. quadã iam rerũ ſpiritualiũ ꝑmixtiõe trãſ⸗
lullcẽt. Et que illius mũdi ſunt multa cer⸗
nimus. Sed nec dũ ꝑfecte cognoſcimus
. qꝛ quaſi in quodã mentis crepuſculo hec

velut ante ſolem videmus.
⸗ narer qð dicis. Sed de tanto vi
“ ro Paſchaſio hoc animũ ad inqͥ⸗
à Nſitionẽ mouet ꝙ poſt moꝛtẽ ac pe
gngalẽé locuz ductus eſt cuiꝰ feretri veſtis tã
gi potuit ⁊ malignos ſpũs ab obſeſſo ho⸗
4 mnine fugare. . .
R—R—Sregoꝛius.
d Atc in re magna dʒ oĩpotẽtis dei
n h diſpẽſatio ⁊ ꝙᷓ ſit multiplex agno
4d lezeur⸗ iudicio actũ eſt vt iſdẽ vir
56 MNaſchaſiꝰ ⁊ ipſe intus aliquato tꝑe reci⸗
ð peret ꝙ peccaſſet ⁊ tamẽ ante humanos
6 oculos mira ꝑ coꝛpus ſuũ poſt moꝛtẽ ſace
, ret. Qui ante moꝛtẽ eis quoq; cognolſcẽ⸗
tibus pia opera fecerit vt neq; hi:qui bo⸗
na eius videãt:de elemoſinarũ illius eſti
matione fallerent᷑: neq; ipſa ſine vlcione
laxaretur culpa.quã nec eſſe culpã credi
6 2 . i ccirco hanc fletibus nõ extinxit.
‚„ MAi eſſe infernus credendus

* —

4¹

ſt: (Eap. XLI.

ac ratione cõſtrictus non ſolũ
que intelligo ſed etiã ipſa que
in me non intelligo:cogoꝛ iam
peccata ſoꝛmidare:ſed queſo te quia pau

lo ſuperius ſermo de locis penalibus in⸗

ferni verſabat᷑. Abi nam eſſe infernũ puta
mus ſuper hanc terrã an ſub hac terra eſ⸗
ſe credendus eſt. “””M

deo.nõnulli nãq; in quadã terra⸗
rum ꝑpte infernũ eſſe putauernnt:
alij vero hunc ſub terra eſſe eſtimàt. Sed
tamen hoc animũ pulſat quia ſi iccirco in
fernum dicimꝰ quia inferius iacet qð ter⸗
ra a celo eſt:hoc eſſe debet infernus a ter
ra. Ande ⁊ foꝛtaſſe per pſalmiſtã dicitur.
Liberaſti animã meam ex inferno inferi⸗
oꝛi vt infernus ſuperioꝛ in terra: infernꝰ

vero inferioꝛ ſub terra eſſe videat᷑. Et Jo⸗

hannis vox in eſtimatione iſta cõcoꝛdat.
Qui cũ ſignatũ libꝛum ſeptẽ ſigilis ſe vi
diſſe diceret: quia nemo dignus inuẽtus
eſt neq; in celo neq; in terraneq; ſubtus

terrã aperire libꝛũ ⁊ ſoluere ſignacula etꝰ

adiunxit ⁊ ego flebã multum. Quẽ tamẽ

poſtmodũ libꝝ per leonẽ de tribu iuda di
cit aperiri. In quo videlicet libꝛo qð aliðᷣ
ſacra ſcriptura ſignatur quã ſſolusredẽ
ptoꝛ noſter aperuit. Qui hõ factꝰ moꝛien
do:reſurgẽdo:aſcendẽdo:cũcta myſteria

que in eo fuerãt clauſa pateſecit.⁊ nullꝰ

in celo:qꝛ neq; angelꝰ: nullꝰ in terra: q̃a
neq; hõ viuẽs in coꝛꝑe:nullꝰ ſubtiꝰ terrã

diguꝰ inuẽtus ẽ:qꝛ neq; aĩe coꝛꝑe exute
aꝑire nobis pᷣter dñm ſacri eloquij ſecres
ta potuerũt.Cũ ergo ad apeꝛiendũ li.nul
lus ſub terra inuẽtus eſt dignus dicit᷑.qðᷣ
obſtet nõ video niſi vt ſub terra eſſe infer⸗

nus credatur. .— „ „
Eltri vnus gehẽne ignis ſit

an diuerſi.

Erpedo que dicis. verũtamen

¶ Bregoꝛius. .
Ac de re temere diffinire non au⸗

SBregoꝛij

pape

(Petrus.
H Aeſo te vnus eſſe gehenns ig
catoꝛũ diuerſitas fuerit. tanta

Auoq; eſtimada ſunt iola in⸗
ttan 1enei Datic.

nõ vno mõ oĩs cruciat peccatoꝛe

eiuſdẽ ſolis ardoꝛẽ equaliter ſentiũt qui
ali⸗ pl? eſtuat atq; aliꝰ min? ita illicĩ vno
igsgne nõ vnꝰ eſt modꝰ incẽdij:qꝛ qð hic di
erſitas coꝛpoꝛũ:hoc illic agit diuerſitas
peccatoꝛũ vt ⁊ ignem non diſſimilem ha⸗

bezant: a tamẽ eoſch ſingulos diſſimiliter

An ſemper ardeãt qui gehẽ⸗ 4

Beinked- s deputantur. .
Ca XLIII.
R“ HW Andd nã queſo te dicim? eos
H qui ſemel illic merſi fuerĩt ſem

arſuros.

egoꝛius.
loru. Rãᷓ cũ veritas dicat ibũt impij ĩ ſup
pliciũ eternũ.iuſti autẽ in vitã eternã:qͥa

eſt qꝛ ſicut finis nõ eſt gaudio bo

erit u minatus eſt deus.

—

AuAuiicd ſi quis dicat iccirco peccanti
b pus eternã 1pena minatꝰ eſt vt eoſ

fceret.

SS vt ad iuſticiã ꝓuocaret. Sed qͥs hoc dice
1 re vel inſanꝰ hꝛeſumot a ſi minat ẽ quod

nis credẽdus eſt. an ꝙta pec⸗ pꝛedicare compellimur.

— i

0 Bregorius.
L MNus qu le eſt gehene ignis: ſed/D

Aniuſcuiuſq; etenĩ qtũ exigit cul
pa. tanta illic ſentiet᷑ pena. Nã ſicut ĩi hoc
mũdo ſub vno ſole multi conſiſtũt nec “ .

ndc nimirũ ⁊ incũctanter veꝝn

Anoꝛũ. ita finis nõ erit toꝛmẽto ma

verũ eſt ꝙ ꝓmiſit: falſum ꝓruldubio non

A peccatoꝛũ perpetratione compe

falſu ? E q minat“ ẽ vt tab inluſt, OOᷓOèò
tia coꝛꝛigeret etiã falſa ẽ pollicitꝰ

nõ erat impleturꝰ:dũ aſſerere eun mil⸗ eri

coꝛdẽ volumꝰ fallacẽꝛqð dicis mnephas ẽ?

ire velim quod iuſtum ſit vt cul
bpa: que cũ fine perpettatae eſt tſne
8 fſine puniaX᷑.
Sregoꝛius.
Oer. recte dicit᷑ ſi viſtrictꝰiudex nõ
coꝛda hoĩm ſʒ facta pẽſaret. Iniqͥ
Qeni ideo cũ fine dellquerũt qꝛ cuʒ
fine vixerũt. Mã noluiſſent vtiq; ſ potuiſ

ſent ſine ſine viuere vt potuiſſent ſine fine
peccare. oſtendũt eni qꝛ in pctõ ſemꝑ vi⸗
uere cupiũt qui nũq; deſmũt peccare dum
viuũt. Ad magnã ergo iuſticiã iudicãtis
ꝑtinet vt nuniꝙ careũt ſupplicio qui ĩ hae

vita nund volu erũt carere peccato.
detrus. .
Inu us iuſt? crudelitate Paſcik
7 delinquẽs ſeruus a iuſto dño ie
circo cedi pꝛecipit᷑ vt a nequicia

0 conigat. ad hoc ergo vapulat vt emẽda⸗
ri debeat. Iniqui aũt gehẽne ignib? tra⸗
diti ſi ad coꝛꝛeptionẽ nõ perueniũt quo fi
ne eſemp ardebunt.

regoꝛius.
2 nipotẽs de qꝛ pius eſt mifero
o rũ cruciatu nõ paſcit᷑: qꝛ vero iu⸗
Aſtus ẽ ab iniquoꝛũ vltjone imꝑpe
tuũñ nõ ſedat᷑. Sed iniqui oẽs eterno ſup⸗
plicio deputati ſua quidẽ iniquitate puni

untur ? tñ ad aliquid ardebũt ſeʒ vt iuſti

oẽs ⁊ in deo videãt gaudia:que percipi⸗

unt ⁊ in illis reſpiciãt ſupplicia que euaſe

rũt quatenꝰ tãtomagis ineternẽ gr̃e diui

e ne debitoꝛes ſe eſſe cognoſcãt ito ineter⸗
nũ mala puniri conſi bicluntglu⸗ eius adiu
toꝛio vicerunt.

„

quos tũc ardere vidẽt nõ oꝛabũt:
gquibul vtiq; dictũ eſt Pro inimi
cis veſtris oꝛꝛtte.

Bregoꝛlus. ..

T vbi tren ꝓ init ic. ſuis

.—

—— — —

—2 — —

Bialogoꝛum

Ro inimicis ſuis oꝛãt eo tꝑe quo
pb Pooſit ad fructuoſã pniam eoꝛuʒ
, eLorda cõuertere atq; ipſa ↄuerſio
N¶ne ſaluare. Quid enĩ aliud ꝓ inimic oꝛã
dũ ẽ niſi hoc qð aplus ait vt det illis deꝰ
pniaʒ ad cognoſcẽdã veritatẽ ⁊ reſipiſcãt

a dyaboli laqueis a quo capti tenent᷑ ab

ipſoꝛũ volũtate.Et qũo ꝓ illis tũc oꝛabũt
qui iã nullatenꝰ poſſũt ad iuſticie oꝑa ab
iniqtate cõmutari.Eadẽ itaq; cã ẽ cur nõ
oꝛet᷑ tũc ꝓ homibꝰ igni eterno dãnatis q̃
etiã nũc cã eſt vt nõ oꝛet᷑ ꝓ dyabolo ange
liſq; eius eterno ſupplicio dãnatis. Que
nũc etiã cã eſt vt no oꝛẽt ſancti hoĩes pꝛo
homibꝰ infidelibꝰ impijſq; defunctis.
Quia ꝓ eis vtiq; quos eterno deputatoſ

ſupplicio iã nouerũt:ante illũ iudiciſ iuſti

cõſpectũ oronis ſue meritũ caſſari refugi⸗
unt ꝙ ſi nũc quoq; viuẽtes iuſti moꝛtuis
djäãnatis iniuſtis minime ↄpatiunt᷑ qñ ad
huc aliqd iudicabile de ſua carne ſe ꝑpeti
etiꝗ ipſi nouerũt. Quãto enĩ diſtrictiꝰ tũ
iniquoꝛũ toꝛmẽta reſpiciũt:tato ab oĩ vi⸗
cio coꝛꝛuptionis exuti:ipſi iã iuſticie vici
ni atq; artiꝰ inherebũt. Sic quippe eoꝝ
mẽtes ꝑ hoc gqs iuſtiſſimo iudici inherẽt:
ius diſtrictiõis abſoꝛbet vt oĩo eis non li⸗
ceat.quicquid ab illius eterne regule ſub
tlilitate diſcoꝛdat.
¶ 1uvAuomodo aia imortalis di⸗
c(atur du conſtet eã in perpetuo
Lap. XLIIII.
nẽ iã ꝙ rñũdere debeaz aꝑte

mẽtem qũo anima immoꝛtalis
dicit᷑ dum conſtat ꝙ imꝑppetue
Se no ke
— HBregonlus.
Aia duob? modis vita dr duobꝰ

₰ ẽt modis moꝛs dʒz ĩtelligi. Aliud
eſt nãq; ꝙ in deo viuimꝰ. Aliud

vero ꝙ in hoc ꝙ cõditi vel creati ſumus.
Idẽ aliud ẽ beate viuere.atq; aliud eſſen

tialiter. Ania itaq; moꝛtalis eſſe intelligi

rõni. Sʒ hec nunc q̃ſtio mouet

tur a imoꝛtalis.moꝛtalis quippe qꝛ bea⸗
te viuere amittit.ĩmoꝛtalis autẽ qꝛ eſſenæ-
tialiter viuere nunqᷓ; deſinit.⁊ nature ſue
vitã ꝑdere nõ valet cum im ꝑpetua fuerit
moꝛte doenata. Illic eniʒ poſua beata eſſe
dit ⁊ eſſe nõ perdit vt ⁊ moꝛtẽ ſine moꝛ⸗
te ⁊ defectum ſine defectu.⁊ finẽ ſine fine
patiatur.quatenꝰ ei ⁊ moꝛs imoꝛtalis ſit
⁊ defectus indeficiẽs ⁊ finis infinitus.
De quodã ſancto viro qui ve
niens ad moꝛtẽ expauit.

Cap. WV.e.
Wetrus.

Ais hãc tã inexplicabilẽ dãna
tionis ſnĩam cuiuſlibet ſit ope
Oris ad exitũ veniẽs non ꝑtime⸗
ſcat qñ ⁊ ſi is nouit quid egit ⁊
adhuc tamẽ facta illius:qᷓᷓ ſubtiliter iudi
cent᷑:ignoꝛaat
Sregozꝛius
Taſſeris ita ẽ. Sʒ plerũq; ð cul⸗
pis minimis ipſe ſolꝰ pauoꝛ egre
diẽtes aĩas iuſtoꝛũ purgat. ſicut
narrari de quodã ſctõ viro me frequenter
audiſti.qͥ ad moꝛtẽ veniẽs vehemẽter ti⸗
muit. ſed poſt moꝛtẽ diſcipulis iĩ ſtola cäa⸗
diche apparuit:⁊ ꝙᷓ; pᷣclare ſit ſuſceptus in
QAquidã ne in moꝛte timeãt
reuelatione roboꝛantur. Et de
Antonio Merulo et Johanne
monachis. (Eap. XLVI.
—Bnnũuꝙ vero omƷp̃s deꝰ trepi⸗
Ndantiũ mẽtes quibuſdã pꝛiꝰ re
uelationibꝰ roboꝛat vt in moꝛ⸗
Pte minime ꝑtimeſcãt. iHs qui⸗
daã mecũ in mõaſterio frater Antoniꝰ? noꝛ
mine viuebat q̊ͥ multj quotidianis lachri
mis ad gaudia patrie celeſtis anhelabat-
Cũq; ſtudioſiſſime ⁊ cũ magno feruoꝝ de
ſiderio ſacra eloqa meditaret᷑:nõ ĩ eis vᷣ⸗
ba ſcĩe:ſʒ fletũ ↄpũctionis inquirebat.q̃⸗
tenus ꝑ hec excitata mẽs eius inardeſce⸗
ret.⁊ ima deſerẽs:ad regionẽ celeſtꝭ pr̃ie

X

Beati

per conteimplationẽ volaret. Muie per vi
ſionẽ nocturnã dictũ eſt. Paratus: ſto:⁊
quia dñs iuſſit te migrare.Cunq; ille nõ

ſponſum pꝛotinus audiuit dicens: Si de
peccatis imis agit᷑: dimiſſa ſunt. Quod
cuʒ ſemel audiſſet: ⁊ magno adhuc metu
trepidaret: nocte quoq; alia eiſdẽ verbis
eſt admonitus:tũc poſt quinq; dies febꝛe
coꝛreptus: cũctis fratribus oꝛãtibus flen
tibuſ. q; defunctus eſt.
ius etiã frater in eodẽ monaſte

r lachꝛymis atq; elemoſynis in
tentus: pſalmodie vero ex oꝛe illius pene
nullo tꝑe ceſſare cõſi ueuerant: excepto cũ
aut alimentũ coꝛpoꝛi:aut mẽbꝛa dediſſet
ſopoꝛi. Huic nocturna viſione apparuit.
M. uia ex albis floꝛibus coꝛona de celo in
eaput illius deſcendebat. Qui mox mo⸗

ritate animi: atq; hylaritate defunctꝰ eſt

nũc monaſterio meo pꝛeeſt: ſibi ſepulturã
facere poſt annos quattuoꝛdecim voluiſ⸗

us fragrãtia ſuauitatis emanauit:ac ſi il⸗
lie floꝛũ omniũ fuiſſent odoꝛamenta con⸗

vidit.

R eodem quoq; monaſterio ali⸗

2 gne indolis adoleſcens etatẽ ſu⸗
anm intellectu et humilitatis dulcedine et
grauitate trãſigebat. Huic egrotãti atq;

ei quidã ſenex apparuit:⁊ hũc virga teti⸗
git: eiq; dixit:Surge ex hac em̃ moleſtia
modo minime moꝛieris: ſed paratus eſto
quia longũ tempus hic facturus nõ eris.
Qui dum iam eſſet a medicis deſperatꝰ:
repente ſanatus eſt: atq; conualuit: rem:
quã viderat:narrauit: ſeq; per bienniũ in
dei ſeruitio:ſieut pꝛedixi: vltra etatis ſue
annos exhibuit. Ante hoc trienniũ cum
quidã frater fuiſſet moꝛtuus:atq; in eiuſ⸗

hahereſ umptus ad migrandũ diceret: re

trio Merolus dicebat: vebemen⸗

leſtia coꝛpoꝛis occupatus cũ magna ſecu⸗

Ad cuius ſepulchꝛum dum Petrus:qui
ſet tanta vt aſſerit᷑ de eodẽ ſepulchꝛo illi⸗

gregata. Qua ex re manifeſte patuit: qᷓ
verum fuit quod ꝑer nocturnam viſione-Z

e us quidã Johãnes dictus eſt ma

ad extremũ deducto per nocturnꝗ viſionẽ fecerit ſomnla: 1 excidert ſperantes in il

Sregori = pape

dem monaſterij cimiterio a nobis ſepul⸗

tus: cunctis nobis ab eodem cimiterio ex

euntibus:iſdem Johãanes ſicut poſtmodũ
pallens ⁊ tremens indicauit:illinc nobis
diſcedẽtibus inuentus: ab eodem fratre:
qui moꝛtuus fuerat: de ſepulchꝛo vocatꝰ
eſt. Quod mox etiã ſubſequẽs finis edo⸗
cuit:nam poſt dies decẽ inuaſus: febꝛibꝰ
carne ſolutus eſt.
etrus.
Gceri vellem ſi hoc quod per no
cturnas viſiones oſtenditur debe
at⸗obſeruari.

QDe modis ſomnioꝛum: n: et an
ſint obſeruanda: De quodaʒ eti
am cui per ſommum longa vite
ſpacia pꝛomiſſa ſunt: ⁊ in eel
tempoꝛe relecata:
(Capitulum. XLVII.

Sregoꝛius.
N hoc Netre ſciendũ eſt:quia
modis tangunt animũ ima
gines ſomnioꝛũ. Aliquãdo nã
ſomnia ventris plenitudine
vel inanitate. Aliquando vero illuſione.
Aliquando cogitatiõe ſimul a illuſione.
Aliquãdo reuelatiõe.Aliquãdo autẽ co
gitatione ſimul: ⁊ reuelatiõe generantur.
Sed duo que pꝛima diximus:om̃i experi
mento cognoſcimus: ſubiũcta autẽ quat⸗
tuoꝛ in ſaere e ſcripture pagina reperimus.
Somnia em̃ niſi plerũq; ab occulto hoſte
per illuſionẽ fierent: nequa iy hoc vir ſapt
ens indicaret dicens: Multos em̃ errar·

—

——

lis.Et iterũ. Non auguriabimini:nec ob
ſeruabitis ſomnia: quibus pꝛofecto ver⸗
bis cuiꝰ ſint deteſtatiõis oſtendit᷑ que au
gurijs peragunt᷑: rurſus niſi al Anaͤck⸗ ex⸗
cogitatiõe ſimul: ⁊ illuſione pꝛ
vir ſapiens minie dixiſſet.. Pul
ſequũtur ſomnia.Et niſi aliquãdo inia
ex myſterio reuelatiõis oꝛirent. Joſeph
pꝛeferendũ ſe fratribus ſomnio nõ vide⸗
ret: nec ſponſum Marie vt ablato puero

s curas

„

rint in eccleſije

Bialogoꝛum

in egiptũ fugeret per ſomniũ angelus ad

Aber

moneret. Rurſuʒ niſi aliqñũ ſomnia ex co

gitatiõe ſimul ⁊ reuelatiõe ꝓcederẽt:ne⸗
quaq; Daniel pꝛopheta. Rabuchodono
ſoꝛ viſionẽ diſſerẽs a radice cogitationis
inchoaſſet:dicẽs.Tu rex cepiſti cogitare
in ſtratu tuo quid eſſet futuꝛum poſt hec ⁊
qꝛ reuelat myſteria oſtẽdit tibi que futu⸗

ra ſunt.Et paulo poſt. ARidebas ⁊ ecce qᷓ⸗

ſi ſtatua vna grãdis:ſtatua illa magna et
ſtatura ſublimis ſtabat cõtra te ⁊c. DHani⸗
el itaq; dũ ſomniũ ad implendũ reuerẽter
inſinuat ⁊ ex qua oꝛtũ ſit cogitatione ma⸗
nifeſtat.patẽ ter oſtenditur qꝛ hoc plerũ⸗
q cogitatiõe ſimul ⁊ reuelatiõe generet᷑.
Sed nimirũ cũ ſomnia tot rerũ qualitati⸗
bus alternent᷑:tãto eis credi difficiliꝰ de⸗
bet:quãto ⁊ quo impulſu veniãt facilius
nõ elucet.Sãcti auteʒ viri ĩter illuſiones

atq; reuelatiões ipſas viſionũ voces aut

imagines quoda intimo ſapoꝛe diſcernũt
vt ſciãt vel quid a bono ſpũ ꝑcipiant: vel

quid ab illuſiõe patiantur. Hã ſi erga hec

mẽs cauta nõ fuerit: ꝑ deceptoꝛẽ ſpirituʒ
multis vanitatibꝰ iĩmergit᷑ quia nonunqᷓᷓ

ſolet vera pꝛedicere vt ad extremũ aĩiam:

valeat ex vna aliqᷓ falſitate laqueare.ſicut

nj o nuꝑ cuidã certũ eſt ↄtigiſſe. Qui dũ

ſomnia vehemẽter attẽderet ⁊ ꝑ ſomniuʒ

longa vite huiꝰ ſpacia ſibi pꝛomiſſa ſunt.
Cũq; multas pecunias ꝓ longioꝛis vite
ſtipẽdijs collegiſſet ita repẽète defunctus
eſt vt intactas oẽs relinqueret ⁊ ipie ſecũ
nihil ex bono opere poꝛtaret.

An pꝛoſit animabꝰ ſi eoꝛũ coꝛ⸗

poꝛa in eccleſüs ſepulta ſint.

Ais ille ſit memini. ſed queſo
1 te ea que cepimus exequamur

4 Putam“ ne animab? altquid
Pppꝛogeſſe.ſi moꝛtuoꝛũ coꝛꝑa fue
(Gregorius.

—

Aos grauia peccata nõ depꝛimũt
his ꝓdeſt moꝛtuis ſi in eccleſia ſe
peliat᷑ qd eoꝛũ pꝛoximi quotiens
ad eadẽ ſacra loca cõueniunt:ſuoꝛũ quo⸗
rũ ſepulcra conſpiciũt:recoꝛdant᷑ vt ꝓ eis
dño pꝛeces effundãt. Ham quos peccata
grauia depꝛimũt nõ ad abſolutionem po
tius ꝙ; ad maioꝛẽ dãnationis cumulũ eo⸗
rum coꝛꝑa in eccleſijs ponunt᷑. Qð meli
us oſtẽdere poterimus ſi ea que diebꝰ no
ſtris geſta ſunt: bꝛeuiter enarremus. .
BDe quadꝗ ſanctimoniali femi-
na in eccleſia ſancti Laurẽtij ſe⸗
pulta que dimidia apparuit ac/-
cenſa. ([Kap. XxLIX.
IVIr nãq; vite venerabilis Felix
Poꝛtueñ. Epᷣus in ſcauinenſi
pꝛouincia oꝛtꝰ atq; nutritus ẽ.
AQui quada ſanctimonialeʒ fe
minã in loco eodẽ fuiſſe teſtat᷑ que carnis
quidẽ continentiã habuit. Sed lingue ꝓ
cacitatẽ atq; ſtultiloquiũ nõ declinauit.
Hec igit᷑ defuncta atq; in eccleſia ſepulta

eſt. Eadẽ autẽ nocte cuſtos eiuſdeʒ eccle⸗

ſie per reuelationẽ vidit.qꝛ deducta ante
ſacruʒ altare per mediũ ſecabat᷑ ⁊ ꝑs vna
illius igne cremabat᷑ 1 ꝑs altera intacta
remanebat.Cũq; hoc ſurgẽs fratribꝰ nar
raſſet.⁊ locũ oſtẽderet in quo fuerat igne
cõſumpta:ipſa flãme cõbuſtio ita ante al⸗

tare in marmoribꝰ apparuit ac ſi illic ea⸗
deʒ femina igne coꝛpoꝛeo fuiſſet cõcrema

ta. Qua ex re aperte datur intelligi.quia
hi quibus peccata dimiſſa non fucrint ad
euitandũ iudicium ſacris locis poſt moꝛ⸗

tem non valeant adiuuari. , .
De Vlaleriani patritij ſepul⸗
tura. Capitulum. LD.
BShannes quoq; vir magnifi⸗
cus in hac vrbe locũ perfecto⸗
rum ſeruans.cuius grauitatis
atq; veritatis ſit nouimus. qꝛ
mihi teſtatus eſt AHalerianũ patritiũ:in ci
uitate que Brixa dicitur: fuiſſe defunctũ

cui eiuſẽ ciuitatis epiſcopus accepto p⸗

eio locũ in eccleſia pꝛebuit in quo ſepelire
debuiſſet. Qui didelicet Aalerianꝰ vſq;
ad etatẽ decrepitã leuis ac lubꝛicus exti⸗
tit:modũq; ſuis pꝛauitatibus ponere con
tempſit. Eadẽ vero nocte qua ſepultꝰ eſt
beatus Fauſtinꝰ martyr. in cuiꝰ eccleſia
coꝛpus illius fuerat humatũ.cuſtodi ſuo
apparuit:dicẽſ. NRade ⁊ dic Epiſcopo.vt
pꝛoijciat hinc fetẽtes carnes quas hio po
ſuit qð ſi nõ fecerit:die triceſimo ipſe mo
rietur. Quã viſioneʒ cuſtos timuit Epi⸗
ſcopo confiteri.⁊ rurſus admonitus decli
nauit. Die autẽ triceſimo eiuſdem ciuita⸗
tis Epiſcopus cũ veſpertina hoꝛa ſanus
atq; incolumis ad lectũ redijſſet ſubita et
inopinata moꝛte defunctus eef.

Re coꝛpoꝛe Valentini ab ec
cleſia poſt moꝛtem proiecto.
DVeſt quoq; in pꝛeſenti venera

bilis frater Lenãtius Lunen⸗
ſis Epiſcopus ⁊ magnificꝰ Li
herius vir nobiliſſimꝰ atq; ve⸗
racifſimus qui ſe ſcire ſuoſq; homines in
terfuiſſe teſtatur ei rei:quã narrauit:nuꝑ
in Benuenſi vrbe cõtigiſſe. Ibi nãq; vt
dicit Nalẽtinus nomine eccleſie Medio
lanenſis defeſenſoꝛ defunctus eſt vir val⸗
de lubꝛicus ⁊ cunctis leuitatibus occupa
tus cuiꝰ coꝛpus in eccleſia beati martyris
SGyrli ſepultũ eſt. NMocte autẽ media in ea
daem eccleſia facte ſũt voces ac ſi quis vio
lenter ex ea repelleret᷑ atq; traheret᷑ foꝛas
Agd quas nimirũ voces cucurrerũt euſto⸗
des ⁊ viderunt duos quoſdã deterrimos
ſpũs qui eiuſdẽ Ralentini pedes quadaʒ
ligarura ſtrinxert ⁊ eũ ab eccłeſia clamã

tem ac nimiũ vociſerantẽ ſoꝛas trahebãt.
MQui vigelicet exterriti ad ſua ſtrata re⸗-
uerſi ſunt.mane autẽ facto aperientes ſez-

pulcrã in quo iſdẽ Aalẽtinus poſitꝰ fue⸗
rat eiꝰ coꝛpꝰ nõ inuerũt.Cũq; extra eccle
ſiam quererẽt vbi pꝛoiectũ eſſet inuenerũt

hoc in ſepulcro alio poſitũ:ligatis adhuc
ꝑedibꝰ ſicut ab ecdleſia fuerat abſtractuʒ.

ℳσ

PFPeaui Bregoꝛlj pape

Exqua re Petre collige qꝛ hi quos pec⸗

cata grauia depꝛimũt ſi in ſacro loco ſepe

liri ſe faciant reſtat vt etiã de ſua pꝛeſum⸗

ptione iudicent᷑ quatenus eos ſacra loca

non liberent ſed etiam culpa temeritatis

Capitulũ. LII.
Am quid quoq; ĩ hac vrbe cõ⸗
tigerit cunctoꝛũ qui hic habi⸗
tant multitudo teſtat᷑ ꝙ quidꝗ
artis eoꝛũ pꝛimus cũ defunctꝰ

fuiſſet in

ſua ſepultus eſt. Sequẽti autem nocte ex
eadẽ ſepultura audiente cuſtode eius ſpi⸗

ritus cepit clamare. Ardeo ardeo. Cum
vero has duas voceſ emiſiſſet:cuſtos hoc

eius nunciauit vxoꝛi.vxoꝛ vero illius eos
qui diligenter inſpicerẽt:artis eiuſdẽ vi⸗
ros tranſmiſit ad eccleſiam:volẽs cogno⸗
ſcere qualiter eius coꝛpus eſſet in ſepul⸗
cro de quo talia clamaret. Qui aperien⸗

tes ſepulcrũ veſtimẽta eadeʒ intacta rep

pererũt que nũcuſq; in eadẽ eccleſia pꝛo
eiuſdẽ cauſe teſtimonio ſeruant. Coꝛpꝰ

vero illius oiĩno nõ iuenerũtac ſi in ſepul⸗

cro eodẽ poſitũ nõ fuiſſet. Qua ex re colli
gendũ eſt qua vltione aĩa eius dãnata ſit
cuius ⁊ caro eſt ab eccleſia ꝓiecta. Quid
igitur ſacra loca ſepultis ꝓſunt quãdo hi
qui indigni ſunt ab eiſdẽ ſacris locis diui
nitus pꝛoij ciunk. ”M
uid ſit qd maxie moꝛtuoꝛum
valeat aiabus ꝓdeſſe:Et de Eẽ

ee Re.
6 e Tinctoꝛis coꝛpoꝛe in ec⸗
cleſia ſepulto poſt non inuento

ſet in eccleſia beati Januarij martyris
iuxta poꝛtam ſancti Laurentij a coniuge

tũcellẽſi pꝛeſbytero qͥ a cuiuſdã

petit“ eſt vt ſacra hoſtiã ꝓ
id nam ergo eſſe poterit qð

moꝛtuo:ũ valeat animabus ꝓ

ð

s

2 4

⸗ .

— n/5 — — — -

S—2õ

— — — ——

yr

Bialogoꝛ um
. Aculpe poſt moꝛtẽ inſolubiles

nõ ſunt:multũ ſolet animas eti
am poſt moꝛtẽ oblatio ſacre ho

Q ſtie ſalutaris adiuuare: ita vt
hoc nõnunqꝙᷓ ipe defunctoꝝ aĩe expetere
videant᷑. Mam pᷣdictus Felix epũs a quo
dã vite venerabilis pᷣſbytero:qui vſq; an
te bienniũ vixit:⁊ in dyoceſi Sentũcelen
ſis vꝛbis habitabat atq; eccleſie beati Jo
haãnis:que in loco qui dici᷑ Tauriana:ſi
ta eſt: pꝛeerat: cognouiſſe ſe aſſerit qð iſ⸗
dem pᷣſbyter in eodẽ loco: in quo aque ca

lide vapoꝛ es nimios faciũt quotiens coꝛ⸗

poꝛis neceſſitas exigebat lauari cõſueue⸗
rat: vbi duz die quadã fuiſſet ingreſſus:
inuenit quendã incognitũ virũ ad ſuũ ob⸗

ſequiũ pꝛeparatũ: qui ſibi de pedibus cal

ciamẽta abſtraheret:veſtimẽta ſuſcipere
2 exeũtia caloꝛibus ſabana pꝛeberet: atq;
orimne miniſteriũ cũ magno famulatu per
ageret.Cũq; hoc ſepiuſ fieret:iſdẽ pꝛeſby
ter die quadã ad balnea iturꝰ intra ſemet
ißp̃m cogotãs dixit: Airo illi qui mihi ſo⸗
let tam deuotiſſime ad lauandũ obſequi:
ingratus apparere nõ debeo: ſed aliquid
me neceſſe eſt ei ꝓ munere poꝛtare. Cũc
duas ſecũ oblationũ coꝛonas detulit: qui
mox vt peruenit ad locũ: hominẽ inuenit
atq; ex moꝛe eius obſequio in oibus vſus
eſt. Lauit itaq; ⁊ cũ iam veſtitus voluiſ⸗
ſet egredi hoc qꝗð ſecũ detulerat obſequẽ⸗
ti ſibi viro ꝓ benedictiõe obtulit petens:

vt benigne ſuſciperet: qð ei gratia chari⸗

tatis offerret. Cui merẽs afflictuſq; reſpõ
dit: 2Miht iſta quare das pater: Iſte pa⸗
nis ſanctus eſt: ego hũc manducare non
poſſum: ego etem̃: quẽ vides: huius loci
oñs aliquãdo fui:ſed pꝛo culpis meis hic
poſt moꝛtẽ deputatus ſum. Si autẽ mihi
pꝛeſtare vis omipotenti deo offer hũc pa⸗
nẽ: vt pꝛo peccatis meis interuenias. Et
tune exauditũ te eſſe cognoſce: cũ huc ad

lauandũ veneris:⁊ me minie reppereris.

In quibus verbis diſparuit: ⁊ is qui ho⸗

ino eſſe videbat᷑ euaneſcendo innotuit:qꝛ

ſpiritus fuit. Iſdẽ vero pᷣſbyter ebdoma⸗

a cõtinus ſe pꝛo eo in lacheymis afflixit:

liber IIII
ſalutarẽ hoſtiã quotidie obtulit: ⁊ reuer⸗
ſus poſt ad balneũ eum iam mime inue⸗
nit. Qua ex re quantũ ꝓſit animabus im
molatio ſacre oblatiõis oſtendit᷑ quando
hanc ⁊ ipᷣi moꝛtuoꝝ ſpiritus a viuẽtibus
petũt:⁊ ſigna indicant: quibus per eã ab
ſoluti videantur.

He fratre Juſto medico pꝛo

— —

cuius anima continuis triginta
diebus oblatum eſt ſacriſicium

————

Cßapitulum. LiIII.

Ecq; hoc ſilendũ puto qð actuʒ
ĩi meo monaſterio añ hoc triẽni
um reminiſcoꝛ. Quidã nam q;
monachus Juſtus nomĩie:me⸗
dicina artè fuerat imbutuſ:qui mihi in eo
dem monaſterio cõſtituto ſedule obſequi
atq; in aſſiduis egritudinibus meis excu
bare cõſueuerat. Hic itaq; languoꝛe coꝛ⸗

poꝛis pꝛeuẽtus ad extremũ deductus eſt.

Cui in ipᷣa ſua moleſtia frater germanus
nomĩe Cupioſus ſeruiebat: qui ipᷣe quo⸗

q; nũc in hac vꝛbe per eandẽ medicine ar

tem temꝑalis vite ſtipendia ſectat᷑:ſed pᷣ⸗
dictus Juſtus cũ iaʒ ſe ad extremũ perue
niſſe cognouiſſet:eidẽ Cupioſo fratri ſuo
quia occultatos tres aureos haberet in⸗
notuit. Qð nimiꝝ fratribus nõ potuit ce
lari: ſed ſubtiliter indagãtes: atq; illius
omia medicamẽta perſcrutãtes: eoſdem

tres aureos inuenerũt abſconſos in medi
dicamine:qð mox vt mihi nũciatũ eſt:tan
tũ malũ de fratre qui nobiſcũ cõmuniter

vixerat enimiter ferre nõ valui. Quip⸗
pe quia eiuſdẽ mei monaſterij ſemꝑ regu
la fuerat:vt cũcti fratres ita comuniter vi
uerẽt: quatenus eis ſingulis nulla habe⸗
ri ꝓpꝛia liceret nimio terroꝛe percuſſus:
cogitare cepi:vel quid ad purgationẽ mo
rientis facerẽ: vel quid ad exemplũ viuẽ⸗
tibꝰ ſrarche Puiders. Pꝛecloſk o igit᷑ etuſ
dẽ mõaſterij pᷣpoſito ad me accerſito dii
Aide ⁊ vt nullus ex fratribus ſe ad e᷑mo

Beati

rientẽ lungat: nec ſermonẽ conſolationis
ex cuiuflibet eoꝝ oꝛe percipiat. Sed cum
in moꝛte cõſtitutus fratres exquiſierit: ei
ſuus carnalis frater dicat: quia per aure⸗

os quos occultatos habuit:a cũctis fratri

bus abominatus ſit: vt ſaltẽ in moꝛte de
culpa ſua mentẽ ipſius amaritudo tranſ⸗

uerberet:atq; apeccato qð perpetrauerat
purget.Cũ vo moꝛtuꝰfuerit: coꝛpꝰ ĩ cimi

terio no 6 ponat:ſ. ed qᷣlibet foſſaz in ſterqui
iino facite in ea coꝛpus eius pꝛoijcite: ibi
q; ſuper eũ tres aureos quos reliquit ia⸗
ctate omes ſimul clamantes:pecunia tua
tecũ ſit in perditiõe: ⁊ ſic eum terra operi⸗
te. In qnihus vtriſq; rebus vnã moꝛiẽti⸗
bus:alterã vero volui pꝛodeſſe fratribus
viuentibus vt et illũ amaritudo moꝛtis a
culpa ſolubilẽ faceret: ⁊ iſtos auaricie tã⸗
ta damnatio terreret: atq; a culpa pꝛohi⸗
beret. Quod ita factũ eſt. NHam cũ iſdem
monachus perueniſſet ad moꝛtẽ: atq; an⸗
xie ſe quereret cõmendare fratribꝰ æ nul⸗
lus ei a fratribus applicare 2 loqui digna

ret᷑:ei carnalis frater cur ab omibus fratri

pus eſſet abhominatus: indicauit. Qui

pꝛotinus de reatu ſuo vehemẽter ingemu

it: atq; in ipa ſua triſticia e coꝛpoꝛe exiuit
qui ita eſt ſepult? vt dixerã. Sed fratres
om̃es ex eadem ſentẽtia conturbati: cepe
runt ſinguli extrema queq; vilia: 7 que

eis habere regulariter licuerat ad mediũ

pꝛoferre vehemẽterq; foꝛmidare:ne quid
apud eos eſſet vnde repꝛehẽdi potuiſſent
Cum vero poſt moꝛtẽ eius triginta iaz eſ⸗
ſent dies euoluti: cepit animus meus de⸗
functo fratri cõpati: eiuſq; cũ doloꝛe gra⸗
ui ſupplicia penſare: ⁊ ſi qð eſſet ereptio⸗
nis eius remediũ querere Tũc vocato ad
me eodẽ Pꝛecioſo monaſterij mei pꝛepo
ſito triſtis: dixi: Diu eſt ꝙ frater ille qui
defunctus eſt in igne cruciat᷑. Debemus
ei aliquid charitatis impendere:⁊ eũ quã
tum poſſumus:vt eripiat᷑: adiuuare.Aa⸗
de itaq;: ⁊ ab hodierna dieb triginta cõ⸗
tinuis offerre ꝓ eo ſacrificiũ ſtude vt nul⸗
lus omino pꝛet ermittat dies quo pꝛe ab⸗

Lolutiõe illius hoſtia ſalutaris non offera

HBGregoꝛij

dem Cupioſus pergens pꝛotinuę
uit fratribus in monaſterio. Fr.
ro ſoliciti computauerũt dies:⁊ i 2
extiterat quo pꝛo eo viceſima oblatio fue⸗

pape

tur. Qui pꝛotinus abſceſſit 2 paruit. El
bis autẽ alia curantibus atq; dies euolu⸗

tos non munerãtibus iſdeʒ frater qui de
functus fuerat:nocte quadã fratri ſuo ger

mano cupioſo per viſionẽ apparuit. Quẽ
ille cum vidiſſet:inquiſiuit dicẽs: Quid
eſt frater? Quomodo es? Cui reſpondit:
Nũcuſq; male fui:ſed iã modo bene ſum
quia hodie cõmunionẽ recepi.i D

rat impleta.Cunq; ⁊ Cupioſus neſciret:
quid pꝛo eo fratres agerẽt: ⁊ fratres igno
raſſent:quid de illo Cupioſus vididiſſet:
vno eodẽq; tempoꝛe dũ cognoſceret: ille
iſti quid egerant:atq; iſti cognoſcerẽt:il⸗
le quid viderat cõcoꝛdantes ſimul viſiõe

⁊ ſacrificio res aperte claruit:quia frater:

qui defunctus fuerat: per ſalutarẽ hoſtiã
euaſit ſupplicig, .
EBVra ſunt valde ql que dicis: ⁊ nõ me
iocriter leta.

[De vita et tranſitu Caſſiani

chilcopi: ¶Capitulũ.LV.
Bregoꝛius.

E nobis in dubiũ veniant ver
ba moꝛtuoꝛũ confirmãt hec fa-
cta viuentiũ. Nam vir vite ve⸗
nerabilis Caſſius Hermenſis
epiicor copus: qui quotidianũ offerre cõſue⸗
uerat deo ſacriſiciũ:ſeq; in lachꝛymas in⸗

ter ipᷣa ſacrficioꝛũ archana mactabat:mã⸗

datum domini per cuiuſdaʒ ſui viſionem

pᷣſbyteri ſuſcepit dicens: Age quod agis

operare quod operaris. Mon ceſſet pes

tuus nõ ceſſet manus tua. Hatale apoſto

loꝛum venies ad me: ⁊ tribuam tibi mer⸗

cedem tuam. Qui poſt annos ſeptẽ ipſo
natalicio apoſtoloꝛũ die: cum miſſarũ ſo⸗
lennia peregiſſet: 2 myſteria ſacra cõmu⸗
nionis zocepiſſer e corpoꝛe exiuit. “

—
ͤ
.

4

Dialogoꝛum

HBDe quodam ab hoſtibus ca/
pto cuius vincula oblatiõis ho
ra ſoluebantur: Et de Baraca
nauta per ſalutarem hoſtiam a
naufragio liberatoꝛ:
(zapitulum. LVI.
HOHic quoq; quod audimus quẽ
de apud hoſtes in captiuitatẽ
poſitũ: ⁊ in vinculis religatũ fu
4 iſſe: pꝛo quo ſua coniũx diebus
certis ſaerificiũ offerre conſueuerat: qui
longo poſt tꝑe ad coniugẽ reuerſus qui⸗
bus diebus eius vincula ſoluerent᷑:inno
tuit: eiuſq; cõiunx illos fuiſſe dies quibꝰ
pꝛo eo ſacrificiũ offerebat:recognouit.Et
ex alia nobis re que ante annos ſeptẽ ge⸗
ſta eſt certiſſime confirmat᷑. Agatus eniʒ
Panoꝛmitanꝰ epiſcopꝰ:ſicut fideles mi⸗
hi ac religioſi viri multi teſtati ſunt: atq;
teſtant᷑: cum beate memoꝛie anteceſſoꝛis
mei tempoꝛe iuſſus eſſet:vt Rom ã veni⸗
ret:vim nimie tempeſtatis pertulit:ita vt

ſe ex tanto vndarũ periculo euadere poſſe me pꝛoſint:ac de virtute? myſte

diffiderat. Mauta vero illius Raraca no⸗
mine:qui nũc eiuſdẽ eccleſie clericatus of
ficio fungit᷑:poſt nauẽ in carbaſo regebat
ruptoq; fune cũ eodem carbaſo: quẽ rege
bat: inter vndarũ cumulos repente diſpa
ruit. Hauis autẽ cui epiſcoꝑpꝰ pꝛeerat:ta⸗
dem poſt multa pericula ad Oſticã nſu⸗
lam fluctibꝰ quaſſata peruenit. Cũq; die
tertio epiſcopus nautã qui ab eo abꝛeptꝰ
in carbaſo ſuerat. In nulla maris parte
viderit apparere:vehemẽter afflictꝰꝛmoꝛ
tuũ credidit: ſed per obſequiũ charitatis
viuo vnũ quod debebat: moꝛtuo impẽdit
vt omipotenti deo ꝓ abſolutiõe eius ani
me offerre ſacrificiũ victime ſalutaris iu⸗
bet:quo oblato reſtaurata naue perrexit
ad italiã. Cunq; ad Romanũ po·tũ veniſ
ſet:illic nautã repperit:quẽ moꝛtuũ puta
bat. Tunc inopinata exultatiõe gauiſus
eſt ⁊ euʒ: qualiter tot diebus in illo tanto
maris periculo viuere potuiſſet: inquiſi⸗
uit. Qui videlicet indicauit: quotiẽs in

illis tempeſtatis fluctibus cũ eodẽ quem
regebat:fuiſſʒ carbaſo verſatus: qualiter
cũ ilio vndis pleno enatauerit: ⁊ quotis
eo a ſuperioꝛi parte deoꝛſum verſo ip̃e ca⸗
rine eius ſuperſederet:adiũgens. Cũ die⸗
bus ac noctibus hoc inceſſanter faceret iẽö
qꝙᷓ; eius virtus funditus ex fame ſimul ⁊ la
boꝛe cecidiſſet: quo eũ oꝛdine diuina mi⸗
ſericoꝛdia ſeruauerit:indicauit.Etem̃ qð
etiam nũcuſq; teſtatur dicẽs: Laboꝛans
in fluctibus atq; deficiens ſubito mentis
pondere ſum grauatus:ita vt neq; vigila
re me crederẽ:neq; depꝛeſſus ſomno eſſẽ
Et ecce in eodẽ medio mari me poſito qui
dã apparuit:qui mihi panẽ ad refectionẽ
detulit. Quẽ mox vt comedi:vires rece⸗
pi lõge poſt nauis tranſiẽs affuit:que me
ab illo vndarũ periculo ſuſcepit: atq; ad
terrã deduxit. Quod ſcilicet epiſcopꝰ au
diens requiſiuit diem: atq; illo fuiſſe die
repperit: quo pꝛo eo pꝛeſbyter in Oſtica
inſula deo omipotenti hoſtiã ſacre obla⸗
tionis immolauit.

¶ Quibus moꝛtuis ſacre victi

rio vigime ſalutaris: 3
Capitulum. LVII.

etrus.
A que narras ipᷣe quoq; in Si
cilia poſitus agnoui.

Bregonus.
Dcirco credo:quia hoc tã aper
cum viuẽtibus ac neſcienti⸗
bus agit᷑:vt cunctis hec agẽti⸗
atq; ſciẽtibus oſtendatur:

quia ſi inſolubiles culpe nõ fuerint ad ab

ſolutionẽ pꝛodeſſe: etiã moꝛtuis victime
ſacre oblatiõis poſſint. Sed ſciendũ eſt:
quia illis ſacre victime moꝛtuis pꝛoſunt:
qui hic viuendo obtinuerũt:vt eos etiam

poſt moꝛtẽ bona adiuuẽt: que hic ꝓ ipᷣis

ab alijs fiunt. Inter hec autẽ penſanduʒ
eſt:ꝙ tutioꝛ ſit via vt bonum quod quiſq;
poſt moꝛtẽ ſuã ſperat agi per alios: agat
ipᷣe dum viuit per ſe. GBeatius quippe ell

H 4

PBPeati Gregoꝛj pape

herũ exire ꝙꝙ; poſt vincula libertatẽ que⸗
rere. Debemus itaq; pꝛeſens ſeculũ: vel
quia iam cõſpicimus defluxiſſe:tota men
te cõtemnere quotidiana deo lachꝛymaꝝ
ſacrificia: quotidianas carnis eius ⁊ ſan⸗

guinis hoſtias imolare. Hec nãq; ſingu.

lariter victima ab eterno interitu animã
ſaluat:que illã nobis moꝛtẽ vnigeniti per

tuis iam non moꝛit᷑:⁊ moꝛs illi vltra non

dominabit: tamen in ſeipo immoꝛtaliter
atq; incoꝛruptibiliter viuẽs pꝛo nobis ite

rũ in hoc myſterio ſacre oblatiõis immo⸗
lat᷑. Eius quippe ibi coꝛpus ſumit᷑: eius
caro in populi ſalutem partit᷑. Eius ſan⸗
Guis nõ iaʒ in manus infideliũ:ſed in oꝛa
ideliũ fundit᷑. Minc ergo penſemus qua⸗
le ſit pꝛo nobis hoc ſacrificiũ:quod pꝛo ab
ſolutione noſtra paſſionem vnigeniti filij
ſemper immitat᷑ Quis enim fideliũ habe

re dubiñ poſſit in ĩa immolationis hoꝛa

ad ſacerdotis vocem celos aperiri: in illo
Jeſu xpᷣi myſterio angeloꝝ choꝛos adeſſe
ſummis ima ſociari:terrena celeſtibus iũ
gi:vnũ quoq; ex viſibilibus atq; inuiſibi⸗
libus fieri. YJMVMDU

De affligendo coꝛde inrer ſa/
cra myſteria: ⁊ poſt de mẽtis cu

ſtodia: CKapitulũ. LVIII.

noſmetißos d eo in coꝛdis con⸗
riitiõe mactemus: quia qui paſ
ſftionis dñi ce myſteria celebꝛa⸗

ergo vere pꝛo nobis hoſtia erit deo: ecum
noſipᷣos hoſtiã fecerimus. Sed ſtudendũ

nobis eſt: vt etiã poſt oꝛatiõis tꝑa inquã

tuũ deo largiente poſſumus in ipᷣo animuʒ
ſuo põdere ⁊ vigoꝛe ſeruemus:ne poſt co

gitatio fluxa diſſoluat:ne vana mentẽ leti

cia ſubꝛepat: ⁊ lucrũ compũctiõis anima

quippe: quod popoſcerat:anima obtine⸗

re meruit: que ſe poſt lachꝛymas in eodẽ
mmDmentis vigoꝛe ſeruauit. De qua nimirum

„

myſteriũ reꝑat. Qui licʒ reſurgẽs a moꝛ

EEd neceſſe eſt: vt cũ hec agunꝰ

mus: debemus imitari qð agimus. Tũc

a quod petijt:non eſt pꝛiuata munere ð

vt noſtre relaxentur:
Kapitulum. LIX.
Ed inter hec ſciendũ eſt: quia
ille recte delicti veniã poſtulat
gqui pꝛius hoc: quod in ipᷣo de⸗
linquit᷑trelaxat. Munus enim

non accipit᷑: niſi ante diſcoꝛdia ab animo

pellat᷑ dicente veritate.Si offers munus
tuũ ante altare: ⁊ recoꝛdatus fueris ꝙ fra
ter tuus habet aliquid aduerſuʒz te: relin
que ibi munus tuũ ante altare:⁊ vade pꝛi
us recõciliari fratri tuo: ⁊ tũc veniens of⸗

feres munꝰ tuũ. Qua in re penſandũ eſt

cũ omnis culpa munere ſoluat᷑ qᷓ; grauis

eſt culpa diſcoꝛdie:pꝛo qua nec munus ac
cipi Sebemus itaq; ad pꝛoximũ quãuis
longe poſitũ: longeq; diſiunctũ: mẽte ire
eiq; animũ ſubdere:humilitate illũ ac bez

niuolentia placare:vt ſcilicet cõditoꝛ no⸗

ſter dũ tale placitũ noſtre mentis aſpexe⸗

rit:a peccato nos ſoluat:quia munus pꝛo
culpa ſummit. eritatis autẽ voce atte⸗
ſtante didicimus:quia ſeruus qui decem
milia talenta debebat:cũ penitentiã age⸗

ret: abſolutionẽ debiti a domĩo accepit.
Sed quia cõſeruo ſuo centũ ſibi venarios

debenti debitũ non vimiſit: et hoc iuſſus
exigi quod ei fuerat iam per penitentiã di
miſſuʒ.Ex quibus videlicet dictis cõſt at

de nõ dimittimus:⁊ illud rurſus exigitur
quod nobis iam per penitentiã dimiſſum
fuiſſe gaudebamus. Isgit᷑ dum per indul
ti tempoꝛis ſpaciũ: licet dũ iudex ſuſtinet
dum cõuerſionẽ noſtrã is: qui culpas exa

minat: expectat.Cõflemus in lachꝛymis
nß duriciã mentis: foꝛmemus in pꝛoximis
per incurſũ fluxe cogitatõis perdat. Sic

gratiã benignitatis: ⁊ audẽter dico:quia

ſalutari hoſtia poſt moꝛtẽ nõ indigebimꝰ

ſi ante moꝛtẽ deo ipſi hoſtia fuerimus.

ccriptũ eſt. Aultuſq; eius nõ ſunt ampliꝰ

in diuerſa mutati. Que igit᷑ non eſt ob

