hoꝛa qͥs debz comedere Rñdent hac vero ciuitate ꝛvienẽſi cõſuetu
iteꝝ doctoꝛes et dicũt ꝙ in pᷣmiti do eſt comedere hoꝛa vndecima.
ua eccłia qñ hoĩ es fuerũt foꝛtio/ Et ideo qͥ hic nõ vult expectare vſ
res coꝛte tũc in eis feruebat ðuo q; ad duodecimã ille tñ nõ debet

tio ⁊ fides.tũc fideles expectabãt comedere ante vndecmã. Quia

in dieb qdꝛageſimalibꝰ vſq; ad dicit ſctũs Tho.ꝙ qͥ notabilłꝛ et

hoꝛã nonã diei.qᷓ eſt tercia pꝰ me ſcienter anticipat hoꝛã comeſtiõiſ
ridiè. Et illa fuit cõuenies hoꝛa.ꝑ debitam ⁊ facit hoc iõ vt minꝰ ca

hoc enĩ merebat᷑.et młtũ ſatiſfaci ſtiget᷑ ꝛ puniat᷑ ieiunio aut fame ꝰ

ebãt ꝓ peccatet cõueniebat etiaz intentõem ſtatuti ille venit cõtra
myſterio paſſiõis xp̃i qͥ paſſio fuit ſtatutũ de ieiunio vel ad minꝰ cõ
completa hoꝛa nona qñ chriſtꝰ ĩ tra intentõeʒ ſtatuti.⁊ ſi cviolat ſe

clinato capite tradidit ſpom̃. Jeiu iuniũ et peccat. Subdit tñ ꝙ ſi ali
nãtes g̊ vſq; ad illud tꝑs ꝑ affli/ cui tã lõga expectatio cũ cibo cede

ctõem carnis cõfoꝛmabãt ſe paſ/ ret in magnũ guamen foꝛte pꝛo/
ſioni xpᷣi qꝗᷓ durauit ad illud tꝑus. pter ĩfirmitate: aut etatẽ aut na/
imo videt᷑ ̃m tho.ꝙ illa hoꝛa co turalẽ conditõeʒ coꝛꝑis ſui cũ illo
medeẽdi.:ſ.nona fuerit pᷣcepta per poſſit diſpẽſari ne ieiuniũ totalit᷑
ſtatutũ ecclie qð habet᷑ in gabilo / ſolueret. Et debz demũ oꝛdinare
nẽſi conalio de conſe. di.i.Et reli/ vt familia comedat ðᷣbito tꝑe qñ
gioſi antiqtus ĩ oĩbo ſuis ieiunijs fieri põt vt ſeruẽt oꝛdinationẽ ec/
extra qᷓdqrageſimã expectabãt vſq; cleſie.⁊ ne pꝛopter nimiã expecta
ad hoꝛã nonã.et ĩ q̃drageſima vſ tõem nimis qᷓuent᷑ aut totalit᷑ di

4 ad veſpam.vt patʒ ꝑ beatũ bñ mittãt ieiuniũ. Ecce hoc eſt ieiuni

dictũ in regula ca xli. ẽt ꝑ Berñ. um nobis pᷣcep tũ.⁊ ſic a nob ſer⸗
in ſe ermõe de pᷣma dñica q̃drage/ uãdũ ex debito obediẽtie. et qͥ ſic
ſime. Succeſſiuo vero tꝑe qñ fa ſeruat ſatiſfacit mãdato ecdeſie.

cti ſunt hoĩ es fragiles et refrigu Sed vt dicit btũs Gre,in omel⸗

. =
.

je

8deno/

nerakcon
hoͤ er/
ĩdteinen
eLerii;
lu er/

cöſuen

npee⸗
üter
ſgleſ.
boni
cori
e N/
laable
ltps ,
do, Jn
coſuetu
eame.
arex
ſodebet
z. Quss
nbiln e
omeſtöͤt
tmin

Utſome,)

nitcotll
imi,
Giolatte
iie
cboct
otte po/
teauttu/
icil
wtalt
ooſmt
the
nni
ect,
grn
eſtieiun
hobſo⸗

acſt.

clſt⸗
on

ZSermo

Nemo credat ſolũ illã abſtinenti
am ſibi ſufficere. ſʒ ſi volumꝰ illoð
nr̃m ieiuniũ multũ placere deo ⁊
eſſe nobis valde meritoꝛiũ oꝑtet
nos ß m dictũ ſphete Johel. ij. ſã
ctificare ieiuniũ nmim TęAd ſa
ctificãdũ auteʒ ieiuniũ requirit᷑ q
hõ pᷣmo nõ ſolũ abſtineat ab eſc)
carnalibus.ſed ⁊ a pctis. vñ Gre.
in paſtoꝛali ⁊in omel. Incaſſum
coꝛpus ꝑ abſtinentiã atteri᷑ ſi in/
oꝛdinatꝭ monbo mens dimiſſa vi
cijs diſſipet᷑. Jeiuniuʒ em̃ a pctis
eſt finis ieiunij coꝛpoꝛalis.⁊ ad h̊
oꝛdinatũ.⁊ ergo a cibis abſtine/
re ⁊ pecca repleri eſt q̃ſi ridiculo

ſum q̊ddã. Et ad cauendũ modo

peccata opoꝛtet diligentius caue
re occaſiones peccatoꝛũ. ꝓp ter qð
canimꝰ in hymno Vtamur ergo
parcius verbis cbis ⁊ potibo. Et
beatꝰ Berñ. in q̊dã ſer.de ieiunio

Si foꝛte ceteris dieb ſtatuta nr̃a

aliqᷓtenus intepuerãt dignum eſt

vt nũc in feruoꝛe ſpiritus recale/

ſcant.qꝙ ſi gula ſola peccauit. ſola
quoq; ieiunet.vt ibidẽ.Scðo reqͥᷣ
ri᷑ vt hõ peniteat de pctis pᷣteri
als nec ieiuniũ:nec cetera eius bo

na opa ſunt deo placita. Tercõvt
ipᷣi ieiunio addat alia oꝑa bona ꝑ
que fiat acceptius deo. vi ofoneʒ

deuotã. elemoſinã.⁊ ceta tłia.Nã
deuota oꝛatio ieiuniuʒ ſanctificat
⁊ deo acceptiꝰ facit.⁊ ieiuniũ ora/

tionẽ facit exaudibilioꝛeʒ. vt vult

Chryf.ſuꝑ Math.vi.Cũ ieiuna
tis.⁊c.⁊ iõ ſancti qñ ꝓ aliqᷓ neceſſi

tat efficacit᷑ voluerũt oꝛare.ieiuni

um cũ oꝛõne inſtituerũt. Etiã ele
moſina ⁊ om̃e opus miſcðie ſan/
ctificat ieiunium. Quia yſa.lviij.
dicit dñs ꝑ ꝓphetaʒ. Hoc eſt ieiu/⸗
nium quod elegi.Frange eſurien

NXI

ti panẽ tuũ ⁊ egenos vagoſ. in/

duc in domũ tus̊. Si videris nu

dũ operi eũ.et carnẽ tuã ne deſpe
xeris. Suꝑ q̊ dic Grego. in ome.
Illud ieiumnũ deus appꝛobat qð
eiꝰ oculos ad ↄpaſſionẽ.et man
ad elemoſinã leuat.qð tũc ex ꝓxi
mi dilectõne agit᷑ cũ ex pietate cõ/⸗
ditur. Hoc ergo qð ubi ſubtrahiſ
alteri largire.⁊ vñ caro tua affli/
gitur.inde egentis caro ꝓximi re/

paret᷑. Ita ergo oꝑa miſericoꝛdie

faciũt ieiuniũ deo acceptius. et vl
tra hoc liberãt hoiem a peccatis.
Vñ Lu.xi.Date elemoſinã ⁊ oia
mũda ſũt vobis.Et Thobie.iiij.
Elemoſina ab omi pctõ libat. nõ
qꝙ; immediate ⁊ ſine cõtritõne libe
ret.ſed ſic ꝙ ſi hõ eſt in pctõ moꝛ
tali et eſt frequẽs in om̃ibus ope
ribus miſcðie tũc liberat a pᷣteri⸗
ta culpa ſic ꝙ ꝑ ea diſponit ſe ad
gratia recuperãdaã ⁊ nõ de facili ꝑ

mittat᷑ ire in ꝑditionẽ. Deus na/

qʒ ꝓpter talia oꝑa pietatꝭ citiꝰ dat
ſibi cognitionẽ peccatoꝝ ⁊ deteſta

tionem eoꝛum.⁊ veram contritio
nẽ ꝑ quã infundit᷑ gratia ⁊ expelli

tur culba. VDiceret aliquis
Oñs in die epiphanie baptizatuſ
eſt ⁊ ſtatim poſt baptiſmũ iuit in
deſertũ ⁊ ibi ieiunauit qᷓ̃draginta
dieb ⁊. xl. noctibo.Cũ autẽ om̃is
xpi actio ſit nr̃a inſtructõ Quare
ergo nos incipimus ieiuniũ no/
ſtrũ non ſtatim poſt diẽ Epiphie.
Rundet.ſ. Tho.vbi ſupᷣ. O ieiuni
um vt pᷣdixi iſtitutũ eſt ad repᷣmẽ
dũ brutales motꝰ carnis et ideo
expediebat vt illo tꝑe indiceretur
hoc q̃drageſimale ieiuniũ ͥ foꝛti
oꝛes ſunt in coꝛpoꝛe hmõi motꝰ

et hoc eſt illud tꝑs veris quod eſt

magis cõcupiſcentie aptu⸗ Vude

⁊ penitentie lamẽta

et ideo cõ
niũ agim añ feſtũ paſche in quo
opꝑtet ma rime mẽtes hoĩm ꝑ de/
uotõnẽ eleuare ad eternitat gliaʒ
quã vpᷣs tũc reſurgẽdo inchoauit

Dñica ſecũda quadrageſime

Aug.in ſer. de qdrageſima Licet
xpᷣs ſtati poſt acceptuʒ baptiſma
acceperit h̊ ieiuniũ.nõ tamẽ credẽ
duʒ eſt eũ nob ꝑ hoc regulã obſer

uatõnis dediſſe.vt nos ſtati poſt

epiphaniã q̃drageſimã iapiamꝰ

ſed appꝛopinq̃nte tꝑe paſcali qñ

acrioꝛi certamine cũ hoſte confli

gitur eſt ieunandũ.vt coꝛpꝰ de ca

ſtigatõe impleat militiã. ⁊ animꝰ
hener de humilitate victoꝛiaʒ
. C

do ĩſtitutũ eſt ieiuniũ ad de

lendũ peccata.⁊ ideo tũc pꝛinapa
liter ſeruari debet cũ opoꝛtet ho/
mines marime a peccatis purga
re ſe Hoc aũt eſt ante tꝑs paſcale
circa quod paſſio dñi deuote cele
branda eſt. ⁊ crca qdð nobis ꝓpo
nit᷑ ſacramẽtũ euchariſtie ſumen/
dũ.ad qð digne ſumendũ pᷣdpue
nos diſponere re leiuniũ

ertio ieiu
niũ oꝛdinatũ eſt ad eleuatõeʒ mẽ
tiũ ꝑ deuotõʒ ad deũ et ad celeſtia
e qᷓdrageſimale ieiu/

et nobis i ſe mõſtrauit.et nobis ĩ
fine tꝑm in generali oim reſurre

ctione ꝓ pꝛemio repꝛo miſit Et in
ſuper ꝑ h̊ ꝙ añ gaudiuʒ paſe chale
agimus tꝑs ieiunij ⁊ afflictõis ſi/

gnificat᷑ nobis ꝙ ad gliaʒ reſurre

ctõnis ꝑuenit᷑ ꝑ tribulatões ſicut
xpᷣs ꝑ paſſionẽ. Ex ſilibus cauſis
in vigilijs pᷣapuarũ feſtiuitatũ in
ſtituta ſuut ieiunia.vt per ea pᷣpa
remur ad feſta tꝑalia ⁊ demöſtre

tur ſubſeqͥ ad rribulationes p ñt
vite qᷓs ſancti hic patienter p dño
paſſi ſũt Etiã eſt cõſuetudo ecc lłia/

ſtica vt in ſingulis qrtis anni ſa/

cri oꝛdines cõferũtur ad q̊ꝝ ſuſce

ptõnẽ oꝑtet ꝑ ieiuniũ pᷣparaript᷑
eos qͥ oꝛdinant᷑.⁊ etia totũ ppłm
ꝓ cuius vtilitate oꝛdinãtur. lñ
Luce.vi.legi O oñs añ diſciplo/⸗
rum electõʒ exiuit in montẽ oꝛare

Qð exponẽſ.b. Amb. diẽ Quid te

facere cõuenit cũ vis aliqð officiũ
pietatꝭ incipere.qñ xpᷣs miſſurus
apłos pꝛius oꝛauit.ipter hᷣ igitur
eccłia in eiſdẽ qᷓtuoꝛ tꝑibo oꝛdina
uit ieiuniũ triũ diex·

¶ Dñica ſecũda q̃drageſime
ermo. xxiij.

—

ſydomiſ.⁊ ecce mulier ⁊c.
Mathei. xv. X ¶ Poſtq; dñs
et ſaluatoꝛ nr̃ repꝛobauit erroꝛeʒ
phariſeoꝝ dicẽtiũ Nõ loti mani/
bus maducare eſſe grande pctm̃.
relictꝭ iudeis tranſiuit ad gentes

1* ter qð ðꝛ in hodierno euãgelio

Egreiſus ieſꝰſeceſſit ĩ ꝑtes tyri ⁊

ſy. Sydõ ⁊ tyrꝰ ſũt cinitates gẽ

tiliuʒ ſite in terra ꝓmiſſionis ꝓpe
mõtem lybani.qꝛ filij iſrael non
potuerũt totalit᷑ expellere gentes
de terra ſual Etecce mulier chana
nea Nã chananei habitant in ter
ra ꝓmiſſionis añ filios iſrael nec
potuerũt ꝑ eos totaliter extirpari
Vnñ illa mixr ab his qͥ remãſerunt
deſcẽderat. Illa aũt audiuit mira
cula ⁊ famã ieſu xpᷣi.⁊ ideo firmi
ter credebat ꝙ filiã ſuam ſanare
poſſet. ¶ Hec ergo mlier a finibꝰ
illiſ egreſſa ſeq̃bat᷑ xpᷣm in via ad
impetrãdũ ſue filie ſanatõem. et

Ldamauit.Miſerere mei fili da/
uid.filia mea male a demonio ve

ratur. Et vocat dñm filiũ dauid

Greſſus ie

ſus ſeceſſit ĩ ꝑtes tyri et

e

re
ran t

ippem

un Di
ſeapho,
kormre
Audte
offai
lurvs
r
ndins

enn
iiß dis
berrorg
gmant/
gepam.
gentes
cigtlo

otne
totes ai

onis e
gel non
egentes
crchans
nrinter
ſnalen
nrpen
iutmmmn
ſ0o fynt
nbnat
finid
n
töen
ifli de⸗
nonio

Gduud

qꝛ audiuit xpᷣm indeis ꝓmiſſũ de
ſcenſurũ eſſe a dauid. Qui non
reſpondit ei verbũ] Nõ ꝓpt indi
gnatõem ſed vt ex ꝑſeueratia ipᷣiꝰ
in pce firmitas fidei eius ⁊ deuo

tio oñderet᷑ diſcipuliſ. Pꝛopter hᷣ

etiã vt dicit glo.diſcipuli oꝛabant
ꝓ ea vt ſic oñderet nos ſctõꝝ pᷣci
bus indigere. Vnde ſeqͥt᷑. Et ac
ceſſerũt diſcpuli eiꝰ et rogabant
eũ di. Oimitte illã qꝛ clamat poſt
nos ᷣm Mico.de lyra.Diſcipuli
ad rogandũ ꝓ ea fuerũt moti ex
boc ꝙ viderũt eiꝰ fidem ⁊ deuo/⸗
tionẽ.Ipᷣe aũt rñdit eis.Nõ ſũ

miſſus niſi ad ceues q̃ ꝑierũt do/

mus iſrl Nico. de lyra. (hriſtꝰpᷣ
mo et p ncipaliter miſſus erat iu
deis tanq; apls eoꝝ. Et iõ in pꝛo
pꝛia ꝑſona nõ pᷣdicauit niſi iudeiſ
prindpaliter. nec fecit miracla ni
ſi in caſu ex aliqua peciali cã.ſcqʒ;
vt oſtenderet᷑ eccliaʒ in fide gẽtiũ
eſſe fundanda.Et hoc eſt qð dicit
apls ad Ro.xv. Dico aũt rpᷣm ie
ſum miniſtꝝ fuiſſe circũciſionis.i.
apłm iudeoꝝ ꝓpter vitatẽ dei ad
còfirmandas ꝓmiſſiões patꝝ.qꝛ
antiqᷣtus patribo iudeoꝝ fuit fa/⸗
cta ꝓ miſſio de xpᷣo ſicurabrahe ⁊
dauid.qꝛ tñ iudei pꝛo maioꝛi par
te fidem xpi repulerũt ⁊ gentileſ
eã ſuſceperũt.Et ideo apłs vbis.
vt dicit Hiero.nõ dic hic qͥn xpᷣs
etiã ad gentes miſſus ſit.ſʒ qꝛ pꝛi
mũ ad iſirł miſſus eſt vt illis non
reupientibo iuſta fieret ad gentes
traſmigratio. hryp. Cũ hec mu
lier vidit nihil poſſe aplos inue/
recũda effecta eſt.qꝛ qͥ ante aſpe/
ctũ dñi nõ audebat ſed clamabat

poſt eũ ſlla iã ꝓpius venit. VFñ ſe

quit᷑ At illa veit et adoꝛauit eũ

dicẽs! Dñe adiuua me]. Chryſoſ.
Nõ dicit depcare deũ ꝓ me. ſʒ diẽ
Dñneadiuua me.Et qꝛ in firmita
tẽ filie ſue eſtimabat ſuã.et ꝑ ↄpno
ſanatõem.ideo dixit.adiuua me.
Qun rñdens ait.Nõ eſt bonum
ſumere panẽ filioꝝ ⁊ mittere ca/
nibo ad manducãdũ. Glo. diat.
Filij ſunt iudei generati ⁊ nutriti
ſub cultu vniꝰ dei ꝑ legem. pãis
eſt euangeliũ et miracula q̃ ad ſa
lutẽ nr̃am ꝑtinẽt.Eſt ̊ ſenſꝰ. Nſõ
eſt bonũ doctrinã ⁊ miracula pꝛo
miſſa iudeis tãq; ſpiritalibo filijſ
ſumere et mittere canip ad man
ducãdũ.i.dare gẽtibo qͥ erãt dedi/
ti cultibo idoloꝝ ſicut canes circa
cadauera aialiũ moꝛtuoꝝ. At i
la. etiã dñe imo bonũ in aliqͥ caa
ſu.MNã et catelli edũt de micis qᷓ
cadũt de mẽſa dñoꝝ ſuoꝝ q.d.
Oe ſicut catuli aliq̃ modica vt pu
to micas cadẽtes ð cibo ↄceſſo fi
lijs ꝑcipiũt.ita etiã gẽnles debe/
bat aliqͥd ſaltẽ modicũ ꝑcꝑe de
bñficijs xpᷣi.Ex qͥ patʒ ꝙ nõeſt cõ
trarietas i vᷣbo xpi cũ dicit. Non
eſt bonũ ⁊c̃.⁊ in vbo binꝰ młiecß
dicẽtis. Etiã dñe.i.imo honuʒ.qꝛ
vᷣbũ rp̃ᷣi intelligendũ eſt ꝙ n erat
regulariter et vniuerſalit᷑ bonuʒ.
cũ vxpᷣs eſſet apło iudeoꝝ vt dictũ
eſt Verbũ aũt bꝰmlien intelligẽ
dũ eſt in caſu.ſ.ppt᷑ petẽtis deuo⸗
tionẽ et fidem.et vt oñderet eccle
ſic gentiũ futurã fundatõeʒ.Chry
ſo. Vide huiꝰ mulieris pꝛudætiã.
q̃liter neq; cõtradixit.neq; contri
ſtata eſt in laudib alioꝝ.neq; mo
leſtata eſt ĩ ꝓprio cõuicio. Hiero.
Mira hinꝰ mlieris fides patien
entia ⁊ humilitas. Fides qua cre
didit ſanare poſſe filam ſuam ab

adoꝛatõe latrie tanq; deũ omniũ ſentem,. Patientia qua totiens

b 2X

Dñica ſecũda quadrageſime

repulſa in pᷣcibo ꝑſeuerat. Humi

litas qua ſe nõ canibus ſed catu

lis comꝑat.hryſo. Pꝛopter hoc

aũt xpᷣs tardabat. pᷣſciebat eã em
dicturã. nec occłtari volebat tã

tam mulieris virtutẽ. Et h̊ digne

nobis eſt in exẽplo ⁊ coꝛrectõe.qꝛ
xpᷣiani antiqͥ ſumꝰ et hmõi virtu/⸗
tes mime habemꝰ. Tũc rñdens
leſus ait ili.O mulier magna eſt
fides tua q.d.ſᷣm Chryſ.D mu

lier ꝓphetas nõ audiſti. nec legez

meditata es.inſuꝑ deſpecta ⁊ con

tepta.et nõ receſſiſti ſed ꝑſeueraſti

ĩ petẽdo.Et ideo fiat tibi ſic vis.
Fides em̃ tua te ſaluã fecit] Hec
xpᷣi vox ſilłiſilli voci qua dixit.fiat
firmamentũ et factũ ẽᷣ. VUñ ſeqᷣt᷑.
LEt ſanata eſt fi lia eiꝰ ex illa ho/
ra. Ex pᷣdictis ptʒ ꝙ tarditas vxpᷣi
ad exaudiendũ nõ fuit ex eiꝰ igꝛã
tia vel volũtate.ſed vt ex ꝑſeuerã

tia mulieris oſtenderet᷑ fides ⁊ de

uotio dignioꝛ exauditõe.No/
tandũ ꝙ mulier illa cuiꝰ filia ve/
xabat᷑ a demõe ꝓ qᷓ liberãda roga
uit dñũm ſigt ᷣm Rabanũ quem
libet fidele qͥ habet cõſcientiã ali/
cunꝰ vicij ſoꝛde polluta.aut qͥ bo/

na q̃ geſſit peccatoꝝ peſte fedauit

Et ſicut illa młier dñm ꝓ ſue filie

liber atõe inſtater rogauit ꝑ ſe ⁊ ꝑ

aplos.ita neceſſe eſt vt talis vicio
rũ ſoꝛde pollutus ad pᷣces et la/
chrymas cõfugiat qͥbo dñm ꝓ ve

nia dep cet᷑ ſctõꝛũq; interceſſiõeſ ⁊

pᷣces querat.⁊ q;uis bonũ ſit alio

rũ pᷣcib ſe cõmendare vt deũ ꝓ ſe
oꝛent.nõ tñ debet hõ in iſtis ſoliſ

cõtentari.ſed diligenter ꝓ ſe et ſu
oꝛũ peccatoꝝ dimiſſiõe oꝛare ⁊ ſu
am oꝛõem iuuare bonis oꝑibus

tũcimpetrabũt a dño citiꝰ quod

petũt.qm̃ ſcriptũ eſt. olũtateʒ

tim entiũ ſe faciet et depcatõ eʒ eo
rũ exaudiet et ſaluos faciet eos. ⁊
ſepe impetrat hõ ꝑ ſe et pꝛopas p
ces qð ꝑ alios impetrare non pt.
Propter qð dicit Chryſo. Hic in
tende qᷓliter aplis nõ impetrãtib⸗
impetrat ipᷣa tã magnũ qͥd inſta/
tia oꝛõis. ⁊indeꝓ noſtris noxijs
a nobis vult magis rogari qᷓ; ab
alijs ꝓ nobis. .
De eadem domimca.
Sermo xxriiij.

Greſſus ie

ſus ð terra genezareth
relictiſ calũniatoꝛibus
iudeis ſeceſſit in ꝑtes tyri et ſydo
nis que erãt cuitates gentilum.
Et ecce młlier chananea genere.
Nam chananei olim iudea inba/
bitabãt ſʒ poſtea diſpſi ſunt. Hec
mulier erat a finibo illis.et ſeq̃ba
tur xp[ʒʒ ad impetrãdũ ſalutẽ filie
ſue damauit Miſerere mei ⁊c̃.
A ¶ Sʒ qre dñſ diſtulit rũdere
mlieri tã hũilit᷑ et fidelłr depᷣcanti
Rũdʒ Beda reddendo triplicem
cauſam dicẽſ. Ideo diſtulit ſuã re
ſponſionẽ. non qꝛ miſericoꝛs deꝰ
miſeroꝝ pᷣces deſpiciat ſed vt ꝑſe
uerantiã młieris nobis ſꝑ imita/
bilẽ demoſtraret.que quãto mag⸗
contẽpta videbat᷑ a dño eo arden
tiꝰ ceptis inſiſtebat pᷣcibo vt diſa/⸗
puloꝝ ſuoꝝ aios ad interceſſiõis
miicoꝛdiã cũ clamãte muliere ſi
mul pꝛouocaret. Rñdere diſtulit
ne daret᷑ occaſio iudeis xpᷣm calũ
niandi ꝙ gentiles eis in docendo
vel ſanado pᷣtuliſſet.et ideo fideʒ
eius iuſte recuſarẽt. Pꝛopter qð

ſequit᷑ ĩ euãgelio. Et accedẽtes di
ſcipuli rogauert ⁊c̃. Sed ipᷣe rñ

dit.Mon ſũ miſſus ꝛc. glo.coꝛ⸗

gareth
oꝛibns
t ſſcho
tllum.
genere.
ainha/
t. Da
tſeba
ti ſli
nact.

fier.

deßlant
iolien
rſuint
sde
w
himtn
to mMag
9 den
vt dſo⸗
eſts
gloneſ
ult

n nG

Ceendo

aa

pler
gitco
en
o

Sexrmo

XNXI

palit᷑ ?⁊ pᷣſentialit᷑ Coꝛpalit᷑ qꝛ ex geniti. Panis eſt euãgeliũ? mira
eis natus eſt.⁊ pᷣſentialiter.qꝛ eo/ cula aliqua q̃ ad ſalutẽ nr̃am ꝑti/

rum apoſtolus erat.vt dicit apłs
ad Rhom̃.xv. de h̊ vide in Nico.
de ly. Et dicit Beda Ipe dñs ꝑ ſe
ſolꝰ docebat ⁊ ſanabat iudeos ad
q̊s miſſꝰ erat.ſʒ ꝑ diſciplos ſuos
etiã gẽtiles ad fidei gramvocabat
Hinc eſt ergo ꝙ vxpᷣs vnaʒ ꝑ ſe in
coꝛꝑe gentilẽ ſanaturꝰpuellaʒ nõ
hocanteqᷓ; ꝓbata om̃ibus incoꝛ/

poꝛalis ludus fide perfecit.Et ſᷣm

Chryf.Cũ hec muliervidit etiam
aplos nihil poſſe.iuerecũda facta
eſt.qꝛ que añ conſpectũ dñi venire
nõ audebat.ſʒ clamabat poſt euʒ.
illa tũc ꝓpius venit ꝓpter qð ſequi
tur At illa venit T adoꝛauit eum
dicẽs Dñe adiuua me Ex hoc et
pᷣdictis patʒ fides recta iſtiꝰ młie
ris.qꝛ vpᷣm verũ deũ ⁊ hoĩeʒ credi
dit ⁊ eandẽ fidem verbis expꝛeſſit
Cũ em̃ dixit Miſerere mei fili da
uid.ↄfeſſa eſt vpᷣm eſſe verũ hoiĩeʒ
natũ ſᷣm carnẽ de ꝓgenie dauid.
Et ꝑ hoc ꝙ nõ dixit depcare deuz
ꝓ me. ſed ꝓſtrata in terram dixit.
Dñe adiuua me. quaſi diceret.
Tu ſolꝰ potes vᷣbo omnẽ lãguo/
rem ſanare ⁊ nullus alius pᷣter te
confeſſa eſt ipᷣm eſſe verũ deũ quẽ
et credidit vbiq; pñtem ſᷣm diui/
nitatẽ.et ideo filiã eiꝰ nõ addurxit
nec rogauit vt ad eã veniret. Vñ

Bega in omel. dicit. Cõſtat aꝑtiſ

ſime ꝙ eũ vᷣbo ſalutez poſſe dare
2fidit.cuiꝰ pñtiaʒ coꝛꝑis nullibi
reqͥrit.ſicut etiã centurio qͥ dixit.
Dñne nõ ſuʒ dignus vt intres ſub
tectũ meũ.ſed tm ⁊c. Seqᷣt Qui
reſpõdens ait.Noõ eſt bonũ ſume
re panẽ filioꝝ.⁊ mittere canibo ad
mãducanduz. Glo. dicit filij ſunt
iudei ſub cultu vnius dei nutrit?

nent. At illa dixit Etiã dñe .i. ve
raciter ita eſt vt dicis.ſcilʒ ꝙ non
eſt bonũ ſumere ſalutẽ plebi iſra
el celitus deſtinatã eam ab ipſis
totalit᷑ auferẽdo.⁊ dare gentibus
aut regularit᷑ aut vniuerſalit᷑ do/
ctrinã euãgelicã ⁊ miracula ꝓmiſ
ſa ſpũalibꝰ filijs ſumere.⁊ ea da⸗
re canibo.i.gentilibo.pᷣs em̃ erat
aplus iudeoꝝ.qͥ tũc fuerũt ſpũa/
les filij.qꝛ fideles. Sed nũc ſunt
canes effecti Juxta illud Circũde
rũt me canes multi. Liq; aũt nũc
nõ ſit bonũ vniuerſaliter ⁊ regu⸗
lariter. tñ bonũ eſt aliqñ in aliq̊
caſul Mã ⁊ catelli edũt de micis qͥ
cadunt de mẽſa dñoꝝ ſuoꝝ q.d.
Nõ mereoꝛ panem.nec ſedere ad
mẽſam.cũ nõ filia ſim ſʒj caniſ.nõ
tñ om̃ino ſum repellenda.ſed pe/
to vt colligã micas.i.tantillã con
ſequar gram vt ſanes filiã meã.hᷣ
em reſpectu miraculoꝝ et alioꝛuʒ
bñficioꝝ q̃ facit iudeis q̃ſi mica ẽ
Ex iſtꝭ pʒ mira hiuꝰ mulieris pꝛu
dentia.patientia.⁊ humilitas De
patiẽtia dicit Beda in omeł. Hec
mulier patientie virtutem habuit
nõ exiguã:que dño ad pꝛimã peti
tionẽ eius nõ reſpondente verbũ
nequaq; a pᷣcibus ceſſauit.ſed am
plioꝛi inſtantia auxiliũ pietatꝭ eiꝰ
qð ceperat imploꝛauit.dans no/
bis exemplũ vt in cõuitijs ⁊ iniu
rijs nõ ſtatim exacerbemꝰneca pᷣ
cibus et oꝛationibo ceſſemꝰ. ſi qð
vo lumus et petimus nobis non
ſtatiʒ a dño pꝛeſtat᷑.ſed ſineinter/
miſſione oꝛemus.qꝛ multũ valʒ
oꝛatio iuſti aſſidua. De eadẽ pati
entia ⁊ hũilitate diat Beda Hec
mulier canibus cõꝑata a dns nõ

MNſica tercia quad

ſic quidẽab inſtãtia pᷣcationis de
ſiſtit nec a ſꝑnẽdo pietatis mune
re mẽtẽ reuocauit.ſʒ ſuſceptã libẽ
ter amplexata ẽ cõtumeliã.nõ ſe
ſolũ canibus ſimilẽ nõ negauit.ſʒ
et catellis ſe equiperauit.Et Hie
ronimꝰ dicit. Hec mira huiꝰ mu
lieris fides.patientia ⁊ humilitaſ
Fides qᷓ credidit ſanare poſſe filiã

ſuã abſentẽ. Patiẽtia qua totiẽs
repulſa in pabus perſeuerat. Hu

militas qua ſe nõ canibo ſed catel
lis cõparat.. Tũcreſpõdẽs ieſus
ait ili Omulier magna eſt fideſ
ta ſin tm̃ ꝙ mereris acapere qð
petis. Fiat tibi ſicut vis et ſana/
ta eſt filia eius ex illa hoꝛa

=

(. mica tercia quadrageſime
Sermo. xvv.

PBat ieſus

eijciens demonium ?
Cillð erat mutũ.i.hoĩeʒ

quẽ obſedit mutũ fecit. Luc.xi.

B ¶ AVbi nota ꝙ ömõiacꝰ erat
mut vt h ðꝛ.Et erat cecꝰ vt dicit
Mat.xij. Et cũ eieciſſʒ demoniũ
locutus eſt mutus. Et vt dicunt
Chryß.⁊ Theophilꝰ erat etiã ſur
dus Et iſta qᷓtuoꝛ miracula ſimul

facta ſunt. Pꝛimũ qꝛ eiectũ erat

ab eo demoniũ. Scoõm illumina
tus fuit a cecitate. Tercio qꝛ rece/

pit auditũ. Et q̃rto recepit facul/

tateʒꝭ loquendi.Exiſtis miraculis
ãqmirate ſunt turbe. ſciliq; cũ vide
rũt rem tã inſolitã Sequit᷑ Qui
dam aũt ex eisſq; ſcribe ⁊ phari
ſei vᷣm Matheũl dixerũt. In be⸗
elzebub pꝛincpe demonioꝝ eijcit
demonia Miraculum illud erat
publicũ et ideo negare non pote/

rageſime

tes ꝙ virtute demonis factü eſſʒz

Odiũ em̃ ⁊ inuidia ꝑpuertũt iudi/
cia.⁊ facta interpᷣtant᷑ in ꝑtẽ detio
rem Scribe aũt et phariſei valde
oderũt chriſtum.qꝛ acriter argue
bat eoꝝ vicia.et miracula diuina
vᷣtute facta dixerũt fieri arte ma/

in virtute cuiuſdam demonis cui
in hoc iferioꝛes obediebãt quẽ de

gica. ⁊ dixerũt eñ demonia eijcere

monẽipi vocabãt beelzebub Vbi
notandũ ꝙ ſᷣm gloſam.et mgrim
in hyſtoꝛijs ⁊ Yſido.viij.ethimo.

Tunus coditoꝛ vł reꝑatoꝛ ciuita
tis niniue patri ſuo poſt moꝛtem
ſtatuã cõſecrauit ad quã cõfugien
tes qui foꝛefecerant veniã mere/

bant᷑ ꝓter qð ſtatuã inceperunt

venerari.⁊ ſuccedente tꝑe tandem
diuini honoꝛes ſunt ipᷣi ſtatue ex/
hibiti.et ita incipiebat cultus ydo

latrie.⁊iudeiꝓpt᷑ gentiliũ irriſionẽ
vocabant hoc idolũ beelʒebub. i.
deũ muſcarũ. ꝓp ter multitudines

muſcarũ que erat in templo eius

ꝓpter ſoꝛdes cruoꝛis imolati. In

hoc ſimulacro dicebant iudei pn

cipẽ demonioꝝ habitare.qꝛ in eo

fuit ido latrie pꝛincipium.et quia

nullũ idolũ inueniebat᷑ efficaaus

illo.⁊ qina cultus eius erat gene

ralis apud omes gẽtes Licet em

quelibet natio haberet alq̊s ſpe/

ciales deos hunc tñ tanqᷓ; genera

lem deũ om̃es venerabant᷑ et ita
in virtute pꝛincipis demonioꝛuʒ
q in hoc idolo habitabat dicebãt
phariſei dñʒ facere miracula. nul
lam illiꝰhabẽtes cauſam aut rati
onẽ.ſed ſolũ ſtimulis inuidie mo
ti ita dicebãt ad calumniãdũ oꝑa
chriſti. VRñ Remigiꝰ Solo odio
et inuidia moti nihil ſoꝛdidius in

rant ſed ꝑuertere conabant᷑ dicen uenientes qð obijcerent dño dice

4

—
*

.

Sctmo ENE

üͤch

tic, bant ꝙ in beelzebub eijceret de / in ſe diuiſum eſt ᷣm vos.qꝛ dici/⸗
edero monia Alij tem ptãtes ſignũ de tis ꝙ vnus aliũ eijcit.igit᷑ regnũ
volle celo petiebãt ab eo] Iſti miracu/ ſathane ſtare nõ poterit quod eſt .
Ne la chriſti parua reputabant. qꝛ cõ notoꝛie falſuʒ. Etiã patet falſitas
dinina muniter erat arca illa inferioꝛa. dicti eoꝛũ ex h ꝙ demões ad nos
Nh ſq; ſanitates coꝛpoꝝ ⁊c. Etideo qᷓ dedpiendũ nõ ſunt diuiſi ſed ↄcoꝛ
ſeoere rebant ab eo ſignũ fieri circa coꝛ/ des.qꝛ alłs nõ poſſent tantũ no/ .
gaui poꝛa celeſtia ſicut tpe Joſue.eiuſ/ cere.et hſigniſicauit Job.xrli. coꝛ P
ede dem. x.et tꝑeezechie ſol retroceſſit pus illius cõpactũ ſquamis ſeſe Rd
Vbe decem gradibus. vt habet᷑ yſaie pᷣmentibo vna vni cõlungi᷑ ?vna ·
in xxxviij. Cale autẽ aliqͥd petebãt alteri adherebit.Deinde ibi ¶ Si
Nno. ab eo fieri tanq; dicerent. Si hu / autem ego in beelzebub eijcio de
cis iuſmodi feceris tũc æedemus monia fllij veſtri in quo eijciunt
ntem diuina virtute miracula opereris Ponit ſcam rationẽ ad idẽ dice
inn hryſoſt. Quoniã phariſeoꝝ ſu tis. Si ego in beelʒebub demoia
mere⸗ ſpitio irratõnabil eſſet metu mul eijcio vt vos dicitis ſeqt q ⁊ filij
WR titudinis nõ eũ audebant diuul / veſtri ſilr in beelzebub eijciat de/
nen gare ſed in animo ſuo eam verte monia.ſed h̊ vos reputatis falſũ
mecr/ bant. Et ideo ſubdit᷑. Ipᷣe auteʒ igi nec dicere debet ꝙ ego in be
“ yt vicht Beda Mon ad dicta ſed elʒebub eijciã. Sʒ ꝗs dñs appel/
miioni wuern ad cogitata dñs rñdit. vt vl ſic cõ lat filos iudeoꝝ ſut due expoſiti
Crbi pelierent crederepotentie eius q ones. VUna ſᷣm NHiero. Cyrillum
ne coꝛdis occulta videbat. hoc eĩi nõ Bedã et Chryß. O fil ij eoꝝ vocẽ
n 1 poteſt demon nec aliqua creatu/ tur diſapuli xpᷣi q a iudeiſ ſᷣ m car
c⸗ ra ſed ſolus deus. vt et ipᷣi in ſua nẽ exoꝛti fuerũt.q freqᷓnter demo
lun ſcriptura babebãt. VUn.iij. Reg. nes eiecerãt nec tñ iudei opus ipᷣo
te hn vj.dici᷑ᷣ Tu ſolus noſti corda fili rũ calũniabant᷑. Dedit eĩ xpᷣs eis
ginc oꝛum hominũ.Et.j. Regum.xvi poteſtatẽ ſuꝑ demonia vt eijcerẽt
et gun Homo viget ea que parẽt deus en. Er tũc erit argum̃tũ tale.Voſ
fnun autem intuet coꝛꝛ. ¶ Dirit creditis ꝙ apli mei er veſtra ꝓge/
e e Omne regnũ in ſe diuiſum deſo nic geniti diuina virtute eijciant
lten labitur. et domus ſupra domuz nunq em̃ eis impoſuiſtis ꝙ h̊ in
aoſhe/ cadet.Si autẽ ſathanas in ſe di beelzebub facerẽt.ſed ipi hñt hãc
ſen uiſus eſt quo modo ſtabit regnuʒ ptãtem a meqͥ nõ ſum minoꝛis vᷣ
nicie eius.quia dicius ĩ beelʒebub me tutis qᷓ; ipᷣi exquo illã ptãtem eiſ
eh. eijcere demonia. Cõfutat aduer dedi.igi᷑ multo minus debetis
Nchit ſarios oſtendẽs diabolũ nihil ſi/ mihi imponere ꝙ virtute beelze/
lntul bi cooꝑari in demonũ eiectione. bub eijciam demones. Subqit⸗
guttoti exRectt hoc pꝛobat quattuoꝛ ratõibuſ LIdeo ipſi iudices veſtri erunt.
diemo quaꝝ prima eſt. Omne regnũ in quia apoſtoli erũt aſſeſſoꝛes chri
Gü eun. ſe diuiſuz deſolabit. id eſt peribit ſti in finali iudicio.Alio mõ ſᷣm
loehen ⁊deſtruet᷑.Concoꝛdia nãq; parue ſanctũ Hieronymum et Bedã
Gnen. res creſcunt:et diſcoꝛdia maxime Filij iudeoꝛum hie dicunt?᷑ exoꝛci⸗
ſNe res dilabunt᷑. Sʒ regnũ ſathane ciſte.qui quibuſdam cxroꝛeſt mig

4

„ „
Eo

R

Dica tercia quadrageſime

expellebant demonia. et iſtis nõ
imponebãt iudei ꝙ hoc facerent ĩ
beelzebub. ſed ꝙ fieret in vtute di
uina ad inuocatõem diui nomis.
igiẽ nec debebant xpᷣ̃o h̊ impone

re.et ita exoꝛciſte iudices eoꝝ erũt

inquantũ ex ipᷣis exoꝛaſtis ſumit
cauſa quare iudicãdi et cõdemnã
di ſunt iudei.. Poꝛro ſi in digito
dei eijcio demonia ] i.in vᷣtute ſpi
rituſſancti pꝛofecto ꝑuenit i vos
regnũ dei.i.chriſtus.ꝑ quẽ aꝑiet᷑
yobis aditꝰ ad regnũ celeſte. Cũ
foꝛtis armatꝰ cuſtodit atriũ ſuũ
in pace ſunt omia que poſſidet.ſi
autẽ foꝛtioꝛ il lo ſuꝑuenerit ⁊ vice
rit eum vniuerſa arma eiꝰ auferʒ
in qbus cõfidebat.et ſpolia eiꝰdi
ſtribuet] Ponit᷑ tercia cq D
Pꝛo quo notãdũ ꝙ foꝛtis hicvo
eat᷑ diabolus.cuius arma ſᷣm Be
dã ſunt aſtutie diaboli et neqᷣcie.
Atriũ eius ſᷣm Bedã fuit hic mũ
dus in maligno poſitus in q̊ vſq;
ad ſaluatoꝛis aduentũ potiebat᷑ i
perio. qꝛ in coꝛdib infideliũ ſine
vVlla ↄtradietõne reqeſcebat. Per
foꝛtioꝛẽ aũt itelligit᷑ hriſtus.ſpo
lia diaboli ſunt ipᷣi hoies decepti
que chriſtꝰ dicit᷑ diſtribuere quan
do hoies pctõꝛes vocauit ad fidẽ
ꝓ gr̃am eos in diuerſ gdibus oꝛ
dinãdo.Et ſic poſſʒ foꝛmari ratõ
Nemo pᷣt eriꝑe hoies de ptãte di
aboli niſi ſit foꝛtioꝛ diabolo. Cũ
ergo hoc faciã ſequit᷑ ſim foꝛti⸗/
oꝛ eo.et ita non i ſua ptã te ſʒ ĩ di
unina virtute eijao demonia. Vl
ſic. Omnis qᷣ eripit hoĩes de ptã
te diaboli eſt foꝛtioꝛ eo.ſed ego e/
ripio eos ꝑ hoc ꝙ expello ðᷣmo/
nes de obſeſſis.et reuoco eos ab
idolatria et alijs pctis ad cogni/

ſum foꝛtioꝛ eo. Qui nõ ẽ mecuʒ

aduerſum me eſt. et qͥ nõ colligit

mecũ diſꝑgit Oſtendit quõ dia/
bolus contrariat᷑ ſibi.ſ.xpo volũ
tate et actu.Et quantũ ad volũta
tem dicit Qui nõ eſt mecũ lid ẽ

q nõ habet vnam intentõem me

cũ vt qð ego volo ipe velit cõtra
me eſt Quantũ ad ſecundum·.ſ.
ad actũ ſubdit.et qͥ ñ colligit me
cum diſpgit chriſtus em̃ vẽit diſ
ꝑſa colligere Joh. xi. Jeſus moꝛ
tuꝰ erat vt filios qͥ diſꝑſi erat con
gregaret in vnũ.ſed diabolꝰ etiã
collecta diſpgit. Joh.x. Lupꝰ ra

pit et diſpgit oueſ. Hiero. Diabo
lus cupit aias hominũ tenere ca

ptiuas.dñs liberare.ille pᷣdicauit
ido la ille vniꝰ dei noticiã.ille tra

hit ad vicia.hic reuocat ad virt

tes.ille inatauit ad diſcoꝛdias.v

ad dilectoem.Ex quo põt roꝛma

ri qᷓrta rõ. Qui inter ſe ſunt plene
diſcoꝛdes intentõe et actu nõ coo
ꝑantur ſibi mutuo.ſed ego ⁊ dia/
bolus total? diſcoꝛdamus. vt pa
tet ex pᷣdictis.. Cũ immũdꝰ ſpũs
exierit ab homine ambulat ꝑ lo/
ca inaq̊ſa qᷓrens reqͥem et nõ inue
nẽs dicit.reuertar in domũ meã
vnde exiui.et cũ venerit inuẽit eã
ſcopis mũdatã et oꝛnatã.Et tunc
vadit et aſſumit ſeptẽ alios ſpũs
neqͥoꝛes ſe.Et ingreſſi habitat ibi
⁊ erũt nouiſſima hoĩs illius peio
ra prioꝛibus. Expoſitõem videĩ
alio ſermone de pñti dñica. Seqͥᷣ
tur. Factũ eſt autẽ cũ hec diceret

Extollens vocẽ quedam mulier

de turba dixit illi. Beatusventer
qui te poꝛtauit et vbera que ſuxi⸗
ſti. At ille dixit. Quinimo. beati qꝗ

. et alijs pctis ad cogni/ audiũ t verbũ dei ⁊ cuſtodiũt illð
tionẽ vniꝰ dei et ad iuſtã vita igi

Vide ĩ alio ſermõe de pñti dñica

ela
b
ter
de
ſuſ
re⸗
tx

— — — — —

—

4 (de eadem dominica

Wat ieſus

erat mutũ ñꝙ tlia ſint
in demone foꝛmaliter ſed ab effe
ctu.quia hominẽ quẽ obſedit mu
tũ fecit. Natura em̃ coꝛꝑalis obe
dit ſpũali quo ad motũ localẽ vt
tradunt doctoꝛes circa ſecũdũ ſen
tentiaꝝ.Et quia vox ꝑ motũ lin/
gue et alioꝝ inſtrumentoꝝ cauſa
tur que inſtrumenta põt demon
ex dei gmiſſione ligare ⁊ a motu
impedire et ſic hoiem mutũ face
re.Et dicit Beda ꝙ Math. nar/
rat ipᷣm fuiſſe et cecũ. et ſic tria ſi/
gna in illo vno hoie ſimul a dño
Ppetrata ſunt.qꝛ cecus videt.mu

rus loauit᷑et obſeſſus a dem one
liberax. Seqtur. xt cũ eleciſſʒ de

monẽ locutus eſt ⁊c̃.et mirate ſt
⁊c. ex viſu rei iſolite. Quidã aũt
ex eis ſcʒ phariſei dixerũt. In be
elzebub ⁊c. Odiũ et inuidia faci
unt interpᷣtari facta in deterioꝛẽ
ꝑtem et ꝑuerti iudicia. Phariſei
qt odie bãt chriſtũ qꝛ acriter argu
ebat eoꝝ vicia vt patʒ ꝑ decurſuʒ
euãgelij.Et ideo miraculis factis

ab eo ð trahebãt dicẽtes ea fieri ar

te magica.et ita etiã hic eiectioneʒ
demonis dicebãt fieri virtute cu/
iuſdã ſuꝑioꝛis demõis cuiinferio
res obediebãt ad nutũ de coꝛꝑib
exeũdo Dicebãt nãq; uidei ꝙ xpᷣs
habebat aliquẽ demonẽ ſuꝑioꝛeʒ
quem vocabãt beelzebub ſibi fa/
miliarẽ.et ꝙ ſic demones inferio
res de coꝛꝑibus obſeſſis eijciebat
illo mediante. Et alij tẽptantes
ſigna ⁊c̃. Iſti miracla chriſti par
ua reputabãt.eo ꝙ vt ↄmũit᷑ erãt

— . . .

arca illa inferioꝛa.vt circa ſanita

Dermo xxvi. E tes coꝛꝑis et hmõi.Et ideo que/

rebãt ab eo ſigna fieri circa coꝛpo
ra celeſtia.ſicut tꝑe Joſue.eiuſdẽ
x.et tꝑe Eʒechie ſol retroceſſit de/
cem gradibo.vt habet᷑ yſa. xxxviij.
Ipſe aũt vt vidit cogitatõnes.
Vic notandũ ꝙ ſicut iudei

tꝑe chriſti vt pꝛeſens declarat e /

uangeliũ ſic et hodie eoꝝ fulij imi

tatoꝛ es peſſimoꝝ patrũ ſuoꝝ fri

uole et ſine ratõe ↄfingunt domi
nũ et ſaluatoꝛẽ fuiſſe magũ ⁊ ſua
opera feciſſe arte magica et d iabo
li poteſtate.et hoc ſic temerarie cõ
fingunt vt eũ ⁊ fidẽ chriſtianã o/
dibiles faciũt ſimplicibo iudeis ⁊
eos teneant in ſua ꝑpfidia.Et qᷓ;/
uis om̃i fideli cõſtat hoc falſuʒ et
friuolũ figmnentũ.tamẽ ꝓpter no
uiter conuerſosvt illa nõ teneant
ſi ea foꝛte in pꝛioꝝ eoꝝ ſtatu credi
derũt põt ↄtra illã fictõem argui
Et pᷣmo ex verbis et ꝓbatõibo do
mini in euangelio pᷣſenti.Et pma
rõ ſumit᷑ ex hoc qð dici᷑ Ipe au
tẽ vt vidit cogitatões eoꝝ poteſt
em̃ ſic foꝛmari argumẽtũ q̃ſi dñs
diceret. Ex oꝑibus nõ vultis co/
gnoſcere diuinitatẽ meã ſed ea at
tribuitis arti magice et demonũ
virtuti.cognoſate tñ veritatẽ di⸗
uinitatis mee ex h̊ ꝙ video et vo
bis dico cogitatõnes veſtras et ſe
creta coꝛdiũ veſtroꝝ.quod nõ po
teſt facere demon nec homo.nec
aliqua creatura.hoc em̃ manife/⸗
ſtũ ſignum diinitatis eſt. quia
hoc deus ſibi ſoli reßuauit vt vi/
deat cogitatiõ es coꝛdis.Sicut et
ipſi in veſtris ſcripturis habetis.
Vnge dicit᷑iij. Regũ.vi. Tu ſolꝰ
noſti coꝛda filioꝛũ hominũ.Et.j.
Regũ.xvj. Homo videt 4 q W
5

4

A.

rent deus autẽ intn et᷑ coꝛ. Dirit
eis. Omne regnũ in ſe diuiſum
deſolabitur. et domus ſupꝛa do/⸗
mũ cadet.Si autem ſathanas ĩ
ſe diuiſus eſt quõ ſtabit regnũ eiꝰ

qꝛ dicitis in beelʒebub me eijce/
re demonia. Secunda ratio
contra dictã friuolã confictõneʒ ẽ

talis. Si ego ꝑ demonẽ aliquem
eijcerẽ aliquos tũc diuiſio eſſet in
ter eos et diſſenſio. et ſic nõ poſſʒ
ſtare ptãs diaboli et ꝑiret virtꝰeo

rũ ſicut in omnibus rebo cõtra ſe

Diuiſis fieri videmꝰ. Non ergo ſa
thanas ſibijp̃i repugnat nec ſuis
ſatellitibus nocet.ſed potiꝰſtabit

regnũ eiꝰ.ppt᷑ qð nõvirtute ðmo

nis ſed diuina virtute demoniuz
eſt eiectũ.Cõſequenter ponit ter/

ciã rationem dicens. Si autem

ego in beelzebub eijco demonia
filij veſtri in quo eijaunt.] Non
ſolũ chriſtus ſed etiã diſcipuli eiꝰ

in noie chriſti eijciebãt demonia.
2 non ſoluz diſcipuli ſed aliqͥ alij

iudei qui nõ erant xp̃i diſcipuli.qꝛ

dici Math.ix. Vidimꝰ quendã
in noie tuo eijdentẽ demonia q
non ſequit᷑ nos.Non poterãt au

tẽ iudei dicere ꝙ apli facerent mi
rabilia virtute magica. quia erãt

ſimplices ⁊ illitterati.Et ſi dicerẽt

ð aplis ꝙ chriſtus docuit eos ar

tẽ magicã.tamẽ nõ poterat hᷣ di⸗/

([Iaůoö§V ͤ rne illis qͥ nõ erant eiꝰ diſcipuli.

ergo cũ eijcerẽt demones in noie
chriſti nec poterat h̊ attribui ſpi/
ritui maligno.Ex dictis ſequit ꝙ
nec eiecto demonũ facta ꝑ xpᷣm
in cuius virtute alij eiecerũt et in

eius noiĩe. Eſt ergo ratio tal. O fi
lij veſtri. ſ.apli.qui erant de ſemi

ne iudeoꝛũ.vel alij iudei qui me

non ſequunt᷑ eijfqüt demonia hñ

poteſtis attribuere niſi vᷣtuti di
uine.ideo ipᷣi iudices veſtri erunt
De aplis hoc eſt manifeſtũ.quia

ipi erunt aſſeſſoꝛes chriſti in vni /

uerſali iudicio. Sed alij q non ſe
quebant᷑ chriſtũ et tamẽ eiecerũt
demonia iſti nõ credẽtiũ iudices
erũt per cõ paratõem.quia ex ipᷣo
rũ facto alij oſtendent᷑cõ demna/

biles.quia nõ crediderũt in chri ⸗

ſtum. cuius deitas declarata fuit
pꝑ miracula in virtute et in nomi
ne eius ꝑ non credẽtes factal Si
autem in digito dei id eſt in vir/
tute ſpũſſancti eijcio demonia
ſicut oſtenſũ eſt modo ꝓfecto ve
niet in vos regnũ dei. quia per
chriſtũ aperiet᷑ vobis regnũ cele⸗
ſte. Cũ foꝛtis armatus cuſtodit
atriũ ſuũ ⁊c̃. Hic tangit qᷓꝛtã ra

tionẽ quam vide in alio ſermone
de Dac dñica. QAui nõ eſt mecũ
contra me eſt.⁊ q non colligit me
cum diſpgit Quinta ratio eſt ta

lis. Volũtas eius qui alicui obe
dit eſt cõfoꝛmis voluntati illius
cui obecht. Si ergo chriſt?ꝰ in vir
tute demonis faceret miracula ſe
queret᷑ ꝙ chriſtꝰ et dem on eſſent
concoꝛdes. Hoc aũt eſt falſũ.qꝛ
oino diffoꝛmes et cõtrarij. Chri⸗
ſtus eſt hũilis. benignus ⁊c.dia
bolus ꝑ oppoſitũ inuidus ſuꝑb
maliuolus. Itẽ facta et doctrina
chriſti ad hoc ſemꝑ tendũt vt re
trahant hoies a peccatis et vt ſal
uent᷑. Facta demois ſũt ad diſtra
hendũ homines ꝑ peccata. Ex q̊
patet ꝙ chriſtꝰ nihil opat᷑ de vir⸗
tute demonis.Et hoc eſt quod di
cit Qui nõ eſt mecũ per concoꝛ

diã et voluntatẽ cõtra me eſt jet

h mõi eſt diabolus. vt pat; ex di⸗
ctis.l Et qui nõ cõgregat mecũ

38

—

— -24 4 r————————ô

he⸗
—
fmwtdi
Lcnunt
,
invn/
nonſe
erüt
ices
tipo
ina/

ft

vomi
Gi
n i/
onia
ltoye
ia per
(e/
ſtocltt
ſti ra

mecn
igitme
ſockin
ciobe
i lius
in N
gclale
neſent
li:
ſn
c di⸗
ſuoh⸗
ocerin⸗
t
eſtſl
ſn
„d
deſ/
0o
Coner
eſſ
an
Gat

