m naturã ð ſemi

ne meo ſumptã.ſed ſᷣm ꝙ patris

eſt ſempiternꝰ filiꝰ Nſede a dextriſ
meis id ẽ in eq̃litate diuitatꝭ.ſᷣm
ꝙ deus.in potioꝛib bonis inqn/

tũ homo pᷣ oibus creaturis.l do/

nec ponã immicos tuos ſcabelluʒ
pedũ tuoꝝ].i.donec oẽs rebelles
tibi ſubiugauero volũtaria ſubie/
ctione. ſ.vt credant te verũ deuz ⁊

hominẽ.vel coacta ſubiectõe vt in

die iudicij puniti ſaltẽ credãt in te
Et dicit Remigiꝰꝙ lyl donec ſpꝛo

infinito capit᷑.vt ſit ſenſus.inimici

tui ineternũ ſubijctent᷑ pedibo tuis

Ex pᷣ miſſis infert chriſtꝰ Si er/
go dauid vocat eum dñm quõ fili
us eius eſt. q.d. Opoꝛtet ſ m aliã
naturã chriſtũ eẽ filiũ.et ſᷣm aliã
dñm eius. Subdit euãgeliſta con
futatõeʒ phariſeoꝝ dicens. Et ne
mo poterat a reſpondere verbũ
Chryſo. Cum dũñs faciebat mira/
cula calũniabant᷑ dicẽtes. In beel⸗
zebub demone pꝛinape demonio
rũ facit.Cum autẽ aliqͥd de ꝓphe/

tis aſſumit ſicut hic uluꝰ veritati ñ

poterãt rſiſtere ne rñdere neq;au
ſus fuit quiſq; ex illo die eũ aphiꝰ
interrogare Siluerũt ergo ñ ſpõ
te ſed qiua nõ habuerũt quod di⸗
cexent.Ex quo patet ꝙ interroga
tio eoꝛũ fuit ex intentione mala et
nõ ex deſiderio diſcẽdi.quod ſi fu
iſſet nõ nimuiſſent eũ poſt illã que
ſtionẽ ſilem amplius interrogare.
Quõ chriſtus ſᷣm diuinitatem et
humanitatẽ ſedeat a dextris pf̃is.
Vige in tercia ꝑte ſũme ſcti tho.
q.lviij.Et vide in ᷣmone de aſcen

.

ſione dñi.

De eadem dñlea
Sermo Ixxi,jz

—

ʒ

Jliges do⸗
minũ deum tuũ ꝛc
X otandum ꝙ hu
ius pᷣcepti doctoꝛes et ſancti mul/
tas dant expoſitõ nes tamẽ in ſen
tentia nõ multũ diſtantes. Ex il/
lis ſanctus Tho.ſecũda ſecũde.q.
xliiij.vnam elicit ſatis rationabilẽ
Vnde notandũ ꝙ per illa tria q̃
bic poſita ſũt ĩ pᷣcepto et ꝑ quartũ
alibi additũ dñs innuit oẽs anie
vires et oĩa q̃ in hoie ſunt ⁊ om̃es
oꝑationes eius extioꝛes ⁊ infioꝛeſ

et totã hoĩs vitã quã et totã vult
in ſe ꝑ dilectioeʒ oꝛdinari.Et ideo
dicit ſanctꝰ Tho. p coꝛ debet in /
telligi voluntas. Quia ſicut coꝛ
eſt pncipiũ oim motuũ coꝛꝑalius
ita volũtas eſt pᷣncipiũ oim mo/
tuũ ſpũaliũ.Tria aũt ſũt pꝛicipia
actuũ nr̃oꝝ qᷓ mouent᷑ avolũtate
ſcqʒ intelleciꝰ qui intelligit᷑ p men/
teʒ.vis appetitiua interioꝛ q̃ ſigni
ficat᷑ ꝑ aiaʒ.et vis executiua exteri
oꝛ q̃ ſignificat᷑ ꝑ foꝛtitudinẽ. ſicut
addit᷑ Deut.vi.ſeu ꝑ vᷣtuteʒ pꝛout
addit᷑ Mar.xij.ſiue ꝑ vires ſic ad
dit᷑ Luẽ.x.Sic ꝗ̊ ſᷣm eũ nobis pᷣci
pit᷑ vt tota nr̃a intẽtio feratur in
deũ qð eſtl ex toto coꝛde jet ꝙ in/
tellectꝰ nr̃ ſubdat᷑ deo qð ex tota
mẽte ⁊? ꝙ appetitus nr̃ reguletur
hm deũ qð eſt ex tota aĩa jet ꝙ ex
terioꝛ actus nr᷑ obediat deo quod
eſt ex tota foꝛtitudie vel virtute.
vel om nib virib diligere deñ.
Vlel ſic pᷣapit᷑ nobis Pꝛio ꝙ deu
ex volũtate nr̃a ſie diligamus ſuꝑ
omia ꝙ nihil aliud plus deo. nec
aliqd equaliter ſibi diligamꝰ et vt
omia alia q̃ diligimus ꝓpter deũ
diligamus. ⁊ hoc eſt diligere ex to
to coꝛde.eo ꝙ dixi ꝑ coꝛ debʒ ĩitelli
gi volũtas.ſic &̊ hõ diligit deuʒ ex
toto coꝛde cũ volũtate ſua.⁊c.vt
pᷣdictuʒ eſt. Scðo pᷣcipit᷑ nobis ꝙ;
dilectõ in nobis oꝑet᷑ et efficat vt
ratio nr̃a deo obediat ⁊ ſubdatur
P verã ⁊ firmã fidẽ in om̃ibus cre
dẽdis ſine dubitatõe et ſine erroꝛe
et ſine ſuꝑſtitõnibus vt dic Chry.
ꝑ purã cognitõeʒ et ꝑ meditatõ eʒ
dei. pfectõnũ ſuarũ.opeꝝ ſuoꝛuʒ.
bñficioꝝ eiꝰ et cetoꝝ ꝑtinentiũ ad
ſuã laudẽ et nr̃aʒ ſalutẽ. et hoc eſt
ipm diligere ex tota mẽte. eo ꝙ vt

dixi ꝑ mentẽ debet intelligi ratio
Ita igit hõ diligit deũ ex tota mẽ
te.qñ dilectõ dei h in hoĩe cauſat
vt rõ eiꝰ ⁊c.vt pᷣdit itercõ.⁊ quar/⸗
to pꝛecipit᷑ nobis vt ſic diligamuſ
deũ vt ipa dilectõ dei oꝑpet᷑ hoc in
nobis ꝙ totꝰ appetitus ni ſenſi/
tiuus ⁊c. ꝓ¶ Scdðo notaduʒ qꝙ;
dictũ mãdatũ põt triplici᷑imple/
ri. Vno mõ imꝑfecte ita ꝙ talis
totalitas excludat om̃eʒ cõtrariũ
affectũ.qᷓ;uis nõ om̃eʒ extraneuʒ.
vt qñ dilectõ ſic poſſidet hoĩeʒ ꝙ;
in eius intellectu.in eius volũtate
in eius appetitu ſenſitiuo ⁊ in exte
rioꝛibo oꝑibus nihil eſt contrariũ
dilectõi dei et pᷣceptis eius.quẽad
modũ ſũt moꝛtalia.qᷓ;uis multa
ſint i illis extranea ad dilectõeʒ.vt
carnales affectõnes. inutiles cogi
tatões ⁊c̃ pctã venialia.⁊ hᷣ fit cuʒ
hõ aliqñ de deo cogitat et de diu
nis rebus.et eũ diligit ꝓpter ſe et

Dñica. xIX. poſt trini.

ſic ſupꝛa omnia vt nihil aliud ſibi
plus aut eq̃liter et nihilvult qð ſit

diuine dilectõi cõtrariũ.Et illa im

pletio pᷣcepti om̃ibus mãdata eſt.

quilibet em̃vtẽs rõne tenet᷑ aliqũ
et adminus diebus feſtiuis qbus
tenemur vacare diuinis et potiſſi

me dñicis et pncpalibꝰpſᷣm ſcotuʒ

et adã de deo cogitare ⁊ eũ pᷣdicto
moõ ſuꝑ oia diligere et tenetur age
re nũq; aliqd dilectõni cõtrariũ.et
ita implerʒ pᷣdictũ mãdatũ.etiã in
cipiẽtes et ĩꝑfecti ĩimo om̃es iuſti
etiã ꝗͥ cõeʒ ducũt iuſtã vitã.ſicut q

viuũt ſᷣm pᷣcepta licʒ nõ ſeruẽt cõ

ſilia vt qui viuũt in ſeculo in curis

buius mũdi ſolliciti p diuitijs ac/

quirẽdis. cuſtodiẽdis ⁊ expẽdẽdis
et cũ delectatõe vtunt᷑ rebus pñti
bus ꝑmiſſis ⁊ non ꝓhibitis.vt in

delicjstn
lbvoſtrut
Wötinn
inpletpfe
ſuab o⸗
ctoonatü:
Netſlto⸗
Haliañen
inpontvn
porufoenn
wofoctoc
Tbhübü
chibzaobe
tglorti
glu neto
giinceliau
litaſf̃ſoli⸗
lüſtatpfi
Curiatiüe

cgcgehor

dehreferat⸗
eshoise
ſnes opat
davolütati
pötetiz
ſpplerurne
Ufeeno
unaſeetia
Phterdeia
nsetphb
Pſtnerobe
9gocchpii
ecnalimott
Cliatcies
glares det
hotbuget⸗
onötenen
mortalisa
llterigtelle
dei thi⸗
etiugfuct
letnorto

rno
totami
e lauſat
2 grar,/
gunn
khocn
niſend,
ticyg
mole/
Gtns
Uemrniä
Nanee
hoiez⸗
olünate
mmnene
bnmmni
gbind
mula
enie
nlescog
zbfraß
nri
hterſeet
lur
ltobſt
Elum
icuck
kalcß
scbos
olſ
imſcoi
aizci⸗
men aN
cötunid
Mtü ctin
oßheo
niſn
ſut⸗

Mloinlate

diunisd
erpitits
ebvsp

ſbttisNen

delicijs in cibis ⁊ potibus.in mol
libus ſtratis.in pᷣcioſis veſtibus.⁊
viuũt in neceſſario. ¶ Scðo mõ
implet᷑ ꝑfectius vt cũ hõ totã vitã
ſuã ad p̊ ðputat ⁊ totũ ſuũ ſtudiũ
et conatũ ad h̊ ponit vt deo place
at et ſibi totalit᷑ vniat᷑.ita vt nõ ſo
lũ aliqñ etiã freq̃nter et qᷓntũ pñs
vita patitur intellectꝰ ſuus eleuat
pura fidein dei cõtẽplatõʒ ⁊ diuio
ruʒ ꝑfectõeʒ mãdatoꝝ dei ac innũe
rabiliũ bñficioꝝ eiꝰ q̃ nobis exhi/
buit creãdo et redimẽdo ⁊ q̃ nobiſ
exhibz gubernãdo.ac exhibiturus
eſt gloꝛificãdo.⁊ meditet᷑ e᷑ne gau
dia vite.iocũ ditatẽ celeſtiſ patrie⁊
oĩim celi cuiuʒ felicitatẽ. Et vt vo
lũtaſñ ſolũ aliqñ.ſʒ vt freq̃nt᷑: qᷓ
tũ ſtatꝰ pñtꝭ vite admittit i ſe eli/
aat intẽſũ actũ dilectõnis ſuꝑ oĩa
et qcqᷣd hõ vult aut diligit totũ in
deũ referat vltiate.⁊ vt oẽs affecti
ones hois et deſideria ac oẽs exte
rioꝛes oꝑatõnes ſũt regulate ſᷣm
dei volũtatẽ et eius pᷣcepta.Et illo
mõ põt etiã in pñti vita implen et
impletur non ab om̃ibuſ iuſtis ſʒ
a ꝑfectis qͥ nõ ſolũ viuũt ſᷣm mã/
data ſed etiam ſeruãt cõſilia eo ꝙ
ꝓpter deũ cauẽt ſibi nõ ſolũ ab illi
Atis et ꝓhibitis.ſed etiã volũtarie
abſtinẽt ab aliquibo licitis ⁊ ꝑmiſ
ſis q̃ occupãdo animũ impediunt
actualẽ motũ eius in deũ. vt ſunt
ſollicitudies circa diuitias.cure ſe⸗
culares. delicie in delicatis cibis et
potibus et venereis actibus. et qᷓ;
uis nõ teneat᷑ hõ ſub pena peccati
moꝛtalis ad hᷣ ꝙ ſic freq̃nter ⁊ fer
uẽter intellectu et volũtate eleue
in deũ.tñ qᷓ;to hoc frequẽtiꝰ ⁊ fer/
uẽtius facit.tãto pᷣdictũ pᷣceptũ ꝑ
fectius ⁊ totalius implet ſᷣm intẽ

tionẽ dei pᷣcipientis que eſt vt ho
deo totalit᷑ vniat᷑ ſᷣm om̃es vires
anie ⁊ coꝛꝑis ⁊ totã vitã ſuã.Et di
xi notanter q;tũ ſtatus pñtis vite
patit᷑.qꝛ coꝛpuſ qð coꝛrũpit aggra
uat animã ⁊ terrena habitatõ dep
mit hoĩeʒ multa cogitãtem ⁊ ideo
nõ pᷣt hõ in hac vita cõtinue eleua
ri in deũ actualiter ꝑ cognitõnez ⁊
amoꝛc.qm̃ nõ põt hõ diu eſſe qui
cogitet de terrenis et qͥn aliqñ mo
ueat᷑ pᷣmis motibus vel in aliq̃leʒ
neceſſitatẽ coꝛꝑalẽ vł aliũ defectũ
icidat dei dilectõʒ etvgnitõʒ remit
tẽtẽ aut ad tꝑs totalit᷑ iterrũpẽtẽ.
¶ Tercõ modo iplet᷑ ꝑfectiſſime.
lta vt totalitas excludat ab hoie
omnẽ affectũ cõtrariũ dilectõni⁊
etiã omeʒ extraneũ actũ interrũpẽ
tem.et taliter põt ſolũ impleri in
patria.ibi em̃ intellectꝰ cognoſat
deũ ꝑ clarã et intuitiusã viſioneʒ di
uie nature cõtinuã et ſine intermiſ
ſione.nec aliud cognoſcit niſi deuz
et ca eodẽ mõ q̊ͥ rite et rõnabiliter
in deũ referent᷑ et volũtas ſᷣm to/⸗
tũ ſuũ poſſe et ſemꝑ ſine intermiſ
ſiõe actualiter deũ diligit ſupꝑ om
nia et eſt ꝑfecte cõfoꝛmis diuie vo
lũtati et legi ſine diſcrepãtia et ob
liquatõne ab illa et eritita de om/
nibus alijs viribus.⁊c̃. L
ica. xix. poſt trinitatis

Scendens
ieſuſin nauiculã trãſfre
— uit ⁊ venit in eiuitatẽ
ſuã Math.ix. Alotãdũ dñs

aſcẽdẽs in naui vt ſq; p nauigiũ de
terra geneſarenoꝝ rediret in gali
lej vñ illuc ierat veniẽs Uicinifae

v»

DVuñica.· W. poſt trini.

ſus ..i.ĩ capharnaũ.ibi em̃ factũ ẽ
boc miraculũ.vt ðꝛ Math. ij. Di
ctaunt capharnaũ auitas dñi.nõ
qꝛ fuerat ibi natus.aut cõceptus.
vel nutritus.ſʒ vt diẽ Nicolaꝰ de
lyra. Capharnaũ fuit pᷣnapalis ci
uitas galilee. Naʒzareth vero vbi
xpᷣs fuit cõceptus et nutritus eſt.
aut q̊ddã opidũ velvicꝰreſpectu il
lius ciuitatis. Et ideo ðꝛ Caphar
naũ auitas xp̃ᷣi ſicut cuitates ꝓxie
Dicũtur illoꝝ qͥ in ꝓpinquis villiſ
cõmoꝛant᷑.vłſᷣm alios ðꝛ ciuitas
Dñi.qꝛ tũc qñ ſuit in pᷣncipio pᷣdi/
catõis ſue dñs multũ ibi moꝛaba
tur ⁊ multa miracula ibi fecit Et
ecce offerebãt ei paliticũ iacẽtẽ in le
cto Et Marci.ij. Po ꝛtitoꝛes cuʒ
pᷣ turba ñ poſſent intrare ad rpᷣi p
ſentiaʒ de tecto dom? ſubmiſerũt
eũ in loco añ xpCGj.qð fuit magnũ
ſignum fidei eoꝛum.pꝛopter qð ſe
qui Vidẽs aũt ieſus fidẽ illoꝝ
ſc ꝑalitici ⁊ offerẽtiũ ait ꝑalitico.
cõfide fili remittũt᷑ tibi pctã tua.
liq; em ꝑuuls dimittãtur pctã in
fide aliena vt offerẽtiũ.nõ tñ adul
tis dimittũtur niſi in fide ꝓpꝛia ⁊
actuali.Et dñs curaturus coꝛpus
pus curauit aiam vt Beda dicit ⁊
in p̊ facit dñs ad modũ periti me
dici qͥ pᷣmo aufert cauſaʒ egritudiſ
et poſtea intẽdit curatõni.infirmi
tas aũt hec inflicta fuit paralitico
ꝓpter pctã ſua.Et id eo xpᷣs pᷣmo
remouitcauſaʒ infirmitatis.ſ.di
mittẽdo pctã et poſtea curauit euz
et ita infirmi añ coꝛtalẽ medicinã
ꝗmonẽdi ſũt de penitẽtia et emen
datõe vite.et amoto pctõ qð ſepe
eſt cauſa moꝛbi cõſeqnter amoue
atur effectus.⁊ ne manẽte pctõ nõ
ꝓ ſit coꝛꝑalis medicina ſicut cũ fer

rũ manet ĩ vulnere. B ¶et no
ta ꝙ ſᷣm MNicolaũ de lyra infirmi
tas coꝛꝑalis aut alius talis defe/⸗

ctꝰ infugit alicui a deo multis de

cauſis Pꝛopf pcti punitõeʒ pꝛio
ſed nõ ꝓpterippius purgatõeʒ.⁊ ta
lis infirmitas eſt qdd pambulũ
pene gehene. 2 ſic inflicta eſt hero/
di. Vn Actuũxij.dicit᷑ O ꝑcuſſit
euz angelus dñi eo ꝙ nõ dediſſet
honoꝛẽ deo et cõſũptus vermibꝰ
expirauit. Et eodẽ mõ fuit de pha
raone qͥ ꝑ flagella induratus eſt.
cõo mõ infligit᷑ad pcti cõ miſſi
purgatõeʒ ſicut nabuchodonoſoꝛ
amẽtia ſeptẽ ãnoꝝ Dañ.iiij.Et ſi⸗/
mili Marie magdalene vexatio
demonuz. Et marna ſoꝛoꝛe moyſi
lepꝛa ꝓpter murmuratiões cõtra
moyſen Num̃.xij.Tercõ mõ non
ꝓpter pctm cõmiſſũ.ſʒ ad gloꝛiaʒ
dei manifeſtandũ ſicut de ceco na

to dẽ Joh. ix. Quarto mõ ꝓpter

huiliatõeʒz ipᷣius nein ſuꝑbia ele/
uet᷑.ſicut Paulꝰ dicit de ſeipſo. ij.
ad Chor.xij. Ne magnitudo reue⸗

latõnũ.⁊c Quito mõ ꝓpt᷑ alicuiꝰ

ꝓbatõeʒ et patiẽtie declaratiõeʒ.vt
patʒz de Job. verſ?ꝰ. Job ꝓbat. incli
nat paulũ.ſeſe mãifeſtat In ceco.

purgat mariã ⁊ punit herodẽ.l Et

ecce qͥdã de ſcribisi.in lege peri⸗/

tis dixerũt intra ie cogitadol hie

blaſphemat. blaſphemare naq;
eſt deo aliqͥd attribuere qð ſoli nõ
cõ uenit.aut ab eo remouere qð ſi/
bi cõuenit.aut attribuere creature
qð deo ꝓpꝛiũ eſt. Ipᷣi aũt iudei pu
tabãt xpm eſſe purũ hoĩeʒ.et ideo
cũ dixit Remittũt᷑ tibi pectã tua
putabat eũ blaſphemare. (hriſt?ꝰ
aũt redarguit eos ꝓbãdo duplicit᷑
ꝓ ſit deus. et ꝙ ideo nõ blaſphe/⸗

1

ſorettt
hoſarcog
isce⸗
ſdeo pp
uf
ltöes eo⸗
loincoꝛd
lomhib
lelndepot
ntueoꝛ po
lere Ocdo
olcci
tltegöcck
linsdalt
pollisyr
liqñnt
ſecltapfen
mnusſanet⸗
telettün
ſſt fueld
lndlcere
etonnbula
ſbeſtyrri
Gvtio. Löſes
bediitat
ſcbfüne
teradimit
Nthöͤpun⸗
tolleleeät
w Krſor⸗
ſni ecire
ſolgonn
leſtatetale
et nee
bitſelnge
hucptite
ſmn ftcoe
hetimneri
ſPbemie
dalttnle⸗
nodaipen

Ulltenbe

.

ſeer
intirmi
tsdeke/
Ansde
piio
6eet
mboli
tbar/
clſit
eciſee
amid
depda
cötmiſſ
Gopoſo
iij ſ/
eſeruno⸗
nemofi
cg dond
önon
gor
ecON
no per
opode
eſapoi⸗
Woorur/
NAn
ic N
arinct
W
giil
loge hert
guhelhe
cöſoln.
n goſ⸗
necunre
Grindape
ſgan
ipgiu
. ſ⸗
longlc⸗

bſte

Sermo

maret Et pᷣmo ꝓbat hᷣ exillo quia
noſcit cogitatõeseoꝝ ⁊ ſecreta coꝛ

diũ q̃s cognoſcere ꝑ certitudinẽ ſo

li deo ꝓpꝛiũ eſt. ppter qð dic euã/⸗
geliſta. Etcum vidiſſet ieſus cogi

tatões eoꝝ dixit vt qͥd cogitatma

la in coꝛdib vr̃is.ſ.falſe imputan
do mihi blaſphemiã.q.d.implici⸗
te.eadẽ potẽtia qᷓ cogitatões vr̃as
intueoꝛ poſſũ et hoibꝰpctã dimit/⸗
tere Scdo hoc idẽ oñdit ſanado
paliticũ.et ꝑ imꝑiũ tãqᷓ; ꝓpꝛia vir
tute qð eſt eiuſdẽ poteſtatis et ſo/⸗
lius dei ⁊ pctã dimittere. Licq em̃
paliſis virtute nature poſſit curari
aliqñ.nõ tñ ſubito vt hic factũ eſt
nec ita ꝑfecte vt hõ iã ſũme infir/

mus ſanet᷑ vt ſtatim poſſit poꝛta⸗

re lectũ in q̊ iacebat.Dicit igit qͥd
eſt faciliꝰ dimittunt᷑ tibi pctã tua.
Lan dicere jet dicẽdo facerel ſurge
et ambula ..q.d.Equalis poteſta/
tis eſt vtrũq;.qꝛ vtrũq; diuine vir

tutis.Cõſeqnter cõcludit virtutẽ

ſue diuitatis pꝑfecte.d.¶ Vt aũt ſci
at qꝛ filius hoĩs habet ptãteʒ in
terra dimittẽdi pctã vt deꝰ. et nõ
vt hõ purꝰ tũc ait ꝑalitico. ſurge
tolle lectũ tuũ et vade in domum
tuã. Et ſurrexit et abijt in domuʒ;
ſuã Vidẽteſaũt turbe ex inſolito
viſul gloꝛificabãt deũ qͥ dedit po/
teſtatẽ talẽ hoĩbo Exq̊ ſᷣm gloſaʒ
patet ꝙ nec de vxpᷣo plenã cogitati
nẽ habuerũt qꝛ purũ hoĩeʒ crede/
bãt ſe ſuꝑ alios hoĩeſ eſſe et poſſe

et hãc ptãtem a deo accepiſſe. Vel
ſᷣ̃m Micolaũ de lyraſ vidẽtes tur/

be timuerũt] im ponere ſibi bla/
ſphemiã et gloꝛifico uerũt deuʒ qᷣ
dedit talẽ poteſtatẽ..ſ.xpᷣʒʒ qͥ eſt vir
tus dei patrhominibꝰ ideſt ad

ſalutem hominum.

1N
( fica.xx. poſt trinitalitis

Imile fa⸗
ctũ eſt reg. ce. hoĩ regi
qui fecit nuptias filio
uo Math. xxij. ανMota ꝙ in
regno celoꝝ de q̊ euãgeliũ loquit᷑
erat boni et mali.et ideo non vita

eterna ꝑ ipᷣm intelligit᷑ſed eccłia

pñt ſeculi.Et ideo ꝑ pᷣmã ꝑtẽ euã
gelij dñs dat intelligere p mitiunʒ
ſtatũ ecclie.et in ſcðᷣa ꝑte ſtatũ ipᷣiꝰ
in fine mũdi.et eſt ſenſuſ ꝙ ecclia
militãs q̊ ad pncipale negociũ fa
ctũ in cckta.lh ad incarnatiõʒ filij
dei. et etiã ad hunc ſtatũ p mitiuũ
et ſimilit᷑ finalẽ ſimilis eſt negocio
illi de quo ꝑabola in euãgelio loqͥ
tur que poſſet fieri ꝑ hominẽ re/
gem. ⁊ ita ꝑ regnũ celoꝝ h pñs ec/
cleſia ſicut in alijs loò ſcripture de
ſignat᷑ dicẽte BGreg. ĩ ome. Sepe ĩ
ſacro eloqᷣo regnũ celoꝝ pñtꝭ tpis
eccleſia ðꝛ. Vñ i alio loco ðꝛ Mit
tet filiꝰ hoĩs ãgelos ſuos ⁊ ð reg̊
eiꝰ colligẽt oĩa ſcãdala.Et qꝛ ĩ bri/
tudie et᷑na nõ ſũt ſcãdala q̃re ꝑ re
gnũ pñs ecclia itelligi᷑ Rex laũt
ille eſt deꝰ pr qͥ fecit nuptias filio
ſuo qñ ꝑ icarnatõis myſteriũ i ip
ſiꝰ filij ꝑſona diuinã naturã ⁊ hu/
manã copulauit i vgiali vto tãq;
nuptiaꝝ illaꝝ pᷣcioſo ⁊ moiſſimo
thalamo. Vlel qñ ei ꝑ icarnatõis
myſteriũ ſctãm ecclias fide et cha
ritate ſociauit Nota ꝙ he nuptie

fuerũt ſolẽniſſime Prio rõe nũcij

ſ.angeli annũciãtꝗ Scðo rõe dñi
ppant.ſ.tonꝰtrinitatꝭ.Tercio rõe
ſpõſi.ſ. filij ði.Quarto rõe ſpõſe qᷓ
fuit natura hũana aſſũpta Quito
rõe thalami i qͥ celebrabant᷑ qͥ fuit

vterus virginis Et miſit ſᷣuos ſu
88 vocare inuitatos ad nuptias
Inuitati ad nupnas fuerũt iudei.
qbus data fuit lex in qꝗᷓ facta eſt
miſſio de incarnatõe chriſti. vt Be
neb.xlix.Et Deutero.xviij. Serui
aũt qͥ miſſi erãt fuerũt ꝓphetequi
clariꝰ denũciauerũt ea q de chri/
ſto obſcuriꝰ in lege poſita ſũt aut
q hoꝛtabat᷑ iudeos expectare chri
ſtũ et intẽdere in eũ fide et oꝑib/
bonis.ſedl nolebãt venire.i.no
luer̃t vᷣbis pꝛophetaꝝ obedire.vt
patʒ in libris Reg.et ꝑalip.Sic g̊
ꝑ ſeruos miſſos intelligunt᷑ pꝛo/
phete qͥ pᷣdixerũt incarnatõis my
ſteriũ. vt cũ veniret xpᷣs cõfoꝛmit᷑
pꝛophetijs ipᷣi iudei ad ipᷣm et ad
has nuptias eiꝰ ꝑ fidem venirent
Sed vt ſubdit᷑ Ad hanc vocatõeʒ
pꝛophetaꝝ noluerũt venire.i.iĩ

chriſtũ noluerũt credere. dicit int
linearis glo. O¶MNotandum
ꝙ lo nge ante xpᷣi aduentũ deꝰ ꝑ ꝓ

phetas ⁊ ſcripturas nunciauit tè/⸗
pus in q̊ chriſtus naſciturꝰ eſſet.
vt patet Geneß.xliij.vbi patriar/
cha iacob moꝛiturꝰ dixit int cete/
ra filijs ſuis. Nõ auferet᷑ ſceptrũ
de luda ⁊ dux de femore eiꝰ donec
veniat qͥ mittẽdꝰ ẽ ⁊ ipe erit expe/
ctatio gẽtiuz. Qð impletũ eſt tꝑe
herodis aſcalonite ſub q̊ dñs na/
tus eſt.Et Dañ.ix.determĩat᷑ nũe
rus annoꝝ qͥ adhuc reſtabat vſq;
ad xpᷣi aduentũ.Et licʒ dicãt iudei
xpᷣm nõ eſſe nec fuiſſe meſſiã tñ ꝓ
pter illa ⁊ alia ſiłia teſtimonia ſcri
pture cogunt᷑ młti eoꝝ.vt dic Ni⸗
colaus de lyra.Et ego a plibo eoꝝ
audiui ꝙ meſſias tůc natꝰ ſit q̃n/
do tem plũ iacob et hierłm deſtru
ebanturꝑ romanos. Sed dicunt

Dñſica. N. poſt trini.

ꝙ nondũ ſit mũdo reuelatus.Et
cũ vbi ſit qrit᷑. Dicũt aliqͥ ꝙ ſit vi/
uens cũ angelis ſicut vixit moyſeſ
cum deo.xl.diebꝰ in monte ſynai.
⁊ expectat ibi voluntatẽ dei ð oſtẽ
dendo ſe mundo.Alij dicunt ꝙ ſit
vltra montes caſpios expectãs pᷣ
ceptũ dñi ð liberatõe populi.Alij

dicunt ꝙ vadit ꝑ mundũ taq; le/

pꝛoſus iᷣm illð yYſa.liij Et nos re
putauimꝰ eũ q̃ſi lepꝛoſũ ⁊c.Quo
uſq; ex pᷣcepto dñi appareat in v⸗/
tute ad liberãdũ ppłm ex fᷣuituteĩ

qua eſt.⁊ ſic ð aljs figmẽtis hmõi

friuo lis et volũtarijs.Silꝛ deꝰ ꝑ
ſacrã ſcripturã ⁊ ꝓphetas pnũcia⸗/
uit locũ in q̊ naſceret᷑ chriſtus.vt
Michee.v. vt ꝙ victurꝰ eſſz man

ſuete et ĩ pauꝑtate.vñ Zachaf.ix.

Ecce rex tuus venit tibi mãſuetuſ
⁊ ipe pauꝑ.pnũdauit quoq; mira
cula qᷓ oꝑaturꝰ erat. vñ Yſa.xxxv.
Deus ipe veniet et ſaluabit nos ⁊
tũc aꝑient᷑ oculi cecoꝝ et aures ſur
doꝝ patebũt.tũc ſaliet claudus ſi
cut ceruꝰ. Et yſa.xlij. Dedi te ĩ fe/
dus populi in lucẽ gentiũ.vt ape

rias ocłos cecoꝝ ⁊ educas de con /

cluſiõe vinctos de domo carceris
ſedentes in tenebris. Poſtrẽo pᷣ/
nunciauit modũ moꝛiendi xpᷣi.ſeʒ
quõ moꝛiturꝰ eſſet.vt qꝛ in hũili/
tate et patientia ex ꝑte chriſti.et in
maxima crudelitate ex ꝑte iudeoꝝ
occidentiũ.vñ yꝓÿſaie.liij. Sic ouiſ
ad occiſiõem ductus eſt.⁊c multa
q̃ ibi ponunt᷑.hec em̃ om̃ia ſt ma/
ni feſte impleta in chriſto dño.⁊ ĩ
lpᷣo ſolo. quare ipᷣi manifeſtũ per
hibent teſtimo niuz ꝙ ipe eſt vere
meſſias. Et omnia pꝛedicta et a/

lia ſimilia ad hoc de domino deo

pꝛenunciata erant in ſcripturis vt

4

—

coggoſen

mmorerſe

gigeli⸗
gs etin x
füt ppter
hoo ſar
dveti ri
eni diſap⸗
noemten

Mnturus

Raohide
ſcriptura
honnve
Pparau
ctopena
ſq; in fi
Potrelno⸗
ettäfirm
ſunterali
P mohon
ſſzinfinea
lloperem
lmaetal
thoyrostn
leſtomett
omiſſion
mosaher/
bunonepen
gifhiſtbo
lund oppo⸗
Ailoq ſüt

Pacnoteſig

ſomitiqpe
ſenplarön
Caraßtt
ceciſoler
an poran
ſnlloes
menmit
Crnntönis
Nautori⸗

Ntns.
P ſer/
tmoffel
teſfnan
eid oſti
nrgſt
halti
l. An
liiß le⸗
noste
Do
NRmnN
