trum apoſtolũ inter vtraq; candelabꝛa an
te ſuum lectũ conſtlriſſe Aie⸗ perterrita
timuit:ſed ex amoꝛe ſumens audaciã exul
tauit eiq; dixit. Quid eſt domine mi:di⸗
miſſa ſunt mihi peccata mea? Cui ille:be
niſſimi vt eſt vultus:inclinato capite an⸗
nuit:dicens dimiſſa veni. Sed quia quẽ⸗

dam ſanctimonialẽ feminam in codẽ mo-⸗

la fedaretur qð a celeſti ſponſo in ea non
amaretur. Mox ergo vt eius maritus de
functꝰ eſt:abiecto ſeculari habitu ad om⸗

tri apoſtoli eccleſiam monaſterio tradidit
ibiq; multis annis ſimn plicitati coꝛdis at⸗

—

libe
anit

non

er
de⸗
fuit
lo⸗
gen
alen
quo
ſepe
ſte
eye
ſui
dl
nat
nof
dan
er
em
tel

no

64l

ten

n⸗

t

lan
eli⸗
ſed
at
nia⸗

34
fit
el
oi⸗
lbe
an⸗
ri⸗

liber IIII

naſterio p̃ ceteris diligebat. ilico Galla

ſubiunxit. Rogo vt ſoꝛoꝛ benedicta me⸗

cum veniat.Cui ille reſpondit. NHon:ſed

illa talis veniat tecum. hec vero quã pe/

tis die te erit triceſimo ſecutura.His igi⸗

tur expletis viſio apoſtoli aſſiſtentis ⁊ col
loquentis ei ablata eſt. At illa pꝛotinus

cuncte congregationis aſciuit matrem ei

q; quid viderit:quidue audierit: indica⸗
uit. Tertio autem die cum ea:que iuſſa

fuerat:ſoꝛoꝛe defuncta eſt. Alla vero:quã
ipſa popoſcerat:die eſt triceſimo ſubſecu⸗
ta. Qð factum nuncuſq; in eondem mona
ſterio manet memoꝛabile. Sicq; hoc apᷣ⸗
cedentibus matribus traditũ:narrare il⸗

lic ſolent ſubtiliter iunioꝛes:que uũe ſunt
ſanctimoniales virgines ac ſi illo in tem⸗

poꝛe huic tam grandi miraculo ⁊ ipſe af⸗
fuiſſent.

kc inter hec ſciẽdum eſt quia
ſepe animabus exeuntibus ele

libenter audiunt:diſſolutioneʒ carnis ab
anima ſentire minime permittant᷑. Ande

in omelijs quoq; euangelij iam narraſſe
me memini qð in ea poꝛticu:que euntibꝰ

ad eccleſiam beati Clementis eſt peruia:

fuit quidam Seruulus nomine cuiuste

quoq; non ambigo meminiſſe. Qui qui⸗
dem pauper rebus ſed meritis diues erat
quem lon ga egꝛitudo diſſoluerat. Hã ex
quo illum ſcire potuimus vſq; ad finẽ vi⸗
te paralyticus iacebat. Quid dicaʒ quia
ſtare nõ poterat:qui nuniᷓ in lecto ſurge⸗
re vel ad ſedendũ valebat. Hunqꝙ; manuʒ
ſuã ad eos ducere:nuniꝙꝙᷓ ſe potuit in ali⸗
ud latus declinare. HMuic ad ſeruiendum
mater cũ fratre aderãt.⁊ quicquid ex ele⸗
moſina potuiſſet neciperhos eoꝛũ manibꝰ
pauꝑibꝰ erogabat. Hequaqꝙ litteras no⸗
uerat ſed ſcripture ſacre ſibimet codices
emerat:⁊ religioſos quoſq; in hoſpitalita
te ſuſciꝑiẽs:hos coꝛã ſe ſtudioſe legere fa

BDe tranſitu Seruuli paraly

SH ctoꝛum dulces ſolent laudeſ ce
leſtes erumpere vt dum illam

ciebat. Factũq; eſt vt iuxta modũ ſuũ ple
ne ſacrã ſcripturã diſceret cũ ficut dixi lit
teras funditus ignoꝛaret. Studebat ſem
per in doloꝛe gratias agere:hymnis deo
laudibus.diebꝰ ac noctibꝰ vacare. Sʒ
cum iã tẽpus eſſet vt tata eius patiẽtia re
munerari debuiſſet: membꝛoꝛzũ doloꝛ ad
vitalia redijt.Cũq; iam moꝛti ſe ꝓximuʒ
agnouiſſet: ꝑegrinos viros atq; in hoſpi
talitate ſuſceptos admonuit vt ſurgerẽt
⁊ pſalmos cũ eo ꝓ expectatione ſui exituſ
decantarent. Cũq; cũ eis ⁊ ipſe moꝛiens
pſalleret voces pſallentiũ repente compe
ſcuit cũ terroꝛe magni clamoꝛis: dicens.

Tacete nunquid nõ auditis quante reſo⸗

nent laudes in celo.Et dum ad eaſdẽ lau
desquas intus audierat:aurẽ coꝛdis intẽ
derat. Sancta illa anĩa carne ſoluta eſt.
Qua ſcʒ exeunte tãta illic fragrãtia odo⸗
ris aſperſa eſt:vt omnis qui illic aderant
ineſt imabili ſuauitate replerent᷑.ita vt ꝑ
hoc patẽter cognoſcerẽt.ꝙ eã laudibꝰ ĩ ce
lo ſuſcepiſſent.Cui rei monachus noſter
interfuit qui nuncuſq; viuit ⁊ cuim mag⸗
no fletu atteſtari ſolet quia quouſqʒ coꝛpꝰ
eius ſepulture traderent:ab eoꝛũ naribuſ
odoꝛis fragrantia non receſſit. M
¶ De tranſitu Romule ancille
dei; Kap. xYD.
RN eiſdẽ quoq; omelijs rẽ nar⸗
raſſe me recolo. Quã Specio
* ſus cõpꝛeſbiter meus qui hanc
ouerat: me narrante atteſta⸗

tus eſt.
O nãqʒ tempoꝛe quo monaſteri⸗
um petij:anus quedam Redemp
ta nomine in ſanctimoniali habi-
tu cõſtituta:in vrbe hac iuxta beate marie
ſemꝑ virginis eccleſiã manebat.hec illiꝰ

diſcipula Erudinis fuerat. que magnis

virtutibꝰ pollẽs:ſuꝑ pꝛeneſtinos motes
vitã heremiticã duxiſſe ferebat᷑.Huic aũt
Redẽpte due in eodem habitu diſcipule

fuerãt vna nomine Bomula ⁊ altera que
nũc ſuꝑeſt. quã quidẽ facie ſcio ſʒ noĩe ne

ſcio. VFres itaq; hec ĩ vno hĩtaculo cõma

Peati

Fregoꝛij

vpape

nentes:moꝛum quidẽ diuitijs plene: ſed
tamen pauperẽ vitã rebus ducebãt. Hec
autem quã pꝛefatus ſum Romula aliam
quã pꝛedixi condiſcipulã ſuã magnis vi⸗
te meritis anteibat.Erat quippe mire pa
tientie:ſumme obediẽtie:cuſtos oꝛis ſui
ad ſilentiũ:ſtudioſa valde ad cõtinue oꝛa

tionis vſum. Sed quia plerũq; hic:quos

lam homines perfectos eſtimant: adhuc
in oculis ſummi opiſicis aliquid imꝑfec⸗
tionis habent:ſicut ſepe imperiti homieſ
nec dum perfecte ſculpta ſigilla conſpici⸗
mus:etiã quaſi perfecta laudamꝰ: que ta
men adhuc artifex conſiderat ⁊ limat:lau
dari iam audit ⁊ tamẽ ea tundere melio⸗
rando nõ deſinit.Hec quam pꝛediximus
Romula ea:quã greco vocabulo medici
paraliſim vocant:moleſtia coꝛpoꝛali ꝑcuſ
ſa eſt.multiſq; annis in lectulo decubãs:
pene omni iacebat membꝛoꝛũ officio deſti
tuta. Hec tamen hec eadẽ eius mentẽ ad
impatientiã flagella perduxerant:naʒ ip⸗
ſa ei detrimẽta membꝛoꝛũ facta fuerant ĩ⸗
crementa virtutum quia tanto ſolicita ad

vſum oꝛationis excreuerat: quâto ⁊ aliud
qdᷣlibet agere nequaq; valebat. Mocte

igitur quadã eandẽ Redemptã quã pꝛe⸗

fatꝰ ſum. que vtraſq; diſcipulas ſuas q̃ſi

filiarũ loco nutriebat vocauit:dicẽſ. Ma
ter veni Mater veni. Que mox cũ alia ei
us condiſcipula ſurrexit ſicut vtriſq; refe⸗
rentibus ⁊ multis eadẽ res claruit ⁊ ego
quoq; in eodẽ tẽpoꝛe agnoui.Cũq; noct
medio lectulo iacentis aſſiſterent: ſubito

celitus lux emiſſa omne illius cellule ſpa

cium impleuit.⁊ ſplẽdoꝛ tante claritatis
emicuit: vt coꝛda aſſiſtentiũ ineſtimabili

pauoꝛe pꝛeſtringeret atq; vt poſt ipſe refe

rebant: omne in eis coꝛpus obrigeſceret

vt in ſubito ſtupoꝛe manerẽt. Cepit nãq;
quaſi cuiuſdã magne multitudinis ingre

dientis ſonitꝰ audiri hoſtiũq; cellule cõ⸗
cuti.ac ſi ingredientiũ turba pꝛemeret᷑ at

q; vt dicebant intrantiũ multitudinẽ ſen⸗

tiebant. Sed nimietate timoꝛis ⁊ lumis
videre nõ poterant quia earũ oculos ⁊ pa
uoꝛ depꝛeſſerat:⁊ ipia tanti lnminis clari

De tranſitu

tas reuerberabat. Quã lucẽ pꝛotinus eſt

miri odoꝛis fragrantia ſubſecuta ita vt ea

rum animũ quia lux emiſſa terruerat:odo

ris ſuauitas refoueret.Sed cũ vim clari⸗

tatis:illiꝰ ferre nõ poſſent cepit eandẽ Ro

mula aſſiſtentẽ ⁊ trementẽ Redemptam

ſuoꝛũ moꝛũ magiſtrã blanda voce conſo⸗
lari: dicens. Holi timere mater:nõ moꝛi⸗
ar modo.Cũ q; hoc crebꝛo diceret:paula⸗
tim lux que fuerat emiſſa ſubtracta eſt: ſʒ
is qui ſubſecutus eſt odoꝛ remanſit: ſicq;
dies ſecũdus ⁊ tertius tranſijt: vt aſperſa
odoꝛis fragrantia maneret. Nocte igitur

quarta eandẽ magiſtrã iterum ſuam voca

uit qua veniente viaticũ petijt ⁊ accepit.
Nec dum vero eadẽ Redempta vel illa
alia eius diſcipula a lectulo iacẽtis abſceſ
ſeraut ⁊ ecce ſubito in platea ante eiuſdeʒ
cellule hoſtium duolchoꝛi pſallentiũ con⸗
ſtiterant ⁊ ſicut ipſe dicebant: q̃ ſe ſexꝰ ex
vocibus diſcreuiſſe pſalmodie cantus di⸗
cebãt: viri ⁊ femine reſpõdebãt Cũq; an

te foꝛes cellule.exhiberent᷑ celeſtes exe⸗

quie ſancta illa anima carne ſoluta eſt.

Qua ad celum ducta:quãto choꝛi pſallẽ
tium altius aſcendebãt:tanto cepit pſal⸗

modia lenius audiri.quouſq; ⁊ eiuſdem
pſalmodie ſomtusſa odoꝛis ſuauitas elõ⸗
ata finirctur. .—..
ſille virginis.
—AKap⸗-XI.
Onnunẽi vero in conſolatiõe
egredientis anime ipſe appa⸗

vite. Ande ⁊ hoc qð de Tar⸗
ſilla amica mea in omelijs euangelij dixiſ
ſe me recolo:replicabo.que ĩter duas ali

as ſoꝛoꝛes ſuas virtute cõtinue oꝛatiõis:

grauitate vite:ſingularitate abſtinẽtie ad
culmen ſanctitatis excreuerat. huic ꝑ viſi
onem. Felix attauus meus huiꝰ? Roma⸗

ne eccleſie antiſtes apparuit eiq; mannio⸗

nem perpetue claritatis oſtẽdit:dicens.
Aeni quia in hac te lucis manſione ſuſci

pio.que ſubſequente mox febꝛe coꝛꝛepta

ad diẽ ꝑuenit extremũ. Et ſicut nobilibꝰ

rere ſolet auctoꝛ ac retributoꝛ

ns eſt
nten
nodo
clri⸗
B0
duan
nſo⸗
ori⸗
lla⸗
eßß
ieq;
erſe
itur

toe
,
to?
Tar⸗
diri
oli
joͤe:
ies
gdin
onna⸗
nnio⸗
nb⸗
ſoſen
zegts
c

Dialogoꝛum

feminis viriſqʒ moꝛiẽtibus multi eonue⸗

niunt qui eoꝛũ ꝓximos cõſolentur:eadeʒ
hoꝛa exitus ipſius multi viri ac femine ei

us lectulũ circũſteterũt. Tunc ſubito illa
ſurſum reſpiciẽs Jeſum venientẽ vidit ⁊
eſ magna vocis animaduerſione cepit cir
cũſtantibus clamare dicens. Recedite re

cedite Jeſus venit.Cũq; in eũ intẽderet:

quẽ videbat:ſancta illa anima eſt a coꝛge
egreſſa tantaq; ſubito fragrãtia miri odo⸗
ris aſperlſa eſt vt ipſa quoq; ſuauitas cun
ctis oſtenderet illic auctoꝛẽ ſuauitatis ve

niſſe.Cũq; coꝛpus eius ex moꝛe moꝛtuo⸗

rum ad lauandũ eſſet nudatũ:longe oꝛati
onis vſu in cubitis eius ⁊ genibus eame⸗
loꝛũ moꝛe inuẽta eſt obdurata cutis exere
uiſſe ⁊ quid viuens eius ſpũs ſemꝑ ege⸗
rit:caro moꝛtua teſtabatur.

(NSe tranſitu Muſe puelle⸗
Kap. XVII.
Ed neq; hoc ſileã qð pꝛedictꝰ
Probus dei famulus de ſoꝛo⸗

ua narrare conſueuit:dicens. C quadaʒ
nocte ei ꝑ viſionẽ ſancta dei genitrix vir⸗
go Maria apparuit atq; coeuaſ ei ĩ albis
veſtibus puellas oſtẽdit. Quibus illa eũ
admiſceri appetiſſet ſed ſe eis iungere nõ
auderet:beate Marie ſemꝑ virginiſ ẽ vo
ce requiſita an velit cũ eis eſſe atq; in eiꝰ
oblſequio viuere.Cui cum puella eadẽ di
ceret:volo.ab ea mandatũ pꝛotinus accee
pit vt nihil vltra leue aut puellare age⸗
ret:a riſu:iocis ſe abſtineret ſciens ꝑ om
nia qð inter eaſdem virgines quas vide⸗
rat ad eiꝰ obſequiũ die triceſimo veniret.
Quibꝰ viſis:in cũctis ſuis moꝛibꝰ puel⸗
la mutata eſt oẽſq; a ſe leuitates puella⸗
ris vite magna grauitatis deterſit manu.
Cũq; eam parẽtes eius mutatã eſſe mira
rent᷑:requiſita rẽ retulit.quid ſibi btã dei
genitrix iuſſerit vel quo die itura eſſet ad
obſe quiũ eius indicauit. Lũc poſt viceſi⸗
maquinta die febꝛe coꝛꝛupta eſt. die autẽ
æriceſima cũ hoꝛa exitus eins ꝓpinquaſſʒ

re ſua noĩe Muſa puella par⸗

eandẽ beatã genitricẽ dei cũ puellis: q̃̊s
per viſionẽ viderat:ad ſe venire conſpe⸗
xit.Cui ſe etiã vocãti reſpondere cepit ⁊
depꝛeſſis reuerẽtern oculis:aꝑta voce cla⸗
mare. Ecce dña venio ecce dña venio.
In qua etiã voce ſpiritũ reddidit ex virgi
neo coꝛꝑe habitaturs cũ ſanctis virgini⸗

A quibuſdã paruulis reg⸗
ni celeſtis aditusa parentibus
clauditur cũ male ab eis nutria
tur. Et de puero quinqʒ anno⸗
Am hbumanũ genꝰ multis atq;
innumeris vitjs ſit ſubiectum
Hieruſalẽ celeſtis patrie ĩ ma⸗
ximã ꝑtem ex ꝑuulis vel infan
tibus arbitroꝛ poſſe compleri.
4. Bregoꝛius.
T ſi oẽs baptiʒatos infantes at⸗
q; in eadẽ infantia moꝛiẽtes:ĩgre
gdi in regnũ celeſte credendũ ljeſt:
oẽs tñ ꝑuulos qui ſcʒ iã loqui poſſunt:re
gna celeſtia ingredi credẽdũ nõ eſt qꝛ nõ⸗
nullis puulis eiuſdẽ regni celeſtis aditꝰ
a parẽtibus claudit᷑ ſi male ipſoſ nutriãt.
NHã quidã vir cunctis in hac vrbe notiſſi⸗
mus ante trienniũ filiũ habuit annoꝛũ ſi⸗
cut arbitroꝛ quinq; quẽ nimis carnaliter
diligẽs:remiſſe nutriebat atq; iſdẽ ꝑuu⸗
lus:qð dictũ graue eſt:mox vt eius anĩo
aliquid obſtitit:maieſtatẽ dei bl aſphema
re cõſueuerat. qui in hac ante triennium
moꝛtalitate ꝑcuſſus venit ad moꝛtẽ. Cũ⸗
q; eũ ſuus pater in ſinu teneret:ſicut hi te
ſtati ſũt:qui pñtes fuerũt:malignos ad ſe
veniſſe ſpũs tremẽtibus oculis puer aſpi⸗
ciẽs cepit clamare. Obſta pater obſta pa⸗
ter:qui clamãs declinauit faciem vt ſe ab
eis in ſinu patris abſcõderet. Quẽ cũ il⸗
le trementẽ requireret:quid videret:pu⸗
er adiunxit:dicens. Mauri homies vene
runt qui me tollere volũt.qui cum hoc di
xiſſet:maieſtatis nomẽ pꝛotinus plaſphe

Peati Bregoꝛij pape

mauit ⁊ animã reddidit. At eni omnipo⸗ moꝛtis egredi de coꝛꝑe vrgeret:conuene⸗

tens deus oſtẽderet ꝓ quo reatu talibus runt multi vt tam ſancte anime de hoc ſe⸗
fuiſſet traditꝰ executoꝛibꝰ:vnde viuenteʒ culo recedẽti ſuas animas cõmendarent.

pater ſuus noluit coꝛꝛigere:hoc moꝛientẽ Cũq; lecto hi qui couenerat:omẽs aſſiſte
nmiſit iterare vt qui diu ꝑ diuinitatis pa rent:alij ingrediẽtes angelos viderũt ſed

nentiã blaſphemus vixerat quãdoq; per dicere aliquid nullo mõ potuerunt. Alij

diuinitatis iudiciũ blaſphemaret ⁊ moꝛe⸗ omnino nil viderũt ſed oẽs qui aderãt ita
retur quatenus reatũ ſuũ pater agnoſce⸗ vehemẽtiſſimus timoꝛ perculit vt nullꝰ

ret qui ꝑuuli filij animã negligẽs nõ par egrediẽte illa ſancta aĩa illic ſtare potuiſ⸗
uulũ peccatoꝛẽ gehẽne ignibus nutriret: ſet.Et hi ergo qui viderãt ⁊ hi qui omni⸗
ſed interim hoc triſte ſeponẽtes: ad ea q̃ no nil viderãt vno oẽs timoꝛe ꝑculſi ⁊ ter

— ſuſciꝑet cuius egreſſum nemo moꝛtalium
dei. — 6 leng NXIXN lijt; ferre potuiſſet.
religioſis narrãtibus vais ag ( ſepe anie menitũ non in ip⸗
Hnoui ea que indicare audienti⸗ „ E
broas de venerabili patre Ste⸗ verius declaratur.
phano in omelijs euangelij curani. Futt 1
eteni vir ſicut ⁊ iat Probꝰ ⁊ multi alij te
ſtant᷑:nihil in hoc mudo poſſidẽs: nihil qᷣ
ſold cũ deo pauꝑtatẽ diligẽs. inter
aduerſa ſemꝑ patiam amplectẽs: cõuen⸗ . erti? ratur“
tus ſeculariu fugiẽs: vacare ſempꝑ oꝛatiõi (nde t ſancriinartderd ad inſelo ern
Zeupiſces.· De quo vnũ bonũ virtutis re⸗ qelia multa perpeſſi ſunt qui tamen: vt pᷣ
fero vt ex hoc vno valeãt multa eius bo⸗

Ed inter hec ſciendũ eſt qꝛ ali
quãdo anie meritũ non in ipſo
ſuo egreſſu enatur i oſt

na pẽſari. IJs nãq; cũ quadã die meſſem: diximus:ad oſſa ſua moꝛtua ſignis quoti

cuz ſ1 * die ⁊ miraculis clareſcunt. 8
quã ſua manu ſeruerat:deciſam ad area RS e er „. —.
deduxiſſet:nihilq; aliud cũ diſcipuliſ ui De duobus monachis valen
ad toti anni ſtipẽdia haberet: quidã per tius abbatis. (Kap. XXI.
uerſe volſtatis vir antiqui hoſtis ſtimu⸗ h RNe
lis inſtigatꝰ:eãdẽ meſſem igne ſuppoſito . .
ita vt erat in area incẽdi Qõð fact dum be mihi ſicut noſti in eo quoq;
alter ↄſpiceret:eidẽ dei famulo eucurrit monaſterio pꝛefuit ꝛpꝛiꝰ in Aa
7 nũciauit.qð poſtqꝙ indicauit: adiunxit lerie pꝛouincia ſuũ monaſteriũ rexit ĩ quo
dicẽs. Ge ve pater OItephane quid tibi dũ̃ longobardi ſeuiẽtes veniſſent: ſicut ei

us qui poſt in hac Romana vr

cõtigit. Cui ſtatim vultu ac mẽts placida us narratiõe didici:duos ei?ꝰ monachos

ille rñdit.ve quid illi contigit qͥ mihi hoc in ramis vniꝰ arboꝛis ſuſpẽderũt: qui ſu⸗

fecit.nã mihi quid cõtigit: In quibꝰ eius ſpẽſi eodẽ die defuncti ſunt. Facto aũt ve

verbis oſtẽdit᷑ in quo virtutis culmie ſe⸗ ſpere vtroꝛũq; eoꝛũ ſpũs claris illic aper⸗
debat:qꝛ vnũ qð in ſumptũ mũdi habue⸗ tiſq; vocibꝰ pſallere ceperũt. Ita vt ipſ
rat tam ſecura perdebat mẽte magiſq; il- quoq;:qui eos occiderãt:cũ voces pſallẽ
li cõdolebat:qui peccatũ cõmiterat q;' ſi- tium audirẽt:nimiũ mirati terrerent᷑. q̊s

bi qui peccati illius daãna tollebat. Hec videlicet voces captiui quoq; omẽs: qui
enſabat quid ipſe exterius ſed culpe reꝰ illic aderãt: audierunt.atq; eoꝛũ pſalmos
tum perdebat intus.Hoc itaq; ci dies die poſtmodũ teſtes extiterunt. Sed has

arrare ceperã leta redeamus. riti fugerũt vt palã daret᷑ intelligi que et
Deſtranſitu St ephani ſerui quãta vis eſſet que illã egredientẽ aiam

oſuo egreſſu: ſed poſt moꝛtem
(Kap. XpNK.

Ie nãq; venerabilis Ralenti

i
ſ
1
ru
ß

i

Bialogoꝛum

voces ſpirituũ omnipotẽs deus:iccirco ꝑ

zingere voluit ad aures coꝛpoꝛũ vt viuen

tes quiq; in carne diſcerent qꝛ ſi deo ſer⸗

2

etrus. .
Aid eſt hoc qneſo te o omnipo⸗
ens deus ſic permittit moꝝ quoſ

nire ſtudeant poſt carnẽ verius viuant.
¶De tranſitu Surani abbatis.
CEap. XXKII.
Vibuſdã religioſis quoq; viriſ &
atteſtãtibus adhuc in monaſte moꝛte pꝛeuentus fuerit:iuſticia ei
rio poſitus agnoui ꝙ hoc lõgo us nõ aufenet᷑ ab eo:electi qui ꝓ⸗
bardoꝛũ tẽpoꝛe iuxta in hac ꝓ⸗ culdublo ad perpetuã vitã tendunt quid
uincia que Sura nominat᷑. quidã mona⸗ eis obeſt ſi ad modicũ dure moꝛiustur.
ſterii pater vite venerabilis Siranꝰ no⸗ Et eſt foꝛtaſſe nõnun eoꝛũ culpa licʒ mi
mine fuerit qui captiuis adueniẽtibus at nima que in eadẽ debeat moꝛte reſerari.
qʒ; in longobardoꝛũ depꝛedatione fugien vnge fit vt repeobi ptãtem quidẽ cõtra vi
tibus cunctis que in monaſterio videbat᷑ uẽtes accipiãt.Sed illis moꝛientibꝰ hoc
habere:largitus eſt. Cũq; in elemoſinis in eis grauius vindicetur:ꝙ cõtra bonos
ve ſtimẽta ſua ac fratrũ omnia ⁊ cellarium ptãtem ſue crudelitatis acceperunt: ſicut
cõſumpſiſſet quicquid habere in hoꝛto idẽ carnifex qui eundẽ venerabilẽ oyaes
potuit expendit.Expenſis vero rebus oĩ⸗ num viuentẽ ferire ꝑmiſſus eſt: gaudere
bus longobarbi ad eũ ſubito venerũt. Eũ ſuper moꝛtuũ permiſſus non eſt. Qð ſa⸗
Nq tenuerũt ⁊ aurũ ab eo petere ceperunt. cna quoq; teſtantur eloquia. Nam vir dei
NQuibꝰ cũ ille diceret ſe omniuo nihiti ha contra Samariã miſſus:quia per inobe⸗
bere:in vicino monte ab eis ductus ẽ᷑.in dientiã in itinere comedit.hunc leo in eo
quoſſylua imenſis magnitudinis ſtabat. dẽ itinere occidit. Sed ſtatim illic ſcri⸗
ibi captiuus quidẽ fugiens in caua arbo⸗ tũ eſt: Quia ſtetit leo iuxta aſinã ⁊ nõ cõe
re latebat:vbi vnus ex lõgobardis educ⸗ dit leo de cadauere.Ex q̃ re oſtẽdit᷑ ꝙ pec
to gladio pꝛedictũ venerabilẽ occidit vi-⸗ catũ inobediẽtie ĩ ipſa fuerit moꝛte laxatũ
rũ.Cuiꝰ coꝛꝑe in terrã cadẽte:mõs omĩs qꝛ idẽ leo quẽ viuentẽ pꝛeſũpſit occidere:
ꝓtinus ⁊ ſylua cõcuſſa eſt ac ſi ſe ferre nõ ↄtingere nõ pꝛeſũpſit occiſuʒ. Qui enĩ oc
poſſe põdus ſanctitatis eius diceret: ter⸗ cidẽdi auſuʒ hũit:de occiſi cadauere cõe⸗
raq; tremuiſſet. S AQdeẽdli licẽtiã nõ accepit:qꝛ is qͥ culpabilis
¶De tranſitu dyaconi pꝛouin⸗ vit tgergtehuntt inobediẽtia erat iã iu
rie A in us ex moꝛte.Leo ergo qui pꝛius peccaa
ie Marſoꝛum er de moꝛte viri toꝛis Arazmeccancrar euſtodlutt poſtmo
dei qui miſſus in bethel fuerat. n

m'cadauer iuit.
¶KCap. XXIII. (Tltrum ante reſtitutionem coꝛ⸗
Lius quoq; in Marſoꝛũ ꝓuin

cia vite valde venerabilis dya poꝛum:in celo recipi valeãt ani

tamen poſt moꝛtẽ euius ſanctita⸗
int:no patitur celar.

„
— 7.

tis fuer

us quachq;

conus fuit: què inuentum lon⸗ Me luſtoꝛum.
gobardi tenuerũt:quoꝛũ vnus Capit tulum XX
Jeducto gladio caput eius amputauitt. etrus. ß
Bed cum coꝛpus eius in terrã caderet:ip acet q dieis:ſyn oſte veilez

ſe qui hunc capite truncauerat imũdo ſpi/
”MVRV ritu coꝛꝛeptus:ad pedes eius coꝛꝛuit:⁊ ꝙ ⸗
C Amicũ dei occidit inimico dei traditꝰ eſſet
ſtẽdit⸗

ſi tũc ante reſtitutionẽ coꝛpoꝛũ
i celo recipi valeãt aie iuſtoꝝ.

BGregoꝛius.

v2

DVc neq; de om̃ib s iuſtis fateri
poſſumus: neq; de omibus nega
. re. Mã ſunt quoꝛund iuſtoꝝ ani
me que a celeſti regno quibuſdam adhuc
manſionibus differunt᷑. In quo dilatiõis

èðäsl

damno quid aliud innuit᷑ niſ'qð de perfe

cta iuſticia aliquid minus habuerũt? ⁊ ta

men luce clarius cõſtat:qꝛ perfectoꝝ ani⸗
me mox vt huiꝰ carnis clauſtra exeũt: in

celeſtis regni ſedibus recipiunt᷑:qð ⁊ ipᷣas
per ſe veritas atteſtat᷑ dicens: Abicũq; fu
erit coꝛpus:illue cõgregabunt᷑ et aquile:

quia vpi ipᷣe redempꝑtoꝛ noſter eſt coꝛpe:

illuc ꝓculdudio colligunt᷑ iuſtoꝝ anime.
Et Paulus.Cupio diſſolui ⁊ cũ xpᷣo eſſe

qui ergo xpᷣm eſſe in celonõ dubitatꝛnec

Pauli animã eſſe in celo negat: qui etiã
de diſſolutiõe ſui coꝛpoꝛis:atq; de iuhabi
tatiõe celeſtis patrie dicit: Scimus quo⸗
niã ſi terreſtris domus noſtra huiꝰ habi⸗
tatiõis diſſoluat᷑: quod edificationẽ ha⸗
bemus ex deoꝛdomũ non manufactã eter
nam in celis.

Petrus.

ſtoꝝ: quid eſt ꝙ in die iudicij pꝛo
24 Sr retributiõe recipiẽt:

¶SBregoꝛius.
Sc eis nimirũ creſcit in iudicio:
4 quod nũc animarũ ſola: poſtmo⸗
Aß vero etiã coꝛpoꝝ beatitudine
perfruunt᷑:vt ipᷣa quoq; carne gaudeãt in
qua doloꝛes peo dño cruciatuſq; pertule
rũt. Nꝛo hac quippe geminata eoꝝ glo⸗
ria ſcriptũ eſt. In terra ſua duplicis poſſi⸗
debũt. DMinc etiã ante reſurreetiõis diem
de ſanctoꝝ aĩabus ſcriptũ eſt. Date funt
illis ſingule ſtole albe: ⁊ dictũ eſt illis vt
requieſcerẽt tempus adhuc modicũ: do⸗
nec impleret numerus cõſeruoꝝ ⁊ fratrũ
eoꝝ.Qui itaq; nũc ſinglas acceperũt: bi
nas in iudicio ſtolas habituri ſunt: quia
modo animaꝝ tantũmodo:nũc autẽ aiaꝝ

ſimul 7 coꝛpoꝝ gloꝛia letabunt᷑. ,
ESe modis quibus moꝛientes

—

aliqua pꝛedicũt: ⁊ de moꝛte cu⸗

Pea Bregoꝛij

JYigit᷑ nunc ſunt in celo anime iu⸗

„

iuſdam aduocati: de reuelatiõe
quoq; Gerontij ⁊ Aelliti mona
choꝝ: ac de puero armentario qᷣ
moꝛiturus diuerſis linguis lo⸗

quebat: Kap. XXV.

modo agit᷑: quod plerũq; moꝛi
entes multa pꝛedicũt.

regoꝛius.
Pſa aliquãc . t.
litate ſua aliquid pꝛeuidet. Ali⸗

me per reuelationẽ ventura cognoſcunt.

Aliquãdo vero dũ iam iuxta fit vt coꝛpous

deſerãt: diuinitus afflate in ſecreta cele⸗

ſtia incoꝛpoꝛeũ mentis oculũ mittũt. Haʒ

quiaiius anĩe aliquãdo fubtilitate ſua ea

que ſunt ventura cognoſcit:patet ex eo q—α&
cuʒ quidã aduocatus:qui in hac vꝛbe an
te biduũ lateris doloꝛe defunctus eſt:ſed

ante paululũ q; moꝛeret᷑ vocauit puerũ ſu
um: pꝛeparari ſibi veſtimẽta ad pꝛocedẽ

dũ iuſſit:quẽ dum puer quaſi inſanire cer
neret:eiuſq; pᷣceptis minĩe obediret: ſur⸗

rexit veſtimento ſe induit: ⁊ per viãs Ap⸗

piã ad beati Sixti eccleſiã ſe eſſe ꝓceſſuꝰ

dixit: Cunq; poſt modicũ ingraueſcente

moleſtia eſſet defunctus: deliberatũ fue⸗

rat vt apud beatũ Yanuariũ martyrẽ in pᷣ
neſtina via eius coꝛpus poni debuiſſet.
Sed qꝛ longũ hoc his qui funus eius cu
rauerat viſum fuiſſet: repente oꝛto cõſilio
exeũtes cũ eius funere per viã Appiã ne
ſcienteſq; illi qð dixerat in ipᷣa eũ eccleſia
quã pꝛedixerat:poſuerũt. Et cũ eundẽ vi
rũ curis ſecularibus obligatũ:lucriſq; ter
renis inhiantẽ fuiſſe nouerimꝰ vnde hoc
pꝛedicere potuit:niſi quia id quod futuꝝ
erat eius coꝛpoꝛi ipᷣa vis aĩe ac ſubtilitas
pꝛeuidebat:qð auteʒ ſepe etis reuelatiõi⸗
bus agit᷑:vt a moꝛituris futurs pꝛeſciant᷑

Ex his colligere poſſumꝰ: que apud nos
geſta in monaſterijs ſcimꝰ. In monaſte⸗
rio etem̃ meo quidã frater ante decennii

Sſentio:ſed vellẽ ſcire quo nã

quãdo animarũ vis ſubti

ado em̃ exiture de coꝛpoꝛe ani

btl
li⸗
i

lo

de

ſos
,

um

DBPryatcsch Fr 1- facit ltαdi—α‿1ρν.e

Dialogoꝛum

Gerontius dicebat᷑: qui cã graui moleſtia
coꝛpoꝛis fuiſſet depꝛeſſus in viſionę noc⸗
turna albatos viros ⁊ clari omĩmodo ha⸗

bitus in hoc ipſum monaſteriũ deſcende⸗

re de ſuꝑioꝛibus aſpexit. Qui cum coꝛaʒ

lecto iacentis aſſiſterẽt vnus eoꝛũ dixit.
Ad hoc venimus vt de monaſterio Gre⸗
goꝛij quoſdã fratres in miliciã mittamuſ.
Atq; alteri pꝛecipiẽs adiũxit.ſcribe Mar

cellù. Aalẽtinianũ Agnellum atq; alios
quoꝛũ nuncminime recoꝛdoꝛ. Quibꝰ ex⸗

pletis addidit:dicẽs. Scribe ⁊ hũc ipſuʒ
qui nos aſpicit.Et qua viſione certꝰ red⸗

dlitus pꝛedictus frater facto mane iĩnotuit

fratribus qui ⁊ que eſſent ex eadem cella
moꝛituri.poſt quos ſe etiã denũciauit eſſe
ſecuturũ.Cũq; die alio pᷣdicti fratres mo⸗
ri ceperũt atq; ſub eodẽ oꝛdine ſe in moꝛ⸗
te ſecuti ſunt quo fuerat in deſcriptiõe no
minati ad extremũ vero ⁊ ipie obijt:qͥ eoſ⸗
dẽ fratres moꝛitaros pꝛeuidit. In ea qͥq;
moꝛtalitate que ante trienniũ hanc vrbeʒ
vehemẽtiſſima clade vaſtauit in Poꝛtu⸗
nẽſis ciuitatis monaſterio Mellitꝰ dictꝰ
eſt monachus adhuc in annis iuuenilibꝰ
cõſtitutus ſed mire ſimplicitatis atq; hu⸗
militatis vir qui appꝛopinquãte vocatio⸗
nis die eadẽ clade ꝑcuſſus ad extrema de
ductus eſt. Qõ vir vite venerabilis. Fe⸗
lix eiuſdẽ ciuitatis Epiſcopꝰ audiẽs cuiꝰ
hec relatiõe ↄgnoui: ad eũ accedere ſtu
duit ⁊ ne moꝛteʒ timere debuiſſet:verbis

hunc ꝑſuaſoꝛijs ↄfoꝛtare. Cui etiã adhuc
de diuina miſericoꝛdia longioꝛa vite ſpa⸗

cia polliceri cepit.Sed ad hec ille reſpõ⸗
dit.curſus ſui tẽpoꝛa eſſe cõpleta: dicens
apparuiſſe ſibi iuuenẽ atq; epiſtolaſ detu
liſſe.dicentẽ aperi ⁊ lege.Quibꝰ apertis
aſſeruit qꝛ ſe ⁊ omẽs qui eodẽ tempoꝛe a

pᷣdicto Epiſcopo in paſcali feſtiuitate fue

rãt baptiʒati ſcriptos in eiſdẽ epiſtolis lit
teris aureis inuenit. Primũ quidẽ vt di
cebat ſuũ nomen repperit. ac deinde oĩm
illoꝛũ inillo tꝑe baptiſatoꝛum. Qua de re
certũ tenuit ⁊ ſe ⁊ illos de hac vita eẽ ſub
ſceleritate migi aturos factũq; ẽ vt die ea
dem ipſe moꝛeret᷑ atq; poſt eũ cũcti illi qᷓ

baptizati fuerant. ita ſecuti ſunt vt intra
paucos dies eoꝛũ nulluſ in hac vita rema
neret. De quibus nimirum cõſtat ꝙ eos

pꝛedictus dei famulus iccirco auro ſcrip⸗

tos viderat quia eoꝛũ nomina apud lſe.fi⸗
xa eterna claritas habebat. Sicut hi ita
q; reuelationibꝰ potuerũt futura cogno⸗
ſcere.ita nõnuniꝙᷓ egreſſure anime poſſũt
etiã myſteria celeſtia non ꝑ ſomnũ ſed vi⸗
gilãdo pꝛelibare. Ammoniũ nãq; mona⸗
ſterij mei monachũ bene noſti qui duʒ eſ⸗
ſet in ſeculari habitu cõſtitutus Raleria⸗

ni huius vrbis aduocati naturalẽ filiã in

cõiugio ſoꝛtitus eius obſequijs ſedule at
qᷓ; iceſſanter adherebat.⁊ queq; in eiꝰ do

mo agebant᷑ nouerat. Qui mihi iã in mo

naſterio poſitꝰ narrauit ꝙ in ea moꝛalita⸗
te que patricij Marſe tẽpoꝛibuſ hãc vrbẽ

veheinẽter afflixit in domo pꝛedicti Nale

riani puer Armẽtarius fuit percipue ſim⸗
plicitatis ⁊ humilitatis. Cũ vero eiuſdeʒ

aduocati domus eadẽ clade vaſtaretur iſ

dem puer percuſſus eſt ⁊ vſq; ad moꝛtem

gae

deductus. Qui ſubito ſublatus a pꝛeſen⸗

tibus redijtſibiq; dũm ſuũ vocari fecit.

Cui ait.Ego in celo fui ⁊ qͥ de hac domo
moꝛituri ſũt agnoui. Ille ille atq; illi mo
rituri ſunt. Zu v ro ne timeas quia hoc
tẽpoꝛe moꝛiturꝰ non es. At vero ſcias
me in celo fuiſſe verum fateoꝛ.ecce accepi

tibi cognitũ fuit me grecã linguã omnino
non noſſe ⁊ tamẽ grece loquere vt cogno
ſcas an verũ ſit ꝙ me omẽs linguas acce⸗
piſſe teſtiſicoꝛ.Cui tũc grece dominꝰ ſer⸗
uo locutus eſt atq; ita illi in eaTdem ling⸗
ua reſpodit vt cuncti qui aderãt miraren⸗
tur. In ea quoq; domo pᷣdicti Marſe ſpa⸗

„*

illic vt linguis omnibꝰ loquar. NHunquid

tarius vulgaris manebat qui feſtine ad

egrũ deductus ei vulgarica lingua locu⸗

tus eſt: ſed ita puer ille in Italia natus et

nutritꝰ: in eadẽ barbara locutione reſpo

dit: ac ſi ex eadẽ fuiſſet gente generatus.
Mirati ſunt omẽs qui audiebant atq; ex

duarum linguarũ experimẽto quas enm an
tea neſciſſe nouerant crediderũt de omni⸗

bus quas pꝛobare minime valebãt. ſc

Beati Bregoꝛij pape

puer bidunum moꝛs eius dilatata eſt ſʒ die
tertio: quo occułto iudicio neſcit᷑: manꝰ
ac bꝛachia lacertoſq; ſuos dẽtibus lania⸗
uit atq; ita de coꝛge exiuit. Quo moꝛtuo
omnes illi quos pꝛedixerat ex hac pꝛoti⸗
nus luce ſubtracti ſũt nulluſq; in hac do⸗
mo eaqęm tẽpeſtate defunctus eſt qui vo
ce illius denunciatus non eſt·
1Alge terribile eſt vt qui tale do⸗
num percipere meruit tali etiam
pPpoſt hoc pena plecteretur.

Bregoꝛius.
aid ta dei iudicia ſciat eaq;
NDin diuino examine compꝛehẽde⸗
ʒre non poſſumꝰ timere magis qᷓ;
olſcuttere debemins
¶BDe moꝛte Theophanij comi
tis. UCap. XxXVI.

TLautẽé de egredientibus ani⸗
mabus que multa pꝛenoſcunt
ea que cepimꝰ exequamur. He
GZWJG hoc ſilendũ eſt qð oe Theo
phanio centerelẽſis vrbis comite in eadẽ
vrbe poſitus multis atteſtãtibuſ agnoui.
Fuit nãq; vir miſicoꝛdie actibꝰ deditus
bonis oꝑibꝰ intẽtus hoſpitalitati pꝛeci⸗
pꝓue ſtudẽs exercẽdis quidẽ comitatꝰ cu⸗

ris occupatꝰ agebat terrena ⁊ tepoꝛalia ſʒ

vt poſt in fine claruit magis ex debito qy
ex intẽtione. Nam dũ pꝛopinquãte moꝛ⸗
tis eius tempoꝛe grauiſſima aeris tempe
ſtas obſiſteret.ne ad ſepeliendũ duci potu
iſſet.eũq; vxoꝛ ſua chᷣ fletu vehemẽetiſſimo
inquireret: dicens.quid faciã quomodo
te ad ſepeliendũ eijciã quia hoſtium do⸗
mus huiꝰ egredi pꝛe nimia tẽpeſtate nõ
oſſumus.Tunc ille reſpõdit. Moli mu⸗
ler flere. Quia mox vt ege deſunet? fue⸗

ro aeris ſerenitas redit. Cuius pꝛotinus
vocẽ moꝛs ⁊ moꝛtẽ ſerenitas ſecuta ẽ᷑. qðd

ſignũ etiam alia ſunt ſigna comitata. RãS
manus eiꝰ ac pedes podagre humoꝛe tu⸗
meſcẽtes vᷣſi in vulnerib? fuerãt ⁊ ꝓfluẽ
te ſanie patebãt. Sed dũ corpus eius ex
moꝛe ad lauandũ fuiſſet nudatũ ita manꝰ
ꝓedeſq; eiꝰ ſani inuẽti ſunt ac ſi vnꝙe vul⸗

oc

neris nil habuiſſent. Ductus itaq; ac ſe⸗
pultus eſt eiuſq; cõiugi viſum eſt vt quer
to die in ſepulchꝛo illius marmoꝛ qð ſup

poſitũ fuerat mutari debuiſſet. Qð vide
licet marmoꝛ coꝛpoꝛi eiꝰ ſuperpoſitũ duʒ
fuiſſet ablatũ:tanta ex coꝛꝑe ipſiꝰ fragran
tia odoꝛiſ emanauit ac ſi ex putreſcẽte car
ne illius pꝛo vermibꝰ aromata ferbuiſſẽt.

AQð factũ dum narrãte me in omelijs in⸗
firmis quibuſdã veniſſet in dubiũ die q⸗

dam ſedẽte me in cõuenta nobiliũ ipſi ar⸗
tifices qui in ſepulchꝛo illiꝰ marmoꝛ mu⸗
tauerant affu erũt aliquid me de,. ꝓpꝛia cã
rogaturi. Quos ego de eodeʒ miraculo
coram clero nobili ac plebe requiſiui qui
eadẽ odoꝛis fragrantia miro modo ſe re⸗
pletos fuiſſe teſtati ſunt.Et quedã aliaſin
augmẽto miraculi que nunc narrare lon⸗

gum exiſtimo de eodem ſepulchꝛo eiꝰ? ad

diderunt. M .—
¶ A ſicut anime ſanctoꝛũ ĩ ce-

—

lo:ita poſt diſſolutionẽ coꝛpoꝛũ

iniquoꝝ anime in inferno credẽ
deſint.iCa.XXVII. Petrus.

Naquiſitioni mee ſufficiẽter i
video ſatiffactũ ſed hoc eſt ad⸗
huc qð queſtione animum pul
ſat. Quia cũ ſuperius dictum
ſit eſſe iam ſanetoꝛũ animas in celo:reſtat
ꝓculdubio vt iniquoꝛũ quoq; anime eſſe
nõ niſi ĩ inferno credant᷑ ⁊ quid hac de re
veritas habeat ignoꝛo. Hã humana eſti⸗
matio nõ habet peccatoꝛũ animas ante iu
diciũ poſſe cruciari.

Bregoꝛius.

—

—

BZeſſe ſanctoꝛũ aĩas ĩ celo ſacri elo

quij ſatiſfactiõe credidiſti: oʒ vt
oĩa cſſe credas ⁊ iniquoꝛũ aĩas

ex qna iuſti iã gloꝛiant᷑ neceſſe ẽ ꝑ oĩa vt
⁊ iniuſt i crucient᷑. Mã ſicut electos btĩtu

do letificat ita credi neceſſe ẽ qð a die exi

tus ſui ignis repꝛobos exurat.
Qua raniõe credendũ ſit ytĩ

— —

coꝛpoꝛeos ſpirttus tenere ignis

n inferno qꝛ ex retributiõe terne iuſticie

eſe⸗

ſug.
pide
dez
gran
ecer
ſet.
in⸗
ei⸗
ar⸗
nu⸗
ac
nlo
gri
e⸗

1,
4

1

l.

r6
c⸗
gul

ſtat
eſe
eſe
eſti⸗
tein

flelo

gias
ſicie
indt
hiitn
ieetl

ti

lIliber II

BZiialogoꝛun
coꝛpoꝛeuſpoſſit. Ca. XXVIII.
(Petrus.

rẽ incoꝛpoꝛeã tenere ignis coꝛ⸗
poꝛeus poſſit.
Dregoꝛius. , CÄWC
J viuẽtis homĩs incoꝛporeꝰ ſpi⸗
ritus tenet᷑ in coꝛpoꝛe cur nõ poſt

Nmoꝛtẽ cũ incoꝛpoꝛeꝰ ſit ſpũs etiaʒ
(coꝛ:poꝛeo igne teneatur.
Petrus.
NH. viuente quolibet iccirco incoꝛ

poꝛeus ſpũs tenet᷑ in coꝛpoꝛe qͥa
ificat coꝛpus.

¶ Gregoꝛius.
J incoꝛpoꝛeꝰ ſpũs. Petre in hoc
teneri poteſt ꝙ viuincat quare nõ
penaliter ⁊ ibi teneat᷑ v bi moꝛtifi⸗

catur. C eneri autẽ ſpiritũ ꝑ ignẽ dicimꝰ

oyr in toꝛmẽto ignis ſit vidẽdo atq; ſentiẽ
do puniat᷑. Igne nãq; eo ipſe patit᷑: quo
videt ⁊ qꝛ cocremari ſe aſpicit:crematur
Siccq; fit vt res coꝛpoꝛea incoꝛpoꝛeã exu⸗
rat dũ ex igne viſibili ardoꝛ ac doloꝛ inui⸗
ſibilis trahit᷑ vt ꝑ ignẽ coꝛpoꝛeũ mẽs ĩcoꝛ
poꝛea etiã incoꝛpoꝛea flãma cruciet᷑ qᷓuis
colligere dictis euãgelicis poſſumꝰ qꝛ in
cẽdiũ aĩa nõ ſolũ vidẽdo ſʒ etiã experien⸗
do patiat᷑. AHeritat etenĩ voce diues mo

tuus ĩ in ſerno dicit᷑ ſepultꝰ.Cuius aĩa qꝛ

igne teneat᷑ inſinuat voce:qͥ Abraã depᷣ⸗
cat᷑.dicẽs.mitte Laʒarũ vt intigat extre⸗
mũ digiti ſui ĩ aquã vt refrigeret linguaʒ
meã qꝛ crucioꝛ ĩ hac fläama. hũ ergo pec⸗
catoꝛẽ diuitẽ dãnatũ veritas igne ꝑhibet
quiſnã ſapiẽs repꝛoboꝛuʒ animas tenerxi
agnibus neget.
Cce rõe ac teſtimonio ad creduli⸗

poꝛea E incoꝛpoꝛeã teneat atq; affligere

poſſu: ignot.
¶Bregoꝛiu 1

V qua ratione credenduʒ ẽ qa

tatẽ flectit᷑ animꝰ ſʒ dimiſſus iteꝝ
ad rigoꝛẽ redit. Qũo eni res coꝛ⸗

SIc q̃ſo an apoſtatas ſpũs wceleſti
gloꝛia delectos eſſe coꝛpoꝛeos an
incoꝛpoꝛeos ſuſpicaris.
Ais ſanũ ſapiẽs eſſe ſpũs cdꝛpo⸗
poꝛeus oixerit. MD
Bregoslus.
Ehẽne ignẽ eẽ coꝛpoꝛeũ fateris.
Gnẽ gehẽne coꝛpoꝛeũ eſſe nõ am
bigo in q̊ cemũ eſt coꝛꝑa cruciari.

Gregoꝛius.
Erte repꝛobis veritas in ſine dic
tura ẽ ite ĩ ignẽ etnũ qͥ ꝑatꝰ ẽ dia

volo ⁊ ãgel eiꝰ. Si igit᷑ dyabolꝰ
el? q; ãgeli cũ ſint ĩcoꝛꝑei coꝛꝑeo ſũt igne
cruciãdi qͥd miꝝ ſi aĩe ⁊ anqᷓ; recipiãt coꝛ⸗
poꝛa pñt coꝛꝑea ſentire toꝛmẽéta.
etrus.
Atet ratio nec debet de hac re v
erius queſtione dubitare.
Sregoꝛtus.
De moꝛte Theodoꝛici regis
Arriani. (Eap. XXIX.

libus ſũt geſta: narrauero. Julia
nꝰ huiꝰ Rõane ccclie:cui deo auctoꝛe de
ſeruto:ſcõᷣus defẽſoꝛ:qͥ añ ſeptẽ fere änos
defũct?ꝰ ẽ:ad me adhuc ĩ moaſterio poſitũ
crebꝛo vẽiebat ? mecũ colloqͥ de aĩe vtili
tate ↄſueuerat.hic itaq; mihi q̃dã die nar
rauit: dicẽs.Theodoꝛici regi tꝑibꝰ pr ſo
ceri mei ĩ Sicilia exactõeʒ canoniſ egerat
atq; iã ad italiã rediebat.Cuiꝰ nauis ap⸗
pulſa ẽ ad ĩſulã qᷓ̃ Liparj appellat᷑.Et qꝛ
illic vir qͥdã ſolitariꝰ magne virtutj hita⸗
bat:dũ naute nauis armamẽta reꝑarẽt vi
ſuʒ ẽ pᷣdicti pr̃i ſoceri mei ad eũdẽ virũ ðᷣi.
ꝑger ſeq; eiꝰ or̃onibꝰ ↄmẽdar̃. Quoſ vir
dni cũ vidiſſʒ eiſ it᷑ alia colloqniſ dixit ſcit
qꝛ rex theodoꝛicꝰ moꝛtuꝰ ẽ:cui illi ꝓtinꝰ

rũder̃t. Abſit:uos eũ viuẽtẽ dimiſimꝰ æ

b 4

nihil tale ad nos nũcuſq; ꝑlatũ eſt. Qui⸗
bus dei famulus addidit dicẽs: SEtiã moꝛ
tuus eſt: nã heſterno die hoꝛa nona inter
Johannẽ papã ⁊ Simachũ patriciũ diſcĩ
ctus: atq; diſcalciatus:⁊ vinctis manibꝰ
deductus:in hanc vicinã vulcani ollã ia⸗

ctatus eſt. Qð illi audiẽtes ſolliciti con⸗

ſcripſerũt diẽ:atq; in italiã reuerſi:eo die
Theodoꝛicũ regẽ inuenerũt fuiſſe moꝛtu
um: quo eius exitus atq; ſuppliciũ dei fa
mulo fuerat oſtẽſum: ⁊ quia Johannẽ pa
pam affligẽdo in cuſtodia occidit Sima⸗
chũ quoq; patriciũ ferro trucidauit ab il⸗
lis in ignẽ mitti aperuit: quos in hac vi⸗
ta iniuſte iudicauit. .
De moꝛte Reparati:
Ear ſtulum. XXXN.
Pdẽ quoq; temꝑe quo pꝛimũ
Eerreumote vite deſiderio ambula⸗
bpi quidaâ honeſtus ſenex De⸗
ulſdedit noĩe:valde huiꝰ vꝛbis
