qui illic aderant longobardis placuit vt
eum capite trũcare debuiſſent:quatenꝰ ſi
ne graui cruciatu vitam eius cõpendioſa
moꝛte terminarẽt. Cognito itaq; qð ſan⸗
ctulus qui inter eos ſanctitatis reuerẽtia
magni honoꝛis habebat᷑: occidendus eſ⸗
ſet:om̃is qui in eodẽ loco inuenti ſunt lõ
gobardi cõouenerunt ſicut ſunt nimie cru
delitatis leti ad ſpectaculũ moꝛtis.Circũ

ſteterũt itaq; acies:vir autẽdomini dedu

ctus in medio eſt: atq; ex omnibus viris

foꝛtibꝰ electus eſt vnꝰ in dubio ita nõ eſ⸗
ſet: quin vno ictu caput eius abſcinderet

Aenerandus igit᷑ vir inter armatos dedu
ctus: ad ſua arma ſtatim cucurrit. Mã pe⸗
tijt vt ſibi paululũ oꝛandi licentiã darent

Cui dum cõceſium fuiſſet:ſe ſtrauit ⁊ oꝛa
uit. Qui dum paulo diutius oꝛaret:hũc

electus interfectoꝛ calce pulſauit: vt ſur⸗

geret dicens: Surge ⁊ flexogenu decide
ceruicẽ. Surrexit autẽ vir domini genu
flexit:ceruicem tetendit. Sed tenſo collo
eductã cõtra ſe ſpatam intuens: hoc vnũ
fertur publice dixiſſe: Sancte Johaãnes
ſuſcipe illam. Tõc electus carnifex euagi

natum gladiũ tenensi anniſu foꝛti in alto

bꝛachiũ percuſſurus leuauit. Sed depo⸗
nere nuliomodo potuit. Ham repẽte diri
guit: ⁊ erecto in celũ gladio bꝛachiũ infle
xibile remanſit. Tunc omis longobardo
rũ turba: que ad illud moꝛtis ſpectaculũ
aderat: in laudis fauoꝛẽ conuerſa mirari
cepit:virũq; dei cũ timoꝛe venerari: quia
pꝛofecto claruerat:cuius ſanctitatis eſſet
Qui carniſicis ſui bꝛachiũ in aere ligaſ⸗
ſet. Itaq; poſtulatus vt bꝛachiũ ſui carni
ficis ſanaret:negauit dicens:Ego pꝛo eo
nullo modo oꝛabo:niſi ante mihi iurame
tum dederit:quia cũ iſta manu chꝛiſtianiũ
hominẽ non occidat. Sed longobardus
iſdem qui vt ita dicãꝗ bꝛachiũ contra deuʒ
perdiderat:pena exigente cõpulſus eſt iu

rare ſe xpᷣianũ homineʒ nunq; occidere.

Tunc ſanctꝰ vir domini pꝛecepit dicens:

Hepone manũ deoꝛſum. Qui ſtatim de

poſuit atq; ilico adiũxit. Nemitte gladiũ

tuñ in vaginã: ⁊ ſtatim remiſit. Om̃es er
go tante virtutis hominẽ cognoſcentes:

boues ⁊ iumẽta q̃ depꝛedati fuerãt certa

tim ei offerre in munere volebãt Sed vir
domini tale munus ſuſcipere rẽnuitꝛmu⸗

nus autẽ bone mercedis queſiuit dicens:
Si mihi aliquid vultis cõcedere: omnes
caprinos quos habetis mihi tribuite: vt

babeã vnde pꝛo vobis debeã oꝛare. Fa⸗

ctũq; eſt ⁊ omes captiui cñ eo dimiſſiſi unt
atq; ſuperna gratia diſponente cũ ſe vnuſ
pꝛo vno moꝛti obtulit multos a moꝛte li⸗

ber auit.

S —
. .

Beati

Gregoꝛij

Yra res ⁊ quãuis hanc ab alijs ⁊
n ipe cognouerim: vere tamen fa⸗
teoꝛ: quia mihi quotiẽs narratur
innouatur.

ESre oꝛius.
Il in hac re in Sanctulo mireris
n Sed penſa ſi potes: quis ille ſpi⸗
etritus fuerit qui eius tam ſimplicẽ
mentẽ tenuit: atq; in tanto virtutis culmi
ne erexit. Abi eni eius animus fuit quã⸗

do moꝛi pꝛo pꝛorimo tam cõſtanter decre

ulit: ⁊ pꝛo tempoꝛali vita fratris vnius ſuã
deſpexit: atq; ſub gladio ceruicẽ tetẽdit.

Que ergo vis amoꝛis illud coꝛ tenuit qʒ
moꝛtẽ ſuam pꝛo vnius ſalute pꝛoximi nõ

expauit. Scimus certe:quia idem vene⸗

rabilis vir Sanctulus ipᷣa quoq; elemen

ta litterarũ bene non nouerat legis pꝛece
pta neſciebat. Sed quia plenitudo legis
eſt charitas:legẽ totam in dei ac pꝛoximi
Dileetiõe ſeruauit: ⁊ quod foꝛis in cogni⸗

tiõe non nouerat:ei intus iuuabat in amo

re. Et qui nunquã foꝛtaſſe legerat: ꝙ de
redemptoꝛe noſtro Johãnes apoſtolꝰ? di

xit: Quoniã ſicut ille pꝛo nobis animã ſu

am poſuit: ſic ⁊ nos ebemus pꝛo fratri⸗
bus animas ponerestam ſublime apoſto⸗
licũ pꝛeceptũ faciendo magis ꝙꝙᷓ; ſciendo⸗

nouerat. Comparemꝰ ſi placet cũ hac no
ſtra indocta ſcientia illius doctã ignoꝛan
tiã. Abi hec noſtra iacet: ibi illius diſci⸗
plina eminet. Hos de virtutibꝰ vacui Io⸗
gquimur:⁊ quaſi ĩter fructifera arvuſta po

ſiti adoꝛamus poma: nec manducamus.

Ille virtutũ fructuiſ carpere nouerat:quã

uis hos in verbis adoꝛare neſciebat.
Petrus.

( q ꝙ boni quiq; ſubtrahunt᷑: et qui
Viuere ad ediſicationẽ multoꝝ po
terant:aut penitus inueniri nequeũt:aut
certe iam om̃imodo rareſcũt.
SBregoꝛius.
Alicia remanentiũ meretur vt hi
qui pꝛodeſſe poterãt feſtine ſub⸗

tr

Aid nam queſo te: eſſe exiſtimas

ahant᷑: z cum mũdi finis appꝛo⸗

pinquat:eleeti tollunt᷑: ne deterioꝛa vide

ant. Hinc etenim ꝓpheta ait: Juſtus pe
rit:⁊ nemo eſt qui recogitet in coꝛde ſuo:

viri miſericoꝛdie colligent᷑: quia nõ eſt
qui intelligat. ine rurſus ſcriptum eſt.

Aperite vt exeant qui conculcẽt eam: tol

lite de via lapides. Hinc Salomon ait:
Tempus mittẽdi lapides:⁊ tempus col⸗
ligendi. Quo igitur finis mundi vꝛget:
eo neceſſe eſt vt viul lapides ad edificiuʒ
celeſte colligantur: quatenus Hieruſalẽ
noſtra immenſurã ſue conſtructionis ex⸗
creſcat. NHec tamen ita om̃es electos ſub
trahi credimus:vt ſoli in mundo peruer⸗
ſi remaneãt: quia nunꝙᷓ peccatoꝛes ad la
mentũ penitentie redirent: ſi nulla eſſent
bonoꝛum exempla: que eoꝛum mentem
ent.
De viſione Redempti: Fe
entine vꝛbis Epiſcopi:
Eap. XxXXVIII.

Ncaſſum ſubtrahi bonos que⸗
ro: quia perire cateruatim ꝭ et
malos video.
Bregonugs.
Ac de re nihil Petre mireris.
Mam Redemptum Ferentine
epiſcopũ: vite venerabilis vi⸗
rum: qui ante hos ferre an⸗

nos ſeptem: ex hoc mundo migrauit:tua
vilectio cognitum habuit. Hic ſicut mi⸗

hi adhuc in monaſterio pꝛope poſito val⸗
de familiariter iungebatur:hoc quod Jo⸗

haãnis iunioꝛie pꝛedeceſſoꝛis mei tempo⸗

re de mundi fine cognouerat: ſicut longe

dum parrochias ſuas ex moꝛe circuiret:
eruenit ad eccleſiam Euthicij martyris
Aauel peraſcẽte aũt die:ſtratũ ſibi fieri iu
xta ſepulchꝛũ martyris voluit:atq; ibi pꝰ
labaꝛẽ qeuit: ⁊ nocte media vt aſſerebat:
nec perfecte vigilare poterat:nec doꝛmie
bat: ſed depꝛeſſus vt ſolet grauabat᷑ quo⸗

dam pondere vigilans animus:atq; ante

lateq; claruerat a me requiſitus:ipᷣe mihi
narrabat. ANiebat namq;:quia quadã die

Dialogoꝛumnm liber II
ui ceum iſdem beat“ martyr Euthicius aſti⸗ rum exempla animo occurrunt pꝛo mults
rig iuit dicens: Redẽpte vigilas: Cui reſpon rum edificatiõe dicere: vt hi qui ſuſpican
hͤes dit: Aigilo. Qui ait: Finis venit vniuer tur diſcant cũ carne anim non ſinii.
ai· ᷑ ſe carnis: finis venit vniuerſe carnts: fis ¶ Gregoꝛius.
Ren nis venit vniuerſe carnis. Poſtqᷓ trinaʒ Aboꝛioſum valde hoc opus eſtꝰ
it vocem viſio martyris cum omnipotentis et maxime occupato anĩo ad alia
Gadh dei gratia: que mentis eius oculis appaz⸗ endenti. Sed ſi ſunt quibus pꝛo
ge: rebat: euanuit. Tunc vir domini ſun exit qeſſe valeat: volũtatem meam pꝛoculdu⸗
feuz ſeq; in oꝛationis lamentum dedit. Mox pio poſtpono vtilitati pꝛoxtmoꝛum: æ in⸗
iae enim illa terribilia in celum ſigna ſecuta quantuz deo largiente valuero: ꝙ anima
8en ſunt: vt haſte atq; acies ignee ab aquilo⸗ poſt carnẽ viuat: ſubſequenti hoc quarto
“ nis parte viderentur. Mox effera longo⸗ volumine demonſtrabo.
Sd bardoꝛum gens de vagina ſue habitatio⸗ 4
nis ecucfe in noſtra eeruicez sAa eſt: MM —
atq; humanum genus quod in hac terra pe Is eft Ii Fis & .
ſeun pꝛe nimia multitudie quaſi ſpiſſe ſegetes Explicit liber tertius dia
9 moꝛe ſurrexerat: ſucciſum aruit. NHam de logoꝛum beati Gregoꝛiſj.
8 populate vꝛbis: a euerſa caſtra: cõtrema⸗ ÿü
V te eccleſie deſtructe ſunt:monaſteria viro
rum ac feminarum deſolata: ab homini⸗
H bus pꝛedia atq; ab omni cultu deſtituta:
in ſolitudine vacat terra. Mullus hanc HRM
M poſſeſſoꝛ inhabitat: occupauerunt beſtte · ”
a⸗ be Beins muleitu borminun tene ¶ Beati Gregoꝛi .
ng4 bat. Et quid in alijs mũdi partibus aga⸗ H Rer narftug: de
tnr ignoꝛo. Nam in hac ** in qua nos logoꝛum liber quartus: de
viuimus: finem ſuũ mundus iam non nn eęternitate animarum: feli⸗
, ciat: ſed oſtendit. Tanto ergo nos necei citer incidit.
tie ſe unſtanelus eterna Barere⸗ qnantos ”M
nobis cognoſcimus velociter tempoꝛalia ¶ Oα etn ſtaI ,J,
“ fugiſſe. DHeſpiciendus a nobis hic mun⸗ (OWα eterna ac ſpiritalia ideo
u qug funrstt Ettan ſi blnareruren ebue a carnalibus minus credautur:
pꝛoſperis demulceret animũ. At poſtqus aꝛ e 9
34 tot ſiagellis pꝛemitur:tãta aduerſitate fa⸗ RR nt queandinn bnetiht.
6 , tigatur:tot nobis quotidie doloꝛes inge⸗ mentum minime . urt
nipo⸗ minat: quid nobis aliud ꝙ; ne diligatur Eapitulum., I. .
ſoge clamat. Multa autem fuerant que adhuc 14’
enh de electoꝛum factis narrare debuiſſem:
in iͤ de⸗ ſilentio ſuppꝛimo:quia ad alia fe⸗
ſntin . AUiga multos intra ſancte eccleſie
bi qa gremio conſtitutos: de vita ani⸗
fent — ad moꝛtem carnis perpendo
Gne. eubitare. Unde queſo: vt depeas: v. quua·
SH% ey ratione poſſit agnoſcis vel ſi qua animas
⸗
ðò

Hrat homo verbis dei per

Waeati

pa exigẽte expulſus eſt pꝛimus
p humani generis parẽs. In hu
ius cecitatis atq; exilij quã pa

timur venit erumnam qꝛ peccando extra

Emetipſum fuſus.iam illa celeſtis patrie
gaudia que pꝛius cõtemplabatur videre

ui beatoꝛuz an⸗
geloꝛum ſpiritibus coꝛdis mũdicia: ⁊ cel
ſitudinis viſione intereſſe. Sed poſtquaʒ
hic cecidit ab illo quo implebat᷑ mẽtis lu
mie :receſſit.Ex cuiꝰ videlicet carne nos
in huius exilij cccitate nati audimus qui
de m celeitẽ eſſe patriã:audimus jeius ci⸗
ues angelos dei.audimus eoꝛundẽ ang
loꝛum ſocios ſpũs iuſtoꝛũ perfectoꝛum.

n potuit. An paradiſo dulppesſſueue⸗

11Seãd carnales quoq; illa inuiſibilia ſcire

non valẽt per experimentũ. dubitãt vtrũ
ne ſit ꝙ coꝛꝑalibꝰ oculis nõ vidẽt. Que
nimirũ dubietas in pꝛimo parente noſtro
eſſe nõ potuit qͥa excluſus a paradiſi gau⸗
dijs hoc qð amiſeratque viderat recole⸗
bat. Hi autem ſentire vellrecolere audita
non poſſunt quia eoꝛus nulli ſicut ille ſal
tim de pꝛeterito experimentũ tenent. at ſi
eni pꝛegnans mulier mittatur in carcereʒ
ibiq; pariat puerũ qui natus puer in car⸗
cere nutriatuꝛ ⁊ creſcat.cui ſiſfoꝛtaſſe ma⸗
ter que hic genuit.ſolẽ.lunaʒ.ſtellas.mõ
tes ⁊ campos.volãtes aues.currẽtes eq̊s
nominet. Ylle vero qui eſt in carcere natꝰ

nutrituõ nihil aliud ꝙ& tenebꝛas carce⸗

ris ſciat ⁊ hec quidem eſſe audiat: ſed q̃a

per experimentũ non nouit veraciter eſſe

diffidat.ita ĩ hac exilij ſui cecitate nati ho

mines dũ eſſe ſumma ⁊ inuiſibilia audiũt
diffid unt an vera ſint qꝛ ſola hec infima ĩ
quibus nati ſunt viſibilia nouerunt. vnð
factũ eſt vt ipſe viſibiliũ ⁊ inuiſibiliũ crea
toꝛ ad humani generis redemptionẽ vni⸗
genitus patris veniret ⁊ ſanctũſpiritũ ad
coꝛda noſtra mitteret quatenus per eũ vi⸗
uificati creÄderemus que adhuc ſcire ꝑ ex
rimentum non poſſumus.quique ergo
unc ſpiritũ hereditatis noſtre pignꝰ ac⸗
cgepimus de vlta inuiſibiliũ nõ dubitam⸗

Sregoꝛij

Oſtꝙᷓ de paradiſi gaudijs cul⸗

pape
Quiſquis autẽ in hac credulitate adhue
ſolidus nõ eſt debet pꝛoculdubio maioꝛũ
dictis fidem pꝛebere eiſq; iam ꝑ ſpiritum
ſanctũ inuiſibiliũ experimentũ habẽtibus
credere quia ⁊ ſtultus eſt puer ſi matrem
ideo eſtimet de luce mentiri quia ipſe ni⸗
hil aliud q tenebꝛas carceris agnouit.
Qõð ſine fide neqʒ inſidelis vi⸗
uat. ap. II.
Petrus.
Lacet valde qð dicis. Sed qͥ
eſſe inuiſibilia nõ credit pꝛofe⸗
cto infidelis eſt. Qui vero in⸗
fidelis eſt in eo ꝙ dubitat fideʒ
non querit ſed rationem.
Bregoꝛius.
Ad enter dico quia ſine fide neq;
8 infidelis viuit. Mam ſi ab infideli
percunctari voluero quẽ patrem
vel quã matrẽ habuerit.ꝓtinus reſpon⸗
debit illum atq; illã. Quẽ ſi ſtatim requi
ram vtrũ nouerit quãdo cõceptus ſit vel

viderit quãdo natus.nihil hoꝛũ ſe vł noſ

ſe vel vidiſſe fatebit᷑ ⁊ tamen qð nõ vidit
credit. HNam illuʒ patrẽ illãq; ſe habuiſſe
matrẽ abſq; dubitatione teſtabitur.

M tres ſpũs vitales ſint creati

Eapi. III.
Petrus.
Ateoꝛ quia nũcuſq; neſciui ꝙ
infidelis haberetiſidem.
Gregoꝛius.
Abẽt etiã inſideles ſidẽ ſed vtinã
h in deũ. Quã ſi vtiq; haberẽt infi⸗
deles nõ eſſent. Sed hinc in ſua
perſidia redarguendi ſunt. hinc ad ſidei
gratiã pꝛouocandi quia ſi de ipſo ſuo viſi
bili coꝛpe credũt qð minime viderunt cur
inuiſibilia nõ credũt que coꝛꝑaliter vide⸗
re non poſſunt. Mã qꝛ poſt moꝛtẽ carnis
viuat anima patet ratio ſʒ fidei admixta.
res quippe vitales ſpũs creauit omni⸗
otens deus. vnũ qui carne nõ tegitur.

ea ed -pis ſne q hexv ae vi

maioꝛi
iun
iibes
uren
Pſend⸗
ut.
⸗

Sali
poſe
ol⸗

ſtg

e
nen
n
n
ſel
nol
ih
Giſe

1

hu

BVialogoꝛum

Alium qui carne tegitur ſed nõ cum car⸗
ne moꝛitur. Tertiũ qui carne tegit᷑ ⁊ euʒ
carne moꝛitur. Spũs nãq; eſt qui carne
nõ tegitur angeloꝛũ. Spũs qui carne te⸗
gitur ſed cũ carne nõ moꝛit᷑ hominũ. Spi
ritus qui carne tegit᷑ ⁊ cũ carne moꝛit᷑ iu⸗
entoꝛũ omniũq; bꝛutoꝛũ animaliũ. Ho⸗

no itaq; ſicut in medio creatꝰ? eſt vt eſſet
. 2 nferioꝛ angelo.ſuperioꝛ iumento.ita ali⸗

quid habet cõmune cũ ſummo.aliquid cõ

mune cũ infimo: ĩmoꝛtalitatẽ ſceʒ ſpũs cuʒ
angelo. moꝛtalitatez vero carnis cum iu
mento quouſq; ⁊ ipſam moꝛtalitate ʒð car⸗
nis gloꝛia reſurrectionis abſoꝛbebat.⁊ in
herẽ do ſpiritui caro ſeruet᷑ imꝑpetuũ:qͥa
2 ipſe ſpus inherẽdo ſeruet᷑ in deũ. Que
. tamẽ caro nec in repꝛobis inter ſupplicia
ꝑfecte deſficitquia ſemꝑ deficiendo ſubſi⸗
ſtit vt qui ſpiritu ⁊ carne peccauerũt:ſemnꝑ
eſſentialiter viuẽtes ⁊. carne ⁊ ſpiritu ſine
fine moꝛiant᷑.

HSe eo quod Salomon dicit:
Dixi in coꝛde meo de filijs homi
num vt pꝛobaret eos des et oſtẽ
deret ſimiles eſſe beſtis:idcirco
vnus interitꝰ eſt homiſet iumẽ
a ytriuſqʒ conditio.

Petrus.
Ationi fideliũ placẽt cuncta q̃
dicis. Sed queſo te dũ ſpiritꝰ
ho minũ atq; lumentoꝛũ tanta
.— diſtinctione diſcernas. Quid
eſt qð Salomon ait. Hixi in coꝛde meo ð
filijs hominũ vt ꝓbaret eos deꝰ ⁊ oſtẽde
ret ſimiles eſſe beſtijs.iccirco vnꝰ interi⸗

tus ẽ homĩs ⁊ iumentoꝛũ ⁊ equa vtriuſq;

cõditio. Qui adhuc eandẽ ſniam ſuã ſub
tiliter exequẽs adiugit. Sicut moꝛit᷑ hõ

ſic ⁊ illa moriunt᷑. Simir ſpirãt omia ⁊ ni

hil hõ iumẽt ampliꝰ. Quiboadhuc ver⸗
biſ generalẽ diffinitionẽ lubinſert:dicẽs.
Cũcta ſubiacẽt vanitati ⁊ oĩa pergunt ad
vnũ locũ.De terra facta ſunt ⁊ in terram

„

pariter reuertun.
Gregoꝛiuus.
Alomonis liber in q̊ hec ſcripta
ut eccleſiaſtes appellatꝰiẽ. Eccle
ſiaſtes ãt ꝓpꝛie cõcionatoꝛ dicitk b
cõtione vero ſnia pmittit᷑ per quã tumul
tuoſa turbe ſeditio cõpꝛimat᷑ z cuʒ multi
diuerſa ſentiũt.ꝑ cõcionantis rationẽ ad
vnã ſentẽtiã perducunt᷑. Hic igitur liber
iccirco cõcionatoꝛ dicit᷑ q Salomon ĩ e
quaſi tumultuantis turbe ſuſcepit ſenſuʒ
vt ea per inquiſitioneʒ dicat. que foꝛtaſſe
per temptationẽ imperita mens ſentiat.
Mam qt ſententias quaſi per inquiſitio⸗
nem mouet.quaſi tot in ſe perſonas diuer

ſoꝛum ſuſcipit.Sed cõcionatoꝛ verax ve⸗

—

—

lut extenſa manu omniũ tumultus ſedat
eoſq; ad vnam ſententiã reuocat. cum in
eiuſdem libꝛi termino ait. Finem loquen
di omnes pariter audiamus. Seũ time 7
mãdata eius obſerua.hoc eſt enĩ oĩs ho⸗
mo. Si eni in libꝛo eodẽ per locutionem
ſuã multoꝛũ perſonas non ſuſceperat cur
ad audiendũ loquendi finẽ ſecum pariter
omnes admonebat. Qui igitur in fine li⸗
bꝛi dicit omnes pariter audiamus.ip̃e ſi⸗
bi teſtis eſt. quia in ſe multoꝛũ perſonas
ſuſcipiens quaſi ſolus locutus nõ eſt. An
de ⁊ alia ſunt que in libꝛo eodem per inq̃⸗
ſitionem mouẽtur atq; alia per rationem
ſatiſfaciũt alia que ex temptãtis pfertani
mo atq; adhuc huius mũdi delectationi⸗
bus dediti.alia vero in quibus ea ea q̃ ra
tionis ſunt diſſerat atq; animũ a delecta⸗
tione cõpeſcat. Ibi naq; ait. hoc itaq; mi
hi viſum eſt.bonũ vt cõedat quis ⁊ bibt
2 fruatur leticia ex laboꝛe ſuo.⁊ longe in⸗
ferius ſubiugit. Melius eſt ire ad domuʒ
luctus quꝗ ad domũ conuiuij. Sic enim
bonũ eſt maducare. ⁊ bibere melius fuiſ⸗

ſe videbat᷑ ad domum cõuiuij pergere qỹ

illud ex infirmantiũ perſona intu
vero ex rationis diffinitione ſubiunxit.
Mam ipſas ꝓtinus rationis cauſas ediſ⸗
ſerit:⁊ illius luctus que ſit vtilitas oſten
dit: dicens. In illa eni finis cunctoꝛũ ag⸗

ad domũ luctus. Ex qua re oſtenditur:
lit. hog

PBPaeati

PDregoꝛij

pape

monet᷑ hominuʒ: ⁊ viuens homo cogitat
quid futurus ſit.Rurſum illic ſcriptũ eſt.
Letare iuuenis in adoleſcẽtia tua: ⁊ pau
lopoſt ſubdit᷑. Adoleſcẽtia enĩ ⁊ voluptaſ
vana ſunt. Qui dũ hoc poſtmodũ vanuʒ
eſſe redarguit:qð pꝛius monuiſſe videba
tur:patẽter indicat:quia illa quaſi ex deſi

‚VVVF—

dicio veritatis ſubiũxit. Sicut ergo dele⸗

ctationẽ pꝛius carnaliũ expꝛimens:curis

poſtpoſitis denũciat bonũ eſſe mãducare
⁊ bibere:qð tamen poſtmodũ ex iudicij ra
tione repꝛehendit cũ eſſe melius dicit:ire

ad domũ luctus qꝙ́ ad domũ cõuiuij: ⁊ ſi⸗

cut letari debere iuuenẽ in adoleſcentia
ſua quaſi ex deliberatioe carnaliũ pꝛopo⸗
nit:⁊ tamẽ poſtmodũ per diffinitionẽ ſen

tentie adoleſcentiã ⁊ voluptatẽ vana eſſe
Bul ita etiã ↄcionatoꝛ noſter velut

HPx mente infirmantiũ humane ſuſpitiõis

aſententiã ꝓponit dũ dicit: nꝰ interitus
eſt hominis ⁊ iumentoꝝ: ⁊ equa vtriuſq;
eſt cõditio. Sicut moꝛit᷑ homo:ſicut ⁊ illa
moꝛiunt᷑. Similiter ſpirant omia:⁊ nihil
rbabet homo iumẽtis amplius. Qui ta⸗

men ex diffinitiõe rationis ſuã poſtmoda
ſententiã ꝓfert dicens: Quid habet am⸗
plius ſapiẽs ſtulto:⁊ quid pauper:niſi vt
pergat illuc vbi eſt vita? Qui igit᷑ dixit:

Nil habet homo iumẽtis amplius. Jpſe

rurſuʒ diffiniuit: qꝛ habet aliquid ſapiẽs
non ſolũ amplius a iumẽto:ſed etiã ab ho
mine ſtulto:videlicet: vt pergat illuc vbi
eſt vita. uibus verbis pꝛimũ indicat:

quia hic hominũ vita no eſt quꝗᷓ eſſe alibi
teſtat᷑. Habet ergo hoc homo amplius iu

vero tũc viuere inchoat cũ per moꝛtẽ car⸗

nis hanc viſibilẽ vitã conſumat:qui etiã

lõge inferius dicit: Quodcũq; poteſt ma

nus tua facere: inſtãter oꝑare:qꝛ nec opꝰ
nec ratio:nec ſciẽtia:nec ſapiẽtia erit apð

inferos quo tu ꝓperas. Quomodo ergo

vnus interitꝰ eſt hominis ⁊ iumẽti ⁊ equa
vtriuſq; conditio? Aut qnomõ nil habet
homo iumẽtis amplius: cũ iumenta poſt

. .
*
2

derio carnali verba intulit:hec vero ex iu

mẽtis:quia illa poſt moꝛtẽ non viuũt:hic

nis ad inferos deducti: nec in ipſa moꝛte

—

moꝛiunt᷑. Sed in vtraq; tam dupari ſen⸗
tentia demonſtrat᷑:qꝛ cõcionatoꝛ verax ẽ:

Zillud ex tentatiõe carnali intulit: ⁊ hoc

——

dũ ex ſpiritali veritate diffiniuit.
Ibet neſciſſe qð requiſiui duʒ me
in tanta ſubtilitate cõtigit diſcere
uod neſciui Sed queſo te vt me
equanimiter feras:ſi ipᷣe qʒ apud te moꝛe
eccleſiaſtes noſtri infirmantiũ in me per⸗
ſonã ſuſcepero: vt eiſdẽ infirmãtibus pꝛio
deſſe ꝓpinquius quaſi pꝛo eoꝛum inquiſi
tione poſiißf.
+4NBregoꝛiuns.
EIr condeſcendentẽ te infirmitati
pꝛoximoꝝ equanimiter nõ feram
cũ Naulus dicat omibus omnia
factus ſum: vt omes facerem ſaluos. G
ipᷣe quoq; dum ex cõdeſcenſione charita⸗
tis eger in hac re aplius venerari debes:
in qua moꝛẽ egregij pᷣdicatoꝛis imitaris.
e anĩe inuiſibili egreſſione
Capitulũ. V. detrus.
Aodã fratre moꝛiente pꝛeſentẽ fu
iſſe me cõtigit. Qui repẽte dum
loqueret᷑ vitalẽ emiſit flatũ:⁊ quẽ
pꝛius mecũ loquentẽ viderã ſubito extin⸗
ctũ vidi. Sed eius anima vtrũ egreſſa ſit
an nõ:non vidi ⁊ valde durũ videt᷑ vt cre
dak res eſſe quã nullus valeat videre.
NVidmiꝝ Petre ſi egredientẽ ani
mã non vidiſti:quã ⁊ manentẽ in
⅛ℳG cozporze nõ vides. Huũquid nam
modo cũ mecũ loqueris:quia videre ĩ me
nõ vales animã meã. Icirco me eſſe exa⸗
nimẽ credis. Matura quippe anime inui⸗

—

poſtmo

ſibilis eſt: atq; ita ex coꝛpoꝛe inuiſibiliter
egredit᷑:ſicut in coꝛꝑe inuiſibiliter manet
— (Petrus.
Ead vit anime in coꝛpoꝛe manen
Vée. tis penſare poſſum ex ipᷣis moti⸗
us coꝛpis: qꝛ niſi coꝛpoꝛis ani⸗

moꝛtẽ carnis nõ viont Homins veraſe a adeſſet:eiuſdẽ mẽbꝛa coꝛpoꝛis moue⸗

ritus ꝓ malis ſuis oꝑibus poſt moꝛtẽ

r
ſens
Hoe⸗

bit⸗

1
er⸗
10
iſt

X

Adeiet dubitare nõ debes hũ
S
R.

Bialogoꝛum

. Ans poſſent: vitã vero anime poſt carnẽ

uibus motibus quibuſue operibus vta⸗
tur dicas:vt ex rebus viſis eſſe colligam:
qð videre nan lum.
HBregoꝛius.
On quidẽ ſimiliter:ſed diſſimili⸗
er dico: quia ſicut vis anĩe viuiſi
at⁊ mouet coꝛpus:ſic vis diuina
Vtmplet: que creauit omia: ⁊ alia inſpiran
do viuificat: alijs tribuit vt viuant: alijs
vero hoc ſolũmudo pꝛeſtat vt ſint. NQuia
vero eſſe non dubitgs creantẽ ⁊ ręgentẽ:
implentẽ ⁊circũpłectentẽ: tranſcendentẽ

⁊ ſuſtinentẽ:in circũſcriptũ atq; inuiſbilẽ
cinuiſibilia
e

equia habere. Debẽt quippe ea: qu
iniſtrant ad eius ſimilitudinẽ tendere:
cui miniſtrãt:vt que inuiſibili ſeruiũt:eſſe
Anuiſibilia nõ dubitent᷑. Hec autẽ gaue eſſe
credimus niſi ſanctos angelos ⁊ ſpiritus
iuſtoꝝ. Sicut ergo motũ cõſiderans coꝛ⸗
poꝛis vitã anime manẽtis in coꝛꝑe perpẽ
dis animo:ita vitã anime exeũtis a coꝛpo
re perpẽdere debes a ſummo:quia poteſt
inuiſibiliter viuere quã opoꝛtet in obſeqᷣo
inuiſibilis cõditoꝛis manere.
Ecte totũ dicitur: ſed mens refu⸗
git credere:quod coꝛpoꝛis oculis
mnon valet videre.

NBregoꝛius.
Am Maulus dicat: eſt enĩ fides
ſperandarũ ſubſtantia rerũ argu⸗

credi iam non poteſt: quod videri poteſt:

llia niſi per inuiſibilia vident᷑. Ecce eniʒ
cũcta coꝛpoꝛea oculus tui coꝛꝑis aſpicit:
nec tamẽ ipᷣe coꝛpoꝛeus oculus aliqͥd coꝛ⸗

poꝛeũ videret: niſi hũc res incoꝛpoꝛea ad
videndũ acueret. M tolle mentẽ que nõ

—

videt᷑:incaſſum patet oculus:qͥ videbat.
Subtrahe animꝗ coꝛpoꝛi:remanent pꝛo⸗
culdubio oculi in coꝛpoꝛe aperti. Si igit᷑
per ſe videbãt: cur diſcedẽte anima nihil

vi dent hinc ergo collige:quia ipᷣa quoq;

mentüũ non apparentũ:hoc veraci
ter dicit᷑ credi:quod non valet videri na ʒ

vt tamẽ te bꝛeulter reducꝗa a te nulla viſi⸗

vſſibilia nõ niſi per inuiſibil ia videntur.
Monamns quoq; ante oculos mẽtis edi⸗
cari domũ: immẽ ſas moles leuari: pen⸗
dere magnas in machinis colũnas: quis
queſo tehoc opus operat᷑:coꝛpus viſibile
qð illas moles manibus trahit:an inuiſi⸗
bilis anĩa que viuificat coꝛpus: tolle em̃
qð non videt᷑ in coꝛꝑe: ⁊ mox immobilia
remanent cũcta que moueri videbant᷑ vi⸗
ſibilia coꝛpoꝛa meralloꝝ. Qua ex re pen
ſandũ eſt: quia in hoc quoq; mũdo nihi
viſibile niſi per creaturã inuiſibilẽ diſpo⸗
ni põt:nãꝗ ſicut opᷣs deus aſpirãdo vel im
plẽdo ea q̃ rõne ſubſiſtũt:⁊ viuificat ⁊ mo
uet inuiſibilia:ſic ipᷣa ĩuiſibilia ĩplẽdo mo
uẽt atq; ſenſiſicãt carnalia coꝛꝑa q̃ vidẽt᷑.
¶ A ſicut vita anime manen⸗
tis in coꝛpoꝛe depꝛehenditur ex
motu membꝛonꝝ: ſic vita anime
poſt coꝛpus in lanctis penſan
da eſt ex virtute miraculoꝛum:
Capitulũ. vI. Petrus.
Stis fateoꝛ allegatiõibus libẽ
ter victꝰ: ꝓpe nulla ij eſſe he
iſibilia exiſtimare cõpelloꝛ:qͥ

pꝛius in me infirmantiũ ꝑſonã ſuſcipiẽs:

de ĩluiſibilibꝰ dubitabã itaq; placẽt cũeta
que diciſ: ſed tñ ſicut vitã aie in coꝛpe ma
nẽtis ex motu coꝛꝑis agnoſco:ita vitã aie
poſt coꝛpus apertis quibuſdã rebus atte
ſtãtibus co gnoſcere cupio.
Gregoꝛiunus.
Ac in re ſi coꝛ paratũ tue dilectio
nis ĩiuenio in allegatiõe mime la⸗
–R boꝛo. Hundd nã ſancti apli mar
tyres xpᷣi pnñ̃tem vitã deſpicerẽt:⁊ in moꝛ⸗
tẽ carnis aias ponerẽt: niſi certioꝛẽ aiaꝝ
vitã ſubſeqͥ ſcirẽt Tu vero inqes:qꝛ vitã
aĩe in coꝛꝑe manẽtis ex motibꝰ coꝛꝑis ag
noſcis:⁊ ecce hi qͥ aĩas in moꝛtẽ poſuerũt
atq; aĩaꝝ vita poſt moꝛtẽ carnis eẽ credi⸗
derũt qtidianis miracuł choꝛuſcãt Ald ex
ticta nãq; ęoꝝ coꝛꝑaj viuẽteſ egri veniũt
ſanãt᷑:ꝑiuri veniũt ⁊ dẽonio vexãt᷑:dẽonmſi
aci veniũt ⁊ liberãt᷑: lepꝛoſi veniũt ⁊ mũ⸗

MVaeati

Bregoꝛij

pape

dant᷑: deferunt᷑ mndꝛtui 2 ſuſcitant᷑. Cen⸗
ſa itaq; eoꝝ anie qualiter viuũt: illic vbi
viuunt:quoꝝ hic ⁊ moꝛtua coꝛpoꝛa in tot
miraculis viuũt. Si igit᷑ vita anime per⸗
manentis in coꝛpoꝛe depꝛehẽdis ex motu
membꝛoꝝ:cur non perpẽdis vitã anime:
poſt coꝛpus etiã per oſſa moꝛtua in virtu⸗
te miraculoꝛum. 2
Allla vt opinoꝛ huic allegatiõi ra
tio obſiſtit: in qua ex rebus viſibi
libus cogimur credere quod non
videmus.
De egreſſibus animarum:
Kapitulu. VII.
¶Bregoꝛius.
Aulo ſuperius queſtus es mo
rientis cuiuſdaʒ egredientẽ te
animã non vidiſſe:ſed hocipᷣm
iã culpe fuit:qð coꝛpoꝛeis ocu

veſtroꝝ mentis oculos: fide pura ⁊ vberi
oꝛatiõe mũdãtes:egrediẽtes e carne ani⸗
mas frequẽter vident. Ende nügmibine

ceſſe eſt:vel qualiter egrediẽtes anime vi

ſe ſint:vel quãta iꝑſe:oũ egrederent᷑ vide
rẽt:enarrare:quatenꝰ fluctuãti animo qðᷣ
ꝓlene ratio nõ valet:exempla ſuadẽt.In
ſecũdo nanq; huiꝰ operis libꝛo iam pꝛefa
tus ſum: ꝙ venerabilis Benedictꝰ:ſicut
a fidelibus eius diſcipulis audiui: longe

a Capuana poſitꝰ Germani eiuſdẽ vꝛbis ¶

epᷣi animẽ nocte media in globo igneo ad
celũ ferri ab angel aſpexit. Qui eandẽ qʒ
aſcendentẽ animã intuens mentis laxato
ſinu quaſi ſub vno ſolis radio cũctũ in ſu⸗
is oculis collectũ mundũ vidit.

De egreſſu anime Specio
ſi monachi: ¶Cap. VIII.

S tibus didici:qꝛ duo nobiles vi
ri: atꝙ; ex terioꝛibꝰ ſtudijs eru
diti: germai fratres quoꝝ vnꝰ

Specioſu .
eius ſe regule in ſancta cõuerſatiõe tradi⸗

rẽ videre inuiſibilẽ queſiſti. Mã multi

Ildẽ q; diicipulis illius narrã

8: alter vero Gegoꝛiꝰ dicebat᷑

derũt:quos iſdẽ pater in monaſterio: qq
luxta Cerracinẽ ſem vꝛbẽ cõſtruxerat: fe⸗
cit habitare. Qui multas quidẽ pecuni⸗
as in hoc mũdo poſſederãat: ſed cũcta pau
perb us ꝓ aĩarũ ſuaꝝ redemptiõe largiti
ſũt:⁊ in eodẽ monaſterio permãſerũt:quo
rũ vnus ſcʒ Specioſus dũ ꝓ vtilitate mo
naſterij iuxta Capuanã vꝛbẽ miſſus fuiſ⸗
ſet:die quadã frater eius Gꝛegoꝛius cum
fratribus ad mẽſam ſedens: atq; ↄueſcẽs
per ſpiritũ ſubleuatꝰ aſpexit:⁊ vidit Spe
cioſi germani ſui animãꝗ tã longe a ſe poſi
ti de coꝛꝑe exire:qð mox fratribus indica

uit:⁊ cucurrit iãq; eundẽ fratrẽ ſuũ ſepul

tũ repperit:quẽ tamen ea hoꝛa qua vide⸗

rat:exiſſet de coꝛpoꝛe inuenit.

De anima cuiuſdam incluſi:
OLapitulum. IX.
idã religioſus atq; fideliſſi⸗
mus vir: adhuc mihi in mona
ſterio poſito narrauitaꝙ aliqui
de Sicilie partib?nauigio Ro
mãa petẽtes: in mari medio poſiti cuiuſdã
ſerui dei: qui in Samnio fuerat incluſus
ad celũ ferri animã viderũt. Qui deſcen⸗
tes ad terrã cauſamq; an ita eſſet acta per
ſcrutãtes:illo die inuenerũt obijſſe dei fa
mulũ quo eũ ad celeſtia regna aſcendiſſe
cognouerũt.

De egreſſu anime Spei ab⸗
batis: ([Kapitulũ. X.

Nhuc in monaſterio meo poſi⸗
tus cuiuſdã valde venerabilis
viri relatiõe cognoui qð dico.
Aiebat enĩ qꝛ venerabilis pas
ter noĩe Spes monaſteriũ cõſtruxit in lo⸗
co. Cui vocabulũ Caple eſt:qui ſexti fer⸗
me miliarij interiacente ſpacio a vetuſta
Murſie vꝛbe diſiungit᷑. Hunc oĩpotens ⁊
miſericoꝛs deus ab eterno verbere flagel
lando ꝓtexit:eiq; diſpenſatiõis ſue maxi
mã ⁊ ſeueritatẽ ſeruauit:⁊ gratiã quantũ
eũ pꝛius flagellando diligeret: poſtmodũ

ꝓfecte ſanãdo mõſtrauit. Eius nãq; ocu⸗

los per.xl.annoꝝ ſpaciũ ↄtinue cecitatis
tenebꝛis pꝛeſſit:nullũ eilumen vel extre⸗

ne⸗

us

her
iſs
ſſe

Bialogoꝛum

me viſionis aperiẽs.Sed qꝛ nemo in ver
bere illius gra deſtituẽte ſubſiſtit:⁊ niſi iſ
deʒ miſericoꝛs pater qui penã irrogatipa
tientiã pꝛeſtet: mox per impatientiã pec⸗
catũ nobis ipᷣa auget coꝛreptio peccatoꝝ:
fitq; mõ miſerabili vt culpa noſtra: vnde
ſperare debuit terminũ: inde ſumat aug⸗
mentũ. Iccirco noſtra deus infirma ↄſpi⸗
ciens fiagellis ſuis cuſtodiã permiſcet:at
qᷓ; in percuſſiõe ſua electis fuijs nũc miſe
ricoꝛditer iuſtus eſt: vt ſint quibꝰ poſtea
debeat iuſte miſereri Ande venerabilẽ ſe
nem dũ exterioꝛibꝰ? tenebꝛis pᷣmeret inter
na nunqꝙꝙᷓ luce deſtituit. Qui cuʒ flagello
fatigaret᷑ coꝛpoꝛis: habehat per ſanctiſpi
ritus cuſtodiã cõſolationẽ coꝛdis. Cũ ve
ro iã anni xl.fuiſſet in cecitate tpũs exple
tũ:ei dñs lumen reddidit: ⁊ vicinũ ſuum
obitũ denũciauit: atq; vt monaſterijs cir
cũquaq; ↄſtructis verbũ vite pꝛedicaret:
admonuit: quatenꝰ coꝛꝑis recepto lumĩe

viſitatis in circuitu fratribꝰ coꝛdis lumen

aperiret. Qui ſtatim iuſſis obtemperans
fratrũ cenobia circuiuit:mãdata vite:que
agendo didicerat:pᷣdicauit. Quitodeci⸗
mo igit᷑ die ad monaſteriũ ſuũ peracta pꝛe
dicatiõe reuerſus eſt:ibiq; fratribus ↄuo⸗
catis aſtãs in medio ſacramentũ dñici coꝛ
poꝛis⁊ ſanguĩs ſumpſit:moxq; cũ eis my
ſticos pſalmoꝝ cantus exoꝛſus eſt. Qui
illis pſallẽtibus oꝛstiõi intẽtus aĩam red
didit. Oẽs vero fratres qui aderãt ex oꝛe
eius exiſſe columbã viderũt: que mox aꝑ
to tecto oꝛatoꝛij egreſſa aſpiciẽ tibus fra⸗
tribus penetrauit celũ.Cuiꝰ iccirco aĩam
in colũbe ſpecie apparuiſſe credendũ eſt:
vt opᷣs deus ex hac ipᷣa ſpecie oſtenderet
; ſimplici coꝛde ei vir ille ſeruiſſet.

De egreſſu anmie pꝛeſbyteri
HBurſie ꝓuincie: ¶Eap. XI.

B rabilis abbas Steffanus: qui
noo longe ante hoc in hac vꝛbe
defunct?eſt: quẽ ipſe etiã bene
noſti:in eadẽ ꝓuincie Nurſie cõtigiſſe re
ferebat: Aiebat enĩ ꝙ illic pᷣſbyter quidã

coõmiſſam ſibi cũ magno tim oꝛe dñi rege⸗

d neq; hoc ſleã as vir vene⸗

liber III
bat eccleſiã. Qui ex tꝑe oꝛdinatiõis acce
pte pꝛeſbyterã ſuã vt ſoꝛoꝛẽ diligens:ſed
quaſi hoſtẽ cauens: ad ſe ꝓpius accede⸗
re nuniᷓᷓ ſinebat:eãq; ſibimet ꝓpinquare
nulla occaſione permittẽs ab ea ſibi com⸗
munionẽ funditus familiaritatis abſcide
rat. Habẽet quippe ſancti viri hoc ꝓpꝛiũ.
Mam vt ſemꝑ illicitis longe ſint a ſe: ple
rũq; etiã licita abſcindũt. Ande iſdeʒ vir
ne vniᷓ; per eam incurreret culpã: ſibi eti
am miniſtrari per illã recuſabat neceſſa⸗
ria. Hic ergo venerabilis pꝛeſ byter cum
longã impleſſet vite etatẽ: anno quadra⸗
geſimo oꝛdinatiõis ſue inardeſcẽte graui
ter febꝛe coꝛreptus:ad extrema deductus
eſt. Sed cũ eum pꝛeſbyter a ſua ↄſpiceret
ſolutis iammẽbꝛis quaſi in moꝛtẽ diſten⸗
ſum:ſi qð adhuc ei vitale ſpiramen adeſ⸗
ſet:naribus eius appoſita curauit aure di
noſcere:qð ille ſentiẽs cui tenuiſſimus in
erat flatus: quãtulo anniſu valuit vt loqͥ
potuiſſet:inferueſcẽte ſpiritu collegit vo⸗
cem atq; erupit dicẽs: Aecede a me mu⸗
lier adhuc igniculus vinit:paleam tolle.
Illa igit᷑ recedẽte:creſcẽte virtute coꝛpo⸗
ris cũ magna cepit leticia clamare dicẽs:
Beneueniãt dñi mei: beneueniãt domi⸗
ni mei. Quid ad tantillũ ſeruulũ veſtrũ
eſtis dignati cõuenire? Aenio venio:gra
tias ago:gratias ago. Cunq; hoc iterata
crebꝛo voce repeteret:quibꝰ hoc diceret:
notti ſui:qui illũ circũſteterãt: requirebãt
MNQuibus ille admirãdo reſpondit dicẽs:
Nũquid cõueniſſe hic ſanctos apoſtolos
non videtis beatũ PMPetrũ et Paulũ pꝛi⸗
mos apoſtoloꝝ nõ aſpicitis? Ad quos ite
rum couerſus dicebat: Ecce venio : ecce
venio: atq; inter hec verba animaʒ red⸗
didit. Et qꝛ veraciter ſanctos apoſtolos
videret:eos etiam ſequendo teſtatus eſt.
pl rumq; cõtigit iuſtis: vt in moꝛte
ſua ſanctoꝝ pꝛecedentiũ viſi ões aſpiciät
ne ipam moꝛtis ſue penalẽ ſententia per⸗
timeſcãt:ſed dum eoꝝ menti internoꝝ ci⸗

uiũ ſocietas oſtendit᷑: a carnis ſui copula

ſine doloꝛis ⁊ foꝛtitudinis fatigatione ſol
uantur. .* S

Peati

bapge.

(Be anima pꝛobi Keatine vr⸗
bis epiſcopi. ¶¶ Cap.XII.

Aa oᷣre neq; hoc ſileãẽ c Cꝛo

gqui nũc in hac vrbe mõaſterio
peeſto ẽ qð appellat᷑ Reatũ:de
Mꝛobo patruo ſuo Reatine ciuitatj epᷣo
mihi narrare cõſueuit:dicẽs:qꝛ pꝛoquin⸗
quãte vite eius termino eũ grauiſſima de
pſſit egritudo. Cuiꝰ pater noĩe Maximꝰ
pueris circũquaq; trãſmiſſis colligere me
dicos ſtuduit:ſi foꝛtaſſe eiꝰ moleſtie ſub⸗
uenire potuiſſet. Sed congregati ex vici⸗
nis locis vndiq; medici:ad tactuʒ vene:
denunciau erũt eiꝰ exitũ citius affuturuʒ.
Sed cũ iam tẽpus refectionis incũberet:
atq; diei hoꝛa tardioꝛ excreuiſſet Aene⸗
randꝰ epiſcopus de illoꝛũ potiꝰ q;ᷓ de ſua
ſalute ſollicitꝰ: eos qui aderãt admonuit
cũ ſene patre in ſuꝑioꝛis epᷣij ſui ꝑtes aſcẽ
dere:ſeq; poſt laboꝛem rificiẽdo reꝑare.

modo ꝑuulus relictus eſt puer.quẽ nunc
quoq; pꝛedictꝰ Mꝛobꝰ aſſerit ſupereſſe.
MQui dum lecto iacentis aſſiſteret:ſubito

ſtolis cãdidis amictos:qui eundẽ quoq;
candoꝛẽ veſtiũ vultuũ ſuoꝛum luce vince
bant. Quia ſplendoꝛis etiã claritate per⸗
cuſſus:quãa illi deeſſent emiſſa cepit voce

cõmotus intrãtes eos aſpexit ⁊ cognouit:
atq; eundẽ ſtridentẽ vagientẽq; puerum
cõſolari cepit:dicens. Moli timere:quia

therius martyres venerunt. Ale autem
tante viſionis nouitatem nõ ferens: cur⸗
ſu coneito extra fores fugit:atq; eos quos
viderat patri ac medicis nunciauit. Qui
concite deſcenderũt: ſed egrum quẽ reli⸗
querant iam defunctũ inuenerunt: qꝛ illi
eum ſecũ tulerant:quoꝛum viſionem puer
ferre nõ potuit qui ibi remanſit.

Map. XIII.

1

—„

Bregoꝛij

bus omnipotẽtis dei famulus

Dẽs igit᷑ aſcenderũt domũ: vnꝰ ei tantũ⸗

alpexit intrãtes ad virũ dei quoſdã viros

clamare. ua voce etiꝗã Pꝛob?epiſcopꝰ

ad me ſanctus Juuenalis ⁊ ſanctꝰ Eleu⸗

. Nterea neq; ſilendum arbitroꝛ
qð mihi perſonarũ grauiũ atq;
fideliũ eſt relatione compertuʒ
Sothoꝛũ.nãq; tẽpoꝛibus Gal
la huius vrbis nobiliſſima puella Sima⸗
chi ac Matritij filia intra adoleſcẽtie tem
poꝛa marito tradita:in vnius anni ſpacio

eius eſt moꝛte viduata. Quã dum feru?⸗

te mundi copia ad iterandũ thalamum et

opes ⁊ etas vocarent:elegit magis ſpiri

talibus nuptijs copulari deo:in quibus

a luctu incipitur:ſed ad gaudia eterna ꝑ⸗

uenitur:qᷓ; carnalibus nuptijs ſubijci:q a
leticia ſemꝑ incipiunt ⁊ ad finẽ cum luctu

tendunt.Huic autẽ cum valde ignea con
ſperſio coꝛpoꝛis ineſſet: ceperunt medici

dicere quia niſi ad amplexus viriles redi
ret:caloꝛe nimio contra naturam barbas
Rer habitura qð itaq; poſt factuʒ eſt.
Seg ſancta mulier nihil exterius defoꝛ⸗
mitatis timuit que interius ſpõſi celeſtis
ſpeciem amauit. MHec verita eſt ſi hoc in il

nipotentis dei ſeruitiũ ſe apud beati Pe

qʒ oꝛationi dedita:larga indigentibꝰ ely⸗
moſinarũ opera impendit.Cũq; omnipo⸗

tens deus perhennẽ iam mercedem rede
dere eius laboꝛibus decreuiſſet:cancri vl

cere in mamilla percuſſa eſt ¶ Mocturno
autem tempoꝛe ante lectum eius duo can
delabꝛa lucere conſueuerant quia videli⸗
cet amica lucis:non ſolum ſpiritales:ſed
etiam coꝛpoꝛales tenebꝛas odio habebat

Que dum nocte quadã ex hac eadem ia
ceret infirmitate fatigata:vidit beatũ e

