tas ⁊ peſſimas tribulatões dediſti mi-⸗ aũt erat not? põtifici ⁊ ĩtroduxit petrũ
hai. Et xpᷣs in ſpũ cõſolabat᷑ eãᷓ diẽs Oꝙ Petrus vo itroiuit ĩ atriũ põtificis.Cũ
djñña mea 1 mat᷑ mea. neſcꝭ quõ oẽs filij aũt petrꝰ ſtaret ad iumẽ ĩtuita ẽ eñ ãcil
mei fugerũt a me: obliuiõt dat? ſſ tãq; la ꝗᷓ illũ introduxerat:a dixit ei. Nũqͥd
moꝛtu a coꝛde. Quid eſſet de te o dña ex diſcipulis es homis iſtius.Rũdit ne
gquãdo ſcires. Quis eĩ tibi dicet tim do⸗ gando dicẽs ſcio qd dicis. Tunc pe
e eẽ li
Qaͥiam gladius mei doloꝛis trãſibit. Hic ad calefaciẽdũ ſe.qꝛ hyes erat.⁊ vidẽs
pↄdpleta eſt pphetia in pᷣs. Circũdederũt eũ alia acilla ait ill qͥ erãt ibi.Et hic cũ̃ᷣ
me canes mli ↄſilium maglinãtiũ ob⸗ theſu naʒareno erat Et iteꝝ negauit.qꝛ
ſedit me. Et iten alia in pᷣs.Elongauert nõ nouiſſʒz hoĩeʒ. Et iteꝝ vnꝰ de ſeruis
gꝗa me amicũ 1 ꝓximum ⁊ notos meos a põ tific cognat?ei? cui petrꝰ abſciderat
mibia. ſic ꝑficit avia aueen ad ter auriclam dixit ei. Nõnce ego vidi te ĩ oꝛ
tiam.ſ.quõ fuit adduciꝰ?ad annã pᷣmuʒ to cũ illo. ve tu ex illis es. Nam a loqla

xeſt ſciendũ ꝙ iudei xpᷣm ligauerũt ⁊¶ di tua te manifeſtũ facẽ. Tũc cepit iurareæ

—

rerũt eũ vſus ihrłm.a oẽs di ſcipuli ei?ꝰ deteſtari.qꝛ nõ nouiſſet hoĩem. Et cõti
fugerũt exceptis pe.a io.qͥ redierũt a lõ nuo gallꝰcãtanit. Añ Aug.lõ in mõte
ge vt viderẽt finẽ.Cũ aũt iheſus ĩtraſſʒ nõ in tẽplo.nõ in domo petrꝰxp̃ʒ nega
in ihrlIm mlte yinagines qᷓ erãt depicte uit. ſʒ in domo pᷣncipis ſacerdotũ vbi
in poꝛtali ſcᷣi ꝙ tradũt hiſtoꝛie antiqᷓ nulla ẽ viras. Et rabanus Petrꝰ pᷣmo
xpᷣo capita inclinauerũt Lũc duxerunt negauit xpᷣʒ ſimpłr. Scdᷣo cũ iuramẽto

etꝝ traxit ſe ad ignem

iheſum ad domũ ãneqͥ fuerat potifex ã
no pᷣerito.qͥ erat ſocer cayphe qui erat
pontifex ani illiꝰ Iſti ein duo ex cupidi
gate ⁊ↄtra legẽ eeꝝ viciſſiʒ ãnos ſuos a

gebãt ſiẽ videtis mõ quõvẽ dunt᷑ iuriſdi

ctiões de qbus dixit Hañxiij. Egre ſſa
eſt iniq̃tas a ſeni oꝛibꝰ qͥ videbant᷑ rege

Tertio cũ deteſtatõe. Et reſpexit iheſꝰ

petrũ tã oclło exterioꝛis coꝛpꝑis q; oculo
pietatis.vt ei veniret ĩ mẽte quõ ita ne
ga ſſet ipʒ ⁊ ꝙ ei dominꝰpᷣdixerat᷑.ideo

ſubdit᷑.Et recoꝛdatꝰẽ petrꝰxbi qð dixe
rat ci iheſus pᷣuſꝙ gallꝰ cãtet: r ine ne
ga b. Et egreſſus foꝛas fleuit amare.im

poſtklei
hemserlu
tſeinqun
slbbim.
ſutone
nfcareq
Hſenedo
re ſiͤ
ſaenoim
ani non⸗
Nlidaeli
Pites aliqr
ſcondetenn
ſhindi
mine
Hon den
Multllun
lentez l
Monw
risrch
Oboer
petrüͤn
latrons
domie
(ane
terneg
Tobtin
ſöm.4
Totene
Mortalit

aumpen

ſnadefe
ſn
aumntrn
nle⸗nd
nſore,p

dlciogii
onreſpe
donican
denil

ittpen
gen
uis ſit
Ncels
Neucin

ſeſelin

pls feci

Mit

ödO

icdliüße
tmriemn
ſaſdoni
ag vl

mrhi N.
Mobesn

ritigfcüß
niSeee
ls tiignt
rö. deyil
rhibench.
ond tihl
efunen
tminiſr
Factoreſe
Enb iſt
de doam
ſccaute
aie
Reche⸗
oapdes
ateii
tei Niit
Bödee.

.
hei
negantg.
fntann
Abſcera:
Kürte
epiriunn
nkiif
NMönnd
rßzn
Aratiſi
Pen n
Zurunito
gtle
leßeen
terat ide⸗

anetenn

Sermo

poſſibile ẽ inter malos bñ viuere Ideo
betrus exiuit malã ſocieratẽ.⁊ occulta⸗
uit ſe in quadã fouea q̃ vocat᷑ gallican⸗

tus.⁊ ibi mãſit ſemꝑ flendo viq; ad re⸗

ſurrectioneʒ nec voluit exire donec fuit

certiſicat?ꝙ deus ei duniſerat petim̃ ſuũ

O petre dominꝰ te ↄducat ⁊ velit te cõ

foꝛtare. Nũc vbi fugies ad quẽ qͥ ma⸗
toꝛem oĩm denegaſti. Nũquid ad ipſiꝰ
matrẽ.non:qꝛ negaſti filium eius.llun
quid ad alios diſcipłos.nõ:qꝛ ibi inue⸗
nires aliquã ↄſolationẽ NHade ge ⁊ ab⸗

ſconde te in quadã fouea cũ vecundia
vſq; in diẽ viſitatõis tue.Aidete cariſſi
mi vvtutẽ lacrimarũ.nota de magdale⸗
na. 2 de inſtis alijs qͥ ſolo gemitu miaʒ
ↄſecuti ſunt O i;ᷓ felices lacrime que ſic
menteʒ lauant. deo hoſpitium parant.

Non igit᷑ ceſſet oculꝰ tuus cũ petro a la

crĩs⁊ cũ fletu dicere qð peccaſti dicens

bõe iheſu li velles ine reſpicere ſicut

petrũ in atrio.magdalenaʒ in cõuiuio.

latronẽ ĩ patibulo. Reſpice nos hodie
domie oculis mĩe ⁊ indulge nobis pec⸗
cata noſtra. O cariſſimi petrus hodie

ter negauit xpᷣm.ſedveniam poſtulauit

q obtinint.Nos aũt milleſies negamus

ipᷣm.⁊ nũoꝙꝙᷓ fleuunꝰ peccatum noſtrum.
P

Totiens ein negauimus ipᷣm: quoniẽs
moꝛtaliter peccauunus Exeamus ergo
cum petro in atriũ:⁊ omnia peccata no

ſtra defleamꝰ.vt nobis indulgeat amẽ

Iheſus autẽ ſtetit añ pᷣſidem.pᷣſes autẽ
eum traxit ad ſe dicẽs. Bene veneris fa

tue.Inde veniſti. Hoc autẽ diceb atde

exemꝑlũ ꝙ malũ quod ſcimus de alijs
uis ſit publicum non debemus dicere
nec alijs poꝛtare. Cõtra aliquos qͥ quã

do audiunt vnũ ver bũ q;-uis ſciant ibmn
eſſe falſuʒ ſtatim alibi poꝛtant 1 publi

cant et dicunt pluſꝙ fuit dictum nõ. ſic

2

LI

do intẽrrogauit euʒ de doctrina ſua dt
cens ei.Ego palam locntus ſun mũdo
in abſcondito autem locutus ſunt nihil
Quid me interrogas. interroga eos qͥ
audierũt.ipi ſciũt qͥd locutꝰ ſum eis.q̃ſi
diceret. doctrina mala ⁊ ſuſpecta docec
in angulis ⁊ latebꝛis:⁊ non in loco pu⸗
blico.Ex quo ſeqͥt᷑qꝛ ĩ publico docui
doctrina mea ẽ bona.Et ſi tibi nõ ſuffi
cit hec ſupple reſpõſio adhuc volo ime
ſubijcere teſtimonijs me accuſantium.
ideo ſequit᷑. interroga eos. ſcilicet ini⸗
micos meos.ecce ipᷣi ſciũt quid locutus
ſum eis Nũquid fuit talis reſpõſio ple
na veritate.vtiq; ſic. Inus autem fᷣnoꝝ

noiĩe malchus nõ valẽs ſuſtinere reſpõ

ſionem xpᷣi. Nidenſq; magiſtruzʒz ſuũ ex

reſponſione confuſum volens cooꝑire

wecundiam magiſtri ſui inuaſit criſtũ
ac ſi iniuriã dixiſſet.⁊ dedit ei alapam
dicẽs. Sic reſpõdes pontifici Et ſcdᷣm
doctoꝛes ille erat cui petrus abſciderat
auriculã quẽ xpᷣus ſanauerat Nidete ca

riſſimi maximam ingratitudinem. qͥa
non cognoſcebat bouum quod ſibi fe⸗
cerat criſtus. Berñ. O viliſſime ribalde

quõ fuiſti auſus ꝑcutere ſaluatoꝛẽ ruum
filiũ dei qui te creauit ⁊ fecit de nihilo.

Certe milti hodie ſunt ſimtles huic ma

lo⁊ miſero qͥ pauꝑes vituperãt affligũt
⁊ oppᷣmũt qui volunt ſe oſtendere boni
pui elantes bonũ magiſtroꝝ ſuoꝝ ⁊ il⸗

loꝛum qui querunt iuſticiam oppꝛeſſo⸗

res.vᷣberatoꝛes.⁊ hoc vt ↄplaceant do

minis ſuis. gratiã eoꝛuʒ manuteneãr
riſoꝛie. Pꝛeſes igitur eũ iterrogauit de
dilcipulis ſuis⁊ de doctrina.Ad pᷣmaʒ
non reſpondit.quia nõ poterat ei dare
ponã cantilenam.quia videbat ꝙ oms
eũ dimiſerant. ⁊ uegaueraãt aꝑte ⁊ ideo
iſtt queſtioni noluit rñũdere.dans nobif

Nota qtũ malũ ẽ petm̃ ĩgratitudis.vñ
Berñ.ſuꝑ cantica. Nihil ita deo diſpli⸗

cet ſic ingratitudo. Hic aduertenta exæx.

pluʒ accipient iſte maledicte ſoꝛtilege
1 maquerelle qᷓ docent ſua ſoꝛtilegia et
maleficia iſtis iuuẽculis⁊ puellis nõ in

apto ſʒ in occulto.quia eoꝝ doctrina eſt

mala ⁊ dãnabilis. Dũs noſter ſic per⸗
cuſſus potẽs oĩa concutere ⁊ deſtruere
noluit repercutere nec in aliquo male⸗
dicere. ſed verba hũilia reſpondere oi
cẽs. Si male locut?ꝰſuʒ teſtimoniũ phi⸗

be de malo.ſi aũt bñ cur me cedil.qſi di
ceret. Si deliqͥ ĩ bo moõſtra ia vo

FFeria ſexta in paraſceue

non habes in quo:cur me cedis. Ael ſi-
Aduerte ſi hẽs cauſã ꝑcutiendi me ꝙ ſi
non habes:de pctõ tuo peniteas.a di⸗
mittã tibi ſiẽ aurẽ reſtitui tibi.ſʒ nihil
fecit.qꝛ nõ ſe cõuertit. Tanta fuit iſta a
lapa ſcdʒʒ aliquos doctoꝛes ꝙ p̃ magni
tudine illiꝰcecidit ad terrã.Et credible
eſt. qꝛ ligatus erat manibus⁊ ꝓpter hꝰ
dixit Fſidoꝛꝰ ꝙ vvitas coꝛruit in platei
l.xpᷣs qͥ eſt vitas Quãtũ ad quartã viã
ſ.quõ fuit ductus ad cayphã.eſt notan⸗
dum ꝙ annas in cuius domũ vpᷣus fuit
pᷣmo ductus nõ erat põtifex ani illiꝰ ſʒ

cayphas. iõ poſtq ei illuſerat änas iuſ⸗

ſit eũ duci ad domũ cayphe.vbi ſcribe
hariſei.⁊ ſacerdotes. opu

ii ↄuenerãt eũ erateſ. ſecavobal
erat ille qͥ dderat ↄſiliũ ei dicès Expe

dit vobᷣ vt vnꝰhõ moꝛiat᷑ cc. Põtifex au
tẽ ⁊ ome ↄſiliũ q̃rebãt falſũ teſtimoniũ
ↄtra iheſumvt eũ moꝛti traderẽt. Nouiſ
ime venerũt duo falſi teſtes.ſ.coꝛrupti
pecunia. qͥ dixerũr. Hic dixit: poſſuʒ de

ſtruere tẽplũ dei. et ĩ triduo reedificare

ea q̃ iſti aduerſũ te teſtificãt᷑. Iheſus ãt

nobis ſi tu es xpᷣe filius dei bñdicti. Ai

dete cariſſumi ad qtã maliciã ſe ↄuertit

ret ſe eſſe filiũ dei ↄfuſibłr argueret euʒ
de mẽdacõ.qꝛ h pluries dixerat.ſcʒ q;
erat filius dei. Si ↄfiteret᷑ eũ calũniaret
de blaſphemia.ſi taceret ad diuini no⸗
mĩs inuocationẽ:ſuſpectũ oĩbus redde

iſte nequã.hꝰ ei hẽbat ĩ mẽte ꝙ ſi nega

tret. Et idcirco.qꝛ tᷣs erat dicere verita

tem: ne hẽrẽt excuſatiõem ſue nequitie
dicẽtes.interrogatꝰa adiuratꝰ a nobis

nobis credere volẽtibusvtii eſſet xõs

rñdere noluit.Et iõ ppt reuerẽtiã noĩs
dei reſpondit Nu dixiſti. q̃ſi diceret ita
eſt qʒꝛ filius dei ſũ.Et vlteriꝰde glia ſua
expᷣſſius dixit eis. Amẽ dico vo b. qꝛ vi
debitis filiuz hoĩs ſedẽtem a dextris v
tutis dei.⁊venientẽ in nubibꝰceli.quaſi
diceret. vos me cõdemn atis coꝛꝑaliter

ſed in iudicio finali 2dẽnabo vos eter⸗

naliter. Cũ hoc audiſſet cayphas ppᷣa

malicia excitatſcidit veſtimẽta ſua mo

re indaico qͥ qñ audiebãt blaſphemare
vbũ dĩni noĩs ſcindebãt veſtimẽta ſua
Et iõ in ſignũ tanti pctĩ dixit clamãdo

raccbat. Et rõ eſt.qꝛ iſtud vbũ qð xrᷣus
dixit vt hẽtur Joæ. Soluite templum

hoc c̃. dicebat de tẽplo coꝛꝑis ſui qð iu
dei ſoluerũt occidẽdo ⁊ deus tertia die

ſuſcitauit reſurgẽdo. Añ ñ dixit deſtru
am vel poſſũ deſt ruere vt iſti ĩponebãt

ſibi.non dixit reedificabo qptinet ad

tẽplũ materiale.Et dato ꝙ dixiſſer nul
lum malũ erat.qꝛ hoc facere potuiſſet.
Alia rõ quare tacuit fuit.qꝛ volebat ad
implere ſcripturâ de eo dictaʒ vᷣſa.liij.
Quaſi agnus coꝛã tõdẽte ſe obmutuit
⁊ non aperuit os ſuũ.Alia cã q̃e tacuit
fuit.qꝛ ibi non erat bonũ iudiciũ.⁊ iõ ſi
bene vñdiſſʒ nihil ſibi valuiſſet:nec cre
didiſſẽt in vᷣbis ſuis.Alia cã ſcdi btm̃
aug.fuit qꝛ aꝑta mẽdacia nõ ſũt rũſõe
digna Quapꝛopt põtifex indignat? q;
non rũderer fremẽs cognoſcenſq; ꝙ te
ſti moniũ illoꝛũ n5 erat verũ nec ↄueni⸗

ens vt opelleret eũ ꝛ: ad fraudem
ſe Zuertit. v ſur Sens in medio adiurauit
eñ dicẽs ote ꝑ deũ viuã: vt dicas

Blaſphem auit.Quid vobᷣ videt᷑. Quid
adhuc egemꝰ teſtibꝰ Ecce audiſt blaſ⸗
phemiꝗ. Et poſtea q eum accuſare vole
bãt ſniam ↄtra eũ ꝓtuler̃t dicẽtes. Reꝰ
eſt moꝛtis. O bone iheſu in bma vitate
dicta coꝛã indice ãna peuſſus fuiſti.a ĩ
ſedᷣa moꝛti es adindicatꝰ. O bone ihe⸗
ſu quõ te coartãt ILu adhuc non dixiſti
ſũ filiꝰ dei licet ita ſit.⁊ tñ quia dixiſtipᷣ
ſidi Tu dicis:te condẽnauerũt. Oiudei

occiſoꝛes quare eſt reus moꝛt:.qꝛ multa
bona vob fecit Hen ĩpijſſimi iudei quõ

hoc põt eſſe ꝙ ille qͥ nõ feẽ pctm̃.ymo qͥ
venerat tollere mũdi pctã ſir reꝰ moꝛtꝭ
certe nõ poterat eſſe. Tũc expuerũt in
faciẽ eius ⁊ colaphis eũ cecid erut. Lõ⸗
ſuetudo em̃ illoꝝ erat vt quos moꝛti cõ
demnabãt: in faciẽ expuebãt.Et ipſum
vrlantes interrogabãt eũ dicẽtes. Be
etiza xpe quis eſt qui te ꝑcuſſit. Sed
quare eũ velanerũt. Rñdeo ne de eo cõ
paſſionẽ hẽrent.qꝛ facies eius erat ita

grata dulcis? benigna: ꝙ nullꝰ qtucũ⸗
q; eẽt malꝰ:ſi eũ reſpiceret nõvellet ſibi

Melifie
ſrgerto⸗
ſſewnry
glizedie
luuzſt
finculp
Mamol
Nol pt.
bioderic
husappl.
le inem
ferur pp
pus mei
s velan
lcrepit
ny Fuu
iahonea
logiidon
uni d
(Rd
tiedene
turparii
cere Et
Olſtodia
tlnnüͤer⸗
dmane
ma dure
bernark
poſterun
cinha
neoci gar
1eshenn
ume
ns ed⸗
lentee
tiinlo
feetotvn
chot infe
funt men
ſlynnbꝛ⸗
lloco,
fmreiri⸗
Uü nefze
Kann nei
ohteinp⸗
ſucieoꝛi
ſgant⸗
etin
Pmtnk

ſiz
iſegent
ecſinen
Reretaen
n ſez

Clünict

Oinint o?
bosfedde
ere derta
enequite
anobes
reſſetros

fchi nolls

eererit
glin ſus
eH
her
woter⸗/
Pt pin
naſwano
Phemtt
timaaſet
rclinic
digfbla!
uſarerpe
lurs N
nante
fultt.t
vont bhe⸗
ondirſi

ndrriil
it Ondei

gemi

ſideiqe⸗

mno
ynor
ueniri,
Geri,
non,
⸗Sel
edeeot
gtrar lil
ſbüͤtüch⸗

eltett

Sermo

malũ facere.Añ Criſoſtomꝰ Percuſſert

vt gartionẽ: ligauerũt vt latronem.de⸗
riſerunt vt fatuũ: oſpuerũt vt lepꝛoſum
gqꝛ ip̃e dñs volmir de iqͥr Jeronimꝰ o
luit ↄſpui vt nos lauaret:velari vt vela⸗
men culpe ⁊ ignoꝛãtie a noſtris coꝛdi⸗
bus amoueret.in capite ꝑcuti:vt caput

noſtrũ ptãti reſtitueret.alapis cedi 1
bis deridi vt nos ei labijs vbis oꝑi⸗

bus applaudamꝰ. Et nota ꝙ ſine pieta
te.ſine mĩa ipm tractabant vt adiple⸗
retur ꝓphetia quã dixit VYſa.l.cap. Coꝛ

pus meũ dedi ꝑcutientibꝰ. ⁊ genas me
as velantibꝰ. facicẽ meam nõ auerti ab
incr epãtibꝰ ⁊ ↄſpuẽtibus ĩ me. Et eʒe.
xij . Faciem tuaʒ velabis ꝑmittes vela
ri ⁊ nõ videbis terrã ¶ Ali ei faciẽ velãt
loquẽdo moꝛalit᷑ qͥ vitatem negant.in
vultũ ↄſpuunt illi qͥ deum blaſphemãt

colaphis cedũt qͥ pauꝑes oppᷣmũt. O

aie deuote ad coꝛ reducite quò facieſ de
turpatur in quã angeli deſiderãt ↄſpi⸗
cere.Et ſicvſq; mane cuſtodierũt euʒ in

cuſtodia gartionũ qͥ eũ male tracrabãt

⁊ innũera ↄuitia ⁊ obpꝛobꝛia ei infere⸗
bant.⁊ non ceſſauerũt quouſq; hoꝛa pᷣ⸗

ma duxerũt eum ad pilatũ. Et nota ᷣm
bernardũ ꝙ quãdo fuit ĩ domo cayphe

poſuerunt eũ ĩ ariũ locũ qui carcer dñi
vſq; in hodiernũ diẽ ði.⁊ quattuoꝛ mili
tes cũ gartionibꝰcuſtodiebãt eũ trahe⸗
tes ⁊ ꝑcutiẽtes eũ ꝑ totã noctẽ hĩc⁊ ĩde
Dicunt etiã aliqui ꝙæ quãdo fuit addu⸗
ctus ad domũ cayphe erat multũ ſõno
lentꝰ ⁊ volẽtes ipCjʒ euigilare poſuerunt
euʒ in loco viliſſimo ⁊ ĩmũdiſſimo vbi
feces ⁊vilitates coqͥne deſcẽdebãt.⁊ ibi
erat in fetoꝛe magno.Ande pᷣs. Poſue
runt me in lacu inferioꝛi ĩ teneb:oſis ⁊
in vmbꝛa moꝛtꝭ Alij dicũt ꝙ frigꝰerat⁊
eũ ĩ loco ↄgelato valde ⁊ aquoſo poſue⸗
rũt eũ.⁊ ibi moꝛiebat᷑ frigoꝛe.pᷣs. Sal⸗
uũ me fac deus qm̃ ĩtrauerũt aq̃ vſq; ad
aiam meã ifixus ſũ in limbo ꝓfũdi ccẽ.
vontem plare hic o aĩia deuota quomõ
quidã eoꝛũ per capillos ſuos venerabi
les eum trahebant. ⁊ euʒ ad terraʒ ſine
reuerentia ↄculcabãt. Conſidera etiam
quõ miniſtri iudeoꝛũ fatigati vadũt ad

. K

doꝛmiendũ.⁊ dñs tuus ſolus relinquit᷑
cum cuſtodibꝰa foꝛtaſſis poſitus in ali
quo angulo domꝰ ſeꝑatꝰ ⁊ affliciꝰ iniu⸗
rijs ⁊ frigoꝛe. Iſta ↄſideràdo ad ipium

ibis ⁊ iuxta eũ ad pedes ſedebis volẽs

Tlugẽs deuotiſſime pedes⁊ manus de⸗
oſculandoa ↄtẽplãdo dices ſibi.O dñe

ſaltem requieſcat caput tuũ ſctiſſimum

ſuꝑ humeꝝ meũ.a⁊ tunc recõmenda te ſi
bi.⁊ amicos tuos in tali ↄtemplatione

ſine dubio ↄcedet tibi quicqͥd rogauerꝭ

ab eo. hec bernardꝰ in ↄtẽplatõibꝰ ſuis
uantũ ad quitã viaz quomõ fuit du
ctus ad pilatũ.eſt notãdu ꝙ cũ pᷣncipeſ
ſacerdotũ ſic ꝑ totaʒ noctè male tractaſ
ſent nec inueniſſent vt eũ poſſent accu⸗
ſare ipᷣm eſſe reuʒ moꝛtis. Mane facto
adduxerũt eum ad pilatũ qui pᷣerat in
iheroſolimis ꝓ roimnanoꝝ imꝑatoꝛe.Et
hoc eſt qð dicit textꝰ. Mane autẽ facto
ſiliũ interũt om̃s pᷣncipes ſacerdoruz
⁊ ſenioꝛes ppłi aduerſus iheſuʒ vt eum
moꝛti traderent ⁊ vinctũ adduxerũt cũ
tradiderũt poncio pilato pᷣſidi. 8 i⸗
dens autẽ pilatus ꝙ iudei faciebàt con
ſcientiã intrãdi in domũ ſuaʒ eo ꝙ erat
gentilis et debebat maducare aʒimos
panes quos ꝑ ſeptẽ dies mãducabant
⁊ ſoli mũdi debebãccomedere.reputa⸗
bant᷑ autẽ immũdi ſi intrarent domuʒ
gentilis.⁊ iõ dicit᷑ ꝙ nõ introierũt in
toꝛium ne ↄtamiarent᷑ ſed manducarẽt
paſcha. Nidens inſuꝑ vpᷣin ante eos li⸗
gatuʒ tanqꝙ; reũ moꝛiis exunt ad eos fo
ras ⁊ dixit.Quam accuſationẽ affertis
aduerſus hoĩem hũc. Nide bat en liga⸗
tum in ſignuʒ danationis.iõ inqͥrebat

cauſã.qͥa non erat cõſuetudo romanis o

aliquẽ ↄdemnare niſi pᷣmo audirẽt ra⸗
tonẽ ſue ↄdemnatõis ⁊ cãm ⁊ haberet
locũ ſe defendendi.vt habet᷑ Act.xxvj.
Et ad hoc inõ ſunt iura.Et iõ pilatus q̊
erat balliuꝰimꝑatoꝛis voluit tenere mo
dum romanot.i0 dixit. Quaʒ accuſatio
neʒ affertis aduerſus ⁊c.q̃ſi diceret ſine
cauſa nolo ipſium ↄdemnare. Illi au
fatui de ſe pᷣſumẽtes taniᷓ ſuꝑbi:reſpõ
derunt ſub vᷣbis gñalibus dicentes.S
vonel eUer hie malefactor no tibi raa
.

Feria ſexta in paraſceue .

diſſemus eum. Heu quot ſocios habẽt
Hhogdie iſti peſſimi iudei:accuſatoꝛeſ fal
ſe:qͥa multi ſunt qui quãdo aliquos ac⸗
cuſauerũt innocentes:⁊ ꝓbare non poſ

ſunt:ſtatim dicũt. O domiĩe creditis ꝙ
talia ex oꝛe noſtro ꝓferrent᷑ ſi non eẽnt
vera:iſti neqᷓ volunt ꝙ eoꝛum ſimplici
vᷣbo credatur.Nolebant em̃ iſti miſeri

iudei ꝙ pilatus de eoꝛum iuſticia tãtuʒ

pᷣſumeret ꝙ non deberet inqͥri ve cauſa
traditionis eoꝛum nec etiaʒ ſuꝑ hoc du
bitari.iõ dicunt.Si non eſſet hic male
factoꝛ ⁊c.quaſi dicerẽt:nos diligent᷑ eũ
exmĩiaulmus: ⁊ inuenimꝰ eum dignuzʒ
moꝛte: nec opoꝛtet aliaʒ facere examia
tionem.tibi ſufficere debʒ ꝙ tibi eum pᷣ
ſentemus cũ tanta ſolẽ nitate tanqꝙ reuʒ
moꝛtis.qſi dicerent Credis tu ꝙ ſimus
ita irrationabiles ⁊ iniuſti ꝙ tibi pᷣſen

taremus eum ſi non eſſet reus moꝛtis.

Pilatus autem ex his xæxbis generalibꝰ

non fuit cõtentus.qꝛ ſicut dicunt euan

geliſte. ſciebat em̃ ꝙ per inuidiã tradi⸗
diſſent eum. ⁊ iõ quaſi indignatꝰ de eo
rum reſponſione.etiaʒz qꝛ non appone

bant aliquã cauſam ꝓpter quã deberet

eum ↄdemnare.reſpondit eis Accipite

eum vos ⁊ ſcᷣm legem veſtram iudica⸗
te eum. qᷓſi diceret. Si ſufficit veſtra ex⸗
aminatio ſufficiat ſnĩa veſtra.qꝛ iudei
alia lege vtebant᷑ q; romani.Et qꝛ pila
tus erat romanus nolebat ſe intromit
tere de lege eoꝛũ. Reſponderunt ei. Nlo
bis non licet interſicere quemq; eo qð

iuriſdictio eẽt eis ſublata. Aidẽetes aut
ꝙ pilatus nolebat eũ cõdẽnare miſi au⸗

diret cauſaʒ vt poſſent melius ꝓpoſitũ
obrinere. accuſauerunt eum ſpecialiter
de tribꝰ vt habetur Luẽ. xxii. Pꝛimo
accuſabant eum ꝙ pꝛohibebat cenſum
dari ceſari. Secundo ꝙ decipiebat po⸗

pulum. Tertio qꝛ dicebat ſe eſſe regeʒ

olens igitur pilatꝰ has accuſationes
diligẽt᷑ examiare cagnouit pꝛĩaʒ eẽ fal
ſam.qꝛ pauloante miſerant tudei diſci⸗
pulos ſuos cum herodianis ad temptã
dum cum vt caperet eũ in ᷣmone inter
rogando. Licet cenſũ dari ceſari. Qul

audierunt ab eo reſponſum eius.Aed⸗

dite que ſunt ceſaris teſari acc Secũdã
accuſationem ſciebat etiã falſam ꝑ eos

met. Nam ſi bi dicerẽt. Magiſter ſcimꝰ

qꝛ verax es ⁊c̃. NQuantum ad tertiam ac
cuſationem fuit motus pilatus ꝙ alius
eſſet rex ceſare.⁊ qꝛ hoc magis tãgebar
eum iudeoꝛũq; impoꝛtunitatem. voluit
eum trahere ad partem extra tumultuʒ
eoꝛũ.⁊ hoc eſt qð dicit᷑. Introiuit ergo
in pᷣtoꝛium pilatus ⁊ vocauit eum ad ſe
id eſt vocari fecit ꝑ nuncium ſuum ſiue

7

curſoꝛem. Tunc intrauit iheſus in pto-⸗
rium ⁊.xij.vexilla qᷓ erant ibi in memo
riam.xij.tribuũ iſrael.que erant in pᷣto

rio vbi ſiebant iudicis inclinauerunt ſe
coꝛam dño obedientes ei tani ſuo crea

toꝛi. Quod videntes iudei cõqueſti ſür
pilato ⁊c̃. Cunc pilatus iterũ miſit ihe

ſum foꝛas ⁊ pᷣcepit homibus ſub pena
moꝛtis ꝙ foꝛtiter tenerẽt vexilla ſua ne
aliqð inclinaret᷑.ſed cuʒ xpᷣus intraſſetꝛ

ſicut pus inclinata ſunt. Interrogauir
ſes. Tu es rex iudeoꝛum.quaſi

diceret.eſt ita ſicut iſti iponunt tibi Si

querebat de regno tempoꝛali quod ap

peteret falſum eſt.qꝛ fugit quãdovolue
runt eum facere regem. vt haberẽ̃ Joh.
vj. Si autem de regno eterno agaturve

rum eſt ꝙ ipſe erat rex regum Apoc̃.ix.

Iſtud autem regnum non erat in pᷣiu⸗
dicium imꝑatoꝛũ romanoꝛuʒ neq; ↄtra

imꝑatoꝛem Sed quia pilatus non cogi
tabat de regno eterno. dubitans ꝙ ſi⸗

bi vſurparet regnum ⁊ dñium impera
toꝛis interrogat eum dicens
iudeoꝛum. Reſpondit A temetipᷣo hoc
dicis an alij tibi dixerunt de me.quaſi
diceret. Accepiſti hanc opinionem ꝑ te
ipᷣm de me. videtur tibi ꝙ egoſim ꝑſo⸗

na que poſſim hoc dicere.videlicet
ego ſum rex. vel alij tibi dixerunt de

me. Beſpondu pilat? ꝙ de hac re non
inquirebat. nec etiam veritas mulrum
de hoc moueret eum.nec abſolute cura
ret.ſed quia erat ſibi accuſatus.ideo di
cebat. Nunquid ego iudeus ſum.quaſi

diceret. Si tu eſſes rex udeoꝛum quid
ad me ſpectaret cum nõſim iideus. ſed.
ideo qᷓro.qꝛ gẽs tuaa pontiſices tui tra

utb⸗ ſife

didenn
optin
hn
umnnon
lit abr
Aeſil
Gebo
reres t
pcarnis
tate,10
Iltatepe
Quga
unſ
qmae
Ulſſete
facitr
re. qu
re ha
cauſ
numn
Alaa
tlonnt
Ppinu
peedere
GFpilam
ſaſerer
Reinsg
Palebit
llter. o
bentma
Peegant
as1tali
t Pas
(ost mman
ompärun
Agapang
tbigön
eggolut

ſiihiea⸗
hllregn
Miclin

Zeie

ngees
er ſeind
mame.

gale

ligebe

umulmz

lunn ero

madſe

huln ſiue

in meno⸗
ſtinßt⸗
eruntſe⸗
ſocres
eſtiſüt
lſit he⸗
pena
aN
wrraſe
mogani⸗
unn gan
mnbiS
iqroden
licorolee.
Aganurfe.
Syce
rin piu⸗
eg i

non cogi

nsi⸗

nimpens

enigui

lonenp⸗

pſin

idelic

irerunt de
haere non

nulum.
lutann
iciodi.
nii
wun qura

mnvolet

digerunt te mibi Quid feciſti Cui dũs

optime rñdit Regnũ meum non eſt de

hoc mũdo. Si de hoc mũdo eſſz regnũ
meum miſtri mei vtiq; decertarẽ tvt nõ
traderer iudeis. 1

⏑

trad unc aute regnuz me
um non eſt hinc.⁊ ꝑ ↄſequẽs nulluʒ pꝛe

iudicium faciebat imꝑatoꝛi. Non nega
uit abſolute ſe nõ eſſe regeʒ.ſed magis

ↄceſſit.tamẽ negauit ſe regnare tꝑalit

Sed pilat? non qſiuit ei enꝰ regm erat
rerx. ſed ex reſpõſis ab eo ſtatĩ ĩtulit g.

rex es tu. dixit ei ih goi
ſũ.i.talitẽr ⁊ ad hoc veni in mũdũ.ſcʒ
p carnis aſſũptionẽ vt teſti i phi⸗
beam vvitati.ſcʒ dicendo. pᷣdicando vvi

audit.Tunc piulatus audiẽs loqui de ve
ritate petijt curioſe ſicut multi faciunt.
Quid eſt vitas Iſtiꝰ q̃ſtionis nõ expec
tauit ſolutioneʒ ꝓpt duas cauſas.Pꝛĩa

qꝛ magꝰ nõ erat amatoꝛ witatis. Nudi

uiſſet em̃ ꝙ vitas eſt quedam vᷣtus que

facit recte iudicare vᷣtus q̃ neſcit pallia

re.que neſcit deuiare.que neſcit adula

re.Hanc ſolutionẽ nõ expectauit pilatꝰ

num tractum tꝑis. qꝛ erat de re ſpali.

Alia cã eſt.qꝛ p ilatus ꝑceꝑat innocen⸗
tiain xp̃i ⁊ maliciaʒ iudeoꝝ.ſciebat eim̃
ꝓꝙpꝑ inuidiã tradidiſſent eũ.iõ volebat
pꝓcedere ad liberatõeʒ etꝰ. Dicit Aug.
ꝙ pilatus noluit audire ſolutõeʒ ne mo

ra fierer in xpᷣi liberatõe.qꝛ veni ĩ mẽ⸗

te eius ꝙ liberaret eũ ꝑ ↄſuetudieʒ ſicut
patebit de barraba ( : 1
liter. Non eſt witas in pncipibus qͥ ha⸗

Alidqd moꝛa

bent magnos redditꝰ:vt ſuos ſubditos

ꝓtegant ⁊ defendãt.ſed hodie ꝑ rapi⸗
nas a talias ſpoliant ⁊ coꝛrodũt. Non
eſt vitas in iudicibus.qꝛ hodie ꝑ ami⸗
cos⁊ munera a ꝑ timoꝛẽ c.iudicia coꝛ⸗

rumputur. Non eſt vitas in diuitibus

erga pauꝑes.qa dñt eis ſhueire ĩ nccita
tibqð nõ faciũt Nõ ẽ Yuas ĩ pauꝑibꝰ
erga diuites. qͥa q ↄducũt᷑ pauꝑes a di

uitibꝰ ñ faciũt dietã ſuã itegre ſiẽ dñt.
Nõẽ vitas ĩ mercatoꝛibꝰ.qꝛ ꝓ vno obo
lo plures mẽtiunt᷑.quare.qͥa alið oſten

vunt ⁊ aliud vendũt.habent vnã men⸗

ſeditionẽ miſſus fuerat ĩ carcerẽ.
latro Kolẽs gepilatꝰ?xpᷣʒ liberare ⁊ cre

ad nos tu videris

ditatõeʒ pꝰea ad opꝰdeide ad Ra6

ſuram ad vendendũ ⁊ aliã ad emẽduz.
vendunt carius trãſeuntibꝰ pegrinis
qꝙᷓ vicinis. Non eſt vᷣitas in mmimonio
qa vnus fidẽ alteri non ſeruat. Nõ ẽ vᷣi

tas inter filios ⁊ ꝑentes.qꝛ filij vt ſepi⸗

us dimittũt pr̃ein ⁊ matreʒ moꝛi fame.

Non eſt vitas in viris ecciaſticis pᷣci⸗

pue in pᷣlatis ⁊ curatis aiaꝝ curã habẽ⸗

tibus.qꝛ habitis decimis ⁊ oblatõnibꝰ

ire ꝑinittũt aĩas in ſupplicium eternuʒ
Non eſt ergo vitas in tetra.qͥa ẽ hodie
in patibulo crucis dacfra. Boles igit
ilatus xpᷣm liberare dixit. Ego in eo

nullã cauſã moꝛtis inuento. Dicam vo⸗
bis quid faciam. Scitis ꝙ eſt conſuetu
do inter vos ꝙ vobis debeo dimittere
vnũ vinctum. in ſignũ liberatõis filioꝛꝝ

iſrael de pharaone Habebat aũt pilatꝰ

dẽs ꝙ nullo mõ barraba dimitterẽt ſeu
peterẽt dixit eis ꝙ vnũ dei bpe⸗
terẽta eligeret quẽ vellẽt ⁊ ꝙ nullũ aliũ

—

eis dimitteret Sʒ ibi malefctõꝛẽ dimi
1 cauſa ẽ.qꝛ talis ſolutio reͥrebat mag ſerũt.a⁊ ĩnocẽtẽ ↄdẽnauer̃t Dicit g eis
. Sunn dinuttã vo b regẽ iudeoꝝ an bar⸗
rabã.Clamauer̃t oẽs.Ilõ hũc:ſʒ barra

bam Certe cariſſimi ſic hodie fit in mũ

do.qꝛ iſti placiatoꝛes ⁊ aduocati ⁊ iudi
ces ꝓpter nimiã cupiditatẽ ⁊ munera

impios iuſtificãt in nocẽtes.peioꝛes in
ferno qͥ nõ tenet nec cruciat niſi malos
⁊ pctõꝛes.Tũc iudas vidẽs ꝙ mag ſuꝰ
erat in manibꝰ iuſticte ſcłaris credidit

firmiſſime ꝙ nũqꝙ euaderet manꝰ illius

crudeliſſimi iudicꝭ⁊ ſicvoluit ĩueire mno
dũ libandi eũꝛ hocẽ qð ðꝛ ĩ textu.qꝛvi
dẽs ꝙ male fecerat tradẽdo creatoꝛẽ ſu
um pnia ductus retulit.xxx.argẽteos ⁊

clamauit coꝛã oibus dicẽs Peccaut tra
dẽs ſaguĩicz iuſtũ Ait illi dixerũt. nid

Aidẽs igr ꝙ ppt
non libaret᷑ ⁊ e ſũmi ſacerdotes ſũme
ſuã moꝛiẽ tractabãt cecidit ĩ deſꝑatõeʒ

Etr ꝓiectꝭ argẽteis i tẽꝑplo receſſua laqᷣo
ſe ſupẽdit math. e 222 cariſſimi

videte deceptoeʒ pcti.qꝛ pꝛioveit adme

Feria ſexta in paraſceue

Et iõ dicit beatꝰ Jeronim? ꝙ plus xõʒ
offendit deſperando ꝙᷓ; offenderat ven

dendo. Oâ hodièe multi auari vſura
rij peioꝛes ſũt iuda ꝓditoꝛe qͥ penituit
dicens. Peccaui.Pcim̃ ſuuʒ apte recog

nouit tradẽs ſanguinẽ iuſtuũ. a reddidit

illud qð de alieno habuerat. qꝛ ꝓiecit
xxx.argenteos. Iſti autẽ in fideles vſu⸗
rarij non penitent de vſuris ſuis: nec
2fitentur. ymo quãdo ↄfeſſoꝛes repᷣhen

dunt eos tũc oſtẽ dunt excuſatões ⁊ pal

liatões ꝙ vix cõfeſſoꝛ põt pcipe vſuras
eoꝛũ ⁊ ↄtractꝰ:nec de his faciũt aliquã
reſtitutiõem. Tales igit᷑ ſunt peioꝛes qᷓ
iudas fuerit. Foꝛte dicis nõ ſunt peio⸗
res.qꝛ xpᷣm negauit.Iſti auteʒ vſurarij

non.certe ymo qͥa qui miam negat:xpʒ
negat qͥ eſt mia. He quibꝰapłs.Nlerbis

fatent᷑ noſſe deũ factis autẽ negant.Et
ideo iudicium ſine mificoꝛdia ſiet illis
q̃a non fecerũt miam Jucas autẽ laq̃o
ſe ſuſpendit ⁊ bñ merito.qͥa qui ꝓcura⸗
nerat xpᷣm ſuſpendi ꝑ ſuſpendiũ merito
moꝛi debebat. Eriam ſe deſperauit.qꝛ
xpᷣm ꝗq̃ eſt ſpes pctõꝝ a venia interemit
Per q̃ quis peccat.ꝑ hec ⁊ toꝛquet᷑. Su⸗
ſpenſus crepuit mediꝰ.⁊ diffuſa ſunt vi
cera eius.qꝛ non erat decẽs ꝙ illa ala
fetida et corrupta exiret ꝑ os ſuũ quod
bñdictũ xpᷣm oſculatum fuerat. Pꝛinci

—

e. n Krerenn⸗ ba⸗
cerũt. lõ licet eos mittere in coꝛba⸗
nam a Beium anen eſt. Coꝛban em̃
grece oblatio dicit᷑ latine. Erat em̃ locꝰ

ad ponendũ oblationes factas in tem⸗

plo ꝓ reꝑatione templi ⁊ alijs neceſſa⸗
rijs. Magna cecitas iudeoꝛum reputa
bant ſibi licitũ occiſiõeʒ xpᷣi.⁊ illicitũ pᷣ
ciũ venditõis ponere in rebus nccẽarijs

lemnpl. onſi ni⸗
is agrũ figuli in ſepulturã ꝑegrinoꝛuʒ
Math. xxvij. Ille culꝰ erat ager figulꝰ
erat.vel qͥa illa terra erat apta ad vaſa
fictilia.vel etiam põt dici ꝙ ſic vocaba
tur.nam multos vidi hoc noie nomina
tos. Et hic fuit ad ſepelièdũ pauperes
2 pegrinos qͥ nõ hẽ bant ꝓpꝛiã ſepultu
ram. Ad deſignandũ ꝙ de ſanguie xpᷣi
emptus ẽ ager ꝑadiſi in quo ſepeliunt᷑

uiſus eſt
curioſitatẽ. audierat em̃ multã famam
de eo ꝓpter miracula q̃ faciebat et ſpe⸗

veri pegrini.qꝛ ſieut aduene 1 pegrini
tranſeut ꝑegrinationẽ huius mũdi. O

de? quot hodie ſunt iudeis peioꝛes qͥ pᷣ⸗

ciũ iheſuxp̃i ⁊ patrimoniñ crucifixi nõ
ponũt in vſibus tẽpli.ſcilicet eccẽie dei ⁊

paupꝑũ xpᷣi in hoc mũdo pegrinantium

ſed in vſibus vanttatũ ſuꝑfiuitatũ a car

naliũ voluptatũ. Judci ant ꝓſpiciẽtes

pilatus volebat x im dimittere»tra
eoꝛñ voluntatẽ ⁊ deliberatõem ceperũt
clamare foꝛtiter dicẽtes. Cõmouit po⸗

uluz vniuerſã iudeã: inci piens a gal

lilea vſq; huc

Ic Quantũ ad ſextam viam
que e de domo pilati ad domũ herodis
1 7 .

2

eſt notandũ ꝙ
erat de gali

egauiſus. 2 ce⸗

ad herodẽ q̊ tunc erat iheroſo p⸗
pter ſolẽ nitatẽ paſche Pilat? igit᷑ miſit
illum ad herodẽ multꝭ rõibus Pꝛima

vt ipᷣʒ pᷣſentaret herodi taniᷓ ſuo iudici

ecunda vt vitaret eñ ↄdẽnare. qͥa ſcie
bat ꝙ iniuſte accuſabant eũ Tertia.q̃a

crede bat ꝙ libenter liberaret hoĩeʒ de

terra ſua et maxie innocẽtem. Quarta
qꝛ nolebat iudicare hoĩem alteriꝰ ptã⸗
tis.qꝛ licet iheſus xpᷣus fuiſſet natus in

bethleem: nutritꝰtñ ⁊ ↄuerſatus fuit in
galilea. Herodes g

nõ ꝓpter denotionẽ. ſʒ ꝓpter

rabat videre aliquod ſignũ ſieri ab eoꝛ
audire aliqua curioſa.⁊ iõ ſubdit᷑. inter

rogabat autẽ eũ herodes młtis pᷣmoni

S2

bus non vt ſtudioſis.ſed vt temptatoꝛ.
Iheſus aũt tacebatr. Et licet euangeli⸗
ſte non dicant de quibus interrogauit
eum herodes:tñ dicit Anſelmus ꝙ ipᷣʒ
interrogauit viꝝ ipᷣe eſſet qui cecos Ullu
miĩauerat.qui laʒaꝝ ſuſcitauit.⁊ vtu ipᷣe
eſſet ꝓpter quẽ pat᷑ ſuus tot pueros in⸗

terfecit.⁊ qͥnq; milia hoĩʒ in deſerto ex
q̃nq; panibꝰ ⁊ duobꝰ piſcibus ſatiautt
2 de multis alijs. IJheſus aũt racebat.

Herodes hoc videns dixit ei ꝙ ſi vellet

aliquodſignum in pᷣſentia ſua facere ꝓ
eũ liberaret de manibus iudeoꝝ Et ĩde

ir ab eo grere ſi eſſet galileꝰ. cogno⸗
ces ꝙ erat de ptãte herodis miſit illu,ʒ
S ilit

iſo iheſnvalde ga

aetepit
capttii
is 1.
botibt
autetac
ſeſpo
lt u
tes vid
di Ge⸗
loa
euln lbe
latpa
loero
ſemp rit⸗
ſimieshe
viderevn
iymüpc
küſignüf
ſunach
ſhſn
Uiteün
fecerat
reſpõd
onib?
lit ſed
faruiũ
t hetun
ing
ſoezi⸗
dleeno
ppbete ſ⸗
legepnni
tar euadh
iisdien
iginbis
llle pllar⸗
en herod
ſaente⸗
Giheſol.
Gnetngin
Merarae
eteſupue
ſeſacrifti⸗
dieherde
faehei
kiftait
lu
hunfen
Cniͤa

Rgiin
nüd.9
Nes⸗
clärino
taedeit

nantun

Nü1 r

ſicina
Nereen

nlepenit
outrdo⸗
noagl
zm vian
herodis
udiuntg
cogno⸗
p
Kinde
Wime
ſuoini
Ne l
Tenaq
thoitz d
Qum

bend e

anms
usfurtn
neleegt
6phier
ziͤfamam
haſhe⸗
ſenchen
bdͤſt,inter
lis inon
lenptun
geungt
nmmoglll
lnns gi
lcetog
uun ſh
ſenen
1s huiauu
uaeebat⸗
IKvallſ

zfaeere 4

n brie⸗

Sermo

accepit coꝛonaʒ capitis ſui ⁊ ĩponebat fuit reductus de herode iterũ ad pilatũ
capiti iheſu dicẽs. Si mihi reſpondere (eſt ſciendũ ꝙ pilatus vidẽs ꝙ vpᷣus eua

vis vᷣitatẽ de interrogatis dicere: da
bo tibi dimidiã ꝑteʒz regni mei Jheſus
autẽ tace bat. Hec anſelmus Nihil ergo
aſpzait nec aliquod ſignũ coꝛam eo fe
cit.Pꝛimo.qꝛ ſciebat eũ q̃rere curioſita
tes videre ⁊ ſcire:⁊ non intẽtione credẽ
di. Secũdo.qͥa ſi foꝛte locutꝰ fuiſſet vel
aliquod ſignũ coꝛã eo feciſſet: herodes
eum libera ſſet ⁊ ſic paſſio fuiſſet ĩpedi
ta. ⁊ ꝑ ↄſequẽs noſtra redemptio. Ter⸗
tio.qꝛxpᷣus iactantiam ⁊ vanaʒ glłliam
ſemꝑ vitabat.M lii moderni tꝑis ſunt

ſimiles herodi qͥ plus vellent audire vł

videre vnũ ioculatoꝛẽ aut incantatoꝛeʒ
̈ vnũ pᷣdicatoꝛẽ.Aidẽs herodes ꝙ nul
lũ ſignũ fecerat.nec aliqͥd reſpondebat
ſpꝛeuit eũ cum toto exercitu ſuo ꝗͥ erat
ſibi ſimilis.ſcʒ herodi in malicia.Spꝛe
uit eũ tanꝗᷓ im potẽtẽ.qꝛ nullũ ſignum
fecerat Taniꝙᷓ ignoꝛantẽ qꝛ nulluʒz vbũ
reſpõdebat.Lanẽ fatuum.qꝛ accuſati⸗
onibꝰ nõ reſpõde bat.Et non ſolũ ſpꝛe
uit ſed ⁊ induit eũ veſte alba q̃ſi ſtultuʒ
fatuũ ⁊ remiſit euʒ ad pilatũ. Et tuuc
des ⁊ pilatꝰ Nlam antea erant inimici.
Rõeʒz q̃re erãt inimici recitat ioſephus
dicens ꝙ in galilea erat quidã pſeudo
ꝓpheta faciẽs ſe filiũ dei ⁊ mefſiam in
lege ꝓmiſſuʒ. Et młti de galilea ſeqbã
tur eũ a dherentes ei. Aſſignauerat aũt
eis diem quo aſcenſurꝰerat in celũ ipᷣis
vidẽtibus de monte gariſim. Aidens
autẽ pilatꝰ ꝙ młtas gẽtes ſeduxerat de
terra herodisa de galileis timuit ne pꝰ
ſeduceret eos qͥ erãt ſub iuriſdictõe ſua
ſcʒ iheroſolimitas.Cũ g“ dies eſſet aſ⸗
ſignatus in pᷣdicto monte ⁊ illi quos ſe
duxerat a doꝛarẽt eũ ⁊ ſacriſicarẽt eilre

pente ſuꝑuenit pilatus ⁊ occidit cos in

ter ſacrincia:⁊ inter alios occidit euzʒ qͥ
ſe dicebat dei filiũ: ⁊ ꝓpter hꝰ herodes
factus eſt ei inimicus.ſʒ quãdo miſit ei
iheſuʒ facti ſũt amici qui ante erãt ini⸗
mici adinuicẽ.Et ꝑ hoc ſigniſicabatur

(Man m fieret pax inter deum ⁊ hoĩeʒ

Quantũ ad ſeptimã viã ſcilicet quomõ

—

ſiſſet manus herodis crudeliſſimia per

ↄſequẽs reputaret illũ innocentẽ cogi⸗

tauit quattuoꝛ modis liberare eũPꝛio

eius innocenti allegando. qͥa ſtatiʒ cõ
gregatis pᷣncipibꝰ ⁊ magr̃atibꝰ plebis
dixit. Obtuliſtis mibi hoĩeʒ hũc ⁊ ecce
nullã cauſam inuenio in eo in qbus eñ
accuſatis.ſed neq; herodes. Il illuʒ re

miſit ad nos ⁊ nihil dignũ moꝛte actũ

eſt ei Luc. xxiij. At illi clamabãt dicen
tes.Crucifige crucifige eũñ Scðᷣo cogi⸗

tauit liberare eũ. hoc mõ cogitauit ꝙ;

lʒ pᷣncipes peterẽt barrabã: tin ba aut
cõmunis peteret iheſũ. Audierat em̃ ꝙ
eum tanꝙ ꝓphetã hẽ bant.iõ ðꝛ Math

xxvij. Quod cũ aſcẽdi ſiʒ turba a cepiſ⸗
ſet rogare ſicut ſemꝑ faciebat illis pila
tus dixit eis. Nultis dimittaʒ vobis re

ideo petierũt euʒ. Pilatus autem dixit

gc indeoꝝ. Pꝛicipes autẽ iaã ocitaueruũt
turbã vt magis dimitteret eis barrabã

eis. Quid igit᷑ faciã de iheſu qͥ dicitur

—

is pᷣſes.Quid em̃ malifecit. Ecce nul⸗

Tertio volnit eũ liberare iſto mõ. Co⸗

Fns Viraur om Crucifigatur Ait il

gitauit em̃ ꝙ faceret eũ flagellari.⁊ du⸗-

riſſime vᷣberari: ⁊ illudi vt vel ſic ſuis

obpꝛobꝛijs ſaturati cõcederẽt eũ dimi
ti. Tunc fecit eũ ex poliari totũ nudum
ſicut exierat de vtero vginis gloꝛioſe ·
ligari eum ad vnã magnã colũnam cũ
vna groſſa coꝛda ⁊ duo inagni ribaldi
vᷣberabant eũ cum magnis coꝛrigijs ⁊

flagellis: ita vt non remaneret ſuꝑ eum
pellis integra ⁊ ſanguis eius pꝛecloſus

deſuebat de capite vſq; ad pedes. Et
olicitur ꝙ tantum exiuit de ſuo ſanguie
ꝙ coꝛda qua erat cinctꝰ adhuc tota ẽ ru
bea ac ſi tineta foꝛet. Quidam dicũt
hec flagellatõ fuit facta ex coꝛrigijs no
datis aculeos habentibꝰ in extremita⸗
tibus ex quibꝰ ſanguis reſultabat vſ
ad colũna. Sc vᷣm vo petrũ cancellarii/

dentibus carnem eius teneram.· ita &

hec flagellatio fuit facta moꝛe romano
rum eñ cathenis ferreis ⁊ cultellis ſcin

73t

Feria ſexta in paraſceue

ſemꝑ aliqua poꝛcio recedebata ſic ſan
guis pcioſus decurrebat ꝑ om̃ia coꝛpo
rris in ẽbꝛa ſicut riuulus fontxis ⁊ totam
illam carnem ſanctiſſimã ſic dilacera⸗
uerũt intanium ꝙ non erat pellis inte⸗
gra a planta pedis vſq; ad verticem. a
ſic in eo non erat ſanitas. Et tũc imple
ta eſt ꝓphetia q̃ dixit. Fui flagellatꝰ to
ta die. Poſtq autem fuit ffagellatus in
duerũt eum veſte purpurea ad maioꝛeʒ
confuſionem. Et milites plectentes co
ron am de ſpinis id eſt de iuncis mari⸗
nis duris a acutis ad modum ſpinaruʒ
im oſuerunt capiti eius ita duriſſime ĩ
ſigen es ꝙ ſpinis intrantibꝰ caput flue
bat ſanguis de capite hinc ⁊ inde ⁊ po
ſuerunt arundinem in manu eius.a da⸗
bant ei alapas ⁊ dicebant coꝛam eo ge⸗
nu fiexo Aue rex iudeoꝛũ Math. xxvij.
vñ bernardꝰ Laput illõð eĩnũ młtiplici
ſpinaꝝ dẽſitate vſq; ad cerebꝛum con⸗
ixum eſt. Et idem Aultum tuum bone
