denigrat ↄſcientiã.obfuſcat intelligen
tiã.eleuat in ꝓſperitate.cito diſparet ĩ
aduerſitate. Pꝛopt᷑ hꝰ ðꝛ ð ſuꝑbo.Eſa.

da eoꝝ ſtulticia qͥ de die in diẽ ſeviuitu ix.Cõuoluet᷑ in ſuꝑbia fumi.ps.Lãge

ros putãt:inſipiẽtibuſq; dilationibus

montes ⁊ ſumigabunt. Sic fumigauit

totã vitã abſq; meritis terminãt. Qui/amã qñ voluit nocere mardocheo⁊ po
bus Marcial coquꝰdicit. Eras dicis te

victuruʒ:dic mihi qñ iſtud cras venit.
Et ſubdu.q;lõge cras iſtud ẽ aut vñ pe

tendu.nuqd apud parthos armenoſq;
latet. Eras iſtud qti pᷣcij dic mihi poſ⸗
ſit emi. Et ↄcdludit.lõ eſt certe mihi ſa
piẽtis dicere viuã.hec tñ inſipiẽtia ho
minũ eſt ꝙ ĩ ſpe trãſeũt dies ſuos⁊ vſ⸗

pulo iudeoꝛũ ꝓ iniqᷣtate duoꝝ eunucho

rũ.Heſter.xiij. Suꝑbia em̃ eſt ſignum

quo diabolꝰ? ſuos agnoſcit.nã cõſtatꝙ

nõ eſt cõuentio xpᷣi ad belial.cuiꝰ rõ ẽ·.
qꝛ ſibi ĩ volitis aduerſant᷑: cũ xpᷣo ſolũ
placẽt bona:⁊ diabolo ꝑ ↄriũ tin mala
Nam ⁊ dũoꝝ ſibi aduerſoꝝ diuerſi ſũt
ſubditi.ſicut pʒ ꝑ exẽplũ in pᷣncipibus

q; ad ſenectã abſq; bonis moꝛibꝰꝑueni/ mũdi:qͥ ſignis ſibi diuerſis iter ſe ſunt

unt.Mec igit᷑ pnia qᷓruloſa unpedit.Li
bẽti igit᷑ aĩo atq; hylari pniaʒ de pctis

cõſignati:qꝛ differũt arma:vexilla ⁊ ve

ſtimẽta diuerſa. Nã ⁊ hũilitas ẽ certũ

ata tvia ααναα
A tre

pmnzin

=ð
”

age ⁊ gram dei in pnᷣti inuenies ⁊ glo⸗
riam in futuro. Quã nobis cõcedat.⁊c̃

¶¶ Feria quinta pᷣme dñice.ſermo.x.
Mima que pecca⸗
uerit ip̃a moꝛiet᷑. Eʒe.xviij.c.
Quẽadmodñ impatoꝛ ꝑ edi⸗

ctũ papq ꝑ decretũ ↄpeſcit traſgreſſo

ſignũ militũ xpᷣi.ergo ſuꝑbia illi oppo
ſita ẽ certũ ſignũ militũ diaboli. Andę
Greg.Sic̃ ſuꝑbia euidẽtiſſimũ ſignũ ẽ
repꝛobonꝝ:ſic hũilitas electoꝝ.Eũ ergo
ꝑ ſignũ vnuſquiſq; cognoſcat ſe ſub qꝰ
pꝛincipe militat vnuſquiſq; diligẽter
aduertat cui ſiguũ ſuꝑ ſe ſignatũ poꝛ⸗
tat:⁊ ſic cuius ſeruꝰ ſit intelligat. Ergo 8

i/AR

Feria quinta prime dñice

qui vidẽt ſe ſuꝑbos eẽ multũ debẽt do
lere ⁊ timere: cũ ex hoc ſub diabolo pᷣn
cipe videãt ſe certiſſime militare.Cuiꝰ
donatiuũ nõ ẽ argẽtũ ſiue aurũ:ſʒ et᷑nũ

ſuppliciũ·Sic ꝑ cõtrariũ donatiuũ hu
miliũ nõ eſt aliqð tꝑale pᷣmiũ:ſʒ regnũ

eternũ. Sic̃ etia lr̃e diuerſoꝛũ pᷣncipuʒ

vel pᷣſulũ noſcũtur ꝓpꝛijs eoꝛũ ſigillis
ſic ⁊ hũilitate filij dei noſcũt᷑:ſuperbia

ait filij diaboli. Ande dñs de ſuis dice
bat Joh.x. Ego cognoſco oues meas:⁊

cognoſcũt me mee. lotãter dicit oues:
qꝛ hũiles ſũt.mites.paciſici.⁊ modeſti
Per oppoſitũ ẽ de ſuꝑbis:ymo ſuos ꝓ

ximos coãguſtãt:qꝛ ſuꝑbia inflat⁊ ĩflã
do dilatat:⁊ dilatãdo facit vt maioꝛẽ ſi
bi occupet locũ. Exẽplũ.quia ſicut duo
coꝛꝑa iuxta ſe poſita ſeq; tãgẽtia ſivnũ

inſflet᷑:neceſſario alterũ cõſtringit. Sic

dDuo hoĩes ſuꝑbia tumidi ſe ↄſtringũt.
ſicut fuit Julius ceſar.⁊ põpeiꝰ.ſiẽ Oc
tauian? auguſtꝰ.⁊ Antoniꝰ.et młti alij
nõ pauci nõ potuerũt ſimul: nõ dico in
vno caſtro vel in vna aliqua cĩtate ſiue
regno.ſʒ nec manere in romano imꝑio
tatis ſpacijs dilatato terra mariq;.duʒ
em̃ vnꝰvult fines ꝓpꝛios augmentare:
non poteſt iuxta ſe conſoꝛtem pati.Ad
hoc nãaq; valet exemplũ valde notãdũ
Alexãdri vʒ⁊ Darij.Ilã Alexander ha
bens apoſtema ſuꝑbie volebat ſe dila⸗
tare ⁊ aliena inuadere.Dariꝰaũt eodeʒ
Apoſtemate turgidus vocabat Alexan
drũ latrũculũ ⁊ vilem.Cũq; Dariꝰvalla
tus tricentũ milibꝰmilitũ Alexãdro oc
curriſſet ad bellũ:ſuꝑateſt ab Alexan
dro.⁊ ꝗ ſuis militibꝰvulneratꝰẽ ad moꝛ
tẽ volẽtebꝰ Alexandro ↄplacere. Et ſie
vulneratus inuẽtus eſt in cãpo ab Ale
xandro. Quẽ dũ alexãder vidit mox de
equo deſcẽdit ⁊ ſe in terrã pꝛoiecit:⁊ ꝓ
pꝛijs pãnis confractis alligauit eiꝰvul
nera: dixit ad eum. Confoꝛtare mi do
mine darij ⁊ accipe tuũ regnũ quia ni⸗
hil tibi volo auferre ſed volo eſſe ſicut
filius tuus.Ad quem reſpõdit darius
dicens. Nide fili mi alexãder ne de euẽ
tu tibi foꝛtune ſuperbias:ſed cogita de
meipo qͥd fui heri ⁊ qᷣd ſuʒ hodie:quia

heri eram quaſi oĩm dũs:ſed hodie ad
nihilũ ſum redactus. Et certum tibi ſit
quia ſicut actũ eſt mecũ poteſt ⁊ ſimili
ter agi tecum. Quare in nullo caſu ẽ ſu

perbiendũ:ſed in oĩbus hũiliter ſentiẽ
dum Iã ⁊ alexãder magnꝰqui terre ma

riq; videbatur imperare. et in cõſpectu

cuiꝰ vt dicit᷑ terra ſiluit:veneno ſibi da⸗

to a puero occubuit.⁊ iõ nõ ĩmerito ðꝛ
ꝙ ſuꝑbia eſt indebita mentis eleuatio
que hoĩeʒ infatuat.amicitiã ſeꝑat.iur
gia generat.flectere nõ permittit.nul⸗

ũq; vitiũ magis ꝓpꝛie demonibꝰhoĩeʒ
equat.Suꝑbi nẽpe minoꝛes deſpiciũt

maioꝛibꝰinuidẽt.ab equalibꝰdiſcẽtiũt.
Supbia de die in diẽ creſcit:quia qͥ ſu⸗
perioꝛes ſunt nobilioꝛes volũt nũcupa
ri.Hi etem alios ruſticos appellant:et
tamen eo pacto quo ceteris iniuriãtur
ſe ignobiles foꝛe oſtendũt. Nobilis em̃
non eſt qui facit ea opera qᷓ nobilia nõ
ſunt.Si em̃ adeſt foꝛtuna pꝛoſpera cur

ſuperbiũt ſciẽtes ꝙ ſolida non eſt. Su

ꝓbia em bonis moꝛibꝰnõ ſinit obedire.

Quot em ſunt qͥ tumoꝛe ſuꝑbie ſeducti

parentes fugiũt pauꝑes a qbus pꝛimi⸗
tus bona ſuſceperunt. Alij quoq; ſuos

magiſtros reuereri verentur: a quibus

eoꝛũ doctrine exoꝛdiũ fuit acceptuʒ. O
ſuꝑbia fera peſſima qui facis vt homo

ſit imemoꝛ beneficij qð accepit ⁊ ingra
tum eũ reddis cui maxime cõgruit re⸗
cognoſcere beneficia ſuſcepta. Atinaʒ
ſuperbi mente cõſpicerent documeutũ
cuiuſdã ſapiẽtis qui dicit. Poſt hoĩem
vermis:poſtvermem fit cinis.heu heu
ſic cecidit in cinerẽ gloꝛia noſtra ſuum
ſi tibi gr̃a.ſi ſapiẽtia.foꝛmaq; detur. de
ſtruit oĩa ſola ſuꝑbia ſi comitetunH
Com qò& extinguit lumẽ rõnis in aia
eſt iniquitas luxurie.Ecci.xix. Qui ſe
iungit foꝛnicarijs neqᷓ erit. putredo et
vermes hereditabũt illũa extolletur in
exemplũ maius.⁊ tolletur de nihilo.i.
de coꝛꝑe aĩa eius.Exemplũ. ſic ut enim
peluis ignita excecatviſum:ſic luxuria
carnis eneruat effectũ.infatuat affectũ
excecat itellectũ Sap·ij. Excecauit eos

malicia eoꝛũ. Sic excecatus ẽ Amonvt

—

ſdnan

i ſene
Hocait
baturatn
habem
mnoybi
fübunda
quensin
flusini
cubinasit
taiciſe
cüfctiji
Gititmam
hoccit
hesfeges⸗
ſponſagan
banturtaet
cus eptni
Ws
modia
comned
it poten
uocaint
erint fo
re:grove
malare
pent i⸗
ploanir⸗
ulhuiu ne
illt ſisd
uſcez ieſ
ſitnolEtqn
lpollvat pe
ſeftme
Gitirplurn
ſotfaſcet 4
ſor n. Gi
ſeeri⸗ di⸗
leſtgho cof
iſtancil
nafetoti ſen
utgrambu
ſoeſgeſteneg
ſigneinſign
nllon
auifmiti

Kinmuſis

Abodead
munthiſt
Neſtaſinli
ulocanniſt
lierſani
guitenem
emdiſhecn
nenoſdide⸗
nöͤimend
ntiscleuni⸗
tiäſepatir
rmitut. nu⸗
nomh hoie
es deſhiciin
ſüraniqſr
wolüt nücp⸗
4ppellonne
ns minntin
Kobligen
änodn⸗
oſhen
Aanonek
ſofinuchennt
eſupbieſllun
aqbusg
Nin quoqzni⸗
tur: aquube
taceetl

ſls thonn

necogtit tc
a Euncg
ndornlun
cu dothoien
kansherſ
rianoſnn fun
—R
ſi comuen

m
Ecut/

„

Sermo

vi oppꝛimeret ſoꝛoꝛẽ ſuã.ij. Regum. iij

Itẽ ſenes vt peterẽt ſuſãnã. Dan.xuj.

Hoc aũt vniu muliũ deo diſplicet.Pꝛo

batur auctoꝛitate ⁊ rõne.Auctoꝛitatem
habem de dauid adulterate. ij. Re. xvj
vbi poſt pcim̃ legitur ſic.Diſplicuit do
mino vbũ hoc qð fecerat dauid. nan
iũ hui culpa deo diſplicuerit:pena ſe⸗
quens inflicta ꝓbat Ilã ob hãc cauſam
nlius inſurrexit cõtra patrẽ.eiuſq; con
cubinas inuaſit ⁊ ipᷣm aregno fugauit

Et cũ cõſtet deũ nihil facere niſi iuſtuʒ in hoc non ſolũ videtur habere ſuam li
cõſtat qtũ ſibi di plicuit culpa:qua pu

niuit in amico tã celeri pena.M¶Itẽ
hoc oñdit᷑ rõe ⁊ exẽplo. Cõſtat em om
nes reges ⁊ pᷣncepes mũdi valde ſuas
ſponſas amare atq; filias:qð ⁊ bꝛuta/p
bamur facere: quare ſibi magnuʒ dede
cus reputãt ⁊ grauiter vindicant ſi ali⸗
quis eas inuadat.Exẽ plũ de Chꝛiſoſto
mo qͥ falſo accuſatꝰde nilia archadis ab
co in exiliũ miſſus eſt.ſed illa nõ potu⸗
it parere niſi poſtq; pater ipᷣm epᷣm re⸗

uocauit.At eẽs aĩe iuſtoꝝ ſunt ſponſe iemu ſed poſtea cruciatur:ſic luxurioſi

xpᷣi ⁊ filie:quare multũ diſplicet ei ſi ſu
erint foꝛnicate.⁊ cũ tales poſſit vidica⸗

re:graues ei infert penas.Exẽplũ ð pꝛi

ma etate que ex hac cauſa tota dilunio
perijt. Iẽ ſᷣm apłm nir̃a coꝛꝑa ſũt tem⸗
pla dei:ſũt etiã mẽbꝛa coꝛꝑis xpᷣi.j.Co⸗

rinth.iij.leſcitis em̃ ꝙ tẽplũ dei eſtis

vos:⁊ ſpũs dei habitat invobis.Et.vj.
eiuſdeʒ. Ileſcitis qm coꝛꝑa vr̃a mẽbꝛa
ſũt xpᷣi.Et quis hõ nõ doleat ſi domus
ei polluat᷑ vel eius mẽbꝛa fedẽtur.Er⸗
go deo fit magna iniuria dũ eius tẽpla
daãtur ꝑ luxuria. git᷑ cõtra tales me
rito iraſcet᷑ ⁊ in eos acerbit᷑ vlciſcetur.

mittit carni: ⁊ eã ancillari ꝑmittit ⁊¶ cõ

pellit: quare oꝛdinẽ diuinũ ⁊ nature ꝑ⸗

uertit idcirco maxime deũ offẽdit.Nuũ⸗

quid nõ rex terrenus ꝓ malo haberet:
⁊ iu ſte poſſet habere ni quis lutũ ⁊ ſter
coꝛa ſuis ↄuiuijs anteferret.Ergo q;ta
imuria fit ſũmo regi pᷣfer re fetoꝛes car⸗
nalis luti delitijs paradiſi. Sed hoc fa
cit luxurioſus dum magis appetit ꝓpt
ſuam libidinẽ ancillam tignoſam et ſe
tidam q́; pꝛopuã vxoꝛẽ pulcerrimã. Et

bidinẽ:ſed magis deo cõtumeliã infer
re. Nideamus igit᷑ turpitud inẽ in natu
ralibus.Ilũquid dũ aqua effunditur fa
cit lutũ.vtiq;.ſic⁊ viam reddit lutoſam
ſic luxuria inquinat operantẽ.Ecci.xix
Qui ſe iũgit toꝛnicarijs neqᷓ eſt.⁊c. vt
iam tactũ eſt. Itẽ adamas ſcindit᷑ ſan⸗
guine hyvrcino:ſic coꝛ ferreũ frangit lu⸗
xuriã. Nulla em ẽ animi foꝛtitudo que
non ſoluatur influente carnis libidine.
Itẽ ſcabioſus dũ ſe ſcalpit nullũ malũ

dum plus luxuriãtur plus luxuriari vo
lunt ſed tandẽ valde diſplicet. Ad hoc
igitur vitiumvitandum communicatio
ſeu frequentatio viroꝛum cum mulieri
bus aut mulierũ cum viris:pꝛeterqᷓᷓ in
matrimonio ſollicite vitet᷑:quia ſi ouo
lapides adin nicẽ collidẽtur inde ignis
exu:ſic ex cohabitatione viri cum mu⸗

liere ignis luxurie accenditur.&ñ MHie

ronymꝰ?. Flãmigero igne percutit mu⸗
lier conſciẽtiaʒ:ita ꝙ ſi inuitus ei ſit ⁊
ſi non comburat᷑ tamen denigrat᷑.Dita
igitun hoc vitiuʒ:quia ſᷣm Hiero. Mo
mentaneũ eſt ꝗð delectat:ſed eternum

V „ Jrmmn V

1. Koꝝ.iij.Si quis violauerit tẽplũ dei:

tũ eſt ꝙ hõ cõſtat ex aia ⁊ coꝛꝑe.et ca⸗ auaricie.Ecci.j.

qð cruciat. EKMertiuʒ qð extinguit
tem alia rõ.Eer lumen rationis in anima eſt cupiditas
Nihil iniquius ꝙ; ama
vic em habet am ma ſuã ve

diſpdet ulũ due

ro eſt vt ancilla viliſtima ⁊ ex tena foꝛ re pecunia.

mata. fetoꝛũ ſentina ⁊ citiſſune montu naiem.Exe mplũ. Sicut em arena exce
ra: ⁊ a vet nmibus manducãda.Econtra cat oculos ninerantiũ: ſic mudana ſub⸗
vero aĩia eſt creatura dignuſima diuia ſtãtia oculos mẽtin.ſic fiut excecatꝰil⸗

imagine inſignita.deoq; ſfimilima.car⸗ le q dicebat aie ſue.Aia mea mula bo
nis dna.nullo ꝑe moꝛuura: quaretm na hẽes i aqnos plurimos.⁊c. Luce.xiuij.
natura ſimul ⁊ gr am oib eſt pfereda. Sic ⁊ multi modernis tꝑibꝰ excecatur
At luxurioſus in oꝑe carnis aiam ſub⸗ qꝛ ñ ↄſiderãt ꝙ auaricia ẽ imoderatus
e ij

ℳ 5 — 9
Feria quinta prime dñ̃ice
amoꝛ habẽdi tpalia. Hec em̃ deteſtãda re quibus tanta mala littere cõſecrate
eſt. qꝛ dr Eccj·x. Auaro nihil ſceleſtiꝰ. pꝛenunciant et diuino opꝑe ditate et co⸗
ergo cũ ſola auaricia ſit talis ipſa exi⸗ dibus ꝓphetarũ inſpirate. Quod cõſi
ſtit marimũ pctm̃.hoc idẽ pʒ c ſãpiẽſ derans dauid dicebat.Dñe qͥs habita⸗
dicit ꝙ nihil eſt iniqͥus q́ amare pecu⸗ bit in tabernaculo tuo ⁊c.· et ſi equit. q ĩ
niã. Et ratio ẽ qꝛ bonũ qð ẽ inappꝛecia gredit᷑ ſine macula ⁊cc.et pecunis ſuazʒ

—

bile et ſũmũ bonũ vendere quocũq; pᷣ⸗ non dedit ad vſuram ·

cio grauiſſimũ pctm̃ eſt.Exẽplñ de iu⸗ = ad ſecundũ pꝛĩciĩpale in qͥ

da quivendidit dũm At auarus ꝓynoꝰ oſtendit᷑ crimẽ offenſionis qð in
denario in vna die totiens vendit dñũm curfrit᷑ ex ꝑuerſa cogitatione ſt nota⸗
dũ non timet periuriũ aut mendaciuʒ dũ ꝙ tria ſũt q debent nos retrahere a
vt aliqñ tm̃ vnũ lucretur denariũ ·⁊ tñ peccato. M⸗.
lucrũ qð q̃rit nõ aſſequit᷑. Itẽ de auaro Pꝛimũ ẽ impꝛudẽtia ad excuſandũ
in eccłiaſtico dr. hic ſaʒ ſuã habet ve culpã. Jo.xv. Si nõ veniſſẽ ⁊ locut eis
nalẽ.attñ plus valet vng aĩa q́; hec oĩs nõ fuiſſẽ pctm̃ nõ haberẽt. nũc autẽ ex
machina mũdialis. qꝛ finis nobilioꝛ ẽ cuſationẽ nõ hñt de pctõ ſuo.Exẽpluʒ
hijs ꝗᷓ ſũt ad finẽ.Añ ĩ math.dĩ. Quã ſicut em̃ qͥ audito regis imꝑio ſtati reꝰ
dabit hõ cõmutationẽ pꝛo aĩa ſua.⁊ tũ inuenit᷑ qͥᷣ facit in cõtrariũ nec haberet
dat eã ꝓ obolo:vmo ſepe ꝓ nihilo duʒ excuſandi occaſionẽ:ſic qͥ audit diuina
caret lucro intento. INã auaricia eſt i⸗ eloqͥa ex qᷣbꝰ dʒ regulare vitã ſuã · ⁊ tñ
la ſtatera doloſa.de qua Pꝛouer.xij.di facit cõtraria:nõ habebit excuſation
abomĩatio ẽ apud deũ. Et notanter coꝛã deo.et ratioẽ qꝛ xbũ dei cõſirmat
or abomĩatio qꝛ ſola abomĩabilia qua in bona oꝑatõc.pᷣs. Panis coꝛ hoĩs cõ

—

lia ſũt tꝑalia bona q̃ reputant᷑ o firmet. freqᷓnter aduenit ꝙ aliqͥs qᷣ diu

ſtercoꝛa ponunt᷑ in iſta ſtarera ¶ ¶ Et ducit bonã vitã ĩpulſus aliq̃ᷓ tẽptatioõe
ideo ꝓpt iſta auarꝰ maledicit᷑ ĩ ſriptu mũdi: diaboli vel carnisvult bonã viꝭ

ra.ſic em̃ legit᷑ Fſa.v. Ale qͥ cõiungitis ſuã deſererea ſe pctõ exponere:ſʒ qñ ĩ
domũ ad domũ et agrũ agro copulatis uenit aliquẽ qͥ dat ſibi vba dei in refe⸗
Et xxx.eiuſdẽ. Ae qͥ pꝛedarꝭ nõne ⁊ ipᷣe ctionẽ ad modũ homis fatigati⁊ ex de
pꝛedaberis. Et abacuhc.ij-ca. Ae qͥ con guſtatione illiꝰ paĩs recreat᷑ vigoꝛat᷑ ⁊
gregat nõ ſua.hꝰ dicit qꝛ tꝑalia nõ ſũt ſpũalit᷑ foꝛtificat᷑.⁊ coꝛ eiꝰ ſupatũ a tẽ⸗
nr̃a ſed nobis ad vſuz accomodata. Et ptatione ĩ bona vita ĩ bono ꝓpoſito ⁊ ĩ „y
amos.vj.Ae qͥ opulenti eſtis in ſyon ⁊ dei ſeruitio ↄfirmat᷑.Exẽplũ habemus 6
doꝛmitis in lectis eburneis. Et Luc.v. de quodã nouicio qͥ fuit in abbacia cla

ait dñs. NHevobis diuitibꝰ. Et iacobi.v. reualł tꝑe btĩ bernardi abbatꝭ qͥ totꝭ vi
Agite nüc diuites penitentiã ⁊ ploꝛate ribꝰ ſuis laboꝛauit ſernire monachis ĩ
vlulate in miſerijsveſtris qᷓ aduenient oĩbꝰ a tñ nõ poterat amoꝛẽ eoꝛũ acqͥre⸗
vobis.diuitie veſtre putrefacte ſũt.ve re nec aliqͥd facere qð poſſet alicui pla
ſtimenta a tineis comeſta ſũt.auruʒ et cere:ꝓpr᷑ qð ĩ fine ani venit ad beatuʒ
argentuveſtrũ eruginaiut.⁊ erit erugo bernardũ dicẽs ſevelle recedere qʒ ſibi
vobis in teſtimoniũ ct mãducabit car⸗ videbat᷑ ꝙ amitteret tpᷣs ſnũ ⁊ laboꝛeʒ
nes veſtras ſicut igme.Et ad cõfirma⸗ qꝛ ſeruitiũ ſuũ nõ erat alicui acceptuʒ·
tionẽ oĩʒ pdictoꝝ tibi dr in apoẽ. Aeve Cui dicit btũs bernardc. Nõ recedas n
ve habitantibꝰ in terra. hitantes in ter li:qꝛ vere credo ꝙ tu pl meruiſti ĩ hoc
ra vt talpe ſunt auari qͥ terrã oĩ tꝑe fo⸗ ãqno ꝙꝙ ego toto tꝑe vite mee qͥ fui i reli
oiunt.qbus erna toꝛmenta ꝑata ſũt.Et gione.qꝛ tu ſeruiuiſti deo de tuo ꝓpo
Aug.:Ar illis qui viuũt vt augeant res officio: ego aũt ſibi fuiui de ſuo. mihi
perituras vt dant ernas. Mirũ g' val aũt qſi ĩfirmo nõ dedit hãc grazatq; tẽ

. —

de eſt qũo auari poſſunmt ſecure doꝛmi⸗ ptatoʒ ſʒ dedit ndã delectatõnẽ ⁊ cõ

ſa

uln

glaccti
feligio
robuſt
tarione
greh
ſideti
ishee
quocke
idel
Iun
ſlstgi
Mima
Gan
rcke
Dnmnh
dici⸗
ocuſe

Pitutn
ſ
Kern
n

ſ

Rr ximm

rane
lisvo
Ni
dece m

Nunmni
ſeyſite
Wwo
ſone
Men
ſen
ai
nin
dtur⸗
lergo
Cortt
it
loni⸗
ſano⸗
Cpil
Ahns
chlnſi
Nclae⸗

Sermo

. — . . . “
giirr placẽtiã ⁊ dulcedinẽ vt ſic inſirm?honꝰ lit. Itẽ apłs Jacobhac inſtirutionem
Qudd i religionis poꝛtarẽ faciliꝰ.tibi aũt tanq; publicauit: cũ ait.Cõfitemiĩ altutũ pec
Shebin⸗ robuſtoa virilis animi dedit deꝰhãc tẽ cata vra vt ſaluemĩ. Altimo ecclia hoc
tſauk i⸗ tationemvt te pꝛobaret.⁊ tibi ſubtraxit ſub pᷣcepto diſtricto poſuit i illa decre⸗
emniſt graʒ hoĩm ad tpᷣs:qꝛ volebat ꝙ ei qua⸗ tali ex de pe.⁊ re.c.Ois vtriuſq; ſexus.
ſi de tuo ſeruires.Et quãdo iſte nouici Si igit᷑ dina ſapientia qᷓ nihil põt face-
R us hec audiuit cõfirmat verbis ſctĩ qſi re fruſtra hvoluit vũ in illaveteri lege
ſonsͤdn quodã pane celeſti in abbatia remãſu: hoc ſigurari voluit vũ lepꝛoſos ad ſac⸗
Zni ꝛi dei vᷣuitio vitã finiuit.Sic g pʒ qua dotes miſit.ſi vñs ꝑ ſe inſinuauit. ſiſã
elu et lIiter vbũ dei ↄfoꝛtat in tribulatiõe. Bo ctus apłs publicauit.ſi dei eccłia ſãcto
mis igit᷑ pᷣſtat vt in ſua bonitate mane ſpũ gubernata ⁊ edocta ⁊ recta ſub pᷣce
aſi ant: malis aũt vt coꝛrigatur.qð ſi rẽnu pto hoc poſuit.nõ dubiũ ꝙ inſpirante
la wel unta in pctĩs ꝑſiſtũt.fint impotẽtes ad deo hoc facere debeat qͥ mebꝛũ eccleſie
nldan es 2 ſe excuſandũll ¶ Scᷣm qð debet nos exiſtit:vʒ pctõꝛ pauꝑculꝰ Tertiũ 2
gucru⸗ retrahere a pctõ ẽ inſufficiẽtia ad emẽ⸗ qð debet nos retrahere a pctõ ẽ unpo⸗
ſuo Exi 4 dãdũ offenſã. Job.vij. Quid faciã tibi tẽtia ad euadẽdũ penã.Sap̃ · v. Si pec
Pioſtaie o cuſtos hoĩʒ.q.d.nõ poſſũ tibi ſatiſſa cauerimꝰtui ſum ſciẽtes magnitudieʒ
nechabent cere. Exẽplũ.ſic em qͥ occideret vnige⸗ tuã. Exẽplũ.ſic em̃ qͥ offẽdiſſet regẽ nõ Gα—
ult atnin nitum nũc ſibi ſatiſfacere poſſet poſſet tute viuere ĩ toto ſuo regno: ſic qͥ
tiſaia etiã ſi ſibi daret totã ſuã ſubſtãtiã. pꝛo/ ꝑ pctm offẽdit regẽ regũ ⁊ dñʒ dñoꝛuʒ nõ
rCaſgrinn geniẽ. cognationẽ: necnõ ⁊ ꝓpuã perſo/ pot eẽ ſecurꝰde ſupplicio.et ſi nõ ĩ hoc
ecnt nꝗ. Sic ꝗ offẽdit deũ ꝑ culpa de ſe non ſeculo: ꝓculdubio in futuro. Et ſic ho⸗
nsen hoß⸗ſ⸗ pst ſatiſſacere plene in vita etiã ſi poſ- mo nõ poteſt euadere dinũ iudiciuũ. Sy3
1g,alisen ſibile eẽt ꝙ milleſies intficeret᷑ niſi ma multi vẽto ſuꝑbie inſlati:venenoq; obæ⸗
Aiq td xime ↄfeſſius dĩnã mĩaʒ imploꝛaret.Et ſtiuatõis a pctis nõ coꝛrigũtur:q; ꝓcuu
ultboniſn ratio ẽ qͥa offẽ ſus eſt ĩmẽſus⁊ ineffabi/ rãte diabolo aliqͥ nõ credut iudiciũ fu⸗
wnere:ſni lis:offendẽs aũt miſer ac miſerabilis. turũ eẽ:ivðᷣo ſe audact᷑ exponũt oibꝰmal
dei inttet Sic ñ potuit ſatiſfacere vᷣuꝰille qͥ dẽbat qſi ñ ſint ꝓ eis iudicãdi.Et ſũt illi de q̃⸗
rigarin decẽ milia talẽta:nec hẽbat vnde redde bus ðꝛ Sap̃.ij. Nẽite frnamur bonis G
tak nigok rer. Luc.xviij.Quid igit᷑ fiẽdũ:opoꝛtet in terra ſũt.⁊c.Et poſt enumeratꝭ pluri
ſipan ali⸗ dininã miaʒ inuocare ⁊ oĩa pcts ppoſ⸗ bus malis ſi ubiũgit᷑ cã tãtoꝝ maloꝝ: ců
voppoſtoti ſe ↄfiteri. Et ſic cũ ipᷣe ſit piusa miſeri⸗ ðꝛ. Hec cogitauerũt ⁊ errauerũt neſcie
Aopente, coꝛs nr̃i miſerebit᷑. Juxta dictũ ſuũ.ſlo rũt em ſacramẽta dei.i.ſecreta dei · que
newn lo moꝛtẽ pctoꝛis:ſʒ vt ↄuertat᷑.Et q̃d ẽ ſũt dei iudicia.q̃ ᷣm aplʒ ſunt incõph=ẽ
Aba u, ↄuerti ad dñm niſi oẽm malam vita de ſibilia.nec ſperauerũt mercedẽ iuſticie
irenonnens⸗ ſerere ꝑ confeſſionẽ: ⁊ verã ⁊ bonã ſan⸗ ꝓ qua in iudicio ſit retributio.Nõ ſolũ
uignii ctiq; inchoare. ꝙ aut ad hndũ diuinaʒ em ſcripture inumerabiles ſed etiaͤrö
oirdruſ mĩaʒ debeamus ↄfiteri docet ſacra ſcri maifeſta indubitter oñdit indiciũ fu⸗
enitn ann ptura du lepꝛoſos ſuppoſuit iudicio ſa turũ oĩ hoĩ credẽti ĩ deũ eẽ. Cõſtat em
alear ſtl cerdotis: ſicut ꝑ totũ Leuiticũ copioſe ꝙ iudex ille eẽt ĩpiꝰ qͥ coꝛ ſe qrelatibꝰ
gſti tlhr, docet᷑. Et qͥd ꝑ lepꝛoſos niſi pctõtes de multjf.⁊ de multis grauit ↄqrereni⁊ꝭ nũua
nizeſtn . ſignaͤtur: qꝛ ſiẽ lepꝛoſus ſeꝑatur a ↄſoꝛ ẽᷓy vellet facere iuſticia iudiciũ·Ergo
loͦnetuh tio mũdoꝛu: ſic ꝑ pctm̃ pctoꝛ ſeꝑat᷑ a cõ cũ de ſit iudex oim ⁊ multi coꝛ eo con
manikiihte ſoꝛtio ſpirituũ btõꝝ.Et ſiẽ lepꝛa totum querãt᷑ de liurijs ſibi factꝭ.vel erit itlu⸗
me jinini coꝛpinñicit: ſic pcim totã aĩaʒ coꝛrüpit ſtus.vel aliqũ faciet eis iudiciũ.ſe 4 c0O
elo 4 Ad hmõi aũt coꝛruptionẽ remouẽdam ſtat ꝙ nõ eſt iiuſtꝰ. qꝛ dicit.pᷣs.de u
e enl vʒz ↄfeſſio. Inſuꝑ ↄſitẽdũ dñs inſtituit ſtus iudex.ergo aliquãdo faciet iudici
. ßhti atq;ʒ inſinuauit: vu ſacerdotes inſtituit um. ſed nõ videm ꝙ faciat in ſtatu hu
unin 1. duũ claues ligãdi atq; ſoluẽdi illis cõtu iusvite ĩ multꝭ cauſñs.ergo eielali
e, 2 2 nſſuten wie M oſfenſnm

zy ſ impona ₰enαn: W

—1

—
R—

–—

Feria quinta p

ergo futurũ eſt iudiciũ.Añ dauid. Fa⸗
ciẽs mĩas dñs.ſ.mõ.⁊ iudiciũ oĩbꝰĩiu⸗

riã patiẽtibꝰ.⁊ ſi nõ ſꝑ tñ aliqñ.Exem⸗
plũ hẽmꝰ Luce.xviij.de vidua q̃ petijt
vindictã a iudice iniqᷣtatis de aduerſa
rio.qͥ licet di ſtulerit:tũ poſt multũ tᷣs

fecit.Sicↄſideratõe hui exẽpli dñs de

us aut nõ faciet vindictã electoꝝ ſuoꝝ

clãmatiũ ad ſe die ac nocte ⁊ patientiã
bẽbit ĩ illis:aut faciet.Dico vobis ꝙ ci
to faciet vindictã illoꝛ.Ad hoc aũt cre
dẽdũ ðꝛ Job.xix. Scitote eſſe iudiciuʒ
q̃ſi nõ ſitis increduli ſicut qͥ hoc nõ cre
dũt.ſed ita ſitis certi de hoc q̃ſi ſi ſcire⸗

ties iam ſactum eſſe. ð
Aaantũ ad tertiũ ĩ quo oñ̃dit᷑ gra
uamẽ ↄdẽnationis tibi ſubijcitur

ex dina oꝛdinatione: cui monet᷑ Eſt no
tandũ ꝙ pctõꝛes moꝛiũtur tripliciter.
Pꝛimo in animo per coꝛruptionem

conſcientie.

¶ Secũdo in ſeculo per confuſionem
infamee.

¶ ¶ͥ⁰Tertio in inferno per vltionem iu⸗

2

Pꝛimo moꝛiũtur pctõꝛes in aĩo per

coꝛruptionẽↄſcĩe.Eſa.v.c.Cõputreſcẽt
piſces ſine aqua ⁊ moꝛient᷑ ſiti. Piſces

pctõꝛes dicũtur. aqua diuina gra. ſitis

actio mala.Exẽplũ.ſic em̃ homo nõ po
teſt viuere ſine aſpiratione.nec radix ſi

ne humoꝛe.nec piſcis ſine aqua.nec coꝛ
pus fine aĩa.nec aĩa ſine dina gra: quãẽ

pꝛo pctĩs pꝛimoꝛũ parẽtũ amiſim?ꝰſʒ eã
per cõfeſſionẽ rehabere poſſumus.quã

cũ adepti fuerim? ingrati non ſimꝰ: ſed
deo gratiarũ actiones exſoluamꝰ.nõ ſo

ſpẽalit᷑ hoĩeʒ/ ꝓduxit ad eẽ:⁊ eũ pᷣpoſu
it oibus rebus a ſe factis.et quodãmõ
voluit eũ eſſe finẽ oĩm cũvltimo ſit cre⸗
atus vt quodãmõ ſciret pᷣcedentia ꝓpt᷑
eũ foꝛe facta. O hõ ↄſidera magnã ſpe
cialitatẽ in te:qꝛ cũ de oĩbꝰ alijs pᷣceden

tibꝰ?dixiſſet.fiat ⁊ factũ eſt. Ad hominẽ
vũ veniſſet nõ dixit fiat:ſʒ q̃ſi deliberãs
dixit. Faciamꝰhoĩem ad imagineʒ ⁊ ſi

militudinem no ſtrã: vt pꝛeſit.⁊c·Ergo

lũ de beneficio redẽptionis ſed creatio
nis.qꝛ ⁊ ſi deꝰ oĩa creauit tũ quodãmõ

rime dñice
vt dicit hugo. Loꝛp?hũanũ factũ ẽ ꝓpt᷑

——

aĩam rõnalẽ.⁊ ꝓpt᷑ ipᷣa coꝛꝑa generan⸗
da.nutrienda.⁊ ſuſtentãda.Et pꝛopter

hoc nõ debes eſſe ingratde tãto bene⸗
ſicio quis illud ꝓ ꝑte amiſeris ꝓ pctõ:
ſed diuina gra te reuocauit:Conſidera
ꝙ; hec dĩna gr a q̃ dic ᷑ deꝰ nõ fecit te la
pidẽvita carentẽ.nõ arboꝛẽ ſẽſũ nõ ha
bentẽ.non vermẽ.canẽ.vel ouẽ in rõne

deficientẽ: ſed fecit te hominẽ pᷣ ceteriſ

ratione ⁊ intelligẽtia pᷣfulgentẽ. Ohõ

vp̈tas redderes gras ſi auditu careres.

et viſu:et guſtu.vel tactu.ſi cuncta tibi
redderẽtur ab aliquo.⁊ ãpliſi rõe pꝛi⸗
uatꝰ tibi ab aliquo redderet᷑ intellectꝰ.
Si ergo a deo hes oĩa tenemꝰ:quare il
li fůmas ⁊ cõtinuas gras nõ reddemꝰ.
Ande aug.de ſpũ⁊ ala.O miſer ego qᷣ
tũ deberẽ diligere deũ meuz q̊ me fecit
cũ nõ eſſẽ nõ eram.⁊ de nihilo me fecit
nõ lapidẽ nõ arboꝛẽ non aliqð de aiali
bus bꝛutis:ſed voluit me eſſe hominẽ.

dedit mihi viuere ſentire ⁊ intelligere.

Et ſeqᷣtur ſtatim. Cũ hec ⁊ alia ↄſidero

diligẽter doloꝛe pariter ⁊ ruboꝛe cõfun
doꝛ. qð idðo dicit:qꝛ de beneficijs tantis

deo ingratũ ſe eſſe dicebat. Añ aug.im
pꝛoperãdo in ꝑſona xpᷣi ingratis de di
uina gra ait.Euʒ eẽs inimicꝰpatri meo
reconciliaui te ꝑ me.cũ eſſes lõge veni
querere te.Et cũ inter ſiluas ⁊ montes
errares q̃ſiui te.⁊ cũ rabido oꝛe feraru
laniareris: collegi te.laboꝛaui.ſudaui.
ploꝛaui.frigus habui.caput ſpinis ap⸗
poſui. manus ⁊ pedes clauis obieci. et
latus meũ lancea ꝑfoꝛari permiſi.⁊ tot
nunc dico iniurijs.ſed aſpitatibꝰlacera
tus ſanguinẽ meũ fudi.aĩam pꝛo te po
ſui vt iungerẽ te mihi:⁊ tu diuideris a
me. Et Berñ. i iſti ſic loqtur
ingrato dicẽs. Popule meꝰquid tibi fa
cere potui ⁊ nõ feci. Quid igit᷑ cauſe ẽ
ꝙ diabolo tibi aduerſanti magis libes

̈ mihi. lon enim ille creauit vos neq;

paſcit.ꝙ ſi iſta parua vobis videntur:
non ille ſed ego redemi vos. Quo pᷣcio
non auro aut argẽto: ſed pꝛopꝛio coꝛpꝑe
vos redemi.Ergo qͥ huiꝰ dine gr̃e ſunt

ingrati merito incurrãt grauamẽ eter

ſecon
Fatir
Unttur.
Ece
lemg
bonaf
ſchder
ſem .
mrp
ſant⸗
infam
nulti⸗
Phabe
nodük
Nalu
Cuſtod
conſot
fe. C

hater,

uſaciit
Agenen
N
Ntuͦtobene
ileigppei⸗
un Lonſden
Gnöfertel⸗
Niſeſindh
cloni inne
minecene
Ugenti. Oh
hdinn arms
lertu
ifiriege⸗

ͤne fn
loweſeen
Ucdeiͤ

cboi

reimteliger
er Annidnn
embotin
neficisiun
1.Aüalun

nic parn ni
ſes löge m
us monts
loore ferarnz
man ſMilli
win ſhinio⸗
iusnnt,
ripernii⸗
bin
diamponß⸗
mnannin

uiniauſi

gis bes
nunang
isnun
ane
ntdn
huii
nmuun ℳr

SerMimo

deronenattonle ui ſubijciũtur ꝑ in⸗
gratitudinẽ Se

ðo pctõꝛes moꝛi⸗
untur in ſeculo ꝑ cõfuſionem infamie.
Ecci.x. Muſce moꝛiẽtes ꝓdũt ſuauita⸗
tẽ vnguẽti.Muſce pctõꝛes: vnguẽtum
bona fama dicũtur.Exẽplũ.ſicẽ em̃ mu⸗
ſca deturpat rẽ comeſtilẽ.moleſtat om

nem hoĩeʒ.volat ꝑ aerẽ.ſic pctõꝛes de⸗

turpãt locũ ſuũ ꝑ luxuriã.iuſtum mole
ſtant ꝓ maliciã.volãt ꝑ totũ mundũ ꝑ
infamiã:pᷣcipue ꝑ infamiã luxurie que
multũ deteſtãda eſt:qꝛ ãgelis fetet.nõ
habeãt odoꝛatũ vt hoĩes: ſʒ quia ad
modũ hoĩʒ deteſtãtiũ fetoꝛes ſe habẽt
duũ a luxurioſis hoibus ſe aduertũt.dũ

cuſtodia ſuam inutilẽ eſſe cernũt.et dũ

conſpiciũt iniuriã inferri ſpũali natu⸗

re. Cõſtat em oiĩm aĩaliũ naturã eſſe li

bẽter ↄtẽplari illaque diligũt ⁊ oculos

auertere ab ülis qᷓ deteſtãt ⁊ odiũt. Ex

emplũ de oĩbus aialibus que ſepiſſime
vertũt oculos ad fetũ quẽ diligũt.Sed

ecõtra lepuſculꝰ oculos auertit a cane
quẽ odit.columba ab ancipitre.anſer a
falcone:gdei angelia ſcti ſe oſtẽdũt lu

xuriã deteſtari dũ a luxuriãtibꝰſe auer
tunt ⁊ q̃ſi eis luxuria feteat nares clau⸗
dunt. Ilon igit᷑ mirũ ſi tales moꝛiũt᷑ in
hoc mundo ꝑ infamiã ⁊ odio habẽt᷑.vt
patet de publicis cõcubinarijs ⁊ mere⸗
tricibꝰ inſenſatis ſine freno ꝑ mũdum
vniuerſũ diſcurrẽtibus ad hoc opꝰ ne⸗

phandiſſimũ exercendũ.in dei cotume

liam:ſuoꝛũ angeloꝛũ iniuriã.animarũ⸗

qꝙ; ſuarũ dãnationẽ cũ ſic ab angelis di
ſpliceantur

terum moꝛiũtur ta⸗
li moꝛte infamie oppꝛeſſoꝛes pauperuʒ
qui anteqᷓ in officio ponerẽtur ⁊ domi⸗
nationibus erant redolentes in populo
pꝛopter eoꝛum bonam famam.Eleuati
autem obliti ſunt dominũ ⁊ benefacto⸗
rum ſuoꝛuʒ beneficioꝛũq; dei. IJðo c hꝛi
ſtus cõqueritur de eis.Eſa.j.capᷣ.Quo

modo facta es meretrix ciuitas fidelis
plena iudicij.iuſticia habitat᷑ in te.nũc
homicide. pꝛincipes tuiunſideles ſocij
turũ.omnes diligunt munera.ſequũtur
retributionẽes.pupillo non iudicant. et
cauſa vidue non ingreditur ad eos.Et

Eſaie.xxxiij.Abi eſt litteratus.vbiver
ba legis ponderans. vbi doctoꝛ paruu⸗
loꝛum.ignis voꝛabit eos:⁊ erunt quaſi
de incendio cinis. O quis habitare po
terit vobiſcum cuʒ ardoꝛibus ſempiter
nis:quaſi dicat nullꝰ¶ SAertio om⸗
nes tales finaliter moꝛictur moꝛte eter
nalis ſupplicij iinſemo Ged multi ob
ſtinati ſuut qui dicunt infernũ nõ eſſe
atq; etiam credunt.Pꝛobatur eis oppo
ſitum dupliciter. Auctoꝛitate videlicet

et ratione. Pꝛimo Geneſis.xvj.dicebat

Jacob. Deducet canos meos cum dolo
re ad ĩferos.Et Moyſes de choꝛee Da⸗
than ⁊ Abiron:ait lumeri.xvj.Deſcẽ⸗
dent viuẽtes ad infernũ.Et Pſalmiſta
Doloꝛes inferni circundederũt me.Et

idem. Pericula inferni inuenerunt me
Et in ſimbolo.Deſcẽdit ad inferna. Et

ipſa veritas ait.Moꝛtu ſt diues: et
ſepultus eſt in inferno Scðdðo oſtendit᷑

ratione. Nam quẽlibet regẽ ratio oſtẽ⸗

dit habere aulg regia: ad reclinãdum
amicos ⁊ ſodales:ad ſecreta ſua eis cõ
municandum:et ille locus in domo re⸗
is debet eſſe pulcerrimus ⁊ honeſtiſ⸗
imus.Alius eſt locus magis infimus

et minus decens: vbi a ſeruis fiunt ne⸗

ceſſaria domus:vt coquina.piſcernaria
ſtabulum. ⁊c̃. Alius eſt infimus locus
abiectiſſimus:vt carcer.Pꝛimus locus
eſt commenſaliũ regis.Scðus ſeruito
rum et inuitatoꝛum. Tertius eſt reoꝛũ
Ergo cum rex regum deus ſit et maxi⸗
mus omnium et iuſtiſſimus habet iſta
tria edificia. Pꝛimũ eſt celuʒ:quod eſt
habitaculum amicoꝛum ſuoꝛum vbi re
crcantur ⁊ paſcuntur et cum eo conſo⸗

lantur. Secundũ eſt mundus ſtabuluʒ

immũdoꝛum:ſcilic et cumhoenttHurd lu
xurioſoꝛum.ſuperboꝛum auaroꝛum.⁊c̃
Tertium eſt infernns vbi rei et iudica
ti artantur.de hoc Eſaie.xxiiij.Cõgre
gabuntur ſicut in congregatione falcis
et claudẽtur in carcere ꝑpetuo.Et Ma
thei.v.Tradet te rex miniſtro vt ĩ car⸗
cerem mittaris in eternũ:ſupple cruci⸗
andus.A quo carcere pꝛeſeruet nos ie⸗

ſus marie filuis. Amen.

e iiij

3*

—

nſe

2O

ℳ

4
7

pSn

pemtentic ⸗

ſea tru fmit,

Tertio ſubleuat
coꝛonam gloꝛie ( X

Feria ſexta prime
Feria ſexta pꝛime dominice qua⸗
caꝛageſime. Sermoxj.

m erit. Eʒe.xvii .Quẽcadmo
dũ magnitudo ſripe dij exponit militẽ

in pꝛelio.⁊ multitudo lucri mercatoꝛes
maris ꝑiculo.ſic btitudo pᷣmij dʒ nos
ſubijcere laboꝛi trãſitoꝛis.i:pnie ĩ hoc
ſeculo.Et ſᷣm hoc tria ꝓponuntur.
CBin eſt iuſtic ie debitũ qð ẽ pnĩia
qð obligamur. ibi . iuſticia.
¶ Scðdðm eſt pnie meritũ qð eſt iuſti⸗
cia a qua noĩiamur .·ibi.iuſti.

¶ Tertiñ ẽ vtriuſq; pᷣmiũ qð ẽ gñale
8 inde pᷣſtolamur.ibi.ſuꝑ eum erit.
(Lire pꝛimũ ? notandũ ꝙ iuſticia tria
cit in homine.
ꝛimo ſollicitat peccatoꝛes ad pu⸗
gnam penitentie.
Secundo cõfirmat pugnatoꝛes ad
mam victoꝛie.

.

pa

umphatoꝛes ad
ea iuſtic ia
ſollicitat pctõꝛes ad pugnã pnie. Ro.
vj.Exhibete vos tanqꝙ ex moꝛtuisviuẽ

tes ⁊ mẽbꝛa vr̃a arma iuſticie deo.Exẽ?

plũ ſic̃ eĩ ſeneſcallꝰſollicitat militeſ ad
bellũ.et bachalariꝰ clericos ad ſtuden
ũ. ⁊ paterfamilias oꝑarios ad opus
ſuũ.ſic nos ſollicitat apłs ad opꝰ iuſti⸗
cie fructuoſũ:et iſtud opus pnia vocat
⁊ nõ ĩmerito qꝛ pniaẽ oĩʒ bonoꝝ inici⸗
atiua.qꝛ vt dicit Aug · niſi qͥs qte deve
teri vita peniteat nouã ĩchoare nõ põt
Ande Jo.baptiſta pᷣdicationẽ ſuã in⸗
choauit ad penitẽtiã. Math.j.Et dñs
illã docuit.ſicut habet᷑ Math.iiij. Pe
nitentiã agite. appꝛopinqbit eĩ regnũ
celoꝝ . Pꝛimũ em motiuũ pniĩe ẽ timoꝛ
et iſte talis vere nõ penitet.qꝛ nullꝰve
re penitet quẽ timoꝛ ſolũ mouet ad ꝑe
nitentiã. Licet gꝰ vt plurimũ pnĩa cõ⸗
cipiat᷑ timoꝛe tñ amoꝛe ↄſũmat᷑ vt deo
oſſit eẽ placita.itaq; vt fũdamẽtalis
eſt pnĩa.ſlã ⁊ apes ſuo exẽplo nos mo
uent ad penitẽtiã oñdẽdo ꝙ ſi volumꝰ

guſtare dulcia et᷑ne btitudinis neceſſa

rio opoꝛtet guſtare amara pnie. nam

dñice

apes volentes edificare ꝓ fũdamento

.. roei ſul opis qnad cul vermib
ra in ſPr ſin amarã ſupponũt eiſq; odioſã quã cru⸗
I ſticia in ſt ſuper ſtulã fauo ⁊ cera cõdiũt.ad latera int⸗
“ aũt ponũt mella dulcia.in qͥ patent᷑ dat᷑

intelligi ꝙ pnĩa in fundamẽto ſpũalis
edific ij ẽ carni amara.qꝛ ẽ ſpũaliũ ver

miñ necatiua: tandẽ ꝓductia ad mel-

la diuine dulcedis. Oliua etiã ẽ pnie ſi

gnificatiua eo qð radix ſit amara q̃ eſt
totius arboꝛis miciatiua· ex cuiꝰ radi⸗
ce arboꝛ amara ꝓcedit pĩguis ⁊ humo

roſa.oĩ tꝑe dotata viriditate folijſq; ve

ſtita. fructꝰ ſuauiſſimi poꝛtatiua. ꝗᷓ ofa

cibaria inſipida cõdiunt᷑ miro mõ hec

oĩa facit pnĩa q̃ etiã ĩ ſuis pᷣncipijs fit

amara.qꝛ ẽ ꝑ oꝑa aſꝑa coꝛꝑis afflictĩa
⁊ ꝑ doloꝛẽ interioꝛẽ coꝛdis incẽtiua.ea
tñ pnĩa ↄſciẽtia pĩgueſcit eo ꝙ ſit coꝛ⸗

dis in oculis ⁊ coꝛpis humoꝛoſa ĩ oꝛe⁊

toto coꝛꝑe factoꝝ ⁊ operũ viriditateve

ſtita. ⁊ in fine fructꝰ dulciſſimi poꝛtati

ua qua cetera bona accẽdunt᷑(¶¶ Se
cundo iuſticia ↄfirmat pugnatoꝛes ad

Juſticia ei ipᷣa

palmã victoꝛie. Vſa. lix. Juſticis
cõfirmabit eũ.indutꝰ ẽ iuſticiꝗ vt loꝛi⸗

ſicut em̃ ſcutũ defendit militem a telis

hoſtiũ.⁊ tectũ hoĩeʒ ab aquis grandi⸗

nũ.ſic pnĩa atq; ieiuniũ defendũt peni⸗
tentẽ a ſtimulis libidiuũ ⁊ maxime ab
ſtinentia:. qꝛ victꝰ modeſtꝰ cõſeruat ſa
nitatẽ coꝛpis atq; honeſtatẽ. ꝓſꝑitatẽ
q; mẽtis.qpꝛopt᷑ Seneca in li.de qttu⸗
oꝛ vᷣtutibus. Ede citra neceſſitatẽ bibe

citra ebꝛietatẽ victꝰtibi ſit ex facili.i·ex

modico.nec ad voluptatẽ ſʒ ad neceſſi
tatẽ accede ad cibũ.Palatũ tuũ fames
excitet nõ ſapoꝝ deſideria.Añ Boe.li.
ij · de cõſo. Paucis minimiſq; natura

ↄtẽta c.Cuiꝰ ſatietatẽ ſi ſuꝑfluisvrge⸗,

re velis.aut in iocũdũ.aut ĩ ociũ inuol⸗
uitẽ. Itaq; nil cõgruenti viro iuſto et
pꝛudenti ꝙ́;ᷓ ſobꝛietas.dicẽte Ouidio ĩ

eplis.Eſt virt? placidis abſtinuiſſe bo
nis. Sed quidãa bibuli atq; guloſi ſun,
gulã pꝛetextu vite excuſant dicentes
opoꝛtet viuere. qð verũ cõcedimꝰ eſſe

ſʒ voluptas caſtrimargie nõ eſtvia ad

2°9ft ſaſc Etore 64

ca ⁊ galeã ſalutis ĩ capite eiꝰ.Exẽpluz,ʒ

(ciſede⸗

geranst
adebilee
derantan
.quna
Genece i
ingutek
ondu vn
guigiein
genusm
multüne
terepul
ſteraui
Ylderedel
poſisecſ
citurqſe
bigerin
trcän
olcer
üoptin
ſmeſh
ſuhran
peccate
perbee
do veſ
ecete
tunita
nionib
do die
tuittix
fuceren
udabi
ſekap
un. En
Ngrqgi⸗
Horccht
lennude
ſtadenn
. Rpeto⸗
woiuc
(roni
Plcerun
Aepni
ſihtefß
etmeltnn

rcu'radi⸗
184 hume
ſoliſchpe
mnns. go
niromobet

.

oh
nncctiuae
og ſitco⸗
noſz ioret
miünuw
ſm e.
gunnl
uſticiackin
ſiciä nlo⸗
eErin
itematel
nis granlh
endut pent
marine 4
ſeruar
nſnn
aldecn⸗
eſnie
ex faol te
Gal aſt
i ü fond
i Nl.
niſt;un
pfuonhe/
lauwn/
i
–
centes

vitã ſed eſt diſſipatio nature. Ion con SGreg Spes in eternitate aĩm erigit. et
queraris ſi abſtinentia facit te fragilẽ idcirco nulla mala que exteriꝰ tolerat
et debilẽ coꝛꝑc.quia illa debilitas mo⸗ ſentit.Ande Criſoſtomꝰ. Si tẽpeſtas
derata tamẽ ſepiſſime eſt nutrix virtu⸗ nautis.ſi vulnera militꝭ.ſi frigoꝛa agri
tũ.quia vitijs alimenta tollit.iux᷑ dicti colis.pꝛopter pꝛemiũ tempoꝛale bꝛeuia

Senece in li.de moꝛibus. Abſtinentia ſunt atq; leuia.q;to magis debent eſſe

inquit eſt ſũma medicina:ſupple ad fu leuia ꝓpter pꝛemiũ eternuʒ.Añ vVſido
gandũ vitia ⁊ ad virtutes acquirendũ rus de ſũmo bono.Qui vite future pꝛe
quia ie iuniũ ſiue abſtinẽtia ẽ quoddã mia diligenter excogitat mala omia pᷣ
genus martirij per qð martiriũ homo ſentis vite eqᷓnimiter poꝛtat.qm ex illi
multũ meretur. Ilã graue martiriũ eſt us dulcedie huiꝰ amaritudinẽ temꝑat.
inter epulas eſurire.interveſtes algere Oi miſeri ſunt qui nihil volunt pati
inter diuitias pauꝑtatẽ ſuſtinere.laʒ pꝛo vita eterna:Criſoſtomꝰ. Si quoti⸗
videre delectabilia et nõ guſtare cum die oppoꝛteret nos toꝛmẽta ſuſtinere:
poſſis eſt ſatꝭ graue: nã ibi natura vin adhuc non eſſet dignũ oẽ qð triſte eſt
citur q̃ ſemꝑ appetit delectabilia. ver-⸗ modo vt tanti boni:tanteq; gloꝛie par⸗
bi gratia.durũ eſt in ſtraminibꝰiacere ticipes haberemur. Inſuper quis debe
tibi: cũ tamẽ poſſis habere tres lectos ret oĩa mundi gaudia.oẽs delitias coꝛ
