lioꝛẽ ſe ⁊ vxoꝛẽ ⁊ ſilios in põpis extol⸗

lit:ita vt in talibꝰnullꝰ ſit terminꝰ neqʒ

finis niſi quẽ expendẽdi ĩpoſſibilitas

ipſa cogit imo qð demẽtiꝰ eſt quidã/ ꝓ

ſe ⁊ vxoꝛe ſua ⁊ ſilijs pᷣcioſis ve ſtibꝰ ex

oꝛnandis in diſpẽdiũ vltimũ vomꝰ ſue

mutuo denarios accipiũt advſur.Etĩ

hoc aperte apparet ꝙ excedunt ſtatuʒ

ſuũ:nec dicat aliquis ꝙ hoc reqͥrit ſta⸗

tus ſuus:ſed poti caſus. ſi de impie ac
qſitis factus eſt diues: quia talis non ẽ
ſtatus ſuus ſʒ potiꝰ vt dixi caſus. atq

talem per ꝓphetã deus increpat dicẽs
Quid gloꝛiaris in malicia qui potens

es in iniquitate Zertiũ qð cõſiderare
debet dicitur futurũ.ad quas.ſ.futuras
expenſas ⁊ ꝑ conſequens ad q̃ mala lu

cra pᷣcioſas veſtes ⁊ oꝛnamẽta inducũt

ĩmo neceſſario cogunt talia facientes
ferentes atq; tenentes ad mala lucra-
iuxta illud ꝓphete. Abiſſus abiſſũ ĩuo
cat. abiſſus malarũ expenſarũ inuocat
abiſſũ maloꝛũ lucroꝛuũ. Oigitur infelix
ſtulticia mũdanoꝛũ. O ceca amẽtia vo
nitatu. O inconſiderata demẽtia aian.
pereuntiũ. Ovtinã nõ eſſent pleriq; ꝑ⸗-

ticipes confeſſoꝛes ⁊ alij carnaliter aut
ignoꝛanter cõſulentes ⁊ pꝛedicãtes nõ
intelligentes nec aliqui eoꝛũ intellige

re volentes que intelligũt doctoꝛes de

mulierũ oꝛnatu iocalibus atq; veſtitu:

cũ dicunt ꝙ licet mulieri oꝛnari vt pla—-
ceatviro ſuo.Et tani imp:ꝛudentes nõ
conſiderant nec recte ponderoant tria p⸗

Uicta. dets
funtduc⸗
hecmu hee
illumins
git. CMom
ngtoc⸗ fer⸗
eoſenont.
apantisa
(rmmalieres
bonoyen
mmmapns
Cecet et
dennlannin
ſit ſchaite
nmnöſte
(kreidatos
toruinaaln
honococ
ſictcetiſ
Cples ldr
baiſe
ncaplen
nentierne
ſuüſicut
precoſa
omnaniba
ris eſt co
nuniyru,
ghiton.
lito hian
Peſtyrbotur
blisr ta⸗
acrinsh
Enmodera
ſthernimn
ſohegſenn
roeſie
nogtaniſe⸗
fediuitte
fuän ofe
Chhiesſbi

nicfenie

ndnarn
UWr nonutb

Cpis
lerega Re
Peneregt
iirtno
MAſtet

kuſtaz
tiiſcele
et Eſan,
gelen
ckift
mſicor⸗
Aignisin
nggd
Nioſmelan
ſoneit
Suhmn
Nighgnt
rfalſari
ſeeſſenet
oͤpis end
rnmin! neg
ſſibilins
ſtquidi
Nehe
ſadom ſie
rſurihti
tdum kann
e eijuſs
ſideimpen
ia talis
laſis⸗A)
rpet dis
qun poten
coderm
1aſfumms

Aämalaln

iuolnit
guafaennis
Andaluct⸗
ſs iſüin⸗
hſarüinnden
gnnnilt
es Minu
mni
ri
esn
aihn
doenmlsd.

t; ,
um rla,/

dantesno
ntruaß,

—

uples ibide gl

dicta. De talibus diẽ dñs. Mat. xv. Ee
ci ſunt duces cecoꝛũ.⁊ ſi cecus ceco ⁊c.
Hec tria ſpecula liderann Ppoſtol
illumiĩatus ſpirituſancto.j. Thi.ij.ca.
ait. Aolo mulieres oꝛare in habitu oꝛ⸗
nato cuʒ verecundia ⁊ ſobꝛietate oꝛnã⸗
tes ſe:nõ in toꝛtis crinibꝰ aut auro aut
margaritis aut veſte pꝛecioſa:ſʒ qð de
cet mulieres pꝛomittentes pietatẽ per
bona opera.Conſidera diligenter quid

Fm tria pꝛedicta pꝛohibeat ⁊ quid con⸗

cedat.Et Petrus in.j.epła.iij.c.hoc eo
dem lumime illuſtratus:ait. Mulieres
ſint ſubdite viris ſi uis. Et ſeuik. Qua
rum nõ ſit extrinſecus capillatura aut
circũdatio auri aut indumentiveſtimẽ
toꝛum cultus: ſed qui abſconditus eſt
homo coꝛdis ĩ incoꝛuptibilitate mode
ſti et qᷣeti ſpũs qͥ eſt in conſpectu dei lo
cuples.q̃ſi dicat ꝙ in mulieribns nõ de
bet eſſe extrinſecus apparatus: videlʒ

in capillatura ad pꝛouocationẽ inconti

nentie: nec oꝛnamẽta aurea circa capnt

ſuũ ſicut monilia: nec indumẽta nimis

pꝛecioſa aut curioſa:ſed interius debet
oꝛnari bonis virtutibus:quia qð defo⸗
ris eſt coꝛrumpitur: qð auteʒ interius
nunẽ:quia aĩa eſt incoꝛruptibilis. Se
quitur. In ĩcoꝛruptibilitate.q.d.ꝙ ſpi
ritus hũanus eſt quietus quando non

perturbatur a paſſionibus concupiſci⸗

bilis ⁊ iraſcibilis.⁊ dicit᷑ modeſtus qũ
in actibus hũanis tenet modũ debituʒ

Fſ̃m moderamen recte rationis. pꝛimuʒ

fit per virtutes moꝛales q̃ ſũt circa paſ
ſiones.ſecundũ autẽ per virtutes circa
oꝑatões ſiẽ iuſticia liberalitas ⁊ huiuſ
modi:qꝛ iſte ſũtvere diuitie.ſic diẽ Gre
Aere diuitie ſũt q̃ nosvirtutibꝰdiuites
faciũt.iðo ſubdit᷑.q̃ ẽ in cõſpectu dei lo
E
ni.ꝙ femĩe ſerico ⁊ purpura ĩdute xpᷣʒ
induere nõ poſſũt.auro aut margaritꝭ:
aut monilibꝰ exoꝛnate:oꝛnam̃ta coꝛdis
⁊ coꝛꝑis perdiderunt. Quoꝛũ oĩa dicta
referẽda ſũt ad pᷣdicta tria ⁊ cũ magna
grauitate atq; diligẽtia penſãda⁊ ſpũ⸗
aliter ⁊ nõ carnaliter ruminãda ne ſub

pallio cõſuetudinis coꝛruptela ſumat᷑:

⁊ abuſio teneat pꝛincipatũ¶ P¶ Scðõo

debem accingi ſacco hũilitatis ⁊ vere
cundie cõtra ſnꝑbiã. Joel.j. Plãge q̃ſi
virgo accincta ſacco ſuꝑ virũ puberta⸗
tis ſue. Iſti ſunt ſacci qͥbꝰ ciri ſe ve ſtie
runt ⁊ coꝛã rege iſrael inuenerũt mĩaʒ.
iij. Ge.xxx.Exemplũ ſiẽ em miles quã

do poſit eſt ĩ carcere regis ĩ quo dubiꝰ

ẽ de moꝛte non induit᷑ nobili veſte:ſʒ ĩ
dumento triſticie:ſic nos qͥ in hoc mun
do poſiti ſum qͥ neſcimꝰ an ſimꝰ digni
amoꝛevel odio qͥ multũ debemꝰ?timere

de carcere inferni: ſolũ in hoc mũdo de

bemꝰ q̃rere veſtimẽtoꝝ neceſſitatẽ ⁊ nõ

vanitatẽ. Añ apls.j.Thi.vj.Habentes
em̃ qͥbꝰ tegamur his contẽti ſumꝰ. Sʒ
qd nũc non ↄtentant᷑ mũdani tribꝰ aut
quattuoꝛ tunicis ſʒ quot ſũt dies ĩ eb⸗

domada tot hñũtveſtimenta:qð nõ ſine

ſuꝑfluitate ⁊ ĩ dei ſpꝛetũ ⁊ in aiaꝝ ſuaꝝ
cõtumeliã facere nõ pñt vt ſuã int?ꝰ la⸗
tens ſuꝑbiã cũctis manifeſtẽt.Sʒ hoc
ſũme deteſtandũ ẽ rõne abomiationis
Abomiat᷑ em̃ deꝰ oẽs orones ⁊ ſuppli⸗
catiões ac poſtulatões taliũ.qꝛ vt dicir

„—

AK

A
htfer
Ti⸗

7

lo. ſuꝑ illo vbo.j.ad Thi.ij. Aolo mu —. .
ieres oꝛare in hitu oꝛnato/: ſuꝑbꝰ hirꝰ ſ vishi⸗ et/obꝛ⸗ 4

nõ impetrat.⁊ Hiero. Qua fiducia eri
gunt vultad celos q́s cõditoꝛnõ agno
ſcit.Añ et fatuis virginibꝰq̃ foꝛis mun
di gloꝛiã qſierũt. Math. xxv.dic. Amẽ
dico vobis neſcio vos.ſic pᷣs.teſtat᷑ Do

mine ĩ ciuitate tua imagines eoꝝ ad ni

hulũ rediges Sʒ nota qre tales femĩe
vane nõ pũᷣt gr̃as ĩpetrare:qꝛ.i.ĩ eccłia
vbi ſolẽt gras ĩpetrare ĩ pᷣſentia dñi ac
ſacramẽti ⁊ mltaꝝ reliqͥan.ĩ pñtia etiã
ãgeloꝝ ĩ cõſpectu quoꝛ dẽrẽt velatũ ca

put hre·iux dictũ apłi.j.Coꝛĩi.xj.Debet

mulier velamẽ hr̃e ſuꝑ caput ſuũ ꝓpt

ſa. ⁊ ſũt verba Cypꝛia ãgelos.i.ꝓpter eccłiaſticos.ne eoꝝ aĩe

ↄtaminẽt᷑ ꝓpt᷑ talẽ oꝛnatũ ꝑvanũ aſpe⸗
ctũ ⁊ ĩpudicũ.in cõſpectu etiã glioſe vxᷣ

ginis marie et ſancta: uʒ virginũ.ſan⸗/

croꝛumq; martirũ:aploꝝ:contfeſſoꝝ ⁊c.
quoꝛũ interceſſionibꝰadiunari deberẽt

non verentur publice tanq meretrices
habitare ⁊ perinanere ⁊ animas iuue⸗

num chꝛiſti pᷣcioſo ſanguine redẽptas

—☚
Etrie e

Feria quinta poſt quartã dſitcc,

perimere. O ſi in ciuitate eẽt mulier qᷓ pollens.afflictione letiſſima inimicis nnan
dã que oĩbus ſolẽnitatibꝰ pᷣcipuis⁊ do⸗ beniuola.In caritate ergo radicati ⁊ fũᷣ
minicꝭ dieb?eccleſiã nõ ĩtraret nõne he dati.ſ.dei ⁊ ꝓximi:viuiſicabimur poſt G
retica putaret᷑. Minꝰvtiq; malũ foꝛet ſi hanc miſeram vramtgesonnr nos cũ tamnn
vna mulier nũq́; ad eccleſiã iret cũ tali deo: nos inter nos.Ande Augꝰ.ſuper . C
vano oꝛnatu:ꝙꝙ ſi in domo abſq; vanita Jo.omelia.lxxxiij.Caritas multos ani Aun
te maneret. Multũ nãq; peccat mulier mos ⁊ multa coꝛda vnũ facit. Ad hanc CV
q̃ filias nubiles hʒ ⁊ in diebus feſtiuis vnitatẽ inuitamur ⁊ infoꝛmamur ĩ oꝑe N
qñ pᷣceptũ eſt audire oĩna retinet elau⸗ creationis: qa ꝓpter hoc oẽs hoĩes de Wn
ſas ⁊ tanꝙᷓ; aĩalia ſolũ coꝛpe impinguẽ⸗ vno/ ꝓducit.ſᷣim Aug.xij⸗li.de ciui.dei. mnring
da abſq; dei timoꝛe in domo nutrit eas. ca.xxi.Scðo ꝑ ipᷣam infoꝛmamur i oꝑe hinion
Sed multo graui?cõditoꝛẽ offendit: cũ redẽptiõis:qꝛ ſic ſumꝰex vno patre cre⸗ ne huhe
quaſi meretrices ⁊ quãdo eas ad eccle ante:ita ex vno patre redimẽte. ⁊ ex eiſ ſourtdr
ſiã duẽ veluti meretriculas illas oꝛnãs dem ſacramẽtis⁊ eadẽ mr̃e eccłia rege cloſne
in tẽplis ſedibꝰſtatuit quaſi beſtiolas ĩ nerante.Et ſic dupliciter ſumꝰfratres. ſuenmin
foꝛo venales.lõ ſic qꝗmõ ita fiat:ſed ve Mat.xxiij.Rn? eſt pater veſter: vos au nöcnen
ſtimenra luctui deputãda aſſumamꝰqꝛ teʒ farrez Narti infoꝛmamur ex ope ingenns
tanqẽ in carcere regio includimur: ?1 ne gubernatõis. Ande Cri.ſuꝑ Jo.ome⸗ ͦſen
0 ₰ — ſcimꝰfinẽ noſtrũ neq; ſtatũ.Q& ¶ Ter lia,. xv. Pꝛopterea domũ vnã huc mũdũ nmnanus
tio debem?accingi pelliceo caritatis et nobis dedit deus.vnũ nobis accẽdit ſo usdict
ellco αα cõcoꝛdie cõtra diaboli maliciã. iiij. Re⸗ lem. vnũ extendit tectũ: ſcʒ celũ.vnã p⸗ nic
οσme ₰ yen guz. ij · ðꝛ de Helia ꝙ erat ʒona pellicea poſuit menſãa: ſcʒ terrã dedit.⁊ nobᷣ mẽ Nhra
EN, „ accinctus renib'. Exemplũ. ſiẽ em̃ pel- ſam vnã multo maioꝛẽ: ſcʒ altare vnuʒ aͤe
mali . liceũ agni pꝛotegit coꝛpᷣhumanũ a fri- quia ibi vnũ cibũ ſumimus. vnũ nobis eron
goꝛe:ſic charitas ⁊ cõcoꝛdia ꝓximi de⸗ gñationis modũ ſpũalẽ.⁊ devno calice Quugt
fendit animũ a moꝛte:qꝛ totis viſceribꝰ bibimus Quarto infoꝛmamur ex rõne oeet
affectat ad deũ eleuari: a in ei conſola⸗ finis:qꝛ ſicut de vna terra ſumus ita aaad unnsa
, tione inſeparabilitervniri Pꝛo quo eſt vnã redibimꝰ.et ad vnã patriã boni: et Uüregn
Cyie Pep Hnotandũ ꝙ nõ ſine cã dẽmꝰ accingi illo ad aliã mali. Ande ECri.vbi pꝛiꝰ.Ana umnngnhei
. pelliceo:ſcʒ charitatis:qꝛ arirae Prſe nobis patria e ninto ex rõne natu⸗ meſtvel
viuificat.Sic ut em̃ ex radice ꝓceditvi⸗ ralis cõpoſitionis mẽbꝛoꝝ. In vno em̃ eſtditian
4 ta ad ramos.⁊ ſi radix ſit moꝛtua:ſic et coꝛꝑe ſũt multa mẽbꝛa que mutuo ſe iu gohari
rami.Ita ex radice charitatis eſt ſpuͦa uant.manꝰ em̃ pedẽ leſũ ligat.et pedes ſe areade
lis vita oĩm operũ noſtroꝛũ:qꝛ ramꝰbo⸗ manũ poꝛtãt: mutuo etiã ſibi cõpatiun ſſianeat
ni oꝑis nõ vireſcit nec fructificat niſi ĩ tur:qꝛ oculos doloꝛe alterius mẽbꝛi la⸗ nusn
radice charitatis. Quia teſte Gre.Sic̃ chꝛymat᷑:ſic⁊ nos.exẽplo Yob qui dicit gecygois
em̃ multi rami arboꝛis ex vna radice ꝓ Flebã ſuꝑ eo qui afflictus erat.⁊ cõpa⸗ nndomde
deunt:ſic multe virtutes ex caritate ge tiebatur aĩa mea pauꝑi:vt ſic oſtenda⸗ ſignüſici
nerãtur.q̃ ẽ amare deũ ſuꝑ oĩa taniᷓ ſũ mus ãmonitionẽ apli tenere.Ephe.iiij llaper
mũ bonũ:qꝛ ꝑ hunc amoꝛẽ amoꝛ ꝓximi Solliciti ſᷣuare vnitatẽ ſpũs in vinculo runtcin
noſtri gñat᷑. Añ Grego.ſuꝑꝝ illo paſſu. pacis vnũ coꝛpus ⁊ vnus ſpũs.Sic em̃ D
Hoc ẽ pᷣceptũ meũ vt diligatis inuiceʒ coꝛpus ex vno ſpũ naturali viuit: ita ec ſhonon
dicit. Per amoꝛẽ dei amoꝛ ꝓximi gñat᷑ cleſia ex vno ſpiritu charitatis.Roma. Dbint
⁊ ꝑ amoꝛẽ ꝓximi amoꝛ dei cuſtoditur. xij. Multi vnum coꝛpus ſumus in chꝛi ſfef
EOñ aſſiodoꝛꝰſuꝑ pᷣs.xij.Aſq;quo.Ca ſto.Ecce vnitas capitis in coꝛꝑe eccłlie nth i
ritas dei ẽ quedã vernalis pluuia vtu-⸗VBantũ ad ſecundum in quo doce Mtdis
tũ ſub qua bona volũtas germĩat? opemur reſpicerevexillum triũphale enef
ratio ſctã fructificat.patiẽs hic.ĩ aduer quantũ ad patientiam qð ꝓbat baculi dti
ſis tẽperata. ⁊ in pꝛoſperis humilitate aſſumptio: ibi.Zolle baculum meuʒ in miun

it⸗

Mininies
adiennirfi
tmmt
wirnodi
Jugnſtre

mmultosꝑt.

Adbe
mmrſoye
Kshötsd
idecni
mimnin
mopanrce
mite letel
feeclarege
eſten wn
amureri
ſup JYoont
i hüc nid
s de le
Ni,
dr. 1ncbni

Seran i
7eſcotent⸗
ieune
ſbis ſin
i puun tui
ſumusi
ncge lit

Ave⅝
miN.
umnmnüpb

pbatbael
ln niin⸗

)

1eee

ul ſuꝝ quẽ debem appodiari.
¶ Pnumus eſt ſacramẽtalis quo ſuſtẽ⸗
tamur in gratia. ððͤ
¶ Secũd paſſionis triumphalis quo
armamun cõtra demonia.
¶¶ Mertius tꝑalis tribulationis q̃ pur⸗
amnr a culpas ðð
ꝛi mꝰigitur baculus quo ſuſtenta

mur in gra ðꝛ ſacramẽtalis.De quo o
bhanis.vj.QAui mãducat hũc panẽ.ſ.di-

gne habebit vitã eternã.Exẽplũ.ſic em̃
ſenex ⁊ decrepitꝰ non poteſt ire ſine ba
culo:ſic nec aliqͥs iuſtusviuere ſine iſto

ſacramẽto.Ideo xpᷣs dicit Yoh.vj. liſi

mãducaueritis carnẽ filij hoĩs ⁊ bibe⸗
ritis eius ſãgninẽ.⁊c̃.Hũc baculum no

biſcũ feramus: ſi nõ volumus incidere

in manus hoſtiũ noſtroꝛũ. Ande domi
nus dicit nõ hñtibus hũc baculũ illud

Leuit᷑ xxvj. Ponã pe ſtilentiã in medio

veſtri:et trademĩ hoſtiũ manibꝰ. Poſt

iy cõfregero haculũ panis veſtri.i.duʒ
ↄſpexero vos indignos hoc ſacramẽto
Quia qui mãducat⁊ bibit indigne.⁊c.
nde eſt notãdũ ꝙ ad hoc ꝙ homo ſit
dignus ad hoc ſacramentũ recipiendũ

tria requirũtunPꝛimũ qð requirit᷑ eſt
magna pctõꝛũ contritio.reno.ij.Ma ¶ NRertiũ qð reqͥritur eſt feruẽs deu
Eſt aũt deuotio vt dicit Hugo qdã fer

gna eſt velut mare cõtritio tna.Si hoc

ℳ e⸗

1

Pemm) czineit no ſuſte 8 õ
Beſmno KXxxXIIII.
manu tuaſt notandũ ꝙ triplex eſt ba offẽdat: It? idẽ alibi in mõe de aduen

tu.Ecce ſi qͥs ſenioꝛẽ ſuũ in domũ ſuani
ſuſcipere debuiſſet ab oĩbꝰſoꝛdibꝰ ⁊a im
mũdis rebꝰ ipᷣaʒ domũ mũdaſſet:⁊ que
cũq; honeſta ⁊ neceſſaria eſſent ſᷣm ſuã

poſſibilitatem pꝛepaſſet.Et ſi moꝛtalis

hoc facit ſuſcepturus moꝛtalẽ:q;toma⸗
gis ſe mũdare debet creaturavt ſuo cre
atoꝛi ad ſę in ſacramẽto veniẽti nõ diſ⸗

+

Enð Amb. Quotidie pꝛepara
te humilẽ ⁊ ſic ſẽꝑ viue vt digne poſſis
accedere ad ſacramentũ: vicʒ ex ꝓpꝛie
fragilitatis inſpectiõe et ex dĩne maie⸗
ſtatis ↄſideratiõe. Qui em̃ bene aduer
teret ſuã ꝓpꝛiãvilitatẽ et boni ſi qͥd in
eo videt᷑ magnã exiguitatẽ.⁊ ex alia ꝑ⸗

Scom ꝙ reqᷣritur eſt ꝓfüda hu

te ↄſideraret dĩne maie ſtatis excellẽti,ö
⁊ ſublimitatem:pꝛofecto hõvilisa indi⸗/

gnus terre vermicul nequaqᷓ ad ta ex⸗

cellentiſſimũ ſacramentũ accedere pꝛe⸗
ſumeret.ſi nõ de magna dei mia ſpera⸗

ret. Nlec eſſet mirũ ſi ex tali ↄſideratiõöe

hõ ꝑ pꝛofũdã humilitatẽ ſeipᷣm in ꝓfũ

dũ nihili depꝛimeret: qm̃ abꝛaã ex con⸗

ſpecta dinine pᷣſentie magnitudine pꝛo
pꝛiã ſui piuntatẽ cõſiderãs dicebat.Lo⸗

gquar ad dñʒ meũ cũ ſim puluis ⁊

S redritur ef 8

cinis

eſt dictũ anime penitẽti lugẽti.q;toma/ noꝛ bone volũtatis faciẽdi ea q̃ ad diu
nũ cultũ ꝑtinent. Ende deuotio licet ſit
qdã ſpũalis actus gñ aliten tamen in ſe
ↄlectit᷑ duo puima:vicʒ cõtritionẽ ⁊ hu
militatẽ.⁊ plura alia:puta reuerẽtiã.ti
moꝛẽ.ſpũalem leticiã:ꝑ que hõ excita

gis hoc cõpetere debet hoi ad cõmuni⸗
onẽ accedẽti.qͥ per verã ↄtritionẽ ⁊ cõ⸗
feſſionẽ a pctis penitus debet eſſe depu
ratus. In cuius figura pᷣceptũ erat ĩ le⸗
ge ꝙ ꝑ oẽs dies paſce nihil fermentarũ
in dom bꝰiudeoꝛũ debebat inueniri:ad
ſignificãdũ ꝙ nulla mentis impuritas
nulla pecc ati diffoꝛmitas in ↄſciẽtia cõ
municãtis dẽat apparere. Aðo dic apłs
IEoꝝ. v. Expurgate verus fermentũ vt
ſitis noua ↄſꝑſio ſicnt eſtis aʒimi.Anð
Amõ.in ſᷣmõe de aduẽtu.Saluatoꝛem
nr ʒ frẽs kmni ſuſcepturi totis viribꝰde⸗
bemꝰↄſcĩas nr̃as cũ ipᷣiꝰadiutoꝛio pᷣpa
rare.⁊ oẽs latebꝛas aĩe nr̃e diligẽter aſ⸗

picere.ne foꝛte ſit in nobᷣ aliqð pctm̃ ab

ſcõdiũ.qð ⁊ 2ſciẽtiã nr̃aʒ confũdat et
moꝛdeat:necnõ ⁊ oculos dine maieſtatꝭ

ad deuotionen ad ſanctas meditatio⸗
nes.pᷣs. In mediratiõe mea exardeſcet
ignis.i.deuotionis:ſcʒ meditãdo de di

uinis beneficijs.de pctis ꝓpꝛijs.de eter

nis ſupplicijs.⁊ eternis gaudijs.⁊ ſpe⸗

erga nos qua paſſus ⁊ moꝛtuus eſt pꝛo

nobis: æ quõ ſemetipʒ nobis miſeris re
liquit ĩ cibů (S2461 cire debes ꝙ ad
ſũuũptionẽ huius digniſſimi ſacramenti

minime curiales accedũt. In curijs em̃

cialiter meditãdo nimiã dei dilection?

mne

dñoꝛũ.pꝛincipũ regũ.⁊ alioꝛũ pꝛius vo

catur ad lauandũ ꝙ; ad menſa: ⁊ pꝛi la

Eehar ſer ſo volen me

95

en ſin

c med9.

B

Nn&

trin 5
hat rA d- nis quo armamur contra demonig⸗ PSe.

Cinr Aglen,

Feria quinta poſt quartã dñicã
usãt ꝙ comedãt. Sic ĩ curia eccleſie rex neqͥtie a coꝛdis habitaculo pꝛopellitu-
noſter⁊ dũs ieſus pꝛiꝰvocat ad lauãdũ
nũciũ ſuũ Yſa.dicẽs:· Lauamini mun

di eſtote.⁊c.Et poſtea ipᷣemet vocat ad

comedẽdũ⁊ bibẽdũ dũ dicit Pꝛouer.ix
Benite inqͥ t comedite panẽ meũ ⁊ bibi

te vinũ meũ.In ſignũ huiꝰꝙ pꝛius debe

mus lauari a ſoꝛdibꝰinterioꝛibꝰ ante ſũ

ptionẽ coꝛpoꝛis ſui: ipᷣe lauit pedes di⸗
ſcipuloꝛũ ſuoꝝ. Tales nõ ſe pᷣparantes
ſũt iudeis peioꝛes. de qbus ðꝛ.j.Eſdre

V. ꝙ purificati ſũt ſacerdotes et leuite
quaſivnus.i.totaliter⁊ ꝑfectc.⁊ omnes
mundi facti ſũt:ſupple ad immolandũ
paſca.Si iſti ſe ſic purificabãt ꝓpt᷑ vm
bꝛã ⁊ figurã:q;'tomagis vpᷣiani ꝓpt veri
tatẽ. Sãctificamini ergo:cras hoc ẽ in
bꝛeui comedetis carnes. Numeri.xj.O
xpᷣiane aperi mentẽ:qm̃ tria magna di⸗
cit. Pꝛimo pᷣceptũ pᷣcipue caritatis:ibi.
Sãctificamini.Scdo pꝛiuilegiũ pꝛima
rie ptãtꝭ:ibi.Cras.Tertio bñſiciũ ĩmẽ⸗
ſe largitatis:ibi. Larnes cõcedetis. Sã
tificamini ergo. Sicut em̃ vas qð pꝛe⸗
cioſũ liquoꝛẽ reciꝑe debet pꝛius mũdat᷑
7 pꝛobat᷑:ita pꝛobet ſeipᷣm hõ.j.Coꝛ.xj.
⁊ ſic edata bibat.Cibus eĩ cõòueniẽs cõ
plexioni pꝛodeſt ſumẽti:ſed ipᷣe ſãctꝰẽ
ergo ſancto⁊ ꝓbato⁊ digno ꝓdeſt. Sã
cti ergo eſtote dicit dñs qm̃ ego ſãctus
ſum. Si aliter acceſſeris nec tibi ꝓdeſt
nec ei placet:ſic̃ nec placeret regi ſi im⸗
mũdas man in ſcutellã eius poneres:
ita nec regi qui ait.Sactificaboꝛ in his
qui appꝛopinquãt mihi.PꝛimPergo ba
culus ſuper quẽ debemꝰ appodiari ⁊ ſu
ſtẽtari ĩ gratia dicit᷑ ſacramẽtalis.⸗⸗
Secũqꝰ haculꝰ dicit᷑ triüphalis paſlio⸗

Virga tua ⁊ baculus tu ipſa me conſo
lata ſunt. Iſte ẽ baculus Dauid contra
Goliã.j.Regũ.x vij.Exemplũ:ſic em̃ bo
nus viatoꝛ poꝛtat bacuũ vt defendat ſe
gõtra canẽ vel lupũ:ſic oĩs peccatoꝛ ſẽꝑ
debet hre baculũ dñice paſſioms pᷣ ocu
lis vt defendat ſe cõtra diabolũ¶ Et nõ
ſine cauſa debemꝰillius habere memo⸗
piã:quia oĩa mala fugat a nobis.Ande

Crib. Omne genus venenate malicie

2bacte ſeſtani E, ſ
.

⁊ fugatur ſi ꝑ deuotas meditationes in
coꝛdibꝰnoſtris ſerpẽs ille nõ eneus ſed
verus deꝰerectus fuerit.Si em̃ pctisꝓ
fundat fueris.ſi vitijs impulſus. ſi ad
deſperationẽ impugnatus fueris.ſicar
nis fragilitas inclinauerit.deniq; qͥcqͥd
mali acciderit:erige ſerpentem in cru⸗
ce cruẽtatũ totũ ⁊ cõtinuo ſenties te li
beratũ.Et Berñ.lihil adeo medicina⸗
le ẽ pctõnꝝ.nihil ita interficit pctm̃.cru⸗
ciſigitvitiũ.extinguit tẽptamẽta.depel
lit omne genꝰ mali: ſicut mẽoꝛia domi⸗
nice paſſioni cdo inducit ad gram
acqrendã. Ande ſctũs Bona. llihil ita
iuluminat ad cognitionẽ.nihil ita dila⸗
tat ad grarũ actionc.nihil ita accendit
ad dilectionẽ.nihil ita cogit ad imitati
onẽ.nihil ita eleuat ad tõtẽplationem.
nihil ita in aia opatur vniuerſalẽ ſãcti
ficationẽ:ſicut meditano dñice paſſio⸗
nis.Et Ber. Quid tã efficax ad curãdũ
vuluera.necnõ ad purgãdũ mẽtis aciẽ.

i; vulnerum xpᷣi ia ſedula meditatio.
nec quicqͥd tã infirmũ ad mouꝛẽ qð nõ⸗
xpᷣi moꝛte ſanet᷑ Tertio cõducit ad glo

riam. Nñ ſãctus Bona.Si vis o homo
vt de virtute in virtutẽ.de gr̃a in gram.
de amoꝛe in amoꝛẽ.de deſiderio in deſi⸗
deriũ.de luce in lucẽ.de bono in melius
ficias- aſcendas quotidie nullo fra
cłus impedimẽto.qta potes deuotione
percurras:⁊ dom ini mediteris paſſio⸗
nẽ. Potiſſimũ aũt qð in cõſideratione
dñice paſſionis coꝛ noſtrum inflãmat ⁊
penitus exurit et nos in gaudiũ ſpũale
potẽter rapit:ẽ illud cũ deuote medita

mur ꝙ illa vehemẽtiſſima acerbitas do

loꝛis quã dulcis ieſus ſẽtiebat amariſſi

mã.traſijt.receſſit:⁊ fructũ eiꝰ poſſide⸗

mus ⁊ fruimur ĩ eternũ. Cariſſimi hũc
baculum ſemꝑ nobiſcum feramus con
tra demonis mundi ⁊ carnis tẽptamen
ra ertius baculus quo ſuſtenta
ri debemꝰ eſt tempoꝛalis tribulationis
quo purgamur a culpa.vſa.xxviij.Rir
ga excutiet᷑.Cũ iſto baculo iacob tranſi
uit ioꝛdanom. SGeũn.xxxil.Exẽplũ.ſic eĩ
frumentũ ſi excutiatur baculo.palea ſe

ratur
n nüͤdo⸗
geturine
inadvert
culi cpp
tiensd b
höeſtop
Et habe⸗
ſus
corumn
nos quen
det imiun
liſhcitn
(at.nee n
ſiblfan
iſfanend⸗
Mumnt
mnele
klis
ſirnsgepen
gmusn adtn
ehenuuh
Nntnecaui.
nerpnn
nußtafnitn
E

“

mperget
inicer
ubaletans
danius ahn
elke. D⸗ 8
kemna
Pofuiryni
Wranqnulea
regis dar
ſcappge
1aclficts
t noſt
chelſti. ,
ſuanma
melſſem⸗
gula ſie
lant quos
Mhentiaina
ſtubkn,

hclir

Nopelim
mionesnn
deneusſil
empeisp
ulſus. ſa
eris.ſich
denichc
memincn⸗
ſentiesdl
comedtena
cktpetmn an
tamets dene
mioria don⸗
ncitadgien
ona. Nibii
nibil ia die
lita accendt
r ad inur
replationen
uerſal ſian
düicepaſſi

ralan

paratur a grano:ſic iuſtus ſi tribulatur
in mũdo culpa delet᷑ ab aĩio ⁊ gratia au

nt frucrũ in patientia uẽ.viii.capło
ertia quia gr̃am dei ⁊ hoĩm acquirit

getur in eo. Patiẽtiã igitur habeamus ⁊ ad ſe attrahit.Quia ſicut adamas ad

culũ appodiem us nos Per hac verꝰ pa illud Eʒe.iij. Fili hoĩs vt adamãtẽ de⸗
tiens ⁊ bonꝰ querit malos fieri bonos: di faciẽ tuã ꝑ patientiã ⁊ maſuetudinẽ
qðdð eſt opus perfectiſſimũ. Nude Aug.

in aduer ſitatibꝰ⁊ rbaſbe taꝙ ſuꝑ ba ſe trahit ferrũ:ita ille de quo verificat᷑

,1 honeſtam ⁊ ſocialẽ conuerſationẽ:di

Et habet᷑.xxiij.q.j. Paratꝰ.Hõ inqͥt iu lectionẽ dei et coꝛda hominũ ad ſe tra⸗

us ⁊ pius paratus eſſe debet patiẽter hit.Ex iſto patet ꝙ hoc qð facitvirtus
coꝛum maliciũ ſuſtinere quos ſieri bo⸗ in adamante ſacit patiẽtia in patiente.

nos querit. Sepe nãq; iniuriãs dum vi Sicut ergo adamas mediante virtute

der iniuriatũ patiẽter pati qͥcqͥd ſibi ma ſua alia ad ſe trahit ⁊ ſuppoꝛtat: ita et
li facit:⁊ qð nec dicto nec facto ſevindi vos cũ patientia ſuꝑpoꝛtãtes inuicẽ in
cat.nec iniuriantez pꝛouocat de iniuria caritate Ephe.iiij Quarta quia naueʒ
ſibi facta verecũdatur: a penitendo ⁊ ſa vite noſtre dirigit ad poꝛtũ ſalutis: ſiẽ
tiſfaciendo bonus efficitur: ⁊ ſic per pa velũvento oꝛdinate appoſitũ.Eſt em̃ in
tientiã creſcit numerꝰ electoꝛũ. In quo vndis huius maris quaſi velũ qð om⸗

caſu melioꝛ eſt homo patiẽs viro foꝛti. nes ventos aduerſitatis recipit.q̃bꝰta⸗
anerxvj. Et melioꝛ eſt patiẽs arro⸗ mẽ nauẽ velocius ad poꝛtũ currere faẽ
gante Eccs.vij. ANir iracundꝰ pꝛouocat deſtĩatũ. Rtt igr velotiꝰ ⁊ citi ad poꝛtũ
rixas qui patus eſt mitigat ſuſcitatas ſalutꝭ vẽiambaculũ patie aſumamus
Pꝛouerbioꝝxv. Patientiã igitur habe antũ ad tertiũ in quo iubemur

amus in aduerſitatibus quoniã ad hoc
habemus patronũ vominũ noſtrum. Et r

Et vade.Eſt notandũ ꝙ penitẽs hoc ſa
cro tempoꝛe debet ire.

non ſine cauſa patientes eſſe debemus:

¶uia ex patiẽtia multa nobis bona eue
nmiunt et vnliates magne Pꝛima qiia

— —

in paciſicis apparet imago xpᷣi.Pꝛoba⸗

in aquã clarã⁊ trãquillã apparet:qð in

turbulẽta nõ oſtenditur: ſic imago xpᷣi

clarius apparet in patiẽte qᷓᷓ in impati
ente. Ad ꝓpoſitũ legitur de quodã he⸗
remita qui volens pacificare frẽs ſuos
poſuitvnũ denariũ in cipho pleno aqua
tranquilla ⁊ clara dicens.Sicut imago
regis clare oſtendit᷑ per mediũ iſtiꝰaq̃ᷓ
ſic apparet dei ſimilitudo in patiẽtibus
⁊ pacificis animabꝰ. Ergo dñs dirigat
coꝛda noſtra in caritate dei ⁊ patientia
chꝛi ſti.ij. heſſa.iij¶ Scða vtilitas qͥa
fructum bonoꝛũ operũ in animabꝰ vſq;
ad meſſem ⁊ maturitatẽ nutrit ⁊ cõſer
uat.quia ſicut aeris ſerenitas ⁊ ameni⸗
tas fructus terre ⁊ arboꝛũ nutriũt ⁊ con
ſeruant quos cõtraria deſtruũt:ita pax
patientia in aĩabus fruct ſpũᷣſſãcti.De
qͥbus HGal.v. Fructus aũt ſpũs eſt chari

tas.gaudiũ.pax.patiẽtia.Et tales affe⸗

Speraa Ee⸗ a ont

mace

xpectare tropheũ ꝙꝙtũ ad ꝑſeue⸗
q ꝓbat itineris cõſũmatio:ibi.

Pꝛimo ad animũ ꝑvitioꝛũ ↄfeſſionẽ
Scðdðo ad ꝓximũ ꝑ ipᷣi recõciliatõeʒ

tur per exẽplũ.quia ſicut aliqͥd imiſſuʒ. ¶ Zertio ad altiſſimũ ꝑ terrenoꝛũ ab⸗

dicationẽ. Pꝛimo debet ire penitẽs

ad animũ hoc ſacro tꝑe ꝑ vitioꝛũ ↄfeſſi

onẽ.Mat.viij.Aade oſtẽde te ſacerdo⸗
ti. Sic ibãt illi decẽ lepꝛoſi ⁊ invia inue
nerũt ſe mũd atos Luẽc.xvij.c Exẽpluʒ
ſicut eĩ meſſoꝛ vadit ad areã vt purget
frumentũ:ſic peccatoꝛ debet ire ad eccle
ſiã vt purget inqͥnamentũ animi ⁊ hoc
per cõfeſſionẽ:qꝛ ad ſalutẽ eſt ſũme ne
ceſſariaExẽplũ ad hoc de infirmo vel
vulnerato cui ncce ẽ ꝙ infirmitatẽ oſtẽ
dat medico ſi vult curari:ita nccaria eſt
ofeſſio illi qͥ
mitate pcti Ad idẽ valet qð ſeqͥt᷑. Si of
fẽdiſti dñʒ renũ anq veniã obtineas:
ncce ẽ vt culpaʒ recognoſcas Ald idẽ.qͥ
dz eẽ vel honeſte mi ſtrare ĩ mẽſa regꝭ:
ncce eſt vt tergat feces ⁊ ſoꝛdes a facie
ſua.llos ſemꝑ ſumus in pñᷣtia dei ⁊ oĩʒ

ſctõꝝ. aliqñ ẽt ad mẽſã eiꝰ.i.ad coĩonẽ

4

lt curari a vulnere ⁊ ĩfir

4

Feria quinta poſt quartã dñicẽa

accedamꝰ. g pꝛeoccupemꝰ. i. pꝛeuenia

mus faciẽ erꝰ in cõfeſſione Iterũ neceſ

ſaria eſt cõfeſſio ante oꝛationẽ: qᷣa filio
petẽti pulcrũ iocale a matre.rũdet.ma

nus tue ſunt turpes valde. laua manus

tunc tibi tradã: aliter nõ. Na cũ mul

ti petũt cũ turpi ⁊ ſoꝛdida aia liberatio
nẽ ab infirmitatibus ſuis ⁊ tribulatiõi

bus etiã ꝓſpitatẽ ⁊ gratiã in pꝛeſenti⁊
gloꝛiã ĩ futuro. quibꝰ ri det pat᷑ noſter
et mater noſtra illud Yſa.j. Lauamini
mundi eſtote auferte maluʒ. ⁊c.q.d.tũc
habebitis qð petitis: aliter nõ. qꝛ cum
multiplicaueritis orones veſtras non
exaudiã. Yſa.j. ergo mundatio cõfeſſio
nis ẽ neceſſaria Spãliſſime aũt neceſ⸗
ſaaria eſt ante comunionẽ: qꝛ ſi habens
manꝰ lepꝛoſas vel ſcabioſas vellet eas
ad diſcũ regis extẽdere vel impoꝛtune
eas in coſpectu eius ingerere nõ ꝑmit⸗
teret eũ libent᷑ tãgere nec ſe nec ſua: ſʒ
auerteret oclos ſuos ab eo:ita nec pla⸗
cet deo ꝙ talis mẽſe ſue appꝛopinquet

ideo auertit oculos ab eis. Yſa.j. Cum
extenderitis manꝰveſtras auertã ocu⸗
los meos a vobis.manꝰ em̃ veſtre ple⸗

ne ſunt ſanguine. Hoc idẽ oñditur per

tale exemplũ de quodã deuoto btẽ ma⸗

rie cui obtulit ieiunia orones młtas:ta
men coꝛ:os:⁊ alios ſenſus ⁊ oꝑpa mun⸗
da nõ cuſtodiuit.quẽ btã maria curia⸗
liter pᷣmonuit hoc modo. Eidebat᷑ ei ei
vna nocte ꝙ ſitiebat qſi ad moꝛtẽ. bea⸗
ta vero virgo ab eo inuocata ꝓ adiuto
rio affuit poꝛrigens ei potũ pulc herri⸗
rimũ invaſe turpiſſimo.Cui rũdit ꝙ bi
bere non potuit ꝓpt᷑ vaſis abominatio
nẽ ſʒ rogauit vt illud vas mũdaret tũc
illð poꝛrigeret Cui maria.ſic tu pꝛiꝰmũ
da vitã tuã.ſ.confeſſione alit᷑ nõ ſuſci⸗
piã mun?tuũ de manibꝰ?tuis malis.Ra
tioætiã lex dictãt ꝙ nemo ſit iudex in
ꝓpꝛia cauſa. In nulla em̃ curia mundi
hoc pꝓmittit᷑ ne qͥs ſibi dicat ius ꝑ totũ:
ſʒ opoꝛtet ꝙ ponat ſe qͥ deliqᷣt iĩ iudicio
curie dicẽs.patꝰſũ ad emẽdã vſᷣm decre
tũ curie. Sic in curia ecclie exquo deꝰ
factꝰeſt hõ neceſſe ẽ confiteri deo⁊ hoĩ
⁊ ſe ponere in eius arbitrio. Tollite gꝰ

vobiſcuz verba Oſee. xiiij.Et ſic iuxta
iacobi vlti.ca.verbũ.Confitemini alter
nutrũ pctã vra.
ꝓximũ ꝑ ipᷣius recõciliationt᷑. Mat. v.
Aade pꝛiꝰ reconc iliari fr̃i tuo:qꝛ qͥ odit
fratrẽ ſuũ homicida ẽ. Exẽplũ ſicut em̃
q̊ͥ non diligit filiũ nõ videt᷑ diligere pa⸗
trẽ:ſic qͥ odit ꝓximũ cõuincit᷑ odio hr̃e
creatoꝛẽ j. Jo .j.c.Qui nõ diligit fratrẽ

quẽ videt deũ quẽ nõvidet qũo põt di

ligere. Et iõ ſũme odiũ ẽ deteſtadũ:qͥa
p hoc maculat᷑ tẽplũ ſpũale dñividelʒ

aĩa cuiuſiibet fidelis.Sic̃ eĩ tẽplũ ma

teriale violat᷑ moꝛtevel ſãguĩs effuſio⸗
ne. ⁊ ſic violatũ dʒ recõciliari.vt extra
de con. ecclie Si ecclia.Sic tẽplũ ſpũ⸗
ale. ſ. aia ↄmittẽs homicidiũ ſpnale.ſ.
odiũ violat᷑.j.Jo.iij.Qui odit fratrẽ ſu

um homicida ẽ vt dictũ ẽ. Si ei dauid

vt hr.j.palipo.xxij.⁊.ij.Re.xij.õ fuit
dignus ediſ care templũ dũi materiale

qꝛ effuderat ſãguinẽ hũanũ etiã iuſte.

qũo tẽplũ dñi pñnt eſſe homicide coꝛꝑa

les vel ſpũales iniuſti.Et qũo credunt

aſcendere in tẽp lũ głie homicide ſpũa
les:qꝛ tẽplũ hoc.ſ.dei ꝙptũ ĩ eis ẽ viola⸗
uerũt vel facto vel volũtate deſtruẽdo.

Ad tẽplũ głie nõ rapient᷑ niſi pꝛiꝰdeoꝝ

illi quẽ odio hñt recõcilient᷑:ſʒ potius
ad infernũ diſꝑgent᷑:qꝛ qᷣcũq; violaue⸗
rit tẽplũ dñi diſꝑdet illũ deꝰ.j.Coꝛi.iij.
Lales ei ꝓximũ odio hñtes oꝑa demo
nũ imitat᷑:qꝛ ſiẽ xp̃s venit ĩ terris pacẽ
facere int deuʒz ⁊ nos:a noſipᷣos etiã.in

cuiꝰ ſignũ ĩ natitate ãgeli catauerũt In
terra pax hoĩbꝰ.⁊ ĩ vita illã pᷣdicauit di

cens. Pacẽ meã do vob pacẽ meo reliqͥ
vobis.⁊ poſt reſurrectionẽ dicẽdo diſci
pulis. Pax vobis. Sic diaboli officiuz
ſꝑ ẽ diſcoꝛdias ſemĩare int᷑ nos⁊ deũ:⁊
inter noſipᷣos ⁊ pacẽ inqytũ põt impedi
re.Euiꝰ ſimilimi filij ſunt ⁊ coadiuto⸗
res qͥ lo fũgũt᷑ officio.qͥbꝰdñs Jo.viij
Aos ex pr̃e diabolo eſtis:⁊ iõ opꝑa pr̃is
vri facitis:⁊ deſideria pr̃is vri vult fa
cere. Notate vba.duo ſimul ↄiũxit xpᷣs
q̃ in iſtis filijs diaboli ſatis cõueniũt.
videlʒ ipletionẽ deſiderij pris illoꝝi:et
homicidiũ:qꝛ deſideriũ pris illoꝝ ẽ lu⸗

— Nνα— 8 ne A pys p if

iſtud

cðᷣo iuſtꝰdz ire ad 2

i
ccqd
parin
niülu
Nisc
Fnüſo
guiat
oimne
feese
dot
tur.o
fäture
tur vni
tt diſe⸗
erogt
Mlaboli⸗
fcioſtts
bildedd
(Are
uder
Hoe
tſept
ſublin
cogita
curic
ſenir
nigtm
her ini
holüinit
Migit
ingne
horüg
Gaſen
SS
üpwen
ſienoson

ſegnicor
peispe⸗
ſpo luſtrn

ſtetheze
hezann

Sermo XxxIIII

ciunn crari:multas aĩas mactare ⁊ ꝑdere.Et furti.vſure.mẽdacij.doli.piurij:⁊ falſi )
maher iſtud lucrũ maxime acqrit ꝑ diſcoꝛdias tatis.Pꝛouer.xxviij. Qui feſtinat dita
Ziread quia ſi homo ſit ſuꝑbus vel guloſus vł rinõ erit innocens.quia ſicut ſpine vix
WMaN. accidioſus ſeipᷣm ꝑdit et detrimẽtũ ſui colligũtur ſine leſione: ita nec diuitie ſi
1ldan patitur: diabolus ſolũ in hocvnã ani⸗ ne cõſciẽtie leſione.Ideo xpᷣs Mat.xiij
lenten ms lucrat᷑. Si qͥs vero ĩ odio vel diſcoꝛ vocauit diuitias ſpinas. qͥa ſicut colli⸗
zoepe⸗ dia cõtra aliũ fuerit nõ ſolũ hic lucrat᷑ gens ſpinas pungit᷑: ita ſi diues fueris
Wobfe vnũ ſolũ ſʒ foꝛte mille ex duabus ꝑtibꝰ vix aut raro eris imunis a pctõ.Ecci·xj
gufnt quia pꝛincipalis indiſcoꝛdia pꝛouocat Et raro ꝓficiũt male acqͥſite. Sicut pa
ſoporde omnes amicos ⁊ cõſanguineos ⁊ adhe tet de quodã peregrino volẽti ire in pe
Köfiͤ rẽtes cõtra partẽ aliã inſidiãdo dãnan regrinationẽ qͥ accepta pecunia ab vxo
finceß do ⁊ ẽtũ poſſũt nocẽdo ſimul ↄfederan re aſcendit ſuꝑ mare.Simia qued ibt
gläna⸗ tur. Eodẽ modo illi de ꝑte alia confede dem exiſtẽs vidẽs burſã incaute dimiſ
geffiſi⸗⸗ rãtur cõtra iſtã:⁊ ſic diabolus nõ lucra ſam accepit.⁊ ſuꝑ malũ aſcendẽs duos
.Rerm tur vnũ tantũ aut duos ſed oẽs q̃ ĩ odio denarios ꝓiecit in nauim quos ille col
elüſpi⸗ et diſcoꝛdia ſunt ex vtraq; parte. Patet legit.⁊ tertium in mari pꝛoiecit: ſic fe
ſpttei, ergo ꝙ tales maxime cõplẽt deſideriũ cit quouſq; tota pecunia fuit conſũpta.
fate ſu diaboli.Ande beat/ Sregꝰ.Sicut nihil In reuerſione vo a ꝑpegriĩatõe ĩuenit ꝙ
cidauid pc ioſius deo virtute dilectionis: ita ni- vxoꝛ ſua lucrata fuerat pecuniã illã de
Ws hil deſiderabilius diabolo extinctione venditione lactis ĩ quo poſuerat tertii/
wndre caritat . Hoc vitiũ odij ⁊ diſcoꝛdie mul partẽ de aqua:⁊ ſic dec ipiẽdo emẽtẽ de
emͤinte. tũ deteſtat᷑ dñs. Teſte ſapiente qui ait tertia pte tertiũ denariuʒ male lucrata
iade n Pꝛouer.vj.c.Sex inquit ſũt q odit dũs fuerat.Caueũt ergo qͥ miſcent mala bo
gboorimn ⁊ ſeptimũ deteſtatur aĩa eius. Oculos nis invẽditione vini vel frumẽti vel cu
mnciknn ſublimes.linguã mendacẽ.manus effũ iuſcũq; mercatiõisScðo peccat᷑ circa
ſesitnn dentes ſãguinẽ innoxiũ.coꝛ machinãs vſi um. Ilã vſus ſatis patet cõſideranti
deſtibt cogitatiões peſſimas.pedesveloces ad facta mũdialiter viuẽtiũ tã eccleſiaſti⸗
R currẽdũ in malũ.teſtẽ fallacẽ:et eũ qui coꝛũ ꝙᷓ ꝑſonarũ ſeculariũ.qꝛ em̃ expen⸗
eſzpennn ſemĩat inter fratres diſcoꝛdias. ales dũt circa mũdi vanitates ⁊ toꝛneamẽta
molaue nãq; taniꝙ peſſimi vltimũ locum tenẽt ⁊ hmi oꝛnamenta ſuꝑflua circa carna

Caii nec mirũ:qꝛ maxime inter pctõꝛes dia⸗ les voluptates:vt circa gulã ⁊ circa me
iden bolũ imitatur:ideo cũ ipo niſi ꝑenitẽti⸗ retrices ⁊ hmõi.irca etiã mũdi hono
. am agãt ĩ eternũ cruciabũt᷑. i¶ Ter⸗ res vt plus diligãtur a magnatibꝰ qᷓ; a

.
ns hat
7 no g dehet ine ad alttima p terre deo: ſatis oſtẽdũt in factis ſuis malum
– noꝛũ a icationẽ. Mat. xix. Zadevede vſũ dinitiarũ:qꝛ vtũtur eis advolupta⸗
dicnin oĩa que habes ⁊ da paupib ⁊ habebis tem ⁊ iactãtiã.de qͥbꝰ J ge wii Bub
mrinli theſaurũ in celo ⁊ veni ⁊ ſeqre me.Exẽ limitatẽ ⁊ arrogantiã ⁊ ſuꝑbiã⁊ altitu
itrle emplũ.ſicut em̃ miles l ibẽter daret aſi⸗ dinẽ coꝛdis eiꝰego ſcio ait dñs et iactã
lofon nũ pꝛo equo.⁊ comes caſtrũ pꝛo regno: tigꝗ eius.q.d.Sublimitatẽ ĩ ſtatu.arro⸗
, gldelt ſic nos omnes libẽter debem dare iſta gãtiã in affatu.⁊ ſuꝑbiã in effectu.⁊ ia
er el terrena pꝛo celo.Sicut petrꝰ ⁊ apłi:qui ctantiã in verbo nouit dñs videlicet in
o inn⸗ ſequẽdo xpᷣm reliquerũt oĩa:quapꝛopt᷑ omni ſtatu tã eccleſiaſtico qᷓ; mundano
c ſui xpᷣs eis pꝛomiſit celeſtia Mat.ix. Ideo Tertio peccatur circa detentionẽ. Iſtöõ
ns tit xpᷣs inſtruxit diſcipulos ſuos dicẽs.llo vitiũ detentionis eſt ita cõmune ſic pꝛi
dan lite thezauriſare vobis theſauros ĩ ter- mũ vel ſecũdũ.ſed nõ ita aperte oĩbus
ſn ra.ẽ Et nõ ſine cã monet nos ſaluatoꝛ apparet:quia in malo vſu diuitie oſtẽ⸗
nt. in eis nõ apponere coꝛ: vicʒ in diuitijs duntur.ſed in mala detẽtione veſtes ab
eiune quia circa eas peccatun Pꝛimo in acqᷣſi ſcondũtur in cameris.pecunie in ciſtis
i il tione:quia raro acqͥrũtur ſine periculo blada iu grãgijs. vina in cellarijs vſq;
8 iij

„

er 9 2⁰ Pttene 9 jre 429 Alr
Ptevenoʒ Rin

R 1 —α0.
t E

Feria ſexta poſt quartã dñicã

ad vermiũ conſumptionẽ ⁊ putrefactio
nẽ celant᷑. Jaco.v.Agite nũc pnĩaʒ o di
uites ploꝛate in miſerijs veſtris ⁊ vlu⸗
late:quia diuitie veſtre putrefacte ſunt
veſtimẽta vra a tineis comeſta ſũt.au⸗
rũ veſtrũ ⁊ argẽtũ eruginauit.⁊c̃. Et to
ta iſta detẽtio eſt in malũ detinentium.
Quia ſicẽ q̃ͥs aliquãdo diuitias detinet
ꝓpter quas occiditur:ita pꝛo tali detẽ⸗
tione aĩa ſpũaliter occidit. Quia ſicut
furtũ latronis coꝛã iudice poꝛtatũ ꝑhi⸗
bet teſtimoniũ de malis eius factis ꝓ⸗
pter que dãnatur.i.ſuſpẽdit᷑:ſic diuitie
ſic detente ⁊ coꝛrupte ſiue putrefacte ꝑ
hibẽt teſtimoniũ ↄtra eos ãte tribunal
dei in moꝛte ⁊ in generali iudicio.Et iõ
eſt qð ðꝛ Jaco.v.Erugo erit vobis ĩ te⸗
ſtimoniũ. Qui circa diuitias ſic errant
nõ eas poſſidẽt: ſed magis ꝓpꝛie loquẽ
do tenẽtur ⁊ poſſidẽtur ab eis.Qni em̃
diuitias habẽt dicũtur illas habere ſicẽ
febꝛes cũ illas nõ habeãt.Ande ⁊ dice⸗
re ſolemꝰ.febꝛis illũ tenet.Eodẽ modo
dicendũ eſt ꝙ diuitie illũ tenẽt ſicut ha
mus piſcẽ.Ande Seũ.de bñficijs. Iſte
inquit quẽ dũm eſtimas pecunie locu⸗
lus eſt:dicis multũ habet.Cui Señ.re⸗
ſpõdit. Agnoꝛas inqͥt an auarus an pꝛo
digus ſit.ſi pꝛodigus expecta parũ⁊ nõ
habebit.ſi auarus nõ habet.Iſte quem

tu felicẽ admirarꝭ ſepe dolet ſepe ſuſpi/

rat.multi illũ comitãtur ſic mel muſce.
⁊ cadauer lupi.⁊ frumẽtũ foꝛmice: ſic pᷣ
