noc
Noeis
sde
lin⸗
we
i⸗
e
li
gi
e
wbla
Ne
diene
ſuin
mmari
kirr
Gtuis:
ſün
ione,

is ve
buc
de
mig

Bialogoꝛum

nber n „

valeat homo de terra:celi ⁊ terre cõditoꝛ
in terrã venit e celo.atq; vt iudicare:caro
etiã de ſpũalibus poſſit:hoc ei largiri dig
natus ẽ.factꝰ ꝓ hominibꝰ deꝰ caro:qꝛ ĩ⸗
de ſurrexit vltra ſe infirmitas noſtra: vnð
ſub ſe infirmata eſt firmitas dei.
De puero monacho quem ſe
pultũ terra pꝛoiecit. Ca.XXV.
N1Detrus.
Am virtute ſignoꝛũ concoꝛdi⸗
ter loquitur ratio verboꝛum.
Bregoꝛius.
adã quoq; die dũ quidam eius
puerulꝰ monachꝰ parẽtes ſuos:
vltra ꝙ, debebat: diligẽs atq; ad
eoꝛũ habitaculũ tendẽs:ſine benedic iõe
de monaſterio exiſſet:eodẽ die mox vt ad
eos ꝑuenit:defunctꝰ eſt. Cũq; eſſet ſepul
tus:die altero pꝛoi ectũ foꝛas coꝛpꝰ eiꝰ in
uentũ eſt.qð rurſus tradere ſepulture cu⸗
rauerũt.Sed ſequẽti die iterũ pꝛoiectum

exteriꝰ atq; inhumatũ ſicut pꝛius inuene
rt:ũc cõcite ad benedicti patriſ veſtigia

currẽtes:cũ magno fletu petierũt vt ei ſu⸗
am gratiã largiri dignaret᷑.. Quibus vir
dei manu ſus ꝓtinus cõionem dñici coꝛ⸗
poꝛis dedit:dicẽs.. Ite atq; hoc dñicum
coꝛpus ſuꝑ pectus eiꝰ ponite ⁊ ſic eum ſe
pulture tradite. Qõð du factũ fuiſſet ſuſce
ptum coꝛpus eiꝰ terra tenuit:nec ivltra ꝓ
iecit. Perpẽdis petre apud ieſuʒ chꝛiſtũ
dñm cuius meriti iſte vir fuerit:vt eiꝰ coꝛ
pus etiã terra pꝛoiecerit: qui Benedicti
gratiã non haberet.

„

—

rpendo plane ⁊ vehemẽter ſtu⸗
cOo. .

HDe monacho qui de monaſte
rio diſcedens draconẽ in itinere
inuenit. ap. XXVI.
¶Bꝛegoꝛiuus.
Aidaʒ autẽ eiꝰ monachꝰ mobi

litati mẽtis deditꝰ erat ⁊ ꝑama
nere ĩ monaſterio nolebat. Eij

q; eũ vir dei aſſidue coꝛꝛiꝑet⁊ frequẽte
admoneret. Ipſe vero nullomõ ↄientiret
in cõgregailõe ꝑſiſtere:atq; ĩ opoꝛtunis
pᷣcibꝰ vt relaxaret᷑: manere. Quadaʒ die
idẽ venerabilis pr̃ nimietatis eius tedio

affectus:iratus iuſſit:vt diſcederet. Qui

mox vt monaſteriũ exijt:cõtra ſe aſſitere
aꝑto oꝛe draconẽ in itinere ĩuenit. Cnqq
eũ idẽ draco qapparuerat: deuoꝛare vel⸗
lei:cepit ipſe tremẽs:⁊ palpitãs:magnis
vocibꝰ clamare:dicens. Qurrite.currite
qꝛ draco ille me deuoꝛare vult.Currẽtes
autẽ fratres draconẽ minime viderũt ſed
trementẽ atq; palp tãtẽ monachũ ad mo
naſteriũ reduxerũt:qͥ ſtatim ꝓmiſit nũq
ſe eſſe iã a monaſterio receſſurum.atq; ex
hoꝛa eadẽ in ſua ꝓmiſſione ꝑmãſit qppe
qui ſancti viri oꝛationibꝰ cõtra ſe aſſiſtere
draconẽ viderat:quẽ pꝛius nõ videndo:
ſequebatur. aeb pe —.
De puero ab Elephantino
moꝛbo curato.Cap.XXVII.
Ed neq; hoc ſilendũ puto qð il
luſtri viro Antonio narrãte co
gnoui:q aiebat patris ſui pue⸗
rũ moꝛbo elephãtino fuiſſe coꝛ
reptũ ita:vt iã pilis cadẽtibꝰ cutis ĩtume
ſceret:atq; increſcẽtẽ ſaniẽ occultare non

poſſet. Cui ad virũ dei ab eodẽ pr̃e eius

tate reſtitutus.
De.xij.ſolidis ꝑ miraculũ de⸗
bitoꝛi redditis et ſanatiõe hoĩs

miſſus ẽ ⁊ ſaluti pꝛiſtine ſub omni celeri⸗

cuius cutis quaſi lepꝛoſa appa/
rutt. (Kap. XXVIII.

Eq; illud taceaʒ qð eins diſci⸗
pulꝰ Pegrinꝰ noie narrar cõ
ſueuerat: qꝛ die quadã ſidelis
. vir quadã neceſſitate debiti cõ
pulſus:vnũ ſibi foꝛe remediuʒ credidit:ſi

ad dei virũ ꝑgeret ⁊ q̃ euʒ vrgeret debiti

neceſſitas:ĩdicaret. Aenit itaq; ad mona
ſteriũ:oĩpotẽtis dei famulũ repperit. Qꝛ
a creditoꝛe ſuo ꝓ.xij.ſolidis grauiter af⸗
fligeret titimauit.Cui venerabilis pr ne⸗
9

inopiã blãda locutiõe cõſolatꝰ ait. Nade
⁊ poſt biduũ reuertere:qꝛ deeſt hodie qð
tibi debeã dare. In ipſo autẽ biduo moꝛe
ſuo in orone fuit oceupatꝰ. Cũ die tertio

per archã vero monaſterij:q̃ erat frumen

ti. Quos vir dei deferri iuſſit ⁊ afflicto
petitoꝛi tribuit: dicẽs vt.xij.redderet et
vnũ in expẽſis ꝓpꝛijs hr̃etSʒ ad ea nũc
redeã que eiꝰ diſcipulis ĩ libꝛi huiꝰ exoꝛ⸗
dio pᷣdictis referẽtibus agnoui.

ſui emulatioe laboꝛabat: cuiꝰ ad
hec vſq; odiũ ꝓrupit vt neſcienti
in potu venenũ daret. Qui q;'uis vitã au
ferre nõ valuit: cutis tũ coloꝛẽ mutauit:
ita vt diffuſa in coꝛꝑe eius varietas lepꝛe
moꝛẽ imitari videret᷑: ſed ad dei homineʒ
deductꝰ ſalutẽ pꝛiſtinã citius recepit.Nã
mox vt eum cõtigit:omnẽ cutis lillius va
rietatẽ fugsuit. , ,
¶ De vale vitreo in ſaxis ꝓiec

—

to et nõ fracto. ¶ Capi.XxXIX.
NQ quoq; tꝑe quo alimẽtoꝝ in

vat:vir dei diuerſis indigẽtibꝰ
L monaſterij ſui cũcta txibuerat:
vt pene nihil ĩ cellario niſi parũ quid olei
in vitreo vaſe remane ret. Tũc quidã ſub
vyaconꝰ agapiciꝰ noĩe aduenit: magno⸗
pere poſtulas vt ſibi aliquãtulũ olei dari
debuiſſet. Air autẽ d ñi qui cuncta decre
uerat ĩ terra tribuere:vt ĩ celo oĩa reſerua

ſit petẽti dari. Monach“ vero qͥ cellariũ
tenehat audiuit quidẽ iubẽtis verba:ſed
implere diſtulit.Cũq; poſt paululũ: ſi id
qð iuſſerat:datũ eſſet:indreret:rñdit mo⸗
nachꝰ ſe mime dediſſe:q: ſi illud ei tribu⸗
eret: oiĩno nihil fratribꝰ remaneret. Tunc
iratꝰ:alijs pᷣcepit vt hocipᷣm vas vitreuʒ

ſtra pꝛoſjcerẽt:ne in cella aliquid per in⸗
obedientiã remaneret. factũq; eſt. Sub

is neceſſitate debiti affligebat᷑:redijt. Su

to plena ſubito tredecim ſolidi ſunt inuẽ

Eigdaʒ vir grauiſſima aduerſarij

opia campaniã grauiter afflige

ret:hoc i pſum paꝝ qð remãſerat olei:iuſ

in qͥ parũ olei remãſiſſe videbat᷑:per fene⸗

Peati Bregoꝛj pape

quaÿ ſe hre. xij. ſolidos rãdit: ſedtñ eiꝰ

feneſtra autẽ eadẽ ingens pꝛecipitiũ pate
bat:ſaxoꝛũ molibus aſperũ. Proiectum
itaq; vas vitreũ venit in ſaxis:ſed ſic mã⸗
ſit incolume ac ſi pꝛoiectũ minime fuiſſet:
ita vt neq; frangi:neq; oleũ effundi potu
iſſet.· Qõ vir dñi pꝛecepit leuari atq; vt
erat integrũ:petẽti tribu. Tüc collectis
fratribꝰ inobedientẽ monachũ de infide⸗
litate ſua ⁊ ſuperbia coꝛã omnibus incre⸗

Se dolio vacuo oleo repleto
(Cap. XXX.
Aa increpatione cõpleta ſe ſe
cũ eiſdẽ fratribus in oꝛationeʒ
gq. dedit. In eo autẽ loco vbi cuz
ratribus oꝛabat: vacuũ erat ab

oleo doliũ ⁊ coopertũ. Cũq; ſanctus viri

oꝛatione ꝑſiſteret:cepit operimentũ eiuſ⸗
dẽ dolij oloo excreſcete ſubleuariQuo
ↄmoto atq; ſubleuato oleũ qð excreuerat
oꝛa dolij tranſiẽs:pauimentũ loci:in quo

incubuerat:inundabat. Q&à Benedictꝰ

dei famulꝰ?: vt aſpexit:ꝓtinus oꝛationem

cõpleuit atq; in pauimentũ oleũ defluere

ceſſauit:tũc diffidentẽ inobedientẽq; fra⸗

trẽ latius admonuit: vt fidẽ habere diſce
ret ⁊ humilitatẽ. Idẽ vero frater ſalubꝛi⸗

ter coꝛꝛeptus:erubuit. uia venerabi⸗
lis pater virtutẽ omnipotẽtis dñi: quam
admonitione intimuerat:miraculis oſtẽ⸗
debat. Mec erat iam vt quiſquã: de eiꝰ ꝓ
miſſionibus dubitare poſſet:qͥ in vno eo⸗
dẽ q; momẽ to ꝓ vitꝛeo vaſe pene vacuo
plenũ oleo dolium reddidiſſet.

De monacho a demone libe⸗

rato: (Capi. XXXI
Aadaã die dũ ad beati Johan⸗
nis oꝛatoꝛiũ:qð in ipſo montis
Icelſitudine ſitůᷣ eſt: pergeret:ei
antiquꝰ hoſtis in mulo medici
ſpecie obuiã factꝰ eſt:coꝛnu ⁊ trepedicam

—

erẽs. Quẽ cũ requiſiſſet:dicẽs. Quo va

dis.ille rñdit.Ecce ad fratres vado poti⸗
onẽ eis dare:itaq; ꝑrexit venerabilis be⸗
nedictꝰ ad oꝛationẽ. Qua cõpleta conci⸗
tus redijr. Malignꝰ vero ſpns vnũ ſenio

Bialogoꝛum

liber II

——

rem monachũ inuenit aquã haurientẽ:in
quẽ ſtatim ingreſſus ẽ. Eũq; in terrã ꝓie
cit ⁊ vehemẽtiſſime vexauit. Quẽ cũ vir
dei ab oꝛatione red iẽs tã crudeliter vexa
ri cõſpiceret:ei ſolümodo alapam dedit?⁊
malignũ ab eo ſpiritũ ꝓtinus excuſſit.ita
vt ad eũ redire vlteriꝰ non auderet.
Petrus.
Elim noſſe hec tanta miracula ſi
virtute ſemꝑ oronis impetrabat:
Nan aliquãdo etiã ſolo voluntatis

¶ Gregoꝛius.
i deuotamẽte deo adherẽt cuʒ
rerũ neceſſitas expoſcit: exhib eꝛe
ſigna mõ vtroq; ſolẽt:vt mira qͥq;
aliquãdo ex pᷣce faciãt.aliqñ ex ptãte.Cũ
enĩ iohãnes dicat. Quotquot at recepe⸗
runt eũ:dedit eis ptãtem filios dei fieri:q̃
filij dei ex ptãte ſũt quid mirũ ſi ſigna fa⸗
cere er ptãte valeãt: qꝛ enĩ vtroq; mõ mi⸗
racula exhibeãtꝛteſtat᷑ petrꝰ:q Chabitaʒ

moꝛtuã oꝛãdo ſuſcitauit. Ananiã vero et

ſaphirã mẽtientes: moꝛti increpãdo tradi
dit. MNeq; eni oꝛaſſe in eoꝛũ extinctione le
gił᷑:ſʒ ſolũmõ culpã:quã ꝑpetraueraãt:in⸗
crepaſſe. Cõſtat ergo qꝛ aliqñ hec ex ptã⸗
te:aliqñ vero exhibẽt ex poſtulatiõe: duʒ
a iſtis vitã increpãdo abſtulit:⁊ illi reddi
dit oꝛãdo. HNã duo quoq; fideliſ dei famu
li Bũñdicti faeta nũc replico in quibꝰ aꝑ⸗
te clareat:aliud hũc accepta diuinitus ex
ptãte:aliud ex oꝛatione potuiſſe.

(De ligato ruſtico et ſolo aſpe

ctu viri dei: ¶¶ Eap. XXXII.

DOthoꝛũ quidã Malla nomĩe ꝑ
Oſidie fuit arriane qͥ Totile reg⸗
eoꝛũ tẽpoꝛibꝰ contra catholice
eccleſie religioſos viros ardo⸗

re ĩmaniſſine crudelitatis exarſit. ita vt
quiſqͥs ei clericꝰ monachuſue ante faciem
veniſſet:ab eius manibꝰ viuus nullomo⸗

do exiret. Quadam vero die auaricie ſue
eſtu ſuccenſus:in rapinam rerũ inhias:

dum quendã ruſticum toꝛmẽtis crudeli⸗
bus affligeret eumq; per ſuꝑplicia diuer⸗
ſa laniaret:victus penis ruſticus ſe ſe res
ſuas Benedicto dei famulo cõmendaſſe
pꝛofeſſus eſt:vt dũ hoc a toꝛquente credi
bur:ſuſpenſa interim crudelitate ad vitaʒ
hoꝛa raperetur:tunc idem Halla ceſſauit
ruſticũ toꝛmentis affligere: ſed eius bꝛa⸗
chia loꝛis foꝛtibus aſtringẽs:ante equuʒ
ſuum cepit impellere vt quis eſſet bene⸗
dictus:qui eius res ſuſceperat: demoſtra
ret. Quẽ ligatis bꝛachijs ruſticus ante⸗
cedens duxit ad ſancti viri monaſterium
eumq; ante ingreſſum celle ſedentẽ rep⸗
perit ⁊ legentè. Eidẽ autem ſubſequenti
7 ſeuienti halle ruſticus dixit.Ecce iſte ẽ
de quo dixerã tibi bñdictus pater. Queʒ
dum feruido ſpiritu ⁊ peruerſe mentis in
ſania fuiſſet intuitus eo terroꝛe: quo con⸗
ſueuerat:acturũ ſe exiſtimans:magnis ce
pit vocibus clamare dicens. Surge:ſur⸗
ge:⁊ res iſtius ruſti ci redde:quas accepi
ſti. Ad cuius vocẽ vir dei ꝓtinus oculos
leuauit a lectione eũq; intuitus: mox etiã
ruſticũ:qui ligatus tenebatur: attendit.
Ad cuius bꝛachia duz oculos deflexiſſet
miro modo tanta ſe celeritate ceperunt il
ligata bꝛachijs loꝛa deuoluere vt diſſol⸗
ui tam concite nulla hominũ feſtinatiõe
potuiſſent. Cumq; is:qui ligatus vene⸗
rat:cepiſſet ſubito aſtare ſolutus: ad tan⸗
te poteſtatis vim tremefactꝰ halla ad ter⸗

ram coꝛruit ⁊ ceruicem crudelitatis rigi⸗

de ad eius veſtigia inclinans:ſe oꝛationi⸗
bus illius cõmendauit. Rir autem ſanc⸗
tus a lectione minime ſurrexit ſed vocatꝭ
fratribus eum introꝛſus tolli:vt benedic⸗
tionem acciperet:pꝛecepit. Quẽ ad ſe re
ductũ:vt a tante crudelitatis inſania q̃e⸗
ſcere deberet: admonuit. Qui fractus re
cedens:nil vlterius petere a ruſtico pᷣſum
pſu.quem vir domini nõ tangendoꝛſʒ re⸗
ſpiciendo ſoluerat.(¶ Ecce eſt petre quod
dixi:quia hi qui omnipotenti deo famili⸗
ariꝰ ſeruiũt:aliqñũ mira facer etiã ex ptate
poſſũt. Qui enĩ ferocitatẽ Gothi terribił
ſedẽs repᷣſſit:loꝛa vero nodoſq; ligature

D

que innocẽtis bꝛachia aſtrinxerãt:oculis

oiſſoluit: ipᷣa miraculi celeritate indicat:

quia ex poteſtate acceperat habere:quod

fecit. Aurſum quoq; quale quantũq; mi⸗

raculũ oꝛado valuit obtinere: ſubiungã.
De moꝛtuo ſuſcitato:
KCapitulũ. XXXIII.

Aadã die cũ fratribus ad agri
q opera fuerat egreſſus. Quidã
Vvvero ruſticus defuncti filij coꝛ
prous in vlnis ferens:oꝛbitatus
luctu eſtuans:ad monaſteriũ venit: Be⸗
nedictũ patrẽ queſiuit. Cui cũ dictũ eſſet
quia idem pater cũ fratribus in agro mo⸗

raret᷑: ꝓtinus ante monaſterij ianuã coꝛ⸗
pus extincti filij ꝓiecit ⁊ doloꝛe turbatꝰ⸗
ad inueniendũ venerabilẽ patrẽ ſeſe cooi

tus in curſum dedit. Eadẽ vero hoꝛa vir
dei ab agri opere iam cũ fratribus reuerte
bat᷑. Quẽ mox vt oꝛbatus ruſticus aſpe⸗

xit:clamare cepit. Redde filiũ meũ: red⸗

de filiũ meũ. Nir autẽ dei in hac voce ſub

ſtitit: dicẽs. Nũquid ego filiũ tuũ tibi ab

ſtulti? Cui ille reſpõdit:Moꝛtuus eſt:ve
ni ſuſcita eũ. Qð vt mox dei famulus au⸗
diuit:valde cõtriſtatus eſt dicens: Rece
dite fratres: recedite:hec noſtra nõ ſunt:

ſed ſanctoꝝ apoſtoloꝝ ſunt. Quid nobis
onera vultis imponere: que nõ poſſumꝰ

poꝛtare? Ar ille quẽ nimius cogebat do⸗
loꝛ:in ſua petitiõe perſtitit iurãs ꝙ nõ re
cederet niſi eius filiũ reſuſcitaret. uem

morx dei famulus inquiſiuit dicens: Abi
eſt? Cui ille reſpõdit:Ecce coꝛpus eiꝰ ad

ad iannam monaſterij iacet. Abt dũ vir
dei cũ fratribus perueniſſet: flexit genu

ſuper coꝛpuſculũ infantis incubuit: ſeq;

erigens ad celũ palmas tetendit dicens:

SDñne non aſpicias peccata mea: ſed fideʒ
huius homiĩis qui reſuſcitari filiũ ſuũ ro⸗
gat ⁊ redde in hoc coꝛpuſculũ aiam quaʒ
abſtuliſti. Nix in oꝛatiõe verba cõpleue⸗
rat: regrediente anima ita coꝛpuſculũ

pueri omne cõtremuit: vt ſub oculis om⸗

niñ qui aderãt apparuerit cõcuſſione mi⸗
riſica tremẽ do palpitaſſe. Cuius mox ma

nũñ tenet: ⁊ eum patri viuentẽ atq; incolu

Gregoꝛij

mem dedit. Liquet Petre: quia hoc mi⸗

etijt: vt exhibere potuiſſet.
He miraculo Scholaſtice ſo⸗
taisiue AAe RAA.
— „ Oetrus.

raculũ in poteſtate nõ habuit: qð ꝓſtratꝰ

zc eucta eſſe vt aſſeris conſtat.
patẽter. Quia verba que ꝓpo

ſueras:rebus ꝓbas. Sed que
ſo te vt indices: ſi ſãcti viri om
nia que volũt:poſſunt: ⁊ cũcta impetrãt:
que deſiderant obtinere.

Bregoꝛius.

Aiſnã erit Petre in hac vita pau

mulo ter dñ’m rogauit:⁊ tamẽ qð

voluit:obtinere nõ valuit. Ex qua re ne⸗
ceſſe eſt vt tibi de venerabili patre Bene
dicto narrẽ: qꝛ fuit quoddã quod voluit:
ſed nõ valuit implere. Soꝛoꝛ namq; eius

Scholaſtica nomine: omipotenti dño ab
ipo infantie temꝑe dedicata: ad eñ ſemel
per annũ venire cõſueuerat: ad quam vir
dei nõ longe extra ianuã in poſſeſſiõe mo
naſterij deſcẽdebat. Quadã vero die ve
nit ex moꝛe atq; ad eã cum diſcipulis ve⸗
nerabilis eius deſcẽdit frater:qui totũ di

em in dei laudibꝰ: ſacxiſq; colloquijs du

cẽtes: incũbentibus lam noctis tenebꝛis

ſimul acceperũt cibos. Cunq; ad menſaʒ

ſederẽt: ⁊ inter ſacra colloquia tardioꝛ ſe
hoꝛa ꝓtraheret: eadè ſanctimonialis fe⸗
mina ſoꝛoꝛ eius eũ rogauit dicens: Que
ſo te vt iſta nocte non me deſeras:vt vſq;
mane aliquid de celeſtis vite gaudijs lo
quamur. Cui ille reſpõdit: Quid eſt qð
loqueris ſoꝛoꝛ? manere extra cellã nulla⸗
tenus poſſum. Tanta vero erat celiſere⸗
nitas: vt nulla in aere nubes appareret.
Sanctimonialis aũt femina cũ verba fra⸗
tris negãtis audiſſet: inſertas digitis ma
nus ſuper mẽſam poſuit:⁊ caput in mani
bus omipotentẽ dominũ rogatura decli⸗

nauit. Cũq; leuaret de menſa caput tan⸗

ta choꝛruſcatiõis ⁊ tonitrui virtus tanta⸗
q; inundatio ꝓpluuie erupit:vs neq; vene⸗

q lo ſublimioꝛ? qui de carnis ſue ſti

ſtat.
o
gue⸗
jon
rir

nel
no
eve
e
iol
ſdu
is
ſi;
ſte
3ſe
Aue

jelo
1
lla⸗
ſore
eret⸗
t
ioni
ant
ttan
10r,
l

„W

Bialogoꝛum liber n

rabilis Benedictus:neq; fratres: qui cũ am receſſiſſet vir dei ad monaſt erium re⸗
eo aderant extra loci limen: quo conſede⸗ dijt. Cũ vero poſt triduum in cella conſi⸗

rant: pedẽ mouere potuiſſent. Sanctimo ſtens eleuatis in aera oculis vidit eiuſdẽ

nialis quippe femina caput in manib? de ſoꝛoris ſue animã de eius coꝛpoꝛe egreſſã
clinans: lachꝛimarũ fluuiũ in menſam fu⸗ in colũbe ſpecie celi ſecreta penetrare.
gerat per quẽ ſerenitatẽ aeris ad pluuiã Qui tante eius glorie congaudẽs omni⸗

traxit. Hec paulo tardius poſt oꝛationeʒ potẽti deo in hymnis ⁊ laudibus gratias
inundatio illa ſecuta eſt:ſed tanta fuit cõ⸗ reddidit eiuſq; obitũ fratribꝰ denũciauit

ueniẽtia oꝛatiõis ⁊ inundatiõis vt de mẽ Quos etiã pꝛotinus miſit vt eius coꝛpꝰ

ſa caput iam cum tonitruo leuaret:quate⸗ ad monaſteriũ deferrẽt.atq; in ſepulchꝛo
nus vnũ idemq; eſſet momentũ: a leuare qð ſibipſe parauerat:ponerẽt. Quo facto
caput:⁊ pluuia deponere. Tũc vir dei in contigit vt quoꝛum mens vna ſemper in
ter choꝛuſcos tonitruos atq; ingẽtis plu deo fuerat.Eoꝛum quoq; coꝛꝑa nec ſepul
uie inundationẽ vidẽs:ſe ad monaſteriũ tura ſeꝑaret. MM
nõ poſſe remeare: cepit conqueri cõtriſto⸗ ¶ De mundo ante oculos eius

tus:dicens. Marcat tibi omnipotẽs deꝰ r . e FP
ſoroꝛ:quid eſt: qʒ feciſti. Cui illa reſpon⸗ collecto et aia Sermani Capua

dit. Ecce te rogaui ⁊ audire me noluiſti: ne epi. ¶ Ca. XXXVI.

Tio quoq; tꝑe Seruãd dya⸗
conus atq; abbas eius mona⸗
erij qð in campanie ꝑtibus a

rogaui duũm meñ ⁊ audiuit me. Modo er
go ſi potes:egredere ⁊ me dimiſſa:ad mo „
naſteriũ recede. Ipſe autẽ exire extra tee. A q
tum nõ valens: qui remanere ſponte no⸗ Aiberio quondã patricio fue⸗
luit: in loco mãſit inuitus . Sicq; factum rat conſtructũ ad eum viſitationis gratia
eſt vt totã noctẽ peruigilẽ ducerent: atqʒ ex moꝛe venire cõſueuerat eiuſq; monaſte

per ſacra ſpiritalis vite colloquia ſe ſe vi riũ frequẽtabat vt qꝛ idem quoq vir do⸗
caria relatione ſatiarent. Qus de re dixi ctrina gratie celeſtis affluebat: dulcia ſibi

eñ voluiſſe aliquid: ſed minime potuiſſe. inuicẽ vite verba tranſfunderent a ſuauẽ
Quia ſi venerabilis viri mẽtẽ aſpicimꝰ: cibum celeſtis patrie:quia adhuc perſec⸗
dubliũ non eſt quin eandẽ ſerenitatem vo te gaudendo nõ poterant:ſaltem ſuſpirã⸗
luerit in qua deſcẽderat permanere:iʒ cõ do guſtarent. Cumq; hoꝛa iã quietis exs
tra hoc qð voluit:in virtute omnipoten⸗ igeret:in cuius turris ſuperioꝛibus ſe ve⸗
tis dei ex femine pectoꝛe miraculum inue nerabilis Benedictus: in eius quoq; ins⸗
nit. MNec mirũ ꝙ plꝰ illo femina que diu ferioꝛibus ſe Seruandꝰ dyaconus collo⸗
fratrẽ videre cupiebat: in eodẽ tẽpoꝛe va cauit: quo videlicet in loco inferioꝛ ad ſu⸗
luit. Quia enĩ iuxta Johanis vocẽ deus perioꝛa peruius cõtinuabat aſcẽſus. An⸗
charitas ẽ: iuſto valde iudicio illa plꝰ po te eandẽ vero turrim lar gius erat habita
tuit: que ampliꝰ amauit. ulumelnlauddetriuſty viſeigul gulelee⸗
‚U‚ hant. Cumq; vir dei benedictus adhuc q́
(De aia ſoꝛoꝛis eius viſa et qua eſcẽtibus fratribus vigilijs noeturne 6:4
liter a coꝛꝑe ſit egreſſa. tionis tẽpoꝛa pꝛeueniſſet:adfeneſtra ſtãs
Lap. XXKXVJ. ⁊ omnipotentẽ deum depꝛecans: ſubito
I Petrus. inn tempeſta noctis hoꝛa reſpiciens: vidit
Areoe multum plac f;uſam lucẽ deſuper cunctas tenebas effu
Ateoꝛ multum placet quod dicis gaſſe:tantoq; ſplendoꝛe clareſcere vt diẽ
regoꝛius. vinceret lux illa:que in tenebꝛis radiaſſet
Amq; die altero eadem vene⸗ Mirs autẽ res valde in hac ſpeculatione

rabilis femina ad cellã pꝛopꝛi⸗ ſecuta eſt:qꝛ ſicut poſt ipſe narrauit: oĩs

HPeati Bregoꝛij pape

etiam mundus:velut ſub vno ſolis radio
collectus:ante oculos eius adductꝰ eſt.
Qui venerabilis pater dũ intentã oculo
rum aciẽ in hoc ſplendoꝛe choꝛuſce lucis

infigeret:vidit germani capuani epiſcopi

animã in ſpera ignea ab angelis in celum
ferri:tunc tãti ſibi teſtẽ volens adhibere
miraculi:Seruandũ dyaconũ iterato bis
terq; eius nomine cũ clamoꝛis magnitu⸗
dine vocauit.Cũq; ille fuiſſet inſolito tã
ti viri clamoꝛe turbatus:aſcẽdit: reſpexit
Ntemq; iã lucis exiguã vidit. Cui tantuʒ
obſtupeſcẽti miraculũ:vir dei ꝑ oꝛdineʒ:
que fuerãt geſta:narrauit: Statimq; icaſ
ſinuʒ caſtrum religioſo viro Theopꝛobo
mandauit vt ad capuanã vrbẽ ſub eadem
nocte trãſmitteret ⁊ qd de Germano epi⸗
ſcopo ageret᷑:agnoſceret:⁊ indicaret. Fa
ctũq; eſt ⁊ reuer endiſſimũ virũ Germanũ
Epiſcopũ:is qui miſſus fuerat:iaʒ defun
ctum repperit ⁊ requirẽs ſubtiliteragno

uit:eodẽ momento fniſſe illiuſ obitũ:quo

vir dñi eius agnouit aſcenſum.

Etruss.

Nra res
in da. Sed hoc qð dictũ eſt:qꝛ ante
aoooculos ipſius quaſi ſub vno ſolis
radio collectus omnis mũdus adductus
eſt:ſicut nun expertus ſum ita nec con⸗
ijcere ſcio:quo oꝛdine fieri poteſt vt mun⸗
dus omnis ab homine vno videatur.
(5(Bregoꝛius.
Ixum tene petre qð loquoꝛ quia
aie videnti creatoꝛes:anguſta eſt
IL omis creatura. Quãlibet etenim
parũ de luce creatoꝛis aſpexerit: bꝛeue ei
ſit omne qð credtũ eſt:qꝛ ipſa luce viſiõis
intime mẽtis laxat᷑ ſinus.tantũq; expãdi⸗

„.
4

tur in deo vt ſuperioꝛ exiſtat mundo. Fit

vero ipſa vidẽ tis aĩa etiã ſuper ſemetip⸗
ſam:cũq; in dei lumine rapit᷑:ſuper ſe ĩ in
terioꝛibus ampliat᷑ ⁊ dũ ſub ſe cõſpicit ex
altata:cõpꝛehendit ꝙ;ᷓ bꝛeue ſit:qð cõpꝛe
hendere humiliata nõ poterat. Uir ergo
qui intueri globũ igneuʒ angelos quoq;
ad celu redeuntes videbat hec pꝛoculdu⸗

valde ⁊ vehemẽter ſtupẽ

7

AX

bio cernere nõ niſi in dei lumine poterat.

Quid itaq; mirũ:ſi mundũ ante ſe colle⸗
ctũ vidit:qui ſubleuatus in mẽtis lumie

extra mundũ fuit. O autẽ collectus mun

dus ante eius oculos dicit᷑:nõ celũ ⁊ ter⸗

ra cõtracta eſt:ſed vidẽtis animꝰ dilata⸗
tus. Qũo in deo raptus:videre ſine diffi
cultate potuit omne:qð infra deũ eſt. In
illa ergo luce que exterioꝛibus oculis ful

ſit:lux interioꝛ in mẽte fuit:que videntis

animũ:qꝛ ad ſuperioꝛa rapuit:ei qꝙᷓ angu
ſta eſſent oĩa inferioꝛa:monſtrauit. .
BDe eo ꝙ regulã monachoꝛuz

— ———

Igdeoꝛ mihi vtiliter nõ intellexiſ⸗
ſe:que dixeras:quãdo ex tardita⸗

6 te mea tantũ creuit expoſitio tua.

Sed qꝛ hec liquide meis ſenſibꝰ infudiſti
queſo vt ad narrationis oꝛdinẽ redeas.
2. Bregorius.

ain eius ſtudioſe pꝛetereo. Q.:
ad alioꝛũ geſta voluẽdo feſtino. Hoc aũt
nolo:te lateat qð vir dei inter tot miracu
la:quibꝰ in mundo claruit:doctrine quo
q; verbo nõ mediocriter fulſit. Nam ſcrip
ſit monachoꝛũ regulã diſcretione pꝛecipu
am:ſermone luculentã. Cuiꝰ ſi quis velit
ſubtilius moꝛes vitãq; cognoſcere: põt ĩ
eadẽ inſtitutione regule oẽs magiſterij il
lius actus inuenire:quia ſanctus vir nul
lo modo potuit aliter docere q; vixit.
De pꝛophetia ui eritus fra⸗
Ogdem vero anno quo de hac
vlta erat exiturus: quibuſdã di
fſcipulis ſecũ cõuerſantibus:qͥ⸗
buſdã lõge manẽ tihus ſanctiſ
ſimi ſul obitus denũciauit diẽ:pꝛeſentibꝰ
indicẽs vt audita ꝑ ſilentia tegerẽt:abſen
tibus indicãs:qð vel quale eis ſignũ fie⸗

tribꝰ nũciata. ¶Ca. XXXVIII.

ret:quãdo eius aĩa de coꝛꝑe exiret. Ante
ſextũ vero ſui exitus diẽ aperixe ſibiſepul

Ibet petre adhuc de hoc venera⸗
bili patre multa narrare:ſed que-

Nerat⸗
lle⸗
lonie
1smun
iu⸗
dilatx⸗
gediſi
t
lis ul
kentis
ngn

ouß

e

u
i
dti
jil
nul

l.
hee
i
16:;
ncti
gtib⸗
len
iͤſi⸗
D
ſh

mötes ¹

beati viri benedicti ſpecuʒ deuenit. ib iq;

BViialogoꝛum uber 1I

tur liubet. Qui mox coꝛꝛeptus febꝛibus
acri cepit ardoꝛe fatigari.Cũq; ꝑ dies ſin
gulos lãguoꝛ ingraueſceret:ſexta die poꝛ
tare ſe in oꝛatoꝛiũ a diſcipulis fecit. Ilbi⸗
q; exitũ ſuũ dñici coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis ꝑ⸗
ceptione muniuit. atq; inter diſcipuloꝛuʒ

manus imbecillia mẽbꝛa ſuſtentas: erec⸗
tis in celũ manib“ ſietit ⁊ vltimũ ſpirituʒ
inter verba oꝛatiõis efflauit. Qua ſcʒ die

duohꝰ de eo fratribꝰ: vni in cella cõmoꝛã

ti: alteri autẽ lõgius poſito reuelatio vniꝰ
atq; indiſſimilis viſionis apꝑuit.x Aide⸗
rũt nãq; qꝛ ſtrata pallus atq; innumeris
chhoꝛuſca lampadibꝰ via recto oꝛiẽtis tra⸗

mite ab eius cella in celũ vſq; tendebat᷑.

Cui venerãdo habitu vir deſuꝑ clarꝰ aſſi

ſtens:cuius eſſet via:quã cernerẽt:inqui

ſiuit. Ali autẽ ſe neſcire ꝓfeſſi ſunt. Qui
bus ipſe ait:hec eſt via qua dilectus dño
celũ Benedictꝰ aſcẽdit.Tũc itaq; ſancti
viri obitum ſicut pꝛeſentes diſcipuli vide
runt.ita abſentes hoc ſigno:qð eis pꝛedi
ctũ fuerat:agnouerũt. Sepultus vero eſt

in oꝛatoꝛio beati Johãnis ba ptiſte:qð de

ſirncta ara Apollinis ipſe cõſtruxit qui ⁊
in ea ſpecu in qua pꝛius habitauit nuncuſ
q; ſi petentia ſides exigat:miraculis cho⸗

fruſcat.

Aper nãq; eſt res geſta:quã nar
ro. Quedam mulier mẽte capta
ũ ſenſum funditꝰ ꝑdidiſſet: per
valles: ſiluas ⁊ cãpos:die noctu
q; vagabat᷑.ibiq; tantũmodo quieſcebat:

vVbi hãc q̃e ſcere laſſitudo coegiſſet. Qua

dam vero die duzʒ vaga nimiũ erraret: ad

neſciẽs ingreſſa mãſit. Mane autẽ facte
ita ſanato ſenſu egreſſa eſt:acſi eã nunꝗᷓ

iInſania capitis vlla tenuiſſet: que omi vi⸗
te ſue tẽpoꝛe in eadẽ: quam accepit ſalute

Aid nam eſſe dicimus: ꝙ plerũ⸗
q; in ipſis quoq; patrociniis ſic eſ
. ſe ſentimꝰ? vt nõ tanta ꝑ coꝛpoꝛa
ſua:quãta beneficia ꝑ reliquias oſtendãt

atq; illic maioꝛa ſigna faciut: vbi minime

per ſemetipſos iacent.
ne inſana muliere in eiꝰ ſpe
ai ſanats. (Kap. XXXIX.
SSi in ſuis coꝛꝑibꝰ ſancti mar⸗s
tyres iacent:dubiũ Petre nõ
eſt: ꝙ multa valeant ſigna de⸗
mõſtrare:ſicut ⁊ faciunt ⁊ purs
mente querẽtibus ĩnumera miracula one⸗e
dunt. Sed qꝛ ab infirmis poteſt mẽtibus
dubitari:vtrũ ne ad exaudiendum ibi pꝛe
ſentes ſint: vbi conſtat quia in ſuis coꝛꝑi⸗
bus non ſint:ibi neceſſe eſt eos maioꝛa ſi⸗
gna oſtẽdere:vbi de eoꝛũ pꝛeſentia poteſt
mens infirma dubitare. Quoꝝ vero mẽs
in deo fixa eſt:tãto maius habet fidei me
ritũ:quãto illic eos nouit ⁊ nõ iacere coꝛ⸗
oꝛe ⁊ tamen nõ deeſſe ab exauditione.
nde ipſa quoq; veritas vt fidẽ diſcipu⸗
lis augeret:dixit.Si ego nõ abiero:para
clltus non veniet ad vos. Cũ enim ↄſtet
quia paraclitus ſpiritus a patreſſemꝑ pꝛo
cedat ⁊ filio: cur ſe filius receſſurum dicit
vt ille veniat: qui a filio nũ recedit. Sʒ
quia diſcipuli in carne dñʒ cernẽtes:coꝛ⸗
poꝛoꝛeis hunc oculis ſemper videre ſitie⸗
bʒãt:recte eis dicitur. Miſi ego abiero: pa
raclitus nõ veniet:ac ſi aperte diceretur.
Si coꝛpuſ nõ ſubſtraho:quis ſit amoꝛ ſpi
ritus:nõ oſtendo:⁊ niſi me deſieritis car⸗
naliter cernere:nunqꝙꝙᷓ me diſcetis ſpũali⸗
ter amare. M r

„

Lacet quod dicis:
[Bregoꝛius.
Liquantũ iam a locutione ceſ⸗
ſandum eſt vt ſi ad alioꝛum mi
racula narranda tendimus. lo⸗
quendi vires interim per ſilen

tium reꝑemus.

¶ Explicit Liber ſecundꝰ dis

s.

logoꝛum beati Gregoꝛi

Peati =

Bregoꝛij pape

Beati Gregoꝛij pape DNialo/⸗
goꝛu liber tertius: de vita ⁊ mi⸗
raculis alioꝛuʒ patrum:feliciter
¶ He ſancto Paulino Molane
ciuitatis Epo. ¶Cap. I.
AUAnIm vicinis valde patribus
intẽdo: maioꝝ facta relique
ræ: ita vt MPaulini miraculũ
Molane vebis ep̃i:qui mul⸗
tos quoꝝ memini virtute et
temꝑe pꝛeceſſit: memoꝛie deruiſſe videat᷑
Ged ad pꝛioꝛa nũe redeo: eaq; quãta va⸗
leoꝛbꝛeuitate perſtringo. Sicut enĩ bono
rũ facta innoteſcere citius ſimilibꝰ ſolẽt:
ſenioꝛibꝰ noſtris per iuſtonꝝ exempla gra
dientibus pᷣdicti venerabilis viri celebꝛe
nomen innotuit: eiuſq; opus admirabile
ad eoꝝ ſe inſtruenda ſtudia tetẽdit:quoꝝ
me neceſſe fuit grauitati tã certe credere:
ac ſi ea que dicerẽt meis oculis vidiſſem.
Am ſeuientiũ Bandaloꝝ temꝑe
fuiſſet italia in cãpanie partivus
depopulata:multiq; eſſẽt de hac
terra in affrica regioneʒ traducti: vir dñi
Paulinus cũcta que ad epiſcopi vſuʒ ha
bere potuitꝛcaptiuis indigẽtibuſq; largi⸗
tus eſt.Cũq; iam nihil oĩmodo ſupereſſʒ
quod petẽtibus dare potuiſſet. Quodã
die quedã vidua aduenit:que a regis bã⸗
daloꝝ genero ſuũ filiũ in captiuitatẽ fuiſ⸗
ſe ductum perhibuit: atq; a viro dei eius
pꝛeciũ poſtulauit: ſi foꝛte illius dñs hoc
dignaret᷑ accipere:⁊ hũc cõcederet ad ꝓ⸗
pꝛia remeare. Sed vir dei magnope pe⸗
tẽti femine:quid dare potuiſſe:inquirẽs:
nihil apud ſe aliud:niſi ſe inuenit: peten⸗
tiq; femine reſpõdit dicẽs: Mulier quid
Boſſim dare: non habeo? ſed memetipᷣm
tolle.Seruũ me iuris tui ꝓfitere: atq; vt
filiũ tuũ recipias: me vice illius in ſerui⸗
tiũ trade. Qðõ illa ex oꝛe tanti viri audi⸗
ens:irriſionẽ potius credidit qᷓ cõpaſſio⸗
nẽ. At ille vt erat vir eloquẽtiſſimus: at⸗
ꝙᷓ appꝛime exterioꝛibꝰ quoq; ſtudijs eru
. 2*

2
2

ditus:dubitãti femine citius perſuaſit:vt
audita crederet: ⁊ pꝛo receptiõe filij ſe in

ſeruitiũ epᷣm tradere nõ dubitaret. Per⸗
rexereè igit᷑ vtriq; ad alriea. Kaet
autẽ regis genero:qui eius filiũ habebat
rogatura ſe obtulit ac pꝛius petijt vt ei ſi
liũ donare debuiſſet. Qð cũ vir barbarꝰ

typo ſuperbie turgidus:gaudio tranſito⸗

rie ꝓſperitatis inflatus:non ſolũ facere:
ſed etiã audire deſpiceret:vidua ſubiũxit
dicens: Ecce hũc hominẽ pꝛo eo vicariũ
pꝛebeo: ⁊ ſolũmodo pietatẽ in me exhibe

mihiq; vnicũ filiũ redde. Cũ ille venuſti
vultus hominẽ cõſpexiſſet:quã artẽ noſ⸗

ſet:inquiſiuit. Cui vir dei MPaulinus re⸗
ſpondit dicẽs:Artẽ quidẽ aliquã neſcio:
ſed hoꝛtũ bene excolere ſeio. Qõ vir gen
tilis valde libẽter accepit: cũ in nutrien⸗
dis oleribus:quia peritus eſſet: audiuit.
Suſcepit itaq; ſeruũ:⁊ rogãti vidue red⸗
didit filiũ. QAuo accepto didua ab affrica
na'regione diſceſſit: NPaulinus vero exco
lẽdi hoꝛti ſuſcepit curã. Cunq; idẽ regis
gener erebꝛo igrederet᷑ hoꝛtũ: ſuũq; hoꝛti
lanũ requireret: ſapientẽ valde eſſe homi
nẽ videret: amicos cepit familiares deſe⸗

rere: ⁊ ſepius cũ ſuo hoꝛtulano colloqui:

atq; eius ſermõibus delectari. Cui Pau
linus quotidie ad mẽſam olera virẽteſq;
herbas deferre cõſueuerat: æ accepto pa⸗
ne ad curã hoꝛti remeare.Cũq; hoc diuti
us ageret: quadã die fuo domino fecũ ſe⸗
cretius loquẽti ait: Nide quid agas. Et
Bandaloꝝ regnũ qualiter diſponi debe⸗
at pꝛouide:quia rex citius ⁊ ſub omi cele
ritate eſt moꝛiturus. Qð ille audiẽs: qꝛ
ab eodẽ rege pꝛe ceteris diligebat᷑: ei mi⸗

nime tacuit. Sed qͥd a ſuo hoꝛtulano ſa⸗

piente ſcʒ viro agnouiſſet: ĩdicauit. Qð

dũ rex audiſſet:ilico reſpõdit. Ego vellẽ

hũc:de quo loqueris:hoĩem videre.Cui

gener eius venerabilis MPaulini temꝑa⸗

lis dñs reſpondit dicens? Rirentes her⸗
bas mihi ad pꝛandium deferre cõſueuit.
Has itaq; ad menſam eũ depoꝛtare facio
vt quis ſit qui mihi hec eſt locutus:agno

ſcas.Factũq; eſt ⁊ duʒ rex ad pꝛandiũ di⸗

ente

õ

ſern
ſſein

dene

hebn
Nteif
bin
ſſto⸗
ere:
rtit
anii
bhe
uſt
not⸗
e,
io

pinquo ei ſecretũ: quod pꝛius abſcõderat
indicauit dicens: Aerũ eſt quod audiſti.

Bialogoꝛum

ſcubuit: Paulin ex ſuo opere olera que/
q; et virentia delaturus aduenit. Cunq;
hunc rex ſubito cõſpexiſſet: intremuit at-

q; accerſito eius domino ſibi per filiã pꝛo

Mam nocte hac in ſomnio ſedẽ tes in tri⸗

punalibus contra me iudices vidi: inter
quos iſte etiã ſedebat:⁊a flagellũ quod ali
quando acceperã: eoꝛũ mihi iudicio tolle
batur:ſed percũctare:quis nam ſit. Nam

ego hũc tanti meriti virũ poꝝ ularẽ: vt cõ
ſpicitur nõ eſſe ſuſpicoꝛ. Tunc regis ge⸗
ner ſecreto Paulinũ tulit:quiſnã eſſet in
quiſiuit. Cui vir domini reſpõdit: Ser⸗
uus tuus ſum:quẽ pꝛo filio vidue vicariũ
ſuſcepiſti.Cũq; inſtanter ille requireret:
vt non quis iam eſſet:ſed quis in ſua ter⸗
ra fuiſſet: indicaret: atq; hoc ab eo itera⸗
tione frequens inquiſitionis exigeret:vir
domini conſtrictus magnis coniuratiõi⸗
bus iam nõ valens negare quid eſſet: epi
ſcopũ ſe fuiſſe teſtatus eſt. Quod poſſeſ⸗
ſoꝛ eius audiẽs:valde pertimuit: atq; hu

militer obtulit: dicens: Pete quod vis:
quatenus ad terram tuam a me cum ma⸗ R

gno munere reuertaris. Cui vir domini
aulinus ait: vnũ eſt quod mihi impen
ere beneficiũ potes: vt omnes ciuitatis
mee captiuos relaxes. Qui cuncti pꝛoti⸗
nus in affricana regiõe requiſiti: cũ onu⸗
ſtis frumẽto nauibus pꝛo venerãdi Pau
lini viri ſatiſfactiõe: in eius comitatu la⸗
x ati ſunt. Noſt nõ multos vero dies Bã
daloꝛũ rex occubuit: ⁊ flagelluʒ:quod ad

ſuaʒ perniciẽ diſpenſante d eoꝛpꝛo ſideliũ

diſciplina acceperat: amiſit. Cicq; factũ
eſt: vt omipotens dei famulus NPaulinꝰ

vera pꝛediceret: ⁊ qui ſe in ſeruitiũ ſolum

tradiderat: cũ multis a ſeruitio ad liberta
tem rediret: illũ videlicet imitatꝰ:qui foꝛ
mã ſerui aſſumpſit: ne nos eſſemus ſerui
peccati.Cuiꝰ ſequẽs veſtigia Paulinus
ad tempus volũtarie ſeruus factus eſt ſo
lus: vt eſſet poſtmodũ liber cũ multis.

.

Am we audire cõtingit qð imits
tri non valeo: flere magis libet:
aliquid dicre.
=Bregoꝛius.
Eculus etiã moꝛte apud eius ec⸗
eleſiã ſcriptũ eſt:quia cum doloꝛe
eſſʒ lateris tactus ad extrems per
ductus eſt. DHumq; eius omis domus in

ſua ſoliditate ꝑſiſteret: cubiculũ: quo ia⸗

cebat eger: facto terremotu contremuit:
omneſq; qui illic aderãt:nimio terroꝛe co
cuſſit: ſicq; ſancta illa anima carne ſoluta

eſt. Factũq; eſt vt magnus pauoꝛ inuade

ret eos:qui Maulini moꝛtẽ videre potus
iſſent. Sed quia hec quã ſuperius dixi:
Paulini virtus valde eſt intimata: nun
ſi placet: ad miracula exterioꝛa veniamꝰ?:
que et multis iam nota ſunt: ⁊ ego ta re⸗
ligioſoꝛũ viroꝝ relatiõe didici: vt de his
omimodo ambigere nõ poſſim.
e ſancto Johanne papa:
– Capitulũ. II.

Hithoy tempoꝛe dũ Johaãnes
vir beatiſſimus huiꝰ? Romane
eccleſie pontifex: ad Juſtinũ ſe
nioꝛem pꝛincipeʒ pergeret: in
Choꝛinthi partes aduenit· Cui neceſ⸗

ſe fuit vt in itinere ad ſedendũ:equꝰrequi

ri debuiſſet. illic quidã vir nobilis au
diens: equũ in quo pꝛo magna mãſuetu⸗-
dine eius coniũx ſedere cõſueuerat: ita ei
obtulit vt cũ ad loca alia perueniẽti aptꝰ
equus potuiſſʒ inueniri:deberet ille quẽ
nobilis vir dederat: pꝛopter ſuã coniugẽ
trãſmitti. Factũq; eſt:⁊ vſq; ad certũ loeũ
pꝛedictus vir equo eodẽ ſubuehente per⸗
ductus eſt. Qui mox vt aliũ repperiteil⸗
lum quẽ acceperat tranſmittit. Cunq; in
eo pꝛedicti nobilis viriconiunx ſedere ex
moꝛe voluiſſet: vltra non valuit. Quia

poſt poſſeſſionẽ tanti pontificis: mulierẽ

ferre recuſauit. Cepit nãq; immenſo fla⸗
tu ⁊ fremitu:atq; inceſſanti totius coꝛpo⸗
ris motu: quaſi deſpiciẽdo pꝛodere: quia

7

poſt membꝛa pontiſicis mulierẽ ferre non

poſſet. C vir eius pꝛudenter intuitus:

2 Beati Gregoꝛij

hune eundẽ venerabilẽ virũ pꝛotinus re⸗
miſit:magnis pꝛecibꝰ petẽs:vt equũ ipſe
poſſideret:quẽ iuri ſuo ſedẽdo dedicaſſet.
De quo etiã illud mirabile a noſtris ſeni⸗
oꝛibus narrari ſolet: quod in cõſtantino⸗

politana vꝛbe ad poꝛtam que vocatur au

rea veniens: populoꝝ turbis ſibi occurrẽ
tibus in cõſpectu omniũ roganti ceco lu⸗
men reddidit: æ manu ſuperimpoſita ocu
lonꝝ tenebꝛas fugauit.

De ſancto Agapito papa:

(Capitulũ. III.
GGGſt non multü vero tempoꝛis
p .ʒBexigẽte cauſa Gothoꝝ: vir quo
q; beatiſſimus Agapitus huiꝰ
aAaAgafancte RBomane eccleſie ponti⸗
Yex:cui deo diſpẽ ſante deſeruio: ad Juſti
nianũ pꝛincipẽ acceſſit.Cui adhuc pergẽ
ti quadã die in greciarũ iam partibus cu⸗
rãdus oblatus eſt mutus ⁊ claudus: qui
neq; vlla verba edere: neq; ex terra vnqꝙᷓ
ſuurgere valebat. Cunq; hũc ꝓpinqui il⸗
iiuus flẽtes obtuliſſeni: vir dñi ſollicite re:⸗
quiſiuit: an curatiõis illius haberẽt fidẽ?
