Gb46_qt_3
author: Gregor I., Papst

?

N 12 –5 11963401 021

IIuNuNmndknuan ⸗

.

3

Annotatlo

Ef

2 Capitulox dialogi beati Gꝛe
goꝛij pape:per quattuoꝛ libꝛos

mſtincnit bꝛeuis: oꝛdinataq; an/

& Annotatio ca opbulomuall,
bꝛi pꝛimYii.

De betitione Petri diacont vt aliqua ſi⸗
hi patrum narrent᷑ exempla:ac reſponſio⸗
ne ſancti Gregorij: Cũ expoſitiõe vite ac
miraculoꝝ Honoꝛati abbatis monaſterij
Fungenſis: Capi. 1I.
De Libertino pᷣpoſito eiuſdem monalic⸗

rij: Capitulum.ij.

De monacho hoꝛtulano tmonaſteri, eiuſ⸗
dem: Cap.iij.

De Equitio abbate Aalerie prouincie:
Capitulum.iiij.

De Conſtantio manſionario ecdleſie ſan⸗
cti Stephani:

epiſcopo: Capi. vi.

De Mõnoſo prepoſito monaſterij in mon

te ſito qui Soractis dicitur: Cap. vij.
De Anaſtaſio abbate mõaſterij qð Sup⸗
pentonia vocatur: Cap. viij.
De Bonifacio Ferentine eiuitatis epiſ⸗
copo: Capi. ix.
De Foꝛtunato Tudertine ciuitatis epi⸗
ſcopo: Cap.x.
De Martyrio monacho prouincie Rale⸗
rie: Capi.xj.
De Seuero pꝛeſbytero eiuſdem prouin⸗
cie?ꝛ Capi.xij.
Annotatio capituloꝛum
libꝛi ſecundi.

De oꝛtu:moribus s ac cõuerſatione ſaneti
Benedicti: Cap. 1.

De capiſterij fracti reparatione: Ca. ij.

De tẽptatiõe carnis ſuꝑata: Cap.iij.
De vitreo vaſe per ſignum ſancte crucis
rupto:
Ter monacho vagementis ad ſalutem re⸗
etos

Cap. v.

—

inſcius cncurrit:

Capi. v.
De Marcellino Anchonitane ciuitatis

Cap.iiij.

Capituloꝛum

De aqua quã in montis vertice ex petra

pꝛoduxit: Cap. vi.
De ferro ex profundo aque in manbele

De Wauro eius diſclpulo qui np nquss

De infecto per venenũ bane a coꝛuo lon⸗

glus peoi ecto: .“ Cap.ix.
DODe ingenti ſaxo penelus oꝛationem leui⸗

ato: Cap.x.

De phůͤtaſticob coquine incẽdio: Ca. xi.

De puerulo ruina barietis confracto ⁊ ſa⸗

nato: Cap.xij.
De monachis qui extra cellã contra regu
lam cibũ ſumpſerunt: CLap.xiij.

De fratre ARalentiniani monachi quẽ vir
dei in via comediſſe per ſpiritũ cognouit:
Capitulum. xiiij.
De ſimulatione regis Totile depꝛehẽſaꝛ

Capitulũ.xv.

De pꝛophetia regi Totile ⁊ Camiſine an

tiſtiti facta⸗ Cap.xvi.
De clerico a demõe liberato ad tempus:
Capi.xvij.
Se propbetia deſtructionis monaſterij
Capitulũ.xviij.
L. abſconſione flalconis a beato Bene⸗
dicto cognita: xix.

De mappularum receptione a ſeruo e
cognita: Cap.xx
De cogitatione monachi ſuperba a dei vi
ro cognita: Capi.xxi.
De ducentis farine modijs famis tempo
re ante cellam viri dei inuẽtis: Ca. xxij.
De fabꝛica monaſterij Terracinẽſis per
viſionem diſpoſita: Cap.xxiij.
De ſanctimonialibus feminis que poſt
moꝛtem per eius oblationem cõmunioni
ſunt reddite: Cap.xxiiij.

De puero monacho quem ſepultum ter⸗

ra pꝛoiecit: Capi. xxvx.

De monacho qui ð̊ monaſterio diſcedẽs
Ca.xxvi⸗
De puero ab elephantino moꝛbo curato:

draconem in itinere inuenit:

Cap.xxvij.
De.xij.ſolidis per miraculũ debitoꝛi red

ditis: ⁊ de hominis ſanatiõe cuius cutis

Cap. viij.

taualikepzos apparuit:

Pialogi beati

Srcgorj

Cap. xxviij.
De vaſe vitreo in ſaxis proiecto ⁊ non fra

cto: LCLap. xxix.
De dolio vacuo oleo repleto: Ca.xxx.
De monacho a demone liberato?-⸗

Capi.xxxj.
De ligato ruſtico ſolo aſpectu viri dei ſo.
luto: Cap.xxxij.
De moꝛtuo ſuſcitato: Cap. xxxiij.

De mira culo Scholaſtice ſoꝛoꝛis ei

Capitulum. xxxitij.

De aĩa ſoꝛoꝛis eius viſa: ⁊ qualiter e coꝛ⸗

pPoꝛe ſit egreſſa: Lap. xxxv.
De mundo ante oculos eius collectoꝛ⁊ ð
anima Germani Capuane ciuitatis epi⸗
ſcopi: Capi.xxxvi.

Se eo ꝙ regula monachoꝛum ſcripſerit:

Lap. xxxvij.
De prophetia ſui exitus fratribus denun
Cciata: Cap.xxxviij.
De inſana mullere in eius ſpecu ſanata:
Capi.xxxix.
Ann otatio C apituloꝛum

Iibꝛi tertij.

H De ſãcto NPaulino Nolane ciuitatis epi⸗
ſcopo: Capi. i.
SDe ſancto Johanne papa: Cap. ij.
De ſancto Agapito papa: Cap.iij.
Dee Datio Mediolaneñ.epiſcopo:Capi

tulum. iiij.

Ze Sabino camiſine ciuitatis epiſcopo:

Capi. v.

De Caſſino Marnienſis ciuitatis epiſco⸗ ſ

po: Cap.vi.
De Andrea Fudane ciuitatis epiſcopo:
Capi.vij.

“ Pe Coõſtãtio Aquine ciuitatis epiſcopo:

Cap. viij.

HPe Frigidano Lucane ciuitaris epiſco⸗

po: Capi.ix.

De Sabino placentino epiſcopo qui pa-

dũ flumen per litteras ſuas compeſcuit:
Capitulũ.x.
. SDe Cerbonio populomij epo: Cap. xi.

De Fulgentio Girlcolane ciuitatis epo:

d Lap. xij.

gobardis occiſi ſunt:

De erculano Paruline eſuitades cer

De Jlaac ſeruo deis ga xtiij.
De Eutycio ⁊ Florentio ſeruis dei:
Capitulum. xxv⸗
De Marcio monacho de monte marlicoꝛ
Lapitulum. xvi.
De monacho ex möte argẽtario qui moꝛ
tuum ſuſcitauit: Cap. xvli.

De Benedieto monacho: Capi. xviij.

De eccleſia beati Zenonis martyris in qᷓ
aque vltra poꝛtam apertam inundantes
minime intrauerunt: Wapi. xix.
De Stephano pꝛeſbytero pꝛouincie Ra⸗
lerie:cui quia famulo ſuo negligenter lo⸗
quebatur: ad extrahendas caligas dia⸗
bolus obediuitt· Cap.xx.

De puella conuerſa cuius ſolo imperio

homo eſt a demone liberatus: Ca.xxi.
De pꝛeſbytero pꝛouincie Aalerie qui fu⸗

rem ad ſepulchꝛuʒz ſuũ tenuit: Ca. xxij.

De abbate pꝛeneſtini montis eiuſq; pꝛe⸗
ſbytero: Cap. xxiij.
De Teheodoꝛo eccleſie beati Petri apo
ſtoli vrbis Rome mãſionario: C a. xxliij

De Abundio manſionario eccleſie heati

etri: Capi.xxv.
F Mena mõacho ſolitario: Ca. xxvi.
De quadragints ruſticis qui ꝓ eo ꝙ car⸗
nes imolaticias cõedere noluerunt a lon⸗
Cap.xxvij.
De multitudine captiuoꝛum qui pꝛo eo
ꝙ caput capꝛe adoꝛare noluerunt occiſi
unt: Lap xxvitz.
De Arriano epiſcopo cecato: Larrrik⸗
De Arrianoꝛũ eccleſia que in Romana
vrbe catholica cõſecratione dedicata eſt:
Cap pi.xxx x.

De Permigildo rege Liuigildi Basor

thoꝛũ regis filio pꝛo fide catholica ab eo⸗
dem patre ſuo occiiſo: Cap. xxxi.
De epiſcopis Africanis qui pꝛo defenſi⸗
one catholice fidei abſciſis: ab Arrianis

Zuandaloꝛum: linguis nullum locutio⸗

nis ſolite ſuſtinuere diſpendium: Capi⸗
tulum: xxxij.
De Eleutherio ſeruo dei⸗ Cap.xxxiij.
à 2

He generibꝰ cõpunctionũ: Ca. xxxiiij.
De Amantio pꝛeſbytero pꝛouincie Tu⸗

ſcies: Lapi. xxxv.
De Maximiano Syracuſane ciuitatis
epiſcopo:ꝛ:· Cap.xxxvi.
Se Sanctulo pꝛeſbytero pꝛouincie Hur
RRes“ Cap.xxxvij.
Se viſione Redempti Ferentine ciuita⸗
tis epiſcopi:.- Lap. xxxvlij.

Ennotatio capituloꝛum
Mð eterna ac ſpiritalia ideo a carnalibꝰ
minus credantur:quia ea que audiunt ꝑ
experimentum minime nouerũt: Ca.i.
NDõð ſine fide neq; infidelis viuatꝛ:
Ntres ſpiritus vitales ſint creati:
ð Capi.iij.
He eo qð Salomon dicit: Dixi in coꝛde
meo de filijs hominũ vt pꝛobaret eos deꝰ
⁊ oſtẽ deret ſimileſ eſſe beſtijs:idcirco vnꝰ
interitus eſt hominis ⁊ lumentoꝛũ ⁊ equa
vtriuſq; cõditio:⁊c᷑. Cap. iiij.
He anime inuiſibiliter egreſſõe: Ca. v.
Rſicut vita anime manentis in coꝛpoꝛe
depꝛehenditur ex motu membꝛoꝛũ:ſic vi⸗
ta anime poſt coꝛpus in ſanctis penſanda
eſt ex virtute miraculoꝛũ: Cap. vj.
De egreſſibus animarum: Capi. vij.
De egreſſu anime Specioſi monachi:
Cap viij.

Se aia cuiuſdã incluſi: Cap.ix.
De egreſſu aĩe Spei abbatis: Cap. x.

De egreſſu anime pꝛeſbyteri Nurſie pro⸗
ulncie: KKaap. rxi.
Se anima Probi Reatine v bis epiſco
pi: Cap. xij.
De tranſitu Galle ancille dei? Ca. xiij.
De trãſitu Seruuli paralityci: Ca.xiiij.
De traſitu Romule ancille dei: Ca.xv.
De traſitu Tarſille virginis: Ca. xvi.
De tranſitu Muſe puelle: Cap.xvij.
Rquibuſdã paruulis regni celeſtis adi⸗
tuis a parentibus clauditur cũ male ab eis
nutriantur: Et de puero blaſphemo:

De tranſitu Stephani ſerui dei: Capi⸗
. tulum. xix.
CNaliquãdo aĩe meritum non in ipſo ſuo
egreſſu: ſed poſt moꝛtẽ certius eelarat⸗
„CLCLap. xx.
De duobus monachis Aalẽ tij abbatis:
Cap.xxi.
De tranſitu Surani abbatis: Ca. xxij.
De tranſitu diaconi pꝛouincie Marſoꝝ:
⁊ de moꝛte viri dei qui miſſus bethel fue⸗
rarrzz CLap. xxiij.
Atrũ ante reſtitutionẽ coꝛpoꝛũ in celo re⸗

cipi valeant anime inſtoꝛu: Cap.xxiiij.

De modis quibus moꝛientes aliqua pꝛe⸗
dicunt: Et de moꝛte cuiuſdã aduocati:
De reuelatione quoq; Geron tij ⁊ Melli
ti monachoꝛuʒ: Ac de puero armentario
qui moꝛiturus diuerſis linguis loqueba⸗

tur: ”M CLap. xxv⸗
De moꝛte Theophanij comitis: .
Cap.xxvj.

Rſicut anime ſanctoꝛũ in celo: ita poſt
diſſolutionẽ coꝛpoꝛũ iniquoꝛũ aĩe in infer
no credende ſint: Cap. xxvij.
Qua ratione credendũ ſit vt incoꝛpoꝛeos

ſpiritus tenere ignis coꝛpoꝛeus poſſit:

H Cap.xxviij.
De moꝛte Theodoꝛici regis Arriani:
= DM Cap.xxix.
Se moꝛte Reparati· Lap. xxx.
De moꝛte curialis cuius ſepulchꝛũ incen
ſum eſttt CLap. xxxj.

An Boni bonos in regno ⁊ mali malos
in ſupplicijs agnoſcant: CLap.xxxij.
De religioſo quodã moꝛiente qui ꝓphe⸗
tas vidit Lap. xxxiij.
ENignote anime egreſſure ſepius ſe cos
gnoſcant: Et de moꝛte Johannis ⁊ Ar⸗
ſi:Emoꝛphij quoq; ⁊ Stephani: Capi⸗
. tulum. xxxiiij.
De his qui quaſi per erꝛoꝛẽ educi vident᷑
e coꝛpoꝛe:⁊ de vocatione ⁊ reuocatiõe pe

tri monachi. De moꝛte quoq; ⁊ reſuſcita⸗

tione Stephani: ac de viſione cuiuſdam

militis:

De quodã etiã viro nomine DHeuſdedit:
cuius domus ſabbato ediſicabatur: ac de·

poꝛe moꝛte reſecata:

tem pꝛoiecto:

Vialog beati

4.

EBregoꝛij

pena Sodomitaꝝ: Cap.xxxv.

QRaquoꝛundã anie adhuc in coꝛꝑe poſite

penale aliquid de ſpiritalibus vidẽt: ⁊ de
Theodoꝛo puero: Cap. xxxvi.
De moꝛte Eriſoꝛij:⁊ monachi cuiuſdam
Iconijj: cLa.iap. xxxvij.
An poſt moꝛtẽ purgatoꝛius ignis eſſe cre
dendus ſit: LCap. xxxviij.
De aia P
Cur in extremis tẽpoꝛibus tam multa de
animabꝰ clareſcãt que antea latuerũt:
. Lapi. xl
Abi eſſe infernꝰ credẽdus ſit: Ca. xli.

Atrũ vnus gehẽne ignis ſit an diuerſt⸗

l Cap. xlij.
An ſempꝑ ardeãt qui gehẽne incendijs de
putantur: Cap.xliij.

Quũo aĩa iĩmoꝛtalis dicat᷑ dũ conſtat eam

in perpetuo igne moꝛi: Capexltitj.
He quodã ſancto viro qui veniẽs ad moꝛ
tem expauit: Cap. xlv.
R quidã ne in moꝛte timeãt reuelatiõe
roboꝛant᷑:⁊ de Antonio:Merulo ⁊ Johã
ne monachis: Cap.xlvi.
De modis ſomnioꝛũ:⁊ an ſint obſeruãda
ſomnia:de quodã etiã cui per ſomniũ lon
ga vite ſpacia pꝛomiſfa ſunt ⁊ in bꝛeui tẽ⸗
Cap. xlvij.
An proſit aĩabus ſi eoꝛũ coꝛꝑa in eccleſijs
ſepulta ſint: Cap. Aviij.
Se quadã ſanctimoniali femma mecele⸗
ſia ſancti Laurentij ſepulta que dimidia
apparuit accenſa: Cap. xlix.

Dee NRaleriani patricij ſepultura: Ca.l.

De coꝛpoꝛe Aalẽtini ab eccleſia poſt moꝛ
Cap. li.
Detinctoꝛis coꝛpoꝛe in eccleſia ſepulto
poſt non inuento: Cap. lij.

NQuid ſit qd maxime moꝛtuoꝛum valeat

animabus pꝛodeſſe: ⁊ de centumcellenſi
pꝛeſbytero qui a cuiuſdam ſpiritu petitus

eſt vt ſacram hoſtiam pꝛo eo offerret:

De fratre Juſto medico pꝛo cuius anim.
continuis triginta diebns oblatum eſt ſa
crificium altaris: Cap. liiij.
De vita ⁊ tranſiiu Caſſij eßi: Cap.lv.

aſcaſij dyaconi: Cap. xxxix.

De quodam ab hoſtibus capto culus vin
cula oblatiõis hoꝛa ſoluebãtur:Et de Ba

raca nauta per ſalutarem hoſtisam a NHaua⸗
fragio liberato: Cap. lvi.

Quibus moꝛtuis ſacre victime pꝛoſint ac
de virtute ⁊ myſterio victime ſaluraris:

PDe affligendo coꝛde inter ſacra myſteria

poſt de mentis cuſtodia: Cap. lviij.

De relaxandis culpis alienis vt noſtre re
laxentur:

Cap. lix.

3

Bialogoꝛum liber j.
¶ Beati Sꝛeg oꝛij pape in libꝛos eeſſerit:etiã boni ipſiꝰ qð ꝑdiderat obliui⸗

NHfati citer ineinit ſcit᷑.fitq; vt poſt neq; ꝑ memoꝛiã videat
diglogox: Pfatio fe 0 feliciter incipit qð pris p actionẽ tenebat. Añ alias hoc
Aaqd die nimijs quoꝛudaʒ ſe agit᷑ qð pᷣmiſi: qꝛ c nauigamꝰ logigszah
culariũ tumultib) depſſus: qᷓ nec poꝛtũ qetis quẽ reliquimꝰ videmus.
bo in ſuis negotijs plerũq; co Mõnunqi vero ad augmẽtuz mei doloꝛis
gimur: ſoluere etiã qað nos cer gqiñgit᷑ ꝙ quoꝛũdã vita qͥ pns ſeculü tota
— n eſt non vebere: ſecretuͦ loe mẽte reliquerũt: mihi ad memoꝛiã reuo⸗
eich amicũ meroꝛis vbi oẽ að de mea mi cat᷑. Quoꝛũ dũ culmẽ aſpicio: q̃tũ ipſe in
i occupatiõe diſ plicebat ſe patẽter oſtẽ⸗ infirmis iaceã a gnoſco: quoꝝ plurimi cõ
deret: ⁊ cũcta que infligere doloꝛem con⸗ qitoꝛi ſuo ĩ ſecretioꝛi vita placuerũt: q ne
ſueuerant: cõgeſta ante oculos licẽter ve⸗ p hñanos actꝰ a nouitate mẽtis vetereſce
nirent. Obi itaq; c afflictus valde ⁊ diu ret: eos oĩpotẽs deꝰ huiꝰ mũdi laboꝛib?
tacitus ſederẽ: dilectiſſimus ſilius meus noluit occupari. Sʒ que iã pꝓlata ſũt me⸗
Perr diaconus affuit: qui mihi a pꝛime Iiuſ iſinuo:ſi ea p inquiſitionẽ ac rñſionẽ
obſtrictꝰ eſt atq; ad ſac dagatio⸗ . 1 ,
nẽ ſociꝰ. Qui Srann excoqui coꝛdis lang⸗ ¶ Beati Gregoꝛij pape dialogoꝝ
uoꝛe me intuens ait: Nundd nã noui tibi liber pꝛimꝰ: de vita ⁊ miraculis
aliq̃d accidit ꝙ plꝰ te ſolito meroꝛ tenet: atru Itali coꝝ feliciter incip it.

ui inquã: Meroꝛ petre quem quotidie 4 ERet
Srlared ſempuihiß vſuz vet? eſt: 1 ſen ¶ De petitione petri diaconi vt

„ 7

mus me oeeupatidie ſue pulſar vuine⸗ acreſpõſione ſancti Gregorij: cũ
Te n 11 3 — F/ ⸗ .
er uabetis eneta ſ ubtereraͤt: itd reb? expoſitõe vite:ac miraculoꝝ ho
oibus qᷓ voluunt᷑ eminebat: nulla niſi noꝛati abbatis monaſterij Iun⸗
celeſtia cogitare cõſueuerat: qð etis ret⸗ qenſis. ¶/ Lap. I. ¶ Petrus .
tus coꝛꝑe ipſa iã carnis clauſtra contẽpla On valde ĩ Italia quoꝛũ
tione trãſibat. Qð moꝛtẽ quoq; que pe⸗ dã vitaʒ virtutibꝰ fulliſſe
ne cũctis pena eſt:videlicet vt ingreſſum ↄgnoui. Ex quox igit᷑ cõ
vite laboꝛis ſui pꝛemiũ amabat. At nunc paratõe accẽder] ignoꝛo.
ex occaſione cure paſtoꝛalis ſeculariũ ho⸗ Equideʒ bonos viros in
minũ negocia patit᷑: ⁊ poſt tã pulchꝛã qe⸗ ☚ bac terra fuiſſe no vubito
tis ſue ſpeciẽ terreni actꝰ puluere fedat᷑. ſigna tñ atq; virtutes aut ab eis neq̃ᷓ fa
Cũq; ſe ꝓ cõdeſcẽſione multoꝛũ ad exre⸗ cta exiſtio:aut ita fũt hactenꝰ ſilẽtio ſup⸗
rioꝛa ſparſerit: etiã cũ interioꝛa appetit: pſſa: vt vtrũ ne ſint facta neſciamus.
aͤu penlaubi⸗ zino⸗ rect. erden⸗ BGregoꝛus.
do itaq; qð tolero:ꝑpẽdo qͥd amiſi: dũq; — Rreeee
intueoꝛ illud qð ꝑdidi: fit hoc grauiꝰ qð Rlaia heffe . * e Rſatis *
bardinatier: kan teaniene eeſtann⸗ vel bonis ac ſidelibꝰ viris atteſtã
busde eiret iaui tatis reheſ vitel. tibꝰ agnoui: v! ꝑ memetipᷣm didici: dies
V3 * 7* Se⸗ 11 S .
recolo⸗ Ain poſt tergũ ductis oculis viſo li vt⸗ opinoꝛ ante ſermo ceſſabit.
toꝛe ſuſpiro. Qdðq; adhuc grauiꝰ eſt: di Detrus.
imẽſis fluctibꝰ turbatꝰ feroꝛ:vix iã poꝛtũ Ellẽ querenti mihi de eis aliqua
videre valeo quẽ reliqͥ:qꝛ ⁊ ita ſunt caſus narrares:neq; hac ꝓ re interrum
mẽtis vt pꝛiꝰ quidẽ ꝑdat bonũ qð tenuit: bere expoſitionis ſtudium graue
ſi tñ ſe ꝑdidiſſe meminerit.Cuũq; lõgiꝰ re⸗ l 8 liij)

4

Beati SBregoꝛij pape

videat᷑:qꝛ nõ diſpar edificatio oꝛit᷑ ex me⸗
moꝛia virtutũ. In expoſitiõe quippe qua⸗
liter inueniẽda atq; tenẽda ſit virtus:ag⸗
noſcit᷑. In narratiõe vero ſignoꝛũ cogno⸗
ſcimꝰ:inuẽta ac retẽta qualiter declarat᷑.
Et ſunt nõnulli quos ad amoꝛẽ patrie ce⸗
leſtis plus exẽpla ꝙ; pꝛedicamẽta ſuccen⸗
dũt. Fit vero plerũq; audiẽtiſ aĩio duplex
adiutoꝛiũ in exẽplis patrũ.qꝛ ⁊ ad amoꝛẽ
vẽture vite ex pꝛec dẽtiũ comꝑatiõe accẽ
dit᷑:⁊ iã ſi ſe eſſe aliquid eſtimat: dũ melio
ra de alijs cognouerit humiliatur.
— Bregoꝛius.
Aque mihi ſunt viroꝛũ venerabi
li narratione comꝑta incũctanter
dnarro ſacre auctoꝛitatis exemplo.
Cu m mihi luce clariꝰ cõſtet qe Lucas ⁊
Marcꝰ euãgeliũ qð ſcripſerũt nõ viſu ſed
auditu didicerint. Sed vt dubitatiõis oc
caſionẽ legentibus ſubtrahã: ꝑ ſingula qᷓ
deſcribo quibꝰ hec narrãtibꝰ mihi comꝑ⸗
ta ſint manifeſtd. Hoc vero ſcire te cupio
qꝛ in quibuſdã ſenſum ſolũmodo: in qui⸗
buſdã vero ⁊ verba cum ſenſu teneo:qꝛ ſi
de pſonis oĩbus ipſa ſpecialiter verba te⸗
nere voluiſſem: hec ruſticano vſu pꝛolata
ſtilꝰ ſcribẽtis nõ aꝑte ſuſciꝑet.ſenioꝛum

valde venerabiliuʒ didici relatione que.d

H—

eEgantij queds patritij in ſamnie
vV Extibus villa fuit in qua Colonus
eius filiũ honoꝛatũ noĩehabuit qͥ

NBregoꝛiunus.
CAetree ï diſci⸗

ab annis puerilibꝰ ad amoꝛẽ celeſtis pa

trie ꝑ abſtinentiã exarſit. Cũq; tã magna

cõuerſatiõe polleret: ſeſeq; iam ab ocioſo
quoq; ſermonereſtringeret:multũe; vt pᷣ
fatus ſum ꝑ abſtinentiã carnẽ domaret.
Die quada parẽtes eius vicinis ſuis con
uiuiũ fecerũt: in quo ad veſcendũ carnes
parate ſunt:quas cũ ille ad eſum cõtinge
re ꝑ abſtinẽtie amoꝛẽ recuſaret: ceperunt
ei parẽtes eius irridere ac dicere. Come⸗
de: nũquid piſcẽ in his mõtibus tibi alla
turi ſumꝰ. Jili vero in loco audiri piſces
coõſueuerãt nõ videri:ſed cũ his ſermoni⸗
bus honoꝛat? irrideret᷑:repẽte in cõöuiuio
aqua ad miniſteriũ defuit:cũ ſitula lignea

ſicut illic moꝛis ẽ mancipiũ ad fontẽ ꝑre⸗
xit:dũq; hauriret aquã:piſcis ſitulã intra
uit. Reuerſũq; mãcipiũ ante oꝛa diſcũbẽ?⸗
tiũ piſcẽ cũ aqua fudit que ad totiꝰ diei vi
ctũ potuiſſet honoꝛato ſufficere. Mirati
oẽs totaq; illa parentũ irriſio ceſſauit.Ce
pere nãq; inhonoꝛato honoꝛare abſtinen⸗
tiã quã ante deridebãt:ſicq; a dei hoĩe ir⸗
riſiõis deterſit obpꝛobꝛia piſcis de mõte:
qui cũ magnis virtutibꝰ creſceret a pꝛedi
dicto dño ſuo libertate donatꝰ eſt:atq; in
eo loco qͥ fundis dicit᷑ monaſteriũ conſtru
xit: in quo ducentoꝛũ fratrũ monachoꝛuʒ
pater extitit: ibiq; vita illiꝰ circũquaq; ex
empla eximie cõuerſatiõis dedit.Hã que
dã die ex eo mõte qui eiꝰ monaſterio ĩ ex⸗
celſo ꝓminet:ingẽtis ſaxi moles erupta ẽ
Que ꝑ deuexũ mõtis latus veniẽs totiꝰ
ruinã celle oĩmq; fratrũ interitũ imninaba⸗
tur. Quã cũ venientẽ deſuꝑ vir ſanctꝰ vi
diſſʒ: frequẽti voce xpᷣi nomẽ inuocãs:ex
tenſa mox dertera ſignum ei crucis oppo
ſuit: eãq; in ipo deuexi mõtis latere cadẽ
tẽ fixit ſicut religiofus vir Laurẽtius ꝑ⸗
hibet:⁊ qꝛ locꝰ? ei nõ fuerat quo inherere
potuiſſʒ: aſpicit᷑ ita vt nũc vſq; montè cer
nentibus caſura pẽdere videatur.
— errus.
Atamus hec tam egregius vir vt
poſt magiſter oiſcipuloꝛuʒ fieret:
pꝛlus habuit magiſttum.

n pulũ audiui: ſed lege nõ ↄſtringit᷑
Aancti ſpiritus donũ. Aſus quidẽ
recte tõuerſationis eſt: vt pꝛeeſſe non au⸗
deat qui ſubeſſe nõ didicerit: nec obediẽ
tiã fubiectis imꝑet quã pꝛelatis nõ nouit
exbibere. Sed tamẽ ſũt nõnulli qui ita ꝑ
magtſteriũ ſpũs intrinſecus docẽtur vt ⁊
ſi eis exterius humani magiſteri) diſcipli
na deſit: magiſterij intimi cẽſura nõ deſit.
Quoꝛũ tamẽ libertas vite ab infirmis in
exemplũ nõ eſt trahẽda:ne dũ ſe quiſq; ſi⸗
militer ſancto ſpiritu impletũ pᷣſumit: di
ſcipulꝰ hominis eſſe deſpiciat:⁊ magiſter

erꝛoꝛis fiat. Mens autẽ que diuino ſpiri⸗.

latu illiꝰ

recolo:pauca narrabo.

„*

Bialogoꝛum

tu impletur habʒ euidẽtiſſima ſigna ſua:
virtutes ſcilicʒ ⁊ humilitatem:q̃ ſi vtroq;

ꝓfecte in vna mẽte conueniunt:liquet qð
de pꝛeſentia ſanctiſpũs teſtimoniũ ferãt.
Sic quippe etiã Johanes baptiſta magi

ſtrũ habuiſſe nõ legit᷑:neq; ipſa veritas q̃

coꝛꝑali pꝛeſentia aplos docuit: eñ coꝛꝑa⸗
liter inter diſcipulos aggregauit.Sʒ quẽ
intrinſecꝰ docebat:extrinſecꝰ quaſi in ſua
libertate reliquerat. Sic moyſes in here⸗
mo edoctꝰ mandatũ ab angelo didicit qꝗð
ꝑ hominẽ nõ cognouit:ſed hec vt pꝛedixi
m Hemihertino⸗s unt nõ imitãda.
e Libertino pꝛepoſito eiuſ
dem monaſterij: ¶ Cap. ij.
TLacet qð dic ſed peto vt mihi
dicas ſi tãtus hic pater aliqueʒ
ſui imitatoꝛem diſcipulum re⸗
liquit.
regoꝛius.
Ir reuerẽdiſſimus Libertin?
qui regis Totile tempoꝛe Go⸗
thoꝛũ eiuſdẽ Finidenſis mona
ſterij pᷣpoſitus fuit: in diſcipu
uerſatus atq; eruditus ẽ. De
quo quãuis virtutes multas plurimoꝛuʒ
narratio certa vulgauerit. redictus tñ

Laurẽtius religioſus vir qͥ nunc ſuꝑeſt ?

ei ipſo ĩ tꝑe familiariſſimꝰ fuitꝛmulta mi⸗
hi dicere de illo Mueuit: ex quibꝰ ea que

¶ In eadẽ ꝓuincia Samnie:

memoꝛaui:idẽ vir ꝓ vtilitate monaſterij
carpebat iter. Oumq; darida Gothoꝛum

pux cũ exercitu in loco eodẽ veniſſet: dei
ſeruꝰ ex caballo in quo ſedebat: ab homi
nib? eius ꝓiectus ẽ. Qui iumẽti perditi

dãna libẽter ferẽs:patiẽter etiã flagelluʒ

qð tenebat diripiẽtibꝰ? obtulit dicẽſ: Tol
lite vt habeatis qualiter hoc iumentũ mi

nare valeatis. Quibꝰ? dictis ꝓtinus ſe in

oꝛationẽ dedit.Curſi u autẽ rapido pꝛedi⸗
cti ducis exercitꝰ guenit ad fluuiũ qui vo

cat᷑ vulturnꝰ:ibiq; eq̊s ſuos ceperũt ſingu

li haſtis tũdere ⁊ calearibꝰ cruentare. Sʒ

ri: a monaſterio ſunt vacui regreſſi·

liber j.

tñ equi verberibꝰ ceſi:calcaribꝰ cruentati

fatigari poterãt:moueri nõ poterãt: ſicq;

aquã fluminis tãgere quaſi moꝛtale pꝛeci
piciũ ꝑtimeſcebãt. Cũq; diu cedẽdo ſeſſo
res ſinguli fatigarent᷑: vnꝰ eoꝛũ intulit qᷓa
ex culpa quã ſeruo dei in via fecerãt: illa
ſui itineris diſpẽdia tolerabãt. Qui ſtatiʒ
reuerſi poſt ſe Libertinũ reperiũt ĩ oꝛati⸗
one ꝓſtratũ.Cui cũ dicerẽt:ſurge tolle ca
ballũ tuũ:ille rñũdit: Ite cuʒ bono:ego ca
balli opus nõ habeo. Deſcẽdentes vero
inuitũ eũ in caballũ de quo depoſuerant⸗
leuauerũt ⁊ ꝓtinꝰ abſceſſerũt. Quorũ eqᷓ
tano curſu illud qð pꝛiꝰ nõ poterãt trãſire
flumẽ tranſierũt: ac ſi ille fiuminis alueꝰ
aquã minime haberet. Sicq; factũ eſt vt
dum ſeruo dei vnus caballus reddit᷑:oẽs
a ſingulis reciperentur.
Odem vero tꝑe in eaſdem ꝑtes
uccelin? cum frãcis venit. De
nonaſterio vero pꝛefati viri famu
li dei růmoꝛ exierat: ꝙ multas pecunias
haberet. Ingreſſi oꝛatoꝛiũ frãci: ceperũt
ſeuiẽ tes Libertinũ arere: Libertinũ cla

mare: vbi in oꝛatiõe illa ꝓſtrat? iacebat.

Mira valde res querẽtes ſeuiẽteſ q; frãci
ingrediẽtes in ipſo impingebat: 1 ip̃ᷣm vi
dere nõ poterãt: ſicq; ſua cecitate fruſtra⸗
Lio quoq; tꝑe ꝓ cauſa monaſte⸗
rij abbatis iuſſu qui honoꝛato eiꝰ
nagiſtro ſucceſſerat: Rauennam

VYVpgebat. Pro amoꝛe vero eiuſdẽ venera⸗
quã ſupꝛa (b

ilis Honoꝛati quocũq; LZibertinus ibat

—

eiꝰ ſemꝑ calligulã in ſinu poꝛtare cõſueue

rat:itaq; dũ ꝑgeret accidit vt qu edã mu⸗

lier extincti filij coꝛpuſceuluʒ ferret: Que
dũ ſeruũ dei fuiſſet intuita: amoꝛe filij ſue
cenſa iumentũ ſuũ ꝑ frenũ tenuit? atꝙ; cu
iuramẽto dixit. Mullaten recedis niſi fis⸗⸗
liũ meũ ſuſcitaueris: At ille inuſitatũ ha⸗
bẽs tale miraculũ expauit: petitionẽ illiꝰ
iuramẽto deciinare mulieris voluit: ſʒ ne
quaq; pꝛeualẽs aio heſit. Conſiderare li⸗
bet quale:quãtũq; in eiꝰ pecioꝛe certamẽ
fuerit. Yi ppe pugnabat inter ſe humi⸗
litas conuerſatio.is: ac pietas matris:ti⸗

S

Baeati Bregoꝛij pape

mo: ne inuſitata pꝛeſumeret: doloꝛ ne oꝛ⸗

bate matri nõ ſubueniret: ſed ad maioꝛe,ʒ

dei gloꝛiã vicit pietas illð pectꝰ virtutis
qð ideo fuit validũ:qꝛ victũ. Airtutiſ enĩ

pectus non eſſet ſi hoc pietas nõ viciſſet.·

Ita q; deſcẽdit:genuſlexit ad celũ manus
tetẽdit:calliculã de ſinu ꝓtulit:⁊ ſuꝑ ex⸗
tiuincti pueri coꝛpꝰ poſuit. Quo oꝛante aĩa
pueri ad coꝛpꝰ redijt:quẽ manu compꝛe⸗
hẽdit ac flẽti matri viuentẽ reddidit:atq;
iter qð ceꝑat peregit.
— Petrus.

Aid nã hoc eſſe dicim?: virtutem
tanti miraculi honoꝛati egit meri
tumꝛ: an petitio libertini⸗

R oſtẽſione tã mirabilis ſigni cũ

iſta potuiſſe qꝛ plus didicerat de magiſtri

de ſua virtute cõſfidere. Cuiꝰ eni calli⸗

culã in pectꝰ extĩcti coꝛpuſculi poſuit:eiꝰ
nimirũ animã obtinere qð petebat eſtima
uirx. Hã Helizeꝰ quoq; magiſter pallium
ferẽs atq; ad ioꝛdanẽ veniẽſ ꝑcuſſit ſemel
q aquas minime diuiſit. Sʒ cũ repẽte di⸗
ceret᷑: vbi eſt deus helie:etiã nũc percuſſit

fluuiũ magiſter pallio ac iter in aquas fe⸗
cit. Perpẽdis petre q̈tum in exhibẽdis

virtutibꝰ? hũilitas valet:tũc exhibere ma
giſtri meritũ virtuteʒ potuit: qñ magiſtri
nomẽ ad memoꝛiã reduxit? Quia enĩ ad
humilitatẽ ſub magiſtro redijt:qð magi⸗
ſter fecerat ⁊ ipſe fecit. “

„ .. ..

bere valeges
— (Bregoꝛius.

St planeꝛſed ſi ſit qui velit ĩimita

o. QNuadam nãq; die is qui poſt ve⸗

credo. Muadam naq; die s dut poit ve⸗
nerabilis Honoꝛati exitũ monaſterij regi
men tenebat: cõtra eundẽ venerabilẽ Li

e fide femine virtus conuenit viro⸗
rũq; atq; ideo Libertinuʒ exiſtio

ri. Ego eni virtutẽ patiẽtie tanti
patris ſignis ⁊ miraculis maioꝛeʒ

naſterij eiuſdem. Kap. III.

bertinũ in graui iracũdia exarſit: ſta vt eũᷣ
manibus cederet:⁊ quia virgã qua eũ fe⸗
rire poſſet minime inuenit:compꝛehenſo
ſcabello ſubpedaneo faciẽ ei ac caput tu⸗
tudit: totũq; illius vultũ tumentẽ ac lini⸗
dum reddidit. Qui vehemẽter ceſus ad
ſtratũ pꝛopꝛium tacitus receſſit. Die vero
altera iturus erat ꝓ vrilitate monaſterij
cauſa conſtituta. Expletis igi᷑ hymnis
matutinalibus Libertinus ad lectũ abba
tis venit oꝛationem ſibi humiliter petijt:
Sciẽs vero ille ꝙtum a cũctis honoꝛet᷑:
quantũcũq; diligeret᷑: ꝓ iniuria quã ei in
geſſerat: recedere eũ velle a moaſterio pu
tabat atq; requiſiuit dicẽs: Abi vis ire?
Cui ille reſpõdit: monaſterij cauſa cõſti⸗
tuta eſt pater quã declinare nequeo:quia
heſterno die me hodie ituruʒ ꝓmiſi:iliuc
ire diſpoſui. Tũc ille a fundo coꝛdis con
ſiderãs aſperitatẽ ⁊ duriciã ſuam:humili
tatem ac manſuetudinẽ Libertini ex lec
to ꝓſilijt: pedes Libertini tennit ſe:pec
caſie ſeq; reũ eſſe teſtatus eſt:qui tãto ta⸗
liq; viro tam crudelẽ facere cõtumeliã pᷣ⸗
ſumpſiſſet. At contra Libertinus ſeſe in
terrã pꝛoſternens eiuſq; pedibus pꝛouo⸗
lutus ſue culpe:nõ illius ſeuicie fuiſſe re⸗
ferebat qð ꝑtulerat. Sicq; actuʒz eſt vt ad
magnam manſuetudinẽ duceret᷑ pater:et
humilitas diſcipuli magiſtra fieret magi⸗
ſtri. Cũq; pꝛo vtilitate monaſterij ad con
ſtitutionẽ cauſe egreſſus fuiſſʒ: multi viri
noti ac nobiles qui eũ valde honoꝛabãt:
vehemẽter admirati ſollicite requirebãt:
quid nã hoc eſſet ꝙ tam tumentẽ ac liui⸗

HZ Tusss dam haberet faciẽ. Quibus ille dicebat:
AIbet að dicis: ſed queſo ẽ ne ali
quid aliud:qð adhuc de ipſo dei
famulo ad noſtrã ediſicationẽ tra

heſterno die ſero peccatis meis exigẽtibꝰ
in ſcabello ſubpedaneo impingebaʒ atq;
hoc pertuli.Sicq; vir ſanctus ſeruans in
pectoꝛe honoꝛẽ veritatis ⁊ magiſter: nec
patris pꝛodebat viciũ: nec falſitatis in⸗
currit peccatum.

¶De monacho hoꝛtulano mo⸗

19

— ——— — —

—
—

ta mihi de fratribꝰ eiuſdẽ monaſterij ad⸗

Bialogoꝛum

Atias ne vir iſte venerabilis Li⸗
p bertinus de quo tot ſigna ⁊ mira⸗
cula retuliſti: in tã ampla congre
gSatione imitatoꝛes ſui in virtutibus non
Feliquit⸗ H
ESregoꝛius.
Elix qui appellabat᷑ curuus queʒ
ipſe bene noſti qui eiuſdẽ mona⸗
erij nuper pꝛepoſitꝰ fuerat:mul⸗

miranda narrabat. Ex quibꝰ aliqua que
ad memoꝛiã veniũt:ſuppꝛimo: qͥa ad alia

feſtino:ſed vnũ dicã qð ab eo narratũ pe

tereundũ nullo modo eſtimo.

vite monachus erat hoꝛtulanus.

Cũq; ille multa plantaret: que minus in

ueniret ⁊ alia pedibus cõculcata :alia di⸗

repta cõſpiceret totũ: hoꝛtũ circuiẽs inue

nit iter: vnde fur venire cõſueuerat: qui ĩ

eodẽ hoꝛtu deambulãs reperit etiã ſerpẽ⸗

tem cui pꝛecipiẽs dixit· Sequere me atq;
ad aditũ furis perueniẽs imꝑauit ſerpen⸗

ti dicẽs: In nomine ieſu pꝛecipio tibi vt
aditũ iſt cuſtodias: ac fureʒ huc ingredi

nõ ꝑmittas. ꝓtinus ſerpens totũ ſe in iti⸗

nere in trãſuerſuʒ tetendit: ⁊ ad cellã mo

nachus redijt. Cũq; meridiano tempoꝛe
cũcti quieſcerẽt: moꝛe ſolito fur aduenit

aſcẽdit ſepẽ.Et cũ in hortũ pedẽ poneret

vidit ſubito qꝛ extenſus ſerpẽs clauſiſſet

viã:⁊ tremefactus poſt ſemetipſum conci
dit eiuſq; pes ꝑ calciamentũ in ſude ſepis
inheſit:ſicq; vſq; duʒ hoꝛtulanus rediret

deorſum capite pepẽdit. Conſueta hoꝛa
venit hoꝛtulanus:pendentẽ in ſepe fureʒ

reperit ⁊ ſerpẽti dixit: Gratias deo imple

ſti qð iuſſi:recede modo qui ſtatim abſceſ

ſit:ad furẽ vero perueniẽs ait: Quid eſt

boꝛe monachoꝛũ furtum totiẽs facere pꝛe

ſumpſiſti? Qui hec dicẽs pedẽ illius a ſe
pe in qua inheſerat ſoluit.Cũq; ſine leſio
ne depoſ it. Cui dixit:ſequere me.Quẽ

2

N eodẽ monaſterio quidã magne

Kur vero venire cõſueuerat ⁊ per
ſepem aſcendere ⁊ occulte olus auferre.

liber j.

ſequentẽ duxit ad hoꝛti aditũ:⁊ olera que
furtiʒ appetebat auferre:ei cũ magna dul
cedine pᷣbuit dicẽs:ANade ⁊ poſt hoc fur⸗
tum nõ facias:ſed cum neceſſe habes hie
ad me ingredere:⁊ que tu cum peccato la
boꝛabas tollere:ego tibi deuotus dabo.
¶ De Equitio abbate valerie
pꝛouincie. Cap. IIII.
WPetrtunus.
Ancuſq; vt inuenio: incaſſum
ego non fuiſſe patres in Italia
que ſigna facerent eſtimabã.
Bregoꝛius.
Ortunati viri venerabilis abba⸗
tis monaſterij qð appellatur bal
mneũ Ciceronis:alioꝛũqʒ etiã viro
rũ venerabiliũ didici relatõe:ꝙ narro:vir
ſanctiſſimus Equitius nomine:in valerie
ꝓuincie ꝑtibus pꝛo vite ſue merito apud
omẽs illic magne admirationis habebat᷑:
cui foꝛtunatꝰ idẽ familiariter notus fuit.
MNQui nimirũ Equitiꝰ pꝛo ſue magnitudi⸗

ne ſanctitatis multoꝛũ in eadẽ pꝛouincia

monaſterioꝛũ pater extitit. Hũc cu iuuen⸗
tutis ſue tẽpoꝛe acri certamine carnis in⸗
centiua fatigarẽt:ipſe ſue temptatiõis an
guſtie ad oꝛationis ſtudiũ ſolertioꝛẽ fece⸗
runt.Cũq; hac in re ab omnipotenti deo
remediũ cõtinuis pꝛecibus quereret:no⸗
ctẽ quadã aſſiſtente angelo enuchiʒari ſe
vidit:eiuſq; viſioni apparuit ꝙ omnẽ mo
t ex genitalibꝰ eius mẽbꝛis abſcideret:
atqʒ; ex eo tẽpoꝛe ita alienus extitit a tem
ptatione:ac ſi ſexũ non haberet in coꝛꝑe.
QAua virtute fretus ex dei oĩpotentis au
xilio: vt viris ante pꝛeerat: ita cepit poſt
modũ etiã feminis pꝛeeſſe:nec tñ diſcipu

los ſuos admonere ceſſabat:ne ſe eiꝰ exẽ

plo ĩ hac re facile crederẽt ⁊ caſuri nõ tẽꝑp

u tarẽt donum qð non accepiſſent.
frater: tradidit te mihi deus: quare in la⸗

BDait tpe quo malefici in hac ſũt
Komone vabe depꝛeheſi: Baſili?
ã in magicis art ibꝰ pꝛimꝰ fuit in
monachico habitu valeris fugiẽ e petijt.
Qui ad virũ reuerẽtiſſimũ caſtoꝛiũ anteri

ne ciuitatis Epiſcopum pergẽ s:ſperauit
ab eo vt eũ Equitio abbati cõmitteret ac
ſanandum monaſterio illiꝰ cõmendaret.
Tüc ad monaſteriũ venit epiſcopꝰ ſecũq;
Baſiliũ monachũ deduxit:⁊ Equitiũ dei
famulũ rogauit: vt eundẽ monachũ in cõ
gregationẽ ſuſciꝑet. Quẽ ſtatim vir ſan⸗
ctus intuẽs ait:Hũc quẽ mihi cõmendas
pater:ego nõ video monachũ eſſe:ſed dia
bolũ. Cui ille reſpõdit: Occaſionẽ que⸗
ris ne debeas pꝛeſtare qð peto: ad quem
mox dei famulꝰ dixit. Ego quidẽ hoc euzʒ
eſſe denũcio qð video:ne tamen nolle me
obedire exiſtimes: facio qð iubes. Suſce
ptus itaq; in mòaſterio eſt. NPoſt nõ mul
tus vero dies idẽ dei famulꝰ ꝓ exhoꝛtan
dis ad deſideria ſuꝑna fidelibꝰ: paulo lõ⸗
giꝰ a cella vigreſſus eſt. Quo diſcedẽte
contigit: vt in monaſterio virgnũ in quo
eiuſdẽ patris cura vigilabat: vna earuʒ qᷓ
iuxta carnis huius putredinẽ ſpecioſa vi
debat᷑ febꝛicitare inciget:⁊ vehemẽter an
xiari magniſqʒ iã vocibus cũ ſtridoꝛe cla⸗
mare. Modo moꝛitura fum niſi Baſilius
monachus veniat:⁊ ipſe mihi ꝑ ſue cura⸗
tiõis ſtudiũ ſalutẽ reddat.Sed in tati pa⸗
tris abſentia accedere quiſpiã monacho⸗
rum in ↄgregationẽ virginũ nõ audebat:
quãto minus ille qui nouus aduenerat:
eiuſq; adhuc vitã ↄgregatio fratrum ne⸗
ſciebat. Miſſum repente eſt ⁊ dei famulo
Equitio nunciatũ: ꝙ ſanctimonialis illa
imenſis febꝛibus eſtuaret: ⁊ Bafilij mona
chi viſitationẽ anxie quereret. Quo audi
to vir ſanctꝰ dedignãdo ſubriſit atqʒ ait:
Mũquid nõ dixi: ꝙ dyabolus eſt iſte:non
moenachus: ite ⁊ eũ de cella expellite.De
ancilla autẽ dei que anxietate febriũ vrge
tursnolite eſſe ſoliciti:qͥa ex hac hoꝛa neqʒ
febꝛibꝰ? laboꝛatura eſt:neqʒ baſilicũ que⸗
ſitura. Regreſſus eſt monachus ⁊ ea bo⸗
ra ſaluti reſtitutã dei virginẽ agnouit:qui
eandẽ ſalutẽ illius dei famul? Equitius
longe poſitus nunciauit:in virtute ſcilicʒ
miraculi exemplũ tenẽs magiſtri:qui in⸗
uitatus ad filiũ reguli eum ſolo verbo re⸗
ſtituit ſaluti: vt reuertens pater ea hoꝛa ſi

Gregoꝛij

lcum reſtitutũ vite cognoſceret:qua vita⸗ʒ
illius ex oꝛe veritatis audiuit. Omẽs au
teʒ monachi iuſſionẽ patris ſui implẽtes:
eundẽ Baſiliũ ex monaſterij habitatione
repulerũt. Quirepulſus dixit:frequẽter
ſe cellã Equitij magicis artibꝰ in aera ſu⸗
ſpẽdiſſe:nec tamẽ eius quempiam ledere
potuiſſe. Qui non poſt longũ tempus in

hac Romana vrbe exardeſcẽte zelo chꝛi⸗

ſtiani populi igne crematus eſt.

Aadam vero die vna dei famuls

q ex eodẽ monaſterio virginũ oꝛtuʒ
ingreſſa eſt. Que lactucã conſpi⸗
ciens cõcupiuit:eamqʒ ſigno cruc s bene

dicere oblita auide momoꝛdit:ſed coꝛrep

ta a d yabolo pꝛotinus cecidit. Cũqʒ ve⸗
xaretur:eidẽ patri Equitio ſub celeritate

nunciatũ eſt:vt veniret cõcitus:⁊ oꝛando
ſuccurreret. Moxqʒ vt oꝛtũ iſdẽ ꝑater in⸗
greſſus eſt: cepit ex eius oꝛe quaſi ſatiſfaci
ens ipſe qui hãc arripuerat dyab olus cla
mare dicẽs:Ego quid feci:ego quid feci?
Sedebã ibi ſuꝑ lactucã: venit illa ⁊ mo⸗
moꝛdit me. Cui cũ graui indignatiõe vir

dei pꝛecepit vt diſcederet: ⁊ locũ in omni⸗
potẽtis dei famula nõ haberet: qui pꝛoti
nus abceſſit:nec eã vltra cõtingere pꝛeua

luit. ¶ Quidã vero felix noĩe: Mirſie ꝓ

uincie nobilis pater huius caſtoꝛij qͥ nunc
nobiſcũ in Romana vrbe demoꝛat᷑: cũ eũ
dẽ venerabilẽ viꝝ eqtuʒ ſacrũ oꝛdinẽ nõ
habere cõſpiceret: ⁊ ꝑ ſin gula diſcurrere
atqʒ ſtudioſe pꝛedicare: eũ quadaʒ die fa
miliaritat auſu adijt dicẽs: Quti ſacrũ oꝛ
dinẽ nõ habes atqʒ a Romano pontiſice
ſub quo degis: pꝛedicatiõis licentiã non
accepiſti: pꝛedicare qũo pꝛeſumis. Qua

eius inquiſitione cõpulſus: vir ſanct? in⸗

dicauit pꝛedicatiõis licentiã:qualiter ac⸗

cepit dicens: Ea que mihi loqueris: ego

quoqʒ mecũ ipſe pertracto. Sed quadaʒ

nocte ſpecioſus mihi ꝑ viſionem iunenis

aſtitit:atqʒ in lingua mea medicinale fer
ramẽtum:id eſt fleubotonium poſuit:di⸗
cens: Ecce poſui verba mea in oꝛe tuo:
egredere ad pꝛedicãdum: atqʒ ex illo die

etiã cũ voluero:de deo tacere nõ poſſum.

e

io
ce
on
s
80
elᷣ
63
is
eſe
19
ne:
Ne
.

Eilem etiã patris huius opus
agnoſcere qui fert᷑ talia dona
a deo percepiſſe.
. ꝛegoꝛius.

Pus petre ex dono eſt: nõ do
nũ ex opere:alioquĩ gra:iã nõ
eſt gratia. Om̃e quippe opus
dons pꝛeueniũt:quãuis ex ſub
ſequẽti opere ipſa etiã dona ſubcreſcũt.
Ne tamen vite eius cognitiõe frauderis
bene hãc reuerẽtiſſimus vir Albinus rea
tine antiſtes eccleſie cognouit:⁊ adhuc ſu

perſunt multi qui ſcire potuerũt.Sed q̃d

