Dimittite ⁊ dimittet᷑ vobis.Aſuraria ẽ
plus recipit qꝙ; tribuat.Centuplũ accipi

etis. Sis ergo miſericoꝛs ⁊ cum facies

pꝛãdiũ cõuoca pauꝑes ⁊ cẽtuplũ accipi

es. Si vis bñ tuo ꝓximo mis eri cõſide

ra magnã dei miaʒ erga pctõꝛes ꝓpter
quã nullꝰ deſꝑare debet.j. Jo. ij. Si qͥs
peccauerit aduocatũ hẽ mꝰ apud prem
ieſũ xpᷣʒꝛ ipᷣe ẽ ꝓpiciatio ꝓ pctĩs nr̃is.
Hãc ↄfñidẽtiã nõ hñt hi qͥ nõ ↄfidũt ĩ di
uina bonitate ⁊ ĩ mia ei ꝙ ipᷣevelit eis
idulgere pctã ſua:ſʒ ðᷣſperat cũ cayn qͥ
dixit. Maioꝛ eſt iniqͥtas mea q;' vtvenia
merear.Et cuʒ iuda qͥ ſeipᷣm ſuſpendit
Lales qͥ volũt ſeqͥ cayn ⁊ iudã deſperã

do deberẽt aduertere ꝙ dũs dicit per ꝓ

7

phetã Eʒechieleʒ. In qcũq; hoꝛa pctoꝛ
mngemnerit. dSelenag ſt ꝙ null? de
bet deſpari de dei mia
eſt qͥ deſperat:ſicut qͥ ſperat ẽ btũs.pᷣs.
Btũs vir qͥ ſperat in dno:ſic econuerſo
⁊cScðdo qꝛ deſperatio ſũme deo diſpli
cet:qꝛ maximũ ẽ pctm̃.ñ Iſidoꝛus de
ſũmo bono.eſꝑatio maioꝛ eſt oĩ pctõ

A „ de⸗ t; ſpare wi

ꝛimo: qꝛ ĩfelix

XI

Ande Hiero.dicit ꝙ iudas plꝰoffendit
xpᷣm deſperãdo qᷓ; ipᷣʒ adede an
quia deſperãtes ſũt maledicti.Ecci.ij.
Ae diſſolutis coꝛdibꝰqꝛ nõ credunt deo
idðo nõ ꝓtegẽtur ab eo. Añ aug.ſnꝑ io.
Solũ deſperatõis crimẽ eſt qð mederi
nõ põt.Nolite ergo deſꝑare:ſed ad mi⸗
ſericoꝛdiã dei ꝙcitiꝰ ꝓperate:⁊ ipᷣeni⸗
ſerebit᷑ nri.llã ipᷣe dixit. Nolo moꝛtem
pctõꝛis.i.dãnationẽ:ſʒ vt ↄuertat᷑ et vi
kerilekenui bonũ qð debem tenere
eſt glie ⁊ iocũditatis.pᷣs.Replebimur
in bonis domꝰ?tue.Exẽplũ.Sic̃ em̃ non
dqetat᷑ viſus niſi in coloꝛe.nec guſtꝰ niſi
in ſapoꝛe:ſic intellectꝰhũanꝰ non q̃etat
niſi in guſtu ſũme bonitatis ⁊ in intui⸗
tu ſuꝑne Parltariat veile e⸗ hoc q̃ri⸗
tur pſᷣm btin thomã.pꝛĩa ſcðe.q·v.ar.iij
vtrũ alidqs in hacvita poſſit eẽ btũs.Et
videt᷑ ꝙ ſic ꝑ pᷣs. ti i via
⁊c̃.hoc aũt cõtingit in hac vita:ergo in
hac vita aliqͥs poteſt eſſe btũs.Cotrari
um habet᷑ illud qð ðꝛ Job.xiiij.Hõ na⸗
de muliere bꝛeui viuẽs tꝑe replet᷑ mul⸗
tis miſerijs.ſʒ btĩitudo miſeriam exclu
dit:gohõ in hac vita nõ põt eſſe beatus
Geß põſio ꝙ aliqualis ꝓꝑticipatio btitu
dinis põt hri in hacvita.ꝑfecta autẽ et
vera in hac vita hr̃i nõ potẽt hoc põt
dupliciter ↄſiderari¶ Pꝛimo ex ipᷣa com
muni rõe btĩitudinis. Ilã cũ btitudo ſit
ꝓfectũ ⁊ ſufficiẽs bonũ.oẽ malũ exclu⸗
dit ⁊ oẽ deſideriũ implet.In hac aũt vi
ta oẽ malũ excludi nõ põt: qꝛ vita pᷣſẽs
multis ſubiacet malis q̃ vitari nõ pñt.
Ignoꝛantie em̃ ſubiacet ex ꝑte intelle⸗
ctus.⁊ affectioni inoꝛdinate ex ꝑte ap⸗
petitus.⁊ multis penalitatibꝰ ex parte
coꝛꝑis:vt dicit Aug.xix.de ciui.dei.Si
militer deſideriũ boni in hacvita nõ po
teſt ſ⸗ atiari:qꝛ hõ naturalit᷑ deſiderat ꝑ
manẽtiã illiꝰboni qð hʒ. Bona aũtvite
pñtis ſũt trãſitoꝛia cũ ipᷣa vita tranſeat
quã naturalit᷑ deſideramꝰet eã ꝑpetuo
pmanere vellemꝰ:qꝛ hõ naturalit᷑ refu
git moꝛtẽ. Ande impoſſibile ẽ ꝙ in hac
vitavera btĩtudo hri poſſit Gcdo ſi pᷣn
cipalit᷑ ↄſideret᷑ illud in quo ↄſiſtit bea
titudo q̃ ðꝛviſio dĩne eſſetie cenn eſt

t

Wancc

Neweapi,

hoĩ nõ põt ꝓuenire in hacvita.Ex qui⸗
bus maifeſte apparet ꝙ in hac vita ali
q̃s nõ põt adipiſci vera⁊ ꝑfectã beati⸗
tudinẽ.Ad argumẽtũ in oppoſitũ dicẽ
dũ ꝙ aliqͥ in hac vita dicũtur btĩ dupłr

vel ꝓpt᷑ ſpem btitudinis adipiſcẽde in
futura vita.ſm illud Ro.viij. Spe ſal⸗

ui faeti ſumꝰ.Ael ꝓpt᷑ aliquam ꝑticipa
tionẽ beatitudinis ſᷣm aliqualẽ fruitio

Sabbato prime dñice

eſſe diſcipulꝰ.i.qͥ nõ odit eoꝛũ vitia eos
benigne ⁊ caritatiue redarguenda. Ila
tura igit᷑ ꝓximi aut gra nõ ẽ odio hãbẽ
da qꝛ hoc ẽ pctin moꝛtale:ſʒ vitiũ qð re

gnat in eo ẽ odibile⸗ ete ſtãdũ eſt em̃
hoc vitiũ Pꝛĩo: qꝛ qͥ odiũ hñt frnũ ſũt

maledicti.Geñ.xlix. Maledictꝰ furoꝛ il
lius qꝛ ꝑtinax: ⁊ indignatio ei? qꝛ dura
cᷣo quia ẽ homicida.j. Jo.iiij.· Qui

oditfrem ſuũ homicida ẽ ertio quia

nem ſummi boni.

Aatribus que grauãt animã.
ſu

tra auariciꝗ.

ſtrat vilia abijciẽda ꝑ cõtẽptũ re vᷣtus maxime deoplacẽs⁊ ſũme diabo
pꝛobatõis:ibi. Ab oĩ ſpẽ mala aſtinete lo diſplicẽs. ꝙ diabolo diſpliceat patet
vos Eſt notãdũ ꝙ debemus abſtinere ex dictis Greg. dicẽ

Pꝛimo a fraternalibus odijs contra ritatẽ feriat.ꝙ deo placeat maxĩe habe
erbiam tur Yo.xv.Moc ẽ pᷣceptũ meũ vt diliga⸗
Secũdo a tempoꝛalibus diuitijs cõ tis inuicẽ¶uarto:qꝛ cũ hõ toꝛqat᷑ ꝑ q̃
peccat.⁊ ille qͥ manet in odio: iniuriaſ⸗
¶ Mertio a carnalibꝰdelitijs contra lu q; ſibi illatas nolit dimittere: ipe ĩ hoc
urian. puniet᷑ ꝙ nec ſibi pctã remirtũtur in pᷣ⸗
ꝛimo abſtinere debemus a frater ſentimec in futuro remittẽtur. Fatuus

ne te a lite:⁊ ĩmunis eris a pctõ.Exem⸗ re vt multa ⁊ plura pctã ſibi remittent᷑
plũ.ſicẽ em̃ extinctio ignis in nube gene Naʒ ſicut oꝛat ita fiet illi.Dicit nãq; in
rat tonitrũ:ſic ſuꝑbia hoĩs in coꝛde fa⸗- orone dñ ica. Dimitte nobis debita nr̃a
cit frnũ odiũ uxta hoc q̃rivtrũ odire ⁊c᷑.qꝛ g'nõ dimittit nec ei dimittit
ꝓximũ ſꝑ ſit pctĩ moꝛtal .
pm Guil.de Robio.qꝙ cũ odiũ ſit vna fi ↄtra auariciã.j.Eo.ix. Ois qui ĩ agone
liarũ ire eſt notãdũ.ꝙ ira vna eſt bona cõtẽdit ab oĩb ſe abſtinet: qꝛ nõvagat᷑
galia mala. Bona qua iraſcit᷑ vitio.mala ad ludũ.nõ ſollicitat᷑ ad lucrũ.ſʒ ſoluʒ
qua iraſcit᷑ ꝓximo.Et hec ẽ duplex.Ał animat᷑ ad pᷣliũ vt deijciat hoſtẽ ſuũ et
cũ iraſcit᷑ ſubito: hec ẽ veniale.AlLcũ accipiat ſpoliũ.Ael ſic qͥ currunt in ſta

iraſcir cũ deliberatiõe ⁊ ↄſenſu:⁊ hec ẽ dio exuũt ſe veſtibꝰvt pᷣcurrt citi⁊K ad
moꝛtale pctm̃ ex qua oꝛit᷑ odiũ.Hoc ↄſi cipit lucrũ curſus:ſic nos qͥ certamus

derato ad qſtionẽ dieẽdũ ꝙ cũ amoꝛ op ⁊ currimꝰin pñti ſcło dẽm ↄtẽnere pꝛe
ponat᷑ odio odiũ tm̃ hʒ de rõne mali qy ſentes diuitias ſi volumꝰ appꝛehẽedere
tũ amoꝛ de rõne boni. Amoꝛ aũt debet᷑ ernas in futuro. Sic petrus apls ⁊ alij
ꝓximo ſm illud qð hʒ a deo.ſ.gr̃am et oẽs diſcipuli reliq̃runt oĩa: iðo merue⸗
naturã. ſz ſᷣ ſninſticiain quã hʒ a ſeip̃o runt accipere celeſtia.Ecce nos reliqui
ſeu a diabolo nõ tenet᷑ eũ diligere qꝛ in mus oĩa.⁊c. Mat.xix(¶ Et uõ immerito
fre licet odire pctm̃ ⁊ ome illud qð ꝑti hec mũdana oĩia reliqrũt:qꝛ illud eſtijre

net ad defectũ iuſticie.ſʒ naturaim aut linquẽdũ:qð videt᷑ eſſe grauiſſimũ pec

gr̃am nr i ꝓximi odire nõ poſſumꝰ ſine catũ ꝑ qð hõ eſt iniquꝰin deũ. ꝓximũ
culpa.teſte ſeriptᷣa ſacra.Qui odit fra⸗ ⁊ in ſeibm.de vuobꝰ pᷣmis ſolũ ẽ dicen
trẽ ſuũ.i:naturã ⁊ graʒ ĩ tenebꝛis ẽ. De dulPauimo igit᷑ illud eſt relinquẽ dũ ꝑ
odio aũt ꝓximi quo ad eiꝰ culpã dici᷑ qð hõ eſt iniquꝰin deũ.ſʒ tale eſt pctin
a ſaluaroꝛe.Qui nõ odit prem ⁊ matrẽ auaricie: ergo auari grauiſſime peccãt.
⁊ filios freslx ſoꝛoꝛes.⁊c̃.nõ põt meus Mioꝛ hoc mõ/pbat᷑. Ilã ↄſtat auarũ ini

iuitie ſur &ene I Eyr eas fu

Aantũ ad tertiũ in quo deꝰoemõ⸗ hoc vitiũ oↄriũ eſt charitati qᷓ ẽ maxima

Ett. Nõ curat ãtiqu?
phoſtisvt terrena nobis tollat ſʒvt cha⸗

nalibꝰodijs 3 ſuꝑbiã.· Ecci· xxviij. Aſti/ eſt ergo qͥ vnꝗ iniurizã nõ vult dimitte⸗

eſpanſio Scoo dẽmabſtinere a tpalib diuitijs

gtae
na ode
by ie⸗
gccept
egern
gore
leni
vlliſu
bono.
quẽ ce
ſimeo⸗
Ulttet,
hoͤttin
ſbiſup⸗
ſlonee
guui
ſiſbiſe
kin
nu ſiqu
ſüag

Ma
ſus
clam
ſus?
hacn
raſti⸗
diuite
Eitie
prini
gle ⸗
ccitt
neſtün
felangt
licoite
(eſt
meten
deülie
alcit
dmt
hoee
diues.
deffi
lchat

Aluten

debemn
zlur
aduen

ahnan

ytya

Serma x
Wauun quũ auati eſſe in deũ.Auiꝰ rõ eſt q; bo aĩam. rẽplũ.ſiẽ em meretrix bladitur
koguni na à de oedit ſibi ad viſpeſandũ egeti- ioculatoꝛi vt excoꝛtet: ſic caro hoi vt in
5nnͤcd b' ipᷣe ꝓditoꝛie ſua facit.et qꝛ de bonis eternũ cruciet Sed kim ſibi nõ eſt obe / 3 „
ieſe acceptꝭ nullas do reddit gr̃as:vmo qð diẽdũ:q; hoc vitiũ multũ placet diabo⸗ n α
itfnſt ẽ grauſſimũ ex eis deũ oſ ẽdit: ⁊ ſic in⸗ lo.⁊ iðo libẽter hitat RneoDel dy⸗ -
tii grat exiſtit.Et qꝛ ipᷣi datoꝛi bonoꝛũ pe xl.ðꝛ de vehemot ꝙ doꝛmit ĩ locis hu⸗
nfma tcẽti paupe aliqd tnibuere renuit . Et mẽtibꝰ. Et qᷓ füt loca humentia niſi coꝛ
cn viliſſuma creatura ſcʒitra pponit ũmo da luxurie plena. In humẽtib gelocis
Pii bono.ſ.deo.⁊ numũ ↄſtitui ſibi deum diabolꝰdoꝛmit:qꝛ i coꝛdibꝰ himidis lu⸗
au. quẽ colit ⁊ amat toro coꝛde:tał grauiſ⸗ xuria leta mẽte qeſcit.Exẽplũ de hoc in
— ſime deũ offẽdit¶Scðo cõtẽnẽde ſũt di Mat.viij.qũ demones petierũt a dñno

uitie ⁊ ꝓpt deũ relinquẽde:qꝛ ꝓpr᷑ eas

vt mitterẽtur ĩ poꝛcos. Poꝛci ĩmũdi et

luergar hõ ſit iniquꝰi ꝓximũ. Pꝛobat᷑ ſic.quia fetoſi ſũt luxurioſi:qꝛ ſic poꝛci habitãt
curktäng ſibi ſuꝑflua retinet 5 paupꝑibus dare dʒ aquas lutoſas ⁊ fetidas.Sic luxurioſi
llatſhytenn ſine elemoſynari alicuidñi vel exe⸗ amãt fetoꝛẽ ⁊ lutũ luxurie.Dũ ergo pe⸗
tmnariehih cutoꝛ alicuꝰteſtamẽti iniquiſſimꝰeſſet tierũt poꝛcos intrare:hipᷣo oñderũt ſe
eü mn dllig ſi ſibi ſeruaret q̃ pauꝑibus danda eſſẽt. amare coꝛda luxuriãtia ſe velle in eiUs 4 82=
titi ſed auarus tota die hoc facit: qᷓre ĩ ꝓxi q̃eſcere. Scðo de hac ↄplacẽtia pcti mł X Neh mlt S
loꝛinimnigß⸗ mũ ñiquꝰexiſtit.ꝙ hoc pctm̃ ſit grauiſ⸗ tũ gaudet diabolꝰ. Quãdo em hõ gau⸗- det⸗
reieihoe ſimũ ⁊ graui puniẽdũ ꝓbat Hiero.per det ⁊ letat᷑ de aliqua re:ſignuʒ euidens
ürur xe Dicit em ſe vidiſſe ⁊ amare plã⸗ eſt ꝙ illã rẽ amet. Exemplũ de ſctis an
tun funs xiſſe quẽda qͥ ditias pauꝑibꝰderelictaſ gelis qͥ de pmĩa pctõꝝ dicũtur letari.Et
Wrdimm⸗ n ſuos vſus ⁊ ſuoꝝ conuerterat.¶unqʒ quare gaudẽt: niſi qꝛ eis ex amoꝛe gau

ſhi temmmt clamoꝛ paupert Rueniſſet ad celũ: miſ-⸗ dent. Muare mulier de inuentione dra⸗

Dieitnignt ſus ẽ angel octe ꝗ dixit ad eũ. Stulte gme ⁊ paſtoꝛ de recuperatõe ouis gau⸗
bis ebiuid hac nocte alam tua toilẽt a te: ꝗᷓ aut pa- dent: niſi quia ad iſta mouentur amoꝛe
ſoimin raſti cuius erũt. Et ſimile habet᷑ de alio Ergo cũ diabolꝰſe mõſtrat gaudere de
alib viuins diuite Luc. xij. J tẽ eſt iniquꝰin ꝓximũ hoc pctõ:ſignũ eſt qð diligat.Exẽpluʒ
qliia Et rõ eſt:qꝛ mandatũ dinũ eſt diligere in vitiſpatrũ de gaudio demonuʒ circa

grnagi ꝓximũ ſuũ vt ſeipᷣm. Et Ecci. xxiiij.le⸗ peccatũ camale habemꝰvalde famoſũ.
ri ſ git᷑. Paſce fame moꝛiẽte: ſi nõ paueris Ilam cum diabolus quendã ex patribꝰ
hoſte uutet occidiſti. ꝗpᷣe cũ abũdet oĩbbonis fra- ſub ſpecie pulcre mulieris oberrãtis ⁊
muntinſts ttrẽ ſuũ ⁊ dei ſiliũ fame moꝛi ꝑmittit: q̃ᷓ⸗ ad cellam eius venientis per verba car

cte A re ſanguis erbreus exiſtit. Inſuꝑ nõ ſo nalia et contactus in ſui amplexus⁊ oſ
iͦ enunmt lũ coiter ini ueſt in pximos ſuos.ſed cula incliuaſſet:demones qui venerant
iͤnrh qð eſt graui in vxoꝛẽ a ſilios qbꝰmaxi ad hoc ſpectaculum videndum in riſu
aggrrhilet me tenet ꝓpuidere de ſalute. Pꝛobat᷑ qꝛ diſſoluti ⁊ gaudio clamantes dixerunt
msageli de ülicitc acqſitz ſiue de iiuſte retentis ad monachum. O monache monache
iritonn paſcit⁊ veſtit fam ia.qetiã ea i moꝛte qui te extollebas in celum ecce quomo⸗
Cennsnii ban triꝛab leci danatione acqnt. gti do dimerſus es ad infernum- Dilce er⸗
uöinmmn hoc cxiſtu peioꝛ his q ſur ĩ mferno. llã go peccatoꝛ qui ſe exaltat humiliabi⸗
n ugef diues ille in interno ſepult cura hẽbar tur. Humiliemus deo animas noſtras
ſnie de frib ſuiꝝ a eos ad illas penas ire no per verum amoꝛem ad ipſum ⁊ ad pꝛo⸗
6 zipuni lebat.Auarꝰ aũt ecõtra filios ⁊ em ximum. Müdana refugiamus taq no⸗
itin ad inferna trahere ꝓcurat( ¶ Keruo ſtre ſalutis contraria. LQuxuriam fugia
isſ i debemus abſtinere a carnalibus deliti mus: tanq; noſtre perditionis pꝛocura⸗
ence n is ð luxuriã.j. Pe.ij. Obſecro vos tan- tricem.Et ſic habebimns dei gratiã in
galelc q; aduenas ⁊ peregrinos abſtinere vos pꝛeſenti et gloꝛiam in futuro.Muã no⸗
in Acarnatib deſiderijs qᷓ mulitat adueriſ⸗ bis concedat ieſus marie Hitug Jinen
H5S⅓ 2˙ abſimn οαν.αHοαστι
cont vn riν

2

volerta

V gccipi qtũ a

er ſe⸗

Dñica ſecũda. xl. de epiſtola

1 Dñicg ij. xl. de epła. Sermo. xiij .

ceſt volũtas dei
ſanctificatio vr̃a vt abſtineatis vos a
foꝛnicatione.j.theſſa.iiij. Sicut eĩ rex
publicat legẽ ĩ ciuitatẽ ꝑ pᷣconẽ. ſic ſal

uatoꝛ per pᷣdicatoꝛẽ et ſcripturã ſuã in E

dicat hoĩbus voluntatẽ ſuã. Et ᷣm hꝰ
ls pᷣco eximiꝰ ĩ iſt? wbis tria facit.
Pꝛio inſinuat dine iuſſionis ſenten
tiã laudabilẽ ⁊ gloꝛioſã.ibi.hec ẽ volũ
tas dei.
¶ Scðdo ſuadet noſtre ſanctificatiõis
obediẽtiãvtilẽ ⁊ fructuoſã.ibi ſctĩficaꝰ
Tertio diſſimulat noſtre tranſgreſ
ſionis ſtulticiã dãnabilẽ et periculoſã.
ibi. vt abſtineatis a foꝛnicatione.
¶ Quantũ ad pꝛimũ in quo apls inſi
nuat dĩne iuſſionis ſententiã laudabi⸗
lẽ et gloꝛioſã.ibi.Hec ẽ volũtas dei .ẽ
notãdũ ꝙ volũtas dei põt t᷑plicit᷑ accipi

CHꝛimo itũ ad pꝛecipienda ⁊ ſic eſt
, oꝛdinatiſſiaa.
Pt. ¶ Scõdo qtũ ad puniẽda.et ſic eſt du⸗

anß geſi⸗

riſſima.

Tertio qdtũ ad faciẽda.et ſic eſt po⸗

cipẽda⁊ ſic ẽ oꝛdĩatiſſia
Ad ro.v.ca.Nolite ↄfoꝛmari huic ſcło
ſʒ refoꝛmanuni ĩ nouitate ſẽſus veſtri
vt ꝓbetis q̃ ſit volũtas dei bona ⁊ bene
placens ⁊ ꝑfecta.bona qytũ ad iuſtevi⸗
uentes.bnplacẽs q;?tũ ad cõtinẽtes.ꝑ⸗
fecta qꝙ;tũ ad mandatoꝛũ obſeruatoꝛes.
pᷣs: In coꝛde meo abſcondi cloquia.i.
mãdata vt nõ peccẽ tibi. Nũqͥd ꝑfectꝰ

entiſſima. Bkais dei volũtas põt
P

ille dr qͥ nõ peccat ſaltẽ moꝛtaliter.iſta

em̃ ꝑfectio vt qᷓ
rũ obſeruation

ctim̃ Sen ſti ti msdaron nſs
dic it Guillermꝰ de robio ſuꝑ. iij. ſentẽ
tiarũ diſti· xxxvi) · ꝙ an pctm madata
oꝛdinãatia ad deũu erãt diſtĩcta ĩ ſpũᷣ.ſicẽ
nũc manem in lr̃a ĩmutata.In oĩ nãq;
ſtatu ⁊ maxie in ſtatu innocẽtie creatu
ra rõalis tenebat᷑ deũ honoꝛare:cogno
ſcere ⁊ amare.ſiẽ nũc tenet᷑.q̃ tria loq̃n
do appꝛopꝛiate dicũt᷑ reſpicere mãdata
oꝛdinãtia creaturã ad deũ. Ea wo mã

rimũ ſtat ĩ mãdato

data qᷓ oꝛdinãt ad ꝓximũ poſt pet
multiplicata.ſlã añ pctm̃ ſolũ
mãdatũ oꝛdinãs ad ꝓximũ.ſ.dilectio⸗
nis mãdatũ qð explicatũ ẽ potiꝰiy mul
tiplicatũ ꝓpt᷑ differẽtes pꝛauitates ho
minũ ad malũ ⁊ difficultates ad bonũ
is ſatzcolligit᷑ ꝙ ẽ aliãlis diſtictõ
mãdatoꝝ decalogi ĩ ſtatu innocẽtie ⁊ ĩ
pꝛimebant᷑ homi reſpectu dei ⁊ ꝓximi
ſʒ reſpectu dei pleniꝰ qᷓ reſpectu ꝓxi⸗
mi.ad quẽ tũc ſufficient᷑ oꝛdiabat᷑ ſatꝭ
ꝑ ſolũ mãdatũ caritatꝭ tũc fragratis in
coꝛde hoĩs.vt dicit Aug.·ĩ li.de cĩta.dei
ec eĩ tã oꝛdinãtia ad deũ q; ad pꝛoxi⸗
mũ ſũt cuſtodiẽda ⁊ obſeruãda ꝓpr qͥn

q;. Pꝛĩo ꝓpt pᷣcipiẽtꝭ reuerẽ⸗

tiã ⁊ honoꝛẽ.· Ecc).vlti. Deũ time ⁊ eiꝰ
mãdata obſerua.h ẽ oĩs hõ. Quilibet
em̃ tenet bãnita ĩ fra dñi ſui. Deutꝰ.v.
Loquar tecũ oĩia mãdata meax cerimo

nias atq; iudicia:docebiſq; eosvt ea fa

ciãt ĩ fra quã dabo eis ĩ poſſeſſionẽ.Eu
ſtodite gᷣ a facite qᷓ dñs de pᷣcepit vo
bis Scdo ꝓpt᷑ pᷣcipientꝭ rigiditatẽ.q;
ſub pena ꝑdendi coꝛpus ⁊ aiaʒ.pᷣs.u
mãdaſti mãdata tua cuſtodiri nimis.
go nos xpᷣiani meliꝰ obſeruare debemꝰ
qꝛ diſtricte nobᷣ pᷣcipiũt᷑. Deutꝰ.xxviij·.
Si audire nolueris vocẽ dei tui vt cu⸗
ſtodias oĩa mandata ei veniẽt ſuꝑ te

oẽs iſte maledictiões ⁊ appᷣhẽdẽt te ꝗᷓ

habẽt᷑.Deut.xxviij. Maledictꝰ ĩ agro
maledict eris ĩ cĩtate.maledictũ hoꝛ⸗
reũ tuũ.maledicte reliqͥe tue maledi⸗
ctꝰ fructꝰ vẽtris tui ⁊ fruct terre tue:
Armenta boũ tuoꝛũ.greges ouiũ tuaꝝ
maledictꝰ eris ĩigrediẽs.⁊ maledictus
eris egrediẽs.Mittet ſuꝑ te dñi famẽ⁊
eſuriẽ. Seqͥ᷑. Adiũgat tibi dñs peſtilẽ
tiã donec cõſumat te de ra.ꝑcutiat te
oñs egeſtate:febꝛe ⁊ frigoꝛe.ardoꝛe et
eſtu ⁊ aere coꝛupto:ac rubigie.Et pau
lo poſt ſeqͥ᷑. Axoꝛẽ accipies ⁊ ali doꝛ⸗
miet cũ ea.domũ edifices ⁊ nõ ĩhĩtes ĩ
ea.plãtes vineã ⁊ nõvindemies eã.De
lira. Axoꝛẽ accipies nõ ad leticiã ſʒ do
doloꝛẽ.idᷣo ſeq̃t᷑.Et aliꝰ doꝛmiet cũ ea.

qð ſolet fieri qñ aliqͥ ſũt deuicti ab mi

cꝭ. q; mulieres ĩ pᷣlijs nõ intſnici᷑: ſʒvi

eratvnũ

ttoꝛes
vilww⸗
Dom
multi
mnus.
tudim
Ouee
te adi
Alteri
ochlis
tafni
conee
cbis
ſine
leen
datam
dik po
his ri
abe
doech
.
Er
hon
ſtllit
butio
hot di
in
Lanch
giĩ
iſtesſ

— ctoꝛes ad luxuriꝗ eis abutũturz poſtea feſſionũ. Põdus meũ amoꝛ meꝰ. Et idẽ
i ami vilibgarcionib dimittuntur. Seqͥtur. xj.de ciui.c.xxviij. Ita coꝛp poõdere ſic
ildllnt⸗ Domuzʒ ediſices. vc. Afflictio magna ? animꝰamoꝛe fert᷑ quocũq; fei t᷑:g ẽ po⸗
ichn nõ repoꝛtare fructũ sb illis in qbus hõ nẽdus in coꝛꝑibꝰ a in creaturis rõnali⸗
Kmümeshe multũ laboꝛauit: ſic ẽ in ediſicatõe do⸗ bus.Sic ergo de oꝛdinat coꝛpa in ſuis
Nes i mus. plãtatione vinee:⁊ ſimilibꝰ. Bos locis vᷣm exigẽtiã ſuoꝝ aĩon:ſic ⁊ ſuoꝛũ
iuͤnſfin tuꝰĩmolabit᷑ coꝛã te:⁊ ñ comedes ex eo ponderũ.Et iðo ſic electi ſũt in celo qꝛ
inmineti DOues tue dẽtur iimicꝭ tuis:⁊ nõ ſit qui in ſuo amoꝛe pꝛepoſuerũt celeſtia terre
deit gn te adiuuet. Filij tui ⁊ filie tue tradẽtur nis:ſic ⁊ repꝛobi ꝑ diuinã iuſticiã ſũt ⁊
eſpean gn⸗ alteri populo. venũd abũtur vidẽtibus erũt in loco infimo. qꝛ in ſuo amoꝛe p⸗
dliabat ſn oculis tuis.⁊ non ſit foꝛtitudo in manu poſuerũt inſima ⁊ terrena ſuꝑioꝛibꝰ et
fagrünsin tua.fruct terre tue ⁊ oẽs laboꝛes tuos celeſtibꝰ.Locꝰautẽ infimus ẽ in medio
Necinde comedet ppłs quẽ ignoꝛas. filios gene terre:q; loc oĩm infimeſt in cẽtro.Añ
d nor⸗ rabis ⁊ filias: ⁊ nõ frueris eis qm duxe glo. ſi uep illud Yone. ij. Pꝛoieciſti me in
ninppien ris in captiuitatẽ Tertio ꝓpt᷑ pᷣcipientꝭ ꝓfudũ in coꝛde maris. Dicit ꝙ ſicut coꝛ
gie en⸗ dilectionẽ. Yo· viij. Si diligitꝭ me man eſt in medio aĩalis: ita ĩfern? in medio
eünmerth data mea bᷣuate. Aix em amãas trãſgre⸗ terre eẽ ꝑhibet᷑. Mediũ aũt terre cũ ſit
Quilbe dir volutatẽ amati ⁊ ei mãdatũ. Johã in cẽtro ſub terra ẽ· Quapꝛopr iſte locꝰ
. Deut ⸗ nis. xiiij. Si qͥs diligit me monẽ meũ timẽdeſt: cũ dei volũtas ſit vt qͥ nõ cu⸗
ent cerin fuabit Quarto ꝓpt eoꝝ leuitatẽ. quan ſtodiũt eiꝰmãdata ĩ illo loco tãq; i car⸗
eognten do em grauia pcipiũt᷑ ẽ aliq̃ rõ ↄtradi⸗ cere ꝑpetuo recludẽtur in etnũ:⁊ hec ẽ
chonel cẽdi.Jo.v.Mãadata eiꝰgrauia nõ ſunt. duriſſuma vaneria⸗ lhe hoc em̃ lo⸗
Weept Et Mat. xj. Jugũ meuʒ em̃ ſuaue eſt: et co ðꝛ Eſa.xiij.nuſqᷣſq; ↄuertet᷑ ad po
ngannig hon meũn leue. Quinto ꝓpt obſeruãdi pulũ ſuũ ⁊ ſinguli ad terrã ſuã fugiant
au; 6l vtilitatẽ.pᷣs.In cuſtodicdis illis retri⸗ ſcʒ inferni.Ois qͥ inuẽt fuerit occidet
dinnns. butio multa. Exẽplũ de illo qͥ bene ſer⸗ ⁊ oĩs qͥ ſuꝑuenerit cadet in gladio. In
uredehen uat dietg ne incurrat infirmitatẽ. Ecẽi fãates eoꝝ allidẽtur in ocłis eoꝝ. dinipi
eutni viij. Qui cuſtodit pᷣceptũ non experier̃ entur domꝰeoꝝ:⁊ vxoꝛes eoꝝ violabuf
ximnnad A guici mali Scðdo deivolũtas ẽ duriſſi Et hecẽ pena tpalis.Sʒ ſi ſe nõ coꝛre⸗
mneth · ma c̈t ad pumẽda. Ad Ephe. v. Eide xerint ⁊ pniam nõ egerii in etnñ cruci⸗
bigiri te fres quõ cante abuletis nõ q̃ſi inſipi abũtur. Juxta illud Eſa.xiij. Ecce ſuſci
guctbiagn entes ſʒ ſicut ſapiẽtes redimẽtes tẽpꝰ: tabo ſuꝑ eos medos qͥ argẽtũ nõ qrunt
Alcuͤbon Im̃ dies mali ſũt. ꝓpterea nolite fieri ĩ nec auruũ velint: ſʒ ſagitris guulis intfi
– hudẽtes:ſʒ ĩtelligite q ſit volũtas dei. ciẽt eos.Et ſcqͥt in.xiiij.c.Aui te vide
Sed q̃ eſt volũtas eiꝰ.Dico ꝙ vt mãda rint ad te clamabũt:teq; ꝓijciẽt dicen⸗
üin ta er fuẽtur: ⁊ hecẽ oꝛdinatiſſima.et ſi tes.Ilũqͥd iſte ẽ vir qͥ ↄturbauit terram
so lin⸗ nõ ſeruẽtur: volũtas erꝰeſt vt eternalit᷑ q̃ ↄcuſſit regna.qͥ poſuit oꝛbẽ deſertũ. ⁊
nnc uuiẽtur ĩ inferno: hec eſt duriſſima. vrbes eiꝰdeſtruxit: vinctis non aperuit
te dnl ni⸗ (Alzurt hoc q̃rit᷑ vybi eſt internꝰ.Re⸗ carcerẽ.Lu autẽ ꝓiectꝰes de ſepulchꝛo
bitignen poder Bichard de mediavilla in qrto tuo quaſi ſtirps inutilts. pollutus ⁊ ob⸗
n gun⸗ iſt. xliiij.ꝙ ẽ ſub terra ſᷣm dictũ ARug. uolut cũ his qͥ intſecti ſunt gladio:ſci⸗
urinm xix. de ciui.c.xiij.dicẽtẽ ꝙ oꝛdo diſpari⸗ licet iuſticie.⁊ deſcẽderũt ad fundũ la⸗
tec, um pariũq; rerũ ẽ ſua cuiq; loca tribu⸗ ci.Zu terrã diſꝑdiſti.tu populũ occidi
d 3 ens diſpõ. ʒ ſic ipᷣe dicit.v.de ciui.c.ix. ſti: ⁊ ivᷣo q̃ſi putridũ nõ habebis ↄſoꝛti
oͤſbin De nihil inoꝛdiatũ reliqᷣt:gede vnicui inn· Et Eſalv. Ecce ſerui mei bibent et
enteslt ꝙ; rei locũ ↄueniẽtẽ tribuit.Loca auteʒ vos ſitietis.comedent ⁊ vos eſurietis.
laruhe nõ ſũt ↄueniẽtia niſi ↄueniãt eoꝝ põde letabũtur et cõfundemini.laudabũt pꝛe
mminin nb: g vnicuiq; rei tribuit locũ ↄueniẽ exultatione coꝛdis: et vos clamabitis pᷣ
aiin tem ſuo põderi.Sed ſicẽ diẽ au.xiij.con doloꝛe coꝛdis ⁊ pꝛe cõt itione ſyũs vlu

si„

f iij

6

BDñ̃ica ſ ecũ da. xl. de epiſtola

Iabitis.Cõcludamꝰ ergo cũ ſapiẽte Ec
cleſiaſtici.x.ꝙ dñs ꝑdidit mẽoꝛiã ſuꝑ⸗
boꝛũ:⁊ reliqͥt mẽoꝛiã humiliũ qᷣ in eter⸗
nũ ↄſeruabunt᷑¶ X«Kertio volũtas dei
ẽ potẽtiſſima quo ad faciẽda: quia po⸗
teſt facere qͥcqͥd vult.pᷣs.Oia q cũq; vo⸗
luit dñs fecit in celo ⁊ in terra in mari⁊
in oĩbꝰ abyſſis.lũqͥd de celo miſit ſtel⸗

lam. Mat.ij. Nũqͥd in terra ſanauit le⸗

pꝛoſũ.Mat.viij.Et ionã devẽtre piſcis
in mari exiſtẽ extraxit Jone.ij. Quã

ta eiꝰ potẽtia ſit obſecro aduerte. Ilam
ci potẽtiã ↄſiderãs illa ſctã mulier he

ſter dicebat. Dñe rex oĩpotẽs in ditiõe
tua cũcta ſũt poſita ⁊ nõ eſt qͥ tue poſſit
reſiſtere volũtati.Et Sapᷣ.xij.Quomõ
inq̃t ſapiẽs aliqͥd rimes qui das veniã
pctis eoꝝ. Quis em̃ dicet tibi. Quid fe

ciſti:aut qͥs ſtabit contra iudiciũ tuuʒ.

Quis mouet tra.celũ.ſolẽ.lunã. ⁊ cet᷑a
oĩa.Et Ecci.j.Anꝰ eſt altiſſimꝰ creatoꝛ

oiĩm oĩpotens.rex potẽs ⁊ metuendꝰ ni

mis: ſedẽs ſuꝑ thꝛonum iudicãs deus.
Eius aũt potẽtia apud ſapiẽtes ꝓbatio
ne non indiget:qꝛ qtus ſit artifex eius
opera manife ſtãt. Alexander nũqͥd di⸗
citur fuiſſe magnus eo ꝙ aliquas ciui⸗
tes fabꝛicauit.ſed nõ ex nihilo: ſʒ ex re
bus a deo fact illas edificauit. Arpha
xat rex medoꝛũ nõne magnus pꝛedicat
ex eo ꝙ edificauit ciu itatem potentiſſi
mã ex lapidibꝰquadratis⁊ ſectis:ſicut
habet᷑.j. Judith. et tñ ex materia iã fa⸗
cta fabꝛicauit. Quã ergo omnipotẽtiſſi
ma ⁊ ĩmenſa eſt dicenda illavirt q̃ tam
maxima fecit ex nihilo ſpuũalẽ naturã:
ſcʒ angelicã. nõ laboꝛãdo:ſed dicendo.
Dixit em̃ ⁊ facta ſũt: ipe mãdauit ⁊ cre
gta ſunt.Anñ Job. xj.ðꝛ. Excelſioꝛ celo
⁊ qd facies ꝓfũdioꝛ abyſſo. Añ cogno⸗
ſces lõgioꝛ tra ſtatura eiꝰ ⁊ latioꝛ mari
Si ſubuerterit oĩa quis cõtradicet ſibi
vel quis ei dicere poteſt. Cur iſta facis
ergo qm ita eſt quis eius potentiaʒ ad
condẽnandum mandatoꝛũ tranſgreſſo⸗
xres debellare poterit vel reſiſtere eidẽ.
qnaſi dicat nulluus.
Aantũ ad ſcᷣm in quo apoſtolꝰ

fluadet noſtre ſanctincatõis obe⸗

dientia vtilẽ ⁊ fructuoſam: ibi. Sancti
ficatiovra Eſt notadũ nra ſanctinca

tio in trib coſiſtit:q tũ ad pnuis.
Pꝛio ĩ mẽtꝭ qetatõe q;tũ adotritõeʒ.
¶ Scdðo ĩ mũdanoꝝ deſertione q;tum
ad auariciii.
¶ ertio in rerũ diſtributione q;tũ ad
largit⸗ Prio nr a ſctificatio ↄſi⸗

1 e tũ ad ↄtritio⸗
nẽ.Ecci.xxxvj.Miſerere ciuiati ſctifi⸗
cationis tue hirlʒ ciuitati requiei.Nul
lus em̃ nõ hũs cõtritionẽ habet quietẽ
ſue cĩtatis:ſcʒ coꝛdis.Lales em̃ ſi ſũt
ſicut demoniaci.At igit᷑ ad mẽtis qͥetẽ
deueniãt oꝑtet ꝙ cõtritionẽ habeant ⁊
ſic coꝛã deo ſãctificabũtur.Et nõ imme
rito qꝛ cõtritio eſt ſũme neceſſaria.Dꝛo
batur ſic.Illud ſũme neceſſariũ ðꝛ ſine
quo finis hri non poteſt.ſicut medicia
neceſſaria ðᷣꝛ:qꝛ ſine ea nullo modo ſa⸗
nitas haberi poteſt.Et q; feliciias que
eſt vltimꝰfinis haberi nõ põt ſine con⸗

tritione cũ hoĩes eã amitrat per pecca⸗ß

tũ.⁊ pctm̃ nõ pñt amittere

u. ine ↄtritõe
ergo ſũme eſt neceſſar

ſaria Yius aut ne⸗-
ceſſitas ꝑ quattuoꝛ declafale Drimo in

ſacramẽto regnatõis qð ẽ ſůme neceſ⸗
ſariũ inter omnia ſacramẽta. lullꝰ ad⸗

ultus ner baprin. mũ ſine cõtritõe ſalua
cte accedẽs rem ſacramẽ⸗-

ri poteſt:qꝛ
ti nõ ſuſcipit ſi obicẽ ponit:poſtea ve⸗
ro ipᷣm cõtritio ſaluat.⁊ ſi ſacramẽtum
baptiſmi nõ põt ſuſcipere cõtritio ipᷣm

purgatScðᷣo eiꝰ neceſſitas declaratur

in ſacramẽto cõfeſſionis: qꝛ poſt ſacem

baptiſmi ſũme eſt neceſſariũ ſacr̃m pe

nitẽtie. Lu.xiij. iſi pniam egeritis ſi⸗
mul oẽs Peribitloer tamẽ cõtritio ẽ ma

gis neceſſaria ꝙ; iſtud ſacr̃m:cuʒ iſtud
ſacrm ſine cõtritione nihil ꝓficiat: ⁊ ta
mẽ in te neceſſitatis ſola cõtritio ſuf⸗
ficit ſine iſto ſacramento:ymo etiã iſta
cõfert gratiã quãdo pᷣueni ertio ĩ ſa
cramẽto coĩonis eiꝰneceſſitas manife⸗
ſtat᷑:qð ſacr̃ᷣm eſt de neceſſitate ſalutis
tꝑibus ⁊ locis determinatis.Joh.v.ca/
iſi mãducauerit: carnẽ ſilij hoĩs ⁊ bi
beritis ei ſãguinẽ nõ hẽbitis vitã ĩ vo
bis. et tñ cõtritio ꝑãplieſt nccaria: qͥa

— 4 m j
9,Mα RRen ſſht metik
SF SEE Sren)

Cotrucs ſume eſſe nereſſenan
Pat p

ſtedete
mpyol
asin
Nullgea
aurſin
ſſtealt
voln
onge
maoh
neceſie
Erpe
lott
tietytea
ſiisma
funers
ypent
Da
Amoꝛ
fuirch
ndel
Wd
wr
tuu.
njee
bag
eni
tion
clg.
nin
fno⸗
lũ ſe⸗
ſupgre
noſfer
utrape
ad
ncui
n
We
ſeih⸗
ſen
lexie
nns⸗
Antn
tenat
Po.y
molt
Parf
ge

ℳ ,
0

Etnotmne
eſſana o⸗
ſanüdrſine
ut mediciz
omodoſa⸗
licuas gve
ſneta⸗
Rperſels
Ane
n⸗
cn
ſüme nuen
. Ilulti,
mroe ſun
m ſacran⸗
poſtea ſe⸗
camilun
dentiohn
8deddra
phoſtſuen
rüſacfne
negifitß
omtioen
man
lpfiaar!
mnlt
ſwpenii
oiſt
s nunk⸗
ſeneſauis
1 0hN
iſbeigtt
nnii
imz

S 2
met

₰ℳ₰ ,;
. /

Serm

ſine determĩatõe loci vel tpis:qꝛ in om
nbꝰalijs excuſat ncc̃itas.i.impoſſibili
tas ⁊ inopoꝛtunitas.In cõtritione aũt
nulla cadit excuſatio: qꝛ ſi pctõꝛ moꝛi⸗
atur ſine illa neceſſario dãnat᷑.Et ideo
tãte altitudinis ẽ hec cõtritio ꝙ ſꝑ eſt

in volũtate ⁊ in poſſibilitate volũtãtis

pnĩa aũt in attruione uarto in ſacra
mẽto hũane redẽptionis:qð ſũme fuit

neceſiariũ ad hũanã ſaluationẽ. Jo.xj.

Expedit vob vt vn hõ moꝛiat᷑ ꝓ popu⸗
lo.⁊c̃.Et tñ in iſto ſacr̃o act? còtritiõis
gie xpᷣi qua iĩ cruce ſuit cõtritꝰ de pctĩs
nr̃is maxie ðꝛ fuiſie ſalubꝛis.foꝛtioꝛ em̃
fuit et ad merẽdũ indulgẽtiã efficacioꝛ
ꝙ paſſio coꝛꝑis.ꝙ xpᷣs fuerit ibi ↄtritꝰ

ð Mat. xxvj. Tnſtis eſt aia mea vſq;
ad moꝛtẽ. Et iſta triſticia de pciis nr̃is
fuit cũ ſima gra qð ẽ ↄtritione ꝑfecta.

Ande Eſa.ixvj.Spũs dñi ſuꝑ me eo ꝙ
vnxeru dñs me.ad ãnũciãdũ mãſuetis
miſit mevt medererotritos coꝛde:vt pa
tuu.Et a virtute iſtiꝰ cõtritiõis xpᷣi oẽs
nr̃e cõtritiones hũt vᷣtutẽ ad delendũ

petã nr a.Rolũtas igit᷑ dei eſt vt ſãctiſi

tionẽ Sc(do ſctificatio nr̃a conſi⸗
ſtit i mudanoꝛũ deſertiõe qdtũ ad auari
cia ·j· heſ.iiij.lõ em̃ vocauit nos deꝰ
in imũdiciã:ſʒ in ſctiſicationẽ ⁊ hono
rẽ.nõ in paſſione deſiderij.ſ.bonoꝝtꝑa
liũ.ſic ⁊ gẽtes q̃ deũ ignoꝛãt:⁊ ne quis
ſi uPgrechat non circũueniat in nego⸗

amnerk mẽetis qetationẽ qtũ ad cõtri

tio frem ſuũ:ſcʒ eũ oppꝛimẽdo ꝑvſurã
aut rapinaʒqm vindex ẽ dñs de oĩibus
his.Et nõ imeruo: qꝛ auarus nõ ſolũ ẽ

imqu in deũ.in ꝓximũ.ſic̃ dicebat᷑ he⸗

ri in tertio pncipali ⁊ in ſcða ꝑte.ſʒ eti
am eſt iniqu in ſeipᷣm. Pꝛobat ſic: qͥa
ſeip m viluer vẽdu:⁊ ꝓ viliſſima terra

ſe tradi diabolo.etiam ſe euiſcerat ad

texadas telas moꝛe aranearũ qͥbus ꝓxi
mos capiat:qꝛ etiã plꝰ amat pecuniam
peritura ꝙ ſeipʒʒ:na ꝓ ea lucrãdo ſe cõ
dẽnat et nis ſupplicijs. Eñ de talib? dꝛ
Pꝛo.j.c.Cõtra ſaguinẽ ſuũ inſidiat᷑ et
moliut᷑ fraudes 5 aias ſuas. Itẽ ninlluʒ
pctm videt᷑ mai eẽ idolatria cũ hoc ſit

negare verũ deu.ſʒ peccare ꝑ auaricia,ʒ P

eſt idolatrare ⁊ deũ negare:hoc ergo?

grauiſſimũ peccare. Mioꝛ ꝓbat᷑ ᷣm glo

ſam ſuꝑ ulð Mat.lõ pote ſtis deo ᷣui
re ⁊ m mone.q̃ ſic ait. Diuitijs ᷣnire ẽ
deũ negare ¶ A Mota hic ꝙ duob? mo
dis aliqs põt negaręe ſe eẽ ſubiectũ ali⸗
cuiꝰdñivel ᷣncipisſno mõ dicẽdo ſic
lõ vos ſcio eſſe dñ m meũ nec agnoſco
me aliqͥd tenere a vobis:qꝛ ſi ſcirẽ toto
poſſe vobᷣ ᷣuirẽ Alio mõ dicẽdo ſic. Be
ne ſcio vos dñũm meũ eẽ et oia q̊ habeo
me ſcio a vobis tenere:ſed tamẽ vobis

nolo ſeruire. Certũ eſt ꝙ iſte ſcus ma

ioꝛẽ iniuriã facit dño qᷓ pᷣmꝰ.At pꝛimo
mõ negãt deũ pagani.iʒ ſcdᷣo mõ xpᷣia⸗

ni: qᷓre idolatria xpᷣiani videt᷑ eſie gra—⸗
uioꝛ idolatria paganoꝝ.Et hãc ſẽtẽtiã

ꝓbat pena vtriſq; inflicta.Exẽplũ invi

tiſpatrũ de capite ſacerdotꝭ idolox: qðd
a btõ Machario adiuratum fuit vi ſibi
diceret vbi eẽt.qð ĩ inferno ſe eẽ rũdit.
ſub ſe dic̃ eẽ iudeos:eo ꝙ dñʒ cogno

uiſſẽt· Et ſub oib malos eẽ xpᷣianos eo
ꝙ xpCʒ ⁊ ei ꝰbñficia ↄgnoſcẽtes illi ᷣui⸗

re noluiſſẽt.Itẽ auarꝰnõ tm̃ ẽ idolatrra

q; dñʒ negat:ſʒ qꝛ mag obediat nimo

q deo. Obediẽtia em̃ ꝓbat vt qͥs habe⸗

at deũ ⁊ dñʒ. Añ dñs ait Lu.vj. Quid
me vocatꝭ dñe dñe:a nõ facitꝭ q̃ dico.q̃
ſi dicat.Ilõ me /ꝓ dño hẽtꝭ poſtq;ᷓ mihi
nõ obeditꝭ. At dñs madat auaro ne aſ⸗
ſumat nomẽ ſuũ invanũ.nũm aũt ipe⸗
rat uli Sriũ:q̃re cũ tota die nümo obedi
at iurãdo ꝑiurãdo:idðo ſacto auarꝰ fate
tur ſe nümũ hre deũ.Eñ Ecci.uij.ðꝛ ꝙ
pecunie obediũt oĩa.Exẽplũ de merca⸗

toꝛibꝰnris ꝗͥ ad pᷣceptũ miſtri dei in re

miſſionẽ oiĩm ſuoꝝ pctõꝝ rẽnuũt ire ad
ſctĩ Petrũ vel ad ictii Jacobũ.qui ta
men ad imperiũ nümi in aĩe ſue pericu
lũ in franuã ⁊ in angliã ſtatim currunt
periculoſa maria tranſeũt et vſq; ad vl
timam Indiam cum magnis rerum et
perſonarum periculis ſepevadũt.Qua
re ipſi ſuo opere aperte pꝛontentur ſe
numum pꝛo deo bapere. BA

ad largitatẽ. Ecci. vij.
manum tuam. Hanc
f uij

—

iccte *
E. S,
magj pf egn

nn * .

heꝛica ſecũda. xl. de piſt ola

lſauctificationẽ docuit Thobias filio
ſuo.hobie iiij. Sʒ mlti ita ſũt auari
qꝙ; nec multũ nec parũ pauꝑibꝰ dare vo
lunt qͥ multũ ſũt redarguẽdi nã Sen
ca li.j.de beneficijs arguit a
nimia cupiditate. Ilã cũ qͥdã ei peteret
talẽtũ.Rñdit ꝙ plłꝰ petebat ꝙ debebat
bre. Ille ge videns ſe eẽ repulſũ petijt
denariũ.CLui antigonus. Ilo decet inqͥt
regẽ tq̊ modicã rẽ dare. Itaq; p cauil⸗
lationẽ ſe nihil daturũ cocluſit.Modo
ſic eſt ⁊ nr̃is tꝑibꝰ.qꝛ ſi aua ro ⁊ tenaci
petat᷑ elemoſina ab aliq pauperevł vno

mendicãtiũ excuſaãdo ſe dicit.Lali die

veniatis nõdũ recepi meos redditus.
Termino aũt dato adueniẽte: reuertit
pauꝑculꝰ frat᷑ vt pꝛiꝰ petendo. Nidens
itaq; illũ ille nequã auarꝰ abſcõdit ſe ĩ
domo et mittit nuciũ dicens.dñs nõ cẽ᷑.
ſi aũt contingat illũ inuenire in mani⸗
feſto ⁊ queratur ei vt ante:ruidet.Ego

ſũ iturꝰ mõ extra hẽatis patientiã pꝛo

nũc.Et pauꝑ.Oñe qñ reuertar. Rñdet
dubitatiue: neſcio.⁊ ſic ꝑ talẽ cauillati
onẽ nullã elemoſinã diſtribuit pauꝑi.
O mũdi diuites nõ ſit tenaces de his

paupes ſitis liberales nõ ad iactantiã
hoĩʒ.vt dicit Lulliꝰ li.de offi.ca.xvij.
Liberalitasſiue largitas dʒ exerceri oꝛ
dinate.nõ ad iactantiã vel põpã:ſʒ ad
ꝓfectũ habenduʒ. Nã fatua largitionẽ
ſequunt᷑ rapine.itaq; non ſua ſʒ aliena
diſtribuit. Añ Ambꝛo.li.j.de offi.lon
eſt inqͥt largitas ſi vni elargiaris ⁊ al⸗
terũ extoꝛqueas.Et ſubdit᷑. Perfecta ĩ
quit largitas eſt neceſſitatibꝰ ſingulo
rũ occulte ſubuenire vt liberalẽ laudet
te os pauꝑis et nõ labia ꝓpꝛia.neſciat
ſini ſtra tua qͥd faciat dexta tua.Math
vj.Et Zulliꝰ li.j.de offi.ca.xiiij.Ea in⸗
quit liberalitate vtamur qᷓ ꝓſitamicis
et nemini noceat.nihil eĩ liberale ẽ qð
nõ eſt iuſtu.Et Seneca li.de clemẽtia
ca.xiij. Non eſt inqt liberalis qͥ de alie
no eſt liberalis.nõ ſis g de alieno libe
ralis et de hĩtis ꝑ rapinã autvſurã:ſed
ulla reſtituere ſtude: ſʒ de tuo iuſto pa
trimonio ⁊ nõ ad glonã mũdanã ſʒ ad

uit antigonũ de ti

dei honoꝛẽ ⁊ pauꝑis ſuſtẽtationẽ ⁊ ſie

ſanctificaberis qꝛ ſic ẽ dei volũtas.

tandũ
ꝛio ei dr foꝛnicatio ydolatria vel

1
intellectũ a deo ad herens falſitati ⁊ er

roꝛi. Et de hoc ſepe repᷣhendit᷑ populꝰ
antiquus iudeoꝝ qͥ ſepe ydolatrabat.·
Eñ dỹ Oſee iiij · c. Foꝛnicati ſũt a deo

ſuo iſraelite per ydolatriam.

—

¶ Scðdo foꝛnic atio dẽ large qcũq; cul
pa moꝛtalis ĩiqtũ qͥs ꝑ eã recedi a deo

legitimo ſponſo aie. Añ dicit Aug. ꝙ

qð dicit dũs Jere iij. Zu foꝛnicata es

aturas moꝛdinate ⁊ cõtra deũ diligit.

Xertio ⁊ ꝓpꝛie dr foꝛnicatio actꝛ ve
nereꝰ int᷑ ſolutã ⁊ ſolutã: q́;'uis etiã lar

gius ex noĩe foꝛnicationis aliqñ intel
ligat᷑ oĩis actus luxurie.vt illud.j.Coꝛi
v. Audit᷑ inter vos foꝛnicatio q̃lis nec

inter gentes.et tñ illud ꝓpꝛie erat ince

ſtus. Añ ad maioꝛẽ diſtinctionẽ dr hic
foꝛnicatio ſimplex.ſ.inter ſolutũ et ſo⸗

lutã.Et intelligunt᷑ ſolutꝰ et ſoluta vi

culo coniugij ⁊ conſanguĩtatꝭ ⁊ affini
tatis ⁊ oꝛdis vel religionis vel voti cõ
tinentie. naturalis vſus intelligit᷑ ad
differentiã illiꝰ qꝗ eſt cõtra narurã ʒ
hic oꝛit᷑ dubiũ.ſ.trũ ſit maiꝰ pctm̃ foꝛ
nicari cũ pulcra quã cum defoꝛmi. Re
ſpondet Hiero.xiij.q.vl.ca.Furtũ.di⸗
cens. In foꝛnicatione idcirco nõ eſt di

uerſa foꝛnicatio ſi mulier ſit pulcra aut

defoꝛmis.ancilla vel ingenua.pauꝑ vł

opulenta.ſʒ q̃liſcũq; illa fuerit vna eſt

foꝛnicatio. Sʒ intẽſiue maiꝰ ẽ pcti cũ

pulcra.qꝛ magꝭ voluptuoſe cognoſcii.
pla ei ſut q̃ ſuadẽt comiſceri pulcre.ſ.
pulcritudo ⁊ libido. Cũ defoꝛmi autezʒ

magis ẽ repᷣhenſibile qꝛ minꝰ incenti⸗

— 4 4p

Aantũ ad tertiũ in quo apls diſſi
mulat noſtre trãſgreſſioms ſtul⸗
dãnabilẽ et periculoſã.ibi.vt ab-
ſtineatis a foꝛnicatione.¶ EEſt no
ũ ꝙ foꝛnicatio triplicit᷑ accipitur.

nſidelitas aliqñ ex eo ꝙ aĩa recedat ꝑ

auaricia ⁊ q̃libet culpa ꝗᷓ aĩa labi᷑ ale
ge dei foꝛnicatio dici põt xxviij.q.j·.c.
Idolatria. Et de hac põt itelligi ulud

cũ amatoꝛibus tuisuñ reuertere v᷑7.
Aia cũ tot amatoꝛib foꝛnicat᷑ quot cre

nis de
4
i.
ſolliat
gdoleſa
ocit
iet
mndar
dioſe⸗
Atcem
moiſj
ſon ſie
trſon
eiecg
ähün
Peco
läfae
getile

——

— korn gero SY.Wile er wa ſariln

Pteſthn pter ta⸗

tionel hr. Qualitercũq; fiat ẽ pctm̃ moꝛta philocapti ſocij 2105
in iun hig filiaꝝ uriiie q̃ eſt deteſtanda ſpirat honit enetge Moctt ⸗ .
dahladſſ Ropter tria. tas catat pdit tepꝰ ⁊c. Si vtiq; di IH
en Pamo quia deo iniuriatur. toſa ſcit Ir as ille ſcribit.dña fa ſerunN .
bireb⸗ 41 Secundo quia intellectus unfarwak, tuus . Bene n Sndate- e aege —
¶Tertio qꝛ hõ a deo elongat᷑. D Svni femie ſeru Scda ſtu Io S
t r deb imuriak n3 m mul, ſtoꝛũ quia philocaptꝰ ad Sdicattonen-
lnaſt tas deo infert iniurias· Dꝛĩa q coꝛrum gens manet cũ biretro ſup ocu e abe.
Unatg pit ⁊ ꝓſtituit filiã ſũmi reg:. Uñ Ecẽj tiuis oculoꝛũ nutib ad ſe ane iag⸗
ij. Pili abſcõdita ẽ. vigilia er re cupit.⁊ multos alios geſtus be ⸗
falüme xlij. lia patris abſcõdita c᷑. vigilia cupit⸗ lũ illiꝰ qͥ ſub fe
iägnh ſollicitudo eius aufert ſõnũ ne foꝛte in les faciut. Patet ꝑ exẽpluũ i itene ma.
