liter excidi ⁊ odio haberi a xpᷣo ðo
VFl Sequit᷑. Igit᷑ ex fructibus
eoꝝ cognoſcetis eos] referendo hᷣ
ad textũ imediate pᷣcedentem.ſ.qꝙ
Lom̃is arboꝛ q nõ ſacit fructũ bo

nuʒ excidet᷑? inignẽ mittet. tũc?
ſenſus ꝙ licet cõtingere poſſet ꝙ;

in hoc ſeculo ex oꝑibꝰ ſuis nõ pie

ne heretia et vpocryte et pſeudo
xpᷣiani ti ꝑacto pñti ſeculo ex fru

ctu.i.ex mercede oꝑm ſuoꝝ maife

ſte cogno ſcent quales fuerint et h̊
tũc qn cõ medẽt fructus vie ſue ſu
iſq; cõſilijs ſaturabũt᷑ Pꝛouer.i.
Vbi Beda Quia vias ſapien tie

ingredi noluer̃t vt viuerẽt recepe/
rũt mercedẽ viaꝝ ſuaꝝ vt peant.
Ergo qꝛ vpocrite ⁊ heretic dignã

mercedẽ ſuis malis opibus paten
ter in cõſpectu iuſtoꝛuʒ recepturi
ſunt. Idcirco xpᷣs recte dixit ad cõ

ſolatõeʒ iuſtoꝝ. ꝙ et ſi in pꝛeſenti

eos latuerũt. tñ in vita futura a
fructibo eoꝝ cognoſcetis eos.i.ex

finalibus eoꝝ pᷣmijs ⁊ in retribu

tionibo q̃ ſᷣm ſr̃aʒ imediate pᷣcedẽ
tem ſũt eoꝝ velut inutiliũ imo vi
liũ arboꝛũ exciſo in igneʒ trãſmiſ/
ſio in fernalẽ.q.d.xpᷣs.cũ ſic videbi
tis ꝑire pctõꝛes exultabitis ⁊ gau
debit coꝛ veſtrũ. Vñ Caſſiodorꝰ
ſuꝑ illð pᷣs. Cũ perierint pctõꝛcs
videbis dicit.duplici rõne iuſtoꝛũ
gaudia cumulant᷑. Pꝛimo cũ ſen
ſerint in qᷓ;tis ſint iocũditatibus
collocati Deinde cũ viderint pec/
catoꝛũ penas exultabũt amplius
ab etno ſe ſupplicio liberatos. fit
em gratioꝛ q̃litas attributi mune
ris qñ cõſpecta fuit aduerſitas pe
nalis.ideo qᷓ;tũ hãc quã nũc crediſ

penalitatẽ tũc oculo videbis pluſ

letaberis illis digne ꝑeũtibus.te
ſũma in beatitudine ꝑ gratiã dñi
collocatũ.et ecõtra in ipᷣm in hae
vita exaltatũ ⁊ ſuꝑ cedros libani
eleuatũ vſq; ad ꝓfũdũ inferni de/
pᷣſſuʒ et detractũ.Ecce finis impij

*

— —
— —

tatüfih
ruina
ꝛmin.
Vripiu
demöl
itftue
ventiü
ltbea
Direren
ſhic
wse
hobe
h⸗
oſni
nnrte
mone
ad ulea
latpt

dlꝗjer

(elor

ldet
luntat
gtur

meiql

Gnitten
nücupe
ſedüs:
wlüte
Widet
Credui
oneren
fitekan
ſtinöt
Veldj
4det
irqyſe
nn eſt.
o
(eꝛci
gl e

„
1.

üci
oſſetg
nöple
pſeudo
derffu
mnit⸗
nterb
leſi
he⸗
enne
lehe⸗
nt,
dign
paten
Cepturi
ltadc
neſenti
Uturas
tosier
fembun
reßcle
jimov
räſmniſ,
tMebi
iren
ſouo
gtönes
fnſtond
ochlen
inris
cintpee

ANtts

os

nine
aioſ .

icardl
ei

nbus .

gmni
ninh

femide⸗

nislmnp

gloꝛioſi ⁊ teimpiũ floꝛuiſſe ⁊ exal/
tatũ fuiſſe.nõ ad honoꝛẽ ſʒ ad eiuſ
ruinã maioꝛẽ. et ꝙ eiꝰ glia ꝓfectꝰ
⁊ mira ꝓſꝑitas hic eleuari ꝑmittit
8ä)nwt ipᷣius irreꝑabilis ruina finalit᷑
demö ſtret᷑ qñ tanqᷓ; arboꝛ q̃ nõ fe
cit fructũ bonũ excidet᷑ a terra vi⸗
uentiũ ⁊ in ignẽ mittet᷑.⁊ ſic a fru/
ctibo eoꝝ cog.⁊c̃. Et qꝛ dñs ſuꝑiuſ
dixerat ꝙ ex fructibo bõiſ cogno/
ſcit᷑ hic bonꝰ.poſſz aliqͥs cred ere ꝙ
talia oꝑa bona ex qͥb noſceretur
bõ bonus eſſent dicere Dñe dñe
⁊c̃.hoc tollit xpᷣs cũ ſubdit. Non
om̃is qͥ didt mihi dñe dñe itrabit
in regnũ celoꝝ Vñ Aug in de ſer
mone dñi in mõte. Nõ g̊ putemꝰ
ad ullos fructus de qͥbus ſupᷣ dixe
rat ꝑtinere ſi qͥs dicat dño noſtro
Dne dñe.et ex eo nob arboꝛ bona
videat᷑.ſʒ illi ſunt fructꝰ facere vo
luntatẽ pr̃is mei qͥ in cełẽ. Vñ ſe
qͥtur ¶ Sed qͥ facit volũtatẽ patr
mei qᷣ in cel eſt ipᷣe intrabit i regnũ
celoꝝ] Vlñ Hilariꝰ. Leleſtis ei re

gni iter obediẽtia volũtatis dei ñ

nũcupatio aꝑtura eſt. Et dicit hic
Chry. Que aüt ſit volũtas ðᷣi ip
ſe dñs docet Joh. cũ dicit. Hec eſt
volũtas eiꝰqͥ miſit me pr̃is vt oĩſ

q videt filiũ ⁊ credit in eum.h.v.e.

Credulitatis aũt vbũ et ad ↄfeſſi
onẽreſpicit ⁊ ad actũ. Qui ̊ nõ cõ
fitet᷑ aut nõ ↄuerſat᷑ſ m vbuʒ chri

ſti nõ introibit in regnũ celoꝛum

Vel dñs in illo textu / Nõ om̃is
q dicit mihi domine dne ⁊c] oſtẽ
dit ꝙ ſola fides ſine oꝑibus moꝛ/

tua eſt.vt ait Jacobus.dicit ergo.

LMNõ ois qͥ dicit mihi dñe dñe ⁊c̃
idẽ nõ ois qͥ habʒ verã fidẽ in coꝛ
de ⁊ cũ h̊ ↄfitet᷑ eã oꝛe intrabit re/⸗
gnũ celoꝝ. Fides ei nõ ſufficit ni diſpẽſandas triplices diuitias.ſcʒ

Luc.xvi.

oiſpẽſatoꝛe.⁊ ſic qlibet hõ ẽ villicꝰ

ſi aſſint etiã opa ad fidem ptinen/

tia.pꝛopf᷑ hoc ſubdit.ſed ꝗᷣ fecerit

volũtatẽ pr̃is mei qᷣ in celis ẽ ipſe
intrabit in reg. ce. Iſte em̃ qͥ ha/
bet verã fidẽ xpᷣi in coꝛde ⁊ eã cõfi
tet᷑ oꝛe.⁊ cũ h̊ o ꝑat᷑ oꝑa ad fidẽ xpᷣi

ptinentia. et maxime qͥ fuat man
data dei ille intrabit i regnũ celoꝝ

Quia Mat.xix.dicit dñs. Si vis
ad vitã ingredi ſerus mãdata

(Dñtca nona poſt trinitatis
– Sermo lxij.
WMmo qui
dam erat diues qͥ habe
at villicũ. ⁊ B diffa.⁊c.

A notandũ qꝙ illa
pabola ſᷣ m Nico.de lyra ad hoc

inducit᷑ vt ꝑ eã intelligat᷑ ꝙ ſic di⸗
ſpẽſatoꝛ faciẽs curialitatẽ debito⸗

ribo dñi ſui receptus è in domibꝰ

illoꝝ quibo fecit curialitatẽ. ſic ho/

mines huius mũdi ſi de bonis a
deo ſibi traditis ad diſpenſanduʒ
dant pauꝑibo recipient᷑ in do mib⸗
eoꝝ q̃ ſunt celũ.ſᷣm illud Mat.v.

Beati pauꝑes ſpũ qĩ ipᷣoꝝ eſt re

gnũ ce. Dicit ig ¶ Hõ qdaʒ crat
diues Per hoiez iſtũ intelligere

debemꝰ deũ qᷣͥ diues eſt ſiont᷑ quia

ipᷣiꝰ ſunt celũ et terra ⁊ plenitudo

eiꝰ. oꝛbis terraꝝ ⁊ qͥ habitant i eo

Qui habʒ villicũ ſᷣm Bedã.villi/
cus eſt gubernatoꝛ ville.ſ.cui dñs
villã ad gubernãdum cõmiſit.yco

nomus aũt tã pecunie qᷓ; frugũ et
oim qᷓ dñs habʒ diſpẽſatoꝛ ẽ. Sʒ

hic villicꝰ ꝓ yconomo accipit᷑ ſeu

dei. eo ꝙ dñs cuilibz hoi ↄmittit

gubernãdas ⁊ ad volũtatẽ dñi ſui

v 5

fortune corgis et aĩe.Et ex h̊ᷣ vt di
cit Amb.diſcimꝰnos nõ eẽ dños
ſed potiꝰ ſeruos alienaꝝ faculta/
tũ.⁊ cõtra illos ꝗͥ dicũt Ego ſũ do
minꝰmeaꝝ facultatũ.dic Chryſo.
Moinioq̊ q; erronea moꝛtalibus
auget crmia et minuit bona ea ve
ra eſt opinio eſtiare ꝙea q̃ poſſide
mꝰ in vſũ vite poſſideamꝰ vt dñi
eæt ideo etiã oꝑtũe ea apphẽdimꝰ
tãq; bona pᷣcipua. ſed còtrariũ eſt.
nõ em̃ nos vt domini ĩ vita pᷣſen
ti collocati ſumus in ppꝛia domo
ſz tãq; hoſpites et aduene q̊ nolu
mus ducimur ⁊ q̊ tꝑenõ putamꝰ
deijcimur. Qui nũc locupleſ eſt in
breui fit mẽdicus. Ergo qͥcũq; es
nouer te eſſe diſpẽſatoꝛeʒz alicarũ
rerũ et traſitoꝛij vſus.et breuia ti
bi iura cõceſſa ſũt.ab iſto ꝗ̊ do mi
nij faſtu ſumas hũilitatẽ ⁊ mode
ſtia villiciſ Et h diffamatꝰeſt apð
illũ q̃ſi diſſipaſſet bona ipᷣius.qꝛ
freqnt᷑ ↄtigit ꝙ hoies male vtũt᷑
his que eis a domio cõmiſſa ſũt.
ſiue ſint bona foꝛtũe.ſiue nature.
diſſipãt ei bona foꝛtũe vſurpãdo

ſibi aliena ꝑ furtũ.ꝑ rapinã vſurã.

aut etiã ꝓpꝛia male exponẽdo.in
luxuria. in crapula ⁊c̃. Sepe nãq;
cõtigit ꝙ hoies mũdi et maxime
miniſtri qͥ bus ſũt tradite duitiie
ad expẽdendũ in pijs oꝑibus fre
qnt᷑ cõſumũt eas i illicit ⁊ ſuꝑfliu
is ↄtra volũtatẽ dñi tradẽtes tłia
eceoꝝ diſpẽſatoꝛi. Diſſipãt bõa coꝛ/
Pis eis male vtẽdo roboꝛe.ſanita
te pulcritudie ⁊c̃ ⁊ etiã ð bonis aie
B LEt vocauit illũ ⁊ ait illi Vo
cat dñns quẽlibet hoieʒ inſpiratio
nib interi.pᷣdicatõnibo exterius
beneficijs ⁊ flagellis et incutiẽdo
timoꝛẽ erne danatõis ¶ Et ait illi

cũ dicit dñs illi hoĩ valde tribilia

q̃ ſi cebro auribus nr̃iſ inſonarẽt
nullo modo peccaremus Pꝛimũ
eſt ᷣbũ rigide rephẽſiõis.. Quid
hoc audio de te tã terribilia ſcele
ra tata diſſipaſti tꝑalia inquinaſti
coꝛpus et aiam pctis. Scðm ver

bũ eſt anrij timoꝛis Redde ratõ

nẽ villicatòis tue qð erit in moꝛ
te ⁊ in iudicio ꝑticulari aut vniuer
ſali. Tũc em̃ oꝑtet reddere rõne;
deom̃i verbo odoſo. Math.xij.
Et q;to magis de verbo nociuo ⁊
marxie de oꝑe malo et de om̃ibus
ſibi creditis vſq; ad vltimũ q̃dro/
tem. Terciũ verbũ eſt amari do/
loꝛis iã non poteris villicare in

moꝛte em̃ villicꝰ deponet᷑ ab off /

cio ſuo.om̃ia em̃ tũc auferent᷑ ab
eo.ita vt etiKõ amplius ñ poſſit me
reri.Et ideo vt dicit Eccłi.ix. Quic
qd põt manus tua facere inſtãter
oꝑare.qꝛ nec opꝰ nec rõ nec ſcien/
tia nec ſapiẽtia erũt apð inferos q̊
tu ꝓperas. Nã poſt moꝛtẽ erit tm̃
tꝑus recipiẽdi mercedẽ et nõ pluſ
merẽdi vel penitẽdi. Ait aũt villi
cꝰ intra ſe.qͥd faciã Sic pctõꝛ in
tra ſe debʒ cogitarel qͥd faciã] vt
eternã damnatiõeʒ euadã. Et ſᷣm
lo.interliniarẽ.nõ dixit qͥd dicaʒ
ed qͥd faci] qꝛ apud diſtrictũ iu
dicẽ nõ excuſant vᷣba ſuaſoꝛia ſed
facta ſua meritoꝛia. Juxta illð.j.
ad Choꝝ.iiij. Nõ in pᷣmõeẽ regnũ
dei ſed in vᷣtute.. Dñs meꝰ aufert
a me villicatõeʒ .diſpẽſatõʒ tꝑa
liũ et om̃ia oꝑa meritoꝛia.⁊ h erit
in moꝛte.tũc em̃ nõ erit amplius

tꝑs merẽdi vel penitẽdi.l Fodere
nõ valeo mẽdicare erubeſco Con

ſiderandũ ꝙ in alia vita nec ania
pᷣt bona oꝑani qbꝰ ad gliaʒ iuuet

.

bn
ſq eo⸗

cator
geno
akeſt
milis
hecac⸗
lotho
formn!
tüno
garat
diot
or
hle
fas,
rio
ſigo
ſete
genti
ingre⸗
ſelhn
dicoy
coulot
qcfac
ning
tibodñ
farela⸗
llcar
fnerog
werer
domo
tſuffn
ſtes
Lelon
dicktd
oꝛixf
Un
infunn
doner
6 eto
ſeent
puien

.

trbci
ſonarit
Primü
(Oud
laſete
uinaſti
ömper
Nemi
nmo:
nleer
fons
ri⸗
co
mibus
jicri/
nndo/
Cre in
Poffi/
rent ob
oſſtme
1Que
nſtärer
ecſcen/
fensi
tantt
miul
gütvlli
patin in
Ni N
.Eifm
daden
ſona ſ
ni
zeittgni
e,en
atizto
eben
amotus
Folen
o CN
eran
ezius

—

?2 qbus mereat᷑ nec põt mẽdicare.

id ẽ oꝛãdo obtinere tũc veniã pec/

catoꝝ aut augmẽtũ glie. opꝑari qͥᷣ/

dẽ no põt.qꝛ tꝑs vite pᷣſentꝭ cõpa
rat᷑ eſtati. alia vero vita futura ſi
milis ẽ hyemi ĩ q̃ qlibet accipit qð

bic acqſiuit. ꝓpter qð ſalomõ hoꝛ/
tat᷑ holem Pꝛouerb.vi. Vade ad
foꝛmicã o piger ⁊ diſce ſapiaʒ que
cũ nõ habeat ducẽ nec pceptoꝛem
parat eſtate ſibi cibũ. Et Chryſo.
dicit. Vita pᷣſens habʒ exercitium

mandatoꝝ.futura vo ſolaciũ.ſini

hil opatꝰ es fruſtra in futuro ſpe
ras. Itẽ nihil põt aĩia in futuro o/
rãdo mẽdicare qꝛ non dabit᷑ ei ni/
ſi qð hic meruit. Huiꝰ ſignũ ſunt
fatue virgĩes q̃ petẽtes oleũ a pru
dentib repulſe ſunt.et petẽtes vt
ingrederent᷑anuas celeſtes repul
ſe ſunt dicẽte eis dño. Amẽ amen
dico vobis neſcio vos. Et diuite
epulone negata fuit gutta aq̃l ſcio

qd faciã] qꝛ ſpᷣ.anñqᷓ; tollar ab hac

vita ꝑ moꝛtẽ diſtribuã de faculta/
tibo dñi mei debitoꝛib ſuis debi/
ta relaxãdo l vt cũ amotꝰ fuero a
villicatõe.i.cũ ꝑ moꝛtẽ ſubtractꝰ
fuero a pñnti vita ĩ qᷓ ſola pᷣt homo
mereri et demereril recipiãt me in
domos ſuas.i.vt ꝑ eoꝝ merita

⁊ ſuffragia recipiar i mãſiões cele
ſtes q̃ paupeꝝ ſunt.Dicit em̃ glo.

Celoꝝ regnũ domꝰ paupeꝝ ẽ. Et
dicit domos ꝓpt diuerſitatẽ pᷣmi
oꝛũ.vñ Joh.xiiij. In domo patrꝭ⸗

mei mãſiões multe ſũt. I ta dʒ q/
libʒ hõ in pᷣſenti vita cogitare quõ

in futura nõ poterit mereri oꝑan
do nec obtinere aliq̃ bona ea petẽ

do et oꝛando.et ideo debet ſibi in

pᷣſenti vita que eſt tyus merendi

pꝓuidere vt tuncrecipiat m ꝓpa

que geſſit in coꝛpe pP miũ et merce
dem. C ¶Exponẽdo eti de p/
ſenti vita eſt notãdũ ꝙ cuilibʒ ho
mini tres ville ſunt còmiſſe.ſ.mũ
dus q̊ ad tꝑalia. coꝛpꝰ et aia qruʒ
fructus dʒ diſpenſari ad honoꝛeʒ
dei. Coꝛpus nanq; ſuũ dʒ rõnabi
liter exercere vigilijs ieiunijs et ce

teris laboꝛibop deo aſſumptꝭ. Et

tũc ſanitas foꝛtitudo pulcritudo
⁊c̃ bona eoꝝ ſunt optime diſpen/⸗
ſata. Si vero hõ coꝛpoꝛis laboꝛeſ
ſuſtinere nõ vellʒ aut nõ poſſʒ quẽ
admodũ hic villicꝰ qͥ dixitl Fode
renõ valeo tũc bona aiĩe ſaltẽ ſi⸗
cut itellectũ volũtatẽ ⁊ memoꝛiã
exerceat diligent meditãdo in lege
dei. deum curando.et om̃es pꝛoxi
mos amicos ⁊ inimicos et deuo⸗
te oꝛando vt oꝛationibo mendicã/
do impetret apud deum quod la
boꝛibus efficere nõ potuit.vt ſi qᷣs
mendicare erubeſcit vt hic villicꝰ.
quia foꝛte non ſcit deuote oꝛare⸗
nec ſat meditariin lege dei.et ſic ðᷣ
alijs ſpiritualibo tunc ꝓuideat ſe ð
bonis et fructibꝰ ville domini ſui
ſciliq; largiẽdo elemoſynas de bo
nis tẽpoꝛalibus. Opera enim mi/
ſericoꝛdie valde conferũt ad ſalu/
tem et introitũ regni.ſiue ſint coꝛ
poꝛalia opera miſericoꝛdie ſiue ſpi
ritualia. Pꝛopter quod ſalomon
in ingreſſu ad ſanctaſanctoꝝ fecit

duo hoſtiola de lignis oliuaꝝ. iij.

Regũ.vj. Oleum enizʒ ſignificet
miſericoꝛdiã. Vel ſic ſᷣm MNico.ð
lyra. Ait villicus intra ſe. Quid
faciam Aliquãdo em̃ diuites hu
ius mũdi malecõſumentes bona

ſibi credita timoꝛe moꝛtꝭ qñq; du

cunt᷑ in penitentiã ad cogitandũ ð

vita futura. Fodere nõ valeo] i.

v ₰

Pꝓpꝛio laboꝛe ⁊ pnia nõ poſſint ſa
ciſfacere ꝓ pctis et venire ad vitaʒ
eternal mendicare erubeſco qꝛ ve
recũduũ debet eſſe huiꝰ mũdi diui
tibus peterea pauꝑibus ⁊ religio
ſis ſuffragia et nõ repẽdere eis in

bonis tꝑalibꝰ. Scio qͥd faciaʒ.

ꝛ bona tꝑalia eis diſtribuaz. vt
amotus fuero a villicatõne.
moꝛtẽ redpiant mein domos
ſuas..i.peoꝛũ merita et ſuffragia
recipiãt in vitã eterna. Cõſeqᷓnter
ibi. ſinguł debi.dñi .qꝛ pauꝑes
Itü cũq; iuſti ſunt debitoꝛes dei.
Lõuocatis itaq; ſingulis debito
ribo dñi ſui dicebat ᷣmo Quãtũ
debes dño meo. At ille ait. cẽtũ ca
dos olei ᷣm Bedã. Cados grece
eſt am phoꝛa latine cõtinens tres
vrnasl dixitq; illi Acupe cautiõeʒ
tuã Kautio eſt inſtrumẽtũ qð fit
ad cautelã de cõtractu debiti ꝓpᷣa
manu ſcriptũ qð alio noie cyrog/

phũ ðꝛ .Et ſede cito] Dixit cito

ꝛ oꝑa miſericoꝛdie celeriter impè
dẽda ſunt. Augꝰ.Et rem ꝑdit ⁊ me
ritũ qͥ pauperè; moleſta moꝛa ſu/
ſpẽdit Et ſcribe qnquaginta ⁊ ſic
dimidiã ꝑtẽ annualiũ reddituũ ei
dimiſit Oeinde alio dixit Tu ve
ro qᷓ;tũ debes Qui ait Cẽtum cho
ros tritici. Choꝛꝰ ðꝛ a choꝛa qð ẽ
mons.qꝛ mẽſura choꝛi qᷓſi mons
viget᷑.Et cõtinet.xxx.modios ſᷣm
VYſidoꝛũ.xvi.ethi.. Et ait illi.Acei/⸗
pe lr̃as tuas et ſeribe octuagita.et
ſic qͥntã ptẽ ðbiti r̃miſit ei Et lau
uit dñs villicũ iiq tatis D
Hic vidẽt᷑inculcari duo repugnã
tia.ſ. ꝙ ðꝛ villicus iiqtat).⁊ ꝙ dñs
euũ laudauit. Sʒ dicẽdũ ꝙ dñs eü
laudauit.nõ ſimplicit᷑ ſed ſ̃m qͥd.

vt dicit glo. Nõ laudauit eũ de imitãdũ carnẽ.ꝛc. Et raro ſũt iuſti

fraude.ſed de ꝓuidẽtia q̃ ſibi ꝓni/
dit in poſterũ.vñ licet in ſe habuit
aliq̃ vituꝑabilia ppt᷑ qð villicꝰ in
iqtatꝭ ẽ dictꝰ. ꝓuidẽtie tñ modus

põt in exemplũ bonoꝛuʒ trahi.Et

dicit Augꝰ. Villicus quẽ dñs de
villicatu ciecit ilum laudauit dñs
eo ꝙ in futuruʒ ſibi ꝓſpexit.nõ tñ
om̃ia debemꝰ ſumere ad imitãdũ
nõ ei eſt ĩ aliq̊ dñis faciẽda fraus
vt de ipᷣa fraude elynas faciamꝰ.⁊
ſubdit. Dicunt᷑ etiã ille ſilitudies

vt intelligamus ſi laudari potuit
ille a dno qͥ fraudeʒ faciebat.qᷓ;to

ampliꝰplaceat deo qͥ ſᷣm eius pᷣce

pta oꝑa illa fauũt qꝛ pꝛudẽter fe

ciſſet Sʒ quõ pꝛudent᷑ cũ pꝛuden
tia ſit virtus.ille aũt nõ virtuoſe.
ſed aſtute egit. Rñũdet C(hry. Oe li/
cet pꝛudentia ſit ſᷣm phos virtus.

in ſacra tñ ſcriptura nõ ſꝑ accipit᷑

in bono.ſed aliqñ in malo.⁊ ſic ac
cipit᷑ hic pꝛudẽter ꝓ aſtute vel calli
de.vel ðꝛ ꝙ laudat᷑ hic factũ villici
nõ in ſe ſed in ſuo ſignificato.et ſic
pꝛudẽter factũ fuit.qcquid em̃ ha

bemus dñi eſt. vñ ſi de bonis no/

bis a deo collatis puidebimꝰ nobᷣ
faciẽdo elemoſinas laudabimur
ab ipo Vel dicit᷑ laudauit dñs
villicũ.nõ abſolute ſed in cõꝑatio

ad ꝓuidẽtiã ſanctoꝛũ.qꝛ pꝛudenti
oꝛ ipſe fuit ad fraudẽ q; iuſti adiu
ſticiã. Et ideo ſubdit.qꝛ filij huꝰ

ſeculi ].i.amatoꝛes mũdi.. pꝛudẽ/
tioꝛes filijs lucis] i.iuſtꝭ qᷣ ſũt in
luie gre in generatõne ſua ſũti.
in his q̃ ſunt ad carnalia et ꝑtinẽt
ad mũdana facta ac lucra tꝑalia.
Videmus em̃ ꝙ multa excogitãt
et adinueniũt ingenia ad ↄquiren
das diuicias et q; ſolliciti ſunt ad

musd

adno

le
feapia

e g
(lcta ſü
pteſt

bis 4

demr

Ultis

—ũ

biphi⸗
habutt
Ulicdin
nodys
rohiE
dßs de
rdis
hoti

ſtji

nus
m

gwen
moſe
Oli/

Wrwo.

eclit

daſeae
Nall
fnlle

NtoctO4

gante
iono/
nphob
imor
Grdis
gen⸗
Pcent
Pſtiosir
fik
ien
lolitli
apene
nntpenn

oetn=n

gſuntet
oſötiu

ita ſolliciti ad acqrẽda celeſtia. Itẽ
ſeculares hoĩes ſepe ſũt valde foꝛ

—————

tioꝛes ad reſiſtedũ hoſtibo eoꝝ bo

na diripere volẽtibus q; etis iuſti

ſint foꝛtes et etiã circumſpecti ad
reſiſtedũ tꝑalibus et expugnaduʒ
demonẽ.et qᷓ;to attentioꝛes ſunt

młti ad oꝛnãdũ ſe vt placeãt mũ

do qᷓ; iuſti vt placeãt deo ESi

Int᷑ qᷣ ſit ratõ ꝙ filij ſeculi magis

ſüut aſtuti ⁊ feruidi in tꝑalibo ⁊ car
nalibo factis qᷓ; filij lucis in ſpũali

bus. Rñdet᷑ꝙ ratio põt eſſe vna

ꝓpter coꝛruptionẽ huane nature

quã hõ ꝓnioꝛ eſt factus ad ma/

la q; ad bona. Alia cauſa eſt.qꝛ bo

na terrena ſũt ſenſibilia ⁊ ideo foꝛ

tiꝰ mouẽt animũ.qꝛ bonũ nõ mo

uet niſi cognitũ. Quia vt dicit Au

guſtinꝰ Inuiſa diligere poſſumus
incognita nequaq;.ſenſibilia aũt

bona magis ſunt cognita nobis
ꝗqꝛ pñtia lenſui.ſpũaliavo nõ ſic.

In fine dñs ꝑabolã iſta ad nr̃am

lalutẽ et eruditionẽ adaptat. Intẽ

cio em̃ dñi fuit nos exemplo illiꝰ

villici inducere ad oꝑa pietat ſua

dẽs vt nos faciamꝰ vt ipe fecit qᷣ

p̃ſentiẽs ſe amoueri ab officio fec

ram debitoꝛib dñi ſui vt eos po
ſtea haberet gratioſos.ita et nos

ſentietes ꝙ moꝛs nõ tardat.debe

mus de bouis nobis ↄmendatis
a dño no elemoſinas ſacere pau
pibus.vt poſt moꝛtẽ eoꝛũ merit

reapiamur in gliaz brõʒ. Dilt g
Et ego dico vobis q.d. Que p̃/

dicta ſũt pabolice dicta ſüt. ſz nuc
expꝛeſſe! Dico vobis. facite vo/
bis .iad veſtrã vtilitatẽl amicos

de mãmona iniquitatis /i.de di/⸗
uitijs iniquitatis. ¶ Et nota ꝙ fʒ
Augꝰ. nõ ſolũ dicunt᷑ diuicie iiqᷣui

tatis qᷓ iniuſte acquiſite ſũt. del/

lis em̃ nõ iubet dns elemoſinã ſie
ri ſi ſaltẽ ſcit᷑ad quẽ ꝑtinent.Dicit
em̃ Ecc.xxxiiij. Qui offert ſacrifi⸗
ciũ de ſubſtãtia pauꝑis quaſi qui
victimat filiũ in cõſpectu patris.
ſed ſᷣm eũdẽ Mãmona iniqtatis
dicũtur diuitie vndicũq; habeant᷑
que ſi male et iniuſte ſũt acquiſite

faciẽda eſt de eis amicicia eas reſti
tuendo. Si vero diuicie non ſunt

male acquiſite nibilonimꝰ dicunt᷑
moãmona iniquitans Pꝛmio ſᷣm
Auguſtinũ.qꝛ nõ ſũt vere ſed fal/

ſe diuicie ⁊ plene paupertate. non

em̃ ſaciãt hominẽ et ſecurũ fadũt.

vt ibideʒ dicit. ex eo ꝙ iniuſti coſti
tuũt in eis ſpeʒ. Vñ pᷣs. Cõ fidũt

in virtute ſua ⁊ in multitudine di
uiciarũ ſuarũ gloꝛiant᷑· Scðo qꝛ
ſp̃ᷣm Amb. temptant anunas no⸗
ſtras cupiditate vt velimus ſerui
re auaricie qð eſt ydoloꝛũ ſeruituſ

Tercõ ſᷣm Baſiliũ ex hoc. qꝛ fre/
quenter acquirunt᷑ inique. auta pᷣ

deceſſoꝛibus inique acquiſite ſunt

Quarto ſᷣm Theophilũ. quia vt

plurimũ iniqᷓ retinent᷑. ¶ Dagna

em̃ iniqͥtas eſt retinere vñ debent

viuere pauꝑes.Quito ſᷣm Theo.

qꝛ freqnt᷑ male expẽdunt᷑ in ↄmeſ

ſationibo. in luxurijs et alijs ſuꝑ/
fluijs. Sexto quia per diuicias
multa cõmittũtur iiqua. Seuiſſi
ma em̃ iuſticia habẽs arma.i.po/
liticoꝛũ. Septio dicuntẽ mãmona
iniquitatisi.inequalitatis.qꝛ ine
qualiter poſſident᷑.l vt cũ defeceri

tis moꝛtẽ recipiãt vos in eter

na tabernacula] iꝑ ſua merita et
ſuffragia impetrẽt vobis apð deũ
finaliter recipi in vita beata. Vñn

BGrego in omelia Si Bos vopd
v

₰ .

amicicia et᷑na tabernacula acquiri us q; gauiſa fuiſſet. Sic peccatrix

mus.dãtes pẽſare debemus.quia

patronis potiꝰ munera offerimꝰ

qᷓ; egenis dona largimur.

(Dñ ica decima poſt. trinitatis

— —

Sermo lxiij.

Dm ꝗappro
inquaret ieſus hieruſalẽ
vidẽs ciuitatẽ fleuit ſuper
eã dicẽs Quia ſi ⁊c. Luc̃.xix. F

c.

¶ Pioꝝ coꝛdiũ eſt miſerias ꝓxioꝛũ

affectu cõpaſſionis deflere et ↄtra
miſeriarũ occaſiões zelo diſtricte
vltionis cõmoueri. Et de vtroq;

illoꝝ nobis exemplũ dedit in pꝛe

ſenti euãgeiio.in cuiuſ pꝛia ꝑte de
ſcribitaffectus cõpaſſionis ſuꝑ ru
itura ciuitate. Vin diEu appꝛo/
pinquaſſet ieſus hieruſalẽ vidẽs ᷣ
nitatẽ j.ſ.in qua diu viguit cultus
diuinus q̃ fint famoſa laudibus
po tẽtiſſima ouibus.affluẽs diui/
cijs.abũdãs delicijs pulcerrima

edificijs.fleuit ſuꝑ illã. tũ ꝓpter

mala culpeq̃ ibi muiltiplicate fue

rũt.tũ etiã ꝓpter mala pene q̃ fu

tura iminebãt. Si cognouiſſes
mala iã dicta.ſ.multitudinẽ pctõ/
ruʒ tuoꝝ et magnitudineʒ penaꝝ
tibi imiuẽtiũ et tu ſupple fleres
mecũl Et qͥdẽ in hac die tua q̃ ad

pPacẽ tibi] z ihac mũdana ꝓſperi

8
tàtead modicũ tꝑs duratura faci
ens volũtatẽ tuã et ideo gaudes.

qꝛ ñ videſ iminẽtia mala qð inuit᷑

cũ ſubdit᷑ Nũc aũt abſcõdita ſũt

Ab oculiſ tuis .ſ.vẽtura mala pꝛe
ſens nãq; ꝓſperitas facit ne cõſide

retaut pᷣcaneat᷑ futura aduerſitas
Et ſlcut ciuitas hieruſalẽ ſi cogno

luiſet mala ſua fleinſſet vtiq; poti

aia ſi cõſideraret ſtatũ culpe ſue et
inſecuritatẽ vite ⁊ futurũ ſtatũ pe
narũ inferni ipᷣa merito plãgeret

ſemetipᷣam.ſed pᷣſens pſperitas

ꝗamoꝛ mũdi ac delectatio pcti.⁊c̃
ſimilia tollũt moꝛtis repetine cõ/
ſideratõeʒ;.tollũt timoꝛẽ ſtricti iu/
dicij diuini.tollũt etiã cõſideratõʒ
acerbitatis penarũ infermi Quia
veniẽt dies in te et crcũdabũt te
iimici tui Pꝛenũdat dñs deſtru
ctionẽ hieruſalẽ q̃ a tito et veſpaſi
ano romanis pᷣncipibus facta eſt
t in ila deſtructione pꝛia
aduerſitas fuit obſeſſio ciuitatis
qua inuit dñs cũ dicit.. Et circun
dabũt te vallo Valluʒ eſt cathe/
natio facta de lignis que etiã dici
ſolet pala eo ꝙ de palis fiat Ro/
mani igit᷑ obſidẽtes hieruſalẽ tres
aggereſ circa eã fecerunt vallis.vt
nullus ingredi aut egredi poſſet.
Scða aduerſitas ciuitatis fuit ;
iimici eius ſua pñtia eã circũdede
rũt qð ſubdit᷑ cũ dici᷑ Et arcũda
bũt te nouẽ ei ãnis obſiderũt eaʒ
nullũ hñtẽ auxiliũ. Tercia aduer
ſitas fuit coanguſtatõ ipᷣius ciui/
tatis.. Et coãguſta bũt te vndiq;
Coãguſtati valde fuerũt iudei.qꝛ
nulla erat euaſiõiſ via.exeũtes ciui
tatẽ iciderũt ĩ gladiũ. manẽtes in
ea fame perierũt.Tãata eĩ erat an/
guſtia ciuitat vt dic Joſepᷣ.ꝙ co/
medebãt carnes filioꝛuʒ. Quarta
aduerſitas fuit deſtructõ ciuitatii
⁊ euerſio Et ad terrã ꝓſternẽt te
Cũcta nãq; edificia deiecerunt ad
terrã.Quita aduerſitas fuit iudeo
rum occiſioſ et filios tuos iudeoſ
qui in te ſũt geniti ſupple pꝛoſter
nent ad terra occidẽdo ſine miſeri

deiſ⸗

c(orn

nmoe
intel

tur

dekme
henst

Ktorp

ſcent
nnocſ
morte
ted
N
Ktor
lusa
di
„
orren
temp
illoet
Ktinn
dis
ltemp
ſqgin
eſtibie
tiſcad
Rliar
fachlĩ⸗

hacen
nſpat
Ari
Cotest
naneri
ſavie
venlete
Poterit
cüobl
cffere

cbätge

mnüͤy
ſcicg⸗
grios

ectutn
eſhee
ie
ligert
nus:
i.
heci/
li
mii;
Duis
ütte
deſ
heſ
cneſt
eptis
untaris
tarann
tcatbe/
etüdich
t Po/
limes
AAs t
ihoſſe
o fut
nüto⸗
Cids
itc;
Cher
gs /
neih
e,c
sn
znitcbis
inn,
664
lun
in
a
cownt
tivce
d iuden

ſepoſ

Geni

Sermo

LLL/La

Oòðsð

2

coꝛdia Serta aduerſitas fuit om
nimoda deſolatõ et nõ relinquẽt

in te lapidẽ ſuꝑ lapidẽ Tũc poni

tur cauſa generalis aduerſitatis ⁊
deſtructõis illiusl eo ꝙ nò cogno

ueris tꝑs viſitatõis tue jq̊ oiʒ cre

atoꝛ ꝑ incarnatois miſteriũ ⁊ per

pdicatõis officiũ te viſitare digna
tus eſt quẽ nõ recepiſti ſed vſq; ad
moꝛtẽ ꝑſequeris.Et illã iudeoꝝ ce
citatẽ dñs cõquerit᷑ Hiere viij.d.
Miluꝰ in celo cognouit tꝑs ſuũ
et turtur et yrũdo et cico nia.popu
lus aũt dñi nõ ↄgnouit iudidum

dñil Et ingreſſus in templũ. ⁊c̃

Scva ꝑs in qᷓ pomt zelꝰ
coꝛreptõis.cũ dict᷑l Ingreſſus in

templũ incepit eijcere emẽtes in

illo et vẽdẽtes ſuꝑ illo Hat.xxi.

Et intrauit didt gloſa. Ingreſſus

dñs vrbẽ pᷣmo templũ adijt dãs
exemplũ et foꝛmã religioſisvt q̊/
cũq; imus pᷣmo domuʒ oꝛõnis ſi
eſt ibi adeamus.⁊ ꝑ oꝛõeʒ ↄmẽda
ti ſicad agẽduʒ negocia ſecedamꝰ
Alia vice dñ ſ etiã fec ſile.ſ.poſt mi
raculũ cõuerſionis aque in vinuʒ

Dejzj ſolus Joh. loquit᷑ ca. ij. De
hac em̃ eiectõne q̃ facta fuit inra

miſpalmaꝝ leg Mat᷑.xxi. Mar
ci.xi.Et Luce.xix. Notãdũ ꝙ ſacer
dotes ſue cupiditati ↄſulẽtes oꝛdi
nauerũt in atrio tẽpli de familia
ſua vẽditoꝛes aĩaliũ vt a longinq̊
veniẽtes qͥ ſecũ hoſtias deferre nõ
poterãt haberẽt in ꝓmpto ad emẽ
dũ oblatiões ne ꝑ h̊ ſe poſſent ab
offerẽdo excuſare. Sibit aliqͥ veni

ebãt ad tẽplũ qui nõ habebãt pe/
cuniã vñ poſſent emere anialia of
ferẽda.ideo ſacerdotes illi numu/
larios ſtatuerũt qͥ ſub certa cauti

one pecuniã tradiderũt. Et liq ꝑ
accomodatõe nõ acaperẽt pecuni
am vltra ſoꝛtẽ tñ aliqᷓ mũera aut
ſperabãt ſe recepturos.vẽdebant᷑
etiã ibi colũbe pꝛo ſacrificio pau/
peꝝ. Et ſic patet ꝙ peccabãt ratõe
auaricie ſue et etiã rõne negociatõ
nis que fiebat in tẽplo.⁊ etiã ratio
ne vſure ibi cõmiſſe in recipiendo
aut ſperando dona pꝛo mutuo.

Et dicit Gregoꝛiꝰ in omel. Per h̊
ꝙ; dominus narrauit mala ventu
ra ciuitati et ꝓtinus intrauit tem/
plũ vt deullo ementes er venden/
tes eijceret per hoc oſtẽdit ꝙ rui/
na p o puli maxime ex culpa ſacer
dotũ fuit.euerſionẽ qͥppe deſcri/
bens ſed ementes et vendẽtes de
templo feriẽs in ipᷣo effectu ſui o/
peris oſtẽdit vnde radix ꝓdijt ꝑdi
tionis di.illis Secriptũ eſt YVia.

lvi. Quia domus mea domꝰ oꝛa

tionis vocabit᷑ nõ domus negoci
ationis.non vane locutõis.nõ ſpe
ctaculoꝝ. Et ideo ait Aug.in regu⸗
la. In oꝛatoꝛio nemo aliud agat
niſi ad quod factũ eſt. Vos autẽ
feciſtis illam ſpeluncã latronus
quia ipᷣi nõ curabant de cultu dei
ſed magis de excoꝛiatiõe populi ꝑ
aſtutias acqſitas vt viſum eſt ſup
Spelunca latronũ dicitur eſſe lo

cus vbi ſpolia que rapiunt᷑ cõgre/
gantur. et hoc fecerunt ſacerdotes

de templo vt dictũ eſt. Et diẽ gre
goꝛius in ome. Quia redemptoꝛ
noſter pᷣdicatõnis verba nec indi

gnis nec ingratis ſubtrahit poſt/

q; diſcipline rigoꝛẽ eijſiendo puer

ſos domuit donũ mox gie oſten⸗/

dit. nam ſubdit Et erat quotidie
docens in templo

(Düica vndecima poſt trini.
Sermo Ilxy
Irit ieſus
ad quoſdã qͥ i ſe cõ fide
bant tãq; iuſti ⁊ aſpna
ban ceteros ꝑabo. ⁊c. Lu. xviij
J¶ Motandũ ꝙ Gre. xxiij.moꝛa.
ponit q̃ttuoꝛ ſpecies ſuꝑbie. Que
re dñica ſcdᷣa.quas ſpẽs vt tangit
euãgeliſta habuerũt in ſeiſtiad q̊s
dññs pᷣſentẽ pabolã loqbat᷑. Nã ꝑ
hoc ꝙ dicit cõfidebãt in ſe dat᷑ i
telligi ꝙ aliq̃ bona q̃ habebãt nõ
recognoſcebãt ſe a deo habere ſed
cõfidebãt in ſeipis. cõtra illð pᷣme

ad Choꝝ iiij. Quid habes qð nõ

accepiſti.ſupple a deo.vbi dic glo.
⁊ etiã Augu.Sciẽdũ neminẽ poſſe
diſcerni ab illa ꝑditiõis maſſa miſi
qhic bonum qð habʒ credat ꝙ qͥc
qdiboni habet a gra ſaluatoꝛis ac
cepit. Per hoc aũt ꝙ dicit tanq;
iuſti]innuit᷑ ꝙ ſi aliq̃ cognouerũt
ſe a deo habere hoc tñ merit ſuis
aſcribebãt ⁊ tanqᷓ; debita ſibi eſti/⸗
mabãtꝓ oꝑibo ſuis.cũ tñ magis
debuiſſent attribuiſſe bonitati di/⸗
uine.iuxta illud apłi ad Tituʒ iij.
Nõ ex oꝑibo iuſticie qᷓ̃ fecimꝰnos
ſed ſᷣm ſuã miicoꝛdiã ſaluos nos
fec deꝰ Per h̊ autẽ ꝙ ðꝛſ aſpnabã
tur ceteros innui᷑ ꝙ pptbonum
in quo alios excedebãt ipᷣi alioſ ð
ſpiciebãt ⁊ alijs pᷣferebãt ſe in coꝛ
de et ab alijs pferri deſiderabant
⁊ ꝗſi ſoli videri. Per hoc aũt ꝙ ſi
bijpᷣis apð ſe attribuebãt ⁊ appꝛo
priabant iuſticiã quã tñ nõ habe/
bãt innuit᷑ q̃rta ſpẽs ſupbie. Vide
cõpletiꝰ in ſcdᷣa dñica et i materia
de ſuebia poſterius.Ad ulloꝝ igit᷑

Dñica. XI. poſt trini.

coꝛrectõem et nfam ãmonitõeʒ et

cautelã dixit dñs pᷣſentẽ pabolam

Per quã ſᷣm Theophilũ oſtẽdit
q;uis oꝑa iuſta ⁊ de genere bono
rũ hominẽappꝛoximent deo ſi tñ
aſſumãt ſuꝑbiã ad infimũ deijci/
unt hoĩem. Vnde Chry.ſuꝑ mat.
dicẽ Nihil ita a dei clemẽtia aliẽos
nos facit ⁊ gehene tradit igmi vt ſu
ꝑbie tyranus. Hac em̃ in nob exi

ſtente om̃is vita nr̃a immũda et

Et ſi ſobrietatẽ et ſi largitatẽ.ſi ie/⸗
iuniũ.ſi oꝛões ⁊ ſi elemoſynã et ſi
qdᷣcũq; aliud ꝑfecerimus indignꝰ

eſt apud deũ oĩs altꝰ coꝛde.Et ira
factũ fuit circa illũ phariſeũ.qꝛ li

cet młta bõa oꝑa fecerit vt qꝛ ieiu
nauit bis in ſabbato.i.ĩhebdoma
da.et dedit deamaſ.⁊ cauebat ſe a

rapina ⁊ pluriboalijs pctis.ſed q·
de illis ſupbiebat ⁊ iõ nihil ſibipp/

ficebat ad dimiſſionẽ pctõꝝ.⁊ ad
meritũ vite eterne.ſed deſcedit de
Eplo manẽs in pctis ſuis R
notandũ ꝙ vt dicunt docto
res circa ſecundũ ſniaꝝ de caſu an
geloꝛũ. O lucifer mox vt creatus
reflectebatur ſupꝛa ſe attentiſime
conſiderãdo exceſſum ſue excellẽ/

tie ſuper alias creaturas.et nõ cõ

ſiderauit ſimul vnde veniſſet quia
ex nihilo. nec quo tendere deberet
qꝛ in ens pꝛimũ infinite excellẽtiꝰ
ſe:cui ſubeſſe debuit.et ſe reſpectu
eiꝰ nihil eſtimare.nec aduertit q̃n
tum laudis et gratiarũactõis de/
beret ipſi ðo.qui mere gratuitu ip

ſum de nihilo pꝛoduxit. Et pꝛio⸗

pter tales et cõſimiles conſidera/

tiões ex vna parte. et pꝛopter cõſi

deratões abſolutas ꝓpe excellẽtie

Pte ex alta oꝛta è ĩ ipᷣo foꝛt elatio

qua ſuꝑbire cepit appetendo deo

ſimntlu

fiſensi
crterth
nuqſpe
honaol

nüt

batppte
leteri
ſpotui
Usforti
Wowwt
derpfe
(Kder⸗
cp
deſeqt
fizali
metam

Mlogeer

toeetq
bonrim
magsde
pfeeri
teptatio.
nltexcel
ſemtale
ſfecroen
naliop
aͤhabetr
zmekage
bopis,
wnerinſa
kinvene⸗
Uuneſſen
dhealu⸗
Ctchph⸗
Ceterihoi
Rod
ſobn
Pene
lacöſ
li
uppone
ſereiaſt

nitöcze
habclann
i oſtidt
crebono
deoſii
i dei/
ſonon
Naliioo
urh
nobeti
icnct
niſi
näaſ
indign⸗
gebiinn
leiſ eli
t geiein
chdoms
ebatſes
isſed:
bllſbi⸗
tör. 140

is R
untdoc
dehan
ftouums
muſme
Nuuli,
ctno
lſetgu⸗
redcbere
Latlin
enthenn
uent
aißs d
miuß

Are

rSð

ſimilari. Et er ↄaſili cauſa hic pha/
riſeus inddit in ſuꝑbiãꝗ.vt colligi

er textu euãgelij.qꝛ ↄſiderabat bo
na q ipᷣe habebat ⁊ nõ ↄſiderabat
bona alioꝝ ſed tm̃ mala.⁊ iõ pub

licanũ ſꝑnebat ⁊ ſe coꝛde ei pᷣfere
bat ꝓpter qð dicebat Nõ ſuʒ ſic

ceteri Et illa eſt vna ſpẽs ſuꝑbie.

vt patuit prius.Ex qᷣbus ptʒ ꝙ; q;

uis foꝛtis et piculoſa tẽptatio eſt
abſoluta cõſideratio ꝓ pꝛie excellẽ/

tie ⁊ ꝑfectionũ inexiſtẽtiũ hoi ſine

cõſideratõne puitatis ppᷣe et defe/⸗
ctuũ ꝓpꝛioꝝ.patʒ qꝛ tal ↄſideratõ
deiecit ꝑ fectiſſimũ ſpiritũ.ſ.lucife

rũ ⁊ alios ſibi conſentientes qͥ ta

mẽ tam ꝑfecti erant in natua et
valde excellẽtes in vᷣtute et cogni/
tõe.et qͥ nullũ ab extrinſeco habe
bant impulſiuũ ad peccatũ qᷓnto
magis deijceret hoiem qᷓntũcun/
q; pfectũ.Cũ g̊ hoi ingerit ſe talis
teẽptatio.ſ.ↄſideratio alicinꝰſui bo
ni ⁊ excellentie ꝓpꝛie tũc cogitatõ/
nem talẽ excludat aut ſil cogitet ĩ/
pfectõem ꝓpꝛiã et ꝑuitatem reſpe
ctu alioꝝ.et potiſſime reſpectu ðᷣi
a q̊ habet qͥcqͥd boni eſt in eo.⁊ cui
tenet᷑ ad graꝝ actões ꝓ illo ⁊ alijs
bonis. Scðo cõſideret vᷣtutes et
merita ſanctoꝝ ⁊ alioꝝ ꝑfectoꝛũ.
⁊ inueniet ꝙ ſi ſua adeſſent adhuc
pua eſſent in cõſideratõe ⁊ cõꝑati/⸗

one alioꝝ.et ex h̊ hũiliet᷑ vt nõ di/

cat cũ phariſeo Dñe nõ ſuʒ ſicut
ceteri hoĩm raptoꝛes iniuſti ⁊c.ſʒ
dicat. dñe nõ ſum vt ſerui tui ca/
ſti ſobrij ſapiẽtes ⁊c. Tercio conſi
deret hõ ꝓpꝛios defectꝰ ſuos. qꝛ
illa cõſideratio valde humiliat ho
minẽ.Quõ em̃ hõ audebit ſe alte
ri pᷣponere ſi ad coꝛ ſuũ redeat et
ſecreia ſua cõſideret. qᷓ; młta cogi/

tauit optauit aut fec̃ q̃ etiaʒ fateri
pudet. Ende Sene.in de officijs.
Deniq; ſi qͥſq; conſulat ⁊ in ſecre/
ta pectoꝛis ſui redeat.⁊ iſpiciat qͥd
tacitus optauerit.qᷓ; multa ſũt vo
ta.i.ð ſideria q̃ etiã fateri pudet.q;
pauca q̃ facere coꝛã teſte poſſimꝰ
vel audemꝰ. Vnuſ. aſ; igi᷑ mag
ſcit mala ſua qᷓ; alteriꝰ.⁊ ergo viri
ſancti ⁊ iuſti alioꝝ etiã ꝑua mirat᷑.
ſua vo licʒ magna deſpiciũt ⁊ pui/⸗
pendũt.pꝛopter qð dicit Caſſianꝰ
in li.de aĩa. Vir innocuꝰ oẽs lau⸗
dat ſe ſꝑ accuſat.⁊ cũ placeat vni/
uerſis ſibi ſoli diſplicet indignũ ſe
omibo iudicat.etiã cũ dignꝰcũctis

viuat. Et qᷓrto ad fugiẽdũ ſuꝑbiã

⁊ cuſtodiendũ hũilitatẽ oĩno ca/
ueamus neita cõfidamꝰ i oꝑibus
noſtris vt ꝓ certo teneamꝰꝙ ſint
bona ⁊ deo placabilia.quẽadmo/
dũ fecit hic ſuꝑb phariſeꝰ qͥ ſe de
eis iactabat taqᷓ; de iuſtis factꝭ et
totalit᷑ bñfactis. Vñ Gre.v. mo/
ral.Sepe iuſticia nrfa ad examen
diuiĩe iuſticic deducta iniuſticia eſt
Et ſoꝛdet ĩ cõſpectu diſtnicti iudid
qð in ocul fulget oꝑantis.⁊ Iſa.
lxiiij. Quaſi panus meſtruate iuſti
cie noſtre.Et ſctũs iob:cui teſte do
mino nõ fuit ſilis i fra dixit Job
ix.c. Verebar oia oꝑa mea. Suꝑ
quo dicit btũs Gre.ix.moꝛa. Hec
fuerũt oꝑa huiꝰ ſcti viri.ipᷣe qͥppe
holocauſtis multiplicibo deo pla
cere ſtuduit.affectũ cõpaſſiois ex/
ercuit.miſteriũ pietatꝭ impẽdit.ca
ſtiratis mundiciã in coꝛde cuſtodi
uit.hũilitatis culmen medullitus
tenuit.elẽoſynas largas fecit.ini⸗

*

micos dilexit.et multas alias vtu

tes habuit. Hec oĩa ſacre huiꝰ hy

ſtoꝛie textus oñdit.q̃re hic ſanctu

—

vir verebax illa opa er ꝗbꝰ de pla

cari ſolet erga iniqtateſ.quid eſt hᷣ
ꝙ mira oꝑa faciẽs ⁊ ipa etiã veret
pauẽs cũ dicit Verebar oia opera

mea niſi ꝙ in ſcti viri actibo vbiſ/

qʒ; colligimꝰ.vt ſi placere deo vera
citer cupimꝰ poſtq; ꝑpuerſa egimꝰ
ipᷣa etiaʒ in nobis bñ geſta timea/
mus.Et cauſa eſt. qꝛ poſſet in oꝑe
qð bonũ putamꝰaliqͥd eſſe diſpli
cẽs diuie ſapiẽtie qð nos lateret.
ꝓpter qð apłs dic.i.ad Chof. iiij.
Nihil mihi cõſcius ſũ.ſed in h̊ nõ
iuſtificatꝰ ſũ.i.in nullo me remoꝛ
det cõſaẽtia mea. ſed in hoc nõ iu

ſtificatꝰ ſuʒ.i.nõ ideo me iuſtũ pu

to.qꝛ poſſet eſſe qð neſdo.delicta
em̃ quis intelligit.Et Augꝰ.diẽ in
libro de ouibꝰ. Et allegat Hugo
de. ſ. victoꝛe in libro de domo con
ſuẽtieedificãda.in fine pᷣme partꝭ
Stulto homi placet qͥ ſibijpi pla

cet.et eſt notahile verbũ et multũ
pꝛegnãs Audiro ergo deſu⸗

ꝑbo phariſeo audiamꝰ modo de

penitente publicano. Pꝛo q̊ notã

dũ ꝙ ad cõpletã ⁊ ꝑfectã dimiſſio
nẽ pctõꝝ ta ̊ͥ ad culpã qᷓ; ̊ͥ ad pe

nã tria requirunt᷑. ſ.vera cõtritio.

Pur cõfeſſio ⁊ digna ſatiſfactõ.Et
ec tria publicanꝰ habuit vt euan
geliũ innuit. et ideo iuſtificatꝰ ð tẽ

plo deſcẽdit.Nã in h̊ qð ðꝛ ¶ Stãſ
a longe nolebat oclos ad celũ le/

uare jexẽplo manaſſes innuit᷑ con
tritio quã habuit.tãtam ei diſpli/
centiã habuit de pctis ſuis.⁊ tãtũ
de eis verecũdabat᷑ in ↄoſpectu di/
uie maieſtatꝭ ꝙ nec accedere ad al

tare pᷣſumpſit aut ocłos aq celum
eleuare exeplo manaſſes qndã pe
nitentis et dicẽtis. Peccaui ſuper

numeꝝ arene maris.⁊ młtiplica/

Dñica XII. poſttri

ni.

EESE

ta ſunt pctã mea. et nõ ſũ dignusz
videre altitudineʒ celi p mulaitu⸗

dine iniqͥtatis mee.ij. Paraliwpo.
vlti. Sed in h̊ qð 8 Sen Por
cius eſto mihi pctõꝛi ſinnuit᷑ pura
cõfeſſio qu habuit.Et in hoc qð
dicit pcutiebat pectꝰ ſuũ innuit
ſatiſfactio opis q̃ſi ſe pumẽdo et
affligedo. ꝓ pctis cõmiſſis. Per il
la igi᷑ tria cõſecutus ſnr ln iſſio/
nem petõꝑ. ꝓpter qð ſeqᷣtᷣi euãge
lio.( Amẽ j..i.fideliter dico Lolg
deſcedit hic iuſtificatꝰ qꝛ templũ
erat ſitũ in mõtel ab illo .i.pᷣ illo

remanente in fedb ſuis uiꝰ cau

ſa ſubdit᷑. qꝛ oĩs qͥ ſe exaltat hũili
abit ꝑ penaã et qͥ ſe hũiliat ꝑ ve
rã pctõꝝ cõfeſſioneʒ exaltabit᷑ in
glia ꝑ remuneratõe,z WM(Et
notãter dicit qͥ ſeexaltat Quidã
vo nõ exaltãt ſe ſʒ exaltãt᷑ ab alijs

