hoſis.
hepe⸗
nte
obas
msſob
unal
ioſub⸗
ie
is
nen
glap⸗
n
ſ
D

1

er nete
Eʒ XNt4 T6729 7 C
Sermo

ſia canit a c dictum beati bonauenture

in pꝛoſa Dogma datur vxpᷣianis ꝙ ĩ car
em tranſit panis ⁊ vinuz in ſanguinẽ
d argumentuʒ dicendũ ꝙ quando ar
guit᷑ ꝙ om̃is ſuba in quã alia ↄuertitur
augetur. dico ꝙ non ẽ verum quãdo fit

ↄuerſio non pᷣm vnionẽ ſed ſᷣm tranſub

ſtantiationẽ. qualis ẽ pꝛedicta ↄuerſio.
Certum ẽ ꝙ potentia diuina que ẽ infi
nita põt ↄuertere ſu bam paĩs ⁊ vini in
ſubai coꝛpoꝛis xpᷣi abſq; hoc ꝙ in coꝛ
poꝛe xpᷣi ſit plus de ſubſtantia vel quãti

tate ᷣ nieegnare nõ datur fideli
bus ſub vtraq; ſpẽ cuʒ veraciter ſub v⸗
traq; ſpẽ mearRelpoder w dnoli
de cauſa ¶ Pꝛima ꝓpter pericula que ex
oc poſſent ſequi. nam areeheri

ſub ſpẽ vini ẽ labilis liquoꝛ ⁊c̃ SGecũda
vt populus credat ꝙ vere ↄtinet᷑ ſub v⸗
traq; ſpẽ.cuiꝰ oppoſitũ foꝛte crederet.
ſcʒ ꝙ coꝛpꝰ ſolũ eſſet in hoſtia ⁊ ſãguis
in vino ¶ ZSequit᷑ aliud dubin. ad
quid fuit inſtitutũ iſtud ſacramentnʒ ſi
ue quare Reſpondeo ꝙ ꝓpter tres rati
ones¶ Pꝛima vt haberem? memoꝛiam

de paſſione.ideo diẽ̃ aplus in epla ho⸗

dierna.hoc facite in meam ↄmemoꝛati
onc.Et ad illud verbũ pᷣm doctoꝛes fe⸗
cit apłos ſacerdotes.⁊ dedit eis ptateʒ
ↄſecrandi coꝛpus ſuum pᷣcioſum ⁊ om̃i
bus ſucceſſoꝛibꝰ eoꝛum. ſic ſacrificium
iſtud inſtituit cuius officiũ ↄmitti volu⸗
it ſolis pꝛeſbiteris ⁊cc¶ Sed hic oꝛitur q̃⸗

ſtio vtrum malus ſacerdos poſſitↄfice⸗
ciſmatici de

rel Reſpondet᷑ ꝙ heretici

gradati publici foꝛnicarij ꝛc̃.nõ debẽt

de iure.tamẽ de facto ↄficiunt.ſi habe⸗
ant foꝛmã debitam verboꝛum. et debi⸗
tam materiam cum intentione ↄſecran

di. Iſtud habetur extra de vil ne
ſtate clericoꝛũ capitu.videtur Secun⸗

da caulſa eſt.vt ſicut homo incurrerat

moꝛtem ratione cibi vetiti ſumpti per

adam contra pꝛeceptum dei: poteſt vi⸗
tam recipere ſempiternam,. vt ſicut di⸗
ctum eſt ade ⁊ eue. In quacũq; hoꝛa co
mederitis moꝛte moꝛiemim. Geneſis.
ij. Ita nunc dicitur iohan. vj. Si quis

muãducauerit ex hoc pane viuet ĩ eterni
Tertia ratio eſt vt ſicut quotidie pecca⸗

mus ſaltẽ veĩaliter ira quotidie eum re

cipere vel adoꝛare debemus.quis ado⸗
rando peccata venialia remittuntur.
Ande am bꝛoſius de conſecratio. diſit.

———————=—-———

ſecũda.Quotienſcunq; effunditur ſan⸗

guis criſti in noſtro ſacrificio in remiſ⸗
onem peccatoꝛum noſtroꝛum effundi-
tur.ideo qui ſemper pecco ſemper me⸗
X

dicinam recipere debeo
Xnn tria ſunt tractanda.

Pꝛimo de ipſo ſacramento in gSene

raili.
¶ Secundo quot modis in ſacra ſcrip
tura poteſt vocari. . .—MB

Tertio in quibus potuit figurari.

ꝛun videndũ ẽ de ipſo ſacramẽ
to Fenerali Etcrea hoc queritur v-
trum ſit vnum ſacramentum vel plura

ſacramenta Ad hoc reſpondetur ſcdᷣm
magiſtrum gun in le⸗

ſacramentum. ſcilicer modo communi
modo ſpeciali. Modo communi eſt

ſacramentum cum alijs ſacramentis.

ſcilicet ſignificando ⁊ cauſando ſancti
tatem.quia ſicut omnia alia ſacramen⸗
ta cauſant ſanctitatem.ſic iſtud foꝛtioꝛi

ratione. Modo etiam ſpeciali dicuur
ſacramentum. ſcilicet continendo acto/
rem totius ſanctitatis. quia in iſto ſa-
cramento continetur ille qui ſanctifi⸗
cat omnia alia ſacramenta:⁊ a quo om
nia ſacramenta dicuntur ſancta. Er
ideo inter omnia alia ſacramenta ha-
bet excellentioꝛeʒ dignitatem. Et ideo
non immerito per beatum auguſtinuzʒ
dicitur ad de ꝛeſta vt hoc tuuin ſa
cramentum non ſit nobis reatus ad pe
nam: ſed interceſſio ſalutaris ad veni⸗
am.ſit ablutio ſceleruʒ ſit foꝛtitudo fra
gilium. ſit cõtra mundi pericula firma
m entum. ſit viuoꝛum atq; moꝛtuoꝛum
fidelium remiſſio omnium delictoꝛum
¶ Nota ꝙ quãdo dieit᷑ꝙ iſtud ſacramẽtũ
eſt vnum. ly vnũ ſic exponit᷑:vel iy vnũ

dicitur ad deum.

tite S

irca hanc

ctura ſua ſuꝑ quartũ ꝙ ſi diligenter in⸗
ſpexerimus inueniem? qꝙ eucariſtia eſt

ℳ₰

„
“

diciturvnũ ĩdiuiſibilitate quod nec ac⸗
tu nec potẽtia diuidit᷑ vt puctꝰ.vel vnũ
dicit᷑ vnum cõtinuitate quod eſt vnum

actu ⁊ plura in potentia vt linea. Iſtis

duobus modis non dicitur vnum.quia
ibi eſt quoddaʒ inſtrumentũ diuine oꝑ
ationis ad quod opoꝛtet multa concur
rere.vt ſcilicet materialiter habeat plu
ralitatem ⁊ foꝛmaliter vnitratem. Et iõ
dicitur vnum perfectione ad cuius inte
gritatem multa requiruntur. vt domus
dicitur vna perfectione ad quam per⸗
fectionem requiritur fundamentuz pa⸗

mꝰ.ſic iſtud ſacramentuʒ diciturvnum

Feria quinta in cena dñ̃i

nia alia que ſunt in canone et iniſſa et
diceret tantum iſtaverba:hoc eſt enim

coꝛpus meũ ſuꝑ materiam debitã cũ in

tentione debita vere conſecraret: tamẽ
omittendo alia grauiter peccaret tan⸗
i contemptoꝛ eccleſiaſtice oꝛdinatõis
reuerentie ſacramenti.Quãuis etiam
hec coniunctio eniʒ non ſit de eſſentia
foꝛme.tamen ſine peccato non poteſt
ſcienter omitri.A argumentum in op
poſitum dicendũ.ꝙ miniſter loquitur ĩ
ꝑſona xpᷣi nec ꝓpter hoc poteſt dici ꝙ
ſacerdos dicat falſum. ſicẽ nec angelus

icendo. Ego ſuzſabꝛahã ac.Concludi

ries et tectum ex quibus perficitur do Lanens moyſi in ꝑſona dei dicit falſũ

perfectione.quia ad eius perfectioneʒ tur ergo ꝙ hec eſt foꝛma debita vboꝛũ
requiritur miniſter ſiue ſacerdos.mate huius ſacramenti.hoc eſt enim coꝛpus
ria.videlicet panis ⁊ vinum.⁊ forma qᷓ meuʒz. Iſtud eſt valde mirabileꝙ ad ꝓ

eſt hec oc eſt enim coꝛpus meum.cũ
intentione conſiciendi. Et ideo q;tum
ad materiam habet pluralitateʒ. habʒ
etiam vnitatem.quia ex hijs omnibus
vnum reſultat ſcilicet coꝛpus xpᷣi cum

anima ⁊ diuinitate poſt pꝛolationem
vboꝛꝝ ( Sed q̃rit᷑ vtruʒ hec foꝛma
ſit conueniensEt videtur ꝙ non. quia

coꝛpus in quod tranſubſtantiatur ſub⸗
ſtantia panis non eſt coꝛpus ſacerdotꝭ
ꝓferentis vba ſed xpᷣi.ergo hec foꝛma
eſt magis debita:ſcilicet hoc eſt enim
coꝛpus xp̃i ꝙᷓ hoc eſt eĩ coꝛpꝰ men( Xn
ad partem affirmatiuaʒ arguendo ſctã

mater eccleſia tenet oppoſituin vtr hek

ira ve clebꝛ „Euz
marthe. · Ex eo. Credimus foꝛmam x½
boꝛui ſicut in canone reperitur⁊ axpᷣo
apoſtoli receperũt⁊ ſucceſſoꝛes apłoꝛũ
ab ipis aplis.ergo in verbis pꝛedictis
poſitis in canone miſſe de quo ibi loqᷣt
conſiſtit foꝛma quã xpᷣs in ſtituit ad trã
ſubſtantianduʒ panem ĩ coꝛpus ſuum
ñdeo ꝙ pᷣciſe in his verbis hoc eſt ei
coꝛpus meum conſiſtit foꝛma conſecra
tionis panis.Hec autem coniunctio eĩ
non eſt de eſſentia foꝛme.ſed ponitur
ad denotandum oꝛdinem conſecratio⸗
nis. ANerba etiam que in canone pꝛece⸗
dunt a ſequuntur non ſunt de eſſentia
foꝛme Ande ſi ſacerdos omitteret oin⸗

lationem taliũ vboꝝ ſubſtantia panis
⁊vini conuertantur in ſubſtantiã coꝛpo
ris xpᷣi.ſed hoc fecit dominꝰ⁊ quotidie
fit in memoꝛiam paſſionis eius iuxra il
lud apoſtoli.Hoc facite quotienſcunq;
umitis in meam commemoꝛzationem
de iſto mirabili dicit.pᷣs. Memoꝛiã fe
cit mirabilium ſuoꝛum ⁊c. Beus
enim fecit mirabilia quando creauit ce
lum ⁊ terram et ceteras creaturas fecit
mirabilioꝛa quando incarnatus eſt in
vtero vginis ſine ſemine viri ⁊ de vᷣgi
ne natus ſine vᷣginitatis amiſſione.ſʒ
inirabiliſſma fecit quando panem mu
tauit in coꝛpus ſuumverum⁊ vinum in
ſanguinem vvtute talium vboꝛum ſcil,ʒ

hoc eſt coꝛpus meũ (Si de hoc dubitas

tibi oſtendo ꝑ exẽpla naturalia.⁊ pino
ſume exem plũ de cibo ⁊ potu qͥ ex vi vi
geſtionis cõuertũtur in carnẽ ⁊ ſangui
nẽ Nota etiã de ſemine ꝓiecto in terrã
quod per moꝛtificatõem terre conuer⸗
titur in ſubſtantiã lactis poſtea in ſub-
ſtantiam herbeacſota etiam de galli
na ſei caloꝛis ↄuertit ſubaʒ oui i ſubaʒ
putl: Mora de vxoꝛe loth conuerſa in
ſtatuam ſalis (Nota de virga aaron q̃ᷓ
floꝛuit ⁊ de virga inoyſi vᷣſa in colubꝛũ
Exo.vij(ota de aquis percuſſis illa
ga⁊ mutatꝭ ĩ ſan Gne Kllota de creatõe
mũdi ex mhilo Añ ambꝛo. de. cõ. di. ij.

Gitan
petrel
rinstn
ſantii
ftopat
odor

mc
eſtott.
nioꝛ,⸗
nopot
demned
Ulud
edio
gline
ſarfin
ube
Gde
wad
ſerra
in m
chlor

unt

tere.

nor
quo
inoe
dor⸗
meto⸗
mertt
mnerit
mo
rem
i
clio
mnen
der
cie⸗
nen
alt i
GGn
leſe
Utee
Rhe
glen
nt
Eue

nic .
eſtein

tbitin.
arettene

Caret —
Ndinstds

inisetinn

eſſentis
lon polet

muming.

loqturi.
teſt dielg
eangelus
dicte fali
Loncldd
n yhoii
1corpis
Padp
panss
uoudie
irnl
tienſcung

Atleen.

denotüſt
e

edce
turas ſtct
tus ekin
1de
ſtone. H
men mu
inumin
umſal;
(dubitas
inazn
cenier
1lnga
oin kend
econte⸗⸗
aainſb⸗
nde li
niibbz
oiin
on 4
colubꝛn
iollli
crealde
ddrh⸗

il

ma

.

Germo

Si tanta vis fuit in ſermõe dñi vt inci⸗
perẽt eſſe q̃̊ nõ eram:q'to magis oꝑato

rius ẽ vt ſint q̃ erant: ⁊illa in aliaʒ ſub

vuo dubia mihi

ſtantiã ↄuertat Nũc aũt hoc credo.quõ
fit opatiõe diuina ⁊ ſuꝑnaturaliſʒ ad
maioꝛẽ quietationẽ mei intellect? q̃ro
declarãda qᷓ mihividẽ
tur difficilima Dꝛimũ ẽ quõ tam mag⸗
nũ coꝛpus ↄtinet᷑ ſub taʒ ꝑpua hoſtia.qꝛ
eſt ↄtra philoſophũ qͥ dicit: ꝙ maius a

—w

—

mioꝛi ↄpꝛehẽdi nõ põt:ſicut vas ꝑuuzʒ

nõ põt reciꝑe qð ĩ maioꝛi ↄtinet᷑.ſicẽ pʒ

de med io dolio vini ⁊ de dolio.certũ ẽ

wꝙ illud qð eſt in dolio non põt poni in
medio dolio Reſpondeo tibi per exem
plü naturale ꝙ illud coꝛpꝰ tam magnũ
ſicut fuit in cruce ↄtinet᷑ ſub illa ꝑua ho

ſtia. Ocariſſime ↄſidera naturalia. nũ

quid pupilla oculi puiſſima ↄpᷣhendit
magnũ montẽ: vel ſtellã q̃ maieꝛ ẽ tota
terra.Et quõ vna magna ciuitas ẽ tota

in mente hoĩs Nora etiã ꝙ in ꝑuo ſpe⸗

culo vna magna res apparet: ſed iſta fi

unnt naturalit.multo foꝛtiꝰ deus põt fa

cere.qꝛ ſibi nihil ĩpoſſibil
dubiuz eſt iſtud quõ ibi ẽ coꝛpi
nõ videt᷑ Neſpõdeo ꝙ multa ſunt ĩ ali⸗

quo ꝗᷓ nõ vident᷑:ſicut caliditas ĩ igne

in aqua frigiditas.in pomo ſapoꝛ ⁊ o⸗
doꝛ: ⁊ in cẽpana ſonus. ſic in iſto ſacra
mẽto:a cauſa ẽ. qꝛ nõ haberemꝰ fidem

meritoꝛiã ſi videremus. qꝛ fides nõ hʒ

meritũ ⁊c ecũdo vidẽ dũ ẽ quot

modis põt vocari Rñũdeo ſcᷣm docto

——

rem allegatũ videlicʒ magrm guiller⸗

mũ de robio.ꝙ in quolibʒ ſacramento
tria poſſũt ↄſiderari.videlʒ oꝛigo.ꝑfe⸗
ctio:⁊ finis ad quẽ eſt Oꝛigo oĩm ſacra
mentoꝝ eſt paſſio xpᷣi de cuiꝰ latere pẽ⸗

dstis in cruce ſacramẽta flurerũt. vt ſã⸗

cti exponunt. Perfectio aũt huiꝰ ſacra

gũt ſacramẽti ẽ duplex.vnus ẽ ꝓximꝰ

mẽti ĩ hoc ↄſiſtu:qꝛ ↄtiner graʒ. Finis

ſcʒ ſanctiſicatio recipiẽtis.qꝛ ꝑ recepti

onẽ ſacramẽri digne ſi umprtã ſanctifica
tur recipiẽs.Alius ẽ vltimꝰ.s. vita eter

na. Hec aũt oĩa pquenda excellentiaʒ
inueniũt᷑ in encuriſtia.qꝛ hoc ſacramẽ⸗
tum ſpẽ aluer ẽ in mẽoꝛiã paſſiõis iux-.

E.Hts nereri,

e Secunduz.

ſe habent ad ł

ta dictũ veritatis dicẽtis. hec quotieni

cunq; feceritis ĩ mei memoꝛis facietis ·

Et iõ idtũ ad oꝛiginem vocat᷑ ſacxiſieiũ
vel hoſtta. Siłr ↄtinet plenitudinẽ gr̃e
in ſuo fonte. Secũdo vocat᷑ encariſtia.i.
bona gra.vlteriꝰ vocat᷑ cõmunio qꝛ ip⸗
ſa cõmunio ẽ ↄſũmatio oĩm ſancrifica⸗
tionũ.vt ait dyoniſi.qꝛ ꝑ eam om̃s ſide
les dicunt᷑ invnũ ↄgregati.cũ iſtð ſacra
mẽtũ ſit dictũ bona gra.qꝛ oibus fide⸗

libus ſancte ⁊ iuſte recipiẽtibꝰ gr̃a dei

pfert᷑. Alteriꝰ appellat᷑ viaticꝰ.q: iytuʒ
ad vltimũ finẽ ↄſequenduzʒ hʒ maxima
efficatiã inqytum ↄtinet realiter hoc ꝙ
ianua regni celeſtis aꝑta ẽ in ſanguine
xp̃i.qꝛ in via nos reſicit: ⁊ finaliter ad
pr̃iam nos conducir. ſic patet ꝙ iſtud

facramentũ vocat᷑ ſacrificiũ vel hoſtia

vocatur eucariſtia cõmunio ⁊ viaticus.
um igit᷑ iſtud ſacramẽtũ ſit comunio

fideliũ qᷓrit᷑ quot modis ſumit᷑ reſpon⸗

der ꝙ qtuoꝛ modis (Nam aliqͥ recipiũt
ſacramentali᷑ a ſpualitervt fideles xpi

ani.qui ſunt in gra.Pꝛopter qð d ebei⸗

ſcire ꝙ reciꝑe iſtud ſacramentus ſacra
mentaliter ẽ br̃e intentionẽ recipiẽdi
coꝛpus xpᷣi ↄtentũ ſub ſpẽbns panis et
vini: ⁊ credere hoc firmiter: ſʒ recipere
ſpnᷣaliter ẽ reciꝑe gram q̃ dat᷑ in ſacra⸗
mento:⁊ ſᷣm hoc recipiens fit mẽbꝛum
xp̃i 7 eccleſte Alij recipiunt ſacramen
taliter et non ſpũaliter. ſicut exñtes in
pctõ moꝛtali (Alij ſpualiter ⁊ nõ ſacra
mẽtaliter ſicut illi qͥ nõ audent reciꝑe.
qꝛ reputant ſe ĩdignos a timẽt ne irre⸗
uerẽtiam ſacramẽto faciãtAlnj etiã eũ
recipiũt ſpũaliter.ſicut infirmi ↄtriti et
ↄfeſſi qͥ nõ poſſunt ſacrameniũ illud re
cipere ꝓpter indiſpoſitionez ſtomachi

Grno

E

Lalibꝰ dixit aug. li.de ſacramentis: ẽ

õ

haber᷑ a magr̃o ſentẽtian li. tiij. diſt. ix.

c.ij. Sicut due res a in decretis de coſe.
diſt. ij. Ar d paras dentẽ T ventrẽ cre⸗

de a mãduca ſti ¶ A¶Xertio videndũ
eſt in qbus potuit ſigurari antecꝙ inſti⸗
tui. Et iõ dicendũ eſt ᷣm doctoꝛem alle
gatũ ꝙ ſacramẽta noue legis triplicit

ge vcterẽ:qꝛſi diligẽter
inſpexerimus Odam ſucrut in veteri qᷣ

H
S

Sbrr „71

3

9

äs

modo ſunt in noua:licet non eodeʒ mo
Do.vt matrimonium penitentia 1 oꝛdo
uedam vero fuerunt non in re ſed in
fgura. vt baptiſmus aneai ſtia uc⸗
dam vero nec in re nec ĩ figura aut ſig⸗
no.vt conſfirmatio et extrema vnctio.
Huiss autem ratio poteſt eſſe.quia ſi⸗
cut matrimonium dicit actum nature:
T penitentia actum virtutis. ſic oꝛdo di
cit ſpecialem actum ad diuinum cultuzʒ
hec auteʒ tria legi ſunt neceſſaria. Bap
tiſmus vero ⁊ eucariſtia ſunt vite ſpiri⸗

tualis pꝛincipalia neceſſaria. ſcʒ bap⸗ Aantum ad tertiuz in quo oſten
tiſmus generando ad vitam gratie. et· oitur ꝙ timenda eſt cõmunicatõ
pꝛopter indignam ſumptionem. ibi.
Qui manducat ⁊ bibit indigne ⁊c ſeſt

eucariſtia ad conſeruandumvitam gra
tic.ſicq; ante tempus huius vite debue
runt eſſe ſub figura. Confirmatio em̃
Textrema vnctio ſunt ſacramenta per⸗
fectionis. vnum pertinens ad perfecti
onem gre. s. ↄfirmatio. ⁊ alten ad ꝑfe⸗
ctionẽ glie.ſ.extrema vnctio. ⁊ ſic ſub⸗
lege ãtiq̃.uõ debuerũt eẽ nec in ſe nec ĩ
figura ennt vidᷣas qͥbꝰ figurꝭ ſacram̃
tũ eucari ſtie ſit figuratũ attẽdere öbes
ꝙ aliquid põt figurari duplicit᷑. Ano
modo ꝑ id qð ẽ ſignum ⁊ cauſa ſigni.⁊
hoc mõ effuſio ſanguĩs xpi ⁊ aq̃ de la
tere eiꝰ fuerũt figura huiꝰ ſacramenti.
Alio mõ põt figurari ꝑ illud qð eſt ſig
nuʒ tm.⁊ ſic oblatio melchiſedech fuit
ſigura huiꝰ ſacramẽti.Geñ.ix. qꝛ alijs
offerẽtibꝰ oues⁊ boues abꝛahe veniẽti
de Hlio.panẽ ⁊ vinuʒ obtulit q̃ oblario
poptime pᷣſigurabat hoc ſacramentuʒ
gꝛ melſchiſedech ĩterpꝛetat᷑ rex iuſtitie
Alio mõ põt figurari ꝑ illud qdᷣ eſt res
¶ ſacramenth.ſ. iheſum xpᷣm paſſuʒ. ex
,⸗ iic eius ſigura fuit agnus paſcalis quẽ
popul? iſraellitic? ex dñi pᷣcepto come
Debat. Exo.xij. ſic ⁊ nobis pᷣcipit᷑ in pa
ſchate:recipere iſtũ agnũ ĩmaculatum
Alio mõ itũ ad illud ꝙ ẽ res tm.ſ.gra
ſic eius ſignuʒ fuit mãna. Exo.xvj:qðᷣ
futt datuʒz filijs iſfrael in deſertoſa erat
cibus vnlciſſimꝰ hñs q̃tuoꝛ ꝓpꝛietates
Pꝛimo de celo deſcẽdebat ſicut ros vel
pꝓluuia.ſic paĩs iſte qꝛ hic ẽ panis qͥ de
celo deſcẽ dit Scdo ꝗqꝛ ĩ illo cibo iuenie
haut ſapoꝛẽ᷑ cuiuſcunq; cibi.ſic a quoli

„

Feria quinta in cena dñi

bet vere penitente a confeſſo in iſto ſa

cramento reꝑit᷑ om̃is abũdantia graꝝ

virturũ. Tertio ſufficiebat ille cibus
tantum illi qui modicum ſumebat. ſi
cut illi qui multum.ſic ibi.qꝛ ſub quali
bet diuiſionis particula integer perſe⸗
uerat. Quarto ille cibus colligebatur
per totam ebdomodam excepto in ſab
bato. ſic illud ſacramentum ſumitur in
mundo ſolum. qꝛ in paradiſo non in
digebitur. quia illud quod modo vide
mus ꝑ fidẽ videbimus facie ad faciem

notandum ꝙ ille ðꝛ indignus hoc ſa⸗
cramento.
¶ Pꝛimo qui ſine pꝛepatione recipit.
¶ Scõdo qui ſine vera fide accedit.
¶ Xertio qui cum moꝛtali peccatoſei⸗
ter ſumir. M
Pꝛimo ille ðꝛ indignꝰ hꝰ ſacramẽ⸗
to qͥ ſine pᷣparatõe recipit.Et rõ eſt. qꝛ
ille panis ẽ medicĩa aĩe ſpũalis qꝛ ſicut
videmus ꝙ medicia coꝛpoꝛal plus no
cet coꝛꝑiq; ꝓſit uiſi hõ pᷣus aliqð ↄpe⸗

tẽs pꝛeꝑatoꝛiũ recipiat. ſic ẽ de iſto pa

ne qui ẽ medicia aĩaꝝ.qꝛ ipᷣm recipiẽs
ſe interficit.⁊ ĩ ꝑiculo moꝛtis eterne ſe
exponit inſi pᷣus mõ debito ſe pꝛeꝑaue
rit.ĩter ficit ſe nõ ꝓpter vitiuʒ vel nocu
metũ aliqð quod ſit ĩ iſto ſaeratiſſimo
pane.ſʒ ꝓpter negligẽtiã ⁊ defectũ pꝛe
Pationis debite q̃ pᷣceſſiſſe debuiſſʒ in
recipiẽte.Et hoc ẽ qð dicũt verba the⸗

matis.Pꝛobet aũt ſe ſeipᷣm hõ ⁊c.Pꝛo⸗

bet. ſ. ꝑ verã ↄtritõnẽ ⁊ hũilem ↄfeſſio
nem.⁊ vite ſue examinationẽ.qꝛ iſte pa
nis nõ ẽ paĩis canũ.i.pctõꝝ beſtialiter
T irrõnabiliterviuẽtiũ:ſʒ ẽ panis filioꝛ:
id ẽ bononꝝ xpᷣianoꝝ.deuʒ diligentiũ. ⁊
timentiũ.⁊ eiꝰ pᷣcepta cuſtodiẽtnũ.ſᷣm
illud qð dñs dicẽ̃ mulieri chanancee.Nõ
eſt bonũ ſumere panem filioꝛũ a mitte
re canibus.ſ.ad manducandum. Fili)
autẽ ſunt boni xpᷣiani in caritate dei ⁊
pꝛoximiviuẽtes.Caritas em̃ eſt ſigna⸗
culum ſpũale diſtinguens inter ſilios

Pes . ⸗ N Ppn

dei flos aoli

ſius ſnet hanem

liter ſicbonixpian
Numlmn Ethiſt
decs 7 non ii
ſutipbl. inuidhin

f ſe iunicez mo:

de
Eiel lt,ſid⸗
ſcſſones Etl ult.

deisridetenead in⸗

genanes int

Pertic geisd mockh
ntoncreckdeus lat
aniseſtlurare cotra

tMeibods Ft
hus doſin perrop
(ctdiinecanes n
lignantü obſedit me

lvrurtoſ oriad mod
vdelchaadpw

feritosebbominart

turpitudines rener

vomnituz. 1ſiclt ſis
daltur. Cauis fein

ſumn ſtos lota in -
hes ſunt fenerato
ſocum canu ſangun
Milingentes. lam
ufeneratoꝛs vel pfa
ellioꝛatone gua/
Entafeume deus
Ndr dſie erue iliber⸗
ſunafiamen ,mor
ſei rariſaufent⸗
tegberem viuer.
nigotß. vſurariom
ocſt panis euce

bonotirpianorum

Deni ſarratiſſinmü
Megaren cauere ne

ſer aliana mortalte

oiperveramnca
ut hee nehtrni⸗
Uubenthsalnbroſt
Dunchficnbatur in
iz teltnianum t
ſine nöͦglikeri
Ulebirur⸗ Biigit

Munopoplſo
peh uc, .
lann⸗

ſlengg,

rtanieſt ini

nis dhädunge

—

dſuhcicdnſlechgn

dian ſunebat,

n bbigſibatl

mnanlinarhere⸗
Hechesügtan
nodananulh
Cumenunimmn
Rin pendln min

Ulud quodnrodde.

bimns furtt uen
Gtertinz ngotin
Eenda eſtdumini
m ſunptionen 0.
bibit indigneiiſ
indignus bol

Neyanoneree.
ra e ectn

mn monsligenept

Kindign Am
oereepti/
dicis ngha ſen
eniibögts l,
npit liel
Hui 9önfulte

nanneH

no Nbivli tihale
rr tüüztllndel
Ptilto rarſiino
gliginitieti
jeeſilt dchuſſn
cöriürndiſt⸗
nleſtönbo⸗
tonethiitnt 6
õ
nui galer eſilin
iit ihhnoͤfii
odl, Nlgenit

Cerus
ſngens n

deß 1

nßt .

Pe⸗

r R

lius am at patrem ⁊ fratrezʒ ſuũ natura
liter.ſic boni xpᷣiani amant deũ⁊ pꝛoxi
mum ſuum. Et hijs filijs iſte panis eſt

Sermo

dei ⁊ filios diaboli. Sicut em bonus fi

dandus ⁊ non canibus Canes autem
ſunt ſuꝑbi.inuidi.iracũdi.ad modũ ca⸗

nü ſe iuuicez moꝛdentes et coꝛrodẽtes.
Aĩ apoſtolus.vide canes videtæ diſ
ſenſiones. Et ſequit᷑. Si ad inuiceʒ moꝛ

detis videte ne ad inuicem conſůmami

ni Item canes ſunt inſideles pagani.

hererici.qui ad modũ canũ cõtra veri⸗
tatem que eſt deus latrãt.Natura enim
canis eſt latrare cõtra incognitos quã

tumcũq; bonos. Iſti ſunt canes dequi
bhbus dominꝰ per pꝛophetã dixit. Circũ

dederunt me canes multi conſiliũ ma⸗
lignantiũ obſedit me¶ Item canes ſũt

luxurioſi qui ad moduʒ canum ſtatim
poſt paſcha ad pꝛiſtina peccata ⁊ ad p

teritas abbominationes ⁊ ad aſſuetas

turpitudines reuerſi ſũt ſicut canis ad

vomituʒ.a ſicut ſus ad lutũ.cõtra quos

Dicitur. Canis reuerſus eſt ad vomitũ

ſuum ⁊ ſus lota in volatabꝛo luti Iteʒ
canes ſunt feneratoꝛes pꝛedones ad

modum canũ ſanguinem ⁊ ſudoꝛẽ pau

perũ lingentes.Ilam pauꝑ qui eſt ĩ ma
nu feneratoꝛis vel vſurarij bene põt di
cere illã oꝛatõnẽ quã facit xpᷣus per p̃ᷣs.

Erue a framea deus aiam meam. ac.q.

pꝛeparatio populo iubebat᷑: cta ĩ ißa

dicat. dñe erue.i.liberaanimã meaʒ.i.
vitam a framea.ſ.moꝛte.quia manꝰ ca

nis.i.vſurarij aufert a rapit totum illð

vnde deberein viuere.aliũ enĩ canuʒ
i.raptoꝛũ.vſurarioꝛũ.ſiue etiã luxurio
ſon nõ eſt panis eucariſtie: fed filioꝛũ.

i. bono:ũ xpianoꝛum Qui ergo ad hũc

panẽ ſacratiſſimũ vult accedere dʒ ſe
ꝛeꝑpare a cauere ne ſit de nũero canuʒ
per aliquã moꝛtalẽ culpã.ſed de nũero
filioꝛũ per veram caritetem Wualiter

aũt hec pꝛeparatio fuit figurata loqui⸗

tur beatus am bꝛoſius in libꝛo officioꝝ.

—

Sanctificabatur inquit populus ꝑ bi⸗

duuq vel triduum ⁊ lauabant veſtimen
ta ſua.⁊ nõ aliter ad hoſtiam accedere
ꝑmittebãtur Si igitur in figura tama

Comes hylicn
Herct ..
EPonag

bunt᷑ in libꝛo vite qͥ aũt nõ pᷣparate ac⸗

vnũ quemq; ſeoꝛſum inquiſiuit: a inue⸗
ad penitentiã exhoꝛtans. taindiu cum

ſcribi. O i periculoſum eſt ergo ſine p
paratione accedere ad hunc celetẽ pa

hoc ſacramento qui ſine vera fide acce

a ab epiſcopo fideli oꝛdinatus habet

rum ſanguĩez omnia alia ſunt de bene

odinationem eccleſie faceret. ſicut tacs

es E ſat

Saua no E 4 ſe

veritate tenẽda eſt hec pꝛeparatio om
nibus hanc ſacram hoſtiaʒ ſumere vo
lentibus. O ſacerdos ⁊ leuita diſce dd
ſit lauare veſtimenta ne inquinato coꝛ
poꝛe quo anima veſtitur ad maieſtatẽ
tãti miſterij temerarie accedere pꝛeſu
mas.Qui digne hoc ſacramentum re⸗
cipiũt ⁊ cum ſufficie nti pparatõe aſcri-

cedunt nõ aſcribunt᷑ ¶ Ad hoc pꝛopoſi

tum refert beatus Jeronim? ꝙ cũ quo
dam tẽpoꝛe ſacrificaret vidit angeluʒ
dei iuxta altare æ quoꝛundã monacho
rum noĩia.qui aſſedebãt ſcribentẽ in li

bꝛo quem tenebat. quoꝛundaʒ veronõ
ſcribentem. qꝙ cum ſanctus aduocaſſet

nit in ſingulis peccatũ moꝛtale. Qnos

ipſis fleuit donec videret eos cuʒ alis

nem. cum ꝓpter defectum debite pa⸗
rationis homo nõ ſit dignus aſcribi in

libꝛo viteC¶ Gecũdo ille ðꝛ indignꝰ

dit. quia accedens debet veracier cre⸗
dere ibieſſe verum coꝛpus criſti. quia
exquo ſacerdos in eccleſia catholica

coꝛam ſe materiam debitam. videlicet
panem triticiuʒ ⁊ vinum purum. et ſu⸗
per panem dicit verba ſacramentalia.
ſcilicʒ. hoc eſt coꝛpus ineuʒ .⁊ ſuper vi
num.hic eſt em̃ calix ⁊c̃.Et habet intẽ⸗
tionem conficiendi ſcõᷣm ritum ⁊ oꝛdi⸗
nationem eccleſie catholice credere de
bemus ibi e ſſe verum coꝛpus criſti ⁊ ve

eſſe addita pꝛopter ſolemnitatem ⁊ re
uerentiam ſacramenti. Lamen qui ſci
enter aliquid obmitteret.peccaret moꝛ
taliter. quia contra inſtitutionem ⁊ oꝛ⸗

tum eſt pꝛius.unc autem qnando cre
dimus ꝙ criſtus quem non videmꝰ?ibi
ſit veraciter:meremur mirabiliter Na⸗
dum credit eum ibt eſſe dum eſt in itla
vita: videbit eum manifeſte in alia-

ego dabo caro c mea ꝓ mũdi vita. liti⸗
gabãàt iudei ad iuicẽ dicẽtes QAuõ po
teſt hic carnẽ ſuã dare ad mãducandũ
Et ðꝛ ibi ꝙ multi. diſcipulonꝝ dixerunt.

Hurus ẽ hic ſermo. qͥs põt euʒ audire

Et abierũt retroꝛſuʒ. ⁊ nole bãt cum eo

ixe. Cunc dũs dixit aplis. Nunqͥt vos

lis. S. panis vini. ⁊ ipᷣm cum ſide reci⸗
pere quẽ demones creduntibi eſſe ⁊ à⸗

geli dei ſanctiq; omsertio hoc ſacra

.

mento indign? Sigai cum ꝓpolito re⸗
deundi ad petm̃ ad tale ſacrametũ ac⸗

cedit ymo ꝓpꝛie talis non ð redire ad

pctm. qꝛ cuʒ ſemꝑ ſit in ꝓpoſito peccã

vultis abire. Et perrus qͥ ſemꝑ erar fer di a nõ abſtinẽdi iemꝑ ẽ in pctõ.¶ D

uentioꝛ in fide. pꝛo oibus rñdit. magr

aua ppter eſt notãdum ꝙ ſic indigne

EK rE,

Poſiro vedec di nd

,n 7
9 9 3 — 65
Feria quinta in cena diii
Neeopoꝛtet q̃rere rõnem quõ põt hoc ad quẽ ibimꝰ verba eterne vite habes camners
eiſe: ſed hec ſola rõ nobis ſufficiat.s. Et nũe credimus ⁊ cognouimꝰ? qꝛ tues Ege
xpᷣus ẽ verax oĩpotens.qꝛ verax non xpᷣus filius dei viui.Moꝛa ꝙ illi qͥ duſbi· npenate
põt mentiri.g“ qñ in cena paneʒ acce⸗ tant de hoc ſacramento ſunt peioꝛesicG pno de
pit ⁊ fregit᷑ ⁊ dedit diſcipul dicẽs. Ac⸗ demões.qꝛ ſiẽ dicit btũs iacobꝰ apltus iſ(ol
cipite ⁊ mãducate hoc ẽ coꝛpꝰ meũ.de Demones credũt ⁊ ↄtremiſcũt(Exẽplũ 6) clesll⸗
bem' ei crederęe, aut ipſe mẽtiebat᷑. aut legit᷑ em de quodã incãtatoꝛe qͥ cum ad/ 1omimtu
coꝛpus ſuũ ibiſerat .iʒ ipſe mentiri nõ pꝛeces cuiuſdã derici feciſſʒ venire dia cncke
põt.qꝛ deus e.gꝰ illud qð aplis ſuis de bolũ in ſpẽ hoĩs ↄtigit ſacerdotẽ tranſi Ortürmm
dit ſub ſpẽ panis coꝛpus ſuũ erat. Iteʒ re coꝛam illo incãtatoꝛe cum coꝛpe xpi Dtpot
cũ ipie ſit oĩpotẽs debemꝰ hoc credere qui cũ tintinabulo p̃cedẽte ibat ad coi⸗ ſine hn
qꝛ ſiẽ̃ ipᷣe totũ mũdũ de nihilo fecit:ita cãduʒ quendã infurmũ.Et ſtatim dia⸗ lumaſein
ſua potẽtia põt panẽ ⁊ vinuʒ tranſſub bolus ꝑ gradꝰ deſcẽdẽs flexis genib?ꝰ R
ſtanxiare in coꝛꝑꝰ a ſanguineʒ ſuũ. Et pꝛonus in terra ado:auit. Et cum re⸗ ſai 4
aliam rõönem nõ ponit aplus ad indu⸗ diiſſʒ pecijt clericus. Quõ illũ adoꝛaſti ſſndsn
cendũuũ nos ad credendũ iſtud ſacramẽę quẽ odiſti.reſpõdit demõ. Quãuis nõ 4 ti
tum pter illaʒ quã ipie dixit in eꝑpła. j. amẽ eum velim nolim oꝑtz me eũ ado⸗ heil
coꝛin.xj.cũ dixit.Ego em accepi a dno rare.iuxta verbũ aꝑli dicctis. In noie licdeti
qð ⁊ tradidi vobis ⁊c̃.vſq; in mea ↄme iheſu om̃e genu flectat᷑ cc. Bene ge de⸗ iducr
moꝛationeʒ (Si aut dubitas quõ ꝑ ta⸗ bes credere deũ eſſe ſub illis ſpẽb pa⸗ Ne⸗
lia væba põt fieri trãſſubſtãtiatio paĩis nis ⁊ vini.ſub qͥbus ctiã demõoes cogũ⸗ an
Xvini in ven coꝛpus ⁊ in verũ ſanguieʒ tur credere ⁊ eum adoꝛare Eriã angeli 1s .
xp̃i iam oſtendi tibi ſuꝑius in ſcda ꝑte adoꝛãat euʒ ſub iſdẽ ſpẽbusPatz ꝑ exẽ rckte
hunꝰ ſermõis ꝑ exempla naturalia qu? plũ quoddã de quodã monacho clare ſace
põt fieri. q bus ſi nõ credis ſaltẽ ipn wæi uallis. Qui cũ in ãgliã ꝓceſſiilʒ.diuer⸗ eluſpech
tati cre das.qᷓ̃ menrtiri nõ põt.qꝛ veꝝ di tit ab itinere ad quãdaʒ eccleſia vt ibi- e
cebat. qũ dicebat Hoc ẽ coꝛpus meum. dem cele bꝛaret.Lompleta aũt miſſa qᷓ naret
Et ſicut nõ poteratx mẽtiri. nec alijs po d religioſa femiĩa q̃ iuxta eccleſiaʒ ha ſibben 1
terat pᷣciꝑe mentiri. ſed ipᷣe pᷣcepit apo bebat cellulã ſuã ita ꝙ ꝑ feneſtrã vide hlſtſa
ſtolis ſuis quoꝝ locũ tenent ep̃i.⁊ diſci re poterat ad altare ad ſe vocans ſeruũ uſen
puł quoꝝ locuʒ tenẽt pᷣſbiteri hꝰ facere pᷣdicti monachi inqͥ ſiut vnde eſſʒ mo⸗ rechn
in ſin ↄmcoꝛationẽ.g oꝑtz eandeʒ vir nach? qͥ celebꝛauerat.æt dixit ei.Ex qꝰ nuiptn
tutem eſſe in vbis in oꝛe ſlacerdotis q́ᷓ hic hitare cepi nullꝰ? acceſſit ad hoc al ſen
Dedit illis in oꝛe ſuo.aliter pᷣcepiſſʒ eis tare celebꝛaturꝰ. cuius actiones non vi ſaſtone⸗
mentiri qð nõ põt eſſe.qꝛ ipſe non põt derim circa altare maifeſte pter hodie ſahſübo
fallere nec falli. qꝛ verus deꝰ ⁊ verꝰ? hõ qꝛ noueritis ꝙ tãta fuit hodie circa iſtũ 11gra
nullo mõ g* debem“ vubitare de hoc celebꝛãtem multitudo ſuꝑnoꝝ ciuiũ ꝙ ckamn
ſacramento. ſed ad hũc paneʒz debemꝰ? nõ potuividere q̃ fiebant circa altare p uh⸗
cum ſide accedere.ne ſimꝰ iudei icreÄdu multitudine eoꝝ. Bene ergo debemus ducatie
li. qꝛ cum dũñjs dixiſiʒ eis. Panis quem credere xpᷣm eſſe in altari ab ſpẽ bus il busl

gupſon
matech
Kfnhen
Glonnre
Cäſnil

ſtehebes
ngenes
Uliqdbi
peioregh
rapl
rihli⸗
qcumad/
demtedig
etranti
coppethi
adH
Aim dis⸗
genib!
tcum re⸗
Adoꝛaſti
ninisn6
cü Mo⸗
pie
g de⸗
Rpa⸗
nck
ange
Ggert
hochre.
6,dle :
iſtb ⸗
tmilai
eſizbꝛ
krilbe
nsſeni.
ſno⸗
Er
hocal
ondi.
rhode
rcaiſti
(uiüig
Altarep
cbenns
ibneal
etec⸗
eſedi⸗/
H
ſot⸗
read
pecci

gn⸗

lt.

ſumẽtes multa mala incurrũt

ℳ y. ſaa droe mmetes
in on

qꝛ grauiꝰ ⁊ diutiꝰſepe ifirmat᷑ſ qa⸗
in pena tales citi ? moꝛũt᷑. De hijs duo
bus vic apłs ĩ epła hodierna.j. Coꝛiĩ.

xi. Ideo inter vos multi ĩfirmi ⁊ imbe⸗

cilles.ſ.lõga inualitudie.ꝙtũ ad pᷣmuʒ
doꝛmiũt multi moꝛte coꝛꝑali.q;'tũ ad
ſcð m Certiũ qꝛ pcti graue ⁊ nonũ in⸗
currũt ingerẽdo ſe ad tãtũ cõuiuiũ ſine
diſpoſitõe debita.lã cuilibet illoꝝ di⸗
cetur ulud Math.xxij. Amice quõ huc
intraſti nõ Pnsetenupttale uanl
quia ↄſciẽtia hoĩs plꝰ aggrauat᷑⁊ ama
ricatur. Job.xx.Panis ei in fel vᷣtetur
aſpidis intriſecus.q.d.ſumptio panis
coꝛꝑis xpᷣi vᷣtetur in fel amaricate con
ſeeie Mulri qꝛ dyabolꝰ maioꝛẽ ptãtẽ
in eos accipit Jo.xiij. dicit᷑ de iuda:qꝙ
poſt buccellã panis itrauit in eũ ſatha
nas.q.accipiẽs.in eũ maioꝛẽ ptãtẽ qᷓ; pᷣ
us habuerit(Sextũ qꝛ talis magis in⸗
dur aᷣa obſtinat᷑ i malo ſicut iudas qui
accepta buccella ðſperauit ⁊ abiẽs laq̃o
ſe ſuſpẽdit Septimũ qꝛ talis in eternũ
dãnatur grauiꝰ.vñ ſuꝑ illo vᷣbo ſupꝛa ĩ
epła allegato.QAuicunq; maducauerit

vel biberit calicẽ dñi indigne reus erit

coꝛꝑiſa ſanguis dñi.diẽ gloſa:ac ſi xpᷣʒ
occidiſiet.Cũ igit᷑ tam dãnoſum ſit in
digne cõicare ⁊ ꝑiculoſũ.bene nos mo
net apłus vt ſimus mũdi ꝑ verã ↄfeſſio
nem, ⁊ ꝓbati ꝑ diligentè cõſcie ntie di⸗
ſcuſſionẽ ⁊ cxamiatõem dicẽdo Pꝛobzʒ
ſeipſũ homo ⁊c.MNã tales mũdi ⁊ ꝓba⸗
ti graʒ dei cõſequẽtur in hoc mũdo ipʒʒ
ſacramẽtũ digne reci piendoa finaliter
głiaʒ habebũt in futuro Ad quã nos ꝑ
ducat ieſus marie filius ſub iitis ſpecie
bus pamis ⁊ vini contentus Amen.
¶ Feria ſexta in ꝑaſceue ſermo.hj

TXpedit vt vnus

homo moꝛiat᷑ lo ⁊ nõ to

gens peat Jo. N
qua ꝑſona ẽ in nccitate ⁊ vult auxilium
⁊ mercedẽ ab aliquo magno dũño vel re
ge impetrare cõſueuit ſibi tpᷣs eligere ĩ
quo inueniat eũ hylarẽ ⁊ iocũdũ ⁊ totã
ſuã familiã. ⁊ nõ tpᷣs in quo ĩueniat euʒ

triſtẽ ratõ eſt. qꝛ hoies letix gaudẽtes

liberius largius dant ꝙ dolentes er
triſtes.Hoc pʒ ĩ figura.ij.reg.xix. Abi
legitur ꝙ ↄtriſtat?eſt rex dauid de moꝛ
re filij ſin abſalonis.⁊ aſcẽdit cenaculũ
⁊ oꝑuit caput ſuũ ⁊a fleuit ⁊ clamauit vo
ce magna dicẽs. Fili mi abſalon.abſa
lon fili mi Quis mnihi det vt moꝛiar ꝓ
te fili mi abſalon. Audiuit em̃ ppłs in
die illa ꝙ doleret de filio ſuo ⁊ declina-⸗
uit ſe populꝰin die illa ingredi ciuitarẽ
Altera aũt die ſurrexit rexa ſedit ĩ poꝛ⸗
ta ⁊ dedit illis qͥcqͥd peterẽt. Mõ ad ꝓ
poſitũ oẽs pᷣdicantes vbum dei ſũt in
magna ncẽcitate ipᷣm ꝓponere volẽtes.
ideo ſoſẽt in pᷣncipijs ſui actꝰ dĩinũ au⸗-
xiliũ imploꝛare.ex eo ꝙ nõ ſumꝰ ſufficc
tes aliqͥd cogitare ex nobis tãqᷓ ex nobᷣ
vt ðꝛ.ij.Coꝛĩth.iij. Sed ſufficiẽtia nra
ex deo eſt. Nã ſumus muliũ deffectuoſi.
Pꝛimo quo ad intellectũ qꝛ deficimus
in cogitatõe.Scðo itũ ad vᷣbũ trepi⸗
dam?in locutòe.Tertio quo ad effectũ
qꝛ erramus in oꝑatione. Et iõ tãqᷓᷓ loqͥ
neſcientes cõſueuimꝰ hr̃e mediatoꝛem
vel mediatricẽ de hijs q̃ dinã eẽntiã cõ
templãt᷑ q̃tenus eoꝝ pcibus mediãtibꝰ
deus nr̃as pᷣces ſuſcipiat.Et ſi in alijs
ſermonibꝰcõſuetũ ẽ hoc facere ſto ma
gis hodierna die ĩidigemꝰiuuamie.Ad
deũ aũt patrẽ vxᷣbum nõ poſſũ dirigere
qꝛ filiũ ſuũ nudatũ.ↄſputũ.cruciatũ.in⸗
honoꝛatũ.deſpectũ.flagellatum ⁊ moꝛ
tuum videt.timeo em̃ ꝙ diceret illud.j.
Eſadre.ix.Aeſtẽ ⁊ palin meuʒz ſcidi ⁊ ca
pillos capitꝭ mei euulſi.De lira. Scidi
paliũ nieũ.hic erat modus iudeoꝝ ſcin
dereveſtes in ſignũ magni doloꝛis:ſuꝑ
neniẽte in eis magna triſticia. Et euul⸗

ſi capillos capitis mei in ſignũ magne

anguſtie ⁊ ſedi merẽs.ſ.inoꝛtẽ filij mei

Omagna a indicibilis pietas ip̃e pec

cata nra lamẽtatun ⁊ ꝓ nobis flliũ ſuũ
tradu in moꝛtẽ. Ad fuiũ aut ire non au
deo reſpiciẽs amaritudinem quã patii᷑
⁊ doloꝛẽ nimiũ.ſi ꝓponerẽ ineã ſuppli
catõnẽ timeo ꝙ diceret nobil uls Job
xvj.Cõſolarera ego vos ſᷣmonibus.ſcʒ
veris dulcibus⁊ nõ püsiciuss mauete

Feria ſexta in paraſceeðue

caput meũ ſuper vos videlʒ in ſignũ in

trinſece ↄſolatõis. ⁊ roboꝛarẽr vos oꝛe

meo:inducẽdo videlicet vos ad pacien
tiã qm̃ multũ vos video deſolatos ꝓpt᷑

tã acerbã moꝛtẽ meã.⁊ mouerem labia

q̃ſi ꝑcẽs vobis ⁊ hoc ad mitigatõeʒ do
loꝛisvri nõ aũt ad augmẽtatõeʒ. Gʒ qͥd
agã ad doloꝛis mei releuatõeʒ. q̃ſi dice
ret nõ habeo.iõ ſubdit᷑. Si locuiꝰfuero
quaſi ad aliq̃lẽ mei ↄſolatõeʒ:nõ qͥeſcet
doloꝛ meus.qꝛ eſt intriſecus radicatus.
Dicere etiã poſſʒ illð.ij.reg.j.c. Sta ſu
per me ⁊ interſice me.qꝛ tenẽt me angu
ſtie:nũc aũt oppᷣſſit me doloꝛ⁊ amaritu
do. Qua ex re nõ poſſũ ei dicere vbum
Ad ãgelos nõ poſſũ me vᷣtere.qꝛ ꝓpt

moꝛtẽ filij dei cõmouẽt᷑.vſa.xxxiij.An
geli pacis amare flebũt. Sʒ nunqͥd ad
diſcipulos recurrere poſſũ.certe nõ.q̃a
hodie relicto eo oẽs fugerunt. Ideo de
eis ↄqrit᷑ dñs dicẽs illð Job xix. Fra⸗
tres mei elõgauerũt ſe a me:⁊q̃ſi alieni
receſſer̃t a me. Si vo ad btãʒ vᷣginẽ re
q̃ram vᷣba dulcia ei pũtãdo:ſiẽ̃ aue gr̃a
plena.rñdebit mihi Mõ ſũ ego gra ple
na:Iʒ amaritudine ⁊ doloꝛe plena. Nõ
dñs mecũ:ſʒ ad patibulũ.iõ dicere poſ
ſu illð ruth.).c. Nolite mevocare noemi
i.pulcrã.ſʒ amarã.qꝛ amaritudĩe reple
uit me dha⸗ Ze oſilio bti bernardi vta

mur qͥ dicit.Ex quo a pr̃e nec a ſilio nec
a matre nec ab ãgelo vel diſcipulo neq̊ᷓ

naturã banã anõ angelicã redimere
Etſic inuidia plenus ↄtra genꝰ hũanũ
aliquibꝰrõibusvoluit oñdere ſuũ lapſũ

ſiue caſũ potius repandũ qꝙ; huani giis

pctm̃.Et añ diĩnã maieſtatẽ vemẽs iuſ
ſit vocari adã: qͥ cũ veniſſet dvyabolꝰ cõ
tra ipʒ adã pᷣmo ꝓponit ꝙ fuit trãſgreſ
ſoꝛ voti qð ꝓmiſerat obſcruare Ait em
ſic dyabolꝰ. O vñe pᷣceꝑas homĩ ꝙ nõ
guſtaret de ligno ſcie bõi⁊ mali ſibi ad
dẽs penã dicẽs ꝙ in q̃cũq; hoꝛa come⸗
deret moꝛeret᷑.qð ſe facere pmiſit.ſʒ hꝰ
voti⁊ ꝓmiſſi fuit trãſgreſſoꝛ:igr dʒ moꝛ
ri et᷑naliter.mihi aũt nihil niũxeras.qꝛ
nullũ pctin niſi ꝓhibitũ igit᷑ ſuũ petin
eſt grauiꝰ meo.⁊ ꝑ ↄñs mihi debet᷑ mĩa
anõ ſibi Iteʒ rõ naturalis victat ꝙ hõ
alicui ſuꝑioꝛi ſubijciat᷑.ſʒ ſuꝑioꝛ hoĩe ẽ
deuſergo dẽbat ſibi ſubijci ſuũ pᷣcepiũ
cuſtodiẽdo ꝙ mime fecit.igit᷑ Item rõ
dictat ꝙ hõ ſcᷣm naturalẽ inclinatõeʒ
dʒ ſubiectõeʒ ⁊ honoꝛẽ ei qͥ ẽ ſupꝛa ho⸗
ininẽ.ſ.deo.hoc videm?ꝰ obſeruari in oĩ

re publica.qꝛ ciues ſuũ rectoꝛẽ ſolẽt ho

noꝛare aliquo ſigno ſingulari qð ſi ali⸗
cui alteri offerret᷑ eſſet crimẽ leſe maie
ſtatis.Cũ geadã in ſtatu innocẽtie ſub
deret᷑ deo⁊ nõ alteri debebat ei honoꝛẽ
aliquid ei offerẽdo a nõ alteri ⁊ hoc eſt
oblatio vel ſacrificiũ Ilã duplex ſacriſi
ciũ dẽbat deoa ſibi ꝓmiſit.iſ.ſpũale.vꝰʒ
aĩam ſuã offerri ſibi ſoli tanq pꝛicipio

at hr̃e pᷣdicatoꝛ qð q̃rit:recurram?ꝰad ilſue creatõis ⁊ fini ſue btĩſicatõis ipᷣʒ de

luqʒ qͥ iter pr̃em ⁊ filiũ ẽ mediatoꝛ.ſ.ſpin
ſctm̃ dicẽdo hũiliter. ANeni ſctẽ ſpũsac.
Lavci aũt dicãt.Pr nr ſiue Aue maria
Expedit vt vnꝰ hõ moꝛiat᷑ ⁊c.vbi ſupꝛa
EKBDxabolꝰ iimicus hũane nature vi
dens ꝙ ꝓpt pctm̃ ſuũ erat pᷣuatꝰregno
eterno ⁊ ꝙ ad illð poſſidẽdũ hõ fuerat
a deo creatꝰſibi inuidit ⁊ eũ peccare ꝑ⸗

ſuaſit.vt ſiẽ ipᷣe fuerat ꝓpt᷑ pctm̃ ſuꝑbie

iobediẽtis excluderet᷑.Et ſic ĩuidia dya
boli moꝛs intrauit ĩ oꝛbẽ terraꝝ Hocvi

expulſus a glia.ſic ens Sen hũanuz

dens deus. ſ. vyaboli malit lapſoa de
