tibus citra marinis:in quo pꝛoijci᷑ ba⸗
culus ad quaſdã quillas que ibi ponũ⸗
tur.Cecus quidam iuxta ludẽtes ſtans
ait. Datc mihi baculuʒ quia ego etiam
pꝛoijciam.Quod dum faceret nõ vidẽs

quãcũq; nec conſiderãs: fregit thibias
⁊ capita circunſtantiũ ſine differẽtia di

uitis vel pauꝑis. Ita viri enãgelici q

Neben
N

haben

fottite

ſczdin
tis Ne

ensbe
ungt
loalie
dlctdun
kamee
iri⸗
latur
nbis
thro⸗
busin
cnlog
liaſat
poſen
gin mu

leecle
noinn⸗

Rad
ores⸗
gui⸗
cor
we⸗
les:
de⸗

guiki
ſeſſoꝛ
trong

tene

fecttor

Pilno⸗
ſahebi

nin

Sermo XxXII
Ker habent alios regerc ⁊ coꝛigere debent etr pene: x pꝛo falſo ſuggeſto.xxv.qii.c.
brenm foꝛtiter pꝛoijcere baculũveritatisverbi Dicenrti ſacras.⁊ gapris ſequẽtibꝰ.Sie
zui ſcʒ diuini nõ cõſiderdo perſonã potẽ⸗ ergo Em deg xyil. uplici contritione
uforen tis vel pauperis. Et ſicut cecus pꝛoijci- cõtere eos Scðdo debetur eis pena eter
mpan ens baculũ inter multitudinẽ aliquem na. Et hec eſt duplex: quia q̃dꝗ ſpecia⸗
Licetni tangit:ita aad Alge heu ⁊ ꝓchdo⸗ lis eſt que ſpecialiter reſpicit maioꝛes
dlosſei ⸗ Gα☚ loꝛ aliqui ſunt ſiłes cuid beſtie ð qua adulatoꝛes.quia tales deberent eẽ ſtel
ign Dicitur ꝙ videndo leonẽ genu flectit co- le ad alioꝛum illuminationem manen
inrd ram eo:ita aliqbus modernis tpibꝰdi⸗ tes in oꝛdine ſuo. ſed ſũt ſtelle erratice
icem uitibus quãtũcũq; malis in pñtia adu⸗ que de nocte vidẽtur cadere.Sic iſti in
enmtii latur. Lales nãaq; adulatoꝛes cũ adulã- nocte moꝛtis cadent in infernum. Apo⸗
bas tn tibus adulatur in pꝛeſentia cũ detrahẽ cal.xx. Miſit eum in abiſſum et clama⸗
in mgi tibus detrahunt in abſentia. cũ iuranti uit: ⁊ ſignauit ſuper illũ vt nõ ſeducat
tslupen bus iurant. cũ potatoꝛibus inebꝛiantur amplius gẽtes SGcðda eſt gñalis qᷓ oes
fugiärtd cũ loquacibus turpia loquũtur.vel ta⸗ reſpicit generalit᷑. Et hoc patet tali ex⸗
cllorne lia ſaltem facere ⁊ loqui permittunt vbi emplo. Scðʒ fabulas narrat᷑ ꝙ fuit qðᷣ ſabele
hiͤrſ poſſent ⁊ deber ent reſiſtere. In quo eti/ dã bellũ inter volucres ⁊ quadrupedes-
dequi am multũ delinquũt domini tẽpoꝛales ⁊ noctua ſiue veſptilio ſe habuit pꝛodi
l meico T eccleſiaſtici qui vident coꝛã eis in do toꝛie in iſto bello recipiens munera ab
1shreg. mo in mẽſa ſua ioculatoꝛes.trufatoꝛes. vtraq; parte volens vtriq; parti place⸗
aleatones. mentitoꝛes. sadulatoꝛes. iura re dubitans que pars p̃ualeret. Qd ad⸗
RH toꝛes.blaſphemare.iurare.⁊ turpia lo⸗ uertentes aĩalia quedã eam depluma⸗
neſeli qui. ⁊ alios erroꝛes cõmittere. nec eos runt ⁊ dederuut ſententiã ꝙ nunq; iteꝝ
nnitn coꝛrigũt.ſed 98 peius eſt rident libẽ? pennas haberet. n ec de die volaret pꝛo
id tieos audiũt q; vba vitatis eis referẽ⸗ pter adulationẽ et pꝛoditionẽ ⁊ ſuã du
RMZ tes:vt ĩpleãt᷑ illud Rhi. vj. A witate qͥ plicitatem. Ita tales qui omnibus vo⸗
–RWõ dẽ auditũ auertẽt.⁊c.⁊ ſic eos ad igneʒ lunt placere.qui volunt eſſe de parte le
cero ei mittũt infernalẽ. YJere.l. Paſtoꝛes ſedu⸗ poꝛarij ⁊ lepoꝛis.regis⁊ inimicoꝝ eius
fnn xerunt eos.Quis non diceret tales nu⸗ dicentes.viuat quivincit.Expectantes
uni a, trices disboli. Cũ teſte Sreg. Erroꝛ c ui que pars incipit vincere:⁊ illi adheren
iigpen non reſt iſtitur appꝛobetur. Patet igitur tes. Qui volunt deo ſeruire et mundo
iu ſun vitiũ adul ationis eſt periculoſum in et quando vident partẽ dei debilemvbi
i gu maioꝛibus cuiuſcunq; ſtatus aut voca/ videlicet deberent aliquid pati pꝛo ve⸗
ſüogo tionis ſint:v multũ contra rationẽ ritate vel amittere eius partem deſerũt
n dla QAuarto vidẽdũ eſt de eoꝛum pena que falſitates multas ⁊ piuria ↄmittentes.
“ duplex: tempoꝛalis ſcilicet ⁊ eterna. ſed quando infirmantur ⁊ videtur eis
ude in⸗ ꝛimo em̃ eſt puniendus in rebus: ſcili/ ꝙ pars dei incipit pꝛeualere confeſſoꝛẽ
nenn 4 cet reſtitnẽdo qð mala ſuggeſtione ac- petunt volentes tunc cum deo militare
kcu quiſiuit. Non em̃ videt᷑ bone fidei poſ⸗ ſed cum cõualuerint ſunt tales quales
taless ſeſſoꝛ qui malis acquirit medijs. Impe- ante fuerunt. Tales ſententia accepta
wuun ue⸗ trans enim falſas litteras ſecundum iu- deplumabuntur in moꝛte. et in lumine
inmen ra tenetur ad expenſas quas altera ps tuo vomine nunqᷓ videbunt lumen.ſed .
oroſek fecit occaſione illius falſe ſuggeſtiòis quilibet illoꝛum introibit vſq; in pꝛoge
gne hifni⸗ extta de reſcriptis.Quia nõ nulli.in fi nies patrũ ſuoꝛum: tyſqꝙ; in eternũ nõ —
dis o mh ne. Etin ſexto de reſcriptis. Diſpedia li videbunt lumen/ A Aerttii malu q nk E vIiH
i nane tin Ita a ſimili adulatoꝛ tenetur ad re- dẽmvitare ⁊ qð ex duob p̃dictisſeqk cνα M e nal
nthon Titutionẽreuocando ⁊ coꝛrigẽdo q̃ fal Srmaln pkalitar: alũ pealitar: vicʒ danatisis ĩ ifer Alita
mr hbies ſis verbis ſuggeſſit ⁊ acquiſiuit.Et ni-⸗ nũ. Sʒ miti credẽtes ifernũ nõ eẽ imł Fenal
ana hilominus ſubiacebit ſeueritati iudicꝭ tis ſe iuoluũt pctis qͥ heretici cẽſẽdi ſt
di⸗

Alaoz: pena dny ſt.

r iiij

nnn
ÜR e qurta oie ones
Feria quarta poſt quart

ſte punit deꝰ malos et᷑nalit᷑ vt qꝛ ĩ hac

cum bhoc ſit articulus fidei Deſcẽdit ad
inferna. Dicunt em tales.maledictꝰſit
qui hoc credit.ſicut fertur quẽdã ruſti
cũ ĩ pctis inuolutum dixiſſe cuidã pꝛe⸗
dicanti de penis inferni.qui dicit pꝛedi
cãti.Maledictus ſit qui hoc credet: qꝛ
ibi nũqꝙꝙ fuiſti:quia ſi clericus de infer⸗
no ⁊ paſtoꝛ de lupo nõ aſſererent nihil
daret᷑ eis. Cui pꝛedicatoꝛ. O inquit ma
ledicte ſi aliquis inde rediret ⁊ de peĩs
inferni tibi diceret non crederes ei nec
ceſſares a malo: quia ſicut ille exiuiſſet
inde ita ⁊ tu poſſes egredi. Sed crede
mihi infernũ ita pꝛofundũ eſſe ꝙ nullꝰ⸗
poteſt inde aſcendere. ita clauſũ ꝙ nul
lus pote ſt inde exire.ita cuſtoditum ꝙ
nullus poteſt euadere. Añ Job. vij. dr.
Sicut conſumitur nubes et pertranſit:
ſic qui deſcendit ad inferos non aſcen⸗

der nec reuertetur vltra in domũ ſuam

nec cognoſcet eũ amplius locus eiꝰ.q.d
Sicut nubes ꝑtranſit qꝛ eadẽ nũero nõ
reuertit᷑: ſic qui deſcendit ad inferos.i.
ad ſepulcrũ infra rerrã in qᷓ dr eẽ infer
nus non aſcendet ad ſtatũ vite moꝛtał
nec reuertet᷑ vltra in domũ ſuã ad viuẽ
dũ ſic modo: neq; cognoſcet eũ ampliꝰ
locus eiꝰ.i.ſtatus pᷣſentis vite. Per ta⸗
lem em modũ loquẽdi dr.Lalis tenet

qui g illuc deſcendũt nõ reuertent᷑: vi

ã dñicã

vita nũq; voluerũt carere pctõ nũqᷓ; ca⸗

reant ſupplicio. Allud etiã oñdit᷑ exem

plarit᷑ in natura. Ilã vt refert Yſido.li.
ethi · xvj.c.iiij.de qdã lapide qͥ abeſton
noĩatur.hic talis eſt virtutis ⁊ cõditio
nis ꝙ cũ ſemel accendit᷑ nũq; poſtea ex

tinguit᷑.Euiꝰ rõnẽ aſſignat dũs Alber
tus dicens hũc lapidẽ quands hr̃e pin

guedinẽ interius incluſã q̃ eſt materia

⁊ fomentũ ignis. Ita a ſimili ẽ de iſtis

qui ĩ inferno igne gehẽnali cremant᷑ ⁊
puniunt᷑ qͥ cũ culpã moꝛtalis crimis ſẽ
per in ſe habeant incluſã q eſt fomẽtũ
ignis infernalis ⁊ totius cruciatõis:iõ
ignis ifernalis nec ve eternũ ab eis nũ
q; ſeparat᷑ ⁊ in eternũ nũqᷓ; extinguitur
iuxta illud vVſa.vl. qui in ꝑſona dei de
eis ſic inquit.Qui pꝛeuaricati ſũt ĩ me
vermis eoꝛũ non moꝛiet᷑ ⁊ ignis coꝛuʒ
non extinguer Sʒz iuxta iſta vba
quereret aliquis an pena dãnatoꝛũ ho

minũ ſit maioꝛ ꝙꝙ; pena demonũ.Rñndet

ſctũs Bona.ꝙ q;uis ipᷣi demones defe⸗
ctus habeant in ſe poſitos ipᷣi tñ nõ pu
niunt᷑ igne infernali vſq; ad iudiciũ. et
hocvt eoꝛũ exercitatio non impediat᷑ ⁊
dĩna mia oñdat᷑ q̊ ſuſtinet vaſa ire cuʒ
multa patientia Aie aũt dãnate graui

ꝛia qꝛ deus nũq́; ꝓ malignis ſpiriti⸗

magnũ locũ in ciuitate.i.magnũ ſtatũ. puniunt᷑ ꝙ́ demones ꝓpr tres rões

delicet vſq; ad reſurrectionẽ generalẽ ĩ
qua dãnatoꝝ duplicabit᷑ pena ſic beato
rum gloꝛia ꝓpt᷑ vnionẽ aĩe ⁊ coꝛpoꝛis
Et tñ introit eſt facilis:exitus aũt im⸗
poſſibilis qꝛ vmco paſſu intramꝰ. per ĩ
infinitos aũt exire non valemꝰ. Ilãvno
ſolo paſſu quo aĩa exit a coꝛꝑe ſi ĩ pec⸗
cato eſt ſubito ad infernum deſcendet.
Añ Job. xxj. In bonis ducũt dies ſuos
in pũcto ad iuferna deſcenduntvbi ex
diuina iuſticia que ibi euidetiſſime ma
nifeſtat᷑ danati cruciabunt᷑ die ac nocte
in ſecula ſeculoꝝ.Apoc̃.ij.Et maximis
penisvt eoꝝ pctãvindicent᷑.Hoc oñdit᷑
per naturã.ſ.eoꝛũvindicta.nã iuſtũ ẽ ⁊

in culpa ſẽꝑ maneat in pena.Iñ beatꝰ
HGreg.et recitat᷑ de pe.d.) · Poteib. Ju

iuſticia dei exigit hoc ꝙ qͥ ſemꝑ ene antum ad tertiũ in quo demon
ibi

us tm fecit ſicut ꝓ hoibus.ideo ingra

ti pluſqꝙ demones cruciant᷑ ſiue puniũ⸗

tur ¶ Secũda quia ipᷣe diabolus tm̃ pꝛo

vna auerſione eternaliter eſt punitus
de qua ſurgere nõ valet:ſʒ hoĩ deꝰ mul
totiens ignoſcit᷑ ⁊ ſibi gratiã tribuit re

ſurgendi.qui ergo in extremis volun⸗

tarie in pctis manere vult merito igne

infernali et᷑naliter punitur (Tertia qͥa

ſciũt ſe obliuioni traditos nec mitiga⸗
tionẽ in coꝛpoꝛe nec in aĩa recepturos
demones vero tm̃ quo ad ſubſtatiã ſpi

ritualẽ:non quo ad coꝛpus.Ex his pa⸗
tet penã dãnatoꝛũ eſſe grauioꝛem qy pe
nam demonum.

ſtrat certitudinẽ diuine ſcientie·

ꝗb oculis meis.Eſt notandũ ꝙ ocu

S

4

Pſa
mbun
Mer
ſeuͤar
lioche
uhien⸗
Pa
ſerabe⸗
debis
mimga⸗
glüſtlan
nodopit
poktmen
lentisden
1ſanusd
niqet
Wsdord
Nnl.

EN

ferni di
daͤnato
iudeis
vnieſt
coͤlien
femnon
eſs Nin

ibe
nice
hüigen
fſcoli
ebeſtn
1coͤdino
hoſteger
1s Aber
libiepin
ſtmaerg
nedeſts
Gemani!
imis
eſt fometi
aatöis:d
iab eisli
eungnirur
ma deide
ſütime
nis coꝛnz
Ra
ngnond he
Onid Bid
momyzafs
jöininol
diudi⸗
mpedla;!
raſa ec,
nate l
ms fois
5 ſpinn⸗
leonngrn
gepund⸗
gstch
penuns.
olde mnul
ätmbuitte
niswlun;
ngnto ign⸗
(Tenuch
ee nug
ee turo
aliniſi
Erhise⸗
gemiyhe

o demon

jſaentie⸗

ige

ot

Sermoa

loꝛũ dñi quidam ſunt

¶ Juſticie ad puniendũ malos qui at

turibuntur patri.

TiIe Pꝛeſciẽtie ad pꝛeſ, ciendum electos

attribuuntur filio. .
Miſericoꝛdie ad remuner ionẽ iu
ſtoꝛũ q̊ attribuũtur ſpũiſ. d Dico
pꝛio ꝙ quidã ſunt oculi dñi iu ſticie ad
puniendũ malos ⁊ attribunnt᷑ pri ꝑ oĩ
Ba⸗ tig. de quib? in ps. Oculis tuis cõ
iderabis ⁊ retributionẽ peccatoꝛũ vi⸗
debis. Iſti ſũt oculi qͥbus reſpexit ſodo
mitas ad delendũ eos. Geñ.xviij.Exẽ⸗
plũ ſic latro qñ tenetur ĩ carcere nullo
modo põt euadere iudiceʒ: ſic peccatoꝛ
poſt moꝛtẽ nũqᷓᷓ effugiet iuſticiã oĩpo⸗
tentis dei. Lhob.xiij. Qm̃ tu flagellas
⁊ ſanas:deducis ad inferos ⁊ reducis⁊
non ẽ qͥ effugiat manũ tuã. Moc attẽde⸗

re deberent in pctĩs indurati illas pe/ rem vel

nas hoꝛribiles pᷣmeditari vt illas eua⸗

dant. qꝛ qui pꝛouidet de puteo minꝰ in

eũ cadit:ſic nolens cadere in puteũ in⸗

V
*

XXXII—
ad loca Hᷣm exigentiã ſuoꝛũ aĩloꝛ . Et iõ
ſicut electi ſũt in celo qui ſuo amoꝛe ce
leſtia terrenis pᷣpoſuerunt: ita repꝛobi
ꝑ diuina iuſticiã ⁊ dei potẽtiã ſunt ĩ lo

co infimo qui ſuo amoꝛe infima ⁊ terre

na ſuperioꝛibus celeſtibꝰ pꝛepoſi uerũt
vhi ineternũ ſine fine cruciabũtur⸗

Sed videturꝙ dens iniuſte moꝛtale ⁊

ferni diligenter debet ſe cauere ⁊ penã

dãnatoꝛũ conſiderare.qꝛ vt hr extra de
iudeis.ca.Ad liberanda.in glo. Pena
vniꝰ eſt met alteriꝰ.Qui g diligenter
cõſiderat penã dãnatoꝛũ quã hũñ̃t ĩ in⸗

ferno:metum concipit pctõꝝ ⁊ fugit ab

eis. laũ.iij. Ois qͥ viderit te reſiliet a

te. Eſt em̃ infernꝰ ſ̃ᷣm Hhugo.de ſancto

victoꝛe.li.ſuo de aĩa.Lacus ſine mẽſu⸗
ra. ꝓfundus ſine fundo. plenꝰ ardoꝛe ĩ
coꝛruptibili:fetoꝛe intolerabili:plenus
doloꝛe innũerabili · ibi miſeria· ibi tene
bꝛe· ibi hoꝛroꝛ eternꝰ.ibi nulla ſpes bo⸗
ni. Et non ĩmerito dicit Hugo ꝙ ẽ lacꝰ
ſine menſura.⁊ ꝓfundꝰ ſine fundo: qͥa
habet localitatẽ inſatiabilẽ.qꝛ ſᷣm ſapi
entẽ tria ſunt inſatiabilia.ignis.os vul
ue.⁊ infernꝰ. Eſt em de dãnatis ſic̃ de ĩ
carcerato longiꝰ vel demiſſo in exiliuʒ

qꝛ q7to aliquis malefactoꝛ remotiꝰ po⸗

nitur ĩ exiliũ:tanto plꝰ dolet.Et etiam

carcer ꝓfũdioꝛ ſolet eſſe penalioꝛ ⁊ gra
uioꝛ:ſic ᷣm Richardũ deus oꝛdinauit.
quia ſicut coꝛpoꝛa ſũt in locis ſuis ſᷣm
exigentiã ſuoꝛũ naturaliũ ponderũ: ſic
etiam rationales creaturas oꝛdinauit

aſitalpate, Omal⸗s
Fne Spin veg nA lt,

momentaneũ eternaliter puniat cũ de⸗
lectatio peccati inoꝛtalis cito trãſeat ⁊
raptim (dicũt ſacre theologie doctoꝛes
c hoc fit in ſte Pbter duoc alo q̃a ꝙ;to
maioꝛ eſt ille qui offenditur tanto ma⸗
ioꝛ eſt etiam offenſa ⁊ offendens graui
us puniẽdus.vt habet᷑ extra de exceſſi.
pꝛe.Tanto. in glo. Qui eĩ epᷣm offẽdit
plus ⁊ grauius peccat qᷓ qui ſimpliceʒ
ſacerdotẽ.⁊ plus qui clericũ q; laicum

magis ⁊ maxime qui papã vel imꝑato-
pꝛincipẽ qð eſt crimen leſe ma-

ieſtatis. qð etia ſine pena magna non
dimittitur: ĩmo pena capitis puntiur

ſm leges.Eũ g deus omipotens pꝛin⸗

cipes papam? reges excedat.in infini⸗

tum qui eũ offendit per peccatum moꝛ
tale infinite offendit. Eſt ergo dignus
nitione infinita que eſt moꝛs eterna
cðᷣo iꝙdiu durat culꝑa tandiu debetĩ
fligi pena ᷣm Gre.iiij.dya. In infinitũ
durat culpa quia mali ad hoc ſemꝑ vel
lent viuerevt ſeimꝑ poſſent peccare.Li
cet em̃ actus peccati moꝛtalis ſit finitꝰ
et quaſi momentaneus tamen quia in

voluntate peruerſa peccatoꝛũ eſt talis
infinitas.ſ.ſemꝑ velle peccare.ideo de

us iuſte eos punit infinite et eternali⸗

ter. At ergo tali modo per eternam pu

nitionem deus nõ accedata tangat :ho

mo de peccatis ſurgere e oculos
mentis ſolũ in deũ leuare

do dico ꝙ quidã ſunt oculi dni pꝛeſciẽ⸗

tie ad pꝛeſciẽdũ electos qͥ attribuũtur
ſilio pꝛopter ſapienti. ps. Imperfectũ
meũn viderũt oculi tui ⁊ in libꝛo tuo oẽs

ſcribentur. Exemplũ.ſicut em mater ſet

numerũ ſuoꝛũ filioꝛũ:ſic diuina fapien⸗

tia numerũ beatoꝛũ ⁊ dãnatoꝛũ.⁊ ratio

eſt quia omnia ſunt ſibi pꝛeſentia ⁊ ii⸗

hil tranſit ſibi in pꝛeteritũ: quia in omi
pri

E

ſtoz: 4netbemt ſpicſas

etrna nSS Enz in bon

Bi 23 S3 ebac s , .

Feria quarta poſt quartã omicã

loco oculi dñi contemplant᷑ bona ⁊ ma
la quia videt qui pꝛedeſtinati ſunt ad
gloꝛiã ⁊ qui pᷣſciti ad penã. Juxta hãc
materia pdeſtinatoòis notada ſũt aliqᷓ.
¶BPumo quid eſt pꝛede ſtinatio.
¶ Secundo an imponat neceſſitatẽ.
Auantũ ad pꝛimũ eſt diccdum fᷣm do⸗
ctoꝛes ꝓ̈ pꝛedeſtinatio eſt receptio vni
us et no alterius a libera volũtate diui
na ⁊ ex mera gratia nullã penitus bha⸗
bens cauſã. duo dicit. Pꝛimo ꝙ eſt avo
luntate diuinavnũ recipere ⁊ alterũ nõ
Secũdo ꝙ nullã habet cauſam:ſed be⸗

ne repꝛobatio. pꝛimũ pꝛobatur tali rati

one.quod ex gratia datur ad libitũ da⸗
ri⁊ donari poteſt:ſedvita eterna datur
ex gratia.ergo ad libitum dari poteſt.
maioꝛ pꝛobatur per illud Math.xx. An

mihi nõ licet qð volo facere. minoꝛ pa
tet per Augu.contra pelagiũ:ergo.⁊c.
Et cõfirmatur teſtimonio apłi ad Ro.

viij.Eſtimo inquit ꝙ nõ ſunt cõdigne

paſſiones huius ſeculi ad futurã gloꝛi

am que reuelabitur in nobis.ergo glo⸗
ria datur gratis.ſi datur gratꝭ ergo ad
arbitriuz dantis. Secũdo pꝛobatur exẽ
plo aſſumẽdo dictũ philoſophi.j. arhi.
dicentis ꝙ vna eſt materia in omibus
generabilibꝰ ⁊ coꝛruptibilibus :⁊ tamẽ
nulla ratio aſſignari poteſt quare vna
eius pars ſit ſub foꝛma hominis:a alia
ſub foꝛma aĩaliũ bꝛutoꝛũ ⁊ irrationaliũ
niſi diuina voluntas. Similiter quare
deus hunc eligat et hunc repꝛobet non
eſt alia ratio niſi diuina volũtas.Secũ
do pꝛobatur idẽ ĩ artificialibus.et hoc
ponit beatus ho.pte.j.q.xxiij.dicẽs.
Sicut ad cõplementũ vniuerſi rerũ di⸗
uerſi gradus requiruntur quaꝝ alique
altum.alique infi mũ tenent graduʒ in
vniuerſo.⁊ hoc modo deꝰ ꝓꝑmittit mul⸗
ta fieri mala in vniuer ſo.ſic in toto hu⸗
mano genere deus voluit aliquibꝰ ſuã
bonitatẽ oſtẽdere ſeu repꝛeſentare per
modũ mie parcẽdo.⁊ hos dicitur pꝛe⸗
de ſtinare.⁊ aliquibꝰillã repꝛeſentare ꝑ
modũ iuſticie puniendo ⁊ eos repꝛoba
re.Similiter põt dici ꝙ nulla alia ratõ
põt aſſignari qre iſte lapis ſit ĩ illa ꝑte

pariet: ⁊ ille ĩ alia:niſi volũtas aftiſc,⸗
Et qre ſi i ſte ſit pᷣdeſtinatꝰ⁊ ille nõ.nui

la alia ratio aſſignari põt niſi dinavolũ
tas.Ro.ix.lõ eſt volẽtis neq; currẽtis
ſed dei miſerãtis.Hoc idẽ ꝓbat᷑ exẽplo
vitri.Sic̃ em̃ nõ põt alia rõ aſſignari qᷓ
re artifex ex eadẽ materia vitri hocvas
fecit ꝓ criſmate factovel ad tenendum
vinũ in menſa regis.aliud vo vas fe⸗
cit ĩ cõtumeliã ⁊ in dedecꝰ vt vrinale vł
ſimile niſi voluntas magiſtri. Scðᷣo di
cit ꝙ nullã habet cauſã. hoc ſatis ẽ cla
rum ex pꝛecedentibus:qꝛ fit ſine meri⸗
tis.repꝛobatio aũt nũq; ẽ ſine cauſa cu
nullus dãnet᷑ niſi ꝓ pctõ oꝛiginali vel
actuali moꝛtali.repꝛobatio auteʒ alicui
nõ faeit iniuriã. Hoc oñdit᷑ ꝑ exeplum

beati Augu.in li.de pꝛedeſtinatiõe.Si

vnus habet duos debitoꝛes qͥ ᷣm inſti⸗

ciã tenent᷑ ſibi ſatiſfacere.ſi donat ⁊ re

mittit vni ⁊ ab altero exigit.quis ſane

mentis dicere põt ꝙ faciat iniuriaʒ illi
quo exigit Modo ꝓpoſitũ accipiamꝰ
in deo ⁊ homie. Ilã apls dicit ꝙ ꝑ vnũ

hoĩeʒ pctm̃ intrauit.ſ.oꝛiginale per qðᷣ

oẽs ſumꝰ obligati ꝑ pꝛimũ petm̃.ſi nüc
vni donat:alteri nõ.qͥs pot eũ iuſte ar⸗

guere de hoc: certe nullꝰ. ergo cui vult
remittit.⁊ cui vult nõ remnittit: ſʒ indu
rat ꝑmiſſiue q̃ſi ei gratiã non infũdit.

W¶ AAuantũ ad ſecundũ an pꝛedeſtina

tio imponat nceceſſitatẽ ſic ꝙ pᷣdeſtina⸗
tus nõ poſſit dãnari ⁊ pꝛeſcit nõ poſſit
ſaluari.dicũt om̃s doctoꝛes ſacre theo⸗
logie ꝙ nõ ponit neceſſitatẽ. Et ꝓbat
ſic:qꝛ ſeq̃ret᷑ ꝙ de nccitate hõ ſaluaret᷑.
nã ⁊ multi ſũt ſancti qͥ peccauerũt moꝛ⸗
talit᷑ qͥ ſi ĩ tali ſtatu deceſſiſſent fuiſſẽt
dãnati · Itẽ nullꝰ peccat in eo qð vitare
nõ põt pſᷣm Aug.ſed ſi pꝛedeſtinatio ne
ceſſitatẽ ĩponit:ergo repꝛobatio neceſ⸗
ſitatẽ imponet.⁊ iðo ſiẽ pᷣdeſtinatũ ne
ceſſe eſt ſꝑ bene facere: ita ⁊ repꝛobatũ
neceſſe erit ſp malefacere.ↄñs ẽ abſur⸗

dũ vt qͥs vi ſaluet᷑ ⁊ vi dãnet᷑ qꝛ alit᷑ fa⸗

cere non potuit.gſibi nõ ẽ imputandũ
ſi danet᷑ aut ſaluet᷑. Omiĩa aũt iura cla
mant vtvolũtati pctin imputet᷑.xv.q.j.

per totũ. Et iðo ꝓpter pᷣdeſtinatione,z

Vt Peſca Fonat ne AE

thadin

baurhe
orcltg
adeieen
magni.
lquoten
lensgin

niaroe
bera vo
hireyel
huceki
Umnttrer
ſoGin
neoekt
Thlih⸗
ſneg
tuanofh
tunil
lberroe
Moan
mione
traber
trahen
bis ert
meãer
ciq de
ceptu
tl ſun
lunrar
leupian/
umnänn
Uhonni
lummof
flütad
lof Ntq
ünan
Uinnel
lerzet
Wwodi
ſunns
Medioet
unagul
Aräg i
Cegrgemn
Mliſerm
ſunafne
D

NH
loend
napli
mis
exipo⸗
nmiz
weyas
mndem
ie:
nnale.
Scor
tisech
jemen⸗
–W
nallde
–
replum
⸗
miuſti⸗
natare
se
uriz Ui
uchen
tA
lefge
ifn ſinit
iuſen⸗
gocnin
inſzindt
tnſ⸗
in
tim
Hopoſe
rlhe⸗
rd
hoſalnant,
inno⸗

menn
ſien iuſt
togun
jeſtunton⸗
banonens
geſtmatit
n
ig dlit ſi⸗
inpe
itiunuchh

E

telr,

nuanez

—
2

40

niat. hoc caſu poſi

ad eũ certo loco dabit ſibi ꝓmotionem
magnã. Et qꝛ dũs ſcit ꝙ nõ poteſt ſine
equo terminũ dieſſtatuto actingere: no
lens ꝙ in eo ſit defectus mittit ei equũ

miandãs ꝙ ullo equo accepto ad eũ ve⸗

2

4 to: none manet in li⸗
bera volũtate ſerui equũ accipere ⁊ ve⸗

nire vel refutare: vel poſtqᷓ receꝑit ad
huc eſt in ſua voluntate eo vti vel ipᷣm
dimittere ⁊ facere qð dũs oꝛdinauit vlł

nõ. Sic in ꝓpoſito dñs noſter qui q;tũ

in eo eſt vult om̃s hoĩes ſaluos fieri.j.
Thi .ij.⁊ ad vitã venire cternã.ad quã
qꝛ ſine gratia venire nõ poſſũt eis gra⸗
tiam offert: ſaltẽ naceſſariã ad ſalutem

Et tamèẽ? ſicut exiſtens in lunũĩe poteſt
libere oculos aperire ⁊ lumen recipere
vyel clauderea excludere.Et ſiẽ exiſtẽs
in fouea poꝛrigenti ſibi manũ ad eũ ex⸗

trahendũu poteſt vel manũ dare vel re⸗

trahere. ita qtũ ad demm qui manũ no
bis extendit. Pꝛouer.j. Extendi manũ
mes et no erat qui aſpiceret:imo quod

cũq; datuʒ poteſt homo refutare vel re

ceptũ amittere: cũ ipſe offerat nobᷣ gra
tiã ſuam inediante qua ſaluamur:i vo⸗
luntate nja et libero arbitrio e ſt vt illã
recipiamꝰ?vel nõ.⁊ ſic hõ ꝑ ſuũ libeꝝ ar
bitriũ vł ſaluat᷑ vł dãnat᷑.Ex qͥbꝰ pʒ ꝙ
hic homiĩes ſũt poſiti in libꝛa liberevo⸗

luntatis ſicut mulier adultera int ma⸗

ruũ ⁊ adulterũ. De qua fertur ꝙ pariũ
us fuit quedã adultera que de aſſenin
partiũ maritividelʒ ⁊ amaſij fuit poſi⸗
ta in medio vt ſic eligeret quã partem
vellet:qͥ ſtati adulterũ elegit. Quantũ
ad modũ illius inter maruũ ⁊ adulteꝝ
ſumus poſiti inter deum et creaturã in
medio.i.in libero arbitrio vt amoꝛ no⸗
ſter ſit meritoꝛius.Aliqui autẽ ad mo⸗
dum adultere potius eligũt amare cre
aturã.alij autẽ ad moduʒ ſponſe amãt
creatoꝛem.de quibꝰ Aug.deverbis do
mini.ſermo.lv. Amoꝛ mũdi adulterat
gĩiam.amoꝛ fabꝛicatoꝛis.i.dei caſtigat.
Huic verbo concoꝛdat ſapiens Ecci.xv

. 4 * 8
3 . X

ntithil diminuit de libero arbitrio. Pꝛo
batur ꝑ exemplũ.ponat᷑ ꝙ aliquis dñs
oꝛdiat ꝙ ſi ſeruus ſuꝰ venerit certo die

Deus ab initio conſtituit honũieʒ ⁊ re⸗

liquit eũ ĩ manu conſilij ſui. Appoſuit
ante illuʒ ignẽ ⁊ aquã:malũ ⁊ bonum:

moꝛtem ⁊ vitam. Quibus inſuper con

coꝛdat decretum ſũptuʒ ex verbis Au⸗

guſti· xxiij.q:iiij · Ilabuchodonoſoꝛ.di
cens ꝙ pꝛedeſtinatiovel pꝛeſciẽtia dei
nulllam nature infert neceſſitatẽ: quia
nec bona abſq; eiꝰ gr̃a nec mala abſq;

eius ſcientia eueniunt. ¶ ¶¶ Sed cuʒ
ſcientia dei tam inuariabilis ⁊ ĩimuta⸗
bilis ſit ꝙ a nullo poſſit mutari. videt

ſequi ꝙ quicqͥd ſcit de neceſſitate eue⸗
niet. Ponamꝰ ergo ꝙ ſcit aliquẽ dam

nandum eſſe ille de neceſſitate dãnabi

tur.quia ſcientia dei mutari non poteſt
et ſic videtur ꝙ cauſa damnationis po
rius debeat attribui ſcientie dei q; volũ

tati peccatoꝛis.Sicut ipſi arguunt di⸗

cẽtes.quare ieiunabimus aut alia ope
ra penitentie faciemus cnʒ omĩa eueni
ant ſicut deus ſcit ⁊ quomõ vult eſſe vẽ
tura.fruſtra em̃ conamur: quia ſi deus
ſcit ⁊ vult ꝙ benefaciamus ⁊ ſaluemur
ſaluabimurvel econuerſo.licet iſtis ob
icctionibus doctoꝛes theologie hacte⸗
nus ſubtiliter ⁊ veraciter inueniantur
reſpondiſſe.quia tamen laici et parum
litterati iſta cõmuniter obijciũt qͥ ſub⸗
tiles non intelligunt nec appꝛobant re

ſponſiones:melius eis rudibus ⁊ groſ

ſis cxemplis ſatiſſit. Querendum eſt
igitur ab illis quare tm̃ laboꝛant circa
diuitias acquirẽdas vel circa ſeculi ho
noꝛes vel ſciẽtias lucratiuas ⁊c̃.vel cir
ca vitam pꝛolongandaʒ per medicine⁊

medicoꝛum artem. in his omibus fru⸗
ſtra laboꝛant et in vanũ conantuxr quia

deus ab eterno ſciuit ſi debuerunt eſſe
dinites vel non.ſi magnuʒ honoꝛem ſe
culivel delitias carnis vel ſcientiã ma

gnam vel equuʒ vel alia neceſſaria ⁊ lõ

geuitatem eſſent accepturi ſfiue habitu⸗
rivel non. Si ergo ſciuit iſta eis eſſe fu
tura quare tm̃ ſollicitãtur circa illa q̊s
de neceſſitate eis eueniẽt · Si vero eis

contraria ſciuit eis euenient.qᷣeſcãtg

⁊ doꝛmiant ⁊ nõ cogitant quomodo di
uitias vel honoꝛes cõſeqnt᷑ nec cõedãt

PS

Feria quarta poſt quartã dñicã

aut medicinã adhibeant coꝛpoꝛi vt diu
tiusviuant:quia ſi deus ſciuit illos diu

eis omnipotẽs ante ſecula diſpoſuit do
nare.Ex i ſtis pᷣlibatis reſpõdet᷑ ad ar⸗

victuros ſine cibo diu viuent.Et ſi con- gumentũ illoꝛũ qui dicunt.Deꝰ hoc ſcit

trarium ſciuit.ſi ſaniſſima et delicatiſſi
ma cibaria comedant non viuent. Ilec:
dicẽt Puero ꝙ equũ paret ad equitãdũ
quia ſi ſciu
te eq̊tabũt.Sed dicẽt ꝙ ſiẽ laboꝛãta ſol
licirãtur ꝓ ſuſtẽtatione ſua⁊ ſuoꝝ ꝙ de
us vult ꝙ hoc faciãt q;'tũcũq; hoc ſciat
ab eterno ſciuerit: qꝛ cuʒ hoc ꝙ ſciuit
talem finem vel effectũ eſſe vẽturũ.ſci⸗
unit etiã media ꝑ qᷓ hõ eſſet vẽturus.vel
per que ab illo ſine deſiceret. et ꝑ q̊ me⸗
dia talẽ terminũ attigeret vel nõ attin⸗
geret. Ila aũt media faterivolũt eẽ la⸗
boꝛes.ſollicitudines⁊ opera que ſue ꝓ
pꝛie derelinquũtur volũtati ad faciẽdũ
⁊ attingendu finẽ illũ:vel ad nõ facien
dũ ⁊ non attingendũ.Si iſta ↄceſſerint
circa victũ ⁊ veſtitũ coꝛꝑis: ꝙ vicʒ cuʒ
ſcientia ⁊ volũtate dei ſtet ꝙ iſti coope
rẽtur ꝓ coꝛꝑali ſuſtẽtatione ⁊ tꝑali vi⸗
ta.⁊ ꝙ ſciẽtia dei q;tũcũq; ſit immutabi
lis nõ ſufficit ad hoc ꝙ iſta acqͥrãt ſine
illoꝝ coopatõe ſollicitudie.A foꝛtioꝛi
rõne opoꝛtebit eos cõcedere ꝙ de? vult
etiã ꝙ ꝑ oꝑa penitẽtie ⁊ caritatis labo
rent ⁊ ſollic itẽtur:vt ſuſtẽtationẽ acqͥ⸗
rant eternã ⁊ vitã gloꝛioſã. Si em̃ ſciẽ
tia dei ſola nõ ſufficit in alijs q̃ ad coꝛ⸗
pus pertinẽt:ergo nec in his q̃̊ ad aiaʒ
Ptinẽt.Sicut ergo nõ obſtãte ꝙ de? re⸗
bus oibus certos indiderit ⁊ oꝛdinaue⸗
rit fines ⁊ eoꝛũ fines pᷣſciuit ⁊ foꝛtunas
ipᷣi tamẽ vt illos fines aſſequãtur conã
tur naturalibus motibus.Sic̃ patet in
motu lapidis deoꝛſũ.Cũ em̃ finis ⁊ na⸗
turalis eius quies ſit eſſe deoꝛſũ: ſemꝑ
ad hoc conat᷑ vbicũq; poſit?ꝰfuerit. Sic
nõ oſtãte ꝙ deꝰoꝛdin auerit hoĩeʒ vel p
deſtinauerit ad finẽ ſuꝑnaturalẽ.ipᷣe ta
men ad illũ adipiſcẽdũ ꝓpꝛijs dʒ coo⸗
perari laboꝛibus.Quia ſᷣm bim̃ Gre:i
neri. vbi ðꝛ infra.Perhẽnis regni pᷣde⸗
ſtinatio ita eſt ab oĩpotenti deo diſpoſi
ta vt ad hoc electi ex laboꝛe pueniãt q̃⸗
tenus poſtulãdo merestur accipere qð

infallibiliter: ergo infallibiliter euenit
egatur ↄſequẽtia:quia oppoſitũ con
ſequẽtis ſtat cũ antecedẽte.quia hoc ꝙp

ſciuit eos eqᷣtaturos de neceſſita aliqͥd nõ infallibiliter vel neceſſario ſʒ

ↄtingẽter eueniet ſtat cũ hocꝙ de um⸗
mutabiliter ⁊ infallibiliter illud ſciuit
quia infallibiliter et immutabiliter in
antecedẽte ⁊ ↄſequẽte nõ referũtur ad
idẽ.quia in antecedẽte refert᷑ ad intui⸗
tũ dine pñitie: in cõſequẽte refert᷑ ad re
eremd Sieutn Ederteeee
egato. xxiij.q.iii 4 abuchodouoſoꝛ
llõ ergo neceſſitnté. Referedo em̃ ſciẽ
tiã dei ad rerũ euẽtũ ita res illas ſcitvt
eueniẽt.ſed eueniũt ↄringẽter:gꝰc̃.Ex
quo pʒ ꝙ ĩmutabilis dei ſciẽtia non eſt
maloꝛũ câ: qꝛ hec ĩmutabilitas non ad
res malas cauſadas refertur ſed ad dei
noticiã quẽ nihil latere poteſt. Hoc eti
am pʒ in apto ſenſibili exẽplo de ſcia
hũana. Mõ vidẽs vnũ aliũ hoĩem occi⸗
dere occiſoꝛẽ ad ſuſpẽdium duci infal
libiliter iſta ſcit.vidẽs etiã ⁊ ſciẽs mul
ta mala ĩ mũdo eẽ:⁊ hꝰĩmutabiliter va
eſſe intelligẽs.iſtoꝛũ cauſa non eſt:ſed
mala voluntas occiſoꝛis fuit cauſa ho⸗
micidij. Sic in ꝓpoſito ſicut ille videt
hominẽ coꝛã oculis ſuis int fici:nec ta⸗
men illius eſt cauſa ſed volũtas puerſa
occiſoꝛis. Ita de? pꝛeſentialiter ab eter⸗
no videt omnia mala ꝗᷓ fuerũt.ſunt.vel
erunt.nec tamẽ illoꝛũ eſt cauſa:ſed ma
loꝝ hominũ peruerſa voluntas.Ex his
infertur ꝙ nec pꝛedeſtinatio nec pꝛeſci⸗
entia neceſſitatem imponunt nec aliqͥd
de libero arbitrio diminuũt: igitur ⁊c̃·
M¶ Dico tertio ꝙ quidam ſunt oculi
miſericoꝛdie ad remunerationem iuſto
rum qui attribuũtur ſpiritui ſancto pꝛo

õð

ſericoꝛdia eius. Iſti ſunt oculi quos le

uauit chꝛiſtus ſuper diſcipulos quãdo

dixit ad eos. Beati pauperes ſpiritu.ꝛc̃
Exemplum.ſicut em epiſcopus ſemper

pter clementiam.ps.Oculi domini ſu⸗
per iuſtos:⁊ in eis qui ſperãt ſuper mi

oculos hʒ ſupꝛa ſuos conſanguineos ?

Zooe d. pe Kſer nie

in *νανN — Pattri

ppingt

docos ſi⸗

flecon
Peemmobe

perfecnte

tncog

Monabt.
eſe g

hohligeſt

borusinn
usetent
phatus q⸗

ſſcti

i Nare
etglon
hoe nue
i apoſt
Henſonͤee

poteſt

teneat nii
nigene
ton ſegve
ibolanon
Toni Lue
ſuma
ohon
gonap
nihil alt
Besitn
gatione
aluude⸗
mungil
Etde iſ⸗
tn. Blon

almml

ſitrenora
Wocian
Rhuit
ſatepo⸗
ſon
Corgeten
wouc.
üdickpe
niſimic

Gongilas
Uiſtivent
haſan⸗
kuii⸗

Hoſttid
Gek an
Ne hoeſt
ltercuant
ppoſttücn
qus hoc
Neeſſarioß
eg Nlm⸗
Prdſtit
mabilterig
referünurel
enk adim
ki
wtoprins
aie
ridoemſl
gillosſchn
terg ri
etianoneſt
tased 1
ſaadd
daneſt Daf
ſereglonſi⸗
lü hoinon/
diumdadſtfi
nitſienn
ſanonefſi

ſcnr lenin

inefcnett“

Ginsplent
lunthenn

fteik ſunt il

Garſaſtüm
lnii
inatoeehtin

SerOmo XxXIIII

os. ſic xp̃s hʒ oculos mĩe ſuꝑ uume ri viſa ẽ gaudiũ honoꝛ ⁊ tripudiũ. Eſt

Pꝛemio beatitudĩs qð pᷣmiũ habebit qͥ Ille qui eſt tibi ductoꝛ teſtamẽti noui
perfectus erit.qꝛ ðꝛ Ecci.xxxj.Qui pꝛo medisatoꝛ eſt.Eſt etiam ciuitas noua·
batus ẽ in illo.ſ.in xpᷣo ⁊ ꝑfectus inuẽ⸗ Apoc̃.xxj.Aidi ciuitatẽ nouã hieruſa⸗

veopinquos ad cos pꝛe ceteris pꝛeben⸗ iſuꝑ lux noua He ſter. iij loua lux oꝛi
rũ electoꝛũ ad eos felicit᷑ pꝛemiandum er ibi nou dux.qꝛ ſicut dici᷑ Hebꝛe.ix.·

tus eſt erit ei gloꝛia eterna.Et bene dic̃ lem. hieruſalẽ interpꝛetat᷑ viſio pacis ·
ꝓbatus qꝛ ſicut recipiẽd? ad oꝛdinc ꝓ⸗ Eſt etiam ibi noua iocunditas. Apoc.
feſſoꝛũ dʒ pꝛius ꝓbari in ſtatu nouicio xiiij · dicit ꝙ illi qui ſũt ibi cantant ca

rũ. Ita recipiendus ad oꝛdinẽ angeloꝝ ticũ nouũ ante ſedẽ dei ⁊ agni.bene igi

et gloꝛiã beatoꝛũ debet pꝛius ꝓbari in tur dicit᷑ 5 in illa gloꝛia eſt pulcritudo

hoc mũdo in ſtatu gratie videlʒ viato decoꝛis Scðo ibi eſt. plenitudo valde
rũ et poſtmodũ recipiet᷑ adſtatũ cõpᷣ⸗ copioſa.qð oſtendit᷑ in hoc verbo pal⸗

henſoꝛũ ad gloꝛiã eternã. Quia ſiẽ nul ma.Palma em̃ que ſemꝑ viret⁊ q̃̊ mul

lus poteſt peruenire ad curiã pape niſi tos dulces fructus poꝛtat ⁊ que ab ele⸗

teneat viã.ſic nullus ad gloꝛiã niſi per phantibus frequentatur ⁊ de quavicto

viã gratie:quã habebim in hoc mũdo res antiquitus coꝛonabant᷑ ſigniſicar
xpᷣm ſequendo ⁊ imitãdo ꝑ viã vtutũ ⁊ gloꝛiã ſiue beatitudinẽ eternꝗ. Luiꝰ vi
tribulationũ cũ ipᷣʒ in hoc habeamꝰ pa roꝛa pulcritudo ſemꝑ durat que in fru

Fondrriii. DOporruit pati xpᷣʒ et ctibus oĩm bonoꝛũ aſfluens abũdat.de
ſic intrare in gloꝛiã. Et xp̃
opoꝛtuit pati ſʒ oẽs xpᷣianos vt ad ill
gloꝛiã poſſint ꝑuenire.que quidẽ głia uotus ꝑ ſpem⁊ deſideriũ currit ⁊ freq̃n

tnon ſolum xpʒ qua deus vicrores t beatos pᷣmiat ⁊ co
ronat ⁊ ad quã inſuꝑ elephas.i.vir de

nihil aliud ẽ qꝙ́ᷓ beatitudo.de qua Boe. tat.Ideo de beatis dicitur Apoc̃.vij·
Beatitudo eit ſtatus oĩʒ bonoꝝ aggre ip̃i erant ſtantes in cõſpectu agni ami
gatione perfectus. Et ideo gloꝛia nhil cti ſtollis albis ⁊ palme in manibꝰ eoꝝn
aliud ẽ ꝙ illa celeſtꝭ felicitas quã poſt Per ſtolas albas intelligunt᷑ eoꝛum bo
mundi laboꝛes ſancti ↄſequunt᷑ ĩ pria. na opera coꝛã deo mũdiſſima.⁊ per pal

Et de iſta quilibet põt dicere illðõ Job mã gloꝛia intelligitur quã habent ⁊ te
xxj. Gloꝛia mea ſemꝑ innouabit᷑ ſicut nent.Ad quã nos ꝑducat ieſus.⁊c.
palma mitiplicabo dies. In qua aucto eria quinta poſt quartã dñi⸗

ritate notat᷑ ꝙ gloꝛia eterna ſiue beati cam quadrageſime. Ser.xxxiiij. D

Ccinge lübos tuoſ

tudo cõparat᷑ palme·. qͥa palma habet
pulcritudinẽ decoꝛis ⁊ plenitudinẽ fru⸗

ctuũ et tẽpoꝛis longitudinẽ. Ilã ſic̃ pal lle baculũ meũ in manu tua ⁊

ma ſuꝑ om̃s arboꝛes durat diutius: ſic

ade.iiij. Re.iiij.Sicut milites volen⸗

gloꝛia eterna habet diuturnitatẽ. ibi in tes in bello pꝛoſicere reſi pic iſt vexilluʒ

nouabit᷑. habet fertiliatẽ opulẽtiſſimã
cũ dicit᷑ palma.Habet ęxernitatẽ dura⸗
tiſſimã cũ dicit᷑ ſemꝑ De duob tm̃ ad
pꝛeſens dicamꝰ Dico ergo pꝛio ꝙ pul⸗
critudo gloꝛie nuqᷓ; defoꝛmat᷑.cũ dicit
innouabit᷑. Res eĩ q̃ ſt noue ſolẽt ma
gis eſſe gratioſe ⁊ magꝭ paſcẽtes.⁊ iõ

gloꝛia illa ðꝛ noua Quicqͥd eĩ ẽ ibi gra

tioſũ iuenit᷑ nouũ.Eſt ei ibi nouꝰ rex.
Exo.j.Surrexit rex nouus ſuꝑ egiptũů.
Eſt etiã ibi noua lex. Heſter.uj. Ilouꝰ
populus eſt ⁊ nouis vtens legibꝰ. Eſt

regis:ſic pꝛoficientes in bello tempta⸗
tionis reſpiciunt patibulũ dnice paſſio
nis.ſ.crucẽ.Fᷣm hoc verba hec
¶ Oumo docent intrare bellũ ſpiritu⸗
ale q;tũ ad cõtinẽtiã.ibi.accĩge iũbos·
Scðdo docẽt reſpic ere vexillũ trium
phale qtũ ad patiẽtiã.ibi.tolle bacuac
¶ Qertio iubent expectare tropheuʒ
qytum ad ꝑſeuerantiã.ibi:et vade.⁊c.

¶ Quantũ ad pꝛimũ in quo docemur

intrare bellũ ſpirituale q;rũ ad continẽ
tiã.qð pꝛobat lumbi accictio.ibi.accin

cvuin 9ſiderari
ne.

Feria quinta poſt quartã dñicã

ge lumbos tuos (Eſt notanduz ꝙ debe
inus accingi triplici cingulo.

¶ Pꝛimo cilicio aſperitatis ⁊ cõtinen

tie cõtra carnis luxuriam.

¶ Scẽo ſacco humilitatis ⁊ verecun⸗

eidcontra ſuperbiam.
¶ Mertio pelliceo caritatis⁊ cõcoꝛdie

contra diaboli maliciã. Il¶ Pꝛimo er

go debem? accingi cilicio aſperitatis ⁊
⁊vtinentie contra carnis liruriã.de hoc
Yere.vj. Filia populi mei accingere ci
licio ⁊ conſpergere cinere caput tuũ.lu
ctum vnigeniti tui fac tibi ⁊ planctum
amarñ.⁊ Vſa.xxxij. Exuite vos ⁊ cõfũ

dimini accigite lumbos veſtros ſuper
vbera.Exẽplo Judith q̃ vt pꝛepararet

ſe ad interſiciẽdũ holofernẽ induebat᷑

cilicio. ſic tu volẽs interſicere demonẽ
ſiue peccatũ.Exemplũ ſieut em̃ mulier

luget de moꝛte filij vnigeniti ⁊ ſponſa
de moꝛte viri ſui cõtriſtatur ⁊ dolet: ſic
fidelis aĩa de dei amiſſione que fit per

peccatũ ſiue per peccati cõmiſſi ionẽ. Et

ſic mulieri moꝛtue cõpatit᷑ vir ⁊ nigris

veſtimẽtis ĩduit᷑.ſic caro ↄmiſſo pctõ

induenda eſt cilicio ad penitentiã. Sʒ

nunc oppoſitũ videt᷑.quia q;to plꝰ aia

coꝛtmpit᷑ per pcim̃ tanto coꝛpꝰ pꝛecioſi⸗

us oꝛnat᷑ veſtimentis exqͥſitis qð eſt ab

ſurdum videre a dicere.O q́yta cõmiſ⸗

ſa ſunt mala pꝛopter vanũ oꝛnatũ.Sed

pꝛo nunc dicam?de vno ſolũ qð dicitur
obligationis ꝓpfr᷑ quã obligationẽ ta⸗
lis oꝛnatus eſt dete ſtandus:quia tales
mulieres ſevane oꝛnantes obligantur
ad reſtitutionem dãni qð mar iti ip̃a⸗
rum inferunt occaſione ſuarũ vanitatũ
Obligantur etiã ad ſariſfactionẽ quã
do reddunt ſuos maritos impotentes
ad reſtituendũ male ablata. Eñ
quelibet mulier ſiue marit ſiue pater
ſiue etiã confeſſoꝛ qui hʒ examiare cõ⸗
ſcientias eoꝛuʒ ſi vult recte cognoſcere
quado in talibus vanitatibꝰ ⁊ ſuꝑſlui⸗
tatib eſt petm̃ tria dʒ cõſiderare/vnuʒ

pꝛeteritũ.aliud pꝛeſens.tertiũ futurũ.

Pꝛimũ qð debet cõſiderare dicit᷑ pᷣteri
tum.ſ.ſi talia indumẽta ⁊ pꝛecioſi oꝛna
tus ſint de illicite acquiſitis et ſanguĩe

pauperũ atq; ꝑ malos contractꝰ 1 rapi

nas ⁊ huiuſmodi. Talis veſtis ſic acqͥ
ſita eſt illa de qua dr Leuit᷑.xi ij.ꝙ ẽ le⸗

ꝛoſa ⁊ ↄcremari debet.⁊ iubet᷑ Eſa.ix.
eſtimẽtũ admixtũ ſãguie.ſ.peni erit
in cõbuſtionẽ ⁊ cibus ignis videlʒ ĩfer

ni. Et Yere.ij. c. cuilibet mulieri ſic oꝛ⸗
nate p talẽ modũ dicit᷑. In alis tuis in

uent/ eſt ſůguis pauperũ Geðdᷣm qð dʒ
cõſiderare ẽ pñs.ſ.vtrũ tã pcioſavel cu

rioſa ⁊ vana ↄeniũt ſtatui ꝑſone q̃ vtit̃

illis.nã ſicut dr.j. Coꝛĩ.xv. Stella dif⸗
fert a ſtella in claritateſic vtiq; qð vni
cõuenit:alteri neq̃q; lics.Ex falſa nẽpe

2

eſtimatõne qua reputat ſe eſſe nobi

