dicus. quia pꝛopter carnis laſciuias pe ¶ Scðdo qꝛ eſt guloſoꝛuz condẽnatio.

nas inflixit peccatoꝛibꝰ ⁊ ꝑ gria opera FTarin ẽ viato:ũ reꝑa ſiue directõ.
illis parcit.lam ſicut ꝑ carnis ſi uauia ¶ Pꝛimo eſt diuinoꝝ ſiue eternoꝛuʒ
ꝓuocat᷑ ad irac undiaʒ.ita ecõtrario ꝑ contemplatio ⁊ per ↄñs eſt aĩe illumi⸗

carnis aſpera ĩuittat᷑ ad veniaʒ:Cũ er⸗

go ieiunium ſit carnis punitiuũ.cõſtat

ipᷣm eſſe diuine iracũdie cedatiuũ ⁊ ve

nie impetratiuũ ſi ad hũc finẽ/ ꝓpter de

tiuũ.lã fuerũt multi ſancti patres an⸗
tiqui q̃ pꝛius neſciẽtes litteras oꝛãdo⸗⁊
ieiunãdo pᷣdicatoꝛes facti ſunt ⁊ docto
res.Nidemꝰ etiã ad ſenſuʒ ꝙ pueri me

*£ 4 —,„E AI 4. £— .
Dẽ eadẽ dñica de euãgelio
lius diſcut mane quãdo ſunt ieiuni ꝙ, gat.vñ ulliꝰ. Si videas epłones ve⸗
qũñ hñ̃t ventrẽ repletũ. lec mirũ qꝛ dũ lut optimos boues ſudoꝛibꝰ ⁊ ſtercoꝛi⸗
carnis appetit? minuit᷑.oculus aĩe clari bus laboꝛare.intelligas eos qͥ voluꝑta
oꝛ reddit᷑ 1 magis diſponit᷑ ad diuinas tes qrunt in cibis voluptatẽq; nõ aſſeqʒ
irradiatões.qꝛ ſicut iã dixi ſi cõtrarioꝝ ſed pꝛo dilatione vniꝰhoꝛe totius diei
ↄtrarij ſunt effect ſi cõmeſſatio ⁊ ebꝛie moleſtiã pati.Et Seneca.Ebꝛietasvni
tas obnubilãt intellectũ ſobꝛietas eum us hoꝛe hvylaris inſaniaʒ longi tꝑis te⸗
clarificat cũ ſit oppoſita ebꝛietati ⁊ cõ⸗ dio cõpẽſat.Et Hiero.dicit ꝙ multi ob
meſſationi. vñ łiero.dicit ꝙ nihil ſic ĩ multitudinẽ ciboꝝ ſunt facti podagri
telligentiã ſubruit q cõmeiſatio ⁊ ebꝛi redacti ad pauperẽ mẽſaʒ pleniſſime ſt
etas.Et tulliꝰ. Mente recta vti nõ pn‚t creati.lã nunc videm ꝙ paruʒ come⸗
multo cibo potuq; repleti.vẽter em pĩ⸗ dentes ⁊ abſtinẽtiã obſeruãtes lõgeue
guis nõ gignit tenuẽ ſenſuʒ. Et rõ iſto ſunt vite: ſicut pʒ de bꝛagmanis de qui
rum eſt q; dũ aĩa intẽdit in his qͥ ſunt bus diaſcal/ ad alexẽdiũ ſeripſit vices
coꝛpis nõ põt pꝛotũc intẽdere alus cũ Purã ⁊ ſimplicẽ vitã duximꝰ. nec vlla
ſit ſimplex.Et rõ eſt qꝛ dũ ex nimio po ſuꝑſſua ſʒ tm̃ vite neceſſa ia q̃rimꝰ: nũ
tu nimiꝰfumꝰreſolutꝰ aſcendit cerebꝛũ qᷓ;ᷓ terrã vomere pᷣſcind mꝰnihil ſemĩa

capitis intercludit ſemitas rõnis. Ob mus nunqᷓ; ꝑ mare nauigamꝰ.nunqᷓ pi

hanc cãm philoſophi greci nobis lr̃is ſces vel aialia capimꝰ.nullam aliaʒ an
ſuis tradiderũt cibos ad hoc eſſe inuẽ⸗ nonãa q̃rim ꝙᷓ illãa quã ſpõte mat om⸗
tos vt vitã cõtineat:nõ coꝛrũpant.⁊ do ni terra ꝓduxit.llec etiã de ipᷣis paucꝭ
cuerũt ꝙ qui nimis cibis vtunt᷑ quãto fructibꝰventrẽ explemꝰ.qꝛ iudicamus
ãaplius ventrẽ paſcũt: tanto magis ſen ventrẽ valde eſſe incõgruũ cibis exteu
ſus mentis obtundũt.q.dicerẽt ꝙ non dere.Et qꝛ ſic tꝑate viuimꝰſam ſumus.
ad ſatietatẽ ſed ti ad neceſſitateʒ eſſe nulloq; medicoꝝ cõſilio indige mꝰ. Ilũ
cibis vtendũ/⸗ cdᷣo tp̃ᷣs.xl. conti-⸗ qꝙ́; moꝛtẽ ſubitane ã patimur eo qð nun
net᷑ ſub numero qdragenario qꝛ eſt gu qꝙ́;' nature ſuꝑflua admittamus.Ex his
loſoꝝ condẽnatio ⁊ ſic ſanitatis cõſer⸗ oĩbus aꝑte colligit᷑ ieiumiũ eſſe ſanita⸗
uatiuũ ⁊ vite ꝓlongatiuũ.nã ſaturitaſ tis cauſatiuũ ⁊ vite ꝓlongatiuumAA

panũ fuit cã motiua luxurioſoꝝ tpᷣe di⸗¶ Zertio tp̃ᷣs.xl.cõtinet᷑ ſub nũero qua⸗ 5

luuij. Quapꝛopt᷑ dicit dũs ad nocvt hr dragenario.qꝛ eſt viatoꝛũ reꝑpatio ſiue
Beñ.vij.Ego pluam.xl.diebus ⁊.xl.no directio.⁊ ſic ieiuniũ eſt demonũ fuga⸗

ctibꝰſuꝑ terrã ⁊ delebo omnẽ creaturã tiuũ.lã demões timẽt hoĩes abſtinen

quaʒ fecit de ſupficie terre.⁊ rõ eſt: qꝛ tes carnẽq; ꝑfecte domãaãtes.E xcplũ de
erãt guloſi ⁊ luxurioſi.⁊ ſic deleti ſunt apłis qͥ cũ qndã demõia:ũ ſanare ñ po
a facie dñi ⁊ vuã ꝑdiderũt.loe aũt et tniſſent qſierũt dño dicẽtes Quare noſ
alij abſtinẽtiã obſeruates ꝑ multa tꝑa nõ potuimꝰ?eijcere illũ.Quib dñs rñ̃⸗
vixerũt.geieiunium ſi fuerit moderatũ dit.Hoc genꝰ demoĩoꝝ nõ cicit᷑ niſi in
⁊ rõnabilit᷑ factum eſtvite ꝓlongati-⸗ oꝛatione ⁊ ieiumo.Et hoc maxime veꝝ
uũ ⁊ ſanitatis cõſeruatiuũ.Et rõ eſt qꝛ eſt de ſpũ foꝛnicatõis cuiꝰtẽptatio foꝛ⸗
p ieiunia abijciũt᷑ ſuꝑflua ⁊ ſola neceſ tificat᷑.⁊ motꝰlibidinis cõcitant᷑.uʒ ci
ſitati ad mittũt᷑. Oñ ĩ ſtomacho melius bis velut oleo ignis interioꝛ inflaãmatr᷑

digerũt᷑ ⁊ decoquunt᷑ ⁊ mẽbꝛis indigẽ ergo ſi vis ſpm̃ toꝛnicatõnis expellere

tibꝰ diſtribuũt᷑.Et ſicut iaʒ dicu ſi vrio ieumijs ⁊ aſpitatibꝰcarnẽ pꝛemere ſtu⸗
ruʒ contrarij ſint effect?.ſicut frigoꝛis de.Et rõ eſt qꝛ caro ⁊ ſpũs vt docʒ apo
cõ ſtringere lutũ ſic eſt caloꝛis illud diſ ſtolus ſibi ĩuicẽ adueriant᷑ dicẽs.Caro
ſoluere.igit᷑ ſi nimius cibꝰſepe ſit cau⸗ cõcupiſcit adue ſus ſpm̃ ⁊c̃.Et iõ dũ ca

ſa moꝛtis vel inf rmitatꝭ ſic paucꝰ ⁊ tẽ⸗ ro debi itat᷑ aia roboꝛat᷑ ⁊ malign ſpiri
peratꝰſalutẽ cauſat coꝛꝑis ⁊ vitã ꝓlon tus qͥ carnẽ tẽꝑtat deijcit᷑ ⁊ fugat᷑. Exẽ

ide
Piboloe
üad
diſipan
holtsab
gnifcis
andüv
le diff
ttijlibe
oglti
Hneec diah
fochttun
gelſ ii
MOrsn
ſananer
iniſuſa
eoeſer
onun

i
NW.
(dw

WEN
ſeyi⸗

lones e⸗
ſenni⸗

en

Gnöaſ
Ntius die
metagvni
gaimste⸗
Pmunob
rhecagi
miſtuneſt
nz come
lslögele
nisde gni
wlit deis
n. ec
ziimni
lbil ſemin
mnunhyi
naliaz an
mar em⸗
wispang
Wwaicams
cibis n
ſaniſonns.
digine ſi
rcog
nus Eh
eſſe ſantt
Ntinumd
nüemqus
cranoline
nonüfuge⸗
eseſnen
tiifin
ſanmenft
Cuue
uprſs n

einfin

un i

mni /lhl
mnflämnd
. iypelert
ummere ſtu
t docz,
Nicist
Kid
nlethen
ſre

Sermo

plü de JYudith q̃ ieiunãs ⁊ oꝛãs non ſo
lũ holofernẽ pꝛincipẽ caldeoꝝ.i.demo⸗
niũ ſupboꝛ occidit ſʒ oẽʒ ei ꝰ exercitum
diſſipauit ⁊ fugit. Demòes igit᷑ timẽt

hoĩes abſtinẽtes.ſlã lupus diabolũ ſi⸗

gnificãs declinat ⁊ refugit loco ad pꝛe
dandũ vbi ſentit eſſe foꝛtiſſimũ canem
quẽ diffidit ſe nõ poſſe vincere. lemo
etiã libent vadit ad bellandũ cuʒ illo a
qquo alterũ eſſe ſeꝑatuʒz cognoſcit. Sic
nec diabol? cũ ſentit ſe eſſe ſuꝑatũ a ve
ro abſtinente nõ libẽter iterũ ad eũ ag⸗
gredit᷑.ſicut dixit Beda.Ait em̃ ꝙ dya
bolus nõ audet hoĩeʒ de illo pctõ vltra
tẽptare de quo fuit ſuꝑat ab hoĩe·igit᷑
in iſta ſancta.xl.abſtinẽdũ eſt vt victo
res eſſe poſſimꝰnroꝛũ aduerſarioꝛuʒ vʒ
demonum. I
. ãtũ ad tertiuʒ in quo dr ꝙ ieiu

mniũ eſt exꝑimẽtũ abſtinẽtie ꝓpt᷑
qð introducit eſurientẽ: ibi.poſtea eſu
rijt Eſt notandũ ꝙ in ieiunio debet eſ⸗
ſe triplex eſuries. ð
¶ Pꝛĩa eſuries eſt coꝛpoꝛalis refectio
nis ſibimet ſubtrahendooo
CU. Secunda eſt eſuries ſpũalis cõpaſ
ionis indigentibus ſubueniendo.
¶ ITertia eſt eſuries eternalis remũe⸗
rationis pꝛemium deſiderando.¶ ¶ Di
co ergo pᷣmo ꝙ pꝛĩa eſuries eſt coꝛpoꝛa
lis refectionis ſibimet ſubtrahẽdo. de
quo Luc.j.dĩ Eſuriẽtes ipleuit boĩs ⁊
dinites dimiſit ĩanes. ſ.qͥ nõ ſequunt᷑ ie
iunia ⁊ vtilitatẽ ieiunioꝝ ¶ Sed q̃⸗
CL rit᷑ qᷓliter dʒ fieri ieiuniũ vt ſit merito⸗
riũPꝛo declaratiõe notandũ ꝙ ieiuni
um dʒ fieri qtuoꝛ mnõisPꝛĩo cũ plena
cõuerſiõe ad deũ de q̃ Joeł.ij. Cõuerti
mĩ ad me iᷣ toto coꝛde vro ĩ ieiunio⁊ fle
tu ⁊ plãctu.⁊c̃.Paꝝ eſt ieiunare a cib ⁊
nõ abſtinere a vitijs. vñ Vſido.lviij. In
die ieiunij vri inuenit᷑ volũtas veſtra⁊
oẽs dibitoꝛes vros repetitꝭ ⁊c̃. Et ſeqͥt
Tlũqᷣd tale eſt ieiuniũ qð elegi.q.d.nõ
Yſido.Qui abſtinẽt a cibis ⁊ nõ a viti
is demões imitãt᷑ qbꝰ eſca nõ eſt. ſʒ ſꝑ
neqͥtia adeſt.iõ dicit.Conuertimini ad
me ĩ toto coꝛde ⁊ nõ ĩ dimidio ſicut illi

VI
qͥ ieiunio volunt peccare deo.⁊ in petĩs
Emanere qð eſt ipoſſibile.Cõtra qͥs dr
eccj.j.Ile acceſſeris ad deũ duplici coꝛ⸗
de . Qui aũt ſic ieiunãt ſunt in via ꝑdi⸗
tionis.qꝛ Oſee.x.dr.Diuiſuʒ eſt coꝛ eo
rũ nunc interibũt. Inſuꝑ dicit in fletux
plãctu.Solent em̃ hoĩes flere duplici
de cauſa Pꝛima cũ carus moꝛitur
Et ſic flere debemꝰnũc qꝛ aĩa cara ꝑ pec
catũ eſt moꝛtua Eʒe.xviij.Aia que pec
cauerit ipᷣa moꝛiet᷑.Et ſi plãgis coꝛpus
moꝛtuũ amici:mag debes deflere moꝛ⸗
tẽ aĩe rue Beda cã quare hoĩes ſolent
flere eſt cũ magnũ theſauꝝ ꝑdider̃t.ſic
ẽ flendũ ꝓ pᷣcioſo theſauro aĩe pꝛo q̃ pr
tradidit filiũ.⁊ filius dedit ſanguinem
ſuũ pᷣcioſum ⁊ ſpm̃.vñ xvj. Quã
dabit homo cõmutationẽ pꝛo aĩa ſua.
q·d.nullaʒ. Idcirco ſic dʒ fieri ieiuniũ
vt pꝛius ieiunemꝰ a vitijs.demũ a cibiſ
de cõſe.d. v. c. nihil. dicit Pius pap.Ili
il pꝛodeſt ieiunare homi vel oꝛare et
glia bona opera facere niſi mens ſub⸗
trahat᷑ ab iiquitate. Quapꝛopter dicit
Bernar. in pnone.Si ſola gula pecca⸗
uit ſola ieiunet ⁊ ſufficit.ſi aũt peccaue
rũt mẽbꝛa cetera cur nõ ieiunent. Jeiu
net ergo oculꝰab illicito viſu.auris ab
uau. manus taenn o: a pꝛauo deſi
erio.quia de pe.di.j.c. di
it hreno⸗ Non valet abſtinentia cibo⸗
rum ſine moꝛtificatione vitioꝝ.De quo
Bernar. Sine vera cõfeſſione ad deum
nullus pʒ acceſſus ad vitã. Ilam ſicut
totum coꝛ eſt ꝑuerſum in affectionibꝰ
ſic ad deum debet eſſe conuerſum ſimł
cum me mbꝛis que arma fuerũt iniqui
tatis quibus pena debetur pꝛo qualita
te commiſſoꝝ.hec ille ( Secundo ieiu⸗
niũ debet fieri pura intentione qꝛ magi
ſter dicit in. ij. d.xl.ca.j. Actus ſimpli⸗
citer mali ſunt qui peruerſam intentio
nem habent · Rationeʒ ponit Gregoꝛiꝰ
xxviij.moꝛa.c.xxxiiij:dicens. Intentio
pꝛeſtat fundameutũ operi noſtro.nam
mala intentio facit opus bonum no va
lere. Bernar. Itende in deuʒ ⁊ pꝛopter
deuʒz in oĩ actione bona da deo honoꝛẽ

—

mltrplax .

ne elemoſyna ẽ ſicut lucerna ſine oleo. tere ſaciẽ tuà ab vllo pauꝑe

Ze eadè dñ̃ica de euãgelio

er tibi bumilitatẽ: ſic et de ſeiunio ¶Ter mẽbꝛũ ↄpatiũtur oĩa mebꝛa. Et non ſu⸗
tio ieiuniũ debet fieri cũ aſciẽtie puriſi mus adinuicẽ mebꝛa. Ad Ho. xij. Mul

ſinẽtie ſine mũdicia cſcictie. Et Eſa. de naturis aialiuz dicit ꝙ aĩalia vnius
pᷣmo. Lauamini mundi eſtote: auferte ſi Ei ↄpatiũtur ſibi: vt vide m de bobus
malũ cogitationũ veſtrarũ ab oclis me Yob. xij. I Eta 7:
is. Quid em pꝛodeſt lauari ⁊ iterũ ſoꝛ te: ⁊ volatilia celi⁊ indicabũt tib
dibus ſe inqͥnari. Sic hõ qͥ ieiunat a ci cũda cꝗ nos monẽs ad miaʒ ꝓximon ẽ

ob. xij. Interroga nnetga worelege⸗
g.

bis 1 nõ a pctis. Lalis vt dicit Petrus ꝓpꝛia nccitas. Dicit᷑ em Pꝛouerb. xix.
Rauenẽſis cibat diabolũ. Jeiunãtibus Mõ indigẽs iniſericoꝛs C. Et ſic nos ſu
nobis diabol? eſurit qͥ nr̃is ſẽꝑ ſatiatur mdefectuoſi nẽo ſibiipᷣi ſufficiẽs. Jðo
culpis. ex qbus capit ſatietatẽ q volu⸗ Ecẽi. xxxj. Intellige qᷓ ꝓximi tui ſũt ex
tatem pcipit:hoc eſt quãdo pctõꝛ eius teipᷣo·.Mat. viij. Dia q̃cũq; vultis vt fa
volũt atẽ facit¶ Quarto ie iuniũ dʒ fieri cist vobis hoĩes ⁊ vos illis eadẽ facite
cũ virtutũ multiplicatione.De quo leo Tertia cã ẽ auctoꝛitas ſacre ſcripture.

papa.Abſtinẽtia ſola nõ eſt fructuoſa Eccẽci.iiij.Ilõ ſit manus tua poꝛrecta ad

niſi add atur cetera bona opa.ſ.elemo⸗ capiẽdũ ⁊ ad dandũ collecta.q.d.ſapi⸗
ſyna et hũilitas. De hũilitate dicit pᷣs. ens.manꝰtua nõ ſit pꝛõpta ad accipiẽ⸗
Mumiliab in ieiunio aĩaʒ meã.Allias dũ munera iniuſte vel inhone ſter clau

teiuniũ vt dicit Hie.nõ valet. Quid ꝓ⸗ ſa ad dãdũ indigẽtibꝰ: q; dñs pᷣcipitvt
Deutro. xv. Pꝛeci

.

deſt coꝛpis abſtinẽtia:cũ intꝰaĩia tume habeamus illẽ aꝑtã.

ſcit ſuꝑbia. Itẽ ieiuniũ debet fieri cum pio tibi vt aperias manũ tuã fratri tuo

N——

elemoſyna:qꝛ dicit Ceſariꝰ. Jeiuniũ ſi- egenoa pauꝑi.Et T. hob un:lal Pger
ꝛita em̃ fiet

vt nec a te auertatur facies dñi.Et Z a

Ideo Eſa.lviij.lõne hoc eſt ieiunium

8 elegi. q.d.nõ.ſed illud de quo ſeqͥt᷑. charie.vij. Mam ⁊ miſ eratiões facite

rãge eſuriẽti panẽ tuum.⁊c̃. lota.di vnuſqͥſq; cum fratre fuo. Et Ephe.iiij
cit frãge: ⁊ ĩ hoc notat᷑ datis celeritas. Eſtote benigni adinuicem⸗ miſer icoꝛ
eſuriẽti:⁊ ꝑ ↄñs nõ hũti vel diuiti. Ju de uarta cã eſt oꝑis facilitas:quia
xta xpᷣi dictu. Cũ facis pꝛandiũ noli vo nõ pꝛecipit᷑ hoĩ vltra poſſe. Thob. iiij.
care diuites ſʒ pauꝑes ſlota de oppoſi Quõ potueris eſto miſericoꝛs. lam ſi

to ſicut volueris. Panẽ tuũ:igit᷑ no ali non potes de pecunijs:fac de cibis⁊ ve

enũ: ſicut raptoꝛes. vſurarij.⁊ oppꝛeſſo ſtibusvel de ſeruitijs coꝛpoꝛalibus. Et
res viduarũ ⁊ pupilloꝛũ. qͥ coĩter dant ſi omnia iſta defi ciant habeas cõpaſſi⸗
elemoſynas non de ſuo ſʒ de alieno.Et onem.Ilam ſᷣm Aug.⁊ habetur.xlv. di-
egenosvagos:igit᷑ nõ habẽtes loca ꝓ⸗ ca. Due. vbi ſic dicit᷑. Due ſunt ſpẽs ele
pꝛia vel caſtra.induc in domũ tus: igiẽ moſyue.vng coꝛdis:alia pecunie. Et ſi
non in ſtabulũ poꝛcoꝛũ.Cũ videris nu⸗ deficit vna ſufficit altera. Ande Augꝰ.
dũ operi eũ: g'nõ tollas tunicã aut ſuꝑ Abi non adeſt facultas:ſufficit volun⸗
lectilẽ.⁊c.Et carnẽ tuam ne deſpexeris tas. Aoluntas ibi ſupꝑp lebit effectum:
videlicet ꝓximũ tuũ.Ecce igit᷑ qualiter ſi non poſſit in actu Muinta cauſa mo
ieiuniũ dʒ fieri z Dico ſcðo ꝙſcðᷣa eſu nens ad miſericoꝛdiam eſt pꝛecepti au
ries ẽ ſpũalis ↄpaſſiõis indigẽtibꝰſub⸗ ctoꝛitas:quia chꝛiſtus deus et homo pᷣ
ueniẽdo: qꝛ dicit Lhob.filio ſuo. Quo cipit Mathei.ix. Euntes diſcite quid 6
modo potueris eſto miſericoꝛs Sed q̃ miſericoꝛdiã volo ⁊ non ſacrificiũ.di⸗
eſt cã monẽs nos ad miaʒ. Dico ꝙ, mul cit Ambꝛoſius ſuper Lucam. Et habe⸗
tiplex ẽ cꝗ Pꝛia ðꝛ natural ꝓppetas.na tur. xxxvj. diſti n. capitulo. In ſingulis
turale em ẽ ꝙ mẽbꝛa vniꝰcoꝛpis adiui-⸗ Miiericoꝛdia ẽ cõmunis vſus:ido cõ⸗
cẽopatiãt᷑.j. on.xij.Si qͥd patit᷑ vnuʒ mune pꝛeceptũ eſt oibus ſtatibꝰ.oibus

cat ione:q: dicit Eri. Ilon valet opy ab ti vnũ coꝛpy ſum in xpo iefu. Et phs

etgtibu⸗
goͤmuͤe

nus di
lxxxy

seſt p

ſülst
dent
Gſen
intmis⸗

Snmnſe⸗
driel
Apis
Marnins
ebobts
doccbun
uth Se⸗
Prmer’
oelbor.
tſiehosſ
icies 0
itui ſüter
ultis veſe
ade feele
e ſcnptur.
goretast

110,d ſch
d aapis
neketchn
shoe
a. Peel
aAamnn
ille
tulifa
i
ebficl
Et Ephei
n miſer

Nluas en.

Thobi
os In
echisl ſe
alihis
cieſ
Penn linn
ſuntſhis
eant /
S
ffiet lr⸗
t kiamm
touda
grutepidl
ethonoß
tequd⸗

Sermo

etatibus.oĩbus officijs.nõ publicanus

nõ miles excipit᷑.nõ agricola vel vrba⸗

nus. diues vel pauꝑ.vñ Hiero.⁊ ponit᷑
lyxxvj.di · · Qui clementiã. vbi ſic dici
tur. Qui clementiã nõ habet nec indu

tus eſt viſcera mie⁊ lacrimarum:q;'uis
ſpũᷣalis ſit.nõ adimplebit legeʒ xpi.eo

wdicit Ambꝛo.ſuꝑ epłaʒ ad Thimo.

Ois ſentẽtia diſcipline vpᷣiane cõſiſtit

in mia ⁊ pietate. Iſte igit ſunt cauſe ꝓ
pter quas moueri debemus ad miſerã
dũ ꝓximis ris 1 Dio tertio ꝙ ter
tia eſuries eſt et᷑nalis remunerationis

pᷣmiũ deſiderandoꝛo quo eſt notan⸗
dũ ꝙ triplex eſt deſiderium.ſ.naturale
rõnale ⁊ ſpũale Pꝛimũ deſiderium eſt

naturale qð ex natura habemus .nulla

gra.nullo exercitio acqͥſitũ.⁊ ſic oẽs de
ſideramꝰgram ⁊ glłiamde quo Boetiꝰ
in lib̊.de cõſolatiõe pꝛo. ſcda li.tertij.
Dis moꝛtaliũ cura q;uis diuerſo calle
incedat:ad vnũ tñ finẽ beatitudis niti

tur ꝑuenire.qꝛ in.j.ethico.dic phũs.ꝙ
oĩa bonũ appetunt.Et Boeti.vbi ſupꝛa

ſubdit.Eſt em̃ mentibꝰhoĩm veri boni

naturalit᷑ ĩſerta cupiditas. Ind aũt ẽ bo
nũ quo qͥs adepto nihil vlteriꝰdeſidera
re queat.qð quidẽ oĩm ſũmũ bonoꝛum
cũctaq; intra ſe bona cõtinẽs.Eui ſi qͥd
abfoꝛet ſũmũ eẽ nõ poſſʒ.qm̃ relinqret᷑

extriſecus quod poſſet optari.Liq̃t er

go heeẽ beatitudinẽ ſtatũ bonoꝝ omni
uʒ aggregatiõe ꝑfectũ.Hũc diuerſo tra

mite moꝛtales oẽs adipiſci conant᷑.ſed
ad falſa deuius erroꝛ adducit.Añ ſicut
ebꝛius ad domuʒ quo tramite reuertat
ignoꝛat. Sic ebꝛij i deſiderio pcti adeo
ſunt attoniti:vt viã vite ĩuenire neque
ant · De quo pᷣs.cvj Lurbati ſũt ⁊ moti
ſunt ſic ebꝛius ⁊ oĩs ſapiẽtia eoꝝ deuo

rata eDes oĩa ex deſiderio natura

li oꝛiunt᷑ Secũdũ deſideriuʒ dr rõnale
eo ꝙ ex iudicio rõnis ꝓcedit ⁊ oꝛit᷑.qð
tũc hʒ fieri cũ per iudiciuʒ rationis di⸗

ſcurrimꝰren pn‚tiam. exquo deſiderare
incipimꝰque cognoſcimꝰvicinioꝛa ſalu

ti.ſicut celũ plus deſideram qᷓ; terram
aĩe ſalutẽ pluſqꝙ coꝛꝑis eternitatẽ pluſ⸗
iÿ tꝑis bꝛeuitatẽ.⁊ iuter virtutes illas

VI
plus cupimꝰque nos faciũt ſanctioꝛes:
ps Cõcupiuit aĩa mea deſiderare iuſti
ficationes tuas in oĩ tpᷣe.pᷣs.cxviij. Et
alibi. pᷣs.ix. Deſideriũ paupeꝝ exaudi⸗
uit dñs. Pauꝑes em̃ ſumꝰqꝛ multa de⸗
ſideramꝰ:⁊ pauca facimꝰ.Deſideriũ no
ſtrũ raro ĩ opꝰ ꝓferẽtes.qꝛ deſideramꝰ

eſſe boni.ſed qꝛ oĩa q̃ bonitati cõferunt

nõ attingimꝰ.cõquerimꝰnobis gratiã

deeſſe cũ magis ipſa gr̃a cõqueri poſſʒ

ſe factoꝛes bonoꝝ operũ paucos vł nul

los hre. Oẽs em̃ habemus deſiderium

ſanctitatis.qð nõ eſt ſine gra.ſed ea q̃
ſctĩtatẽ efficiũt nullatenꝰopamur. De
quo ꝓuerb.xiij. Ault ⁊ nõ vult piger.
Ault deſiderio naturali ⁊ rõnali.ſʒ nõ
vult ſpũali. Pꝛopt᷑ qð cõquerit᷑ Berñ.
ſuꝑ catica. Pauci poſt te dñe ihũ volũt
ire:cũ tñ nemo ſit qͥ ad te nolit ꝑuenire
ſciẽtibꝰillud cũctis ꝙ delectatòes ſunt
in dextera tua vſq; in finẽ.ꝑpetim tevo

lũt oẽs frui.ſʒ nõ ad te ↄuerti.nec te vo

cõpati ertiũ deſideriũ eſt ſi puale.qðᷣ
ꝓ tpᷣe ⁊ loco in mẽtibꝰdeuotoꝝ ex cõſi⸗
deratiõe nre inopie ac diuine clemẽtie
efficacit᷑ cõcipit᷑. Et ex hꝰ deſiderio ma
gna ⁊ ardua ⁊ nr̃is meritis oĩno incõ⸗
uenientia deſiderant᷑ ⁊ nõ quieſcit.ſed
cũ multis bonis exercitijs intimis ſu⸗
ſpirijs ⁊ fletibus vberrimis manifeſta
tur.Aug.Qui lacrimãs miſerũ ſe cõfi
tetur: illi deus miſeret᷑.Et Bernar.ait.
Non ſatis eſt ꝙ dei gratiã ⁊ futura gau
dia cõcupiſcis niſi poſtules cum lacri⸗
mis.Et ſic pᷣs.ait.Gemit meus a te nõ
eſt abſconditus.Et debet fieri inceſſan
ter Gꝛeg. in omel. Sancta de ſideria di
latiõe creſcunt. ſi aũt dilatiõe deficiũt
ſctã deſideria nõ fuerũt.Et Augu. Oẽ
deſideriuʒ meũ eſt eſſe ante te.De quo
in pᷣs· Anam petij a domino hanc reqͥ⸗
ram vt inhabitem ⁊c.Et illud deſideri

lunt artid ocſicen cupiũt.ſed non

um venit per gratiam.de quo vVſido.li:

ij. de ſũmo bono.c.xij.Greiſus dei ſunt

in coꝛde hominis interioꝛis. q; ſurgũt
bona deſideria vt mala concułcẽtur. ꝓ⸗

uerb. xiij. Deſiderium ſi compleat᷑: de⸗

lectat animaʒ. Zalia enĩ deſideria ſem

Feria ſecũda prime dñice

p effectſuos cõſequũtur. ꝓuerb.x. De
ſideriũ ſuũ iuſtis dabit᷑. Ilam ſᷣm Gre.
in moꝛalibꝰ.Anime vba ſunt deſideria
ſcʒ ad deũ clamantia.Et ſᷣm Augu.ſuꝑ
pᷣs.Si lingua taceat.coꝛde clamat q̃ de
ſiderat.Et ſic diẽ dũs ad movſen Exo.
xiiij. Quid clamas ad me.lã deus ali⸗
qñ nos in ſuſpẽſo tenet ꝓpter augmẽ⸗
tũ deſiderij.vñ Aug.de vbis dñi. Ser
uat tibi deus qð nõ vult tãcuo dare vt
diſcas magna magne deſiderare. Hoc
eſt deſideriũ de quo Mat.v. Beati qui
eſuriunt ⁊ ſitiunt iuſticiã· et Jaco.iiij.
Appꝛopinq̃te deo.ſ.ꝑ deſiderium ⁊ ap⸗
ꝓpinbit vobis ꝑ gram.et Aug.de coꝛ
rectione ⁊ gratia.Aiĩie deſideriũ eſt gre
initiũ.pᷣs.lxxvij.Deſideriũ eoꝛũ attulit
eis.nõ ſunt fraudati a deſiderio ſuo.ſ.
ſpũali.Sed nota ꝓ fine ſᷣmonis ꝙ hoc
deſideriũ excitat miſeriã ↄditiõis nr̃e
eo qð uulliꝰboni oꝑis fructũ ꝑ nos fa⸗
cere poſſumus Joh. xv. Sine me nihil

poteſtis facere. Et.ij.coꝛ.iij.lõ ꝙ ſuf⸗

ficiẽtes ſimꝰ cogitare aliqͥd a nobis qſi

ex nobis.ſʒ ſufficiẽtia noſtra ex deo eſt

Añ ⁊ dyoniſidicit.lihil bonũ tibi niſi

ab eo qui eſſentialit᷑ bonꝰ eſt.⁊ Chꝛiſo.

ſuꝑ Mat.TLerra nõ germiabit ſine plu
nia ſic nec bonavoluntas ſine gra.pᷣs.
NVia mea ſicut terra ſine aq̃ᷓ tibi.Et ri⸗
chardꝰli.iij.de cõtẽplatione.c.vlt. Si⸗
ne gr̃a cooꝑante nõ ſufficimꝰ ad cogni
tionẽ veritatis.nec ad oꝑationẽ virtu⸗
tis. Ideo Aug.de coꝛrectiõe ⁊ gra.Dat
ſcʒ gratia agnoſc ere vacit᷑ velle foꝛtit
adipiſci ſalubꝛit᷑.ſ.dei głiaʒ. Quã.⁊c

¶¶ ena.ij.pꝛime dominice. ſ⸗ ermo. vij
Go paſcam oues

meas Eʒe.xxxiiij· Quẽadmo⸗

catoꝛ de mercibus.paſtoꝛ de ouib ſol⸗
lic itatur:ſic ſaluatoꝛ curat de pctõꝛibꝰ.

Et ſᷣm h in vbis ꝓpoſitis tria oſtẽdit
¶ Pꝛimo noſtri ſaluatoꝛis ſingulareʒ

dignitatem in hoc ꝓnomine ego
¶ Scðo ſui amoʒꝝ libalẽ bonitatẽ ibi
paſanm.
¶ ertio miſeri pctõꝛis beſtialeʒ ſim

doctoꝛ de lectionibus.mer⸗

plicitatẽ. ibi oues meas. Quãtũ ad pii
mũ in quo oſtẽdit᷑ noſtri ſaluatoꝛis ſin
gular: dignitas ĩ hꝰ ꝓpnoĩe ego.ẽ notãð
¶ ¶Pꝛimo ꝙ ipſe eſt noſtre penitentie
pꝛincipiũ inducens per exemplum.
Scðo eſt mediũ ducẽs ad extremũ
Tertio eſt vltimũ reſiciẽs ꝑ pᷣmiũ.
ico ge qꝙ ipᷣe cẽ pᷣncipiũ nr̃e penitẽ
ie inducẽs ꝑ exemplũ:ideo cõparatur
luci Joh. viij. Qui ſequit᷑ me nõ ambu
lat in tenebꝛis.ſed habebit lumẽ vite.
Et iterũ.Ego ſum lux mũdi.Exempluʒ
ſicut em̃ rege laboꝛãte in pᷣlio turpe eẽt
militi ociari in domo.ſic xpᷣo dũo agen
te pnĩam turpe eſt xp̃iano ſequi carniſ
laſciuiã.Hoc fuit figuratũ Exodi.xxv.
dicẽte dño ad moyvſen. Inſpice ⁊ fac ſe
cundũ exẽplar qð tibi mõſtratũ eſt.ſa
ciamus igit᷑ penitentiã qm vpᷣs dat᷑ no
bis in exemplũ qui crucẽ ſuaʒ pꝛopꝛijs
humeris poꝛtauit ad locũ crucifixionis
ꝑ quã crucẽ intelligit᷑ pnĩa·qꝛ ſᷣm ſctm̃
maximũ epᷣm in ᷣmone de martiribus
Crux nõ ſolũ intelligit᷑ lignũ ⁊ patibu
lũ.ſed pie vite vtriuſq; ꝓpoſitũ.qm om
nis xpᷣiani vita qͥ ſcdᷣm euangeliũ vixe
rit:crux eſt atq; martiriũ.Et ideo crux
ſiue pnĩa eſt põs qͥ nõ eſt fixus ⁊ ĩmo⸗
bilis.ſʒ eſt pos qͥ viatoꝛibꝰdatur de die
ſed ſubtrahit᷑ de nocte: ideo qͥ volue⸗
rit ſuꝑ iſto põte trãſire opoꝛtet ꝙ veni
at de die. Dies eſt vita noſtra. Nox aũt
eſt moꝛs. Pons pnĩe ſubtrahitur a no⸗
bis in moꝛte.ideo hoꝛtat᷑ ſapiens ecci.
xvij.Ante moꝛtẽ cõfitere dño:a moꝛtuo
ãqᷓſi nihil perit cõfeſſio.Et iterũ ibidem
Ante obitũ tuũ oꝑare iuſticiã.qm̃ non
eſt apud inferos cibũ inuenire.Hoc au
tẽ lignuʒ pniĩe fuit figuratum Exo.xv⸗
vbi legit᷑ ꝙ cũ ppłs veniſſet ĩ maſphat
inueniſiet aqs ita amaras ꝙ nullo mo
do eas potuiſiſent bibere.moyſes cla⸗
mauit ad dñm.qui oſtendit ei lignum.
quod cũ fuiſſet miſſum ĩ aquas dulco⸗
rate ſunt atq; facte ſunt petabiles Mo
raliter. Si quecunq; penitentia in hoc
mundo nobis videtur amara: mittat᷑ li
gnũ crucis in mẽte noſtra: ⁊ recogitet
quid ibi paſſus eſt xpᷣs ⁊ dulce nobis ſi

pclen? pyNcs

Vlern vefiten Gnnem

Ppatrehe pons o nobil ct fexs

lcttcq
figoli.
ſenpton
eſtiand
Parusc⸗
conhenni
nosinun
irtlione
nfage
uit 1n
nofino
Cimurh
fuoinceli
tentier
msaſee
nie
Tideoae
tateni
üͤpeoct
rttiner
W
WNNN
ditad
ſicqᷣ
tenne
u c
apt.
Mar.
bit ten
doclit
pos teu
thn
ſeſtroh⸗
eie,.
mſg⸗
Pecprdorr
aherſt
auientie
hocoe
Ntandho
potn cop
necſpü
noſpiai

kegeiter
dotiintelt
Nttoaman
neg mnuſto

nutü alt
Augonsſin
cgoe naiß
epenttenm
mplum.
Aerreni
fünt Nenn
tocdhent
mnenoanb
tlumẽ vin.
lErenpln,
giourpeci
to ongen
oſeqchrn
iſpeet iarf
ſtrarüeſtſt
rös daln
ſwaz ons
cruoiſins
iagrinin
de mamms
ligitein
nangeüm
Etidioen
frus inn
atnr de
deoq wir⸗
orttte M
ſtna. ſior e
ionr 30
iſimhiensel
edicamonmn
Stuei .
ciͦgnnn
eehta
nun un.
ſirimmon
vg ulnn

X

5

Sermo

et quicquid pꝛo eo bibemus.ideo dicit
VYſido.li.de ſum.bono.Si paſſio xpᷣi re
demptoꝛis ad memoꝛiã reducat᷑: nihil
eſt tam duꝝ.qð nõ equo aĩo toleretur.
Parua em̃ videbũtur q̃ toleramꝰ ſi re⸗
coꝛdemur quid biberit ad patibuluʒ qͥ
nos inuitat ad celũ.Ille em oppꝛobꝛia
irriſiones . contumelias.alapas.ſpu⸗
ta.flagella.ſpineã coꝛonã.crucẽq; ſuſti
nuit.⁊ nos miſeri ad noſtrã cõfuſionẽ
vno ᷣmone fatigamur. vno verbo deij
cimur.Hec eſt ſcala quã xpᷣus aſcẽſu⸗
rus in celũ erexit:vũ nobis exemplũ pe
nitentie reliquit.Suꝑ iſtã ſcalaʒ debe
mus aſcendere ſi ad celũ volumus ve⸗
nire.qꝛ alit᷑ nullus ad głiaʒ venire põt.
⁊ ideo ad hoc faciendũ xpᷣs datur nobᷣ
in exẽplũ Scdo dico ꝙ& ipe eſt me⸗
diũ pꝛoducẽs ad extremũ ideo cõpara⸗
tur itineri Johb xiiil. Ego ſuz via vitas
⁊ vita.Exemplũ ſicut em̃ quis qui viã
tenet venit ad caſtrũ:qͥ aũt dimittit va
dit ad nemoꝛavbi ſpoliat᷑ a latronibuſ
ſic qͥ agit pniam venit ad regnũ.qui au
tem non.ſed negligit:vadit ad infernũ
vbi cruciatur a demonibꝰ. Et iõ Joh.
bapt.pniam pꝛedicabat hoĩbus dicens
Mar.iiij.Agite penitentiã appꝛopinqꝗᷓ

bit regnuʒ dei.Hec eſt via quã ſamuel

docuit filijs iſrael.j.Regũ.xij.Docebo
vos rectã viam ⁊ bonã.Limete domi⸗
nũ ⁊ ſeruite ei in veritate ⁊ toto coꝛde
ve ſtro.Hanc etiã viam docuit moyſes
Deut. v. Ion declinabis neq; ad dexte
ram neq;ad ſiniſtrã.ſed per viam quꝗ̊
vᷣcepit dominus deus ve ſtervt viuatis
et bene ſit vobis. Hec via recta eſt via
penitentie per quã debemus ambulare
Pꝛo quo eſt notandũ ꝙ ſicut homo vi
atoꝛ nõ poteſt coꝛpoꝛaliter viuere ſine
potu coꝛpoꝛali puta vini vł aque ⁊c̃.ſic
nec ſpũᷣaliter ſine pnia q̃ eſt quidaʒ po
tus ſpũalis ꝑ quẽ aĩa reficit᷑ hic ⁊ in fu
turo.Sitienti em ⁊ volẽti bibere eſt iu
dicare ĩter bonũ potũ ⁊ malũ. Per hũc
potũ intelligit᷑ pnia q̃ dʒ eſſe admixta
aceto amare cõtritionis vino cõpũctio
nis ⁊ muſto cõſolationis. Quã.ſ.peni
tẽtiã qͥ guſtauerit dicere pᷣt. Bonũ fuit

VII
acetũ cõtritionis.bonũ eſt vinũ cõpun
ctionis.ergo bonũ erit muſtũ cõſolati⸗
nis.Hoc em̃ modo acetũ ↄtritionis fuit
bonũ.qꝛ ſicut amaritudo aceti purgat
diſſoluit.ſic ↄtritio q̃ ſunt ãxia ⁊ ama
ra.purgat mẽtẽ.⁊ diſſoluit culpã iuxta
illud Bebe. Amaritudo coꝛdis menteʒ
purgat:angelos letificat ⁊ deuʒ placat
Et beatꝰ Hiero.lulla inquit culpa cõ⸗
mittit᷑: ob quã homo non miro doloꝛe
anxiat᷑. Idcirco ↄtritio amaraĩ petro ⁊
in magdalena bona fuit q̃ mẽtes eoꝝn a
pctis purgauit.Sʒ idcircovinũ cõpun
ctionis eſt bonũ.lã ſicut vinũ emitten
do feces ſe purgat ⁊ ſemꝑ eſt ĩ motu ⁊
turbidũ donec ſeꝑetur purũ ab impuro
ſic qͥ vere cõpunctꝰeſt ſemꝑ eſt in mo⸗
tu bone oꝑationis ⁊ tremoꝛe donec ſe⸗
paret᷑ ab eo ĩmũdicia pctõꝛ.quẽ motũ
dyabolꝰvolẽs impediremittit aliquã
afflictionẽ.i.occupationẽ terrenã.Exẽ
plũ ſicut em hõ qũ vinũ multũ bulit et
feruet ita ꝙ foꝛte timet᷑ ne doliũ rũpat
imittit int caſeũ terreſtrẽ ⁊ tũc incipit
frigeſcere vapoꝛ cũ poꝛros caſei intrat
⁊ ſic ceſſat periculũ ⁊ ebullitio:remiſſo
feruoꝛe.Quid em̃ eſt vinũ bulliens ni⸗
ſi cõpunctio feruens cui cõpũctioni di
abolus feruoꝛẽ tollit:cũ caſeũ terreſtrẽ
ĩmittit qñ cõpunctã mentẽ ad terrenã
occupationẽ trahit.cuiꝰſpiritꝰ feruens
frigeſcit.Exemplũ.Sicut pʒ de quodã
iuuene filio regis francie.de quo reci⸗
tatur.qꝙ infi rmatꝰad moꝛtẽ vocatꝰeſt qͥ
dam fratr᷑ oꝛdinis frata pꝛedicatoꝝ cui
feſſus fuit.Qui cuʒ obijſſet rex ĩterro
gauit cõfeſſoꝛẽ dicẽs.Quid vob videt᷑
de aĩa filij mei cariſſimi.Rñdit ↄfeſſoꝛ
Atiq; ſaluata ẽ qꝛ purꝰ virgo fuit.Qui
iuuenis poſtea mgr̃o ſuo apꝑuit dicẽs
ſe et᷑nalit᷑ dãnatũ.Cui mgjr̃.cofeſſoꝛ tuꝰ
teſtioniũ ꝓhibuit ꝙ nunẽꝙ polluiſti coꝛ
pus tuũ cũ mulieribꝰ.⁊ ſat moꝛiginatꝰ
fuiſti.Quid ge feciſti. Añdit iuuenis.
Coꝛpꝰmeũ nõ pollui.⁊ poſt abſolutõeʒ
filiꝰ et᷑ni regꝭ fui.ꝑꝰreceſſũ tñ ↄfeſſoꝛis
moꝛiẽs de poſſeſſiõe prĩ̃na me occupaui
dicẽs. O nõne dẽs oia iſta pᷣcioſa poſſi
dere ⁊ ĩ ilł occupatõibꝰ obij no cogita⸗

Eeria ſecũda prime dñice

do de deo: ivᷣo dãnat?ſum. Sʒ ꝓpterea emere: vt guſtata ſuauitate vini allici⸗

ponũ etiã erit muſtũ ↄſolationis:quia antur ad emendũ.Et iðo Anguſtinꝰcui

poſt aimnaritudinẽ ſeqt᷑ſolatio. Quia dñs dedit vinũ diuine ↄſolatõis ad gu
refert Boetiꝰli.ij.de ↄſolatione pſa.ij. ſtãdũ:ait.Guſtaui te ⁊ eſurio:tetigiſti
me ⁊ exarſi in pace tua. Ad hoc ↄuiuiũ
eterne beatitudinis alibet debet inuita
Et q̃cunq; volebat bibere de bono opoꝛ re nõ ſolũ parẽtes ⁊ amicos:ſed etiam

qꝙ in palatio Jouis erãt duo dolia vini
vnum de optimo:aliud de amariſſimo.

tebat ꝙ pꝛius biberet de amaro. Siciqᷓ pctõꝛes. Pꝛedicatoꝛes qdẽ debẽt eos ĩ⸗
vult de muſto conſolatõis bibere:opoꝛ uitare verbo dĩni ᷣmonis ⁊ bonis exẽ⸗

tet ꝙ pꝛius bibat de vino ↄpunctionis.

guſtauit amara. Et idðo dicit Sregꝰ.Si
mens appetit qð demulcet: pᷣus guſtet
qð dolet.q.d. Qui vult hr̃e gliaʒ etnã
in qua ẽ ſũma dulcedo delectationũ et
btõꝝ ſpirituũ:guſtet pꝛiꝰ amaritudinẽ
penitẽtie ꝑ quã ꝑuenit᷑ ad talẽ delecta
tionẽ ertio eſt vltimũ reficiens
ꝑ pᷣmiũ:⁊ idðo ↄpat᷑ viti. Joh.xv.Ego ſũ
vitis vera expꝛimẽs ſe.ſ.vinũ glłie. Exẽ
plũ.Sic̃ em̃ ex vino cauſat᷑ ebꝛietas:ſic
ex xpᷣo et᷑na ſatietas ⁊ ſempitua iocũdi
tas.pᷣs.Inebꝛiabuntur ab vbertate do⸗
mus tue:⁊ toꝛrẽte voluptatis tue pota⸗
bis eos.de hac ſatietate ⁊ iocunditate

1 3. plis. Qꝛ 8. viij. q.j.ca. Qualis erit edi
qꝛ ſᷣm Poetã.Dulcia nõ meruit qui nõ ficatio diſcipuli: ſi itelligat ſe cẽ maio

rẽ mgr̃o. Epi etiã ⁊ curati debẽt eos in

uitare:qꝛ ad hoc obligoͤtur ex ine cum
habeãt curã aĩarũ ⁊ de eis debeãt red⸗

dere rationẽ coꝛaʒ deo.qꝛ eis ðꝛ.Cuſto⸗
di virũ iſtũ qm̃ ſi lapſus fuerit:erit aĩa

tua ꝓ aĩa illiꝰ.Laici debent ſe inuitare

bonis oꝑibꝰinherẽdo.Juxta illud Ma
thei.v.Sic lux veſtra coꝛã hoĩbꝰ luceat

vt videãt oꝑavr̃a bona⁊ gloꝛificẽt.ſ.vi

dẽtes illa.patrẽ veſtrũ.ſ.deũ ⁊ non vos

q eſt in celis. Penitentiã igit᷑ agamꝰ vt
ad hãc iocunditatẽ ⁊ ſatietatẽ puenia⸗

mus:qm̃ xpᷣm habemꝰin exẽplũ.

Aantũ ad ſcᷣm pᷣncipale: in quo
habet᷑ in figura Heſter.j.vbi legitur oſtẽdit᷑ xpᷣi amoꝛis liberalis boni
Aſſuerꝰtertio ãno ſui imperij fecit con tagubi.Paſcã.eſt notãdũ ꝙ xpᷣs paſcit

uiuiũ in domo ſua q̃ colũnis fulciebat
lectuliſq; aureis oꝛnabat᷑. bibebãtq; vi
nũ ⁊ nõ erat qͥ cogeret ad bibendũ: ſed
bonitas vini ipᷣos attrahebat.Spũalit᷑
Aſſuerꝰ interpᷣtat᷑ btitudo et ſignificat
xpᷣʒ:qui tertio ãno.i.tꝑe gr̃e fecit gran
de cõuiuiũ. Iota Pꝛimꝰ anꝰ iſtiꝰ impe⸗
ratoꝛis ſcʒ dei:fuit ſtatꝰnature.Scðus
ſtatꝰlegis.Et tertiꝰſtatꝰgre.in quo fec̃
graãde cõuiuiũ cũctis pᷣncipibꝰ.i.ſãctis
aplis quos ↄſtituit pᷣncipes ſuꝑ omnẽ
terrã.pᷣs.xliiij. Et pueris ſuis.i.ãgelis
alijſq; ſãctis.de qͥbꝰ Lu.xj. Pueri mei
mecũ ſũt in cubili.i.in eterua beatitudi
ne in qua bibuntvinũ optimũ dine ſua⸗
uitatis:dicẽtes illð Jo.ij. Oĩs hõ pᷣmũ
vinũ bonũ ponit:tu aũt vᷣuaſti bonũ vi⸗
nũvſq; ad huc.quia xpᷣus cõſolationes
eterne dulcedinis dat ſãctis in iſto mũ
do quaſi ad pᷣguſtãdũ vt magis cũ ple⸗
nitudine ferueſcat deſideriũ.Sic̃ vẽdi
toꝛes vini aliqũ dãt guſtare volentibꝰ

¶ Pꝛimo ↄtẽplatiuos pane ſpũalis in
telligentie:ad docendum.

¶ Scðo actiuos pane coꝛpoꝛalis peni⸗

tentie ad merẽdun.
¶ Tertio laſciuos pane tẽpoꝛalis afflu

entie:ad puniendum.
E¶ Pꝛimo paſcit ↄtẽplatiuos pane ĩtel

igentie ſiue doctrine:ad docendũ.Ma

thei.vj.Reſpicite.ſcʒ vos hoĩesvolati⸗

lia celi:qm̃ nõ ſerunt in vitijs.neq; me

tunt in delitijs:neq; ↄgregãat ĩ hoꝛreis.

neq; ſollicitãtur in diuitijs.⁊ pater ve-
ſter celeſtis paſcit illa:ſpũalibꝰ intelli

gẽtijs.Exẽplum. Sic em volucres celi
paſcũtur fructibꝰarboꝛũ ⁊ granis agro
rũ: ſic ↄtẽplatiui intellectu diuinoꝝ elo
quioꝛꝝ:qꝛ non in ſolo pane viuit hõ.⁊c̃.
Mat.iiij.Iſto pane paſcebat᷑ magdale
na q̃ ſedẽs ſec?pedes dñi audiebat ver
bũ illiꝰ.Luce.x. Diuinũ em̃ verbũ ðꝛ eẽ
panis ꝑ quẽdã ſimilitud inẽ. qꝛ ſiẽ coꝛ⸗
pus nutrit᷑ pane naturali: ſic aia deuo⸗

ununit
mne
enin
ſianteh⸗
iapons
eyteſrt
gamsen
ria in
Uriolar
Uumior
tiaſet⸗
Nnnde
ſenape
Gom
hefesd
Nentet
tüno

cſüta de

ſemnone
W
wonie
1ppe
hendt
ſitoſt
inde
amv
citur
ſyü
Etii
pluſfe
inti
flcheie
hofie
hinoi⸗
mnͤ
Pchegno
ſobüan
aaͤſola
et
encüof
nhit re
ſlisſ.
iiſti
ltere
ſtgtkpe

iſte
ec

Plßdear

e

nnialch

uſnat

ſisugt
ortengekt
ocnUinin
therinuits
ſcdctian
haeesi
bonis tce⸗
Nisered
ſecẽ mai⸗
tbet eosin
xiurecun
Whei rech
188r Cuno⸗
enireritci⸗
tſeinuitan
taillua h
ib verat
ifcet,
1 Rons
anm,
MWprens
palenn ⸗
iegun
rpotin
4 ſpalon

cꝛalis pen
ouslisaflu

ernab⸗

Sermo

ta nutrit᷑ ⁊ ſuſtẽtat᷑ ⁊ impĩguat᷑ ex hoc
ane. De quo pane põt exponi illðver⸗
ũ. Initiũ vite hoĩs aq̃ et panis. Quia

ſicut cibꝰ potꝰſũt initiũ vite coꝛꝑalis:

ita panis ſacre ſcripture ⁊ aq̃ dine ſapi
entie ſũt initiũ vite ſpũalis.Et iðo iſte
panis ẽ multũ pᷣcioſus ⁊ deſiderabilis:
quia viuiſi cat a pctõꝝ moꝛte.cõfoꝛtat ĩ
tribulatione.c õfirmat in bona oꝑatõe.

illumĩat in vera fide.delectat ĩ frequẽ

ti aſſuefactione.Cauſa bꝛeuitatꝭ ꝓ nũc
dicam? de pᷣma ei dignitate: ſcʒ ꝙ viui

ficat a pctoꝝ moꝛte. Ilã frequẽter cõti⸗

git ꝙ multi veuiũt ad ſᷣmonẽ ficut pau
peres ad diſtributionẽ panis. qͥ anteqᷓ

venirẽt ſpualiter moꝛtui erãt:qꝛ ꝑ pec⸗

catũ moꝛtale amiſerãt ſpm gre⁊ receſ⸗

ſerãt a deo qͥ erat vita gre.ſed anteqᷓ; a

ſermone redeãt viuificãtur: qꝛ ex huiꝰ

panis deguſtatione . i.audita diuini ſer

monis loquela accipiũt ſpm ↄpũctõis

I. ꝓpoſitũ ↄfitẽdi ⁊ ſatiſfaciẽdia abſol
uendi a pctis.Et q'cuo ſũt in iſto ꝓpo
ſito ſtati de qͥ ẽ vita aĩe in aĩaʒ intrat.⁊
inde expulſo demone q̃ſi in domũ/ꝓpꝛi

amviuincat eꝗ ꝑ graʒ: ᷣm illud qð di⸗
citur in Eʒe.Quacũq; hoꝛa pctõꝛ pcim̃

ſuũ ingemuerit vita viuet ⁊ nõ moꝛiet
Et tũc põt dicere dño cũ pᷣs.Eloqũ tuũ

viuific at me.Et hoc bñ fuit nob figura

mũ in diabolo xpC[ʒz tẽtãti ⁊ dicẽti ſibi.Si

filiꝰdei es dicvt lapides iſti panes fiãt
Xpᷣs rñdit.lõ ĩ ſoio pane viuit homo:
ſʒ in oĩ verbo qð ꝓcedit de oꝛe dei.Ex⸗
emplũ.uit qͥdã hõ in q̃dã cĩtate qͥ in
pᷣdicatione nuq; volebat inteſſe nec dei
verbũ audire. Quadã aũt die ↄtigit ꝙ
q̃dã ſolẽnis pᷣdicatoꝛ ĩ illa cĩtate pdica
ret.Et cũ multitudo magna ad eũ audi
endũ ↄflueret: iſte ab alijs tractꝰ quaſi
inuitvenit ad monẽ.Quẽveniẽtẽ in⸗
tuẽs pᷣdicatoꝛ vidit diabolũ eũ retrahẽ
tẽ cũ q̃dã cathẽa:cuiꝰãnuli ex pctĩs ſin
gulis texebãt᷑.Et ſingulos anulos cuʒ

VII

tates ſue capiũt impiũ: ⁊ funibꝰ pctõ:ſi
ſuoꝝ ↄſtringit᷑. Luc ille vniuerſa pctã

de qbꝰpᷣdicatoꝛ pᷣdicauerat in ſe eẽvera
citer ↄgnoſcẽs.⁊ cũ poſtea audiret ve⸗
re peitẽti veniã de pctis oibꝰrepꝛomit⸗
ti:cõtritꝰ valde cepit amariſſime flere.
Pꝛedicatoꝛ aũt hoc aduertẽs ⁊ intuẽs
vidit de.oculo illiꝰpctõꝛis ſic flẽtisvnã
lachꝛymarũ cadere ſupꝛa cathenã:q̃ la
chꝛyma totã illã cathenã dirupit:⁊ ſta
tim pᷣ timoꝛe diabolꝰobfugit.acto au
tem ſᷣmõe acceſſit hõ ille ad ↄfitendũ:
a quo audiẽs pᷣdicatoꝛ pctã q̃ viderat ĩ
cathena ei miraculũ enarrauit.⁊ ſic ab⸗
ſolutũ ⁊ in dei pᷣuitio ↄfirmatũ dimiſit
Sic g pʒ q̃lit᷑ panis diuini vbi viuifi⸗

cat a pctoꝝn morte ( Ecdo xp̃ᷣs paſcit

actiuos pane coꝛꝑalis pnĩe ad merẽdc—iu

pᷣs. Spera ĩ dño ⁊ fac bonitatẽ:⁊ ĩihĩta

terrã ⁊ paſcerꝭ in dĩtijs eiꝰ.Exẽplũ.Si

ciuit em tirꝰpaſcit᷑ diuerſis epul:ſic ani⸗
mꝰreficit᷑ lachꝛymis.vigilijs.iciunijs.
⁊ elemoſynis.q ſto pane paſcebat᷑ pꝛo⸗
pheta qͥ dicebat. Fuerunt mihi lachꝛv⸗
me mee panes die ac nocte.Iſto etiam
pane vſa ẽ magdalena ĩ pꝛãdio ſimõis
lepꝛoſi inuitãtis filiũ dei Lu.vij.cGʒ
notãdũ ẽ ꝙ ad verã pniam q̃ttuoꝛ inſi⸗
gnia reqͥrutur/Pꝛimũ ẽ vt pnĩa ſit vni⸗
uerſalit᷑ dilatata. Pnia em particulari

