onũ ſenſibiliũ liberius eleuat᷑ ad
ſublimia et celeſtia cõtemplanda
ꝓpter qð dicit apoſtolus ad Ro.
viij. Si ſᷣm carnẽ vixeritis moꝛie

mini.ſed ſi ſpũ facta carnis moꝛti

ficaueritis viuetis.Et ſequit᷑ ibidẽ
Qui rp̃i ſũt carnẽ ſuã crucifixerũt
cũ vicijs ⁊ cõcupiſcẽtijs ſuis.taleſ
em̃ caſtigãt carnẽ nõ vt occidant.
ſed vt repꝛimãt brutales motus
qui ſũt incentiua vicioꝝ.⁊ hoc oĩ/
bus nobis neceſſariuʒ eſt. Nemo
em̃ q;tũcunq; ꝑfectꝰqᷓ;diu in hac
moꝛtali vita viuit ſecurus eſt.ſed

ſemꝑ indiget talibus advicoꝝ re

pꝛ eſſionẽ ad virtutũ generatoeʒ. X
ad genitaꝝ cõſeruationeʒ. Cuius
exemplü habemus in btõ paulo
qui licet eſſet electõnis vas.⁊ pᷣpa
ratꝰ in euãgeliũ xpᷣi.tñ vt ißemet
dicit.i.Chor.ix.Caſtigauit coꝛpus

ſuũ et in ſᷣuitutẽ redegit et adauc

vidit aliã legẽ in membris ſuiſ re
pugnãtem legi mẽtis ſue et capti
uantẽ in lege peccati. Item mul-
ta aduerſa ſuſtinuit et valde dura
paſſus cẽ.vtputa nuditatẽ.ieiunia.
famẽ carcerem flagella ſupplicia-
alia multa que enumerat in ſcda
epiſtola ad Chofr᷑.xij. M Ex·
uo cõſiderare poſſumus ꝙ neceſ
aria eſt nobis ſtricta diſciplina.
exq̊ in nobis adhuc ta imꝑfectus
eſt ſpiritus.et tã acriter cõcupiſcit
aduerſus ſpiritũ caro in pctõ nu⸗/

trita ⁊ mala cõſuetudine viciata.

Et ſi in ncipio hmõi afflictio coꝛ
poris ⁊ fuga carnaliũ delectatio/
nuʒ hoĩ grauis videat᷑ vt aliqualẽ=?
etiã capitꝭ aut alteriꝰ ꝑtis ingerat

doloꝛẽ. nõ debet hõ ſtatim defice

re.tãq; vltra vires ſuas ſit.Mul⸗//

ta em̃ põt ſuſtinere natura.qð pa

tet de abſtinẽtijſ ⁊ aljs duris que H
ſepe diu ſuſtinẽt homies in viavt
pauꝑes. aut in carceribus poſiti

et patet in abſtinẽtijs quas faciuũt

aliquiꝓ ſanitate eoꝛuʒ cõſeruĩda
et recupanda.et patʒ de młtis ma

gnis laboꝛibus⁊ piculis quos ſu

ſtinẽt multiꝓ tpalibus rebus ac/
quirendis ⁊ obſeruandis in mari

in terra.in ventꝭ in pluuijs die ac

nocte. Cogitet ergo homo ꝙ ſi ta/⸗

ta ſuſtinẽt homies inuiti. quanta

poſſent volũtarie ſi ſuas vires /

barent. et de ſua potẽtia exꝑiri vel
lent. Unde Bern. Ignoſce dñe

gnoſce diſſimulamus:tergiuerſa

mur etiã in his que ad te ꝑtinent
vix eſt ꝗ velit experire quid poſſit.

Dicuũt filij Zebedei Matõ.xxij.

Poſſumus bibere calicẽ paſſiõis

tiam ſuſtinere. Dicit Paulus ad

phil.iiij. Om̃ia poſſumus in eo q

nos cõfoꝛtat.et nos quibus nũqᷓ;

deeſt diuinũ aurxiliuʒ diffidimus

nos pauca poſſe.ꝓculdubio poſ/
ſumus multa.ſed nolumus.Et g̊
nõ poſſe nõ eſt in cauſa.cũ nõ vel

le ſit in culpa.vt vult Hiero. Cogi

tet etiã homo ꝙ ſi tãta ſuſtinẽt ho
mines ꝓ ſanitate coꝛꝑuʒz. ꝓ cõgre
gatione ⁊ cõſeruatõne tꝑaliũ rerũ
quãta merito ſuſtinẽtꝓ ſalute ani
me q in cõꝑatõne melioꝛa ſũt bo
nis coꝛpoꝛeis.qꝛ eterna ſunt. Coꝛ

pus vero hodie eſt et cras putre/

ſcit.et in einerẽ reuertetur. Cogitet
quoq; hõ ꝙꝙ ſi tanta ſuſtinẽt homi
nes et faciũt ex dilectõnecreatarũ
rerũ q;ta merito paterent᷑ et age/
rẽt ꝓ deo ſũmo bono et poſſet er
eius amoꝛe.amantibus em̃ nihu
eſt difficile et nullus laboꝛ durus
EVlñ Hiero.in epiſtola ad Euſto/
chiũ virginẽ. Amemus vxpᷣm eiuſ/
qʒ ſemꝑ inquiramus amplexus.
et facile videbit᷑ om̃e difficile. bre

uia putabimꝰ omia que lõga ſunt
⁊ iaculo illius vulneratiꝑ hoꝛaꝝ

momẽta dicemus. Heu mihi qꝛ
incolatus meus ꝓlongatꝰeſt. Nõ
ſũt cõdigne paſſiones huius tpꝑis
dAd futurã gloꝛiã que reuelabitur
in nobis. Logitet iteꝝ hõ vitã ſan
cctoꝝ patrũ quãtũ iſti ſuſtinuerũt
qui fuerũt homines ſimiles nob
De quibus Berñ. O q; diſcamuſ
ab illis qui in diebo anthonij ext

et nos nõ poſſumus leuẽ abſtinẽ

Dñica tercia poſt NPaſca
terũt monachi. Siquidẽ iſti tãta
auiditate panẽ animaꝝ ꝑcipiebãt

vt coꝛꝑis obliti abuʒ diẽ quoq; ie
iuni trãſierũt. Et Euſebiꝰ in ſcðᷣo
libro eccleſiaſtice hiſtoꝛiein ca.xv.
loquẽs de victu et vicibus refecti/
onis deuotoꝛum pᷣmitiue eccleſie
dicit aliquos eoꝛũ poſt tres dies
aut plures ſũpſiſſe nõ taʒ deſide/

ratũ quq; neceſſariũ cibũ.Et di/
cit. ꝙ nullus ex his guſtauerit car

nem aut vinũ.ſed aqua fuit eiſ po
tus.⁊ panis cũ ſale ⁊ yſopo cibus.
dicatur de ſancto paulo. Hec nõ

dico ꝙ opoꝛteat omnes ſic ſacere.

imo nec oib expediret.ſed vt di/
xivt noſcamꝰ ꝙ natura nõ eſt tã
te debilitatis qui multa ſuſtinere
poſſimus ſi vellemus. Cogitetin
ſuper breuitatẽ carnaliũ deſiderio
rũ.ſed ⁊ totiꝰ vite et acerbitatem
intermiabilẽ infernalis cruciatuſ

in quo erit intolerabilis doloꝛ z

moꝛs coꝛꝑis ⁊ anime ſine ſpe ve⸗
nie et mip̃icoꝛdie. Et poſtremo co
gitet hõ huius laboꝛis breuitatẽ
⁊ ineſtiabilis pᷣmij eternitatẽ.quẽ

nec auris audiuit.⁊c̃. De q̊ ꝓxime

audiſtis.ita em̃ miſericoꝛs dñſ di

ſpoſuit.⁊ tꝑs pᷣmij ſempiternum

ñ g̊ temptat᷑ hõ de cõcupiſcen/
tijs carnis.aut aſtutijs et decepti
onibus diaboli.tũc cogitet hecet
alia hmõi.et illis armatus virilit᷑
reſiſtit U ¶Et notãdũ ꝙ nõ
tenemur nec poſſumꝰ ſic abſtine/
re a carnalib delectatõibo vt nun
qᷓ; ſentiamus.qꝛ oꝑtet comedere
doꝛmire ⁊ alia vite neceſſaria exer
cere in quib qᷓ;to oꝛdinatius viui
mus. tãto maioꝛẽ ⁊ naturalioꝛeʒ
delectationẽ ſeutimꝰ. Et iõ tꝑato
panis ſuauioꝛ eſt q; crapuloſo pul

ſie
bil
ci
90

ne⸗
ol
ota
date
taſn
hort

1i
am
ſaea
end
Se
tacte
lotſe

ſup

litin
ſpiebit
voe
nſco
lar⸗
tfan⸗
llele
dieo
ſch/
di/
ler
ſho
dus.
ceno
alere,
tde⸗
ſſt ti
hnge
ſtetin
Gerio
mtem
Notd
olor:
ſere,
mno
nutnn
lighe
gume
düldi
emum
Pllen/
delcpt
t haet
gfiit
i
bſtine⸗
vt tvn
medete
san
sv
alior
othet
oti

ſi. et neceſſaria nature iſti delecta/

Sermo

. . . „
. D
* . .*
ðõ “l

biliter ſumũt cũ alij ſuꝑflua faſti/
diũt.Sed ita debemus abſtinere
a carnalibus deſiderijsvt nõ que
ramus talia.vt.ſ.nõ comedamuſ
ꝓprf delectari.ſʒ ſoluʒ ꝓpt nature
neceſſitatẽ. Itẽ finis hominis eſt
ad hoc inſtitutuſ vt exerceat bona
oꝑa et acquirat virtutes ⁊ ad hoc
data eſt ſibi rõ ⁊ omia alia ſibi da
ta ſunt vt ſpiritui ſeruiãt.Et ergo
bho mini cũ magna diſcretiõe opꝰ
eſt vt coꝛpus ſic pꝛudenter regat
⁊ in tali roboꝛe ⁊ ſanitate teneat ĩ
q̊ maxime deſeruit ad ſpũalia pꝛo
ſequenda ⁊ vicia cauẽda: ⁊ ad pa/
genda que ſibi facienda incũbunt
Sic etiaʒ coꝛpus nimis molliter
tractatũ:⁊ pinguiter paſtũ rebel/

lat ſpiritui vt dictũ eſt: ⁊ impedit

a bonis. Sic nimis debilitatũ ꝑ
ſuꝑfluam afflictioneʒ deficit.nec

poteſt ſubſeruire ad oꝑa bona. et

ſic ſpũalem ꝓfectũ impedit. Vñ
Ambꝛo.ſuper epłlam ad Ty.dicit
Pꝛugenter ſibi ſeruire vult deus
tentanduʒ eſt enim vt ſi fieri po/
teſt ceptum obſequiuʒ gradatim
pꝛouehatur ⁊ non ꝑ immoderã/
tiam minuatur.Et Iſido.de ſum
mo bono libꝛo. v. ca. xlv. Sollici/
ta diſcretione carnis eſt materies
moderanda.ſqʒ ne aut integre ex/⸗
tinguatur.aut immoderate laxe/⸗

tur. Nam infirmitate carnis pꝛe/
ualente ad ꝑfectionẽ ꝑtingerenõ

poteſt. nam quãuis ⁊c. Et ergo in

vſu neceſſarioꝛũ vite ſeruare debe
mus regulã Auguſtini quam dat

de cibis ſumẽdis.quia dicit.ad ci/⸗

bos ſumendos accedere debemꝰ
ſicut ad medicinam. Valde enim
conamur tantum ſolum deme /

dicina ſumere quantũ congrnit ꝓ
ſanitate coꝛꝑis ne nimis ſumẽdo
coꝛpus amplius grauemꝰ⁊ minꝰ
ſumẽedo nihil pꝛoficiat in nobis.
Sic cibũ ſumere debemus q;tuz
ſufficit ꝓ ſuſtentatõe coꝛꝑis et cõ/
ena⸗ ſanitati ipᷣius ad ſeruiendũ
piritui ne nimis ſumẽdo defidat
viriby ⁊ ſpũalẽ ꝓfectũ impediat.
Ci Dñica tercia poſt paſĩa
Berimo. xluiſj.

Badicum et
lã nõ videbitis me.⁊ iterũ
odiquz et videbitis me.
Joh.xvi. Vide mꝰpꝑ exꝑientiã ꝙ
ſicut res amota ꝑ ſui pñtiam dele
ctat.ſic ꝑ eius abſentiã contriſtat.
Chriſtꝰ̊ ſciẽs ꝙ ſua pñria coꝛꝑał
erat delectabilis ſuis v.ſcipulis ⁊
ꝙ ſua abſentia coꝛꝑal q̃ inſtabat
ꝑ moꝛtẽ diſcipuli turbarent᷑ ſic pi
us ⁊ benignus mgy eos cõſolat᷑ p
dicẽs eis illã ſubtractõʒ nõ eſſe ꝑ /
petuã.ſʒ ad tꝑs.nec lõgũ ſʒ brene

Diẽ q̊l modicũ] ſupple ẽ tꝑs ⁊ias

iſtat iqͥ tꝑel nõ videbiᷣ me Per
illð modicũ itelligit᷑ tᷣo ab hoꝛa
moꝛi vſq; ad reſurrectõis hoꝛã.?
ſicẽ ſenſus. Modicũ ⁊c.i.tꝑs in
̊ nõ vide.me ꝑ ſubtractõcʒ a vob

ĩ mea moꝛte erit breue Et iteruʒ

modicũ ⁊ vi.me Per ulð modi
cũ itelligit᷑ tꝑs ab hoꝛa reſurrecti
onis ſuevſq; ad aſcẽſiõʒ ſuã.qꝛ tũc
iteꝝ viderunt eum co ꝙ tũc ap/
paruit eis freq̃nt᷑ loqᷓns ð re&̊ ði.
⁊iulð tꝑs fuit modicũ ꝑ ↄpatiõeʒ
ad tꝑs ſeq̃ns vſq; ĩ finẽ mðᷣi.iõ ſe
qt qꝛ vado ad preʒ q.d.Qñ aſcẽ
dã ĩ celũ tũc ñ videbitꝭ me vſqʒ in
finẽ mũdi ĩ fſurrectõe gñali.na ꝑ
illð tpᷣſñ videbit᷑ coꝛꝑalłꝛ ⁊ ſeſibilꝛ
b ₰

Dominica ſcða poſt paſca

ens em̃ dicit in euãgelio ꝙ mlt i

pᷣſentia in ꝓpꝛia foꝛma ⁊ cõit᷑ ab
oĩbus qᷓ;uis ex ſpãli apparuerit ⁊
apparere poſſit aliquibꝰ añ illud
tps.ſicut btõiohi euãgeliſte appa
ruit qñ eũ ad ſe vocauit.et btõ pe
tro ad pᷣces fideliũ exeũte vrbeʒ a
facie neronis apparuit dñs. Cui

Petrus dixit. Oſe quo vadis ⁊c.

Et notandũ.licʒ dñs aliqͥè

bus apparuerit ⁊ adhuc ex ſpẽali

gra ap parere poſſit amicis ſuis.

caute tn ſe habẽdũ eſt in hmõi vi
ſionibo.qꝛ etiã diabolꝰ talibo ſe ĩ/

miſcet.et ꝑ plures apparitõnes tẽ
ptat vt in erroꝛem et pctã ducat.

Scribit᷑ em.ij.ad Choꝝ xi.ꝙ an/

gelus ſathane trãſfigurat ſe i an/
gelũ lucis.qꝛ ex diuia ꝑmiſſione
aſſumit ſibi coꝛpus in q̊ aliquan/
do ſimulat ꝑſonã xpᷣi aut alterius

Et ſic apꝑuit btõ martino ⁊ młtiſ

alijs. et multos decepit aliqñ in/
uiſibiliter infoꝛmãdo cũ voce au⸗
dibili.ſicut btõ frãciſco volens eũ

retrahere a penitẽtie rigoꝛe.⁊ mł
tis alijs modis nitit᷑ deciꝑe. Di/
ceres exquo ita eſt ꝙ dñs aliquã/
do vᷣ̈e apparuit aliquibo et adhuc

apparere põt.et etiã diabolꝰ qñʒ

deceptoꝛie apparuit etiã in perſo/
na xpi.Si ergo aliqñ talis appa⸗/

ritio fieret alicin quõ ð beret ſe ad

oẽs eas habere. Rñdet᷑ ſjm ꝙ le/
git er dictis ſcti Bonauẽ. in iij. di.
ix.et dicit pꝛimo.ſi alicui cõtingerʒ

talis apparitio nõ debet ſtatim ei

credere nec illud vt xpᷣm adoꝛare.
ſed exquo eſt res inſolita dʒ credu
litatẽ ſuã ſuſpẽdere et debʒ cogita⸗/
re quõ diat btũs iohes in pᷣma ca

nonica.c.iiij. Nolite om̃i ſpũi cre⸗/
dere ſed ꝓbate ſpũs an ex dᷣo ſint

Etiã dñs inculcat nobis.multoti

noĩe ſuo ſũt venturi mẽdaat᷑.Ita

etiã ſancti ſacientes in talibo caſi/

bus ſimulatões diaboli cognoue

rũt et eũ a ſe fugauerũt. Legit᷑ em
bolus in foꝛma regis purpura 2
diademate et aureis caligis oꝛna/

tus ſereno oꝛe ⁊ leto ſibi apparuit
Cũq; diu ambo taanſſent Mar

tine agnoſce quem colis.xpᷣs ego
ſum deſcẽſurus ad terras priꝰ ti/
bi me manifeſtare volui.Ad h̊ cũ
martinus ãmirãs taceret.rurſus

ait. Martine cur dubitas credere
cũ me videaſ chriſtus ego ſũ.Tũe
lpᷣe ſpũſancto doctus ait.Dñs ie⸗
us chriſtꝰ nõ ſe purpuratũ aut di
ademate renitentẽ futuꝝ pꝛedixit

ego xpᷣm in ea foꝛma q̃ paſſus eſt

niſi crucis ſtigmata pᷣferentẽ non

creda inueniſſe. Ad hanc vocẽille

diſparuit ⁊ totã cellã fetoꝛe reple/

uit. Sic igit᷑ debet hõ nõ pᷣcipirtan

ter agere.ſed exquo reſeſt inſolita
⁊ incõſueta debet ſuſpẽdere credu

litatẽ.qꝛ qͥ talibus raris cito cre//
dit leuis eſt coꝛde. Secũdo debet
ꝑ deuotã oꝛatõem ad dñũm recur

rere vt coꝛipᷣius illuminet.et qͥd

facere debeat oñdat. Dñs aũt fa

cẽtes qð in ſe eſt ⁊ deuote ad ipᷣm

recurrẽtes cõ ſueuit dirigere.erudi
re ⁊ adiuuare.aliquãdo ꝑ internã
inſpiratõnem. aut dirigendo ad
aliquem hoieʒ qui poſſet adiuua
re ſicut fecit de coꝛnelio.aut flectẽ

do intellectũ hoĩs ad aliquẽ paſ/

ſum ſeripture aut ad aliquã hiſto
riam. ex cuius cõſideratõne dirigi
tur et adiuuat᷑.aut aliquo alio mõ
ſibi placenti. ¶ Secũdo dic idem

doctoꝛ ꝙ bmoͤl apparitiões ñ ſũt

—2 2
K E

ſige⸗
ceo
etfe
t
fon
n
l

ſrcc
Crin
Uls
füin
re
i
ange
nd
diahe
ketil
Vin
eius
nuit
ſeae
ure
Inm

2 .
. .
.* * .
“ =
e⸗
. . .
. 4

zs

—

deſiderãde vt fiant. qꝛ qui eas de

ſiderat veriſimiliter in flatꝰ eſt coꝛ

etiã ſalutatõem angelicã vereat᷑.ſi
c7ut inqt euangeliſta. Maria cogi

vide

de cum putat ſe ad hmõi viſioneſ

et reuelatões ydoneũ.Tercio di/⸗
cit.ſi fiant ſunt ex hũilitate potiuſ
foꝛmidande.ita eniz marnia virgo
turbata eſt in ſermõe angeli ⁊ co
gitabat qualis eſſet iſta ſalutatio.
AEUnde btũs Berñn/de natiui. dñi
dicit. Maria noaltũ ſapit ita vt

tans qlis eſſet illa ſalutatio nimi
rũ indignam ſe ſalutatoe angeli/
ca reputabat.et foꝛſitan talia me/
ditabat᷑. Vnde hoc mihivt veniat
angelus dñi ad me. Sic igi nar/⸗
rat᷑ de quodã patre ſancto ꝙ cũ ei
diabolus in ſpecie chriſti appare/
ret ille clauſis oculis dixit ſe i hac
vita nollexpᷣm videre.ac diabolꝰ
eius humilitate cõfuſus ſtati eua
nuit. Ecõtra de pluribo narrat᷑ qͥ
ſe ad hmõi viſiones idoneos re/
putabant ⁊ eas deſideranerunt qͥ
in multas inſanias ⁊ erroꝛes ſũt
pᷣcipitati. Hoc dixi ad inatãädum
hoies nein hmõi rebus ſint leueſ
2⁊ pᷣcipites ad cito credendũ aut ſi
militer adoꝛandũ.aut ad ſtati fa/
ciendũ quod illud viſũ ſuadʒ aut

iubet.eęt dixi ſpecialiter ꝓpter ali/

quos hoies ſingulares.inueniũt᷑
Banc aliqͥ hoĩes qui poſtq; vt eiſ

ſua ꝙ putant moleſtias tẽptatio
nũ ia merito circa eos ceſſare de/
bere ⁊ deũ nõ debere ꝑmittere vt

tẽptent᷑nõ cõſiderantes quõ ſan/

cto paulo ſtimulus datus fuit in
cuſtodiã hũilitatis.ꝓ cuius ablati

one cũ oꝛaret fuit ſibi reſpõſũ.⁊c̃.

deĩ diu pure ⁊ abſtracte vixerũt
tantã habent cõplacentiã in vita

Et aliqñ etiã ad hoc deueniũt ꝙ
deſiderant viſionẽ habere ⁊ oꝛant

vt eis fiant.quod vt dictũ eſt er ſu
ꝑbia ꝓcedit. Ideo deus in ira ſua

aliqn ꝑmittit fantaſticas appari

tiones vndecũq; immitti vt fiant
deliri et fatut qͥ indebite cupiebãt
eſſe vates.Aliqꝗ etiã ſic ſe putãt ali
quãdo familiares eſſe deo vt le/
uiſſime credant ipᷣm ſemꝑ ſpũalit᷑
et ſuꝑnaturaliter ac miracłoſe cir

ca eos ſingulariter agere. ⁊ deſide/
rãt enã aliqñ ſine cauſa circa ſe mi
racula fieri qð eſt vna ſpẽs tẽpta⸗/

di deum.cũ.ſ.hõ obmittit qð hu

mano mõ facere põt ⁊ totũ com

mittit deo. Sunt etiã aliqͥ ita pꝛo
prie pꝛudẽtie innitẽtes.vt etiã bo
noꝛũ hominũ ⁊ diſcretoꝝ cõſilia

Enihilo reputent et ideo ſeqͥ con/
t

nnant etiã friuole ⁊ ſine diſcuſ⸗
ſione.ĩmo cum aliqñ ãmonentur
vt aliqͥd de ipᷣoꝝ vita mutent po/
tiſſime in auſteritate nimia tunc
reſpõdent/Ego habeo bonã intẽ/
tionem. Ego facio pꝛopter deũ ipe

nõ ꝑmittit me deſicere aut errare
Nõne illa eſt qdã ſuꝑbia ex qua

putant ſe ſic iuſtos ⁊ deo placen/
tes vt eos non ꝑmittat errare aut

deficere. Nonne eſt etiã temptatõ

dei cũ omiſſo ĩmo ſpꝛeto alioꝛum

cõſilio cõmittũt ſe ſoli deo. Non/⸗
ne etiã illud eſt in eis grauis erroꝛ
ꝙ credunt ad bonitatẽ oꝑis ſuffi

cere bonitatẽ intentõis.cũ multe

alie requirant᷑ circũſtantie. Siceĩ
Job poſtq;enũerauit magna ope

opera mea.ſic et tales merito ve/
rerent᷑ opera ſua ⁊ nõ certificarent
ſe de eis. P (reo pᷣdictum
P 5

.

ra que indubie bona fecit intentẽ
ne ſtatim ſubiunxit. Verebar oia

.

Dominica tercia poſt paſca

textü Iten modicũ et videbitis
me qꝛ vado ad patrẽ Diceret ali

dqs.Exquo chriſtus ex gratia ſpeci
ali alqni opgun aut apparere poſ
ſet aliq bus ⁊c.Et cũ diabolus ſo
let hoies i hoc aliqñ decꝑe. Que
ritur ſi diabolus traãſfoꝛmat ſe et
apparet homi etiã in foꝛma chri
ſti an homo peccaret ipᷣm adoꝛan
do. Rñdet Bonauen.in.iij. di.ix.
Oe dupliciter cõtingit honoꝛẽ la/
crie exhiberi diabolo aduerſario
chriſti. Vno mõ ſimpliater. Alio
mõ ſub conditõe.Simplicit᷑ tunc
nõ poteſt eſſe ſine peccato.qꝛ exhi
bet᷑ cultus latriealteri qᷓ; deo.Et
ideo ibi eſt cultuſ ydolatrie.nec ex
cuſat᷑homo rõe ignoꝛãtie. Habet
eni triplex adiutoꝛiũ ꝑ qð poteſt
erroꝛẽ vitare. Primũ eſt remediũ
ſacre ſcripture que incãtat hoĩes.
Multotiẽs ei dicit ꝙ multi ĩ xpᷣi
noie ſunt venturi mendacit. Se/
cundũ eſt remediũ oꝛõis interne.
qua homo ad deũ debet recurre/
re vt coꝛ eiꝰ illuminet. Terciũ eſt
ſuſpẽſio credulitatis ſue. Nõ em̃
debet homo om̃i ſpiritui credere.
ſed ꝓbare ſi ex deo ſint. Qui em̃ ci
to credit leuiſ ẽ coꝛde.⁊ foꝛtaſſis ẽ
inflatꝰ coꝛdein talibꝰ raris ⁊ icon
ſuetis dũ ad tales viſiones ⁊ rene
latõnes idoneũ ſe reputat Vñ ta
les apparitõnes potius ſunt foꝛ⸗
midgdande q; deſiderade.ſicut de hᷣ
ſtati dictũ eſt vt audiſtis. Si aũt
adoꝛarz ipᷣm ſub cõditione actua/
liter cõſiderata.tũc nõ adoꝛat luci
ferũ.ſed xpᷣm magꝗ.qꝛ nõ ſtat ad
oꝛatõem niſi ſtante conditõne.et
ad denm refertadoꝛatiõis impli/
catio.Si autẽ adoꝛat ſub conditi/
one ſolũ habitualiter ↄſiderata il

lud ſufficit ad vitandũ peccatũ re

ſpectu huius apparitõis inſolite
inſuetead quã nõ debet ſeqͥ ado/
ratõ pcipitãter.ſed cũ maturitate
puia ⁊ oꝛatione.Conſecratio autẽ
hoſtie eſt cõſueta.iõ ſufficit ꝙ ado

rantes in habitu habeat hanccõ/

ditõem ſi debito mõ cõſecratio fa

cta eſt.cũ qua conditõe oẽs fide/
les vadunt ad eccliam ad oꝛãdus
chriſtũ ſub ſacramẽto. Hec Bo /
nauẽtura. ¶ Aliter poſſunt expo/
ni illa verba vt ꝑ primũ modicũ ĩ
telligat᷑ tꝑus ab illa hoꝛa in q̃ do
minus loquebat᷑ diſcipuł ſuis vſ⸗/
q; ad ſuam moꝛtẽ ⁊ ſepulturam.

ſubtractus eſt eis

quia in eo eſconten et ſub illo

tentus in illa nocte a indeis ⁊ in
mane crucifixus et ſepuliꝰ ab hũa
nis eſt ſecluſuſ obtutibo.Et ꝑ ſecũ
dũ modicũ intelligit᷑ tpus ab ho/
ra ſepulture vſq; ad hoꝛã reſurre
ctõis. Poſt qð viderũt chriſtum
7 ptʒ expoſitio. Pꝛedicta xpᷣi ver
ba erãt diſcipul obſcura anteqᷓ; eſ
ſet oꝑeimpletũ.Quia ſᷣm Chriß.
Triſticia moꝛtis xpᷣi amouebat i
telligentiã a mentiba diſcipuloꝛũ.
⁊ etiã quia videbat᷑ eis quõ in vxpᷣi
verbis eſſet quedã cõtrarietas cũ
dixit. Modicũ et non videbitis
me⁊ iteꝝ modicũ et videbitꝭ me
quia nõ ſciuerũt illa referre ad di
uerſa tꝑa.Et ideo ſequit᷑in littera.

Direrũt ergo diſcipuli eiꝰ ad in /

uicem. Quid eſt hoc qð dicit nob
modicũ et nõ videbitis me.Et ite
rũ modicũ ⁊ vide. me.qꝛ va.ad p
Dixer̃t ̊. Quid eſt quod dicit no
bis modicũ neſcimꝰ qͥd loqᷣtur.

Q¶ Kt queſtio qꝛe volint reſu·

actr t ip̃ᷣm ꝑ tridu v
um nõ viderent. VHn Beð. Quia

õ

.òẽſ

gere et nõ potiꝰ reſurrectõeʒ ſuam ſunt cõdigne paſſiones huiꝰ tꝑis
vſq; in finẽ mundi differre. Vide ad futura ⁊c̃. Sequit᷑ Cognouit
omeliã cirrca dnicã primã poſt pa aũt ieſus qꝛ voluerũt eũ interro/
ſca.Et nota ꝙ adhuc tercio modo gare hoc cognouit virtute diuita
pñnt ſᷣm Aug.et Alchuinũ expo/ tis cuiꝰ ꝓpꝛiũ eſt cognoſcere ſecre
ni dicta verba chriſti. vt ſit ſenſus ta coꝛdiũ Et ideo dixit eis ᷣueni
¶Wodicũ] ſupple tꝑus ſuꝑeſt.ſ. endo eoꝝ interrogatõem vt oñde
vſq; ad aſcenſionẽ meã.et tũc nõ ret ſe ſare mentis eoꝝ intentiõeʒ.
vigdebitis me] qᷓ;diu viuetis ĩ car / ¶ Amen amen .i.vere ¶ dico vobiſ
ne.quia aſcendo ad patrẽ poſt q̃/ qꝛ ploꝛabitis et flebitis vos q.dð.
draginta dies Et iteꝝ modicum Per hoc qð dixi. Modicũ ⁊ nõ
vigdebitis me in regno celoꝝ qꝛ vide.⁊c. lintelligi᷑ tʒus mee moꝛ
vado ad patrẽ] Et ſülam expoſitõ tis vſq; ad reſurrectõem in qͥ̊ fle/
nem videt᷑ dñs innuere in his q̃ ſe bitis ꝓpter meã abſennã l mũduſ
quunt dicẽs apłos debere plãge/ aũt gaudebit qꝛ in triduo moꝛtiſ
re ⁊ triſtari in modico vite tẽporꝭ iudei mũdialiter viuẽtes ſunt ga/
pᷣſentis ad modũ pariẽtis mulie/ uiſi credentes ſeſe xpᷣm totalꝛ exti
ris.ſed poſtea eternaliter gauiſuri xiſſe et nomen ſuũ totaliter dele/
ſunt in gloꝛia. ¶ Et nota ꝙ modi uiſſe. Nniuerſalr mũduſ.i.mali qͥ
ca et breuis eſt pſens hoĩs vita.? ſunt in mũdo gaudebũt in ꝑſecu/
ita deus oꝛdinauit. Primo vt ho tõe iuſtoꝝ vel gaudebũt in rebus
„ mines ſpᷣſentẽ vitã breuẽ cõtemne mũdanis Vos ãt ↄtriſtabimi
= rent ⁊ celeſtẽ eternã deſiderarent. de paſſionibo q̃s in mũdo ſuſtine
Secuũdo vt homines illud tẽpus bitis vel de occiſione mea. Sic et
modicũ totũ ad dei opus expen / ſcti triſtãt᷑ ð ſibi illat paſſiõibo ⁊ d5
gerent. Si enim longa eſſet vita nrenelas vfa vᷣtet᷑ i gau.] ⸗

noſtra foꝛte tederet aliquẽ diu bñ̃ Quiaĩ tꝑe q̊ eis dñs pꝰreſurreci ¶dNL
opꝑari.nũc breuis eſt et ideo tota onẽ apꝑuit gauiſi ſt viſo dño ⁊ vl
doeo attribuat᷑. Tercio vt hõ citiꝰ tra triſticia ſcõꝝ vᷣtet᷑ i gaudiũ fu/
temptationes et ꝑicula euadat.to ture vite. 2 glie. ⁊ ſeqͥtur. Mlier
ta em pᷣſens vita piculis et tẽpta/ cũ parit triſticiã hʒ.qꝛ ve.h.eiꝰ.cũ
tionibus eſt expoſita. Tetẽdit em̃ ãt peꝑit iã ñ memit pᷣſſure p gau
diabo lus laqᷓos in omni creatura dio.qꝛ natꝰẽ hõ ĩ mðʒꝭ qð dixit ð
vt artius tẽptet.exquo ſcit ꝙ mo / clarat exẽplo młierꝭ pturiẽtj.q.d.
dicũ eſt tẽpus vite noſtre.et ꝙ ci/ Siẽ mlier ĩ ꝑtu triſticia patit᷑.ſʒ il
to euademus manꝰ eius. Quar/ lã fſticiꝗ abſoꝛbʒ gaudiũ ſuꝑueni
to vt deus hominescito ad ſere/ ens ĩ natiuitate pueri.ſic vos fide
ducerʒ. Sicut em̃ qᷣ aliq̊s diligũt les triſticiã bebrg i mea paſſiõe et
non diu ſine eis eſſe volũt. Joh. moꝛte.ſʒ gaudebitis ĩ mea r̃ſurre
xvij. Pater quos dediſti mibi vo ctõne que eſt tanq; natiuitas ho/
lo vt vbi ego ſum illic mecũ ſint. minis ð vita moꝛtali ad immoꝛta
Quinto vt hoĩies modicũ laboꝛa lem. Ad illam triſticiam aptat ex
rent.et ipᷣeꝓ modico laboꝛe mul/ emplũ vt ſequitur. Et vos triſti
tum retribueret mercedis quia ñ ciam habebitis].ſ.tꝑe mee paſſi

Dom inica tercia p' paſca

onisl Iterũ aũt videbo vos. ſſq;
poſt reſurrectõnẽ ⁊ gaudebit coꝛ
velſtrũ.⁊ gaudiũ veſtrũ nemo tol
let a vob qꝛ vita xpᷣi de qua gau/
debant nõ fuit amplius auferẽda
Et illud gaudiũ apoſtoloꝝ de viſi
one xpᷣi fuit inchoatũ in vxpᷣi reſur
rectõe et in glłia aſcẽſionis cõſum
matũ.et ſic ꝑpetuatã REt no
tãdũ ꝙ ſᷣm hac terciã expoſitionẽ
plena eſt pñs vita penalitatib et
defectibus. aduerſitatibus ⁊ miſe
rijs quibo hõ cõteritur.⁊ nũqᷓ; in
eodẽ ſtatu ꝑmanzʒ. vt ðꝛ Job.xriij.
ſed iã calet.iã rriget.iã ſitit.iaʒ eſu/

rit. iã timet. iã triſtat᷑. ia dolet ⁊ in
firmat᷑.iꝗ affici᷑ aut fatigat᷑. et ni/

hil eſt in hac vita ſtabile ⁊ totalit

placẽs. ſed oia pñtia carnalia aut

mũdana ſũt quaſi qbuſdã amari
tudinib moꝛdacibus ⁊ pũgitiuiſ
cõſperſa. Sed diceres. Quare de
us voluit breuẽ homis vita tã pe
nalẽ facere. ⁊ multis miſcere mał
Rudet ꝛvilhelmus de vicijs ⁊vir
tutibus.ꝑte.i.in materia de ꝓui/
dentia. O diuina ꝓuidentia et pa
terna ſollicitudo ereatoꝛis ita oꝛ/
dinauit ad multiplex bonũ homi
nuʒz Quis em̃ nõvideat ꝙ ſi mun
dus ille nõ haberʒ niſi pacem dul
cedinẽ et delicias inſeparabili ad
herentia in ſe detineret homines
et a bonis futur ⁊ virtutibus tan
te auerteret vt foꝛte nulli has vel

illa curarent. aut auferrent homi

ni bona felicitatis eterne. ꝓpter

quod tamẽ ſolus creatus eſt.et in

ferret ſibi maluʒ damnatõois eter
ne quo nullũ peius.bemigniſſimꝰ
creatoꝛ vita illam amaricare volu
it. ne ſua dulcedine alliceret ad ſe
homines et ſiceos a bono ad qðᷣ

ipõs creanit auerteret. ⁊ in malus

contrariuʒ eoſdem ꝑtraheret. ſed

ſuis amaritudinibus et quaſi acu

leis que quodamodo animos ho
minũ a ſe repelleret.et ad ſpiritua
lia bona et eterna faceret aſpirare
DNic pꝛedictus doctoꝛ plura p⸗/
nit exempla. Pꝛimuʒ; eſt. Nutri
videns paruuluʒz temꝑe ablacta,
tio nis dulcedine lactis adeo alle/
ctũ.vt ab eo ſe ſeparari nõ permit
tat.nec ad ſolidioꝛẽ ac conuenien

tioꝛem cibũ indlinari velle. ſũ mi/
tates papillarum aliqua aſpergit

amaritudine quã paruulus ſenti

ens in papillis ſponte eas delerit
et refugit ⁊ ad menſam patris in

hiat. et poſtea comedit. Ita pater
miſericoꝛdiarũ volens bomines

ablactare. ⁊ ab vberibus huius ſe

culi.i. ab amoꝛe pꝛeſentiũ ſᷣm ſolũ
ſenſum carnaliter atq; ſeculariter
delectantiũ ſeparare et eos aſſue⸗/
facere ad ſolidos cibos ſpirituali
um deliciarum et ad menſam ce/

leſteʒ pꝛouocare.ipſa delectabilia

pꝛeſentia coꝛpoꝛalia et ſecularia a ,/
ſpergit multis amaritudinibus.
ſciliq; tribulationibus. aduerſita

tibus.⁊c̃. Sed videtis ꝙ paruuli

ita aliquando anhelant ad vvera
carnalia matrũ vt inconſolabili /
ter flet cũ iſta eis auferũtur aurt
negant᷑ et ſignant illos qui coꝛpo
re grandeui et aliquando capiti,/
bus cani tã pueriles ſũt moꝛibus
vt ita adhereãt amoꝛe pñtib de -
lectatiõibo. ꝙ etiã cũ eiulatu ⁊ la/
chrymis lugeãt ablata ſibi tꝑalia
aut negata ſiue nõ conceſſa. quia
vtiq; tanto minus ſunt capaces
ſolide reſurrectionis ſpiritualinz
deliciarum quanto plus inhiant

Pie

we⸗

cent
dele

Pit

cre⸗

loce
eb
6
fern

Mot

ſtlen

Wo

(

11
lic/
llloe
Ti⸗

lesi

H

bient
hocl
wor
do⸗
fual
Unt.
leqt
teſun

Umd
ciſin
in
nuol
ſuis⸗
ppte
lions
paren
ſeci
nobt
füa
din
tim

nwelg
gret ſcc
maſtaar

hosbo

ſoinne
Pirore
n do/
Curn
gan/
lle/
tmit
nien
tni
e
ſenti
deſeit
moin

Dek.
mnines

ninsſe
nſolüũ
lurter
aſle/
inwot
mce/
Wwbil
lanao/
nibus.
erſitn
gruol
wbas
obli
ur at
N
api/
obbus
de/
mun
i

pacs

mol
ghiant

7 —
—

„

vberib pᷣſentiũ delectationũ. di

cente Gre. Quãto vnuſqͥſq; plus
delectat᷑ in infimis tanto minꝰ ca

pit de celeſtibo et ſupnis · Scom
exẽplũ.pr̃familias videns filiũ i
loco ꝑiculoſo accepto gladio ipᷣm
crebro ꝑcutiẽs.abſterret eũ ide at
q́; diffugat. Ita deus oĩpotẽs pa
ter noſter cui manifeſta ſũt omia

pichla. omiaq; noxia huius habi⸗

tatõis multa ꝑauit flagella.ſ.pe/

ſtilentis.lites.famẽ. infirmitateʒ;

moꝛtẽ ꝑſecutões.oppᷣſſiones ⁊c̃.

⁊2 diffugat ne adhereãt. Terciuʒ
exemplũ eſt de vino valde ineba
tiuo et aqᷓ tꝑante foꝛtitudinẽ vim
Vñ voluptates carnales ⁊ ſeclła/

res inebꝛiant vſq; ad bꝛutalẽ inſi

pientiã ⁊inſaniã atq; dementiã. ĩ
hoc ſunt ſiles vino foꝛtiſſimo et
marime inebnatiuo.tribulatões
vo ⁊ aduerſitates et doloꝛes ⁊c̃.
faciũt hominẽ q̃ſi ſobriũ.et rede/
untẽ ad coꝛ et deũ cognoſcentem
ac qrentẽ. Vnde pᷣs. Multiplica
te ſunt infirmitates eoꝝ poſtea ac

um dñe.Et in h̊ tribulatões mun

vini tꝑantis.mõ pfr̃familias t᷑re
nus ſi vinũ apponendũ alumnis
ſuis aut filijs ſſt eſſe noxiũ.ipᷣis
ꝓpter ſui foꝛtitudinẽ ⁊ vini ineba
tionẽ vtiq; tꝑat mixtura aq̃. Ita
pater nt᷑ celeſtis ſaẽs voluptates
ſecłi nobis ꝑnicio ſiſſimas eẽ eas
nobis tꝑauit admixtione multa/
rũ amaritudinũ.Hoc ideo dixivt
ex eis cognoſceremꝰ ⁊ laudaremꝰ

t multipliciter nobis ↄtulit qui

—————õõ

bꝰ iunuaremur et incitaremur ad

merendũ ſalutẽ nr̃am q̃ nihil me
lius eẽ poteſt. Scðo vt erx eis lau/
daremꝰ dunnã ꝓuidentiã q̃ ĩ reb
nihil fruſtra eſſe ſinit.ſed ita ſapiẽ
ter oĩa oꝛdiauit et diſpoſuit vt nõ
ſolũ bona ſed etiã ſᷣm ſe mala ad
multiplicẽ noſtꝝ ꝓueniaãt ꝓfectũ.
Et tercio vt de cetero nõ murmu

remus ſub flagellis dei.ſed illa ñ

ſolũ libent᷑ ſed etiã gaudent ſuſti⸗
neamus certi ꝙ ipᷣa ex pr̃na ꝓuiſi

21 one oꝛdinant᷑ad multiplicẽ nmrm
quibo ſlagellat hbomies abſterret ꝓfectũ etiã nobis adhucicognitũ.

vt ad pᷣuatõem alicuiꝰ mali qð
als inaderemꝰ.aut ad ꝓmotõneʒ
alicuius boni qð als negligeremꝰ
Quãõuis aũt dñs oĩpotens vitaz
pᷣſentẽ ſic ex cauſis pᷣdictis amari
cauit nõ tñ eã totã a marẽa fecit et
penalẽ ſed amaritudinibo ↄmiſcu
it multa ⁊ dulcia ſuauia et delecta
bilia. vt ſunt cibus potꝰ ſomnus.
q̃es pax et ſecuritas. ⁊ alia multa
nobis ↄueniẽtia et delectabilia cõ
tulit q̃ tñ oĩa nõ ſunt niſi q̃dã aſꝑ
ſiones ꝑmodice et odoꝛes ꝑtenu/

celerauerũt.Et iteꝝ. Imple facieſ es reſpectu immẽſe diuie ſuauita
eop ignominia et q̃rent nomẽ tu-tis.vt ait Aug.q̃ aliqd in illã regi

onẽ aſꝑgit᷑. Et in pmo libro ð vᷣa

di ſimillime ſũt aque foꝛtitudinẽ religiõe dicit. Ve illis qͥ ſe auertũt

a lumie tuo et i carnal ſuo opeꝛe

velut in vmbra ſua defixi delectãt

Vbi tñ habent qð eos delectet ð
circũfulgentia lucis tue ac ſi dice/
res de arcũciſiõe ſuauitatiſ tue.vt
exponit ꝛvilh.in tractatu de vᷣtu
tibꝰ. Sic g̊ ois ſuauitas huiꝰ mũ
di ⁊ qrũcunq; creaturaꝝ ẽ velut aſ
ꝑſio modica et odoꝛ tenuis et ve/
ſtigũ minimũ diuie ſuauitatis.et

diuinã voluntatẽ et bonitatẽ que hmõi ſuauitas qᷓrũcũq; creatura

rũ eſt nobis ad b data a dimnia lar

W

—

gitate vt nos alliciat inuitet ⁊ fer

uẽter tẽdere facit ad plenitudines

ſuauitatis imenſe a quo totũ ſtil
lauit et effluxit. recte eo mõ q̊ o/

doꝛ ipᷣm odoꝛãtẽ allicit ad odoꝛa
bile a q̊ effundit᷑ et aſꝑſio ad ple/
nitudinẽ a q̃ ſtillauit ⁊ veſtigium
ad impᷣmentẽ illud. Sic ergo eſu
riẽs aut ſitiẽs nõ eſt cõtẽtus aſpꝑſi
one plenitudis quaʒ niti᷑ habere
nec odore aut ſapoꝛe cibi aut po/
tus. ſed ꝑ hec icitat᷑ vt magis deſi

deret ⁊ feruẽtiꝰtẽdat in iſta.⁊ ſicut

venatoꝛ nõ ẽ cõtẽtus fere veſtigio
ſed ꝑ illud manuducit᷑ ⁊ inctatur

ad ferã inſectãdã. Sic nos hoies

nõ debemus cõtenti eſſe nec ſiſte/
re ĩ ſuauitatibo pᷣſentiũ rerũ ꝑuis

nec eas ꝓpter ſe q̃rere.ſʒ debemꝰ

pꝑ eas cõmoneri ad cognoſcenduʒ
⁊ tota męete q̃rendũ plenitudines

imenſitatis diuie ſuauitatis q̊

omia illa taqᷓ;veſtigia ⁊ odoꝛes te
nues deriuata ſũt cuius tñ cõtra
riũ multi faciũt.qͥ ſpreto diuie ſu
auitatis fonte copioſiſſimo acre/
dũdãtiſſimo aſꝑſiões pᷣdictas lin
gũt tota mẽte adherẽt ac imergũ
tur.ĩmo in eis inebriãt᷑vt ad om
nes brutales inſipiẽnias inſaniat.
Et eſt merito miſerãda miſerabilł
illa tante multitudis hominũ ca
ptio et immerſio demẽtiſſima in
vna guttula ſuauitatis quã pᷣfer̃t
abyſſali fonti diuie ſuauitat.ĩmo
pꝛopter iſtã guttulã nihil curant
vbertatẽ domꝰ dei et toꝛrentẽ vo
luptatis:qbus potãdi ⁊ inebriãdi
ſunt oẽs electi.iuxta illud pᷣs. Ine
briabunk ab vbertate domꝰ tue.
et toꝛrente voluptatis tue pota/

. Bica qrta pꝰ paſca

Sermo rlv

ꝗ me miſit.⁊ nemo ex

ne
vobiſinterrogat ⁊c. Jo
han. xvvi. & Dñs nr añ hoc
euangeliũ dixit aplis de tribula/
tio nibp eoꝛũ futuris.⁊ quõ intfe⸗
ctoꝛes eoꝝ reputarẽt ſeobſequiũ
pᷣſtare ðᷣo.⁊ h̊ videbat᷑ apłlis nimi/
duxꝝ. Poſtea ſubiunxit de receſſu
ſuo cũ dixit i hodierno euãgelio.
LVado ad eũ qͥ me miſit.i.aſcẽ/
do in ꝓximo ad pr̃em. Diſcipuli
aũt adhuc imꝑfecti de pᷣmo valð
territi fuerũt.eo ꝙ videbat᷑ eis ni/
mis durũ et extraneũ. Et de ſcðo
valde ↄtriſtati fuerũt.eo ꝙ ſpera/
bãt p ſentia xpᷣi in tribulatõib cõ
ſolari.⁊ ideo exiſtꝭ duobo atterriti
totalꝛ obmutuer̃t.⁊iõ dñs expꝛo
brãdo dixit eis Et nemo ex vob
interrogat me qͥ vadis. ſʒ hoc iõ
eſt qꝛ hec locutꝰ ſum vobis] de
tribulatõibo futur ⁊ receſſu meo.
ideol triſticia ĩpleuit coꝛ veſtrum.
Seꝗ ego vᷣitatẽ dico vobis. expe
dit vobis vt ego vadã.ſi em ñ ab/
iero ꝑpaclitus nõ veniet ĩ vos. Si
aũt abiero mittã eũ ad vos Di
ceres.nunqd dñs ĩ terra poſitus
poterat aplis mittere ſpmſanctũ
Rñdet᷑ ꝙ potuit ſicut ⁊ pꝰ reſur⸗
rectionẽ ſuã inſufflauit ⁊ dixit. Ac
cipite ſpm̃ſanctũ q̊ͥꝝ remilſeritꝭ ⁊c
Sic g̊ in fra poſitus dabat ſpm̃

ſanctũ ſine q̊ nõ fuiſſent in gra et

ſine pctõ moꝛtali.Sʒ nõ dedit eiſ
in tata ꝑfectõe et abũdãtia dono
rũ ſicut poſt aſcẽſiõem ſuã.nec tũc
fuerũt apti ad tãtã abũdantiã ſpi
rituſſcti.eo ꝙ affectio carnal quã
habebãt ad hũanitatẽ xpi quam

ater?
ctionis
Tlirot
nfſnt
ſcum
fomad

(ini⸗

ſunaſt
lenn
d co
daüc
Waen
on
divin
Pot
riy
lotil
Cpote
hocq
Vbie
lmmlöc
lad
iſſiö
Metti⸗
bien
hokine
ſuntn
Lrbpe
tomen
ſaͤſe
giebat
hüant
nt
grii
füe⸗
Ufeca
aſed
tatn

mon
gereo
Nb
ßhoci
is de
mer.
etmun.
9 etpe
ic/
08G
Adi

ſanei
Pfcir
irr
nni
4 ĩ
nate
1don
hectit
tüſt
l
goo

exteriꝰ cernebãt ĩ eis feruoꝛẽ dile
etionis ſpũalis remittebat fidem
diuĩtatis. Quãdiu em̃ delectabat?

in pᷣſentiali foꝛma hũanitat xpᷣi.

tãdiu minꝰ ꝑfecte intuebãt᷑i eodẽ
foꝛmã diuitatis. Vñn Aug.⁊ beð.
Niſi aſpectibo coꝛpalibb humana
foꝛma ſubtraheret᷑ ſꝑ carnalꝛ dile
xriſſent.nec ita ſpũalꝛ diuinum ali
q̃ͥd cogitare potuiſſent q;diu em̃
deũ et hoĩlem ſecũ cõuerſantẽ con
ueſcentẽ et colloqntẽ habebãt erꝰ
pſentia delectati minꝰ ad ſciẽduʒ

diuinitatẽ oclos ment erigebãt.

Poſtq; aũt dnicũ coꝛpus ad de/
xtrã patrꝭ collocare nouerũt illuc
totũ ſuũ deſideriũ tranſtulerũt q̊
caput pᷣceſſiſſe cognouerũt. Juxta
hoc qð alibi audierũt Math. vi.
Vbi eſt the ſaurꝰtuus ibi ⁊ coꝛ tu

um.iõq; iã capaces facti erãt non

vltra de moꝛte cõtriſtati.ſʒ de pꝛo
miſſiõis erꝰ munere letificati luca
atteſtãte qͥ ait Act᷑.j. Et factũ ẽ dũ
bñdiceret illis receſſit ab eis ⁊ fere
bat᷑ in celũ.⁊ ipᷣi adoꝛãtes regreſſi
ſunt in hierim cũ gaudio magno
Ex h̊ poteſtꝭ cõ ſiderare exq̊ eleua/
tio mentis ad celeſtia et dunna 2
ſpũſſcti miſſionẽ ex ꝑte aploꝝ ipe
diebat cõuerſatio xpᷣi ⁊ cõplacẽtia
hũanitatis ipᷣiꝰ et pñtia q̃ erat ſa/
cta.tã honeſta.tã caſta.tã plẽa gti
arũ.quantũ in nobis amoꝛẽ cele/

ſtiũ ⁊ aduẽtũ ſpũſſcti ĩpedit amoꝛ

nr̃e carnis.q̃ necẽ caſta nec pudi/⸗
ca ſed i peccatis ↄcepta.in petiſ na
ta ⁊ in pctõ nutrita.⁊ mala ↄſue/
tudie multiplꝛ viciata.qᷓntũcũq; i

pedi amoꝛ mũdi ⁊ oim inferioꝝ
Deò mũdo dixit dñs Johã.xiiij
ꝙ ſpm̃ veritatis nõ põt accipere.
Et intelligit ꝑ mundũ hoies mũ

— „

dũ inhabitãtes.nõ qͥdem carnali
ter ſolũ.qꝛ ſic etiaʒ chriſtus ⁊ apłi
erat in mũdo ſed ꝑ mẽtalẽ curaʒ.
ꝑ puatã affectõem.ꝑ carnalẽ dele
ctatõem.ꝑ reꝝ tꝑaliũ cõtrectatio⸗
nẽ et totalẽ in eis occupationẽ.q̃n
to naq; hoies plus gaudent et de
lectant᷑ in rebus infimis tãto mi/
nus capiũt de rebus celeſtibo ⁊ ſu
ꝑnis.vt dicit Grego.in ome.pen
theco. Et Math.vi. Non poteſtii
deo ſeruire ⁊ mãmome.ſic nec ðo
⁊ mũdo.aut carni qꝛ cõtraria.De
us celeſtia iubet amare. ⁊ illa infe
rioꝛa deſpicere.mũdus ⁊ caro re⸗
trahũt ad oppoſitũ. Sequit᷑. Et
cum venerit arguet mundũ łꝑ ſa/
ctos aplos quibo audaciaʒ dedit
mũdanos homines arguẽdi. Vn
de Auguſt.ſuꝑ Joh. Spũſſctũs
arguet mundũ de peccato.quaſi
diceret. Ille infundet charitatẽ in
coꝛdibus veſtris.et ſic timoꝛe de/
pulſo arguẽdi habebitis libertatẽ
de tribo. ſceʒ de pctõ qð habuerũt
principaliter infidelitatis qꝛ non
crediderũt in xp:ᷣm] quo pctõ ma/
nente cetera detinent᷑ qꝛ ſine fide
mediatoꝛis dei et hoim nullũ di/
mittit᷑ peccatũ. Et de iuſticia xx-pᷣi
quã nõ acceptauerunt nec imitari
voluerunt. que tamẽ vere declara
ta eſt ꝑ hoc ꝙ ſurrexit et ad pr̃ej
rediens ad celos aſcendit.pꝛopt
quod poſtea ſubditur.. Quia va
do ad patrem. et iam non vide/
bitis me pꝛeſentia coꝛpoꝛali vo⸗
biſcum cotinue cõuerſantẽ ſeu ha ⸗/
bitantem. Et de iudicio] eterne
damnatõnis:quod iam non ti/
ment.et merito timere deberent.
quia pꝛinceps huius mundi ia⸗
iudicatus eſt id eſt diabolus iaʒ

vna aliqͥd velle qð nõ alia.igit᷑ nec

Dñica quatta poſt Daſca

ſentẽtia diuia eternalꝛ damnatus
