nnennii a
Norsinier
o qruſtle
Nſottioſano
1regno hei
luit Gicue
rdatäde
nnd
ccatoꝛeson
ſant aſſocian
Etnuncfinl

infernoinca.

nimponiurt
ſſi deloto de
or niſ dede⸗
vrho inrinan
lenücerlu⸗
oclonm
uirgr hel
gand aah
darteren
mergocſb
taienno nt
vrban neqt
ſormißele ie
co Mani

n midatnd
unni
ſäſigeln:
uns noſtas
lcetqnp⸗
Kinid

4

7
46:

„
*

ſͤbili Don⸗
Puah

— kny 2 ,—

Sermo

*9

paſſus ẽ: fuge eiꝰ delectatõem. qꝛ eius inuidiã de coꝛdibus hoĩm ãputaret ꝓ ĩ

y intrarent rethe niſi qꝛ plenũ ẽ aqua
2 h decipit eos.qꝛ quãdo aqua deflu⸗
it a rethe tunc ꝑcipiũt ſe captos.⁊ tunc
paulatiʒ ducũtur ꝑ aquã ad litus.⁊ tũc

piſcatoꝛ eos capit et occidit Sic aqua
voluptatꝭ q̃ eſt i pctõ carnis decipit lu⸗

xurioſũ ⁊ ꝑ hoc capitur a diabolo ⁊ ab

vulneratus eſt ꝓpter iniquitates nras
Inuidus em̃ vulnerat᷑ in coꝛde viſo vel
audito bono alt᷑iꝰ.⁊ xpᷣs ꝓ hũano gñe

vulneratus eſt in latere.qꝛ vnus militũ
lancea latus eius aperuit. Jo. xix. In

hoc ꝙ voluit latus eius aꝑiri cõtra pec

eo ducitur paulatim de voluptate in vo catũ inuidie ĩnuitur ipᷣm foꝛe magnum

luptatẽ vſq; ad poꝛtũ moꝛtꝭ ⁊ frequent᷑
moꝛitur in pctõ moꝛte coꝛꝑali ⁊ eterna

Hoc etiã peccatũ ĩpedit oroneʒ ne deo
placeat Philomena em̃ cuius cãtus eſt
dulcis ⁊ delectabilis ſtatiʒ q'diu vacat
actui gñationis cũ femella incipit ꝑde

re cantuʒ ⁊ quouſq; ex ouis ꝓducti ſint

pulli illo ãno nihil cantat.Sic in cleri⸗

cis dulcedo cantꝰ oꝛatõis ꝑditur q;'tum
ad dĩnam acceptatõeʒ ſi ſint incõtinẽ⸗
tes Añ Aug.dicit ꝙ plus placet deo la
tratus canũ ⁊ mugitꝰbouʒ ⁊ grunit? poꝛ
coꝛum ẽꝙ cant? clericoꝝ laruriartü Ro⸗
inter oĩa petã multũ nocet
a differentia eſt inter rẽ ꝑiclitantem
in aqua⁊ igne.qꝛ res piclitata in aqua
quãdoq; totaliter illeſa reperit᷑ exẽplũ
de ferro ac. ſʒ illud quod ꝑiclitatur in
igne ⁊ ab eo tãgitur. ⁊ ſi nõ totaliter ꝑe
at tamen ſp ibi apparet aliqua macula
ſic pctm̃ luxurie differt abalijſ a qbꝰhõ
cũ adiutoꝛio dine gr̃e pᷣt reſilire nec re⸗
manet macula in famie.ĩ pctõ em̃ luxu

tra iterum

rie quando eſt publicũ ſꝑ remanet ma⸗

cula ĩfamie.ideo dr ſalomoni Poſuiſti

maculam in gloꝛia tua.hec inter cetera
macular famã magnoꝝ in quocũq; ſta⸗

tu Perdrix eĩ ẽ auis imũdiſſima qꝛma
ſculus inardeſcit in maſculũ⁊ tũ libent᷑
s magniſ comedit᷑.ſic luxuria oĩa fedat
tũ s magnis miłtis appetit᷑. Añ meri
ro de ea pᷣt dici ill.pᷣs.Mõ eſt qui ſe ab
Agamꝰ igit᷑ de tã

ſcondat a caloꝛe eius.
nephario⁊ imũdo pctõ coꝛã deo pnĩaʒ
qm multũ ei diſplicer qũ ꝓ ĩmundis ⁊
luxurioſis ſic voluit fiageliari ¶ A—
Xertio vita noſtra ẽ imudaquo ad ira
ſcibilem Sap.ij. Circũueniamꝰ iuſtum
m̃ cõtrarius ẽ operibꝰnoſtris Alt hãc

Et iõ ꝓſequẽdo inateriã ſuꝑius in iſto

V delectatio decipit luxurioſũ Piſces nũ/ uidis vulnerari voluit.vt in eius coꝛde
videremus eiꝰmagnã caritatẽ Ipᷣe aũt

2 vulilc 6
CcFinuixprs

7

monæe in pᷣmo pncipali tactã. eſt(notã

duz ꝙ inuidi dicunt᷑ ſtulti.qꝛ ſi ille dici
tur lktn⸗ q̃ rõe caret: iuiduſ potiſſine
ð: ſtultꝰ.qꝛ eiꝰ doloꝛ ⁊ cogitatio necnõ
⁊ actio multipliciter rõne caretPꝛimo
qꝛ cõtra omnẽ rõem eſt ⁊ omnẽ ſocieta
tem⁊ h ũanũ intellectũ.ꝙ ille qͥ in ſocie
tate ↄſtituitur mercatoꝝ cui lucrũ eq̃lit
cum lucrãte ⁊ laboꝛante cõtinget de lu
cro illo.ſ.ſocij ſui doleat.Sʒ ſicẽ ĩ ꝓpo

XIIXE dehmiha

Tſotiæ
rnteſt.

ſito.qꝛ ponatur ꝙ ille agat mercatões

reruʒ coꝛꝑaliũ:tu vo ſpiritualiũ ⁊ lucre
tur in gaudẽdo lucratis ĩ caſu pluſqᷓ tu
qꝛ ipᷣe foꝛſitan pecuniã lucratur:tu vo
gre ⁊ caritatis lucraris augmẽiũ ⁊ vite
etne capacitateʒ. dolendo wo oĩa ꝑdis

ſt eĩ de ĩuidis ſiẽ de natura lupoꝛuʒ ⁊=
vulpiũ q̃ ouilevł domũ itrãtes gallias

multas occidũt de qͥbꝰnullũ hũt como
du . qꝛ eas comedere nõ pñt. Ita ĩuidi
multꝭ detrahũt multoſq; ſpualiter occi

dunt ⁊ accuſt ⁊ in coꝛꝑe ⁊ in rebꝰoãni
ſicari faciũt ſua amittere de quibꝰipᷣi

nullũ hũt emolimẽtũ niſi dyabolicum
gaudẽt de malo alieno ſiẽ diabolus
S etiq natura canum.qꝛ ſiẽ canis qͥ p
pter ſacietatẽ panẽ comedere vel os ro
dere nõ valetvel nõ poteſtiñ grauatur
de hoc ꝙ alteri dat᷑ ⁊ qð alteri pꝛodeſt
qð ſibi ꝓdeſie nõ pᷣt vel qð alteri dat
qð datoꝛ ei ↄferre nõvult.Sic inuidi ſe
in hijs rebꝰquodãmõ ſe hñt ꝝ hũ̃t do
mimii.ſic ĩ libꝛis a alijs rebꝰ q̃s ipᷣimet
occupare neſciũt vel de facto nõ faciũt

nolũt iñ ꝙ alijĩ hijs ꝓficiãt anteqᷓ; ibi

moꝛtui fuerit qñ eis grateſneſciẽt Me
liꝰgꝰeẽt ꝙ añ moꝛtẽ dicerẽt ſine ĩuidia
coico⁊ honeſtatem illius non abſcõdo

Vie mτ da ſad raſilile D 9

CrN⸗

20

4
Roz

Feria quarta poſtra mos

4 Sunt etiam ſicut odoꝛ fimi cuius od 02
dicitur linidus. Pꝛopꝛium enim eſt eis
occultas detractiones.depꝛauatõn es⁊

lier daͤpnaſſet! totũ mundũ.ſic tnacgis
gaudiũ fuit qñ ꝑvnã mulierẽ habuim⸗
mũ di ſaluatoꝛẽ ith de qᷓ ðꝛ ꝙ

diffamatões q̃ſi qdã liuidũfimũ emit vna mulier hebꝛea fecit cõfuſionẽin do

tere vt claritatẽ fame bonoꝛũ de nigrẽt
Hij ſunt ſimiles vulpibꝰ qͥ naturaliter
fetent ſunt beſtie inhoneſte. Et ꝑ op⸗
poſitum ſicut dicũt naturales taxus eſt
beſtia honeſta. Cũ ergo taxus pauerit

25

ſibi caueam cũ laboꝛe vulpis ĩ eiꝰ abſcẽ

tia conſi derat illius cauee honeſtatẽ et
volleſtaxũ erpellere fetidũ fimũ ſuũ co
rã ingreſſu cauee dereliquit. Rediens
aute m taxus ⁊ feroꝛem fimi vulpini ab
hominans domũ ſuã cõtẽnita vulpi di
mittit. Et ſicvulpis cõquerit ſibi hoſpi
num non laboꝛioſe ſʒ potius cauteloſe
Iſto modo nonnũiᷓ faciunt inuidi de
vtris bonis Conſiderant eque eos hbr̃e
ſtatus vel officia dignitatũ bᷣm ꝙ mert⸗
ta ſua requirũt a ſtatĩ eis inuidẽt ⁊ quõ
poſſint eos talibus officijs ſpoliare co
gitãt. ſʒ nõ occurit eis niſi vna via Sci

lint eim virtuoſos teneros de fama ſua

eſſe.⁊ ꝓ cõpuatõe fame malle magnuʒ

ſtatum dimittere ꝙᷓᷓ cũ infamia digni⸗

tates⁊ beneficia obſeqͥoſe occupare.Et
tũc inuidi mittũt fimum fetentẽ ſue de
tractionis ſuſurationis cõtra eos. Et
ſic quos nõ 5 valuerũt vᷣtute repellere h“
ĩiurioſa ĩuidia cedere ſibi cogũut. de iſto
inuidie fimo quo viri ſctiſſimi ꝑ ĩuidos
obfuſcantur exponi pòt illud Apo.ix.
Aſcendit fumus putei ſicut fumus foꝛ⸗
nacis magne ⁊ obſcuratus eſt ſol ⁊ aer
de fumo putei
Aantũ ad tertium in quo oñditur
cagrtitas ex pte ſirurgici. ibi i. ipᷣe tu⸗
Iit eſt notandũ ꝙ ipetulit id ẽ abſtulit.
¶Q Pꝛmo magnum obpꝛobꝛiuz ꝙ pꝛo
bat opus incarnationis
(Secundo malum dominiuʒ quod ꝓ
bat opus paſſionis
¶ Tertio ſecũ abſtulit magnuz ſ poliũ
04 ꝛ0bat opus reſury ectionis
Pꝛio xpᷣs abſtulit magnũ ob ꝓbꝛiũ
quod ꝓbat opus incarnatõnis Ro. v

Abſtulit obpꝛobꝛũ egipti a nob bis l

cut ei magnu vbpꝛohein erat ꝙvna mu

ANoca nomẽ eius aſcelera.qꝛ i ipa alutẽ

mo nabugodonoſoꝛ.i.diaboli hẽ ma⸗
ria qᷓ fecit hãc cõfuſionẽ dyaboloqꝛ ꝑ

eain totus mũdus eſt ſaluat?Et iõ me
rito hec ð mediatrix inter antiquum

teſtamentũ ⁊ nouũ.inter deuʒ ⁊a hoĩem
inter pctõꝛem ⁊ veniã. inter metus con
trarios culpe.ſ.⁊gre.qꝛvidelz terminat
motũ pᷣoꝛem ⁊ ſequentem imicigt MHac
etiam de cauſa vocatur m mieſa coꝛda-

qꝛ ipſum cõcepit ⁊ peꝑit qͥ pater ẽ mĩa

rum Oicitur etiam coꝛda qꝛ ſicut infir⸗
mi ⁊ imporẽtes viribus ꝓpᷣijs de ſtatu
misie in quo iacẽt aſſurgere nõ poſſũt
quãdoq; coꝛde adiutorio dependentis

quã manu tenent erigũtur. Sic mitr̃i ĩ

hac lacriman valle.quibus vires ſurſuʒ
aſcendendi defuerũt hãc coꝛdam fide
opere tenentes vſq; ad gelos eleuant᷑
el dici poteſt coꝛde factrix miporum
qꝛ coꝛdã illã xpᷣs Wargrit quã abhac
mipᷣia omnes ſaluãdi ſurſum ad celos
trahũtur ipᷣo hoc pmi ttẽte vbi ait Oĩa
trahã ad me ipᷣm g vpm illud vla. viij.

nr̃ᷣaʒ aſcelerauitQua
ſtos ðꝛ eſſe refugiũ ſolationis nis bopatz
p exẽplũ de quadã puella qᷓ ipaʒ ſepi?
kutaſſe fertur nõ obſtante quacũq; oc

cupatione huic ergo moꝛienti et trepi

danti de hꝰ ꝙ domũ plenã vidit demo

nibus hec apparuit æ omnes fugauit.

Hoc autem cuʒ magna deuotione ⁊ fre
quenter eſt dicenduzʒ. Au nos ab hoſte
ꝓtege ⁊æ hoꝛa moꝛtis ſuſcipe Nos tunc
ab hoſte pꝛotexit quando voluit ex ea
xpᷣm filium dei incarnari ⁊ ſic ꝑ eã fac
ta eſt cõfuſio in domo nabugodonoſoꝛ

1. dy aboli. eaʒ tot aliter efficitur cõ
fuſus. 7 2 ðo xpᷣusabſtulit mag. 2-
int 8 pP

nod pꝛobat opu
opho. tiij. Abſtulit domin? iu⸗
dirttn tuum aduertit inimicos tuos
rex iſrael. Dominus in medio tui non
timebis vlrra malum quia vt dicitur.

Jovj.capi.Ilunc pꝛincæps huius m un

ereretaf paſſlonis

deiſce
atn
Poeh
Qiios
ſionen⸗
cpeens
ſcttore
wle
ſcuran
ls aa
hobla
meli
blcond
lelgec
ans1
ieckte
gpom
idec
heccach.
Noäre
mieos
in loc⸗
ap
1qui
tantiü
ciin!
Ain
n
les ſini
1lumẽ
Erpug
leninnn
ſoeges
nones
blcor
Clbrs.
ita
D
nez oj
hocy
☚
fecri
Ohon
ſceos
ona
Fln
Kee
n.

F„

.

mnagnt
habuin
dedg
loneindo
ibem
gloqi
Wücvun
t hoien

metus on.

Ziernint
nicer
nieſtcoch⸗
urini
ſanind⸗
ſs delten

Nötoſit :

ſetnitli
8sſez
damfie

8 (etendt.

nfonun

—

Niendr

d de
binen

Paſaloe
tiaghe
boa
kp
lchoe
nwepi
a demo
fuganit.
onetffe
zbhole
ſlostune
itt 43
che 1
Nono
ctor 0
Ulit mag⸗
pls
l li⸗

s lo5
tui on
olcitu .

us mi

5

6

Sermo

di eijcietur foꝛas ⁊ hoc ꝑ xpᷣi paſſioneʒ
ꝑ quaʒ ptãs demonis ẽ ligata nec nobᷣ
poteſt nocere miſi ex nro libo arbitrio
Qui cõſiderans ſuaʒ ptãtem ꝑ vpᷣi paſ
ſionem debilitatavtitur cautelis ad de⸗

cipiendũ nos eeoſſicut de pi⸗
ſcatoꝛe et latroneQuia ſiẽ piſcatores

ſpꝑ vellẽt piſcare in aqua turbida vł ob
ſcura ne piſces rethe viderẽt vt eos me
lius caperẽt.qꝛ piſces melius capiũtur
in obſcuritate ꝙᷓᷓ in die.pʒ de allecibus
q̃ melius capiũtur qũ nebula piſcãtes
abſcondit.Sic dyabolus velle: ꝙ locꝰ
aĩe ſꝑ eſſet aliquo pctõ turbatꝰ ⁊ obſcu
ratus ⁊ fedatꝰ ⁊ ſub falſo coloꝛe abſcõ⸗
dit? vl ebꝛietate ſopit?ꝰne alie feditates
apparerẽt.Et iõ ꝓcurat qtũ põt ne hõ
mũde cõſiteatur.ſʒ ſpꝑ aliquod retineat

peccatũ.vel ſalteʒ volũtatem iterum ad

pꝓctã redeundi.ſciẽs ꝙ alia pctã illi aĩe

iniecta pan appebũt OQꝛ ſᷣm Eriſo.Siẽ
in loco multũ fetido aliqð fedũ ꝓiectũ

nõ apparet.ita nec pctm̃ additũ pctõꝛi
⁊ quãaãto fetidius tãto minꝰ apparer. in
tantũ ꝙ ſicut ðꝛ Pꝛouer.xviij.Peccatoꝛ
cum in ꝓfundũ venerit pctõꝝ cõtemnit

¶Aſſimilatur etiã larronibus⁊ pugilibꝰ

Pꝛimo qꝛ ſicut latrones domũ intran⸗

tes ſiue ingrediẽtes tpᷣs captãt obſcurũ
⁊ lumẽ ĩ domo extinguũt ne cognoſcãt᷑

Et pugil pugilẽ ſuꝑansvel oculos erue

re nititur vel puluere et terra ĩplere.ne
ſurgẽs ipᷣmvidendo expugnet. Sic ve⸗
mones ſuis miĩſtris wvitatẽ extinguere
abſcondere nitũtur ꝓmiſſis ſuis mẽda⸗/
cibus.⁊ hoc.qꝛ ſciũt ꝙ ſi nudã dicerent
vitatem qñ hominẽ vel mulierẽ ad fal
ſitatem vel luxuriã aliciũt addẽtes ⁊ fi⸗
neʒ oñdentes dicẽdo faciamꝰvlł faciatꝭ
hoc ꝓ amoꝛe ineo ⁊ ſimul ibimꝰ ad ĩfer
num.vix aliquis vel aliqua eis aſſenti⸗
ret Et iõ totu illud abſcodũt ſub donis
vel honoꝛibvł velectatõibus ꝓmiſſis.
⁊ ſic eos quos temprãt excecãt vitateʒ
abſcondendo ⁊ rõem eon impediendo
Sed non miſi im in uũlis qui ꝓpter lucri
vt delectatõis deſideriũ gratis excecari
volunt. qꝛ reſiſtere pñt qui volunt. De
illis vo q reſiſtere nolunt ðꝛ. Sopho.j·

Ambulauerunt quaſi ceci qꝛ dño pecca
uerunt. Quis illũ non diceret cecum qͥ
habet ante eum bonum ⁊a malũ ⁊ eligit
malum P Secundo ſicut latro vo
lens hominem per viam ſpoliare tpᷣus
affe ctat nebuloſum ita pꝛedicti vt in fi⸗
ne vite hominem ab omnibus ſpoliãt
bonis affectant eos peccare.quia pec⸗
cata ſunt quedam nebule ante oculos
mentis noſtre:mediantibꝰ quibus ſpo⸗
liamur bonis ſpiritualibus a latroni⸗
bus id eſt demonibus.Et ideo peccato
res talibꝰ latronibus id eſt demonibꝰ
conſentientes ceci ſunt:ſed timeant.qa
teſte beato Gregoꝛi. Pena oculos ape⸗
riet quos culpa clauſit quando oculi ce
coꝛum videbunt. Nam de iſtis cecis in

peccatis eſt ſicut de homie qui diu ins⸗

ſit in malo aere cuius olfactus intan⸗

tum eſt coꝛruptus vel immutatus per

conſuetudinem ꝙaer ei non nocere vi⸗
detur qui foꝛte in pꝛincipio nociuus vi

debatur. Ita iſti qui in pꝛincipio ſciue

runt repꝛobare malum eligere bonuʒz

conſuetudine intantum im mutati ex-
cecati ſunt ꝙdicunt malum bonuʒz. Vſa

v. Deus tamen in iudicio oſtender ⁊ ip

ſi in moꝛte experientur ꝙ illoꝛum ceci⸗

tas ſtulticioꝛ et periculoſioꝛ ſit omni
cecitate coꝛpoꝛalic enim tales ſtultio⸗
res ſint is palam eſſe tria
ſigna oñduntPꝛimo qꝛ omnes alij coꝛ
poꝛaliter ceci inuite ⁊ dolentes excecã⸗

tur ꝗ ſti vero ſpiritualiter ceci volunra-

rie ⁊ gloꝛianter excecantur (Secundo
qꝛ alij ceci feſtinant viſuʒ recuperare ſi
ſcirent vbi.iſti econuerſo(¶ Lertio quia
alij ceci ſcirent grates volentes eos ſa

nare vel ducere. Iſti vero econuerſo&

hec cecitas ſpir itualis ſit ꝑiculoſioꝛ pa
tet.quia alia cecitas hominem in foue
am cadere facit de qua ſurgere poterit

Iſta vero cadere facit in foueam infer

ni de qua ſurgere nõ poterit.ꝙ illos ibi
dem cadere opoꝛteat patet.quia celum

intrare non poterũt iuxta illudij. Ae.ꝰ

Cecus ⁊ claudus non intrabunt tẽplũ

ergo opoꝛiet ꝙ ad infernum deſcendr
Et he eſt quod dicit᷑ Job.x

liij. Ocul?

— ——»
△ ritate

2
Fr

Feria quarta poſt ramos

ti ði Yſa.xxiiij. In captiuitatẽ traduxe
runt robuſtos ꝙ fuerunt liberati dicit᷑
Fſa.xlix. Atiq; captiuitas a foꝛti tollet
quod ⁊ f actum eſt in reſurrectione ⁊ in
aſc enſione:quoniã pᷣm apoſtolum.aſcẽ
dens xpᷣs in altum captiuam duvxit cap
tiuitateʒ dedit dona hoĩbus. donavide
licet gratie in pᷣſenti ⁊ gloꝛie in futuro
Quã no bocedat ieſus marie fili?ꝰ amẽ

a in cena dñi ſermo. L.

adulteri obſeruat caliginẽ ⁊ vſq; ad in⸗
feros peccatũ illiꝰ.Et tũc ſicut & Sap.
v. Nidentes turbabunt᷑timoꝛe hoꝛribi
li ⁊ mirabũtur dicẽtes ꝙ ſequitur. Nos
inſenſati errauimꝰ a via veritatis ⁊ iu⸗
ſticie· lumẽ nõ luxit nobis ⁊ ſol intelli
gentie nõ ẽ oꝛtus nobis.laſſati ſumus
in via iiquitatis ⁊ ꝑditõis ⁊ ãäbulauimꝰ
vias difficiles. viã aũt dñi ignoꝛauimꝰ
IJbi nãq; ſunt de nũero illoꝛuʒ.qͥ dicũt
ſa.lix. Peccata nr̃a abſconderũt faciẽ

neit
ſotte
iete
uslun
A
Lriyte
iat,
landi
leclie

(as
emunn
u

obis.ſiẽ nox obſcura abſcõ⸗
8 abſtulit multũ ſpo⸗

dis.j. Mach.
nteaa aurea q̃ᷓ

£

o c ſic de pane illo edat
7 de calice bibat.qui emĩ mã

ducat 1 bibit indigne iudiciũ ſibi man

5cabſli dit ſo lẽ

4 ½ pꝰ reſi
Yf.

bſtulit oĩa vaſa ar

ANN

llia
uun

erant in ea Rex em̃ po
carceres ⁊ eduxit inde ſuo
Captiuã duxit captiuitatẽ
ta ꝙ duplex eſt captiuitaſona qua eſt
fugiendũ.a hec ðᷣꝛ captiuitas pcti.qꝛ.ſ.
peccatoꝛes tẽptatõibus capti a pctõ :i.
a dyabolo ſub iugo diuerſarũ tempta⸗
tionum ⁊ ↄcupiſcentiarũ captiui tenẽt᷑
Conſtat em̃ ꝙ pctõꝛ ⁊ maximeꝑ malã
cõſuetudinẽ obſtinatus nõ eſt ſui iuris
ymo quaſi violenter detinet᷑.Laptinus
em̃ duetꝰ eſt pplus meus qꝛ nõ habuit
ſcientiam.Añ taliũ aĩa pᷣt dicere illud
Yſa.xlix.Ego ſterilis ⁊ nõ ꝑiens tranſ⸗
inigrata ⁊ captiua. Lalẽ tũ captiuitatẽ
ſolet potiſſime facere luxuria q̃ hoĩem
pꝛe ceteris magis ligat.ſicut de olofer
ne dicit᷑ Judith.xvj. Pulcritudo iudith
captiuã fecit aĩaʒ eius. Iſta eſt captini
tas a qᷓ fugiendũ eſt vſa.lij.Excutere de
puluere cõſurge ſede ihrlm ſolue vicla
colli tui captiua filia ſyon. hanc nobis
abſtulit chriſtus in cruce dum peccata
noſtra poꝛtauit in coꝛꝑe ſuo ſuꝑ lignuʒ
lia eſt captiuitas ꝗᷓ fuit moꝛiẽdi qua
ſancti patres ante xpᷣi paſſionẽ in libo
captiu dᷣtiebãt᷑. Ad quã etiã ꝑuuli ſine
circunciſione deſcẽ debãt vel alio reme
dio cõtra pctm̃ oꝛiginale: ⁊ ad quã etiã
pueri ſine baptiſmo deſcẽdũt Lreũ.j.
Paruuli ducti ſunt in captiuitatẽ̃. Scti
etiam patres ibi fuerunt detenti. ſed ꝑ/
xpᷣi ſanguineʒliberati. ꝙ fuerũt deten

pᷣlium aperuit ⁊ Lor.xi. Sicut eniz in re
ceptione medicine coꝛpoꝛalis dʒ pᷣcede
re aliqua viſpoſitio:ſic in receptõne eu
chariſtie ſalutaris debet pꝛecedere con
ed nota ꝙ ceteri ci⸗
bi pꝛobandi ſunt ⁊ recipiendi. Iſte au
tem cibus non eſt pꝛobandus quia ſẽeꝑ
bonꝰ eſt:ſʒ recipiẽs ꝓbãdꝰ ẽ.ideo dicit
paulus. Pꝛobet ſeipſum homo.Et ratõ
eſt quia ſicut medicina homini non pᷣ⸗
parato eſt cauſa mo:ᷣ: pꝛeparato autẽ
eſt cauſa ſalutts. ſic iſte cibus homini
non digno eſt venenum: digno auteʒ c
meritum ſempiternuʒ Et ideo ſᷣm hoc
¶ Pꝛumo pꝛemittanda eſt diſpoſitio i;ꝙ
tum ad ſuiipſius pꝛobationeʒ·ibi Pꝛo
bet autem ſeipſum homo
¶ Secundo attendẽeda reu „*7
municatie q'tum ad huius cibi refecti⸗
onem..ibi Et ſic de pane illo edat
¶ Tertio timenda eſt communicatio
pꝛopter ĩdignaʒ ſum ptionem. .ibi Qui
enim manducat ⁊ bibit indi
um ſibi manducat a bibit
pᷣmunm in quo di
ſpoſitõ itũ ad ſui
s ꝓbationẽ. ibi. Pꝛobet aũt ſeipſuʒ
homoleſt notandumq homo

. .
4

grua pꝛe paratio

ꝓ pᷣmittẽda ẽ di

ſum dte ſit purttatis .
ꝛpus dominicum ̈te ſit

ertio recipiend i modum qte ſie

ſcn? vole) ,

yaraz al,

ſans ſi
ch
ineln
tis v
tiſu
hum
ſtra
bean
cuied
oſtiu
lueri
(lus
doͤſe
bne
dler
ſenne
lllafn
hep⸗
Necch
s vot
ger
le ede
ſurtco
n
ſactt
ſede N
nl

„
un
Wad:

tradre
randui
mn wol
lonetin
un aſ
NrtcH
nn fmu
l ni

ön

Uqz ine
öcle
töneei
lere con
oic
.⸗Pen
Sruſ
N
eSrad

Ard e .

9 bormi

1o autez e
fnhet
ito p
lbi p⸗

eNlach
lrcſe⸗
n
nunicatt⸗
bAn
gheucei

no dich D

Fuadii

ni,

ots.
ine ſ

chteſt
inf

e

—

. „ . eſe,

Sermo

ſanctitatis
Pumo ergo homo debz ſe pbare

FHte ſit puritatis.qꝛ.ſ.debet eſſe purꝰ iu
ſtus ⁊ ſctũs iuxta illud Leui.xix.
cti eſtote qin ego ſanctꝰ ſũ. Talis puri
tas in nobis viris eccliaſticis maxie re
quiriturvt vnuſqͥſq; deo digne famulet᷑
WExẽplo pauli de quo ð: Act.xxj. ꝙ pu⸗
„. rificatus introiuit in templũ.Ad deno⸗
tandũ ꝙ illi qui hñt intrare in tẽplum
ecclie ⁊ ibi dño miniſtrare ncẽe habẽt
P ſeipſos a vuijs purgare.Exẽpluʒ qꝛ ſiẽ
GG.α aurum ðꝛ purũ quando eſt ſine alio me
tallo:ſic ve homo ðꝛ purus ⁊ purificatꝰ
quando nõ miſcetur cum aliquo moꝛta⸗
1 peccato, Animalia em ſe purgant a
pꝛauis coꝛpoꝛis humoꝛibus :vt pura et
ſana fiant.ſicut patet in cane qui invo⸗
mitu ſe purgat. Exemplum dat etiam
punins de cerua q ate ꝙꝙ ↄcipiat purgat
e quibuſdaʒ her bis ⁊ ideo ſic purgata
inelius ↄcipit. Sic cariſſimiſi ſpm̃ ſalu
tis volumꝰ ↄcipere per hnius ſacramẽ⸗
ti ſumptionem neceſſe eſt pᷣmo a pꝛauii
humoꝛibus vitioꝛum purgare.id eo diẽ
Fſa.j. Auferte malum cogirationũ ve⸗
ſtraru d hoc nuteʒ ꝙ ſumꝰ puri ha
beamus verboꝛum venuſtatem.quia ſi
cut domus non eſt pura ſeu mũda cuiꝰ

Se pnitate etiam volentium recipere

poc ſacramentũ vicitur Exo xn Renes
veſtros accingetis calciamẽta ha bebi
tis in pedibus.tenentes baculuz in ma
nibꝰ. ⁊ comedetꝭ feſtinãt᷑ n his
verbis innuitur ꝙ recipiens hoc ſacra
mentum debet eſſe mundus a carnali
delectatõne.ideo dicitur: renesveſtros
accingetis legitur.ij. Reg.vj.ꝙ oza eſt
percuſſus a domino.quia archaʒ domi

ni tangere pꝛeſumpſit.Et rationem aſ⸗

ſignant iudei.quia mundus non erat.
quis illa nocte cum vxoꝛe ſua iacuerat.

Si igitur ille eſt percuſſus qui cumvxo

re iacuerat:qua percuſſione eſt dignus
qui ſe fedat cum meretrice. Si ille qui

tetigit eſt percuſſus qua percuſſione il

le qui ſum u.Si ille qui tetigit archam
ligneam:qua percuſſone ille qui indig
ne ſumit carnem criſti veram Secun⸗

do debet eſſe mundus a terrenoꝛum af

fectione cuʒ dicitur.calciamenta habe
bitis in pedibus. Non enim debetter⸗
rena diligere per inoꝛdinatum amoꝛẽ
ſed in ſuis effectibus debet habere cal⸗
ciamenta id eſt ſanctoꝛum patrum ex⸗
empla per lnitgr one qui terrena om
nia contem pſerunt. Qui enim terram
diligit efficitur terra Oſee.ix. Facii ſũt

oſtium eſt im mundum.ſic nec ſpiritua abhominabiles ſieut ea que dilexerũt

liter ille homo non pᷣt eſſe bene purus
cuius oſtium oꝛis eſt maculatuʒ iĩmun

Vmo efficitur lutum Abachuc.ij. Di⸗
citur de auaro. Ae qui multiplicat non

dis ſermonibus qꝛ non ſolũ ſufficit ha/ ſua vſq; quo aggrauat contra ſe denſũ

bere purs ↄſcientiã ymo etiã facũdiãvt

dicere poſſimus illud Job xj. Purusẽ
ſesino meus mũdus ſũ a pctõ ꝛtet
etiam vitare malã ſocietatẽ. Ninũ em̃

nõ ẽ purũ idiu fecibus ẽ ꝑmixium. ſic
nec ꝙdiu homoẽ in mala ſocietate ingæ⸗
tus põt eſſe mũdus.Ideo nobis pᷣcipi
ꝛur Yere.xlviij. Egredimini de babilo
ne.i.de pctõ ſiue de ſtatu peccati.⁊ ſic
puri contineamus gr̃e ſciitatẽ.quia ſiẽ
aqua puriſicat vas ſic gra purificat coꝛ
afacit ipſũ purum in quo vecipitur t
ſic de vaſibus coꝛdiuʒ noſtroꝛum dicat᷑
illud.ij. Paralipo.iuij ·. Aaſa domus
ſalus libani erant de auro puriſſimo.
ce vir Vr

lutum. e qui congregat auaritiam
malam domui ſue vt ſit in excelſo ni⸗

dus eius et liberari ſe putat de manu

mali. i.diaboli. Ae qui edificat ciuitatẽ

i ſanguimibus ⁊ pꝛeparat vꝛbeʒ in inic *

tate. Et ratio redditur ibidem Conci:
diſti populos multos⁊ peccauit anima
tua.quia lapiſ de pariete clamabita lig
num quod inter iuncturas edificioꝛum
eſt.reſpondebit. Qui igitur ĩ tali ſtatu

coꝛꝑus xpᷣi recipit ipſum in terrama lu⸗

tum pꝛoicit Certio debet eſſe mundus

a vana cogitatõe cũ dicitur:tenẽtes ba

culũ in man ibꝰ oñt nãq; reciere baculũ
crucis coꝛde⁊ cum eo tanes deonze

xia oi W ivſi

Feria quinta in cena dyi

animã temptationibꝰ lacerantes abi⸗

cere. Criſo. Abicunq; demones ſignuzʒ

Derit ſi o

et ſymt

£

crucis viderint: territi fugiũt. timẽtes

baculũ quo plagã acceperũt ¶ Quarto

rationeOꝛimo qꝛ per comeſtionẽ non
minuit᷑. Exẽplum habemus in cãdela
accenſa.qꝛ ſi centum vel mille accende
rent᷑. tamen de ſuo lumine illa candela

debet eſſe mũdus a negligẽtia ⁊ Coꝛpoe nihil amitteret. De hoc etiã habemus

cuʒ ðᷣꝛ. Et eomedetis feſtinãter.feſtinã
ter comedit qͥ cum feruẽti deſiderio ſu⸗
ſcipit.Et gloſa ſuꝑ illud.Qui mandu⸗
cat ⁊ bibit indigne dicit. Indigne ſu⸗

mit qͥ nõ deuota mẽteę accedit. Pꝛobet
igit ſeipſuʒ èð
bare coꝛpus dñicũ ꝙte ſit maieſtatis

Ilõ ei recipit panẽ materialẽ ſʒ celeſtẽ
illũ ſcʒ qui dicit.Ego ſum panis viuus

qui de celo deſe kenguſan iſta auctoꝛita

—.—

te aduerte ꝙ iſte panis habʒ ſummã et

gloꝛioſaʒ ↄditioneʒ rõne pᷣncipij.qꝛ de

ſcendit de celo. habʒ magnã ⁊ fructuo

ſam pꝑfectionẽ et hoc rõne virtutis ſue.
qꝛ panis viuꝰ habeèt longã ⁊ virtuoſaʒ

durationẽ.a hoc rõne nature ſubſtãtia
lis.qꝛ ego ſum Tria em̃ in oĩ re conſi⸗
derant᷑.ſcʒ eſſe.opatio ⁊ finis
denotat ↄditionẽ rei.⁊ iõ qytuʒ ad cõdi
tionẽ nature iſte pais ẽ valde mirabił
qꝛ de celo deſcẽdit
atq; oꝑationeʒz virtutis eſt valde mira
bilis.qꝛ panis viuꝰ eſtſed q;tũ ad ꝑfe⸗
ctioneʒ finis habʒ mirabilẽ dignitatẽ
qꝛ ego ſum. Dicit igit᷑ ipſa veritas que

uãtũ ad ꝑfectõeʒ

figuraʒ. iij. Reg. xvij. De farina muli⸗
eris vidue de qua quotidie ſum ebatur
7 tainen non minuebatur. ita dicen⸗
duin eſt de coꝛpoꝛe xpᷣi. Ande in pꝛoſa

diẽ ſanctus bonauẽtura. Sumit vnus
ſumũt mille q;tum iſti tantum ille nec
ſum ptus ↄſumitur.Et in legẽda eiuſdẽ?
feſti ðꝛ. Sumitur vtiq; a ſidelibus: ſed

mime lacerat᷑. Quinymo diuiſo ſacra⸗
mento ſub qualibet diuiſionis ꝑticula
integer ꝑſeuera

hoc oſtendit᷑ per exẽplũ de ſpeculo fra⸗
cto/qꝛ quot ſunt partes ſpeculi tot ſunt
imagines ĩtegre.ſic ẽ de coꝛꝑe xpᷣi( Sʒ
vtu coꝛpus xpᷣi ſit ſub qlibet ꝑte hoſtie.
Beſpoͤgeo ꝙ ſic.Ande cãtat ſancta ma
ter eccleſia: ⁊ ſunt ba ſancti bonauẽ.
Fracto demũ ſacramẽto nõ vacilles ſʒ
memẽto tm̃ eſſe ſub fragmento.q;'tum
toto tegit᷑ Certõ ðꝛ ſuꝑ om̃s qꝛ vnꝰ exi
ſtens locis pluribus ↄſecrat᷑ qð tamen
eſt ↄtra philoſophũ qui diẽ ꝙ ĩpo ſſibi
le ẽ vnũ ⁊ idem coꝛpꝰ ſimul ⁊ ſemel eſſe
in diuerſis locis. Hoc etiaʒ videt᷑ inclu

mentiri non poteſt. Ego ſum panis vi/ dere ↄtraditionem.qꝛ eſſe hic includit

uus qui de celo deſcendit Res enim ce
leſtes iſtis inferioꝛibꝰ ſunt dignioꝛes
ſicut patet de celo et ſtellis ⁊ planetis.
Et iõ qꝛ dic iſtũ panem de celo deſcen
diſſe innuit ipᷣm habere ↄditioneʒ dig
nam ⁊ mir abileʒ. Res etiã qñq; ↄtra⸗

huntaditionẽ naturam a locis ĩ qui

bus oꝛiũtnr.ſiẽ̃ patet de herbis.qꝛ que
naſcunt᷑ in mõtibꝰ ſanioꝛes ſunt q; que
in vallibus reꝑiunt᷑: quis ſint eiuſdem

generis. Er qꝛ iſte panis deſcẽdit de ce

lo vbi etiaʒ ſum pſit oꝛtum veriſimile ẽ

habet magnã virtutẽ ⁊ pᷣꝛogatiuam

7 ipſe comedẽétibus ↄferat ⁊ inducat
ſanitatẽ.qꝛ de celo deſcẽdit.pᷣs Danem

de celo dedit eis.Et ideo Joh.iij. ðꝛ ꝙ
qui de celo venit ſuꝑ oẽs eſ t ve
re iſte panis eſt ſup omnes inultiplici

nõ eſſe alibi ⁊ ecõuerſo.ergo vnuʒ coꝛ⸗
pus ſimuleſſe in pluribꝰ locis: puta in

iſto altari ⁊ in llo includit ↄtradicionẽ

Deus autẽ duo ↄtraria ſimul eſſe face⸗
re nõ põt. Item vnũ toruʒ non põt eſſe
ſimul in diuerſis locis.ſed coꝛpus vpᷣi ẽ

vnũ totum.ergo non põt eſſe in diuer⸗

ſis locis: ſed quod non ẽ poſſibile eſſe

non ẽ poſſibile fieri.⁊ quod nõ eſt poſ⸗

ſibile fieri deus facere nõ poteſt.igitur
Reſpõdeo ꝙ coꝛpus xpᷣi eſſe ſacramen

taliter in diuerſis altaribus ſimul om⸗
nibus fidelibus certum ẽ: qꝛ vere ⁊ rea

.

luer ↄtinetur ſub diuerſis ſpeciebus. qᷓ
ſunt in diuerſis altaribus.hoc patet ꝑ
exemplum de voce pᷣdicatoꝛis que vna

eſt⁊ tamen in diuerſis auribus mittit᷑.
patʒ etiã de ſono campane a pluribus

ecundo 8 ſuꝑp om̃es
qꝛ fractꝰ nõ ↄterit᷑ nec coꝛpꝰ?ꝰxpᷣi diuidi

uänoc
taln die
alibiqn⸗
Eigtic⸗
ſihulind
pumten
Gumi

pus n in

falempot
ſuumres
ſnnulton
1
turdle
ratd
lgitvi⸗
Hipſie
Cnore⸗
herhuüen
tiolen.
Gonde
Ieer
Egon
ſiẽ pal
ralem
um
gitur
viuet
dens
del
dehoe
dehun
lenea
ignun
ſadi
ſumnſ.
hbtti
hibho⸗
hiſſere
nalevt
Pmico⸗
babit
fuit ine
de celo
dernt
ſciny
lnge D
Neyn
oſge
kon

(E.⸗

Germo TL
i audito(Ad rationem in oppoſituʒ tac⸗ ꝓductus. iſte fuit de celo delatus. ided
Aene tain. dico ꝙ eſſe hic n5 includit nõ eſſe dieit quni de celo deſcendit. ille ↄſerua⸗
eantt Zibüqnag fit ꝑ potemiam infinitam bat vitam coꝛpoꝛaleʒ. iſte d at celeſtem
ebem t quãdo ð: ꝙ vnũ totum non põt eſſe vitam. ideo ð:. ſi quis maducauerit ex
uunl⸗ ſimul in diuerſis locis intelligenduz ẽ boc panc viuet incternũ. pꝛober igttur
D p Virtutenn creatam ( ¶ NMota inſup bhoino ïte ſit maieſtatis coꝛpus dñ icũ
1 diten ſua mũditia ab ĩmundis comedenti Tertio Pbet recipiendi moduz ꝙ
tl n⸗ nõ inficit. ⁊ ratio Eqꝛ habet natu teſit ſanctitatis (Conſideret nꝗ c vnuſ Lar
iſſiz 3 em poteſtatẽ. qꝛ ipſe ẽ panis viuus. quiſq; qte ſit ſanctitatis.q iſtud ſacra te ſut .
nllene . am res viua ẽ multũ potens ⁊ virruo mentum cſt recipienduʒ cum conſcien .
laciut a multo magis ꝙ, moꝛtua Et ideo iſte tie puritate. qꝛ ibi ↄtinetur ille qui eſt
wec panis 8 viuus P eοα— in ſe habet vit ſinceriſſe ima puritas. Cum tali purita⸗
“W naturalem. T pꝛo eo ꝙ alijs afert a mi⸗ te vult eumn recipere ſponſa.i. anima fi
naag niſtrat vitam ſpũaleʒ ⁊ eternam.Habʒ delis. que dicere poteſt cãticvꝝ.i. Lec⸗
nan igit᷑ vitam naturalem qꝛ ibi eſt coꝛpus tulus noſter flondus.i. ↄſcientia eſt mũ
Lune xpᷣi ꝑ ſacramentalẽ ↄfectionem. aĩa cũ da a floꝛens abũdantia virtutũ Debzʒ
niſii. coꝛpoꝛe ꝑ naturaleʒ ↄiunctionem. filiꝰ ctiam recipi cum vera fide ſicut poſtea
ee per hũane nature inſepabilez aſſump dicetur. qꝛ ibi continetur velata deitas
e tionem. pater ⁊ ſpũſſanctꝰ per pſonaꝝ ebet etiam recipi cum multa reuerẽ⸗
idemptitatẽ ⁊ indiuiſibilem vnionem. tia honoꝛe.qꝛ ibi ↄtineturvera diuini
hagt. Iſte ergo panis viuit in ſe. Johan.vj. tas.Cum tali honoꝛe receperat illuz il⸗
W Ego ſum panis vite. dat viram alijs. qꝛ le qui dicebat Math. viij. Domine nõ
ee ſiẽ panis materialis ↄtinet vitaʒ coꝛpo ſum dignus vt intres ſub tectum ineuz
Nillisſ ralem. ſic iſte panis digne ſumentibus (Debet recipi cũ multo deſiderios mag
illum ſtat vitam ſpuͦalem. ideo ſubin⸗ na deuotiõe.qꝛ ibi ↄtinetur infinita ca
— gitur. Si quis maducauerit ex hoc pae ritas (ſed ad huc cum multo timoꝛe eſt
guund viuet in eternuʒ (Sed iuxta hoc notaꝙ recipienduz. qꝛ ibi ↄtinetnr diuina ma
n deus triplicem cibum pᷣparauit homi. ieſtas. Debet ei homo ſemper timere
ale videlicet ↄceſſum. ꝓhibitũ. ꝑmiſſum ne aliquid in eo lateat.qð ocules ditie
+ de hoc haber geñ. ij ¶ᷓPꝛoduxit dñs deꝰ maieſtatis offẽdat a ne ſit aliquod pec
neldl de humo terre lignũ pulcrum viſu. ⁊ ad catum in confeſſione oblitum.pꝛopter
c⸗ veſcenduzʒ ſuaue. Ecce cibum ↄceſſum: quod iſto benedicto celeſti pane ſit in⸗
nrn lignum quoq; vite in medio padiſi qd dignus. Si em̃ beatus iohanes bapti⸗
ctaahe ſcʒ vitam 2ſeruabat. Ecce cibum ꝓmiſ ſta ſanctificatus in vtero ſicut legirur ĩ
ſſeſe⸗ . ſumſlignumq; ſcie boni 1 mali.Ecce ꝓ cuangelio timebat quãdo de bebar ip⸗
gieſſ hibitũ Si em ↄceſſo vſus fuiſſet.⁊ a ꝓ⸗ ſum baptiſare a non audebat ſanctum
nse hibito abſtinuiſſet ad ꝑmiſſum perue dei caput tangere.qᷓtomagis debet ho
indle niſſet. ſcʒ ad longeuitatem vite. Et qꝛ mo timere qui non eſt ſanctificatus in
ſbileeſfe. male vſus ẽ pꝛohibito ↄceſſo pariter ⁊ vtero. ſed ẽ totus ↄceptus in pec catis.
etN ꝑmiſſo pꝛiuatus ẽ Quilibet aũt cibus natus ⁊ nutritus.⁊ in ipſis inuolutus 7
gtoer. habuit aliquid impfectõnis.ꝓhibitus oiĩno eis oneratus.qui non ſolum de⸗
ren fuit moꝛtis cauſatiuꝰ. ↄceſſus non fuit bet eum tangere manu ſed intra ſe reci
ulen de celo delatus ſed de humo pꝛoductꝰ. pere. Debet em̃ timere illud verbuz ter
etſee Permiſſus vitam beatam non dabat: ribile quod vic apoſtolus in epiſtola.
nle, ſed in vita homineʒ pꝛolongabat. ſed ad coꝛith. Quicũq; manducauerit pa
gaß longe ab iſto cibo alium cibuz oñs no nem vel biberit calicem domini indig
veynn bis ↄtulit. Ille em fuitmoꝛtis cauſati⸗ ne reus erit coꝛpoꝛis et ſanguinis dñi⸗
mmuni, uus.iſte autẽ eſt viuificatiuꝰ. ideo dicit᷑ id ẽ ita peccat ſicut illi qui coꝛpus vpi
Ego inm panis vite. ille fuit de huimo occiderunt ⁊ ſanguinem effuderunt.qꝛ
₰△

lvribrs

veuevetia: Nuotor μinore:

Cclα˖1π. Fraä Srchar ſna Dſan rtnte .

Feria quinta in cena dñi

Dum eum recipiunt in peccato moꝛtali
pꝛoijciunt eum in vas quod eſt vilius
omni luto. Pꝛopter quod contra ſacer⸗
Dores luxurioſos et malos dicit beatus
Bernardus. Quid tibi luxurioſe cum
coꝛpoꝛe criſtiqui pꝛo carnis tue illece⸗
baꝛagluxuria factus es inem bꝛum anti⸗
criſti. ſi enim mundis manibus vole⸗
batr tangi ad huc puer in pꝛeſepio po⸗
ſitus: multo magis coꝛpoꝛi ſuo vult ad
eſſe mũdiciaʒ iam in plenitudine maie
ſtatis ⁊ gloꝛia collocato. Sacerdos lu⸗
xuria inquinatꝰ iuxta filiũ virginis po
nu ſtatuam veneris. ⁊ dum oꝛe turpiſſi
mo eũ benedicis.qᷓſi in faciem ſaluato⸗
ris exputs.dum vero recipis q̃ſi in liuũ
platearũ pꝛoicis. Hec bern. CLũ timoꝛe
ergo debz recipi. qꝛ iuxta dictũ apli qͥ
imnũaducat ⁊ bibit indigne ꝛudiciuʒ ſibi
mũ ducat a bibit nõ diiudicans coꝛpus
Dñi.i. nõ diſcernens ab alijs cibis. De⸗
bet ctiã timere non ſolũ penam eternã
ſed etiã temꝑaleʒ.qꝛ frequẽter fuerunt
puniti dei iudicio.illiqui indigne acce
debant ad coꝛpus dñnicum.vel qui poſt
receptionẽ reuertebant᷑ ad pcim.Et iõ
ſequit᷑ ibidem.ideoq; inter vos młti in
ñſirmia imbecilles ⁊ doꝛmiũt młti.glo.
moꝛte coꝛpo:ali. Qudo ergo hunc pa
nem recipimꝰ: factamꝰ ſiẽ thobias de
quo ð: ꝙ panem mãducabat cum lutui
⁊ cum tremoꝛe. memoꝛãs illum ſermo⸗
nem quẽ diẽ dñs ꝑ amos ꝓphetam.di
es feſti veſtri vertant᷑ in lutũ ⁊ lamẽta⸗

NoRN 2

verum coꝛpus vxi ↄtentum ſub ſpẽbus
panis ⁊ vini poſt ꝓlationẽ verboꝛũ cũ
intentione ↄficiendi. cum materia debi
ta ᷣm oꝛdinationẽ eccleſie Nam in ho
ſtia poſt ꝓlationẽ verboꝝ ſcdᷣm beatuʒz
gregoꝛiũ in omelia paſche duo ſunt vi
delicet vnũ quod videt᷑:⁊ aliud qð non
videt᷑:ſed credit᷑. illud quod videt᷑ ſunt
ſpẽs panis ⁊ vini ⁊ accidẽtia.ſ.albedo
T rotunditas c.põdeꝛoſitas.grauitas

1 quãtitas: ſed illud qð nõ videt᷑ ſʒ cre

ditur ↄtinet q̃tuoꝛ hoc ẽ dictu ꝙ in ho⸗
diagumo ↄtinetur pᷣcioſuz coꝛpus xpᷣi
vᷣtute verboꝛũ q̃ diẽ ſacerdos vt miĩſter
qꝛ xpᷣus ẽ pᷣncipalis actoꝛ qũ diẽ. hoc ẽ
em̃ coꝛpus men.hoc intelligit᷑ de coꝛꝑe
xpᷣi ⁊ nõ ſacerdotis.Gcdðo ibi ↄtinetur
ſanguis ad aſſociãdũ coꝛpꝰ qꝛ aliter nõ
eſſet coꝛpꝰ piues ertto eſt ibi aĩa xpi
ſanctiſſima. ⁊1iõ eſt ibi inregra hũani:
tas quã accepit in vtero vginis ᷣm am
bꝛoſiũ in libꝛo de ſacramẽtis. Et ſcvᷣm
anlelmü ili ceptu vgĩali. xpᷣus
accepit iſta tria in hunc mũduʒ Quar⸗
to ibiẽ̃ va diuinitas.qꝛ fuit verus deꝰ
7 hõ Iſta tinent᷑ in hoſtia ⁊ hoc firmi
ter credere debemus In calice etiã ↄtt
nent᷑ q̃tuoꝛ ſʒ ꝑ aliũ modũqꝛ ibi pᷣnci⸗
paliter ẽ ſanguis virtute vbon q dixit
ſacerdos que pᷣncipaliter faciũt menti
onem de ſanguĩe enee⸗ ẽ em̃ calix

ſanguinis mei ⁊c Poſtea ẽ ibi toꝛũ coꝛ
pus.qꝛ vnuʒ nõ ſeꝑpat᷑ ab alio Poſtea ẽ
aĩa cum diuinitate vera.Et ſic ſanguis

tionẽ. Certe iſtud ẽ verũ in illis qͥ maxi/ nõ ẽ ſolũ in calice: nec coꝛpꝰ in hoſtia.

ine diebꝰ feſtiuis illud recipiũt coꝛpus
indigne.Pꝛobet igit᷑ homo ſeipᷣm ⁊ cõ
ſciam ſuam ite ſcʒ ſit ſanctitatis ⁊ dig
nitatis vt digne poſſit hunc panem re⸗
cipere.⁊ quãdo cognouerit ſe aliq cri⸗
mine maculatũ emundet pꝛius ↄſciam
ſuam ⁊ ſic eucariſtiam recipiat ꝛcẽ.
Aantuz ad ſcom in quo oſtendit᷑
uerẽda cõicatio q;tum ad hurꝰ
efectionem. ibi. ſic de pane illo e⸗
Notandũ ꝙ ille qͥ vult eũ re

cipere debet accedere cũ maxima reue⸗
rentia.qꝛ iſte ẽ panis angelouʒ.hoc eſt

*. 2* . —

nem xpi

ſʒ itegraliter totus ſanguis ſub ſpẽ pa⸗
nis.⁊ totum coꝛpus ſub ſpẽ vini.nde

ſanctus bonauẽtura in ꝓia. Caro cibus

anguis potus manet tũ xpus totus ſub

vtraq; ſpẽ ¶ Sed q̃ritur vrrü ſubſtantia (O

panis ⁊ vini ↄuertant᷑ ĩ coꝛpꝰ a ſangui⸗
t videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ omnis ſub⸗
ſtantia in quꝗ alia ↄuertuur auger᷑. ſed
coꝛpus xpᷣi nõ auget᷑. ergo ſuba panis
in ipſum nõ ↄuertit᷑ In oppoſitum ẽ in
nocẽtius in officio niiſſe ꝑte rertia capᷣ.
xvij.⁊.xviij.qui dic ꝙ panis tranlit in
caruem ⁊ vinum in ſanguinẽ.Ett eccle⸗

üſ
Cia

ſtamn
o
ſelntra
rg
ltge
Cgevn
ſie
ſennu
Cern
gtapo
abane⸗
gerß

cch

hugſ
act
decan
pe
ſb ſyᷣ
ſthoy
wac
ſo⸗
invi
qnie
leq
one
det
dien
onẽ
che
ſec
bus
ud

.
roN
delon
anf.
kamn
di.S
1
daca
nort
dam
iſf
lme
ſole

6
chte

ſpihn
bord
mu d
minbe
benn
ſune
Gönn
deiſun
Abeco
Nannas
ehae
Finho⸗
Pusrmi
tmiſter V
hocie
ecope
ineuur
ero
atßi
rps
Ar⸗
nngd
Af
aii.
blöne?
ert
t,Men
ilt
nücoꝛ
Nteni
inguis
