foꝛtis.qꝛ ſic infantes dicerẽtur caſti: et
multi latrones poſſẽt dici foꝛtes.ſʒ illi
tm̃ qͥ ↄtinẽt ⁊ ſuſtinẽt ⁊ hocipᷣo gaudẽt
Sic ⁊ ille nõ ẽ dicẽdꝰpauꝑ qͥ nõ habet
et dolet: ſʒ tm̃ qͥ nõ hʒ ⁊ ſe nõ hr̃e gau
det ob xpᷣi amoꝛẽ.Et in iſtũ vix diabolꝰ
inſilijt.Et ſic ſerpẽs timet hoĩeʒ nudũ
⁊ inſurgit in veſtiũ:ſic diabolꝰnon au
det pauꝑes inuadere qꝛ nõ inuenit per
qð eos trahat:diuites ecõuerſo. Rnde
Greg. Iludi cũ nudis luctare debemus
ſi eim nudꝰcuʒ veſtito luctaret haberet
vnde ipᷣm ad terraʒ ꝓ ſterneret.¶ No⸗
ta. Ille nõ diceret᷑ pauꝑ qͥ haberet vnũ
lapidẽ pᷣcioſũ vñ poſſet emere vnũ re⸗
gnũ: ſic illi apð deũ ſimplicit᷑ nõ dicũt
paupes cũ habeãt pauꝑtatem uolũta⸗
riã tãq lapidẽ pᷣcioſũ ad regnũ celeſte
emendũ.ñ Greg.in i. Hena
le habeo.ſed q̃ͥd.Rñ det regnũ celoꝛuʒ
qð pauꝑtate emitur. Exhibeamꝰ ergo
noſipᷣos ad ipᷣʒ ſequẽdũ oĩa mundana
ↄtẽnẽdo(ertio exhibeamus oẽs dies
noſtros ad ſibi ᷣuiẽdũ:cũ ipᷣe liberauit
nos de manibꝰ inimicoꝝ nroꝝ.Luce.j.
De manu inimicoꝝnoſtroꝝliberati ſer
uiamꝰ illi ĩ ſãctitate ⁊ iuſticia coꝛã ipᷣo
oĩbus diebus noſtris¶AMuapꝛopter
deo ſeruiendũ e ſt tripliciter.coꝛde.oꝛe
oꝑeEoꝛde deo ſeruire debemtriplici⸗
ter Pꝛio i ipᷣʒʒ credẽdo:qꝛ verax ẽ.Ro⸗
ma.iij.Deꝰaũt verax ẽ:oĩs hõ mendax
3 heu ĩ infirmitate aut alia neceſſita
te poſiti nõnulli potiꝰcredũt ſoꝛtilegia

mẽdacibꝰa nigromãticis ꝙᷓ deo. De qͥ⸗
bus Deut. ix. Lõtẽpſiſtis imperiũ dñi:
et nõ credidiſtis ei( Scdo ipᷣm diligen
do:qꝛ bonꝰ eſt.De quo Luc.xviij.ſlẽo
bonꝰ? niſi ſolꝰ deus. Ideo Deut.vj.Dili⸗
ges dñm deũ tuũ ex toto coꝛde tuo.⁊c̃.
Et ei ſeruiatis in omni coꝛde ⁊ in omni
aĩa veſtra. Joſue.xxij.Sʒ heu multi di
lexerũt eũ in oꝛe ſuo ⁊ lingua ſua men⸗
titi ſũt dicẽtes:vʒ ꝙ eum diligũt.in pᷣs.
ertio in ipʒy ſperãdo:qꝛ potẽs ⁊ bene
cus ẽ. Pꝛopt᷑ qð ðꝛ in ps. Deꝰ auxilij
mei ⁊ ſpes mea in deo eſt. Sic ergo ti⸗
mete dñm ⁊ ſeruite ei coꝛde ꝑfecto. Jo
ſue.xxiiij. Sed heu illi qͥ tm ĩ iſtis ter⸗
renis delectãtur ꝙ celeſtia multum nõ

ei ¶ Scðo ſeruiẽdũ eſt ei oꝛe triplici
ter¶ Pꝛio de ipo reuerẽter loquẽdo: qꝛ
potẽsa pñs eſt. Eccj.iij. Magna eſt po
tẽtia dei.Et in pᷣs.Si aſcc̃dero in celuʒ

ipᷣm laudãdo:qꝛ digneſt. ivᷣo laus eiꝰ

ſꝑ in oꝛe meo. Sed heu nõ eſt inuẽtꝰ qͥ

ertio ip̃m depᷣcãdo:qꝛ largꝰeſt.qͥ dic

q; oꝛãtes honoꝛauerũt: ſʒ poti dixerũt
illud Malachie.iij. Nan? eſt qͥ deo ſer⸗
S ſeruiẽ dũ eſt deo oꝑe:et
hoc tripliciter Pꝛimo ĩ oĩbei obedien
do:qꝛ dñs noſter eſt.pᷣs. Je eſt dñs de
us noſter:nos aũt populꝰeiꝰ.Lãto po⸗
tius ẽ obediẽdũ cuicũq; dño terreno qᷓ;
to ẽ oĩbus potẽtioꝛ:cũ g deꝰ oĩbꝰ hoĩbꝰ
ſit potẽtioꝛ ſuꝑ oẽs hoĩes eſt ei obedi⸗
endũ.Jðo Actuũ.v.dicit᷑. Opoꝛtet deo
obedire magis q; hoĩbꝰ.ſʒ heu nõnulli

— .

potiꝰ ſeruiũt creature qᷓᷓ creatoꝛi.Roꝝ·

„ — ł.,—

appetũt qͥ ſꝑ hic viuere vellẽt ſi poſſẽt tuarũ no
nõ credũt in deo nec ſperãt in ſalutari

rediret ⁊ daret laudẽ deo ⁊ gloꝛiã:ſʒ iu
30 ⁊ mẽtiẽdo os eoꝝ locutũ ẽ ſuꝑbiã

Petite ⁊ accipietis.Luc.xj.Dicat ge qͥ
libet illud.j.Eſdre.ix. Depꝛecatio mea
apud deũvt daret nobis vitã modicã ĩ
ſeruitutenra.Sed heu nõ oꝛauerũt ne

E ñica prima. xl. de epiſtola

Zria oꝑa facere:ita honoꝛ eſt bonis imi

tari deũ. ergo eſtote imitatoꝛes dei ſlij
kmi. Sed heu deum q; te genuit dereli⸗
quiſti.Deut᷑.xxxij. de quo ↄq̃rit᷑ Eſa.j.
Filios enutriui ⁊ exalt auiupᷣi aũt ſpꝛe⸗
uerũt meRertto ipᷣm in oĩbꝰ ſequẽdo:
quia ductõ bon?eſt lumẽ poꝛtãs.Joh.
j.ca.Deꝰlux eſt.Si ergo viatoꝛes invia
extranea vel tenebꝛoſa ſequũtur bonũ
dueẽ ⁊ lumĩs poꝛtitoꝛẽ pᷣcedentẽ:⁊ nos
ſeqͥ debemꝰ deũ.iij. Re. xviij. Si dñs eſt
deus ſeqmini eũ.Et ad Ro.vj. Siẽ ex⸗
hibuiſtis mẽbꝛavra puire imũdicie ad
iniqͥtatẽ ita nũc vᷣuite iuſticie in ſctiſi⸗
cationẽ. Sed heu multi ſũt ſic̃ illi qͥ di
xerũt deo. Recede a nobis ſciẽtiãviarũ
9. De qᷣbꝰ Hiere . ij. Dixiſti
nõ pᷣuiã uarto⁊ ſinalit᷑ deo ẽ tuiẽdũ
ꝑ totiꝰcoꝛꝑis paſſionẽ.lã/ppt deũ pa⸗
ti dẽmꝰ:qꝛ fideliſſimꝰ⁊ ſapiẽtiſſimus
ſaluatoꝛ eſt. Eʒa.xij.Ecce de ſaluatoꝛ
meus.Si g ꝓp hoĩe patitur hõ: q;toma

tu illic es.⁊c. g ſꝑ pñs.Sʒ heu vx ha⸗ gis pꝛo deo. Sed heu multi nolũt pati
bet᷑ ĩ pᷣs. Male locuti ſũt de deo Scðo

nec modicũ onꝰ peĩtẽtie vel laboꝛis pꝛo
deo ⁊ ſalute aĩc ſue ⁊ multa patitur/ꝓ
mundo. ſimiles meretrici q̊ adverbera
mariti clamat ⁊ non adulteri. Non au⸗

tem tu ſic: ſʒ pᷣdictis illis quattuoꝛ mo

dis illi ſeruies. S
Hantũ ad ſcm in quo ðꝛ ꝙ mini

niendũ dño deo vt nõ appareat cuʒ ali
qua macula:ibi.ſicut dei miniſtros:eſt
notãdũ ꝙ miniſtri dei debent hr̃e tria.
¶ Pꝛimo altitudinẽ intellectus:quan
tum ad contemplationenn.
¶ Scðdo debẽt habere ſanctitatẽ effe⸗
ctus:quantũ ad cõuerſationẽ.

¶ Zertio debẽt habere plenitudinem

actus:quantũ ad operationem.

iPꝛim⸗ miniſtri dei habere debent

altitudinẽ intellectus quãtũ ad ↄtẽpla
tionẽ. Ilã viri eccleſiaſtici dicuntur mi
niſtri dei: et ideo cuiuſcũq; vocationis

aut ſtatus exiſtant debẽt vacare contẽ

j.cEcðo opa nr̃a qdtũ poſſumeiꝰope⸗ plationi ⁊ oꝛationi.eſte apło Thr.i
ribus aſſimilãdo:qꝛ ipᷣe ẽ pater noſter. 1
Jo.viij. Patrẽ hẽm deũ.Sic̃ gꝗẽ filis tes puras manus.Lunc em̃ manꝰ ſunt
bonis patrẽ imitari bonũ ſiliaq; ⁊ non pure quando conſcientie ſunt munde.

Aolo enimvos oꝛare in omni loco leuã

ſtri xpᷣi debent eẽ decẽtes ad ſer⸗

—

Sermo V

ezni Et tüc oꝛatio eſt maxime efficacie.j. Jo nib'tractare filiũvirginis⁊ oꝛe ſoꝛdido
enlitti⸗ hãnis.iij.Si coꝛ noſtrũ nõ repꝛchẽde ſumere.Que mẽs non rapitur ad exta⸗
biinii rit nos fiduciã habemꝰ ꝙ qᷣcqͥd petieri ſim. qs oculꝰnõ erubeſcit.qs auditꝰ nõ
W mus accipiemus.Et Yo.xvj.Si qͥq pe⸗ terret᷑ vbi mũdi pciũ ꝓijcit᷑ in vile ſter
ſnice tieritꝭ patrẽ in noĩe meo dabit vob. St quiliniũ.i.in os ĩmũdi ſe acerdotis. Mi
inie hꝛe.:iij.Leuem?coꝛda nr̃a cũ maibꝰ. rũ eſt ꝙ nõ veretur angelũ dei ſupꝛa ſe
RK AZir igit᷑ xpian et maxie eccliaſticꝰ dʒ vt ſecet euʒ ꝑ mediũ.ñ Aug. Oindi⸗
gnünn wi eſſe ſollicitꝰ dño pᷣces fũdere:qm teſte gne ſacerdos noli pl'me affligere pec⸗
deklelge Aug. epla.xlvij. Oro beatã facit vitã cãdo.plu g em me ledit vulnꝰ tui pecca
nic quã oẽs appetũt.Et ſubdit modũ cõtẽ ti ꝙᷓ vulnꝰlateris mei.Et Hiero. Dic tu
RK platõis dicẽs. Oro inqͥt płgemitibꝰꝙ; ſacerdos nõne eiſdẽ labijs oſcularis fi
eintng ſmõib agit. pl?fletu ꝙꝙ affatu. Abſit in liũviiginis in altari qbꝰoſcularis filiã
ſticenſi⸗ oꝛõe mita locutio ſʒ nõ deſit feruẽs ĩtẽ meretricis in lupanari.Et Berũ:O ſa⸗
ſirſillin tio.ñ iob.xxxj.dicebat.quis mihitri cerdos Wl tuũ quotidie efficit᷑ ſepul-
ſiint buat adiutoꝛẽ vt deſideriũ meũ audiat chꝛũ xpᷣi. Quõ ergo ex oꝛe tuo egredit᷑
ridid oĩpotẽs. Suꝑ quo vbo Greg.xxij.mo. falſitas ꝑ qð quotidie ingredit᷑ vitas.
fweſnin Zera inqt poſtulatio nõ eſt in oꝛis vo⸗ ſcʒ xpᷣus. Quare oculi tui aſpiciũtvani
ris cibus ſʒ in cogitationibꝰcoꝛdis. Apud tatẽ:qJ inſpiciunt veritatẽ totã. Quare
Wmenſimo aures dei non faciunt vba ſʒ deſideria manꝰ? tue extẽdũtur ad illicita:que tra⸗
Aumn Ende de moyſe pꝛo pplo oꝛãte dicit᷑ in ctãt ⁊ tenẽt tenẽtẽ oĩa.Quare te in gur
N Exodo.dicu dñs ad moyvſẽ. Quid cla gitas ebꝛietate:qͥ plenꝰeſſe deberes do
Viunm mas ad me.q.d.q; clamoꝛ nihil pꝛodeſt mino.lõ ſic chariſſimi viuamꝰ: ſʒ oĩa
unnainzn Nos ergo eccleſiaſtici ſimꝰcõtẽplatio⸗ immũda ⁊ inhoneſta dimittamꝰ⁊ ſicut
nltmuß ni ⁊ or̃oni inſiſtẽtes pꝛo populo dei tã dei miniſtros exhibeam? ꝑ effectũ ſcti⸗
SS ỹ veri miniſtri. Juxta dictuʒ btĩ Jaco tatis ( ¶ Certio dẽmꝰ hre plenitudi⸗ S
S bi apli in epla.v. ꝛate pꝛo inuicẽ vt nẽ actꝰ:qtũ ad opationẽ.la opꝰſacer⸗
lien. Nns ſalubm ini ecũdo dei miniſtri de dotis ẽ vitã ſctãm ducere:qꝛ ſaẽdos dðd
glatman bent hr̃e ſctĩtatẽ effectus q;'tũ ad ↄuer quaſi ſacra dãs:iðo dʒ eẽ mũdꝰ in oꝑi⸗
ſationẽ:iuxta xpᷣi dictũ.Sancti eſtote: bus ſuis Jurta illug eſa. . Mũdarmi
uo 2 hun m ego ſãctꝰ ſum. Et iterũ Phil.iij.ðꝛ ni qͥ fertis vaſa dñi.Quia vero viri ec⸗
lites ſ uc atio noſtra in celis ẽ.Cõuerſa⸗ cleſiaſtici cuiuſcũq; vocatõis fuerit.re
nreita, 1 tio ergo nĩa talis debet eſſe ꝙ deꝰcõtẽ⸗ ligioſi vel.⁊c.recedũt a ſcĩtatꝭi oꝑatõe
nmnſtidse tetur:pꝛoximꝰ noſter edificet᷑.⁊ ↄſcien⸗ ido mõ depᷣmũt᷑. lã Leuit᷑.xxj.ðꝛ ꝙ ſa
pentbrep⸗ tie noſtre mũde habeãtur: pᷣcipue a ma cerdotes ſct ⁊ imaculati eẽ debẽt. et q
Alecmsgin cula luxurie.Anð Ephe.v.ðꝛ. Foꝛnica⸗- hẽbat maculã nõ debebat offerre panẽ
n tio ⁊ oĩs ĩmũdicia nõ noĩetur invobis. vt ſi cecꝰvel claudꝰcẽt.Suꝑ quo verbo
mncntich Et merito:qꝛ deꝰ eã deſpicit.Et rõ ẽ qꝛ in paſtoꝛali li.ij.c.v. Greg.dicit.Cecus
oni. ois res abhoĩnat᷑ ſuũ riũ.de aũt cũ ſit inqͥt ẽ qͥ dine ↄtẽplatõis nomẽ ignoꝛat
leninnn mũdꝰ ex pura ir̃e natꝰ:ncce ẽ vt ĩmũ Claudaũt cẽ qͥ viãvite tenere non valet
loden. dos ⁊ foꝛnicarios ↄtẽnat.Et ſignanter Et iõ aplłs monet abijcere oꝑa tenebꝛa
Nher Nh oẽs viros eccleſiaſticos qͥ hñt dina myy rũ ⁊ iduere arma lucꝭ.Illi vo eccłiaſti
üag . ſteria celebꝛarea miſtrare:⁊ ſacrificia ci ĩduũt luc arma qͥ ĩ vᷣtutibꝰ et bonis
iaunmnnrn offerre ꝓ populo:qͥ manib pollutis et oꝑibꝰ ꝓficiũt. Sʒ heu ⁊ ꝓhdoloꝛ młtũ
gn ↄſciẽtia fetida pᷣſumũt accedere ad ſã⸗ lamẽtadũ ẽ ꝙ miti ĩ bonis oꝑibꝰnõ p⸗
n col cta ſanctoꝝ. In Aug“.de talib dicit ꝙ ficiũt nec ĩ vtutibꝰ. Ilã multi eccliaſti⸗
aln, plus placet deo rugit/ leonũ.⁊ mugit civiri atq; religioſi mundo ſe renunci⸗
nloolui boum. et grunit poꝛcoꝝ ꝙ; catꝰ in cho⸗ ciare dicnnt: et tamen curis tempoꝛali
eimr m ro pᷣſbyte roꝝluxuriãtiũ:Et Berũñ. Oq' bus maxime intendũt. Ilõ attẽdentes
ſugt te temerariũ ⁊ ꝙᷓ nephariũ ẽ pollutis ma vba Berũ.ĩ quodã ᷣmõe dicẽtꝭ ꝙ filiꝰ
n
/
&α
4
g,

tis foꝛmaʒ tenuit. Melioꝛ
ſtatquẽ vpᷣs elegit.Et idẽ ſee 3 9
ne natalis dñi. Quid inqͥt paupꝑtate di tria ſe demõ ſtrat hre¶M

Bl
SS Wwace
Dñnicca prima. x der epiſtola
dei nat elegit domũ pauꝑem ⁊ pauꝑta oñdit.Et iõ nota ꝙ verus patiẽs ⁊ hu⸗
elioꝛ eſt ergo iſte milis atq; xpᷣi imitatoꝛ viteq; ſanctoꝛũ
ri Fmo⸗ ſectatoꝛloĩa aduerſa patiẽter ſuſtinẽs
nenatalis in- di trig ſe demo ſtrat hi ꝛimo pꝛo⸗
tius.q̃d pᷣcioſius regnũ celoꝝ emit᷑.⁊ ximũ ſibi iniuriantẽ afq; moleſtias in⸗

gẽa acqrit᷑.vñ Hier:cꝑla.lvj.Apli in⸗ ferentẽ diligere duzʒ pꝛo illo deũ depꝛe⸗
q t gliant᷑ ꝙ oĩa dinuſerũt.⁊ ſecuti ſũt catur mẽte tenens vpᷣi vm dicẽtis Oꝛa-
ſaluatoꝛẽ. Ilunc aũt viri eccliaſtici cu⸗ te pꝛo ꝑſequẽtibꝰ et calũniãtibus vos.
iuſcunq; ſtat et vocatõis xpᷣm ſe vaun S
tur vt nũmũ accipiãt.vt libẽtiꝰ? ſua im-⸗ eius amoꝛe oĩa patiẽter tolerat.qꝛ illuʒ

ecũdo ſe diligere deũ oſtẽdit.qũ pꝛo

pia deſideria impleãt.Aerũtũ Mat.v. hʒ pꝛo prono exẽplo.qm̃ oĩa aduerſa

dr Beati pauꝑes ſpũ ⁊c.Et idẽ.xix.Si patient᷑ ſuſtinuit.eapꝛopter ver patiẽs

vis ꝑꝓfect eſſe vade⁊ vende oĩia que ha tanꝙ verus dei filius eſt eius imitatoꝛ

bes ⁊ da pauꝑibus ⁊ ſeq̃re me:p vᷣtuo mẽte tenẽs verbũ vxpᷣi dicẽtis: ꝙ ꝑ mul

ſoꝛũ operũ oꝑationẽ. los ergo viri ec⸗ tas tribulationes.ſupple patiẽter tole⸗

cleſiaſtici debemꝰ cõſciam nr̃am atq; ratas·opꝑtet ĩtrare in regnũ dei( ᷓertio
aĩiam tanẽ veri agricole excolere.ſ. vi⸗ ſeipᷣm atq; aĩam ſuã necnõ ⁊ ſaluteʒ ꝓ

tia extirpare:⁊ virtutes in nob inſerere pꝛiã diligere demõſtrat:qꝛ quicqͥd vti⸗

xpᷣi miniſter dʒ eſſe patiẽs ne di-⸗ di pꝛoſpera deſpicit ⁊ contẽnit.qꝛ nul⸗

. Rantũ ad tertiũ in quo ð ꝙ verꝰ le eſt ꝓ ſalute aĩe ſue diligit.Ilã mun⸗

cat vindicula vt hõ iracũdus.ibi ĩ mul lius ſunt ſoliditatꝭ atq; firmitatis.ſed

atiẽtia.eſt notandũ qͥd ſit patientia ſepe ducũt in elationẽ atq; ad dei cõtẽ⸗

Panen adeſt en patiẽtiaſpᷣm dictũ Greg.ſuꝑ il-⸗ ptũ.ã aliquis oñdit ſeipᷣm diligere⁊

aſſu. In patientia vra poſſidebitis aĩam atq; aie ſalutẽ·quãdo in aduerſi⸗
aĩas vrasleſt oia mala equanimit? tol/ tatibꝰfit ſolidioꝛ atq; ſirmioꝛ. q; in his

S e ere

lerare:⁊ ↄtra eũ qui infert nullo doloꝛe
moueri.Et idẽ ſuꝑ Job. Patiẽtia ẽ ho⸗
neſtatis cã ⁊ vtilitatis:reꝝ arduan vo⸗

lũtaria ⁊ diuturna ꝑpeſſio.Eſt aũt ho⸗

neſta cauſa cũ quis ꝓ ſide xpᷣi ponit vi
ta. ſicut fecerũt ſancti martyres. Cauſa

etiã eſt vtilis vt cum qͥs pꝛo grege ſuo

ponit aiam ſuã.⁊c fecerunt ſcti epᷣi. vt
ſctũs thomas cãthuarieñ.Roluũtariꝰðꝛ
qꝛ qui patit᷑ aio inuit?talis paſſio nihil
ſibi meret᷑. Diuturua ðᷣꝛ vt ĩ eo qð icho

at:nullo tpᷣe derelinqt.ſed in finẽ ince⸗
pta deducat.qꝛ nõ qui ĩcipit ſed quiſq;

in finẽ ꝑſeuerauerit:hic ſalu erit.qꝛ ſi
cut ſignũ ad ſagittaʒ nõ mouet᷑.ſic nec
patiẽs debet moueri ꝓ quacũq; aduer⸗

ſitate.Herba aromatica quato plus te

ritur: tãto magꝭ redolet.⁊ ſic thus ſolũ
tuc redolet qũ in igne ponit᷑.ſic verus
patiẽs i tribulatõibꝰ. Exẽpluʒ de Job ⁊
thob. Leſtudo tacta ſtati abſcõdit coꝛ

nua.ſic verus patiẽs tact a tribulatio⸗
nmib' ſtati coꝛuua ſuꝑbie dimittit et de
ponit.⁊ patiẽter ſuſtinẽdo humilitatẽ

ꝓbatur verus dei imitatoꝛ tanꝙ auruʒ
in foꝛnac Sed aliqd ꝓ nr̃a infoꝛ⸗
matione atq; inſtructione declaremus
Nẽpe impatiẽtes atq; in pctĩs ꝑſeuerã

tes hoc nõ obſeruãt.ſed ↄtra deũ ⁊ pꝛo

ximũ murmurãt ſuã ſalutẽ negligẽtes

lã homo ĩpatiens ⁊ in hoc mudo poſi
tus ad pniam faciendã tria odit q̊ͥ ſum
me diligere dzꝓximũ deũ . ð ſeipßin Oꝛi

mo odit, ꝓximũ ſuũ quẽ ſũme diligere
dz ex dei pꝛecepto dicẽtis.Dil iges pꝛo

ximũ ſicut teipᷣm. Pꝛo quo eſt notãduʒ

ꝙ pꝛoximꝰ quadruplicit᷑ male oditur.
Pꝛio ꝓpr᷑ inopiã mũdane felicitatꝭ
Scðo ꝓpt honitatẽ ſctẽ ↄuerſatõis
Certio ꝓpt᷑ agnitionẽ veritatis
Muarto ꝓpter ſeueritatẽ ꝑſecutõis
ico igitur pꝛimo ꝙ pꝛoximus ma

6 oditur pꝛopter inopiam mundane fe

licitatis.am diues habitãs iuxta do⸗
inũ pauperis illum habet exoſuʒ: quia
quicquid pauꝑ habet:diues ille nequã
vult habere contra voluntatem paupe

ris · Et ideo ex parte diuitis cauſatux

—

tiisth
lnmni
r ſiſhnis
Do d⸗
deſus in
oNidne⸗
insn
ticgin
aqelln
ig adlerit
Wanis
ausimitrn
nae de⸗
deiſen⸗
51 ſaluez
1quicd n
gi imn⸗
Euit ena⸗
deii
ndlert
onatet
nior⸗ on
nta
pnia inn
declarenn
Ntispſen
Nndeitg⸗
glgins
nido
oltaſn
inſchnc
ſune duizen
Diges
eſtitith

lneftan
iiutris

ſernas,
gighants
Lorlnus
mumdett
isuunn de
roſij. aul⸗
. IleNN
unalh/
uſatur

1

lf

Sermo yyy
odiũ in pꝛoximũ pauperẽ nolentẽ ſuuʒ ritas cuiuſſibet dicẽda t᷑. Pꝛopter quã
dimittere in manu diuitis.Et ſicverifſi pꝛedieatoꝛes exoſi habẽtur a malis: q;
catur dic tũ ſapiẽtis Pꝛouer.xiiij.Pꝛo⸗ incurrit odium qui arguit criminoſos.

ximo ſuo pauper odioſus erit vt muſce Sicut em̃ tignoſus odit pecten et dili⸗

vas vacuũ.Et qð maius ẽ duo fres quo- git mictram:ſic adulatoꝛes diliguntur

rũ vnus erit diues alter pauꝑ:frat᷑ pau

per erit odioſus a fr̃e diuite. Juxta di⸗

ctũ ſapiẽtis Pꝛouer.xix. Fr̃es pauper⸗

hoĩs oderũt illũ.Inſuꝑ ⁊ amici ei pꝛo⸗
cul receſſerunt ab co:ſicut poꝛci euntes
ad paſtũ tranſieũt de loco ad locuʒ. de
quercu ad quercũEcðo pꝛoximꝰ male
oditur ꝓpter bonitatẽ hone ſte et ſaãcte
ↄuer ſationis.lã ſi aliqͥs ſit bone fame
boneq; vite ſtatim inuidet᷑ ei.lã ſicut
oculi infirmi nõ poſſunt videre lucẽ:ſic

nec inuidi bonũ pꝛoximi. De hoc habe/ crepationes inſipiens ẽ

a malis ⁊ coꝛrectoꝛes odiũtur. Amos.
v. Odio habuerunt in poꝛta coꝛripien

tem:et loquentem perfecte abhomina

ti ſunt.Et ſicut equus dedoꝛſatus odit
mareſcallũ:ſic peccatoꝛ ⁊ malus coꝛri⸗
pientem ſe. Pꝛouerb. xx. Noli arguere
deriſoꝛem ·id eſt peccatoꝛẽ obſtinatum
ne foꝛte oderit te. Item ſicut leccatoꝛ in
firmꝰ odit diem ſalubꝛem: ſic peccatoꝛ
eum redarguentẽ. Et talis inſipiẽs eſt.
Juxta illud Pꝛouer b.xij. Qui odit in⸗
uarto pꝛoxi⸗

tur Geñ.xxxvij: ꝙ fr̃es ioſeph vidẽtes mus male oditur pꝛopter ſeueritatẽ ꝑ⸗

plus a pre cuũctis amaret᷑ oderũt eũ:

nec poterãt ei quicq pacifice loqui Sʒ

ſicut muſcicule nuuᷣtur extinguere lu⸗ ⁊ moꝛdet co
cem ⁊ ſe cõburũt:ſic inuidi ſamã bono/ pientis.Mat· x

rũ extinguere nitẽtes magis ſibi nocẽt
Pꝛouer.xxix.Airi ſãguinũ oderũt ſim⸗
plicitatẽ:iniuſti aũt querũt aĩiam eius.
Et ſicut aues nocturnales lucẽ ſuſtine⸗
re nõ poſſunt:ſic nec inuidi famã bono
rum ſuſtinere poſſunt.De hoc habetur
in figura.j.Regũ.iij: ꝙ heli nõ poterat
videre lucernã dñi donec extingueret᷑.
Heli interpᷣtatur foꝛtis vel aſcendens:
⁊ ſignificat inuidũ volẽtẽ aſcendere ſu
pꝛa famã bonoꝛũ: ſua foꝛtitudine illã
deſtruere.quia q;'diu ſũt in bona fama
illos videre non poſſunt. Dum aũt per
ſuam maliciã fuerit extincta bonoꝛũ ſa
ma:tũc illos reſpiciũt nõ quidẽ oculo

pietatis ſed deriſionis. Et non ſine cau

ſa innidus non poteſt videre bonã fa⸗

ſecutionis. Ilam canis latrat ⁊ moꝛdet
ꝑcutiẽtẽ ſe:ſic peccatoꝛ inuidus latrat
moꝛdet contra bonã fama illũ coꝛri⸗
iiij. Scandalizabũtur
multi ⁊ inuicẽ tradent ⁊ odio habebũt
inuicẽ. Et licet perſecutoꝛ perſequens

famã alterius coꝛripiẽtis illũ malefaci

at:tamen plus ſibi nocet qui odiũ cum
alio concipit ꝙᷓᷓ potuit nocere ꝑſecutio
in pꝛoximũ illata. Pꝛobatur ſic:qꝛ odi⸗
um tria mala ſeirDumo animn
necat. Patet quia gladius qui coꝛ atti⸗
git magis nocet ꝙ; qui ſolũ exterius fe
rit. Perſecutio vero non niſi exterioꝛi⸗
bus nocet. Odiũ vero in coꝛde ⁊ in aia

nocet.j. Johãnis.iij.Qui odit fratrem
Gern homicida eſt: ſcilicet ſuiipſius.

ecundo odium excecat: vt nec ſeipᷣm
nec deum.nec pꝛoximũ expꝛeſſe cogno
ſcat. In aqua enim turbida hõ necvul⸗
tum nec fundũ nec ea que in aqua ſunt

inã pꝛoximi ſui:quia oculos ratõis ha videre poteſt:ſic nec odiuʒ.j. Johanis

bet excecatos.Et non aduertit ꝙ tenet
ei re ſtituere ſuam famã:quia alias nõ
ſaluabitur:nec ei peccata dimittentur.
Quia non dimittitur peccatũ niſi reſti
tuatur abl atuʒ ertio pꝛoximus male
oditur ꝑpꝛopter agnitionẽ veritatis:vi⸗

delicet quado iniquus coꝛripit᷑ de pec⸗

catis ſuis.aut ſecrete aut amicabiliter
aut publice:vt in pᷣdicatiene in quave⸗

ij. Qui odit fratrem ſuũ in tenebꝛis eſt
et neſcit quo vadat:quoniã tenebꝛe ob
cecauerunt oculos elesCertio odium
ad malum pꝛouocat. Ignis em in ſtu⸗
pijs non diu latet quin exeat fum:flã⸗
nia et ſcintille: ſic nec odium diu latet
in coꝛde: quin ex eo exeant conuitia et
rixe. Pꝛouerbioꝛuʒ.x. Odium ſuſcitat

rixas:et vniuerſa delicta operit chari -

c ij

.
— .„
tvia 4&
„

F v Ne⸗

P jſica prima. xl. de epiſtola

tas Scðdʒ odiũ iniquitatis eſt cum qͥs mo pꝛopꝛia iniuriati. Hoc faciũt multi

deum odit quem ſuper oĩa diligere de pctoꝛes qui in domo dei a tẽplo deam⸗
ber 8.Multiplicati ſunt ſuꝑ capillos bulates gloꝛiãtur ⁊ letãtur de ſuis ma

capitis mei qui oderũt me gratis · id ẽ lis. Juxta dictũ ſapiẽtis.Letãtur cum

plures ſunt qͥ me oderunt: ꝙÿ qui mihi malefecerint: ⁊ exultàt in rebꝰpeſſimis
per dilectionẽ adhereãt. Sicut em̃ ina- Zales ꝓfecto ſe oſtẽdũt deũ odire.pᷣs.

le herbe abundãtius creſcunt:ſic pctõ⸗ BGloꝛiati ſunt A oderũt te in medioſſo

res plures ſunt bonis.Et bene dic gra? lẽnitatis tue Quinto qui deũ odio ha⸗
tis.i:ſine cauſa.Si em̃ chꝛiſtus damnũ bẽt cognoſcũtur ex pacis refutatione.

contrarietate. Nera em amicicia ẽ ideʒ gat nos de pace.Qui ergo ꝑ penitẽtiã
velle ⁊ idẽ nolle.Odiũ ergo ⁊ inimicia nõ vult recõciliari:deũ odire ſe oſten⸗

— ,— hominis ꝓcuraſſet merito eſſet odien⸗ Maximũ em ſignũ eſſet odij: qͥ rogãti
(Qus d t dus der qnq; em cognoſci põt: qꝗᷓ nullaten recõciliari vellet. Licet autẽ
p iα M deũ odio habent Pꝛimo ex voluntatũ deo fecerim? iniuriã peccãdo:tamẽ ro⸗

2 negãt. c.

eſt ↄtraria velle. Qui em volũtati mee

ſemꝑ reſiſteret:odio me habere demõ

ſtraret. Cũ ergo deus velit humilitatẽ
caſtitatẽ ⁊ ceterasvirtutes.qui ↄtraria
vult ⁊ diligit deuʒ odire ꝑhibetur. pᷣs.
Aduerſãtur mihi iniq̃ qui oderunt me
gratis. Bene dicit iniq Equũ eſt eĩ ꝙ
ſerui cuiuſſibet pꝛincipis voluntati do
mini ſe arnen Ma egrolen

tas tua ſicut in celo et in terra¶ Scðo qͥ

deũ odio habẽt cognoſcũtur ex aperta
impugnatione.Caſtellanꝰem regis vi⸗

deretur regẽ habere odio ſi muniret ca
ſtrũ aduerſarijs ipᷣius regis ne rex ad
lbitũ ſuuʒ in illud intraret.qð faciunt

qui.pctm̃ cõmittũt: æ aiam ſuã replent
peccatis ne deus ad eaʒ ingrediat᷑.pᷣs.

Poſuerũt aduerſum me mala ꝓ bonis
id eſt lnxuriã loco caſtitatis.auariciaʒ

ertio qui deum odio habẽt

em diſciplinatus eſt ab aliquo ⁊ coꝛaʒ

ipᷣo loquitur irreuerẽter: eũ odire vide
tur.p̃s. Sermonibus odij circundede⸗

rũt me.Et iſti ſũt impatiẽtes qui quã⸗

do deus illis mittit aduerſa ꝑ modum

cogitatõisvt ad eũ reuertãtur ꝑ impa⸗
tientiã cõtra ipᷣm inſurgẽtes ipᷣm odi⸗
re demõſtrat᷑: ⁊ idðᷣo iurãt.blaſphemãt
uarto qͥ deũ odio habẽt:
cognoſcũtur ex vana gloꝛiatione.Qui
enim alicui iniuriatus eſt ⁊ de hgloꝛi
atur ⁊ iactat demõſtrat ipᷣm nõ amare

nec timere maxime ſihoc faciat in do⸗

dit. ᷣs. Odio iniquo oderunt me¶ n
Certiũ odiũ iniqᷣtatis eſt cũ quis odit
animã ſuam ⁊ ſeipᷣm quã maxime dili
gere debet: ſed eaʒ vehemẽtiſſime odit
cum peccatuʒ cõmittit.pᷣs.Qui diligit
iniqͥtatẽ odit aĩam ſuaʒ. Et vere aĩiam
odit:cui qͥcqͥd aĩe eſt dãnoſum placet:
et qcqͥd boni expedit diſplicet.Qð faci
unt qͥ ieiunia ⁊ penitẽtiã oderunt ⁊ vi⸗
tia amant.pᷣs. Qu vero odiſti diſcipli⸗
nã:pꝛoieciſti ſermones meos retroꝛſũ.
Si videbas furẽ currebas cũ eo.⁊c̃.Et
ideo concludendũ eſt illud Thob.xij.
Qui faciũt peccatũ ⁊ iniquitatem ho⸗
ſtes ſunt anime ſue Ex his oĩbus ẽ cõ
cludẽdum ꝙ in aduerſis patientia eſt
habenda:cum tot mala ex odio ⁊ impa
tientia pꝛoximoꝛũ pꝛoueniãt. Diligen⸗
dus eſt deus tãq; ſummũ bonũ. Diligẽ

loco liberglitatis.⁊c. ⁊ odiũ pꝛo dilecti da eſt aĩa ad imaginẽ dei facta ⁊ ei ſa⸗
one me
cognoſcũtur ex impꝛoba locutiõe.Qui

lus optanda.Diligendus eſt pꝛoximus
Et exẽplo chꝛiſti vt melius hoc agatur
omnia remittẽda ſunt ei Sed diceres

Non poſſuʒ ei dimittere:quia mihi tot

dãna ꝓcurauittot iniurias intulit mi
hi.Hoc mihi difficilimũ eſt ⁊ quaſi im
poſſibile. Zibi dico chariſſime ꝙ offen
ſe pꝛoximo ſunt dimittende.nec erit ti⸗
bi difficile ſi mente tenueris que dicere
intendo offenſe pꝛoximo ſint dimit⸗
tende patet multiplici rõne Dꝛi⸗
mo ratione illati: quia mihi plłꝰ ꝓdeſt
ï ſibi. Sic ergo plus pꝛoſicit leſio qua
cirurgicus ſaniẽ expellit qᷓᷓ ipᷣi cirurgi
co Scðo rõne iniuriatis quia cũvnum
Heva⸗

4 Pi ſ. i Rmirten

nibi
reind
upet

dentt

betdit
offent
inuici
haren
nobie
dimn
let!
Onur
ibta
Naitur

ameß

loſan
fip⸗

hopel

Atot
erd
eſe
Res
N

Aeiümnti
odn
deſuisnn
Aaruran
helins
Gianei
Nüodog
ümn
irogin
Luceraui
umi
yentini
leſtateb
ummel
iqus odt
marunedii
tiſſimeodt
ere glam
um cer
. Qöͤfr
denmip,
diſtiain
Nos eneſi⸗
dcoliſ
Thb
uaren he⸗
goibuse
ennu eſt
diotim

Sermo

mẽbꝛũ leſum eſt ab alio: vt digitus ab

oꝛe:nõ tamẽ ꝓpter hoc digit no dimit⸗

tit paſcere os.Sic q;'uis Johunes offẽ

derit petrũ:nõ pꝛopter hoc Petrus de⸗

bet dimittere ſubuenire Johaͤm ⁊ ſi ibi
offenſam dimittere.Enð ad HGal.v. Si

inuicẽ moꝛdetis videte ne abinuicẽ ſe⸗

paremini ertio rõne cõmodi:qꝛ inde
nobis oꝛitur cõmoduʒ · Mat.vj. Si em̃
dimiſeritis hoĩibꝰ peccata eoꝛũ: dimit⸗
tet ⁊ vobis pater celeſtis delictaveſtra
Stultus em̃ eſt qui nõ dimittit vingin
ti vbi centũ dimutũtur. Ideo Ecci.xx.
dicitur. Relinq̃ pꝛoximo tuo nocenti te:
et depc ãti tibi peccata ſoluẽturQuar
to ratione dani duplicis qð alter incur
rit.Pꝛimũ eſt quia nõ dimittẽti pꝛoxi⸗
mo peccata nõ dimittütur. Mathei. vj.
Si nõ dimiſer itis hoibus peccata:nec

pater veſter celeſtis dimittet vobᷣ pctã
ve ſtra. Ilã ſi nõ dimittit pꝛoximo:om⸗
nes ſancti de celo veniam ſibi nõ impe

trarent.Ecci. xxviil.Quis oꝛabit ꝓ pec
catis illius:q.d.nullus. Scdᷣm damnũ
eſt quia oĩa bona que facit odio amit⸗
tũtur: ſcʒ q;'tũ ad meritiun vite eterne.
Ande Alug.de oꝛatione dũica. Si men
timur dicendo:ſcʒ.ſicut nos dimittimꝰ
nullus oꝛõnis fructus eſt. IJIshso Mat.v.
dic itur. Si offers munus tuũ ante alta
re⁊ recoꝛdatus fueris qꝛ frater tuꝰ ha⸗
bet aliquid aduerſum te.⁊c Muito ra⸗
tione mouẽtis.Si em̃ rex fracie me ro

garet de pace vicini ⁊ nõ acquiſecerem
ego facerẽ ei iniuriã. ſed deꝰrogat nos

de pace ⁊ amicicia ꝓximi noſtri:dicẽs

re fueris memoꝛ iniurie.Et

he. iiij: aꝑlus dicit. Sol non occidat

ſuꝑ iracundiãve ſtrã. Cum ergo ei nõ

acquieſcimus illum iniuriare dicimun

ageſies ſepties.Qui ergo xpᷣm non au

dit: quõ audictuna chꝛiſto. Pꝛouer.x xj

Qui obturat aurẽ ſuã ad clamoꝛẽ pau⸗
peris ipᷣe clamabu ⁊ nõ exaudiet᷑ Se⸗

xto vt ſim?ꝰ ↄfoꝛmes xpᷣo:quia quotidie

Ilec tamẽ ſufficit ſ. emel dimittere off⸗⸗ ¶
ſam peccanti:ſed totiens quotiẽs pec.

caueru in nobis.Qmia Mat. xviij dici⸗ ga
tur. lõ dico tibi ſepties:ſed vſq; ſeptu tiuũ obediẽtie: ꝓpt᷑ qð eir noradi

plus in infinitũ dimittit nobis penit?⸗
tibus ꝙ; nos dimittam'noſtris offenſo
ribus.Ideo dicu nobis Luc.vj.E ſtote
mipicoꝛdes ſic ⁊ prveſter celeſtis miſe
ricoꝛs eſt.Et iteꝝ Matxvj. Eſtote Et⸗

cti ſicẽ ⁊ pr veſter celeſtis ꝑfectꝰ ẽ⸗
tio qꝛ volumꝰ ſꝑ ulud nobis fieri a důn0
ſcʒ ꝙ dimutat nobis pctã. Quãtũcũq;
em̃ deũ offenderimꝰſꝑ affectam ꝙ di⸗
mittat nobis. Offenſam vero ꝓxumi q̃
eſt minoꝛ diu in coꝛde tene mꝰ:certevel
iniuſte veniã a deg petimꝰ: vel imuſte
pꝛoximo nõ ꝑcimꝰ. Ende Ecci.xxvuj.
In hoiem ſibi ſumiẽ non habet miam:
⁊ de pctis ſuis depᷣcabitur. Ipᷣe dum ca
ro ſit reſeruat irã ⁊/ ꝓpiciationẽ petit a
deo qs exoꝛabit pꝛo delictis iliius. Me
mẽto chariſſime nouiſſimoꝛũ et deſine
inimicari:qꝛ maioꝛ eſt offenſa in deum
ſuperioꝛẽ ⁊ ſpnalẽ:q;ᷓ in ꝓximũ carna⸗
lem. do ſi deſiderai tibi vimitti a deo
pꝛius dimute pꝛoximo.Et tũc dic ilud
Mat. vj. Dimitte nobis dehita noſtra ſi
cut et nos dimittimus debitoꝛib“ nr̃is.
Et ſic faciẽdo habebis gratiã dei in p⸗
ſenti ⁊ gliaʒ in futuro.Quã nobis.⁊c.

¶ De eadẽ dñica de euãgelio ſᷣmo.vj.

. .„
Im ieiunaſſet qua
odraginta dieb et quadraginta
noctibꝰ poſtea eſurijt.Mat.iiij.Siẽ in
trãte rege ad pᷣliũ militeſ animãtur:ſic
chꝛi ſto ieiuniũ inchoante omnes chꝛi⸗
ſtiani neceſſario ad idẽ obligantur. Et
ideo eſt notanduʒ iuxta thema ꝙ circa
ieiuniũ tria ſunt conſideranda.
¶ Pꝛio ꝙ ſit obligatiuũ obediẽtie: ꝓ⸗
ter qð ĩduxit auctoꝛitatẽ:ibi.Cuʒ ieiu.
n⸗ cðo ꝙ ſit ſacramẽtũ pnie:ꝓ pt᷑ qð
efficit ſctitatẽ:ibi. Quadragita diebꝰ.
Tertio ꝙ ſit experimẽtũ abſtinẽtie
qð ĩtroduxit eſuriẽtẽ:ibi. Poſtea.
uãtũ ad pᷣmũ ĩ quo notat᷑ obliga

tatem:ibi.Cum ieiunaſſeiEſt notãdũ
ꝙ tria mouẽt ad ieiunaudu. .
¶ Pumũ eſt exemplũ iuſticie.
¶ Seð m eſt pᷣceptũ eccleſie.
Qruneituemenu culpe

e;

De eadẽ dñica de euãgelio

mntPeimg ergo qð monet ad ieiunan
u eſt exẽplũ iuſticie.qð excpluʒ axpᷣo

dño habe mqui eſt ſctũs ſanctoꝛũ qui
pctm̃ nõ fecit: nec inuentus ẽ dolus in
oꝛe eius ieiunauitxl.diebus ⁊.xl.nocti
bus quẽ iuſti ⁊ ſctĩi imitati ſũt.vt puta
Daniel cũ ſoc ijs ſuis.vt habet᷑ Dañ. ··
vbi dicit daniel dicit habẽti eos ĩ cu

ſtodia ⁊ pꝛecipienti vt comederent de

cibis de mẽ ſa regis.Dent᷑ nobiſ inquit
daniel legumia ad veſcendum. ⁊ aqua
ad bibendũ ⁊ cõtẽplare vultus nros ⁊c
Et ſequit᷑ in hiſtoꝛia ꝙ vult eoꝛum ap
paruerũt coꝛpulẽtioꝛes omĩibalijs pue
ris qͥ veſcebant᷑ cibo regio.Et.x.c· Eiuſ
dem de ſeipᷣo dicit. Criũ ebdomadarũ
diebus panẽ deſiderabilẽ nõ comedi ⁊
carnes ⁊ vinũ nõ introierũt in os meũ
Et ex hoc accepi intelligẽtiã oĩm viſio
nũ.Et moy ſes ille iuſtus ⁊ ſanctꝰ vt ha
betur in exodo.vt legeʒ domini accipe
ret aſcendit in monteʒ ⁊ ieiunauit qua
draginta diebꝰ ⁊. xl.noctibꝰ.Helias eti
am vt habet᷑.iij. Reg. iij. Cũ intraſſʒ de
ſertum pniĩie ꝑ.xl.dies ambulans conti
nuauit ieiuniũ. Johãnes baptiſta quo
nullus maioꝛ eſt nat te ſtim onio ſalua
toꝛis ſub ãnis teneris antra deſerti pe⸗
netraiut.locuſtas ⁊ mel ſilueſtre omni
tpᷣe aſſumpſit in cibũ ⁊ aquã in potum
De ſancto etiꝗ nicolao habet᷑ cũ adhuc
puer eſiet.bis ĩ ebdomada ſemel bibe⸗
bat mãmas.iiij.ſ.⁊.vj.ſeria ⁊ hac vice
cotentus ſic totã diẽ ꝑtrãſibat. Si igit
iſti qui tantã ſanctitatẽ habuerunt ſic
coꝛpꝰſuũ macerauerũt vt aĩas ſuas deo
ſeruarẽt.quid facere debẽt pctõꝛes in
tãtis pctis inuoluti.lõ ſit eis gꝰ'graue
ieinnare qꝛ ꝓpter pctã que cõmiſerũt
meruerũt penã eternã.ſʒ ieiuniũ eſt il⸗
lius pene erne declinatiuũ/⁊ ꝑ ↄnñs ad
cele ſtem gliam ꝑductiuũ. Ilam celeſte
pᷣ miũ ⁊ infernale ſuppliciũ ſunt ſibi cõ
duuiſa ex aduerſo.⁊ poſt iudiciũ tantũ
hec duo loca erũt:ergo ſicut dicit Aug
is hõ eru in inferno qꝗᷣ nõ fuerit ĩ re⸗
gno ſuꝑno coſtitut?. Similit᷑ ecõuerſo
quicũq; non fuerit in inferno:per cõſe⸗
quens erit in celo.Quod aũt ieiunium

liberet ab infernali ſupplicio colligit
ex ſuo cõtrario.Cõtrarioꝛum em̃ cotra

rij ſunt effect'qꝛ cũ caliditas in hoĩbus

ſit cauſa nigredinis: frigiditas illi op⸗

poſita eſt cã albedĩs · q; ſic in regionibꝰ

calidis gñant᷑ hoĩes migri.vt pʒ i ethi⸗
opib ſic ĩ frigidis regionibꝰhoĩes albi

gñu ant᷑ vt ĩ ãglicq ptʒ.Eũ g gula abſti

nẽtia ſint codiuiſa.ex oppoſito ſi gula
hoĩem dãnat.ieiuniuzʒ ſaluat ⁊ liberat
ſi fiat pꝛopter caritatem dei ⁊ non pꝛo⸗
pter humanam gloꝛiam. Ande Vſido.

ita ait. Sicut omnes virtutes aĩe vitio
edacitatis diſſipant᷑ · ſic oẽs male cupi⸗

ditates abſtinetia reſecant᷑ · qꝛ ſicut gu
le vitio quis dãnatur.ſic ꝑ ieiuniũ a dã
natione liberat᷑. Et addit idem vſido.
exẽpluʒ euãgelicũ de diuite epulone. qᷓ

vitio gule damnatus eſt dicẽs . Cui eſt

abundãtia epulaꝝ ardentis diuitis at⸗

tendat ſuppliciũ.cuius tãta in igne in⸗

ferni eſt inopia quãta ei in mũdo fue⸗
rat epularuʒ copia. Ilam qꝛ in hac vita
ſitire ⁊ eſurire noluit· ꝓpterea ĩ hac flã
ma inter flãmas ſitiens guttulam aque
tantũ expetijt nec accepit. IJgitur ex ad
uerſo qui famẽ ⁊ ſitim hic poꝛtat decli
nat illas flãmas eternas.⁊ gloꝛiã eter⸗
nam obtimet. ſicut pʒ de Laʒaro. Jeiu
nium igitur eſt pene eterne quã mere⸗
mur ꝑ ingluuiẽ declinatiuũ ⁊ glie eter
ne collatiuu
ad ieiunandũ eſt pꝛeceptũ eccleſie.vnð
Grego. Sũma obſeruatione obſeruan⸗
da eſt.xl.vt ieiunium in ea pꝛeter dies
dominicos qui de abſtinẽtia abſtracti
ſunt niſi quẽ infirmitas impedierit nul
latenus ſoluatur.quia ipᷣi dies decime
ſunt anni. Jubetur ãt ab oĩpotenti deo
omnium bonoꝛum decimss dari Sed
hic oꝛiuntur duo dubia.Pꝛimũ e

1
vtrum ieiuniũ cadat ſub dauneri.

eſpondet magiſter guillerm' de ro⸗
io in. uij.ſuo dicẽs ꝙ ſicut pertinet ad
pꝛincipes tẽpoꝛales ⁊ ſeculares ad cõ⸗
munem vtilitatem dvare pꝛecepta lega⸗
lia in temnpoꝛalibus rebus.ſic ad pꝛela⸗
tos eccleſiaſticos ſpectat pꝛeciꝑe in bo
nis ſpiritualibus que pertinẽt ad com

ecundũ qð monet nos

aoltgf
enncitn
n hoſbes
s lieg
gionnd⸗
iethi⸗
hiezalbi
ulchſti
ſroſiga
11lberndt
1non peo⸗
die ino
mrcpi⸗
qſeng
eumiüdi

dem Pſido.

epplone/
.Quch
diuitis at
mnignen
mudo i⸗
anhen
gtgibafi
tulene
iran
portatdel
glorii enn⸗
garo hel
ui mer⸗
1gliecet.
nonet nos
deſt N
ennaß
urr did
anm
gum
dies
ipoen i

trarijs curãtur.ſicut calida frigidis.et

M

Sermo VI

muuẽ vtilitatem fideliñ. ſed ieiunium um fuerit celebꝛatum. Scom em anſel
eſt bonũ et vtile ad deletionẽ ⁊ cohibi-⸗ mũ quis nõ poteſt ſe elõgare a celo niſi

tionem peccati⁊ ſic ieiuniũ in comuni appꝛopinquado terrã.quia duʒ ab vna
cadit ſub pꝛecepto legis nature.ſed de⸗ ꝑte elongat᷑ alteri ꝑti neceſſario appꝛo
terminatio tꝑis ⁊ modus ieiunãdi pᷣm pmquat.Cũ ergo deus magis oĩa cõti
cõuenientiã ⁊ vtilitatem populi xpᷣiani neat ⁊ concludat ꝙꝙ celũ nullus põt re⸗

cadit ſub pꝛecepto iuris poſitiui.quod cedere ab eo.q; dũ fugis manũ mie ne
eſt arie abilit᷑ inſtitutũ a pꝛelatis ec⸗ ceſſario cadis ſub manu iuſticie et ecõ
An poſſit pꝛeteriri ſine peccato moꝛta⸗ fugis:manui clemẽtie te ſubmittis·vni

ecundũ dubium eſt iſtud trario.ſi manũ iuſticie puniẽtẽ ſubter-

li. Reſpõdet doctoꝛ pꝛedictus ꝙ pꝛece⸗ uerſe em̃ vie dñi mia ⁊ ventas.i. iuſti⸗
pta que ponunt᷑ ꝑ modum ſtatuti cõis cia.Qꝛ dum ab vna illarũ declinas: ne

non eodẽ modo obligant oẽs:ſed ſcðʒ ceſſario alteri appꝛopinqᷓs.ergo cuʒ ie
ꝙ requirit᷑ ad finẽ ad quẽ legiſſatoꝛ in iuniũ ſit diuine ire fugitiuũ ꝑ ↄns ẽ mi
tendit.cuius ſi qs tranſgrediẽdo eius ſericoꝛdie ⁊ venie impetratiuũ:. vñ ſan

ſtatuta contẽnit illius auctoꝛitatem vt ctus Ambꝛo.dicit ꝙ nullũ eſt taʒ graue
hoc modo tranſgrediatur finis inten⸗ delictũ qð non purget᷑ abſtinẽtia. Nõ⸗
tus impediat᷑ peccat moꝛtaliter qui ſic ne dietãtur egroti vt coꝛꝑe fiãt ſani E
tranſgredit᷑.finis aũt ieiunij ſᷣm oꝛdi⸗ dicit galienꝰ ꝙ ſũma medicinaꝝ eſt ab
nationẽ eccleſie eſt ad deletionẽ culpe. ſtinentia.ergo ſi ſpũaliter ſanari deſi⸗
q̃ͥ ergo iſtum finẽ impedit tranſgrediẽ deras neceſie eſt vt tibi gre dietam im
do pꝛeceptũ ieiunij peccat moꝛtalit᷑ Ca ponas.laʒ ambꝛo.de hac materia dat
men ſi in aliqua rationabili cã quis noõ exempluʒ dicens ſic facere ſicut mulie⸗

ſeruet ſtatuta ⁊ pꝛecipue diſcernenti in res ꝗᷓ ſoꝛdidas ⁊ maculatas ve ſtes hũt

illo caſu nõ obſeruanda.etiam ſi legiſ- que tẽptant illas mundare ſolis aquis

latoꝛ eſſet pꝛeſens talis traſgreſſio nõ ⁊ dũ non poſſunt addunt acrimoniã ſa

cõſtituit peccatũ moꝛtale.ſicut cum qͥs ponis ⁊c̃.ſi ergo taʒ graue pctm̃ fuerit
detinetur graui infirmitate vel cõfect ꝙ elemoſinis nõ extinguat᷑:adde acri⸗
ſenio vel inuenis puer aut nutrix vel p⸗ moniam ieiunij ⁊ abſtinẽtie.qꝛ nõ eſt
gnans ⁊c̃.⁊ ſic nõ ſemꝑ moꝛtaliter pec⸗ pctm̃ qð nõ purget᷑ ieiunijs⁊ elemoſi⸗
cat qui ieiunia nõ obſerua ernin. qð nis oꝛationibuſq; cum contriutione ta⸗
monet nos ad ieiunium eſt remedium mẽ ⁊ cõfeſſione ſi ſacerdos haberi poſ
culpe.qꝛ ieiuniũ eſt venie impetratiuũ ſit ſi nõ ſola contritio delet culpaʒ

nera.ſ.ſuperbiã humilitas oꝛatiõis lu- ratur ꝙ ieiumiũ ſit ſacrm peniten
xuriam ꝑcitas cõmeſtionis.auaritiam tie ꝓppter qð efficit ſanctitatẽ.ibi·xl.di

Thob.iij. Tria curãt tria peccatoꝝ ge⸗ an ad ſecundũ in quo coſide

largitas diſꝑpſionis.⁊ ſic ie iuniũ eſt ve ebus ⁊.xl.noctibꝰ.ẽ notãdũ ꝙ tempus

nie impetratiuũ.quia oĩa cõtraria con quadrageſime continetur ſub numero
uadragenario pꝛopter tria.

frigida calidis.ſicca humidis.humida ¶ Pꝛimo quia eſt diuinoꝛum ſiue eter
ſiccis. Eõſtat em̃ ꝙ deus eſt ſummꝰme noꝛum contemplatio.

