tus intrauit:atq; in eaſdem pꝛunas pꝛoie
cit. Ibiq; mox eius animã excuſſit. Qui
oꝛbatus:miſer: vel quem ipſe ſuſceperit:
vel quẽ epiſcopus expulit:agnouit.

(Petrus.

cidendi auſum in eiꝰ hoſpitio an
etiquus hoſtis acciperet:qui hunc
peregrinũ eſtimans ad ſe hoſpitalitatis

Aid nam hoc eſſe dicimus vt oc⸗

Pn. . ratia vocauit.
tationibꝰ agere malefici moliebant᷑ vt is atig vocauit⸗
gqui eam inuaſerat dyabolus exiret. Sed
miro omnipotentis dei iudicio dũ arte ꝑ⸗

Bre oꝛius.
uerſa vnus ab ea repellit᷑:in eam legio ſu ,
bito intrauit. Cepit ex hoc illa tot motibꝰ (Pe Petre videntur bona: ſed

agitari:tot vocibus:clamoꝛibus ꝑſtrepe⸗ non ſunt: quia bono animo non
re:quot ſpiritibus tenebat᷑. Tunc inito t. Unde ⁊ in euãgelio veritas

7

cõſilio parentes eius ſue perfidie culpaʒ
fatentes:hanc ad venerabilẽ virũ Foꝛtu⸗
natum epiſcopũ deduxerũt:eiq; relique⸗
runt. Qua ille ſuſcepta multis ſe diebus
ac noctibus in oꝛationẽ dedit: tantoq; an
niſu pꝛecibꝰ incubuit:quãto ⁊ in vno coꝛ
poꝛe contra ſe aſſiſtere legionis aciem in⸗

nenit. Quã non poſt multos dies ita ſa⸗

naʒ atq; incolumẽ reddidit: acſi in ea ius
ꝛopꝛium dyabolus nuniꝙꝙq; habuiſſet.
Lio quoq; tempoꝛe idem vir om
nipotentis dei famulus ex obſeſ⸗
ſo quodam homine in mundũ ſpi
ritum excuſſit. Qui malignus ſpũs cum
veſperaſcente iam die ſecretam ab omni⸗
bus hoꝛã cerneret:peregrinũ quẽpiam eſ

dicit. Si oculus tuus nequã fuerit:totuʒ
coꝛpus tuũ tenebꝛoſum erit:quia cũ per⸗
uerſa eſt intentio que pꝛecedit: pꝛauum ẽ
omne opus ꝗð ſequitur:quãuis eſſe rectũ
videatur. Ego nãq; hunc virũ qui dum
quaſi hoſpitalitatẽ exhiberet: oꝛbatus ẽ:
non pietatis opere delectatuʒ eſtimo:ſed
epiſcopi derogatione. Ham pena ſubſe⸗
quens innotuit:quia pꝛecedens illa ſuſce
ptio ſine culpa non fuit. Sunt nãq; non⸗
nulli qui iccirco facere bona ſtudẽt vt gra
tiam aliene operationis obnubilent: nec
paſcuntur bono qð faciunt: ſed laude bo
ni:qua ceteros pꝛemunt. Qua de re exi⸗
ſtimo hunc virum qui malignũ ſpiritum

in hoſpitalitatem ſuſcepit: oſtẽtationem

—

sculis eius cis i⸗
eo luce reddita nox cecitatis abſceſſit.

Bialogoꝛum

von potius intendiſſe ꝙ operam. vt me⸗

lioꝛa quã Epiſcopꝰ feciſſe vidererur: qua
tenus ipſe ſuſciperet eum quem vir domi
mini Foꝛtunatus expuliſſet. Na eſt vt di
citur: nam finis operis pꝛobat: ꝙ munda
intentio oꝑationis non fuerit.

,—— .

Lio quoq; tempoꝛe dum oeulo
rum quidan lumen amiſiſſet:
ad hunc deductus interceſſiõis
eius opem petijt ⁊ impetrauit.
Ham cuʒz vir dei oꝛatione facta
s ſignum crucis impꝛimeret:ab

reterea equus cuiuſdam militis in ra⸗

biem fuerat verſus:ita vt a multis teneri
virx potuiſſet:ſed quoſcũq; potuit inuade
ret ⁊ eoꝛum mẽbꝛa moꝛſibus dilaniaret:
tunc vtcũq; a multis ligatus ad viruʒ dei
deductus eſt. Qui mox eius capiti exten

ſa manu ſignum crucis edidit: cunctã eiꝰ

rabiem in manſuetudinẽ mutauit vt po⸗
ſtea mitioꝛ exiſteret: ꝙᷓ ante illaʒ inſaniã
fuiſſet. Tunc idem miles equũ ſuum quẽ

celerꝛime ex miraculi imperio a ſua veſa⸗

nia vidit ĩmutatũ:eideʒ ſancto viro decre
uit offerendũ. Quẽ cum ſuſcipere ille rẽ⸗
nueret: ipſe vero in pꝛecibus ne deſpice⸗
retur eius oblatio: perſeueraret:ſanctus
vir media duarum ꝑtium viam tenens ?
petitionem militis audiuit:⁊æ munus reei

pere pꝛo exhibita virtute recuſauit. Pri

us naq; dignum pꝛeciũ ꝓꝛebuit:⁊ poſtea
equum quẽ ſibi offerebat:accepit. Quia

enim ſi nõ ſuſciperet:eum cõtriſtari con⸗

ſpexerat:charitate cogente emit qð neceſ

ſarium non habebat. Meq; hoc ſilere de

huius vtiri virtutibus debeo ꝙ ante dies
fere.xij.audiui. Quid nãq; ad me dedu
ctus eſt ſenex pauper atq; vt mihi ſenum
collocutio eſſe ſemper amabilis ſolet:ſtu⸗
dieoſe hunc vnde eſſet inquiſiui:qui ſe eſſe
de Tugertina ciuitate reſpõdit. Cui in⸗

quã? Queſo te pater:ꝛnum Foꝛtunatum

Epiſcopũ noſti. Qui ait. Houi ⁊ bñ no⸗
ui. Tunc ipſe ſubiunxi. Dic ergo ſi qua
illius miracula noſti 2 veſideranti mihi

liber 1

aualis vir fuerit tinnoteſce. Qui ait hᷣ
mo ille ab iſtis hominibus longe fuit qᷣs
videmus modo. MHas quicquid ab omni⸗
potente deo petijt:ita dum peteret impe
trauit.Cuius hoc vnũ narro miraculum

qð ad pꝛeſens animo occurrit. Quadam

nãq; die Gothi iuxta udertinam vene⸗
runt qui ad partes Rauẽne pꝛoperabãt:

7 duos paruulos puerulos de poſſeſſiõe

abſtulerant que poſſeſſio pꝛefate Tuders
tine ciuitati ſubiacebat. Hoc cuʒ viro ſan
ctiſſimo Foꝛtunato nunciatum fuiſſet:ꝓ⸗
tinus miſit atq; eoſdem Gothos ad ſe vo
cari fecit. Quos blãdo ſermone alloquẽs
eoꝛum pꝛius ſtuduit aſperitateʒ placare.
ac poſt intulit dicens. Quale vultis pꝛe⸗
cium:dabo ⁊ puerulos quos abſtuliſtis:
reddite mihiq; hoc gratie veſtre mun us
pꝛebete. Tunc is qui pꝛioꝛ eoꝛum eſſe vi

debatur: Heſpondit: dicens. Quicquid

aliud pꝛecipis:facere parati ſumus.
¶ Mam iſtos puerulos nullatenus red⸗
demꝰ: cui venerandus vir blande mina
tus dicit. Contriſtas me ⁊ non audis pa⸗
trem tuum:noli me contriſtare:nam non
expedit tibi. Sed iſdeʒ Gothus in coꝛdis
ſui feritate permanens negãdo diſceſſit.
Die vero altera digreſſurus rurſus ad
Epiſcopum venit. Quem iſdem verbis
pꝛo pꝛedictis puerulis iterum Epiſcopꝰ
rogauit. Cumq; ad reddendũ nullo mo⸗
do conſentire voluiſſẽt cõtriſtatus Epi⸗

ſcopus dixit. Scio quia tibi non expedit

qð me contriſtato diſcedis. Que Gothꝰ
verba deſpiciens ad hoſpitium reuerſus:
eoſdem pueros de quibus agebatur:eds
ſuper impoſitos cum ſuis hominibus pꝛe
miſit:ipſe vero ſtatim aſcendens equum
ſubſecutus eſt. Cumq; in eadem ciuitate
ante beati Petri apoſtoli eccleſiaʒ venil
ſet: equi eius pes lapſus eſt. Qui cuʒ eo
coꝛꝛuit ⁊ eiꝰ coxa mox fracta eſt:ita vt in

ouabus partibus os eſſet diuſſuʒ. Leua
tuſq;: in manibus reductus eſt ad hoſpi⸗

tiũ. Mui feſtinꝰ miſit ⁊ pueroſ qͥs pᷣmifat
reduxit: ⁊a viro venerabili foꝛtunato mã⸗
dauit.dicẽs. Rogo te pater:mitte ad me

BGregoꝛij

pape

dyaconũ tuũ.Cuius d yaconꝰ dũ ad iacẽ⸗
tem veniſſet:pueros quos redditurum ſe
epiſcopo omnino negauerat:ad medium
deduxii:eoſq; d yacono illius reddidit:di
cens. Rade ⁊ dic dño meo epiſcopo quia
maledixiſti mihi:ecce ꝑcuſſus ſum:iſʒ pue
ros quos queſiſti: recipe ⁊ pꝛo me rogo:
intercede.Suſceptis itaq; puerulis dya
conus eos ad epiſcopũ reduxit: cui bene⸗
dictâ aquã venerabilis Foꝛtunat? dedit.
dicẽs: Rade citius ⁊ eã ſuꝑ iacẽtis coꝛpꝰ
pꝛoij ce. Perrexit itaq; dyaconꝰ atq; ad
BGothũ introgreſſus benedictã aquã ſuꝑ
mẽbꝛa illius aſperſii:res mira ⁊ veheme⸗
ter ſtupẽda:mox vt aqua benedicta Go⸗
thi coxã cõtigit ita hominis fractura ſoli
data eſt ⁊ ſaluti pꝛiſtine coxa reſtituta vt
hoꝛa eadẽ de lecto ſurgeret ⁊ aſcẽſo equo
ita cepit iter agere ac ſi nullã vnqꝙᷓ; leſionẽ
coꝛꝑis pertuliſſet. Factũq; eſt vt qui ſan⸗
cto viro foꝛtunato pueros cũ pꝛecio redde
re:obediẽtie ſubiectus:noluit.eos ſine pᷣ
cidp:pene ſubactus:donauit.
33 igit expletis ſtudebat adhuc

õnulli aderãt: ad quos exhoꝛtã⸗
abar. Jãq; diei tardioꝛ hoꝛa in
cubuerat:venerabiliſ Foꝛtunati facta mi
hi audire nõ licuit:que audire ſi liceat:ſꝑ
volo. Sed die alia iſdem ſenex rẽ de illo
magis mirabilẽ narrauit:dicens.
Neadẽ Tudertina vrbe marcel⸗
Ninus quidã bone actionis vir cũ
uabus ſoꝛoꝛibꝰ ſuis habitabat:
qui eueniẽte moleſtia coꝛꝑis ipſo ſacratiſ
ſimo veſpaſcente iam ſabbato paſcali de⸗
functus eſt. Cuiꝰ coꝛpus:cũ longius eſſʒ
efferendũ:die eodem ſepeliri nõ potuit.
Cũq; moꝛa eſſet tẽpoꝛis ad explendũ de⸗
bitũ ſepulture:ſoꝛoꝛes eius moꝛte eius af
flicte:accurre rũt flẽ teſ ad venerabilẽ Foꝛ
tunatũ eiq; magnis vocibus clamare ce⸗

perunt.Scimus qiua apoſtoloꝛũ vitã te⸗
nes: lepꝛoſos mundas:cecos illuminas:

veni ⁊ reſuſcita moꝛtuũ noſtrũ. Qui mox
vt earũ fratrẽ cognouit defunctũ: flere et
ꝓſe etiã de morte eius cepit:eiſq; reſpon⸗

ſenex de eo ⁊ alia narrare. Sʒ qa

dere dicens. Recedite ⁊ hec dicere noli⸗

te:quia iuſſio omnipotẽtis dei eſt:cui cõöo⸗

traire nullus hominũ poteſt. Illis itaq;
diſcedẽtibus triſtis ex moꝛte eius manſit
epiſcopus. Subſequẽte autem die dñico
ante exurgẽtis lucis crepuſculum: voca⸗
tis duobus ðyaconis ſuis perrexit ad do⸗
mum defuncti:accedẽſq; ad locũ: vbi coꝛ
pꝓus iacebat exanime:ibi ſe in oꝛationem
dedit.Expleta autẽ pꝛece ſurrexit ⁊ iuxta
coꝛpus defuncti ſedit:non autẽ grãdi vo⸗
ce defunctũ per nomẽ vocauit:dicẽs.Fra
ter marcelle. Ille autẽ:acſi leuiter doꝛmi⸗
ens:ad vicinã vocẽ q;'uis modica fuiſſet:
citatꝰ:ſtatim oculos aperuit:atq; ad Epi
ſcopũ reſpiciẽs dixit.O quid feciſti:o qd
feciſti? Cui epiſcopus rñdit dicẽs. Quid
feci? At ille ait. Duo heſterno die vene⸗
runt qui me eijciẽtes ex coꝛpoꝛe in bonuʒ
locũ duxerunt. Hhodie autẽ intus miſſus
eſt:qui dixit. Reducite eũ quia Foꝛtuna⸗
tus Epiſcopus in domũ eius venit. Qui
bus verbis expletis mox ex infirmitate cõ
ualuit ⁊ in hac vita diutius maſit. Hec ta
men credendũ eſt quia locũ quem accepe
rat:perdidit:quia dubiũ non eſt:qð inter
ceſſoꝛis ſui pꝛecibus potuit poſt moꝛtem
melius viuere:qui ante moꝛtẽ ſtuduit om

nipotẽti deo placere. Sed cur multa de

eius vita dicimus:cũ nuncuſq; ad coꝛpus

illius tot virtutũ documẽta teneamꝰ. De
moniacos quiꝑ pe abſoluere:egros cura⸗

re:quotiens ex fide expetit᷑:vt viuus con
ſueuerat:hoc indeſinenter facere ⁊ apud
moꝛtua ſua oſſa perſeuerat.Sed libet pe⸗
tre adhuc ad valerie pꝛouincie ꝑtes:nar⸗
nationis m e verba reducere:de qu.bus
me eximia valde miracula ex oꝛe venera⸗
bilis Foꝛtunati:cuius nõ longe ſuperius
memoꝛiã feci: contigit audiſſe:qui crebꝛo

ad me nuncuſq; veniens dũ facta mihi ve

terum narrat:noua refectione me ſatiat.

De Martyrio monacho:
ꝛouincie Nalerie.

e holi⸗
uico;
ſtag
anſit
ednico
1vod⸗
addo⸗
bice
ionen
llxts
lvo⸗
Fn
weni⸗
iſet:
6691
Mu
e,
;
1s
ntd
eet
lepe
nter
ten
on
de
1
e
4
e⸗
Ne
s
.
us

Bialogoꝛum

NAigdam nũc in eadẽ pꝛouin cia
Martyrius noie: deuotus val
Vde omipotentis dei famulꝰ ex⸗
tiitit: qui et hoc de virtutibus
ſuis teſtimonij ſignũ dedit. DHum quadaʒ
die fratres illius panẽ ſubcineritiũ feciſ⸗
ſent: atq; obliti eſſent crucis ſignũ impo⸗
nere:ſicut in hae ꝓuincia crudi panes ſi⸗
no ſignart ſolẽt: ot per quadras quattu⸗
. oꝛ partiti videant᷑:idẽ dei famulus affuit:
HM eiſq; referẽtibus ſignatũ nõ fuiſſe cogno⸗
uit. Cũq; iam panis ille pꝛunis eſſet ⁊ ci⸗
neribus coopertus:dixit: Quare hũc mi
nime ſignaſtis? Qui hec dicens: Signũ
crucis digito ↄtra pꝛunaſ fecitq:uo ſignã
te ꝓtinus immẽſum crepitũ panis dedit:
ac ſi ingẽs in ignibꝰ olla crepuiſſet. Qui
du coctus poſtmodũ fuiſſet: ab igne ſub⸗
tractus: ea cruce ſignatus inuentus eſt:
quã non cõtractus:ſed fides fecerat·

De Seuero pꝛeſbytero eiuſ/
dem pꝛouincie: ¶ Cap. XII.
— uce Aah. vallis

dicit᷑: que a multis verbo ruſti

co interocrina nomĩiat᷑. In qua
at quidã vir vite venerabil:

ſie beate Marie dei genitricis ⁊ ſemꝑ vir

ginis:ſacerdos. HMunc cũ quidã paterfa⸗- R

milias ad extremũ veniſſet diẽ: miſſis cõ

cite nũcijs rogauit:vt ad ſe quãtociuſ poſ
let veniret: ſuiſq; oꝛatiõibus ꝓ peccatis

eius intercederet vt acta de malis ſuis pe

nitẽtia: ſolutus culpa: de coꝛpoꝛe exiret.

Qui videlicet ſacerdos: inopinate cõti⸗
git: vt ad putandã vineã eſſet occupatꝰ:
atq; ad ſe veniẽtibus diceret.Antecedite
ecce ego vos ſubſeqͥꝛ.Cũq; videret ſibi in
eodẽ opere parũ aliquid ſupereſſe: paulu
lũ moꝛã fecit:vt opus quod mintmũ reſta
bat expleret. Quo expleto cepit ad egrũ

pergere:cũ vero in itinere occurrẽtes hi:

qui pꝛius venerãt:obuiã facti ſunt:dicen
tes: Pater quare tardaſti: noli fatigari:

quia iam deſunctus eſt? Quo audito ille

cõtremuit: magniſq; vocibꝰ ſe interfecto

valde admirabilis noie Seuerus: eccle⸗

liber 1

rẽ illius clamare cepit. Flens itaq; perue
nit ad coꝛpus defuncti:ſeq; coꝛã lecto illi
us cũ lachꝛvmis in terrã dedit.Cũq; iam
vehemẽter fleret:in terrã caput tonderet
ſeq; reũ moꝛtis illius clamaret: repẽte is
qui defunctus fuerat:animã recepit. Q ð
cũ multi qꝛ circũſtabant aſpicerẽt ꝛ admia
ratiõis vocibus emiſſis ceperũt amplius
flere pꝛe gaudio. Cũq; eum requirerent:
vbi fuerit:vel quomõ rediſſet: ait: Tetri

valde erãt hoĩes qui me ducebãt: ex quo

rũ oꝛe ac naribus ignis exibat:qnẽ tolera
re non poterã. Cũq; per obſcura loca me
ducerẽt: ſubito pulchꝛe viſionis iuuenis
cũ alijs nobis eũtibus obuiam factus eſt:
qui me trahẽtibus dixit: Reducite illuʒ:
quia Seuerus pᷣſbyter plangit.Eius eni
lachꝛymis dñs eum donauit. Qui ſcili⸗
cet Seuerus ꝓtinus de terra ſurrexit:ei⸗
q; penitentiã agenti opem ſue interceſſio
nis pꝛebuit.Et dũ per dies ſeptẽ de per⸗
petratis culpis penitentiã eger rediuiuꝰ
ageret:octaua die letus de coꝛpoꝛe exiuit
Perpende queſo hũc de quo loquimur:
Seuerũ:quẽ dilectũ dñs accendit:quem
cõtriſtari nec ad modicũ pertulit.
Detrus.
WMiranda ſunt valde que dicis:
que me inuenio nũcuſq; latuiſſe.
Sead quid eſſe vicimus: ꝙ modo
tales viri nequeũt inueniri?
NSo Petre multos tales in hoc ſe
culo nec mõ deeſſe exiſtimo:neq;
lenim ſi talia ſigna nõ faciũt: ideo
tales nõ ſunt. Nite nanq; vera eſtimatio
in virtute eſt operum:non in oſtenſiõe ſi⸗
gnoꝝ. Mam ſunt pleriq;: qui ⁊ ſi ſigna nõ
faciunt: ſigna tamen faciẽtibus diſpares
non ſunt.
— (Wetrus.
NMNde mihi rogo hoc oſtẽdit poteſt
ꝙ fint quidã qui ſigna nõ faciũt:
tamen ſigna faciẽtibus diſſimi⸗

les non ſlunt.

v

Baeati Bregoꝛij

bape

Anquid nã neſcis quoniã Mau⸗
lus apoſtolus Petro ap oſtolorũ
piꝛOmo: in pꝛincipatu Apoſtolico
frrater eſt.

(æxcio plane nec dubiũ eſt:quia ⁊ ſi
mini mus omniũ apoſtoloꝝ:plus
tamen omnibus laboꝛauit.
BGregoꝛius.
Aod bene ipe reminiſceris: Pe⸗
trus ſuper mare pedibus ambula
uit. Paulus in mari naufragiuʒ
Dertulit:⁊ in vno eodemq; elemento:ibi
Paulus ire cñ naui non potuit: vbi Pe⸗

in miraculo: vtriuſq; tamẽ meritũ diſpar
non eſt in celo.
Lacet: fateoꝛ omnino qð dicis.
Ecce enĩ aperte noui:quia vita ⁊
nõ ſigna querẽda ſunt. Sed quo
iã ipſa ſigna que fiũt bone vite teſtimo⸗

referas:vt eſurientẽ me per exempla bo⸗
noꝛũ paſcas.

Bregoꝛiuus.
Ellem tibi in laudibꝰ redempto⸗
ris de viri venerabilis Benedi⸗
adhec explenda hodiernũ tempus video

non poſſe ſufficere. Liberius itaq; hec lo
quimur ſi aliud exoꝛdiũ ſumamus.

2
logon beati Bregoꝛij.

trus pedibus iter fecit. Aperte igit᷑ con
ſtat: quia cũ vtriuſq; virtus fuerit diſpar

niũ ferunt. Queſo te adhuc ſiqua ſunt:

cti miraculis aliqua narrare: ſed

Sancti Sregoꝛij pape dialo⸗
goꝛũ liber ſecundus: de vita et

miraculis ſancti Benedicti: feli

citer incipit.

¶ De oꝛtu: moꝛibus: ac con⸗
uerſatiõe ſancti Benedi⸗/

ccti: Kapitulu, I.

—

Zit vir vite venerabilis Be
nefdictus: dei gratia ⁊ nomi
ne ab ipo ſue puericie tem⸗
poꝛe coꝛ gerẽs ſenile.Etatẽ
quippe moꝛibus tra nſiens:

nulli voluptati animũ dedit: ſed dum in

hac terra adhuc eſſet quo temꝑaliter libe

re vti potuiſſet: deſpexit iam quaſi aridũ

mundũ cũ floꝛe. Qui liberioꝛi genere ex
ꝓuincia Murſie exoꝛtus. Rome liberali
bus litterarũ ſtudijs traditus fuerat. Sʒ
cũ in eis multos ire per abꝛupta vicioꝛuʒ

cerneret eñũ quẽ quaſi ingreſſum mũdi po

ſuerat retraxit pedẽ: ne ſi quid de ſciẽtia

eius attingeret: ie quoq; poſtmodum in
inane pꝛecipitiũ totus iret. Deſpectis ita

q; litterarũ ſtudijs:relicta domo:rebuſq;

patrijs: ſoli deo placere deſiderãs:ſancte

conuerſatiõis habitũ queſiuit. Receſſit
igit᷑ ſcienter neſciẽs ⁊ ſapienter indoctꝰ.

HHuius ego omia geſta nõ didici: ſed pau

ca que narro:quattuoꝛ diſcipulis illiꝰ re⸗

ferẽtibus agnoui Conſtãtio ſcʒ reuerẽ diſ
ſimo valde viro: qui ei in monaſterij regi

mine ſucceſſit. Aalẽtiano quoq; qui an⸗

nis multis Latranẽſi monaſterio pꝛefuit.
Simplicio qui congregationẽ illius poſt
cũ tertius rex.it. Monoꝛato etiã qui nune

adhuc celle eius in qua pꝛius cõuerſatus
fuerat: pꝛeeſt.
¶ De Capiſterij fracti repa⸗
ratione: Kap. II.
Ic itaq; cũ iam relictis littera⸗
rũ ſtudijs petere deſerta decre
uiſſet: nutrix que hunc artius

on
,

blls Be
1nont
le len⸗
eEu
iene:
ni
r
et
vachi
4.
ſcou
picipo
ſcien
Sumn
ö
buſc;
ure
iſtt
.
gan
Ore⸗
redͤit
fregt
i an⸗

liber II

Bialogoꝛum

amabat: ſola ſecuta eſt. Cunq; ad locum
veniſſent:qui dicitur Euide multiſq; ho

neſtioꝛibus viris pꝛo charitate illic de⸗

tẽtis:in beati Metri eccleſia demoꝛarent᷑
pꝛedicta nutrix illius ad purgandũ triti⸗
cũ a vicinis mulieribus pꝛeſtari ſibi capi
ſteriũ petij. Qõð ſuper menſa incaute de
relictũ caſu accidẽte fractũ eſt: ſic vt dua
bus partibus inueniret᷑ diuiſum. Quod
mox rediens nutrix illius vt ita inuenit:
vehemẽtiſſime flere cepit:quia vas quod
pꝛeſtitũ acceperat:fractũ videbat. Bene⸗
dictus aũt religioſus ⁊ pius puer cũ nu⸗
tricẽ ſuã flere cõſpiceret: eius doloꝛi com
paſſus ablatis ſecũ vtriuſq; fracti capiſte
rij partibus: ſeſe cũ lachꝛymis in oꝛatio⸗
nẽ dedit: qui ab oꝛatiõe ſurgẽs ita iuxta
ſe vas ſanũ repperit:vt in eo inueniri fra⸗

cture nulla veſtigia potuiſſet. Moxq; nu

tricẽ ſuã blande conſolatus: ei ſanũ capi⸗
ſteriũ reddidit: quod fractũ tulerat. Que
res in eodẽ loco a cũctis eſt agnita: atq;
in tãta admiratiõe habita:vt hocipᷣm ca⸗
piſterin eiꝰ loci incole in eccleſie ingreſſu
ſuſpenderẽt:quatenus pꝛeſentes ⁊ futuri
oẽs agnoſcerẽt:a quãta Benedictus pu⸗
er ↄuerſatiõis gratia:perfectiõe cepiſſet.
Qõ annis multis illic ante omniñ ocu⸗
los fuit: ⁊ vſq; ad hec longobardoꝝ tem⸗
poꝛa ſuꝑ foꝛes eccleſie pepẽdit. Sed Be
nedictus plus appetẽs mala mũdi perpe
ti ꝙᷓ laudes: ꝓ deo laboꝛibus fatigari qᷓ

vite huius fauoꝛe extolli: nutricẽ ſuã oc⸗

culte fugiens deſerti loci ſeceſſum petijt.
Cui ſublacus vocabulũ eſt:qui a Roma⸗
na vꝛbe quadragiĩita fere miliaribꝰ diſtãs
frigidas atq; perſpicuas emanat aquas.
Nue illic videlʒ aquaꝝ abũdãtia in extẽ
ſo pꝛius loco colligit᷑: ad extremũ vero in
amnẽ deriuat᷑. Quo dũ fugiens pergeret
monachus quidã Romanus nomie hũc
euntẽ reꝑperit:quo tenderet reqᷣſiuit.Cu
ius cũ deſideriũ cognouiſſet: ⁊ ſecretũ te⸗
nuit:⁊ adiutoꝛium impendit: eiq; ſancte

couerſatiõis habitũ tradidit: ⁊ inquantũ

licuit miniſtrauit. Air autẽ dei ad eundẽ
locũ perueniens in artiſſimã ſpecũ ſe tra⸗

didit:⁊ tribus annis excepto Romão mo
nacho:oĩ bus ibi incognitus mãſit. Qui
videlicet Romanus nõ longe in monaſte
rio ſub T heodaci patris regla degebat.
Sed pie eiuſdẽ patris ſui oculis furabat

hoꝛas:⁊ quẽ ſibi ad manducandũ ſubꝛipe

re poterat:diebus certis Benedicto panz
ferebat: ad eandẽ vero ſpecuʒ a Romani
cella iter nõ erat. Quia excelſa deſuꝑ ru
pis eminebat: ſed eadem rupe in longiſſi
mo fune ligatũ Roman? veponere panẽ
cõ ſueuerat. In qua etiã reſti paruũ tinti⸗
nabulũ inſeruit:vt ad eius ſonũ cognoſce
ret:quãdo ſibi Romanus panẽ pꝛeberet:
quẽ exiens acciperet. Sed antiquus ho⸗
ſtis vniꝰ charitati inuidens:⁊ alterius re
fectiõi cũ quadã die ſubmitti panẽ conſpi
ceret:iactauit lapidẽ ⁊ tintinabulũ fregit.
Romanus tamẽ modis cõgruentibꝰ mi⸗
niſtrare nõ deſijt. Cum vero iam deus oĩ
potens ⁊ Romanũ vellet a laboꝛe quie⸗
ſcere: ⁊ Benedicti vitã in exemplũ homi
nũ demonſtrare: vt poſita ſuper candela⸗
bꝛũ lucerna clareſceret:quatinꝰ omibus:
qui in dei domo ſunt luceret: cuidã pᷣſbv
tero longius manẽti qui refectionẽ ſibi in
paſcali feſtiuitate parauerat:per viſuʒ do
minus apparere dignatus eſt dicẽs: Tu
tibi delicias pꝛeparas: ⁊ ſeruus meus il⸗
lo in loco fame cruciat᷑. Qui ꝓtinus fur
rexit: atq; in ipᷣa ſolẽnitate paſcali cũ ali⸗
mentis que ſibi parauerat: ad locũ teten⸗
dit:⁊ virũ dei per abꝛupta montiũ:per cõ
caua valliũ: per defoſſa terrarũ queſiuit:
eũq; latere in ſpecu repperit. Cunq; oꝛaa
tiõe facta:⁊ benedicentes dominũ omni⸗
potentẽ cõſediſſent. Moſt dulcia vite col
loquia is qui aduenerat: pꝛeſbyter dixit:
Surge ſumamus cibũ: quia hodie paſca
eſt. Oui vir dei reſpondit: dicens: Scio:
quia paſca eſt:qꝛ hodie te videre merui.
Longe quippe ab hoibus poſitus: quia
die eodem paſchalis ſolennitas eſſet: ig⸗
noꝛabat. Aenerabilis autẽ pꝛeſbyter rur
ſus aſſeruit: dicens: Reraciter hodie re⸗
ſurrectiõis domimice paſcalis dies eſt:ab
ſtinere tibi minime ↄgruit: quia ⁊ ego ad

hoc miſſus ſum: vt omnipotẽtis dei dona
minũ ſumpſerũt cibũ. Expleta itaq; refe⸗
ter ſeceſſit. Eodẽ quoq; tẽpoꝛe hunc ĩ ſpe

du veſtitum pellibus inter frutecta cerne
rẽt: aliquã beſtiã eſſe crediderũt. Sed co

tis gratiã a beſtiali mẽte mutati ſuut.Mo
imen itaq; eius ꝑ vicina loca innotuit cun
ctis. Factũq; eſt vt ex illo iam tempoꝛe a
multis frequẽtari cepiſſet. Qui cũ ei cibũ
afferrent coꝛꝑis:ab eius oꝛe in ſuo pecto⸗
re alimẽta refrebãt vite.

¶ De temptatione carnis ſupe

rataa. (Cap. III.

temptatoꝛ affuit. Mã nigra par
uaq; auis que merula nomina
turtcirca eius faciẽ volitare ce
pit:eiuſq; vultui impoꝛtune inſiſtere: ita
vt manu capi poſſet:ſi hanc vir ſanctus te
nere voluiſſet:ſed ſigno cruciſ edito receſ
ſit auis. Tanta autẽ carnis tẽptatio aue
eadẽ recedẽte ſequuta eſt:quantã vir ſan
ctus nunqꝙᷓ fuerat expertus. Quandam
nãq; aliquãdo feminã viderat:quã mali⸗
gnus ſpũs ante eius mentis oculos redu⸗

flãma vim caperet:etiã pene deſerere he⸗
remũ voluptate victus deliberaret. Tũc
ſubito ſuꝑna gratia reſpectus:ad ſemet⸗
ipſum reuerſus eſt atq; vrticarũ ⁊ vepꝛiũ
iuxta denſa ſuccreſcere frutecta cõſpiciẽs
exutus indumẽta:nudũ ſe in illis ſpinaꝝ

exijt ⁊ per cutis vulnera duxit a coꝛpoꝛe:
vulnus mẽtis. Quia voluptatẽ traxit in
doloꝛẽ. Cũq; pena penaliter foꝛiſ arderet
extinxit qð intꝰ illicite ardebat: vicit ita⸗
qʒ; peccatũ quia mutauit incẽdiũ. Ex quo
videlicet tẽpoꝛe ſicut poſt diſcipulis ipſe
perhibebat. Ata in eo eſt temptatio volu⸗
ptatis edomita:vt tale aliqd minime ſen⸗

Beani SBregoꝛij

pariter ſumamus. Benedicẽ tes igi᷑ do⸗
ctione ⁊ colloquio ad eccleſiã ſuã pꝛeſby⸗

cu latitantẽ etiã paſtoꝛes inuenerũt:queʒ

gnoſcẽtes dei famulũ eoꝛũ multi ad pieta

Nadam vero die du ſolus eſſet

xit:tantoq; igne ſerui dei animũ in ſpecie
illiꝰ accẽ dit:vt dũ in eius pectoꝛe amoꝛis

rere.

aculeis ⁊ vrticarũ incẽdijs ꝓiecit. Jpiq;
diu volutatꝰ:toto ex eis coꝛꝑe vulneratꝰ

pape
tiret. Ceperũt poſtmodũ multi iam mun⸗
dum relinquere atqʒ ad eius magiſteriuʒ
feſtinare.Liber quippe attemptatiõis vi
cio:vere iure iam factus eſt virturũ magi
ſter. Ande in Exodo ⁊ ꝑ Moyſen pꝛeci⸗
pitur: vt leuite a vigintiquinq; ãnis ⁊ ſu
pra miniſtrare debeãt. Ab anno vero qͥn⸗
quageſimo cuſtodes vaſoꝛum fiant.
Am quidẽ pꝛolati teſtimonij mi⸗

tamẽ hoc planius exponi po⸗

(Bregoꝛius.
quet petre ꝙ in iuuẽtute carnis
tẽptatio ferueat. Ab anno autem
uinquageſimo caloꝛ coꝛꝑis fri⸗
geſcat. Aaſa autẽ ſacrata ſunt fideliũ mẽ⸗
tes.Electi ergo cũ adhuc in temptatione
ſũt:ſubeſſe eos ac ſeruire neceſſe eſt: ⁊ ob
ſequijs laboꝛibuſq; fatigari. Cũ vero iaʒ
mẽtis etate trãquilla caloꝛ receſſerit tem

ſtulo.

ptationis cuſtodes vaſoꝛũ ſũt: quia docto
res animarũ fiunt. =

De vitreo vaſe per ſignũ ſan

cte crucis rupto: ¶ Cap. IIII.

4 pꝛolati teſtimonij clauſa reſera
ſii: queſo vt de vita iuſti debe⸗
ss ea que ſunt inchoata percur

¶ Bregoꝛius.

cedente igitur temptatione vir

Nra de vututüu ſegete feracius fruc⸗

tus dedit. Preconio itaq; eximie conuer

ſationis celebꝛe nomen eius habebatur.
Mõ longe autẽ monaſteriũ fuit cuius cõ⸗
gregationis pater defunctꝰ eſt. oĩſq; ex il

lo cõgregatio ad eundẽ venerabilẽ Bene
dictũ vẽit: ⁊ magnis pꝛecibꝰ vt eis pꝛeeſ⸗

ſe deberet:petijt. Qui diu negãdo diſtu

lit:ſuis illoꝛũq; fratrũ moꝛibꝰ couenire nõ
poſſe pᷣdixit:ſʒ victus qũq; pꝛecibus:al⸗

—. .

—= — — — —

*hi aliquantũ intellectꝰ interlucet

—2—— „, J

Ateoꝛ placet qð dicis ſed quia

dei quaſi ſpinis erutis:exculta ter

=—
—

io — — —

—— irr rr--

mon⸗
hnin
s vi
imgi

Bialogoꝛum

ſenſum dedit. Cũqʒ in eodẽ monaſterio

regularis vite cuſtodiam teneret:nulliqʒ
vt pꝛius ꝑ actus illicitoss in dexteram le
uãqʒ ntem deflectere a cõuerſatiois itine
re liceret:ſuſcepti fratres inſane ſeuiẽtes
ſemetipſos pꝛius accuſare ceperunt:quia
hũc ſibi pꝛeeſſe popoſcerãt:quoꝛũ ſcʒ toꝛ⸗
titudo in noꝛma eius rectitudinis offen⸗

gdebat.Cũqʒ ſibi ſub eo cõſpicerẽt:illicita
noõ licere: ⁊ ſe dolerẽt vſitata relinquere:

Durũqʒ eſſet ꝙ in mẽte veteri cogebãtur

noua meditari ⁊ qꝛ grauis ẽ ſemꝑ pꝛauis

moꝛibus vita bonoꝛũ:tractare de eiꝰ moꝛ

te aliquid conati ſunt. Qui inito conſilio
venenũ vino miſcuerũt:⁊ cũ vas vitreum

in quo ille peſtifer potꝰ habebat᷑: recum⸗
bẽte patre ex moꝛe monaſterij ad benedi⸗

cendũ fuiſſet allatũ:extẽſa manu Benedi

ctus ſignũ crucis edidit ⁊ vas qð longiꝰ
tenebat᷑:eodẽ ſigno rupit.Sicqʒ confra⸗

ctũ eſt ac ſi in illud vas moꝛtis ꝓ cruce la
pidẽ dediſſet. Intellexit ꝓtinus vir dei:
qꝛ potũ moꝛtis habuerat:qð poꝛtaꝛe non
potuit ſignũ vite:atqʒ ilieo ſurgẽs ⁊ vul⸗
tu placido:mente tranquilla: conuocatis
fratribꝰ allocutꝰ eſt eos:dicẽs: Miſereat᷑
veſtri fratres omnipotẽſ deꝰ:quare in me
facere iſta voluiſtis? nunquid nõ pꝛius di/
xi vobis?qꝛ veſtris ac meis moꝛibus non

coueniret. Ite ⁊ iuxta moꝛes veſtros pa⸗
trẽ vobis querite:qꝛ poſt hac me habere
minime poteſtis. Zũcqʒ ad locũ dilecte
ſolitudinis redijt:⁊ ſolus in ſuꝑni pecto⸗

ris oculis habitauit ſecum.

Petrus.
Inus patẽter intelligo quid nam
ſit: habitauit ſecum.
(SBregoꝛius.
J ſanctꝰ vir cõtra ſe vnanimiter
cõſpirantes:ſueqʒ cõuerſatiõi lõ
ge diſſimtles: coactos diu ſub ſe
nenere voluiſſet:foꝛtaſſe ſui vigoꝛis vſum

424 modũ tranquillitatis abſcideret: atqʒ a

contẽplationis lumine ſue mentis oculũ
declinaſſet.Dũqʒ quotidie illoꝛũ coꝛrep⸗
tione fatigatus:minꝰ curaret ſua:⁊ ſe foꝛ

) La

liber I

ſitã relinqueret ⁊ illos nõ inueniret. Ha
quotiẽs ꝑ cogitationis motũ minime ex⸗
tra nos ducimur: ⁊ nos ſumus:⁊ nobiſcũᷣ
nõ ſumus:qꝛ noſmetipſos minime viden

tes:ꝑ alia vagamur. An illũ ſecũ fuiſſe di
cimꝰ: qui ĩ longinquã regionẽ abijt:poꝛ⸗
tionẽ quã acceꝑat:cõſumpfit: vni in ea ci

uium adheſit:poꝛcos pauit:quos cũ man
ducare videret ſiliquas ⁊ eſuriret:tñ cum
poſtmodũ cepit cogitare bona que perdi⸗
dit:ſcriptum de illo eſt:in ſe reuerſus:di
xit Quãaãtũ mercẽnarij in domo pr̃is mei

abundãt panibꝰ? Si igit᷑ ſecũ fuit: vñ ad

ſe redijt?: Hũc ergo venerabilẽ virũ ſecuzʒ
habitaſſe dixerim:qꝛ in ſua ſemper cuſto
dia circũſpectus ante oculos conditoꝛis:
ſemꝑ aſpiciẽs ſe:ſemꝑ examinãs:extra ſe

mentis ſue oculũ nõ diuulgautt.·
— Q,PetruKsõ.
Aig ergo qð de apoſtolo Petro

criptũ eſt: vñ de carcere ab ange⸗
lo eduetꝰ fuiſſet q̃ ad ſe reuerſus:
dixit: Hũc ſcio vere qꝛ muſit dñs angeluzʒz

lebis iudeoꝛum.
HBregoriunus
Aobꝰ? modis petre extra nos du⸗
mur:qui aut ꝑ cogitationis lap
ſum ſub noſmetipſos recedimus:
aut ꝑ ↄtẽplatiõis gratiã ſuꝑ noſmetipos
leuamur. Ille itaq; qui poꝛcos pauit: va

ni expectatio

gatiõe mẽtis ⁊ imudicie ſub ſemetipum

cecidit. Iſte vero quẽ angel“ foluit: eius
mentẽ in extaſim rapuit:extra ſe quidẽ aſʒ
ſuper ſemetipᷣm fuit. Aterq; erso ad ſe re
dijt:qñ ⁊ ille ab erroꝛe oꝑis ſe collegit ad
coꝛ:⁊ iſte a contẽplatõis culmine:ad hoc
redijt:qð ĩ intellectu cõi vt pꝛiꝰ fuit. Ae⸗

nerabilis igi᷑ Bñdictus ĩ illa ſolitudine

habitabat ſecũ:inquãtũ ſe intra cogitatio

nis clauſtra cuſtodiuit. Mã quotienſcũq;ʒ

ꝓculdubio ſub ſe reliquitt.
OOPetrus. MR
acet qð dicis: ʒ qſo rdeas:ſi
deſerer freſ debuit qs ſel ſuſeepit

hũc cõtẽplationis ardoꝛ in altũ. rapuit: ſe .

ſuũ ⁊ eripnit me manu Herodis ⁊ de omn⸗

Baeat Bregoꝛij pape

— ¶ Bregoꝛius. ne vꝛbis nobiles ⁊ religioſi cõcurrere:ſu⸗ 8
T ego petre exiſtimo: ibi aduna⸗ oſq; ei filios oĩpotenti deo nutriẽdos da⸗s ſſſet
ti equanimiter poꝛtãdi ſunt mali re.Tũc quoq; bone ſpei ſuas ſoboles Eu :
bi inuenunt᷑ boni? nã vbi oimo⸗ ticiꝰ Maurũ: Tertullius vero patricius
do de bonis fructus deeſt: fit aliqudo de Placidũ tradidit. E quibus Maurus iu e⸗
malis laboꝛ vacuus:maxie ſi e vicino cau nioꝛ eh bonis polleret moꝛibus magiſter⸗ 6
ſe ſuppetãt: que fructum deo valeãt ferre adiutoꝛ cepit exiſtere. Olacidus vero pu
melioꝛẽ. Air itaq; ſanctus ꝓpter quẽ cu⸗ erilis adhuc indolis gerebat annos.
ſtodiendũ ſtaret: qui oẽs vnanimiter ſe ꝑ/ “M
ſequẽtes cerneret. Et ſepe agit in coꝛde (Dej monacho vagemẽtis ad ſa⸗ P—
perfectoꝝ qð ſilentio pᷣtereundũ nõ eſt vt lutẽ reducto: (Lax V. h
cuʒ laboꝛẽ ſuũ ſine fructu eſſe cõſiderentt = R R vno at er lon p. V.
in locũ alium ad laboꝛẽ cũ fructu migréet. Mvno aute exe nonalerije 1
Ange ille quoq; egregius pdicato:: quu e— q onadud er ruxerat: qui e
diſſolui cupit: et cum xpo eſſe:cui viuere em us erat: 33 oꝛa 1.
xp̃ᷣs eſt ⁊ moꝛi lucrũ:qui paſſionũ certami t ſe fratres g 3 eno nats ſtele und n⸗
na nõ ſolũ ipſe appetijt: ſed ad toleranda ipe egrediebat 1 in oꝛarois nelinabagt⸗
bec ⁊ alios accẽdit. Damaſci perſecutio⸗ ib es . ta Proriggenen. ter⸗ ſ⸗
nẽ paſſus: vt potuiſſet euadere: murũ: fu vena alidua tranlit eid Gere⸗ ⸗Einch 6
ab abbate ſuo ſepius fuiſſet admonitꝰ:ad

nẽ ſpoꝛtãq; queſiuit:ſeq; latenter deponi eᷓ dei di Sõõ .
V volnit Rdaatd nam Fanta moꝛtẽ ditim⸗ virũ dei ductus eſt: qui ipe quoq; ſtultiti
timuiſſe: quã ſeipſe ꝓ amoꝛe Yheſu teſtak an ein vehemẽter increpauit: ⁊ ad mo⸗
appetere. Sed cũ in eodẽ loco minoꝛẽ ſi- naſteriũ reuerſus:vix duobus diebus vi⸗
pi fructũ adeſſe cõſpiceret: ⁊ graui laboꝛe ri oei admonitionẽ tenuit. Ma die tertia
Pad labort iealibt en frucru ſeruauit. Fo⸗⸗ ac vlum rogꝛld redertos vagor the re
tis etenĩ pꝛeliatoꝛ dei teneri intra clauſtra nan ful⸗ it. Qd ci Ekin dei ab eo la w⸗
noluit: certamĩs campũ queſiuit. nde naſteri patte auẽ cõſtituerat-nnclall fu⸗
n er iſſet:dixit:Ego venio: eũq; per me emen

ildẽ quoq; venerabilis Benedt ctus ſili⸗ do.Cũq; vir dei veniſſet ad monaſteriũ ⁊
bẽter audis:citius agnoſcis:qꝛ viuus iße czſtit 1„4 „ J”ðM
„derer anais cnus agnoelzee el eE cõſtituta hoꝛa :expleta pſalmodia ſeſe fra
indociles deſeruit:qui allquãtos in locis 3 70
glijs a moꝛte anime ſuſcitauit. tres in oꝛationẽ dediſſent:aſoexit ꝙ eun⸗
in 2e aeratze dẽ monachũ qui manere in oꝛatiõe no po 1
—,— ¶ Petrus. 2“” tuit: quidã niger puerulus per veſtimẽti
Ca eſt vt doces ⁊ manifeſta ratio fimbꝛiã foꝛas trahebat. Cunc eidẽ patri .—
Apꝛolatũ congruũ teſtimoniũ de⸗ monaſterio Pompeiano noĩe et Mauro
Harat. Sed queſo de vita tati pa dei famulo ſecrete dixit: Mũquid nõ aſpi O””JYU
tis ad narratiots oꝛdinẽ redeas. citis:quis eſt qui iſtũ monachũ foꝛas tra⸗ .
— G Gregoꝛius. hbilt? Qui reſpodentes dixerũt: Nõ. Qui 4
Am ſanctus vir diu in eadẽ ſoli⸗ bus ait: Oꝛemus vt vos etiam videatis: 1
tndine virtutibus ſigniſq; ſuccre quẽ iſte monachꝰ ſequit᷑. Cũq; per biduũ
multi ab eo in eodẽ loco ad eſſet oꝛatũ Maurus monachꝰ? vidit: Põ

oĩpotentis dei ſunt ſeruitiũ cõgregati: ita peianus vero eiuſdẽ monaſterij pater vi⸗
vt illic duodecim monaſteria cũ oĩpoten dere nõ potuit. Die igit᷑ alia expleta oroe
tis Jheſu xpi dñni opitulartõe cõſtrueret. vir dei oꝛatoꝛiũ egreſſus ſtantẽ foꝛis moa
In quib“ ſtatutis pribus duodenos mo⸗ chũ reppit: quẽ ꝓ cecitate coꝛdis ſui vir⸗
nachos deputauit: paucos vero ſe cũ reti ga percuſſit. Qui ex illo die nil ꝑſ uaſio⸗
nuit: quos adhuc in ſua pñtia ab eo erudi nisvlterius a nigro iã puerulb ꝑtulit: ſed
ri iudicauit. Cepere eti tũc ad eũ Roma ed oꝛationis ſtudiũ immobilis permãaſit.

tenſ⸗
hs d⸗
leoEu
mricus
umnsis
gier:
o
.

aſ

Bialogoꝛum

Sicq; antiquꝰ hoſtis dominari nõ auſus
eſt in eius cogitatiõe:ac ſi ipſe ꝑcuſſus fu
iſſet ex verber. ,
De aqua quã in montis verti
ce ex petra ꝓduxit: ¶ Cap.VI.
AX his autẽ monaſterijs que in⸗
æę eodẽ loco cõſtruxerat: tria ſur
ſum in rupibus mõtis erant:
erat fratribꝰ laboꝛioſum ꝙ ſem
per ad lacũ opoꝛtebat deſcẽdere: vt aquã
haurire debuiſſent: maxime qꝛ e diuexo
mõtis latere erat graue deſcẽdentibus in
timoꝛe periculũ. Tunc collecti fratres ex
eiſdeʒ tribus monaſterijs ad dei famulũ
Benedictũ venerũt dicẽtes: Laboꝛioſuʒ
nobis eſt ꝓpter aquã quotidie vſq; ad la
cũ deſcẽdere: ⁊ iccirco neceſſe eſt ex eodẽ
loco monaſteria mutari. Quos blãde cõ
ſolatus dimiſit: ⁊ nocte eadẽ cũ paruo pu
erulo nomine Placido:cuiꝰ ſuperius me
moꝛiã feci: eiuſidẽ montis aſcendit rupẽ:
ibiq; diutius oꝛauit.Et oꝛatione cõpleta
tres petras in loco eodẽ pꝛo ſigno poſuit:
atq; ad ſuũ cunctis illic neſciẽtibus mo⸗
naſteriũ redijt. Cunq; die alia ad eũ pꝛo
neceſſitate aque pᷣdicti fratres redijſſent:
dixit: Ite ⁊ rupẽ illã in qua tres ſuper in
uicẽ poſitas petras inueneritis:modicuʒ
cauate. Aalet enĩ omipotens deus etiaʒ
in illo mõtis cacumine aquã pꝛoducere:
vt vber laboꝛẽ tanti itineris dignet᷑ aufer
re. Qui eũtes rupem mõtis quam Bene
dictus pᷣdixerat:iam ſudantẽ inuenerũt.
Cunq; in ea concauũ locũ feciſſent:ſtatiʒ
aqua repletus eſt:que tã ſufficiẽter ema⸗
nauit: vt nuncuſq; vbertim defluat: atq;
ab illo montis cacumine vſq; ad inferio⸗
ra deriuetur.

De ferro ex pꝛoſundo aque
Tin manubꝛio retruſo:
// Lio quoq; temꝑe Sothus qui
A am pauper ſpiruu ad cõuer⸗
AKonem venit: quẽ vir domini
Benedictus libẽtiſſime ſuſce⸗

LA

—1sõ
S
õ

liber n

pit. Quadã vero die ei dare ferramenth
iuſſit: quod ad falcis ſimilitudinẽ falca⸗
ſirum vocatł᷑:vt de loco quodã vepꝛes ab
ſeinderet:quatenꝰ illic fieri hoꝛtus debe⸗
ret. Locus autẽ ipſe quẽ mund andũ Go
thus ſuſceperat:ſuper ipᷣam lacus ripã is
cebat. Cũq; Gothus iſdem denſitatẽ ve⸗
pꝛiũ totius virtutiſ anniſu ſuccideret: fer
rũ de manubꝛio pꝛoſiliens in lacũ cecidit
vbi tãta erat aquarũ pꝛofunditas:vt ſpes
requirẽdi ferramẽti nulla iam eſſet. Ita⸗
q́ᷓ; ferro perdito tremebũdus ad Maurũ
monachũ cucurrit Sothus damnũ quod
fecerat nũciauit:⁊ reatus ſui egit peniten
tiã. Q Maurus quoq; monachus mox
Benedicto famulo dei curauit indicare.
Air igitur dñi benedictus hec audiens:
acceſſit ad locũ: tulit de manu Gothi ma
nubꝛiũ ⁊ miſit in lacũ: ⁊ mox ferrũ de pꝛo
