aſpidum ſub labijs eoꝛũ. Patientiã igi
hẽamus in aduerſitatibꝰ.qꝛ in hoc ha⸗
bemus xpᷣm patronũ ⁊ tũc nos exaudieꝛ
in oꝛationibus noſtris

Astã ad tertiũ ĩ q oñdit᷑ auxilia
ttoꝛis ptãs ad nr̃on caſtroꝝ ꝓtecti
oneʒz ibi auxiliatus ſum tui.ẽ notadũ ꝙ
dñus noſter iheſus xp̃s eſt auxiliatus
¶ Pumo vniuerſis hominibus quod ꝓ
bar eius inecarnatio

.

¶ Gecundo in inferno ſctis pr̃ibꝰquod
Pbat eius paſio
¶ Xertio in celo electis omnibus quod
pꝛobat eius reſurrectio
BPꝛimo auxiliat? ẽ vniuerſis hoĩbus
quod ꝓbat eius icarnatio Yſa.xliiij. Ab
ytero auxiliatoꝛ tuꝰ. iõ adiuuit illuʒ qͥ
hyẽbat ſpin immũdũ Math.ix. Exẽplũ
ſicut em bonus rex in pᷣlio auxiliat᷑ mili
tibus mõ confoꝛtãdo. mõ clamãdo. mõ
ſeipᷣm hoſtibus pᷣponẽdo.ſic xp̃ᷣs in hꝰ
mũqdo auxiliatus ẽ nobis bonũ exẽpluʒ

monſtrãdo.ſeipᷣm ꝑ ſuam ĩcarnation?z

boſtibus pñtãdo.hanc ĩcarnationẽ dẽ⸗
mus hĩe in mẽoꝛia ⁊ nõ ſine cauſa.qꝛ ꝑ

N. z; g: ęã facta eſt amiſſoꝛũ reꝑatio Añ eſt no
“ X.

tandũ ꝙ hõ peccãdo quattuoꝛ amiſerat
(Pꝛio foꝛtitudiem intim ꝙ oẽs ĩ infernũ

ſuijpſius cognitionẽ intantuz ꝙ ydola

la adoꝛabat Lertio dei ſicitudinẽ: ⁊ dia

bolituius oꝑa dilexit in aĩam introdu⸗

xerat ſilitudinem Quarto pr̃ie celeſtis

haꝛereditatẽ ꝑdidit hereſ factꝰ ĩferni u
it ergo fact? hõ ꝑ pctin debilis. ſtultus.
ſtulen tin pis pauꝑ iolẽs ergo de pr reſtan

rare ſa ctum in eo fuit ↄtra pᷣmũ defe

enrvßi6& Ping qaun non aurũ vel argẽtũ nec angeluʒz
vel archãgelum.ſʒ ꝓpum filiũ qͥ ĩfirmũ

7 debilẽ hoiem videlʒ qͥ tunc qſi de gra

deſcẽdebant Secũdo ſapiam ſeu dei ·

fulſit baculo.et vga direxit diſcipline

de quibus eis regratur dicẽs Airga tua
⁊ baculꝰtuus ipᷣa me ↄſolata ſũt.ſic ergo

qtum ad pᷣmũ miſit vᷣbũ ſuuʒ ⁊ ſanauit

cos. in pᷣs Cõtra ſcðᷣʒ defectũ nobis mi
ſit ſapiam increatã videlʒ filiũ ſuũ dile⸗
cetuʒ quẽ aplus dicit dei vtinc.j. Cor̃.j.

Et dei ſapiam in quo ſunt oẽs theſauri

ſapientie ⁊ ſcientie ab ſcõdit.j.Coł.ij.vt
E illũ nos ifoꝛmaret ꝙ ydola nõ ſunt a⸗
doꝛãda. vt etiã in illa luce ſapĩe tota hu
mana ſapiẽtia videat᷑ ſtulticia quedã eẽ

ſicut noctiluce q̃ nocte clara apparẽt in

lumie diei nullius oñdunt᷑ cſie valons
ſic de? ſapiam huiꝰmũdli fecit ſtulticiaʒ
1· Cor̃.j.eCõtra tertium defectũ ⁊ miſe
riam deus pr̃ foꝛmã ſuam nobis miſit⁊
figur. videlʒ filiuʒ ſuũ qͥ eſt ſplẽdoꝛ ⁊ ſi
Sura ſubſtãtie eius Heb.j.vt imp ſſionẽ
eius in naturã ſuã tanqꝙᷓ ipſſionẽ ſigilli
in cera i nobis ſiłlitudinẽ ſuã pᷣus amiſ⸗
ſam refoꝛmaret. Ad cuius foꝛmatõis re
ceptõeʒ opoꝛʒ nos pᷣpꝑari.ſicut p̃ᷣpatur
cera ad ignẽ ad ſigillum recipiẽdu ⁊ im
p̃ſſſionẽ. Allã nãq; cerã opoꝛtet eſſe nec
nimis durã nec mollẽ.ſʒ in medio tẽpe⸗
rataʒ. ſic nec nimis duri ⁊ ad obediẽdũ
deo inſflexibiles ⁊ pctõ indurati. vel ni⸗
mis molles qͥ ad moduʒ aque ĩpᷣſſionẽ

ſatĩ amictũ doctrie xpᷣi ⁊ ꝓmiſſa in cõ
feſſione cito dimittũt nõ ſunt apti pꝛo

ſigillo a filio dei recipiẽdo.Sʒ temꝑa⸗
ti ad modũ cere aqua ↄtritionts calida
ſunt apii ꝓ foꝛma iſta recipiẽda q̃ vètit
mũdare ſctã a renouare.j. Macha.iiij.

Per quã is qui intus ẽ renouat᷑.ij. Cor.
liij. Ilo ergo ſigillo renouamĩ ſpũ mẽ⸗

tis vre. Ephe.iiij. Induẽtes nouũ hoĩeʒ

qui renonat᷑ in agnitione dei Colo.iij.
Eoptra quartũ defectum heredẽ nobis
miſit ⁊ ꝓximũ vr heres coheredes nos

faceret ⁊ ꝓximis hereditatẽ venditã re

dimeret. luxta legẽ dei Leui. xxv. Si in⸗
quit᷑ attenuatfrater tuus vẽdiderit poſ

ſeſſionẽ ſuã: ꝓpiĩquus põt redimere lle
ergo pigriteris hereditatẽ redẽptã oc⸗
cupare.ſʒ cum magno deſiderio ⁊ cona
4 tu reuertere ĩ terrã natiuitatis tue dicit
ni incepi ſurgere ĩſirnuate crucis ſuf⸗

dus ad abꝛahã ⁊ ad quẽcumq; noſtruʒ

Peino!
uerhiſi
hubico
üniden
Maowe
Ge
ſnleg⸗
palien
pu⸗
igocti
ſun ghal
hmrergo⸗
iniſnen
dlgtüoch

uikerine

nihigep

dſatiſfae

ſedeign⸗
iſticere vo
egodecan
Pulgriud
(Nonarei.
umaudir

kemtinde⸗

uncta en
afigerin
do marne
u omo:

ſcs,

Mropat
1 ie
ſotcen
elist⸗
pgnore

ahlee
Arguun
inſtap
zilnu
igobisn
iͦſuü dl
e) Coi,
iheſur
öſnr
Hieſonhn
aqteiii
apperi
cſevaloe
Kuliaeh
tai 4 nie
bis uſie
Pledor t;
noſion⸗

e ſigtlli.

madsfe
ſan öen
pigin
ona dſeſ
mellone
dohettiſ
uratvelnd
pe ſ
pnniſſa n
Genpu⸗
ngeiit⸗
Nehni
Dcheiit
ſeni l,

s oeldic
deiobi⸗
nd
V
ai⸗
niem Gin⸗
ihintte
amge
ulnnſ oe
W
liotue dicl

—

☛mͤ

ermo

figuratiue ꝑ abꝛahã loquit᷑ ¶ ¶¶ Scvo
Kgatetes in inferno ſctis patribꝰ.qð

Pbat eius paſſio Yſa.l.c.dixit xs Fa⸗

ciem meaʒ non auerti ab increpãtibus
in me ⁊ ↄſpuẽtibus.Eapꝛopter dicũt ſã
cti pr̃es. Hñs de auxiliatoꝛ meꝰ.⁊ ideo
non ſũ ↄfuſus.Exẽplum ſicut multũ con
funderẽtur latrones ſi ſꝑ tenerentur in

carcere.ſic natura hũana fuiſſq in angn

ſtia magna detẽta ſi ſemꝑ ſtetiſſet ĩ car
cere indignatõis vſq; adhuc ſʒ ſibi auxi
liatus ẽ ꝑ ſuã paſſionẽ quã in mente iu⸗
giter habere debemus ⁊ rõ eſt quia
¶ Pꝛimo eſt acerbiſſima ⁊ gnaliſſima
¶ Scðdᷣoqꝛ eſt oibꝰ credẽtibꝰ vtiliſſima
Pꝛimo igit᷑ in mente hẽamus eam qꝛ ẽ

acerbiſſima ſibi ⁊ gñaliſſima patʒ quia

habẽdo reſpectũ ad iytitatem delicti iu
ſtũ videtun qꝛ maximo ⁊ gñnaliſſimo de
licto maxima ⁊ acerbiſſima gũᷣaliſſima
q; coꝛreſpõdeat pena ſeu ſatiſfactio. cũ
ym legẽ dei Deut᷑.xxv. Scvůᷣm menſurã
peti erit ⁊1 plagarũ modus. Sʒ velictuʒ
ꝓ quo patiebatur xpᷣus fuit maximũ:qꝛ
vĩa pctã humana in ſe ↄpᷣhendebat. Et
fuit gñaliſſimũ:qꝛ om̃s hoies include⸗
bat:ergo xpᷣi paſſio debuit eſſe maxima
intẽſiue.⁊ gñaliſſima extenſiue.Et ſicut
delictũ om̃ia q̃ eſſe deberent mẽbꝛa xpᷣi
miſtica iuoluebat:voluit ita in ommibus
mẽbꝛis ⁊ ꝑtibus ſui coꝛꝑis naturalis ꝓ
eis ſatiſfacere.Et ſicut hõ ꝑ omnes ſen
ſus de liquerat.ita ille qui ꝓ om̃ibus ſa⸗
tiſfacere voluit in oĩbus paſſus eſt MHac
ergo ve cauſa ſuſtinuit.ꝙ caput illð anꝰ
pulcritudo nullo termnio metit᷑ ſpinis
coꝛonaret᷑.ꝙ etiã aures que angeloꝛũ cã
tum audire ſolebãt blaſphemias audi⸗
rent iudeoꝛũ.Et pedes ⁊ manus q̃ illi cõ
iuncta erant qͥ munduʒ oꝑabatur cruci
affigerẽtur.ꝙ guſtus aceto ⁊ ocli viden⸗

do matris doloꝛẽ affligerentur vt pec⸗

catũ pᷣmoꝛum ꝑẽ:ium ⁊ alioꝛũ in oiibꝰ

ſenſibus ↄmiſſuʒ in omibus ſenſibus æ

ꝑtibus patiẽdo ſanaret. Et nos in om̃i⸗

bus eius ꝑtibus ⁊ ſenſibus ꝓ amoꝛe no

ſtro videntes doloꝛem in poſterũů oines

ſenſus ⁊ ꝑtes coꝛꝑis noſtri . pocrars p

eius amoꝛe cuſtodiromus huc nãq;

Arwiliatg e pr ſtis parre 7

effecti om̃s inuitat ad eius vidẽduʒ do
loꝛẽ dicens Treñ.j.O vos ois qͥ traͤſi-
tis ꝑ viã attẽ dite ⁊ videte ſi eſt doloꝛ ſi⸗

em̃ voluit in altum crucis aſcẽdere pati
bulũ vr nobis viã aſcendẽdi in celum ꝑ
penarũ aſperitatẽ oſtẽ deret.⁊ ꝑ illamvi
am nos poſt ſe attraheret.ad modũ aqͥ⸗
le q̃ ?ᷣmo in ramũ arboꝛis ðꝛ aſcendere:
vt pullos de nido ſuo faciat aſcẽdere:et
deinde in altũ montẽ vel aercʒ. Gic xpᷣs
pᷣmo aſcẽ dit in altitudinẽ crucis. Scdðᷣo
in montẽ oliueti.ac deĩide ſupꝛa aeris al
titudinẽ ad celũ.q̃ſi aquila ꝓuocãs ad
volanduʒ pullos ſuos ⁊ ſuꝑ eos volitãs
Deut. xxxij. It pulli matre a mẽbꝛa ca⸗
put — vias ſicut ncce ẽ ſequantur.
Aa hoc em̃ aſcẽdit:vt nos faeeret aſcen
dere ꝑ crucẽ penitentie:⁊ ꝑ montẽ oliue
ti.i.ꝑ oꝑa miſericoꝛdie.Et ſicut mẽbꝛa
non poterũt bñ ꝑ aliã viam ire q; ꝑ iltã
ꝑ quã caput pᷣcedit. Ita nec aliqui pote
runt ꝑ alias vias ad celum venire.qꝛ tin
illo modo aſcẽdit pãdens iter ante eos
Mich.ij.Aſcẽdit inquã pandẽs.i.oſtẽ
dens iter ante eos alio mõ ꝙꝙᷓ alij holes
tranſeutibus viã oſtẽdere ſoleant.qͥ vna
manu eleuata ⁊ bꝛachio extẽſo iter pan
dunt gegris.Hic vo vtroq; bꝛachio ex⸗
tenſo ⁊ manu eleusta in cruce nõ ſolumn
oſtẽdit nobis viã celi ad modũ aquile:
q̃ veraq; ala extẽſa viam pullis oſtendit
aſcẽdendi.ſed etiã de luto peccati extra
xit. et de ergaſtulo egipti eduxit. ſiẽ o⸗
lim ꝑ os ꝓphete ſuiꝓmiſit dicens Ego
dominus qui educã vos de ergaſtulo e⸗
giptioꝛum ⁊ eruat de ſeruitute ac recdi
maʒ de bꝛachio extenſo. Exo.vj Nec ei
ſufficere videbatur vt ſic in altuʒ aicẽde
ret vt ab omnibus videretur quomodo
bꝛachia extendens iter oſẽderet.ſʒ etiã
alte clamauit.Laboꝛaui iquit clamans
in pᷣs. It omni excuſatione poſtpoſita
ab omnibus audiretur ſicut cuſtos vi⸗
nee.lec ſic eductos de carcere vimitte⸗
re voluit.quin eos quantum in eo fui:
perfecte ſanaret. ꝓpter quaʒ ſanitatem
t iiij

milis ſicut doloꝛ meꝰ O Scdᷣo eamin y ⸗
mẽte hẽamus:qꝛ eſt oibus credentibus X vea
vtiliſſima ⁊ hoc młtis de cauſis Pꝛimmo ſco m R russ

5
PES n) N ſ mrerliſſis 88 Aſſm

moi Jia⸗ 2⁰ ℳ Sτοαο vt liſſunea

Sabbato poſt quartã dniciam

ſpilalem ꝓfecte in coꝛpus ſuũ miſticum

inducend o?a gůa ꝓ coꝛpoꝛe illo ſuſti
nuit medicine. Hã ieiunauit ⁊ artã die⸗
sam tennit.vt ſic exceſſum ſanaret gule
a pᷣmis parentibus ↄmiſſum.Sudauit
potationem amarã bibit. ⁊ conuale⸗
ſcentes pꝛopꝛia carne cibauit ⁊ ſãguinẽ
potauit.⁊ de latere aqua fluente balne⸗
auit.⁊ baclo crucj appodiauit.? coꝛona
ſpinea decoꝛauit.⁊ ꝓ totius coꝛhoꝛe ſa⸗
nitate minutionem ſuſtinuit Certio
boꝛẽ ↄgrue aſcẽdit: vt vñ moꝛs oꝛiebat᷑
ide vita reſurgeret. ⁊ qͥ ꝑ lignũ vicebat

5”

ꝑ lignũ quoq; vinceret᷑.vt ꝑ lignũ reſti⸗

tueret frncũ iĩnocentie:qð a ligno solle

batur.dicens.que non raput tunc exſol
nebam. Tertio congrue hoc factum fu⸗
iſſe videtur.vt de xpᷣo fieret quod de re
inuenta ſieri dicitur. Aliquãdo em̃ res
tnuenta in eminẽti ſuſpenditur loco: vr
facilius inuentatur ab amittẽte Sic cõ
gruum fuit vt xpᷣus quem totum fere ge
nus hujnanuʒ amiſerat in cruce exalta
reð vt faciliter ab hoĩbꝰ inue niri poſſet
HMHMhec autẽ exalteatio vxpᷣi in cruce fuit val
de vtilis pꝛopter effectum pꝛouenienteʒ
De quo ipᷣemet ait Johan.xij. Siexal
tatus fuero a terra. omnia trahaã ad me
per bꝛachia mea in cruce extenta. omia
extraham de carcere diaboli. Fuit etiã
neceſſaria talis exaltatio.qꝛ ſicut moy⸗
ſes exaltauit ſerpentem in heremo ac̃.
ita opoꝛtet exaltari filium hominis ad
pedes noſtros in viam pacis E¶ Sʒ

directionem errantium ad 83 Znass

ꝗqui pꝛo leui pꝛecio dant quod pa

a09 regnum celoꝛum a hereditateʒ pa
trie celeſtis quam deus pꝛo illis care e⸗
mit pꝛo paruo vendunt delectationis

vel cupiditatis pꝛecio. De quibus pᷣs.

ꝛo nihilo habuerunt terram deſidera
dilem. a tolerantiam earundem paſſio
num ſupple xp̃ᷣi.ij Cor̃ᷣ. ¶ Secundo in⸗
gratis ⁊ peruerſis aliquoꝛum dominoꝝ
aſſimilantur miniſtris.qui ideo dicunt᷑
ingrati.q; quando ſciunt ꝙ dominꝰillo

* „ 4 . ⸗

in meinoꝛiam aſſimilantur fatuis here

ter illoꝛuʒ care emit. Ita iſtt animas ſu

rum eos inultum diligit ⁊ non faciliter
eoꝛum caret ſeruitio magis ſunt in his
que facere dẽrent negligentes.⁊ minus
curant ipᷣm offendere.ideo ꝑuerſi ſunt:
quia qũ hñt potenteʒ dũm in cuius po⸗
tentia ⁊ ptectione multũ confidunt:au⸗
dactioꝛes ſunt ad verberandũ.occiden

dum. queq; mala perpetranduʒ.ita

pmoꝛuʒ ingratitudo facit eos bona eis
facta negligere.⁊ bona facere omittere
ſecundoꝛũ audacia facit eos mala per
petrarẽè. Sic ĩ ꝓpoſiro. Quidã nãq; au
diẽtes ⁊ ĩtelligẽtes qtũ deꝰ eos dilexit
T diligit qq; care illos redemit ĩ tantũ
in ſua con fidunt bonitate.ꝙ de pꝛopꝛia.
ſua ſalute ſunt negligentes dicẽtes.De

us nos care redemit.ergo non vult nos

ꝑdere. 1 quia diu patienter expectat ne
eos puniat:minus curant ipᷣm offende⸗

re:Quos repᷣhendit aptus dicens o.
1j. Diuitias bonitatis illius ⁊ patientie
longanimitatis contemnis. Quoꝛums

ita ſit ingratitudo.pᷣs. cõmemoꝛat di⸗
cens.Nõ ſunt recoꝛdati inanus eius die
qua redemit eos de manu tribulantis.
£ ertio aſſimilãtur iudeis peſſimis Pꝛi
mo.qꝛ ſicut minoꝛibus ſimplicioꝛibus
iudeis in die palmarum exeuntibus ad
xpm honoꝛãduzʒ: maioꝛes quomõ eum
moꝛti traderent tractauerũt Ita nũc dũ
ſdeles ⁊ ſimplices xpᷣm honoꝛare cupi
entes vadunt ad eccleſiam:ad miſſam.
ad ſermones vt diſcant qluer xpᷣjʒ hono
rare debeant: maioꝛes.ditioꝛes.⁊ falla⸗

ces quos aplus im micos crucis xpᷣi vo⸗

cat Philip.iij.in tabernis aſſiſſis.mer

cationibus⁊ falſitatibꝰa ea que xpᷣo ad.

uerſantur tractant.iteruʒ cruciſigentes
filiũ dei Secundo. qꝛ ſtẽ tunc illiqͥ pus
xpnᷣm honoꝛauerunt cito poſtea vidẽtes

maioꝛes ſuos contra illum ↄuerſos cum

illis contra xpᷣm clamauerunt.cruciſige

eum.Ita nũc contra conſcientiam ⁊ de
um ⁊ veritatem inferioꝛes ſuꝑioꝛum in

omnibus ꝑiurijs.falſitatibus.et hmõi

ſequũturvoluntates.a⁊ miſtri dños ſuos

Et qui pᷣus fuerũt ſimplices.⁊ młtas pe

nitentias ⁊ hmõi ad xpᷣi honoꝛem ſuſti
nuerit:cito poſt ↄtra xpᷣm ſurgunt. Qui

„.

ð SrH ð 1

huo di
nn
Alignd
Guciir
caſdenm
ſ
Adice
R0

ſtonen
pyuist
Peusn⸗
Apntan
gnun
Immusi
Alanon

oitd
ſaorn
elteis
aisp
regret
bonns
choc⸗
biopin
teritia
citel
mife
ſeſunerie
derelum
Cſonisg
Erpireh
mscguſe
orpalis
cpeplart
grelurn
Pleiter,
Clis dtin
Licne
Ulpis
fniing
ndiet
nticn
lrebe
„0

nder

faeſlto
nrſabis
1minns
tſiſun
insgo⸗
Untra
Kicen
Anad,
bodges
ominee
naln pe
inigen
oo dilert
irinni
epropt⸗
etes de
pultenos.
cctat ne.
fende⸗
s Bo.
Nwentie
Quun⸗
enon
seis e
Pbulgne
eſſiunigh
plichir
nihlot
vomoeun
unüt di
nun aunl
A miſſam⸗

Nözvong

esnlfil⸗
ncsröi⸗
ſiſis ner

artödtl

ruffens
e llig ⸗
unt
1,
Umſß
emnumt
igounn
agini
nizſin⸗
notem
4

Nelan n, h
.

oſt en 4

Paebnr ei

bus dicit aplus Haliij. Lata paſſi eſt⸗
ſine canſa. Quãdo ergo deus illos iuſte

ad ignẽ eternum iudicabit qui illũ pᷣmo

crucifixerunt.quare etiam tunc iſtos ad
caſdem non ↄdemnabit penas qͥ illum
mõ ſuſcitatum qdtuʒ in eis eſt crucifigũt
Si dicere velint ꝙ ꝓ eis moꝛtuus eſt:iõ
non ↄdemnabũtur. Iſtud non valet.qꝛ
xpᷣus ꝓ omnibus moꝛtuus eſt. ij. Cor̃.v.
Zam ꝓ illis q; ꝓ nobis. Sed illis non
valet qui ſidem non hñt: nec iſtis qui fi
dem moꝛtuũ.i.ſine operibus habẽt.Sʒ
iſtoꝛum plus augebiut penã.qꝛ iniuria a
ꝓpꝛijs factaa a ſibi iuratis plus grauat
Peius nãq; eſt poſt dominum alicuius
agnitum ↄtra eum ꝑuerſe agere qᷓ; ante.
⁊ grauius talẽ deꝰ punit culpã Luẽ. xij.
Seruus inquit qͥ ſcit voluntatẽ domini
ſui a non facit plagis vapulabit młtis.
Fe Tertio auxiliatus ſctis pasribus
omnbus. quod pꝛobat eius reſurrectio
Nam Math.xxvij.dici ꝙ multa coꝛpa

ſctõꝛum ſurrexerunt cũ eoa ſic auxiliat?
eſt eis qꝛ alias re ſurgere non potuiſſent

qꝛ a pᷣuatione in hitum impoſſibilis eſt

regreſſus ꝑ naturã. Exẽplum ſicut eniʒ

bonus aduocatus auxiliatur feis ꝑ ſuã
aduocationẽ.Sic xpᷣus auxiliat?ꝰeſt no⸗
bis ꝑ ſuã reſurrectionem:qꝛ ſicut reſur⸗
rexit ita reſurgemꝰ.alias ſides nr̃a va
na eẽt teſte apło. Si xpᷣus non ſurrexit
vana ẽ fides noſtra qua credimus ipſuʒ
reſurrexiſſe.vᷣm ſim bolũ apłicũ Lertia
die reſurrexit a moꝛtuis Pꝛo quo notan
da ſunt tria Nam pᷣmo oſtendet᷑ reſurre
ctionis gnalis poſſibiliias ( Secundo

ꝙ xp̃i reſurrectis fuu noſtre reſurrectio
nis cauſalitas Tertio ꝙ reſurrectio xp̃ᷣi

coꝛꝑalis fuit noſtre reſurrectõis ſpũalis

exẽplaritas Quo ad pᷣmum ẽ notãdum

ꝙ reſurrectõis poſſibilitas onᷣditur tri⸗
pliciter. videlz ꝑ naturã n arte.⁊ mira⸗
culis diuinis Pumo oñduur in natura
Si em̃ natura hoc hʒ ab auctoꝛe nature
ꝙ lapis adamãtinꝰ? ad ſe poſſii trahere
ferrũ in altũ:multo magis natura dini⸗
tatis hãc potentiã ſibi retinuit vt poſſit
in altũ coꝛpalem naturã bonoꝛum hoĩʒ
ad ſe trahere.Ex quo patzʒ ꝙ ſicur dedit

1 — —

Kaei

nature ꝙ ſicut lapides ſurſũ ferrũ ſuble
navent.ita poteſt de pulueribꝰcoꝛpoꝛuʒ
ſuſcitare filios abꝛahe. Itẽ ſi em̃ natura
potẽs ſit de terra aurũ ⁊ alia metalla cũ
artis ſupplemento gignere. quis hanc
potentiã ab illo auferret dicendo ꝙ coꝛ
ꝑpa ſiẽ aurũ clara nõ poſſet de terra ſuſci
tare de quo ðꝛ. Jo.v. Sicut pat fuſcitat

moꝛtuos a viuificat ſica filius quos vult
viniſicat Qui dicẽ Jo:xj. Ego ſum reſur
rectio ⁊ vita ⁊ qͥ credit in me etiã ſi moꝛ⸗
tuꝰ fueritviuet:qꝛ opᷣs nomen eiꝰ.Exo.⸗
xv. Itẽ ad idem ꝑſuadet᷑ de floꝝ arbon
oĩm granoꝛuʒ qᷓ in terra ſe minãtur: 2
de terra creſcũt fructificatõne.Siẽ nãq;

pulcherrimi floꝛes ſurgũt de terra luto

ſa ⁊ vili ꝑ poremiã nature.Et egdeꝭ po

tẽtia arboꝛ qᷓ ĩ hyeme apparet q̃ſi moꝛ⸗

tua:eadẽ nũero in eſtate reuiuiſcit⁊ viri
deſcit.⁊ de puo pupino fit arboꝛ.⁊ de ꝑ
na mice fit coꝛulus.iuxta iliud De nuce
fit coꝛulus.de glande fit ardua quercus
Et de grano ſicco ſine palea vł viroꝛe ſe
mĩato in terra moꝛtiſicato ↄſurgit her
ba viridis: 1 ſpica cũ palearum veſtimẽ
to:a totum ꝑ potenuis quã deus tribuit
nature create: foꝛſirã ſi quis hec oĩa nõ

vidiſſet vix crederet Et ſi hec fiunt na

turã: qto magis hec oĩa coꝛꝑa noſtra ꝑ
opationẽ ſuꝑnaturalẽ reiurgẽt.qꝛ dicix

aplus Phil. iij. Refoꝛmabit coꝛpꝰhũi⸗

litatis noſtre ⁊c. Et Yſa.lxvj. Oſla int

—

noſra q̃ſi herba germiabunt: gloſa in⸗
terline aris.i.reuiuiſcẽt.et Math.vj. C6
ſiderate lilia agri quõ creſcũt ⁊c 2 leq̃t᷑.

Si aũt fenum qð hodie in agro ẽ⁊ cras

in clibanñ mittitui: deus ſic veſtit. to
magis vos pufille fidei.ſupple ſurgere
faciet ⁊ veſtiet głia ⁊ honoꝛe in reſurre⸗

ctioue in qua nõ nubẽt neq; nubẽtur. ſʒ
erunt ſicut ãgeli dei Scðo hoc idem oñ

ditur in arte huana in qua cũ videamꝰ

de puluerib eineribꝰ cuiulda herbe qᷓ
ſilix vocat᷑ clariſſima vtpote vitrea fieri

coꝛꝑa. cun hãc artezʒ ſuł trabit ille qͥ diẽ
Hõ cũ doꝛmierit nõ reſurgʒ Yob. xiuj.
ab illo qͥ oĩm eſt artifex Sap̃:vij. ⁊ ſulci

tans de puluere egenũ J. Be. ij¶ ertio

ide eoñditur dĩuoꝝ miraculoꝝ Sic naq;

Jy nntuna
A. pſſle

Sabbato poſt quartam donicam

Deße veſa eet ione .— . KRſ We. . . I ne*⅓ .

arguit Aug?. otra incredulos de reſurre coꝛꝑuin pᷣoſtẽdit dicẽs.j. Cof. xx. Semi .

ctione xpᷣi. xxij.de ciuita.dei.c.v.dicens natur coꝛpus aĩale:reſurget coꝛpꝰ ſpus⸗
Anũ ĩ mũdo ĩcredibile videmꝰ.videlʒq le. opoz coꝛruptibile hoc ĩduere incoꝛ
ꝑ paucos illiteratos ſidei ſubiecit mun ruptionẽ: a motale hoc induere ĩmoꝛta
duũ. Eur g illò nõ credut videlʒ reſurre litatem. Et iterũ Om̃s quidem reſurge
cttonẽ xpi i celũ in carne Sicut g ipᷣe ex mꝰ. ſcʒ eo mõ quo derermiat Caſſiodo
vno miraculo xpᷣi alteriꝰ arguit poſſibi no ſug illud pᷣs. Ilon reſurgũt ipij in iu
eio

Inatẽ a rõabilitatẽ: ita ex alijs miracuł di eſurget inqᷣt iuſt? vt iudicet. pec

tam xpᷣi i; alioꝝ ſctõnꝝ oſtendit᷑ poſſibili catoꝛ vt iudicet᷑. ĩpius vt enatete u

vider̃ rõabile negare qͥn ipᷣe poſſit moꝛ Quo ad Etim ĩ quo ðꝛ ꝙ xpᷣi reſurrectio
tuos ſuſcitare qͥ lazarũ reſuſcitauit cum fuit nre reſurrectõis cauſalitas ẽ notan⸗
alijs.qꝛ maioꝛ rõ videt̃ꝙ vẽant ſuſcitra⸗ duʒ ſᷣm philoſophũ in.ix.nietha.ꝙ pei
re coꝛNa nũqꝙᷓ moꝛtua ſʒ ſ deũ laudãtia mũ in oi alioꝛũ genere ẽ cauſa aiijs: ſed
ꝙ̈ coꝛꝑa iterum moꝛitura. Illi vo qͥ x-ßi xpᷣus ẽ pᷣmogenitꝰ moꝛtuoꝛũ Apoc.j. c.

nidẽ non recipiũt nec mirauila credunt Etxp̃ᷣus ſurrexit a moꝛtuis pᷣmitie doꝛ

tas ⁊ rõnabilitas reſurrectõnis.Nõ em Auoeceiii credit iã iudicatus

Kcrõuum: antiquũ tñ recipiũt teſtamẽtũ miẽtiũ:j.Cor̃.xv.Ergo ipᷣe ẽ cauſa reſur

ſicut iudei antiqᷓs cripturas ſcrutentur rectionis alioꝛi Qimh? pᷣmo terrã mo⸗

in aue vnesg hen 2 hekiſen inneni numẽtũ a infernuʒ libeꝝ aperuit ne ab

ent inſcitatos. Qui geè ad tactum oſſiuʒ his in die iudicij detineri poſſẽt a hocĩ
heliſei defuncti ↄcedut hoĩiem moꝛtuũ die paſche dilucłoſiẽ ipᷣe pᷣdixit in pᷣs.
ſuſcitatũ.ſicut ꝑʒ.iii R i Lbi ſert⸗ dicẽs Exurgã diluculo. In quo vbo taʒ
bitur ꝙ cuz tetigiſlet oſſa heliſei reuixit git euidẽnam reſurrectois cũ dicit.exur
hõ. cur hoc negatꝑ potẽtiã dei poſſe ſi gam De quo Luc. vlt. Surrexit dñs xe
eri de xpᷣo Cõtra quos enã aplus.j.CLor ⁊cc̃.⁊ hoꝛã reſurrectõnis cũ infert ⁊ dicit
xv. Si aũt xpᷣus pᷣdicatur ꝙ reſurrexit a Diluculo Wath. vl. Surgẽs iheſus ma
moꝛtuis quò quidã dicũt in vobis ꝙ re ne pᷣma ſabbati ⁊c. Quibꝰ ſcdᷣo aperu⸗
ſurrectio moꝛtuoꝝ non ẽ neq; xpᷣus ſur⸗ it celum in die aſcẽſionis: vt reſurgẽtes
rexit.Si aũt xpᷣus non ſurrexit a moꝛtu ipᷣim intrare poſſẽt.Que oĩa oꝑa pulcre
is:g inamis eſt fides nr̃a ⁊ pᷣdicatio nra oſtẽſa ⁊ ſigniſicata vidẽtur in factis illi
Et infra paꝝ.Ergo qͥ voꝛmierũt in xbo us.de quo ſcribit᷑ Judiẽ.xix. Mane fa

. .

Kiarfi⸗ i in hae vita tſn in xpo ſpantes cto ſurrexit homo ⁊ aperuir oſtiũ. Ape
iumſupple ſi ne oĩ ſpe vel re reſurrectio ruit naq; oſtin inferni:vt bonos libera⸗

nis miſerabilioꝛes ſumꝰ oibus hoĩbus net. Oſtiuʒ monumẽti non in reſurrecti
ꝙ redẽptoꝛ me viuit⁊ in nouiſſimo die Math.xxviq. Angelus inqͥt dũi deſcẽ
de terra ſurrectur?ſum: æ rurſũ circũda⸗ dit⁊ accedẽs reuoluit lapidẽ:vt vẽtẽtes
boꝛ pelle mea:⁊ in carne mea videbo de certificaret de ſua reſurrectõne Marẽ.

um ſaluatoꝛẽ meũ.Et xpᷣs in nouo teſta xvj.Et aſpiciẽtes viderũt reuolutũ lapi

Sed oppoſitũ pʒ ꝑ illud Job.xix. Gcio one:ſʒ poſt ꝑ miſteriũ augeloꝝ ſicut ö:

mento vtrũq; ꝑmittit reſurrectõem Jo.
v.dicẽs. Amẽ amẽ dico vobis:q: venit
Hoꝛa ⁊ nüc ẽ quãdo moꝛtui audiẽt vocẽ
ſlij dei a qui audierit viuẽt. Quã quidẽ
ꝓmiſſionẽ ꝙ opoꝛteat etiã de coꝛꝑũ re⸗
iu: rectõe intelligere:pʒ ꝑ hoc quod ſeqͥ
uir Cenit inquit hoꝛa in q̃ om̃es qui in
monumẽtis ſunt audiẽt vocem filij dei.

dem. Oſtiuʒ celi vt ad modũ ferri lapi⸗
des adamũãtinos.i.viros ſolidos ĩ fide
⁊ bonoꝑ opeꝝꝑꝝ ꝑſeuerãtia.de quoꝝ quo⸗
libet Eʒe.iij. At adamantẽ ⁊ ſilicẽ dedi

te. Et ad modũ ſolis qͥ de mari aquã pu
ram ſurſũ trahit.ſalſa ponderoſa ⁊ ter⸗

reſrẽ demõſtrans bonos ⁊ electos ſuos
ſpuᷣales:a ſpũaliter leues ſurſũ pꝰſe alcẽ

Mauifeſtũ cẽ em ꝙ aĩe non ſüt in monu dere:⁊ celuʒ intrare De qᷣbus ſcribitur
mentis:ſʒ coꝛꝑa,. Et aplus reſurrectõeʒ Jo.xij. Si ex altatus fuero a terra omia

7 S —„ *

ſautenn
Kfink
Grarig
nenn
ſ
7dlen
atis
Uumn
ſuafel
gyieſt
ſnfeen
Aennet
flart
ilen
nurhe
Aer
tſfn

2

lir
Aeince
timom
greſurge
iſod,
uu
a
Mdido
ai
chrrea
ehotan⸗
a N
Als:ſel
Rne
ninte dor⸗
Uſaeiir
rrimo⸗
it neab
NN
dam .
Ronz
Rne
udis
gſen Rt

ihelm

6o apn⸗
ninin
ps gulcſe
lactisili
Waneſs

oslbere⸗
nreumean

igſint

dii
Untim
one D.
õ
Gfenihy⸗
cwiit
taue
luintt
n agti

dalit.

an ſuo⸗
1 ſatbuun
lenaoni

trah aʒ ad meipm.i.om nia tactu digna
ad talẽ tactum diſpoſita. Quod ſigni
ficatũ videtur in facto ioſue. Joſue.viij.
Surgẽs inquit dilueulo recẽ ſuit ſocios
1 aſcẽdit cum ſenioꝛibꝰ id eſt cum viris

ſuſtis:⁊ cũ ꝑticipibus ſue paſſionis. DBe

—

quibus ad Ro. vj. Si complãtati ſumꝰ

ſimilitualini moꝛti eius:ſimul ⁊ reſurre⸗ Ge
ctionis erim? Et infra. Si moꝛtui ſumꝰ

cum xpᷣo ſimul ⁊ viuemus cuʒz ipᷣo. Ault

em̃ dicere ꝙ moꝛs ⁊ reſurrectio xpᷣi ſunt

cauſa reſurrectionis illoꝛum ad vitaʒ iq̃́
cum xp̃o carnem ſuam crucifixerunt cuʒ
vltijs ⁊ concupiſcentijs:ſicut ad Gala.
õ ergo reſurrectio xp̃ᷣi ſit
cauſa noſtre reſurrectionis ſcᷣm dictuzʒz
apoſtoli.j.Cor.xv.Om̃es reſurgemus:
ſcd non om nes im inutabimur Sed illi
tm̃ ĩmutabuntur ad gloꝛiam qui acciꝑi

—

unt exemplũ reſurrectionis xpi.qui ita
reſurgunt a moꝛe culpe ſicut ipſe ſurre
xit a moꝛte coꝛpis HPꝛo que ſeqͥ⸗

tur terrium ſcilicet ꝙ reſurrectio xpᷣi coꝛ
poꝛalis eſt noſtre reſurrectõnis ſpũalis
exemplaritas Pꝛimo nanq; reſurrexit
tertia die. In ſignum pᷣmo ꝙ ſuos libe⸗
raret de triplici moꝛte. Pꝛimam ſcilicet
culpe deſtruendo. Secundam id eſt na⸗
ture vt ſuos faceret illã non timere.LZer

pluim reſurgẽdo ab actuali ꝑ contritio⸗
nem.ↄfeſſionem: ſatiſfactionem queẽ̃
pma reſurrectio ſtatuum gratie cuʒ ipᷣo
incipiẽdo æ continuãdo:⁊ habebit diẽ
gloꝛie cum ipᷣoꝛuʒ relurrectione ſecũda
que erit in gloꝛia Best?ergoa ſctũs qui
habet ptem in reſurrectione. .

ecundo xpᷣus ſarrexit Yaciir. iio
illi qui venit ad confeſſionem ficte cuʒ
ꝓpoſito recidiuadi vel peccatum ſuum
non dimittendi non conſiderantes illð
Luc̃.vlt. ꝙ Surrexit dominus ve Ler⸗
tio xpᷣus ſurrexit velocitera cito quia in
mane. Ita a culpa perpetrata nocte ma
ne eſſet confeſſione ſurgendum.p̃ᷣs. Ex⸗

urgam diluculo Quarto ipe ſurrexit in

tegraliter in coꝛpoꝛe amima. Ita inte⸗

graliter ſurgere debemus : cogitatiões
locutiones:operatõnes: occaſiones pec

cati deſerendo a penitentiã integrã ga
gimuse: nec totaiẽ aceipim ſanitare qẽ
oſcientie bone interrogatio in deum j.

Auito xpᷣus ſurrexit pſeuera⸗
ter non ſicut illi qͥ cito poſt paſcha red
unt ad pctõꝛum ſepulcra que dimiſerũt
a pctis ſuis ſurgẽdo. Nec ſic nos a pec
cato reſurgamus: ſʒ ſicut xpᷣus qͥ a ſepul
cro ſuo ſemel reſurgẽs ad ülud iterum ſi

illam euadere. In ſignum ſcdᷣo ꝙ ſtatũ ex moꝛuis iã non mont moꝛs illi vltra

ſeu tempus ante legem: a tempus ſub le

ge finiret tertium inchoaret ſcilʒ ſub

gratia In ſignum cuius ſur rexit circa ſi
nem noctis pncipium diei: qꝛ noctem
figurarum culparum a vm bꝛe finiuit:
7 diem gratie 1 gloꝛie ſen diem eterni⸗
tatis a quietis inchoauit. In cuius ſig⸗
num non quemcum q; diem illuſtranit

ſua reſurrectione: ſed diem dominicum/
qui eſt dies quietis ſigniſicans ꝙ ſua re
ſurrectione ducit ſuos ad diem quietis
eterne de quo in pᷣs. Melioꝛ ò dies vna

in atrijs tuis ſuper milia Et de quo quo
tidie in ebdomada reſurreetionis can⸗
tasur Hec dies quam fecit dominus ac.
Qui ergo iſtius reſurrectionis vxpᷣi que
tertia die ad deſtructionẽ triplicis moꝛ
tis ⁊ finitiõis noctis facta fuit capit exẽ

. ẽ

non düñabitur ad Ro. vj. c. Gi ergo ptẽ

cum xpo volumus in finali reſurrectõe

habere ſicut xpᷣus a moꝛtuis reſurrexit

ita a peccatis ſurgamus: vt ſ̃ᷣm apli i

ctum ad Ro. vj. Ju die reſurrectõis euz
domino gloꝛiemur: non tim̃ in ania: ſed
etiam in coꝛpe gloꝛioſo. Id quã gloꝛiã
nos ꝑducat iheſus marie filius Amen.
ñica de paſſiõe de epła f

Püs aſſiſtẽs pon

Ephe. x. Sticut em põtifex legalis imo
labat ſanguinem animaliũ ꝓ peccatis
ſubditoꝛum:ſie pontifex eternalis ſan⸗

guinem pꝛopꝛium obtulit pꝛo peceatis

om nium populoꝛum Et ſm hec tria oñ
dit apoſtolus in wbis iſtis

tifex fututoꝛum bonoꝛũ ac. ad d

Ml

=
=

¶ Pꝛimo officiũ dignitatis an bis

aſ unpſit rpasalſiſtens vontiferat.⸗
¶ ZBecune

oſacrificũ pietatis qð ꝓ no

„.

bis ohrulu Su em ſaguis hyrco ac·
Terno buſcii etermitatis qð ꝓ nob
ob inuit. Introiuit ſeinel in ſeci

Qu intũ ad pᷣmũ in quo oñ dit aplus of
ſien viguitats dͦn nobig aſtupſit.ibi

—

xps aili

aus a verus pontifer fuaiuit
Pump electus
ABSaenndo condi marus 2
¶ Kertio conſecratus H
ꝛimo fuit electus a tota trinitate ⁊?
is ſcti ſſimus aſic nobis vtuiſſimꝰ. Añ

apłus ad Heb. vij. Lalis decebat vt no

bis eſſer põtifex ſctũs.ĩnocẽs.ĩpollut⸗
ſegregat a pctõꝛibꝰ a excelſioꝛ ceł factꝰ
Mec electio ir̃i ſimimi pontiſicis fuit ñ

gurata in aaron electòe. : qꝛ ſicut aaron
in tota ppli mititudine fuit elect? in of

fſicium pontiſicis a dño ⁊ nõ ab hoĩe.ſic

dei filiꝰ in ↄſiſtoꝛio trinitatis fuit electꝰ
a pr̃e ⁊ ſpũſctõ in pontiſieem huani ge
neris redẽptoꝛc.Et iõ fuit miſſus ad ꝑõ
tiſicatum ecclie militãtis a patre 1 ſpũ
ſctõ ⁊ a ſeipᷣo vt deus erat.qꝙ autẽ fuerit

miſſus a ſpũ ſctõ expſſe dicit Augꝰ. de
fide ad petu·c.xiij. Igitur pater a ſpũᷣs

ſctũs fuerũt eligetes. filiꝰ autẽ fuit con⸗
ſentiens electioni. Et electõe facta in ce
lis ꝑ gabitelẽ archangelũ fuit denũcia
ca ĩ terris ſimiliter nomẽ pðciſicis de⸗
claratum Luc.j. Ecce cõcipies.⁊ ſequit
Et vocab nomè eiꝰ iheſuzʒ. Aliquid mo
ra liter.ſicut igit᷑ xrpᷣs fuit electus in pon

tincẽ hũani generis.ſic epiſcopꝰ dʒ eli⸗

gi in paitoꝛẽ alicuiꝰ dyoceſis.qꝛ nullus
aſſumat ſibi honsꝛc̃.ſʒ qui vocat᷑ a deo

tanꝙ; aarõ. Sʒ talis dʒ eligi qualẽ dñs
pᷣcipit Exo.xviij. Pꝛouide de oĩ plebe
viros pꝛudẽtes a timẽtes deũ in quibꝰ

ſ witas ⁊ qui oderũt auariciã. Pꝛactica

de om̃i plebe.ergo nõ ꝑentes eiꝰ vt dñs

qui ñ eligit cognatũ luũ ioſeph ĩ apblm
iʒ mathis. ⁊ iõ epiſcop?poſt ſuã electio
nem ⁊ ↄſecrationẽ dicit ſe nõ hr̃e fcatrẽ
niſi xpʒ.viros ergo nõ pueros qͥ nõ pñt

Bhica de paſſione de epßla⸗

eſt notaãdum ꝙ' xpᷣs ſaluatoꝛ nr tani bo

L
“ 2

gñareſponſis. i eccłiaſticis filios. i. vir⸗

tuoſos ⁊ ſpua les.iʒ oppoſitũ eſt veru:qꝛ
hodie ⁊ in pluribꝰ reſignatio bnᷣfi ioꝝ

ſit in mariibus ſuoꝑ aſ. 3 nguim eoꝛuz ad
huc in etate infãtuli vagienttũ Potẽtes

ſupple ad porandũ onera: qꝛ onus ata
rum in vna dyoceſi exiſtentiu nõ eſt im
ponedum niſi ſolũ ſuꝑ potentes ad de⸗

fendèdum a lupis infernalibꝰ vbo ſetẽ

pᷣdicationis:⁊ exeplo honeſte ↄuerſatio
nis deũ timẽtes.i.ſolliciti cuſtodire gre

gem ſibi ↄmiſſum ⁊ bonũ exẽpluʒ alijs

dvonãtes.qꝛ ſunt exẽplar toti dyoceſi vel
parꝛochie Rñ grego. Scire dñt pᷣlati ꝙ
tot moꝛtibꝰ rei ſũt quot ad ſubduos exẽ
pla dãnationis traſmittunt in qͥbus ſit
viras. Sapiẽtes em̃ dñt eſſe qͥ alios de
bent erudire.pᷣs.Cõſtituit euʒ dũm do
mus ſue ⁊c̃ Ilã inſanus eſt qͥ dat egrum
cure nihil ſcienti.iõ Deut.xviij. ðꝛ ꝙ le⸗
pꝛoſi iubẽtur ire ad ſacerdotes qui cura

rent eos. Stultus etiã eſſet qͥ cõmitteret

cure alios illi qͥ ſe cuſtodire neſciret. ſic
moderni ſtulti ſũt qui ↄmittũt curã aĩa⸗

rum ſibi ſubditaæ in curã illi? vł illoꝛum

qui ſe cuſtodire neſciũt atq; regere.⁊ ſic

ceci ſunt duces cecoꝝ.⁊ iõ ſi cecꝰ ceco du

catũ pᷣbeat ambo i foueã cadũt. Quio⸗
derunt auariciã:qꝛ pᷣciuʒ obturat os ne
arguat.vt latrones pa nẽ iactãt canibꝰ
ne latrãt. Pꝛeciũ etiã excecat vt puluis
ne iuſtũ videãt Añ Ecẽi.xx.Sꝛ ꝙ mune⸗

raa dona excecãt oculos iudicũ. Qui iu

dicet ppłm oi tpe.llon ſic qͥ dicũt puer

eſt bñ addiſcet. Ridiculũ em eſſet vt me

dicus accepta cura infirmi ⁊ pecuniam
⁊ diceret ibo ad mõtẽ peſſulanũ. Nũqͥd

thainar expectãs ꝙ puer creſceret foꝛni

cata c.ſic etiã ppłus in dyoceſi vł parro
chia expectãs cremẽtum paſtoꝛis foꝛni
catur.i.a deo recedit ꝑ pcim̃ ⁊ cẽ in ꝑiclo
lupi rapacis.i.dtaboli ſicut ouis ſine pa

ſtoꝛe ⁊ conductoꝛe. Calis igit᷑ ad inſtar

pi eligatur qͥ cõditiones hẽat pᷣdictas

KSecũdo electio ↄfirmat᷑ ꝑ ſumũ po ·

tificem.ſic ad pꝛopoſituʒ electio noſtri

pontificis videli cʒ chꝛiiti fuit ↄſfirmata

Siẽ em̃ aarõ murmurãte pplo ↄtra eiꝰ

ſacerdotiũ fuit ꝑ ſignũ mirabile videl,

peryie
iabern
corfinn

d
Sgte
ſtpent
ptotf
lepe
ſupnat
itſacen
dos no
melchi⸗
giotum
fa dtdiei
leqdeyr
arrent
nerſinep
ſerüiim
ſcerdos
dah Aun
Porwchs
chsdo
cdüärm
tionef
noeſt
hʒſce
pitcu⸗
res dia
dichoii.
mes non/
dm iba
atſaltey
kingltn⸗
ſiagto
Got. Ano

noggĩ
lemnond
ohonet
Etät
Nteini
Quieſe
letgk ins
olneffee
guchyi⸗
ere

Glidigg
₰ . .
A⸗
A nſ⸗

inte
win
bruzil
dotites
gus an
dckin
8 de⸗
Woſi
Nerſtto
ockregt
pluz alg
foreſicd
lang
guosttt
ipu t
alios
guin do
tegrun
dc le⸗
rdur
mmene
neicrtr i⸗
Rtani
Fel nun
eca0N
it Auo
urar os
titcunih
puli

gnune-

Qalt

Nin puer
eſſanne
ngeann
mni. Mil

.

Ceratfon

per virgã germinantẽ et fructiſicantẽ ĩ
tabernaculo ĩ ꝑpetuũ ſacerdotiũ a deo
confirmat.ſicut legi᷑ Nũe.xviij. Sic
virga regia de qua dixerat Vſa.vij.
Egrediet᷑ virga de radice ieſſe qñ floꝛu
it ꝑ emiſſionẽ voti.germĩauit ꝑ conce⸗
ptionẽ filij:fructificauit amigdala mũ
dicie ꝑ generatõnẽ pueri ieſu: hoc dño
ſuꝑnaturalit᷑ oꝑante tũc cõfirmatũ fu⸗
it ſacerdotiũ xpᷣi.Cuiꝰ rõ ẽ qꝛ ipſe ſacer
dos noſter legis gr̃e fuerat figuratꝰ ꝑ.
melchiſedech ſacerdotẽ:cuiꝰ genealo⸗
gia patris ⁊ matris nõ legit᷑ in ſcriptu
ra.vt dic it apłs Hebꝛe.vij. QAñ igit᷑ il⸗
le qͥ de pr̃e in celis natꝰ ẽ eternalit᷑ ſine
matre.⁊ in terris de matre virgie tꝑali
ter ſine patre.tũc figura eſt ĩpleta ⁊ mi
ſteriũ impletũ qð dixerat dauid. Tu es
ſacerd os ineternũ fᷣm oꝛdinẽ melchiſe
dech. Aliqᷣd moꝛalit᷑. Sicut igit᷑ noſtri
pontificis electio fuit cõfirmata:ſic oĩis
epᷣs pontꝙq; ẽ canonice electꝰ illa electio
cõfirmat᷑ ꝑ ſedẽ apłicã debita infoꝛma
tione facta.⁊ nõ ĩmeritoſqꝛ cura aiaruʒ
nõ eſt de facili ſuſcipienda ab eo q̊ non
hʒ ſcientiã ⁊ intellectũ quo ad quattu⸗
Prio ad docendũ vt aliqͥs non acci⸗
pit curã ĩſirmi niſi ſciat phiſicã.ſʒ plu
res dicere pñt illud Yſa.iiij.lon ſũ me
dicus.i.doctꝰ aut ſcientificꝰ.⁊ in domo
mea non eſt panis.ſ.doctrine ad pᷣdicã
dum ſubditis SGcdo expedit ei vt ſciat
aut ſaltẽ pᷣſumat ſubditos eẽ coꝛrigibi
les:alit᷑ nõ deberet ſuſcipere curã aĩaꝝ
ſic̃ agricola nõ ſuſcipit terrã q̃ arari nõ
põt.Amos.vj.llunqͥd currere qrũt eqͥ
in petris aut arari põt tra lutalis.q.d.
nõ. Igit᷑ ſi ſciat populũ ſuũ incoꝛrigibi
lem non dʒ illiꝰ aſſumere curã¶ Tertio
opoꝛtet ꝙ habeat audaciam in affectu.
Eſt eĩ pugil ⁊ defenſoꝛ ſubditoꝛũ. Eccẽi
vij. Noli qrere fieri iudex niſivaleasvir
tute irrũpere iniqtates.⁊ Deut.xxij.ðꝛ
Qui ẽ foꝛmidoloſus ⁊ coꝛde pauidꝰ re
uertat᷑ in. domũ ſuã Quarto ſit viri⸗
lis in effectu.Deut.xxxiij. Nõ intrabit
cunuch ĩ atrijs⁊ ãputatis teſticulis ⁊
abſciſo veretro eccłiaʒ dei.Et ꝓpr iſta
oĩa iã dicta pᷣlati dicunt᷑ ccnit ed no

KXXVII

ta ꝙꝙ oculi reſpectu alioꝛũ mẽbꝛoꝛũ hũt

tres defect? qͥ vtinã nõ inuenirentur in

modernis pᷣlatis Pꝛim? ẽ ꝙ nõ vident
iuxta ſe.auris aũt audit ⁊ nares ſẽtiũt

iuxta ſe ſʒ multi pᷣlati nec ſua pctã nec
collateraliũ ſuoꝛũ attendũt ſʒ eoꝛũ qͥ lõ
ge ſunt ab eis.pᷣs.Lumen oculoꝛũ meo
rum ⁊ ipᷣm non ẽ mecũ:ſʒ tũ extraneoꝝ
ſolos vidẽt defect?.Si eĩ pᷣlatividelicʒ
epᷣi abbates ⁊c̃.bene vellent inqrere de
clericis ſuis plꝰ in eis inuenrirent rapi
nꝗ:vſurã:luxuriã:gulã ⁊c̃.qᷓ; in multis

alijs quos arguũt Secũdꝰ eſt ꝙ oculi
plꝰ? deſiciũt in ſenectute ⁊ debilitant᷑ qᷓ

alij ſenſꝰ.Et certe plꝰ deterioꝛant᷑ pᷣlati
Tꝓ clerici ꝙᷓ laici qͥ reſpiceret ſtatum mo.
dernoꝛũ ⁊ antiquoũ.Seũñ.xx vij. Senuit
vſaac ⁊ caligauerũt oculi eius ⁊ videre
non poterat.auris em non fuit decepta
qꝛ bñ dixit. Aox quidẽ vox iacob ẽ. Nlec
manꝰ qꝛ bene ſenſit piloſitatẽ.ſed viſus
ertiꝰ ẽ qꝛ a minoꝛi le
ditur. Plus eĩ nocet ſpina in oculo qᷓ; ĩ
pede: ſic pctm̃ plꝰnocet ⁊ mai ẽ ĩ ſacer
dote iy in laico. Math. vij. Quid auteʒ
vides fe ſtucã in oculo fratris tui ⁊ tra⸗

tmi fuit decep

bem in oculo tuo nõvides.Caſus eĩ ab

altioꝛi grauiꝰ eſt. Añ.iiij. Re.j.dicit᷑.

ochoʒias cecidit ꝑ cancellos cenaculi

ſui qð fecerat in ſamaria ⁊ moꝛtuus fu
it. Si tãtũ non aſcendiſſet ſic leſus nõ

fuiſſet.Sic q̃ aſcendit ad pꝛelaturã q̃ ẽ

gradus altus ſi cadat ꝑ peccatũ non ſo

lum leditur ſʒ moꝛitur: qꝛ

qe ꝙto gradus
altioꝛ tanto caſus grauio⸗

ertio con⸗

