Et eris quaſi doꝛmiẽs in medio maxi: et
quaſi ſopitꝰ gubernatoꝛ amiſſo clauo. In
medio em̃ mari doꝛmit: qͥ in huius mũdi
temptatiõibus poſitus ꝓuidere motus ir

ruentiũ vicioꝝ quaſi imminẽtes vndaruʒ.

cumulos negligit:⁊ quaſi gubernatoꝛ cla
uũ amittit: qũ mens ad regendã nauẽ coꝛ
poꝛis ſtudiũ ſollicitudinis perdit. Clauũ
quipꝑpe in mari amittere eſt intentionẽ ꝓ
uidã inter ꝓcellas huius ſeculi nõ tenere
Si em̃ gubernatoꝛ clauũ ſollicite ſtringit

mocgo in ſuctibus ex aduerſo nauẽ dirigi

tur; modo ventoꝛũ impetus per obliquũ
fundit:ita cũ mens vigilãter animã regit

modo alia ſuperãs calcat: modo alia ꝓui D

dẽs declinat:vt ⁊ pñtia laboꝛãdo ſuvijei⸗
at: ⁊ cõtra futura certamina ꝓſpiciendo
cõualeſcat. HMinc rurſũ de foꝛtibus ſuꝑne
patrie bellatoꝛibꝰ dicit᷑. Aniuſcuiuſq; en
ſis ſuper femur ſuũ ꝓpter timoꝛes noctur
nos.Enſis em ſuper femur ponit᷑:qñ aceu
mine ſancte pꝛedicatiõis pꝛaua ſuggeſtio

carnis edomat᷑. Mer nocteʒ vero cecitas

noſtre infirmitatis expꝛimit᷑: qꝛ quicquid

qaduerſitatis in nocte imminet:nõ videt᷑t
Aniuſcuiuſq; & enſis ſuꝑ femur ſun ponit᷑

ꝓbter timoꝛes nocturnos: qꝛ vicʒ ſancti
viri dũ ea que nõ vident: metuũt:ad intẽ

tionẽ certamĩs parati ſemꝑ afſiſtũt.Minc
rurſum ſponſe dicit᷑. Naſus tuus ſicut tur

ris que eſt in lyybano. Rem naãq; qua ocu
lis nõ cernimꝰ:plerũq; odoꝛe pꝛeuidemꝰ
Per naſũ quoq; odoꝛes letoꝛeſq; diſcer⸗

nimus. Quid ergo per naſũ eccleſie: niſi

ſanctoꝝ pꝛouida diſcretio deſignat᷑. Qui
etiã turri ſimilis que eſt in lybano dicit᷑:

qꝛ diſcreta eoꝛũ ꝓuidentia ita in alto ſita

eſt:vt temptationũ certamĩa ⁊ pꝛiuſqᷓ ve

niãt videat:⁊ ↄtra ea dũ venerint munita

ſubſiſtat. Que em̃ futura pꝛeuident᷑ cum

pñtia fuerint:minoꝛis timoꝛis fiũt qꝛ duzʒ

ↄtra ictũ quiſq; paratioꝛ reddit᷑: hoſtis
ſe inopinatũ credidit: eoipᷣo quo ꝓuiſus
eſt eneruat᷑. At cõtra admonẽdi ſunt qͥ in
culpa ex conſilio ligant᷑: quatenus ꝓuida
ↄſideratiõe perpendãt: qꝛ dũ mala ex iu⸗
dicio faciũt:diſtrictius cõtra ſe iudiciũ ac

cendũt:vt tãto eos durioꝛ ſentẽtia feriat:
quãto illos in culpa arcius vincula deli⸗
be ratiõis ligant:citius foꝛtaſſe delicta pe
nitẽdo abluerẽt:ſi in his ſola pꝛecipitatiꝰ

ne cecidiſſent.MNã tardius peccatũ ſoluit
ꝙ ⁊ per ↄſiliũ ſolidat᷑. Niſi em̃ mens om⸗
nino eterna deſpiceret:in culpa ex iudicio
nõ periret.Hoc ergo pꝛecipitatiõe lapſis
per ↄſiliũ pereũtes differũt:qꝙ cũ hi ab ſta

tu iuſticie peccãdo cõcidũt: plerũq; ſunul

⁊ in laquen deſperatiõis cadũt. Hinc eſt

ꝙ per pꝛophetã dominus nõ tam pꝛeci⸗

pitationũ pꝛaua ꝙᷓ delictoꝛum ſtudia re⸗

pꝛehendit dicens: Me foꝛte egrediaturz
4

—

Nertie partis libꝛei Maſtoꝛalis cure

vt ignis indignatio mea ⁊ ſuccendatur.2
nõ ſit qui extinguat pꝛopter malicis ſtudi
oꝛnm veſtroꝛũ.Hinc iterũ iratus dicit.vi
ſitabo ſuper vos fructũ ſtudioꝛum veſtro⸗
rum. Quia igitur peccatis alijs differũt
peccata que per conſiliũ perpetrant᷑ non
tam pꝛaua facta dominus ꝙꝙᷓ ſtudia pꝛaui⸗
tatis inſequitur. In factis eni ſepe infir⸗
mitate ſepe negligẽtia in ſtudijs vero ma

contra recte beati viri expꝛeſſione per pꝛo
phetam dicitur. Et in cath edra peſtilẽtie
non ſedit. Cathedra quippe iudicis eſſe
vel pꝛeſidentis ſolet. In cathedra enĩ pe
ſtilentie ſedere eſt ex iudicio praua cõmit
tere. In cathedra peſtilentie ſedere eſt et
ex ratiõe mala diſcernere.⁊ tamẽ ex deli⸗
beratione perpetrare. Quaſi in peruerſi
conſilij cathedra ſedet. qui tanta iniqui⸗
tatis elatione attollitur vt implere maluʒ
etiam per conſilia conetur. Et ſicut aſſiſtẽ
tibus turbis pꝛelati ſunt qui cathedre ho
noꝛe fulciuntur.ita delicta eoꝛum qui pꝛe
cipitatione coꝛꝛuunt exquiſita per ſtudiũ
peccata tranſcendunt. Admonendi ergo
ſunt vt hinc colligant qui in culpꝑa ſe per
conſilium ligant qua quãdoq; vltione fe⸗
riendi ſunt.qui nunc pꝛauoꝛum non ſocij

ſed pꝛincipes fiunt.

(ne diuerſo modo admonen-

Qi illos qui licet minima crebꝛo

tamen illicite faciunt: atqʒ illos
qui ſe a paruis cuſtodiunt ſʒ ali
quando in grauibus dimergun

(Tapitulum. XXXIIII.

Viter admonẽ di ſunt qui licet
minima. crebꝛo tamen illicita
faciunt.atq; aliter qui ſe a par⸗
uiſ euſtodiunt.ſed aliquãdo in
grau oꝛibꝰ dimergunt᷑ Admonẽdi ſunt
qui quãuis in minimis. ſed tamẽ frequẽ⸗
ter excedunt.vt nequaꝙᷓ conſiderẽt qua⸗

licioſa ſemper intentione peccatur. Quo

lia ſed quãta cõmittunt. Facta eniʒ ſus ſi

deſpiciant timere cum penſant.debẽt foꝛ
midare cũ numerent.Altos quippe gur⸗
gites fluminũ parue ſed in numere repꝑlẽt
gutte pluuiarũ.⁊ hoc agit ſentẽtia latẽter
creſcens.qð patenter ꝓcella ſeuiens. Et
minuta ſunt que erumpũt in mẽbꝛis ꝑ ſca
biem vulnera:ſed cũ multitudo eoꝛum in
numerabilit᷑ occupat.ſic vitã coꝛꝑis ſicut
vnũ graue inflictũ pectoꝛi vulnus necat.
Hinc videlicet ſcriptum eſt Qui modica
ſpernit paulatim decidet. Qui eniʒ pec⸗
cata minima flere ac deuitare negligit.ab
ſtatu iuſticie nõ quidem repẽte ſed parti⸗
bus totus cadet. Admonẽdi ſunt qui in

minimis frequenter excedunt.vt ſollicite

conſiderẽt qꝛ nõnuniꝙᷓ in parua deterius
ꝙᷓ in maioꝛi culpa peccatur. Maioꝛ enim
quo citius qꝛ ſit culpa agnoſcitur.eo etiaʒ
celerius emendat᷑. Minoꝛ vero dũ quaſi
nulla creditur.eo peius quo ⁊ ſecuriuſ in

vſu retinetur. Ande ſit plerũq; vt mẽs aſ
ſueta malis leuibus nec grauia perhoꝛꝛe⸗
ſcat.atq; ad quandã auctoꝛitatẽ nequicie
per culpas nutrita perueniat.⁊ tãto ĩ ma⸗
ioꝛibus contẽpnat ꝑtimeſcere.quanto in
minimis didicit nõ timẽdo peccare. At
contra admonẽdi ſunt qui ſe a paruis cu⸗
ſtodiunt: ſed aliquando in grauibus di⸗
mergunt᷑.vt ſollicite ſe ipſos depꝛehẽ dãt

qꝛ dum coꝛ eoꝛũ de cuſtoditis minimis ex
tollitur ad perpetrãda grauioꝛa in ipᷣo ela
tionis ſue baratro deuoꝛant᷑ ⁊ dũ foꝛis ſi⸗

bi parua ſubijciũt ſed per inanẽ gloꝛiã in

tus intumeſcũt.languoꝛe ſuꝑbie intrinſe
cus victã mentẽ etiam foꝛas per mala ma
ioꝛa pꝛoſternũt. Admonẽdi ergo ſunt qui
ſe a paruis cuſtodiũt ſed aliquãdo in gra⸗
uibus dimergunt᷑. ne vbi ſe ſtare extrin⸗
ſecus eſtimat ibi intrinſecꝰ cadant.⁊ iux⸗
ta diſtricti iudicis retributionẽ elatio mi⸗
noris iuſticie via fiat ad foueaʒ grauioꝛis
culpe. Qui enĩ vane elati minimi boni
cuſtodiã ſuis viribus tribuũt.iuſte dereli
cti culpis maioꝛibus obruunt᷑ ⁊ cadendo

diſcunt nõ fuiſſe pꝛopꝛiuʒ ꝙ ſteterunt.vt

mala ĩmenſa coꝛ repꝛimant qð bona mini

lu

lie
a⸗
i
⸗
t

ſ⸗

eit edificãd

Beati BGꝛegoꝛij pape Cap. XRXV

ma exaltãt. Admonẽdi ſunt vt ↄſiderent
ꝙ ⁊ in culpis grauioꝛibꝰ alto reatu ſe ob⸗
ligent.⁊ tamẽ plerũq; ĩ paruis que cuſto
diunt deterius peccãt.qꝛ ⁊ in illis inique
faciũt ⁊ ꝑ iſta ſe hominibꝰ qꝛ iniquiſſunt
tegunt. Ande fit vt cũ maioꝛa mala ꝑpe⸗
trant coꝛã deo aperte iniquitatis ſint.⁊ cũ
parua bona cuſtodiunt coꝛã hominibus
ſimulate ſanctitatis ſint.inc ẽ enĩ quod
phariſeis dicitur. Liquãtes culicẽ came
lum autẽ gluciẽtes.Ac ſi aperte diceret᷑.

Minima mala diſcernitis.maioꝛa deuo⸗

ratis. Hinc eſt ꝙ rurſum oꝛe veritatis in

crepant᷑ cum audiũt.decimatis mentã et

anetũ ⁊ cymminũ.⁊ relinquitis que gra⸗
uioꝛa ſunt legis iudiciũ ⁊ miſericoꝛdiaʒ ⁊

fidem. Heq; enĩ negligẽter audiendũ eſt

ꝙ cũ decimari.minima diceret. extrema
quidẽ de oleribus maluit.ſed tamen be⸗

ne olentia memoꝛari. vt pꝛofecto oſtende

ret quia ſimulatoꝛes cũ parua cuſtodiunt
odoꝛem de ſe oſtendere ſancte opinionis
querũt.Et quãuis implere maxima pre⸗
termittant tamen minima obſeruant que
humano iudicio longe lateq; redoleant.

He diuerſo modo admonen-
di eos qui bona nec inchoant at
qʒ eos qui inchoata minime con

Liter admonẽdi ſũt qui bona
nec inchoãt atq; aliter qͥ incho⸗
ata minime ↄſumãͤt. Qui eniz
ona nec inchoãt non ſũt pꝛiꝰ
a que ſalubꝛiter ðiligãt.ſed de
ſtruenda ea in quibꝰ ſemetipſos nequitcr
verſant. Heq; eniʒ ſequunt᷑ que in exꝑta
audiũt niſi pꝛiꝰ qᷓ; ꝑnicioſa ſint ea que ſũt
exꝑta depꝛehendũt.qꝛ nec leuari appetit
qui ⁊ hoc ipſum qꝛ cecidit neſcit.⁊ qͥ do⸗
loꝛẽ vulneris nõ ſentit ſaluti remedia nõ

requirit. Pꝛiꝰ ergo oſtendẽda ſunt quaz

ſint vana que diligũt ⁊ tunc demũ vigilã⸗

ter intimanda ꝙꝙ ſint vtilia que pꝛetermit
tunt.pꝛius videãt fugiẽda que amãt.⁊ ſ
ne difficultate poſtmodũ cognoſcũt amã⸗
da eſſe que fugiũt. Melius eni inexꝑta re
cipiunt.ſi de expertis quicquid diſputati
onis audiũt veraciter recognoſcũt. Tune
igitur pleno voto diſcũt vera bona quere
re.cũ certo iudicio depꝛehẽderint falſa ſe
vacue tenuiſſe. Audiãt ergo ꝙ bona pꝛe⸗
ſentia ⁊ a delectatione citius tiãſitura ſint
⁊ tamẽ eoꝛũ cauſa ad vltionẽ ſine tranſitu
permãſura.qꝛ ⁊ nunc qðlibet inuitis ſub
trahitur.⁊ tũc qð dolet inuitis in ſuppli⸗
cio reſeruatur. Itaq; eiſdẽ rebus terrean⸗
tur ſalubꝛiter.quibus noxie del ectantur.
vt dum percuſſa mens alta ruine ſue dã⸗
pna conſpiciẽs.ſeſe in pꝛecipitium perue
niſſe depꝛehẽdit.greſſum poſt terga reuo
cet.⁊ pertimeſcens que amauerat. diſcat
diligere que contẽpnebat.Hinc eſt enĩ ꝙ
Hieremie miſſo ad pꝛedicationẽ dicitur.
Ecce conſtitui te hodie ſuꝑ gentes ⁊ ſuꝑ
regna.vt euellas⁊ deſtruas ⁊2⁊ diſſipes et
edifices ⁊ plãtes.quia niſi pꝛius peruer⸗
ſa deſtrueret edificare vtiliter recta non
poſſet quia niſi ab auditoꝛũ ſuoꝛũ coꝛdibꝰ
ſpinas vani amoꝛis euelleret nimirũ fru⸗
ſtra in eis ſancte pꝛedicationis verba plã
taret. Hinc eſt ꝙ petrus pꝛius euertit vt
poſtmodũ conſtruat cum nequaqᷓᷓ iudeos
monebat quid iã facerẽt ſed de his que ſe
cerant increpabat dicens. Jeſum naʒare⸗
num virũ appꝛobatũ a deo in vobis virtu
tibus ⁊ pꝛodigijs ⁊ ſignis que fecit per il⸗

lum deus in medio veſtri ſicut vos ſcitis.

hunc diffinito cõſilio ⁊ pꝛeſcientia dei tra

ditũ per manus iniquoꝛũ affigentes ligno

interemiſtis quẽ deꝰ ſuſcitauit ſolutis do
loꝛibus inferni. At videlicet crudelitatis
ſue cognitione deſtructi. edificationẽ ſan
cte pꝛedicationis qto anxie quererẽt tan
to vtiliter audirent.vnde illico reſponde
rũt. Quid ergo faciemꝰ viri fres? Qui⸗
bus mox dicit᷑. Penitentiã agite ⁊ bapti
ʒetur vnuſquiſq; veſtrũ. Que ediſicatio⸗
nis verba ꝓfecto contẽ pnerẽt.niſi pꝛius
ſalubꝛiter ruinã ſue deſtructionis inueniſ

Lertie partis libꝛi

Paſtoꝛalis cure

lent. hinc eſt ꝙ Saulus cũ ſuper euz lux

celitus emiſſa reſplẽduit nõ iã quid recte

deberet facere ſed quid pꝛaue feciſſet au⸗
diuit. Mã cũ pꝛoſtratus requireret dicens
Quis es dñe: Protinus reſpõdet᷑. Ego
ſum Jeſus naʒarenꝰ quẽ tu perſequeris.
Et cu repente ſubiungeret.dñe quid me
iubeſ facere? Illico adiungit᷑. Surge ⁊ in
gredere ciuiuitatẽ ⁊ ibi tibi dicet᷑ quid te
opoꝛteat facere.Ecce de celo dñs loquẽs
ꝓſecutoꝛis ſui facta coꝛꝛipuit nec tamẽ illi
co que eſſent faciẽda mõſtrauit. Zcce ela⸗

tionis ſue fabꝛica iã tota coꝛꝛuerat ⁊ poſt

ruinã ſuam humilis edificari requirebat.
⁊ cum ſuꝑbia deſtruitur ediſicationis ta⸗
men verba retinent᷑ vt videlicet perſecu⸗

toꝛ ĩ manis diu deſtructus iaceret. ⁊ tan⸗

to poſt in bonis ſolidius ſurgeret quanto
pꝛiꝰ funditus euerſus a pꝛiſtino eꝛꝛoꝛe ce
cidiſſet. Qui ergo nulla adhuc agere bo
na ceperũt a rigiditate antea ſue pꝛauita⸗
tis coꝛꝛeptionis manu euertẽdi ſũt vt ad

ſtatũ poſtmodũ recte oꝑationis erigãtur.

qꝛ ⁊ iccirco altũ ſilue lignũ ſuccidimus vt
Heoct in edifitit᷑ tegmine ſubleuemus Sed
tamem non repente in fabꝛica ponitur vt
nimirũ pꝛius vicioſa eius viriditas exice⸗
tur. Cuius quo plus in infimis humoꝛ ex
coquitur.eo ad ſumma ſolidiꝰ leuat᷑. At
contra admonẽdi ſunt qui inchoata bona
minime conſũmant vt cauta circũſpectio⸗
ne conſiderẽt qꝛ dum ꝓpoſita nõlperſiciũt
etiã gue fuerãt cepta conuellunt.Si eniʒ
ꝙ videtur gerendũ ſollicita intentiõe nõ
cerſcit etiã ꝙ fuerat bene geſtũ deereſcit.
In hoc quippe mundo humana aĩia qua⸗
ſi moꝛe nauis contra ictũ fluminis condeſ
cendẽtis vno in loco nequaiᷓ permittitur

qꝛ ad ima labitur.niſi ad ſüma coneẽ. Si

ergo inchoata bona foꝛtis oꝑantis manꝰ

ad perfectionẽ non ſubleuat.ipſa operan

di remſſſio contra hocqð oꝑatum eſt pu⸗
gnat. Hinc eſt enim ꝙ per Salomonẽ di
citur. Qui mollis ⁊ diſſolutuſ in oꝑe ſuo
fuerit frater eſt ſua opera diſſpantis quia

diſſolutione negligẽtie manum deſtruen

tis imitatur. Hinc ſardis eccleſie ab ange
lo dicitur. Eſto vigilans ⁊ confirma cete⸗
ra que moꝛitura erant.non enĩ inueni ope
ra tua plena coꝛaʒ deo meo. Quia igitur
coꝛã deo plena eius opera inuenta nõ fue

rant.moꝛitura reliqua etiã que erant ge⸗-⸗

ſta pꝛedicabat. Si enim ꝙ moꝛtuũ in no⸗

bis eſt ad vitã non accenditur. Hoc etia,ʒ

extinguitur ꝙ quaſi adhuc viuũ tenetur.
Admonẽdi ſunt vt perpendãt ꝙ tollera⸗
bilius eſſe potuiſſet recti viã non arripere

ꝙ; poſt arreptã poſt tergũ redire.MHiſi enĩi

retro reſpicerent.erga ceptũ ſtudium nul

lo toꝛpoꝛe langerẽt. Audiant ergo qð ſcMrii

tum eſt. Melius erat eis non cognoſcere
viaz iuſticie quã poſt agnitionẽ retroꝛſuʒ
conuerti. Audiant qð ſcriptũ eſt. Atinaʒ

frigidus eſſes aut caliduſ:ſed quia tepidꝰ

es ⁊ nec frigidus nec calidus incipiam te
euomere ex oꝛe meo. Calidus quippe eſt
qui bona ſtudia ⁊ arripit ⁊ conſũmat.Fri
gidus vero qui conſũmanda nec inchoat
7 ſicut a frigoꝛe per tepoꝛẽ tranſitur ad ca
loꝛem.ita ad caloꝛem per tepoꝛem reditur
ad frigus. Quiſquis ergo amiſſo infideli
tatis frigoꝛe viuit ſed nequac tepoꝛe ſu⸗
perato exardeſcit vt ferueat.pꝛoculdubio
caloꝛe deſperato dũ noxio in tepoꝛe demo
ratur.agit vt frigeſcat.Sed ſicut ante te⸗

poꝛem frigus ſub ſpe eſt. ita poſt frig te⸗

poꝛ indeſperatione. Qui eniĩ adhuc ĩ pec
catis eſt cõuerſionis fiduciaʒ non amittit
Qui vero poſt conuerſionẽ tepuit ⁊ ſpem

q̃ eſſe potuit de peccatoꝛe ſubtraxit. Aut

calidus ergo quiſq; aut frigidus eſſe que
rat.ne tepidus euomatur vt videlicet ant
nec dum cõuerſus adhuc de ſe conuerſio⸗
nis ſpem pꝛebeat.aut iam conuerſus vir⸗
tutibus inardeſcat.ne euomatur tepidus

gui a caloꝛe queʒ pꝛopoſuit toꝛpoꝛe ad no
.

um frigus redit.

¶ De diuerſo modo odmonen-
di eos qui mala occulte agunt⸗

vicz qui cepta bona diſtricte nõ exequitur bona publice: atqʒ eos qui bona

faciunt abſconduũt et bene qui⸗

—

nt

r⸗

1

ðMU M
Heati Bregoꝛij pape Cap. xXxxXVI

buſdam factis publice mala de
ſe opinari permittunt.

CQIcapitulum. XXXVI.

Ai1ter admonẽdi ſunt.qui ma⸗
la occulte agunt ⁊ bona publi⸗
ce. Atq; aliter qui bona que fa
ciunt abſcondũt. ⁊ tamen qui⸗

6 buſdam factis publice mala de ſe opinari

permittunt. Admonẽdi enim ſunt qͥ ma⸗
la occulte agunt ⁊ bona publice.vt perpẽ

d/t humana iudicia quata velocitate euo
lant.diuina autem quãta iĩmobilitate per

urant. Admonẽdi ſunt vt in fine rerum
mentis oculos figant.quia ⁊ humane lau
dis atteſtatio pꝛeterit ⁊ ſuperna ſententia
que abſcondita penetrat ad retributionẽ
perpetuam conualeſcit. Duʒ igitur occul
ta mala ſua diuinis iuditijs. recta autem
ſua humanis oculis anteponunt.⁊ ſine te
ſte eſt bonum qð publice faciunt ⁊ non ſi⸗
ne eterno teſte eſt.qð latenter delinquũt.
Culpas itaq; ſuas occultando hominibꝰ
virtuteſq; pandendo.⁊ vnde puniri debe
ant abſcondẽtes detegnnt.⁊ vnde remu⸗
nerari poterant detegẽtes abſcondunt.
MNQuos recte ſepulchꝛa dealbata ſpecioſa
exterius ſed moꝛtuoꝛũ oſſibus plena veri⸗
tas vocat.quia vicioꝛum mala intus con⸗

tegunt.humanis vero oculis quoꝛundaʒ

demonſtratione operum de ſolo foꝛas iu⸗
ſticie coloꝛe blandiuntur. Admonẽdi ita⸗
qᷓ; ſunt ne que agunt recta deſpiciant ſed
ea meriti melioꝛis credant. Ralde nanq;
vbona ſua diiudicant: quia de eoꝛum mer⸗
cede ſufficere fauoꝛes humanos putant.
Cum enim pꝛo recto opere laus tranſito⸗
ria queritur eterna retributione res dig⸗
na vili pꝛecio venũdatur. De quo videli⸗
cet pꝛecio percepto veritas dicit. Amen
dico vobis.reecperunt mercedẽ ſuã. Ad
monendi ſunt vt conſidèrent quia dũ pꝛa
uos ſe in occultis exhibent ſed tamen ex⸗
empla de ſe publice in bonis operibus pᷣ⸗
bear.oſtendunt ſequenda que fugiũt.cla

mant amanda que oderunt. viuũt poſtre

mo alijs ⁊ ſibi moꝛiuntur. At contra ad

monendi ſunt qui bona occulte faciunt æ
quibuſdã tamen factis publice de ſe mala
opinari permittunt.ne cum ſemetipᷣos ac
tionis recte virtute viui ficant in ſe alios
per exemplum pꝛaue eſtimatiõis occidaãt.
ne minus i ſe pꝛoximos diligant.⁊ cũ ip
ſi ſalubꝛem potũ vini ſoꝛbeant intentis iu
ſui conſideratione mẽtibus peſtiferum ve
neni poculũ fundant. Himirum in vno
pꝛoximoꝛũ vitam minus adiuuant.in alꝰ
tero multum grauant.dum ſtudent et rez-
cta occulte agere.⁊ quibuſdã factis ad ex
emplum de ſe pꝛaua ſeminare.Quiſquis
anim laudis concupiſcentiã calcare iã ſuf
ficit.ediſicationis fraudẽ perpetrat ſi bo-⸗
na que agit occultat.⁊ quaſi iactato ſemi⸗
ne germinandi radices ſubtrahit qui opꝰ
quod imitandum eſt non oſtendit. Hine
nanq; in euangelio veritas dicit. Sic lu⸗

ceat lux veſtra coꝛam hominibus vt vide

ant opera veſtra bona ⁊ gloꝛificent patrẽ
veſtrũ qui in celis eſt. Abi illa quoq; ſen
tentia pꝛomittitur que longe aliu d pꝛece⸗
piſſe videtur:dicens. Attendite ne iuſti⸗
ciam veſtrã faciatis coꝛam hominibus vt
videamini ab eis. Quid eſt igitur ꝙ opꝰ
noſtrum.⁊ ita faciendũ eſt ne videatur et
tamen vt debeat videri pꝛecipitur.niſi ꝙ
ea que agimus ⁊ occultãda ſunt ne lande
mur ⁊ tamẽ oſtendenda ſunt vt l audeʒ ce
leſtis patris augeamus. Ham cnʒ nos iu
ſticiam coꝛã hominibus dominus facere
pꝛohiberet illico adiũxit vt videamini ab
eis.⁊ cum rurſus videnda ab hominibus

bona opera noſtra pꝛeciꝑet pꝛotinus ſub⸗

didit vt gloꝛiſicent patrẽ veſtrũ qui in ce⸗
lis eſt. Qualiter igitur vidẽda eſſent vel
qualiter non videnda ex ſententiarũ fine
monſtrauit.quatenus operantis mens o⸗
pus ſuum ⁊ pꝛopter ſe videri non quere⸗

ret. ⁊ tamen hoc pꝛopter celeſtis patris

gloꝛiam non celaret.vnde fit plerunq; vt
bonum opus ⁊ in oceulto ſit cum fit pub⸗
lice.⁊ rurſus in publico cuʒ agit᷑ occulte.
Quj enĩ in publico bono oꝑe nõ moz ed

Aoponat

ſuperni patris gloꝛiam querit:ꝙ fecit ab
ſcondit: quia illũ ſolum teſtẽ habuit: cui
placere curauit. Et qui in ſecreto ſuo bo⸗
no opere depꝛehẽdi ac laudari cõcupiſcit

⁊ nullus foꝛtaſſe vidit:qð exhibuit: ⁊ ta-

men hoc coꝛã hominibus fecit:quia tot te
ſtes in bono opere ſecum durit:ꝙ huma⸗
nos laudes in coꝛde requiſiuit. Cuʒ vero
pꝛaua eſtimatio inquantũ ſine peccato va
let:ab intuentiũ mente non tergit᷑: cũctis
mala credẽtibus per exemplũ culpa pꝛo⸗
pinat᷑:vnde ⁊ plerũq; cõtingit:vt qui ne⸗
gligenter de ſe mala opinari permittunt:
per ſemetipᷣos quidẽ nulla i niqua faciũt:
ſed tamen per eos qui ſe imitati fuerint:
multiplicius delinquũt. Hinc eſt ꝙ apo⸗
ſtolus immũda quedam ſine pollutiõe co
medẽtibus:ſed imꝑfectis temptiõis ſcan
dalũ ſua hac cõmeſſatiõe mouentibus di
eit: AUidete ne foꝛte hec licẽtia veſtra offẽ
diculũ fiat infirmis: ⁊ rurſum. Et peribit
infirmus in tua cõſcientia frater: pꝛopter

quem xpᷣus moꝛtuus eſt. Sic autẽ peccã⸗

tes in fratres ⁊ percutiẽtes conſcientiã eo
rum infirmã in xpᷣo peccatis. Hinc eſt ꝙ
Moyſes cũ diceret: MHon maledices ſur⸗
do:pꝛotinns adiũxit. Hec coꝛam ceco po⸗
nes offendiculũ. Surdo quippe maledi⸗

cere eſt abſenti ac nõ audienti derogare.

Coꝛam ceco vero offendiculũ ponere: eſt
diſcretã rem quidẽ agere: ſed tamẽ ei qui
iumen diſcretiõis non habet ſcandali oc⸗

caſionẽ pꝛebere.

NDe exhoꝛtatione multis ad-
hibenda: vt ſic ſinguloꝝ virtu-

tes adiuuent:quatenꝰ per hanc
contraria virtutibus vicia non
exceſcant —
(KEapitulum. XxXXVII.

Ec ſunt que pꝛeſul animarũ in
pꝛedicatiõis diuerſitate cuſto⸗
diat: vt ſollicitus cõgrua ſingu
Joꝝ vulneribus medi camenta
Bed cũ magni ſtudij ſit: vt ex⸗
boꝛtãdis ſingulis ſeruiat᷑ ad ſingula cum

ꝛi Paſtoꝛalis cure

valde laboꝛioſum ſit vnũquemq; de pꝛo⸗
pꝛijs ſub diſpenſatiõe debite cõſideratio⸗
nis inſtruere: longe tamẽ eſt laboꝛioſius
auditoꝛes in numeris ac diuerſis paſſioni
bus laboꝛãtes:vno eodẽ q; tempoꝛe voce
vnius ⁊ cõmunis exhoꝛtatiõis admonere
Ybi quippe tanta arte vox temperãda eſt
vt cum diuerſa auditoꝝ ſint vicia: et ſin⸗
gulis inueniat᷑ congrua: ⁊ tamẽ ſibimet⸗
ipᷣis nõ ſit diuerſa: vt inter paſſiones me⸗
dias vno ductu tranſeat:ſed moꝛe bicipi⸗
tis gladij tumoꝛes cogitationũ carnaliuʒ
ex diuerſo latere incidat: quatenus ſic ſu
perbis pꝛedicet᷑ humilitas:vt timidis nõ
augeat᷑ metus: ſic tinidis infundatur au
ctoꝛitas:vt tamen ſuperbis nõ creſcat ef⸗
frenatio: ſic ocioſis ac toꝛpẽtibus pꝛedice
tur ſollicitudo boni operis:vt tamẽ inqui
etis immoderate licẽtia non augeat᷑ actio
nis. Sic inquietis ponat᷑ moduſ: vt tamẽ
ocioſis non fiat toꝛpoꝛ ſecurus.Sic ab im
patientibus extinguat᷑ ira: vt tamen re⸗
miſſis ac lenibus nõ creſcat negligentia:
ſic lenes accendant᷑ ad zelum:vt tamẽ ira
cundis nõ addatur incendiũ: ſic tenacibꝰ
infundat᷑ tribuendi largitas: vt tamen ꝓ
digis effuſionis frena minime laxẽtur: ſie
pꝛodigis pꝛedicet᷑ parcitas: vt tamen te⸗
nacibus paritura rerũ cuſtodia nõ augea
tur: ſic in cõtinentibus laudet᷑ coniugiũ:
vt tamẽ iam continẽtes non reuocent᷑ ad
luxũ:ſic continentibus laudet᷑ virginitas
coꝛpoꝛis: vt tamẽ in cõiugibus deſpecta
non fiat fecunditas carnis: ſic pꝛedicãda
ſunt bona: nec ex latere iubeant᷑ ⁊ mala:
ſic laudanda ſunt bona ſumm aꝛ ne deſpi⸗
ciãtur vltima: ſic nutrienda ſunt vltima:
ne dum credunt᷑ ſufficere: nequaqᷓ ten⸗
dantur ad ſumma.

De exhoꝛtatione que vni ad-
hibenda eſt:aut his qui contra/
lbus laboꝛant:

grauis quidẽ pꝛedicatoꝛi la
boꝛ eſt in cõmunis pꝛedicatio⸗
nis voce ad occultos ſinguloꝝ

— —

— =

Peati Gꝛegoꝛij pape Cap. XXXIX

motus cauſaſq; vigilare ⁊ paliſtrarũ moꝛe
in diuerſi lateris arte ſe vertere Multo ta
men acrioꝛi laboꝛe fatigatur quando vni
ecõtrarijs vitijs ſeruienti pꝛedicare com⸗
pelitur ieruczeum quis lete nimis

conſperſionis exiſtit.ſed tamen eum repẽ
te ab oꝛta triſticia imaniter depꝛimit. Cu
randum itaq; pꝛedicatoꝛi eſt quatenus ſic ctius !
ſubuenit᷑ ꝑ qð feſtine ad interitũ tenditur

tergatur triſticia que venit ex tempoꝛe vt
non augeatur leticia que ſuꝑpetit ex eon⸗
ſperſione.⁊ ſic frenetur leticia que ex con⸗
ſpernone eſt vt tamen non creſcat triſticia
que venit ex tempoꝛe· Iſte grauatur vſu
imoderate pꝛecipitationis ⁊ aliquãdo ta⸗
men ab eo qð feſtine agendum eſt euʒ vis

prepedit ſubito nate foꝛmidinis.ille gra⸗
uatur vſu imoderate foꝛmidinis ⁊ aliquã

do tamen in eo qð appetit temeritate im⸗
pellitur pꝛecipitationis. Sic itaq; in iſto
repꝛimat᷑ ſubito aboꝛta foꝛmido. vt tamẽ
nõ excreſcat enutrita diu pꝛecipitatio.ſic
in illo repꝛimatur aboꝛta repente pꝛecipi⸗

tatio.vt tamen non conualeſcat impꝛeſſa

ex conſperſione foꝛmido. Quid auteʒ mi⸗
rum ſi mentiũ medici iſta cuſtodiunt.duʒ
medici coꝛpoꝛũ tanta diſcretionis arte ſe
temperant qui non coꝛda ſed coꝛpora me

dentur. NPlerũq; enim debile coꝛpus op⸗
pꝛimit languoꝛ imanis.cun languoꝛi ſcili⸗

cet obuiari adiutoꝛijs foꝛtihus debet. ſed
tamen coꝛpus dehile adiutoꝛium foꝛte nõ
ſuſtinet.ſtudet igitur qui medetur.quate
nus ſic ſuper exiſtentẽ moꝛbuʒ ſubtrahat
vt nequaq;ᷓ ſuppoſita coꝛpoꝛis debilitas
creſcat.ne foꝛtaſſe languoꝛ cũ vita defici⸗
at. Tanta ergo adiutoꝛium diſcretione

com ponit.vt vno eodẽq; tẽpoꝛe ⁊ lãguo⸗
ri obuiet ⁊ debilitati.Si igitur medicina

coꝛꝑis indiuiſi e adhibita ſeruire diuiſibi⸗
liter põt.tũc enĩ vere medicina eſt qñ ſic
per eã vitio ſuꝑexiſtẽti ſuccurrit᷑ vt etiem

ſuppoſite cõſperſioni ſeruiat. Cur medici

na mẽtis vna eadẽq; pꝛedicatione appo⸗
ſita moꝛũ moꝛbis diuerſo oꝛdine obuiare
nõ valet que tãto ſubtilioꝛ agitur. quato

de inuiſibilibus tractatur.

aliqñ leuioꝛa vitia relinar

5
da ſint vt grauioꝛa ſubtrahant᷑.
(Eapitulum. XXXIXN.
d Ed qꝛ plerũq; du duoꝝ vitioꝝ,
lãguoꝛ irruit. hic leuiꝰ. illð foꝛ
£ taſſe grauiꝰ pꝛemit. 2 illi nimi⸗
ruʒ vitio rectius ſub celeritate

⁊ſi hic a vicina moꝛte reſtringinõ pateſt
niſi illud etiã qð exiſtit contrariũ creſcat.
Tollerandũ itaq; pꝛedicatoꝛi eſt. vt ꝑ ex⸗

hoꝛtationẽ ſuam artiſicioſo moderamine
vnũ patiat᷑ creſcere.quatenꝰ aliud poſſit a

vicina moꝛte retinere. Qð cum agit non
moꝛbum exaggerat.ſed vulnereti ſui cui
medicamentũ adhibet vitam ſeruat.vt ex
quirende ſalutis congruũ tempus inueni
at. Sepe enim quis a ciboꝛuʒ ſe ingluuie
minime temperans iamq; pene ſupera⸗
tis luxurie ſtimulis pꝛemitur. qui huius:
pugne metu territus dum ſe per abſtinen
tiam reſtringere nititur. inanis gloꝛie tẽ⸗
ptatione fatigatur. In quo nimirũ vnum
vitium nullatenus extinguitur. niſi aliud
nutriatur. Que igitur ardẽtius peſtis in
ſequenda eſt.niſi que periculonꝰ pꝛemit.
Tollerandũ nãq; eſt vt per virtutẽ abſti⸗
nentie interim arrogantia cotra viuentez
creſcat.ne eum per ingluuiẽ a vita fundi⸗
tus luxuria extinguat. Hinc eſt ꝙq Pau⸗
lus cum infirmũ auditoꝛem ſuũ perpende
ret aut pꝛaua adhuc velle agere.aut de ac
tione recta humane laudis retributione
gaudere ait. Nis nõ timere poteſtatem.

Bonum fac ⁊ habebis laudẽ ex illa. Me⸗

q; enim ideo bona agenda ſunt vt pote⸗
ſtas huius mundi nulla timeatur:aut per

hec gloꝛia tranſitoꝛie laudis aſſumatur.

Sed cum infirmã menteʒz ad tantũ robur
aſcendere non poſſe penſaret. vt ⁊ pꝛaui⸗
tatem ſimul vitaret ⁊ laudem. Predica⸗
tor egregius ei admonẽdo aliquid obtu⸗
lit. æ ali quid tulit. Concedendo enim le⸗
nia:ſuptraxit acrioꝛa. vt qauia ad deſeren⸗

da cuncta ſimul nõ aſſurgeret. DHuz in ad

dam ſuum animus familiariter relinq uir

S

Eertie partis libꝛi Waſtoꝛalis

cure

8 quodaʒ vitio ſuo ſine doloꝛe tolleretur.

¶ Quod infirmis mentibus

omnino non debeant alta predi

Liendũ vero pꝛedicatoꝛi eſt: v

res non trahat:ne vt ita dicam
dum dln valet:tendit᷑:men⸗
rumpat᷑. Al

ritas dicit: Quiſputas eſt fidelis diſpen⸗

ſatoꝛ quem cõſtituit dominus ſuper fami⸗
liam ſuam: vt det illis in tempoꝛe tritici
menſurã? Ner menſurã quippe tritici ex

pꝛimitur modus verbi: ne cũ anguſto coꝛ
di incaptibile aliquid tribuit᷑textra funda
tur. Hinc MPaulus ait: NHon potui vobis
loqui quaſi ſpiritualibus:ſed quaſi carna
libus:tanq; paruulis in xpᷣo:lac vobis po
potum dedi:non eſcam. Hinc Moyſes a
ſecreto dei exiens coꝛuſcantẽ coꝛam popu
lo faciem velat:quia nimirũ turbis clari⸗
tatis intimeꝛarchana nõ indicat. Hic per
eum diuina voce pꝛecipitur:vt is qui cy⸗
ſternam foderit ſi operire negligat:icoꝛru

ente in ea boue vel aſino: pꝛeciũ reddat:

quia ad alta ſcientie fluenta pꝛeueniens:
cum hee apud bꝛuta audientiũ coꝛda non
contegit:pene reus addijcitur:ſi per ver⸗
ba eius in ſcandalũ:ſiue mũda:ſiue mens
immũda capiatur.hinc ad beatũ JYob di
citur: Quis dedit gallo intelligentiam:

Pꝛedicatoꝛ etem̃ ſanctus dum caligino⸗

ſo hoc clamat in tempoꝛe:quaſi gallus cã

tat in nocte cũ dicit: Hoꝛa eſt iam nos de
ſomno ſurgere.Et rurſum. Euigilate iu⸗

ſti ⁊ nolite peccare. Gallus autẽ in ꝓfun
dioꝛibus hoꝛis noctis altos edere cantus
ſolet. Cum vero matutinũ iaʒ tempus in
pꝛoximo eſt:minutas ac tenues voces foꝛ
mat:quia nimirũ qui recte pꝛedicat obſcu
ris adhuc coꝛdibus aperta clamat: nihil
de occultis myſterijs indicat:vt tũc ſubti
lioꝛa queq; de celeſtibus audiãt:cum luci
veritatis appꝛopinquãt. 4

auditoꝛis ſui animuʒ vltra vi⸗

tis coꝛda t. Alta enim queq; de⸗
Vbent multis audiẽtibus cõtegi:⁊ vix pau
cis aperiri.Hinc nanq; per ſemetipᷣam ve

locuturi ſunt operibus clamãt.

Me opere pᷣdicatoꝛis ⁊ voce:

dio retoꝛquemur: vt pᷣdi catoꝛ

gradiat᷑: oſtendat: quia ⁊ gallus iſte quẽ

pꝛo expꝛimenda boni pꝛedicatoꝛis ſpecie
in locutiõe ſua dominus aſſumpſit: cum
iam edere cantus parat:pꝛius alas excu⸗
tit: ⁊ ſemetipᷣm feriens vigilantioꝛẽ red⸗

uiſq; plus actibus ꝙ; vocibus inſonet: ?-
bene viuendo veſtigia ſequacibus impꝛi
mat: vt potius agendo ꝙ; loquendo quo

ECapitulum. XzII.

Ed inter hec ad ea que iam ſu
perius diximus:charitatis ſtu

dit:quia nimirũ neceſſe eſt:vt hi qui ver⸗

ba ſancte pꝛedicatiõis mouent: pꝛius ſtu

dio ſancte actiõis inuigilent:ne in ſemet⸗

ipᷣis toꝛpentes opere alios extitent voce.

ꝛius ſe per ſublimia facta excutiant: et

tuc ad bene viuendũ alios ſollicitos red⸗
dant. MPꝛius cogitationũ alis ſemetipᷣos
feriãt:quicquid in ſe inutiliter toꝛpet: ſol
licita inueſtigatiõe depꝛehendant diſtri⸗
cta animaduerſiõe coꝛrigãt: ⁊ tunc demũ
alioaũ vitam loquẽdo componant. Pꝛi⸗
us punire pꝛopꝛia fletibus curent:⁊ tunc

que alioꝝ ſunt punienda denũcient:⁊ an

teqꝙᷓ verba exhoꝛtatiõis inſonẽt omne qd

α

¶Erplicittertia pars.

¶Encipit quarta pars: Paſto⸗

rem recte docentem admonẽs:

vt frequenrer ad ſe redeat inſr-
mitatẽ ſuam quanta valet conſi

—s

deratione ad memoꝛiã mentis

reuocando:ne de acceptis virtu
tibus intumeſcat:vnico capituů⸗

—

lo compꝛehenſi.

Bregoꝛij pape Cap. B

Beati
(— Ead quia ſepe dum pꝛedi⸗ gare incipit omne bonũ: quod vt largito⸗
aatio modis cõgruentibꝰ ris pꝛeconio ſeruiret:accepit. Opinionis
vvertim funditur apud ſe ſue gloꝛiam dilatare deſiderat: ſatagit vt
metipᷣm de oſtenſione ſui mirabilis cũctis innoteſcat. In ſuo ergo

—

cura neceſſe eſt

occulta leticia loquentis
animus ſubleuat᷑:magna
: vt timoꝛis laceratione ſe
moꝛdeat: ne qui alioꝝ vulnera medendo
ad ſalutẽ reuocat:ipᷣe per negligentiã ſue
ſalutis intumeſcat:ne pꝛoximos iuuando
ſe deſerat:ne alios erigens ipᷣe cadat.Mã

quibuſdã ſepe magnitudo virtutis occa⸗
O ſio perditiõis fuit:vt cum cõfidentia viri⸗

um inoꝛdinate ſecuri ſunt per negligenti
am inopinate moꝛerent᷑. Nirtus nãq; cuʒ
vicijs renitit᷑:quadam delectatiõe eius ſi
bimetip̃i animus blanditur: fitq; vt bene
agentis mens metũ ſue circumſpectiõis
abijciat: atq; in ſui confidentia ſecura re⸗
quieſcat.Cui iam toꝛpenti ſeductoꝛ calli⸗
dus omne quod bene geſſit:enumerat eã
q; quaſi pꝛe ceteris pꝛepollentẽ in tumo⸗
re cogitatiõis exalrat. Ande agitur vt an
te iuſti iudicis oculos fouea mẽtis ſit me
moꝛia virtutis: quia reminiſcendo quod
geſſit:dum ſe apud ſe erigit: apud humi⸗
litatis auctoꝛẽ cadit. Hinc namq; ſuper⸗
bienti anime dicit᷑. Quo pulchꝛioꝛ es de
ſeende: ſurge qui doꝛmis cum incircũci:

ſis. Ac ſi aperte diceret᷑: Quia ex virtutũ

decoꝛe te eleuas: ipᷣa tua pulchꝛitudine

impelleris vt cadas. Hinc ſub hieruſalẽ

ſpecie virtute ſuperbiens anima repꝛoba
tur cum dicitur: Perfecta eras in decoꝛe
meo:quẽ poſuerã ſuper te dicit dominꝰ:
habens fiduciaʒ in pulchꝛytudine tua:
foꝛnicata es in nomine tuo. Fiducia quip
pe ſue pulchꝛytudinis animꝰ attollitur:
tum de virtutũ meritis leta apud ſe ſecu⸗
ritatẽ gloꝛiatur: ſed per eandẽ fiduciam
foꝛnicationẽ ducit᷑: quia dum interceptã
mentem cogitatiões ſue decipiunt: hanc
maligni ſpiritus per innumera vicia ſedu
cendo coꝛrumpũt. Notandũ vero ꝙ dici⸗
tur:Foꝛnicata es in nomĩe tuo. Quia cũ
reſpectuʒ ſuperni rectoꝛis mens deſerit:
laudẽ pꝛotinus pꝛiuatã querit: ⁊ ſibi arro

nomine foꝛnicat᷑: qui legalis thoꝛi cõnu⸗
bium deſerens: coꝛruptiõi ſpiritui in lau
dis appetitu ſubſternit᷑. Hinc Dauid ait
Tradidit in captiuitatẽ virtutem eoꝝ:⁊
pulchꝛytudines eoꝛũ in manus inimici.
In captiuitatẽ etenim virtus ⁊ pulchꝛy⸗
tudo in manus inimici tradit᷑: cum dece⸗
pte menti antiquus hoſtis et boni operis

elatione dominat᷑. Que tamen virtutis

elatio:quãuis plene non ſuperat: vtcũq;

tamẽ ⁊ electoꝛũ ſepe animũ temptat. Sed

cum ſubleuat᷑ deſtituit᷑: deſtitus ad, foꝛmi
dinem reuocat᷑.Hinc etem Hauid iteruʒ
dicit: Ego dixi in abund antia mea nõ mo
ueboꝛ ineternũ.Sed quia de confidentia
virtutis intumuit:paulo poſt quod pertu
lit:adiunxit. Auertiſti faciẽ tuam a me et
factus ſum turbatus. Ac ſi aperte dicat:
Foꝛtẽ me inter virtutes credidi:ſed quaã⸗
te infirmitatis ſim derelictꝰ agnoui. Hĩc
rurſum dicit᷑. Juraui ⁊ ſtatui cuſtodire iu
dicia iuſticie tue. Sed quia eius viriũ nõ
erat manere in cuſtodia quẽ iurabat:debi
litatẽ ſuã pꝛotinus turbatus inuenit.An
de ⁊ ad pꝛecis opem ſe cõtulit repente di
cens:Humiliatus ſum vſquequaq; domi
ne viuifica me ſcᷣm verbum tuũ. NHonnũ
iÿ vero ſuperna moderatio pꝛiuſquã per⸗
munera pꝛouehat: infirmitatis memoꝛiã
ad mentẽ reuocat: ne de erepri⸗ virtuti⸗
bus intumeſcat. Ande ⁊ Eʒechiel ꝓphe

ta quotiens ad cõtemplanda celeſtia vu⸗
cit᷑:pꝛius filius hominis vocat᷑. Ac ſi hũc

aperte dominꝰ admoneat dicens: He de
his que vides in elatõe coꝛ ſubleues:cau
tus perpende ꝙ es:vt cum ſumma pene⸗
tras eſſe te hominẽ recognoſcas: quate⸗
nus dũ vltra te raperis ad temetipᷣm ſolli
citꝰ infirmitatis tue freno reuoceris. An⸗

de neceſſe eſt vt cũ virtutum nobis copia
blandit᷑:ad infirma ſua mentis oculus re⸗
deat:ſeſeq; ſalubꝛiter deoꝛſum pꝛemat:ne

recta que egit: ſed ea que agere neglexit

Quarte partis libꝛei Waſtoꝛa

aſpiciat: vt dum eoꝛ ex memoꝛia infirmi⸗
tatis atterit᷑:apud humilitatis auctoꝛẽ ro
buſtius in virtute ſolidet᷑: quia ⁊ plerũq;

ovpmnipotens deus iccirco rectoꝛũ mentes
gquãuis ex magna parte perſicit:imperfe⸗
ctas tamen ex parua aliqua parte derelin
quit:vt cũ miris virtutibꝰ rutilãt:imper⸗

fectiõti ſue tedio tabelſ cãt:⁊ nequaiꝙꝙᷓ ſe de
magnis erigãt: cũ adhuc contra ſe minia

immitẽtes laboꝛant:ſed quia extrema nõ

valent vincere de pꝛecipuis actibus non
audeãt ſuperbire. Ecce bone vir repꝛehẽ⸗
ſionis mee neceſſitate cõpulſus: dum mõ
ſtrare qualis eſſe debeat paſtoꝛ inuigilo:
puchꝛũ cepinxi hominem: pictoꝛ fedus:
alioſq; ad perfectiõis litus dirigo:qui ad
hut in delictoꝛum fluctibus verſoꝛ. Sed
in huius queſo vite: naufragio oꝛationis
tue me tabula ſuſtine:vt quia pondus ꝓ⸗
pꝛium me depꝛimit: tui me meriti manus
leuet.

Beati Gꝛegoꝛij pape: Liber

—

cure paſtoꝛalis inſigni laude cõ
mẽdatus:diligenti ſtudio emẽ/
datus: ac debita diſtinctiõe par
titus: vis
PBalilienſi arte impꝛeſſoꝛia per⸗
fectus:kelicicrarplicit. Dul ban
no domini. Milleſimoquadrin
geteſimononogeſimoſexto: die
vero decimoquito Menſis Fe⸗
bꝛuarij

.

(NLaus deo.

ilantiq; cura in vꝛbe

“
4 . .
.
1
. - 6
* W
—

S
.

