retur acciꝑpe ſi in ſuo ſenſu voluerit per
manere nullꝰ relaxare poterit. Sacrifi⸗
ciũ igit᷑ nm erit deo placitũ ſi fiat cum
moderatõea diſcretõne Secũdo
. 1erit placitũ ſi ſit honoꝛabile ſine müdi
2ð tunj occupatõe.]. hi.. ca. Ilẽo militãs deo
ſe hovoraleſñn iplicat ſe negociſ ſecłaribꝰ? vt ei placeat
cui ſe ꝓbauit:ſic perrꝰ cuʒ dicebat Ecce
nos reliquim oĩa⁊ ſecuti ſumꝰte math.
xix.Exẽ plũ ſicut em̃ nõ ẽ decẽs ꝙ mileſ
fodiat ĩ hoꝛto impatoꝛis:ſic nec ↄueĩẽs
eſt ꝙ miles xpᷣi ſaluatoꝛis nr̃i intẽdat ſe
culo:qꝛ totus mũdus eſt in maligno po
ſitus.j. Jo.v.Manc mũdi occupationeʒ

ãtiqͥ pres venerũt ad ãthoniũ q̃rẽtes in
ter ſe. Que nã vᷣtus hoĩem ad ꝑfectöem

Hũ ſenſũ de ſeipo pᷣſumẽs:qꝛ tales nõ ꝓ

dũt.incoꝛrigibilis em̃ ſnia dãnatõis re
laxari nõ poteſt Et habetur.xxiiij.q.ij.

Feria qumta poſt dñicã de paſtione

petrus abnegauerat q xpᷣm ſequẽs ofla
reliqrat Mathe. xix. ſic ſi xpᷣm ſeqͥ de

ſideramꝰ voluntarie mundo abrenũcie⸗
mꝰ:qꝛ ſicut in hᷣmũdo pauꝑrime ↄuer
ſatus ẽ dans nobis exẽplum:ſic eum in
pauꝑtate ſeqᷓmur Gᷓʒ notãduʒ ẽ ꝙ ſunt
ſeptẽ genera pauꝑũ quoꝛũ quattuoꝛ dã
nant᷑ ⁊ tria ſaluãtur Pꝛi mi igit᷑ pauꝑes

q̊ damnũtur ſunt pauꝑes impatiẽtes qͥ
ↄtra deũ murmurãt in ſua pauꝑtate di-
centes Euare ego tã pauꝑ ſum deo obli
tus ẽ mei Lales ſtulte faciũt. Naz quid

bi dat ꝙᷓ dignꝰesvlłvnqꝙ; meruiſti.qꝛ diẽ

tibi de tenet᷑ aut qͥd hʒ a ehin⸗ em̃ ti

veſciri Aide igr qͥd tibi dit Ipᷣe a Auu

te p̃s. Ite fecit nos.ipᷣe redemit te Apo

v. Redemiſti nos donniĩe de? in ſanguie
tuo.ipᷣe dedit tibi coꝛpꝰa aĩaʒ gratis.j.

Cor̃.iiij.Quid hẽs qð nõ accepiſti. Et
de his oĩbꝰbonis nũq; ve regratiat?es
deo nec vacit᷑ cognouiſti te talia a deo
accepiſſe Ro.j.ca.Qui cũ cognouiſſent

deũ nõ ſicut deũ gloꝛificauer̃t aut gr̃as

egerũt de bus gregoꝛius Non ẽ dignꝰ

dandis qui nõ agit gr̃as de datꝭ Quid

ergo ↄtra deũ murmuras Sap.j.Cuſto
dite vos a murmuratõe qᷓ nihil ꝓdeſt ſʒ

nocet:qꝛ dãnat Gregoꝛiꝰ Ilemo murmu

rãs regnũ dei accipit¶ Scði pauꝑes qui

damnãtur ſunt qui in paupꝑtate viuũt:⁊
illa ꝑua bona q̃ habẽt lucratur ũiuſte ſi
cut qui furãtur gramia ſegetes.qꝛ dicit

ſctũs thomas.ij.ij. In talibus numis ſi

quis hʒ aĩmũ furãdi ⁊ ꝓximo nocẽdiẽ
pctĩ moꝛtale qꝛ. xiiii.q.vj:c.fur.ðꝛ.Ilõ

furtum:ſʒ mẽs furaãtis attendit᷑ Itẽ qui
vendunt ⁊ emũt: ⁊ decipiunt ꝓpximos

mentiendo: iurãdo etiaʒ in ꝑuis rebus
grauiter peccãt Similit᷑ qͥ in diebns do

minicis ⁊ feſtis mercãtias exercẽt ⁊ ab

ſtinẽt ſe a miſſa ⁊ a dei ſeruitio Itẽ me
retrices totiens ſe dyabolo vendũt quo
tiens actũ luxurie execẽt⁊ peccãt moꝛta
liter Itẽ oꝑatoꝛes ꝑa ſua fraudulen
ter faciunt ⁊ om̃s tales tenẽtur ad reſti⸗

tutionẽ:qꝛ ᷣm Auguſtinũ. Nõ dimittiẽ

petm̃ niſi reſtituat᷑ ablatũ ¶ Tertij pau⸗
peres qui dãnantin ſunt pauꝑes ſuper⸗

ſepie ſac genera

. Eern/

bi quit
bis dari
biatpel
humle
perſop⸗
hehzoce
lspaup
tinfut⸗
pbiäa
Sapli
moꝛbẽ
Heterne⸗
in mone
gfn5
niomet
galpene
lltena
ſtibſi
ſelaſicv
oPtanky⸗
malaſn
Qnd
ones a!
inlihre
tas eſt
1ckim
tum I
ſntqn
penũfin
dunant⸗
ſelces
Musynt
lerihfen
aan⸗
Pauptan
ſivoli
luſtieiq
6porin
niqmie
cotfade
Nͤnbi
dillinc⸗
grepil
ulpeig
ltrt,
end 1
nche.
fedſged
1ſcere

lizi⸗
nſeide

Nenie

ne ae
kaun
gin
tr di
Duran
neund
mmdeel
Npgel
Pscit
niſad
hi
peean!
une hi
1longei
gratis
gratate⸗
alaa
oili
ckangs
ſonitpe
d

go Litn
lei
monm
nnpept
nenunnt
n iuſte ſ
N
snüne
no nolhe
irteſ
nliigl
hn pyrine
npus ſebus

Sermo

bi.qui inuidẽt diuitibꝰ de donis a deo
eis datis. De quibꝰ caſſiodoꝛ?ꝰ.Si ſuꝑ⸗
biat pauꝑ nõ eſt dei pauꝑ ⁊ ſi locuplex
humilitatẽ hʒ nõ eſt ſcli diues. Ilã pau
per ſuꝑbus ẽ multũ repᷣheſibilis.qꝛ nõ
habʒ occaſionẽ ſuꝑbie ſicut diues Et ta
lis pauꝑ hʒ duplex dãnũ.hic pauꝑtatẽ
⁊ in futuro dãnationẽ ꝑpetuã ꝓpter ſu
ꝓbiã ⁊ inuidiam q̃ ſunt pctã dyabolica
Sapi.ij. Inuidia dyaboli moꝛs ĩtrauit
n oꝛbẽ terraꝝ. Tales etiã ſunt filij moꝛ
tz tterne: Vorin auf nõ diligit manet
in moꝛte. Diues aũt hũilis eſt laudãdꝰ
qꝛ ᷣm Gregoꝛiũ ĩ dialogo. Pauꝑtas bo
nis mẽtibꝰeſt hũilitatis cuſto arti
paupes qui dãnant᷑ ſũt illi qͥ dũ vident
diuites.alios exercere vſuras ludere vel
veſtibꝰ ſuꝑbire.guloſeviuere ⁊c.ipi etiã
vellẽt ſic viuere ſi hẽrent pecuniã.⁊ qͥ ſic
optant pecunias peccãt moꝛtałr.qꝛ ad
malũ finẽ ⁊ vſuʒ illas optãt.j.Thi.vlti.
Qui volũt dites fieri ĩcidunt in tẽptatt
ones ⁊ ĩ laqueũ diaboli.Diẽ ei anſelmꝰ
in libꝛo de ſilitudĩbus Sicut bonavolũ
tas eſt oꝛigo vtutis ſic mala oꝛigo vitij
⁊ crimis.⁊ tales peccãt ↄtra nonũ pᷣcep
tum Nõ ↄcupiſces rẽ ꝓximi tui. Aliqui

ſunt qͥ nõ furant᷑.⁊ hoc im̃ faciũt ꝓpter

penã furti.⁊ tales ꝓpter malã volũtatẽ
dãnant᷑.a tales hic ⁊ ĩ fmeuro ſũt miſi ⁊
ifelices.qꝛ ſine gra Bernardꝰ. Eſt pau⸗
ptas pnicioſa carere dei gra οAl⸗
teriꝰſũt tria gũa paupũ qͥ ſaluãt᷑Pꝛimi
ſũt qͥ libẽter elemoſinã recipiũt ⁊ libẽt᷑
pauꝑtatẽ ſuſtinẽt.⁊ libẽt eẽnt ditioꝛes
ſi volũtas dei eẽt.ſʒ ↄtra dei volũtatẽ ⁊
iuſt iciã eius nollẽt hr̃e q̃ſcũq; diuitias
ſʒ potius vellẽt ſuſtinere pauꝑtatẽ laʒa
ri qͥ micas panis hr̃e nõ potuit qᷓ; quicqꝰ
cõtra deũ hr̃e De talibꝰdicit auguſtinꝰ
Nõ tibi diſpliceat pauꝑtas tua.nihil ei

diuitiꝰ p̃t inueniri. Et tales tenẽt᷑ fidelłr
oꝛareꝓ illis a qͥbꝰelemoſinas accipiũta

qui ꝓ eis laboꝛãt et de ſuis laboꝛibꝰ ad
inĩſtrãt.lã ⁊ ſi talẽs pauꝑes ꝑ ſe labo⸗

rare nõ poſſũt tunc frequẽter oꝛare dñũt

q.j.c.qꝛ. Quia ſacerdotes ꝓ omĩboꝛa

re dnt a q bus elemoſinas acceperũt.ſic
⁊ ſcłares.Exẽpluʒ de quodã pauꝑe qui

XLII

veſtẽ accepit a ꝑegrio ⁊ oblitꝰeſt oꝛare
ꝓ eo.poſtea ipᷣa veſte ẽ exutꝰa⁊ grauiter
punit? Gcði pauꝑes qͥ ſalutur ſur qͥ ſe
nutriũt de ſuis fidelibꝰ laboꝛibꝰ ⁊a illiꝑ
pᷣs.dicũtur bti laboꝛes manuũ tuaꝝ tc.
Etiã oꝑarij qͥ oꝑa artificij ſui ñ violãt ſi
ue falſiſicãt ⁊ bonã ĩtẽtõeʒ ĩ laboꝛe hñt
de quibꝰ Sap.iij. Bonon laboꝛ gloꝛio⸗
ſus eſt fructꝰ 3¶ Kertij paupes qᷣ ſal⸗
uatur ſũt qͥ Ppier xpᷣm omia reliquũt ⁊
iſti nõ ſolũ ſaluãtur ſʒ ⁊ magnã gloꝛiaʒ
hẽ bunt in celo.⁊ iſti ſũt optimi pauꝑes

Huso de ſctõ victoꝛe. Bonũ ẽ ſua paugi
bus erogare.ſʒ meliꝰ eſt omibꝰ renũcia

re ⁊ xpᷣm imitari.Bernarꝗꝰ Rolo te eſſe
amicũ pauꝑũ magis tñ xpᷣi imitatoꝛem
Math. xix. Si vis ꝑfect? eẽ vade ⁊ vẽde
omia qᷓ hẽs ⁊ da pauꝑibꝰa ſequere me⁊
hẽ bis theſaurũ in celo Qextio ſacrificiũ

noſtrũ eſt deo placitũ ſi ſit ꝑſeuerabile

ſine pctĩ occaſiõe ps.Eruiſti aiaʒ meã
ex inferno iferioꝛi ⁊ pedes meos de lap
ſu vt placeã coꝛã deo in lumiĩie viuẽtiuʒ
Exẽplũ ſicut ei qͥ tangit picẽ inqͥnatur

ab ea. ſic qͥ querit occaſionẽ freqnter la

bitur in pcim Ecẽci.ix.LCũ muliere alie⸗
na ne ſedeas ne foꝛte coꝛ tuũ ĩ illã cadat
⁊ ſanguĩe tuo.i.ꝑctõ labaris ĩ coꝛruptio
nẽ. ſic dauid lapſus ẽ i adulteriũ qꝛ in⸗

caute reſpexit berſabee in ſolariũ.⁊ iðo

vt ſacriſiciũ noſtrũ ſit deo placitũ ⁊ ꝑſe
uerabile acceſſus mulierũ ẽ fugiẽdꝰ.nõ
ꝓpterea ꝙ ſint male ⁊ vitupãde.qꝛ ſunt
honoꝛãde in pꝛõptitudine clemẽtie.be⸗

niuolẽtie ⁊ pietate.Sʒ ean acceſſus eſt
fugiẽdus ꝓpter earũ falſũ oꝛnatũ ꝓpt
emnan falſuʒ demon multos capit

Et iõ talis oꝛnatus ẽ ab eis oino ab
ijciẽ dus.qꝛ deũ offendit qð patʒ ꝑ tria
exempla mo ꝑ hꝰ ꝙ utingt. qꝛ ille
qui ſe tã curioſe oꝛnãt a laſciue qͥd aliud
dicere vel cogitare vel ſaltẽ fupponere

õ

vidẽtur niſi ꝙ deus nõ fecit coꝛpꝰ illniu ⸗⸗
vel mẽbꝛũ ita bñ nec ita pulcre et oꝛna⸗
te ſicut debuit. Et iõ illð ſuꝑpingere vo
lũt ĩ iniuriã dei.Quia ſicut pictoꝛ nõ pᷣCt
ſuꝑpingere ſuꝑ picrurã alteriꝰſine ipſiꝰ
Siudicio opis deptauarone noffenſa.
nec quicũ q; artifex opꝰalteriꝰ ſine ipſiꝰ

0 —
Ne

pſenerabile

Orwn vngn

mlieribg ⸗

Feria quinta poſt dñicã de paſſione

grauamie coꝛrigere mutarevł emẽdare
qꝛ ĩ hoaliũ oñdi ĩſufficiẽtẽ qopꝰ ſuũ de
lIet⁊ ꝓpᷣũ.q.pfecti ĩduẽ ſic ĩ ppoſito.vñ
ãbꝛoſiꝰ ĩi examero.li.V.Deles picturaʒ
dei o mulier ſi vultũ tuũ matiale cãdoꝛe
oblinias ſi acqſito ruboꝛe ꝑfũdas. Illa
pictura fallitæ decipitvt nec illi placeat
cui placere deſideras qͥ itelligit nõ tuũ
ſed alienũ eẽ qplaceas ⁊ tui auctoꝛi di

ſpliceas qͥ ĩ te vidʒ opꝰſuũ eẽ deletũ.ilã

ſi ſupꝛa artificẽ aliquẽ ĩducas alteꝝ q̊ͥ o⸗
pus ſuũ nouis oꝑibꝰobducat: nõne in⸗
dignabit᷑ ille qͥ opꝰ?ſuũ adulteratũ eẽ co
gnouerit. Noli gotollere picturam dei ⁊
pieturã meretricꝭ aſſumere qð ẽ opꝰ dei
adulterare Graue igr crimẽ ẽ vt putes
vt meliꝰ te hõ q; de? pĩgat Graue ẽvt ip
ſe de de te dicat. Non agnoſco coloꝛes
meos ĩ ymagie mea: vultũ meũ quẽ ipe
foꝛmaui reijcio.g qꝛ meũ nõ ? illũ q̃re
qͥ te pĩxit.hec ille.iõ apłus.j.hi.ij.diẽ
Sint mulieres ĩ hitu oꝛnato ñ meretri⸗
cio cũ wecundia ⁊ ſobꝛietate ſe oꝛnãtes
Mritii ac ſcm ⁊ tertiũ exẽplũ.Siẽ re⸗
gi diſplicʒ qvexilla⁊ arma iimici ſuꝑ ca
ſi ſue deputatũ cuſtodie põita ſigna re
gis abijcit Aſpõſa etiã ſuo diſplicʒ mari
to qñ dõa adulteri ſeu oꝛnameta de bõiſ
ſpõſi ẽpta ſuꝑ ſe poꝛtat vt ĩimicꝭ ſponſi
placeat q̃ frõte auderet vel cuſtos caſtri
vel tal ſppſa ad dñzʒ vel maritũ ocłos le
uare aliqd ab eis petẽdo. Sic ĩ ꝓpoſito

de il de qbꝰ dicit ieronimꝰ?i epła ad ale

thã ꝛnatꝰĩqᷣt iſte nõ dñni ſʒ velamẽ an
tixpi ẽ q̃ fiducia ad celũvultꝰerigit quoſ
2ditoꝛ n agnoſcit.fruſtra govi det᷑ ad de
um oꝛãdo ocłos leuare mulier q̃ ei occur
rit ĩ oꝛnatu meretricio ad capiẽdas aĩaſ
Aiãtũ ad tertiũ ĩ qoñdi᷑ abnega⸗
tio ruboꝶ ad ſei pᷣm hũiliandũ ibi
QOQm̃ nõ ẽ ↄfuſio ↄfidẽtibꝰ ĩ te.ẽ notã dũ
wꝙ ĩ dñno ↄſidẽtibus nõ cẽ ↄfuſio triplicit᷑
WDꝛimo in confeſſione peccata ſua re
uelando vel confitennod
STesai orone gratiam impetrando
ertio in reſurrectione iudicium ex⸗
tando.

ec —— .. .. ..
1. ₰ ☚ winon ↄſidentibꝰi dño nõ ẽ ↄfu
⸗ r ſo petã ſua reuelãdo in ↄfeſſione. Ecci.

tiij. Nõ cõfundaris cõfiteri pctã tua.ſic

Beg. vlt. Exẽplũ ſiẽ em̃ ĩſfirmus ↄfuſioe
poſt poſita reuelat medico ſecreta ſua e

tiaʒ pudibũda. ſic pctõꝛ abſq; vxecũdia

dz pᷣſbitero reuelare ꝑctã.ꝓuer.xxviij.qͥ
abſcondit pctã ſua nõ diriget᷑ qͥ aũt ↄfei
ſus fuerit ea miam ↄſequet᷑ Sʒ ãteq;ᷓ mi
ſericoꝛdiã ↄſequat᷑ ꝑ ↄfeſſionẽ duo reqͥ⸗
runid
1nõ ſupba ſicut monʒz nos ſapiẽs Ecci
iiij.Coꝛã pᷣſ bitero hũilia aĩam tuã Nũ⸗

quidvidemꝰ ꝙ latrones dimiſſo capite

⁊ cũ vecundia ſcelera ſua cõ fitẽtur ymo

bꝛuta aĩalia ſi ↄmittũt aliqð malũ vecũ

dant᷑ veire ante eoꝝ dñma ſi veniũt hoc

eſt cũ timoꝛe.q'tomagis hõ qͥ ẽ creatura

rõnalis qͥ ſ offendit creatoꝛẽ quãdo ve
nit ad ↄfitendũ mala qᷓ ↄtra eum ↄmiſit
debet venire cũ hũilitate ⁊ timoꝛe ⁊ vᷣe

cundia. qð eſt cõtra multos qͥqñ veniũt

ante ↄfeſſoꝛẽ vicariũ dei nõ veniũt cum
hũilitate ⁊ wecũdia ymo cun arrogãtia

inagna⁊ ſuꝑbia ⁊ iactãtia alios accuſä

tes ⁊ ſeipᷣos excuſates ſimiles phariſeo

de quo legit᷑ uẽ. xviij.ꝙ volẽs ſe iuſtif
care ⁊ alios depmere dicebat dño Gõr̃faa

tibi ago dñe qꝛ nõ ſum ſicut ceteri hoĩʒ
raptoꝛeſ.adulteri.ĩiuſti.velut hic publi
canꝰ.ieiuno bis ĩ ſabbato.Decimas do
oĩm q̊ͥ poſſideo Sic pꝑlures faciũt qͥ eoꝝ

bona iuis ſint modica narrãta pctã oc
cultãt.alioꝛũ etiã bona occultãt 1⁊ malaes
2fitentur Aere tales nec dñʒ timẽt nec

Mꝛio ꝙ feſſio ſit hũilis ⁊ wecũda

nõ erubuit vauid quaãdo dixit Ego ſũ qq
peccaui.iſti aũt qͥ oues ſũt qͥd fecerũt.ij.

hoĩeʒ reuerẽtur &à miſeri pctõꝛes latro

nes timent patibulũ cũ tñ ſit bꝛeue ſup
pliciũ ⁊ trãſitoꝛiũa tales miſeri pctõꝛes

nõ timẽt infernũ ĩtermiĩabilẽ cruciatuʒ

latrones vecũdãt᷑ ⁊ tũ paꝝ nihil ꝓdeſt

eis vecũdia. Pctõꝛes wvo nõ erubeſcũt

cũ tamẽ erubel⸗ cẽtia ſit magna ꝑs pnĩe

ĩ diẽ augꝰ?. a recitar̃ a mago i.iiij.di.
xvij.Erubeſcẽtia eĩ ipᷣa hʒ ꝑtẽ remiſſio

qui abhoĩationẽ deo fecerũt. Mõ ſic feẽ
publicanꝰ?qͥ nõ ſe laudauit: nec iactauit

aut iuſtificauit ſic fecit phariſe?: ſʒ ſeißʒ
hũiliauit ⁊ cĩ magna vecũdia deo ↄfue

K. Kd

nis:iõ de talibꝰ ðꝛ Jere.vij.Cõſuſi ſunt

baturdi
louethe⸗
vaͤgtie
disgtpf.
leüſot⸗
Feikin
celilepn
olebit.
ka N.
crimebt
onemfel
dalena
criina
ibie ſa
qlirpe
deleant
niere
tiutori
lanalab⸗
Ciäl
Nh
turvan
lacrime
ſuntin
dicoti
tingun

Igne

lacrim
locim
los kig
gö nop
flera fii
Longit

N

dn
Gcen
Obez
iton⸗
rerigi
chbicn
1ligas
hrerel
no hece
enao,
Gilere
ric
ide
Giſ
kit

—

dina
cſi
ſenirſ
nsofuſie
gelaſigt
GFetücl
n tpniie
iiiuſt
Gzih
nionz
st did
umniſ⸗
niſocagn
Fränrfn⸗
mmaläein
renüthoe
ceawra
guidore
amomit
umon t
zaginin

Oenütan

unemngt
alioslli
lisppuit
Nlisſeuti
1 döohis
lterihiß
thicpobl
cine9 00
Nütäe
inlpadot
lin tmal
umnitne
örtslen
ſubret ſh
iſenpete⸗
leaucan,

anbeſct
nuss ne
7 di⸗
e enſſo
Koſſn

uhil⅓

batur dicẽs. De? ppicireſto mihi pecca
toꝛivt hẽtur Luc.xviij.Sic fecit ille filiꝰ

ꝓdigqͥ cũ magna hũilitate ⁊ wverecun
dis ait pri ſuo Pr peccaui ĩ celũ ⁊ coꝛaʒ
te iã nõ ſum dignꝰvocari filiꝰtuꝰ Quia
ve iſti nõ erãt auſi leuare ocłoſ ſuos ad
celũ ſe ꝓni iacebãt ĩ terra obtinuer̃t qð
volebãt. ſic tu fac ſilit᷑ ⁊ obtinebᷣ a deo
gr̃aʒ M¶ Scðdo reqͥrit᷑ cũ hoc ꝙ ſit la
crim abilis ⁊ nõ deriſoꝛia.ve talẽ ↄfeſſi
onem fecerũt btũs petrꝰ ⁊ glioſa mag⸗

dalena. O qtũ ſũt magne aĩce mĩa ⁊ la

2

crima ve valde magne Hã vbi ẽ lacria
ibi ẽ ſtarim mĩa etamica Hec ẽ em̃ aq̃
quã xpᷣs valde ſitit ⁊c nullꝰfons ti eum

delectat qtũ puteꝰlacrima:.ĩ cuiꝰ figu⸗

ra ipᷣe reqͥeuit iuxta puteũ ſamarièe ⁊ pe⸗
tiuit aquã.ſ.lacrima a muliere ſam ari
tana.i.ab aia peccatrice vt hẽt᷑ Jo.iiij.
O qtũ lacrima pctõꝝ debilitat potẽtiã
dyaboli ĩofeſſiõe vᷣe młtũ.Audi pᷣs.Cõ
turbaſti capita dracoĩs.i.diaboli ĩ aqͥs
lacriman.⁊etiã hẽt᷑ Exo.xxv.Submerſi

ſunt in aqͥs vehemẽtibꝰ.ſ.lacrimaꝝ vmo

dico tibi ꝙ lacrima ĩ ↄfeſſiõe emiſſa ex⸗
tinguit ignẽ ĩfernalẽ iuxta illð Ecci.iij.
Ignẽ ardẽteʒ.ſ.inferni extiguit aqᷓ · ſcʒ
lacriman Ande vyſidoꝛ?ꝰ Magna ẽ vtus
lacrime q̃ eodẽ momẽto deũ flectit.ocu
los rigat.coꝛ abluit.⁊ gehẽnã extĩguit
qð nõ poſſʒ facere tota aq̃ maris Quid
vltra faẽ lacrima ĩ ↄfeſſione vve ĩ celeſti

glona i magnũ gaudiũ ↄmutat᷑. Aꝑoc.

. Ej Abſkerger de? oẽm lacrimã ab ocul
ctõ

„ moꝛs vltra nõ erit neq; luctꝰ: ne
q; cla moꝛ ſʒ nec vllꝰ doloꝛ Et bernardꝰ
O btã lacrima qta ẽ bonitas tua te du⸗
cũt angeli.tecũ veniũt archãgeli nõ ve⸗
reris iudicis vnltũ: ſecura intras regis

cubiculũ.Quid plura AXu vĩcꝭ ĩuiĩcibilẽ

ligas omnipotẽteʒ. Ergo cariſſimi in
hac valle miſerie ploꝛemꝰ ĩ ↄfeſſione vt
nõ neceſſitemur ploꝛare in eterna valle
plena oĩ miſia ⁊ calamitate. Naʒ qͥ mõ
eſt ĩ leticia tũc erit in magna triſticia. q̃
mõ ridʒ tũc lugebit ſiẽ hẽturL uc vjale

vobis qͥ nũc ridetis qꝛ lugebitis O& mi⸗

ſeri pꝑctõtesoſiderate ꝙ dãnati nõ ſic lu
gẽt ĩ inferno ſiẽ nos ĩ ho mũdo lugemꝰ
Et iõ hẽtur ĩ vita patrũ ꝙ quidaʒ ſctũs

XLII

pr dixit cuidã ſuo di ſcip ko. ploꝛemꝰ hie
vt nũqꝙ; ueiamꝰ ad locũ vbi lacrime cõ

burũt coꝛꝑa ploꝛãtiũ qͥ etiãẽ nunqꝙ ceſſa⸗

bůũt a ffetu Scðo in dño ↄfidennbꝰ?

nõ ẽ ↄfuſio ĩ oroe gr̃aʒ ĩpetrãdo.pᷣs.ðo

— — —

mie nõ ↄfundar qm iuocaui te. ſic nõ ? S&vν Tpetrwnd

cõfuſus ſalomõ qñ gr̃aʒ ⁊ ſapiaʒ poſtu
lauit a dño.ij. lip.j.

aralip.j. Exẽ plũ ſiẽ em̃
rex largiſſimꝰnõ ↄfunderetr᷑ſi aliqð mu
nus darz yſtrionibꝰ. ſic deꝰ largiſſimꝰ
nihil negabir deuote petentibꝰ et ĩ gra
exñtibꝰ. Math. vij. Si vos cũ ſitis mali
noſtis bona dare filijsvr̃is ꝙtomagꝭ pr

t aũt valeamꝰ a domiĩo obtinere qᷓ de
eramꝰĩ oroibꝰ nr̃is dẽmꝰ hr̃e ↄditio
nes quas habuit ille lepꝛoſꝰ de qꝰhẽtur
q̃ depᷣcabat᷑ dominũvt eũ a lepꝛa mũda
ret Oꝛauit em fident᷑.hũilit.ↄgruẽter ⁊
ſapiẽten Sica nos cupiẽtes mundari a
lepꝛa pcti dẽmꝰ dñm pᷣmo depcari fidẽ
ter.i.in fide ſine heſitatõne. Jaco.j:ca.
Poſtulet aũt ĩ fide nihil heſitãs:non vt
petrus qͥ petiuit a xpᷣo vt iuberet eũ ire
ſuꝑ aqs ⁊ heſitauit⁊ cepit mergi.math.
xuij. Cui dñs.modice ſidei qᷓre dubita⸗
ſti. ille vero oꝛauir oĩ dubio ſemoto.ſcʒ
lepꝛoſꝰ ſic⁊ nos heb.x.Nolite amittere
ↄfidẽtiã vr̃aʒ qᷓ̃ magnã hʒ remũeratõeʒ
bernardꝰ Quãtũ pedẽ fiducie poſueris
in domĩo tm̃ obtĩeſ Scðo oꝛauit hũilłr
ſine elatõe.qꝛ ſcribit᷑ marc᷑.j. genu flexo
adoꝛauit eũ ſic ⁊ nos Judith.viij.Expe
ctemꝰ hũiles ↄſolationẽ eiꝰ.ãbꝛoſiꝰ. qͥ ĩ
ooe exaudiri deſiderat ncce ẽvt a ſe pᷣ
pã remoueat.qꝛ diẽ pᷣs.reſpexit ĩ oroeʒ
hũiliũ Augꝰ. Oro ſi hũilis⁊ pura fuerit
vacua nõ redibit Tertio oꝛauit ↄgruẽt
ſine erroꝛe qꝛ poſuit volũtatẽ ſuã ĩ volũ⸗
tate domĩ dicẽs. Dñe ſivis. dãs nobis
exẽplũ ꝙ dẽmꝰ petere ſᷣm volũtatẽ dei
j. Jo.v. Hec ẽ fiducia quã hẽmꝰ ad deũnᷣ

Aaurs dabit ſpm̃ bonũ petẽtib) ſe.
id

qꝛ quecũqʒ petierimꝰ ſcdᷣm volũtatẽ eiꝰ

audit nos. iõ xpᷣs docuit nos hꝰ vbo ⁊

4½

77° E —

gι
C

facto. vbo Math. vj. Sic geoꝛabitꝭ pi·

nr ⁊c.ſeqr fiat volũtas tus.Siiniłi ⁊ fa⸗
cto in mõte oliueti m ath. xxxj. Pater ſi

poſſible ẽ trãſeat a me calix iſte verũtũ

nõ ſiẽ ego volo ſʒ ſiẽ tu. Et p iten eũdẽ
pmon? oꝛãs ſubdit.fiat volũtas tua.llũ

ovanst Ad din nob e E

Do

Feria quinta poſt dñ̃icã de paſſione

medicꝰ nõ Sr egro oẽ uodd Soſdev
ſʒ qð ſibi ꝓdeſt.ſic ⁊ deus Nũ dicit vꝓᷣſi⸗
vorns de ſũmo bono Sepe denõ audit
ad volũtatẽ: ſʒ ad vtilitatẽ vt pʒ de ſctõ
paulo.ij.E or. xij. Datus ẽ mihi ſtimul⸗ꝰ
carnis mee ãgelꝰſathe vt me collaphi
ʒyet ꝓpter qð ter dñm rogaui vt diſcede
ret a me.⁊ nõ fuit exauditꝰ.qꝛ tẽptatio
carnis ad anime ſalutẽ ſibi fueratvtilis
uarto oꝛauit ſapiẽter cũ infirmitatis
cõfeſſione.qꝛ ſuã ĩmũdiciã cõfeſſꝰẽ dãs
exẽplũ nobis vt pᷣus ↄfiteamur deinde
oꝛemꝰ Jaco.v.Cõſitemĩ alterutrũ pctã
veſtra ⁊ oꝛate ꝓ inuicẽ vt ſaluemĩ.Ecce
pᷣmo docet ↄſiteri.deiñ oꝛare.Añ caſſia
nus ĩ libꝛo collatiouũ At oro nr̃a poſſit
ad deũ aſcẽdere nullo vitioꝝ grauet᷑ põ

dere. Nã dicit Eriſoſtomꝰ ſupꝑ matheu⸗

Qui peccat ⁊ oꝛat nõ oꝛat:ſed illudit ſiẽ
milites geniculãtes añ iheſũ a ipᷣm col
laphiʒãtes ¶ O¶ Tertio in dño ↄfiden
tibus nõ ẽ ↄfuſio in reſurrectõe indiciuʒ

S. expectãdo.ps. Nouit dies ĩmacłatoꝛum

hereditas eoꝝ in eternũ erit. Nõ cõfũ
dentur in tpe malo.i.in iudicio Exẽ plũ
ſicut eĩ reus cõfidit in bono iudice ſic
pctõꝛ dʒ cõfidere in dño iheſu xpᷣo qꝛ di
cit pᷣs.Gtĩ om̃s qui cõfidũt in dño. Rõ
qꝛ ſpantes in eũ ſua fiducia nõ fraudãt᷑᷑
de quibꝰ pᷣs.Spa ĩ eo ⁊ ipᷣe faciet Ecci.
ij. Reſpicite filij natões hoĩm ⁊ ſcitote.
qꝛ nullꝰ ſpauit i dño⁊ cõfuſus eſt. Quis
em̃ pmͤſit in mãdatis eius⁊ derelictus
eſt.Hinc Job. iiij. Recoꝛdare obſecro
te quis vnꝙ inocẽs ꝑpijt aut qñ recti de
leti ſũt.nam qto fiducia tałl i n deũ ẽ foꝛ
tioꝛ ⁊ audatioꝛ tãto ſecuriꝰ ⁊¶ abũdantiꝰ
quis ĩpetrabit qð ſꝑat.de qꝰ bernardꝰ.
Tanta ẽ abundaãtia pietatis vt qtũ ſig

nũ ſiducie expãdere poſſimꝰ tiñ accep⸗

iuri erimꝰ. Jõ Yere. xvij. Bñdictus vir
cõſidit in dño ⁊ erit dñs fiducia eiꝰ

i
4 de Jeo (Bea notãduʒ eſt vt fiducia nr̃a de deo

hita nõ fruſtret᷑ multa requirit ꝛĩo re
quirit᷑ ꝙ hẽamꝰ puritatẽ cõſcientie Ilã
citatus ad iudiciũ nõ vadit cũ fiducia ſi
ſentit ſe liuſtũ.ſʒ ſi ſenrit e iuguͦ ſecur⸗
vadit.j. Jo.iij.Si coꝛ noſtrũ nõ repᷣen
derit nos ſiduciã hẽmꝰ ad deũ Seneca

Nihil ita timidũ facit animũ ſicut repᷣ

henſibilis cõſciẽtia.ſʒ cõſcientia pura

cauſat ſecuritatẽ Sap.xvij.Cũ ſit em̃ ti
mida nequitia data ẽ ĩ oĩm ↄdẽnatõnẽ
(So requirit᷑ aſpitas pnĩe.ſi em̃ labo
rantes ocioſe ſtetiſſent ĩ vineã miſſi:nõ
ſecure poſtularẽt pᷣciũ Math.xx. ARoca
oꝑarios ⁊c.Nã oꝑantibus dat᷑ pᷣmiũ.j.
eſſa.iij. Si quis nõ vult oꝑari nõ mã
ducet.Et in pᷣs. Laboꝛes manuũ tuarũ
mãducabis. Magr ſnĩaꝝ ĩ.iij.diſt. xxvj
ca.j.dicit. Spes ẽ certa expectatio futu⸗
re bitudinis ꝓueniẽs ex dei gr̃a⁊ meri
tis pᷣcedẽtibꝰ.ã ſine meritis ſparenõ
eſt ſpes ſʒ pᷣſumptio.pᷣs. Spa in dño ⁊
fac bonitatẽ ac. 21² Cu opꝰ ꝑficit
pᷣmij ſiducia creſcit Tertio requirit᷑ pi
etas elemoſine.Nã adueniẽte dño dum
nõ ĩuenit hoſpitiũ apud te.quid faciet
dũ venerꝭ ad eũ.Diẽ em̃ criſoſtomꝰ ſuꝑ
matheũ Quid a deo recipies cũ deo in
hil dediſti.ſʒ dicet tibi Eſuriui ⁊c̃.ſitiui
⁊c̃.ſequit᷑. Ite maledicti in ignẽ eternũ.
ideo hoꝛtat᷑ nos ſaluatoꝛ Luc. vj. Date
7 dabit᷑ vobis Ilã donũ elemoſine oꝑa
bit᷑ fiduciã głie.Tho.iiij. Fiducia mag
na erit coꝛã ſũmo deo elemoſina Quar

to requirit᷑ timiditas reuerẽtie Nã ciui

tas q̃ ſemꝑ ẽ rebellis dño⁊ nõ timuit eũ

nec ei obediuit nõ p̃t hr̃e ſiduciã alicuiꝰ
honoꝛis ſiue doni. ſic illi qͥ nõ ſũt timen
tes deũ.qꝛ ſcribit᷑ Pꝛouer.xiuj. In tioꝛe

dñi fiducia foꝛtitudis Etã pᷣs.Aolũtatẽ

timẽtiũ ſe faciet ⁊cc. Ideo hoꝛtat᷑ ſapiẽs

Ecci.ij.Qui timetis dñm ſpꝑate in illuʒ
⁊ in oblectatõe veniet vobis mĩa Qui⸗
to requirit᷑ firmitas ꝑſeuerãtie. Nã mi⸗
les qui nõ fugit de pᷣlio ſi firmiter ſtetit
fiducialirer ad pᷣncipẽ redit.ſic hõ ꝑſe⸗
uerãs in bono üd qð hoꝛtat᷑ nos.j. Jo
ij. Manete ĩ eo vt cũ apparuerit hẽamꝰ
fiduciã ⁊ non cõfundamur ab eo ĩ aduẽ

tu eiꝰ.nã ſcribit᷑ Math.x.a.xxiiij. Qui
pleuerauerit vſq; in fineʒ hic ſaluꝰ erit.

ps.Gratiã.ſcʒ in pᷣſenti ⁊ gloꝛiam in fu

turo dabit dñs. Ad quam ꝑducat nos
iheſus marie filius.Ainen

feria lexta oſt dominicam de pal⸗

nine
ſalſſimnt
Gpplem
cpere do
elere
honordr⸗
derecur
Gecuns
tmen.
faction
nane
nambe
benigt
inpern
Uitagon
elß ogr
tpandi
delsac
tuseſteie
deniget
Prionei
Nigniſſt
nullüleag
nlgniter
benignit
dei Giau
ufmmeh
ſenbus 4
hägn
ſieuip
Nlgespe

—
ndet

üͦſnſ

kienunn

lüſttit
Ninui

iniſina

Khrr do

8Nßnni.

tchnioni
namüni
iitnt
eantofen
Niginne
misorri
Soein dil
ice hi,
voreguinigt
Uebiotun
quid talet
Konmſag
——
tsn dn
ini
nignianmi

tlemoſine d

Fichene

miudt
crenie Nida

Nönnuti
iiciglan
jnrninn
i utir
isdcni
onwriſini
nimrnſ
Chsris
rite, lini
ſiüninſe
ndtiebie

õ

ouanthinn,
raben l

hie⸗
ghnam
7 Nclaat s

1
ende

—

Sermo XI.-III

NZere. xvij. Sicut em dũs tẽ
poꝛalis ponit ſeruum fugiti
uum ad cathenã:ſic dominus vniuerſa
lis peccatoꝛeʒ miſerum condemnat ad
gehennam. ſcdᷣm hoc ergo oſtenditur

Si magnitu dine potẽtie ibi oñe
do nobis imp̃ſſit ſimilitudinẽ ⁊ ymagi
nem ſuã ⁊ ꝑ conſequẽs materiã maxie
dilectionis ⁊ amoꝛis qꝛ 8 ſuã benigni⸗
ratem noſtri miſertus eſt:

ecundo ingratitudo humane inſi
pientie ibi:omnes qui te derelinquunt
¶ KTertio rectitudo ſupꝛeme ſnĩe ibi cõ
fundent᷑Quantam ad pᷣmũ in quo oñ
ditur magnitudo dine potentie ibi.do
mineEſt notandũ ꝙ iſte dñs eſtvniuer
ſaliſſimus queʒ nullus poteſt effugere
Sapientiſſimus quẽ nullus poteſt de⸗
cipere. Potentiſſimus quẽ nullus põt
repellereMhũc dñm tripliciter dẽmus
honoꝛare:coꝛde.oꝛe.opere.Pꝛimo coꝛ
de recurrendo ad eius benignitatem.
Secundo oꝛe ꝓponendo ꝓpꝛiam iniqͥ
tatem. Tertio opere intendendo ſatiſ
factionẽ (ꝓ
noꝛare recurrẽdo ad eius benignitatẽ

benignitas in tribus apparet ( Pꝛimo
in peruerſoꝝ cõuerſione.Ro.ij. Benig
nitas dei ad pniam te adducit. Sicur
eniʒ pater benigne ſe habʒ ad filiũ ca
ſtigandũ dirigendũ et erigendum. ſic

debsac peecatotelih. Beg. xxv. Locu
tus eſt eis benigne rex Secundo eius

nam benignus⁊ miſericoꝛs ẽ 6 eimn

benignitas apparet in peccatoꝝ redẽ⸗

ptione.ipᷣe ei factus ẽ ſicut agnus be⸗
nigniſſimus ꝓ ſalute hoĩʒ immolatus

nullũ ledens cunctis ꝓficiens oĩbus be

migniter rũdẽs. Añ titũ.ij. Apparuit
benignitas et hũanitas ſaluatoꝛis nr̃i
dei. Sicut enĩ leo ẽ mimal erga hoieʒ
placidũ ⁊ benignũ qui nõ niſi in mag⸗
na fame hoĩeʒ comedu: pꝛoſtratis mu
lieribus ⁊ ꝑuulis ꝑcere vult. Sic deus
erga hůanum genus eſt benign? qꝛ ſẽꝑ
conſueuit ꝑcere⁊ indulgere illis qui ſũt
mulieres per pietatẽ.qui ſunt ꝓſtrati ꝑ
auꝑrateʒ. qui ſunt ꝑuuli ꝑ humilitatẽ
Teo dei benignuas apparet in pꝛe⸗

momtas Ni i tibug
25 pro⸗ Räpten
ſjn ioru colarse.

gqui te derelinquũt ↄfundẽef̃
ditur tali exemplo qꝛ naturaliter vbi 6
maioꝛſimilitudiſ expᷣ ſſio ibi exꝑit᷑ etiã

nmo igit᷑ dẽmus eũ ho

E⸗

mioꝛũ collatõe.ps. Benedices coꝛone
anni benignitatis tue ⁊ eãpi tui reple⸗
bunt᷑ vbertate. Eius benignitas oſten⸗

maioꝛ ratio amoꝛis ⁊ dilectionis. ſicut
ẽ in parentibꝰ ad filios ⁊ ecõuerſo ⁊ in

7

ter ciuem ⁊ ciuẽ. Cñ igitur deus ſit pa⸗

ter noſter creando recreãdo ⁊ iuſtificã

dicẽte. Quõ miſeret᷑ pater filioꝝ miſer⸗
teſt dominus timentibꝰſe cc. Quid di
cis o ꝓpheta dei.dicis em̃ ꝙ ſicut pater
miſeret᷑ filijs ita dominus noſter miſe⸗
ret᷑ nobis Certe rex parũ dixiſti Nõ di

cas quõ miſeret᷑ pater filioꝝ ymo mile⸗
retur pluſqᷓ aliquis pater. Abi ẽ pater
carnalis qui vellet duci ad patibulum
⁊ vellet ſuſpẽdi a moꝛi ꝓ filio ſuo ſicut

xpᷣs ꝓ nobis ſuſpẽſus ⁊ moꝛtuus eſt in

— mie —

—

patibulo cruci s ĩ medio duoꝝ latronũ

Plus dico o dauid qꝛ non ſemel miſer⸗
tus eſt nobis pluſquam pater vmo etiã
pluſquã aliqua mater.matres em̃ ſolẽt
teneriꝰ diligere filios pluſquã patres.
Sed dic queſo o xpᷣiane vbi eſt aliqua
mater que ita care diligeret fil iũ ſuũ in
firimum vel ſoꝛdidum ꝙ totũ ſanguinẽ
ſuũ vellet effundere pꝛo filio ſuo ad faci
endum balneũ pꝛo ipſius filij curatõe
vel alleuiatõe Et certe hanc benignita
tem ⁊ dilectõnem oñdit deus humano
generi quia dr apo.j.Lauit nos a pctis
noſtris in ſanguĩe ſuo Et ꝓpter hoc cõ
parat ſe matri ꝑ os yſa.xlix.dicens Si
poteſt obliuiſci mater vt non miſereaʒ
vteri filij ſui amẽ dico vobis ⁊ ſi oblita
fuerit:ego tamen nõ obliuiſcar tui e
re xpᷣus fecit ſicut pia mater que vidẽs
patreinvolentẽ vᷣberare filium interpo

nit ſe ⁊ recipit ictum quem pater vole⸗

bat infligere ſilio.ſic ve vxpᷣs recepit ſuęx
ꝓpꝛium humeꝝ ictũ moꝛtis quez deus

patervolebat ĩferre filijs.i.nobis.Nnã

tum ergo fueru beniguus pius pin c⸗

Fria Serin Sobbote po

ricoꝛs ad occulos mẽtis adducas ipʒ

honoꝛare coꝛde ꝑ deuotà cõtẽplatõem

Bcdðo debemꝰ? eũ honoꝛareꝓponẽ
o, ppam iniqtatez dicẽdo cũ pᷣs. Mi

ſerere mei qꝛ iniquitatẽ meam ego cog
noſco ⁊ hãc tibi nottfico oꝛe cõ fitendo
Et ideovt noſtri miſereat᷑ↄfeſſio debʒ
eſſe pꝛõpꝑta ⁊ obediẽs:nõ rebellis neq;

malitioſa. Sed penitẽs veniẽs coꝛam

feſſoꝛe ſt udeat ſuſciꝑe⁊ obſeruare mã

data cõfeſſoꝛis. Quoniã ſicut infirmꝰ

qui nihil vult facere ꝓ medico vix aut
nuni curat̃ a moꝛbo.Sic pctõꝛ qui nõ
vult obedire cõfeſſoꝛi nõ purgar a pctõ
Ais er go purgari a pctõ neceſſe eſt er
go tibi ꝙ facias ſicut legi᷑ dẽ naaman
qui erat pꝛinceps militie regis ſyrieqͥ
Fyuis eſſet vir potens⁊ diues factus eſt

lepꝛoſus Quem rex ſyrie miſit ad regẽ

ſam ar ie vt curaret euʒ in quo tempoꝛe
mnoꝛabatur in ſamaria ꝓpheta eliſeus

qui miſit ad naaman vnũ nuntium di

cens Hade ⁊ lauare ſepties in ioꝛdane
2 recipiet ſanitatem caro tua. Et ſequit᷑

Et deſcendit ⁊ lauit in ioꝛdane ſepties

iuxta ſermonem viri dei ⁊ reſtiruta eſt

caro eiꝰ ſiẽ caro ꝑuuli pueri ⁊ inũdatus
eſt Aere ſi iſte naaman non obediſſet
mandato ꝓphete elizei non fuiſſet mũ
datus a lepꝛa:ſzquia obediuita ſepties
in ioꝛdane ſe lauit idcirco nundatus ẽ
Sic ⁊ miſer peccatoꝛ qͥ eſt tactus lepꝛa
peccati moꝛtalis qui non vult obedire
mũdatis diſcreti confeſſoꝛis vere non

mundabitur a lepꝛa ſui peccati. Sed ſi
vult obedire ⁊ facere quod ſibi iniũgit
conſeſſoꝛ ſecure ipſe mundabitur quia

Olcit Eriſo. Confe ſſio coꝛ mundat ſen⸗
ſus illuminat animam ſanctificat ⁊ ad

ſuſceptionem xpᷣi pꝛeparat.vmo vt ait
HGꝛeg. Si obedierimus ſummis pꝛepo
ſitis n

oſtris obediet deus oꝛationibus
noſtris.quoniam ſicut inobediẽtia cla
ueim regni celeſtis amiſit.ſic obedien⸗
tia recuperauit. Et ideo criſtus conſu⸗
luit nobis quattenus mandata confeſ⸗

ſoꝛum diſcretoꝛum ſeruemus vt merea

mur ingredi vitam eternam: cum ait

Oe

ſt dñicã de paſſione

Math. xix. Si vts ad vitaz ingredi ſer

ua mandata non ſolum dei, ſed etiam
ſpiritualiuʒ patrum. ¶ & ¶Tertio de

bemus eum honoꝛare opere intenden⸗

do ſatiſfactionẽ quia non dimittit᷑ pec

one.rõ ẽ qꝛ ſatiſfactio ↄꝑat᷑ flebotomie
qꝛ ſi flebotomia diminuit ſubſtãtiã ſã
guis ĩ q̃ mat᷑ia febi aufert᷑ ⁊ vita cõſer
uat᷑ ſic qͥ aliena reſtituit pecuniã dimi⸗
nuit ſʒ tñ aufert cupiditatꝭ moꝛtis et᷑⸗
ne materiã ⁊ ꝑ ↄñs ↄſeruat gram ⁊ aĩe

vitã. Et ſicut ſunt quedã infirinitates

non poſſunt curari ſine flebotomia ſic
ſunt quedam peccata a quibus non po
teſt aliquis iuſtiſ.cari ſine reſtitutione
ſicut eſt vſura.rapina.furtuʒ.iniuſticia
ſimonia.Oquid facient miſeri vſura
rij.raptoꝛes.fures.ac.qui nolunt reſti⸗
tuere eoꝛum vſuras.rapinas.furta. ac.

muf,

catum niſi reſtituatur ablatum. quare
eſt honoꝛandus in alienoꝛum reſtituti

ideo non iuſtificabuntur Audi quid di

cit Auguſti. Quandiu res que ablata

eſt non reſtituitur ſi reſtitui poteſt nõ
penitentia agitur ſed ſimulatur Et ali⸗
bi ait. Tenes alienum teneberis a dia⸗
bolo Aere non ſic fecit zacheus qui ſi
aliquem defraudauerat ipſe reddebat
quadrupluʒ. Luc.rix. Sed vtinam vſu
rarij.raptoꝛes.et fures.⁊c. reſtitueren:
ſeptulum. O miſer peccatoꝛ. dic mihi
quis non redderet auricalcum vt ſibi
redd eretur aurum. Quis non reſtitue
ret ſtagnũ reciperet argentum. Quis
non reſtitueret tugurium:vt ſibi daret᷑
palatium Cum ergo iſta inferioꝛa com
parentur auricalco.ſtagno.tugurio:et
bona celeſtia comparentur auro.argẽ⸗
to.palatio que ſunt melioꝛa in cẽtuplo
ꝙ̈ ſint auricalcum. ſtagnum ⁊ tuguriũ
tales vſurarij.raptoꝛes ⁊c.fatui reputã
tur qui nolũt reſtituere iſta terrena mo
dicum duratura vt recipiant eterna.O

miſeri conſiderate patibulum inferna

le vobis erectuʒ quod nullo modo eua
dere poteſtis niſivſuras riſtituatis⁊ ra
pinas veſtras ⁊c. Dic mihi quis latro
videns ſibi patibulum erectum non li⸗

vad⸗

henterte
tusfriſen
deretem
mnenmiſe
feſtituere⸗
Uvr euad
lnetern
hlſnety
ſacinsi⸗
dimtiti
hoo geubi
nan
Uo ſurti
mwn
lest verne⸗
ſon darerg
husportibt
Cntentus
Gar
wr
WöeD
okanctu
m
Sean

¶Lertio

Au

Gda
Pnoci

mi
1receſſt
teuin
fesi din
Deung
eſt prere
nusmee
trainfi
ſtlium
Gicdo
MIgrun
chtoꝛen
ſpem ſi
ſorum 1
lez demn
ſoneſt
lunſien
tme
a di

ngehe

Kdein

Knode
eintencen⸗

mint
n, gae
n ſkius
ſhonnie
kſabtiräd
ritcd
unüdint
1 mortisct

grm de

finnirats
votommis ſe

bus noNe⸗

eſtinrione
iniuſtlcis
eridſun
Montres
as.nut
Grdgtr
ribn
nn gahtn

lauur Atn

benss di⸗
cheusgli⸗
e dache
ninam in
ſtiueren
die mibi
n Rſhi
ontehine
tum Qus
iſbi deri
fgioucon
gnri. 4
ſantoarß
gincit
na gi

eunitri.

terenan
n eN
odo eus

Muatis tH

gnis lenmd
nponl

hi

4

benter reſtitueret quicquid depꝛeda⸗
tus fuiſſet ſolum vt moꝛtem poſſet eua
dere tempoꝛalem ⁊ coꝛpoꝛalem Et ta⸗
men miſerivſurarij⁊ raptoꝛes ac.nolũt
reſtituere bona male ⁊ iniuſte acquiſi⸗
ta vt euadant patibulum inferni? moꝛ
tem eternam ¶ G miſeri cogitetis in vo
biſmetipſis ꝙ moꝛientes tres heredes
faciris a⸗
dimittitis Gecundo parentes vel tyraã
nos quibus dimittetis male acquiſita

¶ Tertio vermes quibus dimittetis coꝛ⸗

pus iuxta illud.Ecclici.iiij. Cum moꝛi
etur homo hereditabit beſtias ſerpen⸗

tes⁊ vermes.quilibet iſtoꝛum hereduʒ

non daret partem ſuam pꝛo alijs dua⸗
bus partibus quia quilibet iſtoꝛum eſt
contentus ſuaparte
Aantum ad ſecundum in quo oñ
itur in gratitudo humane inſipi
Rrie. ibi omnes qui te dereliqudt it
otandum ꝙ deum derelinqmꝰtriptr.
mmo ipſum ꝓuocãdo ꝑ ydolatrtaʒ
¶ Secundo pꝛoximum violando per
diſcoꝛdiam. “

¶ Tertio coꝛpus noſtruʒ deturpando
er luxuriam. MU!o
ꝛimo derelinquimus veum ipᷣʒ
pꝛouocãdo per ydolatriaʒ. Deutrono.
xxxij. ereliquit deum factoꝛem ſuum
receſſit adeo ſalutari ſuo.pꝛouocaue⸗
rũt eũ in dijs alienis.Hoc faciũt mulie
res ĩ dinatõibꝰ ſuis.ↄtra q̃s ðꝛ Oſee.iij
Deum abſq; me neſcies ⁊ ſaluatoꝛ non
eſt pꝛeter me Exemplum ſicut enim bo
nus medicus multum pꝛouocatur con⸗
tra infirmum quando ſuuʒ re liquit co⸗

ſtlium accipiendo eonſilium vetularuʒ
Sic dominus deus qui eſt medicꝰ ani

marum pꝛouocatur contra miſeruzʒ pec
catoꝛem quando relinquendo ipſum

ſpem ſuaʒ ponit in conſilio philito nii

ſarum ⁊ diuinoũ.⁊ hoc per, inuocatio
nez demonis Et ideo ad tales diuinos
non eſt accedendum nec eos inuocare.
Nam ſicut languidus pꝛudens potius
querit medicum expertum ip ignarum

quia vt dicit᷑ vulgariter. Melioꝛ eſt ma/

o demones quibus aiam

XLIII

giſter diſcipulo:ſic ſentiẽs aliquẽ moꝛ⸗
bũ ſiuèe ſit oculoꝛũ ſiue etiã dẽtiũ aut ca
pitis n dʒ recurrere ad phitoniſſas æ
carmiatrices ꝛhuiuſmoi.vt ſuiscarmi⸗
nationibꝰↄiuratõibꝰiſiue bñditionibꝰ
curentur quod ſcdᷣm canones ſub pena
excõmunicationis ꝓhibetur.ſed potiꝰ
ad verum medicum ⁊ expertum magi
ſtrum. ſ. criſtum debemus recurrere et
eius auxilium imploꝛare.Ande Augu
in li.de ciuitate dei ⁊ allegatur xxvj.q.

ij. Qui ſine ſaluatoꝛe ſalutẽ habere vlt

ſine vera ſapientia eſtimat ſe ſapien⸗
tem fieri poſſemon ſanꝰſʒ eger eſt:non
pꝛudens ſed ſtultus ⁊ demẽs permane
bit. Ac pꝛoinde omnis inquiſitio⁊ om
nis curatio que a diuinis ⁊ magicis ar
tibus vel ab ipſis demonibus in ydo⸗
loꝛum cultura expeditur:moꝛs eſt poti
us ditcenda q́; vita:⁊ que ea ſectantur ſi
ſe non coꝛrexerint: ad eternam perdi⸗
tionẽ tendunt Et ideo ad deteſtationẽ
huius ſcelerisvidendum eſt de pena ta

rẽ ꝛc.¶ ſ–CI Pena taliũ patet duplici
iure.ciuili videlicet et canonico. Scom
enim iura ciuilia vt patet.C.li.ix.ti.de
male.l. Nullus.et.l. INemo/ eſt capitis
amputatio vel concrematio. Et iuſte
quidem quia digni ſunt moꝛte qui per
patriam et diuerſas villas vadunt coli-⸗

—H auxilium: fauo⸗

poꝛa occidendo. ergo qui animas oc⸗

cidũt ſunt digni combuſtione ſicut ho
micide ſuſpendio. Pena illoꝛum ſecun

dum iura canonica iam tacta eſt in au

ctoꝛitate Auguſti. ſuperius allegata.

Quantum vero ad eos qui dant illis

auxilium.ac.et qui eis credunt multuzʒ

offendunt quia pꝛimo erant in fide.

Oquantum errarent ſi anticriſtus tem
poꝛe illoꝛum veniret. hoc oſtendunt in
fſide ⁊ operc pꝛecedenti.in mala namq;
fide errant tam cito credentes in quo
oſtendunt ꝙ anticriſto cito crederent
qui maioꝛa eis oſtender mirabilia.
Item in opere errant dando dona pꝛo
opere ⁊ artiſicio dyaboli. Cum em̃ ta-
les operentur in virtute demonis

—

⁊ ochoʒie regis.iiij.Reg.j.Aui ĩ
dicit ſeruis ſuis. Ite ſiue beelzebub

rit quia diligo veũ ⁊ frẽ

olens leg
pyt ſiſt pz ex

ol

mαι ter
Feria ſexta poſt dñicã de paſſione

ſcquens eſtqꝙ iſti qui eis dãt aliqua pꝛo

artiſicio dyaboli dẽt:⁊ ſic aliquomodo
