dibus alienis.ſicut ex aduerſo d

Indie natin itatis Zom

muliere peccatrice ⁊ petulãte ↄ ſur
git faſtinnatio q̃daʒ illecebꝛoſa in
aſpidaẽtib.ſic de tlibb notauit.b.
petrꝰin.ij.epla ca.ij.dicẽs Oculoſ
hñtes plenos adulterij ⁊ inſacia/
bilis delicti. Ex dictis ſuis ptʒ qli
cet ſctũs Joſeph diu ⁊ familiarit
2ↄuixerat ⁊ cohabitauerit marie v
Eni in mẽſa.in via:in domo.nũ/⸗
q; tñ ex hᷣ ad libidinẽ motꝰ fuit.ſʒ
ad caſtitatẽ magis.⁊ hoc ꝓpter re
pᷣſſionẽ fomitis in ſeipᷣo.et ꝓpter
excellẽtiſſimã virginis ſctitatẽ.et
ꝓter integerrima eiꝰ virginis ca
ſtitatẽ. ꝓp ter ipᷣius virgis meritũ
⁊ virtutẽ.⁊ ꝓp ter bumiũllimũ ac di
ſciplinatiſſimũ cõuerſatõnis mo/
dũ quẽ virgo mater ſꝑ habuit et
cõſeruauit T cðo ex his et
ſuperiꝰdict cõcluditur ꝙ Joſeph
cũ deſpõſatus fuit marie nõ fuit
vir vetulꝰ:ſenio fractus et debili
tatꝰ ac frigidus. Patet hᷣ ex cã et
fine delpoſatõnis mariecum Jo
ſeph. vng em̃ fuit cã ſᷣm pᷣdcã.miĩ
ſteriũ ⁊ obſequiũ pᷣſtandũ ipᷣi ma
rie ⁊ puero ieſu eũtibus in egiptũ
illic manentibo ⁊ inde remeanti⸗
bus.⁊ cõſequen tervſq; ad ꝑfectaʒ
pueri etatẽ.Cõſtat aũt ꝙad tłia ñ
fuiſſet idoneꝰ ſenio cõfractꝰ et im/
potẽs virib-: qlis eget ampliꝰ vt
ei miniſtret᷑ qᷓ; vt miniſtret. q̃lis
etiã onoꝛoſioꝛ fuiſſet marie q; ob
ſequẽtioꝛ extitiſſet. Alia rõ deſpõ
ſatiõis fuit ad cõſeruandaʒ marie
famã apud ꝑfidos iudeos. et ad
incarnatõnis myſteriũ celadũ de
monibo. q̃ rõ ceſſaſſet pꝛoꝛſꝰſi Jo
ſeph ſenex frigidꝰ ⁊ q̃ſi maleficia
tus palã apparuiſſet. Talis em̃ q̊
pacto credi potuiſſet alicuiꝰ infa/
tis pater. Credi g̊ ꝙ tũc non fuit
vyetulus ſenio cõfectꝰ, ⁊c.ſed inſra

l.ꝗnũ.⁊ fuit adhuc iuuenis.ſᷣm
yſidoꝛuʒ.qui ponit terminos iu/
uentutis.l.annũ ⁊.xxviij.⁊ h̊ cõſo
nat dicto ꝗꝓphete Yſa.lxij. Letabit᷑
ſpõſus ſuꝑ ſponſa.⁊ habitabit iu/
nenis cũ virgie. Vbi glo. interli.
ioſeph cũ maria. Nec ad ſaluãdũ
pudciſſimũ ⁊ caſtiſſimũ cõ nictũ
eoꝝ:oꝑtet credere ꝙ Joſeph fuit
vetulꝰ.ſed hoc ꝑ repſſionẽ fomitꝭ
⁊ ꝑ excellentevtriuſq; ſctitatẽ fcm
eſt invirtute ſpũſſcti qͥ poteſt pluſ

opꝑari in cõſeruãdo caſtitatẽ qᷓ; ſe/

nectus aut ſeniũ oꝑet᷑. ¶ Diceret
aliqs Si fueritin etate vt pᷣdictũ
eſt qre ergo ſenex depingit. Rñde
tur ꝙ ꝓpter mentis ⁊ caſtitat vir
tutẽ.ſicut dicit Sapiẽs lapie.iiij.
etas ſenectutis eſt vita imacu
lata. Sed ecõtrario dicit ꝓp heticꝰ
ſermo. yYſa.lxx. Maledictꝰ puer
centũ qnoꝝ. Vlel ideo depigebat
ab initio naſcẽtis fidei ⁊ eccłie dũ
marie ꝑpetua virginitas nõdũvt
modo radices fixerat in coꝛdib-
fideliũ ne ſuſpicarent carnale ali
qd de Joſeph maria. Se
quit᷑ in lral Anq; cõuenirẽr inuen
ta eſt in vtero hñs Anq; cõueni/
rent in carnali copula.Dicit glo.
Nõ ꝙ poſtea cõuenerunt.ſed tᷣm
gloſam eſt dictũ ac ſi diceret. Iſte
anteq; peniteret moꝛte pᷣuentus

eſt.igi᷑ pẽitint poſt moꝛtẽ. Ita nõ

ſequit᷑ Anteq; maria ⁊ ioſeph con
nenerũt inuenta eſt.⁊c. JIgi᷑ poſt/

qᷓ; cõuenerũt inuenta eſt in vtero

habẽs. Inuenta qͥdẽ eſt ᷣm Oꝛi/
ge. Pꝛio ab angel cuſtodiẽti b eã
ꝓtegentibus eam: conſeruantib
eaʒ ⁊ eiꝰbtiſſimã animã ad hono
rem illius qui ab ip̃a generandꝰ
erat. Sʒ etiã a ioſeph qui curã vir
ginis habuit inuẽta eſt in vtero

hat
her
ſcti
60

dic
hob
terd
idtt
lecto
4
.
Joſe
wman
in
ep⸗

Piß

e

ſan
o
dt
Uge
hal
Ala

s

orpn
nbil
dee
anctt
fott.

hüan

konet
ho.
ſacra
eins
lnſt⸗
ſif

dei
diat

1

his, Ftn
mnost,
abci
Aenbik
tabitin/
ginterl.
alrici
cönci

ſcpb fun

nefoſnii.

tintifen
oteſpſ
tatiche/
der
Ntßcici
t Rute
ſtincg ur
hie ie⸗
inimacn
pphetd
gicsoer
depſccht
1eccliedi
orocift
in ctln

rnale A
Se⸗
iririnucn

Gcteni/
ſtſed fn
cerekRe
mnas

Jurs

ſoſepbonn
gtpoc/
ſin ſta⸗
tfn O
odlenl
ſenunth⸗
iudhon⸗
enemt
iriſ
In Nd

Sermo

habẽs.⁊ hoc ex tumoꝛe ventrꝭ.in
uenta eſt habẽs in vtero de ſpu/
ſctõ. et hoc de ſpũſctõ non refert
ad ly inuenta.qꝛ latuit Joſeph ꝙ
de ſpũſctõ eſſet impꝛegnata. ſed
refert᷑ ad ly hñs in vtero Vñ glo.
dicit Inuenit eã Joſeph in vtero
habere. ſed nõde ſpũſãcto lcebat

eſſe. cũgoſtea vt dubius delibera

ret dimttere eã. Math. hoc ad/
didit ne inteꝛĩ ſuſpitio ſubreperet
lectoꝛi ¶ Diceret aliqͥs. Qñ inuẽ/
ta ẽ habere in vtero. Rñdʒ Chriſ.

C nõ eſt cõueniens putare pñͦte

Joſeph angelũ ipᷣm introijſſe ad
mariãa.ſed eo abſente ⁊ipſa ſtatiʒ
Pod angelidiſceſſũ de licẽtia Jo⸗
eph abijt i motana ad eliʒabech

vbi fuit tribo menſibus donec eli

zabeth pepit pᷣcurſoꝛẽ dñi. vt ptʒ
Luẽc.j.⁊ poſt eius reuerſionẽ inue
Sʒ circa ꝙ dicit eã gindã ð ſpũ
ſancto eſt notãdũ.ꝙ vt vult Da/

(raren eã mãifeſte guidi X

maſ.in ſuo.iij⁊ allegat męr in.iij
dil.qiij. In illo momẽto qͥ bñdicta

virgo cõſenſit verbis ⁊ dixit Ecce
ancilla dñi in eodẽ ſpũſſctũs gut
tulas puriſſimi et caſtiſſimi ſãgui
nis virginis collegit ⁊ mox ex eiſ
coꝛpuſculũ foꝛmauit ⁊ animã rõ

nabilẽ de nihilo creatã:⁊ mox ſa//

ientia ⁊ virtutibo ⁊ omib doniſ
anctiſpiritꝰ repletã iſti coꝛꝑi in/
fudit.⁊i eodẽ inſtãti filius dei illã

hũianitatẽ ſue ꝑſone ſic vniuit. vt

rõne illius vnionis eſſet verꝰ deꝰ
⁊ hõ.⁊ hoc totũ celebratum eſt in
ſacratiſſimo vtero virginis et ſub
eius caſto pectoꝛe.et ſic in eodem

inſtãti quo virgo conſenſit ipᷣa de

ſpũſctõ concepit dei filium veruz

deũ ⁊ hoĩem Ex quo habet᷑ ꝙ cuʒ

dicit᷑ in textu inuenta eſt in vtero

condpere q́; mariam peccare. Et
d

hñs de ſpüuſctõ. ly de non dicit cir
cũſtãtiã cauſe materialis.qꝛ nibil
de ſubſtatia increata ſpũſicti fui
ſumptũ tãq; materia coꝛꝑis xpᷣi.
ſed dicit arcũſtantiã cauſe efficien
tis ipius ſpirituſſcti.cuius imme
diata oꝑa omia ſũt ꝑfecta in hac
xpᷣi incarnatõne ⁊ virginis impie
gnatõne.ſua infinita virtute ſup
plente vices pꝛicipij actiui imedi
ate effigiendo coꝛpꝰ xpᷣi de carne
virginis foꝛmauit.Et virtꝰ altiſſi
mi obumbrauit eidemvirginine
ſubſtãatiam carnis miniſtras car/
nali concupiſcentia vreret᷑.vt dicẽ
hugo de ſancto vuto. Sequit᷑ in
textul Joſeph aüt vir eiꝰ cũ eſſet
iuſtus Vic ponit᷑ ioſeph digna
dubitatio. qm̃ vt dictũ eſt pꝛius
emiſſo voto virginitatisvenit an
gelus ad mariã ignoꝛãte ioſepybh
⁊ impᷣgnata eſt de ſpũſctõ. ſtatiq;
de licẽtia ioſeph et volũtate abit
ad cognatã ſuã elizabeth ad mõo/
tana.⁊ poſt tres menſes reuerte/
bat᷑ cũ ꝑacta fuerat natiuitas pꝛe
curſoꝛis.Et tũc vidit Joſeph ma
nifeſte vterũ virginis grauidum.
ex quo incurrit vehementẽ ſuſpi⸗/
tionẽ pꝛopter marie longã abſen
tiam.Et ex alia parte tenebat de
maria tantã ſanctitatẽ ꝙ ſibi vi/
debatur impoſſibile eam cecidiſ/
ſe. Vnde ſᷣm Chriſo. Joſeph cũ
eſſet iuſtus forſitan apud ſe ait.
Comeſatrix nõ eſt. cantatrix nun

qᷓ; aut turpiũ verboꝛum amatrix
ſed omia laudabilia in ea inuẽit.

⁊ nihil in ea inuenire potuit ex
foꝛnicatio mulieris poſſet argui⸗

igitur cogitauit ꝙ foꝛte de ſpiritu
ſancto haberet in vtero. ⁊ ꝙ poſ/

ſibilius eſſet mulierem ſine viro

2

—.—— —

In die natiuitatis dñ

ſimplicter cogitauit ꝙ ↄeeptõ mu
lieris plus ptinet ad deũ qᷓ; ad vi
rũ cũ nõ ſit in ptãte viri ſed dei.⁊
qũo ſara pꝛiꝰ ſterilis ⁊ ij nonagi

ta nor cõcepit ⁊ peꝑit.Geñ.xxj.

Et qð ſcriptũ eſt yſa.vij. Ecce vir/

go ↄcipiet ⁊ pariet filiũ.Ex iſtis g̊

omibus nõ habuit ꝑfectã eſtima
tionẽ crimis neq; etiã certã ↄgniti
onẽ innocẽtie.ſʒ fluctubat mens
ad vtrãq; ꝑtẽ.cõ ſideratio em̃ pu/
dicicie ſueipᷣm de ea malũ ꝑfecte

ſuſpicare nõ ſinebat.ↄſideratio ve
ro impꝛegnatõnis plenã eſtima/
tõʒ innocetie de ea nõ ꝑmittebat

Cũ g̊ eſſet iuſtus ⁊ noluit eaʒ tra⸗
ducere.i.ſᷣm vnã expoſitõnẽ nollʒ
eã in famare.Dicit em̃ Auguſtinꝰ
in de verbis dñi. Si ſolus noſti
et qꝛ aliqs peccauerit in te et vis
eũ mox coꝛã omibo arguere non
coꝛrectoꝛ ſed ꝓditoꝛ es.vñ iuſtus
vir Joſeph tãto flagicio qð de vx
oꝛe ſua ſuſpicatus erat magna be

nignitate peꝑcit.reſtabat vtiq; di

cta adulterij ſuſpitõ.et tñ qꝛ ipſe

ſolus ſciebat eã noluit diffamare

Eocanee dimittere eãvolẽs ꝓdeſ
ſe peccãti nõ punire peccatẽ. Vlel
ſᷣm alia expoſitõneʒ noluit eã tra
ducere.i.ad penã diuulgare factũ

ꝓpalando. Dicit᷑ em̃ Leuitici.xxj.

Vlir ſiue młr in quibo phitonicuſ
ſiue diuinatõnis fuerit ſpũs moꝛ

te moꝛatur.Et poſtea dicit᷑ ibidezs
wꝙ ſacerdotis filia depᷣhenſa in ſtu

pꝛo debebat flamis exuri. Virgo
aũt maria ex ꝑte matris fuit de
genere ſacerdotali ſicut et Elyſa/
beth eiꝰ cognata. Itẽ Deut. xxij.
ðꝛ Si durerit vir vxoꝛez et nõ ſit

in puella inuenta virginitas.eijci

ent esꝗ extra fines domus patris

⁊ lapidibo obruent eã vii duitat

illius. Vel m terciam expoſitio

nem. noluit eã traducere.i.in ſuũ

conſoꝛtiũ familiare cũ ſolẽnitate
nuptiali acciꝑe.ne malo ⁊ crimi⸗/
ni ↄſentire videret᷑. De iſtis mo/
dis dicit Aug.in ſer. de natiuitate

Joſeph intelligẽs marie vteꝝ gra
uidariturbat᷑.eã quã de tẽplo acce

perat ⁊ nõdũ cognouerat Guidaʒ
ſentiebat. ſecũq; eſtimabat diſpu
tans dicẽſ.Quid fadã an ꝓdo an
taceo.ſiꝓdidero crudelitatẽ icur/

ro.ſi tacuero malo ↄſetio ⁊ cũ adł

teris poꝛtõeʒ meã pono. Om̃ er/
go malũ ẽ tacere.adulteriũ ꝓde/
re pei eſt.dimittã eã a ↄiugio.Et
ideo ſub ditſ Volebat eã occulte

dimittere ine ſi palã eã dimitterz

neſciret rñdere detminate cauſaʒ
dimittẽdi q̃rentibo cũ q̃libʒ ꝑtiuʒ
eſſet ſibi dubia vt viſũ ẽ. ¶ Alit᷑ di
cit Oꝛige.ſ.ꝙ ioſeph ſine heſitatõ
ne ſauit ea impᷣgnatã a ſpũſctõ.⁊
ideo dimtttere eã voluit nõ ex ſu/
ſpitõe ſed ex hũ ilitate. Sic et pe/
trus dixit Luce.ij.Exi a me qꝛ hõ
pctõꝛ ſuʒ dñe.Et ſic exponit᷑.no

luit eam traduceee li.cõiugẽ duce

re ex hũilitate pter myſteriũ qðᷣ
ei apparint ĩ ea. Pꝛioꝛ tñ expoſi/
tio plꝰ placʒ.q̃re em voluiſſʒ oecł
te dimittere cũ etiã ãgelꝰapparẽs
ſibi ipᷣm de h̊ edocuit ꝙ de ſpũſã

cto ↄcepit.quõ ̊ pꝛius hoc ſciuit.

ed q̃rit᷑. cũ maria vidit

eũ anxiũ ⁊ipᷣa potuit intelligere

ꝙ ꝓpt eã fuit.q̃re nõ dirxit ſibi di/
uinũ ſecretũ. Rñdet᷑ſm Nico. de
lyra ꝙ talia diuina myſteria non
ſunt reuelãda niſi qᷓ;tũ ſc᷑ de hoc

diuna volutas. Pꝛudens igit v

go tacuit tenẽs firmiter ꝙ ſic illð
ſecretũ fuit reuelatũ elizabeth io

hanis matri.vt hr Lu. ij.ſic reue⸗

lar
lije
ne⸗
dic
o1
di
fen
foſt
fet⸗
let.
ſite
diut
faer
lin⸗
c
Ptd
loe
e
pen
ſlo⸗

ſoi
t
imn
at
fei.
ſonf
piſe
nin
ito
golin
ferit.
Cgit
lsie
ſe
Eine
loſep
heiu
ſtäm
non
ayie

cap

wott laret᷑ cõ petenti tꝑe ipᷣi ioſeph ⁊ a/ ad vᷣginẽ et ſeab ea diligẽtius cu/⸗
klintri lijs ſᷣm bñpladutũ volũtatis diui ſtodiret ẽt addit᷑ q̃rta cauſa ne v
Menite ne. Sz qre ioſeph nõ q̃ſiuit ab ea terius pꝛemeret dubietas quẽ cõ
1 aini, . dict ꝙ nihilo q̃ſiſſet.qꝛ virgini mendabat eqᷣtas.d.. Joſeph fili
tis no/ ꝓ ſe diceti nõ credidiſſet.⁊ etiaʒ a dauidl noli timere aceꝑe mariaʒ
Ariuitue diuina diſpoſitõne factuʒz eſt vt ꝑ cõiugẽ mã Sʒ vt dict Oꝛigeneſ
engt reuelatõz angeli ipi ioſepp mani/ Securꝰ ⁊ intrepidꝰ accipe eã ſᷣm
iploate feſtaret᷑ vt ð cero nllo mõ dubita legis pᷣceptũ vxoꝛẽ tibi noiatã: et
önien ret ⁊ in illis ꝑ hoc fides affirma/ ſᷣm nuptiaꝝ cõiũcnoneʒ a te lõge
dadin ret᷑. ¶ Seqͥtur Hocaũt eo cogi/ alienã.Acape ꝗ̊ eã ſic cõmendatũ
1pen. tãte Hic ponit᷑ certificatõ ioſeph celeſteʒ theʒauꝝ.vt deitatis diuiti
mtiſc / diu em̃ intra ſe diſputauit qͥd eſſʒ as ſicut pleniſſimã ſcitate:ſicut ꝑ
orchod facturus et nõ eto dimiſit vᷣginẽ fectã iuſticia. Acaupe eã ſicut vnige
Oßa, qꝛ magnũ malũ fuiſſet ſi ad mo/ niti maſionẽ.ſicut honoꝛabile di⸗
nipte dicã hoꝛã ipaʒ qͥ de ſpũſctõ conce uinũ tẽplũ.ſicut donuʒ dei. ſicut
igot pit dimiſiſſet. Ideo animꝰſapien creatoꝛis oim ꝓpꝛia.ſi ut regis au
Cocalte tis ei fuit qui nihil vult temere fa la:ſicut ſponſa celeſtẽ imaculataʒ
dinimg cere. ſz diligẽt pcogitare qͥd om̃ibo Ita g ioſeph fili dauid ne time⸗
greaui, penſat magis deceat et expediat as acciꝑe eã tibi cõmẽdatã. tue re
—Kãj/ Nota etiã ſᷣm criᷣ. Magna fuit ligio ſitati creditã ſᷣua futurã intẽ
(öen ioſeph moſuetudo.qꝛ nulli narra dere fugiẽs ab herode.Duc i egi⸗
Nheimi uit ſuſpitõʒ quã habuit de vxoꝛe. ptũ ⁊ iterũ remeãs poſt herodis
ſpüſci imo necipemet vxoꝛi. ſʒ in ſe ſolli moꝛtẽ reduci fra iſrł. ¶ Diceres
“ citꝰ cogitabat ꝙ ſi negociũꝓpala/ Quõ reape eaʒ debuit cũ pus ac
San ret. pauci eſſent qui nõ eaz magis ceptã nũqua dimiſit. Rñdeĩ ᷣm
ne thi foꝛnicariã dicerẽt:qᷓ; virginẽ cõce/ Chꝛiſ. O nõ i domũ eꝗ accipe de
ln⸗ piſſe. Et qꝛ non pᷣapitauit ſe ſicut buit vbi pꝛius eã habuit. ſʒ iĩi aim
ont. młti.ſed mature ⁊ pꝛudẽter pẽſa de q̊ eꝗ depoſuit exquo voluit oc
urd uit oĩa in re dubia Stati dñs ſpe culte dimittere vt dictũ eſt ! Qð
ſani ciali modo ĩmo ꝑ angelũ ipᷣm di em ĩ ea natũ ẽ].i.ↄceptũ.ↄceptio
ſche⸗ rexit.⁊ ̊ dicit᷑ in lral Hocaũt ea em̃ ẽ natuitas i vterol de ſpũ ſcõ
hiſß l cogitãte ãgelus apparuit in ſom / eſt vt ſup ẽ expoſitũ .glo. Aliud
apha mis ioſeph. Aia em clauſ ſenſiba ẽ naſci i ea.⁊ aliud naſa abea.Na
deßi ad recipiendũ reuelatõnes magꝗ ſci ab ea ẽ ꝓdire ĩ lucẽ.naſci in ea ẽ
hot ſut. eſt apta.qꝛ tũc nõ eſt ꝑ receptõnẽ ↄcpi vel ſᷣm pᷣſciam ãgeli quã hʒ
Grin t ſenſibiliũ exterioꝛũ ipedita Z ex deo cui futurũ q̃ſi pᷣteritũ ẽ na
neligee ¶Et notãdũ ꝙangelus certificauit tũ ðꝛ Pariet aũt filiũ glo.ne vi
ntſbt ioſeph ꝓpter tres cauſas. Pꝛima deret᷑ ioſeph ampliꝰ ↄiugi nõ eſſe
ſiode ne iuſtus ignoꝛãter faceret rẽ iiu necariꝰcuʒ cõceptõ eſſʒ facta ſine
ſtnanon ſtã uuſto ꝓpoſito. Scõo ꝓpter ho / eiꝰauxilio ⁊ cõſilio.oñdit ꝙ qᷓ;uis
idehot noꝛẽ matrꝭ ne dimiſſa notaretur nõ ſit neceſſariꝰ cõceptui. tñ vtiłẽ
eneſt a vicinis ⁊ alijs turpi ſuſpitione. ꝓcuratõni qꝛ ipᷣa pꝑiet filiũ. Et tũc
gſeld Tertio vt ioſeph intelliges cam matri ⁊ filio erit neceſſarius.ma
ubah t⸗ cõceptõnis reuerentiꝰ ſe baberet tri vt eò ab infamia defenderet.

ſe tud d 5

Dñica infra octa.natiui.

Z filio vt eũ nutriret.⁊ arcũcidat
q̃ circũciſio notat᷑ cũ ðᷣꝛl Et vocab
nomẽèẽ eius ieſus In circũdſione
em ſolʒ nomẽ imponi.Nõ aũt di
xit. ꝑiet tibi filiũ ſicut ad ʒachariã
Ecce elizabethvxoꝛ tua piet tibi fi
liũ.qꝛ mler q ex viro cõcepit mari
to ſuo filiũ parit.mag em ex ipᷣo
eſt qᷓ; ex illa Hec aũt q̃ nõ de viro
cõceꝑ at.nõ viro filiũ peꝑit.ſʒ ſibi

tmmõ. Vł idetmiĩiate b̊ pomt.vt

oñdat ꝙ eũ peperit oꝛbi terraruʒ
vniuerſo.piet aũt filiũ ⁊ vocabis
nomen eꝰ ieſum.i.ſaluatoꝛẽ. Ipe
em ſaluũ faciet pplm ſuũ a pctis

eoꝝ. Vbi agelus inuit vtrãq; na/

turã in xpᷣo.ſ.hũana ꝑ partũ vir/
gis.⁊ diuiaʒ in ſaluando ppł'm a
peccatis.qð ſolus deus facere hʒ
Remigius.Hic ãgelus oñdit eũ
dẽ eſſe totiꝰ mũdi ſaluatoꝛẽ.⁊ nr̃e
ſalutis auctoꝛẽ.ſaluat q dem non
incredulos ſed populũ ſuũ h̊ eſt ĩ
ſe oredẽtes ſaluat nõ tã a viſibili/
bus hoſtibo q; potiꝰ iuiſibilibus.
h ẽa pctis.ſaluat nõ armis pu/
gnado ſʒ pctã relaxãdo. Hoc aũt
totũ ſactũ ẽ vt adimpleret᷑ illud
qð dictũ eſt a dño ꝑ pꝛophetã di

cẽtẽ. Ecce vᷣgo i vtero habebit. vbi

. .

ly vt nõ ponit᷑ auſalit. Nõ em is
impletũ ẽ qꝛ pᷣdictũ fuit.ſjʒ qꝛ iplę⸗

dũ erat.ſʒꝙ vᷣgo ab angelo viſita
ret᷑.ꝙ caſig et ꝑpetua vgo fuaret᷑
de ſpũſctõ guida inueniret᷑. ꝙ
deꝰ ab ea cõcipet᷑ et ꝙ puero hoc
nomẽieſuſ im poneret᷑.vt iudei ex
P noſcerẽt ea eſſe impleta ĩ gratia
euãgelij q̃ pᷣdicta erat in teſtamẽ/
to veteri. Cõcoꝛdia eni ſctõꝝ cir⸗
ca ieſum chriſtũ ab initio ſue icar
natõis vſq; ad finẽ cõ uerſatõnis
ſue ſuꝑ terrã cũ ſcripturis legiſ et
ꝓTphetarũ ẽ maximũ teſtimoniuʒ

⁊irrefra gabile ꝙ ipe fuit ⁊ ẽ meſſi
as verꝰ ĩ lege ⁊ ꝓphetis ꝓmiſſus
Et vocabunt nomẽ eiꝰ emanuel.
Vocabit nomẽ eius. ſ.pmo ſcti
angeli pſallentes. Scðo apli pᷣdi
cãtes. Tercio oẽs fideles in ipᷣm
credentes. Vocabũt qͥdẽ nomen
eiuſ emanuel qð iterpᷣtat᷑ nobiſcũ
deus. Liq; em̃ priꝰ nobiſcũ fuerit
deus imo in oibo creaturis. ⁊ cuʒ
ſctis ſpecialꝛ ꝑ gr̃am.tñ in ſua in
carnatõe factus eſt nobiſcũ ſpecia
lioꝛi qdam mõ.ſ.ꝑ hũane nature
aſſumptõem.⁊ ꝑ ſenſibilẽ int᷑ noſ
cõuerſatiõem.Jõ ðꝛ Baruch. iij.
Poſt hecin terris viſus ẽ ⁊ cũ ho
minib ↄuerſatus ẽ.Ex qͥ magᷓ no
ſci᷑ bonitas dei ⁊ gra dignatiõis
erga nos.ſ.ꝙ ille qͥ añ oia ſecula
ineffabiliter eſt a deo pr̃e genituſ
idẽ ipᷣe in fine tẽpoꝝ aſſũpta hũa
na carne ex vᷣgine factꝰ ẽ ꝓ nobis
emanuel.i.nobiſcũ deꝰ ieſus xpᷣs
dñs ni qͥ cũ pr̃eet ſpũſctõ viuit ⁊
regnat deus in ſcla bñdiaꝰ amẽ.

(Dñica infra octauas natiui.
BSermo octauus
2 Enedictuſ
qyvenit ⁊c. vt ſupra.
Nona qſtio. Exq̊ͥ deus
potuit ſibi creare hũanitatẽ pfe/

ctã.vtpote in ſtatu virili.⁊ illꝗ i/

mediate aſſum ere.q̃re voluit na
ſci puus puer ⁊ ſuſtinereincõmo
da puerił etatis.cũ aliud videre?
decẽs et honoꝛificũ A otã
dũ ꝙ vt dicit mgr dil.iij. tercij. et
doctoꝛes ibidẽ.Et ſetũs T hoin
tercla ꝑte ſũme. q.xiiij.Dei filius
aſſumpſit hũanã naturã noſtraʒ
cũ illis defectibꝰ ⁊ ĩ firmitanbus

̊s ip m aſſumere decebat vnt̃e ſa

imeh
Piſſus
annel,
noſci
MMöct

nomen
lobſĩ
fuart
6, 1
ſuuin
ſſpeca
nme
intnof
vchii.
rho
nano
nanots
ſccula
Griwul
puahis
Probis
usys
wut
aami.

Pra.
ra das
nti pſe/
2lli/
voluitre
ncömno

ſc⸗
e
terehier
Thod
aiflis
nokti
fonbus
tunles

9

iniin

luti cõgruebat. Aſſumpſit aüt de
fectus ꝗ in oĩb hoĩb inuemunt᷑.
nõ tñ oẽs.qꝛ nõ illos qͥ tm repu

gnãt ſcie ⁊ gre.vt ſunt petm̃ ⁊ ig/
noꝛantia.ꝓnitas ad malũ ⁊ tardi
tas ad bonũ. Tales em̃ defectuſ

nõ decuiſſent ſuã dignitatẽ. ⁊ non
ꝓfuiſſent nẽe ſaluti. Paruitas ãt
mẽbroꝝ.imbecillitaſ coꝛꝑis et a/
lia q̃ in coꝛꝑe ſequunt᷑ puericiam
ſunt defectus ↄueniẽtes oibb hoi

bus cũ naſcũt᷑.Et ideo dñs pueri

ciã cũ talib aſſumpſit Primo ꝓ

pter fidẽ incarnatõis aſtruẽdam.
Principalit᷑ em noſamꝰ veram
hũanã naturã ex defectibo cõibus

qbus ſubiacet totũ hũanũ genꝰ.
Si ergo dei filius aſſüpſiſſz hũa

nãaã natura ſine talibo defectibo eti
am pueril etatis. putaſſent multi
ipᷣm nõ fuiſſe veꝝ hoiem ſed euʒ
rnẽ fantaſticã aſſũpſiſſe Paris
em̃ ꝑiculi eſt ſi erret arca huanita
tem xp̃ᷣi ſicut errare circa diuĩtatẽ
Pꝛopter qð dñs volẽs ſuis fide
libo in oib qꝗ ſaluti ſunt integre ꝓp
uidere.ſcies futuros aliqͥs hereti/
cos qͥ dicerẽt ipᷣm nõ verã huma
nã carnẽ nr̃e ſilem aſſumpſiſſe.vt

illoꝝ erroꝛ ꝑ fideles depᷣhenderet᷑

⁊ refutaret᷑.atq; ita vᷣitas fidei de

vtraq; xpᷣi natura ⁊ ð vera filij ðᷣi

incarnatõe ⁊ hũanatõe pura apð
ipos fideles maneret integra ⁊ i
cõcuſſa.ipᷣe aſſumpſit iniurias in
fantiles et defectus pueril etatis.
(Bd dñs punlus puer na

tus ẽ fragił mẽbꝛiſ ⁊coꝛꝑe:ipotẽs

fandi ⁊ indigẽs alteriꝰ ope iõ vt

illos et omes defectus i nob de/
ſtrueret. ⁊ eos oẽs a nob auferri

merere Vñ Amb.ſuꝑ Lu.Ille.ſ.
xpᷣs dñs ꝑuulus ⁊ infantulꝰ fuit
vt tu vir poſſes eſſe ꝑfectus. Ille

iuolutꝰ vt tu eẽ poſſes moꝛtis la
queiſabſolutus..ille in pᷣſepib vr

tu in altaribo. ille in terris vt tu i
celis. B tñ diligẽt circa
h̊ notãdũ ꝙ in xpo ſũt tria. Pri/⸗
mũ eſt diuitas.⁊ neqq; putadũ ẽ
ꝙ ſᷣm illã pueril fuerit et idigens
materno lacte ⁊ alijs hmõi.ſjj ſᷣm
illã eſt coeqlis pf̃i et ſctõ ſpũi.ſiẽ
ab eterno fuit quẽ nihil latere pᷣt

ſicut nec potuit ab eterno. Cũ er/

go audit ꝙ chriſtꝰ factus ẽpuer.
ꝙ ſuxit vbera nõ diuitati attribu
atis ſed coꝛꝑi ipᷣiug.xt doq; btũs
Ambro.ſuꝑ Lu.¶ Scom in xpᷣo
eſt aia hana.nec putãdũ ẽ ꝙ ᷣm
illa in ſua natiuitate aut matno
vto puerilł fuerit ⁊ ignarus vt de
nob cõtingit ſʒ in inſtati ↄceptõuiſ
ſue fuit ſᷣm illa aniam pꝑfectꝰ vir
Qõ etiã dicit ꝓpha Hierem̃.xiij
Nouũ fadet dñs ſuꝑ terrã muli/
er circũdabit virũ.loqt᷑ de vᷣgie be
nedicta q̃ vto ſuo circũdedit xpᷣm
nouem mẽſibo.qͥ etiã fuit tũc ꝑfe
ctus vir nõ ſᷣm coꝛpus ſed ſᷣm rõ
nẽ ſᷣm quã habuit ſemꝑ in inſtã
ti cõceptõis plenũ vſũ liberi arbi

trij etgr̃am et ſapientiã in tanta

plemtudine.vt in his nec ꝓficere
potint. vt docet mgi et doctoꝛes
Itercio di.xviij.iĩmo et tũcſᷣm a/
nimã ꝑfectus cõpꝛehẽſoꝛ fuit.vt

17

iteꝝ docet mgẽ di. xiij. tercij. ⁊ do
ctoꝛes ibidẽ ¶ Terciũ in xpᷣo ẽ coꝛ
pus humanũ.⁊ ſᷣm ũllud fuit pu/
er. qꝛ paruus mollis et fragi in
mẽbris.indigens cibo lacte bal/

neis et alijs maternis reſpectibo:

ſicut ceti ꝑuul.et ſᷣm illud coꝛpꝰ

creuit ⁊ augmẽtabat᷑ vſq; ad ꝑfe/⸗

ctõez coꝛꝑis viril.· CCEtiã dñſ
altiſſimã pauptatẽ aſſũ pſit.natꝰ
ei ẽ ditiſſimꝰ i vᷣtutib ⁊ ſpag ibuf
d 4

s òòð 3 == .

Dñica infra octa. natiui.

.„

bonis.ſʒ ĩ tpalibo bõis pauꝑrimꝰ
In via em̃ et in aliena domo na⸗/
tus eſt ⁊ nõ habuit pãanos niſi vi/

les qͥbus inuolueret᷑. Et eſt in ar/⸗
to ac duro pᷣſepio recliatꝰ ꝙ ⁊ ipᷣa
mfr eiꝰ a bꝛutis aĩalibb mutuo re/
cepit caloꝛẽ. Hoc ãt ñ factũ a caſu
ſz ex diuia oꝛdinatõne ⁊ ꝓuidẽtia
Et iõ pꝛimo.vt ꝑ h̊ dñs nos ſuo
exemplo doceret cõtẽnere terrena
⁊ amare celeſtia.Scðo ꝓpter hoc
vt ſua pauꝑtate ſpõte ⁊ inocenter

pꝛopter nos aſſũpta nobis mere

ret᷑ celeſtes diuitias Tlñ Ambꝛo.
Chriſtꝰ dñs aliũ locũ in diuerſo/
rio nõ habuit.vt plłes haberes in
celeſtibh mãſiones.Cũ em̃ (vt ait

Aplus )diues eſſet factꝰ eſt pauꝑ

Iter nos vt ipᷣius inopia ditare/
mur. Et in ſer. inſtãt feſtiuitatis
iteꝝ dicit Ambro. Vñ vpᷣs in via
naſcit᷑.qꝛ viã nobis oñdere vene/
rat. Vo luit in anguſto pᷣſepio re
clinari.qꝛ venerat nobis regni ce
leſtis latitudinẽ pᷣparare.nõ in ſe

ricis aut auratis pãnis:ſʒ in vili/

bus inuolui voluit.q nobᷣ imoꝛ⸗
talitatis ſtolã reddere venerat.cu
nis ſe aſtringi ꝑmiſit qͥ nr̃os pe/
des ⁊ manus ad bona agẽda pa/
uerat ſoluere. Subdit.Ouid ad
B dicẽdũ fres:exclamãdũ ẽ cũ pᷣſ.
NQuid retribuã dño ꝓ omibo q̃ re

tribuit mihi. Ille qdẽ inuenit ca/

licẽ quẽ retribuit nos aũt redda/
mus qð poſſumꝰ.i.elemoſinas:
vigilias:lachrimas:pctã dimitta
mus in nos peccãtilv.vt nr̃a no
bis a deo dimittant᷑ pctã.hecam
bꝛo. Et ſile dicit Beda ſuꝑ lu.dicẽ
em Qui maioꝛ eſt omi laude par

uulꝰnatus eſt nobis.vt viri poſſi

mus eſſe pfeeti.q totũ mũduʒ va
rio veſtit oꝛnatu.pãnis vilibo in/

uo luit᷑.vt nos ſtolã pᷣmã recipere
valeamꝰ Per quẽ om̃ia facta ſũt
pedes:manuſq; cunis aſtrigunt᷑.
vt nr̃e manꝰad opus bonũ exten
te.nr̃iq; pedes ad viã padis ſint di
recti.cui celũ ſedes eſt duri pᷣſepij
aguſtia cõtinet᷑.vt nos ꝑ regni ce/
leſtis gaudia dilatet.qͥ panis eſt
ãgeloꝝ in pᷣſepio reclinat᷑. vt nos
q̃ſi ſãcta aialia carnis ſue frum̃to
reficiat.qͥ ad dextrã dei pr̃is ſedʒ
⁊ in diuerſoꝛio loco eget.vt nobiſ
in domo pr̃is ſui młtas pꝛeparet
mãſiones OD Itẽ xp̃s eſt deꝰ
oĩm ⁊ dñs oim ⁊ qcũq; facta ſũt
circa ipᷣm nõ ſũt a caſu fcã.ſʒ ipᷣiꝰ
oꝛdinatõe ⁊ volũtate. Oia aũt q̃
a deo imediate ſũt.oꝛdinatiſſima
ſũt ⁊ cõuenient᷑ diſpoſita.Et qꝛ ſi
cut de elegit ſibi mariã ex q̃ naſce
ret᷑.⁊ locũ in q̊. Ita etiã elegit ſibi
tpᷣs exqꝗᷓ ab ipᷣomet fuerat electuʒ

Natꝰ eſt aũt in tꝑe deſcnptionis

oꝛbis Et h̊ cõueniẽt᷑ ideo qꝛ nos
ꝑ petã fueramꝰ in captiuitate dia
boli.et xpᷣs venit vt nos de ſtatu
illo redimeret.vt dic Beda. Illo
tꝑe dignatuſ eſt incarnari:qͥ mox
natꝰ ceſus ceſarꝭ aſcriberet᷑. atq;
ad nr̃i liberatõʒ ipᷣe ſᷣuitio ſubde/
ret᷑.Etiã illo tꝑe natꝰeſt q̊ totꝰmũ
dus ſub vno pncipeviuebat ⁊ ma
xia pax fuit in mũdo.Et decebat
vt xpᷣs illo tꝑe naſceret᷑.qͥ eſt pax

nfa faciens vtraq; vnuʒ vt ðᷣꝛ ad
Eph̊.iij.vñ Hiero.ſuꝑ yſa. Veteſ

reuoluamꝰ hiſtoꝛias et inuenies
vſq; ad.xxviij.ãnũ ceſarꝭ Auguſti
ĩ toto oꝛbe traꝝfuiſſe diſcoꝛdiã oꝛ
ta.oꝛto aũt dño oĩa bel la ceſſaue
rũt.Juxta illud yſa.ij. Nõ leua/
bit gẽs cõtra gentẽ gladiũ Cõgru
ebat ãt vt illo tꝑe q̊ vnꝰ pꝛinceps

dnabatkin mũdo xpᷣs naſceretur.

7

l

tapoe
mſüt
ſont.
önen
n
cpi
egnice,
mis eſ
nos
ffwinto
fs ſcch
tnobil
epatet
eſde
en ſit
di⸗
aütq
hnſſims
Etaſi

tänaſte

cgt ſbi
tclecn
Ptions
gr nos
itate de
de ſtarn
. Jo
eq mor
ret. aqh

oſubde⸗/

totni
hatema
a
ſchper
n 1
De
nbenies
Agyſ
ordiie!
acſane
ſlolann
i ig⸗

qui venit ſuos cõgregare in vnuʒ
vt eſſʒ vnũ ouile ⁊ vnꝰ paſtoꝛ.vt
ðꝛ Joh. x. Tercio dñs naſcebatur
tꝑe reg alienigene vt impleretur
ꝓphetia iacob Geñ.penul.dicẽtis
Nõ auferet᷑ ſceptrum de iuda: et
dux de femoꝛe eius donec veniat

q mittẽdus eſt.Et vt ait Chryf.ſu

per math. Quãdiu iudaica gens
ſub iudaiq regulł q;uiſ pctõꝛibo te
nebat᷑ pphete mittebantad reme
diũ eiꝰ.nũc aũt qñ lex dei ſub po
teſtate reg iniqͥ tenebat᷑.naſceba
tur xpᷣs.qꝛ illa magna ⁊ deſꝑabił
infirmitas medicũ artificioſioꝛeʒ
reqrebat Quarto xpᷣs naſa volu
it qñ dieſ ꝓlõgari incepit.⁊ hᷣ ideo
vt ðꝛ in li.vete.⁊ noui teſta.vt oñ
deret ꝙ ipᷣe ven erat vt hoies cre
ſcerẽt in lucẽ diuinã.ſᷣm illð Lu.
.j. Illuminare his ꝗqᷣ in tenebr et
in vmbꝛa mortis ſedẽt. Quinto
aſpitatẽ hiemis elegit ad natiui/
tatẽ.vt tũc carnis afflictõnẽ pate
ret᷑nob E Et nota ꝙ ĩ xpᷣo ðᷣo
ſũt implete om̃es ꝓphetie de eiꝰ
natiuitate pᷣdicte. Natꝰ em̃ eſt ex
virgie.ꝑ qð impletũ eſt illud yſa.
vij. Ecce vᷣgo cõcipiet⁊ ꝑiet filiuzʒ
⁊ vocabit᷑ nomẽ eiꝰ emanuel. Na
tꝰ eſt in bethleẽ.ꝑ qð impletũ eſt
illud Michee.v. Et tu bethleẽ t᷑ra
iuda neqᷓq; es minia in pᷣncipib⸗
iuda.ex te em̃ exiet dux q regat po
pulũ meũ iſrł.⁊ egreſſus eius ab
initio a diebo et᷑nitatꝭ.Et vbi nos
habemꝰ exiet dux chaldaica trãſ
latio hʒ.exiet mihi meſſias.⁊ per
iſta vᷣba inuit ꝓpheta duplicẽ na
tur in xpᷣo vt alibi expõit᷑. Natꝰ
eſt in tꝑe regis alienigene.ſ.hero
dis.per qð impleta eſt ꝓphetia
iacob Beñ.xlix. Noõ auferetur ſce

ptrũ.⁊c. Natꝰ eſt pauꝑ.qꝛ in via

in aliena domo. Inuolutꝰ eſt vili
bus pãnis.Et reclinatꝰeſt in pᷣſe/
pio.⁊ fuit vo lũtarie pauꝑ ꝑ totaʒ
moꝛã ſua in terra.ꝑ qð impletuʒ
eſt ulud Zacharie.ix.Ecce rex tuꝰ
venit tibi iuſtus ⁊ ſaluatoꝛ et ipſe
p auꝑ.Natus eſt tꝑe maxie pacis
ꝑ qð impletũ eſt illud yſa.ij.Et tõ
flabũt gladios ſuoſ in falces et lã
ceas ſuas invomeres.tꝑe em̃ na/
tiuitatis xpᷣi in om̃ib regniſ hũa
no iĩperio ſubiect fuit pax generał
in terris adeo ꝙtotꝰoꝛbis tũc nu
meratꝰ eſt. vt ptʒ luce.ij. Durauit
ſt iſta pax in iudea de qᷓ fra ꝓpha
pncipaliter locutꝰ ẽaſcðo anno
ante xpᷣi natiuitatẽ vſq; ad moꝛtẽ
eiꝰ.⁊ poſt ꝑ.xl.ãnos vł circiter. vt
põt colligi ex dictis iofephi et ali/
oꝛũ hyſtoꝛiogphoꝛuʒ. Sed iudei
finalit᷑ rebellãtibo romanis ðᷣſtru
cti ſunt ⁊ captiuati ꝑ titũ.xlij.ãno
poſt aſcẽſionẽ xpᷣi. Veriſiłe aũt eſt
ꝙ in pace tã lõga ceſſantibo bellis
multa arma ⁊ inſtrumẽta bellica
fuerũt cõuerſa ĩ inſtrumẽta agri/
culture apta.ſic̃ ſenſibilit᷑ videtur
in terrꝭ vbi poſt bella ſeqᷣt᷑ pax di
uturna. Seqͥ᷑ ibidẽ. Nõ leuabit
gens ) gentẽ gladiũ.⁊ nõ exerce/
bũt᷑ vltra ad pliũ. Illð ñ ipoꝛtat
pad efnitatẽ ſʒ tiñ diuturnitatẽvt
ptz ex alia ſcriptura. Nã.iiij. Reg.
vi. ðꝛ.Et non ve.vltra la.ſi.in ter.
iſrl.et illud nõ ipoꝛtat eternitatẽ.
qꝛ freq̃nter legunt᷑ ſyri poſtea in/
uaſiſſe et ſpoliaſſe terrã iſrł.ſʒ im/
poꝛtat diuturnitatẽ tꝑis. vt ſit ſẽ
ſus.vſq; ad longũ tꝑus nõ vene
runt.nec eis acciderat ſicẽ prioꝛib
accidit.q̊s ĩ ſamariã duxit heliʒeꝰ

vt dicit᷑ ibidẽ. Et ita intelligat᷑ ĩ ꝓ

poſito de textu yſa,ie.
n die crcũciſionis duůui

Tn. ij. F ¶ In boeuz

(Serm ononus

Mſtaq con
ſummati ſũt dies octo
và„3t arcũcideret puer

gelij expõe
de duo bo eſſet dicedu ſde circũci
ſione ⁊ de nois ipoſitõe.Sed qꝛ
de pmo.l. ð crcũciſiõe:an pᷣcepta
fuerit.qͥs fuerit eius effectus.⁊ q̃
re dñs voluerit arcũcidi.⁊ pla au

diſtis in pꝛioꝛib q̃ nõ oꝑtʒ itera⸗/

re. Sed de ſcõo.ſ.ð noiĩe ieſu ⁊ eiꝰ
impo ſitõne aliq̃ dicere cogitaui.
Det nobis de⸗ iſta ſic loqͥ ⁊ audi
re ⁊cc. ¶ Appꝛopinqnte tꝑe virgi/⸗
nei ꝑtus diuia puidentia factũ ẽ
vt io ſeph aſcẽderet a galilea in iu/
deã a quitate naʒareth in bethleẽ

ciuitatẽ iude cã ꝓfeſſiõ is faciẽde.

⁊ duceret ſecũ pᷣgnantẽ vᷣginẽ ma
riã de regal ꝓſapia oꝛtã.q̊ͥ cũ ꝑue

niſſet impleti ſunt dies eiꝰ vt pa

reret.Trãſacti naq; ſũt nonẽ mẽ/

ſes a tꝑe diuini ↄceptus.⁊ peꝑit

filiũ ſuũ vnigenitũ.quẽ ſicut con

cepit ſine omi libidine ſic peperit
eũ ſine oĩ doloꝛe. ĩmo cũ magno

gaudio ⁊ longe an pᷣſenlit ⁊ pdixit
diuinꝰ ille ꝓpheta la. xxxv. cum

dixit. Berminãs germiabit ſiẽ li/
liũ et exultabit lefabũda ⁊ landãſ

Poſtq; aũt(vt ait euãgeliũ oↄſũ/

mati ſunt dies octo.i.cũ iã pꝰ di/
ctũ diẽ natiuitatis adueniſſʒ octa

uus dies puer circũadit᷑.ſᷣm ꝙ p̃/

ceptũ fuerat in lege veti cui ſe ſub

didit q;uis nõ teneret᷑. Sed vt in

ter ceteras cauſas vnã referã idðᷣo

circũcidi voluit vt ꝑ hoc daret no
bis exemplũ libẽter ſubeũdi peni

tentie laboꝛes.exq̊ nãq; innocenſ

⁊ imaculatꝰ dñs nr̃ qͥ peccatũ nõ

fecit necinuent ẽ dol in oꝛe eiuſ

e circũciſiõis domini

Et qͥ peccata hoĩm tollere vẽit nõ
hoꝛruit tanq; peccatoꝛ ſubire ĩ te
nerrima ſua carne circumciſioniſ
cauteriũ .ꝑ qð in alijs tũc aufere
bat᷑ oꝛginale peccatũ qᷓ; dignum
eſt ⁊ q; debitũ vt nos qͥ pleni pec
catis ſumus lbenter et volũtarie
nos ſubdamꝰ penmitẽtie ⁊ ſatiſſa/
ctioni in dimiſſionẽ criminũ i ſa/
lutẽ et remediũ animaꝝ.Circum
ciſus eſt ̊ puer.Et vt ſequit᷑ ĩ euã
gelio. VFocatũ eſt nomẽ eiꝰ ieſus.
Ethoc valde pꝛope factũ
eſt. Noia eni cum pꝛope imponũ
tur imponi debẽt ab aliqᷓ pꝛope/
tate aut cõditione illiꝰ cui umpo/
nunt᷑.Chriſto aũt hoĩ datũ eſt il⸗
lud gre munus vt ꝑ ipᷣm ſaluarẽt᷑
oẽs.Et ideo cõuenient᷑ vocatũ eſt
nomẽ eius ieſus.i.ſaluatoꝛ vł ſalꝰ
Et iſtã rõem aſſignauit angelꝰ io
ſeph Math. j. dicens ei. Et vocab
nomẽ eius ieſũ.ipᷣe em̃ ſaluũ faci
et populũ ſuũ.ſ.in ſe credentẽ ſal/
uũ faciet nõ tã ab viſibilibo inimi
cis q; potius ab inuiſibilibo.bᷣ eſt
a pcetis ſaluat.nõ armis pugnan
do ſʒ pctã relaxãdo. vt dic Remi
gius. Et q;uis in ſcptura ⁊ ſingu/
lariter in yſaia chriſtus dñs mul
ta habeat noia.vt emanuel.conſi
liarius.deꝰ foꝛtis.pnceps pacis.
oꝛiens ⁊c.Oia tñ iſta idẽ impoꝛ⸗
tãt cũ no ſe ieſuſquo ad ſigtũ ſalu
tis.Et ideo ſunt q̃ſiꝓ eodẽ reputã
da ⁊ nõ ſine myſterio.tũc.ſ.in ar/
cũciſio ne pueri cũ pᷣmo fudit pᷣcio
ſum ſanguinẽ ſuũ Vocatũ eſt no
men eðꝰ ieſus:qð interpᷣtat᷑ ( vt di
xiſaluatoꝛ. Per hoc em̃ mox oñ
debat᷑ ipᷣm eſſe ſaluatoꝛẽ illuʒ mũ
do in ſcripturis ⁊ ꝓphetis ꝓmiſ/
ſum.qᷣ paſſiõe ſua ⁊ moꝛte et pꝛe
cio ſanguis ſin ſaluaturus eẽt po

nini
in
erütn
bireite
malont
anfne
dignun
Neni pet
volärane
1ſanſtn,
niniſiſg
,Dranm
uk iai
abieſns⸗
ohetai
imponi
öohe⸗
umnpo/
miückl/
nürnit
woorick
rorn
tancbi,
Eewo
ſolnützc
gentiſi/

lipini.

llbybck
guonn
bic Pent
11 ſng
düs mnl
Gel coni
eimpor
ſcnin
Arepn
na/
arpes
nückto⸗
immoron
llun
is nnd
nean
6 e

Sermo

pulũ ſuum a peccatis eoꝝ. Seqͥ
tur. Quod vocatũ eſt ab ange/
lo pꝛiuſq; in vtero cõciperet᷑ tunc
em̃ vocatũ ab angelo dicẽte virgi
ni Conapies ⁊ paries filiũ et vo/
cabis nomẽ eius ieſũ Et diẽ Oꝛi
genes. Nomen ieſus gloꝛioſum.
omiq; cultu digniſſmũ.nomen
qð eſt ſuꝑ omne nomẽ nõ decuit
ab hoĩbus appellari nec ab eis af

ferri in mũdũ.pꝛopter qð ſignã/

ter dicit euggeliſta. Quod vocatũ
eſt ab angelo pꝛinſq; in vtero con
eiperet᷑.

Dñica pꝛima poſt cpiphaniã

Sermo decimus.

ſunt in chana galilee. 2 e/
rat mater ieſu ibi. Joh.ij.
BDñns noſter in pnupio nu
ptias ĩſtituit ſaẽs alĩs ſumuros
bereticos qnupnas et matnmo
niũ dãnarẽt ipᷣas nuptias tanqᷓ;
licitas appꝛobauit cũ eaſ coꝛpoꝛa
li pᷣſentia honoꝛauit ⁊ initio ſigno
rũ ſuoꝝ conſecrauit. Et de hᷣ loqͥᷣ
tur pᷣſens euãgeliũ dicens a pᷣna
pio. Muptie ſacte ſunt in chana
alulee ] Que chana eſt villa qdaʒ
ita in galilea. Querit᷑quãdo il/

le nuptie facte ſunt. Et rñdeĩ ſm

mgrm in hyſtoꝛijs ꝙ eodẽ die q̃
dñns baptizatus ẽ reuoluto anno

fuerũt iſte nuptie.Et h etiã appꝛo

bat ecclłia ꝙ cadẽ die reuolutꝭ an/
nis facta ſint tria.ſ.chriſti adoꝛa
tio ꝑ magos.baptisʒatio xpi ꝑ io/

hannẽ.et conuerſio aqᷓ in vinum.

Et ẽ notanqũ ꝙ cõmuniter dicit
ꝙ in iſtis nuptijs ſpõſus fuit io/

añ cõſũmatõem eaꝝ ꝑ copulam
carnalẽ.Et ex h̊ iĩ eccłia obvᷣuatur

ꝙ ante copulꝗ carnalẽ pᷣt vtq; cõ
iugũ etiã alio inuito intrare religi
onẽ. Vñ neuter cõiugũ tenet an/

te carnalẽ copulã reddere debitũ

ſtatim poſt mrimomiũ ↄtractũ ꝑ
vᷣba depᷣſenti. Sed dat᷑ ei tꝑs du
oꝛũ mẽ ſiũ pꝛopter tria. Primo

vt poſſit deliberare de traſeundo

—

ad religionẽ. Scðo vt pᷣꝑent᷑ q̃ᷓ

ſunt neceſſaria ad ſolẽnitatẽ nup

tiaꝝ.Tercio ne vilẽ babeat mari/
tus datã quã nõ ſuſpirauit dila/

tã. Ita dicit ſctũs Tho.in. iiij. di.

xxvij.Idẽ vult Hoſt. niſi ꝙ dicit
ꝙ magis putet debere ſtatui tꝑs
arbitrio iudicdis infra qð tranſeat
ad religionẽ vel adhereat cõiugi.
Idẽ dicit Ber. O aũt ſpõſus fu

it iohãnes cuãgeliſta pʒ ꝑ Hiero.

in ꝓlogo ſuo ſuꝑ iohem.vbi diat
Chriſtus eũ vocat de nuptijs nu
bere volẽtẽ. Ex q̊ vtiq; videt᷑ ꝙ fu
erũt nuptie iohis.qꝛ nõ legit xpᷣs
in alijs nuptijs fuiſſe. Hoc etiaʒ
videt᷑ vt dicit Nico. de lyra ex H̊
ꝙ mr ihu ſuerat ibi tãqᷓ; ĩ nuptijſ

nepotis ſui.Nõ em̃ veriſile eſt ꝓ

ipa veniſſʒ niſi młtũ ei attinuiſſʒ.
ſicut init ad elizabeth cognatã ſuã
feſtinãter.vt hr̃ Lu.ij. Quia ſᷣm
ꝙ dict Amb. Nõ libeter ſtabat ĩ
publico ſʒ magio in oꝛõis ſecreto
Ex dictis ̊ ptʒ ꝙ ſpõſus in iſtꝭ nu

ptijs fuit iohes. Que autẽ fuerit

ſpõ ſa neſcit᷑. Aliqͥ tñ dixerũt ꝙ fu
it maria magdalena que indigna
ta de ablatõe ſpõſi impudicide ſe

degit. Sed illud nulla habet ve/
ri ſiłitudinẽ.qꝛ ipa multũ fuit no
bilis dines et potens.et talis ne

hanes euãgeliſta.et ꝙ dñs voca/ quaq; nupſit pauꝑi piſcatoꝛi ⁊ ho
uerit eũ aq apoſtolatũ denuptijſ mini plebeio.q̃lis fnit iobannes.

BDfſica pria poſt epipha.

quit. Et erat mater ieſu ibi
ocatꝰ aũt ieſus et diſcipuli eiꝰ
ad nuptias Chriſo. Vocat auteʒ
ad nuptias dñm nõ taq; magni
ficũ ſed ſimpł: tanq; notũ ⁊ vnuʒ
notoꝝ. VUnñ euageliſta h̊ declarãs
dicit. Et erat miĩ̃ ieſu ibi ſic emʒ
matrẽ vocauit ita ⁊ filiũ. Pꝛopt᷑
qð ſeq?᷑.· Mocatꝰ ẽ ⁊ ieſus et diſa
puli eiꝰ ad nuptias. Chry. Et ac
cedit neq; em̃ ad dignitatẽ reſpici
ebat ſuã ſj ad bñfiaũ noſtꝝ. Qui
em̃ nõ dedignatꝰ foꝛmã pᷣui acci/
pere neq; dedignatꝰ ẽ ad nuptiaſ
venire ſeruoꝝ. Et dicit Aug. de v
biſ dñi. Erubeſcat ů̊ hõ ſuꝑbo qm̃

põt fieri ſin e carnali coniũctione.

imo actꝰ mr̃imonial põt eſſe me
ritoꝛius vt alibi dicet᷑. Seqᷣt Et
deficẽte vino foꝛte ꝓpt᷑ pauꝑta/
tẽ ſpõſi aut aliqᷓ alia cꝗ.ſic aliqñ in
curia miſtroꝝ.aut pꝛopt᷑ inopina
tũ ſuꝑaduẽtũ aliq vltra nüeꝝ pᷣ
ſtitutũ. Dicit mi ieſu ad eũ. Ei
nũ nõ habent lad ſuffidentiã. Ex
coꝛ de em̃ pijſſimo voluit pᷣuẽire
totalẽ ð fectũ ne appareret ↄfuſio

