ptione de tei mivicoꝛdia pꝛeſumentes coꝛũ regratianio. ſic ad pꝛiſtinũ ſtatũ
non eſt vnus q pecet deſperatione.Eis redeũt.Et cauſa quare ita cito ad ſoli⸗
ergo oſtẽdẽdũ eſt qo poteſtas dei eſt ta redeunt pctꝗ ẽ indifferentia ad vtrã
⁊ mia.qꝛ reddit vnicuiq; iuxta oꝑa ſua q;ʒ partẽ ſiue ad dimittẽdũ pctã ſiue nõ
dei ptas ſic timeat᷑ vt ei mig amet᷑ nec · ſ.tꝑe q ↄfitẽt᷑ vl peccare ceſſat dicetes
ptãs pꝛo mia cõtẽnatur: nec/ ꝓ ptate mi ſpero dimutere ſi de voluerit. Et talez

Iitottis
Plſ⸗
iſecludr
ricl ver
funaſi
ſrcja pot
Aiauniſi vi
ſinllis prini
Netnaa nn

tus vel

bitetem

fterintni⸗
cadiqua

tdeuntq

MuntT reuer

lenarin don
lomet o
Rcd
detenane
excanec
gio velce
fenacarn
ſtrunſi

Pterräde⸗

tiumn ſti
dasfaci
lum qnn
etfatep
ctaoert
fesfein
cene⸗
lnmuioꝛſia⸗
dethra ſimi
leginferno⸗
Alocäili
)(oncludene

uinmgnop

lg.götai⸗
dems eñ̃
funinende
nſeenndz⸗
Atltar .

kinge
eratiode
nöres. A
memnierd
demia dei
ſcheretad
niürred.:;
ginnkanns
nii nak
ochuanidir
locoſuoch
Seön n⸗
no Stentn
k minor o
1 gaſtino
oreprodii⸗
icrageſins
ctualibus⸗
obſidionis
nust Kt
moy. Dicnt
cſracibode
in Ban,
ogratiscom
am
1agiane
ocnlinii
öe intno
umiree
arnnt.
vg ſede
imiicl
Legihii
ptae
n iucea
delenni⸗
dinüthei⸗
zstcin
Etſütuliq
Nenelghhn
itolauln
eceſagtl
ſni ſanu
oad ſol,
niged
aiſinn⸗
SS

,½

ſf

qͥbꝰ philoſo: li:il: de aĩalibꝰ.cqeij. 1
Alijs quadrupedibꝰitellectu carẽt. hu

X

RD

vix a pctĩs retrahunt᷑. ſimues ouib de

ius dicti veritas apparet ꝓ tanto in ef
fectu.qꝛ ſiẽ ðꝛ in li.de naturis ren.ouis
vix eijci pot de domo q̃ ardet ⁊ ſi fuerit

l
ꝗẽMUD

in pꝛimo ad mĩicoꝛdia recipiuntur.in
ſecundo ad ignẽ traduntur qð non ſie⸗
ret ſi rec idiuuʒ non aggraua ret pecca⸗
tum. Ad idem hoc oſtenditur in penis
delinquentiuʒ in quibus videtur ꝙ ꝓ
aliquibus delictis amittunt vnã aurẽ.

eiecta niſi vi teneat᷑ ĩ ignẽ recurrit.Cõ in ſecundo alteraʒ.tertio vitã. Ad ideʒ
ſimilis pꝛiuatio intellectꝰ in multis ap/ in his qui infirmantur vel incarceran⸗

paret.nã a mala conſuetudine concupi
ſcentia vel quacũq; culpa q̃ aiam igne
peccati ardet in pᷣſentiet ĩ futuro igne
ardebit eterno vix eijci poſſunt:⁊ ſi eie
cti fuerint niſi maioꝛi metu depꝛimant᷑
et quaſi quadã violẽtia teneant᷑ coꝛpo⸗
re redeunt qͥ qᷓtũcũq; teneãtuncoꝛde re
deunt ⁊ reuertunt᷑ dicẽtes cũ magiſtro
ſuo ſpũ maligno illud Math. xij.Re⸗
uertar in domũ meã vnde exiui.Et illðᷣ
Nume.x. Ilon vadã ſed reuertar ad ter
ram de qua natus ſum.Cuʒ em̃ caro ſit
de terra nata ita fuit facta vt qð natũ ẽ
ex carne caro ſit.Cuʒ ergo deſiderio et
gĩo vel còpoꝛe vel vtroq; redim ad ter

rena carnalia.qͥd aliud dicit quiſq; no⸗

ſtrum qy qð pꝛedictuʒ eſt. Reuertar ad

terrã de qua natus ſum Moꝛũ recidiuã

tium ſtulticia apparet: quia plures die

tas faciunt verſus infernũ qᷓ;ᷓ verſus ce

lum: quia ſi in quadrageſima aliquas
et foꝛte paucas verſus celuʒ facient di⸗

tur.in quibusvidetur ꝙ qui de infirmi
tate incipit conualeſcere ⁊ iteruʒ cadit

grauius infirmatur. ⁊ qui de carcere fu

git iterum capitur foꝛtius ligatur ⁊ du
rius tractatur.Sic in pꝛopoſito ratõne
ingratitudinis quia plus deuʒ offẽdit.
pꝛopter qð dñs infirmo ſanato pᷣcepit
dicens Johis.v. Nade ⁊ amplius noli
peccare ne deterius tibi contingat.tam
in viuendo quia grauius infirmaberis
contra me ingrate agens qui ſemel ti⸗
bi dimiſi ꝛc; etiã in mnoꝛiendo ĩ quo paſ
ſu frequens recidiuatio pꝛecedens im/
pedit ſpem ſalutis.nã ſicut apud quẽ⸗
cũq; gratũ dñi plus poteſt ſeruus cõ⸗
fidere in neceſſitate ſua qui ei cõtinue
a iuuentute ſua ſeruit ꝙ ille qui tarde
venit ⁊ cito ad omnẽ voluntatẽ ſuaʒ ſi⸗
ne licentia recedit ⁊ ad inimicũ ſuũ cõ⸗
tra ipᷣm vadit.ſic in pꝛopoſito.Et ſi pꝛiꝰ
contra pꝛeceptuʒ dñi in aliquo infoꝛtu
nio delinquat facilius ⁊ citius ei dimit

etas pertotũ annũ ſequente: multoplu/ titur. Agamus igitur de pꝛeteritis pe-⸗

res faciunt vᷣſus infernũ. Lũ ergo quo
tidie videat᷑ cęteris paribus ꝙ hõ pꝛo⸗
pinquioꝛ ſit illi loco verſus quẽ iuit. vi
detur a ſimili ꝙ tales moꝛti appꝛopiq̃n

tes inferno ſũt ꝓpiquioꝛes.⁊ ſic citius
ad locũ illũ venire diſ bonur Eln tiõ

concludendo tertiũ dicenduʒ ẽ ꝙ ſunt

in magno periculo ratione ingratitud
nis.qð talibꝰoſtenditur exemplis.Ai⸗
demus em ꝙ qui poſt plagas ſanatas

rum in eiſdem locis frangantur fractu
ra ſecunda ẽ periculoſioꝛ ⁊ cuʒ maioꝛi
diff icultate eſt ſananda ꝙ; pꝛma. ſic in
ꝓpoſito ratõne ingratitudinis. hoc eti
am oſtenditur in toꝛtura hereticoꝝ qui
a fide recedunt catholica in quibus ſe⸗
cnndus lapſus eſt periculoſioꝛ pꝛio.qͥa

Keciies ie piuculo ſur

vnrone ngvatitu HS

vel tibias vel oſſa fracta et fanata:ſi ite ſtrarum

nitẽtiã ⁊ ab iſta mala beſtia que eſt re⸗
coꝛdatio pꝛeterirarũ delectatonũ ꝑ quꝗ
relabimur caueamus.xet ſic gratiaʒ dei
habebimꝰ?in pꝛeſenti ⁊ gloꝛiam in futu

ro. Quã nobis ↄcedat ieſus marie ſiliꝰ

Feria quarta poſt quartẽã
icam.

ermo.xxxiij.
nami mu eſto⸗

e auferte malũ cogitationuʒ ve
ab oculis meis. Yſa.j.Sic ſp·
ſa lauat faciẽ ne apud ſponſũ appareat
maculoſa: ſic qͥlibet ho dʒ facere qͥ ĩ ſe
ſentit maculã de pctõ.pᷣm hoc ergo
¶ Pꝛio optat pulcritudinẽ hũane co⸗
ſcictię· ibi.lanamini mudi eſtote-
Scðo indicat tuſpitudinẽ nre cu⸗
piſcẽtie.ibi.auferte malũ cogita.⁊ c·

Feria quarta poſt quartã dũicaã

¶ Mertio demõſtrat certitud inẽ dine rea qᷓ ẽ oꝛigiale pctm̃.Hoc oñ dit᷑ ribus d
ſcientie: ibi. Ab oculis meis. exeplis Pꝛimũ in reb ſeſibilibꝰ. Aide (it
¶ Quãtũ ad pꝛimũ ĩ quo ꝓphã optat mus eĩ ꝙ coꝛpꝰqð induit ſoꝛdidũ veſti⸗ ur
pulcritudinẽ hũane ↄſciẽtie:ibi.aua⸗ mẽtũ ab eo inqͥnat᷑ſic ſpũs rõnalis qui i
inini mũ.eſto.ẽ notandũ ꝙ dẽmꝰlauari induit coꝛpꝰinfectũↄcupiſcẽtia gemito⸗ ⸗
IPꝛio ab oꝛiginali ꝑ baptizationem. ris ðꝛ maculari.Et ſiẽ q tãgit picẽ inqͥ⸗ Ga
Scðdo a veniali ꝑ contritionem. nabit᷑ ab ea:ita aĩa ex ſpũali contractu (n
Tertio a moꝛtali per confeſſionem. coꝛꝑis Scðʒ exẽplũ oñdit᷑ ĩ legibꝰ Eſt Gan
Wꝛio dẽmlauari ab oꝛigiali ꝑ bap⸗ em̃ lexff. de ſena.femine. ꝙ ſi filia ſena nns
tiʒationẽ. De hoc hẽt᷑ Eʒe.xvj.Laui te toꝛis vel pᷣncipis nuberet plebio ſit vi⸗ min
aqua ⁊ mũdaui ſãguinẽ tuũ ex te ⁊vnxi lis ↄditiðis ſic ip̃e:ſic aĩa q̃ ẽ filia ſũmi beni
te oleo ⁊ veſtiui te diſcoloꝛibꝰ.Exẽpluʒ impatoꝛis qñ ↄiũgit᷑ coꝛpi ab adã ꝓpa Lua
Sit em̃ aqua fluuij mũdat ⁊ lauat pan⸗ gato ⁊ ifectovitio ↄcupiſcẽtie cõtrahit leche
nũ ab immũdicia: ſic aqua baptiſmi la vilitatẽ ip̃ius. ertiũ exẽplũ aſſu⸗ hei
uat puerũ ab oꝛigiali q;ꝛ oẽs na⸗ mitur ex ſacro canõe. xxxij.di. Seriatĩ. i
ſcimur filij ire Ephe. ij. In figurã huiꝰ Quia ſi qͥs cõtrahit cũ coꝛrupta efficit̃ e
ſilia pharaonis deſcendit vt lauaret᷑ in irregularis ⁊ ſacros oꝛdĩes nõ põt reci .
aqua fluminis Exo.ij.Sic aĩa filiaↄfu pere niſi cũ eo diſpẽſet᷑. Ita ſpũs nr̃ exi . N
ſionis ꝑ pcim̃ dʒ deſcẽdere.i.ↄſẽtire et ſtẽs filiꝰſũmi regis ↄtrahẽs cum carne Mhl
deſiderare vt lauet᷑ in aqua fluuij.i.bap coꝛrupta efficit᷑ irregularisvt oꝛdĩes ce An
tiſmi vnde ꝓcedit decoꝛ gr̃e Circa hũc leſtes non poſſit acceptare nec ad oꝛdi⸗
pũctũ duo videbũtur. Pꝛio quõ ↄtrahi⸗ nes ierarchie celeſtis collocari niſi me⸗ Z
tur pctm oꝛigiale. Scõo quõ purgat᷑ ꝑ diãate baptiſmate cũ eo diſpẽſet᷑ in lege
baptiſmũ ẽ remediũ cõtra illud. Quo gre:qꝛ ĩ lege nature remediũ ↄtra illud 7
ad pꝛimũ videlʒ quõ ↄtrahit᷑ petm̃ oꝛi⸗ petm̃ erãt decime ⁊ oblationes.In lege Nol
ginale ẽ ſciẽdũ ſᷣm doctoꝛes ꝙ ↄtrahit᷑ aũt ſcripture dedit circunciſionẽ. In le in
in pᷣmo inſtati ↄceptõis:qð qͥdẽ inſtãs ge aũt gr̃e ꝑfectiſſimũ remedium dedit i
diuid it᷑ in q̃ttuoꝛ ſigna nature.In pꝛio videlʒ baptiſmũ qͥ nõ ſolũ lauat illam du
ſigno foꝛma ſubſtãtialis coꝛꝑis oꝛgani maculã oꝛigialẽ: ſʒ a ↄfert gr̃aʒ ⁊ ſuſci⸗ htu
ci gñat᷑ añ creationẽ aĩe intellectiue:qꝛ piẽtẽ ↄfoꝛtat.Et in hoc apparet magna l
oꝛdine nature materia pcedit foꝛmà. In dei mĩa ex eo ꝙ nõ dimiſit necvoluit di ter
ſcðo ſigno aĩa a deo creat᷑. In tertio ſi- mittere ppłm ſuũ ſubvtraq; lege ſine re Autc
gno aĩa vnit᷑ coꝛꝑi.Et in q̃rto ſigno aĩa medio ð illud pctm̃ ꝑ qð oẽs naſcimur Ntof
maculat᷑.Et ĩ iſto q̃rto ſigno bt maria filij ire. Sed potiſſimũ remediũ et ꝑfe⸗ Uti
fuit pᷣſeruata:qꝛ ei aĩa nõ fuit macula⸗ ctiſſimũ eſt ipe baptiſmꝰcuiꝰ vtẽx effi⸗ mtn
ta illo pctõ ĩ quo ĩſtati nre aĩe maculã cacia effluxit a latere xpᷣi⸗ vulneribus uci
tunSʒ quõ aĩanr̃a maculat᷑ tali oꝛigi eiꝰ.de quo dic Eʒechiel ĩ perſona dei. ſerit
nali pctõ dicit mgr̃ ſctẽtian in ſcdᷣo di-⸗ Dabo vobis aq mũdã ⁊a müdabimĩ ab ften
ſtin.xxxj.ꝙ quia caro ꝑ petm̃ fuit coꝛru oĩbꝰinq̃namẽtis vr̃is.Et notãter dicit. ſipi
pta in adã adeo ꝙ cũ añ pctmĩ viræ mu⸗ ab oĩbꝰ:qꝛ nõ ſolũ oꝛigiale verũ etiã in lugt
lier ſine incẽtino libidinis⁊ feruoꝛe con adultis venialia ⁊ð moꝛtalia mũdat.de dote
cupiſcẽtie poſſẽt ↄuenire eẽtq; thoꝛ xim con.di.iiij.De generãte.Qñ em miſter nam
maculat.iã poſt pctin nõ vʒ fieri copu xpᷣi puerũ exteriꝰ in aquã mittit baptiſ⸗ fo
la carnalis abſq; libidinoſa ↄcupiſcen-⸗ matis:xpᷣus interius gratiam infundit ”
tia ꝗᷓ ſꝑ vitiũ ẽ æ etiꝗ culpa niſi excuſeẽ mediante qua crimina ab aĩa tollũtur. uuina
ꝑ bona ↄiugij.Igit᷑ ĩ 2cupiſcẽtia ⁊ libi⸗ ¶ Sed cur remanẽt penalitates:ſcʒ eſuri ſentü
dine ↄcipit᷑ caro foꝛmãdaĩ coꝛpꝰ pꝛolis es ⁊ ſitis:quia ceſſãte cã ceſſare etiã dʒ ſpai
ex cui ↄtactu cũ aĩa infũdit᷑ maculã tra effectus.Gñdet mgr ſentẽtiarũ in qrto Kects
hit.i.vitiũ concupiſcẽtie q̊ polluit᷑ ⁊ fit diſt.iiij.c.vlt᷑.ꝙ ſacti doctoꝛes tradunt len

r.phear
— 6 LVrermnat

RNS
ri
nalisgi
gento⸗
ice ini⸗
onnactu
leedsſt
ſnlaſens
chioſtſ
eflisſin
badi
iplüͦaſt
di Settni
nueftl
nopotfeul
hüsnreri
um carne

1ee

Nee dand-

Sermo

hoc fieri.qꝛ ſi a pena hoies ꝑ baptiſmũ
libe rarent᷑ iõam putarẽt baptiſmi eẽ pᷣ
ciũ:nõ eternũ regnũ.Etiã vt fideli dare
tur materia ⁊ occaſio certãdi ⁊ vincẽdi
qui nõ vinceret ſi non pugnaret:nec pu
gnaret ſi ĩ baptiſmo fieret immoꝛtalis.
uõ parẽtes ĩ baptiſmo purgati ꝑu
erũ maculatũ oꝛigiali gnant. di
granũ purũ abſq; palea ſemiatũ nõ mi⸗
nus granũ paleatũ gfñiar:ſi i hic Laua

mini igit᷑ ⁊ mũdi eſtote⸗ coõo de
bemꝰ lauari a veniali ꝑ ↄtritionem.pᷣs.
Lauabo ꝑ ſingnlas noctes lectũ meuʒ:
lachꝛymis meis ſtratuʒ meum rigabo.
Hec ẽ aqua in qᷓ lauit ſe ſepties naamã
iiij. Re. v. Quia vt ðꝛ Pꝛouer.xxiiij. Se
pties in die cadit iuſtꝰ:ſaltẽ venialiter
⁊ ſepties in die reſurgit ꝑ cõtritionem
Exẽplũ.ſiẽ em̃ ad feruoꝛẽ ſolis purgat
aqua roſacea:ſic ad doloꝛem coꝛdis pur
gat᷑ ↄſciẽtia a venialibus.Licet emve⸗
niale nõ ſit letale:eſt tamen nociuũ.qð
qlibet accipit dũ inſtictu ſᷣpẽtis contra
ↄſilia dei ſacit:ſᷣm doctoꝛẽ ſubtilẽ.Hhoc
vulnere qͥs inficit᷑ ſm aug. Et recitat᷑ ĩ
cano.di.xxvꝭ· Alias.Quotiẽs aliqͥs in
cibo vel in potu plus accipit ꝙᷓ ncce eſt
vel plus loqͥtur vel tacet ꝙ; expedirt.vel
plus pauperẽ petẽtẽ impoꝛtune exaſpe

rat.vel ſanus coꝛpe alijs ieiunãtibꝰpꝛã

dere voluit. aut ſono deditus ad eccleſi
am tardiꝰſurgit:quotiens excepto deſi
derio filioꝝ vxoꝛẽ ↄgnouit.⁊c̃.Aduertẽ
dũ tñ ꝙ hmõi venialia pñt interdũ eſſe
moꝛtalia ſi nimiꝰ ſit eoꝛũ cxceſſus.Pꝛo
quoꝛũ re medioq;tũ ad eoꝝ efficaciã ex

merito paſſionis de vulneribꝰ xpᷣi mul⸗

ta remedia fluxerũt.ſ.eucariſtie digna
ſũptio.aq̃ bñdicte aſꝑſio.elemoſinaruʒ
largitio.dñica oro.gnalis ↄfeſſio.ſacer
dotalis bñũdictio.crucis ſignatio.extre

mavnctio.pectoꝛis tunſio.ſiue oĩʒ pctõ

rũ ſuoꝝ gñal cõtritio:q̃ ẽ vnguẽtũ egro

tãtis aĩe:ꝑ qð oĩa letalia⁊ moꝛtalia cri
mina ſanaãtur Lficit᷑ aũt hocvn⸗

guentũ ex herbis immũdis ⁊ viliſſimis

ſcʒ pctis ex mala volũtate natis: ſed re

collectis in ↄſciẽtia q̃ſi ĩ hoꝛto pꝛopꝛio.

Aade ergo ĩ hoꝛtũ tue ↄſ. ciẽtie ꝑ cõſide

ſimul.ita ꝙ nec radix.i&

veniali ꝑ actũ cõtritionis

rationẽ. t attẽde q vilis factꝰ es.⁊ qᷓ im
mũdas ⁊ viles ⁊ fetidas ↄgregaſti her
bas. Cõſidera etiã circũſtãtias quõ cõ

tra deũ. ↄtra ꝓximũ.⁊ ↄtra teipᷣm.cõtra
ſfalutẽ ⁊ ſanitatẽ aĩe tue tibi nociue ſũt

Radicitꝰ igit᷑ collige ⁊ extrabe omnes
aia voluntas
nec herhe.i.opa ꝑmaneãt:ſed oĩa ↄtun
de in moꝛtariolo coꝛdis.⁊ ex his ſuccũ
male ölectatõis extrahe totaliter vt ni
hil delectationis ibi remaneat.Et qytũ

delectatꝰ fuiſti tim doleas amariſſime.

Succꝰem̃ delectatõis extractus⁊ doloꝛ

his herbis pctõn adiũct?ↄſicitvnguen

tũ vtiliſſimũ oĩʒ moꝛtaliũ vulneꝝ cura

tiuũ quo aĩa peccatrix mũdat᷑:et de de
iniuria cõtẽtat᷑.pᷣs.Sacrificiũ deo ſpũs

ↄtribulatꝰcoꝛ cõtritũ.⁊c.lã ſic̃ vngnẽ⸗

tũ cõfectũ ex mirrha naturaliter coꝛpus
a coꝛruptiõe ⁊ putrefactiõe ↄſeruat: ſic

amarꝰdoloꝛ de pctis purgat ⁊ ᷣuat a pu

trefactione peti ⁊ coꝛruptione. In cuiꝰ

figura ðᷣꝛ Judith.x. Lauit Judith coꝛ⸗
us ſuũ ⁊ vnxit ſe mirrha optima:⁊ ho
ofernẽ iugulauit. Judith interpᷣtat᷑ cõ⸗
fitens.⁊ deſignat aĩaʒ penitẽtẽ:q̃ ↄfite⸗

tur ſe dño foꝛe peccatricem.q̃ͥ ſi mirrba

pnĩe ⁊ ↄtritõis fuerit vncta:diabolũ ex
pellit ⁊ pctĩ interſicit ⁊ ad nihilum re
digit: ymo cũ hoc deonſacrificiũ ſuauiſſi
mũ facit.Ecci.iiij.Sicut mirrha electa
dedi ſuauitatẽ odoꝛis. Lauaminii e3
Y. ertio
debemꝰ?lauari a moꝛtali ꝑ2 ene
remie.iiij.Laua a malicia coꝛ tuũvt ſal
ua ſis.Exemplũ.ſic em̃ ꝑ euacuationeʒ

oꝛis purgat᷑ infirm?a febꝛe naturali:ſic-

ↄfeſſionẽ pctõꝛis lauat᷑ aĩimus a ſoꝛ⸗

de ſpuali. Cum iſta aqua Judith lauit

coꝛ ſuũ cũ voluit decipere holofernem

Judith. x. cũ ingreſſa eſt oꝛatoꝛiũ ſuũ ⁊

induit ſe cilicio.⁊ poſuit cinerẽ ſuꝑ ca⸗

put ſuũ ⁊ ꝓſtrauit ſe ĩ terrã dicẽs.Sub
ueni qſo dñe de? mihi vidue. Audith in

terpᷣtat᷑ ↄfitens ⁊ ſigniſicat aiam pecca
tricẽ q̃ vidua ðꝛ qm ꝑ pctm̃ ꝑdidit ſpõ
ſũ ſuũ:iðo voce lamentabili ⁊ flebili di
cere põt illud.ij.Reg.xiiij.Heu mulier
vidua ego ſũ.Que ſtatũ ſuũ et pctm̃ in

de lone
6

zoꝛ
mil.

, „Pri Meſ desach
Feria quarta poſt huar ã dñicã

quo iacuit ⁊ iacet ↄſiderãsvt ipʒ a ſe ex
pellat ⁊ diabolũ intficiat.dʒ indui hꝰſa

cro tꝑe cilicio.⁊ caput ſuũ cinere aſper⸗

gere in ine moꝛiã moꝛtis:et clamare ad
dum cũ Judith ꝑ verã ↄfeſſionẽ. Sub⸗
ueni qᷓſo dñe deus mihi.vt ſic de ipᷣave

riſicet᷑ illud vYſaie.xi. Spiritu labioꝛuʒ
ſuoꝛũ interſetet impiũ:vicʒ ꝑ cõfeſſio⸗
nem coꝛaʒ vicario xpᷣi.que qͥdẽ cõfeſſio

debet hre plenitudinẽ. Nlõ em opoꝛtet
y' ſit cõpilata.nec abbꝛeuiata.nec colo⸗

rata.nec excuſata.nec depicta.nec dimi

nuta: ſ.
npli..ſudoꝛ em vniuerſalis in hoĩe in
irmo ſignũ eſt ſanitatis.ſed qñ vnum
mẽbꝛũ ſudat ⁊ aliud manet ſiccũ:ſignũ
eſt infirmitatis ⁊ nõ ↄualeſcẽtie. Eodẽ?
modo ↄfeſſio ſi eſt plena ſignat ſanita⸗

eſt infirmitatis. Siẽ aliqͥ q̊ ↄfitẽtur de

gula. luxuria. auaricia: et nõ de ira. aut

inuidia: vel accidia. ⁊c. Ide.
calipſi ĩ ꝑſona ↄfeſſoꝛis dicit pctõꝛi coõ⸗
feſſionẽ diminuẽti Apoc.iij. Non ĩue⸗

nio oꝑa tua plena coꝛã deo meo. In mẽ

te ergo habe qualiter acceperis ⁊ audie
ris⁊ ſerua ⁊ penitẽtiã age.Ad ꝓpoſitũ
narrat Aincentius in ſpeculo naturali
vnũ mirabile de quodã piſce marino qͥ
dicit᷑ centipes: eo ꝙ habeat multitudi⸗
nẽ pedũ.Iſte piſcis duʒ ſenſerit hamũ
piſcatoꝛis inherere ſuis viſceribꝰ:timo
re moꝛtis imminẽtis qdã induſtria na⸗
turali effundit viſcera ſua ⁊ hamũ euo
mit.⁊ iterum viſcera ſua re ſumit:et ſic
moꝛtem euadit. Moꝛaliter. Hamus dia
boli eſt pctin ſubtiliter inuolutũ infra
delectationẽ ſicut infra eſcã.omo em̃
capit᷑ hamo quãdo ꝓpr delectationem
petm̃ cõmittit.E cci.ix.Sicut piſces ca
piũtur hamo.⁊ aues cõpꝛehendũtur la
queo:ſic hoĩes appᷣhẽdũtur tẽpoꝛe ma⸗
lo. Iſte hamus.iſ.pctm̃ viſcera toꝛquet
quãdo pctm̃ ↄſciẽtiã remoꝛdet. Igitur
ſũmũ remediũ tunc eſt hamũ cũ viſceri
bus.i.peccatũ cũ circũſtãtijs ꝑ ↄfeſſio
nẽ coꝛã deo effundere: iuxta pᷣs.dictum
Effundite coꝛã illo coꝛda vra.et poſtea
vm coꝛ lotũ ⁊ ablutum per penitẽtie ſa

eo o.ĩ Apo 60

cramentũ reſumamus.Et ſic recupera⸗

bimus ſalutẽ. Ro.x. Oꝛe aũt ↄfeſſio fir

VQantũ ad ſcᷣm in quo ꝓpheta in
dicat turpitudinẽ nre cõcuꝑiſcen
tie:ibi.Auferte malũ cogitationũvraꝝ

Eſt notandũ ꝙ eſt triplex malũ qð de⸗
emus fugere ⁊ de cogitationibus no⸗

ris auferre. .
ꝛimũ eſt detractionis.
Scdðm eſt adulationis.
ertiũ eſt penalitatis.

ad ſalutem.

plena debet eſſe ⁊ ſufficiẽs.Ex⸗ Pꝛimũ igit᷑ malũ qð debemꝰaufer⸗

re de cogitationibꝰnoſtris dicit᷑ maluʒ
detractionis. Pꝛo quo eſt aduertẽdñ⁊
notãdũ multa in hoc paſſu declaranda

ad vtilitatem audientiũ et ſalutem no⸗
nodo ofeſſio ſie ſig 1 ſtram dicenda.
tem ſpũalẽ in aĩa: ſi eſt diminuta ſignũ

Pꝛimo quid eſt detractio.
Secundo de eoꝛũ officio.
Tertio de eoꝛundẽ crudelitate.
AMuarto de eoꝛũ penalitare.

qd de aliquo cũ intẽtionevt minꝰ

ametur vel appꝛeciet᷑.Et ſᷣm plutarcuʒ
Detractio ẽ coꝛruptio vel diminutio fa

me alterius circa bonos moꝛes.ſlam in

ter neceſſaria reipublice ẽ pax ⁊ cõcoꝛ⸗
dia ciuiũ. Pꝛo qua ſeruanda imperato⸗

res romani leges ciuitatibꝰ dederunt ⁊

pᷣuilegia:vicʒ malos ⁊ ꝑturbatoꝛes pa⸗

cis extirpare poſſe.⁊ ꝙ; amicicia habe⸗
ant inter ſ. ibẽt.ne alter alteri noce⸗

at:⁊ ꝙ vicinꝰvicinũ nõ ꝑturbet.Añ ha⸗

betur.ff. ve regulis iuris. Domũ.Ilihil
abes ĩ domo tua facere qð vicino tuo

noceat.ã ſi qͥs ĩ domo ſua fumo facto
apes alienas fugaueritvel etiã necaue⸗
rit cẽm moꝛtis pᷣſtitiſſe videt᷑ ⁊ tenetur
accuſari.ꝗd.l.aqleũ.l.Si qͥs.Sic ad/p⸗
poſitũ cũ nihil magis ꝑturbet rẽ publi⸗

cꝗ.amiciciã ciuiũ deſtruat.⁊ vicinum a

vicino diuidat:q detractio.ymo fumus
detractionis ſimplices ⁊ innocentes fu
gat ⁊ occidit.Ande ⁊ ſi fur ⁊ homicida

a cõmunitate amouet᷑:multomagis ta⸗

lis detrastoꝛ.qꝛ peioꝛ ẽ homicidaæ fure
Zñ Alexader papa.vj:· ·· S

etrartio lſ⸗

ꝛimo ergo videndũ ẽ qͥd eſt detra
ei ſᷣm Anſelmũ quotiẽs qͥs di⸗

uma inid

uiyen
llor ven
nost ai
Uütbono

anai
ick man

eclarandh

lutemne

quoẽ ſciẽdũ ꝙ incurta mgfi uiride⸗
212

qui ᷣpẽs ſ

De detrartione ℛ☚ rnnsnn

Sermo
tas eſt detrahere:qꝛ oĩs q detrahit fra⸗
mi ſuo homicida eſt.Cui rõ ẽ ᷣm Bar.
bꝛixieñ.ſuꝑ illo vꝰᷣbo detrahit..qꝛ qtũ in
eis pꝛiuat aiam vita:q ẽ melioꝛ ꝑs hoĩs
dũ negãt vtutes qͥbꝰaia viuit.Sũt peio
res furibꝰ. Anacletꝰ.vj.ꝗ.j. Deterioꝛes
ſũt qͥ detrahẽdo alioꝝ vita moꝛeſq; coꝛ
uput his qͥ ſubſtãrias alioꝝ diripiunt
cdᷣovidendũ ẽ de eoꝝ officio.Pꝛo

licet diaboli ht multiplex offici
mũ eſt:quia detractoꝛ eſt q̃ſi reꝑatoꝛ an
tiquarũ patellaꝝ:⁊ ſicẽ mũdatoꝛ latrine
Quia talis non q̃rit vaſa pᷣcioſa ⁊ inte⸗
gra:ſed fracta.et illa tractat vt reparet
vel mũdet. Derractoꝛ in hoc ? ſibi ſiis:
quia nõ qᷓrit oꝑa ĩtegra ⁊ bona.lʒ talia
in hoĩe ſciat ula trãſit:⁊ circa mala ne⸗
gociat᷑.addendo de ꝓpꝛio capite vbi fa
cta aliena nõ ſufficiũt. In aliquo etiã ẽ
ſibi diſſimilis:qꝛ talia non qritvt repa⸗
ret vel mundet: ſed vt peioꝛa ⁊ turpioꝛa
faciat Scðo in curia diaboli detractoꝛ
eſt veneficꝰ ſeu baſiliſcus aerẽ inficiẽs

vm Pliniũ ? ſemipedalis tan
teq; malicie ꝙ in circuitu cauerne ĩ qua

moꝛat᷑ nihil vireſcit: qꝛ ſuo veneno oĩia

inficit. Aues etiã volãtes flatu ſuo vel

viſu occidit. ales ſunt detractoꝛes qꝛ

ſüt tate malicie ⁊ venenoſitat: ꝙ oẽs qͥ
icircuitu ſuo moꝛãt᷑ infi cintur ipos au⸗
diẽtes ⁊ ſpũaliter interficiũtur. Ilec iu
xta ſe ꝓmittũt hoĩes virtuoſosvireſce⸗
re.nec aues.i.ↄtẽplatiuos altiusvolare
cõtẽplationẽ.Et hoc eis ꝓuenit ex in
uidia qᷓ eſt mater detractoꝝ:qꝛ mali bo
nos videre nõ pñ̃t.Et tales ſt fugien⸗
di tanq vpentes.lꝗ fert̃᷑ de quodã pr̃e
ꝙ quãdo tales audiebat:dicebat. Rece
dam? gerẽ bahre⸗ Daoiter rxitnj Ab⸗
hominatio hoĩʒz detractoꝛ.ps. Renenũ
aſpidũ ſub labijs eoꝝ:vmo peius vene⸗

nũ ꝙ; cuiuſcunq; aſpidisvel baſiliſci q:

illoꝛ venenũ coꝛpꝰ:iſtoꝛũ vᷣo moꝛes bo
nos ⁊ aĩas coꝛrũpunt.j.Coꝛ.xv. Coꝛrũ
pũt bonos moꝛes colloqͥa pꝛaua.Et Gre
oꝛi ſuꝑ Eʒe.li.j.omel.ix.ſic inq̃t. Aer
malus aſſiduo flatu tract? inñ cit coꝛpꝰ:
ita peruerſa locutio aſſidue audua infi

Wrazrun dul

xXXII
cit mimũ Tertio in curia disbolli offici
aumi Crer iudicũ:pꝛiuãtes hono

re ⁊ fama.non vocatos.nõ contumaces

Quogd eſt contra omnes leges: quia vt
habet᷑.ff.no.li.x.de penis.l.Abſ. enrem⸗
Nõ vocat.nõ cõtict.nõ ↄfeſꝰ.ables.

dãnari nõ debet. Iſti vero in curia dia

boli hũt leges ↄtrarias:qꝛ ſꝑ ↄtra abſẽ
tes ⁊ nũq Da diites ſentẽtis ꝓferunt
In hoc ſequẽtes modũ ranarũ q nullo

pñte clamãt.aliquo vcxo ſi iueniẽte ſi⸗

let. Tenẽtes etis modũ peti dveniẽ⸗
tem fugiũt toꝛtuoſe: in doꝛmiẽtẽ Oil
ſiliũt.Sic iſti ad modũ ranaꝝ ð aliquao
abſẽte detrahẽtes.illovel amico ſuo ſu
perueniẽte tacẽt.vel ſi audiatur vel pꝑci
piãtur ad modũ ᷣpẽtiũ toꝛtuoſe fugiũt
dicẽtes. Ilõ dicimus aĩo detrahẽdi. nec
mala volũtate:ſed ludẽtes.vel dolẽtes
⁊ cõpatiẽtes ſibi. Tales em ſũt vᷣpẽtes
mõſtruoſi hñtes duas linguas qs dia⸗
bolus ãputabit.q̃rũ vna pulcre loquũt

in pᷣſẽtia alia detrahũt abſẽti. Tab dir

Cũ aũt receſſiſſẽ ab eis detrahe bãt᷑ mi⸗
hi ↄtra legem ⁊ pᷣceptũ dei. ¶euit.xix.
Nõ inq̃t deꝰmaledices ſurdo:nec coꝛaʒ
ceco pones offẽdiculum.
dendũ eſt de eoꝛũ crudelitate quo advo
latilia et quo ad quadrupediaPꝛimo
quo ad volatilia detractoꝛ excedit cru⸗
delitatem cuculi qui inter volatilia vi
detur eſſe maioꝛis crudelitatis: qꝛ auẽ
vt dicitur qui eũ nutriuit ⁊ fouit in fine
deuoꝛat auferendo vitã coꝛꝑalẽ.Detra
ctoꝛes vero ingrati iſtos excedũt:qꝛ nu
trices animarũ.i.pᷣlatos.pᷣdicatoꝛes·et
coꝛrectoꝛes lacerare non ceſſãt famam
bonam auferendo:que meltoꝛ eſt q; vi⸗

ta auicule occiſe. Hoc autẽ faciunt dia⸗

bolo ſuadente:qui ſꝑ nititur facere diſ
coꝛdiã inter pꝛincipes dei et ſ. eruitoꝛes

Mani nqt dia
deliũ ſuadere: vt docto⸗
ribus⁊ paſtoꝛibus ſuis derractiones ir

rogent.Et ſequitur ibidem. Peius ei

malum foꝛe non eſtinio:q; chꝛiſtianos
ſuis inuidere ſacerdotibus. Glo. per in
uidiam detrahere ⁊ infſamare.Ea huiꝰ
r ij

ertio vi

Neẽ⸗ Alas
volatilia t 4“
U

Feria quarta poſt quartã dñicã

detractionis eſt:qꝛ ipᷣi pꝛelati ⁊ pᷣdica⸗
toꝛes infoꝛmant ſubditos ſuos aliqua
dinmittere q̃ diligunt ⁊ illa vituperant.
Et ideo in illos impingunt credẽtes ꝑ
heoc aliqualit᷑ in pctõ ſuo excuſari.Et ſi
cut equus tact? in loco infirmo recalci⸗
trat:ita iſti rec alcitrãt detrahendo. De
quib“? Yob. vj. Detraxiſtis ſerinonibus
veritatis. Qui ge pꝛedicãti cõtra vitia
et volenti ea coꝛrigere detrahit:ſeipᷣm
culpabilẽ reddi. Pz quia ſicẽ lapis ꝓie
ctus int᷑ multos illũ ſolũ facit clamare

ſuper quẽ cadit: ita verbũ veritatj. Añ tes et agentes p⸗

Hierony. Sermo meus neminẽ capit:
Nqui iraſcitur ex ſermone meo ille di⸗
cit ſe eſſe cõtra quẽ loquoꝛ. Quia ille ĩ
clamoꝛe detractiõis oñdit ꝙ lapis ver⸗
bi dei eũ tetigit qui cõtra vitioſos ꝓie
ctus fuit. Si em̃ vitioſus nõ fuiſſet ſer
mo cõtra vitioſos pꝛolatus nõ fuit con
tra eum nec eũ tetigit. Si vero eũ nõ te

tigit quare clamat.Clamoꝛ ergo oſten

dit eñ eſſe vitioſũ. Lales g ſunt crude
les. Sacerdotibꝰ igit᷑ ⁊ pꝛelatis nec pᷣ⸗
dicatoꝛib? qui populo benedicunt ẽ de⸗
tabẽdixl.- Sagcerdotes Muoa
Rupedia eoꝝ crudelitas excedit crude

—

MQuarto videndũ ẽ de eoꝛũ
te. Pꝛo quo eit notãdũ ꝙ ta ipᷣi
guditoꝛes digni ſũt pena grauiſſuna ?
in maximã ruinꝗ caluri. tſimul irui⸗
na ponendi ſũt qꝛ ſimul peccauerũt.et
iuſte quidẽ: qꝛ vnꝰ feda cibaria ſuꝑ mẽ
ſam appoſuit ⁊ aliꝰ hilarẽ vultũ ondẽs
ſalſã miniſtrauit.vnus excoꝛiauit ⁊ ali
us pedẽ tenuit.vnꝰdiabolũ habuit ĩ oꝛe
aliꝰ in aure.Anũ diabol?ꝰad infernuʒ
poꝛtabit lingua.aliũ aure. Aumina gꝰ
vtriuſq; penã. llã lex dicit ꝙ conſentiẽ
ri pena puniendi ſũt.
xvij.q.iiij. Ocẽs Gic ge detr bed

0 .
plex pʒ pena. halis qꝛ ſicut ibᷣe audit
alijs detrahentes iuſto dei iudicio alij
audient ei detrahentes vt modo qͥ pec⸗
cauit puniat᷑. Eterna qꝛ ernaliter dãna
buntur niſi penitentiã egerint ⁊ famã
reſtituerint ablatã que ſic debet reſti⸗
tui.nã ſicut ex eodẽ ſerpente fitvenenũ
moꝛtiferũ q quidẽ ſerpens vocat᷑ tyus
ſic ⁊ tyriaca ab illo ſerpente cõfecta fit
que ẽ ſanatiua ⁊ expulſiua veneni: ita
ex eadẽ lingua de qua venenũ detracti
onis ꝓpinat᷑ ⁊ diffamationis debet ſie
ri tyriaca renouationis.et fame ablate

litatẽ leonũ qui inter aialiavident᷑ eſſe reſtirutõnis. Et non ſolũ ad hoc tenet᷑
maxiĩie crudelitatis.Leones em̃ aliquã pꝛincipalis actoꝛ.ſ.detractoꝛ ⁊ diffama
do aliquibus parcũt.ſic pʒ in li.danieł toꝛ:ſʒ etiã cõſenriẽs auditoꝛ qui vel cõ
vbi legit᷑ daniel bis poſitꝰ fuiſſe in lacu ſentitvel non reſtitit quãdo debuit:ſiẽ
leonũ et ſemꝑ ei peꝑcerũt. malos vero in quacũq; reſtitunõe alteriꝰrei.cũ me
ſtati deuoꝛauerũt.iſtivero cõtrario mo/ lius ſit nomẽ bonũ qy diuitie multe. In q

do nulli parcũt ſʒ potiꝰin bonos deſeui

unt. Secũdo leo licʒ alia aĩalia pꝛedet
leonẽ qͥ eſt eiuſdẽ ſecũ nature nõ pꝛeda

tur nec deuoꝛat.nec etiain carnẽ leonis

m oꝛtui vt dicitur comedit.Jſtivero ho
mines eiuſdẽ ſecũ nature detractõnibꝰ
ſuis comedũt cum ſalſa odij ⁊ inuidie.
Añ quidã iudeus reqͥſit? a quodã xp̃i⸗

qno eũ qua ſalſa comederũt iacob: cum

oĩa ad litterã intelligant. cũ ſit ſcriptũ
in p̃ᷣs.lxxviij.Eomederũt iacob ⁊c̃. Cõ
uenient᷑ rnidit ci ſalſa cũ qua tu come⸗
dis pᷣlatũ tuũ ¶ In hoc etiã ſunt ſimiles
leonibꝰqͥ comedunt carnes crudas.ſed
deus eõteret dentes eoꝝ molas leonuʒ
confringet:et ſic patet eoꝛũ crudelitas

oĩbꝰ etiã iſtis detractionibꝰ ⁊ diffama⸗
tionibus non ſolũ tenet᷑ ad reſtitutõnẽ
fame: ſʒ etiã ad recõpẽſationẽ dãni qðd
ex tali infamia ſecutũ eſt per ſe vel per
interpoſitã perſon. Et ꝙuis de bono⸗
rũ extrinſecoꝛũ aliquaãdo lʒ raro ſiat re
ſtitutio. de fame vero reſtitutione viyy
audituʒ eſt. Cũ ergo multi derrahent ?
diffament.et pauci vel nulli ſatiſſacii
non vid etur dubiuz ꝙ multi ꝓpter hoc
peccatũ periclitent᷑.quia ĩſirinitas mi⸗
nus curat᷑ q̊ͥ min“ꝰ percipit᷑⁊ ſic plures

occidit ⁊ ꝑdit cũ illo de quo dicit᷑ Yſa.
xiiij. In infernuʒ detraheris. & vtina
deus ad alioꝛũ exemplũ ⁊ coꝛrecnoneʒ
alis puniret ſicut puniuit quandã mu

ſenope
ſerr
ſurgen
liyguia
lerſecpn
cternas
necno⸗
bentes
cordib
lröe

ſu

enkeen, enn e AT — B

171

XXXIII

n lierẽ que beatũ Machariũ abbatẽ vt in ra amat bonos bellatoꝛes: regnũ pacis
vitiſpatrũ dicit᷑ diffamauit. Que pare⸗ amat paciſicos.Sed mundus iſte 7 fal
Mumn re nõ potutt donec qð dixerat reuocaſ-⸗ ſus apparens nõ exiſtens.et eum dili
lim⸗ ſet:vt vnde moꝛs oꝛiebatur indevita re gentes tales ſunt.Et ideo mũdus ⁊ ſui
nerün ſurgeret. Et q̃ per linguã peccauerat: ꝑ amatoꝛes falſos diligũt adulato:es: et
aupni linguã qð dixerat reuocaret.Si frequẽ eos pꝛomouẽt.Et vt diligatur ⁊ diten⸗
iondis ter ſic punirẽtur qui penas non metuũt tur vel lucrentur:adulãtur. auſa igik —
unutal eternas:tũc hremus mulieres pudicas adulationis ẽ cupidita Scdovi⸗ vzt vi
enion necnõ ⁊ hoĩes ſctiſſimos nullis detra dendũ eſt de eius vilitate:⁊ q uibus aſſi luns on
imienn hente Scðdm malũ qð debemꝰa milari poteſt(Et pꝛimo ſũt ſacerdottes q SH LE
uming coꝛdibꝰnoſtris ⁊ mẽtihꝰ auferre ẽ adu⸗ infernales:quia incipiũt a placebo ve⸗ ſ-
conſeni latõis de qᷓ ad pñs q̃ttuoꝛ erũt tractãda ſperas moꝛtuoꝝ in peccatis:quos ĩ pec mſern R]—
temniſſt. Pꝛimũ cauſa quare adularur. catis ſepeliũt. Semꝑ em̃ cantàt place⸗3 R
n Secũdũ adulantiũ vilitas. bo ⁊ nunq dirige. De quibus Mat. viij
iöe audt Tertiũ eſt periculũ eoꝛum. Dimittite moꝛtuoſ ſepelire moꝛtuos ſu
dicioal ¶ Quartũ punitio ⁊ pena. os. Suꝑ quo verbo beat? Greg. iiij. mo
doper ¶ Quãtũ ad pꝛimũ eſt notandũ ꝙ ra⸗ raliũ.Moꝛtui moꝛtuũ ſepeliũt cũ pecca
liter dänd adulationgercau a quare adulat᷑ toꝛes pcccatoꝛẽ fauoꝛibus ⁊ adulationi
1t1 fani eſt cupiditas.idẽt em̃ aliquiveraces bus pꝛemũt.Et ſequitur Qui peccãtes
detretti⸗ ſe cõtẽni.et adulatoꝛes lucra repoꝛtare laudibus pꝛoſequũtur ſub verboꝛũ ſuo
ſeweneni terrena atq; honoꝛes: ⁊ ideo nitũtur ta rum a ggere. i. multitudine ſiue aceruo
cat ijn S libus confoꝛmari. Exemplũ de hoc ha⸗ abſcondunt⁊ ſe- epeliunt per inanẽ glo⸗
tcoecuft berm us in fabulis de duobꝰhoĩbusveni riam quꝗ in ſe aſſnmit exverbis adulꝗ
Nenenitin entibꝰin quodã nemoꝛe coꝛã rege ſimea tiũ:ſicut moꝛtuũ ſub aggere terre. Et cõö
rü Nnan rum ⁊ familia ſua. Quoꝛũ pꝛim a rege grue dicuntur ſacerdotes infernales: qꝛ
is ebet ie reqͥ ſitus quid ei videbatur de eo de fa ſacerdotes infernales a mali ſacrificiũ
me dhian milia ſua. Reſpõdit timens.Tu es be⸗ offerunt a laudant ⁊ catt: ꝓpter lucrũ
hor tentt ſtia pulcerrimax rex decoꝛus:⁊ familia tempoꝛale pꝛincipaliter. De quib? Ecci.
difam tua eſt honeſtiſſima et curialis nimis. xxix.Donec accipiant oſculãtur manũ
ni nl 65 Quo dicto rex eum collocauit a latere diuitis ſiue etiam dantis: quia potiꝰ?ma
cbuuttſi ſuo.⁊ diuitijs honoꝛauit eũa muneribꝰ nũ dantis ꝙ; bonꝗ vitam laudant. Anð
ci cü ne Poſtea rex eãdẽ queſiuit qſtionẽ ſocio Sidoni⸗ in epiſtolari ſuo li.iij. Secta⸗
nute a.1 ſuo. Qui cogitauit in ſeipᷣo dicẽs. So⸗ toꝛes inquit epularũ laudabilẽ ꝓferũt
diſanme⸗ cius meus ẽ ita honoꝛatꝰ ꝓ mẽdacio et non de beneę viuente: ſed de bene paſckꝶ
tuntont falſitate: ego plus honoꝛaboꝛ dicẽdove te ſentẽtiã Secũdo ſunt falſi teſtes. De Pſ ſtes .
dinnc ritatẽ quia illa eſt melioꝛ. Et ait. u es quibus cõqueritur eccleſia ĩ pᷣs. Inſur⸗
ſe elpet turpiſſima: et familia tua vilis nimis. rexerunt in me teſtes iniqui. id eſt pm
debono⸗ Quo dicto ſtatĩ verberat᷑⁊ de ſocietate Aug:adulatoꝛes:falſum teſtimonium
arofͤe eijcit᷑ de curia regis.Sic ĩ ꝓpoſito lo pꝛelatis ⁊ magnis perhibendo. Contra
hneneſte quẽtes placẽtia ⁊ fauẽtẽs pctõꝛibus.et quos alibi eccleſia remedium petit di⸗
. hent laudãtes nepotes.⁊ quos ſctũt ipᷣos di cens. Oleum autem peccatoꝛis non im
ſinh ligere:q;tũcũq; mali ſint honoꝛatur. et pinguet caput nieũ.id eſt adulatio non
weeba „ repoꝛtãt munera ⁊ donaria: vbi ali?qve blandiat caput in regimine coꝛꝑali vel DM
9 zn rius dic eret eũ crudelẽ dominũ.⁊ fami⸗ ſpirituali: quia tales ſunt falſi medici ſe A Z medien
ntdent .. liam ⁊ nepotes.⁊ filios indiſcipliaros vngentes loca ſana:⁊ infirma non tan⸗
ſi a. repoꝛtaret malas grates vel foꝛteverbe gentes:ideo infirmũ decipiũt⁊ oceidũt
gen ra⁊ cõpedes.Cuius ratio eſt. Quia om FYlaie.iij. Popule meus qui beatũ te di⸗—
. Knez; ne regnũm ciuitas ⁊ ſocietas amat con cunt ipſi te decipiunt:⁊ viam greſſunm
. inu⸗ foꝛmes ſtatui ſuo.Sicut ciuitas ð guer/ tuoꝛuʒ diſſi ipant. Dum ergo tales pecti⸗
rih

—

»*

geriaquartapoſt quam dñz

nant vel fricãt pᷣlatũ vel dominũ poſſu
mus dicere illu
ſtes ciꝰ in capite.Sed heu tales modo
libentius audiũtur:q; qui tangũt ꝑtes
infirmas veritatem dicendo. Quia ſcri
ptũ eſt Pꝛouerb.xx. Suauis eſt hoĩ pa
nis mendacij.Sed ſeqͥtur. Replebit os
eius ſcʒ adulatoꝛis calculo ardentiĩ in
ferno. qui de oꝛe non poterit exire quia
plenũ eſt.nec guttur introire nec deſcẽ
dere quia eſt magnus. Et in hoc patet
reſpoſio ps.querentis.Quid detur tibi
aut quid apponatur tibi ad linguã do⸗
dloſan: calculus ſupple ardẽs ⁊ combu
rens ertio ſũt coquinarij infernales
quia ſicut coci ignẽ olle ſupponẽtes cõ
tentũ extra ollã aſcendere Boiunt. Ra
dQgdulatoꝛ miniſtrãdo ignẽ adulationis
qð latebat in coꝛde aſcendere facit:ſpe
cialit᷑ vbi nõ ẽ ſal ſapiẽtie ad illos adu
latoꝛes repellendũ Quarto ſunt hoꝛo⸗
logiũ infernale dinitibus ⁊ ſocijs dicẽ⸗
tes.Eomedamus quia hoꝛa ⁊᷑. Etiã die
bus ieiunioꝝ.⁊ mane ⁊ inoꝛdinate.⁊ bi
bamus.⁊ pulcras dũas viſitemꝰ.⁊ pul⸗
cras tunicas habeamus.Et ſi foꝛte non

habeãt vnde:dicent. Habes ruſticos di

uites tales ⁊ tales: potes acciꝑe ab eis
viginti aureos ⁊ nõ grauabis eos. Ha⸗
bent em̃ oues ⁊ houes multos.Addunt

etiam dicentes.A.dñeinepotulꝰ noſter

velveſter filiolus.⁊c.eſt ita gratioſus⁊
T litteratus:licet ſit peſſimus leccatoꝛ ⁊
illitteratꝰ.Detis ſibi tale beneficiũ.vel
ſcribatis pꝛo eo talivel tali pꝛo eccleſia
vacãte.hec omnia dicũt viri impij non
recte cogitãtes Sapᷣ.ij Quinto ⁊ fina⸗
liter pꝛo nũc cauſa bꝛeuitatis ſunt cõſo
latoꝛes et medici diaboli nõ ꝓmittẽtes
peccatoꝛẽ cõtriſtari.nec de peccatis ſu⸗
is contritionẽ habere.Cuʒ tamen dicat
lex. ꝙ melius eſt pꝛoximũ cũ ſeueritate
diligere: ꝙꝙ cũ lenitate decipere.v. q.v.
Non ommis.Sunt etiam canes iocula⸗
toꝛum qui ſaltant ⁊ tri pudiant et faci⸗
unt qð ioculatoꝛ vult. Oe quibꝰ Apoc.

xxij. Fons anes BArertio videndn
eſt de periculo adulantiu.llaʒ maxime
vPericuloſum eſt in viris religioſis⁊ ec⸗

reñ.j.c. Facti ſũt ho

cleſiaſticis ⁊ viris in poteſtate cõſtitu⸗
tis:pᷣcipue qui ꝑ talẽ modũ habuerunt
beneficia ⁊ dignitates.Et iterũ qͥ tales
habent in ſuis domibus ⁊ tenẽt fouent
⁊ fauent eis.Eoꝛũ em̃ periculum patet
per exemplũ in naturis aĩaliũ.Licet vi
deamus aliquando ꝑuos caniculos ſeqͥ
dños ⁊ dñas ſuas ⁊ eis multiplicit᷑ adu
lari:tamẽ magnos qui oꝛdinãtur ad ar
cendũ lupos a gregibus raro videmus

hoc facere.qꝛ niſi lupũ fugauerint ⁊ nõ

fugiant.⁊ niſi domũ a latronibus cuſto
dierint ãnona negat᷑. Ita ſi viri magni
ſtatus.ſi canes muti nonvalẽtes lupos
ꝑſequi:ſed eis adulãtesſnon fugiãr:nõ
manduc abunt panẽ in regno celoꝝ:nec
hic quidẽ dignũ ſtipẽdiũ recipiãt. laz
tales ſuſtinentes ſunt de illis de quib
dicit Oʒee.iiij. Peccata populi mei co
Becen Su, quo ver bo beatus Sreg.
Peccata quidẽ comedere ẽ vitia delin
quentiũ fouere:ne tꝑalia ſtipẽdia amit
tantur. Et nos quidẽ oblatione fideliũ
viuimus:ſi quid in ipᷣoꝝ vita repꝛehen

ſibile videmus ⁊ tacemus eoꝛũdẽ pecca

ta pꝛoculdubio mãducamus. Duʒ ergo
ventrem implere cupiunt cibovidelicet
adulatoꝛes aĩaʒ implent peccato. de qͥ

bus Aſidoꝛꝰ in quadã epiſtola. ſFicti in
quit adulatoꝛes cum cenas diuitũ cap⸗

tant:nihil pꝛius meditantur niſi qð pu
tant gratiſſimũ foꝛe auditoꝛibus.Ilam
nec aliter ĩpetrabũt qð petũt:niſi quaſ
dã inſidias auditoꝛibꝰfecerint Cũ ergo
indigentia vt frequẽter ſit cauſa adula
tionis hoc vitiũ longe debet eſſe ab his

qui non indigent.Deberent enim tales 62

magni domini ⁊ pꝛelati ſiue etiã docto⸗
res qui vt ſepius audiunt tales adula⸗
toꝛes eſſe ſicut cecus qui voluit ludere
ad quillas: qui ludus eſt cõmunioꝛĩ ꝑ
