pinguat᷑ bonis oꝑibus.que tamen rece

dũt ꝑ peccatũ.qꝛ bona que facta fuerũur
in caritate moꝛtificant᷑ per peccatũ.ſe,d
nunc oꝛat eccleſia vt ꝑ penitentiã reuer
tantur.qꝛ viuere poſſunt que viua fues⸗
rũt.ideo dicũt vxᷣba Reuertatur oꝛo cc.
Sicut marer filiũ fugitiuũ ⁊c̃.
¶ Sabbato poſt quartam dominicam

quadrageſime introductio.

II M tꝑe beneplaci⸗

plus amat facilius ipetrat. Fumus eimm
qto a foꝛtioꝛi igne ꝓcedit tanto altius

2 rũt vb Si⸗ aſcendit 1 penetrat. ſic oꝛatio nra qto
cut milites volẽtes ꝓficere in bello re

ab igne caritatis foꝛtioꝛe noſcit᷑ pꝛoce⸗
dere tãto ſolet ad intima dei bñplacita
pꝛofundius⁊ altius penetrare.pᷣs.Di⸗
lexi qi exaudiet dũs vocem oꝛationis
mee.Secũdo exaudit qui attentius cla
mant.diligentia em̃ ſuppꝑlicantis facit
ſupplicationẽ exaudiri. Quãdo em̃ pul

li in nido clamant ad matrem ſolet eis

alimenta pꝛocurare ⁊ dare. Pauꝑes ve
ro qui clamant ad pium elimoſionariũ
ſolet eos miſericoꝛditer exaudire. ideo
dicebat dauid. Ad dominũ cum tribu⸗
larer clam aui. Certio exaudit egentes
vt benigniſſimꝰ erogatoꝛ.quia ſcilicet
iſte dat et erogat pꝛemium vite eterne.
Siẽ em̃ rex ſolet milites poſt laboꝛem
⁊ victoꝛiam gloꝛificare ⁊ honoꝛare ⁊a pᷣ⸗
miare.ſic deus poſt laboꝛes huius mũ
di poſt victoꝛias vitioꝛum ſolet homi⸗

nũ gloꝛiam ⁊ honoꝛeʒ diſtribuere 1 di

ſpẽſare.Et ideo vt amiciſſimꝰviſitatoꝛ
iſto tem poꝛe pꝛeces noſtras que fiunt
cum caritate exaudit. quia iſtud temn-⸗
pus eſt ſibi beneplacitum.iuxta tenoꝛẽ
pꝛemiffoꝛum ver boꝛuũ videlicʒ In tẽ⸗
poꝛe beneplacito exaudiui te ac. Que
fuerunt verba 7c. 3 lif
ij.

to exaudiui te c. Exaudit eim
— illos dñs Pꝛimo qui feruẽtiꝰ
amãt eum ⁊ iſtud eſt rõnabiile.qꝛ ille qͥ

Introductiones ſermonum

¶ Dominica de paſſione de epiſtola in
troducttio .

tifex futuroꝝ bonoꝛuʒ ⁊c̃. Aſſi
¶tere idẽ ẽ ꝙ alicui appꝛopin⸗
quare vel aſtare.i.ad latꝰſtare:⁊ ſic xpᷣs
ſemꝑ ſtat ad dexterã patris:a iſtud aſſi
ſtere eſt dinitatis. Iſta em dĩnitas ſem
per ꝑata ẽ aſſiſtere cuilibet in ſe ſꝑanti
nccitatẽ ⁊ idigentiaʒ patienti. Añ ber
narqdus dicit de deo ꝙ ipᷣe amat vr cari⸗
tas:a ſſiſtit vt pietas pᷣs.A ſſiſtit ad dex
tris pauꝑis. Ipᷣe em aſſiſtit dulciter car

nẽ aſſumẽdo. a iſta aſſiſtẽtia fuit gran⸗

dis amoꝛis.fuit em̃ tune aſſiſtẽs hñano
generi ſicut mater filio ne labat᷑ in lutũ
Ecẽi.li. In cõſpectu aſſiſtentiũ factus ẽ
mihit adiutoꝛ. Scdᷣo aſtabit acriter iudi
cando:⁊ iſta aſſiſtẽtia ẽ magni rigoꝛis
ſcʒ in iudicio qñ iudicaturꝰoꝛbẽ aſſutet
JYac̃.v. Judex qñ ianuã aſſiſtit. Lertio
aſtabit largiter bonos pꝛenmuãdo.a iſta
aſſiſtẽtia erit magni valoꝛis.ſ.quãdo aſ
ſiſtet btis in ꝑ̃ia pᷣmia diſtributurꝰ.de
quo Heb.ix.pus aſſiſtẽs pontifex fu⸗
turoꝛũ bonoꝛum.Et ſunt vba cc.
De eadẽ dñica de euãgelio ĩtroductio.

S Go demoniũ no

habeo:ſed honoꝛifico patrem
mætũ ⁊cc̃. De de monibꝰ qͥd ſũt
in natura.ĩ culpa.ĩ officio ⁊ exercitio ni
hil ad pñs. In.ij.ſnĩsꝝa ſcriptꝭ mgr̃oꝝ
deſup inuenies de eiſdẽ. De opĩone aũt
quoꝛũdam antiquoꝛũ philoſophoꝝ vi⸗
delicet platonis termegiſti ⁊ alioꝛũ de
dria demonũ ⁊ cacode monũa alijs plu
ribus Aug. in. li.viij.ix.⁊.xvj.de cĩtate
dei ſatis diffuſſe tractat Sed nota ꝙ de
mon interpᷣtat᷑ ſciens. cacodemõ aũt in
terpᷣtatur malũ ſciens.iõ cacodemones
dicunk mali angeli. ſcʒ malum ſcientes
Hoc ſolũ ergo hic noto ꝙ ꝑ demonem
ſiue demoniũ poteſt ĩtelligi peccaroꝛ.ꝙ
ꝑ demoniũ intelligat᷑ pctõꝛ pater qꝛ de
mone inueſtigãte demonia id eſt petã
ſecum cõtinens pctõꝛ demoniacꝰefficit᷑

malignus.Quõcunq; capiatur vel ꝓ

demoniaco vl pctõꝛe neutruz iſtoꝛ fuit

xpᷣus.qꝛ qui erat ſamaritanꝰ.id ẽ cuſtos
generis hũani nõ poterat vocari demo
mũ. Non etiã erat pctõ: qui peccatoꝛes
ven erat ſoluere qui peccatũ nõ fecu ac̃.

Igeo iudeis talia ſibi ĩponẽtibꝰmerito

reipõdiſſe fertur. Ego demoniũ nõ ha⸗
beo Que fuerũt vba in pᷣncipio icẽc.

¶ Feria ſecũda poſt domimcã de paſſi

one introductio .
„ Eruenit verbum
ad regẽ niniue ⁊ abiecit veſti⸗
— mentũ ſuũ a ſec. Notanduʒ q;
multiplices ſũt veſtes Quedã ſũt natu⸗
rales:qꝛſicut videmꝰ om̃ia que ſunt vtũ
tur quibuſdã naturalibus indumentis

patet de arboꝛibus q̃ veſtiunt᷑ pellibus

Coꝛpus etiaʒ noſtrum nihil aliud eſt qᷓ
veſtimẽtum aĩe.Pellis vo nihil alið ẽ
ï coꝛꝑis indumẽtum Qñ Job. x. Pelle
ear nib veſtiti me. Sũt etiam veſtes
coꝛꝑpales que ſcʒ non debent multũ eſſe

Ptenſe nec vltra ſtatũ debituʒ ſumptuo
ſe Ecci.xi. In veſtitu ne gloneris vniÿ

Sunt etiã veſtes vᷣtuales ſiue ſpũales:
⁊ iſte ſunt vᷣtutes.qꝛ vtutes ſunt quedã
ſpũalia indumẽta de quibꝰ Apoc̃. xvj.

Brũs qui vigilat a cuſtodit veſtimenra
ſua ne nudus am bulet. Et ſic dicere poſ

ſumꝰ ꝙ ſunt veſtimẽta que ſuut induen
da:⁊ ſunt ve ſtimẽta que ſũt exuẽda.e
ſtimenta induẽda ſũt veſtes xtutuʒ qᷓs
iuſti ⁊ ſcti de bẽt induere ⁊ ꝓ oꝛnamẽto

veſtire. Sicut em̃ turpe ẽ ꝙ hõ ſit nudꝰ

ſine veſtimẽto:ſic turpe ẽ ꝙ homo ſit ſi
ne vᷣtutũ quolibet oꝛnamẽto. Aeſtimẽ
ta que ſunt exuẽda ſunt veſtimẽta malo

rum ⁊ pctõꝛum. Aliquãdo em̃ peccatoꝛ

veſtit᷑ veſte carnalitatis: de iſta dicit᷑
VYlſa.ix.capi.Acſtimẽtum mixtũ ſangui

ne erit in cõbuſtionẽ ⁊ cibus ignis Ha⸗

bent etiã pcrõꝛes veſtem duplicitatis ⁊t
iſt eſt veſtis ypocritarũ qui ſcʒ habẽt
veſtem pᷣcioſam cõuerſatõnis ſctẽ ꝑ de⸗
monſtrationẽ exerioꝛẽ: mentem vo ha
bent vilẽ⁊ vinoſaʒ. Ande.ij.Paral.xx.
dic ꝙ ipſi inter cadauera iuenerũt ve⸗
ſtes⁊ vala.qꝛĩ ypocritis inter cadauera

—]———— — —

— —— — — ——

—, —

——— — —,.—

— —

—

——

———ũ

— —

ð

carnalis vite ĩueniũtur ſepe veſtes p̃cio
ſe apparẽtie.Et iſtas veſtes debet labo

rare pctõꝛ a ſe eijcere.vt mer ito de ipo

dicatur. Peruenu vbum. ſcʒ lciẽ pᷣdica

tiomis ad regẽ ſcʒ ad hominẽ pctõꝛem

qui debet regere coꝛpus ſuũ ſicut rex re
gnũ ⁊ abi cit veſtimẽtum ſuũ.id eſt pec

catum ſuũ a le.Et ſunt vᷣba in pncipio

aſſumpta Sicut ciues libẽter audiũt re
gis editũ ⁊ decretũ ſiue oꝛdiationẽ ⁊c̃.
¶ Feria tertia poſt dominicaʒ de paſ⸗
ſione introductio.

NEr pꝛãdiũ quod
N habes in babilonẽ danieli qͥ
eſt ĩ lacũ leonũ. Lacꝰ ẽ fonea
iue ſtagnũ aqua.luto.herbis ⁊ piſcibꝰ
plenũ. Pꝛopꝛie lacus ẽ locꝰ vbi poſſũt
aq̃ recolligi.⁊ exide nequeunt vacuari.
Aliqũ lacꝰ ẽ fouea ꝓfũda in q̃ ponunt᷑

delinquẽtes ĩ carceribꝰ. Sʒ norandũ ẽ

triplex ẽ lacꝰ.Eſt em̃ lacꝰ mũdi ⁊ iſte
eſt ninis ĩmundꝰa iſte dʒ euitari.qꝛ ſic
lacꝰ ẽ limoſus.lutoſus. squoſus.ranis
ſanguiſugis copioſus. Sic vere mũ⸗
dus ẽ lacꝰ i quo ẽ limꝰ carnalitatis.lu⸗
tũ ⁊ aquavoluptatis.rana loquacitatis
ſanguiſuga voꝛacis cupiditatis. de hꝰ
Ss.Eſtimatꝰ ſum cũ deſcẽdẽtibꝰ ĩ lacũ
⁊c̃. Eit ei iã lacꝰ iferni et mimis hoꝛrẽdꝰ
a iſte dʒ foꝛmidari. Iſte lacꝰ ẽ ire dei.ĩ
quo mutent᷑ repꝛobi ĩ die iudicij de qꝰ
lacu ð: Yſa.xxuij.Cõgregabunt᷑ cõgre
gatione vniꝰ? falcis i lacũ.a claudẽtur
ibi ĩ carcere.E ſt eti? lacꝰ pcti ⁊ ẽ mimis
ꝓtfudꝰa iſte dʒ deteſtari De tali lacu.i.
de ſtatu pcii ðᷣꝛ Exo.vij.Extẽde manũ
tuã uꝑ aq̃s egipti.et ſuꝑ riuos flumis
paludis a lacꝰ ⁊ fiet ſanguis.ſequit᷑Et
ↄputruit fluuiꝰ ⁊ fuu ſanguis ĩ tota ter⸗
ra egipti ſanguis dico pcti. Egiptꝰ? in⸗
terpᷣtat᷑ tenebꝛa ⁊ ſignificat mundanos
tenebꝛoſos ⁊ obſcuros ꝓpter pcta. Iſto
ſacro tꝑe pciõꝛ multũ deſiderat ab iſto

lacu liari.vidʒ a pctõ iõ dñs moner
quẽ libʒ pᷣdicatoꝛẽ vt pꝛandiũ qð pauit

id eſt ſcrãm docti inaʒ qu ſtuduui ferre
in babilonẽ.i.ꝑ mũda plenum cõfuſio
ne pꝛopter peccata regnantia Daniel ĩ

AQuadrageſimalis ſupꝛadicti

terpᷣtatur vir deſiderioꝛum ⁊ ſignificat
penitentẽ deſideramẽ liberari de lacu
leonũ.i.de poteſtate demonũ in que ce⸗
cidit ꝑ peccaiũ Et ſu xba ⁊cc. Siciu pꝓs
tri eſt cura de filio dẽ7c.

one introductio 2
Eges meacuſto
dite tc.Lex ẽ quoddãvinculũ
ſpuᷣale quo homies tenent᷑ ⁊ li
gantur he ꝑactus illicitos euagẽtur Si
cut em̃ aĩalia ſilue ſtria nõ domant᷑ niſi
pᷣmo foꝛtibꝰvinc lis teneãtur.qꝛ nũqᷓᷓ do
mita effi erent᷑ ſi ſine vicłis ad volũtatẽ
ſuã vagari dimitterẽtur Sic ve neceſſe
fuit vt leges ⁊ mandata a deo ⁊ a ſuꝑio
ribus fierent vt infra limites iuſticie va
gabiles moꝛes hoĩm coꝛrigerent᷑ ⁊ do⸗
marẽtur. Hõ em̃ qui ſine diſciplina di⸗
mittit ſicut vir vanꝰ in ſuꝑbism erigit᷑
⁊ ſe liberum natiũ putat Job. xj. Nuncqỹꝙ
em homo ꝑfecte coꝛrigeret᷑ vel dvomare
tur ſi ſine vinculo legis vagari ad ar bi
triũ ſineret᷑.Et iõ ad ligandũ moꝛes ho
minũ ne vagarẽtur cõſtuuit dñs leges
videlicet mãdata que vult ĩiuiolabiluter
obſeruari ſi volumꝰ ſaluari.iõ hodie pᷣ⸗
cipit nobis. Leges meas cuſtodite ac.
Que fuerunt xba in pᷣncipio aſſumpta
æc. Sicut papa regi eccłiam ꝑ decreta
imꝑatoꝛ rempublicam c.
¶ Feria quinta poſt dominicaʒ de paſ
ſione introductio 12
Ic fiat ſacrificiũ
noſtrum hodie vt placeat tibit
⁊xc̃. Sacriſiciũ idem eſt ꝙ offi⸗

cium ſcu ſacrã oblationẽ facere vł offer

re.Etſic notare debemꝰ ꝙ dupler eſt ſa
crificiũ Anũ eſt dãnabile quod eſt cuʒ
maxima diligentia fugiẽdum. a iſtud ẽ
ſacrinciũ maloꝛũ oꝑum quod dya bolo
faciũt peccatoꝛes.). Mach.ij. Acceſſit
quidam iudeus in oculis cĩm ſacri fica⸗
re ydolis.ſic multi xpᷣiani puta auari lu
xurioſi.cupidi.vſurarij c. coꝛam oelis
ommiũ ſacrificant ydolis cum plus di⸗
ligunt bona ſua ꝙ deum 22 vxeꝛ virum

Introductiones ſermonum

g ecõuerſo. T pater filiũ c teſte Augu.
Hoc ꝓ deo colit᷑ quod pꝛe ceteris ama⸗
tur.Aliud ẽ ſacriſiciũ quod ẽ laudabile

Z iſtud ẽ cum diligentia facienduʒ. Et
iſtudẽ ſacrificiũ ſpũale qꝰ homo ſpũa⸗
liter ſe offert ⁊ ſua domino ſcʒ ꝑſonam
⁊ bona.Et ſic ſpũᷣaliter ille dicit᷑ deo ſa
eriſicare qui coꝛ. vbum opus ad ipſuʒ
oꝛdinat.Coꝛ ꝑ veram ↄtritionẽ.pᷣs.Sa
crificiũ deo ſpũs contribulatꝰ coꝛ con⸗
tritum ⁊ humiliarũ deus nõ deſpicies.
Aerbũ per humileʒ confeſſionẽ. Ma⸗
lachie. iij. Placebit deo ſacrificiũ iuda
athrłli. Juda em̃ conſitens interp̃tat᷑.
Opus ꝑ ſatiſfactionem.pᷣs. Sacriſica⸗
te ſacriſicium iuſticie.quia iuſticia vult
ꝙ ſatiſfactiofiat de alieno ablato tam
de bonis tempoꝛalibꝰ ꝙᷓ; de fama. ideo
qui habent contritionem coꝛdis ⁊ oꝛis
confeſſionem et operis ſatiſfactionem
hodie humiliati per penitentiam oꝛãt

ad dominũ vt eoꝛum ſacrificium ſit ſibi

acceptabile dicentes. Sic fiat ſacrificiũ
nr̃m cc.que fuer̃t vxᷣba Siẽ̃ ab hoĩbꝰac.

¶ Feria ſexta poſt dominicam de pal⸗

ſione introductio. —
Dmine om̃s qui
te derelinquũt cõfũdent᷑ ac.
Sicut em̃ res dicitur deſerta
quando nullꝰde ea curat: ſed a cunctig
deſeritur ⁊ derelinquit᷑ ⁊ fugat᷑.ſic pctõ
res a deo ⁊ ab ãgelis derelinquũtur et
fugant᷑. Illi em a deo derelinquũtur qͥ
viam rectaʒ iuſticie ⁊ equitatis deſerũt
per quã ambulabãt.ſcʒ viam mandato
rũ ⁊ legis diuine.de quibꝰ.Deutro.ix.
Deſeruerũt velocit viã quã demõſtra⸗

ſti eis. Item deſerũt veritatẽ quã pꝛius

ſeruabant. qui dicere poterãt illud pᷣs.
Aiam veritatis elegi.ſʒ modo pꝛo mo
vica re illaʒ deſerunt. Pꝛouerbᷣ. xxviij.
Pꝛo buccella panis deſerunt veritateʒ
Econtra de iuſtis ſigniſficatis per tho⸗
biam ðꝛ Thob.j. ca. ꝙ i captiuitate po
ſitus viam veritatis non deſeruit. Alij

am. ſic de alijs. Et ſic quaſi omnes de
lerunt viam rectã ſue ſalutis.qꝛ dei mã

data non cuſtodiunt᷑ nendacium vbiq;

regnat ⁊ crudelitas ⁊ ĩmiſericoꝛdia ha
bent regnũ ſuum:ideo quaſi omnes de
relinquũt dominum: ⁊ ſic merito ab eo
omnes confundentur per diuinam iu⸗
ſticiam. Juxta verba ꝓpoſita. Domĩie
omnes qui te derelinquũt ⁊c. Que fue⸗

runt verba in pᷣncipio ac̃.

¶ Sabbato poſt dominicam de paſſi
one introductio O?Ml de Palit

Xciguũ ⁊ cũ tedio
eſt tempꝰ vite noſtre Aita ſu⸗
mitur dupliciter: aliquãdo ꝓ
moꝛali cõuerſatione:quãdo aliquis vi⸗
uit moꝛaliter:⁊ de hac nihil ad pꝛeſens
Aliquãdo ſumitur pꝛo vita naturali et

hec eſt cunctoꝛum: de qua Jacobi.iiij.

Quid eſt visa noſtra niſi vapoꝛ ad mo

dicuʒ parens.a iſta ẽ quaſi tela aranee

CLuius conditio ſiue factio eſt laboꝛio⸗

ſi ſſima. ſic vere tela vite noſtre eſt diffi
cilis ad conſtruendum. Que em̃ homt

ferrum ⁊ ſal. Tela etiam eſt debilis ad

ſunt ad conſtitutionem a conſeruatio⸗
nem vite neceſſaria qui vult ſcire legart
illud Eccłci.xxxix.vbi dicitur IJnitium .
neceſſarie rei vite homini aqua.ignis.

frangendũ:a fragilis ad durationẽ ita

vita nr̃a non poteſt multũ durare quin

ymo ad modũ venti ⁊ fulinĩs ſubito la

bitur atq; tranſit Job. vij. Memento
mei dñe quia ventus eſt vita mea. Te⸗
la etiaʒ ẽ facilis ad deſtruenduʒ Nihil
em̃ facilius q; vita hom ĩs.deſtruit᷑ ⁊ ni
hil triſtabiliꝰ diſſoluit᷑.nihil ĩpoſſibili

us reꝑat᷑. De quo lamẽtando dicebat.
Dauid in pᷣs.Defecit ĩ doloꝛe vita mea

Nam ſicut tela per multros dies texitur

oꝛdit᷑que tamẽ ſubito rũpitur ⁊ caſſa

tur. ſic vere vita noſtra cuʒ multos an
nos ⁊ dies durauerit vno momẽto ſci-

detur deficiet et ceſſabit vſa. xxxviij.
Pꝛeciſa ẽ velut a texẽte vita mea Et ſiẽ
tela ſucciſa nunq; poteſt ad eandem ĩi⸗

ciſa poteſt naruraliter in pꝛiſtinuzʒ ſta
tum redire. ꝓſa.xxxviij. Moꝛieris tur⸗

piter ⁊ non viues. Quantum igitur ſit

tegritateʒ redire: ſic nec vita moꝛte ſuc
etiam deſerunt pietatem miſericoꝛdi

— .
⸗— ,. —

b4

.

e

—

7

pa ⁊c̃. Sicut mercatoꝛes curant ac.
¶ Dominica in ramis de mane de epi⸗

NQNuadrageſimalis ſupradicti

fragilis a durabił hec vita : Deutro.
xxviij. Erit vita tna quaſi pẽdens ante
oclos tuos ⁊ timebis die ac nocte.qſi di
ceret tota vita noſtra eſt q̃ſi in pendulo

⁊ in incerto.iõ nõ ſine cauſa dicit ſapi⸗
ens Exiguũ ⁊ cum tedio ⁊c̃. Et ſunt ver

ſtola introductio

4 geſſet nõ rapinã arbitrat? ẽ eẽ

im m foꝛma dei

8 ſe eq̃lẽ deo. Expoſitio ſcðᷣz ina
giſtrũ..de lira. Pater ⁊ filius ſunt cõ⸗
ſubſtantiales ⁊ coeterni.⁊ coequales ⁊
hoc eſt quod dicit aplus qui ſcilʒ xp̃ᷣus

cum in foꝛma dei eſſet ab eterno.i.in di

na eẽntia ⁊ natura.qꝛ ſᷣm hilariũ. Eſſe
in foꝛma dei nõ eſt alia intælligentia ꝙ
in dei manere natura Jo.j.Et de? erat
vbum. Sequit᷑ Nõ rapina arbitratꝰeſt
Dupliciter accipit᷑ vno mõ de xpᷣo ſcðᷣʒ
naturã dinam. ſic non fuit rapia arbi
trando ⁊ dicẽdo ſe eſſc equalẽ deo ſcðᷣm

naturã diĩnam.qꝛ reuera erat eq̃lis deo
patri ꝑ naturã dĩnam. iõ dicebat atha⸗

naſius.Equalis pr̃i ſᷣm diĩnitateʒ. Alio
modo accipit᷑ ſin humanitatẽ.vt ſit ſe
ſus Nõ rapinam arbitratꝰeſt ſe eẽ equa
leʒ deo ᷣm naturã hũanã.qꝛ rapiaẽvel

le eqᷓri deo qtum ad hũamã naturã ðꝛ

ſiẽ angelꝰ ⁊ pᷣmi pẽtes qͥ ᷣm auguſtinũ

voluerũt rapcere dinitatẽ ⁊ amiſerũt fe⸗

licitatem.iõ ſubdit athanaſius. Minoꝛ

patre ſᷣm hũanitateʒ. iõ cũ in foꝛma dei

cſſet nõ rapinã ⁊c̃. Que fuerũt vᷣba ⁊c̃.
¶ De eadem dominica poſt pꝛandiuʒ
introductio

Rũ

tes. Et iõ domino ſpũaliter occurrens
debet poꝛtare ramum floꝛide caſtitatis

vt merito de ea dicatur Jol.j.c. Albi fa

cti ſunt rami eius ꝑ caſtitatem:a conti⸗

. † mos den boꝛibꝰ ſequebantur
Dvyvuc& Ic. Sicut arboꝛ cõſtat ex
vamis:ſic coꝛpus ex mẽbꝛis Anima eſt
ſicut arboꝛ que tot habet ramos ⁊ fron⸗
vpes quot habʒ bonas affectões ⁊ wtu⸗

nenti ã. Debet etiã poꝛtare ramũ viride
honeſtatis.vt de ea dicat᷑ illð.ij. mach.

xj. Ramos virides ⁊ palmas ꝓfere bãt

ſcilʒ honeſte viuẽtes ⁊ ſctẽ · Debet etiã
poꝛtare ramum pietatis.qꝛ Yere.viij. c.

Scipit᷑. Afferte frondes oliue et ramos
pealmarũ. Oliua em deſignat pietatem

Sed nota ꝙ aliqui ſunt rami ab arboꝛi
bus abſcindendi vt melius ar boꝛ aſcen
dat. ſic ſpũaliter dẽmꝰ aſcindere ramos

de arboꝛe coꝛꝑis nr̃i ⁊ carnis Habʒ em̃

caro noſtra ramos. videlʒ culpas crimi
nabiles. mot? carnales. amicos tꝑales.

Iſti em rami a nobis oino ſũt pᷣſcindẽ⸗
di. Pꝛimus em̃ dicit᷑ altiꝰ creſcere.quan
do rami ſuꝑfſiui ⁊c inferioꝛes ei auferunt
Sic ve ſi volumꝰ in altum ꝑ vite ꝑfecti
onem creſcere a a bonis operibus non
ſterileſcere nos dẽmus ramos inutiles
ſuꝑfluos vitioꝛũ vel carnaliuʒ affecti
onum: vel etiã cõmuiuã ꝑentum ⁊ ne⸗

potuloꝛum a nobis alcidere⁊ ab effectu

coꝛdis penitus elongare.iuxta vba P
aſſumpta. Pꝛeſcidẽtes ramos de arbo⸗
ribus ⁊c̃. Que fuerunt vba cc.
¶ Feria ſcdᷣa poſt ramos introductio.

Dminus deus a

peruit mibi amẽ ac. Auris em̃

ſalutis de qᷓ ꝓuer. xix. Auris ſapientiuzʒ
querit doctrinam. Jdeo auris noſtra ẽ

diligẽter apertenda.qꝛ ſemꝑ debemus
habere aures aꝑtas ad audienduʒ dei
mãdata ⁊ pᷣcepta inſtitutões ⁊ coꝛrecti
ones. Auris em̃ ſcdᷣm yſidoꝛuzʒ dici᷑ ab
hauriendo eo ꝙ oẽs voces hauriat atq;

bibat. qꝛ vere aures nr̃e debẽt eſſe hau⸗
rientes ⁊ recipiẽtes quicqͥd de bonis in
foꝛmationibꝰ inſtullat᷑. Quãdo em mu
lier pᷣgnãs eſt monua necceſſe eſt ꝙ a⸗
periatur vt aer ſubintret alioquin fetꝰ
cõceptus ꝑimeretur: ſic ve quando aĩa
eſt moꝛtua ꝑ pcim̃ q tñ pꝛegmãs eſt ali

quo bono ꝓpoſito.qꝛ pꝛoponit conuer

ti ⁊ abſt inere: tunc ſumme neceſſe eſt ꝙ

. „

auditus eiis aperiatur 1 9 aer bonoꝛũ

ppꝛie dici oꝛganum ꝑ quod
vorxr ingregit ad auditũ. ⁊ 1õ ſapiẽtes li
benter audiunt ea q̃ ſunt de nccitate ſue

recipiatur ⁊ audiat᷑.ne foꝛte fetus.i.bo
num ꝓpoſitũ quod iam cõceptum erat
moꝛiatr᷑ vt merito de eo dicatur Marẽ.

vij. capᷣ. Statim aꝑte ſunt aures eius.

Et ideo qꝛiam ↄceperũt bonũ ꝓpoſitũ
ne moꝛiant᷑ apiut aurem vr intelligant
quõ illud pariant.ideo tales ſinguli di

ennt. Dñs des aperuit mihi aurem ꝛc.

fuerunt verba .
¶ Feria tertia poſt ramos ĩtroductio.
Bo quaſi agnus
qui poꝛtat᷑ ad victimà ac. Ag⸗
nus etiã eſt aĩal patientiſſimũ
nam ſiue ſpoliet᷑ vellere ſiue cute nõ ꝑ⸗
cutit neq; moꝛdet. ligatuſqʒ a carnifice
ſiue etiã captꝰ ab hoſte mime ſe defẽdit
NRidens lupum aliquãdiu fugit.ſed tã⸗
dein ſubito gradũ figit.⁊ ſibi non voce
vel balatu ſed ſim plici vultu tmmmodo
parci petit Calis fratres cariſſimi fuit

xpᷣus in ſua paſſione.ibi em̃ fuit patien
tilſimus qꝛ dato ꝙ a carnificibꝰa ab ho

ſtibus iudeis fuerit captꝰ a ligatꝰ nuda
tus ⁊ ſpoliatꝰ vellere ⁊ cute.i.veſtibus ⁊
pelle.ꝑ expoliationẽ ⁊ pellis laceratio
nem:nullũ tamẽ ꝑcuſſit ſe defendendo
nec momoꝛdit inturiando. nec balatuʒ
alicuius impatientie emiſit detrahẽdo
⁊ dure reſpodendo. ſicut dicit᷑ Yſa.liij.
Cuʒ malediceret᷑ nõ maledicebat. Jite
aliquando videns lupum.i.populũ iu⸗
daicum fugit.Dãs exemplũ ꝙ vebemꝰ

cedere locũ inimico: ſed finalt eraduei
ente hoꝛa dñice paſſionis ſubito gradũ

fixit ꝑ ſirmitatem conſtantie qũ.i. expe
ctauit ſnĩiam iudeoꝛum.⁊ non pedibꝰfn

giẽdo.nec coꝛnu ꝑcutiendo.nec voce in
iuriando.ſʒ ſimplici vultu patienter ſu

ſtinendo ſe obiecit malicie iſtoꝝ lupoꝛũ

At ipleret᷑ illud ꝓᷣſa.liij.Sicut ouis ad

occiſionem ductus ẽ a ſicut agnꝰcoꝛam
rondenrte ſe ob inuteſcit ⁊ ſic nõ aperuit

os ſuum.ideo merito ipſe dicit. Ego q̃ſi

agnus ꝛc. Que fuerũt vᷣba c.

5

Ere lãguoꝛes no

Introductiones ſermonun

„4 Feria quarta pꝰ ramos introductio

guoꝛ naturalis. ſcilicet T crimialis. L
guoꝛ naturalis eſt quaſi mediũ inter a⸗
ctualeʒ infirmitatem ⁊ realem ſanitatẽ

Natura em humana pꝛo tempoꝛe huiꝰ
vite valde eſt lãguida ⁊ in ſuis operibꝰ
iinperfecta. A planta enim pedis vſqq
ad verticem non eſt in eo ſanitas. Con⸗

ſtat enim duʒ hic viuimus ꝙ multis do
loꝛibus ſubiacemus. Et ideo antiquitꝰ

multi fuerũt qui vitam languidam ab⸗

hoꝛrentes moꝛtem vita beatioꝛeʒ dice
bant. Et ideo in puerperijs ploꝛabãt in
funeribus amicoꝛũ gaudebant.ſicut de
tracibus aliquibus populis exemplifi⸗
cat ſoliuus ⁊ valerius maximus libꝛo.
ij. capi.j. Ad hoc etiam facit ſcriptura
Ecẽi.iij. Melioꝛ eſt moꝛs qvita⁊ requi
es eterna ꝙᷓ; lãguoꝛ perſeuerans Eſt eti
aʒꝝ lãguoꝛ criminalis quo languent ini

qui criminaater viuendo. Conſtat eniz

peccatoꝛes ſunt in periculoſo lãguo⸗

re. Nullus enim lãguoꝛ deterioꝛ i pec⸗
catum Languidus enim non habet gu
ſtum. non exercet actum. non lucrat᷑ pa⸗

ſtum. non emittit iactum.ſic nec pecca⸗

toꝛ guſtat celeſtia. nec exercet vᷣtualia.
nec acqͥrit pᷣmia.nec euitat tedia.Et re⸗
uera tria ſunt ꝑmaxie que faciũt homi
nem languere ſpiritualiter videlicet lu
xuria. caſtrimargia. ⁊ obſtinatõ. De iſtꝭ
tribus ſcribitur Exo.xxxij. Sedit popu
lus manducare ſcilicet ꝑ caſtrimargiaʒ

⁊ ſurexit ludere.ſcilicet ad luxuriaʒ. qꝛ

ex pꝛimo ſequitur ſecundum ⁊ tanq; ob

ſtinati non coꝛriguntur. ſed poſuerunt

coꝛ ſuum tani lapidem adamantinum

MHos lãguoꝛes vominus curauit quan⸗
do in cruce ſitiuit contra pꝛimum quã⸗

do fuit flagellarus contra ſcdᷣn. quan⸗
do pꝛo inimicis oꝛauit ⁊ eis indulſit cõ
tra tertium. Et ideo peccata noſtra ipſe
Ricrabi⸗ in coꝛpoꝛe ſuo ſuper lignum.
ere ergo laguoꝛes noſtros ipſe tulir.
Que fuerunt verba in pꝛincipio aſſuns
pta. Sicut bonus medicus ꝛc.

ſtros iße tulit ⁊c̃. Duplexẽ l5 .

C

— =

— ——

— — —
— —

— — S=—

—

5

Fratris petri doꝛbelli audegauẽſis .

ĩ ſacra theologia lectoꝛis oꝛdiniſ mino
rum pᷣdicatoꝛiſq; egregij Quadrageſi⸗
male hoꝛtuli cõſcientie ſuper epiſtolas
quadrageſime cum introductionibus
eiuſdem explicit. Subtiliq; ingenio ꝑ
magiſtrum Engelhardum ſchultis na

tione almanum in arte hac impꝛeſſure

Anno ſalutis milleſimo quadringente
ſimo nonageſimopꝛĩo. die.xxiiij. men
ſis nouẽ bꝛis Lugduni impꝛeſſum.

r rrr e
7
.
.
. .
*
.
.
.
„ .
3 7 *
4
X
.
.

—

uloo'lelseUIANXANMNMAA HUDO TZAISE MAXA 666 MUBLDAdOO
01 6 8 1. 9 8 v 2 7*

eSO elexisoin-,„PePueIS 1010eSel
A X M

2

O eodeiee enen. N 7 . ſ H. . 3 E c % 8 V

*

Fratt

ladrageſime

ſẽtie

c

.

ermones hortulicõ
tri Dorbelli.ſuꝑ epiſtolas qi