laboꝛare non ceſiat in mercãtijs:nec tñ
ſatiant᷑ oculi eiꝰ diuitijs:nec recogitat

dicens.Cui laboꝛo ⁊ fraudo aĩiaʒ meaʒ
bonis.Sʒ ⁊ hoc mirabile eſt ꝙ cũ plu⸗
rimi de talibꝰ inueniant᷑ null“ ẽ qͥ de hꝰ

faciat ſibi cõſcientiã: huiuſcemodi lu⸗

cratio turpe lucrũ dicit᷑. Añ Aldericus
in libꝛo quẽ cõpoſuit de plãctu eccłie.
Nendere cariꝰ ꝙ́ emere cupiditatis cã
turpe lucrũ eſt ⁊ graue pctm.ZL. urpe lu
crũ etiã ᷣm om̃s doctoꝛes ẽ emere ſine
neceſſitate res tꝑe quo minꝰ valẽt ⁊ cõ
ſeruare vt ad tpᷣs carioꝛis foꝛivendant᷑
hoc hr.xiiij :q.iiij.Quicũq;:ait ſic Juli
anus.Quicũq; tꝑe meſſis vel videmie
nõ neceſſitate ſʒ ꝓpt᷑ cupiditatẽ cõꝑat
ãqnonã. vel vinu cõſeruat vſq;quo ven
datur denarijs qttuoꝛ aut ſeptẽ aut am
plius.hoc turpe lucrũ dicimꝰ. Sũmati
g concludamꝰ ꝙ ſi qͥs finẽ vltimũ po
nat in lucro intendẽs ſolũ diuitias au

gere in ĩmenſũ ⁊ ſibi reſeruare:in ſtatu
dãnatõis pmanet.Et de huiuſmodi ne
gociatoꝛibꝰ dic btus Lo. eile intelligẽ
duũ qð ait Erip.ſuꝑ matheũ. Quicunq;
rem cõpꝑat vt ĩtegrã ĩmutatãq; venden
do lucret᷑ ille ẽ qͥ de tẽplo eijcit᷑ · Et hr
di. lxxxviij.c. Conſequẽs ẽ᷑.qð verũ eſt
qñ vtimũ finẽ cõſtituit ĩ lucro.tũc em̃

extra eccliaʒ qͥ ad meritũ¶ M¶ Zer 5

tio pctõꝛ cõpat᷑ inteſtinis:qꝛ ſic inteſti
na ſũt iteriꝰplena oĩ ĩmũdicia:ſic auari
mali mercatoꝛes ĩt ſũt pleni imundi
cijs pctõꝝ.pʒ qꝛ iurãt ꝑiurat mẽtiunt᷑:
deceptõnes palliatões cõmittũt:ſabba
ta⁊ ſolẽnitates diſcriminãt.ĩ diebꝰ dñi
cis miſſas nõ audiũtvt citiꝰ ad nũdinaſ
ꝑueniant:nõ tñ/ ꝓpt᷑ bonũ cõmune ⁊ ali
as cauſas ſuꝑiꝰ tactas:is ꝓpt᷑ auariciã
qð multuʒ ẽ deteſtãdũ. Pꝛio rõne ꝑſo
ne.quis em̃ hodie hac laude dign' erit
vt ĩ veritate dicere poſſu. Auaricie nõ
ſtudeo.q̃ nõ ſolũ laiciverũ etiã qð dolẽ
dũ ẽ ⁊ ſacerdotes ⁊ clerici:moniales et
religioſi iniqͥſſime capiunt᷑ vi hodie ex
pletũ ſit Jere mie dictu.viij.c. A mioꝛe
vſq; ad maioꝛẽ oẽs auaricie ſtudẽt:⁊ ⁊
ꝓpheta vſq; ad ſacerdotẽ omẽs faciũt
dolũ.ſ.ĩ negociatione.ꝓprea mercatio
q̃ de ſeẽ licita ẽ mala rone ꝑſone ſpũal
Mime Ilʒ cleric ⁊ eccliaſticisviris mer
catiõivacare.ij.Lhi.ij.dicẽ apłs. Ilemo
militãs deo ĩplicat ſe negocijs ſełaribꝰ
Et.lxxx viij.diſtin.e. Epus.⁊ ca. Foꝛni
cari.⁊ ca.Ilegociatoꝛc̃.vbi Hieronv.ad
nepocianũ ſic ait. Negociatoꝛẽ clericũ
ex inope diuitẽ ⁊ ex ignobili gloꝛioſuʒ
qſi qᷓſdã peſtes fuge.Et Aug.iĩ ca.ſeq̊n

ti. Anteq; em̃ qͥs eccleſiaſtic ſit negoci

ari licet:facto iã nõ licʒ. Simile hr.xxj
q.iij.Credo.⁊ ca. Placuit.et ca.Cypꝛia
nus. Pena aũt clericoꝛũ qͥ ſe ĩ negocijs
ſecularibus ĩmiſcẽt ẽ ꝙ ſi ſe nõ coꝛrexe
rint debent deponi. Et extra ne cle.vel
mo. negociationibus ſecularibꝰ ſe ĩmi
ſceãt.ca.Scðʒ.drĩ ſic. Scðm inſtituta pᷣ

deceſſoꝛũ nr̃oꝛũ ſub intmiatiõe auathe

matꝭ ꝓhibem ne clericivel monachi cã
lucri negociãt᷑.Si qͥs aũt oppoſitũ hu⸗

ius inſtitutionis fecerit deponit dʒ: ita

uarα„ρaοtnns *
arze Peln Fz.

Yaſone ſene·

nis ſpe
muu

ſuiür
buinſmn
naũn
cenci pe
l. r⸗⸗
tomarani
tpisqiila
Miglequ
Cpi'ſernui
Rop't
negocianic
emedoqnd
noeperhun
Canmurfef
umaoffici

fa zulle
eagidün
uignege
lis noe
gangla ſt

ſ. J,
et

rintn
lnodine
ſe neligi
Quicung
igenden
Nek. Etbi
(Rüͤeſt
odic
N
eſtunk
cirſicmi
bleniimmn
rit menni⸗
murürſehn
zridiebdi
Pad nücte
ömuneldl
pfauoniii

ioföne pſo

edig ert
Voariciend
crigdd
tmonidtst
minhone
nc. Amie
cre ſtudert
omis fuani
tea menat.
ge,
orins Me-
Pls. Nene

chsſe

tñ ꝙ religioſi ſtrictiꝰ ꝙᷓ ceteri puniant᷑

Etid eo m Tho.ij.ij.q.lxx vij.arti.iij

Clerici abſtinere debẽt no ſolũ a malis
E ab bis ꝗᷓ but ſgeate malnqtine oci
0

2 . . . „
one cõtingit. Et hoc tripliciter n
lio qꝛ negociatio oꝛdinata eſt ad lu

crũ cui clerici debent eſſe cõtẽptoꝛes.
EAmñ Hiero. ait.Cõtemnis aurũ cõtẽpſe
runt et mũdũ philoſophi:qꝙto gᷣ ma⸗

ℳG debẽt cõtemnere clerici ⁊ religioſi.

cdᷣo ꝓpt᷑ frequẽtia negociatoꝛũ vitia
negociatoꝛ difficulter eximit᷑ a pctõ
labioꝝ.vt di Ecci.xxvj.Sʒ clericꝰmul⸗
tũ dʒ ſe cauere a pctĩs.pᷣs. Ambulãs in

Aeinnae lari hic mihi mimi ſtrabat.

ertio qꝛ negociatio multũ ĩplicat mẽ
tẽ curis ſecularibꝰ:a ꝑↄñs a ſpũalibus
retrahit.hñt em̃ frequẽter vacare diui⸗
nis.licet tñ clericis vti pĩa cõmutatio

nis ſpẽ que oꝛdinat᷑ ad neceſſitatẽ vite

emendo vel vendendo.Et ſi emẽdo ad
ſui vſũ victualia vel libꝛos vel veſtes ⁊
huiuſmodi. Poſtea nõ indigendo his
vel alia qᷓrendo empta carius vẽdãt cle
rici qñ tũc plus valent ꝙᷓ;ᷓ pꝛiꝰ nõ peccãt
clerici vel laici. Sʒ tñ ꝓpt᷑ huiuſmodi
negocia nõ debẽt dimitrere ecclie offi⸗
cia.di. xcj. Elericꝰ Scdðo negocia
tio in auaris etiã alijs ẽ ꝑic uloſa rõne
tꝑpis qũ illa exercet᷑ in diebꝰ feriatis qꝛ
tali die quilibet fidelis dʒ abſtinere ab
opibꝰ ſeruilibꝰ. iuxta p̃ᷣceptũ dñi Exo.
xxj.Oẽ op?ſeruile nõ facietis in eo.ſed
negociari cõputat᷑ inter oꝑa ſeruiliavt
emẽdo q̃ nõ ſunt neceſſaria victui hũa
no.Per huiuſmodi eĩ negociationẽ vi⸗
olantur feſta ⁊ freq̃nter dimittũtur di⸗
uina offic ia qͥbꝰ vacandũ ẽ diebus feſti
nis.de. conſe.di.iij.c. Jeiunia.vbi dr.in
fra. In ulla ſãcta die.ſ.fe ſtiua nil aliud
ẽ agẽdũ niſi deovac andũ.dicũt tñ ali⸗
qui ꝙ negociando ĩ nũdinis auditis di

uinis nõ qͥdẽ cauſa auaricie aut cõgre

gandi ad ſuꝑfluitatẽ ſʒ aliq̃ fine hone⸗
ſto.ſ.ad ꝓueniẽdũ neceſſitati ſue fami
lie ex lucro vel dãdũ pauꝑibꝰ vł ꝓuidẽ
dũ bono cõitatatis de reb neceſſarijs
tales pñt excuſari exquo pᷣlati eccłiaꝝ

vione temvris

⸗⸗ʒ—

ſciũt ⁊ tolerant: ſecꝰ ſi ſint ꝓhibite per
excõicationẽ ⁊ huiuſmodi:.Conſirmãt᷑
pꝛedicta extra de ferijs.ca.j.vbi ſic dr·
Oẽs dies dñicos a veſpera in veſperaʒ
cũ oĩ veneratione decernunꝰ obſeruari

1 ab oĩ opere illicito abſtinere vt mer⸗

catũ ĩ eis mime fiat:neq; placituʒ:neq;
aliquis ad moꝛtẽ: nec ad penaʒ iudicet᷑
nec ſacramẽta miſi ꝓ pacevel alia neceſ
ſitate pꝛe ſtent᷑.hec ibi Et non ſoluʒ die
feſto ſʒ diebus quadrageſimalibus añ

miſſas⁊ pꝛedicationẽ mercari non licʒ

nec aliqð opus ſeculare facere.vt habe

tur de conſe.diſtin.iij.ca.Rogationes.

vbi dicit ꝙ per triduum ſerui ⁊ ancille

ab opere relaxant᷑ quo magis plebsvni

uerſa conueniat.hec ibi ·:Mime miran⸗

dumẽ ſi mercatoꝛes tali die feriatova⸗
dunt ad nundinas ⁊ verbũ dei ⁊ officia

ſacra dimittunt.cum Ecci· xx vij· ſit ſcri
oculũ ſuuʒz · ſ. a via iuſticie.hoc pꝛobat
ſapiens cum ſubdit.ꝙ ſicut ĩ medio cõ
paginis lapidũ palus figitur: ſic inter

mediuʒ emptionis etvenditõnis angu

ſtiabitur peccatis.Etem̃ omia iſta mũ⸗
dana ⁊ caduca pꝛo xpᷣo ſunt conteinnen
da ⁊ totã fiduciam noſtrã in eo ponere
⁊ ipᷣe nos nutriet.iuxta illud pᷣs. Jacta
cogitatũ tuum in dno ⁊ ipſe te enutriet
Ad hoc etiam ipſa veruas nos monet

dicens.Pꝛuno querite regnuʒ dei ⁊ iu

ſticiam eiusæ omia miniſtrabunturvo
bis:non ſolum coꝛpoꝛalia ſʒ etiam ſpi⸗
ritualia: videlicet gratia in pꝛeſenti et
gloꝛia in futuro. Quam nobis cõcedat
ieſus marie filins Amen.

Itẽpore benepla⸗

elto eraudtut te er in vie ſalttie
Abauxiliatus ſum tui.Eſa.xlix · Si
cut ſeneſcallus recurrit ad auxiiium re
gis contra inimicoꝛum impetũ:ita vbi

2
0

videmus demonũ inſtantiaʒ debemus

recurrere ad dei potentiam. vᷣm hoc er⸗
go nobis oſtendutur

keneͤ

. In tge beneplacito.Aſt notãdũ ꝙ ẽ tri⸗
er tp̃s deo beneplaciun.

t aeſttns Dene utationis qð ẽ ma qua
“ or a. De quo tpe habet᷑ Canr. ij.

Sabbato poſt quartã dñicaã

¶ Pꝛimo tpis cõgruitas ad auxiliũ re
uirendũ: ibi. In tpe beneplacito.
¶ Secũdo ſaluatoꝛis libertas ad ſub⸗
idiũ exhibendũubi.Exaudiui te.
¶ ertio auxiliatoꝛis ptãs ad noſtro
rũ ca ſtroꝛũ pꝛotectionẽ:ibi.Et in die au
xiliatus ſum tui.
¶ MQuantũ ad pꝛimũ in quo oñdit᷑ tẽ⸗
poꝛis ↄgruitas ad auxiliũ reqͥrendũ:ibi

Pumũ eſt tẽpus putationis qð eſt
ipa quadrageſima. “MVM
¶ Secudũ eſt tempus fructificatiõis:
qð eſt tota vita humaag.
KTertiũ eſt tp̃s recollectiõis qð erit

Pꝛimũ ergo tp̃s deo bene

Tẽpꝰ putationis aduenit. Stcut em̃ pu
tatur vitis vt meli germinet: ſic ſidelis
aiĩa vt apud deũ fructificet. Pꝛopter qðᷣ
de Pcepit filijs iſrael Leuit᷑.xxv. Sex
anis ſeres agrũ tuũ:⁊ ſex ãnis purabis

vineam tuam. colligeſq; fructus eius:

ſeptimo aũt ãno ſabbatũ erit ⁊ requies
domini..Expone ſic.Sex ãni ſigniñ cãt

circulũ vite pñtis qui ꝓficit᷑ in ſex etati

bus:q̃ ſũt.infãtia.pueritia.adoleſcẽtia

iuuẽtus.virilitas:⁊ ſenectus.Et aliquã

do iſta.ſ.ſenectus plꝰ durat ꝙᷓᷓ oẽs alie.
vᷣm Aug. Putatio vitis ẽ purgatio aĩie
p ↄfeſſionẽ q̃ fieri debet in iſtis etatibꝰ
maxime incipiẽdo a pueritia.Agrũ ſe⸗
rere ẽ virtutes acqrere.fructũ colligere
ex eis ẽ ſecuritas mẽtis.⁊ ſic demũ ꝑue
nit᷑ ad requiẽ ſabbati.i.ad eternã gloꝛi
am.Qni ergo hanc requiẽ optatvitam
purgetꝑ ↄfeſſionẽ:quia vt dicit ſapiẽs
Ecẽci.v.Ile tardes ↄuerti ad dũm et nõ
differas dedie in diẽ: ſubito em veniet
iradei. Hec auctoꝛitas vult habere a in
ſe cõtinet ꝙ frequẽter ẽ ↄfitẽ dũ. Et hoc
ꝛopter tria Pꝛo ꝓpter periculũ maxi

mel ↄñiteri.Ratio qꝛ nuqꝙᷓ ent bonꝰ cle⸗

rnic?qͥ ti ſemel in aqno reſpicit libꝛũ ſuũ
ſic nec bonꝰxpᷣianus qͥ tin ſe mel reſpicit

libꝛñ ↄſciẽtie · Et ſi talis cleric du ab eo

mũ euitandu: qꝛ periculũ ẽ tm in aãno ſe

queretur de lectione: ſi nõ bene reſpon
derit verberabit᷑. Et iðo ſiẽ pᷣdict?cleri

cus triſtis venit ad reddẽdã rationem

ſue lectionis.⁊ ad cõputandũ coꝛã ma⸗
giſtro de tꝑe non occupato circa lectio
nẽ: ſic tales multũ differẽtes triſtes ve-

niũt ad cõputandũ ĩ moꝛte.etiã de tẽpo
re nõ occupato in bonis oꝑibus maxĩe

circa ſalutẽ aĩe ſue.ſacias ergo qð faci
unt pueri:.vnus vidẽs aliũ verberari qꝛ
neſc iuit lecrionẽ ſuã:hbꝛũ ſuũ reſpicit⁊

lectionẽ ſuã repetit. Quãdo ergo audi

mus multos ꝓ defectu cõputationis in
ↄfeſſione dãnatos qꝛ numis illã coputa
tionẽ expectabãt ⁊ interim ſũt capti ⁊v i

inferno icarcerati: videam nos diligẽ⸗
tius libꝛũ conſciẽtie noſtre:⁊ frequẽter
cõfitẽdo cõputemne ſubito pᷣoccupati
die moꝛtis qᷓramꝰ reynsonrene 1 in⸗

tens in
tit ꝑticipationẽ eccleſie et operũ ſuoꝛũ
⁊ fructũ amittit q'tum ad remuneratio

nẽ in celo Scðᷣo qꝛ diabolꝰeũ trahet ad
alia pctãa picula ⁊ cõfuſiones.qꝛ pctiĩ
moꝛtale ſuo põdere ad alið trahit.Ter

tio qꝛ interĩ poteſt moꝛi qa in

tali dilatione pctã obliuioni traduntur

⁊ ſic nũqᷓ; de eis ↄfitebitur. Patet qꝛ vix

occurrit mẽoꝛie qͥd ad dimidiũ nũ co⸗
mediſti.vel qͥd dixiſti.quõ ergo occur⸗
ret quotiẽs ꝑ annũ vane ⁊ male contra

dei pcepta iuraſti:quotiẽs ĩmũda cogi

taſti.Et tũc qñ demões impꝛoperabunt

—

pctã nõ confeſſa obmuteſcẽt.ſicut ille a

quo qᷓrebat᷑ quõ intrauit ad nuptias nö
vergo q̊ dice⸗

hñdoveſtẽ nuptialẽ. Beèi
re poteſt illð pᷣs.Medita: bo coꝛdis mei
in ↄſpectu meo ſꝑ.Et iteꝝ.Om̃ iniqͥta⸗
tẽ meã ego cognoſco.Et hoc frequẽter

rone hone ſtatis. Frequẽter em lauant
manus ⁊ pedes tergũt.ſi em̃ ſemel hoc

in ano facerẽt: apud mũdũ inhoneſti re
putarẽtur. Qm ergo tm ſemel in anno
cõfitent᷑ minꝰ vidẽt᷑ curare de honeſta

õ moꝛtali toto illo tꝑe amit

ſiat: q; ſeqᷣ Octm̃ meũ cõtra me eſi ſo
cdᷣo nõ ẽ differẽdũvſq; ad ãnũ:⁊ hoc

ieſpäali
Ettlesn
ndeis
queterde
nis Etho
gutoid
raßo.
ctus lumn
Mnlleĩ
Benone
laemm⸗
ſycunan
Aſeſtofbi
horeturts
keinoltün
lobishan
rluditnr
llegoſſpn
homine
Rc
Nuis
Mtur.
kltluxrur
eeckſte
Pmutz
minezt
ſaccin.
eſtetpe

) bonofn

Noben
Flignuce
aguorir
Etenoli
mur ſoi
noqytet
mutb
mnmi
gromnat.

noco
Nelimm
lennopen
condinore

e teſoen
dicken
tionen
iccim⸗
ra lecto⸗
nſtes e⸗
ſidetepo
nsmarie
fgocfl
ebearanigt

üfeſgen

ergonti
tationton
lläcöoe
ötepeiti
os dilige
freqneter
Sapati
lenet in⸗

ſicnerc
Wapier
Uotpemt
tehniſni
fenmorh
ümhen
esien
Snohiſt
zuattoden
Itradund
rergin
ünüco⸗
go occur⸗
naleconens
muda g

noperebint L

rſurlli⸗
impinn
goidic⸗
dcodtz ni
Eñ u
e⸗

inürt hoc.

laant
ſonel hoe
ſoneſtiſe

nelin annd⸗
dehoſeſt

m

te ſpnᷣali ſcʒ aĩe:q; pedũ vel calceoꝛum.
Et tales reputãtur inhone ſti apud curi
am dei. Sic ut em diuites renouant fre
quẽter veſtimẽta coꝛꝑis:ita ⁊ nos men
tis.Et hoc ſpecialiter in magnis feſtis
quãdo ĩduũt coꝛpꝰinduãt etiã aĩaʒ. Ju
xta pᷣs.Cõfeſſionẽ ⁊ decoꝛẽ induit ami⸗
ctus lumine ſicut veſtimẽto. Ad modũ
aquile q̃ renouat antiquas pennas.ps.
Renouabit᷑ vt aquile iuuẽtus tua.Aqͥ⸗
la em̃ in altũ volat Pꝛo quo nota ꝙ ſiẽ
in curia mũdi male indutus expellitur
a feſto vbi bene indut introducit᷑ et ho
noꝛatur:ita confeſſione indutus in moꝛ
te in altũ volat vſq; ad celũ.Et vbi non
habẽs hanc veſtẽ nuptialẽ a cena agni

excluditur:iſte introducit᷑ Renouami⸗

ni ergo ſpũ mẽtis veſtre⁊ induite nouũ
hominẽ qͥ pᷣm deũ creatus eſt Ephe.iiii
Sed quõ ſcitur ꝙ quis ſit renouatꝰ ſpi
ritu. Scitur ſiue cognoſcitur ſicut quã
do quis dimittit tunicãveterẽvel ea nõ
vtitur. Ita quã do videritis hoĩeʒ qͥ fu⸗

it luxurioſus luxuriã dimittere ⁊ viue⸗

re caſte.ſic de auaricia:ſic ð alijs vitijs

y mutatus eſt in virũ alterũ ⁊ nouũ ho

mineʒ induit:dicẽs illud pᷣs.Cõſcidi ſti
ſaccũ meũ circũdediſti me leticia.Nõ
eſt ergo expectandũ ad annũ: qꝛ neſcit
homo finẽ ſuũ Scom tẽpus qð ẽ
deo beneplacitũ eſt tẽpus fructiſicatio⸗

aragerrora paanavita Ps. Eiſ tan ¶ ertiũ tps qð deo ẽ beneplacitũ dici᷑ mt

ꝙ lignũ qð plãtatũ eſt ſecus decurſus
aquarũ qð fructũ dabit in tempoꝛe ſuo
Exemplũ.ſicut em̃ arboꝛ in eſtate deco
ratur folijs ⁊ floꝛibꝰ ⁊ fructibus: ſic ho
mo qui eſt in caritate decoꝛatur gratijs

⁊ vrtutibus ⁊ donis ſpũſſãc ti ſlã cari

tas totũ hominẽ interius ⁊ exterius ve
tit.oꝛnat. ⁊ armat. ⁊ defendit:⁊ mũdat
ꝛimo coꝛ ꝙ ibi nihil ſit infidelitatis.

vel immudicie.vel ire.vel cuiuſcũq; al⸗

terius peccati qð dei oculos offendat ⁊
coꝛdi noceat.Ad hoc em̃ caritas dei dif
fuſa eſt in coꝛdibꝰnoſtris Romanoꝝ.v.
cdo loquelã quia ibi nihil inurilevel

cotra deu vel ſeipʒʒ vel pꝛoximũ pꝛofera
blond ieieltien hoĩm loquaræz

angeloꝛũ.⁊c. Certio manusvt opera in

q; arte ⁊ ſcia ia

9 XXNVI

deñ ⁊ pꝛoximũ vt iuſticia requirit diri
gãtur.j·Eoꝝ.xiij.Caritas non agit per⸗
perã nõ q̃rit q̃̊ ſua ſũt: g caritas operit

multitudinẽ peccatoꝛũ.j. Pert᷑.iiij. Sed

heu ſicut veſtes ſunt ſtrictioꝛes ſolito:
ita caritas intm̃ ꝙ qͥ ſolebãt facere lar⸗
gas elemoſinas.ditare monaſteria: vix
eis modo ſufficit qð habẽt.quia ſubſtã
tia decreſcit ſicẽ caritas:⁊ caritas ſic ve⸗
ſtis. Et ſic veriſicatur illud Mat.xiiij.
Befrigeſcet caritas multoꝛuʒ.Caritas
etiã omnia habet. Sicut em̃ habẽs nũ
mũ habet oĩa terrena oĩaq; ei obediunt
mũdialia:ita habẽs caritatẽ habet oẽs
virtutes.⁊ oĩa poteſt in ſpũalibus.om⸗
nia ſuffert· omnia credit.omia ſuſtinet
j.Coꝝ.xiij. Qð ergo nũmus in coꝛpoꝛa
libus habet:caritas im ſpũalibꝰ poteſt.
Caritas ergo fraternitat? manest ĩ vo
bis Heb.xiij.Quia ſicut neceſſe ẽ ꝙ ca
loꝛ maneat in ſtomacho:ſic neceſſariuʒ
eſt ꝙ caritas reſideat in aĩa.Quia ſicut

cibus nõ pꝛodeſt vbi non eſt caloꝛ dige

rens ſed inflat:ita ſcientia ⁊ omnia bo⸗

na tam nature qᷓ; foꝛtune ſine charitate

Mõð pulcerrime oſtẽdit apłs.j.Co.xiij.
vbi pluribus bonis enumeratis ac ope⸗
ribus ⁊ gratijs recitatis: addit dicens.
Caritatẽ aũt non habeã nihil mihi pꝛo

deſt. Caritatẽ habeamus quia hoc m

caritatis ſupple beneplacitũ ẽ deo

Fpus retgllecflenis guerir in gloꝛia.
Bal. vj.c.

Bonũ aũt faciẽtes nõ deſicia⸗

mus:tꝑe em̃ ſuo metemus.Exẽpluʒ.ſic

em nõ plãgitnr ſũptus qui ponit᷑ invi⸗
neis.in cãpis quãdo inde multꝰ fructꝰ

colligitur:ſic nullꝰ debet reſiſtere a bo⸗
nis oꝑibus cũ celeſtes redditus debeat
recipere:ergo oꝑa penitẽtie nõ ſũt plã⸗
genda per quã penitentiã habetur glo
ria eterna:quia ipᷣa eſt illa q̃ reddit re⸗
giones albas ad meſſẽ.i.penitẽtes ⁊ in
nocẽtes ad gloꝛiã Muapꝛopt eſt peni⸗
tendũ:qꝛ ad ꝑniam nos inducunt ⁊ ino
nr Diino vocumei ſvitu en oĩ nã
iẽtioꝛi ſꝑ ẽ credendũ: ⁊
ꝓbioꝛ ſꝑ ⁊ citiꝰ ſequẽdꝰ. Sʒ in oĩ lege
ꝓbioꝛes docẽt pnĩaʒ Pꝛobioꝛ ĩ lese na

α¾ 1α

Sne,

De pẽtẽta

peite“ ¾
Durit et moret
tvia ;

Sabbato poſt quartã dñtcã

ture Job ißaz docuit dicẽs. Audite qſo
ſermones meos ⁊ agite pniaʒ Yob. xxj.
Et ĩ lege ſcripta Moyſes ¶euit᷑.v. Aia

que intellexerit peccatũ ſuũ pniaʒ agat

In lege gre xpᷣs hanc docuit:x pꝛo the⸗
mate accepit dicẽs.Penitẽtiã agite.Et

Johẽs baptiſta Mat.iij. ſaniam geite
coo

Et Perrus Act.ij.Pnĩam agiteS

vVmo etiꝗ oẽs ſancti.Pꝛio nãq; dei filiꝰ

vel triũ menſiũ:ita nos poti?tribꝰ diebꝰ
id ẽ cõtritione.cõfeſſione:⁊ ſatiſfactiõe
potius ẽ penitẽduʒ qᷓ in inferno ĩ quo ẽ
penitẽtia interminabilis ⁊ infructuoſa
Ael purgatoꝛio in quo quis habeat fi⸗
nẽ:tñ ẽ multũ aſpera. Penitẽtiã igitur
agite:qꝛ illud tẽpꝰ ẽ multũ placẽs deo⁊
tẽpus recollectiois ad gloꝛaãvt dictũ ẽ.

ſaluatorꝭ ad ſubſidiũ exhibendũ

ad pniam monet nos Se ſuo exemplo 4 Aiu ad ſcdᷣm ĩ qͥ oñdit᷑ libᷣalitas

ieiunãdo.laboꝛãdo.oꝛãdo. elemoſinas
dado:hãc in oꝑe docuit.Sicut ergo re⸗
ge vel alio magno ad opꝰ manũ ponẽte
circũſtãtes ſimiliter ad opus manꝰ ap
ponũt: ita ⁊ nos See trꝰ hac opere
docuit qũ amare kn Keris magda⸗
lena qᷓ inter cõuiuãtes flere nõ erubuit
ec in rupi multis ãnis ſola eſſe timuit
Sleparar in niniuitis.⁊ bꝛeuiter in om
nibus ſactis qͥ vel in ſãcta pnĩa a iuuen
tute duxerunt vitam.vel de pctõꝛibus qͥ
per penitẽtiã veniã meruerũt Item ad
niam nos monet incõmodũ qð incur⸗
rimus ſi non penituerimꝰ?. 8 incõmo
dvuũ eſt multiplex Pꝛimo nõ penitẽs in⸗
currit miſeriã tã exterioꝛc q; interioꝛeʒ
ſicut pauꝑ nolẽs mendicare incurrit fa
mẽ.Apoc.ij.Erit in tribulatione maxi⸗
ma niſi pniam egerit Secũdo expectat
cõtra ſe ſentẽtiã:ſicut latro poꝛtãs fur⸗
tũ ad tribunal iudicis.Roꝝ.ij. Secũdũ
duritiã tuã⁊ coꝛ impenitẽs theſauriʒas
tibi irã dei in die ire ⁊ reuelationis iu⸗

ſti eri reddetvnicuiq; ſᷣm ope

ra eiusertio amittit gloꝛiã de qua ĩ
iudicio illo expelletur ſicut cõtumax ⁊

excõmunicat de eccleſia.Apoc̃.ij. Me⸗

mento vnde excideris ⁊ age penitentiã
uarto deijcitur ad gehennã: ſic arboꝛ

inutilis ad ignẽ.Luce.xiij. Dico vobis

niſi penuẽtia egeritis oẽs ſimul peribi
tis.Aide ergo pctõꝛ iuxta te iniſeriam
quã incurris.⁊ intra te ſententiã quam
expecta cotra te.⁊ gloꝛiã quam amittis
ſupꝛa te.⁊ gehẽnã ad quã pꝛoperas ſub
tus te:⁊ elige cũ Dauid.ij.Regũ.xxiiij.
pnĩam triũ dierũ vt fugere poſſis illam

longiſſimꝗ quã in eternũ faciũt dãnati
penitentiã. Sicut ergo dauid potiꝰ ele⸗

git penitẽtia triũ dierũ qᷓ triũ annoꝛuʒ

bi. Exau Eſt notandũ ꝙ dñs exaudit.
[Pꝛimo tẽpoꝛe deuotionis.
Secũdo tꝑe cõpaſſionis.
Tertio tꝑe tribulationis.
Pꝛimo exaudit de? tꝑe

ODeo DEIorn

△☚
.

V A Det
audiet dñs pᷣcesveſtras:ſi manentes ꝑ
ſeueraueritis in ieiunijs ⁊ oronibus in
cõſpectu dñi.Exẽplũ.ſic em̃ rex largꝰ⁊
liberalis nihil denegat hoĩ amico ſuo:
ſic dens muniſicus ⁊ magnificus nihil
denegat homini deuoto.Sic exaudiuit
Zachariã tꝑe incẽſi Luc. j.ſic homoĩ
oꝛõnibus ſuis culpe remiſſionẽ ⁊ grẽ̃eĩ
petrationẽ atq; gloꝛie poſſeſſionem de⸗
bet petere:⁊ ideo neceſſitati eſt oro vo⸗
lenti dicta habere. In hoc docet nos na
tura tã rationalis ꝙ; irrationalis.ſlã vi
de mus in pullis ⁊ fetibus quibꝰ nulluʒ
datur alimentũ ſi oꝛa nõ aperiãt q;tũcũ
q; fameſcãt.Sic ad hoc ꝙ xpᷣianꝰ a deo
nntrice ⁊ matre qð petit ad nutrimẽtũ
coꝛꝑis vel aĩe recipiat ncce eſt ꝙ coꝛ et
os vel ſaltẽ vnũ illoꝛũ oꝛãdo aperiat.ſi
cut ſcriptũ ẽ Ecci.xxxix.Aperiet os ſu⸗
um in oꝛõne.Docemur etiã oꝛare a deui
antibus a via.qui oꝛãt vt de via inſtruẽ
tur.⁊ infirmi oꝛant vt ſanẽtur.⁊ pugna
toꝛes oꝛant pꝛo victoꝛia habẽda.⁊ ĩcar⸗
cerati oꝛant ꝓ liberatione.⁊ aflicti pꝛo
pace.exules pꝛo reditu. Hoꝛũ itaq; exẽ⸗
plo ſitis omni tẽpoꝛe oꝛãtesvt digni ha
beamini.Luc.xxj. Semꝑ em̃ ⁊ omni tẽ
poꝛe neceſſe eſ oꝛare vel laudare. Exẽä⸗
plo cuiuſdã ſancti viri de quo fertur ꝙ
moꝛiens iugiter dicebat. Parce parce:
rates grates.Qui de cã reqͥ ſitus dixit
e tota vita mea nõ habeo niſi bonav-·.
mala que pꝛius feci. de bonis vero deũ
laudo: dicendo grates.de malis oꝛo vt

ℳ deo,

citote qmm er

ard
lon
er dein
nl
gtetn
bemse
tenni
turdiuit
ſdeot
fineſuo
iulingve
nreiQu
ftulnsde
Uuntoinſt
Ooupsto
brino .
ſini
Mufornis⸗
efitüden
Siond
qaaoß
ishot
gmiso
diabol⸗
hoſtos

inpet

ntor ofon
Mpet
Surmtin
leibizi⸗
foniqui⸗
Uirarer
ſlodana
lanteer
gitatons
uyet i⸗
utoneg
Galtumat.
laütmnoge
Arllo⸗ lxere

ſeſennlne

tmittnte
tineting
Pnsn
bkitveltin
termti

Wit
e
ſe

ehrdi⸗
ulfati⸗
noiqbot
fruchoſt
habent⸗
näigin
is deon
inditit.

kldne

erbibeni⸗
igetandt
9.

Euotioni
oteqinetr
mmentesg
Mibus in
rlage
llcoſuo:
OAs
andimit
ibonol
ſonet gel
ſionen de
neſtcro
Malisflin
uib'nul
eriit ijtücd⸗
zunn 4o

mutninetu.

tc
lotherr ſ
oenetosſ⸗
Gaesdel
deruintni
lun.l
edatin
e. 1⸗
Niing
ð
W
Cvoftr
Prupmtd
isdrl
atibonagl
is vero den
nalitsdn

be

Sermo

parcat:dicẽdo parce. Huius ergo exem
plo de bonis nobis datis vel factis ſem
er deũ laudemꝰexẽplo dauid dicentis
emꝑ laus eius in oꝛe meo. De malis
autẽ vt nobis remittãtur inceſſater de⸗
bemus oꝛare ſᷣm aplm Theſſa.v. Sine
intermiſſione oꝛate.lã ſiẽ indigẽs loqͥ
tur diuiti de ſua paupꝑtate: ita loquẽdũ
eſt dceo in oꝛõne.Sicut dauid ꝓpheta,/p
fine ſuo ſciendo ne vicʒ haberet maluʒ
finẽ⁊ ĩpꝛouiſũ oꝛauit dicẽs.Locutus ſũ
in lingua mea:notũ fac mihi dñe ſfinem
meũ.Quãto ergo pauꝑioꝛes fuimꝰ⁊ in
multis deficientes ⁊ de fine incertioꝛes
tanto inſtãtius oꝛare debemꝰ.Et rõ eſt
quiavaloꝛ oronis multũ ſe tener ex ꝑte
oꝛãtis.Hoc pʒ per exẽplũ de gladio vel
ſagitta q̃̊ lʒ in ſe ſint bona qñ ſũt in ma
nu foꝛtis ⁊ debilis:nõ tamẽ habẽt eũdẽ
effectũ de manu vnius alterius emiſſa
Sicut ergo magna eſt armoꝛũ vtilitas

quãaãdo ſũt foꝛtes milites ⁊ validi qͥ cuʒ
illis hoſtes inuadũt: ta ſentiendu ẽ de

armis oꝛationis

diabol?fugatur:quia ſicut ad clamoꝛeʒ

paſtoꝛis⁊ cuſtodis pecoꝛũ lupꝰfugatur

impeditur ne oues deuoꝛet:ſic ad cla
moꝛẽ oronis ille lup inferni qͥ vt dicit
I· Pert.v.circuit querẽs quẽ deuoꝛet.Fu

gatur ⁊ impeditur ne exerceat ſuas ma
licias iytũ vellet. Sicut ergo volẽtes la
tronẽ qui oſtiũ vel murũ frãgere niti

⁊ intrare ⁊ ſpoliare fugare clamant et
ſuo clamoꝛe ipᷣm fugant:ita diabolũ vo
lentẽ per poꝛtã cuiuſcũq; ſenſus vel co

gitationis vel tẽptationis ad aĩiam in⸗
trare ⁊ ipᷣam ſpoliare:clamandũ eſt in

oꝛatione Scdo ꝑ ipᷣam hoſtes ſemel fu
gati tinidi efficiũtur ipᷣos pꝛo q̃bꝰoꝛat
iterũ inuadere:quia ſicut multiplicato
auxilio exercitꝰtimẽt hoſtes eũ inuade

re:ſic multiplicatis adiutoꝛibꝰ ꝑ oronẽ

timẽt tẽptatoꝛes aĩe.Stẽ ergo illi qͥ ho

ſtiũ timet inſultũ adunoꝛiũ armatoꝝ ſi
bi ꝓuidẽt ſtipẽdiarioꝝ: ita qͥ tptatões
ſentiũt vel timẽt inſultꝰoꝛãtes ꝓpulſa⸗

re deberẽt vt ipᷣos ſuis oronib defende
rent.ſᷣm qð hoꝛtat᷑ nos dũs ꝑ JYeremiã

xxxix.· dicẽtẽ· Querite pacẽ ciuitatis.i.

a .
Arit

SExxxVI 2

aĩe ⁊T oꝛate pꝛo ea ad nz Tertto oĩa bo
na ꝑ ipᷣam acqͥrũtur tàvite pñtis neceſ⸗
ſaria ꝙᷓ future. Per ipᷣam naq; tã bona
ſpũᷣalia ꝙ;ᷓ coꝛꝑalia pñti vite acqͥrũtur.
Patet de ſpũalibꝰ:qꝛ ſiẽ verbum dulce
multiplicat amicos ⁊ amoꝛẽ acqᷣrit ho⸗
minũ:ſic oro deuota amoꝛẽ acqͥrit dei⁊
ſãctoꝝ inqytũ qͥs ſctĩfic at᷑ ꝑ verbũ dei ⁊
cꝛation Patet etiã de coꝛꝑalibus Pꝛi
mo tũ ad bona nature q̃ ꝑ ip̃am largi
unt᷑ tã ipᷣi oꝛãti ſicẽ ſanitas Ecci.xxxviij
Nꝛa dũm ⁊ curabit te.ꝙ;ᷓ etiã ipi ꝓ quo
oꝛat᷑:qꝛ oro fidei ſanabit infirmũ Jaco
bi. v Et qytũ ad bona foꝛtune ſicut plu⸗
uia tꝑe ſiccitatis:ſic pʒ Numeri.xx.vbi
Moyſes oꝛauit dicẽs.Dñe de audi cla
moꝛẽ populi hui?ꝰ⁊ aperi ei theſaurũ tu
um fõtẽ aq̃ viuevt ſatiati ceſſet mun mu
ratio eoꝝ Per oronẽ etiã ſerenitas nob
donat᷑ tꝑis:ſicut patet de helia qͥ oꝛauit
vt nõ plueret:⁊ iterũ oꝛauita celũ dedit
pluuiã Per ipᷣam etiã acqͥruntur bona
future vite:qꝛ ſiẽ pauꝑ oꝛãdo acqͥrit ne⸗
ceſſaria vite coꝛpalĩ⁊ tꝑalia:ita hũilis
oꝛãdo acqͥrit ſalutẽ eternã. Pꝛopter qð

laluemini Jaco. vl. c SlSs de? ex⸗ S re Nu
5 101α

audit tꝑe cõpaſſionis ꝙ'tũ ad ꝓximuʒ
Vſa. rage eſuriẽti panẽ tuũ:ege
nos vagoſq; induc in domũ tuã.⁊c. Et
ſeqͥtur. uᷣc inuocabis ⁊ dñs exaudiet.
Exẽplũ.ſic eĩ qͥ faceret multa bona filio
iudicis hẽret iudicẽ ꝓpiciũ in iudicio:
ſic qͥ facit elemoſinã pauꝑi hẽbit deũ ꝓ
piciũ ĩ die iudicij.alis fuit Thobias
q̊ recepit pauꝑes ad cõuiuiũ:iõ meruit

ꝓ dñs exaudiret eũ hob. ij Añ no Qe xe
tãdũ ẽ ꝙ inłta ſũt q̃ nos iducũt ad faci ala 7,. DR

endũ elemoſinamvt dñs nos exaudiat.
¶ Pꝛimũ inducẽs ſũt coꝛꝑa celeſtia.Sol
em̃ ⁊ oẽs planete ⁊ oĩa elemẽta iĩmo pi⸗
ſces ⁊ oĩa aĩalia idigetibꝰſe coĩcãt Se
cũdũ iducẽs ẽ lex nature dicẽs.hoc fa⸗
cias alteri qð tibi vis fieri. Diuites er⸗
go in mẽſa abũdãti ſedẽtes igne⁊ veſti
bus calefacti.⁊ cibarijs⁊ poculentis ſa
tiati audientes pauperes frigoꝛe:vtpo⸗
te nudos et diſcalciatos clamare.cogi⸗
tent quid ipſi patiantur:⁊ auid ineott⸗
17

EE Se

a a
d

cmuiſis

Sabbato poſt quartã dñicã

ſimili caſuvellent eis fieri ⁊ idẽ facient
illis. Tali cogitatione fuit motus ⁊ in
foꝛmatus Jo.elemoſinariusvt in geſtꝭ:
eius fertur.qui cũ eſſet patriarcha hie

roſolimitanꝰ ⁊ oĩa ſua pauperibus de⸗
diſſet qͥdam caritatis ituitu bonũ cooꝑ

toꝛiũ contulit illi ꝓ lecto ſuo.Quo cuʒ
coopertus eſſet vix de tota nocte doꝛmi

re potuit:ſed ſeipᷣm redarguens dicit.
Tu miſer bñ nocte cenaſti ⁊ modo hic
calide iaces ſub cooꝑtoꝛio bono.de cu⸗
ius pꝛecio trigintavel plures pauperes Muĩto extinguit ignẽ purgatoꝛij ⁊ ab
eo facientem elemoſinaʒ liberat anteqᷓ

qui frigoꝛe ⁊ fame cruciantur recreari

paſen⸗ vel cooꝑiri:fratres videlicet et

lij xpᷣi qui iacent in infirmarijs vel tu

Zgurijs: nactisvel ſemicicijs operti pei?
ꝓꝓ canes. Et die facto illud vendidit vt

cum minoꝛi doloꝛe Gecundo quia reſi⸗
ſtit peccatis futuris.ſicut aqua igni ne
comburẽdo pꝛocedat.Ecci.iij. Ignẽ ar⸗
dentẽ extinguit aqua ⁊ elemoſina pec⸗
catis reſiſtit. facilius aũt ⁊ citiꝰ necnõ
vtilius reſiſtitur igni ĩ pꝛincipio qꝙᷓ ĩ
ine Lertio docet viam ad gloꝛiã. ſicut

patet de coꝛnelio de quo dicitur Act.x.

cui dicit᷑. Oꝛatiões tue ⁊ elemoſine tue
aſcenderunt in memoꝛiaʒ in conſpectu
dei Quarto meretur augmentũ gratie

illũ intret.ſi vero poſt moꝛteʒ fiat de oĩ
bus iſtis vtilitatibꝰ ſolũ vna habet:vi⸗
delʒz ꝙ liberat a pena purgatoꝛij: ſʒ nõ
anteqꝙ illã intret ſʒ duẽ ibi cruciat᷑ pau

pauperibus illud daret. ille vero qui ei

redonauit. Et ſic pluries illud vẽdidit

R2* M elemoſina. dico ꝙ velociter latẽter ⁊ hi
lariter Pꝛimo velociter
7

cito:quia qui cito dat bis dat Secũdo

ſaltẽ ſociũ:ſʒ pꝛius ei miniſtra. Si autẽ gio. Hilaritas em̃ ẽ ſalſa q̃ comẽdat to
tibi graue videtur deo vt dño exhibere tũ feſtũ. Qui gꝰ cũ elemoſinis ſuis xpᷣʒ
duas. ? ſic de alijs: ⁊ noli expectare vſ⸗ pidũ faciũt ex defectu ſalce. Ad hoc ꝙ
2 dantis vtilitatẽ
2– 1
mnoté tem

latine purgatur. Atilius ẽ ergo elemo⸗
ſinas facere ⁊ per easvitare ne in foueã
cadat:ne in carcere liget᷑ ⁊ ne in ignem
niarur

illud contulerat: illud emit ⁊ iterũ illð

et alius redemit et ei illud dedit et ille
illud vendidit ⁊ diſperſit et dedit pau⸗
peribus.iuſticia eius manet in ſeculuʒ
ſeculi⸗

Scdo modo debet fieri laten
ter ne faci ab alio videatur pꝛemiũã
eculuʒ expectare ꝙ a deo/ ꝓ quo illã fac. Mat.
Bed quomodo debet fieri vi. Eũ facis elemoſinã noli tuba cane⸗
re ãte te:ſicut ypocrite faciũt.⁊ ſeqᷣtur
TLTe aũt faciente elemoſinã neſciat ſini

⁊ hoc triplici iat
ſtra quid faciat dextera tua. Sed ſicut

rõne Pꝛima accipit᷑ penes materiã rei

dade:que ſi diutius cuſtodiatur coꝛru⸗
pitur ⁊ meritũ minuitur ⁊ recipiẽs mi⸗
nus regratiatur. Seneca. Quantũ mo
re addidiſti tm gre ſubtraxiſti.da ergo

volẽs alicui tradere pꝛecioſũ iocale ad
poꝛtandũ ſi in loco publico ſit vel inter
inſidiatoꝛes illud ei occulte tradit:ꝛma⸗
nũ in ſinu alterius mittendo ne amitta
L tur: ita abſconde elemoſinam in ſinu
accipitur penes dantis curialitat?ę. Cu pauperis.⁊ hec pꝛo te oꝛabit.Ecci.xxix.
rialis em̃ ſocius dat ſocio comedere dũ ertio debet fieri hilariter. hilarẽ emm̃
ipſe comedit ⁊ dño ſuo anteqᷓ comedat datoꝛeʒ diligit deus.ij.Coꝛĩi.ix. Et Pꝛo
cibum miniſtrat. lon facias ergo deuʒ uerbi.xvij. Melioꝛ ẽ buccella panis cũ
minoꝛis valoꝛis ꝙᷓ dñm tempoꝛaleʒ vel gaudio ꝙꝙ, domꝰ plena diuitijs cum iur

ſaltẽ vt ſociũ eum habeas ei dando dũ ⁊ mẽbꝛa ſua exaſpãt ⁊ verba amara ⁊ i⸗
comedis ⁊ dum teipᷣʒʒveſtis ipʒ etiaʒ ĩ⸗ pꝛoperia dicũt totũ feſtũ ꝑdunt vel inſi

qᷓ; ad moꝛtẽ Tertia ratio accipit᷑ peneſ feſtũ tuũ tibi ⁊ pauperivaleat non exa⸗
Eſt emvtilius facienti ſperes pauperẽ ĩ iopia ſua et nõ pꝛotra
empe ſtiue fiat: ⁊ ſpecialit᷑ antc moꝛ has donũ anguſtiati.Ecci.iiij.
Grimo qꝛ ſatiſfacit pꝛo peccatis pᷣ ¶ Sʒ heu ⁊ ꝓchdoloꝛ milti abudãtes ĩ ſe
teritis. Dan.iiij . Pctã tua elemoſinis culo nullã faciũt elemoſinã ⁊ multas ĩ
redime.hec autẽ facilius redimunt᷑ ci-⸗ ueniũt excuſatões qᷓſi volẽtes ſe cooꝑi

to ſicut vulnera recẽtia citius curant᷑ et re ſacculo madefacto Quidã eĩ dicint·

/

dpeſuon
wwensatt
Gimg
ſutisde
nietenet
i pon
mansr.
Npos
Tne
gpen
apuch
quuce
diltkun
1 gloi
ofganch
nehalan
ugeret
iflsbi.
egre poſt
ltiudt
Doſlun
kinane

(ctal

beredtt
tlodare
tarietad
perit.
borectz

S
Ser
lenn
hlerer

ftit

iareſ
Wign ne
onen,
olingper⸗
gni neen⸗
neipioch
goni, ſian
nr deer.
emoſnerte

1Coeen

orit c

erat anh

3 fiatdeol
ihabarft
tori:ſzn
H
goeleno⸗
nein buei
einignen
n
r Nenin
iſe W.
Nimbac/
ciit.1ſedr
12. Sidſun
ſi etlen
ſit velinte
traditine
ne amitn
n in ſinn
Ecctrir⸗
bilant em
ir.Er
lapansdh
ts cum t
connecatin
nis ſuisry,
Mamarall,
Ahag
anogann
biin. E

küdinbi

5,nultas!
noſecooht
cidicun

rũñdetur Dꝛimo ꝙ deus o

Sermo

totũ eſt bonũ paupes non indigẽt hoc

non valet:qꝛ ſi pauꝑ poſſet ſatꝭ habere
ad victũ ⁊ veſtitũ ꝓ obolo ⁊ illo careret
quid ſibi valeret bonũ foꝛuũ. Magis gꝰ.
le accuſant ꝙ; excuſant.qꝛ cũ minoꝛi eos
iuuare poſſe 2 Din etiã dicũt.exquo deꝰ
ſatis potẽs ẽ vt oĩbus ꝓuideat. qre ipᷣe
nõ ꝓuidet pauꝑibꝰ ſuis.quae vult nos

grauare onerare de h qð ipᷣe ſine gra

uamine facere pᷣt Yſtis nei; multiplicit
nder bus pauꝑpib?
ſufficiẽter ꝓuidit in hoc ꝙ ſufficiẽter de
dit diuirib p ſe ⁊ etiã ꝓ pauꝑtbꝰ.qtuʒ
in eo eſt ſatis dat pauꝑibus eos pauꝑũ
diſpẽſatoꝛes ſtatuẽs ſub diſtrieto pᷣcep⸗
to eos ad ſidelẽ diſpẽſarionẽ obligans.
Stẽẽ ergo mr ſatis puidet ĩfanti in hoc
ꝙ ſatis dat nutrici ꝓ ſe ⁊ puero qᷓ eũ nu
trire tenet᷑ita in ꝓpoſito Secũdo vt di
uitũ ꝓbaret dilectionẽ.ſciebat em̃ ꝙ a⸗
micus in neceſſitate ꝓbat᷑.⁊ iõ voluit ĩ⸗
digens eſſe 1 indigẽtia habere mẽbꝛa.
vt ꝓbaret qui eius eſſẽt amici ⁊ qui nõ.

Tertio ꝓpter pauꝑum meritũ augẽdũ

qꝛ pauꝑtatẽ patienter ſuſt inẽdo multũ
apud deũ merent᷑.hob.iij. Pauꝑem
quidem vitã gerimus ⁊cc Quarto ꝓpt
diuitum vtilitatẽ.qꝛ gr̃am dei in pᷣſenti
a gloꝛiã in futuro acquirũt.qꝛ ſicut cupi
di gaudẽt de caro tꝑe.ꝙ habẽtes młta

venalia in ła lucrari poſſũt. ita diuites

gaudere dñt de cariſtia. nõ qꝛ alij fame
affligut. ſʒ qꝛ ipᷣi młta ĩ celo gaudia lu

crare poſſunt Allij ſe excuſant paupum
multitudine oñdentes ꝙ tot ſunt ꝙ non
dum habendi patientaim Lribus inqe mogylz grczcer
modis vvtus patientie exerceri ſolet.ſi-

poſſunt oĩbꝰ ſubuẽire.ſed hec excuſatio
eſt inaniaa nulliꝰ valoꝛis nec hʒ locum

qꝛ ſi quilibet illoꝛum ſcʒ pauꝑum hẽret .
ſunt que a deo.alia que ab aãtiquo aduer -

bhereditatẽ bonã quã ꝓ vili ⁊ paruo pꝛe

cio daret: omnes inuenirẽt qui eos inui
tarẽt ad domũ ⁊ ad pꝛandium vt eos de

ciperẽt. Sʒ ꝓculdubio oẽs habẽt bonã

hereditatẽ.ſcʒ regnum celoꝛuzʒ teſte x?o
Math. v. 1 Luc. vj. dicẽte Bri pauperes .
lo mens debet ſemetipᷣam coſpicere. ue

i Mann ipoꝛum ẽ regnum celoꝛum.

Kertio deus exaudit tꝑe tribulati
onis qtum ad ſe ipᷣm.pᷣs.Ad dimn cum
tribularer clam aui et exaudiuit me. ſic.

xaudiuit ſuſanna in tribulatõe poſitã

ri in foꝛnace ignis laudes domĩo decà⸗

5Sy

iniuſte aceuſatã Daũñ.xiij.Exẽplũ ſiẽ
em iudex plenus bonitate magis exau⸗
dit in Lieres viros: ſimplices q́ᷓ pꝛudẽ=ẽ
tes.ſic deus plenꝰ mĩa ⁊ pietate citiꝰ ex⸗
audu iuſtos ꝙ; Iniuſtos.deſolatos q; cõöᷣ⸗
ſolatos. ſi patiẽtiam heant in ſua deſo⸗ Ovo ra vt x
latione Si ergo deſideramꝰexaudiri in adat hαο

oꝛatõibus noſtris patiẽtiaʒ hẽa mus in Pacn idta Al

tribulationibꝰ q: ſem Gregoꝛum Pa
tiẽtia wa ẽ aliena mala equanimit᷑ ꝑpe⸗
ti.⁊ ↄtra eum qͥ mala irrogat nullo dvolo
re moueri.Et idę ſi ͥs tibi intulerit ina-
la ne iraſcaris. ſʒ dole potiꝰ ꝓ eo ꝙ de⸗
iraſcitur illi.Et Bernardꝰ Qui patiẽtiã
non ſeruauerit iuſticiã hoc ẽ vità v aiaz
ſuam ꝑdet. Ride oꝑa domini. ſiagellis
ceſus.ſpinis coꝛonatus:clauis ↄſfixus.af
ſixus patibulo.oppꝛobꝛijs ſaturatus.tñ⸗
doloꝛis ime moꝛ ait.ignoſce ilł Ride g“
neꝑ impatiẽttam ꝑeas. ſʒ vniuerſa pꝛio
deo ſuſtine: qꝛ ꝓ te matoꝛa ſuſtinuit. ⁊

apud quẽpiam patiẽtia infructuoſa nõ
erit.ꝙ autẽ patiẽtes eẽ debeamus exem
pla hẽmus in veteri teſtamẽto.⁊ in no.
uo cuius capitane? xpᷣs eſt iheſus Tho⸗ .
bias em̃ excecatus ſtercoꝛe yrũdinũ pa * .—.

tiẽter ſuſtinuit. hobᷣ.uij. Job omnibꝰ
pᷣuatus domino gratias agebat diceus
Dominus dedit dominus abſtulit ſicut
domino placuit ita factũ ẽ ⁊cc̃. Lres pue

tabant Haũñ.iij.Et de domio noſtro qͥd
dicaʒ qui quaſi agnus ad victimã ductꝰ
ſe ſine voce obmutuit Ande ⁊ Gregoꝛiꝰ
ſuꝑp Eʒechielẽ ponit pulcherrimum mo

cut a tribus poſſumꝰ aduerſari Nlia ein

ſario.alia que a ꝓximo ſuſtinemus l p
ximo nanq; ꝑſecutiones dãna ⁊ ↄtume⸗ N
lias ſuſtinemꝰ Ab aduerſario ãtiquo tẽ
ptamẽta. A deo autem flagella tolera-
mus. Sed in omnibus his vigilãti ocooꝛ⸗

contra mala ꝓximi aꝗ retributionẽ ma⸗
li ꝓtrahatur ſie contra aduerſarij tẽ p⸗
tamẽta ſeducatur ad delectatoeꝭ vel cõö⸗

ſenſum delicti.ne cõtra flagella af

O

R

Sabbato poſt quartam dñicam

ad exceſſũ murmuratus prũpat hec ille
Et caſſidoꝛ?ꝰ ſuꝑ pᷣs.Patientia inquit ẽ
que oĩia vincit aduerſa:non colluctãdo.
ſed ſuffer do: nõ murmurando. ſʒ gr̃as
agendo.hec ille.Et ꝑ locum a ↄtrarijs qͥ
ſine timoꝛe dei eſt:murmurat:iraſcitur:
blaſphemat: 1 impatiẽs eſt. ̊g. Acue⸗
runt linguas ſuas ſicut ſerpẽtes venenũ
