iheſu deſiderabilẽ in quẽ angeli deſide
rant conſpicere purts inquinauerunt.
manibus percuſſerunt. Aelo ꝓ deriſio
ne operuerunt. nec amaris verberibus
pepercerunt. Ecce ergo quomodo fece⸗
runt ipſum regem non ad honoꝛem.ſʒ
ad deriſionema confuſionem. Tunc i
ſo ſic crudeliter verberato 1 llaſo exi⸗
uit foꝛas pilatus ad eosa dixit. Ecce ad
duco vobis eum foꝛas: vt cognoſcatis

quisa in eo nullam inuenio cauſam moꝛ

coꝛonam ſpineam. veſtemn burpurea⸗
Et dixit eis piatus. Ecce homo. quaſi
diceret.non eſt ita duruʒ coꝛ cui non de
beret ſufficere iſta pena. O anime deuo
te. egredimini a peceato per contrtio⸗
nẽa videte regẽ ſalomonẽ id eſt xpᷣʒ dy
adem ate.ſcilicet ſpinarum coꝛonatum
quo coꝛonauit eum nater ſua.ſcilicet ſi

nnaggoga. Bernardꝰ. Laput illud treme

bundũ angelicis ſpiritibus. non auo.
non roſis.non gem mis. ſed ſpinis ẽ co
ronatum. et tu homo habes certum de

fioꝛibꝰ ⁊ ego deꝰ coꝛonã de ſpinis. cyo
cedebanſjiſta verba. Attende quid eſt
veruas.terre gubernatio/que ſi deſit iu

thecas habes in manibus. ego clauos
Heu cariſſimi: vbi ẽ lex:vbi pudoꝛ:vbi

ſunt iura nature. Tenite ergo anime de
uote adoꝛemus ⁊ pꝛocidamus ante faci
em eius. qmia ipſe fecit nos. Cum ergo
eum vidiſſent ſic flagellatuʒz. deſpectũ
coꝛonatum ⁊c.non ſunt compuncta coꝛ
da eoꝛuʒz. ſed clamauerunt dicẽtes Cru
cifige cruciſige eum.

pilatus ad tribunal iterum id eſt ad lo
cum iudicis. Judei autem non introie⸗

runt in pꝛetoꝛium. ſed remanſerunt ex⸗

tra.quia feſtum eratvt non contamina
rentur.ſed manducarent paſcha. Con⸗
tra quos Augꝰ. O indei impij inſipiẽ⸗

tes ⁊ crudeles non timetis contamina⸗
ri tradendo ſanguineʒ iuſti innocentis

et timetis ſoluere legem ꝑ ingreſſum

in pꝛetoꝛium. Sedente autem pꝛo tri⸗

bunali miſit ad eum vxoꝛ eius dicens-
Nihil tibi ⁊ iuſto illi multa enim paſſa

ſum in hac nocte per viſum pꝛopter eñ

unc reuerſus eſt

Math. xxvij. Dyabolus enim qui per
iudeos ꝓcurauerat xpᷣi captionem ꝓpt᷑
xpᷣi patientiam:a ſcripturarum verita⸗
tem de vpᷣo loquentium circa ipſarum

im pletionem et pꝛopter ſanctoꝛum in

limbo exultationem exiſtentium. quia
ſancti expectabant pꝛeſentiam anime

xp̃i ⁊ beate viſionis fruitionem perpẽ⸗
dit qꝙ ille erat verus criſtus.⁊ per conſe
quens ꝙ per eius moꝛtem redimeretur

mundus ⁊ ſpoliaretur infernus: voluit
impedire eiꝰ moꝛteʒ ⁊ ꝑ vxoꝛẽ ꝓcurare
apud pilatuʒ eius expeditione m. Et iõ

apparuit ei de nocte doꝛmienti mouẽs
eius fantaſmata terroꝛibus. inducens
ad chriſti liberationem. quia ſicut dya

bolus per mulierem moꝛtem pꝛocura⸗

ucrat in mnundo ita per mulierem moꝛ⸗
tem chriſti impedire cupiebat. Ande
legitur in libꝛo de ſupplemento euan⸗

gelice vitatis ꝙ licet vxoꝛ pilati non ꝑ
fecte crediderit in chriſtum tamen an⸗

teqᷓ; mitteret nuncium ad maritum ſuuʒz

viderat talem viſionem. Nam in ſom⸗
nis vidit in pꝛetoꝛio pilati vbi chriſtas

debebat iudicari vnaim ymaginem in

cruce ſuſpenſam. De oꝛe ymaginis pꝛo

diehtod
ſppolici⸗
nitange
gieebat y
ſaieſtalt
comuvere.
de cuin
ſennenti
fanioꝛe.
Urpꝛofuu
labat mea
onnes pe
nlſttein
Knultume
bat atc

dicare

Que vid

ſt dickteg

glectegee
ch
modo.

deoꝛum
lbi rem
ſuum. ie
dopie
reuerten
reimen
de necce

(Aſazture

iihor
lgen d
Movten
igln Etnon
Pripeatte
Etbarchite
ſgiolctin
we fiſion
d ſend
ntn
lrſelif
Mſiomn
Rüiut

anine
anefze⸗
Luneren
deſpertl
unctace
ie nn

eſth

Gckadb

on imrog

nſennren

contanin
ſcha. ow

Pi inſois

Mamim
nocens

ngreſſun

oleens.

—

WMN

Waper
ſonem p
wumven

cdigſaun

nctorunn is
nium, ad

lam nun

jen pere
1percoſi⸗
dimereur

us: volt

iunn
nen. Mid

eur mos
,incuees

giaſcurdſ⸗
en gan,

Aerenn no N

eba⸗Vd.
neptocuun⸗
Ullun Honp
nlanen N
iunl
lnnlon⸗
tichnictes
ginem in
aginispi⸗
ge qpi

miodo.

Serno

dic ij iudex erit ſine remedio in eterno
ſupplicio.Et in latere dextro erant infi
niti angeli ymaginem circundantes q̃̊
dicebãt voce iocunda. Salue domina
maieſtaſtibi adeſt noſtra poteſtas In
coꝛnuvero dextro eratvnus magnꝰdra
co de cuius oꝛe pꝛocedebãt iſta.Dui cõ
ſentient in tua moꝛte deuoꝛabuntur in
ferni oꝛe. Tunc vxoꝛ pilati que vocaba
tur pꝛofuſa cognoſcens ꝙ hec viſio ſig⸗

nabat moꝛtem chriſti. quia ſciebat ꝓ 9 rane
pilatus autẽ humano timoꝛe 1 fauoꝛe.

omnes petebant vt cruciſigeretur. tunc
miſit ei nuncium qui ſibi diceret.quia
multum erat afflicta. Nam bene vide⸗

bat atq; ſciebat ꝙ ſi maritus ſuus eum

iudicaret.ꝙ ſine remedio damnaretur

Que videns ſigna facta in eius moꝛte

vt dicit egiſippus poſt paſſionem xpᷣo
loꝛum Quartovoluit eum liberare hoc

deoꝛum ⁊ mirabatur quomodo tandiu
ibi rem anerent et non ibant ad feſtum

ſuum.ideo cogitauit ꝙ eundo ⁊ redeun
do ⁊ pꝛetoꝛium non ĩtrando nec ad eos

reuertendo deducerentur per verba et
redimeret tempusvt attediaret eos ⁊ſic

de necceſſitate cogerentur ire ad feſtuʒ

Ange vixit eis.Si vultis tantum ꝙ cru
cifigatur accipite eum vos et ſcom le⸗
gem veſtram indicate eum. Ego enim
non inucnio in eo cauſam.
runt iudei. Nobis non licet inter ficere
uẽq; Jo. xix. Nos legẽ habemꝰ a ſcdᷣm
egem debet moꝛi. qꝛ filium dei ſe facit
um autem audiſſet hos ſermones pi⸗
latus magis timuit nec mirũ.Et ingreſ
ſus in pꝛetoꝛiutn dicit ad iheſuz. AUnde
es tu. Et non rũdit ei. Et rõ eſt.qꝛ nole
bat ipedire paſſionẽ ſuã.qꝛ inqtũ deꝰ
ſciebat ꝙ iſte ĩpiꝰ iudex nuniᷓ ſibi face⸗
ret iuſticiã in fine.⁊ iõ nõ crat dignꝰha
bere rñſionẽ. Pixit ei pilatꝰ Mihinõ

Reſponde⸗

ſigedi te ⁊ 9tmittẽ di ie O pilate mẽtie
aris. q: nõ hes pttẽ ſuꝑ inocctes in
ſtos.ſʒ ſolũ ſuꝑ malefactoꝛes.xpᷣs autẽ

ſ̃m teſtioni tuũ nõ erat ina lefactoꝛ gꝰ*

nõ hẽbas ptãtẽ ſuꝑ eum. Aunc dixit ei

ogitauit ꝙ dies erat feſtus iu-

r .Bekisdt oieſteik habeo cruci

feneAunn a fuit diſcipula apoſto⸗ l

ſheſus Non haberes aduerſum me po⸗
teſtatem vllam niſi datũ tibi eſſet deſu
er: me tradidit tibi maius

12

er: ꝓpterea
peccatu ha bet. ꝗ

es hic pta

tem: ſed non plenam nec a te habes il-⸗
lam:ſed a ſuꝑioꝛi.ſcilʒ a deo pꝛincipa⸗

liter qͥ ꝑmittit ſic fieri: ꝓpterea qui me
tradidit tibi maiꝰpciĩ habet.intelligi
tur de peccato iude ⁊ iudeoꝛum: qꝛ ma⸗
ius erat pctõ pilati.qꝛ iudas fuit cõmo
tus cupiditate.iudei inuidia ⁊ rancoꝛe.

Aug. Maius eſt peccatũ iude qui tradi
dit ipſuʒ inuidẽdo:q; pilatiqui exercet
poteſtatem metuendo.non tamen pila
tus fuit ſine pctõ. Iteꝝ venit ad iudeos
volẽs dimittere eum allegãs eius inno
cenciã ſi
tolle crucifige eũ.quaſi dicerẽr Tolle

eum ab oculis nr̃is ⁊ viſu noſtro: quia

rauis ẽ nobis ad videndũ eũ:tolle me

noꝛiã eius de mũdo. O ꝙ; puerſum eſt
oꝛ iudeoꝝ. nec ratione ducit᷑.nec pietra
icit eis pilatus Regẽ veſtrũ

e flectit᷑ tus:
crucifigam. q̃ſi diceret. magnũ dedec⸗ꝰ
erit vobis ꝙ rex veſter crucifigat᷑. Rñ⸗
derunt iudei Ilon hẽmus regem niſi ce
ſarem. Oiĩs em qui ſeipᷣm regeʒ facit co
tradicit ceſari. Mäg hüc dimittis non
es amicus ceſaris Hoc andio pilat?ti⸗
muit. 1. de depoſitioe officij ſui.⁊ addu⸗

5ðõäsõͤ
4

—

cit iheſũ foꝛas A ſedẽs ꝓ tribunali inlo
co qͥ dicit᷑ licoſtratos hebꝛaice autẽ ga

————

batha ⁊a ſonat varietatẽ Pauimeti⸗ 21l⸗

le locꝰ erat eminẽs a altꝰ? æ pauatus pa

uimẽto diuerſoꝝ coloꝛum: a erat añ do
mũ pilati: hoꝛa aũt erat qſi ſexta Et tra
didit illis iheſũvt crucifigeret᷑ niando

7 lauãdo manus ſuas diccs. Annocens
v0 ſuz a ſanguiĩe iuſti hꝰ vos videruis
quaſi diceret.ĩmunꝰ ſũ a pctõ qð patet

qa poſt oĩz accuſationũ examiationũq;

diliget ab eo factã̊ ꝓnũciauit eũ inſtuʒ

2 ĩnocentẽ.in quo ſe ⁊ iudeos eindenter

ↄdẽnauit Pꝛio ſe qꝛ eũ nõ dimſit. o
iudeos: q ñ̃ deſi ſtebat eũ velle occidiq:
erat ſine łpa audictes igi iudi ꝙpilatꝰ?

homreret eſtuſiõeʒ ſanguis inoct̃ vt au
daciꝰadiudicaret eũ moꝛti acceꝑui toiũᷣ

7 pus Illi autẽ clamabãt. Tol⸗

Feria ſexta in paraſceue

iculnm ⁊ maleditionẽ ſuꝑ ſe vicentes
Banguls elus ſup nos ſur Klo Fo⸗

vbum iſtud erat bonuʒ ⁊ ſalutiferuʒ in
deis: vt ſanguis ille mũudiſſimus ſuꝑ il⸗

los veniret ad eoꝛum emundationem.

Apoca.j.capi.Lauit nos a pctis nr̃is ĩ

ſanguine ſuo⸗ Aerbũ ergo tudeoꝛuʒ fu

it optimum. ſed intentione peſſima di
ctum.ꝗqa ſic intellexerũt.ſanguis eiꝰ ſuꝑ
nos c.id eſt pccm̃ ⁊ pena peccati veni
at ſuꝑ nos Pilatus ergo volẽs eum ſen
tentiare ad eoꝛũ petitionẽ ad maioꝛeʒ
ſui iuſtificationẽ conuocauit om̃s.⁊ ſin
gillatim interrogauit eos. Et pᷣmo om
nes eccẽtaſticos:qͥ dixerunt. SGi nõ eſſet
hic malefactoꝛ nõ tibi tradidiſſemꝰeuʒ
Iſti maledicti volũt ꝙ eoꝝ ſimplici ver
bo credat᷑. Secũdovos clerici qͥd dicitꝭ
Dixerũt. Nobis nõ lʒ imerſicere queqᷓ
ſʒ legẽ habemꝰ. a ſcdᷣm legẽ debʒ moꝛi

q́a filiũ dei ſe fecit.Hoc nõ eſt lex ſʒ con

ſuetudo mala. qͥa nolunt melioꝛẽ ipſis
viuere. Lertio vos nobiles dicatis. Si
hunc dimittis nõ es amicꝰ ceſaris. om
nis q̊ ſe regeʒ facit ↄtradicit ceſart. No
lunt xpᷣm habere dñʒz nec ei ſubijci dicẽ

tes Nũquid rex noſter eris aut ſubijcie
mur iuriſdictõi tue q̃ſi dicerẽt.certe nõ

Quartovos layei qͥd vobis videt᷑. Dixe

runt. Cõmouit vniuerſã iudeaʒ a gali⸗

lea vſq; huc.ſed hẽ falſũ.qͥa non ↄmo⸗

uſt plebẽ qͥ pctã dimittit ⁊ ẽ pax noſtra

into o vos burgẽſes ⁊ dñi vilatan⸗
ſes dicatis. Reſpõderũt hic ꝓhiber tri
buta dari ceſari. Sexto mercatoꝛes di⸗
cant qͥd eis videt᷑ de iſto ĩinocẽte. Dicũt
Non hũc dinuite nobis ſʒ barrabã.Cõ
ſequentervos artiſices.Dicũt.hic dixit
pollſũ deſtruere tẽplum dei ⁊ illud in tri
vuo reediſicare. inaliter vos popula⸗

res dicatis.Dixerunt Ecce dñe audiſti

blaſphemiam. Dixit eis pilatus. Quid

ergo vobis videt᷑.Dixerunt om̃s Reus

eſt moꝛtis. His auditis pilatus ꝓtulit
ſniam vicens. Nos pontius pilatus pᷣ⸗
poſitus ⁊ iudex oꝛdinariꝰ in ihrłm ſub
potẽtiſſimo monarcha ceſare auguſto.

cuius feliciſſimũ imperiũ conſeruet al⸗

tiſmſimus omnibus hic aſtantib ſalut?.

. uis eius ſuꝑ nos ſuꝑ filios nrĩos Sedentibꝰ? nobis ꝓ tribunali ob zeluʒ
quaſi dicerẽt in noſᷣſit iſta maledictio

iuſticie ⁊ ſinagoga ⁊ populi iudeoꝝ ꝓ

aliquibꝰ foꝛefactis pn‚tatus eſt coꝛã no
bis iheſus naʒarenꝰ actoꝛũ receptarus

qui temeraria aſſertioue filiuʒ dei ſe di

xit cum natſit de pauꝑcula matre: re
geʒ iudeoꝝ ſe pᷣdicat:opuſq; ſalmonicũ

deſtruere iactitat. ppłmq; moſayca le⸗
ge ꝓbatiſſima reuocat.qͥbus viſis⁊ pꝛo

batis patibulo ⁊ dãnationi moꝛti ꝓſcri
bimus: vna cum duobꝰlatronibus. Ite
tenete euʒz. O dulciſſime iheſu mõ iudi
catus es ad moꝛtẽ.qͥ mundũ debes iudi
care ¶¶Opulate quã excuſationem
habes.certe nullã.qͥa lʒ volueris euzʒ li
berare multiplicitervt patuit: tñ timoꝛ

mundanus in fine te decepit Et ideo qꝛ

non bene iudicaſti de tua ſnĩa ad curitã

celeſtem ſcilicet ad deũ patrẽ appellat
mater uliꝰ quẽ ſic iniuſte ↄdẽnaſti.Con
templatiue igit᷑ loquẽdo potuit dicere

beata maria.Lu dne qui abſconditoꝛũ

es cognitoꝛ.qͥ noſti omnia anteqᷓ ſiant
tu ſeis qꝛ ↄtra filiũ meum falſũ tulerunt
teſtim onium. Dañ.xiij ¶ Cunc deus pr

O domina ſcᷣm iura opoꝛtet audire ra
tionem vtriuſq; partis. Idcirco pilate

dic rationes tuas quõ condemnaueris
xpᷣm iuſte moꝛi ¶ Lunc pilatus pꝛobat
per duas ratones ꝙ bene iudicauitPꝛi

ma ẽ Judex qui iudicat ſcdᷣm allegata
ꝓbata ⁊ qui nihil ex arbitrio ſuo faẽ
iuſte iudicat.ſed ego ſic feci igitur. An⸗

de iudex ſicut audit iudicat vt habetur
iij .q.vij capi. Judicet ( Secunda mea

ratio eſt iſta Dans executiuaʒ poteſta⸗

tem a deo ſibi datam non videtur pec⸗
care: maxime ſi illam dat executiuam

in hoc in quo eſt ſibiconceſſa.ſed a deo
data fuit mihi poteſtas:ipſo dicẽte.nõ

haberes in me poteſtatem ⁊c. ideo i p⸗

ſam licite exequi potui in ipſum Xunc

virgo maria ait.O pilate volo tibi oſtẽ
dere ꝙ non bene iudicaſtia finaliter ad
tuas rationes reſpondebo¶ Pꝛima ra⸗
tio mea quare non bene iudicaſti ẽ iſta
Nullus iuſtus et innocens debet con⸗

deinnari.ſed ſilius meus eſt huiuſmodi

Gi nior
lazmoꝛ
ſei i⸗
lenchet
Fhanrca.
elonse
gnulzeffe
ſt getimoꝛ
giͦ
galtri ged
Hiund anno:
ſinamote
ts efici
klcanlzutel
deread tnas
ſunt nulloe
giogiuet
baa di
dohedsc.
teſtibſ
acd inuidn
tur iudica
EE
aͤſchan
poteſtat
Dicoge
dicandüſ.
meici poꝛ
ines eltes

ſelus pei

lens eccs
Geigfut
iſoill⸗7
oſmrdirt
ieilth

Egonulli
lſar ſoloke

iceſtirn
limneilic
ſtertöesreſt
fllerratio
Nnetotage
ſücüprſalee
lenne Ahepe
nmnkoſtege
Mefllümei
nſftnatnr
Claſtaaf⸗
ulſtpcemte

biſfäln,
ley
Keorino
epturn
jdeiled
namenn
Alnontl
lrcale⸗
iſistpen
nonipeen
ubus d
1mnöͤ udl
ebes udi
ſaionen
riselzll
tünmnot
tideogt
Adcuni
WMNNNR
NCon
mn dicee
Nconduoti
amcch fun

Müneun

une delßf
eraudrers
aroplut
emnauers
ns poober

icaun Oed
1 lesnn
oſoo ſc

guun Ar
Nbabetn
ccundames
unzport
nideurpes

Ctantiten

ſaſedader
odleitt,
16 gan
um M
bthak
fuluer 1
unaru⸗
nilelt
debet con⸗
ouuſmnodl

**

Serm

igitur. mĩoꝛ patz ꝑ te.qꝛ dixiſti nullain

cauſaʒ moꝛtis inueĩo in eo Scðda ratio
eſt iſta. Oiĩs iudex plus timens ptãteʒ
tpᷣalem ꝙ;ᷓ eternã peccat ⁊ male iudicat
vt hẽtur ca.de heretic? ⁊ ſciſmaticꝭ vbi
dicit᷑ Longe eſt grauiꝰ eternam q tem
poꝛaleʒ offendere maieſtatẽ.ſʒ tu feciſti
ſic. qꝛ timoꝛe ceſaris cõdẽnaſti filium
meihigit Tertia rõ mea quare male iu
dicaſti ẽ.qꝛ q̃ttuoꝛ ſũt q̃ ꝑuertũt indiciũ
hũanũ.amoꝛ.timoꝛ.cupiditas.a odiuʒ:
ſz tu amoꝛe cupiditatꝭ⁊ glie mũdãe ⁊ ꝑ
ditõis officij ipʒ iudicaſti.igit᷑ male iu
dicaſti Intelligis o niiareun
dere ad tuas rões. ⁊ tibi volo oñdere ꝙ;
ſunt nulliꝰvaloꝛis Ad pᷣmã quãdo alle
gas ꝙ iudex qͥ iudicat ſᷣm allegata ⁊ ꝓ
bata ⁊c̃.bñ iudicat.veꝝ ẽ ſi ſcit teſtes y⸗
doneos.ij. q.vij. Dat deꝰopᷣs.⁊ extra ð̊
teſtibꝰ.Placuit.Sʒ ſi ſcit teſtes motos
ad inuidiã ſicut tu ſciebas tũc non tene

tur iudicare ſcdᷣm eoꝝ allegatões.qð tu

feciſti.igit᷑ tua pᷣma ratõ nõ habet locũ
d ſcdᷣam quãdo dicis Dãs executiuã
poteſtatẽ a deo ſibi datam non peccat.
Dico ꝙ ptãs a deo dat᷑ non ad male iu
dicandũ ſed bene. modo iudicaſti filiũ
meũ cũ potiꝰ deberes eũ liberare.quia
tres teſtes ydoneos habuiſti de ĩnocẽ⸗
tia eius.Pꝛimus fuit peſſimꝰ iudas di⸗
cens. Peccaui tradẽs ſanguinẽ iuſtum
Scðdðus fuit vxoꝛ tua dicẽs. Nihil tibi ⁊

iuſto illi. Tertius ↄſcia tua.q̃ eſt maioꝛ

oĩm.qꝛ dixiſti Innocens ego ſum a ſan
uĩe iuſti huiꝰ.Et iteruz dixiſti iudeis.
go nullã in eo inuenio cãm.a ſic rões
tue ſũt ſolute o pilate.⁊ pꝑ ↄſequẽs male
inqicaſtiA ui pr Ocariſſima mr vnige
niti mei licz pilatꝰ male iudicauerit ꝓ⸗
pter rõesveſtras iã allegaras: tamẽ eiꝰ
ſnĩa executioni demãdabit᷑.q: hꝰ expe⸗
dit ne tota gẽs ꝑeat.qꝛ ad hoc venit in
mũdũ vt ſalue᷑ mũdꝰ ꝑ iſm. ⁊ ctũ ẽ ex
pte mea hꝰvolo.qꝛ neqᷓo generi hůano
maioꝛẽ oſtẽdere dilectionẽ q; ꝓpter eũ

te fili ini amabił valde ſuꝑ amoꝛẽ muli
erum.ſicut mr amat vnicũ filiũ ſuũ.ira

ego diligebam te. ij. Reg. x. Appellaut
em̃ ad patrẽ tuũ eternũ tibi ↄpatiendo
tanq;ᷓ mater filio de ſnĩa pilati ↄtra te ĩ
iuſte plata cũ ſis ſctũs.iuſtꝰ ⁊ ĩnocẽs.⁊
dixit ꝙ q;uis nõ deberes ↄdẽnari pꝛo⸗
pter tuã innocẽtiam.tamẽ ſnĩa ſuũ ſoꝛ

tietur effeetũ.qꝛ hoc ẽ expediens ne to

ta gens peat. Dic mihi nunc obſecro ſi

ita optz fieri Oqͥd faciã quãdo videbo
tam iuuenẽ tã pulcrũ rã delicatũ moꝛiẽ
E tem. nã te habeo ꝓ pr̃e ꝓ marito ⁊ pꝛo
5ͤ volo rñ/ ſpõſo Si ita fiat oꝛphanoꝛ patre puoꝛ

marito deſoloꝛ ꝓle. Xu es ille in quo ẽ
tota ſpes mea.tota leticia.⁊ totũ gaudi
um. totũ bonum. totus amoꝛ meusAd
quã filius.Ecce aſcẽdimꝰieroſolimaʒ⁊
filius hoĩs.i.filius tuꝰ tradet᷑ ad flagel
landũ ac. ſed o nir̃ ↄſcare.qꝛ tertia die

reſurgam. T triſtitia tua vter in gaudiũ
Pilatus i ntradidit eis illuʒ vt cruc ifi
J Svulciſfi ima domia vbieras

geretur. 1 L
quãdo filius tuus ꝑ pilatũ fuit iudicatꝰ

⁊2dẽnatꝰ Certe cariſſimi erã in ihrtm

in domo maggalene 2 petebã ei ſi pꝛã
ↄiũ erat ꝑatũ.et dulciſſima amica mea
imaniter flebat. Et vñ q̃rereʒ ab ea cur
fleret. Reſpõdit ꝙ cauſa bene hẽbat flẽ
di. ſ.rõe pctõꝛuzʒ ſuoꝝ· Et noluit mihi in
dicare ꝗᷓ fiebant dilecto filio meo. AZũe
dixi ei. O magdalẽa amãtiſſima eamꝰ
ad templũ ad ᷣmonẽ filij mei.nũc pᷣdi⸗

cat ſicut ↄſueuit in die feſto.Tunc dixit
mihi ꝙ ego expectarẽ.qꝛ foꝛte veniret.

Dubitauit em̃ ꝙ ſi ego inuenirẽ filium

meũ dilectũ in via euntẽ ad patibulum
qꝙ ego moꝛerer.Tũc magdalena voluit
aſcendere ĩ templũ⁊ maria cum ea: in
uenerũt ianuas clauſas. Quod videns

beata vgo fuit tota ſtupefacta ꝙ in die

ſuo. Sed ma lẽs cooꝑir
crum dixit ꝙ foꝛte iuerat ad cõſiliũ. Et

paſche non fieret officin. Et tunc intra⸗
uit in mrĩo doloꝛe ⁊ dubitanit de filio
magdalena volẽs coopꝑire fa⸗

dare filiũ meũ in moꝛtẽ. ppter hoc aſ/dapta ianua intrauerũt templũ. Lũc ma

ſumpſit naturã moꝛtalẽ a paſſibilẽ(Et

uauit vocem cũ fletu ⁊ t ixit. Doleo ſuꝝ

um ir moꝛtale ria genibus flexis oꝛauit ad deũ patre,z
cõuerſa ad filiũ cũ clamoꝛe magno ele dicẽcs. O pater bencdicte recõmẽdo vo
õ „—, . —. . — ,.— 17
bis filiũ veſtrũ ⁊a men.Tũc redierũt ad

„

Feria ſexta in paraſceuue

oomutn magdalene æ in itinere alique

mulieres dicebant Monne iſta eſt ma⸗

ter iheſu quem ducunt ad ſuſpendium
Er magdalena ſignabat eis vt tacerẽt.
Et ſic veneruntad domum ad ſcienduzʒ
ſi filius venerat ad prandium. Q& qua⸗
le prandium erat ſibi parxa
iſta via ſufficiat Quantumad octauam
viam. ſcilicʒ qualiter fuit ductus ad mõ
tem caluari e quatuoꝛ bꝛeuiter ſumt con

ſideranaaa.—ee
¶ Pꝛimo qualiter fuit ad locum cruciſi
xionis ducusss

¶ Secundo quomodo fuit crucifirus

cruci conclanatuas
¶ Tertio quomodo in cruce pendens
verba pꝛonunciautt
¶ Quarto quomodo poſt moꝛteʒ eius
deus mirabilia demonſtrautt
irca pᷣmuʒz. ſ.qnomodo fuit ad locum
crucifixionis ductꝰ.eſt ſeien dn ꝙ ꝓlata
ſnĩa a pilato ſulceperũt iheſum. et ſcðᷣʒ
aliquos doctoꝛes dũ habuerũt eũ in vo
luntate coꝝ aliqui dixerũt. Quid facie⸗
mus iſti malefactoꝛi Aliqui dixerũt.cõ
buratur. Alij dicebãt.nõ.ſʒ ſubmergat᷑

Alij querebãt.quid gꝰ faciemꝰ. Clama

uerunt oẽs vna voce dicẽtes.Crucifiga
tur.id eſt moꝛte turpiſſima ↄdemnetur
ꝗq̃ eſt hoꝛribilis moꝛs inter oẽs moꝛes
V Voſtiy aũt tradidiſſet eis illũ pilat?
acceperũt eum cũ gaudio ⁊ exuerũt euʒ
tis ſuis qbus eũ ſpoliauerãt.⁊ hoc fece⸗
runt vt ductus ad moꝛtẽ magis cogno⸗
ſceret᷑ in veſte ꝓpꝛia ꝙ; alicna Et nota
ſcdm ſanctũ bonauẽturã ꝙ vpᷣus hẽbat
vuo veſtimẽta.ſcilicet palium ⁊ tunicã

incõſutilem. exuendo eũ plage flagel

lationis fuerũt renouate eo ꝙ velis qᷓ
indutus fuit poſt flagellatõem adhere
bat pelli.Et ſic complera eſt pꝛopheria

dauid. Doloꝛ mmeus renouatus ?(Nora
eriam ſcuᷣm aug. ꝙ iſti ſuſceptoꝛes fue⸗

runt aꝑitoꝛes pᷣſidis pilati licet poſtea
milites euũ cruciſixerit. Euãgeliſta autẽ
totũ attribuit indeis a merito. qꝛ pᷣnci⸗
palioꝛes crãt crimĩs Nota inſuꝑ ꝙ xp̃ᷣs

habnit tr es tunicas. Pꝛima fuit tunica

„

hẽbat in longitudie.xv.pede

purea. a induerũt en veſtimen

mn atris.ſcilʒ caro puriſſima. Secunda
fuit tunica alba in domo herodis:a ſig
nificat vginitatem. Tertia fuit veſtis
purpurea ĩ domo pilati. que ſigniſicat
martiriũ.ſʒ nũc tantũmõ habuit tunicã
incõfutilem.quã m ſua ſibi fecerat que

m. a ſic de creſcebat ſcdᷣin ꝙ ipᷣe xpᷣus creſcebat.et

iſta ſignificat pniaʒ ſinequa nullus pᷣt
⁊ tradiderũt ſibi crucẽ ad baiulandum

in aua debebar crucifigi. vt magis con
funderet᷑ ⁊ affligeret᷑. Ter em̃ erat mł

tum ponderoſa. ⁊ ipᷣe erat valde debili

tatus:tum da non doꝛmierat illa nocte
tuim qꝛ ex vehemẽti flagellatõe totꝰ ſã⸗

guis eius a coꝛꝑe q̃ſi exierat. Crux em̃
xv. p z qre
poꝛtabat crucẽ. Reſpõdeo ꝙ hoc eratꝓ
pter impletõez figure que habet᷑ Geñ.

xxij. de yſaac qͥ vadens cuʒ Abraam vt

ĩmolaretur poꝛtabat lignũ in humeris
⁊ ignẽ in manu Exiuit g iheſus poꝛtãs
cruceʒ ſuã ⁊ duo latrones cũ eo. Aiden
tes autem ꝙ q̃ſi deſiceret in via p mag⸗
nitudiue crucis exeũtes iuenerũt hoĩeʒ
nomie ſimouẽ cyreneũ.i.de ciuitate cy-
rene Hunc guariauerũt id ẽ auctoꝛita

te regia coegerũt.vt tolleret crucẽ eius.
Sed quare coegerunt eũ ad poꝛtandũ

crucẽ xpᷣi Dicũt quidã ꝙ dixerat iudeis
ꝙ malefaciebãt cruciſigendo homineʒ
iuſtuz ⁊ innocentẽ.iõ hoc ſibi fecerunt

ĩ ↄfuſionẽ ſui.qꝛ redarguerat eos..Quas

re autẽ hoc citiꝰ fecerũt xpᷣo ᷓ alijs la⸗

tronibꝰ.credit᷑ em̃ ꝙ quilibet poꝛtabat

crucẽ ſuam. Ratio eit quia erat tã debi
litatus ex cauſis iãꝗ dictis ꝙ non pote⸗
rat ſe ſuſtinere.etiã timebant ꝙ moꝛere

tur in via ⁊ ꝙ nõ poſſent ꝑuemre ad in
tentum ſuũ. Latrones autez poꝛtabaut
ſuas cruces quia foꝛtes ⁊ robuſti ⁊ pin-
gues. xpᷣus vero non ſed debilis pꝛopt᷑

laboꝛes quos ſuſtinuer uare duce⸗
batur cum latronibus.pꝛopter impleti
onem ſcripture que dixit vYſa.liij· Et cũ
ſceleratis reputatus eſt. Cum autem vi

diſſet iohannes euangeliſta ꝙ dominꝰ?

ſuus duceretur ad moꝛtem cucurrit cinꝰ?

i& potuiſſer ad domum magdalene: di-

cenomari
doloretan
dereflium
nrbalite
heata mari
Gkinterr

iaz:r di

fern Erdi
nßcone
Uenvenire
ln bien
legaudig
tionen.
ſeflugz inn
Uemenft

tETCinOrin
hehtn go

Nnn
cdn
Cpwens
nonpote

fatione?

tenoint⸗

Heu don

eſt qui

Gnndz

fiderit

oretmor/
lr dehotiot
mmulriviri
chodene

fſpdli
fulterpt
lamira

debito
ſceergorib
zoillos

lnne

lepon gen

tuenuntte
ranpoff

ſteſeren

igeoton

lennſe

lopropten

llaniay

Leant
Nderſe
fut vet
ignigen
nttunici
eeratque
reſcebarc
Znullaszt
uinin
enerum
Alce dchli
tilla nocte
öetot ſi⸗
urenñ
zit
ceratp
dä hen
WranN
zubunens
nea didn
ia⸗
nerüͤt bo
iangoi
tankcis
ini

— — —

nagsen

rnrinds

homine

iſegan

tNs n

chäͤß,

S

zearti

no e/
Anrg nace

Vennril 4

S
obuſitſin
bloguce
4 geuic,

lſpetd

donn

Uunmuan

Gdalenen⸗

Sermo

cens marie matri xp̃i. O mulier plena
doloꝛe ⁊ anguſtia Quid agis Si vis vi
dere filium tuum vinum qui ducitur ad
patibul ũ:expedi cito⁊ veni mecũ. Lũc
beata maria audiens hos rumoꝛes ce⸗
cidit in terrã ſemimoꝛtua. Tunc leunaue
rft eaʒ: dixit eis Ducite me ad filium
mmBeum. Et duvemſſent ad poꝛtã audiue
runt pᷣconẽ cum tuba dicenteʒ· Qui vo
luerit venire ad montẽ calnarie veniat.
quia ibidem crucifigetur xpᷣus. O qua⸗
le gaudiuz fuit ſibi audire iſtam pᷣcont
zationem Et ꝓcedentes inde cuzvidiſ

ſet filiuz ſunm non cegn ouit eum.quia

plena erat facies eius ſputo. 1 gene ifla
te ⁊ ſanguinolente p̃ᷣ ictibꝰ.Tunc dixit
bpeata vgo Nõ eſt hic filius meus. Cut
Aaend eſt filiꝰ veſter et magiſter me?

ũc cecidit ad pedes filij ſui.ſʒ iheſus
reſpiciens eazʒ nihil reſpandir. qꝛ foꝛte

non poterat qꝛ feſſus erat.Etiã pᷣ ↄſide
ratione doloꝛis matris.vł noluit qꝛ foꝛ
te nõ intellexiſſet qꝛ erat quaſi moꝛtua
Heu domia gentiũ ſedet in triſticia nõ

eſt qui cõſoletur eã c ⸗

na multitudo ppli viroꝝ ac mulieruz qᷓ
plangebant lamentabant᷑ um Nota

qꝙ quidã ſequebãtur dñũm vt moꝛiẽtẽ de

riderẽt quẽ viuemẽ odert. Alij vt plo⸗
rarẽt moꝛtuũ quẽ viuũ dilexerant. Alij

ex deuotione: Alij ex deriſione Et licʒ
multi viri dolerent de moꝛte xpᷣi vt ni⸗

chodemus ⁊ ioſeph ⁊ alij multi: tñ hic

fit ſpãlis mentio de inulieribꝰ qꝛ natu⸗

raliter plus inclinãtur ad cõpaſſioneʒ
2 lamẽtationẽ qꝙ viri. Etiaʒ qꝛ viri non
agauqdebãt oſtendere doloꝛem ſuuʒ coꝛam
ſacerdotibꝰ ſiẽ mulieres.Cõuerſus au⸗
teʒ ad illas dixit Filie ihrlm nolite fie
re ſuꝑ me ſed ſuꝑ voſipſas flete qꝛ veni
ent dies in quibus dicetis. Btẽ ſteriles
gque non genuerunt. ⁊ vbera 5

tauerunt ⁊c̃. Hoc auteʒ dice

ſionem ſed p̃dixit eis aliquaʒ cauſaʒ lu
ctus pꝛopter deſtructionẽ ciuitatis ihe
ruſalem in vindictam moꝛtis xpᷣi Nota

ue nõ lac
at eis xpᷣs8
evx compaſſiõe ⁊ pietate. dixit ergo eis
Molite flere ſuper me.quaſi diceret.nõ
indigeo:tamen non pꝛohibet compaſ⸗

ſi vis hyſtoꝛiã in legenda aurea.Et fub
dit Ecce veniẽt dies ⁊c.ſctlicet ãno.xlj.
a paſſione xpᷣi in quo anno fuit obſeſſa
ciuitas per titum ⁊ veſpaſianum in qui
bus dicet. Brẽ ſteriles que non genue⸗
runt. quia agiltoꝛes erunt ad fugiendũ
ꝙ; grauide.⁊ vbera que non laeranerũt
quia mulieres in obſidione habentes
pueros fuerũt in anxietate magna pꝛo
ſe ⁊ filijs ſuis.fuit enim in iheruſalẽ tã⸗

ta tibulatio fames ⁊ anguſtia vrmr̃es
filios ſuos occiderent ſcdz ꝙ dicit ioſe⸗
phus in libꝛo ve iudaico bello. Et tunc

incipiẽt dicere montibus: cadite ſuper
nos ⁊ collibꝰ cooperite nos.quia iudei

5p hoꝛroꝛe miſerie que tũc fuit in popu

lo iudeoꝝ ⁊ ꝓpter timoꝛem exercitus ci

uitatem circundantis indei latitrabant
in cauernisa ĩ ſpeluncis ⁊ dicebãt. Ati
nam montes modo caderet fuper nos
Ange ioſephus teſtatur fuiſſe inuent?
in quadam fouea cum.xj.comitibꝰ a ho
ſtibus captus. Sequit᷑ Si in viridi hec
faciũt:ĩ arido quid ſiet.quaſi diceret.ſi
ncciditur arboꝛ viua 4fructuoſa. quid
ſiet de arida a infructuoſa. Lignum vi

ride et᷑ xp̃us oĩm virtutuz viroꝛe virẽs

nihil oĩno aridiratis habens quod fuit
abſeiſſug ꝑ moꝝẽ. Lignũ aridũ ⁊ infru
ctuoſum dicitur ppłs iudaicus pꝛopter
carentiam fructus boneꝝ operum.
ergo contra xp̃ᷣm lignum vite ſic crude
liter iſurrexerũt q̃ debebant eſſe amici
eius:ↄſequens eſt ꝙ contra iudeos lig⸗
num ariduz multoplus inſurgere debe
bant inimici videlicet titꝰ a veſpaſianꝰ
Ael hoc poteſt exponi de die iudicij in
quo erit tantus timoꝛ peccatoꝛibꝰ⁊ ma
lis ꝙ potiusvellent cooperiri montibꝰ
qᷓ videre iram dei contra ipſos.Eundo
gautem ad montem caluarie iſti malig⸗
ni iudeividentes ꝙ non poterat ire pꝛ'o
pter laboꝛes quos ſuſtiuuerat pbunge⸗
bant eũ dicentes. Iſte ribaldus fingit
ſe moꝛtuum. Alij trabebant eum per
barbam. Alij per capillos. Alij calca⸗
neos pungebant talos eius. Et ſic fina
liter cum obpꝛobꝛijs multis duxerunt

iheſum benedictũ ad montem caluarie.

Fria ſexta in paraſceue
(Quauti ad ſcm ſcilicet quõ fuit cruci

xus cruci cõclauatus.ẽ ſciendum ꝙ;
fuit ductus xpᷣus ad locũ qui ðꝛ golgo
ta.q ð caluarie locus. dicebat᷑ aũt cal⸗

uaria. qꝛ erat locꝰ vbi exeqbat᷑ iuſtitia
Et ille locus erat fetidus ꝓpter cada⸗

uera moꝛtuoꝛũ. Dũ ergo fuit ibi: miſtri

yaboli.ſ. milites expoliauerũt eũ oĩbꝰ

veſtimẽtis ſuis ita ꝙ nec femoꝛalia di⸗

miſerũt. ⁊ tamẽ ſcdᷣm euangeliũ frigus
erat. Sed tñ btã vᷣgo nolẽs tm̃ obpꝛo⸗
hbaꝛium ſuſtinere ſuo capitegio renes eiꝰ

cinxit Et iõ in crucifixis non depingit
bꝛacharũ effigies ſed pãni in renibus

circũdati ⁊ nodati. Nam poſti ſic fuit

—

ſpoliatus poſuerũt crucẽ ſuꝑ terram. q̃

erat in longitudine.xv.pedũ ⁊ extende

rũt coꝛpus ſaluatoꝛis noſtri in longum
latũ. Et ſcᷣin ꝙ,titatem ſuã fecerũt fo

ramina in cruce. ad extenſionẽ manuũ

⁊ pedũ.in qͥbꝰ claui affigerent᷑. Quãdo
aũt manus dextra fuit fixa cũ vno groſ

ſo clauo: vene ⁊ nerui alterius brachij
ſe retraxerũt in tm ꝙ altera manus no

poterat attingere ad aliud foꝛamẽ. ⁊ iõ

cuũ vno groſſo fune ⁊ foꝛti bꝛachiũ liga
uerunt.a taliter traxerũt ꝙ ad foꝛamen

adduxerũt.⁊ cũ alio groſſo clauo ⁊ rudi

pari mõ aliã manũ ↄſuerũt. Et tũc tota
pars ĩferioꝛ ſe retraxit taliter ꝙ pedes

ad aliud foꝛamẽ attingere nõvalebant

Sed quid fecerũt iſti maledicti miſtri

certe groſſis funibꝰ pedes ligauerũt er

ceperũt trahere quãtũ poterãt intantũ

ſcðᷣm ioſephũ ꝙvene t nerui ſui coꝛpo
ris fuerũt fracti q̃ſi oms iũcture diſiũ
gebãtur ⁊ plage oẽs apiebant᷑ ⁊ ſguis

vndiq; em an abat Et ſic fuit cõpleta ꝓ
phetia. Foderũt manus meas pedes
ineos dinũerauerũt omnia oſſa mea..i.

dinumerare potuer̃t. Nũc goſic nudatũ

ſic extenſum. ſic fuinibꝰ viſtractũ cruci
clauis ferreis.ymo cauillis ferreis affi
xerunt xpᷣm in cruce.ſiẽ pargamenarij
pellẽ extendũt in ſuo inſtr̃o.Et vt maio

rem doloꝛẽ ſibi facerẽt cõfregerũt acu⸗

mia clauoꝝ vt ex vulnerib? ↄſumerent᷑
nerui ¶ 3 Scoͤm em̃ aliquos iuxta eũ

in cruee ſuſpendcrũt vnũ vpẽtẽ qͥ vocat

tyrus de quo in li. ppᷣetatũ dicit ꝙ inſa
nabilis eſt moꝛſin a eius.etiã vbicunq;
tangerit venenuʒz eiꝰ Iſtũ igit᷑ ſᷣpẽtẽ iu

xta eũ poſuerũta ſuoveneno plagai xpᷣᷣi

vnxerunt ne poſſet reſurgere ⁊ ſanari.
ui tamẽ ꝑuerſe intẽtõnis defraudati
ſunt.qꝛ ↄtrariũ videtur eſſe mõ veꝝ.Nã
ex tactu illoꝝn ſacratiſſimoꝝ vulnerũ de
illo ᷣpente fit remnediũ cõtra oĩa aliave
nena.quod nũc ðꝛ tyriacha ab illo pᷣpẽ
te tyro nũcupata Nota ꝙ quando aliq̃ͥs
dẽbat cruciſigi:ponebãt cauſã ſue cru⸗
ciſfixiõis in tabula q̃dã iuxta eũ. Judei
aũt ↄtra volũtatẽ pilati petierunt xpᷣm
cruciſigi.⁊ iõ ꝑ talem modũ titulũ ĩ eoꝝ

verecũdiã ſcripſit.Erat aũt titulus ſcri

Prus in quad ꝑua tabula oliue:quã po
ſuit ſupꝛa eruceʒ. Et ſi tanꝙ; latro dain⸗
natus eſt: tamen non erat latro ſed rex.

Et ille titulꝰ fuit triplici lingua ſcriptꝰ
ſcilicʒ. hebꝛea. greca. latia. Quia bee
lingue icᷣm aug.pᷣ ceteris eminebant.
Et hoc fecit pilaiꝰ vt ꝑtrãſeũtes coꝛaʒ
cruce xpᷣi poſſent legere cauſã ſue moꝛ
tis ⁊ vt a latronibꝰ viſcerneret᷑. Titulꝰ

Si erat. IJheſus naʒarenꝰ rex iudeoꝝ

n iſto em titulo q̃ttuoꝛ notant᷑ ꝓpt qᷓ
nõ dẽbat moꝛi. in qͥbꝰ iiuſticia iudeo
rum demõſtratur. Pꝛimo erat ꝓfitabi
lis cõitati.qꝛ iheſus qͥ ĩterpᷣtat᷑ ialuatoꝛ
⁊ iõ non debuit moꝛi. Gecundo erat pu
rus ⁊ mũdus ſine intqͥtate.qꝛ naʒarenꝰ
id eſt floꝛidus.iõ non debuit vilificari.
Ternio hẽbat dominiũ ſuꝑ ciuitatem ⁊
populũ:qꝛ rex iõ non debuit cõdẽnari,
Quarto erat de genere eoꝛuʒ.iõ ab eis
non debuit denegari. quia iudeoꝝ. Ai⸗
dentes autez iudei iſta contra eos ſcri⸗
pilato Noli ſcribere rex iudeoꝝ.ſʒ quia
it r. iudeoꝛum. quia videbant
ꝙ talis modus redũdabat in wecundis
coꝛum.⁊ maxie ꝓpt gẽtiles qui hoc vx⸗
bũ erãt repoꝛtaturi ad diuerſas oꝛbis
partes.iõ voluerũt titulũ mutare. Ma
gna inuidia iudeoꝛuʒ nõ ſufficiebat eis
tꝑalem ſibi auferre domiatõeʒ: ſʒ etiã
fama. itulũ aut m lii legert iudeoꝝ.qꝛ
erat ꝓpe ciuitatẽ vbi crucinxus eſt dna

pta diſplicuit eis iſta littera dixerunt

eaz
idlcert

ſe holot

Preindir
itnte ſei
ſerananu
incoplaga
Mücaſun
Olis noſtr
bus pat
fem übi ſa
nilerunt p
ſetribus .

dolote crue

ſug pedes
fettuccoꝛp
indicibilee
ſclnges pel
pedegella
lbaſen
(endid ped
los fupen
debantpe
clus in da
des ierem
tranſinis
lorſümlia
tumn nos
diligogte
iſuerit q⸗
hos Fho
fnettpdfl
Auluslerat
limd
ſrſlpen
i Er hoel

(ulc factr⸗

tulſt,quost
nilrit tüc

alküſ,
Pch auciſ
Ahmnſltie

lglön cruel
ulka mill
nneein,⸗

Alegteis,

gifnamnil

lgin
biang
kfhein
l
1ſanat.
fraudr
öre. li
lnerüde
ci lae
bllo ie
ndoglih
nläſeen⸗
ei dei
enmntrön
inläieg
ulus il
erguie
woamn⸗
bſedfer.

c
Auhee
mincben.
ntscort,
liſte non
neiTud
r udee
tani ppig
ſucalude
m pfic
tauart
eN⁰
nuzeteh
wke⸗
unnaren
otdee
dee, d
midhinn
ſaridebun
nndeundi
glibaß⸗
ſzdh⸗
nine Mi
ſeheis
1

g:ſaa .
neteng

Sermo

iheſus Rñdit pilatꝰ. Qõ ſcripſi ſcripſi
q̃ſi diceret.ĩuiolabłr feci mõ aliter face
re nolo.Et poſt hꝰ erexerũt crucẽ cũ coꝛ
poꝛe in directũ tunc ꝓpt᷑ nimiã ponde
roſitatẽ ſctiſſimi coꝛpoꝛis iheſu xpᷣivul
nera manuũ ⁊ pedũ rũpebant ⁊ nõ fuit
in eo plaga q̃ non aꝑiret᷑ ⁊ omnia oſſa
diſiũcta ſunt Nidete cariſſimi quõ totũ
onus noſtrũ ſibi ĩpoſitũ fuit.iõ in oĩbꝰ
ꝑtibus pati voluit: vt totã hũanã natu
ram ſibi ſanaret ¶ A ¶ Sic igit eũ di⸗
miſerunt pendẽtẽ in cruce ſine ligami
ne tribus clauis.et ita pẽdẽs indicibili
doloꝛe cruciabat᷑ vndiq;.Nã ſi vellet ſe
ſuꝑ pedes ſuſtinere vt manibꝰadiuua⸗
ret tũc coꝛpꝰ ſuo põdere ĩminẽs pedibꝰ
indicibile cruciatuʒ cauſabat.q̃a clauꝰ
ſcindẽs pelleʒ ⁊ frangẽs neruos ⁊ oſſa

pedes eiꝰlacerabat.Si aũt ecõuerſo vo
lebat ſe ꝑ manꝰ?ſuppoꝛtare ſuꝑius adꝑ

cendũ pedibꝰ.tũc claui manuũ eiꝰ ner⸗
uos rũpentes.⁊ carnẽ eiꝰ lacerãtes ſcin
debant palmas eiꝰ.Pendebatſic deſpe
ctus in doloꝛe mnaxĩo.quẽ doloꝛem pᷣui⸗
dẽs ieremias ĩ ſpũ dicit.O vos oẽs qui
tranſitis ꝑ viã attẽdite⁊ videte ſi eſt do
loꝛ ſimilis ſiẽ doloꝛ meꝰ.Et in hꝰ pʒ qᷓ
tum nos dilexit.q̃ſi viceret Cantũ vos
diligo ꝙ totuz me ꝓ vob exponolHNota
ꝙ fuerũt q̃ttuoꝛ ligna ĩ cruce. vt patzʒ ꝑ
hos vᷣſus. Pes crucis eſt cedrꝰ: coꝛpus

tenet ipᷣa cypᷣſſus.Oalma manꝰtendit:

titulus letat᷑ oliua Ad maioꝛez aũt eiꝰ
cõfuſionẽ poſuerunt eũ in vili ſlocietate
q̃a ſuſpenderũt eũ in medio duoꝝ latro
nũ. Et hoc ſcdᷣm guguſtinũ figurabatur
quid facturꝰẽ in die iudicij de pctõnbꝰ

2 iuſtꝭ quos ſeꝑabit ad dextera ⁊ ad ſi⸗

niſtrã Et tũc ii hetia q̃ᷓ dicit

Er cũ iniqͥs deputat eſt. Et yſa. liij. Er

cũ ſcelerat reputatꝰẽ. Seqtur. Milites

vo cũ crucifixiſſent eũ acceperũt veſti⸗

menta ei? 1 fecerũt quattuoꝛ pres vni⸗
cuiq; militi ꝑtem.q̃a erant qttuoꝛ mili⸗

tes ipᷣm cruciſigẽtes. Milites olim vi⸗
cebant a millenario nüero. qn mille ſo
lebant eẽ in vno ↄſoꝛtio.⁊ vnꝰ eligebat᷑
qui pᷣerat eis⁊ ille dicebat᷑ miles. Iſtis

igit qttuoꝛ militibus fuerũt diuiſa veſti

mẽta.nõ calciamẽta.qꝛ nõ hẽbat Seqͥ
tur Et tunicã. Erat aut tunica icoſutit
ſupꝑ ↄtexta ꝑ rotũ ⁊ ↄtinuata erat ad
modũ burſe de ſilo Et dicũt qdã ꝙ erat
de ſerico.qð tñ ratõnabłr ipꝛobat᷑qꝛ ſi
habuiſſet veſtẽ vſualẽ de ſerico nõ ei ꝓ
illuſione ĩpoſuiſſẽt clamidẽ coccineã.⁊
etiã cũ adhuc eẽt ꝑuulꝰ bta vgo illa tu⸗
nicã ꝓpᷣjs mambꝰ fecerat.nec aliã ha
buerat. creſcẽte vo puero ipᷣa creſcebat

.

ilites dixerũt. NHõ ſcindamꝰillã

ſz ſoꝛtiamur de illa cu ſit At ipleretur
ſcriptura q̃ dicit Partiti ſunt ſibi veſti⸗

menta mea 27 ſuꝑ veſtẽ meã miſerũt ſoꝛ
nen. euera ſi fuiſſʒ magni pcij.no ſoꝛ
titi fuiſſent de ea:ſʒ ea diſtracta hcium
ad ĩuiceʒ diuiſiſſent. O qꝙ;ᷓ obpꝛobꝛioſa
moꝛs ĩter latrones ſuſpẽdit᷑.eꝰ veſtimẽ
ta diuidunt᷑.⁊ ſuꝑ eiꝰ tunicã ſoꝛs mittit
Et milites qͥdẽ hec fecerũt.qͥa executio
paſſionis xpᷣi fuit facta ꝑ milites.ſʒ ꝓ⸗

curatio ꝑ ſacerdotes.Seqᷣtur. Pꝛetereũ
bi

tes aũt blaſphe u moueteſ capi

dei i triduo cas.
ficat deriſione ʒ. Galua temetipm deſcẽ
dens de cruce ſi filius dei es Simliter
pncipes ſacerdotũ cũ ſeriba ſen 9

em qꝛ fi
ꝙᷓ; hec obpꝛobꝛia dicta ſut ad ſugseſtio
nem demonũ qͥ ſentiẽtes vires ſuas iaʒ
debilitatas time bãt ꝑdere dñium ſuuʒ

quod hẽbant ſuꝑ humanũ genꝰ. Dixit

q; pdictus doctoꝛ demonẽ fuiſſe ſupꝛa
bꝛachiũ crucis:vt cõſideraret an xpᷣus
haberet aliquã macłaʒ pcti. Et hec ob

Pbꝛia ſibi victa ſunt vt ipleretur ſcrip⸗

