ce motꝰ magnus factꝰeſt in mari
ita vt nauicula oꝑiret᷑ fluctibo.
Iſte motꝰnõ eſt factus naturalit᷑
ſed imperio xpᷣi.ſicut ſeribit. Qui
cõturbas ꝓfundũ maris. Et ſ̃ᷣm

Oꝛige. Chriſtꝰ hoc fecit vt diſci/

pulos mitteret in timoꝛẽ vt ſuuʒ
auxiliũ imploꝛarẽt.ſuãq; potenti
ampoſtulãtibo manifeſtarʒ! Ipᷣe
vero doꝛ miebat coꝛꝑe qͥdẽ.ſʒ nõ
diuinitate. demonſtrãs ꝙ verum
hominẽ aſſũpſit coꝛpuſq; coꝛrup
tibile induerat. Vbi notandũ qꝙ;
dñs nr̃ freq̃nter ſua oꝑa tꝑauit.
ꝙ; ĩ vyno eodẽq; miraculo mõſtra
ret ſe eſſe deũ ⁊ hominẽ. Sic em̃
in ꝓp oſito vnũ fedcit.nã doꝛmiuit
vt ſe homieʒ eſſe mõſtraret.⁊ po
ſtea ſuo imꝑio mare ſedauit in q̊
ſe deũ eſſe onñdit.an venti ⁊ mare
obediũt. Et acceſſerũt ad eũ ⁊ ſu/
ſcitauerũt eũ.Et dic Cyrillus.Di

ſopuli nõ ſtatim ſuſcitauerũt xpCGʒ

cũ cepit tempeſtas oꝛiri.ſperãteſ
alio mõ poſſe euadere periculum
ſed qñ nauigãdo piculũ eis tãtuʒ

timoꝛẽ incuſſit vt nulla eſſʒ alia

ſpes ſalutꝭ tũc excitauerũt. Et ſiẽ

diẽ Origen. Tato metu diſcipult

B⁵——— —.

.
hoin 4
.
Pble⸗
NDe/
da dis
mare
ſtraret.
nſeo
aputi
ntes
nateco/
ig iuſſt
Paten⸗
minan
lſe

inmoai

en
urole
.O
Efn
di⸗
ſtſo;
otent
N.i
ßno
pewum
orp
Gi
aunt.
öͤſtri
Zicen
mintt
tepo
tin
nare
inſ/
6
ſuß
rin
hlom
ſie;
⸗
ui

—

Sermo

MM

erãt ↄterriti ⁊ pene aĩo alienati vt

in eũ irruerẽt et nõ modeſte ac le/⸗

ſcitauerũt.Oꝛige.O diſapuli ſal
uatoꝛẽ vobiſcũ habetis ⁊ ꝑiculuʒ
timetꝭ.vitavobiſcũ ẽ⁊ ð moꝛte ſol
liciti eſtis. Sʒ rñdeãt.ꝑuuli ſumꝰ
⁊ adhucinfirmi iõ timemꝰ. Vnð
ſeqͥᷣt. Et dicẽ eis ieſus.Quid timi
di eſtꝭ modice fidei.q.d.ſi ptãtẽ
meã yidiſtꝭ ſuꝑ terra qᷓre nõ credi
tis q i mari ſũ potẽs.⁊ ſi moꝛs ir
rueret nõne debuſſt ↄſtantiſſime
ſuſtinere. Et ᷣm Chryſoſ. Pꝛopt
pᷣ vocat eos modice fidei qꝛ lłʒ cre
derẽt xpᷣm poſſe eos libare a ꝑicu
lo cũ eẽt excitatꝰ.nõ tñ credebãt ꝙ;
hoc poſſi doꝛmiẽs facere. ⁊ iõ de
h icrepan?t. B¶ Abi norãdũ
ꝙ ex vᷣbo ſaluatoꝛis i coꝛrectõne
ahoꝝ tꝑantia ⁊ mãſuetudo adhi
bẽda ẽ.Sic em̃ dñs cũ diſcipuloſ
ĩicreparet mãſuetudie vſus ẽ non
ifidelitatis ſʒ ꝑue fidelitatꝭ eoſ ac
cuſans.coꝛrectio em̃ dura freq̃nt᷑
facit ꝙ coꝛrectꝰ a coꝛripiẽte reſili/
at.cunꝰ ↄtrariũ facit coꝛrectõ mol
lis niſi ſit hõ ꝓteruꝰ ⁊ iĩ malo ob
ſtinatꝰ.tũc aliqñ expedit coꝛrectõ
nis a ſpitasl Tũc ſurgẽs imꝑauit

vẽtis.⁊ facta ẽ trãqͥllitas in mari
magna] Chryſ. In hoc eiꝰ ptãs
oñdit᷑ ꝙ ois tẽpeſtas cõfeſtim ſo
luta ẽ.⁊ nihil turbatiõis remãſit.

cũ vᷣo naturalł⁊ fit tẽpeſtas tũc vſ
q; ad multũ tꝑis aqᷓ ↄcutiuntur.
LPoꝛro hoiĩes mirati ſt᷑ dicẽtes
Qual ẽ h̊.qꝛ vẽti ⁊ mare obediũt
ei Oꝛig. Nõ introgatiue dicũt ſʒ

aſſertiue.ſ.q ille talẽ ꝙ vẽti ⁊ mare

obediẽt ei. Qual ge illei. qtꝰ. qᷓ

foꝛtie. G magnꝰ lubet ei creatu/
re ⁊ nõ ſuꝑgredit᷑ inſſionẽ eiꝰ.ſoli

hoies reſiſtũt qͥbo dat viã ⁊ pru/⸗

dentiã. et iõ ĩ iudicio dãnabũ

. 1 Moultis alijs modis exponi
uiter ſuggererẽt. ſʒ turbulẽter ſu/

pᷣt Vno mõ tropologice ſiunemo
raliter ſ̃ᷣm Aug.ſuꝑ Joh̊.vt ꝑ na
uiculã ĩtelligat᷑ q̃libʒ fidelis ania.
Hec nauicla mari exponit᷑ qꝛ coꝛ
ꝑi ſociat᷑ et toti mũdo exponitur.
In hãc nauiculã xpᷣs aſcẽdit cum
p gram ⁊ vniõnẽ ſctificatiuã ipᷣaʒ
ihabitat.Sequũ᷑ aũt diſcipuli.i.
vᷣtutes theologice ⁊ alie. Sʒ nec
põt hec nauis ſine fluctuatõe trã
ſire. Fat em̃ ↄtra eã vẽti tẽptati/
onũ diabolicaꝝ ab extriſeco veni
entiũ et ſurgũt ab intriſeco vnde
paſſionũ ire voluptates ⁊c̃.Et nõ
nunq; eſt tantꝰ tẽptationũ ipetꝰ
ab extriſeco ⁊ ab intriſeco qua
ſi aia oꝑit᷑ fluctibo vt ſit ĩ ꝑicło cõ
ſentiẽdi.et ſic peccãdi guit᷑.¶ Haẽ
etem̃ vnda eſt carnal ↄcupia.ma
gna vnda tpaliũ idigẽtia. magna
vnda tribulatio:ꝑſecutio.ex qᷣbꝰ
timẽdũ ẽ aĩaʒ ⁊ vᷣtutes piclitari.
Sed vſ89js alioñ in nobis doꝛmit
eo ꝙ ipᷣe ſᷣm Hilariũ ſõno nr̃o cõ
ſopit᷑ i nobis.ſepe eĩi fit ꝙ hõ ha/
bẽs graʒ ⁊ etiã xpᷣm eũ inhabitan

tẽ fit ad tꝑs deſes ⁊ tardꝰ ad oꝑa

bona ex aliq̃ pigrica ⁊ accidia aut

pꝛopter occupatõʒ lõgã i tꝑalib⸗
⁊ ſeclaribꝰ negocijs.⁊ tũcxpᷣs q̃ſi
ſopitꝰ nr̃a acddia ita vt nõ oꝑet᷑i
nob oꝑpa bona aut magna. Vel
xpᷣs doꝛmit cũ tal aia nõ exerqʒ; vi
res ſuas reſiſtẽdo ꝓ poſſe hmõi
tẽptatõiby.pꝛopter qð xpᷣs nõ iu⸗
uat eam qꝛ ipᷣa negligit facere qð
poſſet.et ſic diſcipuli in ꝑiculo coꝛ
poꝛali timoꝛe moꝛtis in chriſtuz
cõfugierunt pꝛo adiutoꝛio.ſic de/
bet anima in tali temptatione et
periculo ſpirituali cogitare moꝛ/
tem pꝛopꝛiã.dãnatõem eterna 4
e

—

— 4

—.—

5ä1ä
Dñica quatxta p'octa. epi.
hmoõi que ei incutiũt timoꝛẽ q̊ in nant᷑ aũt tales a dño in agro ecde
citata faciat qð pᷣt reſiſtẽdo tẽpta ſie vt fructificẽt exeplo et᷑ doctria
tõibus ⁊ ꝓ reſiduo f̃currat ad au filios ſpũales generãdo. Terciuſ
rxiliũ.⁊ dñs faciet ſibi trãquillita/ ager eſt aĩa in q xpᷣs ſeiauit ſemen
tẽ pᷣbẽdo adiutoꝛiũ ꝑ augmentũ vᷣtutũ. Deinde tangit mali ſemi
vᷣtutis vt poſſit reſiſtere.et remit nis ſuꝑſeminatiõeʒ.Cuiꝰ ſũt due
tẽdo impetũ tẽptatõis.qi vt dicẽ̃ cauſe. Vna hoim negligẽtia.alia
apłls.i.ad hoꝝ. x. Fidel deꝰ qii ſeueri demõis malida. Primum
nõ pꝑmittit voo tẽptari vltra qᷓ; tãgit cũ dicit.. Cũ aũt doꝛmirent
doteſtis?c. ho'oies lid ẽ ſᷣm Aug.cũ negligẽtiꝰ
Dmca ꝗrta poſt octa.epiphanie agerẽt pᷣpoſiti ecclie: nõ attẽdẽtes

tredecimus nec vigilãtes ſuꝑ gregẽ ſuuʒ. Vcl

Aei etiã qlibet hõ nõ cuſtodiẽs ſenſuſ
1Ie 8 ſuos.. tũc venir inimicꝰ hõ.i.di
diſepul ſuis pabolam abolus clam ⁊ ſpargit ſuꝑſemia

hanc. Sile eſt factum ↄtraria. Et nota cũ hoies doꝛmi/
regnũ celoꝝ hoĩ qui ſemiauit bo unt nõ itẽdẽdo vigilãter ſacre ſcri
nũ ſeme in agꝝ ſuũ. Math.xiij. pture ⁊ doctrine vᷣitatis tũ c dia/
CNota regnũ celoꝝ multis bolus iacit in agro mũdi ſemina
modis accipit᷑ i ſacra ſcptura. Et erroꝛis et infidelitatꝭ. Itẽ dum p

ad ꝓpoſitũ aliqñ accipit᷑ p filio ði lati eccłie doꝛmiũt.i.curam negli

ſm Remigiũ. Et ſic regnũ celoꝝ gũt ſubditoꝝ diabolꝰ ſuꝑſemiat
id ẽ filiꝰ dei eſt ſilis hoĩ qͥ ſemina malos xpᷣianos in agro eccłie qͥ
uit bonũ ſemen ĩ agro ſuo. Alel ſũt ſcandalũ ⁊ ſciſma ⁊ ꝑſecutõ ec
põt accipiꝓ ecclia hic militante. cleſie. Itẽ dũ aia ocioſa vacat q̃ſi
Volens em̃ dñs declarare qualł doꝛmiẽs ⁊ nõ exercẽs vᷣtutũ oꝑa
ſit ſtatus pᷣſentis eccłie dic. Sile tũc diabolꝰ iacit in agro aie ſemi
eſt regnũ celoꝝ .i.ſile eſt de ſtatu na vicioꝝ.Multa em mala docu
pᷣſentis ecclie ſicut de hoie ſeminã it ocioſitas. Pꝛopter qð diẽ Hie
te bonũ ⁊c.ſ.ita vt ſit ſiłitudo rei ro.Sꝑ aliqͥd oꝑis facito vt te di
facte ad ſtatũ eccłie.¶ Et nota q abolus occupatũ inueniat. Hec
xpᷣs habuit triplicem agꝝ in quo aũt oia ʒiʒania ſũt qꝛ immũda et
ſemiauit triplex ſemẽ bonũ. Pri infecũda.Oia em̃ immũda in ſe/

mus ager ẽ mũdus.ſicut ipemet mine ʒiʒania dicũt᷑ ſᷣm Aug.Se/

dñs expõit ifra di. Qui ſemiauit minauit aũt i medio tritici. qꝛ in

— —.. —

— — — — —

bonũ ſemen ẽ finꝰ hois. Ager eſt
mũdus. In h̊ agro vxpCᷣs ſemĩiauit
ſemen vᷣbi dei ſiue doctrinã vitat
Scõs ager ẽ ecclia catho lica in q̊
xpᷣs ſemiauit fideles hoies qͥ ſũt
filij regni.i.ſcti ⁊ electi filij qͥ inter
filios regni cõputat᷑ vt dic Remi
gius. Oe qqͥ b ðꝛ yaie.xxvi. Electi
mei ſemen bñndictõis ſũt.Semi/

ter doctrinã vᷣitatis cõmiſcuit ſal
lacis erroꝛis int᷑ fideles ⁊ electos
cõmiſcuit prauos hoiĩes.int vᷣtu/
tes cõmiſcuit vicia. Cũ aũt creuiſ

ſet herba ⁊ fructũ feciſſʒ tũc appa

ruit ʒizania. Creſcit herba ſemis

xppᷣi irrigatõe et pluuia.ſ.dũ fit ꝑ/
fectus intelligẽtia ſacre ſcripture.

du fit multiplicatio ſpũaliũ viro

rũ.dũ ꝓficit aĩla de vᷣtute vᷣtuteʒ.
Fruciificat aũt hoc totũ ſemẽ dũ
nob eterne vite pᷣmiũ Pbar edo
ta ꝙ nõ eſt differẽtia ʒizanie ⁊ tri⸗/

tic in herba ſic dicit Chryß. quia
ſſſi ſileʒ herba habẽt.ita qſi ad ex

terioꝛẽ apparẽtiã freqᷓnternõ eſt
differẽtia inter ſemẽ vxpᷣi et ſemen
diaboll. ſʒ in fruetu dephendit᷑ di
uerſitas. Vnñn Mat. vij. A ſen⸗

pus eoꝝ cogſcetis eos. .
¶ Accedẽtes aũt ſerui pr̃iſfamiliaſ

dirxerũt ei. Oñe nõne bonũ ſemẽ
ſemiaſti i agro tuo Iſti ſunt fide
les dñni ſui et ſolliciti circa res eius
Et ſignt pᷣlatos ad regimẽ ſubdi/
toꝝ qͥ hoc nõ dicũt iterrogãdo ꝑ

modũ dubitatõis. Nõ em dubi/

tabat qm bonũ ſemen ſemiauerit
ipᷣe ſed qrũt ꝑ modũ ãmiratõnis

g2oloꝛis. vñ ſubdit VUñ ]i. qᷣ

aucroꝛe ipe ager habʒ ʒzizaniam.
Et ait illis.inimicꝰhõ hoc feciti.
diabolus qᷣ eſt inimicꝰ ſeminatis
⁊ ſemis. Iſte inimicꝰ.ſ.diabolus
ſuggerit falſitatẽ Z ſemẽ recte do
ctrine¶ Itẽ ſemia puerſoꝝ hoim
ipe ſꝑgit ieccłaʒ qͥbo dixit ſaluatoꝛ
Joho.viij. Vos ex pr̃e diabolo
eſtis.oĩa oꝑa pfr̃is veſtri facitis.
nõ qͥdem creãdo hoies malos ſ.ſ
eis vicia ⁊ erroꝛes ſuggerendo.et
ſic ꝙ hoĩes in ecclłia mali ſunt hᷣ ẽ
a diabolo ſuggerẽte ⁊ ab hois vo
lũtate cõſentiete.qð innuit dñſ cũ
dixit. hoc feat inimicꝰ.i.diabolꝰ⁊
hõ qꝛ malicia ab vtroq; ẽ ſ̃ᷣm mo

dũ pdictũ. Itẽ ipᷣe ſemiat ĩ aia vi

cia gria vtutibo Serui aũt dixe
rũt. Vis imus ⁊ colligimꝰ ea.i.

ſi vis excõ mũicab imus eos ⁊ ſe/

parabimus eos a communiõe fi
geliũ. Tali ʒelo petrꝰ amputauit

guricula ſeruo.Tali ʒelo dixerunt

diſapuli Lu.vi.Si vis dicemꝰ vt
ignis deſcẽdat de celo. Et ait.nõ
ne foꝛte colligẽtes ʒizaniã eradice
tis ſil et triticũ cũ eis Ecce q;tum
paterfamilias amat.qꝛ permiſit
malũ ſemen inimiciĩ agro ſuo ne

eradicaret᷑ triticũ Sinite vtraqʒ

creſcere bonos ⁊ malos ꝑmitti⸗
te ꝑmixtos in ecclłia vſq; ad meſ
ſem ].i.vſq; ad diẽ iudieij. Et ĩ tẽ
poꝛe meſſis dicã meſſoꝛibo.Colli/
gite ðᷣmũ ʒiʒania.⁊ alligate eaĩ fa
ſciculos ad cõburẽdũ lin quo inu
itur pena maloꝝ Et ſubdit᷑ pᷣmiũ
bonoꝝ. Triticũ aũt cõgregate i
hoꝛreũ men] Tẽpus melſſis eſt fi
nale iudiciũ.meſſoꝛeſ aũt ſunt an
geli.ziz ania ſunt mali ꝗͥᷣ pᷣmo col/
ligent᷑ a ↄſoꝛtio btõꝝ ppetuo con
cdludendi q̊ͥ ad penã dani. et alliga
bunt᷑ ppetue qͥ ad penã ſenſus.⁊
punient᷑ d iuerſ generib penarũ.

qꝛ ðꝛ i faſciculos.ñ ĩvno faſce ſᷣm

glo. Pꝛo mõ em̃ puerſitatis ſue

vnuſqͥſq; puniet᷑. Hoꝛreũ aũt eſt

celũ empvyreũ.Et triticũ ẽ iuſti et
electi.qͥ ad modũ tritici ſunt inte
rius cãdidi ꝑ mũdiciã.exteriꝰrubi
cũdi ꝑ patietiã in tribulatõibo ſe/
quli gues moꝛib ⁊ vtiles ſᷣmõib
Illiiulluc ducent᷑ paleis.i.pctõꝛib⸗

traditis ad ↄburẽdũ igni inextin/
guibili. Attede h pr̃iſſamiliaſ pꝛu

dentiã i bonis ſemibo cõſeruadis
attẽde eiuſ patiẽtiã i mal ſemibus
tolerãdis. Attẽde eiꝰ iuſticiã ĩ pu

niẽdo mala ⁊ eiꝰ miſ icoꝛdiã in p

miãdo bona. E Et nota ꝙ
dñs hecnõ ſimplłꝛ? madauit vt ab

ſtineatab eradicatõeʒizanioꝝ.id ẽ

maloꝝ etiã alijs nociuoꝝ .ſʒ hoc

mãdauit ideo vt tritico parceret᷑

id ẽ bonis.Et ſic faciẽdũ ẽ cũ non

pñt occidi mali quin occidant᷑ ſilł
a

N
*

.N„“ D

⁊ boni.vt qꝛ latent intbonos.vlł
qꝛ habent młtos ſeq̃ces.ita ꝙ ſi/⸗
ne pꝑiculo bonoꝝ occidi vel ab ali
is ſeꝑari nõ pnt.vt Aug.dicit cõ
tra ꝑmenianũ. Vnde dñs docet
magis eſſe ſinendũ malos viuere
⁊ vltionẽ ſeruandã vſq; ad erxtre/⸗
mũ iudiciũ.qᷓ; ꝙ boni ſimul occi/
dant᷑. Qnñ vero ex occiſiõe ñ imi/
net ꝑiculũ bonis ſed magis tute/
la ⁊ ſalꝰ tũc licite poſſunt mali oc
cidi.pꝛopter qð ſcribit᷑ Exo. xxij.
Maleficos nõ ſine viuere.Et in
pᷣs. In matutino i ciebã oẽſ

pctõꝛes terre.¶¶ Querit q̃re dñs

in ecclia ſua ꝑmiſit pꝑmiſceri bo/

nos et malos.nõne meliꝰ fuiſſet

in ea ſolũ fuiſſe bonos ⁊ nullos
malos. Rñdet᷑ ꝙ melioꝛ eſt ꝑmi
xtio bonoꝝ et maloꝝ q; ſeqſtra/⸗
tio eoꝝ. Prio ex h̊ qꝛ deiſt iniqᷣs
naſcũt᷑ ſepiꝰ iuſti ⁊ optimi fideleſ
qð non eſſet niſi eſſent ſił ꝑmixti
Secũdo qꝛ freq̃nter in mal ſunt
dona gre gratis date. ſicut fuit de
pꝛopheta balaam ⁊ de ſapĩa ſalo
monis.⁊ ita de alijs donis.q licʒ
nõ ſint ad ꝓ fectũ vite et᷑ne illis qᷣ
illa habẽt. tñ ſunt ad bonũ ecclłie
⁊ electoꝝ.ia eni ꝓut electis ex/⸗
pediũt ſic fiũt.ij. Thimo.ij Tercõ
in multis neceſſitatibo huiꝰ vite
mali bonis miſtrãt:qᷓ;uis inuite
ſubbuiũt vt liberiꝰ et pleniꝰ a mł
tis neceſſitatibo deoccupati ðᷣo va
cent. Vnñ et apłs ꝓ regibo infideli

bus pᷣ cepit oꝛare.pᷣme ad Thim.

ij.qꝛ ſub eoꝝ ꝓtectõne liq; tyrãni
Pemtej ee⸗ nt᷑ viuit᷑. Et Baruch
j.pcipiebat᷑ captiuis vt ꝓ nabuch
odonoſoꝛ regeꝛ balthaſar filio eꝰ
oꝛarent vt lõgo tꝑe viuerẽt. Ma
nifeſtũ etiã eſt ꝙ infideles plimũ
laboꝛãdo inſudauerũt vt ſcias di

uerſas et artes mechanicas inue
nirẽt in quoꝝ laboꝛes chriſtiãi ſi
ne verxatõe intrauerũt ex h̊ vlteri
us celeſtib⸗ gaegres euarto ad
hoc valet cõmixtio illa vt boni ꝑ
ſecutõne maloꝝ eluceſcãt exerceã
tur et ꝓbent᷑.⁊ in virtute ꝑficiant᷑.

niſi em̃ fuiſſent ꝑſecutoꝛes gloꝛi/

oſos martyres nõ habuiſſʒ eccle
ſia. Dicit Aug. Ois malus aut iõ
viuit vt coꝛrigat᷑ aut ꝑ eũ bonꝰ ex
erceat᷑.et niſi fuiſſent heretid non

ſic plene ⁊ diligẽter ſacre ſcripture
expoſite fuiſſent.ſicut dict Aug.i

de vera religiõe.Cũ em̃ heretici ꝑ

ſcripturã duninã fidem ecchecona

ti ſunt expugnare mgjr̃i ⁊ rectoꝛeſ

eccłiaꝝ neceſſitati fuerũt ſcriptu/

ras diuias diligentiꝰ videre.copi

oſiꝰ exponcre.et młta q̃ in eis la/

tebant aꝑire.et plura ſcripturarũ
teſtimonia pᷣ manib hr̃ead obui
andũ aduerſarijs vitatis.⁊ ad ſol

uere ↄ trarietates q̃ vident᷑ i ſetu

ris eſſe.q̃ oĩa facta nõ fuiſſent ni/
ſi ꝑ hereticos coartati fuiſſent/.ſic
etiã dicit ſctcũs Hilariꝰ.ij.ð trini
tate.c.j. Quinto tal ꝑmixtio pli
bus mal occaſio cõuerſiõis ⁊ emẽ
datõis fuit.iuxta illud Cũ ſancto
ſctũs eris.Ex hoc etiã diuia mipi
coꝛdia plurimũ extollit᷑ et mani/
feſtat᷑ exrquo ipᷣos pctõꝛes qͥ dig/
ni ſunt eterna moꝛte ſuſtinet ĩ ec
cleſia ſua vt maioꝛẽ occaſionẽ ha
beãt penitẽdi.Nõ vult eni domi⸗
nus moꝛtẽ pctõꝛis.Ita g̊ ptʒ quõ
ex multis cauſis ñ expedit vt ho/
mines mali tollerentur ⁊ eradica
rent᷑ab ecclia oẽs tẽptatiões dia/

bolice.eradicarẽt᷑ en multe ſimul

virtutes. Nam virtꝰ in infirmita
te ꝑficit᷑. Vnde ſtimulꝰ carnis ñ
fuit ablatus aplło ad cuſtodiã hu

.
—,—

— —.—

— — — — — —. —

—

— —

Bine
üͤſ
n
to dd
bonig
crercei
flcant.
8gord
ſ eale
aurio⸗
von c
na ron
npre
Age
tenag
kecona
atoreſ
npv/
te Ch
nesl/
aurari
Mobul
radſol
in
ſent /
ſanſt
mi
mropli
9teme
ſancto
iamft

tman/

4dlg
neri i
onih
ſdonni/

mhitat ⁊ ↄſeq̃nter aliaꝝ virtutũ

Dñica ſeptuageſime Ser. xuiij

SBmileé re
gnũ celoꝝ homini pfi
familas q exijt pᷣmo
ducere oꝑarios ivineã ſuã

Cn
Mat. xx. F Nota ꝙ h reg⸗
nũ celoꝝ intelligit pᷣſens ecclia.p

premfamilias intelligi deꝰ pr qͥ

ita gubernat mũqũ ſic prfamili⸗
a8 domũ.⁊ ſicl ſile eſt regnũ celo
rũ ..i.ſtatus ecclie militãtis ſilis ẽ

ei negocio qð pr̃ familias aliqͥs fe

cit ad l'’am aut facere potut. qꝛ ſi

cut aliqs prfamilias diſtĩctis ho

ris diei cõduxit aut ↄdu ere potu
it oꝑarios in vineã ſuã.ſic deꝰ fecit

in vniuerſali eccłia ĩ diſtict ꝑtib⸗

totius tꝑis qð fuit ab initio mũ/
di vſq; ad eiꝰ cõſũmatõeʒ. Nã de
usexijt nõ ꝑ loci mutatõeʒ ſʒ ꝑ
ſui bonitatis ad extra diffuſionẽ.
ſq; in creaturã ſibi ſubiectã pᷣmo
mane ſid ẽ i ncipio mũdi ↄdu/
cit oparios ĩ vineã ſuã Vinea ð i

eſt vniuerſal ecclłia.q̃ a pꝛimo iu/

ſto colligit᷑ vſq; ad vltimũ in fine
mundi naſcitux.vt dicit Gre. Hi
oparij ſunt doctoꝛes ⁊ pᷣlati a ðᷣo
miſſi ad culturã huiꝰ vinee ꝑ pᷣdi

catõem ⁊ doctrinã. Primo g̊ ma

ne de pater cõduxit oꝑarios qͥ a

pnapio mũdi vicq; ab adãvſq; ad

noe qᷓ erat bᷣma etas mũdi aliq̊s
ſctõs pr̃es mũdi ad eruditõeʒ ho

minuʒ elegit. videliq; Adã Seth

Enoch er aliq̊s iuſtos.et cõuẽtõ

ne facta ex denario diurno ꝑ de/

nariũ diurnũ intelligit eterna vi/

ta que oĩbo eqlis eſt quantũ ẽ ex

Pte finis.ſ.btitudinis obiectalis.

Sicergo ↄuẽtõe facta ꝓ denario
diurno.i ꝓmiſſa eis ꝓ mercege vi
ta eterna miſit eos in vineã ſus

NIII

Et egreſſus hoꝛa tercia] Per ho
rã terciã intelligit᷑ tꝑus qð fuit a
noe vſq; ad abraã iin q̊ deus iteꝝ
miſit alis ſctõs ad erudiẽdũ po

pulũ.ſ. Noe Sem Thare ⁊ conſi

miles. Seqᷣt᷑ Iteꝝ aũt exijt cir/
ca hoꝛã ſextã ⁊ nonã hoꝛã] Sexta
fuit ab abrahã vſq; ad moyſen.ĩi
q;̃ miſſi ſũt abraã yſaac ⁊ Jacob.

7.xij.pr̃iarche. Hoꝛa nona fuit a

moyſe vſq; ad xpᷣm.ſ.tꝑe legis.in

̊ͥ ad erudiẽdũ populuʒ dei miſſi
ſunt moyſes ⁊ aaron iudices ⁊ re
ges ꝓphete ⁊ ſacerdotes. Arca
vndecimã exijt Endecima hoꝛa
intelligi a tpe xpᷣi vſq; ad finem
mũdi.in q̊ͥ genles vocati ſũt ꝑ pᷣ⸗
dicatõeʒ aplłoꝝ ⁊ alioꝝ doctoꝝ ec
cleſie.⁊ iõ ſeql qͥd ſtat h̊ tota die
ocoſi qꝛ eni a pᷣncipio mði vſq;
tũcĩ bõis moꝛib laboꝛare negle
xerũt q̃ſi tota die ocioſi ſteterunt.
Dicũt ei.ncẽo nos ↄduxit ..i.nul
lꝰ ꝓpha.nullꝰdoctoꝛ ad iſtruẽdũ
noſ vẽit.qꝛ lex ⁊ pphe filijs iſrł da
te fuerũt.vt illi in ſpẽali ſcitate ful
erẽt ex q boṽm carnẽ xpᷣs erat na
aturꝰ Ite ⁊ vos i vineã meã ⁊
int᷑ponitiũctio.qꝛ gẽtiles iudeiſ
ↄiũcti ſt vt vna ecclia ex oĩb fierʒ
Sic g̊ait Gre.i ome.Ad erudien
dã plebẽ ſuã niło tꝑe deſtitit oꝑa
rios ſuos mittere.qꝛ vt pꝛiꝰ ꝑ pa
tres.⁊ poſtmodũ ꝑ leg doctoꝛeſ.
deide ꝑ ꝓphᷣas.poſtremũ vᷣo per
aplos dũ pleb ſue moꝛeſ excoluit
q̃ſi ꝑ oꝑarios ĩ vinee ſue cultura
laboꝛauit.qᷓ;uis ĩ qᷣlibz modulo
vlqͥſqᷣs cũ fide recta hõe actõiſ ex
cedit huiꝰvinee oꝑariꝰ ſuit. Pro⸗
ſecutõz huiꝰ expoſitõis vide ĩ n
co. de ly. vſq; ad finẽ. 3 alo
mõ exponit᷑ ꝑabola ð ſingulariba

hoĩboad graʒ ſiue ad bonavitã fůʒs

diuerſas luaſ etates vocat. Et its

Aaer „

Bhica ſeptuage ſime

ꝑ regnũ celoꝝ intelligit᷑ pñs eccle
ſia vt ſup dictũ ẽ.et ᷣ m Chriſoſt.
Paterfamilias eſt vpᷣs an celi⁊
terra qᷓſi vna ẽ domꝰ familia aut
celeſtiũ terreſtriũ ⁊ in fernoꝝ cre/

atura. Per vineã vero eiꝰ intelli/

gi?iuſticia large capiẽdo nomẽ iu
ſticie.ſ.ꝓ om̃i virtute. Etita ſicut
in vinea ſũt diuerſe vites.ita in iu
ſticia ſũt diuerſe ſpẽs iuſticiarũ .iſ.
vᷣ tutes vt tꝑantia maãſuetudo ca/
ſtitas.patiẽtia.ceteq; vᷣtutes que
omẽs generalitiuſticie vocantur.
Dparij vero q̊s mittitad vineaʒ
ſũt hoies qͥs dñs cõuertit de pec
cat ꝭ ad bonã vitã.⁊ ad hoc vt ſibi
ꝓ ter ipᷣm oꝑent᷑ oꝑa iuſticie ⁊ ſin
gulas vᷣtutes.cõductõ aũt ꝓ de/
nario diurno ſignificat ꝓmiſſiõʒ
vite eterne omibo dandã qui ipſi

dñno.i.ſibi ad laudẽ opat᷑ bona et

oia oꝑa iuſtide.Ad hãc vineã co/
lendam mittit pr̃familias xpᷣs q̊
tidie oparios ſuos diſtinct hoꝛiſ
qñ.ſ.hoies diuerſis etatibꝰvocat
ad gram ⁊ bonã vitã ⁊ ad vᷣtutes
ac om̃es iuſtidie ſpẽs ſectãdas.qð

inuit textꝰcũ dicẽ Qui exijt bmo

mane cõducere ⁊c Vbi notadũ
ſ̃m Khryf. om̃es mercẽnarij

ſumꝰ.qꝛ vt ptʒ ex textu. Omes a

xpᷣo pᷣmio vite eterne cõducti ſu/
mꝰad laboꝛãdũ ſibi in vinea ſua
iiad laudẽ ⁊ gliaʒ ſuã oꝑando vir
tutes ⁊ oꝑa iuſticie. Sic g̊ nemo
vt diẽ hryſ.iõ cõducit mercẽna
riũ vt h̊ ſolũ faciat vt manducet
aut vt ſolũ ſibi ipᷣi ꝓficiat aut la/
boꝛet. ſʒ vt dñi ſui vtilitatẽ faciat.
ſic ⁊ nos nõ ideo ſumus vocatia
xpᷣo.vt hbᷣ ſolũ oꝑaremur que ad
nrm ꝑptinẽt vſuũ. qſʒ q ad gliaʒ dei.
⁊ ſic mercẽnariꝰpus aſpicit opus
deinde q tidianũ cibũ. Sic ⁊ nos

debemꝰ aſpicere q̃ ad gliaʒ dei ꝑti
nent.deindeqᷓ ad nr̃aʒ vtilitatẽ.et
ſic mercenariꝰtotã dieʒ circa opꝰ
dñni im pẽdit.vnã aũt hoꝛã circa ci
bũ ſuũ.ſic⁊ nos om̃e opꝰvite nr̃e
debemꝰ impendere circa glłiaʒ dei
modicã aũt ꝑteʒ circa vſus nr̃os
teerenos.Et ſicut mercẽnanꝰ qua
die opꝰ nõ fecerit erubeſcit itrare

domũ ⁊ petere panẽ.qũo tu non

cõfunderis eccliaʒ intrare. ⁊ ſtare
añ cõſpectũ dei.qꝛ nihil boni ante
cõſpectũ dei geſſiſti Sic ů̊ ſumat
exemplũ a vris cõductꝭ operarijs
WPꝛia mercede.⁊ ex ̊ diſcat intel/
ligere ag quãta vos obligamini

dno deo a q̊ habetis coꝛpꝰ ⁊ aiaʒ

⁊2 omia qᷓ poſſidetis.⁊ qvltra hoc
vult vob dare mercedẽ vite eter/
ne DScðdðo notãduʒ ꝙ dies
ille i cuius diuerſis hoꝛis paterfa
milias exijt ↄducere oparios itel
ligit᷑ totũ tꝑs vite homis in quo
mereri licet ⁊ amplius. iuxta illð
pᷣs.Exibit hõ ad opus ſuũvſq; ad
veſpera. Et Joh. xij. Optet opari
dum dies eſt. Veniet em̃ nox.ſq;
moꝛtis in q̃ nemo pᷣt oꝑari. Et ꝑ
quiq; hoꝛas diei quibus erxijt pa/
terfamilias intelligunt᷑ quiq; eta
tes homis.Nã pma hoꝛa in qua
ſol oꝛitur ⁊ nondũ oſtẽdit caloꝛeʒ
ſignificat puericiam. Tercia hoꝛa
ſignificat iuuẽtutẽ ſiue adoleſcẽti⸗
am.qꝛ ſicut ſol incpit tũc aſcẽde/
re ⁊ caloꝛẽ oſtendere ſic tunc caloꝛ
naturalis.Hoꝛa ſexta etatẽ viri/
lem.qꝛ tũc hõ eſt in ſtatu ꝑfecto.
ſicut ſol in medio celi. Nona in
qua ſol iapit ab alto deſcendere
ſignificat ſenectuteʒ in q̃ hõ inci/
pit declinare ⁊ caloꝛ naturalis fri
geſcere. Vndecima hoꝛa in q̃ ſol
eſt ꝓpinquꝰ ad occaſum ſignificat

4

htl
nie
ncy
nad
nenie
ydel
ffos
Ven
time
Wnon
tſtre
lim
lma,
gunis
ntel/
umini

1aid;

gaboc
ter/
Pdees
torfa
ogitel
ingpo
emils
opori
or,6
Ete
itpo⸗
e
qe
gloꝛtz
ghon
eſein/
ſid
o:
n
lto,
an
here
nnah,
ofn
0
f

Sermo x

ſeniũ ſeu ðᷣcrepitã etatẽ.qꝛ tũc hõ

eſt ꝓpe moꝛt articulũ.Qualibz g
illaꝝ hoꝛaꝝ mittunt᷑ aliqͥ oꝑarij
ad vineã.qꝛ in aliqᷓ etate aliqͥ con

uertũtad bonã vitã ad iuſticiã ſe/

ctãdã ⁊ virtutes.Aliqͥ em̃ conuer
tũtur ad dñm in puericia de qᷣb
intelligit᷑ cũ ðꝛl Exijt pᷣmo mane
cõducere oꝑarios in vineã ſuã.et
cõuẽtione facta cũ eis ex denario
diurno.i.pmiſſa eiſ ꝓ mercede vi
ta eterna. miſit eos i vineã ſuã
Alij vero cõuertunt᷑ in adoleſcen
tia. Et de iſt intelligitur cũ ðᷣil Et
egreſſus circa hoꝛã terciã vidit ali
os ſtãtes in foro ocio ſos] Gꝛeg.
Qui ſibi viuit et qͥ voluptatibus
carnis paſci᷑ recte ocioſꝰ redargu
itur qꝛ fructũ diuini operis nõ ſe
ctat᷑.Et (hryſ.ſuꝑ mat.d. Ocioſi
peccatoꝛes illi em̃ moꝛtui dicunt᷑
Ncioſus aũt eſt qͥ opus dei non
oꝑat᷑. Vis ergo ocioſꝰ nõ eſſe nõ
tollas aliena.⁊ de tuis des.⁊ oꝑpa
tus es in vinea dñi miicoꝛdie vi
tẽ.Et nota ꝙ nõ fecit pactũ ꝓ cer/⸗
to pꝛecio niſi cũ pᷣmis.⁊ om̃es ali
os ſub icerto pacto ↄdurit dicẽs.
Ite ⁊ voſi vineã meã.⁊ qð iuſtũ
fuerit dabo vobis Et h̊ ideo facit
ſim Chryſo. Quia tãtũ eſt ꝑatus
reddere quantum mercẽenarij nõ
ſperabãt accipe. Vn ſᷣm Dꝛige/
nẽ.Oꝑarij tercie hoꝛe nõ inuita/⸗
uit ad totũ opꝰ qͥcquid aũt potu
erunt opari ſuo iudicio reſeruat.
Poterãt ãt eꝗ̃le opꝰ facere eis qꝗᷣ

mane ſũt vocati.ſi volebãt oꝑan

tẽ virtutẽ extendere ad opꝰ. Alij
vero cõuertunt᷑in virilj etate Alij
in ſenectute.Et h inuit᷑ cũ ðꝛ in te
xtu.. Iteꝝ ãt exijt arca ſextã ⁊ no
nã hoꝛã ⁊ fecit ſitr Alij cõuertũt᷑
ad deũ i decrepita etate ꝓpe extre

mũ vite.⁊ ð iſtꝭ ðꝛ. Circa.xj.exijt
⁊ inuenit alios ſtantes.⁊ dicit eis.
Quid h ſtaꝶ tota die ocioſi VUbi
repᷣhendũtur illi qͥ in tota ſua vi/
ta neglexerũt oꝑari bonũvſq; ad
ſenectutẽ aut decrepitã etatẽ.et ſi
tũc bñ oꝑari incipiũt: mercedem
ſuã habebũt.q;uis młta neglexe/
rint q̃ mereri potuerũt Et h̊ inuit
hic Breg. d. Qui vſq; ad etatẽ vlti
mã bñ viuere neglexit.vſq; ad.xj.
ocioſus ſtat. vñ recte vſq; ad. xj.
toꝛpẽtibo ðꝛ.Quid hic ſtatis tota
die ocioſi.ac ſi aperte dicatur.⁊ ſi
deo in puericia ⁊ i iuuẽtute ſeruire
noluiſtis ſaltẽ ad vltimã etatẽ re
ſpicite ad vite vias cũ iã nõ eſtis
młtũ laboꝛaturi.vel ſero venite.
Sequit᷑ Dicũt ei. Nemo nos cõ

duxit Nullꝰ eoꝝ qͥ vſq; ad ſene/

ctutẽ bñ viuere neglexit ita ſe excu
ſare poterit. Nõ eni poterit vera/⸗
citer dicere. Nemo me cõduxit.qꝛ
pr familias xpᷣs q;tũ ad ſe ꝑtinet

oẽs a pꝛimeua etate vocat. vt diẽ

Chryſ‚ſed nõ oẽs ſequũt᷑ vocãteʒ
J ¶ Vbi notadũ ꝙ ſ̃m ſanctuʒ
Tho. in.iiij.di.xvij.duplex eſt vo
catio. Vna ẽ interioꝛ.⁊ eſt qͥ d in
ſtinctus aut motꝰ ad bonũ a deo
miſſus.⁊ ita dñs oẽs vocat.oibj
em̃ dedit rõeʒ naturalẽ q̃ hʒ quen
dꝗ naturalẽ inſtictũ ⁊ inclinatõ eʒ
ad bonũ.⁊ vltra h̊ ſepe imittit ho

minibo aliq̊s motꝰ boni.Et põt i

telligi illud pᷣs. Multi dicũt quiſ
oñdit nobis bona. Quibꝰ rñdʒ ꝓ

pheta dicẽs. Sistũ ẽ ſuꝑ nos lu

men vultus tui dñe.Vlñ ſjm glo.

AVultus dei rõ nia eſt.ſicut ei vul
tus cõfoꝛmitate aliꝰ alij ſimila᷑.

ita ꝑ rõem nos deo ſiles ſumus.
ſᷣm illud. Fecit deꝰ hoieʒ ad ima
giuẽ et ſilitudinẽ ſuj. Vult g̊ᷓ dice

re.O dñe lumen naturab rõis ſig
tum eſt ſuꝑ nos.i.nobis a te da/
tũ ⁊ impᷣſſuʒ q̊ cogſcere poſſumꝰ
agẽda a nõ ageẽdis.Alia ẽ vocatõ
exterioꝛ q̃ fit ꝑ pᷣdicatoꝛẽ.⁊ ſi q̊ ad
illa aliqͥ ſe exanſare vellet nos tñ
minime excuſare poſſumꝰ vt di/
camus. Nemo nos ad laboꝛẽ cõ
quxit.i.veritatꝭ via nemo nobis pᷣ
dicauit. Quia dicit BGreg. Quid
nos a bono oꝑe toꝛpẽtes excuſa⸗
tõem nr̃am dicturi ſumꝰ. q pene

a matris vtero ad fidẽ venimꝰ.qͥ

vᷣba abipᷣis cunabul audiuimus.
q ab vberibo ſancte ecclłie potũ pᷣ
dicatõis ſuꝑne ſumpſimꝰ cum la/
cte carnis.Ex dictis g̊ ptʒ ꝙ om̃eſ
vocati ſumꝰ ad oꝑandũ in vinea
dñi. H eſt in vtutib. ſʒ nõ oẽs vo
cantẽ audimꝰ. ꝛ nõ oẽs ſeqᷓndo
verba pᷣdicatõis extioꝛis aut inſti
ctũ aut amonitõ em interioꝛẽ cõ/
Uertimur ad deũ ꝑ bonãvitã ꝑ in
ſtinctũ dinine iuſtice et ꝑ oꝑa bo
na in quibus ſolũ dei qᷓramꝰ glo
riã. Vnde GBre.in ome. Frẽs mi
noꝛes vos aſpicite.et ſi ij dei ope
rarij eſtis videte.penſet vnuſqͥſqʒ;
qͥd agat et cõ ſideret ſi in via dni la
boꝛet. Qui eni in hac vita q̃ ſua ſt
rit adhucad dñi vineã nõ vẽeit.
Ille naq; dño laboꝛat qͥ non ſua
ſed lucra dñi cogitat.q ʒelo chari
tatis.ſtudio pietatꝭ infᷣuiũt.qͥ aĩa
bus lucradis inuigilãt.qͥ ⁊ alios
ſecũ ad vitã ꝑducere feſtinãt. Ita
ergo conemur eẽ dei operarij. qꝛ
ſolũ illi qͥ i vinea dei dño laboꝛat
reapiẽt ꝓ pᷣmio mercedẽ vite eter
ne. De qᷓ cõſeq̃nter agit cũ dicitur
Cuũ ſero facrũ eſſet. Vbi ꝑ ſero
ſᷣm Rabanũ intelligi cõſũmatõ
totius mũdi.in quo vnuſqᷣſq; reci
piet mercedẽ ſᷣm ſuũ laboꝛẽ.

n

KR 0 Tüc deus pater dirit chri⸗

ſto dño cni iudidariꝗ ptãteʒ cõmi
ſit Toca oꝑarios Nam ad iuſ
ſum filij dei oẽs moꝛtui reſurgẽt
ad iudiciuʒ vt qlibet accipiat ᷣm
oꝑa ſua Reddeulis mercedẽ in
cipiens a nouiſſimis vſq; ad pri/
mos] Dicit Chriſo. Quia ſꝑ libẽ

tius damus illis qbus gratis da

mus qꝛ illis ſoluʒ ꝓ honoꝛe nr̃o
damus. mõ licz deus ex liberali/
tate ſua ⁊ mipᷣicoꝛdia ſua dat vitã
eterna oibo qᷣbꝰ eã dat.tñ illa ſua
libalitas et miſericoꝛdia plꝰ relu/
cet in hoc ꝙ eã dat illiſꝗͥ i ſenectu
te incipiũt bñ oꝑari q; q in iuuẽtu
te.Et h̊ voluit dñs inuere cũ diẽ
a nouiſſimo ĩcipiẽdũ eẽ. Vel ꝑ ſe
ro pᷣt intelligi vniuſcuiuſq; hois
finis poſtq; nõ camphꝰ opandũ
ſed tm eſt tps recipiedi mercedẽ.
Et vo catio oꝑarioꝝ ẽ eoꝝ exitꝰ ð̊
hac vita.⁊ puentio ad iudiciũ ꝑti
culare.vbi nouiſſimi.i.q tarde ⁊ ĩ
ſenectute prio cõuerſi ſũt ad do/
minũ pᷣus remunerat᷑.plerũq; qꝛ
prius ad regnuʒ de corꝑe exeunt
qᷓ; hi q in puericia vocati videbãt᷑
vt dicit Gre. Vel in ſenectute con
uerſi priꝰ remunerãt᷑.i.atiꝰ a con
uerſione cõputãdo.qꝛ poſt labo/
res breuioꝛeſ vt poſt laboꝛes vni
us anni vel paucoꝝ dieꝝ vl vniꝰ
hoꝛe ſicut latro.cõuerſi vᷣo in iu/
uentute plerũq; tardiꝰ. hoc ẽ poſt
laboꝛes ꝓlixioꝛes vt.l.vel.lx.an/
noꝝ.ſeqͥ᷑.. Cũ ergo veniſſent qui
arca.xi.hoꝛã venerãt acceper̃t ſin
gulos denarios. ꝑ qð ſignifica
turqꝙ ſinguli electi accipient bea/
titudinẽ eandẽ eternã obiectalem
ꝓ pᷣmio.ſ.diuinã eẽntiã q̃ ſe oĩb
dabit ad videndũ et amadũ.ſʒ ñ
accipiẽt eandẽ aut eq̃lẽ btitudinẽ

———-õ

utchri⸗
hcömi
madiuf
keingit
Parfin
rdein
n,
lbe
nnsde
Renfo
ſberni/
M
llaſtn
Pralu
lſeneem
nlntitu
eci die
Gelaſe
Gbois
ohond
merude.
Pend
dcü
mrderi
Itasdo/
giqe⸗
ectant
nGebit
Uecon
Pacon
ſt lo/
Nnes h
Flyn
0 1 /
Nepol
ltgt
t
Gifia
ſt bo/
Ctolen
ſcit
iß,
oe

. . .
41
è́èůƷñ

foꝛmalẽ.ſed vnꝰ dariꝰ videbit de

um ⁊ ꝑfectiꝰ eo fruet᷑.⁊ ſic etiã plꝰ

min eo gaudebit q; alius. Nam ſᷣm
diuerſitatẽ meritoꝝ hunꝰ erit ibi

diuerſitas pᷣ mioꝛũ. Vñn Joh. xiiij
In domo pfis mei mãſiões mul

te ſunt. Et pᷣme ad Cho.xv. Stel

la differt a ſtella in claritate. Iteʒ

denar ille. i. btitudo põt dici ea
dem qͥ ad duratõem.qꝛ oĩs aia ꝑ

petue a pꝑte poſt durat.iuxta illud
DSap̃ v. Juſti aũt im ꝑppetuuʒ vi

uent. Vnde Aug.· in de vᷣginitate

Quia ipa vita eterna pariter erit

oibus ſanctis elis denariꝰ ẽ oi/

bus attributꝰ.qꝛ eſt oim merces.

qꝛ vo in ipᷣa vita diſtincte fulge⸗

büt lumina meritoꝝ multe ſunt
mãſiones apud pzꝛ em.ac in dena

rio qͥdẽ nõ impar viuet aliꝰ alio ꝓ

lixius in multis aũt mãſioibus
bonoꝛat᷑ aliꝰ alio clarius.ſeqtur.
Et accipientes murmurabãt.
Querit᷑.quõ murmurabũt cũ di
cat Greg.qꝙ nullus qͥ murmurat
regnũ celoꝝacapit.et nullꝰ qͥ acci
pit murmurat. Rñdet Chriſo. ꝙ

nõ opꝑtet ea q̃ in pabolis dicunk
ſ̃m totum qð dicit᷑ inueſtigare. ſʒ
intentõem pꝛopter quã poſita eſt

intelligere. Intẽtio aũt ẽ eos tan

to potiri honoꝛe ꝙ poſſet hũano
mõ inuidiã ĩ alijs nõ btis genera

re. Vel ðꝛ ꝙ duplex ẽ murmura⸗

tio.q̃dã q̃ſtionis alia ãmiratõis.
Illi ergo qͥ ĩ muẽtute cõuerſi ſunt
vident᷑ qᷓi mirari cũ vidẽt h̊ ali

ds tarde cõuerſos ſibi pᷣferri ĩ be

atitudine vel eq̃ri.eo ꝙ iſti tarde
cõuerſi in breui tꝑe ta feruide ðo
ſᷣuierũt ꝙ etiã alijs eq̃ri aut p fer
ri meruerunt. Seqntia in oꝑari
pñt faciliter aptani ad pᷣmã expo
ſitõeʒ pꝛopter quã ꝑabola pncipa

liter poſita ẽ. Seqᷣ?᷑ in fine..¶ Sic
erũt nouiſſimi pᷣmi et primi no/⸗/
niſſimi Vic ponit᷑ duplex ſnia q̃
trabitex ꝑabola. Prima ẽ ꝙ ple
rũq; illi qͥ a iuuẽtute in iuſticia ſte
terũt. eo ꝙ nõ ſdũt ſe Guioꝛa pec
cata cõmiſiſſe ſtãt qͥdẽ i iuſtida ſʒ
ſt᷑ tardi ad exercẽdũ magna oꝑa
bona Ecõuerſo ſepe qͥ tarde inci/
piũt cũ cõſiderãt ſea deo tadin er
raſſe et tꝑs ſuũ tãa inutilit᷑ cõſum
pſiſſe dãna illa recõpẽſare volẽteſ
valde inardeſcũt ad multa bona
oꝑa.qꝛ oĩa ꝓ deo derelinquũ t.cõ
tumelijs gaudẽt.honoꝛes fugiũt
2 ſic in brein tge plꝰ merent᷑ q te/
pidi qͥ diu in iſta vita vixerunt.
Sũt etiã nõnulli qͥ pꝰ ſtudia bo/
noꝝ opeꝝ a bonis deficiunt. ⁊ ſic
cũ fuerint pmi fiunt nouiſſimi
Itẽ dicit Chriſo.ꝙ illa pabola ſit
cõpoſita vt illos auidioꝛes facerz

q i vltima lenectute cõuertũt᷑ ad

dñm ne eſtimarẽt ſe minꝰ habitu
ros.ĩmo vt dictũ ẽ pnt ſic feruere
i charitate ꝙ eqᷓbunt᷑ alijs aut ex

cedent eos. VUn Bre.in ome· Ple

rũq; qͥ poſt venire decreuerit p a/

gilitatẽ boni oꝑis añcedit nos.⁊?

vix eũ cras ſeqͥmur quẽ hodie p/
ire videbamur. Altimũ qð ſeri
bitẽ valde terribile.ſ.. Multiat
ſũt vocati pauci vo electi ꝛ vt
dicit Gre. Ad fidẽ płes veniẽt.ad
celeſte gaudiũ pauci ꝑducũt᷑.Ecce
vox oim fideliũ xpᷣm clamat.ſed
nõ oĩm vita clamat.pleriq; deũ

vocibꝰ ſeqᷓntur moꝛ ibus fugiẽt.

Hinc ad Titũ paulꝰ dicit. Qui
ↄfitẽt᷑ ſe noſſe deũ factꝭ aũt negãt
Et Jacobus ait. Fides ſine opibꝰ
moꝛtua ẽ Et dñs Mat.vij. Nõ
omnis qͥ dicit mihi dũe dñe in⸗
trabit in regnũ celo ? ꝛ?c.

Dñica ſexagelime

6 Dominica ſexageſime
Bermo xv.

S —

3m

bemus intel lgere dei filiũ ieſum cogitationũ ⁊ maliciã affectionũ
chriſtũ qͥ exijt nõ localiter.vbiq; animꝰ eoꝝ nihil ad dei verbũ affi
em̃ eſt.ſed ꝑ amictũ ⁊ ſuſceptõem cit᷑ nec aliquã in eo delectatõʒ ha
rnis venit ad nos vt dic Chꝛyſ. bent.⁊ iõ nõ conãt᷑ illud intellige/⸗
Hic ſemiatoꝛ poſtq; pabolã pᷣſẽ re.nec memoꝛãt᷑ulo retinere.nec
tis euagelij ꝓg oſuit d ixit. Qui ha p illud mouent᷑ ad cõpunctõʒ coꝛ

bet aures audiẽdi audiat. Vbicũ/ dis ad alios tẽptanduʒ de ſalute

qʒʒ in ſcripturis hoc vᷣbũ ponit᷑ ex ſua. Vñ dicẽ̃ Beda. Sũt qͥdẽ qui

citatio eſt mentꝭ ad intelligẽduʒ verbũ dei qð audiũt nulla fide.
myſteriũ.et tũc tradi᷑ doctria ſub nullo intellectu. nulla ſaltẽ tẽptã

męſtica foꝛma. Greg. Oẽs qᷣ illic de vtilitatis occaſiõe ꝑcipiũt.De

aderit aures coꝛꝑis habebãt.ſed qͥbuſ dicit Qui circa viã Semẽ

cũctis aures habẽetibus ſi qͥs au/ etiã verbi dei qð in taliũ coꝛdibo
res hẽat dic aures ꝓculdubio coꝛ ſemiatũ ẽ demoes q̃ſi ſemẽ vie tri
dis qrebat. Et ſicẽ ſenſus. Qui te ſubito auferũt a memoꝛia ipᷣo
habet aures ad audiẽdũ ..i. anie rũ.⁊ ꝑ imiſſiones malaꝝ cogita/
potẽtias ad intelligẽdũ aptas au tionũ et immũdaꝝ affectionum.
diat.carnalit᷑ eas apponat.vt qð Vnde Gre.xix.moꝛa. Mali ſi pi/
myſtice et ꝑabolice ꝓfert᷑ intelli/ ritus humanas mẽtes obſidẽtes
gat. ⁊ intellecta obediẽter cõpleat dũ ipᷣis cogitatões noxias igerũt
Poſt hoc interrogatꝰa diſcipuliſ verbuʒ vite a memoꝛia euellunt.
expoſuit eiſ ꝑabola dicẽs Semẽ Et h̊ voluit dñs cũ exponẽdo pa
eſt verbũ dei ſipa.ſ.veritas euãge bolã dixit.. Qui aũt ſecus viã hi
lica ⁊ tota ſacra ſcriptura quã dei ſunt qͥ audiũt. deinde venit dia/
filius ꝑ ſe ⁊ ſuos apłos ſemiauit bolus ⁊ tollit verbũ de coꝛdibus

in ecclia.⁊ quotidie ꝑ doctoꝛes et eoꝝ ne ſalui fiãt Etiã ſicut pꝛo/
pᷣdicatoꝛes ſemiare nõ ceſſat. pter hoc ꝙ via oĩbus patʒ trãſeũ
Sunt autẽ auditoꝛes v/ tibus ideo ſemẽ cõculcat᷑ ⁊ nõ fru
bi dei et qͥ ſuſcipiũt ſemẽ illud in ctificat.ſic pꝛopter h̊ ꝙ coꝛda tali
q̊qruplia differẽtia. Primi ſunt um patẽt oĩb vanis cogitatiõib
ad modũ vie.⁊ ſunt homieſ qͥ ha ⁊ affectõibo ꝑ eos verbũ dei ↄcul
bent carnales mẽtes.⁊ qͥꝝ coꝛda cat᷑ et delet᷑ de coꝛde ⁊ nõ fructifi/
ſunt totaliter data mũdo ⁊ mun cat.Vel etiã ſicut ſemẽ cadens ſu
danis rebo. et ſicut via cõmũis ẽ ꝑ via cõculcat᷑ pedibo trãſeuntiuʒ.
⁊ patet oibus trãſeũtil.ſic coꝛda ſic (̃m Euſebiũ) aliqͥ cũ audiunt
taliũ cõia ſt.et patẽt oib vaniſ iu verbũ dei ꝑmittunt poſtea in eis
tiliba carnalibi ⁊ mũdanis cogita ſuſceptũ ſemẽ cõculcari ꝑ fallaceſ

ℳ

tõib ⁊ affectõib qbꝰqͥtidie terit᷑ꝛ
calcat᷑ ⁊ fit durũ ad omne bonũ.
t . rbꝗa Et ideo ſic ſemen male cadẽs ſuꝑ
U Wvijã tritã nõ ꝓfundat᷑ in ea.ſic tles
wmulta coͤueniret ⁊ deci cũ verbũ dei audiũt nõ ꝓfundat᷑
uitatibus ꝓperarẽt ALu nec radicat᷑ in eoꝝ coꝛde. qꝛ pꝛo⸗/
ce.viij.¶¶Per ſeminatoꝛẽ illũ de/ pter eoꝝ carnalitatẽ ⁊ imundiciã

eterſte
boni.
dioſig
,ſictes
fungit.
po/
undiai
toni
ebüaffi
mozhe
nclige⸗
ne e
nacz R
deſclore
tccicel
glla fite
ltititi
piüt De

Seni.

nordile
nineem
ona ho
C
Ctonum.
Dalſoe
dbſdins
1 igerit
Vellont.
nido
ns Wͤb

enit do.

ordlbrs
icuthro/
g tili
inöfn
nnnl
ginl
ul
fmeif/
dens 6
ſeuntu⸗
jandunt
eninc⸗
gfln

4

ſeductoꝛes qͥ eis dicũt. Quis om

ma illa põt ſᷣuare.Nõ eſt res tam

dure intelligẽda.nõ ſunt mãdata
dei tã ſtricta. deꝰ ẽ mißicoꝛs. N
Alij habẽt ſe ꝑ modũ petre. ſſiẽ
em̃ ſemen ꝓiectũ ſupꝛa petrã aut
ſuꝑ muꝝ atiquũ figit qͥ dẽ breueſ
radices et creſcit aliq̃ntulũ ſed ꝓ/
ter tenuitatẽ calami et defectuʒ
umoꝛis ſuꝑueniẽte caloꝛe ſoł ci/
to areſcit et nõ ꝑuenit ad fructuʒ.

ſic aliqͥ verbũ dei cũ deſiderio au/⸗

diũt et cognoſcũt ipᷣiꝰ vtilitatem
