fuitutei
nohmt
ldeg
gpnüca/
ſtns Nt
ſz wan
achgfi
mälvenu
oggmnirr
Knw.
iros!
uuntsſ
nclel
adirik/
n ce
deco/ .
tens
doſrioß/
uinii
Gnnhül
ritaun
gtren,
giul
ſeinol⸗
hhulem,
ſo onn
gnitetüpet
ſße nue
NCien ed
onminode⸗
ſnpanon

rt Üw Uißure

naui vel vitã eternã in

.. .
. S 5
— 4 —

gmoꝛe⁊ ſalui fieret E¶Sed diẽ
euõgeliũ. Ipᷣi aũt venire ad nupti
as et in xpm dñm credere nolue/
rũt.ꝓpter qð liteꝝ miſit alios ſer

cognoſcerẽt ⁊ eum reanen fide 2

uos ..ſ.qui de ꝓpinq̊ nũciauerunt

aduẽtũ xpᷣi vt iohanẽ baptiſtaʒ et

etiã diſcipuli xpᷣi erant a xpᷣo miſſi

in oẽm terrã..uitatẽ et locũ qͥ ipᷣe

venturus erat Luc.x.d. Dicitein

uita. j.ſ.iudeisl Ecce pꝛãdiũ meũ

paui j.i.doctrina iuſticie et mẽſaʒ

ſcripturaꝝ ex oĩbus ꝓphetis oꝛdi
naut vel na in rpo omib-
pparaui et aperui qͥ in eũ credunt
et opera bona q̃ ad fidem ꝑtinent
vſq; in finẽ Et ecce thauri mei i.
patreſ noui teſtamẽti crediderunt
et tã firmiter ꝙ g illo multa paſſi
ſunt et aliqui moꝛtui ⁊ bona oꝑa
ꝓ vino harũ nuptiarũ adipiſcẽdo
vſq; in finẽ oꝑati ſũtillos cõſtitui
illoꝝ exempla ſequimini. Thau
ri mei et altilia mea occiſi ſunt łꝑ
thauros intelligũtur pr̃es veteriſ
teſtamẽti.vñ Grego.in omel. Cuʒ
ex ꝑmiſſione legis acceperunt q̃te
nus aduerſarios ſuos odij retri/

butione ꝑcuterẽt. vt ita dicam qͥd

erãt niſi thauri qͥ imicos ſuosvir
iutis coꝛpoꝛee coꝛnu feriebãt.per
altilia q̃ ſũt aues domi alite et im

pinguate ſignificant᷑ pr̃es noui te/

ſtamẽti qͥ per gratie pinguedinẽa
terrenis deſiderijſ ad ſublimia cõ
templatõnis ſue penis ſubleuant᷑
Sicut aũt talia ad laʒ in cõuiuijſ
occidi ſolẽt vt coꝛã inuitatꝭ ad mẽ
ſam ponan? vt inde refidant᷑ Ita
ſancti pr̃es tã noui qᷓ; veteriſ teſta
mẽti q miſſi ad pᷣdicãdũ dñice in/
carnatõnis ſacramẽtũ multiplicẽ
ꝑſecutionẽ ꝑtulerunt moꝛes et do

ctrinã ſeᷓmur. Vñ Gregorius in
omeł.. Thauri mei et al.m. occiſi
ſũt lac ſi dicat᷑. patrũ pᷣcedẽtiuʒ mo
res a ſpicite et remediũ vite vr̃e co
gitate et opeꝝ veſtroꝝ. qꝛ ſi aliqͥd

vobis ad ſctẽ vite exempla defſieit.

videt᷑ in poꝝ patrũ vtriuſq; teſta
mẽti geſtis reꝑiri poſſe.nõ em̃ ali
qd ad ſctãm vitã ꝑagendã vel fidẽ
ſaluãdã nobis impoſſibile creda/
mus cũ tale in aliꝗͥ ipᷣoꝝ iuenim
pᷣfuiſſe Et h̊ eſt qð dicit.b. Grego.
Thauri et altilia mactati memo/
rat᷑.qꝛ omnipotẽs deus cũ verba
audire nolumus adiũgit vt oẽ qðᷣ
impoſſibile credimus tato nobis
ad ſperandũ fiat facilius qᷓ;to per
hoc trãſiſſe et alios vidimusl Ve
nite ad nuptias ſ̃m Chryſ. INon
pedibus.ſʒ fide et moꝛibus.ſ.cre/⸗
dẽdo diligẽdo ⁊ oꝑãdo.. Illi aũt
neglexerũt et abierũt alius ad vil
lã.alius ad negociationẽ.reliqͥ ve/
ro tenuerũt ſeruos eius. et cõtũe/⸗
lia affectos occiderũt] Grego. In
villã ire.eſt laboꝛi terreno ĩmode/
rate icũbere. In negodationẽ ve/⸗
ro ire.eſt actionũ ſeculariũ lucris
inhiarc.qñ igit᷑ alius intẽtus labo
ri terreno aliꝰ mũdanis curis hu
iꝰ deditus miſteriũ incarnatõnis
pẽſare et ſᷣm illud viuere diſſimu/

lat. q.ad villã vel negociũũ ꝑgẽs ve

niread nuptias regias accuſat᷑ re
liqͥ aũt tennerũt ſeruos et cõ af.
et ad aʒ verũ eſt de pᷣncpibus ⁊
maioꝛib populi iſrael qͥ ta antiq̊ſ

ꝓphetas qᷓ; modernos aplłos ꝗͥpᷣ

dicabãt icarnatiõis miſteriũ cõtu

melijs multis affecerũt, et nõnul

los occidefr̃t ſicẽ dñs eis ĩpꝛoperat
Mar. xxiij.di. Ecce ego mitto od

vos ꝓphas et ſapientes. . £

Dñica. X. poſt trini.

Et nota ꝙ inter iudeos qͥ röm
in carne veniẽtẽ nõ receperunt tri
plex genus diſtingui poteſt. Pꝛi⸗
mi ſũt populares q̊ͥs terrenarũ re
ruʒ occupatõ ſeꝑat a rpᷣo et intelli
gunt᷑ ꝑ illos qͥ dicũtur miſſi in vil
lam. Scòi ſunt ſacerdotes ꝗͥ ſola
auaricia ducti ipʒ redꝑe noluerũt
et mtellin lii q ad negotiatõʒ
acceſſit. Tercij vero ſũt qͥ odio vel
inuidia in moꝛtẽ rpᷣi et diſapuloꝝ
malignat ſũt.et intelligit᷑ ꝑ ilos
de qᷣbus dr. Reliq vero te. ſ. ⁊c.
Et illð eſt qð dic Chry.ſuꝑ Mar.
Per occupatõeʒ ville populares
iudeoꝝ ſignificant᷑ qs mũdi dile/
ctio ſeꝑpat a xpᷣo.łꝑ negociatõʒ aũt
ſacerdotes ceteroſq; tepli miſtro ſ

ignificat q̊s lucri obtẽtu veniẽteſ

nnnmiſtrors; legis 2 templiaua

ricia ſeꝑat a fide de qͥbus nõ dirxit
ꝙ malignati ſüt ſed neglexerunt.
qui aũt odio aut inuidia xpCʒ cruci
fixerũt uli malignati ſũt. Seqͥtur
in lr̃a.. Rex aũt cũ audiſſet iratus
c. Vñ Hiero. Oñ iuitanmt ad nu
ptias ⁊ agebat oꝑa clemẽtie hois
nomẽ appoſitũ eſt. qñ aũt ad vlti
onẽ venit᷑ hõ ſilet᷑ et rex tm dicitur
LCũ audiſſet ꝑ euidẽtiã facti ſuoſ
nũcioos cõtemni et ꝑ ſanguis effu

ſionẽ ꝓphetarũ aploꝝ et martirũ

eo mõ q̊ ad cayn dictũ eſt Vox ſã
guis fris abel damat ad me de
terra. Iratus eſt Chry. Ira in
ðo nõ ꝓpꝛie ſʒ tranſſũptiue ðꝛ.tũc
em̃ iraſcit᷑ qñ vlciſci Et miſſis ex
ercitibus ſuis ꝑdidit homicidas
illos et ciuitatẽ illoꝝ ſuccẽdit ᷣm
Hiero.et (hry. Ad lr̃am ꝑ exerci
tus miſſos intelligimꝰ romanos
ſub duce veſpaſiano et tyto qͥ occi
ſis popuł iudeoꝝ puaricatricẽ ſuc

cẽderũt ciuitatẽ.ſᷣm vero Grego⸗
p exercitꝰ intelligũt angeloꝝ agmi
na.dicit em̃ ſic Angeloꝝ agmina

ſt᷑ exercitus reg nr̃i l muſſis ꝗ̊ exer

citiba extinxiſſe homicidas ðꝛ.qꝛ
in omib eis iudiciũ ꝑ ãgelos exer

cet᷑ homicidas ̊ ꝑdidit. qꝛ pꝑſe/

qᷓntes etiã itemitl ⁊ citat eoꝝ ſuc
cẽdit qꝛ eoꝝ nõ ſolũ aie.ſʒ et caro

in q̃ habitauer̃t eterne gehẽne flã
ma cruciat᷑.Et qꝛ vt ait Gregoꝛꝰ:

Rerx q ſe iuitãtẽ cõtemni cõſpicit

filij ſui nuptias vacuas nõ habe/

bit. ppt᷑ qd ſequit᷑.. Tũc ait ſeruis
ſuis ſ.apłis et eoꝛũ ſeq̃cib Nu/

ptie qͥdeʒ ꝑate ſũt.i.omne ſacrm̃
incarnatõis eſt ꝑactũ. vtpute xpᷣi
natiuitas.paſſio.reſurrectõ ⁊c. Sʒ
iudei qͥ ſũt inuitati pᷣmitꝰ et etia
vocati ꝑ xpᷣm et apłos- Nõ fuef̃t
digni .i.nõ credebãt ſe dignos.id
eircol ite ad exitꝰ viarũ. Vbi ſᷣm
Hiero.et Remigiũ ꝑ exitus viaꝝ
intelligunt᷑ diuerſe ſecte gẽtiliuʒ qꝗͥ
nõ erãt in via mãdatoꝛũ dei.ad il
las em̃ gentes iuerũt apli iudeis
no lẽtibꝰ xpᷣi fidẽ reciꝑe.ſiceut habe
tur Actuũ. xij. dicentibo paulo et
barnaba ad iudeos. vobis oꝑte/
bat pmũ loqͥ verbũ dei.ſed qm re
puliſtis illud et indignos vos iu/
dicaſtiſeterne vite.ecce ↄuertimur
ad gẽtesl et q̊tq̊t iueneritꝭ vocate
ad nuptias jad fidẽ ſine ꝑſo narũ

acceptõel et egreſſi ſerui eiꝰ de iu

deal in vias.iad om̃es hoĩes cu
luſcũq; ſtatus.cõditõis aut modi

yiuẽdi extiterit. cõgregauer̃t oẽs
̊s inuenerunt bonos et malos]

GDiceres Inter hos qui fo

ris ſũt etiã boni inuẽti ſũt. Ridet᷑
ꝙ hec drẽna bonoꝝ et maloꝝ pot
pmo intelligi ſic.ꝙ añq; ꝑ aplo-

*

roceni⸗
detomel
bonooln
onepiueb
ſaturalis
d Pom̃.
nohitye
ſoaütißl!
llintellig
lebitcot
loronis.
Conige
Proeſu
nicekt
nt
alodef
coiut
liniſince
ininſerno
lletinter
goſobſſi
nescöltert
muptiediſc
eedider

a vti ete

jadmoct
turo tonq
ſtrerytr
hnocve
dlcenedi
ſthoig ,

cisinm

us
npnan,.
n
Nuptigs,ſ
ſſtigtqint
charinsv⸗
Cehiciſe
ace ſbiſa
lichpedl
Lentt' me⸗

Biege
ſopugn
agnine
ſog an
uodn⸗
kloserer
pe
teop ioc
eraaro
Hnefih
Negn⸗
nciet
nöhabe/

tſens

ſe ſr
nmeſzam
prepot
o ;
nigen
ſio ſoeit
Ngnos i
Vbifm
nsrur
gerlil
nida .
Gludes
ſorhebe
alo
bis e/
daſnre
hoso
tuenin
eni wo
ehſo
ia deſn
holbel
zun t
nuce
ſegliſ
ſit Nidc⸗

Alor Nt

–

vocarent᷑ ad fidẽ fuerũt boni ſicut

de coꝛnelio legi Actuũ.x. Vel ꝑ

bonos intelligunt᷑ üli qᷣ añ vocati

onẽ viuebãt ſᷣm rectitudieʒ iudicij

naturalis de qbus loquit᷑ apłlus

ad Rom̃.i. Cũ em̃ gẽtes q̃ legem
nõ hñt naturaliter ea q̃ legis ſunt
faciũt ipᷣi ſibi ſũt lex. ꝑ malos aũt
illi intelligũtur qͥ añ vocatõneʒ vi
uebãt cõtra rectũ dictamẽ natura
lis rõnis. Vel ſᷣm Grego.intelli/
gunt᷑ ꝙ poſt vocatiõʒ ⁊ fidei ſuſce
ptionẽ ſũt in eccłia boni et maliꝓ
miſcue Et ita ipᷣa qlitate ↄuiuãtiũ
oñndit᷑ ꝙ ꝑ has regis nuptias pñs

ecclia deſt orin q̃ cũ bonis ⁊ma

li cõuiuũt.BGBoni etiã nuſqᷓ; ſũt ſo
li niſi in celo et mali ſoli nuſqᷓ; niſi
in inferno. Hec aũt vita q̃ inter ce
lũ et infernũ poſita eſt ſicut in me
dio ſubſiſtit ita vtrarũq; ꝑtium ci
ues cõiter recipit Et implete ſunt

nuptie diſcũbetii glo. interlineal

qꝛ crediderũt q̊tqt poꝛdiati erant
ad vitã eterno. Sequit᷑ ſcdᷣa ꝑs in
q̃ ad modũ ꝓphetaꝝ loquit᷑ de fu
turo tanqᷓ; ſit pᷣteritũ.d. Et intra
nit rex vt videret diſcũbẽtes bᷣ ad
ſcᷣm aduẽtũ eiꝰ de die iudicij ad
diſcernẽdũ merita ſinguloꝝ et vi
dit hoieʒ ꝑR vnũ hoĩeʒ intelligunt᷑
oẽs qͥ in malicia ſũt ſociati.ſiue to

tus cetus maloꝝ! nõ veſtitũ veſte
nuptiali.i.charitate fjᷣm GBrego.

Vnñ diẽ ipᷣe in omeł. Intrat eiad
nuptias. ſed cũ nuptiali veſte nõ
intrat qͥ in ſctã ecclia exñs fidẽ ha
bet ſed charitatẽ nõ habet.recte eĩ
charitas veſtis nuptialis vocatur
qꝛ hãc ĩ ſe cõditoꝛ nr̃ habuit cũ ad
ecclie ſibi ſacrãde nuptias venit.ſo

la qppe dilectõe ðᷣi actũ ẽ vt eiꝰ vni
genit mẽtes ſibi electoꝛu hoim

Serme LS

M .

9 . — „ — ℳ— „ * 7
vniret Vnñ ipe ĩ euãgelio Joh.ij.
loquit᷑. Sic deus dilexit mũdũ vt

vnigenitũ.ſ.⁊c. Et ſubdit Nos ſu⸗
mus f fes qͥ in nuptijs verbi dei
diſcũbimꝰ.qui iã in eccłia habita/
mus.qꝛ ſcripture ſacre epuł paſci/
mur qui ↄ iũctã deo eẽ eccliaʒ gau
demꝰ. Sʒ ecce rex ad nuptias in/
gredit᷑ in die.ſ.iudicij et coꝛdis nr̃i
habitũ cõtẽplat᷑ et adeum quẽ tũc
charitate veſtitũ nõ inuenerit diẽ
Amice łꝑ fidẽ.ſʒ nõ amice ꝑ oꝑa
tõʒ qũo huc intraſti nõ hñs veſtẽ
nuptialẽ .ſ.charitateʒs. at ille ob
mutuit Hiero. In tꝑe em̃ illo ñ
erit locꝰ excluſiõiſ.excuſatõiſ nec ne
gãdi facultas.cũ oẽs angeli ⁊ mũ
qꝰipe teſteſ ſint pctõꝝ Brego.qð
dici ſine gemitu nõ pot.in illa di⸗
ſtrictõe vitie icrxepatõis om̃e argu
mẽtũ ceſſat excuſatõis.qppe qꝛ il
le foꝛis increpat qͥ teſtꝭ cõſcie intuſ

aim accuſat Tuc dirxit rex miſtr.

Ligatꝭ manibo et pedib pedes ſi
affectꝰ. manuſ oꝑa.⁊ hec ligabun?
in moꝛte ĩ iudicio ꝑticulari.vel in
fine ſeculi in iudicio vniuerſali.qꝛ
tũc nõ erit ãpliꝰ facultas bñuolẽ/
di vel oꝑandi pptr᷑ qð diẽ Grego.
Hic ligan᷑ manꝰ⁊ pedes ꝑ diſcre
tiõʒ ſnie qᷓ mõ a pᷣnis oꝑibo ligari
noluerũt ꝑ melioꝛatiõeʒ vite. Vel
ſᷣm Oꝛigenem. Tunc ligat pena
quos modo a bonis operibo ligat
culpa. Pedes em̃ qui iam negli⸗
gunt egruʒ viſitare. Manus que
nihil indigẽtibus tribuũt ab om/
ni opere iam ex voluntate ligan⸗
tur ex vicio tunc inuite ligabun/
tur in ſupplicio.. Mittite cumi
tenebras exterioꝛes. VUnde bea/
tus Gregorius. Interiores qppe
tenebras dicimus cecitateʒ coꝛdis

exterioꝛes vᷣo tenebras eternã no aliq̃ntulũ credidit in xpᷣm pꝓpt mi
ctem damnatõis. Tũc igit᷑ dãnatꝰ

qꝙ q; nõ interio ꝛes ſed in exterio/
res tenebras mittit᷑qꝛ illic inuitꝰ
H moꝛtẽ damnatõnis q hic
ſponte cecidit in cecitatẽ coꝛdis.ibi
erit fletus et ſtridoꝛ dentiũ.Et me
rito ſᷣm Gre.vtillic dentes ſtride

raculũ in chana factũ de q̊ audiue

rat q;uis nõ ꝑfecte cognouerit eiꝰ

diuĩtatẽ.potuit eniʒ eſſe ꝙ crederʒ
chriſtũ eſſe puꝝ hoĩem ſed tñ pꝛo

phetã et dei amicũ.et iõ liq; crede⸗/

ret ꝙ poſſet ſanare filiũ ſuũ ſic po
tuit cõuertereaquã in vinũ.⁊ ſicut

ant qͥ de edacitate gaudebant.illic ꝓphete młta miracdla fecerũt.exq̊

ocli defleãt qᷣ illic ꝑ illicitas concu
Fiasrias verſabant᷑. qᷓtinus ſingu
la q̃q; mẽbra ſupplicijs ſubiaceãt
q̃ hic ſinguł vicijs ſubiecta ſᷣuiebãt
WMulti ſunt vocati] ad fidẽ ſed
pauci electi ad vitã] Et lz młti ſint
electi ſed iſti om̃es pauci dicunt᷑ ꝑ
cõpatõeʒ ad iſtam magna multi/
tudinẽ danãdoꝝ.Sicut em̃ ⁊ ĩ ec/
cleſia multitudo bonoꝝ pua ẽ per
com ꝑatõem ad multitudinẽ ma/
loꝝ. Pꝛopter h̊ Aug.ſuꝑ pᷣs.xxv.
cõparauit eccliam auene in qᷓ gra⸗
na ꝑmixta cũ paleis valde paudo
ra ſunt qᷓ; palee.ĩmo ſic latitat ſub
paleis vt quaſi nulla videant᷑ vſq;
auena ventilabit᷑.

C Dñnica. xxj. poſt trinitatis.

regulus cuiꝰ filiꝰ ifirma
batr capharnaũ.Joh.iiij
H¶ Mota ᷣm Chryſo. Dictꝰ eſt
regulꝰ qꝛ fuit de familia regis he/
rodis vel ceſaris.habẽs tũc in iu

dea aliquã ptãtẽ.qꝛ deputatus ad

cuſtodiã galilee manẽs iĩ caphar/
nauʒ q̃ fuit metropoł eiꝰ Hic cũ
audliſſet qꝛ ieſus venit a iudea ĩ ga
lyleã abijt ad eũ et rogabat eus vt
deſcẽderet ⁊ ſanaret filiũ eiꝰ.incipi
ebat em̃ moꝛi ſᷣm Theophilũ h

elus diuĩtatẽ nõ nouit credidit ꝙ
h̊ᷣ nõ poſſRi facere niſi coꝛꝑalꝛ pꝛe/
ſens eſſet. ſicut et helizeꝰ nõ potuit
ſuſcitare filiũ ſunamitis ĩ abſẽetia
petijt vt deſcẽderet capharnaum.
Et imꝑfectõem fidei et tarditate

ad credẽdũ dñs redarguit.iõ ſeqᷣt᷑

Dirit ꝗ̊ ieſus ad eũ. Niſi ſigna et

ꝓdigia videritis nõ creditis cũ tñ
illecrederet.qͥ em̃ ſalutẽ filio ſuo
q̃rebat ꝓculdubio credebat. Notã
dum ꝙ in xpᷣo ſunt due nature.ſ.
diuia q̃ᷓ ipᷣe ſemꝑ eſt.ſꝑ fuit ⁊ erit.
ĩ mo neceſſario nõ mutat᷑. Alia eſt
hũana quã erx tꝑe aſſumpſit ⁊ ſibi
vniuit in aſto vtero intemerate vᷣ
ginis (Seo notãdũ ꝙ di
uina natura ẽ vbiq; ⁊ in om̃i crea⸗/
tura ꝑ eſſentiã pᷣſentiã et potentiã
dicente dño Hiere. xxiij.Ego celũ
⁊ terrã impleo.ſicut b ðclarat ma
giſter ðᷣmo ſnĩaꝝ di.xxxvij.ꝑ mul
tas ſcripturas.⁊ ſic xpᷣs dñs ſᷣm
diuinam naturã eſt vbiq; et ĩ omi
re.ſed ſᷣm humanã naturã tũc nõ
erat miſi ĩ vno loco in qͥ ipᷣm regu/

lus etiã vidit.et mõ ſᷣm hũanã na

turã nõ niſi ĩ celo ⁊ ſub ſacco.põt

poni exemplũ ſᷣm phos.Aia ẽ᷑ idi
uiſibilis ⁊ tota in qlibʒ ꝑte hũani

coꝛꝑis etiã ſᷣm ſctõs.Silr Augu.
in epła ad Hiero.de oꝛigine anie.
⁊ allegat mgr̃ vbi ſupꝛa. dicit ſic.

quem tñ ſuſatauit in pñtia.⁊ ideo

S
lt aleet
Loisniun

fſmul necmm

ſoꝛin maio⸗
ra cſtota
ſeet ags
Pune vſion
ſuttwüint
fleintellot
.Gleintel
lederpode

bothr n

Ctinpece,⸗
nnockrye
Certis loas.
nded

lert Qvenitn

ſtomfibus
ſpqnarölbus
Gllöfrwoli
donü iend
luocorpise⸗
Gpollortins
ſucos ſuos
Gtſup locge
anſederijin
ſalqp conn⸗
toiſſicunt.
licticötam
für ſͤck
duinoſnotin
olgfeperero
flltter ineſt,
Uusötamin
engo vſſcotlia
müͤciscitin
nunhtoma
mnbllss
tchna Zugi
urelognoſea
epepoſat

üſuäſane

nppenn
zaude
dn
Pae
an .
g arce/
nii ſeho
̃⸗tſur
rit ri
Gidt g
hore⸗
donit
icbſer
na rige⸗
naume
min
miͤſe
ſignae
ins üñ
flo ſv⸗
dt ſori
mnne⸗
Gitr eit
1 uck
ppitriht
menf
i
ian,
reyri⸗
Ccs
Kon
on
it in
Ggioſi
cho

/

S

Et allegat mgr vbi S. diẽ ſic. Nia

ꝑ oẽs ꝑticulas coꝛꝑis tota adeſt

ſimul nec mioꝛ in mĩoꝛibo nec ma
ioꝛ in maioꝛibus.Et etiã diuia na
tura eſt tota in omi re ⁊c̃.Iteʒ aia
licet eadeʒ ſit in pede vel manu.vt

pute viſione ⁊c̃. Itẽ Auerrois po tñ in 2 ſ ad q
venerat potentẽ ad curadũ credi/

ſint vnũ intellectũ in om̃ibo et ita

ille intelligit aliqͥd in me qð nõ in
te. Sic intelligamus ꝓpoꝛtõ nabi
lit de xpᷣo dño ꝙ vbiqʒ eſt. ſz hũa⸗/
na natura nõ vbiq; eſt. ſic viſio ñ

eſt in pede. et ſic etiã hũana natu/

ra nõ eſt xpᷣo vbiq; vmita ſʒ tm̃ in

certis locis.Ex iſtis patʒ rñſio ad

ꝗſtionẽ Grego.ad quã etiã ipᷣe rñ/
det Querit mgr̃ vbi.S. Quõ xpᷣs
inſit om̃ibus.⁊ ꝙ tñ coꝛꝑaliũ reꝝ

inqnatõibus nõ cõtamiat᷑ Rñdet
ülð friuolũ eſt qrere nec rñſiõe

dignũ. cũ etiã ſpũs creatus ſoꝛdi R
bus coꝛꝑis etiã lepꝛoſi vel quõcũ
q; polluti inqnari nõ põt Sol qʒ

radios ſuos ſine ſui pollutõe effũ
dit ſuꝑ loca et coꝛꝑa nõ ſolũ mũ/

da ſed etiã imũda ⁊ ſoꝛdibus fetẽ
tia.ſ.qꝝʒ cõtactu hoĩes ac q̃dã alie
res inficiunt᷑.ſolis vero radij ĩpol
luti et ĩcõtamiati ea cõtingẽtes exi
ſtũt. Nõ eſt ꝗ̊ mirandũ ſi eſſentia
diula oĩno ſim plex iĩcõmutabilis

oĩa replet et oibus creaturis eſſen

naliter ineſt. nec tñ cuiuſqᷓ; ſoꝛdi/
bus cõtaminat᷑.Et poſt pauca Si

ergo viſibilia mũda ininſibilibus
ĩmũdis cõtingi pñt et nõ cõtami

nari.qᷓ;to magis inuiſibilis ⁊ incõ
taminabilis veritas.Et hbec eſt ſen
tentia Aug.in de agone xpᷣiano qͥ
rñdet.d. Mementote qͥd petijt et
aꝑte cognoſcetis qꝛ in fide dubita
uit. popoſcit nãq; vt deſcẽderet et
filiũ ſuũ ſanaret.carnalẽ ́̊pñtiaz

dñi q̃ rebat qͥ ꝑ ſpm̃ nuſq; deerat.
minꝰ g̊ de illo credidit quẽ nõ pu
tabat poſſe ſalutẽ dare niſi pñſ eſſʒ
et coꝛꝑe.Si ei ꝑ fecte credidiſſet ꝓ⸗/
culdubio ſciret qꝛ nõ eſſet locꝰ vbi
nõ eſſet deꝰ. ſalutẽ ̊b filio petijt et
tñ in fide dubitauit.qꝛ eũ ad queʒ

dit et tñ moꝛiẽti filio abſen teʒ eſſe
putauit Seqᷣtur dixit ad eũ regu
lus Dñe deſcẽde pᷣuſqᷓ; moꝛiat᷑ fi/
lius meus Chryᷣ.Audi q̃literad
huc xpᷣm trahit q̃ſi nõ poſſet eum
poſt moꝛtẽ ſuſcitare Et vt Grego.
dict Dñs qͥ rogat᷑vt vadat ꝙ nõ
deſit vbi iuitatur indicat in hoc ꝙ
ſolo iuſſu ſalutẽ reddidit qui ſolo
nutu om̃ia creauit.ꝓpt᷑ qð ſequit᷑.
Dicit ei ieſus Vlade filius tuꝰvi⸗
uit i.pfecte ſanitati reſtitutus eſt
Ex dictis triplicit᷑ erꝰ depᷣhen
dit᷑ ifidelitas Pꝛio in h̊ ꝙ in xpᷣo
ſuppoſuit defectũ pñtie in om̃i lo
co.qꝛ rogauit eũ deſcẽdere ac ſi nõ
eſſet vbiq; Scðo defectũ potẽtie
dicẽs pᷣuſq; moꝛiat᷑ ac ſi nõ poſſj
eũ ſuſcatare.Tercõ defectũ ſcie.qꝛ
credidit xpᷣʒʒ ignoꝛare inſirmitateʒ
pueri. Ex h̊ at ꝙ rpᷣs ñ deſcẽdẽdo
ſʒ iubẽdo ſanitatẽ filij ſui pꝛedicir
remouet a regulo im ꝑfectiõʒ fidei
q̃ nõ credebatxpᷣm coꝛꝑe abſentez
poſſe filio ↄferre ſalutẽ.⁊ ideo ſub
dit euãgeliſtal Credidit hõ fmo⸗/
ni quẽ dirxit illi eſus ̃m glo. Cre
didit xpᷣm vbo ſanaſſe filiũ cũ diẽ
EVlade filius tuꝰ viuit Et abijt.
Eryſ.dic Credidit ſed nõ integre
ſiue ſane Nota ꝙ dñs aliqñ ad ſa

nãdos moꝛboſ aut ſuſcitãdo moꝛ

tuos coꝛpalit᷑ acceſſt vt Math.

xiiij.ad filiã pncipis Et Johᷣ.xi.ad

laʒaꝝ.et bᷣ ideo vt coꝛpꝰ ſuũ tan

ini.

diuinitatis oꝛganũ et deo plenuʒ
virtuo ſũ donarʒ. Aliqñ aũt in ab
ſentia ſanauit.vt ſeruũ cẽturionis
Math. viij. Et filiam chananee
Macth. xv.et hic filiũ reguli vt o/
ſtederet ſe deuz eſſe qui omnibus
pñs eſt ⁊ cui oĩa ad nutũ obediũt

⁊c. Querit᷑ hic cur dñs nõ inuita/

tus vt iret ad ᷣuũ cẽturionis pꝛo/
mMiſlit ſe iturũ.

7 . .

uitatus a regulo ad ꝓpꝛiñ eius fi
liñ deſcẽdere recuſauit. Rñdetur

ſm (hry. ꝙ ideo qꝛ cẽturio firmi

oꝛẽ et ꝑfectõꝛẽ habuit fidẽ de xpᷣo
vt patet ex xpᷣi teſtionio q de eo di
xit. Amen dico vob non iueni tã/
tꝗ fidẽ in iſrael.Et ideo eius fides

bat ꝑ hoc ꝙ dñs benigne reſpon/

dit ſe iturũ et ſanaturũ eius ſeruũ

et etiã manifeſtada fuit ad alioꝝ
infoꝛmatiõʒ ſicut et manifeſtabat᷑
hoc ꝙ dño. d. Ego veniã et cura

bo eũ cẽturio rñdit Dñe nõ ſũ di/

gnus ⁊c.Sed regulus imꝑfectaʒ
habuit fideʒ. neſciebat em̃ ꝙ dñs
abſens coꝛꝑe poſſ ſanare.vt ergo
Ddñi virtutẽ effectu cognoſceret nõ
deſcẽdit.ſed coꝛꝑe abſens eius fi/
liũ ſanauit.ſᷣm Grego.in omelia

rndet᷑ ꝙ dñs attẽdens in regulo
talẽ potẽtiã et diuitias ne videre
tur talia honorare ad eiꝰ filiũ ire
recuſauit.attendẽs vero in cẽturi/
onis ſeruo naturã ne ipᷣm deſpice
re videret᷑ ppter pauꝑtatẽ ꝓpt᷑ con

ditionẽ ſeruilẽ dixit ſe iturũ ad eũ
infoꝛmans ex hoc hoies ne ꝓpter
diuitias honoꝛarẽt ꝑſonã.ꝓpter

pauꝑtatẽ aut ſᷣuitutẽ deſpidat na

tura ad dei imaginẽ factã in q̊ nul

lo ſuꝑbia retũqit et impꝛudentia.

niſit ſe iturũ.d. Ego venia et cura
bo eũ vt habet᷑ Math.viij. Et in

qꝛ multotiens ꝓpt
ramus indignos.et ꝓ

¶Kirca H

Honoꝛ eſt exhibitio reuerentie in
teſtioniũ virtutis.Et vt dicit ſctũſ

Tho. ſcða ſcde.q.cij. Hmõi teſti

ficatõ coꝛã homibus qͥ nõ vident

coꝛ ſed ſolũ fieri ꝑ aliqua exterioꝛa
et ſenſibilia ſigna vtpute ſicut aʒ
aliquis oꝛe ꝓnũciat excellètiã alte

rius vel factis et geſtibo.vt ſunt in

clinatõ vel genufſexio.⁊c.vel exte

rioꝛibo reb vt ſũt euxenioꝝ ⁊ mu

nerũ oblatõ vel bñficioꝝ collatio
fuit roboꝛãda et nutrienda qð fie/

Scðo notandũ vt vult.ſ.Tho.
vbi ſuß ꝙ duplex eſt virtꝰ. ſ. ppꝛia
et aliena. Ex pᷣdictis patet pᷣ mo ſi
cut etiãꝗ infert.ſ. Tho.q.lxiij. ꝙ ſo
la virtꝰ eſt debita cauſa honoꝛis.
nec ꝓpter aliqð aliud põt licite ali
cui honoꝛ exhiberi. ꝓpter qð AÄre⸗/
ſto. dic. i. Eth.ꝙ honoꝛ eſt ppꝛiũ pᷣ
miũ virtutis q̃ſi exhibetur honoꝛ
in q̊ nõ eſt virtus vel excellentia ꝓ
pꝛia vl aliena tũc eſt falſũ teſtimo
niũ et exhibet᷑ honoꝛ ei cui nõ de /
bet᷑ honoꝛ. Scðo pʒ ꝙ lʒ rõe ꝓpe
virtutis pncipaliter hõ ſit dignus
vt vult Areſto.iiij.ethi.cũ dic So
liboni ſũt honoꝛãdi. tñ vt diat.ſ.
Tho. etiã rõne aliene virtutis ho
mies honoꝛãdi ſuut ſi ſũt mali in

qᷓ;tũ gerũt pſonã dei et cõitatt an

pficunt᷑ et in ipis honoꝛãda eſt ſi⸗

cut in imagine honoꝛat᷑ rex. ⁊c.ſiẽ.

deus in his qͥ eius ꝑſonã gerũt.ea

dẽ etiã rõne ꝑentes et dñinr̃i ſunt
a nobis honoꝛãdi.ꝓpter hbᷣ ꝙ ꝑti/
cipãt diuinã dignitatẽ qui eſt oim

et ppter inopiaʒ
deſpicimus innocẽtes. vide de H
Brego mn omel.
notadũ ꝙ vt dicit. ſ. Tho. ſecũda
ſcðᷣe.q.lxiij. Honoꝛ ẽ q̊ddã teſtio
niũ virtutis ꝓpter qð dicit᷑.i.ethi.

Pterct
noꝛapſe
ömead.
lgoſen
Ghooart
ficlppt
Cöltanb⸗
rtdiutt
Nͤtet t
diuites
bitoret⸗
ſtriͤ er⸗
boꝛite⸗
bys tor
lopolen
dilute ſ
diultie
Aut ſiq
faretyte
Ueb fiat.
etchpicl
ls önnit
honoꝛat.
Glintror
habens⸗
ſeintroig
do erſi
cſtyeſte h
ſchebicbe
Tuſalli
ünan⸗

wenpose

töniini
Pdlutti

Ocgnitin
Centeſen
lert dict

mücdaret

Rerelguo
ſatuͤti

terrogabe
wellushe

0
l.
lahone.
kinopia;
ige
Crub
lecüce
i teſtio
blehi⸗
rennein.
icraüt.
ilteſt/
5Nent
merion
ſicutaß

linäalle

tſontin
pclerte
ſop emnn

vcollatio⸗

leſThe.
ſoprn
erpmoſt
nii g
honons,
t latee
rgö,
frm,
nrbonor.
Uencap
tchimo
uinode
zteppe
ſtdignus
NG.
tdict,
unshe
ſimtin
cöittt
ricnctie
frer ſi
liit

flnfilont
bb

..

pater et xodi.ij.dr. Ho
noꝛa pf̃em tuũ et mr̃em tua.⁊c.et
pme ad Thi.v. Quicũq; ſũt ſub

liugo ſerui dños ſuos honoꝛe di⸗
gnos arbitrent᷑.diuites aũt hono
rãdiꝓpter hoc ꝙ maioꝛeʒ locũ in
cõitatibo obtinẽt. ad hoc obligati
vt diutijs et potẽtijs ſuis ſubue/
niãt. et rẽpublicã dirigãt Et aliqui
diuites ſpãliter honoꝛãdi ſunt ha
bito reſpectu ad pꝛudẽtiã et indu/
ſtriã qua iuſta et recta intẽtõne la
boꝛãtes bona ſua acqſiuerũt deqͥ

bus tota regio.vel ciuil cõitas me

liꝰ valere pᷣt Si ãt aliqͥs honoꝛarʒ

diuitẽ ſolũ intuitu diuitia; tanq;

diuitie faciãt ipᷣm honoꝛe dignuʒ
Aut ſi qͥs diuites ⁊ potẽtes hono
raretvt ab eis ꝓmoueat᷑ aut vt di

ues fiat. ſicut faciũt ipᷣi adulatoꝛeſ⸗

et cupidi pctm̃ acceptions ꝑſona
ruʒ cõmittit.qꝛ ex indebita cauſa
honoꝛat.ꝓpter qð Jacobi.ij.dicit
Si introierit in cõſpectũ vr̃m vir
habens anulũ aureũ in cãdida ve
ſte. introierit ⁊ pauꝑ in habitu ſoꝛ
dido.et ſi intẽdatis in eũ qͥ indutꝰ
eſt veſte pᷣclara et dixeritis ei Tu
ſede hic bene. Pauperi aũt dicatꝭ
Tu ſta illicaut ſede ſbᷣ ſcabello pe
dũ meoꝝ. Nõ ne iudicat apð vos
metipos et facti eſtis iudices cogi
tatõnũ iniquaꝝ.Dicit glo. Quicũ
q; diuitẽ ꝓ pter diuitias honoꝛat.
Sequit᷑in Fal Jam aũt eo deſcẽ/
gente ſerui occurrerũt ei et nũcia/
uerũt dicẽtes.qꝛ filius eiꝰ viuerʒ.
Chry. Seru obuiauerũt. non vt
anũciarẽt ſolũ.ſʒ quaſi eſtiantes
de reliquo ſuꝑfluã eſſe chriſti pꝛe/
ſentiã quẽ credebãt accedere.. In
terrogabat aũt hoꝛã ab eiſ in qua
melius habuerat.Et dixerũt ei. qꝛ

beri hoꝛa ſeptia reliqͥt eũ febtis:
Chryv. Vlide qᷓliter miraculuʒ ma/
nifeſtũ eſt.nõ em̃ ſimpliciter.neq;
vti alijs cõtingit a periculo erutuſ
eſt.ſed repente et ſunul vt appeat
nõ eſſe ex nature cõſequẽtia qð fie
bat. ſed ex xpᷣi actõne Cognouit g̊
pat᷑ qꝛ illa hoꝛa erat in qua dixit
ieſus Vade filius tuus viuit.⁊c.
Et ſic certe cognouit ꝙ ad pᷣceptũ
xpᷣi puer ſanatus erat.et non caſu.
nec virtute naturel Et credidit ipᷣe
et domꝰ eiꝰ tota.i.oĩs familia eiꝰ
BDiñica.xxij.poſt trinitatis
Sermo. xxxvij.

—

1xNVI

mule eſt re
gaũ celoꝝ hoiĩi regi ꝗͥ volu
it ratõ nẽ ponere cũ ſeruis
ſuis. Math. xvii. M (ota
ſᷣm Remigiũ Regnũ celoꝝ eſt ee
cleſia militãs in q̃ dñs oꝑat᷑ hͥ qðᷣ
pñs ꝑabola loquit᷑. Sʒ hõ rex
xpᷣs dñs. Serui laũt ſũt h oĩes
Sile factũ eſt regnũ celoꝝ quia
xpᷣs dñs oꝑat᷑ in eccłia ſua militã
te. Silit᷑ ei negociuʒ de q̊ ꝑabola
illa loqͥt᷑ qdᷣ factũ ẽ vel fieri potuit
ꝑ hoĩeʒ regẽ.qꝛ ipᷣe dñs ſᷣm Oꝛig.
icipit rõneʒ ponere cũ hoĩe ſpũalꝛ
qñ ania exit ð coꝛꝑe ⁊ pñtat᷑ↄſpe/
ctui ipᷣiꝰ.⁊ cũ oib generalłꝛ ĩ extre
mo iudicio.tũc ei vnũquẽq; oꝑtet
reddere rõeʒ de cogitatõibo locutõ
nibo et oꝑibo dicẽte aplo Ro.xiiij
Vnuſqᷣſq; ꝓ ſe reddet rõeʒ coꝛam
ðdo. Per ᷣuũ qͥ dẽbat.x.milia talẽ/
ta ſᷣm Aug.i ð vbis dñi interpᷣtat
pctõꝛ qꝗ oĩa pᷣcepta offẽdit.et mł
totiẽs ↄtra qðlibʒ. Vlel ſ̃ᷣm Remi
giũ.x.milia talẽta debuit qͥ ð inũe
rabil ibo pctis reꝰ fuit. um autẽ
nõ haberet vñ redderet qꝛ nullꝰ
3 2

Dñica. AXII. po

2

poſſit p peto ſatiffacere deo ſalteʒ

ad equaletiã. Vide ̊ de hoc ſcotũ

et alios ſupᷣ.iiij.diſ.xv. Juſſit euʒ
dñs ſuꝰ venũdari ⁊ vxoꝛẽ eiꝰ ⁊ fili
os et oĩa qͥ habuit et reddi.i.ꝑpe/
tue dãnari coꝛꝑe ⁊ aia vt ſᷣuus ſit
malignoꝝ ſpirituũ et uloꝝ duro
ſubiaceat dnio. Quia dic Augꝰ.in
de qſtio nibo euãgelij O pciũ vẽdi
ti eſt ſuppliciũ dãnati ⁊ h erit in re
oibus qͥ in rõne fiẽda in extremo
iudicõ debitoꝛeſ iuenient᷑. nũc aũt
in hac vita vt diẽ Chry.dñs pctõꝛi
taz dure cõmiatꝰ eſt vt tritꝰ ꝑ has
minas ſupplicet deo et ſic hac pe/
naʒ euadat. Et h̊ facit ſicut ſcribit᷑
Locidit aũt ſeruus ille rogabat eũ
d. patiẽtiã habe in me ⁊ oia reddã

tibi lillud ſignificat pniam petõr⸗

qui deteſtatur oia pctã ſua cũ emẽ
dad ꝓpoſito et ſatiſfactõe ſᷣm dei
oꝛdiatõʒ.ſequit᷑ Miſertus auteʒ
dñs ſerui illius dimiſit eũ et debi
tũ dimiſit ei Chry. Vide diuini a/
moꝛis ſupꝑabũ dãtiã petit ſeruꝰſoli
us tꝑis dilatõeʒ.ipᷣe maius eo qð
petit dedit.ſ.dimiſſionẽ et cõceſſio
nem totius mutui.Et ita deus cõ

trito nõ ſolũ dimittit pctã.ſed etiã

infũdit graʒ.⁊ ſi ꝑſeuerat vult ad/

dere vit a eternã. Egreſſus aũt ſer

uus ille inuenit vnũ de cõſeruis ſu
is qͥ debebat ei cẽtũ denarios et te
nẽs ſuffocabat eũ dicẽs.redde qð
debes. Et ꝓcidẽs cõſeruus eius ro

gabat eü.d. patiẽtiã habe in me et

oĩa reddã tibi.ille auteʒ noluit.ſed
abijt et miſit eũ in carcereʒ donec
redders vniuerſũ ðbitũ 0
ta ꝙ vʒʒ (hry.int᷑ pctã q̃ͥ ↄmittunt᷑
in deũ ſiẽ blaſphemia et hmõi. et
petã qͥ ↄ mittũtur i hoieꝭ vt furtũ

⁊c.tãta eſt differẽtia in Suitate q;/

ta eſt differẽtia
ad cẽtũ.imo m
ferẽtia pſonax. pe

gẽ grauius delinqͥt q; peccãs in co

mitẽ. ⁊ peccãs in comiteʒ Guius q;
peccãs i ſimplicẽ ꝑſonã cetis ꝑibꝰ

Dev aũt in infinitũ excedit qᷓ;libet
creatura.igit et pctm in deũ valde
excedit peccatũ cõmiſſũ in ꝓxim ce
teris ꝑibus. Nota ꝙ ſicut ſũt tres
virtutes theo logice q habẽt deũ ꝓ
obiecto ſic ſũt tria vicia eis o ppo/
ſita ꝗ bus peccamus in deũ. qꝛ fi/
dei opponit᷑ infidelitas qᷓ eſt qᷓdaʒ
repugnantia et cotẽptus credẽdi.
vt cũ qͥs non vult xpo aſſentire ſic
iudei et pagani. aut ſi xpo aſſentit
nõ tñ eligit ea q̃ ſũt vere a xpᷣo tra
dita ſed ea q̃ ſibippꝛia mens ſug/
gerit. ſed ſpei opponit᷑ deſꝑpatõ vt
quãdo falſe eſtiat ꝙ deꝰ pctõꝛi pe/
nitẽti veniã deneget tũc iſti cõfoꝛ /
mis eſt deſpatio de bonitate diui
na et largitate. Charitati opponit

odiũ dei.⁊c. Alia ſũt peccata qbuſ

peccat᷑in ꝓximũ.Itẽ peccãs cõtra
eũ cui hõ magis tenet᷑et a q̊ plura
beneficia recepit guius delinqͥt et
ex maioꝛiingtitudie qᷓ; peccans in
illũ a q̊ mioꝛa beneficia recepit et
paucioꝛa.ſʒ a deo płuma beneficia
ſuſcipimus et maxia.⁊c̃.ꝓpter qð
iteꝝ dicit Chry. Grauioꝛa appent
peccata ĩ deũ ex beneficio q̊ ſumꝰ
potiti ab ipᷣo. fecit em̃ nos eſſe et
oia ꝓpter nos oꝑatus eſt.⁊ aiam
rõnalẽ nobis inſpirauit.finũ ſuuʒ
miſit.celũ nobis apernit.et nos fi
lios ſuos fecit. Nũqᷣd ̊ ſi vnaq̃q;

die moꝛeremur ꝓ illo retribuere/

mus eialiqͥd ↄdignũ.neqᷓq; ſed et

5B; rurſũ ad vtilitatẽ nr̃am ꝑtinerʒ

futaß
te
fwöra
toꝛti qye
debitoꝛ.
ſenü ve
nte
tſ⸗
n
ſtor
Rile
(Nacor
narior
cömrit
s
ſeruiſin
Nrecant
ſgeſtac
get
dimiſt
fupton
lat vt df

ultfrat

offenſaz
tra eü lra
Mndiai
e. O
lonſenie
luntral
utdomm
funt ſe

gelyrel

ullibet
fturrem
eptum v⸗
Chrqtnlibe
deber T
ſen con
fintena
elus malo
dotnion
ſagnenter

nntele
ſentt
röone
nsſog
ſorö
coͤipe/
cfo/
mnedid
oppont
nncbu
liglin
fpun
nct
onen.
vuhfet
henefn
hnro
nappen
vi ſun⸗
nos ſe 4

Nnimn

fuien
tanes
icte
n orna)
etdib⸗

toꝛũ que ↄtra deũ admiſit dicitur
debitoꝛ. x. miliũ talẽtoꝝ. Per con
ſeruũ vero debitoꝛẽ centũ denari⸗

oꝛũ inteiligit᷑ hõ qͥ tm̃ cõtra ꝓxim

cat ſibi raſcẽdo ⁊ nocẽdo in coꝛ
oꝛe. om Remigiũ vero ꝑ ſeruuʒ
bitoꝛẽ decẽ miliũ talẽtoꝝ ſigni
ĩcat᷑ ille qui quecũq; grauioꝛa pec
cata cõmiſit.Et ꝑ debitoꝛẽ cẽtũ de
narioꝝ deſignat᷑ qͥ leuioꝛa crimia
cõmiſit. Hiero. Sicut ſi qͥs cõmi
ſit ho micidiũ adulteriũ ſacrilegiũ
igit᷑ ſeruꝰille noliit miſereri cõ
ſerui ſui pꝛo minoꝛibo debitis de/
pꝛecanti.ſed tenẽs ſuffocabat enm
ideſt acriter inſtabat vt debitũ exi
geret. ſignificat peccatoꝛẽ cui dñs
dimiſit maioꝛa petã q̃ in denʒ vel
in pꝛonmũ cõ miſit. vel qͥ deſide
rat vt dñs ei illa dimittat et qͥ nõ
vult fratri ſuo dimittere minoꝛes
offen ſaʒ cõtra ſe cõmiſſam. ſed cõ
tra eũ irã ⁊ rancoꝛẽ tenet.et cũ põt
vindictã in eũ cũ auſteritate exer/
cet. O¶Sequit ¶ Vidẽtes aũt
conſerui eius q̃ fiebant contriſtati
ſunt valde et venerũt et narraue/
rũt domio ſuo omia q̃ ꝑacta fue/
rant] Remigius Serui ſũt ſancti
ãgeli vel pᷣdicatoꝛes ecclie.vel etiã
quilibet fidelis qͥ vidẽtes aliques
fratrem remiſſionẽ peccatoꝛuʒ ad
ep tum vel de adipiſcendo certũ ſi
cut quilibet certus eſt qui facit qð
debet. Vident quoq; eũ nolle mi
ſereri conſeruo ſuo.i.pꝛoximo ex
fraterna charitate contriſtant᷑ de
eius malo et ꝑditione et narrant

domio nõ coꝛpoꝛe ſed coꝛde Con

ſequenter ponitur condigna pena

ſerui maligni cũ dicitur Tuc vo⸗

pri / cauit eũ domin? ſuus et ait illi. ſer
cca/ ue nequaʒ omne debitũ dimiſi ti

bi quoniaʒ rogaſti me.Nonne er/
go opoꝛtuit ⁊ te miſereri conſerui
tui ſicut et ego miſertus ſum tui.
quaſi diceret. Si ego dominus
in nullo obligoꝛ vobis tibi pᷣcan /

ti dimiſi tam magnũ q;dto magis
tu debebas ↄſcruo tuo dimittere

paruũ cui obligaris ratione natu
re et ratione conditionis et rõne
pꝛecepti diuini de mutua dilectõe
Et qꝛ ille ſeruuſ vt ait Chry.Ex be
neficio nõ eſt factus melioꝛ igit᷑ di
gnũ fuit vt pena coꝛrigeret᷑ que pe
ne acerbitas oſtẽdit᷑ cũ dicit᷑.. Ira
tus dominus eius tradidit eũ toꝛ
toꝛibus qaduſq; redderet vniuer
ſuʒ debitũ Tradet eũ toꝛtoꝛibus
ideſt demonibus.qꝛ ſᷣm remigiuʒ
ſemꝑ ad hoc parati ſunt vt ꝑditaſ
animas ſuſcipiãt ⁊in pena cterne
damnationis toꝛqueãtl quoaduſ
redderet vniuerſũ debitũ Chryf.
Quoaduſq; ponit᷑ pꝛo eternaliter
Sempꝑ em̃ ſoluet et nũq; ꝑſoluet
qua culpa eſt cauſa pene. ſed cul/
pa eternaliter durabit.igit᷑et pena
P ¶ Motãdũ ꝙ ex hac Lriguln
euangelij in qua tangit quõ domi
nus a ſeruo igrato ꝓpf ingratitu
dqinẽ exigit omne debitũ ſibi dimiſ
ſuz dirxerũt aliqui ꝙ in quolibʒ re
cidiuante in pctĩ moꝛtale redirẽt
omnia peccata pꝛiꝰ dimiſſa.ita ꝙ
recidiuans ſit debitoꝛ eiuſdẽ pene
cuius pᷣus fuit debitoꝛ añqᷓ; pctã
fuerunt dimiſſa et cum hoc ma/
ioꝛis pꝛopter iſtam nouam cul/
pam per quam recidiuat. Sed

boc eſt falſũ et cõtra.b. Augꝰ.in li

bro de reſponſionib pꝛoſperi vbi

6* .

olcit Qui recedit a xpo et alienatꝰ
agra viuit hãc vitã.qͥd mſi in ꝑdi/
tõneʒ vadit ſed non in illud quod
admiſſũ ẽredit neq; oꝛigiali pctõ
damnabit᷑ Et ſuꝑ illo pᷣs.Beati ᷣ
ruʒ remiſſe ſũt iniqͥtates et qrũ te
cta ſũt petã.dic Augꝰ.qꝙ tecta ſunt
petã penitẽtis.qꝛ deus nõ vult ea
amplius videre ad vindictã. Ideʒ
vult Hiero.ſuꝑillo Naũ.j.Nõ iu
dicabit deus bis in idipᷣm.Et pᷣdi
cca opinio eſt otra.ſ.Cho.in ſcpto
ſuꝑ.iiij.ſen.dii.xxij.et cõtra ſeotuʒ
et doctoꝛes cõiter. Dicẽdũ igit᷑ pꝛi
mo ꝙ in recidiuante pctã dimiſſa
nec ͥ ad culpã nec qͥ ad penaʒ ſeu
reatũ redeũt.Secũdo dicendũ ꝙ;
Pctã dimiſſa redeũt tãaq; cireũſtan
tia agg;uans pctm̃ in qdð recidiuat
Pctõꝛ.h̊ eſt dicere ꝙ petm̃ in qð
Hõ de nouo cadit gquiꝰẽ ꝓpt᷑ bñfi
ciũ dimiſſionis pꝛioꝝ pctõrũ q; ſi
pctã nõ fuiſſent dimiſſa et h ꝓpter
duo. Pꝛio q;to aliqs plura ⁊ ma
ioꝛa bñficia ab aliq̊ͥ gtuite ſuſepit
rtãto plus obligat᷑ ſibi ex lege gtitu

dinis ad gratiaꝝ actõnes ſᷣm ſuuʒ

modũ.ſed dimiſſio pᷣoꝝ pctõꝝ eſt

vmagnũ bñfidũ a deo gtuite colla

tũ pctõꝛi.igit᷑ pꝛo illo ſpãliter ſibi
obligat᷑.et ꝑ cõſeq̃ns cõtra eũ ali/
quid faciẽs ex h̊ amplius peccat ꝑ
ingratitudinẽ. Scdo q;to aliqͥs te
net᷑ad aliqͥd pluribo obligatõnib
rãto grauius peccat ſi tranſgredit᷑
ſed penitẽs q̊̃tienſcũq; penitet ob
ligat ſe volũtarie ad non peccãdũ
in poſteꝝ.et pᷣter h eſt aſtrictus le
ge diuia ad nõ peccãdũ iã ſicut añ
dimiſſionẽ pctõꝝ.igit᷑ſi tranſgre/
ditur peccat cõtra duplicẽ legẽ ob
ligantẽ ad nõ tranſgrediend ũ. O
ergo in ꝑabola dich dedit eũ toꝛ
toꝛibus donec redderet vniuerſuʒ

cata pꝛiꝰ dabebit equa

tis habuiſſz.

lem penã qᷓ;ᷓt

tũ ad duratõez ꝓ rea⸗
diua ſicut pꝛ·

palibus pecca/

intẽſionẽ Et ita auctoꝛitates ſe
rũ ſonantes ꝙ redeãt pctã om
que qͥdẽ fũdate ſũt in ũla ꝑab

quaruʒ multas ponit mgi in.iiij.

diſ. xxij. om̃es ita intelligunt᷑ ꝙ ob
ligatõ ad dãnatõneʒ redit.⁊ ꝓpter

peccata pꝛius dimiſſa grauioꝛ pꝛo

illa culpa ꝑ quã recidiuat qᷓ; ſi poꝛ
dimiſſio nõ fuerit.Et in fine euan
gelij dñs ꝑabolã applicat ad nos
dicẽs Sic et pr̃᷑ meus celeſtis fa/⸗
ciet vobis ſi nõ remiſeritis vnuſ/
quiſq; fratri ſuo de coꝛdibꝰ vr̃is.

Hiero. Foꝛmiduloſa eſt ſentẽtia

ſi ꝑua fratri nõ dimittimus.ma/
gna nobis a deo nõ dimittentur.

Et notanter dicit de coꝛdibo ve

ſtris ſignificans ꝙ nõ fictã ſed ve
raʒ pacẽ cũ pꝛoxio habere debea/
mus peccatũ eius ð coꝛde totali/

ter dimittẽdo.qᷓ;uis oꝛe poſſumꝰ2

eũ ſuꝑ pctõ coꝛripere vl etiã oꝑe ſi
videbit᷑ expedire. Vñ Aug.in epi/⸗
ſtola ad marcellinũ tractãs illud
Math.v. Ego aũt dico vobis nõ

reſiſtere malo dicit. teneat᷑ in ſecre

to animi patiẽtia cũ beniuolẽtia.
in manifeſto aũt illud fiat qð eis
videt᷑ pꝛodeſſe poſſe.ſunt em̃ pᷣce/

pta patiẽtie ſemꝑ in coꝛdis pᷣpara
tione tenenda.ipſaq; beniuolen/

tia ne reddatur maluʒ pꝛo malo.
agẽda ſunt etiã multa cuʒ inuitis
quadã auſteritate plectendis quo
ruʒ potius vtilitati cõſulendũ eſt
q; volũtati. Et idẽ Auguſtinꝰ ſuꝑ
vltima ꝑticula pᷣſentis euangelij

1 nõ equalẽ qua ad

Cceintat
oſferonpt
ghocte
hosoffen
ſücaüt
hos habe
inoso
Wloffence
tuncüſn
Ctidimnin
müeſtinin
doꝛein red⸗
ſoßm ſi⸗
roderem
ſtpꝛimo⸗
ltes etd

(guturp

rineiuſt
Porimor
lopag
caipiinn
loomit
a b in
Perianlo⸗
vocrit
moliſerp.
nionopee
dümodot
tyanm
Amittere
pumo
ſtone
Piniura

11 Ptkl

io po
tchſibe⸗
fineaan
Nros
cleſtsft,
ius u/
berſi
ſ ſentind
nws ma/
Vittennn
