noſtroꝛũ pꝛecibus pꝛeſſus.⁊ de diuina bonitate:necnõ et de tua benigna et
charitatiua coꝛrectione confiſus.Attendẽs etiã ꝙ arboꝛes traſplãtatione
pꝛoficiunt:et iam diu me arboꝛem infructuoſam ⁊ aridam in agro ⁊ virida
rio religionis tue ſacratiſſime trãſplãtandũ duxeris:et diuerſis gratijs ir⸗
rigandũ.Plerũq; aduertens ꝙ que Paulus plantat ⁊ apollo rigat:fructus
vberioꝛes pꝛoueniũt ⁊ ſuccreſcunt. Non impꝛoba temeritatis audacia: ſed
de tua bemgna cõſiſus coꝛrectione hoc onus benigniſſime aſſũpſi:dignũq;
et congruũ indicaui fructus laboꝛũ meoꝛũ tibi pandere: vt ſic de me arboe ——
tua quãqᷓ infructuoſa et ſterili poſſis aliquã complacentiã repoꝛtare. Cci⸗-
bi igitur pater clemẽtiſſime hoc quadrageſimale epiſtolaꝝ offero atq; pꝛe
ſento tanqꝙ; hoꝛtũ quendã diuerſis floꝛibus oꝛnatũ:videlicet dictaminibus
ſacre theologie doctoꝛũ:aliarũq; facultatũ magiſtroꝛũ.Et quãuis metha⸗
phoꝛice loquendo in hoꝛtis cãpeſtribus ſiue etiã familiaribus et ſecretis
ſint diuerſi floꝛes viſum delectantes:odoꝛatum confoꝛtantes: et intellectũ
letificantes: tamen ibi aliqui inueniũtur ſpecialioꝛes. Sic quãuis in hoc
hoꝛtulo ſint diuerſa ex diuerſis libꝛis in vnũ congregata in quibus intelle
ctus delectari poſſet ⁊ recreari:tamẽ ſpecialiter ibi floꝛes reperiuntur aliqͥ
H

Prologus

ſ ingulariſſi imi qᷓ ſepiſſime ⁊ ſpũaliter ſũt odoꝛãdi:q;ꝛ hic ampliſſime tracta

tur de peccato in generali.videlicet quomodo eſt deteſtandum pꝛopter ma
la que facit in anima.In particulari etiamvidelicet de capitalibus et aliqͥ
bus eoꝛum filiabus:et de ſtatu peccatoꝛis.et hoc in diuerſis locis huiꝰ hoꝛ
tuli.Lractatur etiam ibidem de iudicio finali multum ample. de inferno-
de penis dãnatoꝛum et acerbitate penaꝰum.de gloꝛia beatoꝛum: de penitẽ⸗

tia et eius partibus ampliſſime.videlicet de contritione. confeſſione:etſa⸗

tiſfactiõe.Dæ ſacramento altaris:et de multis alijs ſpecialiſſimis in diuer
ſis partibus huius operis tractatur. ¶ Et quia omnia iſta pꝛedicta ⁊ mul⸗
ta alia ſingulariſſima que ibidẽ inueniuntur ſicut videre poteris per tabu
lam:mouent conſcientiam pctõꝛis ad penitentiam.cum tua benigna coꝛre
ctione hoc quadrageſimale nommandum ⁊ intitulandum decreui quadra
geſimale conſcientie ſiue hoꝛtus.quia in eo tãqᷓ in hoꝛto mnueniuntu in q⸗
bus ſpiritualiter anima delectatur. Nec indignetur paſtoꝛ mi meritiſſime
tua reucrẽda paternitas ſi parũ eſt qð tibi offero et pꝛeſẽto:ſʒ ipſa tua boni
tas attendat ꝙ magis penſanda eſt offerentis voluntas ꝙ; oblati vtilitas.
Paupercula enim vidua que ſolum in erario tẽpli duo minuta poſuit ma⸗
gis poſuiſſe aſſeritur multis alijs diuitibus:qui multa maioꝛa apponere
videbantur. Cum ergo ſciat tua reuerenda paternitas: ꝙ pꝛofunda fluui⸗
oꝛum ſacre ſcripture ſcrutatus non fuerim: ariſtotelis ꝓpoſitiones:ptho
lomei conſiderationes:ſocratis ſapientiam :⁊ tulij eloquentiamin hꝰ hoꝛ⸗
tulo non requiret:ſʒ potius tua ſolita benignitate qua mentes intuentiuin
allicis.ſolita charii ate qua multos amplexaris ⁊ reficis.ſolita humilitate

qua nullũvilipẽdis.ſolita pꝛudẽtie lumioſitate:qua pꝛeſctia:pꝛeterita:⁊ fu

—

tura ſolerter cõſideras ⁊ reſpicis.ſolita iuſticie equitate: qua ſapientibus

et inſipientibus debitoꝛem te reputas. cum ſis liber ab omnibus:ſeruũ ſin⸗
guloꝛum te efficis.munus modicum quod tibi pauper ſeruus offero quod
reuera non eſt. i.dignũ tanti patris pꝛeſentia non dedignabitur. Eapꝛo⸗
pter quicquid ibi bene oꝛdinatum atq; dictũ inueneris:hoc dumtaxat gra⸗

tie diuine c ſpiritui ſancto eſt attribuendum. Quod vero minus bene hoc

non arrogantie aut temeritati: ſz ignoꝛantie eſt imputanduʒ· Quam obni⸗
xe rogo habeas excuſare: atqʒ minus bñ poſita ſi qua ſint conigere.Quẽ
igitur oꝛdinẽ huius hoꝛtuli conſcientie videre delectat: regiſtrum ciuſdẽ

alphabeticu videat:quod floꝛes noſtri hoꝛtus per oꝛdinẽ alphabeti demo⸗

ſtrat.Ad laudem et gloꝛiam creatoꝛis qui linguas infantinas facit diler⸗

tas: et a quo omnis ſapientia et omne donuʒ perfectum deſurſum eſt. qui
eſt benedictus in ſecula ſeculoꝛum Amen.

qdid
bores
dan
leſiir⸗
Nöſti
ſostg
Prate
pioſno
Adicd
ſerbisa
(Swi
bongr
(A
gone
gerio⸗
gia⸗

6

Soli
binarci
Phi.
ladede
deghes
hinepe
naros;
gagt⸗
laſicti
fhoien
Etfotio
ſfeſtari
Pcerttee
nnue

liqgee⸗

Alan⸗

Fẽeria quarta in capiteieinnij Sermo. I.

* ¶ Bermones hoꝛtuli ſciẽtie ſun vbi⸗ me videt:tenebꝛe circũdãt me:parietes
aii ſtolas quadrageſime incipiũt feliciter aperiut me et ne n⸗ en euͤſnicit quẽ ve⸗
Psphe — „ - oꝛ:nõ memoꝛabit᷑ delicton meoꝝn do⸗
N H Onuertimi ad minus. Et non intelligit: qi oĩa videt
Npri⸗ dñũm qm̃ benign' miſe⸗ oculꝰ eiꝰ.Et ſubdit.Am̃ oculi dni mul-
R ricoꝛs c.· Joel.ij. Scðʒ cur to lucidioꝛes ſũt ſole circũſpiciẽtes om
iine S ſu tꝑm oĩa ↄuertũt᷑ ⁊ mu⸗ nes vias hoĩm. Et concludit de perõꝛe
c nbH tätur ſicut hoc pʒ tᷣe:qim qui credit ſe latere dicẽs. ic in plate⸗
sefimi q̃ videbãtur moꝛtua ⁊ deſiccata ſicut ar/ is iudicabitur: ⁊ quaſi pullus eqͥnꝰ fu⸗
ſn n boꝛes mõ incipiũt vireſcere.Et q̃ frigi- gabitur.⁊ vbi nõ ſperat apphendetur:
natucn da cernebãtur: ſicut aer.terra.modo ca et erit dedecus oĩbus eo qð nõ intelle⸗
umn leſcũt:vt ſic oĩa videãtur ↄuerti in mo⸗ xerit timoꝛẽ dñi. Quia igitur talis erit
müffe dũ pᷣſtinũ.Sic ꝓphã pctõꝛes a ðᷣo auer iudex ſic ſi apiens ꝙ vniuerſa vognoſcet
DKZ ſos ⁊ ꝑ pctm̃ deſiccatos:humoꝛeq; gre quõ miſer peccatoꝛ diffugiet. Ps. NQuia
Nlrn⸗ pꝛiuatos:ĩ hoc ſacro tꝑe hodie in pᷣnci/ neq; ab oꝛiente neq; ab occidente neq;
aſe pio monet ad deũ ↄuerti.Et oñdit mo⸗ a deſertis montibus:qm̃ deus iudex ẽ.
Wutuu dũ dicẽs. Cõuertimĩ ad dñʒ.⁊c. In qͥbꝰ Et ideo vt dicit Malachias. Quis po
a hen verbis oſtẽdit ꝓphᷣã ꝙ cõuerti debemꝰ terit cogitare diẽ aduentus eius:⁊ qͥs
indaftn ¶ Libẽter ſine coactõe:ibi. Cõuertimĩ ſtabit ad videndũ eum. Ipᷣe em̃ quaſi
vnes ¶ Sapiẽter: ſine deuiatõe:ibi.Ad dñʒ ignis ↄflans⁊ qſi herha fullonũ.iAꝛ ſi
ninbee ¶ Kõſidẽter ſine dubitatione:ibi. Qm cut ignis penetrat omne metallũ vſq;
uenuun benignus. 1c. H ad intimuʒ vt nihil ex eo remaneat ab
apumlun ¶ Muãtũ ad pᷣmũ in quo oñdit ꝓphᷣã igne intactũ.Et ſicut cardo qᷓ dicit᷑ her
ammm 1 ꝙ ↄuerti debemꝰad dñʒ libẽter ſine co⸗ ba fullonũ dũ ducit᷑ ſupꝛa pãnũ nulluʒ
ſyentes actione:ibi Cõuertimĩ.Eſt notandũ ꝙ pilũ vel modicũ dimittit intactũ. Sic
D tria monẽt nos cito ↄuerti ad dominũ. nihil a diuina iuſticia relinquetur in⸗
ſem gll * ꝛimũ eſt timoꝛ diuini iudicij. diſcuſſum qð nõ ducatur in publicũ:ſi
tur Sapr⸗ com ẽ pudoꝛ noſtri mali ſiue pcti. ue verbũ.ſiue factuʒ:etiã vſq; ad mini
naratgr⸗ ¶ Tertiũ eſt amoꝛ celeſtis pꝛemij. mũ coꝛdis cogitatũ.Et id eo dicit Teo
sͤbene ho⸗ Pꝛimũ g“ qõ nos monet cito ↄuer- papa. Zimẽdus ẽ ille iudex cui obicu⸗
Quunchnn⸗ ti ad dñm eſt timoꝛ dĩni iudicij:de quo ra clarent:latentia patẽt: muta reſpon
gere⸗ Al ps. liſi ↄuerſi fuerit gladiũ ſuũ vibꝛa dent.Ergo contra eũ mihil valere pote
umcnſc bit: arcũ ſuũ tetẽdit ⁊ parauit illũ.q.d. rũt allegatiões aduocaton:nmec ſophiſ⸗
cendennd ꝓphã.liſi ↄuerſi fueri de via vra ma mata philoſophoꝝ: nec pᷣclare eloqui⸗
1 tn d la:de duobꝰminat᷑ vobis dñs.videlicet um oꝛatoꝛum:nec vlle aſtucie verſuto⸗
rſunch rum. Quapꝛopter dicebat Dauid. In⸗

uine potẽtie

de gladio dine iuſticie.Scðo ð arcu di
Erio minat᷑ pctõꝛes obſti
natos ð gladio dine iuſticie · Sicut em̃
gladiꝰ vibꝛat inducit ĩ hoĩe foꝛti timo⸗/
rẽ: ſic tinoꝛ diuine iuſticie debet pone⸗

tellexiſti cogitationes meas de longe
et omnes vias meas pꝛeuidiſti.id eſt
añi fierẽt agnoui ſti.Et addidit.Mi⸗
rabilis facta eſt ſciẽtia tua ex me:a nõ

re hoĩem in timoꝛẽ offenſionis diuine. potero ad eaʒz.ſupple reſpondere. Hec
Et ratio eſt:quia opoꝛtet nos om̃es ma omnia conſiderantes niniuite conuer⸗
nifeſtari ante tribunal xpᷣi qui iudex ni ſi ſunt ad dominũ: et penitentiam ege
erit:qui et vniuerſa diſcutiet.cui nmihil runt in pꝛedicatione ione.Jone.iij.ca.
poterit celari:etiã minunꝰcogitatꝰ ho⸗ Ct ido bene dicit Dauid.qꝙ nini ↄuerſi
minũ.Et ideo ſapiẽs bene arguit cõtra fueritis gladiũ diuine iuſticie vibꝛabit
illũ qͥ credit ſe in illo iudicio poſſe oc⸗ less minat᷑ nos de arcu dine potẽ
cultari.Ait em̃ in ꝑſona ꝑctõꝛis.Quis tie ſᷣm quã potẽtiã nos iudicabit.q; da

d Juob vmat nõb viõᷓ Slalio umne fuſn O. eni Muie pofſetie

Feria quarta in capite ieiunij

ta ẽ ei oĩs ptãs ĩ celo ⁊ in terra. In ce⸗
lo patuit ei ptãs:dũ luciferũ cũ ſuis ad
herẽtibus inde pᷣcipitauit ⁊ in infernũ
condẽnauit.Eius ptãs in terra patebit
qñ ĩ ſuo vltimo aduẽtu ſeꝑabit hedos
ab ouibꝰ:a mittet eos in caminũ ignis.
Nuapꝛopter iſte aduẽtus eſt timeudꝰ
ſicut arcus tenſus:quia ſicut arcus ten
ſus anteq́' feriat inducit timoꝛem: ſic
domini aduentus vltimus eſt timendꝰ
quia illum indubitanter expectamus.
JYam enim nos minatur et terret: ſed
nondũ ferit nec damnat IYdeo ſic viua
mus memoꝛiter illũ aduẽtũ tenẽdo: q
dicere poſſimꝰ?tali iudici dũ fuerimus
in eius pᷣſentia illud p̃s.A iudicijs tu⸗
is timui. Quanto em̃ coꝛda arcus ma⸗
gis retro trahit᷑ tanto grauiꝰ ꝑcuſſus
leditur:ſic pꝛo certo quãto iudiciũ ma
gis differtur a petõꝛe⁊ q'to ipᷣe diutius
expectat: tato duriꝰferietur. Ande ſcðᷣʒ

certo tpe.ita ꝙ nõ opoꝛtet ꝙ iudex illo
die aliqͥd faciat cõtra eũ.Sed iſta cau⸗
tela tũc nihil valebit:quia nullꝰ ꝓ tunc
poterit ſe abſẽtare.ij.Coꝝn.v. Oẽs nos
niĩfe ſtari opoꝛtet ãte tribunal vxpᷣi: vt
vnuſqͥſq; recipiat ſcðᷣʒ qð geſſit in coꝛ
poꝛe ſuo:ſiue bonũ:ſiue malũ.Ergo deꝰ
ꝓ diſſimulationẽ nõ ſubtrahet pſonaʒ
cuiuſq;: qꝛ Actuũ.x.ðꝛ ꝙ ꝑſonaꝝ non ẽ
acceptoꝛ deꝰ. Et rõ eſt: quia eſt dñatoꝛ
oĩʒ ⁊ iuſt oñatoꝛ:g nulli faciet fauoꝛẽ
ij · Reg.xiiij. ſoꝛtis iſrael dñ atoꝛ hoĩz
UfeSeo diei ſapiẽs ꝙ nulli parcet
ꝓpter potẽtiã. Et qytũ ad h dicit. õ
verebit᷑ cuiuſq; magnitudinẽ.q.d. lõ
dimittet ꝓpter timoꝛẽ potẽtie regũ vel
pncipũ:vel cuiuſq́; creature.Et hoc ꝓ⸗
bat ſic. Nullꝰ artifex terret᷑ de hꝰ qð fe
cit:⁊ põt de ſtruere qñ vult.quia oĩs ar
tifex potẽtioꝛ ẽ ſuo artificio:ſʒ de fecit
puſillũ ⁊ magnũ.ps. Ipe eſt de noſter

ↄuritiã tuã ⁊ coꝛ tuũ impenitẽs theſau ipᷣe fecit nos ⁊ nõ ipi nos Certio dicit

riʒas tibi irã in die ire et retributionis
iu ſti iudicij dei.Et ſicutvidetis ꝙ ſicut
tẽſio arcus ⁊ reflexio a ſua naturali ha
bitudine⁊ ſua figura naturali trahitur
durius emittit ſagittã:ſic deꝰin iudicio
quaãauis ſit naturaliter miſericoꝛs:quia
filius miſcðie ex vna ꝑte videlicet ma
tris:⁊ patris miſcdiarum ex alia parte
ij· Kon.: capᷣ:. amẽ flecture rigoꝛis et
iuſticie tanqꝙ per arcũ emittet ſagittas
diuineſentẽ tie: dicęndo. Ite maledicti
in ignẽ eternũ.⁊ꝗ
cit ſapiẽs Sapᷣ.vjcapᷣ. on em̃ ſubtra
bet pꝑſonã cuiuſqꝙ dũs qͥ eſt dñatoꝛ om
niñ: nec verebit᷑ magnitudinẽ cuiuſqᷓ;
qm puſillũ ⁊ magnũ fecit ipᷣe:et equa⸗
liter eſt illi cura de oibus. Foꝛtioꝛibus
aũt foꝛtioꝛ inſtat cruciatio. Sxðʒ Hol⸗
cot ſupꝛa libꝛũ ſapiẽtie:lectioe.lxxviij.
in auctoꝛitate allegata notatur tria ex
Aqbus in ſine auctoꝛitatis infert᷑ vna cõ
cluſio o dicit ſapiẽs ꝙ tũc tꝑis
nõ pꝓcet alicui ꝓpter beniuolentiã: cuʒ
dicit. Nõ ſubtrahet pſona cuiuſꝙᷓ dns
qui eſt dominatoꝛ oiz. Cautela ẽ apud
iudices mundi:ꝙ ꝑſona rea ſubtrahit

ſapiẽs ꝙ nulli ꝑcet ꝓpter negligentiã
Et ꝙtũ ad hoc dicit ꝙ eãliter ẽ illi cu⸗
ra de oĩbus ꝑ ↄñs nõ negliget płpu
nire vnũ ꝙ; aliũ.Sap.xij.lõ eſt aliꝰde
us ẽ tu cui eſt cura de oĩbꝰ:vt oſtẽdas
qꝙ nõ iniuſte iudicas iudiciũ.Hhis tribꝰ
cauſis diſſimulatiõis excluſis ſubinfer

tur ↄcluſio talis.ſoꝛtioꝛibꝰ autẽ·i.illis

q̃ foꝛti? ⁊ grauiꝰ peccauerũt:foꝛtioꝛ in⸗

ſtat cruciatio. Quia Deutro.v. ðꝛ. Pꝛo

mẽſura delicti erit⁊ plagaꝝ modꝰ.Ti⸗

e iſto em̃ iudice di/ moꝛ ergo iſtiꝰiudicis ⁊ ſui terribiliſſi-

mi iudicij debet nos monere ad cito cõ
uertẽdum ad dñm coõᷣm ꝙ nos

monet cito ↄuerti ad dñin:ẽ pudoꝛ no⸗
ſtri mali ſiue pcti.lam nefas eſt illud
agere ꝑ qð diuinũ ꝑdimꝰ amoꝛẽc: ſed ꝑ
petm dinũ ꝑdimꝰ amoꝛc: igit᷑ hoꝛrẽdũ
eſt iulud cõmittere.lã pctm̃ ſcðᷣʒ bim̃
Augu.eęſt dictũ.factũ.vel cõcupitũ cõ⸗
tra legẽ dei. Et ſcðᷣz Ambꝛoſiũ:Eſt pꝛe
uaricatio legis dĩne ⁊ celeſtiũ inobedi
entia mãdatoꝝ. Kũ ergo pctm̃ nihil ali
ud ſit ꝙ́; auerſio a bono incõmutabili:
et ↄuevſio ad bonũ cõmutabile. notare
dẽ mꝰ ꝙ ꝓpꝛie loquẽdo pctm nihu dicit

Pp)ναS

1o dcl

ſaret

hinderi⸗
Sediſnenn
ampm
n Reon
Geſunte
bemhagſnn
ſonami
uackt dian
limgetfaunl
Adir hoß
Sliperat
A d
tudini
otitienuͤſt
Auure Kheg
nek deh eſt
ultquuti
fco:ſz in
Sneglgr N
i öeſtaN
ewoſtits
dicüisn
ncluisſtif
crib auti ,
Nerürfnnoeh
1ſunnbi⸗
onert o
SnN.
niirn⸗
nnetzcll

Sermo

niſi carẽtiã virtutis debite in eſſe: ⁊ ſic
pcim ponit᷑ pꝛiuatie et nõ poſitiue. Et

ſic loqt᷑ Aug.ſuꝑ Joh.c.j. Sine ipᷣo fa
ctũ ẽ nihil.Et dicit ꝙ pcim nihil ẽ ⁊ ni

hil fint hoĩes cũ peccat:qꝛ bꝛeuiter pec

catũ nihil ẽ niſi ſpũalis vite deſeag“ et

puatio gre ⁊ vtutũ. Dicũt em AIſidoꝛ

⁊ Lucan ꝙ pꝑcuſſꝰ? a ſerpẽte pᷣmo frigi

ditate veneni q̃ſi inſẽſibilis effectꝰ ob⸗

ſtupeſcit. Deinde veneno paulatim ca
leſcẽte ad venas vſq; ad coꝛ rapit᷑:⁊ ſic
vita recedẽte moꝛs ſeqͥtur. Sicvere ca
riſſimi cũ ᷣpẽsvenenoſus diabolꝰcaro

vel mũdus hoĩeʒ momoꝛderit ꝑ ĩmiſſi
onẽ cogitatõis male qũq; ſtati inſenſi
bilis ⁊ ſtupidꝰ ꝑ defectũ diligẽtie reſi⸗

ſtẽdi nõ adhibite efficit᷑: ⁊ ſic pciĩ ve⸗
nenũ ſic infuſũ incipit ꝑ delectationeʒ
caleſcere.et ꝑ venas.i.interioꝛes affe⸗
ctiones vſq; ad coꝛ ꝑ ↄſenſũ aſcendere

Tita vitã gloꝛie ſolet expellere ⁊ moꝛ⸗
tẽ moꝛtalis pctĩ ĩ aĩa gnare:ſicẽ vxꝛ Eʒe.
xviij.Aia q̃ peccauerit ipſa motick E t
Jacobi.ij.Eòcupiſcẽtia cũ ↄceperit pa

rit pcim̃:pcim̃ vero cũ ↄſũmatũ fuerit
generat moꝛtẽ. Et vt videamꝰ meliꝰq̃d

ſit pctm:aduertam qͥbꝰrebus cõꝑatur
Cõꝑat᷑ em̃ illi imagiii q̃ apparet intu
enti in ſpeculo.q̃ uũq; oñdit ſibi niſi fa

ciem: ſed abſcõdũt poſterioꝛa vnde nõ
poſſũt videri.Sic ⁊ pctm̃ ſi quid boni

apparẽtis habeat: tm illud ondit pctõ
ribꝰ. Ponamꝰ ibi aliqð exẽplũ de aliq̃
pula muliere cuiꝰpulcritudovidetur

oculis exteriꝰ:ſʒ interiꝰturpitudo ocu

lis nõ videt᷑. Dic mihi o pctõꝛ quid vi
des dũ mulierẽ pulcrã reſpicꝭ· pellicu⸗
lãꝗ pulcrã intuerꝭ exteriꝰ: ſʒ q̃re nõ ad⸗

uertis quid ſub pellicula interiꝰſit ab⸗
ſcõditũ.none ſub illa pelle latet vẽter
et inte ſtina plena fetidiſſimo luto: ſic
pctm̃ qð ẽ exteriꝰ pulcrũ et delectabile
oñdit:⁊ idðo ↄſidera qͥd interiꝰlatet:qꝛ

ſub illa delectatõe latet ĩmũdicia ⁊ fe⸗
toꝛ pcti.ꝓpt᷑ quẽ aia deturpat᷑: ⁊ ĩmũ⸗
da ⁊ fetida coꝛã deo ⁊ angelis apparet.
Quis em̃ haberet ſcriniũ deauratũ qð

ſciret plenũ ſtercoꝛibꝰ iuxta illud libẽ⸗

mo tollet a vo

ter comederet vel ſederet: goo tu pctõ:

dũ delectationẽ pcti cuiuſcũq; exteriꝰ

cernis ſtati coꝛ tuũ inclina ad ea q̊ inte

riꝰ latẽt:qꝛ fetoꝛ ⁊ ĩmũdicia.et ſiet tibi
viliſſimũ oẽ pctm̃ exteriꝰquo ad actũ⁊

ppetrationẽ. Accipe exẽplũ ĩ aue q pa⸗
uo ð ꝗᷓ ẽ auis pulcerrima:dũ caudã oc

cultã erigit atq;ↄponit ex ea magna ex
tollit᷑ głia.ſʒ moxvt oclłos flectit ad pe

S

des quos hʒ turpes verecũdia ductꝰ?ro

t5 deſtruit eaudq; deponit:gedũuũvana
pulcritudo aut delectatio tibi occurret
exteriꝰ:verte ocłos mẽtꝭ ad feces inte⸗

rioꝛes. Igit᷑ ↄuerti ad dñʒ dẽmꝰ ꝓ pter
pudoꝛẽ cõmiſſi ertiũ qð monet

nos cito ↄuerti ad dñʒ:ẽ amoꝛ celeſtis

pᷣmij. Añ apls. Ilec auris audiuit:nec

ĩ coꝛ hoĩs aſcẽdit q̃ deꝰ pᷣpauit his qͥ di
ligũt illũ lam gaudiũ qð dũs pᷣꝑauit

ſuis amic? nõ ẽ trãſitoꝛiũ ſicut gaudiũ

mũdanũ:ſʒ ẽ etnũ ⁊ infallibile.Að pʒ
triplici roeia qꝛ eſt ſincerũ ſine vrij
ꝓmixtiõe ꝓpter oĩs mali carẽtiã. Eſa.

xxxv. Saudiũ ⁊ leticis obtinebũt: ⁊ fu⸗
giet doloꝛ ⁊ gemitꝰ. Nã ibi oẽ malũ ex

cludit᷑:⁊ luctꝰ ĩ gaudiũ ↄmutat᷑.pᷣs.Eõ

uertiſti plãctũ meũ in gaudiũ inihi. Et

iterũ. Letiſicabis me ĩ gaudio cũ vultu
tuo Scða:qꝛ ẽ plenũ omni delectatõe.
Aug. Ilullũ bonũ latebit:nullũ malum

aderit.p̃s.Eoꝛ mena caro mea exulta⸗
uerũt i deũ viuũ Certia:qꝛ ẽ eternũ ꝑp.

enni duratiõe. Jo.xvy. Saudiũ vr m ne
= erñ. Moc gaudiũ eſt
tã magnũ ꝙ nõ pot mẽ ſurari.tã młtũ:

ꝙ; nõ põt numerari.tã pᷣcioſũ:ꝙnõ põt
eſtimari.tã copioſũ:qð non pot finiri.

Aug. Illic feſtinate vbi ſꝑ viuetis. Si
em amatꝭ iniſerã et fluidã vitã vbi hõ

naſcit᷑ cũ doloꝛe:viuit cũ laboꝛe: moꝛit

cũ meroꝛe:q;tomagis vbi ſẽpiterna ſe⸗

curitas a felicitas. Sed iſta leticia nõ
habebit ſine wiſticia.qꝛ vt ðꝛ Joh.xvj..
Muüd'gaudebitviuẽdo.ſ.mũdialiter ⁊

vos ſpernẽdo.vos vo ↄtriſt abimi deũ
offẽdiſſe ⁊ ſuã indignatõeʒ incurriſſe.

ſʒ triſticiavr̃a vtet᷑ ĩ gaudiũ:qꝛ dulcia

nõ meruit qͥ nõ guſtauit amara Ad h
a uj

—

Di .—1

2
libile

Ae wir v

Feria quarta in capite ieinnij

aũut gaudiũ hũ dũ oʒ eſſe hũiles. Mat.
xvj. Iuſi ↄuerſi fueritꝭ ⁊ efficiamini ſic
Puuli.i.hũiles pctã vr̃a recognoſcẽdo
de eis pñiaʒ atq; ↄfeſſionẽ faciẽdo:ñ
intrabitis ĩ regno celoꝝ.Qꝛ ſic ribaldi
repellũtur a palatio regis:ſic ĩ die iudi
cij pctõꝛes expellẽtur a celo.nec remit⸗
tẽtur niſi recõciliẽtur mõ ⁊ deſiſtant a
pctõ.Sʒ heu⁊ ꝓhdoloꝛ młti ſũt qͥ ↄuer
ti nolũt:ſʒ ſũt obſtiati ſiẽ dathã⁊ abirõ
quos viuos abſoꝛbuit terra:ſic iſti ab ĩ
ferno abſoꝛbẽtur. niſi penitẽtiã egerit.
Atum ad ſcoõm pᷣncipale in quo
oſtẽdit ꝓphã ꝙ ↄuerti dẽmꝰ ſapi
enter ad dñʒ ſine deuiatõenibi.ad dñqʒ.
Eſt notadũ ꝙ ad hoc ꝙ aliqͥs ↄuertat᷑
ad dñʒ ſapiẽter tria notantur.
¶ [Pꝛimũ eſt: intima coꝛdis contritio.
Bcõm eſt:vera oꝛis confeſſio.

¶Certiñ eſt: perfecta oꝑis ſatiſfactio
NPꝛimũ g“ qò reqrit᷑ alicuivt
tuf ſapieter ad dũzʒ ðꝛ intima coꝛdis cõ
critio⸗Eſaie.xxxvj. Quid dicã dño aut
dqd reſpondebo ſi ibi. ⁊c. ſeq Recogita
bo tibi oẽs ãnos meos in amaritudine
aĩe mee.Sʒ qͥd ẽ ↄtritio pᷣm rẽ diffini
tionẽ: ꝓ declaratõe ẽ notãdũ.ꝙ ſicut in
naturalib“ illud ꝛ durũ qð nõ cedit ta
ctui:hoc tũ ðᷣꝛ frãgi qñ ꝑ aliqð foꝛtius
agẽs ĩ ꝑtes magnas diuidit᷑.Cõteri ve
ro qũ in ꝑtes minutas didit᷑ ⁊ ãnihila
tur. Ita metaphoꝛice loquẽdo coꝛ hoĩs
durũ ðꝛ qñ dine inſpiratõi q̃ſi manu tã
gẽti nõ cedit ſʒ reſiſtit. Krãgi vero ðꝛ:
qñ a ꝓpoſito pcti incipit reſiſtere q;uis
nõdũ totaliter ↄue:tat᷑. Conteriwvo ðꝛ:
qñ affectꝰpctĩ totaliter ĩ eo deſtruũtur
ſᷣm oinnẽ ſui ꝑtẽ.Hoc aũt fit qñ volun⸗
tas pfecte reſilit ab affectu pcti. Añ et
talis reſilitio appellat᷑ ↄtitio Et qꝛ ta
lis reſilitio ẽ qᷣda doloꝛ:iõ ipᷣa ↄtritio .
doloꝛẽ tani ꝑ gen“ eſſẽtialiter diffinit
a męr̃is ſacre theologie:cũ dicũt. Lon
tritio ẽ doloꝛ volütatiæ alſũptꝰ ꝓ pctis
cum ꝓpoſito ↄfitẽdia ſatiſfaciẽdi.Pꝛo
quo notadũ ꝙ oĩs doloꝛ nõ ẽ volũtariꝰ
ido nec meritoꝛiꝰ:vtpote doloꝛ natura⸗
lis.Et ivðᷣo volũtarie aſſũptꝰponit᷑ loco

differẽtie in gñe moꝛali.Et qꝛ doloꝛ vo
lũtariꝰpõt eſſe de bouo alieno ⁊ ſic eſſe
malꝰæ nõ meritoꝛiꝰ: idðᷣo materia ſpeci⸗
ficat᷑ cuʒ ðꝛ.ꝓ pctis.Et hoc ponit᷑ loco
vltime differctieæ: ſicq; ↄtritio vt ẽ actꝰ
virtutis diffinit᷑.Sed vt ẽ ꝑs ſacramẽ⸗
ti pñie opoꝛtet ꝙ aliqͥd addat᷑ ad alias
ꝑtes.Et iðo ſuꝑaddit᷑ diffinitõi:cũ p⸗
poſito ↄfitẽdi ⁊ ſatiſfaciẽdi.¶ Iſidoꝛꝰ
aũt qtũ ad bñ eſſe ſic diffinit ↄtritionẽ
ſiue deſcribit.Cõtritio ẽ ↄpũctio⁊ hũi⸗

litas mẽtis cũ lachꝛymis vemes ex re⸗

coꝛdatiõe pctĩ ⁊ timoꝛe indicij. Deſcri
bit em̃ motũ contritionis ꝑ cõꝑationz
advtrũq; terminũ motus.iſ.a quom ad

quẽ.vt ꝑ ↄꝑationẽ a termino a quo di
cat᷑ cõpũctio in ↄuerſione ᷣ delectatio
nẽ.⁊ ꝑ cõꝑpationẽ ad terminũ ad queʒ

dicat᷑ huilitas mẽtis ĩ aduerſione ↄtra
inobediẽtiã: ⁊ ſic quo ad effectũ ðᷣꝛ eſſe
tiuũ vero eſt duplex

cũ lachꝛymi vero⸗ .
Anũ eſt ↄſideratio offẽſe:⁊ alterum ti
moꝛ pene

ſuũ ⁊ ĩ ꝙꝙto periculo eſt ꝓpter pctm̃ nõ
ĩmerito debet moueri ad cõtritionc. qꝛ

cũ deꝰ qttuoꝛ loca fecerit ad collocãdũ

hoĩeʒ ⁊ a tribꝰ ſeparet᷑ ꝑ pctm̃:neceſſa
rio in quarto ↄcludet᷑.ſecit nãq; deus

celũ.ꝑadiſuim.terrã.⁊ infernũ. In celo

aũt ſtare nõ poterit: qꝛ ibi nõ manebit

aliqd inqnatũ ⁊ abhoinationẽ faciens
vt hahet᷑ Apoc.xxi

.Ton in ꝑ adiſo ter
reſtri:qꝛ ; cito adaʒ ibi peccauit ſtatĩ
inde fuit ecree Deſttl Alec in terra re

eos vt puluerẽ: ⁊ qſi lutũ platearũ ↄini
nusꝗ eos atq; ↄfringã. IJdcirco ſoluʒ re

manebũt:qꝛ in ps.legit᷑. At lutũ plate
arũ delebo eoa Eru Reg frurabe

ſtat eis infernus:qͥ eſt loc mmũdus ?⁊
fetidꝰ.p̃s.teſte. Ignis ſulphur et ſpũs

ꝓcellarũ.⁊c. Recoꝛdari etiã debet pec

catoꝛ ꝙ ꝓpter pctm̃ ſenabit᷑ a bonis q;
tũ ad meritũ:qꝛ nullã ꝑncipationẽ ha⸗

bebit meritoꝛꝝ in eccłia militãti.ij.Co⸗

rin.vj. Que ſocietas lucis ad tenebꝛas
aut ꝗ conuẽtio xpi ad belial. q: d. nulla.
Juſuꝑ ſeꝑabitur a bonis iytu ad ↄſoꝛ⸗

rn oris ſeſſlo

77— n W e ſy ſartioj

Mocyatroz
ci

B ꝛimũ intelligit᷑ in recoꝛda
tione pcti:qꝛ qñ pctõꝛ ↄſiderat ſtatum

.
igel
iec
lentee
jtüa⸗
tiinea
58
bosſte
hoien
lorg:
turno
uſale
jni
ſitis
malgf
eſtam
ſus ſp
müdt
litard
edefe
hien
bosd
po
blisn
dius
tisſa
gllnia:
egeo:
bll⸗
alan
tiypla.
leſedan
nan
Mopy
Mraru⸗
hes ic
ſenſu
fütlat
nlegt
ctan
dichnt
fuminn
ie
liaſtng
Miumba
naurib.
ſclicetr
nerim

1

9

=

—
ue

Sermo

Wap
dſock ””l ””
mußen Hũ.lã de his tribꝰðꝛ Mat.xiij.Exibũt
vonto⸗ ageli ⁊ ſeꝑabũt malos de medio iuſto
lortian rũ:ecce ſeꝑatio qtũ ad ↄſoꝛtiũ.Et mit⸗
– tent eos ĩ caminũ ignis: ecce ſe eparatio
iunis ꝓtũ ad locũ. ꝓi erit fletus: ſtrides dẽ
nitͦ,⸗ tiũ:ecce ſepatio ꝙꝙtũ ad meritũ ⁊ pᷣmiũ
Gir pᷣs Abhoinabiles facti ſũt in iniqᷣtati⸗
itmn bus ſuis. ¶ Sratus igit᷑ pcti incitat
itiobi⸗ hoĩem pctõꝛẽ ad ↄtritionẽ ⁊ nõ ĩmeri⸗
mescrt to:qꝛ hõ exiſtẽs in pctõ moꝛtali figura
el deſei tur nobis in hoĩeʒ qͥ deſcẽdebat ab hie
iignin ruſalẽ in hierico.q incidit in latrones:
lannn q etiã deſpoliauerũt eũ: plagis imꝑo
wegin ſitis abierũt ſemi uimo relicto:hec oĩa
Zteni mala facit pctm̃ in hoĩe Pꝛimũ malnʒ
di zaj eſt amiſſio interne qᷣetis:q eſt: ãſi ꝑadi
Pn 8 ſus ſpũalis.de quo Sene.Ilõ ẽ maioꝛ
Ei ſe mũdi leticia ꝙ; traqͥllaoſciẽtia:hãc trã
a q̃llitatẽ hõ ꝑdidit ꝑ pctm̃ (Scdʒ malũ
vck onher eſt defect oĩm bonoꝝ: qð notat᷑ ibi. In
iuenmn hierico:qð interpᷣtat᷑ defectꝰ.qꝛ nũc oĩ
kinnend bus indiget ⁊ abũde cogit᷑ mendicare:
Cauſem vtpote victũ a terra.veſtimẽtũ ab aĩali
e onſo bus: adminiculũ a iumẽtis. Añ Oui

törmn L dius de arte amnaãdi.Aeſtes quas geri⸗
ulnin tis ſoꝛdida lana fuit.Et Apoc iin Dic⸗
Nenfi:nect quia diues ſũ ⁊ locupletat?ſũ⁊ nullius

unicn egeo:⁊ neſcis qꝛ tu es miſer et miſera⸗
mi Ndl bilis pauꝑ ⁊ cecꝰet nudus. Pauꝑ ẽ cui
inomanht mala non deſunt.ludus cui apparent
ni trieſs turpia.Cecus qui non videt moꝛtẽ an⸗
nn gaciſoti⸗ te ſe damnationẽ poſtſe ⁊ penameter
ttutſti nam ¶ Certium malmu eſt:quia pecca⸗
necintenan toꝛ oppꝛimituir a malis ſpiritibus: qðᷣ
Zrlrrüget notatur cum dicitur. Et incidit in latro
rn Detn nes.id eſt.in poteſtatem demonũ ꝑ cõ
Plereri ſenſum pꝛopꝛiũ.Job.xix.Simul vene⸗
circoſaißt rũt latrones eius ⁊ fecerũt ſibi viam ꝑ
Ommutnt me:quia qui pꝛimũ parentẽ inuaſerũt:
loheraſi⸗ etiam totam poſteritatẽ inuadunt.Et
ni ubete dicuntur latrones a latendo ꝓpter eo⸗
binaluf rum inuiſibilitatẽ. De qua ĩ pſalmiſta
apmnmnih Inſidiat᷑ in abſcõdito quaſi leo in ſpe
iriniid lůca ſi ua Quartũ malũ eſt amiſſio om⸗
adteneh⸗ nium bono:um gratuitoꝛum: quod no⸗
cdli tatur ibi. Qui etiam deſpoliauerũt eũ

Gent ſcilicetveſtimentis gratie: ⁊ innocen⸗
tie ⁊ immoꝛtalitatis:que tũc erat:ſcili⸗

4 Vy S vmiſſto terne uet
5 2, & 75 aiab,
D

„0

vulnera

cet non poſſe moꝛi.Et modo nemo exi⸗

mit᷑ a moꝛte:idðo dicebat Dauid. Quis

eſt homo qui viuet et nõ videbit moꝛ⸗
tem.quaſi dicat nuninoide Uota om
Bernardum: ꝙ Adam in exoꝛdio ſue
creationis fuit indutꝰqᷓttuoꝛ vᷣtutibus

ꝛima fuit miſcdia: q̃ dirigebat eũ tãa⸗

pedagog'a vbiq; ſeruabat. HMac ami
it eua cũ ĩ ſũa ↄcupiſcẽtia exa ſit:q̃ tãẽ
ta fuit ꝙ nec ſibi nec viro nec filijs vni

uerſis ꝑceret.Silr hãc amiſit adã cum

obiecit mulierẽ maieſtati dĩne: qſi vo⸗
lẽs declinare ſagittã poſt tergũ eiꝰ di⸗
cens. Mulier dedit mihi de ligno ⁊ co
medi Gcðavirtꝰfuitveritas:q̃ eũ ĩſtru

ebat tãq; eruditoꝛ vt veniret ad ↄgniti

onẽ ſũme veritatis.haãc amifit eua cuʒ
plꝰ credidit ſpẽti mẽdaciũ ſuadenti qᷓ;

deo:ſilit᷑ ⁊ adã cũ erubuit ↄfiteri pctmjiꝛ

ſuũ Tertia erat iuſticia q̃ eũ rgebatvt

eẽt ſapiẽſne faceret malũ.hãc amiſer̃t

hõ ⁊ mulier:cũ mulier plꝰ obediuit ſer
penti:⁊ hõ voci mulieris qꝙ; deo ⁊ potẽ
tie diuineQuarta fuit pax:q eñ foue⸗
bat ⁊ delectabat cum intus nõ eſſet pu
gne ronis ⁊ ſenſualitatis: nec foꝛis ti⸗

moꝛes. Hanc pꝛotinus amiſerũt cũ pec

cauerunt: quia impijs nõ eſt pax dicit
dominꝰ. Hec etem̃ ipſis peccãtibus ſta
tim eos dimiſerunt: et ad deũ regreſſe
ſunt:quia ſentiebant legem dei cõtra⸗
riam ſuis membꝛis/ Mpinti malũ eſt
vulneratio ſiue debilitatio bonoꝛũ na⸗
turalium:quod notatur cuzʒ dicitur.Et

plagis impoſitis abierunt. Homini nãa

q; nudo ex oĩ ꝑte coꝛꝑis facile pᷣt ĩfligi
vulnꝰ.lã vulnꝰ pcti ẽ inflictuʒ ĩaĩa dũ
ẽ vulnerata in rone ꝑ ignoꝛantiã.ĩ me
moꝛia per obliuionẽæ. in voluntate per
maliciã. Ande Eſaie.j.Omne caput lã
guiduʒ: ſcilicet a libero arbitrio qð toꝛ
pet a bono:⁊ omne coꝛ merens:ſcilicet

a ratione que eſt hebes ad omne conct
lium. A planta pedis vſq; ad verticem

non eſt ſanitas quia vbiq; feruet con⸗

cupiſcentia malum. Iſte male concuz⸗

piſcentie eruunt oculos intelligentie.

ps.Lumen oculoꝛum meoꝛum non eſt
a iiij

r disſue

—
6

Pa⸗
—
ter

rãtẽ ſe.

Feria quarta in capite ieiunij

mecũ. Pꝛeſ. cĩdũt aures obediẽtie et na
res diſcretõ is.Exo.xxiij. laſũ tuũ au
res pᷣſcindẽt: mutilãt linguã dine lau⸗

dis. pᷣs. Obmutui ⁊ ſilui a bonis:ãpu⸗

tauerũt man bone oꝑatõis⁊ pedes ſta
bilitat:. ps. Manꝰ? hut ⁊ ñ palpabũtac.
Recogitatio igit᷑tãtoꝝ maloꝝ cauſato
rũ ĩ hoĩe ꝑ pctm monẽt hoĩeʒ ad ↄfeſſi
anẽ. ecũdũ motiuũ ad c

c tioꝛ dini iudicij ⁊ hꝰ ꝓpter qᷓtuoꝛPꝛi

mo qꝛ tũc iudex erit ĩexoꝛabil. Pꝛouer.
vj.ʒelꝰ⁊ furoꝛ viri ·i. xpi nõ ꝓcet ĩ die vi

dicte.i.ĩ die iudicij: nec acqe ſcet cuiuſ⸗

i pᷣcibꝰ.i.nõ aſpiciet hũc vel illũ dicẽ⸗
reſ.Oñe dñe api nob.llec recipietꝓ re
dẽptõe dona plurĩa:qꝛ nõ erit tpᷣs dadi
ſʒ elpiedi Scdðo qꝛ rederit ĩexcuſabit
Job.xxxj. Quid faciã cũ ſurrexerit ad
liudicãdũ dñs.q.d.nulla erit excuſatio

loſalCertio qꝛ te ſtes erũt irrefragabi⸗
les An pᷣs.Leſtionia tua credibilia fa
cta ſũt mi miQuarto q ſnia erit irre
uocabił.pᷣs. Ineternũ dñe ꝑmanet vbũ
tuũ.qͥ dicet. Ite maledicti ĩ ignẽ eternũ
Hec oĩa ĩ mẽte recõde:⁊ de pctĩs ð dei
volũtatẽ factꝭ hẽas ↄtritõʒ. q iſta duo
maxie ſũt monẽtia ad ↄtritõʒ 5
diceres. Ilõ poſſũ hr̃e ↄtritiõʒ· Dico ꝙ
ven dic: qꝛ nõ hẽs illa qͥ ĩcitat ad ↄtri
tionẽ. Sʒ qᷓ ſut illa. Pumũ ẽ vt pctõꝛ re
cogitet quẽ reliqrit:qꝛ pꝛẽʒ ſuũ cele ſtẽ
Deuto. xrxij. Deũ qͥ te genuit dereliqᷣſti
⁊c. Natural ẽ em amoꝛ filij ad pꝛẽm: et

ſʒ; illud pᷣs . Muta fiãt labia do

doloꝛ de eivoffenſa. Multo mag dolen

dũ ẽ ð̊ offẽſa pꝛis celeſtꝭ.Aug. Amãdꝰ
ẽ genitoꝛ:pᷣponẽdẽ creatoꝛ.Secũdum
qꝛ dñm ſuuʒ negauit.legare em̃ dñm
ſuũ coꝛã hoibꝰ ẽ magnũ oppꝛobꝛiũ: q;⸗
to magꝭ negare deũ· Litũ.j.c.Cõſitent᷑
ſe vbiſ noſſe deũ:factꝭ ãt negãt.Lertiũ
qʒ dereliqͥt liatoꝛẽ ſuũ:de q“ꝰ multum

dolere dʒ. qꝛ ſe videt ab eo receſſiſſe qͥ

ꝓpꝛia moꝛte libauit eũ a moꝛte eterna.
er rat? ſenſu dereliqͥt libe⸗
ſe. ¶ Becudũ qð reqrit᷑ ad hꝰ
ꝙ aliqͥs ↄuertat᷑ ad dnñjm ſapiẽter ðꝛ ve
ra oꝛis ↄfeſſio. Pꝛo quo ẽ notãdũ ꝙ cõ

feſſio fit tripliciter.aut ĩ foꝛo ↄſcĩe coꝛã

deo:⁊ ĩ iſta moꝛbꝰlatẽs ſiue pcti n aꝑi

tur.qꝛ aptũ erat ⁊ manifeſtũ coꝛã deo.
aut ĩ foꝛo ↄtẽtioſo coꝛã iudice.⁊ ĩ iſta ñ

apit᷑ moꝛb ſpe venie. Aut ĩ foꝛo pnĩe

coꝛs vicario:⁊ ĩ iſta aꝑit᷑ ſpe venie.Et
ſic ↄfeſſio ſacralis q̃ͥ ẽ ꝑs pnĩe ↄuenien
ter deſcribit᷑ ꝑ materiã q̃ ẽ moꝛbꝰlatẽs
⁊ ꝑ actũ qͥ ẽ aꝑire:⁊ ꝑ ſinẽ qͥẽ ſpes ve⸗
nie. Et iõ mgri ⁊ doctoꝛes ſctẽ theolo⸗
gie eã ſic diffiniũt Cõfeſſio ẽ coꝛã ſacer

dote legitima ꝓpoꝝ pctõꝝ declaratio.

Pꝛo quo ẽ notadũ ꝙ aliq̃ foꝛma nõ põt
introduci ĩ materiã niſi foꝛma ↄria ex⸗
pellat.Erẽpiũ ĩ ferro cuiꝰfrigiditatem
opoꝛtʒ expeili ad hoc ꝙ poſſit calcſieri

Sic ad hoc ꝙ gr̃a ſubitret ĩ aĩa nr̃a oʒ

ꝙ petm̃ expeilat᷑ qð cẽ foꝛma ↄ ia.Exꝑi
entia hoc docet.na ĩ ↄctibꝰ ſapiẽs mer⸗
catoꝛ ñ tradit pecuniã vẽditoꝛi niſi ab⸗
rnũciauerit oĩbꝰↄditoibꝰ q̃ poſſẽt anul

lare veditões. ſie nec de? ↄfert graʒ niſi

pctõꝛ pᷣus renũciet qtitatibꝰ ↄrijs. Jux
dictũ apli.Abnegãtes ipietate ſecula
ria deſideria ſobꝛie iuſte ⁊ pieviuam⸗
ĩ hꝰ ſeculo. Exẽpluʒ hẽmꝰ de ʒzacheo qͥ
dumidiũ bonoꝝ ſuoꝝ ⁊c̃. ꝓpter qð ſeqͥ
dictũ a dño. Hodie ſalꝰ huic domui fa⸗
cta ẽ. Inſuꝑ aduocati anq; ↄueniãt co⸗
rã iudice:cas ⁊ allegatões oꝛdinãt. ſic
hẽmꝰoe villico ĩiqͥtatꝭ q̃ͥ ↄputaturꝰcoꝛã
dño ſuo curam egit ſuoꝝ ↄputoꝝ.ſic tu

pus q́; ↄuenias coꝛã iudice ſũmo ĩ foꝛo

ↄfeſſiõis pᷣmeditat accedas: ſic dic ſa⸗
piës. Añ iudiciũ iterroga temetipſum

Alteriꝰ ãcilla anqᷓ ꝓiciat ĩmũdicias:

ↄgregat eas in loco vno.ſic tu oĩa pctã
tua pᷣneditãdo.pᷣs.Erercitabar et ſco⸗
pebã ſpm̃ ineũ.⁊ hꝰ multũ deo placet.
q; ſiẽ philomena dulce canit ĩ auribus
hoĩs:ſic ↄfeſſio pctõꝛis ẽ dulcꝭ ĩ auribꝰ
ſaluatoꝛis.Ilec dʒ hõ ꝓpter timoꝛẽvel

pudoꝛẽ detineri.qꝛ ſi no timuit diuã iu

ciã nec erubuit dinam pᷣſentiã ĩ ↄmittẽ
do pctm̃:multo foꝛtiꝰ ipᷣe nõ dʒ ſe retra

here ĩ ↄfitẽdo. Multo em faciuli?ẽ dice⸗3

re q; facere. Quapꝛopter dʒ dicere pec⸗
catoꝛ cũ p̃s.Dixi ↄnteboꝛ aduerſuʒ me

ſutt
glad
ſepal
cul
Pere
Laerti
enter⸗
niſfaa
ſcriſ⸗
hotfa
Altent⸗
fehi
tife
tme
ohisn
ſanſta
tetii⸗
tdeh
ſcou
Nnea
ſaricka⸗
debnto
lugre
cquta
bina
phoi
paẽt
poſi
faulam
ſitfunti
mrtta
ſeyitn
canone
ſſ⸗
unn
gcN
cgſion

bltatt
Eſtn

.
*

ſciecei
mi
Niden⸗
tiſcai
ſopnie
wnie Et
eenen
noas
jiſhes
ie theol⸗
ͤſaen
umanöpot
ſiginum
ſit lcſen
iaianind
nzuaE
Kori niſit⸗
poletan
ſen Fehnn
wns

timn
zANd
erqo D
nedomuifß
Solinl ſi
Girmnn
vitvpſenl
.ſüno lſn⸗
alitiſt
Grmahin
auninins
ſicmouge
reuchwe⸗
Auüdnn
cantianin

chdct

ralniff

mnſercor

ĩiuſticiã meã dño ⁊c̃.Eſt em̃ ↄfeſſio ſiẽ
gladiꝰdiuidẽs ⁊ purgãs:ſic̃ vẽtilabꝛuʒ
ſeꝑans ⁊ cribꝛãs. Exẽplũ de dauid: ad
cuiꝰ ↄfeſſionẽ ceſſauit manus ageli. ij.
Paralip.xxij.nota hyſtoꝛiã ſi vis
Tertiũ qð reqͥrit᷑ ad hoc ꝙ aliqᷣs ſa
enter ↄuertat᷑ ad dũm ẽ ꝑfecta oꝑis ſa
tiſfactio.P:o quo q̃rit᷑ an hõ poſſit ðo
ſatiſſacere. Pꝛo declaratiõe nota ꝙ hõ
põt facere aliqͥd dupliciter.vel ꝑ ſe vel
alteriꝰadiutoꝛio:⁊ ita hõ põt ſatiſface⸗
re hoĩ vel deo.ſicq; põt dici ꝙ hõ pᷣt ſa
tiſfacere deo de adiutoꝛio xpᷣi:q̃ͥ ↄmuni
cat meritũ ſue paſſiõis:cuiꝰ ſcʒ paſſo⸗
onis meritũ ẽ iſinitũ. Per ſe ãt nõ põt
ſatiſfacere ꝓpter ſuã pauꝑtatẽ ⁊ impo
tẽtiã.⁊ iõ hoc nõ exigit᷑ ab eo.nam hõ
fit debitoꝛ deo dupliciter videlʒ rõe bñ

ficij accepti ex quo tenet᷑ ad grarũ acti

onẽ.⁊ rõne pcti ↄmiſſi ex q tenetur ad
ſatiſfactionẽ.Deꝰ aũt ſᷣm nullũ iſtoꝛuʒ
debitoꝝ exigit ab hoĩe reddere eq̃le eqᷓ
litate eqͥua ẽtie.qꝛ hoc ẽ ĩpoſſibile:ſed
eqᷣlitate ꝓpoꝛtõis ꝑ ↄpatõem ad poſſi⸗
buitatẽ ſuã.lã ſi vis credere philoſo⸗
pho ĩ his honoꝛibꝰque ſũt ad deũ ⁊ ad
pa ẽtes hõ non tenet᷑ ad eqͥualẽs ſʒ ad
poſſibile.Scðm g nr̃m poſſe do ſatiſ⸗
faciamꝰ.qꝛ ſicut cruciãdꝰ ẽ latro qͥ ↄmi
ſit furtũ:ſic coꝛpꝰ ẽ caſtigãdum qð nos
traxit ad petm:⁊ ſic moꝛbꝰ ꝑ priũ curat

ſic vitiuʒ ⁊ pctm̃ epxellit᷑.vt ſic ꝑ dele⸗

ctationẽ:ita ꝑ ieiuniũ ⁊ maceratõnem
Et ſic̃ ꝑ riſum ita ꝑ fletũ.⁊ ſic ꝑ gaudi⸗
um ita ⁊ ꝑ plãctũ.Et ſiẽ aio ↄſentiẽdo:
ita coꝛde diſſentiẽdo:⁊ radicẽ pctĩ ⁊ oc
caſionem abijciẽdo ſatiſfaciat.
Aantũ ad tertiũ ĩ q dicẽ ꝙ ↄuerti
debem ad dñm ↄfidenter ſine du
bitatiõe.ibi: Am̃ benignꝰ ⁊ miicoꝛs ẽ
Eſt notandũ ꝙ ipᷣe ẽ benignꝰ ⁊ miſeri⸗
coꝛs tripliciter. M
¶ Mꝛumo ĩ ſuſtinẽdo ꝑ patientiam.
¶ Secũdo recipiẽdo ad miſericoꝛdiã.
IZertio retribuẽdo per gloꝛiam.
¶ Pꝛimo benign ⁊ mivicoꝛs ẽ: ſu⸗
ſtinẽdo ꝑ patiam. Roma.ij.An ignoꝛa
tis qꝛ mia dei ad pniam vos adducit:

eſt txi

I

an diuitias bonitatꝭ: patĩe lõganimi
tatꝭ eiꝰ ↄtẽnitis.bonitatꝭ:q tot bona cõ⸗
tulit.patie:qͥ te ĩ malis nõ deſtruxit.lõ⸗

ganimitatꝭ: qͥ tãdiu pniam diſtulit. ROιD

go vide quãtũ ſit patiẽs te expectando
ad pniam. Oliʒ dicebat᷑ Eʒe.xviij.Aĩa
q̃ peccauerit ipᷣa moꝛiet᷑.ſʒ nũc dicitur.
fiolo moꝛtẽ pctõꝛis. Nide iᷓy terribilis
extitit ĩ pᷣncipio mũdi.lã non diſtulit
punire pctm̃ luciferi: ſʒ ĩmediate ipᷣm
cũ ſuis adherẽtib ignibꝰ deputauit e⸗
ternis.qͥ erat plenꝰ ſapia:ꝑfectꝰ decoꝛe
ad ſimilitudinẽ dei factꝰ:qͥs ei ĩter ãge/
los ſimilis: delitijs ꝑadiſi fuit:⁊ oĩs
lapis pᷣcioſus oꝑimentũ ſuũ:peccauit⁊
eiectꝰ ẽ de medio lapidũ igniton.Quã
tũ etiã expectauit adaʒ ad pnĩam vide
qꝛ ſtatiʒ eiecit illũ foꝛas.qͥ ʒ pctm̃ ſuũ
ploꝛauerit ĩ valle cẽtũ ãnis:deũ placa⸗
re nõ potnit.:ſʒ ad limbuʒ deſcẽditvbi
ĩ carcere fuit:dõec ſaluatoꝛ venit qͥ ſua
paſſione placauit irã pris ⁊ ianua ꝑa⸗
diſi aꝑuit Iterũ qtũ expectauerit ſodo
mitas.quãtũ etiã luxurioſos tꝑe dilu⸗
uij.quãtũ adulteriũ dauid homicidiũ
quãtũ etiã pctm blaſphemie reg ſen⸗
nacherib. Cõſidera ⁊ videb qtũ nũc ſit
patiẽs talia pctã ĩmo maioꝛa expectan
do ad pniam. Abiq; regnat ſuꝑbia.Ilũ⸗
q̃d nũc maioꝛ ĩobediẽtia ĩ mũdo ẽ ꝙ́ fu
erit ĩ pᷣmo ꝑente.Abi amoꝛ dei q̃ſo vbi
eiꝰmadatoꝝ obpᷣuãtia.llunqͥd nunc in
multꝭ ſodomie pctĩ regnat.nũqͥd mul
ti cũ bꝛutis ↄmiſcent᷑. Abi caſtitas:vbi
mr̃imõij fides.llunqͥd blaſphemiavbi

q; regnat:⁊ ſic de ſingulis:⁊ tñ de eſt

patiẽs oĩa iſta ſuſtinẽdo patiẽter ⁊ ad

pniĩam expectãdo.Ochariſſimi ↄſide⸗
rate ꝙ plures ſũt dãnati eternaliter: q

minꝰ peccauerũt qꝗ; vos:qᷣ nõ ſoluʒ vno
pctõ ſʒ muliꝭ ⁊ q̃ſi iſnitis ⁊ multꝭ an⸗
nis peccaſtis:⁊ tñ de adhuc ꝑ ſuã mi⸗

ſericoꝛdiã expectat.Sʒ timẽdũ ẽ qð di

cit Greꝗ.Pctõꝛes de diu tolerat vt con
uertant᷑.ꝙ ſi nõ ↄuertant᷑:acri puniat.
Ex his oĩibꝰ appet q;tũ ſit patiẽs ⁊ be⸗
mgnꝰ ĩ ſuſtinedo erud be
nign' eſt recipiẽdo ad mniam.pᷣs.Cõſi⸗

ſuſem pꝑ pata&
2 verp. Nn

* Cerric p̈tiaʒ

9 9
Feria quarta in
temĩ dño qm̃ bonꝰ qm̃ ĩ ſeculũ mĩa ei
Siẽ enĩ mr gaudet de filij ſuſcitatõne
