demonio tã puerſa de deo loqui

nõ poſſent.ſa accepta iniuria etii
qð veꝝ erat dicere noluit. ex 5 do „
cemur vt cũ a ꝓxis ex falſitate cõ

tumelias acceperimꝰ eoꝝ etiaʒz ve

VDñica de paſſione
ra mala taceamus ne myſteriũ iun miraculoꝝ oꝑatiõʒ et gloꝛificauit
ſte actõnis et coꝛrectõis in arma in baptiſmo et in moꝛte et in tꝑe
vertamus furoꝛis. Amẽ amen paſſionis cũ vox facta fuit ad euʒ
ei. fideliter dico vobis. Siqͥs ſer et pꝰ paſſionẽ eũ reſuſcitauit ⁊ col
monẽ meũ ſᷣnauerit Ehrvſ. No locauit ad dexterã ſuã. quẽ vos
ſolũ ꝑ fidẽ.ſʒ etiq ꝑ pura vitã Nã diatis qꝛ deus veſter eſt p operũ
fides ſine operibus moꝛtua eſt. imitationẽ.ſed hoc eſt falſum qꝛ
Lmoꝛtem nõ videbit ineternum nõ cognouiſtis eũ ꝑ fideʒ foꝛma
Illã.ſ.q eſt eterna dãnatõ.illa eit tam in qua cõſiſtit dei filiatõ per
vera moꝛſ.Alia aũt que eſt ſeꝑitõ adoptionẽ.vt diat Nicolaus de
ale a coꝛꝑe eſt ſolũ migratio qdã lyra.. Ego auteʒ cognoui eũ ſicut
LOirxerũt g̊ iudei Nunc cognoui/ eius ſilius naturalis habens ean
mꝰq; demoniũ habes. q.d.bug dem ſcientiã cuʒ eo.. Et ſi dixero.
opinabamur nũc aũt certi ſumꝰ quia nõ ſcio eũ ero ſimilis vobis
te habere ðmoniũ quia nulla fal mendax..i.ſicut eſtis mẽdaces aſ
ſitas a deo eſt ſʒ a diabolo. verbuũ ſerendo eũ noſcere cũ tamẽ eũ nõ
qũt tuũ eſt aꝑtũ mẽedaciũ.Ad qð cognoſcatis ita eſſem mendax ſi
ꝓbandũ inducũtl Abraã moꝛtuꝰ aſſererẽ me eũ ignoꝛare inau
eſt et ꝓ hete qui tñ ſermoneʒ dei tum deus habea nonciã eandẽ ced
ſeruauerũt qui eſt maioꝛis virtu eo et inquantũ homo eũ clare vi
tis qᷓ; ſermo tuus et ideo patet ꝙ deaʒl ſed ſcio eũ].ſ.modo pᷣdicto.
falſum eſt qð tu dicis. Si quis Et ſermonẽ eius ſeruol ꝑ qð do
monẽ meũ ſeruauerit moꝛteʒ nõ cet ꝙ vera cognitio ꝑ opa demõ⸗/
guſtabit ineternũ.] Ex quo ꝑatet ſtratur. Oeinde reſpõdit ad pᷣmũ
ÿ decipiebãtur in equiuoco. quia queſierãt em̃ p mo deriſoꝛie ſi ma
Arßs dicebat de moꝛte ſpirituali. ioꝛ eſſʒ abraã Reſpõdet ꝙ ſic. qꝛ
ipi aũt intellexerũt de moꝛte tꝑa abraã pater veſter exultauit vt vi⸗
li Et iõ ↄnte oriſoꝛie querũt duo deret diẽ meũ.Quia abraã deſi⸗
Pꝛimul Nũquid maioꝛ es pa/ derauit cognoſcere tempus aduẽ
tre noſtro abraã qui moꝛtu eſt.] tus xpᷣi qð eſt videre ipᷣm in ſpiri
q.d.nõ. Scðʒ quẽ teipᷣm facis tu.et ſic patʒ ꝙ maioꝛ eſt eo ꝓpter
quaſi d.manifeſtuʒ eſt ꝙ te iactas hoc em̃ cognitionẽ hanc deſidera
et ad vanã gloꝛiã de te falſa dicis bat.quia ab ipo bonũ redemptio
Et quia in illa ſecũdo imponebãt nis expectabat Vlidit et ganiſus
xpᷣo quomõ qreretvanã gloꝛiam eſt Quãdo em̃ dicebat᷑ ei. In ſe/
Et ideo illud pᷣmo excludit dicenſ mine tno benedicent᷑ om̃es tribo
Si ego gloꝛifico meipᷣm .i.ſi qᷓ terre. Gene.xxij.Et in oblatione
ro glo tiã meã illãa mũdana cõtra yſaac. Pꝛopter qð ille mons di/
regulã veritatꝭ diuine vt vos mi/ ctus eſt dñs videt. vt ibidẽ habe
hiimponitisl gloꝛia mea nihil ẽ] tur.quia dñs fecit abraam videre
.i.falſa.ſʒ ita nõ eſt.qꝛ gloꝛia mea occultũ chriſti myſterium.vt dicit
eſt a deo patre a quo nihil falſũ z MNicolaus de lyra. Contra hoc ar
malũ põt eſſe.⁊ h̊ eſt qð dic. Eſt guũt dicẽtes. Quinquaginta an
pater meus qͥ glouficat me.ſ. ꝑ nos nondũ habes et abraam vi⸗

Zexrmno NXX

diſti].q.d.hoc eſt impoſſibile.qꝛ
ob abraam moꝛte fluxerunt circi⸗
ter duo milia annoꝝ vſq; ad illð

tꝑs.Et q́;uis dñs nõ habuit vl/
tra. xxx. annos tamẽ ꝓpter labo/

res ⁊ ieiunia et alias fatigias pꝛo
noſtra ſalute habitas apparebat

longe maioꝛis etatis qᷓ; eſſet. Et
vt dicit Nicolaus de lyra.Ex mo

do loquẽdi eoꝛũ apparet falſitas
et calumnia.qꝛ chriſtus nõ dixit.
Vidi abꝛaam ſicut ipſi reſumpſe

runt. ſed ecõtrario quia abraam
viderat ipᷣm.Et quia obiectio eo⸗
rum ꝓcedebat ex hoc ꝙ ſoluʒ na/

turam humanam in ipo cõſidera

bant.⁊ ideo oſtendit ſe habere na

turã diuinamdicens! Amẽ amen
dico vobis anteqᷓ; abraam fieret
ego ſum] Scðm Auguſtinũ no/

tanter dicit.anteq; abraam fie/

ret ſicut alia creatura que in eſſe
pꝛoducit᷑.Et dicitl ego ſum] non
dicit ego factus ſum. Quia eius
eſſe nõ cepit. Nec dicit fui. qꝛ pꝛe/
teritũ tempus diuinitas nõ ha/
bet, ſed ſemper eſſe. Et quia iudei
verbis chriſti nõ poterant contra
dicere ratõnabiliter loq̃ndo ideo
contradixerũt coꝛꝑaliter ꝑſequen
do.Et ideo ſubditur. Tulerunt
ergo lapides iudei vt iacerent in
eum tanq; in blaſphemum.Je
ſus autẽ abſcõdit ſe. quia oiuini
tatis vtute ſe reddidit eis ĩuiſibi
lem. Exiuit de templo ꝑ mediũ
eoꝛum pꝑgens.ſuis tamẽ diſcipu/
lis manſit viſibilis.quia eũ ſecuti
ſunt. Et ſᷣm Alchuinuʒz Fugit. qꝛ
nondũ venit hoꝛa paſſionis eius
Et etiã quia ipᷣe non elegerat hoc
genus moꝛtꝭ. Bregoꝛius. Cur ab
condit ſe redemptoꝛ noſter. Re⸗
ſpõget. quia hoc exemplo nobis

hoc loquit᷑.vt etiã cũ reſiſtere por
ſumus iram ſuperbientiũ humili
ter declinemus. Vndeꝑ pauluz
dicit᷑ Date locũ ire.ad Roma.xij.

Quanta humilitate iraʒ pꝛoximi
ferre debeat ꝑpendat homo.⁊ fu

roꝛem iraſcentiũ abſcõdentes de/

clinare debemus. Nemo ergo ſe

contra acceptas iniurias erigat.

Nemo cõuicijs cõuicium.reddat
imiratone diell
De eadẽ dominica
Bermo xx

*

bis argnet me de petõ.
MNPoſt lazari reſuſcitati
onẽ de qua legit᷑ i euãgelio pᷣcedẽ
tis ferie ſexte iudei ↄtra xpᷣm con
ſpirauerũt vt eũ interficerẽt.⁊ il/
la reſuſcitatio videt᷑ facta fuiſſe pᷣ
ma luna marcij.et luna.xv.xpᷣus
paſſus eſt. Cõueniẽter hac dñica i

apit᷑ officiũ paſſiõis ꝓpter illã iu
deoꝝ conſpiratõeʒ in xpᷣi moꝛteʒ.
Et ↄueniẽter legi᷑ hodie pñs eu⸗
geliũ in q̊ legi᷑ dñs paſſus fuiſſe

iniurias tam vᷣboꝝ qᷓ; factoꝝ.Et
etiã ideo qꝛ innocẽtes anteq; ſub

eant iudiciũ paſſionis ſolẽt expe /
tere iudiciũ examinatõis.Dñs ̊
ſcens modo iudeos in ſuũ moꝛ/
tẽ ↄſpiraſſe iudicũ examiatõis ex
petijt cũ dixit.. Quis ex vob ar
guet me de peccato Quãuis em̃
dñs pati voluerit ipe tũ oib ſuã
innocẽtiã manifeſtã eſſe voluit. ꝓ
pter qð dixit.. Quis ex vobis ar
guet me de petõ q.d. Vos vultiſ

me interficere. ondite peccatũ qͥ

meruerim moꝛtẽ.quod ſi nõ po/
teſtis erit manifeſtũ me innocen
ter moꝛiturũ. Et ſᷣm Oꝛigenem
Hoc verbum ihu chriſti eſt tante

i 4

Dis ex vo

E

D ſira de naſſiar „
NDſica de paſſione

lant tñ ad alia coꝛ bñn He quibuſ

fiducie ꝙ nullus vnq; hoĩm ̊ di
cere potuit niſi ſolꝰ deus nr̃ qͥ pec
catũ nõ fecit.. Sed ꝓ qꝛ ſi vita
tem dico vobis q̃re nõ creditꝭ mi
hi q.d. Nõ poteſtis arguere pec/
catũ in vita mea.nec falſitatẽ i do
ctrina.quare ̊ nõ creditis mihi.
cũ em̃ nõ ſit impedimẽtũ ex parte
mei opoꝛtet ꝙ ſit ex vicio vro. Et
qꝛ dñs qredo dixit.q̃re nõ credi/
tis mihi.ideo hoc ſoluẽdo ſubdit
LQui ex deo eſt verba dei audit. p
pꝓterea vos nõ auditis qꝛ ex ðᷣo ñ

eſtis ꝑR imitatõeʒ q;uis ꝑ naturã
P Jetorand ſᷣm Gre. i ome.
ad verbũ dei diuerſi diuerſimo
de operant᷑. Quidã eni ſunt qͥ nec
aure coꝛꝑis verba dei dignãt᷑ au⸗
dire ſed magis delectant᷑in vaniſ
ſermonibo.ij.ad Thimo.iiij. A ve
ritate qͥ dem auditũ auertẽt ad fa
bulas aũt conuertunt᷑.De ſalute
eoꝝ nõ eſt multũ ſperãdũ ſicut ðᷣ

infi Nis nolentibn medicinã reci
pe¶ Alij verba dei aure coꝛpoꝛis
audiũt ſed mẽtis delectatõeʒ non
ſuſcipiũt.qͥ ſunt ſiles febriatãti/
bus qͥ dulcia mãducãtes ſapoꝛeʒ
pꝛopter infectõem oꝛis nõ Pcipi/
unt¶ Primi necaudiũt verba dei
etiã aure coꝛꝑis.vt qͥ dieb feſtiuiſ

qj toti occupandi ſunt in ſpũalib-

vadunt ad vanitates ⁊ occupãt ſe

cũ tꝑalibus. vt cum ratiocinijs ⁊

placitꝭ ⁊c. Iſti ex deo nõ ſunt nec
eſt de ſalute multũ eoꝝ ſpanduʒ.

quia ꝑ ſe nõ ſciũt nec in libris le/

gunt. nec in ſermoõibus audire vo
lunt.qͥd bonũ.qͥd malũ.et ideo ſi

bia peccatis cauere nõ poſſunt et
a laqueis hoſtis.¶ Alij verba dei
audiũt ſed nõ conant᷑ intelligere

ꝛ⁊ addiſcere que dicunt᷑. vt qꝛ ſpõ/

te doꝛmiüt in ſermoõe. vel ſi vigi/

vide Berñ. in mone de ſeptuage
ſim a.Iſti nõ ſunt ex d eo.qꝛ vᷣba

bum dei ſic delectant᷑ vt ⁊ fletibuſ
compungant᷑.ſed verba dei non
retinent.et poſt paululũ ad pecca
tũ vt pꝛius dilabunt᷑.qui ſiles ſũt
cribro qð madeſcit in reipiendo
aquã.et tñ nõ retinet eã̊.¶ Quar
ti ſunt qͥ delectabiłr audiũt ⁊ me
moꝛiter retinent.⁊ intelligere co/
nant᷑ nõ vt ſᷣm ea oꝑent᷑ ſed vt ſci
ant de eis loqui.et in hoc in ſeipᷣis
delectant᷑.et apud alios glłiantur.
Et iſti ſimiliter nõ ſunt ex deo. qꝛ
vba dei nõ audiũt vtiliter.iĩmo vᷣ
bum dei quod in ſe eſt valde ſalu
tare ipᷣm ſibi nociuũ efficiũt cum
ex eo ſuꝑbiũt in ſeipᷣis.et coꝛã ali
is vane glłiant᷑. Quinti ſunt qͥ v⸗
ba dei audiũt ⁊ ea tali intentione
ſuſcipiũt vt memoꝛit᷑ retineant et
oꝑe im pleant.Et iſti ſunt ſapiẽtes
de quib diaẽ Math. vij. Om̃is
q verba mea audit et ſeruat ea aſ/
ſimilabit᷑ viro ſapiẽti qͥ edificauit
domũ ſuam ſupra petrã.Qui il/

lo vl timo mõ verba dei audit ex

deo eſt. et ꝗͥ ita nõ audit ex deo nõ
eſt. Propter qð vt dicit Gre.int᷑/
roget ſe vnuſquiſq; ſi vba dei au

re coꝛdis ꝑcipit ⁊ intelliget vñ ſit

¶ Sed diceret aliqͥs aut cogitarzʒ
apud ſe.Ego ſic audiui.dicit Gre.
Ecce verbũ dei docet nos.et iubʒ
celeſtẽ patriã deſiderare.deſideria
carnis cõtẽnere.mũdi głiam dðᷣcli
nare.aliena non appetere.pꝛopᷣa
largiri.et ceteras virtutes iubʒ.et
vicia ꝓhibet. ¶ Penſet igi᷑ apud ſe
vnuſquiſq; veſtꝝ ſi hec vox dei in
aure coꝛdis eius cõualuit.et ꝙ iã

dej goauchut ſalubriter ⁊ vtiliter
Tercij ſunt qͥ in audiẽdo ver/

Sermae NeXNI.

bef er do ſit cognoſcit. Si igit᷑ hõ ita gilãt qᷣ cuſtodiũt ciuitatẽ. vt dici᷑
tag. augliuit verbũ dei ꝙ illa ex eo itel 1 ps ¶ Quarto.qꝛ apð deũ nõ ẽ di
a lexit. et ea ope impleuit. tũc vtilit uerſitas nationũ.ſed ſolũ diſtin/
r verbũ dei audit et vere ex deo eſt. guit᷑ varietas meritoꝛũ Non em̃
rer/ ⁊ magnũ habet ſignũ ſue ſalutis. eſt diſtinctio greci et iudei. lam
nbof LRñnd erũt igit᷑ iudei et dixerũt ei niũ idem dñs.ad Roma.x.....—
non Noõne bene dicimꝰ nos qꝛ ſama/ ¶ Quinto quia xpᷣs appellaut ſ.
cea ritanus es tu et ðᷣmoniũ habes] ſamaritanuʒ in pabola hominis
ſüt Jugdei nõ conſiderãtes qͥd diceret vulnerati et ſpoliati a latrombo.
co ſed ſolũ vt dicerẽt ſicut hoiĩesira ſuꝑ quo miſertus fuit ſamarita/
ar ⁊ indignatõe repleti in cõtumel/ nus ⁊ alligauit vulnera eius ideo
e as ꝓruperũt dicẽtes Nõne bñ / dñs nõ negauit ſe eſſe ſamarita /
Mℳ⅓ di. ⁊c. Sed q̃re iudei dñũm ſama nũ ſed tacendo cõceſſit. &α
nſa ritanũ dixerũt et demoniũ habẽ/¶ Deinde dñs qᷓttuoꝛ ratões tãgit
4eG tem. Vide ſupra ſer. xxix. Oñs ãt in breuibus verbis quib ꝓbat ſe
ur. accepta tãtaↄtũ elia adhuc mãſue nõ habere demoniũ. Prima eſt
te rñdit.⁊ dixit eis.Ego ðmoniũ quia diabolus nõ querit dei glo⸗
1o; nõ habeo Ecce quõ modeſte mã riam et honoꝛẽ ſed conat᷑illuʒ au
MV ſuete et ſimplici vᷣbo negauit qð ferre.ſedl ego inquit ieſusl glo/⸗
c illi obiecerũt. VUbi vide Grego.in rifico patrẽ meũ deũ.igit᷑ demo
W omes Er nota ꝙ etiã ex mãſueto niũ nõ habeo.Auncta eni chriſt?ꝰ
1/ mõ reſponſiois dñi apparet veri ad honoꝛẽ patris oꝑabatur. ⁊ cũ
gnone tas ſue rñſionis.õ em̃ eſt ðᷣmo cta in eũ retulit.et omnia.ſq; po⸗
nnten mniü habentis in magnis iniurijs tentiã ſapientiã ⁊c̃.que ipᷣius ſunt
hiets ſibi illatis tantã moſtrare maſue fatebat᷑ ſe haberea patre. Vel ſic.
is tudinẽ et tã quuetũ ⁊ imꝑturbatũ qͥcunq; in hoibus querit honoꝛ?
al⸗ manere aio et coꝛꝑe. ¶ Sed q̃rit᷑ dei ille non ẽ demoniacus.qꝛ alłls
ult cũ dño fuerũt duo obiecta quare demon eũ incitaret ad pctã.⁊ con
wiil/ ſolũ ad vnum Ago ꝙ ex tra gliam dei ſed ego in oibo hoc
te multis cauſis.¶Primo qꝛ certuʒ feci.ergo ⁊c.. Vos autẽ inhono/
ooro erat eũ de iudeis natũ.ideo ñ oꝑ raſtis me Multiplicit iudei xpʒ
ini, tuit eũ ad hoc rñdere.eo ꝙ euidẽ inbhonoꝛauerũt ſᷣm diuinitatẽ at
daian ter falſũ erat ¶ Scðo qꝛulud de tribuẽdo diabolo opa deltatis vt
ft ſamaritano tãgebat ſuũ vitupe/ bic.Et Luce.xi.Et ſᷣm hũamitatẽ
inn riũ ſᷣm ꝙ hõ.ſed de demonio il / vt hic dicendo ipᷣm ſamaritanuʒ.
He lud tagebat diuinũ honoꝛẽ.ꝓpter Et Math. xi. Ecce hõ voꝛax .po/⸗
u quod ſubſeq̃nter dixit Ego glo/ tatoꝛ vini et amicus publicanoꝝ
len rifico patrẽ Docuit ergo nos pꝓ Tunc ibi Ego gliam meam nõ
hoc ꝙ noſtra impꝛoperla ðöbemꝰ quero] Ponit ſcdᷣam ratõnem di
inl patienter ſuſtinere. ¶ Cercio ᷣm cens. Diabolꝰ in oibus ſuis oꝑi
oe Bre.vnũ negauit et aliud tacẽcdo bus querit gloꝛiam pꝛopꝛiã.Ego
ie conceſſit. Samaritanus em inter autẽ nõ quero gloꝛia meam i mũ
i ptatur cuſtos.et ipe eſt qͥ cuſtodit do et iactantiã ſicut vos putatis
i nos.ſine cnus cuſtodia fruſtravi Vel quicunq; ns querunt gliom

Dñica de paſſion e

mundanã et iactantiã et bmõi tẽ
poꝛalia nõ eſt demoniacus.quia
als demon eũ ad talia querendo
induceret vt fadulius deciꝑet. ſed
ego non quero hmõi. Non enim

queſinit in mundo gloꝛiã nec vl/

la magnificentiã. Venit g̊ vt do
ceret omnẽ mundi gloꝛia c

nendã. vt dicit reo G1Lercha
a

ratio eſt talis. Ille nõ habʒ öᷣmo
nium quem deus gloꝛificauit et
gloꝛificabit.ſed deꝰ pater głificat
⁊glłificauit me.vt in baptiſmo ⁊
in trãſfiguratõe.et gloꝛificabitin
reſurrectõe cũ dabit mihi nomen
qð eſt ſuꝑ omne nomẽ.Et hãc ra
tionẽ tãgit cũ dicit Eſt ſcʒ deus
aterl q querir ⁊c. Quarta rõ ẽ
Hile nõ eſt demoniacus cuiꝰ iniu
rias deus pater iudicabit.et guit᷑

puniet vos ſuꝑ iniurijs mihiilla

tis.Et ita factũ eſt qñ in vindictã
iniuriaꝝ chriſto illataꝝ capta eſt
ciuitas hieruſalẽ et populus occi
ſus a romanis. Et illam rationẽ

tangit dñs cũ dicit Et iudicet.

Sequit᷑. Amen .i.fideliter di/
co vobiſ. Si quis ſermonẽ meuʒz
ſer. non ſolũ in memoꝛia retinẽ
do ſed etiã in coꝛde meditãdo: et
oꝑe implendol moꝛtẽ nõ videbit
ineternũ ſſq illam que eſt et᷑na dã

natio.Dixeruntigit᷑ ei. Nũc co⸗

gnouimus qꝛ demoniũ habes.

tanq; dicerẽt. Nunquid iã certuʒ

eſt ita eſſe ſicut diximꝰ. ſ. ꝙ demo

niũ habeas. Mulla em̃ falſitas a ſi
deo ſed a diabolo ⁊ tuũ dictũ eſt
aꝑte falſum.qð ꝓbare voluerunt Et

ſic arguendo. Sermo tuus non

eſt maioꝛis efficade qᷓ; ſermo dei. eſt

ſed obſeruatoꝛes diuini ſermõis
moꝛtui ſunt.quales fuerãt abra/
am et ꝓphete. Igit᷑ ſermo tuus a

moꝛte non liberat.vt tu dicis. Et
hoc ẽ quod dicũt. Abraam moꝛ
tuus eſt qui ſermonẽ dei in omi/
bus ſeruauit ⁊ pꝛophete moꝛtui
ſunt. et tu dicis q.d.mentiẽdo di
cis. Si quis ſermonẽ meũ ſerua
uerit moꝛtẽ non guſtabit ietnũ

Jugei intellexerũt de moꝛte coꝛ⸗

poꝛali.dñs autẽ nõ de coꝛpoꝛali
quã hoiĩes experiunt᷑.ſed de moꝛ/
te eterne dãnatõis intellexit quã
ſancti nõ patient᷑.et hoc carnales
iudei nõ intellexerũt. Animal em̃

homo nõ ſapit que dei ſunt.bme

ad Choꝛin.ij. Conſeq̃nter in ſultã
do ꝓponũt chriſto duas q̃ſtiões.
Prima Nundqd tu maioꝛ eſ pa
tre noſtro abraam qͥ moꝛtuus ẽ.
et ꝓphete moꝛtui ſunt Illud nõ
eſt veꝝ ꝙ moꝛtui ſunt intelligen
do de moꝛte eterna dequa domi
nus locutus eſt. Secũda q̃ſtio.

quem teipᷣm facis Ille ſeipſuʒ

dici?᷑ facere qui cũ nih̃il ſit reputa

tione tñ ſui magnus eſt. ⁊ extol/

lit ſe. Quaſi dicerẽt 'm Theophi

lum. Cum tu nihil ſis et abiectus

carpẽtarij filius de galylea quare
tibi vſurpas gloꝛiã. cuius meriti

aut dignitatis vis credi.quid ð te
ſentis. aut quẽ te reputas. Et do
minus nõ reſpõditilli ratõi eoꝛũ

quo nitebantur pꝛobare ꝙ ſermo

chriſti nõ liberat a moꝛte.qꝛ ratõ

non erat ad ꝓpoſitũ.eo ꝙ domi⸗
nus loquebat᷑ de moꝛte eterna.ip
lvero de tẽpoꝛali. Sed reſpon /
dit duplici queſtiõi ſibi pꝛopoſite

gloꝛfico meipſuʒ glia mea nibil
I.q. d. Queritis a me quez ego
memetipᷣm facia:reſpondeo. G
dixero vobis gliam meã nõ cre/

ditis mibi. Vnde ſi ego glifico

4

pꝛimo ſecũde dicens. Si ego

—

—

me] id ẽ ꝑ verba mea gloꝛioſum
me fecero glia mea nulla eſt jre/
putatione veſtra.. Eſt pater meꝰ
qui gloꝛificat me quẽ vos dicitis
quia deꝰ veſter eſt] Pater meus
glificat me.i.gloꝛioſum me oſtẽ
Qit.iq; in voce lapſa de celo.in mi
raculis.et in virtute pᷣmonisl Sʒ
vos non cognouiſtis eũ.ego autẽ
noui eũ ] et ideo a me deberet q/
rere de eo Nemo em̃ nouit pr̃em
niſi filius et cui voluerit filiꝰ reue
lare. Math.xj. Et Joh.j. Deum
nemo vidit vnq; niſi vnigenitꝰqᷣ
eſt in ſinu patris. Et ſi dixero qꝛ
nõ noui eum ero ſilis vob men/
dax Chryſo Sicut vos dicẽdo

cũ ſcire metimini.ita ego ero men

dax dicendo eũ neſcirel Et ſermo
nẽ eius ſeruo id ẽ ſᷣm Theophi
lũ mandata eiꝰ opere impleo.De
inde ipᷣi öriſoꝛie queſiuerũt ab eo
an eſſet maioꝛ qᷓ; abꝛaã. D
Et dñs reſpondet ꝙ ſic. Quia
abraam pater veſter exultauit.ſ.
ſperãdo ſᷣm Aug.:lvt videret in/⸗
telligendo diẽ meũ deſiderabi/
lem. Et nota ꝙ ulla dies põt in/
telligi de die natiuitatis eterne.ð
qua in Pſal.Ego hodie genui te.
Iſta dies nec habet pꝛincipiũ nec
finem. Hunc diẽ cognouit abra/
am vt dicit Grego. quado ĩ figu
ra ſũme trinitatis tres angelos
hoſpitio recepit. Vel intelligitur
dies natiuitatis tꝑalis. quem die
vt dicit Augu. cognouit abraam.
quia ſciuit chriſtũ ex ſemie ſuo na
ſciturũ. Sibi em̃ dictuʒ fuit. In
ſemine tuo benedicent᷑ om̃es tri⸗
bus terre. Vel ꝑ diem ᷣm Chriſ.
intelligitur dies paſſionis chriſti
quem pᷣuidit in imolatione arie/
tis ꝓ filio. Et oẽs illos vidit abꝛa

ami figun et fide.⁊ ſi ſ aꝑte i ſpᷣ
Let gauiſus eſt Augꝰ.Quale fuit
gaudiũ coꝛdis videntis verbum
manẽs ſplẽdoꝛẽ pijs mentibo re/
fulgentẽ apud patrẽ manẽtẽ deũ
7 aliqñ in carnè venturũ.⁊ non ð
patris gremio receſſurũ Direĩt
ei iudei.Quinq̃ginta annos nõo///
dum habes et abrahã vidiſti . .q.
d. vᷣm Breg. Multi ſunt anni ꝙ
abraa m moꝛtuus ẽ̃.qꝛ erãt vltra
duo milia annoꝝ.quõ ꝗ̊ tu vidiſti
abrahã tũc tꝑis.Iteꝝ male intel
ligentibo rñdit ieſus.Abraam nũ
q; vidit chriſtũ oculo coꝛꝑali.ſjʒ vi
dit eũ oculo mentis fide illumia
tus. Dixit eis ieſus Amẽ amẽ
dico vobis anteqᷓ; abraam fieret
ego ſum] Hoc eſt veꝝ pᷣm deita⸗
tis ſubſtantiã.qꝛ in pᷣndpio erat
verbum. Et ſᷣm Grego. Chriſtus
vo lens diuitatis ſue duratõnem
oñdere.non dixit.añq; abrahã fi
eret ego fui ſed dixit.ego ſum. qꝛ
fui ſignificat pꝛeteritũ.diuitaſau
tem nõ habet pᷣteritũ nec futurũ
ſed pᷣſens tm̃.Exoð.iij.Ego ſum

qͥ ſum.ſoli autẽ creature compe/

tit fieri.Et ideo ð ab raham dixit
dñs. anteq; fieret.Et quia ꝑfidis
iudeis defecerũt verba quib)⸗
tradicerent chriſti verbis ideoſ tu
lerunt lapides iudei vtiacerent in
eum.Jeſus autẽ abſcondit ſe Au
guſtinꝰ. Non autẽ abſcondit ſe in
angulo templi quaſi timens.aut
in domunculaʒ fugiens.aut poſt
murũ vel columnã diuertẽs.ſed
celica poteſtate ſe inuiſibilẽ cõſti/
tuẽs inſidiantibus per mediũ il/
loꝛum iuit et exiuit de templo.
Conſideremus ( diat Gregoꝛnꝰ)
ſaluatoꝛis nr̃i manſuetudineʒ et
hũilitatẽ qͥ potẽtia dnitatiſ nutu

tacito mẽtis ſuos ꝑſecutoꝛes poſ
ſet ſubito in penã moꝛtis ſubrue/
re tanqᷓ; pauidus humiliter ſe ab
ſcondit.Et hoc ꝓpter tria. Pꝛiĩo
ſᷣm alchuinũ qꝛ nõdũ venerat tẽ
pus moꝛtis ſue. Scðo ſᷣm Augu
ſtiqꝛ nõ elegerat tale genꝰ moꝛt
Tercio ſᷣm Auguſti. ꝙ daret no⸗/
bis itelligere ꝙ liceat ꝑſecutoꝛes
declinare qñ eſt ꝑſeoitõ ꝑſonalis
Math.x.Si vos ꝑſecuti fuerint

in vna ciutate fugite in aliã VUñ

Grego. Quid hoc exẽplo loquit
nob.niſivt etiam cũ rſiſtere poſſu
mꝰirã ſuꝑbiẽtiũ hũilit᷑ dectinemꝰ
Vnñ ꝑ paulũ ðꝛ. Date locũ ire.ad
Rom.xij.Quarto ſᷣm eũdẽ Gre/⸗
goriũ ad inſinuandũ ꝙ eiipᷣa ve/

Cõ temnit.eã quippe quã nõ inue

nit hũilẽ veritas fugit mentẽ

Dñica palma

Pmaphro
pinquaſſi biO.
— ⁊ veniſſet betphage.⁊c.
Math.xxi.Solẽt reges bellũ in
traturiꝓ aiatõe militũ ſe pᷣus in
gloꝛia regia oñtare.Sic ſaluatoꝛ
noſter ad locũ paſſionis vbi bel/
lũ cõtra diabolũ erat ingreſſuruſ

honoꝛẽ regalẽ hodie oñtauit ĩ eo

ꝙ equitãdo inceſſit qͥ als pedibuſ
ambulare cõſueuit.Et ꝙ; turbaꝝ
acclamãtiũ pᷣconio honoꝛari vo/
luit occurrẽtiũ ſibi cũ floꝛibus et
palmis et veſtimẽta ſua in via q̃

incedebat ꝓſternentiũ atq; clamꝗ
tium. Oſanna filio dauid rex iſra

el bñdictus qͥ venit ĩ nomie dñi.
qð totũ fieri voluit ad cõfoꝛ tatio
nẽ diſcipuloꝝ et alioꝝ credentiuʒ

qui paulo poſt h̊ erãt viſuri ipius
ignominiã.⁊ de hoc eſt pñs euan

geliũ. In quo dicit a pᷣncipio uʒ
appꝛopinqᷓſſet ieſus.⁊c. Vbi ſceiẽ
dũ ꝙ ſicut legi᷑ Joh.xij. Añ ſex di
es paſce.i.añ diẽ palmarũ ſabba/
to xpᷣſ erat bethanie quod erat ca
ſtrũ marie magdalene et marthe
diſtãs a hieroſolimis.xv. ſtadijs.

vbi fecerũtxpo cenam et martha

miniſtrabat. lazarꝰ erat vnus ex
diſcũbẽtibo. qui(vt ait Auguſtinꝰ
in de verbis dñi) cõuiuis interro
gaãtibus loca penarũ inferni dili⸗
genti narratiõe indicauit vt in lõ
gis tꝑibus ignoꝛan.ita tãdẽ inue
nirẽt ꝓditoꝛẽ laʒarũ Maria vero
aperuit pixidem de alabaſtro vn/
genti nardipiſtici pᷣcioſi ⁊ vnxit ca
put ⁊ pedes dñi.Cõuenerunt aũt
bethaniã multi nõ tiñ/ ꝓpter ieſuz
ſed vt laʒarũ viderent reſuſcitatũ.
Sequẽti vero dievt eſt hodie ma
ne facto.xpᷣs de bethania receſſit
vt veniret hieruſalẽ. Et cũ appꝛo
pinquaſſet hieroſolimis ⁊ veniſſʒ
betphage q̃ erat vicus ſacerdotũ
diſtãs a bethania fere vno milia
ri ad montẽ oliueti in cuiuſ deſcẽ
ſu ſita eſt dicta villa.. Tune miſit
duos diſcipulos. qui fuerũt pe/
trus et philippꝰ.vt dicũt Ambꝛo

ſius Hylarius et mgr in hiſtorijſ

Didi eis.ite in caſtellũ qð cõtra
vos eſt .i.ad hieruſalẽ que erat ſi
ta ad radices alterius mõtis.ſ.ſy
on. Et ſtatim iuenietis aſinam.
Iſta aſina fuit ad poꝛtã ciuitatis
deputata vſui pauperũ qui ꝓpꝛia
iumẽta nõ habebãt.cum aliquis

lũl Et pullũ cũ ea qui cũ eo nute
bat᷑ad ſilłe opꝰ Suꝑ q̊ͥ adhue ne
mo bhoim ſedit, vt ðr Math. xi.

operatꝰfuiſſʒ cũ ea dabat ei paobu ⸗

— 1

füſe⸗
E
ſeep
lie⸗

nißi⸗
uun
Mol
Ghiſii
iſad
ſbba/
taa
anhe
is⸗
anhs
vN
nmno
nidili⸗
Nin ls
de inne
rawo
ſro
ritaa
unt aüt
e ienj
ſatati⸗

odene

faceſt
appre
ꝛyeniſß
rhoti
o mili⸗
ſ deſc
ne mit
müt pe⸗
Vmbro
hin
öi
neri
7e0
tan.
itats
nippen
lus

eenn ,
o ott

hucne
tp⸗

8
— .* „
e hvhvfdmà .

Soluite et adducite mihi.Et ſiqͥ ſ reuerentiã chriſto exhibendam.

aliqd vobiſ dixerit phibẽs ſolue
re aut inqͥrẽs ad qͥdaut ꝓ q̊ did/
te qꝛ dñs his opus hʒ ⁊ cõfeſtim
dimittet eos Dicit (hriſo. ꝙ vtꝰ
xpᷣi mouit intꝰ aſine cuſtodes vt
mox ad verbũ eoꝝ darẽt qᷓ;uis eiſ
ignotis. Hoc autẽ totũ factũ ẽ
vt adimpleret᷑ qð dictũ ẽ ꝑ ꝓphaʒ
d. Zacharie. ix. Dicite filie ſyon Fʒ
glo. Huic facto adhibet᷑ teſtimo
niũ ꝓphetie vt apꝑeat ꝙ oia ſũt
impleta q̃ de xpᷣo erãt ſcp ta.Sed
ſcribe et phariſei cecati malicia ñ

intellexerũt q̃ legerũt Dicite filie

ſyon ·..i.habitatoꝛibo cuitatis hie
ruſalẽe q̃ ſita eſt ſub caſtro montiſ
ſyon. In Johe dicit᷑. Noli timere
filia ſyon.qð exponit᷑ ᷣm Augu.
Noli timere hieruſalẽ ſed illũ ag̊ᷣ
ſce qͥ a te laudat᷑. et noli trepidare
cũ patit᷑. qꝛ ille ſanguis fundit᷑ ꝑ.
quẽ tuum delictuz delet᷑ et vita re
dimit᷑. Scðʒ Chriſo. cõſueuerũt
hoies timere reges veniẽtes pꝛo/

pter neceſſitates belloꝝ exactões

atq; iniuſta grauamia.ſed noli ti
mere hierm. qꝛ ille veniẽs nõ eſt
talis ſed manſuetꝰ et hũił. nõ in
młtitudie exercitꝰ ingrediẽs ⁊ eq̊
rũ ſed cũ hũili turba aſine iſidẽs.
LEuntes aũt diſcipuli fecerũt ſicẽ
pcepit illis ieſus.et adduxer̃t pul

Alij aũt cedebãt ramos de ar/

boꝛibus et ſternebãt ĩ via quod
erat alacritatis et gaudij ſignum
vt diẽ Bre.et ſolꝰ Johes expmit
ꝙ iſti qͥ pᷣcedebãt ei obuiã cedebãt
ramos de palmis.Et eſt veri ſile
ꝓ de oĩ genere arboꝝ pulcraꝝ. et
pcipue oliuaꝝ ⁊c̃.Catat etiã eccle
ſia ð floꝛibo et palmis.Occurrũt
turbe cũ floꝛibo et palmis ⁊c. In
il la em̃ calida regioe tũc arboꝛes
floꝛẽt. Idẽ eſt credibile ꝙ pulchri
oꝛes frondes cũ floꝛibus ſuis ce
debãt.vel etiã floꝛes alios de t᷑ra
carpebãt ꝓ amenitate ⁊ iocũdita
te oñdenda.Et in iohe ſcribit᷑ ꝙ ei
obuiã ꝓceſſerũt cũ ramis palma/
rũ.Cũ em̃ xpᷣus eſſet in deſcenſu
mõtis oliueti auditũ ẽ hieꝛłimiſ
de aduẽtu eiꝰ Et tũc turba młta
q̃ erat ad diẽ feſtũ ꝓceſſit ei obuiã
cũ floꝛibo et ramis palmaꝝ.quia
audierũt miraculũ de laʒari reſu
ſcitatõe. Multa aũt turba comi/
tabat᷑ eũ de bethania veniẽdo. et
ſic oẽs ſil.ſ.obuiãtes et co mitãteſ
fecerũt ei reuerentiã.. Turbe aũt
q̃ pᷣibãt et q̃ ſeqbant᷑ eũ clamabãt
voce magna Jet iocũda di.. Oſã

na filio dauid] oſanna.i.obſecro

ſalua. et poſtea ↄuertebãt ad x:ᷣm
ſᷣmonẽ Bñdictus qͥ vẽit i noie

lũ et aſinã.et impoſuerũt ſuꝑ euz dñi et eſt laus ſumpta ex pſal. c
veſtimẽta ſua.et eus deſuꝑ ſedere xvij.vbi ſic diat᷑O dñe ſaluũ me
fecerũt Hec fuit reuerẽtia quem fac.Et in hebreo Ana adonay.
diſcipuli xrpᷣo exhibuerũt.qꝛ ñ ꝑ/ dñe bñ ꝓſpare. Benedictꝰ qͥ vẽit
miſerũt eũ eqͥtare ſuꝑ nudo aſino in noĩie dñi. Et eſt ſenſus ſᷣm glo.
ſʒ ei loco ſelle veſtimẽta ſua ipoſu ¶ Benedictus .i.gloꝛio ſus ſit qͥ
erũt.. Pkima aũt turba ſtrauert venit in mundũ ꝑ carnis aſſum

veſtimẽta in via] ſq; ſub pedibuſ ptionem.et hoc l in noĩe dñi idẽ
aſine ne offenderet ad lapidẽ. nec tanq; dñs.vel in no mine domi

calcaret ſpinas aut caderet ĩ foue mi id eſt pr̃is eum glificãdo. Iteʒ
om. Vl potiꝰ hoc totũ ipoꝛtabat ſᷣm Marcũ turbe adhuc adiun/
5

”

xerũt ſcdᷣam laudẽ dicentes. Bñ
dictũ regnũ pr̃is nr̃i dauid. q.d.
Bñũdictũ ſit regnũ pr̃iſ nt̃i dauid
quodreſtitutũ eſt in aduẽtu tuo
Item ſᷣm Lucã terciã laudẽ ad/
diderũt dicentes. Par de celis⁊
glia in excelſis.Et iteꝝ cõuertẽtes
verba ad chriſtũ dixerunt. Oſan
na in altiſſimis.quia nõ qrimus
ſalutem terrenã ſed celeſtẽ. Item
ſᷣm Johᷣ.addiderũt.GBenedictus
rex iſrael qui venit in nomie dñi
⁊ ſic receperũt eum in regem.

(de aſſione domini

uotõis chriſtiane bᷣn
cpalis cauſa ſit omi/
po tens deus ᷣm illud Jacobi.j.
Omne datũ optimũ et om̃e do /
num pfectũ deſurſum eſt deſcen
dens a patre luminũ/opoꝛtet tñ
ipᷣius deuotõis ex paꝛte noſtri eẽ
etiã aliquã cauſam.ſq; ip̃am medi
tatõnem et contemplationẽ.que
(m illud p ſal. in meditatiõe ex/
ardeſcit ignis jexcitet in hominis
coꝛde ſpũalem ignẽ.i.dilectõnem
que eſt a ꝓpxima cauſa.Licʒ etiam
ſm ſactũ Tho.ſcðᷣa ſcðe.q.lxxxij.
meditatio eoꝝ que ſunt diuinita/
tis ſᷣm ſe maxime excitent dilecti
onem deiſet per conſeqᷓns deuo/
tionãtamen quia pꝛopter debili
tatem mentis humane et pꝛopt
immerſionẽ eius in coꝛpus coꝛru
ptibile om̃is cogitatio noſtra in/
cipit a ſenſibo.ideo opoꝛtet vt ad
cognitõnem diuinoꝝ et cõſequẽ/
ter ad eoꝛũ dilectionẽ manuduca
mur ꝑ ſẽſualia nobis nota.vt ſũt
opera dei naturaliaſ ſuꝑnatura

.

aquis de

K d. ee⸗

De paſſione chriſti
lia/et bñficia nobis collata.et ma
xim e ea que ꝑtinẽt ad chriſti hu
manitatẽ.ſicut in pᷣfatione dicit᷑

vt dum viſibiliter deũ cognoſci⸗
mus ꝑ hune in inuiſibiliũ amoꝛẽ
rapia mur.Opera igit᷑ dei natura
lia et ſuꝑnaturalia ⁊ innũera eiuſ
beneficiaſet pcipue que reſpiciunt
chriſti humanitatẽ intellecta ⁊ at
tente meditatamanuducunt ho/
minẽ in dei cognitionẽ. et ſue om̃i

potẽtie.infinite ſapiẽtie.ſue boni

tatis.im mẽſe miſericoꝛdie.largi/

tatis era dinmnor cuoriin
itatio cauſant ſũ/

cognitio⁊ me
mi ⁊ immẽèſi boni dilectõem ſuꝑ
omnia /que cõmuniter in hoĩe ex
citant deuotionẽ et ꝓmptificant
ad omne bonũ. Veꝝ ſi omia d ei
opera⁊ oĩa bñficia que nobis lar

gitus eſt et largirinõ deſinit miſe
ricoꝛs et miſeratoꝛ dñs.Et ſi in /

ſuꝑ omia que chriſtus dñs in ter
ris viſibiliter cẽuerſatus pꝛopter

nosjet pꝛopt᷑ nr̃am ſalutẽ fecit i/

telligere ⁊ recolere eſt difficile.nec

foꝛte om̃ihoĩe poſſibie.dignum

tñ ⁊ rõnabile eſt vt ſaltẽ ulud int
ea pᷣcipuũ ⁊ maximũ.ſ.xpᷣi moꝛs
7 eius paſſioneſ ꝑ quas humanũ
genus redemit ⁊ reꝑauit a mẽo/
ria fideliũ nõ recedat.Quia btũs

Berñ.ſuꝑ cantica.ſermõe.xliij.cõ

mendãs cognitõem ⁊ meditatõʒ
moꝛtis xpᷣi ⁊ paſſionẽ ꝑ q̃s noſre
demit ⁊ reꝑauit dicitin eis ſapien
tiã cõſiſtere ⁊ plenitudinẽſcientie
pfectõem/quoq; iuſticie in his cõ
ſtitui diuitias ſalutis ⁊ copiaſme
ritoꝛũ.Et ſubdit. Hec mea interi
ſublimioꝛ phia ſcire xpᷣm ⁊ hunc
crudſfixuʒ.nõ reqͥro vbi cubet.vbi
paſcat ĩ meridie.i.alta diuinitatꝭ
ſue maieſtate.ſed eũ intueoꝛ ſalua

–—

tris dilectionẽ qͥ nobis dedit talẽ

eena toꝛem in cruce. Quia liqʒ illð ſub tr. ob⸗
nilbn limiꝰ.ſ. diuinitatꝭ meditatio. iſtð redem ptoꝛẽ et chriſti dilectõʒ ad
ne dick tñ paſſionis meditatio ꝑatiꝰ. qꝛ nos q talia ⁊ t indigna pati volu
Gnoſ ſenſui propinqus a qͥ nr̃a incipit iti/vt nobis tãtos fructus afferret
amort cognitio vt ſciamꝰ illiuſ mẽoꝛari ſua ſctiſſuna paſſiõe.vt hoꝝ attẽ/
norun De his.iſ.xpᷣi paſſione ⁊ moꝛte co ta conſideratio inflãmet affectuʒ
meiu Finu aliqᷓ dicere put dñs miſtra hois ad ſui bñfactoꝛis dilectõʒ. ⁊
launt bit. Ideo rogemꝰ vᷣginẽ btãm vt cauſet in eo de tata dei erga nos
nrat nobis ad h̊ graʒ neceſſariãẽ impe bęnignitate ⁊ de tantis bonis no
ho⸗ tret.et ꝓ illo ſalutemus eã angeli bis collatis letiqã ⁊ gaudiũ ſpiri
Lcc ca ſalutatõe di. Aue maria ⁊c. tale.qð gaudiũ ſuauẽ facit pᷣdietũ
tdon. V¶ Locuturus igit᷑ de paſſio/ doloꝛẽ quẽ cauſat ↄſiderano paſſi
elarg, ne xpᷣi cõgitaui ð trib dicere. Pi oniſ.ſNã amaritudis paſſiõis xpi
*R mo in generali. deinge de qlibz eo q triſtabil ẽ. et benignitatis der er
Pnr rũ in ſpẽali. Primũ eſt magnitu ga nos q delectabil eſt ⁊ etiã fru/
n ſnn do et acerbitas paſſiõis xpᷣi tã qᷓ ctuũ ex paſſiõe chriſti ꝓuenientiũ
lieck ad triſticiã interioꝛẽqᷓ; ꝗᷓ ad extio ꝑmixta conſideratio cauſat in pio
rkiunt rẽ doloꝛẽ quẽ habuit in coꝛpoꝛe. coꝛde dulcẽ meroꝛẽ etlachrymas
ſuda Scom ẽ benignitas dei erga noſ facit dulces q̃ ex fonte buꝰ meꝛo
pohr q no bis indignis ſʒ valde indigẽ ris fluxerũt et ſuaues. fitq; hoĩ le
e tibo talẽ ac tãtũ dedit redẽptoꝛeʒ ue qᷣcqᷣd ꝓ amoꝛe tal ſin bnfacto/
nen cũ tãtis effectibo bonis ⁊ fructibꝰ ris laboꝛis iminet aut doloꝛis.
Cum q̊s nobis eiꝰ paſſio attulit ⁊ eius er tercio autẽ aſſumat ſibi exẽ/
W moꝛs. ¶Terdũ eſt vtutes qᷓ̃s ipe pla imitatõnis et documenta ſa⸗/
Sgot dñs in ſua paſſiõe multipłꝛ.iĩmo lutaria ad directionẽ ſui in vita p
eflt, copioſiſſime demonſtrauit. Hec ſenti. Hec tria ꝑcepit ex meditatõ
falene tria vident᷑ mihi in hoc ſacro tem ne paſſiõis rpᷣi btũs Berñ.vt ipᷣe
dichun poꝛe pncipalit᷑et ꝑ vitã hois fre/ innuit ſer.xliij.ſuꝑ Cañ.vbi didt.
lludint qnter a q̊libʒ in xpᷣi paſſõe atten Ex his ſq chriſti paſſionibus pꝛe
W denda et ſollicite meditãdaſvt qͥ/ dicto modo meditatiſ mihi aliqñ
dumhon libet dei ſeruus ex pᷣmi meditati ſalutaris potus amaritudis ſup
tamnn, one attẽta ⁊ cognitõe diſticta mo ple conficit᷑. Ecce cõpaſſio.Ex his
nnabti ueat᷑ ad aliquã cõpaſſionẽ cũ chri rurſum ſalutaris vnctio conſola
etlihd ſto patiẽte habendã intenꝰ q̊ ad tionis. Ecce ſpiritualis leticia cõ/
ectni; affectũ aĩe.et etiã exteriꝰ q̊ ad coꝛ ſolans. Hec mihi mundi iudiceʒ
ſonſt pus paſſionẽ eꝰ aliq̃lit᷑ ſentiẽdo. non ſolũ placabilem: ſed et imi⸗
glopen vt ſic poꝛtet xpᷣm in coꝛde ⁊ ĩ coꝛ/ tabilem repꝛeſentãt. Ecce ſecura
ſtenle pe.in coꝛde ꝑ cõpaſſionẽ.ĩ coꝛꝑe imitatio.Ad pꝛimum hoꝛum per
nbis wo pꝑ ipᷣius coꝛꝑiſ ꝓpt xrpᷣm diſcre tinet quod dicit ſpoſa Lanticoꝛuz
ppinſne tã caſtigatõeʒ. 2 aduerſitatũ patiẽ j. Faſe ciculus myrrhe dilect? me /
an tpten tẽ toleratõeʒ. Hoc em̃ eſt magni us mihi inter vbera mea cõmo/
1tbuac meriti et valet ad purgatõeʒ pctõ rabit᷑. Myrrha eteni eſt herba a/
ben rũ. Ex ſcdᷣo vo attente ↄſiderato mara. et ſignificat chriſti paſſio /
nn 2 diſtincte cognito itelligat ði pa nẽ et qᷣlibet myrrhe ramuſcinue
S

—

De paſſione chriſti

aliquã ſinglarẽ paſſionẽ ⁊ aliquẽ
ſingularẽ articulũ paſſionis chri⸗
ſti.Faſciculus aũt ex multꝭ ramu
ſculis collectꝰ ⁊ colligatus ſigni⸗
ficat aggregatũ ex omibus anxie
tatibus ⁊ amaritudinib.aduerſi
tatibus.⁊ paſſionibo quas dñs a
pncipio introitus ſui in hũc mun
dũ vſq; in exitũ eiꝰ de hoc mũdo
paſſus eſt. Sicut ergo ſpõſa hũc
faſciculuʒ mirre ſibi colligauit.et
ipᷣm inter vbera ſua cõmoꝛari fe/
cit.i.ipᷣm in coꝛde ſuo poꝛtauit re
tinẽs in mẽoꝛia ſua ⁊ ſedula me/⸗
ditatõne reuoluens amara omia

que xpᷣs dñs ꝓ nobis paſſus eſt.
49 . ta dignũ eſt ⁊ valde ſalutare vt

libʒ fidelis exemplo ſponſe ſtu/
deat eundẽ faſdculũ mirre ſibi col
ligere ⁊ inter vbera ſua collocare
i.ſtudeat intelligere ⁊ memoꝛiter
retinere ⁊ ſedule meditari i coꝛde
ſuo om̃es laboꝛes.axietates paſ/
ſiones xpᷣi dñi vt ſunt pmo ille in
fantiles neceſſitates ſue. Deinde
laboꝛes qͥs ꝑtulit in pᷣdicando fa
ugalones
as in oꝛando.tẽptãtões ⁊ ieiuni⸗
lachrymas in patiendo.inſidias
in colloqᷓndo.pꝑieula in falſis fri/
bus.cõuitia.ſputa.colaphos.ſub
ſannatões. expꝛobꝛatões.cdlauos
e agetſaton? ſangrunen ſu/
doꝛẽ hmòi q̃ in euangeliſtis copi
oſiſſime deſcribũt᷑.⁊ ſũt poſterius
latius declarãada¶ Ad ſecundũ ꝑ
tinet vt hõ gratus exiſtens de dei
bñficijs ſtudeat.⁊ om̃i diligentia
conet᷑ vt ipſa cognoſcat ⁊ ꝓut põt
intelligat ipſoꝝ ſedule memoꝛet
2 de eis gras agat/⁊ maxime eſt
hoc faaendũ de illo excellẽtiſſimo
bñfiao redemptoꝛis nr̃i ⁊ de effe
ctiba bonis ac fructibus inde ſecu

in diſcurrendo. vigili⸗

tis.vt ex ̊ hmõi affectꝰhoiſ vt di
xiinflãmet᷑ ad tantũ taleʒ redem/⸗
ptoꝛẽ diligẽdũ qͥ pꝛioꝛ dilexit noſ

7 lauit nos a pctis nr̃is in ſangui
ne ſuo Apocal.j.Et vt hõ effugiat

illud peſſimũ viciũ igratitudiniſ
quo multi hodie laboꝛãt qui nec
curant dei bñficia cognoſcere.nec
ea recolere.nec agere gras ipoꝛũ
largitoꝛi vt bñ de eis habeat veri
tatẽ illud pᷣs.Nõ fuerunt memo
res bñficioꝝ eius ⁊ mirabiliũ eiꝰ
q̃ oñdit eis ¶¶ Ad tercũ ꝑtinet qðᷣ
dicit᷑.j.petri.ij.Chriſtꝰ paſſus pꝛo
nobis vobis relinqns exemplũ
vt ſequamini veſtigia eius. Quia
dñs ſingulariter in ſua paſſione

oñdit nobis vᷣtutes młtas vt hu
militatẽ. patieñtiã. et obedientiaʒ
manſuètudinẽ.q̃ a nobis diligent᷑

ſunt inſpidenda ⁊ fideliter imitã
da vt ſibi placeamꝰ.⁊ ſic ꝑticipes
efficiamur fructuuʒ ſue moꝛtis et
ſancte paſſionis Bec ſũt ſic in ge

nerali dicta de tribo cõſiderandis

in dñica paſſione. XEt anteq;
deſcenda ad dicendũ de qͥlibet eo
rũ in ſpeciali pᷣmitto aliqua Quo
rum ðmũ eſt ꝙ due ſũt nature in
xpᷣo. vna ẽ diuina qua ipᷣe ab eter
no fuit.hodieẽ.⁊ ſemꝑ neceſſario
erit.⁊ ſᷣm illã nihil paſſus eſt.nec
pati voluit cũ ſit inuariabil. Alia
eſt natura hũana quã in ſe ex tꝑe
aſſumpſit ab extrinſeco.⁊ ſᷣm ulã
