ꝙ mox vt vir dñi cognouit: ei per qͥs po⸗

tuit: que fuerat dignus audire:mandauit

Cunq; ille ſceleris ſui cõſcius timeret:at
q; ad virũ dei accedere nequaqᷓ pꝛeſume
ret: ne foꝛte hũc aſpere vt delinquẽtes ſo
lebat:increparet: fecit oblatiões ſuas eaſ
inter oblatiões alioꝝ miſit:vt eius mune

ra ſaltẽ neſciendo ſuſciperet. Sed cũ co⸗

ram eo fuiſſent oblatiões omniũ depoꝛta
te: vir dei tacitꝰ ſedit:ſigillatĩ om̃es cõſi

derare ſtuduit: ⁊ oẽs als eligẽs atq; ſeoꝛ

ſum ponẽs:oblatiões quas idem Carteri

us trãſmiſerat:cognouit per ſpiritũ:ſpꝛe⸗

uit ⁊ abiecit decens: Ite ⁊ dicite ei:obla⸗
tionẽ ſuam omnipotẽti deo tuliſti:⁊ mihi

tuas oblatiões tranſmittis. Ego oblatio⸗

nem tus non accipio:quia ſuam abſtuliſti

deo Qua ex re factũ eſt vt pꝛeſentes quoſ

q; magnus timoꝛ inuaderet:cũ vir domi⸗
ni tã ſcienter de abſentibus iudicaret.
Hetrus.
AuUl1ltos hoꝛũ ſuſpicoꝛ martyrium

lecutiõis inueniſſet.
¶Bregoꝛius.
Ao ſunt Metre martyrij genera

rius:martyrij meritũ in occulto eſt: cum
virtus ad paſſionẽ ꝓmpta flagrat in ania

Quia enĩ eſſe poſſit ⁊ ſine aperta paſſiõe
martyriũ:teſtat᷑ in euangelio dñs: qui ʒe
bedei filijs adhuc pꝛe infirmitate mentis

maioꝛg ſeſſionis loca querentibus dicit:
Noteſtis bibere calicẽ quẽ ego bibiturꝰ

Gregoꝛij

imolaticia
ſubire potuiſſe: ſi eos tempus per

vnũ in occulto:alteꝝ qͥʒ in publi⸗
co. Mam ⁊ ſi perſecutio deeſt exte

pape

ſum? Culi videlicet cũ reſponderẽt: Poſ⸗

ſumus. Ait vtriſq;: Calicẽ quidẽ meũ bi
betis: ſedere aatẽ ad dexterã meã vel ad

ſiniſtrã non eſt meũ dare vobis:quid autẽ
calicis nomẽ niſi paſſiõis poculũ ſignat?
Et cũ nimirũ conſtet: qꝛ Jacobus in paſ⸗

ſione occubuit: Johanes vero in pace eca

cleſie quieuit incũctanter:colligit᷑ eſſe ⁊ ſi
ne aperta paſſiõe martyriũ:quando ⁊ ille
calicẽ dñi bibere dictus eſt:qui ex perſecu
tiõe moꝛtuus nõ eſt. De his autẽ talibus
tantiſq; viris quoꝝ ſuperius memoꝛiã fe
ci:cur dicamus qꝛ ſi perſecutiõis tempus

extitiſſet:ꝛmartvres eſſe potuiſſent:qui oc

culte antiqui hoſtis inſidias tolerãtes:ſu
oſq; in hoc mũdo aduerſarios diligẽtes:
cũctis carnalibꝰ deſiderijs reſiſtẽtes: per
hoc ꝙ ſe omipotenti deo in coꝛde macta⸗
uerũt:etiã pacis temꝑe martyres fuerũt:
dũ noſtris modo tꝑibus viles quoq; ⁊ ſe⸗
cularis vite perſonas de qbus nil celeſtis
gloꝛie pᷣſumi poſſe videbat᷑: oꝛta occaſiõe
cõtigit ad martyvrij coꝛonas perueniſſe.
De quadraginta ruſticis qui
pꝛo eo ꝙ carnes imolaticias co/⸗
medere noluerũt: a lõgobardis

—..—

occiſuſunt: ¶¶ Cap. XXVII.

decim ſicut hi teſtãt᷑i qui inter
eſlſſe potuerũt:quadraginta ru⸗
ſtici a lõgobardiſ capti:carnes
com edere cõpellebant᷑. Qui
cũ valde reſiſterent:⁊ cõtingere cibũ ſacri
legũ nollent:cepere longobardi: qui eos

tenuerãt: niſi imolata comederẽt: moꝛteʒ
eis minari. At illi eternã potius vitaʒ qᷓ;

pꝛeſentẽ ac trãſitoꝛiã diligentes: firmiter
perſtiterũt: atq; in ſua cõſtantia ſimul om

nes occiſi ſunt. Quid itaq; iſti niſi veri⸗

tatis martyres fuerũt:qui ne vetitũ come

dendo:conditoꝛẽ ſuũ offenderẽt:elegerüt

gladijs vitam finire.
De multitudine captiuoꝝ qꝗͥ
ꝓ eo ꝙ caput capꝛe adoꝛare no⸗
luerũt occiſi ſũt: Cap.XXVIII.

Am ante hos fere annos quin

— ,— —,, —

po
e meübt

i eld

widaute
öſignu:

Sinp⸗

porrel
keſſen

dotle

kperſean
inlbus
müke
lenpns
tepioe
ſesiſn
güen
p
u
ürt
e
is
loe
aule.

Ggti
lo⸗

b
l.

Nuln
nter
au⸗
mnes
Aul
lagt
uleos
nortt,
ſihh
mmer
nlon
ven⸗
ce
ehent

nt
eho⸗
I.

6
S

— Petrus.

Dialogoꝛum liber II

ESggem quoq; tẽpoꝛe duz fere. xoꝛũ fidẽ ꝑſequi minime permittat.
xl. captiuos alios longobardd ¶ Gregoꝛius
EOc petre facere plerumq; conati
ſunt:ſed eoꝛũ ſeuicie miracula ſu⸗

tenuiſſent moꝛe ſuo immolaue ½
lrunt caput capꝛe dyabolo. hoc
ei ꝑ circuitũ currẽtes.⁊ carmine nefando
dedicãtes. Cũq; illud ipſi pꝛiꝰ ſubniſſis

qð per
rãt: hoc adoꝛare pariter cõpellabaãt. Sed pardis fuit: adhuc ãte triduũ agnoui. Cũ
ex eiſdẽ captiuis maxia multitudo magj ad Spoletanã vrbẽ longobardoꝛũ epiſco
eligẽs moꝛiẽdo ad vitã ĩmoꝛtalẽ tendere pus ſcʒ Arrianꝰ veniſſet ⁊ locuz illic vbi
ꝙÿ̈ adoꝛãdo vitã moꝛtalẽ tenere:obtempe ſolẽnia ageret:nõ haberet:cepit ab eius

rare iuſſis ſacrilegis noluit ⁊ ceruicẽ quã ciuitatis Epiſcopo eccleſiã petere: quam

ſemꝑ creatoꝛi flexerat: creature inclinare ſuo erroꝛi dedicaret. I. dũ valde Epiſco
contẽpſit. vñ factum eſt vt hoſtes qui eos pus negaret.idẽ qui venerat Arrianꝰ be

ceperãt graui iracũdia accẽſi: cũctos gla⸗ ati Pauli apoſtoli illic eccleſiã cominꝰ ſi

dijs interficerẽt: quos in erroꝛe ſuo ꝑtici⸗ tam ſe die altero violẽter intraturũ pꝛofei
pes nõ haberẽt. Quid ergo mirũ ſi erum fus eſt. Qõ eiuſdẽ eccleſie cuſtos audiẽs

pẽte ꝑſecutiõis tꝑe illi martyres eſſe po⸗ feſtinus cucurrit: eccleſiã clauſu:ſeris mu

tuiſſent: qui in ipſa quoq; pace eccleſie ſe niuit. Facto autẽ veſpe lampades oẽs ex
metipſos ſemꝑ affligẽtes anguſtã marty tinxit ſeq; in interioꝛibꝰ abſcõdit. In ipſo

Pperna reſtiterũt. Ande vnũ narro
5 PBi BGBonifaciũ monaſterij mei mona⸗
ceruicib adoꝛarẽt: eos quoq; quos cepe⸗ chũ: qui vſq; ante quadrienniũ cũ longo⸗

rij tenuerũt viq. qũ ingruẽte ꝑſecutionis autẽ ſublequẽtis lucis crepuſculo Arria⸗

arti culo.hi etia m meruerũt marty rij pal⸗ nus cpiſcopuſ collecta multitudine adue
mas accipere:qui ĩ pace eccleſie latas hu nit: clauſas eccleſie ianuas effringere pa⸗
ius ſeculi vias ſequi videbant᷑. NHec tamẽ ratus:ſed repente cũcte ſimul poꝛte diui⸗
hoc aade elli⸗ electis dicit nus viris: de nitus concuſſe: abieetis longius ſeris ap⸗
cuctis is quaſi in regula tenemꝰ.ifã cum te ſunt atq; cum magno ſonitu oĩa eecle⸗
ꝑſecutionis apte tẽpus irruit: ſieut pleri⸗ ſie clauſtra patuerũt effuſo deſuper lumi⸗
ꝙq; martyriũ ſubire poſſunt. q eſſe in pace ne omẽs que extincte fueraur lapades ac⸗
eecleſie deſpicabiles vident᷑ ita nõnunq; cenſe ſunt. Arrtanus vero epiſcopꝰ qͥ viʒ
in debilitatis foꝛmidinẽ coꝛꝛuũt qui in pa facturus aduenerat: ſubita cecitate pcuſ⸗
ce eccleſie pꝛi foꝛtiter ſtare videbanf. Sʒ ſus eſt. atq; alienis iam manibꝰ ad ſuum
eos de quib pdixim?sfieri martyres po⸗ habitaculũ reductuſ. Qð dũ longobardi
tuiſſe figeter fatemur: qꝛ hoc iã ex eoꝛũ fi⸗ in eadẽ regione poſiti omẽs agnoſcerẽt:
ne colligim?. Cader̃ eĩ nec in aꝑta ꝑſecu nequaq vlterius pꝛeſumpſerũt catholica
tione porerãt hi:de quibus cõſtat quia ⁊ loca temerare. Miro enĩ modo res geſta
vſq; ad finem vite in occulta animi virtu eſt: vt quia eiuſdẽ Arriani clauſe lampa⸗
te perſtiterunt. DRü ⸗ des in eccleſia beati MPauli fuerant extin
De Arriano epiſcopo cecato: cte:vno eodẽq; tẽpoꝛe vt ipſe lumen ꝑde
Cap XXIX. ret ⁊ in eccleſia lumen rediret.
6 etrüss. (He Arrianoꝛũ eccleſia que in
nentsin eſ. Sed ſuver in Bomana vrbe catholica cõſecra
die diſpẽ ſationẽ miroꝛ. Quia tione dedicata eſt. (Ka⸗XXX.
longobardoꝛũ ſeuiciã ita mode Ed neq; hoc ſileã ꝙ ad eiuſdẽ
ratur vt eoꝛũ ſacerdotes ſacrilegos qui eſ Arriane hereſeos damnationẽ
ſe ſe fideliũ quaſi victoꝛes vidẽt: oꝛthodo in hac quoq; vrbe ãte biennin

4

HPeati Bregoꝛij pape

pietas ſuperna mõſtrauit. Ex his quippe
que narro aliud populus agnouit: aliud
autẽ ſacerdos ⁊ cuſtodes eccleſie/ſe audiſ
ſe ⁊ vidiſſe teſtant᷑ Arrianoꝛũ eccleſia ĩ re
gione vrbis huius qᷓ Subura dicit cum
clauſa vſq; ante bienniũ remanſiſſet: pla⸗
cuit vt in fide catholica introductis illic
beati Stephani ⁊ ſancte Agathe marty⸗
rum reli quijs dedæcari debuiſſet. Qð fa
ctũ eſt. Hã cum magna populi multitudi
ne veniẽtes atq; omnipotẽti dño laudes
canentes eandẽ eccleſiaʒ ingreſſi ſumus.
Cuq; in ea iã miſſarũ ſolẽnia celebꝛarent᷑
1 pꝛe eiuſdẽ loci anguſtia populi ſe turba

compꝛemeret:quidã ex his qͥ extra ſacra⸗

riũ ſtabant poꝛcũ ſubito intra ſuos pedes
huc illucq; diſcurrere ſenſerũt. Quẽ duʒ
vnuſquiſq; ſentiret ⁊ iuxta ſe ſtantibꝰ in⸗
dicaret:idẽ poꝛcus eccleſie lanuas petijt
1 omẽs ꝑ quos tranſijt:in admirationeʒ
cõmouit:ſed videri a nullo potuit quãauis

ſentire potuiſſet. Qõð iccirco dinina pie⸗

tas oſtẽ dit vt cũctis pateſceret quia de lo
co eodẽ ĩmundus habitatoꝛ exiret. MPer⸗
acta igitur celebꝛatiõe miſſarũ receſſimꝰ.
Sed adhuc nocte eadẽ magnus in eiuſ⸗
dem eccleſie tectis ſtrepitus factus eſt.ac
ſi in eis aliquis erꝛando diſcurreret. Se⸗

quẽti autẽ nocte grauioꝛ ſonitꝰ excreuit.

ac ſubito tãto terroꝛe inſonuit ac ſi omĩis
illa eccleſia a fundamẽtis fuiſſet euerſa et
ꝓtinus receſſit.⁊ nulla illuc vlteriꝰ inqᷣe⸗
tudo antiqui hoſtis apparuit. Sed ꝑ ter
roꝛis ſonitum quem fecit: innotuit a loco
quem diu tenuerat:quã coactus exibat.
Poſt paucos vero dies in magna ſereni
tate aeris ſuper altare eiuſdeʒ eccleſie nu

bes celitus deſcendit ſuoq; illud velami⸗
ne operuit.omnẽq; eccleſiã tanto terꝛoꝛeꝰ

ac ſuauitatis odoꝛe repleuit:vt patẽtibus
ianuis nullus illic pꝛeſumeret intrare.
Sacerdos quoq; ⁊ cuſtodes ⁊ hi qui ad
celebꝛãda miſſarũ ſolẽnia venerant. rem
videbãaãt:ingredi minime poterãt ⁊ ſuaui
tatẽ mirifici odoꝛis trahebant. Die vero
alio cũ in ea lampades ſine lumine pende
rent:emiſſo diuinitus lumine ſunt accen⸗

ſe. Poſt paucos iterũ dies expletis miſ⸗
ſarum ſolẽnijs:extinctis lampadibus cu⸗
ſtos ex eadẽ eccleſia egreſſus poſt paulu⸗
luʒ intrauit ⁊ lampa des quas extincta s
reliquerat:lucentes repperit. Quas ne⸗
gligenter extinxiſſe ſe credens:eas iã ſol
licitus extinxit.⁊ exiens eccleſiã clauſit.
Sed poſt hoꝛarũ trium ſpaciũ regreſſus:
lucentes lampades:quas extinxerat:iteꝝn
acceuſas inuenit vt videlicet ex ipſo lumi
ne aperte clareſceret:quia locus ille a te⸗
nebꝛis ad lucem veniſſet. .
NDetrus.
XT ſi in magnis ſumꝰ tribulationt
bus poſiti quia tamẽ a conditoze
dwHoſtro nõ ſumus omnino deſpec⸗
ti:teſtant᷑ ea que audio eius ſtupenda mi

n
racula. .
De hermigildo rege Liuigildi
Eluiſigothoꝛuʒ regis filio pꝛo

— W2-2--—

fide catholica ab eodẽ patre ſuo
occiſo: ¶ Cap. XXXI.

¶GBregoꝛius.
Aamuis ſola que in italia ge⸗
ſta ſunt narrare decreuerim.
Dis ne tamẽ vt pꝛo oſtendẽda
— eiuſdem arriane hereſeos dã⸗
natione tranſeamuſ:verbo ad hiſpanias
atq; inde per Affricã ad Italiã redeamꝰ.
—– (DPetrus.
Ge quo libet.nã letus ducoꝛ:letꝰ
reducoꝛ. ,
cut multoꝛũ qui ab hiſpaniaruʒ
Ptibus veniunt: relatione cognouimꝰ:nu
per Hermigildꝰ rex Libigildi regis QAui
ſigothoꝛuʒz filius ab arriana hereſi ad ca⸗
tholicã fidẽ viro reuerẽtiſſimo Leandro
Spoletano Epiſcopo dudũ mihi ĩ amici⸗
tijs familiariter iuncto pꝛedicãte conuer⸗
ſus eſt. Quẽ pater Arrianus vt ad ean⸗
dem hereſim rediret ⁊ pꝛemijs ſuadere.⁊=

minis terrere conatus eſt. Cüq; ille con⸗

—

ſ4
.

E e

ge⸗/
63

i⸗
38
.

en

nu;
N .
Gul
d

co.

nich⸗
mer⸗

6

Bialogoꝛum

ſtantiſſime reſpõderet nuniꝙꝙqᷓ ſe veram fſi⸗
dem poſſe relinquere: quã ſemel agnouiſ⸗
ſet:iratus pater eũ pꝛiuauit regno rebuſ⸗
q; expoliauit omnibus. Cũq; nec ſic vir⸗
tutẽ mentis illius emollire valuiſſet:iĩ ar⸗
ta illũ cuſtodia concludẽs:collũ manuſq;
illius ferro ligauit. Cepit itaq; iſdẽ Her⸗
migildus rex iuuenis terrenũ regnum de
ſpicere.⁊ foꝛti deſiderio celeſte querens.
in cilitijs vinculatus iacẽs: omnipotenti
deo ad confoꝛtandũ ſe pꝛeces effundere:
tantoq; ſublimius gloꝛiã tranſeuntis mũ
di deſpicere qgto religatus agnouerat

nil fuiſſe qð potuerit au erri. Superueni

ente autẽ paſcalis feſtiuitatis die intẽꝑe⸗

ſte noctis ſilentio ad eũ perſidꝰ pater Ar
rianũ epiſcopũ miſit vt ex eius manu ſa⸗
crilege cõſecrationis cõmunionẽ percipe

ret atq; per hoc ad patris gratiam redire

mereret᷑. Sed vir deo deditus Arriano
epiſcopo venienti expꝛobꝛauit vt debuit:
eiuſq; a ſe perfidiã digniſ increpationibꝰ
repulit. Quia ⁊ ſi exterius iacebat ligatꝰ
apud ſe tamen in magno mentis culmine
ſtabat ſecurus.Ad ſe itaq; reuerſo epiſco
po Arriano pater infremuit ſtatimq; ſu⸗
os apparitoꝛes miſit qui conſtantiſſimuʒ
confeſſoꝛẽ dei illic:vbi iacebat: occiderẽt
qð ⁊ factũ eſt. Nam mox vt ingreſſi ſunt:
ſecuri cerebꝛũ eius infringentes:vitã coꝛ⸗
poꝛis abſtulerunt:hocq; in eo valuerunt
perimere.qð ipſum quoq;: qui peremꝑtꝰ
eſt: in ſe cõſtiterat deſpexiſſe.Sed ꝓ oſtẽ⸗
denda vera eius gloꝛia ſuꝑerna quoq; nõ
defuere miracula. Mam cepit in nocturno
ſilentio pſalmodie cantus ad coꝛpus eiu
dem regis ⁊ martyris audiri.atq; iðᷣo ve⸗

raciter regis quia ⁊ martyris. Quidã eti

am ferunt qð illic nocturno tẽpoꝛe accen⸗

ſe lampades apparebant. vnde ⁊ factum

eſt qᷣtenus coꝛpus illius vt videlicet mar
tyris iure a cunctis fid elibus venerari de
buiſſet. MPater vero cõmotus pñia perſi⸗

dus 1 patricida hoc feciſſe ſe doluit nec ta

men vlq; ad obtinendam. ſalutem perti⸗

muit. Ham quia vera eſſet catholica ſideſ
sagnouit: ſed gentis ſue timoꝛe perterrit⸗

liber II

ad hanc perueniri non meruit. Q ni oꝛta
egritudine ad extrema perductus eſtet
Leandro epiſcopo quem pꝛius vehemẽ⸗
ter afflixerat Richardum regẽ filinʒ:quẽ
in ſua hereſi relinquebat : cõmendare cu⸗
rauit:vt in ipſo quoq; talia faceret: qua⸗
lia ⁊ in fratre illius ſuis exhoꝛtationibus
feciſſet.qui cõmendatione completa de⸗
functus eſt. Noſt cuius moꝛtem Richar
dus rex non patreʒ perfidũ ſed fratrẽ mar
tyrem loquens: ab Arriane hereſeos pꝛa
uitate cõderſus eſt. Totaã quoq; QAuiſi
gothoꝛum gentẽ ita ad veram perduxit ſi
dem vt nullum in ſuo regno militare per
mitteret qui regni vei hoſtis exiſtere per
hereticaʒ pꝛauitatẽ non timeret. NHec mi
rum ꝙ vere fidei pꝛedicatoꝛ factus eſt:qꝛ
frater eſt martyris cuius hunciquoq; me⸗
rita adiuuant vt ad omnipotentis dei gre
mium taʒ multos reducat. Qua in re cõ
ſiderandum nobis eſt quia totum hoc agi
nequaiᷓ poſſet ſi hermigildus rex ꝓ ve⸗
ritate moꝛtuus nõ fuiſſet. Nam ſicut ſcris
ptum eſt niſi granũ frumenti cadens ĩ ter
ram moꝛtuũ fuerit:ipſum ſolum manet.ſi
autem moꝛtuũ fuerit multum fructum af⸗
fert. Hoc fieri videmus in membꝛis ꝙ fa⸗
ctum ſcimus in capite in Auiſigothoꝛuzʒ
gente etenim vnus moꝛtuus eſt vt multi
viuerent. Et dum vnum granum ſideli⸗
ter cecidit: ad obtinendam fidem animaꝝ
ſeges multa ſurrexit.

Petrus.

De epiſcopis Affricanis qui
pꝛo defenſione catholice fidei
abſciſis ab Arrianis Tuãdalo⸗
rum linguis nullum locutionis

ſolite ſuſtinuere diſpendium.

————

¶Capi.
¶ Gregoꝛius.

XXXII.

*

PBeat t

–
D

¶Aſtiniani quoq Auguſti tem
poꝛibus: dn contra catholicoꝝ
uiñfiqdem exoꝛta a Bandalis perſe
R cutio Arriani in Affrica vehe⸗
menter inſaniret:quidã in defenſione ve⸗
ritatis epᷣi foꝛtiter ꝑſiſtebaãt Quos ad me
diũ deductos: Bandaloꝝ re xeos verbis
ac muneribus ad perfidiã flectere nõ va⸗
lens:toꝛmẽtis frangere poſſe ſe credidit.
Mam cũ eis in ipᷣa defenſione veritatis ſi

dam tacerẽt: ne tacendo foꝛſitan ↄſenſiſſe
viderent᷑:raptus in furoꝛẽ:eoꝝ liguas ab
ſcindi radicitꝰ pꝛecepit. Res mira 1 mul

ritatis etiam ſine lingua loquebant᷑ ſicut
pꝛius loqui per linguã ↄſueuerät.
Petrus.
Brandũ valde vehementer ſtu⸗
pendum. J
—Bregoꝛius.
ECriptum Peire eſt de vnigenito
ſſummi patris in pꝛicipio erat ver
büuüi: verbum erat apud den: 1 de
us erat verbũ. De cuius etiã virtute ſub
iungit᷑. Omnia per ipᷣm facta ſunt Quid
igit᷑ miramur:ſi verba edere ſine ligua po
tuit:verbũ ꝙ fecit linguã.

(P Magüis.

Lac. 18.
Oregoꝛius.
Aitaq; temꝑe pꝛofugi ad Cõſtan
tinopolitanã vꝛbem venerũt eoq;
tIg9e: quo pꝛo explendis reſponſis
eccleſie ad pꝛincipẽ ipſe tranſmiſſus ſuʒ:
ſenioꝛẽ quend m epᷣm repperi:qui ſe ad⸗
huc eoꝛũ oꝛa ſine linguis loquẽtia vidiſſe
teſtabat᷑ ita vt aperto oꝛe clamarẽt. Ecce
vigdete: quia linguã nõ habemus ⁊ loqui
mur. Ridebat᷑ enĩ a reſpiciẽtibus vt fere
bat abſciſis radicitꝰ linguis:quañ quod⸗
danm baratrũ patebat in gutture: tamen
oꝛe vacuo plena ad integrũ verba foꝛma⸗
bant᷑. Quoʒꝝ illie vnus in luxuriã lapſus

mox pꝛiuatus eſt dono miraculi recto vi⸗
delicet omipotẽtis dei iudicioꝛ: vt qui car

lentiũ indiceret: nec tamen ipᷣi cõtra perfri

tis nota ſenioꝛibus:qꝛ ita ꝓ defenſiõe ve

Bregoꝛij pape

nis continentis ſeruare neglexerat: ſine

lingua carnea nõ haberet verba veritatis
Sed hec nos pꝛo Arriane hereſeos dam
natiõe dixiſſe ſufficiat. Nũc ad ea que nu
er in italia geſta ſunt ſigna redeamus.

De Eleutherio eruo dei:

—

———

S autẽ cuius ſuperius memo⸗
riã feci eutherius pater:mo
naſterij bean euãgeliſte Mar⸗
ci: qð in Spolitane vꝛbis po⸗
merijs ſitũ eſt:diu mecũ eſt in hac vꝛbe in
meo monaſterio cõuerſatus:ibiq; defun⸗
ctus eſt. Quẽ ſui diſcipuli referebãt oꝛã⸗
do moꝛtuũ ſuſcitaſſe. Air autẽ tante ſim⸗
plicitatis erat ⁊ compunctiõis: vt dubiũ

nõò eſſet ꝙ ille lachꝛyme ex t humili ſim⸗
pliciq; mente edite apud omipotentẽ do

minũ multa obtinere potuiſſent. Cuiꝰego
aliquod miraculũ narrabo: qð inquiſitus
mihi ſimpliciter ⁊ ipᷣe fatebat᷑. Quadam
nãq; die dũ iter carperet:facto veſpere cũ
ad ſecedendũ locuſ deeſſet:in monaſteriũ
virginũ deuenit. In quo quidã puer par⸗
uulus erat: quẽ malignus ſpiritus omni
nocte vexare cõſueuerat. Sed ſanctimo⸗
niales femine vt virũ dei ſuſceperũt: eũ ⁊
rogauerũt dicentes: Tecũ pater hacno⸗
cte puer iſte maneat. Quẽ ipſe benigne
ſuſcepit:ſecũq; euʒ nocte eadẽ iacere per⸗
miſit. Facto autẽ mane ceperũt ſanctimo
niales femine eundẽ patrẽ vigilanter in⸗

quirere ſiquid ei puer:quẽ dederãt:nocte

eadẽ feciſſet. Qui miratusꝛcur ita requi⸗
rexẽt:reſpondit:Hihil.Tũc illi eiuſdem

pueri innotuerũt cauſam: ⁊ qð malignus
ſpiritus nulla ab eo nocte recederet indi⸗

cauerũt ſũm opere poſtulãtes:vt hũc ſecũ
ad monaſteriũ tolleret. Quia iã vexatio
nẽ illius videre ipᷣe non poſſent. Conſen

ſit ſenex: pueꝝ ad monaſteriũ duxit. Qui
cũ multo tempoꝛe in monaſterio fuiſſet:at

q; ad hũc antiquus hoſtis accedere mini⸗
me pᷣſumpſiſſet:eiuſdẽ ſenis animꝰ de ſa⸗
lute pueri ĩmoderatius per leticiã tactus

eſt. Mam coꝛã poſitis fratribꝰ dixit. Fra⸗
tres:d vabolus ſibi cũ illis ſoꝛoꝛibus ioca

ve⸗
⸗

ſne
is
damm
lene
nus.

mo⸗
mo
Dar,
ho⸗
elß
in⸗
ei⸗

i

H Bialogoꝛum

liber III

bat᷑. At. vero vbi ad ſernos dei ventũ eſt:
ad hunc puerũ accedere non pꝛeſumpſit.
Poſt quã vocem hoꝛa eadẽ ac momento
idem puer coꝛã cunctis fratribus dyabo⸗
lo ſe inuadẽte vexatus eſt: quo viſo ſenex
ſe pꝛotinus in lamentũ dedit. Quẽ dum
lugentẽ diu fratres cõſolari voluiſſent:re
ſpondit dicẽs: Credite mihi: qꝛ in nulliꝰ

veſtrũ oꝛe hodie panis ingredit᷑:niſi puer

iſte a demonio fuerit ereptꝰ Tüc ſe in oꝛa
tionẽ cum cũctis fratribus ſtrauit: ⁊ eouſ
q; oꝛatũ eſt:quouſq; puer a vexatiõe ſana
tus eſt:vt ad hũc malignus ſpũs acceden
di auſum vlterius nõ haberet.
Petrus.
Redo quia hec elatio parua ſur⸗
ripuerit: eius diſcipulos omni⸗

Rvpotens deus facti illius eſſe volu S
it adiutoꝛes.

—

Sregoꝛius.
Ta eſt nam pondus miraculi ſo⸗
Ius poꝛtare nõ potuit:diutdit hoc
u fratribus ⁊ poꝛtauit. HMuiꝰ vi⸗

ri oꝛatio quate virtutis eſiʒ: in memetipo

expertus ſum. Mam cũ quodã temꝑe in

monaſterio poſitus:inciſionẽ vitaliũ pate

rer:crebꝛiſq; anguſtijs per hoꝛarũ momẽ
ta ad exitũ pꝛopinquarẽ: quẽ medici mo⸗
leſtiã greco: loquio ſyncopin vocãt:⁊ ni
ſi me frequẽter fratres cibo reficerẽt:vita
lis mihi ſpũs funditus intercidi videret᷑.

Paſcalis ſuperuenit dies.⁊ cũ in ſacratiſ

ſimo ſabbato in quo om̃es ⁊ paruuli pue⸗
ri ieiunant: ego ieiunare nõ poſſem: cepi
plus meroꝛe q; infirmitate deficere. Sed
triſtis animꝰ conſiliũ citius inuenit vt eũ
dem virũ dei ſecreto in oꝛatoꝛiuʒ ducerẽ.
Eũq; peterẽ: quatenꝰ mihi vt die illo ad
ieiunandũ virtus daret᷑:ſuis apud omni⸗
potentẽ dñm pꝛecibus obtineret: quod ⁊
factũ eſt. Nam mox vt oꝛatoꝛiũ ingreſſus

fuit:humiliter ſeſe cũ lachꝛymis in oꝛati

onẽ dedit:⁊ poſt paululũ completa oꝛatio
ne exijt: ⁊ ad vocẽ benedictiõis illius vir
tutẽ tantã meus ſt omachꝰ accepit:vt mi⸗
hi funditus a memoꝛia tolleret᷑ cibus et
egritudo,Cepi mirari quis eſſem:qͥs ſue

4

rim: quia ⁊ cũ ad animũ redibat inſirmi⸗
tas:nihil in me ex his:que meminerã: re
cognoſcebã. Cunq; in diſpenſatiõe mo⸗
naſterij mens occupata fuiſſet: obliuiſces
bar funditus egritudinis mee. Si vero:
vt pꝛedixi:rediret egritudo ad memoꝛiã:
cũ tam foꝛtẽ me eſſe ſentirẽ:mirabar ſi nã
comediſſem qui ad veſperã veniens:tan⸗
te me foꝛtitudis inueni:⁊ ſi voluiſſem ie⸗
iuniũ vſq; ad diem alterũ trãſferre potuiſ
ſem. Sicq; factũ eſt vt in me pꝛobarẽ: ea
etiã de illo vera eſſe: quibus ipᷣe minime
interfuiſſem.
¶ De generibus compunctio⸗
num: Capitulũ. X KXIIII.

——— .

Aia eundẽ virũ magne compũ
ctiõis fuiſſe dixiſti: ipᷣaʒ lachꝛi
marũ vim largius addiſcere cu
pio. Ande queſo: vt quot ſint

genera compunctiõis: mihi ediſſeras.

Sregoꝛius.
in multas ſpecies compũctio di⸗
uidit᷑: quãdo ſingule queq; a pe-⸗
itentibus culpe plangunt᷑. An⸗

de ex voce quoq; penitentiũ Hieremias

ait: Hiuiſiões aqua ꝝ deduxit oculus me
us. Pꝛincipaliter vero compũctionis ge
nera duo ſunt:qꝛ deũ ſitiẽs anima: pꝛius
timoꝛe cõpungit᷑:poſt amoꝛe. Nꝛius enĩ
ſeſe ĩ lachꝛymas effũdit:qꝛ dũ maloꝝ ſuo
rũ recolit: ꝓ his perpꝑeti eterna ſuꝑplicia
pertimeſcit.At vero cũ longa meroꝛis an
xietate fuerit foꝛmido cõſumpta:quedã iã
de pꝛeſumptiõe venie ſecuritas naſcit᷑: et
in amoꝛe celeſtiũ gaudioꝝ animꝰ inflam⸗
mat᷑:⁊ qui pꝛius flebat ne duceret᷑ ad ſup
pliciũ:poſtmodũ amariſſime flere incipit:
quia differtur a regno. Contemplat᷑ ete⸗
nim mẽs qui ſint illi angeloꝝ choꝛi: que
ipᷣa ſocietas beatoꝛuʒ ſpirituũ:que maie⸗
ſtas interne viſionis dei: ⁊ amplius plan
git:quia a bonis perhennibus deeſt:quã
fleuit pꝛiꝰ cũ mala eterna metuebat. Sic
q; fit vt perfecta cõpũctio foꝛmidinis tra
dat animã compũctioni dilectiõis..Qð

pene in ſacra veraciq; hyſtoꝛia figuratia
narratiõe veſcribitur que ait: C Axa fi
lia Caleph ſedens ſuper aʒinũ ſuſpirauit
Eui dixit pater ſuus: Quid habes: At il
la reſpõdit. Da mihi benedictionẽ: terrã
auſtralẽ ⁊ arentẽ dediſti mihi:iunge ⁊ ir⸗
riguã. Dedit ei pater ſuus irriguũ ſuperi
us 1 irriguũ inferius. Axa quippe ſuper
aʒ inũ ſedet: cũ irratiõabilibus carnis ſue
motibus anima pꝛeſidet. Que ſuſpirãs a
patre terrã irriguã petit: quia a creatoꝛe
noſtro cũ magno gemitu querenda eſt la⸗
chꝛymarũ gratia. Sunt naãq; nõnulli qui
iam in dono perceperũt libere ꝓ iuſticia
loqui: oppꝛeſſos tueri: indigẽtibus poſ⸗
ſeſſa tribuere: ardoꝛẽ fidei habere:ſed ad⸗
huc gratiã lachꝛymarũ non habẽt.hi ni
mirũ terram auſtralẽ ⁊ arentam habent:
ſed adhuc irrigua indigent: quia in bo⸗
nis operibus poſiti in quibus magni at⸗
q; feruẽtes ſunt:opoꝛtet nimirũ vt aut ti⸗
moꝛe ſupplicij: aut amoꝛe regni celeſtis:
mala etiã que antea perpetrauerũt deplo
rent. Sed quia vt dixi: duo ſunt compũ⸗
ctionis genera:dedit ei pater ſuus irrigu
um ſuperius:⁊ irriguũ inferius. Iriguũ
quippe ſuperius accipit anima: cũ ſeſe in
lachꝛymis celeſtis regni deſiderio: affli⸗
git. Irriguũ vero inferius accipit: cũ in⸗
ferni ſupplicia flendo pertimeſcit. Equi⸗
dem pꝛius inferius ac poſt irriguũ ſuperi

gnitate pꝛeeminet:neceſſe fuit vt pꝛius ir
rignũ ſuperius:⁊ poſt irriguũ inferius cõ
memoꝛari debuiſſet.
De Amantio pꝛeſbytero:
pꝛouincie Tuſcie:
(¶ Eapitulũ. XXXV.

Lacet quod dicis.Sed poſtqᷓ
büc venerãde vite Eleutheriũ
huiꝰ meriti dixiſti: libet inqui⸗
. dum eſt aliquos tales.

us dat᷑. Sed quia compũctio amoꝛis di⸗

4. Petrus.

rere ſi nũc in mundo eſſe credẽ

Peati Bregoꝛij pape

Loꝛidus Tudertine eccleſie ep̃s
culius veritatis: atq; ſanctitatis
ſt: dilectiõi tue incognitũ nõ eſt
Hic mihi eſſe apud ſe pꝛeſbyteꝝ quendã
Amantiũ nomine pꝛecipue ſimplicitatis
narrauit virũ: quem hoc habere virtutis
perhibet: vt apoſtoloꝝ moꝛe manũ ſuper
egros ponat ⁊ ſalutẽ reſtituat: ⁊ quantũ⸗
libet vehemens egritudo ſit:ad tactũ illi
us abſcedat. Quẽ hoc etiam habere mi⸗
raculi adiũxit:quia in quolibet loco quã⸗

uis immaniſſime aſperitatis ſerpentẽ rep

perit:mox vt eaʒ ſigno crucis ſignauerit:
extinguit:ita vt virtute crucis: quam vir
dei digito ediderit: diruptis viſceribus
moꝛiat᷑. Quem ſi quãdo ſerpens in foꝛa⸗
mine fugerit:ſigno crucis os foꝛamĩs be⸗
nedicit: ſtatimq; ex foꝛamine ſerpens iaʒ
moꝛtuus trahit᷑. Quem tante virtutis vi
ruʒ ipᷣe etiã videre curaui: eũq; ad me de
ductum in infirmoꝛũ domo paucis diebꝰ
manere volui: vbi ſiqua adeſſet curatio⸗
nis gratia: citius pꝛobari potuiſſet. JObi
autem quidam inter egros alios mẽte ca
ptus iacehat quem medicina greco voca⸗
bulo freneticuʒ appellat. Qui nocte qua
dam cũ magnas voces ſicut inſanus ede⸗
ret: cunctoſq; egros immenſis clamoꝛi⸗

bus perturbaret: ita vt nulli illic capere

ſomnũ liceret: fiebat res valde mirabilis:

quia vnde vnus male: inde omnes dete⸗

rius habebant. Sed ſicut ⁊ pꝛius a reue⸗

rendiſſimo Floꝛido epiſcopo: quiitunc cũ

pꝛedicto pꝛeibyteto illic pariter manebat
7 poſt a puero:qui nocte eadem egrotan⸗
tibus ſeruiebat: ſubiiliter agnoui. Idem
venerabilis pꝛeſbyter: de pꝛopꝛio ſtratu

ſurgens:ad lectum frenetici ſilenter accei

ſit: ⁊ ſuper eum poſitis manibus oꝛauit.
Moxcq; illum vt melius habentem tulit:
atq; in ſuperioꝛa domus ſecum ad oꝛato⸗
rium duxit: vbi pꝛo eo liberius oꝛationi
incubuit: et ſtatim eum ſanum ad lectum
pꝛoximum reduxit: ita vt nullas vlterius
voces ederet: nec iam egrotoꝛum quem⸗
piam aliquo clamoꝛe perturbaret: nec iaʒ
egritudinem auxit alienam: qui perfecte

receperat mentem ſuaʒ. Ex quo eius vno
facto didicimus: vt de eo illa omnia audi
ta crederemus. M

–—— ibus ſuis hieruſalem celeſteʒ in
terra conſpicere.
De Maximiano Syracu/
ſane ciuitatis epiſcopo:
apitulum. XXXVI.
SBregoꝛlus:
q; hoc ſilendum puto: ꝙ om
nipotẽs deus ſuper Maximia
num famulum ſuum:nunc Sy
racuſanum epiſcopum: tũc au⸗

monſtrare miraculum. Ham dum iuſſio⸗
ne pontificis in Conſtantinopolitane vꝛ⸗
bis palatio reſponſis eccleſiaſticis deſer⸗
uirem:illuc ad me idem veuerabilis Ma
ximianus charitate exigente: cum fratri⸗
bus venit. Qui cum ad monaſterium me
um Roma rediret: in mari adriatico ni⸗
mia tempeſtate depꝛehenſus ineſtimabi⸗
li oꝛdine: atq; inuſitato miraculo erga ſe
cunctoſq;: qui cum eo aderant ꝛomnipo⸗
tentis dei ⁊ iram cognouit ⁊ gratiã. Ha
cum in eoꝛum moꝛte ven toꝛum nimieta
tibus eleuati fluctus ſeuirent:ex naui cla
ui perditi: arboꝛ abſciſa eſt: vela inundis
pꝛoiecta: totumq; vas nauis quaſſatum
nimijs fluctibus:ab omni fuerat vas com
page diſſolutum. Rimis itaq; patentibꝰ
intrauit mareꝛatq; vſq; ad ſuperioꝛes ta⸗
bulas impleuit nauem:ita vt non tam na
uis inter vndas:quam vnde iam intra na
uem eſſe viderentur. Tunc in eadem na

ui reſidentes: non iam ex moꝛte vicina:-

ſed exipᷣa eius pꝛeſentia ac viſione turba⸗
ti: omnes ſibimet pacem dederũt coꝛpus
et ſanguinem redemptionis acceperunt:
deo ſe ſinguli commendantes: vt eoꝛum
animas benigne ſuſciperet: quoꝛum coꝛ⸗

poꝛa in tam pauenda moꝛte tradiderat:

1Agne vite edificatio eſt videre vi
ros tam mira facientes: atq; in ci

tem mei monaſterij patrem: dignatus eſt

liber III

Sed omnipotens deus:qui eoꝛum men⸗
tes mirabiliter terruit: eoꝛum quoq; vitã
mirabilius ſeruauit. Mam diebus octo⸗
nauis eadem vſq; ad ſuperioꝛes tabulas
aquis plena iter pꝛopꝛiuʒ peragens ens⸗
tauit. Hono autem die in Cothꝛonenſis
caſtri poꝛtu educta eſt. Ex qua ierũt om⸗
nes incolumes qui cum pꝛedicto venera⸗
bili viro Maximiano nauigabant. Cuq;
poſt eos ipᷣe quoq; fuiſſʒ egreſſus:mox in
eiuſdem poꝛtus pꝛofundum nauis demexr
ſa eſt: ac ſi illis egredientibus pꝛe ponde⸗
re ſubleuatiõe caruiſſet:que plena homi⸗
nibꝰ in pelago aquaſ poꝛtauerat atq; ena
tauerat: DHaximiano cum ſuis fratribus
recedente aquas ſine hominibus in poꝛ⸗
tu non valuit poꝛtare:vt hinc omnipotẽs
deus oſtenderet: quia hanc onuſtam ſua
manu tenuerat:que ab hominibus vacua
7 derelicta ſuꝑ aquas nõ potuit manere.
( e Sanctulo pꝛeſbytero:
++ r —
Capitulum. XXXVII.
te dies quoq; fere quadra⸗
ginta vidiſti apud me eum: cu⸗
ius ſuperius memoꝛiaʒ feci:ve
ilis vite pꝛeſ by terũ San
ctulum nomine:qui ad me ex Nurſia pꝛo
incia: annis ſingulis venire conſueuit.
Sed ex eadem pꝛouincia quidam mona⸗
chus ante triduũ venit: qui grauis nun⸗
cij me roꝛem ad me pertulit: quia eundeʒ
virum obijſſe nunciauit. Huius ergo viri
a ſi non ſine gemitu dulcedinis recolo:iã
tamen ſine foꝛmidine illas virtutes: nar⸗
roꝛ quas a vicinis eius ſacerdotibus mi⸗
ra virtute ⁊ ſimplicitate pꝛeditis agnoui.
Et ſicut inter amantes ſe animos homi⸗
num magnum charitatis familiaritas au
ſum pꝛebet: a me plerumq; ex dulcedine
coactus:ipᷣe quoq; de his que egit extre⸗
ma queda fateri cogebatur.
ANodam namq; tempoꝛe hic cum
in pꝛelo longobardi oliuã pꝛeme⸗
rent: vt oleum liquari debuiſſets

„

Gregoꝛij

M pape

ſtient iucundus erat vultu ⁊ anio:vtrem
Yacuuʒ ad pꝛelũ detulit laboꝛãteſq; lõgo
bardos leto vultu ſalutauit.vtrẽ pꝛotulit
iubẽdo potius qꝙ; petẽdo eũ impleri ſibi
dixit. Sed gẽtiles viri quia tota iam die
fruſtra laboꝛauerant atq; ab oliuis exire
oleũ toꝛquendo nõ poterat: verba illius
moleſte ſuſceperũt eumq; iniurijs inſecta
ti ſunt.quibus vir dñi letioꝛi adhuc vul⸗
tu rñdit:dicens. Sic ꝓmetis ſi iſtũ vtreʒ
Sanctulo impletis ⁊ ſic a vobis reuertit᷑.
Cũq; illis ex oliuis oleũ defluere nõ cer⸗
nerẽt ⁊ virũ dei ad implendũ vtrẽ ſibi in⸗
ſiſtere viderẽt:vehemẽter accenſi maioꝛi
bus huũc verboꝛũ cõtumelijs deteſtari ce⸗
perũt. ANir autẽ dei vidẽs ꝙ ex pꝛelo ole⸗
um nullomodo exiret:aquãa ſibi dare pe⸗
tijt quã cũctis vidẽtibus benedixit.atq; ĩ
pꝛelũ ſuis ma nibꝰ iactauit. Ex qua pꝛoti
nus benedictiõe tãta vbertas olei erupit
vt longobardi qui pꝛiꝰ diu incaſſuʒ labo
cauerat :nõ ſolũ ſua vaſcula oĩa.ſed vtrẽ
quoq; quẽ vir dei detulerat ĩplẽtes:gra⸗
tias agerẽt qꝛ is qui oleũ petere venerat:

benedicẽdo dedit qð po ſtulabat.

Lio quoq; tpe vehemẽs ibi incu
buerat:fames beati Laurentij
martvris eccdleſia fuerat a longo⸗

bardis incẽſa. Quã vir dei reſtaurare cu

piens artiſices multos ac plures ſubmini

ſtrãtes oꝑarios adhibuit:quibus neceſſe/

erat vt quotidiani ſumpt laboꝛãtibus ſi⸗
ne dilatiõe pꝛeberent᷑. ſed exigente eiuſ⸗

Adẽ famis neceſſitate panis defuit:ceperũt

q; laboꝛãtes inſtater victũ querere qꝛ vi⸗

res ad laboꝛẽ per inopiã nõ haberẽt.

vir dei audiẽs eos verbis cõſolabat᷑ foꝛas
pꝛomittẽdo qð deerat. Sed ipſe grauiter
anxiebat᷑ intus:exhibere cibũ nõ valenæ:
quẽ ꝓmittebat.Cũ vero huc illucq; anxi
us ꝑgeret:deuenit ad clibanũ in quo vici
ne mulieres pꝛidie panes coxerant. ibiq;
curuatus aſpexit ne foꝛte panis coquenti⸗
bus remſiſſet. Tunc repente panẽ mire
magnitudinis atq; inſoliti candoꝛis inue

nit:quem quidẽ tulit. Sed deferre artiſi⸗

cibus noluit. ne foꝛtaſſe alienꝰ eſſet 2 cul

paʒ velut ex pietate perpetraret. Per vi
einas itaq; hunc mulieres detulit eumq;

omnibus oſtendit ac ne cui earum reman

ſiſſet:inquiſiuit:omnes autem que pꝛidie
pPanem coxerant.ſuũ hunc eſſe negauerũt
atq; panes ſuos numero integro ſe a cli⸗
bano retuliſſe pꝛofeſſe ſunti. Tunc letus
vir domini perrexit ad multos artiſices
cum vno pane ⁊ vt omnipotenti deo gra⸗
tias agerent adlmonuit: ⁊ quia:eis anno⸗
nam pꝛebuerat indicauit eiſq; ad refectio
nem pꝛotinus inuitatis inuentuʒ panem
appoſuit. Quibus ſufficiẽter pleneq; ſa⸗
tiatis plura ex eo ꝙᷓ; ipſe panis fuerit fra⸗
gienta collegit. Que die quoq; altero

Eeis ad refectionẽ intulit. Sed id quod ex
fragmẽtis ſupererat. Jpſa quoq; que ap⸗

poſita fuerant fragmẽta ſuꝑabant. factũ⸗
q; eſt vt perdies decẽ omnes illi artifices
atq; operarij ex illo vno pane ſatiati.hũc
quotidie ederent ⁊ ex eo quotidie quod
edi poſſet: in craſtinuʒ quotidie ſit upereſ⸗
ſet ac ſi fragmenta ꝓanis illius per eſum
creſcerent ⁊ cibum comedentiũ oꝛa ipſoꝝ
repararern.
etrus.

operis vehementer omnibus ſtu⸗
pendao. .
¶Bregorius.

Pſe Petre multos de vno pane
per ſeruum qui ex quinq; panibꝰ
quinq; milishominũ ſatiauit per
ſemetipſum. Qui pauca ſeminis
grana inumera ſegetum frumenta multi⸗
plicat.qui ipſa quoq; ſemina pꝛoduxit ex
terra.⁊ ſimul omnia creauit ex nihilo.
Sed ne diutiꝰ mireris quid in virtute do
mini venerandus vir Sanctulus exteriꝰ
fecerit audi ex virtute domini qualis in⸗
teritus fuit. Die etenim quadam a lon⸗

gobardis captus quidam d yaconus tene

batur ligatus.eũq; ipi qui tenuerãt inter⸗
ficere cogitabãt. A ſueſꝑaſcẽte auteʒ die

Ira res atq; exemplum dominicl

er teut
eryi
eumngg
ſeman
peide
guerit
eacht
letus
ſſiees
gre⸗
mno⸗
ſctio
en
Hſy⸗
fu

di⸗
rei⸗
ſunn
o;

is
u⸗

Dialogoꝛum

vir dei Sanetulus ab eiſdẽ longobardis
petijt: vt relaxari eiq; vita cõcedudebuiſ⸗

ſet: quod poſſe ſe facere oĩino negauerũt.
Cunq; moꝛtẽ illius deliberare eos cerne

ret:petijt:vt ſibi ad cuſtodiã tradi debuiſ

ſet. Cui ꝓtinus reſponderũt.Tib: quidẽ

ceũ ad cuſtodiendũ damus. Sed ea condi

tiõe interpoſita: vt ſi iſte fugerit ꝓ eo ipᷣe
moꝛiaris. Quod vir dñi libenter accipi⸗
ens pꝛedictũ dyaconẽ in ſua iurcepit fi⸗

de. Quẽ nocte media: cum longobardos
omnes ſomno graui depꝛeſſos aſpiceret:
excitauit d yaconũ: ⁊ ait: Surge ⁊ conci⸗

tus futze: liberet te omnipotens deus.
Sed ideʒ dyaconus pꝛomiſſiõis eius nõ

immemoꝛ reſpõdit dicens: Fugere pater

nõ poſſum: quia ſi ego fugero pꝛo me ſine
dubio ipᷣe moꝛieris. Quem vir dñi Gan
ctulus ad fugiendũ com pulit dicẽs:Sur
ge et vade: te omnipotens deus eripiat.
Nam ego in manu eius quantũ ipſe per⸗
milſerit. Fugit itaq; dyaconus ⁊ quaſi de

ceptus in medio fideiuſſoꝛ remãſit. Facto
igit᷑ mane longobardi qui dyaconũ ad cu

ſtodiendũ dederãt:venerũt:queʒ dederũt
petierũt.Sed hũc venerandus pꝛeſbyter

fugiſſe reſpõdit: Tunc illi inquiũt: Scis
ipᷣe melius quid cõuenit? Seruus autem

domini cõſtanter ait: Scio. Cui dixerũt:
Bonus homo es:nolumus te per varios
cruciatus moꝛi.Elige tibi moꝛtẽ quẽ vis
Quibus vir domini reſpondit: dicens:
In manu dei ſum: ea moꝛte me occidite:
qua me occidi permiſerit. Tunc omibus
