eſt. et ita danabũt᷑ oẽs qͥ eũ ĩ pctiſ
imitant᷑ Adhuc młta habeo vo/
bis dicere ſed nõ poteſtis poꝛtare
mõ ppter vr̃am imꝑfectõʒ ⁊illo
rũ dicendoꝝ de altiſſimis fidei ar
duitatẽ Qu aũt venerit ille ſpũs
vltatis i.ſpũſſctũs qͥ eſt vᷣitas ꝑ
eẽntiã.et effectiue docendo eã ille
docebit vos oia] neceſſaria ad ſa
lutẽ.nõ ſolũ ꝓ ꝑſonis vr̃is.ſj etiã
ad regimen ecclie et fideliũ inſtru
ctõem. Et qꝛ poſſet credere ꝙ ſpũſ
ſctũs eſſet filio maioꝛ exq̊ doctu/
rus fuit eos de maioꝛib.iõ hunc
erroꝛẽ remouet dicẽs Nõ em̃ lo/
quet᷑a ſemetipᷣo qꝛ ſicut nõ eſt a
ſemetipᷣo ita nõ loquit᷑ a ſemetip
ſo ſed quecũq; audieta me ⁊ pa
tre.qꝛ ſuũ audire eſt ad eis pꝛoce

dere loquet᷑ vobis Et nõ eſt in/

telligendũ ꝙ oia q̃ audit ſpũſſan
ctus a filio annũciet qꝛ redpit ĩfi
nitã ſciam.ſed intelligendũ eſt de
oibo ꝑtinentibo ad ſalutẽ eoꝝ ⁊ec/⸗
cleſie regimen vt dictũ fuit. No
ta oꝑa trinitatis ad extra ſũt indi

uiſa. qꝛ tres ꝑſone ſicut ſunt vna

diuitas ſic ſunt vna volũtas. Cuʒ
autẽ ad extra oꝑent᷑ ſola volũta/
te qcqd vna vult alia vult.nec pᷣt

oꝑari qð nõ alia.Et h̊ͥ vult domi/
nus cũ dicit Nõ em̃ loquet᷑ a ſe
idẽ ſᷣm diuitatẽ nõ loquit᷑ a ſe.idq
eſt nõ ſine me ⁊ ſine meo ⁊ patris
mei arbitrio.qꝛ nõ ex ſe ſed ex pa

tre et me eſt.hoc em̃ loqͥ ſpm̃ſcti

eſt ſpuſſancti eſſe.vt qꝛ nõ ẽ ſpũſ/
ſanctus a ſemetiᷣo ſed a prf̃e et fi/
lio.ideo a ſemetipᷣo nõ loquit᷑.iðᷣo
ſequit᷑ ſed q cũq; audiet loquet᷑.

ſicut ſpũſſctũs nõ loq a ſemenp

ſo ſed q̃cunq; audit.qꝛ auditꝰ ab
alio eſt. ita ſpuũales boies a ſemet
ipis nõ loquunt᷑ ſed agũt᷑ inſtictu
ſpũſſancti. vt ðꝛ Actuu.ij.et iõ ſeq
tur.. Et que ventura ſũt annũcia
bit vobis .i.ſtatũ ecclie demon/⸗
ſtrabit vobis.et gaudia celeſtia re
ducet vobis ad memoꝛiã cũ patie
mini ꝓ fide mea.ꝑ hoc em̃ chriſtꝰ
eleuauit mentẽ eoꝝ.qꝛ nihil auidi
us eſt generi hũano q; ſcire futu/
ra.. Ille me clarificabit ..i.clarita
tẽ meam quã habeo apud hoĩes
manifeſtabit qͥ me ſolũ hoĩeʒ pu/
tabant. Illumiabat em̃ mẽtes a/
poſtoloꝛũ oñdens eis claritatem
xpᷣi in qua eſt equalis deo pr̃i.⁊ fe
cit vt ipi apli corificarent᷑ ꝑ xpᷣm
laudẽ et gliam eius toti mũdo p/
dicãtes. Quia de meo accipiet
a meꝓcedẽdo etannũdabit vo⸗/
bis. Illud enim qð accepit ſpũſſã
ctus a filio.ſ.diuĩtatis natura ſic ẽ
altũ et ſupꝛa omnẽ intellectũ.qð
niſi nũciaret ſpũſſanctus ad noti
ciã ipᷣius nullus attingeret

qͥ me miſit.
Chryſo. diat ꝙ pꝛopter

verba que dñs aplis dixerat pauu

lo ante.ſ.. Venit hoꝛa vt ois qui
inter fidt vos ⁊c̃. et pꝛopter ver

ba qͥbus nũc ſubiunxit de receſſu

ſuo.ſ. Vado ad eũ qͥ miſit me
id ẽ ð̊ ꝓximo aſcẽdo ad pr̃em qui
me incarnari inſtituit ita fuerunt

triſtes ⁊ atterriti ꝙ to talit obmu

tuerũt.⁊ ideo dñs obiurgãdo ſub
iũxit.. Et nemo ex vobis introgat

me q̊ vadis.q.d. In dubijs con/

De eadẽ dñica Ser. xlvi

(ru

velft
terro
nulfeſt
nel
gne⸗
cloae
hecloa
glaute
litcoꝛe
ciciei
ſatcte
ſnt.
rus
igze
auio
G im
fecelſu
futnb⸗
vobis
mdh

ct

iſta
deren
wobeo
enno
umen

imaco

warur
miesn
ldepe
düt in
alude
lede.
kegüt:
do ei
Etder
erech
Etita
Mut

nc
aſenet
knſien
cüͤſh
znnüca
enon/
tore,
jcune
bnis
Auic
ſtn/
luia
doies
ſpo⸗
itesa/
ſurem
flefe
pm
icoßp/
Cpeer
bltvo/
chüſi
nriſci
i⸗c
10 hon

vel ſᷣm Bedã. Nemo ex vobis in
terrogat.⁊c̃. Quia tanta tãq; ma
nifeſta erit aſcẽſionis mee claritaſ
vt nemini veſtrũ o pus ſit interro
gare qͥ vadã.quia videntibus cun
ctis ad celuʒ pergam. Sed quia
hec locutus ſuʒ vobis triſticia im
pleuit coꝛ veſtrũ Triſtica imple
uit coꝛ eoꝝ.qꝛ pdixerat eis ꝙ bpt
eũ eijcẽdi erant de ſynagoga. Itẽ
pdirxit eis ꝑſecutõnẽ quaʒ paſſuri
eſſent. Itẽ ꝙ totus mũdus habi/
turus eſſet eos odio.⁊ tantũ ꝙ qͥè/
cũq; eos occideret crederʒ ſe obſe/
quiũ pᷣſtare deo. Sʒ illud qð ma
gis implebat coꝛda triſticia erat
receſſus ipᷣius cuiꝰpᷣſentia fuiſſent
in tribulatõibo cõſolati. Expedit
vobis vt ego vadã. quaſi diceret
ſ̃ᷣm Chryſ. Mogdicuʒ ſuſtinete et
nõ cõtriſtemini.qꝛ et ſi millies cõ
triſtaremini.oꝑtet tũñ vos audire
de receſſu meo. qꝛ ire meuʒ cõfert
vobis vtilitatẽ. ꝓp ter qð diẽ Si
em̃ nõ abiero ⁊‚ vide ſupᷣ de h̊ do
cumental Et cũ venerit ille ſpũs

martiꝝ et doctoꝝ mũdũ .iaho/⸗/
miĩes mũdanos mũdi amatores
Lde pctõ infidelitatisl qꝛ nõ cre/
dũt in me] TVoi ſaẽdũ ꝙ;
aliud eſt credere deũ.aliud crede/
re deo.aliud credere in deũ.Crede
re deũ eſt ipᷣm credere eſſe.Crede/
re aũt deo.ẽ credere eſſe vera q̃ di
xit. Credere vero in deũ. eſt credẽ/
do eũ amare ⁊ ei firmit᷑ inherere.
Et de tali credere ðꝛ Joh.v. Ois
q̃ eredit in me nõ moꝛiet᷑ neternũ
Et ita loqͥ? Augꝰ.de verbis dñi.d.
Maltũ itereſtvtꝝ qͥ ſqᷓ; credat ipʒ

rmo

ſueuiſtis q̃rere añ nũc aũt ſiletis.

õ

XLVI

eſſe xpᷣm.⁊ vtꝝ credat in rpᷣi. Naʒ
ipᷣm eſſe xpᷣm demões crediderũt
De iuſticia qꝛ vado adpfeʒ ⁊ iaʒ
nõ videbitis ſᷣm Augꝰ. Juſticia
credẽtiũ eſt ꝙ credat in xpᷣm quẽ
nõ videt. Et ita fideliũ iuſticia eſt
vituꝑatõ infideliũ. Ideo merito

mũdꝰ arguet᷑ ſi cõꝑet᷑ fidelib creè/
dẽtibo in eũ quẽ nõ vidẽt.qꝛ nolũt

in fideles credere niſi q̃ videt.Alio
mõ expõit Chryp̃ᷣ. Quia dei filiũ
ad pfeʒire fuit argumẽtũ ꝙ irrepᷣ
hẽſibilẽ vitã egerit?⁊ omeʒ ſeruaue
rit iuſticiã.arguendi erãt hoies
mũdani. q cõtra iuſticiaʒ de xpᷣo
dicebãt. Qꝛ hõ pctõꝛ eſt ⁊ nõ eſt h
hõ a deo⁊c. De iudicõ aũt.qꝛ pᷣn
ceps mũdi huiꝰ iã iudicatus eſt
Diabolus qͥ eſt pnceps mũdi tri
pliciter iudicatꝰeſt. Pꝛio ſᷣm AÄAu/
uſt. in de qſtionibo no. ⁊ ve. legis
Gucicgintn eſt reus in cauſa ſalua
toꝛis.qꝛ ꝓcurauit eiꝰ moꝛtẽ qꝗ ſine
crimine erat. Itẽ ſᷣm eundęẽè in de
verbis dñi.Exq̊ diabolus eiectus
eſt a coꝛde credẽtiũ in xvpCjjiã eſt iu/
dicatꝰ vt nõ ſit ᷣnceps mũdi Itẽ

///ſctũs.ſ.benignꝰ amicis.⁊ auſterꝰ m eũdẽ ſuꝑ ioheʒ Pꝛiceps huiꝰ

iimicisl arguet g liguas aploꝛũ.

mũdi iudicõ ignis eterni irreuoca
biliter iudicatus eſt. Si igitur pn

ceps mũdi iudicatꝰeſt reus in cau

ſa ſaluatoꝛis.etiaʒ hoĩes mũdani

qui xvpᷣm occiderũt iudicabunt᷑rei

Itẽ ſic iudicõ dei diabolꝰ eiectꝰẽ
de dominio hoiʒ arguũtur hoies

q ei adherẽt ⁊ eũ iterato pᷣficunt

pncipẽ. Itẽ ſic diabolꝰiudicatꝰ eſt
igni ifernali.merito qͥ euʒ ſequũt᷑

indicabunt᷑.merito igi᷑ arguũtur
qͥ ita terribile iudicium nõ timent

Pꝛemiſſas expoſitiões recolligit
Aug ſuꝑ Jobhez. viij. Credat ita/

q; bomiĩes in xpᷣm ne arguant de

Dñica quatta pdoſt ⸗⸗

petõ infidelitatis trãſeãt in nũeꝝ

fideliũ nearguãtur de iuſticia illo

ruʒ q̊s iuſtificatos nõ imitant᷑. ca
ueant futuꝝ iudiciũ ne cũ mundi
Pncipe iudicentur.Et qꝛ diſcipu li
verboꝝ vp̃ᷣi nõ erãt capaces. ideo
ꝙ miſit eis ſpũſſancti inſtructiõeʒ
et hoc tagit cũ dic. . Adhuc multa
Habeo vobis dicere. ſed nõ pote/
ſtiſ poꝛtare modo Mlta habuit
xps aplis dicere exponẽdo⁊ decla
rado vᷣitatem diuinitatis ſue que
poſtea ↄgnouerũt ꝑ ſpiritũſanctũ

que nõ potuerũt poꝛtare ꝓtũc. qꝛ

adhuc carnales que carnalitas a/
mouẽda erat ꝑ ſpirituſſancti ad/
uentũ.uũ aũt venerit ille ſpiritꝰ
veritatis qui ꝓcedit a filio qui eſt
veritas dñil docebit vos oẽm ve
ritatẽ vtilẽ et ꝓ ſalute pficuã Re/

ſiduũ vide ſupꝛa in ſermone dep̃/

Sequit᷑ iam queſtio.
Golent nõnulli querere
quare hoc ſit ꝙ ſpirituales homi
nes deo deuote et ſincere ſᷣuire cu

pientes ſint aliquãdo ſic bene di/

ſpoſiti vt tota mente ⁊ pleno coꝛ/
de ꝓmpte ⁊ delectabiliter ſe dẽt ac
applicẽt ad ſingula que ꝑtinẽt ad

dei famulatũ ⁊? honoꝛc.vt ad de/

uotã oꝛationẽ ad feruidas medi/
tationes ⁊ cogitatões.⁊ ad ſingu
la oꝑa bona ⁊ in iſtis magnũ ha/
bent gandiũ ⁊ ſpũalẽ ſuauitatem
potiſſime cũ edant euchariſtie ſa/
cramẽtũ aut pᷣſentes aſſiſtũt.Al ij

git ita reddunt᷑ tepidi ⁊ toꝛ pẽtes

vt nibil hoꝝ deſiderẽt nec aliquid
ſapiãt aut placet.nec aliquã dulce
dinẽ aut gaudiũ iĩ eis ſentiat Iſtiꝰ

rei patres plures reddiderũt rati
ones ſen cauſas. vt dic abbas da/
miel in collatõnibo patruj. Pꝛima

eſt cũ ex negligentia ꝓpꝛia home
penitẽtie admiſit cogitatões mui
tas iutiles vanas aut fatuas.aut
cũ hõ penitentie ſe multũ occupa
uit aſn negocijs ſecularibus tunc . P.
hmõi que cogitauit vidit et audi/
uit adherẽt memoꝛie hois ⁊ men
tem diſtrahüt ⁊ in diuerſa rapiũt
ac coꝛ facũt indeuotũ ⁊ a ſpũali/
bus cogitatõ nibo et affectõnibus
bo nis inane ⁊ vacuũ.Exemplum
dat caſſianus.Vlt cũ terra ꝑmitti
tur iculta et ſpias ac tribulos ger
minare et generare tũc fit ſterilis
⁊ vacua ab om̃i fructu bono.Sic
terra coꝛdis noſtri cũ non colitur
bonis meditatõnib ſed repletur
curisſecularibus et carnalib deyu,
ſiderijs aut ſtultis vanis et fatu/
is cogitatõnibus fit ſterilis ⁊ ab
omi ſpũali fructu vacua ⁊ inanis
Scða cauſa eſt impugnatio dia/
bolca.cũ em̃ boniſ acnbus ſumꝰ
dediti callidꝰ hoſtis ꝑ malas im
miſſiones obiectoꝛum ſenſibitũ
pᷣſentatas mentẽ noſtrã retrahẽs
nos ab omibus actualibus inten
tionibus ignoꝛates diſtrahit ⁊ ab
ſtrahit menteʒ a cõſideratõnibus
bonis cni opoꝛtet reſiſtere.et abla
ta cauſa ceſſat effectus. Tercdo hu
iuſmodi toꝛpoꝛ ⁊ deſidia ac ſterili
tas mentis fit aliquãdo ex aliqua
indiſpoſitõne coꝛpoꝛis et virium
ſenſitiuaꝝ.vt cũ coꝛpus eſt nimiũ
debilitatũ aliqua egritudine.aut
ſunt vires ſenſitiue quaſi ſopite ꝑ
exceſſũ vigiliaꝝ abſtinentiaꝝ con
tẽplationũ ⁊ oꝛationũ.⁊c̃. tũc em̃
nõ poſſunt debite ſubſeruire ſpiri
tui.⁊ ꝑ cõſequens ſpiritus nõ põt
ꝓmpte ⁊ delectabiliter in bonas
oꝑatiõ es.⁊c̃. Spiritus em̃ in hac

ni
ſoſen
ſpoſit
ſins
ſtlimt
fhabe

Mptn

HNir
mi

ucorp
ſtrome
dopac⸗
Get
pnde
Ctnee
ſeten
Himnii⸗
diat
Guctüe
cgeſta
penun⸗
Kriten

cvigtli
Etdiit
bethab
oetbi
nco.
ſoboꝛer
kime de
quenda
inm

ethotn

nlcag
litßim
ſcdebil
ot dy
keſenn
mittere
Gfutn
ſoſtant
ſenvi

4
boſto
öesmul
s e
1o tune,,
tavci,
eſnen
ür
Mali/
ibre
un
Wmiri
doger
ſenlis
Git
colimur
epletmr

lpde

ctfatu⸗/
1is1 ab
zinonis
nodio/
sſum⸗
Alas im
nibtl
ohes
olnten
biteob
onbus
ctoble

raohu

eſtorti
adlas
Evinum
ſnim
eat
ſepieet
nn
len
Uirelon
ſobat
nbonms
ſunhe

5

xtardiu V
aptũ. Ita de ſpiritu noſtro reſpe

l

5

vita ñ poteſt ĩ ſua oꝑa ſine miſte

rio ſenſuũ.⁊ ideo ſᷣm exigentiã di
ſpoſitionis eoꝛũ ſepe aduimuat᷑ ſpi
ritus.aut impedit᷑ in oꝑibus ſuis
Et ſimile eſt ſicut cũ aliqͥs artifex
nõ habet apta inſtrumẽta nõ po
teſt ꝓmpꝑte oꝑari. et illud qð facit
ſihen et minus bonũ aut

etu coꝛpoꝛis qð ſibi datũ eſt ꝓ in/
ſtrumẽto vt ſibi ſeruiat ad opera
bona.magna ergo diſcretiõe opꝰ
eſt et circũſpectione vt coꝛpus ſic
pꝛudenter hõ regat.ne nmimiaviua
citate ſui laſciuiat ⁊ ſpiritui rebel/
let.⁊ ne ꝑ imoderatã afflictõnem
nimiũ debiliratũ deficiat.Et ideo
dicit Hierom. O de rapina holo
cauſtũ offert qͥ vel ciboꝛuʒ nimia
egeſtate vel mãducãdi aut ſomni
penuria ĩmoderate coꝛpꝰ affligit
Et iteꝝ dicit Rõnalis homiĩs di/⸗
gnitatẽ amittit qͥ ieiuniũ charitati
et vigilias ſenſus pᷣfert integritati
Et dicit Thomas OQpꝓ regula de
bet haberi vt hõ ſic viuat comedẽ
do et bibendo vigilãdo et doꝛmi/
endo.vt coꝛpus ſuuʒ in tali ſtatu
roboꝛe⁊ ſanitate teneatvt ſibi ma
xime deſeruiat ad ſpiritualia ꝓſe
quenda ⁊ vicia cauenda. ⁊ hoc eſt
cũ in mediocri ſtatu eſt.Et nõ de/
bet homo reſpicere ad b ſolũ qð

nũc agere poteſt.qꝛ foꝛtecũ nũc vi

uit ſᷣm extremũ poſſibilitatis ipᷣe
ſic debilitat naturã ꝙ poſt annuʒ
aut duos vel decẽ cogit diminue
re ſeruitiũ diuinũ aut totaliter di
mittere.ſed hõ dehet attẽdere etiã
ad futura.et ſic moderare vitã vt
poſt annũ vel decẽ imo vſq; in fi/

nem vite q;tũ poſſibile eſt de die

4

X — 2 2

in diẽ ſempꝑ in diuio ßintio creſcat

ꝓpter qð dicit beatꝰ Amb. ſuper

—

epiſtolam ad Thy. Prudent ſibi 6SH n.

ſeruire vult deus. Tempandũi eſt
ei vt ſi fieri poſſit ceptũ obſequiũ
gradati ꝓuehat᷑.⁊ nõ ꝑ imoderan
tiã minuat᷑. Et ꝗYſidoꝛus de ſũmo
bono ca. xlv. Sollicita diſcretõne
carnis eſt materies moderãda.ſ.
ne aut integre extinguat᷑.aut imo
derate laxetur.infirmitate carnis
nimia pualente ad ꝑfectõz nemo
attingere põt Itẽ dicit Coꝛꝑis de
bilitas mmia etis vireſ anime frã
git.mẽtis quoq; ingeniũ fac mar
ceſcere.nec valet quicq; im becilli/

tate pficere ⁊c.Et iterũ dicit ibidẽ

Non eſt coꝛpoꝛi adhibẽda imode
rata abſtinentia ne dũ amphiꝰ g/
uatur caro pondere inedie maluz

poſtea agat nec bnñᷣfacere incipiat.

2 que addicit᷑ vt vſu malicareat ſi

mul et boni offici dum plꝰpᷣmit

ꝑdat. Et dicit Caſſianus de inſti/

tutis monaſterioꝝ ꝙ hmõi acci/
dia aut toꝛpoꝛ circa ſpũalia maxi

me inquietat mo nachos hoꝛa ſe/

xta.hoc eſt in meridie. Et hociðo
vt didt ſanctus Tho.ſecũda ſecun

de q.xxxiij.quia vſq; tunc ieiuno⸗
tes maxime incipiunt ſentire de/
fectũ cibi et vrgen eſtibus ſolil.ex
quibus coꝛpoꝛalibus defectibus
Aarur triſticia.et ſic toꝛpoꝛ.

Quarta cauſa eſt dei diſpoſitio.
Sunt naq; huiuſmodi dona dei
et gratie gratis date que dona do

minus aliquãdo ſubtrahit amiciſ

ſuis ad bonũ eoꝛũ.vt.ſ.parum a
dño deſerti ſentiant impfectũ ſuũ

Et ſic de hmõi alacritate et mentꝭ

puritate nõ extollant᷑ ſed bũiliter

42

5

HDominica quarta p oſt paſca

cognoſcãt eã a ſeipᷣis nõ habuiſſe.

nec ex ſuiſ merit accepiſſe.ſ mere

ex dei dono. ⁊ vt ꝓ recuꝑatiõe ꝑdi
te gratie ſen doni feruetius ⁊ cuʒ
maioꝛi inſtẽt deuotõne.Et hoc vt
cognoſcẽtes ꝙ hmõi gratiã amiſ/
ſam cũ tãto laboꝛe opoꝛtet recu/⸗
pare iam recuꝑatã diligẽtiuſ tene
ant. et cautiꝰ cuſtodiãt.qð em̃ faci
le credit᷑ recuꝑari plerũq; ſolʒ ne
gligẽtius cuſtodiri.Et etiã vt exci/⸗
tet᷑ mens ad feruẽtius ⁊ ſollicitiꝰ
ad vtẽdũ Kati⸗ ſibi data. ſepe em̃
hõ in gra ſibi data negligent ſe ha
bet no ſe in ea exercitãdo vt debe/
ret. ꝓpter qð dñs aliqñ eũ deſerit
vt feruẽtioꝛ fiat. X¶ Et eſt notã
dũ ꝙ ſũt aliq̃ ꝑ que põt hõ hmõi

2

deſidie ⁊ toꝛpoꝛi reſiſtere.⁊ aliqua
liter animũ refoꝛmare vt ſibi pla
ceãt ſpũalia et ſe ꝓmpte et delecta
biliter in eis exerceat.q̃ vide in ma

teria de accidia in fine. Et h̊ reme

diũ cõtra pᷣmas duas caulas eſt.
vt hõ conet᷑ ad ocupãdũ coꝛ ſuuʒ
bonis ⁊ ſctio meditatiõibo. Quia
illud eſt ſicut molẽdinũ qð molit
qcquid imponit᷑. et ideo cũ molit
bonũ nõ admittit malũ ⁊c. Hu/
iuſmodi meditatõnes ſũt cõtẽpla
tõnes dei ⁊ ꝑfectõnũ eius.oꝑm ⁊
bñ ficioꝝ.⁊ potiſſime bñficij incar
natõnis.redẽptõis.ibi enũerant᷑
alique ꝑfectões ⁊ bñficia.⁊c. Naʒ
ex meditatõnibus diuiaꝝ ꝑfectio
num opꝑm ⁊ bñficioꝝ dei generat
ĩ coꝛde homis amoꝛ dci. ⁊ cetere
affectiones bone.⁊c. Ex quibo con
ſequẽter cauſat᷑ deuotio ⁊ ꝓmpti⸗/
tudo applicãdo animũ delectabi
liter ad diuinũ ſeruitiũ. Scð m re
meciũ cuſtodia ſenſuũ.Terciũ fu

ga ſeculi. Quartũ meditetur fina

le iudiciũ Quintũ cogitet breuita
tem laboꝛis et eternitatem pᷣmij.
Sextũ eſt coꝛdis ad alia flectio.
vt hõ conuertat ſe ad aliud aliqð
bonũ. Sicut oꝛet.meditet᷑. legat.
cũ alijs cõferat.vel alicui exterioꝛi
exercitio intẽdat Vñ Ceſariꝰ In
apiamus bonas cogitatões intel
ligere ⁊ diligere. ⁊ ſtatim ab ipᷣis q

mala ſũt dignabit dñs liberare. l⸗
Septimũ remediũ eſt cõſideratẽ

ſi aliquid valeãt hmõi cogitatõeſ
vane cũ nihil ex ipᷣis poꝛtat hõ ni
ſi offenſaʒz dei ⁊ deoꝛdinatiõeʒ ani
mi ſui.⁊c. Vñ dicit Seneca Cogi
tatões vanas ⁊ iutiles velut ſom
nio ſiles nõ recpias.quibus ſi am
mũ tuũ oblectaueris cũ omia di/
ſponis triſtis remanebis.Et ſi ꝑ
dicta remedia nõ ſtatim ſe releua/
tũ ſentit nõ deſpet. ſz pſeuerz. Nõ
em̃ valẽt remedia niſi ꝑſeuerãter
continuata. Si em̃ in his aliquã
difficultatẽ ſentit.oꝑtet alq̃lẽ ſibi
vim facere.⁊ q̃dã ſui violẽtia pᷣoꝛẽ
vitã a ſe excludere ac murũ cõſue/
tudinũ et paſſionũ malaꝝ rũpe/
re vt ſic q̃ſi violẽter aſcendat vt cõ
ſequenter ad regnũ dei conſcẽdat
ſᷣm illud euãgelij Regnũ celoꝛuʒ
vim patit᷑.et violenti rapiũt illud
¶ Et eſt vlteriꝰ notandũ.ꝙ quan
do homo eſt animo recollectus ⁊
eleuatus ad diuina cogirãdum et
actualiter diligendũ ⁊ tũc in ſum
ptiõe ſacramẽri aut als nõ ſentit
dulcedineʒ et quãda ſpiritualeʒ ſu
auitatẽ.nõ terreat euʒ aut fatiget
illud. Quia dicit quidam doctoꝛ

ꝙ talis ſpiritualis ſapoꝛ ſeu inter

nus guſtꝰ nõ eſt effectus fidei de
bitus. nec eſt ꝓpꝛie pꝛeſentis tpis
ſed magis beatitudis. Et ideo nõ

(b

iͤn
Mlbyin

ſtinp
benge
bus 70
(uertte

7
/

Wy
Gnc⸗

Ron

ſnuo
deckter
hicnuf⸗
Nrönton
daa
wöſt.

deni⸗
delbe
cals
ndino⸗
mns fic
ans rpe

Udtie
Araornir
iſtcoff

lerem
Uinig
hotidi
deſolg
inalt
nemmeti
fointri
üſupo⸗
nacalc
tfnus

ar

W Sermo MLVII

brng eſt in poteſtate ho mis.ſed ſũmi ⁊ petimꝰ reqͥrũtur multe cõditiões
npmi ; benigniſſimi largitoꝛis qͥ dat qui q̃s i nuenies latiꝰ expoſitas in ſer
flard. bus ⁊ qñ ſibi placuerit ⁊ put iudi/ mone. Pꝛima cõditõ eſtvt omni
alg cauerit eſſe ad ſuã laudẽ. ⁊c. no ꝓcedat ex fide et cõfidẽtia vt.ſ.
loec d556 credat firmit᷑ ꝙ de libere et ꝓp M
Wmoet (Buica guluta poſt paſca. ſua volũ tate diſponit res.⁊ confi *
, BSermo. xlvij. dat ꝙ dñs velit ſibi dare pentuʒ
Itld + dD M en m g&. inq;tũ ipi ad ſalutẽ ꝓficit Uñ vſi. .
i Ee!! 9 me de ſũmo bo. li. iij. ca. vij. Tatꝰ oz
mre. dico vobis ſi quid peti eſſe oꝛõnis affectꝰ erga deũ vt nõ 2
S 1 itiſ pr̃eʒ in noie meo deſꝑet pᷣcis effectũ.inanit᷑ oꝛamꝰ
ni dabit vobis. Johs.xvi. A ſii ſpei fidudiaʒ nõ habemꝰ. Petat
döni Sanctꝰ Tho. in.iiij. di.xv. dicit. ergo vt apoſtolꝰ Jaco.ait.i.vnul
Gen ( Oe opa noſtra nõ ſũt ſuffidẽtia a qͥſq; in fide nihil dubitãs. Scðᷣa
log ſeipᷣis ad obtinẽdũ om̃e qð idige cõditõ eſt vt ſit humil. Vñ in pᷣs.
tſom mus.Et iõ oꝑtzꝭ ꝙ illud qdð nobis Reſperxit in oꝛõnẽ humiliũ.⁊ non
oſiant deeſt ex miſicoꝛdia ſuppleatur. ⁊ ſpꝛeuit pᷣcẽ eoꝝ Qui em petere ali
Hadi/ hãc mif̃icoꝛdiã oꝛõ pulſat. ⁊ ideo quẽ vult optet ꝙ ei ſe ſubdat. Ju
Erſig oꝛõnis meritũ exigit᷑ad ſupplẽdũ xta illud pᷣs Subdituſ eſto dño⁊
llnn· doefect'oim alioꝝ nroꝝ. Et eſt ali oza eũ. Ille auteʒ pfecte ſubdit ſe
,‚ q̊ mõ ſile ſicut ſi haberes famuia/coàα ſuijpᷣius nihil ſibi retinens
Natre ⁷ρε q nõ poſſet mereri niſi panẽ ⁊ le totũ deo tribuit. Teraa cõditio vt
dlcpi veltibo indigeret ⁊ alijs q̃ nõ poſſʒ ea q homies petãt recta iutẽtõne
iſb a te de rigoꝛe exigere. ſʒ tm̃ petere petãt.ſ.vt petãt vitã eteruã ꝓpter
nöͤo vt de liberalitate tua ſibi donares deuz ibi ꝑfecte laudare.⁊ oia alia
oſ,/ ⁊c̃ ſicaliq̊ mõ in pñti.et vt aſſidui petãt ꝓpter vitã eternã ⁊ inquãtũ
rrie/ ſimꝰin oꝛãdo atq; magnaʒ habea ſũt ãminicula quedã ad beatitudi
ecx mus fidudaʒ in dño.dñs noſter nem ꝓmerendã. uius cõtrariuz,
ſt ieſus xpᷣs ſecuros no s fecit de ex/ faciũt aliqui qui ſolũ petũt iſta tẽ
dog auditõe pᷣcũ nr̃arũ et ꝓmiſit imo poꝛalia ⁊ pᷣſentia ꝓpter hoc ſoluʒ 4. 6.
itlit iurauit nobis ꝑ veritatẽ qͥ ißemet vtmagis abundent et crapule et 7 .
Paun eſt ꝙ omia darent nobis qᷓ rite pe ocio vacent. ſecurius carnis ile/
lnst teremꝰ in pᷣnapio hꝰ euangelij.d. cebris inſeruiãt.Quidꝗ etiã petũt
dna Amẽ amẽdico vobis.⁊c̃ Et eſt mala ⁊ ꝑnicioſa vt moꝛtẽ damna
n notãdũ ꝙ illud nõ eſt intelligẽdũ aut infirmitates ꝓximoꝝ De qui
ae . de ſola oꝛõne vocali q̃ fit tm̃ oꝛe. bus dicitur Jacobi.iiij. Petitis ⁊
0 ſz intelligẽgũ eſt pᷣnepalit᷑ de oꝛõ/ nõ accipietis.eo ꝙ male petitis ⁊
e ne mẽtali q̃ ſᷣm Damaſ.eſt eleua/ inſinuatis. Et dicit Bernardꝰ in
wi⸗ tio intriſecus in deuʒ.ſupple tãq; quodã ſermone. Tria poſtulare
dan ad ſuꝑioꝛẽ nr̃Dm a q̊ auxiliũ qrimꝰ debemꝰ a deo.duo.ſ.temꝑis hu/
gon ⁊a q̊ aliqͥd a nobis deſideratũ pe ius bona.vt coꝛpoꝛis ⁊anime.ter
ſan timus.Et ad h̊ vt iſte pᷣces noſtre tio vero eternam.ſ.beatitudineʒ.

. r exaudiant᷑ et nobis a dño derqð In pᷣma petitõe cauẽda eſt ſupet

6. R

Dñica quinta poſt daſca

fluitas ⁊ voluptas vt tꝑalia non
petamus niſi vnde poſſumus in
dei ſeruitio ſuſtẽtari. In ſcðᷣa cauẽ
da eſt impuritas vt nõ requirant᷑

virtutes ad oſtentatõnẽ ⁊ populi

applauſũ.In tercia cauẽda eſt ela

tio.ſ.ne vita eterna requirat᷑ tãq;

ex ꝓpᷣoꝝ fiducia meritoꝝ. Quar
ta cõditio eſt. vt petitio ſit oꝛdina
tavt.ſ.que petũtur recto oꝛdine pe

tant᷑.ſicut ſi qs petit a deo ſibi da

ri vitã eternã pꝛius petat ſibi dare
opꝑpa bona quib iſta mereat᷑. ⁊ ad
illa bona obtinẽda agat ⁊ laboꝛet
q;tũ poteſt ſᷣm vires ꝓpꝛias Cuiꝰ
cõtrariũ fecerũt filij Zebedei qui
vt dicit Beda pus petierũt pᷣmio
rũ ſublimitatẽ qᷓ; peterẽt ⁊ qrerẽt
operũ ꝑfectõʒ.ꝓpter qð eis a dño
reſpõſuʒ fuit. leſcitis qiud petatꝭ
Et dicit hryſ.ſuꝑ illud Math.
vij. Petite ⁊ dabit᷑ vobis.querite
⁊ inuenietis. Petite pᷣcibus die ac
nocte.oꝛãteſ qrite ſtudio ⁊ laboꝛe
nec em̃ laboꝛãtes circa ſcripturas
acquirimus niſi ſtuduerimus.nec
donũ dei negligẽtibus dat᷑. Quin
ta cõditõ eſt vt ea q̃ petun ᷑ expedi
ant ſaluti.qð ⁊ dñs innuit cũ dic.
In nomie meo ſuper qð Augꝰ.
in omel ait. Jeſus idẽ eſt qð ſalua
toꝛ vel ſalutaris dei. ille &̊ in noie
ieſu petit.qͥ id petit qð ad verã ſa/
lutẽ ꝑtinet. Sepe autẽ ignoꝛãter
petimus cõtraria ſaluti ⁊ ſic inuti
ulit er.⁊ tunc miſericoꝛditer nõ acci
pimus illud qðd inutiliter petimꝰ
AVnde yſidoꝛus. Multos deus
non exaudit ad volũtatem.vt ex/
gudiat ad ſalutẽ. Multi oꝛantes
nõ exaudiũtur ꝓuiden do illis de
us melioꝛa qᷓ; petãt reſeruat.Sic
contingere ſolet ꝑuulis.qui vt in

ſcholis nõ vapulẽt exoꝛãt.ſed nõ
da? poſtulatõis effectus.qꝛ impe/⸗
dit talis exauditõ ad ꝓfectũ Non
aliter cõtingit quibuſdã electis.de
peantur deũ ꝓ nõnullis huius vi
te cõmodis vel aduerſis.ꝓuiden/
tia vero diuina tem palit᷑ eoꝝ deſi

derio minime cõſulit. qꝛ melioꝛa

ineternũ illis ꝓmittit.hecille Qn
q; petit hõ qð nõ eſt neceſſarium
ad ſaluteʒ. nec eſt manifeſte cõtra
rium ſaluti.⁊ tũc licet hõ ex chari⸗/
tate ſit petiturus ad merendã vi/
tam eternã.nõ tamẽ meret᷑ acape
re qð petit. Vñn Augꝰ. in de ſentẽ
tijs ꝓſperi.Fideliter ſupplicãs ðᷣo
ꝓ neceſſitatibo huius vite et miſe/
ricoꝛditer auditur. et miſericoꝛdit᷑
6 auditur Quid em infirmo ma
gis ſitvtile ſaagis nouit medicus
qᷓ; egrotus. Sexta conditõ eſt vt
hõ oꝛet ꝑſeuerãter. Hoc vide vbi
ſupꝛa Septima vt ipᷣe petẽs cone
tur vitã ſuam coꝛrigere et legi dei
obedire.⁊ ſic ſuã oꝛatõnẽ iuuare ꝑ
bõa oꝑa.De iſt ei ðꝛ ĩ pᷣs. Volũ
tatẽ timẽtiũ ſe faciet ⁊ depᷣ.eoꝝ ex
au. ⁊ ſal fa. eos.Et yſi.vbi.S.Qui
a pᷣceptis dei auertitur qð in oꝛõe
poſtulat accipere nõ meretur.nec
impetrat ab illo bonũ qð poſcit
cuius legi nõ obedit. Si em illud
qð deꝰ pcipit facimꝰ.illð qð peti

mꝰſine dubio obtiemꝰ Nã ſcptuz

eſt Pꝛouer.iiij. Qui auertit aurẽ
ſuã ne audiat legẽ.oꝛatio eius erit
execrabił. Mlta apð deũ vtiq; ſi
bi neceſſario cõmendant᷑.vt oꝛõe
operatio.⁊ oꝛatio operatione ful/

clatur VUnde Hiere.ait Teuemus

coꝛda noſtra cũ manibꝰ.Coꝛ em
cũ manibus leuat qui oꝛatõnẽ cũ
opere ſubieuat.Quiſq; vero oꝑa

4

ntote
dock
ſioE
gnime
Pblm
lddin
göde⸗
bbide
Uqrn
noͤeg
oaloe
ſeſtar
dair
gnn
na⸗
tone
(S
nto
lherxan

ta er

Qui
Pet.
an
oq

10

2„ . .⸗ ,—
ſedd, tur et nõ oꝛat manus leuat ⁊ coꝛ bi petit et ſaluti cõtrariũ.vt Pan
impe⸗ mnõ leuat. NHec ille Et dicit Chrypᷣ. lus.Terciũ quia illud quod petit
iſoon Qui oꝛat et peccat nõ honoꝛat de nõ petit debita intentione Vnde
ans de um.ſed deludit.ꝓpter hoc tales ſi Jacobi.iiij. Petitis vt in cõcupi/
ins miles ſunt milinbus qui chriſto ſcentijs inſumatis ⁊c. Quartum
nigen/ genua flectebãt ⁊ alapas dabant quia petẽs ẽ in peccatis de quibuſ
deſi Dctaua cõditio vt oꝛatio ſit attẽè/ nõ conatur vitã in melius muta/
Lon ta.vt.iſ.illud verſetur in coꝛde.qð re. Vnde yꝓÿſaie.i.cum multiplica
O ꝓfertur oꝛe/ Ende yſido.Oꝛatio ueritis oꝛationes non exaudiam
fum coꝛdis eſt nõ labioꝝ. Nec em̃ ver quia manus veſtre ſunt plene ſan
tra ba deßcantis deus intendit.ſed guine.i.oꝑa veſtra plena ſunt pec
Pari oꝛantis coꝛ aſpicit.ꝙ ſi tacite coꝛ catis.Et Yaie.lix. Peccata veſtra
G oꝛet et vox ſileat.qᷓ;uis hominibo abſcõderũt faciem eius ne exaudi
ape lateat deo latere nõ poteſt.quicõ ret.Quitũ eſt toꝛpoꝛ oꝛãdi.quia
e ſent⸗ ſciẽtie pꝛeſens ẽ. Melius autẽ eſt homo nõ feruẽter et deuote oꝛat
cis do cũ ſilẽtio oꝛare coꝛde ſine vocis ſo et attente. Vnde Hieremie.xxix.
umic/ no.qᷓ; ſolisverbis ſine intuitu mẽ Qũ oꝛabitis nõ exaudiaʒ vos. ſed
foordi⸗ tis Hecille. VHñ in pᷣs. Clamaui cum queſieritis me in toto coꝛde
moms in toto coꝛde meo vbi clamoꝛ coꝛ veſtro.Sextũ cũ homo noõ perſe/⸗
ecias dis eſt magna intentio cogitatio uerater oꝛat Lũ em̃ deus hominẽ
töͤcknt nis.Et Baſilius dicit Si alicnus exaudire vult.tunc aliquando dif
ſide ww anima intendat ad ſ⸗ ingula verba fert ad petentis maioꝛẽ vtilitatez
e pſalmoꝝ ſicut guſtus intẽtus eſt vt ſcilicet homo ex dilatiõe ad fer
tleg daa ad diſcretionẽ ſapoꝝ ille complet uenter petendũ et deſiderantum
iunen qð dicitur. Pſallite pꝛudenter Et pꝛouocetur. ⁊ ſic maius mereatur
Boli ibidẽ. quomodo inquit nõ obtine accipere. Aut differt vt acceptum
wpce bit quis vt in oꝛatõne ſenſus eius cautius cuſtodiatur quod diffici/
e nõvagetur ſi certꝰ ſit aſſiſtere ante lius impetratũ eſt. Vnde chryß.
ari, oculos dñi Recogitʒ ergo homo Deus adhuc beneficiũ ſuũ ſubtra
n. “ ſe ſtare ꝓnũ ſe iacere ante cõſpectũ hit vt nõ ſit nobis vile qð non do
na . dei ⁊ ſecũ loqui.et iuuabitur a va / nat. Aut differt vt homo humilie
öpe gatione mẽtis.Cetera vide ſupꝛa tur cũ taʒ tarde exaudiatur. ¶ Cõ
enild Ita habemꝰ octo que faciũt oꝛa/ ſequẽter oſtendit dñs aptitudinẽ
gon tionẽ noſtrã exaudibillem Saad petendũ cũ dicit Uſq; modo
ſiſcn ¶ Sunt et alia plura que impedi nõ petiſt quicq; vſq; mõ.i.qᷓdiu
aman unt oꝛationẽ noſtrã et faciũt eam coꝛꝑaliter vobiſcũ fui nõ petiſtis
clelſt inexaudibileʒ Pꝛimũ eſt diffiden dccß en noie meo qꝛ vobis nihil
nc tia exauditionis. vnde Jacobi.i. defuit. Luc.xxij.QOñ miſi vos ſine
W Qui em̃ heſitat nõ eſtimet ꝙ acci/ ſacculo ⁊c̃ nũqͥd aliqͥd defuit vobᷣ
ſoneſc piet. Ecc.xviij. Ante oꝛationẽ pᷣpa At illi dixerunt.nihil. õueniens
Ncnome ra animã tuã.⁊ noli eſſe quaſi ho ergo erat vt xpᷣo dño aſcẽdẽte inea
nen mo qui tem ptat deũ ſi velit audi/ perẽt petere a deo patre ꝓpter qð
ini re. Scðm quia homo nociuuʒ ſi / ſubditl. Petite ⁊ acapiet. Lhryß.

Dominica gquinta poſt paſca

Nunq; oꝛanti bñficda denegat qᷣ de Aug.ſuꝑ iohem. Leticia ſeculi 9 A ccden
oꝛantes vt nõ deſiſtant inſtigat. vanitas eſt q̃ magno deſiderio! 2
Et principaliter petite vt gaudiũ optat᷑ vt veniat᷑.et nõ poteſt tene eenn
veltz plenũ ſit] Q bi no ricũ venerit. Et Job.xxi.Gaudiũ gen⸗
tandũ ꝙ triplex eſt gaudiũ. Pri/ hypocrite ad inſtar pũcti.Et pꝰea ſeng
mũ eſt mundanũ qð ſq; habet᷑ de dicit. Ducunt in bonis dies ſuos latt
rebus huiꝰ mũdi et de diuitijs de ⁊ in pũcto ad inferna deſcendũt. den⸗
licijs et honoꝛibus magnis. in lu E Lu.vj. Ve vobis qͥ nũc ridetꝭ. jt
xuria.in ebrietatibo.in ſinguł coꝛ/⸗ qꝛ lugebitis.Et de breuitate ⁊ in/⸗ g⸗
pis voluptatibus et ceteris hmõi ſtabilitate huius gaudij ponit ꝑ hlcb
Et hoc eſt gaudiũ malũ vanũ in / modũ dyalogi pla exempla Hu ſunſa
ſtabile et impuꝝ et multis amari go de ſcto victoꝛe in li. ſuo de va⸗ Uicß
tudinibo ꝑmixtũ.De hoc gaudio nitate reꝝ mundanaxꝝ. Qũ em di/ inee
dicit Bonauẽ.in quodã tractatu. ſcipulꝰ diceret ſe videre nauigãteſ Mie
q iũllud mundanũ gaudiũ nunqᷓ; in mari in magna traqllitate ⁊ ae ten
ꝑfecte cognoſcit᷑ niſicũ ꝑfecte ðᷣſpi ris ſerenitate hoĩes ꝑ nauiʒ diſcũ ine
atur. Vnde ſicut a ꝑfectis mũdi bentes ad epulas et canẽtes ĩ lyrꝭ limun
ↄtẽptoꝛibo tradi᷑ mũdanũ gaudi ⁊ omni genere dul cantilene au Gus⸗
um pꝛopter plła habendũ ẽ contẽ/ ditũ paſcere. Hugo dixit. Quid ti giüam
ptibile. Primo ꝓpter hoc qꝛ ha/ bi videt᷑. Rñdit diſcipulꝰ.qd mſi Ghnt
bet vilitatẽ in obiecto.i.gaudiũ h̊ magnũ gaudiũ magnaq; iocũdi/ nthhe
eſt de vilib reb. Si eĩ querit᷑. qͥd tas et poſſeſſiõe diuturna eſſz feli a O
eſt letida ſechi aur gaudiũ mũda/ citas. Hugo. Muũdꝰ igit᷑ tibi pla utül
nũ. Rñdet Aug. Impunita neqͥ/ cet. Diſapulꝰ. Cur mhi diſplicere (ora
cia.luxuriari.inebriari.comeſatõi debeat ignoꝛo. Hugo. Fige pau⸗ Vlipe
bus vacare. vanitatibo intẽdere.et liſper oculũ donec videas finem. leinett
pꝛo his nihil in hac vita ſuſtinere. Et pꝰ paululũ.Quid inqͥ t vides. Ecetr⸗
Putant aũt mali ſecuros ſe eẽ in Video vndiq; nigreſcere celũ.nu ſtelct
delicijs cũ nõ coꝛrigunt᷑ ꝓ ſuiſ ne bes vent agitari.mare cõturbari Ggen
qucijs et ignoꝛãt ꝙ etiã Augꝰ.dic̃ fluctus intumeſcere.nauẽ q̃ſi fun iunain
Nil infeliaus felicitate peccãtiũ ditus vti. Hugo.Qund tibi videt deſ.
q̃ penal infirmitas incurrit᷑ ⁊ ma Diſa pulus Heu qͥd laudaui. ecce in vo
la voluntas roboꝛat᷑.Scðo habʒ leticia vr̃a q;cito mutata eſt ⁊ vita nto
ipuritatẽ in ſubiecto. Aia em̃ pec/ vr̃a ad quã miſeriã deuoluta eſt. nntibo⸗
cantis defoꝛmata eſt ſubiectũ mũ Pnꝰ vobis exultãtib piſceſ ma/⸗ togn
dani gaudij q̃ᷓ letat᷑ eũ malefecerit ris alluſerũt.nũc vos naufragos hue
⁊ exultat in rebb peſſimis. Vñn di ⁊ miſabilit᷑ubmerſos piſceſma/ Goon⸗
cit Hiero ꝙ gaudere ⁊ ridere euʒ ris vi accipiũt. Quid tihi videt᷑ et Zan
ſeco nõ eſt hois ſenſati ſed frene quale gaudiũ. Diſcipulꝰ. Vanitaſ daon
tici.q;ꝛ mundũ coꝛ cũ hoc ſecło nõ vanitatũ. Aliud exemplũ de mer de
eſt letũ ſed cũ deo letũ eſt ⁊ iocun catoꝛib ꝑgentibo ꝑ viã cũ multis
dũ.Cercio habet hmõi gaudium ⁊ magnis merciba acoĩ genere pii M
mũdanũ breuitatẽ in ſeipᷣo. Vn/ oſa ꝝ reꝝ quibꝰꝓſꝑe et gaudio ſeĩ fl

redentib ſupueuit cuneꝰ armato

rũ qͥ oia rapiũt.et viros qͥ effuge
re nõ poterãt ocaderũt. Que vi⸗/
dens diſupulꝰ exclamauit.O mi
ſeꝝ gaudiũ mundi.vanitas vani/
tatũ. Silia exem pla ponit multa
de varijs gaudijs qᷓ om̃ia in fine
cũ triſtida claudunt᷑. In fine ergo
Hugo loquẽs ad diſcipulũ. Re/⸗/
ſpice hunc miſeꝝ mũdũ et magis

Amiſeros qͥ ducũt eũ. Iſte eſt queʒ

aliqñ putabamꝰ nobis amicũ ee.
in quo nobis tꝑa longa ꝓmiſimꝰ
vitã q etam.trãquillã pacẽ.felicita
tem ꝑpetuã. Iſte eſt cinꝰ pulcritu
dinẽ dileximus.cuius ſpẽʒ lauda
uimus.cuiꝰ iocũditatẽ cõperimꝰ.
cuius głiam deſideramꝰ.onꝰ gau
diũ amplexi ſumꝰ.certe video mõ
ꝙ ſunt vana oĩa hec.et nunq; ſapi
entibo et vᷣtutũ amatoꝛib appetẽ
da. Vbi eni ſunt pfes noſtri.vbi
ſunt illi diuites et potẽtes q̊s oliʒ
ĩ gloꝛia hiiꝰ mũdi elatos vidimꝰ
Vbi poſtremo omneſ de q̊ꝝ ami
cicia et familiaritate pᷣſumebamꝰ
Ecce trãſierũt vniuerſi nos ãat ſo
li relicti ſi um (Quarto huiuſmo
di gaudiũ mundanũ mult ama
ritudimbo eſt ꝑmixtũ. n Boe. i
de ↄſo. phie.Si gaudiũ tuũ poniſ

in voluptatibo coꝛꝑis haꝝ appe/

titio plena ẽ amaritudiba⁊ anxie
tatibo ⁊c̃.⁊ ſatietas plena pnia mł
tos quoq; doloꝛes afferũt coꝛꝑi⸗
bus. Siin diuitijs ponis qᷓntũcũ
q; congregamꝰ auꝝ et argẽtũ nũ
q; auaricie ſufficit. neq; ſollicitu/
do conſᷣuãdi nec victꝰ amittendi

moꝛdere deſinit hic viuentẽ. neq;

ꝓſequitur bñficijs moꝛientẽ. Si
ponis in honoꝛibo ⁊ dignitatibuſ
fallax głia eſt et vana,ac mutatõe

—

tempoꝝ ſplẽdoꝛe deſinit. Ad hec
etiã multa dicta ſunt cira terciaz
dominicã. Quinto hoc gaudium
magnũ damnũ cõ fert ho mi in ef
fectu.qꝛ pꝛiuat ipᷣm ĩ hac vita ſpi/
rituali gaudio.quod tã puꝝ eſt et
bonũ de quo dicet᷑ poſtea.Dicit ei
Berũñ.in ſermõe ð aſcẽſiõe. Amãqt
quidem i carne ſua ſolaciũclas ſi⸗
ue in verbo ſiue in facto ſiue ĩ aliq̊
lio. et ſi hoc interrũ punt aliqñ ñ
tamẽ totalit᷑ rpunt.Inde ẽ ꝙ ra
ro affectões dirigunt in deũ . ⁊ eo
rũ compunctio nõ ↄtinua ſʒ ho/
raria eſt.⁊ vt veriꝰ dicam momẽta
nea.impleri aũt viſitatõibo diuis

glia que his ſubiacet nõ põt.Et q̃n

to magis illis euaduabit᷑ tãto ma
gis iſtis implebit᷑.ſi multũ multũ
ſi paꝝ parũ.imo nunq; ille eũ iſtꝭ
miſceri poſſunt in eternũ. Vbi eĩ
vaſa vacua ꝓpheta nõ tmenit ole
um ſtare neceſſe ẽ Et pꝰ pauca di⸗
cit. Si apli dñice carni inherentes
que ſola ſancta et ſola ſctiſctõꝛum
erat caro ſpũſctõ repleri nõ pote/
rãt donec tolleretur ab eis quõ tu
carni tue que ſoꝛdidiſſima aſtrictꝰ
⁊ cõglutinatꝰ.illũ veraciſſimũ ſpi
ritũ te putas poſſe ſuſciꝑe niſi care
as iſtis cõſolatõibus.et eis fundai
tus renũciare tẽptauerꝭ.reuera cũ
inceperꝭ triſticia implebit coꝛ tuũ.
cum aũt ꝑſeueraueris triſticia tua
vertet᷑ in gaudiũ. Sexto hoc gau
diũ mũdanum non eſt veruʒ nec
bonũ qꝛ habet triſtici in termio
Semꝑ emm hmõi mũdana gau
dia excluſerũt hoĩes a vita beata.
Pꝛopter quodvt dici᷑ Job.xxi.ꝙ
miſeri hmõi in puncto ad inferna
deſcendunt.et extrema huiꝰ gau/
dij luctus occupat D E ccn
9

dum gaudiũ eſt verũ et bonũ.⁊ ẽ
gaudiũ iuſtoꝝ quod in pᷣſenti vi/
ta habent de deo. pꝛeſentia em̃ rei
amate cauſat gaudiũ in amãuãte. ſʒ
iuſti etiã nunc habent ſibi deũ ali
3 mõ pᷣſentẽ ꝑ fidem et dilectõeʒ.
Cognoſcunt em̃ deũ ꝑ fidem ⁊ iu
giter memoꝛant᷑ ſui ac opeꝝ ſuoꝝ
ac diligunt eum atq; cõ placent in
eius bonitate et ꝑfectione.⁊illð ĩ
s cauſat magnũ gaudiũ.⁊oñt᷑ fa
cit eis gaudioſũ et delectabile om
ne quod ꝑtinet ad dei ſeruitium ⁊
honoꝛc̃. Inſuꝑ hapent puras cõ
ſcientias in quibꝰ/nihil ſibi conſcij

ſunt.pꝛopter q; et diuina miſe /

ricoꝛdia ſperãt ſe ꝑuẽturos ad eiꝰ
pᷣſentiã ꝑfectam ꝑ daram viſiõeʒ
quod in eis magnũ cauſat gaudi
um.Hoc tamẽ gaudium non eſt
plenũ quia nõdũ habent dilectuʒ
pfecte pᷣſentẽ.ſ.ꝑ claram viſioneʒs.
⁊: beatificã fruitõem.nec ſunt om̃i
no ſecuri de ſua btitudie.quare ra
tione dilatiõis gloꝛie et aliaꝝ mi⸗
ſeriaꝝ repugnantiũ ꝑfecte ꝑticipa
tioni diuini boni habent aliquaʒ
miſtieggmirt e q;uis huic gau
dio nihil hũane iocũditatis ſit cõ
parandũ tñ reſpectu plemtudinis
patrie eſt paꝝ. Ende Richardus
in li.de. xij.priarchis. O dulced
tam magna.o dulcedo ta pua./
modo nõ magna q̃ mũdanũ om
ne excedit.quõ nõ parua que de il
la plenitudine vix modicã ſtillaʒ
Decerpit.Iſta dulcedo ſi aliqñ ra/
ptim ꝑcipiat᷑ ſic mentẽ inebriat vt
totũ hominẽ ex ſe rapiat. Ad quã
cũ raptus eſſet paulus dicit.ſiue i
coꝛꝑe ſiue extra coꝛpus neſcio deꝰ
ſcit.Et Aug.x.confeſ.Aliqñ intro
mittis me in affectũ multũ inuſi/⸗

tatũ huic.neſcio rurſus ad quam
dulcedinẽ.que ſi ꝑficiatur i me ne
ſdo qͥd erit ſcio ꝙ vita illa nõ erit
Terciũ gaudiũ verũ et optimũ
eſt gaudiũ ſanctoꝝ in patria.et h̊
gaudiũ eſt ꝑfecte plenũ qꝛ ibi obti
nebit vnuſquiſq; non ſolũ deum
quem deſiderabat ſᷣm illud pſal
