luce ſe ſuꝑne ↄtẽplationis excludit.⁊ eo
claritatẽ vel luminis nequaqꝙᷓ penetrat.q̃̊
ſe apud ſe ꝑ arrogantiã exaltat. ſicut de qͥ
buſdã dicit᷑. Dicẽtes enĩ ſe eſſe ſapientes

funditꝰ exſoꝛs va⸗ ꝙ ſtulti facti ſunt. Jugẽ vero habet ſcabieʒ

cat quatenꝰ hoc nõ vt claudus ſaltẽ cum cui carnis petulãatia ſine ceſſatione domi⸗

infirmitate teneat.ſed ab his omnimodo
alienꝰ exiſtat. Gib bus vero eſt quẽ terre⸗
ne ſolicitudinis põdus depꝛimit.ne vnqᷓᷓ
ad ſuꝑna reſpiciat:ſed ſolis his:que inſi
mis calcant᷑:intẽdat ꝙ ⁊ ſi quando aliqᷣd

ex bono patrie celeſtis audierit. ad hoc ni

mirũ ꝑuerſe cõſuetudinis põdere graua⸗
tus:coꝛdis faciẽ nõ attollit qꝛ cogitatio⸗
nis ſtatũ erigere nõ valet. quem terrene
vſus ſollicitudinis curuũ tenet. Ex hoꝛũ
quippe ſpecie pſalmiſta dicit. Incuruatꝰ
ſum:⁊ hũiliatꝰ ſum vſq;quaq; . Quoꝛuʒ

culpã quoq; ꝑ ſemetipᷣam veritas repꝛo⸗

bãs ait.Semẽ autẽ qð in ſpinis cecidit.⸗

nat᷑. In ſcabie etenĩ feruoꝛ viſcerũ ad cu⸗
tem trahitur ꝑ quã recte luxuria deſigna⸗
tur.qꝛ ſi coꝛdis tẽtatio vſq; ad oꝑationeʒ
ꝓſilijt:nimiꝝ feruoꝛ intimꝰ vſq; ad cutis
ſcabiẽ pꝛoꝛũpit.Et ſoꝛas iã coꝛpus ſauti⸗
at:qꝛ dũ in cogitatiõe voluptas nõ repꝛi⸗
mitur.etiã in actiõe dñatur.quaſi enĩ cu⸗
tis pꝛuriginẽ MPaulꝰ curabat abſtergere:
cũ dicebat.Tẽtatio vos nõ appꝛehendat
niſi humana. Ac ſi aperte diceret. Huma
num quidẽ eſt in coꝛde tẽtationẽ perpeti
demoniacũ vero eſt.tẽtationis certamine
⁊ in operatione ſi Uperaridt e pertainene⸗
quoq; habet in co:poꝛe.ſi quis auaricia

Hi ſũt qͥ audierũt verbũ ⁊ a ſollicitudini⸗ vaſtatur in mente. Que ſi in paruis non
bus 2 diuitijs ⁊ voluptatibꝰ vite euntes cõpeſcitur. nimirũ ſine menſura dilatat᷑.
ſuffocant᷑.⁊ nõ referũt fructũ. Lippꝰ ve⸗ Impetigo quippe ſine doloꝛe coꝛpus oc⸗
ro eſt. cuiꝰ quidẽ ingeniũ ad cognitioneʒ cupat:⁊ abſq; occupati tedio excreſcens:
veritatis emicat.ſed tñ hoc carnalia oꝑa mẽbꝛoꝛũ decoꝛẽ fedat:quia ⁊ auaricia ca⸗
obſcurãt. In lippis qppe oculis pupille pti animũ dum quaſi delectat exulcerat.

ſane ſunt.ſʒ hũoꝛe defluente infirmãtes.
palpebꝛe groſſeſcũt.quarũ qꝛ infuſiõe cre

bꝛo oculis atterit᷑.etiã acies pupille vitia

N

tur. Et ſunt nõnulli quoꝝ ſenſuũ carnaliſ
vite oꝑatio ſautiat q̃ videre recta ſubtilit᷑
pꝑ ingeniũ poterãt:ſʒ vſu pꝛauoꝛũ actuuʒ
calligãt. Lippꝰ itaq; ẽ.cuiꝰ ſenſuʒ natu⸗
ra exacuit.ſʒ ↄuerſatiõis pꝛauitas ↄfũdit
Cui bñ ꝑ angelũ dr Collirio inũge ocu⸗
los tuos vt videas.Collirio qᷣppe oculos
inungimꝰ vt videamꝰ.cũ ad ↄgnoſcendã
veri iuminis claritatẽ ĩtellectꝰ noſtri aciẽ
medicamine bone oꝑationis adiuuamꝰ.
Albuginẽ vero hz ĩ oculo qͥ veritatis lu⸗
cẽ videre nõ ſinit᷑ qꝛ arrogãtia ſapiẽtie ſẽ⸗
ſum iuſticie cecat᷑. Pupilla nãq; oculi ni

ℳum eſt cupiditas.

vnde adipiſcẽda queq; cogitationi obicit
7 ad inimicitias accendit:⁊ doloꝛẽ in vul
nere non facit quia eſtuanti animo ex cul⸗
pa habundantiaʒ pꝛomittit Sec decoꝛ
membꝛoꝛũ perditur: quia aliarum quoq;
virtutũ per hanc pulchritudo depꝛauat᷑.
⁊ quaſi totum coꝛpus exaſperat: quia per
vniuerſa vitia animam ſubplãtat. MPau⸗
lo atteſtante qui ait:radix omnium malo⸗
WRonderoſus vero
eſt:qui turpitudinem nõ exercet opere:ſʒ
tamen ab hac cogitatione continua. ſine
moderatione grauatur in mente.¶ Qui
nequaq; quidem vſq; ad opus nephari⸗
uʒ rapitur:ſed eius animus voluptate lu
xurie ſine vllo repugnatiõis ſtimulo dele

Gak

Beati Bregoꝛiaj pape Cap. II

gle

e⸗ ctatur. Niciũ quiꝑpe eſt ponderis:cũ hu do perſtrinximus: paulo latius replicãdo
ſtal⸗ moꝛ vil cerũ ad virilia labit: que pꝛoſecto diſſeramus. HW D
Eirodes ergo en: auttoris eooira: en e A recton paſtoꝛalis ſemper
a ad laſciuiam defluens pondus turpitudi debeat eſſe cogitatiõe mũdus:
ieo nis geſtat in coꝛde. Et quãuis pꝛana non (Capitulum. II.
24 cexerceãt opere ab his tamen nõ euellitur Ectoꝛ ſemper cogitatiõe ſit mũ
deqh mente: nec ad vſuʒ boni operis in aperto dus:quatenus nulla hunc im⸗
ntes vjaalet aſſurgere: quia grauat hũc in abdi⸗ mũdicia polluat:qui hoc ſuſci⸗
bi R vonqus tumpe. Qà uiſquis ergo auoll⸗ pit officij: vt in alienis quoq;
oni⸗ „ a den diela lubjer ꝛpanes domino of⸗ coꝛdibus pollurõis maculas tergat: quia
a⸗ Enc pron be⸗ ene Proleero dilue ealiena neceſſe eſt vt eſſe munda ſtudeat manus:
gnn Mant., eat is quẽ adhuc ꝓpꝛia de⸗ que diluere ſoꝛdes curat alienas: ne ta⸗
bonej s 2 ”8s cta queq; veterius inquinet: ſi ſoꝛdida in
ats Explicit pꝛima pars. ſequẽs:lutum tenet. Iinc nãq; per pꝛo⸗
uti — „ . pphhet ã dicitur: Mũdamini qui fertiſ vaſa
ii⸗ Incipit ſecunda pars:docẽs domini.DHñi etenim vaſ 3 keint-aui horl
ia⸗ unaliter viſ at in officio moxꝝ animas ad interna ſacraria per ucẽ
gere: 9 4 ſt 57 al Viuere 8 ehen omdo das in ſue cõuerſationis fide ſuſcipiunt.
at paſtoꝛali: is qui ad illud digne Agud ſemetipᷣos ergo quantuʒ debeant
uns thenit: emmügari cont piclatꝛant ad cernitati ten
fpei De qualitatibus diani p plũ vaſa viuẽtia in ſinu ꝓpꝛie ſponſionis
nine ris iualitatibus dieni paſt 0 oꝛtant. Hinc nãq; diuina voce pꝛecipit᷑:
inen EE 1 * ot in aaron pectoꝛe ratiõale iudicij victis
lch 0 Capitulũ peimu. ligantibus impꝛimat᷑:quatenus ſacerdo⸗
non AQAia igit᷑ paucis ad paſtoꝛa⸗ tale coꝛ nequaq cogitatioes fluxe poſſi⸗
ni. le magiſteriũ dignus:quali⸗ deant:ſed ratio ſola cõſtringat. Hec indi
30ℳ ter veniat: atq; hoc indignꝰ ſcretũ quid vel inutile cogitet: qui ad exẽ?
ms: qualiter pertimeſcat oſtẽdi⸗ plũ alijs cõſtitutus ex grauitate vite ſem
ca, G mus: nũc is qui ad illud di⸗ per debet oſtendere:quantã in pectoꝛe ra
rlt⸗ gne peruenerit in eo qualiter viuere debe tionẽ poꝛtet. In quo etis rationali vigilaꝗ
bcit at demõſtremus. Tantũ debet actionem ter adiungit᷑: vt duodecim patriarcharũ
vol populi actio tranſcẽdere pꝛeſulis:quantũ nomina deſcribant᷑. Aſſcriptos etenĩ pa⸗
cul⸗ diſtare ſolet a grege vita paſtorj. Opoꝛtzʒ tres ſemper in pectoꝛe ferre eſt: antiquoꝝ
echr nãq; vt metiri ſe ſollicite ſtudeat quãta te vitã ſine intermiſſione cogitare. NHaʒ tũc
oq nende rectitudinis neceſſitudine cõſtrin⸗ ſacerdos irrepꝛehenſibiliter gradit᷑: cum
ick. git:ſub cuiꝰ eſtimatiõe populus grex vo⸗ exemplsa patrũ pꝛecedentiũ indeſinẽter in
e cat. Sic ergo neceſſe eſt cogitatiose mun⸗ tuet᷑:cum ſanctoꝝ veſtigia ſine cõceſſione
dus: actiõe pꝛecipuus: diſcretus in ſilen⸗ cõſiderat:⁊ cogitatiões illicitas depꝛimit
“ tioꝛ vtilis in verbo: ſingulis cõp aſſiohe ꝓ ne extra oꝛdinis limitẽ operis pedem ten
ven ximus: pꝛe cũctis contemplatiõe ſuſpen⸗ dat. Quod bene eti am rationale iudicij
, ſus:bene agentibus per humilitatẽ ſoci⸗/ vocat᷑:quia debet rectoꝛ ſubtili ſemper ex
4 us:cõtra delinquentiũ vicia per zelũ iuſti Jamine bona malaq; diſcernere: ⁊ que vel
zu cie erectus:internoꝝ curã in exterioꝝ oc⸗ quibus:quãdo vel qualiter cõgruant: ſtu
e cupatiõe non minuens: exterioꝛũ pꝛoui⸗ dioſe cogitare:nihilq; ꝓpꝛiũ querere:ſed
dentiã in internoꝝ ſollicitudine nõ relin⸗ ſua cõmoda ꝓpinquoꝛũ bona deputare.
1 quens.Sed hec que bꝛeuiter enumeran⸗ Snge illic ſcripiũ eſt. NPones autẽ in ra⸗

Secunde partis libꝛi Paſtoꝛalis

—

tionale iudicij doctrinam ⁊ veritatẽ: que

rã dominoꝛ⁊ geſtabit iudiciũ filioꝝ iſrael/⸗

cure

ra pertrahat: quãto per vite meritũ de ſu

erdos in ſacrificiũ ⁊ dextrũ accipit ⁊ ſepa

erũt in pectoꝛe aaron quãdo ingredit᷑ i clamat. Hinc diuina lege armũ ſa

in pectoꝛe ſuo: in conſpectu dñi ſemper

Gacerdotẽ quippe iudiciũ filioꝝ iſrael in

pectoꝛe coꝛã domini cõſpectu geſtare eſt
ſubiectoꝝ cauſam ꝓ ſola interni iudicis
intentiõe diſcutere: vt nihil ſe ei humani
tatis admiſceat:in hoc qð diuina pꝛopoſi
tus vice diſpenſat:nec coꝛ rectoꝛis ſtudia

pꝛiuatus doloꝛ exaſperet. Cuq; contra ali

ena vicia emulatoꝛ oſtendit᷑: que ſua ſunt
exequat᷑: ne tranquillitatẽ iudicij aut la⸗

tens inuidia maculet:aut pꝛeceps ira per

turbet:ſed dum cõſiderat᷑ terroꝛ eius: qui
ſuper om̃ia pꝛeſidet:videlicet iudicis inti
miinõ ſine magno regant᷑ timoꝛe ſubiecti
MQui nimirũ timoꝛ duʒ mentẽ rectoꝛis hu
miliat purgat:ne hãc aut pꝛeſumptio ſpi⸗
ritꝰ leuet:aut carnis delectatio inquinet:
aut per terrenarũ rerũ cupidinẽ impoꝛtu⸗
nitas pollute cogitatiõis obſcuret. Qui

tamen nõ pulſare rectoꝛis animũ neque⸗
unt:ſed feſtinare neceſſe eſt: vt repugna⸗

tiõe vincant᷑:ne viciũ quod per ſuggeſtio
nẽ temptat:mollicie deleetatlõis ſubigat
cũq; hec ab animo tarderepellit᷑ mucro⸗

5

ne conſenſus oceidat.
¶AAN rectoꝛ ſem
opatione

pcipuus. ¶ Eap. III.
It rectoꝛ operatiõe pꝛecipuus
vite viaʒ ſubditis viuendo de⸗

vocem moꝛeſq; ſequit᷑: per ex⸗
empla melius ꝙꝙ per verba gradiat᷑. Qui
em̃ loci ſui neceſſitate exigit᷑ ſumma dice
re. Hoc eadem neceſſitate compellit᷑ ſum
ma mõſtrare. Illa naq; vox libentius au
ditoꝛũ coꝛ penetrat:quã dicentis vita cõ⸗
mendat:quia qð loquẽdo imperat:oſten⸗
dendo adiuuat:vt fiat. Hinc etem̃ per ꝓ
phetã dr. Suꝑ montẽ excelſũ aſcẽde: tu
qui euãgeliʒzas ſyon: vt videlicet qui ce⸗
leſti pꝛedicatiõe vtit᷑ ima iam terrenoꝛuʒ
operũ deſerens: in rerũ culmine ſtare vi⸗

deatitantoq; facilius ſubditos ad melio⸗

nunciet: vt grex: qui paſtoꝛis

ratũ:vt nõ ſolũ ſit eius operatio vtilis:ſed
etiã ſingularis:nec inter malos tantũmo
do:que recta ſunt: faciat: ſed bene quoq;
operãtes ſubditos:ſicut honoꝛe oꝛdis ſu⸗
perat:ita etiã moꝛum virtute tranſcẽdat.
Qui in eſu quoq; pectuſculũ cũ armo tri
buit᷑: vt qð de ſacrificio pꝛecipit᷑ ſumere:
hoc de ſemetipᷣo auctoꝛi diſcat immolare
vt non ſolũ pectoꝛe que recta ſunt cogitet
ſʒ ſpectatoꝛes ſuos ad ſublimia armo ope
ris inuitet. MHulla pᷣſentis vite appetat:
nulla pertimeſcat:blãdimẽta mũdi reſpe
ctu intimi terroꝛis deſpiciat:terroꝛes au⸗
tẽ conſiderato interne dulcedinis blãdi⸗
mento ↄtemnat. Ande ſuperne quoq; vo
cis ĩperio:in vtroq; humero ſacerdos re⸗
uelamine ſuꝑ humeralis aſtringit᷑:vt cõ⸗
tra aduerſa ac ꝓſpera virtutũ ſemꝑ oꝛna⸗
mento muniat᷑:quatenꝰ iuxta Mauli vo⸗
cem per arma iuſticie a dextris ſiniſtriſq;
gradiẽs: cũ ad ſola que ãterioꝛa ſũt nitit᷑:
in nullo delectatõis infime latere flectat᷑.
HNon hũc ꝓſpera eleuẽt:nec aduerſa per
turbẽt. Hon blãda vſq; ad voluptatẽ de⸗

mulceant: nõ aſpera ad deſperationẽ pꝛe⸗

mat: vt dũ nullis paſſionibus intentionẽ
mentis humiliat quãta in vtroq; humero
ſuꝑ humeralis pulchꝛytudĩe tergat᷑ oſtẽ⸗
dat. Qõ recte etiã ſuper humerale ex au⸗
ro: hiacincto:purpura:biſtincto:cocco:⁊
toꝛtabiſſo fieri pꝛecipit᷑: vt quãta ſacerdoſ
clareſcere virtutũ diuerſitate debeat de⸗
mõſtret᷑. In ſacerdotis quippe habitu an

te oĩa aurũ fulget: vt in eo intellectus ſa⸗
piẽtie pꝛicipaliter emicet. Cui hiacinctꝰ
qui aereo coloꝛe reſplendet:adiungit᷑: vt
per om̃e ꝙ intelligendo penetrat: nõ ad
fauoꝛes infimos: ſed ad amoꝛem celeſtiũ
ſurgat:ne dũ ſuis incautus laudibꝰ capit
ipᷣo etiã veritatis intellectu vacuet᷑. Au⸗
ro quoq; atq; hiacĩcto purpura permiſcet
vt videlieʒ ſacerdotale coꝛ cũ ſumma que
pꝛedicat:ſperat. In ſemetipᷣo etiã ſugge⸗
ſtiones vicioꝝ repꝛimat: eiſq; velut ex re

in ſile

Beati Bregoꝛij pape Cap. III et IIII

Sia poteſtate cõtradicat: quatenus nobili

tatẽ ſemꝑ intime regeneratiõis aſpiciat:
⁊ celeſtis regni ſibi habitaculũ moꝛibꝰ de
fendat: de hac quippe nobilitate ſpiritus
per Petrũ dicit᷑: Ros aũt genus electũ:
regale ſacerdotiũ De bac quippe poteſta

te qua vicia ſubijcimꝰ: Johãnis voce ro⸗

boꝛamur:qui ait: Quotqͥt autẽ receperũt
eũ:dedit eis poteſtatẽ filios dei fieri Hãc

dicẽs: Mihi aũt nimis honoꝛificati ſun

Nam ſicut incauta locutio in erroꝛẽ per⸗
trahit: ita in diſcretũ ſilentiũ hos qui eru
diri poterqt: in erroꝛe derelinquit. Sepe
nãq; rectoꝛes impꝛouidi humanã amitte
re gratiã foꝛmidaãtesſloqui libere recta ꝑ⸗
timeſcũt: ⁊ iuxta veritatis vocẽ nequaqᷓ

iã gregis cuſtodie paſtoꝝ ſtudio: ſed imer

cennarioꝝ vice deſeruiũt:qꝛ veniente lu⸗
po fugiũt:dum ſe ſub ſilentio abſcondũt.

icens:anes muti nõ valentes latrare.

dignitatẽ foꝛtitudinis:pſalmiſta iuns oleen nãq; eos per ꝓphetã dñs increpat:
E

amici tui deus:nimis cõſoꝛtatus eſt pꝛin
cipatus eoꝝ:qꝛ nimirũ ſanctoꝝ mens pꝛĩ

cipaliter in ſummis erigit᷑: etiã cũ exteri⸗

us perpeti abiecta cernunt᷑. Auro aũt hia

Minc rurſũ querit᷑ dicens Mõ aſcendiſtis

ex aduerſo:neq; oppoſuiſtis vos muru ꝓ
domo iſrael:vt ſtaretis in pᷣlio in die dñi.
Ex aduerſo quippe aſcẽdere eſt:ꝓ defen

cin cto ac purpure biſtinctus coccus adiũ
git᷑: vt ante intimi iudicis oculos oĩa vir

tutũ bona ex charitate decoꝛent᷑: ⁊ cũcta

que coꝛaʒ hoĩbus rutilãt:hec in cõſpectu
occulti arbitri:flãma intimi amoꝛis accẽ⸗
dat. Qui ſcʒ charitas que dñi ſimul ac pꝓ
ximũ diligit:quaſi ex duplici tinctura ful⸗

geſcit. Qui igit᷑ ſic ad auctoꝛis ſpeciem

anhelat:vt ꝓximoꝝ curã negligat:vel ſic
ꝓximoꝝ curã exequit᷑: vt a diuino amoꝛe

toꝛpeſcat:qꝛ vnũ hoꝝ quodlibet negligit

inſuꝑ humeralis oꝛnamẽto habere coctũ

biſtinctũ neſcit. Sed cũ mẽs ad precepta
charitatis tendit᷑:reſtat ꝓculdubio vt per

abſtinentiã caro maceret᷑: vnde et biſtin⸗
cta cocco toꝛtabiſſus adiungit᷑. De terra

etem̃ biſſus intenti ſpecie oꝛit᷑.Et qͥd per
hiſſum niſi candẽs decoꝛe mũdicie coꝛꝑa⸗
lis caſtitas deſignat᷑. Qui videlicet certa
pulchꝛytudini ſuꝑhumeralis innectit᷑:qꝛ

tũc caſtimonia ad perfectũ mũdicie cando

rẽ ducit᷑: cũ per abſtinentiã caro fatigat᷑.

Cunq; inter virtutes ceteras etiã afflicte

carnis meritũ ꝓficit: quaſi in diuerſa ſuꝑ
oeus ſpecie byſſus toꝛta cãdeſcit.

rectoꝛ debeat eſſe diſcret⸗

Capitulum. IIII.

—

( It rectoꝛ diſcretus in ſilentio:

*

vtilis in verboꝛne aut tacenda

Pferat:aut pferenda reticeſcat

ſione gregis voce libera huiꝰ mũdi pote⸗
ſtatibus ↄtraire.Et in die dñi in pᷣlio ſta⸗
re eſt pꝛauis decertãtibus ex iuſticie amo
re eſlerc. Raſtaꝛi em̃ recta timuiſſe di⸗
cere qͥd eſt aliud ꝙᷓ tacẽdo terga pᷣbuiſſe.
Qui nimirũ ſi ꝓ grege ſe obijcitꝛmuꝝ ꝓ
domo iſrael hoſtibꝰ opponit. Hinc rurſũ
delinquenti populo dicit᷑: NPꝛophete tut
viderũt tibi falſa⁊ ſtulta:nec aperiebãt in
iquitatẽ tuã: vt te ad penitentiã pꝛouoca
rẽt. Pꝛophete! quippe in ſacro eloqᷣo nõ⸗
nunꝙꝙ; doctoꝛes vocant᷑. Qui dũ fugitiua
pᷣſentia eſſe iudicãt:que ſunt ventura ma

nifeſtãt. Q uos diuinus ſermo falſa vide

re redarguit:qꝛ dũ coꝛripere culpas metu
unt:incaſſum delinquẽtibus ꝓmiſſa ſecu
ritate blandiunt᷑. Qui iniquitatẽ peccan
tiũ nequaqᷓ; aperiũt: qͥ ab increpatiõis vo
ce cõticeſcũt.Clauis quippe apertiõis eſt
ſermo coꝛreptiõis:qꝛ increpãdo culpã de

tegit: ꝙᷓ ſepe neſcit ipᷣe etiã qui perpetra⸗

uit. Hinc Paulus ait: At potens ſit ⁊ ex
hoꝛtari in doctrina ſana: ⁊ eos qui ↄtradi

ciũt redarguere. Hic per Malachiã dicit:
Labia ſacerdotis cuſtodiũt ſcientiã: ⁊ le

gem requirẽt ex oꝛe eius: qꝛ angelus dñi
exercituũ eſt. Hinc per Eſaiã dñs admo⸗

net dicẽs:Clama ne ceſſes:ſicut tuba ex⸗

alta vocẽ tuam. Pꝛeconis quipꝑpe officiũ

ſuſcipit: quiſquis ad ſacerdotiũ accedit:
vt ante aduentũ iudicis qui terribiliter ſe
quit᷑: ⁊ ipſe ſcilicet clamãdo gradiat᷑. Sa

4

Secunde partis libei Paſtoꝛalis cule

cerdos ergo ſi pꝛedicatiõis eſt neſcius:qᷓ lis veritas clamat. Mabete ſal in vobis e
clamoꝛis vocẽ daturus eſt pꝛeco mutus. pacẽ habete inter vos.ac ſi figurate ꝑ ha
Pinc⸗ eſt em̃ ꝙ ſuper paſtoꝛes pꝛimos in bitum ſacerdotis dicat Malapunica tin
3 linguaruʒ ſpecie ſpirituſſanctus incedit: tinabulis iungite: vt per omne qð dicitis
aquia nimirũ quos repleuerit de ſe pꝛoti⸗ pꝛouida mente vnitatẽ ſidei cauta obſer⸗
nus loquentes facit. Hinc movſi pꝛecipi⸗ alone teneatis. Prouidendũ quoq; ?
tur vt tabernaculũ ſacerdoſ ingrediẽs tin/ollicita intẽtione rectoꝛibꝰ. vt ab eis nõ
tinnabulis ambiatur. vt videlicet voceg Molũ pꝛaua nullo modo:ſed ne recta qui dẽ

72

pꝛedicationis habeat ne ſuperni aſpecto⸗
ris indiciũ ex ſilentio oſtendat. Scriptuʒ
quippe eſt. Audiatur ſonitus quãdo ĩgre
ditur ⁊ egreditur ſanctuariũ in conſpectu
domini ⁊ nõ moꝛiatur. Sacerdos namq;
ingrediẽs vel egrediens moꝛitur: ſed de
eo ſonitus nõ auditur:quia iraʒ contra ſe
occulti iudicis exigit.ſi ſine pꝛedicatiõis
ſonitu incedit. Apte autem tintinnabula
veſtimẽtis illius deſcribunt᷑ inſerta. Ae⸗
ſtimẽta etenĩ ſacerdotis quid aliud ꝙꝙᷓ re⸗
cta opera debemus accipere. pꝛopheta at
teſtante qui ait. Sacerdotes tui induan⸗
tur iuſticia. Aeſtimentis itaq; illi? tintin
nabula inherent vt vite viã cuz lingue ſo
nitu ipſa quoq; opera ſacerdotis clamẽt.
Sed cum rectoꝛ ſe ad loquendũ pꝛeparet
ſub quãto cautele ſtudio loquatur atten⸗
dat/ne ſi inoꝛdinate ad loquendũ rapitur
erroꝛis vulnere audientiũ coꝛda feriant᷑.
Et cum foꝛtaſſe ſapiens videri deſiderat
vnitatis cõpagem inſipienter abſcidat.
HMinc nãq; veritas dicit. Habete ſal in vo
bis: ⁊ pacẽ habete inter vos. Per lal qp
pe. verbi ſapientia deſignatur. Qui igit
loqui ſapiẽter nititur. magnopere metu⸗
at. ne eius eloquio audientiũ vnitas con
fundatur. Hinc MPaul? ait. Mon plus ſa
pere quã opoꝛtet ſapere:ſed ſapere ad ſo⸗

bꝛietatẽ. Hinc ĩ ſacerdotis veſte iuxta di-

uinã vocemi tintinnabulis malapunica cõ

iungunt᷑ . Quid enĩ per malapunica niſi

fidei vnitas deſignat᷑. Ham ſicut in malo

——— —

punico vna exterius coꝛtice.multa interiꝰ
graniſ vniunt᷑ ſic innumeros ſancte eccle

ſie populos vnitas fidei contigit quos in

tus diuerſſtas meritoꝛũ tenet. Me igit᷑ re⸗
ctoꝛ incautus ad loquenduʒ pꝛoruat. hoc
qð iam pꝛemiſimꝰ.per ſemetipſaʒ diſcipu/

ni mie ⁊ inoꝛdinate ꝓferant᷑:quia ſepe di⸗
ctoꝛũ virtus perdit᷑.cũ apud coꝛda audiẽ⸗
tium loquacitas incauta impoꝛtunitate le
uigatur: ⁊ auctoꝛẽ ſuũ hec eadẽ loquaci⸗
tas inquinat.que ſeruire auditoꝛibus ad

vſum ꝓfectus ignoꝛat.vnde bene ꝑ moy

ſen dicitur. Air qui fluxũ ſeminis patitur
imundus erit. In mẽte quiꝑpe audientiũ
ſemen ſecuture cogitatiõis ẽ audite qua

litas locutionis qꝛ dũ per aurẽ ſermo con
cipitur cogitatio in mẽte generat᷑. Ande

ab huiꝰ mundi ſapientibus pꝛedicatoꝛ
egregius ſemi verbiꝰ eſt vocatꝰ. Qui er⸗
go fluxũ ſeminis ſuſtinetĩimundus aſſerit᷑
quia multiloquio ſubditꝰ.ex eo ſe inqui⸗

nat qð ſi oꝛdinate ꝓmerat pꝛolẽ recte co⸗

gitationis edere in audientiũ coꝛde potu⸗
iſſet. Pũq; incautus per loquacitatẽ dif⸗
fluit.nõ ad vſum generis.ſed adimundi⸗
ciaʒ ſemẽ fundit. AInde Paulꝰ quoq; cũ
diſcipulũ de inſt antia pꝛedicationis ad⸗
moneret adiunxit:dicẽs. Teſtiſicoꝛ coꝛã
deo ⁊ chꝛiſto Yeſu.qui iudicaturus eſt vi⸗
uos ⁊ moꝛtuos ⁊ aduentũ ipſius ⁊ regnuʒ
eius pꝛedica verbũ iſta opoꝛtune impoꝛ⸗
tune.dicturꝰ impoꝛtune pꝛemiſit opoꝛtu⸗
ne.quia ſcso apud auditoꝛis mentem.ipſa
ſua vilitate ſe deſtruit ſi habere impoꝛtu

nitas opoꝛtunitatẽ neſcit.

rectoꝛ debeat eſſe ſingu⸗

lis compaſſiõe pꝛoximus et pꝛe

cunctis contemplatione ſuſpen
ſus. (Cap. V.

PpPrimus.ſit pꝛe cunctis contẽ⸗
platione ſuſpẽſus.⁊ vt perꝑie
tttatis viſcera in ſe infirmitatem
ceteroꝛũ traniferat/ per ſpeculationis al

2

It rectoꝛ ſingulis in cõpaſſiõe

B

pobis
egha
nicatin
dicts
chſer
gog:
eis
ctii
ſcedi
audl⸗
itnele
vegac⸗
bus
mof
Patimt
Gienni
ſtequ
nocn
Snt.
Hicatn
uien
ſenl
nnci
gel⸗
hoti⸗
tid⸗

Beati Bꝛegoꝛij

titudinẽ. ſemetipᷣm quoq; inuiſibilia ap⸗
petendo tranſcẽ dat ne aut alta petẽs ꝓxi
moꝛũ infirma deſpiciat.aut infirmitatibꝰ
pꝛoximoꝛũ congruẽs.appetere alta dere⸗
linquat.Hinc eſt nãq; ꝙ NPanlꝰ in para⸗
diſum ducit᷑.celiq; ſecreta tertij rimatur.

tamẽ ille inuiſibiliũ contemplatione ſu⸗

ſpenſam ad cubile carnaliũ mẽtis aciẽ re⸗

uocat:atq; in occultis ſuis qualiter debe

ant cõuerſari diſpẽſat.dicens.·Propter
foꝛnicationes autẽ vnuſquiſq; ſuã vxoꝛeʒ
habeat:⁊ vnaqueq; ſuũ virũ habeat.⁊ vx
oꝛi vir debitũ reddat.ſimiliter ⁊ vxoꝛ vi⸗
ro.Et paulopoſt. MHolite fraudari inuicẽ
niſi foꝛte ad tẽpus vt vacetis orationi:et
iterũ reuertimini in idipſum. Ecce iaʒ ce⸗
leſtibus ſecretis inſerit᷑.⁊ tamẽ ꝑ conde⸗
ſcẽſionis viſcera carnaliũ cubile ꝑſcrutat᷑
Et quẽ ſubleuatus ad inuiſibilia erigit:
hũc miſeratus ad ſecreta imfirmantiũ ocu
lũ coꝛdis flectit. Celũ contẽplatione tran

ris infirmantiũ negotijs vrget᷑. Intꝰ det
archana cõſiderat.foꝛis onera carnalium
poꝛtat.Qui de rebus quoq; dubijs ſem⸗
per ad tabernaculũ recurrit:coꝛã teſtamẽ
ti archa dñm cõſulit.exem ꝑplũ ꝓculdubio
rectoꝛibꝰ pꝛebẽs vt cũ foꝛis ambigunt qð
diſponant ad mentẽ ſemꝑ quaſi ad taber
naculũ redeãt:⁊ velut coꝛã teſtamenta ar
cha dñm conſulãt:ſi de his in quibꝰ dubi
tant:apud ſemetipſos intus ſacri eloquij
paginas requirãt. Hinc ipſa veritas per
ſuſceptionẽ noſtre humanitatis oſtẽſa no
bis in monte oꝛationi inheret miracula i
vrbibus exercet.lmitationis videlicet viã
bonis rectoꝛibꝰ ſternẽs:vt ſi isam ſũma cõ
templando appetũt:neceſſitatibꝰ tamẽ in
firmantiũ ↄpatiẽdo miſceant᷑:qꝛ tũc ad al
ta charitatiſ mirabi liter ſurgit:cũ ad ima
pꝛoximoꝛũ ſe miſericoꝛditer attrahit. Et
cũ benigne deſcẽdit ad infima:valẽter re⸗
currit ad ſũma. Tales autem ſeſe qui ꝑꝛe

ſcẽdit nec tainẽ ſtatũ carnaliũ ſ ollicitudi⸗//u nt exhibeãt: quibus ſubiecti occulta q̃⸗

ne deſerit qʒ cõpage charitatis ſũmis ſi⸗ E
mul ⁊ infimis iunctus ⁊ in ſemetipſo vir

tute ſpũs ad alta valenter rapitur ⁊ pieta
te in alijs equanimiter infirmat᷑.hinc ete
eim dicit. Quis infirmat᷑:⁊ ego nõ infir⸗
moꝛ? Quis ſcãdaliʒatur. ⁊ ego nõ vroꝛ?:
Hinc rurſus ait. Factus ſum iudeis tãqᷓ
iudeꝰ. Qð videlicet exhibebat nõ amit⸗
tendo fidẽ ſed oſtendendo pietatẽ:vt in ſe
perſonã infideliũ tranſfigurãs.ex ſemet⸗
ipſo diſceret:qualiter alijs miſereri debu
iſſet quatenus hoc illis impẽderet :qð ſi⸗
biipſi ſi ita eſſet impẽdi recte voluiſſet.
Hinc iterũ dicit᷑. Siue mente excedimus
deo:ſiue ſobꝛij ſumus nobiſ:qꝛ ⁊ ſemetip
ſum nouerat contẽ plando tranſcẽdere.⁊
eundẽ ſe auditoꝛibꝰ ↄdeſcendo temꝑare.
Hinc Aacob dño deſuꝑ initente ⁊ vncto

angelos vidit:quia.ſ.pꝛedicatoꝛes recti
nõ ſolũ ſurſum ſanctuzʒ caput eccleſie vicʒ
dñm ↄtẽplando appetũt ſed deoꝛſuʒ quo
q; ad mẽbꝛa illius miſerãdo deſcendunt.
Hinc moyſes crebꝛo tabernaculũ itrat et
exit.⁊ qui intꝰ incontẽplationẽ rapit᷑.ſo⸗

(S oꝛſum lapide aſcendẽtes ac deſcẽdenteſ

q; ſua ꝓdere nõ erubeſcãt:vt cum temp⸗
tationum fluctus paruuli tolerant ad pa⸗
ſtoꝛis mentẽ quaſi ad matris ſinum recur
rant.Et hoc quod ſe inquinari pulſantis
culpe ſoꝛdibus pꝛeuidẽt:exhoꝛtatiõis eiꝰ
4 Warloac aehumni gehtiolla lauent. vn
de ⁊ ante foꝛes tẽpli ad abluendas ingre⸗
dientiũ manus:mare eneũ:id eſt laterem
duodecim boues poꝛtãt. Qui quidem fa
cie exterius eminẽt:ſed ex poſterioꝛibus
latent. Quid nãq; duodecim bobus niſi
vniuerſus paſtoꝛũ oꝛdo ſignatur, de qui⸗
bus paulo diſſerente lex dicit: nõ obtura
bis os boui trituranti. Quoꝛũ quidẽ nos
aꝑta oꝑa cernimꝰ ſʒ apud diſtrictũ iudicẽ
que illos poſteriꝰ maneãt in occulta retri
butione neſcimꝰ. Qui tñ cũ ↄdeſcẽſionis
fide patiam diluẽdis ꝓximoꝛũ cõfeſſioni⸗
bus pꝛeꝑant.velut ante foꝛes tẽpli laterẽ
poꝛtãt:vt quiſquis intrare eternitatis ia⸗
nuã nititur. tẽptationes ſuas mẽti paſto⸗
ris indicet:⁊ quaſi in bouz latere cogitati
onis vel operis manus lauet.Et fit plerũ
qᷓ; vt dum rectoꝛis animus aliena temp⸗
tamẽta condeſcẽdo cognoſcit.auditis

Secunde partis libꝛi Maſtoꝛalis cure

Aan tetationibus ipſe pulſetur: qꝛ ⁊ hec ea
dem per quã populi multitudo diluitur.

8 qua ꝓculdubio lateris inquinat᷑. am /tes a ſubditis timeant᷑ quãdo ab eis denũᷣ

dũ ſoꝛdes dilueniiũ ſuſcipit:quaſi ſue m
dicie ſerenitatẽ perdit. Sed hec nequaq
paſtoꝛi timẽda ſunt:qꝛ deo ſubtiliter cun⸗
cta penſare tãto faciliꝰ a ſua eripitur.qᷓ;⸗
to miſericoꝛdiꝰ ex aliena tẽtatiõe fatigat᷑.

N rectoꝛ debeat eſſe bene agẽ.
tibus per humilitateʒ ſocus et

Contra delinquẽtiũ vina per ze/
luũ iuſticie erectus.
(Kapitulum. VI. W
AIt rectoꝛ bene agentibus ꝑ hu
militatẽ ſociꝰ cõtra delinquen
tiũ vitia ꝑ ʒelũ iuſticie erectus
vt 1 bonis in nullo ſe pꝛeferat:
4½ c pꝛauoꝛũ culpa exigit:ptâtem ꝓtinuſ
lſui pꝛioꝛatus agnoſcat:quatenꝰ ⁊ honoꝛe
ſub pꝛeſſo equalẽ ſe ſubditis bene viunen⸗
C tibus putet. ⁊ erga puerſos iura rectitudi
nis.nõ exercere foꝛmidet. Mã ſicut in li⸗
bꝛis moꝛalibꝰ dixiſſe me memini. Liquet
qð oẽs homines natura equales genuit:
ſed variante meritoꝛũ oꝛdine alios alijs
culpa poſtponit. Jpſa autem diuerſitas qᷓ
ecceſſit ex vitio di uino iudicio diſpenſat᷑:
äyntrt quia omnis homo eque ſtare nõ valet
glter regatur ab altero. AUnde cuncti que
peꝛeſunt nõ in poteſtatẽ debent oꝛdinis:ſʒ
cqualitatẽ penſare cõditionis. Nec pꝛeeſ
ſe hominibꝰ gaudeãt ſed pꝛodeſſe. Anti⸗
qui etenim patres noſtri.nõ reges homi⸗
num:ſed paſtoꝛes pecoꝛũ fuiſſe memoꝛan
cur. Et cũ dominꝰ Moe filijſq; eius dice⸗
ret.creſcite ⁊ mitiplicamini.⁊ replete ter
ram: ꝓtinus adiunxit. Et terroꝛ veſter et
uO

—

tremoꝛ ſit ſuꝑ cũcta animãtia terre.
rũ videlicet terroꝛ ac tremoꝛ. quia eſſe ſu⸗
er anunãtia terre pꝛecipitur. ꝓfecto ſup
omines eſſe ꝓhibet᷑.homo quippe ani⸗

tis natura pꝛelatus eſti⁊ iccirco ei dicit᷑
vyt ab animalibꝰ 2 nõ ab hominibꝰ times

malibus bꝛutis non autẽ hominibꝰ e ſa poſt humilitatis meritũ:in tumoꝛes
h

tur quis cõtra naturã ſuperbire eſt: ab eꝗᷓ
li velle timeri.Et tamen neceſſe vt recto⸗
minime timeri depꝛehẽdunt: vt humana
ſaltẽ foꝛmidine peccare metuãt:qui diui⸗
na iudicia nõ foꝛmidãt. Nequaqᷓ nãq; pᷣ⸗

poſiti.ex hoc queſito timoꝛe ſuꝑbiũt:in à
nõ ſuã gloꝛiã:ſed ſubditoꝛũ iuſticiam que

rũt. In eo enĩ qð metũ ſibi a ꝑuerſe viuẽ⸗
tibꝰ exigũt.quaſi nõ hominibꝰ:ſʒ anima-
libus dominant᷑:qꝛ vicʒ ex qua ꝑte heſtia
les ſunt ſubditi.ex ea debẽt etiã foꝛmidi⸗
ni iaceri ſubſtrati. Sed plerũq; rectoꝛ eo

ipſo quo ceteris pꝛeeminet. elatione cogi

tationis intumelicit/⁊ dũ ad vſum cuncta
ſubiacẽt.dũ ad votũ velociter iuſſa ↄplen
tur dũ oẽs ſubditi.ſi qua bene geſta ſunt

laudibꝰ efferũt.male autẽ geſtis nulla au

ctoꝛitate cõtradicũt:dũ plerũq; laudãt et

qð repꝛobare debuerant ſeductꝰ ab his q̃ᷓ

infra ſuppetũt:ſuꝑ ſe animꝰ tolli n dum
foꝛas ĩmenſo fauoꝛe circũdatur intꝰ veri⸗

tate vacuat᷑:atq; oblitus fui. inuoces ſe

ſpargit alienas.talẽq; ſe credit qualem ſe
foꝛis audit.nõ qualẽ intus diſcernere de
buit. Subiectos deſpicit eoſq; equales ſi

bi nature oꝛdine nõ agnoſcit.⁊ quos ſoꝛ⸗
te poteſtatis exceſſerit.tranſcẽdiſſe ſe etiẽ
vite meritis credit. Cunctis ſe exiſtimat
ampliꝰ ſapere quibꝰſe videt amplius poſ
ſe⸗n quodã ſe quippe cõſtituit culmine
apud ſemetipſum: ⁊? qui equa ceteris na⸗
ture cõditione cõſtringit᷑.exequo reſpice⸗
re ceteros dedignat᷑. Sic ꝙ vſq; ad eius
ſimilitudinẽ ducit᷑.de quo ſcriptũ eſt om̃s
ſublime vidit.Et ipſe eſt rex ſuꝑ vniuer⸗

ſos filios ſuperbie. Qui ſingulare culmꝰ

appetetis ⁊ ſocialẽ vitã angeloꝛũ deſpici

ens:ait. Nonã ſedẽ meà ad aquilonẽ et
ero ſimilis altiſſimo. Miro ergo iudicio

intus foueam deiectionis inuenit dů for/
ſe in culmine poteſtatis extollit Apoſta⸗

te quippe angelo ſimilis efficitur. dũ ho⸗
mo hominib“ eſſe ſimilis dedignat᷑. Sic

ſuꝑbie culmine poteſtatis excreuit. Per
umilitatẽ quippe pꝛelatus eſt per ſuper

— - — — — — — —

—
—

Beati Gregoꝛij pape . Cap. v—

diam repꝛobatus domino atteſtãte qᷓ̃ ait. Atq; illico adiunxerit: ſide eniĩ ſtatis. Ae

krabeh Nonne cuʒ eſſes paruulus in oculis tuis ſi id qð pertulerat aꝑiret: dicens. Idee
ntrea⸗ caput te conſtitui in tribubus iſrael Par nõ dijamur fidei veſtre:qꝛ fide ſtatis. Ech
bels dei uulũ ſe in ſuis pꝛius oculis viderat:i 3 ful les eni vobis ſumꝰ in qͥ vos ſtare ↄgnoſci
humns tus tempoꝛali potẽtia iam ſe paruuluʒ nõ mus quaſi pꝛelatũ ſe fratribꝰ ee neſciebat
— videbat. Ceteroꝛũ namq; comꝑationi ſe cũ diceret. facti ſi umꝰ vt ꝑuuli ĩ medio ve
Pnigß⸗ pꝛeferens: quia plus cunctis poterat.ma ſtrũ ⁊ rurſũ. Nos autẽ ſerui veſtri ꝑ xᷣm.
bünn gnum ſe pꝛe omnibus eſtimabat iro. Sʒz cuũ culpã qᷓ coꝛꝛigi debuiſſet ĩuenit illi
zun gte autem modo cũ apud ſe paruulus apud co magiſtrũ ſe eſſe recoluit dicẽs ¶MQuid
fe riuie⸗ dominũ magnus: cũ vero apud ſe magnꝰ vultis ĩ virga veniã ad vos/ Sum⸗ itaq;
zanlna J anparuit apud dominũ paruulus fuit. 0c bñ regit᷑ cũ is qᷣ pꝛeeſt vitijs potiꝰ
tebeſis P lerũq; ergo dum ex ſubiectoeum afflux Ofratrib⸗ dñatur. Sʒ cũ delinquẽtes ſub⸗ DWZ
ſornicl entia animus inflatur: in fluxum ſuꝑbie ditos pᷣpoſiti coꝛꝛigũt re ſtatl neceſſe eſt vt
eethrto ipſo potentie faſtigio lenocinante coꝛꝛum ſollicite attendãt.quatenꝰ ꝑ diſcipline de

pitur Quã videlicet potentiã bene regit bitũ culpas quidẽ iure ptãtis eriãt: ſed &α

keenn qui ⁊ tenere illam noueritii impugnare. humilitatis cuſtodiã. equales ſeipſis frs

ple Bene hanc regit qui ſcit per illam ſuper tribꝰ qui coꝛꝛigunt᷑ agnoſcat¶ Quamuis
1 . sulpas erigi.ſcit cum illa ceteris equali⸗ plerũq; etiã dignũ ẽ.vt eoſdẽ quos coꝛꝛi⸗
Mim tate componi.humana etenim mens ple gimꝰ taxita nobis cogitatiõe pꝛeferamus

nlluan rũcq; extollitur, etiam cum nulla poteſtate Aloꝛũ nãq; ꝑ nos vitia diſcipline vigoꝛe
nli fulcitur /quãto magis in altum ſe erigit. feriunt᷑.in his vero q̃ ipſi cõmittimꝰ.niſi
Pbiss cum ſe ei etiã poteſtas adiungitur. Quã verbi quidẽ ab aliq̃ͥ inuectiõe laceramur.
ndn tamen poteſtatẽ recte diſpenſatiqui ſolli⸗, Tãto ergo apð dñm obligatioꝛes ſumus/
W cite nouerit:⁊ ſumere ex illa ꝙ adiuuati ito apud hoĩeſ inulte peccamꝰ. Dilcipli
oltße ⁊ expugnare qð temptat:⁊ equalem ſecũ na autẽ noſtraſubditos diuino iudicio tã
nuent. illa ceteris cernere ⁊ tamen ſe peccantibꝰ to liberioꝛes reddit/quãto hic eoꝛum cul⸗
maede elo vltionis anteferre. Sed hanc diſcre⸗ pas ſine vindicta nõ deſerit. Seruanda
nale,ß ionem plenius agnoſcimꝰ:ſi paſtoꝛis pꝛi itaq; ẽ ⁊ iñ coꝛde humilitas.a in ope di⸗
vos ſon ni exempla cernamꝰ· Petrus namq; au ſciplina atq; inter hec ſollerter intuendũ
lelti, ctoꝛe deo ſancte eccleſie pꝛincipatũ eneHenne dũ ĩmoderatius cuſtodit᷑ virtus hu
tina: a bene agente Coꝛneliol⁊ ſeſe ei humilił q militatis.ſoluant᷑ iura regiminis ⁊ du ö⸗
shol⸗ ter pꝛoſternente ĩmoderatius venerari re latuſ quiſq; plus ſe quã decet deij cit. ſlb
lmine cuſauitſſeq; illi ſimilem recognouit:dicẽſ ditoꝛũ vitam ſtringere ſub diſcipline vin⸗
isna⸗ Surge ne feceris ⁊ ego ipſe homo ſum. culo non poſſit. Teneant ergo recto⸗
ſpice⸗ Sed cum Ananlie ⁊ Saphire culpã rep⸗ res exterius qð pꝛo alioꝛum vtilitate ſu⸗
deius perit mox quanta potentia ſuper ceteros ſcipinnt.ſeruent interiꝰ qð de ſua eſtima
tome excreuiſſet oſtendit. Nerbo nãq; eoꝛuz vi tione pertimeſcunt. Sed tamen quibuſ⸗
niuer⸗ tam pertulit.quã ſpiritu perſcrutãte dep dam ſignis decenter erumpẽtibus.eos a⸗
culme hendit.Et ſummũ ſe intra eccleſiã contra pud ſe eſſe humiles etiã ſubiecti depꝛehẽ
eſpic peccata recoluit: quod honoꝛe ſibi vehe⸗ dantaquatenus ⁊ in auctoꝛitate eoꝛuʒ qd
oned⸗ menter impenſo coꝛain bene agentibꝰ fra foꝛmidẽt videant. ⁊ humilitate qð miten
ndico tribuſ nõ agnouit. Illic cõomunionẽ equa tur.agnoſcãt.Studeãt igit᷑ ſine intermiſ
daͤſe litatis meruit ſanctitas actionis.hic ʒelꝰ ſione q́ pᷣſunt vt eoꝛũ potẽtia q'to magna
ſpoſ⸗ Yltionis vis apperuit poteſtatis. Maul? exteri? cernit᷑.tãto apð eos interiꝰ depꝛi⸗
duͤho⸗ bene agẽtibus fratribus pꝛelatũ ſe eſſe ne mat ne cogitationẽ vincat ne ĩ delectatio
1,Ge ſciebat cũ olceret. nõ qꝛ dominamur fidei nẽ ſui animuʒ rapiat:ne iam ſub ſe mens.
mori, noſtre: ſed adiutoꝛes ſumꝰ gaudij veſtri. eam regere non poſſit cui ſe libidine dos

ſie .

Secunde partis libꝛi Maſtoꝛalis cure

minãdi ſupponit. He em̃ pꝛeſidentiũ ani⸗
mus ad elationẽ poteſtatis ſue delectatio

ne rapiat᷑:recte per quendã ſapientẽ diclt

Ducẽ te cõſtituerũt:noli extolli: ſed eſto

in illis quaſi vnus ex illis.Hinc etiã Pe
trus ait: Hon dñantes in dlero: ſed foꝛ⸗

ma facti gregis. Hinc per ſemetipᷣaʒ veri
tas ad altioꝛa nos virtutũ merita ꝓuocãs

dieit: Scitis qꝛ reges gentiũ dominant᷑:

ſe ſollicitudine: etiã diſtrictio ip̃a mode⸗
ret᷑:quatenus ſic iura diſcipline cõtra de⸗

linquẽtes exerceat: vt pietatis viſcera nõ

amittat.Curandũ quippe eſt:vt rectoꝛ ſe

ſubditis ⁊ matrẽ pietatis: ⁊ patrẽ exhibe

at diſcipline. Atq; inter hec ſollicita cir⸗

cumſpectõe pꝛouidendũ: ne aut diſtrictio

rigida:aut pietas ſit remiſſa. MHaʒ ſicut in
libꝛis iam moꝛa libꝰ diximus: DHiſciplina

eoꝝ qui maioꝛes ſunt:poteſtatẽ exercent/
in eos Mon ita erit inter vos:ſed quicũq; ne altera teneat. Sed erga ſubiectos ſu⸗
maioꝛ voluerit fieri:ſitveſter miſter: ⁊ qui os ineſſe rectoꝛibꝰ debet:⁊ iuſte cõſulens
voluerit inter vos pꝛimus eſſe:erit veſter miſericoꝛdia:⁊ pie ſeuiẽs diſciplina.hHĩc
ſeruus. Sicut filius hoĩs nõ ven it mini⸗ namq; eſt quod docẽte veritate per ſama

del miſericoꝛdia multũ deſtruit᷑: ſi vna ſi⸗

ſtrari:ſed miniſtrare. Hinc eſt ꝙ ſeruũ ex ritani ſtudiũ:ſemiuiuus in ſtabulũ ducit᷑:
ſuſcepto re gim ine elatũ:que poſt ſuppli⸗ a vinũ atq; oleũ vulneribus eius adhibet᷑
vt per vinũ ſcʒ moꝛdeant᷑ vulnera: ⁊ per
oleũ foueant᷑. MHeceſſe quippe eſt vt quiſ⸗

cia maneãt indicat dicẽs: Qui ſi dixerit:
malus ille ſeruus in coꝛde ſuo:moꝛã facit

–—

dñs meus venire:⁊ ceperit percutere cõ⸗ quis ſanãdis vulneribus pꝛeeſſe in vino
ſeruos ſuos: manducet autẽ ⁊ bibat vſq; moꝛſũ doloꝛis adhibeat: ⁊ in oleo molli⸗
dũ ebꝛius ſit:veniet dñs ſerui illiuſ in die ciẽ pietatis:quatenus per vinũ mundent᷑
qua no ſper at? 7 hoꝛa quã ignoꝛat: 7 diui putrida:⁊ per oleũ ſananda foneant᷑. Mi
et eum partẽq;eius ponet cũ hypocritis ſcenda eſt lenitas cũ ſeueritate facienduʒ

Inter hyvpocritas enim iure deputat᷑:qui quoddã ex vtroq; temperamentũ: vt ne⸗
ex ſimulatiõe diſcipline miniſteriũ regimi quaqᷓ multa aſperitate exulcerent᷑ ſubditi

nis vertit in vſum dominatiõis. Et tamẽ neq; nimia benignitati ſoluãt᷑. Quod iu⸗

non nunqꝙᷓ grauiꝰ delinquit᷑: ſi inter per⸗ta Mauli vocẽ bene illa tabernaculi ar⸗
uerſos ꝑlus equalitas ꝙ diſciplina cuſt cha ſigniſicat:in qua cum tabulis virga ſi

