Gb470
author: Petrus de Orbellis

— —

X.

N12511923155 021

UIIINIVIIIIIIAIII 2—

UB Tübingen

Sermones hortulicõſciẽtie Fratris pe⸗
tri Dorbelli.ſuꝑ epiſtolas quadrageſime

.
. . * „*
2*
.
. „

Alphabetica
Incipit regiſtrũ in quadrageſima⸗ Angeli gaudent de conuerſione pecca⸗
le hoꝛtuli cõſciẽtie ſuper epiſtolas qua toꝛis ſermone.xlvij.X. .

Vyrageſime.Et pꝛimo de littera A. monda eſt terra gradu infimo ſermo
1 , Bſtinẽ tia defẽgit Auaricia eſt maiꝰpeccatũ pctõ ade.iu⸗
enitentẽ a ſtimulis libidiᷣum. de. luciferi.ſermone.uij.R.

ſermone.xj.A. Auaricia ẽ deteſtãda ſermone. x. R.
Vbſtinere dẽma tribꝰ.ſ.xij. O. P. Q. Auariciã condẽnant tres libꝛi autẽtici

Accidia pꝛouenit ex duobus ſermone.
Adam fuit indutus quattuoꝛ virtutibꝰ
ſermone pꝛimo. Dhp.
Adulteriũ quid eſt ſer.xxiiij.Z. ꝑ totũ
Adulterij magnitudo cognoſcitur per
hec ſermone eodẽ.v.
Adulteriũ q̃ttuoꝛ mala fac̃.ſer.xxxj.R.
Adulterãdo cõiugat vel ſacerdos foꝛ⸗
nicando quis illoꝛũ grauius peccat ſer
mone eodem. .
Adulatio decipit hominẽ ideo non eſt
appetenda ſermone.xxviij.S.
Adulatoꝛes dicuntur canes.ſer.xxij.ꝗJ.
Adulationis cã ẽ cupiditas ſᷣ.xxxuj.ʒ.
ulatoꝛes ſunt ſacerdotes infernales
ſunt falſi teſtes.ſũt coci infernales.ſũt

hoꝛologiũ infernale ſermõe eodem. A.

Adulatoꝛũ pericula ſermone eodeʒ. B.
Adulatoꝛes ſuſtinẽtes ⁊ nõ redarguen
tes grauiter peccãt.ibidẽ · Cc.
Adulatoꝛũ pena duplex ſermõe eoð.d
Altercatio ſiue luuigiũ inter diabolũ et
humanã naturã coꝛã deo quis illoꝝ de
beat redimi ſermone.hj.E.
Ambitio vtrum ſit peccatum.⁊ pꝛobat᷑
Kug ſermone. xxij.poſt. VY.
mbitio multa crimina inducit.ſancti
eam fugerũt ſermone eodẽ.A. B.
Ambitio triplici pena punitur ſermõe
eodem poſt. B.
Aduocati.iudices.⁊ pꝛelati.debẽt caue

re a muneribus pꝛopter quattuoꝛ ſpᷣmo⸗

ne.xx viij..
Anmima oꝛnatur virtutibꝰ ſermone.ij.A
Eſt ſicut paradiſus ibidẽ.x.x.ʒ.
Aĩam ſuã odit pctõꝛ ſermone.v.Il.
Aia inũdata a peccato cuſtodit᷑ per do
na ſpirituilãcti ſermone.xj.poſt.C.
Anima hominis eſt multũ nobilis pꝛo
ter tria ſermone.xxviij.Il

*

ſermone. xj.ʒ.
Auaricia ſuos amatoꝛes mi ttit ad ſe⸗
ulcrũ ſermone.xix.k. vſq;.L.
uaricia excecat mundanos ſermone.
xxiiij. Y.
Auaricia e ſt deteſtãda pꝛopter hec ſer
mone. xxv. Il.
Auaricia impedit confeſſionem ſermo
ne.xxviij.ante.F.
Auaricia mercatoꝛũ eſt redarguẽda p⸗
ter hec ibidem. D.
uaricia eſt fugiẽda toto poſſe ſermo⸗
ne.xxxj.H.per totum. D
Auaricia eſt quoddam idolum ſermo⸗
ne.xxxviij.poſt.H. SS
Auaricie ſtudentes incurrũt octo male
dictiones ſermone.xxxj. J.
Auari ſũt maledicti ſermone.x.cX.
Auarus eſt iniquus in deũ ⁊ in ꝓximũ.
ſermone.xij.poſt. P. J
Auarus eſt iniquus in ſeipᷣm.eſt idola
tra ſermone.xiij.ʒ.per totum. .
Auarus maioꝛem reuerẽtiã exhibet nũ

mo ẽ deo ſermone. xv. ·
Auarus terrenis occupatus vix ſalua⸗
bitur ſermone. xx vuj. G.
Auarus quantum poteſt ſibijpſi eſt no
ciuus.currit ad infernũ ſᷣmõe.xxxix.R.
Auari deteſtandi ſunt ꝓpter multa ecx
empla ſermone.xvj.D. MMl
Auari atq; vſurarij faciunt contra tri⸗
plicem legem.nature.ſcripte.⁊ euange
lice ſermone.xxxiij.ʒ.cũ ſequẽtibꝰ
Auari ⁊ vſurarij ſunt peioꝛes iuda ſer
mone. lj.
Auari ſunt ſimiles aranee.vulpibus.⁊
lupis ſermone.xxx.C
uari ſemper ſunt in timoꝛe et doloꝛe:
ſed finaluer a domino percutiũtur ful⸗
nine maledictionis ſermone.xxxvuj. V
per totum. .
8 1;

Auari multas inueniunt excuſ. ationes
Hᷣmone. xxxix. poſt RR.
Arcꝰ dinc potentie. ſᷣmone. j. B.

Artẽ deo ſeruiendi:bene viuendi: pec⸗

cata cauẽdi.nullꝰ addiſcit.ſer.xlvij.l
. ¶ Sequitur de littera B.

Aculus triplexſu⸗

mone.xxxiiij. R. S. Z.
Baptiſmus in quibus fuit ſiguratus.
ſermone.iiij.C.
Baptiſmus excedit circunciſionem i in
multis.ſermone ibidem.

Baptiſmꝰ ꝙ ſit ſũme efficacie batet ex

multis. ibidem poſt. d.
Beati bibũt vinũ optimũ eterne cõſ. ola
tionis ⁊ iocunditatis.ſᷣmone.vij.D.
Beatitudo eſt triplex.ſᷣmone.viij. S.
Beatitudinem vtrum homo poſſi ircon⸗
ſequi.ſermone.ix.
Beatioꝛ vnus homo alio vtru eit⸗ e pol⸗ .
ſit. ᷣmonc. xj. E.
Beatus in hac vita vtrum alia nis eſſe
We it. ᷣmone.xij. l.

eatitudo hominis vtrum conſi ſtat ĩ i

aliquo creato.ſᷣmone.xv..
Beati habent maximã iocunditatem ĩ
loꝛia. ᷣmone.xvuj . O.
Beati habent ſe anitatem: ĩmoꝛtalitateʒ
2 ſecuritatem.ᷣmone.xxiij.A.
Beatitudinem vtrum om̃s deſiderant.
ſe ermone. xxiiij. E.
Beatitudinẽ aliqͥ dicũt eſſe ĩ ĩ honoꝛibꝰ.
alij in diuitijs. alij in delitis. ibidem
oſt. E. per totumn.
Zeatitudo fuit figurata ĩ gloꝛia domꝰ?
ſalomonis.ſᷣmone᷑.xxvj. Aa.
Beatoꝛ coꝛꝑa erũt lucidiſſia ãnatoꝛ
vero ĩ oppoſitũ.ſᷣmo.xxvij. R.
Beatitudinem nũq; habebunt quattu⸗
oꝛ genera hoĩm.vᷣmone.xxviij. poſt. O
Beatitudinem qui vult habere tria de
bet facere.ſᷣmone.xxix.C.
Keatttnann; deſiderare debemus pꝛo
ter tria.ᷣmone.xxx. B.

ra dei viſione.ibidem.
Bearuuainem deſiderantes debent in

Zabula

per quem debemꝰ appodiari.ſer

bono perſeuera re.ſᷣmone.xxxj.L.
Beati in via pꝛobantur in ſtatu gratie
ſermone.xxxiij. M.
3 eatitudinis pulcritudo nunẽᷓ diffoꝛ⸗
PBanhn ihidem poſt. M.
itudo eſt appetenda.care vẽdit᷑ et
care emitur.ſᷣmonce.xxxv. d.
Ad beatitudinẽ venire cupiẽtes debẽt
hĩr̃e ↄditões q̃ ĩ puero reꝑiũt᷑.ſer.xl. B.

Beatitudo cele ſtis ⁊ ſãctoꝛũ illumina

tur quadruꝑlici lumine.ſᷣmo.xhj.A.

BGBtificans aĩaʒ actus triplex·. ſermoue
xlvij.poſt. VY. per torum.

Beati in pria qͥd vidẽt.ſᷣmo.xxvj. a. .

Benignitas dei in tribus apparet. ſer⸗

mone. xliij. P.
Beneficium creationis ſ. emper eſt me
moꝛie tenendum.ſᷣmone.x.D.
Bonũ inceptum non eſt dimittendum
pꝛopter impulſũ tẽptatõis.pᷣmo.x.M.
Bonum triplex debemus tenere.ſermo
ne.xij.L. M. II. J
Bonum creationis ſemper tenendũ eſt
in coꝛde.ſermone.xv. O.
Bonoꝛũ tria ſũt genera. infima. media.
et ſũma.ſermone.xx.D.

Bonũ facere non dimitrant exiſtentes

in pctõ moꝛtali.ſᷣmo.xxix.poſt. F.
Blaſphemia eſt deteſtanda pꝛopter qt
tuoꝛ.ſermone.xxxj.G.
Blaſphemandus non ſanguis rpi .
ſermone.xlviij. O.

¶ (Sequitur de littcra.C.

Anum quattuor

ſüt genera. ſᷣmo.xxij.poſt. S.
Caritas tplex.ſer.iiij. M. cũ ſeqntibꝰ.
Caritas ad hoc ꝙ ſit ſufficiẽs ad deũ ⁊
ad ꝓximũ tria reqͥrunt᷑. bᷣmo. xij. H.
Carias comparatur igni pꝛopter mul⸗
ta.ſermoue.xv. A.
Caritas ſiue etiaʒ dilectio põt manike⸗
ſtari per quattuoꝛ.ſᷣmo.xviij.l.
Ex caritate quattuoꝛ ſi unt diligẽda.i. er⸗
mone ibidem poſt. II.

Caritatem ii habet omnia habet. ſer
eatitudo oꝛiginaliter conſiſtit i in cla⸗

mone. xviij.
Caritatẽ hũt qͥdã canũ.q̃dã bubonũ. 4
dain coꝛuoꝛum.ſᷣmo.xx..ꝑ totum.

+—, – — — — rCrf — — — —

Alphabetica

Charitas in vis poteſt conſiderari tri⸗
pliciter ſermone.xxvj. A&

Charitas perditur per petm̃:et pbatur
tripliciter.ibidẽ poſt. &

Charitsas dicitur finis tripliciter. ihidẽ

S.cum ſequentibus.
Charitatis maximũ ſignũ eſt laboꝛare
ſalute ꝓximi ᷣmõe.xxvij.H. vſq;. k.
haritas quinq; facit in nobis.ſe. ermo⸗
ne.xxxiiij.Q.per totũ.

Charitas veſtit.oꝛnat.armat. defẽdit.

mũdat hoĩem ſermone.xxxvji.R
Charitatis ramũ debemus poꝛtare ſer
mone.xl vj. PF
Charitas fecit moꝛi chꝛiſtũ:⁊ hec cha⸗
ritas fuit gratioſa ſer.xl viij. Aꝑ totũ.
Chariſſimos nos faciunt deo tria ᷣmo⸗
ne.xxj.A& ⅞
Carminatoꝛes ſequũtur vitam diaboli
cam ſermone.xxvj.poſt.Z
Caſtitas eſt du Efrept intrinſeca ⁊ extrin
ſeca ſermone.x viij. Y

Caſtitatis vtilitas ẽ multiplex i in pꝛeſẽ

ti ⁊ in futuro.ibidẽ.R

Ad caſtitatẽ monẽt exẽpla. ibidẽ pꝰ. R

Captiuitas duplex ſᷣmõe.xlix.A·
Cibũ triplicẽ deus pꝛeparauit bomini.
ſermone.l.poſt. Q
Contritio quid ẽ ſermone.j. F
Cõtritionẽ qͥdã nõ hñt ſermone.j.k
Cõtritio duplex ẽ ſermone.ij.

Contritio ceteris eſt efficatioꝛ ideo de⸗

bet pꝛecedere ſermone.ij.R.S.
Contritio non ẽ contẽnenda ꝓpt ama⸗
ritudinẽ ſermone.iiij.

Cõtritionẽ ſũme eſſe neceſſ⸗ ariã pꝛoba⸗

tur per quattuoꝛ ſermone.xiij.

Contritio debet eſſe de pꝛopꝛijs pecca⸗

tis ſermone.xvij.poſt. S

Contritionis lachꝛyme habẽt tres pꝛo⸗

pꝛietates.ibidem.
Cõtritionis doloꝛ debet eſſe maximus
pꝛopter tria ibidẽ·v
Contritionis vnguentũ s ð fit ex qͥbꝰ
herbis.ſermone. xxxiij.
Contritio eſt neceſſaria ad ſalutẽ: ꝓba
tur exẽplis 7 rationibus ſer.xl.d
Contritio in peccatoꝛe ẽ multũ neceſſa
ria et vtilis ſermone.xlij.N

Konkeſſie o fit tripliciter ſermone. j. X
Confeſſionem eſſe neceſſariã oſtend unt

naturalia ſermone.ij.C

Confeſſio ẽ cito faciẽda ſermõe.iiij.R.
Confeſſio debet eſſe munda et integra.
ſermone.viij.poſt.P
Eonfiteri an liceat laico in neceſſitate.
Ibidem.
Confeſſio eſt ſũme neceſſ aria ꝓ pt hec.
ſermone. xx. V
Confeſſio eijcit demoniũ ſer.xxij.yꝰ
Cõfeſſio debet eẽverecũda ſermõe.xxij
F.per totum.
Confeſſio eſt dei honoꝛatiua ſermone
xxiij.p
Löfeſtio demonem fugat. coꝛ illumĩat.
ſermone. xxiiij. B. c

Confeſſio integra ſeptem debet habere

ſermone.xxix.k

,Aonſfiteri per nunciũvtrum quis poſſit

ibidem poſt. k.
Confitentur quattuoꝛ genera hominũ
quoꝛũ ↄfeſſio nõ valet ſer.xxviij
Confe ſſiovt ſitvtilis debet habere tria
ſermone.xxx.poſt. B

Confeſſio lauat animãa macula ſpũali

ſermone. xxxiij. S.
Confeſſionem eſſe neceſſariam ad ſalu
tem oſtendũt multa ſermõe.xxxiiij..
Konßtenam eſt frequenter ꝓpter tria
ſermonc. xxvj. poſt. p

Confeſſionẽ differre vſq; ad annu ? pe⸗

riculoſum.ibidem.
Confeſſio reddit hominem letum bmo
ne.xl. &.

Ad confeſſionem tarde non eſt venien

dum. Quidam tamen ſe excuſant quo⸗
rum excuſatio eſt inutilis ã̃ iytũ ad vtrã⸗
partẽ ſermone.xl. F.
ôfeſſio debet eẽ feſtina quia differt
ſeipᷣm non diligit. ſermõe. xlij. B
Confeſſio debet eſſe humilis.verecũda
lachꝛymabilis.ibidẽ.l. M
Cõfeſſio debet eſſe Peopta ⁊T obediẽs ſᷣ⸗
mone. xliij. &½

Conſiſtoꝛiũ de redẽptione generis bu⸗-⸗

mani ſermone.xlj.E
Conſiſtoꝛiũ ꝑ pilatũ conuocatũ ad epe⸗

nandũ de moꝛte xpᷣi.ibidẽ.

a iij

Tabula

Cõſcia moꝛit᷑ moꝛte actuał culpe.tꝑał
pene:⁊ moꝛte gehennalis flamme.ſer⸗
mone. ij. U. vſ q;. D èM
Cõſcĩa nr̃a hʒ qttuoꝛ magnos actꝰ.ẽ eĩ
accuſatrix ſue trãſgreſſiõis. reuelatrix
ſue depᷣſſionis ↄſeruatrix bone poſſeſſi
onis.vidicatrix facte ꝓfeſſionis ſᷣ.xl.a
Confidere debet penitẽs ꝙ regnũ celo⸗
rum dabitur ei ſermone.xvij.E
Cõfidere debemꝰ in domino ꝓpter tria
Confidũt multi in diuitijs ᷣmõexx.Z
Confidẽtia no ſtra de deo ne in nob fru⸗
ſtretur debet habere ſeptẽ ſer. xxvij..
Cõfidẽtibꝰĩ dño ñ cofuſio t᷑płr v.xlij..·
Confidere dẽmꝰ ĩdno.⁊ ne hec cõfiden

tia fruſtretur requirũt᷑ qnq; ſer.xlij. O

Creationis bonũ ſpꝑ eſt ĩ mẽoꝛia haben
dum ſermone. xv. 2⸗
Credere dẽmꝰxpᷣo/ ꝓpt᷑ tria ſmõe.xvj B
Cogitatio duplex:ſubita et deliberata.
ſermone.xxxix. l
Cogitatio deliberata reſpicit futura et
pꝛeterita.ibidẽ poſt.C
Togitationis delibenare qdruplex vti⸗

litas.ibidem. &u-

Cogitationes male coꝛ inquinãt.cathe

nã infernalẽ parãt.domũ diaboli oꝛdi⸗
nant:faciunt infernũ.ſer.xxiiij.C. ⁊c.
Cogitatiões male vñ hñt oꝛtũ.ibið.A
Ad cogitãdũ malũ quare homo eſt pꝛo
nioꝛ.ibidẽ poſt.1· .
Cogitatões male per qͥnq; expellũtur.
ſermone eodem. X
Coꝛrectio quid ẽ ſermone.xxvij.l⸗
Nõ coꝛrigẽtes delinquẽtes magnũ pec
catũ cõmittũt.ibidẽ.
¶ Sequitur de littera. D
Amnatorũ penaẽ

terribilis ꝓpter hec ſᷣmõe.xvj ½

Dãnatoꝛũ tria fercula et tria muſicalia

hoꝛribiliſſima ſermone.xvij.X. V

Damnati ĩ inferno male hoſpitabũtur

ꝓpter qnq; ſermone.xxiiij.L.M. Il.
Dãnati habẽt penã dãni ⁊ penã ſenſus
ſermone. xxvij · P

Dãnatoꝛũ pena an ſit maioꝛ pena demo
num ſermone.xxxiij.F

Dãnati multi maioꝛẽ penã obtinebunt

ï diues epulo ſermone. xl. J.
Deus dedit nobis tria bona..iij.pꝰ. V.

Deus fecit volũtatẽ noſtrã ibidem. A.

Deig eſt diligẽdus ſermone.v.vV
Deus ẽ timẽdus ratione ſue dilectiõis
cognitionis ⁊ cõminatõis ſᷣmõe.xxj.F
De ſi ſcit aliqnẽ dãnãdũ an neceſſario
dãnabitur.ſermone.xxxiij.L
Deẽ regratiãdꝰde bñſicio creatõis.ex
pectatõis ⁊ ↄ̃uatõis ſᷣ. xl.Z.ꝑ totum.
De derelinqᷣt tript pᷣmone.xliij.S
Deũ hõꝛare dẽmꝰcoꝛð.oꝛe.oꝑe.ibið.P
Deũ nõ honoꝛãt tria gña hoĩʒ.ſ.xxx.G
De deo ⁊ mũdo eſt ſicut fuit de ioſepꝑh
Tiacob pr̃e ſuo ſermõe.xlvij.poſt
Deſiderium eſt triplex ſermone.vj.A
Demones nitũtur indies aĩaʒ decipere
maxime in moꝛtis articulo ⁊ hoc ꝓpter
tria ſermone.xxx.CH
Demones boĩb?infirmis in agone poſi
tis nitũtur ſalutẽ impedire per quinq;
temptationes ſermone eodẽ?. g
Demones deſignantur ꝑ volucres ꝓp
tria ſermone.xliij.S?-⸗
Demoniñ triplicẽ debemus vitare ſer⸗
mone.xxxv.745· —
Detractio quid qͥd eſt ſermone.xxj.O.
Et ſermone.xxxiij.KEc.—·

Detrahũt mũdani veris penitẽtibꝰ. ob

ſtinati pᷣdicatoꝛibꝰ.inobediẽtes ſuperi

ouꝛbus. ſermone. xxj. P. c̃.
Detractoꝛes dicũt᷑ canes.ſᷣmõe.xxij.tp
Detractoꝛes bonã famã denigrãtes ſũt

ſᷣpẽtes ſũt ẽt mõſtruoſi vᷣ.xxiij.x.ꝑ totũ

Detractoꝛ ↄpat᷑ vrſo.poꝛtat gladiũ ĩ lin

gua· pat᷑ muſto ⁊ mulieri pᷣgnãti.ibið
Detrahẽdũ nõ ẽ de ꝓxĩo maxiĩe de ꝑſo
nis iuſtis.ſermone.xxiiij.S
Detractoꝛ ſeipᷣʒ ⁊/ ꝓxĩʒ int᷑ficit.ſ.xxv.G
Derractoꝛes ſũt mali iudices tenent᷑ ad
reſtitutionẽ ſermone eodem poſt.G.
Detractoꝛũ officiũ eſt: qꝛ ĩ curia diabo⸗
li ſũt repatoꝛes ãtiq̃rũ patellarũ.ſũt ve

nefici ſic baſiliſcꝰ.tenẽt officiũ maloꝛũ

iudicũ ſermone.xxxiij. A.cũ ſeq̃ntibus.
Detractoꝛũ crudelitas ẽ maioꝛ oĩ crude
litate quo ad volatilia quo ad quadru

pedia.bidem.X

—

—— — —

—— C ——rrrr9

NV

N — —

Alphabetica

Detractoꝛũ pena.ſermone eodẽ.v
Decipitur homo ꝑ tria ᷣmõe.xxviij. S
Diligere deũ pluſq ꝓximũ vtrũ homo
teneatur ſermone.xij.G

Diligendus eſt deus⁊ hec dilectig tria
facit ſermone.xvj.E
Diligẽdẽ deus coꝛdialit quia hac dile

ctione nihil delectabiliꝰ nihil vtiliꝰnec
iuſtius ſermone.xlj.L¶
Diligere deũ coꝛdialiter vtrũ impediat
Dilectionẽ pꝛoximi.ibidẽ.
Diligẽdus ẽ ꝓximus ſermõe.xvj.E
Diligẽdus eſt pꝛoximꝰetiã malus⁊ ini
micus ꝓpter tria ſermone.xliij.X
Dilectio põt manifeſtari ꝑ q̃ttuoꝛ.⁊ ex
caritate dn ttuoꝛ ſũt diligẽda.ſ.xviij.l.
Diuites diuitijs abutũtur ſer. iij. F
Diuites nõ cognoſcunt deũ nec ſ. eipᷣos
nec pꝛoximũ ſermone.xxxv.E
Dinitie ſũt ↄtẽnẽde ꝓpt᷑ hec.ſ.xij.pꝰP
Diuitie mũdane ſũt laboꝛioſi. e. fallaces
danoſe ſermone. xx. ₰
Ditie nõ ſatiãt aĩaz. xxx. K. circa.finẽ

Ditie ſunt ꝑiculoſe qꝛ circa eas peccat᷑

rplicit᷑:ꝛigr ſũtↄtẽnẽde.ſ.xxxiiij.ʒ.ꝑ to.
Ditie repellũt ſecuritatẽ.ſᷣmõe.xxxv.

Ditie vere ĩ duob cõſiſtũt: vicʒ ĩ wrutũ

opulẽtia ⁊ ĩ dei pñtia.v.xliiij.G.ꝑ totũ
Diabolus eſt ſicut auceps ⁊ ſicut piſca
toꝛ ſermone.ix. Z
Diabolus vtitur quinq; iaculis ad deci
iendũ hoĩem ſermone.xuiij.k
iabolꝰhabuit tres vxoꝛes..eodẽ.L.
Diabolus impeditvolẽtes deo ſ. eruire.
ſermone. xxxj.poſt.
Diabol? volẽs inducere hoĩem ad pec⸗
cãdũ fac̃ ſic coꝛuꝰ nidiſicãs.v.xxxix.X.
Diabolꝰ occupat ſuos die noctuq;. ſer⸗
mone. xl vij. poſt. HH

Diabolus aſſimilatur latronibꝰ⁊ piſca

toꝛi ſer mone. xlix. J. per totũ.
viſcipuli eũtibus in emaus: de quibus
cõfabulabãtur.ſ. ermone. liij 0
diſcretio ẽ ſacriſiciũ deo acceptabile et

homini ſũme neceſſaria quomodo ac

quiritur ſermone.xlij.E per totũ.
doꝛmitio triplex ſermone.ix.C

doctoꝛatuʒ appetere vtrum ſut oinbitio

ſermone. xxij.T

dominiũ dei ſiue eiꝰ indiciũ ẽ ineffugi
bile ⁊ ineuitabile ſermõe.xh. Oꝑ totũ
doloꝛ xpᷣi in cruce fuit mnaximus ꝓpter
hec ſermone.

Sequitur de littera. &
₰ Brietas ẽ deteſta
da ppter hec ſe ermone. xl viij.
Ebꝛietas ẽ latrone crudelioꝛ.ibidẽ.M.
Ab ebꝛietate retrahere debet duplex be
na. IJIbidem poſt.M
Ebꝛioſi perdht hereditatem eternam .
ſermone eodem. N
Eccleſia nõ viuit niſi ĩ ſide. ſer. xviij. 2
Eccleſia dicitur nauis qtũ ad octo. ſe er⸗
mone. xxvj.d.cũ ſequẽtidus.·
Eccleſia regitur a deo.ducitur tribꝰ oꝛ
dinibus remoꝛũ. IJbidẽ p oſt.d
Ad eccłiaʒ dẽmꝰire reta hetoe. . liij. In

In eccleſia militãte ſũt tria genera ho⸗
minũ ſermonc. xxvj, E

Eccleſia dicitur mulier ⁊? cõparat᷑ mu⸗

lieri ꝓpter tria ſermone.xxxj.M. Il.
Eccleſia militans vocatur vitis chꝛiſti
ſermone.xxxj.poſt.M

Eccleſia dei ſiue templũ dicitur anima

noſtra. Ibidẽ poſt.lIl.
Eclipſis quõ facta eſt tẽpoꝛe paſſionis

xp̃i ⁊ opiniones de eadẽ.ſermone.li.C.

Elemoſinã facere docẽt multa..iiij. E
Eleĩaʒ facere docemur a mltꝭ..xxj.M
Elemoſina ðꝛ ſemẽ ꝓpt tria.b.eodẽ. Il
Elemoſina deo placet diabolo diſplicet
ſermone. xxvj. A
Ad idẽ habetur ſ. ermone. xlij. d
Elemoſina multũ pꝛodeſt homini ꝓpt᷑
multa ſermone.xxvj. X
Elẽiam facere inlłta iducũt.5v. .xxxvj. X.
Elemoſina quõ dʒ fieri:ſermõe codẽ.y
Elemoſinã nolentes facere inueniũt ex
cuſationes. IJbidem.Z
Ad elemoſinã faciẽdũ eſt multidlex cã
monens ſe ermone. xlij.· S
Elemoſina multũ pꝛodeſt hominiæ ma
xime quo ad q̃ttuoꝛ ſermone. xlij.pꝰ.D.

Elemoſina erga pꝛoximũ vicitur lorgi

tas ſermone.xvj.l⸗
Ele moſina eſt nenda pꝛopter quinq;
Ibidem, Hper totum.

Elemoſina quõ debet fieri notatur per
magdalenã ſermone.lj.HH
Euchariſtie ſacramentũ letificat. foꝛti
ficat.⁊c̃.ſermone.ix.c.

runtur.ſermone.xxxiiij.RR
Euchariſtiã ſumens debet eſſe mund
ſermone eodem. S
Euchariſtie quinq; effectus pulc erri
mi ſermone.xxx. c.
Euchariſtiã ſumere volens debet pba⸗
re ſeipᷣm.ſ.qte ſit puritatis.coꝛpꝰdñicũ
cyte ſit maieſtatis.debet eſſe nuundus a
carnali delectatione.a terrenoꝛum affe
ctione.a vana cogitatione. c. ſermone
Euchariſtie panis dicitur ſuꝑ oẽs mul
tiplici ratione.ibidẽ.p.
Euchariſtia dicit᷑ panis viuss. eodẽ.
Euchariſtia eſt ſumẽda cũ puritate. ſi⸗
de. reuerẽtia.⁊ timoꝛe.⁊c̃.ᷣmõe eodẽ.R
Euchariſtiã quidã rec Ligidre cũ gladijs
fu ſtibus ſe ermone. h
Euchariſtie ſacramẽtũ ſub duplici ſ pe
cie continetur.ſermone.l.S

tutũ.ibidem.T.

Hoc ẽ em̃.⁊c̃.vtrũ ſit cõueniẽs.ibidẽ. i
In euchar i ſtia qͥt ſũt mirabilia ibið.v

ſermone eodem.Z
Euchariſtie ſacra mentũ quot mois ſu
mitur.ibidem poſt.ʒ
Euchariſtia in Nrebns potuit figurari.
ſermone eodem. A
Euchariſtie ſacramẽto indignus effici
tur qui ſine pꝛeparatione recipit.qui ſi
ne fide accedit: ⁊ qui cũ pꝛopoſito rede
unmdi ad petm̃ ſumit.ſ.eoð.b.c.d.ꝑ totũ
Exaudibiles apud deũ nos reddut tria
ſermone. xv. R.
Excõmunicatio ſiue iuſta ſiue iniuſta ẽ
timenda ſermone.xxiiij.
Excõmunicatio dicit᷑ iniuſta trib⸗ mo⸗
dis ſermone eodem poſt.
Excõ municatio iuſta eſt valde timẽda/
ꝓpter tria.ibidẽ.RR
¶ Sequitur de littera. F

Enchariſtiã ſumere volenti tria requi

Euc hari ſtie ſ acramẽiũ quare fuit inſti

Euchariſtie foꝛma cõſecrationis: vicʒ.

Euchariſtia quot modis vocari poteſt .

Iges vera in tribꝰ
conſiſtit.ſermone.iiij.H. J. R
Fides quattuoꝛ maxima operatur ſer⸗
moꝑe. viij. poſt

mone.xiiij.H

Fides multa bona confert homini ſer⸗

mone. xviij3
Fides facit habere gratiã ſpũſſancti.li⸗

berat a poteſtate diaboli.abſoluit a pec

catis.facit tranſire ad gloꝛiaʒ.ſermone
xxv. H. cũ ſequẽtibus.
Fides aſſimilat᷑ ſcuto ꝓpter hec gura
tur in virga moyſi.⁊ in nube filioꝛũ iſra
el. ſermone.xxv. J.per totũ.
Eides illuminat intellectum. accendit
affectũ.excitat manũ.ſᷣ mone.xxvj.p.⁊c̃

ſidẽ ſuffocant opus diaboli.cupiditas

1c. ibidem poſt. p
Fidẽ poꝛas in coꝛde ⁊ nõ cõſitens oꝛe
vtrũ ſit in via ſalutis fmõe.xxvj.poſt y
Fides eſt pꝛimũ ſacriſiciũ quo immola
mus deo coꝛ ñm.ſe rmone.xxvj/ꝰ
Fides eſt fundamentũ oĩm virtutũ. eſt
ianua per quã intramus ad celũ.⁊c̃.ſer
mone eodẽ. Ope er totui.
nfideles nũq; pernentüt ad gloꝛiam.
ermone.xxviij.O
Fides tria in nobis operatur. ſermone.
xlvj.R.per totum.

Noꝛnicatio tripliciter accipt᷑.ſer.xiij.C

Foꝛnicari cũ pulcra vtrũ ſit maius pec⸗
catũ q; cũ turpi.ibidem.

Kiliꝰdei dicit᷑ ſapiẽtia pr̃is..xxvij.A.

Filij dei veri ⁊ qui dicũtur cognoſcunt᷑
per quattuoꝛ.ibidẽ po ſt.R

Filij dei vidẽtes filias hoĩz ꝙ eſſẽt pul

ere.quõ intelligit̃.xviij.poſt..
Filij dei cognoſcuntur per ſidei creduli

L tatem.ſermone.xx) .R
Filij debẽt honoaare parẽtes cũ reuerẽ

tia.educare cũ diligẽtia.ſuppoꝛtare cũ
ticria. rmong viviij.
Flent hoĩes duplici ð cã.ſermone.vj.y

ernũ nol t rõne ſe ermone⸗ E.

4

Fidem magnam habuit chananea. ſe er⸗

¶ Sequitur de littera. S
Auc beatorũ eſt

1
ee

Alphabetica

SGaudere ⁊ gratias agere debemus deo
de duobus. ſermone. xvij. B.
Gaudebut iuſti de refoꝛinatione coꝛpo
ris noſtri ꝑ penitentiã. ᷣmo.xxix.G.
Gaudiũ ẽ triplex.vacuũ.ſemiplenux et
plenum.ſermone.xxxj.O.
Gaudium ſemiplenum in duobꝰ conſi⸗
ſtit. ſermone eodem. P.
Gaudiũ plenũ ſiue gloꝛia eterna ĩ q̃ttu
oꝛ conſiſtit.ibidem.Q.
Gladius diuine iuſticie.ſᷣmo.j.A.
Gladij duo ſunt videlʒ tẽpoꝛalis ⁊ ſpi⸗
ritualis.⁊ iſtos poſſidentes male ⁊ peſ
ſime vtuntur.ſermone.lj. R.
Gloꝛia et᷑na acq̃rit᷑ ꝑ ſex.ſermo.j.P.
SGloꝛia eterna eſt vere penitentibus .
ſermone. xj. X.
BGloꝛia eterna reficiuntur quinq; gene⸗
ra hoĩm.ſermone.xvj. R.
Gloꝛia eterna eſt pᷣcioſa cũ laboꝛe acqᷣri
tur ꝓpetuo poſſidet᷑.ſermo.xx.S.
In gloꝛia eterna eſt ſanitas ĩmoꝛtali⸗
tas ſecuritas.ſermone.xxiij.A.
Gloꝛia beatoꝛum figuratur per gloꝛiaʒ
domꝰ ſalomonis.ſermo.xxvj.Aa.
Gloꝛia datur legitimis.ſermo.xxix.⁊.
Gloꝛia beatoꝛũ non diffoꝛmatur eſt co⸗
pioſa.ſermone.xxxiij.poſt.M.

de de tribus. ſermone. xl. Z.
Bratia duplex gratis data ⁊ gratũ faci
ens.ſermone.xlj.S.
Gratia gratis data quid eſt et quomo⸗
do vocatur gratia pꝛeueniens: quomo

dDdo eſt ſimilis roꝛi. ⁊ quomodo ſuꝑ oẽs

diſtillatur. ſermone eodẽ poſt. S.

Gratia gratum faciens quid eſt ⁊ ao.

modo aſſimilatur roꝛi.ibidem. .
Buloſoꝛum templum.altare 16. ſe ermo
ne. xxiiij. poſt- J.

Biuloſus eſt inſ⸗ atiabilis. ſert Amo. xk. C.

¶ ISequitur de littera. H.

plex. ſermo. viij. lõge poſt. P.
Hereditas gloꝛie vel etiam militantis
eccleſie debetur legitimis mundis ſiue
iuſtis:et non ingratis parentibus ſiue
maioꝛibꝰ ſuis.ibið ꝑ totũ pulc herrime
Hereditas gloꝛie datur legitimis. ſer⸗ 2
mone.xxix. J.
Hereditas aliqua deſiceratur et amat
pꝛopter multa.ibidẽ poſt..
Hereditas gloꝛie a chꝛiſto datur legiti
mis ſuis filijs ꝓpt᷑ quattuoꝛ.ibidẽ. V.
Hereditas gloꝛie ſubtrahitur 4 multis
pꝓpter qͥnq;.ibidem.Z.

Ereditas multi⸗

BGloꝛia eterna eſt appetenda. pꝛobatur Hereditas gloꝛie pꝛomittitur a ſi piritu 1

duabus rationib nrevengiur ⁊ cariſ
ſime emitur.ſermone.xxxv.d
SGloꝛia eterna in beatis illumi mat qua⸗
dꝛuplici lumine. ſ. ermone. xlj.
Gloꝛie eterne pꝛemiũ eſtviatoꝛibꝰ ſicut
teſtamentũ clauſuʒ heredibus alic uiꝰ
moꝛientis.ſermone.xlv.A.
In gloꝛia eterna eſt vita ſine moꝛte ⁊c̃.
ſermone. xlvj. S.

Gloꝛia eterna eſt appetẽda ꝓpter qͥ q̃nq;.
ſermone. xxix. poſt. X.

Gloꝛia eterna a quibus eſt habenda ⁊ a
quibus eſt ſubtrahenda pulcherrime
ſermone eodem. VP.S.
Gloꝛia eterna a ſpirituſancto nobis ꝓ⸗

mittitur.ibidem.A. per totum.
Bloꝛia eterna eſt quedam merces quã

omnes habere deſiderant: quia eſt in⸗
ſtoꝛum retributio. ſermone eodẽ.B.
Sratiarum actiones deo ſunt referen⸗

ſacto his qui ſunt filij dei legitimi. ſe er

mone eodem.A. per totum.
Hereditas eterna eſt qdã retributio et
merces que amitti aut vituperari non
poteſt.ſᷣmone eodẽ. B.ꝑ totum.
Hreditatem gloꝛie qui vult hre tria de
bet facere.ibidem. E. ⁊c.

Hereticus quis dicit̃ eſſ. e quot modis

ſermone. xxxviuj.C.
Heretici ſunt repellendi ⁊ non debent
frequentari.ibidem ꝑ totum.
Hoieʒ viuoſũ ſac iut tria. ᷣmo.xviij.P.
Homo ad ymaginẽ dei creatꝰ eſt q̊ᷣ ituʒ
ad duo.ſermone.xx). L.
Hoĩs pulcritudo ſpualis ĩ quattuoꝛ cõ
ſiſtit. ſermonc. xxviij. poſt. K.
Hhõ eſt aial maſuetũᷣ natura.nota bene
ſermone. xxx. S.
Honoꝛandus eſt deus: coꝛde: oꝛe: xope
ſe ſrmon xlin. P.

— MMBd;

Hutmiliatur homo male tripliciter. ſer
mo.iij. R. S. L.
Humilitas triplex debet eſſe in nobis.
coꝛdis:oꝛis:operis.ſer.xx.poſt.P.

HMumilitatꝭ vere quinq; ſunt ſigna. ſer qͥ

Sequitur de litera. J.
Eiunant quattuor

– enera hoĩz quoꝛũ ieiuniũ deꝰnõ
acceptat.ſermone.iij.R.L.M.l O.
Jeiuniũ fuit in ſtitutũ pꝛopter tria.ſer⸗
Jeiuniũ ẽ venie ĩpetratiuũ:ꝑ eũ offẽſa
dei placatur ⁊ oꝛatio noſtra exauditur
ſermone eodem. P. MM.
Ad ieinnandũ tria monẽt.ſer.vj.P.⁊c.
Jeiuniũ vtrũ cadat ſub pꝛecepto ⁊ vtrũ
poſſit pꝛeteriri ſine peccato moꝛtali.ſer
mone eodem. Q. R. .
Jeiunium eſt venie impetratiuum. ſer
mone eodem poſt. RR.
Jeiuniũ q̃drageſimale ſub nũero qdra⸗
genario ↄtinet᷑ ꝓpt tria.ſer.vj.S.L.A
Jeiunium debet ſieri quattuoꝛ modis.
ſermone eodẽ.X.cũ ſequentibuWs.
Jeiuniũ factũ in peccato moꝛtali valet
nfernus vbi eſt. ſermo.xiij. .
Infernus eſt locus fetidus ⁊ iĩimundus
ſermone.xxvij..
Inferni penas nullus poteſt expꝛimere
ſermone. xix. . .
Inferni pene ſſt intolerabiles intermi
nabiles.⁊c.ſermone.xx.R.
In inferno ẽ deſolatio ⁊ toꝛmẽtum.ho⸗
ſpes inferni eſt diabolꝰ.ibi ẽ inopia bo
noꝛũ.ibi ſũt toꝛtoꝛes ꝓſequẽtes.malꝰci
bus ẽ ibi ⁊ malꝰ potus.ſer.xxuij.L.⁊c.
Infernũ eẽ oñdit᷑ duplicit.ier.x.S.tñ
oppoſitũ multi credũt ⁊ fallũt᷑ ⁊ oppoſi
tu eis oñditur.ſermo.xxxiij.FE.
Infernus qͥd eſt.ſermo.xxxuj.poſt.S.
In ĩferno ſũt tenebꝛe ſuꝑioꝛes: inferio
res:iterioꝛes ⁊ exterioꝛes.v.xlj.poſt.A
In iferno ſũt diuerſe pene.ſer.xliij.D.
Indigẽtia noſtra circa tria attenduur
ſermone.xuij.in pꝛincibio.
Indurantur in peccato pctõꝛes ꝓpter

gquattuoꝛ.ſermone.xxij.D.E.c.
Ingrati non debemus eſſe de beneficio
redemptionis. Fᷣmone.xv. P 2
Ingrati quidã ſũt de bñficio creatiõis
da de bñficio liberatõis.ſer.xliij.R

Intrati etiã quidã:ſũt de bonis coꝛpo⸗

ralibus ⁊ tẽpoꝛalibus.ibidem.
Innocentie ſũt tres gradꝰ.ſer.xxvij.K
Innocentia eſt veſtis nuptialis.ſermo
ne. xlvij.

Innocentia conſeruat᷑ ſub veſtiũ aſpe⸗

ritate ſub hũilitate et ſub fuga illicite
ſocietatis.ſermone eodẽ.

Incarnarivoluit filiꝰ dei ꝓpt᷑ ittuoꝛ 3

quattuoꝛ pctã ade.ſermo.xxxvj. BZ
Incarnatio filij dei fuit ſignuʒ magne
clementie.ſermone.xlviij. P .
Incarnatio filij dei figurat᷑ ꝑ murenã
ſerpentem. ibidem
Inuidia xpᷣm interfecit guerras ſuſci⸗
tat.ſermone.xlix.x-x-—
Inuidia eſt ſimilis aſpidi baſiliſco:eſt
mater detractionis.ibidem
Inuidus vulneratur in coꝛde:eſt ſimi⸗
lis lupo:cami:vulpi ⁊c̃.ſer.xlix.

Inuidi ſũt ĩmũdioꝛes ſerpẽtibꝰ arane⸗

is. eoꝝ malicia oñ dit᷑ ĩ ſyremſ.p.xlix.a
Inuidi ſunt ſimiles auibus vidẽtibus
de nocte.ſermone.xxiij.d
eſt fugienda.ſermo.xxiiij..

ra auferi a pꝛoximo beniuolentiã. ſer

monc.xxxviij. B

Ira de ſtruit tria bona ĩ hoĩe.ibidẽ. C.

Jra aſſimilatur lapidi pꝛecioſo vocato
oniyx.aſſimilatur etiã pe ſtilẽtie.ſermo

ne.xlj. P. per totum.
Jracundoꝝ tria ſũt gña.ſer.xxxviij.A.

Jracundus deo inuriatur triplicit.ſer

mone eodem. B

Jrati animo non cõfitentur ĩmo deſpe
rant de deo ⁊ eius mĩa.ſermo.xxviij. F

Judas quare murmurauit de vnguẽto
TT quare dvñs dedii burſã illi.ſ. erch
Yudei quare inuidebãt xpᷣo.ſer.eoð.L.
Judei capiendo xpᷣm quare ceciderunt
retroꝛſũ.ibidem.P
Judicij diuini timoꝛ monet nos ad ci⸗
cito conuertendũ.ſermone.j.a

Judiciũ vltimũ eſt timendu ꝓpter jt⸗

—

–

— —

ni⸗

ln

Alphabetica

tuor.ſermone. j. X ſer. viij. P
Judiciũ futurũ non eſſe aliqui credunt
tamen auctoꝛitatibus ⁊ rationibus ꝓ
batur oppoſitũ.ſermo.x.O
Judiciuʒ dei eſt ineffugibile ſiue ineui
tabile.eſt ineffabile.iudex eſt timẽsꝰ:
eſt etiã inexpugnabile.⁊ ideo emultum
timendum. ſermo.xlj.O. P. Q
Judex chꝛiſtus in iudicio nulli parcet
ſermone. ).K.
In iudicio dñs ĩpꝛoperabit ob ſtinatis
ſermone. vij. poſt.
Impꝛoperabit etiã ingratis de ſuis be
neficijs.ſermone.x.poſt.P
Judices⁊ rectoꝛes reipublice quattuoꝛ
debẽt hre. ſermo. xviij.poſt. P
Judices pꝛopter munera efficiunt᷑ mu⸗
:ꝛcoꝛrupti ſed in ſeruitutẽ rediguntur
diuine maled ictioni ſi upponuntur. ibi⸗ ⸗
dem. R. S. T.
Judices mali nũq; aut raro bene cofitẽ
tur.ſermone.xxviij. poſt.
Juſtic ia ſollicitat ꝑctõꝛes ad peniten⸗
tiam.ſermone.xj.
Juſtic ie virgam debem⸗ timere. ſermo
ne. xxvij. II
Juſticia petit. x. hoĩem. 1 ecõtra mĩa
detit. x. pꝛo hoĩe. ſer. xxxj .R
u ſticiam dei null? poteſt effugere . ſer
mone. xxxiij poſt. B.
Juſti de refoꝛmatione coꝛpoꝛis no ſtri
audebũt młtiplicit᷑.ſer.xxix.Gõ
agaen vtrũ reqͥrat gr̃e infuſionez
vtrũ talis iuſtificatio ſit miraculũ vtrũ

ſit maioꝛis poteſtatis q; creare celuʒ et

terrã.⁊c̃.ſermo.xxxvij.A.ꝑ totũ
Inuenitur chꝛiſtus lplicker. ſermo⸗
ne. viij. ½
Imitari debemus xpᷣʒʒ in quinq;.ſermo
ne.xxvij. X
Iniurias remittere inducunt quattuoꝛ
ſermone. xxix. H
Iniurie toto coꝛde ſunt remittẽde ſi ad
vitã deſideramus peruenire eternam.
ErmonegA-n. ꝑ totum
Tchri de littera. L.

1. J Wchrime proueni
entes ex contritione habent tres

vinutes. ſermone. xvij. E
Lachꝛyme quedã ſũt calide: queds m
gide.ſermone.xliiij.
Latronẽ non debere eſſe tria oſtendit.
ſermone . xxv. M
Laus dĩna coꝛda letificat: demones fu
gat ad deũ coꝛda eleuat.F.xvij.D. E. F
Laus diuina dʒ eẽ deuota.ſer:xvij. G
Lauari debemꝰa tribꝰ.ſer.xxxiij.O.c

Lex dñi eſt cuſtodienda pꝛopter hec *

ſermone. xlj. k. cũ ſeqntibus
Lex dei ẽ cuſtodiẽda in coꝛde:ĩ volũta

te:in oꝛe in opere.ſermone eodem. I.

Legẽ dei ſeruare artant exẽpla gẽtiliũ
Tꝓ ratio ibidem poſt.il
Lex rationis in hoĩe ẽ optimũ bonũ.?
etiã illa per quã homo diſtiguit᷑ a bꝛu⸗
tis.ſermone eodẽ poſt.ꝑ
Contra hanc legẽ qͥdã mentiuntur vu⸗ 2
liciter.ibidem.k.

iber triplex vite dine ſ⸗ cripture cre⸗

ature.ſermone. xj.Z

Liberalitas ẽ amandaa appetẽda ppe

hec . ſe ermone. xij. poſt.
Liberales quidã nõ it. mo. eodẽ. k

Loquuntur rationabiliter hij de quibꝰ

habetur.ſermone.liij 2

Luxuria eſt deteſtãda maxime in eecle

ſiaſticis.ſermone.v.E

Luxuria quid eſt et qno vbiq; regnat.

ſermone.ix. E

Luxuria deo diſplicet. oñdit̃ auctoꝛita

rõne ⁊ exẽplo.ſermo.x.G..J
Luxuria infamat ſuos.ſer.x.

Luxuria eſt fugienda:qꝛ diabolo ſũ me

placet.ſermone.xij.

Luxuria eſt deteſtãda qꝛ deo infert in⸗

iurias.ſermone.xiij.D

Iterum eſt deteſtanda pꝛopter bec. ſer

mone. xix. poſt.

Luxuria iĩter alia peccata dicit tĩctura
Acrae⸗ coꝛpus maculãt᷑.ſer.xxiij.E
uxuria ſeparat a cõmunione: cauſat

anxietatem ruboꝛem ſiueverecundiam

ĩ facie.generat ĩ coꝛꝑe fetoꝛẽ.ſ.xxiij.V
Luxuxia eſt inſatiatiua voluptatis et

ad infernum deductiua.ſermo.xxv. X*

Luxuria multum diabolo placet eo ꝙ
* *

vmittit᷑ viſu tactu.⁊c.ſer.xxvj.po

Luxuria reddit hoĩem incautũ et facit
hominẽ ſimilẽ leoni ſermone.xxviij.A

Lurxuriã ſuã quidã excuſant inutiliter
tamẽ ⁊ inique.ſermone.xxxix.S.

Luxuria fetet coꝛam deo ⁊ angelis, ſer
mone. xl. ante. K..
Luxuria eſt fugiẽda quia pꝛopter eam
repꝛimẽdã in nobis chꝛiſtus fuit flagel

latus.hec impedit oꝛationem.multum

nocet.ſermone.xlix. F.

Luyxurioſus dicitur fatuus ⁊ inſipiens

tripliciter.ſermone.xiij.E.
Luxvurioſus a deo elongat᷑ ſer.eodẽ.F.
Luxurioſi regnum dei nõ conſequũtur
qꝛ ſũt putridi.ſer.xxiiij.Rcũ ſequẽtibꝰ
uxurioſi nũq; ad gloꝛiam perueniunt
ſermoue. xxviij.P.

Luxurioſi ebetãtur a decipiunt᷑ per ma

lam mulierẽ.ſermone.xxxviij.Z.

Luxurioſi plus amat amutere deũ qᷓ il

lud nurpe peccati ſermone xlin. .
¶ Sequitur ve littera M.
Aria fuit per quã

mediavix. mater miſericoꝛdie.refugiũ
meſtoꝛũ.ſermone.xlix.hH.
Maria fuit ĩ cena chꝛiſti cũ diſcipulis.

ſermone. lj. I.

Marie appe

tra filiũ ſuũ.ſermone eodẽ.X.

vei vtru ante peccatũ fuerit

iſtinetio. ſermone. xiij. poſt. R.

hec ſermone eodẽ.S.
Mandata dei non cuſtodiẽtes:duplici
pena puniũtur.ibidẽ.A.
MMãàdatũ deivalet ad tria.ſer.xvj.añ. B
Mandata dei q;'citius ſunt obſeruãda
pꝛopter tria ſermone eodẽ. F. G. HH.

Mandata dei ſuut humiliter cuſtodiẽ⸗

da xpᷣm imitãdo.ſermone.xxj.KE.
Mandata dei ſunt obſeruanda ratione
pꝛecipientis.ratione materie delectabi

lis. ratione foꝛme nobilis.ratione finis

vtilis.ibidẽ. . O.H.⁊c.

Mangdata dei ſunt cuſtodienda quia ꝑ

hec homo liberatur a tribꝰ ſer.xxiij.A.
Sunt iterũ cuſtodiẽda.per iugẽ medi⸗

habuimus redemptoꝛẽ. dicit᷑

llatio de ſentẽtia pilati cõ

dei ſunt obſerusda pꝛopter

tationẽ.per frequẽtẽ locutionẽ:⁊ ꝑ exe

cutionẽ.ſermone.xxiiij.d.
Mandata ꝰei ſunt obſeruanda pꝛopter
triplicẽ vtilitatẽ inde pꝛouenientẽ.ante

moꝛtẽ.in moꝛte.⁊ poſt moꝛtẽ.ſer.xlv.“

Mandata dei ſũt vna coꝛda.ſer.eoð.
Mandata dei ſunt obſeruanda ſaltẽ ꝓ⸗
pter triplex periculũ.ãte moꝛtẽ.in moꝛ⸗
te ⁊ poſt moꝛtẽ.ſᷣmõe eodẽ ante.Z.⁊pꝰ
Matrimonium ꝓꝙ ſit bonum oſtendit᷑
ſermone.xviij.hHh. .
Matrimoniũ ſuſcipiens qualem vxoꝛẽ
debet accipere.ibidẽ.J.R.L.M.
Matres ꝓpter oꝛnatũ filiarũ ſnarũ ſũt
in periculo dãnatiõis.ſᷣmõe.xxviij.D.
Menſa guloſoꝝ.ſermõe.xxiiij.poſt. J.
Mẽdaciũ triplex.ſermõe.xxxv. G.
Mendacij turpido in hoc apparet quia
maculat anima.diaboli filium facit.fa
mã ledit.excludit a gloꝛia.ſer.xxxv.hh.
care tripliciter. ſermone eodẽ. R.
Mercantia eſt licita ⁊ meritoꝛia quan⸗
do fit pꝛopter hec.ibidẽ.X..
Mercantia aliquãdo eſt deteſtãda ra⸗
tione perſone.ibidẽ. M.
Mercãtia a viris eccleſiaſticis non de⸗
bet exerceri triplici rõne.ibidẽ.Il.

Mercatoꝛes circa mercãtias poſſũt pec

Mercantia aliquãdo eſt illicita ratiöõe

tempoꝛis.ſermone eodẽ.O.

Maemoꝛia paſſionis xpᷣi vere penitenti

bus ẽ neceſſaria.ſermone.xv.Z.
Miſericoꝛdia eſt dña regni celoꝛũ.ſer⸗
mone.xij.poſt.M. E ſt etiã vſuraria vt
patet ibidem.
Miſericoꝛdia dei ad peccatoꝛes cauſat

a tribus.ſermone.xiiij.G.

Miſeretur dominus penitẽtibus tripli
citer.ſermone.xvij.poſt.Z.
Miſertus eſt nobis dominus pluſiq; pr
filio ſuo.ſermone.xv. vV.
Miſereri debemꝰ pꝛoximo.ad hoc mo⸗
net multiplex cauſa.ſermonc.vj.Z.ad
hoc inducit nos chꝛi ſtus.verbo.pᷣmio.
et exemplo.ſermone.xxvij.vV. ʒ. A.
Miſericoꝛdes debẽt eſſe pꝛincipes.ſer⸗
Miſericoꝛdie opus eſt duplex. tempo⸗
ralis.⁊ ſpiritualis.ad vtrumq; induci⸗

trher tonſe
tnenlec

ſtintibus ſi
nometrri 2.
Aopus miſen
enplacreatunm
Mllenicoꝛdlaſ
fürumerrunce

o. Bpertur,

Wia darepento
dececoatpmſe
Pindeisd pai.
ſopo ſermonerr
Dllericoꝛdiader
griaſermone rlin
Mllericodlami
tuta fogellat ar⸗
ſermone Rri.l.

Portis memnoꝛia

hndſaman
ornur aliguis⸗
emintut

MNcrdes

Ptermultascan
Moriendian ſ
ſtoſermone tlr
Wunniſegut en
lerumn procttore⸗

mnAſequi falfune

Penarsetgien
Goltennigusſerm
Dudiconinene
Cenoneeocemde

Dündtseſtimla
ſeynaneppec

Wncnsdachrn
Etcöannnnun
lagneintunei
