amplius. Itẽ Eſa.xlix. Ilũqͥd obliuiſci ꝙ pater dixit. Hito ꝓferte ſtollã pꝛima deooio
õt mulier infãtẽ ſun vt nõ miſereatur id ẽ innocẽtiã quã diderat pecc ado.æ ſigeſin
ilio vteri ſui. et ſi illa oblita fuerit:ꝛego peitẽdo recuꝑauerat. ? date et ganu h. 1. ci munr
tamẽ nõ obliniſcar tui. Ecce ꝙ mitis ? gr̃aʒ operãdi:qꝛ oꝑa ſacta exta· hari⸗ ſtachiin
benign'eſt ad ignoſcendũ. amen ſub tatẽ nihil valẽt ad vitâ eternꝗ. calcia fümulri
hac ſpe nõ eſt peccãdũ:q; maledictꝰhõ mẽta in pedibꝰeis.i.patiẽtiã in qua ais ſorbar
q peccat in ſpe. Ilec etiã in pctis moꝛan cuſtodit᷑ ne ledat᷑.Qu.xxj: In patiẽtia ſoffegiſt
du: qꝛ quis venia in fine vite tibi mit vĩ̃a poſſidebitis aĩas vras. Quia igit füdocti
titur ſi veracit᷑ penitueris:valde tũ dif⸗ oĩa iſtavero penitẽti ↄferũtur in hoc ſa ſſinunas
ficile eſt vt ſit vera pnĩa qᷓ tã ſera venit cro tꝑe merito pꝛe gaudio dʒ luctũ aln loenen
Tũc em̃ cruciatꝰmẽbꝛa ligat.doloꝛ ſen mere:qꝛ finalit ven ter in gaudiũ. Juxta derech
ſum oppꝛimit vt vix aliud valeat cogi- xpᷣi dictu. Ros cõtriſtabimini: ſʒ triſti⸗ deeſtyt
tare. Aug. Si q́s poſit? invltiavolũ ciaveſtra vertetur in gaudiß. ſitnalge
tate voluerit accipere pnĩaʒ fateoꝛ non Samü ad ſcom in quo ꝓponit᷑ lu ctmiahn
eẽ illi negedũ qð perit.ſed nõ poſſunꝰErum qð acqri ex remiſſione ſup nneiſgg
dare ſecuritatẽ ꝙ bñ excat.ſi ſecur hĩc plitijbi. In gaud iu Eſt notandum ꝙ nogne
exierit neſcio.pniam dare poſlumꝰ:ſe⸗ gaudium ſanctoumeſftt. amoßfen
curitatẽ aũt dare nõ poſſumꝰ. õ qͥdeʒ ¶ Pꝛimo in oꝛe p ofeſſionẽ petox mmnoreſt
dico dammabit: ſed nec dico ſal uabitur ꝓ ¶ Scdo in coꝛde ꝑ gratulationẽ btõæ Pgliay
QRis ergo a dubio liberari.vis qdẽ icer ( ¶ Berrio in ſpe ꝑ expectatoòeʒ p mioæ niteſ
tũ euadere age pnĩaʒ dũ ſanꝰes·et ſi ſic ¶ MPꝛimo em̃ gau diũ iuſtoꝝ ſiue ſcox 5

Sermo XVII
iizini ZRi ge vateſſione pctõt. Dꝛouer. xxj. nitentia fuit inſtituta vt dũ erubeſceret
nd audiũ iuſtoꝝ eſt facere iudicinſlota de culpa miſericoꝛdiã inueniret. Ilam
Guctoli de dauid qñ ↄfeſſus ẽ petmi ſuũ: ange magdalena miaʒ cito impetrauit: quia
fnigen lus ceſſauit cedere populũ.ij.Re.vltio verecũdia ducta non fuit auſa accede⸗
mim Sic peĩtẽs qñ pctm̃ ſuũ ↄfiter᷑ artat di re ad faciẽ eius quẽ offẽderat.ſʒ ad ter
nuritgt ninã iuſticis ſuꝑ eñ extẽſaz (Et nota ꝙ gũ acceſſit: ⁊ ad eius pedes oſculodos
Mue feſſio ẽ multũ fructuoſa: qꝛ eſt cauſati ſe poſuit. Publicanetiã mox miam in
ed⸗ ua verecũdie. Effrõs eĩ illa ẽ meretrix uenit:quia lõge ſtãs oculos ad celũ le⸗
eiin que de ſe narrans enoꝛmia. deo odioſa uare nõ audebat pᷣ verecũdia peccatoꝝ
nni ſibi nociua. ꝓximo deteſtãda:q̃ nnllam Ergo cõfeſſio nõ ĩmerito debet eſſe in
ſinöpenn verecũdiã faciei induit.lã aues ãcipi oꝛe pctõꝛis cũverecũdia:qꝛ ſic eſt mul⸗
etcayn 3 tres vt falcones.⁊c.qũ triũphũ nõ hñt tũ fructuoſa.de qᷓ multũ dʒ gaudere pe
ntch de aue ad quẽ ſũt miſſi verecũdãtur in⸗ nitẽs cũ eã cũ tali cõditione ĩ ſeipᷣo re⸗
öſürgenn tãtũvt eadẽ die etiã reuocati verecũdã perit Scðo gaudiß bon iuſte eſt in
mamgen tur ad dños ſuos redire.Leo qͥ ad nul⸗ atulationẽ beatoꝝ. Actuu. y:
ispünbi lius pauet aduẽtũ ſi ĩ aliquo caſu ↄtin⸗ IJbãt aplłi gaudẽtes a cõſpectu cõcilij:
ſetalingt⸗ geret vt effugeret venatoꝛes ſciẽs ꝙ ge quoniã digni habiti ſunt ꝓ nomie ieſu
i Antu neroſitati ſue nõ ↄuenit fugere moxve⸗ cõtumeliã pati·Sic penitẽtes recedũt
kit pum recũdia duct deſiſtit fugere:et in cẽpũ gaudẽtes a ↄſpectu ſacerdot:: quia ibi
bnn⸗ vadens oibus ſe vidẽdũ exponit ⁊ ſe ſe infoꝛmati ſunt quõ deus illis indulſit
gwgmn carnis tãtãverecũdiã induit ꝙ etiã vi⸗ Et ideo merito gaudere debẽt in coꝛde
ſnhact deri a ſuo cõpari rẽnuit:vmo poſt actũ atq; gr̃as deo reddere. Moc docet ſcri⸗
muini vterq; ab altero ſe abſcõdit. Ergo ſi tm̃ ptura.Añ thobias dixit filio ſuo ho
t meitniti verecũdaãtur bꝛuta dũ vidẽtur agere il⸗ bie.iiij.Omni tꝑe bñdic deũ.Sicvnus
ai Mu licita vel nõ ↄſona ſue nature:vel ſi fa⸗ qͥſe q; pater filiũ ſi uũ debet docere ad de⸗
nerianen ciẽdo nõ bene exerceant.quid dʒ face⸗ um laudãdũ exẽplo illius ſenioꝛis tho⸗
feanothin re digniſſi ima creaturaꝝ dũ aliqͥd fac it bie. Itẽ ps. Benedic 5 dñm in omnitpe
rdigolti nature ſue nõ dignũ.ꝓximo deteſtãdũ ego ſupple penitẽs:ſꝑ laus eius in oꝛe
eſollignn deo odioſũ:⁊ acriter puniẽdũ.Multuʒ meo.Oi felix eſt hic qͥ hoc in veritate
upelitt, ſiqͥdẽ ſi verecũdat᷑ amicꝰſi offẽdat ami poteſt dicere cũ ꝓphã.Et aug. ANere fe⸗
ruaulin cũ.multũ diſcipulꝰ ſi ꝓuocat mgr̃m ad lix eſſer qͥ poſſet diuine laudi ſꝑ inſiſte „
enicte⸗ iracñdiã. multũ ſi ꝓximus ledat pꝛoxi⸗ xe. Et apls. In oibus gratias ire 3 Sande ersn
mnitadl mũ.multũ ſi filiꝰ offẽdat patrẽ.nimiũ ſi Etided puo nune nota ꝙ gaudere dẽm? 2 ; SDe
kümgnuii fᷣu?turbat dñm.Et tu nõ verecũdaberꝭ de duobus et de his deo Gae reddere. Feob
. patini q̃ offẽdiſti nõ ſolũ amicũ mgrmveriſſi (Pꝛimo de ſuis bñſicijs.Anð Berñ.· Di
en mu doctiſſimüch.iz inſup redẽptoꝛ? pi gnũ eſt deo ſp gras agere qͥ nic cemſeat
inrurbee iſſimũ.aduocatũ pꝛudẽtiſſimũ.⁊ ſi ĩ ma nobis bñfacere:Anð qlibet qñcũq;vti⸗
izhein lo ꝑſeueraueris iudicẽ veriſſimũ. Ita⸗ tur aliquo bñficio dei hoc faciat cũ gra
* q; verecũdari debes:q; pemitẽtibus val tiarũ actione:ſicut cũ ſumimꝰ?cibuʒ vel

4 . 13 4 —☛ 5 — ⸗ »
gauli 4 de eſt vtilis verecũdia in ↄfeſſione cuʒ, potũ vel induimve ſtimẽtũ:⁊ ſic de ali

minthn ſit valde penoſa.⁊ idᷣo eſt valde ſatiſfa⸗ is. Sed heu plures ſũt ingrati qui dei
emfl ctoꝛia pꝛo culpa.multũq; placatiua di⸗ bñficia non recognoſcũt:ſed donis dei
ſei uine iracuudie: quia deus facile parcit vtũtur ſine gr̃an actione.de qᷣbꝰ Aug.
ſcne ſeruo quẽ aſpicit nimiũverecundari q;ꝛ in libꝛo de ciui.dei dic. Quiſqͥs bñficia
e, minoꝛ eſt imnponẽda verecũdanti qᷓᷓ ali eſt. qſqᷣs ĩ laudãdo reluctat᷑ inſaneſt.
niit is:quia verecũdia eſt maxima pars pe Sicut heu plures ſunt qͥ benencijs dei
ainie nitẽtie.Et hoc fuit vna cauſa quare pe⸗ abutuntur peccãdo cõtra deum:qͥ boc

/ 2 °r wrk ,

'p ſpe y ꝛrev m

—
ð

Feria quinta poſt ſecũdã dñicã

grauiter deũ offẽd ũt.Añ ipᷣe dicit ĩ p̃Cs.
Retribuebãt mihi mala ꝓ bõis. Muia
de?ꝰbenefecit illis dãdo illis ſanitatem.
foꝛtitudinẽ coꝛꝑis.diuitias.⁊ honoꝛes
Et ipᷣi malefaciũt peccãdo cũ eiſdẽ do⸗
nis ↄtra deũ:⁊ cũ his ſtipẽdijs q̃̊ a deo
recipiũt diabolo ſeruiũt.Et tales ſic in
grati merent᷑ pꝛiuari iã hit::nec digni
ſũt de recipiẽdis.Añ aug.dic. Qð deꝰ
dedit grat:tollit ingrati.Et Berñ. Ac
cipiẽdis indignꝰ eſt qͥ fuerit de accept⸗
ingrat?.Ex quo pʒ ꝙ qñ volumꝰ ꝙ de?
Rabis bonte et bnñficia ſua multiplicet:
uc antea dẽm? de ꝑceptis deo regratia
xi. tnð Cris. ſuꝑ Mat. Grarũ actio eſt
inuitatio ad plus dadũ Scðo debem⸗
in coꝛde nro gaudere ⁊ gras deo redde
re ne nr̃a redẽptõe ꝑ ſuã moꝛtẽ amarã:
et hoc eſt deo valde acceptũ ⁊ hoĩ val⸗
de meritoꝛiũ.lã dic Albertꝰ magnꝰ ꝙ
ſimplex recoꝛdatio ſeu meditatio paſſi
onis xpCi plus valet ꝙꝙ ſi qͥs integrũ anũ
ieiunaret ĩ pane ⁊ aqua.vel ſi quotidie
virgis ⁊ flagellis cederet᷑ vſq; ad effu⸗
ſionẽ ſanguinis.vel qͥ quotidie legeret
vnũ pſalteriũUñ eſt ſciẽdũ ꝙ qũ hõ ẽ
cõtrit? verꝰpenitẽs tũc nõ põt maius
ſeruitiuʒ deo exhibere qꝙ; ſuaʒ amaraʒ
moꝛtẽ ⁊c paſſione deuote meditari.An⸗

de qlibet homo omni die dz hr̃e ſpẽalẽ
mẽoꝛiã de paſſione vpᷣi⁊ ei peterevt ipᷣe

oꝛdinet ſtatũ ſuũ in bonũ finæ: ⁊ fructu
paſſionis eiꝰnõ pꝛiuet᷑.⁊ hꝰẽ deo valde
acceptũ ⁊ hoĩ imritoꝛiũ. INã qͥ libet᷑ ho
noꝛat ⁊ meditat᷑ xpᷣi pſſionẽ talis dʒ ha
bere honâ ſpem ꝙ vp̃ᷣs adhuc oꝛdiabit
ſatũ ſuũ in bonũ finẽ.¶ ¶¶ Zertio gau
diñ iu ſroꝝ ẽ in ſpe ꝑ expectationẽ pᷣmi⸗
oꝛu. Mat. v. Galidete ⁊ exultate qmvr̃a
noia ſcripia ſut ĩ celis.Cõſidere gode⸗

bet peitẽs ⁊ ſpem hr̃e ꝙ deusvelit no⸗
bis dare regnũ celeſte poſt hac vitam.
Luc. xij. Molite timere puſllus grexq:

cõplacuit pr̃i vro darevobis regni Eet
ad leb.x. Holite amiere ↄſi dẽtiã ve⸗

ſera ̊ mnagna habet reinunerationem.
Maäc ↄſidentiâ ſiue ſpem nõ habemex

meritis nr̃is:ſed ex merits ieſu chuſti

qui eſt redẽptoꝛ noſrer quẽ pater dedit
nobis vt nos redimeret ꝑ ſus paſſionẽ

—

fen et ℳπ

4

vnlt h

amarã. In ſignũ huiꝰlatus hʒ in cruce
aptũ:qꝛ ꝑ eũ ⁊ ei meritũ intrabimꝰ re⸗
gnũ celoꝛ.Cõtra hac ſpeʒ ⁊ fiduciã fa

ciunt iſti qͥ qñ aliqͥd de diuina iuſticia

audiũt:dicũt.ego nunẽᷓ ſaluaboꝛ.Et ſic
diffidere de ſalute ẽ diabolicũ.diabolꝰ
em̃ eſt omni ſpe ſalutis pꝛiuatSzʒ fir
miter ſpare ⁊ credere debes ꝙ xpᷣs
oẽs ſaluos fieri hoĩ n
in moꝛte.⁊ po

Luc.xix. Aenit filiꝰqrere⁊ ſaluũ facere
qð perierat. In ſignũ huiꝰ pꝑctõꝛes rece

pit ⁊ cũ illis mãducauit-ñ ipᷣi phari-
ſei ſũt ſcãdaliʒzati dicẽtes. Hic pctõꝛes
recipit ⁊ maducat cũ ill.Et dixer̃t. Co⸗
ratoꝛ ⁊ amicꝰpublicanoꝝ ẽ. Dixer̃t etiã

ad diſcipulos ſuos.Quare cũ publica⸗
nis ⁊ pctõꝛibꝰmaducat ⁊ bibit ingr vr.
Et vpᷣs rñdit.õ cẽ opꝰvalctibꝰmedicꝰ

ſed male hñ tibꝰ. Ilõ em veni vocare iu

ſtos ſʒ pctõꝛes ad pniaʒ Scðdðo oſtẽdit

hoc in moꝛte qñ pẽdẽs ĩ cruce pꝛo ſuis
crucifixoꝛibus oꝛauit dicẽs.Pater iguo

ſce illis quia neſciũt qͥd faciũt.Si ĩimi
cos voluit ſaluari ex eo ꝙ oꝛauit ꝓ eis

in hoc oñdit ꝙ ceteros hoiĩes etiã vult

ſaluos fieri.Ad qð vbũ plures ſũt con

uerſi ex iudeis ꝓpt᷑ oronẽ xpᷣi:vt habet
ro q̃ſi tria miliai

in actibꝰaplłloꝝ.Et
vno ᷣmonepuertit Certio hoc idẽ oſtẽ

dit poſt moꝛtẽ:qꝛ iã oibus ſua bñficiai
pendit tã bonis q́; malis. Mat.v. Solẽ?

ſuũ facit oꝛiri ſuꝑ bonos⁊ malos:⁊ plu
it ſuꝑ iuſtos ⁊ iniuſtos. Eps nõ ſolum

ſua bñficia inpẽdit boms ⁊ iuſtis:ſeld

etiꝗ malis hoĩbus ⁊ ꝑpuerſis.Et in hoc
oñdit ꝙ qtũ in eo ẽ vult oẽs hoĩes ſal⸗

uos fieri.ſ.ſi ad pnĩam redierint·Mat.

xx.Acceperũt ſiugulos denarios.gloſa
id eſt eternitatẽ. Licet differũt ĩ merito
gaudio: tñ oẽs hũᷣt eandẽ eternitat?
in celo.Jo.xiiij. In domo pr̃is mei mꝗ

ſiones mnmulte ſunt: qꝛ ᷣm ap?ʒ. Reddet
vnicuiq; iuxta oꝑa ſua.Gaudere gꝰ de⸗
bet pemiens de ſpe pᷣmioꝝ eternon: de
quoꝛum numero nos vult deus eſſe par

neoppes.
Aantũ ad tertiũ in quo ꝓponitur

douh ð acqͥrit᷑ ex collatõe pᷣmij

„

— .

morfe
N Ne *s 4 .

hzmene
Nbintr
faif⸗
inn ita
cor kiſr
hi dicber

tare
gfiendd
ſaluüſaen
Nctöres eln
ſißiphan⸗
Dipadre
diren e
direhen
ecüpublic
bibitingrff.
inb'nedid
mni voe
Kdooſtidt
rmce poſis

SPeun

ͤrbbin
gouti ſes
hviestni
Ylunesſitch
ltörnhi
itme mi
ohvelliofi
ſuubiftii
1Sol
naos
nsliuſisſl
eſs En
es oisſi

alrf,

Sermo

ibi. At viuem?laudemꝰnomen tu Eſt

notandũ ꝙ de? a nobis ẽ laudãd: quia

laus diuina qua de laudat᷑ ↄfert multa
bona hoĩi in hoc pꝛeſenti mũdo: et pꝛin
aliner tria: quia laus diuina.
Coꝛda letiſtĩ cart.

„QDemones fugat.

Aid deum coꝛda eleuat.

ꝛimo laus diuina eſt coꝛdis letifi

catiua. Añ pᷣs. Exultabũt labia mea cũ
Czãtauero tibi: æ aĩia mea quã redemiſti.

Ergo cũ qͥs appetat gaudere ꝑ naturaʒ
eo ꝙ leticia ſuit q̃dã cã ſanitatis⁊ ꝑ ↄñs
quodãmõ ꝓlõgatiã vite ⁊ ſanitatꝭ. Mi
rũ qðdã eſie videt᷑ quõ hoĩes ceſſent a
laudibus. Pꝛobatio iã dictoꝝ talis põt

eſſe.Conſtat em ſatis ꝙ leticia ⁊ triſti

cia ſũt ſibi ↄtraria:q̃re ↄria agunt oꝑa.
At ſpũs triſtis iuxta ſẽtẽtiã ſapientis.
gĩiaʒ cõtriſtat ⁊ oſla deſic cat:g ꝑ vriuʒ
ſpũs let aiam letificat:⁊ oſſa ĩpinguat
pariter ⁊ humectat. ñ Jaco.in cano.
v. c.riſtat᷑ qͥs in vobis:oꝛet equo aĩo
pſallat.Et glo.ibidem ſic ait.rebꝛa
pſalmodie dulcedo nociua triſticie pe⸗

ſtẽ expellit a coꝛde.qð fieri non poſſet

niſi dina laudatio ĩ coꝛde gaudiũ gene
raret Scðdðo laudatio dina ẽ demo⸗
nũ fugatiua.Exẽplũ de inuidis ⁊ ſuper
bis qͥ ↄſueuerũt decliare ab illis locis:
fugere vbi audiũt alios ſuos hoſtes
laudare.At demones ſũt inuidi ⁊ ſuꝑ⸗
bir hoſtes dei ſic certũ ẽ.q̃re ei laudes
nõ pñt audire.gꝗ fugiũt omia illa loca

vbi audiũt deũ laudare.Anð Eriſ.ſuꝑ
Eʒe.ſic ait.Cũ vox pſalmodie cũ inten

tione coꝛdis agit᷑ oipotenti deo iter ad

coꝛ pꝛeꝑat᷑ ⁊ ad ſũmi regis aduẽtũ dia⸗

bolus effugat᷑:q̃re ad diabolũ effugan⸗

dũ multũ valet laud are deũ.Excplũ de

dauid qͥ cũ coꝛã Saul cythara caneret:

ſpm̃ malignũ a ſaul expellebat.vel ſal⸗
teʒz melius ſe hẽbat.j.Reg. xvj. Añ ipe
dauid dicebat in pᷣs.Laudãs inuoc abo
dñm: ab immicis meis ſaluero ¶

Tertio laus diuina eſt ĩ celũ eleuatiua

Et qͥd meliꝰhoc põt eſſe. Si em̃ oĩs hõ

naturalit᷑ appetit eẽ felix ⁊ biũs.⁊ con

ſtet ꝙ locꝰbtitudis ẽ in celis:reſtat ma

ximũ donũ deũ laudare.De?ge ꝓp omni
ſuo dono eſt laudãdꝰ:ſʒ ſũme ꝓ maxio
bnſficio redẽptõis hũane.lã ſi ãgeli qͥ
a xpᷣo nõ ſũt redẽpti tim letati ſũt:qͥd de
bẽt facere illi qͥ tato bñſicio ſũt dotati.
lã dño ſaluatoꝛe nato cũ hoc gaudiuʒ
ab angelo paſtoꝛibꝰ nũciatũ c.facta eſt
inultitudo celeſtis exercitus laudãtiũ
⁊ dicẽtiũ.Glia ĩ excelſis deo.⁊c.Lu.ij
Ande Eſa.lij.ðꝛ.Gaudete ⁊ laudate ſi⸗
mul deſerta hirim qꝛ ↄſolatẽ dñs po⸗
pulũ ſuũ redemit ifrael.QQuid em ꝓfu⸗
erat naſci niſi redemi pꝛoſuiſſet.Ratio
ad pñᷣs tãti beneficij pot eẽ:qꝛ natura⸗
le ẽ vt expulſus a patria gaudeat ſi ad
patriã fuerit honoꝛifice reuocat. gau⸗
deat carcerat?ſi fuerit inde tractꝰ.gau⸗
deat hõ cecꝰ ſi fuerit ad lucẽ reductus-
gaudeat ⁊ ĩſirmꝰſi ſaluti fuerit reſtitu⸗
tus.Atvt ex ſcripturis põt intelligi hõ
erat a patria ſua expulſꝰ.erat duro car⸗
cere ↄſtrictꝰ.erat oculo cec.erat graui
moꝛbi pctõ ligat?:geſi ab oib his vincu
lis ꝑ ſũmũ medicũ eſt liberat? illi ẽ ob⸗
ligatꝰad maximas laudes.Exẽpluʒ de
aplis qͥ poſt moꝛtẽ ⁊ aſcẽſionẽ ei in ce

lũ reuerſi in hirlm erat ſꝑ ĩ tẽplo oꝛan

tes laudãtes⁊ bũdq
ĩ actibꝰapłoꝝ¶
debet eẽ deuota. ps. Bñ pſallite eii.
ciferatione. Eſt aũt vociferatio deſide⸗
rij magnitudo.Oñ ſuꝑ illud Exo.xiiij.
Muid clamas ad me.dic ſic glo. Noces
apð dei aures ñ faciũt vba ſʒ deſideris

q̃re de ñ tm̃ laudãdꝰ ẽ vbo. Qꝛ vt diẽ

etes dũz: vt haber
nota ꝙ laus diĩna

Aug.MQui tm̃ lingua deũ laudat nõ ſꝑ
laudare poteſt.ſed qͥ moꝛibꝰdeum lau⸗
dat: laudare omni tpe valet.j. Coꝛt.·ig
Siue mãducatis ſiue bibitis ſiue aliqd

– .

boni facitis:omnia in gloꝛiã dei facue
Aug. Si quid mãducas et bibis ad re⸗
fectioneʒ coꝛpoꝛis ſummus cibus tuus
et potus tuus laudet deum.Eſt tamen

notabile ꝙ illa laus deo ẽ gratioꝛ qᷓ red
ditur in aduerſis:qꝙ; illa que exhibetur
in ꝓſperis.Gre.in moꝛa. Deſpecta vox
laudis eſt quã foꝛmat iocunditas pꝛo⸗
ſperitati: qꝛ ↄfeſſio illa ſols hʒ magnũ
meritũ põder: q;a rectitudie i n0

Feria quinta poſt ſecũdã dñicã

õ

h

☛ va5 hR

AB

ſeparat vis doloꝛis.ANñ ſuꝑ illud pᷣs. fuerunt qͥdã heretici q̃ dicti fũt patare e
Bectos decet collaudatio.glo.ſic dicit ni qͥ dixerũt matrimoniũ nõ ec bonũ qᷓ leſ
Becti ſüt illi qͥ dirigunt volũtatẽ ſuaʒ bus rñdemꝰ falſã eoꝝ opinionẽ allega P
Sm dei volũtatẽ ⁊ pᷣponũt illã volũtati do auc toꝛitates et rõnes Pꝛĩio auctoꝛi ſyhet
infirme. Et addit ꝙ curuus ille ẽ qͥ deũ tatibꝰ oñdit᷑ matrimoniũ eſſe bonum. dor
noõ laudat qñ bene ſibi ẽ 2 blaſphemat Math. xix. qꝛ phariſeis xp̃ʒ interrogã e
ñ̃ ſibi ẽ male.ſʒ rectꝰſꝑ deũ laudat in tibꝰan liceret dimittere vxoꝛẽ ex q̃cũq; us.
ꝓſperis ⁊ ĩ aduerſis.⁊ ſic ĩ pnñti gratiã cauſa ipᷣe pᷣmiſſo legꝭ teſtimonio.Geñ. fuch
dei meret in futuro gloꝛia. Quã nob ij.videlʒ. Ilõ eſt bonũ hoĩeʒ eẽ ſolũ fa nicn
concedat ꝗYeſus marie filius Amen. ciamꝰei adiutoꝛiũ ſimile ſibi: qfacto ad ſere
Keria v. poſt ij. dñicã.· Ser. xviij. duxit es d da⸗ E dixit adã. Hoc nüc
& π☚ e eeen os exr ofſib?meis ⁊ caro de carne mea. V
nedictus vir qui et ſequit᷑. Quãobꝛẽ dimittet hõ patrẽ ſen
confidit in vño. Jere.xvij. Quẽ ſuũ et adherebit vxoꝛi ⁊ erũt duo ĩ car als⸗
ad modũ hõ ſtultꝰ cõfidẽs de parẽtibꝰ nevna.ſtatĩ dixit xp̃s iudeis.Quos de
ſuis diuitibꝰ ⁊ potẽtibꝰ facit multas ĩ us cõiũxit hõ nõ ſ eparet. Ergo ſi eſſet Afa
iurias et leuitates. ſic hõ cõfidẽs de di malũ docuiſſet ſeꝑandũ.matrimoniuʒ feha⸗
uinis ꝓmiſſionibꝰ hʒ multas virtutes gᷣ⅛ qð vpᷣs aſſerit a deo fuiſſe inſtitutũ feprt
et ſanctitates.et ſᷣm hoc tria ponũtur ĩi ẽ bonũ. Si eĩ leges ĩpatoꝛꝝ ſũt bonec boere
verbis pꝛeſentibus. decreta põtificuʒ maxie quo ad mala ſen
¶ Pumũ eſt actus virtualis ſᷣm quã repᷣmẽda q̃ oꝛdinata ſũt a rectiſſimo iu Mem
denomiamur. ibi. benedictus. diceæ ſũme potẽte ⁊ cũcta ſciente nõni neen
¶ Becũdus eſt virtus rationalis pᷣm ſi bona eſſe neqᷓunt. Si g iuxta pᷣdictã hlen
gua operamur.ibi vir. 7 ſententiã ſaluatoꝛis deꝰ cõiũxit viruʒ ſm
¶ Kertiũ ẽ dñs liberalis ꝑ quã remu et feminã ĩ vnã carnẽ: reſtat ꝙ talis cõ nple
neramnr. ibi.q cõſidit in dno. ¶ Quã iunctio ẽ bona ſti rõni rũdent pata⸗
tum ad pꝛimũ ĩ quo ponit᷑ act virtua⸗ reni ⁊ dicũt ꝙ hec cõiunctio facta eſt a cige
lis ᷣm quã denoĩiamur.ibi.benedictus malo deo q̃ fuit deꝰveteris teſtamẽti. eitnee
„ Eſt notandũ ꝙ tria ſut ã faciũt hoĩiem Quibꝰ rñdemꝰ ꝙ hoc ipoſſibile ꝙ il ſerxſe
Retu ſatut benedictũ. Pꝛimũ ẽ cõiugalis caſtitas le qͥ dr ſũmũ bonũ ſit malꝰ.et ꝓprea ac ſunte
via) Secudũ eſt fraternalis caritas. cipiamꝰ illð Ve⸗Kui oe venitvt de uut
ertiũ eſt eternalis felicitas Pꝛimuʒ ſtruat oꝑa diaboli.qre ſi illa coniũctio rei
Wugal ergo qð facit hoĩez benedictũ ẽ ↄiuga fuiſſet a malo deo xpᷣs docuiſſet eã ſe⸗ Gd
lis caſtitas nõ traſiẽs linites. Pꝛouer parandã:ſʒ docuit ↄriũ gy illa cõiũctio M
titae 1 v. c. Sit vena tua benedicta ⁊ letare cũ nõ fuit a malo deo. Itẽ ſi mrimonium on
ſ. luntteß· muliere adoleſcentie tue. q. d. ſapiens. malũ eet ↄiuges mali eſſẽt. pʒ qꝛ ĩ pec⸗ 43
Sicut vena nõ ſꝑ laxat᷑ ſʒ certis tꝑibꝰ catis exiſterẽt.At gZriũ verũ c.gmatri Ve
ad extrahendũ malũ ſanguinẽ.ſic car- moniñ ẽ bonũ.ꝓbat᷑ iſtud Pillud Luc lart
nalia opa nõ ſpꝑ ſũt facienda ſʒ ſtatutꝭ j.c.de ʒ-acharia ⁊ eliʒabeth. vbidr ꝙ ã⸗ nnenh
tpibꝰ? ad habẽdũ ꝓlẽ ⁊ nõ ad explendũ bo erãt iuſti ante deũ incedentes ĩ oĩbꝰ (
libidinẽ. qꝛ diabolꝰ ĩ talibꝰ accipit po mãdatis et iuſtificatiõibꝰ dñi ſine q̃re inde
te ſtatẽ.ſicut apparet ĩ illis ſeptẽ viris la.g ſi tales erãt in mrimonio cõſtat 6
q ſarrã filiã raguel duxerãt ivxoꝛẽ ꝓpt᷑ matrimoniũ nõ eſſe malũ.nec qtũ ẽ de N1
libidinẽ explendã ho.iij.¶ hH¶ſio ſe qͥcqᷓ malũ efficere¶ Si tu dicas o he⸗ neſte
tãdũ at qytũ ad pnñs ꝙ de matrimonio retice ꝙ iuſti erãt qꝛ non cõueniebant. (CA
duo ſunt bꝛeuiter tractanda. tic quero tibi quo ſciebat᷑ elizabeth lden
Pꝛo oñdet᷑ ꝙ matrimoniũ ſit bonũ ſterilis erat niſi qꝛ cognita nõ cocipie⸗ N
Secðo qd itedere dʒ q matrimoni⸗ bat. Itẽ legit᷑ Xue agel? nüci auit indeo
mrhmnout um ſuſcipit¶Quantũ ad pᷣmũ nota ꝙ ʒacharie ꝙ vxoꝛ ſua filiũ pareret: ſʒ nõ Weere

ng
lſüzun
Pckhoi
Nioauctn
Aſebonun.
Himmnog
taigriig
imonidhef⸗
iezciſtin
brfunnn
li. hoci
aarne nes
ethopanm
für olc
isQuos
Ergoſieſe
natrinonin
ſſeinſtini
rſütboned
oad mnali
ccriſtanoin
ſcientenit

bſtifli,
ennsiſ
niſirif
mnuchtt

Sermo

goterer parere niſi a viro eognoſceret᷑:

re ſi pctm̃ eẽt ↄgnoſcere vxoꝛẽ eo mo⸗

do q́ debet᷑ ſctũs ãgelꝰ hꝰ nõ nũciaſſet:
ſʒ potiꝰmonuiſſet nõ debere ↄgnoſcere
vxoꝛẽ. Itẽ illa arboꝛ ðꝛ eẽ bona cuiꝰfru
ctus ẽ bonꝰ:quia arboꝛ ↄgnoſcit᷑ ex fru

ctu.lõ eĩ arboꝛ mala põt facere bonos

fruct?: nec ecõtra. Nunqͥd ex radice coꝛ

rupta pñt boni fructus ꝓcedere ſiue na
ſci.vel ex infſirmo eꝑate ſiue coꝛde ſan⸗
guis purꝰgñari:g ſi mr̃imoniũ maluʒ
eſſet boni fructꝰnõ poſſẽt ex eo ꝓcedere
ſʒ ex mr̃imonio ꝓcedit bonꝰ? fruct? ſã⸗

—

ctus:q̃re ſtat mrimonialis ẽ bonꝰ⁊ ſan

ctꝰ. Quia dic̃ apls.Qualis radix tales
⁊ rami.Collige ex his oĩbꝰ ſniaʒ pata⸗
renoꝛũ ſũmã amẽtiã qui aſſerũt mulie
rẽ pꝛegnãtẽ diabolum hr̃e in vẽtre.Si

hoc verũ eẽt:giohãnes diabolꝰfuiſſet.

nec in vtero exultaſſet ad aduẽtum xpᷣi
nec maria viſitaſſet heliʒabeth pᷣgnãtẽ
nec mr pueri nec ipᷣe iohẽs fuiſſent re⸗
pleti ſpũ ſctõ. nec gaudẽdũ ĩ eius oꝛtu
ſʒ triſtãdũ angelꝰpᷣdixiſſet.nec pr eius

repletꝰſpũ ſctõ tãta mirabilia de eo fu

tura ꝓphetaſſet. Que oĩa plene ſanctũ (S

euãgeliũ ↄtinet.Itẽ ſi mrimoniũ malũ
eẽ t nec xpᷣi mater mrimoniũ ↄtraxiſſet
nec xpᷣs ĩ mr̃imonio natus eſſet.nec ipᷣe
cũ mr̃e ⁊ diſcipul ad nuptias inuitatꝰ
iuiſſet.nec tãto miraculo vʒ mutatiõis

aque ĩ vinũ ↄmẽdaſſet. 6 or. vj. do

cet apłus vt vir debitũ reddat vxoꝛi: et
vxoꝛ ſiłr viro.ſʒ hꝰ intelligit᷑ in mrimo

Artal ẽ bonũ.⁊ ſic pʒ pꝛimũ

X Aantũ ad ſcðᷣʒ in quo vidẽdũ eſt

aãqd dʒ pᷣtẽdere qͥ mrimonialit᷑ co⸗
dn deilcera 7 muln eſt not ſub
bꝛeuib' qᷣvult mr̃imoniũ ↄtrahere dʒ
¶ Pꝛimo toto poſſe ſuam intentioneʒ
in deo ponere.
Scðdo dʒ vxoꝛẽ ſibi ſimilẽ accipere.
KXertio debet vxoꝛem ex bonis ⁊ ho
nẽ ſtis parẽtibꝰducere.
¶ uarto debet qtũ ſibi poſſibile eſt
en caſtã accibre.
umo dʒ toto poſſe ſuã intẽtionem
in deo ponere ⁊ dirigere.⁊ hoc videtur
facere qñ nõ motꝰcarnis libidie:ſed vt

XVIII

filios hẽat ad dĩnũ honoꝛẽ qͥ fiant fllij

dei ꝑ adoptionẽ. Qui em̃ vxoꝛẽ ſic acci

pit bñ facit:qꝛ oꝑi ſuo põit optimũ fun
damẽtũ. Rõ huiꝰ eſt euidẽs:qꝛ nihil ẽ
albũ ſine albedĩie.nec nigrũ ſine nigre⸗
dine. nec dulce aliqð ſiue dulcedie: nec
bonũ aliqð ſine bonitate:q̃re cũ oĩs bo⸗
nitas ꝓcedat a ſũma bonitate nihil eſt
bonũ ſine ſũmo bono.Quare qui cupit
ſuũ mr̃imoniũ eẽ bonũ riteq; ↄtractum
ncce hʒ vt deũ ponat finẽ ſui mr̃imonij
vt ſcʒ honoꝛ dei ſit pᷣncipiũ radicale ſui
opis.Quare illi q pulcritudinẽ ſolũvel
diuitias finẽ ponũt ⁊ a ſua intẽtione de
um excludũt:diabolꝰin eis accipit ptã⸗
tẽ.Exẽplũ hẽt᷑ Thobie.vj.de.vij.viris
ſarre.Et iõ thobias iunioꝛ accepit vxo
rẽ virginẽ cũ timoꝛe dñi: ⁊ magis amo
re filioꝝ ꝙ; cã libidinis ductꝰ.nð oꝛa⸗
uit dicẽs. Dñe tu ſcis qm nõ cã luxurie
accipio ſoꝛoꝛẽ meã:ſʒ ſola poſteritatis
dilectiõe:in q̃ bñdicat᷑ nomẽ tuũ in ſe⸗
cula. Signũ aũt ꝙ nõ fuerit motlibidi
ne fuit:qꝛ cũ ea ĩ lecto nec pꝛima nocte
nec ſcdᷣa ſʒ tm̃ tertia acceſſit ad eã.

+— » *

cdðᷣo ĩ mrimonio dʒ accipere ſiue du⸗

cere vxoꝛẽ ſibi ſiłem:vt ſi ẽ nobilis no⸗
bilẽ. ignobilis ignobilẽ. Et rõ hin? eſt:
qꝛ ſilia gaudẽt ſilłibꝰ. Nã exẽplũ hẽmꝰ
in bꝛutis aĩalibꝰ ꝙ ſilitudo eſt qdã cau
ſa amoꝛis.teſte ſapiẽte. Oẽ aĩal diligit
ſibi ſile:ſic ⁊ oĩs hõ ꝓximũ ſuũ·Exem⸗
plũ hẽmꝰde pr̃e filioꝝ qͥ ᷣm doctrinam
antiquoꝝ plus illũ diligit ⁊ ſepius acci
pit q̊ͥ ei magis eſt ſimilis. Coꝛui etiam
nõ inueniũt᷑ paſcere pullos ſuos donec
eos ſimiles ſibi eſſe aſpexerint.Et ꝓpt᷑
hoc Geñ.ij. Bene dictũẽ a dno. facia⸗
mus ade adiutoꝛiũ ſimile ſibi.lã i hu⸗
ius rei excẽ̃plũ mulier nõ eſt facta de ca
pite: vt haberet᷑ vt dña.nec de pede: vt
crederet᷑ eſſe ancilla.ſed de coſta ſũpta
ð medio coꝛpevt ↄſocia eẽ crederet᷑.gꝰ
de genere ſibi ſimili vxoꝛ eſt accipiẽda
ne ſi de nobili velit eẽ vña:vel de igno⸗
bili habeat᷑ vt ancilla.nde poeta. Si
quãdo voles nubere: nube pari.Et hec
paritas nõ ſolũ attendẽda eſt ꝙꝙtuʒ ad
nobilitatẽ vel ignobilitatẽ: ſʒ etig ;tů

b toto poſſe ſua irntoz kre
Ee Peſt, .α
Ne
: i nentn. t

Feria quinta poſt ſecũdã dñicã

ad tp̃ᷣis q;titatẽ et coꝛpoꝝvenuſtatẽ:qͥa
qñ mulier pulcra ⁊ iuuenis nubit ſeni
turpi:vt plurimũ eũ deteſtat᷑ et odit.
ſepeq;ʒ talis incidit ĩ adulteria.Exẽplũ
de roſimũda femina nobiliſſima q̃ ſtãs
rauẽne cũ viro: dũ ↄſpiceret quẽdã ro⸗
manũ ſibi ſimilẽ in coꝛꝑe ⁊ pulcritudiĩe
venenũ bibẽdũ tradidit marito: vt illũ
romanũ in maritũ poſſet hr̃e.Sẽꝑ ipſe
ego landarẽ vt vir in aliqbꝰãnis vxoꝛẽ
excederet:eo ꝙ maſculis ſeneſcãt citiꝰ
mulieres:æ h“ qmaxĩe ꝓpf᷑ honera pu⸗
cror iſ Tertis dz ducere vxoꝛem de
parentibꝰ hone ſtis.Et rõ huiꝰeſt:qꝛ ſe
pe filij ex accepta natura parẽtũ eos in
vita ſequũtur ⁊ moꝛibꝰ.Et maxie infã⸗
tuli diſponũtur ſᷣm naturã lactis acce⸗
pti.Ande ⁊ nutrices bñ ſane ſüt infan⸗
tulis eligẽde.Sepe etiã infãtes incur⸗
rũt infirmitates parẽtũ:qꝛ lepꝛoſus ge⸗
nerat filios lepꝛoſos.lunqͥd non plãte
oẽës⁊ arboꝛes ſequũtur naturã ſeminis
in fructibꝰ:gꝰ nõ facile parẽtum moꝛes
derelinquũt infãtes.Quare qvult paci
ſice viuere accipiat cõiugẽ ſibi ex gen⸗
te bene moꝛiginata.Ilã qꝛ ſalomõ cõiu
ges duxit alienigenas ⁊ ex mala pꝛoge
genie:tãtũ eſt infatuatꝰab eis vt idola
vxoꝝ adoꝛaret q;'uis nõ crederet ea eſſe
deos. Etiã fuit vna de cauſis diluuij: vt
dicitur Gene .vj.quia vidẽtes filij dei
filias hominũ ꝙ eſſẽt pulcre acceperũt
ſibi vxoꝛes.Sed queritur quiſunt iſti
filij dei:⁊ ſimiliter q̃ füt iſte filie hoĩm.
De Lira in caplo pᷣtacto dicit allegãdo
opiniones aliquoꝛum quõ intelligũtur
uidã dicũt ꝙ ꝑ hos ſilios intelligun
tur demones incubi qͥ dic untur filij dei
ꝓpter naturã ſpũalẽ. Ande Job.j.capᷣ.
dicitur Sathan fuiſſe inter filios dei:⁊
iſti in ſpẽ hũana cõmiſcuerũt ſe mulie
ribus: inde gigãtes nati ſũt. Sʒ hoc
non videtur rationabile: quia hic expꝛi
mitur cauſa diluuij que fuit ꝓpter pec
cata hominũ ⁊ nõ demonũ. Raban? di⸗
cit ꝙ ꝑ hos ſilios intelligũtur ſilij iudi
cui ⁊ potemũ:qui videntes filias ſub
ditoꝛ pulcre oꝛnari.etiã quãdo daban⸗
tur ad nuptias accedebat ad eas ↄgno

—

ſcendo carnaliter:anteqᷓ; mariti eas co
gnoſcerent.Sed illud adhuc nõ videt᷑
rõnabile: quia tũc cauſa diluuij fuiſſet
ꝑticularis ſcʒ q;tũ ad potẽtes iudices⁊
diuites. Cõtra illud qð ibidẽ habet᷑ ꝙ

omnis caro coꝛruperat viã ſuã.⁊c. JIJSo
aliter dicit᷑ ⁊ meliꝰꝙ filij dei intelligun
tur illi qui deſcẽderũt de Sethqͥ a prT̃
ſuo fuerũt inſtr ucti in cultu diuino.Et

per ſilias hominũ intelliguntur mulie⸗
res deſcẽdẽtes de Cayn qͥ erant diſſolu
te ⁊ curioſe necnõ et lubꝛice.Et de illis

ſetht pᷣceperat filijs ſuis devolũtate do

mini ꝙ nõ ↄtraberẽt matrimonia cum
ipſis.ſic dũs pᷣceperat ſilijs iſrael ꝙ nõ

ↄtraherẽt mr̃imoniũ cũ mulieribꝰcana

neis.Sʒ filij ſeth ocedẽte tꝑe trãſgreſ

ſi ſunt hoc pꝛeceptũ.⁊ ſic dei indignati

onẽ incurrerũt:qꝛ oĩs caro coꝛruꝑat vi

am ſuam.Ex his dictis eſt cõcludendũ

ꝙ mulier accipiẽda ẽ de bonis ⁊ iuſtis

parentibꝰ:quia qͥ vxoꝛes de mala gente

ſiue pꝛogenie accipiunt incurrũt multa
mala.ſicut filij ſeth.quia malas coniu⸗

ges acceperũt in varia pctã eigerunm

ꝓpter qᷓ diluuio perierũt uar⸗
to iỹtũ poſſibile eſt debet acciperevxo⸗

rem pꝛudentẽ ⁊ caſtã:⁊ declinare fatu’ũ

Ratio hui? eſt qꝛ ̃m ſentẽtiã ſapientis
Amic ſtultoꝝ efficiet᷑ eis ſimił.pᷣs.Cũ

ſancto ſctũs eris.⁊c. Ad ſenſũ iſta con
tinue cernimꝰ. Ilunqͥd vinũ ſanũ coꝛrũ

pitur ſi fuerit aceto cõmixtũ.ſlũqͥd mẽ
bꝛũ coꝛrũpitur ſi a carne putridanõ fue
rit ſeparatũ.Ergo ſi fiat vnio cũ femia

ſtulta.mala.vel impudica:cũ fiant inui
cemvna caro:timẽdũ eſt valde ne mari

tus vxoꝛi fiat ſimilis in figura. Quare
conſtat maximũ donum dei eſſe habere

coniugẽ pꝛudentẽ.n ꝛouerb. xix.

dic itur. Domus ⁊ diuitie dantur a parẽ

rentibus:ſed a dño vxoꝛ pꝛudẽs. De bo

nitate vero eius dicit᷑.Ecci.xvj.Mulie

ris bone beatus vir. Ilumerus em ano

rum illoꝛum duplex. Et iterũ.Gratia ſu

per gratiam mulier ſancta ⁊ pudoꝛoſa.
Sancta vtiq; mente:⁊ pudoꝛoſa ĩ facie

⁊ in toto coꝛpoꝛe. Ratio hoꝛũ eſt:quia

que talis exiſtit: ſepe facit virum ſimi⸗

lenſit
ſtolie
vbiſt
fiel
niqy
ſanü
lope
utnat⸗
ans
war
ctis
nſa⸗
fuge
bus
bapt
cgoe
clls
gler
ecp
der
duce
n

—

Nittn

cnöri
lum uſe
Wdlen
idi bei

tite

Schiunk
lmdundkt
umurmue
can dſd
e Kdelli
dewwlürated⸗
mmonisaun
Piſeelgn
lienbn
te niſgr
elindigner

onpati

Cocludendi
s s
emalagan:
uriumtl

malas

cüinauem
Acciperm
cinare ini
niiſapiong
inul⸗all
nſüſta
iſanüconi
i nüd me
nidstofue
nioci femi⸗
cüfiantin
adenemm

gunt.
tieſeheben
.
dmnurapn
ls r
enlli
õ

„

giran

l,nͤ
ulfrir

Sõ

munſin⸗

Sermo

lem ſibi. At in talibꝰ illa doctrina apo⸗
ſtolica impleat᷑:que datur.j.Coꝛin.vij·
vbi ſic dic itur. Sanctiſicatus eſt vir in
fidelis per inulierẽ fidelez. Ande in an

tiquis hy ſtoꝛijs narrat᷑ ꝙ quidã rex ꝑ⸗

ſarũ extitit habensvxoꝛem pulcerrunã

coꝛꝑe:ſed fideliſſimã xpᷣo mente quam
amabat toto coꝛde vt deum. Que cũ pe
nitus vellet baptiſari et non poſſet ꝓpr᷑

maritũ paganu.marito cũ oĩbus dereli
ctis fugit conſtatiuopolim ⁊ ibi ſe bap
tiſa:i fecit. Quã rex dũ cognouit illuc
fugaſſe:eã ſecuta cum qdraginta mili⸗

bus hoim illuc venit. Et amoꝛe vxoꝛis

baptiſmũ cũ vniuerſis accepit:ſicq; cuʒ

ea ad pꝛopꝛia reme auit Ex iam oĩbꝰ di
ctis conſtat matrimoniũ bonuʒ eſſe.Et

que dicta ſunt de cõditionibꝰ mulieris

accipiende ag viro.hoc idẽ intelligendũ

ẽ deꝰditionib viri quẽ muliervoluerit
ducere (ðʒz qð facit hoĩeʒ bñũdi

ctũ ẽ framal caritas reficiens pauꝑes.

ij.Coꝛinth.ix. Qui ſeminat in bñdicti⸗

onibus de bnrñdictiombus metet. Exẽz?

plum.ſicut ſemina domi decre ſcũt ⁊ de

minoꝛãtur. ſi vero in agro ſeminantur
augẽtur ⁊ multiplicãtur:ſic oꝑa chari⸗
tatis ſi fi ant pꝛo xpᷣo: ꝓpter hoc tꝑalia
non minoꝛãtur aut minuũtur: ſed cele⸗
t nota ꝙ vera chari

ſtia pꝛomittutun
tas ſiue dilectio potẽſt manife ſtari per
quattuoꝛ ſigna Pꝛimo per verba:quan
do em̃ coꝛ abundat in amoꝛe tũc os abũ

dat in ſermone.Quia ex abundãtia coꝛ

dis os loquitun Scðdo per collata bene
ficia.Et iſtud eſt maius ſignũ ꝗ̊ pꝛimũ
quia multi ſeruirent deverbis ſuis qui
non ſeruirent de ſuis rebus
obſequia perſonalia. Et iſtud eſt maiꝰ
ſignũ qꝙ́; puimũ vel ſcdᷣm. Multi em̃ ſer
uirent de ſua ſubſt

ſeruiendũ qͥ nõ darẽt animã ſuã ad mo

riendũ. In hoc ergo ꝙ xpᷣs ꝓ nobis cru
cilſigi ⁊ moꝛi voluit infinitã nobis cha

ritatem oſtẽdit.Et quia per charitateʒ
venit ad redimẽdũ nos ſectemur chari

runs ſune eleat⸗

ligibile ex charitate debẽt alia tria ex⸗

ertio per

urent: tia qui non ſerui⸗
rẽt de ſua perſona Quarto per aduerſa
quãdo ſcʒ quis pꝛo amoꝛe amici ſe ex⸗
ponit moꝛti.multi em darent ꝑſonã ad

5

XVIII
tatem vt ꝑ hãc qua chꝛiſtus ad nos de
ſcendit:dilectionis etiã via nos adipm
poſſum aſc dere uanrotier notaate
rũ ꝙ quattuoꝛ per oꝛdinẽ ſunt diligen⸗
odg ex charitate: ſcʒ deus.aĩa.pꝛoximꝰ.
⁊ coꝛpus.Et ideo cũ charitas ſit oꝛdina
ta pꝛo ipᷣo deo qͥ eſt pꝛimũ ⁊ maximũ di
poni:ſicut minꝰ pꝛo maioꝛi. Pꝛo aia ve
ro ꝓpꝛia debet ꝓximus ⁊ coꝛpꝰ ꝓpꝛium
contẽni: a ꝓ ſalute ꝓximi vita coꝛꝑalis
et exponi. ota ſi vis de charitate.
ertiũ qð facit hoĩem beatũ ẽ eter
nalis felicitas reſtituẽs mercedes.Z g
charie.ij.Saluabo vos ⁊ eritis benedi
cti.Exemplũ.ſicut bonitas facit bonuʒ
liberalitas largũ.honeſtas honeſtum.
ſuauitas manſuetũ:ſic ibi erũt bndicti
q̃bus debet dici ĩ die indicij.Renite be

nedicti.⁊c. Mat. v. Et tũc in ille eter

no conuiuio habebunt maxumã iocũdi
tatẽ:qꝛ hẽ bũt ꝑtic ipationẽ oĩm electo⸗
rũ.Et hoc erit innumerabile gaudium
qͥa qͥlibet hẽbit magnũ gaudiũ de quo⸗
libet ſancto: quoꝛũ nõ eſt numerꝰ.Aꝑo
cal.vij.ARidi tur bã magnã.⁊c.De quo⸗
libet ſctõ tin gaudiũ hẽbis ꝙ ſi deo ſer
uiuiſſes centũ annis adhuc non ſatiſſe
ciſſes ꝓ illo gaudio qð habitur es de
mĩmo ictõ.Et rõ hui eſt qꝛ vnnuſqͥſq;
intantũ diligit ꝓximũ q'tu ſeipᷣm:quia
hbic in pñti chauas incipit ⁊ ibi ꝑncit
Inter electos em̃ tãta caritas ẽ ꝙ gau⸗
dia ⁊ merita alioꝝ qᷓ̃ſi ſua reputat ꝓpt᷑
mast caritatẽ qua hñt adinuicẽ. En⸗
de Anſelm Enuſqͥ ſq; tin gaudet de al
teri merito ſicut de ſuo ꝓpꝛio. Nam pe
trus gaudebit de virginitate Johis:et
iohẽs gaudebit de martyrio petri.⁊ ſic
de alijs.qꝛ de q cũq; carebit vn in ſeibo
hꝰhẽbit in alio. O q;'tũ gaudiũ tibi erit
qñ io.baptiſta cũ priarchis ⁊ ꝓphetis
oĩa ſua merita tecũ ↄdundent.Similit᷑
petrus cũ oĩbus aplis. Stephan?cũ oĩ⸗
bus martyribus. Martinus cũ omnibꝰ?
confeſſoꝛibus.⁊c.qui omnes ſimul te⸗
cum cõdiuident ſua merita et gaudia.

SGrego.in moꝛali.Et quis enarrare ſuf⸗
ficeret ꝙtum gaudium queitherantind

UU

— „fſamueli

Feria quinta poſt ſecũdã dñicã

fuſcipiet de ſanctoꝛũ patriarc harũ hu
militate ⁊ ſimplicitate:pꝛophetarũ cre

dulitate et fidelitate.apoſtoloꝛũ carita

te et magna diligẽtia.martiꝝ ſtabilita
te ⁊ patiẽtia.cõfeſſoꝛũ pietate et cleinẽ
tia.virginũ caſtitate et continẽtia·Re⸗
uera lingua ⁊ vox deſicit et intellectus
capere nõ ſufficit qtũ ſit gaudiũ chorꝭ
angeloꝛt intereſſe pñtẽ dei vultũ cũ be
atis ⁊ electis vick egsz nota ꝙ ad ma
gna pᷣmia ꝑueniri non poteſt niſi ꝑ ma
gnos laboꝛes.qꝛ nõ coꝛonabit᷑ niſi qͥ le
gitime certauerit.ideo cõſciẽtiã diſpo
ne hoc ſacro tꝑe ad penitẽtiã qꝛ ꝑ ma⸗
gnos laboꝛes opoꝛtet ad illa gaudia ꝑ
uemre

AZantũ ad ſcᷣm in quo ponit᷑ vir
ʃius rõnalis ſᷣm quã opꝑpamur.ibi
vir. E ſt notandũ ꝙ tria ſũt q̃ faciut ho

minẽ beatũ virũ.i.-virtuoſũ. videlicet.
U¶. Aectitudo iuſticie in pꝛoferendis
2/ udicijs.

. ¶ Plenitudo pꝛudẽtie in agendis ne

¶ Foꝛtitudo patientie in ſuſtinendis
conuitijs. Pnumü ergo qð fa

cit hoĩeʒ virtuoſũ ẽ rectitudo iuſticie ĩ
pꝛoferendis iudicijs.pᷣs. Beatꝰ vir qui
non abijt in concilio ĩpioꝛũ. Exẽplũ ſiẽ
eĩ arũdo flectit᷑ ad oẽʒ vẽtũ ⁊ meretrix
ſe vẽdit ad oẽ donũ.ſic iudex iniquus
inclinat᷑ ad oẽ cõciliũ. Tales fuerunt
iohel et abia qͥ moti auaricia ſubuerte
runt iudicia.j.Reg.viij:nota hiſtoꝛiaʒ
et vide ea ꝗͥ dũs dicit eis vẽtura per os
8E ideo ne talia nobis eueni
ant iterato notare debes ꝙ iudicesa re
ctazes reipublice debẽt q̃ttuoꝛ habere.
ꝛimo pꝛudentiã in ſe ne decipiantur
eut?.j.· uli de tribubꝰ vris viros ſa⸗
ientes et gnaros ⁊ conſtuui iudices.
GBeeci do bonitatẽ et iuſticiã ne coꝛrũ⸗
pantur. Deut.xviij. Judices et magi⸗
ſtros conſtitues vt iudicent populũ iu
ſto indloertio foꝛtitudinẽ ne ter⸗
reantur.Exo.xviij. Pꝛouide tibi viros
potentes et timẽtes deũ in qͥᷣbꝰ ſit veri
vIas.⁊ qͥ oderũt auaricã qͥ iudicẽt popu
lñ oĩ tꝑe.Eccj.vij: Noli querere fieri iu

dex niſi virtute valeas irrũpere iniqͥta
tes Muarto tẽperantiã ne ipetu moue
ant᷑. Sapiĩe.xij.Lu aũt dñe ĩ tranqͥllita
te iudicas.Sʒ hec oĩa fruſtra ĩ iudici⸗

bus:aduocati:conciliarijs:⁊ notarijs ᷓ

renda ſũt moderno tꝑe qꝛ coꝛrũpũt᷑ do
nis ⁊ muneribꝰ.Nã licʒ aduocatpoſſit

aliqͥd hr̃e ꝓpt᷑ patrociniũ ſuũ tũ penſã

da ẽ cauſe magnitudo ⁊ ſi ſit iuſta ⁊ ad
laboꝛẽ aduocati ⁊ ad eiꝰ ꝗllitatẽ atq; di
ligentiã auiſandũ ẽ ita tñ vt non acci⸗

piat munera pꝛeter ſalariũ iuſtũ.Cuiꝰ

ratio eſt quia munus.
¶ Judices mutos efficit.
Intentionẽ iudicantis coꝛrũpit.
In ſeruitutẽ maximã redigit.

tio munera faciunt ſuos acce

