ſuo coꝛpore et in qualbʒ eius ꝑ/ de diſplidbilia. ſz magis oꝛnare de
te ipᷣm totũ et ſingulaſeiꝰ ꝑtes vi bemꝰ decoꝛe bonoꝝ opeꝝ ⁊ virni

Dec oO e
d.
„ .

iuficans gubernãs et mouẽs. Se tuin 4/ Tercio in bndicta trinitate
ũda ſimilitudo roõnalis ſpũs ad tres diuineꝑſone inter ſe ꝑfecte et
deũ ßm Aug. vbi pus eſt m tres pleniſſime ſunt ↄcoꝛdes ita ꝙ ni⸗
potentias aie nobiles.qᷓ ſũt mẽo/ hil velit vna qð non velit alia.nec
ria intellectus ⁊ volũtas. In illis vna itelligit aliqd qdð nõ intelligit
em̃ aia gerit inaginẽ et magna ſi alia.nec vna aliqͥd extra oꝑat᷑ qð
militudinẽ ſetẽ trinitatis increate. nõ alia oꝑat᷑. Et i hacetiã ei ꝓ poſ
liutin olnia natura eſt vnitas ſe aſſimilari debemꝰ ᷣm creatam
eſſentie ⁊ trinitas ꝑſonaꝝ ita etii nr̃am imaginẽ.vt.ſ.etiã voluntas
in vna ⁊ ſimplia ac idiniduali eſ/ nr̃a nihil velit nec oꝑpandũ ad ex/
ſentia rõnalis anime ſut ges ho⸗ tra imꝑet niſi qð intriſecꝰ cogᷣſcit
cẽtie.ſ.memoꝛia intellectꝰ ⁊ volũ ⁊ iudicat volendũ eſſe/⁊ oꝑanduʒ
tas cũ habitudine acuũ ſuoꝝ ad ad extra ſᷣm veꝝ dictameratiõis.
inuicẽ in ꝓductõe.ſic eſt oꝛiginatio nec extrinſecꝰ iudicet aliqᷣd volen/

ſonaꝝ in diuis. Sicut ema mẽéo dũ aur oꝑandũ niſi qd mẽoꝛia ex
Kia ſtch⸗ ſpẽbovbũ mẽtale/etia diuis legibus et eruditõnibo ei of

ab illo et memoꝛia ꝓduci᷑ in nob fert et ſibi offerendũ reſeruat.deo
amoꝛ.ita ĩ diuia nata filiꝰ par v/ aũt taliter facti ſiles ſunt boni. et

bo pꝓcedit a paterna meoniaeran qᷓnto melioꝛes tãto ſilioꝛes.Sed

moge ſilis benedicte trinitati ſic nõ offert memoꝛia cõfoꝛmit᷑ diui

vtroq;.ſ.pr̃e et filio ꝓduet᷑ ſpũſſã mali nõ ſic ſunt deo ſiłes.qꝛ volũ
cetus qꝗᷣ eſt amoꝛ et nexus vtriuſq;. tas in eis multa vult mala et oꝑa
ſq; pr̃is et filij amoꝛoſus.Et liq a/ tur q̃ nõ recta rõ ſed ꝑuerſa aut ſẽ
nima rõnał nõ ſit adequate ⁊ om̃i ſus dictat et indicat fadẽdũ q ſibi

4

4 glig creatt. 6t oimode et
Sinis ergo interioꝛis hoĩs.ſ.rõna ꝑ oĩa aſſilłari.in nulla tñ alia cra,

— — e

— — —

4 — 8 E” . . R * 4 .* . *

E Ais legibus et reguł. Quarto deꝰ ſe trabit. nec poſſunt diabolꝰaut
k in toto mũdo pfectũ babʒ domi/ mũdus efficaauꝰ declinare ronale,ʒ
GH niũ.ita vt de oĩib diſponat ad bñ appetitũ qᷓ; mediate effrenitate et
l W placitũ ſuũ.et nihil poſſit reſiſtere laſciuia ſenſualitatis. Quito ſm
D

. . .

ſue volũtati.oĩa eĩ qᷓ cunq; voluit/Aug.in pᷣdicto f mone deimagine
dñs fecit. Sic hõ conat᷑ ad h̊ oꝑa ꝭ Deus ẽcharitatiuꝰ.honꝰ.pdatiens
ri vt ſuꝑ coꝛpus ſuũ et ſuꝑ om̃es mitis. mipicõꝛs.liberal.fo⸗ tis . et
„ inferioꝛes aie vires et in toto ani ita de alijs dignitatib ⁊ vtutũ de
ð me ſueregno ſuꝑ oẽs motꝰ oꝑa/ coribus. Vnde vt diat pᷣs.Domi
tiones et paſſiones ipᷣa rõ ſua ſpꝑ nus decoꝛẽ indutꝰ ẽ. IJde ſanctus
2 bpᷣnapatũ obtineat.ita vt nihil ĩ to Aug. Omi ſplẽdoꝛe vᷣtutũ ⁊ tonꝰ
to illo regno aie fiat contra rnis virtuoſe bomitatis decoꝛe oꝛnat
S recte iudiciũ et imperiũ volũtatꝭ. eſt.Debet igithõ ad hoc conari vr
⁊ ſi vnq; aduerſus rõem aliqͥs in / creatoꝛi ſuo in his ꝓ ſue exigintatꝭ
oꝛdinatus exurgat motꝰ ſtati ißa modulo ſilet᷑ Nlã deꝰad h̊ creauit
q ratio ei occurrat ⁊ipᷣm repmat.ei hoĩem vt eiſdẽ virtutibo et ſiibus
H reſiſtat aut totalit᷑ excludat.et neq̃ᷓ ꝑfectõnib plłimis inſigniret᷑ et oꝛ
de qᷓ; eũ in ſuo regno moꝛari aut iua naret᷑ et quaſi dignitans veſtimẽtꝭ⸗
rn leſcere ꝑmittat. als ei ad culpam eiſdeʒ veſtiret᷑ qbus ſuus creatoꝛ
me et nõ ſenſui aut coꝛꝑiimputat. Ad indutus eſt.vt.ſ.aia hois veſtiret᷑
Kc hoc eni rõ data eſt ⁊ ad hoc eſt in habitu charitatis ſaꝑie iuſticie foꝛ
NO4 aĩe regno ſupᷣme poſita.vt om̃es titudinis liberalitatis tpantie pa
Idncr inferioꝛes gie vires ⁊ potẽtias q̃ſi tiẽtie prudẽtie ⁊c. Et ſubiũgit Au/
et §Svuilgus qdðᷣdã ſibi ſubiectũ a mal gu.Aliqᷓs virtutes qᷓ;tũ qͥſq; plus
s coerceat.et in ſuos debitos fines in ſe hʒ tãto ꝓpioꝛ eſt deo ⁊ maio
regat et dirigat.qð ⁊ facere poteſt rẽ ſui creatoꝛis gerit ſilitudinẽ.qꝛ
Are cũ hõ facere negligit ei ad pec ad ipᷣm ſuccediᷣnõ locoꝝ interua
49 catũ merito imputat᷑. Ilt aũt hõ lis ſed virtutũ ſilitudie.Et Hugo
in hoc deo aſſimilet᷑et ratio ceter in dydaſcolicõ dic. In h̊ mũdo hdõ
ſt que in hoĩe ſunt potẽter dñet᷑ ne / deo ſilis ẽ. eo eÿ ſapiẽs ẽ ꝙ iuſtꝰeſt
g ceſſariũ eſt vt hõ coꝛpꝰ ſuũ mace/ cet᷑iſq; virtunbo adoꝛnatꝰ Quãto
c,·, ret et affligat ꝑ aliq̃s rõnabiles ca aũt plꝰ ſapimꝰ ⁊ iuſti ſumꝰ tanto
ſtigationes.vt ꝑ ieiumia.vigilias. plꝰðo ↄfoꝛmamur.⁊ qᷓ;to plꝰ deo
laboꝛes. aſpitates veſtiũ.ſimplici ↄfoꝛmamur tãto plꝰ ſapimꝰ ⁊ iu
dk tatem et pauptatẽ victuùs /⁊ cetera ſti ſumꝰ Veꝝ ꝙ ſapia iuſticia? oiſ/

S
=Rn

dO0 hmõi ꝑ que caro domat᷑ ne cõtra virtꝰ ĩ deo ĩmeſa ẽ ĩ nobis ãt ʒꝑuu
„g4 ſpintũ ſeuiat.ſicut equus frenat᷑.? qͥd et tenue qͥd.⁊ iõ ipᷣa virtꝰ ẽ ſua
S0 frreneticus ligat᷑ ipa erem̃ carne ſie natura ⁊ ꝓpa eẽntia.i nobis autez
NdH roõnabiliter domita et frenata ma accidẽs qðdã et ſupaddita foꝛma.
1 GH xvimus ſtimulꝰ pũũgendi nos dia/ eti nobis icipit relucere ex tpe qd
tdH. bolo eſt ablatus. Hac vo diſapli ĩeo ſꝑ fuit.⁊ qð ĩ nob traſit apð .H
cH na carnis defiaẽtequa nõ ſolũ in lũ ĩcomutabile exiſtit. Sexto de
6du ſurgit cõtra ſpiritũ ſed et ipᷣm Neme ſeipᷣm cognoſcit damat im⸗

De ſancta trinitare

menſe. pfecte.⁊ ſine intermiſſione

⁊ tota ſalus homis ⁊ meritũ eius
hic ⁊ taãdẽ tota ſalꝰ et felicitas ſua
papue cõſiſtit in b vt. ſ. in his deo
aſſimilet᷑ f m tres nobiles poten/
tias aie ſ̃m quas eſt ymago crea/
toꝛis.vt ſũt memoꝛia intellectꝰ ⁊
volũtas Debet em̃ hõ in hac vita
f m exigẽtiã ſui ſtatus diligentiſſi/
me conari ⁊ laboꝛare Pꝛimo vt ꝑ
intellectũ ſuũ deũ cognoſcat⁊ ipᷣiꝰ
excellẽtiſſimã dignitatẽ ⁊ imẽſam
pfectõeʒ ⁊ ea q̃ͥ ſᷣm eius volũtateʒ
ſũt agẽda.vitãda.credẽda. ſpernẽ
da. ? timẽda ac magnalia mira et
ſtupẽda.q̃ ipᷣe deus ab initio mũ/
di fecit ⁊ vſq; ad cõſũmatõʒ ſeculi
facturus eſt ⁊ deinceps oꝑabit᷑in
eternũ.Ad hec aũt intelligenda ⁊
cognoſcẽda.valde vtilis eſt nobis
dliligẽs auditio verbi dei. attẽta le
cio ⁊ frequẽs meditatio verboꝝ
ſacre ſcripture. vñ ꝓpheta Decla/
ratio ſermonũ tuoꝝ illuminat.⁊
intellectũ dat puulis.Et iteꝝ. Lu
cerna pedibus meis verbũ tuum
Scðdo debet hõ conari vt volũta
tẽ dei ſuꝑ omia diligat.nõ ꝑ mo/
dũ vtilis diligẽti ſed ſub rõne ſũ/
me boni imęiſe ꝑfecti ꝓpter ſe tm
amabilis ⁊ deſiderabilis.⁊ mediã
te iſto dei amoꝛe debet hõ moueri
ad faciendũ oꝑa ſua libera amo/
res vel odia reſpectu qᷓ̃rũcũq; crea
turaꝝ. Nullus em̃ actus alicuius
volũtatis noſtre eſt vere virtuoſꝰ

mõ depẽdeat a pᷣdicto dei amoꝛe
vel habitu eiuſdevt dictũ fuit in q̊
dã alio ſermone. Quicũq; autem
virtutꝭ actꝰmediãte illo dei amo/
re libere elici᷑ a volũtate infoꝛma
tꝰ charitateille deo eſt acceptus ⁊

eterne vite meritoꝛius etiã ſi ex ra
tionabili ipedimẽto nullus ſeque

ret᷑ exterioꝛ actꝰ. Ita em pijſſimꝰ
deus in interioꝛibo actibus ꝑfecti
onẽ volũtatꝭ ⁊ nrjm meritũ poſu/
it:eo ꝙ illa in oim poteſtate equa
liter exiſtũt. oẽs em̃ equalit ama/
re poſſumus. oẽs equaliter bonũ
velle ⁊ malũ odire.diuites ⁊ pau/
pes.foꝛtes ⁊ debiles etiã ſi pecũiã
eqᷓliter dare nõ poſſumꝰaut opus
aliqð extriſicũ oꝑari. Tertõ debz
hõ ad hᷣ conari vt hõ in memoꝛia
ipius dñi dei ſui iugit᷑ rccoꝛdet᷑ et
ipm freq̃ntiꝰ cogitet cũ inũerabi⸗
libo bñficijs eius q̃ ie nobis exhi
buit creãdo redimẽdo et qtidie ex
hibet gubernãdo et exhibiturus ẽ

ꝑpetue glłificãdo.De hac aſſimila

tõne hoĩis loqᷓns Augꝰ.in ſermõe
de ymagie. d. His tribuſ aie excel
lẽtibꝰ dignitatibus et potẽtijs in
uenit᷑ in deũ verti Vide vt q;tũ a
nobis intelligit᷑tantũ diligat᷑nec
duo illa ſufficiũt.niſi memoꝛia ad
dat᷑.vt deꝰ ſꝑ in mẽete itelligẽtꝭ ma
neat.et pñs habeat᷑. Et Hugo in
de domo cõſcie edificanda.d. Sic
nõ eſt momẽtũ in q̊ nõ vtamur ði
pietateet miſicoꝛdia.Sic digniſſi
mũ ẽ vt ñ traſeat momẽtũ qͥn eũ
qᷓ;tuʒ nature fragilitas ꝑmittit in
noſtra memoꝛia cuʒ ſuis benefi⸗

cijs hẽamꝰ. vt etiaʒ occaſiõe illox
eũ a q̊ taãta bõa ſuſcepimꝰ toto coꝛꝛ
ere; L kroris viſceribo diligam² °DG
et eterne vite meritoꝛi niſi aliquo ( A

d hoc auteʒ vt homo ſic deo ad
hereat. et ei illo mõ ſᷣm has tres
potẽtias aſſilet᷑ valde neceſſaria ẽ
ſibi pꝛio cuſtodia exteriorum ſen/
ſuü.cuʒ em̃ ſenſibilia obiecta per
oſtia coꝛpoꝝ. hoc eſt per carnales

ſenſin interioꝛa animi penetrat

. —

et
bi
hi
eer
1se
gila
noe
el
gin
tüs

d

nn
din
.
t
nan
ſtin
nuf/
los
lc⸗

04

renoꝝ mentẽ hois a deo vertit. et
nihil debile ͥd de ſuꝑnis cogita/
re ꝑmittit.ſed totã mentis atten/
tionẽ ad illa terrena q̃ᷓ diligit ðᷣfle
ctit. Tercio neceſſaria eſt mũdifi
catio coꝛdis ab oibo illicitꝭ affectõ

2£ —
. RA—
B

ſpargut et varijs deſigerijs in di/

uUerſa rapiũt et diffundũt. Secũ/

do neceſſaria eſt ſibi fuga a cõcu/

piſcẽtijs ſuis.nõ tm̃ coꝛꝑe et loco

ſed ampliꝰ fugere optz coꝛde et af
fectu. Dicit em Aug. riij. ↄfeß. coꝛ
pus pondere ſuo moueri ad locũ

ſuũ.ſubdit. Pondꝰ meum amoꝛ

meus.eo feroꝛ q̊cũq; feroꝛ. Vult

ꝙ ſicut coꝛpa mouen?᷑ ad illa loca

ad que trabũt ea ſue q̃litateſ mo/

tiue grauitas ⁊ leuitas ita animꝰ

hois ꝑ amoꝛẽ ſuũ fert᷑in ipᷣʒ ama

tũ ei cõtinue adherẽdo.ð ipo ſedu

le cogitãdo.et ſic amoꝛ ſeculi ⁊ ter

nib et vlr ab immũdicia malaꝝ
vanaꝝ fatuarũ cogitationũ.in qͥ
bus ſq; aduerſus ꝓximũ cogitant᷑
amara.aut huiꝰ mente ꝑtractant᷑
immũda.aut qͥbus concipiunt᷑ in
utilia.ea ſq; que nec ad ſalutẽ aut

vtilitatẽ ſuã aut ꝓximoꝝ ꝑtinent
aut qᷓ cũ coꝛde qᷓntũcunq; delibe/
rata fuerint cũ neqᷓunt ꝑ nos effe
ctui mancipari. Nam ſine tali mũ
dificatõe nõ põt mens de occultis
⁊ diuis illuſtrari ſʒ mũdis coꝛdi
bus hocꝓmittit Mat.v.cũ dicit᷑

Beati mũdo coꝛde qm̃ ⁊c. Et ali/

tũc ipᷣm a creatoꝛe auerſũ et ad ex meditatõem oĩpotentiſſime maie
terioꝛa eductum ꝑ varia deſideria

.H. . —.
—
.
S —
„

ſtatis ſue.vt ſic hũiliemur ſibi.⁊ ei
in oibus obediamꝰ ꝑ iige memo
riã ſue infinite ſapiętie.qꝛ lucide in
tuetur omia vt ex h pudoꝛe conce
pto caueamꝰ mala agere. et ĩ da/
ro diuino aſpectu et in ſuepᷣſentia
maieſtatis ꝑ iugem ↄtẽplatõnem
immẽſe bonitat ſue vt ex ̊ moue
amur ad ipᷣm ſedule ſuꝑ oĩa dili
gẽdũ.ꝑ iugẽ meditatõʒ ſue rigoꝛo

ſe iuſticie vt ex hoc deteſtemur pec

cata pᷣterita et caueamꝰ futura.ꝑ
iugem cõſideratõem infinite largi
tatis ſue et miſcðie ad erectionem
ſpei nr̃e de gr̃a et beatitudie obti/
nenda ꝑ iugẽ meditatõem ineffa/

bilis bñficentie ſue erga nos vt ex

hoc moueamur ad ſibi reddendũ
ꝓ his graꝝ poſſibiles actiões. ad
plenũ etem̃ nemo ſibi retribuere
põt.ĩmo q̃nto plus hõ deo tribu
it tãto ei cõtinue ampliꝰ obligat.
qꝛ nõ retribuimꝰ ei niſioꝑa bona

ad eius honoꝛẽ faciẽdo. ſed et illa

ſunt dei dona. et creſcentibo donil
creſcunt et rões donoꝝ ſᷣm Greg.
His itaq; et alijs cõſiliba poꝛte//
mus deũ hic in memoꝛia nr̃a.ĩ in
telligentia nr̃a.in nr̃a affectõe.⁊ ĩ

firmã nr̃am voluntatẽ et totã vi/
tã nr̃am ſic cõfoꝛmemꝰ aliq̃lit᷑ ſue

ſanctiſſime et rectiſſime volũtati.

vt mereamur illuc ꝑuenire vbi iã

non ꝑ ſpeculũ et in enigmate ſz re

uelata facie cõtemplabimur gloꝛi
am dñi.et claro intuitu videbimꝰ

Nx bi diat᷑. Spũs ſ.diſcipline fugiet ineffabilẽ illaꝝ diuinaꝝ ꝑſonaruz
zi fictũ et aufert ſe a cogitatõibo que pluralitatẽ.et diuine eſſentie ſin /
gſen ſunt ſine intellectu. Purificemuſ pliciſſimã vnitatẽ. quo nos toto

nſe
les
gami

gcoꝛda nr̃a ab hmõi immũdis il
licitis inutiliba et vanis.et poꝛte/
mus deu in mente nr̃a ꝑ iugem

coꝛde tendere ⁊ felicit᷑ ꝑuenire fa -

cit ipa ſumma trinitas et indiui

ſa vnitas Amen

y
l

—ð

N
H
Se
eH

ALu. xvi. R
euãgelij ꝑtẽ cõſiderãdũ ẽ ꝙ diues
ille nõ memoꝛat᷑ res illas iniuſte
acqᷣſiuiſſe aut poſſediſſe.Ex ̊ͥ patʒ

2 ⁶

dam erat diues ⁊ indue
bat᷑ purpura et byſſo ⁊c
RCLirca hanc pᷣmaʒ

hſm Gre.in ome.quãta pena mul
ctandꝰſit qͥ aliena rapit cũ inferni

dãnatõe ꝑcutiat᷑ hic diues qͥ ꝓpꝛia
nõ largit᷑. pꝛopter qð nemo ſe ſe/
curũ eſtimet dicẽdo apud ſe. Alie/
na nõ recipio ſʒ ↄceſſis licent vtoꝛ
gquia diues ille nõ ideo punitꝰ eſt
qꝛ aliena abſtulit.ſed qꝛ iſ acceptꝭ
rebus malus vſus fuit.Et h̊ tripli
citer vt hic tangit. Prio ad veſtiũ nä ille
exterioꝛẽ oſtentationẽ ⁊ interioꝛeʒ / ſibi vtilia fecit.et vite et᷑ne merito
mMolliciẽ. primũ oſtendit᷑ ⁊ innuit
ppurpurã ⁊ mollicies ꝑl biſſũ
q ſᷣm Beð ·eſt genus lini cãadidiſſi
mi. Scðo ad guloſitatẽ ⁊ ſũptuo/
ſam cibarioꝝ pꝑatõem.qm̃ nõ ra
ro ⁊ex rõnabilibo cauſis.vt pꝛopt
Honeſtatẽ hoſpitũ vel amicop ſed
q̊tidie epulabat᷑ ſplẽdide Tercõ
abuſus ẽ diuitijs in male eas reti
nẽdo.aqꝛ ſic nõ ſubuenit laʒaro vt
ſubdit᷑. ſic nec alijs indigentibo.ex
qᷓ oino inexcuſabil eſt. cũ ipiꝰ indi
getia ipᷣm latere nõ potuit.qꝛl iace

bat ante ianuã eius et exiens ⁊ in
trãs eũ viderat.vt ad cõpatiendũ

eũ moueret nõ ſolũ pauꝑtas: ſed
⁊ ipᷣius magna infirmitas.Di/
ceret aliqͥs.ex dictis ſeqᷣtur ꝙ pᷣci⸗
oſitas et oꝛnatus veſtiũ ſit pctm̃.

Rñqdʒ Gre.ſic. Si cultus ſubtiliũ
pcioſaꝝq; veſtiũ peccatũ nõ eſſet.
nequaq; ſermo dei tã vigilater ex

PDñica prima poſt trini.

¶ Důica pꝛima poſt trinitatis

primeret ꝙ diues q toꝛquebatur
apud inferos biſſo et purpura in
duebat᷑. Nemo em̃veſtimẽta pᷣcio

ſa.i.ſtatũ ꝓpꝛiũ excedẽtia ſᷣm ſan.

Tho. niſi ad inanẽ głiam qrit:vt
honoꝛatioꝛ eſſe videat᷑ Nẽo etiaʒ
vult illis pᷣcioſis veſtibo induivbi

ab alijs nõ poſſit videri. Videſã.

Tho.ij.ij.q.clux.de modeſtia cir/
ca exterioꝛe oꝛnatũ. Seqᷣt᷑ in l̃a.
LEt erat qͥdam mendicꝰ noie laʒa
rus] In illo paupꝑe tria ſunt no
tãda. Primũ grauis ifirmitas qꝛ
nõ ſedit nec ſtetit ſʒ iacebat ad ia
nuã diuitis vlcerib plenus] Se⸗/
cundũ eſt cruciatꝰ famiſ ⁊ magna
egeſtaſ.qꝛ cupiebat ſaturari ð mi
cis que cadebãt de mẽſa diuitis.⁊
nemo illi dabat Terciũ eſt patiẽ
tia in ſufferẽdo.p quã illa aduerſa
ria.dicẽte Chry.ideoſ angeli ãmi
niſtrãtes tulerũt et locauerũt euʒ
in ſinũ abrahe Quia liq; deſpectꝰ
iaceret nõ ðᷣ ſꝑauit nec blaſphema
uit dicẽs. Hic diues in neqᷣaa vi/
uens gaudet et tribulatõeʒ nõ pa/
titur. ego vero nec obtinere valeo
neceſſariã eſcã.ſʒ patiẽter ſuſtinuit
Beda.Audiamꝰqͥd vt᷑q; paſſi ſũt
in terra.audiamus qͥd vterq; pati
atur apud inferos.tẽꝑale pᷣterijt⸗
quod eternũ eſt ſeqͥᷣ?t᷑. vterq; moꝛ/
tuus eſt.ſed illũ angeliſuſceperũt
iſtũ vᷣo pene.Diat᷑ em̃ in euggelio
Factũ eſt vt moꝛeret᷑ laʒarꝰ men
dicus et poꝛtaret᷑ ab angelis in ſi
nũ abrahe. Sed de diuite diat.
¶Moꝛtuꝰ eſt autẽ diues et ſepul
tus eſt ĩi inferno Ecce vterq; moꝛ
tuus eſt.ſed illũ angelt ſuſceperũt
⁊ illũ magnitudo ifernaliũ p-
rum (Et notandũ ꝙ euan

fernaliũ pena/

— r f—MN

eam
un
ſco

tirt
eng;
lybi
eſi.
n,/
10,
e
80
ds
Se
e
Sm
ns,
geris
mno
jam

hene

¶ Secundo notãdũ eſt
no exiſtentes aut in celo ſunt ſolũ

geliũ non vitupat omnẽ diuitem
ſed illũ qui diuitijs abutitmõ pᷣ⸗

dicto.nec laudat etiã oẽm paupe/
rem ſed iuſtũ ⁊ patientẽ.q̃lis erat
laʒzarus. Vnde Am bꝛo. Non oĩs

pauꝑtas ſancta.nec oẽs diuitie cri
minoſe.ſed vt luxuria infamat di

uitias.ſic pauꝑtatẽ cõmẽdat ſan/
ctita s¶ Sepultꝰ ẽ i in ferno Au.
i de ↄcoꝛ.euãꝗ. S epultura i iferno
eſt ꝓpfunditas penaꝝ que ſuꝑbos

⁊ imiſericordes poſt hãc vitamvo

rat. Qñ ergo infirmitatis ⁊ egeſta
tis magnitudo nos pᷣmit hũc la⸗
ʒzarum cogitemꝰ et patienter ſuſti

neamus.imo et letanter accipia/

mus mala i vita ulla.vt ſicut laʒa/

rus ita et nos cõſolari mereamur
in vita eterna. Sequit᷑ in Ffa. Ele

uans autẽ diues oclos.ſ.cũ eſſʒ in

toꝛmentis vidit abrahã a longe ⁊
laʒarũ i ſinu eiꝰ.⁊ ipᷣe clamãſ dixit
Pf abrahã miſ ere mei⁊ mitte la
ʒzarũ vt intigat extrcmũ digiti ſui
in aqua vt refrigeret linguã meã.
qꝛ crucioꝛ in hac flãama. Notãter

diatur eleuaſſe oc los.qꝛ erat in ꝓ

fundo in ferni.vbi in toꝛmẽtis exi

ſtens leuauit oculos ad paupereʒ
ad quẽ ipᷣos leuare noluit cũ eſſet
in delicijs. Hic pꝛimo cõſideran/

da eſt ſeueritas diuie iuſticie in re/
tribuendo ſᷣm Gre.quia diues il/

le qͥ vulnerato pauꝑi mẽſe ſue mi
ma dare noluit. in inferno poſitꝰ
vſq; ad mima petenda venit. Nã
guttã aque a laʒaro petijt qͥ eideʒ

in hac vita micas panis negauit.
in ifer/⸗

ſpũs nõ habẽtes digitos linguas

aut alia membra coꝛꝑea.et quod
bic diat᷑ de digitis lazani et ligua

diuitis eſt metaphoꝛice dictü. Na
ꝑ digitũ laʒari demꝰitelligere ope
ra ſua bona qͥbus meruit vitam
eternã.Et ꝑ extremũ digiti intelli
gunt᷑ mima oꝑaipᷣius bona.Et ꝑ
guttã aque ipᷣius refrigerãtẽintel/
ligi᷑ miſericoꝛdia alleuiãs miſeriã
Et ꝑ linguã diuitis intelligũt᷑ pec
cata que ꝑ linguã cõmiſit.et ſic di⸗

ues in toꝛmẽtis petijt vt ex operi /

bus boniſ laʒari etiã minima ſibi
oꝑa miſericoꝛdie darẽt᷑.vt pꝛopte
rea ſibi mitigaret᷑ pena ſua quam
patiebat᷑ p peccatis q̃ hic cõmiſit.
2 ſpẽaliter ꝑ linguã ¶ Sʒ dicereſ
quare diues in igne poſitus mag⸗
linguã refrigerari petijt cũ ipum
nõ loquacitati vacantẽ dñs dixe/
rit ſed cũ elatõe et tenacia ⁊ ꝑ eda
citatẽ peccaſſe. Rñdet᷑ ꝙ ideo am/
pliꝰ cruciabat᷑in lingua.qꝛ ipᷣa am
pliꝰ peccauit.ſ.loq̃citate ⁊ edacita
te.vn Petrꝰ rauenas. Ligua ma
gis vrit᷑ q̃ pauꝑi iſultauit ⁊ micas
negauit.hec guſtat toꝛmẽta q̃ pᷣci/
oſos cibos et odoꝛata pocula de
guſtauit.ſᷣm illud Sap.xi. Per q̃̊
quis peccat per hec et toꝛquet᷑. Et
BGBre.in omel. In cõuiuijs abũda
reloquacitas ſolet.quare is qͥ hic
male conuiuatꝰ dicit᷑ apud infer/
num grauius in lingua toꝛq̃ri ꝑ ⸗/
hibetur.pᷣterea nanq; male conui
uantibo culpa famulat᷑ loquacitaſ
loqatatẽq; ludendi leuitaſ. Scri
bit᷑ ei. Sedit populꝰ mãducare et
bibere ⁊ ſurrexerũt ludere.⁊ pꝛiui
qᷓ; ad ludendũ moueat᷑ coꝛpus ad
locos et vᷣba inania mouet᷑ ligua
Pꝛopf bᷣ̊ ſᷣm ſan.Tho.ij.ij.q.cxl
viij.multiloquiũ et ſcurrilitas po
nũt᷑ filie gule. Conſeqnter oſted it
quõ abrabam clamoꝛẽ dinitis nõ

exaudiuit. Quia ſcribit᷑ puer xxi.
Qui obturat aureſ ſuaſ adclamo

rẽ pauꝑis clamabit ipᷣe et nõ exu

diet᷑. Vndeſeqͥt.. Et dixit illi abra
am.Fili recoꝛdare qꝛ rcepiſti bona
in vita tua ⁊ lazarꝰ ſiłr mala.nũc
auũt hic conſolat᷑ tu vo cruciaris.
Chriſo. Recepiſti ⁊c̃.q.d. Si qͥd
boni feciſti in vita tua.vñ tibi pꝛe
miũ deberet᷑ totũ recepiſti in hoc
mũdo epulãs ditatꝰ.oblectatus
ſucceſſibo ꝓſꝑis. Hicaũt ſi qͥd ma
li cõmiſit ignis aduerſitatũ purga

Vit cũ pauꝑtate fame ⁊ extreis op

buc nudꝰ acceſſit.hic qͥdem a pec/

catis ꝓpter hmõi conſolatõeʒ ſoꝛ⸗/
tit eternã ꝓ modica tribulatiõe ꝓ/
pter meritũ patiẽtie.tu vo a iuſti/⸗
cia ꝓpter hmõi immitigabilẽ per/⸗
fers penã ꝓ modica delectatõne.

Momẽtaneũ em̃ eſt qð delectat

ſ̃ᷣm Gre. et eternũ qð cruciat. Et
nota hic conſeant Gre. in omelia.
T¶Ec in his oib inter nos et

vos chaos magnũ firmatũ eſt.

Theop. haos magnũ ſignificat
diſtantiã iuſtoꝝ a pctõꝛibj. Nã ſi
cut affectus eoꝝ varij erant. ita et

mãſiões nõ modicũ differũt. Vl
ßm glo. Chaos magnũ ẽ magna Peccat æ t
to auget᷑ ex imitatoꝛibo eoꝝ dana

diſtantia meritoꝝ ꝗᷓ firmata eſt ri
goꝛe diuie iuſtice vt hiqͥ volunt

bic traſmeare ad vos nõ poſ. ⁊c

aũt trãſire et nos videmꝰ qͥd fugi
erimus.2 vos videtis qͥd ꝑdideri
tis.⁊ nr̃a gaudia cumulãt vr̃a toꝛ
menta· Vnñ ſctũs tho.di.vlti.q̃rti

ꝙ dãanati añ diẽ iudicij videbunt
beatos in głia.nõ hoc mõ ꝙ vide/⸗
ont ꝗlis ſit eoꝝ głia.ſed ſolũmo/

os in glia qda ieſti

do cognoſcẽt e

mabili. et exr hoc turbabũt᷑.tũ pꝛo
pter inuidiã dolẽtes de felicitate
btõꝝ. in dãnatꝭ nãq; marxie viget

inuidia pꝛopter defectũ charitat
⁊ ꝓp᷑ amoꝛẽ ſui.tũ etiã ꝓpter h̊ ꝙ

ipi talẽ gliam amiſerũt. En Sa/
pietie. ij.de impijs ðꝛ. Videntes
turbabunt᷑ terrore hoꝛribili. Er H
vult Chryſo.in auẽte ſua.et qð ſe
quit᷑ in aucte.et vr̃a toꝛmenta c/
mulant nr̃a gaudia. de h̊ vide gre
goꝛiũ in ome.circa ſeqntẽ textum.

Seqtur Rogo &̊ te pater vt mit
tas eũ in domuʒ pfis mei.habeo
em̃ qͥnq; frẽs vt teſtet᷑ illis ne ⁊ iꝰ
ſi veniãt in locũ hũc toꝛmẽtoꝛum
Gre. Hiccõ ſidera q̃nta ardenti di
uiti ad ſuppliciũ qimulãtur.nã ad
penã ſuã ei cognitio ſeruat᷑ ⁊ mẽo
ria.cognoſcit em̃ laʒaꝝ quẽ deſpe/
xit.fratrũq; ſuo ꝝ meminit qͥs reli
quit. Et nota ꝙ; Exo.ij.dicit᷑. Ego
ſũ deus foꝛtis zelotes viſitãs ini
qtates patrũ in filios vſq; in terci
am vel qrtã generatõnez. Quod
Hiero. in eʒechiel. et Aug.ſuꝑ pᷣs
Deꝰ laudẽ m.⁊c.de filijs pctã pa/
trũ imitantibo accipiẽdũ cenſent.⁊
ideo pena illoꝝ ꝓpinquoꝝ quoꝛũ
imitatõe alij peccat ⁊ dãnant᷑ meri

tis.ſicut Aug.dic. pena arrij ad
huc creſcit dũ aliqs damnat᷑ qͥ ꝑ
ſuam prauã doctrinã coꝛruptꝰ eſt
Vnge et foꝛte diues ille ſciẽs fra/⸗
tres ſuos imitatõe ſui coꝛruptos.

nimuit plus puniri ſi ⁊ iiſic ꝑſe⸗

uerant.et exeplo ipᷣiꝰbona ſua ĩ co

meſatoibo ⁊ veſte ſplendida expo/
nerent nulla de eis oꝑpa mip̃icoꝛ/
die faciẽdo. Petenti autem diuiti
abras ꝓtinus rñdit di.Habent

Sermo

KR RK Z

uroy ſen ⁊ ꝓphetas audiãt illos.]
Eryß. Vocat hic Moyſen ⁊ pphe
tas ſerpta moſaica ? pꝛophetica.
Brego. Sʒ diues q dei verba de⸗
ſpexerat hec audire nõ poſſe ſuos
ſequaces exiſtiat. Vnñ rndit diues
Llõ pr.ſʒ ſi qſex moꝛtuis ierit ad
eos penitẽtiã agẽt. Cui mox vera
a ſentẽtia rũde?· Si moyſen ⁊ p/⸗
phetas nõ audiũt. neq; ſi quis ex
moꝛtuis reſurrexerit credent ei.
A Abryb Naut ven ſit ꝙ ꝗ
nõ auſcultant ſcripturas nec moꝛ
tuis rediuiuis auſcultãt.onñderũt
iudei qͥ nũc qͥdẽ voluerũt occidere
laʒaꝝ. nũc vero inuadebat apłos.
cũ tũ a moꝛtuiſ nõnulli reſurrexiſ
ſent hoꝛa cruofixionis Sed ⁊illðᷣ
cõ ſidera ꝙ qᷣlibet moꝛtuus ſeruꝰ
eſt. qᷓcũq; vo dicũt ſcript᷑e diẽ dñs
Vnñ ⁊ ſi reſurgat moꝛtuꝰ ⁊ ſi celitꝰ
deſcẽdat angelꝰ oĩbo ſunt magis
digna fide ſcripture.Nã angeloꝝ
dñs atq; viuoꝝ et moꝛtuoꝝ eas i
ſtituit. Si ãt ſaͤret hoc deꝰ ꝙ moꝛ
tui reſurgẽtes ꝓdeſſent viuẽtibo ñ
h̊ obmiſiſſet qͥ ꝙ vtilitate nr̃a q̃q;
ſingula tractat. ſed ⁊ ſi crebro r̃ſur
gerẽt moꝛtui hõ iteꝝ cõtẽneret . ſʒ
⁊ diabolꝰ facile induceret ꝑuerſa
dogmata illð quoq; ꝑ oꝛgana ſua
fingẽs nõ qͥdem ſuſcitãs vᷣe defũ
ctos ſed qbuſdã fallacijs ſpectan
tiũ fruſtrãs ĩtuitũ vel ingeminãs
qͥſdã moꝛtẽ ſilare Itẽ Symon de
caſſia ĩ de doctrina rppᷣiana. Mul
ti dũ viuũt optãt quẽpiã ex moꝛ/
tuis reſurgere vt annũdet ſibi qͥd
boni qͥd mali poſt hãc vitã erit.et
qͥd aſſerũt ſe ad melioꝛa cõuerti.ſi
ex moꝛtuis iã notis audierint vᷣa
eſſe.q̃ ꝑ fidẽ ſctã eccleſia dogmati/

zauit. ſʒz i repꝛobũ ſenſũ bmõi op

tantes dati ſüt vt magis velitin
melioꝛa mutari ex vno reſurgenti
ex moꝛtuis in fine ſeculi qᷓ; ex fide
vniuerſalis eccleſie q̃ credit oẽs ex

moꝛtuis i fine ſecli reſurrecturos
Quis aũt ex moꝛtuis veniẽs no/

uit diſſuadere peccata et hoĩeſ ad
melioꝛa cõuertere q; moſayca lex
qᷓ; ſcriptura ſcripturaꝝ.qᷓ; ipᷣa ve/
ritas qͥ hũanis mentibo interluc.
Quis ex moꝛtuis aptioꝛ altenꝰſe
culi bona vł mala pdicere ad pe/
nitẽtiã imitat᷑ cautioꝛ qᷓ; chriſtꝰ qͥ
vere infernũ nouit ⁊ celũ.ꝑ quem
facta ſunt oĩa et ſecla. Habebant
illa tꝑa moyſen ⁊ ꝓphas.habent
illa tꝑa xpᷣiana hos et xpᷣm ⁊apo
ſtolos.ſi iſtis puerſi nõ credũt q/
mõ credẽt hoi ex moꝛtis venienti
Si ergo q reſurrexit ⁊ ͥ młtosſu
ſcitauit. et apłis qͥ in eiꝰ virtute de
fũctos a tumuł reuocarũt nõ qe
dũt.neq; ſi reſurgẽt cẽtũ milia Nlã
ſi angeli oẽs euãgeliʒarẽt ĩi mũdo
in linguis hũanis vera pᷣdicerẽt.ſi
oẽs moꝛtui reuocarent᷑ ad vitã cũ
ſcia.cũ ptãte loq̃ndi.ſi oñderẽt᷑ o⸗/
culis hũanis bona ſuꝑna et infer
ni toꝛmenta.ſuꝑ hecoia plꝰ ẽ xpᷣs
cui pᷣ oibus adhibẽda eſt fides
x Mota circa illa ꝙ inueniunt᷑
mali et carnales hoies qͥ amat ſu
am puerſã vitã nec volũt ab ea ꝑ
ſcripture ãmonitõeʒ cõuerti.⁊ ĩ ex
cuſatõeʒ friunolã ſue ꝑuerſitatis di

cũt. Neſcimꝰ an ita ſit vt ſcribitur.

ſed ſi qͥs ex moꝛtuis reſurrexerit ?z
nobis annũciet ð ſtatu futuro pꝰ
moꝛtẽ an ita ſit vt ſcriptura loq?᷑ᷣ
tũc ⁊ nos cõuerti vellemꝰ. Sʒ q;
falſa et friuola ſit illa excnſatio.et
q; in repꝛobũ ſenſũ dati ſunt qͥ ita
dicũt aut cogitãt. facle ptʒ ex dict
sl

Pñica ſcda poſt trini.

auctoꝛitatibꝰ.ex qͥbo et pᷣcipue ex
gauctoꝝtate Chry. et alijs facile ꝑ
pendit᷑ qᷓ; multipliciter tales pec⸗
cãt et errãt. Peccãt nãqʒ pᷣmo in
H ꝙ ð fide dubitãt.ſ.an ſit vita pꝰ
hãc vitã in q̃ᷓ boni pᷣmient᷑ et ma/
li punient᷑.qð eſt articulus fidei.⁊
explicite ponit᷑ i euãgelio Math.
xxv. de ſentẽtia iudicis Elenite bñ
dicti ⁊c̃ Et ite maledicti.imo de h̊
lunt reputari xpᷣiani.et nec habẽt

fidẽ in actu nec oꝑa bõa.Secũdo

peccat ex ſᷣ ꝙ deo magnü cõtem/
ptũ faciũt.qꝛ vnũ moꝛtuũ ĩ credẽ
do ſibi pᷣferũt.cui vt dicũt credere

vellẽt de ſtatu alteriꝰ mũdi.⁊ deo

credere nolũt qͥ nobis ĩ ſcripturis
locutus ẽ p legẽ et pphetas ⁊ tan
dẽ ꝓpo oꝛe nobis ꝓpalauit euãge

licꝗ veritatẽ.ꝓpt᷑ qð ſcripture om

nibo ſunt certioꝛes. Vñ Chryſoſ.
Quecũq; dicũt ſcripture dicẽ dñs
⁊c.vt.S.ercio ſi taleſ aliqͥd boni
faciũt nõ eis ꝓficit ad vitã etnaʒ.

qꝛ nõ ex dei amoꝛe ſed timoꝛe pe

ne aut cupiditate ꝓpꝛij cõmodi ta
lia faciũt. Nã qꝛ mõ nõ cauẽt pec
cata et agũt bona et tũc bᷣ̊ vellent
vVt dicunt.qꝛ niſi certificati cauere
vellẽt penã.et cõcupiſcẽdo gliam
in ſuũ pꝛopꝛiũ bonũ illud referẽ/⸗
do.Et ita hodie faciũt idubie ſi a/
liqᷣd boni de genere agũt q̃re non
eſt eis meritoꝛiũ ſed eſt pctm̃.⁊ ẽ
fruitio creature. Quarto tles mẽ
tiunt᷑ et ſeip̃os decipiũt cũ cogitãt

aut dicũt ſe velle ↄuerti a ſua ma/

la vita ad informatiõem alicuius

ex moꝛtuis reſurgetis. qð bñ pꝛo
bat euãgeliũ cũ dicit. Si moyſẽ

erinhera⸗ nõ au.neq; ⁊c. Qð et

„

t hryf. ſileqꝛ laʒarꝰ domi

ni ptãte a moꝛtuis reſurrexit.⁊ tmñ
iudei ipᷣi nõ crediderũt.nec malaʒ
vitã coꝛrexerũt.ſed et xpᷣm reſuſd
tantẽ et laʒzaꝝ reſuſcitatũ occidere
voluerũt. Silr mlti xpᷣo reſurgẽ
te reſurrexerũt.et multis apparu
erũt.et tñ iudei poſt h̊ nõ cedide
rũt ſʒ etiã aplos inuaſert.Quinto
nõ eſſz vtile fidelib ꝙ moꝛtui cre
bro reſurgerẽt et viuis apparerẽt.
q̃re ſtulti talia ſtulte optãt. Nam

vt vult hryß. Si eſſz fideliby ſa /

lutare haud dubiũ dñs ita oꝛdiaſ
ſet. qq ꝓ vtilitate nrĩ̃a ſingula qq; fe
cit et fact.ĩmo eſſet guiter noduũ
⁊ in multaꝝ deceptoem ⁊ piculuʒ
aiaꝝ.qꝛ diabolꝰ illi rei ſe imiſcerz
⁊ in ſpecie alicuiꝰ defuncti noti vt
pfis ⁊c.ſe fadłꝛ hoĩbo oñderet.ſiẽ
ſe oñdit ſaul in ſpecie ſamuel.⁊ eii
falſa de ſtatu futuri ſecli imo erro
nea ⁊ mala in moꝛib pſuaderet.
qð eſſet oĩm tẽptationũ guiſſima
tẽptatio.qꝛ hoies ꝓpter affectum
quẽ habẽt ad ſuos charos et ꝓpt
ſpem de fidelitate charoꝝ in qꝛũ
ꝑſonis diabolꝰ ſe oñderet facle
crederẽt falſa q̃ diceret.et facerent
mala qᷓ ſuaderet.et ſic fides in eis
ſubuerteret᷑ et boni moꝛes. Et iſu
ꝑ ſi vᷣe aliqͥ moꝛtui reſurgerẽt nõ

facile eis credendũ foꝛet.Quis eĩ

certificaret hoĩes illos de ſaluat
eſſe ꝙ ſi ex dãnatis eẽnt.ita noſvt
diabolꝰ ꝓpter eoꝝ inuidiã et obſti
natõem in malo decipe conarẽt.

„

Dñica ſcha poſt Trinitatis
Bermo liij

Dmo qui

dã fecircenã magna;
O 6

— — GN——————

fur
un

nge
luus
pot
ODe
ſiant

tici

bos

.
——

dñs inuitatus fuiſſz p q⸗

atq; docuiſſʒ nõ diuites ſʒ pauꝑes

inuitãdos eẽad mẽſam.qͥdã ex di

ſcũbẽtibo dixit. Gtũs qͥ mãducat ĩ

regno dei. Cui dñs ꝑpaboliʒãdo re
ſpõdet ꝙ i re̊ ſuo mãducare pa/
nẽ ⁊ eternã vitã ſuſciꝑe nemi vo/⸗
lenti accedere negabit᷑.cũ ad iſtiuſ
regni annonã ex ꝑte pᷣſidentꝭ eſſet
vocatio general ſi ſolum dignare

mur accedere inuitati.Et illud pᷣſẽ
tis enãgelij ꝑabola manifeſtat cũ
ð2. Hõ qdã fecit cenã mag. ⁊c.
Hoõ ille ᷣm Cyrillũ de pr eſt ᷣm
ꝙ imagines ad ſilitudinẽ vᷣitatis
figurãt᷑. Quia vt ait Gre.Quotiẽſ
de pmitiuã ſuã virtutẽ vult oſtẽ

dere.vrſus pardꝰ leo nũcupatur.

qñ vo mĩicoꝛdiam ſuã expmere
vult ðꝛ hõ. Hic ergo cõditoꝛ oĩm
fecit cenã ſᷣm Gre.ꝑpauit nobᷣ
ſatietatẽ dulcedis eterne. et refecti
onẽ future głie. Hoc aũt cõuiuiũ
cena appellat᷑ et nõ prãdiũ ſᷣm eũ
in ome.qꝛ poſt pradiũ cena reſtat
poſt cenã aliud conuiuiũ nullũ re
ſtat.Et qꝛ dei cõuiuiũ nobisĩ ex/
tremo pᷣꝑabit᷑ rectũ fuit vt nõ pᷣn

diũ ſʒ cena noĩaret᷑ Sic g̊ ipe dñſ

fecit nobis cenã iĩ die ſuo ĩ q̊ nõ ẽ
ſucceſſio poſtere comeſtiõis .iĩ die
inquã etno qͥ noctẽ nõ habet.qꝛ il
lius diei ſol xpᷣs eſt qͥ nũqᷓ; occidʒ.
ꝓpter qð de illo die dicit ꝓpheta.
OPꝛdinatiõetua ꝑſeuerat dies. Et

ſicut poſt cenã reſtat reqͥes.ſic bti onis iinglon cte
Et vt ad vnũ dicã.ibi viqʒ ĩ efna fe
licitate ẽ amotio ois mali ⁊ colla/

tũcimꝑpetuũ reqᷣ eſcent a laboꝛi/⸗
bus ſuis.¶Et hec ẽ magna cena.
Primo ex magno factoꝛe ſeu pr̃e

familias. qꝛ magnus dñs et ma⸗

gna virtꝰ eiꝰ. Et iteꝝ. Magnꝰ do
minꝰ et laudabił nimis. Etioʒ eſt

inuntat quéee mas ex appoſitõe magnoꝝ ſere
apẽ phariſeoꝝ ⁊ ſanaſſʒ ydꝛopicũ noꝝ ⁊ ieff
rũ appᷣhẽderit pondꝰnũeꝝ ⁊ men

noꝝ ⁊ ieffabiliũ bonoꝝvt nẽo illo

ſura. Vñ Bef. Fercula celeſtꝭ con
uiuij tã mag ſũt ꝙ mẽſurari ñ poi
ſunt.tã młta ſt᷑ ꝙ nũerari ñ poſ/
ſunt.tã copioſa ſunt ꝙ finiri ñ poſ
ſunt.Et nõ ſunt illa intelligẽda de
epuł mat᷑ialib? carnalib qͥb hec
nf̃a indigentia ſuſtẽtat᷑ et ſupplet᷑
ſʒ intelligẽda ſũt de dulciſſima aie

refectõe q ẽ ex his q̃ integrãt tota

lẽ ⁊ ꝑfectã aie felici tatẽ.vt ſũt cla⸗

ra viſio ĩfinite pulcritudis.diuĩe
maieſtatis ĩ trinitate ꝑſonaꝝ ⁊ v⸗/
nitate eſſentie. ꝑfecta dilectio ſeu
fruitio imẽſe bonitatis dei.ſecuri/

tas ð illoꝝ ppetua tẽtiõe. gaudiũ
meſtiabile ↄſeqᷓns pᷣdictos actus.
ſcz viſiõem fruitõeʒ et ſecuritateꝰꝭ.

Et etiã gaudiũ qð habebit qᷣlibet

de omnium ſctõꝝ glia. clara vi/
ſio xpᷣi pᷣm hũanitatẽ ⁊ vgiſ marie
⁊ oĩs pulcritudis ðcoꝛiſ ⁊ honoꝛiſ
illoꝝ.⁊ clara ⁊ diſticta viſio oĩʒ ſã

ctoꝝ ⁊ oĩm bonoꝝ q̃ eis iſũt. Itẽ

ibi erit plẽa ⁊ ꝑfecta pax ⁊ mutuꝰ
amoꝛ oim celi ciuiũ adiuicẽ. Vnð
ſᷣʒʒ Anp. Sic oẽſiſil ꝑfecte dili gũt
vt nõ alit᷑gaudeat vnuſqͥſq;ʒ ꝓ ſin
gul alijs qᷓ; ꝓ ſeipᷣo.⁊ ſic i illa ꝑfe/
cta caritate inũerabiliũ ſctõꝛũ ãge
loꝝ et hoĩm erit tãta matia ⁊ gau
dẽdi occaſio vt pᷣter pᷣdictũ eẽntia
le gaudiũ tãtũ vnuſqſq; gaudʒ qᷓ;
tũ pᷣt mẽs ſua caꝑe ð accidẽtalib
gaudijs ꝓ bonis ſingłoꝝ ſctõꝛuʒ.

tio oĩs boni.qꝛ ſᷣm Anf ð ↄcoꝛ
dia. Felicitas ſᷣm oẽʒ ↄſẽſũ ẽ ſuffi⸗

ciẽtia cõpetẽtiũ cõmodoꝝ ſine om

ni indigentia. Et ſᷣm Boetiuz eſt
6 2

fſtatꝰ omniũ bonoꝝ aggregatõe ꝑ
fectus qvir bonus mallet habere
; non habere. Et Augꝰ.decuita

te dei ca.vltimo. Quanta erit illa

felicitas vbi nullũ erit malũ nul/
lũ latebit bonuʒ. vacabũt dei lau
dibus qui erit omnia in omnibꝰ.
ipe em̃ oĩpotẽs deꝰ qui ſine finevi
debit᷑ ſine faſtidio amabit᷑ ſine fa/
tigatiõe laudabit᷑ erit finis deſide
rioꝛũ nr̃oꝝ i ſe qetãs rõnalẽ crea
curã ⁊ eiꝰ ſatiãs appetitũ.qð non
põt facere aliq̃ creatura nec oẽs ſi
mul. dicẽte Auguſtino in libꝛo cõ

ſfeſſionũ. Dne feciſti nos ad teꝛ in

quietũ eſt coꝛ noſtꝝ donec qͥeſcat
in te. Et ꝓpha. ſatiaboꝛ cũ apꝑue
rit głia tua. Hecitaq; dixi de ma/
gnitudine illiꝰcene atq; celeſtis cõ
uiuij vt ipᷣm artiꝰdeſideremꝰ. dili
gęẽtiꝰ ad ipᷣʒ adipiſcẽdũ tendamꝰ⁊
vt cautiꝰ caueamꝰ ſingła q̃ nos ab

hB cõnuio valẽt ercludere. M vt

dicit Augꝰ. ſup Johã. Tanta eſt
pulchꝛitudo diuine iuſticie tanta
eſt iocũditas lucis eterne atq; in
cõmutabilis veritat ſapiẽtie ⁊ bo
nitatis diuine vt ſi etiã nõ liceret ĩ
illa gloꝛia ampliꝰ manere qᷓ; pꝛo
vni diei moꝛa ꝓpter hoc inume
rabiles anni huiꝰ vite plene diui⸗
tiarũ et delitijs et circũ fluẽtia bo
noꝝ thaliũ recte meritoq; cõtem/
nerent᷑om nẽ nanq; ſermonẽ atq;
oẽm hũane mentis ſenſuʒ excedit

decus pulcritudo głia et maieſtaſ

celeſtis regis.cuiꝰ ↄſpectũ ibi adi
piſcẽt᷑ oẽs qͥ hic ſe eꝰ volũtati ob/
tẽperant. hanc cenam
pr familias vocauit multos qꝛ
priꝰ in populo dei facta ẽ ĩuitatio
ad illã cenã ꝑ pr̃iarchas et ꝓphaſ
nũc in nouiſſimis diebo facta eſt

Dñica ſcda poſt trini.

chriſtũ et gplłos vbiq; et ad om

nes. Et vt dicit Bre. Multi ſt vo

cati ſed pauci veniunt.q; nõnunqᷓ
ip̃i qͥ ꝑ fidem ſubiecn ſũt et᷑no eiꝰ

cõuiuio male viuẽdo ↄtradicunt.
LEt miſit ſeruũ ſuũ hoꝛa cene dice

re inuitatis vt venirẽt qꝛ pata ſũt
oia Per ſeruũ ad inuitãdũ miſiũ
ſm Bre. intelligere debemꝰ queli
bet pᷣdicatoꝛẽ q tũc hoĩies ad cenã
dñi vocat qn aliqͥd ad eoꝝ edifica
tõem loquit᷑.qñ eos ad cõtẽptum
ſecłi ãmonet.et ad amoꝛẽ celeſtiuʒ

erigit.qñ eos ad pniam pctõꝝ in/

duatl Hoꝛa cene I'm Greg eſt fi
nis mũdi vel vltima eiꝰ etas in qꝗᷓ

nos ſumꝰ In poꝛibo etatibo hoieſ

inuitabant᷑.qꝛ oẽs qᷓntũcũq; iuſti
cũ moꝛiebant᷑ ad limbũ mittebãt᷑
nũc aũt ẽ hoꝛa cene ĩ q̃ inuitamur

T recipimur ad cenaʒ.eo ꝙ oia ad

ipᷣam neceſſaria ſũt ꝑata.Deꝰ nã/⸗

rũ amotõem.gr̃ecollatõem.ſacra

mentoꝝ efficaciã. ſctõꝝ ꝑticipatõ
nẽ. regni celeſtis aꝑtõeʒ. Et vniuer
ſaliter bona mũdo ꝑillũ collata.

Declara ſingula mẽbra quõ tota

creatura nõ poſſet deo ſatiſfacere
ꝓ moꝛtaliculpa. ſed xpᷣs ꝓ nobis
ſatiſfecit. Declara quõ merita rpᷣi
applicãt᷑ nobis taliba bonis. Oia

ergo decentia hãc cenã ꝑata ſt. vt
nõ ſit aliqͥd niſi inuitatos ad hãc
cenã feſtinare. Sed deꝰ iuenit he
mines adillã imꝑatos.pꝛopt᷑ q

ſubdit᷑ Et ceper̃t ſe oẽs exauſare

Plus ei hoies terrena diligũt qᷓ;
ſpnalia.plꝰ amãt tꝑalia qᷓ; eterna

plꝰ pᷣſen tia q; futura.⁊ ſic ad cenã

celeſtẽ venire recuſant.cũ ĩ iſtis ifi
mis rebus delectati ꝑ ſua mala o⸗
pera le retrahũt a futura głia. Et

—

q; pater pauit nobis in xpᷣo pctõ/

hobe
uote
he
euid
enb
liee

liga

dicit BGreg. Offert deꝰ qð rogari

debuit ⁊c̃.vide ĩ ome.. Primꝰ ait

villã emi ⁊ neceſſe habeo exire ⁊ vi

dere ⁊c̃. Scðʒ Aug.in de vᷣbiſ do

mini.ꝑ emptõeʒ ville ſuꝑbia deſi/

nat᷑ ppt᷑ appetitõem dnandi ſuꝑ
gos . babit in villa.Tal appe
titus dnandi ex ſuꝑbia ꝓcedit. di
cẽte Aug.xix.de ciui.dei.Locꝰ ſuꝑi
oꝛ ſine q̊ populꝰ regi nõ p̃t et ſi /
miniſtret᷑ vt decet tñ indecẽter ap
petit᷑.qꝛ pᷣſũptio eſt appetere pᷣſidẽ
tiã rõe celſitudis gdus et rõne ho
noꝛis et reuerentiaꝝ. C ¶ Et no
ta ꝙ btũs Gre. xxiij.moꝛa.aſſigt

Ittuoꝛ ſpecies ſuꝑbie Prima ẽ cũ

aliqͥs bonũ qð ſibi ieſt a ſeipᷣo ha
bere ſe eſtimat. Scða ſi illð bonũ
credit ſibi ð ſuꝑ datũ ꝓ ſuis tamẽ
merit recepiſſe ſe putat.Terda cũ
iactat ſe habere bonũ qð nõ habʒ.
Quartũ cũ deſpectis ceterꝭ ſingu
