q̃ͥ bonoꝝ xpi ẽ diſpenſatoꝛ dʒ primoniũ

xpᷣi cruciſixi iuſte pauꝑibꝰ diſtribuene

nõ abuti aut vaſtare.Ilã pᷣlatꝰ ⁊a ſupe
rioꝛ ẽ ſpũalis ſeneſcallꝰxpᷣi:qͥ de primo
nio crucifixi ⁊ bonis ecclie pauꝑes ſu⸗
ſtẽtare tenet᷑. Añ Berñ. Bes pauꝑũ nõ
pauꝑibꝰdare:par ſacrilegij crimĩe eſſe
dinoſcit᷑. Sane primonia ſũt pauꝑũ fa
cultates eccłiarũ: eis ſacrilega crude
licate ſurripit᷑ qͥcq̃d ſibi mĩſtri ⁊ diſpẽ⸗
ſatoꝛes vltra victũ accipiũt.lã bñfſicia
eccleſiaſtica dãtur ꝓpt᷑ dina officia.At

habet᷑.xij.q.ij.Conceſſo.vbi ſic ðꝛ ifra.

Reddita oblationes fideliũ in q̃ttuoꝛ
ꝑtes didat.ſ.bñficiat.q̃rũ vnã ſibi reti
neat.alterã clericis ꝓ officioꝝ ſedulita

te diſtribuat.tertiã fabꝛicis.⁊ q̃rtã pau

peribꝰ⁊ peregrinis habeat fideliter ero

gare.ꝙ bona eccłie ſint paupeꝝ baber

xvj.q.j.m qᷣcqͥd. Et.xxiij.q.vij.ꝙ aũt

20ρπ p-.
let 9 yve Y via rior,

bonn ermie nſe aepen

pctõnꝝ fulgebit ĩ conſpectu dei.· Z
Eerio p̃lat?ꝰ dʒ ire ꝑ vis pietatis bona

Pang
gionẽ
fanco
Luith.
föntu
linste
ad
Linc
ed
nor⸗
vim
ger

ntte Et.q.viij.Cõnenioꝛ. Beneficiũ igr da᷑ catoꝛes rectificando.
nmg cppter officiũ et vt diuidat᷑ pauꝑibꝰ:ſiẽ ¶ Tertio in occurſum ſui ſuas fragili
nkec iã dictũ eſt.vt nõ ſuꝑbiat.nõ luxurierur tates conſideranddd. q
huam nõ ditetur.nõ in clericatu diues ex pau ¶ ¶Debet igit᷑ pꝛimo bonus pꝛelat?ꝰde⸗ 5 ſ.ρο
enn pere fiat.nõ ex ignobili gloꝛioſus. non ſcendere in occurſuʒ xpᷣi pauꝑes hoſpi 4 2
mnontst de bonis ecclłie aipla palacia fabꝛicet. tando. Añ Luc.xix.dixit dñs.Zachee
inn⸗ nec loculos deinde ↄgreget nõ extollat feſtina deſcende qꝛ hodie in domo tua hoſpund
inerein de facultatibus eccłie ↄſanguineos ſu⸗ opoꝛtet me manere. Talis fuit abꝛaam
nxntni os aut nepoteſ nec filias duioꝛi nuptui quãdo habuit hoſpites angelos Gene.
lcstde tradat.Cõcedit᷑ tñ ſibi ꝙ de altario vi-⸗ iiij.Exemplũ.ſicut em̃ qui diligit dũm
kutan uat cũ eidẽ ðᷣſeruiat:eo mõ tñ quo iura libẽter recipit ſeruũ ſuũ: ſic qui diligit
Nloseni volunt.alias ſe exponit talis beneficia n libenter recipit mendicũ. Mat.x.
iu deni tus periculo pctĩ moꝛtalis.Figurat᷑ il⸗ Qiivos recipit me recipit.⁊c.Et Heb.
cberanlt le ſeneſcallꝰſiue diſpenſatoꝛ bonoꝝ xpᷣi xiij.Charitas fraternitatꝭ mianeat ĩ vo
fugare ꝑ angelũ qͥ Lhobiã iunioꝛẽ duxit in re bis:et hoſpitalitatem nolite obliuiſci.
ogi gionẽ medoꝛũ:⁊ inſtruxit quõ ſibi vxvo Quare ergo nunc in pꝛelatis non relu⸗
Neyebuu rem copulare deberet ⁊ ſanum reduxit. cet hoſpitalitas.quare chꝛi ſtum in mẽ
ui i.ſe Cui thobias regratiando dixit.Si me bꝛis ſuis non recipiũt:quia certe nõ co
llarieni ipᷣm vᷣuũ tradã tibi nõ ero cõdignꝰ me⸗ gnoſcunt ſtatũ ſiue vocationẽ ad queʒ
geſtats ritis tuis.Sic certe pᷣlatus ſua ꝓuiden aſſumũtur ⁊ eliguntur. lam ſepiſſime
darnad tia debet ducere ſubditos ꝑ viã etatis in mente deberent tenere verbũ ſapien⸗
Barnbg 1 iuſticie ad ciuitatem leticie.Subditi tis Sapiẽtie.ix.ſcriptum.u autẽ me
nihöͤfi⸗ vero tenẽtur ei exhibere reuerentiã. ho elegiſti regem populo tuo ⁊ iudicem fi
gunbig⸗ noꝛẽ: ⁊ retributionẽ. q̃ retributio ꝑma⸗ lioꝛum ⁊ filiarum. ¶ In iſta auctoꝛita
mndeil? xime ſtat in fideli ꝑſolutione decimaꝝ te notatur ꝙ pꝛelatus circa ſtatũ ſuum
s bem ꝗ̃ ex iure qᷣlibet laicus dare tenet᷑.vt ha quattuoꝛ conſiderare debet: videlicet.
fiͦſtan betur de decimis. c. A nobis. Quas ſi fi Aamo, non ſit ĩmiſſus per intru⸗ 51 h„ —–
ſihiomiſi deliter perſoluit tanto magis abundat ſionem. l Platy en ſtnt
e:ſcölt Ande Aug.xvj.q.vij.Maioꝛes nr̃i iðo ¶ ¶ Secundo ꝙ non ſit remiſſus ꝝꝑ diſſi 4 V roy A
finonii copijs oibus abundabãt:quia decimas mulationem. (Berne Lor.
ſnbuen deo dabãt ⁊ ceſari cenſum. Modo autẽ ertio ꝙ non ſit neglectoꝛ culparũ. .
nrſupe diſceſſit deuotio fidei: acceſſit indictio ¶ Quarto ꝙ non ſit acceptoꝛ ſonarũ
Npfino fiſci.Noluumus cũ deo partiri decimas Pꝛimo pꝛelatus volens hoſpitalita
ige ⸗ modo autẽ totũ tollitur. Hoc tollit fiſc tem pꝛopter chꝛiſti honoꝛeʒ obſeruare
angun qð non capitxpᷣus. De hoc uaſi de ſin debet conſiderare ꝙ non ſit imiſſus per
nnie ſ gulari bono gloꝛiat᷑ phariſe ĩ tẽplo di⸗ intruſionem: ſed vere poſſit dicere deo. ⸗
ulgi cens. decimas do oim qᷓ poſſideo Luẽ. ZTu me elegiſti. Foꝛma autem pꝛelatoꝝ oz=
lnan xviij. De hoc pauci chꝛiſtiani gloꝛiari Asen en mts ipᷣe chꝛiſtus in tribus GH x
diſß poſſunt.ymo nec vnꝙꝙ confitentur licer Quia fuit pꝛimo conceptus. Secundo kribα
lüͤina ſit maximũ peccatũ moꝛtale ⁊ ſacrilegi natus ſine matris coꝛruptione.Tertio
aficn um cum eccleſie ſubtrahant rem ſuam. in ſua cõuerſatione: qmia vixit ſine am
rirf êAantũ ad ſcdᷣm in quo oſtẽditur bitione.quia quãdo populus voluit eũ
iſe zna corꝛrectionis modus vitioſus ſi ẽ eligere in regem fugit ⁊ renuit fieri rex
sD contra clemẽtiam:ibi.Deſcen⸗ Iſto modo qui debet intrare ad pꝛela⸗
ni in de. Eſt notandu elatus debet de turam debet concipi in mẽtibus electo
vſal 4 ſcendere. ffum per inſpirationem ſpũſſacti.et nõ
tupne TE Pꝛimo in occurſum chꝛiſti pauꝑes per conſpirationem diſſolutoꝛum. De⸗

e ſguangas.
aii ¶ Secundo in occurſum pꝛoximi pec⸗

erf ₰

bet naſci de matre que eſt congregatio
eligẽtiũ cui dʒ pᷣeſſe ſine coꝛruptiõe:ita

ui;

heſpitado

Feria tertia poſt quartã dũtcã

coꝙ talis congregatio nõ ſit coꝛrupta pꝛe
ce vel pᷣcio vel minis potẽtũ.Et talis ſic
elcctꝰ? dʒ ad mittere ſtatũ ſuũ ſine abiti
one vt velit ſi poſſit ⁊ ex coꝛde fugere ⁊

inuit? obedire. vt de? poſſit ſibi dicere

illud Vſa. xliiij. Noli timere ſeruꝰ meꝰ
iacob rectiſſime quẽ elegi.Sʒ timẽduʒ

eſt valdeq nonulli eligunt᷑ ꝓpter par

tiales affectõnes.quidã pꝛopt᷑ mundia

les poſſeſſiones.⁊ quidaʒ ꝓpter curia⸗

les interpoſittoes. Conſiderant nõnul
li electoꝛes nõ quis melioꝛ vita: clarioꝛ
ſcientia:⁊ fama celebꝛioꝛ:ſʒ quis ſi ve⸗

lit eſſe in beneficijs ⁊ ſubuentõnibꝰ vti

lioꝛ qui velit vitã ſuã minꝰ emendare:

nite. Tales debẽt eſſe plati bonivt diee

re poſſint ſubditis ſuis illð apli Ephe.

iij. Imitatoꝛes mei eſtote fratres ⁊ ob⸗
ſeruate eos qui ita ambulãt ſicut habe
tis foꝛmã noſtrã.q̃ſi dicat. Obᷣuate.i.
attendite eos qui ambulant devirtute ĩ
virtutẽ:quia illa ẽ foꝛma viuendi ⁊ mo
dus perueniendi ad regnũ eternũ. Ad
ꝓpoſitũ narrat Naleri?li.vij.q argeus
rex macedonũ inoꝛiens reliquu filiũ ꝑ
uulũ.Contigit aũt macedones interim
contra ylarios bellare ⁊ vinci.qui ſtatĩ
ſe recolligẽtes regẽ ſuũ puerũ in cunis
iacentẽ ante faciẽ poſuerunt.⁊ ſic illos

lioꝛ qui velit vitꝗ ſuã min emendare; vicerũt oſtendẽtes regẽ defuiſſe nõvir gũ
gquisvelit crimia magꝭ diſſimulare.¶õ tutẽ.ſic pᷣſentia pꝛelati ſemꝑ iuuat ſub n
ſiderant alij quis eſt in rebus locuple⸗ ditos ad bene viuẽdũ ertio cõſidlere jo⸗
tioꝛ: in beneficijs pinguioꝛ: in expenſis ne ſit neglectoꝛ culpan inqͥrendo: diſcu wvie
ꝓfuſioꝛ:in conuiuijs latioꝛ: ⁊æ in ocioſa tiendo:puniendo.⁊ ratio ẽ qꝛ eſt electꝰ fau
familia multiplicacioꝛ. Conſiderãt alij in iudicẽ. Dicit ariſto.v.ethi.ꝙ quiſq; ben
quis ẽ regi gratioꝛ ⁊ acceptioꝛ.quis pa eſt bonꝰ iudex eoꝝ q̃ cognoſcit.Et ideo n
frentũ generoſitate nobilioꝛ.quis mun⸗ ad bonũ iudiciũ dãdũ requirit᷑ inqͥſitio (ii
dane vanitati habilioꝛ ⁊ vſitabilioꝛ ĩue et cognitio ne ex vna ꝑte hõ ꝓcedat ex pet
nitur. Iſti em nõ eligunt per ſpiritũſà ſuſpitionibus incertis.et ex alia dʒ inqᷓ red
ctũ ſʒ per neq;. Contra quos adduci po rere ne mala ſurrepant et augeant᷑ per ben
teſt illud.iiij.Re.x.Eligite melioꝛem ⁊ defectũ coꝛectionis.Cũ vero crimia ſürt nu⸗
eũ qui nobis ꝑplacuerit de filijs dñi ve⸗ cognita cõtinuo ſi poſſibile eſt ſint coꝛ ree
ſtri ⁊ ponite eũ ſuper ſoliuʒ patris ſui. recta per iudicẽ.qui.ſ.iudex debet eſſe ne⸗
Nota ꝙ pꝛemittit melioꝛẽ ⁊ eũ qui nob ſicut inſtrumẽtũ aĩatũ.ſicut dicit᷑ ethi. de
placuerit in ſignũ ꝙ bonitas gratiaruʒ v.vt mens ſua bona ſit a iuſticia oceu⸗ Ekr
T non acceptio perſonaꝝ debet eẽ cauſa pata.Et ideo populꝰ accedit ad iudicẽ “WB
Are nob placeat Gefert᷑ dixiſſe quẽdaʒ ſicut ad iuſticiã aĩatã vt omĩbꝰ reddat z
regi ludouico querẽti cur nõ fit mira qðs iuſtũ eſt. Ecci.vij.loli querere fie⸗
eula ꝑ epos ſic olim. Dñe inqᷣt: olim fie ri iudex niſi valeas virtute irrũpere ini ſonn
bant electões per ſpmſanctũ cui eſt fa quitates Quarto pꝛelatus conſideret i
cere miracula. modo fiunt per reges et ne ſit acceptoꝛ perſonan. quia in aucto *
pꝛincipes qui facere miracula non poſ⸗ ritate ſuperiꝰ allegata dicitur. filioꝛuʒ Aas
ſunt¶ Secũdo conſideret bonꝰ pꝛelatus tuoꝛũ ⁊ filiarũ.i.electus ſũ in regẽ ſiue
ne ſit remiſſus per diſſimulationẽ. ⁊ ra in paſtoꝛc ⁊ iudicẽ tã maioꝛũ qᷓ minoꝝ
tio eſt quia eſt electꝰ in regẽ. Rex em̃ a tã ſimpliciũ qᷓ p erfectoꝛũ vt ſim eis lo⸗
regendo dicitur. ⁊ pꝛelatus quaſi ante co tui patera non tyrannus.eñ Berñ. .
glios poꝛtatus:⁊ ſunt nomĩa tã oneris ſuꝑ Cant.diſcite ſubditoꝝ matres vos
ꝙ̈ honoꝛis.Tenẽtur em̃ alijs dare exẽ⸗ eẽ debere? nõ dños.ſtudete magꝭ ama ce⸗
plũ vt de ipſis moꝛaliter poſſit dici qdð ri debere q; metui.Et ſi ĩterdũ ſeuerita aie
de gedeone dicitur Judic.vj. Qð mevi tis opꝰẽ paterna ſit ⁊ nõ tyrannica.ma e
deritis facere hoc facite· Plus em mo⸗ tres fouẽdo.pr̃es coꝛrigẽdovos exhibe no
nent egregia facta pꝛincipũ ⁊ pꝛelatoꝝ atis.ſuſpẽdite verbera:ꝓducite vbera 1 h
iuſta inꝑia.lã de Julio ceſare dici- pectoꝛa lacte pingueſcant:nomeipo vꝛ⸗ ta
tur ꝙ nuꝙᷓ dixit militibꝰ ſuis ite: ſʒ ve-⸗ geant.hec Bernardꝰ.Et ſic ſicut hoſpi D

nde
ile.
81c
uhebe
atei,
tue,
didno
D
wgs
uiiün
gimenn
quti
in anm
lſicile
ſſenört
iunarſir
coſidere
do: diſan
eſtelenn
abiſh
.Erice
ſi miͤſin
peiug
unjn
E
nſ
eſt ſince
ebet ſſ
ieit aht⸗
uee;
diudici
nodor
wee⸗
gein
üüet
inaudo
. flion,
rege ſve
iymino
imeisle
i Ben⸗

tresre?

gema
ſn
nich
gethibe
te wbers
lpo ni⸗
hoßpt

tes ſubditos veſtros filios dei ſangui⸗

Et ideo qꝛ ſic ĩuenit᷑ inuicte virtut: de

ne vxpᷣi redẽptos recolligite ⁊ hoſpitali
tatẽ diligite necnõ ⁊ vocationẽ veſtrã
conſiderate atq; ſtatum:quia diſpen⸗
ſatoꝛes bonoꝛũ chꝛiſti ⁊ non diſſipato⸗
res eſtis. ¶ B¶ Secundo pꝛelatus de

bet deſcendere in occurſũ pꝛoximi pec

catoꝛes rectificando. Johĩs.iiij. Deſcẽ
de pꝛiuſq; moꝛiatur filius meꝰ.Exẽplũ

ſicut em̃ medic?cito vadit ad infirmuʒ

vt a moꝛte eripiat: maxime quãdo ſcit

ſe accepturũ bonum ſalariũ.ſic pꝛelatꝰ

debet eripere ſubdituʒ a moꝛte culpe ꝑ
quẽ vadit ad infernũ ſi velit lucrari re
gnũ.Ideo peccatoꝛ depꝛecat᷑ pꝛelatũ ſu
um cuicõmiſſa eſt eius aĩa dicens illð
ps. Intende aĩe meex libera eam. Et ra
tio ẽ quia deus dicit ſibi cuʒ aſſumit of

ficiũ paſtoꝛis illud.j.Re.x.Zu libera⸗

bis populuʒ meũ de manu inimicoꝛuʒ
qð facere mitũt᷑ boni pꝛelati per pꝛedi⸗
cationẽ.ideo de quolibet bono pꝛelato

pꝛedicãte ⁊ populũ docente ⁊ defendẽ⸗

te dicitur Sapie.x. Stetit cõtra reges

hoꝛrendos in potẽtijs ⁊ ſignis. Ilã bo

nus pꝛelatus talis debet eſſe vt pꝛo iu⸗

re eccleſie ⁊ pꝛo veritate ſancte doctri⸗
ne que ex oꝛe ſuo pꝛocedere debet vt au
deat ſtare contra pꝛincipes et tyrãnos.

ſicut apoſtoli:ſicut pꝛophete ſicut mar
tires et confeſſoꝛes vt de eo dici poſſit.
Stetit contra reges hoꝛrendos in qua
auctoꝛitate in duobus pꝛimis vocabu⸗

lis notantur duo que reddunt paſtoꝛẽ
Zmẽdabilẽ ex pꝑte ſubiect 2
ẽ rectitudo ↄſcie cũ dicit᷑ ſtetit. Scðᷣm

eſt foꝛtitudo reſiſtentie:cũ dicit᷑ cõtra.
Pꝛimo naq; in pꝛelato ex parte ſubie⸗
cti: videlicʒ ſuiipᷣius debet eſſe rectitu

do cõſcientie.ſicut monet eos apoſtolꝰ
Ephe.vj.State inquit ſuccincti lũbos
veſtros in veritate ⁊ induti loꝛica iuſti
cie:⁊ calciati pedes in pꝛeparationem
euangelij pacis. Et non ĩmerito dicit

aplſs ſtate.llam pꝛopꝛietas palme hoc
habet ꝙ nullo pondere impedit᷑ qͥn ſẽ⸗
per rectitudinẽ ſtature teneat q'tůcũq;

magnũ onus ſibi imponat᷑ duʒ creſcit.

zimuü

XXXII

putabatur olim in oꝛnamentũ victoꝛũ

Moꝛaliter. Pꝛelat qtücũq; ſibi impo
natur onus ꝑ ꝑſecutionẽ tyrannieã ⁊ ĩ
iuſtã ſemꝑ debet ſeruare rectitudinẽ ĩ
conſcientia:vt ſibi merito dici poſſit il⸗

lud Canti.vij. Statura tua aſſimilata

eſt palme.Et illud Sapiĩe.v.c.de eis ve
riſicetur qð dicit᷑ ꝙ ſtabũt iuſti in ma⸗
gna conſtantia Et ratio ẽ qꝛ ſtans pꝛi
mo eſt pꝛomptioꝛ ad miniſtrãdũ.Luẽc̃.
x.de Martha dicit᷑ ꝙ ſtetit ⁊ ait. Dñe
non eſt tibi cure ⁊ccẽ ¶Scðo foꝛtioꝛ ad di
micandũ.j ꝑali.ij.c. Hic ſtetit ĩ medio
agri ⁊ defendit eũ.hic.ſ.pᷣlat bonus ſi
ue rectoꝛ.ſtetit in medio agri.i.populi
ſui.⁊ defendit eũ a diabolo per ſanctã
pꝛedicationẽ ⁊ doctrinã ⁊ honeſtã con
uerſationẽ ⁊ iugẽ oronẽ Tertio ẽ apti
oꝛad ambulãdũ.Thob.v.legit᷑ ꝙ ipſe
thobias inuenit iuuenẽ ſtantẽ ſplendi⸗

dũ pꝛecinctũ ⁊ qᷓſi paratũ ad ambulan⸗

dũ Quarto altioꝛ ad ↄtẽplandũ.Abac̃
ij · Super cuſtodiã meã ſtabo ⁊ figam
graduʒ ſuper munitionẽ ⁊ contempla
boꝛ vt videam.ſ.mihi ſubditos an be⸗
ne viuant aut mandata dei cuſtodiant
vel ſi lupus videlicʒ diabolus miſcue⸗
rit ſe inter eos ad eos decipienduʒ per
ſuã aſtutiã Secũdo et bꝛeuiſſime in pᷣ

lato debet eſſe foꝛtitudo reſiſtenne con

tra malos.iðo dicit᷑ contra. Pꝛelato eĩ
licet contradicere ⁊ ſe opponerevitijs
atq; reſiſtere non tm ſuis:ſʒ etiã ſuoꝛũ
ſubditoꝛũ inqtũ poterit.Et ideo de bo
nis pꝛelatis poteſt exponi illð pᷣs. Po
ſuiſti nos in contradictionẽ vicinis no
ſtris ¶ D¶ ertio pꝛelatꝰ debet deſcen
dere in occurſũ ſui ſuas fragilitates cõ
ſiderando. Jone.j. Deſcendit ad inreri
toꝛia nauis. Ille deſcẽdit ad ĩteri᷑oꝛſa
nauis qui deſcendit ad interiſoꝛſa coꝛ
dis ſui ·Exemplũ.ſicut em̃ ſponſavadit
ad ſpeculũvtvideat ſi in facie maculas
habeat per quas viro diſpliceat:ſic pꝛe
latus debet recurrere ad conſcientiam
ſuã.ne videlicʒ in ea ſit aliquid qð deo
diſpliceat ⁊ ſuuʒ ſtatũ coguare atq; di

gnitatẽ:ſed hoc cõmode nõ põt facere
ſine lumie ſapientie. Ilã oĩbꝰ pᷣlatis dr

A36

Sαh«ll

3lez. Brn
46 mtes c&

1

eſtio

Sapꝛĩe.vj. Diligite lumt᷑ ſapientie oẽs em̃ quotidie ad eoꝝ ianuas apparet in

qui pꝛeeſtis populis.Eexemplũ.pꝛece⸗
cedentibꝰem ⁊ ducentibus alios de no
cte tenebꝛoſa neceſſariũ eſt lumẽ: quia
alias cadẽt vel ſaltẽ errabũt a via tam
ducẽtes y ducti. Math. xvij. Si cecus

ceco ducatũ pꝛebeat ambo in foueã ca⸗

dunt. Pꝛelati autẽ ſunt ductoꝛes ſubdi
toꝛũ pꝛecedẽtes eos invia moꝝ.ideo in
digent lumie ſapiẽtie ⁊ cognitionis ſa
cre ſcripture. Bonꝰ auriga ſic oꝛdinat

de equis trahentibus bigã vel currũ q

ſi habeat equũ exc ecatũ nũqᷓ; facit eũ pᷣ
cedere:qꝛ ſic bigã ſubuerteret ⁊ ſocios
ſeqntes ↄfũderet: ſʒ faeit eũ poſt alios
bigã ſuppoꝛtare ⁊ ſeqͥ alios qͥ pñt vide
re.Aſto mõ xpᷣs vult ſieri qͥ ẽ currꝰ⁊ au⸗
riga. lã ſibi nõ placet ꝙ carẽtes lumĩe
ſapie Kierent pponãt᷑ ad trahẽdũ bi⸗
gã eccłlie:ſʒ tm̃ clare vidẽtesĩ qͥbꝰ ẽ no
tic ia ſane doctrine ⁊ fidei. Et idðo pᷣlat⸗
eccłlie põt dici verbũ iſtud. Diligite lu
men ſapie ⁊c̃. Lumẽ ſapie debẽt eẽ do⸗
ctoꝛes ⁊ ſcolares ſacre ſcripture.Qui⸗
bus xpᷣs diẽ Mat.v. Aos eſtis lux mũ
di. q. d. tales pᷣferatis ĩ ꝓmotiõibꝰ.a
les diligatꝭ honoꝛãdo: bñſicia ↄferẽdo
ĩ ꝑplexitatibꝰ ↄſulẽdo:ſic tñ pauci fa
ciunt. Plures ei ↄſulũt laicos aut legi
ſtas q; theologos aut canoniſtas.Et ti

mẽdũ ẽ ne illis accidat ſic ſauli accidit

q̃ tꝑe neceſſitatis cõciliũ petijt a phito
niſſa:⁊ ab ea rñſũ ſue moꝛtis accepit.ſi
cut pʒ.j.Re.xxviij.lij eteĩ qͥ diligũt lu
men ſapie moꝛalit᷑ loquẽdo ſũt ille ſtel
le de qͥbꝰ Geñ.j. Poſuit ſtellas ĩ firma
mento celi vt lucerẽt ſuꝑ terrã ⁊ pᷣeſſẽt
diei ac nocti.diei.i.clericꝭ.nocti.i.laicꝭ.
Añ Gre.xxxj. moꝛa.Cũ is qͥ ſubeſt ſer⸗
uit ad obſequiũ: reſtat pꝛoculdubio vt
is qͥ pꝛeeſt ſeruiat ad vᷣbũ.Et cũ is qui
ſubeſt iuſſis obtemꝑat: opoꝛtet ꝙ is qͥ
pꝛeeſt curã ſollicitudinis impẽdat.Sʒ

iã verificat᷑ illð Joeł.ij.Sol ⁊ luna ob

tenebꝛati ſũt.⁊ ſtelle retraxerũt lumen
ſuũ.Sol ⁊ luna ſũt pᷣlati maioꝛes.ſtel⸗

le ſũt curati ⁊ minoꝛes ſubditi obtene⸗

bꝛati ꝑ auariciã ⁊ cupiditatẽ: ꝓpt᷑ quã
ĩplẽqã aut ſuſtinendã xpᷣʒ negant.xpᷣs

foꝛma pauꝑis oñdens indigẽtis ſuã et
petẽs nutrimẽtũ vel veſtimentũ ⁊ ipᷣm
ↄtẽnunt dũ pauperẽ reſpuut᷑ atq; deſpi

ciunt.Non em̃ poterũt ſe excuſare dicẽ

tes.Dñe appparuiſti ĩ veſte aliena ⁊ ef
figie iðᷣo nõ nouimꝰ te neq; de te notici
am habere potuimꝰ. Sciũt em̃ ꝙ xpᷣs i

pꝛeſenti taliveſtit᷑ roba.⁊ quia xp̃ᷣʒ mo
do negãt in die iudicij xpᷣs eos negabix

dicẽs. Amen dico vobis neſcio vosE

t tũc iudiciũ duriſſimũ fiet his qͥ pꝛe⸗
unt. O verba duriſſima ⁊ multũ põde

tes audite quid pꝛomittit᷑ vobis ĩ vltio
xpᷣi aduentu.qꝛ iudiciũ duriſſimuʒ fiet
his qui pᷣſunt.fiet durũ qꝛ male ĩtraue
runt.durius quia male rexerũt. duriſſi
mũ qͥa male vixerũt Et tnnc ſiet eis tri
plex queſtio. Quomodo intraſti. quo

modo rexiſti.qũo vixiſti. Durũ iudici⸗

um fiet ſecularibꝰ.duriꝰ religioſis.du⸗

riſſinm puerſis pꝛelatis ⁊ rapacibus ſi

ue auaris ⁊ xpᷣm in pauꝑibus neganti⸗

bus. O queſtio dura. O vba multũ põ
deranda. Dura que ſtio qꝛ pauꝑibꝰ ex⸗

toꝛſionẽ ferũt. durioꝛ quia bona paupe
ruů conſũpſerunt.videlʒ inutiliter in põ
pis:in vanitatibꝰ:in luxurijs ⁊c̃.⁊ alijs
pctis infinitis.duriſſima quia xpᷣo ⁊ ec
cleſie de perceptis elemoſinis non ſer⸗
uierunt. Dura inꝙᷓ queſtio qꝛ oues xpᷣi

non pauerũt in tẽpoꝛali ſubſtãtia.duri

oꝛ gi nõ pauerũt ĩ verbo doctrine.du
riſſi

ma qꝛ non pauerũt exẽplo bone vi⸗
te ⁊ ſancte cõuerſatiõis.Dura quia bo

nos nõ infoꝛmauerũt. durioꝛ qꝛ malos
non increpauerũt. duriſſima qꝛ ipᷣimet
nõ bene vixerunt. Ergo iudiciũ duriſſi
mũ fiet his qui pꝛeſunt. Hoc autẽ totũ
fier ex rõnali ꝓpoꝛtione.Eſt em̃ iuſtuʒ
qꝙ ſic ſe habeat pena pylati ad penã iu⸗
de:ſicut culpa pylati ſe habuit ad culpã

iude. In illa gꝰ ꝓpoꝛtione in q̊ culpa pᷣ

lati excedit culpã ſubditi.iuſtũ ẽ 2 pe⸗
na pꝛelati excedat penã ſubditi.Et qͥa

iſte exceſſus ralis ẽ ꝙ maioꝛ eſſe nõ po
teſt: iðo vocat᷑ iudiciũ duriſſmũ qð in
fliget᷑ pᷣlatis.iðᷣo d Sapie.vj.Exiguo

–

randa. O paſtoꝛes ⁊ curã aĩarũ haben

niget
delec
fuo⸗

cis⸗
Nine
toris.
ſelg
Murq
ſe

4 concedet᷑ mĩa.i.ei qͥ peccauit ꝑ ignoꝛã ctoꝛitatibꝰ ĩ mãſuetudie ſuſcipite ĩſitũ
e tiã ⁊ fragilitatẽ fiet mia.⁊ hec ẽ ininoꝛ vbũ qð põt ſaluare aĩas vr̃as. Jaco.j.
n pena.ſʒ potentes.i.pᷣlati ·ſe henesrr. ad (AIn iſta auctoꝛitate notat᷑vtilitas au Verba. . dei =
ſpi ſciẽtiã obligati.potẽter.i.abũdãter.toꝛ ditiõis verbi dei. Pꝛo quo ẽ aduertẽdu ⸗ .
ieᷣ menta patient᷑.vt de illis veriſicet᷑ illð ꝙ verbũ dei qͥnq; cauſat vtilirates Pꝛi
lef Apoc.xviij. Quantuʒ gloꝛificauerit ſe mo nãq; illumĩat ignoꝛãtes.ſicnt lumẽz
e ſupple ĩ boĩs tꝑalibꝰ⁊ĩ delitijs fuit:tiñ ſolis illumĩat ſedẽteſ ĩ tenebꝛis.pᷣs Cu
i date illi toꝛmẽtũ ⁊ luctũ. Ex his oĩb ap cerna pedib meis verbũ tuũ ⁊ linnẽ ſe
”Ml paret itũ ſit ꝑiculoſus ſtatꝰ pꝛelature mitis meis. Hãc lucernã nob miſit de
de ⁊ male viuere in eo.delinquẽtes nõ coꝛ pr filiũ ſuũ ⁊ ꝑ młtos alios ad modũ
rigere. hoſpitalitatẽ non diligere.aua⸗ amici qͥ ſciẽs amicũ ſuũ opoꝛtere de no
ne⸗/ ricie ſtudere.pauperes xpᷣi contẽnere⁊ cte ad ipᷣʒʒ veĩre ei mĩſtros mittit cũ lu⸗
de bona crucifixi inutiliter expendere. cerna vel lucernis ne ĩ via erretvel tur⸗
ben Aantũ ad tertiũ in quo oſtendit᷑ piter cadat.Sic de miſit nob vbũ ſctẽ
ltio ſubiectiõis act flagicioſ ſi iẽ traſ pᷣdicatõisvt ſine erroꝛe ſine caſu ad ho
ſe us ) obĩam.ibi.peccauit pplłs tuꝰ ſpitiũ ſuũ ĩ celũ veniam? lumẽ abũdã
faue Eſt notãdũ ꝙ tria faciũt peccare hoĩeʒ tius habeamꝰ. Aoluit etiã luẽnã bñdi
“ ¶ Pꝛimũ eſt duricia coꝛdis ad audiẽ⸗ cti filij ſui ĩ multꝭ locis a cruciſxoꝛibꝰ
m dum dñi pꝛeceptum . perfoꝛari: verbũ ſuũ a pꝛedicatoꝛibus
t⸗ ¶ Scõdm eſt fallacia oꝛis ad fingendũ multipliciter exponi:ſciẽs ꝙ lucerna ĩ
ſanctum affectum. qua plures ſunt feneſtre lumẽ clarius
isdu⸗ ¶ KTertiũ eſt malicia operis ad dimit cõmunicat. Hee etem̃ feneſtre ſunt xpᷣi
us tendum bonũ inceptũ ¶ Pꝛimum vulnera ⁊ oĩz ſanctoꝛũ doctrinat exem
qð facit peccare hoĩem eſt duricia coꝛ pla in quibꝰ onibus clare oſtendit vul
unn⸗ dis ad audiendum dñi pceptũ. Zere. v. tum aĩe ⁊ qͥd agendũ fugiendũue ſit er
i Audi pple ſtulte qͥ nõ habes coꝛ qͥ hẽtꝭ nõ decipit intuentes ſiẽ ſapiẽtia mũdi
ha⸗ ocłos ⁊ nõ videtj.⁊ aures ⁊ nõ auditis que ad modũ lune ſeu lummis cãdela⸗
Tales fuerũt filij hely qͥ noluerũt audi rũ q̃ nõ ſũt pulcra facit apparere. ꝓpter
nn recoꝛrectionẽ. · Re.ix. Exẽplũ ſiẽ eĩ po qð ne decipiat᷑ iſtã luẽnã ꝓpheta ſpã⸗
Lalis pulꝰ ſtultꝰ eẽt qͥ nollet audire decretuʒ liter petiuit dicẽs.Lucerna pedibꝰme⸗
1* pꝛĩcipis: ſ niteret᷑ ad zriũ: ſic ille ſtul⸗ is vbũ tuũ. Scðᷣo vbu dei iracũdos ⁊ ĩ

. tus ẽ ⁊ fatuꝰ qͥ ↄtẽnit vᷣbũ ꝑ qð hõ coꝛ⸗ uidos q̃ſi ↄgelatos liq̃facit Sʒ ẽ aduer

rft rigit̃ ⁊ m rõnẽ viuit: ⁊ nõ ſeqt᷑bꝛutalẽ tẽdũ q ſiẽ lumẽ caloꝛſolis nõ liqfacit
un delectationẽ.iõ dñs pꝛecepit moyſi ꝙ ſi ferrũ ſʒ glaciẽ.ita vᷣbũ dei raro liqfacit
e filiꝰ noller audire monita pr̃is lapida⸗ ĩ ſtiq̃ malicia vel odio q̃ſi ferrũ indura
neri ret᷑ a pplo ciuitatꝭ. Deut.xxj.Eapꝛopt᷑ tos ſʒ qͥ ad alios emittet vᷣbũ ſuũ ⁊ liq⸗
nnab⸗ ũ dei attẽte ẽ audiẽdũ ⁊ nõ ↄtẽnẽdũ faciet ea.pᷣs.Quivo oĩnovolũt dãnari
mabs Circa igit᷑ hũc pũctũ duo ſũt declaran indurant᷑. Math.xv.hoc vᷣbo phariſei
hing da. Pꝛĩo ꝙ tã nũcij dei q; vᷣba q̃ loquũr̃ ſcand aliʒati ſũt ¶ Tertio mũdat nã ad
dunſt ſũt honoꝛãda⁊ ĩ reuerẽtia hũda.Sco modũ quo vẽtꝰ mũdat granũ a paleis:
rtton vtilitas oñdet᷑ q̃ ex hꝰ ſeqt. Pꝛimũ pʒ vbũ dei mũdat hoĩes a culpis.j.Lhi.
iuſti pꝛio ꝑ exẽplũ de reuerẽtia q̃ exhiber᷑̃nũ iiij.Sctificat᷑ ꝑ vᷣbũ.Et ad modũ qͥ aqᷓ
niiu, cijs ⁊ Yꝓbis regꝭ · Scðo ꝑ legẽ eiuilẽ ĩ ̊ mũdat ſoꝛdes coꝛpoꝝ:ita aq̃ illa de qua
dah; ↄtinet᷑ ꝙ oẽz reuerẽtiã dẽmꝰnũcijs iʒꝑa Eʒe.xxxvj.Effũdã ſuꝑ vos aquã ⁊ mũ⸗
ulpap toꝛis.C.li.vij.ti.Qñ ꝓuocare ũ ẽ neceſ dabimi ab oĩbꝰĩqͥnamẽtꝭ vris ĩ q̊ laua⸗
igbe⸗ ſe.l.Omnẽ honoꝛc.CTertio ꝑ ſacrã ſcri mĩ ⁊ mũdi eſtote.Vſa.j.qꝛ mũdat ab oĩ
Etc pturã in de bonis legit᷑j.Eeſſa.ij.ca. bꝰſoꝛdibꝰaĩan. Jo.xv.Jã mũdi eſtppt
nopo Nõ accepiſtꝭ vt vbũ hoĩʒ ſʒ vt xbũ dei vᷣmol 1cSʒ aduertẽ dũ ꝙ. Ric nõ oĩs aũ̃
goin Iſtis igit᷑ infoꝛmati exẽplis legib?⁊ au mũdat ſʒ illa qẽ ĩ ſe clara:ita ñ oẽ vbn,

dn ⸗ Fe den co⸗dis

2 „
ecrae ſnat

2⁰
ien,

carnalia ntenut.ifinguͤrſ⸗ e malte ſan⸗
ſicia eccłiaſtic a ꝓ⸗

vel ſapiẽtia aĩam lauat ſʒ ille fõs clarꝰ
de quo Eccij. Fons ſapiẽtie verbũ dei
in excelſis Quarto dat vitã gre.ſed ſic
ſignũ moꝛtis ẽ in ifirmo qñ cibũ non re
tinet:ita ſᷣm btm̃ Greg.ſignũ moꝛtꝭ eter

ne eſt qñ hõ nõ retinet verba dei. De qͥ;

bus Johis. vj. Nerbavite eterne habes
Auita derir adl regna celeſti l naã⸗
qᷓ; de illo ſic de riuulo fõtis:qꝛ ſic riuu⸗
lus ducit ad altitudinẽ oꝛiginis:ſic ver
bũ dei ad deũ.De quo Jo.j.In pncipio
erat verbũ.Sicut ergo operariꝰ cui ma
gna/ ꝓ mittit᷑ merces dic̃ in ſpe⁊ gaudio

foꝛtiter agã:itavos dicẽtes illud Jere.

xv. Factũ eſt verbũ tuũ mihi ĩ gaudiũ.
De quo ipᷣm frequẽter cõmemoꝛemꝰ⸗ di
cẽtes illud pᷣs.Memoꝛ eſtoverbi tui in
quo mihi ſpẽ dediſti cdᷣm qð fa
cit hoĩem peccare ẽ fallacia oꝛis ad fin
gẽdũ ſctm̃ affectũ.Yſa.xxix.Ilõ appꝛo⸗
pinquet populꝰiſte mihi oꝛe ſuo⁊ labi
is gloꝛificãt me coꝛ aũt eoꝝ lõge ẽ a me
Exemplũ.ſic em̃ reputaret᷑ fatuꝰqui lo⸗
quẽs cũ rege ad vocẽ ribaldi frangeret
verbũ ſuũ ⁊ ſequereret᷑ ribaldũ:ſic fatu
us iudicat᷑ qui loquẽs deo ꝑ or̃on᷑ ad
ſuggeſtionẽ diaboli dimtitit deũ ⁊ ſeqͥ
tur tẽptationẽ.Lales ſũt or̃ones hypo

critarũ qui exterius pleni ſunt deuotio

ne ꝑ apparentiã:interiꝰautẽ pleni ſunt
iniqua cogitatione Mat. vj. Ilam tales
hypocrite aſſimilãtur miluo qͥ aſcẽden
do clamat fi.fi.fi.ſed in voce gracili et

valde ſpũali clamat ac ſi nihil curaret

de toto mũdo ac ſi eſſet ita ſpũalis⁊ eis
que dei ſũt intẽtus ꝙ de tꝑalibus non
curaret nec cogitaret:⁊ ea q̃ ſũt ſua om
nino nõ qreret.ſed viſo cadauere ſtatĩ
⁊ cito ſuꝑ illud deſcẽdit.⁊ adhuc in al⸗
tum aſcendit famelicus: vt ad diſtãtiꝰ
facilius pᷣdã videat ⁊ citius capiat.An
pᷣma ↄditione ei aſſimilãtur illi qui in
qdrageſima ⁊ ĩ infirmitatibꝰſuis et ne

ceſſitatibꝰ⁊ ↄfeſſionibꝰita ſpũaliter lo⸗

quũtur pctm̃ deteſtãtes dicẽdo ſi. fi.fi.
ſuꝑ gula ⁊ luxuria ⁊ alijs pctĩs.ſʒ ceſſã

te ipedimẽto viſa opoꝛtunitate cito ad
cadauera guleluxurie redeũt.In ſcda
ↄditiõe vicʒ ꝙ i aitũ aſcẽdit vt pᷣdã ca⸗

piat aſſimilãtur ei hypocrite qͥ iðᷣo oĩa

ctitatis volare:vt bñ
motiones. munera. gras.⁊ laudes ho
minũ adipiſcãtur. IJ§o de eis ðꝛ Gene.
xlix.Ad pᷣdã aſcẽdiſti.Aſſimilat᷑ etiaz

— .
.

.

fac iẽti imagines tumuloꝝ:qꝛ ille qͥ fac

imagies illas incipit oꝑari exteriꝰillaſ
ta interiꝰ:nec multũ curat de decoꝛe in⸗
terioꝛi.latura vo q̃ hoĩiem ꝓduẽ viuũ
econuerſo interiincipit a coꝛde: illiſ;
pPtibꝰ vitã influit:⁊ oꝛnare ⁊ ſaluare płꝰ

nitit᷑. Sic hypocrita:ð q̃ ĩ pᷣs.In imagi
ne ꝑptrãſit hõ.ſ. hypocrita facit exteriꝰ

artiſicialẽ ⁊ ĩ apparẽtia pulcrã imagi-

nẽ ſãctitatis:interiꝰvero ⁊ ĩ occulto pu

tridã. Querẽti ergo q̃re ſic faciũt: meli
us vel veriꝰ rñũdere nõ poſſẽt ꝙ;ᷓ ſiẽ qͥdã

pictoꝛ ðꝛ rñdiſſe qͥ pulcras fecit imagi⸗
nes ⁊ turpes habuit filios.de quo cũ ſi⸗

bi loqueret᷑:dixit.ſlõ cẽ mirabile qꝛ pin
xi de die ⁊ finxi de nocte. Ita iſti de die

id ẽ in hoĩʒ onſiõe imagĩes pingũt pul

cerrime ↄuerſatiõis:ſzʒ in occulto ↄmit

tũt ſpurciſſima qᷓq;. Boni vo ecõuerſo
plus nitũtur vitã ⁊ oꝛnatũ ſpũalẽ inte⸗
rioꝛi hoĩ dare:ſequẽtes rõeʒ
nem nature. Et ſiẽ illa ſepulcra exteriꝰ
ſũt pulcra interiꝰ wo plena ſqualoꝛibꝰ:

ita iſti de quib?ſaluatoꝛ Mat.xxiij. e
vobis phariſei hypocrite:qꝛ ſiles eſtis
ſepulcris dealbatis.Sequũt᷑ etiã cõdi

tionẽ ſpec uli fracti ĩ quo apparent due

imagines:ſic iſti in occulto oñdũt ima
ginẽ diſſolutã:in aꝑto wo ſunt ſiẽ hypo
crite triſtes Mat.vj.Aſſimilanturetiãw

domui q̃ interiꝰfoꝛte nullã hʒ crucẽ ſed
multas ſoꝛdes:ſʒ exteriꝰcruces ĩpꝛimũ
tur multe ne trãſeũtes vrinẽt ſuꝑ illã.

ſʒ ꝓpt cruces hñt illã domũ qͥdãmõ ĩ re
uerẽtia.nõ ſic tñ ĩ oĩ tẽplo vel eccłia:qꝛ

ibi ĩteriꝰ pulcrioꝛes ſunt cruces vtpote
de aurate exteriꝰ.In q̃ gdomovideri

tis cruces tmmmõ extra:certiſſimũ ſignũ
E ꝙ nõ ẽ tẽplũ dei:ita hypocrite qꝛ nul⸗
lã hñt crucẽ pnĩe vel ſaltẽ minꝰq; pnt ĩ
teriꝰ: exteriꝰmultas cruces fingunt pe⸗
nitentie ne ab hoibus cõtẽnent᷑: ſed vt
ſub hoc velamine malicie ab hoĩbꝰ ho

noꝛent᷑.⁊ qð affectãt acqᷣrant:videlʒ ſa

ꝓductio

ſalutationes ĩ foꝛo ⁊ pꝛios recubit ĩ ce⸗
nis⁊ vocari ab hoĩbꝰ rabbi. Mat.xxiij.⁊
audire rabbi mãduca. Jo.iiil. S⸗
ra dũ ſolũ exteriꝰ hñt cruces certiſſime

oñdũt ſe nõ eẽ tẽplũ dei.de qᷣbo Math.

Exiin leni eſt; ypocriſi ⁊ intqtate
3 Tertiũ qð facit peccare hoĩem ẽ mali
cia oꝑis ad dimittẽdũ bonũ ĩceptũ.Ae⸗
re:il: Nlũq obliuiſcit᷑vgo oꝛnamẽti ſui
aut ſpõſa faſae pectoꝛalis ſui· pplłs vo
meꝰ oblitꝰ ẽ mei. Exẽplũ ſiẽ eĩ clericꝰ ĩ
Kicituo ſtuci feruet ⁊ in fine tepeſcit:
ic miſer peccatoꝛ ĩ die ieiunij ẽ deuotꝰ
ſʒ poſt paſcha vt pꝛiꝰ ĩſanit.de tali po⸗
pulo ðꝛ Exo.xxxii:Sedit ppłs mãduca
rex bibere ⁊ ſurrexerũt ludere.Sedit ꝑ
ieiuniũ ⁊ oronẽ:mãducauit⁊ bibit ꝑ ſa
cramẽti ſũptionẽ:ſurrexit ludere ꝑ pec
catũ ⁊ diſſolutionẽ. LZales ſũt ſimiles
iude qͥ poſt bucellã tractauit de. moꝛrte

dñi ⁊ magiſtri ſui . Qi malũ ⁊ ꝑiculo
ſũ ẽ redire ad pctm̃¶ Pꝛo huiꝰ materie

declaratione notanda ſũt aliqua.
¶ Pꝛĩo ꝙ qͥdã credunt recidiuare qui
non recidiuant. G
Scõðo qͥdã recidiuãt ⁊ hoꝛũ magna
¶ ¶ Tertio recidiuãtiũ pena ⁊ ꝑiculum
uãtũ ad pᷣmũ ẽ aduertẽdũ ꝙ aliud ẽ
cõtinuare pctĩ coꝛde licʒ oꝑe parũ di⸗
ſcoõtinuet᷑:atq; aliud recidiuare ⁊ ĩ pec
catũ iterũ cadere. Qꝛ illi qͥ in qdrageſi
ma vel circa paſchavel ĩ iſirmitate pec
cata ſua ↄfitẽt᷑ ⁊ ad tpᷣs ceſſãt ab oꝑibꝰ
turpibꝰ cũ intẽtione redeũdi vel nõ cũ
firmo ꝓpoſito ſꝑ abſtinẽdi a moꝛtali⸗
bus vel aliena nolũt reſtituere vel ma⸗
las ſocietates vitarevel mulieres qᷓs p
us tenebãt ab eis abigere ⁊ de domibꝰ
ſuis eijcere vel malas mẽſuras nõ fran
gere ⁊ cõburere vel irã de coꝛde remit⸗
tere.Laleſa his ſimiles qñ iteꝝn redeũt
ad eadẽ turpia opꝑa et ſimilia q̃lia pᷣus
oꝑabãt᷑ ꝓpᷣe nõ dicũt᷑recidiuare nec ite
rũ cadere in ſua pctã qꝛ cõtinue iacue⸗
rũt ĩ illa coꝛdis affectiõe.⁊ tales coꝛpꝰ
vi recipiũt ad aĩarũ ſuarũ danationẽ.
ſo em poſſet iterum caderequi nũqᷓ
ſurrexit ſed cõtinue iacuit.vł quomo⸗

o verididankt- 6 n.

KXXII

do poſſet iterum ad carcerẽ redire qͥ cõ⸗
tinue ĩ carcere fuit vno pede vinculatꝰ.
nullꝰ eĩ de pᷣdictꝭ totaliter ſoluebat vin
cula ſpũalia ſʒ aliquo mõ remãſit ĩ car
cere viculatꝰ.Hoc ꝓbat᷑ ꝑ legẽ ciuuẽ in
jff.nouo.li.xj.ti.de captiuis ⁊ redeꝑtis
ab hoſtibꝰ. L. Int eſt. vbi vult lex ꝙ ille
n effugit limites hoſtiũ qͥ ad eos itẽde
bat redire.dicit eĩ ſic.lec eĩ ſatis ẽ do⸗
mũ coꝛꝑe rediſſe ſi mẽte alienꝰ ẽ.Si gꝰ
iuſticia legis ciuilis talẽ iudicat de ho-
ſtibꝰ⁊ carcere nõ fugiſſe qͥ coꝛde nõ fu⸗
git:multomagis hoc iudicabit iuſticia
legis dei qi coꝛda intuet᷑.de quo. iij.
ARe. viij. De? aut intuet᷑ coꝛ. Et iterñ in
ps:Oñs nouit abi. cõdita coꝛdiũ Qiyta
g multitudo vpᷣianoꝛũ remanet cũ de⸗
monib? qͥ ſũt hoſtes hũane nature· na
poſt cõfeſſionẽ q̃ fuit cauſa comuniois
vel poſt infirmitatẽ totducũt vita qua
antea ducere ſolebãt. intm̃ ꝙ vix inter
decẽ inuenit᷑ vn qͥ vitã mũdã cõtinuãä
do ꝑſeueret ad bꝛauiũ ſed ad gulas ad
luxurias falſitates.ñ dico redeũt ſʒ ↄti
nuãt.qꝛ nũqᷓᷓ illa coꝛde dimiſerũt. Hoc
oñdit᷑ ꝑ exemplũ. llũqͥd latro incipiẽs
frangere carcerẽ manibꝰ ⁊ vno pede fu
gere hñs ſuꝑ aliũ pedẽ vincula lʒ hoc
nõ intendat coꝛde.nũqͥd nõ cito capit᷑ꝛ
foꝛtiꝰ ligat᷑. Sic ĩ ꝓpoſito dũ pedibus
ad eccleſiã currũt ⁊ manꝰiĩ cõfeſſione ⁊
contritõne vt videt᷑ eleuãt iudicat᷑ de
ipᷣis ꝙ volũt carcerẽ diaboli frãgere:ſʒ
hoc coꝛde nõ intẽdũt:qꝛ dũ male acqͥſi-
ta vel vfuras ĩ domo retinẽt vel ĩ ꝓpo⸗
ſito ꝑſeuerãdi iacẽt pendẽt vincula ſu
per vnũ pedẽ. et ſic tales a diabolo per
alia oꝑa etiã peioꝛa capiũtin ⁊ foꝛtiꝰ li
gãtur. Tales igit᷑ non recidiuãt qꝛ cõ⸗ 2

ο

tinue ĩ pctis iacẽt Recidiuates dicunt᷑ Kendi Irci
illi qͥ coꝛde oꝑe vᷣbo et facto omia pctã
iuxta poſſe depoſuerũt⁊ firmũ ꝓpoſitũ
pꝛo tũc habẽt nõ redeundi:ſʒ ꝓceſſu tł᷑
poꝛis recidiuãt et graui peccant q; añ
ꝛ ingrati ſunt deo de gratia eis facta. A 5 Nin-
otiua autẽ ad recidiuum ſunt. etidint

Demonis cautela. iĩa moricẽt
Pꝛeteritaꝝ delectationũ recoꝛdati
Et.ꝓpꝛia penitẽtiũ incõ ſtãtia⸗

.

Bu wotnt —K=--— SS
4 R vendenet KPꝛimũ ergo motiuũ sad recidiuũ ẽ ſericoꝛdia deſꝑet᷑. Non addijcias ergo
— cautela demonis qꝛ ſe hʒ ad pctõẽ inz⸗ petm̃ ſuper pcima dicas.miſeratio dei
endedes tvi firmũ ſpaliter ſieut medic? ad ifiy mũ magna e: qꝛ mia ⁊ ira ab illo cito pꝛoxi
nme u in coꝛpꝑaliter. Qꝛ ſſẽ medic? tribꝰ digitis mant ⁊ ira illiꝰ reſpicit in pctõꝛes. Mi
& ene- tangit pulſũ iſirmi:ſic de mõ tribꝰ ꝓſua/ ſericoꝛdia qtũ ad iſtos qui tꝑe mĩe nõ

ſionibus et cautelis tangit coꝛ ꝑctoꝛis. abutuut᷑ ⁊ ira qtũ ad illos q̊ de mia dei
dꝛio naq; indice tãgit eũ cuz grauioꝛa nimis pᷣſumũt. Et ſi deꝰalit᷑ ſe hẽret ad
pctã alioꝛũ oñdit ſibi.q; ſicẽ medicꝰ con/ illos iuſte ſac eret cõtra imm ꝗ ſũt red⸗
foꝛtat infirmũ dicẽs.inſirmitas tua nõ dere vnicuiq; qð ſuũ cẽ. Et qͥ inteſtatus
magna bñ euades ſis boni coꝛdisnita moꝛit᷑ ſm ius in prochia ſua ĩ qᷓ moꝛat᷑
demon fere ocs ↄfoꝛat dicẽs.viri eccle ſepelit᷑.Cũ g tales ſint ꝑrochiani dia⸗
ſiaſtici ⁊ clerici ⁊ hoĩes magni ſtatꝰ nõ boli ⁊ ſui maãſionarij iuſtę ĩ loco ſuo cuũ
caſteviuũt:vſuras ⁊ ĩiuſticias faciũt.qᷓ/nmalo dinite ſepelient᷑ ¶ Scoõm mo⸗
re getu non faceres talia: ne timeas qꝛ uens ad recidiuũ ẽ recoꝛdatio pᷣteritaꝝ
talia in te pua ſũt reſpectu eoꝛn.Lu nõ velectationũ.nã tales moꝛe minoꝝ vno
es homic ida vel latro ſic̃ multi alij ſũt die roba gre a xpᷣorecipiũt ⁊ ĩ craſtino
Sʒ qͥd valebit tibi ꝙ illi ſint ĩ iferno ꝓ es venditioni exponũt.⁊ moꝛe pꝛodito
maioꝛibꝰ delictꝭ ⁊ tu cũ mĩoꝝꝛbꝰ:cũvtro/ rũ qꝛ caſtrũ bene munitũ ĩ dꝛageſima
biq; ſit pena lʒ ſoue in aliquo ſit tolera/ bonis oꝑibꝰ et ĩ paſchate victualibus.
bilioꝛ: erit tũ erna ſicut ⁊ ulis.Et quid in pꝛimo inſulſu et pᷣmo die obſidionis

valet ꝙ magna pars cimtat obſeſſe ſit tradũt inimicis. ⁊ cauſa huius ẽ recoꝛ⸗

bene ciſſtodita du per poſticũ hoſtibꝰ datio pꝛeteritarũ delectationuʒ. Sicut
pateat ingreſſue ecundo cũ longo di ei filij iſrael de cgipto egreſſi ⁊ cibo de
gito tangit cdꝛ d dicit. Lõga erit tibi celo accepto dixerũt lũc.xj. Recoꝛda
vita naturaliter:nã bene cõplexiõis es mur piſciũ quos in egipto gratis com⸗

⁊ parentes tui duxerũt longã vitã.⁊ ſic debamꝰ. In mẽtẽ nobis veniũt cucume

in tali ſpe hoꝛtatur eos ad peccandũ.et res pepones poꝛria cepe ⁊ alia: aĩia no
confoꝛtat dicẽs · Juuems es multos vi ſtra arida ẽ: nihil reſpiciũt oculi nri ni

diſti in inuẽtute peccare et in ſenectute ſi mãna. Ex tali eĩ recoꝛdatõe intm̃ nõ

bonã vitã ducere.Quib reſpõdet᷑ ꝙ ſi ſolũ redire deſiderabãt ſʒ etiam ex egi
cut viderunt multos ĩ ſenectute vitam pto exiſſe diſplicuit inti ꝙ dixerunt.
emendare: ita multos viderũt qͥ ſe nuꝙ Etina moꝛtui eſſemꝰ in egipto qñ ſede
emendauerunt ſʒ in peccatis ſuis moꝛ bamꝰ ad ollas carniũ. Ex coſunui cogi
tuiꝛ danati ſi irentio digito pꝛedicat tatõe nõnulli poſt paſcha ad egiptu et
deuz miſericoꝛde dicens. Peccks auda ad ſeruitutẽ diaboli redeũt ꝓ ꝑua car⸗

cter quia ꝙᷓtucũq; magna ſin pctã tua mis delectatõe moꝛe p̃dictoꝛu iudeoꝛuʒ

maioꝛ ẽ dei mit᷑ icoꝛdia. et iſto tertio di dereli uẽtes cibũ ĩ qͥ ẽ omĩs delectatio
gito plures ĩmo quaſi totů munduʒ de .ertiũ mouẽs ad recidiuũ ẽ hoĩʒ

cipit.Et ideo plus eſt pꝛedicandũ con⸗ penitẽtiũ incõ ſtatia:qꝛ ad tpᷣs credut ?

tia iſtã demonis deceptionẽ ⁊ parũvel in tꝑe tẽptatioms recedũt. Et ſũt illi q̃ᷓ
nihil modernis tẽpoꝛibus de dei miſe in qdrageſuna vel infirmitatevel tribu
ricoꝛdia pꝛedicandũ.qꝛ contra centũ ꝗͥ latione vel dũ dei bona capiũt oſculant᷑
in pꝛedicatione ſunt qui peccant pꝛeſũ manũ dantis:quo ceſſate dare ceſſat et
