bus.qꝛ datus eſt ei ſpũſ nõ ad mẽ

ſurã. JTohãꝗ.iij.Et ſeqtur. Sedens

ſuꝑ aſina.Et illud im pletũ ẽ ĩ die
palmarũ vt patʒ Mat.xxi. QO

anre chriſtꝰ in pᷣmo ſuo ad/
uentu.ſ.in illũ mundũ debuit nõ
dñari tꝑaliter ſed pati:cõtemni et
moꝛi ꝓ peccatꝭ nr̃is ptʒ dlariſſ me
JIſa.liij.vbi ꝓpheta loqᷓns dechri
ſto et eiꝰ paſſõe diat.. Quis credi
dit auditui noſtro et brachiũ do/
mini cui reuelatũ eſt. Et poſt pau
ca expmit ignominia chriſto illa/
tã cũ dict. Mõ eſt ſpecies ei neqʒ
decoꝛ. qᷓ;iis eĩ ſᷣ mvᷣitatẽ xpᷣs ᷣm
hũana naturã ſuerit ſpeuoſus foꝛ
ma p filijg hoĩm.pſal.xliiij.tamẽz
illa ſpecioſitas fuit in paſſiõe eius
deturpata alapis in facie eiꝰ infla
turã ⁊ liuoꝛẽ cauſantibꝰ.et ſputis
eã defedantibo. Poſtea exb mit ꝓ

pheta eiꝰ contẽptũ et abiectõnem

cũ dict Nos ].ſ.iudei.et cõnũerat
ſe pꝛopheta iudeis eo ꝙ eſſet ð po
pulo eodel reputauimꝰ eũ quaſi le
pꝛoſum j.ſ.vilẽ et abomiabileʒ ad
modũ lepꝛoſi.et reputauimꝰ eũ
ꝑcuſſuʒ a deo et hũiliatũ ].ſ.pꝛopt᷑
peccata ſua pꝛopꝛia.im putauerũt
eni ſibi iudei ꝙ haberet demoniũ
⁊ ꝑuerteret populũ ⁊ cetera multa
vt patʒ in euãgelijs. Tercio expꝛi/
mit paſſionẽ eius et eãm paſſiòis.
⁊ fructũ cũ dicit Ipᷣe aũt vulnera
tꝰ eſt pꝛopter iniqtates noſtras
Quaſi di. Nõ ſicut iudei putabãt

paſſus eſt ꝓ ſuis propꝛijs peccaꝶʒ

qꝛ vt poſteriꝰ dic ꝓp heta. Iye pec

catũ nõ fecit nec inuentꝰ eſt dolus

in oꝛe eiꝰ.ſed ꝓ nr̃is expiãdis vul/
neratus eſt.⁊ ſequit᷑. Omes qua
ſi oues errauimus.et dñs ĩ eo po/
ſuit iniqtates omniũ noſtꝝłi. pe

SS

duentus

nam pꝛo iniquitatibb omniũ no/
ſtrũ expiandis.ſequit᷑. Et oblatꝰ
eſt ſq ad paſſionẽ et ad moꝛtem.
quia ipᷣe voluit ].ſ.obedientiã pa
tris ⁊ ꝓ liberatõe generis hũani.et
cetera multa ponunt᷑ ibidẽ expꝛi⸗
mentia meſſie contemptũ ſpꝛetũ
paſſionẽ et moꝛtẽ¶ Item de chri⸗/
ſti paſſone et moꝛte ponit᷑ etiam
Daniełix.vbi diat᷑.ꝙ poſt hebdo/⸗
madsꝗas ſeptẽ et hebdomades ſexa
gintaduas.ſ.in medio.lxx.hebdo/
madaꝝ occidet᷑ chriſtus.⁊ nõ erit
populꝰ qui eũ negaturꝰ eſt. Ex qui
bus clare patet ꝙ meſſias ſᷣm ſcri
pturas nõ erat regnaturꝰ tempo /
raliter in pᷣmo ſuo aduentu vt iu/

dei male expectãt. ſʒ venturꝰ erat

et ita venit in paupꝑtate.hũilitate
paſſiõe et moꝛte vt ſic ſaluũ face/
ret populũ ſuũ a peccatis eoꝛum.
¶ Sextũ qð eos errare facit circa
meſſiam et circa eius aduentuʒ et
ſtatũ eſt ꝙ omma qᷓ ſcriptura vetꝰ
ꝓ meſſiam fiẽda pꝛedixit illicarna
les hoies credũt vltimate carnali/
ter ⁊ coꝛpaliter adumplẽda in bo/
nis hinꝰ tꝑis exterioꝛibo.ſ.diuitijs
bhonoꝛibus delicijs ⁊ dominijs. 2
cũ talia nõduʒ vidẽt ſic coꝛpaliter
impleta ꝑ chriſtũ dñm dicut ipſuʒ

nõ fuiſſe verũ meſſiam. Et ĩ hoc ſe

valde excecant a vero ſcripturarũ
intellecru.quẽ ſi cape vellent clare
noſcerent iĩ pꝛimo chriſti aduentu
omia impleta eſſe que de eodẽ pꝛi
mo eius aduẽtu in lege et pꝛophe
tis fuerũt pꝛonũciata. et crederẽt
nobiſcũ oĩia alia in ſcdᷣo aduentu.ſ.
in finali iudicio adiplẽda. Vbi em̃
ſeriptura ꝓphetua loquit᷑ ð meſſia
⁊ liberatoe populi ſui ipᷣi intelligũt
de eoꝝ liberatoe de capeiuitate ro
mana in qua nũc ſunt et ſuerũt ſe

re ꝑj voo.annos:et qua diſꝑſi te/

nent᷑ ꝑ totum mũdũ.cum tñ ſcri

ptura intendat liberatõem hũani

generis a peccatis bus homies a
diabolo captiui tenebant᷑. ⁊a dam
natione cterna cinꝰ ꝓ peccato erat

debitoꝛes: a qᷣbo liberari debuert

ꝑ meſſie paſſionẽ et moꝛtẽ.vt patʒ

Iſa.liij.Et ſtatim ante declaratuʒ

eſt. Et vbi ſeiptura mentiõeʒ facit
de reedificatõòe hieruſalẽ et de tem

plo materiali: que vt dicũt reedifi

cabunt᷑in aduenmi meſſie ⁊illic cõ

gregabunt᷑ om̃es iudei quocũq; fu
erint diſpſi. Sed ſi aduerterent be
ne ⁊ intelligere vellẽt clare inueni
rent ꝙ ſcripture ibi loquunt᷑ nõ de
materiali auitate hieruſalẽ aut de
templo materiali.ſed de ſpũali.ſcʒ
de ecclia fideliũ que edificat᷑ a chri
ſto ex viuis lapidibus.ſ.ex fidelib⸗
qᷣ in pᷣſenti cõpaginant᷑ ꝑ gratiã et
in futuro ꝑ gloꝛiã. O autẽhuiuſ/⸗
modi ſcripture veteris teſtamenti

loqntes de reedificatõne hieruſalẽ
⁊ templiin Iſa.lx.ca.ſui libri.poſt
qᷓ; em multa dixit de recdificatiõe

hieruſalẽ quaſi ponẽs ꝓpe finẽ ca/
pituli alloquens hieruſalẽ de qᷓ ſi/
bi ſermo ẽ. Quod vtiq; nõ poteſt
intelligi de ciuitate terrena ⁊ ma/

teriali.quia oĩs talis ſꝑ ſubiecta ẽ

curſibus ſolis et lune ac ſiderum.

Ded erit tibi dñs in lucẽ ſempiter

nam. Non ocadet vltra ſol tuus.
et luna tua nõ minuet᷑.qꝛ dñs erit
tibi in lucẽ ſempiternã. Per quod
innuit᷑ ꝙ dñs qui erit lux illius ci/

uitatis videbit᷑ ibiin ſempiternũ.

qð nõ poteſt eſſein terris ⁊ in hac
vita cũ ſcriptũ ſit. Nõ videbit me
hõ ſm diuinitatẽ et viuet.Opoꝛtʒ
igit᷑ e illa intelligant᷑ de hieruſalẽ
ſpũali ꝑ ülã materialẽ deſignata:

ſad

guen
aun

et
6
e
Vl
lbt
oy
iet
maliu
alcege
l
Apetn
poteſt
lanul
erütin
Cceſt
fuglen
ſherüt
ns.e
hernc
Gvod

b

honi
Aiſir.
fiund
ploſe⸗
Phora
Qod
Etnon
leman
Clutati
luiter
iſimg
Pecan
Jemk
leetus
diat,
lupe
inrßi⸗
Mntive

oſte
mtſal
mbümni
onnics
tadan
atoerit
debucn
rpan
cclaroru;
nosz ſaat
etdeten
ütreedft
eullices
vocüczſi
merentbe
we inveni
untnöde
aleaurde
ſütſg
tachn
crfigeli⸗
gani e
dei
teſtawenn
ebiennali
libni oſt
Gificnoe
efine⸗
ledeqſ
no poteſ
na 1 my/
ſubicca
Tſiderum.
iſemptter
ſſol e
1Ds
Perqnos
liudc
moiternu⸗
Wrn hol
igcbit nie
Ooß
ehieni
deſgho⸗

ſq; de eccleſia catholica ſᷣm ſtatum par et ſeuerꝰiq ↄuerſus habitat eũ
quem habet ⁊ habebit in celo. De agno.i.cũ innocẽte et mãſueto.q̃n
qua dicit᷑ Apoca.xxi.Ciuitas illa ñ tũcũq; ei hoĩies fuerũt pnꝰ diſcoꝛ
eget ſole neq; luna vt luceãt in ea. des in acibb moꝛib et fide et mõ
ſed daritas dei illummabit eam. viuẽdi recepta fide ⁊ gra ſpũſſan/
Itẽ in eodem ca.didt.Non audiet᷑ cti:fiebãt cõcoꝛdes in actib moꝛi⸗
Vltra iniqtas in terra tua.vaſtitas bus et fide et mõ viuẽdi.Et ſic itel
⁊ cõtritio in tmis tuis.qð iteꝝ eſt ligat᷑de alijs hmõi ſcripturꝭ q̃ re/
pꝛopꝛiũ vite eternein qua ſola nul cte intellecte dare inuenient᷑ in oi/⸗
lũ eſt peccatũ.neceſſe poteſt aliq bus cõſonare dno ⁊ ſaluatoꝛi nr̃o
malũ cũ nullus illuc hoſtis poſſit ieſu chriſto qͥ cũ pre ⁊ ſpũſcõ viuit
accedere.Et pꝛope ſinẽ capitul di ⁊ regnat ĩmen MVM
at᷑. Populꝰ autẽ tuus oẽs iuſti inn ¶ Dominica tercia aduentus.
ꝑpetuũ terrã inhabitabũt.qð nõö Bermo quartus
poteſt cõpetere ciuitati terreſtri.qꝛ Er 1
in nulla auitate fuerũt aut vnquã „ 1 lecd 1
erũt iuſti omes. ſed ſolũ in patria qui venit ⁊c./ Q
celeſti poteſt hoc inueniri.in q̃ poſt ta queſtio eſt qre bñdi
finale iidiciũ erũt omneſ iuſti qui ctus ille ſic venerit in mundũ.id ẽ
fuerũt a pꝛincpio mᷣwſq; ad finẽ qre ſit incarnatꝰ ſiue q̃ ſit uliꝰ cau/
eius.et iũlli erũt populꝰ dei qͥ in ꝑ/ ſa RPꝛo illo notandũ ꝙ de
petuũ hereditabũt celeſte regnum us a pꝛinapio p mos ꝑentes ſecit
quod pꝛopꝛie didt᷑ terra viuentiũ. rectos innocẽtes et ꝑfectos ſine ð

qꝛ ibi eſt vita ſine moꝛte et omne fectibo coꝛꝑis et aĩe.et dedit eis co

bonũ ſine omni malo. ¶ Similit᷑ gnitionẽ ſufficiẽtẽ bõi et maliagẽ/
Eʒech. xl. pꝛopheta deſcribit edifi / doꝝ et imitandoꝝ.et ſufficiẽtẽ vir/
catõnem ciuitatis hieruſalẽ ⁊ tem tutem ad ſtandũ ⁊ i innocentia ꝑ/
pli mirabilẽ.q̃ nõ põt intelligi ad ſeuerädũ ¶ Scðo notãdũ ꝙ deus
lr̃am decinitate materiali aut tẽ/ decdit etiã tũc hoĩ libtatẽ arbitrij.
plo. ſed oꝑtet intelligi ſub meta/ ⁊ adieat ei pᷣceptũ obediẽtie.ſ.ne co
phoꝛa de domo et cluitate celeſti. mederet de fructu ſcieboni ⁊ mali.
Quod ptʒ.qꝛ dicit᷑in fine Ezechiel nõ qꝛ ſic deꝰ dilexerit illũ fructũ.ſʒ
Et nomẽ cuitat exilla die dñs ibi vt hõ ſe exerceret i obediẽtia dei ?
dem amen. quod pꝛopꝛie cõuenit obf nãtia mãdatoꝝ eiꝰ.⁊ ꝑ talẽ o/
ciuitati celeſti.in qᷓ dñs dicit᷑ ſingu bediẽtiã pᷣdicta bõa ſibi pᷣnapalit
lariter eſſe pꝛopter effectũ excellen data ñ ꝑderet.atq; vt ꝑ meritũ ob
tiſſimũ.ſ.eternã beatitudinẽ quez tieret bõa futura ſibi ꝓmiſſa.ſ.bo
ipᷣe cauſatin mentib oim beatoꝝ na pare celeſtꝭ ad qu cũ dño pla/
Item hic introducat᷑ ſpũalis intel cuiſſu fuiſſʒ ſine moꝛte traſlatꝰ ipſe
ſectus ſcripture poſite Iſaie.xi.vbi ⁊ oĩs poſteritas ſua vt ibi celeſti ⁊
dicit. ꝙ in diebꝛ meſſiẽ habitabit et᷑no bono ſibiin celis ppato ppe
lupꝰcũ agno. Hocem̃ impletũ eſt tue fruerent᷑.vt dicit magiſter i ſe
in xpᷣi pᷣmo aduẽtu ⁊ in eccłia pri / cũdo.di.xxi.Per tranſgreſſionẽ ve
mitiua. vbi lupꝰ.i.qͥ priꝰ fucrat ra ro pcepti di ſpoliaretplimis bõis

Dñica tercia aduentus

ſibi a deo collatis ⁊ cũ tota poſte/⸗
ritate ſua icurreret moꝛtẽ.⁊ młtoſ
alios defectus coꝛꝑis et aie.et pꝛi/
uaret᷑ btitudine.et miſeriã incurre
ret ſempit᷑nã.niſi ipᷣe aut aliqͥs fili
oꝛũ ꝓ illa inobediẽtia ⁊ pctõ com
plete ſatiſfaceret deo. ¶Tercio no
tandũ ꝙ diabolꝰ fuit ante hoiem
creatus.qꝛ pꝛuma die q̃ fuit domi⸗/
nica creauit deus celũ et terrã ⁊ an
gelos vt fuit ſuperiꝰ dictũ ĩ die ſã
cti michaelis. Et eodẽ die aliqͥ an/⸗
geli coꝛruerũt et facti ſunt diabo/
li. Sexto vero die creatꝰ eſt hõ. et
qñn diabolꝰ vidit ꝙ hõ potuit per
hũilitatẽ obediẽtie aſcẽdere in celũ
vñ ipe diabolus ꝑ ſuꝑbiam cor/
ruerat.⁊ ſic potuit mereri btitudi
nem quã ipᷣe diabolus amiſerat:
tũc ei inuidebat.p ter quod venit
mox in ꝑadiſũ ⁊ in ſpedie ſerpent
eũ ibi de triplici pctoò temptauit.ſ.
de gula. ſuꝑbia ⁊ auaricia.Et vt di
cit mgj in.xxj.di.ſecũdi. Prio tem
Pmuutt mulierẽ tanq; inferioꝛẽ ꝑtẽ
ſane nature.et in qᷓ̃ minus qᷓ; in
viro nouit rõem vigere.et mulie/
re victa ꝑ ipᷣam tẽptauit et virum
⁊ eã ĩ adiutoꝛiũ aſſũpſit.et ſic vtrũ
q; parentẽ in peccati cõſenſum at/
traxit. Pro q̊ͥ pctõ et ĩi penã mox
ſpoliati ſunt oꝛiginali iuſticia ⁊ mł

tis bonis q̃ pꝛo ſe et ꝓ tota eoꝛum

poſteritate receperũt. ⁊ cũ omi hu
mano genere puniti ſunt multis
defectibus q̊s expimur in coꝛpo/
re et aia.quoꝝ nullꝰ fuiſſʒ ĩ nobis
ſi pentes nõ peccaſſent ſed ſꝑ ĩ in/
nocentia ꝑſtitiſſent. et inſuꝑ toti
hũano generi clauſa ẽ ianua regni
celorũ.qꝛ deus decreuit nullũ ho
minẽ intromittere ad regnũ celo/
rũ niſi ſibi plene ſatiſfieret de petõ
illo ⁊ de pctis totius generis hũa

ni in ſui initio.et eius lapſũ grauiſ
imum in pꝛothoplaſti.
Marto dico ꝙvt diẽ Anb. pꝛimo
Cur deus hõ.c.xxi. Ideo ꝓ tota cre
atura poſſibili ſeruãda nõ debuit
mãadata dei trãſgreſſus fuiſſe nec
peccaſſe:⁊ ideo nõ põt aliqᷣs ſatiſ/
facere de peccato plene niſi plꝰ red
dat deo qᷓ; ſit tota creatura poſſi/
bilis vel omne id ꝓ q̊ peccare ñ de⸗
bebat. ⁊ conſtat ꝙ hoc nihil eſt niſi
deus. Opoꝛtuit ergo boieʒz diuinã
naturaã vel ꝑſonã dare deo ad ſatiſ
faciendũ ⁊ ad debitũ ꝑſoluenduʒ.
Et quia illã diuinã ꝑſonã ex ſe ha⸗/
bere nõ potuit.ideo filiꝰ dei incar/
natus ad bᷣ eſt ſibi datꝰ.Et iteruʒ
An.ibið.Satiſfacere ꝓ humano
genere purꝰ deus nõ debuit ⁊ pu⸗
rus hõ nõ potuit.nec alia q̃cunq;
creatura ſuffecit. Ne ergo hũanuz
genꝰ ad btitudinẽ creatũ totũ peri
ret et ſuo fine tota ſpecieſ hũana pᷣ
uaret᷑ factus eſt deꝰ hõ. et pꝛo no/
bis cõpletiſſime ſatiſfecit cũ ſe ob/
tulit deo patriꝓ ſalute mũdi.⁊ ip
ſe melioꝛ ẽ om̃i poſſibili creatura
¶ Quãdo ergo qrit᷑ quare ille bñ

dictus venit in mũdũ.i.q̃re incar⸗

natus eſt. ⁊ que ſit hinꝰ cauſa. Rñ
det᷑ ꝙ ideo vt pꝛo oĩm hoĩm pec/
catis ſatiſfaceret ſua paſſiõe ⁊ moꝛ
te.⁊ ſica nobis mala culpe ⁊ dĩna
tõis ꝑpetue remoueret.⁊ nobiſ vi

tã eternã mereret᷑.Et ſic ſolũ pꝛo/

pter nos et pꝛopter nr̃am ſaluteʒ

deſcẽdit de celo. Pꝛopter qð dicet᷑
Au. xix. Venit filius hois querere
⁊ ſaluũ facere qð ꝑierat.⁊ ad Gal.

iiij. Miſit deus filiũ ſuũ natũ ex
mliere factũ ſub lege vt eos qͥ ſub

lege erat redimeret vt adoptoeʒ fi
lioꝝ dei reaꝑemus. Et Augꝰ.ſuꝑ

Joh.diat. Nulla cã vemẽdi erat a

chniſto⸗
faeret
tnanul
nitgd
Peonin
ſuſen!
Gopen
at
oqſ
Gonoe
npokra

fpum
orgot
gospe
m pu
Pumano⸗
(300
iacere
acke
orftn
Osc
don
Corn
Uonora
Pukpt
ai le
V
ſokmng
Uacgtape
onioeter

Pelo

fentun P.
bcide
Rtioniog
wtet
hlini
ſecntis,
ftee vot
Cnſcern
nnid
tpeee
hiſcne

Cuut
Pumo⸗
tonge
debuit
ille net
ss ſani,
ioerel
a poſſi
greüde,
lleſtniſ
diuini
oadſant
uendrz⸗
erſeba/
lincar/
Et itenz
humaro
uit po/
gqcunq
hüann,
wüfen
hüana;
tpono/
chſeob /

züdl⸗.

geamtt
e illebn

jreincar,

zuſa. Ri
oimpe
öenmho⸗
ettin
nobil
ſolügd/
ſalre;

gs de
sutrert
25.

nari er

te'h.
in
Aaate,

5 4
.
. .— W
△

chriſto dño niſi peccatoꝛes ſaluoſ bere pura creatura. ſʒ tm̃ dei filiꝰ

facere.tolle moꝛbos: tolle vulne/

ra.⁊ nulla eſt cauſa medicine. Ve

nit g̊ de celo magnꝰ medicus.qꝛ
ꝑ totũ mũdũ iacebat egrotꝰ.Ge/
nuſ em humanũ totũ perierat ex
quo peccauit vnus homo in q̊ to
tũ erat. Venit igit᷑ vnus ſine pec/⸗
cato qͥ ſaluos faceret omes a pec
cato nõ eũ ð celo adduxerũt meri
ta noſtra.ſʒ peccata. Hec ille. T
Ex dictis habemꝰ pᷣmo ꝙ pecca
tũ pꝛimorũ parentũ fuit cã ðᷣme⸗
ritoꝛia omniuʒ illoꝛũ defectuum
quos patimur in coꝛꝑe ⁊ aia.quo
rum nullus fuiſſʒ in toto genere
humano ſi nullꝰ homo peccaſſet
¶ Scõðo habemus ꝙ ꝑ inobediẽ
tiã ade ⁊ eue om̃is eoꝝ poſteritas
facta eſt obnoxia.qꝛ omes naſci⸗
mur filij ire. vt diẽ apls ad eph̊.ij.
Oẽs ei ↄapimur ⁊ parimur ĩ pec
cato oꝛiginali.qð nos ſeꝑat a reg̊
celoꝝ niſi chriſti gtia nobis ſub/
ueniat. et pter fomiteʒ peccati et
multiplicẽ coꝛruptõeʒ ex oꝛigie cõ
tractã ſic inclinamur ad mala et
ſumus tardiad bona:ꝙ ꝑ vitam
noſtram multa adijcimus ꝓpria
peccata ꝑ q̃ meremur penã dana/
tio nis eterne.¶ Tercio habemus
ꝙ deus ꝓpter peccatũ primoꝝ pa
rentum pdluſit omni homini qui
ab adã deſcenderat ꝑ viam ꝓpa/
gationis aditũ regni celeſtis.qꝛ ñ
voluit aliquẽ admitteread gau/
dia celi niſi ſibi plene ſatiſfieret ꝓ
peccatis.qð tamẽ nullꝰ purꝰ hõ
facere potuit necaliqᷓ creatura. ſʒ
ſolũ ille qͥ eſſet deus et hõ. In
conſideraredebemꝰ rigoꝛcm ⁊ ſe
ueritatẽ diuine iuſticie cui ita diſ/⸗
plicẽt peccata ꝙ ꝓ eis tãtã exiget
latiſfactionẽ qᷓnta nõ potuit exbi

deus et hõ . ꝑ quã ſeueritatẽ diuie
iuſticie et pᷣdoſitatem pꝛecij ꝓ pec
catis noſtris ſoluti merito indicit
nobis maioꝛ neceſſtas immunc
ſe tenendi a peccatis ſ̃ᷣm illud p⸗
mead hoꝛin.vi.Empti eſtis pꝛe
cio magno.glorificate et poꝛtate
deũ in coꝛpoꝛe veſtro. ¶ Quarto
habemus ꝙ cũ hõ nõ habuit vn
de ſatiſfaceret ꝓ peccatis ⁊ ſe redi
meret a malis deus dedit ſibi ſa
tiſfactoꝛẽ.ſq ieſum chriſtum filiũ
incarnatum.qͥ in hũana natura
ſua paſſione ⁊ moꝛte pꝛo noſtris
peccatꝭ ſatiſfedt ⁊ nos liberauit.
qꝛ nobis ꝑ illa meruit ꝙ baptiſ/
mus tollit a nobis pctm̃ origina
le quod excludebat a regno dei.et
meruit ꝙ contritio delet actualia
pctã que ex ꝓpꝛia volũtate ↄmiſi
mus.O em nũc ꝑ contritõem di
mittunt᷑ nobis peccata actualia:
illð nõ eſt ĩ virtute et bonitate ip
ſius ↄtritionis in ſe.ſed ẽ ex meri
tis chriſti. Illeem nobis meruit
ꝙ cũ in fide ſua deteſtamur pctã.
ꝓpter hoc qꝛ ſũt cõtra deũ ⁊ volu
mus poſteriꝰ cauere de peccatis.
ne ꝑ ea deũ offendamus tũc deꝰ
trinitas nobis dimittit pꝛopteꝝ
filiũ dei qͥ nobis illud meruit ꝑ hᷣ
ꝙ ſeipᷣm in moꝛtẽ obtulit ꝓ pec/
catis illis.ſic et pꝛo peccatis toti⸗/
us mundi. Semer ⸗
oꝑa noſtra bona exł᷑ charitate fa/
cta ſunt apud deũ meritoꝛia vite
eterne illud nõ eſt ex bõitate ope
rũ noſtroꝝ in ſe.cũ vita eterna i

̊̃ comꝑabiliter melioꝛ ſit q; opera

noſtra.⁊ eſt eterna.nr̃a vero ope
ra q̃ſi momentanea.ſed eſt ex xpᷣi
meritis. Ille enim nobis meruit
ꝙ cum in fide et dilectione eius

Dñica quaꝛta aduentus

facimus aliqð bonuz opus. tũc
de trinitas vult dare nobis ꝓpt
merita chriſti eternũ pᷣmiũ in ce/
lo:incõꝑabilit᷑ melius qᷓ; ſit opuſ
nim In q̊ cõſiderare debemꝰ ma
ximꝗ dei largitatẽ ⁊ miſericoꝛdiã
qꝛ cũ nõ hẽremus vñ ſatiſfacere/⸗
mꝰ ⁊ nos libaremꝰ:ipᷣe mif̃icoꝛs
de ſuũ filiũ nat᷑alẽ ⁊ ſibi ꝑ oĩa co
equalẽ nobis dedit et ſic dei filiꝰ
ſeipſũ nobis dedit in ſatiſfactoꝛẽ
Pꝛopter h̊ venit in mũdũ.ipt᷑
B humanã natura aſſũpſit.quod
marie largitat ⁊ miſericoꝛdie fuit
Vñ An. vbi ſupᷣ Quid gtiꝰ aut
miſericoꝛdiꝰ eẽ aut intelligi valz
q; vt pctõꝛi eterne pene debitoꝛi.
⁊2 vñ ſeredimat non hñti dicat de
us pr.Ecce filiũ meũ.acÄepe eũ et
da ꝓ te. ⁊ filiꝰdicat.tolle me ⁊ re/⸗
dimete.Et GBerñ.ſer.j.de aduẽtu
dicit Quis dubitet magnũ ahqͥd
in cauſa ſuiſſe.vt maieſtas tanta
de tã lõginqͥ in locũ tã idignũ de
ſcẽdere dignaret. plane magnum
aliqð qꝛ ex ꝑte ſua fuit mia mag
qꝛ miatõ młta.qꝛ caritas copio
ſa. Et põt addi eerx ꝑtenfri fuit ne
ceſſitas mad.idigẽtia mlta.⁊ mia
nimia X¶ Huͤcaduẽtũ filij dei
ĩ carnẽ ſcti pres vetis teſti pᷣuide⸗/
rũt.⁊ipCʒ toto coꝛde deſiderabãt.
ꝓPt qð hñdicto dei filio cuz mag
deſiderio dicebãt illð pᷣs. Dñe in

clina celos t. ⁊ deſ. Et illð. Onde

nob dñe faaẽ t. ⁊ ſal.e.Et illð vſa
ie.lxiiij. Utinã diſrüperes celos ⁊
deſcẽderes.Et illud etiã ꝓſaie.xlv.
Roꝛate cel deſuꝑ ⁊ nubes pluãt
iuſtũ apiat᷑ terra ⁊ germiet ſalua/
toꝛẽ.Et młta ſilia quibo libri eoꝝ
plem ſũt.Et Augul.in.i.ſer.de pu
rifi. Intelligite fres q̃le deſideri/
um babueruüt ſcti videre chriſtuʒ

ſciebãt em̃ illũ eſſe vẽtuꝝ Et om̃eſ
qͥ pie viuebãt dicebãt.O ſi mein/
uẽêiat illa natiuitas.O ſi qð credo
videã oclis meis.Et qð de ſene ſy
meone diat. O ſuſpirãdo qtidie
dicebat in ofoni ſuis. Oñ veni
et. qñ naſcet᷑.qñ videbo. Putaſne
mehᷣ muẽiet Putas durabo Pu
tas iſti ocłi videbũt eũ ꝑ quẽ coꝛ/
dis ocli reuelabũt᷑.Et pmiti fide
les noui teſtamẽti qͥ hunc aduen/
tũ de ꝓpinqͥ ſecuti ſunt.in qͥbo ad
huc vigebat caritas ex vicinitate
aduẽtꝰ ⁊ paſſiõis xpᷣi ex iugi medi
tatõne iſtiꝰ excellentiſſimi bñ ficij

magnũ cõceperũt feruoꝛẽ ⁊ deuo
tõis affectũ ⁊ nimia paſcebãt᷑ ſpi⸗

ritali dulcedie.⁊ ideo ſpꝛet ꝓpter
xpᷣm oibaq in mũdo ſũt ſola cele
ſtia ap etebãat. vñ vnꝰ ex eis.ſ.be⸗
atꝰ Aug. de ſeipo dicit ix. ↄfeß. Nõ
ſatiaboꝛ ill diebꝛ dulcedine mu/
diali mirabili cõſiderata altitudie
diuini cõſilij ſuꝑ ſalutem generis
hũani.Et bᷣ tꝑe nõ nulli religio ſi
hñt de cõſuetudie ꝙ cuz legit vel
canit᷑ in ſimbolo.Et hõ factꝰ eſt:

tüc ſe totos ꝓſternũt in terraʒ et

aliqͥ flectũt genua.imo in plłibus
regionib no ſolũ ſacerdos.ſed et
cõis ꝓp lus ad pᷣdicta verba flectit
genua ad agẽdũ deo gras.deiſto
imẽſo dono ⁊ ineffabili bñficio.ſ.
ꝙ illa infinita maieſtas dignata ẽ
ſe ita inclinare ꝙppt᷑ nos ⁊ ppter
nr̃aʒ ſalutẽ ſuã creatur̃ã ſibi vni/
uit tã intime.qꝙ illa ꝑſona eſt deꝰ
⁊ hõ.⁊ ꝙ ille qͥ deꝰ eſt et ab eterno
fuit ac erit ineternũ ille rõne iſtiꝰ

intime et ſingulariſſime vnionis

factus ẽ hõ de nouo: ⁊ cõſoꝛs na
ture nf̃e imo frater nr̃᷑. Non eni
cõfundit᷑ dei filiꝰ nos vocare fra/⸗

tres ſic deduat apls ad Heb/ ij.

Ppi⸗
mint
aclit
loim
llu
adue
Glten
fumi
bomtt
ſeen
Nins
ſckiun
fhiod
Ntmi
Mern
ſorle

Ahobi

laen
Niee
otiea
keete
doiſe

deſfils
Carnat
Gherſa
Mopte
los fge
niräſt
ſceere⸗
ſonaſt
Dranm

toßſe
lmein,
acdo
ſneſf
e
Myen
dutalne
bo Pn
mecor/
nin ſe
caduen/
q 00
lanitate
gineci
büfie,

edeno

cbätſoi/
et ppte.
ſols ccte

es.⸗be⸗/

otßeſi
ine mi/
glaade
ngenens
relgo
legt d
ſacct

gitaun

Ab iſtis ſctis patrib ⁊ deuotꝭ ho
minib debem diſcere ⁊ explum

acciꝑe vt ⁊ nos ſic gti ſimus de il
lo immẽſo dono ⁊ dei bñ ficio: ꝙ
illud ſꝑ ⁊ pᷣcipue ꝓ üllo ſacro tꝑe
aduẽtus cogſcamꝰ ⁊ deuote me⸗
ditemur ⁊ ipi largitoꝛigras refe/
ramus atq; eiꝰ largitatẽ ⁊ imẽſã
bonitatẽ laudemꝰ. ⁊ iugi mẽoꝛia

p̃dicemus. nosi h̊ ſacro tꝑe ad
uęẽtus ſic pᷣdiſponamꝰ ad inſtãtẽ

feſtiuitatẽ.vt tũc cõgruis honoꝛi
bus ⁊ deo acceptabilꝛ pagamus
xpᷣi aduẽtũ ĩ carne ⁊ ex vᷣgie nati/⸗
intatẽ.vt ꝑ h mereamur ꝙ ipe di
gnet᷑ viſitare nos ſpiritali aduẽtu
ſuo ⁊ ſp in nob ꝑmanere.⁊ ĩ nob

ac nobiſcũ talia operari oꝑa q̃ ſi

bi accepta ſint ⁊ per q̃ mereamur
vitã eternã.Qð ipᷣemet nobis cõ
cedat ieſus chriſtꝰ dñs nr̃ qͥ cũ pa
tre et ſpũſctõ viuit ⁊ regnat vnus
deꝰ i ſecula bñdictus Amen.

(Dñicn quarta aduentus.
Sermo quintus

qͥ venit ⁊c.vt.S. ¶ In
R ſuꝑioꝛibo dictũ fuit ꝙ
dei filiꝰin hũc mũdũ venit ſiue ĩ
carnatꝰ ẽ ac inter hoĩes ſenſibilit
cõuerſatꝰ pꝛopter nos dũ taxat ⁊
pꝛopter nr̃aʒ ſalutẽ. ſ.vt nos ſal/
uos faceret ⁊ btõs. Oꝛit᷑ arca h
nũc q̃ſtio an potuerit nos ſaluoſ
facere alio mõ ſiue aliter qᷓ; in ꝑ/
ſona ſua ꝓpa incarnata.De h̊ eo/⸗
nüc breuiter loqͥ. Rogẽꝰ⁊c
Exto qrit᷑ vtrũ de,/
W us potuerit hũanũ genuſ

alio mõ aut ꝑ aliũ ſaluare
ſine ſue ꝑſone incarnatõe. Rñdet᷑
ſᷣm Aug.in.xiij.de trini.⁊ ſᷣm ſan

ctũ Tho.ĩ tercia ꝑte ſũme.o.j.ar.
ij. deꝰ ð abſoluta ſua potẽtia
mit alijs modis potiut nos r̃di
mere aut ſaluos facere Potuit ei
tis dimittere pctã. Potuit etiaʒ⸗
atiſfactõez alicinꝰ ho is aut ãageli
puri aut alteri creature acceprare
aſer q́;uis nõ dignam.
Scdðᷣo dicũt ꝙ int oẽs poſſibi/
es redimẽdi modos ille fuit ↄuẽi
entiſſimꝰ ad ſanãdũ nr̃aʒ mileriã
⁊optimꝰ ad ꝓcurãdũ nr̃aʒ ſalutẽ
Vlbi ẽ cõſiderãdũ ⁊ mẽte iugit᷑ re
uoluendũ qꝙ ſic dñs ſo lũ pꝛopter
nos ⁊ pꝛopt᷑ nr̃aʒ ſalutẽ hõ factꝰẽ
ſic oĩa q ĩ terrꝭ viſibilr cõuerſado
ĩ hũana natura geſſit totũ ad no
ſtrã ſalutẽ oꝛdiauit. hhil em per
xpᷣm dñz dictũ factũ aut crca ip
ſũ geſtũ ẽ fruſtra.aut a caſu vl ex
necitate ꝑ ipᷣm factũ.aut circa ipᷣʒ
geſtũ. ſʒ totũ ẽ ex diuia poꝛdiatõe
ad alicinꝰ ſingularis ꝑſonevład
alicuiꝰ cõitat vł ad totiꝰ młtitu/
dis fideliũ vtilitatẽ iſtructõe; aut
ſalutẽ dictũ factũ aut geſtũ Jõ di
cit Aug.xpᷣs nob natꝰ ẽ.nob iacu
it ĩ pᷣſepio.nobis vagiebat ĩ cuniſ.
nobᷣ arridebat ĩ ſtella.totũq; nobᷣ
ꝓ ficebat qcqͥd ſaluatoꝛ agebat ĩ
hoie Et b. Ber.iĩ ſer.ð aſceſiõe dñi
dic. In nĩ̃a ſiqͥdẽ vita młta fiunt
caſu vł necitate.ſʒ xpᷣs dei vtus ?
ſapia neutri hoꝝ potuit ſubiacere
q̃ ei necitas vᷣtutẽ cogeret.aut qͥd
fapia ageret caſu.ſubdit.Oia em
qcũq; looutꝰ ẽ.q̃cũ q; oꝑatꝰ ẽqcũ
qʒ; paſſus ẽ ne dubites eẽ volũta
ria.plena ſacramentoꝝ.plena vir
tute. Iteꝝ ſubdit. ſicut ille q ſcri/
bit certis rõibus oꝛdinat colloqa
vniuerſa.ita quea deo ſunt (vt di
cit᷑ ad Roma.xiij.)oꝛdiata lũt. i.
rõnabilꝛ diſpoſita, ⁊ ex opoꝛtũis
c 2

Dñic
cauſis facta.maxime q̃ pᷣſens int᷑ placere deo ꝑ hũc modũ plꝰ reſe tib
nos oꝑata ẽ incarnata maieſtas rat᷑in nobis qᷓ; ꝑ aliũ quẽcũq;.eo re
oĩa que ſunt in nr̃am ſalutẽ rectiſ ꝙ ſicipᷣi nob in ꝓpꝛia ꝑſõa loq̃nti
ſime oꝛdiata.nec ſatis viſũ ẽ diui ⁊ nos fidẽ docenti credimus ſine pe
ne bonitati q̊cũq; mõ ſaluare noſ heſitatõe.Si aũt ꝑ aliũ de fide ĩ ab
ſed in ſuo et᷑no diſpoſuit nos redi foꝛmati fuiſſemus animꝰhomis
mere mõ nobis optimo ac cõue aliqñ heſitare cogeret᷑ cũ hi om̃s ai
niẽtiſſimo ad ſalutẽ ſᷣm Augu.vt fuerint creature potẽtes fallere et A
ſuꝑius allegaui.et ita vacit᷑ opere falli.Nũc aũt fide nr̃a innitimur i
adipleuit ðmõſtrãs nobis ĩ h̊ ſuã infallibili vitati.qꝛ credimꝰ ꝑ dei Gt
imiã ad nos charitatt G filiũ incarnatũ ⁊ int hoĩes cöuuer mu
(Duis enim circa hoc conſiderãs ſatũ qͥ ſuo veraciſſimo oꝛe certiſſi etat
2 aduertẽs diligent᷑ nõ noſcerʒ qᷓ; me edoout hũanas mẽtes credẽ/ dign
multa bona et occaſiões vᷣtutum da.ſperãda.amãda ⁊ timenda.q̃ 7
ac opeꝝ bonoꝝ ſine qͥbꝰ ſaluari ñ re de oibo illis nullus relinqᷣt᷑ᷣ⅝no nod
poſſumꝰ affert nobis ille moduſ bis locus dubitatõiſ.Nã cũ ſit ve e⸗
reꝑatõis.q̊ͥ.ſ.dei filiꝰ dignatꝰ eſt ritas et ſapia pf̃is certi ſumꝰ ſcen
hò fieri.et ꝙ nõ ꝑ angelũ aliquẽ. nec fallere põt nec falli.Et hoc vo trco
aut aliã creaturã nos reqemit ſed luit btũs Aug.xi.ð ciui.dei vbi diẽ (töis
ſeipᷣm venit q̃rere et ſaluũ face Vt hõ fidentiꝰ ad veritatẽ ambu ſtone
re ꝗqð pierat xpᷣs dñs.liq; nos ſuf laret ipᷣa vitas dei filius aſſũpta Per
ficiẽter imo ſufficẽtiſſime r̃deme hũanitate nobis fidẽ conſtituiteet dſse
rit et ſaluos fecerit.tñ vt etiã effi/ fundauit.Scðo ꝑ illũĩ modum tide
cẽter ſaluemur. i.vt efficaciter cõ reꝑpationis hũane plꝰq; ꝑ aliquẽ reqtl
ſeqmur fructũ et pᷣncipalẽ effectũ aliũ modũ erigit᷑ in mẽtibo ntis D
ulius redemptõis.ſ.eternã ſalutẽ ſpes de dimittenda culpa.ð obti Vi⸗
opꝑtet ⁊ nr̃aʒ volũtatẽ accedere et nẽda gr̃a et habenda vita eterna. in⸗
coopari.Opoꝛtʒ ei credere.oꝑtʒ Nã ſᷣm mgr̃mi tercio ſniaꝝ Vle däten
ſpare. oꝑtʒ amare.pcepta ſeruare ra et ꝑ fecta chriſtiana ſpes ẽ certa ſiin
Pctã cauere.cõmiſſa deplãgere.et expectatõ future btitudinis q̃ cer ſle
ſe virtutibo et bonis oꝑib exerce titudo expectatõis ex gr̃a et meri/ do
re. Qm vt diat Aug. Qui te crea t ꝓuẽit. Cõſideret igit᷑ vnuſqͥ ſh ſi n 8
uit ſine te nõ iuſtificahit te ſine te poſſp ĩ coꝛdibo hũaniſex aliq̊ alio ſen
⁊ ita nec btificabit te ſaltẽ adultũ generari maioꝛ certitudo de hᷣ p n
ſine adulto.i.ſine pꝛopꝛio merito deꝰ velit nos hr̃e ꝑticipes gle ſue
tuo. Hoꝝ aũt oim et his ſilium qᷓ; ex illo ꝙ ipᷣeꝓ nobis ⁊ ñnr̃a ſa/
ſine qͥᷣba nõ meremur vitã maioꝛẽ lute factus ẽ ho pticeps defectuũ zun
occaſionẽ dat nobis et ad ea iplẽ/ nr̃oꝝ ſᷣm naturã aſſ umptam. et ſiot
da płꝰ aniat coꝛda nr̃a.erigit ani cõſoꝛs penalis miſerie nr̃e Sed ſct
mos noſtros.ꝓmouet ⁊ inducit ⁊ qͥq adeo potuit ſpeʒ venie erige A
ille mo dꝰredemptõnis nreꝑ filij re.qͥd tã de miſericoꝛdia fiduciaʒ ug
dei pbpᷣam pſona qᷓ; ꝗcũq; aliꝰpoſ firmare.aut etiã qͥ ſigno vel argu men
ſibilis modus. ſaen pꝛi mẽto certiꝰ ꝓbari potuit hũano Kä
mo.fides njr̃a ſine q̃ ipoſſibile eſt coꝛdi deũ velle boĩbo ad ſeredeũ/ ſ

D

6
erce
ih.e
loann
ns ſne
efiei
vomis
lons
Ulereet
litimur
nogdel
8 cöuer
cernſi
8cree/
enda
incſtno
cüſtve
ſum
thocro
iybidi⸗
keambe
aſſüpt
ſtimntet
nodm
galique
iboniis
,dobti
cterna.
n Ve
s ccern
is eer
ermar/
ſiſchi
liäglo

Sermo

tib ⁊ vitã emẽdare volẽtibo miſe
reri ⁊ ꝑcere.qᷓ; ex hᷣ ꝙ pr̃ miſcðia⸗/
rũ vt eis pceret ꝛio filio ſuo nõ
peꝑcit. et ipᷣe fuiꝰvt nos imunes
abire poſſemꝰ⁊ illeſi:ppᷣe latrocini
oꝛũ nroꝝ dignatꝰ eſt ꝑferre ſuſpẽ
diũ. Jõ Auguſ.xiij.de trinit᷑.dic.
Quid mẽtes nr̃as tate erigit ⁊ ab

imoꝛtalitatꝭ deſpatõe liberat:qᷓ;

ꝙ tãti fecit nos deꝰ vt dei filiꝰ im
mutabilit᷑ bonꝰ in ſe manens qð
erat ⁊ a nobiſ accipiẽs qð nõ erat
dignatꝰ eſt nẽm inire cõſoꝛtiũ ve
rã carnẽ aſſumẽdo Tertõ ꝑ illũ
modũ incarnatõnis dei ⁊ ꝑ hũa/
ne reꝑatõnis talit᷑ facte attẽtã cõ⸗
ſideratõnẽ merito valde inflãma
tur cor igne diuiniamoꝛis ⁊ dile/

ctiõis dei in qꝗ̃ᷓ cõſiſtit ꝑ fectõ chri

ſtiane vite ⁊ meritũ ſalut eterne.
Per bᷣ em̃ bñficium oñdit nobis
dñs quãte nos diligeret: et nihil
tã debitũ eſt vel tã rõnabile ſicut
reduigere eũ.qꝛ pꝛioꝛ dilexit nos

⁊ qui tata nobis contulit bñficia
Viñ Augul.in de catheziʒadis ru

dibo. Que maioꝛ cauſa eſt aduẽtꝰ
dñni:niſi vt deꝰ accẽderet dülectiõʒ
ſuã in nobis.ſi ꝗ̊ amare pigebit
ſaltẽ nõ pigeat reamare eum qui
pꝛioꝛ dilexit nos.imo vt dicit au

ctoꝛ de fide ⁊ legib. Hoc bñ ficiuz

redemptõnis nr̃e⁊ ſᷣm illũ modũ
diſtincte meditatũ plꝰ deberet ac/⸗
cendere coꝛꝑa nra ſi totꝰ arderet
⁊ tãto plus qᷓ;to dei filius nobis
⁊ pꝛo nobis datꝰ melioꝛ eſt toto
mũdo.nihil etem̃ natũ eſt tatũ ex

atare in nobis dei dilectõnẽ. ſicut

cũ gratuita eiꝰ bñficia gratãt ad
memoꝛiã reuocamꝰ.qꝛ ⁊ illa pꝛo
pter h̊ nobis data ſunt. vt de eis

Eti eriſtentes ipa cognoſceremꝰ
atq; ſꝑ i memoꝛia haberemꝰ nec

*“?

vnq; a datoꝛis amoꝛe animꝰ ide
tepeſceret ꝑ taliũ obliuionẽ. Int᷑
hecaũt dei bñficia marimũ ẽ opꝰ

reꝑatõis nr̃e ꝑ xpᷣm.pꝛo q̊ etiam

ſolo eſſet a nobis laudãdus ⁊ to/
tis viribo diligẽdus. Anus etiaʒ
dimni bñficij excellentia declarat
Berñ.in ſᷣmone.xi.ſuꝑ Cantica.
vbi iter cetera dic. Vige o homo

qd deus maieſtat de ſe fecerat ꝓ
ptte. de dño ſeruꝰ. de diuite pau
ꝑp.caro de verbo. et de dei filio ho

minis filiꝰ fieri nõ deſpert. Me

mento hõ ꝙ liq; de mihilo ſis fa /

ctus.nõ tñ de nihilo es redẽptꝰ.
Ser dieb cõdidit oia ⁊ te int᷑ oia
Atuero ꝑ trigitatres annos oꝑa
quãtũ laboꝛauit ſuſtinẽs ꝓ te carx
nis neceſſitates.ifatiles imurias.
hoſt tẽptatõnes:paſſiones:dolo
res:crud ignominia:moꝛi hoꝛro
rẽ “ valde cõueniebat ſa
lutihoim ⁊ inſtructõni nr̃e ꝙ dei

tus ẽ ſalutẽ tuã ĩ medio terre.OD

fili panat eint hoiĩes ſenſibilit
cõuerſatꝰ ſe eis pᷣbuit doctoꝛẽ ve

ritaᷣ in exẽplũ oĩs iuſtide ac vir/⸗
tut. Vn Auguſ. in qdã ſer.de na

tiuitate dñi Homo qͥ videri pote

rat ſeq̃ndꝰ nõ erat.deꝰ aũt ſeqn/
dus erat qͥ videri nõ poterat.vt g̊

exhiberet hoĩ ꝗ ab hoſe videretur

2 quẽ hõ ſecure ſeq̃ret᷑ deꝰ factꝰ ẽ

hõ. Et Anſel.in li. Cur de?homo
Quns explicare ſufficeret q;; neceſ
ſarie:q;q; ſapient᷑factũ eſt ille qͥ

hoĩes erat redempturꝰ et de via

moꝛt ⁊ ꝑditõnis ad viã vite ⁊ be

atitudinis eterne reducturuſ eſſet
deꝰ⁊ hõ.⁊ ꝙ cũ holbo ſenſibilit cõ

uerſaret᷑.⁊ in ipᷣa ſua cõuerſatione

ipos doceret vᷣbo quo viuere de/
berẽet ⁊ ſe eis pᷣberet bone ⁊ vtuo
ſe vite rectiſſimum exemplum.ad

cuius exem plar inſtar om̃es fide
les moꝛes ſuos?ꝰ vitã oꝛdinare de
bẽt. ᷣm ꝙ dicit Job. i pꝛia cano.
ij. Qui dicit ſe in xpᷣm cedere de/
bʒ ſicut xrpᷣs ambulauit: ipᷣe am/
bulare. Ypᷣs aũt in hodierno ſuo
introitu in mũdũ.cepit noſ doce
re nõ vᷣbo ſed oꝑe.⁊ mox ſe nobiſ
ppoſuit in exẽplũ.licet em̃ volun
tarie ⁊ pt᷑ nos factꝰfuerit infans
Fᷣm rõnẽ tñ ſuit ꝑfectꝰ vir.ſᷣm di/⸗
uing ꝑſo nã ſꝑ fuit.eſt.⁊ ineternuʒ
neceſſario erit dei filius vᷣtus ⁊ ſa
Piẽtia pris ꝓpter qð nihil eũ late
re potuit nec vnqᷓ; poterit in aliqᷓ
decipi atq; falli.Et cũ naſcivoluit
dd 5“ᷓᷣ ſibi elegit tps ani moleſtius
gꝛ hyemis aſperitatẽ.Et licet ipᷣiꝰ
lit terra ⁊ plenitudo eius.tamen
voluit ſpõte ⁊ elegit naſci ĩ via in
oliena domo.in paupere tuguno
pãnis vilibo inuolui.et infantilia
ſua atq; tenerrima mẽbra in arto
ac duro pᷣſepio recliari. Et cuʒ vt
Pdixi omia qͥ egit ĩ hũana natura
aſſũpta nulluʒ a caſu aut fruſtra
egerit.ſed totũ ex rõnabiliſſmis

cauſis ⁊ oꝛdinatiſſime ad nf̃aʒ in

ſtructiõʒ ⁊.ad nr̃m multiplicẽ ꝓfe
ctũ. certũ eſſe debet ꝙ h etiã non
fecit a caſu nec ocioſe.ſed ad nr̃aʒ
vtilitatẽ atq; nobis veracit᷑ in ex/
emplũ.Ad vtilitatẽ qͥdẽ nr̃as vt
cũ innocens dñs talia pꝛo nobis
ſpõte ⁊innocenter ſufferret. ꝑ h̊
om̃es illos deſectꝰ a nobis tolle
ret. meruit em̃ nobis btitudinem
in qᷓ nullus hoꝝ aut qrũcunq; de
fectuũ remanebit In exẽplũ vero
qꝛ ꝑ nobis demõſtrauit fugien
dã eſſe gliam mũdi.vanitatẽ ſeou
li.?⁊ oino coꝛꝑisvoluptatẽ.ample
ctend vero eſſe pauꝑtatẽ:hũilita

tẽ.⁊ qauſteritatẽ:taq; viam ſecuniſſi

m ad gliam ꝓmerẽdaʒ In q̃ via

ip̃e ꝑuulus nos hodie voluit an/
teire. Hoc em̃ vt ait ſctũs Berñ.
nobis ſtabulũ pᷣdicat.h̊ pᷣſepe cla
mat. H illa infantilia membꝛa lo/
quũtur.bᷣ euãgeliʒant nobis pue
ri illius lacrime ⁊ vagitꝰ. ſʒ ⁊ tota

vita eiꝰ inſinuat.cui q;to plus cõ⸗

foꝛmamur tãto efficimur melio/
res EAQuito ꝑ xpᷣiincarnatõ
neʒ ſuꝑ omia exaltata eſt huma/
na natura aſſũpta ⁊ cõſequẽter to
tũ genus humanũ valde dignifi
catũ vt patet in exẽplo Si pncepi
aliquis pᷣpotens duceret in vxo/
rem leginma paupꝑis ruſtici pau/
percula filis. eo ipᷣo ea vᷣgo exalta
ta eſſet ſuꝑ om̃es mulieres pfris
illius ⁊ effecta oĩm dña⁊ cõſeqnt᷑
tota eiꝰ gen ealogia eẽt ꝑ h̊ digni
ficata. Sic in ꝓpoſito Illa hüana
natura quã filꝰ dei aſſumpſit in
vnitatẽ ꝑſone eſt ꝑ h̊ exaltata ſuꝑp
om̃es angelos ⁊ ſuꝑ omeʒ aliam
creaturq⁊ cõſeqᷓnt᷑ totũ humanuʒ
genus eſt ꝑ hoc dignificatũ. Vñ
in veteri teſtamento angeli patie
bant᷑ ſe ab hoiba adoꝛare.Nã GBe
neſis. xviij. legit᷑ q abrahe appa/
ruerũt tres angeli ⁊ adoꝛauit.⁊c.
Sʒz in nouo teſtamẽto poſtq; do
minꝰ humanã in ſe exaltauit ⁊ di/
gnificauit naturã.tũc angeli non
plus ab hominibo voluerũt ado/
rari etiã adoꝛatõne dulie. Nõ em̃
ſancti angeli patiũtur illã naturã
ſibi ſubijd quã ĩ autoꝛe ſuo vidẽt
ſuꝑ ſe exaltari ꝓpter qð dicit᷑ apo
calipſ̃ xix.⁊ xxij O iohesvidẽs an
gelũ cecidit an pedes eius volẽs
adoꝛare eũ ꝓhibuit ⁊ dirit. Vide
ne fecerꝭ qꝛ cõſeruꝰ tuus ſũ et fra
trũ tuoꝝ.Et ꝓp ter hãc hũane na
ture exaltatò neʒ in xpᷣo ⁊ cõſeq̃n/
ter tonꝰ generis humani dignifi⸗
catõnem merito valde cauemus

Ha
fan

hin
e
nob

Uitan)
ſcech
wealo⸗
dis pre
tton
lus ,
melio/
amat
hung/
neterto
digni
ihneept
in wo/
kiapen/
oeneln

Nes nGS

2öſeint
bdari
labüana

mpſtin

lumnſun
ezolun
umman;
nrü. Vn
tti pote
ſi Be
deau
annt. ⸗
ſtq; do
aut1 /
elinon
ütoco/
ſoͤn
inanrs
No Mi
dieſtapo
idesge
9 oles
t. Noe
ſäerſte
Gone ne
1coſog/
digyf .
vamnus

ncina. .
iflaris. pnceps tuꝰ hũiłẽ ⁊ tu ſuꝑ

Serimmo

ipᷣam naturã noſtrã inhonoꝛare
aut deturpare maculis peccatoꝝ
quã ſic dignatꝰeſt ipᷣe dñs hono/⸗
rare. Vñ Teo papa de ſer.natiui.
dñi. Agnoſce o xpiane dignitateʒ
tuã ⁊ diuine ↄſoꝛs factus nature
noli in veterẽ vilitatẽ degeneri cõ
uerſatõe rectre. Berroſunerbis
nr̃a q̃ maximũ impedimentũ eſt
ne deo inhereatur redargui põt.⁊
merito deberz in nobis ſanari ꝑ
tantã humilitatẽ filij dei ꝗͥ ꝓ no/
bis factus eſt hõ et in hõanitate
deo pf̃i obediuit vſqʒ ad moꝛtes:
moꝛtẽ aũt crucis.Ideo dict Gre
goꝛius in regiſtro Ad h̊vnigenitꝰ

dei filiꝰ formaʒz hũanitat accepit
et nõ ſolũ viſibilis. ſed ⁊ deſpica/

bilis apparuit.Ad h̊ cõtumeliaꝝ
ludibꝛia:illuſionũ oppꝛobꝛia.paſ
ſionũ toꝛmenta tolerauit.vt ho/
minẽ debere nõ eſſe ſuꝑbũ doce/
ret humil deus Et ſuꝑ illud philł.
ij. Humiliaint ſemetipᷣm factus
obediẽs vſq; ad moꝛte. ⁊c̃. Dicit

Augul.Qusta humilitate humi/

liauit ſe xpᷣs vſq; ad incarnatõnẽ.
vſq; ad moꝛtalitat humane pꝑti/
cipatõnẽ.vſq; ad diaboli tentatõʒ
vſq; ad ppliirriſionẽ.vſq; ad ſpu
ta:ad vicla. ad alapas ad flagella
ad moꝛtẽ.⁊ nõ q;libet.ſed q̃ igno/

minioſioꝛ fuit.ſ.vſq; ad moꝛtem

cruò Ecce hẽmꝰ i xpᷣo dño hũilita

tis exẽplum.ſuꝑbie medicamẽtũ

Quid g̊ tumeſas o hõ pelliſ moꝛ
d tẽder ſanies fetida.qͥd

acaput hüuile ẽ ⁊ mẽbꝝ ſuꝑbũ
Septio ꝙ xpᷣsẽ hõ fact ⁊ ſic
bhuũanũ genꝰ. ꝑ eũdẽ ẽ redẽptũ ꝑ

₰*ℳ — —

nob occaſio ſpandi i aliũ qᷓ; i deũ

Au ei nobẽ p de ſol ſalꝰ. ⁊ ipe

nob plete ⁊ oimodeẽ mediũ ꝑ⸗/
ueniẽdi ad vitã ĩ ipᷣo ſolo ſpamus
⁊ eũ totaliꝰ rone Bann
ipᷣemet dñſnos libauit docemur
ſuꝑioꝛ es debere iferioꝛibo hũilit᷑
ↄdeſcẽdere acꝓ eoꝝ ſalute ꝑſona/
liter qͥſcunq; ſubire laboꝛes.Nec
ſolũ ſupioꝛes ſʒ ⁊ ſingulos fideleſ
dñs ꝑ h̊ docut poꝛtare onera p/
xĩoꝝ.ita vt ſᷣm doctrinã apoſtoli
ad phil.ij.nõ ſolũ q̃ ſua ſũt ſingu
li ↄſiderẽt ſʒ etiã ea qᷓ maioꝛis ſint
ſic et xpᷣs ðñs fec̃ qͥ tãta.tã mag
