dam ſeqͥtur iſta turba nõ hoĩem O ca⸗

riſſimi iſte diuitie mundane a fallaces
ſunt contẽnende duplici ratione (Pꝛĩa

quia frequẽter ſunt cauſa repꝛobatiõis
⁊ ſignũ:qñ videlicet poſſeſſoꝛ illaꝝ ma
le viuit. Job. xij. Abundãt tabernacula
pꝛedonũ.Et Yere.xij. Bene eſt oĩbus qͥ
pꝛeuaricãtur ⁊æ male agunt.Et Yero.Si
cut optimũ ſignũ ſaluationis eſt quan⸗
do homo bene viuit ⁊ male ei contingit
ita optimũ ſignũ dãnationis eſt quãdo
male viuit ⁊ ei bene contingit: Gcda qꝛ
in ſe viles ſunt ⁊ coꝛ nõ reficiũt.filius
eĩ regis nõ deberet młtũ deſiderare ſa⸗
turari cibis poꝛcoꝛuʒ ſi diuitie ſunt cibi

poꝛcoꝛum infernalium.qui quidẽ po:ci qð tãte ẽ malicie ꝙ nullo modo poſſet

Srn

dicuntur pctõꝛes.de qͥbus pᷣs.Ecce ipſi
pctõꝛes ⁊ abundãtes in ſeculo obtinue
runt diuitias.Ergo nolite theʒauriſare
in terra:ſed in celo in quo ſunt vere di⸗
uitie.Et ideo diuites ſi e cupitisveras
diuitias amate:et ad illã celeſtẽ patriã
qꝙcitius pꝛoperate. Ad quã nos perdu⸗
cat ieſus marie filius.Amen ·

Keria ſerra poſt quartã dominicam

uadrageſime Sermo.xxv.

Euertaturoro ani

nma pueri huius in viſcera etus.
iij. Regũ. xvij. Sicut m ater filiũ fugiti
uũ recociliat patri:ſic ſctã eccleſia pctõ
rem miſerũ ſaluatoꝛi.Scðʒ hoc ergo ꝓ

pheta oſtendit pctöem
¶ Mꝛimo elongatũ a iuſticia ivᷣo oꝛat
vt reuertatur:ibi. Reuertatur oso.

¶ Scðo infatuatũ malicia ideo pctõꝛ

cõparatur puero:ibi. Aia pueri huius.
Tertio ſeparatum ab eccleſia ideo
oꝛat vt inuiſceret᷑:ibi. In viſcera eius.

Ouanen ad pꝛimũ in quo oſtẽdit p⸗
phet

a pctõꝛẽ elõgatũ a iuſticia iõ oꝛat
vt reuertat᷑:ibi.Reuertatur oꝛo. Eſt no
tandũ ꝙ debemꝰ reuerti ad dũm iſto ſa
cro tge q;'maxime ꝓpr triplicẽ rationẽ.

Scdða pꝛõptus ad recipiendũ.
Tertia quia largus ad retribuẽduʒ
ꝛo igit᷑ dico ꝙ debemꝰ? reuerti ad
dũm quia pius ẽ ad miſerandũ.vſa.lv.

Derelinquat impiusviã ſuã ⁊ reuertaẽ᷑
ad dñm ⁊ miſerebit᷑ eius:quoniã mul⸗

tus eſt ad ignoſcendũ. Sic filius pꝛodi
gus reuerſus eſt: ⁊ miſertus ẽ ei pater.
Luce.x vj.Exemplũ.ſicut em̃ filius qui
offendit patrẽ ſuũ libẽter reuertitur ad
eum ſi confidit de ſua bonitate:ſic impi
us qui offendit deũ debet reuerti ad eũ

quia plenus eſt omni miſericoꝛdia ⁊ pi

etate.O ſi mente conciperes q; dei mia

magna eſt erga NSaeree ad ipᷣm q'ci

tius recurreres Magna nẽpe eſt inten
ſiue. extenſiue.duratione P

get homini pcti cõtra eum cõmiſſum

ſuc

Pꝛima quia pius eſt ad miſerãdum

ni⸗ Pꝛimo miſe⸗
ricoꝛdia dei eſt magna intẽſiue:qꝛ ĩdul

onoer
nnl

a⸗

Atqzidn
d ſanſfa
cöſteth
eodeus
oohofnt
atho
tiſſocten
oinnieva
mnuoliſ.
uctcn
nainsinl
pecatüne
doheben⸗
Hocunhe
eſgoopar
glid nain
ece
Gede
Geger
miere
gomie
ſſtuat
tu Th
miazn
ficion
guguſtn
ont
conorot
Goͤtinebe
ttattene
ſeronme
ſularin
tarisius
it Gecl
nederte,
terconti
Pſioch
Gibuone
ſooſente
Poſvoliͤbe
Nefmnerſt
cer haben
fawonn
ſchepent
Min
wnn

eeb
obninne
Aiſee

e⸗
igveng

Sperdu⸗

minic

fo
eg eins
luͤ fugti
eſiaped
Neſgeg
1oooN
AD.
hetot
AWs.
a ide⸗
cera ein⸗
oſittß⸗
les en
no. Ekne
mnſtoſ
. rione
iſerudun
gi.

Sermo

homo per ſe ſatiſfacere.Sicut dicit de
nerabilis Anſelmꝰ li.ij.Cur deꝰ?homo.
ca.vj.Opoꝛtuit inquit hoĩem dare deo
aliquid maiꝰ omni eo qð non eſt deus
ad ſatiſfaciendũ pꝛo peccatis ſuis.Sʒ
cõſtat ꝙ hoc nullo modo potuit facere
ideo deus miſericoꝛditer ẽ incarnatꝰ vt
pꝛo homine ſatiſfaceret factus homo.
q aũt homo tenebat᷑ deo ſoluere ad ſa⸗
tiſfaciendũ pꝛo peccato ſuo aliqͥd maiꝰ
omni eo qð nõ eſt deus. Pꝛobat Anſel
mus li.j.Cur deus homo.ca.xxj·ſic.lõ
ſatiſfacis pꝛo pctõ niſi reddendo aliqͥd
maius ꝙꝙ ſit omne illud pꝛo quo facere
peccatũ non debueras ſed pꝛo toto mũ⸗
do habendo nec pꝛo aliquo maximo do
no contra deũ non debuiſti facere pctm̃
ergo opoꝛtet te ſatiſfaciẽdo reddere ali
quid maius toto mundo ⁊ illud fuit vi
ta coꝛpoꝛalis chꝛi ſti ᷑ᷣm Anſelmum.Et
ideo ad Thi.iij.ðꝛ.llõ ex oꝑibus iuſti⸗
cie que fecimꝰ nos:ſed ſᷣm ſuã magnaʒ

miſericoꝛdiam ſaluos nos fecit. Iſta er

go miĩa fuit foꝛtis⁊ magna intẽ ſiue.Ad
iſtud pꝛopoſitũ refert Ambꝛoſiꝰde obi⸗
tu Theodoſij ꝙ tante mĩe erat ꝙ nũq̃
miĩaʒ ne gautt petẽti de qͥ ſic ſcribit. Bñ
ſiciũ putabat ſe accepiſſe heodoſius
auguſtus dum rogaretur ignoſcere. et
tunc erat pꝛopioꝛ venie cũᷣ fuiſſet maioꝛ
cõmotio iracũdie ⁊ appoꝛtabatur in eo
qð timebatur in alijsvt iraſcereturſed
erat remediũ eoꝛum.qui cũ haberet ſu⸗
per omnes poteſtatemquaſi parens po
ſtulari malebat ꝙ; q̃ſi iudex punire eq̃⸗
tatis iudex nunqꝙ; cõfitenti veniã nega
uit Secũdo mia dei eſt foꝛtis in homi⸗
nes extenſiue. Hoc autẽ poteſt dupꝑlici⸗
ter conſiderariPꝛimo a parte ſubiecti
ipſius chꝛiſti per tale exẽpluʒ.Si aliqͥs
oĩbus vicinis ſuis riuulos cõcederet de
ſuo fonte vt ſibi inferrent aqueductus
pꝛo ſuo libito:ſignũ eſſet ꝙ fõs ille ma
gne foꝛet ſuffic ientie. Iſto modo deus
pater habens filiũ ſuũ qui eſt verbũ dei
et fons omnis bonitatis: quia fons ſa⸗
ientie verbũ dei in excelſis. Ecci.j.ca.
Miſit eñ in mundũ:a miſit eum ſcaturi

re de terra vteri virginalis.⁊ vt eẽt ope/

prc'a pte ſcibiacti

N

64

roſus ⁊ abundans oĩbus.pꝛomiſit cuili
bet ſibi facere riuulũ:qũ oĩm iudeoiũ ⁊
gentiliũ flagellationi et cruciſixioni ſe
dedit.Et iðo bene dixit ꝑ Jere.pꝛophe
tam.xlij.Dabovobis mias ⁊ miſereboꝛ
veſtri¶ Scðo idẽ patet ex parte obiecti:
Si de obiecto mĩe ſermo ſiat illud obie

ctum eſt hõ cui deus multipliciter mi-

ſerebitur. Pꝛeſeruando ne cadat. Expe
ctando vt redeat.Conſolãdo ſi penite⸗
at. Ande Aug.li.ij.cõfeſſiouum.ca.vij.
Gre tue deputo et mie ꝙ pctã mea tãqꝶ*

glaciẽ ſoluiſti.gr̃e tue deputo vt q̃cũq;

feci mala ꝙ te duce nõ feci Tertio dei
mia in hoĩes eſt foꝛtis duaratione:quia
qtũcũq; homo expectet cõuerti ⁊ ſemꝑ
in pctis ꝑſeueret.ſi poſt infinita mala
penitere velit ſtatim eũ recipit. Exem⸗
plũ de latrone cui tardiſſime ⁊ bꝛeuiſſi⸗
me penitẽti dictũ cẽ.Hodie mecũ eris in
paradiſo LTuc. xxiij. Añ Berñ.ſuꝑ Can

tiẽ. Pꝛopter mãſuetudinẽ que de te pꝛie

dicat᷑ bone ieſu curremus poſt te audiẽ
tes ꝙ non ſpernas pauperẽ.pctõꝛẽ non
abhoꝛreas.nõ hoꝛruiſti latronẽ ↄfiten⸗
tem.non lachꝛymantẽ peccatricẽ.nõ ca
naneã ſupplicãtem.nõ depꝛehenſã ĩ ad
ulterio mulierẽ.nõ ſedentẽ in theloneo
matheũ.nõ ſupplic antẽ publicanũ.non

negãtẽ diſcipulũ.nõ pſecutoꝛẽ diſcipu⸗

loꝛũ.nõ ipᷣos cruciſixoꝛes tuos:hec Ber
nardꝰ.Ex qͥbus oĩbus apparet miaʒ dei
eiſe magnã duratione. Sed nũc tpᷣs in
ſtat ꝙ in pᷣdicatõibꝰde dei mia non eſt
diſcutiendũ large ⁊ aple.ſ.qy magna ſit
qm̃ mũdani vt ad oculum videmꝰclare
ipam multũ ãpliãt ſub cuiꝰvmbꝛa inul⸗
ta ↄmittũt pctã nimi pᷣſumẽtes de dei
mia. Et hac occaſione multi ſũt pꝛonio
res etiã foꝛtioꝛes ad peccatũ cõmittẽdũ
⁊ peccãdũ:dicẽtes. Miſerebitur noſtri
deus.de?ꝰnos nõ fecit vt dãnet nos: qͥa
miſericoꝛdia eius ſuꝑ oĩa oꝑa ſua.Nũ⸗
quid quotidie pᷣdicat᷑ ꝙ benignꝰ et mi⸗
ſericoꝛs eſt. alſa hac intẽtione⁊ mala
qua nimiũ pᷣſumit de dei mia młti⁊a qſi
oẽs decipiũt᷑:⁊ ſic ad infernũ deſcẽdut
BScðda rõ qᷓre debemꝰ? reuerti ad dñʒ
eſt quia pꝛomptus eſt ad recipiendum
8 uij

e he dben.

Aenere,

9

QH9 ve

2

pie

4

4

,

h, 2,
W

Pr hg s

*

re Eite ſepen
neniunt᷑ littere per quas litteras ꝑtes
ille incipiunt:ita ꝙ pctõꝛ vt veniã inue

Feria ſexta poſt quartã dñicã

* ,1 5 „ *
Jere.iiij . Zu foꝛnicata es cuʒ amatoꝛi

bus tuis: tamen reuertere ad me dicit

dñs ⁊ ego ſuſcipiã te. ſic recepit mag⸗

valena marigrgiptiaeg. thaid? venn

miltos alios.⁊ finalit᷑ quoſcũq; reuer

ti volentes.Exẽplũ.ſic em̃ bonitas viri

eſt magna ſi ſponſã ſuã cũ alio foꝛnicã
tem vellet accipere ſeu iteruʒ aſſumere

1 ſuo coniugio copulare.ſic dei mia bo

nitas ⁊ pietas tanta ẽ vt aĩiaʒ cũ demo⸗
nio foꝛnicantẽ velit recipere in ſuã gra

tia: dũ tñ redeat per pniaʒ.qꝛ dic petrꝰ
Act.ij. Penitentiã agite ⁊ recipiet: do
nũ ſpuᷣſſctĩ in quo omia ꝑdita⁊ neceſſa

ria ad vitã eternã reddunt᷑. Et nõ ſine
cauſa diẽ btũs petrꝰ Penitẽtiã agite.qꝛ
Im Eriſoſtomũ.⁊ hr de pe.di.ꝰ:·Der⸗

fecta. Perfecta inqͥt pnia cogit pctõꝛeʒ

oĩa libenter ſufferre.in coꝛde em̃ contri
tio:. in oꝛe confeſſio.⁊ in oꝑe tota hũili
tas. hec eſt fructifera pnia. Hec pnia ẽ

ulud felix triduũ de quo Exo.v. De he

bꝛeoꝛũ voc auit nos vt eamꝰviã triũ die

rum iĩ ſolitudinẽ ⁊ ſacrificemꝰ dño deo

noſtro ne foꝛte accidat peſtis aut gladi
us.i.culpa in pꝛeſentivel pena in futu⸗

ro. Iſte inſuꝑ tres diete ſüt ille tres fe⸗
lices ſillabe contente in pnĩa dauid.ij.

Be. xij.dicentis. Peccaui.ꝓpt᷑ quas ꝓ
pheta Iathan ei ex parte dei reſpõdit
Dñs tran ſtullit a te pcrm̃ tuũ.De peni⸗
tentia autẽ dauid dicit Hieronyv.ad ru⸗
ſticũ monachũ pꝛofũdã fuiſſe:ait enim
Pꝛofunda naq; fuit in coꝛdis contritio
ne.aperta ĩ oꝛis confeſſione.hũilis atq;
obediens in operis ſatiſfactione. Et iu
ſte quidẽ penitentia ſicut in dauid: ita
ĩ quocũq; alio pctõꝛe has tres requirit
vt qui deuʒ oꝛe coꝛde et opere offendũt
culpã contrahunt his tribꝰ deũ recon
cilient vt veniã obtineãt.vt vnde moꝛs
oꝛiebatur inde vita reſurgat¶ Spe
cialius loquendo penitentia tot requi
rit partes et conditiones quot in dicto
dauid penitente ⁊ dicente. Peccaui.in

niat cũ dauid dicat cũ peccauit.pꝑ. peni

eo in coꝛdee.rubeſco coꝛã deo ⁊ hoĩ⸗

bus:.c.conſiteoꝛ nude ⁊ aperte.c. cito.a.

ago penitẽtiã humilit᷑ recipiẽdo qͥcqͥd

mihi ipoſueris:ſiue oꝛões:ſiue ieiunia

ſiue elemoſinas mihi ĩpoſueris: ſciens
ꝙ iuſtũ ẽ ꝙ qͥ ꝑ pctm̃ ſũ deoꝛdinatus a
deo a meipᷣo ⁊ ꝓximo ꝑ oꝛationẽ ſim re
conciliat/deo.pꝑ iciuniũ refoꝛmatꝰ ĩ me
ipᷣo.ꝑ elemoſinã paciſicatꝰ ꝓxio Qui
inſuꝑ tria a deo teneo ĩ feudũ:aiaʒ:coꝛ⸗
pus ⁊ ſubſtantiã.ꝑ hec tria ei homagi

um reddã: oꝛando:ieiunando: ⁊ elemo
ſinas largiẽdo.u.volũtarie.i.ĩtegre De

iſta pnia ſacra ſcriptura loq̃ns Leuit᷑.
v. dic. Aia q̃ iurauit agat pniaʒ de pctõ
non expectet ĩ finẽ:videlʒ dũ nõ pote
rit qꝛ pnia ſera non eſt ſecura ĩmo peri
culoſa.ꝓbat᷑ exẽplo ⁊ auctoꝛitatePꝛi
mo exẽplo.Qð bon ſit miles ĩ ſenectu
te vel in vltia debilitate qͥ ſemꝑ vecoꝛs
fuit ⁊ fugitiuus ĩ iuuẽtute non ẽ eſtimã
dũ. Et ꝙ arboꝛ q̃ nunẽꝙᷓ fuit viridis nec
floꝛuit nec fructificauit poſt multos an
nos.qũ igit᷑ adiudicat᷑ et ſcindi incipit
incipiat florere vireſcere ⁊ fructũ ferre
nũqꝙᷓ credit᷑. Et cõtra oẽʒ curſũ ratõnis
cõmunẽ ꝙ puer vel hõ qͥſcũq; lectionẽ
ſciat quã nũqꝙ; didicit.qui ergo ĩ iuuẽ⸗
tute nullã voluit facere pniaʒ dũ foꝛtis
et potens erat ⁊ q̃ ſibi fructuoſiſſima fu
iſſet iu ſenectute: quomodo putas erit

deo grata ⁊ accepta cũ tales ſepiſſime
illã requirant in fine non ex amoꝛe ſed

timoꝛe diuine iuſticie dũtaxat Secũdo
idẽ ꝓbat᷑ auctoꝛitate.Et ſũt verba Au
gu.⁊ recitantur de pe.di.vij.ca. Si qͥs.
Si quis inquit poſitus in vltĩa neceſſi
tate ſue egritudis voluerit accipere pe
nitentiã ⁊ accipit et mox reconciliatur
hinc vadit fateoꝛ vobis:nõ illi nega⸗
mus qð petit ſʒ nõ pꝛeſumimꝰ:quia be
ne hinc exit ſi ſecurus hinc exierit.ego
neſcio:penitentiam dare poſſumꝰ:ſecu
ritatẽ autẽ dare non poſſumꝰ. Nlũquid
dico dãnabitur ſed non dico liberabit᷑.
Ris ergo a dubio liberari.vis qð eſt ĩ⸗
certũ euadere:age pniam dũ lanus es.
Si ſic agꝭ dico tibi qꝛ ſecures qꝛ pnĩaʒ
egiſti eo tempoꝛe quo peccare potuiſti
Si aũt vis agere pniaʒ cũ peccare non

Aten re ſr .
E el.
Mℳ Act-

lecati
(oncd
un⸗
G
ſis⸗
erit
bitt

cede
ixgt
delie

un
enata
lacr
ais⸗
Ka⸗
glepe
Klor
lono
tdin
leoſte
lntben
ſuxe

Ppylivi

Moart
ſnc
nſuns⸗
d ge⸗
Neſian
eſ

— — —Oꝗ

RhA

eld.
ico ai
ueieunn
ns: ſaens
dinamen
ioneſinte
nnarine
prio Cri
iai
geihonag
do:delen
itegrede
ins Leli⸗
nigz degchl
dünög

raimnopen

nitate Di

giſenen

no wecors
neeſtimi
WMWsdec
Rmhosen
cnincie
nmuͤſn
uſüraonis
tig anoi
ergoitun⸗

iaz dü ſle

noſiſſinafu
putas em
ſcpilinme
zmore ſed
1Gecid.
eN Vn
ca. Dic
Nlianeteſ
—
reconclliaun
.no üllnegn⸗

Sermo

potes:pctã te dimiſerũt:nõ tu illa.ARe⸗
uertere igit᷑ ad dñʒ ꝑ pniam tꝑe etiã qͥ
peccare potes ⁊ tui miſerebi᷑D ¶ Cer
tia ratio quare debemꝰ reuerti ad dũm
ẽ qꝛ eſt largꝰ ad retribuẽdũ.Job.xxxv
Loquaturvt auertat᷑ ab iniqͥtate ſua:ſi
audierint obſeruauerit cõplebũt dies
ſuos ĩ bono ⁊ ãnos ſuos ĩ gloꝛia.Exẽ⸗
plũ ſic eĩ ſpõſdat ſpõſe iocalia pꝰ obi⸗
tũ vo ſuuʒ dat ſibi oĩa bona ſua:ſic xpᷣs
fideli aĩe modo dat quedã bona gratie:
ſʒ ĩ futuro gloꝛiã et᷑nã quã ſũme debe⸗
mus appetere ⁊ petere.Qð illã debea⸗
mus appetere ꝓbat᷑ aliqbꝰ rõnibꝰ Pꝛi
ma accipit᷑ ex ↄceſſione mũdialiũ:qñ eĩ

in aliq̃ re multũ delectant᷑ cõcipiũt⁊ cõ
cedũt magnũ eſſe gaudiũ frui illa re ad

libitũ. ⁊ fere ĩ illa re tin delectant᷑ ꝙ de
lectationis alteriꝰ obliuiſcunt᷑. Ex qua
conceſſione neceſſe hñt cõcedere ꝙ ma

ius gauduũ erit beatis ĩ aula ſũmi regꝭ
Hy ininicis repꝛobatꝭ extra poꝛtã expul

ſis ⁊ ĩ carcerẽ incluſis:ĩmo talibꝰnullũ

erit gaudiũ qꝛ maioꝛẽ delectationẽ da⸗
bit in aula ꝙ ĩ carcere. Si etiã gaudẽt
de pulcritudie quacũq; neceſſe hñt con

cedere maioꝛẽ eſſe ibi pulcritudinẽ: qͥa
exquo nõ facit domũ ſuã ſophiſticã vi
delicet apparentẽ extra ⁊ nõ exiſtenteʒ
intra neceſſario ſequividet᷑ ꝙ maioꝛ ſit
pulcritudo intra qᷓ; extra. Exteriꝰ vero

oꝛnata ẽ planetis ⁊ ſtellis ⁊ lumine ſoł

illuſtratra.interiꝰaũt ẽ oꝛnata deo ⁊ ã⸗
gelis ⁊ oibꝰ ſanctis⁊ illuſtrata lumine
gloꝛie. Quãto eĩ deus ⁊ angeli ⁊ ſctõꝝ

aie pulcrioꝛes ſunt ſtellis⁊ q'to lumen

gloꝛie maius ẽ lumĩe nature:tanto ma
ioꝛẽ opoꝛtet cõcedere in celo eſſe pulcri

tudinẽ. Si ergo magi gauiſi ſunt vidẽ

tes ſtellã.ſicut pʒ Math.ij.qyto magis
erit beatis gaudiũ videre illũ in gloꝛia
ſua.de quo dicit᷑ JYo.xx.Gauiſi ſũt diſci
puli viſo dño Ocðᷣa ratio accipitur ex
vna parte ex dei venditione.ex alia ex
ſanctoꝝ emptione.nã deus illud gaudi
um ſuis amicis care vendidit:⁊ ipſi il⸗
lud care einerunt.aliqͥ per ſemitã mun

dicie ſicut virgĩes.aliqͥ per ſemitã peni

tentie ſicut confeſioꝛes.aliquiꝑ ſemitã

Glora etha awet et pen

Nn

che. ⁊ ſic care illud emerunt et pꝛo tali

er centũ annoꝛũ moꝛiet᷑. Puer em̃ plus

dũu ꝙ; deum.ſic faciebat herodes quan⸗

.

dure paſſionis ſicut martires.aliqui ꝑ Ota ebi cnꝛe
ſemitã paupertatis ſicut apoſtoli.aliqͥ VNdif atcuvxiſ
per ſemuã inſticie ſicut pꝛophete.alid N—
per ſemitã hoſpitalitatis: ſicut patriar ſ⸗ c

pcio illud deus vendidit.opoꝛtet ergo
concedere vel ꝙ deus iniuſtus ſit mer⸗
catoꝛ in vendendo rem vltra valoꝛẽ ve⸗
r vꝙ ipſi fatui fuerunt ĩ emẽdo.vel ꝙ;
illud gaudiũ ſit magni valoꝛis:ſʒ pᷣmũ
non eſt dare.ſ.ꝙ deus ſit iniuſtus ergo
opoꝛtet concedere ꝙ factũ eſt gaudiuzʒ
magnũ in illa ciuitate.Act᷑.viij.Qui er
go ad gaudiũ illud attingere ⁊ perue⸗
nire deſiderat neceſſe eſt illud emere ꝓ
pꝛecio quo ſancti illud habuerunt acqͥ
rere. Quis rationabiliter petere a deo
poſſetvel pꝛeverecundia auderet ꝙ ſibi
daret illud gaudium ꝓ melioꝛi foꝛo qᷓ;
dedit maximis amicis ſuis. Exquo il⸗
lud ita care emerunt vnus capite:alius
pelle:alius diuerſis toꝛmẽtis:aliꝰ igne
⁊c̃. nobis ratõnabile non eẽt aliter ulð
petere nec iuſtum deo aliter illud dare
Sivis ergo ad illud gaudium ꝑuenire
conſidera qᷓ;ᷓ care ſancti illud emerũt .ſi
cut cantat eccłia. Om̃s ſancti q;ta paſ⸗
ſi ſunt toꝛmenta vt ſecuri ꝑpuenirent ad
palmã.i.gaudiũ eterniiac. L
Vantum ad ſecundũ in quo oſtẽ⸗
ditur pctõꝛeʒ infatuatum malicia
ideò comꝑat᷑ puero.ibi.Aia pueri hu⸗
ius Eſt notãdum ꝙ pctõꝛ cõꝑat᷑ puero D
¶ Pꝛio ꝓprer defectũ diſcretionis pro⸗ Spue
RTken ꝓpter defectũ locutionis. rfer
0

Tertio ꝓpter defectũ operationis ·⸗ Bhect

₰½
72

Pꝛimo peccatoꝛ comꝑatur puero ꝓ E
pter defectũ diſcretionis. Yſa.lxv. Pu⸗

diligit pomũ qᷓ; equũ:ſic tales plꝰ mun

do ꝑſequebat᷑ xpᷣm. Math.ij.quia ho⸗
mines mundani plus diligũt tenebꝛas
ï lucẽ.Iſte tenebꝛe dicũtur diuitie mũ
dane que homibus videntur lucere cuʒ
tamẽ ᷣm veritatem rei ſint tenebꝛoſe et 9⸗ We, S
plene omĩ obſcuritatea ſic nõ ſut amã A n 2
de dupli rane Pꝛia qꝛ repellunt verita ſt Iu oe
tem a cognitione. Diuites em̃ non pnt PE ve⸗
WE

2

3

xr.

EE EE.

2 hre verã cognitionẽ dei nec ꝓximiPꝛi

mode deo non pñtverã cognitionẽ hr̃e
qꝛ Math. xiij.dr. ꝙ fallacia diuitiaruʒ
ſuffocat verbũ ⁊ ſine effectu efficit᷑. In
cuius figura diuitibus regibꝰapparuit
angelꝰ in ſõnis:ſʒ paſtoꝛibꝰa pauꝑibꝰ
in vigilia ꝑfecta ſe oſtendit.in ſignũ
pauꝑes ſpũ⁊ volũtate ꝓpter deuʒ non
curantes de diuitijs clarioꝛẽ cognitio⸗
nẽ de deo cõſequũt᷑ ; diuites.ẽᷣlñ Luẽ
xix.dr.q; zʒache qͥ fuit pꝛiceps publica
noꝛum ⁊ diues et tũ ſtatura puſillꝰ erat
T ideo pꝛe turba nõ potuit videre ieſuʒ
donec aſcendiſſet in arboꝛẽ.ſic diuitijs
conſtipati ⁊ familijs ſũt parui in ſtatu
ra virtutũ ⁊ cõpꝛimunt᷑ ſollicitudinibꝰ
TP pꝛeſſuris negocioꝛñ ⁊ officioꝛũ ꝙ non
vacat eis cogitare de ieſu niſi valde ra
ro ⁊ ſi ſemel foꝛte ĩ annoꝛĩ quadrageſi⸗

ma erit aut paſcha ⁊ tunc aſcendũt ar⸗

boꝛẽ pnĩe ⁊ deuote contẽplatiõis⁊ inui
tant dñm ieſum in domib“ ſuis.Et iðo
diuitie ſunt pulueres excecãtes oculos
ſpuales. Nñ cuid diuiti dẽ Apoc̃. iij.
Dicis qͥa diues ſum ⁊ locupletatꝰ⁊ nul
lius etiã egeo:⁊ neſcis quia miſer es ⁊
miſerabilis:pauꝑ:cecus:⁊ nudus Se⸗
cundo nõ hũt verã cognitionẽ ſui ꝓpt᷑
duo ĩpedimẽta Pꝛuimũ ꝓpt᷑ vera dicen

6
444 .
ime pium raritatẽ. Ande Seneca. Monſtra

bo tibi qͥd omĩa poſſidẽtibꝰ deſit.i.qui
verũ dicat Scdo qͥa tot ſũt adulatoꝛes
diuitũ de familijs ⁊ amicis:devicinis⁊
extraneis ꝙ pꝛopos defectus non poſ⸗
ſuut aduertere.Pꝛouer b.xiij.Diuiti de
cepto multi recuperatoꝛes locutus eſt
ſuperbe ⁊ iuſtificauerunt illum.⁊ ſequi
tur. Diues locutus eſt ⁊ om̃s tacuerunt
verbũ illius vſq; ad nubes ꝑducent.

neca de remnedijs foꝛtuitoꝛiun. Muæ tu
dñz pecunie eſtimas loculꝰ ẽ᷑: dicis muil
tum hʒ. ignoꝛas vtrũ ꝓdigꝰ aut auarꝰ.
ſi ꝓdigꝰ ſtati npᷣ habebitſi auarꝰ ẽ æc.
vide ſupꝛa in ſine pᷣcedentis ſermonis.
Et idðo hbñ deducit GBoetiꝰ.ij.li.de cõſo.
pꝛoſa.viij.Eteni plꝰ hoibꝰ aduerſã re⸗
oꝛi ꝓſpero ꝓdeſſe foꝛtuns. Illa em̃ ſe

Z α S Tenio nõ hñt cognitõnẽ de ꝓximo qꝛ
E neſciunt qꝗͥ ſũt eoꝛũ amici:qͥ hoſtes Se

ſp ſpẽ felicitatis cũ videt᷑ blãda mẽtit᷑
hec ſemꝑ vera ẽ cũ ſe inſtabilẽ mutati

one demõ ſtrat.illa fallit hec ĩſtruit.ilæ⸗

la mendaciũ ſpẽ bonoꝛũ mẽetes fruẽtiũ
ligat.hec cognitõne fragilis felicitatꝭ
abſoluit.itaq; illã videas vẽtoſã:flnen
tem:ſuiq; ſp ignara hãc ſobꝛis ſuccin
ctãq; ⁊ ipſiꝰ gduerſitatꝭ exercitatõe pꝛu
dentẽ. Sca rõ quare diuitie non
ſũt amande ẽ qꝛ repellũt ſecuritatẽ ab
eſtimatõe. Diuites eĩ ſꝑ ſũt ĩ timoꝛe ꝑ⸗
dendi pecuniã:terras⁊ theſaurũ.⁊ cuʒ
ſint ſine ſecuritate ꝑ ↄñs ſũt ſine intri⸗
ſeca iocũditate.Añ Aug. vj.cõfeſſionũ

narrat ꝙ tranſiens ꝑquẽdã vicũ vidit

pauperẽ mẽdicũ iocantẽ.⁊ ingemuit lo

quẽs ad ſocios. Qibꝰinq̃t cognatibus
qbꝰ laboꝛamꝰnihil aliud vellemus niſi
ad ſecurã leticiã ꝓuenire quo nos iſte

mendicꝰ pᷣceſſit.⁊ ſeqͥt᷑. Aſte letabitur⁊

ego anxiꝰ ero.ille ſecurꝰ.ego trepidus
Et ido notant᷑ diẽ beata maria ĩ ſuo cã⸗
tico.Eſuriẽtes ĩpleuit bonis.⁊c. Illud
eĩ ẽ inane qð apparet plenũ ⁊ ẽ vacnuʒ
ita diuites vident᷑ exteriꝰſine metu ſine
turbatõe ſine ſollicitudie:⁊ tñ interius
mudane

ſũt pleni tri ſticia ⁊ timoꝛe.

diuitie nõ ſũt amãde Scdo pctõꝛ

cõꝑat᷑ puero ꝓpt᷑ defectũ locutõis. Je⸗
renie.·Ecce neſcio loqͥ qꝛ puer ego ſũ.
Exẽplũ ſiẽ eĩ puer qñ loqtur nõ bñ foꝛ

mat dictões: ſic pctõꝛ qñ loqͥt᷑ indicat
malas affectões ſui coꝛdis:iĩhoneſta lo
quẽdo:adulãdo:blaſphemãdo:⁊ vt me
liꝰ ſibi credat᷑ ſcient mẽtiendo:qð nõ ẽ
ꝓuũ petmi·Pꝛo quo ẽ aduertẽdũ ꝙ tri⸗

plex ẽ mẽdaciũ:videlʒ malignuat:io⸗

coſitatis:⁊ benignitatis.de qbus ꝓſeqͥ
tur gloſa ſuꝑer decretũ.xxij.q.ij.lle qͥs

arbitretur. Notanduʒ inquit gloſa illa

ꝓ eſt triplex genus mendacij. maligni
tatis qð ſit cauſa decipiẽdi.⁊ illud eſt
omibus moꝛtale pcim. Benignitatis ſi

ue pietatis qð ſit pꝛo ſalute alicuiꝰ.⁊ de

illo dicit᷑ ꝙ perfectis ſit moꝛtale.imper
fectis vero veniale. Jocoſitatis vbi ne
mo leditur. ⁊ illð nulli ẽ petm̃ moꝛtale.
Sed quare illud mendaciũ qð fit ioco
non eſt moꝛtale ⁊ qð nulli ꝓdeſt:qᷓ illᷣ

Z prlov (opali ſecte
ESrecht dKrn

W r,

eͤ⸗
ſter⸗

ciann

fit ex aĩo ſicut iſtu

Sermo

qð pꝛodeſt alicni eſpoer qꝛ illð nõ
⁊ per iſtud intẽdit
decipere ⁊ per illud non. Et intelligas
hic perfectũ ſolũ illũ qui ex toto renun
ciauit omĩbus põpis ſecularibꝰ: qͥ ſi de
cederet ſaluaret᷑.hec ibi.Ad cuiꝰ gloſe
declarationẽ eſt aduertẽdũ ꝙ mẽdaciũ
malignitatisvocat᷑ nendaciũ ꝑnicioſũ
qð contrariat᷑ caritati dei vel ſuiipſius
vel ꝓximi. dei ſicut quãdo mẽtit᷑ de ar
ticulis fidei: ⁊ huiuſmodi que fidẽ dei
⁊ eccleſie reſpiciũt doctrinã.ſuiipſiꝰqũ
de ſeipᷣo mentit᷑. ꝓximi qñ ſuo menda
cio ꝓximꝰiniuſte ledit᷑.⁊ in his tribꝰca
ſibus os qð mentitur occidit aĩaʒ.Sa⸗
piẽtic.j.c.Et in pᷣs. Perdes oẽs qui lo⸗
quuntur mendaciũ.duo vero alia men⸗
dacia ſcʒ iocoſum ⁊ officioſuʒ ſᷣm ali⸗
quos doctoꝛes in omĩ perſona ſunt ve⸗
nialia niſi pꝛopter ſcãdalũ vel aliud dã
num conſequens.vt ſi aliquis nonvult
dimittere mentiri vbi veriſimilit᷑ aduer
tit aliquẽ de hoc ſcãdaliʒari.Eſt tamẽ
ab omĩbus abſtinenduʒa ſpecialiter a
viris eccleſiaſticis H¶ Periculum au
tem et turpitudo huius peccati ex hoc
apparet ꝓꝛimo quia turpiꝰ maculat os
etiaĩam mentientis qᷓ quecunq; ſoꝛdes

coꝛpoꝛales: quia muſce vel quecũq; ſoꝛ

des in oꝛe:nec aĩam perdunt:nec hoĩeʒ
reddunt male fame:nec filiũ diaboli fa
ciunt:nec a regno dei excludũt que oĩa
facit mendaciũ in oꝛe.Nĩam nãq; occi
dit. Zacha.xiij.ca. Non viues quia mẽ
daci locutus es.ſicut patet de anania⁊
ſaphira vxoꝛe eius.Act᷑.v.Cui dixit be⸗
atus Petrus. Non es homibus mẽtit?
ſed deo· ideo ſtati vterq; occiſus fuit a
deo Secundo famã ledit quia non po⸗
teſt diu mentiri qͥn aliquando conuin⸗
catur.⁊ quando hoc contigit confundi
tur ⁊ fama leditur. Confuſus eſt omis
conflatoꝛ:quis mendax conflatio eius.

Tertio diaboli filiuʒ facit quia ipſe eſt

mendax ⁊ pater eius:⁊ cum loquit᷑ mẽ
daciũ ex pꝛopꝛijs loquitur. Jo.viij.ĩmo
non fſolũ ipſius filij iparesvel minoꝛes
dicendi ſunt ipſo: quia nõnulli mentiẽ
tium tanqꝙᷓ; patres vel magiſtri diaboli

NANKomndi

peioꝛes ⁊ hoꝛribilioꝛes⁊ frequentioꝛes
mentitoꝛes ꝙᷓ; ipſe inuẽti ſunt maioꝛes
quia ipſe non legitur mendacia ſua iu
ramentis velvotis affirmaſſe qð iſti de
conſuetudine faciunt.Et aliqui illoꝛuʒ
intm̃ illud ducunt in conſuetudinẽ ꝙ ẽ
in eis quaſi vitium incoꝛrigibile. Ande
de quodaʒ magno pꝛelato fertur ꝙ di⸗
cere ſolebat ꝙ malebat ſe nepotẽ habe
re luxurioſuʒ q́; mendacẽ:quia illud in
ſenectute decreſcit.iſtud econtrario in
ſenectute creſicit. Et ſi iſtud peccatum

eſt vituperabile in omibus:maxime ta

men in diuitibus:quia aliqui aliquan⸗
do pꝛopter paupertatẽ mẽtiuntur ſicut
adulatoꝛes. Et licet tales in aliquo co⸗
loꝛẽ habeant. iuxta illud Pꝛouerb.xx.
ꝙ ſuauis eſt homĩ panis mendacij: qᷣa
etiam mendacio ſuo lucratur.pꝛopter q̃
mentientes dicere poſſunt illud VYſaie
xvili. Hoſuim. mẽdaciũ ſpem noſtrã
⁊ mendacio pꝛotecti ſumus. Lamẽ ma
le lucrantur quia hic famã ⁊ in futuro

bona perdunt eterna Ex quo patet ꝙ qͥ

congregat theſaurũ in lingua menda⸗
cij vanus et excoꝛs eſt et impinguetur
ad laqueos moꝛtis. Pꝛouerb.xxj.q̃ſi di
cat Sapiens.ꝙ adulatoꝛes diuitum et
falſi aduocati pꝛincipaliter inter mun⸗
dane viuentes⁊ congregant diuitias ꝑ
mendacia.⁊ tales ſunt vani:id eſt carẽ
tes virtutibus ⁊ excoꝛdes: quia patiun
tur defectũ boni coꝛdis ⁊ ideo impiguẽ
tur ad laqueos moꝛtis culpe⁊ gehenne
Et ſi talis q;tumcũq; pauper eſſet ſit va
nus ⁊ excoꝛs.a multo foꝛtioꝛi diues qui
nulluʒ habet coloꝛẽ mentiendi.Et iðo
ſacra ſcriptura in perſona dei loquens
Eccliaſtici.xxv.dicit Tres ſpecies odi
uit anima mea et aggrauoꝛ valde ani⸗
me illoꝛum: pauperem ſuperbum. diui
tem mendacem:a ſenem fatuum et in⸗
ſenſatum. ¶ ꝓ ¶ Quarto excludit a

gloꝛia beatoꝛum:quia non intrabit in 1

lam aliquid coinquinaruʒ neq; faciens
abominateonem et mendaciũ.vt dicit

Spocalipk. xxi ca. Foꝛis canes et ve⸗ Apo 22—
neſiciet omnis qui amat ⁊ facit menda/
cium Mertia ratio quare peccatoꝛ coni

ℳ

A

EE FFEEEEEEEEEEEE

4 Ipter

n

Pri

Feria ſexta poſt quartã dñicã

paratur puero eſt ꝓpter defectũ oꝑatio
nis. VYſa. xl. Deficiẽt pueri ⁊ laboꝛabunt
iuuenes in infirmitate cadent.q.d.ꝓ
pheta ꝙ pueri deficiẽt moꝛibꝰ ſenſu.⁊
iuuenes.i inſolẽtes ĩ infirmitate cadẽt
pꝛimo in culpã ⁊ poſtea in penã. vel ſic
pueri.i.niũdani laboꝛabũt in tpalibus:
T deficiẽt in ſpũalibus:Sicut ſilij iſra⸗
el qñ erãt in terra egypti dediti oꝑibus
luti ⁊ lateris Exo.j.c.Exẽplũ.ſicut em̃
uer nõ eſt aptus ad laboꝛandũ ſed ad
udendũ ⁊ ociandũ:ſic pctõꝛ nũiᷓ eſt in
tentus opibus aĩe ſʒ opꝑibꝰhumane mi
ſerie petm addit pctõ qð tamẽ hoꝛrẽ
vñ eſt ⁊ deteſtandũ ꝓpter aliquas rões
Pꝛima quia pctã nos dãmificãt ĩ bonis
que pꝛius fecimus. ſlã ſicut abſciſio ra
dicis arboꝛis moꝛtificat ramos. et ſicut
moꝛs coꝛpalis moꝛtificat oĩa coꝛpoꝛis
mẽbꝛa:ita moꝛs ſpnᷣalis moꝛtificat om⸗
nia bona oꝑa q̃̊ pꝛiꝰ ſpũaliter viuebant
Et intm̃ deſtruitvirtutesq̊s pꝛiꝰhabuit
ꝙ ſi ĩ pctõ moꝛiat᷑ nũiᷓ de illis coꝛã deo
remunerabit᷑ in celo niſi ꝙ foꝛte minus
punietur in inferno.qꝛ ſic ðꝛ Eʒe.xviij.
⁊ eſt dei ſentẽtia.Aĩia q̃ peccauerit ipſa
moꝛietur ⁊ oẽs iuſtic ie quas fecerat nõ
recoꝛdabũtun Scða ratio ẽ qꝛ ſi q̃s a fa
cie cuiuſcũq; ſerpentis fugere vellet ne
coꝛpi noceret vel illud intoxicãdo peri⸗
meret. multo foꝛtioꝛi rõne a pctõ dʒ fu⸗
gere:qð multo peius hoĩem intoxicat ĩ
coꝛpoꝛe ⁊ aĩa Et quia nõ tantũ moꝛtiſi
cat pᷣterita ſicut dictũ eſt ſed etiã dãni⸗
ficat in pñtibusiideo ẽ fugiendũ Pꝛĩo
quia turbat ⁊ pungit ↄſciẽtiã ⁊ grauat
animã:ſicut fumus oculũ ⁊ ſpina pedẽ.
pᷣs. Peccatũ meũ cõtra me eſt ſemꝑ.Et
iterũ. Ilõ ẽ pax oſſibus meis a facie pec
catoꝛũ meoꝛum.Et Job.vij. Factꝰ ſum
mihimetipᷣi grauis. Cur nõ tollis pec⸗
catũ meũ Scdðo quia ſpoliat aĩam om⸗
nib?bonis illic inuentis:ſic latro. ho
bie.xij.Qui fac iũt peccatũ hoſtes ſunt
anime Tertio quia eſt quaſi lepꝛa que
hominẽ raucũ facit ne cõfiteatur vel lo
quatur qᷓ ad dei honoꝛẽ vel ad ſalutem
ꝑtinẽt aiarũ. Oculos etiã ꝓpꝛios⁊ alio
rum inficit ⁊ eruit:ne vtilia videat. Et

PNRz*be S..a .

—
lepm gν nα —

mancũ facit ne aliena reſtituat. Et qua
ſi podagra retrahit hoĩem pctõꝛẽ avijs
bonis et facit ipᷣm ĩpotentẽ ad abulãdũ
in via dei.Et tantũ infatuat rõnẽ ꝙ fa⸗
cit ꝙ pctõꝛ ꝓ parua delectatione deum
vendit ⁊ matrẽ eius⁊ oẽs ſãctos ⁊ ange
los ⁊ aĩam ꝓpꝛiã ⁊ coꝛpus ⁊ oẽs diuiti⸗
as ⁊ regnũ celoꝛũ ⁊ ſeꝑat a ↄſoꝛtio dei⁊
ſctõꝝ ⁊ ab illa ciuitate gloꝛioſa.⁊ ſe tra
dit ⁊ð obligat ignibus eternis.ſpernitvi
tam ⁊ moꝛtem eligit eterna:qꝛ peccatũ

cũ cõſumatũ fuerit generat moꝛtem Ja

cobi.j. Caue ergo ne peccato cõſentias
Thobie.iiij Quarto qꝛ naturã deſtru⸗

it interioꝛẽ qꝛ oĩa pctã cõtra naturã ſũt

qꝛ cũ omne petm̃ moꝛtale rõni cõtrarie

tur ſeqtur ꝙ; omne Letn moꝛtale eſt cõ
uia vt ðꝛ Eccs.vij.

tra naturaʒ hoĩs. Quis E .
Deus fecit hoĩem rectũ: ⁊ ꝑ cõſequens

nõ bꝛutalẽ ſed rationalẽ Cũ ergo permim

ſit cõtra naturã hoĩs faciẽdo peccatum

deſtruit ſeipᷣim ⁊ mũdũ exterioꝛem. Pa

tet in ſex. Pꝛio in rapina dñoꝛũ. Scðᷣoĩ
negligẽtia pᷣlatoꝛũ. Tertio in neqͥtia ꝑ

iuratoꝛũ. Quarto in deceptione merca⸗

toꝛũ.Quinto in ſuꝑfluitate ciboꝝ ⁊ ve⸗
ſtimẽtoꝝ. Sexto in luxuria immũdoꝛũ

Pꝛopter oĩa tacta ſuperiꝰ pctõꝛ merito

cõparatur puero:quia tanq puer qð ẽ
cõtrariũ ſaluti ſue operatur.

Aantũ ad tertiũ in quo oſtendit

ctõꝛẽ ſeꝑpatũ ab eccleſia ideo ro⸗
gat vt iuiſceret᷑:ibi· In viſcera eiꝰ. Eſt
notandũ ꝙ peccatoꝛ ⁊ maxime auarꝰcõ
paratur inte ſtinis:quia inteſtina
Pꝛimo ſunt omnino toꝛtuoſa
Scðo exterius nullũ humoꝛẽ hũñtia
NVertio interiꝰ plena immũdicia.
ico pꝛio ꝙ ſic inteſtina ſunt omni
no toꝛtuoſa: ſic auarus incedit toꝛtuoſe

vt cõgreget.Et hoc ſepe ↄtigit in mer—æ

catoꝛibꝰ etiã licite mercãtiã exercẽtibꝰ.

Et ido ſi q̃rat᷑ q ẽ cã quare hoĩes ĩ arte

licita ſepe peccẽt. Bꝛeuiter dicit᷑ e ↄtin
git ipos in hoc negotio peccare triplici
ter Pꝛimo ꝑ aſtutiã inq tũ mundialis
negociatoꝛ ad conſequendũ lucruʒnon
vtitur vijs veris:ſed toꝛtuoſis ⁊ ſimula
tis⁊ apparẽtibꝰ.Añ Greg.li.v.moꝛaliũ

. Aud meſtyns 2.

Mexauove negotN.
Fsr eene wl.

ſupiͤ
itas.
cor m
velare
ſüͤtfa
glulien
hecile
occulte
naßßzi
pprde
netetu⸗
ypta
boniirel
Plocunon
ogttt
ſtercogt
Nſis der
ur ppoſt
Ucorde⸗
e
üerſ
er ſign
Npzp
her deca
mercato
Leſſa ii
htinenge
ſepoſſen
eineniri
Hledoril
Cpestna⸗
ünpin
Pinere
riocn der
hanias
edidit
ggriet
a fiete
gerine
llpit h
lotyoſe
ſopiten
camnard
nquüan
Mreinme

D

NW
ide

mS

—

ſuꝑ illud Job. xij. Deridet᷑ iuſti ſimpli

citas.dicit ſic. Sapientia hniꝰ mũdi ẽ

coꝛ machinarõnib? tegere. ſenſũ verbis
velare:q̃ falſa ſunt vera oñdere: q̃ vera
ſũt falſa demõſtrare. hec pꝛudẽtia vſu
ꝗa iuuenib ſcit᷑.a pueris pꝛecio diſcitur

hec ille.Et.ij.Coꝛi.iiij.c.dr. Abijciamꝰ
occulta dedecoꝛis nõ ambulãtes ĩ aſtu
tia ſʒ ĩ manifeſtationeveritatis Scðo
Ppf doli nequitiã. ſicẽ eĩ ad aſtutiã ꝑti
net excogitare vias nõ veras ſʒ ſimula
tas ⁊ apparentes ad conſequẽdũ aliqð

bonũ vel malũ: ſic aſſũptio taliũ viarũ
ꝓ locutionẽ ad dolũ ꝑtinet. Quicũq; eĩ

excogitãt facere aliqð malũ neceſſe eſt

vt excogitẽt aliqᷓs vias doloſas ⁊ toꝛtu

oſas ⁊ deceptoꝛias qͥbꝰ faciliꝰ pſequen
tur ꝓpoſitũ.ſᷣm illud Pꝛouer.xij. Dolꝰ

in coꝛde cogitãtiũ mala.Talis aũt exe⸗

cutio ad decipiendũ pꝛo q̃ͥdẽ⁊ pꝛincipa
liter fit ꝑ verba q̃ pᷣcipuũ lecnenenein

ter ſigna qbꝰ hõ aliqd alteri ſigniſicat
vt pz ꝑ Augu. de doctrina xpiana. Ex
hec deceptio ꝑ verba maxĩe inuenit᷑ in
mercatoꝛibꝰ. Contra quos dic̃ apłs.j.
TZeſſa.iiij.Et ne qͥs ſuꝑgrediatur.ſ.op

pꝛimendo ꝓximũ vt ab eo extoꝛqat ĩiu

ſte poſſeſſionẽ ſuã vel rẽ aliꝗ: neq; cir⸗
cuᷣueniat ĩ negocio fratrẽ ſuũ.ſ.ipʒ deci
piẽdo vł illaqueãdo debitis ꝑ mercati

ones malas ⁊ vſuras ⁊ ſimilia.Qm̃ do
minꝰ vindex ẽ de his oĩbꝰgrauiter pu⸗

niendoertio ꝑ fraudulentiq q̃ videt

Ptinere ad illicitã receptionẽ rerũ exte
rioꝛũ.de talibꝰ or in figura Act᷑.v.ca.q;
ananias vir qͥdã cuʒ vxoꝛe ſua ſaphira
vẽdidit agrum ⁊ defraudauit de pꝛecio
agri. et ſic fraus ꝑtinet ad oꝑationẽ et

ad facta.Talis auteʒ fraus ꝑmaxĩe vi
get ĩ mercatoꝛibꝰ.ſm illð Job. xiij. De⸗

cipit᷑ hõ vr̃is fraudulẽtijs.⁊ idᷣo qꝛ ſic
toꝛtuoſe incedũt ad modũ inteſtinoꝛuʒ
nõ pñ̃t eſſe imunes a pctõ. Cõtra quoſ
clamat dñs Leuitici.xix. Nolite facere

iniquũ aliqð in iudicioin regula:ĩ pᷣ

dere:in mẽſura:ĩ ſtatera:iuſta et equa

ſint põdera:iuſt⸗ modiꝰ: equuſq; ſexta

nus. ego dũs de ve ſter. ſ.pᷣcipio vobis
Ad idẽ Danuid in pᷣs. ANerutũ filij hoiʒ

J— . ð Merinme licute 7 ,
„„ „ Kaipul vnmyll Ati0

. — . .

meẽdaces in ſtateris vt decipiat ii de

vanitate in idipʒʒ. Nolite ſperare ĩ iniqͥ
tate ⁊ rapinas nolite cõcupiſcere.diui

tie ſi affluant: nolite coꝛ apponere. Se⸗
mel locutus ẽ deꝰ.duo hec audiui:quia

poteſtas dei ẽ ad punienduʒ pᷣm rigoꝛẽꝛ

iuſticie:⁊ tibi dñe mĩa ad pᷣmiandũ ſᷣm

dulcoꝛeʒ tue gre:q; tu reddes vnicuiq;
iuxta oꝑa ſua.Et Jaco.in.iiij.ca.cano.

ſue.Ecce nunc qͥdẽ dicitis.craſtino ibi

mus in illã ciuitatẽ ⁊ faciemꝰ ibi ãnum
⁊ lucrũ faciemꝰ qͥ ignoꝛatis qͥd ſitvob ĩ

craſtino. Que ẽ eĩ vita vr̃a.vapoꝛ ẽ ad
modicũ parẽs ⁊ deinceps extermĩabit᷑

O dñi mei ſic nõ facietis.ſʒ ſᷣm brĩ Pe

tri apłi dictũ.ij.ca.ſue epłe Deponẽtes

oẽʒ maliciã ⁊ oẽʒ dolũ et ſimulationes
7 inuidias ⁊ oẽs detractões ſiẽ mõ ge⸗
niti infantes rõnabiles ſine dolo:lac cõ

7

tis ĩ ſa un

e⸗

ns AS

c8o dico ꝙ auar?p

7 . Dee .
lis exteriꝰ nõ hʒ humoꝛẽ bone fame: ſʒ

vulgarit᷑ dr.ẽ vſurariꝰ:falſus mercatoꝛ

int? aũt.ſ.ĩ domo ad modũ inteſtinoꝝ ĩ

pĩguat᷑ ĩ boĩs tꝑalibꝰ ĩ honoꝛibꝰ muda

nis ĩ delitijs⁊ ĩ cõplacẽtijs.Et tales ex
ercentes mercantias ꝓpt᷑ talẽ finẽ̃ ſũt ĩ

via dãnationis.⁊ ideo ĩ talibꝰ mercato

ribus ẽ deteſtãda negociatio rõe fimis:
qꝛ finis ẽ malꝰ ⁊ per ↄñs talis negocia

tio.pʒ quia cuius finis malꝰẽ ⁊ ipʒʒ opꝰ

neceſſariũ ẽ eẽ malũ.g ſi finis negociã

di ſit pꝛcipalit᷑ cupiditas q̃ ẽ oizʒ
20

maloꝛũ:negociatio erit iniqi
declaratione hui materie notanqũ ſᷣm
Porg . a. pr vr,⸗arttiiz ſolũ repi
tur triplex cauſa licite negociatois ſiue

mercatois Pꝛia dr ꝓpᷣa latiſfactio id⸗
circo alicui mercatio ẽ licita vt ſibi ⁊ fa

milie ſue poſſit ſatiſfacere ſᷣm decentiꝗ
ſtatꝰ ſui. Qui ergo multas pecunias qͥ

cupiſcite.iſ. gre. vt in eo.ſ. in xpᷣo creſca
ĩ ſa ut?. ſi rñ Su aſtis ain ouleiae
ꝙ auar? pcipue

malꝰ mercatoꝛ copatr᷑ inteſtinis: qꝛ ſic ĩ
teſtina nullũ humoꝛẽ hñt exteriꝰ:ſic ta

bus viuere põt vltra mẽſurã ſtatꝰſui

ꝙ ſepe euenit pꝛiuat?familia ⁊ inercati

onẽ exerc et minime tribuit oꝑam iunſte
cða cauſa dr pietatis operatio

cauſe

vt cũ qs merc atõnẽ exercet nõ ad neceſ

—

ſitatẽ ⁊ ſuſtentationẽ ꝓpꝛiã:ſʒ vt lucre
tur ad diſtribuendũ pauꝑibꝰet in alias
pias cauſas lucrũ impendendũ: vt ſibi
mercari valeat gloꝛiã eternã ertia et
vltia cauſa dr reipublice auxiliatio:vt
cũ quis ſe tribuit mercationi ꝓprt vtili
tatẽ reipublice ne.ſ.res neceſſarie ad
vitã deſint ⁊ inde lucruʒ accipit.nõ q̃ſi
ꝓ fine ſediꝑꝛo iuſto ſtipendio ſui labo⸗
ris.nã qñ finis poneret᷑ in lucro cauſa
mercationis eſſet illicita: qꝛ nõ ꝓpt᷑ rẽ
publicã hoc exerceret opꝰ ſʒ ſolũ ꝓpter
lucrũ.Cũ igit᷑ qͥſq; pꝛer᷑ has licitas cau

ſas mercatoꝛ efficit᷑.ſ.ꝓpt᷑ ſubſtãtiã cu

mulandã ⁊ ꝓpt᷑ impꝛobã cupiditatẽ di
uitiarũ ſeuꝓpt᷑ aliũ malũ finẽ rẽ illici⸗
tã oꝑat᷑ moalit᷑ peccat.hec em̃ oĩbꝰ ꝓ
hibita ſũt.vt pʒ.di.xlvij.decretoꝛũ.ca.
Omes.Et c.Sicut pleniꝰ legit᷑.Ex his
luculent᷑ apparet ꝙ hij qͥ negociãt ꝓpt᷑
ſeculi vanitates aut ſibiipᷣis aut vxoꝛi⸗
bus vel filijs impẽdendas parifoꝛmit᷑
moꝛtalit᷑ peccant: qꝛ tales expenſe ſine
moderamine ſüt inſatiabiles.Et maxi⸗
me hoc videt᷑ nõ rõni cõſonũ:ĩ his ma
xime qͥ nullã hũñt familiã qꝛ in eis oino
dñatur auaricia.de qͥbꝰ Eccs.iiij.Enꝰẽ
⁊ ſecũdũ nõ hʒ:nõ filiũ: nõ fratrẽ:⁊ tũ

