molles:aquã bibere cũ bene poſſes vi⸗ poꝛis.oẽs diuitias et honoꝛes huiꝰ ſe⸗

nũ optimũ habere ⁊c̃.hoc non põt eſſe culi ſpernere:vt vna hoꝛa deũ in celovi

ſine ſpãli gratia dei·Etiã cuʒ quis ſibi dere poſſet. Ande Aug. in li.de libero
ſubtrahit illa q̃ bene poſſet habere cuʒ arbitrio. Lanta eſt pulcritudo et iocũ
peccato ſi vellet deũ offendere.ſicut ſu ditas lucꝭ eterne vt etiã ſi non liceret i
perbe coꝛiʒando.actũ luxurie exercen⸗ ea ampliꝰmanere ꝙᷓᷓ vnius diei hoꝛa:ꝓ
do. veſtes ſuperbas poꝛtando:cũ ĩ his pter hoc ſolũ inumerabiles ãni huiꝰvi
et ceteris delectationibꝰ habet opoꝛtu te pleni delitijs et etiã affluentia tẽpo⸗

tunitatẽ.⁊ tamẽ ab huiuſmodi delecta raliũ bonoꝛũ recte meritoq; contẽnerẽ

tionibus ꝓpter deũ abſtinet quodãmo tur.Ex his patet ꝙ illi ſunt miſeri qui
do dicit᷑ martir.vñ Eccj.xxxj.Qui po⸗ modicas voluptates carnis.vel diuiti⸗
tuit tranſgredi et nõ eſt tranſgreſſus ⁊ as et honoꝛes huius ſeculi pꝛeponunt
facere mala ⁊ nõ fecit. Quis eſt hic et gaudijs celi.Ande Bernar.ſuꝑ canti.
laudabimꝰ eũ.Et qto in his oĩibus ma MReuers illud eſt gaudiũ verũ ⁊ ſoluʒ
ioꝛ eſt appetitus.tanto mai eſt pꝛemi qð non de creatura ſed de creatoꝛe con
um. ñ Hugo de ſancto victoꝛe.Sau⸗ cipitur.qð cũ poſſederis nemo tollet a
deat qui põt parce viuere.Parca em̃vi te cui cõpata aliũde oĩs iocũditas me⸗
ta occidit vitia:.libidinẽ extiguit.virtu roꝛ ẽoĩs ſuauitaſ doloꝛ ẽ.oẽ dulce ama
tem nutrit:aĩm roboꝛat.mentẽ ad cele⸗ rũ.oẽ decoꝛũ fedũ.oẽ aliud qð delecta⸗
ſtia eleuat · et ſic pʒ qũo iuſticia ſollici ri poſſit moleſtũ. Subleuat ergo iuſti
tat pctõꝛes ad pugnã pnĩe er cia triũphatoꝛes ad coꝛonã gloꝛie.
tio inſticia ſubleuat triumphatoꝛes ad Aantũ ad ſcdᷣm in quo pꝛoponit᷑
coꝛonã gloꝛie.Hebꝛe.ij.Sãcti per fidẽ penitentie meritũ qð eſt iuſticia
vicerunt regna.operati ſunt iuſticiaʒ. a quo noĩamur iuſti:ibi:iuſti Eſt notãẽ
adepti ſunt repꝛomiſſiones.Exemplũ dũ ꝙ tria ſunt que faciũt hoĩem iuſtũ.
ſicut em̃ citius currens obtinet bꝛauiũ. ¶ Pꝛimũ eſt oꝛdinatio animi ſᷣm vo⸗
et melius ſtudens colligit ſcientiã.ſic luntatẽ diuinarũ ſcripturarum.
bene penitẽs inuenit gloꝛiã. Sauis ei ¶ ¶ Scðm eſt cõpaſſio pꝛoximi ſᷣm fa⸗
dieta inuenit᷑ mercẽnario bꝛeuis:ſi in cultatem virium ſuarumm.
fine diei expectat centũ floꝛenos.qð tñ ¶ ¶ Zertiũ eſt toleratio aduerſi ſᷣm acti
parũ eſt reſpectu pꝛemij eterni. ende onem gratiarũ. V Pꝛumo facit

1

(Or. 1SCO

,DhHàα &hominé iuſtũ oꝛdinatio animi m vo⸗
/S&EVH luntatẽ diuinan ſcripturarũ. Ro. ij. Iõ
Vauditoꝛes legis iuſti ſunt apud deũ: ſʒ
uc factoꝛes legis iuſtiſicabunt᷑.Excplũ ſi
I/ cut em infir mus medicũ audit.ſic qui⸗
libet fidelis vei bũ diuinuʒ:et qui con⸗
trariũ facit nuqᷓ;ᷓ poteſt iuſtificari. Au⸗
– diamus igitur verbũ deivt iuſti efficia
Nei ( de⸗ mur apud deũ. lam verbũ dei in coꝛde
KaE deuoto illumiĩat in vera ſide et ĩ cogni
oto Rαρ ι tione agendoz. ßm illud ps. Declara⸗
faNx WMWicτ tio ſermonũ tuoꝛuʒ illumiuat ⁊ intelle
Sendo:

.
.

ctũ dat paruulis. Itẽ lucerna pedibus
mwPeis verbũ tun. Herbuʒ dei em illumi
nat ad cognoſcendũ que ſunt credẽda
ſcʒ articulos fidei que ſunt agenda.ſ.
dei pꝛecepta.que ſut fugienda.ſ.pecca
ta.que ſunt timenda. ſ.inferni ſuppli⸗
cia.que ſũt ſperãda.ſ.celi gaudia.Ad
cognoſcendũ hec oĩa illuminat verbũ
dei. Sicut em videm ꝙ ſicut ex nimia
faame caligantur oculi.et ex cibo ſũpto
fiunt liquidi. ſic illi qui verbuʒ dei nõ
deguftat nec circa fidẽ nec circa cogni

caligantur.illi autẽ qui hoc ſepe degu
ſtant illuminant᷑ ad cognoſcendũ deũ
per veram fidẽ.et perducuntur ad illã
cognitionẽ que eſt ĩ futuro manifeſta
ſcʒ clarã viſionẽ.Cognitio autẽ per ve

gloꝛioſe et eternaliter deũ videre et ad
verã viſionẽ perduci.(¶ Z¶ Scðm qð
iſen efe. facit homĩeʒ iuſtũ eſt compaſſio pꝛoxi
vruAQui recipit iuſtũ in nomie iuſti merce
de nm iuſti accipiet. Exempluʒ ſicut em̃

frumentũ ſi diu ſteterit in hoꝛreo pu⸗
treſcit et coꝛrũpitur ſi vero ſpargitur ĩ

gregat in hoc ſeculo per anaricia inue
niet ſe deceptũ.ſivero ſpargit in celo ꝑ
elemoſinã inueniet fructũ multiplica⸗

dũ eſt de multis qui hic nou ſeminant
per elemoſinaruʒ largitionẽ ⁊ ideo noõ

— – – ſeminant ſed in horreis et cellarijs cõ
Arilia Rnt- gregant per auariciã(quã tres libꝛi au

iteticl

tionẽ agendoꝛũ ceci ſunt.⁊ eoꝛuʒ oculi

moꝛtẽ ⁊ non ad vit

ra fidem facit homĩeʒ in futuro bene ⁊

mi vᷣm facultatẽ ſuarũ viriũ. Math. x.

agro augetur et conſeruatur.ſic qui cõ

t.· Sed heu er pꝛochdoloꝛ valde timẽ

metent in eterna retributione. Ilõ igit

ctentici cõdemnant Pꝛimus eſt liber
vite qui xpᷣs eſt qui contra hoc vitium
clamauit exẽplo ⁊ verbo duʒ pauper eſ

ſe voluit ipſo dicente et teſte. Aulpes

foueas habent.volucres celi nidos. fi⸗
lius auteʒ homĩs non habet vbi caput
ſuũ reclinet. Hoc ipſũ clamauu verbo

cũ in Matheo xix.et in Luca xviij.ſic
ait fulminãdo contra diuitẽ.· Facilius
eſt camelũ per foꝛamẽ acus tranſire.qꝙ
diuitẽ ĩtrare ĩ regnũ celoꝛũ.Ex quover

bo illatio valde grauis infertur. quia

cũ illud pꝛimũ ſit impoſſibile: ſcᷣm im
poſſibilius videt᷑ eſſe.ſ.diuitẽ intrare

in regnũ celoꝛũ.hoc tamen non intelli

gitur de quocũq; diuite:ſed de conſidẽ
te in diuitijs et ponẽte finẽ ſuũ in illis

Tlam illud pctm̃ videtur eſſe grauiſſi⸗
mũ int᷑ oĩa pctã.qð maxiĩe ĩpedit igreſ
ſũ ad regnũ.q̃re auaricia maximuʒ vi⸗
det᷑ eẽ petmi qꝛ ĩpedit ĩgreſſũ ad regnũ
Itẽ xpᷣs dñs qͥ liber vite d voluit nos
docere ꝑ oẽ illð qð fecit:ſʒ oĩa ſua cõi
cauit hoĩ dũ eũ omibrebꝰ pᷣpoſuit.q̃re
auar? q nihil vultdare pauꝑibꝰ ẽ tot?
cõtrari libꝛo vite. et ideo ẽ iſcript?ad
Seos E liber dine
ſcripture qͥ clamat contra auarosvbiq;
qͥbꝰ nulla ꝓmittit bona futura ſʒ etna
toꝛmenta:vt iam tactũ fuit heri ĩ pꝛĩa
ꝑte ſermonis:⁊ ĩ tertio articło.de hoc
exempluʒ habemꝰ de diuite epulone. qᷓ
quia lazʒzaro ni hil dedit ad inferna de⸗

ſcendit vbi guttã aque petijt nec acce⸗

pit ſed ab abꝛahã ſic audiuit.Recoꝛda
re fili quia recepiſti bona in vita tua.
et laʒarus ſimiliter mala ⁊c ( Tertius
eſt liber creature qui cõtra hos omẽs
auaros clamat. Ilam certũ eſt ꝙ terra
eſt ſtrictioꝛ ceteris coꝛpoꝛibꝰ.ſiue mi⸗
noꝛ c.ceteris turpioꝛ.ẽ ceteris a celo re

motioꝛ.eſt cunctis infimioꝛ.eſt et infer

no pꝛopinquioꝛ.quare concludit᷑ omĩ⸗
bus eſſe vilioꝛ.⁊ ſic ᷣmn naturã terra et
oĩa terrena ſunt amãda gradu infimo-
Itẽ omnes creature ſua bona cõicant

alijs tã celeſtia agmina q oĩʒ ſyderuʒ
coꝛpoꝛa:necnõ et ipſa quattuoꝛ elemẽ⸗

ta.quare auarus dũ ſua non cõicat ope

„ *

rnscon/

femnonmi

terbong

fe defect
mnnatfe

ziu
hernit
Aan ir
crgoſe
S⸗
f
Niun
abetdn
Ahoch
ſtare
ctqnu
alini
teſtcon
iſtacon
igse
N
d
culo⸗
one
nuer
hüd
creſa
ſcitq
noͤpt
itgſiun
ſenpfa
uſtp
leravt
ltlgz
nis de
dongt
icime
lotpr
lt o
gin⸗
ſſtoral
hfee
aͤinpo
Ghiorl
ſpnikin
esan

Seklber
e Muun
penpere
alhe
inidos. ſ⸗
tpbicapit
nun verbo
latvii ſi
f
tanfi
Erquon
nur. quu
eſcöm in
ne wtare
non intell
Ideconfid
ſuün uls
egrauſi/
pecitigfel
rimuz⸗
Arogn
Wun⸗
cia ſuuce

5 zpeluq

Guptinn

ellanen
6 libe i
Auarooſtiß
nraßzen
u benig
nlohehe
replione
ninee
ulenecn
un Zan

quaſi nihil põt perciper

Sermo

rans contra naturã oĩz: ſe pꝛobat peio⸗
rem omibus creaturis. Itẽ videmus ĩ⸗

ter bona creata ꝙ vnũ inuenit᷑ ſupple⸗

re defectũ alterius:quare cũ auarꝰ hoc
renuat facere ẽ cõtrarius oĩ creature.
Itẽ natura nullũ patitur vacuũ.qꝛ non
permittit vllũ locuʒ ſine coꝛꝑe eſſe.ſed

auarꝰ in pauperibus nõ implet vacuuʒ
ergo ſe ꝓbat eſſe aduerſariũ nature.
AItẽ terra põt tripliciter conſide⸗
rari¶ Pꝛimo ſᷣm aſpectũ intellectꝰ diui

ni. m iſtã conſiderationẽ terra nihil
habet durabilitatis ⁊ permanentie. Et
de hoc habetur Vſa.xj. Tanq momen

tũ ſtare ſic ante te oꝛbis terrarũ.hec di
cit quia de duratiõe momenti ſtare hõ
ecundo po
teſt conſiderari ſᷣm ſui ꝓpꝛij eſſe.⁊ ex
iſta conſideratõne terra nihil habet qᷓ;

titatis quia cũ ſit in medio mundi ᷣm
aſtrologos obtinet locũ punctiCertõ
poteſt conſiderari ſᷣm ꝙ recipit᷑ in ſpe

culo coꝛdis hũani · ⁊ in iſtã cõſiderati
onẽ terra hʒ minimũ bonitat qꝛ conti

nue inficit coꝛ hũanũ ⁊ ſꝑ incẽdit ſitim
hyñdi. ⁊ nullũ ponit finẽ huic ſiti.eo ꝙ
creſcit amoꝛ numi dũ ipſa pecunia cre

ſcit q̃re cũ ita ſit: auarꝰ ſe oñdit ſtultũ

dũ q̃rit eẽ diues ĩ terrenis qꝛ hoc fieri
nõ põt. Quo ei diues ẽ qͥ ſemꝑ vacuus
?2ꝗ ſatiari nõ põt. lũqͥd ille vr ſat᷑ qͥ
ſemꝑ fame cruciat᷑ et cui ex comeſtiõe
fames auget᷑.Licʒ gᷣↄcludere ex omĩ
bus ſupꝛadictꝭ ꝙ volũtas auari ẽ tã ꝑ⸗

uerſa vt viliſſimã frã pᷣponat deo.⁊ de
litias qᷓſi nullas ⁊ perituras pᷣferat ſũ⸗
mis delitijs.⁊ viliſſimũ muᷣdi lutũ ãte
ponat auro mũdiſſimo.miſer ⁊ cecꝰnõ

attendens ꝙ q to plus congregat de vi
liſſimo elemẽto: tãto plꝰ ſe elogat a ce
lo ⁊ ꝓximioꝛ fit inferno.qꝛ qto plꝰ gra
uat᷑ pondere metalloꝝ: tãto citiꝰ currit
ad tartarũ.⁊ rõ ẽ qꝛ qᷓto põdꝰ ẽ maius

tãto velociꝰ petit ymũ.Exẽplũ ſẽſibile

ℳ,

hr̃e poſſum ĩtrib / coꝛʒib grauib“ ſe⸗
cũ in põdere excedẽtib
lapis ⁊ lignũ.q̃ ſi eiuſdẽ q;titat ſimul
ponãt᷑ in alto ulud qð ẽ maioꝛis pon⸗
deris citiꝰ ima petit · ſic et cupidꝰomis

vti ſũt plůbuz

XI

q̈to plus ſuꝑ ſe ponit de ve⸗

locius deſcẽdit ad inferna. B er

tiũ qꝗð facit hoĩeʒ iuſtũ ẽ toleratio ad⸗
uerſi ſᷣm actionẽ graꝝ · Eccj.viij. Sũt

iuſti qͥbꝰ mala ꝓneniũt q̃ſi opa egerit ĩ

pioꝛũ.Exẽplũ ſic em̃ tollit᷑ a grano pa⸗
lea cũ flagello.⁊ a pãno maclła cũ vitel
lo.ſic culpa reliquit᷑ tꝑe aduerſo.qꝛ tẽ⸗
poꝛe tribulationis pctã dimittit· ho·
iij.ca · Ergo patiẽtiã habeamꝰ ĩ aduer
ſis.qꝛ patientia ẽ poꝛtatiua oĩʒ maloꝝ
⁊ de oĩbꝰ hoſtibꝰ mũdo:diabolo:⁊ car⸗
ne triumphatiua.Siquidẽ mille acies
hoſtiles adeo ſũt foꝛtes quas vera pa⸗

tientia nõ debellet. Cui ratio ẽ qꝛ ip̃a

ẽ vtus tota dĩna ⁊ ideo ẽ vᷣtꝰ foꝛtiſſima

nõ ſolũ ad patiendũ ſed etiã ad agen⸗

dũ . Quare eſt potẽtiſſima ad debellan
dam omẽʒ virtutẽ. Exemplũ de patien
tia beati Aincentij qͥ ꝑ oẽ genꝰ marti⸗
rij ſibi facti foꝛtiter debellauit dacianũ

Aiñ eidẽ dicebat. ſide miſer plus me

poſſe dũ toꝛqueoꝛ ꝙ́; poſſis ipſe qui toꝛ⸗
ques. Itẽ ho patiens mũdũ vincit.Cu
ius ratio ẽ qꝛ verus patiens cũ gontem
nat oĩa deo contraria:nec mundi/ꝓſpe
ra aut alia amat. ꝑfecte mũdũ ſupꝑat qͥ
de talib?nihil curat.Exẽplũ de apłis qͥ
mundi contemnẽtes oĩa appetebãt ad
uerſa. NLñ IJbant apli gaudentes a cõ
ſpectu cõſilii qm̃ digni hiti ſũt ꝓ noĩe
ieſu contumeliaʒ pati. Item ſtrenuus
miles non ſolum bella nõ fugit: ſed ex
aĩo appetit in quibus eius potẽtia ap⸗
pareat ⁊ fama clareſcat.ſicut de Ceſa⸗
re legit᷑ ꝙ ſemꝑ aſpirabat noua certa⸗

min a in quibus eius potẽtia poſſet/ꝓp⸗
bari.Et ſi tales pagani milueſ eſſe poſ

ſunt pꝛo gloꝛia tẽpoꝛali quales debent
eſſe milites xpᷣiani pꝛo gloꝛia ſuꝑnali·
Itẽ per patientiã homo ſi uperar ſeipᷣʒ
Cuius pꝛobatio eſt qꝛ coꝛpꝰſubijcit ad
oẽ toꝛmentuʒ. hic eĩ hoſtis ceteris eſt
foꝛtioꝛ.Cuius ratio eſt.qꝛ nec declinari
poteſt nec interemi debet. ſʒ neceſſe ẽ
per nos paſci.non em̃ illi hoſtes ſunt

timendi niſi paruʒ qdiu ſunt extra ca⸗

ſtrũ:ſʒ illi qͥ iã intrauerũt it/ valde ſũt

timendi ⁊ qui inuaſerunt aliquã partẽ

Feria ſexta prime dñice

eaſtri.Quare cumcoꝛp ſit interioꝛ hbo Apoc.x. c.ꝑ ſeptẽ tonitrua qꝗᷓ ad vocem Ziarien
ſtis: ideo foꝛtioꝛ ⁊T diffieilioꝛ ẽ advincẽ⸗ angeli locuta ſunt. onitr nuᷣ em̃ cõmo olen
oñ. Quapꝛopt dicebat Señ · ꝙ eſt ma⸗ uet aud:ẽtes illud: ſic ꝑ iſta dona ani⸗ tunligi
ius ſe expugnare ꝙ; vrbes.Et rõ hui ẽ ma cõmouet᷑ ad doloꝛis gemitũ. Item anitte
quia in omni pᷣlio pᷣliat hõ ſe toto alio: Apoc.viij.figurãtur ꝑ ſeptẽ tubas que riiniili
ſed ĩ hoc familiari bello pugnat hõ im date ſũt angelis: qꝛ ꝑ iſta taq; ꝑ tubas Worte
ſe medio.eo ꝙ pᷣliat cũ ſeipo: vbi caro reſouãtes ſpũalit᷑ hoĩes angelici exci⸗ diceteno
coõtrariat᷑ aie. Ande glo.ſuꝑ illoverbo tatur ad opa vtutũ. Itẽ ſüt ſeptẽ funes D
Fob. Abi eſt patientia tua ait. Qui ſe qͥbꝰ ligat᷑ ſaſon Judicũ.xvj. qꝛ per iſta lioccnt
vincit eſt cõtra oĩa foꝛtis. Exemplũ ha dona hõ iuſt taq; nexu ſuꝑad mirabili ſigich
bemꝰin Paulo qͥ d a militibꝰ duceret᷑ ligat᷑ in amoꝛe dei. Iſta finaliter dona iſigĩ
ad moꝛtẽ ⁊ ipᷣi eum inuitarẽtvt fugeret ſũt illi ſeptem crines in qbus ↄſiſtebat fipu
Abſit inqͥt ille a me fr̃es vt ſugiã:qꝛ nõ tota foꝛtitudo ſãſouis Judicuᷣ.xvj. ) Mr ſi
ſu ꝓfug? ſʒ legitimꝰmiles chuſti.Igit᷑ iuſta ſidelis ꝑ iſta roboꝛat in tribula⸗ gtnon.
tanqꝙ; veri xp̃i milites oĩa aduerſa pati⸗ tionibꝰ ꝑſecutionibꝰ vtute ſupadmi⸗ naanirn
enter ſufferam ꝰnec in ꝓſperis extolla⸗ rabili. Merito igit ðꝛ ꝙ deus re mune⸗ nuſch
mus aios nros:qꝛ hec virtꝰ reddit ho⸗ rat iuſtũ intra ſeꝝ infuſionẽ donoꝝ ſpi othi⸗
minẽ iuſtũ coꝛã do. ritualin.DBcdo remunerat inſtum kistn
5 Aantũ ad tertiũ in quo ꝓponitur extra ſe ꝑ exhibitionẽ bono tpalinnt. eini⸗
vtriuſq; pᷣmiũ qð ẽ gnale qð in⸗ Ecẽi.iij.Fili ĩ maſuetudie opa tua pfi⸗ Swi
de pꝛeſtolamur: ibi. Suꝑ eũ erit.Eſt no ce ⁊ ſuꝑ hoĩm gram diligen is. Exẽplũ. ent
tandũ ꝙ dñs remunerat iuſtũ triplicit᷑ ſiẽ em penitentiarij pape ⁊ cubienlarij Peund
¶ Pumo intra ſe per infuſionem ſpi⸗ regis ab hoibꝰhabẽtur in qdã glia: ſic nah⸗
ritualiũ donoꝛum. ⁊ hõ iuſtꝰhñdꝰeſt in glia tacy dñi vᷣu⸗ enen
aAHα“ ([Scõdo extra ſe per exhibitionẽ tem⸗ ⁊ familiariꝰ.Et ſũt illi qͥ tᷣs a dño ſibi KNe
poalium bonouum. datü expoſuerũt ad pniam 1 ad oronẽ. niitg
N ¶ NZertio ſupꝛa ſe per retributionẽ ce⸗ ad ieiunia.ad elemofynas.⁊ alia ſacta et
leſtium gaudioꝛum. opa:p ꝗͥ ſcti et iuſti merito in hac vita eng
14 CPꝛimo dñs remunerat iuſtuʒ intra appellatur. Iſti ſũt qͥ in mẽte habuerür i⸗
ſe infuſionẽ donoꝛũ ſpnaliũ.pᷣs. Suꝑ dictũ JYo. in apocalipſi ꝙ in illã ciuita? ſagtn
flumina pᷣparauit eũ.ſuꝑ flumima.i.ſu⸗ tẽ ſctaàm nihil ĩmundũ poterit iugredi gin
ꝑ ſpuũſſcti dona.Exẽplũ.ſic em̃ flumina nec aliqᷣd coinqͥnatũ intr abit in illãa fa P
nuũt a mari ⁊ ad mare redeũt:ſic dona cis abhominationẽ: ꝓpterea ſ⸗ pfe⸗ ndin
ſpũuſſctĩ a deo fluũt ꝑ infuſionẽ⁊ ad ipCj fecti ſunt de bono in melr De imuſtis e
redeũt ꝑ grarũ actionẽ ⁊ ↄ-dignã remu autem et peccatoꝛibus dicitur ibidem- nin
neratõeʒ. Iſte ẽ fluuiꝰ ad quẽ filia ppa Foꝛis canes ⁊ venefici ⁊ impudicia ho ron
raonis deſcendit vt lauaret᷑ a ſoꝛdibus micide ⁊ idolis ſeruientes:et omnes qͥ “
Exo.ij.c.nota hyſtoꝛiã. Filia pharadis amant ⁊ faciunt mendacium. Expone.
aĩia peccatrix.fluuiꝰgra ſpũſſaãcti:lotio Eanes ſunt pagani.iudei et heretici. q nul
pctoꝛ venia veſignarur. Aia igitur per latraãt ſicut canes cõtra veritatem ⁊ do ecd
gram dei mũdata a pctis ꝑ flumina do ctrinꝗ euãgelicã: ſicut canis 4 latrat il⸗ Neun
noꝛũ ſpuᷣſſcti cuſtodiet᷑. Quia ſicut do⸗ lũ quẽ nõ nouit qtũcũq; bon ſit. Aene aßs
mus colũnis ſtabilit᷑: ſic aĩa iſtis doniſ fici ſůt ſe oꝛtilegi. vetule carminates.⁊ ch
taq; colũnis foꝛtificat᷑.dDe iſtis colunis diuini.Impudici ſunt foꝛnicatoꝛes.ad fin
habet᷑ Eſa.ij.Et reqͥeſcet ſuꝑ eum.i.ho ulteri ⁊ inceſti· Momicide ſunt oẽs illi n
minẽ iuſtũ.iſpũs ſapiẽtie ⁊ intellectus. q cõtra ꝓximos odiñ ⁊ aezeeger i in .
ſpũs ↄcilij ⁊ foꝛtitudis.ſpũs ſcie ⁊ pie coꝛde.vᷣm illud vᷣbũ beati Yo. Qui odit inb⸗
tat:: v ſpũs timoꝛis dñi. Iſta dona ſiue fratrẽ fuũ homicida eſt. vdolł ſᷣuientes igt
colũne qᷣbꝰ aĩa ſtabilit᷑ ſigurate fuerũt ſunt auari cupidi raptoꝛes feneratoꝛes njt

“
èð

ad een et mali mercatoꝛes. qꝛ ſicut dicit apłs ꝑte obiecti.ſʒ diuerſitas mãſionũ ſigni
nenncn Auaricia ẽ ydoloꝝ ſe eruit?.Et ratõ ẽ q: ſicat diuerſitatem beatitudinis ſᷣm di⸗
don ne vdolatriaẽ? aliq creaturã vel aliquã rẽ uerſũ gradũ fruitõis. Et iðo dicit apo
ti. In tꝑalẽ pluſ ; creaturã amare. Et oẽs qᷓ ſtolus.Anuſqͥſq; ꝓpꝛiã mercedẽ acci⸗
nbas⸗ amãt ⁊ faciũt mendaciũ ſunt oẽs mali piet ſᷣm laboꝛem ſuum.et tũc repleti et
Fenbs xp̃iani illi qͥ amãt mẽdaciũ coꝛde ⁊ fa⸗ ſatiati erũt. Añ.pᷣs.Satiaboꝛ cũ appa⸗
gale erc⸗ ciũt oꝛe ⁊ oꝑe.qꝛ mendaciũ ẽ xpᷣianũ ſe ruerit glia tua. Quã nobis concedat
ſchiſunes dicere ⁊ oꝑa xpiani non facere · Tales ieſus Amen. l ”
rcrpam ſut ſiẽ dicit apls. vbis deũ ↄfitent᷑ĩ fa ¶ Sabbato pꝛime dominice qus
gamichii ctis aũt negat. Oes iſti nõ intrabũtin oꝛageſime. Sermo xij. „
lirr dan ſacta enatẽ ic: qꝛ nõ ſũt ſctĩ nec⸗ Enia probate qd
Snſtiti 5 inſti ſz inati(El Zertio remuerat iu * NAHnia p eqO
e ſ ſupea ſe g ret hution⸗ celeſtiũ gau bonũ ẽ tenete ab oĩ ſpecie mala

ita eoꝝ. Exẽplũ ſic em̃ letat᷑ miles de bonꝰ cõuiua qͥ Ueaamnod
teſagpand pia cor⸗ E 9 de bonꝰ? cõuiua qͥ multos ſocios inuitauit
. victoꝛia:v diues de ſba.clericꝰ de ſcien ⁊ multa lererna pꝛepauit ĩ pᷣncipio pꝛrꝗ

stemins Acro:, eg de de ſcie
Wlelneſ⸗ tia. ſic letabitur iuſtus de dei iuſticia di tci Oib?
E dont , Sõ 15 dg dij ſollicitat ad guſtandum de oĩbꝰ⁊ pᷣ
— beeeritcoonat⸗ ĩglia · Suꝑ hoc renmiſt is deren n ſtant ad mãducãa
Etaun. nere Po,1,ge eeholter qſtio⸗ dũ de melioꝛibꝰ. Sic apłs ↄuiua ecclie
aiaff⸗ igee no hi alio eſſe beatio: mãducãtes in menſa pñtis miſerie ad
ini Et videt᷑ ꝙ nõ ꝑ phm/.jethico.dicentẽ monet cõtẽnere cibũ culpe et appetere
R beatitudo ẽ pmiũ vtutis.ſʒ/ ꝓ oĩbus ſ afe q ̈ in meta dni
cbicnoi e n 18. 13, oibus ferculũ gre qð comedit᷑ in mẽſa pnĩe·
zei leſ⸗ vtutib eqlis merces reddit᷑ iux dictů Scom hoc tria facit.
ies math. xx. ꝙ oẽs ꝗᷓ onati ſũt invinea ac· ¶ I Pꝛio pñtat oblectabilia diſcutiẽda
äkentt. ceperũt ſingulos denarios.Qꝛ vt dicit ſtũ pbatiois ibi Omia pꝛob
liſi Zherueingulon denenioe R vt dicit R guſtn Phanis iht mia pꝛobate.
salo Bꝛeg · Eq̃lẽ retributionẽ vite erne ſoꝛti ¶ Scðdo collaudat vtilia eligẽda ꝑ ap
taliſſin iurs vne Po erit alio beatioꝛ.õ petitũ appꝛobatõis.ibi Qð bonũẽ te.
in haeni nariu cree Eor ia. Yo. xiij · In domo ¶ Zertio demõſtrat mala abicienda
narct e me Maibones multe ſũt.per quas per contemptũ repꝛobationis.ibi. Ab
liun msſiones vt dicit Aug. ĩtelligũt᷑ diuer oĩ ſpẽ mala ⁊c. ¶ Quantũ ad pꝛimũ ẽ
nbc ſe dignitates meritoꝝ in vita erna. Di⸗ notadü q tria ſut ĩ pmia q dem/ ꝓbare
nece⸗ gnitas aũtvite etne q dat᷑ ꝓ merito eſt ꝛimi ẽ dei volũtas ad nos recõci⸗
intli 6 ipᷣa beatitudo.g“ ſũt diuerſi gradꝰ bea liandum per pemtentiam —
tſunn titudis.⁊ nõ oĩʒ ẽ eq̃lis btitudo.Rñſio ¶ ¶ Secundũ eſt ipſius caritas ad nos v 7 tvrXa“
Deuc in rone britudis duo includu. Anũ ẽ conſolandũ per gratiam. rc delkem
chur lur ſinis eltin qẽ ſũmũ bonũ.aliud ẽ ade ¶ Zertiũ eſt e liberalitas ad nos re D
hmpoianh, ptio ſiue fruitio ipᷣius boni. Quãtũ ad munerandũ per gloꝛiam¶ Q Pumũ 1dà E Rν 4
gtemm ip̃ʒ bonũ qð ẽ cꝗ ⁊ obiectũ btĩtudinis. ergo qð in pnia dẽmꝰ ꝓbare evolũtas 7 . E; 5 *
uun n vna binudopo ſt E maioꝛ alia.qꝛ nõ dei ad nos reconciliadu p penitẽtiam. / ⸗
iutaumg en nn ſnmi bonũ.ſ.deꝰ.cuiꝰ fruitio Ro.xij. llolite cõfoꝛmari huic ſcło ſed de 4 nos Möti.
annn ber oĩes ſut bti. Sʒ qytu ad adeptionẽ refoꝛnamini in nouitate ſenſus vri vt Sass.—
bälan huius boni vel fruitionẽ aliqͥs põt eſſe ꝓbetis q̃ ſit volũtas dei bona⁊ bnũpig⸗ .
it alio beatioꝛ. qꝛ qᷓto hõ magꝭ fruit᷑ hoc cens ⁊ ꝑfecta. bona inchoantibꝰ.bnpla
n ie bono tato beatioꝛ ?/ Cõtigit aũt aliquẽ cens ꝓſiciẽtibꝰ.ꝑfecta triũphantibus.
ninges . Plecti frin deo y aliũ ex eo ꝙ eſt me⸗ Exẽpiũ ſicut em rex liberaliſſimꝰ miſe
eſlnoesll liꝰ diſpoſu vel oꝛdiat ad erꝰ fruitiõeʒ ricoꝛs et pius nõ appetit vindicta: ſed
negeitn ſᷣm h aliquis poteſt eẽ alio beatioꝛ dat veniã a non vult emenda: maxune
ilnicdt Ad argu.in oppoſitũ dicẽdũ ꝙ vnitas qñ vider/ ꝓditoꝛẽ habentẽ funẽ i collo
lolfuiemtin denarij ſignificat vnitateʒ btitudis ex et humiliter veniã poſtulantẽ· Sic rex

ſmnmnnani

SImſimns
4 Aosſd

Sabbato prime dñiccce

regũ dñs dñ antiuzʒ deꝰ: cuiꝰ mie nõ ẽ
nherus nõ vult moꝛtẽ pctoꝛis peccatis
ſed veniã ⁊ gloꝛiã penitẽtis.ſic miſertꝰ
eſt pr pijſſimꝰ filio ſuo qñ audiuit. Pr

peccaui in celũ ⁊ coꝛã te iã nõ ſũ dignꝰ
vocari filiꝰ tuus.Luc.xvpaterfamili⸗
as deꝰ.filiꝰ ꝓdigꝰ peccatoꝛ demõſtrãt
g nos pctõꝛes ad patrẽ noſtrũ tã piũ.
tã benignũ ꝑ penitentiã accedamꝰ.qꝛ
pnia ẽ aĩe ſanatiua. ꝓbat᷑ ĩ naturalibꝰ
Nũqͥdvitis ẽ pnie ſignificatiua cuiꝰ ra
dix eſt amara.⁊ exteriꝰ nigra ⁊ toꝛtuo⸗
ſa:ſʒ q̃ plãtarũ pulcherrima ẽ ꝓductĩa
tã ſuauiſſimi fructꝰ:
nitentes qꝛ⁊ ſi mõ pleni ſũt amaritudi
ne ſi viles exteriꝰ ⁊ deſpecti.ad fructꝰ

tñ dulciſſimos ſũt vẽturi.ſlũqͥdnõ oĩa deus us cx carirare-ipe ems
flumia q̃ cõtinent dulcẽ aquã pꝛiꝰ in ra- nobis debet diligi ſiẽ cã biĩtudis. ꝓxi
dice habuerũt amarã. HNõne radix? pn

cipiũ oĩʒz fluminũ ẽ mare: cuiꝰ oĩs aq̃ ẽ
amara.ſʒ dulcis efficit᷑ dũ concuſſione

cñ terra purgat᷑.Sic nullꝰventuꝰ ẽ ad
ſũmã dulcedinẽ ſi recuſet ſentire ama

ritudinẽ pnĩe.Exẽpla de his ſũt innũe
ra in ſctĩs q bus initia pnĩe fuernutval
de dura ⁊ aſpa et amara ſʒ cõuerſa ſũt

in magnã dulcedinẽ aĩe ſue. Nullꝰ hic
dubitat oĩa hec eẽ vera ſi dñici frãciſci

bñdicti.anthonij.macharij.⁊ alion qᷓ
plurimoꝛũ ſctõꝝ cõſiderat pᷣncipia me
dia ⁊ extrema. g volentib? ad eũ redi
re poſt caſũ: re mediũ pnie ẽ pꝛio ponẽ
dũ in füdamento quo venenũ euomat᷑.

Exẽplo cuiuſdã ſerpẽtꝭ qͥ vt dicit aug.
dũ vadit ad bibend fAns pꝛio euomẽ

do deponit venenũ. ſiluq̃d põt bibi aqᷓ
gre ſi nõ euomat᷑ malicia culpe qð ſit

dono pnĩe:vtiq; nõ. Pꝛimũ gꝰ qð debe
dei ad nos

m

nos conſolandũ ꝑ gratiã.ij.Eoꝛĩ xiij.
Ipi vos ꝓbate an cognoſcatis voſmet
ipos quia xpᷣs ieſus in vobis eſt.Exẽ⸗

plũ ſicut em magna eſt clementia reg⸗
ſi poſt reconciliationẽ pꝛoditoꝛis cõue

nit ĩ vnũ ⁊ comedit ſecũ.ſic caritas xpi
tanta ẽ vt in recõciliatis ꝑ penitẽtia ve

nõ timeat ergo pe

“ me ⁊ fu per
P

oĩa ẽ diligenda a nobi⸗
hõ debest diligere deñ pluſꝗ
Bũñ det ſctũs Lho.ij.ij.q.xxvj.arti.ij.

qꝙvnaqq; amicitia pꝛincipalit᷑ reſpicit
ncipalit᷑ inuenit᷑ illud bo
nũ ſuꝑ cui/ cõicatione fundat᷑.exẽpluʒ
amicitia politica pᷣncipalit᷑ reſpicit pᷣn
cipẽ ciuitat a quo dependet totũ bonũ

2„

illud in quo

còitatis.vñ maxĩe debet᷑ ei fides ⁊ obe

dientia a ciuibꝰ. Amicitia aũt caritatꝭ
fundat᷑ ſuꝑ cõicatione btitudĩs q̃ eſſen
tialit᷑ in deo cõſiſtit ſicut in pꝛio pꝛinci
pio a quo deriuat᷑ in oẽs qͥ ſut capaces

btitudis. Et ideo ⁊ maxĩe ⁊ pᷣncipalit᷑
deus ẽ diligendus ex caritate.ipᷣe ein a
mus aũt ſicut btitudine ꝑticipãs ab eo

7

iciens quo ad

ſimul nobiſcũ. Eed ſuꝑ hoc ite
5

rũ q̃rit᷑ q̃ ſit carita

deũ ⁊ quo ad ins ientn ꝙ ad hoc

ꝙ caritas ſit ſufficiẽs qͥ ad deũ ⁊ qͥ ad
ꝓximũ tria reqͥrunt᷑Pꝛio ꝙ hõ dimit

tat oẽ moꝛtale pctm ad minꝰꝓ dilectõe

dei . qꝛ ſi hoc noluerit ſaluari nõ pote⸗
rit. Rñ pᷣs. Qui diligitꝭ dñʒ odite ma⸗
lũ.Qui em̃ nõ odit malũ nõ habet ve⸗

ra dilectionẽ ad deũ ſʒ ſimulatã.ſiem̃

nõ dimittis pcti moꝛtale qdqͥd ꝓ di⸗
lectione dei facꝭ nõ ſufficit tibi.ſi ergo

dicis hoc vel illud dimittere nõ valeo.

Rñ deo adhuc vere nò diligis deũ.ſieĩ
vnã guttã vere dilectõnis haberes ad
deũ ſi de? pᷣciperet:totũ mũdũ dimitte
res ꝓpr᷑ eũᷣ.qꝛ vt dicit Aug.Ena gutta
caritatꝭ maioꝛ ẽ occeano edo neceſſa
riũ ẽ vt exhibeas ſibi aliqᷓnẽ honoꝛẽ ꝑ
penitẽtiã ⁊ Arq̃ bona oꝑa ꝓ ei dilecti
one ob contẽptũ ſibi illatũ ꝑ pctm̃alit᷑

dilectio tua n ſufficit nec ẽ vera.pᷣs.De

clina a malo et fac bonũ.qꝛ nõ ſufficit
mala di mittere: ſed ⁊ opoꝛtet bona fa⸗
cere.Gꝛeg. Pꝛobatio dilectiois exibitõ
eſt oꝑis.Sʒ quidã ſũt qui pꝛo oi cõtẽ⸗
ptu ⁊? ꝓ oĩb pciĩs ſuis nõ ſolũ no tna⸗
gnãa ſatiſſactionẽ ſibi exhibere volunt.
vmo nec vnã verã cõtritionẽ ſibi dare
ritasa hoc ſ. ſaſſet es 4J
ã e Axypt exiA Nät⸗

ed q̃ri᷑unrũ
uſqꝙ ꝓximuzʒ

dignät.
habe
Cocon
deſpicie
hobeas
ſein vte
gbeoſun
ſieum!
ſiſſac
fendith
vere not
diſtnbue
biu
ſczadpr
hiiiA
none.
dienne
Ceius lib
Por⸗
ſinceres
frycwai
gloꝛiä
por vel
lopere
1coſort
ltnai
enlaſze
luntnc⸗
Pfutl
lübozd
ſtzded
Aſeno⸗
ummin
ſtien
ſiolben
Pdiut
o Et⸗
nanar
ligfutſt
Putno a
ugenton
pociog
poſedo
Aeſci de⸗

Mnenhri

1

—

WA
8.

—

*

cſäri, dignãt᷑. nã illã acceptã haberetvbi ali ci mei hunc diẽ perdidi.Nullũ em̃ viti
mer ie ud habere non poſſet· iuxta dictuʒ ps. um deterius eſt auaricia ſignãter ĩ pᷣn
dizini Coꝛ contritum et humiliatũ deus non cipib“ vt ait tulliꝰ in li. de offi.ca. xxij
Epuim deſpicies ¶ Tertio pꝛo eius dilectione Tlempe largitas facit pꝛincipes famo⸗
mmarti⸗ habeas ad pꝛoximum fraternã carita- ſos et claros.vt ponit ibideʒ Tullius
Mifrſptct tem vt ei bonuʒ appetas ⁊ qͥcquid vis capi/xviij.Et boetiꝰ pꝛio de conſolatio
mildbo ab eo ſuppoꝛtari hoc illi non facias.et ne.capi.iij.dicit ꝙ largitas claros fa⸗
dai inn ſi eum leſiſti in fama vel in rebus ſibi cit.ergo auaricia auferenda eſt de coꝛ
Preſpendn ſatiſfacias. Et ſi ĩ aliquo te leſit vel of dibus vt cele ſtis gloꝛie claritateʒ pꝛo⸗
artori bod fendit hoc ei ex coꝛde indulgeas.aliter mereamur. Ilã ſicut liberalitas in ſecu
fdes tch vere non diligis. Ande apoſtolus.Si lo reddit homĩes famoſos.ſic largitio
aüt cariut di ſtribuero omnes facultates meas in in xpᷣi nomie facta recipere facit celos.
dis eſſen cibos pauperũ: caritatẽ aũt nõ habeam lota tamen ꝙ largitiones impꝛouide
nüopunei, ſcʒ ad ꝓximũ nihil mihi ꝓdeſt. Et j.io et ſtulte ſũt repꝛobande. Ande Sene.
ſut ccarts hã.iij. Qui non diligit fratrẽ manet in li.j.de beneficijs.c.v. Reſpiciende in⸗
1 pncipalt moꝛte. Et ſic caritas regulata ſ̃m tria pᷣ quit ſunt facultates quas pꝛeſtamꝰ at⸗
Ne⸗ißtenn dicta ẽ caritas ſi ufficiẽs ad deũ ⁊ ad ꝓ⸗ q; perſone quibus damus.Et ſic repꝛo
imndis⸗ g Fximu. ¶ Tertiũ qð debemꝰ ꝓbare bat largitateʒ alexandri qui dedit vr⸗
aipisahe⸗ T eius liberalitas ad nos remunerãdũ bem cuidã petenti elemoſinã. Et cum
ſunborte gloꝛiã. Phi.j. obetꝭ potioꝛa vt ſit ille diceret ꝙ talis foꝛtuna ei non con⸗
ens Cpo ſinceres et ſine offenſa ĩ die xpᷣi repleti ueniebat. Reſpondit alexander. ſon
ſioq adbe frructu iuſticie pꝑ ieſũ xpᷣʒʒ ad laudem et curo quid te accipere deceat ſed qð da
aAdiͤtiſt gloꝛiꝗ dei.Exẽplũ ſicut em qñ facta eſt re me congruat.Hec em̃ vox inquit Se
iobim pax vel cõpoſitio inter duos amicos il neca regia videtur et animoſa. ſed eſt
mmipdlit la pax cõſeruat᷑ ꝑ mutuã familiaritatẽ ſtultiſſima.ſed decet conſiderare quid
nan noer ⁊ cõſoꝛtiũ cõſũmat᷑ ꝑ frequẽtiã ⁊ libe⸗ cui: quando:quare:largiãtur bona.
iz odlin ralitatẽ: ſic pax pctõꝛis inchoat᷑ per eiꝰ ¶K ¶ Sed multi ſunt modernis tem
no habett venis: ſʒ conſeruat᷑ ꝑ gratiã et libera⸗ poꝛibus qui nec liberales exiſtunt nec
nulariin litatẽ. ⁊ cõſũmat᷑ ꝑ gloꝛiam llota qũo pauperibus tribuunt loco et tẽpoꝛe ſᷣm
leititi⸗ xfs fuit liberalis.nõne refecit qnq; mi qð neceſſitatis eſt ſed pꝛopt᷑ coꝛũ aua
inhyloy lia hoĩʒz de qͥnq; panib et duob piſci⸗ riciam non ſoluʒ non dant ſed violen⸗
n bus. nõne aqua cõuertit in vinũ.nõne ter rapiunt. De quibus dñs conqueri⸗
n, nitſti ſeipᷣʒ dedit ꝓ nobis ĩ cruce et quotidie tur per Jeremiaʒ . v. Circuite vias et
le dat ſe nobis ſub ſpẽbꝰ paĩs et vini ⁊c. aſpicite et conſiderate et querite in pla
in Tintn In multis locis ſacre ſcripture manife teis. an inueniatis viruʒ facientẽ iudi
nici 4 ſtat᷑ ei? libetalitas. Ipſũ igit᷑ inſeqᷓndo ciuum et pꝛopicius ero ei.q.d.non. Et
u nbe ſis liberalis q; ſapiẽs dicit Ecẽj.xxix. Eʒechie.xxij.Ecce pꝛincipes ſinguli in
Seni⸗ ꝙ diuitie erogate addunt plimos ami bꝛachio ſunt ad effundendum ſangui⸗
1 ſehnn cos.Et policraticon libꝛo iij.capi.xiiij. nem.patrẽ ⁊ matrem contumelijs affe
ahil narrat qᷓliter tytus rõne ſue liberalita cerunt.aduenã columnati ſunt.pupil⸗
an, Nenn tis fuit factamabilis atq; auariciã ſui lum et viduam contriſtauerunt.Et Z=z a
iſue 4 patris cauſata liberalitate curauit vt charie vij. Noluerunt attendere. verte-
ceiſi 4 toto ei placentia foꝛet in largiendo.et runt ſcapulas recedentes. aures ſuas
itiſi⸗ tanto aĩo affectabat dare munera ꝙ vl⸗ aggrauauerũt ne audirent et poſuerũt
i/ tra poſſe dona ꝓmittebat.Et cũ redar coꝛ ſuum vt adamantẽ ne audirent le⸗
u 1, guerer dicebat.nemo inquit a facie pᷣn gem.clamabunt et ego non exaudiam „
ſ un “ cipis debet recedere triſtꝭ. Añ cũ qua Etꝑ iſi erunt per omĩa regna: id ẽ diſpeꝛſi
nnn dsõ die nihil contuliſſet dicebat.Oami per diuerſa toꝛmenta.quia terra de⸗
ſabe liess plabn ane GFetee

ple per eoꝛum peccata.

¶ Pꝛumũ eſt doctrine ⁊ veritatis.

Sabbato prime dñice

ſolata ẽ ab eis. Et poſuerũt terrã deſide dis nõ capit.lumẽ eiꝰnõ ꝑcipit.caloꝛeʒ

rabilẽ.ſ.głiam padiſi qſi deſertũ: ſup⸗ non ſentit: ſic ad eiꝰ fructũ nõ ꝑnenit.
Ergo iuxta ſentẽtiã ſctõꝝ nolle audire

——

Pie Penti ad ſecũdũ ĩ q de collau⸗ verbũ dei ſʒ ißm refugere: ſignu eſt re⸗

dat eligẽda vtilia ꝑ appetitũ pꝛo pꝛobationis. Quis libẽter nõ auditver

battois: ibi. Q bonũ ẽ tenete. Eſt no⸗ ba illius amici quẽ diligit.ſʒ dei verba

Scðm bonũ qð dẽmꝰ tenere ẽ mĩe
¶ Secũdũ e ſt miſericoꝛdie ⁊ pieratis ⁊ p etatis. Ecci· xv. Qui timet deũ faci
Tertiũ eſt gloꝛie ⁊ iocunditatis. et bona.⁊ qͥ ↄtinẽs ẽ iuſticie apꝑhẽdet
ꝛimũ ergo bonũ ꝙ debem tenere ills: obuiabit illiqſi mat᷑ honoꝛifica⸗

n ꝙ triplex ẽ bonũ qð dẽm tenere. Bebe rẽnuũt: qꝛ ipᷣm non diligũt

eſt doctrine ⁊ veritatis.pᷣs. Bonũ mihi ta.Exẽplũ ·ſic em̃ impoſſibile ẽ ignẽ ar⸗
lex oꝛis tui. Exẽplũ.ſic em vrſo nihil ẽ dere ⁊ no lucere:ſic impoſſibile ẽ deũ ti
vulcius melle. auaro nibhil amabilius mente in bonis oꝑibus ſe nõ exercere.

auro.ceruo ſitiẽti nihil deſiderabilius Hec ſũt illa bona oꝑa q̃ reqͥret deus in

aqua: ſic aĩe deũ ↄcupiſcẽti nihil pᷣcioſi die iudicij qñ dicet.Eſuriui ⁊ non dedi
us vbo: vt patuit ĩ magdalena q̃ dulcit᷑ ſtis mihi mãducare.⁊c.Sed multi ſũt
audiebat vbũ xpᷣi martha miniſtrante ſicut vitis aliena qᷓ̃ expectata eſtvt face
in cura laboꝛãte Luẽ.x. lã vᷣbũ dei in r 2
aurib?audiẽtiũ eſt delectabile maxime Aliena vitis ſeparatio a deo: lãbꝛuſca

ret vuas: fecit aũt lãbꝛuſcas.E ſaie.iiij-

in ꝑſonis deuotis qͥ ita delectat᷑ in iſto ſeq̃la vanitatis. Rue oꝑa charitatis de

pane ꝙ vix ſatiari pnñt.ymo nõ pnñt nec ſignantur. Lũ ergo de apud pctõꝛes ſit

etiã faſtidiri: ſed quotidie deſiderãt re miſericoꝛs reſtat ꝙ nos ſim miſericoꝛ⸗
fici tali cibo.vt ſunt illi pauꝑes campe des erga inferioꝛes ⁊ delinquentes nec

ſtres q tãqᷓ ſilueſtres viuũt ꝓpt᷑ defectũ nõ⁊? indigẽtes. Et maxime rectoꝛibꝰrei

pᷣſidẽtiũ ſibi qͥ nõ miniſtrãt:ſed miſtra publice hoc ↄuenit:q;ꝛ cũ habeant regi⸗

re volentes impediũt. Eapꝛopt᷑ bũ dice mẽ vniuerſi:reſtat vt mẽbꝛoꝝ defectibꝰ⸗
bat Jere.in Lreñ. Paruuli.i.hũiles et ↄpati diſcant.Alias em̃ reſi publica diu

deuoti. petierũt panẽ.ſ.doctrine.et non turna foꝛe nõ poſſet. Añ Ouidiin li.ð

erat q frãgeret eis ꝓprt inſufficientiã pᷣ triſtibꝰ. Si quotiẽs peccant hoĩes ſus
ſidẽtiũ.Et nõ immerito deuote ẽ audiẽ fulmiua mittant. Juppiter ex alto cito

oũ atq; in coꝛde impᷣmẽdũ: qꝛ ẽ virtutꝭ inermis erit. Que verba ſonant pᷣncipẽ
illuminatiue ꝑ quã ꝑficit cognitinã.g“ debere miſereri. Nã et veteres clemen⸗

q̃d diuino vbo vtili/ aĩe eẽ debet ⁊ dul⸗ tes extiterũt.ñ Aaleri li.v.narrat ꝙ
cus. p̃s. Lucerna pedibꝰmeis vbũ tuũ Marcus marcellinus hoſtes ſuos cyra
lume ſemitis meis.Lumẽ ſemitꝭ ho⸗ cuſanos cepit: int quos fuerat vnꝰ qui
minũ eſt idẽ verbũ in opus aiaʒ ꝓmo⸗ erat ditiſſi. imꝰ. Quẽ intuẽs Marc?⁊ cõ⸗
uẽs ⁊ mouẽs.lã vbũ diuinũ ſoli ðꝛ eẽ ſiderãs infoꝛtuniũ ſuũ: lachꝛymis ab
ſimilimũ:cuiꝰofficiũ eſt tenebꝛas pelle ſtinere nõ potuit. ſlarrat etiã Juli?ce⸗
re ꝑ emiſſionẽ radioꝛũ.⁊ cũcta diſpone ſar videns caput Põpei ini mici ſui:la
re ad fructificationẽ gimuluplienione chꝛymas dedit. nde Señ. Magnoꝛũ
radioꝛũ.⁊ terras incedere ꝑ radioꝛũ re viroꝛũ eſt offenſã negligere. Et Boetiꝰ
ꝑcuſſionem. Sic wvbũ dei eſt tanq ſol: Maximũ gen? vindicte ẽ poſſe vlciſci.
illuminans contra tenebꝛas ignoꝛantie naʒ ſufficit poſſe.Et Naleriꝰ vbi ſupꝛa
Eſt inflammans contra frigus malicie. dicit.ꝙ Eeſar audita moꝛte Cathonis
eſt fructificans:contra toꝛpoꝛem pigri emuli ſui doluit. ⁊ primoniũ ſuis libe⸗
cie.Eſt etiam hamo ſimilim u: eo ꝙ pi⸗ ris reuauit:ipᷣoſq; fouit ⁊ ꝓtexit.hHhoc
ſcẽ non capiat niſi pꝛius capiat᷑ a piſce. idẽ recitat Auß.in. v. de ci.dei · c. ix · u
Sed ⁊ qui diuinũverbum pꝛius oꝛe coꝛ regens imꝑio ppłm romanũ memento

2

neere
sig
milſerie
falib.

dlſcat:

Cuisd
fernoꝛe
Fnbra
ſcuaſt
tgond
habet
hülteer
berchan
Aiouͤ
ſegnicea

184

feinc
fe alud
lriudi
G
N
Wift⸗

cheb:

cane
latoꝛi
Dumm
gluse⸗
Naiu
1O
nnng
cnänul
6
d
Uing
aul
dirit
there

htchne
tünoghent.
nollemin
aſgnückt
töandi
uſßdaivann
nnondgi
tenetinie
cegy
k hononf⸗

blei ignen

ſchüee deün
tnoanrere
reqrerdeusn
niui tnondet
Ged multiſt
macſtytſan
1s Eſale ii,
deorlwonſ
charuansn
mcina
ſimmiſanan
dlnqlentsſt
menecnuh
ihubemn,

defe

eſpublian

Olidiin
ant hoitsſß
tereraliodh,
ſumpnelt
ennan
oſtsſilggli
Sfocnfl
nes Mn
lalgieß
rrai ii⸗
innniſi

W αααaν oſnant

Sermo

parcere ſubiectis ⁊ debellare ſiperbos
ẽs igit᷑ maioꝛes et ſuꝑioꝛes debẽt eẽ

miſericoꝛdes. Eteõ eis oñdit᷑ in natu⸗

ralibꝰ.lã dũ camelłlꝰinfirmat᷑ nec man
ducat: ceteri ↄpatiũt᷑ ⁊ eo mõ abſtinẽt.
Ouis dũ ↄſoꝛtẽ iacere videt infirmã in
feruoꝛe ſolis ↄtra vmbꝛã ſe apponit: vt
vmbꝛa illiꝰ aliam refrigeret:a ſic ad pa
ſcua ſurgat.Apls.Qiis infirmatur et
ego nõ infirmoꝛ. Gallina anteqᷓ; pullos
habeat clara voce crocitat.poſt rauce ⁊

hũiliter qſi ↄpatiẽdo:ſic hõ qñ in ſe ha

bet charitatẽ dei miſeret᷑ infirmitatibꝰ

alioꝛũ. OQ pple dei intellige. Mĩiaẽ dũa

regni celoꝛũ.qꝛ regẽ poſuit ꝓ redẽptõe
nĩa.⁊ vſq; in vterũ vgĩs fecit deſcẽde⸗
re.in cruce leuari.⁊ ad inferna deſcẽde

re.⁊ iudicij ptãs ſibi data.mĩa ſuꝑexal

tat iudiciuʒ.Hoſtiaria cẽ paradiſi.Ecci.
xvj.Ois mia faciet locũ vnicuiq; ſᷣm ꝓ
pꝛiũ meritũ nulli negat introitũ.Coꝛpꝰ
dñi fregit in duo fruſta.coꝛpꝰ ad ſepul⸗
chꝛũ:aiaʒ ad infernũ fecit volare.deum
carne induit.ſecura ẽ de remiſſiõe pec⸗
catoꝛũ:qꝛ hʒ patẽtes lr̃as euangelicas
