ſani cibi fiunt inſipidi.ſic iſtis qui ni⸗
mis velectantur in diuitijs vel conſer⸗
uandis:vel diſpenſandis cibꝰ anime qͥ
non perijt ſcilicʒ cibꝰverbi dei deuotio
nis oꝛationis deuotiſſime contempla⸗
toõnis apparzʒ inſipidꝰ In cuius figurã
legim? Joſue.v. ꝙ cito filij iſrael ince
perunt veſci fructibus terre pꝛomiſſio
nis: ſtatim defecit eis mamna diuine
diſpenſationis nec amplius deſcendit
de celo Iſto modo eſt de duuitibus hñ
tibus hic conſolationem in terrenis. qͥ
bus deficit conſolatõ qꝙ; habent ſancti
de diumis conſolationibus Ideovt ad
conſolationes perueniamus ſanctoꝛu⸗
ſequamur criſtum per nenzateine
aupertas eſt amãda(ꝛumo Quia cri⸗
us eãs aſſumpſit. Ande Berũ.in quo
dam ſermone. Bonoꝛum om niuʒz in ce
lis afrluentia ſuppetebat.hec ſola vtus

paupertas deficie bat er neſciebat ho⸗

mo pꝛecium eius.hanc igitar filius dei
concupiſcens deſcendit vt eam eligat.

quo ⁊ ſua eſtimatione faceret pꝛecioſaʒ
de hac paupertate criſti habetur Tre.

iij. Recoꝛdare paupertatis mee SGScoo

eit amanda. quia criſtus pꝛopter pau⸗
peres venit. Luce. iiij. Euangelizare
pauꝑibꝰmiſit me. Añ Ber̃. Querat pa

r— r

ganus diuinas qui ſine deo viuit.que⸗

rat uideus qui tetrenas accepit ꝓmiſſi

ones quib dicit deus.ſi audieritis ine

bona terre comedetis Ged qua fronte

criſtiani querunt diuitias:poſtqꝙ criſtꝰ
pᷣdicauit pauperes eſſe beatos. Math.
v. malos diuites ifelices Luẽ.vj/ Irẽ
iudicat pauperes dignos eſſe ſua men

ſa.pᷣs. Paraſti in dulcedine tua pauꝑi
deus Itẽ eos adiuuat.pᷣs.Adiuuit pau
perem einopia Itẽ exaudit.pᷣs. Deſi
derium pauperum exaudiuit domi nus
Inſuꝑ illoꝝ eſt memoꝛ.pᷣs.lon in finẽ
obliniuio erit paupert Die ſaluat.pᷣs.
Animas pauperum ſaluas faciet Iteʒ
eſt eis refugium.pᷣs. Factꝰ eſt dominꝰ
refugium pauꝑi Ite regnum celoꝛum
eis tbuit. Math. v. Beati pauꝑes ſpũ
quoniã ipſoꝛum eſt regnum celoꝛum. fi
naliter tanta eſt dilectio eius ad paupe
res vt quod fit pauperibus ſibi fieri re
putet Math.xxvij. Qdðᷣvni ex minimis
meis feeiſtis mihi feciſtis ¶R
vita pũs eſt tedioſa in medio qus 0
at laboꝛ viuẽtiuʒ. Nũeri.xxj.Cepit te
dere populũ itineris ⁊ laboꝛis.Exẽplũ
ſicut enim hõ delicatus fatigatur in lõ
gitudine vie.ſic homo iuſtus tediatur
in multitudine pñtis miſerie ⁊ dilatõe
patrie.pᷣs.Heu mihi quia incolatꝰ?meꝰ
pꝛolongatus eſt. ſic ex mintma afflic⸗

tione laboꝛum ⁊ miſeriarum pꝛeſentiũ

mundanarum fatigatur ⁊ qſi deſiſtere
a laboꝛicio ſuo iã incepto in bonis mo
ribus⁊ virtutibus ſed pꝛopter hec non
debet dimittere laboꝛiciuʒ ſuuʒ:quia ſi
cut excercentur in laboꝛicio tempoꝛali
ꝓ vita tem poꝛalia coꝛpoꝛis:ſic in ſpiri
tuali debent occupari pꝛo vita eterna.
Et ideo nota ꝙ pꝛo vita eterna haben⸗
da eſt laboꝛanduʒ in hacvita ꝑ penuẽ⸗
tiaʒ ⁊hoc pꝛopter ſceleris ꝑpetrationẽ
Magna enim foꝛet gratia ſi dominus
remitteret ruſtico perpetuum ſerintutẽ
pꝛo laboꝛe ⁊ ſeruitio vnius diei diligẽ⸗
tiſſime laboꝛante. Om nis enim pecca
toꝛ ſeruituti perpetue dicitur quando
peccat. Jo. viij.Om nis qui facit pecca
tum ſeruus eſt peccati. Pꝛohac ſeruitu
te laboꝛare deberet in in ferno im per⸗
petuum vt dictum eſt niſi ſacramentuʒ
penitentie mediaret ꝑ qued penact᷑na

20 oren pys telioſa dme ⸗

—

ſotale

ſtuz eſeg

osltef

cCfmiſſi

dines

boꝛauii
lasnoct
futnwel
horitcl
labore
marun
gricto⸗
lacri
logere
(inas
lauſagl
digeli⸗
los locri
ficẽ,
ſcoresft
nis: cald
Erhwn
ritſupf
ptilli⸗
eſſec
vincit,

tenes
cgritat
ignisd
ſtecalo
calidi⸗
Atemp
ntje
Ponen
(etin
line
tmirun
Undre
Hinir
Ousb
ſerieo
ths ⸗
ahit

ut
tion⸗
zer
Pn

Mf

W

ie N
04 men

pud
unrpit

Ded

ominos
nin in
luat 5
ia Nez
domind
celoum
pes hi
oruin.
1pape
fen n
inis
&
AG
Tn
Eihli
ur inb
Studiur
e1een
coltnN

mna aflu

Prebei
deſiltet
onis no
hanon
zgriah
npouin
einſpei
taeternt⸗
abeben⸗
npennt
erttone
Doſninne
bſennut
iei diltg⸗
gimped
qrand⸗

elttdd

Mli
oUnper⸗
menun,
enacin⸗

1

₰

ia.

g

in tᷣaleʒ miſericoꝛditer cõmutatur Ju
ſtuz eſt gquẽlibʒ qͥ peccauerit ĩ die iſti
us vite foꝛtiter laboꝛare ꝑ pniam rõne
cõ miſſi ſceleris exẽplo pᷣs.qui ait La⸗
boꝛaui in gemitu meo lauabo ꝑ ſingu⸗
las noctes lectũ meuʒ lacris meis ſtra
tum meũ rigabo.hHoĩes em̃ qͥ aĩioſe la⸗
boꝛãt cito patiunt᷑ ſudoꝛẽ Ita deuoti ĩ
laboꝛe pniecito irrigãtur ſudoꝛe lacri⸗
marum d notanduʒz eſt ſcdᷣm
ariſto ꝙ ñ ploꝛãtes lacrĩas emittimꝰ

lacrime ſunt calide.qñ aut dolẽtes ocu

los ex aliqua in firmitate emittimꝰ la⸗
crimas:lacrime ille ſũt frigide Et huiꝰ
cauſã aſſignat qꝛ indigeſtũ eſt frigidũ
digeſtũ auteʒ calidũ.dolentiũ aũt ocu⸗
los lacrima indigeſta eſt ꝓpter quod

frigida ẽᷣ. Eadẽ de cauſa dicũt medici
ſudoꝛes frigidos ſignũ maxiĩe egritudi
nis: calidos autez ecõtrarie alteratõis

Et huius ſubiungit cãm qñ quidẽ fue⸗
rit ſuꝑfluitas multa interius calidũ nõ
ppᷣt illa digerere quare neceſſe ẽ frigidã
eſſe Qñ aũt eſt pauca ſuꝑfluitas talem
vincit.fiũt autẽ ex ſuꝑfluitatibꝰ egritu⸗
dine oꝛaliter loquẽtes inter peni⸗
tentes eſt diuerſitas qꝛ aliqͥ cõterũt᷑ ex
caritate ⁊ amoꝛe iuſticie. Caritas autẽ
ignis ẽ ⁊ ideo iſtoꝝ lacrĩe ſunt bñ dige

ſte caloꝛe caritatis.⁊ iſtoꝝ ſudoꝛes ſunt
calidi a ſignificãt ſanitatẽ ſpũalẽ Alij 4
autem vident᷑ penitentes ⁊ magis alte Memoꝛ eſto qm̃ moꝛs non tardabu.

rant᷑ ꝙᷓ cõterant᷑.recogitant em̃ penazʒ

infernaleʒ quã peccãdo meruerũt ⁊ ex
inde timoꝛẽ cõcipiũt quo timoꝛe ducti

lacrimas frigidas et ſudoꝛes frigidos

emittunt.qꝛ cõfeſſionẽ faciũt de pctis

timoꝛe penev nõ amoꝛe iuſticie.ſiẽ pe⸗
nituit anthiochus.ij.machabeoꝛuz. ix
Mꝛabat ſceleſt dominũ a quo ñ ẽ mi

ſericoꝛdiã cõſecutꝰ.ſic iudas pnia du⸗

ctus retulit.xxx.argẽteos dicens. Pec
caui tradens ſanguinẽ iuſtũac. mathe.

xxvij. Iſta ↄfeſſio ẽ frigida ꝑ tioꝛẽ ⁊ de

ſꝑationẽ ⁊ iõ eſt ſignũ magne infirmi⸗

tatꝭ Iſti ſic laboꝛãteſ dicere pñt Luc.ꝰ

er totã noctẽ laboꝛãtes nihil cepim⸗ꝰ⸗
ales ñ fuerũr lacrie bti petri Math.

.ÆW Reccpit ieſus petrũ ⁊ ia.⁊ io.ſecũ
cep

dʒ tedere eis qꝛ mẽoꝛia moꝛtis ſemꝑ ẽ

XLIIII

xxvi.nec lacrie btẽ marie magdalene
Xuc.vij. Laboꝛemꝰ ge ĩ agro pnie dũ
tpᷣs hẽmus nõ timoꝛe pene ſʒ amoꝛe iu
ſticie vt ſic audiamus dñm dicentẽ NRo
ca oꝑarios.i.veros penitentes ⁊ redde
illis mercedẽvidelʒ eterne rerributiõs
MTertio vita nr̃a ẽ tedioſa in ter
mino qð ꝓbat timoꝛ moꝛiẽtiũ Math.

ovyun n T te
it tederea pauerex ait illis. Zriſtꝭ SFat tioz molen .
eſt aĩa meavſq; ad moꝛtẽ Eccłci xlj.O
moꝛs ꝙᷓ; amara ẽ aĩe mẽoꝛia tua homi
pacẽ hñtiĩ ſubſtãtijs ſuis. Sic tedebat
eʒechiã qñ rogabat dñz vt ꝓlongaret
ſibi vitã.ſa.xxxviij.Exẽplũ ſic eĩ te
deret hoĩem pulcrã domũ hũñtẽ a delec
tabilẽ q̃ ſibi eã auferret Sic młiũ tedʒ
aĩam diligẽtẽ carnẽ ſuã qñ ꝑ moꝛtem
ſuꝑueniẽtẽ amittit eã.ſʒ ꝓpter hꝰ non

hñdaa pᷣmeditãda.fatuũ eſt facere ꝓui
dentiã ſiue ẽt ꝓuiſionẽ ↄtra illud quod
ignoꝛat᷑ vẽtun ⁊ dimittere ꝓuidẽtiã ꝓ
uiſionẽ ↄtra illð qð ncc̃ario credit᷑ futu
rum.fatui ſũt qͥ nunc faciunt ꝓuiſioneʒ
de tunicis veſtimẽiꝭ ⁊ alijs ↄtra frigus
natalis dñi:a neſciũt an nataliciuʒ dñi
vide bũt.cõtra moꝛtẽ aũt nihil ꝓuidẽt
que tñ certiſſime ⁊ futura.vñ ſene.epla
2 lvr nulu⸗ rei meglti⸗ tã certa eſt
t ideo iuxta dictũ ſapiẽtis. ecci.xiiiiꝗi.
Sarit 3 ipꝛeparos õ οα „voᷣ
ad moꝛiendũ ipꝛouiſos.vñ qrit ſene.in fwiit DM
epła ſupꝛadcã. Qunid ẽ qð nos pigros Wmort
. B neptos facit Et rñdet.ſlemo Hin .
i cogitat qñ ſibi ex hoc domicilio e —
migrãdũ Mẽoꝛia moꝛtis ergo ẽ hñda Mortf mes 5
qꝛ ĩducit hoĩes ad pñiaʒ. Penitẽtia ei ℳ Vriazd
poſt moꝛtẽ eſt ĩutilis.qꝛ i moꝛte hõ de rKv⸗ mo

Et certe defectꝰ huiꝰ mẽoꝛie ⁊ cogitati

ſinit eſſe viatoꝛ.pñia aũt ꝓpe moꝛtẽ eſt 4
valde diffictlio. Tuz qꝛ doloꝛ laguoꝛis ℳ .
coꝛꝑis totalit occupat vires mẽtiſ:⁊ cũ
habeat vnicũ coꝛ: ꝓ rũc ñ hʒ vbi dolo
rem ꝓ culpa ꝓducat. Lũ qꝛ tuc hbõ nO
põt eſſe certꝰ an doleat ꝓ pctõ ſuo di
ct? timoꝛe: an ductꝰ amoꝛe.vñ aug?ein

tr.

.
pbre . 4 * Näa

rend ag

Jei⸗

Feria ſexta poſt

quodaz ſermone a ponitur de peni.di⸗

ſtin. ij. dicit ꝙ qꝛ moꝛbus vꝛget ⁊ pena
terret ad veram vix veniet ſatiſfactio⸗

nem: maxime cum ſilij quos illicite di⸗
lexerit ſint pꝛeſentes vxoꝛ ⁊ mũdus ad

ſe vocẽt. Multos em̃ ſolet decipere ſe⸗

rrootina penitentia Hhec auguſti. Quan⸗
do em̃ perſona nobilis i urmatfir gra
me ſalute audeat ſibi loqͥ. Executo:es
ſollitantur circa diuitias ⁊ theſauros
medici circa coꝛpoꝛis medicinas:vxoꝛ
filij ⁊vamici conſolantur infirmũ ⁊ con
tra conſcientiam mentientes:dicentes
Hec infirmitas non eſt ad moꝛtem. Et
ſic miſer nõ permittitur de peccatis ſu
is cogitare. nec finem vite ſue ſalubꝛeʒ
oꝛdinare:⁊ ſic dei iuſto iudicio ſe expo⸗
nit damnationi.Ecciij. Si penitenti⸗
um non egerimus incidemus in manꝰ
dei⁊ nõ in manus hominũ In manus
hoĩm incidimus quando ſacramentuʒ
penitẽtie debito mõ ſuſcipimus:ſed in
manus dei incidimus quãdo poſt moꝛ
tem tempus ſacramentoꝛum tranſiui⸗
mus. Et ideo hec conſiderando medi⸗

tatio moꝛtis incitat ⁊ inducit ad peni⸗

tentiam.
Vantũ ad tertiuʒ in quo oſtendit
tempꝰ datũ vtilitate ne differamꝰ
penitentiã.ibi.thus vite nre.eſt notan
Dum ꝙ triplex eſt tempus.
¶ Pꝛimũ eſt miſerendi ex parte dei.
¶ Secundum eſt tempus pꝛoſficiendi
. ex parte noſti.
¶ KEertium eſt tempus congregãdi ex
Parte loci. ʒs
TCemi ¶ ¶Pꝛimiũ ergo tẽpus vite nr̃e dicit
myns tpõᷣs miſerendi ex ꝑte dci.pᷣs. Tu exur⸗
gens miſereberis ſyon.qꝛ tpᷣus miſerẽ
di eiꝰ.qꝛ veĩt tᷣus.niſi hic deꝰ miſerea
4 tum in futuro ſecło non pᷣſtolet᷑.ſ.etꝰ ini⸗
ſexæ: icoꝛdiã. Añ dr michee.iij. Zunc cla
mabũt ad vñm ⁊ nõ exaudiet eos ⁊ ab
ſcõdet faciẽ ſuã ab eis in tꝑe illo. Exẽ⸗
plũ ſicut em̃ latro tẽ poꝛe quo eſt in car
cere ſolet milericoꝛdiã ipetrare a iudi⸗
ce vela rege nõ poſtqꝙ; fuerit ꝓductꝰad

2*
.

—

2

uiter:vix inuenitur aliquis qui de ani⸗

dñicã de paſſtone
populũ ad audiendã ſentẽtiã vł iudici
um:ſic nos q;diu ſumꝰ in hoc mũdiali

carcere citius poſſumꝰ impetrare miſe
ricoꝛdiã a dño quã poſtq fuerimꝰ pꝛo⸗

1

ducti in iudicio. Quãdiu ergo ſumꝰ in

hoc mũdo miſericoꝛdiã dei petamus
iu ea tanꝙ in fonte lauemꝰ feces pecca
toꝝ noſtroꝝ ( qꝛ: miſericoꝛdia dei cõꝑat
fonre ꝛimo qꝛ ſicut nemo põt inueſti
gare venas fontis: ſic eiꝰ miſericoꝛdiã
nullus põt explicare.pᷣs. Miſeratõnes

eius ſuꝑ omnia opera eius.ideo dicere

oſſumꝰ cum pᷣs.Apud te eſt fons vite
cðo qꝛ ſicut riui fotis die noctuq; in⸗
ceſſanter fluũt.ſic riui miſericoꝛdie dei

Augu. Deus in fluxu nõ deficit ſed ꝓfi

cit ⁊ quotidie fluit Ille fons miſericoꝛ
die eſt altus in celo.pᷣs.Dñe in celo mi
ſericoꝛdia tua.Etiã eſt ꝓfundus qꝛ de⸗
ſcendit ad inferna eo ꝙ ibi punit citra

cõdignũ.iſte fons etiã ẽ longꝰ. Mileri

coꝛdia dñi ab eterno vta vſq; ĩ eternũ.ĩ
pᷣsTertio dei miſericoꝛdiaↄꝑatur fõ⸗
ti.qꝛ ſicut ĩ riuis fontiũ mũdamur ĩmũ
dicie:ſic ſoꝛdes peccatoꝝ noſtroꝝ in ri⸗
uis a deo fonte ꝓfluẽtibus quotidie la

nauit. Apo.i.lauit nos a peccatis nris
in ſanguine ſuo.Et ideo diẽ nobis illð
Ezʒech.xvj.Laui te ⁊ emũdaui ſangui⸗
nem tuũ ex te.i.peccatũ.Hunc fontẽ di

uinũ dñs cõtinuit clauſũ ꝑ plura milia

ãnoꝝ. Jo cãticoꝝ.iiii.dr. Fõs ſignatꝰ

ita ꝙ coqrebat᷑ ̃s. Ilũqͥd obliuiſcetur

miſereri deꝰ aut ↄtinebit ĩ ira ſua miſe⸗

ricoꝛdias ſuas. Sed cuʒ dñs amicos ſu
os ſingulares vellet ſingulari ſua gra-⸗

tia cõſolari ꝓmiſit eis hũc foteʒ J oek.
iij. Fons de domo dñi egrediet᷑ ⁊ irri⸗
gabꝛt toꝛrẽtẽ ſpinaꝝ.Et zach.xij. Fõs

patẽs erit domui dauid: ⁊ omnibꝰ ha⸗—⸗3

bitatib? iheruſalez Que ꝓmiſſio lʒ in
longũ differret᷑.ita ꝙ ſitibundos ⁊ ple
nos deſiderio fecit patres antiquos vt
ardentibus deſiderijs ↄtinuis clamoꝛi
bus interpellerẽt dũm: vt huius fon⸗

tis venas dignaretur aoꝑire. Quoꝶ vnꝰ

—
4 . . „3
— „ „ 24 . 4
—— .
* „. . . . †
. 11227
„ .
2 2

uant᷑ In ſignũ huiꝰlotionis ĩ paſſione

D
1 pleatur
de latere xpᷣi aqua cum ſanguine ema- .

.

4

foirdericiß
Po goibrs
düz dleis.
dicanorep
ſauruntunzt
celermnurmu
more poterin
floillvd pro
ifous tin
deluiflius⸗
Arain hü⸗
mad Sſnn
Ppaeneqni
Clibſfonsd
ſeerpeefen
glinſzertie
batfonsmie
lavetsre
Weemwsde⸗
Wa
1Nenr
Perand

gis demm
Kan

nobis ca

tes med
pꝛompta
taso.
Omnibe
ſiniſtra eff
tes s. lid
Pyolamtin
dertroeff
go cogno
ſeis deus
ſoefflun
Aicl
bunt. Q

fdu

is on
üurq
Twe. e
dier
Min
ſorgi⸗
Cineſt
Mine.

fen

kt Kidie
thoe müdiet
nperaremt

Tfueinn

Wmergoſumdin
Nerums⸗
en ſtsece,
mogitti
mlenati
Dileraones
eet fons tie
ienocuin⸗
ſencorciedei
dcficltſed pf
ns miſerico:
ſe in celomi
undusqede⸗
dipunitcira
8 Düci
ſczieterndi
dapaurßo⸗
nücdamurini
rvoſroriur⸗
Gs quoidtel
nisipaſſont
mguincen⸗
eccatis i
l nobis il
uihngu⸗
nefontedi
Dhura miis
ſis ſignn
obluiſcan

„

iraſua n⸗
ſsamicoelt

llani ſuage⸗

Aſorez .

nediet inn⸗
acheri. ſi⸗
onni'h
vniſiohn

ndosOH.
iqvos Nt

Usdanoi
hyius fon⸗
Cue

4

„

Sð õ

—

Sermo

fuit dauid ĩ p̃s. Sitiuit anima mea ac.

Pꝛo quibus omnibꝰ moyſes oꝛauit ad
dñʒ dicẽs. lũeri.ij. Domine deus au⸗
di clamoꝛẽ populi huiꝰ ⁊ aperi ei the⸗

ſaurui tuuʒ fontẽ aque viue: vt ſatiati
ceſſet murmuratio eoꝝ, Ad quoꝛuʒ cla
moꝛẽ pater miſericoꝛdiat motus dicit

filio illud pꝛouerbi.v. Diruẽtur fontes
tui foꝛas ⁊ in plateis aquas tuas diui⸗
de. Cui filius obediẽs opere dixiſſe vi⸗
detur ꝙ in huanitate dicit.fiat volũtas

tua.q.d. Aſſumpſi coꝛpus humanũ qð

in paſſione quĩq; foſſuris ẽ defoſſum:
quibꝰ fons diuine miſericoꝛdie ẽ tota⸗
liter patefactus:⁊ cuʒ emanatione ſan

guinis ex quiq; partibus coꝛꝑis deflue

bat fons miſericoꝛdiarũ:tunc ceſſabat
illa vetus q̃rela. Abi ſunt miſericoꝛdie

tue antique.Tunc obſtruxit os loquẽii

um iniqua ⁊ pꝛophetis dñiimpᷣcantiũ
dicentiũ Jere. vi. Quouſq; dicis pax
pax ⁊ nõ ẽ paxlNam in quiq; eius pla⸗
gis demonſtrat᷑ apte pacẽ eſſe factam.
Auia pꝛimo de vulnere coꝛdis effluxit
nobis caritas.qꝛ coꝛdis ẽ diligere.vt ĩ⸗
pleatur e en Ego diligẽ
d

tes me diligo ¶ Scdo de manu dextra qᷓ
pꝛompta ẽ ad largiendũ effluxit largi⸗
tas pᷣs.Aꝑis tu mnanũ tuam ⁊c̃. Jaco.i.
Om nibꝰ dat affluẽter ertõ de manu
ſiniſtra effluxit bonitas ſuper ĩnocen⸗
tes.pᷣs.lõ pꝛiuabit bonis eos qui aim⸗
bulant in innocentiaQuarto de pede
dextro effluxit miſericoꝛdia ſuꝑ miſeri
as cognoſcẽtes.Auguſti.Si tu cogno⸗
ſcis deus ignoſcitQuinto de pede ſini

ſtro effluxit iuſtieia ſuꝑ ĩpeĩitẽtes Sapᷣ.

vj. Qui cuſtodierit iuſticiã iuſte iudica
bunt᷑. Qui aũt ñ cuſtodierit ĩplet᷑ ĩ eis
illud Luce.xiij. Si pniam non habue⸗
ritis oin nes ſimul ꝑibitis.peniteamꝰ
igitur qꝛ nunc ẽ tẽpꝰ miſerẽdi ex par⸗
te dei. ecundo eſt tẽpus pꝛoſi⸗
ciendi ex parte noſtri.pᷣs. Fructum ſuũ
dahit in tẽpoꝛe ſuo. Exemplũ ſut em̃
arboꝛes in eſtate fructificant in hyeme

ceſſant:ſic hoĩes q;diu ſũt ĩ hoc mũdo

poſſunt ꝓficere in bono:quod non po

XLIIII
terunt in futuro. Jo.ix.Me operari o⸗
poꝛtet opera eius qui miſit me: donec
dies ẽi.q;diuvita pꝛeſens durat:qꝛ po
ſtes veniet nox ſcʒ finis mundi in qua

nullus operari poterit. Et ideo dies vi

te noſtre ſunt ↄputandi.qꝛ de eis opoꝛ
tet reddere rationẽ ⁊ cõputare cum ho
ſpite ⁊ dño domus ſcʒ dies noſtros:o⸗
pera noſtra cõputare Quare ſeneca li
bꝛo.iiij.de ira.Quotidie animꝰ noſter
ad rationẽ reddendũ vocatur. Seroti⸗
nus actus noſter eſt vt ↄſũmato die cũ
ſe ad nocturnã quietẽ dederit interꝛo⸗
get animũ ſuũ:quid hodie male feciſti
cui vicio Eſtitiſtiqua parte melioꝛ fac⸗
tus eſ. ¶ Ande eſdre. iij. ðꝛ ꝙ angelus
pꝛopoſuit tres queſtiones dicẽs.Põde
ra in ſtatura pondus ignis mẽſura vẽ
ti flatum reuoca diẽ que pꝛeterijtPer
pꝛimuʒ ĩtelligit᷑ ꝙ hõ in ſtatera coꝛdis
debet ponderare põdus ignis.i.amo⸗
rẽ dei:an deũ pluſq; mũdũ dilexerit ſi
minꝰ bene pondera qtũ te dilexit dñs
excelſus:qui pꝛopter te moꝛtal ⁊ paſſi
bilis factus eſt: cum eſſet ĩmoꝛtalis et
moꝛte turpiſſima te redemit.Secun⸗
do menſura flatum venti id ẽ vitam tu
am que vento cõparatur Job Memẽ
to qꝛ ventus eſt vita mea.Mẽſura igi⸗
tur vitamtuam bꝛeuiſſimam et miſe⸗
rabilem: vt ſic viuas ſicut moꝛi velis:
qꝛ dicit Hieroni.Qui ſic nõ viuit ſicut
moꝛi vult:non viuit ſicut criſtianus.
ertio reuoca diem que pꝛeterijt.id
eſt ſingula momenta dierum ⁊ noctiũ
reuolue in mente qualiter expoſueris:
an plus in ſeruicio dei qꝙᷓ dyaboli. Et
ſi perſpexeris plus expediſſe in ſuper
bia:luxuria:auaricia ⁊ voluptatibꝰ ſe⸗
culi reuoca illa per doloꝛem coꝛdis ⁊ a
maritudinem fletus: ſicut Eʒechias.
qui conuertit faciem ſuam ad parie⸗
tem. id eſt ad congeriem peccatoꝛuin⸗
diẽ pᷣs. Becogitabo tibi omnes inos
meos in amaritudinem anime mece.
Tertium tempus dicit tenpus
congregandi ex ꝑte loci.ij.Coꝛinthio⸗
rum.ij.Ecce nunc tempus acceptabile

2 dỹzXnren

2

ecce nunc dies ſalutis. Sicut em̃ in pla
tea nõ ſeĩat᷑:ſʒ in cãpo:ſic nõ ẽ locꝰ me⸗
rendi in pria ſed in mũdo.pᷣs. Euntes
ib ãt ⁊ flebãt mittẽtes ſemĩa ſua.a ſeq̃t᷑.
Neniẽtes aũt ve niẽt cuʒ exultatõe poꝛ
tãteſ maĩpulos ſuos.Sic ſeĩauit zache
us qͥ male acqͥſita reſtuuẽs oĩʒ bonoꝛũ
ſuoꝝ dimidiũ erogabat pauꝑibus.luce
xxix. Ovtinã mõ vſurarij ⁊ tales reſtitu
erẽt decuplũ:ſed nec duplũ nec tripluʒ
aut q̃druplũ reſtituũt timẽtes in mag⸗
nã deueĩire paupꝑtatẽ ⁊ nõ ſine cã.qꝛ inł
ti ſunt in mũdo qͥ bona ſua acqͥſierũt ꝑ
vſurã: ⁊ ideo ſi ↄtingeret illas reſtitue⸗
re vſuras:ad maximã Reueire⸗ inopiã.
ideo vſura multũ eſt deteſtanda.
ꝛimo pꝛopter legis pꝛohibitionem.
Secundo ꝓpter eius aſſimilationem.
ertio ꝓpter vſurarioꝛum ſtulticiam.
ꝛio vſura eſt deteſtãda ꝓpter legis ꝓ
lbitionẽ ĩ ãtiqꝰteſtamto.deutro.xxiij
Fratri tuo ſine vſura illud qð ĩdiget ac
cõmodab.Et leuitici.xxv. Si attenuatꝰ
fuerit frarer tuꝰ.nõ accipies ab eo vſu⸗
ras:nec ãplius ꝙꝙ; dediſti.Et in nouo te
ſtamto.luce.vj.Date mutuũ nihil inde
ſperãtes¶Gcðo qꝛ facit ↄtra legẽ natu⸗
re q̃ vult ꝙ facias alteri qð tibi vis fieri
ſed tu velles ꝙ iĩ tua nccitate alij tibi ſi⸗
ne vſura mutuarent.ergo ⁊cTertio qꝛ
facit ↄtra leges ſancte mr̃is eccleſie:ſicẽ
ꝓatʒ extra li.v.titulo.xviij.de vſuris ꝑ
totũ Muarto ↄtra legẽ ciuilẽ. C. li.iiij.
de vſuris.l.j. In q̃ ſcribit᷑ ꝙ vſuxe opti⸗
mo iure de bẽt᷑ glo.i.peſſimo Muinto
qꝛ ↄtra oẽm ↄſuetudinẽ antiquã ⁊ xpᷣia
nitatẽ faciũt.Nã in pᷣncipio xpᷣianitatꝭʒ
vix inueiebat᷑ vnus vſurariꝰ in ciuitate
Et ipſi nõ fenerabant᷑ niſi data fide ꝙ
ipm nõ publicarẽet.tãtũ tunc erubuerũt
ꝓpter oꝑis vilitatẽ ⁊ ſocioꝛũ paucitatẽ
ꝙ qñ de illo vehemẽs oꝛiebat᷑ ſuſpitio:
domꝰ eius vocabat᷑ domꝰ diaboli:⁊ ſic
ſibi ĩ eccleſia pacꝭ oſculũ ũ dabat᷑.avici
ms ignis in domo erꝰ nõ ſumebat᷑.pue
ri eũ expaueſcẽteſ digiro demõſtrabãt.
Sed nũc ꝓpter huiꝰ peccati frequẽtiã
vix ab aliquo abhoꝛret᷑.pꝛopter quod

Wrcrnaſtte

Sabbato poſt dñicã de paſſione

nũc dicũt malũ bonũ ⁊ ecõuerto:ſed ve
qui dicũt bonũ malũ: et malũ bonum.
Vſe Berto qꝛ faciũt ↄtra oẽm rönem
Siẽ̃ em̃ qͥ centuʒ libꝛas expẽderet vt o⸗
bolũ lucraret᷑.vel circa coꝛdã ad ipᷣm ſu
ſpendẽdũdiceret᷑ facereↄtra oẽʒ rõnẽ.
Sic ymo młtoplꝰ? cõtra oẽm rõem faci
unt quiaiaʒ ſuã expẽdunt circa vſuraz
ꝓ q ſꝑ ſuſpẽdat᷑ ⁊ ſꝑ i ſuſpẽdio viusetes
nun ꝙ; deponent᷑.audatioꝛes ſũt oĩbus
furibus qꝛ furtũ ſuũ poꝛtãt ad locũ vpbi
certi ſunt ꝙ ſpoliabũut᷑ ⁊ danabũt E&
ecundo vſura eſt deteſtãda ꝓpter eiꝰ
aſſimilatõem Aſſimilãt᷑ nãq; pᷣmo bu
onibꝰ? qui vineã exeũt qñ floꝛere inci⸗
pit nõ valentes ſuſtinere odoꝛem eius.
Sic iſti oĩo t᷑re dediti exeũt devinea ec⸗
cleſie.yſa.v.qñ ſciũt ꝙ pᷣdicabit᷑ nolẽteſ
intelligere vt bene agãt ſiles illis dejdq
bus dicit xp̃s Pꝛopteavos nõ auditꝭ qiꝛ
ex deo nõ eſtis. Si vᷣo vecũdia ducti in
eccłia remanẽt: grauent᷑ ⁊ obloquunt᷑
Amos.v.Odio hũerũt ĩ poꝛta coꝛripi
entem ⁊ loq̃ntem ꝑfecte abhoĩati ſunt
Et addit ꝓpheta cãʒ ⁊ penã dicẽs Dꝛo
eo ꝙ diripiebatis pauꝑeʒ ⁊ pᷣdã electã
tollebatis ab eo: domos quadro lapi⸗-
de edificabitis ⁊ nõ hitabitis ĩ eis¶ Se
cundo aſſimilãt᷑ viꝑe q̃ occiditur ꝓpter
pullos ſuos:qꝛ ſe occidũt ſpũaliter vt i⸗
iuſte acqrãt ꝓpter ꝓleʒ ditandã ⁊ iõ ſe
piſſime cõtingit ꝙ nec filij nec filie in
bonis illis ꝓſꝑãt᷑ qꝛ trãſferent᷑ filij eiꝰ
⁊ mẽdicẽt⁊ eijciãt᷑ ð hĩtatõibꝰſuiſ vt ſiẽ
de diabolo venit ad diabolũ vadat ſub
ſtatia eius.Ecclici.j.Ad locũ vñ exeũnt
fluĩa reuertũt᷑tCertio aſſimilant᷑ equo
vmbꝛatico qꝛ pł?timent vmbꝛã.i.pauꝑ
tateʒ tpale ʒ ꝓ ſe ⁊ ſuis q́ᷓ bellũ moꝛtis
eterne Et tñ i rei vᷣitate pauꝑes ñ eẽnt
reſtituẽdo qꝛ iniuſte ablata reſtituẽdo:
reſtitut eis regnũ celon. Quõ gꝰ pau⸗
ꝑ dicẽdꝰeſt cui ius acqͥrit᷑ in tali regno
cui angeli ſeruiũt qͥ hʒ hñteʒ oĩia. ergo
trepidauerũtvbi nõ erat timoꝛ Potius
ergo illũ deberent timere qͥ ex viuris et
iniqtate redimet aĩas eoꝝ
vſura eſt dere ſtada pptervſnrarioꝝ ſtul

„.

AYA4.O Netr . PWe„) 2

ſlamo
pnino
ſvecde⸗
apeg⸗
Ciniere
Ccnſobe
cnben
ufth
chihi
Pns
ltog
nmrii⸗
1u. Je
llociann
obligeri
Taiogt
bentde
ſulaire
e
gliazin
Pirer ci
fentq
pideat
tuerun
lotic
ech
qtoffie
laboꝛat
lantuz/
N olſeyri
neri
wone⸗
Alas
ſiilcis
leſen
lelitof
Cluſcüc
Hlchim
Arteſua
indiein
lneer
Peüree⸗
aroꝛe
aci
uſreſe
linen

übonun.
emrögen
idaanto⸗
liagiönſt
oe foi⸗
nmon kc
maſſirz
dionuin
sſärci

ei
mabieA
Gpn b
lrcre ine
emn eius,
epinene:
laolete
llis deq
d
aducuit,
Mhloqunti
na dorig
hoian r
i dcis
diclei
tadrolN
bie
luunporer
lierni⸗
iniͤt.
e fleiin
miflge
heſuiſnſi
inaanſn
ci heri
ilant eqno
brithel
Ali nor
esi en
M
ogenl
tal no
jbin
eiriset
Verd

en

.
.
4

erto

Sermmo

in hoc mo. qꝛ poti/ fenerat᷑ hoĩ

ſue ꝙᷓ deo in mẽbꝛis ſuis a quo magnũ
expectat᷑ pᷣmiũ.ꝓuer.xix.Fenerat᷑ dũo
qui miſeret᷑ pauꝑis:quapꝛopter reguũ
celon ſub carta ⁊ cedula ſibi ꝓmittit di
cẽdo.Centuplũ accipiet ⁊ vitã eternaʒ
poſſidebit Et iterũ beati miſericoꝛdes
mn i
ecudo eon ſtultitia patz. qꝛ pl? dat
ꝓ vſuris ille cui mnutuat᷑ ꝓ toto mu⸗

tuato.qꝛ ponamꝰ ꝙ ille cui mutuatr̃ dat

denariñ vel valoꝛẽ denarij in ſeptima
na. Ille wvo qui illũ denariũ recipit ꝓ
illo aĩiam dat ⁊ regnũ celoꝝ: et pene ſe
obligat ĩfernali.ergo ẽ ſtuliꝰ mercatoꝛ

ertio qꝛ nõvult reſtituere denariũ vt
abeat deũꝛ regnũ celon. ſicut illi ſunt
ſtulti qͥ reſt ituẽdo nõ depauꝑant᷑:ſʒ di

tant᷑.qꝛ deũ acquirũt ⁊ gram in pñti ⁊

gliaʒ in futuro. Rener̃t mihi oĩia bona
Piter cũ illa.ſ.reſtitutõne. Sʒ foꝛte ſpe
rent ꝙ filij vel alij ꝓ eis reſtiuẽt.Sed
videãt ipſi qᷓtũ ꝓ ſuis fecerũt vel reſti⸗
tuerunt:et nõ minus ſibt fieri putẽt.qꝛ
uotidie refrigeſcit caritas multoꝛumn
Secũdo ẽ deteſtãda ꝓpter eoꝝ vilitatẽ
qꝛ officiũ illoꝝ eſt viliꝰ officio cuiuſcũq;

laboꝛatoꝛis.qꝛ ĩter om̃s artifices ipſi ĩ

tantuz ſubterfugia q̃rũt ꝙ vix eſt alids
iqui ſe vſurariũ ꝓfitet. Ad quoꝝ ↄfuſio⸗

nem fert᷑.ꝙ qͥdaʒ pᷣdicãs ſciẽs ibi mul
tos adeſſe vſurarios queſiuit ſi ibi eſſet
aliqs vſurariꝰ.Et oĩbus tacẽtibꝰ q̃ſiuit

ſi aliqͥs ibi eſſet cloacariꝰ:a vno rũden
te ꝙ ſic intulit pᷣdicatoꝛ.Ecce videte q;

vile ſit officiũ vſurarioꝛ.vilius videlicʒ

cuiuſcũq; artis.qꝛ cum alius ꝓ arte ſua

viliſſima rñdeat:ipſi loqͥ erubeſcant ꝓ

arte ſua:quid faciẽt vel quõ erubeſcent

in die iudicij:vbi nõ poterũt ſe occulta
re:nec vitia ſua palliare: ſed oia nuda

G erũt ⁊ aꝑta toti mũdo De quodã enã pᷣ
dicatoꝛe q̃ſi ꝑ iſtũ modũ ðᷣꝛ qͥ iᷓdã pꝛia

pꝛedicãs voluit hoĩes ſepati abſoluere
in fine ſermõis: ⁊ voluit ꝙ qlibet ſcᷣm
ſuã artem turmatĩ a ſſurgerct.diẽ ergo

pꝓ mĩmo lucro qð veraciter ẽ dãdũ aie

pᷣi miſericoꝛdiã ↄſequent᷑. Math.

ͦUMUẽ 5 — .
2 „ — —.
S

ſurgant hoĩes talis artis: ⁊ ſimul bñdi
ctionẽ acctpiãt: qð cum ples feciſſent:
vltio ait. Surgãat vſurarij qð cũ facere
nollẽt:ait.Ex quo nõ vultis ſurgere vt
habeatis bnñũdictionẽ: ſedeatis ⁊ habe⸗
atis maledictionẽ Tertio ẽ deteſtãda
ꝓpter eoꝝ ꝑiculũ.qꝛ nuni reſtituũt.et
ſic nõ dimittit᷑ eis pctm.qꝛ ſcoᷣm Aug.
nõ diniittit᷑ pctm̃ niſi reſtituat᷑ ablatũ.
Si ergo ĩ die iudicij totiꝰ mũdi ↄfuſio⸗
nẽ ⁊ dei maladictõeʒ vitare vultꝭ ſcᷣm
dictũ Neemie.v.c.Aſuras ſinguli a fri
bus vris ne exigatis.Et gr̃aʒ iueĩetis ĩ
pñti ⁊ gliaʒ in futuro. Quã nobᷣ cc.am̃
Düica ĩ ramis de mũe de epla.ſer.xlv.
Im i foꝛma dei
eſſet nõ rapiam arbitratus
— eſſe ſe eͥlezy deo Phil. ij.
Siẽ em̃ diſcipulꝰ teſtimoniũ accipit ð
5 de xpo ?*

magẽo. ſic aplus teſtimoniu

ſcdᷣm hoc tria facit.

¶ Pꝛimo oſtendit ſue diuinitatis emi⸗

nentiam.ibi. Cum in foꝛma dei eſſet.
Lecudon ue caritatis excellentiã. ibi

Sed ſemetipſum exinaniuit. .
Srerſas aduerſitatꝭ patientiã.ibi.
Similis hominũ factus ⁊ habitu ꝛcc.
Vantũ ad pꝛimũ in quo oſtendit᷑
. ſue diuinitatis eminẽtia.ibi cum
in hoꝛma dei eſſet nõ rapiam arbitratꝰ
⁊c̃.q̃ ẽ pꝛia ꝑs eplaleſt notãdũ ꝙ xpᷣs a
creatura rõnali ẽ honoꝛãdus.qꝛ Pao
venit ad nos multipliciter. Secũdo qꝛ
multa nobᷣ legauit abũdãter.Tertio qꝛ
ſuos remunerat benigniter.Eſt igit᷑ p⸗
mo honoꝛãdus.qꝛ veit ad nos inlłtipli
citer¶ S¶¶Pꝛĩo vt medicꝰ ad ĩfirmos
emplaſtrũ peitẽtie⁊ bonoꝝ opeꝝ dãdo
dietã diĩnoꝝ pᷣceptoꝝ inponẽdo.iõ nos
tanqꝙᷓ ĩ ſirmi dicamꝰ ei ĩſirmitatẽ nr̃am
intimãdo.Oñe puer meꝰ? iacet ĩ domo
ꝑaliticꝰ.⁊ tunc audiemꝰ eũ dicẽtẽ.Ego
veniã ⁊ curabo eũ.qꝛ nõ ve ni vocare iu
ſtos ſʒ pctõꝛes.Quã leiꝰ eſt ĩfirmus in
aduẽtu medici: licʒ nõ ſit certꝰ ꝙ ſciat
eũ curare:licʒ in ſũptibꝰ infirmi vefjar.
Auget᷑ etiã illi leticia qñ nũciat᷑ dier .

Dñica in ramis de mane de epla

adueniſſe. qa cõiter diem deſiderant.

marxie qͥ grauiꝰ ↄe n octe affligut᷑ Quã
leti ergo debemꝰ eſſe ĩ aduẽtu iſtiꝰ mne
dici eterni qͥ gratis veĩt ⁊ ꝓpꝛijs ſũpti
bus genꝰ huanũ ſanauit. medicos.ſ.
ſacerdotes.⁊ medicinã.ſ.ſacramẽta pꝰ
ſe diuiſit. Sʒ heu aliqͥ ſauari nolũt.qꝛ
infirm itateʒ ſuã neſcire volũt.⁊ de tali
brus põt itelligi dictũ bꝛĩ greg. Oẽs in
quit ĩfirmi ſumꝰ:ſʒ ĩfirmioꝛ eſt qͥ ĩ ſirmi

tatẽ ſuã neſcit Alij ſciũt ſʒ ſanari nolũt
qꝛ inde delectant᷑:vel lucrare ſe credũt.

ſiẽ infirmi ĩ vita ſãcti martini qͥ fugert

ne ſanarent᷑.qꝛ ĩfirmitas fuit eis lucra—⸗

tiua Zales ſũt in carcere a nolũt exire

niſi qñ placet eis:cũ tũ dey eis extẽdat
manũ dicẽs ꝓuer.j.Extẽdi manũ meã

7nõ fuit qͥ aſpiceret. Cimeãt gᷣ.qͥ nũc
medici pᷣcepta audire nolunt ne aliqũ
cũ fatuis vginibꝰ clamẽt dũe dñe aꝑi
nob. Et audit rñũſionẽ ſũmi medici di
cẽtis. AMinẽ dico vo bᷣ neſcio vos Scðdᷣo
venit vt lumẽ illumiare hijs qͥ
ꝛis ſedet Abacuch. lij

1.

is ſea bacuch. iij. De? ab auſtro
veniet. Sequit᷑ ſplẽdoꝛ eius vt lux erit
Sʒ hñtes viſũ cũ gaudio exeũt de tene
bꝛis ad lucẽ.qꝛ delectabile ẽ oclisvide
re lumẽ. Sʒ ceci modicuʒ de lumie cu⸗
rãt.tm̃ ẽ eis eẽ in tene bꝛis q; tũ ĩ lumĩe
ſed ⁊ ſi dicat᷑ eis.Ecce rex tuꝰvenit cuʒ
pulchꝛa ſocietate:nõ mliũ letant᷑ qꝛ vi
dere nõ pñ̃r qð alij vident. Ita tũc nec
in ali letiſicabant᷑.qꝛ ceci erat.nec mali
xpᷣiant mõ ſpũ aliter letant᷑ cũ ðꝛ.Ecce
rex tuꝰ veĩt.qꝛ hũt velamẽ malicie ſuꝑ
ockos Ceerclo veĩt vt amoꝛẽ nrm ad ie

ñ
Ixpᷣi incarnatioẽʒ lʒ deꝰ młta fecerit
ꝓ hoĩe:ipᷣm tã nobilẽ creaturã faciẽdo
⁊ totũ mũdũ ei ſubijciẽ do:legẽ nat᷑e ⁊-
moyſi diligẽter dãdo:⁊ ãgeloꝛ cuſtodi
aim putado: ſẽꝑ tñ eiĩgratꝰ exiſtebat
vdola adoꝛãdo:⁊ alijs pctis ipᷣm ꝓuo⸗
cãdo.intãtũ ꝙ oĩs caro coꝛruꝑat viã ſu
am.geñ.vi.Euiꝰ rei ⁊ erroꝛis vna cã fu
it qꝛ hõ carnał ⁊ coꝛpoꝛal exũs rẽ quã
ocłis coꝛpoꝛalibꝰ videre ñ poterat:nõ
potult ꝑfecte cognoſcere nec diligere.

2

PA

qꝛ Cvnlgariter ði ꝙ coꝛ nõ deſiderat q
oclus nõ videt.qꝛ igit᷑ den videre non
poterat: ydola viſa adoꝛabat. Nolens
ergo de? piꝰ? æ miſericoꝛs oõẽs illas cãs

erroris excludere:carnẽ ⁊ coꝛpꝰ aſſũp⸗

ſit:teſte baruth.iij. In terris viſus et

cũ homibꝰ cõuerſa:ꝰ eſt: vrꝑ hoĩeʒ viſi
bilẽ attraheret᷑ ad amoꝛẽ inuiſibił vei

tatis. Et ſcᷣin grego. At dũ viſibiliter

deũ cognoſcimꝰ:ꝑ hũc inuiſibilii amo

rẽ rapiamur. Deſcẽdit ergo vt nos ac⸗
traheret. ſiẽ Adamas appꝛoximnãdo
attrahit ferrũ.Sic xpᷣus nram accipiẽ
do naturã cõnaturalis nobis factꝰ eſt.
vt mediante illa ↄnaturalitate nos ad

ipᷣm attraheret.¶ ¶ Scdo eſt hono⸗
radus qꝛ mita nobig legauit abundan

tenins iſte de? æ h0
uitate attulit nobᷣ exoꝛdiũ ſpũalis leti⸗

nimo in ſua natt⸗

cie.ſic aduẽtus adiutoꝛis letificat picli⸗
tantẽ.Auc.ij.Annũcio vobᷣ gaudiũ ma

gnũ.qꝛ natꝰ ẽ vobis ſaluatoꝛ qͥ eſtx=ĩns

in tenes? Et math.i. Ilatꝰ eſt iheſus qͥ vocat xᷣs

Et ſicut aduẽtꝰ lucerne letiñicat ĩ tene⸗
bꝛis ſedẽtes.pᷣs. Paraui lucernã.i.na⸗

riã in eiꝰ ↄceptõe ⁊ natiuitate T ãnũcia
tone xpᷣo meo. vel ꝑaui lucernã.i.xpᷣmꝛ

in quo lux ſue digniſſime diuĩtatis ſer

uabat᷑ Jo.i.Erat lux va.quã in natiu

tate eiꝰ oñdit hĩtantibꝰ ĩ regiõe vmbꝛe
moꝛtis vYſa.ix.Ergo ãbulemꝰ in lumĩe

dñi Yla. ij. Quia lux oꝛta eſt iuſto p̃s.

ecudo in p̃dicatõe legauit nobᷣ docu
mẽtũ.ſic ſol circuiẽs terrã emittit clari

tateʒ. Ro. xv. De aũt patiẽtie ⁊ ſolatij/
datoꝛ det vob in idipᷣm ſapere in alter

utrũ.i.vt qð vnꝰ ſapit de do: alteri ſapi

at ſeᷣm iheſũ xpᷣm.i.ſcðʒ doctrinã ibe
ſu xpᷣi.vtvnanimes.i.ĩ fide vno oꝛe ĩ cõ

feſſiõe honoꝛiſicetis deũ.exẽplo pauli

dicẽtis. An exꝑimẽtũ q̃ritis eiꝰ qͥ i me
loqᷣtur xpᷣus.ij.Coꝛinth.xiiij(Certio in

tribulatõe attulit nobis exeplũ patien
tie ⁊ ĩnocẽtie.j.petri.ij. pus paſſus ẽ
ꝓ nobis vobᷣ relinquẽs exẽplum vt ſeq̃
mini veſtigia eiꝰ.patiẽtie:qͥ cum male
diceret᷑ non maledicebat: cum patere=k
non còminabat᷑, innocentie: qꝛ pctiꝭ

. —

en

Sel

ſotfalmneciue

Auorto in tnott
grctmis uſt

ſnliraui
ſcoloteſtammen
linr wobyfil
mnoflopoſtte
apeiodeecſtrmn
Uhlrgiberee,
guitunf⸗
Glin prolto de
4 luie⸗
ogollboꝛ vos.
scclenüinlen
niſhen
n ſüale vepie
röuaui ergoſch
Uvob'fluside

Weici zewo

Asdr
quor puerpio
ſis hereditann
dicatio.ct ho
. Thie ij. 8
hoͤxpo hele
oib¶Ce
re nüerantebe
clane gole
Toiuelertoo in
dü phiſimter
ltegq pyꝛaro
Pilpicniioblin
lomi vinculis

R ſerüremüer

Ultem ſingr

(ist vita di⸗
Wotmiinͤ

ldoap
Rkaärhol
occhrreindob
Lcum dioe
Hosin hon
qco qñg /
Ulnnabslegan

üitnme

Inhiti nfn d

4

Sdeſcants
i videre on
d. Bolens
Nsgigilagti
nenis viſsi
hnigheitzdiſ
nortinulibil dei
SBrdürfilter
inübhäͤtno⸗
nergontisc⸗
apyrrnih
dus nimautni
snobtsfut ch
Wralitae ſozd

Gedheſhang
eganit abunden

imo in ſunnelt⸗
u hüͤlsliß
ileufear icl⸗
oNobgmdünma
Anor eſtköis
heins qvoedlris
Welatfcktitend
nuiuenni.n⸗
Ailinte ininn
nlucerni i tnn
me dinitntisſt
, lii in natil
ingtiemmbe
lem in laie
tnel uſo ßo,
gut ob doc-
geninkan
uene lil

ſepgeiga ⸗

e oralemiſn
docn niſ⸗

ſde vnootelt⸗

ain
aritisel!/1
gcreli PMien
tniſſiu
ainiuijtt ii
itegaun male

umr:gn

,ho

,bi

fmm

on fecit:nec ĩuentꝰ eſt dolus in oꝛe ei

hereditatis iuſtã vẽdicationeʒ ⁊ hoc ꝑ
rõneʒ legis ciuilis.C. li.iij.titu.de ĩ of⸗
ficioſo teſtamento.l.Si mr.in q̊̃ ↄtinet᷑
ꝙ ſi mñ duobꝰ filiis heredibꝰ lſtitutis
tertio ſilio poſt teſtamẽtũ ſuſcepto ĩ pu
erperio deceſſit m lex ei cũ duobꝰ fra⸗
tribꝰ largit᷑ hereditatẽ:qꝛ ex pᷣſumptõe
legis nõ ſolet mr filiũ pᷣterire mĩoꝛem.
Sic in ꝓpoſito deus qͥ eſt m nr̃a qͥ diẽ
ſa. lxvj. Quõ ſi cui inr blandiat᷑: ita ⁊
ego ↄſolaboꝛ vos.Duos inſtituit here
des celi.vnũ in lege nature:alium in le
ge moyſi. Poſtmodũ vo moꝛtuus fuit
in ſpaͤhle
xpᷣiaui. ergo ſcdᷣm rõnem legis pᷣdicie
duob filiis.i.electis populi gẽtilis et

ludaici ante moꝛtẽ xpᷣi heredibꝰ regni
celeſtis inſtitutis:nobᷣxpᷣianis bonis ĩ

quoꝝ puerꝑio mr nr̃a moꝛtua ⁊.cuʒ ip⸗
ſis hereditatibꝰ celeſtis iuſta ↄpetit vẽ
dicatio.et hoc ꝑ moꝛtẽ ipſius.Oe quo

1. Thi. ij. Qnꝰ ẽ mediatoꝛ dei ⁊ hoim

hõ xps iheſus qͥ dedit ſemetipᷣʒ/ꝓ nobᷣ
oĩbꝰ ¶ A¶ Kertio ẽ honoꝛãdꝰ.qꝛ ſuos
remũerauit benigniter: donãdo pᷣmiũ
eterne gloꝛie.qñ in reſurrectòe ĩ coꝛpe

Z aĩia electos ſuos remũerabit. Ad mo

du ꝓbiſſimi ⁊ potẽtiſſimi regis.qͥ mi⸗
lites qͥ ꝓpꝛia volũtate derelicta:⁊ pꝛo⸗
pꝛii ꝑiculi obliti ipᷣm ſequẽdo vitã ſuã
inoꝛti vinculis ⁊ multis ãguſtiis expo⸗
ſuerũt:remũerabit ſcdᷣm ↄditioneʒ ⁊ p
bitatem ſinguloꝛum Colo.iij. Moꝛui
eſtis ⁊ vita vr̃a abſcõdita eſt cum xpᷣo.
Moꝛtui inq̃t eſtis ꝓpꝛie volũtati x-pᷣm
ſequẽdo ⁊ vita vra glie nunc abſcondi
ta eſt cũ xõo in celo:quã inueniemꝰ qñ

occurremꝰ obuiã xpᷣo in aera:⁊ ſic ſein

ꝑ cum dño erimꝰ.i.Cheſſa.iiij.Eſt ei

xõus in h caſu qᷓſi teſtamẽtũ clauſum
in quo qñq; multa bona alicui legata

ſũt abſcõdita ⁊ ignota: donec clare við
at teſtamẽtuʒ · ꝓpter qð legatarij ſyto
plura eis legata ſperam: tato ad illud

vidẽdũ inardeſcũt. Sic de xpo qͥ eſt te

ſtamẽiũ nr̃jm de quo ipſe dicit.i. Cor̃.

XSen Hſ

„Jpc erhe lis

uarto in moꝛte attulit nobis celeſtis

puerꝑio tertij filii.i. populi

xi. Hic calix nouũ teſtamentũ eſt ĩ meo

ſanguie.quod boni qͥ mnſta in eo eis le

gata ⁊ reſeruata ſperãt: multuz videre
affectant:ſciẽtes qꝛ cum vpᷣus apparuæ
rit vita vr̃a.tũc ⁊ bona vr̃a.De qͥbus in
ps. Credo videre bona dũi in terra vi⸗
hentiũ:⁊ vos apꝑebitis cum ipſo ĩ gio
ria.Coloc.iii.Sʒ — legato pa
uant᷑.qꝛ noĩe xpᷣiani abutunt᷑.⁊ nomen
xpᷣianitatis inale poꝛtãt: dicẽtes ſe eſſe
xpianos:cum xpᷣianoꝑ opa nõ faciant.
Et iſte erroꝛ plus in arte xpᷣianitatis q;
in qcunq; alia arte regnat Non me ſed
aug. audite libꝛo de vita xpᷣiang.c.vij.
uis inqᷣt tam vanꝰ ⁊ miſer ẽ qͥ aduo⸗
catũ ſe cuʒ lras neſciat: audeat ꝓfiteri.

Quis tã vanus ⁊ excoꝛs c.vt ꝓſiteat᷑ ſe
militẽ cum arma gerere neſciat. NHemeo

quoq; nomẽ ſoꝛtitur ſine cauſa.ſutoꝛ vt
ita dicã:nłceſſe ẽ vt calciamẽta ↄficiat
ſi vult vt talis vocet᷑.aut faber. aut arti
fex.qͥlibʒ artis oꝑa facit vt de negotiis
nũcupet᷑X& Huiuſmõi exẽplis agno
ſcimꝰ nullũ ſine actu nomen:ſed omne
nomẽ ex actu Tu vero quõ xpᷣianꝰdice
ris in qꝰ nullꝰ actus xpᷣi apparet.certe
ad dãnationeʒ tuam fruſtra tibi nomẽ
vendicas alienum. St vero hoc negare
nelis onibus credite.cõſi erandg ne
ſunt opera xp̃i: que enũerat auguſtinꝰ
ibidez mireno quid ĩpoꝛtet nomẽ
xpᷣiani.Xp̃ianus inquit iuſticie bonita
tis:inte gritatis:hũanitatis:innocẽtie:

patientie: ca ſtitatis:pꝛudentie:hũilita
tis: pietatis eſt nomen . Quomõ ergo
vendicat ſibi nomẽ xpᷣiani: qui de tam

pluribus rebꝰ nec pauca habet. Si vul
tis ergo ſcire qͥs eſt iſte verus vpᷣianus:
