luit deus talẽ facere naturaʒ ſi illud qad c non poſſunt om̃s eẽ religioſi ſʒ os
natura requirit pcim̃ ſit. Quibꝰ reſpon poſſunt caſte viuere qͥ volunt ⁊ maloꝛuʒ

et᷑ ꝙ ſicut ille act? ẽ naturalis ad ↄſer-⸗ fugere ſocietatẽ qtumcunq; ſint in ma

diſſima vinũt arte:qͥ in domibꝰ ſuis re⸗ ſuum a ſe
gliis nõ auderẽt receptare ꝓditoꝛes: do⸗ abiciennunnn —
Pꝛimo veſtimentum inflammate co⸗

familia ſua talia pctã diſſimulãt: ĩ qus
li ꝑiculo dicendi ſũt qui ex ꝓpoſito tali æ
bus pſonis in villis. vel ciuitatibus.vel uita

uationẽ ſpẽi:ita etiam comeſtio ẽ natu gna multitudie: quigꝗ talis młtitudinis
ralis ad ↄ eruationeʒ indiuidui.natura ſequela phibetur Gunt etiam quedam

nanq; plus reqrit cibum qỹ actum illuz, mulieres iuuenes vel etiã cõiugate que
qꝛ ſine illo eſſe pᷣt.non aũt ſine cibo.Et ſe excuſat dicẽtes ꝙ vi oppᷣmũtur. qua

tamẽ comedere cibũ qui ꝓ qualitate vł rum dictum oſtendit᷑ eſſe falſũꝑ quãdã

tpe eſt ꝓhibitus ab ecẽia ad voluptatẽ hyſtoꝛiam hoc cõtinentem ꝙ cum que⸗

ſuam implẽdã peccat.ſicut pʒ de come dam huiuſ modi coꝛaʒ iudice allegaret
dente carnes in.xl. ⁊ tamẽ iſtud graui? ſuam oppᷣ ſſionem iudici querẽti quare

eſt. Sicut inſuꝑ comedẽs cibuʒ veneno non clamaſſet.reſpondit ꝙ non potuit

ſum moꝛtem incurrit coꝛpꝑis. ita in actu Judex pᷣcepit cuidã ꝙ de pecunia quaʒ
illo ꝓhibito a venenoſo peccat 1 moꝛtẽ ſecum habebat eam in eodeʒ loco foꝛte

incurrit aĩe.llon ſolũ qun faciũt.ſ.dñs ſpoliaret. Quod cum facere attẽptaret
dña ⁊ qui reſiſtere deberẽt cuʒ illud in tantũ clamauit ꝙ multos ad locũ curre

ſubditis ſuis regnare ſciũt ⁊ non faciũt re fecit. Cui iudex.ſi ita alte clamaſſes

deſcendũt in infernũ viuãtes qm̃ nequi ꝓ amiſſione continẽtie ſicut ꝓ amiſſio

cõſentiũt facientibꝰ Ro. j. Conſentiunt nihil valent.qꝛ fiunt in pctĩs.⁊ ideo om

ℳ 4

autẽ qui non reſiſtũt cum poſſent.Et ſi nino ſurgendum a tali ſolio immundo
oneſto luxurie peccato videlicet.

in tali ꝑiculo ſunt qui in domibꝰvel in a inh

Aantum ad tertium in quo oſtẽ⸗

nis in vullie vele vel uitas: quia turpis quod ꝓbat abiectio
ſuburbijs domos locãt qͥ de illa immũ veſtimenri.ibi Et abiecit veſtimentum

2

mos ſuas dei ꝓditoꝛibꝰlocant. Si ergo
pmi ĩ iufernuʒ deſcendẽt.vbi putas lo⸗ gitationis pꝑ immundiciaaiam
candosa ponẽdos iſtos ſcdᷣos Ad illos ꝗ ¶ Secundo veſtimentum palliate locu
autẽ qui arguũt de naturalitate dicẽtes tionis ꝑ fallaciam
ꝙ hoc ẽ naturale.reſpondemus ꝙ natu
raleẽ inter vxoꝛatos qui rationabilem tionis ꝑ vpocriim·
inter ſe habẽt ſocietatẽ: non autẽ inter Pꝛmo eſt abijciendum veſtimen
alios niſi natura accipiat᷑ put habʒz ſen tum inflammate cogitationis per ĩmũ⸗

tire cũ bꝛutis:.Alij dicũt:om nes ſic faci diciaʒ Pꝛouer.vj.Quis poteſt aſconde

unt Quibus reſpondetur pᷣmo ꝙ men⸗ re ignem in ſinu vt veſtimẽta illius nõ
tiutur. ſco ſic ꝙ multi hoc faciât illa ẽ? ardeant. Exemplum ſicut enim car bo

mirabilis audacia a ↄſolatio ꝙ ↄſolant᷑ ignitus ſi ponatur in ſinn combiyit ve⸗

x iij

–—

ditur ꝙ abijcienda ẽ humana pꝛa

Tertio veſtimentum ſimulate deuo⸗

tie in tabernaculis eoꝛũ in pᷣs.Quia nõ ne pecunie caſtitatem nõ amiſiſſes. Ex
ſolũ digni ſunt moꝛte qͥ faciunt: ſed qui dictis patet ꝙ omnes iſte excuſationes

—

ſtem. ſic motus ↄcuꝑiſcentie in cogitatu
oↄburunt mentem

poſſumus ꝓhibere latrones ne intrent
foꝛuʒ tũcumq; villa ſit bene cuſtodita

nec etiam coꝛui ſuꝑ domũ vel hoꝛtũ ne
volitẽt. ita nec cogitatões ĩmiſſas a car
ne vel dyabolo vel inũdo vel malis hoĩ

bus nullus ꝓhibere poteſt quin coꝛ in⸗

trẽt ⁊ ſuper ipᷣm ſubito volitent: nec ibi
multum nocent. Sed ꝓ certo debemus
viligẽter camerã cuſtodire ne latrones

illam intrent.qꝛ ſi illã intrent occidunt

ſpoliant. Camerarius non eſt viupe⸗

ſpicit tres debet habere examinatoꝛes

randus de hoc ꝙ fures intrent foꝛum ſʒ
ſi intrent cameraʒ loco vel tempoꝛe no

debito eſt vituperandus. Ita ſpuũaliter

coꝛ eſt quaſi foꝛum publicuʒ. delectatio
vel conſenſus eſt ſicut camera.⁊ ratio ſi
cut camerarius.Sicut igitur omnes in⸗

differenter intrãt foꝛum. ita in coꝛde co⸗
gitationes.⁊ ꝓpter hoc ratio que eſt ca⸗
merarius non eſt vituperanda.ſed ſi ꝑ⸗
mittat cogitationes intrare camerã de⸗
lectationis vel conſenſus ⁊ ibi diu mo⸗

rari:eſt vituparanda.qꝛ ſicut yrũdines

Sed eſt notanduzʒ ꝙ

„(E. duplex eſt cogitatiõ. vna ſubita alia de
X* (giteſtitn. lberaraeßma eſt ſciẽdnʒ ꝙ ſicut nõ

videlicet an ſit licitum honeſtuʒ ⁊ ere
diens conſentire in illud quod cogitat.
¶ Id hoc autem ꝙ cogitatio im pleatuözͤ
ꝓ coꝛ in illa delectetur attendenda ſunt
tria.q uid liceat ſcm equitatez. quid de
ceat ſcdᷣm honeſtatem.quid expedit vnn
vtilitatem. quia quandoq; contingit fa

ctum committere de quo poſtea multũ

dolebit. ſicut dicitur accidiſſe cuidaʒ cu

ius filium in cunabilis ſerpens de mu-

ro exiens occidit.lepoꝛarius ergovidẽs
hoc occidit ſerpentem. Pater ergo ſubi
to intrans eſtimauit ꝙ lepoꝛarius filiuʒ
occidiſſet ⁊ eum interfecit.de quo veri⸗

tate cõperta multum doluit. Ideo vete

res illiꝰ ciuitatis oꝛdinauerunt ꝙ nihil

magni ponderis fieret anteqᷓ de hoc ter

eſſet pꝛecogitatum ⁊ pꝛelocutuʒ. Atinã

iſtam oꝛdinationez quilibʒ faceret quã

do temptatur de aliquo malo facto. vi⸗
delicet ꝙ illud nõ faceret anteq tria co
gitaret.ſcilicet penalitatem peccati in
pꝛeſenti.gaudium eternum quod amit⸗
tit.⁊ penam eternam quam incurrit.de
quibus vſa.xxv.Cogitatiões antiquas
ecunda vero cogitatio
que reſpicit pꝛẽterita in ſua conſiderati

nidificando in domo pullos ꝓducen one examinatione debet habere tres
do deturpant domũ. Sic in ꝓpoſito coꝗ comites ſiue examinatoꝛes. qui ſcdᷣm

gitationes nidiñicando ꝑ velectationẽ

deturpant domum anime ⁊ illam ſub⸗
uertunt. Tales igitur cogitationes ſubi
te ſtatim ſunt abijciende vel ꝑ clamoꝛẽ
oꝛationis ad deum ſeu vtilis occupatio
nis, tunc non erit ibi timoꝛ in finibus

noſtris. Exẽplo petri Math. xiiij.qui
vtdit ventum validum ſtatim clama⸗

uit ad deum ⁊ liberat:ꝰeſt

tio que dicitur deliberata. ⁊ iſta debet

philoſophum in ethicis. Sunt comi⸗
tes om nium virtutum.an videlicet tale
fuit cogitatum. locutum. vel factum vt

opoꝛtuit.quando opoꝛtuit.et in quibus

opoꝛtuit Et ſi inuenerit ꝙ aliquod iſto⸗
rum defuit : cogitatio homiuis dolẽdo

con fitebitur tibi in heſouius autem co H.
gitationis quadruplex eſt vtilitas ꝛi-·
ia ẽ cogita ma.quia facit homineʒ habere cogniti
onei de ſtatu ſuo.hoc patet per tale ex

eſſe vel de his que cogitabimus vel ope- empluʒz. fertur ꝙ in mari eſt quedam in

rabimur in futuro. vel de his que cogi⸗
tauimꝰ vł locuti ſumꝰ in pꝛeterito. ARn⸗

de Yeronimus recitat ꝙ quidam pita⸗
Soꝛicus pꝛecepit curam duoꝛum tem po

rum habendam., vnaz mane ad cogitã
dum de his que facturi ſumus.veſpere
ad memoꝛandum de his que fecimus.
ima autem cogitatio que futura re-

ſula inter yberniam ⁊ aliam terram in
qua non viuunt animalia venenoſa. in⸗

ter quas terras erat bꝛiga ad quam in⸗

ſula illa pertineret. Sapientis ergo cõ⸗
ſilio animalia venenoſa ibi ponẽda e⸗
rant que ſi viuerent pꝛo certo ſigno ha⸗

la llAFeria ſecũda poſt dñicã de paſſione

berent ꝙ inſula ad yberniam non perit

tineret. Ita dubium eſt de animabus
noſtris cinꝰ domi ſint. quia nemo ſcit

mites ſu cαα
tatcois Nlabevate
X erte Pen n

2*
.

Itruin 6
ſibid
intnun
eſtapln⸗
Otte.
tiotes
da 4
keinpotd
inqub⸗
ſansca

iolnra

(ud

per neh
prum. e
lludlert
.ibysde

nlus ein

doccge

gln

Cummre
ca
ſaco⸗
ſpen

facino

tatiot
pauic⸗
teeteß⸗/
patere
puloqu
dlre tar
gere Co
flſiogen

gacdla,

nun ina
minene
nrpate

mAdun

Acorde

üfſferne

conber
ho ſcllie
cente

1 herti pea

MWecha

egtu
he,
ſchr.

fini

7
d

Sermo XXXIX
dcogtt⸗ vtrum atoꝛe vel odio dignus ſit. Sed oiuerſoꝛum intellectuuz quod èſt m
nNeun K:iibi diu viuant cogitationes venenoſe animarum. encet deepere
einn Limſunde ſcire poſſumus ꝙ inſula id ꝓximum ſuuz ſuggerendo aliquod ma
3griie eſt anima non ad veum: ſed ad diabolũ lum blande loquitur omnes delecta⸗
tecen triner. ſi ecõuerſo ecõuerſo. ⁊ ſic cogita tiones ſuggerationis oſtẽdit in quibus
ungtenn tones luſtoꝛum iudicia Pr i Se latz fel gortiae. diabolus facit volẽs
anIf Eunda. q? liberat animam cõfuſione vecige aiam ꝑ ſuq ſuggeſtionẽ inueit i
tanä tempoꝛali. Sicut patet de quodam qui fantaſiam omnes dvelectatiõnes carnis
ns dennt in quibuſdam nudinis emit a quodam ſuꝑbie auaritie tc in quibꝰ oibus iacet
ergoricis ſatis care vt ſibi videbatur ſapientiam moꝛs facit el ad modã coꝛui q; volens
rergoin . ⁊ ſoluta pecunia nihil aliud docuit niſi nidificare in verepꝛimo affert paleas.
isſig iſtud. Quicquid agis operis finem ſem- ecundo colligat de luto Tretio ouat
tqnoſen per mediteris. Eimptor putauit ſe dece⸗ cnbando pullos pꝛocrest. Iſto modo
Ideoae ptum. ſed tamen pꝛopter trufam fecit dyabolus occupat᷑ circa hoiem Pꝛio ĩ
ntg illud ſcribi in omnibus vtenſilibusa ꝑi/ mittit pꝛauas cogitatões ꝑ ſuggeſtiõ e,z
depoett etibus domus ſue. Accidit ꝙ quidã ini⸗ pᷣteritoꝛũ pctõx.et facit hoieʒ cogirare
. rtni micus eius cõduxit barbitonſoꝛem cius qtam delectationẽ. ̈tum gaudiuʒ. qᷓle
keretqui ad occidendũ eum dum eius barbã ra⸗ cõmodum. qualẽ ſocietatem habuerit.
ſacto. de deret. quod cuʒ cogitaſſʒ facere: accidit que oĩa amittit ſi non ea iterauerit SGͥDic
wn eum reſpicere in manutergio quod erat motis illis cogitationibꝰ quaſi paleis
pelcnin. circa collũ eius pᷣdictam ſapientiã.qua appoſitis lutum delectationis apponit
qloctent⸗ viſa cogitauit ꝙ ſinis talis facti eſſer ſu ⁊ pctã colligat ⁊ miſcet ne vnũ ſine alte
inanni ſpendium in hoc ſeculo in futuro ⁊ a ro maneat.ſʒ om nia delectent Deinde
ani facinoꝛe excogitato ſe retraxit ⁊ ex cogi/ ouat dũ animuʒ homis iterum ad ↄſen
foccinn tationę finis vterq; a moꝛte liberatur tẽ/ſum ducit iterum poꝛa peccatapfeſſa ·
coniln. pali ertia quia liberat animã a mnoꝛ⸗ ↄtrita relumere. ⁊ tunc ꝓponit cras vel
uberett te eterna. ſicut patet in vitis patrum ꝙ trali tꝑe dũñ foꝛtũa occurrerit ad ſuã ma
gui ſ Pater euagrius reſpondit cuidam diſci laã vitq redire 1talẽ ſociuʒ inuocare ta—⸗
it on⸗ pulo quomodo ſe poſſʒ a peccatis cuſto bernã frequẽtare a1 hmõi. Deĩde dvya⸗
lari⸗ dire z anim ſuam ſaluare. ⁊ penas fu⸗ bolus ↄſenſũ iſtũa malũ ꝓpoſiũ tãdiu
ſmunn G ele ogtra ineuit tria. peccantiũ con cubat vſq; pulluʒ oꝑis noui pcti ꝓcre⸗
iccibe fuſionem. eoꝛumdem penas. bonoꝛuʒ at. Tunc mala iſtius hois ſunt peioꝛa ?
gmmtſtn gaudia Pꝛou er xij. ogitationes iuſto oꝛibus uc. xj qꝛ diuturnitas tpis nen
gne rum iudicia Euarta. quia conuertit ho diminuit ſzʒ auget pctm. cum tàto graui

npnli minem ad deum ⁊ ad vitam bonam. ſi⸗ oꝛa ſint ꝙꝙto infelicẽ aĩam diutius tenet

oinind cut patet de quodam de quo fertur ꝙ ſe allegatam. Qui em̃ dyabolũ cupit fuge
brute⸗ mmel dum malam vitaz duceret queſiuir re ne poſſit Palto aanlt. onis pituce HD
uc a coꝛde ſuo quo iret Et reſpõdit coꝛ.ad deber pᷣmo deſtruere niduz ⁊ expellere
rh infernut. Ft hoc horrote eogitationis malas cogitates. nec eis oſentire ps.
nunn conuerſus eſt ad bonam vitã Ande vi⸗ Beatus qui allidet guullos ſu os ad pe⸗
enſinn as ſcilicet ꝙ eſſent male ⁊ ad infernum ↄſenſum ⁊ actuð puemat excutita dumit
gumin⸗ ducentes a hoc cogitationis hoꝛroꝛe cõ tit pꝛopter xpᷣm Et Jero.inquadam e⸗
ee uerti pedes meos in reſtimouia tuaſlX iſtola Hut paruus ẽ hoſtis occide illi-·
enke, (Secundo a nobis eſt abijcienduz veiti lum vr malicia elidatur in ſemie Et ra⸗
ſan mentu ui palliate locutonis per fallaci tio redditur ꝑ eundẽ qꝛ delectatio pec.
mnpen am Eʒe,xxvj. Aeſtimenta ſua varia ab⸗ cati multos trahit ad iferni nouiſiina
ninibe ijciem. Exem pluz ſicut em̃ veſtis varia ¶Cario abija?dũ veſtimẽtũ ſimu⸗

nenoſd eſt pluriuin coloꝛũ.ſic locutio palliats ẽ late deuotiõis ꝑ vypocriſim Deut. xxij.

—0 H
4 2A Abynen Cn,6 wern

Shn

&

Feria ſecüda poſt dñicam de paſſione

Non in queris veſtimento quod ex lana

linoq; cõtertum eſt Exem plũ ſicut eniʒ
talia veſtimẽra linum celãt ⁊ lanam oñ
dunt. ſic om̃is vpocrita lupum rapaceʒ
celat ſub ↄuerſatõe deuota:iõ vpᷣs dice⸗
bat Math. vij. Attendite a falſis pphe

tis qui veniũt ad vos in veſti mẽtis oni

um itrinſec? autẽ ſunt lupi ra paces Et
15 ypocriſis ypocrite ſunt deteſtãdi
¶ Pꝛimo: quia habent pꝛeſi umptionez
ſupbe turgentem
Secundo:quia habẽt detractionem
aſpere moꝛdẽtem
Kertio:qꝛ habent collocutionez dul
citer läbentem

Quarto:qꝛ habẽt durationem bꝛeui

ter labentem
ꝛimo ſunt deteſtãdi:qꝛ habẽt pᷣſump
tionem ſupbe turgentẽ. Tales vt cõiter

ſunt arrogãtcs ſupbi pᷣſumtuoſi ⁊ infla⸗

ti.ſiles oleo 9ðmuis ſit nat᷑e infectiue
vuilt tñ ſup om̃es liquoꝛes eminere ⁊ oĩ⸗

bus ſupeſſe. ſic ve iſti licʒ ſint infectiui
ꝑ ĩmũdiciã: ſunt tamẽ ſupeminentes ⁊

pᷣſumptuoſi ꝑ ſuꝑbiam. ſlam vbicunq;
ſunt ↄmoꝛãtes ſiueĩ collegio ſiue ĩ clau⸗
ſtro ſemp volunt alijs pᷣeminere⁊ eis in
pᷣlationibꝰ Pferri⸗ 2 ſupꝑ omnes appare⸗
re. A in s Quid in
quit in omnibꝰ? ſuis oꝑibus ſperat ypo⸗
crita niſi reuerennã à honoꝛis: gloꝛia lau

balſanii.AUñ de ipᷣis dic

xxiij.ꝙ ii dilatant philateria ſua mag

nificant fimbꝛias. amãt pmos recubitꝰ

in cenis:pᷣmas cathedras in ſinagogis

ſalntatõnes in foꝛo vocari ab homĩbus
rabb
detractionez aſpe moꝛdẽtẽ Ypocrite vt
cõiter ſũt detractoꝛes.oẽs eĩ alios q̃rũt

diffamare vt ĩi ſoli boni valeãt appa⸗
rere. Iſti em̃ ſunt ſicut mẽcitoꝛa que fa⸗
ciem homĩs habet tamẽ habet tres oꝛ⸗
dines dentiũ in oꝛe quibꝰ non ſolũ aia⸗
lia ymo etiã hoĩes deuoꝛare ↄſueuit ᷣm
pliniũ. Sic ve ypocrite qui in facie id ẽ
in ↄuerſatione homĩes id ẽ boni eſſe vi
vxẽtur: ad deuoꝛandũ alios ⁊ moꝛdẽdũ

ni vitate carẽte

ecũdo deteſtãdi ſunt: qꝛ habẽt

tribus oꝛdinibꝰ dẽtium vꝛuntur. i. trib⸗ .

ſerimonibꝰ?a vbis detractõis ſolent vti

quibꝰmoꝛdent tria gña hominũ ſiue pH—⸗
ſonarum.ſcʒ ſuꝑioꝛes. inediocres.a infe

rioꝛes. Ande dicit Bernardꝰꝙ vpocrite

ſunt alijs adulantes: alijs detrahbentes
moꝛdaces vt canes.doloſi vt vulpes.ſu
pPbi vt leones. rapaces vt lupi.laſciui v
vrſi. Hij volũt ſine auctoꝛitate iudices
eæẽ: ſine viſu teſtes.falſi accuſatoꝛes?⁊ om
ertio ſunt deteſtan⸗
di: qꝛ habẽt collocutionẽ dulciter lãb?⸗
tem. Iſti eĩ dulciſſime ⁊ fraudulẽtiſſi⸗
me loquũrur vt ad amoꝛẽ ſuuʒ attrahãät

auditoꝛes ſi les ſirenis q̃ dulciſſime can

temꝑaliter deuoꝛare. Iſti ſunt de qui⸗

bus ait apoſtolus ꝙ ꝑ dulces ſermones
dis:ab omnibꝰ metui: ſctũs ab om̃ibus
appellari. Ecce quomõ adulterat᷑ odoꝛ

decipiũt mẽtes innocẽtium. Et pett
rauanẽſis in quodã ſermõe.

non durat:qꝛ ſicut dicit oe Sanam
vpocrite ad inſt ar pũcti. Sicut em̃ gla⸗
cies niues vitrũ ⁊ floꝛes habẽt eſſe debi

le ⁊ nõ vim abile :qꝛ q;uis luceant aſi plẽE
deant qdiu ſũt in ſtatu mediocri.tamẽz
vẽto diripiũtur.modico caloꝛe ſoluũtur
modico impulſu frangũtur.ſic e ypo
crite q;'diu ſunt in ſtatu ſue ꝑfecte fictio
nis valde ſũt pulcri ⁊ foꝛmoſi honeſti ?

vtuoſi.· vere iſta non poſſũt diu dura

tando decipiũt nauigãtes.ſic vᷣe ꝑ dul⸗
cedinẽ cantꝰ.i.dulciũ ſer monũ ſuoꝛũ de
cipiũt auditoꝛes. iĩtantũ ꝙ ad ingreſſuzʒ
domus pᷣlatoꝛum pᷣncipum a magnatraũ
multotiẽs admittũtur vbi aliquotiens
inłta mala opantur.hoc videmꝰad ocu
lum:q cum ad pᷣncipum hoſpitia reci⸗
piuntur. Pppter ſuã ypocriſim ⁊ fictõe,z
ibi cũ introducti fuerit omnia officia ſo
lent ſibi vẽdicare.domus regimen vſur
pare:alios laudare: alios accuſare: ne
mi ſubiacere: ⁊ om̃ibus imꝑare. totam
q; familiam ſuis adiuentionibꝰ ꝑturba
re.ihm pᷣ pᷣncipem et dñm depauperare:

pocriſis
inquit mẽtitur oculis. fallit aſpectus.il
ludit vidẽtes.decipit aundientes.ſeduci
turbas. famã vendit. einit clamoꝛem et
vlulatũ in fine dierum ſuoꝛũ in inferno
uarto ſunt dereſtadi:qꝛ habent dura
tionẽ bꝛeuiter labentẽ. ſtatus em̃ taliu,z

fema
ſtage
fere

fu

fubigt
ſnede
herlats
nucd
aprin
ptent
gau
clendu
ſimule
liaraio
mnusg
LQui 1

Wridic
lent ni
füſiveg
es,nf⸗
ſpocrt
rabentes
llpesi
ni
te udies
tortgron
detellan
iter libe
duleriſt
Arabin
ſime can
xepdel⸗
ſuoride
ngreſſiz
magnai
cncnene
endaon
dſpitlnten
ſnt
niuofene.
eginentit
cculyt
rt, n
1bPponn
anperat
nt el
ſemones
(Proſs
thenl
nesehlct

clametend .
Gininiena.

hrbentdn
en nl
b Baufin
arefg⸗
baecht
eten e
Hreſolü
rſ ſeſ⸗
tae foi
ſhonet

ſudiud

rendum. ibi fer pꝛandium quod habes

re. ymo modica occaſione pire ? ceſſare
ita ꝙ eoꝛũ nequitia ſolet omibus appa
rere Auricalcũ aliquãdovidetur eſſe au
rum ꝓpter ſplendoꝛex: verũtamen cito
rubigina᷑ a ſic non eſſe aurũ euidentiſ⸗
ſime declarat᷑:qꝛ.ſ.ypocrita q;uis in con
uerſatõne ſplẽdeat: ſplendoꝛ tamẽ eius
nũqꝙᷓᷓ diu pſenerat Ande Yob. xx. Scio

a pꝛincipio exquo poſitus eſt homo ſu

ꝓ terram ꝙꝙ laus impioꝛum bꝛeuis ſit 2
gaudioꝝ ypocrite ad inſtar pũcti. Abij
ciendũ eſt igitur tale veſtimentũ.videlʒ
ſimulate deuotõis ⁊ coꝛde deuoto ⁊ hũi
li ⁊ aĩio volenti deo ſeruiẽduʒ a ſic bebi
mus gratiã erꝰin pnñtia gloꝛiã in futuro

Quã nobis ↄcedat iheſꝰ marie filiꝰamẽ

ſione ſermo. xl.

Er pꝛanchum qð

¶ Feria tertia poſt dominicam de paſ

pes in babilonẽ danieli qui ẽ

atri cura ẽ de filio ſic ſaluatoꝛi ð ppło
ſuo. ſᷣm hoc ergo oſtẽdit᷑ äs
¶ Po dei miſerãtis puiſio ad ſuccur⸗

¶ Secundo aĩ penitentis ↄfuſio ad eru
beſcendum.ibi in babilonẽ danieli
¶ Tertio peti inficiẽtis incluſio ad ſub
mergendũ. ibi qui eſt in lacu lconũ ʒ
Quantũ ad pᷣmum in quo oſtendit᷑ dei
miſerãtis ꝓuiſio ad Krerr asa e
t

pꝛandium qð habesłeſt notandũ 23

——

dium quo xpᷣus nos rehcit c
Pꝛimunʒ nature quo reficit coꝛꝑaliter
¶ Secundum eſt pꝛandium gratie quo
reficit ſpũaliter —

¶ Tertium pꝛandium eſt gloꝛie quo re

ficit eternaliter ”M
Pꝛimuʒ igit᷑ quo xp̃ᷣus nos reficit ðꝛ

pꝛãdium nature quo reſicit copoꝛaliter
Hañ vlr⸗Dentel ſerue dei tolle pꝛãdiũ
quod tibi miſit deug Si ergo de? mittik

regratietur ei.ſic x-pᷣus in noſtri exẽplũ

in paſceue diſcipulis in vnũ ↄgregatis
ĩ fine cene dixit gratias dño. iuxta illð
Marh. rxvj. Et ymno dicto exiuit ĩ mõ
tẽ oliuaruz Exẽplum ſicut em̃ ingratus

eſt qui non regratiat᷑ amico mittenti en

in lacu leonũ. Hañ vlti. Sicut

ceniũ.ſic qͥ poſt cibum gratias n5 agit
largitoꝛi omniũ Sed multi ſũt ſimiles

poꝛcis qui glãdes comedũt ſub quercu

ſʒ nuni caput eleuãt ad reſpiciendũ vñ
veniant. ſic multi bona xpᷣi comedũt ſʒ

nũqᷓ mentẽ ſurſum eleuat ad cognoſcen
dum largitoꝛc Et non ſolũ regratiãdus

eſt de bonis tꝑalibus de quibusvtimur
ad nutũ.ſʒ etiam de ſpalibꝰ¶ BSingula

riter autẽ eſt regrartad mo de ope Deo ſuc Y/

bene ficio creationis.Iñ yſidoꝛꝰde ſü
mo bono. Cõſidera deum in bnficio cre

ationis. qꝛ creauit te ſine cõmodo ſuo.

ps. Bonoꝛum meoꝛum nõ indiges. ſin
merito tuo:qꝛ nihil aut parũ ꝓmeruit qͥ

penitus nihil fuit Cogita qualẽ creatu⸗

ram te fecit m coꝛpꝰ: egregiã creaturã

ginẽ creatoꝛis inſignẽ rõnis pticipeʒ

btitudinis ſempiterne capacem Conſi⸗

—

dera etiã diuini nomis ptãtem. Terroꝛ

em̃ hominis ſuꝑ cũcta animatis imine
re diſcernit᷑. Coñ dera largitatis admi⸗

—

fpm animã: magis egregiã vtpote yma

ſtrationẽ qta tibi largitus ẽ ad ſi uſtẽta⸗

tõez. 7 qta ad eruditõeʒ. ta ad ſolutio
nem.ta ad coꝛrectionẽ. ꝙta ad delecta
tioneʒ. ꝙ em̃ gratias de opere redẽpti⸗

onis agere dẽas audi bern ardũ in quo⸗
dam ſermone. O bone iheſu quid ribi?z
moꝛi nos debuimꝰa tu ſoluis.nos peez
Eplo. gra ſi

cauimꝰ a tu tollis.opꝰſi ne·

ne merito. caritas ſine mõGecundo eſt

regratiandus de bñficio expectationis

quo nos expectat ad pnĩaʒ. O quãta in
hboc debʒ ſumi materia actõnis graruz
qꝛ quotiẽs peccat homo: toties ei tpᷣus

pnie offerk. Lonſtat em̃ ꝙ quotiẽs pctõꝛ
moꝛtaliter peccat totiẽs eſt indignꝰvua

Cũ ergo euz expectet dñs ad pniama ei

gas non refert ingratus auctoꝛi vite.

Pcrõꝛ autẽ frequẽter hʒ ↄſiderare quo⸗

tiens in ſtatu dãnatõnis exñs in ꝑiculo

moꝛtis fuit. vł ab infirmitate intrinſeca

vel aduerſitate extrĩſeca fuerit liberaius
Eſt em̃ hoc maximuʒz bũnᷣficium. nam ſi
quis adiudicatꝰ ſuſpẽdio ⁊ fune iaʒ ap
plicato ad collum. vel ſi mutiladus me⸗
bꝛum ertẽdat mutilatoni. ſi talis tic ob
aliquo liberat᷑ maximũ bñſiciũ eẽ ſcuur

7

E⸗

ma halet a'r mpznos al
c. jun& tz& 10 &

7 2

44 , . 5 S.
Jeria tertia pon

Zus vinertiſt ctõꝛ ſi fune uerans
faiſſiʒ niſi ad infernũ ꝓ ſꝑ Caſſiodoꝛus
narrar ꝙ ſi elephas cecideritin foueas

aliquã inde aliqs eũ extraxerit. liber

luntatem illi? qui eũ liberauita eum ſeqͥ
tur in ſignũ recognitionis tanti bñficij
q eum liberauit de ꝑiculo moꝛtis.ſi be
ſtia rõem non habens tantas gras agit
lli qui ipᷣm lapſum reducit ad greſſum
longe magis gr̃ as referre tenet᷑ illi qui

Aapſũ ĩ iferni voꝛagine pluries libauit
rtio regratiãdus de beneficio ↄſer

.

dnicq de paſnone

abijcere dicam illã ſiue cartã licet ꝑ egS
acecuſerur. Ita cuilibʒ hoi alligatur c⸗
ſciẽtia in qua oĩa pctã ſua nominantux

iquã e aliqs eũe erit. liber vr ſcom eaʒ in iudicio accuſetur Mo. ij.
tati ſue reſtitutꝰvadit ad arbitriuʒ ⁊ vo

natonis ta in eſſe nature ꝙỹ in eẽ gratie

Anñ Auguſtin? de ſctã vginitate Quiſ⸗
quis ab initio pud icꝑpmanet ab illo re
gitur. quiſquis in finẽ ĩpudicus eſt ab

illo deſerit᷑.occłro qͥdẽ iudicio ſʒ ũ ĩiq

Et ideo iuſti ſctĩ ⁊ ꝑfecti viri non ſolum
de ſibi dimiſſis gras agent. ſʒ ⁊ de his
a quibꝰſunt ꝑ ſuũ adiutoꝛium p̃ſeruati.

Maxia materia actõis gran eſt ↄſidera

tio pmiationis. Naʒ talia ſunt qᷓ veus pᷣ
parauit electis ꝙ in coꝛ hoĩs aſcendere

nequeũt inpñti: teſte aplło qͥ ait Qð ocu
lus nõ vidit.nec auris audiuit. nec ĩ coꝛ
homis aſcendit ̊ peus pᷣparauit his qͥ

ſ diligunt tllu AScom pꝛondiuz quo
W nos reſicit ẽ gratie quo reficimur ſpua⸗
liter hob.ij. Cuʒ eet dies feſtus domi

factum ẽ pꝛand

iũ bonum in domo tho

aliquis benter pꝛãder ⁊ comedit in do
no amici.ſic deus in ↄſcia cuiuſſibʒ in⸗
ſti Apoc.iij.Ego ſto ad oſtium ꝑ inſpi⸗
atione. ⁊ pulſo ꝑ pᷣdicationẽ.ſi quis au
tem inuocauerit me ꝑ ↄtritioneʒ ⁊T ape⸗
ruerit ianuꝗ ꝑ ↄfeſſionẽ intrabo ad illũ
ꝑ gr̃e infuſionem cen abo cum illo per
ſpũalem ↄſolationẽ. Hec vᷣba volut ha
bere ꝙ ſi deſideramꝰhẽre gratiã dei in

pin 7 gloꝛiã in futuro opoꝛtz hẽre con

cientiam purã 1 mundã.⁊ vt mũde ſer
uetur conſiderandi ſunt eiꝰ actus (Ma⸗
bet em̃ cõſcientia quattuoꝛ magnos a⸗

ctus Mumo eniʒ eſt accuſatrix ſue trani

greſſoõnis. Scut em̃ puero datur dica.
i.carta ĩ qua vefectus ſui ſignantur vt
bpoſtea verberetur. nullo modo licet ei

Teſtimoniũ reddẽte illis ↄſciẽtia ipoꝝ
Tꝗfinter ſe inuicẽ cogitationum accuſan
tium aut etiam defendentiũ in die quo

iudicabit deus oculta hoĩ m. Et iõ iſtaʒ

aeeuſarticem maxime timere dẽmus di
Ecen
ÿ teipᷣm. Alienũ em̃ potes euadere ⁊ ef

fugere: te nunq. Iteʒ in codem Conſci
entiam em̃ magis ꝙ; famaʒ attende.fal

li namq; poteris fama. ↄſcientia nunqᷓ

ner pſonam ad prem er eum pᷣmunit de
ſuis defectibus ⁊ ſi ſe coꝛrexerit culpeam

icatterit Poꝛranitiniquirdzem ſuam
ecũdo cõſcientia hominis eſt reuela⸗

bie.i.in oſciẽtia eius.Exem plũ ſicut eim

Sicut em̃ caritatiuꝰ accuſatoꝛ pᷣmo mo

celat. ſi vo ſe coꝛrigere cõte mpſerit euʒ
publice in iudicio pꝛoclamat. Ita con
ſcientia noſtra in pᷣſenti quidẽ nos coꝛ⸗
rigit ⁊ rephendit occulte.ſed ſi nos nõ

coꝛrexerimus in futuro iudicio publice

pꝛoclamat .v. c. Conſcius eſt miſi

trix ſue depᷣſſionis In oĩ depꝛeſſione
vel turbatione terrena ſingularis coui

latio eſt conſcientia bona Z Cer.j. Glo⸗
ria noſtra hec eſt teſtimoniuʒ conſcien-

tie noſtre. Ande ambꝛoſiusg de officijs
Bene ſibi cõnſcius falſis non debet mo

ueri ↄuitijs: nec eſtimare plus põderis

in alieno conuitio ꝙꝙ; in ſue ↄſcientiete⸗
E

tia accuſat: aut quid obeſt ſi onnes de

ſtimonuio. Et idem ſi

Quid ꝓde

lom nes laudant: 2 ↄſcien

rogent ⁊ ſola conſcientia defendat. De

hoc etiam pulcre loquitur Auguſtinuus

⁊ habetur.ij.q.iij.co.Cuſtodi.Cuſtodi

inquit intus innoceutiam tuam vbi ne

mo oppꝛiimit cauſam tuam: pꝛeualebit

in te falſum teſtimoniuʒ ſʒ apud homi⸗
nes nunquid apud deuzvalebu vbi cau
ſa tua dicẽda eſt. quãdo deꝰ erit iudex.
glius teſtꝭ q;ↄſcia tua nõ erit inter iudi

ccin 1 oſcientiaʒ tuam: noli timere niſi
cauſam tuam hec in Wertio cõ

——

onfrientia

e ſeneca in libello ſuo de moꝛalibus

ullü vſciũ pctõꝝ tuoꝝn magis timueris ſn

ili

Aundeh

inſich⸗
necma
ſbiol

fhetot

neciſe
duin ac
olis
narr⸗

cartai
ſecura
nisa
oſae

lantun
anm he
Kmari
NMumar
Mre⸗
tahn
ſpicl
gent
terg
mitt
Aci.
—
entia
pecc⸗
liadil
glinte
ftequi
autem
ommnit

ethe

ſoſe

ia
eſthe
dicat
nam
plel
liacc
do ſe
ani⸗
e

DM

eg.
SAre
ninanm
iaipe
ccſan
deeqoo
iͤſaz

NAnEA

honelbe⸗
Stinvens
Nderetc
Konſcd
tence i
tummng
onomno
nunit de
len
enitenz
ad
nosto
ſinosi
o ooe
s t iid
nen on
eſt rend?
preſon,
gris NOH
51
Conlaien
AA
Aberno
Noen
Genner⸗
hen
ouunes de
gnkors
n wbint
grenclen
udbon⸗
bu rbican
iler.
periudt
genii
Ianio
Gfeſiak„

BSermo

Ange bernardus. Sanũ vas conſcĩa 4
ſeruãdis ſecretis ydoneũ.nullis patens
inſidijs. nullis violentijs cedẽs vtpote
nec manu:nec oculis acce ſſibus.q̃cquid
ibi poſuero ſecurꝰ ſum ſeruabit:viuo de
functo reſtituet: quocunꝙ vado ipᷣa erit

mecũ ſecum ferẽs depoſitum qð ſeruã⸗
duim accepit. vbi gloꝛiaa vel ↄfuſio ineui⸗

tabilis pꝛo qualitate depoſiti hec ber⸗

— i

narqdus Eſt igit᷑ cõſeruatrix bone poſſeſ
ſionis Eſt em bona ↄſcia ſicut quedam
carta ĩ qua merita nr̃a ſcribũtur.x c aſ

ſecuramur de pᷣmio padiſi bi.ic. Fi-
nis aũt pᷣcepti ẽ caritas de coꝛde puvo
a ↄſcientia bona. Finis pᷣcepti põt dic

vᷣmiũ ſiue merces debita ꝓ pᷣcepto:hñs
cartam bonã ꝑ quã occupaturus ẽ mag

nam hereditatẽ quã diligẽtius ↄſeruat

Et maxĩe pᷣcauet ne a tineis vel vmibꝰ

oſumatur. Et iõ ſi hanc cartam ↄſciẽtie

noſtre a coꝛruptõe ſeruare volumꝰopoꝛ
tet pᷣmo ꝙ eam frequẽter tractemꝰ ⁊ re⸗

ſpiciamus. facta. dicta.cogitatões dili⸗

genter diſcutiẽdo.⁊ eam etiã a puluere

tergamus: vt nec venialia incõfeſſa di⸗

mitt amꝰ:exemplo aplłi pauli qͥ dicebat
Aci. xxiiij. Suadeo ſine offendicło ↄſci
entiã here ad deum. vt ſic nec dimittas
peccata que ↄtingunt quotidie.ſ.venia

„ ☛

ia dimittãtur. Scdᷣo opoꝛtz hanc cartã

Rlinire cedrina ᷓ eſt reſina cedri: da oʒ
frequẽter ſanguinẽ cruc; meditari.hec
autẽ meditatio mes.i.remoꝛſus pcto
omnino extirpabit dicẽte a lo ad qheb
ix.c. Sanguis xpᷣi endabit 2ſciam no
ſtram ab oꝑibus moꝛtuis Siẽ etiã ideʒ

eſt ꝑdere hereditatẽ. ſicut ꝑdere cartaʒ
poſſeſſiõis hereditatis. ita idẽ ẽ ꝑdere

ↄſcĩam bonam ⁊ vit eternã in futuro q̊
eſt hereditas nra narto aſciĩa eſt vin⸗

dicatrix facte ꝓfeſſionis.om̃s em̃ xpᷣia⸗

nam ꝓfeſſionẽ cẽſemꝰ.iõ quotiens iſtã

lũ accuſat.ymovindicat moꝛdẽdo pũgẽ
do Pꝛouer. xij. Eſt qͥ ſibi ꝓmittit ⁊ q̃ſi

gladio pungit᷑. Lonſcia ẽ que ꝓmittit
non ĩpleta talis quaſi gladio pũgit tõ

feibt an baptiſmali ꝓfeſſione ſigillat᷑

vmago dei t zſciẽtia hominis . vtutẽ

gratiã que tunc infũditur:eti in guu

lis vſu carẽtibus rõis. Et iſte ẽ denari?
quẽ vpᷣus exigit ſemꝑ ꝓ tribito.ꝑ queʒ
ↄfiteri de bemꝰ nos eſſe ſeruos ſuos Rñ
Friſo.ſuꝑp matheuz. xxt
ſunt ceſaris ceſari. Nũmiſma ceſaris au
rum ẽ Nũmiſma dei hõ. Jn ſolido videt᷑
ceſar. in homibus auᷣt deus agnoſcitur
ideo dinitiasvras ceſari date.deo aineʒ

t veſtre ſolã innocẽtiã reſeruate.

ertiũ pꝛãdiñ quo xpᷣus nos reficit

dicitur pꝛandiũ glie quo reſicimur eter
naliter Math xxij. Ecce pꝛandiũ meuzʒ

paui tauri mei ⁊a alrilia occiſa ⁊ oĩa ꝑa
ta ſunt venite ad nuptias. hoc fuit cõui
niũ aſſueri Meſter.j.c. Oed nulti ſunt q́ᷓ
plus volũt comedere lutuzʒ cũ poꝛcis.vt
luxurioſi.cadanera cum coꝛuis vt gnloſi
terram cũ talpis ſicut auari.ꝙ iſtud pꝛᷓ
oium cũ angelis ſicut faciũt electi. et iõ
mali nõ guſtabunt cenã delectabilẽ: q̊a
non haber veſtẽ nuptialem. videlicet in
nocentiã ⁊a puritatẽ ↄſciẽtie xpᷣm imitã⸗

po q fuit purꝰa innocẽs Et iõ qui volũt

ad hanc gloꝛiã ꝑuenire opoꝛtʒ ꝙ hẽant
ↄditiones qᷓ in puero repiũtunPꝛiĩo em̃
habet puritatẽ contra fetoꝛem luxurie.

4Reddite que

de⸗

Quãto em̃ dominus ẽ maioꝛ tãto maito

rem honeſtatẽ requirit in ſernitoꝛe ſuo.
Deus aũut ẽ maximus dñs.⁊ iõ vult mi⸗
ſtros ſuos eẽ mundos ⁊ honeſtos.in cu

ius ſigurâ legimus.j.MReg.xxj. ꝙ cuz da
uid veiſſʒ cũ ſocijs ſuis 33 himelech

panẽq; peteret dauid ab alchimelechꝓ
ſe ⁊ ſuis in ſua nccitate. Reſpõdit ſacer
dos Si mũdi ſũt pueri maxime a mulie
ribus mãducent,.ſi em̃ ĩmundi ſunt per
lurxnriã nõ darẽ. Pcim̃ antẽ luxurie nõ
ſolum coꝛã deo angelis fetet.ymo etiã
demonibꝰ. Iñ cum quidã nigromãaãticꝰ
moꝛe ſuo quẽdam demoneʒz inuocaſſet

pꝓfeſſionẽ infringimꝰ: ↄſcia nra non ſo/ poſt longam expectationẽ ⁊ carminum
ſuoꝛum iterationem tandem apparuit

ſacerdotẽa fames eũ vrgerz vehemeter

ſtans a longe:veſtibus obturans nares
ſuas A quo cum quereret incatato; qug

re ita tarda ſſet ⁊ quare ita a remotis ſe

teneret. Rñdit fetoꝛ inq́t luxurie nõ me
pmittit accedere ad te IYlle aũt clericus

6 .

ſex J.Rrones ne pruerꝛo S

exorvit .

Romibng:

„

prade 4

Feria tertia poſt dñicam de paſſione

pan ante inuocationẽ demonis cogno ⁊ nunq ſunt ocioſi. ſie viri iuſti ⁊ ſcttKẽ ig gzeeni.

uerat meretricẽ ſuã. De talib v: Joeł. pᷣſenti debẽt eſſe laboꝛioſix ſollicitia ſp ſedoler
ij. De cadaueribus eoꝛũ aſcendet fetoꝛ. ĩ aliquo occupati ſm ſacre ſcripture di. (nter
Beeudo puer hʒ ſo bꝛietatẽ cõtra feruo ctũ Sg aliqᷣd boni facitovt dyabol? te ĩ Abine
rem qaule. Puer em̃ quãdo indiget man ueiĩat occupatũ Muito pueri habẽt libe unakt
ducat aA bibit: ſed nüc menſur natura ralitatem cõtra rigoꝛem auaricie. puer mnitini
lis indigentie excedit.ſc viri iuſtia ſctĩ libenter dat quicqͥd habʒ. Iſto mõ viri ſonode
volentes refici in illo cõniuio vltimo in ſcti liberales eſſe dñt per elemoſinaruz notiteb
heoc pueros dũt imitari. ⁊ qtum nature largitionẽ Iſtos figurabat puer habẽs ſeider
ſuſficit capere. tunc tqᷓ ſanitatẽ qᷓ ſum⸗ quinq; panes oꝛdeaceos ⁊ duos piſces egoͤm
ptus ſalu abũr.in cnius ſignũ legimꝰ da de quibus ſatiauit qnq; milia hominuʒ lEtreme⸗
uielis mo ꝙ daniel et ſocij ſni pueri q Yo. vj. Et thobias qui cum eſſer iunioꝛ ßl
nolebãr cõedere de cibo regio reg? na⸗ om̃ ibꝰ de tribu ſua in captiuitate nihil ir Gel
bachodonoſoꝛ: nec bibere de vino ſuo tamẽ geſſit puerile in opꝑe:ſed omnia d yyßmopl
G6G6Gr comederuür leguminaa biberüt aquã habere poterat ↄtinue cũ captiuis fra⸗ rhcli
horooneſtioꝛes fuerunt ceteris pueris cal⸗ tribus qui erãt ex eius genere imptiuit cie che
doeoꝛum Añ dieit ibi ꝙ poſt decez dies (Berto puer habet trãquillitateʒ contra nio
innẽti ſunt vultꝰeoꝛuʒ melioꝛes⁊ coꝛpu fetoꝛem iracundie.Puer em̃ non leditæ üerepli
lentioꝛes p ofbus pneris q̊ veſcebantur ſi ipᷣe ledatur ⁊ offendat᷑ ſtati reuertitur ifimunn
cceibo regio. Et puerꝭ illis dedit dũs ſciẽ Andep vno pomo reconciliat᷑ ſi valde N
tiam ⁊ diſciplinꝗ in om ni ſapietia ¶ CSfuerit offenſus Iſto mõ ſctĩ viri remitte Wauͤ
Cõtra guloſos pulcre loqͥtur innocẽ re debẽt illis qui in eos deliquerunt vt Idle
de vilitate 2ditiõis hũanę. Anitiũ inqᷣt xpᷣus etiam eis remittat:qꝛ ſi nõ remiſe pctri
vite homis pais ⁊ aqua. Guloſis nõ ſif̃ ritis vnuſquiſq; fratri ſuo de coꝛdibus cheoo
ſiciũt fruct arbon: nec grana leguminũ veſtris: nec pater veſter celeſtꝭ remitter dictat
nõ radices herbau. nõ piſces maris: nõ vobis peccata veſtra Si volum? igitur 6pere
beſtie terre:nec aues celi:ſʒ querũt pig⸗ illã celeſteʒ patriã intrare⁊ ad illud vl atin
mẽta ↄficiũtur aromatica.cibariaq; cu⸗ timũ ↄuiuiũ pueire: ad iſtar pueri ſimꝰ iuſſe
rioſe decoquũt᷑. ⁊ laute pãtur officio mĩ caſti.ſobꝛij.pleni caritate:liberales ad ſatiſfne
ſron allus eolar allus zafundit vaſcin, paupes: diligctes i obſeruatie mada ſhn
ſubſtãtiã ↄuertit in actiuis.naturã mu⸗ tox. tranqͥlli⁊ patiẽtes.⁊ ſic reficiemur obnn
tat in artẽ: vt ſaturitas rraſeat in eſuri? illo paneglie vʒ quo reficiemur etnalr jnnil
reuocet appetitũ ad irritãdum gulꝗ. nõ Aantũ ad ſcòᷣm ĩ quo oñdit᷑ aĩ pẽi⸗ dlz
ad naturã ſuſtẽtãdũ: nõ ad nccẽitatẽ ſuoꝭ Reẽtj afuſio ad erube ſcẽdũ.ibi ĩ babi emni
pꝓlend amn: ſz ad cupiditatẽ inplendam lonẽ dani é notãdũ ꝙ ĩ petõꝛe Zofuſio. ſanat
Xentopuer: hut ↄfoꝛmitatẽ cõtra liuo (¶[Pꝛimo meroꝛis etuz ad ↄtritionem . bitißs
rezʒ inuidie Gi puer videat nutricẽ flere ¶ Secundo ruboꝛis eỹtũ ad afeſſioneʒ (enr
ſtatiz 2lacrĩat᷑.⁊ ſi videat eã ridere:mox ¶ ¶ Tertio laboꝛis qtũ ad ſatiſ factioneʒ W
ridet. IJ.6momõ vult deus ꝙ ſcti viri cõpa ꝛio i ctõꝛe dʒ eẽ ↄfuſio merorꝭ qᷓ eedli
tiantur tribulatis: T cũ pſicienttbꝰ gau tũ adq ↄtritoez. pe. Sup fluia babilonis tei
deant Ko. xij. Gaudere cum gaudẽtibꝰ illic ſediꝰa fleuimꝰ dũ recoꝛdaremur tuni ſi n
flere then ſetibus. vt ſint oibꝰ ↄfoꝛmes ſiõ.Hãc ↄtritõeʒ hũit petrꝰ ĩ coꝛde qñe aten
ꝑ caritatẽ. Iſti figurantur ꝑ pueros cla greſſus foꝛas fleuit amare.math.xrxvij. lſe f
mantes in templo oſanna ro Math. Exẽplũ ſic eĩ młier inli lamentat᷑ ſuꝑ nuſeſi
xxj. Soli pueri inuiqia carentes digni vnigẽitũ moꝛtuuʒ. ſic mißa i3 min ſicee
ſunt laudare deuʒ Quarto pueri habẽt tũ lamẽtari ſi amiſerit deũ ſuũ (⁊ ad h ſac 4
iocunditatẽ ↄtra toꝛpo:em accidie. Jo⸗ tfaciẽdũ ↄtritio ẽ ſũme nccaria.ꝓbatur WU te
cunditas eniʒ coꝛdis facit eos mobiles exemplis ⁊ rõnibꝰPꝛimo exemplis qꝛ zur
qꝛ currunt.diſcurrũt.abulant.⁊ ludunt dũñs terrenus grauẽ offenſama iniuriaʒ n

y pisæe eer & cef onfefe

lianug

ſboki

uberlbe
ſte re
nmöyin
Minanz

e adis

noslſcs
honinng

”

ſeriunaan

te nhl
lonnai

tinisſy

inpriut
coner
nledte
Uertitur
ſivalde
Mende

enen

inöreni⸗
Necdb
Grenee
lundigr
dilludtl

beriſin

raleoat
ſcemur
nal
ſüdir
bäͤden
ritionen
ſfeſſone,
ſfuntone
ongond

bubllonie

genurfl
corgeqne

Gthyrteſ..

entat ſu⸗
ippam

1r l
inn

nplisi

lniunin
nſeſ⸗
.
RNN
9
A
A.

nõo p
