⁊ ideo ad faciẽdũ vinũ inatauit fi
liũ quẽ ſciebat ad hoc potentẽ. Et

cũ dixit. Vinũ nõ habẽt. nõ hᷣ di
xit tanqᷓ; ſibi manifeſtãdo cũ oia
ipe noſcat ſʒ inipellãdo h̊ dixit ac

factꝰ eſt hũił d eꝰ. Ecce int᷑ cetera ſi ad eã eura oim ꝑtinerʒ.tãta tũc
filius vᷣginis venit ad nuptiaſ.qꝛ fuit pietas coꝛdis eiꝰ ⁊ miicoꝛ⸗
cũ apud pr̃em eſſet inſtituit nupti dia ꝙ cũ videret iopiã voluit pᷣue
as. JEt dicit hic Beda. O nire totalẽ vini def ectũ ⁊ ↄfuſiõeʒ
etiꝗ venire ad nuptias dignatꝰdo hoſpitis.Ad miſericoꝛdiã eĩ ꝑtinzʒ
minꝰ ⁊iuxta lecturã fidẽ recte cre alioꝝ defectibacõpati.⁊ eos qua/
dentiũ cõfirmat.poꝛro thadani ⁊ ſi ſuos reputare.ac eiſ ꝓ poſſe ſub

marcio nis ceteroꝛũq; qͥ nuptijs uẽire.Et ita vgo maria plena mi

detrahũt ꝑfidia qᷓ; ſit danabił in ſericordia vidẽs alioꝝ defectũ q̃ſi

ſinuat.ſi em thoꝛo immaculato ſuũ r̃putauit.volẽs ſuccurrere di
et nuptijs debita caſtitate celebꝛa cebat filio.vinũ ñ habẽt.⁊ ſic etiã
tis culpa ieſſet neq̃q; dñs ad haſ nõ rogata officũ aduocatõnis ⁊
venire vo luiſſet.nũc aũt qꝛ bona pie auxiliatricis aſſumpſit.Et ſiñ
eſt caſtitas ↄiugal.melioꝛ cõtinẽ rogata hec fecit q̃d rogata faciet.
tia vidual ad ꝓbandũ oĩm electõ ⁊ ſi tũc mater tã pia fuit et cõpa/
nẽ gduũ diſcernẽdo tñ meritũ ſin tiens quãto magiſ mõ cũ regnat
guloꝛũ ex intemerato marie vᷣgis in patria.quia eius gloꝛia nõ mi
vtero naſei dignatꝰ ẽ. a ꝓphetico nuit eius virtutes ſed potiꝰauxit.
anne vidue oꝛe mox natꝰ bñdicit᷑ ⁊ ſi tã ſolliata fuit vt hoiĩes illos

a nuptiaꝝ celebꝛatoꝛibo iã iuuẽis pᷣſeruaret a paruo malo cuiuſdaʒ

inuitatus has pᷣſentia ſue vtutis tẽpoꝛalis vᷣecũdie.qᷓ; ſollicita cre
honoꝛat. Itẽ ꝙ nuptie ſint lieite denda eſt in celis vt fideles pꝛeſ/
⁊ mr̃imoniũ ⁊ ꝙ actus mr̃imoni uet a malo eterne confuſioms et
alis poſſit fieriſine pctõ pʒ ex ſeri damnatiss R ¶ Sed queri
ptura.qꝛ.i.Choꝝ.vij.ðꝛ. Virgo ñ tur. Vnde ipᷣa ſciuerit filiuʒ talia
peceat ſi nubat.Et p me ad Thi. poſſe:cum ante nulluʒ ab eo mi
iiij. Volo inuẽculas nubere. fili/ raculum viderit.vt dicetur in fine

os ꝓcreare.ſed ꝓcreatio filioꝝ nõ euangelij. Reſpondetur ꝙ ip̃a de

t
mr
hi
enm
ſer

giüciene.

öt eſeme
Seifl
tpangn
caligiin
tinopen
mnöer;
d ei. Bi
gentii
uit Pene
act)fuſ
inatauitfi
olenti E
E Nö
ico chia
obdintae
z timtüc
1mnifion/
oluit pwe
did
dücignnz
1cos ed/
ppoſeſtb
hauin
deiani
ner d
taſeni
odtönis!
oltkſi
ta fale
Utetcöpe/
Cüregnet
Nnapom
von unt
iesilos
ollange
geshe/
ions
Hed gben
in ml
4 0 n
gi

hoc edocta fuita pncipio p ange/

lũ ⁊ ſpmſctm̃.et nouit etiã ex his
q̃ facta fuerũt i eiꝰ natiuitate ⁊ ex

ſcpturis q̃ de eo erãt.⁊ etiã ex his

q̃ ipᷣa in ſe exꝑta fuit. Sed qua/
re tũc pꝛimo et nunq; pꝛiꝰ incita
uit eũ ad miraculũ faciẽdũ cũ ſa/
uit eũ talia poſſe. Rñdet᷑ ꝙ nõ de
cebat eũ ante miracla facere ſʒ tũc

pꝛimo qñ ꝑ alios cepit manifeſta
ri.ſ.iohannẽ.et diſcipulos habuſt
q ꝑ miracla cõfirmadi erãt. De h̊

dicet poſteriꝰ plus.iſta duo hic ſi
mul cõplectẽs Chri.dic. Dignũ

eſt q̃rere vñ venit mr̃iin mentem

magnũ qͥd imaginari de filio.ne

q; em añ miraculũ fecerat.ſʒ hoc

erat initiũ ſignoꝝ eiꝰ. Rñch chry
ſo. Sed reuelari indpiebat ⁊ a io
bãne ⁊ ab alijs qͥ ad diſcipuloſ di
xerat.ſed añ hec oĩia ipᷣa cõceptio

⁊ ea q̃ poſt natiuitatẽ ſunt maxi/

mã ei de puero eſtimatõ eʒ impo/
ſuerũt. VUn Lu.dicit. Maria aũt
conſᷣuabat vᷣba hec in coꝛde ſuo.

CLuiꝰ igit᷑ gra nõ ante ad miracu/⸗

lũ eũ indtauit.nã antea vt vnus
multoꝝ ita cõuerſabat᷑. Vñ nõ pᷣ
ſumebat mater er tale qͥd dicere.

qꝛ vᷣe audiuit ꝙ iohes ei teſtifica/

tus eſt ⁊ ꝙ diſcapulos iã haberet.
e reliq̊ ia ↄfidenter rogat M
Seqᷣ? Dicit ei ieſus. Quid mi
hi ⁊ tibi eſt mulier Aug.Quidaʒ
derogãtes euãgelio ⁊ dicẽtes ꝙ ie

ſus nõ ſit natꝰ de maria. hũc arti

culũ conãt᷑ ſumere erroʒ ſui vt di
cant. Quõ erat mj eiꝰ cũ dixit.qͥd
mihi et tibi młr. Et rñdens eis di

ai. Tideamꝰ qᷣs errauit ⁊ creda/⸗
mus ꝙ hoc dñs dixit. Nepe Jo/

hanes euãgeliſta at ipe dicit. Et
erat mr̃ ibi.et q̃re hoc niſi vtrũq;

veꝝ eſt. Sʒ cũ dñs maximã reue

„ äl
* — 7 ⸗ðẽ
+1 — ʒ— — . WB 2.

am Luca atteſtate ſubditꝰerat pa
rẽtibo ſuis.qͥd g̊ eſt qd dic̃. Quid
mihi et tibi młier. videt᷑ em extra
nee ⁊ dure matri rñdere.Due ſũt
pticle huiꝰ expoſitõis. Pꝛig ſtat
in h̊ ꝙ due lunt nature in xpo·iſ.

diuia et hũana. et ſolũ ſ̃ᷣm diuinã

cõpetebat ſibi miracla facere. Et
hũana quã habuit a mfe.⁊ qꝛ vir

go quaſi materna auctoꝛitate exi

gebat miraculũ ab eo ipᷣevolebat
oñdere ꝙ nõ tenebat᷑ ei in h obe/
dire.qꝛ in natura diuia ſᷣm quaʒ
potuit facere miracula nihil ha/
buit ab ea:et ꝑ cõſeqᷓns in eadem
nihil habuit cũ ea còe,ideo dirxit.
Quid mihi ⁊ tibi mulier.q.d. In
virtute faciẽdi miracla nibil ba/
bemus cõe tu et ego.nõ em̃ illam
a te habeo.carnẽ vo hũanã i qua
paſſus traxit a matre.ideo addi/
dit. Nondũ venit hoꝛa mea lid
eſt nõdũ venit tꝑs patiẽdi in na/
tura quã habeo a te.ſed cũ illa ve
nerit tũc te recogᷣſcã et tibi conde/
ſcẽdam. Vñ ⁊ tũc recõmẽdauit eã
iohi vt hꝛ Joh.xix. Hec ẽ ſentẽtia
Aug. Dicit em̃ ſic. Dñs nr̃ ᷣm ꝙ
deus erat matrẽ nõ habebat. fᷣm
ꝙ; hõ erat matrẽ habebat.,miracu
lũ aũt qð facturꝰ erat ſᷣ m diuita
tẽ facturꝰ erat ⁊nõ ſK m infirmita
tẽ hũana.Miraculũ tñ exigebat᷑
⁊ ille tãq; nõ agno ſcẽs viſcera hu
mana oꝑatꝰ facta diuia dixit.qͥd

mihi ? nbiẽ mlier qð i me fac mi
raculũ. Non tu genuiſti deitatẽ.ſ.

meã.Dicit aũt mlier femineũ ſe-
xum nõ ſ m coꝛruptõem integri/
tatis ſignãs.ſʒ qꝛ genuiſti ifirmi/
tatẽ meã tũc te cognoſcã cũ ipᷣa i/

firmitas pẽdebit i cruce. Alia ex/

po ſitio eſt illiꝰ ꝑticule. Gtã virgo

—

hi ſociã. Geñ.iij.Etiã eua ipᷣa ĩ ſua

ſq; ſit habił viro Seqᷣt. Diẽ mĩ

Diñica prima poſtepip

er pietate mota voluit pocnpare

cꝑs debitũ faciẽdi miraoulũ.illud
em miracdulũ erat ðᷣmũ iter mira
cula eiꝰ.et ad cõfirmatõʒ diſcipu
loꝝ factũ.⁊ ideo debiut eẽ notuʒ
exiſtentibo ⁊ gtũ ipᷣiſ couiuantibꝰ
Hoc aũt mag erat poſtvini tota
lẽ defectũ.Et lõ dixit illi dominꝰ.
Quid mihi ⁊ tibi mlier.q.d. Sci
re tꝑs aptũ ad faciẽdũ miraculũ
nñ ẽ m⁊ tibi cõe.ſʒ mihi ſoliↄuęeit.

mea lidẽ tꝑs cõueniẽs ad facien/
dũ miraculũ mihi ſoli notũ. Hec
eſt ſnia (hrib.dicit enim. Voluit
oñdere qm̃ o ia ðᷣcẽti temꝑe oꝑa
tur nõ ſimul oia faciẽs.qꝛ confu
ſio q̃dã eſſet.iõ ſubdit.nõdũ ve/
nit hoꝛa mea lid ẽnõ ſũ cognitus
his qͥ aſſunt.ſed neq; ſaſt ꝙ defi
cit vinũ.ſine eos pᷣmuʒ hᷣ ſentire.
q neceſſitatẽ nõ pᷣſentit neq; bñ/⸗
cij gqndẽ ſuſapit ſenſůũ.
Et notandũ ꝙ dñs vocat matrẽ
mlierẽ nõ a coꝛruptõe ſʒ a natura
2 ſexu. vł mlier a pietate qᷓ cito cõ
paſſa ẽ defectui vini. Fuerũt tñ qͥ
da heretici qͥ auſi blaſphẽare ma/
trẽ dñi dixerũt eã nõ eẽ virginem
eo eꝙ dicta ẽ hie mlier. Sed facile
illud repꝛobat᷑cõſtat ei ꝙ eua ad
buc vᷣgo erat qñ adã de pctõ eam
accuſans dic. młer quã dediſti mi

Apr nrgndnertomat. hoꝛa

foꝛmatõe añq; adã eã vidiſſj di/
cta eſt mlier.tulit inq; vnã de co/
ſtis eiꝰ.Geũ.ij. Mlier q̊ in ſcptu
ra vt dicit Oꝛige.nõ ẽ nomen coꝛ
ruptele ſed etatis.vt qᷓlibʒ poſſet

—

diei mlier q̃ hʒ annos pubᷣtatj.vt

eius miſtris Eirgo mr cõ fidẽs

petitõcʒ ſuã nõ pati repulſaʒ. ſed

ad ↄueniẽs tꝑs dilatã. vt ptʒ exr pᷣ
oꝛi ſnia hryſ.expectabat ipleti/
onẽ eius petitõis hoꝛa ↄueniẽti a

ſuo filio cognita.⁊ iõ dixit miſtrꝭ⸗

q ſᷣuiebat i nuptijs illis Qdcun
qʒ dixerit vobis facite.tanqᷓ; di/

ceret Ipe diſponet aliqd vobiſcũ

cunq; dixerit vobis facite.
eſt notandũ ꝙ vᷣgo mr̃ ĩ o
tã panca vᷣba loqbat᷑ ⁊ ſolũ neceſ
ſaria ad ꝓpoſitũ. Nam a pᷣncipio
cũ a filio petiuit magna rẽ qꝛ mi/
raculũ.qð tñ añ h̊ nũq; fecit tũc
dixit ſolũ.vinũ nõ habẽt.⁊ cũ in/
tellexit ſe a filio exauditã.tũc dixit
mĩſtris.Qðcũq; dix.vobᷣ f. Ecce
quõ nõ potuiſſ ſuũ intentũ pau
cioꝛibo verbis expᷣſſiſſe.et illð vẽit
de maxima eiꝰ hũilitate.Quia di
at ſctũs Bñdictꝰ i regula ꝙ vnꝰ
Gdus hũilitat ẽ pauca verba loqᷣ.
et raro.et ſolũ vtilia et neceſſaria

opoꝛtũo tꝑe qdð ipᷣe kair ,⸗
i

ad ꝓpoſitũ. Ita et:s. faceremꝰ ſi
eẽmꝰ hũiles et adhuc młtũ iuua

ret ſi hõ nõ loqret᷑ niſi pᷣus itelli⸗/

geret et pᷣdeliberaſſʒ dicẽda.qꝛ tũc

poſſet pauds verbis ⁊ intelligibi
lit hoibo expᷣmere mẽtis cõceptũ.

als errat in ꝓpo ſᷣmõe.et eũ audi
entibo difficilẽ aut non intelligib/
lẽ facit.ſcriptũ ẽ em̃.ſermo ſapiẽt

facilis.(¶ Erãt aũt ibi lapidee by

Arie ſex poſite ad purificatõeʒ iude
oꝛũ.Ex traditõe iudeoꝝ ſenioꝝ iu
dei vaſa freq̃nter lauabãt ⁊ purifi

cabãt.ſᷣm qð dicit᷑ Mar.vij. Et

iõ ad hoc faciẽdũ eꝛãt ibi ille hy /

drie q̃ erãt vaſa ad reponẽdum a/

quã ꝓ hmõi purificatòe.et ex hoc
miraculũ fuit euidẽnꝰ.qꝛ ſi aqua

fuiſſet ↄuerſa in vinũ in vaſis vi/

ſuã nõ pati ulſaz. ſed narijs poſſet credi ꝙvinũ pᷣextitiſ
mag ex xpi rñſiõe intelligẽs ipᷣaʒ ſetibidẽ capiẽtes metretas binas

Et E

velt
eſto
Gor⸗
ns ſi
ſſein
der
plete
lo b
toone
enata
netit
nm
fulta
ſos
110
herſa⸗
Ahn
houſtt
lbert

letes
ieſus

Gino⸗
ami
mod
mene
cete
10,G
cſtoꝛe
cline
tercon
mnonn
göin
gente
ephal
llote
mot
ſt pce
Rü
us
in
ſg⸗
y
rſp

haß
tiple⸗
nii3
t miſi
GWan
nißd
voblic̃

,0,
oihpf

lünel
pnago
ficem'
faattuͦe
ra in/
tücdirt
bf Cce
nti pan
lövüt
Qunadi
crbaloc.
neceſſena
Cren ſ
ltrü inn
usitell/

ng:tic

ligbi
oeptl.
rei auc
Nclligbt
oſopee
pidee h
röczinde
ſnopin
upunfi
r
illle be/
jidum/
ehe⸗
Kaoan⸗
nis
ßennl
zobims

Sermo

X

vel ternas Metreta mẽſura q̃dã

eſt ↄtinẽs decẽ ſextarios ſᷣm Iſi/

doꝝ.xvi.ethimol.Auiꝰ aũt q;tita

tis ſuerit ſextariꝰnõ eſt certũ.qꝛ ñ

eſt eiuſdẽ qᷓntitatis i diuerſis lodq

Dicit eis ieſus .ſ.miſtris. Im/
plete hydrias aqᷓ qꝛ aũt de aq̃ pᷣ
us ibi poſita hauſerãt ad purifica
tionẽ.ideo iuſſit ieſus ipleri qð fu
erat amotũ. Vñ ſubdit᷑ Et iple
nerüũt eas vſq; ad ſũmũ Per 6
o99

em̃ miraculũ fuit euidentiꝰ

fuit appoſita de nouo.⁊ ꝑ mini/
ſtros qͥ ſciebãt totalẽ defectũ vi/
ni. Que cũ implete eſſent aq̃ cõ/

uerſa eſt in vinũ vᷣtute diuia:dicit
Chriſ̃ᷣ. Non aũt ipe dñs aquam
hauſit.et tũc vinũ oſtendit ſʒ hoc
iubet miſtris vt eos teſtes habe/

ret erꝰ qð fiebat.vñ ſeqt᷑ᷣ᷑. Dic eis
ieſus.haurite nũc⁊ ferte architri

clino] Voluit em̃ dñs ꝙ ille qui

erat pncipalioꝛ inter conuiuas pᷣ

mo de vino illo guſtaret. 2 ex cõ/
mendatõe illiꝰ miraculũ notiꝰ fi
eret.ꝓpt᷑ qð dixit.ferte architricdli
no. Scðöm Alchumnũ Tricliniuʒ
eſt oꝛdo triplex lectoꝝ. ⁊ architri
clinꝰ eſt pᷣnceps triclinij.i.primꝰi

ter cõuiuas.qꝛ antiqᷓ comedebãt
in ↄuiuijs ſedetes in lectꝭ. pꝛopt᷑
qð in ſcripturꝭ dicũt᷑ hoies come

dentes accũbere vlł diſcũbere. Et
ẽꝓ habile ꝙ fuerit aliqͥs ſacerdos
illiꝰtꝑis qͥ ſtabat ad bñdicẽdũ in
nuptijs.ad oñdendũ q̃liter debe

at ꝓcedere ſᷣm legẽ er ſtatuta ſeni

oꝛũ.. t aũt guſtauit architricli

nus aqua vinũ factã ..i.mutataʒ

in vinũlet nõ ſciebat vnde eſſet

endũ eũ. Vñ ſubdit᷑ Et dirit ei.
Ois hõ] pꝛudẽter ages pᷣmo i.
in pndpio ponit bonũ vinũ.i.
gPonit cõiuatibo bonũvinũ.qꝛ
tũc ſẽſꝰẽ viuax ⁊ pᷣt diſcernere bõi
tatẽvini.nõ ſic aũt pꝰebetatẽ.vnð
ſubdit᷑. Et cũ inebati fuerint tũc
illud qð deteriꝰ ẽ ſappoit ſpᷣis cõ
uiuantibo.qꝛ tũc neſciũt diſcerne
re int bonũ ⁊ malũ Tu aũt ſᷣua/⸗

ſti bonũ vinum vſq; adhuc] q.d.
Impꝛudent feciſti Zriũ.iſte tñ lo
q bat᷑ igrãter.dic̃ Chryſo.Nõ ſim

pliater aũt xpᷣs vinũ ſʒ vinũ op/
timũ feat. talia em̃ ſunt xrpᷣi mi/
racula vt młto his q̃ ꝑ naturã fi
unt ſpecioſioꝛa ⁊ vtilioꝛa fiãt.Aq̃
igi᷑ vinũ facta miſtros teſteſ ha⸗
buit. boni vᷣo vini architriclinũ et
ſpõſũ aliqͥd oñdiſſe.ſjz euãgeliſta

B pᷣrᷣmittit tãgẽs ſolũ illð qð ne/

ceſſariũ ẽ ſcire.ſ.quõ vinũ ex aq̃ fe
cit.vñ ſtati ſubdit. Hoc initiũ ſi
gnoꝝ fec ieſus ĩ chana galilee ᷣ
em̃ erat pᷣmũ miraculũ a xpᷣo fa
ctũ vt dicet᷑.et manifeſtauit glo
riã ſuã .i.diuitatꝭ potẽtiã. Et ce
diderũt in eũ diſcipuli eiꝰ . Qnuia
aliqͥ de nouo crediderũt ĩ e̊.⁊ illi
qͥ pus crediderũt.vt andreas na
thanael ⁊ ceti de qͥbo ðꝛ Joh.i. in
fide fuerũt ſolidati.ẽt dicẽ̃ Augꝰ.
Hoc at miradulũ dñi ꝙ de aqᷓ fe
cit vinũ nõ ẽ miꝝ eis qꝛ nouerũt
ꝙ deꝰ fecit.ille eni fecit illo die in
hydrijs qͥ oĩ anno h̊ faet ĩ vitib
Sʒ h̊ aſſiduitate amiſit ãmiratio
nẽ.itaq; ſᷣuauit ſibi deꝰ iuſitate q̃
dã q̃ faceret vt tãq; doꝛmiẽeteſ ad
colẽdũ mirabilit᷑ excitaret O

ſq; ꝙ eẽt ꝑ virtutẽ xpᷣi miſtri aut ¶ Duerit h an ouerſio aq̃ ĩ vinũ de
ſaebãt qͥ hauſerãt aquã ad ſupplẽ q̃ dem̃ ẽ ĩ euqꝗg.fuerit pᷣ mũ mira
dũ vini defectũ ex pᷣcepto xpᷣi vo/ culũ rp̃ᷣiqð fec i hũana nat̃a aſſũ

cat ſpõſũ architriclinꝰqᷓſiad argu pta q fint iſtrʒ diuitat ⁊ i miracuł

Dñica pria poſt oc

faciẽdis.vñ ⁊ ad raptum manus quẽs de xpöo ait. Et ego eũ neſcie/⸗
eius mũdabãat᷑ lepꝛoſi. illũimnabat᷑ bã.ſ.añ baptiſmũ.Silłr loq̃ns in
ceci ⁊ ad volũtate eiꝰ ſuſatabant᷑ deis dixit. medius aũt vrm ſtetit

moꝛtui. Rũdet᷑ſ̃ m intẽtiõʒ nᷣ.

et Nyco. de ly. ſuꝑ finẽ illiꝰ euãge/

lij. Et ſ̃ᷣ m.ſ.Chomã in.iij.ꝑte ſũ/

me.q.rxliiij. O dñs añ illud mira
culũ cõuerſion is aq̃ in vinũ nul/
lũ aliud fecit in natura humana.
Sed ꝙ illud fuerit pᷣmũ. patet.
Nlã n fecit miracula i infaãtia ſua
qꝛ illa fuiſſent vana ⁊ inutilia. qꝛ
nõ fuiſſent a d manifeſtatõnẽ do
ctrie ſue.nec recto oꝛdine fuiſſent

manifeſtatia diuinitat eo ꝙ fuiſ fuit eiꝰmiraculũ ſimplicit ðmuz
ſent ipeditiua recte cognitiõis de

eiꝰhũanitate ⁊ in carnatõne vt di
cetur.Et ideo libellus de infantia
ſaluatorꝭ ↄtrariũ hinꝰ dicẽs ĩ p0
batꝰeſt tãqᷓ; ab heretic cõfectꝰ.vt
ptʒ in decreto Gelaſi pape O em̃
dñs in puericia ſua nõ fecerit tłia
ſigna q̃ in dicto libello ſũt poſita
patet.qꝛ ↄſiderãdo totã ſeriẽ oim
euãgelioꝛũ nõ innenit᷑ feciſſe mi/⸗
racula niſi vtilia ⁊ homibo ſaluta
ria.vt infirmos curare. cecos illu
minare.oꝑa ei fructu pietat⁊ ſa
lutis plena decuerũt vxpᷣm qͥ ple/
nus pietate. Illa miracula in di/
cto libello ſibi aſſcpta nec fuerũt
vtilia nec ſalutaria ſaltẽ młta eo
ſed vana ⁊ vacua ſolũ qᷓndã ãmi⸗
ratõnẽ vidẽtibo inducẽtia. Itẽ nõ
legit᷑ dñm vnq; riſiſſe igt foꝛti/
oꝛꝝ nõ fecit tlłia vana ⁊ fatua q ibi
ponũtur.Licʒ; em fuerit puer coꝛ/
poꝛe:fuit tñ ꝑfectꝰ vir mẽete ab in
ſtqti cõceptõnis ſue ↄgnoſcẽs oĩa
q̃ cognonuit.poſtea effectusvir nec
fecit poſtea ſigna añ ſuum baptiſ
mu.vt patet Johj. Eps tꝑe bap
tiſmi adhuc Fargfoner veig ipi
pcurſoꝝ ſuo. VUn Joh. baptiſ. lo

quẽ vos neſatꝭ. Si aũt aliud mi
raculũ feaſſet nõ fuiſſet ſic inco/
gnitꝰ ⁊ maxie ſuo pᷣcurſoꝛi qui ad
ipᷣm mãifeſtãdũ natꝰ erat.vt ptʒ
Luc.j.iĩmo nec pᷣcurſoꝛe idiguiſſjʒ
qꝛ eiꝰ miracula ſufficiẽter mãife/
ſtaſſent eum. Et iõ dicere ꝙ fecerit
miracula añ eiꝰ baptiſmũ eſt ma
nifeſte cõtra euãgelũ. Poſt bap
tiſmũ vero pᷣdictũ fuit pmũ.ſ.cõ
nuerſio aque in vinũ.⁊ ꝑ cõſequẽs

PEt ꝙ fuerit coueniẽs xp̃ʒ
nõ facere miracula añ illð tꝑs pa

tet.qꝛ miracula vxpᷣi ad duo oꝛdia

bant᷑.ſ.ad manifeſtatõeʒ ſue diui
nitatꝭ. ⁊ ad cõfirmatõʒ ſue doctri
ne ꝑ quã hoiĩes ad fidẽ adducebã
tur.⁊ quantũ ad vtraq; fuit cõue⸗
mẽs differre opationẽ miraculoꝝ
vſq; poſt baptiſmũ.h̊ pᷣmo decla
rat᷑ inq;tũ miracula erãt doctrine
ſue cõfirmatiua.qꝛ cõfirmatio do
ctrie nõ pᷣcedit actũ docẽdi.ſʒ ma/

gis ſeqͥᷣtur. Ad pᷣdicatõʒ aũt ⁊ do /

ctrinã requirit᷑ etaſ ꝑfecta ſaltem

de cõgruitate deq̃ nũc agit᷑. Per/

fectio etatꝭ eſt.xxx.ãnoꝝ.ꝓpter qð
Joſeph recepit regnũ egipti in tli
etate. Geñ. xij. Sulr dauid incepit
eſſe.xxx.ãnoꝝ cũ regnare cepit. vt
habe?᷑.ij. Reg.v.Et Gʒechiel ince/
pit in.xxx.ãno ꝓphetare.vt habet᷑

Eʒech. ſ. Et iõ cõſeqᷓns fuit vt añ

triceſimũ ãnũ nõ doceret ⁊ ꝑ cõſe
quens nec miracula facerʒ ſue do
ctrine affirmatia. ¶ Scdðo idẽ oñ
dit᷑ inq;tũ miracula erãt ſue diui

tat manifeſtatia. paris eĩ eſt ꝑi/

culi (dicit Nico. de lyꝛa ſi neget ĩ

in rpo vera hũanitas ſic ſi neget

nee
diun
nitat
fuit)
allaf
ſtics
puo
ſmnu⸗
1m;
nitas
ſodt
ſpag
blls
niiſ
Oif⸗
c,
ſent
fumt
eons
goͤſi
miraa
mopi
teſct̃
ſere
enn fan

(00

ſentli⸗

uan

j

.

inele,
dnsn

kor

liudn

ſc neo,

kiqnat
enn
ſchanß
rmif⸗
Ffen

„

ſck na
inn
ni⸗
cöſegis
rönn
nles

5tnsha

odin
ſuediui
doen
Gsnebi
uitcöne⸗

iracor

nodel
doamne
natiodo
ßm/
ſtꝛdo /
ſalten
iteſer/
Pterh
Printi
dmnoeyt
jelinee/
bal
r tmn

Sermo

in eo vera diuinitas. ⁊ g̊ ſic debuit
diuinitas mãifeſtari.vt vere hũa
nitatꝭ cognitio nõ ipediret᷑. ⁊ iõ ñ
fuit ↄueniẽs añ etatẽ ꝑfectã mira
cula facere:ne eiꝰincarnatõ fanta
ſtica putaret᷑ Cõgruũ g̊ fuit ꝙ do
minꝰ a natũntate vſq; ad illud tẽ
pus illius miraculi et poſt bapti/
ſmũ cõuerſaret᷑n omib ſicut hõ
⁊ vnꝰ ex alijs. vt ex h̊ mãifeſtaret᷑
vᷣitas hũane nature ſue.⁊ ꝙ pꝰ il
lud tꝑs cũ iã ad ꝑfectã etatẽ vẽirʒ
incipꝑet ſil ⁊ diuinitatẽ ſuã ꝑ mira
bilia manifeſtare ⁊ pꝛobare veri/
tatẽ ſue doctrine.Dicit Chryb. hH
Si ſʒ pᷣmã etatẽ miracła feciſſet ĩ
diguiſſẽt iſrłſite alio mãifeſtãte eũ ·
qJ em̃ in breui tꝑeita ꝑ miraculo/
rum mltitudinẽ claruit vt nomẽ
eiꝰ mãifeſtũ fierʒ om̃ibo młto ma
gis ſi puer exiſtẽs in pꝛima etate
miracula feciſſet.nã ⁊ ea q̃ fierent
inopiabilioꝛa exiſtiarent᷑ ab infa/
te fctã.decent autẽ nõ cepit ſigna
facere ex pꝛia etate exiſtimaſſent
em̃ fantaſiã eſſe incarnatõnẽ ⁊ añ
opoꝛtunũ tꝑus eũ cruci tradidiſ/
ſent liuoꝛe liq̃ facti

6 Dñica ſecũda poſt octa.Ephie
Sermo vndedmus

om deſcen

diſſet leſus de moͤte ſecu/⸗
te ſũt eũ turbe mlte. NMa

thei. vij. Q Poſtq; dñs con

ſũmauit ĩ mõte ſᷣmonẽ ſuuʒ oĩb
pᷣceptis qͥbus xpᷣiana vita foꝛma
tur ꝑfecte.vt dicit Aug.mox deſcẽ
dit ad oꝑatiõem miraculoꝝ vt ꝑ

virtutem ſignoꝝ ſermo firmaret᷑
apud audiẽtes.Dict᷑ em̃ h Cum

deſcẽdiſſet ieſus de monte in quo
cũ eo erãt diſapuli qͥᷣb erat datũ

—

noſſe celeſtis doctrine ſecreta ſe
eute ſunt eũ turbe multe que.ſ.iĩ
montẽ aſcẽdere nõ poterat.vt di
cit oꝛgenes. Quos delictoꝝ ſarci
na depꝛimit ad ſublimia myſteri
oꝛũ ſcãdere nõ valẽt.Seq̃bãtur
aũt dñz aliqᷣ( dicit Oꝛge.) pꝛopt᷑
charitatẽ.pleriq; pꝛopter doctnꝗ
nõnulli pꝛopter cnratõez. Per hᷣ
etiã ꝙÿ dno in monte docẽte diſci
puli erãt cũ eo turba inferiꝰ expe
ctãte demonſtrat᷑ hm Haymonẽ
doctoꝛibo vt in pᷣdicatõe ſua ſᷣmo
nem habeãt moderatũ.vt ſicut vi
derit vnũquẽq; caꝑe poſſe ita ver
bũ deiannuaent. Aſcendũt em̃ ĩ
montẽ doctoꝛes cũ ꝑfectioꝛibus
excellẽtioꝛa pᷣcepta oſtẽdũt.deſcẽ/
dunt vo cum iferioꝛib leuioꝛa ð
monſtrãt.Et dicit Chrypᷣ.ꝙ inter
cet eros qͥ montẽ nõ aſcẽderat etiã
lepꝛoſus fuit qͥ aſcẽdere nõ vale
bat q̃ſi peccatoꝝ baiulãs põdus.
Lepꝛa em̃ eſt peccatũ animaꝝ no
ſtraꝝ. iqeo ergo dñs de altitudie
celi q̃ſi de excelſo mõte deſcendit
vt lepꝛã peccatoꝝ noſtroꝝ mũda
ret.et q̃ſi iam ꝑpatus deſcendenti
occurrit. Pꝛopter qð dicit᷑. Et ec
ce lepꝛoſus veniẽs ⁊c̃. Oꝛigeneſ
In monte dñs d ocuit.aias cura
uit.coꝛda ſanauit.qͥbus cõpletis
ſicnt de celeſtibo montibo ad ſal/
uãdos deſcẽdit l ⁊ vẽit ad eũ lep/
ſus et adoꝛauit eũ.añ qᷓ; peteret
adoꝛare cepit cultũ diuinitatᷣ oñ
dens.Chryſo. Non autẽ illũ pete
bat q̃ſi hominẽ artificẽ ſed adoꝛa

bat quaſi deũ dicens. Dñe ſi vis

potes me mũdare q.d.ſᷣm Oꝛi⸗/
genẽ. Voluntas tua opus ẽ.⁊o/
pera tue volũtati obediũt. tu pꝛi
us naaman ſyrũ ꝑ helyſeũ a lepᷣ
mũdaſti.uij. Regũ.v.⁊ mõ ſi vis
⸗

Dñica ſecũda poſt octa.epi.

potes me mũdare Chryf.iĩ ome.
Moõ dixit ſi rogauerꝭ deũ vl ſi oꝛa
uerſz ſi voluer potes me moare.
Nec dixit Dñe mũda nos.ſʒ ei to

tũ cõcedit ⁊ dñm fecit ⁊ ptãtẽ vni

uerſoꝝ ei tribuit In h aut ꝙ dicit
ſi vis.nõ dubirauit xpᷣi volũtateʒ
ad ome opꝰ bonũ ꝑato.ſʒ qꝛ non
omibo expedit coꝛꝑal integritas
neſciebat vtꝝ ei expediret oro illa
Diẽ gl ſivis q̃ſi dicat.credo ꝙ bo
niz eſt. ſi vis ignoro aũt ſi eſt mi
hiqð deſidero bonñ R¶ Hic ẽ
cõ ſideradũ qᷓ; ſapient᷑ habuit ill
lepſus tũc fidẽ pᷣmo ad fidez con
uerſus.nõ em̃ deſiderauit ſanita/
tẽ coꝛꝑis niſi inq; tũ illa eſſʒ aĩe ſa
lutaris.⁊ iõ nõ oꝛ auit vt dñs euʒ
ſanarz. ſz illiꝰ volũtati cõmiſit an
eũ ſanare vellʒ:qͥ ſolꝰ nouit quod
ſue cõgrueret ſaluti.A q̊ͥ lepſo ad
huc ĩ fide nephito nos a puericia

in xpᷣi figeenutriti exepluʒ reciꝑe

debemꝰ. vt bona foꝛtũe.bona na
ture.⁊? qcũq; terrena q bo cõtingit
bñ ⁊ male vti nõ peteremꝰ a deo
nec ea qreremꝰ niſiinq; tũ ſũt ne/
ceſſaria ſuſtẽtatõi nr̃e? expediẽtia
nr̃e eterne ſaluti. Nihbil em̃ bonũ
eſt niſi nr̃a felicitas eterna ⁊ q̃ no
bis ad illa ↄſeqndã ꝓficiunt ſiue
ſint ꝙ ſpera ſiue aduerſa.⁊ qcunq;
nos a cõ ſecutõe et᷑ne felictat ipe
diũt aut retardant illa nob mala
ſunt ⁊ noqua.ſiue ſint dimntie:ſiue
ſanitas:ſiue honoꝛes. ſiue liberi.
gqut alij amati ⁊ qamq; alia q̃ ſᷣm
mũdũ reputant᷑.⁊ a mũdanis ap
petũt᷑. Cũ ãt dñs volũtate ⁊ vbo
ſanare põt manus appoſuit. VIñ
ſequit Et extendẽs ihs manũ te
nigit eũñ Hüanitas em̃ xpᷣiſvt di
cit damaſce.)erat oꝛganũ ⁊ iſtru/

mMentũ diũitatis Et ſic artifer me

diãte inſtrumẽto oꝑat᷑.ſicvtus di
uia in rpᷣo ꝑ applicatõʒ hũanitatꝭ
aliqᷓ faciebat vt eã cõiũctũ inſtru
mẽtũ diuitati declararz. ¶ Sʒ qri
tur qre dñs tetigit lepſũ cũ hᷣ p/
hibitũ fuit in lege. Rndet᷑ ꝙ non
fuit ꝓhibitü in lege lepſũ tangere
ei qui ex tactu ſuo poterat curare.
Dic helias⁊ heliſeus nõ fecerunt
cõtra legẽ tãagendo moꝛtuũ ad re
ſuſcitãduʒ. vt babet᷑.iij. Reg.xvij
et.iiij. Regum.iiij. Et Chryloſto.
diẽ. Dñſoñndit ꝙ nõ ſubiacet legi
⁊ qm mũdis iã nihil eſt imũdum
Nõ em̃ manꝰ eius a lepꝛa facta ẽ
imũda.ſed coꝛpꝰlepꝛoſũ a mann
ſacta cõſtitutũ eſt mũdũ.nõ ei ſo
la coꝛpa creaturꝰvenit ſʒ ⁊ aiaʒ in

verã ſapiẽtiã docturꝰ. Sicut igit᷑

manibo nõ loti mãducare nõ ꝓhi
bebat. ita ⁊ H erudit qm opꝑtet aie
lepꝛã foꝛmidare ſolã qð eſt pctiñ
Lepꝛã aũt coꝛꝑis nullũ eſſe ipedi
mentũ ad virtutẽ.Et ſubdit chry
ſoſt. Si eũ tacite curaſſet qͥs ſare
poterat anꝰ virtute ſanatꝰ eẽt. er/
go volũtas mũdãdi facta ẽ pꝛo/
pter lepꝛoſũ. verbũ autẽ pꝛopter
ſpectãteſ.iõ dixit volo.mũdare
vt dicit Hiero. Nõ aũt vt pleriq;
latinoꝝ putat cõiũctim legenduz

eſt ſed ſegꝑatim.vt pꝛimo dicat᷑ vo

lo. deinde iperãs dicat: mũdare.
Ille em̃ dixerat.Si vis.ODñs rñ/
dit.volo. Ille pᷣmiſerat.potes me
mũdare.Oñs dicit.mũdare. Et
cõfeſtim munndata eſt lepꝛa eius
Quia vt dicit Oꝛige. Iſte nõ di⸗
ſtulit.nõ ei tardauit credere.ideo
dñs nõ tardauit mũdationem.

SEt ait illiieſus. Triplex mãa
datũ eiimp onit. Primũ vt occl/

taret miraculũ. Vñ ait Vide ne
mini dixeris Et hoc iqeo pꝛimo

.
tued
uning
inſn
Ginn
üby,
knn
tangae
tarer⸗
ſammt
id
Nppi
hnſcke.
erled
nicun
ufucni
amonn
noͤ eiſo
Lainin
lorigt⸗
enöphi
vpteteie
ſt pomm
kſeipeci
itchn
tcs ſr
eite/
nipeo/
ropte
crel
tpleniq
cgen
dientr
nüdre
Dford/
oreoſne
nelki
ns
Lnödi⸗
ſeide⸗
nen.
plun
rtoc/
Iene
ſund

Sermo

ſᷣm Chriſo.et Amb.vt nob daret

exemplũ vt de nr̃is oꝑilbp oſtenta

tionẽ nõ qramus ⁊ gliam. Vbi
notãdũ eſt ꝙ eſt vnũ vicum cõe
apud hoies et ad qð multũ incli

nati ſum.et eſt illud ꝙ alioꝝ di

cta et facta etiaʒ ſi ſint bona raro
reputamꝰ.ſed ſumꝰ ꝓniſſimi ad

rephendendũ ea.q̃ᷓ cũ nõ ſũt fa/⸗

cta ſᷣm nr̃m affectũ ⁊ ea q̃ͥ facimꝰ

dicimꝰ et ſumꝰ nos aut ſentimꝰ

placẽt nob. et pᷣ ferimꝰ ea his que
alioꝝ ſunt cõmendãdo ipᷣa apud

alios etiã laudãdo.vel apud nos

ocoulte iudicãdo.⁊ ſepiꝰ dedignat᷑
alijs ſi nõ imitant᷑ nr̃a tanq; ma
gna qſi ipᷣi nõ habeãtin reb indi
ciũ.Itẽ tanti delectamur i huma
na laude ꝙ etiã ſimplidbo ⁊ ſtultꝭ
hoibus ſepe de laude nr̃a credi/
mus qᷣboin nulł alijs relv crede/
remus.et qͥ neſciũt pẽſare merita
⁊ dignitates opeꝝ et ꝑſonaꝝ aut
etiꝗ qͥd laudãdũ ſit aut vituꝑan/
dũ ſicut nec cecus diſcernere valʒ
inter coloꝛes.Itẽ ſi aliqñ accuſa/
mus nos aut nr̃a hoc nõ ſꝑ ex hu
militate fadmꝰ ſed ꝑ h̊ aſtute vo
lumus alios ad nr̃am laudẽ ꝓuo

care q̃ſi nõ debeãt pati ꝙ vitupe/

remus qðs in nobis laudadũ ſci/
unt aut credũt. Aut iõ facimꝰ vt
ab eis reputemur vt ſaltẽ ſic pla/
ceamus ſialiud nõ habemꝰ vnð
placere poſſimꝰ.et hec oĩa ſũt re/
pPhẽſibilia ⁊ oꝛiũt᷑ ex ſuꝑbia cõiter
exaſpectu hũane laudis et inanis
glieet vane oñtatõis.qᷓ oĩia domi
nus cauere docuit ſuo exẽplo ceuʒ
ſanationẽ lepꝛoſi occultari pᷣcepit
Vlt ergo homo illa mala caueat
⁊ quietioꝛ in anima exiſtat a pu/
gna multarum cogitationum et

affectionum eſt documentum vti

le vt homo non ſolum compla
ceat ſicin dictis ⁊ factis pꝛopꝛijs
ꝙ ea ſemper preferat alioꝛuʒ oꝑi
bus et verbis.ſed etiã ne ſic in eiſ
cõfidat ꝙ ꝓ certo teneat ea eẽ bo/
na er bene facta.quẽadmodũ fe/
cit ſuꝑbus phariſeꝰ qͥ ſeiactabat q̊
modo bis ieiunaret in ſabbato.
tanq; certũ eſſʒ ſibi ꝙ oꝑa ſua eſ
ſent plaabiliter facta. imo caueat
ne foꝛte in ipᷣo aut in opꝑe ſuo ſit
aliqd latens qð alijs aut diule ſa
pientie diſpliceat. ſicut fecat Job
q dicebat. Terebar oia oꝑa mea.
Et cum hominẽ contingit coꝛam
homimibo aliquod opus bonũ et
notabile aliqͥd facere. vt exempli
gratia pᷣdicare vel aliqð ſile tunc
nõ anxiet᷑ quòõ ſic fadat ꝙ ipe per
hoc placeat hominibꝰ ſed conari
magis debʒz ꝙ faciet q;to melius
⁊2 magis expedire pot ſᷣm deũ et
ꝓfectũ ꝓximoꝛũ.et ſi bene ſucceſſe
rit deo gratia s agat q dedit foꝛte
magis merito alioꝛũ qᷓ; merito ꝓp
pꝛio.et ſi alij laudant non extol/
latur ex hoc ſed cogitet.ex eoꝝ be/
muolentia ſic loquuntur. ſi male
ſucceſſerit ſibi ſua culpa.Vlł ſi alij
vituperent factũ nõ ex hoc turbe
tur. ſed cogitet.ego feci quod po/

tui.ĩmo gratias agat et ſperet ꝙ

dominus hoc ad bonum ſuum ꝑ
miſerat.et eum ſic ab elatiõe pꝛe/
ſeruauerit.et qualitercunq; ſucceſ
ſiſſet ſiue bene ſiue male dicendo
fecit ſuam diligentiã tũc nõ mul
tum circa hoc animo occupet᷑ an
placeat aut diſpliccat.et an alij
laudent vel deſpiciant.ſed ſtatim
ſic ſe habeat interius coꝛde ⁊ exte
rius in exhibitione ac ſi non fece/
xit et multo pꝛonioꝛ erit animus
e 2

—

—.—.—

Dñica ſecũda poſtocta.epi.

ſuus et gerus Seoo ideo qꝛ vt obmuſi q̃ fieri opoꝛtebat.illi autẽ
n

dicit Chryſo. ſ erat tꝑs xpᷣi in ꝓpꝛia maſerũt malicia. Remi/

oꝑa pᷣdicare qð cõmittendũ erat gius. Moꝛaliter autẽ ꝑ lepꝛoſuʒ

apłis. Cercio ſᷣm Ambro.qꝛ me intelligit᷑ pctõꝛ. Naʒ petm̃ immũ
lioꝛes ſũt qͥ fide ſpoõtanea credũt dam et variã facit aiam.qui ante
qᷓ; ſpatis bñficijs. ¶ Quarto pſᷣm chriſtũ ꝓcedit qñ de pᷣſtinis pec/
Hiero.qꝛ nõ opꝰ eſt pᷣdicare qðᷣ catis cõfundit᷑ et tñ debʒ penite/

euidẽtia oꝑis demõſtrabit Qui re ⁊ remediũ penitẽtie poſtulare.

to qꝛ prius fuit expectandũ iudi/ Nã lepꝛoſus vulnꝰ oñdit ⁊ reme

ciũ ſacerdotũ ad quos ſᷣm legem diũ poſtulauit. Extendit aüt do

tinebat iudicare de lepꝛa.Ad qͥs minꝰ manũ qñ auxiliũ diuie mi⸗/
eũ dñs remiſit dicẽs.! Vade oſtẽ ſeratõis impendit:et ſtatim cõſe/
de te ſacerdoti] T Et ſ̊ fu qtur abſolutõeʒ peccatoꝝ.nec dʒ
it ſcðᷣʒpᷣceptũ ſibi datũ. Miſit eũ eccleſie recõaliari niſi iudicõ ſacer
aũt dñs ad ſacerdotes pꝛopt᷑ plu dotis. ¶ zXu autẽ introijſſʒ
res cauſas. Pꝛimo ſᷣm Hiero.ꝓ capharnaũ. Notandũ ſᷣm Nico
pter hũilitatẽ vt ſacerdotibo fer laum de lyra ꝙ ille centurio ciꝰ
re videret᷑. Scðo ſᷣm eũ vt ſacer/ ſeruus hic curatus legit᷑ nõ erat iu

dotes videntes lepꝛoſũ ſanatum deꝰſu*pgentił.illepoſitus fuita ro/

crederẽt ſaluatoꝛi ⁊ ſaluarentur. manis ad cuſtodiã pncipalł cinita

Tercio ſᷣm eundẽ et (hryſo.ne le tis capharnaum.&Et ideo qꝛ ieſuſ

gem infrigere videret de qᷓ eũ ſe/ erat iudeꝰ ipᷣe nõ venit ad eũ in ꝓ
piſſime criminabãt᷑. Quarto ſᷣm pria ꝑſona reputãs ſe indignum
Chryſo.vel Oꝛige.vt ↄgnoſcerẽt ad ipetrãdũ hoc.ſed miſit ad ie/

ꝙ nõ ſᷣm legis conſuetudinẽ ſʒ ꝑ ſum pncipes ſacerdotũ iudeoꝛuʒ.

gre oꝑatõem ſanatꝰ ẽ. uito qꝛ vt dici᷑ Luce.vij.vt pꝑ eos curatio

liq; eſſet mũdatus nõ tñ reputa/ nem ſui ſerui faciliꝰ impetraret.

bat᷑ mũdus nec ꝑmittebat᷑ ad co Et qꝛ qð ꝑ alios facimus qðam
babitatõem eoꝝ vel alioꝝ niſi ſa modo ꝑ noſipᷣos facimus. vt di/

cerdotũ iudicio. Per hoc etiã ſi/ cit Augu.in de ↄcordia euãge.Et

gnificabat ꝙ pctõꝛ qᷣ ꝑ lepꝛoſũ fi ita Math.dicit eũ vẽiſſe ad ihᷣm
gurat᷑ licet ſit mundatus a lepꝛa nõ qꝛ in ꝓpꝛia ꝑſona venit ſed ꝑ ĩ
peccati ꝑ contritõem tñ adhuc te termedias ꝑſonas. Et ſic intelli/

net᷑ ſe ere ſacerdoti ꝑ confeſſi gendũ eſt qð dicit᷑ h Acceſſit ad

onẽ. ¶ Terciũ mãadatũ fuit. Et eũ centurio /.ſ.ꝑ amicos. Diatur
offer mun?t. qð pᷣcepit mopſes i aũt cẽturio qꝛ habebat centũ ho
teſtimoniũ illis.ſicut ð hoc ſc tũ mines iĩ armis ſub ſe ad cuſtodiã

eſt Leui.x.Et Chryſo.iĩ ome.Pꝛe ipᷣius galylee. Idẽ aũt cẽturio au
uidens em̃ vpCᷣs eos ex hoc nibil ditis xpᷣi miracuł firmit᷑ credidit
pꝛofuturos nõ dixit in emendati ꝙ poſſet ſanare ſeruũ eiꝰ qͥ erat ei
onẽ eoꝝ ſed in teſtimoniũ.i.in ac valde charꝰ.vt ðꝛ Lu.vij.Et iõ de
cuſatõem ⁊ atteſtatõʒ.qm̃ q a me eiꝰ ſanatõne fuit valde ſollicitus.
erãt fienda oia facta ſunt.⁊ licet Acceſſit & ad eũ rogãs et dicens.
eos pᷣuidenim nõ emẽdari non tñ Oñnepuer meus iacet ĩ domo ꝑa

— —2-e-e—

— —

immä
ante
per/
pemte⸗/
ſnlore.
rrane,
itdo
Uetni⸗
n/
öſhen
roiſſ
ſico
a
cratin
taro/
kanitn
r
üng
inun
adie/
kon.
nrotio
mret.
dan
Vt di/

liticus.⁊ male toꝛqtur Chryſo.

Fidẽ aũt cẽturiõis vide qꝛ non di

xit.veni ſalua.ſciens qꝛ illic cõſti
tutus in omni loco erat pñs.Sa
ientiã aũt qꝛ nõ dixit hic conſti/
tutus ſana eũ.ſciebat em̃ ꝙ potẽſ
eſt ad faciẽdũ.ſapiẽs ad intelligẽ
dũ.miſericoꝛs ad exaudiẽdũ.iðo
infirmitatẽ tm̃ exponit.rem ediũ
aũt ſanitatis in ptãte miᷣicoꝛdie
ſue dimiſit. Jeſus aũt ſciẽs fideʒ
⁊ deuo tõ em eiꝰ rñdit ei ꝑ int᷑nũ/
clũ dicens. Ego veniã et curabo

eũ Chryſo.ſuꝑ Mat. Quoniam

centurio ꝓ ſeruo petebat iõ ire p/
miſit vt nos doceat nõ colere ma
gnos et cõtemnere modicos. ſed
pauꝑes et diutes ſil honoꝛare.
Cũ aũt eſſet in via miſit centurio
nũcios obuiã ei vt ſibi dicerʒ. Do
mine nõ ſum dignus ⁊c.Erat em̃
hõ gentil et abominabue erat iu/
deis comedere aut bibere cũ gen
tilibus aut domoſ eoꝝ ĩtrare Et
foꝛte ille gentił idola habebat in
domo et iðo ex hũilitate xpᷣm ab
ingreſſu domus ſue repellebat· ⁊
ex altera ꝑte firmit᷑ credebat ꝙ ab
ſẽs ſolo vbo ſeruũ ſuũ curare poſ
ſet. pꝛopter qð dixit.ſed tm̃ die
verbo ⁊c̃. Et ꝓbat illud ꝑ hoc qð
ſubdit᷑. Nam et ego hõ ſum ſub
ptãte cõſtitutꝰ habẽs ſub me mi
lites.i.licʒ ego habeã aliq̊s ſub
me q debeãt mihi obedire tñ ſuʒ
ſubditus maioꝛi videlicʒ pᷣſidi et
imꝑatoꝛi et ſubditi obediũt mihi.
quia dico huic vade et vadit.Ex hᷣ
intelligit᷑ ſeq̃ns cõdluſio.ſ.hec.er/
go tu nõ es ſubiectꝰ alicui ptãti
potes pciꝑe infirmitati ⁊ eã eijce
re.ex ſic ſolo verbo curare ſᷣuũ me
um. XAug“ de verbis dñi.
Diexendo aũt ſe indignũ pᷣſtitit di

gnũ nõ ĩenꝰ ꝑpietes ſʒ i qnus coꝛ
vpᷣs itraret. nec ei h diceret cũ tan
ta fide et hũilitate niſi illũ quẽ ti/

mebat itrare domũ ſuã coꝛde ge/

ſtaret Nã nõ erat mag felicitas ſi
ieſus itraret i ꝑietes eiꝰ ⁊ nõ eſſet

ĩ pectoꝛe eiꝰ.Oꝛige.Onñ ſcti ⁊ deo
acceptabiles an tiſtites ſub tectus

tuũ igrediũt᷑ tũc ibidẽ ꝑ eos dñs
igredit᷑.⁊ tu ſic eſtimes tãq; dñũᷣm
ſuſciꝑes.et qũ coꝛpꝰ ⁊ ſanguinem
dñi mãducaſ ⁊ bibis tũc dñs ſub
tectũ tuũ ingredit᷑. Tu &̊ hũilianſ
teipᷣm dicas. One nõ ſũ dignꝰ ⁊c
Vlbi ei indigne ingredit᷑ ibi ad iu
diciũ accipietꝭ i gredit᷑: Audiens
aũt ieſus miratꝰ ẽ.Ex pᷣdictꝭ ifert᷑
q̃dã ↄcluſio.ꝙ ex fide huiꝰ gẽtiliſ
? ifidelitate iudeoꝝ ↄcludit ſalua
toꝛ vocatõeʒ gẽtiũ et repꝛobatioʒz
iudeoꝝ Et h̊ ẽ qð ðꝛ Audiẽs aũt
leſus v ba cẽturiõis expᷣſſiua tate
fidei miratꝰ ẽ Sed quõ ĩ xpᷣo fu
it ammiratio. vide Nico.de lyra.
LEt ſeq̃ntibo ſe ſq; ſuis diſ.ſdixit
Non inueni tãtã fidẽ ĩ iſrłᷣ ſid ẽ.in
populo idaico.qð intelligẽdũ ẽ
q;tũ ad oꝛiginẽ fidei. qꝛ alij pluri
bus ſignis viſis crediderunt.ille
vᷣo nullo miraculo viſo ſed ſoluʒ
audito credidit imo pᷣndpaleſ po
puli iudaici nõ credider̃t.⁊ multi
tudinẽ a fide auert erũt. ⁊ ideo cõ
cludit ſaluatoꝛ Amẽ lid ẽ fideli
ter dico vob ꝙ multi ab oꝛiente
⁊ occidẽte veniet ⁊ recũbẽt cũ abꝛa
am yſaac et Jacob qꝛ młtitudo
gentiũ de diuerß ꝑtibo oꝛbis exi/
ſtẽtiũ ꝑ pᷣdicatõeʒ aplłloꝝ ↄuerſa ẽ
ad fidẽ.et ſic ꝑceperũt graʒ ⁊ glo/
ria. Filij aũt regni i.iudei ex qͥ/
bus erat xpᷣs natus et quibo erat
pᷣnapalr miſſus ad pᷣdicandũ eis
eijciet᷑ ĩ tenebras exterioꝛes Ere
Naer reneor E;

Dñica tercia poſt octa. epi.

pulerũt fidẽ xpᷣi.et ſic remanẽt in

pꝓpyctis ſuis obſtinati:et ſic eijcient

ad penas inferni q̃ dicunt᷑ exterio
res tenebre. Qma tenebre interio
res ſut ignoꝛãtia cecitatꝭ itellectꝰ
ſed exterioꝛes ſunt gehenne. Ibi

em̃ erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiuʒ.

HNHaymo Per methaphoꝛã enim
mẽbꝛoꝝ penas deſcribit toꝛmen/
tox. Solent em̃ oculi fumo tacti

lachrymas ꝓducere. dentes vero
a nimio frigoꝛe ſtridere. Oſtẽdit᷑
Gꝙ repꝛobi i inferno frigꝰ ⁊ calo/

rem intolerabilẽ ſuſtinebũt. ſᷣm

illud Job Tranſibũt de aquis ni
uiũ ad calorẽ nimiũ. Et dixit ihs

centurioni. Tade ⁊ ſicut credidi/

diſti ſupple ꝑ fidẽl fiat tibi in ſa

natoe ſerui tui Et ſanatus eſt pu

er in illa hoꝛa

Dñica tercla poſt octa. Ephie.

2

––Sermo ri.

Bcendéte

ieſu in nauiculã ſecuti

ſunt eũ diſcipuli eius.

MWath. viijj. A Du dñs poſt

ſermonẽ in mõte factũ młtos in

firmos curaſſet. ⁊ młta mirabilia
feciſſet(vt refert Math.) Elidens
circa eũ młtas turoas aſcendit in
nauiculã vt tranffretaret in rego
nẽ genezarech. Et h̊ᷣ fecit ſᷣm Re/

migliũ.vt q̃ſi hõ turbaꝝ impoꝛtu
nitatẽ declinaret. Erãt em̃ ibi affi/

xi ãmirantes et videre ipᷣm volen
tes Quis em̃ diſcederet a tlia mi

racula oꝑante. Quis em̃ facieʒ eiꝰ

nõ vellet videre et os tlia loquẽs
Si em̃ moy ſes gloꝛificatã facdem
habebat et ſtephanꝰ ſicut angeli.

intellige comunẽ dñetoꝛẽ qualeʒ
decẽs ẽ tũcapparuiſſe.vñ ꝓpheta

1

Specioſꝰ ſoꝛma pᷣ filis hoim.
Et vt ſᷣim Chryſ.per h̊ nos doce

ret oſtentatõnẽ fugere:⁊ nihil ꝓpt᷑
hoĩm laudẽ facere.Et vt dic Oꝛi/

genes.Kũ multa et mirãda dñs
ondiſſet in terra trãſijt ad mare:

vt ibi excellẽtia oꝑa demoõſtraret.

qᷓtenus terre mariſq; dñm ſe oñ
deret.. Et ſecuti ſunt eũ diſcapuli

eius nõ tm̃ greſſũ eiꝰ ſeqntes.vt
dicit Oꝛige. ſed magꝭ ſctitatẽ co/

mitãtes Et ſᷣm Chrib. ODñs iuſſit
vt ſeq̃rent᷑ eũ tranſ fretũ.quatenꝰ
in ſeipis experirent᷑ vtutẽ miracu
loꝝ q in alijs videbãt fieri. Et ec
