tas deliciaꝝ.vbi puleritudo coꝛpo
ris.vbi viuacitas ſenſuũ.vbi diui/⸗
tie multe.vbi honoꝛes ſeculi ⁊ pᷣſi
gdentie.certe moꝛs totũ aufert ⁊ ve
lut ſõniũ euaneſcũt ⁊ ſuũ amato/
rẽ miſerrimũ reliquũt.⁊ mipil me
ſeq̃tur niſi oꝑa mea ſᷣm quoꝝ q̃/
litatẽ recipiã ꝓ mercede bona aut
mala. Cur ergo his nũc inuigilo.
cur circa iſta ſollicitoꝛ.cur nõ ſpũa
libus inſiſto eternaliter duraturꝭ.
HDiceret aliqͥs ẽ ne licitũ de
liberate timere moꝛtẽ et deſidera
rare lõgã vitã.Et dico notãter de
liberate.qꝛ naturale ẽ timere moꝛ
tẽ et amare vitã.et talis naturaliſ
hoꝛroꝛ non eſt bonus aut malus
moꝛaliter ſicut nec ceteri pᷣmi mo
tus.Et ꝓculdubiovidẽdũ pᷣmo ꝙ;
moꝛs puat hominẽ bonis nature
vt ſunt pulchritudo.foꝛtitudo mẽ
broꝝ.agilitas.ſanitas.ſenſuũ viua
citas.Itẽ pꝛiuat oib oblectamen
tis q̃ hõ ſᷣm qͥnq; ſenſus in hac vi
ta cõſueuit habere. Spo liat etiam
oĩbus bonis mũdi.q̃ ſunt diuitie
bonoꝛes.glie.pᷣſidentie.Nihil em̃
bõ hinc traſiens ſecũ poꝛtat. VFñ
pᷣs. Non ei cũ moꝛiet᷑ accipiet oia.
neq; deſcẽdet cũ eo glia domꝰ eiꝰ.
Siꝗg qs timet moꝛte; et deſide/

NDVDe penis inferni

rat longa vitã ſolũ ppter hoc quia

moꝛs ſpoliat eũ bonis pᷣdictis in

qͥbus delectari vellet: erit timoꝛ
eius malus ⁊ inoꝛdinatꝰ.qꝛ pꝛoce
dẽs ex ioꝛdiato amoꝛe quo nimiſ
adheret pᷣſentis vite bonis in qͥb
indebite delectatꝰeſt ⁊ vlteriꝰ dele

ctari vellet.et ideo ea timet amitte

re.Et de talib ſic delectabilibopᷣ/
ſentis ſecłi affectatis veriſimilit᷑ pᷣ
ſumit᷑ ꝙ nõ curaret de bonis futu
re vite ſi de pᷣſentis vite bonis co/⸗
piã cũ valitudie coꝛpis ꝑpetue ha⸗/
bere poſſet.nunq; em̃ ſibi poneret
terminũ vite.ſed ſicut nũc ꝓpfa⸗/
moꝛẽ et delectatõnem pᷣſentiũ vel

lent viuere ſicpꝰ annum poſt.x.et

ſꝑ.Sic autẽ velle ↄtẽtari pñtꝭ vite

bonis et nõ curare bonũ patrie et

——

ne niſi inq̃ntũ pᷣſentia nõ pñt ſem
ꝑ et eternaliter haberi eſt vnuʒ de
ſignis eterne repꝛobatõis q̃ ſolent
cõiter enũerari. ¶ Scðo notãduʒ
q; moꝛs etiã pᷣuat hoiem vita pꝛe
ſenti in q̃ datũ eſt homibus ꝑ bõa

oꝑa mereri vitã ĩmoꝛtalẽ.dolere
pctã.et ſatiſfacere de penis ꝑ dolo

res pniales.quoꝝ neutꝝ erit in vi
ta aie poſt moꝛtẽ coꝛpalẽ.qꝛ pꝰ pᷣ
ſentẽ ſtatũ meritoꝛiũ agẽdi et fru
ctuoſe penitẽdi ponet᷑ hõ ad ſtatuʒ
rigoꝛoſe iuſticie.⁊ ad ſtatũ recipiẽ/⸗
dũ ſolũ mala aut bona q̃ᷓ meruit.
Ex qͥb pᷣmo ptʒ pᷣcioſitas huiꝰ vi⸗

te in q̃ hoĩes ſic pñt penitere ð pec

catis et mereri vitã eternã ꝓpt qð

aĩia ifernũ aut purgatoꝛiũ exꝑta ſi

ad hꝰ vite ſtatũ ꝑ diẽ regredi poſ/
ſet haud dubiũ ꝓ oĩbo regnis aut
bonis delectabilibo mũdi huiꝰ re
ciꝑet illð ꝑuũ tꝑus ĩ q̊ de facili re
gnũ celeſte mereri poſſʒ. ⁊ oẽz pe/

nã ꝓ pctis exoluere.¶ Scðo patʒ

1

— — — ——— ——

——

rũ qͥ tã ꝓꝑ modico ducũt ꝙ eis tꝑs

phuiꝰ vite inutilꝛ trãſit.in qͥ poſſent

tãta bona merẽdo obtinere ⁊ peni
tẽdo tãta mala futura euadere. ſ.
pẽas inferni et purgatoꝛij.¶ Ter/
cio ptʒ ꝙ cuilibʒ rpiano cauẽdũ ẽ
ne ſua culpa moꝛiat᷑imaturus.⁊ ſi
bi notabilꝛ pñtẽ vitã breuiet ĩoꝛ/
diate viuẽdo ſuꝑfluis cibis aut po
cibus aut alijs idebitis delectabi/
libo vł indiſcretis ⁊ exceſſiuis exina
nitõibo.Quia dicit Hiero. Nõ dif
fert vtrũ ꝑuo vel magno tꝑe te in
terimas.tal etiã ſe puat cõplemẽ/⸗
to ꝑfectõis cũ ſibi abbreuiat tꝑs ĩ
q pficere poſſet ⁊ mereri.et puatꝓ
ximos ꝓ fectu quẽ ex eo ↄſeqͥ poſ/
ſet ¶ Quarto ptʒ ex dictꝭ ꝙ bonü
⁊ laudabile ẽ moꝛtẽ refugere ⁊ lõ/
agevire⸗ appetere. ſi hoͤ b faciat
ſolũ ex dictis cauſis. vtpote pᷣmo
qꝛ timet ſe nõdũ ſufficieter ꝓ pctiſ
pniaʒ egiſſe.Scðo qꝛ diutiꝰ viuẽ/⸗
do pᷣt ampliꝰ mereri ⁊ maioꝛẽ glo

riã i celo vt clariꝰ videat deũ.intẽ/

ſiꝰ deũ amet. et ꝑfectiꝰ eũ eternałꝛ:
laudet.⁊ neglecta recõpẽſare.Ter/⸗

cio vt dona gre ⁊ nature ſibi ↄceſ
ſa adhuc exercẽdo alijs ꝓficiat ad

ſalutẽ.q̃lit᷑ fecit btũs martinꝰ qui
moꝛiturꝰ dixit. Dñe ſi adhuc ſum

pplo tuo neceſſariꝰ nõrecuſo labo

rẽ Cic etiã apls dixit ad Phil. j.
Coartoꝛ ex duobo.i.moueoꝛ ad ap
petendũ q̃ nõ pñt ſił hr̃i.deſideriũ
habẽs diſſolui ꝑ moꝛtẽ coꝛꝑalẽ et
eſſe cũ xpᷣo. Multo mag meliꝰ il
lud videtp me.ꝑmanere aũt ĩ car

ne.i.diutiꝰ vinere neceſſariũ ẽ pꝛo

pter vos. Et B ſit ſcð dictũ p rñ
ſiõe ad dubii/ J ¶ Tercio dico

Pꝓ q;uis hõ licite deſideret imo co/

net᷑ad ꝓlõgatõeʒ vite ꝑ bonũ regi
men er ꝑ alia ↄgrua media ꝓpter
canſas dũtaxat pᷣdictas.dʒ tñ ĩ H̊

ſic i oĩbi alijs volũtatẽ ſuã̊ diuine

ſubdere volũtati.⁊ totũ dimittere
diuie diſpoſitoõi ⁊ dicere Dñe ſicuit
tu vis fiat.⁊ qñ tu vis ĩ inuetute v
ĩ ſenectute ⁊ ſic in tua ꝓuidẽtia no
ſti bonũ ad tuã laudẽ et mea ſalu
tẽ. Sic facere docuit nos dñs cuz
in mõte oliueti oꝛauit dicẽcs. Pa⸗
ter trãſeat a me calix iſte.Et ſtatiʒ
ſubiũxit.verũtñ nõ ſicut ego volo
ſʒ ſicut tu viſ. Et hõ dũ cogſat moꝛ
tis tꝑs adeſſe dʒ eã ſpõte ſubire et
neqᷓq; volũtate reniti ꝑtinacit ptʒ
qꝛ dʒz hõ velle aut nõ reniti volũ/
tarie diuie volũtati cognite vt de⸗/
terminãt doctoꝛes circa finẽ pᷣmi
ſniaꝝ Mõ ſi nẽo moꝛi᷑niſi ðo vo
lẽte ipᷣm moꝛi dʒ hõ cogitare ⁊ ſci
re qꝛ oĩa q̃ fiũt deꝰ vult fieri pᷣter

petm. Itẽ ad incitãdũ ſe ad ita vo

lẽdũ moꝛi dʒ hõ cogitare ꝙ moꝛi
eſt ſibi via q̃dã de vita pñti ⁊ moꝛ/⸗
tali ad vitã futurã ⁊ ĩmoꝛtalẽ mł
to melioꝛem.nec vnq; ꝑueniet niſi
moꝛte media.Etiã cogitare dz qp
vt dicit Aug.ĩ de viſitatõe ĩfirmo
rũ ꝙ initiũ vite pᷣſentis pꝛincipiũ
eſt do loꝛis.et ꝙ moꝛs oim malo
rũ eſt terminꝰ et finis. Et Auguſt.
ſubdit.male moꝛi nõ eſt xpᷣianoꝝ.
bñ autẽ moꝛi cum rpᷣo viuere facit

Item legit᷑ de btõ Aug.ꝙ multuʒ

ſaudabat homineſ quibo pꝛedicto
modo inerat voluntas moꝛiendi.
Et ſuper hoc trium epiſcopoꝛũ ex

pla ſepiꝰ recitabat. Gtũs Ambꝛo

ſius enim cum in extremis eſſet.
et rogaretur vt pꝛolongationem
vite ſue ſibi pᷣebus obtineret. Re
ſpondit.Nõ ſic viri vt me pudeat
2 4

viuere inter vos.nec moꝛi timeo.
qm̃ bonũ habemus dñm.Adde/
bat quoq; de alio epᷣo.cui cũ dice/
ret᷑ eũ eccłie multũ neceſſariũ foꝛe
ꝙ ideo oꝛaret vt eũ dñs adhuc cõ
ſeruaret. Rñdit.ſi nunqᷓ; bñ ſi ali
qñ quare nõ modo.De alio quo/
q; epᷣo aiebat Cyprianũ referre ꝙ
cũ infirmitate graui laboꝛaret ad
huc ſanitatẽ ſibi reſtitui exoꝛabat
Cui iuuenis ſpecioſus apparẽſ cũ
indignatõe infremuit ⁊ ait. Pater
cimetis.exire nõ vultis.qͥd faciaʒ
vobis.Et cotus in.iiij.diſt.xxj.
putat cõceſſibile foꝛe ꝙ moꝛs etiã
natural volũtarie ſuſcepta ſit ſuf/
ficiẽs ꝓ pena cuiuſcũq; venialis et
foꝛte ꝓ magna pte debite pene ꝓ
moꝛtalib. Nec obſtat ꝙ ipa moꝛſ
eſt pena neceſſaria.qꝛ aliqͥs pᷣt ne/⸗
ceſſariũ volũtarie aſſumere. et de
neceſſitate facere virtutt.
Secundũ dubiũ vtꝝ liceat homi
ni ante tꝑs moꝛtis appetere moꝛ
tẽ ⁊ deum ꝓ ea oꝛare. Rñdet mgr
Henricꝰ de haſſia in lectura ſuper
Bene. O nullꝰ debʒ abſolute ap/
petere moꝛtẽ ꝓpter ſenectutẽ ſuaʒ
aut ꝓpter penalitates aut aduerſi
tates.qꝛ in om̃i etate põt hõ aliq̃
facere bona et ſibi pᷣ mij eterni me
reri augmentũ.vel etiã ipᷣam vitã
mereri de qᷓ nõ eſt certus ꝙ meru
erit pꝛius.et ſic delere pctã poteſt
de qͥbus nõ eſt certus ꝙ priꝰ de/
leuerit. Sic et ſufferẽtia penalita
tũ et tribulationũ debite patiẽti ẽ
meritoꝛia et ſatiſfactoꝛia ꝓ pecca/
tis et penis ꝗbus oẽm hoiem in
purgatoꝛio ſatiſfacere incõpabilit᷑
Fannus q; inpᷣſenti ſeclo. Sic etiã
egimus illos qͥ vexati qñq; rega
bant dñm vt moꝛerent᷑ nõ exaudi

De penis inferni
tos ſed magis comp̃hẽſos.ſicut le
git᷑.iij. Reg.xix.de helya.cui ptten
ti vt moꝛeret᷑ dictũ eſt ab angelo.

Surge et comede grandis em̃ re/
ſtat tibi via. Et Jone ꝓphete dicẽ/
ti. Tolle dñe aiam meã qꝛ melioꝛ
eſt mihi moꝛs qᷓ; vita dixit deus.

res bñ iraſcaris tu. Jone.liij.

Scðo ſᷣmꝛvilh.in de vᷣtutibus

ꝙ nullꝰdʒ ab ſolute appetere moꝛ

teʒ aut ꝓ ea oꝛare ꝓpter hoc vt ſta

tim veniat ad vita eternã quã deſi
derat ⁊ quã cõſequi nõ poteſt niſi

moꝛte media.eſſet em̃ hec pᷣſum/

ptio qᷓdam hois de meritis ſuis.?
ꝙ dignus eſſet vita ⁊c.et eſſet que
dã pᷣſumptio qᷓ hõ eſtimaret ſe cer

tũ eſſe ꝙ ſua vita eſſet tã bona: tã

ſancta et oꝑa ſua tã iuſta ꝙ ſibi de

beret᷑ vita eterna ꝓ illis. Iteʒ Job

cui deꝰ phibuit teſtimoniũ de ſan

ctitate ſua poſtq; młta mag ope/

ra bona enũerauit ſtatim ſubiun/
xit. Verebar oĩa oꝑa mea.tãqᷓ; di
ceret. Neſcio an ĩ me vel ĩ operibʒ
meis ſit aliqd qð neſdo ⁊ qd deuſ

ſcit ꝓpter qð ipᷣa oꝑa nõ ſibi ſunt
accepta ⁊c.Quãta ergo pᷣſumptio

ꝓ nos uuli pᷣſumimꝰ de opibuſ
noſtrie ꝙ ſint iuſta.et pᷣumimuſ

ð ſctitate vite intãtũ ꝙ eſtimamꝰ

nos ſecuroſ eſſe.Itẽ Ecci.xx.ſcribi

tur. Hodie fenerat᷑ qͥs ⁊ ceras expe

tit. Et ſubdit Odibil erit hbõ hmõi
ſp.ex h. qꝛ pᷣuenit et accelerat tpuſ
ſolutõis debitũ.et ſic facit qͥ abſo/

lute deſiderat moꝛtẽ ꝓpter conſeqᷣ
vitã eternã. Feneramur nãq; dño

qcqͥd boni facimꝰ. Tꝑs aũt ſoluti
onis ipᷣe dñs cõſtituit ⁊ ſcit. Stul
ticia ̊ẽ ⁊ peacia nos exigere pᷣmiũ
ab ipᷣo añ tpᷣs ab eo cõſtitutũ qð

ipᷣe nouit.Iteʒ Job.vij.ðꝛ. Sicut

— z—9 —

—

— —

= =

——õõ J

—

— .

—
*

Sernio

mercẽnarij ſic dies hoĩs ſuꝑ trã.
Sicut ergo mercẽnariũ oꝑtʒ expe
ctare mercedẽ donec opꝰ còſũma/
uerit ꝓ quo merces dãda erit.iĩmo
ſibi imputaret᷑ ſi pꝛius ĩpoꝛtũe exi
geret. ſic iputabile eſt hoi ſi ꝓpt᷑ re
tributõem vite eterne abſolute de

ſideraret moꝛtẽ añqᷓ; conſũmaſſet

oꝑa qͥbus pᷣmiũ habʒ mereri ſibi
ppoꝛdinatũ. Quãuis ergo bonum
ſit hoiem amare celeſte regnuʒ et
feruẽter deſiderare ac totis virib⸗

conari vt ad ilud ꝑueniat.tñ pati

enter expectare debz dei volũtatẽ ĩ

boc.ipᷣe em̃ ſcit tẽpus qð ipᷣe conſti

tuit.ipᷣe ſcit qñ hõ cõſũmauit opꝰ
q̊ mereri habʒ pᷣmiũ pᷣoꝛdinatuʒ.
Propter qð ſcribit᷑ Jaco.v. Pati
entes eſtote vſq; ad aduentũ dñi.
agricola ei expectat pᷣcioſũ fructũ

terre.q.d.Quãuis agricola ꝓ mer

cede laboꝝ ſuoꝝ ð ſideret reciꝑe p
cioſum fructũ agri ſui.tñ expectat

vſq; ad debitũ tꝑs patiẽter ferenſ

laboꝛẽ agriculture ſue donec acci/

piat tẽpoꝛaneũ et ſerotinũ. Itẽ ſicẽ

vua nõ ſeipam vindemiat ſed vi/
ti ſic foꝛtiter adheret ꝙ etiam ab
rumpere volent ſreſiſtit ⁊ expectat

vindemiatoꝛem qui ſcit tempus

vindemie ⁊ qᷓndo vua matura ſit
⁊ colligenda in cellaria.⁊ ſimilit᷑ ð
m ſſe. Sic hõ neſcit tꝑus verũ q̃/

re expectare debet dñm ſuũ qᷣͥ ſcit

qñ marurus ſit ⁊ colligendꝰ i hoꝛ
rea celeſtis patrie. Ipᷣe ſcit qñ hõ
curſũ ſuũ cõ ſũ mauerit.qñ totum
certamẽ bonũ certauerit.⁊vltra ñ
differt ſibi coꝛonã. Z Ter
cia queſtio qᷓre deus voluit homi/⸗

ni ignotũ eſſe terminũ vite ſue.nũ

q̃d meliꝰ fuiſſet ꝙ eũ hõ pᷣſciuiſſʒ.
tũc potuiſſet ſe ad moꝛtẽ peniten/

—

LNXX

tia diſpoſuiſſe. Rñdet᷑ de ita oꝛ

dinauit qꝛ indubie vtili fuit ꝙ eſ

ſet moꝛs incerta ad vitandũ vida.

ad adipiſcẽdũ virtutes qͥbꝛ mere/

mur vitã eternã. Nam ex h̊ ꝙ hõ

ſcit ſe moꝛiturũ tũc nõ ſcit an ho/
die vel cras.imo nec hoꝛã aut mi⸗
nutã pᷣt ſibi certitudinalit᷑ ꝓmitte

re de vita efficit᷑ pꝛudens et ſollia/

tus de frequentia bonoꝝ opeꝝ.et
ſp eſt ꝑatus et ſemꝑ ſic viuit.ac ſi

ſit ſtatim moꝛiturus Itẽ cũ ſic ſat
ſe moꝛituꝝ.et neſcit diẽ aut hoꝛaʒ

moꝛtis.et ſcit ꝙ ſi moꝛeret᷑ in moꝛ
tali dãnaret᷑ ꝑpetue.ſꝑ vigilat ſuꝑ

ſeipo.et duigenter ſibi cauet a pec/

catis.et ſi hõ aliqñ ex fragilitate ca
dit cito conat᷑ totis viribo ꝑ cõtri/⸗
tionẽ reſurgere ne foꝛte moꝛſ ipᷣm

ĩ ſtatu moꝛtal pcti arripiat ſubito
2 impꝛouiſe in ſomno vel als.Itẽ
cũ deſides ſerui ſcũt dñm in certo
tꝑe nõ venturũ doꝛmiũt.et negli/

gũt opꝰ eis cõmiſſum.ſed cũ ſciũt
dñm venturũ ⁊ neſciũt an hoꝛap
ma ſcða vel tercia ſꝑ vigilãt ⁊ at/⸗

tente laboꝛãt.vt ſi dñs foꝛte repé
te veniat inueniat eos vigilantes.

Nos ergo ſumus illi deſides ſer/

ui tardiſſimi ad omia boua.et q;/

uis ſciamꝰnos moꝛituros et neſci
amus qñ.ĩmo nec vna hoꝛa ſecuri
ſumꝰ tñ valde audacter peccamꝰ.

occupãdo nos cũ multis ſeculari/
bus et ſuꝑfluis curis et nimis de
lectari qrimus in pᷣſentibus rebꝰ.
auide congregamus diuitias ſepe

modicũ intendimꝰ illis que ad ſa

lutẽ ꝑtinent et ad dei laudeʒ. QH ð
cũ ita ſe habeat.qͥd putatis ꝙ; fie/
ret ſi certi eſſemus de hoꝛa.foꝛte
oẽs q; diu reſtaret notabilis ꝑs vi

te noſtre vel tacere curaremus. ſʒ

ſine timoꝛe peccaremus ⁊ om̃ib

vicijs nos repleremꝰ a pꝛincipio
vite ꝓpe vſq; finẽ.Et accedente ter

mino cũ nos vellemus cõuertere

ad deũ nõ poſſemꝰ.qꝛ nõ meruiſ
ſemus nobis h̊ a deo dari. ſʒ ma/
gis meruiſſemꝰ obſtinari in pctis
eo ꝙ ꝑ totã vitã ſine timoꝛe et tã
multis peccatis deo diſplicuiſſe/
mus. Itẽ ipᷣa cõſuetudo peccandi
tã longo tꝑe firmata in nobis nõ
pmitteret bona agere ſed ſꝑ retra
heret a bonis ad peccata conſueta
et ad pñtiũ moꝛem iſtoꝝ.in qͥbuſ
tam longo tꝑe tam feruenter et ſi
ne freno delectati eſſemꝰ. Item ſi
homo ꝓpe finem vite aliq̃ bona ð
genere faceret.iſta nõ faceret ex a/
moꝛe dei nec pureꝓpt᷑ deũ ĩ ipᷣm
vltimate referẽdo.ſed faceret ma/
gis ex timoꝛe moꝛtꝭ quã ſciret im/
minere de ꝓpinquo. et faceret ad
euitandũ damnatõem eternã quã
timeret ſibi ſimilit᷑ futurã pꝛopter
nimia peccata et peſſimã vitã quã
duxit tꝑe floꝛide iuuentutis ſue.et
poſterius ſꝑ vſq; ad etatem ſenilẽ
⁊ graueſcentẽ ⁊ ineptã ad ſcientiaſ
⁊ virtutes.niſi fulcita ſit ſtudijs iu
uentutis. Vel etiã hmõi opera ðᷣ
genere bona faceret ſolũ ex amo/
re ſui ꝓpꝛij cõmodi.ſq; vt ꝑuenire
mereret᷑ ad celũ vt ſibi bene ibi eſ/
ſet ⁊c̃.et oĩa talia nõ ſunt merito/
ria ſʒ peccata.qꝛ oꝑa malo fine cir
cũſtantionata.et ſic damnaret᷑ ꝓ
genhers ſe ſaluari putaret ⁊c̃.
¶ Item nota ꝙ gfa et petã moꝛ

talia ita repugnãt ꝙ nequaq; poſ /

ſunt ſimuli ſtare in eadẽ aĩa.qꝛ per
petm̃ moꝛtale fit hõ dignꝰ moꝛte
eterna.ſᷣm illud ad Rom̃.vi. Sti
pendia peccati moꝛs. Sed qᷣlibet

habens caritatẽ habet meritũ vi⸗
te eterne ſjm pᷣdicta. nullus autes

põt ſimul dignus eſſe vita eterna
2 moꝛte eterna. et ergo cum in cõ/
tritione infundit gratia tũc dimit
tunt᷑ oia peccata moꝛtalia i codes
inſtanti. Et ſimiliter cũ in baptiſ/
mo infundit᷑ gratia tũc dimittitur
peccatũ oꝛiginale.et ecõuerſo quã
do hõ cadit in pctm̃ moꝛtale tune
non minuit᷑ gratia ſed tota ſil per
ditur.quia ſi aliquid gratie ſtaret
cum moꝛtali culpa tũc talis eſſet
ex pdictis ſimul dignꝰ moꝛte eter
na et vita eterna. qð eſt impoſſibi
le.Sed venialia peccata bñ ſtant
cum caritate. qꝛ ei nõ repugnant.
nec eã de ꝑ ſe auferunt q; uis dil⸗
ponãtad moꝛtale ꝑ quod ipſa au
fert᷑. Nec etiã venialia minuũt eſ/⸗
ſentiã charitatis ſed feruoꝛc.i.pꝛo
pter freqntatõnem venialiũ cari /
tas hebetat᷑in actiõe ſua ſicut ca/
loꝛ ꝑ hũiditatẽ.et ſic hebetata mi/⸗
nus frequenter et minus intenſoſ
eliat actus meritoꝛios· et hoc ẽ eã
remitti ꝑ venialia quo ad feruoꝛẽ
Hec ſunt cõmuniter determinata
ꝑ doctoꝛes ſuꝑ łmo ſentẽtiaruʒ.
di xvij.Et ſuꝑ ſcðo di.xxvi. Et ſuꝑ

tercio.diſt. xxvij.

Opus poſtillaꝝ euãgelioꝛum
dominicaliũ ꝑ circulum anni
vulgatiſſimi doctoꝛis Nicolai
de dynckelſpuel: quẽ dñs An
thoninus ĩ ſua tercia ꝑte ꝓ au
tẽtico allegat atq; ĩ cõſtãtienſi
2cilio noĩatiſſimũ.qð teſtat᷑ſe
feciſſe Anno. M. ccccxx.nõ mi
nus diligenter reuiſũ atq; im
pᷣſſum q; vtile in inſigni cuita
te Argẽtiñ.anno.M.cccc.xcvj

— —

— — — — — — — „ —— —09
. ☛ r ——

/

e

* 1*

— = õ 4

L—

—

—
E

MVMV
”MBG
222

18SHO elesolng-„P-Jepuels Toloelesqe-el uiOo 'eASeUIANXANMAMMA HUDO JeTISeE ANA 666 / IUBLAdOO

2 A X M 61 81 11 8 4 9 9 i 8 2

8 O 99eleg O Snoog N

*
7

i
⸗

r ci

7

lium
icola

—

dnica
doctoꝛis ℛ
nckelſpuel pe

O
—
—
ER
O
S

ſe

oꝛiʒz dD
Pue

●

a cũ

i

euange

ll

7„ *£

i

„

exuimij
Dded

Poſt