almer. adoleſcentia ſua adultera efficiat᷑ ⁊ cũ neſtra amaſie ſue ĩ ug iug anglig eſſe
R—MH viro cõmoꝛata odibilis fiatSecũda in ſcipulã albãvidẽs quꝗ ſuã am er
iuria eſt qꝛviliſſime ꝑti ſui coꝛꝑis ⁊ eti p. ar T i ſt.
n. iĩvobedit qᷓ ipi deo is donec muſcipulâ eẽ cognouiſſet.
ge icigel am diabalo poti obedit q; ipi deoꝝꝛ ſuo hoꝛis donec e viglite x lurtirie
hgim dñio ſe ſubdit.ſ.membꝛis genitalibus. et tũc abijt. O quate 1. S u dicu,z
ecr Ait em̃ apłs.j.Coꝛi.vj. Eoꝛpꝰ nõ foꝛni vitio pcedũt perpetrãdo ⁊ qᷓ me 2
lct Dug tõi ſʒ deo debet᷑ Rertia iniuria ẽ qꝛ feſtũ lequit᷑.interdũ vigilie extendun
1 R catoi ſʒ deo debet᷑ Tertia iniuria ẽ qꝛ feſtũ ſeq en 6
2 lhii n ſzcti inen fdse expel p anũ ⁊ ſequit᷑ feſtu momẽtanee dele⸗
gte ſpm ſactü luxurioſus a tẽplo ſuo expel P anu ? ſequit feſt oſoꝛũ inſania
a lir 1 ſpm immũdũ ĩtroqucit. . Eoꝛi. vj. ctationis. Aanta ẽ luxrurioſoꝛũ n
liuln it; qꝛ mẽbꝛa vra tẽplũ ſut ſpſſcti vt ꝑ ſpinas ad moꝛtẽ ſuã currat ⁊ inul
ee Neſcitꝭ qꝛ mẽbꝛa vr̃a tẽplũ ſũ pi ABPiI8 30 d infernũ
Gunnac hitar i vob ⁊ nõ eſt: vri. Empti ei eſtz tis expenſis parant ſibi viã ad inter 2
ati. Rrecio magno. luxurroſi eĩ talẽ ↄtume Ande Hieromait.Appetitus eraeg 4
kai gnag iã facit filio vginis: qlẽ legit᷑ feciſſe tioms anxietas eſt. quod et Geneca cõ⸗
äni. gẽtiles ſepulc hꝛo xp̃i.ſic habet᷑ ĩ hyſto firmat diceng: ururia futua n dela⸗
canondſe ia triptita. li.ij.Legit᷑ eĩ ibi ꝙ cũ heliꝰ at. ꝛeſens nõ ſatiat.pꝛeter 10!
Fusgin ia neeatſttatfd⸗ birin ocl. epul crat Dudot in ingreſſu.laboꝛ moseſ⸗
aligün chꝛi dñi ĩ magna reuerentia haberet᷑ ⁊ ſi u. ſoꝛdes in conſuũmatione a ſiunt .
lluc./ oi viſitaret᷑ a fidelibꝰ:gẽtiles iliũ locũ h tuitas eſt factoꝛuʒ.O quot mala
ncſeon . moo cõtaminauerũt.poſuerũt em̃ ſu⸗ cauſavacande libidinis.in ciuitate aſſi
ikennti per xp̃i ſepulchꝛũ veneris tẽplũ qð ibi ſij quedã mulier vna cũ ater mari⸗
ne ii oſitũ erat vt locꝰ ſepulcri contamiare tũ interfecit et in domo ſepeliuit.⁊ ma⸗
mnüͤaſo⸗ kiret ob mloni a fdeiib⸗ haberet ſiue ne ſequenti die ad eccleſiã ꝑgens obui
ſolun R traderet᷑. Abi cũveniſſet helena cõſtã⸗ auit matri ſui mariti.et ſnxit man ir
n fin tini mat ydola ſubuertit ⁊ cõbuſſit.ſe⸗ ad ſanctũ iacobũ iuiſſe. Et aliqᷣb
lpnid pulcru purgauit ⁊ maximũ ⁊ pulcrum intpoſit⸗ ploꝛas dicit eide matni habu⸗
nelligi /l ibi cõſtruxit Quarta iniuria eſt qꝛ hꝰ iſſe nũciũ ꝙ filiꝰ moꝛtu⸗ nernſ ded2
narurie, peccatũ contumeliã facit humanitati ta wvitate cõbuſta ?. Itẽ n Sng
anin xpi et deitati cui coniuncta eſt. vt qvio alia femiĩa qᷓ intfecit puellᷓ triũ ren-⸗
Mirn N laret aliquã q̃ eẽt de gñe regio cõtume cauſa hñdi oſſa vt poſſet facere certuʒ
futi⸗⸗ z faceret regi q eẽt ei matrimonialir expimeti ad amoꝛem cuiuſdã iuuenis
Fnin liã faceret regi q eẽt ei matrimonialit᷑ expimẽtũ ad nigfegz wige⸗
cooͤcke⸗ piũct.ita ſimlit qͥ naturã huanã in ſe quẽ ſũme diligebat vt ſimilir ea nde
pnlnan vel ĩ alio coꝛrũpit iniuriã facit deo cui ret. Aſpice ge qᷣd facit hic amoꝛ a 2
ogalſt ·cõiũcta ẽᷣ¶ Sco ẽ deteſtãda qꝛ intelle lis.ſlã ſalomõ ſapientuſſim zydol na
me ctus infatuat᷑. quvt dicit Seneca epła ctute eſſet ꝓpt᷑ luxuri fact ẽydolatrra
io iiip. Quid deceat nõ videt vllꝰ ꝗmans. iij.Reg. xi. et ſic pʒ lux eledboi veam
nict. tri refü efficit inſiviẽ i nada rõe ifatuatois.¶ E Tertio ẽ d.
nhii Nã tri rerũ efficit᷑ inſipiẽ S ida! narg oeo elonga⸗
en teſtanda qꝛ per eã homo a ℳ
nulcr mo Vbox. q; philocapti ꝑgũttanq; fa⸗ teſtanda qꝛ per itis
nang tui. oẽs de eis deridẽt et nõ ꝑpendũt ſi tur. INlã ᷣm oẽs theologos peniten
Hinem⸗ B —
õäsl 2.
m gungſh fmuuet ypiens trip

Eſt ſecunda tabula poſt peccatoꝛũ nau
fragiũ.a qua hoc vitiũ magis elongat
qᷓ; oĩa alia qꝛ captũ foꝛtiter tenet.Et iõ
manus mulieris per quas homo addu
citur ad luxuriã dicte ſuũt vincula ⁊ ipᷣa
moꝛte amarioꝛ. Ecciaſtes.vij. Luſtraui
vniuerſa in aio meo vt ſcirẽ et conſide
rarẽ et quererẽ rationẽ et ſapientiã et

vt cognoſcerẽ impietatẽ ſtulti et erro⸗

rem impꝛudentiũ·Et inueni mulierem
amarioꝛẽ moꝛte.que laqueus eſt vena
toꝛũ ⁊ ſagena coꝛ illiꝰ vincula man? il⸗
lius.Et Hieronyv.in teſtamento. Enſis
diaboli luxuria. Heu quot interfecit il⸗
la rumphea.O quot ex illa ꝓceſſerunt

homicidia et indies ꝓcedũt. in Lroia

qt occidit hectoꝛ. O quot achilles. qͥt
ſinaliter troia capta interẽpti ſunt.Anñ
pꝛoceſſit tanta effuſio ſãguinis niſi ob

dea ſe interemit ob amoꝛẽ carnalẽ quẽ
gerebat erga iaſonẽ.nã et oꝛoſius de
dã regia recitat que quot ſibi iuuenes
placebaãt volebat vt concuberent ſecũ
demũ eos occidere faciebat ne es am⸗

ſit in concupiſcentiã ſecũq; carnaliter

*

cõmiſcuit:a⁊ vt ſuã inoꝛdinatã affecti

nem aſſle queret᷑ fecit ſtatutũ ꝙ filijpoſ catiõe et honoꝛe et viueris hic per gra
ſent matres ĩ vxoꝛ? accipere. O nephã tiã et in fururo per gloꝛiam. &uam no
Nde eadem dominica de euunn

diſſunũ vitiũ. O ſceleratiſſimũ crimen

O abomiabilis iniquitas.quot mala a

te pꝛocedũt.quot pꝛopter te noſtris die/
bus cõmiſſa ſũt homicidia. In quadã /

ciuitate erat quedaʒ dña frangens fi⸗

dẽ maruo.Quod maritus perpẽdens:
nuen

finxit ad vula accedere.ac nocte i

ta vxoꝛe cũ adultero eã interfecit parit

Pjjica ſecũda.xl.de piſtola

ſima generatio qᷓ dicis.Creſcite et mul

tiplicamini. Intelligas hoc in ſcõ ma
trimonio cũ bono hone ſtatꝭ. vt fili na
ti et geniti a matre ſimul ⁊ patre nutri
antur et educant᷑. Heu quotiẽs accidit

ꝙ! filij nati ex adulterio non nutrinnt᷑ a

patre: vmo aluntur ab extraneo q non
eſt pater:capiũtq; illiꝰ hercditatẽ : poꝛ

tantur ad hoſpitalia. ignoꝛanteſq; pa⸗

trẽ ⁊ matrẽ.vadunt vagi per mũdu: ꝓp⸗
mouẽtur ad ſacros oꝛdines cũ poti exx

heredari debereut: nec ꝓ moueri ad hu

ius vitij dete ſtationẽ. vt dicit.lvj.diſt.·

in ca. Ilaſci.Et in ca.Si gens. Et vj.q.

quot petris excauet et habitet coluber
emueo in foꝛaminibus earũ. Ilon ſic dñi erca
plius viderent. Ilã et pꝛopꝛij filij exar riſſimi.ſʒ ſicut dicit apoſtol- gabſtinena⸗

tis vos à tali peccato vt vnuſquiſq; ve

.

gelio. Sermo . xuij ·

₰
4

vexatur. Marh
hoſtib? ſolũ h

cũ eo.Et exiẽs hoſtiũ inuenit exira ho regẽ.ſic peccatoꝛ a demonibus obſeſſꝰ

ſtin aliũ expectatẽ adulterũ.qui ſuſpi debei habere refugiũ ad dñzʒ ſuũ.ſ.deũ᷑
per oꝛatiõis nunciũ.Et ideo ho mo exẽ?æ
plo iſtius mulieris per legatũ oronis
ozʒ facere tria qᷓ in v bis pᷣdiciꝭ tangunt᷑

cans id qð verũ crat.ſ.ꝙ ſociũ interfe⸗
ciſſet:vtiq; maritũ interfecu.Ecce fru⸗
ciũ doloꝛoſuʒ huius pcti.O iyti pꝛopt
iſtud peccatũ extra matnmoniũ gene⸗
rantur fulij:ſʒ poſtq; gemiti ſunt:aut in
ventre matris per venena a peſſimas

potiones atq; pꝛouocatiões fiunt aboꝛ

¶ Pꝛimo demoſtrare ſue neceſſitat in
ernnaonloanre dhie “MZ

1.

Secundo imploꝛare dñice paſſiõis

emnentita. ibi. fili dauid-.

tiui, aut nati occidunt᷑ aliquando ſine ¶ Tertio deber dine maieſtatis cõmẽ
baptiſmo.i flumib pꝛoijciinur.in ſter⸗ dare potentiam.ibinlia mes .

ij. ca. Si quis. OQ femine repꝛobate. &,
mulieres indiabolate. O aie danate.
ta mala facitis pꝛopter veſtra igno⸗
miniã cooperiendã.De quibꝰ ait Hie⸗-3
amoꝛẽ paridis erga helenã. Ilama me- ronymꝰ ad euſtochin. Pudet dicere qr·
quotidie ruãt virgies. ꝙtas de ſuo gre
mio perdat eccleſia maten ſuꝑ quot ſy-
dera ponat inimicꝰ ſuperbꝰ tronũ ſuu,ʒ

ſtrũ ſciat vas ſuũ poſſidere in ſanctifi⸗

ſerere mei fili da⸗
uid. filia mea male a demonio
Sicut obſeſlus ab
abet refuigu ad pꝛopꝛiũ

FN

unßs.
miazn
onütui
oſtigit
icſuste⸗
feremel
ͤcſep
kecurren
i
ſng
puwann
Pioind
ſerod
Mler
cſtma
moan
ttpare
clloꝛẽ.
te.
eſtſalnan
ſamep
ſuendie
fnen
mige
mazſ
dde
nelcre
ſue
tbll
nicoꝛs
nimio⸗
Poru
oſis
Nipe
Rviate
unbtp
propte
ſtengoj

r.
eamul
Cinſcöm
.Kflans
panenumi
misaeidit
nnummnk
eo inen
Lditat n.
anteſche
cüpotiep
venad bu
n. El .

rchat O)

ie danate.
eſri igno⸗
beait Hie⸗
etdicerec
3 de ſvogte
ſanctaif
werüſe;
buet kolde
nſie diiacs
0labſtuas
mutquis
renſnat
shieper
,Quam
Emn.
cade clan

ir
flide⸗
ſhſiſe⸗
ü adſu
uih
ohenutn
M Fonts
dmtin
eſtimn

igli⸗

lengene
t.

eſt inqtũ deus cauſat᷑ a tribꝰ
mo a natura dĩna cut ꝓpꝛiñ ẽ miſereri
et parcere. Sicut eĩ ignis hʒ naturalit᷑
caloꝛẽ.ſic deꝰ naturalit᷑ hʒ mĩaʒ ⁊ boni
tatẽ.Añ dicit gloſa ſuꝑ illo vᷣbo Joꝛij.

eſt ſaluare per clen
ſaluare per iuſticiã
ſuetudie longa.qꝛ a pncipio mũdivſq;
ad finẽ nõ ceſſabit iſerer pe. In er⸗
ut

Wτ ne trin attendt

¶ Circa pꝛimũ eſt notandũ ꝙ noſtra ĩ
Digentia attẽdit᷑ pꝛincipaliter ⁊ ꝓ nũc
cauſ⸗ atis circa tii.

bꝛeuitatis circa ttri.
ꝛno allegãdo noſtri reg: clemẽtiã
Scðdo expꝛimendo fidei conſtantiã
ertio inſinuãdo ſiimicoꝝ violẽtiã.
Pꝛimo noſtra indigentia attẽdit᷑ alle⸗

gando noſtri regis clementiã . De hoc
in p̃ᷣs.Miſerere mei deus ᷣm magnam
miaʒ tuã.Et ſᷣm multitudinẽ miſerati
onũ tuarũ.⁊c̃. Eius aũt miſeratio nobᷣ
oſtẽdit᷑ in hoc noĩe ieſus.ibi.Egreſſus
ieſus ⁊c̃.Et ideo dicit ei mulier. Miſe

rere mei fili dauid. Quãauis aũt ſciret

eũ eſſe potẽtẽ ⁊ ſapientẽ ⁊ iuſtũ.tñ nõ

recurrebat ad erꝰ potẽtiã nec ſapientiã

nec iuſticiã: ſʒ ad eiꝰ miaʒ. ſciebat em
ip̃ʒʒ pꝛõptũ ad miaʒ. Quã quidẽ pꝛom⸗
ptitudinẽ hʒ inqꝙtũ deus et inqtũ hõ.
Pꝛio initũ deꝰ ẽ miſericoꝛs.⁊ hãc mi⸗
ſericoꝛdiã petebat illa mulier dicens.
Miſerere mei dñe.Et hec mĩa . ſibi ĩ⸗

Deus natura miſericoꝛs parat⸗
tiã qð nõ poteſt
cðdo cauſat᷑ acõ⸗

nũ mia eiꝰ.Et alibi in pᷣs. in fineʒ

miaʒ ſuã abſcidet.q.d.nõ qꝛ lõga ↄſue

tudovertit᷑ in neceſſitatẽ.ſiẽ cũ dicimꝰ

de illo qͥ ſꝑ cõſueuit eſſe liberalis. Iſte

neſciret alit᷑ facere.ſic deo miſereriver

ſũ ẽ quodã modoĩ neceſſitatẽ ĩcõmu⸗
tabilis volũtatisCertio cauſat᷑ ab oĩ⸗

q̃ oĩpotentiã tuã parcendo ⁊ miſerãdo
maxie maiĩitfeſtas ⁊c̃.Hec oĩa hec muli⸗
er cõfitẽdo cũ fiducia acceſſit ad eiꝰ mi
ſericoꝛdiã petendo ſanitatẽ ꝓ filia ſua
allegãdo ei? clemẽtiã dicẽs. Miſerere
mei dñe.¶ H¶ Scdo nr̃a indigẽtia at⸗
tendit᷑ expmẽdo cõſtãtiã fideĩ quã ha
buit hec mulier. De h in pᷣs.Miſerere
mei dñe qm̃ in te cõſidit aĩia mea.Ilaʒ
hec vᷣtutẽ fidei atq; cõfidẽtiã aſſũpſit:
⁊ non ĩmerito qꝛ cognouit hanc valde
deo eẽ gratã quã ĩ ſe magnã habuit.te
ſte xpᷣo.O mulier magna eſt fides tua
Eſt magna qꝛ ẽ cũ cõſidẽtia hñdi ⁊ ob
tinendi.qꝛ ẽ oꝑibꝰ iũcta qꝛ erat carita⸗
ti admixta:qꝛ nõ /ꝓ ſe ſʒ ꝓ filia petebat
E.⸗ erat ꝑſeuerãs ⁊ firma. ſides eĩ ſi nõ
it cũ fiducia obtinẽdi hʒ dubietatẽtał
ð8ꝛ fides debiliũ.Math.xiiij Modice fi
dei q̃re dubitaſti.hec eĩ mulier nõ fuit
debilis in fide.⁊ ſic nõ dubitauit ſʒ fir⸗
miter credidit ꝙ ieſus poſſet ſanare fi
liã eiꝰ(ſi nõ ſit iũcta oꝑibus hʒ occiſio
nẽ ⁊ iſta eſt fides maloꝝ xpᷣianoꝛ. ñ
co. ij. ca. Fides ſine oꝑibꝰ moꝛtuaẽ.
Di non ſit caritati admixta habet inu⸗
tilitatẽ.ij.Coꝛin · xiij:ca.Si habuero ſi
dem ita vt montes tranſferã caritatem
autẽ non habeaʒ nihil ſum.Et iſta eſt
fides demonuʒ qui caritatẽ non poſſũt
habere. De qua dicit᷑ JYacobii
mones credunt et cõtremiſcunt
eſt perſeuerans habet puſillanimitatẽ
et iſta eſt fides inſtabiliuʒ.de qua di⸗
citur Luce viij. Ad tempus unſt et

in tempoꝛe temptatiõis receduntHec
auteʒ mulier his quattuoꝛ modis ha⸗
buit magnã fidem.fuit em̃ cuʒ fiducia
obtinendi quia firmiter credidit et ſpe

potentia ex eo eĩ ꝙ de ẽ oĩpotẽs:miſe rauit ꝙ filiaʒ ſuam poſſet ſanare.ſicut

nimioꝛ tãto ad mĩaʒ ꝓpinqͥoꝛ. Ambꝛo.
Pꝛocul a magnamimis cupiditas vlci⸗
onis.Quãto eĩ qͥs infirmioꝛ.tãto ad vi
dictã pꝛõptioꝛ.Añ mulier magis appe
tit vidictã ꝙ; vir.qꝛ igit᷑ deÜ? magnani

mus ⁊ potẽs.ivo tard ẽ ad vindictam
et pꝛopici ad vemã. Sapie.xj.ca.Mi⸗
ſereris oĩʒ dñe ⁊c̃. Et ecclia canit. Deꝰ

W xiad pioreb ttci

ricoꝛs inuenit᷑. Qusato em̃ qͥs ẽ magna/ iam dictuʒ eſt. Fuit operibus admixta

quia vacabat operibꝰ miſericoꝛdie coꝛ
poꝛalibus inẽptuʒz filie ſue infirme ſer⸗
niebat.et ſpiritualibus inq tuʒ oꝛatio⸗
nibus inſiſtebat.fuit caritati admixta
tantai em̃ caritateʒ habebat ꝙ innir⸗
mitatem filie ſue vt pꝛopꝛiaʒ reputa⸗
bat.fuit perſeuerans et firma:quia et
ſi fuit repulſa.tũ ſemꝑer ꝑſeuerauit·

⁹ 4 ne grninn
2 . hhetndine lonqn
b ootentin

S

De cadẽ dñica de euãgelio

Tertio nr̃a indigẽtia attẽdit᷑ inſinuan cdla
filia mea male a demonio vexat᷑.Et hꝰ

do inimicoꝝ violẽtiã. Dequa ðꝛ in.p̃ᷣs.
Miſerere mei qm ↄculcauit me homo:
tota die impugnãs tribulauit me.Con⸗

culcauerũt me iimici mei tota die:quo⸗
niã multi bellãtes aduerſũ me· Si igit᷑

hec mulier petebat ſibi miam a dño fie
ri:non ĩmerito:qꝛ erat vallata inimicis
multis:q̃ tamẽ oĩa patiẽter ſufferebat.

MAlã habuit iudeos ſibi ĩimicos:qͥ ſibi in
ſur iati ſũt in terrena ſubſtantia.Eñ eã
ſpoliauerũt bonis tꝑalibus ſuis. Ande
dicit hylari ꝙ cananei pᷣus incoluerũt
terras i qbꝰnũc habitãt iudei.qͥ vltimo
bello ↄſũpti in loca vicina diſꝑſi ſunt ⁊

multi redacti ĩ ᷣuitutẽ.Ex illis ge iſta
cananea ẽ q admixta iudeis credit᷑ co⸗
gnouiſſe ex lege xpᷣm ex ſemĩe dauid eẽ
naſciturũ. Iſtã igit̃ indigẽtiã ⁊ bonoꝝ
tꝑaliũ ablationẽ patiẽter ferebat.ſʒ fi⸗
lie ſue nõ potetat patiẽter poꝛtare indi
entiã: ſʒ inceſſãter poſtulauit mĩain⁊
lie ſue ſanitatẽ: dicens. Miſerere mei
fili dauid.⁊c.
Bantũ ad ſcᷣm notandum ꝙ ip̃a
vVocauit xpᷣm filiũ dauid ꝓpłtrvia
Pꝛimo pꝛopter potẽtiam.
Scðo pꝛopter cleimentiã.

Mα4 Tertio pꝛopter ſapientiã.

NWuio vocauit xp̃m filiũ dauid ꝓpter
eiꝰ potentiã quã hẽbat ſupꝛa demones.
Nlã recoꝛdabat᷑ audiuiſſe a turbis ꝙ ſi⸗
bi fuerat oblat?qͥdã hõ cecꝰ mutꝰ:ha⸗
bẽs demoniũ curauit eũ:itavt videret
⁊ loqret᷑.⁊ ſtupuerũt oẽs turbe dicẽtes
Tlũqͥd hic ẽ filiꝰdauid.Hec cogitãs iu⸗
tra ſe dicebat:g poterit demonẽ a filia
mea expellere:⁊ ſic cuʒ fiducia acceſſit
dicens. O fili dauid miſerere mei:filia
mea male a demoniovexat᷑. Ilã ſibi de⸗
mon multũ aduerſabat᷑ dũ filiã ſuã ma
le vexabat:quã vexationẽ ſuã ꝓpꝛiã re
putabat · ſʒ iſta talẽ iniuriã nõ ita pati⸗
enter poꝛtabat ſiẽ illã quã ſibi iudei in⸗
tulerar de ablatione bouoꝛũ tꝑaliũ:ſed
valde moleſte ferebat. llã ſi xpᷣs eazʒ re
pꝛehẽdit habuit magnã leticiꝗ ex hoc:

ſed ꝙ diabolus habu aret in eiꝰ domo:

de hoc nõ porerat habere patiẽtiã. iðo

clamauit ad chꝛiſtũ. Miſerere mei dñe

eſt ↄtra multos qͥ in aduerſitatibꝰmur⸗
murant: in ꝓꝑſecutionibꝰ deum blaſphe
mãt.Si aũt di abolꝰhabitat ĩ domo aĩe

ſue:de hoc nõ curãt nec ad deũ clamãt

Et quia iſta patiẽs fuit:iõ obtinuit qð
petiuit. lõ g diuitias petit licet oibus
bonis ſpoliata ſit a iudeis Ilec inimico
rum vindicta: licet eſſet repulſa de ter⸗

ra. lec libᷣtatẽ:lʒ eẽt a iudeis cũ ceteris

cananeis in ſeruitutẽ ſubiugata.ſed de
monis repulſionẽ a quo filia ſua obſeſ⸗
ſa tenebatur: quia hẽbat ptãtem ſuꝑꝛa
demones ⁊ ita eſſe credebat: ⁊ per ↄns
petebat vt per ſuã potẽtiã illũ expelle⸗
ret a filia ſua& cauit. .
dauid ꝓpter clementiã: ⁊ no immerito
quia audierat a turbis ipᷣm fleuiſſe ſu⸗
per ciuitatẽ hieruſalẽ. uc.xix. Didẽs
ciuitatẽ fleuit. Iſte em̃ fletus fuit ex q⸗

dam clemẽtia ⁊ pietate:qꝛ flebat ꝑditi⸗

onẽ aĩarũ periturarũ ꝑ deſtructionẽ il⸗
lius ciuitatis. Inqtũ ergo homo ⁊ ſiliꝰ
dauid fuit clemẽs ⁊ fleuit. miſertuſ. q;ẽ
ciuitati:ergo mei miſerere debet: qꝛ in

tum homo ⁊ filius dauid habet pꝛo⸗

titudinẽ ad miſerandũ: quia filius in
ſequitur moꝛes patris.Inctũ igit᷑ fili
us dauid habes pꝛõptitudinẽ ad miſe⸗
randũPatet ex tribꝰ. Pꝛimo abvnctio
ne interna. ps: Anxit te deus deus tuꝰ.
⁊c̃. Sicut em̃ res rigida ex vnctione fit
manſueta:ſic deus qui pꝛius erat durꝰ
ex tali vnctione factus eſt manſuetus.
Eſa.lxj.Spiritus domini ſuper me: eo
qꝙ; vnxerit dominus me. Scðo cauſatur
a pꝛogenie pꝛopꝛia:quia fuit filius da⸗
uid qui fuit homo magne miſericoꝛdie

⁊ manſuetudinis.j.M achabeor il:cg.
Dauid in ſua miſericoꝛdia conſecutus

eſt in ſecula ſedem regni. Tertio cau⸗

ſatur ab experientia: quia ex ipſo didi⸗
cit alijs miſereri..Ecci·xxxi. Iutellige
que ſũt tui pꝛoximi ex teipſo.Rer
tio vocauit chꝛiſtum filium daud pꝛo⸗
pter ſapientiam: quia per eius ſapienti
am oꝛdinauauit remedia contra iacula
diaboli. Nam quinq; iaculis cõtra nos

cõᷣo vocauit xpᷣm filiuz

fnſurgtt⸗
na f
etduͦpei
tur anob
Oagltra
Abiretr
Oitretroꝛ
tepido.
ceumit
aofone⸗
Som
Pentir
Nimntacs
ſaluaiein
ſicieuuni
holieiun
vomonn
Cigal
Nibolr
futci vige
alo c
dium
loin m⸗
eſcutũ
ſcutü ft
extigu
mni. ti
uar
feſſioni
doo abſo
fe igbot
csſu
ſceros
Wrigcnlo
lade Ecs
nerſus
kräͤghi
W
hülaf

eremadie
Verai u
fuanbn
cumbiathr
midomoste

ddii dema

bcbemn g
mülucaobes
Heciunmio
pollade en
cisci caen
ugara ſedd
luaſugobſch
giten ſuhrn
ban erons

äillü erpele
k

nöimmen
m fleuiſeſt
Erit. Eidi
kuus funer⸗
Kichatn

Neſtmam
in mienig
e debetn
uia fls
ſhti gii

Mrzgt)

Sermo

inſurgit.nã oppꝛimit coꝛpꝰ vt ſic veni⸗

at ad oppꝛeſſionẽ aĩe Atit᷑ em ad h fa
ciẽdũꝛio iaculo ſuggeſtionis:ſʒ ſuꝑa

tur a nobᷣ ꝑ oronẽ q̃ ẽ ſagitta dei.ij.re.j

Sagitta ionathe.i.oro viri ꝑfecti nũqᷓ
abijt retroꝛſũ.Lũc em̃ ſagitta oroisva
dit retroꝛſũ qũ mittit᷑ a coꝛde debili et
tepido.et ſic diabolꝰ hac orone debilit
ꝑcuttit᷑.iur illud pᷣs.Sagitte ꝑuuloꝛũ
1i.orones tepidoꝝ facte ſt plage eoꝛũ.

Ecẽðo vtit᷑ iaculo delectatõis:ſʒ avero

penitẽte ſuꝑat᷑ ꝑ ſacrum ieiunium qð

d tyriaca dei. Sicut eĩ ᷣm Ambꝛoſiuʒ binas. Pꝛima fuit vanitas ex qua gene

ſaliua ieiunij hoĩs ẽ venenũ ſerpenti.
ſic ieiuniũ ẽ venenũ diabolo et tyriaca
hoĩ ieiunãti. Mathvij· Hoc genus de
monioꝝ nõ eijcit᷑ niſi ĩ orone ⁊ ieiunio
Qñ gᷣ aliqͥs delectat᷑ ĩ cõplacẽtijs mũ
di huiꝰ ne i ↄſenſũ cadat accedat ad ty
riacã videlʒ ad ieiuniuʒ ¶ Lertio vit᷑ ia
culo cõſẽſus et niſi adhibeatur reme⸗
dium citius eſt percuſſus tali iacu⸗
lo in maxĩo ꝑiculo eſt.ſʒ ſuꝑat᷑ ꝑ fidẽ q̃
ẽ ſcutũ dei pbe I.Hnci⸗ ſumentes
ſcutũ fidei: vt ĩ oibꝰ poſſitꝭ tela neqͥtie
extiguere.fides eĩ nutrit᷑ ĩ aqͥs baptiſ⸗
mi. ⁊ iðo ĩ ipᷣa oĩa tela ignea extiguũt

¶ Quarto vtit᷑ iaculo oꝑis ſʒ ſuꝑat᷑ ꝑ cõ

feſſionẽ q̃ ẽ incantatio dei.Qñ ei ſacer
dos abſoluit pctõꝛẽ̃ tũc eĩ videt᷑ incãta
re diabolũ.ſʒ de multꝭ dr in pᷣs. Sicut
aſpidis ſurde ⁊c̃. pꝛatica.pctõꝛ aſpis.
ſacerdos incãtatoꝛ dicũt᷑ ⁊¶Quĩto vti
tur iaculo cõſuetudis:ſʒ ꝑ elomoſinaʒ
deuincit᷑ q̃ or lãcea dei.Oñ de elemoſi
na dr Eccj.xxix.Suꝑ ſcutũ ⁊ lanceãad
uerſus inimicũ tuũ pugnabis.Suꝑat᷑
etiã ꝑ hũilitatẽ q̃ ẽ gladiꝰdei qͥ ipʒ ſuꝑ
bũ.i.diabolũ hũiliat ⁊ vulnerat.pᷣs.Lu
huiliaſti ſiẽ vulneratũ ſuꝑbum.

₰ —ws

Tce tertiũ ẽ notãdũ ꝙ qͥlibet mi
les tꝑalis ⁊ mũdan“ tria dʒ hre
it hec mulier.⁊ q̃ qlibet xpᷣi mi⸗
les debet habere ſũmopere.quilibʒ nã
qᷓ; miles tꝑalis debet habere.

¶ Pꝛimo patientiã in aduerſis.

¶ Secundo ſapientiã in agendis.
Tertio perſeuerantiã in inceptis.
Iſta fuerũt in iſta muliere.¶ Æ½Pꝛi

Vpamz maduerſi

XIIII

mo habuit patientiã in aduerſis.cau⸗
ſa huius patientie fuit qꝛ eius filia ma
le a demoio vexabatur. Moꝛalit᷑. Aia

homis eſt filia dei per creationem:ſed
a diabolo vexatur ꝑ tẽptationẽ.ſʒ ma⸗

levexatur ꝑ malam operationem. ⁊ ſic
que erat filia dei efficitur filia diaboli.
non creatione ſʒ oꝑatione peccatoꝛũ et

eiuſdẽ imitatione: inaxime cũ peccatoꝛ
in ſe habet auariciã:luxuriã:⁊ ſuperbi

am.que tres nuncupant᷑ filie diaboli.
abolus em̃ habuit tresvxoꝛes concu

rat ſuperbiã. Secunda fuit cupiditas
ex qua habuit et generauit auariciâ.
Tertia fuit carnalitas ex qua genera⸗
uit luxuriã. has tres maritauit ſolẽnit
ex quibus multos habet generos. Pꝛi
mo ſuperbiã pꝛincipibꝰ ⁊ tyrannis:no⸗
ta de ſuperbia mundanoꝛũ pꝛincipum.

ð

Auariciã mercatoꝛibꝰ:ſenibus:⁊ aduo
catis.Luxuriã omĩb dimiſit.Iſtos ei
tres generos.ſ.ſuperbos:auaros:⁊ lu⸗

xurioſos diabolꝰ vexat in pꝛeſenti per
diuerſa vitia.⁊ in futuro male vexabit

per diuerſa ſupplicia.Clamet igit᷑ pec⸗

catoꝛ ⁊ dicat.ſFilia mea male a demo⸗

mo vexat᷑. Camen diabolus non ceſſat
ab eoꝛũ vexatione niſi pꝛiꝰ ſupꝛadictas
filias ſuas pꝛimo occidantur. Super⸗

bus igit᷑ occidat ſuꝑbiã per huilitateʒ

Auarus auariciã per liberalitatẽ et ali
enoꝛũ reſtitutionẽ.luxurioſꝰluxuriã ꝑ
continẽtiã et caſtitatẽ.⁊ ſic a demonio
liberabũt᷑.De hoc figurã habemꝰExo.
xiiij.vbi legit᷑ ꝙ pharao noluit dimit⸗
tere populũ iſrael donec pꝛimogenita
ſũt occiſa. Percuſſit inqͥt oñs oẽ pmio
genitũ a pꝛiogeĩto pharaonis vſq; ad
pꝛiogenitũ captiue qͥ erat in carcere·
Per pꝛimogenitũ pharaonis intelligi
tur ſuperbia.per pꝛiogenitũ captie in⸗
telligit᷑ auaricia. Per pꝛimogenitũ iu
mentoꝛũ intelligitur luxuria q̃ facit hPo
minẽ beſtialẽ. M lreri? mate
riã habuit patiẽtie. Pꝛo qͥ nota ꝙ pa⸗
tientia in tribꝰ conſiſtit Põt em homi
iniuria irrogari aliqũ in tꝑaliſba ſicut
faciunt raptoꝛes oppᷣmẽtes pauperes.

„

. z 7 eer 2
Haeeeadè dñ̃ica de euãgelio
iſta ẽ magna.Aliqñ ĩ fama ſicẽ faciũt ſeuerantiã in inceptis.ꝛ perſeuerant᷑ 61
criminatoꝛes et detractoꝛes ⁊ hec ẽ ma petijt:nã repulſa nõ deſiſtit.ideo ĩ oꝛa
ioꝛ. Aliqũñ in ꝑſona ſicut faciũt oppꝛeſ tione nr̃a neceſſaria ẽ ꝑſeuerꝗtia·ſicut nosne
ſoꝛes.⁊ iſta ẽ maxĩa. Iſtã triplicẽ iniu pʒ exẽplũ mulierꝭ vidue Luẽvuij:La⸗ Scion
riq non eſſe faciẽdã vocet Jo.baptiſta men illã deus nõ exaudiuit in pꝛoptu ſiate
uẽc. iij.ca.dicens. Ileminẽ concutiatꝭ et ſubito.⁊ in hoc ondit᷑ nobis ꝙ deus Ulſihi
.i.non ſitis oppꝛeſſoꝛes ĩ perfonã. neq; differt aliqñ dare ſubito triplici rõe.ſ. ſmols
ealũniã faciatis.i.nõ ſitis crimiatoꝛes vt deſideria feruenti augeant᷑.vt hita liſane
in fama. eſtote contenti ſtipẽdijs vr̃is cari poſſideant᷑.et poſſeſſa cari/ cuſto ſeruia
.i. non ſitis raptoꝛes in tꝑali ſba. Iſta diant᷑ . In iſto igit᷑ ſacro tꝑe deſideria cafn
mulier habuit iſtã triplicẽ patiẽtiam. nr̃a augeat᷑ ad dei gratiꝗ pdrẽdã atq; Zudtt
Zidebat᷑ em̃ hr̃e tres inmicos iudeos poſtuladã.quã dũ habuerunꝰ can eã nunt
videlʒ q̃ eã affligebãt in tꝑali ſpᷣa.ſiẽ poſſideamꝰ.poſſeſiãq; ſtuqioſiſſime cu Iniun
iq dictũ eſt. et diabolũ qͥ filiã eiꝰ valde ſtodiamꝰ. ſic ad głiaʒ etn puemem⸗ ſuin
oppᷣmebat. Et xpʒʒ qꝛ xpᷣs ſibi quoddã Quã nobᷣ ↄcedat ieſ marie ſili?ꝰ Amẽ Horrit
verbũ dixit.qð qtũ ad apparentiãvide Feria ij.poſt ſcdaz dñicꝗ. Ser. xv. ſiüdin
batur ſonare infamiã qñ ipſã canẽ vo⸗ di dñne. pl .xvN. ndet
cauit dicens.ſlon eſt bonũ ſumere pa⸗ x9 agt ne. p geare tino gr
nẽ filioꝛũ ⁊ mittere canibus.Sʒ iſta ta dñe. attende domieæ et fac.Dañ. mliof
lem iniuriã ſuſtinuit et audiuit.qꝛ ſcie ix.ca.Quẽadinoduʒ filius miſſus ad nüͤig
bat xpᷣʒ hoc dixiſſe nõ cauſa iniuriãdi: longinquũ ſtudiũ:ſi ſtulte agat offẽdir mende
ſʒ cauia pꝛobandi eius patientiã et cõ patrẽ ſuũ.et iðo amiitit ãnuale ſbᷣſidiũ lumdt
ſtantiã in petitione.vñ ampliꝰſe humi vñ neceſſe habet vitꝭ emẽdare ⁊ patrẽ ideo
liauit qũ catulã ſe appellauit dicens. placare:ſi vult ãnualẽ pecuniã recupa ſedpe
Etiã dne nã ⁊ catelli edunt de micis qᷓ re.Sic ĩ hũc mundi ergaſtulũ miſſi ſu titudt
cadũt de mẽſa dñoꝝ ſi non Sevo habu mus ad exer citiũ virtuiũ qͥ multũ offẽ ditac
it ſapientiã in agendis qꝛvidẽs ꝙ dñs dimꝰ deũ ⁊ ꝑ petm̃ ſtulte egimꝰ.et iðo riſine
nõ reſpõdebat ei iudicauit ſe indignã neceſſe hbabem vua refoꝛmare ꝑ peni⸗ put
eſſe accedere ad tin dñʒ et ideo q̃ru in tentiã.et deũ placare ꝑ pꝛiſtinã innocẽ toupid
terceſſoꝛes videlʒ apłos. mõ petrũ al⸗ tiã vt mereamur hr̃e conſuetã ipſiꝰgra osͤi
loquitur.modo andreã.iohannẽ.iaco⸗ tiã.Et ſᷣm hᷣtria facit ꝓpheta.oñdit eĩ enenan
bũ ⁊c.¶ l¶ Mota ꝙ nos in pctis inuo ¶ Pꝛo dine potentie maieſtatem ad Ugrri
luti nõ ſum digni rogare dnʒ.ideo ad qua inſinuandaʒ dʒ a nobis venerari. Geunee
dei ſanctos recurrere debemꝰ et ad oꝛa ibi.Exaudi domie. 1tur
tiones eccłie. ui videntes ei? clamo ¶ Scðo ſue iracundie ſeueritateʒ ad rpel
rẽ eiuſq; indigentiã miſerti ſunt ei.et quã mitigand debet a nobis placani. ſict
ideo dixerũt no Ane dumitte eã quia ibi. Piacare domue. ltns
clamat poſt nos Hoꝛalit. ſꝑare debe ¶ Aertio eiꝰ mie neceſſitatẽ· ad quã ĩ ſhodin
mus ꝙ ſcii pꝛo nobis oꝛant ſi eoꝛũ ſuf⸗ petrandam debet a nobis exoꝛari.ibi· ehdde
fragia deuote petamus. Hoc oñdit᷑ au⸗ Attende et fac. ¶ Quantũ ad pꝛimuz Fgen
ctoꝛitate et rõne. Auctoꝛitate q̃ haber᷑ in quo oſtẽdit᷑ ꝙ dñs ieſus anobis dʒ ſünit
ij. inachab. xxv. Hic ẽ qͥ multuʒ oꝛat ꝓ venerari ꝓpter maie ſtatẽ ſue dine po- D
populo et vniuerſa ciuitate ſacta.hic ẽ tentie· ibi. Exau andugg tiig,
fratruũ amatoꝛ et populi iſraelis.Rone ipſe dnñs dʒ a nob venera ter tria RÿKWL
ondit᷑.ſi em ſancti tante caritatis fue-⸗ I Pamo quia fecu nos p gtiõezʒz naſcie⸗
runt ꝙ ꝓ nobis oꝛabat dũ eſſent i miſe q;tum ad naturalia. luttte
ria mudi.manifeſtũ ẽ ꝙ nũc ꝓ nob oꝛat ¶ ¶ Gecundo quia nos emit per paſſio iitde
du ſũt ĩ głia:cũ eoꝛũ cgritas nõ ſi dimi nem qtum ad ſacramentalia aen
nuta ſed augmetata Certio habuit ꝑ ¶ Xenõ quia nos nutrit per oĩʒz admi ſnen
ODorme ga „zb venee .
eerr

defſaua . iſtrationẽ q;tũ ad tempoꝛalia. bona ⁊ quã magna de?cõtulerit hůane

niehin Pꝛo ipſe eſt dñs noſter qꝛ fecit creature. Nũqͥd magnũ bonũ ẽ eẽ ꝓ qͥᷓ
ein nos ꝑ creationẽ ꝙtũ ad naturalia.pᷣs. ſeruãdo ſic oẽs ſollicite ſtudẽt beſtie.
än Scitote qm̃ dñs ipᷣe fecit nos.Exẽplũ rñdebitꝭ.Atiq; magnũ ẽ:ſʒ ↄſtat ꝙ ma
nutin göpnn ſicut em̃ archa eſt fabꝛi lignarij ⁊ ſpa⸗ ius bonũ eẽ ẽ viuere eo qð ſe hẽat ꝑ ad
he i· ta fabꝛi ferrarij q; eã facit.ſic nos ⁊ no⸗ ditionẽ ad ec.qꝛ ſi bonũ addat᷑ bono to
mnpnuſde. ſtra oĩa ſumꝰ dei qͥ nos creauit.Añ il⸗ tũ fit maiꝰ bonũ.qꝛ ᷣm Aug.viuere no
Grant din la ſancta Judith ait. Adonay dñe tibi bilitat eẽ.teſte philoſo. q̃ dicit ꝙ omĩs
ſacamatd ſeruiat oĩs creatura tua.qꝛ dixiſti ⁊ fa- ſbᷣa viuẽs ẽ nobilioꝛ q̃cũq; ſba nõ viuẽ
pe deſcnn cta ſunt.miſiſti ſpm̃ tuũ et creata ſunt te.ñ vmis viuẽs ẽ nobilioꝛ ꝙᷓ ſit celũ
Paredän Zudith.xvij. Et iðᷣo hõ hoc bonũ ſepe nõ viuẽs inqytũ ẽ viuẽs. Itẽ cũ ſẽtire pᷣ
nmnd an ei recoꝛdari debet ne ingratitudinis viti ſupponat eẽ ⁊ ſe hẽat ꝑ additionẽ illis
Muſiſnea. um incurrat.qð vitiũ tãto maiꝰ eſſe cõ duobꝰ ↄſtat eẽ meliꝰ viuere ⁊ ſẽtire qᷓ;
häpnemem ſtat qto quis plus perſeuerat in pctõ. eẽ ſimplicit᷑. Añ oẽ ſetiẽs iqtũ tale eſt
meflt Dni Hoc vitiũ valde eſt fugiendũ qꝛ offen meli ꝙᷓ ſit nobiliſſima plãta nõ viuẽs
ici San ſiuũ dine gre ⁊ repulſiuũ mĩe dei.vmo Et ſi hec ſũt va neceſiarioq; ↄcluſa re⸗
MnS vt dicit Bemar. eſt ſiccatiuũ fontis to⸗ ſtat maximum intelligere maximum
placar tius gr̃e. Qno nõ dices eſſe maximuʒ bonũ eẽcũ eẽ pᷣſupponat viuere ⁊ ſeti⸗
et fa⸗Daf malũ offendere deũ creatoꝛẽ.· repellere re.O hõ ge tuã maximã dignitatẽ ↄſi⸗
us miſſcs mũdi gubernatoꝛc.et dura fronte eius derax excellẽtiã tuã ad alias creaturaf
agnafit mandatis reſiſtere.Sʒ lõge graui ma ſepiꝰexamĩa ⁊ maſtica⁊ ꝓ tãt⸗ bñ ficijs
zunaleſbitl lum ẽ poſt offenſã nolle ad deũ redire. deũ lauda.Et ſi igrat fuiſti illi hacte⸗
nimrnt ideo hoc factũ nõ recipit excuſationẽ: nus dure ploꝛa.ñ ⁊ pariſius fuit qͥdã &7
Pecmminan ſed pctõ cõmiſſo ſuꝑaddit vitiũ ingra vir qͥ ſemel conſideras quẽdã bufonẽ
trünii titudinis:qð oculos dine pietatis offẽ amaras valde ꝓducebat lachꝛymas·
ignii dit adeo ꝙ xpʒʒ in cruce flere fecit ama⸗ Cũq; cãtoꝛ pariſieñ.ibidẽ ꝓtraſiẽs ĩqͥ
Cnini di riſſime. ñ quidã ſapiẽs in ꝑſona xpᷣi reret ab eo cauſã luctꝰ:dicit illi.Ingra
unarephe⸗ patientis ſic ait. O hõ vide qͥd ꝓ te pa titudinẽ meã ploꝛo.nã attẽdẽs ꝙ deus
iſtnihni⸗ tioꝛ.· vide penas qbus afficioꝛ. vide cla- potuiſſet me facere ſic hunc bufonẽ ⁊
ſainiin uos qbus confodioꝛ. ⁊ cũ ſit tant/ doloꝛ nõ me talẽ fecit: ſʒ eẽ nobiliſſimũ mihi
ntaidni exterioꝛ.interioꝛ tñ plãctꝰẽ grauioꝛ dũ dedit ⁊ me ſua imagie ĩſigniuit dũ me
nuickarenal ingratũ te ſic experioꝛ · Nũqdnõ dʒ eẽ ĩgratũ ſẽtio tatꝭ bũſicijs lachꝛymas ti
, graue cõtra terrenũ regẽ lanceã leuare nere nõvaleo.g' o hõ tuã igratitudinẽ
en mucronẽ educere.vel eũ a ſuis terris ↄſidera ⁊ eã laua q̃tidianis gerb
* expellere a quo feudũ acceptũ ẽ tꝑale. ¶ Scðo ẽ dũs nr qꝛ einit nos ꝑ paſſionẽ
eſaumu Ilũqͥd oĩs talis incurrit crimẽ leſe ma⸗ Ro.xiiij. Siue viuim? ſiue moꝛimur ſꝑ
nhohiun ieſtatis.Sʒ nimiũ offenſa aggrauatur dñi ſumꝰ.ĩ hꝰ eĩ moꝛtuꝰ ẽ ⁊ reſurrexit.
ſi hõ din ꝑſeuerat in culpa. nec velit ei Exẽplũ ſiẽ eĩ merces ſut eiꝰqͥ eas mer⸗
ſſitmiai exhibere emendã. g q'tũ eſt malum ⁊ catꝰẽ de denarijs ſuis.ſic ⁊ nos ſumꝰ
sltn in . ꝓy graue pctm̃ ⁊ ᷓ acriter puniendum dei qͥ nos redemit effuſiõe ſãguĩs ſui:.
aing ſũmũ regẽ et dñʒ noſtrum offendere et hoc figurauit Joſeph qͥ emit tota trã
iunnie poſt offenſã ad eũ non redire ꝑ penitẽ egipti.Geñ.xlvij. Sʒ ⁊ młti ſũt q̊ hac
giſir tiaaa tiã.qͥ nobis tot bona contulit.bona na redẽptionẽ negãt.ſiẽ ſarracenꝰ apoſta
tynulil ture.bona foꝛtune.⁊ tã ãpla dona ⁊ bo ta⁊ mercatoꝛ peſſimꝰ.iype.ij.Eũ qͥ eos
n na ſcie.⁊ innumera bong gre.votaq; fe redemit negãt deũ:Et hij ĩgrati maxĩe
SS licitatꝭ et᷑ne:ſivoluerumꝰpeĩtere.Quis ſẽtiẽdi ſũt.Nõne ĩgratꝰ indicaret᷑ qͥ de
eĩ põt digne vᷣbis expᷣmere.etiã ſi lin- bitoꝛ moꝛt? exiſteret ymo qͥ moꝛtu eẽt
mimn n gu‚ua demoſtitisvteret᷑ ⁊ inaronis facũ⸗ ſi illi nullas exſolueret grates qui ena
ane . cũdia adeſſet cũ ſalomonis ſapia.q;'ta mo:tis faucibꝰ liberarei:ſʒ hõ erat de-
pe

Hog. Eat ανυ⁹s ſen.
2 ε n ent ſn Gn

Peus

S“)

&α

PCenez, 5

bitoꝛ moꝛtis eterne.⁊ erat moꝛtuꝰ moꝛ⸗
te culpe:g nõ amare ſuſcitatoꝛẽ ẽ vitiũ
ingratitudinis maximũ ⁊ pena ꝑpetua
puniendũ.Exẽplũ hẽmꝰin pellicano.qͥ
dũ inuenit filios moꝛtuos a vᷣpẽte:effu⸗
ſione ſui ſãguinis eos reficit.Et quos
tãti bñflcij gratos inuenit diligẽter nu
trit ⁊ gubernat.ſed ingratos ꝓtinꝰ a ſe
expellit:nec vlteriꝰ eos paſcit.Ergo tu

moꝛtu p diabolũ bſᷣpentẽ reſtitut vite
xpᷣm pellicanũ.vide ne ſis ingratꝰ:ne
ab eo cũᷣ impijs invltio iudicio excluda

ris. Itẽ qͥ videret aliquẽ ab aduerſario
incarceratũ ⁊ foꝛtibꝰ vinculis alligatuʒ

noõne illũ iudicares ingratũ ſi gr̃as no

redderet illi qͥ ei ꝰaduerſariũvinceret ⁊
ligaret ⁊ ipᷣm a carcere erueret.Sʒ ho⸗
mo erat in carcere:qꝛ moꝛtui q;tum ad
malos ꝑ diabolũ tenebantur in inferno
ꝓ̈tũ ad bonos in limbo. In mũdo vero
viui tenebant᷑ pctõ ↄſtricti:gonõne gra

ti debemꝰ⸗ eſſe xpᷣo:qꝛ moꝛtui educti ſũt
de lacu:⁊ viui abſoluti a pctis. Lu aũt

in ſãguine teſtamenti eduxiſti vinctos
de lacu vbi nõ erat aqua. Itẽ nõne illũ
ingratũ diceres qͥ ſi cecꝰeſſet ⁊ gras nõ
referret qͥ illi oculos ſiue viſum redde⸗
ret.Sed hõ cecꝰ?erat ⁊ in tenebꝛis ſede
bat quẽ xpᷣus illuſtrauit ſua pñtia ⁊ lu
inẽ amiſſũ illi reſtituit:qꝛ ſedẽtibus in
tenebꝛis ⁊ in regione vmbꝛe moꝛtis lux

oꝛta eſt eis:gſi hõ illi gras non redde

ret ingratitudinis vitin non effugeret.
Ad ꝓpoſitũ narrat᷑ fuiſſe qͥdã leo qui li

gatcauda a quodã magno ſᷣpẽte tene⸗

bat᷑.Cũq; pᷣ nimio doloꝛe clamaret.foꝛ⸗
titerq; rugiret ⁊ qͥdã miles ꝑ deſertum
incederet dũ mugittã foꝛtes audiret ꝓ
ꝛio itinere derelicto ad locũ rugientis
eonis deuenit.Et vidẽs leonẽ ſic ↄſtri⸗
ctũ euaginato gladio ſᷣpentẽ occidit:et

ſic ligatũ leonẽ abſoluit. Qui adeo bñ⸗

ficiũ acceptauit ꝙ ſic adheſit ei vt ſola
moꝛte potuit ab eo ſeꝑari. Hoc bñficiũ

redẽptõis tibi oñdit᷑ ꝑ aliqua exẽpla.
Alutrix em̃ qñq; ſumit medicinã ob in⸗

firmitatẽ pueri: ſic xpᷣs fecit. Rideamꝰ
quõ. lam tunica ade tincta ſãguine.id
ẽ pctõ.oſtenſa eſt filio dei:qui ait.ſFera
²

Feria ſecũda poſt ſecũdã dñicã

peſſima deuoꝛauit filiũ meũ:ido lugẽs
deſcẽdit ad inferos uõ q̃rẽs ſiruppum
aut ſpẽs:ſʒ tanq lãguẽs amoꝛe q̃rebat
aĩaʒ noſtrã quã diligebat·. Oxpᷣiane ob
ſtinate audi xpᷣs ſpoſus moꝛtuus eſtvt
aĩam vxoꝛẽ moꝛtuã q̃reret ⁊ inueniret.
Calciamẽtũ exponit᷑ ſoꝛdibꝰvt pes per
maneat illeſ?:ſic hũanitas xpᷣi taq; cal⸗

ciamentũ fuit ſputis ſoꝛdidata⁊ ſpinis

T clauis leſa:ſʒ dinitas remaſit intacta
HMoc calciamẽtũ.i.hũanitas fuit ĩ cruce
extẽſũ tãqᷓᷓ calciamẽtũ ĩ foꝛma.Alteriꝰ.

ſiẽ vnũ mẽbꝛũ patit᷑ cauteriũ ad curati⸗
onẽ alteriꝰ.⁊ bꝛachiũ minuit᷑ ad ſanita

tẽ totiꝰcoꝛꝑis:ſic xpᷣs vulnerat eſt ꝓpt
iniqͥtates nr̃as. Demũ xpᷣs poſuit ſe in
ſtaterã hũilitatis vt nos qͥ ꝓſtrati era⸗
mꝰ ꝑ fſuꝑbiã ſubleuaret. In ſicco ligno
oſitus ẽ: qꝛ fructũ eiꝰtuleramꝰ. Omiĩa
ec ↄſidera ⁊ noli eſſe ingratꝰ:ſʒ de tꝗ⸗
to m poſſe gras redde altiſſi⸗

moQW ertio eſt dñs noſter: qꝛ nos
nutrit ꝑ oĩm adminiſtrationẽ qytuʒ ad
ad tꝑalia.pᷣs. Dñs regit me ⁊ mihil mi⸗

hi deerit. ⁊c Exẽplũ.ſic em̃ pr filios nu

trit.dñs ſᷣuoſ.capꝛa edos:gallia pullos
ſic dñs ieſus nos oẽs.Hoc ↄfeſſus ẽ Ja
cob qñ dixit. Si dñs dederit mihi pa⸗
nẽ adveſcẽdũ ⁊ veſtẽ ad induendũ erit
mihi dñs in deũ:g“ nõ ſolũ te creauit ⁊

redemit: ſʒ ↄſeruat ⁊ paſcit ⁊ gubernat

⁊ veſtes admiĩſtrat.lũqͥd nõ beſtie ſũt
grate paſcẽtibꝰeas.llũqͥd canes ꝓ mo⸗
dico pane res dñoꝛũ ſuoꝛũ cuſtodiunt.
Nã inuẽti ſũt canes qͥ ploꝛauerũt ꝓ do
minis ſuis moꝛtuis:et fame ſe moꝛi ꝑ⸗

miſerunt: ⁊ qui vindictâ expetierũt de

dñis ſuis moꝛtuis.Inuẽti etiã ſũtequi
q̃ pꝛo moꝛte dñoꝝ ſuoꝛũ ploꝛauerũt.lã

in epᷣatu fauẽcie fert᷑ fuiſſe equꝰqui ꝑce

pta moꝛte dñi ſui ꝑmiſit ſe moꝛi fame-
lũqͥd nõ ãcipitres ⁊ falcones qꝛ paſcũ
tur a dñis ſuis verſavice dños ſuos pa
ſcunt dũ aues pᷣd ãtur ⁊ capiũt quas il⸗
lis comedẽdas impẽdũt.Aſini ⁊ came
li ꝓ modico cibo honera magna ſuꝑ ſe

ferũt:æ maioꝛa bona ꝙꝙ recipiũt recom⸗

penſãt. QOues etiã ꝓ bñficio ſue cuſto⸗
die ↄtra lupos.caſeos:agnos⁊ lanã im

———

felitk

ſo aecyi
poſt ſen

gepluri

tubon
veſt
gr
ſerisſig

NG
We
tlgsait

dnektt
Nrcret
Pum
ʒ
Teni

Ahr
lesopud
dei Foit
eſaot
müesq
kerfuin

(aſtri

ſje ? den
fegnüet
ſe ii fun
isſuei
lus deiae
1cleß ſ
ſe
R
Wän
derſde
ſrioi
l ſine
Vod
legft
gohz
Etioe
dioct
Treer.
ſenhi⸗
nadinf
ſirhon
aptoreg
infon
lopion

8
.

thiolgeis
mceifihe
1Ornenn
mannseſen
aitwenire⸗
ibnpeser
orina
didanſtnis
tmäſttiman
tas futtiaue
forma Br⸗
enüadarun
nuik adſenin
Inerareſpr

pſtaien
In ſicoo lig⸗
mum Oni
K
rede Aniſ
noer inc
mone nt
t me nhim
eñ piflieni
galllugls
eofeſſigl)
lenit mihiſs
induendiͤct
l natan
e gu
niͦlettit
Ncmesg nd⸗
auſtodum⸗
