⁊ in eo delectant᷑ intãtũ ꝙ etiã ex
ipᷣius auditõe coꝛde cõpũgunt᷑ ꝓ
pctis ſuis ⁊ ↄcipiũt multiplex ꝓ/⸗
poſitũ bonũ.ĩmo aliqñ ex cõmo
nitõe dei vᷣbiincipiũt oꝑari bõa.
cũ aũt venerit eſtus tẽptatõis tũc
qꝛ nõ habuerũt firmã voluntatẽ
ſed leuẽ.nec habẽt humoꝛẽ deuo/
tõis ⁊ gratie ideo nõ eſt i eis radi
catũ et bñ firmatũ illud ꝓpoſitũ.
q̃re tẽptatõe fatigati a bono pꝛo/
poſito recedũt. ⁊ bñ inchoata de
relinquũt.nec ad fructũ ꝑſeueran
tie ꝑducũt. Hoc voluit dñs cum
dixit Nam qð ſupꝛa petrã hi ſũt
qͥ cũ audierint cũ gaudio verouʒ
ſuſcipiũt et hi radices nõ habent.
qꝛ ad tꝑus credũt et in tꝑe tẽpta
tõis recedũt Deillis ponit exẽ/
plum btũs Gre.in ome. hodier/
na dicens. Multi naq; cũ vᷣbũõ
auariciã audiũt eandẽ auariciam

deteſtant᷑.reꝑ omniũ contẽptum
laudãt.ſed mox vt viderit animꝰ

qð cõoupiſcit obliuiſat᷑ qd lauda/
bat. Multi cũ verbũ contra luxu

riã audiũt pollutõem carnis non
ſolũ ꝑpetrare nõ appetũt.ſed eti

am pꝑpetratas erubeſcũt.ſed mox
vt carnis ſpedes eoꝝ ocuł appa/

ret ſic mens ad deſideriũ rapit᷑ ac

ſi adhuc nihil ſit ab ea contra hee
eadẽ deſideria ðᷣliberatũ.Itẽ glo
ſa dicit. Multi audiẽtes diſputa
tõem contra auariciã et luxuriaz
dicũt cõtemptoꝛes ſeculi vel etiã
caſtos hoĩes cẽ btõs.ſed vbi ſpẽſ
ↄtẽptibiles eoꝝ obtutib pᷣſentã
tur mox ab eis recedit qᷣcqd boni
cõceperunt.et ideo hoc qꝛ radices
nõ habẽt Temptatõe em̃ pꝛobat
an verbũ dei radices fixerit.ſicut ĩ
petu ventoꝛũ apparet ſi arboꝛ ſit
bene radicata. OTercij ha/
bent ſe ꝑ modũ ſpineti.Sic̃ ergo
ſemen ꝓiectũ in dẽſum ſpinetum
figit quidẽ radicẽ et germiat her
bam. et creſcit aliqñ in calamũ ſʒ
ex denſitate ſpinaꝝ depꝛimitur et
ſuffocat᷑et nõ fructificat aut mo/
dicũ.ſic aliqui verbũ dei audiunt
cum deſiderio et in eo delectant᷑.
vt in pꝛioꝛi mẽbro.ſed diuitie et
amoꝛ eaꝝ et ſollicitudines ſeu cu
re q̃s diuitie et amoꝛ eaꝝ cauſat ⁊
voluptates q̃ ex diuitijs frequen
ter ſequunt᷑ ſemen vᷣbi dei depꝛi⸗
mũt et ſuffocant in coꝛdibo eoꝝvt

no fructificet.ſ.bonas cogitatões

bona deſideria ⁊ oꝑa ſpualia aut
paꝝ.Suffocãt quidẽ ſᷣm Grego.

qꝛ impoꝛtunis ſuis cogitatõibus

guttur mẽtis ſtrangulant. et duʒ
bonũ deſideriũ intrare ad coꝛ nõ
ſinunt quaſi aditũ flatus vitalis
vetant. Et dixi notãter vel parũ.
quia ſicut ſemen inter ſpinas ali/
quãdo fructificat aliqua gna ſed
parua et pauca. ſic ſi diues aliqᷣs
fructificat in bonis oꝑibo. iſta ta/⸗
men ꝓpter ſollicitudies et deliciaſ
parua ſunt et paucea ac imꝑfecta.
Pꝛopter hoc Augꝰ diuitias com
parat fiſco.vt dixi in materia de
auaricia. Hoc voluit dñs a; di

„

Dominica quinquageſime

xit ¶ Quod aũt in ſpinis cecidit hi

ſunt qͥ cũ audierint euntes ſ.ali/

quo mõ pᷣdicatõis et a ſollicitu/
dinibo et diuirijs et voluptatibuſ
ſuffocant᷑et nõ referũt fructum
Deiſtis ambob mẽbris ſil dieit
Beda. Sũt qͥ auditi verbi ⁊ vtili
tatẽ ꝓbant et deſideriũ guſtãt. ſʒ
ne ad h̊ quod ꝓbant ꝑueniãt.ali/
os huiꝰ vite aduerſa terrẽdo.ali/
os ꝓſꝑa blãdiẽdo retardãt.Dep/
mis dicit᷑. Qui ſupra petroſa.De
ſecundis. Qui in ſpinis.De his
tribus dicit hrip. Vt in breuib
plura cõpꝛehendã hi qdam ſunt
tanqß negligenten audlire.hi tan/⸗
q; delicati et debiles. hi vᷣo tanq;
ſerui facti voluptatis et nõ mũdi
a bono deſiſtut. Bonꝰ etiã oꝛdo
vie petre et ſpinaꝝ.opus enim eſt
primo memoꝛie ⁊ cautele. deige
foꝛtitudinis.cõſeqnter cõtẽptꝰ pᷣ
ſentii. P¶ Diai aliqͥs. Quiſ
fatuus agricola ꝓijceret ſemen in
viã vel ſupra petra.vel int᷑ ſpinas
ſic pᷣdicatoꝛ inſipiẽter facere videt᷑
ſi pdicaret indocibilibo et indiſpo
ſitis ſicut hic ſignant᷑. Non enim
ſunt marganite ꝓ ijdende añ poꝛ/
cos.Ad hoc rñdet᷑ duplicit. Prio
ꝙ hic nõ dicit᷑ ꝙ ſeminans ꝓiecit
aliud ſecus viã. ſed dici᷑ ſemen
cecidit aliud ſecus via.ſic pdicatoꝛ
intẽdit pᷣdicare nõ ineptis. ſʒ ipſe
facit qð in ſe eſt pᷣdicãdo.ſed ſi v/
bum recipit᷑ ſic vel ſic eſt ex ꝑte au
ditoꝛis.Alio mõ dicit Chryſo. ꝙ
increpãdus eſſi agricola qͥ ſuꝑ ſe/
ſibiles ſpinas petrã aut viã ſemi/
naret. Nõ em̃ eſt poſſibile petrã
terram fieri.nec viam nõ eſſe viã.
aut ſpinas nõ eſſe ſpinas.in ratio

nabilibus vo ſecus ẽ. poſſibile ei tern
eſt petrã conuerti in terrã piguẽ

et viã nõ conculcari.⁊ ſpinas diſſi
pari. Ideo nõ eſt vanũ ⁊ inutilep
dicare etiã malis. ¶ Quarti ha/⸗/
bent ſe ꝑ modũ terre bone bene

culte mundate a ſpiniſ tnbulis

aut alijs nociuis.eo ꝙ coꝛda tali⸗
um ſunt culta exercicijs virtuopᷣ.

⁊ mũdata a pturbatioibo ſollicitu
dinũ et imũdaꝝ cogitationum ac
ma laꝝ affectionũ.et ab amoꝛepᷣ/

ſentiũ et mundi.Sicut ergo ſemẽ
ꝓiectũ in taleʒ terrã bonã figit ra
dices.germiat berbã.creſcit ⁊ fru
ctificat i abũdantia Sic ſemẽ vbi
dei in tale coꝛ cũ gaudio et dele/
ctatõe ſuſceptũ figit᷑in eodẽ. mẽo
riter retinet᷑. et germinat bona de
ſideria et ppoſitũ firmũ qð in p/
ſpis ⁊ aduerſ retiet ⁊ vſq; ad fru
ctũ ꝓducit bonaꝝ oꝑationũ et re/
tributõis eterne.¶ Et nota ꝙ il/
los qͥ ſunt ſignan ꝑ terrã bonam

⁊ in qͥ bus verbi ſemen abũdãter

fructificat opoꝛtet habere cõditõ
nes oppoſitas pᷣdictis qͥ ſignt᷑ ꝑ
viã.petrã et ſpinas.oꝑtet ei illos
primo memoꝛiter retinere vᷣbuz
ſuſceptũ et cautecuſtodire ne de/⸗
mones ꝑ malas imiſſiones illð
tollãt de coꝛdibo eoꝝ.aliter enim
nõ ꝓdeſſet ſicut neccibns reiectuſ
Vnde Gre.i ome.hodierna. Ver
ba dei que aure ꝑcipitis mẽte reti

nete. eſt em̃ ſermo dei cibi. ſiẽ igitẽ
1g

cibus ſtomacho laguente reijcit.

*

ſic qñ ſermo auditꝰ in ventre me

moꝛie nõ retinet᷑.ſed qͥſqͥs alimen

ta nõ tenet ꝓfecto de eiꝰ vita de/
ſperatur. Eterne ergo moꝛt peri/
culi foꝛmidate ſi cibũ ſancte ex/

hborre fonis accipitis. ſi v ba vite

z alimenta iuſticie ĩ memoꝛia nõ

enetis. Opoꝛtet igi memoꝛit᷑ re
tinere verbũ dei . et hoc eſt contrs

modſch
nnrle
hartiba,
ne bene
tnbulis
ꝛchtali/
nrwoß,
Ollutn
wumge
mon /
moleni
aigen
ſat 1ffin
ſaneyb!
ber dele/
Ndi mio
bomde
ao inpe
Paufm
onbare
donn gl/
räbotanm
Nhücite
crecödith
ſt
tet ei los
nere pbo⸗
Ure nede
ſoneb li
litercnmn
ns re
lemg e
s merenen

D

nte teſtkh·

nanen

Sermo

riũ illis qui ſecus viã vbi vãt dia tandũ ꝙ dñs ſepe pdirit diſcipul

bolus et tollit verbũ. ¶ Secũdo
oꝑtet illos eſſe firmatos in patiẽ

cia.vt.ſ.letanter aduerſa ſuſtineãt

aut cũ tã moderata triſticia vt pꝛo
pterea nec mala faciãt neca bono
cuiꝰ ꝓpoſitũ a vᷣbo dei conceper̃t
deſiſtant. ⁊ hoc eſt contrariũ ad il/
los qui ſupra petrã.qͥ ad tꝑs cre
dunt et in tꝑe temptatõnis rece/
dũt.Sic em calamꝰ qͥ exur git de

ſemine ſupra petrã tenuis ⁊ iĩbe/

cillis eſt.et male radicatꝰ. et iõ ab

eſtu ſolis cito exurit᷑.et areſcit. ſic

ꝓpoſitũ bonũ qð ex verbo dei cõ
cipit᷑ in coꝛde nõ diſpoſito ꝑ pati
entiã debile eſt ⁊ infirmũ.Et iõ ſu
Rueniente aliq̃ temptatõe aut ad
uerſitate cito euaneſat. ¶ Tercõ
oꝑtet eos habere cõtemptũ pᷣſen
tiũ.⁊ hoc eſt ↄtra illos qͥ in ſpiniſ
in qbus amoꝛ pᷣſentiũ ⁊ ſollicitu
dines ſuffocant vbũ dei.Deullis
igit᷑ intellexit dñſcũ dixit.¶ Qð ãt
in terrã bonam hi ſunt qͥ in coꝛ⸗

debono ⁊ optimo audiẽtes vbũ

dei retinẽt in memoꝛia. et fructũ
afferũt in patẽtia

Dominieg quinquagelime
Semo r.
Bſumpfit
ieſus duodecim diſci/
pulos ⁊ ait ill Ecce aſcẽ
dimus hierłimã⁊ cõſſimabuntur
oĩa Mat.xxr. Q¶BDe paſſio
ne dñi de qua in euãgelio fit mẽ/
tio hodie nõ eſt dicendũ.ſed reb/⸗
uandũ eſt ad ſuũ tꝑs.ſ.ad vltimã

hbebdomad q̃dꝛageſime Mõ tñ

qrendũ ẽ cur dñs añ tꝑs paſſiõis

reſurrectõis pdixerit¶ Pro qͥ no/⸗

Ae

ſuis paſſionẽ ſuã et moꝛtẽ.vt pa⸗/
tet Mat.xvi.poſtqᷓ; petrꝰ confeſ
ſus eſt eũ eſſe filiũ dei. Secundo
Mat.xvij.poſtqᷓ; traſfiguratꝰ eſt
ante eos in monte. Tercio ibideʒ
poſtq; curauit lunaticũ. Quarto
in euãgelio pᷣſenti Lu.xviij. Mat
thei.xx.⁊ Mar.x.vbi dicit. Scit
qꝛ poſt biduũ paſca fiet ⁊ filiꝰ ho
minis tradet᷑ vt erucifigat᷑. Pꝛedi
xit autẽ dñs diſapulis ſuis tã cre
bro paſſionẽ ſuã ⁊ reſurrectõnem
pꝛopter multas cauſas. Prima
vt in ſua paſſiõeminꝰ dubitarent
in eius diuinitate ⁊ de eiꝰ reſurre
ctione. Vnde Gre. Preuidẽs ſal
uatoꝛ ex paſſione ſua diſcipuloꝝ
animos ꝑturbãdos eis longe añ
paſſionis ſue penã et reſurrectõis
gloꝛiam pᷣqxit.vt cũ eum moꝛien
tem vt pᷣdictũ erat cernerẽt etiam
reſurrecturuz mime dubitarent.

Secũdo ſᷣm Cyrillũ vt ipᷣi ſcirẽt

ꝙ dñs paſſionẽ ſuã pᷣnouit.et ex
hoc cognoſcerẽt ꝙ ſpontaneꝰ ad
eam acceſſit.ne poſtea dicerent q̃/
liter ille in manus hoſtiũ incidit.
qui noſ pꝛomittebat ſaluare.Ter

cio ſᷣm Theofilũ Vt eſſent teſteſ

ꝙ voluntarie et ſcẽter paſſus ſit
quod pᷣcognouerit moꝛtẽ ⁊ potu

iſſet fugiſſe ſi voluiſſet.Sequitur

Et ipᷣi nihil hoꝛum iĩitellexerũt.
Qirca hoc queritur quare diſci/
puli verba illa chriſti nõ intelle/
xerũt cũ tñ plana fuerũt. Reſpõ/⸗
detur ꝙ huiꝰ triplex eſt ca. ſcilicet
ꝙ apoſtoli hec verba chriſti non
intellexerunt.¶/ Prima fuit ma⸗
gnus amoꝛ quem ad ipſum etad
eius vitam habuerũt ⁊ ad coꝛpa⸗

ſue diſapul ignominia et ſil gliaz lẽ eiꝰ pᷣſentiã ꝓpter qð eius moꝛ⸗
tem cogitare non fotnermnr. 4

DVDſiñica quinquageſime

Scda quia veꝝ deum ⁊ hominẽ tum ex pꝛogenie dauid.et diuinã

iunocentẽ eſſe ſceuerũt.⁊ideo ne/
quaq; ißᷣm moꝛiturum putabat.
Tercia qꝛ ipᷣis in ꝑabola loqͥ con
ſueuerat. cogitabãt foꝛte etiã illa
ad q̃dã alia referenda.et pabo lice
dicta. Has tres cauſas ponit Be
da dicẽs.Quia em̃ diſcipuli eiꝰvi/
tam marime deſiderabãt eiꝰ moꝛ
tem audire nõ poterã t.et quoniã
quẽ nõ ſolũ hominẽ innocentẽ ſʒ
etiã deũ verũ ſciebant hũc nulla/
tenus moꝛi putabãt. et qꝛ ꝑabo/
las ante ſepe loquentẽ audire cõ/
ſueuerãt q̃tiens de paſſiõe ſua di/⸗
cebat ad aliud allegoꝛice referen/
dum eſſe crediderunt.Et ſᷣm glo.
Judei qͥ eiꝰ moꝛtẽ ſperabant qͥc⸗
quid de ſua moꝛte loquebat᷑ intel
ligebant. Hocem̃ loquebat᷑ qð ip
ſi facere optabãt. Sequit᷑ Factũ
eſt aũt cũ appꝛopinquaret hieri/
cho cecus qͥdã ſedebat ſecis viã
mendicãs.et cũ audiret turbã p/
tereuntẽ interrogabat qͥd h̊ eſſet.
Dixerũt aũt ꝙ ieſus nazaranꝰtrã
ſiret. et clamauit dicẽs Jeſu filida
uid miſerere mei. ROe ille
cecus turbã pᷣtereuntẽ audiuit. et
ipᷣam videre nõ poterat et a trãſe
untiba introgauit qͥd h̊ eẽt.i.qͥs eſ
ſet pꝛincipalis in illa turba. Per
h ſignificat ꝙ ſimplicioꝛes diligẽ
ter qrere debent a ſaentioꝛib ea qᷓ
ad ſalutẽ ꝑtinent.et potiſſime de
bent hmõi q̃rere ab his qͥ ambu/
lant cũ ieſu.i.qͥ ſunt vite euãgeli/
ce ſectatoꝛes.et quãto ſcũt homi
nem melioꝛẽ ⁊ ſcientioꝛẽ.tanto eis
ſecuriꝰ eſt vt ab eo qrant viã veri
tatis.Et in hoc ꝙ hiccecꝰ clama/
uit Jeſu fili dauid mipᷣere mei
confitet᷑ vtrãq; naturã in xpᷣo. ſq;
bumanã in hoc ꝙ dicit eũ eſſe na

in hoc qð dicitl mi ere mei. Dei
enim eſt pꝛopꝛiuũ miseri et efficaci
ter releuare miſeriã ſue creat᷑e quã
condidit. Et ſi q̃rit᷑. vnde hic cecꝰ

illa ſcire potuit cũ lumine puatꝰ

libros legere nõ potuit. Rñdʒ Ci
rillus dicẽs. In iudaiſmo nutritꝰ
nõ ignoꝛauit ꝙ de ꝓgenie dauid
deus pᷣm carnẽ naſceret᷑.et ideo ei
vt ðo loquit᷑ d. Ihu fili dauid mi
ſerere mei. Seqᷣtur. Et qͥ pᷣibãt

increpabant eũ vt taceret. qꝛ vt

dicit Nico.de lyra. Per clamoꝛẽ
ſuũ i mpediebat᷑ turba ab audien
do chriſti doctrinãl Ipe vo mul /
to magis clamauit Suꝑ qð di
cit Cirillus. Miremur inſtãtiam
ↄfeſſiõis eiꝰ.Nã ꝑ ꝓhibentes nõ
impediebat᷑ eꝰ audacia. Nouit ei
fides oibus repugnare ⁊ in omi⸗

bus triũphare.vtile enim eſt pꝛso

cultu diuio pudoꝛẽ deponere.nã
ſi ca pecunie ſunt impudẽtes nõ/

nulliꝓ ſalute aie nõ decet totaleʒ

deponere impudentiã.qᷓſi diceret
imo oĩno decet (hryſ.Talis ẽ na
tura fidei vt qᷓnto magis vetat᷑ eo
magis accendit᷑.ꝓpter qð ſerui dei
in ꝑſecutõibus nõ vincunt᷑. Vlir/
tus eĩ fidei in ꝑiculis eſt ſecura et
in ſecuritate ꝑiclitat᷑.ſieut dauid iĩ
ꝑſecutõe ſanctus fuit.in ſecuritate
autẽ ⁊ ocio adulter factꝰ ẽ. Stãſ
autẽ ieſus iuſſit euʒ adduci ad ſe
In qͥ apparet clementia xpᷣi.quia
nõ dedignatus eſt ſtare ⁊ alloqui
viles ꝑſonas et pauꝑes. Et cum
appꝛopinqſſet interrogauit eũ di
cẽs Quid tibi viſ facis Mõ inter
rogauit dñs q̃ſi ignoꝛans qꝛ nr̃e
oꝛõ es etia ſolis deſiderijs inote/
ſcũt apud deuz. Sʒ interrogamt
ſm Hilariũ vt ſcirẽt aſtateſ ꝙ nõ

ſeg
ft

ſun

td

diniti
N
tefica
iecni
bic
e huns
Pich
um
nedeud
eeod
Minti
töbir
. e
ſcamce
baudeen
fomal/
godi
ſtinam
nnes d
oute
inoſni
nckp⸗
onere ni
aesno/
tonl
ſidiete
Talise
pent
ſerndel
nt. Tr/
ſccunn et
dauct
ſcauntne
Si
cad e
1öi
1llogh
S
ut ed
Möhe
s Ge
nete/
Crogu
c

SBermo

petebat cecꝰ ſibi pecuniã dari. ſed
diuine efficade opꝰ.petebat eĩ ab
eo tãq; a deo illuminatõnẽ ocu/⸗
loꝝ ſuoꝛum SAt ille dixit
Dñe vt videã Suꝑ q̊ Gregoꝛiꝰ.
Imitemur fres chariſſimi hunc
cecũ.⁊ nõ falſas ſciẽtias.diuitias
nõ terrena dona nõ fugitiuoſ ho
noꝛes a domino.ſed lucem peta/
mus.nec luceʒ qͥ loco claudit᷑. aut
tꝑe finit᷑aut q̃ noctiũ coꝛruptõne
variat᷑:que a nobis comunit᷑ cuʒ
peccatoꝛibo cernit᷑ſed lucẽ quera/⸗
mus quã cũ ſolis angelis videre
poſſimus.quã nec initiũ inchoat
nec finis anguſtat.ad quã ꝓ fecto
lucẽ via fides eſt.ꝓpter qð ſubdit
in euãgeliol Et dixit illi ieſus Re
ſpice fides tua te ſaluũ fecit.⁊ con
feſtim vidit Breue verbũ reſpi⸗
ce.ſed efficacſſime oꝑans.qꝛ con
feſtim vidit.⁊ h̊ redũdabat in cri
men ꝑfidie iudeoꝝ qͥ xpᷣo credere

noluerũt.cũ ſciuerũt nullũ ꝓphe/

taꝝ vnqᷓ; talia operatũ fuiſſe.aut

ſic ſolo verbo curaſſe pfecte. Ex bᷣ
etiã ꝙ confeſtim.i.ſubito vidit ap
paret ꝙ illa illuminatõ fuit mira
culoſa nõ naturalis. Naturaliter
em̃ nemo oꝑatur in inſtanti. Et
ſequebat᷑ illũ fide ⁊ moꝛibus.qꝛ
qui a xpᷣo illuminati ſunt coꝛꝑali
ter.etia ab illo iluminati ſũt mẽ
taliter.quia totum hominem ſi/
mul ſaluum fecit in ſabbato. Et
ſequebat᷑ illũ magnificans deuʒ
Et ſic duplicẽ viſum recepit.ſalicʒ

coꝛpoꝛalem et intellectualem. vt

iam certitudinaliter cognoſceꝛet
ipſum foꝛe deũ.als em̃ eum non
gloꝛificaſſet vt deum. Et omnis
plebs vt vidit dedit laudeʒ deo.
tota em̃ plebs viſo miraculo: ali
quãte illuminata fuit ſpirituali/

ter.vt iam aliquid diuinũ in chri/
ſto cognoſceret.¶ Querit hryſ.
Cur dñns demoniacũ wratum ſe/⸗
qui volentem pꝛohibet. Luc.viij.
et tamen hũc cecum illuminatuz
ſequi permittit. Reſpõdet quia il
lum mittit pꝛeconem vt ex ſua cõ
ſiſtentia benefactoꝛem pᷣdicet.Ce/
cum vero ſequi permittit hieroſo
limam ad paſſionem pꝛofecturꝰ
vt recentẽ habentes miraculi mẽ
tionem.nõ exiſtimarẽt eum infir/
miutate ponus q; miſencoꝛdia pa
ti. o ꝙ cecus ille a dño
illuminatus ſecutus eſt deũ coꝛ/
poꝛaliter ⁊ ſpiritualit᷑. Et qꝛ nos
ſumus a deo ſpũaliter per veraz
fidem Jdeo cũ cum coꝛꝑaliter ſe
qui nõ poſſumꝰ ſaltem eũ ſpiritu
aliter ſequi debemus. Ad qð faci
endũ neceſſariũ eſt nobis cogno/
ſcere viaʒ ꝑ quã ipſe dñs inceſſit
Et illã nobis beatꝰ GBregoꝛius in
omelia. aperte deſcribit dicens .
Cũ ipᷣe dñs ſit ⁊creatoꝛ ãgeloꝝ ſu
ſcepturꝰ noſtrã natura quã cõdi/
dit in vteꝝ virgis venit.naſci in hᷣ
mũdo ꝑ diuites noluit.ſed pau/
peres elegit.vñ ⁊ agnus qͥ pꝛo il/
lo offerret᷑ deſuit. colũbarum pul
los aut par turturũ ad ſacrificũ
mfr inuenit ꝓſperari in h mundo
noluit.⁊ inſuꝑ nullas delectatio

nes ⁊ gaudia in h̊ qſiuit. ſʒ etiam

aduerla młta ꝑtulit vt oppꝛobꝛia

irriſiões:ſputa:flagella:alapaſ:ſpi
neã coꝛonã:⁊ moꝛtẽ.ſĩ ⁊ pnñs euã

Felinlogule 1 la eſt via quã inceſ
it.⁊ quã nob pᷣmõſtrauit. ꝑ quaʒ

ſi eũ ſequi volumus vt debemus

oꝑtʒ vt nõ ſimꝰ auari.aut ſuꝑbi.
nec appetamꝰ ꝓſpari i rebb huiꝰ

mũdi.ſ.vtñ appetamꝰ altoſ ſtatꝰ
mags hono: es, młtas diuitias.

f 5

Dñica prima quadrageſime

ira.a piurio.a cupiditate que ẽ ra

⁊ ſi affluũt nõ apponamꝰcoꝛ.nõ

diligam? eas. ſimus de eis largi
ad pauꝑes.⁊ plus gaudeamꝰ de
bono oꝑe ⁊ de adiutoꝛio qð faci/
mus pauꝑib de diuitijs q; gau/
deamꝰ de bona poſſeſſione.pati⸗/
enter ſuſtineamꝰ aduerſa.ſic dñs
nobis huiꝰ exemplũ oñdit in ſua

ſctiſſima paſſione.⁊ vt nõ qᷓramꝰ

gaudia ⁊ delectatões mundi ſicut
oñs nõ qſiuit.⁊ potiſſime hodie
⁊ illo ſacro tꝑe ð q̊ͥ etiã nos amo/
net ecclia cũ in hodierno euãgelio
nobis chriſti paſſio neʒ pponit et
ſignater cauere debemulſ nobis a

vanitatibb malis ⁊ nociuis gau/

dijs q̃ hoc tꝑe q̃runt ſeclares ho
mies ĩ ſuꝑfluis abiſ ⁊ potibbnoq
ue aie coꝛpi ⁊ reb.⁊ a ſtultis illis
⁊illicitꝭ rebo ⁊ iocis q̃ nũc exercẽt

cũ laruis ⁊ mutatõe veſtiũ ita vt

viri vtant᷑ veſti b mulierũ ⁊ econ
ulerſo qð de ſe eſt vicoſuʒ. Dicit. ſ.
Tho.ij.ij.q.clxix.Et eſt etiã ſpecia
liter ꝓhibitũ Deute xx. Quia gen

tiles talit vtebant᷑ ꝓpter ydolatri

am Et talia nõ ſolũ cauere debe/
mus in nobis.ſʒ etiã in filijs ⁊ fi
liaba noſtr et in tota familia nr̃a
et oibus nobis ſubiectis.qꝛ pꝛo
illis ratõem reddituri ſumꝰ. Vnñ
Aug.in qᷓdam epla ad quendã co
mitem dicit. Queſo mi frater q̃ſo
oibus tibi ſubiectis ⁊ bone volũ
tatis in domo tua a maioꝛe vſq;
ad minoꝛẽ amoꝛẽ et dulcedinẽ re
gni celeſtis amaritudinẽ et timo
rẽ gehẽne annũcies. et de eoꝝ ſa/⸗
lute ſollicitus ac vigil exiſtaſ.qꝛ ꝓ
olĩbo tibi ſubiectis qͥ in domo tua
ſunt röõem dño reddes. Annũcia
pcipe.imꝑa.ſuade eis vt caueant
ibia ſuꝑbia.a detractõe. ab ebri
etate. a foꝛnicatõne,a luxuria.ab

dix omniũ maloꝛũ

Sermo xvij.

ctus ẽéie

ſus in deſertũ a ſpũ vt
temptaretur a diabolo
Math. iij. N¶ ¶Ductus eſt

ieſus ĩ delertu ſeu imechlate pꝰ
baptiſmuz ductus eſt a ſpũ ſcʒ

ſancto. qꝛ huanitas xpᷣi fuit oꝛga
nũ diuinitatis.et ideo ad oia agẽ
da mouebat?᷑ inſtinctu ſpũſſancti.
Lin deſertũ vt ſqʒ; in loco deſerto
oꝛõi apto ſuũ ſpiritũ ꝓ nobis of/
ferret deo patri.et vt tẽptatꝰ a di
abolo in gula auaricia et ſuꝑbia
ſicut ꝓthoplaſti diabolũ vinceret
ſicut ꝓthoplaſti fuerãt victi.pꝛo/
pter quod ſeqᷣtur vt tẽptaretura
diabolo] Notandũ ꝙ chriſtꝰ ſta

tim pꝰſũptõneʒ ſacri innouatio⸗/

nis qð eſt baptiſmus tẽptari vo

luit ad infoꝛmãdũ nouiter bapti

ʒatos adultos. aut aliq̊s nouiter

ad vxpᷣm cõuerſos ꝑ penitẽtiã.vel

introitũ religiõis vel aliquẽ ali
um ſtatũ in q̊ͥ deſerit᷑ mũdus ⁊ cõ
cupiſcẽtia eiꝰ.vt magis vigilẽt cõ

tra inuiſibilẽ hoſtẽ.qꝛ ipᷣis pᷣdicto

mõ nouiter cõuerſis diabolꝰ ſta⸗
tim maioꝛes tẽptatõnes mouere
ſolet. Ambro.ſuꝑ ¶u. Diabolus
ſo inuidet ad melioꝛa tendentib⸗
Vnñ dicit Hilariꝰ ſuꝑ math. In
ſctificatis diaboli tẽptamẽta gſ/
ſantur. Et Ecci.ij. Fili accedẽs ad
ſeruitutẽ dei ſta in iuſticia ⁊ timo
re ⁊ p para animã tuã ad tempta
tionẽ.Et hoc facit pꝛimo ꝓpter h̊

quia indignatuſ eitꝙ receſerunt

—

—– . . .
Dñica prima quadrageſime.

ſpü
duabolo
cnse
atep
ſpü /is
iltog
bin oge
iſancni
delerwo
bssf,/
ad
ſogdn
nincers
ſcigo⸗
mrenr
ikeſ
vonono/
ptariro
erbapn
noniter
ni.
iguialt
4ns 10
glitc⸗
gpato
ol'ſe,
mdd
ſbol⸗
Gennb⸗
1,/,

gin OO

des
nne
mhn
punh
Gſamat

ter vincere poſſit nõdũ fir

ab eo Scðᷣo toꝛq̃t iuidia timẽſne

illic aſcẽdat vñ cecidit ipᷣe.Tercio
qꝛ ↄ fidit ꝙ ipos a pᷣncipio facili⸗

⁊ habituatos ĩ bono.¶¶ Scðo no

tãdũ ꝙ vps nõ ſeipᷣm igeſſit ad tẽ
ptatõnem ſed ab alio.ſ.a ſpũſctõ
ductꝰ ẽ in deß tũ vt tẽptaret᷑ a dia
B Polo vt bic ſcribit᷑ ꝑ qð ipᷣe nobis

tatoes!

pellere nõ oꝑtet nec demꝰ. qliter

tñ aliq faciũt qᷓ ſe pctõ ꝓpinqs fa
ciũt.occaſiões pctòꝝ nõ vitantes.

Szʒ ꝙ aliũde attracti virilit᷑ ſtare
debemꝰ Vñ dicit hic hryſo. Qꝛ

bõ erat vxpᷣs ſic voluit hõ duci ad

pugnã et nõ ſe ingerere ad pugnã
dũ ꝑ h̊ docẽs

mullꝰ dz ofidere ĩ
viribo ſuis vt ſe ðlectatõibo carniſ
⁊ mði igerat vt hmõi ſuꝑet.et ꝑ h̊
pfectiꝰ ſe in vᷣtntibo exerceat. Nã
illa ẽ fatuitas ⁊ ſtulticia ⁊ ppefra

gilitat nimia igrãtia q̃ nedũ cõ/

munes ſe deapiüũt ſz etiam apls
petrꝰ deceptꝰ fuit affirmãs ſe an

dacter cũ xpo ĩ moꝛtẽire.qͥ ſtatim

ad vocẽ qcille abnegauit dñʒ ſuũ.

Et dicit ſctũs Tho. i.ij.di.xxi. ꝙ
tẽptari ſim płr acceptũ nõ ẽ appe
tendũ.ſʒ tẽptare ⁊ vicere ſil acce/
ptũ eſt appetẽdũ. Sʒ qꝛ ꝑ noſtra
fragilitatẽ victoꝛia nimis dubia

eſt. iõ ſecuriꝰ fugit᷑ q; qrat᷑. Et qn

audis btm̃ Jacobũ di. Oẽ gaudi

um exiſtiate fr̃es cũ i varias tem

ptatões icideritꝭ.dic ꝙ loquit᷑ de
tẽptatõe tribulationũ.ad q̃ꝝʒ pa/

tiẽtiã hoꝛtat?᷑ vt int eas eq̃litas et

gaudiũ mẽtꝭ ſᷣuet᷑. Nlõ ei aliteas

vicere pñt niſi ꝑ patietia. Vnñ ipᷣʒ
gaudiũ victoꝛia qdã ẽ.qð qͥdẽ nõ
eſt ð tẽptatõibo pᷣm ſe ſʒ de patien

tia q̃ tẽptatõʒ viat. Itẽ dicit ꝙ tẽ

ptatões nõ ſũt neceſſarie ad ſalu

tẽ niſi neceſſitate ↄdinõata. vt ſcs
ſi adueniat nõ venit᷑ ad regnũ ni
ſi vincant et neceſſe ẽ vt venit ſʒ
ſtatũ pñt coꝛruptiõis ex q̃ coꝛru
ptõe ſeqᷣt᷑ pug carniſ aduerſꝰſpm̃

—

q tẽptatio ðꝛ. X

ercio notã Q -

dũ ꝙ fᷣʒʒ d octoꝛes xps tẽptari vo

luit Primo ne diabolꝰ ſe iactarz

ꝙ; xpᷣin iõ nõ vicit qꝛ cũ eo pugre

ꝑmiſſus nõ fuit.ſi ei ſupbo aliquẽ
nõ ſuꝑat ſꝑ cauſat᷑ qꝛ cũ eo pugre
ꝑmiſſus nõ fuit.qꝛ ↄditio ſuꝑdo
rü eſt ꝙ nõ pnt cogſcere ſuũ pꝛo⸗
priũ defectũ.¶ Scðõo qꝛ cũ certa
mie glio ſioꝛ ẽ.et virtus mag ma
nifeſtat᷑ qᷓ; ſine certamie.
ſim Hilariũ ſuꝑ mat.voluit xpᷣs
ſctũſictõꝝ tẽptari ꝓpt cautelã no
ſtrã vt ondat ꝙ nullus tã ſctũs
eſt i hac vita quẽ diabolꝰ ñ aude/
at tẽptare.⁊ ꝑ h̊ ois hõ ſit ſꝑ in ti
moꝛe n cadẽdi a iuſticia. Vln qͥ ſe

exiſtimat ſtare videat ne cadat diẽ

aplo.i.ho.x.¶ Quarto vt diabo
lꝰ iunocatõe xpᷣi a nobᷣ ĩ nr̃is tepta

tõibo foꝛtꝰ freat᷑ audiẽs nomẽ eiꝰ
q plene ð ſeipᷣo triũphauit Qui

to vt nob ů tep mtocsaurlli fer
ret.vñ Bre.dic i ome.õ erat in

dqignũ redẽptoꝛi ꝙ tẽptari volutt
qui venerat et occidi.vt ſic tẽpta⸗⸗ rj:

ſtras tem ptatõibus ſi

tiones no
icut moꝛte noſtra ſua

is vinceret.

moꝛte ſuperauit. Sexto pꝛopter

exemplũ vt nos inſtrueret quali
ter diaboli tẽptatões vincamus.

Vnñ Aug.diat.iij.de trini. ꝙ chri n , .

ſtus diabolo ſe tẽptãdo pᷣbuit vt
ad ſibihabẽdas tẽptatões eiꝰ me
diatoꝛ eſſet non ſolum per adiu/

toria.verum etiam per exemplũ.
Septimo vt nemo turbet᷑ de ⸗

tẽptationibo pᷣter ſpem irruẽtibo
dum etiã chriſtũ vidẽt temprori⸗

rcio, P

G

onich rr
5 2 .
mrr. J —

vt (hriſo. dict. Sequit᷑ in littera
LEt cũ ieiunaſſet.xl.diebus.et xl.
noctibus poſtea eſurijt.] Y
¶Hora ꝙ ieiuniũ in nobis ad ̊ oꝛ
inatũ eſt vt laſciuia coꝛpoꝛis re/
primatur.⁊ tota ſenſualitas rõni
ꝓfectius ſubijciat᷑. In xpᷣo autem
nulla fuit rebellio aut inobedien
tia carnis ſeu ſenſualitatis ad ſpi
ritũ.et ideo ipᷣe ieiunio nõ indigu
it. Voluit tũ ieiunare vt ſuã inno
centẽ carnẽ pꝛo nobis maceraret.
⁊ vt noſ exem plo ſuo ieiunaremꝰ
ad humiliandũ carnem noſtrã et
p ſcindendũ occaſio nes pctõꝛum.
Vnde Chryſo. Jeiunauit xpᷣs vt
tu diſcas q; magnũ bonũ ieiuniũ
2 qualiter magnũ ſcutũ eſt nobis
aduerſus diabolos.qꝛ nec diabo
lus nec mundus poſſunt efficaci
us indlinare ratõem et appetituʒ
q; mediãte effrenitate et laſciuia
enſualitatis ideo hac ſenſualita/
te domita et frenata ꝑ ieiunium
maximus ſtimulus diaboli puni
endi nos ablatus ẽ. ¶ Secũ do
notandũ ꝙ ſtatiz poſt baptiſmũ
qͥ in nobis ſanatiuꝰ eſt moꝛbi oꝛi
ginalis chriſtꝰ ieiunauit docẽs ꝑ
hoc ꝙ ſpũaliter mũdati a pecca
ſiue ꝑ baptiſmũ quo ad adultos
liue ꝑ penitentiã ſiue ꝑ introitum
religionis nõ debent vacare ocio
nec molliter viuere.ſed ieiunare ð
berẽt ad repꝛimẽdũ brutaleſ mo
tus ſenſualitatis qͥ maxime ipel/
lunt homineʒ ad peccata.Et in h̊
pm h ryſoſ.fecit moꝛe medici.qͥ
cũ aliquẽ egrotantẽ ſanũ fedet iu/
bet nõ facere illa ex quibus egri/
tudo facta eſt. Egritudo aũt hũa
ni generis primo facta eſt ꝑ incõ/
tinentiꝗ ventris ſiue per gulam.
Ipa eni adã de paradiſo expulit.

ipᷣa etiã poſtea noe diluuium fec.
ſodomoꝝ fulmina ipᷣa deduxit.
Multa etiã mala ſemꝑ bomini/
bus oꝑata eſt et continue oꝑatur
Nã filie ſue quas generat ſunt lu
xuria.ebrietas.diſcoꝛdie.cecitas ĩ

tellectus ex qua oꝛitur ſuꝑbia. ig

noꝛãs pꝛopriã cõdinonẽ.ſilr aua/
ricia qꝛ diuitie a carnalibo appetũ
e hrer delicias ſenſuales.

etia chriſtus ante tempta /

tio nem ieiunauit hoc fecit in exẽ/
plũ.quia cũ oibus immineat con
tra tẽptatões ſe tueri per hoc ꝙ ip
ſe ante tẽptationẽ ieiunauit docu
it ꝙ ꝑ ieiuniũ opoꝛtet nos arma/
ri cõtra tẽptatões. Vnde inter ar
ma iuſticie aplłs enũ erat ieiuniũ.
ij.ad choꝝ.vi. ZKTercio no/⸗
tandũ ꝙ ſᷣm doctoꝛes dñs volu
it pᷣciſe quadꝛagita dies ieiunare
pꝛopter h̊ vt in hoc equaret᷑ duo
bus patrib qͥ maximi in veteri le
ge habebant. videlicʒ moyſi et he
lye.quoꝝ vnus erat legiſlatoꝛ ⁊ al
ter pcipuus pꝛophetaꝝ ⁊ legis ʒe
latoꝛ.illoꝝ em qlibet.xl.noctibuſ
et. xl. diebus ieiunauit. vt patz de
helya.iij. Regũ.rxix.Et de moyſe
Deutero.ix.quõ duabo vicibo iein
nauit. Et vt dicit Chryſo. Nõ vl/
tra qᷓdraginta dies et noctes dñſ
ꝓcedere volint. ne incredibilis vi/
deret᷑ carnis aſſum ptio. Aliter tñ
ieiunauit chriſtꝰ et aliter moyſes
helyas. Quia ſᷣm GBlo.mopy ſes
et helyas nõ ieiunauerũt virtute
pꝛopa ſicut chriſtꝰ.ſed moyſes ſu
ſtẽtatus colloqͥo dei vt habet᷑ Ex/
odi.xx.Et ab Aug.xij.ſuꝑ Geñ.ad
lram. Helyas vero ieiunauit i foꝛ
titudine cibi ſemel ſũpti cuiuſdaʒ
panis ſubcinericij. Et fuit poſſibi/
le ꝙ pꝛopter vebemetẽ contepla/

rageſime

f4
me
numſei.
dedortt⸗
hommn⸗
opater
tbnrin
Ccctasi
Pbisi
lrano/
appeni
nales.
tempnn/
Utineri/
eat con
hocip
lit doc
90 mo/
einteror
gaunii.
rlono/
s Won
launare
Nrei do⸗
vetene
ſia he
lezul
leggsze
wandli
patz de
mofſe
abienn
ſo/
als dfl
bilior
Blirertn
mofſe⸗
nofſs⸗
vite
oſſſ
bei
Hcfad
utifer

Sermo NVI

tionẽ in moyſe et helya aĩa tãtuʒ

abſtracta fuerit ab opibus vege/
tatõis ꝙ ſic modica fiebat deper⸗
ditio et deꝑditi reſtauratio ꝙ v/

nus cibus ſumpt ante ſufficeret
nature eoꝝ ꝑ tatũ tꝑs Mlq eniã

alijs modis potuit diuia vᷣtute⁊
abi naturalr ſic ieiunare.xl.diebꝰ
2.xl.noctibus.⁊ vt dicit ↄſeq̃nter
textus poſtea eſurijt Et vt dicit
Hilarius ſuꝑ Math.ꝙ dñs eſu

rijt nõ fuit ex ſurreptõe inedie ſed
nature ſue hominẽ dereliqͥᷣt. Non
enim erat diabolus a deo ſz a car
ne vincẽdus

Ance t nota ꝙ pfidus
quidã iudeus arguit cõtra hũc te

xtũ dicẽs chriſtiani dicũt ieſũ eſſe
deum. ſed deo nõ cõ petit comede
re nec ieiunare.igit᷑ ẽ deriſibile di/⸗

cere deũ eſurire.Cũ moyſes qͥ fu
it ſo lũ homo nõ eſurijt poſt ieiu/

niũ.xl. dieꝝ et.xl.noctiũ. Reſpon

det Mico.de lyra.ꝙ chriſtꝰ eſt ⁊ e/

rat verus deus et hõ. et ꝑ paſſio/

nẽ ſuã voluit redimere genꝰ hũa
nũ.pꝛopter quod ante reſurrectõ

oẽ ſuã habuit coꝛpus paſſibile et

moꝛtale.Jeiunauit ergo ⁊ eſurijt
ac afflietòes imo moꝛtẽ ꝓ nobis
ſuſtinuit.nõ in deitate qꝛ hoc eſt i
poſſibile ſed i hůanitate.et ſic no

bis meruit gratiã et gliam. VUnð
ſuꝑ ülud Geneſ.xxuij.Et introdu
xit eaʒ yſaac.Dicit ra.mgr᷑ hada/

raſſen p̊ eſt rex meſſias quẽ elegit

deus ſanctus et benedictus vt co

leret eũ toto coꝛde.daretq; coꝛ ſu
um ad petendũ mĩias ꝓ iſrael⁊

ad ieiunandũ et humiliandũ ſeꝓ
eis.ſicut ſcriptũ eſt yYſa. liij. Ipſe
vuln eratus eſt pꝛopter iniqͥtates
noſtras attritꝰ eſt pꝛopter ſcelera

noſtra.diſciplina pacis nr̃e ſuper

ei.et liuoꝛe eius ſanati ſumꝰ

autẽ dicit pᷣdictus iudeus ꝙ; moy
ſes pꝰ ſuũ ieiuniũ nõ eſurijt falſũ
eſt.qꝛ poſtea nõ comediſſet. Nec
eſt ſimile de vtroq; .nã manichei
⁊ ceteri heretici dicturi erat ꝙ xpᷣs
nõ habuit carnẽ ex elementis cõ/
poſitam ſed celeſtẽ et fantaſticaz.
Ad quoꝝ erroꝛes repellẽdos oꝑ
tuit expꝛimere eſunẽ chriſti. Ju⸗
dei vero hoc nõ erant dicturi de
moyſe.et ideo nõ opoꝛtuit vt ſcri
ptura mentionẽ faceret de eſurie
moyvſi ſicut euangeliũ fecit de eſu
rie chriſti qͥ ꝑ hanc eſuriẽin ſe nõ
ſolum humana infirmitatẽ ⁊ ve/
ram humanã naturã oſtendit ſij
et occaſionẽ temptatoꝛi ſuo dedit
Propt qð ſequi᷑. A ¶Et ac/

cedens temptatoꝛ Nbi notadun

ſᷣm Mico. de lyra. ꝙ; diabolꝰ ſcie /
bat ꝑ pꝛophetas ꝙ venturꝰ erat ĩ

mundũ verus deus et verus hõ.

vt habet᷑ expᷣſſe Yſa.ix. Paruulꝰ
natus eſt nobis et filius datꝰ eſt
nobis.Ecce vera hũanitas.Et vo/
cabit᷑ nomen eius admirabił.con
ſiliarius.deus foꝛtis.pater futuri
ſeculi.pnceps pacis. Ecce manife
ſta eiꝰ diuitas. Pluriho etia alijs
locis expꝛimit᷑ hoc ſed traſeo cau/

ſa breuitat;. Similiter ſciebat di

abolus tẽpus natiuitatis xpᷣi cõ/
pletũ tum pꝛopter hebdomadaſ
daniel in qᷣbus erat determiate pᷣ
fixus terminꝰ ſui aduẽtus.tũ pꝛo
pter trãſlationẽ regni iudeoꝛũ ad

herodẽ alienigenã ꝓut fuerat pꝛe

dictũ ꝑ iacob patriarchã Geñ.xlix
Sed neſciebat certitudinaliter ꝙ

ieſus naʒarenus eſſet ipᷣe chriſt?*ð

quo talia fuerũt dicta.eo ꝙ myſte
rium incarnatõis fuit ſeptẽ ſigil/

lis clauſuʒ ne pateret diabo lo vr

dixi ſupꝛa i die circũcſiõis. Derg

Diñica pꝛima quadrageſime
tamẽ pꝛopter eminentiã ſanctita / ad reficiendũ eum in deſerto. Il ſüͤt
tis ieſu et pꝛopter cõpletõem tem la em̃ fuiſſet maioꝛ et foꝛtioꝛ tem ſͤ
poꝛis reſpectu aduẽtus chriſti. et ptatio.ſed ideo nõ fecit.quia ſolũ A
pꝛopter ſigna facta in chriſti nati voluit ſcire ſi eſſet meſſias quem ſo
uitate ⁊ in eiꝰ baptiʒatiõe.et pꝛo/ ſauit velle liberare genus himma m.
pter teſtimoniũ ãgeloꝝ ad paſto nũ ꝑ ipᷣius moꝛtẽ et paſſionẽ.vt
res.pꝛopt ſtella que apparuit ma inuento ꝙ eſſet meſſias diſſuade t
gis. pꝛopter teſtimoniũ ſymeõis ret omibus ne interficerẽt eum. di⸗
2anne.et pꝛopter teſtimoniuʒ io / Vñ Teo papa in ſermõe de qua go.
hãnis et alia talia habuit diabolꝰ drageſima dicit ꝙ nõ ideo indu/ lel
foꝛtem cõiecturã ꝙ ipᷣe eſſet verꝰ rit eum pricipaliter diabolꝰ ad fa loꝛx
deus et meſſias ꝓmiſſus in lege ciendũ de lapidibus panẽ vt ioꝛ/ ſil
Sr E „ù5S . 2,pphetis. Et ideo voluit de hoc dinate comederet ſed vt eius diuni dun
An „er perientiã acaꝑe et certitudinem nitatẽ cognoſceret.er ſi eſſet meſſi neſi
cinre r , p temptatõem.et vltra hoc inten as pꝛecipue. Accedens igi tem/ Di
rn vernnm, t- debat eũ p hanc temptatõ em in / ptatoꝛ dirit ei. Si filiuſ dei es . ſ. Gi⸗
ducere ad peccatũ ſi inuenire᷑ pu naturabł et ꝑ conſeq̃ns ei equal in diat
rus homo.Sed diab olus nullũ poteſtate.tũc vt appareas filiꝰ di Sti
illoꝛũ obtinuit vt patebit. B ⁊ eſurieʒ repellas dic vt lapides fuctea
¶ Diceres exquo diabolus pᷣncipa iſti panes fiãt Chryſo. Cogitauit itv
liter intẽdebat exꝑiri ſi ieſus eſſet diabolus apud ſe ſi poterit de la / Nci
meſſias et verus deꝰ et hõ.quare pidibus facere panes vere filius
noluit ſibi chriſtꝰ hoc patefacere. dei eſt. ſi autẽ nõ poterit homoẽ. ti⸗
Hoc ſoluit glo.ſuꝑiũlð.j.Cho.ij Qui rñdens caute ꝙ nec diuita i
Dei ſapientiã in myſterio que ab tem eius poterat ꝑpendere nec ip at
ſcondita eſt nemo principuʒz hinꝰ ſum ad gulã inducerel dixit. Scri le
ſeculi cognouit.ſi em̃ cognouiſſẽt ptũ eſt ſq Deute viij. Non in che
nunq; regeʒ gloꝛie cruciſixiſſent. ſolo pane] ſc; naturali viuit hõ. m
SDupꝑ quo dicit glo.ꝙ demões ſa ſed in omni verbo quod ꝓcedit ðᷣ ſui
pientia dei de modo redemptõis oꝛe dei i.de ſacra ſcriptura que ẽ ge
gener hüani ieſu nazareni moꝛ tanq; os dei. eo ꝙ ꝑ eaʒ loquitur imieo
tem implede ſi cognouiſſent non omne qð vult ab homie fieri.vt Git
ſuggeſſiſſent ipᷣm crucifigi.qꝛ nõ diat Greg.xvij.moꝛał. VFlerbũ er ſonf
ſuggereret ulũ diabolus crucifigi go quod ꝓcedit de oꝛe dei eſt oĩs giat
p quem ſe ius ſuũ ſcrret ꝑdere ſu inſtructio et oĩs cõ ſolatio que p/ ſe
per humanũ genus.Illa ergo ſ̃ʒ uenit ex meditatõe.auditõe. lectõ mar
doctoꝛes eſt cauſa ꝙ chriſtus na ne diuinoꝝ eloquioꝛũ in quibo in ſim
zarenus noluit diabolo patefieri ueniunt᷑ verba medicinalia cõtra Pt
clare ꝙ ipe eſſet meſſias deus et omnẽ vexatõem ſpũalẽ ⁊ etiã exẽ bu
homo.et ꝙ taliꝓceſſu ⁊ mõ volu pla de his qͥ talia paſſi ſunt ⁊ ad/ eſe
it redimere ⁊ eripe humanũ genꝰ iuti.⁊ ſieẽnt᷑ ibi inueniunt ꝓmiſſio tit
ð poteſtate ſua.Etiã diabolꝰnon nes eterne btitudinis qͥbus ania ler
n ſe mutauit lapides i delicatiſſi contra duricies laboꝝ reficii. t
mos cibos dicedo ſe a deo miſſu; E ¶ Mota ꝙ dñs in qualibʒ illa 0

ne erma xVII—

S‿vrr ,
deſe I rũ temptationũ clipeo ſcriptura go arma ſumam ad depellẽdus
fornorten rüi ſe defendit.qꝛ in qualibet dicit. inuiſibilẽ hoſtem. Oð verifica? n
t.gnnaſfeu ſcriprü eſt. i os docuit ꝙ;ᷓ ꝑ ſolũ de vita ſpũali ſed etiã coꝛpa
ſſasqven ſcripturã ſacra polſum⸗ et debe/ li. ſicut patet de moyſe qui ieiuna
nus hum mus nos defẽdere cõtra oĩia tem uit qᷓdraginta dieb et qᷓdraginta
aſſione ptamenta. Quod etiã pulcre ðödu noctibus verbo dei coꝛpaliter et
1s diſinte cit Breg. ſuꝑ Eʒech.pte.ij.ome.iij ſpũaliter ſuſtentatus.vt dictũ eſt
cgit an⸗ dicens. Vniuerſa munitio in ſa/ prius.Dicit Rabanus ⁊ Grego.
nöede gin cro eloquio cõtinet᷑.ibi dppe ſunt ꝙ auctoꝛitate ſcenpture vtit᷑ xpᷣs.
deo ne pᷣcepta dei et exempla iuſtoꝝ.ſi ei qꝛ vult vincere hũilitate nõ pote
abol aaft toꝛpet animꝰ a deſiderio condito ſtate.dans nobis exemplũ vt q̊/
dane vric ris ſui audiat qͥd dicitur. Diligeſ tiens a pꝛauis hoibus aliq̃ᷓ pati/
Fteiusdili dñm deũ ⁊c. Si qͥs in odiũ foꝛ/ mur ad doctrinã ante animemur
ſeſſer neli taſſe labi ꝓximi audiat qͥd dicit᷑. qᷓ; ad vindictã. ¶ Diceret aliquis
slge , Diliges ꝓximũ tuũ ſicut teipſum um ieſus fuerit deus qᷓre rñdẽ
uldaicg /, Si res aliẽa cõcupiſci᷑ů audiat qͥd do diabolo dixit. Non in ſolo pa
geauiin diat᷑. Non cõcupiſces rẽpximi tui ne vmit hõ ⁊c̃. Nõne meliꝰ et me
s fly tl Si de miuria que a ꝓximo oꝛe vł gis merito dixiſſet.ſed in omni
ins facto facta eſt ad irà mens incen / bo quod ꝓcedit de oꝛe meo. Sʒ
kogut ditur audiat qͥd dicit᷑. Non qras debuit allegare ſcripturã ſic ſtat
nt dehe vltionẽ nec memoꝛ eris iniurie ci Deutero.viij. Et etia qꝛ dñs vo/
Wreflis uiũ tuoꝛũ. Si in carnis cõcupiſcẽ luit diabolo celare ſuã deitatem
nt homei ria in mulierẽ ſauciata mens accẽ quã ipᷣe diabolꝰ querebat exꝑirix
pnerdiin dit᷑ne oculꝰ mentẽ infidat audi/ teptatõeʒ.⁊ iõ nõ debuit dicere.ð

R at quid ibi diat᷑ Qui viderit mu/ oꝛe meo.qꝛ loqᷓbat vt hõ celas di
e. lierẽ ad concupiſcẽdũ eam iã me/ uinitatẽ.Dñs etiã voluit ꝑ ſcrip⸗

dng chatus eſt eam in coꝛde ſuo.Con turã excludere tẽptatõem diaboli
.1. 4 tra inimicũ foꝛſitã quiſq; animũ ⁊ideo debuit ipᷣaʒ ſacra ſcripturã
–– ſuũ relaxare diſponat in odiũ au allegare ꝓut iacet in textu in quo
