ſideranda eſt noſtri pontiſicis xp̃i vicʒ
conſecratio. Sicut em̃ aarõ fuit in pon

tiſicẽ electus ⁊ conſirmatus ⁊ de mada
to dñi in ſũmũ pontificẽ ⁊ ſacerdotẽ in

tabernaculo fuit conſecratus.pꝛimo aqᷓ
lotus.ſecũdo oleo vnctus.vt hr Leuit.
viij.Sic xpᷣs in tabernaculo vteri virgi

nalis fuit conſecratꝰ quando huůanitas

fuit aſſũpta a deitate in ſuppoſito dĩno

vbi fuit lotus aqua gratie ſpũalis que
maioꝛ non poterat eſſe.ideo dixerat da
uid. Specioſus foꝛma pꝛe filijs hoim

Fiut etiã oleo ſpualis leticie ⁊ ſeptifoꝛ

mis ſingulariter ſuperfuſus. Añ dixe⸗

Or..

α

4

Mor A

Dñica de paſſione de epiſtola

rat Yſa.vij. Requieſcet ſuper euʒ ſpis
dñi:ſpus ſapiẽtie ⁊ ĩtellectꝰcc᷑. He iſto
oleo dixerar vauid: Anvi te deus oleo

leicie· En Ein eiugui. rxv. de trini. Xps

S . .
inetum deus dedit ſpmiſanctuʒ apłlis:
, conſecratione pontificis offerebant᷑

tria aĩalia.ſ.vitulus viuus pꝛo peccato
duo arietes vnus ĩ holocauſtũ.alius in

conſecrationẽ. De ſanguine vero arietꝭ

qui offerebatur pꝛo conſecratõne debe
bant intingi tria mẽbꝛa pontificis.ſ.au

ricula dextra.pollex manꝰ dextre.ſimi⸗

liter articulos pedis dextri.et ſic erant
tria oblata ⁊ tria intincta.⁊ ſic comple⸗
batur numerus ſenarius.Etiaʒ erat ibi
nuũerus binarius.ſ.duo arietes.⁊ nume
rus ſeptẽnarius:quia de ſepteʒ diebus
nec de die nec de nocte debebat exireta
bernaculuʒ. Omia hec legunt᷑.viij.ca.
Leuit᷑.qꝛ tm̃ durabat cõſecratio. In cõ
ſecratõe igit᷑ ↄcurrebãt tres nũeri.bina
ri.ſeptenariꝰ ⁊ ſenariꝰ. Iſti tres nũeri
cariſſimi frẽs ↄpleti ſũt iĩ ↄſecratõe nr̃i
ſũmi põtific ãteq; exiret tabnaculũ vte
rivgialis. Cõplet?ẽ nũerꝰ binariꝰ qꝛ ꝑ
ducẽtos dies fuit ĩ vtero.Cõplex⸗ ẽ nũe
rus ſeptenariꝰqꝛ ſepties.x.faciũt ſeptu
gĩta qꝛ etiã vltra.cc.dies ꝑ ſeptuagita
dies ſtetit in tabernaculo vteri virgina
lis. Completus eſt ſenarius:quiavltra
pꝛedictũ numeruʒ fuit xpᷣs ſex diebꝰ in
virginis vtero. Et ſic tẽpus quo fuit in
vtero virginis ſiue in tabernaculo vir⸗
ginali fuerunt ducenti dies et ſeptua⸗
gintaſex qui faciunt.ix.mẽſes ⁊ ſex di
es.vt declarat Augu:iiij. de trini.ca.x.
circa mediũ iquid moꝛaliter.
Xp̃s igitur pontifex noſter ſicut fuit in

vtero virginali tanqꝙ; ĩ tabernaculo con

ſecratus.⁊ ſic cuſtos hũani generis cõ
ſtitutus. ſic pontifex conſecratꝰ cuſtos
aĩaruʒ conſtituitur cum ſibi dicit᷑ illud
iij · Be.xx· Cuſtodi virũ iſtnʒ quoniã ſi
lapſus fuerit erit aĩa tua pꝛo aia ilhius.
Et illud Geñ.xliij. Non videbitis faciẽ
meam donec adduxeritis mihi fratreʒ

veſtrũ mimũ.Eapꝛopter dñs confidẽs

de ſuis paſtoꝛibus dicit Yſa.lxij. Suꝑ
muros hieruſalẽ conſtitui cuſtodes to

ta die ac nocte non tacebunt:videlz a la

tratn ſancte pꝛedicationis.Sed heu et
pꝛochdoloꝛ quidã cuſtodiũt eccleſiã ſi

cut bubo qdiu oleũ eſt ibi:ſic multi ha
bentes curã aiat modernis tempoꝛibꝰ
viſitant tm̃ eccleſiã in perceptõne red⸗
dituũ.ideo quilibet iuſtus ad eoꝛũ cõ⸗
fuſionẽ lamentabiliter dicere poteſt de
eis ad deũ.O dñe deus gentes venerũt
in hereditatẽ tuã.ſ.in eccleſiã militan⸗
tem. viuentes.ſ.gentiliter pollluerunt
templũ ſanctũ tuũ. vt columbe polluũt

tẽplum ſuis ſtercoꝛibus: ſicipſi ſuis lu
xurijs ⁊ imundicijs. Poſuerunt hieru

ſalẽ in pomoꝛũ cuſtodiã.i.populum ſe
mel in anno vt poma cuſtodiunt. Que
poma niſiſepius viſitentur putreſcunt
ſic niſi populus dei ſepius per eos viſi⸗

tetur coꝛrumpitur multis peccatis ⁊ in

ficitur.Nam hodie in eis completur di
ctũ ſapientis Pꝛouerb. viij. Non eſtvir
in domo:abijt in viã longiſſimã ſaccu⸗

lum pecunie ſecuʒ poꝛtans in die plene

reuerſurꝰ.pꝛactica ſic. vir igitur.i:- hñs

curã aĩarũ quia debet eſſevirtuoſus:qꝛ
vir a virtute dicit᷑.abijt in viã longiſſi⸗

mã.ſ.pariſius vel rome ⁊c̃.ſacculuʒ pe

cunie ſecũ poꝛtãs.i.bona eccleſie· in die

plene reuerſurus.ſ.in tẽpoꝛe perceptio

nis fructuũ ⁊ reddituũ.nõ ſic cariſſimi

⁊ dñi eccleſiaſtici:ſʒ cõſiderate ꝙ ẽ ma

gna di ſtantia inter vos ⁊ celũ.⁊ iðo põ
tificẽ xpᷣm ſeqͥmini qͥ pontẽ faciẽs dicit
Pontẽ hũc fecit ad tranſeũdũ per hoc
mare ad celum quando mandata inſti
tuit ⁊ oꝛdinauit quando cepit facere et
docere.Act᷑.j.ca.Oqᷓᷓ memoꝛiter pꝛela
ti moderni deberent tenere verbuʒ xpᷣi
ad beatum petrũ cuius ſucceſſoꝛes ſũt

ipſi paſtoꝛes dicẽtis ter Jo x. Paſce

agnos meos Et certe popolũ ſibi ſub⸗
ditů debet paſcere tripl cibor⸗ exẽpla
nicorporalt,t ſpnialt n

. Eno debent
ipſũ paſcere exeplovite⁊ ſancte conuer
ſationis quia populũ ſibi cõmiſſũ in cu

ra debet pᷣcellere:quia qyta eſt differen
tia inter vitã paſtoꝛis ⁊ vitam pecudis
quia.ſ.homo eſt rationalis.oues autẽ
beſtie ⁊ irrationales.tanta debet eẽ dif
ferentia inter rectoꝛẽ ſiue pꝛelatũ ⁊ po⸗

fX

Uſtor B paſr?
E.

prlüſt
ootſt
ditii
nepope
dibertl
Mcht
ſu vine
werbe
baſun
ſunt mn
n nout
big ſſn
inobbe
bereſch
tlomnypi
iſtili
tentdica
ſcltaboſ
R
gakon
ira
denot
pelal
monl
trire:
ntua
quig;
nere
chboen
onis
Auin
gege ſ
ſauntſe
irgre
noſiner
Ltigeot
luttiur
gesarm
Nece
iin.
lert
ergt beci
ſchats.
kacs e⸗
llig⸗
crer
efngen
1dſete

“

1

chel⸗
lhenc
lleſiͦſ
ultibs
pporid
nerec⸗
uͤc⸗
Meſtde
Nnen
mlinn:
Uvenut
epolluit

ſiſtisln

mnthien

ulumſe
nt. Qe
treſcunt
os piſi
tis tin
leturdi
W
waſgre
weepler
inre is
ilongiſt
Neculnpe
4
egen
idopo

è=

Sermo

pulũ ſibi cõmiſſũ.nã vita ſua inter ali⸗
os tim̃ pꝛecellere debet in moꝛibꝰ ꝙ ſub
diti ipſius debent pecudes apparere.
Ande Grego.in paſto.m̃ debet actio
nẽ populi pꝛecedere actio pꝛeſulis qytũ
diſtare ſolet a grege vita paſtoꝛis.Ca⸗
put em̃ multũ excedit alia mẽbꝛa in ſen
ſuũ viuacitate:quia.ſ.caputvidet:alia
membꝛa ceca ſũt. Caput audit:alia mẽ
bꝛa ſurda.caput loquitur:alia membꝛa
ſunt muta:ſic vere pꝛelatus intm̃ alios
in moꝛibꝰ pꝛecellere tenetur ꝙ alia mẽ⸗
bꝛa.ſ.ſubditi muta ſint:ſurda:⁊ ceca.i.
in oĩbus defectiua:qͥa videlʒ debet ha⸗

bere ſcientiã ⁊ illã pꝛoferre per pꝛudẽ⸗

tiam.videre per diſcretõnẽ.audire per
iuſticiã.Et ſic de excellentia ipſius po⸗
terit dicere dñs illud Eʒe.xxxiiij.Su⸗
ſcitabo ſuper ea paſtoꝛẽ vnũ ſeruũ me⸗
um dauid.ipſe paſcet ea⁊ ipſe erit eis ĩ
paſtoꝛeʒ. Iſta vocabula in anctoꝛitate
poſita videlicʒ.ſuſcitabo ſuper ſeruuʒ
denotãt excellẽtiã ſᷣm quã auctoꝛitatẽ

pꝛelatus debet pꝛecellere populũ ſuuʒ ĩ
= debet eũ cibare ⁊ nu
trire duplici cibo:coꝛpoꝛali videlʒ ⁊ ſpi

rituali: quia paſtoꝛ a paſcendo dicitur:
quia pᷣlatus debet paſcere nutrire ⁊ fo⸗
uere pabulo ſuſtentationis coꝛꝑalis et
cibo Audtfwni ſue ſeinere Drclicatl⸗
onis populũ ſibi cõmiſſum.Ecci.xviij.
Qui mĩam hʒ docet ⁊ erudit ſiẽ paſtoꝛ
gregẽ ſuũ.qð ẽ cõtra multos qui optie
ſciunt ſeipᷣos paſcere ⁊ in delitijs enu⸗
trire.gregi auteʒ nolunt de paſcua ele⸗
moſine vel doctrine aliq̃liter pꝛouidere
Et ideo ipſi pauꝑes ⁊ ſubditi ſũt deſo⸗
lati.iuxta illud Yoel.ij. Mugierũt gre
ges armentoꝛũ quia non eſt paſcuaeis
Ideo contra tales loquitur deus Eʒe.
iiij. Ae paſtoꝛibus iſrael qui paſce⸗
bant ſemetipip̃os.⁊ ſeqͥrur.Lac come⸗
debatis.lanis cooꝑiebamini.qð craſſũ
erat occidebatis:gregẽ autẽ meũ nõ pa
ſcebatis.qdð infirmũ fuit non cõſolida⸗
ſtis.qð egrotũ nõ ſanaſtis.qð fractum
non alligaſtis.qð abiectũ nõ reduxiſt:.
qð perierat nõ queſiuiſtis.ſed cum au
ſteritate ⁊ potẽtia impꝛoperabatis eis
7 diſperſe ſunt oues mee eo qð nõ eſſet

ll

ExxXVII

paſtoꝛ.q.dð.q dñs malis paſtoꝛibus in
die iudicij impꝛoperabit dicens. Ae pa
ſtoꝛibus ⁊c̃.qͥ paſcebant ſemetipᷣos in⸗
tendendo carnalibus delitijs ⁊ non cu-
rando de ſuis ſubditis.Lac comedeba
tis ⁊cc. bona eoꝛuʒ rapiendo ad victum
veſtrũ ⁊ veſtitũ.qð craſſuʒ erat occide
batis diuitibus crimina capitalia ĩpo⸗

nendo vt ſic haberetis bona eoꝛum.gre

gem autẽ meũ non paſcebatis exemplo
bone vite ⁊ verbo ſane doctrine.qð in⸗
firmum fuit non ſolidaſtis. pꝛonos ad
vitia impediendo.⁊ qð egrotũ non ſa⸗
naſtis.aſſuetos in malis reuocãdo.qð
fractum eſt per impatientiaʒ non alli⸗
gaſtis benigne ↄſolãdo.Et qð abiectũ
erat de cultu dĩno ꝓ vydolatriã uõ redu⸗
xiſtꝭ ad latriã qð ꝑierat per deſpatõnz
nõ qſiuiſtꝭ ꝓmittẽdo eis ex dei miſeri-
coꝛdiaveniã.ſed cum auſteritate⁊ potẽ
tia impꝛoperabatis eis.imponẽtes:eis
onera grauia ⁊ impoꝛtabilia. Et diſper
ſe ſunt oues mee per diuerſa vitia:pꝛo⸗
pter defectũ boni regiminis ⁊ doctrine
Ecce qũo deſcribit᷑ vita maloꝝ pᷣlatoꝝ.
Et ꝓculdubio multi ſũt tales hodie:qiꝛ
vere ſunt ſiẽ dỹ Jere. xij. Paſtoꝛes młti
demoliũt᷑ vineã dñi. De iſto triplici pa
ſtu q̃ dẽrẽt ſubditos nutrire⁊ nõ faciũt
dic Amb.li. iij.de ſilitudibꝰ.⁊ hr l
di.ca. Paſce fame moꝛiẽtẽ ſi nõ pauiſti
occidiſti O dñi mei⁊ frẽs km̃i nõ ſic di
cat᷑ devob:ſʒ clemẽtes eſtote ⁊ gregive
ſtro poꝛrigat:cibũ coꝛꝑalẽ⁊ ſpũalẽ.pꝛu
dẽtes vt gregẽ dirigatꝭ.potẽtesvt gre⸗
gẽ defẽdatꝭ ⁊ ꝓtegatꝭ. iuſticia ĩſignes
vt gregẽ coꝛrigatꝭ: vt ſic cũ eo ad głiaʒ
ꝑueniri poſſitꝭi. Eligẽdi gꝰ in ep̃os ⁊ cõ
ſecrãdi.debẽt eẽ ſcti.teſte apło.j.hi·.
iij.Opoꝛtet ep[3ʒ ſine crimie eẽ ſiẽ̃ dei di
ſpẽſatoꝛẽvt dicẽ poſſit ſuis ſubditꝭ illð
viij Quis exvob arguet me de petõ
Hantu ad ſcʒ ĩ qͥ oñdit apls ſa⸗
crificiũ pietatꝭ qð ꝓ nobᷣ obtulit.
ibi. Si ei ſãguis hyrcoꝛũ autvituloꝛuʒ
aut cinis vitule aſꝑi iqͥnatos ſctiſicat
ad emũdationẽ carnis:q;to magis ſan
guis xpᷣi emũdabit ↄſciaʒ nram ab oꝑi
bus moꝛtuis ad ſeruiẽdum deo viuẽti·
Aſt notandũ ꝙ ſanguis chꝛiſti

Dñica de paſſione de epiſtola

tentiã agerea carnẽ domare quando ſic
fuit flagellatus. Ideo dicere poterat il⸗
lud pᷣs.Fui flagellatus tota die Quar⸗

rtgsn

pꝛiũ ſanguinem introiuit ſemel in ſi an⸗
cta eterna redẽptione inuenta.q.d. Sã
guis xpᷣi ẽ cã quare in ſãcta.i.in ꝑadiſi

Ati

Pꝛimo eſt criminis expiatiu to in capite in ſpinarũ cõtritione cõtra pert
Sad g vv ¶ Scðo ẽ ſolaminis reſtitutiu?. poeccatũ ſuꝑbie. Mat. xxvij. Et milites Viden
. Entxy . ¶ertio ẽ voꝛaginis euacuatiuꝰ ¶ Oñplectẽtes coꝛonã de ſpinis impoſuerũt tnel
AJoc. o. A iſtis tribus effectibus ſãguinis xpᷣi capiti eius¶ Quinto in manibus in cla⸗ nicen
Potrub dicitur Zacha.ix.Lu aũt in ſãguine te uoꝛũ affictione cõtra peccatuʒ auaricie ſerbe
EbSrineg Gepia ſtamẽti tui eduxiſti vinctos tuos de la Zunc em̃ ibi manus fuerunt extente et ſpctn
ring . cu in quo nõ eſt aqua. Juxta igit᷑ hanc aperte Mat. xxvij. in elemoſinarũ lar⸗ ſngui
. auctoꝛitatẽ dico ꝙ ſãguis xpᷣi ẽ criminũ gitione quando totũ coꝛpus ſuũ deo pa deiſto
expiatiuus: ibi.In ſanguine. Sanguis tri obtulit in oblationẽ pꝛo pctis nr̃is. lnpe
em aliquoꝝ aĩaliũ habet virtutẽ abſter Eexto in pedibus in ipᷣoꝛũ cõclauatio⸗ fiadin
ſiuã ⁊ mũdificatiuã: ſicut ſãguis yrũdi ne contra peccatũ accidie. Tunc em̃ ibi ſlud/
nis.vel etiã ſanguis colũbe extractꝰ de fuerũt pedes pũcti pꝛo eo ꝙ des hoĩʒ nitelan
ſub ala dextra abſtergit maculas oculo erant nimis tardi ad bonũSeptimo ĩ Dsint
rum ſi ibi calidꝰ inſtilletur: ſic vere xp̃ᷣi coꝛde in lateris confoſſione cõtra pecca de⸗
ſanguis qui fuit colũba per ſimplicita- tum inuidie. Ex iſtis ſeptem locis ſan⸗ ſoſcrt
tem.⁊ vrũdo in ſuo aduentu nũciando guis xp̃ᷣi pꝛofluit ſiue pꝛofluxit ad expi hybetl
nouitatẽ tẽpoꝛis gratie.de ſub cuiꝰala ationẽ noſtroꝛũ criminũ.At merito di⸗ lacßh
dextra.i.de latere a iudeis ẽ extractꝰ ſã cere poſſimꝰ Apoc̃.j.Lauit nos a ꝑecca nonen
uis.qui ſi per deuotionẽ ſtillet᷑ in ocu tis noſtris in ſanguine ſi 2=ð nent
los coꝛdis ꝑ memoꝛiã ſue paſſionis ab do dico ꝙ ſanguis xpᷣi eſt ſolaminis re⸗ GdRN
. ſtergit maculas pctõꝛuʒ. Quia vt dicit᷑ ſtitutiuus.lã ſancti pr̃es in lymbo exi ſangt
. Meb.ix.Sine ſãguinis effuſione nõ fit ſtentes erãt in magna triſticia:qꝛ in in⸗ irden
. remiſſio.Iſte ergo ſanguis ẽ criminuʒ ferno tani in lacu inferioꝛi detinebant “
“ expiatiuus.De quo hebᷣ.ix.Si em ſan⸗ Et hoc oſtẽditur in auctoꝛitate allega⸗ sff
Oa; nes Ceynes guis pirtorraz, Banguis em̃ xpᷣi ſepti ta:cũ dicit᷑ in lacu.Infernus em̃ ðꝛ lacꝰ dſar
Es fuit effuſus cõtra ſeptẽ maculas pec rõne pꝛofũditatis.rõne captiuitatis: et Mmon
fun⸗ ſe catoꝛũ moꝛtalin. Homo em̃ erat macu⸗ ratione feditatis.pᷣs.E ſtimatſum cuʒ lunpp⸗
matlas latus in genitalibꝰ ꝓ carnis cõcupiſcẽ⸗ deſcendẽtibꝰin lacũ:factus ſũ ſiẽ hõ.⁊c̃ nicne
tLℳ tiam.Intus in ſanguine per iracundiã Iſtũ ergo lacũ inferni.i.lymbi ſanguis giris
Extra in carne per gule laſciuiã.Supꝛa xpᷣi euacuauit intũ ſctõs pr̃es ſua pꝛe ſſene
in capite per ſuperbiã. In manibus per ſentiaviſitauit.eoſq; triſtes aſolauit:⁊ ſente
auariciã. Inferius in pedibus per acci⸗ exinde liberauit. Apoc. xiiij.Calcatꝰẽæ P dͤb
diam. Intus in coꝛde per inuidiãSed exiuit ſãguis de lacu.i. ſctĩ pr̃es ꝓpter n
pꝛo certo ↄtra iſtas ſeptẽ maculas xpᷣs pctm̃ pꝛimoꝝ parẽtũ detẽti.exierũt ð lo ſ n
ſepties ſaguinẽ diſtillauit Pꝛimo a ge co triſticie ⁊ venerũt cũ eo ĩ locũ ↄſola⸗ i
nitalibus . circũciſione Luẽ. .ij¶ Scðo a tiõig: vicʒ in hirlʒ qᷓ iuterp̃tat̃᷑ viſio pa Vd
ſudoꝛe in oꝛatione ↄtra peccatũ ire Lu cisertio ſãguis xpᷣi ẽ nr̃e hereditatʒ N
ce.xxij.Et factus eſt ſudoꝛ eius ſiẽ gut⸗ reſtitutiuꝰ voꝛagis euacuatiuꝰ.Et h di
te ſanguinis decurrẽtis in terrã.Ex ni- oñdit᷑ ĩ auctoꝛitate ſupꝛa dicta ĩ q̃ ĩ vno itfan
mia em ira quis aliquãdo ſudare dicit᷑ vboꝝ ðꝛ.teſtamẽti tui. Sãguis em̃ xpᷣi pfnn
Et cõtra hanc xpᷣs docuit oꝛare pꝛo ꝑſe⸗ ðꝛ ſãguis teſtamẽti: qꝛ ſiẽ ĩ teſtamento “
quẽtibus nos.In ſignũ huius in orone vtute te ſtamẽti hereditas aduenit he alun
ſudauit ſ ngnine ⸗ ertio in flagellatio redi ſᷣm iura:ſic vtute ſãguis xpᷣi here uneti,
ne cõtra peccatũ gule.Mat.xxvij.Sula ditaſ gre⁊ glie aduẽit hũano gni Mar 6
em̃ delicate nutrit carnem. Ad hanc de ci.xiiij.Hic ẽ ſãguis nouixeterni teſta. Mole
lectationẽ remouendã docuit nos peni Quia ſicut dicitur Hheb.ix. Epus per ꝓ ſionobe

llciete

ci

(n

one cn
Ermilis
npoſueri⸗
businche
Banantee
lxtentee
narü la⸗
ſiüdole
eis i
felaatio
uncenb
Xdes hiß
Sihtin
ötrapen
locisſn
itad ent
nmentodi⸗
s4Percs
eci⸗ 1
Muhoccti
kirginin
ntmetlegt
enil
Ntiuntane
nat ſunc
ſüſchol
bi ſangui⸗
ſes ſuope⸗
ſolautt:
acat'r
ſes pher
wierutöl⸗
loci aſols
Nion.
rhereciten
euicin
nseſin
etonon
auennbe
ithiher
vgiiMr
teminla.
Hjsher/
nelin ſen⸗

340,J7

e

Bermo

tabernacła quis intrare põt Et iõ ſicut
videm?ꝙ ille qͥ inſtitutus ẽ heres teſta
mento ẽ valde diligẽs de teſtamẽto ſer
uãdo:ne foꝛte ꝑdito teſtainẽto ꝑdat pa
riter hereditatem. Sic vvᷣe eũ nos ſimꝰ
inſtituti heredes vite eterne teſtamẽto
ſanguis xpᷣi valde dẽmus eẽ diligentes
de iſto teſtamẽto ſeruãdo in ſerinio no⸗
ſtri pectoꝝꝝ deuotionẽ:⁊ nũq; a memo
ria dimittẽdo.vt ſic ſemꝑ quilibʒ dicat
illud Math. xxvij. Hic ẽ ſãguis meꝰ no
ui teſtamẽti.Et merito iſte ſãguis ẽ hũ⸗
dus in mẽoꝛia a retinẽdus.teſte auicen
na q̊ͥ dicit. Aialia ſanguinẽ hñtia mul
to ſunt nobilioꝛa.melioꝛa. maioꝛa non
habẽtibus.ſicut pʒ de aĩalibus Anima
lia em̃ habẽtia ſanguinem habent pul
monem.habẽt medullã.hũñt coꝛ que ta
men nõ habentib“ deficere dinoſcunk
Sic ve cariſſimi illi qͥ in ſe habent xpᷣi
ſanguinẽ ꝑ deuotionẽ ⁊ ↄpaſſionẽ ſunt
in vtutibus maioꝛes in moꝛibus melio
res in viribus ad reſiſtendũ tẽptationi
bus foꝛtioꝛes intm̃ ꝙ iſti habent coꝛ di
ſcretionis ad meditãduz pulmoneʒz de
uotõnis ad ſpmſctin attrahẽdũ medul
lam ↄpaſſionis ad ſuccurẽdũa ad alios
miſericoꝛditer nutriẽdũ.Et iõ talis ſan
guisvidelicʒ xpᷣi ẽ cauſa vite ſpũalis in
pᷣſenti.⁊ eterne głie in futuro cauſa cle⸗
mentie. cauſa vigoꝛis ⁊ ↄſtãtie ↄtra dya
bolũ.Mabeamꝰergo in mẽte iſtud teſta
mẽtum.iſ.ſanguinẽ xpᷣia ipᷣius paſſionẽ
qꝛ ſine ipᷣo teſtamẽto.i.ſine mẽoꝛia iſti⸗
us ſanguis ĩ poſſibile eſt hereditatẽ ꝑa
diſi heri vel celi gloꝛiã adipiſci.Ex iaʒ
dictis luculẽter apparet ꝙ vxpᷣi ſanguĩie
reſtaurata ẽ hereditas eterna ⁊ inferni
ꝓfunditas euacuata⁊ ſctõꝛum patrũ ca
ptiuitas expiata. Et ſic xpᷣi ſanguis nõ
olum fuit nr̃e hereditatis reſtitutiuꝰve
rum etiã fuit voꝛaginis euacuatiuus
AQGBantũ ad tertiũ in quo oſtẽdit a⸗
plus bñ ficium eternitatis quod
V pꝛo nobis obtinuit.ibi Introiuit ſemel
in ſetã eterna redẽptione ĩuẽta. Eſt no
tandũ ꝙ bñjficiuʒ noſtre redẽptio
aſlionem xpᷣi ſuit tripler
¶ Pꝛimo gñale ctum ad ſufficientiam

Ixxvn —

ꝓpiciationnnis MM R oms be „
USeeundo ſpeciale qtum ad ſufficien⸗ N N en
tiam iuſtificationis H ipX
¶ Tertio eternale qꝙtum ad memoꝛia,
recoꝛdationis .

“

„
Dico mo ꝙ bũfeiũ noltre regeptiots Ryprjnoſte
fuit gnale q'tum ad ſufficiẽtiã ꝓpicia⸗ fuit
tiõis. De hoc hẽtur Apo.v. Occiſus es
redemiſti nos in ſãguie tuo. ex omni eyerale
tribu a lingua ⁊ ppło ⁊ natione ⁊c̃.AX
Et iõ hec paſſio fuit ſufficiẽs.qꝛ xpᷣs in
cemonens tia curauit elemenz
eʒ placauit när eiꝰ? clemẽttä —
Byabelmn ligauir anihilans eius n
potentiaam — ſeenbtus naobes
CWHomiues ↄduxit ad celi gloꝛiaz Finant 4
ꝛimũ igitur bñficiuʒz ex hac btiſſima
paſſione nobis pueniẽs eſt iſtud. ꝙ pla 2 „α
cauit patrẽrefoꝛmãs eius clemẽtiꝗ.:D qa v WorneDh
ſm ſctm̃ bonauẽtnrã Nlullus mod?ſuffi ſnzcnr
cientioꝛ.iuſtioꝛ.⁊ ↄueniẽtioꝛ erat ad re⸗
foꝛmãdum clemẽtiã patris.⁊ ad ſatiſſfa
ciẽdum inhonoꝛatiõibus ⁊ offenſioni⸗
bus patris qꝙ́ ſũma ↄfuſio ⁊ ſuppliciuʒ
moꝛtis xp̃ᷣi filij eius.qͥ inqytum hõ dole
re.hũiliari:moꝛi:⁊ ſatiſfacere potat pꝛo
hũana gñatione offẽſo pr̃e.Et inẽtũ ſi
liꝰdei erat.ĩtin młtiplicare potẽrat me⸗
ritũ ⁊ dilatare ꝙ iſinite ſatiſfacere pote
rat ꝓ ifinita pr̃is offẽſiõe. Cãta erat ca
pacitas illiꝰ aĩe ex ꝑſonali vnione quã
hẽbat cum deo ita erat offen ſa ↄtra pa
trẽ.Hec rõ ↄfirmarur ꝑ apoſtolũ Eꝑphe
v. Tradit ſemetipᷣm in oblationẽ ⁊ ho⸗
ſtiã deo in odoꝛẽ ſuauitatis. Quia eniʒ
xpᷣs fuit rex paciſicꝰ a pacis mediatoꝛ in
ter offenſum patrẽ a inter hũanã natu⸗
ram offendẽtẽ:tãtuʒ ei ncc̃e fuit laboꝛ .
re ꝓ pace inter eos nccario refoꝛmãda
q?tum inter illos dilexit pacẽ ⁊ inimici⸗ .
tiã ⁊ ſeꝑationeʒ odiuit.⁊ q'tum difficile
erat duas has extremitates inſimł ↄue
nire vt eẽnt ſimul invnũ diues ⁊ pauper
diues pr in iuſticia.⁊ pauꝑ genꝰ hũanũ
ex culpa. Ande ad Ephe.ij.c. Apoſtolꝰ
ad quoſdaʒ in ꝑſona totius gñis hũani
ait. Aos qui aliqũ eratis lõge.ſ.ꝑ culpe
inimicicia facti eſtis ꝓpe.ſ.ꝑ paceʒ ve⸗
ram ⁊ vnitiuã in ſanguĩe xpi.ipe ẽ pax
N v

noſtra qͥ fecit vtraq; vnũ.Et ſubdit᷑ Der
crucé inter ſiciẽs inimicitiã in ſemetip̃o
AIIrerũ etiã fuit ncce x-pᷣm moꝛi reſpectu
pyuatris rõe oꝛdinationis.qꝛ poꝛdinaue⸗
rat ꝙ genꝰhũanũ redimeret pᷣm iuſtici⸗
ꝗain. miaʒ. ſapientia.q̃ omia mõſtrata
fſiiuunt in filij dei paſſione ⁊ moꝛte. Juſti⸗
cia em̃ mõſtrata ẽ.qꝛ petm̃ impugne nõ
DdDdluiniſit. Ilam ̃m Aug. in libꝛo vena⸗
tura boni. Peccantes in ſupplicijs oꝛdi
nantur.ſʒ xpᷣus ꝑ paſſionẽ ſuã ſatiſfecit
ꝓ pctõ hũani generis.⁊ ita hõ ꝑ iuſtici
din vp̃i liberatus ẽ Hñ vſa.xlv.c. ſcribit
flNinuiquit nõ ego dñ̃s. 1 nõ cvlcra depabſ
qꝙ; me deus iuſtus ⁊ ſaluãs nõ ẽ pᷣter me
Mia autẽ monſtrata ẽ in hoc.qꝛ cũ hõ
·plſe ſatiſfacere nõ poſſet: deus ei ſatiſfa
R (CLtoꝛe in dedit filiũ ſuũ.Et hoc fuit abun
dDuantioꝛis miĩe ꝙꝙ; ſi pctã abſq; ſatiſfacti
vone remiſiſſet Lõfirmat iſta Anſelmꝰ.
— in libꝛo Eur deus hõ dicẽs Illã einen⸗
dam non poruit facere niſi deꝰ hõ.qꝛ
hõ nõ poterat reddere ſʒ dẽbat.deꝰ po
terat:ſed nõ dẽbat.opoꝛtuit ergo ꝙ ſol⸗
ueret ille qui eẽt deꝰ⁊ hõ. hõ qui dẽret
deus q̊ᷓ poſſet.Sapiẽtia quoq; monſtra
taẽ.qꝛ ex multis malis innũerabilia bo
nsa ſapia dĩna ſciuit eligere. Et iõ iſtud
quod pᷣoꝛdinatũ erat a pr̃e nccariũ erat

eo Et Mathᷣ. xvj. Aduerſãti petro paſſi
oni ſue ĩqt lõ ſapis q̃ dei ſũt:q̃ſi dicerʒ
3 Sic a pr̃e meo oꝛdinatũ ẽ.⁊ ſic ex dĩna
. oꝛdinatõe xp̃ᷣs paſſus ẽ ꝑ quã paſſionẽ
*. „ cł ibe recõciliauit clemẽtia vis AGe⸗
x E&a cundo xp̃us in cruce moꝛiẽs ligauit ptã
νιαε dya tem demouis:i.ſuã ptãtez diminuit.Et
tciα boc triplr (Pꝛumo ppter alligation?.
yninA. Añ Apoc. xx. Johanes air. Aidi ãgelũ

6 oe Dilt, de celo.ſ.xpᷣm habentẽ clauẽ

abiſſi.i.inferni.⁊ cathenã magnã ĩ ma

nu ſua.⁊ appᷣhẽdit draconẽ ſerpẽtẽ anti
quuʒ qͥ ẽ dyabolusa ſathanas.⁊ ligauit
eum ꝑ â nos mille.i.vſq; ad tpᷣs antixpᷣi
m gloſam.a miſit eũ in abiſſum ⁊ clau
ſit.i.ptãrem nocẽdi limitauit vt nõ ſedu
cat amplius gẽtes.i.electos in diuerſis

—

Dñica de paſſione de epla

iĩpleri. ꝓpter qᷓ oia Luc. xxij.c.ait. dñs
Filiꝰ quidẽ hoĩs vadit ſiẽ diffinitũ ẽ de

gẽtibus donec ↄſumẽtur mille ani id ẽ·

pᷣdictum tpus a paſſione vſq; ad tẽpoꝛa
ãtixpᷣi.Ad quoꝛ dictoꝝ declaratõeʒ ſci⸗

endum pᷣm ho. in tertia ꝑte.q. xiviij.

ar.viij.⁊ alexandrũ in tertia ꝑte in tra⸗
ctatu de effectibꝰ paſſiouis.Et pᷣm ſctĩ
bona.in.iij.diſt.xix.q.iij ꝙ dyabolꝰ an
te paſſionẽ xpi habuit ptãtẽ trahẽdi ad
libũ etiã iuſtos ⁊ ſctõs.⁊ iſta ptãs oĩno

fuit ei ĩẽputata ꝑ paſſionẽ.qꝛ nullũ iuſtũ

põt aplius trahere ad limbũ:deletũ eſt
em̃ cyrographũ pctĩ ade Habuit etiam
ptãtem impellentẽ ad pctim̃: ita vt cum
magna difficltate poſſet qͥs reſiſtere Et

1iõ in multis ⁊ fere in oĩbus regnabat.

Oins em̃ vel ſuꝑabat ꝑ fraudulẽtiaʒ vł
violẽtiã. Et hec potẽtia debilitata ẽ per
paſſionẽ ꝑ quã lumẽ vitatis aꝑitur cõ⸗
tra diabolicã fraudulẽtiam ⁊ adiutoꝛiũ
vᷣtutis lumẽ tribuit᷑ ↄtra dyabolicaʒvio
lentiã. ita vt niſi interueiat noſtra negli
gentia:ↄtra nos victoꝛià hẽre nõ poſſit
iuxta illud pauli.j.Cor̃.x. Fidelis ẽ deꝰ

q non ꝑmittit vos temptari ſupꝛa id qð
poteſtis¶ Secundo ablata ẽ dyaboli po

teſtas ꝓpter abſolutionẽ. Cum em̃ dya
bolus nõ hẽret poreſtatẽ in hůano guᷣe
niſi rõne pcti.iã alligata ẽ poteſtas eiꝰ:

qꝛ in illis qui baptiʒãtur abſolutꝰ eſt re

atus actualis ⁊ oꝛigial culpe. Ande a⸗
poſtolus ad Hebꝛe ix. dicit. Opoꝛtebat
xpᷣm pati nũc in cõſũmatione ſcłoꝛũ ad
deſtitutõeʒ peri Tertio ablata ei ptãs
ꝓpter defenſionẽ. qm̃ ſcᷣm pᷣdictos do
ctoꝛes poſt paſſioneʒ xpᷣi hẽmus arma
mhliplicata quibꝰterrẽtur demones in
fernales. hẽ mus em̃ iuocationẽ nomis
iheſu.qꝛ teſte ꝓpheta. Sctĩ ⁊ terrible
nomẽ eius. hẽmus ſignũ ſctẽ crucis qðᷣ

defendit a demõibus.hẽmusvtiq; eccle
ſiaſtica ſctã pᷣcioſo ſãguĩe roboꝛata.n

de ſctũs bona.⁊ alexã.vbi ſupꝛa dicũt q

vyabolus p? paſſionẽ non habz ptatezʒ

vexãdi coꝛꝑa quoꝛũq;.ſʒ tm̃ coꝛꝑa excõ
municatoꝝ ab eccia pᷣciſoꝝ.ſcðʒ quod
dicit᷑.j.Cor᷑.v. de foꝛnicatoꝛe quẽ excõ⸗
municauit aplus dicẽs. Judlicaut illũ qͥ
eſt huiuſmõi tradere ſathane in interi⸗
tum carms. Eoꝛũ wo qui non ſunt pciſi
ab eccłlia ſideliũ ptãtem non hʒ niſi tm̃

funt⸗
hotmini
Npzrel
ſugelu
ſensere
Fopaſt
copeli?
liuchir
namne ſp
diyme
alpiſe
usg
flenshon

r iih
eſt anon
hamd⸗
ſegnicele

Itudfu

dedar
Gr ß
(loca
gadtu
dlendi
iter
gbooye
eſnlare
Pilben⸗
ornsbi
luſsing
onlpſe
ebp
aregn
Nad⸗
trori
ſencl
Kthoe
Yhon
donecl
ctusen
mun ſa
ſolls;
ſalnigo

ſen

ennc
gllig
gubisyP
ebiene

* 4

hinen
ezſch⸗
rleig
in tra⸗
mſañ
boldgn
hidiad
giro
üiki
clenͤck
netin
4Man
iſenes
gnabn.
ſtiez,l
Aeer
turco
linorii
lcazyio
NNN
opoſt
uuidg
fbhalpo
nei
ianogie
teſagel
lor'ckte

Sncer
ontehet

lonigd
eiptis
os d
arms

ones iſin

ſoni
nerble
ncssgd
nqzegl⸗
dnns.60
adich,
bzſtin
retc
Ggo
br ecs,
uilliid
nünen,
iinthͤtli
ʒlim

Pe ilſi

al

nce

qÿtum a deo ꝑmittit᷑.vel ad coꝛrectioneʒ
hominũ vel ad exercitiũ ⁊ coꝛonã ſctõꝝ
vt pʒ de btõ anthonio qͥ fuit a vyabolo
fiagellatus. Cui vũᷣs dixit Anthoni pꝛe

ſens eram:iſʒ victoꝛiã expectabã. Ante

vo paſſionẽ hẽ bat ptate m vexãdi om̃s
coꝛpalit᷑ pᷣter illos qͥ ſolo pᷣuilegio ſpũa
li tuebatur a dño.ſiẽ fuit biũs Job. llõ
tamẽ ſꝑ vtebatur diabolus ptaãte puniẽ
di vt maioꝛẽ hẽret ptãtem ſeducẽdi per
culpã ſicut a nüc ĩ excõmunicatꝭ ifide⸗
libus pʒ ¶ Sertio xpᷣus in cruce mo⸗

riens homies ↄduxit ad Eit glen er
gquo ſciẽdũ ẽ ᷣm Tho.⁊ alex.vbi ſupꝛa

ar.iiij.ſuꝑ illud yꝓſa.xxxv. Ria illa ſctã
eſt ⁊ non trãſibit ꝑ eam vir pollutus.ꝙ
pctm̃ duplicit eſt impediẽſad ingreſſũ
regni celeſtis. Ino mõ cõitera gnᷣaliter
⁊ iſtud fuit pctm̃ pᷣmi ꝑentis.ꝑ quod pᷣ
cludebatur aditus regni celeſtis. Añ le

gitur GBeũñ.iij.ꝙ poſt pctm̃ pᷣmi homis

collocauit deus cherubin hũs flãmeum
gladium atq; vᷣſatilẽ in manu ad cuſto
diendũ viã ligni vite. Alio mõ ꝑticula⸗
rit er ⁊ ſpãliter⁊ iſtud ẽ pctin vniuſcuiuſ
q; ꝑſone:ꝑ quod ſingulariter pᷣcluduur
ei via regni celeſtis.Per paſſionẽ auteʒ
xpᷣi liberati ſumꝰ nõ ſolum a pctõ ↄmũi
totius hũane nature. ſʒ etiã a pctis pꝛo

pꝛijs ſinguloꝛuzʒ qui cõicaut eius paſſi⸗

oniꝑ fidem ⁊ caritatẽ ⁊ fidei ſacramẽta
Et io ꝑ paſſionem xpᷣi aꝑta eſt nobis ia
nua regni celeſtis.Et hꝰ ẽ qð apoſtolus

dic ad HhHebᷣ.x. Xpus aſſiſtẽs põtifex fu⸗
turoꝛũ bonoꝛũ ꝑ ꝓpuʒ ſãguinẽ introiuit
ſemel in ſctã eterna redẽptione inuenta
Et hoc ſigniſicatur lũe.xxxv. Abi vicit

ꝙ honucida manebit ſ.in cĩtate refugij
donec ſacerdos magnꝰqui oleo ſctõ vn⸗
ctus ẽ moꝛiat᷑ quo moꝛtuo poterit i do⸗
mum ſuã redire Que oia Johãnes apo
ſtolus Apoc.v. miſtice in ꝑſona omniũ

ſaluãdoꝛũ loquitur ad xpᷣm dicẽs. Dig

nus es domiĩie deus aꝑire libꝛũ ⁊ ſoluere
ſeptei ſignacula eius.qm̃ occiſus es: et

redemiſti nos in ſãguie tuo ex omni tri⸗

bu a ligua a populo a natõne ¶ Wän
quibus vbis triplex rõ aſſignatur: qua
re huano generi celeſtis gloꝛia ꝑ paiſio

Fe- mo Snn Jen
PlCid YAtOV/
—

Serro

„ 4 2R

nem xp̃i reuelata ſit. Pꝛima dicitur rõe
dignitatis. Bcda roe moꝛtalitatis. Ter
tia:rõne vtuoſitatis Puina rõ dicitur
vocatur rõne dignitatis ipſiꝰ xpᷣi.So
lus em̃ dominꝰ iheſus vpᷣus dignus eſt
aperire libꝛum viſionis dine. ⁊a ſignacu
la ſeptem votium btõꝛum detegere qui
dominꝰ eſt ꝑ datã ſibi a deo patre in ce
lo ⁊ in tetra poteſtatẽè. ſicut Math.vlt.
dictum eſt. Qui etiã natura eſt deus eã⸗
dem cum patre naturam habẽs: vt que
deitateʒ a deo patre acceperit: nobis
ꝑ hbumanitatem apparens poſſit mu⸗
nicare. Ande Joha.j.cap. Anigenitus
qui eſt in ſinu patris ipᷣe enarrauit Ge⸗
cundo humano generi gloꝛia reuelata
eſt per paſſionem xpᷣi ratione moꝛtalita
tis.quia pꝛo ea nobis reuelanda xpus
moꝛtuꝰ eſt. Si ergo ex parte nr̃a purga⸗
ti 1 mundati fuerimꝰ: æ inq;tum in no⸗
bis eſt im pedimentum non fueri ex ꝑ⸗
te dei ⁊ xpᷣi poſtiꝙ per moꝛteʒ ſuam nos
redemit:vtiq; impedimentum non erit
quin reueletur nobis gloꝛia paradiſi.
Et hoc eſt quod iohãnes ſubdit.qm̃ oc⸗
ciſus es ⁊ redemiſti nos in ſãguine tuo
rtio ꝑ paſſionem xpᷣi reuelata eſt no

is gloꝛia ꝑadiſi rõne vtuoſitatis.ſ.coo

ꝑpantis ꝑ bonã vitam ad meritũ paſſio⸗
nis filij dei Licet em hec redẽptio oĩm
eſſet ꝑ ſufficientiaʒ: non tamen erat om
niũ̃ ꝑ efficientiam niſi in cooperante ei
Popera vᷣtuoſa Añ Johã. xj. Scriptuʒ
eſt ꝙ iheſus moꝛiturꝰ erat ꝓ gente ⁊ nõ
tãtum ꝓ gente:ſed vt filios dei qui erãt
diſpſi ↄgregaret in vnum Non em̃ ꝓ ſo
la gente iudeoꝝ moꝛtuꝰẽ xpᷣus.nec ꝓ oĩ
bus gentibus liberãdis moꝛiebatur:ſʒ
vt ex oĩ tribu ⁊ lingua ⁊ ppło ⁊ natione
filios dei in vnitate fidei ⁊ agnitione fi
lij deiↄgregaret. Ad lr̃am aũt itelligẽ⸗
du eſt ꝙ tribꝰðꝛ ex tribꝰ filijs noe ex qbꝰ
poſt diluuiũ om̃e genꝰ hoimuʒ in terra
diſſemiatuʒ eſt ſiẽ patzʒ. Geñ.ix.Lingue
ſeptuagĩta ſunt due in q̃s diuiſus ẽ mũ⸗
dus ad turrim babel. Gene.xi. Populi
aũt in vna eadeʒ lingua diuerſi ſũt ivno
quoq; pplło diuerſe ſũt natões.ſ.ĩ diuer

ſis patrijs nati.Rñ Act᷑.ij.Erat ĩ ihrlii··

v ij

. . „. RSð
— .

2

29

ligitur ꝙ nullũ genus. nullus ſtat?. nul⸗

ℳ livachey ewias at⸗

Dñica de paſſione de epla

hitantes virt religioſi ex omni natione
q̃ ſub celo eſt. Igit᷑ ſub diuerſis tribubꝰ
ſunt ſeptuaginta due lingue.Ex quo col

la ↄditio hominũ ẽ excluſa a gra ⁊ meri
to paſſionis xpᷣi.nde Act᷑.x. Apoſto⸗

lus petrus ait Nonẽ ꝑſonaruʒ acceptoꝛ
deus. ſʒ in omni gẽte qui timet deum ⁊

*

oꝑatur iuſtitiã acceptus eſt illi. Ad hãc
ſpem qꝛ ꝓmiſſoꝛ verax ẽ ſecuri ambule

mus.⁊ ſie viuainns vt ſecura fronte illi
ecundo

it ſpãale q?tum ad ſufficientiã iuſtificatio

nls.qꝛ iuſtiſicat omnes in eum credẽtes
Job.xix.Scio ꝙ redẽptoꝛ meꝰ viuit ⁊c̃.
mpius em̃ ex recoꝛdatõne ſpãlis iuſti
ſicationis ſue ꝑ paſſionẽ ad deum ↄuer

titur. ex impio fit pius. ⁊ ex pctõꝛe fit

„iuſtus. ¶ Sed iuxta hãc materiã iuſtiſi

cationis mouẽtur aliqua dubia

¶ Dꝛimũ vtrum in iuſtiſicatione impij

requiratur gratie infuſio
catur miraculum
¶ Tertium vtrum ſit maioꝛis poteſta⸗
tis ꝙ; creare celum ?1 teran
Ad pmũ dicẽdo videtur ꝙ in iuſtificati

one impij nõ reqͥratur gratie infuſio.qꝛ

quicqͥd põt deus mediãte cauſa ſcᷣa pᷣt

facere ſine ea:ergo ſi deꝰ põt iuſtificare

impiũ mediãte gratia. põt etiã ſine gr̃a

¶ Contra in oppoſitũ arguit᷑ nõ expel⸗

litur tenebꝛa coꝛꝑalis niſi ꝑ lumẽ coꝛꝑ⸗

ale. ergo nec tenebꝛa petĩ expellitur niſi
Psgram q̃ᷓ eſt lumẽ ſpuale. ¶ RBñſio ᷣm
richardũ ſuꝑ magiſtrũ in.iiij. diſt.xvij.
ar.iiij.q.ij.ꝙ ſicut quãdo ex vno elemen

to fit aliud.ſiẽ de pugillo aque fiũt cẽtũ

geris.⁊ ſic de alijs ↄcurrũt q̃ttuoꝛ.ſ.vniꝰ

foꝛme coꝛruprtio.⁊ alterins ghatio .7 di
ſpoſitio ad alteriꝰgñationẽ.ſic cũ de im

pio fit iuſtꝰ reqͥrunt᷑ q̃tiuoꝛ.ſ.im pietatis
deſtructio. q̃ẽ cłpe remiſſio diſpoſitio

ad deſtructionẽ lipietatis q ẽ ełpe dete⸗

ſtatio.⁊ diſpoſitio ad ſi uſceptionem gre
q̊ eſt liberi arbitrij ad deũ ↄuerſio.⁊ ſic

pʒ ꝙ infuſio grĩe reqͥrit᷑ ad iuſtiſicatõem

Aeangefrim quod inſſigi redde qðᷣ
“ „Piniſiſtithec Auguſtin?AES
. e lod- bñ ficium noſtre redẽ prionis fu⸗

¶ Secundũ vtrum talis iuſtificatio di⸗

impij. Ad argumẽtũ in oppoſitũ dicen
dum ꝙ illa ꝓpoſitio intelligẽda eſt de
ſcᷣa cauſa efficiente.gra auteʒz eſt cauſa

ſcðᷣa foꝛinalis iuſtiſicatõis ⁊ nõ efficiẽs

Et iõ ſiẽ deus nõ põt facere aliquid eſſe
albũ ſine albedine.ſic nec iuſiũ ſine gr̃a

Ad ſcm in quo ãritur vtrũ talis iuſtiſi
catio dicat᷑ miraculũ. Reſpodet richar

dus in. iiij.ſuo.di.xvij.ar.iiij.qix.ꝙ ad
hoc ꝙ aliqͥd dicatur miracnloſe factum
tria reqruũtur Pꝛimo ꝙ fiat nõ opatõne
naturali.ſʒ oꝑatione ſuꝑnaturali.quod

eĩ ex naturali oꝑatõe fit ignoꝛata cauſa

licʒ quãdoq; mirabile videat᷑ nõ tamen

eſt miraculũ ſcdðᷣʒ Augꝰ.ĩ libꝛo de cĩitate

dei EScðo ꝙ ĩ materia nõ ſit aliq̃ diſpo⸗
ſitio niſi ſolũ pura potẽtia obediẽtie ad
hoc ꝙ in ipᷣa fiat illud opꝰ quod ẽ mira
culũ ertio ꝙ ſit pᷣter modum ↄſuetum
Ande dic Augꝰlibꝛo retractionũ.c.xiij
ꝙ ſi ſolita eẽnt mira non eẽnt.Quãuis

autẽ nõ om̃e mirũ vel mirabile ſit mira

culum. tamẽ om̃e miraculũ ẽ mirabile⸗
eſt mirũ inqtum fiat a potentia dina. ⁊=

q̈tum ad hoc ⁊ ꝓpter illa tria ðꝛ ꝙ mi⸗

raculũ ẽ opus arduũ pᷣter ſpeʒ nature ⁊
inſolitũ.Cũ ergo iuſtificatio impij non
ſit inſolita.⁊ de lege cõi reqͥratur aliqua

diſpoſitio in adulto qͥ iuſtificat᷑.iuſt ifica

tio im pij q̃ ſit de lege cõi nõ eſt miracu⸗
loſa.q;uis effectine ſiat ꝑ potẽtiã ſuꝑna
turalis agẽtis. Juſtificiatio autẽ impij
pter legem ↄinunẽ q̃ fitſi deus iuſti ficat
adultũ aliquẽ qͥ pᷣus ſe non diſpoſuit mi
raculoſa ẽ᷑.qꝛ in tali iuſtificatiõe ſũt oĩa
illa tria q̃ ad miraculũ reqͥrũt᷑ Ad tertiũ
in quo q̃ritur vtruzʒ ſit maioꝛis ptãtis q
creare celũ ⁊ terrã.Rñdetur ꝙ iuſtiſica

re impiũ ẽ maioꝛis virtutis ⁊ ptãtis qᷓᷓ

poſſe creare celum ⁊ terram vel ſuſcita
re moꝛtuũ quod pꝛobat᷑ꝑ Augꝰ triplici
rõnePꝛimo ſic.qꝛ creando mũdũ xpᷣus
adiutoꝛio nõ indiguit cũ ſit verus deus
qͥ creãẽdo nõ habuit adiutoꝛiñ.nec etiaʒ

reſurgẽ do. iuxta illð yia.xl.Quis adiu

uit ſpm̃ dñi aut qͥs ↄſiliariꝰ eiꝰ fuit. Sʒ
in iuſtiſicãdo im piũ reqritur liben arbi
trium impij tãꝙ adiutoꝛiũ ſine ciiꝰoſen

ſu gra ſpũſſcti cooꝑantis nõ infüditur.

4*

h ke teznn) l ſurſat⸗
Ozνα Wr P

ilea TAK.

Copirar
Mmape
orn

n:

- —

(Lder,

ſennn
mmez
ckter]
(ulldi⸗

gaſe⸗
legſen
ſpaun
ſoccltr

Pach

d ie

hocleg
pe

lmn⸗
feen

idieen
geſt
teande
efficis
dͤeſe
negte
iuſ
ni
r
haann
nöne
go
ta auſ
ötanen
dechan
idiſhe
ltenesd
limts
ſetum
Qrus
eſünt
mirable
tins
g

3Ne

mpifnen
Waligt⸗
ilfa
mmira
ſona
ino
uſtihca
voſnumi
deſuch⸗
Ein
Spratis
ſ⸗

grileq5

elſen
gerile
icitits
ensdins
necen
Dugadt
ſiit⸗ G
ben ab

cl ſen

füdrun⸗
er
l
1
e
1

Aungde auguſtin? q creauit te ſine te:ꝛnõ liꝰhoĩs ab eis paſſ urd? Tertio eodẽ es
iuſtiſficabit te ſine te Et iõ dicit apłs.j. pitulo filius hoĩs tradendꝰ? ẽ in maibꝰ
Lor̃.iij.Dei adiutoꝛes ſumꝰ.i. libera hoim ⁊ occidẽt et in tertia die reſurget

Serrmo KxXVIII

arbitriũ Scðo.qꝛ deꝰ creauit oia ſolo ½ ⁊ↄtriſtati ſunt vehemẽter.his oĩbꝰ cõ⸗

—

boeo iuxta illud pᷣs. Dixit ⁊ facta ſũt Etiã ſideratꝭ dicit dñs pctõꝛi illð Treno. iij

ſentit leſioneʒ radicis ⁊ mẽbꝛa infirmi C
tateʒ capitis vᷣm illud Lui caput ifirmũ
cetera mẽ bꝛa dolẽt ꝓſa.j.Oim̃e caput lã dum qtum ad auariciã. De hoc ðꝛ i euã

reſuſcitauit ſe a moꝛte ꝓpᷣa vᷣtute: ſʒ ad Becoꝛdare pauꝑtatis meea traſgreſſio
iuſtificanduũ impiũ nccarius fuit ſůguis nis.abſinthij ⁊ fellis. memẽto pauꝑta⸗
xpᷣi.ad Ro. x. Juſtiſicati in ſanguie ſuo tis vr cõtemnas diuitias.trãgreſſionis

ſalui erimꝰ ab ira ꝑ ipᷣʒ Certio ĩ creãẽdo vt non ſuꝑbias.abſinthij et fellis vt de

vel reſurgẽdo nulia ẽ reſiſtẽtia. Juſtiſi litias non qras.Sʒ heu põt dici illð pᷣs
cando auũt frequẽter homĩes reſiſtũt. ſi Obliuioni datus ſũ tanq moꝛtuꝰ a coꝛ⸗
cut ðꝛ Act.vij. Semꝑ ſpũi ſctõ reſtitiſtꝭ de.Et Treñ.j.c.Soꝛdes eius in pedibꝰ
Patz igit ꝙ maiꝰ opus ẽ iuſtiſicare im⸗ eius neq; recoꝛdata eſt finis ſui Mec oia
piuim ip creare celũ ⁊ rerrã ¶ *̈ Tertio ad memori reducam?a in coꝛde nr̃o li
dico ꝙ bñſicium nr̃e redẽptionis ꝑ paſ gemꝰ ea⁊ ſic inueniemꝰ in pᷣſenti gr̃am
ſionem xpᷣi fuit eternale qtum ad mẽo⸗ ⁊ in futuro gloꝛiam Quam nobis cõce

riaʒ recoꝛdatõis De hoc hẽtur in pᷣs.ꝙ dat theſus marie filius amen

dñs redem ptionẽ miſit ppło ſuo man- ¶De eadem dominica de euangelio
danit in eternũ teſtamẽtum ſuuz Hanc ſermo. xxxiiiyyy—
dũnicam pa ſſionẽ toto tꝑe recoꝛdari vẽE 2
mus Pꝛlmo ne bene agere deficiamus
ipᷣe em dñs noſter vſq; ad moꝛteʒ labo
rare nõ ceſſauit Hebꝛe.xij. Recogitate ui
eum qͥ talem ſuſtinuit a pctõꝛibus ↄtra⸗ viij.ca. Sicut em filius inſeqᷣtur patreʒ
dictionẽ vt nõ fatigemĩ animis veſtris ſic xpᷣmn debemꝰinſequi t imitari ⁊ pᷣci⸗
