in nomie xpᷣi ⁊ eius a moꝛtuis re/
ſurrectõnis miracula facere vide⸗
rũt vſq; ad moꝛtẽ inuaſerũt.Hãac
impioꝝ iudeoꝝ ꝑtinaciã ſciẽs xpᷣſ
nõ ad eoꝝ mẽdoſaʒ ꝓmiſſionẽ de

ſcẽdit de cruce.nõ eoꝝ inſultibus

⁊ irriſionib ceſſit.nõ opus noſtre
redẽptõis qð inchoauit deſeruit.
ſed vt illud cõſũmaret.⁊ vt nobiſ

exemplũ daret patiẽtie ⁊ ꝑſeuerã

tie.vſq; in finẽ ꝑſeuerauit.Ex qͥ
bus debemꝰ accipere moꝛale do/
cumẽtũ vt ſicẽ caput nr̃jm xpᷣs dñſ
poſtq; crucẽ aſcẽdit in ea ꝑſeuera/⸗
uit vſ q; in fineʒ.⁊ nec doloꝛis ma
gnitudine.nec iudeoꝛũ irriſione et
ꝓmiſſione deſcẽdit.intermittẽdo
opus qð inceꝑat. Ita et nos mẽ/
bra eius crucẽ quã aſcendimus.hᷣ
eſt penitẽtiã ⁊ vitã laboꝛioſaʒ quã
egimꝰ ꝑ abſtinẽtias et vigilias ꝑ
oꝛatõnes ꝑ cõpũctõnes de pctis
ꝑcõfeſſionẽ et cõpaſſionẽ compaſ
ſionibus xpᷣi.⁊ ꝑ cetera oꝑa bona
nõ deſeramus.ſʒ in ea ꝑſeueremꝰ
vſq; in finẽ vite ſiẽ xpᷣs ꝑſeuerauit
in cruce ſua. Nõ inquã ab hac cru
ce penitẽtie diſcedamus ipaʒ.ſ.de
ſerẽdo noſtra leuitate aut carnis.

vel ſanguinis aut ſpũs: vel cuiuſ
cũq; alterius ſuaſiõe. ſed in ea ꝑſe

uneremꝰvſq; ĩ finẽ ĩ ifa moꝛiamur
Qõ ſi fecerimus erit ꝙ ſicut dñʒ
in ſua cruce ꝑſeuerãtẽ depoſuerũt
viri iuſti.ſ. JYoſeph et Nicodemus
ita nos del dignatõe deponẽt de/

multi cũ eo reſurrexerũt ⁊ ĩ ciuita
tem ſctãʒz iĩtrauerũt et apparuerũt

“””MVMU

XXNXVIII

illa nr̃a penitẽtia.de omnib nr̃is
laboꝛibo in hac vita angeli ſcti ſe⸗/
pantes aiam a coꝛꝑe et ꝑducẽtes
eã ad ſuũ cõ ſoꝛtiũ vbicũ om̃ibus
ſctis ineternũ requieſcet a laboꝛi/
bus ſuis 2Becde verbir
dñs pẽdẽs in cruce emiſit. inter q̃
pmũ fuit verbũ q̊ pr̃eʒ ꝓ ſuis cru
cifixoꝛibo oꝛauit.d. Pr ignoſce il
lis qꝛ neſciũt qͥd faaunt. Et quõ
agnꝰille inocens ⁊ manſuetus in
omnibo pᷣſſuris ſuis nec ſemel os

ſuũ aꝑuit.aut q̃rele.aut accuſatõii

aut ↄtaminatõis.aut maledictõii
ſermõe aduerſus crudeles hoſtes
ſuos dicerz. qñ imo votius noue
bñdictõnis verbũ qð a ſeculo nõ
eſt auditũ.ſuꝑ ĩimicos ſuos ex ab
undãtia pietatꝭ effudit.d.. Pater
ignoſce illis qꝛ neſcũt qͥd faciũt.
Et in h̊ ſiẽ bonꝰ doctoꝛ fecit pðᷣꝰ qᷣ
alios facere docuit. Nã Macth. v⸗
dixit. Diligite imicos vr̃os.bñfa
cite his ꝗͥ oderunt vos.et oꝛate ꝓ
ꝑſeq̃ntibo ⁊ calũniantibb vos Sʒ
qð pꝛius verbo iuſſit h modo im
pleuit oꝑe.vt noſ doceatvᷣbo⁊ exẽ
plo.ꝓpt᷑ qð illud vᷣbũ o xpᷣiane re
cõde diligẽt᷑ in coꝛde tuo.⁊ qtienſ/
cũq; ſeuiũt cõtra te inimici tui me
moꝛare illiꝰvᷣbi dñi ieſu. ⁊ ſic ipſe
oꝛauit ꝓ occiſoꝛibo ſuis tuipᷣiuſex
emplo oꝛa ꝓ detractoꝛibo ⁊ q buſ
cunq; aduerſarijs tuis. Vñ dicit
Chryß.ꝙ dñs dixit oꝛate ꝓ pſeqᷣn
tibo vos Hoc etiã crucẽ aſcẽdẽs fe
cit. dicebat em̃.pr̃ ignoſce ilł.ñ qꝛ
nõ poſſz ipſe relaxare.ſʒ vt nos ꝓ
ꝑſeq̃ntibo oꝛare docerʒ.nõ ſolũ vᷣ
bo ſʒ etiã oꝑe.Diẽ aũt.pr dimitte
eis ſi penituerit.fauet em̃ pẽtẽtibo
ſi vellent poſt tãtã neqᷣciã reatꝰ p/

fidie diluere. Et arca b qð diẽ. qꝛ

De paſſione

neſciũt qͥd faciũt. Dicit Nico.de
lyra. O erant ibi aliqꝗ ſimplices ⁊
illitterati a ſacerdotib iudeoꝝ de
cepti q ꝑſequebant᷑ xvpᷣm zelo leg
et ꝓ iſt oꝛauit xpᷣs Alij aũt erãt lit

terati ꝗͥ ipᷣm eſſe ꝓbabiliter cogno
uUerũt vel ↄgnoſcere debuerũt. ſed

exodio ⁊ inuidia fuerũt excecati⁊
xpᷣm pſecuti ſũt ad moꝛtẽ ⁊ ꝓ illiſ
nõ oꝛauit dñs. O Scdom vbũ
Dñi in cruce fuit.qð dixit latroni.
Hogdie mecũ eris in ꝑadiſo] In

illo latrone ex ſerie euãgelijqtuoꝛ

notãda ſũt ⁊ cõſiderãda.Pꝛimuʒ
charitas fraternal.qꝛ ꝓxim.ſ.aliũ

latronẽ xpᷣm vituꝑantẽ redarguit
dicẽdo ei vt habet᷑ in Luẽ. Tu ne
q; deũ times q in eadẽ dãnatõne

es Scðm eſt coꝛde ⁊ ore cõfeſſio
pꝛij peti: ⁊ excuſatio xpᷣi Vnñ cõſe
Inter dixit. MNos qͥdẽ iuſte.nã di

gna fact recipimꝰ h̊ aũt nihil ma

li geſſit Tercio in eo magna fuit
fides.aã magna valde fuit eiꝰfi/
des.eo ꝙ nec ꝓpf᷑ acerbitatẽ pene
quã ſuſtinebat.nec ꝓpter infirma
coꝛꝑis qᷓ in xpᷣo videbat cõfeſſiõʒ
vere fidei dimiſit.ſʒ firmiter coꝛde
credidit ⁊ oꝛe cõfeſſus eſt ipᷣm re/
gnatuꝝ in ſecula. Vere magna fu

it fides ꝙ cõfitebat᷑ eſſe dĩũm in ꝑ

petuũ regnatuꝝ eũ quẽ vidit ſecũ
moꝛiente ⁊ quẽ petrus negauerat
q viderat eu ſepiſſime miracula
facientẽ. Quarto fuit foꝛtis ſpes
Peipiẽdi ab eo btitudinẽ q̊rũ vtrũ
q; innuitur ꝑ h̊ qð dixit ad ieſum
Oñe memẽto mei dũ veneris in
regnũ tuũ De b̊ facto latrõis lo/⸗
Ins.b. Brego. xvij. moꝛal.ait. In
cruce claui manus eius pedeſq; li
gauerũt. nihilq; in eo a penis libe
ruʒ niſi coꝛ ⁊ lingua remaſerat in/

ℳ

Kuw

õõ
—

ſpirãdo deo totũ illud ei obtulit.
qð in ſe liberũ inuenit.vt iuxta h̊
qð ſcp tũ eſt coꝛde crederet ad iuſti
ciã.oꝛe cõfiteret᷑ ad ſalutem. Tres
autez vᷣtutes qᷓs aplus memoꝛat
ſubito repletꝰ gra et accepit latro

7 fuauit in cruce. Yidẽ naq; habu
it ꝗͥ regnatuꝝ deũ credidit quẽ ſe/

cũ piter moꝛiẽtẽ vidit.ſpẽ habuit
q regni eis aditũ poſtulauit.chari
tatẽ qͥʒ in moꝛte ſua viuacit᷑ tenuit
q fr̃em ⁊ collatroneʒ ꝓ ſuo ſcelere

moꝛietẽ de iniqͥtate ſua redarguit

hecille.Et iõ meruit a dño audire

illud tonꝰ amor ⁊ gr̃e vbũ. Amẽ
dico ti.hodie m. erꝭ in ꝑa. Et nõ
acapit᷑ ibi ꝑadiſus ꝓ illo oꝛto vo/
luptatꝭ in quẽ poſuit dñs adam ?

cuã a pᷣncipio.necꝓ celo empyreo
ſz ꝓ fruitõe btã quã habuerũt ſcti

pres ſtati in deſcenſu xpᷣi ad infe/

ros. Mor ei vt dñs expirauit ipᷣe

ſm aiaʒ ad inferos deſcendit ⁊ ea/
dẽ dic aia illius latronis illuc ꝑue

nit ⁊ facta fuit ꝑticeps illius bea/

tifice fruitõmis cũ xpo ⁊ ſctis pfi/

bus in limbo vt ſic ſatiaret᷑in glia
quã deſiderabat cũ eſſñ in pena et
videret in maieſtate quẽ h̊ ↄfiteba
tur poſitũ in infirmitate.Ecce q;
pius ⁊ dulcis eſt ieſus qͥ ſto exau/⸗
dit.cito ꝓmittit.⁊ cito dat ⁊ pluſ
qᷓ; petat᷑. Quis g̊ deſꝑabit de tam
pio exauditoꝛe.de tã celeri ꝓmiſſo
re.de tãa ꝓmpto redditoꝛe.⁊ de tas

largo datoꝛe. Certe nullus deſpa

bit qᷣ ſic h̊ latro deteſtari vult pctã

2 ſe toto coꝛde ad deũ conuertere.

Enñ diat Ambro. Pulcrũ aũt da
tur affectãde cõuerſionis exẽpluʒ

ꝙ tã cito latroni venia relaxat᷑. ci/
to igſcit dñ s.qꝛ cito ille ↄuertitur
et vberioꝛ eſt gra qᷓ; pcatio.ſed emiᷣ

4

.- *

—¶—————

— „„ —

Serm

dñs plus tribuit q; rogat᷑. ille ete
nim rogabat vt memoꝛ eſſet dñs
ſui. Dixit aũt dñs. Amẽ dico tibi.

Hogdlie mecũ eris in ꝑadiſo. Vita

cõpatiẽtis dilectiſſime ſue matuſ

quã tã deſolata ineſtiabili meroꝛe
plena ſub ara crucis ſtare vidit cõ
ploſis manib.lachrymoſ oculis

em̃ eſt eſſe cũ xpᷣo.⁊ vbi xpᷣs ibire ⁊ qrula voce pꝛopter qð cũ iã pꝛo

gnũ. Hec Ambro. ETerciuʒz

verbũ ſuit qð ad mr̃em ⁊ diſcipu
luʒ dixit. Ad mr̃eʒ qͥdẽ. Ecce filiuſ

tuus.Ad diſcipulũ aũt. Ecce mat

tua Cũ nãq; dñs ſtarʒ in ara cru

cis in anguſtiavicine moꝛtis tunc
fideliſſima mater q̃ eũ nũq; a pᷣn
cipio vſq; in finẽ deſeruit ei aſſiſte
bat cũ ineſtiabili triſticia ⁊ mero/
re coꝛdis ſuꝑ tã miſerabili cõtritõ
ne vnici ⁊ naturalis filij ſui. queʒ
diuitꝰ ſuſcepit miraculoſe genuit
dei filiũ⁊ inenarrabili amoꝛe dile
xit.Quis iſtã eſtiare poſſʒ magni
tudinẽ doloꝛis q̊ cruciebat᷑ mitiſ/
ſimũ illud coꝛ marie virgis ⁊ ma
tris cũ ita ſtaret iuxta crucẽ ⁊ illaʒ
carnẽ ieſu ſctiſſimã qua tã caſte cõ
cepit.tã dulat᷑ aluit.tã crebro am
plexata ⁊ oſculata fuit coꝛpoꝛeis
ocuł ſuis vidit poſt ſputoꝝ ſoꝛdeſ
poſt alapaꝝ ictus.poſt flagelloꝝ
ꝑcuſſiones.poſt ſpinaꝝ pũctiões.
diris clauis affixa ſtipiti cruds et
ibi tribo hoꝛis pẽdẽtẽ atroeſſime
cruciari.Si ad ſolã eſtiatõnẽ moꝛ
tis ſic cõtremuerũtviſcera młlierꝰ
iſtius cinꝰ filiũ ſalomõ ſcidiiuſſit.
vt ðꝛ.iij. Regũ.iij. Quãto maioꝛ
fuit cõmotõ intra ſua ſctiſſima at
qᷓ; caſtiſſima viſcera materna ma
rie virginis.qñ coꝛaʒ oculis eius
diſſecebat᷑.⁊ extendebat᷑ ſacroſan/
cta caro filij dei q̃ intra eã tã dulci

ter ſci ſpũs oꝑatõe cõpacta fuit.⁊

nouẽ menſiby tã delectabilit reqᷣe
uit. Fuit ãt interna paſſio dñi no/⸗
ſtri vehemẽt aucta er aſſiſtẽtia ſibi

pinquꝰ erat moꝛti adhuc ſue paſ
ſionis ⁊ acerbiſſime moꝛtis qua/
ſi oblitus cõpaticẽti matri ſiecom
paſſus eſt vt in vltimo ſpũ conſti
tutus eã conſo laret᷑.⁊ de ea diſpo

neret quõ hic manere deberet. qꝛ

eam alteri iohanmi charo ſuo di⸗
ſcipulo cõmẽdauit dicẽs Muli/
er ecce filius tuus.Et ad diſcipu/
lü Ecce mat᷑ tua De hac chriſti 2
mfis ſue paſſõe ⁊ ↄpaſſiõe Aug.iĩ
illa ſolẽni omelia ſuꝑ ſtabat iuxta
crucẽ dicit ſic.O doloꝛes inexpli/
cabiles. O ineffabilẽ recipꝛocatio
nẽ ſancti amoꝛis.filiꝰ valde patiẽ
ter et nimis patiebat᷑. mater com
paſſa eſt patiẽti vnigenito.filius
cõpaſſus ẽ cõpatiẽti matri.Tatrꝰ
eĩ fuit ĩpetꝰ paſſiõis dñi ieſu vt q̃
ſi toꝛrẽſ xpᷣm patiẽtẽ ipleret doloꝛ
⁊ inebriaret.⁊ eo ipleto ĩ mr̃es ef
flueret.q̃ ſilr ĩpleta in ipᷣm filium
patientẽ paſſio quodamodo redũ
daret. ⁊ vbi putat mfr̃eʒ miſcdðie
mag miſicoꝛdẽ poſſe iueniri afi
delit᷑ eẽ q̃rẽtiba mſi iuxta crucẽ ie/
ſu. F ¶Qui geã ſibi ꝓpici in

uenire deſiderat ibi eã qrat.ibi ri/

met᷑ ſacris meditatõtibo.pulſet de
notis pᷣaby. dicat er hec et ſimilia⸗
Wemẽto dulcis dna illiꝰ vene/

rade ſtatõis q̃ coꝛã btõ filio aſtiti

ſti pẽdente ĩ cruce.reduc ad mẽo/
riã coꝛdis cogitatões ⁊ inocentis
aſe tue anguſtias q̃s tũc habuiſti
Vnꝰ inoces ille vnigenitꝰ tuꝰ in
ocul tuis imolatꝰ ẽ.cogita ꝙ om
nia pꝛo pctõꝛibus tolerare volhnt

n 4

quoꝝ pꝛimꝰ ego ſum. Ad te o vni
ca ſpes miſeroꝝ cõfugio.plenarie
tibi meipᷣm et omnes neceſſitateſ
meas recõ mendo.et hodie in ma
trẽ et patronã oibus pᷣopto.Noli
pia mater ſpernere me pꝛopf euʒ
qui amoꝛe mei nudꝰet dilaceratꝰ
pPendebat ante te.quõ nõ onderet
ſe creditis ꝓpiciã matrẽe ei qͥ eã ſic

ſepe pulſauerit. aut quõ pia virgo
ſe negare poſſet homiĩ q eam hoc

mõ iuxta cruceʒ aggreſſus fuerit.
vbi q̊ndam plena ſingultibo ſtetit

tota mr̃no affectu abſoꝛpta. Cuʒ

igit᷑ vt pᷣdixi meſtiſſima m'r ſic ſta/

ret iuxta crucẽ filij.et eã ſaluatoꝛ
moꝛiẽs ſtantẽ videret.et ſil diſci/

pulũ quẽ diligebat btm̃ iohãneʒ.

dixit mr̃i ſue.¶Ecce filius tuꝰ. Ad

diſcpulũ autẽ Ecce mr̃ tua] q.di.

ad matrẽ.tu me filio coꝛꝑalit᷑ pꝛi

uaris.ideo tibi dilectũ amicũ tuũ

in filiuz trado.vt de eius pᷣſentia

meã interim abſentiã cõſoleris.eo
dem affectu ⁊ diligas eadẽ patiẽ/
tia ipᷣm ſuppoꝛtes.eadẽ diligẽtia
ſibi cõuiuas q̃ſi vnigenitus tuus
eſſet.Et q̃ſi ad diſapulũ dicerʒ.io
hãnes tu me pfe ſpoliaris.et ego
tibi mr̃em meã chariſſimã trado
in mr̃em.quã eodem affectu dili/
ge et venerare eadẽ cõfidentia. ab
ea qᷣcquid volueris poſtula.ean/
dẽ beniuolẽtiã ab ea expecta quã
ſolet vnigenitus a mr̃e ſua. Cre/
dit᷑ ’nanꝗqʒ ꝙ ioſeph tũc moꝛtuus
fuerit.als dñs nõ feciſſet ſibi iſtã

iniuriam ꝙ ſibi coniugẽ ſuã abſtu

liſſet et eã alteri cõmẽdaſſet.ſed ex
quo ioſeph moꝛtuus fuit ⁊ domi
nus ab hoc ſeculo diſcedere volu/

lt. et ea in hoc exilio poſt ſe dere/⸗
linquere. ipam alteri cõ mẽdauit.

De paſſione dſi

vt verecũdia vir

modius hãc deduceret vitã.vt ðᷣꝛ
ĩome.ſuꝑ ſtabat. Aptiſſime au
tem eã cõmendauit beato Johaã/

ni euãgeliſte ſᷣm Hiero.in fᷣmone

Cogitis me.ideo.ſ.vt virgo virgi/

ni cohereret et deſeruiret officioſii
ſime cauſa adoptõnis.Et ſubdit

Hiero.Non em̃ pudiciſſima vir

ginitas alicui diſapuloꝝ rectiꝰ q;

virgini cõmendat᷑. vt eſſet adinui

cem grata ſocietas.et floꝛidꝰ aſpe

ctus.necnon et venuſtus cõuerſaꝗ

di vultus.vnavſq; alternatim pu
diciciaꝝ ſplendoꝛe decoꝛatus. Et
videte quõ dñs hunc diſcibvulum

dilexit. et quõ ipᷣm in fine ſup om

nes alios etiã angelos honoꝛauit

in hoc ꝙ dilectiſſime mr̃i ſue ma/

rie cui poſt ſuũ humanitatẽ omnẽ

aliã creatuꝛã ſeruificat.iopannem
loco ſui in filiũ ſubrogauit.⁊ ipᷣaʒ
ei in matrẽ nõ in dominã coõmen

dauit. Vnde dicẽ Leo papa. Amo

rem quo eũ plus ceteris dilexit ĩ
fine exhibuit.vt btũs iohãnes cũ
gabriele archangelo ad cuſtodiaʒ
matris dñi deputaret᷑ vt archan/
gelus cuſtodiret virginẽ interius
7 Johãnes exterius.ſed ille vt mĩ
ſter. iohãnes vero vt filius.quem
rex omnipotẽs tanto honoꝛe di/

gnum eſtimauit etiꝗ nos cũ ommi

diligentia honoꝛemꝰ.et tota men
tis deuotione ipᷣm ſalutemus di
centes. Aue beatiſſime et ſanctiſſi
me iohãnes euãgeliſta floꝛide vir
go dilecte chriſti virginis filiꝰ be⸗

nedictus tu in reuelatõibo ſancti/
⁊ benedictus fructꝰ oꝛis tui amẽ.

¶ Quartũ verbuʒz quod circa

boꝛã nonam emiſit fuit. Hely be

nal tutoꝛẽ habe
ret atq; patronũ ſub cuiꝰ cura cõ/

— =

—— — — —¶—¶ ̃ ̃᷑ᷓꝗ.̃ꝝ————N—— ᷑——

habe

1/

1
kon
hi/
e,

7

N/

vit
no,
nn’
en
e,
nen
n
i

;
/
iu
mi
en
di
ii

Serma NlII

ly lamaſabathani. quod eſt dictũ.
Deus meunus de? meus vt qͥd de/

reliqͥſti me. Et illud pꝛotulit ma
gna voce:non ex impatiẽtia aliq̃.
quoniã nullam oino habuit.imo

in tota paſſione ſua nec aliqð ſi/

gnum impatiẽtie oſtendit. VHnde
dicit btũs Petrus.Dũ maledice

ret᷑ nõ maledicebat.dũ paterẽt᷑ nõ

cõminabat᷑. Sed ꝑ boc ꝙ ſic cla⸗
mãs dixit Deus deus meꝰ ma/
gnitudinem ſui doloꝛis quẽ ꝓ no
bis ſuſtinuit oſtendit. Hũanitas
nanq; tota fuit toꝛrenti penalita
tũ immerſa.ita vt eius ſenſualita

tẽ et omnes aie vires excepta ſu/

perioꝛi poꝛtõe rõis impetus paſſi
onũ qua ſi toꝛrẽs inebriaret ⁊ ſuꝑ
repleret.et hoc nobis ſignificauit
cũ in cruce clamãs dixit.. Deꝰ de

us meꝰ vt qͥd dereliqſti me] Nõ

eſt ergo derelictio illa referẽda ad
ſolutionẽ vniõis ꝑſona lis.ita ꝙ
tunc hũanitas fuerit dimiſſa et a
diuinitate ſeꝑata.dñſ em nihil eo
rum que aſſumpſit dimiſit. Sed

referẽda eſt illa derelictio ad hoc

ꝙ diuitas expoſuit hũanitatẽ paſ
ſionibo ſine defenſiõe et ꝓtectione

ac ſi nõ fuiſſet vnita. Vnde ibi de
relinquere eſt diuinitatẽ ſua pote
tia nõ pꝛotegere hũanitatẽ a ꝑſe/

quentibo.Dicit em glo.Deus di/
ci᷑ eũ deſeruiſſe in moꝛte.qꝛ pote/⸗
ſtati ꝑſeq̃ntiũ eum expoſuit. ſub/
traxit ei ꝓ tectõem ſed nõ ſoluit v/

nionẽ. Et Caſſiodo.ſuꝑ pᷣs.xxi.di

cit. ꝙ illud intelligit᷑ in ꝑſona chri
ſti homis qͥ derelictũ ſe ſub inter

rogatõe teſtat᷑.qꝛ reuera manibuſ

impioꝝ tradi nõ poterat niſi ma/⸗

ieſtatis potẽtia talia fieri ꝑmiſiſſ
ſicut in euangelio dictuʒz eſt! Non

haberes in me ptãtẽ niſi tibi da/
ta fuiſſet deſuꝑ.] Idẽ vult magi
ſter ſentẽtiaꝝ in.iij.di.xxi.vbi dic.
Ffateamur deũ q̊damodoillũ ho
minẽ in moꝛte deſeruiſſe.qꝛ pote

ſtati perſeqᷓntiũ eum expoſuit ad

tꝑs nõ ſuã potentiã exercẽdo illũ

defendit vt nõ moꝛeret᷑. ſeꝑauit ſe

diuinitas qꝛ ſubtraxit ꝓtectõnem

ſed non ſoluit vnionẽ. ſeꝑauit ſe
foꝛis vt nõ eſſet ad defenſionem.
8 defuit ad vnionem.
H ¶ Quintũ verbũ Sitio]

ſed nõ ij.

Et tũc crucifixoꝛes dabãt ei bibe/

re vinũ myrrhatũ cũ felle mixtũ.
Punitis em̃ omibus alijs ipſius

membris reſtabat adhuc punire
etiã linguõ.quod factũ eſt ꝑillud

amaꝝ vinũ quod accepit non ad

bibendũ ſed ad guſtandũ ſolum.

qꝛ ad penã ligue ſuffecit potũ gu

ſtare. Et vt recitat Nicolaꝰ de ly ⸗/
ra ſuꝑ Mat. Scribit᷑ in quocaʒ
libro qui apud iudeos intitulat᷑ li
ber iudicũ oꝛdinarioꝝ.qꝛ dixit ſa
lomon ꝓuer.vlti. Date ſycerã.id ẽ
potũ inebriantiũ merẽtibus. et vi

nũ his qͥ amaro aio ſunt vt bibãt

et obliuiſcant᷑ egeſtatis ſue.⁊ dolo
ris ſui nõ recoꝛdent mplius.Jõ
ex hoc ſumpta occaſione ſenioꝛes
ſtatuerũt vt dãnatis ad moꝛtẽ da

rent vinũ aromaticũ ad bibendũ

vt paſſionẽ facilius tolerarẽt. Et i
hieruſalẽ erãt matrone deuote ac
cõpaſſiue.et ille hoc vinũ dederũt
ex deuotione. Judei autẽ mimia
crudelitate moti hoc vinũ datũ ꝓ
chriſto et alijs duo bo crucifixis ac

ceperũt ſibi.et loco eius poſuerũt

acetũ cum felle mixtũ.qð dñs ſo

lum guſtauit. vt impleret᷑ qdð ſcri⸗
ptum eſt pſal.lxviij. Dederunt in

E

eſcã meã fel.et in ſiti mea potaue/
rũt me aceto.Circa qð dicit Augꝰ.
in ſermone de paſſione. Pꝛopina
tor fontiũ potat᷑ aceto.mellis da

toꝛ cibat᷑ felle.flagellat᷑ remiſſio.

cõdẽnatur venia.illudit᷑ maieſtas
irridet᷑ virtus.et largitoꝛ ymbꝛiuz
ꝓfunditur ſputis.Et eſt notandũ
ꝙ licet dñs noſter tũc vere ſitiue/
rit eo ꝙ vere ꝑ totius ſanguis ſa/
crati ſui effuſionẽ ſiccatu s habuit
oſſa ſicut cremiũ arefacta.ſᷣm illð
pᷣsS. Aruit taq; teſta virtus mea ⁊
oſſa mea ſicut cremiũ aruerũt. Fu
it em ſanguis vpi qſi exhauſtus ꝑ
ſudoꝛẽ ſanguineũ et ꝑ extractionẽ
ſanguinis in flagellatõe.coꝛonati
one.manuũ et pedum affixone. et
taãdem in lateris aꝑtõne. In cniꝰ
ſignũ vt dicit Nicolaꝰde ly. Poſt
ſanguinẽ exiuit aqua ad oñdendũ
ꝙ coꝛpus remuſit q̃ſi ex ſanguine

arefactũ. Putadũ tñ eſt ꝙ nõ di⸗/

xerit Sitio ad petẽdũ potũ q̊ coꝛ

Nalez extingueret ſiti. qꝛ ſaebat ſe
mox coꝛꝑalit᷑ moꝛiturũ. ſed dixit

ſitio vt ꝑ guſtatõ nẽ amarã potus
puniret etiã linguã.⁊ vt adimple/
retur pᷣdicta ſcriptura Et etiã vt ꝑ
hoc ſignificaret ardoꝛẽ charitatis
ſue ad nos que charitas fecit ip
ſum feruẽtiſſime deſiderare nr̃aʒ
ſalutẽ ſicut ſinẽs młto ardẽtiꝰ de
ſiderat potũ qᷓ; eſuriẽs abũ.qᷓ;uiſ
eĩ ante paſſionẽ petiuerit a ſe trãſ
ferri calicẽ vt nõ biberetillũ.id ẽ
paſſionẽ vt eã nõ ſuſtineret.ſigni
ficãas nobis ꝑ hoc magnitudinẽ
tũc future et de ꝓpinquo iminen
tis paſſionis ſue quã natura ve/
hemẽter hoꝛruit. epotato tamen
ipſo cealice.id ẽ conſũmata iam fe⸗
re paſſione dixit.ſitio. volens ꝑ ſᷣ

222

ſignificare ꝙ tantus fuit amoꝛ ip
ſius ad nos.· et ꝙ tante ſitiebat.i.
tã vehementer ⁊ feruenter deſide/
rabat ſalutẽ hnmam gener ꝙ eti
am paratus funſſet ſi opus foꝛet
adhuc maioꝛa ꝓ nobis ſuſtinere
toꝛmenta. J ] Serxtũ vbuʒ
fuit Cõſum matũ eſt Poſtq; ei
dulciſimus dñs ieſus guſtauit a/

cetũ ſiue vinũ myrrhatũ.id ẽ cuʒz

myrrba que amariſſima eſt ⁊ cuʒ
felle mixtũ dixit.Conſũmatũ eſt.
hoc eſt ꝑfectũ et cõ pletũ eſt teſti/
moniũ ſcripture que de me loq̃nſ
dicit. D ederũt in eſcã meam fel?
ĩ ſiti mea potauerũt me aceto. Et
conſũ mata eſt oĩis ſcnptura q̃ lo/
quitur de me paſſuro.⁊ conſũma
tum eſt opus redemptõis hũani
gener.. Ecce quõ caput noſtꝝ pro

peccatis acerbitate ſuſtinẽs paſſi

onis vſq; ad conſũmationẽ oim
ſcripturarũ q de eiꝰ paſſiõe erant

patiẽt ꝑſeuerauit Ita ⁊ nos ſi hu

ius capitis ſumus mẽbra in om̃i
bus noſtris aduerſitatibo virtutẽ
ꝑſeuerantie ſeruemus.vt ad finẽ
noſtrũ ꝑueniẽtes mereamur ab
eo recꝑe ſplendoꝛẽ ſempiternuʒ
quem nullus adipiſei poterit niſi
qui in bonis vſq; in finẽ ꝑſeuera
uerit ipomet hoc in euãgelio atte
ſtante.

manus tuas cõmẽdo ſpm̃ meũ
Quãiis em̃ ſceuerit animã ſuam

patri ſũme cõmendata.paulo em̃

ante. hoc eſt poſt vltim ceuaʒ di
xit diſcpuł ſuis.. Venit pᷣnceps
mũdi huius id ẽ ſathanas et in

me nõ habet quicq; Voluit tñ ĩ

articulo moꝛtis animã ſuã patri

cõ mengare et hocad noſtrã eru /

ſtante. ¶ Septimũ verbũ dni fu
it in cruce pendentis.. Pater in

biß
ae.
ſce⸗
ai
tet
e

1/

ditio nẽ. ſcʒ vt doceret nos qui ter

ra ⁊ cinis ſumus vt diſceremꝰ ſpi
ritũ noſtrũ tũc patris eterni ma/⸗

nibus cõmẽdare.⁊ etiã vt tũc.ſ.in
hoꝛa moꝛtus noſtre totalius ⁊ fer

uentiꝰ cõuerteremus nos ad deũ
celeſtẽ patrẽ noſtꝝ. Exquo nanq;
ipe qͥ peccatũ nõ habebat et qͥ de/
leuit noſtra crimia puriſſimũ ſpi/

ritũ ſuũ a puriſſimo coꝛꝑe egredi
entẽ patris ſui manib cõmenda/

uit.quanto magis nos qui terra
⁊ cinis ſumus.et in quibus mũ/
di pꝛinceps multa inuenit que ad
ipᷣm ꝑtinẽt.i.peccata debemꝰſpin
nr̃jm cõmendare manib oĩpoten

tis dei henigniſſimi patris nrine

ab huius mũdi pncipe diabolo iĩ
eius exitu decoꝛpoꝛecõpꝛehenda
tur.Fecit aũt dominꝰ poſtea ꝑfe/⸗
ctũ et totale teſtamentũ ſuũ.et h̊
iteꝝ ad noſtrã eruditõʒ vt habes
ſuꝑius a prindpio materie ð paſ

ſio ne vbi agit᷑ de virtutibo nob exẽ

platis in chriſti dñi paſſione. Et
qꝛ illis ita pꝑacus nihil remãſit qðᷣ
anteq; moꝛeret᷑ p nobis fieri oꝑ/
teret. Ideo vt dicit Johes euãge/
liſtal Inclinato capite tradidit ſpi
ritũ ſtanqᷓ; ille vt dicit Aᷣugꝰ qͥ po

teſtatẽ habebat ponẽdi animam

ſuã ⁊ iterũ ſumendi eã. Ipe enim
dixit Joh.x. Nemo tollet a mea/
nimã meã ſed ego ponã eã.Et dic
Chryſ. Non anteq; expirauit in/
clinauit caput.ſedincliauit caput
vt expiraret.ꝑ que oĩa indicat euã
geliſta quoniã omniũ dñs ipe e/
rat.Et dicit Aug. Auns ei ita doꝛ
mit qũ volint ſicut ieſus moꝛtuꝰ
eſt quãdo voluit. Quante ergo ti
menda eſt ptãs iudicantis ſi ap/

1. . s 2En

paruit tanta moꝛiẽtis.Chriſto au
tẽ moꝛtuo qꝛ ꝑaſceue erat vt non
remanerẽt coꝛꝑa eoꝝ in cruce ſed
tollerent᷑ ex licẽtia pilati venerũt

milites et fregerũt latronũ crura
Et cũ vidiſſent iam ieſuz moꝛtuũ

nõ fregerunt eius crura. Sʒ vnuſ

militũ lancea latus eius aperuit.
et continuo exiuit ſanguis ⁊ aqua.

Vt ſᷣm Chryſoſt.vulnus lateris
chriſti eſſet oſtiũ ſacramentoꝛum.
quia ſicut de latere pꝛimi ade doꝛ
mientis in ꝑadiſo foꝛmata ẽ eua.
ita de latere ſecũdi ade doꝛmien/
tis in cruce foꝛmata eſt ecclia.et
etiã vt impleret᷑ ſcriptura Zacha/⸗
rie.xij. Videbunt in quem tranſ

fixerunt. Diuma oꝛdinatione per

miſſum eſt vtvnus militũ ſacruʒ
illud latus aperiendo perfoderet.
Cuius teſtis eſt euangeliſta egre/
gius Johannes dicens. Et vnus
militũ lancea latus eius aperuit.

Super quo diẽ btũs Auguſtin?
Vigilanti verbo euãgeliſta vſus

eſt vt non diceret. latus eius per/
cuſſit aut vulnerauit.ſed aperuit

vt illic quodamodo vite oſtium
panderet᷑ vnde eccleſie ſacramẽta
manarent. ſine quibus ad vitam
que vere vita eſt nõ intratur. ẽn

de ſubdit idem euangeliſta. Et cõ

tinuo exiuit ſanguis et aqua. Il⸗
le ſanguis in remiſſionẽ fuſus eſt
peccatoꝛũ Illa aqua ſalutare tem

perat poculum.hec et lauacrũ pꝛe

ſtat et votum. Hoc pꝛenũciabat

ꝙ in latere arche Noe oſtiuim fa/

cere iuſſus eſt:quo intrarent ani
malia que non erant tunc in dilu
uio peritura. quibus pꝛefiguraba
tur eccleſia. Pꝛopt᷑ h̊ pᷣmamlłier

In die ſdaſce

pedes latus et coꝛ tã acriter impij
vulnerauerunt. Oꝛemuſq; vt coꝛ

facta eſt de viri latere doꝛmientis

Et hic ſcus adaʒ inclinato capite

doꝛmiuit in cruce vt inde foꝛmare

tur coniunx.per illud qð de latere

doꝛmiẽtis effluxit.O moꝛs vnde
moꝛtui reuiuiſcunt Quid illo ſan

guine mũdius.qͥd illo vulnere ſa

lubriꝰ Hec Aug.De hac etiã aperi

tura et vulneratõe lateris xpᷣi qui
dqã deuotus loqns ſic dicit.Dulaſ
ſime et amãtiſſime ieſu. me totuꝝx

trahe in coꝛ tuũ.et licʒ toꝛtuoſitas
pctõꝝ meoꝛũ impediat.tñ qꝛ illð

incõpꝛehẽſibili charitate dilatatũ
eſt et ampliatũ.⁊ tu qͥ ſolus es po
tẽs facere mũdũ de imũdoↄceptũ

ſemine. O oĩm pulcerrime ampli
us laua me ab iniqͥtate mea. et a

pctõ meo mũda me.vt purificatꝰ

ER tead te puriſſimũ poſſis appꝛo/
pinq̃re.⁊in coꝛde tuo omibo diebꝰ

vite mee merear habitare ⁊ videre

ſimul ac facere volũtatem tuam.
Ad b em̃ pfoꝛatũ eſt latus tuũ vt
nobis ad h̊ pateat introituſ.Ad h̊

vulneratũ eſt coꝛ tuũ.vt in illa vi
ta exterioꝛibo tribulatõnibo abſo/

luti in eo habitare poſſimus.nihi
lonimus et ꝓpter hoc vulneratu;
eſt coꝛ tuũvt ꝑ vulnus tuũ ſenſibi
le amoꝛis inſenſibile vulnus no/
ſceremus Qui em̃ ardenter amat
amoꝛe vulneratus eſt. quõ amo/
ris vulnus quodãm odo melius
nobis oſtendi potuit niſi ꝙ nõ ſo
lum coꝛpus ſuũ verũetiã coꝛ ſuũ
vſq; ad intima lancea vulnerare
pmiſit dñs noſter ieſus chriſtus.

Quis ergo illũ cuius coꝛꝓ nobis
tam acriter vulneratũ eſt nõ dili/

gat.Quis tam ardentiſſime amã
tem nõ reamaret. Amplectamur
vulneratũ noſtrũ.cuius manus ⁊

noſtrũ adhuc durũ ⁊ impenitens
amoꝛis ſui vinculo et iaculo vul/
nerare ⁊ ſibi colligare dignet᷑. igeʒ
ipſe dñs ⁊ ſaluatoꝛ noſter Qui cũ
patre et ſpiritu ſancto viuit et re/
gnat vnus deus in ſecula benedi⸗
ctus. Amen.

In die ſancto paſce

Sermo. xxxix.

daleneet maria iacobi

d bi
ceccct ſalome emerũt aro/
mata vt venientes vngerent ieſuz
Math. vltimo R¶ Maria

magdalena et maria iacobi mino

ris mater que ⁊ cleophe filia ⁊ vx
oꝛ alphei.et Maria ſalome filia
vxoꝛ zebedei.⁊ mater iacobi maio
ris et iohãnis euãgeliſte emerunt
aromata.vt venientes ad monu/
mentũ vngerent coꝛpus dñi ieſu.
qð de cruce depoſitũ viderũt in ſe
pulchro reponi.Cũ eĩ dñs in cru/
ce pẽderet voce magna clamabat

d. deus meus deus meus vt quid

ðᷣreliqᷣſti me qð ñ ita intelligẽdũ ẽ

ꝙ tũc diuitas ita dimiſerit hũani
tatẽ ꝙꝙ fuerit ab ea ſeꝑata.ſʒ ſic in/

telligitur ꝙ in xpᷣo diuitas nõ de/
fendit hũanitatẽ in paſſione plui
q; ſi ei nõ fuerit vnita.xpᷣs em̃ taʒ

diram patiebatur moꝛtẽ et ſic ig⸗

nominioſe ac ſi homo ſolum fue
rit ⁊ nõ deus.vt patet per magi/
ſtrũ in tercio.di.xxi.Ethoc viden
tes fideles et dicte mulieres du/
bitabãt de eius diuitate putãtes
ipᷣm pux fuiſſe hoieʒ et ñ deũ.nee
cito rſurrectuꝝ a moꝛtuii.ſʒ ſolũ ĩ

*
—

Gtene
nici
re/
/

Serm

L

finali iudicio cũ ceteris reſurrectu

rũ Sic g̊ deuote ülle mlieres nõ

dũ verã fidẽ habebãt de xpᷣi diui
tate et eiꝰ celeri reſurrectõe.⁊ ideo
reuertẽtes a tumulo pꝰ chriſti ſe/
pulturã ⁊ xpᷣi dauſurã ⁊ quem vi
uũ dilexerat moꝛtuo ⁊ ſepulto ad
huc hũanitat officia exhibere vo
lentes coꝛpus ſuũ q̃ſi puri homi/
nis vngere diſponebat moꝛe iu⸗

deoꝝ qͥ talia defunctis exhibebãt

Et pꝛopter hoc vt dic glo. Statiz
ſepulto dno in ꝑaſceue qᷓ;diu licu

8 it oꝑari.ſ.vſqʒ ad ſolis occaſũ vn/⸗
u genta ꝑauerũt.vt Lucas tagit. et
i qt pꝛopter breuitatẽ tꝑis eo ꝙ i/
minebat vacatio ſabbatiin qͥ tłia
nõ licuit oꝑari.imo nec cibos co
hino q̃re explere nõ poterãt.⁊ iõ pꝛopt᷑
mandatũ in ſabbatoa veſꝑa vſq;
flu ad veſpam ſiluerũt.i.qeuert.mox
mao autẽ ſabbato trãſacto.ſ.occidente
anmt ſolevt oꝑandi licentia redijt feſti/
toru nauerũt emere pla aromata.vt h
icii dicit Marcꝰ.vt veniẽtes mane ſe
”Ml ti diei vngerẽt ieſũ. L
Iu⸗/ Abi docemur q; magni meriti ſt
oet pietatis oꝑa apud dñm. Iſte em̃
nid mlieres liq; de dño ieſu nõdũ ꝑfe
üe ctam fidẽ habuerũt.tñ opus ſibi
iun⸗ pietatis vt moꝛtuo impẽdere vo/
ſenn lentes meruerũt videre nõ ſolum
6de⸗/ angelos qð de nullo aploꝝ legit᷑
l tũc factũ.ſʒ etã pꝛime fuerũt q̃ ſa
nn cro referẽte euqjgelio viderũt moꝛ
tis triũphatoꝛẽ xpᷣm dñm Per h
hfie etiã ꝙ iſte młieres ſᷣm leg mãda
g,/ tũ ꝑ ſabbatũ ſiluerũt docemur ꝙ
ſden etiã in bonis oꝑibus nõ debemꝰ
di ꝓcederead libitũ noſtꝝ regula di
its uine legis pᷣtermiſſa.ſʒ omia oꝛ/
e dinate facere debemus ſ̃m legeʒ
t dei. ¶ Nota etiã de nüero illaruʒ

DNNXIX

mulieꝝ ꝙ fuerũt płes qᷓ; tres. nã

LQu. dicit. ꝙ cũ eis fuit Johãna vx
oꝛ cuſe pcuratoꝛis herodis q̃ xpᷣo
crediderat.⁊ alie que de galylea ve
nerãt cũ ieſu miniſtrãteſ ei.¶ Dar
cus aũt alijs tacitis ſolũ tres no
minat.qꝛ ille ſicut cõueniebant in
noĩe ita ſingularẽ deuotoeʒ habe/
bãt ad xpᷣm. Math.ſolũ nomiat
duas.ſ.mariã magdalenã ⁊ alte/
rã mariã.nõ tñ negat alias ibi fu
iſſe. Sed Johã.ibi dicit ꝙ maria

magdalena venit ad monumẽtũ
omib alijs tacitis. Quia vt dict
Aug. Acet ipᷣa ſola nõ venerit.tũ
pꝛopter feruentẽ amoꝛẽ iobes eẽ

ſolã noĩat. et ex eadẽ cauſa om̃es
euãgeliſte eãẽ noĩant Et valð ma
ne vna ſabbatoꝝi.pꝛima die ſep
timane q̃ nũc eſt dñicus dies.ſab
batũ em̃ aliqñ capit᷑ ꝓ ſeptimana
ſicut Lu.vi. Jeiuno bis i ſabbato
Et vna capit in ſcriptura ꝓ pᷣma.
Vnñ Geñ.j.Factũ eſt veſpe ⁊ ma
ne dies vnus.i. pmus.. Veniũt

ad monumentũ oꝛto iã ſole] Vt

dicit Aug. in de conſenſu euageli⸗
ſtaꝝ Oeillud nõ eſt ſicintelligẽdũ
ꝙ mlieres cũ venerũt ad monu/

mentũ ꝙ tũc fuerit ſe ol coꝛꝑaliter
oꝛtus ſuꝑ emiſperiũ noſtꝝ ſeu ſu

ꝑ terrã ita vt nõ poſſet videni coꝛ

pus ſolis.ſed venerũt cũ celuz ex

ꝑte oꝛiẽtis incepit albeſcere.quod
fit cũ ſo l axpꝛopinq̃t ad oꝛizontẽ.
qꝛ tũc emiſperiũ ſuꝑius ⁊ aerꝭ ſu
ꝑpioꝛis ꝑtẽ illumiat manẽtibo ad/
huc tenebris ſuꝑ terrã. Et iõ dicit
Joh.· ꝙ venerũt cũ adhuc tene/

bre eſſent] quia appꝛopinqnte ſo
le ad oꝛtũ aliq̃ tenebꝛaꝝ reliqe ſt

adhuc ſupꝛa terro. er tanto mino
res qᷓnto magiſ oꝛit᷑ lux. Hoc etiã

DD

vult Lu. d. ꝙ venerũt diluculo
QOð pᷣm Hiero eſt mediũ int te/
nebras ⁊ diei claritatẽ. Et h̊ etiam
vult hic Marcꝰ diccs .¶Et valde
mane c. olet qᷓri an

maria mater dñi cũ ceteris mulie

ri bo venerit ad ſepulchrũ.⁊ an vt

alie aromata pparauerit. RBndet᷑
ꝙ bᷣ in nullo euãgelioꝝ legit᷑. Pie

tñ credit᷑ ꝙ nulla aromata pᷣpauit

nec cũ alijſ venerit ad monumen

tũ ad vngẽdũ ieſũ que firmiſſima
fide ſciebat illud ſctiſſimũ coꝛpuſ
aro matibo nõ indigere. eo ꝙ in ſe
pulchro nõ putreſceret. qꝛ deitati
vnitũ fuit et celerii reſurrecturuʒ.
Vel foꝛte iõ nõvenit ad ſepulchꝝ
qꝛ ceteris eũtibus ad ſepulehꝝ fi
lius eius reſurgẽs a moꝛtuis ei iã
apparuit.et eã de ſua reſurrectiõe
letificauit. Pie em̃ cred ꝙ ei ſe pᷣꝰ
mo manifeſtaueritipᷣam in bᷣ pꝛe
ceteris honoꝛãdo.qꝛ ipᷣa pᷣ ceteris
in moꝛte ſua maioꝛi doloꝛe ꝑfuſa
fuit.Secũdo qꝛ ſuꝑ oẽs alios ho
mines maioꝛi fulgebatvᷣtute ⁊ ar
tius eũ amabat.Tercio qꝛ int᷑ oẽſ
q aderant in hierłm in ſolo eiꝰ ſa
croſctõ virginali coꝛde firma mã
ſit fides de xpᷣi diuitate. Ipis em̃
diſapul dubitantibo in paſſõe et
moꝛte ipᷣa nullũ dubitatõms mo
rũ habuit. Sed vt vult Aug.ð q̃̊/
ſtionibo noui ⁊ veteris teſtamẽti.
Ipa tũc ãmirata fuit ⁊ quodamo

do ſtupefacta de b̊ ꝙ verus deuſ

⁊2 hõ ta ignominioſe tractabatur.
Quarto qꝛ ipᷣa ſuꝑ om̃s alios ho
mies cũ maioꝛi deſiderio expecta
bat eiꝰ reſurrectõeʒꝭ.Dignũ igit᷑ vi
det᷑ꝙ q̃ ipᷣm natũ pᷣmo latrie cul
tu adoꝛauit etiã pᷣmo reſpiceret e/
greſſum ab inferis.vt ſic eiꝰ daret᷑
finis ſingultibo.anꝰ coꝛ doloꝛis

gladius pfoꝛauit. Lõſiderãdꝰ eſt

illlaꝝ mulieꝝ feruẽſ amoꝛ ad chri

ſtũ.q;uis eni Joſeph ⁊ nicodemꝰ
ſepeliuerũt dñũm cũ aromatibus
ſicut ſcribit᷑ in euãgelio ꝙ Nico/⸗
demꝰ atrtulit mixturã myrrhe et
aloes qᷓſi libras centũ ille tñ mu
lieres adhuc antea voluerũt vn/
gere. ⁊ hoc vẽit ex amoꝛis magni/
tudine.Conditio em̃ veri amatis
eſt vyt magis eligat ipᷣe ꝓpꝛiũ obſe
quiũ amato ipedere qᷓ; ꝙ aliꝰ im/
pẽdat. Itẽ naturalit hoꝛribile ẽ vi
dere moꝛtuũ ⁊ ꝑtractare lum in
monumẽẽto.ſed amoꝛ ĩ iſtis muli
eribus vicit fragilitatem nature.
Itẽ nõ retraxit ſuſpitõ fetoꝛꝛ moꝛ
tui coꝛꝑis.nec cogitabãt pᷣmere ꝙ
tã magnũ erat ſaxũ ad monumẽ

tũ aduolutum ſec nmebãt ad ſe·
pulchrũ poſitos cuſtodes.hᷣ totiũ

fec feruẽs amoꝛ ad xpᷣm.vt ð illiſ
nihil cogitarent.aut ſi cogitabant
de reuolutõe lapidis tũcamoꝛ in
eis ita ſpem erigebat vt nõ deſiſte

rẽt.Amoꝛ em̃ fadt amãtẽ bõe ſpei
vt nihil rputet impoſſibile.credit

oĩa parata qͥ amoꝝ deſiderio ſuf
fragan?. ¶¶Seqturl Et dice
bant adinuicẽ. Quis reuoluet no
bis lapidẽ ab oſtio monumenti
Vigderunt eni in ſepultura dñi ꝙ

magnꝰlapis aduoiuebat᷑ad oſtiũ

monumenti quẽ ſci ebãt ſe nõ poſ

ſe reuoluere.qꝛ erat magnꝰvalde.

Et ergo volentes introire ad coꝛ/

pus dñni vngendũ dixerũt venien
do.. Quis reuoluet nobis ⁊c. Et
reſpiciẽtes viderũt reuolutũ lapi/
dẽ] quẽipᷣe nõ poterãt reuoluiſſe.

Erat qppe magnus valde. Sʒ
angelus domini deſcendit de ce/

lo. et reuoluit lapidem vt dicit

Matheus. Et vt dicit gloſa Be/

fcdeſ
adchn
oden⸗
gubos
ſo/
hec
m

nl/
ins
dbſe

cixi
umin
moli
nume,
moꝛ
e
nume

Ptoni
föͤll
tabant
mor in
daiſe
heſpei
Neclt
1o if
vdiet
wverno
ndiig
goſtin
dnigd
Prue.
G/
wenien
ülag/
oluſe
1G
tde

ſSBe/

t dt.

XXXIX

4 —
„ — „ .
l „

de. reuoluit non vt egreſſuro ia/

nuas aꝑiat. ſed vt egreſſum eiꝰ iã

factũ pãdat.qui etia moꝛtał clau

ſo virginis vtero naſcẽdo potuit

mund um introire.ipᷣe iã immoꝛ

talis de clauſo ſepulchꝛo exire po
tuit reſurgẽdo.Et Auguſt.dicit ꝙ;
clauſo manẽte tumulo xpᷣs exiuit
ſubtilitatis dote collata ſuo coꝛꝑi
glioſo. ¶ Moꝛalr iſte lapis deſi
gnat pnie pondus ad quod incd/
piẽtes cũ cõuerni ad deũ incipiũt
timere incipiũt ne poſſint inchoa
tã penitentiã cõſũmare. iõ dicunt
ingemiſcẽtes. Quis reuoluet no⸗
bis lapidẽ ab oſtio monumẽti.i.a
coꝛde in q̊ xpᷣs deſiderat ſepeliri.
ſz nõ debent diffidere nec retroce
dere.ſj pcedere cũ his młeribo ⁊ vi
debũt cinꝰ lapidẽ reuolutũ.De/
ſcẽdet aũt angelꝰ dñni de celo. i.S/⸗
tia ſpũſſcti qͥ lapidẽ reuoluet.qꝛ
totũ põdus pnie ſubleuabit.Ip
ſe em̃ dñs ait Mat.xi. Jugũ eniʒ
meũ ſuaue eſt et onus meũ leue.⁊
Pꝛouer.xriij.ðꝛ.Equus ꝑatꝰ ad

diẽ belli. dñs auũt ſalutẽ dabit. Et

Ber. Subito ꝓcedenti ð vmbra

uIagd ſolẽ.de ocio ad laboꝛẽ/ gue vi/

det᷑ ome qð incipit.ſed poſtq; ab
his diſſueſcere ⁊ ad alia pauliſper
aſſueſcere vſꝰ tollet capit ⁊ diffick
tatem.⁊ inueniet faule qð ipoſſi/
bile eſſe putabat. O 520
ſeqᷓntibo nota ꝙ ſᷣm Bedã.monu
mentũ dñi fuit domꝰ rotũda de
ſubiacenti petra exciſa.tati ambi/
rus vt dicit Remigiꝰ vt vix decẽ
caꝑet hoĩes.et tante altitudis vt
erectꝰ exiſtẽs in pauimẽto vix poſ
ſet culmen attigere. ab oꝛiete ha/
hebat itroitũ cin magnus lapis

ſuppoſitꝰ erat pro oſtio ad dexte/

rã ingredienti.i.a ꝑte aqlonarie/
rat exciſum ſepulchrũ dñni de eadẽ
petra.ſeptẽ pedum in lõgitudine
tribus palmis alti cetero pauim
to eminens ſᷣm magiſtꝝ hyſtoꝛia

rum q̃ſi ſarthofagus ſuꝑpoſitus

pauimento. lel in illo pariete lo

culus factus erat ſicut fit in murꝭ

domoꝛũ ad reponendũ vtenſilia.
cuius patulũ nõ deſuper ſed al/

tare verſus meridiẽ erat vñ coꝛ⸗

pus domini inferebat᷑. Introeũ

tes ergo mulieres in monumen/
tũ lid eſt in domunculã illã in pe/

tra exciſſam in qua fuit locꝰ dnici
coꝛpoꝛis. Nam ante oſtiũ domũ

cule poſitus fuit ille lapis Vide

rũt iuuenem id eſt angelũ in foꝛ

ma iuuenili ſedentẽ in dextris
id cad dexterã ingredientiũ vbi e/⸗
rat loculus ſepulchri ex latere aqͥ

lonari. vel ſedebat ad meridianꝭ⸗
partem loci vbi poſitũ fuit coꝛpꝰ

domini.quod ſᷣm Bedã ſupinuʒ

iacens caput habuit ad ocadentẽ
et ſic dextrũ latus neceſſe erat ha

bere ad auſtrũ. Ad quam partem
loculi ſedit angelus coopertum

ſtola ſid eſt veſte candida et ob/
ſtupuerũt] propter reuolutioneʒ
lapidis et pꝛopter vacuitatẽ ſepul
chri.ac propter apparitõnem an/

geli in foꝛma iuuenis. et pꝛopter
conditionẽ loci qui diſtabat a ci/
ultate.et circa quẽ puniebant᷑ rei.
¶ Diceret aliquis. Matheus di/
at ꝙ angelus ſederat ſuper lapi

dem reuolutũ.Et mare dicit I ꝙ
introeuntes viderũt eũ intra mo

numentũ. Lucas vero dicit ꝙ

ſteterunt iuxta illas duo viri id ẽ
angeli in foꝛma virili et in veſte

fulgenti Johannes vero diẽ

4

2ð

mori n Echaleng vidit Snogan et habet᷑ Johã. xx. Tulerũt dim dbse
9 dẽtes.vnũ ad caput.aliuz meũ et neſcio vbi poſuerũt eum. aduen
