ꝓplus queris operis:quãdo cõcoꝛdabat vi
te mũditia cũ ſtudio pꝛedicatiõis? Tan⸗
tus quippe illũ feruoꝛ ad colligẽdas deo
animas accenderat vt ſic monaſterijs pꝛe
eſſet quatenꝰ per eccleſias:per caſtra:per

vicos:per ſinguloꝝ quoq; fideliñ domos

circũquaq; diſcurreret:⁊ coꝛda audientiũ

ad amoꝛem patrie celeſtis excitaret.Erat

vero valde vilis ĩ veſtibus atq; ita deſpe
ctus:vt ſi qs illũ foꝛtaſſe neſciret: ſaluta⸗
tus etiã reſalutare deſpiceret: Et quoti⸗

ens alia tẽdebat ad loca in iumentũ ſede

re cõſueuerat: qð eſſe deſpectabilius oĩ⸗
bus iumẽtis in cella potuiſſet. In quo eti
am capiſtro pꝛo freno berbicũ pellibus
pꝛo ſella vtebatur. Mer ſemetipᷣm ſacros
codices in pelliceis ſacculis miſſos dex⸗
tro leuoq; poꝛtabat latere: vt quocũq; ꝑ⸗
ueniret ſcripturarũ aperiret fontẽ ⁊ riga⸗
ret pꝛata mentiũ. Huiꝰ quoq; opinio pꝛe
dicatiõis ad Romane vꝛbis noticiã per⸗
uenit: atq; vt eſt lingua adulantiũ audi⸗
toꝛis ſui animã amplectendũ necans: eo
tempe clerici huius aplice ſedis antiſtiti
adulãdo queſti ſũt dicẽtes: Quis eſt iſte
vir ruſticus qui auctoꝛitatẽ ſibi pꝛedica⸗
tiõis arripuit ⁊ officiũ aplici noſtri dñi ſi
bimet indoctus vſurpare pᷣſumit? Mitta

tur ergo ſi placet qui huc eũ exhibeat: vt

quid ſit eccleſiaſticꝰ rigoꝛ:agnoſcat.Si⸗
cut autẽ moꝛis eſt vt occupato in multis
aĩo adulatio valde ſurripiat: ſi ab ipo coꝛ

keLexzt Eeele ꝗjr avees ſtuae xn Gn
„ Metrus. dis oſtio nequaq fuerit citiꝰ repulſa: ſua

dẽtibus clericis cõſenſum pontifex pᷣbuit

vt ad Romanã vꝛbẽ puci debuiſſʒ: ⁊ que
nã ſua eſſet menſura:cognoſceret. Julia⸗
nũ tamen tũc defenſoꝛẽ mittens qui Sa⸗

hinenſi eccleſie poſtmodũ in epiſcopatu pᷣ

fuit:ac pꝛecepit vt cũ magno euʒ honoꝛe
deduceret ne quicquã dei famulus ex cõ
unentiõe eadẽ iniurie ſentiret. Qui parea⸗
re de eo clericoꝝ votis cõcitus volens : fe
ſtine ad eius monaſteriũ cucurrit:ibiq;
abſente illo antiquarios ſcribẽtes reppe

rit vbi abbas eſſet requiſiuit:qui dixerũt:

In valle hac que monaſterio ſubiacet fe⸗
nũ ſecat. Idem vero Julianus ſuperbũ
valde atq; contumacẽ puerũ habuit: cui
vix noterat vel ipᷣe dñart. Hũc ergo miſit
vt ipᷣm ad ſe ſub celeritate ꝑduceret Per
rexit puer ⁊ ꝓteruo ſpiritu pꝛatũ velociter

ingreſſus:homieſq; illic intuẽs fenũ ſecã

tes:reqͥſiuit quiſnã eſſet Eqtius.Moxq;
vt audiuit quis eſſet: eũ adhuc lõge poſi
tus aſpexit:⁊ immẽſo timoꝛe coꝛreptꝰ ce⸗
pit timere:laceſcere: ſeq; ipᷣm nutãti grei
ſu vix poꝛtare poſſe. Qui tremẽs ad dei
hoĩem peruenit atq; vlnis humiliter ſub

miſſis:eius genua deoſculans ſtrinxit: ſu

umq; dñm ei occurriſſe nüciauit. Cui re⸗
ſalutato dei famulus pᷣcepit dicens: Te⸗
ua fenũ viride:poꝛta pabulũ iumentis in

quibus veniſtis:ecce ego quia parũ ſuper

eſt: opere expleto te ſubſequoꝛ. JIs autezʒ
qui miſſus fuerat Julianus defenſoꝛ mi⸗
rabat᷑ valde: quid nã eſſet ꝙ redire moꝛa

ret᷑ puer. Cũq; reuertentẽ puerũ cõſpicit
atq; in collo fenũ ex pꝛato deferentẽ vehe

mẽter iratus cepit clamare dicẽs: Quid
eſt hoc? Ego te miſi hominẽ deducẽ:non

fenũ poꝛtare. Cui puer reſpõdit: Quem

queris eece ſubſequit᷑.Et ecce vir dei cla

uatis calciatus caligis faleem fenariaʒ in

collo deferens veniebat. Quẽ adhuc lon
ge poſitum puer ſuo domino:auia ipᷣe eſ

ſet quẽ quereret: indicauit: IJdẽ vero Ju
lianus repente vt vidit dei famulũ ex ipᷣo
habitu deſpexit:eũq; qualiter deberet al
loqui: ꝓterua mẽte pꝛeꝑabat.Mox vero

Peati Bregoꝛij vape

vt ſeruus dei cominus affuit: eiuſdẽ Ju⸗
liani animũ intolerabilis pauoꝛ inuaſit:
ita vt tremeret atq; ad inſinuandũ hoc ip
ſum pꝛo quo venerat vix ſufficere lingna
potuiſſet. Qui humiliato mox ſpiritu ad
eius genua cucurrit: oꝛationẽ pꝛo ſe fie⸗
ri petijt:⁊ quia pater eius apoſtolicus põ
tifex en videre vellet indicauit. Rir autẽ
venerãdus Equitius cepit imenſas gra⸗
tias omnipotẽti deo agere:aſſerẽs ꝙ ſe ꝑ

ſummũ pontificẽ gratia ſuperna viſitai⸗
fet. Ilico vocauit fratres: pꝛecepit hoꝛa

eadẽ iumẽta pꝛeꝑare:atq; executoꝛẽ ſuuʒ
cepit vehementer vrgere vt ſtatim abire
debuiſſent. Cui Julianus ait: Hoc fieri
nullatenꝰ poteſt qꝛ laſſatus ex itinere ho⸗

die nõ valeo abire.Lũc ille reſpõdit:Cõ

triſtas me fili qꝛ ſi hodierna dienõ egre⸗
dimur iã craſtina nõ exiemus. Dei ita
famulus executoꝛis ſui laſſitudine coactꝰ
in monaſterio ſuo eadẽ nocte demoꝛatus
eſt. Sequẽti vero die ſub ipᷣo lucis crepu
ſculo vehementer equo in curſu fatigato

ud Julianũ puer cũ epiſtola guenit: in ᷓ
pꝛeceptũ eſt ei ne ſeruũ dei cõtingere vel

mouere de monaſterio auderet. Quẽ cuʒ
ille reqͥreret cur ſentẽtia eſſet mutata:co⸗
gnouit qꝛ nocte eadẽ in qᷓ ipſe executoꝛ il
luc miſſus eſt: per viſum pontifex fuerat
vyehemẽter exterritus ꝙ ad exhibendum
dei hominẽ mittere pꝛeſumpſiſſet. Qui
pꝛotinus ſurrexit ſeq; venerãdi viri com⸗
mendans oꝛationibꝰ ait: Rogat pater no
ſter ne fatigari debeatis. Cũq; hoc dei fa
mulus audiret cõtriſtatus ait: Munquid
nõ die heſterno dixi tibi quia ſiſtatim nõ
pergeremus iã pergere minime liceret?
TLic pꝛo charitatis exhibitione aliquan⸗
tulũ executoꝛẽ ſuũ in cella retinuit eiq; la

dit. Cognoſce igit᷑ Petre in quãta dei cu
ſtodia ſunt qui in hac vita ſeipſos deſpi⸗
cere nouerunt:cũ quibus intus ciuibꝰ in
honoꝛe numerant᷑ qui deſpecti foꝛis ho⸗
minibꝰ eſſe nõ erubeſcũt: quia ⁊ cõtra in

dei oculis non iacẽt qui apud ſuos ⁊ pꝛo⸗
ximoꝝ oculos per inanis gloꝛie appetitũ

„

tumẽt Añ ⁊ quibuſdã veritas dicit: Aos
eſtis qui iuſtificatis vos coꝛã hominibꝰ:
deus autẽ nouit coꝛda veſtra:quia qð ho

minibus altum eſt: abominabile eſt ante

deum.

Iroꝛ valde ꝙ de ta li viro ſura
ripi pontifici tãto potuerit.
Aid miraris NPetre quia falli
mur qui homines ſumus: An
mẽti excidit: qdð Hauid qui ꝓ
ephetie ſpiritũ habere conſue⸗
uerat: cõtra innocentẽ Jonathe filiũ ſen⸗
tentiã dedit:cũ verba pueri mentiẽtis au
diuit: Qð tamẽ qꝛ per Hauid factũ eſt:2
occulto dei iudicio: iuſtũ credimus: ⁊ ta⸗
men humana ratione qualiter iuſtũ fuerit

nõ videmus. Quid ergo miꝝ:ſi oꝛe men

tientiũ aliquãde in aliud ducimur:qui ꝓ

phete nõ ſumꝰ? Multũ vero eſt ꝙ vniuſ

cuiuſq; pꝛeſulis mentẽ curarũ dẽſitas va
ſtat.Cũq; animꝰ diuidit᷑ ad multa: fit mi

noꝛ ad ſingula: tãtoq; ei in vna qualibet

„* ſurripit᷑:quãto latiꝰ in multj occupat᷑.

V Era ſunt valde que dicis.
(Bregoꝛius.
Alere nõ debeo qð de hoc viro
abbate quondã meo reuerẽtiſ⸗
ſimo Aalentiano narrãte agno
ui. Aiebat nãq; quia coꝛpus ei

us dũ in besti Laurẽtij martyris oꝛato⸗

rio eſſet humatũ: ſuꝑ ſepulchꝛũ illius ru⸗

ſticꝰ quidã arcã cũ frumento poſuit: nec
quãtus qualiſq; vir illic iaceret: ꝓpende
re ac vereri curauit. Tuc repente turbo
celitꝰ factus:rebꝰ illic omĩbus in ſua ſta⸗
boꝛis ſui cõmodũ coacto renitentiq; de

bilitate manẽtibus arcã que ſuperpoſita

ſepulchꝛo ei? fuerat:extollit lõgeq; pꝛoie
cit:ita vt palã cũcti cognoſcerẽt:quãti eſ⸗

ſet meriti is: cuiꝰ illic coꝛpus iaceret.
Laiã ea que ſubiungo pꝛedicti

venerabilis viri foꝛtunati qui
tate placet relatõe cognoni.Eandẽ vales

valde mihi etate oꝑe ⁊ ſimplici

ibe:
bo
Me⸗

dſan

all
My
lue⸗
ölen⸗
tsa
ch:
1/
t
nen
ip
ſut
ſtmi
lber
t⸗

BDialogoꝛum
rie ꝓuinciã lõgobardis intrãtibꝰ ex mõa

ſterio reuerẽtiſſimi viri Eqᷣtij ĩ pdicto ora

toꝛio ad ſepulchrũ eius monachi fugerũt

CLuũq; longobardi ſeuiẽtes monaſteriũ in⸗- R
traſſent: ceperũt eoſdeʒ monachos foꝛas⸗

trahere vt eos aut ꝑ toꝛmẽta diſcuterẽt:
gaut gladijs necarẽt. Quoꝛũ vnus inge⸗
muit atq; acri doloꝛe cõmotus clamauit:
HMeu heu ſctẽ Equiti: placet tibi vt traha
mur ⁊ nõ nos defẽdas.Ad cuiꝰ vocẽ ꝓti
nꝰ ſeuiẽtes lõgobardos ĩmũdus ſpũs in⸗
uaſit. Qui coꝛruẽtes in terrã tamdiu ve⸗
xati ſunt: quouſq; hoc cũcti etiã qui foꝛis

erant lõgobardi cognoſcerẽt quatenꝰ lo⸗
cum ſacrũ temerare vlteriꝰ nõ auderent.

Sicq; vir ſanctus dũ diſcipulos defendit
etiam multis poſt remediũñ illuc fugiẽti⸗
bus pꝛeſtitit.

De Conſtantio manſionario:ec

cleſie ſancti Stephani: Cap. v.
Aliuſdqã coepiſ copi mei didici

relatiõe qð narro qui in ancho
nitana vrbe ꝑ annos multos ĩ
monachico habitu deguit:ibi⸗
q; vitã nõ mediocriter religioſam duxit.
Cui etiã quidã noſtri iam ꝓuectioꝛis eta
tis:qui ex eiſdẽ ſunt ꝑtibus:atteſtant᷑. Ju
xta eaʒ nãq; ciuitatẽ eccleſia beati marty⸗
ris Stephani ſita eſt: In qua vir vite ve⸗
nerabilis Conſtãtius nomine qͥ mãſiona
rij functus officio deſeruiebat: Cuiꝰ ſan⸗
ctitatis opinio ſeſe ad noticiãs hominum
longe lateq; tetẽ derat. Qui iſdẽ vir fun

ditꝰ terrena deſpiciẽs totoq; anniſu men

tis ad ſola celeſtia flagrabat. Quadam
vero die dũ in eadẽ eccleſia oleũ deeſſet:⁊
pꝛedictus dei famulꝰ: vnde lampades ac
cẽderet oĩmodo nõ haberet:omẽs lampa
des eccleſie impleuit aqua atq; ex moꝛe ĩ
medio papyrũ poſuit:q̃s allato igne ſuc⸗
cẽdit.Sicq; aqua arſit in lampadibus ac
ſi oleu fuiſſet. Perpẽde igi᷑ Metre cuiꝰ
meriti vir iſte fuerit qui neceſſitate com⸗
Qulſus elemẽti naturã mutautt.

Petrus.

liber J.

IZrum eſt valde qð audio: ſed
vVellez noſſe cuius humilitatis
apud ſe eſſe intus potuit iſte qͥ
tante excellẽtie foꝛis futt.
Gregoꝛius.
Mter virtutes animum cogno
ſcere cõgrue queris:qꝛ multuʒ
valde eſt ꝙ temptatiõe ſua in⸗
— mentẽ laceſcũt mira:que fo
ris fiunt. Sed ſi huius Conſtãtij venera⸗
pilis vnũ qð fecit:audis:cuius humilitaa⸗
tis fuerit:citius agnoſcis. .
Detrus.
ſtq mihi facti illius tale mi
raculũ dixiſti: ſupereſt etiaʒ vt
me de humilitate mentis eius
Bregoꝛius
Via valde opinio ſanctitstj eiꝰ
excreuerat: multi hũc ex diuer

ſis ꝓuincijs anxie videre ſitie⸗
bant. Quadã vero die ex lon⸗
ginquo loco ad videndũ eũ quidꝗ ruſticꝰ

venit: eadẽ vero hoꝛa caſu cõtigerat vt
ſanctus vir ſtans in ligneis gradibꝰ refi⸗
ciendis: deſeruiret lampadibꝰ. Erat aũt
uſillus valde:exili foꝛma atq; deſpecta.
Cũq; is qui ad videndũ eũ venerat:quiſs⸗
nã eſſet inquireret:atq; obnixe peteret vt
ſibi debuiſſet oſtẽ di:hi qui illů nouerant
mõſtrarũt:quis eſſet.Sed ſicut ſtulte mẽ
tes hominum merita ex qualitate corꝑis
metiunt᷑: eum paruulũ atq; deſpectum vi
dens:ipſum hunc eſſe cepit omninonon
credere In inente eteni ruſtica inter hoc
gs audierat ⁊ videbat: quaſi facta fuerat
quedã rixa ⁊ eſtimabat ta bꝛeuẽ per viſio
nem eſſe nõ poſſeꝛ quẽ taʒ ingentẽ habue
rat ꝑ opinionẽ.Cũq; ipſum eũ eſſe a plu⸗
ribus fuiſſet aſtructus: deſpexit ⁊ cepit ir
ridere dicens: Ego grandẽ hoĩem credi⸗
di:iſte autẽ de homie nihil habet. Qð vt
vir dei Conſtãtius audiuit: lãpades quas
reficiebat ꝓtinus relinquẽs letus cõcitꝰ
deſcẽdit atq; in eiuſdẽ ruſtici amplexam
ruit eñq; ex amoꝛe nimio conſtringere ce⸗

Beati

pit bꝛathijs ⁊ oſculari magnaſq; gratias
agere ꝙ is de ſe talia iudicaſſet: di cens:
Tu ſolus es qui in me aꝑtos oculos ha⸗
buiſti. Qua ex re penſandũ eſt cuiꝰ apud

ſe hũilitatis fuerit qui deſpicientẽ ſe ruſti

cũ amplius amauit. Qualis enim quiſq;
apud ſe lateat: ↄtumelia illata ꝓbat.Mã
ſicut ſuꝑbi honoꝛibus: ſic plerũq; humi⸗
des ſua deſpectione gratulant᷑. Cũq; ſe ⁊
T alienis oculiſ viles aſpiciũt:idcirco gau
dẽt: qꝛ hoc iudicio cõfirmari intelligunt

de ſe ⁊ ipſi apud ſemetipᷣos habuerũt.·

T agnoſco vir iſte magnus fo
ris fuit in miraculis: ſed maioꝛ
intus in humilitate coꝛdis.

De Marcellino Anchonita⸗
ne ciuitatis epiſcopo: ¶ Ca. vi.
regoꝛius.

Juſdẽ quoq; Anchonitane

antiſtes eccleſie vir vite ve⸗
E nwnnerabilis Marcellinus fuit:
AI cuius greſſum doloꝛe nimio
podagra cõtraxerat:eumq; familiares ſui
ſic vbi neceſſe erat: in manibus ferebant.
Quadã vero die per culpã incurie eadẽ
ciuitas Anchonitana ſuccẽſa eſt. Cumq;
vehemẽter arderet:cucurrerũt oẽs vt ig⸗
nem extinguerẽt:ſed illis aquã certatim
pꝛoijciẽtibus ita creſcebat flãma vt iã to⸗
tius vrbis interitũ minari videre᷑. Cũq;
ad pꝛopinquioꝛa ſibi loca que q; ignis in
uaderet: iamq; vrbis ꝑteʒ nõ modicã cõ⸗
ſumpſiſſet ⁊ obſiſtere nullꝰ valeret:dedu⸗
ctus in manibꝰ venit epiſcopꝰ ⁊ tãta peri
culi neceſſitate ↄpulſus: familiaribꝰ ſuis
ſe poꝛtãtibus pꝛecepit dicẽs: Cõtra ignẽ
me ponite. Qðõ ita factũ eſt atq; in eo lo⸗
co eſt poſitus vbi tota vis flãme videbat᷑
incũbere.Cepit autẽ miro modo in ſemet
ipſum incendiũ retoꝛqueri ac ſi reflexiõis
ſue impetus exclamaret:ſe epiſcopũ tran⸗
ſire nõ poſſe. Sicq; factũ eſt vt flãma in⸗
cendij illo termino refrenata in ſemetipſã
refrige ceret:⁊ cõtingere vlterius quicqᷓ
edincij nõ auderet. Perpendis Petre

Stregoꝛij

4

bape

cuius fanctitatis fuerit egrum homlnem

ſedere ⁊ exoꝛando flãmas pꝛemere:

MN⅛NFFf perpendo obſtupeſeco.
(Del Nõnoſo pꝛepoſito mona
ſterij in mõte ſito qui Soꝛactis
dieitur:⸗ Eap. vij.
— (Gregoꝛnus.
E vicino nunc loco tibi aliqᷣd
narrabo qð ⁊ viri venerabilis
d DMaximini epiſcopi ⁊ Laurio⸗
nis: quẽ noſti: veterani mona
chia qui vterq; nuncuſq; ſupereſt relatio⸗

ne cognoui. MQui ſcʒ laurio in eo monaſte

rio qð luxta vrbẽ MHepeſſnã vocat᷑ ſuppẽ⸗
tonia ab anaſtaſio viro ſanctiſſimo nutri⸗

tus eſt. Qui nimirũ Anaſtaſius vite ve⸗

nerabilis viro Honnoſo pᷣpoſito mona⸗
ſterij:qð in ſoꝛactis mõte ſuũ eſt: ⁊ ꝓpin

quitate loci ⁊ moꝛũ magnitudine ⁊ virtu
tum ſtudijs aſſidue iungebat᷑. Idem vero

Nonnoſus ſub aſperꝛimo ſui monaſterij
degebat patre:ſed eius moꝛes mira ſemꝑ
equanimitate tolerabat.Sicq; fratribus
pꝛeerat in manſuetudine:ſicut crebꝛo pa⸗

tris ira cundiã ex humilitate mitigabat.

Quia vero eius monaſteriũ in ſũmo mon
tis cacumine ſitũ eſt ad quẽlibet paruum
hoꝛtũ fratribꝰ excolẽdũ nulla patebat pla
nicies. Anus autẽ bꝛeuiſſimꝰ locus in la⸗
tere mõtis excreuerat:quem ingẽtis ſaxi
mo les naturaliter egrediens occupabat:
Quadã vero die dũ Mõnoſus vir venera
bilis cogitaret ꝙ faltem ad cõdimẽta ole

rũ nutriẽda locus idẽ aptus potuiſſet ex⸗
iſtere :ſi hũc moles ſaxi illius nõ teneret:

occurrit animo ꝙ eandem molẽ quinqua
ginta boñ paria mouere nõ poſſẽt. Cũq;
de humano laboꝛe facta eſſet deſperatio:
ad diuinũ ſe ſolatiũ obtulit:ſeq; illic noc⸗
turno ſilentio in oꝛationẽ dedit.Cũq; ma
ne facto ad eundẽ locũ fratres venirẽt:in⸗
uenerũt molẽ tante magnitudinis ab eo⸗
dem loco longius ſeceſſiſſe:ſuoq; receſſu
largũ fratribus ſpaciũ ad excolendũ hoꝛ⸗
tum dediſſe.

liͤ
was
urio⸗
nons
fllgto⸗
nite
in⸗
n,
ſ

wo
zinn
Ger
en
eng
ſbes
en⸗
n

1

t:
ſers
ole
tey
ret:
qs
i;
to:
100

tin
hen
ſit
ho

BDialogoꝛum

venerabilis lampades vitreas in
oꝛatoꝛio lauaret: vna ex eius ina⸗
nibus cecidit: que ꝑ inumeras ꝑtes fra⸗
cta diſſiluit:qui vehemẽtiſſimũ patris mo
naſterij furoꝛẽ timens:lampadis pꝛotinꝰ
omnia fragmẽta collegit atq; ante altare

poſuit:ſeq; cũ graui gemitu in oꝛationem

lea fruer

dedit.Cũq; ab oꝛatione caput leuaſſet:ſa
nam lampadẽ repperit:quã timẽs per fra
ginẽta collegerat.Sicq; in duobus mira
culis duoꝛũ patrũ virtutes imitatus eſt

In mole ſcʒ ſaxi factũ Gregoꝛij qui mon⸗

tem mouit: in reꝑatione vero laãpadis vir
tutẽ donati: qui fractũ calicem pꝛiſtine in
columitati reſtituit.

(Petrus.

. „

teribus nous miracula.
noſi de imitatione quoq; heliʒei
cognoſcere? 8
(Detrus.
Olo atq; inhianter cupio.
N (Bregoꝛius.
Am quadã die in monaſterio ve⸗
tus oleum deeſſet. Jamq; colli⸗
gende oliue tempus incũberet:
s in oliuis nullus appareret.
Aiſum patri monaſterij fuerat:vt circum
quaq; fratres in colligẽdis oliuis ad ex⸗
hibẽda extraneis opera pergerẽt: quate⸗
nus ex mercede ſui operis aliquantulum
monaſt erio oleũ depoꝛtarent:qð vir do⸗

mini Monnoſus fieri cu magna humilita
te ꝓhibuit:ne exeuntes fratres ex mona⸗

ſterio dũ lucra olei quererẽt: animarũ dã
na paterent᷑. Sed quia in monaſterij ar⸗
boꝛibꝰ oliue pauce ineſſe videbãt᷑ eas col
ligi pꝛecepit ⁊ in pᷣl o mitti ⁊ quãlibet pa
rũ olei exire potuiſſet: ſibimet deferri:fac
tũq; eſt ⁊ ſulceptũ ĩ paruulo vaſculo oleũ
fratres Monnoſo dei famulo detulerunt
qð ipſe pꝛotinus ante altare poſuit: cun⸗
ctiſq; egrediẽtibus oꝛauit:atq; accerſitis

Lio quocq; tẽèpoꝛe cum iſdem vir

Abemus vt video de exèplis ve

Js ne aliquid in onatione Mon⸗ inotartus fuit. Qui ſolt deo vacare de

poſtmodũ fratribꝰ pꝛecepit:vt hoe qð de
tulerunt oleũ leuarẽt:⁊ per cũcta vaſa mo
naſterij ex igie fundẽdo diuiderent:qua⸗
tenus benedictione eiuſdẽ olei omnia ins
fuſa viderent᷑. que pꝛotinus vt erant va⸗
cua claudi fecit. Die vero altera aperta
omnia plena reperta ſunr.
Detrus.
Robamus quotidie impleti ver⸗
ba veritatis: que ait: Pater meꝰ
vſq; modo operat᷑⁊ ego operoꝛ.

De Anaſtallo abbate mona.

ſterij quod Suppentonia voca

Odẽ quoq; tẽpoꝛe venerãdus
vir Anaſtaſins cuiꝰ? ſu perius
memoꝛiã feci:ſancte Romsne
eccleſie:cui deo auctoꝛe deſer⸗

ſiderãs ſcriniũ deſeruit:mõaſteriũ elegit:
atq; in eo loco quẽ pꝛefatꝰ ſum qͥ Suppẽ
tonia vocat᷑: ꝑ ãnos multos in ſanctis ac
tibꝰ vitã duxit: eiq; monaſterio ſolerti cu
ſtodia pᷣfuit. Quo videlicet ĩ loco ingens
deſuꝑ rupis eminet:⁊ ꝓfundũ ſubter pꝛe
cipitiũ patet. Quadã vero nocte cũ iã oĩ⸗
potens deꝰ eius venerabilis viri Anaſta
ſij laboꝛes remunerare decreuiſſet:ab al⸗
ta rupe vox facta eſt:que pꝛoducto ſonitu
clamaret dicẽs: Anaſtaſi veni. Quo vo

cato alij quoq; ſeptẽ fratres vocati ſũt ex

noĩe. Maruo autẽ momẽto ea que fuerat

emiſſa vox ſiluit:⁊ octauũ fratrẽ vocauit.

Quas dũ apte voces cõgregatio audiſſʒ
dubiũ nõ fuit qꝛ eoꝛũ qui vocati ſunt obi⸗

tus ꝓpinquaſſet. Intra paucos igit᷑ dies

pꝛimus venerãdus vir Anaſtaſius:ceteri
autẽ in eo oꝛdine ex carne educti ſunt:q̃ͥ

de rupis vertice ſunt vocati. Frater vero
ille ad quẽ vox parũ ſiluit:atq; eũ tũc no⸗

minanit: moꝛiẽtibus alijs paucis diebus
vixit ⁊ tũc vitã finiuit vt aꝑte mõſtraret᷑ꝛ
qꝛ interiectũ vocis ſilentiũ paruũ viuẽdi
ſpaciũ ſignauerit.Sed mira res onigtit

PBeati

Bregoꝛij

quia venerabilis vir Anaſtaſi? dũ de coꝛ⸗
voꝛe exiret: erat quidã in monaſterio qui
ſupuiuere eñũ nolebat: ꝓuolutus vero eiꝰ
pedibus cepit cũ lachꝛymis ab eo poſtu⸗
lare dicẽs:

do viuã. Ante cuius diẽ leptimũ etiã ipᷣe
defunctus eſt:qui tamẽ in illa nocte inter

ceteros nõ fuerat vocatꝰ: vt aperte clare⸗-

ſceret:quia eius obitum ſola venerabilis
Anaſalit interceſſio obtinere potuiſſet.

frater ⁊ vocatus inter ce
teros nõ eſt: ⁊ tamẽ ſancti viri in⸗
terceſſiõibus extra lucẽ ſubtractꝰ
ſtd aliud datur intelligi: niſi ꝙ hi qui
apud dominũ magnli ſüt meriti: obrinere
aliquando poſſunt ea etiam que non ſunt
Preckeſtinata⸗⸗

66e Gregoꝛlus.
Btinere nequaiꝙᷓ poſſũt que pꝛe⸗
deſtinata nõ fuerũt: ſed ea que ſaã

nipotẽti deo diſpoſita:vt ad hoc electi ex

laboꝛe perueniãt:qtñs poſtulãdo merean

tur accipere: qð eis omipotens deus an⸗
te ſeculs diſpoſun donare.

teſt pdeſtinatio luuari.

*((Bregoꝛius.
ODc qð ego petre intuli cõcite va
let ꝓbari. erte etenĩ noſti qꝛ ad
—– Babꝛaa dñs dixit: In vſaac vocabi
tur tibi ſemen: cui etiã dixerat:patrẽ mul
tarũ gentiñe cõſtitui te Cui ruri uz ꝓmiſit
dicẽs: Benedicã tibi ⁊ multiplicabo ſe⸗
men tuũ ſicut ſtellas celi:⁊ ſicut arenã ma

ris. Ex qua re aperte cõſtat:qꝛ opᷣs deus
ſemen abꝛae multiplicari per yſaac pᷣde⸗

ſtinauerat: ⁊ tñ ſcriptũ eſt. De pᷣcatus eſt
vYſaac dñũm ꝓ vxoꝛe ſua:eo ꝙ eſſet ſterilis
qui exaudiuit eũ ⁊ dedit cõceptũ rebecce.

Si⸗ ergo multiplicatio generis abꝛae be

Per illũ ad quẽ vadis depᷣcoꝛ
⁊ adiuro:ne ſeptẽ dies ſuper te in hoc mũ

cti viri oꝛando efficiũt:ita pᷣdeſti-
nata ſunt vt pᷣeibus obtineãt. Mã ipſa qͥʒ
perhẽnis regni pᷣdeſtinatio:ita eſt ab om

ertius vellẽ ſi ĩpe

vſaac 5deſtinata fuit: cur ir chiugenn ſterilẽ
accepit?: Sed nimirũ cõſtat: qꝛ pꝛedeſtina
tio pᷣcibus implet᷑ quando is in quo deus
multiplicare ſemẽ abꝛae pᷣdeſtinauerat:

oꝛatione obtinuit: vt filios habere po⸗
tullet.

Aia ſecretũ ratio Zaperult: nihil
mihi dubietatis remaſi.
De Bonikfacio Ferentine ciui
tatis epiſcopo: hap. IX.
1. Bregoꝛius.
Is tibi aliqd de Thuſcie parti
bꝰ nartẽ: vt cognoſcas quales
in eaviri fuertnt: ⁊ oĩpotentis
dei noticie quantũ pꝛopinqui.

Alo arq; om̃imodo expoſco.
regoꝛius.
Ait vir venerabilis Bonifacius
noĩe:qui in ea cinitate que Ferẽ⸗

is dicit᷑: epᷣatus officiũ tenuit:et
moꝛibus impleuit.Huiꝰ multa miracula

is qui adhuc ſuꝑeſt BGaudentius pᷣſbyter

narrauit: qui nutritus in eius obſequio:
tanto valet de illo quoq; veracius dicere
quãato ei cõtigit ⁊ intereſſe.Huiꝰ eccleſie

grauis valde pauꝑtas inerat: que bonis

mẽtibus eſſe ſolet cuſtodia humilitatis:
nihilq; aliud ad om̃e ſtipendiũ niſi vnam
tantumodo vineã habebat. Que quodaʒ

die ita grãdie irruẽte vaſtata eſt: vt in ea

in paucis vitibus vix parui rariq; racemi
remãſiſſent. Qus cũ dei pꝛedictus vir re
uerẽtiſſimus Bonifacius epũs fuiſſet in⸗
greſſus:magnas oĩpotenti deo gras retu
lit:qꝛ in ipſa ſua adhuc inopia ſeſe angu⸗
ſtiari cognouit. Sed cũ tpũs exigeret: vt

ipi quoq; racemi qui remãſerant: mature

ſcere potuiſſent. Cuſtodẽ vinee ex moꝛe
poſuit:eãq; ſolerti vigilãtia ſeruari pꝛece
pit. Quadã vero die maãdauit Conſtãtio
pᷣſbytero nepoti ſuovt cũcta vini vaſeula⸗
in epiſcopio oĩaq; dolia ita vt ante cõſue⸗
uerat: pice ſuperfuls Ebaratet. e cũ ne

file
ins
els
rt:

N⸗

q; ibicũ vno paruulo pueroremãſit: gquẽ
in eodẽ calcatoꝛio depoſuit ⁊ calcari ipos

Bialogoꝛum

pos illius pbyter audiſſet: valde admi⸗

ratus eſt ꝙ quaſi inſana pᷣciperet: ꝙ vini

vaſcula pꝛeparare faceret qui vinũ mime

—

haberet. Mec tamẽ pꝛeſumpꝑſit inquirere
cur talia iuberet: ſed iuſſis obtꝑat ⁊ omia
ex moꝛe pᷣparauit. Tũc vir dei vineaz in⸗
greſſus:racemos colligit: ad calcatoꝛiuʒ
detulit: oẽſq; exinde egredi pᷣcepit:ſoluſ⸗

pauciſſimos racemos fecit. Cuq; ex eiſ⸗
dem racemis paꝝ aliquid vini deflueret:
cepit hoc vir dei ſuis manibꝰ in paruo va
ſe ſuſcipere ⁊ per cũcta dolia omiaq; vaſa
que parata fuerãt ꝓ benedictiõe diuidere
vt ex eodẽ vino oĩa vaſcula vix infuſa vi⸗
derent᷑. Cũ vero ex liquoꝛe vin i parũ ali⸗

ꝗa5ð in vaſis oibus miſiſſet: vocauit pꝛoti⸗

nus pꝛeſbyterũ:iuſſitq; pauperes adeſſe.
Tuũct cepit vinũ in calcatoꝛio creſcere: ita
vt oĩa que allata fuerãt: pauperũ vaſcula

ſpiceret:ex calcatoꝛio iuſſit puerũ diſcede

re:apothecã clauſit atq; impᷣſſo ſigillo ꝓ
pꝛio in unitã reliquit: mox ad eccleſias re

dijt. Die vero tertia pꝛedictũ Conſtantiũ

pꝛeſbyterũ vocauit: ⁊ oꝛatiõe facta apo⸗

thecã aperuit: ⁊ vaſa in quibus tenuiſſi⸗
mü liquoꝛẽ infuderat: vbertim vinuũ fun⸗
dentia inuenit: ita vt pauimentũ omne ex

creſcentia vina inuaderẽt: ſi ad hec epᷣus

tardius intraſſet. Tũc terribiliter pᷣſbyte

ro pᷣcepit ne quouſq; ipᷣe in coꝛꝑe viueret

videlicet ne virtute ſacti humano fauoꝛe
pulſatus:inde intus inaneſceret: vnde ſo
ris hoibus magnus apparcret:exemplũ

magiſtri ſequẽs qui vt nos ad viꝗ humi⸗
litatis inſtrueret: de ſemetipᷣo diſcipulis

pꝛecepit dicẽs: vt ea que vidiſſent mime

dicerẽt: quouſq; filius hominis a moꝛtu⸗
is reſurgerert.

Aiila occaſio apta ſe pᷣbuit:libet in
ꝗ quirere quid nã ſit qd redemptoꝛ
noſter cũ duobus cecis lumẽ red⸗

. —

didlit: iuſſit vt nemini dicerẽt: illi abeũ

tes diffamau erũt eñ in totã terrà illã:nũ⸗
quid nã vnigenitus filius patri ⁊ ſancto⸗
ſpiritui coeternus:hac in re velle habuit
quod nõ potuit implere: vt miraculu q5
taceri voluit:mime potuiſſet abit condi?
W¶ Bregoꝛiunus.
NEgdemptoꝛ noſter per moꝛtale coꝛ
Nene omne qð egit: hoc nobis in
VEexemplũ actiõis pꝛebuit: vt ꝓ no
ſtrarũ viriũ modulo eius veſtigia ſequen
tes:in offenſo pede operis pñtis vite car
pamus viã. Miraculũ nanq; faciẽs ⁊ tas
cere iuſſit:⁊ tamẽ taceri nõ potuit: vt vi⸗
delicet electi eius exempla doctrine illiꝰ
ſequẽtes:in magnis que faciũt latere qui
dem in volũtate habeãt: ſed vt ꝓſint alis
is pꝛodant᷑ inuiti: quatenꝰ ⁊ magne hu⸗
militatis ſit ꝙ ſua opera taceri appetũt:⁊
magne vtilitatis ſit ꝙ eoꝛuʒ opera taceri
nõ poſſunt. NHon ergo voluit dñs quicce
fieri ⁊ minime potuit:ſed quid velle eius

impleret: bus cũ ſe ydonee ſatiſſeciſſe c mẽbꝛa debeant. Quid ve de eis eti no⸗

lẽtibus fiat: doctrine eius magiſterio ex
emplum deditt
N[Detrus.

p Lecet quod dicis.
huc pauca aliqua de Bonifa⸗
cij epiſcopi opere ſuꝑſunt: quia
. ius memoꝛis fecimꝰ exequamur
lio nã ꝙ tempoꝛe beati Nꝛoculi marty
,O natalitius ꝓpinquabat dies. Quo in

oc miraculũ cuiqꝙᷓ indicaret: ꝑtime ſcẽs loco vir nobilis Foꝛtunatus nomĩe mane

bat: qui magnis pꝛecibus ab eodẽ vene⸗
rabili viro poſtulauit: vt cũ apud beatuʒ
martyrẽ miſſarũ ſolennia ageret ad bene
dictionẽ dandã in ſuaʒ domũ declinaret.
Vir autẽ dei negare non potuit:quod ab
eo ⁊ Foꝛtunati mente charitas popoſcit.
eeractis igit᷑ miſſarũ ſolennijs: cum ad
pꝛedicti foꝛtunati veniſſet menſaʒ pꝛiuſq
deo hymnũ diceret: ſicut quidã ludendi
arte cibũ ſolẽt querere:repẽte ante ianujꝗ
ci ſimia vir aſtitit: 2 cibaia ꝑcuſſit. Quẽ
ſctũs vir dedignat? audiẽs ſonitũ dixit:
Heu heu moꝛtu eſt miſ⸗ a lermoꝛem eſt

Bregoꝛi,j

miter iſte. Ego ad mẽſam refectionis ve⸗
ni:os adhuc ad laudẽ dei nõ aperui ⁊ ille

cũ ſimia veniẽs ꝑcuſſit cimbala. Subiun

xit quoq; ⁊ ait: Ite ⁊ ꝓ charitate ei cibuʒ
potũq; tribuite: ſcitote tamẽ qꝛ moꝛtuus

eſt. Qui infelix vir dũ panẽ ac vinũ ex ea

dẽ domo ꝑcepiſſet: egredi ianuã voluit:
ſed ſaxum ingens ſubito de tecto cecidit:
eiq; in verticẽ venit.Ex qua ꝑcuſſione ꝓ
ſtratus:in manibꝰ iã ſemiuiuꝰ leuatꝰ eſt.
Die vero altera ſᷣm viri dei ſenten iã fun
ditus finiuit vitã. Qua in re petre pẽſan
dum eſt: quãtus ſit viris ſanctis timoꝛ ex

hibẽdus:tẽpla eni dei ſunt: ⁊ cũ ad iracũ
diã vir ſanctus trahit᷑: quis alius ad ira⸗

ſcendũ niſi eiuſdẽ tẽpli inhabitatoꝛ excita
tur. Metuẽda ergo tanto eſt ira iuſtoꝛuzʒ:
quãto ⁊ cõſtat qꝛ in eoꝛũ coꝛdibꝰ ille pre⸗
ſens eſt:qui ad inferendã vltionẽ quã vo⸗
luerit inualidus non eſt.
NLio quoq; tẽpoꝛe pꝛedictꝰ Con⸗

pꝛia archa ponẽs ad exercendũ opus ali⸗
qð diſceſſit:tũc ſubitoab epiſcopio paupe
res venerũt: qui importũe pꝛecabant᷑: vt
eis ſanctꝰ vir Bonifaciꝰ epiſcopꝰ ad con
ſolationẽ ſue inopie aliqͥd largiri debuiſ⸗
ſet. Sed vir dei qꝛ quid tribueret nõ ha⸗

bebat: eſtuare cepit in cogitatõe ne ab eo

pauꝑes vacni exirent. Cui repẽte ad me⸗
moris redijt qꝛ Conſtãtius pꝛeſbyter ne

pos eius equũ quẽ inſidere ↄſueuerat vẽ
didiſſet:ate hocipſum in archa ſua pꝛe⸗

ciũ haberet. Abſente igit᷑ eo.dem nepote
ſuo acceſſit ad archã:⁊ pie violẽtus clau⸗
ſtra arche cõminuit. xij. aureos tuliteeoſ⸗
q; indigẽtibus vt placuit diuidit. Itaq;
Conſtãtius pꝛeſbyter reuerſus ex oꝑe ar⸗
chã fractã repperit: ⁊ caballi ſui pᷣciũ qð ĩ
eã poſuerat nõ inuenit. Cepit itaq; voce
magna ꝑſtrepere:⁊ cũ furoꝛe nimio clama
re. Omẽs hic viuunt:ſolus ego in domo

hac viuere nõ poſſum. Ad cuius nimirũ

voces venit epiſcopus omneſq; in eodeʒ
epiſcopio aderant. Cumq; eum locutiõe

blnnda vir dei temꝑare voluiſſet:cepit il⸗

(ſttius pꝛeſbyvter:nepos eiꝰ equũ
ſuñ xij. aureis vẽdidit:quos in p

le cum iurgio reſpõdere dicẽs: Omẽo te⸗

cũ viuũt: ſolus ego ante te hic viuere nõ

poſſum:redde mihi ſolidos meos. Qui⸗
bus vocibꝰ cõmotus Epiſcopꝰ beate ma⸗

rie virginis eccleſiã ingreſſus eſt ⁊ expan

ſis manibꝰ ſtando cepit oꝛare vt ei redde

ret:vnde pꝛeſbyteri furentis inſania miti
gari potuiſſet. Cũq; ſubito oculos ad ve
ſtimentũ ſuum inter extenſa bꝛachia redu

xit:repente in ſinu ſuo duodecim aureos

inuenit: ita fulgẽtes tanqᷓ ſi ex igne ꝓdu
cti eadẽ hoꝛa fuiſſent. Qui mox de eccle

ſia egreſſus eos in ſinũ furentis prebyte
ri pꝛoiecit dicẽs: Ecce habes ſolidos s
queſiſti:ſed hoc tibi notũ ſit qͥa poſt moꝛ⸗

tem meã tu huius eccleſie Epiſcopus nõ
eris: ꝓpter tuã auariciã.Ex qua ſentẽtia
veritatis colligit᷑: qꝛ eoſdẽ ſolidos pꝛeſ⸗
byvter pꝛo adipiſcẽdo epiſcopatu pꝛepara
bat:ſed viri dei ſermo pꝛeualuit:nã iſdeʒ
Conſtantius in pꝛeſbyteratus officio vi⸗
io quoq; tẽpoꝛe duo ad eũ Go⸗

ui rauennaʒ ſe feſtinare pꝛofeſſi
uibꝰ ipſe paruũ vas ligneũ vino
plenũ manu ſua pꝛebuit: qð foꝛtaſſe ĩ pꝛã
dio itineris habere potuiſſent:ex quo illi
quo aduſq; rauennã venirent:gothi bibe
runt.Sicꝙ; vſq; ad eundẽ venerabilẽ pa
trem ferẽtes reuerſi ſunt:vt nullo die ceſ⸗
ſarent bibere:⁊ tamen vinũ eis ex illo va
ſculo nuni deeſſet ac ſi ĩ illo vaſe ligneo
qð Epiſcopus eis dederat: vinũ non au⸗
geretur:ſed naſceretur.
AVper quoq; de eiuſdẽ loci ꝑtibꝰ
ſenex quidaʒ clericus aduenit: 2
ea que ipᷣe de eo narrat:ſilẽtio nõ
ſunt pꝛetereunda. Hã dicit ꝙ quadã die
ingreſſus hoꝛtũ magna huc erucarũ mul⸗
titudine inuenit eſſe coopertũ. Qui om̃e
olus in eo deꝑire conſpiciẽs: ad eaſdem
erucas cõuerſus dixit: Adiuro vos in no
miĩe dñi ieſu chꝛiſti recedite hĩc: atq; hec
olera comedere nolite. Que ſtatim ad vi

ri dei verbũ ita omneſ egreſſe ſunt:vt nec
vna quideʒ intra ſpaciũ hoꝛti remaneret.

thi hoſpitalitatis gratia venerũt:
ſunt. Q

ie

lber 1

Bialogoꝛum

HGed quid mirũ ꝙ hec de epiſcopatus eiꝰ
tempoꝛe narꝛamus:quãdo iam ab omni⸗
potente deo oꝛdine ſimul ⁊ moꝛibus cre⸗
uerat:dum illa magis miranda ſint q̃ euʒ

hic ſenex clericus adhuc puerulũ feciſſe

teſtatur. am ait ꝙ eo tẽpoꝛe quo cũ ma

tre ſua puer habitabat:egreſſus hoſpitio
nonnuniꝙᷓ ſine linea:crebꝛo etiã ſine tuni
ca reuertebatur.quia mox vt nuduʒ quẽ:
piam inuenit:veſtienat:hic ſe expolians
vt ſe ante dei oculos illius mercede veſti
ret. Quẽ mater ſua frequẽter increpare
conſueuerat:dicens ꝙ iuſtum nõ eſiet vt
ipſe inops pauperibus veſtimẽta largire⸗
tur. Que die quadã hoꝛreum ingꝛeſſa pe
ne omne triticũ qð ſibi in expendiũ totius
anni pꝛeꝑauit:inuenit a filio ſuo pauperi
bus erogatũ. Cumq; ſemetipſam alapis
pugniſq; tunderet: ꝙ quaſi anni ſubſidia
p rdidiſſet:ſuperuenit Bonifacius puer
dei: eamq; verbis quibus valuit:conſola
ri cepit. Que cũ nihil cõſolationis admit

teret:hanc rogauit vt ab hoꝛꝛeo exire de⸗

buiſſet:in quo ex omni eoꝛũ tritico paruʒ
quid inuentũ eſt remanſiſſe. MPuer auteʒ

tatis epi

los in terram cecidit.
,Nerris.
Alde mihi mirũ videtur ꝙ exau⸗
dire pꝛeces in ſe ſperantũ:etiaʒ in
rebus vilibus dignatur deus.

Oc Petre ex magna conditoꝛis
noſtri diſpenſatione agitur:vt per

Sminima que pꝛecipimus: ſperare
maioꝛa debeamus.Exauditus naq; eſt in

rebus villibus puer ſanctus ⁊ ſimplex vt

in paruis diſceret:qytum de deo pꝛeſume

re in magnis petitionibus deberet.
etrus.
acet qð dicis.

e Foꝛtunato Tuder
ſcopo: ¶ Cap.Xx.
Bregorius.
Lius quoq; vir venerabilis in
eiſdem ꝑtibus fuit Foꝛtunatꝰ
nomine Tugertine antiſtes ec
cleſie qui in effugandis ſpiriti⸗

—

bus imenſe virtutis gratia polebat. IJta

dei ſeſe illic pꝛotinus in oꝛationem dedit vt nõnuniꝙ; ab obſeſſis coꝛpoꝛibus legio⸗

qui poſt paululũ egreſſus ab hoꝛꝛeo ma⸗

trem reduxit ad hoꝛꝛeũ qð ita tritico ple⸗
num inuentũ eſt ſicut plenũ ante fuerat:
vnde mater illius totius anni ſumptus ſe
cõgregaſſe gaudebat. Quo viſo miracu⸗
lo cõpuncta mater iam ipſa cepit hoꝛtari
vt daret qui ſic celeriter poſſet:que petijſ
ſet:accipere. Hec itaq; in hoſpitij ſui ve⸗
ſtibulo gallinas nutrire conſueuerat:ſed
eas ex vieino rure vulpis veniẽs aufere⸗

bat. Quadã vero die dũ in eodem veſti⸗

bulo puer Bonifacius ſtaret: vulpis ex

moꝛe venit gallinã abſtulit. Ipſe autem

concitus eccleſiã intrauix ⁊ ſe in oꝛationi
pꝛoſternẽs apertis vocibus dixit: Pla⸗
cet tibi dñe vt de nutrimẽtis matris mee
mãducare nõ poſſim. Ecce enim gallinas
quas nutrit:vulpiſcomedit. Qui ab oꝛa
tione ſurgens eccleſiã eſt egreſſus. Mox
autem vulpis redijt: gallina quã oꝛe tene
bat:dimiſit atq; ipſa moꝛiẽs añ eius ocu⸗

ui dulc

nes demonũ pelleret ⁊ cõtinuo oꝛationis

ſtudio intẽtus obiectas cõtra ſe eoꝛũ mul⸗
titudines ſuꝑaret. Huius viri familiariſ⸗

ſimus fuit Julianus noſtre eccleſie defen

ſoꝛ? qui ante nõ longũ tẽpus in hac vrbe
defunctus eſt. Cuiꝰ ego quoq; hoc didici
relatione qð narro: quia ſepe geſtis illiꝰ
vſu familiaritatis interrerat.eiuſq; poſt

memoꝛiã ad inſtructionẽ noſtrã quaſi fa⸗
edinẽ in oꝛe retinebat.
Atrona quedã nobilis in vicinis
ꝑtibus Thuſcie virũ habebat: q
Mintra bꝛeue tempus quo filiũ eius
ucceperat:cũ eadẽ ſocru ſua ad dedicatio

nem oꝛatoꝛij beati Sebaſtiani mrtyris

fuerat inuitata. Hocte vero eadẽ qua ſub
ſequẽte die ad dedicationẽ pꝛedicti oꝛa⸗
toꝛij fuerat pꝛoceſſura: voluptate carnis
deuicta:a viro ſuo ſeſe abſtiner nõ potuit
Cũq; mane facto conſcientiam deterreret
perpetrata carnis delectatio:pꝛoceſſionẽ

b 3

Peati Bregoꝛij pape

vero imparet verecũdia: plus erubeſcẽs

vultũ hominũ y dei iudiciũ metuens:cũ
ſocru ſua ad dedicationẽ oꝛatoꝛij. pꝛoceſ⸗

ſit. Mox vero vt reliquie beati Sebaſtia

ni martyris oꝛatoꝛiũ ingreſſe ſunt eandeʒ
pꝛedictã matronã malignꝰ ſpũſ arripuit:

coꝛam omni populo vexare cepit. Eiuſ⸗

dem veroloꝛatoꝛij pꝛeſbyter dũ eaz vehe⸗
mentiſſime vexari cõſpiceret:ex altari ꝓ⸗
tinus ſyndonẽ tulit:eamq; operuit:ſed ⁊
hunc ſimul repẽte dyabolus inuaſit. Et
quia vltra vires voluit quicquã pꝛeſume
re:cõpulſus eſt:⁊ ipſe cognoſcere in ſua

vexatiõe quid eſſet:.. hHi vero qui aderãt:

puellam in manibꝰ ex oꝛatoꝛio ſublatam

ad domũ pꝛopꝛiã repoꝛtauerũt. Cũq; hãc

antiquus hoſtis vexatione cõtinua vehe
menter attereret: ꝓpinqui ſui eam carna⸗
liter amãtes:⁊ amãdo ꝓpꝛoſequẽtes ad ob
tinendũ ſalutis remediũ maleficis, tradi⸗
derũt:vt eius animã funditꝰextinguerẽt:
cuius carni magicis artibus ad tẽpus ꝓ⸗
deſſe conarent᷑. Oucta eſt itaq; ad fluuiũ

atq; in aquã merſa. Ibiq; diutius incan⸗

ſe ſe ſimulans circuire cepit ciuitatis pla.

teas ⁊ clamare. OQ virum ſanctũ foꝛtuna⸗
tum epiſcopũ.Ecce quid fecit:peregrinũ

hominẽ de hoſpitio ſuo expulit. Quero
vbi requieſcere debeam: ⁊ in ciuitate eiꝰ
nec inuenio. Tũc quidã in hoſpitio cum

vxoꝛe ſua ⁊ paruulo filio ad pꝛunas ſede⸗

bat. Qui vocẽ eius audiens ⁊ quid Epi
ſcopus ei fecerit requirens hunc inuita⸗
uit hoſpiiio ſedere ſecum iuxta pꝛunas fe
cit.Cũq; viciſſim aliqua confabularẽtur

paruulum eius filiũ idem malignus ſpiri

