verum.hoc pʒ.qꝛ pꝛo acquirẽdo nũmo
animẽ ponit.Et iõ ðꝛ Ecci.x. lihil ini⸗
quiꝰq; amare pecuniã.hic enim venalẽ
anims ſuã habet de pecunia ſua ↄtiuue
ↄtem plat᷑ ⁊ meditat᷑ SGeñ.xlij. Contem

XXXVIII

plati ſunt pecuniã ĩ oꝛe ſacci.⁊ pecunia
ſua nunqꝙᷓᷓ ſeꝑatur ſponte Et Math. vj.
Abi em̃ eſt theſaurus tuus.ibi ẽ coꝛ tuũ
Pecuĩe ſue obediẽtiã ſᷣuat.Ecci.x.Pecu
nie obediunt omnia. Et in fine ad infer
na deſcendunt decepti. Amos.ij. Dece⸗
perunt eos ydola ſua poſt que abierant
patres eoꝛũ Tertiũ gen? ydoloꝛn
Seydolũ negligentie ⁊ defectiue pᷣlatio
nis.ydoluin em recipit honoꝛes ⁊ nihil
valet. ponitur in loco ſolẽni ⁊t celebꝛi ⁊
nihilvtutꝭ hʒ. poꝛtat gladiũvel haſtaʒ
⁊ nũi ꝑcutit nec caſtigat Eodemmodo
pᷣlatꝰ negligẽs recipit honoꝛes. ponit᷑

in loco ſolẽni.⁊ habet auctoꝛitatẽ coꝛri

gendi defectiuos a nihil facit. ymo ſicẽ
videm?ꝙ paſſeres ⁊ cetere aues ſtercoꝛi
ʒãt a fedãt caput ydoli ñ obſtãte gladio
ſuo vᷣſatili. Ita nonnũi diſſoluti ⁊ la⸗
ſciui ſedẽt requieſcũt ſuper caput talis
pᷣlati ⁊ rales ſunt ſibi familiares.ſeruiẽ
tes.⁊ ↄſiliarij.⁊ ab eo ſuppoꝛtãtur a qꝰ
deberẽt argui ⁊ puniri.Qñ ipi eũ fecibꝰ
ſuis fedãt.quia culpis ſuis dã nabilem
eum pꝛobãt. Lali pᷣlato ðꝛ ʒ-acha. v.
paſtoꝛ ⁊ ydolum derelinquens gregem
Ande Agelius libꝛo. vij.⁊ taurꝰ ponit
in commẽto ſuo ſuꝑ platonem. Punien
dis pctis tres e ſſe cauſas eſtimatum eſt
Ans cum adhibetur pẽa caſtigãdi ⁊ e—-
mẽdãdi gra.vt is qui delinquit attẽtioꝛ
fiat coꝛrectioꝛ. Alia ẽ cum dignitas au⸗
ctoꝛitaſq; in quem peccatur tuenda eſt
ne pᷣtermiſſa adiaduerſio ↄceptũ eiꝰ pa
riat Tertia ꝓpter exemplũ vt c eteri me
tu pene terreantur. ſed in hoc omnino
ſunt remiſſi pᷣlati moderni.⁊ ideo meri

to ydolis comparantur ¶ R ¶ Quartũ
genus ydoloꝛum eſt ydolum incontin?z
tie altenigene comg ionis. Hec ſt

mulier oꝛnatu meretricio oꝛnata ad ca⸗
piendas anim as com poſita circõoꝛna⸗
ta vt ſimilitudo templi.Hoc eſt ydolum
ʒeli ad pꝛouocanduzʒ emulationem Eʒe

vtij. Ilſta ſunt ydola in quibꝰ vemones

dant reſponſa fallacia ⁊ libidinis incen
tiua Radiant auro argento gemis ? ve
ſtibus pᷣcioſis ⁊ nihilominus intrinſec?
ſunt vile lutum Ande metrice dicit᷑. Au

ov ſ — gruge et marie g9regnnſe
£ t ge ner nN lzte et Mſectin Sss

E wéραiαι ραια Spoſusi. HMUMD

2
* .

—S
.

m
ma 4*ραο
MANte⸗

BHe eadẽ dñica de euangelio

ri nobilitas luteã ſi veſtiat ollã. non ta⸗ debʒ dubitare. ſed firmiter credere arti

men hinc ſequitur hanc minꝰ? eſſe lutuʒ culos fidei. extra de ſũma trinitate fi⸗
õtra vo curioſitatẽ oꝛnatꝰ vt exinde ꝑ de catholica in pᷣncipio. alias ſaluꝰeſſe

ſona quecunq; vir vel mulierem ad ili non poterit ſᷣm athanaſiuʒ in ſimbolo
citum amoꝛem non alliciat dicit Jero⸗ qꝛ nullus debet in fide dubirare. xxiiij.
nimꝰ in quadã epiſtola. Si vir vel mu⸗ q.iij.capi. Aꝑte em̃ tenui.⁊ hoc quo ad

lier ſe oꝛnauerit ⁊ vultus hominũ ad ſe articulos ſidei in ſim bolo apoſtolico cõ
ꝓuocauerit ⁊ ſi nullũ inde ſequatur dã tentos in quibus fides noſtra de incar⸗

nũ:iudiciũ tamẽ patietur eternuzʒ. qꝛ ve natione ↄceptione paſſione reſurrectio

nenũ artulit ſi fuiſſet qui biberet. hec il ne c̃.continetur.a ratio eſt.qꝛ fides eſt

le Hunc oꝛnatum dicit ſapiẽs eſſe falla de re non viſa.de penitentia diſt.iiij. in

cem Pꝛouer. vlt. Fallax gratia vana ẽ doino. c. De ſumma trinitate.l. vlt Se⸗
pulcritudo:ſʒ quid ſequitur audi queſo cũdo omnis ſimoniacus ⁊ maxime qui
ſacramenta peruertit.j.q.j. Fertur quiſ
.

Zulier tunens deum ipᷣa laudabit᷑ ¶
ecundum genꝰ hominũ oeũ inhbono⸗ quis (Certio omnis excômunicatus vt
ratiuz dicuntur hereticiqᷓ negant eius iam dictum eſt. uarto omnis qui ma⸗
huanitatez. de quibus Johã. xuij. dicit le interpᷣtatun ſacram ſcripturam.i.qui

xpᷣs Lanto tempoꝛe vobiſcum ſum ⁊ nõ aliter ipſaz intelligit iᷓ ſpirituſſanctus

cognouiſtis me:videlicet deuʒ ⁊ hoĩem efflagitat a quo ſcripta eſt licet ab ec⸗

in vno ſuppoſito. Naʒ ↄtra eos clamat cleſia non receſſerit.xxiiij.q.iij. hereſis

Baruth. iij. In terris viſus eſt æ cuʒ ho⸗ (Qui etiaz dicit deum immiiſericoꝛdem

heſtove.

Na
E'ssif

minibus ↄuerſarus eſt(Pꝛo quo eſt no⸗
tandum ꝙ omnis hereticus eſt excom⸗
municatus:extra de hereticis.capi.Ad
abolendam.a capi. Excommunicamus
nec poteſt communicare. xxiiij.q.jS· j.
Abi dicit Johannes andrec. Si ſcirẽ
pꝛelatum meum hereticum eſſe qui me
excoinmunicaret: celebꝛareʒ in occulto
A on in aperto ſi non poſiem pꝛobare
SGed quis dicitur hereticus. Reſpon⸗
deo ꝙ hereticus eſt qui alicuius tempo⸗
ralis cõmodi et maxime gloꝛie pꝛinci
patuſq; ſui gratia falſas et nouas opi⸗
niones de fide vel giguit: vel ſequitur
Et qui talibus credit falſa quadaʒ yma
Lginatione eſt illuſus.xxiiij.q.iij.capitu.
Meretic?¶ Ande dicitur hereſis Reſpo
deo hereſis grece ab electõne dicitur eo
ꝙ ſcm eam vnuſquiſq; ſibi eligat diſci
plinam quam purat eſſe melioꝛem. ſed
eligir que peioꝛa ſuntr.xxiiij.q.iij. here⸗
ſi d quot modis aliquis dicitur he
eſpondeo ꝙ multis modis. ſi
babes in directoꝛio iuris libꝛo.iij. ti
tulo.ix Lamen ad pꝛeſens 1 cauſa bꝛe⸗
uitatis dico ꝙ ille hereticus dicitur qui
eltſt dubius in fide. quicunq; ſit ille extra
de hereticis.capi.j.Quia de fide nullus

.

hereticus eit (1 non damnar aliquem
ꝑ iuſtitiam. vt oꝛigenes qͥ dicit xpᷣm ite
rum paſſurũ in aere ꝓ dyabolis ſaluan
dis. xxiiij.q.ij.Sane Ateʒ qui dicit xpʒ
non eſſe ven veũ ⁊ ven hoiez cũ tñ

S
noſtra teneat oppoſitũ ex ſimbolo atha
naſij.qꝛ ſicut eſt verus deus: ita ⁊ verus
homo ex anima ratõnali ⁊ humana car
ne ſuſiſtẽs.extra de hereticis.c.Cũ xpᷣs
vbi dicit gloſa ꝙ hoc dicere.ſ.ꝙ non ſit
deus ⁊ homo in vno ſuppoſito ẽ hereti
ultis alijs modis aliquis dicit

cumE
tur hereticꝰvt ſupꝛa notatũ eſt quos cau

ſa bꝛeuitatis omitto. Et tales iam dicti
⁊ ſimiles debent extirpari aſpere. ſicut
enim ponit geruaſius quando vxoꝛ ci⸗

gni foꝛnicat᷑ cũ alio ᷓ cù pare ſuo.Alij

cigni inuicem congregati ſolenteam vx
berare et deplumare et a ſuo conſoꝛtio
ſegregatã moꝛti ⁊ frigoꝛi exponere Sic
ve quando aliqua ꝑſona a ſuo vo con⸗

iuge vxpᷣo foꝛnicatur per hereſim et erro
reʒ alteri.i.dyabolo ſe coniungit alij ca
tholici ⁊ maxime epiſcopi ⁊ pꝛelati de⸗
bent contra eam inſurgere ⁊ a commu⸗

nione fidelium diuidere plumare.i. be⸗
neſicia ⁊ bona tempoꝛalia conſiſcare et
eain tamꝙᷓ bꝛachium putriduʒ ab eccle

„ 2727
„

—
*

4 *

ſaſegeg

me⸗Et!
1 leprol

gioſts
lerlepptt.
nnhs⸗hiet
ſrtepiti
düiſtüm
in cop'

enter int

lone lr
ititaent
ſerqguoc
Nnirtit

peſſin

Poliehſcie
lcheren
herencli
Dowmenen
wonenm
guihon
cio con
ea ſupt
iudtcat
minnz
flene
mereco
hllius p
gen hoj
Adeorutn
Nleanren
chnrur⸗
lmultä
Pune glo
Gaant
Mente
uodan
crlte pen
lüteſſe
ſedere
ſe delie
Uttl
ie dia
uſko⸗

lolens

lgem
naretſ
ſlneſe
linboh⸗
quoad
tolicocs
Rincar⸗
netio
fices
ſſrutn

rimeqgl
murol
atns
m igr
Tunctus
tab
bereſs
enmn
talaner
wnſe
lisſelun
iden;
mn cs
bolonhi
1tens
nanac
Lüris
non i
heretn
osten
lam diet
cre. ſicn
0 ſro
ſoo ii
mtenm
oniono⸗
ere
vocN
naerto
ualies
aande⸗
colpnn⸗

ſſcaet
3b le.

nn

Sermo

ſia ſegregare et penis ⁊ doloꝛibus ↄdẽ⸗

nare. Et tales de bent vitari ficut ſocie⸗
tas lepꝛoſoꝝ.Pꝛimo qꝛ ẽ moꝛbus conta

gioſſus.ij. hi.ij. Sermo eoꝛum vt cã⸗
cer ſerpit.Cancer ẽ quidam moꝛbꝰgeſſi
mus. hic ſiquidẽ moꝛbus ſerpit.i.laten
ter repit in coꝛpoꝛe vel vetre.ſic ad mo⸗
dũ iſtiꝰ moꝛbi ſiue infirmitatis latẽter
in coꝛpꝰ intrantis. ſermo hereticoꝛũ la⸗
tenter intrat in vẽtrẽ ecclie.Ande mul⸗
ti in ficiũtur ſicut ſani ex nimia frequẽta
tione lepꝛoſoꝛũ in ficiuntura ſicut lepꝛa

ãgtiq̃ta ẽ mirabilis ꝑ naturam. ita here⸗

ſis exquo confirmata eſt nũqᷓ; aut raro
dim ittit᷑ Jere.iij. Inſanabilis fractura
tua pe ſſima plaga tua. Et ideo ſicut le⸗
pꝛoſi eijciebantur a caſtris Leuiti.xiij.
Sic heretici ab eccleſia. IJdeo dicuntur
heretici. i. diuiſi. ad Ziiũ.iij. Hereticuzʒ
hominem poſt vnam ⁊ ſcdðam coꝛrup⸗
tionem deuita ſciens quia ſubuerſus eſt

qui huiuſmodi eſt ⁊ deliquit ꝓpꝛio iudi

cio condem natus: quia qui non credit
ea ſupple que de fide credenda ſunt iaʒ
iudicatus eſt¶ M¶ Lertium genus ho
minuʒ deum inhonoꝛantium lunt vpo⸗
crite negantes eius ſanctitatem. de his
me recoꝛdoꝛ dixiſſe in multis paſſibus
huius voluminis: ſed quia peſſimum
genꝰ hoĩʒ eſt adhuc aliqua ſunt dicẽda

ad eoꝛum confuſionem vt ex dictis ſuaʒ
valeant emendare vitam Oꝛimo nan
dicuntur aſini dyaboli:quia ſicut aſinꝰ

multum laboꝛat ⁊ faciliter ꝓaſcitur: ita
iſti multũ laboꝛant vt paſcantur vento
vane gloꝛie. Sunt peioꝛes conditionis

iy aſini:quia aſini deſpecti vel pauperẽ

ducentes vitam non multum dolent ſʒ
quodammodo patienter ſuſtinẽt. IJpo⸗
crite vero non Nam ſcᷣm bernarduʒvo
lũt eſſe hoĩes ſine deſpectu: pauperes
ſine defectu. bene veſtiti ſine ſollicitudi
ne. delicate nutrui ſine laboꝛe: alijs ad
lantes:alijs detrahantes¶ Secundo ſũ

ſlnie viab oli:quia cum nõ ſint filij dei
ad moduʒ ſimiaruʒ ſe facere fingunt in
omnibus vvtutibꝰ excepta caritate quic

quid filios dei facere vident. nde Cri/⸗
ſoſtomus ſuꝑ matheuʒ Omel. iiij. Oẽs

ypocriti

XXXIX

ſpecies iuſticie quas habent ſerui dei in
vitate:poſſunt hẽre ſerui dyaboli in ſi
mulat ione.habẽt em̃ fictos: mãſuetos:
caſtos: elemoſinarios: ⁊ ieiunos et oin⸗
nem ſpẽm boni quã creauit deus ad ho
minuʒ ſalutem introducit dyabolus ad
hominũ perditionem vt inter verum/
ſimulatum confuſio fiat. Solam autem
caritatem ſpũſſancti non poteſt immũ
dus ſpũs imitari¶ Tertio ſunt cigni in⸗
ferni: quia ſicut cignus plumas habet
albas:ſʒ carnes dicitur habere nigras
ita tales exterius ſunt albi.id eſt ſancti
per apparentiam: ſed intus ſunt nigri
omni ſimulationea fictione.⁊ ideo ſicut
cignus depoſita pluma ad igneʒ ponit᷑
ita ipſi ad ignem inferni cũ illo de quo
Math. xxiiij. Partem eius ponet cum
8narte ſunt lupi infernales
in veſtimentis ouium de quibus ſalua
toꝛ. Reniẽt ad vos in viſtimentis oui⸗
um intinſecus autem ſunt lupi rapaces
Bernardus Crede mihi ſub habitu reli
gionis iueies coꝛ peruerſũ. Sic ergo lu
pꝰquando veſtit᷑ pelle ouina ouis ẽ moꝛ
tua ⁊ lupus viuit cuius ſignum nõ expel
let.ſʒ ex operibꝰ haberi poteſt. ita in y⸗
pocritis vita ouiua nulla ẽ ſʒ lupina. cu
ius rei certitudinem non a verbis nec
ab exterioꝛibus operibus habere pote
ritis.ſicut arboꝛis naturã a folijs: ſed a
fructibus eoꝛum cognoſcetis eos: quia
teſte Hecreto.xij.q.j.Nolo.licet coꝛpo⸗
raliter vt hom ines viuant tamen ſpua⸗
liter ſũt moꝛtui. Quid g eis ꝓdeſt hic
ad bꝛeue tpᷣus turpitudinẽ ſuaʒ abſcon
dere ſuꝑ quos ĩ die iudicij totꝰ mũdꝰad
mirabit᷑ Eapꝛopter dicit᷑ Ecci.j.Ne fu⸗
ris ypocrita ĩ ↄſpectu hoĩm ſʒ talẽ ymo
melioꝛem apud deuʒ eẽ ſtudeas qualezʒ
exterius apud homiĩies appares. ſic in

riam Quam nobis æc̃.
ia ſecunda poſt do

p̃ſenti innenies gratiaʒ ⁊ in futuro glo

e *

1.

De eadẽ dñica de euangelio

Sicut em̃ ciues libenter audiunt regis
edictuzʒ.ſic hoĩes libenter dñt audire di
uinũ eloquiũ. Sedm hoc ergo in pᷣſenti
themate oſtẽditur DD
¶ Audlienda ẽ diuina volũtas.qꝛ vtilis
gquod pꝛobat pꝛomulgatio vᷣbi.ibi Per
uenit ⁊c̃.
¶CLontemnenda mundana vanitas qꝛ:
bꝛenis quod ꝓbat dimiſſio ſolij. ibi ſur
rexit 1c.
¶ Abijciẽda hũana pꝛauitas.qꝛ turpis
quod ꝓbat abiectio veſtimenti:ibi⁊ ab

it veſtimẽtum ⁊c̃.
uantũ ad pᷣmum in quo oſtẽdit᷑ ꝙ au
diẽda ẽ diuina volũtas.qꝛ vtilis quod ꝓ

bat ꝓmulgatio vᷣbi.ibi. Peruẽit vᷣbũ ad

regem niniue.eſt notandum ꝙ verbum

dei in homine
¶ Pꝛimo molliſficat affectum
¶ Secundo illuminat ignoꝛantiã
¶ Tertio ſanat nequitiam
1Pꝛimo molli ectũ. s. Emit
tet vbum ſuũ ⁊ liq̃faciet ea.i.hoĩm coꝛ⸗
da. Exẽplum ſicut em̃ cera liq̃tur ad fer
noꝛem igtis.ſic pctõꝛes ad feruoꝛẽ dĩni
ſermonis Lanti. v. Anima mea liq̃facta
eſt vt dilectꝰ locutus ẽ. Et pᷣs. Factum
eſt coꝛ meũ tanq cera liq̃ſcẽs in medio
ventris mei. ſic ardebat coꝛ in illis diſci

pulis eũtibus in emaus.qñ xpᷣus interpᷣ

tabatur illis ſcripturas in movſe ⁊ in ꝓ
phetis Luẽc̃.xxiiij.iõ dicebãt Nõne coꝛ
noſtrũ ardens erat dum loqretur nobis
in via. vbũ igitur dĩnũ eſt coꝛde maſti⸗

„ candũ. Sʒ heu ⁊ ꝓchdoloꝛ młti malas
cxcuſaſkt. 7 danoſas inueĩunt reulrdee Aid;

nãq; ſe excuſant loci diſtãtia dicẽtcs ſe
non poſſe venire ad eccłiam ⁊ vbũ dei
audire.quibꝰreſpõdetur ꝙ ad mercatũ
2 ad nundinas ſciunt ire ad magnã di⸗
ſtãtiã cum magnis pẽis ⁊ laboꝛibꝰ ⁊ ꝑi

culis ꝓ nũmo lucrãdo.Sʒ audi o xpᷣia⸗

ne.ĩ pᷣdicatõe ſunt nũdine dei in quibꝰ
explicãtur vitia ⁊ vᷣtutes quibꝰ vᷣtutibꝰ

retẽtis ⁊ in executionẽ poſitis hẽtur nũ

mus eterne brĩtudinis.Contra iſtos in

tiudicio ſurget regina ſabba q̃ a finibus

mundi venit audire ſapiam ſalomonis
ꝛon ſolũ regina ſabba: ſʒ om̃s natio⸗

nes xpᷣianitatis Regina ſabba de mun

di finibꝰ vẽit audire ſalomonẽ. iij. Re.

Efeict de pꝛoxima domo vel vico vbi
edent ocioſi nolũt vẽire vt audiãt xpᷣm
vmo de ecclia exeũt qͥ eos inuitat dicẽs
ere.xxj.TLerra.terra.terra.audi vbuʒ
dom

repoꝛtare q̃ dicuutur.non tñ ꝓpter hoc

dz dimittere audire:qꝛ aliquã deuotio⸗

nẽ vel pctõꝛum repoꝛant deteſtationẽ.
Siẽ accidit de qdã muliere ꝑiſiusvt di⸗
citur de ſermone redeuntea obuiãte cui

dã doctoꝛi cũ querẽt ab ea vñ veniret.⁊
cꝙ ei diceret aliquod bonũ vbum quod

in ſermone audierat reſpõdit ſe neſcire
ſʒ bñ inquit ſcio ꝙ qdiu vixero plꝰdeuʒ
diligam ⁊ petm̃ deteſtaboꝛ ;' fecerim.

iſj dicunt quare audiam non intẽdo
mittere peccata mea.hoc nõ obſtãte
expedit audire ꝓpter duo.Pꝛimo.quia
lʒ ante non habuerit voluntatẽ dimittẽ
di pctm̃ in audiẽdo tamẽ ſpũſſctũs põt
ei augere gr̃am In actibus aplon le git
ꝙ cecidit ſpũſſctũs ſuꝑ omnes qui audi
ebãt vᷣbum dei. Secundo vt meliꝰſciãt
quid agere dẽant quãdo hũerint volũ⸗
tatem ceſſãdi a pctõ. Exemplo cuiuſdã
de quo fertur ꝙ cuidã querẽti quare ita
libẽter audiret ſermonẽ cum ſe nõ coꝛri
geret.rñdit.ibi cogito quomodo me coꝛ
rigere potero⁊ quomodo me hẽbo poſt
coꝛrectionẽ. Audite ergo inſule ⁊ atten
dite populi de longe ꝓſa.xlix. Audien⸗
dum eſt igit vbum dei.quia ſicut ſpecu
lum oſtendit maculam in facie ſic vᷣbuʒ
dei in ↄſcientia.Et ſicut videntes in ſpe
culo maculã tergunt in facie.ſic audien
tes deuote mundantur in ↄſcientia. p̃s.

A audite celi que loquoꝛ Deut᷑.xxxij.
d

Si audieris me nõ erit in te deus reccs

neq; ⁊c. Sic ↄſiderauit ſe in ſpecło ⁊ ſic

euitauit ꝑiculʒ quida magnns dominꝰ
de quo fertur ꝙ mulitũ dilexit toꝛneamẽ

ta.⁊ cuʒ in quodã ſermone audiret quo
modo illum ludum ſequũtur multa prc

cata moꝛtalia. videlʒ ſuꝑbia.inuidia.vi

dicta. auaricia.odiũ ⁊c. nuqᷓᷓ poſtea illũ
ludum dilexit.hec audite pᷣncipes ꝓſa.j.

—

äl

Quidã ſe etiãᷓ excuſaut dicẽtes ſe
eſſe rudes.⁊ iõ ſe neſcire intelligere:nec

Diin aſ⸗

Dealo
diutttn
ſoerd⸗
dumw
guchre
Hyͤſal
z
Qunm
nocer
iebtlet
olcaſio
o
da ſtar
Nmor
honlib
lenpon
Licoa
funtqui
donn d.
ſertnd
ſead
loque
ſe dan
ac ſpe
gfuit
lurtan
de calſ
yba den
Qieng
hune
h
05 Pitſag⸗
deilllu
Lucer⸗

Aciltt

dinitat
ini
ſcendi⸗

cullsſin
lamin
einsochi
ſno qn
ftune,

Nehẽ

Nentn
Acon
bclikrin
ien diis
udizn
irest
Aigrenet
iptere
ni dangte
Crſtare
DiroH
obriänat
ipen
unn gvrl
tſeneſent
woplden
faerin.
W Wd/
nobbi
Prino
natidini
üſcishi
igltlet
nes glnl
Utmeidti
iannt w⸗
glocuindi
qorenn
leno con
odomecot
ehidod
ſele ei
lr. ogen

eſctuhin
entiis
tneal llld
hul tſe

Ns onin

utcntane

gmdergen
PNulm
ginnidtan
hoſtnli

heake

2 .

GSGermo

De alio etiam fertur ꝙ nõ libenter au⸗
diuit miſſas ⁊ cauſa fuit: qꝛ credidit ꝙ

ſacerdos ex auaricia inueniſſet illũ mo

dum viuendi:a cum in quodà ſermone

audiret pᷣcioſitatẽ illiꝰ ſacra mẽti ⁊ miſ
ſarũ valoꝛẽ: ſemꝑ poſtea eas deuote au

diuit.pᷣs. Nerbũ doimi inflammauit eũ

Ex isʒ dictis verificat᷑ illud Ecci.xxiiij.
QAui me audit non cõſundetur. Et iõ ſi
moderni hoĩes dimiſſis potationibns

ebꝛietatibus vellẽt audire vxᷣbum dei

occaſione alicuius dicti coꝛrigerẽtur:⁊

coꝛpoꝛi ⁊ aĩie valeret. Sed heu homici⸗
da ſtat ꝑ quadraginta dies in eccleſia:
vt moꝛtem euadat tein poꝛalẽ.vos vero
non libenter ſtatis in vno ſermone: vt

tem poꝛalem a eternã euadatis penam.
Tales aliquãdo dolebũt:qꝛ non audie

runt quãdo ↄtigerit eis quod ↄtigit cui

dam de quo refert Beda in geſtis an⸗

Aorum .ꝙ cũ alij irent ad eccleſiã ⁊ ad

ermones er alia bona loca ille ſolebat
ire ad tabernã. hic moꝛiẽs poſt bꝛeuem

loquele amiſſionem rediens ad ſe dicit

ſe damnatũ Et ceteris eum hoꝛtantibꝰ

ad ſpem. reſpõdit. Non potero ſaluari

qꝛ fui in inferno ⁊ vidi locũ meum ꝑatũ
iuxta iudã ⁊1 caypham Et requiſitꝰ qua
de cauſa.rñdit.qꝛ nolui libenter audire

vyba dei: nec irè ad eccias:ſʒ ad tabernã

NQui ergo iſt ius ↄditõnis ſũt cũ venerit
ad punctũ moꝛiis dicere poter̃t cũ illo
illud Geñ.xlij. õ audmimꝰ idcirco ve
nit ſuꝑ nos tri bulatio &O&ꝶ& ¶Scðo vᷣbũ

Dei illumiat ignoꝛantiã intellectus.pᷣs.

Lucerna pedibꝰ meis bum tuum ⁊c.

Sic illumĩauit petrũ quãdo cõfeſſus ẽ
dinitatem dicens. Tu es xpCᷣs filius dei

viui Math. xvj. Illuiat etiaʒ ad cogno
ſcendũ iniuriã quaʒ peccatoꝛ facit deo
dum aĩam eius ſponiat ⁊ violat coꝛã o⸗

culis ſuis Cũ igit᷑ gaĩa ſit ſponſa xpi ma
gnam iniuriã faciunt pctõꝛes ſibi: coꝛa
eius oculis ſponſã ſuã dulciſſimaʒ viliſ e
ſimo adulterio.ſeʒ dyabolo peccãdo ꝓ nubes illuminâs noctẽ ignoꝛantie vt fa
giat pharaonẽ.id ẽ demonem vt ꝑueni

ſtituere. Pꝛopterea de tali aĩa ↄquerit᷑
dñs JYer᷑.ij. Sub ol ligno frondoſo pꝛo⸗
ſternabaris meretrix. Quod aũt aĩa ſit
ſponſa xpᷣi pʒ ꝑ illud Oſee.ij. Deſpõſa

— —

bo te mihi Iſde. Añ bernard? Talem
nũiq; decet xpᷣi ſpõ ſaʒ eſſe pulcra: erudi
tam: caſtꝗ E t Gꝛego. li. j. ſupꝑ E⸗

tudine ſublimi? dici poteſt ĩ qua quiſesʒ
creatus effici creatoꝛis filiꝰ

gia qᷓ eſt remplũ dei ⁊ adueniẽte pctõ re

domus ſumi patriſfamilias ꝓpter maꝝ

diain Ite aliaz iniurta irrogãt peccato

ꝛego. li. . ſuꝑ Eʒzechi.
Dedit eis ptatez filios dei fieri

Miund hac ptãte altius, quid hac alti⸗

ud

reatus eſfficik cres Qugta g“ Pectoes turia
ei fit iiuria ꝑ petm̃.qꝛ ſcʒ filia ſua coꝛu M H H
pitur ⁊ occidit᷑.iuxta illud pᷣs. Coꝛrupti
ſunt ⁊ abhoiabiles facti ſunt Itẽ pcto:ꝛ
ꝑ pemm̃ eijcit deũ a ꝓpꝛia domo id ẽ ab

Sl

o tripr.

cedit qꝛ ſimul nõ ↄpatiũtur. Añ Augꝰ.

—

de ſpũ ⁊ ania.c.xxxvij.dicit.Anima eſt

venuſtatẽ.ſponſa xpᷣi ꝓpter dilectionẽ.
templũ ſpũſſctĩ ꝓpter ſanctificationeʒ·
ciuitas regis eterni ꝓpter oĩm concoꝛ⸗

res deo q: viam publicã ꝑadiſi manda
toꝛum dei in ↄtumeliam eius ad modũ
pᷣdonis frãgunt NMã ipᷣa ſũt via ad vitã
eternꝗ. Uñ Siego⸗omel.xj. aie gn pſen
ti etem vita quaſi in via ſuinꝰqua ad pa
triam ꝑgimus.heu peccatoꝛes quid fa⸗
citis deo vr̃o.quid aĩe vr̃e tam pulchꝛe
ꝑ petm illam denigratis.Et Am bꝛoſiꝰ
iup dn almũ. Bti imaculati. ĩquit. Noſce
te homo Cognoſce te aĩa:qꝛ nõ de terra
non de luto es: qꝛ inſufflauit te deꝰ ⁊a fe
cit aiam viuẽtem Secularia te ⁊ müda⸗
na nõ tenedt: terreſtria ſ moꝛẽtur apð
te. Ad illũ tota intẽtione feſtina ex curꝰ
inſpiratõe ↄſiſtis. Ad cognoſcẽduʒ aũt
om̃ia hec videlicet quõ aĩa adulterat᷑ ꝑ.
pcetm̃ ⁊ deo iniuriat᷑ ⁊ a domo ꝓpᷣa eijci
tur valet auditio vbi dñi: qꝛ illuminat
ignoꝛãtiam intellectꝰ:qꝛ ſiẽ lucerna illu
minat viã ne itinerãs de nocte cadat in
foueã.ſic dĩna ſcriptura illuiat huanuʒ
intellectũ ſiue intelligentiã ne cadat in
pctm̃ iniuriationis dine:iõ pctõꝛ oꝛare
de bet. Illuia ocłlos meos nevnq obdoꝛ
miã in moꝛte aĩie mee Rerbũ dei etiã eſt

«D«

ertio Ybum dei ſanat nequitiam sffe O. /
ctus. s. Miſit hum ſuũ ⁊ ſanauit eos vm berſa⸗ R
ĩx n nenitian)

at ad terram ꝓmiſſionis.ſcilʒ głie *☚ V

ve: potetia maxime admiſtrandi 1

Exemplum ſicut enim medicina ſanat
coꝛpoais in firmitatem.ſic dina eloquia
curant mẽtis iniqᷣtatẽ: ſed quã iniquita
tem Illam nempe quam in pctõꝛibus
cog noſcumnus regnare: qꝛvt in pluribus
inqytum poſſibile eſt pcrõ:es ſua iniqui
tate mahicia inueterata nitutur patris
dpotentia occidere. filiuʒ dei crucifigere
ſpm̃ſcti extiguere Patri ein attribuit
Iſticia
2 pctoꝛ qytuz in ſe eſt occidit eaz ⁊ cona
tur auferre. en bernardus in ſermone

btẽ lucie Permanèes inquit in iniqtare

tua peim tuũ vis eſſe im punitum. tu vis

Feria ſecũda poſt dñicã de paſſione

merito qui ita agũt vt extinctum velint
Spmſctm ergo qui datus eſt nobis nõ
iniqytum ia ſe ẽ ſʒ inꝙtum in nobis exti⸗
guimus dũ peccando a nobis fugamus
hec ille. Hec tria mala facit cognoſce⸗
re vel intelligere vbum dei deuote audi
tum ⁊ hqc triplicẽ iniquitatẽ ſiue nequi
tiaʒ ſanat.ſic ſanatus ẽ filius cẽturiõis
ſolo vꝓᷣbo dñici ſermonis.a iõ dꝛ ĩ pᷣs.ꝙ

ißpe ſanat cõtruos coꝛde. Audiergo ſer⸗

monẽ ⁊ uluʒ in gaia impᷣme.qꝛ ꝑ illud ſa
naberis ⁊ ad dei miam diſponeris
Aantum ad ſcm in quo oſtendit᷑
mũdana vanitas eſt contemnẽ

deũ eſſe ĩiuſtum. Exigit em̃ iuſticia eius da cuia bꝛeuis quod pꝛobat ſolij dimii
vt vnicuiq; reddat ᷣm oꝑa ſua Qui aũt ſio ibi Et ſurrexit de ſolio ſuo.eſt notan
vult deũ eſſe iniuſtum: vult deũ non eſſe dum ꝙ debem? ſurgere de triplici ſolio
deumæ⁊ qui deſidera: deũ nõ eſſe nonne ( ¶ Pꝛimo a ſolio vanitatis ⁊ ſuppie
Ftum in ipo ẽ deum occidit Gcðᷣo pctõ 9 ¶¶ Seeñdo a ſolio cupiditatis auaricie
res ſ̈tu is eſt iten xpᷣm cruciſigut ¶Lertio a ſolio iniquitatisa luxurie
2 ſanguinæ eius effundunt vũ pcium re⸗ ¶ρPꝛio dico ꝙ vebemus ſurgere a
demptois eius abijcit Me h. vj. Aurſꝰ ſolio vamitatis a ſupbie Abdie.).c. Su⸗

cruciſigentes in ſemetipis filiũ det. vpi pbia coꝛdis tui extulit te habitantez in
airt gloſa. Epm cruciſigunt a contume⸗ ſciſſuris petrarum Ealem ſu biam de⸗
(qui

lie habent qui gratiã eius vilipẽdentes teſtatur de? a non imerito

a ſupbia

in peccatis iacẽt Item alia glioſa Plus G mo eſt ſignuʒ interioꝛis ſterilitatis.

peccant qui cõtẽnunt regnantẽ in celis Quia licut in tebus naturalib videm⸗
ï qui crucifixerunt ainbulantem in ter ꝙ com muniter vbi flos exteriꝰ oſtenſus
ris. Dicuntur etiam pctõꝛes iteruʒ xpᷣm eſt pulcrioꝛ ⁊ maioꝛ ibi fructus ẽ minoꝛ

crucifigere.qꝛ itum in eis eſt irerum cõ ſicut patet in roſis et lilijs ⁊ huiuſmodi

mittunt cauſam ſue crucifixionis.ſcilic, Et econuerſovbi flos puus ſe oſtendit ex
peccatum ꝓpter quod inoꝛuus eſt Pec terius ſicin in vineis ⁊ frumentis et hu⸗
catoꝛes em̃ denuo cum iuda vxpCᷣʒ tradũt iuſmodivel nullus ſicut in ficulnea:ibi E
⁊ venqũt ⁊ cum militibꝰ pilati contume maioꝛ vbertas fructuu m. Natura em̃ in
lijs affectum cruciſigũt ſuꝑ omnes iude vno quaſi totuʒ poſuit in floꝛe ⁊ in alio
os coꝛpus crucifixi pedibus conculcant totũ in fructu. Sicut ergo latitudo ⁊ pul
a ſanguineʒ quaſi in ſoꝛdibꝰ miſcentes critudo folioꝛũ ſignum eſt ſterilitatis iu
polluunt elñ Am bꝛoſiꝰ Conculcat xp̃ʒ pᷣdictis rebus naturalibus. ſic etiam in
qui libere peccat abſq; timoꝛe ⁊ pnia.⁊ moꝛibꝰ hoĩm vbi maioꝛ põpa oſtendit

qqui eo indigne ꝑticipat ſanguinẽ teſta⸗ exteri? ꝙtũ ad tllos qui dicũt Sapi.ij.

inenti pelHutuʒ ducit: ſi ab eo mũdatus Coꝛonemꝰ nos roſis ⁊ non pertranſeat
ad vomitũ redit ⁊ pẽitere negligit.hec nos flos temꝑis.ſignũ eſt ꝙ ſunt interi
ille Tert io pctõꝛes q;tuʒ in ipᷣis eſt pec ſteriles omniũ virtutum fructibus carẽ
cado extinguũt ſpmiſctm.ↄtra quos ait toeen ndo eſt ſignum interioꝛis vili
ap lus J. eſſa.v. Gpm̃ nolue extigue⸗ tatis.hoc patʒ tali exẽploi n artificibus
re. Qñ Aug?ad bomfacium ait Non iõ in quibꝰ? videmus ꝙ parietes ter ei ſeu
hoc dicit aplus ꝙ ſpnſſctũs quivnius ẽ lutei plus ⁊ diligentius exteri oꝛnãtur
ſubſtatie cũ patre ⁊ filio exigui poſſit: ⁊ pinguntur iy marmoꝛei qꝛ cum pꝛimi

ſed ꝙtum in ipᷣis ẽ extinctoꝛes eiꝰvocãt᷑ de ſe ſint fedi aruſices illos oꝛnant.ſecũ

PoNl ſac ℳ4 ſA⸗ vontaif
ρſnyhae

ècG
ůs

dos de

dintem
Gottl
kurcer
diſes
gaali
DeMbr⸗
finſi
re
biane
guch
poßti
nleae
ber no
aſal
damſi
tolagri
Pprera
tgoſup
widns
ose
ſchde
luer
gllon
ſicut
Phno⸗
gu
gohn
Eudi⸗
ſiperbit
hutnilir
taſpe
omntär
ſeican
Nlern

Amenn

uced
Mrtdn
bolys.
hüllig
ntiteli
lant en
chot
Ur de
funese
igdi
lenke
onb

undein
wheo,
btsan
ſigemn
cognoſer
Werl
aͤmids
alieg

Cergoſn

Leilet
oners
oſenait

Contenmte

li dun
1cknoran
pbie
nauarick
e
iurgenee
dee
namg.

ſpbune

usſcged
ſienleae
binden
hoſtene

NIn

Duiuſuod
Cencuer
muckhi
Cluerchii
uracn
u Ainal!
—RKSZLZ
enlure
ſcaann

Groenldi

in Sin
hetmnen
hurinte,

ibuseſe
enots
ifibls
zlenel ſad

dun g
Gnantn

dos wo deplngere eerilloꝛum puleritu

dinem a bonitatez oceultare Quado er
go talia oꝑa tam curioſe exterius oꝛnan

tur certius ſignuʒ eſt interioꝛis turpitu

dinis peioſitatis Sie in pꝛopoſito de

petõꝛibus ſuperbis dum ita ſuperbe oꝛ⸗

nantur exterius ſignũ eſt ꝙ quilibʒ illo

ciit 9 . iiij. interius eſt
iure?. TLales admonet iij. Su

4
„

biam autẽ in tuo ſenſu aut in tuo verbo
nunæ dnᷣari ꝑmutas Hiſtona ad hoc p
poſitum habet᷑ in vitis patrum de here

mita ⁊ angelo tranſentibus iuxta cada

uer mortuũ vbi non angelus:ſʒ heremi

ta naſum tenuit. Cum vo obmarent cui duz eſt ergo a ſolio va
dam ſuꝑbo angelus naſũ tenuit aſſerẽs ¶Æ½ Scðdo ſurgere de
tales viles a ferẽtes coꝛã deo 1 angelis tatis au

ꝓpter qð diẽ dñs Amos.v
ego ſuꝑbiam valde Eertio eſt ſi
terioꝛis mouis:iqꝛ ſicut coꝛpoꝛa moꝛtua
pꝓlus oꝛnatur ita plura ſunt oꝛnamenta
ſuꝑbo oculo ⁊ inſatiabili coꝛde ⁊ ſpna⸗
liter moꝛtuo Quarto eſt ſpaͤle ſignu fili
ationis diaboli ⁊ dãnationis eterne:qͥa
ſicut paſtoꝛ oues ſuas cognoſcit certo ſi

Cc. Heteſtoꝛ

SgSno ⁊ rex ſuos milites ꝑ arma. Sic ille
qui eſt rex ſuper omnes filios ſuperbie.

Job. xhj.cap.Poteſt ſuos cognoſcere ꝑ
iuꝑbiam Quia ſcdᷣm beatũ Gregoꝛium
Euidẽtiſſimum ſignuz repꝛobo:um eſt
ſuperbia ⁊ electoꝛuʒ hũilitas:quia ſicut
humilitas ẽ fuadamẽtuz om niũ vᷣturũ
xca ſuperbia eſt initiũ ⁊ fundamentum
ñ vitt Ecci. xj. Initiũ omnis
peccati ẽ ſuꝑbia.Añ Auguſtinꝰ in quo
dã ſermone ad religioſos qͥ incipit Fu⸗

damentũ aliud nemo ponere pᷣt.duo in
quit edificia due citates mũdi in initio

ↄſtruũtur. vnaʒ ediſicat xpᷣs. altera dya
bolus.vnã humilis.alterã ſuꝑbus.vna

hũüiliat᷑ vt firmiter ſurgat. altera erigit᷑
vt ifeliciter cadat In fabꝛica xp̃i qͥ edifi

cant᷑ leuãtur de ymis ad ſũma. In fabꝛi
cavo ⁊yaboli de ſũmis ad yma pcipitã
tur Sequitur Attendat vnuſqͥſq; veſtrũ
fratres cariſſimi ↄtinentiã ſuã ⁊ ſi in ſe
videt dñari ſuꝑbiam in ciuitate dyabo⸗
li ſe in fideliter ediſicari ymo pꝛecipitari

non dubitet ad riinã Sivo in illo vera

humilitas regnat xpo ſe ediſicari fide
liter adherere ↄgaudeat T10 em diſcer⸗
nuitim filij dei 1 dyaboli niſi huilitare 7
ſuꝑbia.quẽ cunq em̃ ſuperbũ videris fi
liũ dyaboli eſſe nõ dubites.ques wo hu
imnilem eſſe pſpexeris vei eſſe filium cõ
ſidenter eredere des Dicit em ſapiẽs ꝙ
ſignũ apoſtaſie a deo ? ſupbia : ⁊ initiũ
redeptionis huilitas Reſpexit inqͥt ma
ria hinlitatem ancille ſue ille videlicʒ qᷣ
ſignaãter docuit. Diſeite inquit a me nõ
mũduz fabancare:i nõ moꝛtuos ſuſcitare:
nõ ſup:ia mare ſiccis pedibꝰ ambulare:
ſed qꝛ mittis ſuʒ ⁊ hu ilis coꝛde. Surgc
nitatisa ſuperbie
mnus a ſolio cupidi
aritie YJerc. j. Ponet vnuſquiſ⸗

q; ſoliuz ſuũ in introitu poꝛtarum Moc
fuit ſoliũ achab.quãdo tenebat᷑ cupidi
tate vince naboth iIj. Reg. xx ij. Auar⸗

nam q; ſibijpi ẽ valde nociuns erqytumn

poteſt currit ad infernum ⁊ finalr dana
tur: ſi nõ reſtituerit alienũ. ⁊ de iuſte ac
quiſito ſi nono fecerit elemoſinã ( Sʒ ?
nõtanduzʒ ꝙ nullꝰ dʒ dam nart qͥ põt ſe
iuſtiſicare:inueniẽdo ⁊ altegãdo ſuffici⸗
entem excuſatõem.ſʒ ⁊ ſi in allegatõibꝰ
deficiat et debito mõ non appellat ſnĩa
ligat.iõ videamus de eoꝛũ excuſatõnc ·
uõ in excuſatõe ⁊ appellatõe deficiant
t ſi obijciat᷑ ꝙ pᷣus debẽt audiri ꝙ; dã⸗
nari Rũdet᷑ ꝙ nolens audire nõ auditꝰ
ↄdẽnari pᷣt.⁊ qꝛ ꝓbuʒ dei noluit andire
ꝓpter qð meruo retraherent᷑ nõ anditi

condemnari poſſũt ʒ aduerten cñ eſt
ulri in tas inue niut excuſatões nul

lius vale uidaz enj
multitudine filioꝛum ⁊ filiaꝝ ⁊ nepotuʒ
quibꝰ ꝓuidere de maritagijs ⁊ alijs ne
ceſſarijs opoꝛtʒ. vx dicũt quibus aſſen⸗
tio eſſe ꝓuidẽduʒ ſine cupiditate tamz
qꝛ ſi cũ cupiditate fiat ꝓuidentia iſta ẽ
magis accuſatio ꝙꝙ excuſatio. qꝛ aut illi
q̃bꝰ ꝓuidẽt ſũt bõi.aut grati aut nõ.ſi p
mũ dicat᷑ tũc accuſãt ſeipoſ de crudelita
te eis ĩponẽdo honera ipoꝛtabilia.ſi ve
ro ſint mali ſũt vel erũt ſiẽ pulli galliat
qui ab ea diligẽter nutiiti roboꝛati cõ⸗
tra eã pꝛo grano pugnãũãt Et ſicut canes

Feria ſecũda poſt dñicam de paſſione

qui pꝛo oſſe matrẽ moꝛdẽt. ſic iſti ꝓ do⸗
te hereditatisa mobiliũ diuiſione con⸗

tra matrẽ ſuꝗ inſurgut Bꝛuta em dum a

parentib lac alimẽtum accipiũt eos
cognoſcũt.quo ceſſante eos ↄtẽnunt et

2 cũ eis pugnãt Cattuli etiã in iuuẽtute

inter ſe ludũt cuʒ parẽtibus.magni vo

effecti ⁊ roboꝛati p oſſe cum parẽtibus

inter ſe pugnãt. Sic pꝛoc hdoloꝛ filij tã
nobiliũ ꝙ́ pauꝑũ parui ſimul nutriti in
curijs pᷣncipũ vel parẽtum inter ſe ma⸗
gnam habẽt familiaritatẽ . pentibuſq;
magn exhibẽt reuerẽétiam: ſed magni
facti cupiditate a4K auaricia necnõ ⁊ ſup⸗

bia ita excecãtur ꝙ nec ſocietatez: nec fa
miliaritatẽ agnoſcũt.Sʒ aliquo ↄcupi⸗
ſcibili inter eos oſtẽſo: nec deum timẽt
nec parẽtes reuerẽtur: nec inter ſe pacẽ
habent Hoc idẽ fit inter filios pauperũ

Et ſi cõtingat parẽtes tales hẽre filios

accuſabunt ſe de ꝑdito laboꝛe dicentes

Hen laboꝛem ꝑdidi:qꝛ filios enutriui⸗
exaltaui:ipi auteʒ ſpꝛeuerunt me vꝓᷣſa.j.
tales aſſimilãtur cuculo⁊c. Quidaʒ ſe
excuſat familie pompoſa multitudine.

ſicut iſti nobiles cupidi de quibus Eʒe
xxij. Pꝛicipes eius in medio eius quaſi

lupi rapientes pᷣdã ad effundẽdum ſan

guinẽ 1 ꝑdendum aĩas auare lucra ſe

ctando.⁊ hoc ꝓpter familie młtitudinẽ
nutriendꝗ.ſicut lupꝰ fir rapacioꝛ ppter
multitudinẽ cattulon. Añ quãdo de eis
fit ſermo ꝙ cupidi ſunt ⁊ raptoꝛes: ami
ci uloꝛuʒ eos excuſant dicẽtes Opoꝛtet
eum multa expẽdere:qꝛ tenet familiam
pulcherrimã eaz optime veſtit æ opti

mam tenet domũ. Sʒ plus accuſãt qᷓ; ex
cuſant:qꝛ melius eẽt ei eũ moderata fa⸗
milia ire ad locum vbi detrãſiens mi⸗
ſtrabit illis ⁊ oẽs angeli:qꝛ oẽs ſunt ad

miĩſtratoꝛij ſpiritus Heb.j. cap. q; cum
magna familia ⁊ multis eqͥs ⁊ faleribꝰ

multis ludis haſtiludijs ⁊ feſtis nutri

re coꝛpus a

d familiã vermiñ. 1 aiaʒ ad

familiã demonũ. De quibus Eʒe.xxxij.

Deſcenderũt in infernũ cuʒ armis ſuis

Et ſi talia faciãtvt poſt moꝛtẽ laudẽtur
eis rũdetur ꝑ Eriſo.ſuꝑ .

atheuz Quid

tollerabiliter affligi vbi ſunt Gnis fri⸗
holis excuſatõnibus omiſſis ⁊ dimiſſis
vius dicẽt cauſ cupiditatis ſue ĩ acqͥrẽ
do eſſe coꝛ eoꝝ in ſaciabile.Auaricia vo
in tenẽ do coꝛ durũ a clauſuʒ facitquod
tamẽ deus dedit eis molle ⁊ aptuz ſicut
ꝓmiſit dicẽs. Dabo vob coꝛ carneũ.ſiẽ
dedit iude burſam aptã ad dandũ pau⸗

peribꝰ: quaʒ tamẽ ibe auaricia ↄvuctus

clauſit vt vxoꝛi ⁊ filijs ꝓuideret ſicut re
citat magr in hyſtoꝛijs Lales ĩduraue⸗
runt coꝛ ſuũ ſuꝑ incudeʒ.Et iõ vt cõiter

pꝓlum. ſicẽ patet de quodã de quo fe
eE. Aiei Ne — „ „ .
eũ moꝛteʒ iminere ſentiret rogauit dul
citer aiam ſuam vt ſecuʒ maneret Et il-

tales mala moꝛte moꝛiũt᷑i deſpant Er G?
. Wα *

lud fecit rogare amicos ſuos vt amoꝛe

illoꝛũ maneret. Sʒ cum nõ melius ſed
magis deterius hẽret fecit coꝛaʒ ea poꝛ
tare magnã pecunie ſũmã ſibi oĩa offe⸗
rẽs ea cõditiõe ꝙ remaneret. Iterũ oĩa
pᷣcioſa iocalia ⁊ vaſa auri ⁊ argẽti ei illo
pacto obtulit. Sed cũ infirmitas nec pᷣ⸗
ce nec pꝛecio cederet: omnia pꝛcdicta
ei oblata recitauit dicẽs. O anima hec
omnia tibi dabo⁊ plura tibi acquiram
ſicut iſta acquiſiui ſi rem anere velis.ſi⸗
naliter videns ꝙ acquieſcere noluit ait

Ex quo omnibus iſtis bonis rema ne
re ⁊ omnia hẽre nõ vis:vadas ad mille

demones 2 hẽant te illi vbi nullum bo⸗

num habebis. Et ſic miſer deſperans

moꝛtnus eſt ſue dãnationis cauſam oñ⸗

dens. bona videlicet illa cupide acqui⸗

ſita ⁊ auare detenta que coꝛam eo ⁊ cuʒ

eo ad moꝛtis tribunal poꝛtauit ſicut fur
furtum ꝓ quo damnatut ertio
ſurgend

eſt a ſolio iniquitatis ⁊ luxu

ſed hominibꝰ huius peccati aſſuefacti⸗

one inquinatis.vt enim decipiant etiã

rie Amos.vj.Appꝛopiquatis ſolio ini⸗
quitatis qui doꝛmitis in lectis eburne⸗
is ⁊ laſcinitis in ſtratis veſtris Hoc fuit
ſolium ſalomonis cuius animuʒ aner⸗
terunt concupiſcentie mulierũ.ij. Reg.
xi:ſupple per earum aſpectuz. ⁊ ideo a⸗
ſpectus illarum eſt timendus cum ſum⸗
me ſit incitatiuus ad luxuriam. ſed totũ
onus non eſt imponendum mulieribus

ulieres

numend

tionesit

ccnfiac.

eckt

Peto

onieli,

Chnt nat

luit deun
utura

detſia
latlonẽ
falisad⸗
gancz
ſiyen
lameco

ſumlm⸗
degtecar
Son
ſummer
opd
incurri
düae
ſubit
delcen
tie iate
ſolüdi
coͤſeuti
gute un
lotaligt

fumnilial
liicolo

buspſon

fſbordi
ſin
Ano

nosſu⸗
Phtita
andos⸗

mqui

ghoce
fleent
inerſeh
Aios niſ

ſetb:
A

ſüͤn ſe
le

Gius

1dimiſts
lrini
hariciaye

ſKtgecld

Muz ſiat
anei ſi
ähan
ficsnons
dralatte
leicnns
.
eemkli⸗
eroftig

rogatd

aneukt!⸗
08 N Mo

s

R
ſicnch⸗
Frid
Nhineiln
tuupneß⸗
1gedieta
mimaber
Aeqpiramn
rt elisß
noluitot
igenehe
nile
ulumbo⸗
cherans
Mmo⸗
r
meo 4

niſeti.

ſlen
s oloit⸗
nis chune⸗
isyrſit
ltuz ter/

in

31 ceos⸗

n lun⸗
nlierus

ſeſea u

gantan

centia 7 ↄmiſſione vtũtur dei dicentis. ſic maioꝛ erit oĩm pᷣſſura ⁊ miſeria. Ex
Bejñ.). Ereſcite multiplicamĩ. Sʒ hoc quo patet ꝙ mirabilis eſt conſolatio di
ꝓ eis non agit.qꝛ illud dictũ fuit matri cere.multi hoc faciunt ⁊ ſemꝑ ſecerunt

C YviOE oNαn ptem nnique et⸗ otiIEα

Sermo Xz—XIN

mulieres pudicas ꝓbas a honeſtas inł de hocq multos habẽt ſocios 7 hẽbut

ta mendoſa Kbalnuenu ſunt excuſa in inferno. Exquo nãq; ꝙ hoc multi fa

tiones in pctis Quidaʒ em dicunt ꝙ li ciunt ſeqͥtur ꝙ infernus erit repletioꝛ ?

monialiter ↄiũctis ⁊ non alijsAlij di⸗ a opoꝛtet nos facere ſicut alij faciũt.qͥa

cunt naturale ẽ. quare ergo inquut vo⸗ non poſſumꝰom nes eẽ religioſi. Nerũ

