epla de oꝛigie aie. Quãuis aia pᷣd

3

nol
lan
gere
de
lum
Gij
Gue
ſil
ſöi
fffer
char
(
tick

ſetif

lng
tare
gul
us
eſt
ſari
inft
tter
es
hab

Vt

cto mõ ſit in omnibo pticulis coꝛ/
poꝛis tota ſimultñ in alijs inten
ſiꝰin alijs remiſſiꝰ oꝑat᷑.ita ⁊ deuſ
cũ ſit in omibus rebus eſſentialit᷑

⁊ totꝰ.in aliqbus tñ aliq̃ opat᷑ bo
na q̃ in alijs nõ oꝑat᷑. Aia em vi/
det in oculo ⁊ nõ in pede vidʒ Sic

deꝰꝑat᷑ oꝑa meritoꝛia in amicis

ſuis ⁊ nõ ſic in alijs q;uis in eis eſ
ſentialiter eſt. Sic g̊ aia dici keſſe

in coꝛde ſpecialꝰqꝛ ibi plura ⁊ pꝛi

cipali oꝛa oꝑat᷑ qᷓ; in alia ꝑte coꝛꝑiſ

Sic deꝰ q eſt vbiq; ſpeualit᷑ in bo
nis dicit᷑ eſſe eo qillos accẽdit ad

diligẽdũ deũ ⁊ ꝓxiʒ vt dicẽ Augꝰ.

de tri. xi. Et mgr di.xvij.pmi.Tũc
nobis ſpũſſctũs mitti dicit᷑.cũ ita

in nobis eſt. vt nos faciat deũ dili

gere 2 prim ꝑ qð manemꝰin deo
7 deꝰ in nobis.Et ita aduẽtus dei
in mẽtẽ piã nõ eſt ꝑ motũ localeʒ

cũ ipᷣe ĩmobilis. nec eſt ad rem in
qua pus nõ fuerat.cũ in om̃ibo ſꝑ

ſit.ſed eſt nouus illapſus et vnio
ipᷣius ad aiam cũ cauiatõne noui
effectus ſctificatiõis in aia vtpote
charitat ⁊ duectõis dei ſuꝑ om̃ia
QAQ cðo eſt pᷣncipaliter no/

tãdqũ q qñ diuia natura vnit᷑ aie
ſctificatie tũc młta dona cidẽ ſimlł

largit᷑ ⁊ potiſſime ei infũdit chari⸗

tatẽ ſeu graʒ gtificãtẽ q̃ vt dicẽ Au

guſ.int᷑ dona ðᷣi creata non eſt ma

lius nec aliqͥd etiã ad creatũ donũ

eſt hoĩ ſalubriꝰac etiã mag neceſ/
ſariũ. Pꝛio qꝛ qᷣcũ q; hʒ charitateʒ

infuſã ille ẽ a deo acceptꝰ ad vitaʒ

eternã. Eſt ei qͥdã decoꝛ aie cõpla/
cẽs diule volũtati ꝙ vt ipᷣa aia tlłi
habitu decoꝛata accepta ſit ðo ad
vitã eternã. vñ apłs ad Thymo.
Vlt iuſtificati gra ipᷣius heredes ſi
mus Fᷣm ſpẽ vite eterne. ⁊ ſine hac

gfa nullꝰeſt deo acceptus ad vitã

etnã dicẽte aplo ad gal.v. Et cua/

cuati a xpo eſt qͥ in lege iuſtifua/

minta gra excidiſt i.puati eſtgra

pꝛiꝰhabiua.⁊ ꝓ pt h̊ cuacuati.i.nõ
ptinetꝭ ad cõſoꝛ tium mẽbꝛoꝝ rpi
⁊ filioꝝ Et Joh.iij.Qui nõ diligit
manet in moꝛte.Et Auguſ.d. So
la charitas diuidit inter filios re/
gni ⁊ filios ꝑditõis.Et iteruʒ dicit
idẽ (haritas ẽ fons ꝓpꝛꝰbonoꝝ

cui nõ cõmũicat alienꝰ.oĩis ei qͥ eã

hʒ eſt in ſtatu ſalutis ⁊ dignꝰ vita
et᷑na.⁊ qͥ carʒ ea ẽ indignꝰvita etna
ſᷣm pñtẽ iuſticiã ꝓpt᷑ qð etiã ꝑuuli
baptiʒati qͥ nulla hñt ꝓpꝛia meri
ta ſi decedũt añ vſũ rõnis rõne il
liꝰ gre q eis inſuſa ẽ in baptſmo
ſaluãt᷑. Scðo qͥcũq; hʒ charitateʒ
infuſaʒ illiꝰ oꝑa bona excharitate
ꝓcedẽtia ſũt deo accepta ⁊ ꝑ ea ac
qð libʒ ipᷣoꝝ hõ meret᷑ pᷣmiũ etnũ
Et ſine chantate nullũ opꝰeſt deo
acceptũ ad vitã.vñ Augꝰ. vbicha
ritas eſt qͥd ẽ qðᷣ nõ ꝓdeſſe poſſit.
Et.i.Chor.xiij.dicit apłs.Si di/
ſtribuero oẽs ſacultates ⁊ ſi tradi
dero coꝛpꝰ meũ ita vt ardeã.i.of/
feraʒ me volũtarie ad martiriuʒ;

ignis qð ẽ acerbiſſimũ. charitatẽ
guũt nõ habeã nihil ꝓdeſt mibiad

cõſecutõeʒ vite eene RItẽ no

tadũ ꝙ nemo põt hᷣ in via ꝑ certi⸗

tudieʒ ſcire ſe eſſe ĩ charitate qꝛ ðꝛ

Ecc ix. Neſcit hõ an odio vel amo

re dignꝰſit. Et etiã charitas nullo

moõ ſtat in aia cũ moꝛtalipctõ.ne

mo aũt põt ſcire euident ſine pctõ
moꝛtall ſe eſſe.cũ paulus dicat.i.
ad Chor.iiij. Nihil mihi cõſciꝰſuz

ſʒ in p̊ nõ iuſtificatꝰ ſũ. Gloſa.i.in
nullo me remoꝛdet cõſcia mea. ſʒ
nõ iõ iuſtũ me puto qꝛ põt eſſe qð
d dichetz

”õ èðõü .
D E/
S

Dñica ĩfra aſcenſionem dñi
terra.ſpũs.ſanguis aqua diecit.

Quis eſt qui habʒ teſtio niũ effuſi
ſanguiĩs xpi ⁊ teſtioniũ certiſſimũ

neſcio. delicta eĩ qͥs ĩtelligit. q;uis
gauũt nõ poſſit haberi certitudo vt
pᷣdictũ eſt. tñ vt dic Berñ.in qdax
F̃mone.MNõ ſine teſtionio cõſola/
tõis reliqt electos ſuos deꝰ. De
dit em̃ deꝰ aliq̃ ſigna in cõſolatõʒ
ſuoꝝ ex quib ſpẽ ſumẽt ⁊ foꝛtẽ cõ
iecturã de habitõe charitatis ⁊ de
ſpaliaſſiſtẽtia ſpũſſancti.⁊illoꝛuzʒ
Pla enũ erãt ſancti ⁊ doctoꝛes. q̊ꝝ
H aliqᷓ recitabo Pꝛimũ eſt vtil au
ditõvbi dei. dic em̃ dñs Joh. viij.
Oui ex deo eſt ſpiꝑ gr̃am vba dei
audit. Et de h̊ pᷣmo ſigno loqns
Berñ.in qdã ſᷣmone.d.Inter illa
qᷓ fiduciã pſtãt ⁊ maxima ſpei ela/
tCiõ ez;. vnũ eſt maxim illð vᷣbũ dñi
Nui ex deo eſt vᷣba dei audit. ⁊ ſbᷣ
dit MNõnullos ſic audiẽtes intduʒ
inuenies ac ſi nihil ad eos ꝑtineat
ex his q̃ dicũt᷑.nec itrare coꝛ ſinũt
nec diſcutere moꝛes nõ cogitãtes
an foꝛte qð audiũt dictũ ſit dinia
diſpẽſatiõe ꝓpt᷑ eos vt ſe coꝛrigãt
ſi ſpᷣmo dei aduerſꝰiſta vicia pceſſit
quibo ſeſe illi ſenſeritꝛ ipi duſlent
auertẽtes oclos coꝛdis. aut q̃libet
iuẽtõe palliẽt vicia ſeducẽtes miſ̃i
ſeipos. Nõ video(dic Berñ ) in ill
ſalus ſigna.ſʒ mag vereoꝛ ne foꝛ
te exꝗᷓ nõ audiũt vbũ dei.ſ.attente
⁊ vtilit qꝛ ipi ex deo nõ ſut Scom
ſignũ eſt deteſtatõ peõꝝ pᷣteritoꝝ
ſeu ↄmiſſoꝝ⁊ firmũ ꝓpoſitũ cauẽ
di futura ꝓpter deũ. Hec em̃ ſunt
pnapia in attritõe q̃ eſt diſpoſitio
de cõgruo ad infuſionẽ ꝑ quã de/
let᷑ ois moꝛtał culpa.pᷣʒ uls Pꝛo
uer. x. Uniuerſa ðlicta oꝑit chari
tas. videlicʒ ſic oꝑit vt nõ videant᷑
a deo ad penã er᷑naʒ iputãdã. De
hoc ſigno loqns.b.bern.ſuꝑ.i.Jo
hõ.ij. CTres ſũt qͥ teſtioniũ dãt in

redeptõis nõne q ipᷣius intuitu cõ

tinet a pctis. Habet ⁊ teſtimoniũ
ab aqua.qꝛ nõ ſufficit pctõꝛi conti

nentia a pctis ſi nõ aſſit penitẽtia
q̃ laboꝛet in gemitu ſuo lauans ꝑ
ſingulas nocteſ lachrymis ſtratũ
ſuũ.Et nota ꝙ lʒ illud ſit ſignũ ꝓ

babile inexiſtet charitatis nõ ẽ tñ

omiquaq; certũ.qꝛ ad ſufficientẽ
cõtritõeʒ ⁊ alia reqͥrunt᷑.i.diſcuſſio
ſufficiẽs cõſciẽtie.⁊ nõ faciliter eſt
hoi certũ an tleʒ habuerit ſufficẽ
tez cõſaentie exaĩiationẽ ad cogno

ſcẽdũ omia pctã moꝛtalia pᷣus co
gnita.k ſi foꝛte aliq̃ ↄmiſit qͥ igrat

eſſe pctã nõ ex ignoꝛãtia facti ſʒ iu

ris. Itẽ reqrit᷑ ꝙ hõ deteſtet᷑ pctã

pꝓpter deũ ꝗᷣ eis offendit᷑ ⁊ cõtem

nit᷑.ſed qꝛ ſumus valde reflexi ſuꝑ

noſ ⁊ ſuꝑ cõmodũ noſtꝑꝝ ita ꝙ eſt

diffiale hoi leuare ſe ſupꝛa ſe. et
deñũ recte diligere ſine reflexõne ſu
per ſe diligentẽ. ⁊ ideo nõnũqᷓ; pu
tat ſe hõ aliqͥd velle aut nolle ꝓpt

deũ cũ foꝛte vult aut nõ vultꝓpp/
ter ſeipᷣm.ſ.ꝓpter cõmodũ ſuũ cõ/
ſequẽdũ aut incõmodũ vitãdum.
Terciũ ſignũ eſtvirtutes inexiſten

tes aut freᷓntes conatus ad ope

rãdũ bona oꝑa ex quibo naſcunt᷑

virtutes ⁊ cõſũmant᷑. Vñ GBrego.

in omel. feſti penth. diat. Nunqᷓ;

eſt amoꝛ dei odoſus.oꝑat᷑ ei ma/

gna ſi eſt. ſi ãt oꝑari remnt amoꝛ
nõ eſt. Itẽ Aplus.i.ad Chor.xiij.
multas enũerat virtutes que om
nes ſũt effectus charitatis.⁊ ergo
vbi apparẽt ũle virtutes et hmõi
oꝑa virtuoſa ſignũ eſt ꝙ charitas

inexiſtat que talia efficit ⁊ oꝑatur.

i

det Dicit em̃ apłus ꝙ charitas patiẽſ uerando.hic eſt qui diligit me. Eł
ſefii eſt. benigna ẽ. ⁊c Verũtñ h̊ ſignũ Areſtote.ix.ethi.inter amicabilia
fim nõ cauſat omnino ceriitudineʒ; ſiẽ pomit cõfoꝛmitatẽ volũtatis ipo/
Mnc nec pᷣcedẽs.qꝛ ſtaret ꝙ homo diu ruʒ amãtiũ.Et Tulliꝰdicit ꝙ am
vonti ſtetiſſet in charitate ⁊ ex frequen/ coꝝ idẽe eſt velle ⁊ nolle. THolũütas
Cnt tatis operibus bonis nõ ſolũ au/ aũt dei eſt vt ſeruemus mandata
nmn cta fuiſſet charitas meritoꝛie.ſed eiꝰ ⁊ideo qui conat᷑ inter quo ad
699 etiã naturalit᷑ genite fuiſſent mo / volũtatẽ ⁊ exterius q̃ͥ ad operiſ ex
in rales virtutes que ꝑdita charita/ hibitionẽ exequi oẽm dei oꝛdinati
⸗ te ꝑ peccatũ etia occultum adhuc onẽ benepladitã ⁊ mãdatũ ſignuzʒ
en ꝓmprificarẽt hominẽ ad oꝑa bo / eſt ꝙ habeat charitatẽ ꝑ quã ami
i na. Itẽ ſtarʒ aliquẽ hominẽ habe cus dei conſtituitur que ſic cauſat
o. re charitatẽ.⁊ tñ ipᷣʒ nõ conari fre in eo cõ foꝛmitatẽ voluntatis ſue
rc quẽter ad oꝑa bona.vt ſi haberet ad volũtatẽ diuinã. Item pꝛimũ
fci puã nouiter acqᷣſitã ⁊ ineſſent ad/ ⁊ pꝛincipale madatũ eſt ꝙ deũ ſu
no puc habitus vicioſi pus acquiſiti: per om̃ia diigamꝰ ⁊ hoc facit ho
1600 inclinãtes ad cõtrariũ oꝑm pieta mo qui diuias pꝑfectões noſcit in
or tis.ĩmo cõtingit ꝙ hõ habʒ chari deo. vt ꝙ eſt omnipotẽs eternus
ßiu tatẽ intenſaʒ ⁊ ꝙ illa ad tꝑs aliqd imenſus.infinitus.largus.bonꝰ.
lci ſe nõ mõſtrat in ꝓmptitudie ope miſericoꝛs.⁊c̃.vult abſolute deo
ten rum bonoꝝ. Exemplũ homo doꝛ inelſſe.et in eis cõplacet ſolũ qꝛ ipᷣi
NH miẽs habet in ſe totã curq ⁊ tñ vi/ deo inſunt.⁊ ſunt eius perfectio ?z
Gck ta eſt in eo ꝑ ſomnuʒ ſic ſopita ꝙ qui ſe ⁊ omnia alia in deũ refert.
le nõ mõſtrat ſe in opeꝝ exercitio.ſic et quecũq; oꝑat᷑ ⁊ agit in dei gloꝛi
eſu cõtingit charitatẽ ſopitã eſſe ad tẽ am ⁊ honoꝛem oꝛdinat vltimatc.
S pus aut ꝓpter aliquã coꝛꝑis debi et qui taliter deum omnibꝰ alijs
ppe litatẽ.aut ꝓpter nimiã homis ex rebus pᷣponit ꝙ pꝛopter nullam
P /⸗ pꝛioꝛibus opꝑib fatigatõnẽ. aut ꝓ creaturã.nec ꝓpter omnes ſimul
nc, pter animi diſtractòeʒ ex occupa/ volũtarie aliqind facit qð ſit ↄtra
SLZ tione neccſſaria circa aliq̃ exterio/ dei voluntatẽ ⁊ pceptũ.⁊ qð i nul
n ra. aut ꝓpter peccata venialia que lo ca u plus velit carere deo q; ali
ſe obtũdunt ⁊ ſo piũt charitateʒ do/ quo cõmodo.aut quocũq; creato
ſunt nec homo eã exercitet ꝑ foꝛtem co ſibi ſalicet homini pladto.ſed q̃n
natũ ad oꝑpa bzg SQuartuũ docunq; occurrit caſus ꝙ, opoꝛtʒ
ini⸗ ſignũ eſt ſtudioſa mãdatoꝛuʒ dei carere deo aut etia illum offende
ne/ obſeruatio.ꝓpter qð dicit dñs in re aut carere carnali ðᷣlectatõe aut
mor euãgelio Jobᷣ.xiiij. Si qᷣs diligit temꝑali lucro et honoꝛe aliquo.
ſii me ſermonẽ meũ ſeruabit.Et ſta/ aut ſanitate aut pꝛopꝛia vita.aut
r tim añ hoc dixit. Qui audit man qͥcunq; creato.ꝙ tunc potiꝰ care/
„. data mea ⁊ ſeruat ea. hic eſt qͥ me at creatura:imo omnibus ſimul
li diligit. Sup q̊ dic Zugꝰ. Qui ha qᷓ; velit carere deo et contra eum
dag bet ea in memoꝛia.et ſeruat in vi/ facere.Qu ergo ſic dei volunta⸗
. — tra.quiaudit faciendo ⁊ ſeruat ꝑſe tem ĩ illo pꝛimo pꝛecepto implet

.

q. ſ.dicto modo cõplacet in deo

Dñica ĩfra aſcenſionem dñi

. ,
militer quãto minꝰ eo eſt illud ꝓ

et in ciꝰ ꝑfectione.et oia in oꝛdina quo deſeri᷑ tãto maioꝛ ei cõtuma

tũ fincẽ.et pᷣdicto mõ oib ipᷣm an
tepo nit ſignũ ẽ ꝙ habeat charita⸗

tẽ infuſam que talia in eo oꝑetur.

Elidetis nãq; ꝙ quicqͥd hõ habʒ

ſibi multũ chaꝝ illud tã pᷣcioſum

eſtimat ꝙ eo inuitꝰ carer.imo pꝛo

mulito maioꝛi vł melioꝛi nollet a

ſe illud alienari.ita vbi charitas ẽ
ibi facit hõ deũ tã chaꝝ ⁊ ita place
tem ac pᷣuoſum vt eũ oibb antepo
natr ⁊ ipᷣo ꝓ nulla re carere vellet.
eo ꝙ nulla reſ alia ſibi aliquatenꝰ

cõꝑabilis eſt.ſed oibo plus incom

nhabiliter valet. Ipe em ẽ illa pcio

ſa margarita de qua met ipe dicit
Mat. xiij.quã cũ inuecnit hõ pꝛe

gaudio vendit.i.cõtẽnit oĩa alia.
qꝛ oĩa alia nec eſtimatõem necppᷣ/
cũ habent ad ilũ. Pꝛopter qð di
xit qͥdã.Oia mihi vilent ꝓpi᷑ ipᷣm

ſolus ipᷣe pᷣcioſus ẽ. VFidetꝭ etriaʒ

ä

tas vbi nõ eſt ibideꝰ tanq; vil hr

qñ hoĩes rem quã no habent cha
r nõ curãt. tüc eã tanq; vlem re/

purar nec ea conquirẽda młtuʒ

laboꝛãt.et ſi aam poſſideãt facilit᷑

a ſe alenãt. ⁊ eandẽ rẽ minoꝛis va
ioꝛis ſepiſſime vendũt. Ita chari/⸗

et ꝓ qᷓ cũqʒ vilitate deſeri᷑. Quid
ei viliꝰdic ꝛvilhᷣ.i ð vᷣtutib.mom̃
taneo lenocinio carnal voluptatʒ.
tñ vbi caritas nõ eſt ꝓ illo deꝰ de/

ſeri. Sic pompoſi hoĩes atq; va
niſſimi etiã ꝓ vento modico ina/
nis glie deũ deſerunt. quo tñ vẽto

nihil eſt vilius ſicut deo nihil me

lius aut pᷣcioſius aut eque pcioſũ.

⁊ita intelligit de alijs. Quia ̊ oẽ
aliud a deo incõ ꝑabiliter minꝰva
let incõꝑabiliter deũ vilẽ habent

qᷣꝙ quocũq; alio deũ dimittũt ·ſi

cia irrogat᷑. quare totiens ꝓ q̊cun
qʒ infinita ei cõtumacia irrogatur
Et hoc fit vbi charitas nõ ĩexiſtit
ibi em̃ cerfa amãt᷑⁊ deꝰ oino negli
gi nec curat᷑. Vbi aũt charitas ẽ
ipe ſolus eligit᷑ diligi᷑oibuſq; pꝛe
ponit᷑ et oĩa alia ꝓpter ipᷣm dimit

tunt᷑.ſicut expᷣſſe legi᷑ Canti.viij.
Si degderit hõ omnẽ ſubſtãtiam

dom? ſue ꝓ dilectiõe qᷓ̃ſi deſpiciet
eã.ſ.ſubſtantiã. Sic aũt vt patʒ ex
dictis charitaſ facit homi deũ cha

rũ et ſuꝑ oia pᷣcioſum.ſic hominẽ

habentẽè charitatẽ facit ſibi charũ
pcioſum et oino inuendibilẽ ꝓ q̃/
cunq; re. Vbi notandũ ꝙ totũ
genus hũanũ ꝑ peccatũ icidit ma
nus et ptãtem diaboli.a qᷓ ompᷣs
deus nos liberauit.cũ nos de ty/
rannide diaboli emit.ꝑ h̊ ꝙ dei fi⸗
lius ſeipᷣm ꝓ nobis in pciũ dedit.
⁊pR totius mũdi pctis ſatiſfecit. p
pter qð apls.i.Choꝝ.vi. Empti
eſtis pcio magno. Et btũs petruſ
ſ. Pe.ij. Non coꝛruptibili auro et
argẽto empti eſt de vana conuer
ſatõe veſtra prne traditõiſ.Diabo

lus aurẽ ꝑ tꝑalia et traſitoꝛia que

nobis offeri conat᷑ nos reemere.
7 ſue ſubijcere ptãti.Cũ ̊ᷓ diabo/
lus tẽptando offert coꝛdi hoĩsvo
luptatẽ.aut pᷣcipit homi volupta
tẽ aut pecuniꝗ aut honoꝛẽ aut ali

quod tale.tũc qͥ charitatẽ habʒ et

ſibi ipe deꝰ vere charus ẽ et pꝛecio
ſus hmòèi parua reputat ⁊ ↄtẽnit
quare diabolũ a ſe repellendo ſibi
rũdet. N vitatẽ vileſco vt me ꝓ
tã vilipᷣcio vendã. Sed ſᷣm Aug.
ↄſiliũ oppo nẽdo me exhibeo pᷣaũ
qð ꝙ me datũ ẽ. ipe em̃ deꝰ qui me

Mi
lue,
tume
Gaun
r
ſſte
egl
hi
Ne
it
det
che⸗
nini

diͦ
ſotu

tma
mös
eg/
efi/
Nedtt.
atp
mnpcl
emmi
roct
nuer
obo
nape
ibo /
vioſo
lopt
tol
1
hch
Niſit
Loſbi
me
g⸗
of
gun

ecrean it ille ſeip̃m ꝓ me pᷣciũ dedit

Quare ſi qͥs minꝰ offerat qᷓ; ipſuʒ
deñ qͥ dignatꝰ eſt eẽ pᷣcũ meü ſic
omne illud incõꝑabilꝛ minꝰ ẽ eo
nõ eũ audiã. imo ſicut ibidẽ Aug.
dicit Abſitvt poſtq; me ſcio eẽ em

ptũ ſanguie xpi me vlteriꝰ exhibe
am venalẽ. In qͥᷣbus aũt nõ ẽ cha

ritas iſti in vᷣitate ſe tã viles faciũt

8äytet voluptatẽ honoꝛẽ pecuniã aut

aliud qͥd tale qð eis diabolꝰꝑ ſug
geſion⸗ offert magnũ reputẽt. et
ſibi ea pᷣferãt aut còferãt ⁊ aias ſu
as ꝓ hmõi diabolo vẽdãt cũ eaõ
dei honoꝛẽ pᷣceptũ et oꝛdiatõnem
cõcupiſcũt aut cõſequũł. T
Quin tũ ſignũ eſt triſticia de ſpũa
li malo ꝓximi et leticia de eoꝝ ſpi
rituali ꝓfectu. Charitas em̃ fac ꝓ/
ximos nobis ſpũalit᷑ charos ⁊ nõ
carnalit᷑.et fadit gaudere de vᷣtuti/
bus ⁊ alijs aie bonis.et de extio/
ribpinqᷓ;tũ ſunt neceſſaria ⁊ ꝓſunt
ad aie ſalutẽ.Et facit dolere ð pec
catis ꝓximi imo de bonis coꝛꝑis
⁊alijs inq; tũ nocent aĩe ⁊ impedi
unt a bonis ? ꝓmouẽt ad peccata.
Cõtra qð vt dicit ꝛvilhel.multi fa
ciũt qͥ cũ ꝓximi corꝑalꝛ infirmant᷑
aut alið ſᷣm coꝛpus incẽmodum
patiunt᷑ pene incõ ſolabilꝛ lugẽt ⁊
dolet ſuꝑ eos.cũ aũt ſpũalꝛ dolẽt
viq cũ ardent ira vel odio vel libi
dine qͥ ardoꝛes ſũt om̃i ardoꝛe fe
brili ꝑnucioſioꝛes non dolẽt luper
hmõi vulnera.imo moꝛtẽ aiaruʒ

pene inſenſibili coꝛde audiũt de ꝓ

ximis.ſed vulnera coꝛpoꝝ moꝛtẽ
egritudies q̃ſcũq; cũ doloꝛe et lu

ctu mi ſerabili audiũt plãgentes ⁊

lachrymãtes.Scd ſi foꝛte amicuſ
aſinã ꝑdiderit cõdolet vehemẽter.

ſiaũt aiaʒ nõ curat euident. Sic

dicit btũs Ber. Aſina pdit᷑ et tot
habʒ ꝑqͥſitoꝛes. aia ꝑdi ⁊ vix q
recogitet.Si viderimus frẽʒ infir

mãrẽ coꝛpalꝛ ⁊ cibũ coꝛꝑalẽ ſume
re nõ valẽtẽ mip̃abilr dolem? ſup

eũ ⁊ dicimꝰ. Ecce iã duo vł tres di
es poſtq; cibũ nõ accepit ſũt. Et ð
cibo ſpũaliſi ꝑ annũ nõ ſũpſit ra

rus eſt qͥ doleat. Et eſt ſile ſicut cũ

qͥs equo vel aſino cõpatit᷑.ſeſſoꝛeʒ
aũt vel rectoꝛẽ ipᷣiꝰ oĩno negligit.
Quid ẽ em̃ coꝛpꝰ hũanũ niſi equꝰ
vel aſinꝰ ipᷣiꝰ ſpũ s.et qͥd ſpũs ni⸗/
ſi ſeſſoꝛ aut rectoꝛ coꝛꝑis. Aut ſicẽ
cũ qͥs valde curat ruinã aut foſſu
rã domus ꝛinhabitatoꝛẽ negligit
CLCoꝛpus cm̃ hũanũ ẽ ſic domꝰ mi
litantis ĩ eo ſpũs.et moꝛs ſeu vul
nus eſt ſicut ruina domꝰ aut foſſu
ra eiꝰ. Tales nõ ve diligũt fratreſ
ſed mag fratꝝ eq̊s aſinos domꝰ
⁊c. Vł nõ recto oꝛdie diligũt.qꝛ pᷣ
mo diligende ſunt fratꝝ aie.d eide
coꝛꝑa ⁊ tercio coꝛpalia.¶¶ Sextũ
ſignũ eſt aialis et mũdial ↄcupi/
ſcentie ꝑſeuerãs ⁊ notabil diminu
tio. Vn.i. Jo.ij. Si qͥs diligit mũ
dũ nõ ẽ charitas pfis i eo. Si nã

qʒ charitas dei eẽt i hoĩe ipᷣe pᷣcio⸗

ſũ er magnũ hfet deũ. et ꝑ conſe/

qᷓns vilẽ ⁊ cõtẽptibilẽ haberet mũ

dũ ⁊ ecõuerſo. Non em̃ cõpatiunt᷑
ſe ĩ eodẽ charitas dei et amoꝛ mũ
di. Vñ Jaco.iij. Oimcũq; volue/⸗
rit amicꝰ eẽ ſecłi hiiꝰ:inimiecꝰ dei
ↄſtituit᷑. Septimũ ſignũ ẽ diui
naꝝ vitatũ reuelatio.iuxta illð ſal
uatoꝛis Johᷣ.xv. Jã nõ dicã vos
ſᷣuos ſzʒ amicoſ.qꝛ oia nota feavo
bis q̃ audiui a pre meo.Et.j.Jo.ij
dicit. Vnctio docebit vos de oib)

Siẽ amoꝛ mũdanꝰ atq; carnalis
in omib excecat eos qͥ̊s arripit ita

Dñica ifra aſcenſionẽ

vt ipᷣa q̃ am ãt nõ agnoſcãt ſed p/
cioſa putãt q̃vilia ſunt ⁊ bona que
mala. Sic charitaſ eos q̊s poſſidʒ
in om̃ibo illuminat.facit em affe⸗
ctibꝰ mẽtis appꝛopinq̃re ad deũ.
De quo ðꝛ in pᷣs.Accedite ad eũ ⁊
illuminamini.Et dicit btũs Aug.
viij.de ciui.dei.Quãto flagrantiꝰ
deũ diligimꝰ tato ſereniꝰ ardẽtiuſ
q; eum videmꝰ.Cuiꝰ pᷣma cauſa ẽ
qꝛ charitas cõpeſcit ⁊ trãquillat ĩ
ſolentẽ carnaliũ ðᷣſiderioꝝ tumul
tũ qͥ intellectualẽ oculuꝛ obnubi
lat. Scdo qꝛ a moꝛ dei facit amãꝗ
tem ſeduliꝰ intimius ⁊ attentiꝰ in

qrere ſtatuʒ amati ⁊ placẽtia ſibi.

Item pfectiꝰ ↄgnoſcit᷑ vmũ guſtaã
do et vidẽdo ſił qᷓ; ſolũ vidẽdo ⁊ ñ
guſtãdo. Modo amoꝛ ẽ q̃ſi qͥdaʒ
guſtus exꝑimental ipᷣius amati.⁊
Pcõſeqᷓns facit ad plenioꝛẽ cogni
tionẽ eius qͥ amat᷑.Itẽ ſicut ferue/
ſcẽte caloꝛe tandem erũpet lur flã
mea.ita in ardeſcẽte amoꝛe ſurgit
ſplẽdoꝛ ſapientie et itellgẽtie quo
candeſcit aia tandẽ ſicut ferrũ igni
tũ. Item amoꝛ dei ſinceriꝰ meret᷑
vt gmans ſpecialit ab amato diri/
gat᷑ in cognitõe ſui et oia in oꝛdie

1
adipᷣm amatiũ. & ¶ Octauũ

ꝓ rpᷣo moleſtias.nõ.tñ etiã ne ſi et
ne fuerint fatigari poterit dilectio
pfecta.nõ .ideo amat charitas ne
peat ſed magis vult foꝛis iner᷑nuʒ

— „

ꝑire penaliter q; intus vſu fruſtra
ri charitatis.

riũ diſſolutionis.vt viq; homo ex

vehemẽtia diuini amoꝛis cupiat
diſſolui et eſſe cũ xrpᷣo.Nã ſpũſſan

ctus animã quã replet ſurſũ agit
vt tendat ad locũ ſuũ.i.ad celũ. et
hoc ꝑ amoꝛẽ et deſideriuʒ. Quod
pulchre ðclarat btũs Aug.xiij.cõ
feſſonũ dicẽſ. Põderiho ſuis agũ

tur coꝛꝑa ⁊ petũt loca ſua grauia
deoꝛſũ ⁊ leuia ſurſũ. Hec extra lo
ca ſua ſunt inqeta.ſed qð eſt põdꝰ
in coꝛpalibohoc amoꝛ in ſpualibꝰ
eſt. Vñ ait. Amoꝛ meꝰ põdꝰ meũ
eo feroꝛ quocũq; feroꝛ.Et ſubdit.

Dono tuo dñne.i.ſpũſctõ accendi⸗

mur.et ſurſuʒ ferimur.Et dixi no

tanter vt hõ cuplat diſſolu ⁊ eſſe
cũ xpᷣo.et h̊ ex vehemẽtia amoꝛis.

nõ ex impatiẽtia viuẽdi.nõ ex pꝛe/

ſum ptõe de ſctitate vite.aut de p/

pria ſalute.ſiẽ nõnulli ſtulti faciũt
qu ſic de ſe et de ſua iuſticia pꝛe⸗
ſumũt ꝙ impoꝛtune a dño añ tẽè/
pus expetũt pᷣmiũ ſui laboꝛis.nõ

domini

Nonũ eſt deſide

ſignũ ꝑfecte charitatis eſt cnuz hõ conſiderãt tales qð ſcribit᷑ Eccłi.
nihil timet niſi deũ. Dici ei Job. Hodie fenerat᷑ qͥs et cras expetit
iiij. Perfecta charitas foꝛns mit/ odibilis erit hõ hmõi. Siqͥdẽ fe/
tit timoꝛẽ. Qð exponẽs Gilbertꝰ neramur dño qᷣcqͥd bom fecerimꝰ
ſuꝑ Cañ.ᷣ mõe.xiiij.diat Charitaſ tempus aũt ſolutõis ipᷣe deꝰ pꝛe/
pfecta eſt carere timoꝛe. Hec eĩ ni firxit.ſ.diem moꝛtis quẽ ipᷣe nouit.

hil penale habʒ.timoꝛ aũt penaʒ. Stultiſſimũ ergo ẽ ⁊ ꝓcaciſſimũ
Et ſubdit.Quid em̃ timebit chari ante tꝑus illud pᷣmium expetere.

tas.veteres offenſas.nõ.qꝛ chari/⸗ In exemplũ acepiamꝰ apłm.qui
tas operit multitudinẽ pctõꝛum. ſicet ad Phil.j.cupiebat diſſolui ⁊
aut in firmitatẽ ꝓpꝛie ↄſaẽtie time eſſe cum chriſto.non tñ hoc ꝓter/
bit ne decidat.non qꝛ foꝛtis eſt vt ue petebat a dño.ſʒ patiẽt expecta
mMoꝛs dilectio.aut tꝑales timebit bat divoluntatẽ. Vñ Aug.d. Qui

Sermo
ſieut Paulus deſiderat diſſolui
eſſe cũ chriſto ille patiẽter viuit et
ðõ lectabiliter moꝛit᷑. Et ſubdit. Vi
de apłm patienter viuentẽ.i.cum
patiẽtia.nõ amabat hic viuere ſed
patienter tolerabat.diſſolin tñ et
eſſe cũ chriſto optimũ dictabat. 2
ideo paſſioni appꝛopinqᷓns vehe
mMẽter exultabat et gloꝛificabat di
cens. Bonũ certamẽ certaui.cur⸗
ſum conſũ maui.fidem ſeruaui.in
reliquo repoſita ẽ mihi coꝛona iu
ſticie quã reddet mi
diẽ iuſtus iudex.¶Decimũ ẽ fre/
Ins cõſcientie diſcuſſio ⁊ examia
tio nõ ſolũ de peccatis moꝛtalib
ſed etiã venialib que opponũt᷑ fer
uoꝛi charitatis X ¶¶ EUndecimũ
ſignü eſt dilectio immicoꝝ ⁊ bene
ficẽtia ad eos habita.et hoc ꝓpter
deũ. et ſingulariter tũc eſt ſignuʒ
pfecte charitatis qñ hõ ꝑfecta ac
plena et foꝛti volũtate diligit ini/
micũ pꝛopter deũ etiã actu iniuri/
antẽ et benefacit ei.ſicut fecertxpᷣs
et ſtephanus. Pꝛopter qð dic do
minꝰ Mat. v. Diligiteinimicos
vfros et benefacite his qͥ vos ode/
runt ⁊c. Et poſtea ſubdit. Vt ſitis
pfecti ſicut ⁊ pr̃ veſter celeſtis ꝑfe/⸗
ctus eſt. Aliqᷓ illoꝝ ſunt ſigna cha
ritatis pue et nouiter genite. Aliqᷓ
ſunt ſigna charitatis aucte ⁊ robo/⸗
rate.aliq̃ vero ꝑfecte charitatis et
conſũmate. Tres em̃ gradus di/
ſtingunt᷑ charitatis.ſ.incipientiũ.

idñs in ulũ

ꝓſidenniũ er ꝑfectoꝝ.Quos enũe
rat Aug.ſuꝑ.ſ.cano.Johᷣis dicẽs.
Eharitas cũ fuerit nata nutritur.

cũ fuerit nutrita et roboꝛata ꝑfici
tur. Et ſᷣm Tho.ij.ij.q.xxiiij. Illi
tr es gradus diſtinguũt᷑ ᷣm diuer

—

ſa ſtudia ad que puenit hõ ꝑ chari

tatis augmẽtũ.Nam cum in ho⸗/
mine naſci᷑ caritas tũc ei incum/

bit pꝛincipale ſtudiũ ad recedẽdũ

a peceato ⁊ ad reſiſtendũ concupi/
ſcentijs eius que adhuc in eo mili

tat et mouẽt foꝛtiter in cõtrarium

charitatis. et hoc ꝑtinet ad incipiẽ
tes vt ꝓficlant in charitate que in
eis creſat ꝑ bona oꝑa que opꝑant᷑.
licet etiã ꝓ fidant in virtutibus ꝑ
opera virtuoſa. Ipſis tamẽ pꝛin/
cipalioꝛ cura et ſollictudo inamm
bit vt reſiſtant peccatis quoꝛũ ad
huc inquietant᷑ ivugnatione. Pꝰ
qᷓ; autẽ aliquantulũ creuit chari/
tas et decreuerũt concupiſcentie.

vt iam nõ ſic foꝛtiter ⁊ acriter im

pugnent tunc ſuccedit ſecũdũ ſtu/
diũ et cura.vt ſqʒ; huinſmodi prin/
cipaliter intendãt ad hoc vtin bo
no ꝓficiant ⁊ in virtutibo creſcant

⁊ illud ꝑtinet ad ꝓficiẽtes. qͥ poſt
nꝰ ſen

qᷓ; impugnatõem vicioꝝ mi
tiunt:iam quaſi ſecurius ad pꝛo/
fectum tendũt. Ex vna tamẽ par/
te facientes opus.id eſt intenden/
tes pꝛo fectui virtutum. et ex alte/⸗
ra parte habentes manus ad gla/
dium.id ẽ reſiſtentes impugnati/
oni viciorũ.vt dicitur in Eſdra in
edificantibus hieruſalẽ.Illi enim
pꝛoficientes non ſolum intendũt
pꝛofectui:ſed etiam pugne contra
vica.qᷓ;uis principalius bonoꝛuʒ
operum pro fectui ſtudeant ⁊ vir/
tutũ. Poſtq; charitas per augnẽ
tum roboꝛata eſt et creuerunt vir
tutes quibus ligant᷑ paſſones et
quietatur humanus animus.tũc
ſuccedit terciũ ſtudiũ.ſ.ſollicitudo
⁊ cura hois ⁊ pPnapꝑalit᷑ itẽditad h̊

—

äss

——,,—

vt deo inhereat cognitõe et amo clara cognitõe dei ⁊ dinioꝝ ac ar/

re. et hoc ꝑtinet ad ꝑfectos qͥ totũ
ſtudiũ ad hoc depurtãt vt alijs pꝛe
termiſſis vacẽt deo ⁊ diuis rebus
q;tũ neceſſitaſ pñi vite patit᷑ ⁊ ad
mittit ꝙ Hac pfectoeʒ ⁊ ſapie
⁊ charitatis ⁊ oĩim vᷣtutũ excellen
tiſſime habuitᷣgo maria q pfecte
feat eã adherere deo.ſic ideſinent
ꝙ vt ipᷣa inuit Cant.v.Cũ ex natu
rali neceſſitate doꝛmiuit coꝛꝑeis

ſenſib. itellectu et rõne vigilabat

deo ſꝑ adherẽs ꝑ altiſſima diuio/
ruʒ cõtẽplatõʒ.ꝑ ardẽtiſſimã dile/
ctõeʒ. cũ ineſtiabili mẽtꝭ dulcedie
ſpuũali De ꝑ fectõe ſue ſapie loq̃nſ
Berñ.ſuꝑ illð Apoc.xij. Signuʒ
magnũ appuit i celo mir amicta
ſole.ſole aũt ꝑhibetamicta. qꝛ p/
fũdiſſimã diuie ſapie abiſſũvltra
qᷓ; credi pᷣtpenetrauit. vt qᷓ;tũ ſine
ſonali vmnone creature ↄditò pa
tit᷑illi luci inacceſſibili credit᷑imer
ſa. Oe eiꝰ ardẽtiſſimo am oꝛe diẽ
Hiero.in ſᷣmone de aſſũptõe Co
gitis me. puto ꝙ qᷣcqͥd coꝛdis eſt.
qcqd mẽetis.qcqͥd vᷣtutis hũane.
ſi totũ adhibeas nõ ſufficit vt co
gitare valeas qᷓ; indeſinent᷑ crucia
bat᷑ardoꝛe ipius amoꝛis.qᷓ;tũ mo
uebat᷑ ſpuſctõ repleta celeſtiũ ſecre
toꝝ incitamẽtis. qꝛ et ſi diligebat
xp in ex toto coꝛde nouiiſ tñ q tidie
inflã mabat᷑ ðᷣſiderioꝝ affectibo.tã
to ſiq dẽ validiꝰqᷓ;to diuiſ intꝰillu
ſtrabat᷑viſitatõibo.quã totã reple
uerat ſpũſſeti gr̃a totã ĩcãduerat
diuinꝰ amoꝛ ita vt in ea nihil eſſet
qð mũdanos violarz affectꝰ. ſʒ ar
doꝛ cõ tinuꝰ ⁊ ebrietai ꝑfuſi amorꝭ
Et qͥs eſtiare poſſ iternũ gaudiuz
⁊ ſpũalẽ dul cedinẽ quã itẽſiſſime
ſenſit puriſſimꝰanimꝰ in tã alta ⁊

Dñica ifra aſcenſionẽ

dẽtiſſima chanitate.ſʒ quã etiã ſen
ſit in fuij ſui cõtrectatõe cũ eũvᷣgo
btãz cõtieret brach ijs oſcularet᷑ la/

bijs. paſceret vberibo. ſacroſctis et

gaudęeribo inſpiceret oculis in ſuo
virgineo gremio illũ qᷣ in celis eſt
cibo angeloꝝ ⁊ ſctãrũ aiaꝝ nõ du/

biuʒ qͥn int᷑na ꝓ fũderet᷑ ſuanitare

quã nõ licer hoi loq.atq; tãta ſpũ
ali dulced ie vt nos in tris tłi dul

cedie ꝑfruuta eſt qð inuit ſpũſſctũſ

cũ in eius ꝑſona in Cant᷑.dicit Co
medi fauũ cũ melle meo. bibi vi/

nuʒ cũ lacte meo. ¶ De ꝑfectõe ve

ro ſuaꝝ virtutũ dicit Hiero. Si
diligẽter attẽdas nihil eſt virtutis
nibhil ſplẽdoꝛis.nil gre.nihil cãdo/
ris.qð nõ reſplẽdeat in virgie ma
ria.cuiꝰetem mes vnq; purioꝛ fu/
it.cuius coꝛ mũdiꝰ.cimnus animuſ
deuotioꝛ.cuiꝰvultus hũilioꝛ.anꝰ
ſermo moderatioꝛ.cuius vita ſan

ctioꝛ.cuius reſponſio manſuetioꝛ.

cuius cõuerſatio honeſtioꝛ. q vir⸗
o caſtioꝛ coꝛꝑe ⁊ ſpiritu. JIpᷣa em̃
uit om̃is virtutis ⁊ bonitatis ex
emplũ.Qm̃ ſᷣm Ambro. ſuꝑ Lu
cam.In virgiali vita marie velut
in ſpeculo refulget ſpedes caſtita/⸗
tis ⁊ foꝛma virtutꝭ.Et ſubdit Hic
ſumatis exempla viuendi.vbi tã
q; in exẽplari magiſterij ſigna ex/
pꝛeſſa pꝛobitatis oſtẽdũtur quid

re debeatis. Talis em̃ fuit maria
vt eius vita ſit omniũ diſaplina.
A (EEſt conſequenter que/
ſtio. Vtrum homo ſcire poſſit ſe

eſſe electũ.⁊ ꝑtinere ad ciuitatẽ ðᷣi

aut poſſit ſcire ſe eſſe repꝛobatũ ·
ꝑtinere fin alit ad ciuitatẽ diaboli

Pͤ de cõi

Rñdet᷑ pꝛio e nemo pᷣt

7

lege
poel
lute
thei⸗
He
lbon
hont
Ar
litnt
hen
ſtic
Me
n
.
nii
mnol
guc
ſüme

guiol
Kura
loten
ſr
Gie
imn
netir
theme
lendi
ter ſ⸗

pen
ſblſee
diſpn
diat.
rerſo
adbe

/
tiſen
ge
rll/
tise
lſuo
beſt
du/
Ne
ul
tül
O
i
eN
OSi
Vns
jco⸗
ema
Nfu⸗
muſ
,
nſen
Nto:
jn⸗
nen
nise
1
vant
ſtitn⸗
he
witi
nac/
rnd
amnpe
nri
puna
reve/
ſrſe
gtidl
hati
ſbol

.

dei

tatẽ ꝑpuẽturũ.Nam ſuꝑ illð Ma
thei.xij. Multi ſunt vocati ⁊c.dic
Brego. in ome.ſcðe dñice.Nõnul

li bona nũc incipiũt.nõnulli vᷣo ĩ

bonis que inceperũt nõ ꝑſiſtunt.

alter em penè totꝗ vitꝗ ſus in pꝛa
Uitate ducere conſpicit᷑.ſʒ iuxta fi⸗

nem vite ſue a prauitate ſua ad di
ſtricte penitẽtie lamenta reuocat᷑
Alter videt᷑ electã vitam ducere ⁊
tñ hũc cõtiñgit ad erroꝛis nedciã
ꝓpe finem vite declinare. Aliꝰ ho
nũ inchoat meliꝰ cõſũmat.Alius
malis actiba a pꝛimeua etate ſe ſe
nelter in eiſdẽ obin verlo⸗ cõ
ũmat᷑ tanto ergo ſe vnuſqſq; in
humilitate Debtar Into ſi ſit ele
ctus ignoꝛat.Et ꝓpe finẽ ome.diẽ
Quia nulli eſt certũ de ſe electũ ſe
eſſe reſtat vt oẽs trepident.oẽs de
ſua actõe foꝛmident.oẽs in diuia

miſericoꝛdia gaudeãt.nullꝰ ð ſuiſ

viribo pᷣſumat.Et Aug.in ſolilo/
quio loq̃ns ad dñm dicit.Nõ gli
etur ante te oĩs caroſſʒ paueſcat et
cõtremiſcat a facie tua cũ ignoꝛet
hõ an amoꝛe vel odio dignus ſiti
ſed in futuꝝ oĩa reſeruãt᷑ incerta.
Vlidemus em̃ mltos dñe et audi
nimus a patrib nr̃is.qð vtiqʒ ſi
ne timoꝛe magno non recololſine

lege oĩno certitudinalitſcire ſe eẽ ſperatõem inducamꝰ. pinuicẽ oꝛe
pdeſtinatũ ⁊ finalit᷑ ad celeſtẽ aui

mꝰ.in cõſpectu dei nos hũiliemꝰ

dicẽtes. Fiat volũtas tua.ipᷣi erit

ptãtis iudicũ nobis debitũ muta

re damnatõis.et gr̃am pᷣdeſtinati

onis indebitã nobis ꝓprogare
B ¶ Scðo dicit᷑ ꝙ ſunt aliqᷓ ſiẽ
ex qͥbus põt ꝓbabiliter cõiectura
ri qͥs ſit pᷣdeſtinatus ⁊ qͥs pᷣſcitus

quis venturꝰ ſit ad celũ final? aut

quis ad infernũ. Vnñ Berñ. in q̊
dam ſermõe dicit. Si nullũ oino
ſignũ electõis meremur qͥ in hac
vlta exules ab indigenis.bᷣ eſt celi
ciues a ciuib babylonis intſũt.q̃
eſſe poterit cõſo latio inter ſpem ⁊
metũ anxia ſollidtudine fluctuãti
bus.nõ vtiq; penitus ſine teſtio⸗/
nio conſolatõis electos ſuos de/

reliqͥt. Primũ ergo ſignũ re⸗/

pꝛobatõis hoĩs et ꝙ ꝑtineat ad a
nitatẽ diaboli ẽ in hac vita ñ ſubij
ijci penalitatib adam ⁊ toti poſte
ritati ſue ꝓ pꝛio pctõ inflictis.nec
agaler tribulatõibus qᷣbus ſe/
pe fl agellat dñs ꝓ pctis ipoꝝ pꝛo
prijs. Sunt em̃ aliqͥ vt vult Aug.
xxi.de cim.dei.qͥ in hoc ſecło quaſi
nihil patiũt᷑ aduerſi.ſed q̃ſi in hu/
iuſm odi ſeculi reb oĩbus ꝓſꝑant᷑
quia ſunt ſani potẽtes diuites.et
viuũt iñ delicijs ·Et hᷣ eſt ſignũ ꝙ

ſicut electoꝝ poꝛtio eſt aduerſitas

tremoꝛe magno non confiteoꝛ aſ huius vite.ſic repꝛoboꝝ poꝛtio ẽ

cendiſſe prius vſq; ad celos ⁊ in/
ter ſidera nidum ſuuʒ collocaſſe.
oſtmodũ aũt cecidiſſe.et cetera qᷓ

ibi ſequunt᷑.Et iteꝝ Augu.in fine

diſputationis cõtra pelagianos
dicit. Hic nemo gliet᷑ nemo deſpe

ret. ſolꝰ em deus ſcit qͥ ſunt eius.
inq;tũ autẽ poſſumꝰ oẽs homies

ad bonuũ opus hoꝛtemur,.nulli de

bona huiꝰ ſeculi. Vnde Lu. xvi.ðᷣ

diuite epulone dici᷑. Recepiſti bo
na in vita tua ⁊ laʒarus ſil? mala.
nunc autẽ hic conſolat᷑ tu vo cru/⸗

ciaris. Et ꝓpheta de qͥlibet: =
dicit in pᷣs. In vita ipᷣmus bñdicet᷑.

benedicet qdem multipl: in diui

tijs honoꝛib delicijs et alijs hu⸗/

liuſmodi pᷣſentibo bonis ⁊ q̃ ſenſua

Dñica ifra aſcenſionẽ domini
lit appetit dũ hic viuit.Et ſubdit. ſura.in auaricia. foꝛnicatõe. tyran 4 ſnt
vſq; ineternũ nõ videbit lumen. nide aut mercatõis fraude.⁊ ſic vᷣ fu
QNuia vt dicit Aug.ſuꝑ eodẽ.Cũ h̊ alijs pctis moꝛtalibo. Signũ ei ẽ (y
eſſet in tenebriſ erat gaudẽs falſiſ ꝙ talis ſic ꝑſiſtẽs in aliqͥ̊ pctõ i eo le
bonis⁊ nõ amãs vera bonal ⁊ iõ vſq; in finem ꝑmaneat.et ſic dãne i
hinc ad tartara ibit.a tenebr ſom tur.qᷓ;uis eni poſſit in fine vite ha m
nioꝝ excipient eũ tenebre toꝛmẽ/ berecontritõeʒ de pctis ⁊ ve peni il
toꝝ.Etin Job ſcribit᷑.xxi.Ducũt ĩ tere.hoc tñ difficile ẽ valde ⁊timo ſenk
bonis dies ſuos ⁊ i pũcto ad ifer/ roſum ꝓpter grauẽ doloꝛẽ coꝛpiſ. opt
nü deſcendũt. Legit ⁊ btm̃ Amb. pꝛopter vehementẽ timoꝛẽ moꝛt
vehementer ammiratuʒ; de quo/ ⁊ etiã eterne dãnatõis.pꝛopt᷑ foꝛ/ l
dam hoſpite ſuo ditiſſimo qui ab tem triſticiã quã habet de ſepꝑatde
ambꝛoſio ſuꝑ eiꝰ ſtatu interroga/ vxoꝛis et liberis q̊s inoꝛdiate dile ð
tus rñditſe omnia ſꝑ ad votũ ha xit et adhuc diligit. et etiõ pꝛopter dA
buiſſe ⁊ nihil ſibi de quo ↄtriſtare dimiſſionẽ mundi et ommũ mũ/ ð
tur eueniſſe. Quo audito ambꝛoſi danoꝛũ a qͥbus iuitiſſime recedit. cacau
us pᷣſentiẽs illi ĩminere interitũ feq Et inſuꝑ vt ait Aug.in q̃dã ſᷣmõe de
ſtinoter cũ ſuis receſſit ab eo.queʒ Deus hac aniaduerſiõe punit pec t
ſtatim terra abſoꝛbuit cũ oĩb di/ catoꝛes vt moꝛiẽs obliui at᷑ ſui qͥ (t
uitijs. Et Gre.in ome. Moꝛa ma viuens oblitus ẽ dei. uartuz iiobu
nifeſtũ ꝑditõis indiciũ eſt.cũ affe/ ſignũ eſt freq̃ns recidiua tio ĩ ides⸗ quf
ctantis iniqͥtatibo ſubſeq̃ns finie᷑ peccatũ moꝛtale.Quia ſicut recidi oet
affectus.⁊ nulla ↄtrarietas ab eo ue egritudies ſolent eſſe moꝛtife,/ di
impꝑpedit qꝗð mens puerſa ↄcepit. re in coꝛpibus.ita recidiue ſpũalei bo
Scõm ſignũ eſt ſub penalitati/ ſunt moꝛtales aiabuſ ꝓpter qð ð be⸗
bus huius vite nõ ingemiſcere ad recidiuãte dicit dñs Lu.xi.Et erũt gerce
emẽdatõem.ſed ſub eis magò per nouiſſima hoiĩs illius peioꝛa prio i
uerti et idurari.quẽadmodũ pha ribus.¶ Quitũ ſignũ eſt velle cõ nnr
rao rex egypti qᷣ ſub tot ⁊ taãtis fla tentari in vita pᷣſenti ꝑpetueſſine itſe
gellis dei ſe nõ coꝛrexit obrutꝰ fiu moꝛte et renũcatõne bonoxꝝ vite
. ctibus maris rubri in pctis ſius ĩ future.ſeu de ilł nõ curare.dũmõ “
terijt. vt habe?᷑ in hyſtoꝛijs Exodi de bonis vite pᷣſentis copia habe d
xiiij. VUnde didt męr di.xv.quarni ri ppetue poſſit VHnde iuenies nõ i
Qui iter flagella durioꝛes interꝰ nullos moꝛtaliũ vſq; ad pᷣ deſipi dee
fiunt pᷣſentib eterna cõnectũt. vt entes.etita pᷣſentis ſeculi delectati ne
tpale ſuppliciũ ſit eterne peneini/ onibo affectatoſ/ꝙ optõe data po Wð
tiũ. vvt videat h qd i inferno ſeq̃t tius huius miſere vite ſtatũ queʒ f
Vñ Aung Jenis ſucceſug eſt ꝛar / quida ducunt in honoꝛib ptatib me
debit vſq; ad inferninouiſſima.i. diui ijs et voluptatibo ppetua coꝛ fim
vindicta hic incipiet ardebitꝗ ad pꝑis valitudine eligerẽt q; ſtatũ in s
extremã dänatöem. Ker, regno celeſti ꝓmiſſum/CTales par i
ciñ ſignũ eſt pſiſtere in aliq̊ͥ cmũi uipenſoꝛes regni dei ⁊ gratie eiꝰin
peccato maxime circa ſeniũ. vt iv/ grati niſi hanc mentẽ mutent.nec S

—

ſentis vite felicitatẽ retinebũt.nec
future vite felicitatẽ obtinebunt.
ſed vtrãq; ꝑdũt et inſteqꝛ ſtatũ re

gni celeſtis eis ignotũ nõ cupiunt
nec quia bonis pᷣſentis ſeculi frui

eternaliter poſſunt. Vñ g̊ euiden

nus cõſtare poſſet aliquos ad cele

ſtem hieruſalẽ nõ ꝑtinereqᷓ; ex H

ꝙ optõe data pᷣeligerent ppetue ĩ
babylone habitare qᷓ; in celeſti hie
ruſalẽ habitare. D ¶ Etiã aliqᷓ
ſunt ſigna electõis hoĩs et ꝙ fina
iter pueniet ad celeſte regnum.
Quoꝝ primũ eſt oĩa.ſ.penalitateſ
aduerſitates. ĩmo ⁊ pctã cõmiſſa
euenire ⁊ cooꝑariad verũ bonuʒ.
qð eſt felicitas aut ad oꝑa ⁊ virtu⸗

tes quibo meremur felicitatẽ. Qð

notat apłs Ro.viij.dicẽs. Diligẽ

tibus deuz oĩa cooperãt᷑ in bonũ

qui ſᷣm ꝓpoſitũ vocati ſunt ſcti.i.
pdeſtinatis oia cooꝑant᷑in bonũ
vt dicit Aug.in li.ſoliloquioꝛum.
Cooꝑant᷑ auteʒ eis penalitates et
aduerſitates in bonũ qñ ꝑ eas hõ
exercet᷑ in virtutibo et ꝓuocatur et
q̃ſi ſtimulat᷑ ꝑ easvt ĩ oĩibo ad deũ
recurrat. ⁊ totã ſuã fiduciã ĩ eo po
nat ſentiẽs ſe aliũ conſolatoꝛem ⁊
adiuuare potentẽ nõ habere. De
talibo ſalubriter afflictis dict ꝓ/
pheta.Multiplicate ſũt infirmita
tes eoꝝ poſtea accelerauerũt ſup⸗
ple cõuerti ad dñm ↄſolatoꝛem et
medicũ. Vnde Oſce.vi.In tribu
latõe ſua mane ſurgentad me.Et
iſtũ ꝓfectũ aduerſitatũ ſentiẽs ꝓ/
pheta dirit. Bonũ mihi qꝛ hũilia
ſti me.Glo.i.diuerſis tribulatõni

bus ⁊ temptatõiho exercuiſti vt di

ſcam facere iuſtificatõeſ tuas.id ẽ
opa iuſticie.Etiã pꝛopᷣa pctãꝗ coo/⸗

perant᷑ electis in bonũ.et h̊ tunc

qñ hõ ex caſuet lapſu in aliqð pee
catũ reddit᷑ in ceteris cautioꝛ ⁊ in
oculis ſuis vilioꝛ ⁊ hũilioꝛ.in pe/
nitẽdo feruẽtioꝛ ⁊ efficacioꝛ.ĩ com
patiẽdo fragilitati alioꝝ pꝑmptioꝛ
Propter qð dicit Aug.ſolioqᷣoꝝ
Predeſtinatis oia cooꝑantin bo
nũ etiã peccata.Et ſubdit. Cum ce
ciderint nõ collidẽt᷑ qꝛ tu dñe ſup/
