meratiõe diuerſitatũ quibꝰ ali⸗

ter aliterq; ſinguli admonendi milericoꝛditer tribuũt. Aliter qui aliena

—

alijs pꝛoſunt: qꝛ ⁊ plerũq; herbe que hec

.
l.

ſe deben
eirgn
AKrenus:
s felete⸗
nzi
ctis erbo
mnop qus
offciütti
ete het
nisübils
ur aweci
nuit Ahe
rtütobe⸗
Aliueigi
doconi:
1coselif
uideñſi
nditeni,
(ordarg.
neriiidi⸗
Pulat.1
none nit⸗
woin⸗
piſgſti
diſcinis
e t⸗
Neruig
irai
alee
8: luer
erdun
hebetts
lrallteng
rnpici⸗
ol:
iſegllte
.
werecpe
3 nal 4
rgigt
Aletri⸗
t.⸗M
Dren
n gi
Aieta

*

Beati Sꝛegoꝛij pape

rapere contendũt. Aliter que nec aliena
appetunt nec ſua largiunt᷑. Aliter qui et
ea que habent tribuunt ſua.⁊ aliena rape
re nõ deſiſtunt.Aliter diicoꝛdes. Aliter
pacati. Aliter ſeminãtes iurgia. Aliter

paciſici. Aliter admonendi ſunt qui ſacre

legis verba nõ recte intelligũt. Aliter q̃
quidẽ recte intelligũt ſed humiliter nõ lo
quunt᷑.Aliter qui cũ pꝛedicare digne va⸗

leant.pᷣ humilitate nimia foꝛmidãt. Alie

quos a pꝛedicatiõe imꝑfectõ vel etas pꝛo
hibet.⁊ tamẽ precipitatio impellitj. Ali
qui in hoc qð tꝑaliter appetũt ꝓſperãtur
Aliter qui quidẽ que mũdi ſũt ↄcupiſcũt
ſed tamẽ aduerſitatiſ laboꝛe fatigant᷑. Ali
ter cõiugijs obligati. Aliter a cõiugij ne
xibꝰ liberi. Aliter ammixtiõe carnis exg⸗
ti. Aliter ignoꝛantes. Aliter qui peccata
deploꝛãt operũ.Aliter qui cogitationuʒ.
Aliter qui cõmiſſa plangũt nec tamen de
ſerũt. Aliter q̃ deſerũt nec tamẽ plangũt.
Aliter qui illicita q̃ faciũt etiã laudãt.A⸗
liter qui accuſant pꝛaua nec tũ deuitant.
Aliter qui repẽtina cõcupiſcẽtia ſuꝑant᷑.

atq; aliter qui in culpa ⁊ ↄſilio ligantur.

Aliterlqui licet minima crebꝛo tamẽ illi⸗
cita faciũt.atq; aliter qui ſe a ꝑuis cuſto⸗
diũt:ſed aliquãdo in grauibꝰ demergunt᷑
Aliter qui bona nec inchoãt.Aliter q̃ in⸗
choata minime ↄſumãt. Aliter qui mala
occulte agũt ⁊ bona publice.Aliter qͥ bo⸗
na que faciũt abſcondũt.⁊ tamen quibuſ⸗
daʒ factis publice mala de ſe opinari per⸗

nt.
A diuerſi admonitiõis mo⸗
di de ſingulis ſint ponẽdi: et de
differenti modo admonendi vi/
ros atqʒ mulieres. ¶ Cap.I.

Ed quid vtilitatis eſt qð cũcta
uhbec enumeratiõe collecta trãſ
currimꝰ.ſi non etiã admonitio
nis modoſ ꝑſingula quãta poſ
ſumus bꝛeuitate pandamus. Aliter igi
tur ſunt viri atq; aliter femine.quia illis

grauia iſtis vero iniungẽda ſunt leuioꝛa:

—

Cap. 1 éäII
vt illos magna exercẽdo.iſtas autẽ leuis
d nulcẽdo cõuertant. .
We diuerſo modo admonẽdi
iuuenes atq; ſenes. Capi. II.

Piter iuuenes atq; aliter ſeneſ
quia illos plerũq; ſeueritas ad
monitionis ad pꝛouectum diri
git. iſtos vero ad melioꝛa oꝑa
depꝛecatio blãda cõponit. Scriptũ quip
eſt.ſenioꝛẽ ne increpauer ſed obſecra
vt patrem.

De diuerſo modo admonen⸗/

di inopes atq; locupletes.

. Capi. III.
L iter admonẽdi ſunt inopes.
atq; aliter locupletes: illis nã
q; offerre cõſolationis ſolatiuʒ
cõtra tribulationẽ.iſtis vero in
ferre metũ cõtra elationẽ debemꝰ. Inopi
quippe a dño per ꝓphetã dicitur Moli ti
mere qꝛ nõ cõfunderis. Cui nõ lõge poſt
blandiẽs dicit. Paupercula tempeſtate
cõuulſa.Rurſumq; hanc ↄſolatur:dicẽs
Probamꝰ te in camino pauꝑtatis.Et cõ
tra Paulꝰ.diſcipulo de diuitibus dicit.

Diuitibꝰ hulus ſeculi pꝛecipe non ſuꝑbe

ſapere.neq; ſperare in incerto diuitiaruʒ
ſuarũ. Abi notandũ eſt valde qð humili
tatis doctoꝛ memoꝛiã diuitũ faciens.non
ait roga ſed pꝛecipe.qꝛ ⁊ ſi impendẽda ẽ
pietas infirmitati.honoꝛ tamẽ non debet᷑
elationi.Talibus ergo rectũ eſt qð dicit᷑
tanto rectius iubet᷑ quãto ⁊ in rebus trã
ſitoꝛijs altitudine cogitatiõis intumeſcũt
De his in euãgelio dñs dicit. Ae vobis
viuitibus qui habetis conſolationem ve
ſtrã. Quia enĩ que ſunt eterna gaudia ne

ſciunt.ex pꝛeſentis vite habundãtia cõio

lantur. Offerẽda eſt ergo eis conſolatio

quos caminus pauꝑtatis excoquit atq; il

lis inferẽdus eſt timoꝛ quos cõſolatio glo
rie tempoꝛalis extollit:vt ⁊ illi diſcant qꝛ
diuitias quas nõ conſpiciunt poſſidebũt
Zà iſti cognoſcãt quia eas quas SEe piſcũs
3

Tertie partis libꝛi Paſtoꝛalis cure

tenere nequaiꝙᷓ poſſunt.plerũq; tamẽ per
ſonarum oꝛdinẽ permutat qualitas moꝛũ
vt ſit diues humilis ſit pauper elatus.vn
de mox pꝛedicãtis lingua cum audientis
vita debet cõponi.vt tanto diſtrictius in
paupere elationẽ feriat:quanto euʒ nec il
lica paupertaſ inclinat. Et tanto leuiꝰ hu
militatẽ diuitum demulceat: quanto eos
nec habundãtia que ſubleuar exaltat.
Monnuni tamen etiã ſuperbus diues ex
hoꝛtationis blandimento placãdus eſt qꝛ
plerũq; dura vulnera per leuis fomenta
molleſcunt.⁊ furoꝛ inſanoꝛũ ſepe ad ſalu⸗
tem medico blandiente reducitur. Cũq;
eis in dulcedine condeſcenditur.languoꝛ
iuſanie mitigatur. Meq; enĩ negligenter
intuendũ eſt.qð cum ſaulem ſpiritus ad⸗
uerſus inuaderet.appꝛehenſa Hauid cy⸗
thara.eius veſaniã ſe dabat ac tempera⸗
bat. Qð enim per Saulẽ niſi elatio potẽ

tium ⁊ quid per dauid innuitur niſi humi

lis vita ſanctoꝛum. Cum ergo Saul abĩ⸗
mundo ſpiritu arripit᷑. Hauid canẽte.eiꝰ
veſania temꝑatur:quia cum ſenſus potẽ⸗
tium.per elationẽ in furoꝛẽ vertitur. Dig
nuin eſt vt ad ſalutẽ.mens quaſi dulcedi
ne cythare.locutionis noſtre tranquillita
te reuocet᷑. Aliquãdo autẽ cum huius ſe⸗
culi potentes arguunt᷑.prius per quaſdã

ſimilitudines velut de alieno negocio re⸗

quirendi ſunt.⁊ cuʒ rectã ſententiã quaſi
in alterũ pertulerint.tũe modis congruẽ⸗
tibus de ꝓpꝛio reatu feriẽdi ſunt vt mẽs
tempoꝛali potẽtia tumida.contra coꝛꝛipi
entem nequai ſe erigat que ſuo ſibi iudi⸗
cio ſuperbie ceruiceʒ calcat.⁊ in nulla ſui
defenſione ſe exerceat.quem ſentẽtia pꝛo

pꝛij oꝛis ligat.hinc eſt enĩ q Hatan pꝛo
pꝓhet arguere regem venerat. ⁊ quaſi de

cauſa pauperis cõtra diuitem iudiciũ que
rebat.vt pꝛius rex ſententiã diceret.⁊ rea
tum ſuũ poſtmodum audiret quatenꝰ ne⸗
quaꝙ iuſticie contra diceret ꝙꝙ in ſe ipſe
pꝛotuliſſet. ANir itaq; ſanctus ⁊ peccatoꝛẽ

conſiderans ⁊ regẽ miro oꝛdine audacdem

reum prius per cõfeſſionẽ ligare ſtuduit:
⁊ poſtmodũ per iniectionem ſecare. Cela

uit paululi quẽ queſiuit ſed percuſſit re⸗

pente quẽ tenuit. Pigrius eni foꝛtaſſe in
cideret.ſi ab ipſo ſermonis ex ordio aper⸗

te culpam ferire voluiſſet. Sed pꝛemiſſa
ſimilitudine eam ꝙ; occultabat exacuit in
crepationẽ.Ad egrũ medicus venerat.ſe
canduʒ vulnus videbat.ſed de patientia
egri dubitabat.Abſcondit igitur ferrum
medicinale ſubueſte ꝙ eductũ ſubito fixit
in vulnere.vt ſecãtẽ gladiũ ſentiret eger
anteẽꝙ cerneret.ne ſi ante cerneret ſentire

recuſaret.

¶ He diuerſo modo admonen⸗/

etos atqʒ triſtes
(Kapitulum. IIII.

dicitur.ve vobis qui ridetis nunc.quoni

am flebitis. Iſti vero eodẽ magiſtro audi
ant dicente.iterũ videbo vos æ gaudebit

coꝛ veſtrũ ⁊ gaudiũ veſtruʒ nemo tollet a

vobis. Mõnulli autem leti vel triſtes nõ
rebus fiunt.ſed conſperſionibus exiſtunt

quibus pꝛofecto intimandũ eſt.qð queda
vitia quibuſdã conſperſionibus iuxta ſũt
Habent enim leti ex pꝛopinquo luxuriam

triſtes vero iram. vnde neceſſe eſt vt non
ſolum quiſq; conſideret ꝙ ex conſperſio⸗
ne ſuſtinet ſed etiam ꝙ ex vitio ad deteri⸗
us per vrget.ne dum nequaq pugnat cõ

tra hoc qð tollerat:ei quoq; a quo ſe libe⸗
rum eſtimat vitio ſuccũbat.

¶ De diuerſo modo admonen-
di ſubditos atqʒ pꝛelatos.

Liter admonendi ſunt leti at⸗
q; aliter triſtes. Letis videli
cet inferenda ſunt triſtia que ſe
zuntur ex ſupplicio: triſtibꝰ ve
ro inferenda ſunt leta.que pꝛomittunt᷑ ex
egno.NHiſcant leti ex minaruʒ aſperitate
qð timeant.audiant triſtes pꝛemioꝛũ gau
dia.de quibus pꝛeſumant. Illis quippe

— — —

△

4
reuſſitre⸗
ſoraſez
diozpen
ipemiſ
eraaulis
enerntie
Patient
r kmn
bitoſ
lret ege
tſentie

hohen

tleiist
is videl
ncbe⸗
ſſtiere
nunter
pertare
rügan.

liphe

goni
vaudi
Cebit
let⸗
eg n

unt

nedi
naſat
griam

Ntnen.
erſo⸗

deler
nat co
elibe⸗

en⸗

Beaoti Bregoꝛij pape Cap. vV

—

. que iub

Liter admonendi ſ unt ſubditi
atq; aliter pꝛelati. Illoſ ne ſub
iectio cõterat. Iſtos ne locꝰ? ſu⸗

ent᷑ impleãt. Iſti ne plus iuſto iu⸗
beant que non compleant᷑. Alli vt humili
ter ſubiaceant.iſti vt temꝑanter pꝛeſint.
Nam ꝙ intelligi ⁊ figuraliter poteſt illis
dicit᷑.filij obedite parentibus veſtris ĩ do
mino iſtis pꝛecipitur.Et patreſ nolite ad
iracundiã pꝛouocare filios veſtros
diſcãt qũo ante occulti arbitri oculos ſua
interioꝛa componãt. Iſti quomodo etiaʒ
cõmiſſis ſibi exempla bene viuendi exte⸗
rius pꝛebeant. Scire etenĩ pꝛelati debẽt
quia ſi ꝑuerſa vniꝙᷓ perpetrant.tot moꝛti⸗
bus digni ſunt.quot ad ſubditos ſuos ꝑ
ditionis exempla tranſmittunt. Ande ne
ceſſe eſt vt tanto ſe cautius a culpa cuſto⸗
diant.quanto per pꝛaua que faciunt.non
ſoli moꝛiuntur.ſed alioꝛũ animarũ rei ſũt
quas pꝛauis exemplis deſtruxerũt. An⸗
de admonẽdi ſunt illi ne diſtrictius puniã
tur ſed ſi abſoluti reperiri nequeunt ſaltẽ
de ſe.iſti ne de ſubditoꝛũ erratibuſ iudicẽ
r etiã ſi ſe iam de ſe ſecuros inueniunt.
li vt tanto circa ſe ſollicitius iuuant.
quanto eos alieua cura non implicat. iſti
vero vt ſic alioꝛũ curas expleant quatenꝰ
⁊ ſuas agere non deſiſtãt ⁊ ſic in ꝓpꝛia ſol

licitudine ferueant. vt a cõmiſſoꝛuʒ cuſto

dia minime toꝛpeſcant. Illi enim ſibimet
vacanti dicitur. Aade ad foꝛmicã o piger
⁊T conſidera vias eius:⁊ diſce ab ea ſapien
tiam. Iſte autẽ terribiliter admonet᷑ cum
dicitur. Fili mi ſi ſpopõderꝭ ꝓ amico tuo
defixiſti apud extraneũ manum tuam.il⸗
laqueatus es verbis oꝛis tui.⁊ captus ꝓ
pꝛijs ſermonibus. Spõdere nãq; ꝓ ami⸗
co eſt.alienã animã in periculo ſue cõuer
ſationis acciꝑe.Añ ⁊ apud extraneũ ma⸗
nus defigitur qꝛ apud ẽt ſollicitudinis q̃
ante deerat mens ligat᷑. Aerbis vero oꝛis
ſui illa queatꝰ eſt.ac ꝓpꝛijs ſermonibus
captꝰ.qꝛ dũ cõmiſſis ſibi cogitur bona di
cere.ipſum pꝛius neceſſe ẽ que dixerit cu⸗
ſtodire. Illa queat᷑ igitur verbis oꝛis ſui.

erioꝛ extollat. Ali ne minus

Illi

dum ratiõe exigẽte conſtringit᷑.ne eiꝰ vi⸗
ta ad aliquid aliud qꝙ; qð admonet relaxe⸗
tur. Ande apud diſtrictũ iudicẽ cogit᷑ tã⸗
ta in opere exoluere.quanta eum conſtat
alijs voce pꝛecepiſſe.vbi ⁊ bene mox ex⸗
hoꝛtatio ſubditur vt dicitur in ꝓuerbijs.
Fac ergo qð dico flli mi ⁊ temetipſum li⸗
bera.quia in manus pꝛoximi tui incidiſti
Diſcurre feſtina ſuſcita amicũ tuum ne de
deris ſomnũ oculis tuis nec doꝛmitẽt pal
pebꝛe tue. Quiſquis eni ad viuendũ alijſ
in exemplũ pꝛeponit᷑.nõ ſolũ vt ipſe vigi⸗
let:ſed etiã amicum ſuſcitet admonetur.
Ei nãq; vigilare bene viuendo non ſuffi⸗
cit.ſi non ⁊ illum cui pꝛeeſt a peccati coꝛ⸗
poꝛe diſiungit. Bene autẽ dicit᷑ ne dede⸗
ris ſomnũ oculis tui s nec doꝛmitent pal⸗
pebꝛe tue. Somnũ quippe oculis dare eſt
intentione ceſſante ſubditoꝛũ curam om⸗
nino negligere. MPalpebꝛe vero doꝛmitãt
cum cogitationes noſtre ea que in ſubdi⸗
tis arguenda cognoſcunt pigredine de⸗
pꝛimente diſſimulant.¶ Plene enim doꝛ
mire eſt. commiſſoꝛuʒ acta neſcire nec cor
rigere. non autem doꝛmire ſed doꝛmita⸗
re eſt.que quidem repꝛehendenda ſũt co⸗
gnoſcere ſed tamen pꝛopter mentis tedi⸗
um dignis ea increpationibus non emen
dare.¶ Doꝛmitãdo vero oculus ad ple⸗
niſſimum ſomnum ducitur quia dum ple
rumq; qui pꝛeeſt malum quod cognoſcit
non reſecat.ab hoc quãdoq; negligentie
ſue merito puenit.vt qð a ſubiectis delin
quitur non cognoſcat. Admonendi ſunt
itaq; qui pꝛeſunt vt per circũſpectiõis ſtu
dium ꝑuigiles intus ⁊ in circuitu oculos
habeãt celi animalia fieri ↄtendãt. Oſten
ſa qppe celi aĩalia in circuitu ⁊ ĩtus oculiſ
plena habent᷑ ⁊ ſic deſcribunt᷑.DHignũ qͥp
pe ẽ vt cũcti qͥ pꝛeſũt intꝰ atq; in circuitu
oculos habeãt q̃tenꝰ ⁊ ĩterno iudici in ſe
metipſis placere ſtudeãt.⁊ exẽpla vite ex
terius pꝛebentes.ea etiã que in alijs ſunt
coꝛꝛigenda depꝛehendant. Admonendi
ſunt ſubditi.ne pꝛepoſitoꝛum ſuoꝛum vi⸗
tam temere iudicent.ſi quid eos foꝛtaſſe.
agere repꝛehenſibiliter vidẽt.ne vnde re⸗

«4

Tertie partis libꝛi Paſtoꝛalis cure

—————

cte mala redarguũt:inde per elatiõis im⸗

pvpullſum in pꝛofundioꝛa mergant᷑. Admo⸗
nẽdi ſunt ne cũ culpas pꝛepoſitoꝝ cõſide

rant:ↄtra eos audacioꝛes fiant:ſed ſi qua
valde ſunt eoꝝ pꝛaua oꝑa ſic apud ſemet

ipᷣos dijudicẽt: vt tamẽ diuino timoꝛe cõ
ſtricti: ferre ſub eis reuerẽtie nõ recuſent

0M5ð melius oſtendimus: ſi Dauid factũ
ad mediũ deducamꝰ. Saul quippe perſe
cutoꝛ eius cũ ad purgandũ ventrẽ ſpelun

cã fuiſſet ingreſſus:illic cũ viris ſuis Ha

uid inerat: qui iam tam longo temꝑe per
ſecutiõis eius mala tolerabat.Cũq; eum
viri ſui ad feriendũ Saul accenderẽt: fre
git eos reſponſiõibus:qꝛ manũ mittere in
xpᷣm dñi non deberet. Qui tamẽ occulte
ſurrexit:⁊ oꝛam clamidis eius abſcidit.

Quid em̃ per Saul niſi mali rectoꝛes q̃d
per Dauid: niſi boni ſubditi deſignãtur.
Saul igit᷑ ventrẽ purgare eſt pꝛauos pꝛe⸗
poſitos conceptã in coꝛde maliciã vſq; ad
opera miſeri odoꝛis extẽdere: ⁊ cogitara

apud ſe noxia factis exterioꝛibus exequẽ⸗
do monſtrare. Quẽ tñ Dauid ferire me⸗
tuit:qꝛ pie ſubditoꝝ mentes ab om̃i ſe pe

ſte obtrectsatiõis abſtinẽtes pꝛepoſitoꝝ vi
ta nullo lingue gladio percutiũt:etiã cuʒ

de imperfeetiõe repꝛehendunt. Qui etſ
quãdo abĩ firmitate ſeſe abſtinere vix poſ
ſunt:vt extrem a quedã atq; exterioꝛa pꝛe
poſitoꝝ mala: ſed tamẽ humiliter loquã⸗
tur:quaſi oꝛam clamidis ſilenter incidũt:
quia videlicʒ dũ pꝛelate diguitati ſaltẽ in
noxie ⁊ latẽter derogãt:quaſi regis ſuper
poſiti veſtem ſecant.Sed tamẽ ad ſemet⸗
ipos redeũt ſe vehemẽtiſſime vel de tenu
iſſimo verbi laceratiõe repꝛehendũt. An⸗
de bene illie ⁊ ſcriptũ eſt. Moſt bec per⸗
cuſſit Hauid coꝛ ſuum: eo ꝙ abſcidiſſet
oꝛſ clamidis Saul. Facta quippe pꝛepo
ſitoꝝ oꝛis gladio feriẽda nõ ſunt:etiã cuʒ
recte repꝛehẽdenda iudicant᷑. Si quãdo
vero cõtra eos vel in minimis lingua labi
tur:neceſſe eſt vt per afflictionẽ penitẽtie
coꝛ pꝛemat᷑:quatenus ad ſeipᷣm redeat:⁊
Ei pꝛepoſite poteſtati deliquerit eius con
ta ſe iudiciũ:a quo ſibi pꝛelata eſt perhoꝛ

reſcat. Mã cũ in pᷣpoſitis delinquimꝰ eiꝰ
oꝛdinatiõi qͥ eos nobis pᷣtulis obuiamus
vnde Moyſes quoq; cũ contra ſe ⁊ Aarõ
cõqueri populũ cognouiſſet ait: Hos em̃
quid ſumus? Mec cõtra nos eſt murmur

veſtrũ:ſed contrꝗa dñm.
Bediuer omodo admonen-
di ſeruos atq; dominos:

–(Eapitulum. VI.

Liter admonẽdi ſunt ſerui:at⸗
q; aliter dñi.Serui ſcʒ vt in ſe
ſemper humilitatẽ conditiõis
L ſpiciant. Dñi vero vt nature
ſue qua equaliter ſunt cũ ſeruis conditi:
emoꝛiã non amittãt. Serui admonẽdi

ſunt:ne dños deſpiciãt:ne deũ offendant
ſi oꝛdinatiõi illius ſuperbiẽdo cõtradicůut

Dñi quoq; admonẽdi ſunt: quia ↄtra do
minũ demunere ſuo ſuperbiũt:ſi eos quoſ
per conditionẽ tenent ſubditos: equales
ſibi per nature conſoꝛtiũ non agnoſcunt.
Iſtiadmonẽdi ſunt: vt ſciãt ſe ſeruos eſs
ſe dominoꝝ. Illi admonendi ſunt:vt co⸗
gnoſcãt ſe cõſeruos eſſe ſeruoꝝ.Iſtis nã⸗
q; dicit᷑ ſerui obedite dñis carnalibus.Et
rurſum: Quicũq; ſunt ſub iugo ſeruitu⸗

tis dños ſuos omni honoꝛe dignus arbi⸗

trent᷑. Alis auteʒ dicit᷑ ⁊ vos domini ea⸗
dem facite illis remittẽtes minas: ſciẽtis
qð ⁊ illoꝝ ⁊ veſter dñs eſt in celis.
¶ De diuerſo modo admonen.

di ſapientes ate hebetes:
Eapitulum. VII.

iter admonẽdi ſunt ſapiẽtes
huiꝰ ſeculi:atq; aliter hebetes
Sapiĩẽtes quippe admonendi
ſunt: vt ſciant amitrere que ſci
unt:hebetes quoq; admonẽdi ſunt:vt ap
petãt ſcire que neſciũt. In illis hoc pꝛimũ
deſtruendũ eſt qð ſe ſapientes arbitrant᷑.
In iſtis iã edificandũ eſt:quicqͥd de ſapĩa
ſuperna cognoſcit᷑:qꝛ dũ minĩie ſuperbiũt:
quaſi ad ſuſcipiendũ edificiũ coꝛda para⸗
uerũt. Cũ illis laboꝛandũeſt vt ſapiẽtius
ſtulti fiant:ſtultã aũt ſapiaʒ deſerũt:⁊ ſa⸗

—

quinde

obriamus

ſen Rr
1. Bosei
murmur

Nonen

J

uſeruia⸗

ſerine
conditois

Nue
is ondi:
aroni
oſendant
öradlcit.
/10
ſtcos oel
8:eguales
Goſaunt.
ſauosch⸗

Geevt öüw

Tioni⸗
bus.E
ſauing
sofbi⸗
ntes⸗
ſcieis

hen⸗

apletes
hebetes
nopendl
egpeſc
ntextin
ochiin
pirn⸗
deſchi
perbin
do
pietis
intſ

Beati BGregoꝛij pape Cap. vnI 12

pientẽ dei ſtulticia diſc aãt. Aſtis vero pꝛe
dicandũ eſt: vt ab ea que putat᷑ ſtulticia:

ad verã ſapientiã vicinius tranſeãt. Jllis

namq; dicit᷑:ſi quis videt᷑ inter vos ſapi⸗
ens eſſe in hoc ſeculo ſtultus fiat vt ſit ſa⸗
piens. Iſtis vero dicit᷑: Hon multi ſapiẽ⸗
tes ſcdᷣm carnẽ ⁊ rurſum: que ſtulta ſunt

mũdi elegit deus: vt cõfundat ſapiẽtes:

illos plerũq; ratiocinatiõis argumenta:
iſtos nõnunqꝙ; melius ꝙᷓ exempla conuer⸗
tũt. Illis nõnuniᷓ; pꝛodeſt vt in ſuis alle⸗
gatiõibus victi iaceãt. Iſtis vero aliquã⸗
do ſufficit:vt laudabilia alioꝝ facta ↄgno
ſcãt. Ande magiſter egregius ſapientibꝰ
⁊ inſipiẽtibus debitoꝛ cũ hebꝛeoꝛũ quoſ⸗
dam ſapiẽtes:quoſdã vero etiã tardioꝛes
admoneret. Illis de cõpletione teſtamen
ti veteris:loquẽs eoꝝ ſapientiã: argumẽ
to ſuperauit dicẽs:Quod em̃ antiquat᷑ ⁊
ſeneſcit:pꝛope interitũ eſt. Cum vero ſo⸗
lis exemplis quoſdã trahendos ad ſe cer
neret in eadẽ epiſtola adiũxit.Sancti lu⸗
dibꝛia ⁊ verbera experti: inſuper ⁊ vincu

la ⁊ carceres:lapidati ſunt:ſectiſſunt:tem

ptati ſunt:in occiſiõe gladij moꝛtui ſunt:
rurſus memẽtote pꝛepoſitoꝝ veſtroꝛũ:qͥ
vobis locuti ſunt verbũ dei:quoꝝ intuen

tes exitũ conuerſatiõis imitamini fidem:

quatenꝰ ⁊ illos victrix ratio frangeret: et
iſtos 34 maioꝛa cõſcendere imitatio blan
eret.

a ſu
(Be diuerſo modo admonen-
di impudẽtes: atq; verecũdos:
CEapitulum. VIII.
Li ter admonẽdi ſunt impudẽ
tes:atq; aliter verecũdi. Illos
nãq; ab impudentie vicio non
. uiſi increpatio dura compeſcit:
iſtos autem plerũq; ad melius exhoꝛtatio
modeſta cõponit. Illi ſe delinquere neſci
unt:niſi etiã a pluribꝰ increpent᷑ iſtis ple⸗
rũq; ad conuerſionẽ ſufficit ꝙ eis doctoꝛ

mala ſua ſaltẽ leniter ad memoꝛiã reducit
IBllos autẽ melius coꝛrigit:qui inuehẽdo
repꝛehendit:iſtis autẽ maioꝛ ꝓuectus ad
ducit᷑:ſi hoc qð in eis repꝛehendit᷑: quaſi

ex latere tangat᷑. Inpudentẽ quippe iu⸗
deoꝝ plebẽ:dominꝰ aperte increpãs ait?
Frons mulieris meretricis facta eſt tibiꝰ
noluiſti erubeſcere. Et rurſus verecundã
tẽ refouet dicens: Confuſiõis adoleſcẽtie
tue obliuiſceris: et ohpꝛobꝛij viduitatis
tue nõ recoꝛdaberis: qꝛ dñabit᷑ tui qui fe⸗
cit te. Impudẽter quoq; delinquẽtes ga⸗
lathas aperte Paulus increpat dicens:
O inſenſati galathe: qͥs vos faſcinauit?
Et rurſũ. Sic ſtulti eſtis vt cũ ſpũ ceperi
tis:nũc in carne cõſumamini. Culpas ve
ro verecundantiũ quaſi cõpatiens repꝛe⸗
hendit dicẽs: Gauiſus ſum in dño vehe⸗
mẽter:quoniã tandem aliquãdo refloꝛui⸗
ſtis ꝓ me ſentire:ſicut ⁊ ſentiebatis:occu
pati em̃ eratis:vt ⁊ illoꝝ culpas increpa⸗
tio dura detegeret:⁊ hoꝝ negligentiãa ſer
mo mollioꝛ velaret.
¶De diuerſo modo admonen.
di ꝓteruos: atq; puſillanimes:

apitulum. IX. B
Al iter admonẽdi ſunt pꝛoterui
atq; aliter puſillãimes: illi em
dũ valde de ſe pꝛeſumũt:expꝛo
bꝛãdo ceteros dedignant᷑. vᷣſti
aut dum nimis ſũt infirmitatis ſue cõſcij:
Pleraqg in deſperationẽ cadũt. Illi ſingu⸗
riter ſũma eſtimãt cuncta que agũt Iſti
deſpecta vehemẽter putãt eſſe que faciũt
iccirco in deſperatiõe frangunt᷑. Subti
liter itaq; ab arguẽte diſcutiẽ da ſunt ope
ra ꝓteruoꝝ.vt in quo ſibi placẽt oſtendat᷑
qꝛ deo diſplicẽt. Tunc em̃ ꝓteruos me⸗
lius coꝛrigimus: cũ ea que bene egiſſe ſe
credũt:male acta mõſtramꝰ: vt vnde ade
pta gloꝛia credit᷑:inde vtilis cõfuſio ſubſe
qua᷑. Mõnunẽ vero cũ ſe viciũ pꝛoterui
minĩe perpetrare cognoſcũt: cõpendioſiꝰ
ad coꝛrectionẽ vemiũt:ſi alteriꝰ culpe ma
nifeſtioꝛis ⁊ ex latere reqͥſite impꝛoperio
ↄfundant᷑:vt ex eo qdð defendere nequeũt
cognoſcãt ſe impꝛobe tenere qð defendũt
vñ cũ ꝓterue Paulus coꝛinthios aduer⸗
ſũ ſe inuicẽ videret inflatos:vt aliꝰ Apol
loꝛ alius Nauli: alius Cephe: alius xpᷣi

—

Tertie partis libꝛi PMaſtoꝛalis cure

eſſe ſe diceret inceſtus culpã in mediũ de
duxit:que apud eos perpetrata fuerat: et
incoꝛrecta remanebat dicẽês: Audit᷑ inter
yos foꝛnicatio: ⁊ tal foꝛnicatio:qualis nec
inter gẽtes ita vt vxoꝛẽ patris quis habe
at:⁊ vos inflati eſtis: ⁊ nõ magis luctum
habuiſtis:vt tolleret᷑ de medio veſtrũ qui
boc opus fecit. Ac ſi aperte dicat Quod
vos per pꝛoteruiã huius vel illiꝰ dicitis:
que per diſſolutionẽ negligentie nullius
vos eſſe mõſtratis. At ↄtra puſillanimes
Aptius ad iter bene agendi reducimus: ſi
quedã illoꝛũ bona ex latere requiramus:
vVt dũ in eis alia repꝛehẽ dendo coꝛripimꝰ
alia amplectẽdo laudemus:quatenus eo
rũ teneritudinẽ lauſ audita nutriat:qᷓᷓ cul
pa increpata caſtigat. Plerũq; autẽ vtili

us apud illos ꝓficimus: ſi ⁊ eoꝝ bene ge
ſta memoꝛamus:⁊ ſi qua ab eis inoꝛdina⸗/

gůt:

nus eoꝛum mentẽ ne admonitio ſubiũct ⸗
cõcuteret:laus pꝛemiſſa ſolidaret: et qui

cõmotos eos vicini finis ſuſpiciõe cogno

uerat:nõ iaʒ redarguebat motos:ſed qua
ſi tranſacta neſciẽs adhuc cõmoueri ꝓhi
bebat: vt dũ de ipſa leuitate motiõis pꝛe⸗
dicatoꝛi ſuo ſe incognitos crederẽt:tanto

irrepꝛehenſibilioꝛes fieri:quãto ⁊ cogno⸗

ſci ab illo foꝛmidarent.

¶e diuerſo modo admonen/
di impatientes: atq; patiẽtes:
Kapitulum. X.
Liter admonẽdi ſunt impatiẽ
tes?: atq; aliter patientes. Dicẽ
dum namq; eſt impatiẽtibus:
Auia duũ refrenare ſpiritũ negli
per multa etiã que non appetũt:ini⸗

ta geſta ſunt:nõ iam tanẽ perpetrata coꝛ quitatũ abꝛupta rapiunt᷑: quia videlicet

ripimꝰ: ſed quaſi adhuc ne perpetrari de
beãt pꝛohibemus: vt ⁊ illa que appꝛoba⸗
mus:illatus fauoꝛ augeat: ⁊ cõtra ea que
repꝛehẽdimus: magj apud puſillanimes
Exhoꝛtatio verecũda conualeſcat. Ande
idẽ Paulus cũ theſſalonicenſes in acce⸗
pta pꝛedicatiõe perdurãtes:quaſi de vici
no mũdi termino quadã cognoſceret pu⸗
ſillanimitate turbatos:pꝛi in eis que foꝛ
tia ꝓſpicit:laudat: ⁊ caute monẽdo poſt⸗
modũ que infirma ſu nt:roboꝛat.Ait em̃:
Bꝛatias agere debemus deo ſemꝑ pꝛo vo
bis fratres:ita vt dignũ eſt:quonia ſuper
reſcit fides veſtra:⁊ abũdat charitas vni
uſcuiuſq; veſtrũ inuicẽ: ita vt ⁊ noſipᷣi de
vobis gloꝛiemur in eccleſijs dei:pꝛo pati
entia veſtra ⁊ fide. Qui cũ blanda hec vi
te eoꝝ pꝛeconia pᷣmiſiſſet: paulopoſt ſub⸗
dit dicẽs: Rogamꝰ autẽ vos fratres: per
aduentũ domini noſtri ieſu xpᷣi:⁊ a noſtre
congregatiõis in idipᷣm vt nõ cito mouea
mini a veſtro ſenſu:neq; terreamini:neq;
per ſpiritũ:neq; per ſermonẽ:neq; ꝑ epi
ſtolã:tanq; per nos miſſaʒ: quaſi inſtet di
es domini. Eglit em̃ verus doctoꝛ: vt pꝛi
us audirent laudati ꝙ recognoſcerent: et
poſtmodũ ꝙ exhoꝛtati ſequerent᷑: quate⸗

mentẽ impellit furoꝛ quo nõ trahit deſide
rium: ⁊ agit cõmota velut neſciens vnde
poſt doleat ſciens. Dicendũ quoq; impa
tientibus:quia dũ motiõis impulſu pꝛeci
pites quedam velut alienati peragũt:vix
mala ſua poſtꝗ fuerint perpetrata cogno
ſcũt:quia dũ perturbatiõi ſue minime ob⸗
ſiſtũt:etiam ſi qua a ſe trãquilla mente fue
rant: bene geſta confundũt: ⁊ impꝛouiſo
impulſu deſtruũt: quicquid foꝛſitã diu la

boꝛe pꝛouido cõſtruxerũt. Ipſa nãq; que

mater eſt omniũ:cuſtoſq; virtutũ:per im⸗
patientie viciũ virtus charitatis amittit᷑.
Scriptũ quippe eſt. Charitas patiẽs eſt.
git᷑ cum minime eſt patiẽs: charitas nõ
eſt. NPer hoc quoq; impatiẽtie vitiũ ipſa

virtutũ nutrix doctrina diſſipat᷑. Scriptũ

namq; eſt Doctrina viri per patientiã no
ſcit᷑. Tanto ergo quiſq; minus oſtẽditur
doctus:quãto minus conuincit᷑ patiens.
MNeq; em̃ poteſt veraciter bona docendo
impendere: ſi viuẽdo neſcit equanimiter

aliena mala tolerare. NPer hoc qͥ̊ʒ impati
entie viciũ plerũq; mentẽ arrogantie cul

pa trãſfingit quia dũ deſpici in mũdo hoc

quiſq; non patit᷑: bona ſibi ſi qua occulta

ſunt oſtentare conat᷑: atq; ſic per im patiẽ

D
„
oſaböͤct
:ai
be lagn

ſed a un

pbeni phl
tos e⸗
ritrtanns
1ci⸗

nonen⸗
leles:

X.
mnot?
es. Dicf
ninbus:
nünegli
tüt:ini⸗

idelicet

itdeſide
ns we
Ginp⸗
lupeecl
guͦrvir
cogno
meob⸗
Nee
ouid⸗
iul
que⸗
rim⸗
ittik.
zeſt.
36n0
nigſ
Giptu
tiäno
dͤitur
tiens⸗
cendo
imiter
halt
lecl
ſohoe
aalu
onne⸗

pape Cap. x

tiam vſq; ad arrogantis ducit᷑: dum quia
ferre deſpectionẽ non poteſt: detegendo

ſemetipᷣm in oſtẽtatiõe gloꝛiat᷑. Ande ſcri

ptũ eſt. Melioꝛ patiens eſt arrogãte:quia
videlicet elegit patiẽs quelibet mala per
peti:qᷓ; per oſtentatiõis viciũ bona ſua oc
culta cognoſci. At cõtra elegit arrogans
bona de le:vel falſa iactari:ne mala poſſit

vel minima perpeti. Quia igit᷑ cum pati

entia relinquit᷑: etiã bona reliqua que iaʒ

geſta ſunt deſtruũtur:recte ab iheʒechie⸗

le eſſe in altare dei foſſa perhibet᷑:vt in ea
videlicet ſuppoſita holocauſta ſeruẽtur.
Si enim in altari foſſa nõ eſſet:om̃e quod
in eo ſacriffciũ reperiret: ſuperueniẽs au⸗
ra diſpergeret. Quid vero accipimꝰ per
altare dei niſi animã iuſti: que quot bona
egerit:tot ſuper ſe ante eius oculos ſacri⸗
ficia imponit? Quid autẽ altaris foſſa ni
ſi bonoꝝ patientia que dũ mentẽ aduerſa
tolerãdo humiliat: quaſi moꝛe fouee hãc
in imo poſitã demonſtrat? Foſſa igit᷑ in al
tari fiat: ne ſuperpoſitũ ſacrificiũ aura di⸗
ſpergat:id aſt electoꝝ mens patientiã cu⸗
ſtodiat:ne cõmota vẽto impatiẽtie:⁊ hoc
quod bene operata eſt:amittat. Bene au
tem hec eadẽ foſſa vniꝰ cubiti eſſe memo⸗
rat᷑: quia nimirũ ſi patientia non deſerit᷑:
vnitatis menſura ſeruat᷑. Ande ⁊ Pau⸗
lus ait: Inuicẽ onera veſira poꝛtate:⁊ ſic
adimplebitis legem xpᷣi. Lex quippe xpᷣi

eſt charitas vnitatis quã ſoli perficiũt: q̃

nec cum grauant᷑: excedunt. Audiãt im⸗
patiẽtes quod ſcriptũ eſt in pꝛouerbijs.
Melioꝛ eſt patiẽs viro foꝛti: ⁊ qui domi⸗
nat᷑ anĩo ſuo expugnatoꝛe vꝛbiũ. Minoꝛ
eſt enĩ victoꝛia vꝛbiũ:quia extra ſunt que
ſubigunt᷑. Aa lde aũt maius eſt quod per
patientiã vincitur:quia ipᷣe a ſe animꝰ ſu⸗
perat᷑:⁊ ſemetipᷣm ſibimetipᷣi ſubijcit:quã
do eum patiẽtia intra ſe frenari compellit
Audiãt patientes quod dilectis ſuis ve⸗
ritas dicit. In patiẽtia veſtra poſſidebi⸗
tis animas veſtras. Sic enim cõditi mi⸗
rabiliter ſumus:vt ratio animã: ⁊ anima
poſſideat coꝛpus. Jus vero anime a coꝛ⸗
poꝛis poſſeſſione repellit᷑:ſi nõ pꝛius ani⸗

ma a ratione poſſideatur. Cuſtod em igit
conditionis noſtre: patientiam dominus
eſſe mõſtrauit: qui in ipᷣa nos poſſidere et
noſmetipᷣos docuit. Quanta ergo ſit im⸗
patientie culpa cognoſcimus: per quã et
hoc ipſum amittimus poſſidere quod ſu⸗
mus: Audiant impatiẽtes quod per Sa
lomonem rurſum dicitur. Zotum ſpiri-
tum ſuũ pꝛofert ſtultus: ſapiens autẽ dif
fert ⁊ reſeruat iinpoſterum. Impatientia
quippe impeilente agitur: vt totus foꝛas
ſpiritus pꝛoferatur. Quem iccirco citius
perturbatio eijcit: quia nulla interius di⸗
ſciplina ſapientie circumcludit.Sapiens
autem differt 1 reſeruat impoſterum. Le
ſus enim in pꝛeſenti ſe vlciſci non deſide⸗
rat:quia etiam tolerans parci optat: ſed
tamen iuſte vindicari: omnia extremo iu⸗-
dicio non ignoꝛat. At contra admonen⸗
di ſunt patientes:ne in eo quod exterius
poꝛtant: interius doleant: ne tante virtu

tis ſaerificium quod integrum foꝛas im⸗

molant:intus malicie peſte coꝛrumpant:
7 cum ab hominibus non agnoſcitur:ſed
tamen ſub diuina examinatiõe peccatur:
tanto deterioꝛ culpa doloꝛis fiat: quanto
ſibi ante homines virtutis ſpeciem ven⸗
dicat. Dicendum itaq; eſt patiẽtibus: vt
ſtudeant diligere quos ſibi neceſſe eſt to⸗
lerare:ne ſi patientiam dilectio nõ ſequa
tur in deterioꝛẽ culpam odij:virtus oſten
ſa vertatur. Ande = cum diceret:
Charitas patiens eſt:illico adiunxit. Be
nigna eſt:videlicet oſtendens:quia quos
ex patientia tolerat:amare etiam ex beni⸗
gnitate nõ ceſſat. Inde idem doctoꝛ egre
gius: cum patientiam diſcipulis ſuade⸗
ret dicens: Omnis amaritudo: ⁊ ira:⁊ in
dignatio: ⁊ clamoꝛ: et blaſphemia tolla⸗
a vobis:quaſi cunctis exterius iam beni⸗

gne compoſitis ad interioꝛa conuertitur:
dum ſubiungit: Cum omni malitia: quia

nimirũ fruſtra indignatio: clamoꝛ ⁊ blaſ⸗
phemia ab exterioꝛibus tollitur: ſi in inte
rioꝛi vicioꝛum mater malicia dominatur.

Et incaſſum foꝛas vicium ex ramis incidi

tur: ſi ſurreptura multipliciꝰ intꝰ in radt⸗

Tertie partis libꝛi

ce ſeruat᷑. Ande ꝑ ſemetipſam veritas di
cit. Diligite inimicos veſtros benefacite

hiꝛiers qui vos oderũt. Orate pꝛo ꝑſequenti

bus ⁊ calũpniantibus vos. Airtus itaq;
eſt coꝛã hominibus aduerſarios tolerare.
ſed virtus coꝛã deo diligere: qꝛ hoc ſoluʒ
deus ſacrificiũ accipit qð ãte eius oculos
in altari boni operis flãma charitat incẽ
dit. Hinc eſt qdᷣ rurſus quibuſdã patiẽti
bus nec tamẽ diligẽtibus dicit. Quid ãt
vides ſeſtucã in oculo fratris tui.⁊ trabẽ
in oculo tuo nõ vides. Nerturbatio quip
pe impatientie feſtuca eſt.malicia vero in
coꝛde trabs in oculo eſt. IAllã nãq; aura tẽ
ptationis exagitat.hanc autẽ ↄſũmata ne
quitia pene ĩmobiliter poꝛtat. Recte ve⸗
ro illic ſubiungit᷑. Hypocrita eijce pꝛimũ
trabẽ ð oculo tuo ⁊ eijce feſtucã de oculo
fratriſ tui. Ac ſi dicat᷑ mẽti inique interiꝰ
dolẽti. ⁊ ſanctã ſe exterius per patĩam de
monſtrãti pꝛius a te molẽ malicie excute
tũc alios de impatiẽtie leuitate repꝛehẽ
deꝛne dũ ſtudes ſimnlatione vincere. pꝛi
us tibi ſit pꝛaua aliena tolerare. Euenire
etiã plerũq; patiẽtibus ſolet: vt in eo qui
dẽ tẽpoꝛe quo vel aduerſa patiunt᷑ vel cõ
tumelias audiũt.nullo doloꝛe pulſent᷑.et
ſic patiam exhibeãt.vt cuſtodire etiã coꝛ⸗
dis innocentiã nõ omittant. Sed cũ poſt
paululũ hec ipſa que ꝑtulerũt ad memo⸗
riam reuocãt igne ſe doloꝛis in flãmãt.ar⸗
gumẽta vltionis inquirũt a manſuetudi⸗
nem i tolerãtes habuerunt retractantes
in maiiciã vertunt. Quibꝰ citius a pꝛedi
catione ſuccurritur.ſi que ſit huius ꝑmu⸗
tationis cauſa pandat᷑. Callidus namq;
aduerſarius bellũ contra duos mouet.
Anũ videlicet inflãmans vt cõtumelias
pꝛioꝛ inferat.alterũ pꝛouocãs vt con tume
lias leſus reddat. Sed plerũq; dum huiꝰ
iam victoꝛ eſt.qui iniuriã perſuaſus irro
gat:vt ab illo vincatur.qui illatã ſibieq̃⸗
nimiter poꝛtat.vnius ergo victoꝛ quẽ cõ
mouendo ſubiugauit tota cõtra alterũ vir
tute ſe erigit eumq; obſiſtentẽ q; foꝛtiter
vincentem dolet ꝙ quia cõmouere in ipᷣa
contumeliarũ iaculatione non potuit.ab

Paſtoꝛ

vꝛalis cure

aperto certamine interim quieſcens. ⁊ ſe⸗

creta ſuggeſtione cogitatiõe laceſſens ap

tum deceptionis tẽpus inquirit· Quia

enim publico bello perdidit. ad exercen⸗

das occulte inſidias exardeſcit. Quietis

nãq; iam tẽpoꝛe ad victoꝛis animã redit:

⁊ vel rerũ dampna vel iniuriarum iacula
ad memoꝛiã reducit cunctaq; que ſibi illa

ta ſunt vehemẽter exaggerans. intolera⸗

bilia oſtendit tantoq; mentẽ meroꝛe con⸗
turbat vt plerũq; vir patiens illa ſejequa⸗
nimiter toleraſſe poſt victoꝛiã captiuꝰ eru
beſcat ſeq; nõ reddidiſſe contumelias do⸗
leat.⁊ deterioꝛa repẽdere ſi occaſio pꝛebe
atur querat. Quibus ergo iſti ſunt ſimi⸗
les.niſi his qui per foꝛtitudinẽ in campo
victoꝛes ſunt ſed per negligentiã poſtmo

dum intra vrbis clauſtra capiuntur. Qui
bus ſunt ſimiles niſi his às irruens gra
uis languoꝛ a vita non ſubtrahit. ſed leni

ter veniẽſ recidiua febꝛis occidit. Admo

nendi ſunt igit᷑ patiẽtes vt coꝛ poſt victo⸗

riam muniãt.vt hoſtem publico bello ſu⸗
peratum.inſidiari mẽtibus mentis inten

dant.vt languoꝛẽ plus reſerpentẽ repen⸗

te timeant.ne hoſtis callidus eo in deceꝑ

tione poſtmoduʒ maioꝛi exultatione gau⸗

deat.quo illadudũ contra ſe rigida colls
victoꝛum calcaear.

¶ De diuerſo modo admonen-

di beniuolos atqʒ inuidos.

———.—

(Kapitulum. XxI.

Liter admonendi ſunt benius
li atq; aliter inuidi. Admonen

alienis bonis congaudeãt qua
tenus habere ⁊ pꝛopꝛia cõcupiſcãt ſic pꝛo
ximoꝛum facta diligẽdo laudent vt ea eti
am imitãdo multiplicẽt. ne ſi in hoc pre⸗

ſentis vite ſtadio ad certamen alienũ de⸗

uoti fautoꝛes ſʒ pigri ſpectatoꝛes aſſiſtũt.
eo poſt certamen ſine bꝛauio remaneant.

quo nunc in certamine nõ laboꝛant ⁊ tũe

eoꝛum palmas afflicti reſpiciant in quo⸗

di namq; ſunt beniuoli vt ſic

——

ens Ale⸗
ſſens,
Au

eterten,

Quies
niſeat:
n na
eſcbiill
neolern⸗
ee on⸗
ſeen
Ntnden
eliasdo⸗
ſo geche
unt in⸗
bann
jpoſtr⸗
u.Qu
ensgn⸗
ſecleni
. Bane
N vice⸗
belloſut
tis en
krepen
indecey
negau⸗
al

nen⸗

.
6

benine
monen
li e ſe
eita
ntſtepe⸗
t eie
hoche⸗
lenüde/
nanean,
zut ui
ipc

Heati Bregoꝛij pape Cap. XNI

rum nũc laboꝛibus ocioſi perdurãt. Aal⸗
de quippe peccamus ſi aliena bene geſta
non diligimus. Sed nibil mercedis agi⸗

mus ſi ea que diligimus inquantũ poſſu⸗
mus nõ imitamur. Dicendũ itaq; eſt be⸗
uiuolis: quia ſi imitari bona minime feſti
nãt:que laudantes appꝛobat:ſic eisvirtu
tũ ſanctitas:ſicut ſtultis ſpectatoꝛibus lu
dicrarũ artiũ vanitas placet. Illi nãq; au
rigarũ ac hyſtrionuʒ geſta fauoꝛibus ef⸗
ferunt:nec tamẽ tales eſſe deſiderãt:qua⸗
les illos conſpiciũt eſſe quos laudãt. Mi
rant᷑ eos placita egiſſe: ſed tamẽ ſimiliter

deuitãt placere. Dicendũ eſt beniuolis:
vt cũ pꝛoximoꝝ facta conſpiciũt ad ſuum
coꝛ redeãt: ⁊ de alienis actibus nõ pꝛeſu⸗
mant:ne bona laudent:⁊ agere recuſant:

BGꝛauiter quippe extrema vltiõe feriendi
ſunt: quibꝰ placuit quod imitari nolue⸗
rũt.Admonẽdi ſunt inuidi vt perpẽdant
quate cecitatis ſunt:qui alieno ꝓfectu de
ficiũt: aliena exultione cõtabeſcũt: quan⸗
te infelicitatis ſunt: qui melioꝛatiõe pꝛo⸗
ximi deterioꝛes fiũt:dum augmẽta aliene
pꝛoſperitatis aſpiciũt:apud ſemetipᷣos an
xrie afflicti coꝛdis ſui peſte moꝛiũt. Quid
iſtis infelicius: quos dũ conſpecta felici⸗
tas afficit pena nequioꝛes reddit.Alioꝛũ
vero bona que habere nõ poſſunt: ſi dili⸗
gerẽt ſua feciſſent. Sic quippe ſunt vni⸗
uerſi cõſiſtentes in fide: ſicut mẽbꝛa mul⸗
ta vno continent᷑ in coꝛpoꝛe: que per offi⸗
cium quidẽ diuerſa ſunt: ſed quo ſibi vi⸗

ciſſim congruũt vnũ fiunt.vnde fit vt pes
per oculum videat: et per des oculi gra⸗

diantur. Oꝛi auditus aurium ſerauit: et
ad vſum ſuũ auribus oꝛis lingua cõcur⸗
rat. Suffraget᷑ manibꝰ vẽter:ventri ope⸗
rent᷑ manus. In ipᷣa ergo coꝛpoꝛts poſitio
ne accipimus:quid in actiõe ſeruemꝰ Ni
