nobilibꝰ amicus:mihi quoq; in amicitijs
ſedule iungebat᷑. Qui mihi narrabat di⸗
cens: Gothoꝝ temꝑe quidã expectabilis
vir Reparatus nomĩe venit ad moꝛtem.
MQNMui dũ diu iam cõmutatus ac rigidꝰ ia⸗
ceret:viſũ eſt ꝙ ab eo funditus flatus vita
lis exiſſet:atq; exani me remãſiſſet coꝛpꝰ.
Cũq; ⁊ multi qui cõuenerãt:⁊ eũ iaʒ moꝛ
tuũ familia lugeret:ſubito redijt:⁊ cũcto⸗
rũ plãgentiũ in ſtupoꝛẽ verſe ſunt lachꝛy
me. Qui reuerſus ait: Citius ad eccleſiã
beati Laurẽtij martyris: qui ex noĩe con
ditoꝛis Damaſi vocat᷑:pueꝝ mittite:⁊ qd
de Tiburtio pᷣſbytero agat᷑: videat ⁊ re⸗

nüciare feſtinet:qui videlieet tũc Tibur⸗
tius carnalibus deſiderijs ſubiacere fere

bat᷑. Cuiꝰadhuc vite moꝝ bene quoq; fio
rẽtius eius nũc eccleſie pᷣſbyter meminit.
Cũ vero puer pergeret:narrauit iſdẽ Re
paratus:qͥ ad ſe reuerſus fuerat: qͥd de il⸗
lo:vbi ductus fuerat:agnouit dicẽs: a
ratus fuerat rogus ingẽs:deductus autẽ

Tyburtius pᷣſbyter in eo eſt ſuꝑpoſitus:

atq; ſuppoſito igne cõcrematus. Aliꝰ au
tẽ parabat᷑ rogus cuiꝰ a terra in celũ ca cu
men tendi videbat᷑. Cui emiſſa voce cla⸗

Bregoꝛij

matũ eſt: cuiꝰ eſſet.His dictis Rtatim Re
paratus defunctus eſt. Puer vero qͥ trãſ
miſſus fuerat aa Tyburtiũ iaʒ eũ moꝛtuũ
inuenit. Qui videlicet Reparatꝰ ductus
ad loca penarum vidit:redijt:narrauit ⁊
obijt. Aperte monſtrat᷑: qꝛ nobis illa nõ
ſibi videret:qͥbus duʒ adhuc cõceſſum eſt
viuere:licet etiã a malis oꝑibus emẽdare
Rogůũ vero cõſtrui Reparatꝰ vidit:nõ q;

apudſinfernũ ligna ardeant:vt ignis fiat:

ſed narraturus hec viuẽtibus illa de incẽ
dio pꝛauoꝝ vidit:ex quibus nutriri apud

viuõtes coꝛpoꝛeus ignis ſolet:vt per hec

aſſueta viuentes diſcerent:quid de inſue⸗
tis timere debuiſſent.

De moꝛte Curialis c

—

pulchꝛum incenſum eſt:

Erribile etiã quoddã in Aale⸗
rie ꝓuincia cõtigiſſe vir vite ve
nerabilis Maximianꝰ ſiracuſa

cẽs: Quidã curialis illic ſacratiſſimo pa

ſchali ſabbato iuuenculã cuiuſdã filiaʒ in
baptiſmate ſuſcepit. Qui dũ poſt ieiuniũ

domũ reuerſus:multoq; vino ebꝛiatus eã

dem filiã ſuã ſecũ manere petijt: eãq; no-

cte illa qdᷣ dietu nefas eſt:perdidit.Cũq;

mane facto ſurrexiſſet:reꝰ cogitare cepit:

vt ad balneũ ꝑgeret: ac ſi aqua balnei la⸗
uaret maculã pcti. Perrexit igit᷑ lauit ce⸗
pitq;trepidare an eceliaʒ ĩgredi vellet:ſʒ
ſi tãto die nõ iret ad eccleſiã erubeſcebat
hoĩes.Sin vo iret ꝑtĩeſcebat iudiciũ dei
Aicit itaq; hũana verecũdia:ꝑrexit ad ec
cleſia:ſʒ tremebũdus ac pauẽs ſtare cepit
atq; ꝑ ſingula momẽta ſuſpectꝰ qua hoꝛa

immũdo ſpiritui traderet᷑:⁊ coꝛã om po-

pulo vexaret᷑. Cũq; vehemẽter timeret ei

uius ſe⸗

AAnus epᷣus: qui diu in hac vebe
meo monaſterio pᷣfuit:narrare ↄſueuitdi-

in illa miſſarũ celebꝛitate quaſi aduerſi ni

hil cõtigit: qui letus exijt ⁊ die altero ec⸗

cleſiã iam ſecurus intrauit. Factũq; eſt vt
per ſex cõtinuos dies letus ac ſecurus ꝓ⸗
cederet: eſtimans ꝙ eius ſcelus dñs aut
nõ vidiſſet:aut vilum miſericoꝛditer auer
tiſſet. Die autẽ ſeptimo ſubita moꝛte de⸗

triſ
ui
ans
i

Ino

eſt
re
,
t:
cᷣ
ud
be
e⸗

Dialogoꝛum

liber III
IIII

functus eſt. Cũq; ſepulture traditus fuiſ⸗

ſet:per longũ tempus cũctis vidẽtibꝰ de

ſepulchꝛo illius flama exijt: ⁊ tam diu oſ⸗
ſa eius cõcremauit: quouſq; om̃e ſepul⸗
chꝛũ ↄſumeret: ⁊ terra que in tumulũ col
lecta fuerat: defoſſa videret᷑. Quod vide
licet om̃ipotens deus faciẽs oſtendit: q̃d
eius anima in occulto pertulit: cuius eti⸗⸗

am coꝛpus ante humanos oculos cõſum

pſit. Qua in re nobis quoq; hec audiẽti⸗
bus exemplũ foꝛmidis dare dignatuſ eſt:
quatenus ex hac ↄſideratiõe colligamus
quid aĩa viuens ac ſentiẽs pꝛo reatu ſuo
patiat᷑ ſi tanto ignis ſupplicio:etiã inſenſi
bilia oſſa concremant᷑.
An boni bonos in regno:⁊ ma
li malos in ſupplicio agnoſcat.
Eapitulũ. XXXII.
VPetrus.
Oſſe velim: vel ſiboni bonos
in regno: vł mali malos in ſup
plicio agnoſcant.

¶Gregorius.

2
S
7
. „ 4
2 4

In quibꝰ dum dictũ eſſet: hõ erat diues
induabat᷑ purpura ⁊ byſſo: ⁊ epulabat᷑
quotidie ſplẽdide:⁊ erat quidã mendicꝰ
nomĩe Lazarus:qui iacebat ad ianuã eiꝰ
vlceribus plenus: cupiẽs ſaturari de mi⸗
cis: que cadebãt de mẽſa diuitis:⁊ nemo
illi dabat. Sed ⁊ canes veniebãt ⁊ linge
bant vlcera eius. Subiũctum eſt ꝙ moꝛ⸗
tuus Laʒarus poꝛtatus eſt ab angelis in

ſinũ Abꝛae:⁊ moꝛtuus eſt diues:⁊ ſepul⸗
tus eſt in inferno. Qui eleuãs oculos ſu

os cũ eſſet in toꝛmẽtis vidit Abꝛaã a lon
ge ⁊ Lazarum in ſinu eius Et ipᷣe clama
uit dicens: Pater Abꝛaã: miſerere mei:
q mitte Laʒarũ vt intingat extremũ digi
ti ſui in aquã: ⁊ refrigeret linguã meam.
quia crucioꝛ in hac flãma.Cui Abꝛaã di⸗
xit: Fili recoꝛdare: quia recepiſti bona in
vita tua: ? Laʒarꝰ ſimiliter mala.DHiue

autẽ iam ſpem de ſeipᷣo ſalutis nõ habẽs

uit exoꝛare.

Aius rei ſentẽtia in verbis eſt do
minicis: quã lam ſuperius pꝛotu
Nlimus: luce clarius demõſtrata.

ad pꝛomerendã ſuoꝝ ſalutem cõuertit di⸗

cens: Rogo te pater: vt mittas eũ in do⸗
mo patris mei.Habeo em quĩq; fratres:

vt teſtet᷑ illis ne ⁊ ipi veniant in locũ hůüc
toꝛmentoꝝ. Quibus verbis aperte de

clarat᷑: quia ⁊ boni bonos:et mali malos

cognoſcũt. Si igitur Abꝛaã Laʒgʒarũ mi⸗

nime cognouiſſet: nequaqᷓ ad diuitem in
toꝛmentis poſitũ de tranſacta eius cõtri
tione loqueret᷑ dicens: ꝙ mala receperit
in vita ſua: ⁊ ſi mali malos nõ cognoſce⸗
rent nequaqᷓ diues in toꝛmentis poſitus
fratrum ſuoꝝ etiam abſentiũ meminiſſet.

Quomodo em̃ pꝛeſentes nõ poſſet agno

ſcere:qui etiã pꝛo abſentiũ memoꝛia cura
ua in re illud quoq; oſten
dit᷑ ꝙ nequaiᷓ ipſe requiſiſti:⁊ quia boni
malos:⁊ mali cognoſcũt bonos. Ham di
ues ab Abꝛaã cognoſcit᷑ cui dictũ eſt:Re
cepiſti bona in vita tua: ⁊ electus Lazʒa⸗
rus a repꝛobo eſt diuite cognitus: quem
mitti pꝛecat᷑ ex nomine dicẽs: Mitte La
zarũ vt intĩgat extremũ digiti ſui in aquã
4 refrigeret linguã meã: in qua videlicet
cognitiõe vtriuſq; partis cumulus retri⸗
butiõis excreſcit:vt honi amplius gaude
ant: qui ſecũ eos letare conſpiciũt: quos
amauerũt.Et mali dum cũ eis toꝛquent᷑:
quos in hoc mundo deſpecto deo dilexe⸗
runt:eos nõ ſolum ſua: ſed etiã eoꝝ pena

eonſumat. Fit autẽ in electis quoddã mi

rabiliꝰ:quia nõ ſoluʒ eos agnoſcũt:quos
in hoc mũdo nouerat:ſed ⁊ inuiſos ac in?
cognitos recognoſcũt bonos quos nunc

viderũt. Nam cũ antiquos patres in illa H
eterna hereditaie viderint: eis incogniti

per viſionẽ non erũt: quos in opere ſemꝑ
nouerũt. Quia enim illic omnes soõmuni
claritate deũ conſpiciũt. Quid eſt qð ibi
neſciãt: vbi ſcientẽ omnia ſciũt⸗

De religioſo quodã moꝛien-

tei: qui pꝛophetas vidit:
(Capitulũ. XXXIII.

?

Am quidam noſter religioſus
vir: ⁊ vite valde laudabilis: ein
ante quadriẽniũ moꝛeret᷑: ſiut

.

““

*

nota

= (Kapitulü.

religioſi alij qui pꝛeſentes fuerũt: teſtati
ſunt:in hoꝛa exitus ſui Jonã pꝛophetam:

Eãʒ echielẽ quoq; ⁊ Danielem cepit aſpi⸗
cere: eoſq; dominos ſuos ex nomine cla⸗

mare. Quos dum ad ſe veniſſe diceret:⁊
depꝛeſſis luminibus eis reuerentie obſe⸗
quiũ pꝛeberet:ex carne eductuſ eſt. Qua
in re aperte datur intelligi que erit in illa
incoꝛruptibili vita noticia: ſi vir iſte ad⸗
Huc in carne coꝛruptibili poſitus:pꝛophe
tas ſanctos: quos nimirũ nuni viderat:

¶ Qlignote anime ſepi⸗ ſe co⸗
noſ cant: Et de moꝛte Johan⸗/

nis ⁊ Arſi: Emoꝛphij quq; et

hani:

re: vt egreſſura anima eos eti⸗
Nam recognoſcat: cum quibus
peꝛo equalitate culparum: vel
etiam pꝛemioꝝ in vna eſt manſione depu
tãda. Ham virtute venerabilis Eleuthe
rius ſenex: de quo pꝛecedente libꝛo mul⸗
ta narraui: in mon aſterio ſuo germanum
fratrem Johannẽ nomine ſe habuiſſe per⸗
hibuit: qui ante dies quattuoꝛdecim ſuũ

L

fratribus exitũ pꝛedixit. Cũq; decreſcen⸗
tes quotidie computaret dies:ante tridu

um quam vocaretur ex coꝛpoꝛe:febꝛe coꝛ⸗

reptus eſt. Ad hoꝛam vero moꝛtis veni⸗

ens in yſteriũ dominici coꝛpoꝛis ⁊ ſangui
nis accepit: vocatiſq; fratribus coꝛam ſe
pſallere pꝛecepit: quibus tamẽ anthipho

. nam ipᷣe per ſemetipſum: de ſemetipo im
proſiit dicens: Aperite mihi poꝛtas iuſti

cie: 1 ingreſſus in eas cõfiteboꝛ domino:

hec poꝛta domini:iuſti intrabũt per eam.

CLunq; coꝛam eo aſſiſtentes fratres pſal⸗
lerent: emiſſa ſubito ⁊ pꝛoducta voce cla⸗

mauit dicens: Arſe veni. Quod mox vt

dixit: eductus de coꝛpoꝛe moꝛtalẽ vitam

finiuit. Mirati ſunt fratres:quia hoc: qð

moꝛiens frater clamauerat: ignoꝛabant.

MQnuo defuncto in mõaſterio facta eſt ma⸗

Olet autem plerũq; contin 5

gna triſticia. Quarto autẽ die quibuſda

atribus neceſſariũ fuit:vt ad monaſteri
um aliud poſitum longe tranſmitterent.
Illuc ergo entes fratres omnes eiuſdem

monaſterij monachos triſtes vehemẽter

inuenerũt. Quibus cum dicerent: quid

habetis ꝙ vos in tanto meroꝛe depꝛimi⸗

tis? Reſponderũt dicentes: Loci huius
deſolationẽ gemimus: quia vnus frater
cuius nos vita in hoc monaſterio cõtine⸗
bat:hodie quartus eſt dies ꝙ ex hac luce

ſubtractus eſt. Cũq; fratres qui venerãt

ſtudioſe inquirerent: qualiter dictus fuiſ
ſet. Aeſponderunt vꝛſus: Qui vocatio⸗
nis eius hoꝛam ſubtiliter inquirẽtes ipᷣo
eum momento cognouerunt exiſſe de coꝛ
poꝛe quo per Johãnem: qui apud eos de
unctꝰ eſt: fuerat vocatus. Qua ex re col⸗
Aigitur: quia vtroꝛũq; par fuerit meritum
eiſq; datum eſt: vt in vna manſione ſocia
liter viuerent: quibus ex coꝛpoꝛe cõtigit
ſocialiter exire. Sed neq; hoc ſileã quod
dum adhuc laycus viuereʒ:atq; in domo
mea: que mihi in hac vꝛbe ex iure patris
obuenerat:manerem:de quibuſdam vici
nis meis me contigit agnouiſſe. Quedã
namq; iuxta me vidua Galla dicebatur:
hec Emoꝛphiũ nomine iuuenem filiũ ha⸗
bebat:a quo non longe quidam Stepha

nus:qui alio nomie Optio dictus fuit ha

bitabat.Sed iſdem Emoꝛphius ad extre
ma vite veniens vocauit puerum ſuũ:ei⸗
qʒ pꝛecepit dicẽs: ſade citius ⁊ dic Ste
phano optioni:vt cõcitus veniat:quia ec
ce nauis apparata ẽ: vt ad Syciliã duci
debeamus. Cũq; puer hunc inſanire cre⸗
deret: ⁊ obedire recuſaret:cepit ille vehe⸗

menter innu ere dicens: Rade ⁊ nuncia il

li quod dico: quia non inſanio. Egreſſus
eſt puer vt ad Stephanũ pergeret: cunq;
in mediũ tunc veniſſet:ei alius quidã ob⸗
uiã factus eſt:qui hunc requiſiuit dicens
NQeuo vadis? Cui reſpodit.Ad Stepha⸗
nu optionem a domino meo miſſus ſum.
Atq; llli ꝓtinus dixit: Ab eo venio:ſed
ante me hac hoꝛa defunctus eſt. Reuer⸗
ſus vero eſt puer ad Emoꝛphiũ dominuz

ſui
het
nea
ſur⸗
ſoß

ita
exe
cloe
mel
ſett
iſſe

1di

nur
an
bu⸗
ue
tio

r:

ei⸗
Die

e

ud
(e⸗
ehe⸗
lal
eſus
Unq;
joh⸗
(ens
obu
un,
.ſes
er/

—
₰ „

6

Bialogoꝛum

liber IIII

ſuũ: ſed iam eum moꝛtuũ inuenit. Sicq;
factũ eſt vt dum alter obuiam venit: ⁊ ex
medio itinere puer reuerſus eſt: vt ex mẽ
ſura ſpacij potuiſſet colligi ꝙ vno momẽ
to vtriq; fuerant vocati.

————

Erribibile eſt valde quod dicitur
ſeg queſo te: eur egredienti ani⸗
me nauis apparuit: vel ſe ad Sy
ici moꝛiturus pꝛedixit.
(Bregoꝛius.
Mima vehiculo non eget: ſed mi
r non eſt ſi adhue homini in eoꝛ⸗
poꝛe poſuo illud apparuit: quod
ꝑ coꝛpus aſſueuerat videre: vt per hoc in

ciliã d

telligi daretur: quo eiꝰ anima ſpiritaliter

duci potuiſſet. Quod vero ſe ad Syciliã
duci teſtatus eſt:quid ſentiri aliud poteſt
niſi ꝙ pꝛe ceteris locis in eius terre inſu⸗
lis eructante igne toꝛmentoꝛũ olle patue⸗
runt: que vt ſolent narrare qui nouerũt:

laxatis quotidie finibus excreſcũt:vt mũ⸗

di termino appꝛopinquante: quanto cer⸗
tum eſt illuc amplius exurendos colligi:

tanto ⁊ eadem toꝛmentoꝛũ loca amplius

vigeantur apparere. QAuod omnipotens

——

deus ad coꝛreptionem viuentium in hoc

mundo voluit oſtendi: vt mentes infide⸗
lium: que inferni toꝛmenta eſſe non ere⸗

dũt toꝛmẽtoꝝ loca videãt que audita cre

dere recuſant. Quod vero ſiue electi:ſiue
repꝛobi:cuiꝰ cõmunis cauſa in opere fue⸗

rit:in loca etiam cõmunia deducant᷑. Ne⸗

ritatis nobis verba ſatiſffacerent: ſi etiam

exempla deeſſent:ipᷣa quippe pꝛopter ele
ctos in euangelio dicit. In domo patris
mei manſiones multe ſunt: ſi enim diſpar

retributio in illa beatitudine eterna non

eſſet: vna potius manſio eꝙᷓ multe eſſent.

Multe ergo manſiones ſunt: in quibus

4 diſtincti bonoꝝ oꝛdines ſũtt vt ꝑꝛopter
meritozum conſoꝛtium comuniter leten

tur: ? tamen vnũ denarium omnes labo⸗

rantes accipiant: qui in multis manſioni

bus diſtinguntur. Quia 2 vna eſt beati⸗

tudo iꝙꝙ illic percipiunt: ⁊ diſpar retribu⸗
tiopis qualitss ꝙᷓ per opera diuerl con⸗

ſequũtur: que nimiruʒ veritas udleijſ i
diem denunciãs ait: Tunc dicam meſio-⸗
ribus:colligite ʒiʒaniã: ⁊ ligate eam in fa
ſciculos ad comburenduũ. Meſſoꝛes quip
pe angeliſʒizania ad cõburendũinfaſculis
ligant: cũ pares panibus in toꝛmentis ſi⸗
milibus ſociant:vt ſuperbi cũſuperbis:lu
xurioſi cũ luxurioſis: auari cuʒ auaris:tal
laces cum fallacibus:immũidi cum immũ
dis: infideles cum infidelibus ardeant.
Cum ergo ſimiles in culpa ad toꝛmẽta ſi⸗
milia deducantur:quia eos in locis pena
libus angeli deputãt quaſi ʒiʒaniarũ faſci

culos ad comburendũ ligant.
e his qui quaſi per erroꝛeʒ
educi vidẽtur e coꝛpoꝛe: Et de
vocatione ac reuocatione Petri
monachi: De moꝛte quoq; ⁊ re-
ſuſcitatione Stephani: ac de vi
ſione cuiuſdam militis:De quo
dam etiam viro nomine Deuſ.
dedit: cuiꝰ domus ſabbato edi⸗
ficabatur:⁊ pena zodomitarũ:
NEapitulũ. XXXV.
Petrus.
D inquiſitionẽ meam reſpon⸗
ſiõis ſatiſfactio patuit cauſa ra
tionis: ſed quid naʒ eſt? queſo
e: ꝙ nõnulli quaſi per erroꝛeʒ
e coꝛpoꝛe: ita vt facti exani⸗

5„

extrahũtur

mes redeant: ⁊ eoꝛum quiſq; audiſſe ſe di

cat:quia ipᷣe non fuerit qui erat iuſſus de

duci?-
BGBregoꝛius.
) Oc cum ſit Petre: ſi bene perpẽ

ditur: non erroꝛ: ſed admonitio
ſt. Superna enim pietas ex maꝛ
gna miſericoꝛdie ſue largitate diſponit:
vt nonnulli etiam poſt exitum ad coꝛpns
redeant: et toꝛmenta inferni: que audi⸗
ta non crediderant: ſaltem viſa pertime⸗

ſcat. Ham quidã Iliricianus monachus
qjui in hac vebe in monaſterio mecũ mane

PBeanit SBregoꝛij poape

bat: mihi narrare ↄſueuerat qꝛ qddã tꝑe: ſima depopulauit. In qua etiam coꝛpoꝛas ſtqn
cũ adhuc i heremo moꝛaret᷑tagnouerit ꝙ li viſu ſagitte celitus venire ⁊ ſingulos d caoh
Petrꝰ quidã mõachꝰ ex regione hiberie q; ferire videbantur:ſicut noſti: Stepha ſnh
aui ei in loco vaſte ſolitudinis:cui Euaſa nus iſdem defunctus eſt. Quidã vero mi eve
nomen eſt inhereba t: ſicut ipſo narrante/Aes in hac eadẽ noſtra vrbe percuſſus ad doe⸗
didiceraʒ:pꝛius q; heremũ peteret: mols extrema peruenit. qui eductus e coꝛpoꝛe gulbn
ſtia coꝛꝑis interueniẽte defunc eſtſʒ ꝓ⸗ exanimis iacuit:ſed citius redijt ⁊ que cũ gentt
tinus coꝛpoꝛi reſtitutꝰ:inferni ſe ſuppli⸗ eo fuerant geſta:narrauit. Aiebat enim ſi uiun
cia atq; innumera loca flammarũ vidiſſe cut tũc res eadẽ etiã multis innotuit. Qꝛ buch
teſtabat᷑. Qui etiaʒ quoſdã huius ſeculi pons erat ſub quo niger atq; caligoſus fe Et
potẽtes in eiſdẽ flamis ſuſpẽſos ſe vidiſſe toꝛis intollerabilis nebulã exalãs fluuiꝰ alin
narrabat. Qui cũ iam deductꝰ eſſet vt in decurrebat. Tranſacto autẽ ponte ame⸗ Mul
illas ⁊ ipſe mergeret᷑:ſubito angelũ cho⸗ na erant pꝛata atq; virẽtia odoꝛiferis her eſi
ruſci habitus apparuiſſe fatebat᷑ qui eum barum floꝛibus exoꝛnata in quibꝰ albato auce
in ignẽ mergi pꝛohiberet. Cui etiã dixit rum hominũ cõuenticula eſſe videbãtur. onn
regredere ⁊ qualiter tibi poſt hoc iuuan⸗ Tantuſq; in eodẽ loco odoꝛ ſuauitatis in tan
dum ſit cautiſſime attẽde. Noſtqᷓ vocem erat vt ipſa ſuauitatis fragrantia illic de det
paulatim recaleſcẽtibus mẽbꝛis ab eter⸗ ambulantes habitanteſq; ſatiaret.ibi mã iie
ne moꝛtis ſomno euigilans cũcta:que cir ſiones diuerſoꝛum ſingule magnitudine hei⸗
ca illuʒ fuerant geſta:narrauit / tantiſq; ſe lucis plene.ibi quedam mire potẽtie edi⸗ 2“
poſt modũ ieiunijs vigilijſq; cõſtrinxit vt ficabatur domus que aureis videbatur la “”
inferni eũ vidiſſe ⁊ pertimuiſſe toꝛmenta terculis conſtrui. Sed cuius eſſet nõ po⸗ 1
etiã ſi taceret lingua: couerſatio loquere⸗ ꝙ tuit agnoſci.Erant vero ſuper ripam pꝛe
tur. Quippe cũ omnipotẽtis dei mira lar dicti fluminis nonulla habitacula ſʒ alia
gitate in moꝛte actũ eſt ne moꝛi debuiſſet exurgentis fetoꝛis nebnla tangebat. alia 4
Sed quia humanũ cor grauis valde du⸗ qutẽ exurgens fetoꝛ a flumine minime tã
ricie eſſe ſoletita ut ipſam quoq; penaruʒ gebat.Hhec vero erat in pꝛedicto ponte ꝓ n⸗
oſtenſioneʒ que omnib? vtilis eſt ↄtẽnat. batio vt quiſquis per euʒ iniuſtus vellet
IRa illuſtris vir Stephanus: quẽ bñ no⸗ tranſire:in tenebꝛoſum fetetẽq; fluuiũ la⸗ ““
ſti: de ſemetipſo mihi narrare cõſueuerat beretur. Juſti vero quibus culpa non oo⸗ i
qꝛ in Conſtatinopolitana vrbe ꝓ quadaʒ ſiſteret ſecuro per eũ greſſu ac libero ad lo 2
cauſa demoꝛatꝰ ⁊ moleſtia coꝛꝑis defũc⸗ ca amena peruenirẽt. Obi ſe etiã NMetruz ni
tus eſt/ Cũq; medicꝰ atq; pigmẽtariꝰ ad eccleſiaſtice familie maioꝛẽ qui ante qua⸗ ſen
aperiendũ eũ atq; condiendũ eſſet queſitꝰ drienniũ eſt defunctus:deoꝛſum poſirũ in
die eodẽ minime inuẽtus:ſubſequẽte noc locis deterrimis magno ferri pondere re⸗ —
te coꝛpꝰ iacuit inhumatũ. Qui ductꝰ ad ligatum ac depꝛeſſum vidiſſe cõfeſſus eſt. 4
inferni loca:vidit multa que pꝛius audi⸗ Qui dum requireretur cur ita eſſet:ea ſe
ta nõ credidit.Sed cũ pꝛeſidẽti iudici pᷣ⸗ dixit audiſſe que nos qui eũ in eccleſiaſti⸗ J
ſentatꝰ fuiſſet: ab eo receptꝰ nõ eſt/ita vt ca domo nouimus:ſciẽtes eius acta reco⸗

diceret: nõ hunc adduci ſed Stephanuʒ limus nâq; dictum eſt. Mec iccirco pati⸗ ðUðUDU
ferrariũ iuſſi. Qui ſtatim reduct eſt ĩ coꝛ tur quia ſi quid ei pꝛo facienda vltione vi
Pore 7 Stephanꝰ ferrarius qui iuxta euʒ debatur ad inferẽdas plagas plus ex cvcun·
abitabat eadẽ hoꝛa defunctus eſt: ſicq; delitatiſ deſiderio q; obediẽtie ſeruiebat.
pꝛobatũ eſt vera fuiſſe verba que audierat Qð ſic fuiſſe nullus:qui illũ nouerat:ig⸗
du hec effectus moꝛtis Stephani demõ⸗ noꝛat. bi ſe etiã quendꝗ ꝑegrinũ pᷣſbyte
ſtrauit.Ante trienniũ quoq; in hac peſti⸗ rũ vidiſſe fatebat᷑ qui ad pꝛedictũ pontem
lentia que hanc vrbem clade vehemẽtiſ⸗ veniens:tanta per eum auctoꝛitate tran⸗

conch
guo⸗
eter
kebi

po⸗
e
alis
Alia
neti
te
ellen
ile⸗
ob⸗
d
gz
gua
tin
rele⸗
geſt.
egſe
ſaſti⸗
feco⸗
eti
he
ren
ebat⸗
Arſo⸗
ſbfte

tent

Ee* Hös . ratn fnor une .

Bialogoꝛum

ſijt quãta ⁊ hic ſinceritate vixit. In eodẽ
quoq; ponte hũc quem pꝛediximꝰ Stef⸗
fanũ ſe cognouiſſe teſtatus eſt: qui dũ trã
ſire voluiſſet eius pes lapſus eſt:⁊ ex me
dio coꝛpoꝛe iam extra pontẽ deiectus: a
quibuſdã deterrimis viris ex flumine ſur
gentibus ꝑer coxã deoꝛſum:atq; a quibuſ
dã albatis ⁊ ſpecioſiſſimis viris cepit per
bꝛachia ſurſum trahi. Cũq; hoc luctamẽ
eſſet vt hũc boni ſpiritꝰ ſurſum: mali de⸗
oꝛſum traherẽt: ipſe qui hec videbat: a
coꝛpus reuerſus eſt:⁊ quid de eo plenius
geſtũ ſit:minime cognouit.Qua in re de
eiuſdẽ Steffani vita dat᷑ intelligi:quia in
eo mala carnis cũ elemoſynarũ operatiõe
certabãt. Qui em̃ per coxas deoꝛſuʒ: per
bꝛachia trahebat᷑ ſurſum:patet nimitũ qꝛ
⁊ elemoſynas amauerat: et carnis vicijs
perfecte nõ reſiſtebat que eũ deoꝛſum tra⸗
hebat. Sed in illo occulto arbitris exami
ne:quid in eo vicerit: ⁊ nos ⁊ eũ qui vidit
⁊ reuocatus eſt:latet. Conſtat tamẽ:quia
iſdem Steffanus poſtẽꝙꝙ ſicut ſuperiꝰ nar
raui:⁊ inferi loca vidit:⁊ ad coꝛpus redi⸗
it:perfecte vitã minime coꝛrexit:qui poſt
multos annos de coꝛꝑe adhuc in certami/
ne vite ⁊ moꝛiis exijt. Qua de re colligit
quia ipᷣa quoq; inferni ſupplicia cũ demo
ſtrant᷑: alijs hoc in adiutoꝛiũ: alijs vero
in teſtimoniũ fiat: vt iſti videãt mala que
caueãt:illi vero eo amplius puniat᷑: quo
niã, inferniſupplicia viſa ⁊ cognita vita⸗
re noluerunt.

Petrus.

is locis cuiuſdã domus latercu⸗
lis aureis edificari videbat᷑. Ri⸗
culũ eſt valde ſi credimus: ꝙ in illa vi⸗
ta adhuc metallis talibus egeamus.
regoꝛius.

Ais hoc ſic ſi ſanum ſapit:intelli⸗
gat:ſed per hoc qð illic oſtenſum
eſt: quiſquis ille eſt cui maãſio ita

conſtruebat᷑:aperte dat᷑ intelligi:quid eſt
quod hic operat᷑. Nam qui modo pꝛemia
eterne lucis elemoſynarũ largitate ꝓme⸗
rebit᷑:tnimiruʒ conſtat: quia auro edificat

manſion? ſuam. Quod em̃ ſuperius me.

moꝛ non fui:vt dieereʒ Adem miles:qui
hec viderat:narrabat ꝙ eoſdẽ laterculos
aureos ad edificationẽ domus ſenes ac in
uenes:puelle ⁊ puᷣeri ferebãt. Qua ex re
colligit᷑ Quia hi quibus hic pietas facta
eſt:ipᷣi illic operatoꝛes eſſe videban᷑.
Ic etiã quidam vuxta nos Deuſ⸗
dedit noĩe religioſus habitabat:
qui calciamenta ſolebat operari.
e quo alter per reuelationẽ vidit ꝙ eiꝰ

domus edificabat᷑: ſed in ea cõſtructoꝛes

ſui ſolo die ſabbati videbãt᷑ operari.Qui
eiuſdẽ viri poſtmodũ ſubtiliter vitam re⸗
quirens:inuenit:quia ex his que diehbus
ſingulis laboꝛabat: quicquid ex victu at-⸗
q; veſtitu ſupereſſe potuiſſet:die ſabbato
ad beati Petri eccleſiã deferre conſuene⸗
rat:atq; indigẽtibus erogare. Qua ex re
perpende:qꝛ non immerito domus ipᷣius
fabꝛica ſabbato creſcebat. D
Q Detrus. HW
Ac de re mihi idonee video ſatiſ⸗
factũ:ſed queſo te: quid eſſe dici⸗
Pmus ꝙ quoꝛundã habitacula fe⸗
toꝛis nebula tangebant᷑: quoꝛüdam vero
tangi nõ poterant:vel ꝙ pontẽ:quid eſt:
ꝙ fluuiũ viditꝰ .
¶ Bregoꝛius.

X rerũ Petre imaginibus pen⸗
ſant᷑ merita cauſarũ. Per ponte;
quippe ad amena loca tranſire iu
ſtos aſpexit:quia anguſta valde eſt ſemi⸗
ta que ducit ad vitã.Et fetentẽ fluuiũ de⸗
currentẽ vidit: quia ad yma quotidie de⸗
fluxit carnaliũ hic putredo vicioꝛum. Et
quoꝛũdam habitacula a feroꝛis nebula tꝗ
gebant᷑:⁊ quoꝛũdam vero ab ea tangi no

poterãt. Quia ſunt pleriq; qui multa iaʒ

bona opera faclũt: ſed tamen adhuc car⸗
nalibus vicijs in cogitatiõe delectatioe
tangunt᷑: ⁊ iuſtũ valde eſt: vt illic nebula
fetoꝛis obſiderat: quos hic adhuc carnis
fetoꝛ delectat. Ande ⁊ eandẽ delectatio⸗
nẽ carnis eſſe beatus Job in fetoꝛe cõſpi⸗
ciens:de luxurioſo ac lubꝛico ſententiam

pꝛotulit dicens: Dulcedo illius vermis.

. Heati Bregoꝛtj pape

Quli autẽ perfecte coꝛ ab om̃i delectatio⸗
ne carnis excutiũt conſtat nunirũ: q eoꝝ
vabitacuia fetoꝛis nepula nõ tangunk Et
notandũ ꝙ iſdem fetoꝛ eſſe ⁊ nebũla viſa
ſit : q nimirũ carnalis dilectatio mentẽ:
quã inſicit:obſcurat: vt veri luminis cla⸗
ritatẽ non videat: ſed vnde delectat᷑ infe⸗

—

rius:inde caliginẽ ſupernã patiat᷑.
— (Perrus.
Atanias ne in bac auctoꝛitate ſa⸗

cri eloquij poſſe mõſtrari: vt cul⸗
pe carnaliũ fetoꝛis pena puniant᷑

“ Sregoꝛius.
Oteſt naq; libꝛo Beneſeos atte⸗
ſtante dicimꝰ: quia ſuper Sodo⸗
8 mitas dom inꝰ ignem et ſulbphur
pluit: vt eos ⁊ ignts ineẽderet: ⁊ fetoꝛ ſul
phuris necaret. Quia em̃ amoꝛe illicito
coꝛruptibilis carniſ arſeràt:ſimul incẽdio
. 1 fetoꝛe perierũt: quatenꝰ imperia fua co
gnoſcerot: quia eterne moꝛti fetoꝛis ſuiſe
pelectatiõe tradidiſſent.
. etrus.
Shis quibꝰ dubius fui nihil mi⸗
hi fateoꝛ queſtionis remanſiſſe.

A quoꝛundã anime adhus
in coꝛꝑe poſite: penale aliquid
de ſpiritalibus vident: Et de
Theodoꝛo puero:
NKEapitulum. XXXVI.

Bregoꝛius.
Liendũu quoq; eſt: quia nonnũ
& anime adhuc in ſuis coꝛpoꝛi

bus poſite penale aliqᷣͥd de ſpi⸗
ℳ riralibꝰ? vidẽt. Qð tamen qui
puſdã ad ediſicationẽ ſnã: quibuſdã vero

Cd

tcotingere ad ediſicationẽ audientiũ ſolet

Mã is de quo in omelijs coꝛã populo me
narraſſe iã memmi inquietns valde Theo
doꝛus nomiĩe puer fuit:qui in monaſteriũ

meũn fratrẽ ſuũ neceſſitate magis q́ volũ⸗

tate ſecutus eſt. Cui nimirũ graue erat:ſi
quis ꝓ ſalute ſua aliqd loqueret᷑. Gona

em̃ non ſolũ facere:ſed etiã audlire nõ po⸗
terat: nunꝙ ſe ad ſancte cõuerſatiõis ha⸗
bitũ venire iurãdo:iraſcẽdo:deridẽdo:te
ſtabat᷑. In hac aũt peſtilẽtia:que nuꝑ hu⸗
ius vꝛbis populù magna ex parte cõſum⸗
pſit:percuſſus in iguine eſt perductus ad
moꝛtẽ.Cũq; extremũ ſpiritũ ageret:cõue
nerũt fratres vt egreſſũ illius oꝛãdo ꝓte⸗
gerent. Jam coꝛpꝑꝰ eius ab extrema ꝑarte
erat pꝛimoꝛtuũ in ſolo tantũ pectoꝛe vita⸗
lis adhuc caloꝛ anhelabat.Cũcti autẽ fra
tres tãto ꝓ eo ceperũt enixius oꝛare quã⸗
to eũ iam videbãt ſub celeritate diſcedere
Tü repente cepit iſdẽ fratribꝰ aſſiſtenti⸗
bus clamare: ⁊ cũ magnis vocibꝰ oꝛatio⸗

nes eoꝝ interrũpere dicẽs: NRecedite ecce

draconi ad deuoꝛandũ datus ſum: qui ꝓ
pter veſtrã pꝛeſentiã deuoꝛare me nõ po⸗
teſt:caput meũ iã in ſuo oꝛe abſoꝛbuit:da
te locũ vt nõ me amplius eruciet: ſed faci
at qð facturꝰ eſt. Si ei ad deuoꝛandũ da⸗
tus ſum:quare ꝓpter vos moꝛas patioꝛ?
unc fratres ceperũt ei dicere: Quid eſt
qð loqueris frater? Signũ ſancte crucis
impꝛime. Reſpõdit ille dicens: Aolo me
ſignare:ſed nõ poſſum: quia ſquamis hu
ius dꝛaconis pᷣmoꝛ.Cũq; hoc fr atres au⸗

dirẽt: ꝓſtrati in terrã cũ lachꝛymis cepe⸗

rũt pꝛo ereptiõe illius vehemẽtius oꝛare
2 ecce ſubito cepit eger clamare: dicens:
ꝛatias deo:ecce dꝛaco:qui me ad deuo⸗
randũ acceperat:fugit: oꝛatõibus veſtris
expulſus ſtare nõ potuit. Pꝛo peccatis
modo intercedite: qꝛ cõuerti paratus ſuʒ

⁊ ſecularẽ vitã funditus relinquere. Ho⸗

mo ergo qui ſicut iã dictũ eſt: ab extrema

coꝛꝑis parte fuerat pꝛimoꝛtuꝰ: reſeruatuſ

ad vitã toto coꝛde ad deũ cõuerſus eſt: et
poſtiꝙᷓ mutatus mẽte diu eſt: flagellis at⸗
tritus: ⁊ tũc eius aĩa carne ſolu ta eſt.
Se moꝛte Crilonij: et mona/
chi cuiuſdam Iconij:
(¶ zapitulum. XXXVII.

cõtra Criſonius:ſicut Mꝛo
vus ꝓpinquus illiꝰ:cuius iam
ſuperius memotiam feci:narrs

pe⸗
ter:

n .
oisba⸗
lico:te
npbu⸗
coſum⸗
tus 4d
ce
pte⸗
parte
evitx
tiffs
eqli⸗
tedere
Kenti⸗
notie⸗
kecce
i
po⸗
103
a
N⸗
gior
nideſt
auas
alone
nishu
S al;
cepe⸗
orare
cens:

lris
cCatis
us ſu;
eaho⸗
mn
Cruatu
4
llisa⸗
eſ.
nont

—

Bialogoꝛum

Iber II

re conſueuit ir in hoc mundo valde
igdoneus fuit: ſed tantum plenus vicijs:

quantũ rebus ſuperbia tumidus: carnis
ſue voluptatibꝰ ſubditus: in acquirẽdis
rehus auaricie facibus accenſus. Sed cũ
tot malis domin“ finẽ ponere decreuiſſet
coꝛpoꝛali hũc moleſtia percuſſit. Qui ad
extremũ veniens:eadẽ hoꝛa: qua.iam de
coꝛꝑe erat exiturus: apertis oculis vidit
deterrimos et nigerrimos ſpiritꝰ coꝛã ſe
aſſiſtere ⁊ vehemẽter ĩminere: vt ad infer
ni clauſtra eũ raperẽt.Cepit tremere:pa⸗
leſcere:ſudare:⁊ magnis vocibus induci
as petere:filiũ ſuũ nomine Maximũ:quẽ
ipᷣe iaz monachus monachũ vidit: nimis
turbatus vocibꝰ vocare dicẽs: Maxime
curre:nun tibi aliquid mali feci: in fide
tua me ſuſcipe. Turbatus mox WMaximꝰ
affuit: lugẽs ac perſtrepens familia cõue
nit. Eos autẽ quos ille inſiſtẽtes ſibi gra⸗
uiter tollerabat: ipᷣi malignos ſpiritꝰ vi⸗

dere nõ poterãt:ſed eoꝝ pꝛeſentis in cõfu

ſione: ⁊ palloꝛe⁊ꝛ tremoꝛe illius:qui trabe
bat᷑:videbaãt. Nauoꝛe autẽ tetre eoꝝ ima
ginis huc illucq; vertebat᷑ in lecto: iace⸗

bat in ſiniſtro latere:aſpectũ eoꝝ ferre nõ

poterat vertebat᷑ ad parietẽ ibi aderat Cũ
; cõſtrictus nimis relaxari ſe ia poſſe de⸗
ſperaret:cepit magnis vocibus clamare.

Inducias vel vſq; mane. Sed cũ hec cla

maret in ipᷣis vocibus de habitacnlo ſue
carnis euulſus eſt. De quo nimirũ cõſtat
quia ꝓ nobis iſta: non ꝓ ſe viderit vt eiꝰ
viſio nobis pꝛoſiciat: quos adhuc dinina
patiẽtia longanimiter expectat. Maʒ illi

tetros ſpiriiꝰ ante moꝛtẽ vidiſſe:⁊ induci
as petijſſe: quid ꝓfuit:qui eaſdẽ induci⸗

as:quas petijt:no accepit.Eſt etiam nũc
apud nos Athanaſius ex Iſauria pꝛeſby
ter:qui in diebꝰ ſuis yconij rem terribilẽ
narrat eueniſſe. Ibi nãq; vt ait quoddam
amonaſteriũ Thongolathon dicit᷑:in quo

quids monachus magne eſtimatiõis ha⸗

bebat᷑:honis quippe cernebat᷑ moꝛibꝰ at⸗
q; in omui ſua actione cõpoſitus. Sed ſi
cut ex fine res patuit:longe aliter ꝙᷓ appa
rsbat: fuit. Ham ci ieiunare ſe cñ fratri⸗

bus demõſtraret: occulte mãducare es k⸗

ſueuerat. Quod eius viciᷣ fratres omni⸗
no neſciebãt. Sed coꝛpoꝛis ſuperuenien
te moleſtia ad vite extrema perduct? eſt⸗
Qleui cũ iam eſſet in fine fratres ad ie om⸗
nes:qui monaſterio inerant:cogregari ſfe·
cit. At illi: a tali vt putabãt viro moꝛten⸗
te: magnũ quid ac delectabile ſe ab eo au
dire crediderũt: quibus ipᷣe afflictus et
tremẽs compulſus eſt pꝛodere: cui hoſti
traditus cogebat᷑ exire. Mam dixit: Cua

do me vobilſcũ ieiunare credebatis: occul

te comedebã: ⁊ ecce nũc ad deuoꝛandum
dꝛaconi traditus fů̊. Qui cauda ſua mea
genua pedeſq; colligauit: caput ſuũ intra
meũ os mittens ſpiritũ meũ ebibens ex⸗.
trahit. Quibus dictis ſtatim defunctus
eſt: atq; vt penitendo liberari potuiſſet a

dꝛacone quẽ viderat expectatus non eſt.

Qð nimirũ cõſtat:qꝛ ad ſolã vtilitatẽ au⸗
dientiũ viderit: qui eũ hoſtem cui tradirꝰ
fuerat:⁊ innotuit non euaſit.

¶ An poſt moꝛtem purgatoꝛi-
us ignis eſſe credendus ſiir;:
Kapitulu. XXXVIII.

eſt. —
¶Gregoꝛlus.
in euãgelio dicit dominꝰ?. Am⸗
pulate dum lucẽ habetis. Per ꝓ
betã quoq; ait: Tempoꝛe acce⸗
pto exaudiui te: ⁊ in die ſalutis adiuui te
Quod Paulus apoſtolꝰ exponẽs dieit:
Ecee nũc tempus acceptabile: ecce nune
dies ſalutis. Salomon quoq; ait: Quod
cunq; poteſt manus tua facere: inſtanter
operare:quia nec opus:nec ratio:nec ſełẽ
tia: nec ſapiẽ tia ertt apud inſeros quo tu
ꝓperas. Hauid quoq;ʒ ait: Quis in ſecu⸗
lũ miſericoꝛdia eius.Sx quibꝰ nimirũ ſen
tentijs cõſtat:qꝛ qualis hinc quiſq; egre⸗
dit᷑:talis in iudicio pꝛeſentat Sed tamen

—

de quibuſdã leuibus culpis eſſe ante iudi
ciũ purgatoꝛius ignis credẽdus eſt ꝓ eo

qð veritas dicit:q ſi quis in ſanctoſpiri⸗

u blaſphemiã dixerit:neq; in hoc ſeculo
remittit᷑ ei neq; ĩ futuro. In qua ſentẽtia
vat intelligi quaſdã culpas ĩ hoc ſeculo:
quaſdam vero in futuro poſſe laxari.Q 5
eniĩ de vno negat᷑.ↄſequẽs intellectus pa
tet qꝛ de quibuſdã cõceditur. Sed tamẽ

vt pꝛedixi hoc de ꝑuis minimiſq; pecca⸗

tis fieri poſſe credendum eſt:ſicut eſt aſſi⸗

due ocioſus ſermo: ĩmoderatus riſus vel
peccatum cure rei familiaris:que vix ſine
culpa vel ab ipſis agit᷑:qui aleulpa:quali

ger declinare vebeãt:ſciũt:aut non in gra
ulibus reb“ erroe ignoꝛãtie: que cũcta etia
poſt moꝛtẽ grauãt ſi adhuc in hac vita po
ſitis minime fuerit relaxata. Hã cũ NPau
lus dicat xpᷣm eſſe fundamentũ atq; ſub⸗
iungat.ſi quis ſuꝑedificauerit ſuper hoc

fundamẽtu aurũ:argentũ:lapides pꝛecio

ſos:ligna:fenũ:ſtipulã:vniuſcuiuſq; opꝰ
quale ſit:ignis pꝛobabit.ſi cuiꝰ opus mã
ſerit qð ſupedificauit:mercedẽ accipiet.ſi
cuiꝰ opus arſerit:detrimentũ patiet᷑.ipſe
autẽ ſaluꝰ erit.Sic tamẽ quaſi ꝑ ignẽ:qᷓ;⸗
uis hoc de igne tribulatiõis in hac nobis
vita adhibito poſſit intelligi: tamen ſi qͥs
hec de igne future purgationis accipiat:
penſandũ ſolicite eſt qꝛ illũ per ign em di
xit poſſe ſaluari.nõ qui ſuꝑ hoc fundamẽ
tum ferrũ:es vel plumbuʒ ediſicat id eſt
peccata maioꝛa ⁊ iccirco durioꝛa atq; tũc
iam inſolubilia: ſed ligna fenũ ſtipulã id⸗
eſt peccata minuta atq; leuiſſima q ignis
facile cõſumat. Hoc tamẽ ſciendũ eſt quia
illic ſaltiz de minimis nihil quiſq; purga
tionis obtinebit niſi bonis hoc actibus in
hac adhuc vita poſitus:vt illic obtineat:
pꝛomereatur. —.’

(He anima Palſcaſij dyaconi:

Am cũ adhuc eſſeʒ iuuenculuſ
atq; in layco habitu conſtitu⸗

iẽtibus audiui ꝙ MPaſcaſius

Beait SBregoꝛij

ſed iam dictũ haſiũ in loco eodẽ
nime inuenit. quia enĩ nõ malicie ſed ig⸗
noꝛantie erroꝛe peccauerat: purgari, poſt

tus narrari a maioꝛibus atq; a

pape

huius apoſtolice ſedis dyaconꝰ cuiꝰ apðꝭᷣ

nos rectiſſimi ⁊ luculẽti de ſanctoſpiritu

libꝛi extant mire ſanctitatis vir fuerit ele⸗
moſinarũ maxime oꝑibus vacans cultoꝛ
paupeꝝ ⁊ contẽptoꝛ ſui.Ged hic in ea cõ
tentione que in ardeſcẽte ʒelo fideliũ ĩter
Symachũ atq; Laurẽtiũ facta eſt põ⸗
tificatus oꝛdinẽ Laurentiũ elegit ⁊ oim
poſt vnanimitate ſuꝑatuſ in ſua tamẽ ſen
tentia vſq; ad diẽ ſui exitus ꝑſtitit illum
amãdo atq; pꝛeferẽdo quẽ epiſcopoꝛũ iu⸗

dicio pᷣeſſe ſibi ecclefia refutauit. Hic ita⸗

qʒ cũ tẽpoꝛibus Symachi apoſtolice ſe⸗
dis pꝛeſulis eſſet defunctus eius dalma⸗
ticam feretro ſuperpoſitã demoniacꝰ teti⸗

git ſtatimq; ſanatꝰ eſt. NPoſt multũ vero

tempꝰ Germano Capuano epiſcopo cuiꝰ
ſuperiꝰ memoꝛiaʒ feci medici ꝓ coꝛpoꝛis
ſalute dictauerãt vt in angularibꝰ termis
lauari debuiſſet. Qui ingreſſus eaſdem
termas pᷣdictũ Paſchaſiũ dyaconũ ſtan⸗
tem ⁊ obſequentẽ in caloꝛibus inuenit.
Quo viſo vehemẽter extremuit ⁊ quid il⸗
lic tantus vir faceret inquiſiuit. Cui rñ⸗
dit pꝛo nulla alia cauſa in hoc penali loco
deputatus ſum niſi qꝛ in ꝑte Laurẽtij cõ

tra Symachü ſenſi. Sed queſo te ꝓ me
dominũ depꝛecare atq; in hoc cognoſces

ꝙ exauditus ſis ſi huc rediẽs me nõ inue⸗

neris. Qua de re vir dñi Germanus ſe ĩ

pꝛecibꝰ ſtrinxit ⁊ poſt paucos dies redijt
aſchaſiũ in loco eodẽ mi

moꝛtẽ a peccato potuit. Qð taj ẽ creden

dum eſt:qꝛ ex illa elemoſinarũſ arũ le gi

tate hoc vt tũc poſſit pꝛomereri venia eũ
iam nil poſſet operari. è
Cur in et᷑tremis tempoꝛibus
tam multa de animabus clare⸗
ſcant que utea lauerunt.

ap. XL.
Aid hoc eſt queſo te ꝙ in his
extremis tẽpoꝛibus tam melta

vye animabꝰ clareſcũt que ant?· ·

H Bialogoꝛum
6 latuerũt ita vt aptis reuelationibus atq;
oſtẽſionibus venturũ ſeculũ inferre ſe no⸗
„ bis atq; aperire videatur.
– (Gregoꝛius.
Ta eſt iã qtum pꝛeſens ſeculum
Apꝛopinquat ad finẽ tantũ futuruʒ
. — ũ ipſa iaʒ quaſi ꝓpinquitate
tangit᷑ ⁊ ex ſignis manifeſtioꝛibꝰ aperitur
Quia eniĩ in hoe cogitationes noſtras vi⸗
” ciſſim minime videmꝰ in illo autẽ noſtra
. in alterutrũ coꝛda conſpicimus:quid hoc
— ſeculũ niſi noctẽ ⁊ quid futurũ niſi dieʒ di
xerim. Sed quẽadmodũ cũ nox finiri ⁊ di

es incipit oꝛiri ante ſolis oꝛtuʒ ſimul aliq̊
“ modo tenebꝛe cũ luce cõmixte ſunt quo⸗
uſq; diſcedentis noctis reliquie in luce
diei ſubſequẽti ꝑfecte vertant᷑. ita huius
mũdi finis iam cũ futuri ſeculi ex oꝛdio ꝑ⸗
miſcetur atq; ipſe reliquiarũ eius tenebꝛe
