rens citius:a quibꝰ fuerat occiſus: inue⸗
nit.tũc ſeſe in lamentũ dedit:fratrũ mali⸗
ciã magis ꝙ vrſi moꝛtẽ deploꝛãs. Queʒ

venerãdus vir Eutyciꝰ ad fe deductũ cõ⸗

ſolari ſtuduit:ſed iſdẽ vir coꝛã eo doloꝛis

magni ſtimulis accenſus impꝛecatus ẽ di

en Svero in omnipotẽte deo quia in
hac vita ante oculos omnium ex ſua mali
cia vindictã recipiant.qui nihil ſe leden⸗

=

— — —

— — — — — — —

ildone
ronez
mmnppe
depeine
den
vinidel
dii pi
pel.y.
eerarch
pitdi⸗
ſcend
g hoe
anape
tpaſee
iuna⸗

e
nia
Ageo
Cheri
lllen
nage⸗
eofe⸗
ap⸗
clde⸗
fecdi⸗
eüre⸗
nans:
icitate
ſusmi
errexit
nunus:
inqpi
: inue⸗

1 mal :

Auej
cucs
dolis
tusi
guuſt
u ntl

Mt⅓

onis.

8
S .
. .

HNeq; maledici regnũ dei poſſide

etionig

Bialogoꝛum

liber I

tem vrſum meũ occiderũt. Cuius vocem
pꝛotinus vltio diuina ſecuta eſt. Nã qua
tuoꝛ monachi qui eundẽ vrſuʒ occiderãt:
ſtatim elephantico moꝛbo percuſſi ſũt vt

mẽbꝛis putreſcẽtibuſ interiret. Qð factũ

vir dei fioꝛentius vehemẽter expauit ſeq;
ita fratribus maledixiſſet pertimuit. Om
ni enĩ vite ſue tẽpoꝛe fiebat qꝛ exauditus
fuerat:ſe crudelẽ:ſe in eoꝛũ moꝛte clama⸗
bat homicidã. Qð iccirco omnipotenteʒ
dñm feciſſe credimus ne vir mire ſimpli⸗
citatis quãtolibet doloꝛe cõmotus:intoꝛ⸗
quere vltra pꝛeſumeret iaculũ maledicti⸗
Anquid naʒ valde graue eſſe cre
n dimus ſi foꝛtaſſe cuilibet exagita⸗
ti iracundia maledicamus.

(GBregoꝛius.

Ehoc peccato cur me percuncta

bunt. penſa igitur ꝙ; grauis culpa ẽ:que

ſeꝑat a regno celeſtis vitte.

cia:ſed ex lingue incuria maledi⸗
verbũ iaculatur in pꝛox-imũüY.
Hapud diſtrictũ iudicẽ petre ocio
ſus ſermo repꝛehenditur :quanto

tum ſit dãnabilis:qui a malicia nõ vacat

AC ui amalie, .
— ſi ille ſermo penalis ẽ qui a bonitate vti ee R adã ie
unllitatis var litudine concoꝛdãt. Hos auteʒ turbis po

litatis ⁊ humilitatis vacat.

Petrus.

(Bregoꝛius.

–ͥSgem vir dei egit aliud quod ſi⸗
lere non debeo. Cum enim mag⸗

na eius opinio lõge lateq; crebꝛe

ſceret. quidam dyaconus longe poſitꝰ ad

eum pergere ſtuduit vt eius ſe oꝛationi⸗
bus comendaret:qui ad eius cellulam ve

ris an graue ſit:cũ paulus dicat.

Aid ſi homo non foꝛtaſſe ex mali⸗

magis ⁊ noxius. Penia ergo q'⸗

niens:omnẽ locũ per eircuitum inuenit ĩ⸗
numeris ſerpentibus plenum. Cũq; ve⸗
hementer expaueſcerent:clamauit dicẽſ.
ſerue dei oꝛa.Erat autem tunc mira ſere⸗
nitas.Egreſſus vero Floꝛentius ad celũ
oculos ⁊ palmas tetendit vt illam peſteʒ
ſicut ſciret dominus auferret.ad cuiꝰ vo⸗
cem ſubito celum intonuit:atq; idẽ tonis
truus omnes illos:qui eundẽ locum oc⸗
cupauerunt:ſerpentes interemit. Quos
cum vir dei floꝛentius interemptos aſpi⸗
ceret:dixit.Ecce illos occidiſti domĩe qͥs
eos hinc leuabit? Moxq; ad ęius vocem
tante aues venerunt:quanti ſerpẽtes oc⸗
ciſi fuerant:que aſpoꝛtãtes ſingulos ⁊ lo⸗
gius pꝛoijcientes:locũ habitationis illiꝰ
mundum a ſerpentibus omnimodo reda⸗
diderunt.

Aid virtutis. quid fuiſſe meriti
dicimus:ꝙ eius ori tantũ factus
eſt deus pꝛoximus.
– (Sregoꝛzius.
Pugd omnipotentis dei ſingula⸗
rem mundiciam atq; eius ſimpli⸗
naturam multũ petre huma⸗
ni coꝛdis mundicia atq; ſimplicitas valet
hocipſum nãq; quod eius famuli a terree

nis actionibus ſegregati:ocioſa loqui ne⸗

ſciunt ⁊ mentem per verba ſpargere atq;
inquinare deuitant ꝛauctoꝛis ſui pꝛe cete
ris exauditionẽ impetrant. Cui inquan⸗
tum eſt poſſibile ipſa puritate ac ſimplici⸗
tate cogitationis quaſi ex quadã iam ſimi

pularibus admixti: dum frequẽter ocio⸗
ſa nõnunẽꝙꝙ vero etiam:ꝙ eſt grauius:no

xia loquimur:os noſtruʒ ofnnipotẽti deo

tanto longinquuʒ fit. quãto huic mundo

pꝛoximũ. Multum quippe deoꝛſum duci

admiſcemur. pe
quam regem dominum exercituum vidie
in e ſe repꝛehendit ⁊ penituit: di

mur: dum locurione continua ſecularib?ꝰ

cens. ¶ Ae mihi: quia tacui: quia vix
pollutus labijs ego ſum:qui cur pollus
MD eæzx

uod bene Iſaias poſt-

na labia haberet: oñdit: cũ ſubiũxit In me
dio populi polluta labia habẽtis ego ha⸗
bito. Mollutionẽ nanq; labioꝝ habere ſe
doluit: ſed vnde hãc ↄtraxerit indicauit:

cũ in medio populi polluta labia habẽtis
ſe habitare perhibuit. Ralde eni difficile
e vt linguaſeculariũ mentẽ non indqnet

quã tangit:qꝛ dũ plerũq; eis ad quedam

loquẽda cõdeſcendimus pauliſper aſueti

hancipaʒ locutionẽ ꝗqᷓ nobis indigna eſt:
etiã delectabiliter tenemus vt ex ea iã re⸗

dire nõ libeat: ad quã velut ex ↄdeſcẽſſio
ne deducti: venimus inuiti. Sicq; fit vt
ab ocioſis ad noxia:a leuioꝛibꝰ ad grauio

ra verba veniamus: ⁊ os noſtrũ ab oĩpo⸗
tente dño:tanto iã minus exaudit᷑ in pꝛe⸗

ce:quãto amplius inquinat᷑ ſtulta locutio
ne:qꝛ ſicut ſcriptũ eſt. Qui auertit aureʒ
ſuã ne audiat legẽ: oꝛatio eius erit execra
bilis. Quid ergo miꝝ ſi poſtulãtes tarde

a dño audimur: qͥ pꝛecipiẽte dño aut tar⸗

de:aut nullomaudimus. Et quid mirũ

ſi Floꝛentius in pꝛece ſua citius eſt audi⸗

Petrus.

—

n poarte rationi.
(SBregoꝛius.

4
e)

nipotens deus per veſtimentũ illius aſſi⸗

due dignabat᷑ operari. Ham quotiẽs plu
nia deerat: et eſtu nimio terrã longa ſic⸗
citas exurebat:collecti in vnũ ciueſ vꝛbis

illius eius tunicã leuare:atq; in cõſpectu

dñi cñ pꝛecibus offerre cõſaeuerãt.Cum

qua dũ per agros pergerẽt exoꝛãtes: re⸗

pete pluuia tribuebat᷑:que plene terrã ſa
tiare potuiſſet.Ex qua re patuit:eius ani
ma: quid virtutis intus: quid meriti ha⸗
beret cuius foꝛis oſtẽſa eſt veſtis iram cõ⸗

ttoria auerteret.

tus:qͥ in ᷣceptis ſuis dñũm citius audiuit.

IZbil eſt quod reſpõdere valeat a

Vtitius vero qui pꝛedictij Floꝛen
tij in via dñi ſocius fuerat:magis
poſt moꝛtẽ claruit in vtute ſigno
ruᷣ.Maʒ cũ multa ciues vꝛbis illius de eo
ſoleãt narrare miracula:illud tñ eſt pꝛeci⸗
puũ qð vſq; ad hec longobardoꝝ tꝑa om

6 .

g Petrus.
I elaerns.
¶Bregoꝛius.

Bregoꝛij papc

He Auarcio moncho demõ
te Marſico: ¶C.taap XVI.

AUAper quoq; in parte Cãpanie
veir valde venerabilis Martiꝰ
nojĩe:in monte Marſico ſolita⸗
txiaʒz vitã duxit:multiſq; annis
in ſpecu ãguſtiſſimo ĩcluſuſ fuit:ꝛquẽ mul
ti ex noſtris nouerũt:eiuſq; actibꝰ pꝛeſen⸗
tes extiterũt:de quo multa ipᷣex beate me
moꝛie papa Pelagio pꝛedeceſſoꝛe meo ⁊
alijs religioſiſimis viris narrãtibus ag⸗
noui. Cuius hoc miraculũ pꝛimũ fecit ꝙ
mox vt ſe in pꝛedicti mõtis foꝛamine ↄtu
lit: ex petra eadẽ que in ſemetipᷣa cõcaua
anguſtũ ſpecũ fecerat: aque ſtilla ꝓꝛupit:
que Martio dei famulo in vſu quotidia⸗
no ſufficeret:nec plus adeſſet:nec neceſſi
tati deeſſet: qua in re oſtẽdit oĩpotens de
us quantã ſui famuli curã gereret:cui ve
tuſto miraculo potum in ſolitudine ex pe
tre duritia miſtraret. Ged antiquus ho⸗
ſtis hũani generis inimicꝰ eius virtutibꝰ
iuidens: hũc vſitata arte pellere ex eo ſpe
cu molitus eſt. Nam amicã ſibi beſtiã ſer

pentẽ ſcz igreſſus:hũc ab eadẽ habitatio
ne eijcere facto terroꝛe conatus eſt.Cepit

etenĩ ſerpens in ſpeluncã venire ſolus cũ

ſolo:eoq; oꝛãte ſe ante illũ ſternere ⁊ cũ cu

bãte pariter cubare. Sed vir ſanctus oĩ⸗
no impterritus:eius oꝛi manũ vel pedem
extẽdebat dicẽs: Si licentiã accepiſti vt
ferias:ego nõ pꝛohibeo.Cũq; hoc quoti⸗

die per trienniũ gereret᷑t die quadã anti⸗
quus hoſtis tãta hac eius foꝛtitudme vi⸗

ctus infremuit:ſeq; per diuexũ mõtis la⸗

tus in pꝛecipitiũ ſerpẽs dedit: oĩaq; arbu

ſta loci illiꝰ flãma exſe exeũte cremauit.
NQui in eo qð montis latus om̃e cõbuſſit

cogente oĩpotente deo mõſtrare cõpulſuſi
eſt:quãte virtutis fuerat:qᷣ victus abſce⸗

debat Perpẽde queſoꝛiſte vir dñi qui in

montis vertice ſtetit: qui cũ ſerpente per

trienniũ iacuit ſecurus.

*

—

— —

— —

dend

I. —

Chmte
Wnd
ſolin⸗
Gann
ewal
preſch⸗
eateme
emneo
busg,
ſect
ine/t
coca
nupt:
niche⸗
Aeſſi
ge
lide
Kde
she⸗
murd
rooſte
ſſtäſer
Ppitario
lnt
ſolusch
elch
soi⸗
gedem
iſi

got Gö

gaanti,
anee⸗
oisl
at
emantt:
cöbaſt
cöelui
1s 4ble⸗

Gin

entet

ſu impꝛob

Bialogoꝛum

Ir iſte vite venerabilis incluſiõis
ſue tẽꝑe pꝛimo decreuerat:vt vl⸗
tra mulierẽ non videret: nõ qꝛ aſ⸗
at᷑ ſexn: ſed ex cõtemplata ſpẽ tem

ptatiõis ineurrere metuebat vicium. Qdð

quedã mulier audiẽs: audacter aſcendit
montẽ: atq; ad eius ſpecũ impudẽter pꝛo
rupit. At ille paulo longiꝰ intuens: ⁊ ve
nientis ad ſe muliebꝛia indumẽta conſpi⸗
ciens: ſeſe in oꝛationẽ dedit: in terrã faciẽ
deßp̃ſſit: ⁊ eouſq; ꝓſtratus iacuit:quo im⸗
pudens mulier a feneſtra cellule illiꝰ fati
tigata recederet. Que die eodem mox vt
de mote deſcendit: vita finiuit:vt ex moꝛ⸗
tis eius ſentẽtia daret᷑ intelligi: qꝛ valde
oĩpotẽti deo diſplicuit ꝙ eius famulũ au
o cõtriſtauit·
ALio quoq; tꝑe dũ multi ad hunc
religioſa deuotiõe concurrerẽt:at
—– arta eſſet ſemita:que in deuexo
mõtis latere ad eius celłlulã ꝓperãtes du

cebat. Puer paruulus incaute gradiens

ex eodẽ monte cecidit:⁊ vſq; ad vallẽ coꝛ
ruit que ſub mõte eodẽ ſita quaſi in ꝓfun
do conſpicit᷑. In loco quippe eodẽ tanta
mons ipe altitudine excreuit: vt arbuſta
ingentia que ex eadẽ valle ꝓdeũt: exmõ
te aſpiciẽtibus quaſi frutecta eſſe videan
tur. Merturbati itaq; ſũt cũcti qui venie
bhãt:ſfummaq; cura queſitũ eſt: ſicubi coꝛ⸗
pos elapſi pueri potuiſſʒ inueniri.Quis

eni aliud niſi extinctũ crederet? quis vel

coꝛpus ad terrã integrũ perueniſſe ſ uſpi⸗
caret᷑ Suʒ interpoſitis vbiq; ſcopulis in

partibus diſcerpi potuiſſet. Sed requiſi⸗

tus puer in valle inuẽtus eſt:non ſolũ vi⸗

uus:ſed etiã incolumis. Tũc cunctis pa

tenter innotuit: ꝙ ideo ledi nõ potuit: qꝛ
hũcĩ caſu ſuo Martij oꝛatio poꝛtauit. In
ſpecu vero illiuſ magna deſuꝑ rupes emi
nebat:que cũ ex parte exigua monti vide⸗
ret᷑ affixa:martij celle ꝓminens caſuʒ ſuũ
quotidie:⁊ illius interitũ rnitura minaba
tur: ad hũc Maſcatoꝛ illuſtris vir armen

tarij nepos cũ magna ruſticoꝝ multitudi

ne veniens pꝛecabat᷑: vt vir dei de ſpecu
eodẽ dignaret᷑ exire: quatenus ipᷣe ruitu⸗

liber III
ram rupem ex monte potuiſſet euellere⸗
atq; in ſpecu ſuo dei famulus iam ſecnrꝰ
habitaret. Cũq; huic vir dei nequaq ac⸗
quieſceret:ei quod poſſet vt faceret pꝛece
pit: ⁊ ipe in celle remotioꝛi ſe parte cõtu⸗
lit. Si tamẽ moles rueret: dubiũ nõ erat
ꝙ ſimul ⁊ ſpecũ deſtrueret:⁊ Martiũ ne⸗
caret. Iaq; dum ea que venerat multitu
do conaret᷑:ſi poſſet ſine periculo viri dei
ingens illud qð deſuper incubuerat ſaxũ
leuare:cũctis videntibus repẽte res val⸗
de admirabilis contigit: quia moles ipſa
quã conabant᷑ euellere: ſubito ab eiſdẽ Is
boꝛãtibus euulſa:ne ſpelunce Martij te⸗
ctũ tangeret ſaltũ dedit: ⁊ quaſi ſerui dei
leſionẽ fugiens lõgius cecidit. Quod ad
iuſſum omipotentis dei angelico miniſte
rio actũ intelligit: qui diuina pꝛouidẽtia
diſponi omia fideliter credir. Hic cũ pꝛi⸗

us ſe in eundẽ montẽ cõtulit: nec dũ clau

ſo ſpecu habitans:cathena ſibi ferrea pe⸗
dem ligauit:eãq; ſaxo ex parte gltera affi⸗

xit:ne ei vltra liceret ꝓgredi: quã cathe⸗

ne eiuſdẽ quantitas tendebat᷑. Quod vir
vite venerabilis Benedictus audiẽs: cu
ius ſuperius memoꝛiã feci: ei per diſcipu

lum ſuũ mandare curauit. Si ſeruus dei
es:nõ te teneat cathena ferri:ſed cathena

xpᷣi. AVd quã vocem Martius ꝓtinus eũ⸗
dem compedẽ ſoluit: ſed nunꝙ poſtmo⸗
dum ſolutũ tetendit pedẽ vltra locũ quo
huũc tendere ligatũ conſueuerat:atq; in tã
to ſe ſpacio ſine cathena cohercuit: in ãn
to ⁊ antea ligatus mãſit. Qui duʒ ſe poſt

—–

modũ in eiuſdẽ loci ſpecu cõcluſiſſet. Ce⸗

pit etiã diſcipulos habere: qui ab eiꝰ ſpe⸗
cu ſeoꝛſum habitãtes ad vſum vite:aquꝗ
de puteo haurire cõſueuerãt. Sed funis
in quo ad hauriendã aquã ſiuula depẽde⸗

bat: crebꝛo rumpebat᷑. Ande factuʒ eſt vt

eandẽ cathenã quã ex pede ſuo vir domi
ni ſoluerat:eius diſcipuli peterẽt: eamq;
funii adiũgerent: atq; in illam ſitula liga⸗
rent. Ex quo iam temꝑe cõtigit vt idẽ fu⸗
nis tin geret᷑ aqua: ⁊ nullo modo rumpe⸗

ret᷑. Quia enĩ cathenã viri dei funis ille

contigit: ipe quoq; ad tolerandâ aquam

G

NVeati Bregoꝛij pape

: ſiam ſidelẽ credimus fuiſſe: carne dominꝰ
ſuſcitauit. Saulũ vero ſuſcitauit in men⸗
te. Equidem poſt reſurrectionẽ carnis de
Laʒzari virtutibus tacet᷑:ſed poſt reſurre⸗
ctionẽ anime capere noſtra infirmitas nõ
valet:quãta in ſacro eloqo de MPauli vir⸗
tutibus dicunt᷑:qð illius crudeliſſime co⸗
gitatiòes ad pietatis mollia cõuerſe ſunt
viſcera:qð moꝛi cupit ꝓ fratribus:in quo
rũ pꝛius moꝛte gaudebat:qð plenus om⸗
nis ſcripture ſciẽtia nil ſe ſcire iudicat:ni
ſi xᷣm ꝗeſum hũc cruciſixn: quod ꝓ xpᷣo
virgis libẽter cedit᷑ quẽ gladijs inſeque⸗

bat᷑:quod apoſtolatꝰ honoꝛe ſublimis eſt.
Sed tamẽ ſponte paruulus in medio di⸗

ſcipuloꝝ quod ad celi tertij ſecreta ducit᷑:
⁊ tamen mẽtis oculũ per cõpaſſionẽ refle

ctit ad diſpenſandũ cubile cõiugatoꝝ: di

cens vxoꝛi vir debitũ reddat ⁊ vxoꝛ viro:
quod admiſcet᷑ in contemplatiõe cetibus
angeleꝝ: ⁊ tamen nõ aſpernat᷑ cogitare:
atq; diſponere facta carnaliũ: qð gaudet
in infirmixatibus: ſibiq; in ↄtumelijs pla
cet:qð ei viuere xpᷣs eſt ⁊ moꝛi lucrũ:ꝙ to

tũ iam extra carnẽ eſt hocipᷣm:qð viuit in
carne.Ecce qualiter viuit qui ab inferno

mẽtis ad vitã pietatis redijt. Minus eſt
erso quẽpiam in carne ſuſcitari:niſi foꝛte
per viuiſicationẽ carnis ad vitã reducat᷑
mentis: vt ei hoc agatur per exterius mi⸗
curalum: quatenus conuerſus in ter ius
Fiuificeuu.
¶De Benedicto monach o:
Nd(]Kapitulũ. XVIII.
Alde Infra credidi hoc qð mo⸗
do ꝙᷓy ſit incõparabiliter ſuperi
us agnoui. Sed queſo cepta ꝓ

—

catiõe hoꝛa non tranſeat.
Bregoꝛius.
ater quidã mecũ eſt in monaſte
rio cõuerſatus: in ſcriptura ſacra
– ſudioſiſſimus:qui me etate pꝛei⸗
vat: a ex multis que neſciebã: mie ediſica⸗
re cõſueuerat⸗ Huiꝰ itaq; narratioe didi⸗

ſine edif

*☚

¶NDe Eccleſia beati Zenonis
2

ſequere vt dum tempus vacat:

—
ci:ꝙ fuit quidã in campanie partibus in⸗
tra quadrageſimũ Romane vꝛbis milia⸗
riũ:nomine Benedictus: qui quidẽ eta⸗
te iuuenis: ſed moꝛibꝰ grãdeuus ⁊ in ſan
cte cõuerſatõis regula ſe foꝛtiter ſtringẽs
Quẽ Totile regis tempoꝛe cum Gothi
repperiſſent:hũc incendere cum ſua cella
moliti ſunt. Ignẽ nanqʒ poſuerũt: ſed in
circũitu arſerũt omnia. Cella vero illius
igne cõhuri non potuit. Quod videntes
Gothi magiſq; ſeuientes: atq; hũc ex ſuo
habitaculo trahẽtes: nõ longe aſpexerũt
ſuccenſũ clibanũ: qui coquẽdis panibus
parabat᷑: eũq; in illo ꝓiecerũt: clibanũq;
clauſerũt.Sed die altero ita illeſus inuẽ⸗
tus eſt:vt non ſolũ eius caro ab ignibus⸗
ſed neq; extrema vllomõ cremarent᷑.
([Petrus.
Mtiquũ trium pueroꝛũ miraculũ
gl audio: qui pꝛoiecti in ignibus le⸗
non ſun.
Bregoriuns.
Ylud vt opinoꝛ miraculũ ex par⸗
te aliqua diſſimiliter geſtum eſt.
Sunc quippe tres pueri ligatis
pedibꝰ ac manibus in ignẽ pꝛoiecti ſunt:
quos die altera rex requirens:in camino
illeſis veſtibus deambulantes repperit.
Ex qua re colligit᷑: quia ignis in quo ia⸗
ctati fnerãt:qui eoꝝ veſtimenta nõ conti⸗
git: eoꝝ vincula coſumpſit:vt vno eodẽ⸗
qꝙ; temꝑe in obſequio iuſtoꝝ ⁊ haberet flã
ma virtutẽ ſuam ad ſolatiũ et nõ haberet

ad toꝛmentum.

martyris: in qua aque vltra poꝛ
tam aperta inundates minime
intrauerũt: (Cap. XIX:
Aic tam antiquo miraculo die
bus noſtris res ſimilis ex con⸗
trario euenit elemento. Mam
nuper Johanes tribunus rela
tiõe ſua me docuit: ꝙq Pꝛunolfus comes
cũ ilico adeſſes :ſe cum rege Authario eo
tꝑe in oco eoð: vbi mira res ↄtigit:affuii⸗C.

busin
ilia⸗
lieg⸗
tinſan
ringes
Hohi
acel
Pſadig
blllis
gentes
Lerſuo
crerit
mnibrs
nögg
lnue⸗
bus:

2„

bli

„
glodie

neſe⸗
conns
griote

Bialogoꝛum

222 in ſe foꝛtitudinem traxit.
(Petrus.

Im Acta hec placent: quia mira ſunt
multũ recentia.
2

onacho ex monte ar

e
gentao:qui moꝛtuũ ſuſcita
uit: Kapitulũ. XxVII.
–Bregoꝛius.
Oſtris modo tempoꝛibus quidã
vir Quadrageſimꝰ nomine Bu⸗
. xentine eccleſie ſubdyaconus fu⸗
it:qui ouiũ ſuarum gregẽ paſcere in eiuſ⸗
dem Aurelie partibus ſolebat:cuius val
de veracis viri narratiõe res mira inno⸗
tuit: que ſecreto fuerat geſta. JIs namq;
vt pꝛediximus: dũ gregis ſui in Aurelia

curã gereret: in diebus eiſdem vir fuit e

monte qui Argentarius vocat᷑: venerabi
lis vite qui habitũ monachi:quẽ pꝛeten⸗
debat ſpecie: moꝛibus explebat. Hic ita⸗
q; ad eccleſiã beati Petri apoſtoloꝝ pꝛin
cipis ab eodem monte Argentario annis
ſingulis venire cõſueuerat: atq; ad hune
quẽ pꝛedixi Quadrageſimũ ſubd vaconẽ
ſicut ipᷣe narrauit:hoſpitalitatiſ gratia de
clinabat. Quadã vero die dum eius ho⸗
ſpitiũ: quod nõlonge ab eccleſia aberat:
itraſſet:cuiuſdã paupercule mulierts ma
ritus iuxta defunctus eſt. Quẽ ex moꝛe

lotũ:veſtimentis indutũ: ⁊ ſabono cõſtri⸗
ctum: ſuperueniente veſpere ſepelire ne-

quiuerũt. Igitur iuxta defũcti coꝛpus vi⸗
duata mulier ſedit:que in magnis fletibꝰ
noctem ducens:cõtinuis lamentoꝝ voci⸗
pus ſatiſſaciebat doloꝛi. Cunq; hoc diu⸗
tius fieret ⁊ flere mulier nullomodo ceſſa
ret: vir dei:qui receptus hoſpitio fuerat⸗
Quadrageſimo ſubdyacono cõpunctus

ait: DHoloꝛi huiꝰ mulieris anima mea cõ⸗ꝗ ius eſt miraculũ: pꝛedicatiõis verbo atq;

patit᷑trogos ſurge ⁊ oꝛemus. Merrexerũt

igit᷑ vtriq; ad vicinam eccleſia: ſeſe pari⸗
ter in oꝛatione dederunt. Cunq; diutius

oꝛaſſent complere oꝛationẽ Quadrageſi

mũ ſubdyaconũ ſeruus dei petijt. Qua
completa ab altaris crepidine pulueran

collegit: atq; eũ eodem Q uadrageſimo
ad defuncti coꝛpus acceſſit:ſeq; ibideʒ inʒ
oꝛationẽ dedit. Cunq; diutius oꝛaſſet:iã
non:ſicut pꝛius fecerat:oꝛationẽ comple⸗
re cũ ſubdyvacono voluit: ſed ipᷣe benedi⸗
ctionem dedit:ſtatimq; ſurrexit. Et quia
manu dextera puluerẽ collectũ geſtabat:
ſiniſtra palliũ:quo facies defuncti velaba
tur:abſtulit. Quod cũ mulier fieri cerne⸗
ret: cõtradicere vehementer cepit ⁊ mira
ri quid vellet facere. Ablato itaq; pallio
diu de eo:quẽ collegerat puluere:defun⸗

cii faciem fricauit. Cunq; diutius fric are

tur: recepit animã: oſcitauit:oculos ape⸗
ruit: ſeſeq; eleuans reſedit: quid erga ſe
ageret᷑:miratus eſt:at ſi de grauiſſimo ſõ
no fuiſſet excitatus. Quod cũ mulier la⸗
mentis fatigata conſpiceret: ceꝑit ex gau
dio magis flere ? ⁊ voces amplius edere.
Quã vir domini medeſta pꝛohibitiõe cõ
peſcuit: dicens: Tace tace: ſed ſi quis te
requiſierit:qualiter factũ ſit: hoc ſolũmo⸗
do dic: quia dominus JYeſus xpᷣus opera
ſua fecit. Dixit hoc atq; eius hoſpitio exi

uit Quadrageſimũ ſubdvaconũ pꝛotinꝰ

reliquit:⁊ in loco eodem vitra nõ compa⸗
ruit. Tem poꝛalẽ namq; honoꝛem fugiẽs
egit vt ab his: quibus viſus in tanta vir⸗
tute fuerat:nunquã iam in hac vita vide⸗
retur. —

erruͦs.
Aid alij ſentiant ignoꝛo.Ego au
tem pꝛe cũetis miraculis hoc po⸗
tius exiſtimo eſſe miraculũ: ꝙ ad
vitã moꝛtui redeunt:eoꝛũq; anime ad car
nem ex occulto reuocant.
Bregoꝛius.
viſibilia attẽdimus: neceſſe eſt
vt credamus. Si vero inuiſibilis
penſamus: nimirũ cõſtat quia ma

oꝛatiõis ſolatio ꝑeccatoꝛẽ conuertere: qꝙᷓ;
carne moꝛtuũ ſuſcitare. In iſto enim reſu
ſcitat᷑ caro ite ꝝ moꝛitura.in illii vero ani
ma ineternũ victura.Cum enim pꝛopono
duos:in quo hoꝝ exiſtimas maius foꝛe fa
ctũ virtute miraculũ: Laʒarũ quippe qu?z S

7

Beati
ſe eamq; cognouiſſe teſtat᷑. Predictus
gribunus narrauit: dicẽs: quia ante hoc
ferfe quinquenniũ quado apud hãc Ro⸗

manã vrbẽ alueũ ſuũ tibꝛis egreſſus eſt:⸗

Gregoꝛij

Ine laboꝛe certaminis nõ eſt pal⸗

ma victoꝛie. Unde ergo vicioꝛes
ſunt niſi ꝙ cõtra antique hoſtis

rmantũq; creſcẽs vt eius vnda ſuꝑ muros inſidias decertauerũt. Malignꝰ qͥ ppe ſpi
vtbis influeret.atq; in ea maximas regio ritus cogitatiõi locutioni atꝙ; oꝑi noſtro
nes occuparet:apud Aeronẽſem vrbem
fluuiꝰ Atheſis excreſcenſ:ad beati Zeno
nis martyris atq; pontificis eccleſiam ve
nit. Cuius eccleſie dũ eſſent ianue aperte
aqua in eã minime intrauit: que pauliſꝑ
creſcẽs vſq; ad feneſtras eccleſie:q̃ erant
tectis ꝓxime: peruenit: ſicq; ſtans aqua
eccleſie ianuã clauſit ac ſi illud elementuʒ
liquidũ in ſoliditatẽ parietis fuiſſet muta
tum. Cũq; eſſent multi interius ꝗnuenti:
ſed aquarũ magnitudine oĩs eccleſia cir⸗
cũdata:qua poſſent egredi:nõ haberent.
ibiq; ſe ſiti ac fame deſicere foꝛmidarent:

ad eccleſie lanuã veniebãt:ad bibendum

hauriebãt aquã que vt pꝛedixi vſq; ad fe
neſtras excreuerat ⁊ tamẽ intra eccleſiam

nullomodo diffluebat. Mauriri itaq; vt
aqua poterat:ſed diffluere vt aqua no po
terat.Stãs autẽ ante ianuã ad oſtenden⸗
dũ cunetis merituʒ martyris ⁊ aqua erat
adiutoꝛiũ ⁊ quaſi aqua nõ erat ad innadẽ

dum locũ. Qð ego antiquo antedicti ig⸗

uincie Talerie:cui:

eiſſe.

nis miraculo vere pꝛedixi non fuiſſe diſſi⸗
mile qui triũ pueroꝛũ ⁊ veſtimẽta nõ con
tigit æ vincula incendit.
De Stephano pꝛeſbytero p
uia famu⸗
igenter loquebatur

o ſuo neg

ad extrahendas caligas dyabo⸗
lus obediuit.

Petrus.
ra ſunt valde ſancteꝛũ facta
que narras ⁊ pꝛeſenti infirmi⸗
ati hominũ vehemẽter ſtupẽ⸗

fuiſſe audio admirãde virtutis viros: noſ

ſe velim ſi nulla eos contigit antiquiho⸗

ſtis inſidias ꝑtuliſſe:an ex inſidijs pꝛofe⸗

da. Sed qꝛ tãtos nuꝑ in ſitalia

ſemꝑ inſiſtit ſi foꝛtaſſe quid iueniat. vnde
apud examen eterni iudicis accuſatoꝛ ex⸗
iſtat. Ais etenĩ noſſe qũo ad decipienduʒ

ſemꝑaſſiſtat. , .
(Eregoriuns
Aidã qui nũc nobiſcũ ſũt: rẽ quã

narro teſtant᷑ ꝙ vir vite venerabi
„Iis Stephanꝰ noĩe Aalerie pꝛo⸗
uincie pꝛeſbyter huius noſtri Bonifacij
dyaconi atq; diſpẽſatoꝛis eccleſie agniti⸗
one ꝓximus. Qui quadaʒz die de ſitinere
domũ regreſſus:mãaãcipio ſuo negligẽter
loquẽs pᷣcepit:dicẽs. Aeni dyabole diſ⸗
calcia me. Ad cuiꝰ vocẽno x ceperunt ſe

caligarũ co:rige in ſůma velocitate diſſol

uere vt a ꝑte coſtaret ꝙ ei ipſe, qui nomĩa
tus fuerat:ad extrahẽdas caligas dyabo
luſ obediſſet. Qð mox vt pꝛeſbyter vidit
vehemẽter expauit: magniſq; vocib cla⸗

mare cepit: dicẽs. Recede miſer:recede:

nõ enĩ tibiſed mãcipio meo locutꝰ ſum.
Ad cuiꝰ vocẽ ꝓtinuſ ita vt inuẽte ſut:ma
gna iã ex ꝑte diſſolute coꝛꝛige remâſerũt.

MNus in re collige:antiquus hoſtis qͥ taʒ

pꝛeſto ẽ factis coꝛpalibus qꝙᷓ; nimijs inſi⸗
dijs noſtris cogitationibus inſiſtat.

¶De puella cõuerſa cuius ſolo
imperio homo ẽ a demone libe⸗
ratus. Lap.XXI.
Hetrus.
Aboꝛioſum ẽ valde atq; terri⸗
bile cõtra inimici inſidias ſem
per intẽ de re ⁊ cõtinue quaſi in
cie ſtare.
NSBregoꝛius.
Aboꝛioſuʒ nõ erit ſi cuſtodiã no⸗
ſtrã:nõ nobis:ſʒ gratie ſuꝑne tri⸗
buimulſ.ita tamen vt ⁊ ipſi qtum

etel⸗
giebtes
rloi
ſppeſo
inotrv
t. ee
ſtoret⸗
gienel

licti
marthi
jepn
icn
ld⸗
li
N⸗
giſe
honni
deho
friclt
bic
ede:
im.
tens
iͤt⸗
gta;
inſi⸗

lbe

tent
oſen
vaiſ⸗

dii⸗
ment
ts

exemplo pꝛouocate ceperũt apud eã mul⸗
te nobilioꝛis generis puelle conuerti atq;
omnipotẽti dño dicata virginitate ſerui⸗
re. Quadã vero die idẽ Eleutherius ab⸗

Bialogoꝛum

poſſumus:ſub pꝛotectione dei vigilemus
Si autẽ antiquus hoſtis a mente ceperit

expelli:ex diuina largitate plerumq; agit᷑
non vt ſolũ iam timeri nõ debeat:ſed ipſe
etiã bene viuentiũ virtute terreatur. Rei
nãq; quã narro vir ſanctiſſimus Eleuthe
rius ſenex pater:cuius memoꝛiaʒ ſuperiꝰ
feci:teſtis extitit mihiq; hoc intimare cu⸗
rauit qð ĩ Spoletana vrbe puella quedã

iam nubilis cuiuſdã pꝛimarij filia celeſtis ebrelbyte

vlte deſiderio exarſit eiq; pat᷑ reſiſtere ad
viã vite conatus eſt. Sed contẽpto patre
cõuerſationis habitũ ſuſcepit. Qua ex re
factũ eſt vt eã pater ſue ſubſtantie exhere
dẽ faceret:nihilq; ei aliud niſi ſex vntias
vnius poſſeſſiuncule largiret᷑. Eius vero

bas vir vite venerabilis ad eam gratia ex

hoꝛtationis atq; ediſicationiſacceſſerat 2
cũ ea de verbo dei colloquẽſ ſedebat. Cũ
repẽte ex eodẽ fundo quẽ in ſex vncijs a

patre perceꝑat:cuʒ xenio ruſticus venit.
Qui du ante eos aſſiſteret: maligno ſpiri
tu coꝛꝛeptus cecidit fatigariq; numiijs ſtri

doꝛibus atq; balatibꝰ cepit. Tuc ſancti⸗

monialis femina ſurrexit atq; irato vultu

magnis clamoꝛibꝰ imꝑauit:dicens. Exi

ab eo miſer.exi ab eo miſer.Ad cuius vo⸗

cem mox ꝑ os vexati dyabolus rñdit:di⸗

cens:⁊ ſi de iſto exeo in quẽ intrabo. Ca⸗
ſu autẽ iuxta poꝛcus ꝑuulus paſcebatur.
Tüc ſanctimonialis femia pᷣcepit:dicẽſ.

exi ab eo ⁊ in hũc poꝛcũ ingredere. Qui

ſtatim de hoie exi

„

jtepoꝛcũ quẽ iuſſus fue

at luaſit:occidit ⁊ receſſit.

Perr ſaltẽ poꝛcũ cõcede⸗
re ſpiritui imũdo debuit.

Bregoꝛius.
RKRopoſita regula noſtre actiõi ſũt
Hfacta veritatis. IJpſi etenĩ redemp

toꝛi noſtro a legiõe:que homineʒ
tenebat: dictũ ẽ. Si eijcis nos:mitte nos

wwer m.

in gregẽ poꝛcoꝛũ. Qui hãc ab homine ex
pulit:⁊ in poꝛcos ire eoſq; i abyſſuʒ mitte
re cõceſſit.Ex qua re etiã hoc colligit᷑ qð
abſq; ↄceſſiõe oĩpotẽtis dei nullã malig
nus ſpũs cõtra hoĩem ptãteʒ habeat:q̃ͥ in
poꝛcos ĩtrare nõ potuit niſi ꝑmiſſus. Ylli
ergo nos neceſſe ẽ:ſpõte ſubdi:cui omnia
ſubijciunt᷑ ĩ vita vt tãto nris hoſtibꝰ potẽ
tioꝛes ſimꝰ qto cũ auctoꝛe oĩm vnũ effici⸗

Se pꝛeſbytero pꝛouincie Vale
rie qui furẽ ad ſepulchꝛũ ſuũ te
Aid aũt mirũ ſi electi quiq; in
carne poſiti multa facere mira⸗
biliter pnñt.quoꝝ ipſa quoq; oſ
ſa moꝛtua plerũq; ĩ multis mi⸗

¾

raculis viuũt. In valerie nanq; ꝓuincia

resẽ hec geſta:quã narro mihiq; btẽ me⸗
moꝛie abbatis mei valẽtlonis relatiõe co
gnita. Ibi ecenĩ quidã venerabilis ſacer⸗

dos erat:qͥ cũ clericis ſuis dei laudibꝰ bo

niſq; oꝑibus intẽtus:ſancte cõuerſatiõis
vitã dueebat. Suꝑueniẽte aũt vocatiõis
die defunctꝰ eſt atq; ante eccleſiã ſcpultꝰ
Eidẽ vero eccleſie caule inherebãt ouiuʒ
atq; idẽ locꝰ in q̊ͥ ſepultus eſt:ad eaſdem
oues tendẽetibꝰ ꝑuius erat. Quadã ãtno
cte cũ clericis intra eccleſiã pſallẽtibꝰ fur
veniſſet vt ingreſſus caulas furtũ faceret
veruecẽ tulit ⁊ cõcitus exijt.L¶ũ vero per
ueniſſet ad, locũ, vbi vir dñi ſepultꝰ erat

repẽte heſit greſſum mouere nõ potuit

veruecẽ quidẽ de collo depoſuit: eũq; di⸗
mittere voluit:ſʒ manũ laxare nõ valuit.
Cepit igit᷑ ſtare miſer cũ pꝛeda ſua reus ⁊
ligatꝰ. volebat veruecẽ dimittere nec va⸗
lebat:volebat egredi cũ veruece nec pote
rat. Miro mõ itaq; fur qͥ a viuis videri ti⸗
muerat:hũc moꝛtuꝰ tenebat. Cum itaq;
greſſus manuſq; illiꝰ fuiſſent obſtricta:ĩ⸗
mobilis ꝑſtitit. Facto aũt mane expletiſ⸗
qꝙᷓ; laudibꝰ dei ab eccleſiaegreſſi ſunt cleri
ci ⁊æ iuenerũt ignotũ hoĩem veruecẽ tenẽ⸗
tem manu. res venit in dubiũ vtrũ verue
cẽ tolleret an offerret. Sed culpe re Stie

Weati

indicauit enã. mirati omẽs qꝛ ingreſſus
fur viri dei merito ad pᷣdã ſuã ſtabat liga
tens. Qui ſe ꝓ eo ꝓtinus i oꝛationẽ dede
gut.ſuiſq; pᷣcibus vix obtinere valuerunt
vt q̊ res eoꝛũ venerat raꝑe:ſaltẽ vacuꝰ ex
ire mereret᷑. Itaq; fur qui diu ſteterat cuʒ
pꝛeda captiuꝰ.qnq; exijt vacuus 2 liber.
¶Petrus.
NPoparet quãte ſit ſuꝑ nos dulce⸗
dinis oipotẽs deꝰ: cuiꝰ erga nos
füt tam iucuda miraculua.
De abbate pꝛeneſtine mõtis
eiuſqʒ pꝛeſbytero. Ca.XXIII.
Bregoꝛius.

VBeneſtine vrbis mõs peminet:i.
quo beati petri apoſtoli monaſte⸗
riũ ſitũ eſt:viroꝛũ dei quoꝛũ relati

one ad huc i monaſterio poſitũ audiſſe me
coõtigit magnũ:hoc qð narro miraculum
qð eiuſdẽ monaſterij monachi ſe noſſe te
ſtabant᷑. In eo nãq; monaſterio fuit pater

vite venerabilis qui quendã monachum

nutriẽs:vſq; ad renerẽdos pꝛouexit mo⸗
res. Cũq; eũñ in timoꝛe dñ̃i videret excere⸗
uiſſe:in eodẽ ſibi monaſterio tũc pꝛeſbyte
xũ fecit oꝛdinari. Cui poſt oꝛdinationẽ ſu

am qꝛ nõ longe abeſſet: eius exitus ꝑre
nelationẽ indicatũ ẽ. A pꝛedicto aute pa⸗

tre monaſterij petijt quatenꝰ ei ↄcederet
vt ſibi ſepulchꝛũ pararet. Cui ille rñdit.
Ante te quidẽ ego moꝛiturꝰ ſum:ſʒ tñ va
de ⁊ ficut vis pꝛeꝑa ſepulchꝛũ tuũ:receſ:
ſit igit᷑ ⁊ pꝛeꝑauit.Cũ nõ poſt multos di⸗
es ſenex pater febꝛe pꝛeuẽtus ad extrema
uenit.atq; aſſiſtenti pꝛeſbytero iuſſit:di
cens. In tuo ſepulchꝛo me pone. Cuũq; il
le diceret ſcis qꝛ ego modo ſecuturꝰ ſum:
vtroſq; capere nõ poteſt:abbas ꝓtinꝰ re⸗
ſpondit.ita fac vt dixi qꝛ ſepulchꝛũ tuum
ãbos nos capit. Defunctꝰ itaq; eſt atq; ĩ
ſepulchꝛo codẽ: qð ſibi pꝛeſbyter paraue
rat:poſitus.Mox quoq; ⁊ pꝛeſbyterũ coꝛ
poꝛis lang uoꝛ ſecutus ẽ. Quo languoꝛe
creſcẽte citius pꝛeſbyter vitã finiuit. Cũ⸗
q ad ſepulchꝛum qð ſibi ipſe parauerat.
coꝛpus illius fuiſſet sa fratribus depoꝛta⸗

HregoꝛijjR

vape

tũ: aperto eodeʒ ſepulchꝛo vid erut ozοαd
ad eront:locum nõ eſſe vbi poni potuiſſet

qꝛ coꝛpꝰ patris monaſterij qð illic añ po⸗

ſiũ uerat:omne illud ſepulchꝛũ tenebat

Cũq; fratres qui pꝛeſbyteri coꝛpus detu
lerãt:factã ſibi ſepeliẽ di difficultatẽ vide

rent.vnꝰ eoꝛũ exclamauit:dicẽs. O pat᷑

vbi eſt qð dixiſti qꝛ ſepulchꝛũ iſtud abos

vos caꝑet.Ad cuius vocẽ ſubito cunctis
vidẽtibus abbatis coꝛpꝰ qð illle ante po

ſitũ fuerat ⁊ ſupinũ iacebat:ſe vertit in la⸗
tere ⁊ vacantẽ ſepulchꝛi locũ ad ſepelien⸗

dũ pꝛeſbyteri coꝛpus pꝛebuit ⁊ qꝛ vtroſ⸗
ꝙ ille locus caꝑet:ſicut viuus ꝓmiſerat:

moꝛtuus impleuit. Sedqꝛ hoc qð pꝛedi⸗
xi apud pꝛeneſtinã vrbem in beati Petri
apoſtoli monaſterio geſtũ eſt. ARis ne ali⸗
quid etiã in hac vrbe de eius eccleſie cu⸗
ſtodibꝰ vbi ſacratiſſimũ coꝛpus illius eſt
poſitum audire.

Petrus.

peꝛecoꝛ.
De Theodoꝛo eccleſie ſancti
Petri apoſtoli vrbis Rome mã
ſionario. Cap. XXIIII.
Sregoꝛius.
SBhuc ſuꝑſunt qui Theodoꝛũ
eius eccleſie cuſtodẽ nouerũt:
euius narratiõe innotuit res qᷓ

æ quadꝗ nocte dũ citius ad melioꝛanda

iuxta ianuã lumina ſurrexiſſet.ex moꝛe li

gneis gradibꝰ ſub lãpade poſitis ſtabat ⁊
lampadis refoui bat lumẽ. Tum repente
beatus petrus apoſtolus in ſtola candida
deoꝛſum in pauimẽto conſtitit eiq; dixit.
Colliberte quare citius ſurrexiſti.quo di
cto aboculis aſpiciẽtis euanuit. Sed tan
tus in eũ panoꝛ irruit vt tota in illo coepo
ris virtus deſiceret ⁊ per dies multos de
ſtratu ſuo ſurgere nõ valeret. Qua in re
quid idẽ beatꝰ apoſtolus ſeruiẽtibus ſibi
voluit niſi pꝛeſentiã ſui reſpectꝰ oſtende⸗

re:qꝛ quicquid ꝑꝛo eius veneratiõe age⸗

ODlo atq; id vt fiat magnoꝑe de

ei contigit:valde memoꝛabilis

4

Bialogoꝛum

gerent:ipſe hoc ꝓ mercede retributionis
ſine intermiſſione ſemꝑ videret.
detrus.
Ihl hoc nõ tã apparet mirũ quia
viſus eſt:ſed qꝛ is qui eũ vidit:cũ
ſanug eſſet egrotauit.
Sregoꝛius.
Aid ſuper hac re miraris petre.
NMNunqͥd nã mẽti excedit qꝛ eũ Da
niel pꝓpheta magna illã ac terribi
lEx viſionẽ vidit:ex q̃ etiã viſione ↄtremuit

ꝓtinus adiungit ⁊ ego elangui ⁊ egrota

ui ꝑ dies plurimos.Caro eni ea que ſunt
ſpuůᷣs:caꝑe nõ valet.⁊ iccirco nõnuni cũ
mens humana vltra ſe ad videndũ ducit᷑

¶neceſſe eſt vt hoc carneũ vaſculũꝛ qð fer⸗

re talẽti pondꝰ nõ valet: infirmet᷑.
(PHetrus.
Crupulũ cogitationis mee aper⸗
ta ratio diſſoluit.

cleſie ſancti Petri ¶Ca. XXV.

—́

—

Bregoꝛius.
Llius illic nõ ante longa tꝑa
ſicut.noſtri ſenioꝛes re ferunt:
cuſtos eccleſie Abudius dictꝰ
eſt magne humilitatis atq; gra

uiens vt idẽ beatus Petr apoſtolus ſig
nis oſtẽderet.quantã de illo haberet eſti⸗
minationẽ. Hãcũ quedã puella paralitica

diuq; ab eodẽ beato Petro apoſtolo pe⸗
teret vt ſanari mereret᷑: nocte quadã ei ꝑ

pviſionẽ aſtitit ⁊ dixit. ade ad Abundiũ

manlionariũ ⁊ roga illũ atq; ipſe tibi ſalu
tẽ reſtituet. Cũq; illa de tãta viſione cer⸗
ta eſſet:ſed quis eſſet Abundius:ignoꝛa⸗
ret:cepit huc illucq; ꝑ eccleſie loca ſe tra⸗
here vt quiſ eſſet Abundiꝰzinueſtigaret.
CQui repẽte ipſe factus ẽ obuiã quẽ quere⸗

bat eiq; dixit. Rogo te pater indica mihi

uis eſt Abundius cuſtos. Cui ille reſpõ

eAbunckee manſionario ec

uitatiſ vir ita omnipotẽti deo ſideliter ſer

in eiꝰ eccleſia ꝑmanẽs manibꝰ reꝑet ⁊ diſ
ſolutis renibꝰ coꝛpꝰ per terram traheret:

dit. Ego ſum. At illa inquit paſtoꝛ ⁊ fſHun.·
tritoꝛ noſter beatus Petrus apoſtolꝰ ad

te me miſit vt ab infirmitate illa liberare
me debeas. Cui ille reſpõdit. Si ab ipſo
miſſa es ſurge manũq; eiꝰ tenuit ⁊ eã ĩ ſta
tum ſuũ ꝓtinus erexit.Sicq; ex illa hoꝛa

oẽs in eius coꝛpoꝛe nerui ac mẽbꝛa ſolida

ta ſunt.vt ſolutionis illius ſigna vlteriꝰ
nulla reemanerẽt Sed ſi cuncta que ĩ eiꝰ
eccleſia geſta cognouimꝰ:euoluere cona⸗
mur:ab oĩm iam ꝓculdubio narratiõe cõ
ceſſimus. Ende neceſſe eſt vt ad moder
noſ patres quoꝛũ vita per italie puincias
claruit:narratio ſe noſtra retoꝛqueat.

¶ De AMena monacho ſolitario.

Aper in ſamnia pꝛouincia quis
dam venerabilis vir Menas
a noywmine ſolitarià vitã ducebat:
— qui noſtroꝛũ multis cognitus
ante hoc fere eſt decennium defunctus.
De cuius operis narratione vnum aucto
rem nõ infero. CX pene tot mihi in eius
vita teſtes ſunt quot ſamni pꝛouinciam
nouerunt.Hhic itaq; nihil ad vſum ſuum
aliud niſi pauca apiũ vaſcula poſſidebat.
Huic cum longobardus quidã in eiſdem
apibus rapinã voluiſſet ingerere:pꝛiꝰ ab
eodem viro verbo coꝛꝛeptus eſt: ⁊ mox ꝑ

malignum ſpiritũ ante eius veſtigia ve⸗

xatus. Qua ex re ſactuʒ eſt vt ſicut apud
omnes incolas ita etiã apud eandem bar
baram gentẽ eius celebꝛe nomen haberes
tur nulluſq; vltra pꝛeſumeret eius cellu⸗
lam niſi humilis intrare.Sepe vero ex vi
cina ſilua venientes vrſi:apes eius come
dere conabant᷑:quos ille depꝛehenſos fe⸗
rula:quã poꝛtare manu conſueuerat:ce⸗
debat.ante cuiuſ verba ĩmaniſſime beſtie
rugiebant ⁊ fugiebant ⁊ que gladios foꝛ⸗
midare vix poterant:ex eius manu ictus
ferule pertimeſcebant.Huius ſtudiũ fuit
nihil in hoc mundo habere:nihil quere⸗
re. omẽs qͥ ad ſe charitat cã veniebat:ad
eterne vite deſideria accederc, Stqnam

do autem quoꝛũlibet culpas agnoſceret:
nunẽꝙᷓ ab increpat ſlõe pa rceret: ſed amo
ris igne ſuccenſus: ſludebat in eis vehe⸗
menter per linguã ſeuire. Conſuetudinẽ
vero vicini vel longe poſiti:eiuſdẽ loci ac
cole fecerũt:vt diebus certis per ebdoma

dam vnuſquiſq; ei oblatiões ſuas trãſmit

teret:vt eſſet ꝙ ipᷣe ad ſe vemẽtibus offer
re potuiſſet. Quodã vero tempoꝛe poſſeſ
ſoꝛ quidã Carterius nomĩe in mũdo deſi

derio deuictus:quandã ſctĩmonialẽ femi

nãꝗ rapuit: ſibiq; illicito mrimonio ↄiũxit
