lariter haberi vł videri vult quod
habʒ. Nã vt dicit ſan. Tho.ij.ij.q.
clxij.ſuꝑbia ĩpoꝛtat imoderatum
appetitũ excellẽtie.ſ.qͥ nõ ẽ ſᷣm re/
ctã rõem qͥ hõ amat ⁊ ðſiderat ex
cellentiã ꝓpam ſupᷣ ſuũ moduʒ et
ↄtra dei oꝛdinatõeʒ.Cũ igit᷑qͥs at
tribuit ſibi maiꝰ bonũ qᷓ; habeat.

vel attribuit bonũ qð nõ hʒ ↄpñs

eſt ꝙ eiꝰ appetitꝰ tẽdit ĩ excellẽtiã

ꝓpꝛiã vltra modũ ſibi cõpetenteʒ

2⁊ ſic eſt terda ſpẽs ſupbie.⁊ etiã eſt

ſpẽs mẽdacij qͥ ad extioꝛẽ actũ.ſed
ad interioꝛẽ coꝛdis arrogãtiã eſt

ſuꝑbie ſpẽs.Ad illã teraã ſpẽʒ re/⸗

ducit᷑ ꝙ aliqͥs excuſat ſe de peccato
qð habʒ. Quia vt diẽ Aug.xuij.de
ciui.dei.hoc ꝑtinet ad ſuꝑbiã.ꝑ eã
em̃ hõ ſibi attribuit bonũ innocẽ/
tie qðᷣ nõ habʒ. Itẽ excellentiꝰ ẽ ꝙ
aliq̃d bonuʒ inſit alicui a ſeipᷣo qᷓ;

ſtimat bonũ qð habʒ ab alio acſi

haberet a ſeipᷣo fert᷑ ꝑ ↄſeq̃ns ap⸗/
petitus eius in ꝓpam excellentiã
ſupra ſuũ modũ.Et qꝛ dupliciter
aliqs eſt cã ſui boni aut effictenter
aut meritoꝛie Et ſuꝑ h̊ͥ ſumũt᷑ due
prime ſpẽs ſuꝑbie.i.cũ qͥs a ſemet

ipo habere eſtimat qð a deo habʒ

vel cũ ꝓpꝛijs meritis ſibi datũ de
ſuꝑ eſtimat. q̃ etiã ad ingtitudinẽ

ꝑtinent.cũ nõ recognoſcat tale bß“ᷣ“
ficiũ ſibi impenſũ. Itẽ cũ aliqͥs ali

qð bonü excellentꝰ poſſidet cete/
ris.et ex hͥ alijs deſpectis ſe pᷣfert
in coꝛde ⁊ pᷣferri deſiderat.⁊ q̃ſi ſo
lus videri.inde ſumit᷑ q̃rta ſpeciei
ſuꝑbie.Et ad illã q̃ꝛtã ſpẽm redu⸗
at᷑ ꝙ aliqͥs pᷣſũptuoſe tẽdit ad cõ
ſeq̃ ndũ illud qð ſupᷣ ſenen Eet ſu
pra ſuã dignitatẽ.qꝛ ex h̊vult alijſ
pferri. Ois aũt ſuꝑbia volũtaria
⁊ cui volũtate cõſentit᷑ ẽ peccatuʒ
moꝛtale.vt diẽ ſctũs Tho. vbi g.
⁊ ſetũs Gre. vbi. S. dicit e euiden/
nſſimũ repꝛoboꝝ ſignũ ẽ ſuꝑbia.
qre om̃esiſti ſepabũt᷑ a celeſti ce/
na c. OD (¶Alter dixit. Juga
boum qᷣnq; emi Per hũc intelli

gũt᷑ auari.Auarꝰ em̃ nihil alið in

telligit appetendũ niſi poſſeſſiõeſ
tales exterioꝛes diuitias q̃s ſen
tit ꝑ qͥnq; ſenſus qͥ ꝑ quinq; iuga
boum intelligunt᷑ vel ſignak. Oꝛ
ſicut duo boues i vno iugo combi
nant᷑.ita duo inſtrumẽta ad queli
bet ſenſum cõiũgunt᷑.ad guſtãduʒ
linguã et palatũ habemꝰ tactꝰ ꝑ
totũ coꝛpus diffundit᷑.vł due ma
nus ſüt tãqᷓ; pncipalia oꝛgana eiꝰ
In alijs tribo ſenſiba manikeſtũ ẽ.
Et ſicut boues terrã vᷣtunt ſic aua
ri in terrenis laboꝛant vt diuites
. e 3

2*

NHVſñtica ſcda poſt trini.

fist. Et nota ꝙ ſᷣm Tho. ſcoa ſcoe
qg. cxviij. Auaricia eſt qᷓda imoderã
tia affectionũ circa diuitias.vt cuʒ
qs nimis amat aut deſiderat diui
tlaſ.aut nimis delectat᷑ in habẽdo
Zlpoſſidẽdo.⁊ ſi amoꝛ ille tãtũ cre
ſcat ꝙ pᷣferat᷑ chanitati.vt ſi qͥs ꝓ/
pter amoꝛẽ diuitiaꝝ nõ timeat fa
cere cõtra amoꝛẽ dei ⁊ ꝓximi ſic a/⸗/
uaridia eſt pctm̃ moꝛtale.Si autẽ
ioꝛdiatõ amor infra h̊ ↄſiſtat. vt
.ſ.hõ q́;uis ſupflue diuitias amat
nõ tñ pfert eaꝝamoꝛẽ amoꝛi diui
no vt. ſ. ppter diuitias nõ velit ali
qd facere ); deũ ⁊ pxiʒ. ſic auaricia
eſt pctm̃ veniale ¶ Nota etiã ꝙ ꝑ
nq; iuga boũ ſᷣm Grego. intelli/⸗
unt᷑ qͥnq; ſenſus coꝛꝑis ꝑ q̊s ſen
ſus intelligunt᷑curioſitas vt dicit.
qꝛ ſicut ſenſus interna cõpꝛehẽde/
re neſciũt.ſed ſola exterioꝛa cogno
ſcũt.ſic curioſus conat᷑ alienã vitã
vel alienã oꝑationẽ diſcutere cum
ſuã ꝓpꝛia ignoꝛet.Et ſubdit Gra/
ue curioſitatis eſt viciũ.qꝛ ſic men
tẽ hoĩs ad exterioꝛa ducit vt aliẽa
oꝑa faciat ⁊ ſe neſaat.animuſq; cu
rioſi q;to ꝑitꝰ fuerit alieni meriti.
tãto fiat ignarꝰſui.Et hᷣ eſt ð muʒ

malũ qð ſeqᷣtur ex vicio curioſita

tis.ſ.ꝙ hõ igrat ꝓpꝛios ſuos defe
ctus.⁊? ꝑ cõſeqᷓns nõ curat emẽda
rec eos. Scðᷣo cũ hõ intẽdit ad alie
nã vitã.tũc cõtigit eũ aliqñ experi
ri aliq̊s defectꝰalterius ⁊ ex h̊ aliũ
cõ tẽnere⁊ ſe ſibi i coꝛde pᷣferre qð
eſt ſcðm malũ.Aut tercõ cõtingit
ipm mala que in alio cognoſcir et
qᷓ occulta erãt alijs publicare in de
trimẽtũ honor ⁊ fame alterius ⁊
hoc eſt terciũ malũ.Quarto cõtin
git ipᷣm bona que in alterius vita
cognoſcit aut ea ꝗᷓ pnñt bñfieriiudi

care friuole ⁊ iterpᷣtari in ꝑtẽ peo

q ſit bona aut dubia. aut crededo

ea eſſe facta mala intẽtione q̃ fiũt

bona. vbi intẽtio latʒ nec ex ſignis

ſufficdent᷑ haberi põt Et tłe iudicin
eſt qrtũ malũ qð ex qmioſitatepᷣ/
dicta fit.⁊ ſic młra alia ex ea mala
ſeqͥ pnñt q̃re diligent᷑ cauenda eſt.

E Eſt tñ cõſiderädum ſ̃ᷣm

Tho. ſcda ſie cðe.q.clxvij. & ꝑquire

re actuſ ⁊ facta alioꝝ bono animo

vel ad vnlitatẽ ꝓpꝛiã vt.ſ.hõ ex bo
nis oꝑibe ꝓximi ꝓuocet᷑ad meliuſ

vł etiã ad vtilitatẽ illius.ſ.vt coꝛri
gat᷑ ſi qͥd ab eo agit᷑ vicioſe ſᷣm re/
gulã charitat ⁊ debitũ officij lau
dabile eſt. ſᷣm illud ad Heb.x. Cõ
ſiderate vos inuicẽ in ꝓuocationẽ
charitatiſ 2 bonoꝝ oꝑm.Et de q̊ti
bet pᷣlato ðꝛ illud Hiere. Cõſtitui

te in populo meo ꝓcuratoꝛẽ robu

ſtũ ⁊ ſciẽs ꝓbabiles vias eoꝝ. Sʒ
ꝙ aliqᷣͥs intẽdit ad vicia ꝓxioꝝ ad
deſpiciẽdũ vel detrahẽdũ vł ſaltẽ

inqͥrẽdũ inutilit᷑ eſt vicioſũ Aliis

dixit Vxoꝛẽ duxi ⁊ iõ nõ poſſũ ve
nire] Per hũc ſignatur luxurioſi.
Vxoꝛ em̃ eſt carnal voluptas vel
cõcupiſcẽtia.Et talis didt.nõ poſ/
ſũ venire. ꝑ hᷣ ſigmficãs difficulta

tẽ veniẽdi ⁊ nõ ĩpoſſibilitatẽ.qꝛ vo
luptas foꝛtiſſime ligat animũ ho

mis ⁊ dep mit ad iferioꝛa nec ſinit
ipᷣm leuari ad ſuꝑna ⁊ ſpũalia per

q̃ diſponi deberet ad ꝑcipiendũ ce
nã iſtã. Sequit᷑in euãgelio. Et re

uerſꝰ ſeruꝰ nũciauit hec dño ſuoꝗ
Ambꝛo. Inuitat pauꝑes debiles
et cecos vt oñdat᷑ ꝙ nullũ debili⸗/

tas coꝛꝑis excludat a regno.rari -

uſq; delinq̃t cui deſit illecebra pec
cãdi.vel ꝙ in firmitas pctõꝛuʒ per

den
fii
yn
un
ils
nl
Ptii
les
ſor⸗
ſit
G
len
ſnſi
ni
Veri
Be
Iat
lude
vo⸗
o⸗
feee
herl/
ho.6
voca
don
ntel
lant
Gan
voc
lled
ſſti
deſ.
pep
gele⸗

ſtet⸗

pfiee
lube
it

u

„„à

84
ihes
tmals
eco
gfiüt
ſnio
Moi
nep/
nol,
.
ſin

ire
n
ado
nehul
tlon
nte⸗
j lau
K
None
deci
eſtici
erobu
fſope
ae
Zlus
ſiüre
Nrioſt⸗
mor
öͤhol/
ſioter
Nie
inübe
Nieſpit
Galaper
dc

le

dioſol
dchlcs
idchii/

nolun,

lebrapet
fiupp⸗

LIHI

milericoꝛdiã dei remittat᷑ Nota
deus pmo vocauit populũ dei ꝑ

priarchas ? ꝓphetas ⁊ poſtea per

xpᷣm ⁊c.Et qꝛ tũc pꝛicipibo iudeo
rum ſacerdotibo ꝑiter ⁊ maioꝛib
illiꝰ populi dimiſſis ſupple in pec
ca eoꝝ pauꝑes ſimplices⁊ publi
cani illius populi ſũt ad fidẽ rece/
pti.ita ſepe fit inter fideles ꝙ diui
tes.potẽtes ⁊c cũ eis arriſerit pꝛo
ſpera foꝛtũa tũc ꝑ delectatõneʒ in
pñtibo rebus tenẽt᷑ in pctis ſuis in
quib ipediunt᷑ ab adeptõe hinus

cene. Paupes vero ⁊ deſpecti aut

infirmi ⁊ aduerſam hñtes foꝛtu/
nã ſepe citiuſ audiũt vocẽ dñi ⁊re
uerſi ad coꝛ cõuertunt᷑ ad dñʒ.vñ
Grego.vt ſupᷣ. Et ait ſeruus.⁊c.
Adhuc locus eſt ⁊c. Mõ ſoluʒ de
iudeis.ſʒ etiã de gentibo multi ſũt
vocati. pauci vero electi.ſ.ad fidẽ ⁊
gloꝛal. Exi in vicos et plateas ⁊c̃
.i.extra iudeã ad gẽtilẽ populũ ſic

fecerũt apoſtoli diſcurrẽtes ꝑ vni

uerſas oꝛbis ꝑtes. Nota ſᷣm Gre
go.ꝙ in hac tercia inuitatõne aliqᷣ
vocant᷑ ⁊ venire cõtẽnũt.⁊ ſunt qͥ

donũ intellectꝰ receperũt. ⁊ eũdẽ“

intellectũ oꝑibo nõ ſequũt᷑Alijvo
cant᷑ ⁊ veniunt qͥ receptã intellectꝰ

gram opando ꝑficũt. Tercij ſic/

vocãt᷑ vt etiã cõpellãt᷑vt qͥ bõa fa
ciẽda intelligũt ſed hec faciẽdo de
ſiſtũt. Vidẽt q̃ agere debẽt ſʒ hᷣ ex
deſiderio nõ ſequnnt᷑. hos dñs ſe
pe ꝑ aduerſitates qͥbus ipᷣos fla/

gellat ĩtrare cõpellit. Sepe eimvt
iteꝝ ait Gre. nõnulli ad tꝑalẽ graʒ

ꝓficere volẽtes aut lõga egritudie
tabeſcũt aut afflicti iniurjs cõci/⸗
dũt.aut ꝑcuſſi ᷓuibꝰ dãnis affli/
gunt᷑.et ĩ mũdi doloꝛe vidẽt quia

niblil cõ fidere de eiꝰ voluptate de

buerũt. ſeq; ipos in ſuis deſiderijl

repᷣhẽdentes ad deũ coꝛda couer/

tũt Gre. Hos itaq; eligit dñs q̊s
deſpicit mũdus.qꝛ plerũq; ipᷣa ð
ſpectio reuocat ad ſemetipᷣm ⁊ ta

to celeriꝰ vocẽ dei aliqͥ audiũt q̃n/

to in h mũdo nõ habent vbi dele

ctent᷑. Pꝛopter qð ſeriptũ ẽ in pᷣs.

Imple fades eoꝝ igminiaet q̃ret

nomẽtuũ dñe.Etiteꝝ.Tultipli
cate ſunt ifirmitates eoꝝ:poſtea
accelerauerũt. Gre. Iſte qͥ pr̃ez re
liqt ⁊ pr̃is ſubſtantiã ꝓdige expè/

dit poſtq; eſurire cepit ĩ ſe reuerlꝰ

dixit. Quãti mercẽnarij in domo

pfr̃is mei abũdãt panibꝰ.hic ſi nõ

eſuriſſet ĩ ſeᷣm mime redijſſz. qe·
poſtq; terrenis rebꝰ indiguit rüc

cogitare cepit qͥd de ſpiritalibus

amiſit. Amb. Bene mittit ad pla
teas vt de latioꝛibꝰ vicijs ad agu

ſtã veniãt viã qᷓ ducit ad vitã. ia

em̃ vicioꝝ lata ẽ ⁊ ducit ad ꝑditio
nẽ. et via vᷣtutũ aguſta ẽ qᷓ ducad
diẽ ſaluatoꝛ Mat. vyj

vitã. ʒ

De eadem dnicq

24

22—

Lu. ruij. XHo ille

vt edatꝭ ⁊ bibatꝭ ſupꝑ mẽſaʒ meã ĩ
reg;̊ meo. Nec illa refectio itelligẽ/

da ẽ coꝛpalꝛ.coꝛpꝰ eni tũc ñᷣ idige
bit cibo.ſz ĩtelligeda ẽ ſpũalꝛ.qꝛ e/
rit clara viſio dei ⁊ ꝑfecta fruitio.

Et vocauit młtos.⁊ miſit ſᷣuũ ſu

Mmo qui-

dã fecit cenã magnam.

de eſt. Et cena magnaẽ refectio vi
te eterne Lu. xxij.Ego diſpono vo
bis ſicẽ diſpoſuit mibi prĩ meꝰ reg.

um.i.xpᷣm qͥ naturaliter pf̃i eq̃/

lis exiſtẽs exinaniuit ſeip̃ʒ foꝛmã
pᷣui ac cipiẽs,cuiꝰ miſſio ẽ icarnatõ
88838 4

“”säs

Wel miſit ſeruũ ſuũ .i.pᷣdicato
rũ multitudinẽl hoꝛa cene ..i.tẽꝑe
gfel dicere inuitatis vt venirẽt. qꝛ
Nata ſunt oia] Ante xpᷣi aduentũ
nullus recipiebatad cenã illã.nul
lus em̃ ꝑmittebaᷣad celũ.qꝛ non
dũ erat oia ꝑata ſed ꝑ xpᷣm om̃ia
pata ſunt.qꝛ dimiſſio pctõꝝ aꝑtõ
regni celeſtiſ ⁊c̃. Sicut aũt chriſtꝰ
miſſus fuit a patre vt venire face
ret vocatos ad cenã. ita ipᷣe ſᷣuos
ſuos aplos miſit.⁊ mittit pᷣdicato
res ⁊c. At illi ceperũt oẽs ſe ſiłex
cuſare Oicit Gre. Cũ potẽs pau/
Pem aliquẽ ad mẽſam vocat pau
per veſtẽ mutat et venire feſtinat.
⁊ nos ad dei inuitamur cõuiuiũ et
nos excuſamꝰ. Sed foꝛtaſſis coꝛ
da nr̃a occultis ſibi cogitatõibus
dicunt. Nolumꝰ nos excuſare ad

illud em̃ ſuꝑne refectõis cõuiuinʒ;

ac vocari et guenire gratulamur.
Et ſubdit Gre.Loqntes tlia men
tes veſtre veꝝ dicũt ſi nõ plꝰterre
na qᷓ; celeſtia diligũt.ſi nõ ampliꝰ
rebo carnalibo q; ſpũalibo occupã
tur. Vñ hec quoq; ipᷣa excuſatiua
cauſa ſubiũgit᷑ cum ſubifert᷑ Pri
mus ait ſic. Vilam emi et neceſ
ſe habeo erire ⁊ videre illã. Rogo
te ha. me excun. Aug. In illa villa
empta dñatio ſigt. Qui em̃ habʒ
villã regioni etincolis dñat᷑ ⁊ ne
ceſſe habeo] ex neceſſitateaſſũpta
nõ coacta exire] Per iſtã dnatõ
nẽ ſepe exit hõ a ſeipo er relicto
prio regimie er dnatõne ſuijpᷣius
ambit alioꝝ regimẽſ Rogo te ha
be me exen. Rogatio videt᷑ eẽ ſi
gnũ hũilitaq. Sciũt em̃ ſuꝑbi q;
nũqᷓ; exaltat᷑ niſi hũilitas. Oꝛ di/
cit᷑ Ecci.x.Odibil eſt coꝛã deo ⁊ ho

minibo ſuꝑbia. Huilitatem ergo

Dñica tercia

quã coꝛdenõ habẽt oſtendũt ver

bis et geſtis.de qͥbus ðꝛ Eccli.xix.
Eſt qꝗ neqͥ ter ſe hũiliat et interio/
ra eiꝰ plena ſunt dolo. Et alter
ſq; auarus dixit. Juga boũ qͥnq;
emi Bos ſenſum hũanũ et affe/
ctũ ſignat. Bos em̃ nõ poꝛtat ſed

trahit.pigꝝ etiã aial ẽ.⁊ recalatrat

ſtimulo. Ita ſenſus pigerẽ ad bo/
nũ.et cũ ad bonũ ſtimulat᷑ recal/
citrat.ſenſus em̃ nf̃i verſant᷑ circa
terrena ſicut boueſ circa terrã quã

verſant. Dicũtaũt qͥnq; eſſe iuga

boum. Jugũ em̃ eſt ex duob bo /
bus. ſic qubet ſenſus vtitduobus
oꝛganis.Iſtos ſenſus ðꝛ auarus
emere.qꝛ bona iſtis ſenſibo ꝑcepta
cũ ipᷣius nõ ſunt ea cũ deſiderio ſi
bi vẽdicat aut emit.qꝛ magnis ꝑi
culis et laboꝛibo duris acqrit hee
tꝑalia ⁊ cũ dãno regni celeſtꝭ. Et
eo ꝓbare illa Tuc auarꝰ ꝓbat iu

ga boum qñ erpit᷑ qͥd poſſint tem

poꝛalia q ſenſu deſiderãt Pꝛobat
aũt vſurariꝰ qͥd poſſit pecunia in
lucro ꝓbat cupidꝰqͥd poſſint poſ
ſeſſiones in fructuu G¶¶Alius

Dixit ..ſ.luxurioſus vxoꝛe duxi

Iſta vt dicit Aug.eſt voluptaſ car

nis q multos ipedit. Quã volup

tatẽ honoꝛabilioꝛi noĩe vocat cõ/
liugiũ. Vñ Gre. Licet cõiugiũ bo

nũ ſit.et ad ꝓpagandũ ſobolẽ ĩ di

uina ꝓuidentia iſtitutũ.nõnlłi tñ
nõ ꝑ h;̊ ꝙeatõem ꝓlis ſed deſide/
riũ expetũt voluptatis et iõ non
poſſum venire. Ecce vinculũ hinꝰ
vicij qð tenzʒ ligatã aiaʒ ꝙ ad deũ

nõ põt accedere.qꝛ vt dicit Baſili
us. Intellectꝰ hũanꝰ vergens ad
immũdiciã et illecebras ẽ debilis

ad agẽda diuia.Et Aug.viij/ ↄfeß.
Ex volũtate ꝑuerſa facta ẽ libido.

.

ütw
nteno/
aler
0 inqg
caffte⸗
tſed
are
Gbo/
un/
ras
ſigni
Lioen
wdo⸗/
vobos
Worms
Nepts
nſ
ſeg
16
pariu
nttem
obar

H

roſ
nn

dun

it
wolo⸗

t H

gi bo
znlliñ
deſce/
töͤnon
lübo

Bat
ns
debili⸗
lbion

ð

t du libidini ſeruit facta eſt ↄſue/

tudo. et ſi cõſuetudi nõ reſiſtit᷑ fa/⸗

cta eſt neceſſitas Et ille nõ rogat

ſe hre excuſatũ.qꝛ hoĩes talit᷑ di/⸗

ſpoſiti freqnter erubeſcũt etiã ro/⸗
gare deũ. Vel q̃ſi cõtẽpſit irã iui/

tantis. Impi em̃ cũ in ꝓfunduʒ
venerit vidoꝝ cõtẽnit. Et reuer/
ſus ſeruus nũciauit hec dño ſuo]

Predicatoꝛes dicũt᷑ reuerti qñ ꝑ
extioꝛes circa verbũ dei occupati/
o nes in aliq bꝓficiũt.⁊ de h̊ deo

graꝝactões reddũt.vł cñ obſtacu
lũ inuemit et deo renũciãt.qꝛ eiuſ
auxiliũ et conſiliũ imploꝛãdo re/⸗
deũt etiã ad ſeipᷣos de ſeipᷣis cogi
tãdo. Tũciratus pr̃familias.ſ.
deus cuiꝰ familia ſunt oẽs ange⸗
li ⁊ fideles electi. Juſte aũt domi⸗/
nus iraſcit᷑ de negligẽtijs hoim.
ꝑatã eis vite eterne cenã ꝑuipẽ
dunt. 2 vilibo abis. ſ. rebo et dele⸗
ctatõnibo pᷣſentis ſecli mentẽ im/

plẽt Dixit ſeruo ſuo.Exi cto in

plateas et vicos ciui. Dicũt᷑ pᷣ di/
catoꝛes exire ab intimis ↄtẽplati

onis ad exterioꝛẽ verbi dei nücia/
tõem. Ciuitaſ ad quã exeũt mũdꝰ
eſt.cuiꝰ platea eſt via lata ⁊ ſpacio
ſa ducẽs ad moꝛtẽ. Per quaʒ viã
ſ̃ᷣm Aug. vagant᷑ oẽs qͥ putãt lici -/

tũ qͥdqͥd eſt libitũ Pauꝑes qii

habẽt defectũ ſubſtatie debiles ]½

q habẽt vᷣtutis ⁊ vigoꝛis defectũ
cecos qui nulliꝰ ingenij lumen

habent introduc huc De plateiſ p

em̃.i.de mũdi ꝓſꝑitate oẽs iſti in/⸗/
troducunt᷑ ꝑ pniam. Perl vicos
em̃ aduerſitas mũdi intelligit᷑ q̃ſi
arta via. De his vicis introducũt᷑
bona thalia ꝓpter deũ reſpuẽtes.
⁊ debiles ſtatũ dignitatis ⁊ potẽ/
tie nõ habẽtes.i.ad Choꝝ.i.Infix

ma mũdi eligit deꝰ. ¶Ceai vero et

claudi ſunt qͥ ſcãdaliʒantẽ oculũ
vel pedẽ a ſe abijciũt.intẽtõeʒ vicJ

vel affectũ mũdi. Et ait fuꝰ dño.
Factũ ẽ vt imꝑaſti. Vere ita fit
vt dñs imꝑauit.qꝛ in regnũ eter/
ne btitudis ꝓ magna ꝑte itrodu
cũt᷑ qͥ aut carẽt tꝑanbo .aut hnñtes
ea cõtemnũt.. Eri i vias ⁊ ſepes
In vijs habitãt qͥ multa aduerſi
tate cõpellũt᷑ nõ figere animum ĩ

mũdo ſi eo q̃ſi via pegrinationis
vti In ſepibo] habitãt q̊s mũdꝰ

deſpiciẽs extra ſe abijcit.. Et com

pelle itrare Cõpellüt nos ad ce/

nã ĩitrare timoꝛ inferni ⁊ aduerſi/

tas tꝑaliũ. Gre. Quos deꝰ elegit

hos mũdus ðſpicit qꝛ plerũq; de
ſpectio reuocat hoiem ad ſeipᷣm.⁊
tãto celeriꝰ aliqͥ vocẽ audiunt dei
q;to ĩ h mũdo nõ habẽt vñ dele/
ctent᷑.Et Gre.alibi dieit. Mala q̃ᷓ

nos h̊ pᷣmũt ad deũ ctiꝰ ire com

pellũt vt impleat᷑ domꝰ mea.Oi
co aũt vob ꝙ nẽo viroꝝ illoꝝ qui
vocati ſũt ⁊ neglexer̃t venire gu

ſtabunt cenã meszs
nica tercia poſt trini.

Jagt appro
pin qᷓnteſ ad ieſũ publica
ni ⁊c.CLuc.xv. D (/Et
vt diẽ Gre.nõ ſolũ ad colloqndũ
ſʒ etiã ad ↄueſcẽdũ admiſſi et rece
ti ſunt.⁊ h fecit benignitas ⁊ m
ſuetudo ſalua toꝛis nr̃i.Et iõ dicit

Bef. ſuꝑ cañ. Propt᷑ mãſuetudi/

nẽ q ĩ te ẽ dñe ieſu currimꝰ pꝰ te.
audiẽtes ꝙ nõ ſpꝛeuiſti pctõꝛes.n
hoꝛruiſti cõfitentẽ latronẽ.nõ la/
chry mãtẽ peccatricc.nõ chananeã
ſuppucãtẽ, uõ dephẽſ. z oqutteri
6 †

——0 5 . seH S
Dñica tercia poſt trini.
nõ ſupplicantẽ publicanũ.ñ negã fuit locuſta et mel ſilueſtre. Cocu/ Kte
tẽ diſcipulũ.nõ ꝑſecutoꝛẽ diſcipu/ ſte ſunt aialia ʒua mũda ? volan ſſ
lũ.nõ ipos crucifixoꝛes ⁊c̃. Tles tia ꝑ modũ ſaltus et regiebantRin Dr
ei pᷣponũt ſibi in aio plerũqʒ ipoſ deſerto iudee.et frixa cũ oleo ſunt noln
q̊s coꝛrigũt.⁊ melioꝛes ſe eſtimãt ciba paupeꝝ.Illa iobes mãduca nat
is ̊s iudicat. ꝙ vicz agentes ꝑ di bat i heremo cõſtitutꝰ. Mel ſilue men
ſciplina ſubditos vel aloos q̊s coꝛ ſtreillud ibidẽ reꝑit᷑ in tricis arbo mt
rigunt.⁊ ꝑ hũilitatẽ cuſtodiunt ſe rũ folia lata ⁊ tenera q̃ manibo cõ pfni
metipos.Occaſiõe feſtiuitans trita habẽt ſapoꝛẽ q̃ſi mellis o ſo
bti Johis baptiſte quã hodierna tus eiꝰ fuit aq̃. Hoc totũ cõphen fueri
die agimꝰ qrit᷑ hic.q̃re dñs ↄuerſa dit ecclia in illo vᷣſn hymni. Pre/ ſon
tus fuit cũ hoib i cintatibo ⁊ vil buit hirtũ tegimẽ cameł. Qñ qᷣ q̃ ”
lis.et co mederit et biberit ac veſti rit᷑ q̃re dñs nõ moꝛatꝰ fuit ĩ deß do
tus fuerit ſicut alij hoies cõit᷑. nʒ to. Rñdẽdo dᷣꝛ pᷣmo ꝙ dñs q̊ ad bi
tñ ei pᷣurſoꝛ b.iohes moꝛatꝰ fu intioꝛẽ cultũ fuit ineſtimabila alti ne
it in deſerto. et ibi duriſſimaʒ du/⸗ oꝛis ⁊ ꝑfectioꝛis vite q; pcurſoꝛ ſu d
xerat vitã.cum tñ xpᷣs ſublimioꝛꝭ us.qꝛ dñs ineſtiabil: habuit etiiã elte
vite eſſe debuit qᷓ; ſuꝰ pᷣeurſoꝛ.No ples ac ꝑfectioꝛes vᷣtutes qᷓ; iohã hſe
fandi geb.loes bap.fuit ĩ vtero nes. ſibi enim datꝰ fuit ſpũs non 1ns
ſctificatus. vñ Tu.j.ðꝛ ð eo. Spũ ad mẽeſurã. Joh.iij. Et dũg z B ti
ſctõ replebit adhuc ex vo matris ↄuerſabat᷑ fuit ſᷣm aiĩaʒ pfect cõ/ ſü⸗
ſue. ſic ei ceter ſᷣm legẽ cõeʒ ĩ ba / pᷣhẽſoꝛ.ſic nũc ẽ in celo. Jobes ve liit
ptiſmo.ſic ſibi ex ſpẽali pᷣuilegio ĩ ro fuit purꝰ viatoꝛ.⁊iõ intioꝛ cul/ td
vtero mris dumiſſuʒ fint oꝛigiale tus qͥ aia xp̃i coluit dinĩtatẽ p cla e
⁊intulſa ſuit ſibicharitas ⁊ copio rã dei viſiõeʒ ⁊ pfectã.iĩmo btificã Wch
loꝛ qᷓ; ceteri.qꝛ tãta ꝙ ea median fruitõeʒ ieſtimabil? melioꝛ et pfe/ tiſſi
te ⁊ dei adiutoꝛio ſpẽalꝛ agẽte ſem ctioꝛ fuit cultu iterioꝛi q̊ iohes co vec
vixit ſine moꝛtali culpa.nulluʒ luit deũ fide ⁊ charitate. Scðõo ðö “”
em̃ ꝑ vita ſuã vnqᷓ; moꝛtale cõmi ꝙ dñs q̊ ad extioꝛa laxio? vite fu f
ſt. vt dicit ſan.tho.in.iij.ꝑte ſũme it.et iohes ſtrictioꝛis/qꝛ dñs fuit ip
. ⁊ Bonauẽ.i.iij.ſen.di.iij.imo etiã cõi mõ mãducãs et bibẽs ⁊ cũ ho eſſet
vitauit freqᷓntiam venialium pec mib moꝛas.iohes vo nõ pꝛout tpar
catoꝝ.qð vt meliꝰ facere poſſz ip iã dictũ ẽ Et vtrũ q; illoꝝ rõnabili ðJ
ſe in puerilibꝰ qnis fugit freqᷓntiã ter factũ fuit ⁊ad ſalutẽ ac pꝛofe⸗ tis
hoim. exiuit domũ pentũ. itra/ ctũ hoim. ei iohes fuit tã errcel in
uit deß tũ. ꝓpt qð de eo canit eccle! lẽtis ⁊ auſtere vite exterioꝛꝭ factuz Gfl
ſia in hymno. Antra deßti teneris eſt iõ.qꝛ btũs iohes ad h̊ miſſus pan
ſub annis ⁊c. Et manẽs in deſᷣ̃to fuit vt ꝑ ſuã pᷣdicatõeʒ ppłm ↄgre . fitl
ſp durit auſterã vitã.vt pʒ Mat. garet.et pplło cõgregato xpᷣi aduæz S
iij. Veſtis em eiꝰ fuit ex pił came/ tũ ĩ carnẽ.et quò ſe cito manifeſta
loꝝ. ex qbo fit veſtimẽtũ aſpeꝝ et turꝰ eſſʒ denũdaret ac iᷣm popu/ ““
dup. Eingul? eiꝰ fuit ð pelle moꝛ lo ſuo digito ðmõſtraret.qð toti

tui aialis cruda ⁊ piloſa.Eſca eiuſ fecit vt patet Mat.iij. et Jobã. ſ · A

. . 1
„. .⸗
r. . . R . . „ „* . . —.
. M . S . . 4. . 8
7* . — . * — = „. — . 8 —R . SS
8

Loa Et etiã ante chriſtũ ritũ baptian/ tibo:ꝙ phariſei vocabãt eũ vora/
woſon Qdiincepit.et ꝑ ̊ hoĩes ad xpᷣi ba / toꝛẽ ⁊ potatoꝛẽ vini. Itẽ dominꝰ
OIInn ptiſmũ aſſuefecit. Et illa oĩa fuert iuſſit apłos talibus vti cũ pꝛedica
ſunt noua foꝛtia ⁊ magna valde. ⁊ ið0 tum iret.qꝛ Luc.x.dixit eis.Come
id neceſſariũ fuit vt eẽt hoibo vehe/ dite queapud eos ſunt.volens vt
ANne. menter credibilis ⁊ magne aucto comederẽt que eis apponerentur
bo ritatis apud oẽs.et h̊ fiebat ꝑ hoc Scðdo ne aliqᷣͥ volentes xpᷣm ſeqͥ ĩ
hs ꝙ fuit excelletiſſime vite ⁊ ſingula boc ſe deſtruerẽt ꝑ paucitatẽ ⁊ ſim
Po ris in qua exceſſit oẽs qͥ ante eum plicitatẽ victus. aut nealij nõ po⸗
ben fuerũt.Oe nullo ei ſctõ veteris te / tentes cũ in hoc ſequi foꝛte deſpe/
deo⸗ ſtamẽti legit᷑ ꝙ tali mõ vixerit i l rarent. Si em̃ dñs tam durã vitã .
bo veſtitu ⁊ loco. Helyas ei vſus exterioꝛẽ duxiſſet ſicut iohes mul
ſdas eſt carnib pane ⁊ oleo.et i domi / ti volentes eũ in hoc ſeqͥ et ſe ſue
8e bus habitabat.vt habet᷑iiij. Reg. vite cõfoꝛmare poſſent ſecito de/⸗
lalti in diuerß lodò. Silꝛ filij pꝓphᷣaꝝ qꝗͥ ſtruere ⁊ inutiles facere.Etalij nõ
ſorſa durã duxerãt vitã pulmẽto vſi ſt. potentes tam durã et aſperã vitã
retij ⁊ita ĩductiue de oibo.Tãta igitur tolerare poſſent deſpare de vita
jhi pfectio exterioꝛis vite excedes vi / eterna cũ viderẽt chriſtũ ĩ t̊ aſpꝑa
hon tas oĩm antiqͥꝝ patꝝ fecit eũ autẽ vita eos pᷣceſſiſſe in qᷓ eũ ſeqͥ ñ poſ
ticũ ꝙ młti ↄfluebãt ad eũ ĩ deſer ſent.Dñs ̊ q venit vt oẽs ad ſe al
wci⸗ tũ ⁊ crediderũt vᷣbis ſuis ⁊ pᷣdica liceret.laxioꝛẽ durit exterioꝛẽ vitã
Pare toibo.⁊ ſic pauit viam dño. au ⁊ cõmunẽ ceter hoib cõfoꝛmẽ vt
nal, dñs fuit laxioꝛis vite exterioꝛiſ oñderet fidelibus etiã iſtã ad ſalu/
. moꝛãs cum hoib 2 cõi mõ mã te ficere 7 deo placere dũmõ fue
nfi⸗ dueos et bibẽs qᷓ;uis ſobꝛie ⁊ tpa rit debite ꝑacta.et in his que lici/
ſ⸗ tiſſime in oibus ᷣuãs punctuale ta ſunt atq; pmiſſa.et vt oſtende/
150 mediũ virtut hocipᷣe dñs ſicut ⁊ ret ꝙ vſus taliũ lidtoꝝ nõ repu/
od⸗ oĩa alia fecit ad cõem hoiĩm ſalu/ gnar ꝑfectõni.vt aliqͥ putare poſ/
ſenh tem ex płibꝰ cauſ. Primo vt ſuo ſent.imo ꝙ aliqᷣbus melioꝛ eſt et
itit exẽplo doceret fideles ꝙ eis lidtũ plus conferens ad pfectionẽ vir/
ite eſſet talibus vti dñũmõ h̊ faciunt tutum qᷓ; abſtinentia a talibus.et
as tpate ⁊ cũ graꝝ actõe⁊ debitꝭ tꝑi/ nimis dura dat᷑ vita dũmõ talib⸗
. i bus 2 lod. et ſic dealijs circũſtan / vtentur ſobrie et tꝑate et non pꝛo
n ⸗R tijs.Sciuit em̃ dñs ꝙ vẽturi erãt voluptate ſed pꝛo neceſſitate na/
te in mũdũ qͥ falſe ⁊ erronee dicerẽt ture ſue. Pꝛopter quod diceit be
ſeng ꝙ fideles ſolũ victu tenuiſſimo.ſ. atus Bernardꝰ.Damnamus ci/
n panis et aqͥ vti deberẽt.⁊ ꝙ pecca bos ſaginatos quaſi non melius
rẽt lautius aut largius ſe refiden ſit exiguo ſagimine ſobrie ad vſũ
teſ.⁊ erroꝛẽ illũ dominus ſuo ex/ velſci: qᷓ; ventoſo legumine vſq;
ſtaeu emplo cõfutauit.cum ipᷣe talibus ad ructum ſaturari. Eſau enimñ
nſch vſus fuit.Et omnis eius actio eſt de carne:ſed de lente repꝛehen/
ghop, noſtra inſtructio. Immo domi / ſus eſt. Et ionathas de guſtn mel
göimin nus ſic cõi mõ vixit in cibis et po lis non carnis moꝛtiadiudicatus

Pohip

Dñica quarta poſt tłini.
. eſt. Et adam de comeſtiõe pomi recipit et mãducat cũ illis Suꝑ/ ainie
nõ vituli ſaginati condemnatus bi nãq;ʒ phariſei putãtes ſe iuſtoo cius
eſt. Subdit. Melioꝛ videt᷑ varij, ↄdẽnabat alios ⁊ dñm iudicabit ofin
pellib inuoluta hũihtas q; vili᷑ notãtes eũ de mala vita eo ꝙ pec nuee
tunicata ſuꝑbia.⁊ nihil eſt penitꝰ catoꝛibꝛ amabilem ſe pbebat. Ex alit
replere faba ventrẽ ⁊ murmura/ quo habet᷑ ſᷣm Greg ꝙ vera iuſti⸗/ ſefee
re mẽte. Sil? dicit btũs Aug.ſuꝑ cia cõpaſſionẽ habet.falſa vo dedi dt
illo Ro.xiiij. Noli ꝓpt᷑ eſcꝗ dſtrue gnatoem. Et q;uis iuſti ſolẽt pee lion
re opus dei. oia qͥdẽ mũda ſunt. catoꝛibo aliqñ iuſte indignari.hoc ſtags
H¶Terdo ꝓpf᷑ hoc dñs duxit tñ faciũt ʒelo diſcipline.⁊ cũ foꝛis o⸗
cõem vitã exterioꝛẽ ſed excellẽtiſſi increpãtes ꝑ diſciplinã exaggerãt no
mã intioꝛẽ.vt ꝑ p̊ doceret fideles intꝰ dulcedinẽ ꝑ charitatẽ ſᷣuant. Re
vt nõ ſtarẽt ſolũ in exterioꝛibo.ſed Ecõtra aliqñ hi qͥ de falſa iuſticia et
vt eis eſſʒ magis cura de animi vᷣ ſupꝑbire ſolẽt ceteros q̊ſq; deſpici bu⸗
tutibo et interioꝛibo actibo bõis qᷓ; unt.nulla infirmãtibo mivᷣicoꝛdia ſed
de exterioꝛib cerimonijs ⁊ coꝛpa ↄdeſcẽdũt.⁊ q̊ ſe pctõꝛes eẽ nõ cre lebp
libo exercitij s. Nã in vᷣtutibo et in dũt eo deterioꝛes fiũt.De qͥꝝ nüue N
interioꝛibo acnbo bonis ↄſiſtit pᷣn ro fuerũt phariſei q pctõꝛes cõt⸗⸗ . fitne
apala meritũ noſtꝝ ⁊ ſalꝰ.cerimo pſerũt.et iudicabãt dñm eo ꝙᷓ pe iio
nie vo exterioꝛes ⁊ coꝛꝑales exerci catoꝛes ſuſcepit et ſe eis amicabilẽ=ö rein
tatões in ieiunijs et vigilijs ⁊ cete/ exhibuit.⁊ quia egn erat ⁊ ſe egroſ tia⸗
ris hmõi ſunt ti ad obunẽdas 29/ foꝛe ignoꝛabat.dñs eiſ ꝑ duas pa Me⸗
ↄfᷣuãdas vᷣtutes oꝛdiate.ñ ſunt rabolas rñdet.quibus eis oſtẽdit eaet
bone niſi inq̃ntũ ↄferũt ad eaſob ſepꝛo peccatoꝛibo de celo deſcẽdiſ nos
tinẽdas.aut inqntũ ꝓcedũt ⁊ im/ ſe.et ideo eos penitẽtes deberere ſp
pant᷑ ab actibo interioꝛiba bonis. ciꝑe. ꝓpter quos decreuit ſe hũilia icht
ebemꝰ igit᷑ pᷣnapalr itedere ad re et alioꝛuʒ ꝓ fectibꝛ congaudere. ivia
en⸗ interioꝛa bona ⁊ ad vᷣtutes.⁊?⁊ Dixit em̃ pꝛimo.. Quis ex vobis ltiel
nõ ſtare ſolũ in exterioꝛiba cerimo homo qui habet centuʒ oues ⁊c. ſeral
nijs ⁊ exercitijs coꝛpalibo.uiꝰ cõ Sic dñs et ſaluatoꝛ noſter centů e
. trariũ młti faciũt qͥ putãt ſe ſctõs oues habuit cum ab initio ratio/ on
cũ coꝛpꝰ affligũt ieiunijs vigilijs nalem creaturã angelos et hoĩes de
⁊c.et inſiſtũt extioꝛibo ſolũ.et non creauit.ſed vna ouis perijt quan/ ſod
purgãt coꝛ a vicijs.nec menteʒ oꝛ do totũ humanũ genus per pec/ m
nãt vtutibo.ſed ſunt iracũdi.ĩuidi catum primi parẽtis ſtatũ inno/ D
ſuꝑbi detractoꝛes.vaniloqᷣ.iiuſti. centie perdidit.Ad hanc ouem iuit Vtj.
⁊ ceter vicijs irretiti.⁊ ſic ſũt ſimi et eam inuentam humeris ſuis ĩ⸗ woa
les ſcribis ⁊ phariſeis qͥ extioꝛib poſuit quãdo carne aſſumpta in / i⸗
obſᷣuãtijs fuerũt culti.ſj interius ter ho mies conuerſatꝰẽ et ꝓ om/ e
vacui vᷣtute.ſicut teſta ſine nucleo niũ peccatis ſatiſfecit. Et innuenta Es
Et h̊ bñ oñdit euãgeliũ cũ ↄſeqn oue.id ẽ reparato homine ad do/
ter dieit ¶ Et murmurabãt ſcribe ? mum redijt.cum in die aſcenſioo des
phariſei dicẽtes.Quia hic pctõꝛes nis in celum aſcendit.et cõuocãs ſg

samicos et vicinos. i.ãgelos qͥ ſũt

eius amici.eo ꝙ volũtatẽ eiꝰ ſem
ꝑ faciũt.et ſunt eiꝰ vicini.qꝛ conti
nue eius viſiõe fruũt᷑. Illos cõuo
cauit cũ eos ſibi aſcẽdenti occurre
re fecit.et ſctis angeł occurrẽtib uſ

dixit Congratula mi mihi qꝛ iue

ni ouẽ q̃ ꝑierat.Dico aũt vobiſ qꝙ
ita gaudiũ eſt in celo ſuꝑ vno pec/
catoꝛe pniaʒ agẽte qᷓ; ſuꝑ nonagi
tanoué iuſtis q ñ idigẽt pnia.
autẽ angeli magis gaudeãt de
pctõꝛibus ↄuerſis qᷓ; iuſtis ſtãti/
bus nõ eſt ꝓpter petm̃ cõ miſſum.
ſed ex hoc qꝛ ex pctis cõmiſſis ſe/
pe hũilioꝛes efficiũt᷑ ⁊ ſanctioꝛes.
in bono feruẽtioꝛes. Nota ꝙ ca

tas mouet habentẽ eã ad diligẽ/⸗
—

dũ om̃e qð poreſt cũ eo cõmũica/
re in btitudine.⁊ qꝛ angeli ſũt in ̊
tia ↄ firmati et nos poſſumꝰ ꝑtici
pare vitã et᷑nã.igit᷑ diligũt nos ad
eã et volũt nobis oia q diſponũt
nos et iuuãt ad eã ꝑaupiendũ. Et
qꝛ pnia eſt hmõi.et qꝛ ꝑ eã remo/
uent᷑ pctã q̃ exdudũta regno.igit᷑
cũ vident hoies penitere gaudent
Itẽ etiã gaudent de iuſtꝭ Sʒ dice
ret aliqͥs.qᷓre magis de pctõꝛibus
penitẽtibo q; de iuſtis ſtannbo. Re
ſoondeĩ ꝙ nõ ſp magis gaudent
de pniĩia pctõꝛis q; de iuſticia iuſti
ſed ſepeita fit. Vñ notandũ ꝙ q̃n
to maius iĩ bonis ẽ bonũ vᷣtu et
opationũ ſctõꝝ qͥ bo diſponũt᷑ ad
vitã.tãto magis hᷣ diligunt ⁊ ð eo
gaudent.ſʒ pctis maioꝛibo obno/
xij poſt cõuerſiõem ꝑ pniam hũi⸗
lioꝛes fiũt ⁊ i bono feruẽtioꝛes.
⁊c̃. Scðdo notãdũ ꝙ Bre.i ometł.
triplices diſtinguit hoĩes.qͥdã ⁊c.
De qͥᷣbo loqᷣt᷑ cũ dic. Plerũq; taleſ

ſũt qͥ magna pctã. et de iſtis loqͥᷣt

vt dicit. ecõtra nõnũqᷓ; ⁊c.⁊ ta ! pe
nitens fuit maria magdalẽa q̃ taʒ
intẽſam diſplicẽtiã habuit de pec
catis ſuis et tã ferueẽter amauit.et
tã freq̃ns fuit.et tã cõtinua poſte
rius ĩ magnis ⁊ arduiſ bonis oꝑi
bꝰ ꝙ ipᷣa ĩ vita ſua plus ꝓfecit ĩ v
tutibo et meritis qᷓ; młtiiuſti qq du
cũt cõem vitã.et iõ angeli plꝰ gau
debãt de ea. Tercij ſunt iuſti etr pe
nitẽtes ⁊c̃.de qͥb loqͥt᷑ Gre.cõſe/
qᷓnter.et tal fuit iohes qͥ tã ſctũõs⸗
fuit ꝙ nũq; peccauit moꝛtalꝛ.⁊ tñ
tã aſperã duxit vitã q̃lẽ nullꝰ auꝰ
penitẽs vt pᷣmiſſum fuit ⁊ cũ h̊ tñ
ꝑpfectꝰ fuit in vtutiba ꝙ dñs ſibi
teſtimoniũ ꝑhibuit dicẽs. Int na
tos mulieꝝ nõ ſurrexit maioꝛ io⸗
hãne baptiſta. Vñn Bre.in omelia
Plerũq; hi qͥ nullis ſe oppᷣſſos
pctõꝝ molibo ſciũt ſtãt qͥdẽ in via
iuſtide.nilła illicita ꝑpetrãt ſed tñ
ad celeſtẽ patriã anxie nõ anhelãt
tãtoq; ſibi in rebo licitis vſũ pᷣbẽt
q̃nto ſe ꝑpetraſſe illicita nlłla me/
minerũt.⁊ plerũq; pigri remanẽt
ad exercẽdũ bõa papua.qꝛ valde
ſibi ſecuri ſunt ꝙ nulla ↄmiſerunt
mala gᷓuioꝛa.Ecõtra nõnũqᷓ; hi qᷣ
ſe aliqᷓ illiata egiſſe memineft ex
ipᷣo ſuo doloꝛe cõpũcti inardeſcũt
ad amoꝛẽ dei.ſeſeq; ĩ magnis vᷣtu
tibo exercẽt.oĩig mũdi ðᷣrelinquũt.
honoꝛes fugiũt.acceptis ↄtũelijs
letant᷑.flagraãt deſiderio.ad celeſtẽ
patriã anhelãt.⁊ qꝛ ſe erraſſe a ðb
ↄſiderãt.dãna pᷣcedẽtia lucrꝭ ſeq̃n
tib recõpẽſant.¶ Dag ð tali pec
catoꝛe cõuerſo qᷓ; ð ſtãte iuſto gaun
diũ fit ĩ celo.et qꝛ dux i pᷣlio plus
eũ militẽ diligit qui poſt fuga fuer
ſus hoſtem foꝛtiter pᷣmit q; ilum
qͥ nunq; terga pᷣbuit ⁊ nũq; aliqͥd

—, — — 44 „
Dñica quarta poſt trini.
foꝛtiter fecit. Sic et agricola illaʒ in carne. Hec lucerna luxit quan ck⸗
ampliꝰ terrã amat q poſt ſpinas do xpᷣs inter hoĩes ꝑfecta ↄuerſa/ tes
vhvberes fruges ꝓfert q; eã qͥ nũq; tione ⁊ doctrina et ſocietate ange popol
ſpinas habuit et nũq; fertilẽ meſ lica q̃ cõgaudẽt depctõꝛibb ad de lnat
ſem ꝓducit. H ¶ Szʒ nota ꝙ um cõnuerſis vt dictũ fuit pꝛius.⁊ Wliti
qda ſunt iuſti de q vita tãtũ gau miracloꝝ opatõe claruit.⁊ totam (i
diũ eſt in celo vt eis nulla pctòzũ domũ euertit qñ cõſciaſ hominnñãũ chco
penitẽtia pᷣponi põt. N młn nul de reatu peccatoꝝ purgauit.Et cũ nne
aEnnlo ſibiſunt cõſcij. ct tũ ſe inuenerit cõuocat amicos ⁊ vici/ Ein
affligũt ac ſi pctis oĩbo anguſtent᷑. nos.i.angelicas ſocietates q̃ con/ (fcep
cuncta etiꝗ liata deſpiciũt. ad de/ gaudẽt de pctõribo ad deũ ↄuers ex
ſpectũ mũdi ſublimit᷑ accedũt.bo vt dictũ fuit pᷣus.⁊ qͥ de ꝓxio deũ ſünod
na ſibi am putãt etiã cõceſſa cõtem cõtemplãt᷑ di. Cõgratulami mihi ti⸗
nNũt.ꝑ viſibilia inuiſibilibꝰ acccdũ oẽs qꝛ inueni dragmam quã ꝑòi. n
tur.lamẽtis gaudẽt.ĩ cũctis ſemet Ita dico vobis gaudiũ ⁊c.vt pus fin
ipᷣos hũiliãt.⁊ ſicut nõnulli pecca Et dicit notanter pniam agẽte.et mi
ta opeꝝ. ſic ipi pcta cogitationũ de nõ dicit cogitãteſolũ aut dicente. Ao
ploꝛãt. Quid illoſniſi ⁊ iuſtos di aut ſolũ ondente vt hypocrite. ſʒ üoo
xerim ⁊ penitentes.qͥ ſe in pnia ⁊ agente.⁊ ad h̊ reqri᷑ abiectio volu füde⸗
de pctõ cogitatõis hũiliãt.et recti ptatũ. Vñ Chry.in de cõpũctõe timoe
in oꝑe ſꝑ pſeuerant.Quatũ ̊ gau coꝛdis.Sicut ipoſſibileeſt ignem nibye
diũ in celo facit qñ hũ ilit᷑ iuſtꝰ plã accèdi in aqᷓ.ita ĩpoſſibile ẽ pniam limo.
git ſi facit in celo gaudiũ qñ h̊ qð agere ĩ delicijs. ↄtraria em̃ ſibijn⸗ clle
male geſſit ꝑ pniaʒ dãnat iniuſtꝰ,. uicẽ ſunt et ꝑmptoia· We
Seqĩ ſcᷣa pabola.p quã idẽqddbdd 2
pcedentẽ ſignat᷑. Vn ſicut priꝰ ꝑ ¶ Dñica Irta poſt trinitatis Kat
aſtoeſee ac mlierẽ ſigt᷑ chri N. Sermo li. umi
ſtus dei fili.qͥ ẽ ſapiẽtia pris.qui creabo miin giine
Ldecẽ dragmas habuit.i.totã cre 5tote miſ e ie
aturã in nouẽ choꝛos angeloꝝ ⁊ i ricoꝛdes ſic et pr vr mi/ iuer
. bhuũanũ genus diſtinctũ.qua a ppn ſericoꝛsẽ Lu. vi. N1 mare
cipio ſui capacẽ fedt.⁊ ad ſui ima/De illa ðᷣma pticula mõ nihil.ſed nenmn
ginẽ et ſilitudinẽ creauit.et mõ pꝑ ſubdit᷑i euãgelio.. Nolite iudica/ Qia
Dragmã ſic ↄgrue ſignificat. Quia re] Proillõ notadũ ꝙ iudiciũ v⸗ bo
vt dicit glo. interlinear.. Dragma no mõ eſt actꝰ iuſtide ꝗͥ ꝑtinet ad luct
eſt num certe qᷓntitatis reg ima iudicẽ eccliaſticũ velſeclarẽ. Nã de Heer
gine inſignitus. Vnã aũt dragmo illoꝝ officio ẽ/ꝛ eſſe debʒ iudicare anh
pꝓdidit cuz hũanũ genus ꝑ lapſuʒ ⁊ inqͥrere ex factis geſtibet actꝭ ex tmn⸗
primoꝝ pentũ a ſtatꝰ ſui integri/ terioꝛibo ſubditoꝝ q̃les ſint ad fi/⸗ oͤdla
tate coꝛruit.et młier lucernã accen nẽ vt malos puniãt etbonos ad an
dit qñ dei filius hũanã natura aſ/ melioꝛa ꝓuocẽt. Hoc aũt iudiciuʒ n
ſumpſit. Lucerna em ignis eſt in dñs nõ ꝓhibʒ h. imo illud alibi fi dl
teſta. et lumen in teſta eſt diuitas en mãdauit.Quia Deuteroñ.xvi. ſt

. Sermo LVI
W dicit᷑. Judices et magiſtratꝰconſti plũ etiã huiꝰ.iij. Reg.iij.de meren
uefſi tues in oib poꝛtis tuiſ vt iudicẽt tricibꝛ duabo cõtẽdentibo coꝛã ſa
utt nge populũ iuſto iudicio. Valde etiaz lomõe regeꝓ ꝑuulo viuo.Et hoc P
as de illud iudiciũ neceſſariũ ẽ et vtile i ſiłr nullũ eſt pctm̃ qᷓ;tũ ad iudica/ MUK
tpulng, politica cõitate. qn ſaltẽ iuſte exer/ re pᷣciſe.Et illa duplicia iudicia nõ
torum cet᷑. Vñn Tulliꝰ ĩ ppᷣncipio veteris ꝓhibuit dñs.Tercio mõ de occul⸗
bomnni rhetoꝛice. Vt int᷑ hoĩes ĩpꝛobitaſ tis coꝛdis vel alijs dubijs fit iu/
iltai maloꝝ rẽpublicã nõ ↄturbaret/et diciũ nõ ex euidẽtia facti.nec ex e/
rma/ vt ſimplices et mãſueti viuere pa uidentib ſignis ſʒ ex ↄiecturꝭ leni
con/ cifice poſſent.⁊ ſuis rebo libere ⁊li bus ſignis ⁊ indicijs oĩno inſuffi
uer; cite vti et gaudere.publica iudicia ciẽtib.⁊illud vocat᷑ iudiciũ ſuſpiti
noden rõnabiliſſime inter hoĩes eẽ cepe / oſũ vel temerariũ.qð iudicũ do
mbi rũt ⁊ cõſtituta ſunt in politijs ⁊ ci minꝰ ꝓhibuit h̊ vt vult Aug.ĩi de
gugl mtatibo. finis em̃ introductoꝝ ta/ ſmõe dñi ĩ mõte. Et etis n hibu
hius li iudicioꝝ eſt traqᷣllitas et pax ĩ it iudiciũ qð fit ex beniuolẽtia ſed
ierk comüitate ciuili ciuitatis vł regni ex animi amaritudie vel aliq̃ ma/
tdacente. ( Alio mõ cauſat᷑ indiciũ ad ꝓpoſi/ la affectõe.vt vult Chryf.ſuꝑillð
varte h tũ ꝓ actu itellectꝰ q̊ qͥ credit ma Mat.vij. Nolite iudicare.vbi di
o u lũ de ꝓrimo. ſic eĩ ð iudicare ð ꝓ / cit. Dñs bᷣ̊ madato ñ ꝓhibet xpᷣi
ſhügut ximo qͥ ex ſigus actib⁊ habitudi anos ex beniuolẽtia alios coꝛripe
ckighen nibo exterioꝛibo credit malũ deꝓ / ſz ne ꝑ iactantiã iuſticieſue xpᷣiani⸗
tipnian nmo. Et h põt multiplici fieni vt rpᷣianos ðᷣſpiciãt.et ſol plerũq; ſu
inſcnin⸗ colligit ex dictiſ mgri Nico.ð lyra ſpitõibꝰ odiẽtes cefos ⁊ dãnates.
Math.vij. Et ſan.Tho.ij.ij.q.lx. Illa g̊ duo iudicia dñs ꝓhibuit h.
Primo mõ erx facti euidẽtia vt cũ potiſſimeq̊ ad vltimos duos gdꝰ
nninns qs aliũ iudicat homiadã.qꝛ vidit de qͥb dicet᷑. Et pᷣmũ iudieũ pꝛo⸗/
ipᷣm interficere hoĩeʒ ſine auẽte le hibuit q̃ͥ ad occulta et dubia.⁊ ſe/⸗
5. gitime ptãtis. Vel tu obligarꝭ mi cũdum.ſ.q̊ͥ ad oĩa occulta ⁊ mani
nute hiet ſcieter iuras ꝙ mihil nbi mu / feſta.ſꝑ em peccatũ ẽ. Et nõ ſolu
FN tnauerim. vł ego audio te blaſphe doctrinã rpᷣi ſʒ etiz Z legẽ nat /
4 4 mare deũñ.et h̊ ñ ẽ peccatũ.imo te re.Quia videmꝰ etiam int᷑ bruta
Sabad nemur ſic iudicare de manifeſtis. aĩalia eiuſqẽ ſpẽi ſic eẽ ꝙ ſi papiat
