urc
uun turbine
Dinclachin
lopobiotlſoari
ndusdeclpi
none xle
Mnquspangt
ntleſcneri

mohe riin hh⸗
Mapooptertrig

–
und. Nan
Cſaumdehrc,

epaenentian.
NRnmiſerxla⸗

Vccdz ſreod. 2

lenmhſate;,
äremoinng
etodin 2H

tbonum oſent.

ieqnlen nol
13KLD.
nüflianſtaiͤſit
isfmoͤe⸗ w. d.
nöe rruiſheſe
moe edch.
nhocaae

boli fluunn iadna

gors ſernh⸗
ginusoſirſe
eN.
aNNNNNge
di1.
nni

ium
röne tbide l.

Lockültttantdee

A.
sthiere hennant
mmenptz.
antgicclei ſen

aiſnuf

grtaizlii⸗
1spenitarhnon
. ſt2.

R
unm m ny⸗
lamm ä.l
hm.

*“ er.tenpe⸗

9domimnepii, 1 WMWMhourndus eſt deſerẽdꝰ auig multa ma⸗
la nobis infert ibi d m.a

Mundus decipit ⁊ faliir tripliciter . er⸗

Alphabetica

nur per xpᷣm ſermone.ij. A. v.
iſericoꝛdie coꝛpoꝛalis pꝛemiũ conſi⸗
ſtiti in mibuvs ſmiluer ſpiritualis.ſer⸗

mone.xxvij. Z. per totum.
Ad opus miſericoꝛdie inducimur ꝑ ex

empla creaturarũ ibidẽ.a
Miſericoꝛdia ſpiritualis cõſiſtit ĩ iniu
riarum er rancoꝛũ dimiſſione ſ. ermone.
xx vij. B. per totum.
Mia decẽ petit pꝛo hoĩe:⁊ iuſticia alia
decẽ cõtra ipᷣm ſermone.xxxj.R·
Mia dei ad pctõꝛes eſt magna triplici
mopo ſermone.xxxv.a

Miſericoꝛdia dei cõparatur fonti ppt

tria ſermone. xliiij. poſt. l
Miſericoꝛdia mundana patienter poꝛ⸗
tata flagellat carnem. ⁊ hec eſt triplex.
ſermone. xx vij. .

Moꝛtis memoꝛiam debemus haberey

pter hec ſermone.ix.a.Et ſer.xliiij.
Moꝛitur aliquis inuitus.i.extra ſuun
velle vtrũ ſit malũ ſ. ermone. xx
Moꝛtẽ crucis elegit xp̃us ⁊ nõ aliã pꝛo
pter multas cauſas ſermone.xlviij.x
Moꝛiendi an fuerit neceſſitas in chꝛi⸗
ſto ſermone.xlix. E.

Mundũ ſequi eſt ſequi amare adul⸗
terum.pꝛoditoꝛẽ ſuum.diaboli domini

um.a ſequi falſum amicũ ſer.vij.lłh

Mungus eſt plenus immüdicijs ideo

contemnẽdus ſermone.xix.M
Mundũ contẽnens onoſ⸗ citur 1 tria
ſermone eodem poſt. IlI

Maungdus aſſi imi atur ſeno. nebule. tele.
ſermone.
Mundus dicitur mare ſe ermone . xxvj. d

Et cõparatur mari pꝛopter tria pericu⸗

la que in eo reperiũtur ſermõe.xliiij.E

Mundus eſt fugiendus pꝛoptervento⸗
rum turbinẽ ſermone.xxx.Z

mone.xl.a. a
Mundus ↄparatur ſcacarioæ mundani
familie ſcacarij ſermone.xl.b.b
Mulier cananea habuit magnã fidem.
ſermone.xiiij.H.Rocauit chꝛiſtũ filiuʒ
dauid pꝛopter tria ibidem. J. Tria ha⸗

buit que debent habere milite te
ralesibiden 1. tempo
Mulieres multe daͤnantur pꝛopter va⸗
num oꝛnatum et earum ſuperbiam ſer⸗
mone. xxv. R
Mulier vane oꝛnata dicitur idolum ſer
mone.xxx viij.R
Mulieres vane ſe oꝛnantes tenẽtur ad
reſtitutionẽ ſermone.xxxiiij.ll
Mutũ faciunt hominẽ hec ſer.xxij.F
Murmurat falſe penuẽs ſer.ix.poſt.E

NMurmuratoꝛes dicunt᷑ canes ſer.xxij.k

Mundiciã triplicẽ requirit deus in ho
mine: videlicet coꝛdis:oꝛis.⁊ operis ſer
mone. xxviij. M vſq; O.
Munera accipere periculoſum eſt iudi

cibus ⁊ aduocatis pꝛopter quattuoꝛ ſer

mone eodem.L per totum.·
¶ Sequitur de littera l.

Anis eccleſie mili⸗

ſermone. xxvj. D
Nauiculas tres fecit dñs ad ſaluãdum
genus humanũ ibidem .
Ilegare pote ſt quis ſe eſſe ſr ubiectũů alt

cuius dñi duobꝰmodis vide ſer.xiij.a

Nimia ſollicitudo de tepoꝛalib vtrum
ſit pctm̃ ſermone.xx.a.
n goer vide ſi upꝛa. Mercãtia

Bfli equuur de littera O
inatio in pecca

to vnde ꝓueniat ſermone. xxij.D.

Sbſtinat. eſie in pctõ q;tum malũ ſit.

ibidem poſt.
Obſtinati ſiue induratit finaliter daäna⸗
tur. Quid eſt obſtinatio ⁊ quibꝰ rebus

aſſimilãtur obſtinati ſermone. xlvij. Z

Obediendũ eſt deo tanqᷓ ſü umo pꝛinci⸗

pi ibidem E

Obediũt em̃ quidã ſiue etia humilian
tur pꝛopter tria. ibidem
Inobediẽtia vtrũt ſit peccatũ moꝛtale
ſermone. xx · b
Obedientie debetur maius pꝛemiũ ſer
mone eodem ante . b
Ociũ eſt vitandũ pꝛopter tres ſtultiti⸗
as quas inducit ſi ermone. xxiiy .

tantis deſcribitur ã̃ Etrum ad octo

Ocio vacantes irrludlentur in infemo.
ſermone eodem.
Ocio vacantes ſunt camerarij diaboli.
ſunt eius baiuli.ſũt vaſa vacua in eius
ſtabulo.c.ſermone.xlvij.poſt..
Dculi nõ clare vidẽtes ſůt ſe eptẽ ·ſ. ermo
ne. xxiiij. F. G. H.
Oculi dñi quidã ſũt iuſticie. t. ciãtie.
miſericoꝛdie ſermone.xxiij.
Occidit᷑ qͥs tripliciter.ſubtractione do
ctrine.diſcipline.⁊ bone fame ſermone
xxv. A. cum ſequẽtibus.
Odiũ tria mala facit ſermone. v.
Odio qui deũ habent cognoſcũ cũtur per
quinq; ſermone.v.M
Odit pctõꝛ animã ſuã ſermone.v.l
Odientes pꝛoximũ ſunt peioꝛes diabo⸗
lo ſe rmone.ix. poſt. E
dire pꝛoximũ vtrũ ſemꝑ ſit peccatuʒ
moꝛtale ſermone.xij.

Oditur pꝛoxim male quadrupliciter.
ſermone.v. K

Odium eſt deteſtandũ pꝛopter hec ſer er
mone. xij. poſt. Q
Odiũ retinere in coꝛde periculoſiſſimũ
eſt pꝛopter hec ſermone.xxvij. B

Odoꝛem triplicem debem⸗ habere ſer⸗

mone. xx. P.

Offenſa pꝛoximoeſt dimittenda multi

plici ratione ſermoue.v. )
Offẽſas dimittere inducunt quattuor.
ſermone.xxx. PpP
Offenſas remittere docet auguſtinus
Zißkietrer ſermone eodem.Q
Officiũ beeca unn aue auoimodo ſit in hoc
mundo ſermone.xxx. Il
ꝛnatus vanus ⁊ ſuperbus eſt abijciẽ
dus ſermone. xxv. K

Ex oꝛnatu falſo multa mala pꝛoueniũt.

ſermonc. xxviij. C
Eirca oꝛnatum tria ſunt conſi ideranda
ſermone. xxxiiij. O

mMatus vanus 4 ſi uperfluus eſt abijci

endus ibidem.p
Oꝛnatusvanus in mulieribus ? abijci⸗
endus ꝓpter tria ſermone.xlij.R
Nꝛare nò ſufficit coꝛde.oꝛe:ſed cum la⸗
chꝛymis ſermone. viij. poſt.

Oꝛationẽ ne rggrhan duo imped iñt

ſermone. xx. C

Oꝛãti deuote nihil denegatur a deo ſer

mone.xxxvj. C

Oꝛatio deuota fugat diabolum. hoſtes

inuadit.bona acqͥrit ſermõe eodem. A.
Nꝛatio deũ vngit. eſtq; ſibi acceptabi⸗

lis. oꝛãtẽ opoꝛtet eſſe in ratia. quõ eſt

oꝛãdũ:hec oĩa ſ mõe. xl. S. per totũ.

ꝛare debemus qm̃ in hoc deuʒ patro
nũ hademus ⁊ ſanctos ſ. ermone. xlij. X

Oꝛationes noſtras exaudire differt do
minus pꝛopter duas cauſas ibidem. V.

Non exaudit etiã pꝛopter ſeptẽi impedi

menta que ex parte noſtri cauſãtur ſer
mone eodem poſt.-½
Oꝛationes noſtras dũs differt ex par⸗
te ſui pꝛopter duo ibidem.2
Oꝛatio noſtra vt exaudiatur debet fiert
in templo ꝓpter quatruoꝛ cãs ibidem.

Oꝛare docuit nos ille lepꝛoſus qui ro⸗
gauit vominũ vt mũdaret eum a lepꝛa.

poſtulauit in fide.ſine elatione. ſine er⸗
roꝛe.cũ infirmitatis cõfeſſione qð face⸗
re debemus.Aide hec omnia ſermone.
uu. n. pert totum.
,G Sequitur de littera. P

Itientia quid eſt

ſermone. v. G.

Patientia multa bona facit ſ. ermone.

viij. poſt. R.
Patiẽter ſuſtinẽs tria ſe demõſtrat ba
bere ſermone. v. H
Patienter tolerando aduerſitates eui⸗
tantur pene inferni.ſermone.xvj.p
Patienter aduerſa ſi uſtinẽtes ſunt deo
grati ſermone.xviij. V

Patienter debem poꝛtare flagella dei

pꝛopter tria ſerinone.iiij.A.
Patientia tollit peccata et gr̃am donat
patiẽtibus ſermone.xx.N
Patienter omnia ſuſtinuit chꝛiſt!qð
facere debemus ſermone.xxj.J

Patientia in aquerſis peccotinn fugat

ſermone.xxij. X
Patiens querit malos fieri bonos ſer⸗
mone. xxxiiij. A

Petüriaquatt

mone eodem po

nienna habe
buovtotatio n

nenrre.A

Pzientie vint

lerietbidem.
Petientisrene
ſerare ſermone.
Inpriapm
Wacan
Patenacſpo⸗
ſemnone . Bei

ln mutipeer

Tramnttalsstg
Paſſions nemo⸗
Vitenteſemone
Paſtons nione
Gtgrati 1 ſen
Paſſionechuſt
nlgaſſmmilantnrf
s deuosain

ſexr

Paſtochꝛiſtiſt
Cectentint
bidem derra
aſſieni r
cauitpane iigan
duritocglenzf
nſ htn D
mnemigz t ſopten
Peſuchifllg

Pdo⸗ Amuam

licnepßirene
cletispeterh

Paſſtonns menen

feincoreſenne

uſſochuſiſfun
ſanoncrnn

paſiochniſtife
ſermone r lvin.

poſiochuſtnn

channrren ingn

iſroſammeen

inlinn

. le Okl *

eruinli
Weenrzdolt

Aditdein hoftes
kſernöenden d.
daſh uan
ingrtin n
el oertoi⸗

fnboedezun

sſamgherli
Sermnndre difer d
Vaaiusbiten .
Nohter ſchiimhell

Prticclimf
lernapr
bm 2

miim alf
ummecis bigen.

elegoſtse d .

rneun lee.
ſmne dan nd ieen⸗
Esciieſineczfue⸗
ewromnaſno.

nin rlmmh

guick
en
maſexroſun

lo adnenitmesti
ſermone y 4

Knteee

cre ſagdhnt
keg
ceatactgiin s

— A e

.

Bai⸗ 1

Patiẽtia quattuoꝛ bona facit nobis ſe ſer.
mone eodem poſt.¶

tientia habenda eſt in tribulationi⸗

busvt oꝛatio noſtra exaudiatur. ſermo
ne. xxx vj. A

Patientie virtus tribemodis ſolet cter
ceri.ibidem.

Patientis veri eſt patiẽter aduerſa tol⸗

lerare ſermone.xxvij. M
Impatiens tria odit que ſũme diligere
debet ſermone. v. J

Patientia eſt poꝛtatiua oim maloꝛum.
ſe Rarienrir,. Bied ſequentibus.

Kanis n multiplex moꝛtis. penitẽtialis.
acramẽtalis ⁊ gloꝛie.ſᷣmone.ix.A
Paſſionis memoꝛia re qritur ad vere pe
nitentẽ ſermone.xv.Z
Paſſionis mẽoꝛia fugar di diabolũ. indu⸗
cit gratiã.⁊c̃.ſ er. xxxiiij.
Paſſionẽ chꝛiſti nõ habẽtes in memo⸗
ria aſſimilantur fatuis heredibꝰingra⸗
rig peruerſe:r iudeis peſſimis.ſermo⸗

ne.xxxvj. E

Paſñio chꝛi ſti fuit acerbiſſima.ibidẽ.C

Credentibus eſt vtiliſſima pꝛopter hec

ibidem. D per omnia.
Paſſionis xpᷣi bñſiciũ ẽ triplex: qꝛ pla⸗
cauit patrẽ.ligauit diabo ũ . hoĩes con⸗
duxit ad gloꝛiã Fmöe-xxxvij-.
In paſſione filij oñdit pater ſuã iuſtici
am.mĩaʒ.⁊ ſapientiã.ibidem.
Paſſio chꝛi ſti ligauit pote ſtatẽ demo⸗

nis ns u⸗ ad tria maxime.ibidem. &

ione xpᷣi reuelata eſt nobis gloꝛia
S patet tribꝰrationibꝰ.ibideʒ.

paſſionis memoꝛiã ſemꝑ debemꝰ habe

re in coꝛde ſermone.xxxvij.X
paſſio chꝛiſti fuit nobis vtilis triplicit
ſermone.xlv. ante. B

ſermone.x viij.
paſſio chꝛiſti vtrũ fuerit volütaria per

charitatem ſuam: vel fuerit violẽter oc

ciſus ſermone eodẽ.Zper tofrti.
paſſus eſt chꝛi ſtus libẽter. miſericoꝛdi
ter. humiliter ſiue obedienter.charitati
ue ⁊ vtiliter.vide bene.ſ.xlv.A.ꝑ totũ.
pati voluit chꝛiſtus vt ſ nam manl uetu

dinem n oſtenderet: quã ſepiſſime in mẽ
te recoꝛdare debemus.Aide ibi pulcer⸗
rimas auctoꝛitates ad deuotionẽ te pꝛo
uocãtes ſermone.xlviij.S per totũ
Parentes debent infoꝛmare filios ſuos
de multis que multũ ſũt eis neceſſaria.
ſermone. xxv. C. D. E. F. c. B
patrem triplicem debem honoꝛare ſer
mone.xxxviij.D
pater celeſtis eſt depꝛecandus. venera
dus.imitandus.ibidem.

pater naturalis eſt honorandus. educõ

dus. ſuppoꝛtãdus.ibidẽ.E.- per totũ
patri ſpirituali debetur obediẽtia ⁊ be
niuolentia.ibidem. F
paſcit nos chꝛiſtus et gubernat . ermo
ne.vx.
paupertas tripliciter accipitur ſermo⸗
ne. v.
pauperes naſe cimur et hoc i in mente de⸗

bem us habere. ⁊ exemplo chꝛiſti pauꝑ

tatem amare debemꝰſermone. xliiij. J·
pauperum ſeptem ſunt genera:quoꝛuʒ
quattuoꝛ damnantur tria ſaluatur ſex

mone.xlij.F. S.cũ ceteris.
paupertatem chꝛiſti imitani debemſer

monc.xxj. HH

pacem eile factam inter deum 1 homi⸗

nem oſtẽditur in quinq; plagis chꝛiſti

ſermone. xliiij. ante.A
peccatum quid eſt et quibus cõparat.
ſermone pꝛimo.D
peccatum multa mala facit homini ſer
mone eodem. S

peccatum eſt anime diffamatiui. vilifi

cat ſtatum. moꝛtificat ſubiectum.perpe
tuat cruciatum ſermõe.ij.a.b.c.d

peccartum habens non viuit vita natu⸗

re.nec gratic. nec gloꝛie.ſermone eodeʒ

paſſio chꝛiſti fuit ad debellãdũ diabolũ B. E

910 %

Peccatum oꝛiginale quid eſt ſermone

ix. po ſt.. Quomodo purgabatur in
vtraq; lege:ſcilicet nature.ſcripture et

gratie ſermone. xxxiij. P

Peccatum oꝛiginale quomodo contra⸗
hitur:⁊ oſtenditur tribus exemplis ſer

mone eodem. O. Quomodo lauatur.R

baptiſ⸗ mü. ibidẽ. O ber totũ. W

”M

Tabula

Peccatum veniale an poſſit dici macu⸗
la.ſermone.ix.
Strũ poſſit fieri moꝛtale.ibið poſt.A.
Etrum deleatur per gratiam. ibidẽ. XR.
quomodo purgatur ſiue remittitur. ſer
mone.xxxiij.i 5”MVB
In peccato moꝛtali duo ſunt.ſer.ix:p
Peccatũ eſt cauea ſub terranea.ſermo⸗
ne eoem poſt. ?
peccato nos debẽt retrahere hec.ſer
mone. x. M. N. O. DWRD
Peccato inuolutiy nõ ſunt digni roga⸗
re deum. ſermone. xuij. I
Peccatum reddit hoĩeʒ occupatum ne
gocijs tempoꝛalibus euacuatum gra⸗
tijs ſpiritualibus:pꝛiuatũ gaudijs eter
nalibus.facit ipſum miſerum et vilem.
ſermone. xix. C. S. DDD.
Peccatũ tribus modis eijcitur.dicitur
demoniũ pꝛopter tria.ſpoliat hoĩeʒ vir

tutibꝰ.in peccatis ĩduari q;tũ malũ ſit

eſt odio habendu pꝛopter quinq;. ſer⸗
mone. xxij.L. C. VY. E. cũ alijs ⁊c.
Peccatum pꝛiuat animã gratia.ſermo
ne.xxx.M.cũ ſequentibus
Peccare hoĩeʒ tria faciũt.ſer.xxxij. EF

Pohenm dnos rationes.fer.xxxiij.hh.
Peccatum eſt deteſtandũ quia illaque

et inſipientibus.ſermo.xl.c-
Peccati occaſio ẽ fugienda.ſer.xlij.
Peccatũ pꝛiuat hoĩem omibus virtuti
bus ⁊ bonis.ſermone.xliij.
eſt deteſtãdũ ꝓpter qͥnq; ibið poſt.A
Peccati imago.ſermone.xlix.d
Peccatum venit ⁊ pꝛocedit a volunta⸗
te.ſermone.xliij.
Pctm̃ ẽ pꝛeuaricatio vtriuſq; legis na
ture ſcripture ⁊ gre.ſermone.xxj.A

Peccatum eſt fugiendum quia dãnifi⸗

cat in bonis pꝛius factis.pũgit conſciẽ
tiam ſpoliat aiam. lepꝛã generat ĩ aĩa.
naturam deſtruit interioꝛem.ſermone.
xxxv. J. per totum
eccatoꝛ cõparatur puero ꝓpter tria.
ermone. xxxv.k —
Compꝑatur inteſtinis ꝓpt᷑ tria ibið.R.
Peccatoꝛ maculans aiaʒ ſuam per pec

catũ magnam iniuriã facit deo.ſermo⸗
ne.xxxix. O.
Eomparatur aſino ꝓpt tria.ſer.xliij. B
Peccatoꝛis vita non habet gratiaʒ.ſer
Danerir Kn .
ecc atoꝛũ ſtulticia eſt fatuitas triplex
ibidem. D. E. F mipte

Peccatoꝛes comparantur ouibus ꝓpt

tria.ſermone.vij.l J. e
Pecatoꝛes vtrũ deus exaudiat.ſermo⸗
Pctõꝛes occiſoꝛẽ ſuũ abſcõdũt ĩ domo

aie ſue.ſermone.xxx.poſt.M
Pctõꝛes peccatis taniꝙ funibus ligan⸗

tur.ſermone.xxx.poſt. I
Pctõꝛes nitunt᷑ pris potentiã occidere

filium crncifigere. ſpiritumſanctũ exti

guere. ſermone. xxxix. P

Peccatoꝛes deſignantur per laʒaruʒ

triduanũ.ſermone.ij. S
Pctõꝛes ſunt ſtultioꝛes aſinis.ſermo⸗

ne. xliij. C. ſunt cei ⁊ oĩb cecis ſtulxtio

res.ſermone.xlix.c.x··· .
Penitentie deſertuʒ intrare debemus
ſermone.iiij.F. cũ ſequentibus

acii. FF Penitentia eſt pons qui non eſt immo
Peccatuʒ moꝛtale punitur eternaluer

bilis⁊ fixus ⁊c̃.⁊ per crucẽ itelligit pe⸗

nitentia.ſermone.vij. B.
eſtan ie Penitentia eſt quidam potus ſpiritua
at.aſſimilatur tribus homibus ſtultis 8

lis per quã aĩia reſicitur.ibidem.C

Ad verã penitentiã quattuoꝛ inſi

requiruntur.ſermone.vij.poſt. ⸗
Penitentia eſt diligenda ⁊ facienda ꝓ

pter hec. ſermone. ix. B
Penitens falſe contra confeſſoꝛẽ mur⸗

murat.ibidem poſt-
Penitentia eſt oĩʒ bonoꝛum iniciatiua
ſermone. xj. poſt. L. U”MV
Eſt anime ſanatiua.ſermo.xij.poſt.
In penitentia tria debemus pꝛobare-
ſermone. xij. F. G. H
Penitentia comparatur mulieri vid
pꝛopter tria.ſermone.xvj.J.k. ·
Penitentia facta cum caritate eſt cau⸗

ſatiua omnium bonoꝛum ſpiritualium

ibidem poſt.
Sine penitentia vtrum poſſit eſſe pec⸗
catoꝛũ remiſſio.ſermone.xxvj.Q
Penitentiam differre eſt ꝑiculoſum ꝓ

hereg
Popr
Ponr
fmat
Nnpo
Pontei

mone. xxxvj. S

dum. ſermone. xxxvj. poſt. S

Alphabetica

pter ſex.ſermone.xxix.poſt..⸗
Penitentia cõparatur viti:oliue: amig
dalo.⁊c̃.ibidem.L. per totum
Penitẽtia nos reiũgit deo.ſer.xxxv. B
Penitentia ſera non eſt ſecura ĩmo pe

riculoſiſſima.ibidem poſt.c

Ad penitentiam n os inducunt hec. ſer

Penitentia que nos ducit ad poꝛtũ ſa⸗
lutis debet habere tria.ſer.xliiij·F
Penitentiam quidam agunt ex carita
te:quidam ex timoꝛe.ibidem.L.

Penitentia poſt moꝛtem eſt inutilis: ꝓ

pe moꝛtẽ eſt difficilis.ibidẽ poſt.M

Penitentia nullum reſpuit peccatoꝛem

ſermone. xlvj. poſt. S

—

Penmttentia eſt pons per quã debemus

tranſire ad gloꝛiam.ſermo.xlviij.V
Penitentes multi ſũt ſimiles beato pe
tro.ſermone.h. 2“

Pemtentib? de ꝓmittit tris.ſer.iiij. G

Penitens falſe murmurat.ſermo.ix.

Penitens tria debet deſiderare.ſermo
ne.xvj.poſt. k
Penitẽtes paſcuntur triplici pane.ſer

mone eodem. M

Penitens cõparatur agro pꝛopter hec.
ſermone. xx.
Penitens vere debet coꝛpus fuum fla⸗
gellare.ſermone.xxix. .-.
Penitens debet inſequi dauid dicendo
peccaui.ſermone.xxxv. c
Non penitentes habẽt duplex incõmo
Penitentes veri debent inſequi modũ
antiquoꝛũ penitentiũ.ſermo.xlvj.G
Penas inferni nullus poſſet expꝛimere
ſermone.xix. O. per totum
Perſeuerare debemus in inceptis ſer⸗
mone.xiiij.poſt.lIl
Peregrinus fuit xpũs quo ad oĩa que
peregrino ſpectant.ſermo.liiij.ꝑ totuʒ
Populus dei triplex.ſ. drrrvi.
Pontifex noſter xpũs fuit electus: con
firmatus ⁊ conſecratus.ſer.xxxvij.J
In pontificem debet elegi homo virtu
oſus ⁊ non puer.ibidem poſt .

Pontifex conſirmandus debet habere

ne eodem.k per totum

quattnoꝛ.ibidem poſt.KE
Pontifex conſecratus efficitur cuſtos
aĩarum.ibidem.M
Pontifex ſiue etiã paſtoꝛ dʒ paſcere po
pulum ſuum triplici pane.ibidem.Il
Pꝛelati moderni quare non ſanctiſicã
tur.ſermone.xvj poſt. M)·
Pꝛelatus fugat demonem verbo pꝛedi
cationis:⁊ dicitur canis.ſer.xxij.
Pꝛelatus ſiue paſtoꝛ debet habere pa⸗
nem.baculum: coꝛnu:canem.ſermone.
xxv. B. cum ſequentibius
Pꝛelatus debet ire triplicem viam. ſer
mone.xxxij.in pꝛincibio
Pꝛelato ĩiſufficiẽti contigit ſicut pheito
ni filio ſolisibidem. 1 J
Pꝛelatus bene volens regere debet ha⸗
bere tria.ibidem..per totum.
Debet viuere honeſte vt ſit lucerna ſuo
rum ſubditoꝛum.ibidem. y Sð
Debet patrimonium cruciſixi pauperi
bus diſtribuere. ibidem. Yæ
Debet deſcendere in occurſum xpᷣi pio
ximi ⁊ ſuupſius.ibidem. ?A..
Circa ſuum ſtatum ſũmopere debet cõ
ſiderare quattuoꝛ.ibidem poſt ¶¶D..
Deber eripere ſubditum a moꝛte culpe

Pꝛelatuʒ ſiue paſtoꝛem duo reddũt cõ
mendabilem.ſermo.xxxij.c
Debet cognoſcere ſuas fragilitates in
diget lumine ſapientie pꝛo conſilio ha
bendo non debet recurrere ad laicos.
ſermone.xxxij.d.E
Pꝛelatis ſiue paſtoꝛibus fiet iudicium
duriſſimũ ⁊ triplex q̃ſtio.ſer.xxxij.E
Pꝛelati multi ſũt ſicut oculi mali in q̃
bus ſunt multi defectus. ſer.xxx vij. L.
Pꝛedeſtinationis ſignũ.ſermo.lv.
Pꝛedeſtinatio quid eſt ⁊ quomodo eſt
a voluntate diuina:pꝛobatur multipli⸗
citer.ſermone.xxxiij.)
Pꝛedeſtinatio nullam habet cauſam.
ibidem ante. k
Atrum imponat neceſſitatem

n. ſermo⸗
Pꝛedeſtinatio nihil diminuit de libero
arburio.ibidem poſt.R S

”Mĩ

4

Tabula

Pꝛedicatoꝛes ſunt honoꝛandi ⁊ eoꝛum
verba audienda:ſermone.xxxij. poſt.
Pꝛedicatoꝛes verbi deit ſi mali ſunt ta
men eoꝛum doctrina eſt bona teſtimo⸗
nio chꝛiſti. ſermone. xlvj. Q. per totum
Pꝛedicatoꝛes dicuntur piſcatoꝛes que
paucos capiũt piſces nota cauſam.ſer⸗
mone.xl vij. A1
Pꝛedicatoꝛes debẽt ſe ingerere impoꝛ⸗
tune ad pꝛedicandum. ibidem. F
Pꝛedicatoꝛibus tria ſũt neceſſaria. ſer
mone eodem poſt. ·.
Paedi⸗ ationis officium aſſimilatur of
icio pꝛeconis pꝛopter duo.ſer.eodẽ.G
Pꝛedicatoꝛes bene pꝛedicantes ⁊ male
viuentes ſunt ſimiles hijs ſe ermone .
xxiij.poſt. O
Piſcatoꝛes dicuntur pꝛelati. piſces ho
mines lutoſi ideo non poſſi unt capi.ſ. er
mone. xlvij. B.
Pꝛoximꝰ quadrupliciter male oditur.
ſermone. v. R.
Pꝛoximum non diligunt qui ei mole⸗
ſtias quotidie inferunt.ſermo.viij.Il
Pꝛximum odire vtrum ſemper ſit pec⸗
catum moꝛtale.ſerinone.xij. O
Pꝛudentia duplex.bona 3 mala. ſ. ermo
ne. xviij. R. X.
Pulcritudo triplex:nature: gr̃e:⁊ glo
rie.ſermone.xxviij.J. k. ¶
Pulcritudo ſpiritualis in hoĩe ĩ quat⸗
tuoꝛ conſiſtit.ibidem poſt.k
Pꝛincipes debent cauere a muneribus
pꝛopter quattuoꝛ.ſermone.xxviij.

Tferere de littera.
erere debem? de⸗

um per fidem.ſermone.viij. ¶
Querendus eſt deus per confeſſionem
ibidem. M
Queſiuit chꝛiſtus afflietos: diſpert. os:
abiectos.ſermone.xlv.C.

QH T equitur de litter a. R.

per totum.

necidiuant. ſermone.xxxi 3

Venamare quidam credunt᷑: ſed non

Ald recigi iuuʒ tria monent. ſ. ermone ibi

F dem. k. L. M

Recidiuantes triplici demonis digito
tangunturibidem poſt. K

Recidiuantes ſunt in magno periculo

ratione ingratitudinis.ibidem. IlI
Beconciliari debemus pꝛoximo odiuʒ
⁊ rancoꝛem dimittendo.ſer.xxxiiij.V.
Bemittere iniurias quattuoꝛ inducunt
ſermone.xxix.H

Remunerantur iuſti tripliciter ſermo⸗

ne.xj. E. d. E

RKeuerti debemus ad duům bꝛopter tria

ſermone. xxxv.
Keuerti debemus ad chꝛiſtum ber be⸗
nitentiam. ſermone. xlix. B.

Beſtituere alienum vix volüt 6 urarij

ĩmo nunẽy. ſe ermone. xliij. R

Reſurrectionem eſſe poſſibilem aſten⸗

ditur tripliciter. ſermone.xxxvj.

Reſurrectio chꝛi ſti fuit cauſa noſtre re
ſurrectõis qꝛ veracit᷑ ſurrexit. ibidẽ. B.

RBeſurrectio chꝛiſti coꝛpoꝛalis fnit re⸗

ſurrectionis noſtre ſpirituslis exẽpla⸗ “

ritas.ibidem.H
Reſurrectio chꝛiſti habuit duas excel⸗ 2

lentias ſiue duas cõditiones ſuper oẽs
glias reſurreetiones.ſermone. lij. d
RBeſurrectõnis chꝛiſti veritas multipli J
citer pꝛobatur. ibidem.E
Beſurrectionis chꝛiſti per ſi anctos pa⸗

tres poſtulatio.ibidem.

Neſurrectionis chꝛiſti gratioſ⸗ 3 dem

ſtratio.ibidem. G

Reſurrectionis chꝛiſti per mariam in⸗
ue ſtigatio ⁊ quomodo chꝛiſtus vocat
cythara pſalterium et gloꝛia. ibidẽ. H. ..

Zeſurrectionis vere ſigna. ſer.liij-.k

RBeſurrectio generalis an ſit expectan⸗

da ⁊ ſperanda.ſermone.liij.ante.R

Beſurrectionis dubia chꝛiſtus remo⸗

uit per hec.ſerinone.lv.per totum

7 vacare raͤot 7 contemplatio

Bacnores debent eſſe mũdia ſine ma
cula.ibidem. F.

ESe cerg de littera. BõS.

ſeptem neqnitias. ſermone. .

gmen
dulte
ſermon
een
factoce
Sacrit
ſermo
Gang
us.
reſtit
mone
Vong
dutit
ct
ſuſer
Gaiſ
ſernon
Gatiſt
ſenniam
Oatiſfa
Patient
Sariſi
cgtoe
Satit
mone.
Sari
wari
San
ſemmo
Gemn
fultter⸗
Cemnu
nopop
ſemone
Kerlin
clpuo.
Serun
ana p
deendu
Lequt
viatn.ſ
Seui
ſtcieo

Gehi

s n
ott⸗
nn
imciin,

miünk.
tinducum

terſerne

wn n4

ungerß⸗
üt rri
re
ſanoſtret
As mn⸗
R
uptdl⸗

liper ds

nelied
Emulthl

ſungtef

a

rnaund,
viſtus i
zuha⸗
ſerlis
ſema
iiannh
iſtus . /
e

debe

me

,—
—K

didſten

Alphab etſca

Sacerdos foꝛnicando vel coniugatus
adulterãdo.quis illoꝛũ magis peccat.
ſermone.xxxj.KE

Sacerdotibus non docentibꝰverbo vel

facto cõminatur dominꝰ.ſermo.xxx.O
Sacrificiuʒ deo acceptabile eſt triple
ſermone. xlij ·
Sanguis chꝛiſti eſt criminum expiati
uus. ſepties fuit effuſus.eſt ſolaminis
reſtitutiuus.voꝛaginis euacuatiuꝰ. ſer
mone. xxxvij. O. P
Sanguis chꝛiſti non eſt blaſt pheman⸗ ⸗
dus ſed honoꝛãdus.ſermone.xlviij. O
Sanctificatio noſtra in quibus conſi⸗
ſtit. ſermone. xiij. V
Satiſfacere poteſt homo dupliciter.
ſermone.). M
Satiſfaciendum eſt peccatis per peni
tentiam et ꝓꝑ reſiſtentiã.·ſer.iiij. S.
Satiſfaciẽdum eſt aduerſitatibus per
patientiam.ibidem. ADA..
Satiſfacere non poteſt homo pꝛo pec⸗ ⸗
cato ex ſeipᷣo.ſermone.v.il

Satiſfactio cõparatur ſieboronne ler⸗ Æ◻—

mone.xliij. R
Satiſfacere debemus peccatis per co⸗
n lun. ſe mone.xl. 5 2d⸗
eruire debemus deo co ꝛeropere
ſermone. v. A. B. E.
Seruus dei accipitur dupliciter. gene⸗
raliter ⁊ ſpecialiter.ſermone.xv.S. T.
Seruus dei generaliter accept eſt om
nis populus ⁊ debet habere quattuo: .
ſermone eodem. S⸗
Seruire debemus deo tanẽy domino ß
cipuo.ſermone.xxiij.S. L
Seruns dei debet eſſe munus ſine ti⸗
ctura peccatidebet eſſe velox ad cuſto
diendum mãdata eius.ſer.eodẽ.C.A.

Sequi debemus chꝛiſtum per triplicẽ

viam. ſermone · xlvj. J
Sequi debemus chꝛiſtum per viam iu
ſticie:obedienter: velociter:perſeueran
ter.ſe mone eodem.L.M. N.O

Ad ſequendum chꝛiſtum tria nos iu⸗

uant.ſermone eodem poſt.O
Sibilat diabolus vſurarius: lInxurio⸗
ſus.ſermone.xlvuj. Q.
Spiruus triplex.i. ermone. xxvj. F

Spirituſſ⸗ ancti dona a deo fluũt per in⸗
fuſionem.ſermone.xj.
Spes noſtra in deo debet ponl ſenno ⸗
ne. xviij. Q¶
Societas mala eſt triplex que omino
eſt fugienda.ſermone.vij. J

Sollicitudo nimia de tẽpoꝛalibꝰ⸗ vtruz

ſit peccatum.ſermone.xx.A

Subiectum ſe eſſe alicuius domini vdvu
obus modis poteſt negari.ſer.xiij. A.
Super bia eſt deteſtãda.ſermone.x.F.

et. xix. YJ. ⁊. xxiiij.

Superbia impedit cofeſſionem.ſ. ermo

ne. xxviij. poſt. E

Superbi nunq ſaluantur.ſermone eo⸗

dem. R&

Superbiã deteſtatur dñs pꝛopter hec.

ſermone.xxxix. Q.

Spec ies ſiue pulcritudo triplex ſermo

ne. xxviij. J

Stugere debemus in tribus. ſermone
xxvj.L. cum ſequentibus.

¶¶ Sequitin de littera. E
Erra poteſt ce con⸗

aſiderari tripliciter.ſer.xj. A
Tempi
bus noſtris.ſermone.xxvj. 3

Tempus triplex eſt deo gratum bene

placitum ſermone.xxxvj. P.

Tempus vite noſtre dicitur tẽpus mi⸗
ſerendi:pꝛoficiendi:et congregãdi.ſer
mone.xliiij.Il. O. D
PZrinitas perſonarum in diuinis ⁊ vni
tas eſſentie pꝛobatur multipli iciter. ſer

mone. xxj. K

Tribulatõnes patienter poꝛate fugãt

peccatum: ⁊ ſinaliter perducunt ad re⸗
gnum eternum.ſermone.xxij.x

Temptatio duplex:vna ſuſtinenda.al
tera fugienda.ſermone.nij.x

Temptatio que eſt fugienda quadru⸗

plici motu euenit.ibidem poſt.x
Temptationes malas volens concul⸗
care tria debet facere.ibidem ante.
¶ Sequitur de littera.A

„Jerbũ dei ẽ cũ hũi⸗
. it te audiẽdũ.ſ.iij.poſt. P
Aerbũ dei ꝓpter malã vitã pᷣdicatoꝛis

us vtrũ liceat obſeruare in acti⸗

Aerbum de
hoĩem: pꝛeſentiam dei monſtrat. cibat
diam. c.ſermone. xxij. E

nõ eſt coõtẽnẽdũ.ſer.iij.A.⁊ ſer.iiij
Nerbũ dei eſt audiendũ qui ibi audiũ⸗
tur multa.ſermone.viij. O
Aerbũ dei illuminat in ſide ⁊ in agen⸗
dis. ſermone. xj. Y
erbum dei eſt libenter audiendũ: qͥa
illuminat: inflammat: capit peccatoꝛeʒ

ſermone. xij.

Aerum cſt audiendũ pꝛopter hec.ſer⸗

AUerbũ dei parum ⁊ quaſi nihil pꝛoficit

vſurarijs.ſermone eodem. )
deuote audituʒ madificat

Nerbum dei deuote debet audiri pꝛopt

Inq; vtilitates.ſer.xxiij.Il.cũ ſeq̃ntibꝰ

Aerbum dei quare non pꝛoficit in coꝛ⸗
dibus audientium.ibidem. )
Aerbum dei deuote auditum mentem

6 mundiſicat ⁊ fecundat.ſer.xxv.poſt.A

Item incitat ad confeſſionem. ſermo⸗
Aerbum dei cauſat quinq; vtilitates.
ſermone.xxxij.
Nerbum dei mollificat:illumĩat:ſanat
ſermone.xxxix.ſl.O.per totum
Aerbi dei auditoꝛes debẽt eſſe ſimiles
illis.ſermone.xlvj.k p-
Nerbuz dei contemnere eſt magna ſtul

ticia.ſermone. xlvij. D
Zerbo dei quidam cõtradicunt per au
daciam oꝛs. ibidem. F
Seritatem dixit xpᷣs de mundo:de iu⸗

dicio:de inferno ⁊ de regno eterno.ſer⸗
mone.xx.Q.per totum

Zeritas quid eſt.ſermone.lj.ante.S

Aeritas non eſt in pꝛincipibus:in iudi
cibus:in diiutibus.:i⁊ muiltis alijs nota
ris.ſermone.hj. S
Aerecundia duplex. ſermone. xxij.
Aeſtis nuptialis debet eſſe munda:ca⸗
lida magna: integra.ſermo.xxij.L. cũ
ſequentibus.
Aeſtis nuptialis eſt innocentia.ſermo
ne. xlvij. E ”
Virtutes nõ acquiruntur ſine duce.ſer
mone. ij. X

*

Rirtutibus nihilvirtuoſius:nihil vtili
us.ſermone.xx.X “
Virtutes debent totum coꝛpus oꝛnare
et tegere. ſermone. xxij. M.
Nidua iuuenis multuʒ impugnatur tẽ
rationibus.ſermone.x vj.poſt.J
NRia per quã debemus ambulare eſt tri
plex.ſermone.xxvj. ⸗NxAoN.
Niam veniendi ad deũ pꝛolõgant ado
leſcentia luxurioſa.patientia cõtemno⸗
ſa:⁊ penitẽtia q̃ruloſa.ſer.ix.E.vſq;.F
Airga qua coꝛrigitur hõ triplex eſt.ſer
mone.xxvij.G. cum ſequentibus.
Airgam diuine iuſticie debemus time
re.ſermone.xxvj.Il
Aita pꝛeſens aſſunilatur nocti pꝛopter
tria.ſermone.xxxj.R
Cõparatur herbe:nubi:hoſpiti.ſermo⸗
ne.xliiij.H.per totum
Nite noſꝑrẽ dies ſunt computandi. ſer
mone eodem.
Nita eterna in hoc mundo habenda ẽ

er penitentiam.ibidem.. ·
ita contẽplatiua eſt ſecurioꝛ:ſed act
ua eſt fructuoſioꝛ.hanc duplicemvitaʒ
poſſunt habere pꝛelati et epᷣi cũ moyſe.
ermone.xl viij. R. per totum .
Aoluntas mala tria mala infert homi.
ſermone.iij.X. cum ſequentibus.
Aolũtatem noſtram feclt deus.ſermo⸗
ne codem. A M
Aolũtas dei ẽ multiplex.ſer.iij.poſt B
Et tripliciter accipi pote ſt.ſer.xiij.R
Aoluntas eſt cauſa peccati.ſer.xl.ij.A.
Vox triplex clamat ad hominẽ.ſermo⸗
ne.xlix.poſt. B
Aſurarij ↄtinue peccãt.ſer.xvj.poſt O
Aſurarij fures ⁊ latrones ſunt ſimiles
bufonibus.ſũt homicide ⁊ finaliter dã

nantur.ſermone.xxj.S.per totum.

Aſurarij nihil reſtiuunt.ſer.xliiij.p
ſura eſt deteſtanda quia contra oẽm
legem.ſermone eodem poſt.

Aſurarij raptoꝛes ⁊ auari fi inaliter dã⸗

nantur quia deum tanq ſũnum bonuʒ
non cognoſcunt.ſermo.xxv.poſt.l
Aſurarius cõmittit tres fatuitates.ſer
mone.xxx. öö⸗

ſut
eqyo
Aſur⸗
fanoon
ſomnon

pis
diurt
ppibe
none⸗
hiof⸗
ſyint
iohe
hianee
pden⸗
fuupe
nisf
bcti
xpügy
lumtne
ppüsg
tatet
khüspe
wordt
PPlpaſl
ſemone
spa
ldine
ſcehf⸗

enihli
S
gtaturni

hbrlgreekn

niscidemn
it. Snigf
Tlex eſit
nrhes.

rnocngehe
voſpiniſen⸗
nputmnd/
do ehut

W5

Npheminj

tepidunſ.

uan
nfen bon

enubrs.
deus ſenmd

ſiſhot
anB
nlapid
hommiſem

lermitl
jes ſun ſ⸗
lediirN
.ertoun

Alphabetica

Aſurarij aſſimilant᷑ bufonibus: vi ere:

equo vmbꝛatico.ſermone.xliiij.

Aſura iterum eſt deteſtanda pprer vſu
rarioꝛum ſtulticiã: vilitatẽ ⁊ periculũ.
ſermone eodem. R.per totum

Sequitr de littera.X
pũs benign' et mi⸗
ericoꝛs eſt ſuſtinendo per patiẽ
tiam ⁊ recipiendo ad mĩaʒ.ſer.j.Il. O.

Xpũs eſt noſtre penitentie pꝛincipium

mediũ ducens ad extremũ:vltimũ refi⸗
ciens per pꝛemiũ.ſer.vij.B. C.D
Xpũs paſcit cõtẽplatiuos:actiuos:⁊ la
ſciuos.ibidem.E. F. G
Xpũs hoĩes dãnabiles permittit laſci⸗
uiare.ibidem.HO
Xpũs inuenit᷑ tꝑe tribulationis.ſermo⸗
ne. viij. R.
Xpũs remũerat triplicit᷑.ſer.xj.C.D.E
Fuiut liberalis.ſermone.xij.ꝗJ
Xpũs vocatur filius dauid ꝓpter tria.
ſermone. xiuij. J
Xpũs paſcit nos ⁊ gubernat.ſer.xv.Q
Debem ei credere ꝓpt tria.ſer.xvj. B
xpũs vult oẽs ſaluos fieri ⁊ hoc oſten⸗
ditur tripliciter.ſermo.xvij.poſt.
xpũs eſt imitandus in paupertate.ſer⸗
mone. xxj. HH
xpũs fuit patiẽs in oibꝰ qð eẽ debemꝰ
ipᷣʒ initando.ſermone.xxj.J
xpũs habitauit nobiſcũ per aſſũptionẽ
hũane carnis.ſermone.xxvj.A
xpᷣi deſcenſus ad genꝰ hũanũ ſaluandũ
fuit per decẽ gradꝰ.ibidem.B.

—

xpũs fuit ĩcarnatꝰ ꝓpt q̃t tuoꝛ ↄ q̃ttuoꝛ
pctã ade.ſermone.xxxvj.B
xpũs venit ad nos vt medicus vt lux il
luminans.⁊c.ſer.xlv. õ⸗
xpũs attulit gaudiũ nobis celeſtẽ here
ditatem ⁊c̃.ibidem.«XA·ar
xpũs paſſus eſt hũiliter:libenter miſe⸗
ricoꝛditer.ſermone eodem.A
xpᷣi paſſio fuit nobis vtilis tripliciter.
ſermone eodem ante. B
xpũs pati voluit vt ſuã magnã mãſue⸗

tudinẽ oñderet ⁊ hoc in mente ſꝑ ſaltẽ

ſepe hr̃e debemꝰ.ſermo.xlviij.

xp̃s moꝛtuus eſt ex ſua caritate.ſermo⸗

ne eodem. ꝑ totum
xpũs habuit plures veſtes.ſer.lj.-
An in xpᷣo fuit neceſſitas moꝛiendi.ſer
mone. xlix. E V
xpũs ĩ cruce iuxta ſe habuit ſerpẽtẽ ſu⸗
ſpenſum qͥ vocatur tyrꝰ.pᷣmo.lj.Z
xpᷣiani ſequunt᷑ xpᷣm in odoꝛe ſuarũ vir
tutum.ſermone.lv.
xpᷣianꝰnon eſt qͥ tm habet nomẽ xpᷣiani
⁊ non rem.ſermone.xlv.x
xpᷣianoꝛũ maloꝛũ quattuoꝛ ſunt genera
ſermone xxvj . .per totum .
xp̃s apparet iſtis de quibus ſer.lij.
xpũs diſcipulis duobꝰ eũtibꝰ ĩ emaus ĩ
terpꝛetabatur ſcripturas ſequẽtes.ſer⸗
mone.liij. O
xpũs ſic tangitur.ſermone.lv.R
xpũs apparuit in foꝛma peregrini diſci
pulis euntibꝰ ĩ emaus.ſer.liiij·ꝑ totuʒ.
¶ Sequitur de littera.v.

Dolatria prouo⸗

cat dñʒ contra mundanos.ſer
one. xliij. S D
dolatroꝛũ ⁊ eoꝛũ fautoꝛũ ſiue defenſo⸗
rum pena.ibidem. ”M
yvdolatrie multi ſũt modernis tꝑibꝰa q̃ᷓ
le peccatũ eſt.ſᷣmone.lv. B
vdolatria quo tempoꝛe incepit.ibidem
Ande venit ydolatria.ſer.xxxviij. G
vdoloꝛum quattuoꝛ ſunt genera moꝛali
ter loquendo.ſermone eodem.h
vpocrite ſunt fugiendi pꝛopter tria.ſer
mone.iij.poſt. Il
vpocrita aſſimilat᷑ miluo ⁊ młtis alijs
ſermone.xxxij.h.per totum
vypocrita ẽ quoddã vydolũ.ſer.xxxviij.l

Fvocrire ſũt ſimie ⁊ aſini diaboli lupi ĩ

ernales. ibidem.
vpocrite ſũt deteſtandi pꝛopter hec.ſer
mone.xxxix. V. per totum.
Ad ymaginẽ dei eſt creatus hõ qrũ ad
duo.ſermone.xxj.A.

¶ Explicit hoc regiſtrum ſiue ts
bula Ad laudem dei Amen

lect
mnu
ſos⸗
ai
letea
giede
ſtir
muhit
crtin:
ltati⸗
enhon
tantole
ſcio lo⸗
quiaſ
gtch
Virtw
hioſ⸗
qben⸗
nufnen
tiplien
ltcſa
hoſtrr
chantta
bioficin
fioreln
figand
vberio
detual
lt cong
aqu
hiigitn
ſatota
ſereth
phonce
ſt diun
Uuſicn
hornlo
lus del

Prologus

¶Sermonum opus nonũ et ſingulariſſimũ ſuper epiſtolas quadrageſi⸗
jme viri religioſi fratris Petri Doꝛbelli andegaueñ dioceſis in ſacra theolo
gia lectoꝛis pꝛedicatoꝛiſq; famoſi ac oꝛdinis fratrum minoꝛum.qð intitula⸗
Atur ſiue vocatur quadrageſimale Wrttli conſciẽtie feliciter incipit.
”””M Pꝛologus.
Euerendo in chꝛiſto patri asnagiſtro Magiſtro Johãni de Nalli⸗
bus ſacre theologie pꝛofeſſoꝛi meritiſſimo.necnon ⁊ ſeraphici oꝛdi⸗
uus fratrũ minoꝝ in ꝓuĩcia ſãcti Bonauẽture miniſtro vigilãtiſſimo
Frater Petrus Doꝛbelli eiuſdẽ oꝛdinis habitu velatus:a in eadẽ facultate
lectoꝛ immeritus pauꝑ pctõꝛ.minoꝛũ minimꝰ:cidẽ ſe offert ad ꝓpetuũ fa⸗
mulatũ.Humane labilis vite decurſus ſalubꝛi eruditione digniſſime pater
nos admonet rebus nõ incũbere perituris: ſed ea oꝑari cõtinue in terris:
quoꝛũ fructus ſemꝑ perſeueret in celis:dicẽte dño. Oꝑamini nõ cibũ qͥ pe
rit:ſed qui ꝑmanet in vitã eternã. Impoꝛtuna igitur inſtãtia ſacre theolo
gie doctoꝛis: oꝛdinis ſacratiſſime marie virginis de monte carmeli: magi⸗
ſtri: videlicet Ludouici Fabꝛi Loſduni oppidi oꝛiundi dioceſis pictaueñ.
mihi intimi ſui gratia.necnõ et quoꝛũdã noſtri oꝛdinis ſacri fratũ rogatꝰ
extiti:vt vnũ opuſculũ ſicuti me audierãt populo enucleare ſuꝑ quadrage
ſimaleſepiſtolas cõtexerẽ·Sed cũ ad hoc me viderẽ inſufficientẽ.imbecil⸗
litatẽq; ac tenuitatẽ ingenij mei ſtultiſſimũq; meviroꝛũ aſpicerẽ:⁊ ſapiẽti⸗
am hominũ non eſſe mecũ:volui me excuſare:excuſaudũq; demonſtrare a
tanto laboꝛe:eiſdẽ ꝓponendoverbũ Jeremie pꝛimo ſcriptũ.A.a.a.ecce ne⸗
ſcio loqui.Pꝛimo dico a:quia rudis ſum ad intelligendũ. Secũdo dico a:
quia ſum ebes ad inueniẽdũ.Tertio dico a:quia elinguis ſum ad dictãdũ
atq; ad congregandũ:et meoꝛũ dicta magiſtroꝛũ coniũgendũ.Triplici em
virtute aiebã indigeo in hoc oꝑe conſummãdo:ſcʒ intellectiua:q̃ ſit inge⸗
nioſa.Inuẽtiua:que ſit pꝛompta facilis ⁊ ſtudioſa. Zraditiua:que ſit elo⸗
quens ⁊ ſerioſa.Ilunc aũt quia inuenioꝛ minus habẽs.deficiẽs in põdere
numero. ⁊ menſura.Pondere dico:pꝛofũditatis intellectiue.ſlumero:mul
tiplicitatis inuẽtiue.Menſura:vetuſtatis eloquẽtie traditiue. Merito me
excuſando dixi. A.a.a.ecce neſcio loqui.Landẽ eiuſdẽ doctoꝛis ac fratrum
