virtus dicta iuſticia ꝑticularis re/

gulãs homieʒ ad bñ habendũ ſe

ad alterũ.vnicuiq; ius ſuuʒ tribu/
ens.Sed in pnñᷣti loco accipi gene
raliter ꝓ omni virtute aut etiã bo

no ope. et iuſticia llo mõ accepta

tũciuſtica ſcribarũ et phariſeoꝛuʒ

fuit inſufficiẽs ⁊ diminuta tripli/

citer. Pꝛio qꝛ fuit in locutione et

nöõ in oꝑe. docent em̃ bona ſz ope

rant᷑ mala Et ideo dic dñs Mar.
xxiij. Sedebũt ſup cathedrã moy

“ ſi. ⁊c.dicunt em̃ et nõ faciunt.⁊ qꝛ
noö ſufficit ad ſalutem bona dicere

nsõ faciũt..Nõ intrabitꝭ in regnũ

niſi etiã ope impleant᷑. Et iõ dñs
apoſtol dixit ⁊ cöͤſeqnter om̃ibus

platis qᷣbus ex officio incũbit ali
os docere legem dei. Niſi iuſticia
vr̃a abun.⁊c] ſ.vt doceatis hona

et oꝑpe ea impleatis pluſq; ſeriba

ruʒ et phariſeoꝛũ] qͥ dicũt ſoluʒ et

Mar.

celoꝛuʒ De talib dixit Yſidorus

de ſummo bono. Qui bñ docet ⁊

male viuit tanq; es ⁊ cym balũ ſo
nũ facit alijs.ipe tñ manet ſibi in
ſen ſibilis. Et iterũ Qui bene docʒ
⁊ male viuit.videt᷑ vt cereus alijs
(dũ bonũ expomit) lucem pᷣſtare ſe

vero in malis ſuis cõſumere.Et ſi

cut nõ ſufficit bona pᷣdicare ⁊ oꝑe

nõ implere.ita nõ ſufficit ad ſalu/

tem bona audire ſolũ aure coꝛꝑiſ
ſed opꝑtet intelligere et veritatẽ co
gnoſcere. Pꝛopt h̊ dñs Joh.viij.
dirit iudeis. Qui ex deo eſt verba

dei audit. et iudei in ſermone dñi
p̃ſentes erãt. ⁊ ideo aure coꝛpoꝛis
ver ba eius audierũt ſed tñ nõ ap/
poſuerũt coꝛ vt itelligerẽt.Et ideo
dirit eis. ꝓpterea nõ audits qꝛ ex
deo non eſtis. hmõi em̃ veritatis

ignoꝛãtia qͥbus fuit inueniendi fa

cultas nõ excuſat. d. Chryß. ſuper
Nlõ pᷣt eẽ exeuſatõ cõ

demnatiõis ignoꝛãtia veritatis qꝗᷣ
bus fuit inueniendi faeultas. ſi af
fuiſſet qᷓrẽdi volũtas.Modũ aũt
q̊ querere debemꝰ cogninõeʒz veri

tatis ſubdit.d. Si velles ſcriptu/
raruʒ ingredi veritatẽ.nũc petereſ

oꝛõibo.nũc q̃reres i ſcripturꝭ. nũc

pulſares boniſ oꝑibi. nũc interro

gares ſacerdotes.nũc illos.nunc
iſtos.ſʒ illa nõ fiũt.qꝛ vᷣbũ dei nõ

credit᷑. nec ꝓmiſſio btitudis eiꝰ de

ſiderat᷑.nec ↄdẽnatõis iudiciũ foꝛ
midat᷑. Et Grego. in moꝛalł.Qui
ea q̃ dei ſũt ſapiũt a dño ſapiunt᷑
et ꝗᷣ ea q̃ dei ſũt neſciũt a deo neſci
unt᷑. Paulo atteſtãte. Si qͥs igno
rat ignoꝛabi?. Timeo ꝙ aliqͥ vrjm
putẽt ꝙ nõ oꝑteat tã debite noſce
re pctã et de eis ſcire q̃ de ipᷣis dixi.

⁊ poſtea dicturus ſũ.⁊ ꝙ ideo ſint

e
(0

min
ſtter
jn
geni
on
uer
ſenle
gpctea
indil
guci
on
lde
o
u⸗
ſcut
fite
nete
etq̃t
ſagn
mone
ſece⸗
ghclr⸗a
liere
plere⸗
ſerari.
Güt̃
nogeſ⸗
in
ficse
nia din
Gen
nies ca
Vt ſan
elfce

ſopdi
terio
interön⸗
küi fece
Ware
Nyide
llano

gens
docett
aläſo
ſbin
edog
als
greſe
El
ope
glo/
egil
ſi
dic.
Neda⸗
edi
ori
nöͤap/
tideo
ser
urs
nfe
ſper
ſmmdc⸗
unns4
ns if
cieit
ſefen
pt/
Nattc
N, he
(mrero
oanm
üdand
gisebde
iſn⸗
1O
. on
ndi
ie
Alijein
nlenoſe
ißtod⸗
deo

Sermo

minus attẽti ad diſcẽdũ ⁊ memo
riter retinẽdũ.et ꝓpterea dixi illa

q̃ nũc audiſtis.vt ſciretis q;tã dili
gẽtiã ſcti volunt nos adhibere ad
cognoſcẽdũ veritateʒ.vt ſciamus

cauere mala ⁊ facere bona. ⁊ vt ſci
retiſ ꝙ ignoꝛãtia craſſa nõ excuſat
a pctõ.et vt ſic diligẽtioꝛ es eſſetis
in diſcẽdiſ eiſqᷓ de pctis audiſtis ⁊
gudituri eſtis h̊ vel alibi Dia em̃
moꝛtalia oꝑtʒꝭ nos cauere ſi ſalua

ri volumꝰ. vel ſi aliqð incidimus
oꝑtet deillo conteri ⁊ penitere. et
quõ pᷣt hõ hmei cauere niſi ea no/
ſcat.aut quõ põt de eis cõteri ⁊ cõ
fiteri. VFalde ̊ vtile. ĩmo multuʒ
neceſſariũ eſt nobiſ hmõi noſcere
et q;to citiꝰtãato melius.ne ex craſ
ſa ignoꝛãtia in eis ſine cõtritione

maneamus ⁊ finaliter pxreamus

Nec etiã ad ſalutẽ ſufficit dei vbũ
audire coꝛꝑis aure et coꝛde intel/
ligere ꝓpoſſe.ſed oꝑtʒ etiã oꝑeim
plere.⁊ vitã ſᷣm diuias reglaſ mo
derari. Vnñ Hugo in didaſcolicõ.

Sũt qs audire dei verba delectat

nõ qꝛ ſalutifera.ſʒ quia mirabilia
tales multa ſcire volũt. et nil oꝑa

ri.q̊s quid aliud facere dicã qᷓ; pᷣco

nia diuina in fabulas cõmutare.
Sic em̃ theatralibo ludis.ſic poe/
ticis carmimbus.intẽdere ſolemꝰ

vt.ſ.auditũ paſcamus.nõ animuʒ

edificemꝰ,quoꝝ intentio dãnabił

(Sa omibus fugienga S

Scõdo fuit iuſticia ſcribaꝝ ⁊ phari

ſeoꝝ diminuta.qꝛ fuit in oñtatiõe

exterioꝛis oꝑis ⁊ nõ in rectitudine
intẽtõis.Oia em̃ ꝓpter vanã glo

riã fecerũt.ꝓpter qð dñs dicit eiſ

Mat.xxiij. Oia ei oꝑa ſua faciũt

vt videantab hoibus. Et iuſticia
illa nõ ſuffidt ad vitã eternaʒ. ſed

4

optet(vt apls dicit.i.Chof.x.)oĩia
ad gloꝛiã dei facere. Et ideo oĩibꝰ
fideli bꝰ dixit dñs. Niſi abunda
uerit iuſticia vr̃a.ſ.vt faciatꝭ oꝑa
bona ⁊ bona intetione.ſ.ad ſalutẽ
veſtrã et ꝓximoꝛũ.et pᷣncipalit᷑ad
gloꝛiã deiſ pluſq; ſcribarũ et pha
riſeoꝛũ qui ſolũ oꝑant᷑ bona exte
rius.ſed nõ recta intẽtione.ſed fa⸗/
ciũt ꝓpter inanẽ gloꝛiã aut ꝓpter

tꝑale lucrũ.aut ꝓpter voluptates

nõ intrabitis celũ Qnia vt vult

btũs Augꝰ.in de natura ⁊ gra. In
anis ⁊ vanis gloꝛia in ſeipſa ma/

gnũ eſt pctm̃.Et inſuꝑ valde inſi/
diat᷑ bonis o ꝑibꝰ et ſe eis citiſſime

imiſcet.⁊ ſicea mala facit et indisg

remuneratõe ꝓpter qð Mar. vi.
dic dñs Attẽdite.i.diligẽter cõſide

rate.ne iuſticiã veſtrã fa.co.ho. vt

vi.ab eis.gliam.ſ.et laudẽ hũanaz
ꝓ talibo qrẽdo.alioqͥn mercedẽ nñ̃

habebitꝭ a pr̃eqͥ ĩ cełẽ. Vñ diẽ ſã.

Tho. ij.ij.q.cxxxij.nullꝰ peccando
meret᷑.ſʒ oẽ opꝰ q;tũcunq; als bo
nũ ſi fit ꝓpt᷑ ianẽ gliaʒ ẽ pctm̃.qꝛ
male circũ ſtãtionatũ qͥ ad h.⁊ ijo
oẽõẽ opꝰ q;tũcũq; als eẽt bonũ a/⸗
mittit tñ vim merẽdi ſi fiat ꝓpt ĩ
anẽ gliaʒ. etiã ſi illa ianis glia eſſet
ſolũ vẽial culpa.⁊ qᷓ;uis ita ſit pec
catũ ⁊ euacuet meritũ.ẽ tñ ſic cois
hoĩbo vt etiã dicat Chrv.ſuꝑ mat.
ꝙ cũ ceta vicia locũ habeãt in ſer/
uis diaboli ianis glia etiã locũ hz
in pſᷣuis xpᷣi.Et iteꝝ dicẽ̃. Illi qͥ ſe aᷣꝰ
mũ do reſiliuiſſe exiſtimãt iani gla
freqᷓnt eãtãt.et lõge piculoſiꝰalijſ
qꝛ alij vſq; ad pecũias pꝓpt᷑ hãc dãa
na patiũt᷑ his vᷣo vſq; ad aiaʒ eſt
piculũ.Et idẽ dic. Multã dat vᷣta
tẽ hoĩ.i .conatũ ad laboꝛandũ cõö
cupiſcentia vane gloꝛie. Et ſubdit.

Vñica ſeptima poſt trini.·

eum ĩdulgẽtia poſſũ dicere.maio gitime ptãtis reus erit moꝛtis
rẽ dat virtutẽ homini ypocrite ad coꝛꝑalisl iudicio] id ẽ ſi in iudicõ
laboꝛãdũ cõcupiſcentia vane glie manifeſtũ erit ipᷣm homicidiũ ꝑ/
qꝙᷓ; fidelibo ſpes regni celeſtis.aut petraſſe. Conſeqnter notãduʒ q;
repꝛomiſſio pennis patrie Et ſuꝑ ſcribe ⁊ phariſei ⁊ alij iudei tꝑe xpᷣi
illo.i.ad The.ij. deo ꝗͥ ꝓbat coꝛ/ ꝓpter eoꝝ carnalitatẽ et groſſicieʒ
da noſtra dicit glo. Aug. Quas vi multũ errabãt circa dictũ mãda/
res nocendi habeat hũane gliea/ tum Nõ occides. putantes ꝑ ißm
moꝛ nõ ſentit niſi qͥ ei bellũ indi / ſolũ ꝓhibitos eſſe actꝰ exterioꝛee
rerit.qꝛ ſi vnicuiq; facile ẽ laudem quibus vnꝰ alteri nocet in coꝛꝑe.
nõ cuꝑe dũ negat᷑ difficile tñ eſt ea ⁊ nõ eſſe ꝓhibitos interioꝛes ran/
nõ vᷣlectari cũ offertur ißa H coꝛes.inimicicias.odia.malas vo/
Tercio fuit iuſtida ſcribaꝝ ⁊ pha/ lũtates.⁊ deſideria nocẽdi ⁊c.imo
riſeoꝝ diminuta in hoc qꝛ fuit in vt ptʒ ex Joſepho.xiij.antiq tatũ
oꝑe exterioꝛi. Nam ſolũ cauebant in hunc erroꝛẽ ꝓlapſi erãt ꝙ puta
ſibi a malis oꝑibus exterioꝛibo et bant ſolũ exterioꝛa nocumeta eſſe

g

nõ a malis volũtatibo.putãtes in peccata et nõ interioꝛes volitões fapt
dei pᷣceptis ꝓhibita eẽ ſolũ mala nocẽdi.Et ꝙ qᷓntũcũq; hõ in coꝛ/ otr.
opꝑa exterioꝛa quibo vnꝰ alteri no/ de gereret cõtra ꝓximũ iimiccias ie
cet ⁊ nõ interioꝛa.⁊ ideo dñs ĩmo odia rãcoꝛes qᷓntũcunq; ſibi opta plen
net ⁊ incãtat ſuos diſci. . Niſi iu/ ret ⁊ deſiderarʒ malũ aut vellʒ no 1s
ſticia vr̃a ⁊c. ita vt caueatꝭ vobiſ cere ſi poſſet.dũmõ oꝑe exterioꝛi 400
nõ ſolũ ab oꝑibus exterioꝛib ma nõ impleret nõ peccaret.⁊ ille fuit coh
lis- nõ intrabitis ĩ regnũ celoꝛuʒ] groſſus erroꝛ qͥ fuit ⁊ eſt nõ ſoluʒ ſ
Et ꝙ teneamur cauere nõ ſolũ ex/ contra ſcripturã ſacrã ſed etiã con to.
terioꝛa ſed interioꝛa opa mala do tra ſcripturã ariſtotel ſenece ⁊ ali fiici
cet nos dñs ↄſeq̃nter in euãgelio oꝛũ philoſophoꝝ gẽtiliũ qͥ in plu oce
cũ dicit Audiſtis qꝛ dictum ẽ ⁊c̃. ribus locis libroꝝ ſuoꝛũ docent ⁊ uEn
Ego aũt dico vobis ⁊c. Vbi no ꝓbant peccatũ plꝰ cõſiſtere in inte mfi
tandũ ꝙ cum populꝰ iſrael exiuit rioꝛi volitõe qᷓ; in exterioꝛi oꝑatõe neche
egyptũ et vẽit ad montẽ ſynai tũc Im mo exterioꝛ oꝑatio nõ eſt cul nnoſ
ipi data erãt pᷣcepta a dño.circa q̃ᷓ pa niſi inqᷓ;tum pcedit ex interioꝛi ißtſag
iudei tꝑe chriſti multũ errabãt.et mala libera volitõe.Qð etiam de Dicte
ideo dñs in glioſo ſermone ſuo ĩ clarat᷑ in ſcdðᷣo ſniaꝝ ꝓpe finẽ. Actꝰ eln
monte aliqᷓ iloꝝ reſũpſit vt ipoꝝ em̃ exterioꝛ nihil addit bonitatis fcr,
verũ intellectũ daret.⁊ erroꝛes cir vel malicie ſuꝑ actũ interioꝛeʒ ⁊c. ten
ca ea excluderet.Et pꝛimũ ex illis Ita ergo circa hoc mandatũ erra heta
fuit. Non occides. de q̊ in pñti e/ uerunt iudei. non em̃ vt ipᷣi credi unnd
uãgelio agitur.Dirxit ergo diſcipu derunt pꝛohibent᷑ ſolum exterioꝛa ,n
lis ſuis Audiſtis ſcʒ a patrib ve nocumeta.ſed illo mandato pꝛo/ ſoar,
ſtris antiqᷣs qͥ fuert tpꝑe moyſi I di hibent᷑ om̃es modi homicidij vo Aden

bah⸗

ctum ẽ jetiã pᷣceptũ ¶Nõ occides] luntarij ⁊c. vti pꝛimo ſermoe di
quia qui occidit ſine auctoꝛitate le ctum eet. —

1

.
N

morts
nncic,
i
dn
tepyt
ſ
nica/
pn.
ſres
ge,
ra/
8
Limo
janati⸗
Ppon
eneſſe
oltöes
Zincon/
niccas
ſbopta
valzno
canori
efuit
no ſoli;
ciρ
nue toli
gnpn
docent!
reiginte
¹ oande
ſock an.
vintenon
zaunde
rfin N
honitas
outien

tin

nenenon
nouop
nisd 1

ſrnienn

„ 7 .
. /
111.

Sermo

g

De eadem dñica Ser. Ix.

8 nus tuũ ante altare ⁊c.
In üͤla pte euãgelij
agit de recõciliatõe fratris offen/
ſi. Vbi notã dũ ꝓ ↄtinuatõne te/⸗
xtus ad pᷣcedẽtia didt Remigius

Ille medicꝰ celeſt) de celis ad traſ
deſcẽdens reꝑit hũanũ genꝰ cgro

tũ.ideo illi ſalutaria tribuit moni
ta et pcepta qͥb ſanaret᷑.docẽs in
pᷣcedentibo nõ iraſcendũ.nõ racha
nõ fatue fratri dicẽdũ Et qꝛ homi
nes adeo ꝓcliuos ⁊ ifirmos cog/
uit ad pctm̃ ipᷣiꝰ ire.ita vt ſꝑ hoc
pᷣceptũ pſᷣuare nõ poſſint.idcirco ſi
qͥs trãſgrederet᷑ ex infirmitate vel
gliũde dedit remediãdi ↄſiliũ quo
ſubleuaret᷑ dicẽs Si offers mu/
nus tuũ ad altare ⁊c. Vbiꝑ mu
nus offerẽdũ ad altare intelligit
it interiꝰ ſiue exteriꝰ.vt ſunt cõtẽ/
platio.deuotio.ↄtribulatio ſpũs.
afflictio ad deũ et ad ꝓximũ.pᷣdi/⸗
catio.coꝛrectio.oꝛõ.ieiuniũ.elẽoſy
na.Et nullũ illoꝝ eſt deo acceptũ
nec ꝓficit offerẽti niſi ipᷣe ſit i chari
tate.charitatẽ aũt nõ habʒ niſi ꝓ/
ximo ſuo ĩiuſte leſo ſatiſfſaciat aut
ſatiſfacere velit loco ⁊ tꝑe oꝑtũo.
Dicit ergo. Si offers munꝰ tuuʒ
ad altare i.ſi qdᷣ cũq; opꝰ bonuʒ
facere vis etiam ad honoꝛẽ dei ⁊
ibi recoꝛdatꝰ fueris qꝛ frater tuuſ

habet aliqͥd aduerſũ te relinq̃ ibi

munꝰ tuũ ante altare] Vbi no/
tandũ ꝙ dñs notãter diẽ ¶Relin
q̃ ante altare et nõ dicit repoꝛta
ad domũ.ad deſigndum ꝙ cũ hõ

qͥd aduerſus eũ nõ debʒ totalłꝛ di
mittere ꝓpoſitũ bonũ.imo ulð ꝓ
poſitũ dʒ retinere et opꝰ ilud ad
tꝑs differre donec ꝑgat ad recõci
liatõem fratrꝭ nõ ſtatim dimittẽ/
do. Vñ glo.MNõ ait refer.qð enim
recte offert mutari nõ liq;. ſed ait.
Lrelinq̃ ſq; donec placabiliꝰ offe
tatẽ ꝓximi qrit.ſine q̃ nẽo ad cha-/
ritatẽ dei ꝑuenit.iuxta illo.j. Johᷣ.
iiij.Qui nõ diligit ffem ſuũ quez
videt deũ quõ pᷣt diligere quẽ ñ vi
det. Priꝰigit᷑ charitatem ꝓxio ſol
uat q munus ſuũ deo placere op⸗
tat R ¶LEt vade pus recõdii
ari fratri tuo Qð põt fieri dupli⸗/
citer pᷣm MHico.de lyra. Vno mo⸗/
do pedibo coꝛꝑis.⁊ ſic debʒ fieri ſi
põt haberi bñ pᷣſentia offenſi fris
Si aũt nõ pᷣt haberi cõmode ipᷣiꝰ
pᷣſentia tũc ſufficit iread eũ pedi⸗/
bus mentis.qð fit qñ hʒ ꝓpoſitũ
ſa tiſfaciẽdi leſo loco ⁊ tꝑe cõpetẽti
bus.Et h̊ mõ vtit᷑ ecclia romana
q̃ reũ cõfitẽtẽ abſoluit ⁊ ſatiſſactõ
nem leſo faciẽdã ſibi imponit. Et

hoc eſt qð dicit Aug.ĩ de ᷣmõe do

mini i mõte.Cũ aliqͥd tale oblatu
ri ſumꝰ in interioꝛi tẽplo ꝑgendũ
eſt ad recõciliatõʒ cũ fratre dimit
tẽdo tale munꝰ ſpũale.ꝑgendũ ãt
nõ eſt pediba nr̃i coꝛꝑis ſed moti⸗
bus animi.hũilr te affectu ꝓſter/
nas fratri quẽ i ara cogitationum
cõcurras ĩ cõſpectu eiꝰ cun munus
oblaturꝰ es.ſʒ ſi frater pᷣſens ẽ:po
tes ad eũ ire et nõ ſilato aio lentre
atq; i graʒ reuocare veniã poſtulã
do. Si pᷣus coꝛã deo feceris pꝑgẽs
ad eũ nõ pigro motu coꝛꝑis ſʒ ce

habʒ ꝓpoſitũ boni oꝑis et recoꝛ/ lerrimo dilectiõis affectu atq; ide
datꝰ fuerit qꝛ frater eius habet ali veniẽs.i.intentõnes reuo cãs ad id

Dñica ſexta poſt trini.

qð agere cepas offers munꝰ tuũ tio tẽptet᷑ ꝑ aliqᷓs ꝑſõas interme
Hoc ẽ remediũ ↄtra pctm ire qð dias offendentẽ frẽm cũ obiurga /

ſupbi amplecti nõ valẽt qͥ frẽs ſu tõe reducẽtesad pᷣus rogandum.
os deſpiciũt.⁊ eos leſos ad cõcoꝛ/ Vnñ Aug.in de ſermõe dñii mõte

die paciſq; bonũ reuocare nolũt. Tũc frater habʒ aduerſuſ nos cũ

Vnñ Aug. in deß mõe dniin mõte nos eũ in aliqͥ leſimꝰ.nos aũt ad/
Quiſqͥs h̊ vnũ remediũ vt ſimpli uerſus eũ habemꝰ ſi ipᷣe nos leſit.
cianimo veniã depcet᷑ nõ acceptat vbi nõ eſt opꝰ ꝑgere ad recõaliati
magis etiã iactantie ſpũ inflat᷑. hu onẽ. Nõ em̃ veniã poſtulabis ab
milis aũt coꝛde recõciliatõeʒ a fr̃e eo q tibi fecit iniuria.ſed tm dimit
q̃rens hac medicina a pctõ curat᷑. te ſicut tibi a dño cupiſ dimitti qð
Lotanduʒ eſt orca dicta ꝙ ipᷣe cõmiſeris. Et in qͥdã ſᷣmõe de
frẽm hf̃e aliqͥd ↄtra nos cõtingit cõcoꝛdia fratꝝ qͥ incipit. Sic dies
triplz. Primo ſi habeat irã vl o / iſti diat Aug. Si dicit aliqs ille in
dium ↄtra nos q;uis nos ei nullã me ⁊i ius peccauit⁊ nõ vult veniã
iniuria fecerimꝰ nec fuerimꝰ cau/ poſtulare qͥd ſũ facturꝰ. Rñdʒ au
ſa illiꝰ ſed alij foꝛte ſuſurrões vt guſt. Nolo mẽtiaris. nolo dicas.
ſepe ↄtingit. Scðdo ſi habeat irã et da mihi veniã.qꝛ te noſti ñ peccaſ
indignationẽ ĩ nos q; iniuria ei fe ſe in fr̃em tuũ.tu ſcis qꝛ ille pecca
cimus.vł qꝛ ininſte cꝗ illiꝰodij fui uit in te.nõ tu in illuʒ.noli venire
mꝰ Cercio ſi ogiũ nõ habuerit ĩ ad fr̃em tuũ qͥ ĩ te peccauit.⁊vltro
nos liqʒ; ei iniuria fecerimꝰſiue ipᷣo ab eo petere veniã.Debẽt em̃ iter
ſcienti ſiue nõ ꝙ iniuriã fecerumꝰ. eoſ eſſe alij padſici qͥ illũ obiurgẽt
In p mo caſu fratrꝭ offenſi recõci vta te pꝛius petat veniq.tu aũt pa
Nia tõʒ ꝓcurare eſt cõſilij ?⁊ magne tus eſto ignoſcere.ꝓꝛſus ex coꝛde
pfectõis in hoĩe ⁊ meriti. Vñ diẽ dimittere ꝑatus.ſi ꝑatꝰ es dimit
bic C(hry. Ne dicas mihi nocuit teꝛe iã dimiſiſti.habes adhuc quid
nõ ego illi.ſi ꝓ glia ſalutis tue iu/ facies.oꝛa ꝓ illo vt petat a te veni

bet te dñs amiciciã facere tu offen am.qꝛ ſciſ ei nocere ſi nõ petat.diec

ſus debes puenire offendentez vt dño in oꝛõe tua.Oñe ſes me non
Duplicẽ glłiam cõſeqriſ. Vnã quia peccaſſe ĩ illũ frem meũ.ſj potius
offenſus es.⁊ aliã qꝛ pꝛioꝛ ad ami illũ peccaſſe i me.ſi veniã nõ petat
ciciã moues. Et nota ꝙ iillo caſu a me ego bono anio peto vt ei ig/
nõ tenemur leſi veniã petere quia ſcas.Et cõcluſit ſic Aug.Si in ali⸗
nõ peccauimꝰ.ſed debemꝰ noſ ex quẽ peccauimꝰ vero coꝛde poſtule
cnſare et fri oñdere ꝙ i en n pecca/ mus.ſi aliqͥs ĩ nos peccauit veniꝗ
nuimus.et ꝙ ipᷣe ſine cꝗ iraſcit᷑ con/ dare pati ſimuſ ⁊ ꝓ inimiò noſt

liter ꝙ huiuſmodi noſtra humili/ vero ſecundo modo qͥs habuerit
tio vergat in detrimentum fra/ aliquid aduerſus nos tunc eſt de
nis. quia foꝛte ex hoc ſuperbiret precepto ⁊ ex debito iuſticie vt no
aut audacioꝛ fieret ad nocendũ.⁊ bis ipſum reconciliemus ſi volu/

tunc cautius huiuſmodi reconcili muſ vt opera noſtra bona ſint no

tra nos.niſi foꝛte timemꝰ viſimi/ oꝛemus. Hec Aug. M¶ Si

bis neit
oporteth
iisoah
lllemysa
Gumnpnnn

venol

pnimürec
bentercomn
paipotor
codsſer
Uaiccäve
Ccoſtſcn
Komftüe
Cnmni
nini rul
ſimns auri
Culter die

Naupenoͤt

Mhoteqht
(laphocl
rr Etl

eoolign
ſütmonne

Mneraucd
(ofieliü

(moco

lEt

lanpceſſt
cͤcliatio
Cgtawure
ſencſſtttee
booffnd
enparm
odeibo
Averſnsn
oborüan
croc ſuſe
Aodbon
Cencoeih
oriier

Saner

nterme
urge/
ndum.
imoͤte
os e⸗
ita/
Oliani
ſoob
imit
nig
dede
cdies
lein
tvent
ichzau
dics.
iecenſ
lepecca
lvenire
taylero
eier
oowrgct
moütpe
acne
Gdinit
urcnid
teſeni
entdi⸗
swwenon
Gpots
znoennt
o ftaig

autreni⸗
nid ſoſ
1

9 chvert

wuncet de.
ice N to

s ſvol/

onsſnte

Giinel/
Ceſeſlqle

bis meritoꝛia ⁊ deo accepta tunc
opoꝛtet ꝙ obmiſſis omnibus a/
lijs actibo noſtris eũ nobis recõ/
ciliemus actu vł volũtate ſᷣm mo
dum pnus dictũ. Vñ Chryß. hic
loquens in ꝑſona dei dicit. Vade
primũ recõdliari fratri tuo.ego li
benter contẽnoꝛ.libenter honoꝛis
mei patioꝛ damnũ.⁊ libẽter expe/
cto dñs ſeruos. tmimodo vos in
amiciciã veritatis veniatiſ. Vade
ergo vt ſcias qꝛ plus diligo cõcoꝛ
diam filioꝝ meoꝝ vel fideliũ me/
oꝛum q; munera.qꝛ munera ho/⸗/
minũ nullũ faciũt deo lucrũ.Cha
ritas autẽ illoꝝ dei gliam opatur
Et iteꝝ dicit. Ecce a diſcoꝛdantib⸗
accipe nõ vult ſacrificiũ. Hinc ̊tꝑ
pendite q;dtum ſit malũ diſcoꝛdie.
quia ꝑ hoc illud abijcit᷑ ꝑ qð cłpa
relaxat᷑.Et ſubdit.qᷓ;diu hoĩes fi⸗
deles aliquã diſſenſiäõem habue/
rint munus eoꝝ nõ ſuſcipit᷑.oꝛatõ
non exaudit᷑.nec deus vult eẽami/⸗

cus fideliũ qᷓ;diuinter ſe fuerĩit ini

mici. Et cõſeqᷓnter dict. Quał au⸗
tem pᷣceſſit offenſio talis debʒ ſeqᷣ
recõciliatio.Si cogitatu offẽdiſti:
cogitatu reconciliare.Si verb of/
fendiſti reconciliare verbis.ſi oꝑi
bus offendiſti oꝑibo recõciliare.oẽ

em̃ pct̃ quõ cõmittit᷑ eodẽ mo/

do de ipᷣo pnia agat᷑.Si autẽ ter/
cio modo habuerit frater aliquid
aduerſus nos.tũc quia ꝑ iniuriaʒ

verboꝛũ aut factoꝝ aufert ꝓximo

quod ſuũ eſt.ſ.honoꝛ vel aliquod
aliud bonũ.igitur hõ tenet᷑ ſatiſſa
dendo ei hoc reſtituere.iuxta illud
Ro. xiij. Reddite om̃ibus debita.

Et Aug.in epiſtola ad macedoniũ
Sceleris penã ſibi cupiunt boies

. . &

relaxari et illud ꝓpter quod ſceluſ
cõmiſſum eſt poſſidere peſſimum
genus hoim cõmemoꝛas.Si em
res aliena pꝛopter quã peccatũ eſt
cum reddi poſſir non redditur nõ
agitur penitentia ſed fingitur. Si
autẽ veraciter agit᷑ nõ dimittitur
Reccatu niſi reſtituat᷑ ablatũ. N
iceret aliqͥs.qͥd faciã ſi peto pꝛo

ximũ ⁊ nõ vult dimittere offenſã.
Rñdet Augꝰ.in ſᷣmone dicẽs. Si
diriſti ex coꝛde tuo fratri offenſo v᷑
ba humilitate et caritate nõ ficta.
dimitte mihi ⁊ ille noluerit tibi di
mittere.noli eſſe ſollicitꝰ.ſerui eſtꝭ
ambo.habetis dñm. cõſeruo tuo
ðbes.eũ rogaſti.noluit tibi dimit
tere.interpella dominũ amboꝛus
⁊ qð dimiſit dñs ſi põt exigat ſer/
uus. Eſt dubiũ an ſuꝑioꝛ ratõne
illius pᷣcepti a ſubdito quem iniu
ſte aut indebite leſit veniaʒ petere
deb eat. Reſpondet Aug.in pꝛioꝛi
ſermone dicẽs Si ſunt pſone hu/
miles ꝑ oꝛdinẽ ſeculi huius a qᷣbo
petamus veniã extollunt᷑in ſuper
biam. Et ſubdit.Durum videt᷑ vt
iubeam ꝙ ſi dominꝰ peccat in ſer
uum ſuũ iniuſte litigando.iniuſte
cedẽdo ⁊c.ꝙ dicat ille illi ignoſce
mihi.veniam peto.quia non debʒ
facere neille idpiat ſuꝑbire.Quid
igitur faciet dominꝰ.ante oculos
dei petat veniam.⁊ ſi non decet qꝛ
non opoꝛtet dominũ dicere ſeruo
ſuo da mihi veniã. blande tamen
illum alloquatur.blanda em̃ ap⸗/
pellatio venie eſt poſtulatio.Et in
regula dic̃.ꝙ necitas diſaiplie du
ra vᷣba dicere ↄpellit.ſi etiã voſipᷣi
exceſſiſſe ſentitꝭ ñ a vob exigitvt a
ſubditis veniã poſtuletis ne apðᷣ

eos q̊s opoꝛtet eẽ ſubiectos dum

nimiũ ſeruat᷑ hũilitas regẽdi fran
gat᷑ auctoꝛitas Ex qᷣbus patʒ quõ
ſuꝑioꝛ recõciliare ſibi dʒ ſubditũ.
2 quõ nõ opoꝛtet. =

¶ Dñia ſeptima poſt trin.

om turba

c. multa eſſet cũ leſu nec

Q A anerereg mãducarẽt
MWar. viij‚j. Q ¶ Hec turba ſeq̃ᷓ

bat᷑ dñm ꝓpf verboꝝ ſuoꝝ dulce
dinẽ.⁊ ppter infirmoꝝ ſuoꝝ ſana

tionẽ. Quia vt Math.alt. Poſt/
qᷓ; dñs ſa nauit filiã chananee tũc

venit iuxta mare galilee:⁊ aſcen/

dens in mõtẽ ſedebat ibi.Quẽ cũ
turbe ſcixẽt adeſſe acceſſerũt ad eũ
habẽtes ſecũ młtos claudoſ.cecoſ
debiles ⁊c. Et ꝓiecerũt eos ad pe/
des eius.q̊s dñs curauit ita vt mi
rarẽt᷑ turbe.nechabebãt qð madu
carẽt.de longinqͥs eĩ loò venerãt

ad ipᷣm ⁊ triba diebꝰ apud eũ mã/

ſerũt. ⁊ ideo q ſecũ detulerat iã cõ/
ſũpta erãt. Nã vt dicit Chryß. Nõ
eſt credẽdu; ꝙ turba ſine viatico
ad dñmi ſolitudie venerit. ſed pᷣ
ma die ⁊ ſcðᷣa oĩa ↄſũpſerant.⁊ iõ
xps tercia die miraculũ fecit Cõ

uocatis diſcipul ait ił Voluit ãt

dñs pꝛiꝰ loqͥ diſapuł ſuis nõ pꝛo

ſua infoꝛmatõe ſed ꝓ nr̃a inſtru/⸗/

ctõe. Quia vt dicit Hiero. Per bᷣ
tribuit exemplũ magniſ vt ñ ſper

nerẽt cũ mioꝛibo cõſiliari.qð mul

ti nõ faciũt ſed ſꝑnũt et putãt ſe ſi

bi ſufficere nec eo ↄſilijs idigere

HBer. Oia illi deſũt qͥ nihil ſibi de
eſſe putat. Aug. Vbi diriſti ſuffi⸗

cit ibi defeciſti.⁊ vbi tibi placuiſti

ibi periſti. Et etiã iõ dñs voluit cõ

ſulere diſcipulos q̃tenꝰ ex collocu
tõe nelligerer ſoni magnificẽtiaʒ
di.Miſereoꝛ ſuꝑ turba qꝛ ecce iã
triduo ſuſtinẽt me nec habent qðᷣ
mãducẽt Turbe dicũt᷑ ſuſtiere do
minũ qñ doct᷑ne ⁊ miracuł eiꝰ in
tenti ꝓpꝛia nõ attendebãat.⁊ ſic fu
it duplex cauſa miſerie.ſ.qꝛ patien
ter ſuſtinebãt eũ loq̃ntẽ.⁊ qꝛ victũ
nõ habebãt. Et notãdũ ꝙ ad hoc
turba ſuſtinuit dñʒ vt ĩfirmos ſa
naret. Si ifirmitates tuas ſpũ
ales vis ſanari tunc exẽplo turbꝰᷣ
ſuſtine dũm triduo.vt pma dies
ſit doloꝛ cõtritõis.ſcdᷣa pudoꝛ cõ/
feſſiõis.tercia laboꝛ ſatiſfactõnis
Hoc ẽtriduũ q̊ itur ad deſ̃tuʒ vt
dño gratũ bñficiũ offerat᷑. Exoð.
vlij. Vel ꝙ turba ſuſtinuit eũ pꝛo
pter doctrinã ꝑ triquũ pᷣt dici ꝙ
pma diesẽ cognitio veri.ſecunda

deteſtatio mali.terca amoꝛ boni⸗

Vel ᷣm Ber Triũ dier iter ne⸗
ceſſe eſt vt eas ĩ deßtũ ſi gtũ offer
re volueris deo tuo ſacrificiũ ⁊ tri
duo ſuſtineas ſaluatoꝛẽ ſi miracu
li paib deſideras ſatiari. Pria di
es ẽ timoꝛis hoꝛrẽdũ gehẽne ſuꝑ

pliciũ demõſtrãs. Scðᷣa ẽ pietatꝭ

q̃ reſpiramꝰ in luce mĩationũ ðᷣi.

Tercia ẽ dies creatõis ĩ q̃ vitas ĩ/

noteſcit vt tanqᷓ; ex debito q̊dam
nature ſine alia cõſideratõe creatu
ra ſubiecta ſit creatoꝛi p̃uus ſerui/
at redẽptoꝛi. P¶ ¶Et ſi dimi/
ſero eos ieiunos ĩ domũ ſuã deſi
cient ĩ via.qͥ d em̃ ex eis de longe
venerũt.Et rñderũt ei diſcipłi ſui.

Vnñ iſtos poterit qͥs ſaturare ĩ ſo

litudine q̃ſi d. Locus eſt deſert?.
⁊ ville multũ diſtãtiõ ñ poſſumꝰ
habere panes ad ſatiãdã tantam

uliun
Theooh
nöͤlutel
borumit
gütdia⸗
ſrues nn
ticꝛno
op iono

(Mllteos

Andire
terrog⸗
beridſe⸗
ſhüd
lomag
lthonl
nifare
yentre
hri foa
1tres
ganeshe
dlſchbere

ecnuih

Chbuerit

engeerqt

Untgꝛ
negluteit
te uben
ncrofea
woißaz
ls nin
ntGin
hlisſepte
fnglo)

oſttchn
tdocerne

Rſpüglin
ſnWn
bisrelaͤt
lus efe
Plisſuie
igt delt

i
voluita
Xaglloen
niftin;
greueni
bent
figedo
Ukasin
eſecſy
Patien
evictĩ
adhot
hos ſs
noſhi
omde⸗
madies
vdnd/
acrönts
eßmuz vt
Krod,
teüpo
deai 4
ſcand
. bont⸗
Linne,/
tiofſe
ſürtm
ininan
Priad
Hine n
gipien
opuͦ

it e
odonn
Nötgun

Uns ſanmd

tuid
delong⸗

dlagtin ⸗

wemeiſ⸗
Enin
ſhoſſun
ͦ onum

Sſdin.

multitudinẽ et tã famelicã Et diẽ
Theophilꝰ.Diſcipuli autẽ adhuc
nõ intelligebãt nec eiꝰvirtuti ꝓpt
poꝛa miracula crediderunt. Dns
gũt diſciplos non vituꝑat ex bᷣ in
ſtruẽs nos ꝙ nõ debemꝰ ignorã
tibo ⁊ nõ itelligẽtibo guit᷑iraſci.ſed
eoꝝ ignoꝛãtie cõpati. Et interro/⸗

gauit eos. Quot panes habetis.

Qui dixerũt ſeptẽ Remigiꝰ. Nõ
interrogat dñs.q.neſciens qͥd ha

berẽt. ſed ad h̊ vt cũ reſpõderunt

ſeptẽ q̊ paucioꝛes dicerent panes
co magis miraculũ diffamaretur
et notius fieret.Et dicẽ Chryſ.Ad/
mirare diſaplłoꝝ ſapientiã qualit᷑
ventrẽ ſuꝑabãt nõ multũ menſe
curã faciẽtes in heremo exiſtẽtes.

⁊ ꝑ tres dies manẽtes ſolũ ſepteʒ

panes habebãt. Et ppᷣcepit turbe
diſcũbere ſuꝑ terrã glo.in refectio
ne quiq; panũ turbe ſuꝑ fenũ diſ/
cubuerũt.q̃ aũt ſeptẽ panibo refici
ende erãt ſuꝑ terrã diſcũbere pᷣcipi
unt᷑.qꝛ ꝑ legẽ veterẽ q̃ ꝑ quinq; pa
nes intelligit᷑ carnis deſideria cal
care iubemur que fenuʒ eſt. Ois
em̃ caro fenũ. in nouo ãt teſtamẽ

to ipᷣaʒ q̊q; terrã.i.facultates tꝑa/

les relinqre ubemur. Vñ Lat.
xix. Si vis ꝑfectus eſſe.⁊c̃l Et acci
piẽs ſeptẽ pães gras agẽs fregit
m glo. In h̊ qð ðꝛ gratias agẽs

—

oñdit qᷓ;tũ gaudeat de ſalute nf̃a.

⁊ docet nos gras agere de coꝛꝑali

⁊ ſpũali refectiõe. Vñ Remigius
ſuꝑ Mat. In eo ꝙ gras egit no/

bis reliqᷣt exeplũ vt de om̃ibi do/ 1

nis nobis celitus collatis illi gra

tias referamus. Et dabat diſci

pulis ſuis. Beda O dñs panes
fregit deſignat opꝑatõeʒ ſacramen/
toꝝ. ꝙ panes diſcipul dedit vt tur

* *

ſcẽtie dona tribuit aplis et ꝑ eoꝝ
miniſteriũ vo luit ecclie ſue cibaria
diſtribin Et appoſuerunt turbe.
Et habebat piſciculos paucos q̊s
ſimiliter benedirxit ſicut ⁊ panes ⁊
luſſit apponi Vbi notãdũ ꝙ dñſ
dedit eis panes. qꝛ panis eſt cib
q̊ ſuſtentat᷑ vita ⁊ ſignificat verbũ
dei. dedit eis et piſces in cõdimen
tũ cibi ꝑ quos ſiõẽnt᷑ exempla.⁊ ita
deſignauit ꝙ pani verbi dei addẽ
dũ eſt ↄdimẽtũ boni exempli.ma
gis em̃ ſuadent oꝑa qᷓ; verba di
Amb.Et Seneca dic. Longũ iter
ꝑ pcepta breue ac efficax ꝑ exẽpla.
Et mãducauerũt et ſaturati ſunt
de panibo ⁊ piſcibus ⁊ ſuſtulerunt
qð ſuꝑauerat de fragmẽtis ſeptes
ſpoꝛtas ᷣm Bedã.turbis ſatura
tis qð ſuꝑat apoſtoli tollũt ad de
notãdum ꝙ altioꝛa pꝑfectiõis pꝛe
cepta q multitudo nequit attinge
re ad illos ꝑtinẽt qͥ generalem po
puli dei cõuerſatõeʒ trãſcendũt.⁊
tñ turba eſſe ſaturata memoꝛat᷑.
qꝛ ⁊ ſi ſua relinquere nequeunt ne
q; explere que de virginibus dicit
apoſtolꝰ.tñ audiẽdo mãdata diu
ne legis ad vitã ꝓficũt ſempiter/
nam Erat aũt qui mãducauerũt
quaſi qᷓ̃tuoꝛ milia ..ſ.viri exceptis
ꝑuulis ⁊ mulieribus qui i lege nõ
nũerãturl Et dimiſit illos ⁊ c.

be apponerẽt ſignificat ꝙ ſpual

Dñica viij poſt trinitatis H
a falſis ꝓphetis quiveni
unt ad vos in veſtime⸗/
is ouium intrin aũt ſũt lupi ra-
paces.⁊c. Mat᷑.vij. Q ¶ In H
vV

.

euangelio docet dominus fideles

ſuos ſibi diligenter cauere a falſis
ꝓphetis.i.a falſis et ꝑuerſis xpᷣia/
nis qͥ verbo cõ fitẽtur deũ et factiſ

eũ negãt.Et hoc ideo ne tales coꝛ
rupta ſua vita et malis moꝛibus

fideles alliciãt ad mala. Et ſingu⸗
lariter ãmonet eos cauere ſibi ab
vpocritis. qui veniũt in veſtimẽ/

tis oinũ ..i.ſub ſimulatione exteri
oꝛis ſctitatisl et intrinſecus ſũt lu

pi rapaces qꝛ interius ſunt pleni
malo ſimulates exterioꝛẽ ſctitateʒ
ꝓpter malũ finẽ. aut ꝓpter inanẽ
gloꝛiã et mũdanã laudẽ.aut vt in

dignus exiſtẽs adipiſcat᷑ magnuʒ

officiũ vel eccłie dignitatẽ.aut ali/
ud vtile.vt tꝑalia aliq̃ cũ alioꝛum

damno. vel foꝛte ideo vt familia/

ris fiat alici mulieri vt eam ꝑ hᷣ
decipiat. Et potiſſime ãmonet hic
dñs fideles cauere ſibi ab occultiſ
heretidò neab eis ſeducant᷑ aut fal
lant᷑.qui qͥdẽ heretici vt freq̃nt᷑ ſũt
etiaʒ ypocrite ſumulãtes exterius
ſctitatẽ ꝓpter hoc vt falſaʒ doctri
nꝗ quã in coꝛde tenẽt inter fideleſ
facilius habita oꝑtũitate diſſemi⸗
nẽt in q̃ eis nõ tã cito crederet᷑ niſi
ſcti ⁊ iuſti reputarent᷑.¶ Et eſt no/
tandũ ꝙ hic oues ſᷣm Chryß. itel
ligũtur veri xpᷣiani.ſed ꝑ veſtẽ oui
naʒ itelligunt᷑exterioꝛa oꝑa de ge
nere bona q̃ ad xpᷣianoſ ꝑtinẽt dũ
modo fiant intentione bona. vt
oꝛare. ieiũare.dare elemoſinã.ire
ad eccleſiã.⁊c hmõi.ꝑ rapacitateʒ
vero lupoꝛũ intriſecã intelligit᷑ er
roꝛ quẽ heretici in coꝛde tenẽt.⁊ in
tẽtio puerſa coꝛrũpẽdi ſimpliciuʒ
fidẽ.Cũ q̊ dñs a pꝛicipio euãgelij
dicit..¶ Attẽdite a falſis ꝓphens.
. d. Attẽte ⁊ diligẽter canete a fal

La ꝓphetis falſis

ſis pphetis potiſſime ab hereticis
lq vemur ad vos in veſtimenns

ouiũ intriſecus aũt ſũt lu. ra.i.q

falſam ſuã doctrinꝗ et venenoſaz
et puerſaʒ volũtatẽ decipiẽdi vos

et coꝛrũpendi fidẽ veſtra moꝛe lu

poꝛũ inſidijs ſe abſcõdũt et cõte⸗

gere nitũtur ſub qͥbuſdã ſimulati
onibus et apparẽtijs exterioꝛibuſ
vt plus et fadlius nocere poſſint.
Et dic notant᷑ dñs Attẽdite.i.di/
ligent obſeruate.⁊ cautins cauete
Per qð
ſignificat qᷓndã difficultate in dep
hẽdẽdo eoꝝ aſtutias fraudulẽtas

quas ſub triplici ſimulatõe boni

nitunt᷑ abſcõdere. Pꝛĩa eſt religio
ſitas xpᷣiana quã ſimulãt.eo ꝙ; ſa
cramẽta nobiſcũ ſumũt et ſe xpᷣia

nos nominãt.et ſic ſub xpᷣianitat

nomie et ſacramẽtoꝝ pꝑtiapatõne
amicos ſe veritat et fidei ſimulãt

cũ ſint vere iimici.ex hoc ſũt fideli
bus magis piculoſi qᷓ; gẽtiles aut
aliarũ ſectaꝝ infideles.qͥ ſũt fidei
manikfeſte hoſtes ꝓpter qð faciliꝰ
eſt fidelibꝛ ab eoꝝ deceptõnibo ſi⸗/

bi pcauere. Scða eſt ꝙ ad firma/
mẽetũ ſui erroꝛis verbis et auctoꝛi/
tatibꝰ ſacre ſcripture qᷓ;uis male
intellectis et expoſitis vtunt᷑.et ex
eis cõtra catholicã veritatẽ ſuã he

reticã nitunt᷑ fundare.⁊ qñq; tam

apparent᷑ ꝙ nõ ſolũ ſimplices.ſʒ
etia aliq̃lit᷑ doctos niſi diligentiſſi
meattẽdat deciꝑe poſſent.De iſt)
duabo ſimula tõibus loqᷣtur btũs
Augꝰ. xviij.de ciuit᷑.dei. di. Here⸗
nci cũ cogitant᷑ habere nomẽ. et ſa

cramenta xpᷣiana.et ſcturas.et ꝑ

fectõneʒ.magnũ doloꝛeʒ faciũt in
coꝛdibo p:oꝝ.qꝛ multi cũ volẽtes

eſſe xpᷣiani ꝓpt᷑ eoꝝ coloꝛatas aſ⸗/

(iſdeor

(go

ſertone
gnite
olvstte
noieme

miigen

utqſot
nereiſte
ſcios dñ
ategfi
fieisry
owin
Weore
ſccst
nitate
lorete⸗
mulot
ſnoceti
ſctitati
mehn
ſoumpin
ho ili⸗

lupltap
npfüge
Cotunit⸗
lſti ope
albug eo
dis Qu
lcicite
gnota
ſinplict
terioꝛe
maͤtſiel
ſtrafai
oſate
ſenntt
ſſüͤtii
cols ei
itgten
Mralii⸗
nlatere

hctetgs.

imenns
nenoſ
d vos
moꝛely
etcote /
ulani
olbiſ
ſſint
eldi/
vete
dercd⸗
endeß
uletas
je bont
Treligoo
oſ⸗
nſerßis
lantat
apatöne
ſemelit
ſütfocti
e
ſütfie
Pun⸗
finibſ/
Afrma/
avcton /
nis wole
tunt eter
atiſvibe
plcs

nt der
Aurbeis
d Dael
iaſ
lorusett

1

Gwolies

gatto

S

ſertiones heſitare cogunt᷑ etiãs ma
gni Et aliq; tulũ.S.dic̃.qꝙ vidẽſ dia
volus tẽpla demonũ deſeri et in
noie mediatoꝛis et liberatoꝛis cu
rari genus hũanũ. hereticos mo/
uit qͥ ſub rppᷣiano vocabulo doctri
ne reſiſterẽt xpᷣiane.qð futurũ eſſe

ſciẽs dñs notãater hic dixitl Atten
dite a falſis ꝓphetis hereticis.ſ.

fictis xpᷣians.q vemiẽtes ad vos
in veſtimẽtꝭ ouiũ. hᷓ eſt in ſpẽ ⁊ fi

gura religioſitatis xpᷣiane ſz intri
ſecus ſũt lupi rapaces] qꝛ ſũt a ve
ritate fidei vacui.et ſũt xpᷣianoꝛuʒ
latẽtes ꝑſecutoꝛes. Tercia eoꝝ ſi/
mulatõ eſt extrinſeca ſimplicitatꝭ.

inocẽtie ⁊ abſtinentie.et vniuerſe
ſctitatis apparẽtia.⁊ falſitates eo
ruʒ ꝑ hmòi exteriꝰ tecte efficacius
ſurripiũt.⁊ ſimpliciũ mẽtes interi
us iſidioſitate lupina ad ſe rapiüt
et ideo vt dicit dñs intrinſec

ſũt
lupi rapaces qͥ rapacitatẽ celant

in ꝓfũdo coꝛdis vſq; quo nocẽdi
optunitatẽ inuenist.et tũc eã ape

riũt i oꝑe exterioꝛi.Sequit᷑ l a fru

ctibus eoꝝ cognoſcetis eos.q.d.

dñs Quãauis heretici vt ſuaʒ ma/
liciã cõtegãt ne a catholicis fadilit

cognoſa poſſint veſtes ouinas.i.

ſimplicitatis.inocẽtie ⁊ ſanctitatiſ

erxterioꝛes a 17 ꝑentias faciliter aſſu

mãt.ſic lupꝰ ex naturali ſua indu

ſtria facit totũ ſuũ poſſe vt nõ co/

gnoſcatañqᷓ; ad oues ðpᷣhẽdẽdas
veniat.tñ a fructibo eoꝝ cogſcetꝭ
eosl.i.ex eoꝝ exterioꝛibb oꝑibus
q̃ ſũt idida interiorꝭ diſpoſitõnis
q;uis eĩ ſuã maliciã in coꝛde abſcõ
dãt et exteriꝰ ꝑ ſimulatã ſctitatem

aut aliã ypocriſim abſcõdant.diu
tm latere nõ põt qͥn erũpat in aliqͥ
ſigno ꝑ qð ſe ꝓdãt.Qm̃ ſic vix v

„*

LAEL

nunq; põt ignis ſicabſcõdi ꝙ fu⸗
mũ nõ emittat. ſic ſilatoꝛ vix diu
latere põt qͥn vbo oꝑe vł ſigno vł
ex aliq̃ taliũ circũſtãtia vł aliqbus
circũſtãtijs ſilatoꝛẽ ſe oñdat Sitc

ois arboꝛ qͥ nõ facit fructũ bonũ

excidet᷑ ⁊ mittet᷑ i ignẽ Hic domi
nus oñdit ꝙ ſi ypocrite heretici et
alij ficti xpᷣiani nõ puniẽt᷑ ĩK h mun
do nõ tñ ꝓpter hoc erũt imuneſ a
pena Qna oĩs arboꝛ q̃ nõ facit
fructũ bonũ excidet᷑ ⁊ mittet᷑ i ig/
nẽ.et ꝑ hoc dñs ſimplicioꝛes cõ

ſolat᷑. vt ait Chryſ. qꝗ de hoc ſolẽt

ↄtra deũñ murmurare ꝙ impioſ⁊
malignos hoies alioꝝ coꝛrupto/
res nõ punit qᷓ;tũ exteriꝰ apparet
in vita pᷣſenti.ſed eos ſepe ꝑmittit
etiã magna mala facere.vñ Aba/
cuc.j.conquerit ꝓpheta de dño di
cens. Quare nõ reſpicis ſuꝑ iniq̃ᷓ
agẽtes et taces deuoꝛãte impio in
ſtioꝛem ſe.Et in pſal.Zelaui ſuper
iniquos pacẽ peccatoꝝ vidẽs. Fi/

deles ergo bõi cõſiderates aut au

dientes malos aut tribulãtes ne/

quaq; impune euaſuros cõſtãtiuſ

perſecutiones eoꝝ ferant. ſic̃ ſcri⸗/

ptum eſt. Letabitur iuſtus cũ vi/

derit vindictam.id eſt cũ viatoꝛ iu

ſtus ↄſiderauerit hoꝛrendã immi

nere maloꝛũ punitõnem.tunc ip/
ſe ab immũdicijs ſcelerum conti
nebit.et letabitur de hoc ꝙ conti/⸗
net a peccatis.et ita contemplatõ
ne ſanguinis.id ẽ peccati vel pe/
ne illoꝛũ ab omni iniquitate laua
bit manus. T ¶ In iſtis ver/⸗
bis domini ſunt notanda aliqua
Primum eſt ꝙ arboꝛ que non af
fert fructũ bonũ excidetur et in ig
nem mittet᷑.id eſt bomo qui non

Dñica octaua poſt

facitopa bona moꝛiet᷑ ⁊ danabit.

Si aũt ille qui boni oꝑis fructuʒ

afferre noluit dicit excidẽdus ⁊ in
ignẽ mittẽdus.qͥd em̃ merebitur

ille penarũ qui vel ꝑuerſeagendo

vel alios puertendo peſſimũ fru/⸗
ctũ attulit. Scðo notãdũ ꝙ in pᷣ

dictis verbis in eo ꝙ dicit exciden

dos eos ꝑ moꝛtẽ.⁊ nõ dicit quan
do excident᷑.⁊ hoc ideo vt homies

ſp ſint ꝑati vt quacũq; hoꝛa dñs
repetit animã de coꝛꝑe ſecurꝰ red

dat eã in manus dñi ꝓpter em̃ cer
titudinẽ moꝛtis et inceratudinem
hoꝛe moꝛtis deberẽt hoies cõuer

tĩm illud cõſiliũ ſapiẽtis Ecc.v.

MNõ tardes cõuerti ad dñʒ ⁊ ne dif
feras de die in diez. ſubito em ve/
niet hoꝛa illius et in tꝑe vindicte
diſpdʒ te. Tercõ notadũ ꝙ notã
ter in pᷣdicto textu duo in iſtoꝝ pe

na tãgũtur. Vna eſt pᷣuari eterna
liter regno beatitudis.qð notat᷑ ꝑ
excidi. Alia eſt ꝑpetua ſenſꝰ pena
in igne infernali.qð notat᷑ cũ didt᷑

LEt in igne mitte EUñ (hry. Si
quis aũt diligẽter iueſtigabit due
pene ſũt excidi.et in ignẽ mitti.qui

em̃ cõburẽdus in ignẽ mittit᷑ etiaʒ

a regno excidit᷑ ommno q̃ exciſio

Difficilioꝛ pena eſt.multi aũt igneʒ

gehẽne ſolũ abhoꝛrent. Ego(dicit
Chryfſ aſũ illiꝰ glie multo ama/
rioꝛẽ penã gehẽna eſſe dico Et ſub
dit bryf. Jntoleobile qdeʒ pe
na eſt ignis gehẽene ſed ſi quis mil
le ponat gehẽnas nihil tale dicit qᷓ
leẽ a bta illa głia diuie pñtie fina
