mũdꝰ?a caroa ad nihilũ redacta es Sʒ
reuera nũc iſti ſi billatoꝛes modicã im
mo nullã penã hnñt ad ſibillandũ hita

toꝛibꝰ huiꝰ mũdi qꝛ vltꝰ ſe offerüt ſuꝑ
bi advolũtatẽ diaboli ĩplendã. auari 2
vſurarij ad mũdana diligenduz vſu⸗

ras ſectandũ. luxurioſi ad libidinem a
carnalitateʒ ĩplandꝗ. Carnales igit ſi
billãtvt murenaʒ.i.iuuẽculaʒ mu liereʒ
qd ſe attrahat eam coꝛrũpant. nõ ad
uertãtes ꝙ coꝛtũpũt bonos moꝛcs col⸗
loqᷣa pꝛaua Sed foꝛte dicis ipſa nõ eſt
maritata nec ego ſilr ipſa ↄſẽtit ſpote:
ego ſilr.q̃ro cui facio iniuriaʒ: O ſtul
te vide tuã fatuã q̃ſtionẽ Reſpõdeo ti⸗

bi ſile.ſilia regis nõ ẽ maritata.quã

tñ diſpoſuit maritare cũ filio alicinꝰ re

glis ↄſentit volũt ati tue: qͥro tũc cui facꝭ

liuriã. nunqͥd reguaſi de hoc repᷣhẽſus
fueris ⁊ accuſatꝰ nunqᷣd moꝛieris. Sie

in ꝓpoſito aĩa nr̃a ẽ fihiaregis quaʒ de
ſpoſari voluit filio ſuo xpᷣo dño.ſi igit

illã ſcoꝛtaueris nunqͥd iiuriã facis deo.
⁊ teipᷣʒ ↄdẽnas eterno ſupplicõ. Nõ ſic
cariſſimi ſʒ ſibillemꝰ ad veũ ꝑ ðᷣuotõis
feruoꝛẽ ⁊ oronis ↄtinuatõeʒ.Llame mꝰ
ic in celu m 2 miſere bir̃ nr̃i deus

) us duͦs mäalſue 36
in rõnabili qð ꝓbat ſctitas zuer ſatõis

ps. Pꝛopter witatẽ dicationis man
ſuetudinẽ fatigatiõis: 1 iuſtiti ſancte

oꝑatiõis deducet te mirabilit dextera

tua xpᷣus ſiliꝰ tuus. Exẽplũ.ſiẽ em̃ gali

AXAXrVIII

i. naturã dininam Si em volim? ꝙ iſta
murena.i.xpᷣus veiat ad nos ꝑ graʒ nõ
reſtat niſi ꝙ dimittamꝰ venenũ petõꝛũ

na mãſueta ẽ filijs ſuis eos cogregãdo

ſub alis: ⁊ victũ roſtro oſtẽdendo eis
cibũ quõ de beãt comedere.ſic xpᷣus nu
te ſue ctẽ ↄuerſatõis a vite ↄtẽ platiue:
⁊ garritu ſue ſctẽ pᷣdicatõis oſtẽdit noz-
bis qliter debeamꝰ viuere in ſctã ↄtem
platione.iõ dicebat dauid. Quis dabit

mihi pẽnas.ſupple.ↄtẽplatiois. vola
bo.s. ad deũ meu: a reqᷣeſcã in głia

Zibilat diabol' g ſuggeſtionẽ atẽpta (Atigit ad gliam pueias eterna inſiſte
ↄtẽplationi:deum deuote oꝛãdo ⁊ circa

paſſionẽ meditãdo.qꝛ hec vita ẽ ſecuri
oꝛ.ſʒ nõ ꝓpter hoc dimittẽda ẽ vita ac
tiua.qꝛ ipſa ẽ fructuoſioꝛ a vna iuuat ꝑ
aliã. ꝙ aũt vita ↄtẽ platia ſit ſecurioꝛ et

actĩa fructuoſioꝛ patz ꝑ tale exẽ plum “
de duob“ militibꝰ. quoꝝ vnꝰ ſemꝑ aſſi⸗

ſtit ĩ delicijs coꝛã rege.aliꝰ vo videns
ꝑicula regno inmin ere circuit: ⁊ foꝛtit

regnuz inbitantes defendit. pmus hʒ
ſtatum ſecurioꝛc᷑.aliꝰvtilioꝛcẽ.&t ſic pa⸗

tet ꝙ maria ſedẽs iuxta pedeſ regꝭ eter
ni delitijs affluẽs ſpnalibꝰ: ſecurioꝛem
habuit vitã leðin vturẽ vite inſolubilis
He b. vij. Martba aũt fecũdioꝛẽ qtum
a7
git opib?: a vtilioꝛẽ alijs.qͥ in rbalibꝰ⁊

ſpnᷣalibꝰ inuant᷑.ab eis ĩ iꝑalibꝰ ſiẽ ẽ od
bus opibus miſericoꝛdie a caritatꝭ In
ſpuᷣalibꝰ vt pote in pᷣdicaiõibꝰ ⁊ ↄfeſſi
ombꝰ.qᷓ licʒ ꝑtineãt ad vuã ↄtẽplatinã

ꝓ̈tũ ad ſtnudiũ pᷣcedẽs.pꝑtinẽt iñ ad vitã

actiuã qytũ ad vſus ſequẽ tem. Aui igit

iſtã habet xp m imitat᷑ qͥ ait Jo.x.E go

veni vt vitã habcãt ↄtemplãdoa abun

dãrius ha beãt illã alus largiẽdo. Hoc

cõ fu mat decretalis inocen. tertij ſcri

bentis archiepo ſalarienſi li.i.ti.ix.di⸗
cens de renũciatone.c. liſi cum pꝛidẽ
Ad luterã ille epiicopus petiuit a cu⸗
ria romaua ꝙ poſſet epᷣatni renũciare

4cõtemplatõi vacare. Aui papa iner

multa alis wſus finẽ illius capiuli re⸗
ſcripſit dieens Hec putes ꝙ iõ mari ha

malã ꝑrẽ elegerit ꝗᷓ circa plima ſatage

bat.q;ꝛ moria optiaz elegit ̊ ñ auferet
ab ea.qm Iʒ illa ſit magꝭ ſecura.iſta tũ

E mag fructiſera:a la ſit mas ſuguis.

qusdbet

augmeniũ meriti. qð ex multis ↄſur-

m
eh.
usa ei fuit mãſuetudo aĩe xpᷣi ĩ ſua paſii

Srs ebhenns

hec tñ mag? vtilis. Naã cõtẽ platiuꝰ ¶ ad

tiuꝰ eẽ potcris exẽplo moyli qͥ ſᷣm gle.
nũc alcẽdebat in mõtem vt gliam vñi
cerneret cũ maioꝛi libertate nũc vo de

ſcẽdebat in caſtra vt cũ vtilitate nccira

tibus ppłli ꝓuideret.q;̃ ppt faciliꝰindul
pſul ad mõachũ deſcẽdat.hec ibiĩ hoc

ꝙ ðꝛ faciliꝰĩdulget᷑. notat᷑ꝙ monach?

ad pᷣſulatũ aſcẽdens bñviuẽsvtrãq; hẽ
bit vitã vbi mõachus cũ vna viuere p̃ᷣt

2 pfecti?ẽ hr̃e duo bona q;vnũ.fac ergo
q5 dicit Ecci.ij. Cõiũg
platiuã ⁊ ſuſtine vt creſcat ĩ nouiſſimo
vita tua p actiuã. Ex iã dictꝭ ⁊ ſpãlłr ex

obiugere deo ꝑ cõtem

decretali palegata pʒ ꝙ licet vita cõtẽ⸗
platiua ſit oĩbus viris eccleſiaſticis et

ſpaãliter religioſis nccaria tñ hec cũ ac⸗

tiua pᷣcipue pᷣlatꝭ ẽ nccaria.qꝛ ipᷣi dẽnt
cum moyſe ⁊ xpᷣo ĩ mõtẽ cõtẽ plationis
aſcẽdere ⁊ cũ eiſð deſcẽderæ ad oues cũ
vga coꝛrectõis. Iſtis nãq;.ſ.pᷣlatꝭ ncce
eſt hr̃e alas cõtẽplatõnis ⁊ pedes bone
oꝑationis exẽplo abꝛae qͥ in ſacriſicio
ſuo aĩalia gradientia ſuꝑ terrã ⁊ volu⸗
cres celt obtulit Geñ.xv. Exẽplo etiam

helcane qͥ habuit annaa fenẽnã. 1. Reg
c.Exẽplo etiã iacob qͥ habuit lyã. ha⸗
S

etiã ⁊ rachelẽ.nec fecũditas lye pł

critudinẽ rachelis iĩpediuit. Ita nec vi

ta actiua quo ad meritũ paceʒ cõtẽpla⸗

tiue.qꝛ vtraq; ex ſpũ ſctõ eſt Ko.viij.

Pꝛudęætia aũt ſpũs vita actiua ⁊ pax qᷓ
tum ad cõtemplatiuã.Ex iã dictis ſeqͥ*

ꝙvtraq; eſt bona:ſʒ cõtemplatiua ſecu
iaꝛ.actiua aũt fecũdioꝛ ⁊ vtilioꝛ. ¶¶ S

ertio xpᷣs habuit mãſuetudiuẽ in ir
bat humilitas vais Ecci.
x. Pili in maſuetudine fua alam tuam
da illi honoꝛẽ ᷣm meritũ ſuuʒ. Ma

one.Exẽplũ.ſiẽ em̃ agnꝰ nõ mnurmurat

coꝛam tondente voce aliq̃ nec moꝛdet

oꝛe:nec recalcitrat pede ſic in ſua ꝑaſſi

ene nõ ẽ coꝛde machĩatus aliqd cõtra

ſuos cruciſixoꝛes: nec oꝛe comminatus
ſed patienter ſuſtinuit etꝓ ſuis perſecu
toꝛibꝰ poſtulauit diccs. Pater ignoſce

male dicebat.ij.

. 4
n. „
ſ

illisac. Hoc fuit figuratũ in dauid qͥ pa
tiẽter ſuſtinuit obpꝛobꝛiũ ſemei qui ei
luit vt ſuã mãſuetudieʒ onderet. O xpii
ane hanc mãſuetudineʒ in coꝛde tuo v⸗
pime ⁊ dñicã paſſionẽ cõtẽplando dic

.

cuz btõ bernardo Liqueſce aia mea ig

ne cõpaſſionis ſuꝑ cõtritõeviri amabi

lis iſtius quẽ in tanta mãſuetudine vi⸗
des afflictũ tãtiſq; doloꝛibus laboꝛãtẽ

cõpatiẽdũ eſt illi qͥ dedit nobis carnes
ſuas in cibũ.ſanguinẽ in potũ aquã la⸗

teris in balneũ: ſudoꝛẽ ſanguis in me.
dicinam. aĩiam ꝓpᷣai in redemptionẽ
vultũ tuũ honoꝛabilẽ ĩ queʒ deſiderãt
oẽs angeli cõſpicere quẽ depᷣcant᷑ om̃s
diuites plebis ſputꝭ inqͥnauerũt:mani⸗
bus pꝑcuſſerũt velo ĩ deriſionẽ oꝑuerũt
nec peꝑcerũt amaris vberibus detur⸗
pare. Quis digne poſſet expᷣmere qſte
fuerit humilitatis:mãſuetudinis ⁊ dig
nationis. Et idẽ. O. dñe ieſu ſi tã dulce
etgt flere ꝓ te qͥd erit gaudere de te IJdeʒ
Quãdiu viuo memoꝛ ero laboꝛuzʒ quos
ieſus ꝑtulit in pᷣdicando fatigatonũ in
diſcurrẽdo.vigiliaꝝ in oꝛãdo lacrimaꝝ
in cõpatiendo.iniuriaꝝ in colloqͥo po⸗

ſtremo ꝑiculoꝝ in falſis fratribus cöoui

tioꝝ.ſputoꝝ clauoꝝ expꝛobꝛatõm ahoꝝ

ſimilia. Cũ hijs oĩbus iã dictis mnẽteʒ
eleua. 7 ſa amariruct coꝛclis 7 otritõe

pctõꝝ dic cuʒ ber o. Heu heu frẽs

captiuoꝛũ li batio traditur angeloꝝ glo

ria illudiemni dei flagellatur ſpeculũ
ſine macula ⁊ cãdoꝛ lucis eterne cõſpui

tur moꝛientium vita occiditur ⁊ quidvl

terius nobis reſtat agendum niſi vt es

mus ⁊ moꝛiamur cum illo.

ieſu amantiſſime quid com miſiſtivt ſic
tractareris ꝙſcelꝰ tuũ qᷓ noxa tua. ego
em̃ ſum tui doloꝛis plaga culpa tue oc⸗
ciſionis.ego tue paſſioms plaga ⁊a cru⸗
ciatus moꝛtis. O ineffabilis manſuetu
do peccat iniquus ⁊ punitur iuſtus.qð
peccat ſeruus exſoluit dominus. quod

com mittit homo ſuſtinet deꝰ ego iniqᷓ

egi tu penam poꝛtaſti. ego ſuperbiui.tu
humiliaris me ad illicitam arboꝛem

M

fapohe
Duritad
hoꝛasp⸗
Garisch
ſase
Glreuat
ee pe⸗
ſone ſib
manſuen

i mern

nitali⸗
lo reſpiu
feyſang
licte
bioon
ipits
hocllaca
ltonisd
rimas
pr
made
videſi
lebe⸗

huumi

.

Pe
nltp.
00 pieti
horkarne
((Un
(ed
(Ter

Pmod
dĩs

mant.

lſi

Erepli
brliot
trerciti
deus pal
debellar⸗
hopplär
licxeri
Pprer ſu
Niaä dil
agrite

NNN

r

id
meiqglei
epari ⸗
G⸗
ade noi⸗

lndo die

ument
n amabi
udine i⸗
s Kboriſt⸗
bis annes
üaqril⸗
Nisinn
emprioni
deſideri
antofs
temani⸗
uerit
detur⸗
e
nsds
ſidule
den 0,
Nzcs
Grnüin
laoime
blogo po⸗
bes döli
tön thor
ns mate;
xrle
huu fis
ler g
r ſpecuii
necoſpui
riniht
niänes
ln
ſihimrſi
ma, ee
ame e⸗
19840. 1
nanlrul
gtis g
b,god
go iniq
biuitu
nboꝛet

Sermo

rapuit concupiſcẽtia. te caritas pfecta
duxit ad crucc.e go velectoꝛ cibo tu la⸗
boꝛas patibło.ego fruoꝛ delitiis tu cla
uaris clauis. ego pomi dulcedinẽ tu gu
ſtas amaritudinẽ. inihi ridẽs applau⸗
dit eua.tibi ploꝛã s cõpatit᷑ maria. Je⸗
roni. Maioꝛẽ doloꝛez habuit xpᷣus in
cruce pẽdens de inĩ̃e afflicta: qꝙ; de paſ
ſione ſibi inflicta. Et bernardus hanc
manſuetudinẽ ↄſiderans luitat nos nd
eiꝰ memoꝛiã dicẽs.Odhõ reſpice oculo
mẽtali qyto aſtringaris redẽptoꝛi debi
to.reſpice doꝛſuʒ patiẽtis.reſpice ſudo
reʒ ſanguineũ.alapaꝝn ↄtumeliã.flagel
loꝝ ĩſtantiã.coꝛonã ſpineam.ſputi ludi

bꝛia.crucis angariã. patibuli ſuſpẽdiũ

lãguẽtes oculos. oꝛis palloꝛeʒ.amara
pocula.caput inclinatũ.latꝰ vulneratũ
moꝛtis doloꝛc̃. doloꝛis clamoꝛcʒ. Vgĩs
lacrimas.populoꝛ gemitũ:⁊ cetera oĩa
que ꝓ te paſſus ẽ rex gloꝛie:⁊ oĩa pctã
tua qᷓ ante te ſunt diligenter ↄſidera. 1
vide ſi poteris ei reſpondere vnũ ꝓ mil
le Ex hijs oĩbus apparet ita fuerit eiꝰ
humilitas in patiendo ꝓ nobis et eius
manſuetudo atq; benignitas.
Aantũ ad tertin.in quo nobᷣ oſtẽ
ditft ſubiecti paſſibilitas quã ſuſti
mat ꝓ nr̃a redẽptione.ibi Qui poꝛtat
ad victimã. Eſt nota xpᷣus fuit
poꝛtatus ad victimam.
¶ Pꝛimo a pr̃e ꝑ modũ oꝛdinationis.
¶ Secũdo a ſeipſo ꝑ modũ ꝑmiſſiõis
¶ LTertio a populo ꝑ moduz vltionis.
ꝛio fuit poꝛtat? ad victimã a pr̃e

p modũ oꝛdiatõnis. Deut.j. Poꝛtauit

te dũs deꝰ? tuus.ſic abꝛahaʒ poꝛtauit fi

liũ ſuũ ad ipᷣm victimandũ.Gene.xxij.
Exẽplũ.ſicut em̃ rex qñ vadit ad pᷣliuʒ
oꝛdiat vt poꝛtet᷑ vexillũ ſuũ ad aĩandũ
exercitũ.⁊ ad fugandũ ſuũ inimicũ. ſic
deus pater oꝛdiauit xpᷣm moꝛiturũ ad
debellandũ diabolũ: ⁊ ad ↄgregandũ
populũ rpianũ. Et iõ vt dicit gregoꝛ
RNuüc vexilla regis pꝛodeũt. q oſtendit
ꝓpter ſuã caritatẽ.qꝛ ꝓpter caritatẽ q̃

mũuũdũ dilexit moꝛtuꝰ c. ipᷣo teſte.maio

reʒ caritatẽ nemo hʒ vt aĩiam ſuaʒ.i.vi

A vintzms if päntgfutteibes

Po Ape per modordinatot

4t XLVII

Pꝛeterea moꝛiẽtibꝰ ꝑ violẽtiaʒ natura

fuit violẽter occiſus.⁊ tñũ volũtarie mo

turam ſubcũbere illi nocumẽto.cũ poſ

tam ponat qͥs ꝓ a micis ſuis. In ſignuʒ
igit᷑ caritatis moꝛtuꝰ eſt ꝓpter delicta
nr̃a Ged circa hoc q̃rit᷑ vtrũ xpᷣus fue⸗
rit violẽter occiſus:vel ꝑ ſuã carttatem
volſitarie paſſus ¶ Et videt᷑ ꝙ nõ fuerit
violẽter occiſus.ꝓbat᷑ ſic.xpᷣus fuit vo
lũrarie occiſus.g nõ violẽter occiſus.
antecedẽs patzʒ Yſa.liij . Oblat? eſt qꝛ
ipſe voluit. t augu.iiij.de trinitate.c.
xxviii.pᷣi ſpũs nõ veſeruit carnẽ iuuꝰ
ſʒ qꝛ voluit qũ voluit ⁊ quõ voluit. Pꝛe
terea xpᷣus dic ioh.x. Ne mo tollir aĩa⸗
meã a me: ſʒ ego pono eaʒ a meipſo:ſʒ
ðꝛ aliuʒ occidere qui tollit aiam ſuõ.gꝰ
xpᷣus nõ fuit ab alio occiſus ſʒ a ſeipſo.

debilitat᷑ paulatiue: ⁊ tũc de ficit ſed in
xpᷣo natura fuit foꝛtis qñ moꝛie bat᷑.ſicẽ
patz math. xxvii. CLlamans voce mag⸗
na emuit ſpũm. Pꝛeterea moꝛs ſua fuix
oblarõ ſui coꝛꝑis do pri ꝓ nob:ſʒ xpᷣus
obtulit ſemetipᷣm. ſcᷣm illud Heb ix.
Per ſpũʒ ſcim̃ obtulit ſemetipᷣm ꝓno
bis iĩmaculatũ ðᷣo.gꝰ ſibiipᷣi moꝛtẽ ĩtu
lit. Cõcludit᷑ gꝰ ex iã dictj rõibꝰ.ꝙ nõ

violẽter ſʒ volũtarie moꝛtuꝰ ẽ. ¶ In op
poſituʒ eſt ſpũs ſctũs.Sapi.ii. Abi ðꝛ

ꝙ moꝛte viliſſima cõdẽnauerũt eũ.Et
iteꝝ luce.xvi.ðꝛ Poſtiy flagellauerĩt oc⸗
cidẽt eũ.gꝰ ab aliis fuit occiſus ꝑ eoꝛuʒ
violẽtiaz Ad q̃ſtionẽ dicendũ.ꝙ vpᷣus

riebat᷑. Niolẽter ꝓ tanto ꝙ ꝑſecutoꝛes
xpi intulerũt cauiazʒ ſufficientẽ moꝛtis
extrinſecus. Añ moꝛs xpᷣi etũ fuit ex ꝑ
te iudeoꝝ fuit malicioſe violenta. Ipſi
em̃ credebant ꝙ nullo mõ acceptaſſet
volũtarie.cum ðꝛ occiſus.qꝛ ꝑmiſit na⸗

ſet ſi voluiſſet illi nocumẽto multiplici
ter reſtitiſſe Inde qꝛ aĩia xpᷣi exvnion e
ad vbũ habuit vim ↄſeruandi naturã
ſuazʒ a quocũq; leſiuo: et nõ pᷣpuauit ſʒ
ꝑmiſit naturã pati qytũ potuit.iõ dicit᷑
ꝙ volũtarie moꝝnuus ẽ: ⁊ vio lẽter occi⸗
ſus.Ande voluntas xp̃i fuit cauſa moꝛ
tis ſue ĩdirecte: ſed leſio illata ab extri
ſeco ꝑ ſe ⁊ directe fuit cauſa moꝛtis lue

. . 2Fe
4 .
w tonm6

Feria tertia poſt ramos

d pꝛimũ argu nẽtũ in oppoſitũ dicẽ
du bᷣm philoſophũ ꝙ violeruz eſt illð
cui? pᷣncipiũ eſt l21
paſſo.⁊ qꝛ pᷣncipiũ effectiuũ ſue moꝛtis
fuit ab extra: nec paſſum ſuũ aliqͥd co⸗
opabat᷑.iõ fuit violẽtũ ꝑ ſe ⁊ directe qꝛ
cũ xpᷣus nõ ĩpediuit dũ potuit iõ ðᷣꝛ vo⸗
luntaria(Ad ſecndũ cuʒ ðꝛ nemo tollit

aĩam meã a me ſubitelligit᷑ me ĩuitto.

qꝛ ꝓpꝛie illud ðꝛ tolli qð auffert᷑ ab iui⸗
to qꝛ reſiſtere non põt:ſed dicit pono
eain a meipſo(Ad tertiũ dicẽdũ ꝙ illð
fuix miraculoſũ ꝙ naturã ſuà ↄſeruauit
foꝛtẽ vſq; ad vltimũ ⁊ tũc ſubito ꝑiiſit
naturã coꝛꝑpis cadere nocumẽtoAd q̃r
tuũ dicendũ ꝙ obrulit ſeipᷣm ſuſtinẽdo.

nsõ agẽdo acceptãdo nõ cooꝑãdo ¶

i. vitã meã poꝛto in manibꝰmeis.Kxẽ⸗

22
. cio ſuo ſe expoit moꝛti:ſic xp̃ᷣus ex ſua

cũdo fuit poꝛtat? ad victimã a ſeip
ſo ꝑ modu ꝑmiſſiois.iob.xxvj.Aiam.

plũ.ſiẽ̃ eĩ fili?ꝰ poꝛat᷑ a mre ⁊ ſociꝰ ꝓ ſo

caritate moꝛtuꝰ ẽ ꝓ nobᷣ ⁊ ſua volũtate
Hec caritas fuit ngurata in dauid qͥ ſe
expoſuit pᷣlio ꝓ populo.jxeg xvij. Ai⸗
de yſtoꝛiã ſi vis.Hãc caritatè apud nos

xpᷣus oſtẽdit amoꝛoſe.qꝛ nõ ꝓpter pᷣce

dentia meritavel futura vpᷣus nos re⸗
demit ſʒ ſola ſua ĩeffabili caritate. Ad
thi.ij. Dedit ſemetipᷣm ꝓ nobis vt nos
redimeret ab om̃i iniqᷣtate. Et ioh.tij.
Sic veꝰ vilexit mũduʒ.vt filiũ ſuũ vni⸗

genitũ darzʒ. de iſta mirabili caritate ?

amoꝛoſa redẽptiõe pulcre loqͥtur aug.
aie deuote ĩ quodã ᷣmõe de natali dñi
Hõ inqͥt faci? ẽ heĩs factoꝛ.vt ſuggerzʒ
vbera regẽs ſydera.eſurirzʒ paĩs.ſitiret
fons.doꝛmirʒ lux.ab itinere via fatiga

ret᷑.falſis teſtibꝰ veritas accuſaret᷑. Ju⸗

dex viuoꝝ ac moꝛtuoꝝ a iudice moꝛtali
indicaret᷑.ab iniuſtis iuſticia dãnaret᷑.

virtus ĩfirm aret᷑.ſalus vulneraret᷑.vita
ν moꝛeret. Fuit etiã hec caritas redeéptõ
nis groſa.qꝛ nõ ſolũ fuit facta pꝛo aini
cis bonis ⁊ iuſtis: ſed etiaʒ ꝓ inimicis
OQut ſalutẽ
ſemel pꝛo peccatis noſtris moꝛtuus eſt
Juſt? pꝛo imniuſtis. Sʒ qð granꝰ ẽ nõ

peccatoꝛibꝰ et iniuſtis.j.pe.iij:.chꝛiſtus

piũ eſt extra nil ↄferente vin

u

ſio.ꝓpter multas cauſa

ſolũ p ĩiuſtis dabat᷑ ſʒ quotidie dat᷑ iu
ſtis in ſacramẽto altaris.qꝛ iniuſti ſũů

qui peccãdo tãto beneficio ſunt ĩgratt

Ande aug.in quodã ſᷣmone de die iud

ur me grauioꝛe criminũ tuoæ cru⸗
illa in qua quõdã pepẽderã affixi

ſti. Gauioꝛ em̃ mihi eſt crimin ũ tuoꝛũ

crux in qᷓ inuitus pendeo qꝙ illa in qua
quondã moꝛtẽ tuaʒ occiſurꝰ tui miſertꝰ

volens aſcẽdi.Et bern.in ꝑſona dñi lo

quens aĩe deuote dic. O hõ vide qͥd ꝓ
te patioꝛ:nõ eſt doloꝛ ſic illud quo cru⸗
cioꝛ.ad te clamo qͥ ꝓ te moꝛioꝛ: vide pe
nas qͥᷣb affixioꝛ.vide clauos qpus ↄfo⸗
dioꝛ. Cuʒ ſit tantꝰ doloꝛ exterioꝛ. intus

ritatẽ¶

ertio fuit poꝛtatꝰ ad victi⸗

ma a populo ꝑ modũ vltiõis. michee. „

m eſt plantꝰ grauioꝛ. cum te tam ingra
tũ exꝑioꝛ. Ex iã dictꝭ pʒ quõ eiꝰpaſſio
fuit nar groſa: ⁊ hoc ꝓpt᷑ ſuã ca

vj. Obpꝛobꝛiu populi mei poꝛtabitis:

obpꝛobꝛiũ.i.xpᷣin.pᷣs.Ego ſum vꝓmis ⁊

nõ hõ obpꝛohꝛiũ hoĩm ⁊ abiectio ple⸗
bis. Hoc ob pꝛobꝛiuʒ fuit ꝑ crucis pati-

bulũ: qð ſigniſficatũ ẽ in rege hay ciui⸗

tatis: quẽ ioſue ſuſpẽdit ĩ patibnio cru
cis.ioſue.viij.vide vſtoꝛiã.Exẽpluʒ.ſiẽ

maius obpꝛobꝛiũ qð fit mõ ẽ ſuſpẽdiũ.

xpᷣm iudicauerũt. 1r
moꝛtẽ crucis elegit ⁊ nõ alian

a vt ĩ illa

=— .

ℳ

ſic antiqͥtꝰ crucis patibulũ ad qð iudei
eſpõS

pendens ĩ aere iter ſe deũ ⁊ hoĩem me⸗

diatoꝛc oſtẽderʒ.j.Thi.ij. Anus em̃ de

us.vnꝰ mediatoꝛ dei ⁊ hoim. hõ xpus

iheſus.qͥ dedit redẽptioneʒ ſemetipm
ꝓ oibus ⁊ hoc nohis ſignificat᷑ ꝑ bꝛa⸗

chiũ crucj ſuperi?Scdᷣa cauſa vt dĩna

qᷓ obuenerãt ꝑ lignũ vetitum pᷣmis pa

rentibꝰ ꝑ lignũ crucis reſtauraret ⁊ hꝰ

„.

bus. diẽ greg:
uam generis ců
cauſa vt euidẽter onderet ꝓqbꝰ reſtau

(QQQudlpamorts Yacfalecit
ο Alia: , Eiſo g FiE .

ſigniſicat᷑ ꝑ bꝛachiñ cruris ĩferiꝰ? ¶Cer
tia cauſa vt diabolũ qꝗͥ ꝑ lignũ vicebat
lignũ ſuꝑaret:a hoc ſignificat᷑ ꝑ bꝛa-
chiu crucis dextrũᷣ. de iſtis duab roni⸗
in pfatõne de ſctã cruce.
uarta

rãdis patiehat᷑ſ.pꝛo ſuꝑis ãgeloꝝ rui⸗

iotep⸗
(oallet
hachͤt
ienri
üfomin
Eted⸗
ſedes.
ſouitafi
berene
nninont
ninkal
ghesspel
lifürdon
cnpos
ſcqlan
Urcock
dededi
Glcsn
ſisiw
Maor⸗
ſio e
rah⸗
lome
moßt
ümi
1fogt
in hee
Mau
xplo:r
Bär.
ged
MMe
lachte
bent.
e
nicuce
lioneg
Pbodele
ſſfnan⸗
nera. 6
nnpgf⸗

bise

. .

miuſtſi nis reꝑandis ⁊ replẽdis: p ĩimicis re ent bonus medicus medicinam guſtat
unigenl cõciliâdis ⁊ hoc ⁊emõſtrat᷑ ꝑ ſiiniſtrů pꝛo infirmo ne infirmus abhoꝛrcat: ſic
Edieit bꝛachiũ erucꝭ (MAäuita cauſa ẽ moꝛal xpᷣus medicinã moꝛtis guſtauit ꝓ ſalu
nor Nã crux.i.pnĩa ẽ põs ꝑ quẽ xpᷣustrãſi- te hũani generis.vnde hic oſtendit᷑.
eii gfir nit flum inũ mũdae vaitatꝭ ſuꝑ quẽ cru ¶ Pumo acexbitas ex parte moꝛbi. ibi
inütnoii æẽ pnie vebẽꝰ ↄcnlcare oẽs mũdanas vere languoꝛes. MMV
luinqn affectões. vt ſic nos hec crux ſuppoꝛt, ¶ Secundo vtilitas ex parte infirmi.
uimnlſen foꝛtit᷑ a fiuctibꝰ inũdaãtis pctẽ Et ſiẽ li ibi noſtrooo
hnadiilo bet ↄtẽnens põtẽ ꝑiclitat ſubmergi.· ¶ Tertio caritas ex parte ſirurgici.ibi
niceq ita q̊ non ſuppoꝛtat᷑ a cruce pnie: nec ei ipſe tnilt.
qnon⸗ innitit᷑ ſaluari nõ põt.i.cor. Aerbũu eĩ Quãtũ ad pᷣmũ ĩq oñdit᷑ acerbitasex
lee erucis peũtibꝰ ſtultitia F. huis aũt qͥ ſal ꝑpte moꝛbi.ibi.vere lãguoꝛes:c notãduũ
pus ofo⸗ ui fint. i. nob peĩtẽtib? vtn dei eſt. Iſte Pꝛĩo ꝙ xpᷣus aceepit nim lãguoꝛeʒ:a
orintns em̃ põs pnĩe nõ ẽ fixus ⁊ ĩmobilis: ſa ẽ mittdo famã qð ꝓbat ↄtẽptꝰ iudaicꝰ. —
ningre põs qͥ leuat᷑ atrahit᷑ de nocte Iñ qͥ vo Scdðo xpᷣus accepit nr̃m lãguoꝛc:amit Suore nen;
paſio lũt ſuꝑ iſtũ põtẽ trãſire: oꝑtʒ ꝙ veiant. tãdo ꝓꝑꝛiã ſubaʒ.qð ꝓbat diſceſſus a naepiMpr trip
ſa de die: dies ẽ vita nr̃a.moꝛs ẽ nox Põs plicus Certio xpᷣus accepit nĩim lãguo W
nai⸗ crucis pniĩe eleuat᷑t ſubtrahit a pedibꝰ rẽ:amittẽdo vitã q ꝓbat egreſſus dũt)
ſche.9 nr̃is ĩ moꝛte.qꝛ eccj.xvij.ð An moꝛtẽ cus( ʒ¶ Dico pᷣmo ꝙ xpᷣus accepit nrjm Nrnuedo 2
s 2ſitere dño a moꝛtuo qſi nihil pit ↄfeſ- languoꝛem amittando famã qð ꝓbat Hia Piat m⸗
SNen ſio. Hoc ẽ ſignũ qð dñs oſtendit moyſi ↄtẽptꝰ iudaicꝰ Oſee.v.Ego.q.tinea ef⸗
gopie⸗ Erb xr Kᷓ emn veĩſſet filij iſrael nng⸗ fraim: ⁊.q:putredo domin iuda ⁊ vidit gfept 4
sden rath ⁊ iueniſſer aq́s ita amaras ꝙ nul⸗ effraim languoꝛc ſuũ: ⁊ iudas vinculuʒ 2
n lo modo eas bibere poterant clamauit ſuũ. Judei em̃ ĩuidiã pa ſſi ſũt ſuꝑ xpᷣm
nbnlogn moyſes ad dñm qᷣ oſtendit ei lignñ qdð 2 mõ grauis erat eis ad vidẽdũ. fera
Solrſt cũ miſſuʒ fuiſſʒ ĩ aqᷓs dulcoꝛate ſũt aqᷓ peſſima ᷓ feciſti vt moꝛs ĩtraret in mũ⸗
ii ⁊ facte ſũt potabiles.Sic ſi qcũq; pnia duʒ. inuidia em̃ diaboli moꝛs itrauit ĩ
u G in hac vita nob amara vidᷣat᷑ imitat᷑ lig oꝛbẽ terre ẽdiſti ioſeph iſmaelitis in OMVM
diuli nũ crucis ⁊ recogitet᷑ qdetbi paſſus eſt rerfeciſti Abel. incarceraſti ioh. cerucimſ̃ ſmide Et
7 . xp̃us:⁊ dulce fiet nobᷣ qᷣcqd ꝓ eo bibẽꝰ xiſti xpᷣm.ſciebat em̃ pilatꝰ qð ꝑ inuidi N —
5 Añ yſi.de ſũmo bono.Si paſſio redẽp am tradidiſſent euʒ. Et nũc qͥdem ꝑ te „ 2
giun toꝛis ad mẽoꝛiã reuocet᷑ ⁊ reducatur ni tãta mala eueniũt in mũdo.guerras ſiu P.—
imnne. hil ẽ taʒ durũ qð nõ eq aĩo tolleret᷑ ꝑ⸗ ſcitas. cariſtiam generas.peſtẽ nutris
Wehldr ua em̃ tolleramus ſi recoꝛdemur.qͥcqd ꝓximũ deſtruis.a generaliter ↄtrariuzʒ
Krns biberit ad patibulũ qͥ nos ĩuitat ad ce⸗ tuũ videlicʒ caritateʒ oĩno negaſti.pᷣm
anenn lũ. Illa em̃ obpꝛobꝛia. irriſiões. ↄtũeli quã diligendus ẽ deus ſuꝑ oĩa tanq; ſũ
ihn as. alapas.ſputa.flagella.ſpineã coꝛo⸗ mũ bonũ:⁊ ꝓximus noſter ſicut nos: ⁊
MD nꝗ.crucẽq; ſuſtinuit.⁊ nos miſeri ad eõ qꝛ te dñante ĩ mũdo: nec iſtud nec illð
nönisße fuſionẽ nr̃aʒ vno ᷣmõe fatigamur.vno obſeruat᷑.igitur tot mala patimur.ideo
rrad vbo deice mur. ODia g xpᷣo patiẽter dicere poſſumꝰ de te illud YJone.j. ꝓpr
ſd ſufferamꝰ qñ tanta ꝓ nob ſuſtinuit toꝛ te oꝛta ẽ hec tẽpeſtas vicʒ maloꝝ oim q̃ᷓ
uticht menta. Et ſic cũ ipio hic ĩ pᷣſenti viue⸗ patimur. Hec em̃ fera peſſima q̃ dcuo⸗ .
Nin mus ꝑ gr̃am ⁊ in futuro ꝑ gliaʒ Quaʒ rauit ioſeph eſt ſilis cuidã ſerpẽti qͥ d:· jnnid Rnnlig
ub/ nobis ↄcedat iheſus marie ſili? amen. aſpis aveneni aſꝑſiõe dict qꝛ aſpis : Aſpidi
Feria iiij yramox. fimo oꝛdie, xlix. dſi venend acngene ra lie an ..
reſan re languoꝛes ide venems. NHenenũ pmoꝛãtiũ ĩ ſil
tleun⸗

nos ipe tulit. VYla. liii. Si⸗ uis ẽ acucius iᷓ habitant ium in pꝛatis

i

Feria quarta poſt ramos

Gic inuidi venenũ ſuũ ſꝑgunt inuidie ſaeſt.qꝛ coꝛ eoꝝ ẽ plenũ veneno ĩmũdi u, iA
inter quos tñ inuidia magnoꝛũ viroꝝ ⁊ tie.ſ.ĩuidie pctõ.Et iõ tan vas peſſi⸗ bhmens
potentũ plus nocet qy ſimpliciuʒ.qꝛ in mũ oĩa ↄuertit ĩ amaritudineʒ ſerpen Nnnclai
eis cõiuncta ſunt velle ⁊ poſſe nocere. tis Cum g ipſi ſint iuidi ⁊ amari etiã ictmte
Tales g ĩuidẽt qtũ ad volũtatẽ inte⸗ dulcia ↄuertũt ĩ amaritudinẽ ſaltẽ ſibi czonie
rius habẽtes iacula qtũ ad opꝰ exteriꝰ ipſis.Ande greg in paſtoꝛali. Inuidi Nopbnficn
e Eſt etiã ſiniilis regulo ſerpenti.qͥ alio inqᷣt dũ auginẽta ꝓ ſperitatis aſpiciũt guerflo
a noĩe vocat᷑ baſilicꝰ dicit᷑ regulꝰ.qꝛ oẽs apud ſemetipᷣos anxie affligunt᷑.Et iõ alereuoc
HO1τι¾ fpẽtesvel aĩalia venenoſa excedit ĩ ma diẽ ſeneca.Atinã ĩuidꝰ in oĩbus ciuita ytndu.
bſlleſ ſ. licia. Ve quo dic pliniꝰ li.iiii.ꝙ eſt ſer⸗ nib? oculos haberet vt de oĩm ꝓfectus mutit
pens ſemipedalis: tanteq; malicie ꝙ ĩ toꝛq̃ret᷑. ¶oꝝ etiã malitia oſtẽdit᷑ in ſi⸗ illllurtail
circuitu cauerne in q̃ moꝛatur nihil vi renis.q̃ tꝑe ſereno dicunt᷑ triſtart ⁊1 oo clult hn
reſcit.qꝛ veneno ſuo oĩa ĩficit.Aues eti lere.tꝑe vero tẽpeſtuoſo dicunt᷑ gaude⸗ ſbonain
am volantes flatu ſuo vel viſu occidit. re.ſic iuidi quoꝝ eſt gaudere de alioꝛuʒ lunedong
Cuiꝰ quidẽ malicia licʒ tirãnis ⁊ cupi⸗ aduerſitate ⁊ de eoꝝ ꝓſperirate triſtari fnecin
dis potẽtibuſqʒ vicinis applicari poſ-⸗ Et iõ ſcdðᷣm Apłlm ro.i.Habent oculos heruriun
ſit: dum oĩ a in circuitu cupiũt: ⁊ q̈tũ ĩ plenos ĩuidia.homicidio.ↄtẽtõe.dolo Aburek
eis eſt nihil miſi ſuuʒ vireſcere pꝑmittũt ⁊ malignitate (¶ B¶ Secuũdoxpᷣus ac⸗ 2 busſoabh
volẽteſq; ad alta ↄſcẽdere ĩpediũt ⁊ ꝓ cepit nrjm languoꝛẽ amittẽdo ſubam ꝓ ahebiͤe
ſternũt ¶amẽ inuidis nõ incõgrue ap pꝛiam qð ꝓbat diſceſſus aplłicus. pᷣs. Fuge
plicat᷑ qͥ volentes ſoli vireſcere.i.vtuo⸗ Oculi mei languerũt pᷣ inopia.Iſta in ſronbi
ſi apparere omnẽ alioꝝ viroꝛẽ.i. vᷣtuo⸗ opia fuit apłoꝝ fuga.acha.xiii.Dercu tua gene
ſa oꝑa ipedire nitunt᷑:ſuoq; detractõis te paſtoꝛem ⁊ diſꝑgent᷑ oues. Hoc fuit ſeas Ho
flatu.tam ſuꝑioꝛes ꝙ; ꝑes ĩferiꝰ trahut ſiguratuʒ.ij.reg.xviii.in abſalone qui facio eſt
⁊ decoloꝛãt.qꝛ oĩs inuidꝰ eſt detractoꝛ ſuſpẽſus in quercu: factꝰ eſt iſrael in di nllele
mdia ſmatu Inuidia em eſt mr detractiõis. de iſtis ſperſionẽ: ſicxpo capto om̃es diſcipuli lalen nb⸗
tinih.· bhabet᷑ Yer̃. viii. Mittaʒ inqᷣt eis ſerpẽ eo relicto fugerũt Qusapꝛopter ẽ notäi⸗ tuumno
tes peſſimos.alia lr̃a diẽ regulos.glo. dũ ꝙ ante xpᷣi aduẽtũ ⁊ eiꝰ paſſionẽ to dorotten
quibꝰ nõ eſt incãtatio.q; dũ abſtinẽt a tus mũdus erat diſꝑſus diaboli ſugge lelſcorf
vitiis carnalibus: ſpũ aliavitia nõ per ſtione.qꝛ qͥdaʒ ydolatrabãt: qͥdaʒ adul diueissci⸗
cipiũt.ſeipſos ſpũales reputant.nec pᷣ⸗ terabant:qdam aũt plent o mi dolo:ſʒ nabiz,.
dicatoꝛes audiũt: ſʒ magis dᷣridẽt: ſj xpᷣus ꝑ ſuã paſſionẽ tanqᷓ paſtoꝛ bonꝰ Uuapoet,
, circa cauernã illoꝝ habitant: nõ grau? oues diſꝑſas reuocãdo ⁊ reducẽdo ad ſisaſenn
tur illoꝝ ĩndia:ſʒ patiẽtes exꝑectẽt.qꝛ ouile:ꝓpꝛiaʒ ſubaʒ amiſit.i. ꝓpꝛiũ coꝛ⸗ ſteunnn
in bꝛeui ↄſolatio eis ꝓmittit᷑. pᷣs. S5DPꝑ pus moꝛti expoſuit Et iõ de tanto bũᷣſi Pertefue
aſpidẽ a baſiliſcũ ãbulabis coꝛpaliter. cio nõ ſimꝰ igrati:ſʒ ad eũ reuertamur lzergot
ſcʒ ipſis ĩ cimiterio ſepultis: ⁊ſ pualr iuxta dictũ ſuũ Keuertere ad me 2 ego gisaini
ipfis in iudicõ in ifernũ ꝓiectis ꝓpter ſuſcipiam te. Reuertamur igit᷑ ad cũꝑ nlndun
inuidiã ⁊ ↄtẽtiones AEE gñaliter pnĩam ⁊ de pctĩs ↄtra eius vo lũtatem geniu
N ſMnd in natura oĩm ſerpẽtiũ ⁊ aranearũ oſtẽ ↄmiſſis peniteamꝰ ⁊ coꝛpus nim ꝓ eo nan
be⸗ 2b5,ra⸗ dit eoꝝ ĩmũdicia ⁊ vitiũ.quicqͥd em̃ ſer aduerſitatibꝰ huiꝰ mundi exponamꝰ ⁊ evNte
Jaa pentes ⁊ aranee comedum: qtumcũq; hoc nõ ſit nob graue:qm̃ ꝓ nobis totũ ninh,
cog ma dulce ſit bonũ ⁊ pᷣcioſuʒ: tamẽ illð ĩ ve ſuum in cruce ⁊ flagellis ⁊ vulneribus WRWR
uia πραν? nenüuertut. Kui? cauia ẽ: qꝛ coꝛ illoꝝ finaliter expoſuit. Nam ad hanc nos ĩ * fen
ſrem vẽter ſunt qſi vaia fellis ⁊ veneni: qᷓ i uitat dicens ephe, v. IJmitatoꝛes mei ine
. mniſſu vel tactũ intoricant Sic in ꝓpo eſtote ſiẽ ſilii canſſſimi.Hheu hodie hãc ſune
ſito illi q cʒ bona videant mnala tũ ſu⸗ paternaʒ vocationẽ imitationẽ pau⸗ R
ſpicant᷑:⁊ mala e ſſe iudicant. Cuiꝰ cau ci aduertũt durantes in pctis: quos tũ ien
„ .

9lnguνα+νar nnpit wmt
SS rien

.
e

Winid
aspeſt⸗
3ſopen
narieni
ſale ſbi
Innidi

ſpicae

n Etid
dusciits
pfeans
dikinſe
tari 1
kgaude
ealiorng
titan
ochlos
ol

oe, è

np
Pann
ihn
Por fit
Aonetli
lindt
dictp
grenoti⸗
ſſioneto
n ſagge
lizadhl
dolo⸗h
mhon
idoe
rüͤcg/
mobiſ
eramur
neteg⸗
kadcü⸗
olütaten
nim pe⸗
ponunt
vobistonn
bineribu⸗
znc nob!
oꝛes el
die hie

vozi⸗
ich
os

confelſionẽ: a ſatiſfactionẽ

Lnuor nry

Serm

quotidie expectat patiẽter vt cõuertan

tur. In Aug. de doctria xp̃iana. Si de
us patiens non eſſet iam dudũ totum
mundũ adnihilanet.Sʒ qꝛ certe ſibiꝓ
pũ ent miperi ⁊ ꝑcere.iõ ſꝑ reuocat errã
tes ad pniam Et hꝰ qͥdem ipᷣos alliciẽ

do ꝑ. bnficioꝝ collatdem quẽadmoduʒ

pater filio offert pomũ vł nuces vt ipᷣm
ad ſe reuocet ⁊ paſtoꝛ oui ramũ virideʒ
oſtendit. Sic deus bona tpᷣalia tribuit
7,pinittit vt ſequẽtur ⁊ fideliter ᷣmnant
illi iuxta illð quod ſcribi᷑ Math.xxv.
Aocauit ſuos ſuos ⁊ tradidit illis bõa
ſua.bona inquit ſua.ſ.bõa aĩe.bona foꝛ
tune.bõa gratie.hec oĩa tradidit homi
ad vᷣuiẽdũ ei vt his q̃ſi ad miniculis iu⸗

uetur inuitari den. Pꝛoptereavt hõ nõ
abutet᷑ eis ois creatura loqᷣtur ſibi tri⸗

bus vocibus.ſ.Accipe.redde.fuge.Ac⸗

cipe bnᷣficiũ gratãter. Redde debituʒ.

Fuge vitiũ Pꝛia voce dicit celũ Mint
ſtro tibi lume ĩ die vt vigiles circa oꝑa
tua.tenebꝛas ĩ nocte tibi miniſtrovt qᷣe
ſcas Sol dicit Ægo ad vtilitatem tuam
facio eſtateʒ ⁊ hyemẽ.autũnũ ⁊ mayuʒ

videlicet tempus vis Et aer dicit. Qi⸗

talem tibi pᷣbeo flatũ. ⁊ o genus aum̃

ad tuum obſeqͥum. Terra dicit. Ego te

poꝛto⁊ te nutrio.pane te ↄfoꝛto.vino te
letifico.frumẽtum ꝓfero.⁊ mnenſam tuã
diuerſis aialibus rpleo. illa oia accipe
9 nobi Seo vox nos admonet dices
alta voce. Redde debitum ꝓ omnibus
iſtis ⁊ ſeruias deo benefactoꝛi ⁊ imite
ris eum qui te tantum amauit vt nos ꝓ

pter te faceret. Mia ſubiecit ſub pedibꝰ
tuis ergo redde debitum vt deum dili⸗

7

gas 1imitari
mundum.fuge peccatũ. fuge ſuppliciũ
eternũ quod ſi no feceris dicit ignis.¶
me com bureris.aqua.ame ſubmergerꝭ
terra.a ine abſoꝛberis.infernꝰ.a me de
glutieris. Eaius igitur 1 ad dominuʒ
reuertamur per viam trium dierũ ꝑ de
ſtum penuentie ſcilicet ꝑ contruioneʒ
Certio
xpus accepit noſtrum languoꝛeʒ amit⸗

Lertia vox dicit Fuge

omne coꝛ merens a plãta pedisvſq; ad
vticem non eſt in eo ſanitas. Totu em
coꝛpus dominicũ fuit moꝛtuũ vt totum
genus humanũ viuificaret Sed queri
An in xpo fuerit neceſſitas moꝛiedi

t

2—

videtur ꝙ non.neceſſitaſ cogit homieʒ

w

uerit

moꝛi.ſʒ xpᷣus non cogebatur ſed volun
tarie ſe obtulit vt ðꝛ Yla.luij. Oblatus

eſt quia ipe voluit.qdð igitur eſt voluta⸗
rium nece ſſitati non eſt ſubiectũ ergo ĩ

xpo non fuit neceſſitas moꝛicdi qn ep
poſitũ philoſophus.j.celi dicit

om⸗

nes res q̃ͥ generantur etiaʒ corrumpũt᷑

conſumũtur ſed quod conuenit omm
bus exiſtentibus ſub eodem genere de

neceſſitate cõuenit.moꝛi autẽ conuenit

vnomodo om nibꝰ generatis homĩbꝰ
igitur xpo
dia villa ſuꝑ magiſtrum.iij.ſniarũ. di.

nccitate voluntarie aſſũpta.non nccita
te coacta.ſicut in nobis ? d cuiꝰ? intel
ligentiã eſt ſciẽdũ ꝙ aliter fuit nccitas

Hüder richardus e me⸗

xvj. dicẽs ꝙ in xpo fuit neceſſitas moꝛi
endi quantum ad humanam naturam

Morieò nui

1

—
„ 4

moꝛiendi in xpᷣo ⁊ alr eſt in nobis.qꝛ ĩ r. xpoH E
nobis eſt neceſſitas moꝛiendi pꝛopter t SDnobi

compoſitionem ex contrarijs q̃nitatibꝰ

eleinentis ⁊ ꝓpter demeritũ oꝛigina

lis peccati ⁊ compoſitionem ad naru-

rama perſonam.in nobis enim periõa

non poteſt pꝛeſeruart naturaʒ a moꝛre

n xpᷣo vero potuit.In nobis etia eſt ne⸗
ceſſitas moꝛiendi pꝛopter demeritum

oꝛiginalis peccati in xpovero non.cuim

nũꝙ habuerit oꝛiginale nec demerituʒ
eius.ſed pꝛopter qualitatem naturalis
com poſitionis de lege nature.ideo coꝛ
pus xpᷣi erat reſolubile ⁊ moꝛtale ſicut
⁊ noſtrum coꝛpus.quãuis pꝛopter ex⸗
cellentiſſinam complexionẽ valde diu
duraſſet. Nam vt dicitur dum quidam
philoſophus eum intuitus fuiſſet⁊ con

ditiones ſue nature bene conſidera ſſet

dixit Xe iſte hõ non moꝛietur niſi moꝛs
ei violẽter inferatur qð ⁊ faciũ eſt ĩ ſua

dedit vt totũ noſtruʒ coꝛpus redimeret

paſſione ĩ qua vt dictũ ẽ totũ coꝛpꝰ ſuũ

tendo vitam quod ꝓbat egreſſus domi Aamtũ ad ſcdᷣm in qoñditur vti⸗
meus Yla.j.Oinne caput languidum Nluas ex ꝑte in fir unteibi noſi deit

—

–

meye

Miru.

vira nl ao a9
EESEAr

E P.Piotr,.

peto 1âρ .—JJ “
Feria quarta poſt ramos
notandum ꝙ vita noſtraerat Scabat᷑ vt ſtatꝰ eiꝰ ſuis fribus nüciaret᷑ ſigzfu
— NNme— „ BDꝛimo iniuſta quo ad rationabilem 2 exaudit? nõ ẽ. Ex qͥbꝰ oĩbꝰ colligit ʒ L daſtde
Nra tup Secundo im munda quo ad concu⸗ ꝓctin mihil pꝰſe rlqͥt niſi egeſt atẽ E deleiner
ſe Habet. piſcibilen Er ideo hoie in peccato decedente¶ in Fuhoer
ASA r. . Kertio inuida quo ad iraſcibilez iudicio : iuſtitia dei contra eũ cõclundǵrirt Muchi.
PAAſ 4 Pꝛimo vita noſtra ẽ iniuſta quo ad a regno ſibi oꝛdinato excludit ⁊ in ĩfer laſehrun
9 4. rationabilẽ Sap.ij. Dicit ſapiens in ꝑ no includit Nam ſicut fur reus reputat pulnß de
“ ſona hoĩm iniuſtoꝛũ. Sit foꝛtitudo no⸗ dum in furto capitur a compꝛchendit᷑ giekareos⸗
ſtg lex iniuſtitie.Et iõ xpᷣs vt nos ꝑfec ſic peccatoꝛ cum in pctis inuenitur. Et wluhrwc
te redimeretvoluit iudicari pꝛo iniuſtiſ ideo iuſticia dei accuſatrix contra pec⸗ Pigſap
I. Petri.iij.c. Dꝛo peccatꝭ noſtris moꝛtu catoꝛẽ in iudicio allegans dicit In opꝛi coducnng
us eſt iuſtus ꝓ iniuſtis Et vYla.liij. dñ’s bus manuum ſuarum compꝛehenſus lpeale i
poſuit in eo iniqtates oĩm noſtrũ. Sic peccatoꝛ. Et tunc dicat ſententiã dices Motlurhi
iudicatus eſt a caypha põtiſice quãdo Igitur conuertãtur peccatoꝛes in ifer⸗ Reocetüpe
pꝛophetauit eum moꝛituruʒ pꝛo gente num Excludit etiã a regno.quia ſiẽ le⸗ 8 Mutupt
JYo· xj.Caueamus igit᷑ ne vltra uiamꝰ pꝛa excludit infirmuzʒ a conſoꝛtio ſano Aulczztt
petõ conſiderando magnã mĩaʒ noſtri rum.ſic per peccatũ homo a regno dei hlgfanh
ſaluatoꝛis qui ꝓ nob moꝛivoluit vt nos excluditur. Añ ad ꝓpoſituʒ Aunſel.li.j. ſecknllhit
a pctõ mũdaret ⁊ nos deo iuſtos redde Cur deus homo. c.xix.ſic inquit Sicut Uullilon⸗
ret Et nõ ſine cã pctõ non eſt puiendũ nullam margaritazʒ luto deturpatã po adlichd⸗
ꝛ ducit ad infernũvbi eſt ſtridoꝛ dẽtiũ neret quis in theſaurum ſuum niſi pꝛi Aöman
7 pena intollerabilis 1 miia ſine fine us eſſet mundata ita nec peccatoꝛes aa ie di
Cuius figuram hẽmus in filio ꝓdigo qͥ gelisa animabus ſanctis ſunt aſſocian ratnstan
conſũpta tota ſuba eius viuendo luxu⸗ di niſi pᷣus ſint mundati. Et tunc finalr corlmc
rioſe cepit egere ⁊ de ſiliquijs poꝛcoꝛũ peccatum peccatoꝛem in inferno inclu Alerun
cupiebat ventrẽ ſuũ implere ⁊ nemo il dit.qꝛ ſicut debitoꝛ in turrim ponitur ⁊ Noſk
li dabat rr ad ꝓpoſitũ addu⸗ inde extre non ꝑmittit᷑ niſi de toto de⸗ inaquan
E αο cdo pm Fulgentiũ antiqͥ depinxerũt bito ſatiſfecerit.ſic peccatoꝛ niſi de de⸗ Aliidog
4 ymaginẽ peccati ſiue ip̃m peccatũ ſub bitis hic ſatiſfecerit in inferno invincu de ſeno
Simagine mulieris hoc mõ. Stabat aũt lis ponitur cternaliter inde nũq exitu⸗: metabe
q̃dam regina cõtinue timens ⁊ vocaba rus.de quo peccatoꝛnon modicum dʒ Ntluanen.
tur dea infernalis ⁊ in circuitu eius ſta tim bari ⁊ ſibi timere de peccatis⁊ pnci ſepetlut
bant tres ymagines vna dei. alia hoĩs pum tenebꝛarum miſtris ꝙ eũ nõ capi Gadiuton
alia diaboli.Et peccati ymago hijs tri ant.⁊ inſolubłr ligant.⁊ ad carcerem ꝑ rerma
bus ymaginibus tres cartas poꝛrige⸗ petui ignis includant.dicat ergo qlibz fqmnnde
bat.in quaꝝ pᷣma ad vinaginẽ dei ſic cõ ad deuʒ Peccãtẽ me quotidie ⁊ nõ me Allgifamn
tinebatur. deum ſaluatoꝛem meũ miba penitẽtẽ timoꝛ moꝛt cõturbat meqꝛ ĩ mcllann
pdidi omnes angelos eius. Ae mihi inferno nulla eſt redẽptio: mibere mei macblat
yvt quid nata ſũ. In ſà ad ymaginẽ de deus ſalua me (Kl cd vtta nr̃a ẽ u Per
monis habebatur. In ꝓfundũ inferni immũda quo ad cõcuꝑiſcibilẽ Sap. ij. ſaulusin
detracta ſuz. qꝛ mĩa dei me abiecit. Sj ullũ pꝛatũ ſit ꝑ qdð nõ ꝑtranſeat Hrn alnagn
in tertia ſcilicet ad ymaginẽ hoĩs cõti⸗- ria nr̃a Et ideo vpᷣs vt eam mũdaretvo 1tame
nebat᷑ ſic. Omnia mala. omnis hoꝛroꝛ luit flagellari.yſa.liij.Actritꝰ ẽ ꝓpter loderz
⁊ omnis tribulatio finis meus c. ⁊ ſcelera noſtra. Foꝛnicarij eĩi flagellant ſoydarq
pena. Solũ cupio vt ſi quis me diligit Pciuitatẽa xpᷣs ꝓpt᷑ iiquitates noſtras uphario⸗
ſeu dilexerit hoc ſibi innoteſcat ꝙqͥ ſi- a pilato fuit flagellatus Jo.xix. O qy⸗ fihnnl,
bi ꝓdeſſe non vult ꝓfectum a libatõeʒ tum hoc peccatuʒ deo diſplicet qñ pꝛo yulisf
ab slijs non expectet. qꝛ decipietur ſiẽ̃ eo xpᷣs ſic voluit flagellari.Si autẽ hoc nbt
diues in inferno exiſtens abꝛahaʒ de peccatũ vitare volueris ꝓꝑt ꝙ xpᷣs taãta ſhleng

3 le

bus nücinre⸗
ibrollge

egeſtate6

decedente in
teücöͤcludt
bcit inſfer
usrepttat
onpuhenif
invenint. Et
leconts Peg⸗

dicn Ji
nprehene

