Cui dũ in virtute dei ex auctoꝛitate Pe⸗

tri: fixã ſalutis illius ſpem habere ſe dice⸗

rent: ꝓtinus venerãdus vir oꝛatiõi ineu⸗
bpuit:⁊ miſſarũ ſolẽnia exoꝛſus: ſacriſiciuʒ
in cõſpectu dei omipotentis immolauit.
Quo peracto ab altari exiẽs: elaudi ma⸗
nũ tenuit: atq; aſſiſtẽte ⁊ aſpiciẽte popu⸗
lo eũ mox a terra ꝓpꝛijs greſſibus erexit.
Cũq; ei dominicũ coꝛpus in os mitteret:
illa diu muta ad colloquendũ lingua ſolu
ta eſt. Mirati oẽs: flere pꝛe gaudio cepe⸗
rũt:eoꝛũq; mentes illico metus ⁊ reuerẽ⸗
tia inuaſit: cñ videlicet cernerẽt: que aga
pitus facere in virtute domĩ ex a diutoꝛio

Petri potuiſſet.ö „
De Datio Mediolanenſiũ
epiſcopo: ¶ Cap. IIII.

Juſdẽ quoq; pꝛincipis tꝑe cuʒ
BHatiꝰ mediolanẽſis vꝛbis epᷣs
cauſa fidai exactus ad cõſtanti⸗
“ Lnopolitanã vꝛbẽ pergeret:coꝛĩ
ih deuenit. Qui vũ largã domũ ad ho⸗

epiſcopo:

pape
ſpitandũ quereret:que comitatũ illius to
tuz ferre potuiſſet ⁊ vix inueniret: aſpexit
eminus domũ cõgruentis magnitudinis
eãq; ſibi pꝛeꝑari ad hoſpitandũ iuſſit.Cũ
q; eiuſdẽ loci incole dicerẽt:in ea hũc ma
nere nõ poſſe. Quia multis iã annis hãc
dyabolus inhabitaret:atq; ideo vacua re
maſiſſet:vir venerabilis Datius reſpõdit
olcẽs: Immo ideo hoſ pitari in domo ea⸗
dẽ debemus: ſi hãc ſpũs malignus inua⸗
ſit:⁊ ab ea hoim hoſpitationẽ repulit.In
ea ſibi igit᷑ parari pꝛecepit: ſecuruſq; illã
antiqui hoſtis certamĩa toleratùrꝰ intra⸗
uit. Itaq; intempeſte noctis ſilẽtio cũ vir
dei quieſceret:antiquꝰ hoſtis ĩmenſis vo
cibus magniſq; clamoꝛibus cepit imitari
rugitus leonũ:boatus pecoꝝ:ruditus aſi

noꝝ: ſibulos ſerpentũ:poꝛcoꝝ ſtridoꝛes æ
ſoꝛicũ:tũc repente hHatius tot beſtiaꝝ vo
cibus excitatus:ſurrexii vehementer ira⸗

tus:⁊ contra antiquũ hoſtẽ magnis cepit
vocibus clamare dicẽs: Bene tibi ↄtigit
miſer. Tu ille es qui dixiſti: ponã ſedem
meã ad aquilonẽ: ⁊ ero ſimilis altiſſimo.
Ecce per ſuperbiã tuã poꝛcis ⁊ ſoꝛicibꝰ ſi
milis factuſ es:⁊ qui imitari deũ indigne
voluiſti. Ecce vt dignus es: beſtias imi⸗

caris. Ad quã eius vocẽ:vt ita dicã:deię

ctionẽ ſuã ſpũs malignus erubuit: an nõ
erubuit? Qui eandẽ domũ ad exhibenda
mõſtra que cõſueuerat:vlterius nõ intra⸗

uit Sicczvonmgch ſideliũ habitaculũ fa

cta eſt. Qꝛ dũ eã vnus veraciter fidelis ĩ
greſſus eſt: ab ea ꝓtinus mẽdax ſpũs at⸗

q; inſidelis abſceſſit. Sed opoꝛtet iam vt
pꝛioꝛa taceamꝰ:ad ea que diebus noſtris
ſunt geſta veniendũ eſt.

Aidã eni religioſi viri Appu⸗
4 lie ꝓuintie ꝑtibus cogniti hoc

qð apud multoꝝ notitiã longe
lateq; ꝑtrebuit: de Sabino ca

nuſine vꝛbis epᷣo teſtari ſolẽt:qꝛ idem vir
lõgo iã ſenio oculoꝝ lumẽamiſerat:itaſvt
oĩmodo nil videret. Quẽ rex Gothox to
tils ꝓphetie habere ſpiritũ audiẽs mime

—

— =

— — — —£

—— — -—4——M

B

— — — — — —

liusto
erit
udinis
ſt Ci
hüena
nis hie
Nhare
hodt
noca⸗
inna⸗
1.,
gllli
Wtra,
rt
o
ai
1
1
Ne
igt
gem
mo⸗
boſt
igne
ini⸗
dee
mns
ends
ntra⸗
lüͤß
elisi
1sa

znet

oſtns

1

pe⸗
lübo⸗
g

S

Anft
zugt
vorh⸗
ime

Dialogoꝛum

credidit: ſed ꝓbare ſtuduit: qð audiuit.
Qui cũ in eiſdẽ partibus deueniſſet:hũc
vir dñi ad pꝛandiũ rogauit. Cũq; iam vẽ
tũ eſſet ad menſam: rex diſcubere noluit:
ſed ad Sabini venerabilis viri dexterã ſe
dit. Cũ vero eidẽ patri puer ex moꝛe vini
poculũ pꝛeberet:rex ſitenter manũ tetẽdit
calicẽ abſtulit:eũ per ſe epᷣo vice pueri pᷣ⸗
buit vt videret: an ſpũ ꝓnidentie diſcer⸗
neret quis ei poculũ pᷣberet. Tüc vir dei
accipiẽs ealicẽ: ſed tamen miniſtrũ nõ vi
dẽs dixit: Niuat ipa manus. De quo ver
bo rex letus erubuit: qꝛ quauis ipſe depᷣ⸗
Panſitseln viro tñ dei qð querebat:inue⸗
nit. Huius aũt venerabilis viri, cũ ad exẽ
pis vite ſequentiũ in longũ ſeniũ vita tra
eret᷑: eius archtdyaconꝰ ambitiõe adipi
ſcendi epᷣatus accenſus: eũ extinguere ve
neno molitus eſt. Qui cũ vinifuſoꝛis ani
mũ coꝛrupiſſet vt mixtũ vinuʒ veneno ſi⸗
bi poculũ pꝛeberet: refectiõis hoꝛa cũ iaʒ
vir dei ad edendũ diſcũberet: ei pꝛemijs
coꝛruptus puer hoc:qð ab archidyacono
eius acceperat: veneni poculum obtulit.
Cui ſtatim venerabilis epũs dixit: Bibe
tu hoc:qð mihi bibendũ pꝛebes. Treme
factus puer depꝛehẽſum ſe eſſe ſentiens:
maluit moꝛiturus bibere ꝙ́; penas ꝓ illa
tanti homicidij culpa tolerare. Cũq; ſibi
ad os calicẽ duceret: vir dñi cõpeſcuit di
cens: MHon bibas:da mihi: ego bibo: ſed
vade dic ei qui tibi illud dedit. Ego qui⸗
dem venenũ bibo:ſed tu epᷣs nõ eris.Fa⸗
cto igit᷑ ſigno crucis venenũ epũs bibit ſe
curus.Eadẽq; hoꝛs in loco alio quo ine⸗
rat archidyaconꝰ eius defunctus eſt: ac
ſi per os epi ad archidvaconi viſcera illa
venena traſiſſent. Cui tamen ad inferen⸗
daʒ moꝛtẽ venenũ quidẽ coꝛpoꝛale defuit

ſed hũc in eõſpectu eterni iudicis venenũ

ſue malicie occidit.
Ira ſunt hec ⁊ noſtris valde ſtu

n penda tempoꝛibus: ſed talis eiuſ
dem viri vita perhibet: vt qui cõ⸗
nerſationẽ eius agnouerit: virtutem non

debest mirsri.

De Caſſio Harnienſis ciuita
tis epiſcopo:i Capitulũ.VI.
Bregoꝛius
Eq; hoc Netre ſileã ꝙ multt
nüc qui hic de Marnienſi ciui⸗
tate aſſunt: mihi ſedulo teſtiſi⸗
.- cant᷑. Eodem nãq; Gothoꝛum
tempoꝛe cu pꝛefatus rex Totila: Harnias
veniſſet: vir vite venerabilis Caſſius eiꝰ
vꝛbis epiſcopus occurrit. Cui quis ex cõ
ſperſiõe ſemper facies rubere cõſuenerat
hoc rex Totila non cõſperſionis eſſe cre⸗
didit:ſed aſſidue potatiõis: eũq; oĩmodo
deſpexit. Sed omipotens deus: vt quůs
tus vir eſſet: qui deſpiciebat᷑: oſtenderet
in Marnienſi cãpo quo rex aduenerat ma
lignus ſpiritus coꝛã om̃i exercitu eiꝰ ſpa⸗
tariũ inuaſit:eũq; vexare crudeliter cepit
Qui cũ ante regis oculos ad venerandũ
virũ Caſſiũ fuiſſet adductꝰ: hũc ab co vix
dñi in oꝛatiõe facta ſigno crucis expulit.
Qui in eũ ingredi vlterius nõ pᷣſumpſit.
Sicq; factũ eſt vt rex barbarus ſeruuʒ dei
ab illo iaʒ die veneraret᷑ ex coꝛde: quẽ de
ſpectũ valde iundicabat ex facie. Hò quis
virũ tante virtutis vidit:erga eñ illa mẽs
effera ab elatiõis faſtu detumuitt.
De Andrea Fuudane vꝛbis
epiſcopo: Cap. VIII.
— Ed ecce dũ facta foꝛtiũ viroꝛu,ʒ
nagrro: repente ad memoꝛiã ve⸗
nit quid erga Andres Funda⸗-
ne ciuitatꝭ epiſcopũ diuina mi
ſerieoꝛdia fecerit. Qð tñ ad hoc legẽtibꝰ

vt valeat:exopto:qrñs qui coꝛpus ſuũ cõ

tinẽtie dedicãt: habitare cũ femis nõ pᷣſu
mãt: ne ruina mẽti tãto repẽtĩa ſurripiat
qᷓto ad hoc qð male ↄcupiſcit᷑: etiꝗ pñtia
cõcupi te foꝛme famulat᷑. Hec res eſt duꝰ
bia:quã narro:qꝛ pene tãti in ea teſtes ſt
ꝓ̈ti ⁊ eiuſdẽ loci hĩtatoꝛes exiſtũt Hic nã
q; venerabil vir cũ vitã multis plens vir
tutibꝰduceret:ſeq; ſub ſacdotali cuſtodia
in ↄtinẽtie arce cuſtodiret. Quãdã.ſancti

monialẽ feminã quã. ſecũ pꝛiꝰ habuerat:
noluit ab epij ſui cura repellere: ſed certꝰ

Se ſua eiuſq; continẽtia:ſecũ hane permi
ſit habitare: ex qua re actũ eſt vt antiquꝰ
hoſtis apud eius animũ aditũ tẽ tationis

exquireret. NHam cepit ſpeciẽ illiꝰ oculis
meẽtis eins impꝛimere: vt illectꝰ? nephan
da cogitaret. Quadã vero die Judeꝰ? qᷣ⸗
dam ex cãpanie ꝑtibus Romã veniẽs ap
prie carpebat iter. Qui ad fundanũ ciueʒ

perueniens:cuzʒ iã diẽ veſperaſcere cerne
ret:⁊a quo declinare poſſet:minime reppe
riret:tuxta appollinis templuʒ fuit.ibiq;
ſe ad manendũ cõtulit. Qui ipſum loci il
lius ſacrilegiũ pertimeſcẽs.quãuis ſideʒ
crucis minime haberet:ſigno tamẽ ſe cru
cis munire curauit. Mocte autẽ media ip
ſo ſolitudinis pauoꝛe turbatus: peruigil
tacebat ⁊ repente conſpiciẽs vidit malig⸗
noꝛũ ſpirituũ turbã quaſi in obſequiũ cu⸗
iuſdã potentis pꝛeire. Eũ vero qui ceter
pꝛeerat:in eiuſdẽ gremio loci conſediſſe.
Qui cepit ſinguloꝛũ ſpirituum obſequen
tium ſibi cauſas actuſq; diſcutte re:quate
nus vnuſquiſq; quantũ nequitie geſſiſſʒ:
inueniret.Cũq; ſinguli ſpũs ad inquiſiti⸗
onẽ eius exponerẽt: quid operati contra
bonos fuiſſent:vnus in mediũ pꝛoſiliuit:
qui in Andree epiſcopi animo per ſpeciẽ
ſanctimonialis femine que in ep̃io eiꝰ ha
bitabat quantã tẽtationẽ carnis cõmouiſ
ſet:aperuit.Cũ vero hoc malignꝰ qui pꝛe
erat ſpũs:inhiãter audiret:⁊ tãto ſibi fac⸗

tum iucrũ grãde crederet:quãto ſanctio⸗

ris viri aiam ad lapſum ꝑditionis inclia⸗
ret. Ille ſpuũs qui hec eadẽ fatebat᷑:adiun
xit qꝛ vſq; ad hoc quoq; die pꝛeterito ve
ſperrtina hoꝛa eius mentẽ traxerit vt ĩter⸗
ga eiuſdem ſanctimonialis femine blãdi⸗
ens alapam daret. Tunc maiignus ſpũs
atq; humani generis antiquus inimicus
exhoꝛtatus hunc blande eſt vt perficeret
qð cepiſſet quatenus ruine illius ſingula
rem inter ceteros palmam teneret. Cũq;
iudeus qui aduenerat:hoc vigilans cer⸗

neret 1 magne foꝛmidinis anxietate pal⸗

pitaret: ab eodem ſpiritu qui cunctis illi
Ibſequentibus pꝛeerat:iuſſum eſt vt reqͥ⸗

rerent quiſnam eſſet ille:qui iacere in tẽ⸗

Bregoꝛij

plo eodem pꝛeſumpſiſſet. Quẽ maligni
ſpiritus pergentes ⁊ ſubtilius intuentes
crucis myſterio ſignatum viderunt:mirã
teſq; dixerunt. Ae ve vas vacuũ ⁊ ſigna⸗
tum. Quibus hoc renunciãtibus cuncta
illa malignoꝛũ ſpirituum turba diſparuit
Judeus vero qui hec viderat ilico ſurre⸗

xit atqʒ ad epiſcopũ ſub feſtinatione ꝑue⸗

nit. Quẽ in eccleſia ſua repperiẽs ſeoꝛſuʒ⸗
tulit: qua tẽtatione vrgeretur:inquiſiuit.
Cui confiteri epiſcopus tẽ tationem ſuam
verecudatus:noluit:cuʒ vero ille diceret
ꝙ in illa tali dei famula pꝛaui amoꝛis ocu

los inieciſſet.atq; adhuc epiſcopus nega

ret:adiunxit dicens. Quare negas quod
inquireris qui ad hoc vſq; veſpere heſter
no dieperductus es vt poſterioꝛa illiꝰ ala
pa ferires. Ad que nimirũ verba depꝛe⸗
henſum ſe epiſcopꝰ ſentiẽs humiliter cõ⸗
ſeſſus eſt quod pꝛius ꝑtinaciter negauit.

Cuius ruine ⁊ verecũdiè iſdẽ iudeus con

ſulens qualiter hoc cognouiſſet vel que iĩ

cõuentu malignoꝛã ſpirituũ de eo audiſ⸗

ſet:indicauit. Qð ille agnoſcẽs ſe ad ter

ram ꝓtinus in oꝛationem dedit moxq; de
ſuo habitaculo non ſolũ eandeʒs deii famu
lam:ſed omnem quoq; feminam que ĩ eis

lllic obſequio habitabat: expulit. In eo⸗

deʒ vero templo appollinis beati andree

apoſtoli repente oꝛatoꝛiũ fecit:atq; omni
illa tẽtatione carnis funditus caruit. Ju⸗
deum vero cuius viſione atq; increpatio⸗

ne ſaluatus eſt ad eternam ſalutẽ traxit.

MNam ſacramentis fidei imbutum atq; aqᷓ

baptiſmatis emundatũ:ad ſancte eccleſie
gremiũ perduxit. Sicq; factum eſt vt he⸗

bꝛeus iſdem dum ſaluti aliene conſuluii⸗
ſet:perueniret ad ſuam vt omnipotẽs de⸗
us inde alterum ad bonam vitã perduce⸗
ret. vnde in bona vita alterum cuſtodiſ⸗

Es geſia quã audiui ⁊ metũ mihi

r pꝛebet ⁊ ſpem. „

¶Gregoꝛius.

———

nelignt
nentes
emiri
ſna⸗
cunas
ſeruit
lüme⸗
puen
loſi;
lſuit⸗
ſuam
cee
s0
nega
vod
Aer.
4
6/
⸗
t.
gei
i⸗
te
69
fm
icſ⸗
neo⸗
dͤree
mnl
Ju⸗
tios
rart.
c
clcſie
vthe⸗
ulid⸗
s de
ſduce/
oci⸗

Tiq; ſic opoꝛtet ⁊ de dei nos ſem
per miſeratiõe conſidere: ⁊ de no
ſtra infirmitate foꝛmidare. Ecce
enĩ paradiſi cedrũ concuſſam audiuimꝰ:
æ nõ euulſam: quatenꝰ infirmis nobis: ⁊
de eius cõcuſſione naſcat᷑ timoꝛ: ⁊ de eiꝰ
ſtabilitate fiqducia. ‚,—MB
De Conſtantio Aquine ciui/
tatis epiſcopo: ¶¶ Eap. VIII.
E Ir quoq; venerabilis vite Cõ
ſtantius: Aquine ciuitatis eꝑpi
ſcopus fuit. Qui nuper pꝛede

rie Johãnis pape defunctus eſt: hũc pꝛo
phetie habuiſſe ſpiritũ multi teſtant᷑:qui
eũ familiariter ſcire poꝛuerũt. Cuiꝰ inter
multa hoc ferunt religioſi veraceſq; viri:
qui pᷣſentes fuerũt ꝙ in die obitus ſui cñ
a circũſtantibus ciuibus:vtpote diſceſſu⸗
rus pater tã amabilis amariſſime plãge⸗
ret᷑:eũ flendo requiſierũt dicentes: Quẽ
poſt te patrẽ habebimꝰ? Quibus ipe per
ꝓphetie ſpiritũ reſpondit dicens: Noſt
Conſtantiã mulionẽ: poſt mulionẽ ful⸗

lonẽ. O& tu aquina hos habes. Quibus
ꝓphetie verbis editis vite ſpiritũ exala⸗

uit extremũ. Quo defuncto eius eccleſie
paſtoꝛalẽ ſuſ cepit curã Andreas dyaco⸗
nus illius:qui quondã in ſtabulis itineꝝ

curiuſeruabat equoꝝ: atq; illo ex hac vi

ta ſubdneto ad epiſcopatus oꝛdinẽ Jobi⸗
nus accerſitus eſt: qui in eadẽ vꝛbe ful⸗
lo fuerat. Quo.adhuc ſuꝑerſtite:ita cũcti
inhabitatoꝛes ciuitatis illius: barbaroꝛũ
gladijs ⁊ peſtilẽtie ĩmanitate vaſtati ſũt:
vt poſt moꝛtẽ illius ne quis Epũs fuerit:
nec quibus fieret inueniri potuiſſet. Sic
itaq; cõpleta eſt viri dei ſententia:quate⸗
nus poſt deceſſuʒ duoꝝ ſe ſequentiũ eius
eccleſie paſtoꝛẽ minime habe ret.
62 e Frigidiano Lucane ciui
tatis epiſcopo: ¶ Capi. IXx.
ã8ͤd neq; hoc ſileâ: qð narrãte
viro venerabili Nenãtio Lu⸗
nenſi epiſcopo: me ante biduũ
cõtigit agnouiſſe. Lucane ec⸗

Bialogouum

ceſioꝛis mei temꝑe beate mẽo⸗

liber II

cleſie ſibimet ꝓpinque fuiſſe:mire virtu⸗
tis virũ Frigidianũ nomie narrat epiſco⸗
pũ:cuius hoc inopinatiſſimũ a cũctis illie
habitantibus teſtat᷑ memoꝛari miraculũ.
NQuod anſeris fluuius qui iuxta illius v-
bis mures influebat ſepe inundatiõe fa⸗
cta curſus ſui alueũ egreſſus per agros
diffundi ↄſueuerat: ⁊ quecũq; ſata ac plã
tata reppererat:euertebat.Cuq; hoc cre⸗
bꝛo fieret:⁊ magna eiuſdẽ loci incolas ne
ceſſitaſ vꝛgeret:dato ſtudio operis eũ per
loca alia deriuare conati ſunt. Sed quã⸗
uis diutius laboꝛatũ fuiſſet:a pꝛopꝛio ala⸗
ueo deflecti nõ potuit. Tunc vir dñi Fri
gidianus raſtrũ ſibi paruulũ fecit:ad alue
um fluminis acceſſit: ⁊ ſolus oꝛatioi incu
buit: atq; eidẽ flumini pꝛecipiẽs vt ſeque
ret᷑:per loca queq; vt ei vila ſunt: raſtruʒ
per terrã traxit. Quẽ relicto alueo ꝓpꝛio
tota fluminis aqua ſecuta eſt:vt funditus
locũ cõſueti curſus deſereret: ⁊ ibi ſibi al⸗
ueũ: vbi tacto per terram raſtro vir dñi ſi

gnũ fecerat vendicaret:⁊ queq; eſſent alt

mentis hominũ pꝛo futura:ſata vel plãta
ta vltra non lederet.
De Sabino Placentino epi⸗
ſcopo qui Padu flumen per lit-
teras ſuas cõpeſcuit: ¶ Eap. X.
Aius quoq; venerabilis viri
Aenantij ep̃i aliud miraculuz
relatiõe cognoui:qð in Placẽ
tina vꝛbe perhibet geſtũ qð vir

quoq; veraciſſimus Johãnes in hac mo

do Romana ciuitate locũ pꝛefsstoꝛiũ ſer
uãs:qui in eadẽ MPlacentina vꝛbe eſt oꝛ⸗
tus⁊ nutritus:ita vt epũs memoꝛat:quia
geſtũ fuerit: attteſtat᷑. In ea naq; ciuitate
Sabinũ noie fuiſſe aſſerũt: mire virtutis
epᷣm. Cui duʒ die quadã ſnus dyaconus
nũciaſſet: qaðᷣ eurſus ſui padꝰ alueũ egreſ⸗
ſus:eccleſie agros occupaſſj: totaq; illic
loca ad nutriẽdũ ſemibus ꝓ futura:aqua
eiuſdẽ fluminis teneret: venerabilis vi⸗
te Sabinus epũs reſpõdit dicens: Nade
4 dic ei. Mãdauit tibi epũs: vt te compe

ſcas ⁊ ad ipᷣm aluen redeas. M diaconꝰ

E

PBeati Bregoꝛij pape

eius audiens deſpexit ⁊ irriſit. Tunc vir
dei Aſcito notario dictauit dicẽs: Sabi⸗
nus dñ̃i Yeſu xpᷣi ſeruus: cõmonitoꝛiũ pa
do: pꝛecipio tibi in noie Jeſu xpᷣi dñi no⸗
ſtri: vt de alueo tuo in locis iſtis vlterius
nõ exeas: nec terras eccleſie ledere pꝛeſu
mas. Atꝙ; eidẽ notario ſubiũxit dicens:
Nade hoc ſcribe: ⁊ in aquã eiuſdẽ flumi⸗
nis pꝛoij ce. Quo facto ſancti viri pꝛece⸗
ptũ ſuſcipiẽs:ſtatim ſe a terris eccleſie flu
minis aqua peſcuit: atq; ad ꝓpꝛiũ alueũ
reuerſa exire vlterius in loca eadẽ nõ pꝛe
ſũpſit. Qua in re Metre qd aliud ꝙ iobe
dientiũ hominũ duritia confundit᷑: qñ in
virtute Jeſu ⁊ elementũ irratiõabile ſan⸗
cti viri pꝛeceptis obediuit.

¶ De LCerbonio Populonij epi

——

ſcopo: ¶ Capitulũ.XI.
G Ir quoq; vite venerabilis cer⸗
„ bonius Populonij epus: ma⸗
gnã diebus noſtris ſanctitatis
ſue ꝓbationẽ dedit.Haʒ cũ ho
ſpitalitatis ſtudie valde eſſet intentꝰ:die
quadã tranſeũtes milites hoſpitio ſuſce⸗
pit. Quos HGothis ſupueniẽtibus abſcõ
dit: eoꝛũq; vitam ab illoꝝ nequitia abſcõ
dendo ſeruauit. Qð dum BGothoꝛũ regi
perfido Totile nunciatũ fuiſſet: crudeli⸗
tatis immaniſſim? veſania ſuccẽſus: huc
ad locũ qui abloctauo huiꝰ vꝛhis miliario
merulis dicit᷑: vbi tunc ipſe cũ exercitu ſe
debat: iuſſit duci eũq; in ſpectaculo po⸗
puli vꝛſis ad deuoꝛandũ pꝛoijci.Cũq; idẽ

rex perſidus in ipᷣo quoq; ſpectaculo cõſe

diſſz: ad ĩſpiciendũ moꝛtẽ ep̃i:magna po
puli urba cõfluxit. Tunc epũs deduct⸗
in medio eſt: atq; ad eius moꝛtẽ imaniſſi⸗
mus vꝛſus exquiſitꝰ: qui d humana mẽ
bꝛa crudeliter carperet: ſeni regis animũ
ſatiaret. Dimiſſus itaq; vꝛſus ex cauea ẽ.
Qui accenſus ⁊ cõcitus epiſcopũ petijt:
ſed ſubito ſue feritatis oblitꝰ: deflexa cer

uice? ſummiſſoq; humiliter capite läbere

epᷣi pedes cepit: vt patenter omibus da⸗
ret᷑ intelligi: quia erga illũ virũ dei ⁊ feri
na coꝛda eſſent hominũ: 1 quaſi humana
beſtiarũ. Lũc populus qᷣ ad ſpectaculũ

venerat moꝛt :magno clamoꝛe verſus eſt
in admirationẽ veneratiõis:tunc ad eius
reuerentiã colendã rex ipᷣe permotus eſt:
quippe cũ quo ſuperno iudicio actũ erat:
vt qui deũ ſequi pꝛius in cuſtodiẽda vita
epᷣi noluit: ſaltẽ ad manſuetudinẽ beſtie
ſequeret᷑. Cui rei hi qui tũc pꝛeſentes fue
rũt:adhuc nõnulli ſuperſunt: eãq; cũ om
ni illic populo ſe vidiſſe teſtant᷑. De quo
etiaʒ viro aliud quoq; miraculũ Aenãtio
Lunenſi epᷣo narrante cognoui. In eansã
q; populonij eccleſia: cui pᷣerat: ſepulcrũ

pꝛeparauit. Sed cũ longobardoꝛũ gens

in italiã veniens:cũcta vaſtaſſet: ad hel⸗
bam inſulã rec ſt. Qui ingruẽte egritu
dine ad moꝛtẽ veniẽs: clericis ſuis ſibiq;
obſequẽtibus pꝛecepit dicens:In ſepul⸗
cro meo qð mihi pꝛeparaui populonij me
ponite. Cui illi cũ: dicerẽt: Coꝛpus tuũ il
luc qualiter reducere poſſumus? qꝛ a lon
gobardis teneri loca eadẽ ⁊ vbiq; eos il⸗
lic diſcurrere ſcimus. Ipſe reſpõdit: Ae⸗
ducite me ſecure:nolite metuere:ſed feſti
ne ſepelire me curate. Moxq; vt ſepultũ
fuerit coꝛpus meũ:ex eodẽ loco ſub omni
feſtinatõe recedite. Defuneto igit᷑ epo coꝛ
pus impoſuerũt naui. Cunq; populoniũ
tenderẽtzcollectis in aere nubibus imen⸗
ſa nimis pluuia erupit Sed vt pateſceret
oĩbus cuius viri co pus nauis illa poꝛta
ret:per illud maris ſpaciũ qð ab helba in
ſula vſq; populoniũ.xij.miliaribꝰ diſtat:
circa vtraq; nauis latera ꝓcelloſe valde
pluuia deſcẽdit:⁊ in nauẽ eandẽ vna plu
uie gutta non cecidit. NPeruenerũt itaq;
ad locũ clerici: ⁊ ſepulture tradiderũt coꝛ
pus ſacerdotis ſui:cuiꝰpꝛecepta ſeruates
ad nauè ſub feſtinatõe reuerũ ſunt. Quã
mox vt ĩtrare potuerũt: in eundẽ locu vbi
vir dñi ſepultꝰ? fuerat:longobardoꝝ dux
crudeliſſunus gũmatus aduenit.Ex cuiꝰ
aduentu virũ dei habuiſſe ſpiritũ pꝛophe
tie claruit: quia miniſtros ſuos a ſepul⸗
ture ſuo loco ſub feſtinatione diſcedere
pꝛecepit.

De Fulgentio AVtriculenſi

. *

epiſcopo: Capitulũ. XII.

rſuse
adeius
nns eſt:
ciüerat:
ilknii
ſebeltie
ntes e
PCöon
Dego
enätio
geani
alcni
gens
A hch⸗
eegri
lbig
ſcul⸗
he
il
lon
Ne
e
dſeki
ſhuli
bommi
eho
puloni
zimen:
c.
douts
ſbe in
n:
valde
naptu
t uaq
erüt
eruaͤtes

1.Qis

locwm
dond
Ei
enpte
9 ſix
ielen

1

ſenex:

Bialogoꝛuin

VEc vero qð de diuiſa pluuia
factũ narraui miraculũ: etis in
alt erius Epᷣi veneratioe mon⸗
ſratũ eſt. Ham quidã clericus
qut adhuc ſupereſt: eidẽ rei pꝛeſto
ſe fuiſſe teſtat dicens: Fulgentius epũs qͥ
vtricolenſi eccleſie pꝛeerat:regẽ crudeliſ⸗
ſimũ Lotilã in feſt om̃imodo habebat.
Cunq; ad eaſdẽ partes cũ exercitu appꝛo
pinquaſſet:cure fuit epᷣo per clericos ſuos
xenia ei trãſmittere: eiuſq; furoꝛig inſ ani
am ſi poſſet muneribꝰ mitigare. Que ille
vt vidit: ꝓtinus ſpꝛeuit atq; iratus: ſuis
om̃ibus iuſſit vt eundẽ epiſcopũ ſub om̃i
aſperitate cõſtringerẽt: ei g eius exami⸗
ni ſeruarẽt. Quẽ dũ feroces Gothi mini
ſtri ſcʒ crudelitatis illius tenuiſſent:circũ
dantes eũ vno in loco ſtare pᷣceperũt:eiq;
in tra circulũ deſignauerũt: extra quẽ pe⸗
dẽ tẽdere nullomõ auderet. Cũq; vir dei
in ſole nimio eſtuaret:ab eiſdem Gothis
circũdatus:⁊ deſignatoe circuli incluſus:
repente choꝛuſcus a tonitrua tanta vis
pluuie erupit:vt hi qui eũ cuſtodiendũ ac
ceperãt:ĩmenſitatẽ pluuie ferre nõ poſſẽt
Et dũ magna nimis inundatio fieret in⸗
ter eandẽ deſiguationẽ circuli:in qua vir
dñi Fulgẽtius ſtetit: nec vna quidẽ plu⸗
nie gutta deſcẽdit. X dũ regi crudeliſſi⸗
mo nunciatũ eſſet: illa mens effera ad ma
gnã eius reuerentiã verſa eſt: culus pen⸗ꝭ
pꝛius inſatiabili furoꝛe ſitiebat. Sic oĩpo
tens deus cõtra elatas carnaliũ mentes
potentie ſue miracula per deſpectos ope⸗
rat᷑:vt qui ſuperbe cõtra per pᷣcepta veri⸗
tatis ſe eleuant:eoꝝ ceruicẽ veritatis per
bumiliter pꝛemittit.

03 e Herculano Peruſino exi

ſcopo: ¶ Eap. XIII.
Aper quoq; Floꝛidus venera

ulanus nut deruſine ciuita⸗
tis epũs: fuit ex conuerſatiõe monaſterij
ad ſacerdotalis oꝛdinis gratiã deductus:
Totile autẽ perfidi regis temꝑibus ean⸗

bilis vitt epũs:narrauit quod
dã memoꝛiabile valde miracu
Aluũã dicens: NRir ſanctiſſimꝰ her
cęulanus nutritoꝛ meus

liber III

dem vꝛbẽ annis ſeptem cõtinuis Sotho⸗
rum exercitus obſedit:ex qua multi ciuiñ
fugerũt:qui famis p ericulũ ferre nõ pote
rãt. Anno vero ſeptio nondũ finito obſeſ
ſam vꝛbẽ Gothoy exercitus intrauit: tũe
comes qui eidẽ exercitui pꝛeerat:ad regẽ
Torilã nücios miſit exquirẽs:qͥd de epi⸗
ſcopo vel populo fieri iuberet. Cui ille pᷣ⸗
cepit dicens: Epo pꝛius a verticæ capitis

vſq; ad calcaneũ coꝛrigiã tolle ⁊ tũc caput

eius amputa: oẽm vero populũ qui illic ĩ
uentus eſt gladio extingue.Tũc iſdẽ co⸗
mes venerabilẽ virũ Herculanũ epᷣm ſue
per vꝛbis murũ deductũ capite trücauit?:
eiuſq; cutẽ iam moꝛtuũ a vertice vſq; ad
calcaneũ incidit vt ex eius coꝛꝑe coꝛrigia
ſublata videret᷑: moxq; coꝛpus illiꝰ extra
muros ꝓiecit. Tunc quida humanitatis
pietate cõpulſi:abſciſum caput ceruici ap
ponẽtes: cũ vno paruulo infante qui illic
extinctus inuẽtus eſt:iuxta murũ coꝛpus
epᷣi ſepulture tradiderũt.Cunqʒ poſt ean

dẽ cedẽ die quadrageſimo rex Totila iuſ

ſiſſet: vt ciues vꝛbis illius qui quolibʒ di
ſperſi eſſent:ad eã ſine aliqua trepidatio⸗
ne remearẽt: hi qui pꝛius fugerat:viuẽdi
licẽtia accepta reuerſi ſunt.Ged cuiꝰ vite
eoꝝ epᷣs cognitus fuerat memoꝛes:vbi ſe
pultũ eſſet coꝛpus illiꝰ queſierunt:vt hoc
iuxta honoꝛẽ debitũ in eccleſia beati Ne
tri aphi humarẽt. Cunq; itũ eſſet ad ſepul
crũ:effoſſa terra inuenerũt coꝛpꝰ pueri pa
riter humati vtpote iã die quadrageſimo
tabe coꝛruptũ ⁊ vermibuſ plenũ.Coꝛpus

vero ep̃i ac ſi die eodẽ eſſet ſepultũ: ⁊ qðͤ

eſt adhuc miratiõe venerandũ: qꝛ ita ca⸗
put eius vnitũ fuerat coꝛpoꝛi:ac ſi nequa

j fuiſſet abſciſuzʒ: ſic videlicet vt nulla ve

ſtigia ſectiõis apparerẽt.unq; hoc ⁊ in

terga verterẽt: exauirẽtes ſi qð ſignũ vel

de alia mõſtrari inciſione potuiſſet: ita ſa
nũ atq; intemeratũ omne coꝛpus inuentu
eſt: ac ſi nulla hoc inciſio ferri tetigiſſet.
etrus.
S. Ais non obſtupeſcat talia ſigna
ꝗ moꝛtuoꝝ que fiunt pꝛo excitatioe
viuentium⸗ ZUW

Beati

EGfegoꝛij

De yſaac ſeruo dei.
Bregonus„.,r
Bioꝛibus quoq; Gothoꝛũ tẽ⸗
poꝛibus fuit iuxta ſpoletanam
vrbẽ vir vite venerabilis yſa⸗
ac nomie: qui vſq; ad extrema
pene Gothoꝛũ tẽpoꝛa ꝑuenit. Quem no
ſtroꝛũ multi nouerunt ⁊ maxime ſacra vir
go BGregoꝛia que nũc in hac Romana vr

be iuxta ecdleſiã beate Marie ſemper vir

ginis habitat. Que dum adoleſcẽtie ſue
tẽpoꝛe conſtitutis iam nuptijs in eccleſiã
fugiſſet ⁊ ſanctimonialis vite conuerſati⸗
onem quereret: ab eodẽ viro defenſa atq;
ad eum quẽ deſiderabat habitũ: dño ꝓte
gente perducta eſt. Que qꝛ ſponſum fu⸗
git in terra:habere ſpõſumimeruit in ce⸗
lo.Multa autẽ de eodẽ viro: narrãte ve⸗
nerabili patre Eleuthereo agnoui qui et
hüc familiariter nouerat ⁊ eius verbis vi
ta fidem pꝛebebat. Hhic itaq; venerabilis
VYſaac oꝛtus ex Italia nõ fuit: ſed ea illiꝰ
narro miracula que in italia cõuerſatus:
fecit. Cuũ pꝛimũ de Syrie partibꝰ ad ſpo⸗
litanam vrbẽ veniſſet:ingreſſus eccleſiaʒ
a cuſtodibus petijt vt ſibi quantũ vellet:
licentia cõcederetur oꝛandi:eumq; hoꝛis
ſecretioꝛibus egredi non vrgerent. Qui
morx ad oꝛandũ ſtetit:diemq; totũ ꝑ egit ĩ
oꝛatione. Cui ſequentẽ cõtinuauit ac noc
tem. ſcdᷣo etiã die cũ nocte ſubſequenti in
defeſſus ĩ pꝛecibus perſtitit. Dieʒ quoq;
tertiũ in oꝛatione cõiunxit.Cũq; hoc vnꝰ
ex cuſtodibus ſuꝑbie ſpiritu inflatus cer⸗
neret: vnde ꝓficere debuit: inde ad deſe⸗
ctus damna peruenit. Mã hunc ſimulato
rem dicere 1 verbo ruſtico cepit hipochri
tam clamare:qui ſe tribus diebus ⁊ nocti
vus oꝛare ante oculos hominũ demõſtra⸗
ret. Qui pꝛotinus currẽs virũ dei alapa
percuſſit vt quaſi re ligioſe vite ſimulatoꝛ
de eccleſia cum cõtumelia exiret: ſed hũc
repente vltoꝛ ſpiritꝰ? inuaſit ⁊ ad viri dei
veſtigia ſtrauit ac per os illiꝰ clamare ce⸗

pit. vſaac me eijcit· Naac me eicit vir ap⸗

pe peregrinus:quo cenſaretur noĩe: ne⸗

ſciebatur:ſed eius nomẽ ille ſpũs ꝓdidit
qui ſe ab illo poſſe eijci clamauit. Mox

autem vt ſuper vexati coꝛpus vir dei ina—

cubuit:malignus ſpũs:qui eũ inuaſerat:
abſceſſit. In tota vrbe tunc ſtatim quid ĩ
eccleſia fa ctũ fuiſſet inotuit:currere viri ⁊

femine nobiles atq; ignobiles pariter ce⸗
perunt certatimq; eũ in ſuis rapere domi

bus eonabant᷑. Alij ad conſtruendũ mo⸗

naſteriũ pꝛedia:alij pecunias: alij ſubſi⸗

dia queq; poterãt:offerre viro dei ſuppli⸗

citer volebãt:ſed ſeruus omnipotẽtis do
mini hoꝛũ nihil accipiẽs: egreſſus vrbẽ:

non longe deſertũ locũ repperit ibiq; ſibi

humile habitaculũ cõſtruxit. Ad quẽ dũ
multi pergunt:exemplo illius:eterne vite

accendi deſiderio ceperũt atq; ſub eiꝰ ma
giſterio in omnipotetis ſe dñi ſeruitiũ de⸗
derũt. Cumq; eũ crebꝛo diſcipuli humili

ter admonerẽt vt pꝛo vſu monaſterij poſ⸗

ſeſſiones:que offerebantur:acciperet: il⸗

le ſolicitus ſue pauꝑtatis cuſtos foꝛtẽ ſen

tentiam tenebat dicẽs. Monachus quiſĩ

terra poſſeſſionẽ querit: monachus nõ ẽ.

ſic quippe metuebat paupertatis ſue ſecu
ritatem perdere:ſicut auari diuites ſolẽt
perituras diuitias cuſtodire. Jbi itaq; ꝓ
phetie ſpiritu magniſq; miraculis cũctis

longe lateq; habitantibus vita eius incla

ruit. Hã die quadã ad veſperuʒ in hoꝛto

monaſterij fecit iactari ferꝛamẽta que vſi⸗
tato nos nomine vangas vocamus: dixit
itaq; diſcipulis ſuis. Tot vangas ĩ hoꝛ⸗
to pꝛoijcite ⁊ citius redite. Nocte vero ea

dem dũ ex moꝛe cum fratribus ad exhibẽ
das laudes dño ſurrexiſſet: pꝛecepit eis:

dicens. Ite ⁊ operarijs noſtris pulmen⸗
tum coquite vt mane pꝛimo paratum ſit.
Facto autẽ mane fecit deferri pulmentuʒ
dð parari iuſſerat: atq; hoꝛtũ cũ fratribus
ingreſſus:quot vangas iactaii pꝛecegat:
tot in eo laboꝛantes operarios inuenit.

Ingreſſi quippe fures fuerant:ſed muta⸗

ta mente per ſpiritũ appꝛehenerũt van⸗
gas: quas inuenerunt ⁊ ab ea hoꝛa qua ĩ⸗
greſſi ſunt:quouſq; vir domini ad eos ve

fdfhf— —— — — — — —

rwole: ne
r delin
innaen:
tin gi
me riit

pmniere⸗

perevoni,
ldin
aliſſubſ
deiſuppl⸗
vtetisd
ſis nwe:
bicg ſbt
aéi
re ple
ima
tüde⸗
umd
eigc⸗
erent⸗
ſorteſen
husnii
hus not⸗
sſueſeln
tes ſole
litnq;
z chctis
Us incs
inhorto
gue ⸗
us: dint

sihos⸗

le eroen
d erhbbe
cepit eisn
polnen
rarunſt.
hulnenn
Pfartei
ſprealgt
vo,
ſed nuin

cit eu.

4

Honn.
nlcs

redir

vt pene nudi viderent. Cũq; ab eo veſti⸗
mẽꝛz ta peterẽt:eoꝛũ verba vir dñi tacitꝰ au

ſilẽter vocauit eiq; pꝛecepit:dicẽs. Nade
atq; in illa ſilua in loco tali cauã arboꝛem
yrequire ⁊ veſtimenta qͥ in ea inueneris ad V
me defer. Cuq; diſcipulꝰ abijſſet: arboꝛ ⸗ maio 2 que
dam minoꝛa nõ tribuat:vt ſemꝑ eoꝛũ ani⸗

Hialogoꝛum

niret:cũcta hoꝛti illius ſpacia: que ĩculta
fuerãt:coluerũt. Quibꝰ vir dñi mox vt ĩ⸗
greſſus eſt:ait. Saudete fratres:multũ la
boꝛaſtis.iã quieſcite:quibꝰ illico alimẽta
que detulerat:pꝛebuit: eoſq; poſt tãti la⸗
boꝛis fatigationẽ refecit. Sufficiẽter aũt
refectis ait.nolite malũ facere. Quotiẽs
de hoꝛto aliquid vultis ad hoꝛti aditũ ve
nite:trãquille petite:cũ bñdictione ꝑcipi
te:⁊ a furti prauitate ceſſate. Quos ſtati
collectis oleribꝰ onuſtari fecit. Actũq; ẽ
vt qui ad hoꝛtũ nocituri venerãt: cũ labo
ris ſui pꝛemio:⁊ repleti ab eo:⁊ innocui

1

eũ peregrini qdã micoꝛdiaʒ po
ſtulates ſciſſis pannis obſiti. Ita

diuit.qui vnũ ex diſcipulis ſuis pꝛotinus
ſicut fuerat iuſſus reqſiuit:veſtimẽta rep⸗

perit a latẽter detulit magiſtro. Que vir
dei ſuſcipiẽs:peregrini⸗ nudis atq; petẽ

tibus oſtẽdit ⁊ pᷣbuit dicẽs. Renite qꝛ nu

di eſtis:ecce tolltte ⁊ veſtite vos. Hec il⸗

li intuẽtes recognouerũt:que poſuerant:
magnoq; pudoꝛe cõſternati ſunt ⁊ q frau⸗
dulẽter veſtimẽta querebãt aliena:confu
ſi receperunt ſua.

Lio quoq; tꝑe quidã ſe eis oꝛati⸗
onibꝰ ↄmendãs:ſpoꝛtaſ duas ple
as alimẽtis ei ꝑ puerũ trãſmiſit
vnã idẽ puer ſurꝛipuit atq in iti
nere abſcõdit.vnã vero ad dei hominem

detulit: 1 petitionẽ illiꝰ qui ſe ei ꝑ xeniuzʒz

cõmendauerat:enarrauit. Qnã vir domi
ni benigne ſuſcipiẽs:eundẽ puerũ admo⸗
uit dicens. GSratias agimꝰ: ſed vide ſpoꝛ
tam quã in itinere poſuiſti:ne incautꝰ tan
gere pꝛeſumas.quia in eã ſerpens ingreſ

ſus eſt. Eſto ergo ſolicitus ne ſi tollere in

aautus volueris:a ſerpente feriaris. Qui
bus verbis puer valde confuſus: exulta⸗

Lio quoq; tẽpoꝛe acceſſerunt ad

uit qnidẽ ꝙ moꝛtẽ euaſit:ſed triſtiſ ad mo
dicũ factus ẽ. Quia quãuis ſalubꝛein pe
nam euaſerit tamẽ ꝑtulit verecundis ſuã
Qui reuerſus ad ſpoꝛtacaute ac ſolicite
attendit:ſed eã iam:ſicut vir dei pꝛedixe⸗
rat:ſerpens tenebat. Mic itaq; cũ virtute
abſtinentie: contẽ ptu rerũ tranſeuntiũ: ꝓ
phetie ſpiritu:oꝛationis intẽtione eſſet in
cõparabiliter pꝛeditus: vnũ erat qð ĩ eo
repꝛehẽſibile eſſe videbat᷑: qꝛ nõnunquãẽ

tanta ei leticia inerat vt illis tot virtutibꝰ

niſi ſciret eſſe plenus:omnimodo nõ cre⸗
geretur.
Petrus. HZ
id na queſo te:quid nã hoc eſ⸗
ſe dicimus. Spõte ſibi leticie fre
na laxabat. an tot virtutibus pol⸗
lens: aliquãdo ad pꝛeſens gaudiũ etiam
enitẽs eius animꝰ trahebat᷑.
Bregoꝛius.
Agna eſt petre omnipotẽtis dei
diſpẽſatio:⁊ plerũq; contingit vt
guibus maioꝛa bona pꝛeſtat: que

mus habeat.vnde ſe repꝛehendat: quate
nus dũ appetüt ꝑfecti eſſe ⁊ nõ poſſunt et

laboꝛãt in hoc qð nõ acceperũt: nec tamẽ

elaboꝛãdo pꝛeualẽt:vt in his que accepta
habẽt: ſe minime extollãt ſed diſcãt qꝛ ex
ſemetipſis maioꝛa bona nõ habẽt:qui ĩ ſe
metipſis vincere parua vicia atq; extre⸗
ma nõ poſſunt.Hinc eſt enĩ ꝙ ꝑducto do
minus ad terrã ꝓmiſſionis populo cun⸗
ctos foꝛtes atq; pꝛepotentes aduerſarios
eius extinguẽs:philiſteos atq; cananeos
reſeruauit vt ſicut ſcriꝑtum eſt:in eis ex⸗
periretur iſrael:quia nõnuniᷓ; vt dictuʒ ẽ
eis etiã quibus magna dona tribuit: par
ua quedã repꝛebẽſibilia relinquit vt ſem⸗
per habeant: contra qð bellum gerant et
deuictis magnis hoſtibus mentẽ non eri
gant.quãdo eos adhuc aduerſarij etiam
minimis fatigãt. Fit itaq; vt miro modo
vna eademq; mens ⁊ virtute polleat ⁊ ex
infirmitate lãgueſcat: quatenꝰ ⁊ ex parte
cõſtructa ſit ⁊ ex ꝑte ſe ↄſpiciat eſſe deſtra
eæ

Beati SBregoꝛij

cctam vt per bonũ að querit ⁊ habere non
valet:illud ſeruet humiliter:qdð habet.

Sed quid mirũ ꝙ hoc de homine dicimꝰ

quãdo illa ſuperna regio in ciuibus ſuis

ex ꝑte dãna pertulit ⁊ ex ꝑte foꝛtiter ſtetit

vt electi angeloꝛũ ſpũs:dum alios per ſu
pe rbiã cecidiſſe conſpicerent: ipſi tãto ro

buſtius:quãto humilius ſtarent: IAlli er⸗
So regioni ſua etiã detrimẽta pꝛofecerũt:

quia ad eternitatis ſtatum ex parte ſue de

.

ſtructioniſ eſt ſolidius inſtructa. Sic ergo

⁊. in vnaquaq; agitur vt humilitatis cu⸗

ſtodia aliquado ad lucra maxima ex mini

mo damno ſeruetur
NNVetrus.

acet qdᷣ dico
De Eutycio et floꝛentio ſer⸗

Bregoꝛius.

dem venerabilis viri Sanctu⸗

li pꝛeſbyteri narratione cogno
ui. de cuius verbis ipſe non du
bitas quià eius vitã fidemq; minime ig⸗
noꝛas.

Bgem quoq; tẽpoꝛe in vrſie pte
Puincie duo viri in vita atq; ha⸗

bitu ſancte cõuerſationis habita⸗

bant quoꝛũ vnus Eutyciuſ:alter vero flo

rentius dicebatur. Sed idẽ Eutycius in
ſpiritali ʒelo atq; in feruoꝛe virtutis excre
uerat:multoꝛũq; animas ad deũ ꝑducere

exhoꝛtãdo ſatagebat.Florẽtius vero ſim⸗
plicitati atq; oꝛationi deditã ducebat vi⸗
tam. Mõ longe autẽ erat monaſteriũ qðᷣ
rectoꝛis ſui fuerat moꝛte deſt itutũ:ex quo

ſibi monachi eundẽ Eutyciñ pꝛeeſſe volu
erunt. Q ui eoꝛũ pꝛecibꝰ aequieſcẽs mul

tiꝛs annis monaſteriũ rexit: diſcipuloꝛũq;
onimas in ſtudio ſancte cõuerſationis ex⸗
ercuit. Ac ne oratoꝛiũ in quo pꝛius habi⸗

tauerat:ſolũ remanere potuiſſet:illic ve⸗

nerabilẽ virũ Floꝛentiũ reliquit: in quo

dui ſolus habitaret: die quadã ſeſe in oꝛa⸗
tionẽ dedit atq; ab omipotẽte dño petijt

uis dei. ¶Cap. xVv.

Eq; hoc ſileam ꝙ ex regiõe ea

pape

vrei illic ad habitãd aliqð ſolatiũ dona⸗

re dignaret᷑.qui mox vt ipleuit oꝛationeʒ
oꝛatoꝛiũ egreſſus:ante foꝛes vꝛſum reppe
rit ſtantẽ qui dũ ad terrã caput depꝛime

ret:nihilq; feritatis in ſuis motibꝰ demõ

ſtraret:aꝑte dabat intelligi ꝙ ad viri dei
obſequiũ veniſſet. Qð vir quoq; d ñi ꝓti
nuſ agnouit:⁊ qꝛ in eadẽ cella.iiij.vel.v.
pecudes remãſerãt:quibꝰ oĩno deerat:qͥ
paſceret ⁊ cuſtodiret:eidẽ vrſo pᷣcepit di⸗

cẽs:vade atq; oues has ad paſtũ eijce ad

hoꝛã vero ſextã reuerter. Cepit itaq; hoe
indeſinẽter agere:iniũgebat᷑ vrſo cura pa
ſtoꝛis ⁊ quas mãducare cõſueuerat:paſce
bat oues beſtia ieiuna.Cũ vir dñi ieiuna⸗

re volebat:ad nonã pᷣcipiebat vrſo eadezʒ

hoꝛa cũ ouibꝰ reuerti. Cũ vero noluiſſet:

ad ſextã:in oĩbus itaq; mãdatis viri dei

obtemꝑabat vrſus vt neq; ad ſextã iuſſuſ
redire:veniret ad nonã:neq; ad nonã iuſ

ſuſ redire:veniret ad ſextã. Cũq; diu hoc

ageret᷑ cepit in loco eodẽ tãte virtutis fa⸗
ma lõge lateq; crebreſcer: ſed qꝛ antiquꝰ
hoſtis.vnð bonos cernit niteſcere ad glo
riã.inde ꝑuerſos ꝑ inuidiã rapit ad penã
quatuoꝛ viri ex diſcipulis venerabiliſ Eu
tycij vehemẽter inuidẽtes ꝙ eoꝛũ magi⸗
ſter ſigna nò faceret ⁊ isſqui ſolꝰ ab eo re⸗

lictus fuerat: tãto hoc miraculo clarꝰ ap⸗

pareret: eundẽ vrſum inſidiãtes occide⸗

rũt.Cũq; hoꝛa qua iuſſus fuerat:nõ redi⸗

ret:vir dei Floꝛẽtius ſuſpicatus eſt eũ re⸗

diturũ ⁊ vſq; ad hoꝛã veſperã expectans:
affligi cepit ꝙ iſdẽ quem ex ſimplicitate

multa fratrẽ vocare cõſueuerat: vrſus mi
nime reuerteret᷑. Die vero altera perrexit

ad agrũ vrſum pariter oueſq; queſiturus:

quẽ occiſum repperit ſed ſollicite inqui⸗
