fundo redijt: atq; in manubꝛiũ intrauit.
Qui ſtatim ferramentũ Gotho reddidit.
dicẽs: Ecce laboꝛa ⁊ noli cõtriſtari.
De Mauro eius diſcipu⸗/
lo qui ſuper aquas inſcius
cucurrit: Kap. VIII.
Aadã vero die dũ iſdem vene
q Nrabilis Beneictus in cella cõ
ſiſteret: pꝛedictus lacidꝰ pu
er ſancti viri monachꝰ ad hau⸗
riendà delacu aquam egreſſus eſt. Qui
vas quod tenuerat: in squã incante ſub⸗
mittens: ipᷣe quoq; cadendo ſecutus eſt.
Quẽ mox vnda rapuit: ⁊ pene vnius ſa⸗
gitte curſum euʒ a terra introꝛſus traxit.
Vir autẽ dei intra cellã poſitus: hoc pꝛo⸗
tinus agnouit:⁊ Maurũ feſtine vocauit:
dicens: Frater Maure curre: quia puer
ille qui ad hauriendã aquẽ perrexerat:in
lacũ cecidit. Jamq; eũ longius vnda tra⸗
hit:res mira:⁊ poſt Petrũ apoſtolũ inuſi
tata: benedictione etenim poſtulata atq;
percepta: ad patris ſui imperiũ concitus
perrexit Maurus: vſq; atq; ad eũñ locũs
quo ab vnda ducebatur puer:per terram
ſe ire exiſtimans: ſuper aquam cucurrit:
eumq; per capillos tenens: curſu rapido

Weati

redijt. Qui mox vtterrã tetigit: ad ſe re⸗

uerſus poſt tergũ reſpexit.Et qꝛ ſuꝑ aq̊s

cucurriſſet:agnouit:⁊ qð pꝛeſumere non

potuit vt firet:miratus extremuit factum
Reuerſus itaq; ad patrẽ rem geſtã retu⸗

lit. NRir autẽ venerabilis Benedictꝰ hoc

nõ ſuis meritis:ſed illius obediẽtie depu
tare cepit. At cõtra maurus ꝓ ſolo eiꝰ im
perio factũ dicebat:ſeq; conſciũ in illa vir
tute nõ eſſe ꝙᷓᷓ neſciꝰ feciſſet. In hac itaq;
mutua humilitatis ⁊ amica contentione
acceſſit arbiter puer:qui ereptus eſt: qui
7 dicebat. Ego cũ ex aqua traherer:ſuper
caput meũ melotẽ abbatis videbã atq; ip
ſum me ex aquis educere conſiderabam.
¶ De infecto per venenu pane
per coruum longius pꝛoiecto.
–Kapitulum. IX.
à (Petrus.
Algna ſunt valde que dicis et
⸗ multoꝛũ edificationt ꝓ futura.
Ego auteʒ boni viri miracula:
quo plus bibo: eo plus ſuiio.
(Gregoꝛius.
Am iam loca eadẽ in amoꝛeʒ dei
domini noſtri ieſu chꝛiſti lõge la⸗
tecq; ferueſcerẽt:⁊ ſecularẽ vitam
multi relinquerent:⁊ ſub leui redẽptoꝛis
iugo ceruicẽ coꝛd edomarẽt.Sicut mos
pꝛauoꝛũ eſt:inuidere alijs virtutibus bo
noꝛũ:quas ipſi habere nõ appetunt: vici
ne eccleſie pꝛeſbyter Floꝛẽtinus noĩe hu
ius noſtri ſubdvaconi Floꝛẽtij auus:anti
quus hoſtis:malicia perculſus:facta ſan⸗
eti viri cepit emulari:eiuſq; cõuerſationi
derogare:quoſq; etiã poſſet:ab illius viſi
tatione cõpeſcere.Cũq; iam ſe cõſpiceret
eius ꝓfectibus obuiare nõ poſſe: ⁊ cõuer
ſatiõis illius opinionẽ creſcere: atq; mul
tos ad ſtatum vite melioꝛis: ipſo quoq;
opinionis eius pꝛeconio indeſinẽter voca
ri:ĩuidie facibꝰ magis magiſq; ſuccẽſus:
deterioꝛ fiebat:quia cõuerſationis illius
appetebat habere laudẽ:ſed habere lau⸗
dabilẽ vitam nolebat. Qui eiuſdem inui
die tenebꝛis cecatus:ad hoc vſq; ꝑductꝰ

Gregoꝛij

pape

eſt: vt ſeruo omnipotẽtis dei infectum ve

neno panẽ quaſi pꝛo benedictiõe trãſmit

teret. Quẽ vir dei cũ gratiarũactione ſu⸗
ſeepit:ſed euʒ que peſtis lateret in pane:
nõ latuit. Ad hoꝛã vero refectionis illiꝰ:

ex vicina ſilna coꝛuus venire ↄſueuerat ?
panem de manu eius acciꝑe. Qui cũ mo
re ſolito veniſſet:panẽ quẽ pꝛeſbyter trãſ

miſerat:vir dei ante coꝛuũ ꝓiecit eiq; pꝛe
cepit:dicens: In nom ine ieſu chꝛiſti dñi
noſbri tolle hũe panẽ ⁊ tali eũ in loco pꝛo⸗

ijce:vbi a nullo hominũ poſſit inueniri.
Tunc coꝛuus aperto oꝛe: expanſis alis:

circa eum panẽ cepit diſcurrere ⁊ crocita⸗

re:ac ſi aperte diceret:⁊ obedire ſe velle:

CTtamen iuſſa implere non poſſe. Cui vir
domini pꝛecipiebat iterũ atq; iterum:di⸗
cẽs: Leua:leua ſecurus:atq; ibi pꝛoijce:
vbi inueniri nõ poſſit. Quẽ diu coꝛuus

demoꝛatus:quã doq; coꝛuus momoꝛdit:

leuauit ⁊ receſſit. Poſt triduũ vero hoꝛa
rum ſpacio:abiecto pane redijt: ⁊ de ma⸗
nu hominis dei annons: quã cõſueuerat:
accepit. Aenerabilis autẽ pater cõtra vi⸗

tam ſuã inardeſcere ſacerdotis animũ vi⸗

dens:illi magis ꝙꝙ ſibi doluit.Sed pꝛedi
ctus floꝛentinus:quia magiſtri coꝛpꝰ ne⸗
care nõ potuit:ſe ad extinguẽdas diſcipu
loꝛũ animas accẽdit: ita vt in hoꝛto celle
cui Benedictus inerat:ante eoꝛũ oculos
nudas ſeptẽ puellas miſerat: que coram
eis ſibiinuicẽ manus tenẽtes ⁊ diutiꝰ lu⸗
dentes:illoꝛũ mẽtes ad peruerſitatẽ libi⸗
dinis inflãmarent. Qðõ vir ſanctꝰ de cel⸗
la conſpiciẽs: lapſumq; adhuc tenerioꝛi⸗
bus diſcipulis ꝑtimęſcens. Idq; pꝛo ſua
ſolius fieri perſecutiõe pertractans:inui⸗
die locũ dedit:atqʒ oꝛatoꝛia ⁊ cuncta que
cõſtruxerat:ſubſtitutis pꝛepoſitis:adiun⸗
ctis fratribus oꝛdinauit ⁊ paucis ſecũ mo
nachis ablatis: habitationẽ mutauit loci
Sicqʒ vir dei eius odia humiliter decli⸗
nauit:quẽ omnipotẽs deus terribiliter ꝑ
cuſſit. Nã cum pꝛedictus pꝛeſbyter ſtans
in ſolario Benedictũ diſceſſiſſe cognoſce
ret ⁊ exultaret:ꝑdurante iĩmobiliter tota
domus fabꝛica:hoc ipſum tĩ in quo ſta⸗
bat:ſolarium cecidit:⁊ Benedicti hoſteʒ

Bialogoꝛun lbber II.

tan⸗ conterès ꝛextinxit: qð viri dei diſcipultus Anctus vir ad alla migrãe:locũ:
nineſn⸗ Maurus venerabili patri Benedicto: q non hoſtem mutauit. Ham tanto
lge i, adhuc a loco eodẽ vix decẽ miliaribꝰ ab⸗ O. poſt grauioꝛa p̃lia pertulit?: quan
nn erat:eſtimauit eſſe nũciandũ dicens: Re⸗ tum ceõtra ſe aperte pugnantẽ ipm mali⸗
nell: uertere: quia pꝛeſbyter qui te perſeque⸗ tie magiſtrũ inuenit.Caſtrũ nanq;:quod o
ce prat: extinctus eſt. Qò vir dei Benedictꝰ Caſſinũ dicit: in excelſi montis latere ſis
uchm audiens: ſeſe in grauibus lamentatiõibꝰ tum eſt: qui videlicet mons deſcẽſo ſinuu D
lier niſ degtit. Ael quia inimicus occubuit. Rel hoc idem caſtrũ recipit. Sed per tria mi⸗
eipee quia de inimici moꝛte diſcipulus exulta⸗ liaria in altũ ſe ſubꝛigẽs:velut ad aera co
itidin uit. Qua de re factũ eſt:vt eidẽ quoq; di⸗ cumen tendit:vbi vetuſtiſſimũ fanũ fuit:
Moio⸗ ſcipulo penitentiã ĩdiceret: ꝙ taliter gau in quo ex antiquoꝝ moꝛe gentiliũ: a ſtul⸗
enini, dere de inimici interitu pᷣſumpſiſſet. to ruſticoꝝ populo appollo colebat᷑. Cir⸗
Bale: — etrus. cüquaq; etiã in cultu demonũ luci ſucoere
whi⸗ Ira ſunt 1 multũ ſtupẽda: que di uerat: in quibus adhuc eodẽ temꝑe infi⸗
ele in cis. Mam in aqua ex petra ꝓdu⸗ deliũ inſana multitudo ſacrificijs ſacrile⸗
ex ꝓfundo aque redijt: Helyzeũ:in aque contriuit vdolũ:ſubuertit arã:ſuccidit lu
e⸗ itinere Petru: in coꝛui obediẽtia ſelyã cos: atq; in ipo templo apollinis: oꝛaculi
e in luctu aut moꝛti inimici Dauid video: ſancti Johanis cõſtruxit: ⁊ cõmoꝛantẽ cir
te vt perpendo: vir iſte ſpiritu iuſtox omni⸗ cũquaq; multitudinẽ pꝛedicatiõc atinua
n um plenus fuit: dꝗòàa ſidẽ vocabat. Sed hec antiquꝰ hoſtis
a⸗ R— Bregoꝛius. tacite nõ ferens: nõ occulte vel per ſom⸗
ern: 1. er aeln . niũ: ſed aperta viſione eiuſdem patris ſe
ni Tidel 8 ne giemne Pere R us oculis ingerebat: a⁊ magnis clamoꝛibus
fürt den nis ar 414 ne . er . vim ſe perpeti conquerebat᷑: ua vt voces
rel auscin n lois gratt a el a illius etiã fratres audirẽt quãuis imagi⸗
Nne⸗ Ann bleuit: vegu J0 aneg ami nẽ minime cernerẽt. At eni diſcipulis ſu⸗
ſehn . Ea etr Re nuc vinrommnd n is venerabilis pater dicebat: coꝛpalibus
alle —Dineß pe lemludine 13 nos omtes ae lus oculis ide antiquus heſtis deterri⸗
ib⸗ H kepinn de enn ſanerl vei vomies vorue 'nus et ſuccenſus apparebat: ꝙ in e oꝛe
n it a dño virtutes habere: nõ etiam alns oeuliſ inſlammaris ſenlſe videbartiam
nmadere. Alle aũt ſigna virtutis dedit u vero que diceret: audiebant omes: pꝛius
lot RM ditis: qut ſe daturu ſignu Jone pmiſit:ꝛin enim hũc vocabat ex noĩe. Cui cũ vir dei
t imicisvt coꝛã ſ uperbis moꝛi dignaret: co minim: reſpoſetet: ad eius mox cotume
fls ram humulib reiimgere: quatenꝰ 2 illi vi lias erũpebat. Mam cũ clamaret dicens:
oſun Qderẽt quod cõtempnerent: iſti quod ve Benedicte benedicte: ⁊ cñ ſibi nullomo⸗
i nertes amare debuiſſent. Ex quo myſte do reſpõdere conſplcerer: ptinus uadiun⸗
cle de r. r e cAOee* gephat: maledicte nõ benedicte: qdmecuz
rio actũ eſt: vt dũ ſuperbi aſpiciũt deſpe⸗ id ſ. is? Sed iã nu.
dium ctum moꝛtis:humiles cõtra moꝛtẽ accipe pabes quid me perſequeris? Sed ia nje
cho rent gloꝛiã poteſtatis. expeetanda ſunt cõtra dei famulũſantiqui
itlol, Pet B hoſtis noua certamina: cui pugnas qui⸗
Hecl⸗ K detrus. deum volens intulit: ſed occaſionẽ victo⸗
ſtere acts woſt e⸗ 83 eilaaict rie miniſtrauit inuitus. H
erit. Ael ſi alijs / . ,40α
ti in eis virtutes poſtmodũ oſtende (De ingenti ſaxo: per eius
“ rit: innoteſce S oꝛationem leuiato: .
ot . ¶Gregoꝛius. ðð ¶ Capitulũ. X.
ſe; .

Weati

Sr egoꝛij pape

Aadam die dũ fratres habita⸗
cula eiu:dẽ celle conſtruerent:
lapis in medio iacebat: quẽ in
auedlficiũ leuare decreuerũt.Cũ
5 eñ duo vel tres mouere nõ poſſent: plu

res adiũcti ſ unt: ſed ita imobilis maſit:ac

ſi radicitꝰ in terra teneret᷑: vt palã daret᷑
intelligi: ꝙ ſup eũ ipſe ꝑ ſe antiquus ho⸗
ſtis federet:quẽ tantoꝛũ viroꝛũ manꝰ mo
uere nõ poſſent.Difficultate igit᷑ facta ad
virũ dei miſſum ẽ. vt veniret ⁊ oꝛãdo ho⸗
ſtẽ repellaret vt lapidẽ leuare poſſent.

Qui mox venit ⁊ oꝛationẽ faciẽs:benedi

ctionẽ dedit ⁊ tanta lapis celeritate leua
tus ẽ:ac ſi nullũ pꝛiꝰ põdus habuiſſet.
De e phantaſtico⸗ coquine incẽ
Anc in conſ pectu viri dei pla⸗
cuit:vt in eodẽ loco terra fode⸗
retur. Quã dũ fodẽdo altiꝰ pe
netrarẽt:ereũ illic ydolũ fratreſ

in eunctoꝛũ monachoꝛũ oculis:qꝛ oẽ eiuſ⸗
dem coquine edificiũ conſumeret᷑: oſten⸗
dit. Cuũq; ad faciendã aqua: ad ignẽ qua⸗
ſi extinguendũ ꝑerſtreperẽt: pulſatus eo⸗
dem tumultu vir dei aduenit. Qui eun⸗
dẽ ignẽ in oculis fratrũ eſſe: in ſuis vero
nõ eſſe conſiderãs:caput ꝓtinus ad oꝛa⸗
tionẽ flexit ⁊ eos quos fantaſmatico rep⸗
perit igne deludi:vocauit fratres ad ocu⸗
los ſuos vt ⁊ ſanũ illud coquine edificiuʒ

aſſiſtere cernerẽt ⁊ flãmas quas antiqu?

boſtis fraxerat nõ videret.
De puerulo monacho ruina
parieti sconfractoet ſanato.
Arſus dũ fatres pariete quia

res ita exigebat: paulo altiꝰ eri
gerent: vir dei in oꝛationis ſtu

rabake Cui antiquꝰ hoſtis inſultãs appa
ruit ⁊ ei qd ad laboꝛates fratres ꝑgeret:
tudicanit qað vir dei e nundũ nceleirte fra⸗

inuenerut. Quo ad hoꝛã caſu in coquinã
pꝛoiecto:exire ignis repẽte viſus eſt. atqʒ

trib? ſicteauſt:dics, Fratr es caute vos
agite. Qꝛ ad vos hac hoꝛa malignꝰ ſpus
venit:is qͥ mãdatũ detulit:vix verba cõo⸗

pleuerat ⁊ malignꝰ ſpus eundẽ parietẽ:
qͥ edificabat᷑: euertit.atq; vnũ puerulum

monachũ cuiuſdã curialis filiũ oppꝛimẽs

ruina cõtriuit.Coõtriſtati oẽs ac vehemẽ⸗ 2

ter afflicti:nõ danũ pietiß: ſʒ cõtritiõe fra

tris:venerabili pri Bñdicto celeriter cũ

graui luctu nunciarũt. Tũc iſdẽ pr dila⸗

ceratũ puerũ ad ſe deferꝛi iubet:quẽ poꝛta

re nõ:niſi in ſago potuerũt:qꝛ collapſi ſa⸗

xa parietiſ nõ ſolũ eiꝰ mẽbꝛa:ſed etiã oſſa
cõtriuerãt. Precepitq; oir dei ſtatĩ eũ in

cella ſua in pſyaco:qͥ oꝛare cõſuenerat:ꝓ
ijci.miſſiſq; foꝛas fratribꝰ cellaʒ clauſit qᷓ
oꝛatiõi inſtgtius ꝙᷓ ſolebat:incubuit. Mi

ra res eadẽ hoꝛa hũc incolumẽ atq; vt pꝛi

us valentẽ ad eundẽ iterũ laboꝛẽ miſit v»t
ipſe quoq; parietẽ cũ fratribꝰ pſiceret: de
cuiꝰ ſe iteritu antiqu? hoſtis Benedicto

inſultare credidiſſet.
De monachis qui extra cellã
cOo ntra regulã cibũ ſumpſerũt.
Eap. XIII.

pᷣdicere:pᷣſentibꝰ etiã abſentia

bũ potũq; extra cellã minime ſumerent.

Cũq; hoc de vſu regule ſolicite ſeruaret:

quadã die ad rñſum fratres egreſſi ſũt ⁊ ĩ
eo tardioꝛi ↄpulũ ſũt hoꝛa demoꝛari: qui

manere iuxta religioſã feminã nouerant:
cuiiꝰ ingreſſi hĩtaculũ ſũpſerũt cibũ.Cũq;
iã tardiꝰ ad cellã redijſſẽt:bñdictionẽ pa
tris ex moꝛe petierũt. Quos ille ꝓtinꝰ ꝑ
cũctatꝰ? ẽ: dicẽs. Abi cõediſtis? Qui rñ̃⸗

derũt nuſqᷓ qy: Quib“e ille ait: qre ita menti
mini. Munqᷣd illiꝰ talis feie hĩtaculũ nõ ĩ

traſtis? nunqͥd hos atq; illos cibos nõ ac
dio intra celle ſue clauſtra mo⸗ 3 *

cepiſtis⸗ Mundd tot calices nõ bibiſtig:
Cũq; eis venerabilis pater:⁊ hoſpitium
mulieris:⁊ genera ciboꝛũ:⁊ numeru po⸗
tionũ diceret:recognoſcẽtes cũcta q̃ ege⸗

Epit vero iter iſta vir dei pꝛo⸗
phetie etiã ſpũ polere:ventura

nunelare. Wos etiã celle fuit vt quotiss
ad reſpõſum aliqð egrederent᷑ fratres: ci·

en

N
— ⏑ — — —

R—

tevos
nco⸗
nieti:
ulun
nimis
beme⸗
ef,
ter
dilr
por
aile⸗
joſſu
iin
2
.

zw
.

o⸗
⸗

Bialogoꝛum

rant:ad eius pedes tremefacti ceciderũt
ſe deliquiſſe cõfeſſi ſunt. Ipſe auxẽ ꝓtinꝰ
culpe penitentis pꝛecepit:ꝑpendẽs ꝙ in
eius abſentia vltra nõ faceret:qᷓ

tem ſibi eſſe in ſpũ ſcirent.

(De fratre Valẽtiniani mona⸗/
chi quẽ vir dei in via cõediſſe ꝑ
ſpiritũ cognouit. ¶ Ca.XIIII.
W ater quoq; Nalẽtiniani :eiꝰ
mBonachi cuiꝰ ſuperiꝰ memoꝛi⸗
ℳ4 am feci: vir erat laycus ſed reli
gioſus. Qui vt ſerui dei oꝛati⸗
onẽ ꝑciperet:⁊ germanũ fratreʒ videret:
annis ſingulis de loco ſuo ad cellã ieiunꝰ
venire cõſueuerat. Quadã igit᷑ die dum
iter ad monaſteriũ faceret ſe ſe illi alter vi

atoꝛ adiuuxit:qui ſumẽdos cibos in itine
re poꝛtabat.Cũq; iam hoꝛa tardioꝛ excre
uiſſet dixit.veni frater ſumamꝰ cibum ne
laſſemur in via. Cui ille rũdit. Abũt fra⸗

ter:hoc nõ faciã:qꝛ ad venerabilẽ patreʒ
Benedictũ ieiunꝰ ſemꝑ venire conſueui.
MQuo reſpõſo pereepto ad hoꝛã cõuiatoe
tacuit.Sed cũ poſt hoc aliquatulũ itine⸗
ris ſpacium egiſſent:rurſus admonuit vt
manducarẽt.uoluit cõſentire:qui ieiunꝰ
venire decreuerat. Tacuit quidẽ qui ad
inanducandũ inuitauerat ⁊ cũ eo ieiunus
adhuc ꝑgere modicũ cõſenſit. Cũq; iter
lõgius agerẽt ⁊ eos tardioꝛ hoꝛa fatiga⸗
ret:ambulãtes inuenerũt in itinere pꝛatũ
fontẽ ⁊ queq; poterãt ad reficiendũ coꝛ⸗

pusg delectabilia videri. Lũc cõuiatoꝛ ait

Ecce aqua.Ecce pꝛatũ.Ecce amenus lo⸗
cus in quo poſſumꝰ refici:⁊ parũ quieice⸗
re vt valeamꝰ iter noſtrũ poſtmodũ inco⸗

lumes explere. Cũ igit᷑ ⁊ verba auribꝰ &x

loca oculis blãdirent᷑. Tertia admonitio
ne ꝑſuaſus cõſenſit ⁊ comedit Aeſperti⸗
na vero hoꝛa ꝑuenit ad cellaʒ:pꝛeſentatꝰ
autem venerabili Benedicto:ſibi oꝛatio⸗

nem petijt. Sed morx ei vir ſanctus hoc:
ꝗð in via egerat:impꝛoperauit: dicens.

Quid eſt frater ꝙ malignꝰ hoſtis: qͥ tibi
E cõuiatoꝛẽ tuũ locutus eſt:ſemel tibi ꝑ⸗

7

ſ vꝛeſen⸗

ſuadere nõ potuit.ſcdᷣo no potuit. tertio
vero perſuaſit:⁊ te ad hoc qð voluit:ſus
perauit.Tũc ille reatũ infirme ſue mẽtis
agnoſcẽs: eius pedibus pꝛouolutus: tas
tomagili cepit culpã deflere ⁊ erubeſcerens·
quanto ſe cognouit:etiã abſentẽ in Bene
dicti patris oculis deliquiſſe.
BGo ſancti viri pꝛecoꝛdijſ Heliʒei
ſpiritum video ineſſe qui abſenti
di cipulo pꝛeſens extitit.

(¶ De ſimulatione regis Toti:
le depꝛebhenla. (KCap. XxVYVv.
BGBregoꝛius. D
VPoꝛtet Petre vt interim ſile⸗

ribus cum rex eoꝛum Totila
ſanctũ virum pꝛophetie habere ſpiritum
audiſſet ad eius monaſteriũ pergens pau

lo longius ſubſtitit:eiq; ſe venturum eſſe

nunciauit. Cui dũ pꝛotinus mandatũ de
monaſterio fuiſſet vt veniret. Ipſe ſicut
perſide mẽtis fuit an vir dei ꝓphetie ſpi⸗
ritum haberet:exploꝛare conatꝰ eſt.Qui
dam vero eius ſpatarius Riggo dicebat᷑
cui calciamẽta eius pꝛebuit:eumq; indui
veſtib? regalibus fecit:qꝙ; quaſi in perſio⸗
na ſua pergere ad dei hominẽ pꝛecepit.
In cuius obſequio tres qui ſibi pꝛe cete⸗
ris adherere conſueuerãt comites miſit.
ſcz vul.ruderig. ⁊ blindinch vt ante ſer⸗
ui dei oculos ipſum regem Totyls eſſe
ſimulantes:eius lateri obambularẽt: cui
aliqua quoq; obſequia quaſiſpatarij pꝛe⸗
berent:vt tã ex eiſdẽ obſequijs & ex pur⸗
pureis veſtibus rex eſſe putare᷑. Cumqʒ
idem Riggo decoꝛatis veſtibꝰ obſequen
tium frequẽtia comitat?ꝰ: monaſteriũ fui
ſet ingreſſuſ:vir dei eminꝰ ſedebat. QuzE
venientem conſpiciens:cum iaʒ ab eo au
diri potuiſſet: clamauit:dicens,· None
fili pone hoc quod poꝛtas:non eſt tuum:

qui Riggo pꝛotinus in terra cecidit 1 ge .
ato viro illuder pᷣſupſiſſet: expauit:oẽilises

as: quatenus adhuc maioꝛa oo
gnoſcas. Gothoꝛũ nãq; tempo

Peati

q; qui cũ eo ad dei hominẽ veniebant:ter
re conſternati ſunt. Surgẽtes autẽ ad eũ
pꝛopinquare minime pꝛeſumpſerũt:ſ 3 ad
ſuũ regẽ reuerſi nunciauerunt trepidi:in
quanta velocitate fuerant depꝛehenſi.
BDe pꝛophetia regi Totile et
amiſine antiſtiti facta.
(Cap. XVI.

ſedentẽ cerneret:nõ auſus acce
gere:ſeſe in terꝛam dedit. Cui
cũ vir dei bis terue diceret:ſurge:ſed de
terra erigere ſe nõ auderet: Bñdictꝰ xp̃ᷣi
ieſu famnlus ꝑ ſemetipſum dignatus eſt
accedere ad regem: ꝓſtratũq; de terra le⸗
nauit: de ſuis actibus increpauit:atq; ĩ

paucis ſermonibꝰ multa:que illi erãt vẽ⸗

tura:pꝛenunciauit:dicens. Multa mala
facis:multa mala feciſti. Jꝗ aliquãdo ab
iniquitate cõpeſce.E quidẽ Romã ĩgreſ
ſurus es:mare trãſiturus:nouẽ annis re⸗
gnans:decimo moꝛieris:Quibꝰ auditis

rex vehemẽter territus:oꝛatiõe petira re⸗

ceſſit: atq; ex illo iam tẽpoꝛe minus crude
lis fuit: ⁊ nõ multopoſt Romaʒ adijt:ad
ſiciliã ꝑrexit:anno autẽ regni ſui decimo

omnipotentis dei iudicio regnũ cum vi⸗

ta perdidit. Preterea canuſine antiſtes
eccleſie ad eundẽ dei famulũ venire con⸗
ſueuerat:queʒ vir dei pꝛo viteĩ ſue merito
valde diligebat. IJs itaq; dũ c illo de in
greſſu regis Totile/⁊ Romane vrbis ꝑ⸗
ditiõe colloquiũ haberet:dixit. NPer hũc
regẽ ciuitas iſta deſtruet᷑: vt amplius nõ
1 nhabitet᷑. Cui vir oñi reſpondit. Roma

a gẽtibus nõ exterminabit᷑: ſed tempeſta⸗
tibus choꝛuſcis:turbinibus:ac terꝛemo⸗

tu fatigats inardeſcetin ſemetipſa. uius

ꝓphetie myſteria nobis iam facta ſunt lu⸗

ce clarioꝛa:quia in hac vrbe diſſoluta me

nia: euerſas domus ? deſtructas eccleſis ⸗
B cu dno

turbine cernimus.eiuſq; edificia longo ſe
nio laſſata: quia ruinis crebꝛeſcẽtibus ꝓ⸗
ſternatur videmus:quãuis hoc Honoꝛa

ius eius diſcipulꝰ cuiꝰ mihi ralatiõe com

Bregoꝛij

6 Anc per ſe iſdẽ Totila ad dei
bominẽ acceſſit:quẽ cuʒ longe

pape
pertũ eſt:nequaq tñ ex oꝛe illi as audiſſe
ſe ꝑhibet:ſed quis hoc dixerit.: dictũ ſibi

a fratribus fuiſſe teſtatur.

De clerico a demonio libera⸗/
to:ad tempus. (¶ Eap. XyVII.

Badem quoq; tẽpoꝛe quidam
Aquinẽſis eccleſie clericus de
monio vexabat᷑ qui a venerabi
Ali viro Conſtãtio eiuſdẽ eccle⸗
ſie antiſtite ad multa fuerat martyrũ loca
trſmiſſus:vt ſanari debuiſſet. Sed ſan⸗
cti dei martyres noluerũt ei ſanitatis do⸗
num tribuere: vt quanta eſſet in bñdicto
gratia demõſtrarent. Huctus itaq; eſt ad
oĩpotentis dei famulũ Bñdictũ: qui ieſu
chriſto dño pᷣces fundẽs: antiquũ hoſteʒ

de obſeſſo hoĩe ꝓtinus expulit. Cui ſana

to pꝛecepit:dicẽs.vade ⁊ pot hec carneʒ

nõ cõedas:ad ſacrũ oꝛdinẽ nunqᷓ; accede—=3

re pᷣſumas. Quacũq; autẽ die ſacrũ oꝛdi⸗
nẽ temerarie pᷣſumpſeris:ſtatim iuri dya
boli iterũ inãcipaberis. Niſceſſit igit᷑ cle⸗
ricus ſanꝰ⁊ ſicut terrere ſolet aim pena re
cens:ea que vir dei pᷣceperat:interim cu⸗
ſtodiuit.Cũ vero poſt annos multos oẽs
pꝛioꝛes illiꝰ de hac luce migraſſent:⁊ mi⸗
noꝛes ſuos ſibimet ſupponi in ſacris oꝛdi
nibꝰ cerneret: verba viri dei quaſi ex lon⸗
go tꝑe oblitus poſtpoſuit:atq; ad ſacrum

oꝛdinẽ acceſſit. Quẽ mox is qui relique⸗
rat dyabolꝰ:tenuit:eũq; vexare quouſq;

animã eius excuteret:no ceſſauit.

Ste vir dei diuinitatis vt video
etis ſecreta penetrauit:qui ꝑſpe⸗
tit huc clericũ iccirco d vabolo tra

regoꝛius.
NBare diuinitatis ſecreta non noſ
ſet:qui dininitatis pᷣcepta ſerua⸗
ret:cũ ſcriptũ ſit:qui adheret dño
vnus ſpus eſt.
„ QPetrus.

Jvnꝰ ſit emn dño ſpũs: qui dño

adberet:quid ẽ ꝙ iterãiſdẽ egre⸗

ditũ:ne ad ſacrũ oꝛdinẽ auderet acceder̃.

S

audiße
üſbi

bet,
I.
nncen
cus de
nerab
eccle⸗
loe
dſan⸗
ls do⸗
gic
Na
ieli
lez
i
6
d⸗
da
de⸗
are
cu⸗
be
ni⸗
bec
lon⸗
n
e⸗
ſch

deo
ſpe⸗
9
ger.

nol
erus
die

ſi
ge

Bialogoꝛum

gius pᷣdicator dicit: quis cognouit ſenſuʒ
dñi:aut quis cõſiliariꝰ eius fuit. Nalde eĩ
eſſe incõueniẽs videt᷑:eius ſenſum cuʒ qͥ
vnñ factus fuerit:ignoꝛare.

Gregoꝛius.

ſunt:ſenſũ dñi nõ ignoꝛãt. Mãiſ⸗
quoq; apoſtolꝰ dicit. Quis eĩ

ſcit hominũ:q̃ ſunt hoĩs:niſi ſpũs homĩs

ui ẽ in ipſo. Ita ⁊ q̃ dei ſunt.nemo cog⸗
nouit:niſi ſpũs dei. Qui vt ſe oſtenderet
noſſe:q̃ dei ſunt:adiũxit: Hos autẽ nõ ſpi
ritũ huiꝰ mũdi accepimꝰ: ſed ſpiritũ qͥ̃ ex
deo eſt. Hinc iterũ dicit. Qð oculꝰ nõ vi
dit: nec auris audiuit:nec in coꝛ hoĩs aſ⸗

ſcẽdit:que pꝛeꝑauit deus diligẽtibus ſeꝛ

nobis autẽ reuelauit ꝑ ſpiritũ ſuum.
Yerga eideʒ Aplo ea q dei ſunt:
d᷑dei ſpirituͦ ſunt reuelata: quo ſu
per hoc:qð ꝓpoſui:pᷣmiſit:dicẽſ.
Oaltitudo diuitiarum ſapiẽtie 2 ſciẽ tie

0 deiꝛ ᷓ incoõpꝛehẽſibilia ſunt oꝑa eius ⁊ in
ueſtigabiles vie eiꝰ. Sʒ rurſum mihi bec

dicẽti alia ſuboꝛit᷑ qſtio. Hã Sauid pꝛo⸗
pheta dño loquit᷑:dicẽs. In labijs meis

ꝓnunciaui oĩa iudicia oꝛis tui.Et cũ mi⸗

nus ſit noſſe: ꝙᷓ etiã ꝓnunciare: quid eſt
qð paulꝰ incõpꝛehẽ ſibilia eſſe dei iudicia
aſſerit. Pauid autẽ hec ſe oĩa nõ ſolũ noſ
ſe:ſʒ etiã in labijs ꝓnuciaſſe teſtatur.

ESGregoꝛius.

T vtraq; hec tibi ſupius ſub bꝛe⸗
uitate reſpõdi dicẽs ꝙ ſancti viri
uãtũ cũ dño ſunt.ſenſum dñi
nõ ignoꝛãt.Oẽs enĩ qui deuote dñm ſe⸗
quunt᷑.etiã deuotiõe cũ deo ſũt: ⁊ adhuc
carnis coꝛruptibilis grauati põdere cum
deo nõ ſunt.occultaq; dei iudicia inq;tuʒ
cõiuncti ſunt:ſciũt:inquãtũ diſiũcti ſunt:
neſciũt. Qꝛ eni ſecreta eius adhuc ꝑfecte
nõ penetrãt: incõpꝛehẽſibilia eiꝰ iudicia
eſſe teſtant᷑. Qui vero mẽte ei adherent

atq; inherẽdo:vel ſacris ſcripture eloqſ:

vel occultis reuelationibꝰ inquantũ acci⸗
piunt:agnoſcũt:⁊ nouerũt hec:⁊ pꝛonun

Auncti viri inquãtũ cũ deo vnum

ciant. Judicia igit᷑ qui deꝰ tacet:neſciũtꝰ
que deꝰ loquit᷑iſciũt. Zñ ⁊ dauid ꝓphe⸗
ta cũ dixiſſet. In labijs meis ꝓnunciaui
oĩa iudicia: ꝓtinus addidit oꝛis tui: ac ſi
a ꝑte dicat.Ego iudicia ⁊ noſſe: ⁊ ꝓnun⸗
ciaſſe potui:que te dixiſſe cognoui. Ham
ea:q̃ ipſe nõ loqneriſ:a noſtra ꝓculdubio
cognitiõe abſcõdit.Cõcoꝛdat ergo pꝛo⸗
phetica apoſtolicã ſnĩa:qꝛ ⁊ incõpꝛehen⸗
ſibilia ſunt dei iudicia:⁊ tamẽ que de oꝛe

eius ꝓlata fuerint:humanis labijs ꝓnu⸗-⸗

ciant᷑.quoniã ſcire ab oibus:⁊ ꝓlata ꝓdi
poſſunt:a occultari non poſſunt.
¶De pꝛophetia deſtructionis
monaſterij ſui: q¶ Cap. XVIII·
— Petrus.
M obiectione mee queſtiuncu
le patuit cauſa ratiõis: ſed qſo
te ſi qua ſunt adhuc de viri hui
us virtute ſubiunge.
Yr quidã nobilis Theopꝛobꝰ no
mine eiuſdẽ Benedicti patri fue⸗
frat admonitione cõuerſus: q pꝛo
vite merito magnã apud eũ ſamiliaritatis
fiduciã habebat. Hic cũ quadã die eiꝰ cel
lã fuiſſet ingreſſus:huũc amariſſime ſlentẽ
repperit.Cũq; diu ſubſiſteret:eiuſq; n 6fi
niri lachꝛimas videret:nec tamen vt vir

dei cõſueuerat:orãdo plãgeret:ſed merẽ⸗

de:que nã cauſa tanti luciꝰ exiſteret:inqᷣ⸗
ſiuit. Cui vir dei ilico rñũdit. Smne hoc
monaſteꝛiũ qð cõſtruxi ⁊ cũcta q̃ fratribꝰ
pꝛeꝑaui oĩpotentis dei iudicio gẽtibꝰ tra
dita ſunt. Aix autẽ obtinere potui: vt mi
hi ex hoc loco aĩe cõcederent᷑. Cuiꝰ vocẽ
tũc Theopꝛobꝰ audiuit: nos autẽ cerni⸗
mus:qui deſtructũ modo a lon gobardoꝝ
gente eius monaſteriũ ſcimus. NHocturno
nĩ tꝑe ⁊ quieſcẽtibus fratribus nuꝑ illie
ſongedaral ingreſſi ſunt. Qui diripiẽtes
oĩa ne vnũ quidẽ hominẽ illic tenere po⸗
tuerũt:ſed impleuit om nipotẽs de? ꝙ fi⸗
deli famulo Bñdicto. ꝓmiſerat: vt ſi res
gẽtibus traderet: aĩas cuſtodiret:q̃ in re
pauli vicẽ video tenuiſſe Gñdictũ cuius

Peoati SBregoꝛij

du nauis rerũ omniũ iacturã pertulit:ipᷣe

in conſolatiõe vitã omniũ:qui cũ eo comi

».

tabant᷑: accepit.

De abſconſiõe flaſconis a bea
10 B£

eln cognita:
Aoda quoq; temꝑe exhilaratꝰ

dei viro in mõaſteriũ vino ple⸗
na duo lignea vaſcula: que vulgo flaſco⸗
nes vocant᷑ deferret. Qui vnũ detulit:al
terũ vero pergẽs in itinere abſcõdit. Rir
autẽ dñi quẽ facta abſentia latere nõ po⸗
terant vnũ cũ gratiarũactõe ſuſcepit:⁊ di
ſcedentẽ puerũ monuit:vicens.Dide fili
ne de illo fiaſ cone quẽ abſcondiſti:iam bi

vas:ſed inclina illũ caute ⁊ inuenis:quid
intus habet. Qui cõfuſus valde a dei ho

ine exiuit.Et reuerſus: volẽs adhuc ꝓ
bare que audierat:cũ flaſconẽ inclinaſſet:
de eo ꝓtinus ſerpens egreſſus eſt. Tunc

pꝛedictus exhylarat? puer per hoc qð in

vino repperit:expauit malũ qð ſecit.

¶ He mappulaꝝ receptiõe aſer
uo dei cognita: ¶ Cap.XX.
. Bn longe aũt a monaſterio vi
n cus erat: in quo nõ minĩa mul
Niitudo hominũ ad fideʒ dei ab

idoloꝝ cultu Benedicti fuerat
exhoꝛtatiõe cõuerſa. IJlbiq; quoq; quedaʒ
ſanctimoniales femine inerãt: ⁊ crebꝛo il
luc ꝓ exhoꝛtandis anĩabus fratres ſuos

mittere Benedictꝰ? dei famulus curabat.

NQuadã vero die miſit ex moꝛe: ſed his qͥ
miſſus fuerat monachus poſt admonitio
nẽ factã:a ſanctimonialibꝰ feminis roga⸗

tus:mappulas accepit: ſibiq; eas abſcon
dit in ſinu. Quẽ mox vt reuerſus eſt: vir

noſter: quẽ ipᷣe conuerſũ noſti:
trãſmiſſus a dno ſuo fuerat: vt

biq; eas in ſinu miſiſti? Qui mox eius ve
ſtigijs ꝓuolutus ſtulte ſe egiſſe penituit:
eas quas in ſinu abſconderat: mappu⸗

7

perba a dei viro cognita:

Capitulũ. XX

Aadã quoq; die dũ venerabi⸗
coꝛꝑpis alimẽta perciperet:eiuſ

filius fuerat: qui ei ante mẽſam lucernam

tenebat.Cũq; vir dei ederet:ipᷣe aũt cũ lu

cerna miĩſterio aſtaret: cepit per ſuperbie
ſpiritũ in menteſua tacitus voluere ⁊ per
cogitationẽ dicere. Quis eſt hic cui ego
manducãti aſſiſto:lucernã teneo:ſeruitiũ

impendo? Quis ſum ego:vt iſti ſeruiaʒ ?
Ad quẽ vir dei ſtatim cõuerſus: vehemẽz
ter eum cepit increpare dicẽs: Signa coꝛ

tuũ frater: quid eſt qð loqueris? ngna coꝛ
tuũ. Nocatiſq; ſtatim fratribꝰ pꝛecepit ei
lucernã de manibus tolli. Jpm vero iuſ⸗
ſit a mĩſterio recedere: ⁊ ſibi hoꝛa eadem
quietũ ſedere. Qui reqͥſitus a fratribꝰ q̃ͥd

habuerit in coꝛde:per oꝛdinem narrauit:
ito ſuperbie ſpũ intumuerat: ⁊ que ↄtra
virũ dei verba per cogitationẽ tacitus di

cebat.Cuũc liquide oibus patuit: ꝙ vene
rabulẽ Benedictũ latere nil poſſʒ: in cuiꝰ
aure etiã cogitatiõis verba ſonuiſſent.

De ducẽtis farine modijs faa
mis temꝑe ante cellam viri dei

———

7

uentis:

—

(Kmap. XXII.

O ngnie regione fames incubuerat:
j„ magnaq; oẽs alimentoꝝ indi⸗

nedicti monaſterio triticũ deerat: panes

dei vehemẽtiſſima amaritudine cepit in⸗ ¶ vero pene oẽs ↄſumpti fuerãt:vt nõ plus

crepare dicẽs: Quõ ingreſſa eſt iniqᷣtas

in ſinu tuo? At ille obſtupuit:⁊ quid egiſ
ſet oblitus: vnde coꝛripiebat᷑: neſciebat.

Cni ait: Hũquid ego illic pns non eram:
qñ ab ancillis dei mappulas accepiſti: ti

qᷓ quĩq; adrefectiõis hoꝛã fratribꝰ inue⸗
nirt potuiſſent. Cũq; eos venerabilis pa

ter ↄtriſtatos cerneret: eoꝝ puſillanimita

tẽ ſtuduit modeſta increpatiõe coꝛrigere:

⁊ rurſũ ꝓmiſſione ſubleuare dicẽs: Qus

lis pater: veſpertina iam hoꝛa

monachus cuiuſdà defenſoꝛis

io igit᷑ temꝑe in eadẽ campa

tia coanguſtabat: iãq; in be

i
zu:

bol
11

de

np
erat
inh⸗
inbe
anes
ſpus
lnue⸗
logs
imts
gert:

Pialogoꝛum

re de panis inopia veſter anim? triſtak?
Nodie quidẽ minus eſt: ſed die craſtina

abundaãter habebitis. Sequenti aũt die

ducẽti farine modij ante foꝛes celle in ſac

cis inuẽti ſunt. Quos opᷣs deus quipus

deferentibꝰ tranſmiſiſſet: nũcuſq; msnet

incognitũ.X cũñ fratres cernerent: domi
no gratias referẽtes didicerũt iam de abũ

dantia nei in e ner dubitartt.
iſcquelo te ndaaſe nam creden⸗

Alũ eſt huic dei famulo ſemper ꝓ⸗

tie ſpiritus i implebat.

Bregoꝛius.
e) RKophetie ſpiritus Petre ꝓphe
dꝛ ſicut de ſancto ſpiritu ſcriptuʒ
eſt. Avi vult ſpirat. Ita ſclendũ eſt:quia
⁊ qñ vult aſpirat. Hic eſt ꝙ MHathan a re
ge requiſitus: ſi cõſtruere templũ potuiſ⸗

ſet: pꝛius eõſenſit:⁊ poſtmodũ ꝓhibuit.

Minc eſt ꝙ Helyvʒzeus cũ flentẽ mulierem
cerneret: cauſamq; neſciſſet: ad ꝓhiben⸗

tem hanc puerũ dicit:DLimitte eã:qꝛ ani⸗

ma eius in amaritudine eſt: dñs celauit
a me:⁊ nõ indicauit mihi. Qð oĩpotens
deus ex magne pietatis diſpeni atiõe di⸗
ſponit: qꝛ dũ ꝓphetie ſpiritũ aliqñ dat ⁊
aliqñ ſubtrahi: ꝓphetantiũ mentes:⁊ ele
uat in celſitudine:⁊ cuſtodit in humilita⸗
te:vt ⁊ accipiẽtes ſpiritũ inueniãt: qͥd de

deo ſint ⁊ rurſum ꝓphetie ſpiritũ non ha

veures cognoſcãt: qͥd ſint de ſemetipᷣis.
e fabꝛica monaſterij Terra

cinenſis er viſioné diſpoſita:

——

—

¶Ke apitulũ. XxXIII.g

11 etrus.
Ta hoc eſſe vt aſſeris magna ra⸗
Ntio clamat. Sed queſo de venera
ili patre Benedictoz quicqd ad
hue animo occurrit: exequere.
Sregoꝛius.
Lio quoq; temntoꝛeg quoda m

phetie ſpiritũ adeſſe potuuũſe. an
der interualla tempoꝝ eius mentẽ ꝓphe

tarũ mentes nõ ſemper irradiat:

ber II
ſaͤeli viro fuerat rogatatus . vt in eius
pꝛedio iuxa T erracinẽ ſem vꝛbem miſ⸗
ſis diſcipulis ſuis conſtruere monaſteriũ
debuiſſet. Qui roganti cõſentiens depu⸗
tatis fratribus patrẽ cõſtituit:⁊ quis ei ſe
cũdus eſi et:oꝛdinauit. Quibus eũtibus
ſpopõdit dicẽs: Ite ⁊ die illo ego venioꝛ
⁊ oſtendo vobis: in quo loco oꝛatoꝛiũ: in
quo refectoꝛiũ fratrũ: in quo ſuſceptionẽ
hoſpitũ:vel queq; ſunt neceſſaria edifica⸗
re debeatis. Qui benedictione percepta
ilico perrexerũt: ⁊ conſtitutũ diẽ magno⸗
pere pꝛeſtolãtes:parauerũt oĩa que his q̊ᷓ
cũ tanto patre venire potniſſent:videban
tur eſſe neceſſaria. Mocte vero eadẽ qua
ꝓmiſſus illuceſcebat dies:eidẽ ſeruo dei
quẽ illic patrẽ cõſtituerat: atq; eius pᷣpo⸗
ſito vir dñi in ſomnis apparuit: ⁊ loca ſin
gula vbi quid edificare debuiſſent:ſubti⸗
liter deſignauit. Cũqʒ vtriq; a ſomno ſur
gerẽt:ſibiinuicẽ quid viderent retulerũt:
nõ tamen viſioni illi oĩimodo fidẽ dãtes:
virũ dei ſicut ſe venire ꝓmiſerat:expecta
bant. Cũq; vir dei cõſtituto die minime
veniſſet:ad eũ cũ meroꝛe reuerſi ſunt dicẽ
tes: Expectauimꝰ pater vt venires:ſicut
ꝓmiſeras⁊ nobis oſtẽderes:vbi quid ed
ficare deberemus ⁊ nõ veniſti. Quibus
ipe ait: Quare fratres: quare iſta dicit ⸗
MNũquid ſicut ꝓmiſi:nõ veni? Cui cũ ipſi
dicerẽt: Qñ veniſti? Geſpõdit.HNũquid
vtriſq; vobis doꝛmiẽtibus nõ apparui: ⁊
loca ſingula deſignaui? Ite ⁊ ſicut per vi⸗

ſionẽ vidiſtis: omne habitaculũ monaſte

rij ita conſtruite. Qui hec audientes ve⸗
hemẽter admirati ad pꝛedictũ pꝛediũ ſũt
reuerſi: ⁊ cũcta habitacula: ſicut ex reue⸗
latiõe didicerant: cõſtruxerüt.

Petrus.
Oceri velim quo fieri oꝛdine DU 2

tuit: vt longe reſponſũ doꝛmien⸗
tibus dicerei: ꝙ ipi per viſionem
andirent: ⁊ recognoſcerẽt.
regoꝛius.
Aid eſt: ꝙ perſcrutatus rei geſte
oꝛdinẽ:ambigis MPetre. Liquet
Pfecto: qꝛ mobilioꝛis nature eſt⸗

Veati Sregoꝛj poape

ſpiritus qꝙ coꝛpus. St certe ſeriptura te Qui cũ diu iſta toleraret: perrexit ad dei

ſte nouimus: ꝙ ꝓpheta ex iudea ſubleus hoĩem: quãtaſq; pateret᷑ verboꝝ cõtume
tus: repente eſt cũ pꝛandio in caldea de⸗ ltas enarrauit. Air aũt dei hec de illis au
poſitus: quo videlicet pꝛandio pꝛophetã diens:eis ꝓtinus mandauit dicẽs: Coꝛ⸗
refecit:ſeq; repẽte in iudea iterũ inuenit. rigite linguã veſtrã: qꝛ ſi non emẽdaueri
Si isit᷑ iam longe Abachuch potuit ſub tis: excõico vos. Quã videlicet excõica⸗
momẽto coꝛpoꝛaliter ire ⁊ pꝛandiũ defer⸗ tiõis ſententiã non ꝓferendo intulit: ſed
re:quid mirũ: ſi Benedictus pater obti⸗ minando. Ille aũt a pꝛiſtinis moꝛibus ni
nuit: quatenus iret per ſpiritũ ⁊ fratrum hil mutate itra paucos dies defuncte ſũt:
quieſcentiũ ſpiritibus neceſſaria narraret atq; in eccleſia ſepulte.Cunq; in eadẽ ec
vt ſicut ille ad cibũ coꝛpoꝛis coꝛpoꝛaliter cleſia miſſarũ ſolnia celebꝛarent᷑: atq; ex
perrexit:ita iſte ad ĩſtitutionẽ ſpiritualis moꝛe dyaconus clamaret. Si quis nõ cõ
vite ſpũaliter pergeret. municat det locũ:nutrix earũ que pꝛo eis

7

C De ſanctimõialibus feminis oblationẽ dno offerre cõſueuerat: eas de
quep oſt moꝛtẽ per eius oblatio ſepulcris ſuis ꝓgredi ⁊ exire eccleſiã vi⸗
. nẽ cõmunioni ſunt reddite: dyvaconi clamãtis exiebãt foꝛas: atq; in⸗
(CLapitulũ. XXIIII. tra eccleſiã permanere nõ poterãt:ad me
— Petru 8s. tori. red n vir dei ls adhe viuẽ
SWU HEb S us mãdauit.Eas quippe ſe cõione pꝛi
Aus ine leutioaterſt ra uare dixerat: niſi moꝛes ſuos ⁊ verba cor
veim noſſe ate inen locutio igerent. Tüc ſeruo dei cũ graui meroꝛe
Jelim N le in comuni locutio indicatũ eſt. Qui manu ſua ꝓtinus obla
e qualis iſte vir fuerit. tieonẽ dedit dicẽs: Ite ⁊ hãc oblationẽ ꝓ
Gregoꝛius. eis offerri dño facite:⁊ vlterius excõicate
Ix ipſa Petre cõmunis eius lo⸗ nõ erũt. Que dũ oblatio ꝓ eis fuiſſet im
cutio a virtutis erat pondere va⸗- molata:⁊ a dyacono iuxta moꝛẽ clamatũ

iam decernẽdo:ſed minãdo diceret: tan-⸗ dño per ſeruũ minime recederet: cõioneʒ
tas vires ſermn⸗ tae habeber ꝛac ſi hoc dño per ſeruũ dñi receꝑpiſſent.
nõ dubie atq; ſuſpenſe:ſed iã per ſenten IsKosssrrur
tiã pꝛotuliſſet. NMam nõ scab eiꝰ? mo⸗ R Jru MPetrus. is: quäni v
naſterio due quedã ſanctimoniales femi⸗ nerabile auachnes quaͤu ßve
ne nobilioꝛe femia exoꝛte:in loco pꝛopꝛio tamẽ in hac carne con vonc uc
ↄuerſabant᷑:quibus quidã religioſus vir gontẽ dt iſt. l ſate ne goerun tibu de
ad exterioꝛis vite vſum pᷣbebat obſequiũ aatingt elea oluere:in illo iam in
Sed ſicut nõnullis ſolet nobilitas gene⸗ liibili iualcio coſtituas⸗
ris parare ignobilitatẽ mentis: vt minus ¶ Gregoꝛius.
ſe in hoe mũdo deſpiciat: qui plus ſe cete Anquid nã Metre in hac adhuc
ris a liquid fuiſſe meminerũt: necdũ pꝛe carne nõ erat:qui audiebat? Qð
dicte ſctimoniales femie perfecte linguã ũq; ligaueris ſuper terraã: erit li⸗

ſuã ſub habitus ſui freno reſtrinxerãt: et gatũ in celis:⁊ que ſolueris ſuꝑ terrã: ſo⸗
eundẽ religioſuʒ virũ:qui ad exterioꝛa ne luta erũt ⁊ in celis. Cuius nũc vicẽ ligan

ceſſaria eis obſequiũ pꝛebebat: incautis do ⁊ ſoluẽdo obtinent:qui locũ ſancti re⸗
ſepe ſermonibꝰ ad iracundiã ꝓnocabãt. gimis ſide ⁊ moꝛibus tenẽt. Sed vt tãta

debat.X dũ ſepius cerneret: qꝛ ad vocẽ

cuaꝛ: quia cuiꝰ coꝛ ſeſe in alta ſu⸗ eſt vt non cõicantes ab eccleſia exirẽt:vi
ſpenderat: nequaiꝙ; verba de oꝛe illius in ſe nõ ſunt. Qua ex re indubitãter patuit:
caſſum cadebãt. Si quid vero vnqꝙ, non qꝛ vũ inter eas que cõione pꝛiuate ſũt: a

taidet
Gtume
llisan
Con⸗
lneri
liteſl
bsnl
geſit:
diee
cer
