qua noua rara et incõſueta deqͥᷣ/
bus miraret᷑ ⁊ nõ q̃ſiuit ſalutẽ ſu

am aut cognitõem vitatis.Tercõ

vt nobis oñnderet ꝙ in factis ⁊ vᷣ
bis nr̃is debemꝰ cauere oñtatõeʒ
vt qñ alij volũt aliq̃ a nobis ſcire

—
aut videre ex ̊ ſeq̃reẽ nf̃a laus et
oſtẽtatio.et nullꝰalioꝝ fructus ſʒ

tm̃ curioſitas ꝙ tũc debemꝰ poti
us tacere q; loqͥ.ne cũ alijs place

re volumꝰ noſipᷣos oſtẽtatõe ⁊ ia

ctãtia maculemꝰ. Sic em̃ ds fe
cit.ſciẽs em ꝙ ex ſuis ſignis et vᷣ
bis ſequeret᷑ laus ſua tanq; cuiuſ
dã viri mirifid.et nulla ſeqret᷑ v ⸗/

tilitas.eo ꝙ herodes et ſui deſide

rabant hmõi ſigna videre et vᷣba

chriſti audire ñ pꝛopt᷑ cogſcerevi/
tatẽ et pꝛopt᷑ ſalutẽ pꝛopaʒ ſʒ curi
oſe pꝛopt᷑ videre ⁊ audire noua ð
qͥbus mirarẽt᷑ noluit facere et vo
luit potius tacereet derideriqᷓ; ſi/
ne fructu loqui inanit᷑ ⁊ laudari.
⁊ maxime pᷣdicatoꝛ verbi dei ſui

oſtentatõem coꝛã pᷣncipiby aut qꝗᷣ
buſdã alijs dicẽdo placibilia ⁊ nõ

vtilia. ſed debʒ qrere tĩ honoꝛeʒ
⁊ vtilitatẽ audientiũ.⁊ dʒ potius
tacere q; dicere ea que eẽnt tiñ ad
laudẽ ſuã et oſtentatõeʒ. ⁊inutilia

aut minꝰ vtilia audiẽtibb. Cũ at

dñs ita ſtaret tacens coꝛã herode.
tũc etiã ſtabãt illi pricipes ſacer/
dotũ et ſcribe cõſtater acenſantes
eũ ſde eiſdẽ de qͥbus ⁊ coꝛã pilato
eũ accuſabãt.maxime h̊ agguan/

tes quõ cõmouiſſet vniuerſũ po/
pulũ incipiens a galilea dominio
herodis.vt ex h magis aſſumerʒ

ſibi aio qꝛ cõmotõem in ſuo dñio

concitaſſet.Et cũ vidiſſet herodes

ꝙ xpCᷣs nullũ ſignũ faceret nec v⸗/
bũ aliqð ad interrogata rñũderet.

nec ↄtra accuſatoꝛes ſuos aliqͥ b
rñſiõih ſe ð fenderet ſpꝛeuit eũ
cũ exercituſuo reputãs xpᷣm idio/
tã et fatuũ.⁊ deriſit eũ induẽs ipᷣʒ

veſte alba.ſie em̃ tunc fatuis ſole

bat üũludi.Et q;uis bᷣ herodes fe/

(kltit
fſtea
eſtocl
min?⸗
ensid
nemae
ſeeolt.
nüct⸗
1
hoceti
nbar
ee
pide
1l
lihfet
ſ
hücri
gals
ſvont
peinit
wure
eta
daft
lotin
ſtulte
Ntoh
bio ſt
lbete
ſtmer
ſupe⸗
imela
1„
nſch
giap
ſuſce
apol
bain
ſeepi
pure⸗
liete
AItn
lilta

get
ſ
oti
act

fe

f
/

Ne
vo
,
gri⸗

q
no⸗
e⸗

1d
alia
ſit
de.
le/
es
to

n/

po/
mnio
nen
ſioo

ͦ
ſle
/

Sermo

cerit in xp̃i deriſionez.nõ tñ caret

myſterio. Quia dicit Amb. Non

eſt ocio ſũ ꝙ veſte alba indui do

minꝰ ab herode ĩmaculate tribu/⸗
ens ĩdicia paſſiõis ꝙ agnus dei ſi

ne macula cũ glłia mundi pctã ſu/

ſceꝑit. Etinde agnus dei peccata

mũdi ablaturꝰ in alba veſte ẽ illu
ſus.qꝛ iĩ caſta carne eſt paſſus. Ex

hoc etiam debẽt diſcere ſerui dei ñ
turbari cũ ꝓ cãdoꝛe vite ſue qͥ deo

placere volũt deridentab hoiĩbuſ

mũdanis.ſe debẽt eqᷓnimit᷑.imo

⁊ letater ſuſtinere cogitãtes quõ ꝓ
eis rex glie chriſtꝰ illuſus ẽ et deri

ſus. Sʒ et qlibʒ xpᷣianus hõ debʒ

hüc xpi ſpꝛetuʒ et irriſionẽ hr̃e pᷣ

oculis ⁊ patiẽter ferre cũ irridet᷑ ⁊
ſperni. Quid ei mag ẽſi nos qui
ve mſipiẽtes ſumꝰ et ignari tẽpta
mur.cũ illa et᷑na ſapia que oĩia vi

det ⁊ quẽ nihil latere põt ihs xpᷣs

dei filius ſic voluit ꝓ nobis ſperni
cõtẽni derideri acꝓ idiota ĩimo ꝓ
ſtulto reputari et illudi. ꝓpter h̊
vt ꝑ hec nobis mereat᷑ ablatiõem

oĩs ſtulticie et ignoꝛãtie nr̃e pᷣſen/

tis et q̃ fuiſſent futura i inferno.⁊
vt mereret᷑ nobis collatõeʒ eq̃leʒ
ſapie ⁊ ſcie angeloꝝ in finita ſapia
ĩmẽſa dei pr̃is ſapiẽtia. Hacalbã
veſtẽ mõ repᷣſẽtat alba ſacerdotal
Vnde notãdũ ꝙ pontifex

nr chriſtus in paſſiõe ſua habuit
olia põtificalia oꝛnamẽta. Amictã
ſuſcepit cũ velatꝰ eſt a iudeis coꝛã
caypha. Albã habuit cũ veſte al⸗

ba indutꝰ ẽ ab herode.Caſulã ſu⸗

ſcepit cũ milites circũdeder̃t ꝑpur
pureo veſtimẽto coꝛã pilato Sto

la et angulũ habuit cũ fuit colli/

gatus ad colũnã. Manipulũ ha
duit cũ fune manꝰ ligauer̃t, ⁊ hũc

ſoluerũt qñ ei arũdinẽ ĩ dextram
degerũt.et tũc funis ille remanſit
pendẽs i ſiniſtra.et repᷣſentat᷑ ꝑ ;
qꝙ; manipulꝰ poꝛtat᷑ i ſiniſtro bra/
chio. Coꝛonã ſpineꝗ ꝓ mitro ⁊ ba
culũ arũdineũ ꝓ baculo paſtoꝛali
Cyrothecas autẽ habuit ⁊ ſanda/
lia cũ manꝰ eius ⁊ pedes toti fue
rũt ſanguie rubricati.ad qð deſi/
gnãdũ ſandalia debẽt hr̃e oꝑturã
cũ aliqᷓ rubro ſericeo pãno.Cyro/
thece etiã habẽt deſuꝑ manũ ali/
qð monile rotũdũ.qð dʒ ſiłr hr̃e
aliqᷣd de rubro ad deſigndũ ſtig/
mata xpi. Et ſic pilatꝰ honoꝛauit
herodęe in h̊ ꝙ miſit ſibi xpᷣm tãqᷓ;
hoĩeʒ ſue iuriſditõis et ad ſe iudi/⸗
cãdũ ⁊ dimittẽdũ. Sic cũ herodeſ
in xpᷣo nullã iuenit cãqʒ moꝛtis vt
pilatũ rehonoꝛaret dñm ſpꝛetũ ⁊
ludibrio habitũ induit alba veſte
in deriſionẽ ⁊ remiſit eũ ad pilatũ
LEt ipᷣa die facti ſunt amici hero/
des ⁊ pilatꝰ Nã antea erãt inimi
ci ad muicẽ ppt᷑ necẽ qrũdã galyle
oꝛũ qͥs pilatꝰ occidit miſcẽs ſan/
guinẽ eoꝝ cũ ſacrificio.Cũvᷣo xps
reductꝰeẽt ad pilatũl ↄgregaᷣ pᷣn
cpib ſacerdotũ ⁊ magiſtratibo et
plebe exiuit ad eos pilatꝰ foꝛas.
⁊ dixit eis. Obtuliſtis mihi hoiez
hũc q̃ſi auertẽtẽ populũ.⁊ ecce e⸗
go coꝛã vobis interrogãs nõ iue/

nio in eo cauſam in his in qͥb euʒz

accu ſatis.ſed neq; herodes.nã re
miſit illũ ad nos. Per diẽ aũt ſo⸗
lennem cõſueuerat pᷣſes dimitte/
re vnũ vinctum. Nam et in no⸗
cte paſceangelus domini ſalua/
uit hebreos et percuſſit pꝛa moge

nita egiptioꝛum.ideo in memo/

riam huius beneficij in ſolenni/
tate paſcali iudei ſaluabant vnuʒ

De paſſione

ꝓpinquũ moꝛt et alios dãnatos
ad moꝛtẽ interficibãt.ad repᷣſentã

dũ ſaluationẽ hebreoꝝ.⁊ interfe/

ctionẽ egiptioꝝ. Q S. ciens
gũt pylatus ieſũ ⁊ ꝙ ꝑ inuidiã tra
didiſſet eũ.volẽs ipʒ libare ꝓpoſu
it quẽ illoꝝduoꝝ vellẽt ſibi mitti
ſcʒ ieſũ vel barrabã.Barrabe aũt
libatõz credebat iudeos niło mõ
petere.ꝓpter magnã ipſius mali/
ciã. Sed pᷣncipes ſacerdotũ ⁊ ſcri
be nimio odio cõtra xpᷣęm ꝑmoti.
ſuaſerũt populo vt peterẽt barra
bam.ieſũ aũt ꝓderẽt ꝓpter quod
vniuerſa turba exclamauit. Tol
le hũc ⁊ dimitte barrabã jet ita tu
multuoſis verbis ⁊ acclamatõni
bus auctoꝛẽ vite petiuertad moꝛ
tem.et virũ homicidã ſeditio ſũq;
latronẽ ſeruãt ad vitã.lupũ agno

moꝛtẽ vite.tenebras luci tã ſtulte

q; impiepᷣferẽtes.Hic diſce cinis
humiliari.⁊ patiẽter fufferre.Et ſi
aliquãdo tibi pᷣferatur inferioꝛ te
aut hõ humilioꝛis cõditõnis cũ ⁊
videas dñm tuũ hocꝓ te ſuſtinu/
iſſe.vt etiã inſignis latro ſibia mł
titudine ppłi pᷣ ferret᷑. Cũ aũt prla
tꝰaudiret iudeos petere dimiſſiõʒ
barrabe et occiſionẽ dñi dicit eis.
Quid em̃ mali fecit ego nullã cau
ſam moꝛtis in eo inuenio. Coꝛri/
piã ergo eũ et ſic dimittã. Et ſtatiʒ
apphendit ieſũ et flagellauit. ꝑ ſe
aut veriſimilius ꝑ miniſtros ſu/
os Et h feẽ ſᷣm Alchuinũ vt iudei
ſic ſaciati penis ⁊ oppꝛobrijs moꝛ
cein eius vlteriꝰ nõ ſitirẽt. Et Au/
guſti.in quodã ſermone de paſſio
ne dñi loquit᷑ ac ſi xrpᷣs in flagella
tiõe iacuerit ante pylatũ.dicit em̃
Ecce iam dñs aptatur ad verbera
ecce iam ceditur.rũ pit ſanctã cerui

cem violentia flagelloꝝ.repetitis
ictibus crudeliaverbera ſcapulaꝝ
terga cõſandũt.pꝛochdoloꝛ iacet
extẽſus ante hoieʒ deꝰ.⁊ ſuppliciũ
patit᷑ rei in quo nullũ pctiveſtigiũ

potuit inueniri. TCamẽ cõmũ iter

tenetur ꝙ dñs dũ flagellatur liga
tus fuit ad colũnaʒ qua ipᷣm pyla
tus ſtare iuſſit et ligari.atq; in cõ
ſpectu deriſoꝛũ duriſſimis verbe/
rib virgineã carnẽ crudeles licto/
res diuellere. qui ⁊ repetitis ictib⸗
plagas plagis.vulnera vulnerib⸗

et liuoꝛes liuoꝛibus cõflixerũt.Et

vt dicit Hiero. Quia ſcriptuʒ eſt
multa flagella peccatoris. voluit
dñs flagellari vt ſua flagellatõne

nos a flagellis ꝑpetuis liberaret

haud dubiũ multa dura et atro/
cia verbera dederũt trutulẽti licto
res in carnẽ candidã ſaluatoꝛis q̊
rũ verberũ ſi vnũ aut pauca cum
graui flagello coꝛpoꝛis vniꝰ no/
ſtꝝ vicʒ pꝑ reſpectũ ad xpᷣi carnẽ de
beret valide infligi qᷓ; putatis ̊/
uiter lederet᷑. Et ex hoc aduertat
oĩs xvpᷣianus quantũ et qᷓ; acutuʒ
ac intolerabilẽ doloꝛẽ tũc ꝑ ſe ſu⸗/
ſtinuerit chriſtus cũ imites et im

mi icoꝛdes viri circũſtetertagnũ

mãſuetiſſimũ ⁊ ex roboꝛe lacerto
rũ ſuoꝝ cũ crudelib flagelł ta mł
tas ⁊ duraſ itulerũt plagas iſti ca

ſtiſſime ⁊ nobiliſſime carniq̃ᷓ tãto

fuit ꝑceptiuioꝛ et ſeſibilioꝛ qᷓ; alia
caro qᷓ;to fuit nobilioꝛ ⁊ delicati/
oꝛ ac clarioꝛ.qꝛ ex purioꝛi ⁊ mũdi

oꝛi foꝛmata materia ex vᷣgiali vte

ro ſũpta.⁊ qᷓ;to imediate a diuia
vᷣtute ⁊ ſctiſpũs oꝑatõe fuit ſub/
tiliꝰ et meliꝰ foꝛmata et comple/
xionata.tãto etiã in ea inde vber
maioꝛẽ cauſat doloꝛem qᷓ; in alio

gaʒ
riſſe
tiſit
peck
ruln
fame
rpt

deft
fein
lo
ſtuen
ſit.
füͤtn
nilt
as!

lar
tro⸗
ſalu
ii⸗
Nal
un⸗
be
DM
69
ſuſe
ntn
nur
fedi
nf
luff⸗
o⸗
re

ne⸗
Pee

ts
lr
geet
lai
gi

ltck

/

io

reditati celeſtis aule deputatꝰ. qᷓ

Sermoa

groſſo coꝛpe vt etiã longo añ in qᷓ ſtoꝛali. Curaſpeꝝ credit᷑ yt a deo

xiſſe.Et qᷓ; copioſe putatis ſacra/⸗
tiſſimus ſanguis de cõſciſſo coꝛ⸗
pe chriſti et ta multis vᷣberibo et

daʒ alio ſmone memoꝛoꝛ me di hõ toleret flagel la ꝓ mal ſi tanta

deus ab hoibus ptulit mala pꝛo
bonis. Aut qᷣs ſane intelligentie
de peuſſiõe ſua ingtꝰ exiſtit ſi hie

vulneribo lacerato ſtillauerũt in t᷑ ſine flagellis non exijt qͥ ſine pctõ

ram qᷓ;q; copioſe flagellis ſacruʒ
coꝛpus ſcindentibo inheſerit Cũ ⁊
columna ad quã dñs ligatꝰ fuit
gutt ſanguinis iſtiꝰ cõſperſa ad
huc rubra fuat veſtigia.vt refert
Beda ſuꝑ Lu.Et inſuꝑ qᷓ; abun
danter ille pꝛecioſiſſimus ſãguis
defluxerit ꝑ doꝛſum de ſacro late
re innocentis ⁊ amãtiſſimi dñi in
quo o m̃ino nullꝰ reatus poterat
inueniri Pꝛopter qð ipᷣe ꝑ ꝓphaʒ
inqᷣt. Sine cauſa flagellis cecide/
rũt me.Et vᷣe dñe ieſu ſine cauſa.
niſi ꝑuerſi illi hoĩes foꝛte bñſficia
els ꝑ te exhibita et oꝑa tua bona
penis digna ſua ingtitud ine iudi
carent. Hec cogita et mente per/

tracta o hõ qͥ totius confuſiõis ⁊

ↄtritõis iſtius cã exiſtis ⁊ repẽde
ſaluatoꝛi tuo deuotõis gtitudinẽ
atqʒ compaſſiõis affectũ.Et diſce
patienter ſufferre flagella pijſſi/
mi pf̃is tui dñi dei et aduerſa q̃/
libet que ipᷣe tibi ꝑ ſe aut ꝑ alios
tanq; ꝑ inſtrumẽta miicoꝛdit᷑ in
fligit.q̃ em̃ flagella dei nõ merito
ſufferreſ cum om̃i patiẽtia o hõ qᷣ
natus es ad laboꝛẽ.qͥ in peccatis
nutritus es ⁊ cõuerſatus atq; he⸗/
nõ niſi mũdos accipit.que inqᷓ; ñ
ſufferres patiẽter ſi videres oculiſ
coꝛdis et attẽte cõſiderares regeʒ
regũ ⁊ dñm dñantiũ amãtiſſimũ
ſaluatoꝛẽ tuũ qͥ peccatũ nõ fecit.
nec inuentꝰ eſt dolus in oꝛe eius
pꝛopt te tam guiter flagellari.
RPropter qð dicit Gre.in pa

fuit. Fagellato dño gentiles. ſcʒ
milites pᷣſidis nõ cõtenti iſta fla/

gellatõe adhuc illuſerũt ei multi-

verbis ⁊ factis.Et pilato iubente
aut ꝑmittente ad mitigãdũ furo/
rẽ iudeoꝝ vt eẽnt ſatiati ſanguie
ſuo cũ viderẽt eũ ſic punitũ vltra

condignũ.vel vt dicẽ Chryſo. mili

tes talia fecerũt vt cõplacerẽt iu/⸗
deis amoꝛe pecuniaꝝ. ¶ Et quia
xpᷣm eſſe regẽ iudeoꝝ coꝛã pilato
priꝰaccuſabant.idcirco milites il/
li ſacrilegi deriſoꝛie adhibebãt in
ſignia regalia.Et h̊ in pᷣtoꝛio in lo
co patenti et coꝛã multitudine.Et

p mo exuentes eũ veſtib ſuis in /

duebãt eũ purpura.i.veſte rubea

ad ſiłitudinẽ purpure.qua vetereſ/
reges vtehant᷑. Scðo plectebant
coꝛonã de ſpinis.i.de iũcis mari/

nis ad modũ ſpinaꝝ acutis et du
ris.⁊ impoſuerũt capiti ſuo ꝓ dia
demate regali.Et Nico. ð ly. dicit
ſe audiuiſſe a dã qͥ fuit vltra ma
re cũ ludouico rege frãcie ꝙ in lit/
toꝛe maris ipᷣe ſenſit pũcturas iũ
coꝝ ꝑ ſotulares intermedioſ.ð ta
libus ſpinis.i.iuncis marinis ad
ſilł itudinẽ ſpinaꝝ duris et acutis
plectẽtes coꝛona impoſuerũt eaʒ
capiti eius.Etiſta coꝛona dẽſitate
aculeoꝝ ſuoꝝ guiſſime pᷣſſit vene
randũ caput dni et ſaluatoꝛis nr̃i
⁊2 multoꝝ aculeoꝝ ſuoꝝ ſigna et
vulnera in eo reliqͥt ac vndiq; pᷣci
oſi ſanguĩs guttas elicuit ⁊ in ve
nerabilẽ faciẽ trãſmiſit. Vñ dicit
Hiero.Caput illud diuinũ denſi

S

tate ſpinaꝝ vſq; ad cerebrũ ↄfixũ

fuit.ita vt ſanguis ex capite extra

ctus frontẽ genas ⁊ collũ ꝑfũde

ret. Ecce fidelis aia quõ ſponſus

tuus ſpecioſus foꝛma p filijs ho
minũ tanq; ſponſus ꝓceſſit coꝛo
natus. nõ auro nõ gemis. ſʒ cru
delibus ſpinis. Et amictus fuit
pPurpura veſte deriſoꝛia.Egredere
ergo filia ſyon.i.fidelis aia.egre/⸗/
dere inquã a curis ſecularibo.a co
gitatõibo vanis.ab occupatõibuſ

mũdanis.a carnalibo cõcupiſcen

t ijs.⁊ vide regẽ ſalomonẽ chriſtũ

dñnm verũ pacificũ qͥ deſtruxit ini
midcus inter deũ et hoĩiem. con
tẽplare hunc in dyademate ſuo qᷣ
coꝛonauit eũ impia ⁊ crudel ma/

ter ſua.i.ſynagoga plebs. ſ.iudai
ca.cuiꝰ cõpeditos ipe ſoluit.eliſoſ
erexit.et pupillos eius acviduas
conſolatꝰ eſt. Conſidera quõ ſpe/
cioſus ille pᷣ filijs hoĩm ꝓ te bo/

die qᷓ̃ſi lepꝛoſus ſᷣm Iſaie vatici/
niũ et nouiſſimꝰ viroꝝ eſtimatꝰ
eſt vt te ab eterna ↄfuſiõe eriꝑet.

⁊a ſuꝑbie peſte liberaret. Hec ho

die et ſꝑ conſidera ac cõtẽplare o/
culo coꝛdis tui.⁊ poſt ilð pᷣclarũ

hũilitatis exem plũ et ſpeculũ no

li ampliꝰ ſuꝑbis in altũ extolli.ſʒ
hũilia te ⁊ ſuſtine patiẽter oppꝛo
bria ꝓ eo qͥ tam indigna ꝓ te et ꝓ

tua ſalute dignatus ẽ cũ om̃i pati

entia et mãſuetudie ſuſtinere.Ter
cio dederũt ei arundinẽ in dextra
eius pꝛo ſceptro regali.ſignifican
tes ꝑ p̊ regnũ qð ſibi vſurpaſſe vi

debat᷑. Quarto milites venef̃t et

genua ante eũ irriſoꝛie flectebãt ⁊

uludẽtes ei dicebãt Aue rex iudeo
rũ.q.d. Voluiſti regnare ⁊ nõ po

tuiſti. Quito cũ milites añ eum

genua flecterẽt. et ipᷣm vt regẽ iri

ſoꝛie ſalutarẽt tũc dabãt ei alapai
Sexto expuerũti faciẽẽ eiꝰ tãqᷓ; in

cõtẽptibilẽ ⁊ vilẽ ꝑſonã. Septio
acceperũt baculũ arũdineũ ð ma

nu erꝰ et ꝑcutiebãt caput erꝰ.2 B

in cõtẽptũ ⁊ rõe doloꝛis ſibi ſilꝛ ĩ
fligendi. Sed etiã ex tali ꝑcuſſiõ

.

aculei coꝛõe plłꝰ itrabãt caput eiꝰ

⁊ pfundiꝰ vulnerabãt. Ecce qᷓ; mł
tiplicit᷑xpᷣsꝓ nobis deriſus eſt et
qntas ꝓ nobis et qᷓ; multiplices
patiebat᷑ iniurias et cõtumelias.
De qbus loqns An.dicit.Atten
de aia mea qͥs eſt qͥ hic igreditur
habẽs imaginẽ q̃ſi regis et nihilo
minus ſerin deſpectiſũmi ↄfuſiõe
repletus eſt. coꝛonatꝰ incedit. ſed
ipᷣa eiꝰ cqꝛona cruciatꝰ ẽ illi. ⁊ mi
le pũcturis ſpecioſũ vᷣticẽ eius di
uulnerauit.regali purpura ĩduit᷑
ſz potiꝰ ĩ ea deſpici᷑ q; honoꝛet᷑.
Ceptrũ mãau geſtat.ſʒ eo ipᷣʒ vene
rãdũ caput eiꝰ ꝑaniũt. adoꝛãt co
rã eo poſitꝭ gembo i crã.et regẽ cõ/
clamãat et cõtinuo ad ↄſpuenduʒ
amabiles eiꝰ genas ſubſiliũt. ma
xillas palmis ꝑcutiũt ⁊ honoꝛa/
bile collũ eiꝰ exhonorãt. Vide ita
q; aia mea quõ ꝑ oĩia vir iſte ꝓ te

ſpernit᷑ ⁊ coartat᷑.⁊ diſce ab eo pa/⸗

tiẽter ferre ſi aliqñ ꝓ eo derideriſ
aut cõtumelias ſuſtineas. Quia
dicit hrip. Que nobis erit cura
ð reliqͥ ſi ↄtumelias ab eo ↄpatia
mur. SPoſtq; xpᷣs hec paſ
ſus eſt ⁊ inde fiedat in xpᷣm termi
nus ↄtũeliaꝝ.nec ꝑticula tm̃ ſed
vniuerſũ coꝛpus patiebat᷑ iiurias
Poſtq; tñ milites ſic dñm adap
taſſent Tũc exiuit pilatꝰ iteꝝ fo⸗
ras ad iudeos ⁊ dixit. Ecce addu/
co eũ vobis foꝛas poſtq; ipʒ ſuſ

19
lcep
ſpine
ti
brio,
fus
llun
fentu
ſang
lis
male

ſitus

fier
Gtdi⸗
ignon
ſot

+☚ = = S. ☚

+T — —

☛ £

— = =
= –

S=

ek.
ene
tco
5/
N;
ms
1/
ſta

ſua paſſiõe legit᷑ tacuiſſe.

ficiẽter examinaui ⁊ eũ flagellaui
ad vobis ſatiſfaciẽdũ vt co gᷣſcatiſ
qꝛ nullã iuenio ĩ eo cam Et ad
pceptũ pilati exiuit ihs poꝛtans
ſpineã coꝛonã ⁊ purpureu veſtim̃
tũ nõ clarꝰ ĩꝑio ſʒ plenꝰ oppꝛo/
brio. vt dic Aug. Volebat ei pila
tus vt ſenſibilit᷑ viderẽt q̃lit fuiſſ
illuſus et flagellatꝰ.vt ſic moue/⸗
rentur ad compaſſionem et eius
ſanguinem non ſitirent. Et dirxit
eis Ecce homo] q.di.Siin aliq̃ʒ
maleegiſſet ẽ tñ vltra ↄ dignũ pu

nitus. ⁊ iõ deberet vob merito ſuf

ficere etfuroꝛẽ veſtꝝ mitigare Sʒ
vt dicit Aug. Judeoꝝ iuidia ꝑ xpᷣi
ignominiã nõ frigeicit inaꝛdeſcit
potiꝰ et excreſcit.Et iõ cũ pontifi
ces ⁊ miſtri vidiſſent eũ ſic flagel/
latũ ⁊illuſũ tumultuoſe clamaue
rũt Crudifige crucifige eũ.] Et ad
poꝛes accuſatiões addiderüt mõ
aliã di. Nos legẽ hẽmꝰ ⁊ m le/

gẽ dz moꝛi qꝛ fillũ dei ſe fecit. Cuʒ

qt pilatꝰ audiſſet hos ᷣmões ma
gis timuit] interficere filium dei.
Et tali timoꝛe cõcuſſus rurſus in
qͥ ſitõʒ fec ¶ Ingreſſus eĩ i pᷣtoꝛiuʒ
dixit ad ieſũ. Vñ es tu Jeſus aũt

rñſũ nullũ dedit. Et eſt notãdũ

ꝙ plibus vicibo dñs introgatꝰ in
rio ta
cuit coꝛã põtifice cũ a falſ teſtib
accuſabat᷑.Scðo coꝛã pᷣſide cuʒ a
põtificib accuſabat᷑. Tercio ab he
rode eũ multis ſᷣmõibꝰ iterrogã
te. Quarto coꝛã pilato de ſuo oꝛi
gine inqrẽte. Vñ diẽ Augꝰ. Hoc
aũt ſilenũ dñi nr̃i ieſu xpi ñ ſolũ

ſełl fem̃ oĩʒ collat enageliſtaꝝ nar

ratõibo reꝑit᷑. Sed apð p ncipẽ ſa⸗
cerdotũ ⁊ apð herodẽ ⁊ apð ipſũ

pilatũ vt nõ fruſtra deillo pphe/

VexXVII

tia pceſſerit. Sicut agnus coꝛam
tõdente fuit ſine voce ſic nõ aꝑuit
os ſuũ.tũc vtiq; qñ interrogatibꝰ

iudeis nõ rñdit.qᷓ;uis em̃ qbuſdã

interrogatõibo ſepe rñderittñ pꝛo
pter illa in qͥbo noluit rñdere ad

hp̃ data eſt nobis de agno optima

ſilłitudo vt ĩ ſuo ſilẽtio nõ reꝰ ſed

innocẽs haberet᷑ i.nõ ſibi ſic con/
ſeiꝰ qͥ de pctis cõuincebat᷑ ſuis.ſʒ

ſicut manſuetus qͥ ꝓ peccatꝭ ĩmo/
labat᷑ alienis. T
vᷣba dicit euãgeliũ ꝙ pilatꝰ q̃re/
bat dimittereieſũ. Qð cũ coguiſ/
ſeẽt iudei dicebãt ei.Si hüc dimit
tis nõ es a micꝰceſarj.Ois qͥ ſe re

gẽ facit ↄtradicit ceſari] Cũ aũt pi

latus audiſſʒ minas ſibi iferre ðᷣ
idignatõe ceſaris adduxerũt ieſuʒ
foꝛas ⁊ ſedit ꝓ tribunali.et vidẽſ

ꝙ nihil ꝓficeret laboꝛado ꝓ chri/

ſti libatòe lauit manꝰ ſuas coꝛaʒ
pplo et dixit Innocẽs ego ſuʒ a

ſanguie iuſti huiꝰ ⁊ ita voluit eẽ
imunis a pctõ.ſʒ nõ ſuffecit hoc.

nec totaliter poterat ꝑ h̊ excuſari
qꝛ victꝰ timoꝛe imꝑatoꝛis ⁊ fauo

reiudeoꝝ qͥbus pᷣerat ⁊ a qͥb foꝛ

te pecunias leuare ſparet contra
iuſticiã dedit ſentẽtiã ĩ moꝛtẽ in/
nocẽtis. Nam vt ſequit᷑ in euãge/
lio. Tunc.ſ.qñ audiuitilla verba
populi.ſ.Si hunc dimittis nõ es
amicus ceſaris. Ois qͥ ſe regẽ fa⸗/
cit cõtradicit ceſari] Tradidit eis

illũ ꝑ ſententiam diffinitiuam vt

crucifigeret᷑.et innocens dominuſ
pꝛopter hoc vt nos eriꝑet ab illa
graui ſentẽtia quam feret contra
omnes de tãta ſua miſeria ingra

tos ⁊ ab illo aſpo verbo qð dictu

rus ẽ iniqͥs.ſ.Ite i ignem e᷑num

voluit iniuſto iudido cõdemnari.

Pꝰ plura

De paſſione domini

Qua ſnia datal milites pᷣſidis ſu
ſcipientes ieſum exuerũt ipᷣʒ pur⸗
pura ⁊ induerũt veſtibo ſuis et im

poſuert ſibi crucẽ] poꝛtãdã ad lo/

cũ paſſiõis.Dicit em̃ (hryſo.ꝙ li
gnũ illud reputabat᷑ pꝛophanuʒ.
qre nullus illoꝝ ũlð nõ ſolũ nõ
poꝛtare ſed nec tãgere voluit. Et
ideo impoſuerũt ieſu velut homi
is daânato. Et dic glo. Poꝛtat cru
cem ſuã ieſus.grade ludibriũ im/
pijs.grande myſteriũ pijs głian
tibus q̃ſi in ſceptro reg. Poꝛta/

uit crucẽ ſuã ſuꝑ humeꝝ vt iple/

ret᷑ illud Iſa.ix.Cuius pᷣncipatus

ſuꝑ humeꝝ eius. Quod ⁊ figura

tũ fuit in yſaac poꝛtãte ligna ⁊ ig
nem ꝓ ſua imolatõe.Geneb.xxij.
Sic vp̃s poꝛtauit lignũ cruq cu⸗
igne charitatꝭ. Et exq yſaac dimiſ
ſus eſt ⁊ mactatus eſt aries hereſ
coꝛnibo inter vepꝛes.ſic ⁊ hic ſᷣm
Chry. diuina natura manet ipaſ
ſibił ſed mactata ẽ huanias herẽſ
coꝛnibus int vepꝛes.i.inter retia/⸗
cula pctõꝝ qbꝰ hſjana natura de
tinebaß. I Et eſt notãdũ
ꝙ dñs pᷣmo poꝛtauit crucẽ.ſʒ qꝛ
totã noctẽ pcedẽtẽ ⁊ ꝑ totũ ma
ne vſq; ad hoꝛã ſextã afflictꝰ fuit
⁊ ideo lento qdu incedebat.pꝛopt᷑
quod ipᷣi feſtinãtes coegerũt ſy/
monẽ cyreneũ patrẽ alexandri vt
poꝛtaret crucẽ poſt ieſũ vt ſic citi
us venirẽt ad locuʒ paſſiõis.Ille
auũt ſymon nõ üiraelita ſed pꝑegri/
nus ⁊ aduena cui tanq; cõtẽptibi
li pſone impoſuerũt crucẽ.et h̊ ñ
carebat myſterio. Quia diẽ gloſa.
Ecce nõ hebreus ſed alienigena et
getil o ppꝛobrio xpᷣi ſubdit᷑ vt ple
nitudo ſacramẽtoꝝ trãſire a iude
is ad gentes oñdat᷑ Et cũ veniſſẽt
ad locũ paſſiõis qui fuit ꝓpe hie/

ruſalẽ ⁊ dicebat᷑ caluarie locꝰ Ins

ꝓpter caluariã capitis ade quem

aliqͥ dixerũt ibi ſepultũ ſed falſe.
qꝛ iuxta hebꝛon ſepultus fuit vt
dicit Hiero.et habet᷑ Joſue . iij.
Szʒ dicebat?᷑ caluarie locꝰ pꝛopter
H qꝛ ibi malefactoꝛes decollabãt᷑.
Ibi denudauerũt eũ.ſ.dñm ieſuzʒ
q cũcta veſtit.et qͥ ante ſecla reg/⸗
nans cõfeſſionẽ induit et decoꝛeʒ.
amictus lumie ſicut veſtimento.
Illũ qͥdẽ nudauerũt.et h̊ vt pate
factus ſic flagelloꝝ ictus ꝑ doꝛſũ
eius et ſacra latera puriſſimi ⁊ ſa⸗
ctiſſimi ſui coꝛꝑis vulnera ⁊ dif/
foꝛmitatẽ oẽs valeãt intueri.Et
vldet᷑ q buſdã ꝙ illa expoliatio ve
ſtiũ fuit vna de maioꝛibo ⁊ acutio
ribo xpᷣi paſſiõib. Cũ eni exuebãt
veſtẽ ĩmediate cutẽ eiꝰ ↄtingentẽ
illa veſtis ſeu tunica fint foꝛtit᷑ i/
bibita vulneribus et cruẽtat icti
bus flagelloꝝ. VUnõð qñ dñs illa
tunica vio lent et feſtinãter expoli
atus fuit cõciſſa fuerũt et renoua
ta in eo oĩa vulnera qͥbus veſtꝭ i/
bibita fuit. ⁊ ita videt᷑ fuiſſe crude
lioꝛ paſſio rpᷣi et acutioꝛis doloꝛiſ
⁊ foꝛte guioꝛ qᷓ; actual flagellatõ
aut vulneꝝ inflictio.vt põt in exẽ
plo aliq̃liter ðclarari. Si em̃ mo
dica lana vel pãniculus in recenti
vulnere aut aꝑto vlcere congelat
2 inde violent᷑ ac cũ feſtinatõe ex/
trahit᷑ longe maior doloꝛ ſentit᷑i
nr̃a groſſa carne ex tali extrac tõe
pãni qᷓ; de vno vlcere.qᷓnte q̊ma/⸗
ioꝛ fuit doloꝛ i xpᷣi nobiliſſima car
ne vbi ex multis vulneribo extra/

xerũt tunicã iſtã feſtinãter imiteſ

crudeles ac imipᷣicoꝛdes homies
¶ Kuũ aũt nudatus eẽt poſuerunt
eũ nudũ ſuꝑ lignũ crucis ⁊ ibſſum
illi affrerut manibo et pedib fer

ſöme
berüt
oſſa.
fürm
dinun
dlcerz.
ſumet
deoꝛſiun
hellst
ſentdin
Vñ ſun
htusel
nnn
oſſer⸗
z
oculis
roſu
ſocor⸗
nnonn
ſs pch
uciti
Corpis
longir
eritfo
hal
drho⸗
hüoze
Nwr
herv⸗
uea
lign
lil (
gibt
ſpt
tace
oſſin
aus
din
tur
tue
nt

nd
ei
ent
tt

ipᷣmq;ʒ atrociter in ipᷣa cruce exten

derũt. vt nũerari poſſent omĩia eiꝰ

oſſa. Ipo dicente ꝑ ꝓphetã Yode
rũt manus meas et pedes meos
dinumeraueft omia oſſa mea. q.
dicerz. Tatũ ſum diſtẽſuſ dextroꝛ
ſum et ſiniſtroꝛſuʒ et a ſũmo vſq;
deoꝛſuz. vt coꝛꝑi meo ad modum

W---- ð ʒ—f „

reis clauis crudeliſſime ꝑfoꝛatis

5* .
.
. „2 =–

tribus tm̃. Uno:ſ.ꝑ manũ derxte
ram.Alio ꝑ manũ ſiniſtraʒ. et ter
cio ꝑ ambos pedes ſimul. Putã
dũ nanq; eſt ꝙ quicqͥd doloꝛoſiꝰ
aut cõtumelioſius cuiqᷓ; crucifigẽ
do infligendũ poterat inuenire ꝑ
fidi iudei in xrpᷣo crucifigendo fieri
iunſſerũt. Moleſtiꝰ aũt eſt ita cru
ra ↄtorqueri vt vno clauo ambo

pellis tym pani diſtento facile poſ pedes latioꝛi vulnere ꝑfoꝛarẽtur

ſent dinumerari om̃ia oſſa mea.
Vnñ ſuꝑ pᷣs.xxi.vñ ille verſus ſũ/⸗

ptus eſt dicit Caſſiodorꝰ. Foꝛma

crud mira ppꝛietate depicta eſt vt

oſe xp̃ᷣi coꝛpus ſic ĩ ea dicat᷑ exten

ſuʒzʒ. quatenus eius oſſa humanis
oculis numerabiliaviderent᷑.⁊ qð
caro ſuꝑducta celauerat nimia tẽ/
ſio coꝛꝑis aperiret Yx Et no
tandum ſᷣm Mico. de lyra. ſuper

s. pᷣdicto. Qñ aliqs affigebatur
cruci tũc pᷣus accipiebat᷑ menſura

coꝛꝑis ſui a manu in manum fᷣm
longitudinẽ. vt in ligno crucis fi/
erẽt foꝛamina ꝑ que poſſent claui
faaliꝰ ꝑtrãſire.⁊ ſic etiã factũ fuit
ð xpᷣo.qñ ãt vna manꝰ fuit affixa
hũoꝛes cucurrerunt ad illũ locũ qͥ
naturalit᷑ currũt ad iocũ leſuʒ.⁊ ſic
nerui fuerũt attracti et retracti ad
illã ptẽ.ideoq; vt alia manus de/
duceretad locuʒ foꝛamis facti in
ligno oꝑtuit eam trahi violenter
cũ coꝛda.⁊ idẽ intelligendũ de pe/
dibus ꝓpter leſionẽ factã in ꝑtib-
ſuꝑioꝛibus ꝓpter qð ex tali violẽ
ta coꝛꝑali extenſione apparebant
oſſium iuncture. quia chriſtus nu
dus fuit crucifixus.et ita oſſa eius
dinumerari poterãt.¶ Sed queri

tur vtrũ xpᷣs trihus tm aut qua/
tuoꝛ clauis affixꝰ fuerit cruci. Pu

tatur a multisveriſimilius eſſe ꝙ

cũ acerbioꝛi violentia cõcuſſionis

et cõfractiõis.veriſimule etiã vide
tur nõnullis autoꝛẽ pudicicie nu⸗
duʒ doꝛſetenus cruci ſubiectũ nõ
extendiſſe. Sed ſecreta nature ce/
lãdo cõuoluiſſe crura pedibo com
plicatis atq; ſic coaptatos pedes
feſtinãtes crucifixoꝛes vno clauo
ꝑpfodiſſe.et nullo ſubiecto pedib⸗
appodiamẽto eos vſq; ad rectuz
colũne crucis crudeliſſime cõtoꝛ/
ſiſſe. Huus exẽplũ habemus in
picturꝭ ⁊ i imaginibo crucifixi.Qð
⁊2 Anp. vult ⁊ qdã ðduotꝰdñice pai
ſionis cõtẽplatoꝛ in ꝑſona increa
te ſapiẽtie loquens ait. Vide ma
nus meas pulchras clauis acerri
me pꝑfoſſas.brachia atrociter extẽ
ſa. pedes pꝑfoꝛatoſ.crura admodũ
feſſa violẽta q̃dã cãcellatõe cõſtri
cta.Et dñs ita crucifixus pẽdebat
in ea tribus hoꝛis qð fuit exceſſiui
doloz nimis Quia ex põdere ma
gni virilis et ꝑfecti coꝛꝑis ſic con
fixi cruci in locis neruoſis et maxi
me ſenſibilibo.ſ.in manibo et pedi
bus. et ſic pẽdẽtis ſine alio ſuſtẽta
culo. valde augebat᷑ doloꝛ. et fati⸗

gabat᷑ coꝛpus atq; lacerabat᷑ ⁊ ex/

tẽdebãt᷑ vulnera manuũ ⁊ peduʒ
vt inde emanarẽt copioſi riui ſan
guinis pᷣcioſi. Nec fuit dominus
ſolus cruafixus. ſed cũ eo duo la

VDeepaſſione dni

trones vnusa derxtris alius a ſini

ſtris.ad cõfuſionis etem̃ ignomi/
nie.dedecoꝛis atq; dolo⸗; augmẽ

tum fuit innocẽs dñs extra poꝛtã
auitatis in loco punitõnis male/

factoꝝ in die ſoleni hoꝛa meridia

na in medio latronũ ſuꝑ cruceʒ qᷓ
ſi ad ſpectaoulũ eleuatus ¶Ex qui

bus nõ ſolũ doloꝛoſa.ſed etiã mł

tum ignominioſa fuit xpᷣi moꝛs.

Pꝛimo qͥdẽ ex cõditõe lociin quo
crucifixus eſt qui fuit deſpectus et
fetidꝰ ꝓpter cadauera malefacto
ruʒ qui ibi occidebã?᷑ Scðo ex mo
do moꝛtis.qꝛ crucifixio fuit tunc
turpiſſimũ genus moꝛtis. Sicut
ſcriptũ eſt Oeut.xxi. Maledictus
q pẽdet i ligno Et Augꝰ.lxxxiij.q.
Sapiẽtia qͥdeʒ dei homiĩeʒ ad exẽ
plũ q̊ recte viueremꝰſuſcepit Per
tinet aũt ad vitã ea q̃ nõ ſũt metu
enda nõ metuere.Sunt homics
aũt qᷣ q́;uis moꝛtẽ ipᷣaʒ nõ timeãt
genus tñ moꝛt hoꝛreſcũt. Et er

go nullũ genus moꝛtis recte viuẽ

ti homi metuendũ eſſet illius ho

mis cruce oñdẽdũ fuit. ſihil em̃

erat int᷑ oĩa genera moꝛtillo gene
re execrabiliꝰ ⁊ foꝛmidabiliꝰ Ter/⸗
cio ꝓpter nuditate; xpᷣi. Na nude
ſuſpẽderũt eũ in cruce qð nõ ſolʒ
fieri niſi ꝑſonis valde vilibo et ab
iectis. Quarto ꝗpter ſocietatez. qꝛ

inter duos malefactoꝛes fuit cu

cifixus.⁊ h̊ factũ eſt ex iudeoꝝ ma
la intẽtione Volebãt em̃ ꝑ hocin
ducere ſuſpitõnẽ populo ꝙ ieſus
eſſet ꝑticeps et pnepalis in eoꝛuʒ
factis.Xpᷣs auteʒ ſic vo luit fieri vt
in eo ipleret᷑ illud vſa.liij. Et cũ in
iquis deputatus eſt Et vt ꝑ h̊ no/
bis qui eſſe debuimus etnaliter ſo
cij demonũ mereret᷑ vt fieri poſſe

mus ſocij angeloꝝ. Pꝛo q̃ ſit ſib
cũ patre et ſpũſctõ gratiaꝝ actio.
honoꝛ et glia in ſ.ſ. amen.

(De paſſiõe dñt Particul a.iij

Sermo rxxxvijg)

IOm pende
ret mediatoꝛ noſter in a/
ra ĩ illo ſtupẽdo ſuo ago
ne.q;uis toto coꝛꝑe cõfractus mẽ
te tñ integra cõſtãter ſtetit et iude
oꝛũ falſe ꝑſuaſio ni q̃ ſibi dicebant
deſcẽdat de cruce nõ cõſentiẽs.ꝑ/
ſeuerabat vſq; in cõſummationẽ
operis noſtre liberatõnis Et ſicut
cithara habens lignũ ⁊ coꝛdas de

ſuꝑ extenſas cũ pꝑcutitur dulcẽ re/

ſonat ſonum. Sic cithara noſtra
dñs leſus habens crucẽ ꝓ ligno ⁊
coꝛpus ſuũ coꝛdaruʒ vice ꝑcuſſus
tantis doloꝛibus ⁊ oppꝛobrijs re
ſonabat ſeptẽ ſalutaria verba con
ſolatõne plena charitate ⁊ doctri
na.et ideo ab om̃i fideli cõſideran
da.et cũ om̃i deuotione in coꝛdis
cubiculo recõdenda Poſtq; autẽ
cũ inclinato capite tradidiſſʒ ſpm̃

pfoſſum eſt latus eiꝰ.vt inde ſibi

eccleſia foꝛmaretur. de his erit di
cendũ in preſenn ſermone. Roge
mus igit᷑ mariã virgineʒ vt nobis
a ſuo filio cuius cruci hodie taʒ fi
deliter aſtetit impetret gratiaʒ no
bis neceſſariã.⁊ ꝓ illo offeramus

ei ülud ãgelicũ Aue maria gfa ⁊c̃.
Cu dñs nudus pederet in
cruce blaſphemabat eũ ipij iudei
Nã pᷣtereũtes ſᷣm Micola.de lira
vulgares ad locũ cruas cõcurren
tes referente Math. blaſphema/
bat eũ mouetes capita ſua dicẽteſ
Vach q deſtruit tẽplũ ⁊ in triduo

õõ
4

—— — Ammmn,, eeerre

— — —

E

reedificat.ſalua teipᷣm deſcẽdens em et noſtrã ſalutẽ. Poſtqᷓ; dia⸗/
de cruce. Similiter et pᷣncipes ſa / bolus vxpᷣi captonẽ pꝛocurauit ꝑ
cerdotũ cũ ſcribis et ſenioꝛibus di iudeos ꝑ aliqua ſigna ꝑpendit vi
,Y xerũt.Alios ſaluos fecit ſeipʒ nõ ſimiliter ꝙ eſſet verus meſſias.et
põt ſaluũ facere.Si rex iſrael eſt ꝑ conſequens ꝙ poſt eiꝰ moꝛtem
deſcẽdat nũc de cruce.et creÄedimus ſpoliaretur infernus ⁊ ſaluaretur
ei.et multa alia. Vbi cõſideran humanum genus.hoc autem per
dũ ꝙ duplexẽ hois ſaluſ Una eſt pendit ex chriſti patiẽtia et ꝑ ſcri/
coꝛpoꝛalis ſanitas eiꝰ ⁊ de illa lo pturarũ que de chriſto loquebau
quebãtur h.qꝛ vt d. Hiero. Ma tur claraʒ impletionẽ.et foꝛte per
ligni iudei nolẽtes cõfitebãt᷑ veri ſanctoꝛũ patrũ in limbo exultati
tatẽ cũ de xpᷣo dicebãtl Alios ſal/ onem.⁊ ideo timens infernũ ſpo
4 uos fecit qꝛ cecos illuinauit.clau liari et ſuam poteſtatẽ ſuper hu/
dos rectificauit.ex q̊ noſcere debu manum genus terminari et debi
ſ iſſent. ꝙ ſi voluiſſet etiã ſe ſaluare litari.conabatcbriſti moꝛtem im
1 potuiſſet illa coꝛꝑali ſalute ð qᷓ̃ ſo pedire:aut diutius retardare.Et
la ipᷣi itellexerũt.exq̊ enĩ alios ab hoc pꝛimo erx vxoꝛe pilati tempta
7 egritudinibo ſanauit q;to mag ſe uit.quam inſtigauit ad hoc ꝙ mi
4 ab hmõi ſaluare potuiſſet Alia eſt ſit ad pilatũ pꝛo tribunali ſeden/
4 hois ſalus ſpũalis.ſ. uberato a tem dicẽtẽ ei Mihil tibi et iuſto il⸗
66 petis.⁊ de illa nõ intellexerũt cuʒ li.q.d. Nullo modo cõdem na eũ
re dixerũt. Alios ſaluos fecit ſeim ſed magis dimitte quia młta paſ
d ſaluũ facere nõ põt.qꝛ oĩno igra/ ſa ſũ hodie per viſũ propf eũ.Di
m bãt iſtãverã ſalutẽ.q̃ tunc nos ſua abolus enim illi mulieri in lecto
n moꝛte ⁊ paſſione ſaluare ⁊ ſanare manenti apparens terroꝛibo eam
3 voluit a peccatis.⁊ illa ſalute deus monuit laboꝛare pro chniſti libe /
. ſe nõ ſaluũ fecit.qꝛ cũ ſaluatoꝛ eſſꝓ ratione. Secũdo hoc facere cona
ea nõ indiguit nos autẽ indigemꝰ batur ꝑ iudeos.Cum chriſtus in
et ideo in cruce mãſit ꝑſeueras vſ/ cruce pendebat diabolus etiã in⸗/
1 ꝙ; in finẽ.vt ſua moꝛte nos ſaluoſ ſtigauit iudeos vt ſibi ſuaderent
faceret. iĩmo ſi de cruce deſcẽdiſſet deſcẽdere de cruce. et ita inſtinctu
. nullũ ſaluũ feciſſet.¶¶ Scðo notã diaboli ipᷣi iudei dixerunt. Alios
duʒ ꝙ cũ ylteriꝰ dicebãt. ¶ Si rex ſaluos fecit ⁊c. Si rex iſrael ẽ ꝛ(.
o iſrael ẽ deſcẽdat nũcde cruce. hoc BDiceret aliqͥs. Quare dũ/
39 ad diaboli ſuaſionẽ dicebant Uñ nõ deſcendit de cruce ad ſuaſion-
. dicit beatꝰ: GBernardus in ſermo iudeoꝛum ⁊ ad eoꝝ pꝛomiſſion
n ne quiincipit Vicit leo de tribu iu de ſuſcipienda fide. cum tamẽ ve
da. Oilla verba iudeoꝛũ Alios nerit ad ſaluanduz mundum. Et
e ſaluos fecit ⁊c. Si rex iſrael eſt de principaliter miſſus fuit ad oues
n ſcendat de cruce.nõ tm̃ iudeoꝛuʒ que perierũt domus iſrael. Rñde
1,/ fuerũt.ſʒ demonũ qui eis iſta im tur ꝙ chriſtus dominus quẽ nu
t miſerũt et eos ad loquendũ inſti/ lum coꝛ latet ſciuit ꝙ fraudulen
„ 1 gauerũt.ad ipediẽdũ chriſti moꝛ/ ta fuit illa ſuaſio temptationis:
lur.d n 2

”

.
E. „ — rr
e— P –

et diaboli inſtinctu.nõ ad iudeoꝝ
fidẽ.ſed ad impediẽdũ noſtrã ſa/
lutẽ.et ideo vt ipi ſuaſerũt de cru⸗
ce nõ deſcẽdit.ſed vſq; in fines ꝑſe
uerauit. Et ſicut pꝛius ſepe conati
ſunt cũ occidere ⁊ nõ potuerũt qꝛ
nõdũ venit hoꝛa eiꝰ.ſ.quã ipe ex
Patris bñpladito elegit ⁊ cõſtituit.
ſic mõ cũ hoꝛa ſua venit ipᷣi nõ po
terãt eiꝰ moꝛtẽ ⁊hmõi gener hũa

ni libatõʒvltiꝰ differre aut ipedire

Saduit etiã dñs ꝙ mẽdoſa fuit il
la eoꝝ ꝓmiſſio ꝙ dicebãt ꝙ ei cre
derẽt ſi de cruce deſcẽderet. Pꝛiuſ
em̃ viderũt ad eius iuſſũ de obſeſ
ſis coꝛpoꝛibo demõia exire ſubito
de grabatis ꝑaliticos exilire.cecoſ
natos clara luce videre.moꝛtuos
reſurgere.q refert hiſtoꝛia euãgeli
ca.que maioꝛa fuerunt q; ipᷣm de
cruce deſcẽdere. reſilientibo clauis
de eiꝰ manibo et pedibus.⁊ tñ tũc
nõ crediderũt.ſed omia eius oꝑa
diuina virtute facta impugnabãt
⁊ demoni aut arti magice attribu
ebãt. Igit᷑ nec xpᷣo decruce deſcen
dẽti crederẽt ſʒ attribuerẽt demo
ni et arti magice. Laʒarus etiaʒ q̃
dqriduanus in monumẽto xpi po/

teſtate de moꝛte ſurrexit.⁊ hoc no

tum factũ fuit omibus habitanti
bus in hieruſalẽ.qðᷣ vtiq; maius
fuit q;viuũ hominẽ de cruce deſcẽ

dere.⁊ tamẽ nõ ꝓpter hoc in xpᷣm
crediderũt. ſed ⁊ xvpᷣm reſuſcitantẽ
et laʒarũ reſuſcitatũ occidere que
ſiuerũt.hriſtoq; in cruce penden
te facta ſũt maioꝛa et mirabilioꝛa
oꝑa in cõmotione nature qᷓ; fuiſ/

ſet mirabile ſi xpᷣs de cruce deſcen

diſſet. Fuit em terra mota. petre
ſaſſe.monum̃ta aꝑta ſol ſugnatu

raliter et valde mirabiliter tribus

ione dſi

hoꝛis obſcuratus. Velũ tẽpli ſaſ
ſum in duas ꝑtes a ſũmo vſqʒ de
oꝛſum. Et vxpᷣs cũ clamoꝛe valido
expirauit.qð fieri nõ potuit virtu
te nature. Hec aũt ſigna talia ſue
rũt ꝙ eoꝛũ magnitudo demõſtra
nit ipym crucifixũ eẽ dñm nature
in eiꝰ moꝛteturbata.⁊ demõſtra/
uerũt hoc ſicclare ꝙ gentiles.ſ.cẽ

turio et qui cũ eo erat cuſtodiẽtes

ieſum viſis iſtis miraculis con fite
bant᷑ eñ eſſe vere filiũ dei.⁊ tñ per
fidi iudei omia iſta vidẽtes nullo
eoꝛũ moti ſũt ad credẽdũ.ſed ſua
malici excecati in ſua ꝑfidia per/
ſtiterũt Et ita młto a foꝛtioꝛi in ea
ꝑſtitiſſent etiã ſi dñs de cruce ipᷣis
cernentibus deſcẽdiſſet. Sʒ ⁊ ma
ius ẽ moꝛtuũ de ſepulchro reſur/⸗
gere qᷓ; adhuc viuẽtẽ de cruce deſcẽ
dere.⁊ xpᷣus in cruce moꝛtuus re/
ſurrexit.et viuus exiuit de clauſo
ſepulchro ſigillis ⁊ cuſtodibus ꝑ

ipoſmet iudeos cũ omi diligẽtia

ſignato.⁊ ita magis qᷓ; petiuerunt
eis exhibuit in hoc ꝙ de moꝛte re
ſurrexit ꝑ clauſuʒ ſepulchrũ.et tñ
nõ crediderft.igit᷑ nec credidiſſent
ſi ð cruce deſcendiſſʒ ꝓpter hoc di

cit Hiero. Fraudulenta pꝓmiſſio

veſtra o iudei.maius em̃ fecit ſur
ges de ſepulchro ⁊ non creditis.ſi
de cruce deſcẽderet quõ crederetis
Et Grego.in omelia paſcali diat.
Deus de cruce nõ deſcẽdit ad ſua
ſionẽ iudeoꝛũ.ſed expectant pan
lulũ.tolerauit ꝓbra.irriſiões ſuſti
nuit ſᷣuauit patiẽtiam.diſtulit ad
miratõeʒ.⁊ qͥ de cruce ſurgere no/
luit de ſepulchro ſurrexit. Plꝰ fu
it moꝛtẽ reſurgẽdo deſtruere q;xi
tã deſcẽdẽdo ſᷣuare.Inſuꝑ chriſtꝰ
nõ ſolũ reſurrexit.ſʒ eo reſurgente

—UNW

—,, ☛☚☛ —

— — — — —

— — ——— — —

dct⸗
i⸗
n

multis ad declaratõnem reſurre
ctionis.et tñ impij iudei nec xpᷣo.
nec ſctis cũ eo reſurgentibus. nec

apoſtolis xpᷣi reſurrectõnẽ pᷣdicã/

tibus crediderũt.ſʒ apoſtolos q̊s
