deſicientes Scðdo vt nõ ↄſentiamus de⸗ pue in tribouous
lectatõibꝰmũdi:nec eius pctĩs.j.Pe.iiij ¶ Pꝛimo in ↄſciẽtie puritate petã vitã⸗

HBo demoniũ no
habeo. ſʒ honoꝛi fico patrẽ me
um ⁊ vos ihonoꝛaſtis me. Jo.

—

Xpo igitur in carne paſſo ⁊ vos eadem do.ibi Ego demonium non habeo

cogitatione armami.quaſi dicerer ba ¶ Secundo ĩ reuerẽtie caritate euʒ ho⸗
cogitatio paſſionis dñi eſt genꝰ armoꝝ noꝛando.ibi.ſed honoꝛiſico patrẽ meũ

oↄtra pctã ⁊ delectatònes mũdanas. Ig (¶Terrio in patientie bonitate obpꝛo⸗

nominioſuʒ eſt em̃ ſeruũ plus petere q bꝛia tolerã do.ibi.⁊ vos ihonoꝛaſtꝭ me.
nouit dñũm ſuũ habuiſſe.nã Iue.xxj.dꝛ Quatuin ad pᷣmuʒ in quo ð: ꝙ debemꝰ
ꝙ a ſerpentibꝰꝑcuſſi ſanabãtur reſpiciẽ xpᷣm ſequi ⁊ imitari in puritate cõſcien

tes ſerpentẽ eneũ pendentẽ in palo. ſic tie pctã vitando.ibi Ego demoniũ non

ſpiclẽtxpʒʒ i ligao crucꝭ pẽdẽte i⸗
vt de x-pᷣo hẽamꝰ ↄpaſſionem Phili. iij.
Hoc em̃ ſentite in vobis ⁊cc. Ramus ein

ertio um debemus vitare qꝙmaxime

Peenn ſeuum q'tum ad iracundia
BPumo demus vitare demoniũ ſur

guidũ ⁊ oẽ coꝛ nerẽs a plãta pedis vſq; gelio hodierno. None bñ dicimus nos

ad vticeʒ nõ eſt in eo ſanitasPꝛopter qꝛ ſamaruanus es tu. ⁊ demoniũ habes

q́ͥ ꝑcuriũtur ſerpẽte diabolico ꝑ e habeo. eſt noranduʒ ꝙ triplex demoni

hoeoc legunus ꝙ xp̃ᷣs ſuã paſſione pᷣdixit Samaritanus interptatur cuſtos: 1 ſig
ter. Pꝛimo Math. xvj. Cepit iheius onñ nificat auaruz: qui nimis cuſtodit aurũ

dere diicipul ſuis ꝙ opoꝛterer eũ ire in a aures claudu ad voceʒ pauꝑis.de qui
ihrłm 1 multa pati Scdðᷣo Math. xvij. bus in p̃ᷣs. Aures hñt ⁊ non audier a
Fecerũt ĩ eo oĩa q̃cũq; voluerũt.ſic ⁊ fi? les nq; ſꝑ ſunt in tioꝛe ⁊ doloꝛe vł quõ

— v uj
abere In X &hνα

ter exit ſt paſſoſe

Pumo ſurdum qꝙtum ad auariciã Demorm tx
Secundo mutum qtum ad luxuriam deben

Auavitia

Anmri ſar1¹ tiore etr

acquirt vel quomõ acquiſita retineãt
Ecci. ij. Euneti dies eiꝰ voloꝛibꝰ a erum

nies pleni ſunt: nec ꝑ noctẽ mente reqᷣe⸗
ſcit Zalis fuit ille iuueis cui dixit ſalua
. Si vis ꝑfecins eẽ vade ⁊·

toꝛ Math. xix. &
vende oĩa que hẽs 1 da paupibus 1 ha
behis theſaurũ in celo ⁊ veni ſeq̃re me
7 abijt triſtis.erat em hnᷣs multas poſ⸗

ſeſſiões.ↄtra quos ðꝛ Ecci.iiij. Declina

paupꝑi aurẽ tuã ſine triſticia. Aſtis nãq;

cupidis auar qͥ bvarias negociatões

poſſeſſiones acqrunt vel augent Aus?
dDe Ybts vñi ſerinone.xv. inquit. Que
eſt ina cupiditas cõcupiſcentie cũ ⁊ ipe

belue hẽant modicuʒz. tunc rapiunt quã

do eſuriũt. peunt vo pᷣde cum ſenſerint
ſatietatẽ. inſatiabilis ẽ ſola auaricia di
uitum: ſꝑ rapit: nuqꝙᷓ ſatiatur:nec deum
timet:nec homineʒ reueretur:nec patri
Rcit:nec matreʒ cognoſcit:nec fratri ob
temꝑat: nec amico ſidem obſeruar. Qi⸗
duam oppmit:pupillum inuadit: libe⸗
ros in ſeruiturem reuocat: teſtimonium
falſuʒ. ꝓfert: res inqͥt moꝛtui occupatur
Que eſt iſta aĩiarũ inſania: amittere vi⸗

tam:pꝑdere celũ:hec ille.Hec em̃ ẽ vincẽ

da . donũ pietatis:que monet ad tribu
endũ pauꝑibus ꝓpter deuz. Zales nẽ⸗
pe auari mẽtientes ⁊ peierãtes ꝓ oĩbus
ſuis vẽdẽdis:animas ſuasvẽ dunt Ecci.

x. Auaro nihil ſceleſtiꝰ. hic em̃ aiaʒ ſuã

habet venalem. t5 in fine demones re⸗
petent cꝗ ſiẽ ſuam quã multis delectati
onibus ſuis 1 dĩtijs emerunt. ipᷣi em̃ in
talibꝰ acquirẽdis eos iuuerunt:iõ de ta

lib? dicik . Luẽc. xij. Stulte hac nocte de

mones repetent aiam tuam que autem
ↄgregaſti cuius abrha ꝑ cupiditateʒ

volũt aſcendere ad celum cũ gigantibꝰ

de quibus fabuloſe ð: ꝙ cumulanerunt
montes ſuꝑ montes:vt expugnarẽt quẽ
dam deum ſarracenoꝝ ionem nomine:

uupꝑ quos montes in altũ aſcenſos ſupi

ter fulmẽ emiſit: ⁊ ſub montibꝰquos cu⸗
mulauerũt dep̃ſſos occidit Sic auari cu
mulant terrà ſuꝑ terram: pbendam ſi
p̃ᷣbendaim: poſſeſſiones ſuꝑ poſſeſſiões
nemoꝛaa montes acqͥrere non ceſſant

*

De eadẽ dñica de euangelio

bemus vitare dꝛ murum iÿtun
riã. q: multi ꝑ hanc iterficiũtur Zhobᷣ.
aaorn noie aſmodeꝰ occidit illos

dñium ſuꝑ dominiũ c. Sed in iſta aceu

mulatõne aliqui deũ celi ni ſe expugnãt

ſicnt aliqui mercatoꝛes qͥ in mendacijs
T ꝑiurijs huiuſmõi acquirũt.vſurarij e⸗
tiam raptoꝛes de quibꝰ dñũs cõqueritur
Pionꝗ Jone.j.Aſcẽdit in alicia eius cq⸗
ram m Seckvens terihte fulmẽ ſup

eos mittet quãdo eis dicet illð. Math.
xxv. Ite maledicti ac. Et vt de hoc ſint

certi audiant quid certitudinaliter eis
pꝛomittit. Auaricia inqͥt in capite oim
Et ſeqͥtur. Nouiſſimũ eoꝛũ gladio iterſi
ciam. Pꝛomiſſionis huiꝰineuitabilitas
patet ꝑ illud qð ſeqᷣtur. Et nõ erit eis fu
ga.⁊ ſtatim ſeqͥtur poſt. Si aſcẽderitvſ

q; ad celuʒ inde detrahã eos: ⁊ ſi abſcõ

dDiti fuerint in monte carmeli inde ſcru

tans auferã eos.a ſi celauerint ſe ab ocu

lis meis in füdo maris ibi mãdabo ſer⸗
penti magnoa moꝛde bit eos. Dicat igr
quilibet auarus intra ſe talia cogitãdo
MQuo ibo a ſpũ tuo ⁊ quo a facie tua fu⸗
giam ſi aſcendero i celũ cc. Iſte aũr de
mon ſurdus nõ volẽs audire ſonũ pᷣdi⸗

cationis eijcitur ꝑ elemoſinarũ largitto
neʒ ad pauꝑes vt merito cuilibʒ tali di

catur. Brũs hõ qui nõ amouit aurẽ ſuã
a pauꝑ ecundu demoniuz qd de 2

2 mutum qytum ad luxu

Iſtud demoniuʒz non ſinit loqui in con

feſſione ne eius turpido agnolcatur. ps
Os habẽt ⁊ non loquẽtur.ſ.in ↄfeſſiõe

ad eoꝛum ↄſcientiã purgandã:vt mun⸗
di 1 honeſti ad cenam eterne gloꝛie va⸗
leant intrare:ſʒ potiꝰ ſe excuſãt dicẽtes

Axoꝛem duxi.p̃us em̃ ꝑ vxoꝛem intel

ligit voluptatem: qꝛ ↄiugati ꝑ ↄiugium

non excluduntur a cena.ſed aliqualiter

retardantur. Nñ ille dicit᷑ vxoꝛem duxiſ
ſe qͥ tota affectõne ſe tradit voluptati Et
talis ad cenã celeſtẽ venire nõ põt: nee
dʒ: nec dignus eſt. Non poteſt ire. qꝛ ẽ
compeditus:nec debet.qꝛ ipe eſt fetidꝰ

non eſt dignus.qꝛ eſt ſoꝛdida veſte in⸗

dutꝰ . Lales nãq; ſic ſunt pleni ſoꝛdibꝰ

immundicijs ꝙ ꝑ eos viri ꝑfecti volẽ

ſesirepn
nütctuntu
duobewo
ſnenleeen

fegopen
Noda

Altaates

igeccrua

fit

ra Brtſ
ſemnenton

Honthpus
chbeee
diloed
momet
fegboe
hoecidit
nisia mor
gowa
neccha
Wsecche
feemer

ms ſic

ferioꝛi
rum co
caſine
clbina
poꝛeme
lus int
Mabe
hen tig
guiricen
opera ma
ſtetuc
Mpotem
nie Led
ſtrgola
Perar
do lalel
Sicrn
ſinerin
lrcendo.
eren
n
We⸗
horinb
lun,S

hihue
pogni
nendus
uranſe

Ngerrr.

une
miſ
An
Nborſe
gnalteres
cchircin
ladioiei
mtadees
Zente
Ciderin
Aſiab
inde ſan
ſeabocl
dabo ſer⸗
Dawi
cogitic
acienaſ⸗
Iſreaünmr
e ſoniie⸗
mülemn
liby l⸗
nirariſ
nin 5
mad lut
r Thob
ndirillos
guineon
Naur 50
di
uNnon⸗
eghoeſ⸗
i aas
woenind
ogun
Aaulin

gen aei

ebt
igainet
Kut ce
kibfant
hein
ni ſrdſh⸗

ſtt

tes ire ꝑ viã regiam.i.mandatoꝛum dei
inficiuntur. Hoc patet ꝑ exemplum ve
duobus draehonibus in montibus ar⸗
menie exnᷣtib? ⁊ hoc tempo:e phihppi

regis patris alexandri magni.Iſti nã⸗

ꝙ; duo drachones in montibꝰ armenle

latitantes viã regtam intermediã tata
infecerunt peſtilentia. ꝙ nullus eà trã
ſire potuit quin ſubito moꝛeret᷑ſic nar⸗
rat Artſto.libꝛo ſuo de ꝓpꝛietati
lementoꝛus quos ſocrares erecta ſibi a
tiſſima fabꝛica in loco multũ diſtante a
montibus ꝑ ſpeculum factum de calibe
depᷣ hẽdit.in quo ſpeculo manifeſte vi⸗

dir illos duos drachones. vnuz ex vno

monte ⁊ alium ex alio vapoꝛem emitte

re quo aer infectus homines inter mon
tes occidit. Moꝛaliter iſti duo dracho⸗
nes in montibus habitantes ⁊ vapoꝛẽ

igneum ſpirantes duo ſtatus deſignãt

in eccłia dei.ſ.dominos ſeculares ⁊ pᷣla
tos eccleſiaſticos. Itti hinc⁊ tinde famã
fetentem de publica voce ⁊ carnis laſci
uig ſic diffundunt:ꝙ ſimplices in vis in

ferioꝛi ambulaãtes ꝑfetoꝛ? exemplo eo⸗

rum coꝛrupuntur:layci adulteria publi⸗
ca ſine ↄfeſſione committunt:clerici cõ⸗
cubinas ſuſtentant notoꝛie Et ꝑ iſtuʒva

poꝛem emiſſum hincinde populus to⸗

tus inſicitur ⁊ allicit᷑ ad peccatuʒ Joel.

h⸗Dabo ꝓdigia in celo ⁊ in terra ſãgui
nem ⁊ ignem⁊ vapoꝛem fumi. Dabo in

quit id eſt ꝑmittam dari. ꝓdigia id eſt

opera mõſtruoſa peccatis.in celo id eſt
in ſtatu clericali.ſanguinem homicidij

vapoꝛem luxurie ⁊ ignem concupiſcen⸗

tie. Sed iſto tꝑe talia nõ ſũt nobis mõ

ſtruoſa:qꝛ talia ita frequenter videmus
Epetrari:ꝙ nec miramur pᷣlatum viden

do laſciuum: nec ↄiugatum adulterum

Sicut nec expauit balaam ad vocem a⸗
ſiie:i;uis monſtruoſum eſſet: qꝛ in ex⸗
ercendo artem magicam fuerat aſſuetꝰ
videre monſtra ſicut dicit magiſter hy⸗
ſtoꝛiarum ſuper. xxij.capitu. Numero⸗
VESed vnde pꝛonenit talis ebetudo in
hominibus ꝙ; eoꝛum feditatez non ſen
tiunt. Credo ſolum ꝙ a msla mulzere

5„*
——.M.

*

.
EHXNNXVII

et iniqua et meretrice et veſtinento v⸗

netatibus e⸗ li raſum e
cecauit. Per mulierem caſtiſſimum io⸗

mulieribus declarat. videlicer in vxoꝛe

vinctum tradidit illũ philiſteis. Ridea⸗

cioſiſſimꝰ extitit naʒ-arenꝰ Si ſãctitas⁊

tente meretricio. NHude Erioſtomns
de malis mulieribua. Oι malicioſum et
acutiſſimum telum dy abo li. Per multe⸗
rem ab initio ad in paradiſum pꝛoſtra-
utt. Per mulierem mitiſſimũs dauid in
homicidium er adulterium deſtinauit.
Per mulierem ſapientiſſimum ſalono
nem in ſacrilegius pꝛecipitauit. Per mua
lierem fo:tiſſimum ſampſonẽ raſum ex

ſeph vinculis et carcere mancipauit.
Per mulierem mundilucernã Johanẽè
baptiſtam capite truncauit. hec ulle An WIul Au d
de etiam ibidez Eriſoſtomus Hac ma⸗ Ae 2 .
liciam mulieb:em quanta ſit in duabul / PRſ 1
mkhevib/„

ob t dalida amica ſampſonie epii geclard
ma loquens dieit ſic.Hec viruʒ ſuum vi
dens vlcetibus plenum:ignitis dolou⸗
bus ardentem: inuolutum in ſterquilii
nio et reſidentem. vermibus coopertuz ?
non eſt recoꝛdata nobilitatis regic. nnẽ⸗⸗ — —
dilectionis pꝛiſtine quam ad eam habu .——
erat. Non diuitiarum et bonoꝛnm etꝓ⸗
lis quam per eum ſuſceperat: nec miſe⸗
ricoꝛdia mota eſt. ſed contra virum iuz
ſtum partes demonis coaſſumpſit ⁊ ait
Benedic et moꝛere. Non ſufficiebat ilii
ꝙ penas ſuſtinuit tem poꝛales.ſʒ adde⸗-
re per peccatum temptauit eternas De —
ſecunda dicit miranda.ait enim Dami “—M
hi illam dalidam et eius maliciam con .
tra ſampſonem penſemus. Hhec illum
quem pꝛidie in cubilis ſui coniuge pꝛe⸗
elegit cui blandimemiis ⁊ oſculis: am⸗
plexibus et luſibus et riſibus blandita
fuerat hodie deriſit:raſit: et abiecit.ac

mus igit᷑ qͥd illi potuit diſplicere ĩ ma⸗
rito. Si foꝛtitudo diligit᷑ robuſtiſſimꝰ
fuit qui leonem inermis quaſi hedum
deſerpſerat. St pulcritudo querit̃᷑ ſpe⸗

boni moꝛes.talis fuit ꝙ ad eiꝰpᷣces cũ ſi
tiret deꝰ de moꝛbida mãdibula fontẽ e⸗
duxit. Si ſtrenuitas amari dʒ hic ĩi ma⸗
dibula aſini mille philiſte os ꝓſtrauit

* 4 1½

K

de! a tria ſt

Fer

Aieꝝ nolite ↄmoꝛari

ox N

Si gratitudo diligitur defect in eo nõ

fuit.niſi qꝛ nimis eam dilexit.ergo cum

nulla cauſa odiij in eo valuerit inueniri
ſola malicia ſufficit ꝓ cauſa. Etiõ dicit᷑
Ecẽi xxv. Non eſt malicia ſup maliciaʒ
mulieris ⁊ non eſt caput nequiꝰ ſuꝑ ca⸗
pnt colubꝛi. Cõ moꝛari leoni ⁊ draconi
placehit magis ꝙ; habitare cum mulie⸗
re nei;.Et pꝛopterea ex ſacro canone pᷣ⸗

conuerſari cuʒ talibus.qꝛ ⁊ ſi ꝓbe ⁊ ho
neſte ꝓhibẽtur. qto magis garrule ⁊ĩ

honeſte ⁊ diſſolute.xviij.q.ij. capi. In
nujillo loco ꝑmittimus. dicitur ſic infra.
Monaſterium puellaruʒ longius a mo
naſterio monachoꝛum.aut ꝓpter inſidi
as dyaboli aut ꝓpter collocutiones ho⸗
minum collocentur At igitur illarũ ma

W/R Nos

vincere ſapiẽs ꝑ manſuetudin? 7 mode
rantiam rattonis. Pꝛimam p modeſtti

ne ſit acutus. Sccundam ꝑ patientiana

ne ſit amarus. Tertiã ꝑ pietatem ne ſieę
Difficilis vt ſit puer deo gratus Dea uo.

5

77

liciam vitare poſſimus. videlicet mala

rum a diſſolutarũ quã marxime nobis pᷣ

paliter debemus vitare demoniuʒ ſeuũ

ertio pᷣnci

itum ad iracundiam que eſt valde peri

culoſa ꝓꝛopter quam materiam decla⸗
randũ ſunt notãda tria ſüumop
[Pꝛimo quot ſunt ſpecies iracundoꝛũ
¶ Secunda ꝙ ira deſtruit tria bona
Tertio ꝙ iracũdi gratis dãt animas

ſuas dys boblo

(¶ Quo ad pᷣmum notandum iy iracundo

rum quid ſunt acuti.quidaʒ auari.qui
dam difficile
cuti qui velociter iraſcuntur ⁊ velociter

*

ꝛimi igitur dicuntur a⸗

quieiſcunt. a illud eſt optimuʒ qð habẽt
qꝛ non retinent iram in coꝛde ſuo illam

celandoꝛſed ſtatim iram ſuam ꝑ aliqua
ſigna manifeſtant pꝛopter velocitateʒ

ad hancixaʒ maxime diſponũtur me

lancolici(Tertij dicuntur difficiles qui
nuniᷓ ceſſant ab ira incepta:donec fne

rint vindicati. Iſlas nãq; ſpecies debet

Oſee.j.capi.Puer iſrael dilexi euzʒ

.

na:qꝛ facit iniuriaʒ deo ꝓxio⁊ ꝓpᷣo ſiuub·
iecto Suhbtrabitem?
cipitur maxime eccleſiaſticis viris non ¶ Beo effectui ſue potrentie

v

Quo ad ſcvᷣʒy dico ꝙ ira deſtruit tria bo

¶ Pꝛoximo effectum debite beniuolẽtie ..
¶ Pꝛopꝛio ſubiecto effectum rationis

intelligentte
uantum ad ̃mum

ↄuenit niſi deo rõne ſue potẽtie culpaes

liter in hitare. a eis liberalłi ſua bona le
gare. Sed contra iſta iniuriatur iracun

—.G 2AD„

dus veo in omibus Pꝛimo aufert a vo-
vindictam: qꝛ ira eſt deoꝛdinatus appe
cipit ſapiens Ecci. xlii. In medio mu⸗ titus vindicte. Et deꝰ dicit Mihi vindi
ctam ⁊ ego retribuam.Ro.xij.Et Heut
xxxiij.Mea eſt vltioa ego retribuã. De

us em̃ duo ſibi retiuuit gloꝛiam ſcilicʒ

indulgere ⁊ eas vindicare. bonos ſpia

vindictam:ſed alteram ſupbus alter

iracundus aufert vſa.xlviij. Gloꝛiãẽ me

am alteri non dabo Gecundo iracundꝰ?

deo in iuriatur.qꝛ expellit eum a quiete
ſue habitationis.p̃s. Factus eſt in pace
locus eius. Ira autez turbat pacema de

ſtruit puer.xv. Uir iracundus puocat ri
xas. Domũ que tota die moueret᷑ ⁊ tre

meret nullus magnus dũñs libenter ho-⸗
bitaret.ſic nec xp̃s ĩ illis qui ↄrſinue ma

uentur p iracundiam a tremunt ad vin
dictam/

do ne legatum dei ſtare poſſit.Legauit

Certio deo iniuriatur impedi?

em̃ deus pacem homĩbns Jo.xiiij. DODo
motus ire.⁊ ad iſtam ſpeciẽ maxime di cem relinquo vobis pacem meaʒ do vo
ſponuntur colerici ꝓpter diſpoſitione, bis.Et tõ racundꝰ tqᷓ; excõmunicatꝰ ẽ
colerica Gecundi dicuntur amari quo/ vitandus. ꝓuer. xxij. Holi eẽ amicus bo
rum ira diu pſeuerat ⁊ eam nunq; oſten/ mini iracundo neq; ambules cum hbo’fe
dũt ſed occultant.⁊ tõ ſunt amariſſimi
in ſeip̃is etiam ad alios⁊ indigẽt mul
to tempoꝛe ad hoc vt digerant iram ſuã

furioſo e cundo 4 pᷣncipaliter ira ſub⸗
trahit ffectum:
lentie Ceneoꝛ em̃ ꝓximi ſaluare ſubam
famã ⁊ pſonam⁊ ↄtra iſta ira compellit
ad nocẽdũ ꝓximo in ſubſtãtia depdan⸗

mo effectum debite beniuo⸗

do.in fama diffamãdo:a in ꝑſona truci

dãdo Ecci. xxvij. Ira ⁊ foꝛina vtrumq;

Mri Ne triſte =

crecrob
lurgalo
ltai
ept
morale
Naed
Colra
doinſar
(üſemen
Kolnrm

lbem
(ome
lo dipof
(SKean

mlioratt
(Tett

es
loigi

Verwro
Mwin
lingre
ſtak.)
fuhin
müat
tioꝛo
tuser
decor
putage
eſ. Et
ſceom
magont
Neformt
Nita

ar

Nmm
lnge
mwalin
nlüvie
les a
ede
ſuntin
1 ſ pie
eſgoq
lumirg
ſiens
ſüian
M

Serro XxrXXVII

execrabilia: qꝛ Eccẽi.xxviij. dicit᷑ꝙ ob⸗ Ira impedit aĩmũ ne poſũt cernere ve⸗
turgatio 1 ira anihilant ſubſtantiaʒ. di rũ. Et iõ dya bolus facit ſient aſtutus pi
* cit eĩ Ariſtoꝛeles in libꝛo de anima libꝰ ſcatoꝛ qui quãdo vult faciliter decipere
de 1. ꝙ apis dum eijcit aculeuʒ moꝛitur.ita ẽ: piſces turbat aquã ⁊ tunc eſt ſecurus
8 moꝛali:er de iracundo ⁊ appetitiuo vin piſces non poterunt videre rethe ſuum
43; 5. dicte. Dum em̃ exercet maliciam ſuam Eodẽ modo dyabolus facit in ↄgregati
une . contra ꝓximuʒ ſunz vbo vel opere ledẽ one quacũq;. Mittit em̃ turbationem x
ade do in ſubſtantia ꝑſona vel fama: interfi aliquem iracundũ in totã ↄgregation?
cit ſemetipᷣm ſpiritualiter Job.v. Rirũ ⁊ tunc ducit eos ad pctã: ad malicias ex
ſtuirum interficit iracunca Ker⸗ cogitandas ſicut ſibi placet totã gre
mnihet . tio a pꝛincipaliter ira pꝛopꝛio ſubiecto gationẽ reddu fatuã. Dicit ei Ariſt. in
unst ubtrahit 2 deſtruit tria bona j. ele ncoꝛum qꝙ ira ẽ cautela ſpecialis ſo
. ¶ Pꝛaimo deſtruit honeſtatem coꝛpoꝛa phiſte.vt ſcʒ ꝓuocet ſociũ ſuuz ad iram
me lis diſpoſitionis ar ira impedit animũac̃. Iſte ſophiſta ẽ
kaht ¶ Secundo impedit poteſtatem natu⸗ dyabolus.Ecci:xxvij.qui ſ ophiſtice loqᷓ
osſit ralis ratiois tur odibilis ẽ (Tertis ira minuit itita
1bonae Tertio minuit quantitatem vitalis temvitalis durationis. Aialia em exceſ.
Elnan durationis ſiiuc colerica naturaliter ſunt bꝛems vi⸗
na deo Pꝛio igr̃ deſtruit honeſtatẽ coꝛpalis di te:ſicut maxĩe pʒ de cane.et hoc ẽ quod
NNe 8. Quãtũcũ q; eĩ ꝑſona ſit płcra ſub ðꝛ Ecẽi.xxx ʒelus ⁊ iracũdia minuũt di
didind uertit oculos. gene fit vel nimis rubee es. a ante tps ſenectutẽ adducũt Anan
Erdet vel nimis pallide. geſtus eſt tremulus. tiqui dixerũt iraʒ eſſe bꝛeuẽ inſaniã pᷣm
wihi de lingua ceſpitat. ⁊ totus homo dehone⸗ ſenecã in.iij.li.de ira. Eque em̃ ĩpotẽs
mt ſtat De iſto loquit᷑ ſeneca.ij.⁊.iij.de ira ſui eſt ⁊æ decoꝛis oblita.Hec igit᷑ cauẽ da
NsiAni Tuihil eque ꝓfuit iratis:ſiẽ ſtueri defoꝛ⸗ eſt tanqꝙᷓ; canis rabidꝰ.qꝛ quẽliber que,z
Hlrüͤne mitatem rei.ſire Ilam ĩ ea facies turba inuadit facit iniuſtũ Jac.j. Ira em̃ viri
ofrund tioꝛ oꝛa pulcherrima fedat. toꝛuos vul⸗ iuſticiaʒ dei non oꝑatun Zñ ira merito
nagtin tus ex tranquilliſſimis reddit: linquit ↄpatur cuidã gẽme q̃ vocat᷑ onix cui ma
tinee . decoꝛ omnes iratos.⁊ ſequitur Qualez le ꝓpᷣetates attribuũtur ſicut pʒ in lapi
R putas eſſe aĩm cuius ymago tam feda dario.c.ix Ilam ad collũ ſuſpenſus mul
zwert eſt. Et iõ dicit quidam philoſophus ꝙ tiplicat lites⁊ ↄmoucet vndiq; rixas.hec
k tre ideo nratis ꝓfuit aſpexiſſe ſpeculũ: vt y⸗ gẽma venit de india a arabia ⁊ nullam
R mago repcuſſa oſtẽderet homini ſuam bonã vtutem ðᷣꝛ habere.Et merito deſi
Uinne no. defoꝛmitatem. hec ſeneca. AIdẽ.iij.libꝛo gnat iracundiũ q̃ ad nihil vtile valet ſʒ
MRZZ de ira Nulla facies terre qtũcũq; agiterẽ facit ſapere vmagines dyabolicas qus
riagt eſt ita turpis ſicut homĩs ira flagrãtis. do irruit in hominem turbat cerebꝛuam
ente Narrãt fabule ꝙ minerua aliquãdo de⸗ ↄmouet lites ⁊ rixas ꝓuer. xxvij.Graue
nide licata eſt in muſica tibiaruʒ Cũ ergo ſe eſt ſaxũ⸗ oneroſa arena.ſʒ ira ſtultivtro
ento inel inſufflaret tibias iuxta quendaʒ flu q; grauioꝛ. Añ ſeneca. iij. de ira aſſimi⸗
niutt uiũ vidit buccas ſuas turpiter tumeſcen lat illam peſtilentie.qꝛ ſicut ↄtra peſtie
– tes a ſtati fiſtulas ſuas iactauit Miner⸗ lentiã nulla bona diſpoſitio valʒ nec cõ
uner ua ẽ dea ſapie ntie ⁊ ſapientes interduʒ tra iram aliqua cõpoſitio moꝛu. ſz tam
,lalte⸗ ſunt indignatõis nature.Ecci.. In mł bonos moꝛes i; malos carpit lace ſſit
rbeni⸗ ta ſapientia multa indignatio. Cõtigit Sed iñ ſicur in lapidario ðꝛ ↄtra mali⸗
ien ergoꝙ aliquis ſapiens quãdoq; ꝑ mo⸗ ciam pᷣdicte gẽme inuemtur vtus alte⸗
– tum iracundie rangitur: g̊ ſtatim ſi ẽ ſa rius gẽme que vocatur ſardim in eniꝰ
d pſentia non põt nocere onix. Iſta ſe ða
rep gẽma deſignat patẽtiũ ꝓue r.xij. Rñſio

mollis frangit iraz. Et ſeneca.iij.de irs

—

dẽ dñica

2⁶ M
Be ea de euangelilo
Si amicus eſt qui offendit fecit qd uo⸗ Que eſt oꝛatio dominica in qua omnia 1ee
luit.ſi inimicus fecit qð debuit:⁊ ſic per necceſſaria ganeiſ imis petitionibꝰ in⸗ li
iſtum modum deueniunt iracundi ad cluduntur Que oꝛatio alias oꝛationes Leie⸗
tertiũ. videlʒ ꝙ gratis animas ſuas dar antecellit auctoꝛitate vtilitate ⁊ compẽ⸗ Ccunn
dy abolo ⁊ ꝓ nihilo. Naʒ ceteri pctõꝛes dioſitate.quaʒ ſi fideliter feruenter ⁊ hu Pnb
ahquid ↄſolationis ⁊ remuneratõis ac⸗ militer dixerimus: impetrabimus quic Vppun
cipiunt de pctis ſuis. puta vt cupidus quid noſtre ſaluti poterit erpedire Jo. gane
recipit diuitias.lubꝛicꝰ voluptates.am/ xvj. Amen amen dico vobis ſi quid peti iſfi
bitioſus honoꝛes.guloſus cibuʒ ⁊ potũ eritis patrem in nomine meo dabit vo⸗ ns n
qʒ iſti iiſeri nihil recipiunt delectabile bis.Et ideo multum vtilius eſt illam o⸗ ſtſ
ſʒ amaritudinem ⁊ doloꝛem Et iõ aiazʒ rationem generalem dicere. qᷓ parti⸗ hoho
ſuam gratis dãt diabolo.de quoꝛũ quo/ cularia vota noſtra deo expꝛimere.qui⸗ rumnſia
libet viſicatur illud Judic.ix.Animam bus plerũq; deſideramus eaque nocẽt afonene
ſuam dedit periculilis obrtenta. feliciſſimis igitur rebus inhia ſeun
Aantum ad ſerum in quo doce⸗ re teq; totum cõmitte celeſtium arbitrio loubi
mur imitari xpᷣm in reuerẽtic cari qꝛ qui tribuere bona ex facili ſolent eli⸗ daimf
eũ honoꝛãdo.ibi.ſed honoꝛifico pa gere apriſſime poſſunt Luẽ.xj. Si vos Vye.
trem meum. eſt notandũ ꝙ tripliceʒ pa cũ ſitis mnali noſtis bona data filijs ve⸗ aun
trem debemus honoꝛare.ſ. ſtris dare. ꝓꝓto magis pater veſter cele⸗ omnnen
Pry& iE& CSupnaturalem ꝑ creationem ſtis dabit ſpin bonuʒ perentibus e den
A/Z in ¶ Coꝛmpalem ꝑ ꝓpagationem cundo: quia iſte pater eſt pater poteſta- frwas
. . [Spũualem ꝑ curam conſeruatonem tis debemus eum venerari ꝑ ſubiectõeʒ wiei
L ico igiẽ ꝙ pᷣmũ patrem quem de: Malach.).c. Filiꝰ honoꝛat patrẽ ⁊ ſer⸗ n
1 / * emus honoꝛare dicit᷑ pater ſupnatura uus dominum ſuum Si ergo pater ego WD
. en lis ⁊ iſte eſt deus pater Beiſto habetur ſuʒ vbi ẽ honoꝛ meꝰ. ⁊ ſi dñs vbi timoꝛ quib
Deut.xxxiij. Nlaquidnon ipᷣe eſt pater meꝰ. Et Ecci.iij. Magna potẽtia dei ſo⸗ mus
tuus qui fecit te ⁊ creaui te Et Math. lius a ab humilibus honoꝛaturCertio be
xj· Patreʒ nolite vocare vobis ſuper ter qꝛ eſt pater pietatis debemus eum imi⸗ I
ram. vnus eſt em parer veſter qui in ce⸗ tari ꝑ aſſimilationẽ Luc. vj. Eſtote mt⸗ Pir
lis eſt. Iſte pr eſt pr̃ ſanctitatis. Johã. ſericoꝛdes ſicut p vr celeſtis miſericoꝛs heni
xvij. Pater ſancte ſerua eos in nomine eſt Laudabile em̃ eſt T honoꝛabile in ſi abiahe
meo quos dediſti mihi.Et infra Pater lio bonam,ppnetatem patris effigiari. Piros
ſanctiſñica eos in veritate. Itẽ ipᷣe eſt pa Pꝛopetas dei eſt miſe ereri. ideo ipᷣm in ſlios⸗
ter poteſt atis Math.xiij.Pater omnia hoc tani veri eius filij imitari dẽmus chan
poſſibilia ſunt tibi. Item ipſe eſt pater vt etiam noſtri miſereatur qꝛ beati miſe n
pietatis.ij.Cor.ꝑj.capitu. Benedictus de ricoꝛdes qm̃ ipᷣi mniſericoꝛdiam ↄſequẽ⸗ im
usa pater domini noſtri iheſu xpᷣi pater tur¶E ¶ Secundo hẽmus patrem natu⸗: -· nnti
miſericoꝛdiarum a deus totius conſola ralem ꝑ ꝓpagationeʒ. a iſinũ demꝰ un
tionis Notandum ergoe-g- Honoꝛare cum reuerentia bhe
¶ Quia eſt pater ſanctitatis debemus ¶ Educare cum diligentia mtit
eum depꝛecari per deuotionem SGupportare cum pattentia a
¶ Quia eſt paier poteſtatis debemus Parẽtes igitur noſtri. videlz genitoꝛes gnine
eum venerari per ſubiectionem noſri ſunt hon zandi cũ reuecentia ſiẽ inde
¶ Qu eſt pater pietatis debemus eũ ðꝛ Eccẽi.iij. Qui timet deuʒ honoꝛat ꝑẽ .
imitari per aſinulationem. . tes Teſte em̃ Ariſto. Ad deosa peniecs
Pilmo qi eſt pater ſanctitatis debem? non tenemur ad cqualens: ſed ad poſſi inc⸗
cum vepiecari per deuotionein Math. bile. q̃ſi diceret. qꝛ ꝑentibꝰ 7 deo nõ poſ rn
vj.Pater noſten qui es in celis ſanctiſi⸗ ſumus equiualẽter recompẽſare:ſaltem 4
ceiur nomen iuum adueniat regnuʒ ac, illud qð in nobis eſt poſſibile.lhonoꝛẽ N
eyr Ons 20
WAen. n S 22 .
.= . „ „ 5

unds
big
Moges
onhi⸗
erthe
nsquie
e go
napeni
a w⸗
an
Lberns
er
e ei
Winba
Kbimno
Nlentel
Qlnos
iihs ve
ercele
8
Wels
biegog,
weiſe⸗
auregy
ſunen
udeiſe

n int⸗
kote mi⸗
ſncoss
leinf
ſigian.⸗
nhnn
denms
can mie
i⸗
enn
n

—

alten
honon

ℳ

Sermo

41 reuerentiã gr̃arum actionem 1 amici⸗
tian
J eis obediendo.qꝛ ad hoc inducuut pᷣ⸗

onoꝛem? g' eos cis obſequẽdo

t

Sbeun ſcripture.inſtinci?ꝰ naturce. exẽ⸗

plum bonoꝝ. toꝛmẽtum malo

oꝛm SAno
BZmum nob is pᷣcipitur Exo.xx.Monoꝛa
bP

patrẽ tuum ⁊ matreʒ tuam. Et Colocẽ.

tij. Filij obedite ꝑentibꝰ veſtris. Inſti⸗

ctus nature etiã monet nos eos honoꝛa
re:qꝛ.ſ.inſtinctu nature omnia monẽtur
honoꝛare illum a quo beneficia ſuſcepe

runt.ſicut pʒ de elephãte qui hberatus
a fouea obedit liberatoꝛi ⁊ domeſticꝰ ef
ficitur. A

Quia gea pentibus poſt deũ ma
ioꝛa bñſicia ſuſcepimus:merito ipᷣos pꝰ

deum pᷣ ceteris honoꝛare ⁊ reuereri dẽ⸗

mus. Ab ipᷣis em̃ habuimus eſſe.nutri⸗
mẽtum.⁊ documẽtum.Et iõ ſicut cõiter

onm nes rami ar boꝛum inclinantur ⁊ pẽ

dunt vſus radiceʒ ⁊ marime quãdo ſũt
fructibus onerati ſicut vᷣſus ſuum oꝛigi
nale pncipium a quo hñt eſſe nutrimẽ⸗

tum ⁊ ſuſtẽtamẽtum. ſic ⁊ nos ad radi⸗

ces noſtras.ſcilicʒ ad ꝑentes noſtros a

gquibus ſumꝰ viuimus ⁊ nutrimur debe
mus ꝑ reuerentiã inclinari. 1 ꝑ honoꝛẽ

⁊ obedientiã famulari: teſte Apło. RBo.
xj. Non tu radiceʒ poꝛtas ſʒ radix te.Et
iõ iuxta vſa. dictum. lH.c. Attendite ad
petrã a qua exciſi eſtis Artẽdite igit᷑ ad
abꝛahã pr̃em veſtruʒ ⁊ ad ſarram q̃ pe⸗
pit vos.Et xpᷣus iudeis dicẽtibus ſe eſſe
filios abꝛahe dixit Si filij abꝛahe eſtis
oꝑa abꝛahe facit

maxime exẽplum thobie patrẽ hono⸗
rantis. Exẽ plum heſter mardocheum
auunculuʒ venerâtis. Exẽ plũ etiã decij
ob honoꝛẽ prĩ̃num dyadema imꝑij refu
tantis.Teſie em̃ valerio vũ deciꝰſilium
ſuũ deciũ voluit imꝑiali dyademate iſi⸗
gnire: renuit ſiliꝰ dicẽs Timeo em̃ qꝙ ſi

ni dare patrẽ.Ad idẽ induẽ nos toꝛmẽ⸗
tum maloꝝ. qꝛ.ſ.qui nõ honoꝛãt pentes
puniũtur hic ⁊ in alio mũdo.ſicut ꝑ inł
ta exẽpla patere põt.Et ꝓpterea dicitur
Deut. xxj. Filius ꝓternus qͥ pri ⁊ matri

R dum pentes inducur eos exẽpla bonoꝝ

*D uſal. M⸗

XxXVIII

obedire noluerit iubet᷑ lapidari.gcum
reuerẽtia ſunt honoꝛãdi Secudo cũ di⸗

ligentia ſunt educdi.ſ.ſi indi guerit. h-
docet natura arboꝝ vbi videm? ꝙ rami
qui ↄtinuo humoꝛẽ hauriũt a radice in

foui hyeme vidẽtes radicẽ indigere ite
rum hũoꝛem ſuũ ad radicẽ mutũt ⁊ ne
radix indigeat hũoꝛẽ ꝓpᷣuz a folia tunc
dimittũt.ĩ qͥ bꝰdocemur a natura ꝙ nos
qui a radice.i.a ꝑẽtibus humoꝛẽ boneꝝ
tꝑalium recepimus ⁊ ipᷣos tali humoꝛe
multotiens depauꝑauimꝰ dẽ mus vice

recipꝛoca qñ inſtat yems altꝰ aduerſita
tis ⁊ indigẽtie humoꝛẽ noſtrũ ꝓ ipᷣis nu
triendis trãſmittere eis ⁊ folijs bonoꝛũ

tꝑaliuʒ nos pᷣuare Et hp̃cipitur.).Thi
V. Diſcat vidua domũ ſuã regere ⁊ mu⸗
tuã vicemn reddere ꝑentibus. Quod be⸗

ne ĩnuit ceteris omiſſis q̃ in cruce pen⸗

dens de matre ſolũmodo curam gemſt.
nde Criſoſtomus ſuꝑ Johãnem. xix.
ꝙ in hoc vſq; ad vltima reſpirationẽ do
cuit nos pentes honoꝛare ⁊ eis bona ꝓ
curare ⁊ facere.qꝛ quãto quis ẽ ꝓpiqui⸗
oꝛ tãto fit de eo cura maioꝛ Et petrus ra
uanẽſis in quodazʒ ſermone Amoue in⸗
quit a ſole radiũ et non lucet.a fonte ri⸗
uulũ a areſcit. a radice ramũ ⁊ ſiccat᷑.a

coꝛꝑe membꝛũ ⁊ putreſcit.ſic inquit eſt

de filio qui a pentum deuotione fuerit

ſeꝑatus.ergo cum diligẽtia ſunt educã⸗

di Eertio dico ꝙ parentes cũ patiẽtia

ſunt tolerandi. qͥa ſcilicet et parentum
moꝛes defectiuos et actus et ſermones

coꝛrectioneſq; debemus ſuſtinere et ſup

poꝛtare et in patientia tolerare. Rnde
Seneca.xxx.epiſtola.Surdum parenti
bus te pꝛeſta bono ammo.mala pꝛecan
tur. ⁊ ſi vis eſſe felix oꝛa deos netibi qͥd
ho:um eueniat que imploꝛant. Patet

igitur quomodo ſe debent haberc filij
ad parentes qꝛ.ſ.de bent eos honoꝛare
imꝑatoꝛ efficiar deſiſtã eſſe fili?ꝰ Maluit
em̃ refutare honoꝛẽ imꝑialẽ qᷓ obliunio⸗

fouere nutrire ⁊ patienter talerare F
Eertioa pncipalt hẽmus pr̃em ſpũalẽ
P curã 1 2ſeruatõem cui dẽmus obecdiẽ

tiam 1 beniuolẽtiã ⁊ honoꝛeʒ ⁊ merito

nã ipᷣe ꝓ nobᷣ tenet᷑ reddere rõeʒ tenet᷑

iſtruere ꝑ ĩfoꝛmatõeʒ. tenet᷑ nos fouere
p cõpaſſionem. De ialibus patribꝰpõt
be „ . —

—

2N B

Sor,

erponi illud Gene. xlvij. Paſtoꝛes oui⸗
um ſumus ⁊ nos ⁊ patres noſtri Iſte pr
vdebet eſſe ſicut helias dequo dicit heli
ſeus. iiij. Reg.xj.Currus iirael 4K auriga
eiꝰ vt ſcʒ ſit currus ſuppoꝛtans ſuauiter
pebilitates infirmoꝛum: 1 auriga pun⸗
gens viriliter negligẽtias accidioſoꝛuʒ
SYſte debʒ eſſe archa domini in qua fue
rüyüt vga tabule: ⁊ mãna Ita in pᷣlato de
bet eſſe vᷣga coꝛrectõis.tabule infoꝛma
tionis. mãna ↄſolationis. Ande Augu⸗
ſinus. Coꝛripiat inquietos. conſoletur
puſillanimes. ſuſtineat ifirnos.patiẽs
ſit ad oẽs. Iſte non ſolum debz habere
faciem leonis auſteritatem:ſed facieʒ
homis ꝑ manſuetudinẽ ⁊ pietateʒ. Sit
columna nõ ſolum ignis ꝑ actiuitatem

ſuauitatem ꝓtectionis Ande Ber
ſuꝑ Caãti. Diſcite ubditoꝝ mres vos eẽ
debere non dominos.ſtudete magis a⸗
mari ꝙ metui. Etem̃ ſi interdum ſeueri
tate opus eſt paterna non iyrannica ſit
matres fouendo.patres coꝛripiẽdo vos
exhibeatis. ſuſpẽdue verbera. ꝓducite
vbera.pectoꝛa lacte pingueſcant.nõ ci⸗
Aantum ad tertium in quo voce⸗
mfur imitari xpᷣm in patientie bo
mitate ob pꝛobꝛia tolerãdo.ibi ⁊vos in⸗
honoꝛaſtis me. Eſt notãduz ꝙ tria ſunt
genera hominum deum inhonoꝛãtiuzʒ
77 Ebumi ſunt denegantes eius diuini⸗
tarce m: ibi vt ydolatre .

Mche⸗

¶ Secundi ſunt negates eius humani⸗

mi evia ſr tatem abi vt heretici
vera ((Terrij lunt negantes eius ſanctitatẽ.
Sen wivt Vpocrire

Dico pᷣmo ꝙ illi qui deum inhono
nixatẽ De talibus dicit xpᷣs Deut.xxxij
E Zöi me ꝓuocauerunt in eo qui non erat
deus ego ꝓuocabo eos in eo qui non
ecet populus in gete ſtulta irritabo eos
generatio em puerſa eſt ⁊ infideles filij
(Tirca banc materiam ydolatrie viden
dum eſt mo de motiuo a delantam
E 4

„ .

—

HBecundo morꝛaliter quo ad

He eadẽ dñ̃ica de euangelio
cendum ꝙ pmum motiuuʒz ad vdolatri

am fuit amoꝛ deoꝛdinatus cuiuſdam pa
tris carnalis ad filium ſuuʒ. qui iam de⸗

exuſtionis: ſed etia m columna nubis ꝑ
5

functo vltra rõis mẽſurã dolens excogi

tauit moduz quomodo tantũ doloꝛẽ de
linire valeret. Et accercito ſculptoꝛe fe
cit effigiari filium ſuũ vt queʒ veraciter
habere non poſſet ſalteʒ apparẽter ha
beret. Sicut em dicit Ariſto.in poet
u anarufaiſter daleerarin in re
tione.Et ᷣm Augꝰ?. Nuuſquiſq; pꝛo deo

pñta

colit quod ſũme diligit.Et ideo ex deoꝛ

dinata dilectiõe ad filium cepit talis pr
fatuus colere ymaginẽ filij tanqᷓ deum
Et inter ſeruos ſuos qui ſibi contradice
re non audebant legeʒ ſtatuit de ſolẽni
tatibus ⁊ ſacriſicijs fiendis eidem. Aſtã

ſtoꝛiã narr at fulgentius micrologio

m libꝛo pmo in pncipio. Et alexader

neqꝙ in ſcintillario poeſis.ca.).dicentes
ꝓfuit in egipto vir ditiſſimus nomine

ſirophanes.hic habuit filium vnigeni⸗

tuin quem immoderate viligebat. Con
tigit filium moꝛi. cuius ſimulacrum pa⸗
ter pᷣ nimio dilectionis affectu ſedibus
ſuis ↄſtituit.duʒ triſtis queſiuit remedi
um ſeminariuz potius doloꝛis inuentt.
deniq; ſimulacrum illud ydolum dictũ
eſt quod nos doloꝛis ſpeciem dicimus.
Familia igitur ſirophanis in adulatio
nem domini floꝛes ydolo offerebant co
ronas plectebant.odoꝛamenta ſuccen⸗

debant. Rei etiam ad ſimulacrum fugi
entes veniam ſunt adepti. Aeneratiq;
ſunt illud timoꝛis potius affectu q́; amo

ris. Magiſter etiam hyſtoꝛiarum nar⸗
rat aliam hyſtoꝛiam de oꝛtu ydoloꝛum
ſuper Geñ.in.xj.capi. Hicit emʒ ꝙ i⸗

Priae y raut ſunt ydolatre qui negant eius diui

nus rex aſſirioꝛum qui ediſicauit cimita
tem quam noinine ſuo appellari voluit
niniuem moꝛtuo Belo patre ſuo in ſola
cium doloꝛis ymaginem patris fecit ſi⸗

bi Cui adhibuit tancam reuerentiam:

vt quibuſuibʒ reis qui ad eam confuge⸗

rent parceret. pꝛopier quod ceperũt ho
mines illi ſimulacro honoꝛes dimnos

im pẽdere.⁊ huiuſmodi exemplo multi
caris ſuis moꝛtuis ymagines dedicaue

iuni genera TdoloꝛuQuo ad pmuʒ di ru Et ſic ꝓceſſu tꝑis deuenerunt ad ta⸗
MM ⸗=’ð s

õ

zam amet
hominü
Dlg barun
dainc⸗
ip
Uuun
neprt
matenert
his oz n
louittr

4
pinugen?
Umnernin

ſed irinie
ſbus itate
Iſiatusn
Nerarc
vdeſon
cecäͤtrn
Detalt
tus vo
ſtrymyi.
chimera
gaclbe
Pionturnr
Fererrr
ſgnocatü
Lontrats
lusſibicr
ice Am
woctaror
nigzer
lonts de
1auri ſi
hocelty
glarlqr.
Epbev
ftareann
Uorat4
huſchſen
ſoum ho
Nhnipo
Gechan
cMiräͤſcs
Aengk

M

r
nuſimg
auliande
enseret

iolnie

glotmeſ⸗
wtcler
Pnderh
Nnnpotin
wrinſchin
pod
oe
birtals
Anicdan

Onrecde .

t deſolii
iden Pi
naloge
Wenes
us nontne
un Migen⸗
geherln
ulaungs
n ſelbe
ſiuitrnel
mslntent
lunn dici
1 dfrimus,
1oblari⸗
lcbant ℳ
n heceſ⸗
nmniugt
Aenerin
cctuchan

Maruuned

ſegoun

eutg, UOH

eauit unt
lan wob
lon
otauſe
Geitunm:
n contuge⸗
apenith⸗
o aino
lo nulti
Nedican

1
„Af

Sermo

tam amẽtig quod qdẽ colebãâtymagĩes
hominũ Alij lunã. Alij ſolẽ. Ali iouem

Alij ſaturnũ ⁊c̃. Qui ſaturnꝰ vt fingunt
poete tres habuit filios.videlʒ iouẽ.ne
ptunũ.a plutonẽ. Jupiter aũt regnat in

celo neptunꝰ in mari.pluto in inferno.
AUñ tales hñtur vᷣſus Jupiter aſtra.fre
tum neptunus.tartara pluto. Regna pp

na tenẽt tres tria quiſq; ſuũ Ex om̃ibus
his pʒ vñ venit ydolatria Quo ad ſcðᷣʒ

moꝛaliter in quo vidẽdum ẽ quot ſũt ge

—

nera vdoloꝛũ ẽ notãduʒ bꝛeuiter quo ad

p̃ſens ꝙ ſicut ex ſacra ſcriptura pzʒ inue
mꝰ quattuoꝛ gnña ydoloꝛũ HQuon

pmũ gen? ẽ ydolũ ypocritax.qꝛ ſiẽ ydo
um extri ſacob gte homis viuẽtis
ſed ĩtrinſecꝰcoꝛde carʒ ⁊ oĩbꝰꝑtibꝰſpũa

libus.ita tales vidẽtur viuere vita gr̃e.x
tñ intus moꝛtui ſũt ꝑ petm̃ in coꝛde Hij

plernmq; lapſos dãnant ⁊ iudicãt ſine
ↄpaſſione. vt eo iuſtioꝛes ⁊ mundioꝛes

eredãtur quo in reos ſenioꝛes monſtrãt᷑
De talibꝰ bene dicit bꝛũs ieronimꝰ? In

tus vo ⁊ foꝛis totus ãbitꝰypocrite mon

ſtrumvidet᷑ velut quedã beſtia ↄpacta q̃ᷓ

chimera vocat᷑ Et qꝛ tales in ſtatibus ⁊
gradibꝰeccłiaſticis ſepiſſime ⁊ q̃ſi ſꝑ re

piuntur merito ↄquerit᷑ dñs ꝑ ꝓphetaʒ
Zere.xxxj. Poſuerũt ydola domo in qᷓ

inuocatũ eſt nomẽ meũ ⁊ polluerunt eã
Contra tales in religione exñtes.qui hĩ
tus ſi bi credũt ſanctitatẽ eẽ dicitur me⸗

trice Umpla coꝛona nimis magna veſt;

tocca rotunda.Ilõ faciũt monachũ.ſed
mẽs a crimiĩe mũda(Scoᷣm gen? vdolon
ðꝛ ydolũ ↄcupiſcẽiie ⁊ pecũiarie ↄgrega

tionis de quo ðꝛ Oſee.viij. Argẽtũ ſuuʒ
⁊ aurũ ſuũ fecerũt ſibi ydolavt interirẽt

Hoc eſt ydolum mãmone quod adoꝛãt

guari.qꝛ anaricia eſt ydoloꝛum ſeruitus

Ephe.v.gloſa ibidẽ Illum auarũ ſigni

ficat cuius nũmus deus ẽ Talis nümnʒz

adoꝛat ⁊ colit vt deũ. diligit em nũmũ
pluſq ſe ſiẽ xpᷣianus debʒ diligere deuz
