ei ſacrificant ⁊ abeo conſiliuʒ querunt
quia ſoꝛtilegi habent pacta ſecreta cuʒ

demonibus ⁊ ab illis petunt conſilia.

Cum ergo iſti petant ab illis qui petũt

a dyabolo cõſequens eit vt etiam iſti a

de monib? petant ⁊ cõſiliũ accipiãt.q̃a
qui per aliũ facit ꝑ ſeipᷣm facere vidtur

Iterũ magnũ ẽ illoꝝ periculũ coꝛpale

ſicut patet ꝑ exẽplũ ſaulis.j.Reg.xxxj.

vtrũ vinere queã de ĩfirmitate mea hac

an nõ Et deus ꝑ heliã ꝓphetã rũdit ei

dicẽs Nũquid qꝛ nõ erat deus in iſrael
mittis vt cõſuleres beelzʒebub:ideirco
de lecto ſuꝑ quẽ adſcendiſti nõ deſcen⸗

des. In quo exẽplo dat᷑ itelligi ꝙ peiꝰ

valuit qꝛ aliũ qᷓ deũ veruʒ conſuluit de
ſaul. Etiã ſcribit᷑.j.ꝑalip.x.ꝙ phitoniſ
ſã cõſuluit nec ſpauit in deo ꝓpt᷑ quod
interfecit eũ ⁊ trãſtulit regnũ ſuũ Iteꝝ

maguũ ꝑiculũ ſpũale pʒꝑdecretũ.xxvj
g· v. Si quis ve. dẽ ꝙ quis ariolos au

ruſpices incãtatoꝛes obſeruauerit ana

thema ſit¶ A¶ Scðo derelinquimus
eali elſ ꝑ diſcoꝛdiã „Barnnb
: Pareliauigt fontem ſapiĩe: nam ſi
n via dei ambulaſſes hitafſes in pace
ſuꝑ terrã.Exẽplũ ſicut em̃ qͥ nocet filio
quodãmõ nocet pr̃i ſuo ⁊ violat paceʒ
quã pus hũ erat cũᷣ eo.ſic qͥ offẽdit ꝓxi⸗
mũ: deũ offẽdit.j. Jo.iiij.Si quis dixe
deũ ⁊ frẽʒz ſuũ odit men
dax eſt Qui non diligit fratrẽ ſuũ quẽ
geelker quẽ nõ videt quõ poteſt dili⸗

gere Er ideo ſi volumꝰdiligere deũ ne
ceſſe eſt ꝙ diligamꝰ ꝓximũ.nã nccitas
dilectionis eius ptz ex q̃ttuoꝛ Pꝛimo
ex ſcriptura qꝛ ad dilectõeʒ ꝓximi nos
monet crebꝛiꝰ. leui.xix. Diliges ꝓximũ
tuũ ſicut teipᷣm Et Jo.xv. Hoc eſt pᷣcep
tũ meũ vt diligatꝭ innicẽ. Et luce.x. Di
liges ꝓximũ tuũ ſicut teipᷣm. Etiõ hic
in npoſito adeo ẽ nccaria huiꝰ mãdati
executio ꝙ deum ſe diligere nou repu⸗
tar q nõ diligit ꝓximuʒz Et iõ.. Jo. iij.

DmnE

dỹ gꝙ ꝗᷣ odit fratrẽ ſuu homicida ?. Ex
quibꝰ oĩbꝰpʒ nccitas dilectõis ¶ Scðõo
hoc idẽ pʒ ex exẽplo⁊ regła quam deꝰ

oñdit nobis.nã deus itãtũ nos dilexit

ꝙ oẽs hoĩes ſaluosvlt ſeri thimo. ij.
⁊ ſic nos id circo ꝓximꝰſiue bonus ſit ſi
ue malꝰ eſt diligẽdꝰ. de bono ſatis cla
ret qꝛ amãdꝰè qꝛ tal filiꝰdei noĩat᷑ ⁊ eſt
j. Jo.iij.Aidete qualẽ caritatem dedit

nobis de“ vt filij dei noĩcmur a ſimus

Et vpᷣs reputat eũ attinere ſibi oĩ gne

attinẽtie.math.xij.Quicũqʒ fecerit vo
luntatẽ patris meiqͥ in celis eſt iſße me
i aũt ꝓximꝰ
eſt malus ad huc tñ eſt diligẽdꝰ ⁊ hoc
ꝛimo ꝓter deũ qꝛ ?⁊
ſi deũ diligis ⁊ eius filiũ amabis cũ ſa⸗

us frater ſoꝛoꝛ ⁊ mater ẽ
ꝓpter tria.

ne mẽtis ẽ. ⁊ ꝓpt᷑ deũ debes amare pxi
mum cũ inſane mẽtis factus ẽ Gecũdo

ꝓpt᷑ ipᷣʒ qʒ ſi fratrẽ amabas ſanũ nihi

lominus dẽs amare egrotũ.in tali ein
ſtatu magis ĩdiget amoꝛe tuo ꝙᷓᷓ in alio

Certio ꝓpter teipſũ dẽs amare eũ.mia

gis em̃ lucraris amãdo eũ cũ tibi nocʒ
̈ᷣ cũ tibi bñſicus erat. Inde enim effi⸗
cimur filij dei. in ath. v. Diligite inimi
cos veſtros vt ſitis filij patris veſtri qͥ ĩ
celis ẽ.nã xpᷣs nos dilexit cũ eſſemꝰini
mici ſui.Ro.v. Cũ inimici eẽmus recõ
ciliati ſumꝰꝑ moꝛtẽ filij eius.qð ⁊ face
re dẽmus ex imitatõe ⁊ figurs eiꝰ ¶ Ter
tio nccitas hꝰ pᷣcepti pʒ ex natura qua

cõiuncti ſumꝰadinuiceʒ.de quo augu.

Aoluit deꝰ vnicũ foꝛmare hoĩeʒ in pᷣn
cipio a quo oẽs pcederentvt tanqꝙ fres
oẽshoĩes ſe amarent.nec ſic factũ legi
mus in anget ⁊ aialibus bꝛutis.nec ſo
luʒ frarres ſumus ſcdᷣm holĩem ſed etiã

habemꝰ adinuicẽ fraternitatẽ ſpũaleʒ

de qua augu.Om nes fratres ſumus ſe
cunduz ꝙ homines: ꝙꝙ́to magis ſcðᷣm
ꝙ xpᷣiani ſumꝰ Nlã rõe fraternitatis ſpi
ritus ẽ vnus pr deus:vna marter eccłia
ue fraternitas tanto foꝛtius ſtringit
ad diligẽdũ:quãto reuerẽtioꝛ pater de

us eſt i homo.⁊ ꝙto reuerẽtioꝛ mater
eccleſia ꝙ;ᷓ carnalis:⁊ quãto heres cele
S nccẽ̃itas

ſtis melioꝛ quã ꝛꝑali

coglan

fatlbii
fehai
ugnone

ſerüne
Fornncd
lundere
idenc
Famn
(alores:
fedeum
lonpe
icote⸗
fcare do
Nnesd
Rdo
Auuu
gaan
tales
motte
qns
bus ni

iuius de

fia ſen

undit
obſaur⸗
Wedi
Wase
lcen
gaive
Kale
dunt
tols
Fom
ido
big.
luumce
ſn log
lide
fit

gie
S
tamde
8dllerie.
nusſitſi
ſarische
icteß
nemden
r iünns
ſtbioigi
feceruto⸗
ctihene
zütprin
icht hoe
deüg
bisi ſa⸗
nareprt
Gecido
ni niht
N
emdo
aechn
ſüͤtibing
Neeninck

igite iun

rsvetnii

Geſenn

emusren
8054
eA—
raqle
ad ul⸗
hicng
nlunife
iefeuͤleg
ntisnteſ
ienſedan
triſhicle
rosſonus -
nuguſn
enunif
matertulg
ivs nng
ſorad /
uormie,
heres de
nnoncckes

3

Germo

huius pꝛecepti patet ex creatura. om̃es
em̃ creature eiuſdeʒ ſpẽi matuo ſe dili⸗
gunt. Ecẽi xiij. Omne aial diligit ſimi

le ſibi. Nam lupus.ſerpens⁊ crudelio⸗
ra aliis alalibꝰ nõ ſolent maliciã infer
re in eaqᷓ ſunt ſui generis. Et ſic ab oĩ⸗

bus monemur nos mutuo diligere.

noſtrũ deturpãdo ꝑ luxuriã. Oſee. iiij.
Foꝛnicati ſunt ⁊ no ceſſauerũt:qm de⸗
um dereliqrunt. Exẽpluʒz ſicut em̃ ſtul⸗

NRertio derelinquim? deuz coꝛpus tem. Ande aues multũ ſubtiliter colli⸗

ti clerici plus volũt dunittere pᷣbendaʒ vt fit nioꝛtis.ſcʒ paſſionẽ xpᷣi cum fide
qᷓ amittere amaſiã:ſic luxurioſi ⁊ foꝛni ⁊ deuotione ꝑ quꝗ ſunt deuicti. Ande
Criſo. Abi ſignum crucifixi cum fide
1 deuotiõe iterceſſerit.ibi inimicus ni⸗

catoꝛes ⁊ adulteri plus volunt dimitte

re deum ꝙꝙ illud turpe peccatuʒ.ſic ſalo

2

inon ꝑ amoꝛẽ mulierũ deũ dereliqͥt ſer hil nocebit.
uiẽdoaꝛcolẽdo moloc deũ amõitarũ.iij Aantũ ad tertiuzʒ in quo oſtendit᷑
Reg.xi. In talibus nẽpe nõ põt fructi Erectitudo ſupᷣme ſentẽtie.ibi.Con
ficare vbum dei:licʒ illud audiant: tñ fũdent᷑:ẽ notadũ ꝙ ↄfudimin triplicit.

mime aduertũt j.oꝛin..ij. Aialis hõ
nõ ꝑcipit ea qᷓ ſt ſpũs dei.Et ecci.xxi.

Audqunt luxurioſus ⁊ diſplice bit ei: ¶ ꝓ ¶ Secũudo iterius ꝑ ſi pũaliũ pᷣuationẽ.

iz ciet illud poſt tergũ ſun. Habẽt em ſe

tales ſicut leones.vt dicit Cniſo. Si leo ¶

Certio poſteriꝰ ꝑ pẽaliũ inflictionẽ?
APrio ↄfũdimur exterius ꝑ thaliũ . 9% y tem
diminutionẽ Yere. lij. Seminaueru ut .

ni oſtendis campũ floꝛidũ nõ aduertit
qꝛ nõ floꝛes ſed carnes appetit: ſic tali
pus nõ placet vtutũ oꝛdinatio:ſed car
nis delectatio. Añ diẽ Grego. Si luxu
ria ſemel mentẽ occupaueru:vix bonũ
cogitare ꝑmittit. Idem. ebetat ſenſuʒ
ↄfundit intellectũ. maculat volũtatem
obſcurat memoꝛiã. excecat rõneʒ. ideo
xp̃ᷣs dicit Math. vij. Neq; mittatꝭ mar
garitas veſtras ĩter poꝛcos: ne foꝛte cõ
culcent eas pedibꝰ ſuis Criſ. Poꝛci ſũt
qui vitã ſuã ſcenoſe libidini mãcipant
Cales em verbũ dei ↄculcant ⁊ vilipen

dunt pedibus ſuis.i.affectibus contẽp

toꝛes veritatis. Ande beda in epła. Ni
hilita moꝛtiferũ ſicut luxuria Oſce. iij.
Foꝛnicatõ vinũ ⁊ ebꝛietas auferũt coꝛ.

Et yſidoꝛus li. de ſũmo bono.Conſue⸗

tudo luxurie moꝛs ẽ aie Quapꝛopt dic

SGSiꝛeg. ꝙ ſi ſeinẽ verbi dei ſuꝑ coꝛda ta⸗

lium ceciderit dupliciter perit.qꝛ trã⸗

ſitu cogitationuʒ conculcat᷑ ⁊ volucres

celi. i. vemones comedunt illud.id ẽ cõ
ſumũt per pꝛauam ſuggeſtionẽ: ne pꝛo

teꝝ theologie ⁊ vtriuſq; iuris. Nam in

tate. ꝑ tale exẽ plum Sit aliquis accipi
ens manũ alterius homis contra volũ
tatem eius: ⁊ cum ea iuterficiat hoĩlem

ficiat eis ad ſalutem Ande ⁊t meritoꝝ ERunegal. .
volucres deſignant᷑ demones (Pꝛimo ve pre, 4
pꝛopter agilitatẽ nature:qꝛ citius qvo cvi⸗
lucres volant per multa loca (Secudo
ꝛopter aeris inhabitationem: ipſi em̃
abitant in aere caliginoſo tanq atho
mni in ſole Tertio pꝛopter eoꝝ ſubtilira

gunt grana de terra.ſic ⁊ demones v⸗
bum dei de coꝛdibꝰ hoĩm. Sed volens
eis reſiſtere debet ponere foꝛmidines

minutionem.

eirrißs⸗

triticũ:⁊ ſpinas meſſuerũt.Confundi⸗
mini a fructibusvr̃is ꝓpter irã furoꝛis
dñi. Naʒ furoꝛ dñi ſuper peccatoꝛes ex
tendit᷑ multa bona tpᷣalia eis auferen⸗
do:qꝛ ſola voluntate peccãt ⁊ nõ coacti
one:qꝛ cum habeãt voluntatẽ liberam
ad bonũ vel ad malum ⁊illã ſepiſſime
ad malũ inclinent. ſeqͥtur ꝙ peccatũ ꝓ
cedit ex mala volũtate: ſic mala volũ⸗
tas eſt cauſa peccati.patet ꝑ dicta doc⸗

3
8
4

e

tegruin eſt iudiciũ qð plurimoꝝ ſentẽ⸗
tijs appꝛobat᷑.lxix di.c.extra. Et de offi
cioa ꝑtãte iudi.dele.c.pꝛudentia. Nam
theologi oñdũt peccatũ ꝓcedere volũ

peecatum nõ im putat᷑ illi homini cu 1?
manus pꝑcutit: ſed ei qui eius vtitur ma
nu. AUnde actas illius homis cuiꝰ? ma⸗
nu aliquis alius vtere ad occidenduzë
eſſet quidã actus inoꝛdinatus. ſed non

„

qꝛ peccatũ facit hoĩes ſimiles beſtiis.
Ange ſene. Peius eſt beſtialiter viuere
̈ beſliam eiſe. Beſtiã em eſſe ẽ q natu⸗

Feria ſexta poſt

haberet rationeʒ culpe niſi perr Pe⸗
cium ad illñ qui vtuur manu Mus:qꝛ
qncunc; aliqine effectus pꝛocedit 9 du
abus cauſis qua:t vna eſt canſa alteriꝰ:
quc attribuit᷑ pume ⁊a non ſecũde:in li
bꝛo de cauſis. Ex hoc exemplo patet ep
peccatum eſt a voluntate:qꝛ ſi non faci
mus malum voluntate: nemo obiurgaã
dus oĩno aut monendus eſt Juriſte ſi⸗
militer aiunt.Qui occaſionem dãni de
dit: vq uuz dediſſe videt᷑ ff.ad.l.aq uit.
l.qui occidit· S& in hac anoniſte etiaz
dicunt. vt. xv. q.i.c. nõ ẽ. Non eſt ꝙ cui⸗
ꝙ aſcribamus nra⸗ crũnam:niſi noſtri
voluntati. Ne mo noſtrũ tenetur ad cul
pam: niſi voluntate pꝛopꝛia ſe deſlexe⸗
rit. Ex quoꝛt dictis ſatis apparet ꝙ to⸗
ta trinitas debet contra eaʒ ꝓferre ſen
tentiam diccẽdo. ligatis manibus pe
dibus 1c m nibus igitur cõſideratis
peccatum eſt deteſtandũ/ Pꝛimo qꝛ nil
viliꝰ. Jere.ij. ꝙ vilis facta es nimis c.

ita ꝙ a deo oditur. Judith. v. Deus
odit illoꝛum iniquitat em. apien. xj.
nihil odiſti eoꝛum que feciſti. glo. hoc
dicit᷑ pꝛopter peccatum quod ipie non

fecit. Sapie.j. Deus moꝛtem non fecit

ſed impij manibus a ver bis accerſier̃t
illam Nam deus nõ odit naturã quã fe
cit nec in ho mie nec in diabolo:ſed cul
pam. Sapĩc.iiij. Odio ſunt deo impiꝰ

T impietas eius. Nam ſicut non odire
mus ſerpentem niſi haberet venenum

ſic nec deus noſtrũ aliquẽ:uiſi ratione
peccati.pᷣs ꝗIniquos odio habuiS0o
eſt deteſtanduʒ:qꝛ mihil miſerabilius.
uer.xiiij. Miſeros facit populos pec
catum. Reuera miſeros qꝛ creauit deꝰ
hominem ad imaginẽ ſuam: ſed ꝑ pe-
catum ſuperbus habet imaginem leo⸗
nis.inuidus can is.iracũdus vꝛſi. luxu⸗
rioſus poꝛci. accidioſus aſini. vt ĩpleat᷑
illud. pᷣs. Homo cuʒ in honoꝛe eſſet nõ
intellexit ac. Ber.ſi iumẽta dicere poſ⸗
ſent:dicerẽt Adam q̃ſi vnus ex nobis.

pꝓpetuas.

dñicã de paſſione

ra.beſtialiter vero viurre a malacia.iõ

s. Abhomabiles facti ſũt ĩ inttati⸗

bus ſuis Certie deieſtandu: qꝛ dyabo

lo nihil acceptabiliꝰ. Non em̃ curat au

rum aut argentũ: nec letiſicat eum om
ne pulcrũ:ſed pecca:ũ.Ecẽi.xvitj. Si pᷣ
ſtes aĩe tue ↄcupiſcẽtiaxʒ eiꝰ faciet te in
gaudiũ inimicis tuis.i.demonibꝰqͥ nõ
gandẽt de ſplẽdoꝛe ſolis ⁊ ſtellarũ ⁊ la

pidũ pꝛecioſon:ſed ex multitudine viti

o:m̃.Et ideo Ecci. xxj. cuilibet ſideli ðꝛ
Mualſi a facie colubꝛi ſuge peccatum.
uarto ẽ deteſtãdũ: qꝛ nihil ĩfructuo

us. Ad ro. vj. Quẽ fructuʒ habuiſtis

tunc in illis in qbus nunc erubeſcitis.

q.d.nullũ qꝛ mundi amatoꝛes non co⸗

gnoſcũt: ſed tunc in pena cognoſcent.

De quo greg. Stultus in culpa erit ſa⸗

piens in pena. Tunc dicẽt illud Sapi.
v. QRu id nobis ꝓfuit ſuꝑbia: aut diuiti

arum iactantia quid ↄtulit nobis: oĩa

illa tranſierũt velut vmbꝛa Muintoẽ

deteſtandũ.qꝛ nihil tãnabiliꝰ. Eſt em̃

duͤnoſuz in hoc ꝙ nihil põt nocere ho

mini niſi peccatũ. Añ ſolum caueat bõ
ab hoſte iſto:⁊ alij hoſtes nõ ſunt timẽ?

di:nec dyabolus:nec homo malus:nec
infir mitas:nec moꝛs:nẽc vlla aduerſi⸗

tas.qꝛ dicit Gꝛeg. Nulls nocebit aduer

ſitas ſi nulla dñet᷑ iniqͥtas:de pꝑmanẽte

aũt in gr̃a a peccato fugiẽte ðꝛ. Vſa. iii.
Dicite iuſto qm̃ bene.qm̃ fruciũ adin

uent ionũ ſuaz comeder. Ex ad Roma.

viij. Scimus qm̃ diligentibꝰdeum oĩa

cooꝑant᷑ i bonũ Et qõ plꝰ ẽ nec diabo⸗

lus nec ꝑſecutoꝛ põt nocere iuſto ſed fa
bꝛicat ei coꝛonã eternã. Bernar. Jocun
dum dei iudiciũ ꝙ ille ſuꝑbus huilium
malleatoꝛ neſciẽs fabꝛicat eis coꝛonaſ

tum pꝛopter cauſas iam dictas.

eteſtanduʒ eſt “

BV 2
¶ Secundo confundimur interius ꝑ ſpi
ritualiũ pꝛiuationẽ.pᷣs.Cõfuſi ſunt qſ̃
deus ſpꝛeuit illos Et ideo pᷣcipit᷑ Apo.
iij. Zeſtimentis albis induaris ne ap⸗

heat turpitudo nuditatis tue: ſic cõfuſi

saE

ſunt adam eua. qñ vidcrũt ſe nudos.
HGeneſis.iij.Exẽplum ſicut em hõ nu⸗

uen

dusſictk
derenr!
firege:
Muunt
queznul
perpeca
bo, gra

himpi

6u60
dum
itüden
Cluauen
Eauifiue
ntſez
ſcolneis
ſeznügs⸗
fammelea
diaten
opus deik
onmaſi⸗
Rüce
tionem
ciumie
quoß⸗
inquin
bitur.
catoꝛe⸗
oblane
en
Moerie
trrlll
tſſinus
Gborann

umeen

Auidpa
dubolo⸗
ſelpecd
scſtni
rapent
(qui pelin
U1. Quua

vid e

No Phip
kiedkt
faſt
W

Meii
gteſeho
araan
teumon
iattein
nidta
hüche
mdinert
ſdclid⸗
Htctcun.
lifuene
habutſt
bbeſettis,
hon co⸗
oſcent.

gerta⸗

ARN
whis:di
Arimo'
lo, Eſtei
Lnocet⸗
ncancb
ſamnini
malus:et
laaduoi⸗
cbitodher

manie

üedin
hen.
ſenndis
nee dube⸗
uſoſedt
ur goan
ohüliun
isconi

aushe⸗
ſiſuntan
id
is nec;
nudos,
hönu⸗

em

tur pet
251

dus ſine bꝛachijs ⁊ ſine camiſia cõfun⸗

deretur ĩ oculis hoĩm. ſic petõ: qui eſt
ſine gra ↄfũdit᷑ in ocul de et iõ pctõꝛ
ↄꝑatur aſino videlicet pullo aſine. ſuꝑ
queʒ nullus ſedit qꝛ dei gra nõ ſedet ſu
per peccatoꝛes hoc eſt de longe ẽ ab
eis ꝑ gratiã Pꝛouerbᷣ.xv. Tonge ẽ dñs
ab impiis Et merito peccatoꝛes ſcdᷣm
Gꝛeg.ↄpãt᷑ aſino.qꝛ aſinus eſt aĩal tar
dum ⁊ ſic peccatoꝛes tardi ſunt ad ſer⸗
uitiũ dei qð ↄqueritur.pᷣs. SOmnes de
clinauerũt ſimul inutiles facti ſunt.nõ
eſt qui faciat bonuʒ. Omnes decliaue
runt ſcʒ a via veritatis ⁊ ſeruitutis dei
ideo in eis ĩplet᷑ illud yſa.lxvi. SOens⁊
regnũ qð non ſeruierit tibi ꝑibit ⁊ ĩcur
ret maleditionẽ pꝛopter accidiã ⁊ tar⸗
ditatem. Jere. xlvui. Maledictus qui
opus dei facit neglhgẽter.vel ſcdᷣm ve⸗
rioꝛem lr̃am fraudulenter Scdðo aſinꝰ

eſt aial immũdum nõ valens ad obla⸗
tionem dei. ſic ⁊Q peccatoꝛes quidqͥd fa

ciunt ĩ moꝛtali nõ acceptatur a deo. ð
quo Gꝛeg. Nihil deo acceptũ quod co⸗
inquinatũ eſt ꝑ peccatũ moꝛtale:qꝛ ſeri

bitur Ecci.xii. Altiſſimꝰ odio hʒ pec⸗

catoꝛes pꝛopter quod nec oronem nec
oblationẽ eoꝛũ acceptat Non or̃onem

ps. niquitatẽ ſi aſpexi in coꝛde meo

(enn omibus bonis ſpualibuea

–

aſinus pᷣſepe dñi ſui Iſrael aũt nõ me
cognouit Iſrael iterpꝛetat᷑ vir videns
deum. ſic peccatoꝛes ꝑ intellectuʒ cog
noſcũt deum ſed nõ per affectũ nec effe
ctum Mo.i. Qui cuʒ cognouiſſent deũ
nõ ſicut deum gloꝛificauerũt aut grati⸗
as egerunt:ſed euanuerũt in cogit atio
nibus ſuis ⁊ obſcuratũ eſt inſipiẽs coꝛ
eoꝛum. dicẽtes em̃ ſe eſſe ſapiẽtes ſtul
ti facti ſunt.vt impleat᷑ ilið ös. Homo

cum in honoꝛe eſiet ⁊c¶ SGcdo peccato

res in hoc ſunt ſtultioꝛes aſinis: qꝛ aſi
nius cautelam q̃rit. nam vbi ſemel ceci
derit vel aliũ cadere viderit ſemꝑ hũc
locum ꝑhoꝛreſcit ⁊ circuit vt tutioꝛem
viam inueĩat:ſed peccatoꝛes ſciũt locũ
temꝑa vbi peccauerunt ⁊ ꝑſonas qui
eis occaſionẽ peccãdi dant ⁊ dederũt.
⁊ nõ fu giũt cum tamẽ fuga ſit optimũ
remediũ peceatoꝛũ carnalium: ideo di
cit. Aꝑpo.i.coꝛin.vi. Fugite foꝛnicatio
nem Ange alanus in de ꝑplantu nature
Bi venerẽ vitare velis loca temꝑa vita
Nam locus ⁊ tempus pabula donant
ei Si tu pꝛoſequeris ſequitur/fugiendo
fugatur Si cedis cedit: ſi fugis illa fu⸗

44

=
*

6o)

git. Peccatoꝛ igitur confundi debet et 2

pẽenitere quãdo ſe videt ꝑ peccatũ pꝛi⸗

nõ exaudiet dñs Nõ oblationem Ecci ¶ Tertio ↄfundimur poſteriꝰ ꝑ penaliũ

xxxiiii. Dona iniquoꝝ non pꝛobat al⸗
tiſſimus nec reſpicit in oblationes ini
quoꝛum neq; in multitudine ſacriſñcio
rum eoa ꝓpiciabitur peccatis Gꝛego.
MQuid ꝓdeſt ſua offerre deo a ſeipſum
diabolo Xertio aſinus eſt aĩal fatuum
ſic ⁊ peccatoꝛes Ecci.i. Stultoꝝ infini
tus eſt nũerus Naʒ ſtulti q̃ ſibi ſunt no
xia petunt. ꝓuer b. i. Sic ⁊ peccatoꝛes
qui petũt temporaliaa ñ eterna Ecs.

vi. Quid habet ampliꝰ ſapiens ſtulto

inflictionẽ.naʒ ſi ꝑ eccatoꝛ in ſtatu pec
cati moꝛtalis deceſſerit in eternuʒ con
fundetur in inferno Abdiei. capitu.

ꝑpiet te confuſio ⁊ peribis in eternuʒ

Exempluʒ ſicut em confunditur latro
qui depꝛehenditur in facto ⁊ poſtea po

nitur in ſuſpẽdo Sic peccatoꝛ ĩ iudicio

qui depꝛchendetur in peccato confun
detur ⁊ poſtea in ſupplicio ponetur in

inferno in quo nõ en fandus. Nain in
fernus dicit᷑quaſi fundum nõ habens

⁊ quid pauꝑ niſi vt ꝑgat illuc vbi eſt vi qꝛ qui ulluc trahitur ſeu rapitur nunq

ta Ipſi aũt peccatoꝛes in moꝛiali pec⸗
cato puipendũt vitam a eligun: moꝝꝛẽ̃
qꝛ ſtipẽdia pcti moꝛs. Ro.vi.c. ¶¶ C
euera ſunt ſtultioꝛes aſinisPꝛimo
in hoc ꝙ aſinus cognolcit dũm ſuum.
Yla.i.Cognouit bos poſſeſſoꝛẽ ſuum ⁊

ſeler Se

KW A

*

„

inde liberatur: a illa eſt pena ſcʒ cter⸗

na carentia vilionis diuine Sed diuer

ſe ſunt ⁊ erunt pene ſenſibiles pꝛo cri⸗
mninũ diuerſitate: qꝛ idem ignis mag?
ac minꝰ punici ꝓ facinoꝝ qlitateꝛõ ðdi

cit Fli. Silis culpa ſiimilis bens eu
iiij

A 2 ii)

Sabbato poſt dñicã de paſſione

ciabit reos vt ſuꝑbi cum ſuꝑpbis. auari dia denegata ⁊ omnis ſpes nr̃a ablata Eun
cum auaris a ſic de ſinguł. Nam ſicut qꝛ vbum dei ⁊ eius ſnĩa irreuocabilis nA
in domo dei multe ſunt mãſiones gau qñ dicet. Ite in ignẽ eternũ ac. hoc em̃ Kik
dioꝛuz. ſic in domo dyaboli multe ſunt ſepe ad memoꝛiã eſt reuocanduz.qꝛ ſiẽ iIgl
manſiones penarũ: que quidem pene ferruʒ calefit ⁊ liqueſcit in igne:ſic pec Phee⸗
incidibiles ſunt ⁊ excogitari nõ poſſũt catoꝛ induratus in indicij meditatõne d
4 qꝛ ibi erit ignis ĩextinguibilis ꝓſa.vl. qꝛ dicit ſapiens Ecci.vij. Mẽoꝛare no uneſ
Ignis eoꝝ nõ extinguet᷑:ibi erit vᷣmis uiſſima tua a in eternuʒ nõ peccabis 2 ni
P Vermé 4 immoꝛtal.vſa.vl. Aermis eoꝝ nõ mo⸗ ſic ſemꝑ gr̃am habebis in pñ̃ti ⁊ gloꝛi griſ
Nnd 18; rietur ſcʒ conſcĩe.qꝛ nec coꝛpus nec aia am in futuro Quã nobis concedat ihbe Aiin
moꝛient᷑.glo.intus ꝑ doloꝛẽ ardʒ ↄſcĩla ſus marie filius amen euis
foꝛis ꝑ ardoꝛ ẽ cruciat gehẽna.de illo ¶ SBabbato poſt dñicam de paſſio⸗ iiucn
derne ↄſcientie dic ſanctꝰ Tho.in.iiij. ne lermo.xlinaiijj. Mon
Di. l.q.ij.ar.iij. Nermis qͥ ĩ dãnatis poĩ . — . der pl
tur nõ de verlielligt eſt. ensterialio⸗ ſʒ X iguun et cum te mn
ſpũalis qͥ ẽ ↄſcie remoꝛſus qͥ ðꝛ dermis dio eſt tpᷣs vite nr̃e. Sapie. lmno
iniytum oꝛitur ex putredine peccati er ij, Sicut mercatoꝛes curant Mln
animã affligit. Et anime dãnaton dicũ de mercibus:ſic peccatoꝛes debẽt cura oiun
tur carnes eoꝝ: pꝛo eo qð ſubiecte ſunt re de tẽpoꝛibus q conceſſa ſunt penitẽ podob
carni: vel ſcdᷣm ꝙ paſſiones anime re⸗ tibus:ſcᷣm hoc ergo oſtenditurr· NW
dundant in coꝛpus. de hoc igne dic be ¶ Pꝛimo tẽpus artuʒ bꝛeuitate ne ap dd
atus Auguſtinꝰ ſerm oe. xv. ad fratres petamus mũdi gloꝛiam. ibi. Exiguum hen
heremitas. Laueamus dilectiſſimi ne ¶ Secũdo tp̃ᷣs plenũ calamitate ne di uinb
veniam ad illum ignẽ: qui habʒ cruci ligamꝰ pnᷣtem vitã. ibi.⁊ cum tedio nibi
ationem ⁊ nullã lumĩis ↄſolationẽ: nee ¶ Kertio tpᷣs datũ vtilitate ne differa bbig
aliquẽ final em termiationẽ Et iterum mus penitentiã. ibi. tẽpus vite noſtre torpn,
idem ibidẽ. licʒ coꝛꝑa eoꝝ ſint paſſibi Mnant ad pᷣmuz in quo oſtendit᷑ tẽ⸗ Wine,
liia ſunt tñᷣ incoꝛruptibilia: iðᷣo ab igne pus artum bꝛeuitate:ne appetamꝰ mũ mlis
““ patiẽtur:⁊ tamẽ nõ cõſument᷑.Erit ibi di gloꝛiã:ibi.Exiguũ eſt notandum ꝙ samm
finis ſine fine:moꝛs grauioꝛ omni moꝛ pũñ̃s vita reſpectu future ð exigua. benni
te ſemꝑ moꝛi deſiderãtes: 1 tamen ibi( Pꝛimo ꝓpter fragiltatẽ coꝛpoꝛ: nroꝛũ mene
moꝛi nõ poſſunt. Ignis igitur ſemper ꝗSecũdo ꝓpter vilitatem pnñtiũ bonoꝛ Aca
ↄburens ⁊ nõ conſumens O moꝛs op⸗¶Tertio ꝓpter paucitatẽ dierũ ↄceſſoꝝ Gein
tanda ꝙꝙ dulcis tunc eſſes:qui qũq; taʒ ¶ Pꝛimo vita pñs reſpectu future ðꝛ exi⸗ fere
lamentabilis amara fuiſti. Te ſolã de⸗ gua ꝓpter fragilitatẽ coꝛpoꝛũ noſtroꝛ finun
ſiderabunt illi qui te tam ve hementer Sapientie xix. Exiguo ligno cred unt venn
oderunt Oà qptus erit cõploſus manuũ homies Suas mercantias eim ponunt Allſſe
O ÿitus gemitus multoꝝ coꝛdiuʒ. Oñi⸗ in modica nauicula ⁊ ſe maris pericu⸗ uuntt
menſus ſtridoꝛ dentium ⁊ fremitus &à lo Et hoĩes omnes certi de moꝛte ſua homi
ploꝛatus ⁊ vlulatus multꝰ Oqytus cla⸗ ſe exponũt multiplici vitio certi de di⸗ csd
moꝛ ⁊ doloꝛ ĩ eternũ ꝑmanſurꝰ:qui ſẽꝑ uino iudicio: Exemplum ſicut em̃ mer umita
renouabit᷑ ⁊ nunqᷓ ex hauriet᷑. Oculi eo catoꝛes cõmittunt ſe in nauibus in ma bone⸗
rum nihil aliud videbunt niſi miſeriã ri:nõ tamẽ ſine pericło: ⁊ hoc pꝛopter ca
Aures eon nihil aliud audient niſi ve lucrum tem poꝛalium:ſic anime degen foge
4 triſticiã ⁊ dicent heu heu.cur hec ma tes in iſto mundo nauigant pꝛopter lu iUt
la maxia non pᷣuenimus cum facultas crum eternalium non tamen ſine periæ ſin
affuit ⁊ tẽpus opoꝛtunũ erat. Ilam nũc culo.quia ſicut nauigantes in mari ſür mͤh
. vis ſalutis ẽ nobis pᷣcluſa ⁊ miſericoꝛ⸗ in periculo: ſic in iſto mundo viuẽtes. ſn

ag

nizabln
tuocabls
. hoetit
cgeſi
neiſtcpet
ccitarönt

iorare O
ettdg e

nn gen
hceden bbe

depeſe
vnte

Gapie
ehrant
ebetcnf⸗
Npenit
“
ume Re
.Euigrun
mitaeent
amtedi⸗
te ne dife
gte noſt
oſtendi i
etin ni
nnimn
or ihii
ſrübonor
iele
fumhtet⸗
goĩ ſoſres

gn Gtduan.

denont in
io lenide
ſienting
Mibtg inni
znimedtgtI
rmwpnrln
lneerͤ
ginmarl
dopinets

mari ſiue etia ð: mare qꝛ ſicut in mari:
cin do ſunt picula et pcipue
Pꝛimo qꝛ ſiẽ mare ẽ inqetũ
pꝓpter abundantiam vndaruʒ. ſic mun
dus dicit᷑ mare pꝛopter inquietudineʒ
tempe ſtatis.qꝛ ſicut in mari eſt habun
dantia fluctuũa ventoꝝ.Añ qui ſunt in
mari ſẽꝑ ſunt in periculo. Eccłlci.xliij.
Qni nauigant mare enarrãt pericula
eins.ſic invita pñti ſemper ſunt ꝓcelle
fluctuationes vndaruʒ. Modo homo
depꝛimitur ꝑ aduerſitatẽ: mõ e leuatur
per ꝓſperitatẽ: mõ languet ꝑ infir mi⸗
tatem: mõ gaudet ꝑ ſanitatẽ: modo do
let:modo ridet:mõ circundatur turbis
amicoꝛum:modo turbis inimicoꝛum⸗
hoſtiuimn: mõ exaltatur ad dignitatem:
modo humiliatur ad paupertatem. p̃s
Mirabiles elatõnes maris Scðo mũ

dus dicitur mare pꝛopter amaritudi⸗

nem acerbitatis. Totum enim gaudi⸗
um huius vite aſperſum eſt amaritudi
nibus. Ande. Gꝛeg.in quadam omet.
Abiq; moꝛs:vbiq; luctus:vbiq; deſola
tio:vndiq; percutimur:vndiq; amari⸗
tudine replemur ⁊ cum tota mente car
nalis. concupiſcentie eius amaritudi⸗
nes amamus; fugientem ſequimur: la⸗
benti inheremus.a quia labentem reti
nere non poſſumus cum ipſo labimur
quã cadentem tenemus. Mec Gꝛego.
Sed heu ⁊ ꝓctholoꝛ hec omnia nõ cõ
ſideramus ſed ſumꝰ ſicut piſces in ma
ri nutriti qui non ſentiunt amaritudi⸗

nem maris ſic nec homines huius mũ

di ſentiunt hoꝛum amaritudinez. quia
ſunt talibus aſſueti Abacuh. j
homines ſicut piſces marlecken mũ
dus dicitur mare pꝛopter inualitudinẽ
ſanitatis. Non eſt aliquis qꝙ;tuncunq;
bone complexionis qui ita bene poſſit
eſſe ſanus in mari ſicut in terra.illi ve⸗
ro qui in terra ſunt nutriti et in terra
ſunt aſſueti quando ad mare veniunt

peſſime patiuntur 1 abhominationeʒ

tantã habent ꝙ inter nautas non poſ⸗

ſũt capita eleuare. Iſto modo moꝛalit᷑

MRlR D P e

4

Facies A
ſecundam cuſtodiam: venerunt ad poꝛ⸗

nullus eſt ita moꝛiginat? qui poſſit ita
virtuoſe viuere in huins mundi mari
ſicnt in ſolida tra ſancte ᷣligionis: nec
eſt aliquis in bona religione ita radi⸗
catus et educatus quĩ multas abhomi⸗
nationes patiatur ſi ſe immiſceat cum
mundanis. Et ideo ſicut volens tranſi⸗
re devno regno ĩ aliud per mare indi

4 „

get naui. ſicvolẽtes tranſire de hoc mũ
do ad regnum eternum ſndigent naui
bona a ſecura.a hec dicitur penitentia
de qua ſapiẽtie.xiiij. Exiguo ligno cre

7

dunt homines animas ſuas 7 tranſeũ⸗

tes mare per ratem liberati ſunt. Ex q́
bus poteſt accipi ꝙ penitentia vt libe⸗
ret nos ab hoc mari a perducat ad poꝛ
ſalutis debet habere multas con⸗
ditiones. ¶ Pꝛumo ꝙ ſit humilis
ideo dicitur exiguo ligno.penitens em
non debet eſſe ſuperbus ſicut phariſe?ꝰ
ſed ſicut publicamus humilis qui miſe
ricoꝛdiam humiliter poſtulauit. Sapi.
vij. Exiguo conceditur miſ. ericoꝛdia.i.
humiliter petenti (Scðo debz eſſe foꝛ
tis vt non frangatur vndis temptatio
num ⁊ ideo aſſimilat᷑ ligno. vYſa.xl.ca.
foꝛte lignum ndiber. elegit ar⸗

tifex ſapiens Certio debet eſſe fidelis
ideo penitentia hereticoꝛũ qui non re⸗
cte credũt qtumcũq; aſpera eſſet non
tamen eos iuſtificaret.quia coꝛde credi

Mad iuſticiam ac. ad. Ro.x.capi.

uarto debʒ eſſe mobilisa non pigra
vel ocioſa vt.i.ipſi penitentes ſint tran
ſeuntes et non ſtantes et hoc eſt quod
dicebatur ſupꝛa mare. Qualiter autem
tranlire debeant penitentes: dicitur
Actu. xij. Tranſeuntes per pꝛimam et

tam ferream ac. Pꝛima cuſtodia eſt dia
boli in coꝛde ne homo conteratur. Se
cunda in oꝛe vt non cõfiteatur. Lertia
in opere vt non ſatiſfaciat vel vt in con
ſuetudineʒ ducat: que recte deſignatur
in poꝛta ferrea foꝛtiter detinẽs ne pee
catum dimittatur poſt contricionem⸗

asacnee tria pula ſon eo y⸗
Sermo

(Er uo im merito mundus iſte cõparat᷑

44.

₰

ſab; tve

et cofeſſionem per diuinam gratiam.

que poꝛta ferrea vt vltro aperiat᷑ neceſ

4
*

„

2

wuia pno væ ſtre eſt exiguũ
vile

Sabbato poſt dñcã de paſſione

ſe eſt vt homno habeat angelum vedu⸗
centẽ ſe ⁊ comitantem vt petrus:hoc ẽ
gratia puenientẽ:cooꝑantẽ ⁊ ſubſeq̃n⸗

tem ſine qua hõ a carcere peccati z cu⸗

ſtodia dyaboli ꝑ ſe liberari neqͥ Qui⸗
to debet eſſe amara ⁊ flebilis ſicut ma⸗
rie magdalene vt merito dicatur de vo
penitẽte Ereno.iij.magna ẽ velut ma⸗
re contritio tua.⁊ notatur ſupꝛa in illo
vbo mare Serro deberelfe diſcreta
rõnabilis. Ro. xij. rationabile obſeqᷣñ
veſtrum.Et notatur cum dicitur. per ra
teinliberati ſunt.i.per penitẽciã que ni
ſi cum cautela cuſtodiatur ⁊ gubernet᷑
de facili pꝛocellis⁊ tempeſtatibus ſub⸗
uertitur ⁊ periclitatur. Aſcendamꝰ igi
tur hanc nauem.quia tem pus vite no⸗
coo vita pᷣſens
reſpectu vite future eſt exigua pꝛopter
vilitatẽ pᷣſentiũ bonoꝛum: Sapi. viij.
diuttias nihil eſſe dixi in cõparatione
illiꝰ nec cõꝑaui illi lapidẽ pᷣcioſuin qm̃
omne aurum in comparatione illius q̃
ſi arena exigua. Euin ergo vita noſtra
ſit bꝛeuiſſima reſpectu future eſt multũ
contemnenda.nec in hoc mundo mul⸗
tum laboꝛanduʒ eſt ad diuitias tempo
rales ⁊ tranſitoꝛias congregandũ.qin
ſunt viles reſpectu diuuiaruzʒ ſpũalin
Et ideo non im meĩito dicit ſapiens di
uitias ſupple thales nihil eẽ dici ĩ ↄꝑa⸗
tõe illiꝰſcʒ vite future.iõ de tpalibꝰ nõ
curãdo ſpũales acqramꝰ:qꝛ e⸗ diẽ Gi
JYe diuites eẽ eupii veras diuitias ama
te( Gʒ in qᷣbecõſiſtüt iſte dꝛuitie. dico e
in duobꝰ ſcilʒ in virtutũ opulentia cin
dei pterennareo vmon iſte vtutes
conſiſtunt in vᷣtutum opulentia, in qui
bus tanto ditioꝛes erimus ito vtutes
comparabimus tmeltoꝛes Ende Gꝛeg.
Aere diuitie non ſunt opes ſed vptutes
Sed que ſunt virtutes que nos c ciciũt
ditioꝛes Rñdet. Berñ.a dicit ꝙ humi⸗
litas hom inẽ deo ſubijcit. Juſticis de
vucit:obedientia conducit: patientia p
vucit:perſeuerantia introducit; puri⸗
zas coniun git:caritas vnit: Et qnia ca

rems vnit nobilio: inuemtur. ſic con⸗

y ſſentia

ſequens eſt ꝙ cadem virtus faciat nos
pꝛe ceteris ditioꝛes.Sicut enim aurum
omne metallũ nobilitat:ſic caritas om
ne opus.Apo.iij.Suadeo tibi emere a
mæ aurum ignitum pꝛobatum. vt locu
plex fias.⁊ſic caritas facit nos ditioꝛes
quia includit omnes virtutes. Philoſo
phus Qui habʒz vnaʒvirtutem ſcilicet

caritatem habet omnes. Caritas oms

nia ſuſtinet aduerſa ⁊ ſic eſt patientia:
cum benefacit odientibus eſt benigni
tas, cũ non extollitur eſt humilitas. cũ
obtemperat ſuperioꝛibus eſt obedien
tia. cum execratur carnis feditatem eſt
caſtitas : cum diuicias abijcit eſt pau⸗
pertas ⁊ c.Eccłci.xliiij.Laudemus ho⸗
mines diuites in virtute pulcritudinis
ſtudium habentes Scðdo diuitie ſpũa⸗
les conſiſtũt in dei pꝛelentia quo ſolo
habito omnia bona poſſidẽtur pleniſ
ſime vt poſſumꝰ dicere illud Thob. x.

Dia ſiml ĩ te vno hñtes te nõ debuimꝰ

dimittere a no Nugu. Qui deũ habz
omnia hahet.qui deo carert nihil habʒ
Ita deus poreſt dicere nobis illð Gen
xxx. Modicuʒ habuiſti anteqvenirem

ad te: ⁊ nunc diues effectus es. Quãdo

autez iſte diuitie acquirunt᷑ patz ꝑ hoc
ꝙ deus vnit? gie omnes viuittas ci cõ⸗
municat quas ab eterno habuit ex ꝑ⸗
te diuinitatis ⁊ quas ex humanitate in

tempoꝛe acquiſiuit. Nam ex ꝑte diuini

tatis ꝑticipat anima patris: potentiã

vt ſit potens:a filio ſapiẽtiã: a ſpũ ſecõ

clementiam. Jo.xvij. Omnia mea tua

ſũt.⁊ tua meg.Can.ij.Dilectꝰ meꝰ inihi
⁊ ego illi (¶ H U

xviij.umerus dierum hominũ vt imł
tum centum anni quaſi gutte maris de
putati ſunt ⁊ ſicut calculi arene ſic exi⸗
gui anni in die eui.quaſi dicat ſapiens
ſicut gutta aque maris reſpeciu ipſius
mare ⁊ ſicut lapillus reſpectu totius a⸗
rene maris nihil ſunt: ſic vita pꝛeſens
reſpectu future dicitur nihil Er ideo in
neiuit᷑ in ſcriptura ſacravitã putẽ miis

ððõ
e;

n E Eud Pfer Pann-

ertio vita pꝛeſens re
ſpectu future dicitur bꝛeuis ⁊ exigua ꝓ
pter pancitatẽ dierũ cõceſſoꝛũ.Eccłci

Pnanl
ſiggpne
ſißecte
tenge
aenisrn
ficcbone
ſenn e
Uunedien
ſiode⸗
bis ie
eſtlenecn
nuneiin
fnel
ſant ledin
herinhrn
Racr
ukran
reuerte
nubi.
conſun
numg
deinfe
aſcene
ſtint
tmnur,
lo in te
nluest
dleuant
agaane
gende

uNri

ootſi
ronſite/
10:na m
baectero
Naſient
nndoneo
plenscr⸗
mononen
verlori
Nlei y
adonn

cigtde
Maunn
Enagon
temereg
n. phoan
dltiores
Philoo⸗
nſlicer
tlnon
anientie⸗
benigni
obecen
menmet
eſk pap⸗
mos ho⸗
ludinis
e ſpün⸗
lo ſolo
enid
Wor.
dhim
äübe,
nihlbe
gll d
nenien
8 Quic
anobo
tusclds
e a *
nitarenn
edin
MRenns
hüͤſch
mneand
eini
eſens te
ig
1 Eteld
üund
warts de
eſie
ſopiens
ntgis
Ntins
eſenns
Sigeoi⸗

1

hor
o

Serno

us opatã ſz nunꝙ vel raro alicut rei
pmane ntivel ſtabih: ſʒ ſemꝑ re bus trã
ſitoꝛiis vel caducis copatun Comꝑpatur
nãaq; pmo herbe de qua.ps. Mane ſiẽ
her ba tranlſeat. mane floꝛeat ⁊ trãſeat.
velpe ſeceelar induret et areſcat. Suꝑp

tria tem poꝛa diuiditur in pueriti:ado
leſcentiam⁊ ſenecitutem. Tem poꝛe pue
ricie homo comꝑatur herbe nondũ flo
re nti. In adoleſcẽtia her be floꝛenti.vñ
tunc dicitur de homine ꝙ eſt in floꝛibꝰ
ſuis. Pꝛopter duas pᷣmas etates dicit
bis. ᷣs. Mane. Tertiũ vero tempꝰ qð
eſt ſenectus vocatur veſpe. Dicit ergo
mane.i.in pueritia ſicut herba tranſeat
mane.i.in odoleſcẽtia floꝛeata⁊ pertran
ſeat.ſed in veſꝑe.i.in ſenectute decidat
per infirmitatem. induret per moꝛtem
areſcat per reſolutionem in puluerem.
tuxta i liud Geñ. Puluis cs⁊ in puluerẽ

reuerteris ( Bedo vita hominis cõꝑat᷑
nubi. Job. vij. Sicut nubes ꝑtranſijt

conſumitur ſic qui deſecndit ad infer⸗
num non aſcendet. Sicut enim nubes
de inferioꝛibus eleuatur caloꝛe celeſti ⁊
aſcendit volatq; in alto ad tempꝰ.⁊ qñ
eſt in ſua altitudine circunfertur ⁊ agi⸗

tatur ↄtinuo ſine quiete ⁊ tandeʒ itera

to in terraʒ reſoluta deſcendit. Ita ho

mines in pꝛeſenti vita oꝛiuntur de tra

elenantur ad dignitates ⁊ hono:esvbi
agitantur fatigantur quietantur ⁊ tã
dem de dignitatibus deciduut ⁊ cõuer
tunt᷑ in terrã Job.xx.Abſtulit quaſi vẽ

tus deſiderium meum ⁊ velut nubes ꝑ
tranſijt ſalus in ca ¶ Tertio compara⸗

tur hoſpiti.Ecclici.xxix. Lrãſi hoſpes
1oꝛzna menſam a que ĩ mann habes ci

ba ceteros. Quilibʒ eĩ nr̃m ſtat in hac

vita ſicut hoſpes in hoſpitio non ſicut

in domo AUnde Euli.de ſenectute Ga
piens ex hacvita diſcedit tãqᷓ ex hoſpi

tio non ex domo. Com moꝛandi emm
diuerſoꝛũmobis natura dedit nõ hirã⸗

di locũ Receptus in hoſpitio vſuz ha⸗
et domus lecti vaſoꝛum ⁊ bhuiuſino⸗

di ſed non dominiũ. vnde nihil ſecum

vita humana in

Namum ad ſecũdũ in quo oſten⸗
cuʒ tedio. Eſt notandum ꝙ vi

¶ Secundo in medio quod pꝛobat la

¶ Tertio in rermino quod pꝛobat ti⸗

Eccłci.xxix.ca.
fili? ſi pat ſuꝰ mitteret euʒ ſine pecunia

ignotaʒ. ſic cõqueritur ſili ꝰpuulus quẽz

natus accepi cõem aerem ⁊ infectam ſi
lem omnibꝰ emiſi ploꝛans. Quia vt di

quotquot naſcẽtur ab eua. S

tus ẽ dans nobis exẽplũ excellẽtiſſime

affert ſed emit libere 1 exrpendit.⁊ tan-
dem in ſine pꝛo omnibus computare
tenetur. ſic eſt de no bis i vita iſta ſumꝰ
in hoſpttio huius mundh. vſum mun⸗
danoꝛum habere poſſlumus. ſed mhil
nobiſcum appoꝛtare in moꝛtevalemus

aberreg. Diues duz doꝛmierit mihil
ſecuʒ afferet. Onde mundus eſt ſinnlis
buſeridi.De quo hñt᷑ fabule.ꝙ homĩes
reciꝑpe ſolebat hoſpitio ſub ſꝑẽ pietatꝭ
ſʒ poſtea exploꝛata opoꝛtunitate eoſ oc
cidebat Iſto mõ mũdus ſub ſpẽ fauo⸗
ris amicitie admittit ⁊ aduocat ad di
uitias. dignitates. honoꝛcs. vt per gu⸗
las.libidines ⁊ cõcupiſcentias occidat
ideo amplius in eo confitenduʒ eſt qᷓ
in pꝛoditoꝛe.Ex hijs omnibus patervi
tam noſtram eſſe bꝛeuiſſimam ⁊ ſic faz-
tuum dici in hoc mundo congregare.

ditur tem pus plenum calamitate
née diligamus pꝛeſentem vitam. Pien

¶ Pꝛimo in pꝛincipio quod ꝓbat do⸗
loꝛ naſcentium. 7N

boꝛ viuentium.

moꝛ moꝛientum.
eimo vita noſtra eſt tedioſa in
pꝛincipio ꝓpter doloꝛem naſcentiun

Ecclci.xxix.ca.oquentur vᷣbatedij⁊
murmuratonũ. Exẽplũ ſicut eĩ ↄq̃reret᷑

vel ſũptibus in regionem extraneam æ⁊

deus mittit in mundũ nudũ ⁊ pauperẽ
in hanc miſeriãa laboꝛc̃. Sap.vij.Ego
militer decidi terrã 2 pᷣmam vocẽ ſimi

——”

cit petrus comeſtoꝛ Elamabũt: e.vel. a

Sie Von —„—
qñ dicit peat dies ĩ qua natus ſũ Sʒ ?2
li naſcimur pauꝑes ĩ hoc mũdo ↄtriſta
ri nõ dẽmus qm̃ filiꝰ dei pauꝑrime na

Ecce

Sabbato poſtdñicã de paſſione

paupertatis quia ſicut nihil in hoc mũ

do attulimus nec in fine aliquid nobii

cum deferemus.hec paupertas natiui
tatis noſtre quotidie in meme noſtra

quia fructus auaritie ⁊ poſſeſſionis mũ

dialis ſunt inutiles et pleni ſapoꝛi bus

amaricatiuis. uicunq; enim in re
bus mundi incumbit acquirẽdis poſſi
dendis vel expendendis: frequenter
turbatur H amaricatur coꝛde quantum
cumq; videatur viuere in pace. vVla.
pace amaritudo mea amariſſi
maEſt etiam notandum ꝙ comeden⸗

—P zi ycke reluceat et auaricia omnino abſcedat

tibus poma cruda ⁊ fruct?è immaturos

