lis humiliat: quia niſi ſaluidos imperpbe In manſione ſciãt quod appetũt:nec ma⸗
tuũ cerneret: erudiendos ſub diſcipline la mũdi coꝛ confrin gãt: cũ ſpes bonoꝝ ce
regimine diuina diſpenſatio nõ frenaret. leſtiũ roboꝛat: nec bona pꝛeſentis vite de
Agdmoneqi itaq; ſunt qui in his que tem cipiãt cũ ſuſpecta ſubſequẽtis iudicij ma⸗
poꝛaliter cõcupiſcunt aduerſitatis laboꝛe lꝗ contriſtant. Itaq; animus xpᷣianoꝛum

plen
n
hendt⸗
ispar,
lise⸗
lenitad
lede⸗
Beren

lite auu

is en
niite
wehe⸗
heeſte
ͤſile
gck:
1.N
Nono
am
ice
ene⸗
⸗

en
i

‚—

.
is
ue⸗
i
tum
ſoli
unt:
tno
cant
luge
atu
git⸗
bn
lede
ne
uin

Beati Bfegoꝛij pape Cap. XxVII

cõtugu: infirmus eſt 7 fidelis: qui ⁊ ple

ne cũcta tempoꝛalia deſpicere nõ valet:⁊
tamen eternis ſe cõiungere per deſideriũ

valet: quãuis in delectatiõe carnis inte⸗
rim iaceat:ſuperne ſpei infectiõe conuale
ſcat:⁊ ſi habet que mũdi ſunt in vſu itine
ris: ſperat que dei ſunt in fructu peruẽtio
nis: nec totũ ſe ad hoc qð agit:conferat:
ne ab eo ꝙ robuſte ſperare debuit:fundi⸗
tus cadat. Quod bene ac bꝛeuiter Pau⸗
lus expꝛimit dicẽs: Qui habent vxoꝛes
tanquã non habẽ tes ſint: ⁊ qui flent tan⸗

non flẽtes: ⁊ qui gaudent taniᷓ nõ gau

dentes. Axoꝛẽ quippe tanẽynon haben⸗

do habet:qui ſic per illã carnali cõſolatio

ne vtit᷑:vt tamen nunꝙꝙ ad pꝛaua opera a
melioꝛis intentiõis rectitudine eius amo
re flectat᷑. Axoꝛẽ quaſi nõ habendo habet
qui tranſitoꝛia eſſe cũcta conſpiciẽs: curã
carnis ex neceſſitate tollerat: ſed eterna
gaudia ſpiritꝰ ex deſiderio expectat.Hon
flendo autẽ flere eſt: ſic exterioꝛa aduerſa
plangere: vt tamen nouerit eterne quoq;

ſpei cõſolatiõe gaudere:⁊ rurſum nõ gau

dẽdo gaudere eſt:ſic de infimis aĩm attol
lere:vt tamẽ nuniᷓᷓ deſinat ſũma foꝛmida
re.Abi quoq; apte paulo poſt idẽ doctoꝛ
ac pꝛedicatoꝛ gentiũ ſubdit dicẽs: Pꝛete
rit eĩ figura huius mũdi. Ac ſi aperte di
ceret: Holite cõſtanter mundũ diligere:

quãdo ⁊ ipᷣo non poteſt quẽ diligitis ſta⸗

re. Incaſſum coꝛ quaſi amãates figitis:dũ
fugit ipᷣe quem amatis. Admonẽdi ſunt
cõiuges:vt ea que ſibi aliquãdo diſplicẽt
patientes inuicẽ tollerãt: ⁊ exhoꝛtãtes
inuicẽ ſaluent.Scriptũ namq; eſt. Inui⸗
cem onera poꝛtate: ⁊ ſic adimplebitis le⸗
gez xpᷣi. Lex quippe xpᷣi charitas eſt:que
ex illo nobis ⁊ largiter ſua bona cõtulit:⁊
equani miter mala noſtra poꝛtauit. Tunc
ergo legem xpᷣi et eius mãdata imitando

cõplemus: quãdo ⁊ noſtra bona benigne
ꝓferimus:⁊ noſtroꝝ mala pie ſuſtinemꝰ.

Admonẽdi quoq; ſunt ⁊ cõiuges: vt eo⸗
rum quiſq; nõ tam que ab altero tolerat:
ꝙÿ̈ que ab ipᷣo tolerant᷑ attendat. Si eniʒ

ſua que poꝛtant᷑ conſiderat ea que ab alte

ro ſuſtinet leuius poꝛtat Admonẽdi ſunt
cõiuges:vt ſuſcipiẽde pꝛolis ſe memine⸗
rint cauſa coniũctos:⁊ cũ immoderate ad
mixtioni ſeruiẽtes pꝛopagatiõis articu⸗
lum in vſum tranſferũt voluptatis perpẽ
dãt:quod licet extra nõ exeunt: in ipᷣo ta⸗
men cõiugio cõiugij iura tranſecendũt:vn
de neceſſe eſt:vt crebꝛis exoꝛatiõibus ds⸗
leant quod pulchꝛã copule ſpeciẽ admi⸗
xtis voluptatibus fedant. Hinc eſt eim ꝙ
peritus medicine celeſtis apoſtolꝰ non tã
ſanis inſtituit: ꝙᷓ infirmis medicamenta
mõſtrauit dicens: Se quibus ſcripſiſtis
mihi bonũ eſt homini mulierẽ non tange
re: ꝓpter foꝛnicationẽ aũt vnuſdſq; vxo⸗
rem ſuã habeat: ⁊ vnaqueq; virũ ſuũ ha⸗
beat. Qui enim foꝛnicatiõis metũ pꝛemi
ſit:pꝛofecto nõ ſtantibus pꝛeceptũ cõtulit
Sed ne foꝛtaſſe in terrã ruerent: lectũ ca⸗
dentibus oſtẽdit. Añ adhuc infirmãtibꝰ
ſubdidit. Axoꝛi vir debitũ reddat: ſimili
ter aũt ⁊ vxoꝛ viro. Quibus dũ in magna
honeſtate ↄiugij aliquid de voluptate lar
giret᷑ adiunxit. Hoc aũt dico ᷣm indulgz?
tiam:non ſᷣm imperiũ. Culpa quippe eſſe
innuit᷑: qd indulgeri perhibet᷑: ſed que tẽõ
to citius relaxat᷑:quãto nõ per hanc illici
tũ quod agit᷑:ſed hoc ꝗð eſt licitũ:ſub mo
deramine nõ tenet᷑. Qð bene Loth in ſe
metipᷣo expꝛimit qui ardentẽ ʒodomã fu⸗
git. Sed tñ ſegoꝛ inueniẽs nequaq; mox
mõtana ↄſcendit. Ardentẽ quippe »odo⸗
mã fugere eſt:illicita carnis incẽdia decli
nare. Altitudo vero montiũ eſt mũdicia
ↄtinentiũ: vel certe quaſi in mõte ſunt: qᷓ
etiã carnali copule inherẽt:ſʒ tñ extra ſu⸗
ſcipiẽde ꝓlis admixtionẽ debitã:nllła car
nis voluptate ſoluũt᷑. In mõte quippe ſta
re qͥd eſt:niſi fructũ ꝓpaginis in carne nõ⸗
querere. In mõte ſtare eſt carni carnalit᷑
nõ adherere.Sed qꝛ multi ſunt ꝗ ſcelera
quidẽ carnis deſerũt:nec tñ in ↄiugio po
ſiti vſus ſolũmodo debiti iura conſeruẽt.
Exijt quidẽ Loth zodomo:ſed tñ mox ad
mõtana nõ peruenit: qꝛ iã damnabilis vi
ta relinquit᷑:ſed adhuc celſitudo cõiuga⸗
lis cõtinentie ſubtiliter nõ tenet. Eſt ves

Tertie partis libꝛi

ro in medio ſegoꝛ ciuitas que fugientem

ſaluat infirmũ.quia videlicet cuʒ ſibi per

incontinentiã miſcentur ↄiuges.⁊ lapſus
ſcelerũ fugiunt ⁊ tamẽ venia ſaluantur.
NQNMuaſi paruam quippe ciuitatẽ inueniũt
in qua ab ignibus defendant᷑.quia cõiu⸗

galis hec vita non quidẽ in virtutibꝰ mi⸗

ra eſtiſed tamen a ſupplitijs ſecura. An⸗
de ⁊ iſdem Loth ad angelũ dicit. Eſt ci⸗

uitas hic iuxta ad quã poſſum fugere par

ua.⁊ ſaluaboꝛ in ea. Nunquid non modi
ca eſt.⁊ viuit in ea anima mea. Juxta igi
tur ſegoꝛ dicitur ⁊ tamen ad ſalutem tuta

perhibetur.quia cõiugalis vita nec a mũ
do longe diuiſa eſt.nec tamẽ a gaudio ſa⸗
lutis aliena:ſed tũc in actione hac vita ſu

am cõiuges quaſi in parua ciuitate cuſto⸗
diunt quãdo pꝛo ſe aſſiduis depꝛecationi
bus intercedũt. Ande ⁊ recte per angelũ
ad eundẽ Loth dicitur. Ecce etiam ĩ hoc

ſuſcepi pꝛeces tuas vt non ſubuertã vrbẽ

pꝛo qua locutus es. Quia videlicet cum
deo depꝛecatio funditur. nequaquã talis
coniugũ,vita dampnat᷑. DHe qua depꝛeca⸗

tione quoq; paulus admonet:dicẽs. NHo
lite fraudari inuicẽ niſi foꝛte ex conſenſu

ad tempus vt vacetis oꝛationi. At cõtra

sdmonẽdi ſunt qui ligati cõiugijs nõ ſũt

vt pꝛeceptis celeſtibꝰ eo rectius ſeruiant

quo eos ad curas mundi nequaqᷓᷓ iugum
copule carnalis inclinat.vt quos onus li
citum, cõiugij non grauat.nequaq pon⸗

dus illicitũ terrene ſollicitudinis pꝛemat

ſedtanto eos paucioꝛes dies vltionis q'⸗
to expeditioꝛes inueniat.ne quo melioꝛa
agere vacãtes poſſunt ſed tamẽ negligaůt
eo ſupplicia deterioꝛa mereant᷑. Audiant
cũ Paulus quoſdà ad celibatus gratiaʒ

inſtrueret non coniugiũ ſpꝛeuit:ſed curas
mundi naſcẽtes ex cõiugio repulit:dicẽs.

Hoec autẽ ad vtilitatem veſtrã dico.nõ vt

laqueum vobis initiã:ſed ad id qð hone⸗
ſtum eſt pꝛouoco.⁊ qð facultateʒ pꝛebeat
ſine impedimẽto domino obſecrandi. Ex
cõiugijs quippe terrene ſollicitudines ꝓ
deunt.⁊ iccirco magiſter gentiuʒ. audito
Tes ſuos ad melioꝛa perſuaſit.ne ſollicitu

Paſtoꝛalis cuner

ine terrena ligarentur. Quẽ igitur cele

bem curarũ ſeculariũlimpedimentuʒ pꝛe⸗
pedit.⁊ cõiugio ſe nequaqᷓ; ſubdidit.⁊ ta
men coniugij onera nõ euaſit. Admonẽ⸗
di ſunt celibes ne ſine dampnationis iu⸗
dicio miſceri ſe feminis vacãtibus putẽt.
Cum enĩ Paulus foꝛnicationis vitium
tot criminibꝰ execrãdis inſeruit.cuius ſit
reatus indicauit dicẽs. Heq; foꝛnicato⸗
res neq; ydlois ſeruientes.neq; adulteri
neq; molles neq; maſculoꝛũ cõcubitoꝛes
neq; fures neq; auari. neq; ebrioſi.neq;
maledici.neq; rapaces regnũ dei poſſide
bunt.Et rurſum foꝛnicatoꝛes ⁊ adulteroſ
iudicabit deus. Admonẽdi itaq; ſunt vt
ſi temptationũ pꝛocellas cum difficultate
ſalutis tolerant.cõiugij poꝛtum petant.
Scriptũ quippe eſt. Meliꝰ eſt nubere qᷓ̃
vri.ſine culpa ſcilicet ad coniugiũ veniũt
ſi tamen nec dũ melioꝛa deuoꝛauerũt.Nã
quiſquis bonũ maius ſubire ꝓpoſuit.bo
nuim minu s qð licuit illicitũ fecit. Scrip
tum quippe eſt. Hemo mittẽs ſuper ara⸗
trum manũ ſuã.⁊ reſpiciẽs retro aptus ẽ
regno celoꝛũ. Qui ergo foꝛtioꝛi ſtudio in
tenderit retro conſpicere cõuincitur.ſi re
lictis bonis amplioꝛibꝰ ad minima retoꝛ⸗

uetur.
8². diuerſo modo admonen⸗
i cõmixtione carnis expertos

atqʒ ignaros.
Dapirulum. XXIX.

Liter admonẽdi ſunt peccato⸗
rum carnis conſcij atq; alit᷑ ig⸗
nari. Admonẽdi nãq; ſunt pec
atoꝛũ carnis experti. vt mare
ſaltim poſt naufragiũ metuant ⁊ perditio
nis ſu ediſ crimina vel cognita per hoꝛꝛe⸗

ſcaut:ne qui pie poſt perpetrata mala ſer
uati ſunt.hec imp:obe repetẽdo moꝛiant᷑
vnde ⁊ peccatianime nunquãq; a pecca⸗

to deſinẽti dicitur. Frons mulieris mere⸗

tricis facta eſt tibi noluiſti erubeſcere.
Admonẽdi itaq; ſunt vt ſtudeãt quatenꝰ

ſi accepta nature bona integra ſeruare no

I

ſo

ſe
4

Beati Gꝛegoꝛij pape Tap. XxxXIX

luerunt.ſaltim ſciſſa reſartiant. Quibus

nimirũ neceſſe eſt vt perpendãt.in taz ma
gno fidelium numero. ꝙᷓ multi 2 ſe illiba

tos cuſtodiãt.⁊ alios ab erroꝛs cõuerrant
Quid igitur iſti dicturi ſunt ſi alijs in in⸗
tegritate ſtantibus.ipſi nec poſt damnare
ſcipiſcunt. Quid dicturi ſunt.ſi cũ multi
⁊ alios ſecum ad regnũ celoꝛũ deferũt. hi
expectante domino nec ſemetipſos redu⸗
cunt.Admonẽdi ſunt vt pꝛeterita amiſſa
conſiderent ⁊ iminentia deuitent· Ande
ſub iudee ſpecie per pꝛophetã dominꝰcoꝛ
ruptis in hoc mundo mẽtibus tranſactas
culpas ad memoꝛiã reuocat. quatenꝰ pol
lui in futuris erubeſcãt dicens. Foꝛnica⸗
te ſuntin E gypto in adoleſcẽtia ſua. Ibi
ſubacta ſunt vbera earũ.a fracte ſunt mã⸗
me pubertatis earũ ¶ In egypto quippe

vberaſſubigunt᷑.cum turpi huiꝰ mũdi de⸗

ſiderio.humane mẽtis voluptatibus ſub⸗
ſternunt᷑. In egypto pubertatis mamme
frangunt᷑.quãdo naturales ſenſus adhuc
in ſemetipſis integri pulſantis concupi⸗
ſcentie coꝛꝛuptione viciantur. Admonen
di ſunt peccati carnis experti.vt vigilan⸗
ti cura conſpiciãt, ꝓpoſt delicta nobis ad ſe
redeuntibꝰ. deus quãta beniuolẽtia ſinũ
ſue pietatis expãdit.cum ꝑ pꝛophetã di⸗
cat. Si dimiſerit vir vxoꝛem ſuãa illa re⸗
cedens duxerit virũ alium.nundqd reuer⸗
tetur ad eam vltra. Nunquid nõ polluta
cõtaminata erit mulier illa? Tu autem

foꝛnicata es cũ amatoꝛibus multis. tamẽ

reuertere ad meldicit dñs.Ecce de foꝛni⸗
cante ⁊ relicta muliere argumentum iuſti

cie pꝛeponit᷑.⁊ tamẽ nobis poſt lapſum re

deuntibus nõ iuſticia ſed pietas adhibet᷑
vt hinc vtiq; colligamꝰ ſi nobis delinquẽ

tibus.tanta pietate parcitur. a nobis nec

poſt delictum redeuntibus quãta impꝛo⸗
bitate peccatur aut que ab illo erit ſuꝑ im
pꝛobos venia.qui non ceſſat vocare poſt
culpas. Que nimirũ bene per pꝛophetã
poſt delictũ miſericoꝛdia vocatiõis expri
mitur. cuʒ auerſo homini dicitur. Et erũt
oculi tui videntes pꝛeceptoꝛẽ tuum ⁊ au⸗
res tue audientes verbũ poſttergũ monẽ

tis. Humanũ quippe genus dominus in
ſaciem admonuit.quado in paradiſo con
dito homini atq; in libero orbitrio ſtanti
quid facere quid ve nõ facere deberet in⸗
dixit.Sed homo in dei faciẽ terga dedit.
cum ſuperbiens eius iuſſa cõtempfit. nec
tamen ſuperbienteʒ deus deſeruit qui ad

reuocandũ hominẽ.legem dedit exhoꝛtã

tes angelos miſit in carne noſtre moꝛtali
tatis ipſe apparuit. ¶ Ergo poſt tergum

ſtãs nos admonuit:qui ad recuperationẽ
nos gratie etiam contẽptus vocauit. Qð
igit᷑ generaliter ſimul potuit dici de cun⸗
ctis.hoc neceſſe eſt ſpecialirer ſentire de
ſingulis. Quaſi enim coꝛam deo poſitus
quiſq; verba admonitionis ei us percipit
cum pꝛius ꝙᷓ;ᷓ peccata perpetret.volunta⸗
tis eius pꝛecepta cognoſcit. Adhuc enim
ante eius faciem ſtare eſt.nec dum eũ pec

cando contẽ pnere · Cum vero derelicto

bono innocẽtie.tniquitatẽ eligens appe⸗
tit terga iam in eius faciẽ mittit.Ged ec⸗
ce adhuc ⁊ poſt tergum deus ſubſequenſ

monetqui etiã poſt culpam ad ſe redire ꝑꝓ

ſuadet. Aduerſum vero reuocat cõmiſſa
non reſpicit ſed reuerenti ſinũ pietatis ex⸗
pandit. Rocem ergo poſt terguʒ monẽtis
audimus.ſi ad inuitantẽ nos dñm ſtatim
poſt peccata reuertimur. Debemus igit᷑
pietatẽ vocantis erubeſcere ſi iuſticiã no⸗
lumus foꝛmidare.qꝛ tanto grauioꝛe in ꝓ

bitate contẽꝑnitur quãto ⁊ contẽptus ad

huc vocare nõ dedignat᷑. At cõtra admo
nendi ſunt peccata carnis ignoꝛãteſ.vt tã
to ſollicicius pꝛecipitem ruinã metuant.

quãto altius ſtãt. Admonẽdiſunt.vt no⸗

uerint quia quo magis loco pꝛeminẽti cõ
ſiſtunt.eo crebꝛioꝛibus ſagittis inſidiato⸗

ris impetunt᷑. Qui tanto ardentius ſolet
erigi quanto ſe robuſtiuſ conſpicit᷑ vinci.
tantoq; intollerabiliꝰ dedignat᷑ vinci.qᷓ;⸗
to cõtra ſe videt ꝑ integra infirme carnis

caſtra pugnari. Admonẽdi ſunt vt inceſ⸗

ſanter pᷣmia ſuſpiciãt.⁊ libẽter pꝛocul du
bio tẽptationũ quos tolerant laboꝛes cal
cant.Si eni attẽdat᷑ felicitas que ſine trã

ſitu accingitur.leue fit ꝙ trãſeundo ro

Tertie partis libꝛi Paſtoꝛalis cure

tatur. Audiãt ꝙ per pꝛophetã dicit᷑. Hee
vicit dñs Eunuchis. Qui cuſtodierint
ſabbata mea ⁊ elegerint que volui a tenu
erint fedus meũ.dabo eis in domo mea ⁊
in muris meis locũ.⁊ nomẽ meliꝰ a filijs
2 filiabꝰ. Eunuchi quippe ſunt qui ↄpꝛeſ
ſis motibꝰ carnis affectũ in ſe pꝛaui oꝑis
abſcidũt. Quo autẽ apud patrẽ loco ha⸗
beant᷑ oſtẽditur qui in domo patris vide
licet eterna maãſione etiã filijs pꝛeferũtur
Audiant qð ꝑ Johannẽ dicit᷑. Hi ſunt q̃
cũ mulieribus nõ ſunt coinquinati. virgi
nes eni ſũt ⁊ ſequunt᷑ agnũ quocũq; ierit
⁊ ꝙ canticũ cantãt ꝙ nemo poſſit dicere
niſi illa centũ quadragintaquatuoꝛ milia
Singulariter quippe canticũ magnũ can
bare eſt.cũ eo imperpetuũ pꝛecunctis fide
libus etiã de carnis incorꝛuptione gaude
re. Quid tamẽ electi ceteri canticũ audi⸗
re poſſunt licet dicere nequeũt qꝛ per cha
ritatẽ quidẽ in illoꝛũ celſitudine leti ſũt.
quãuis ad eoꝛũ pꝛemia nõ aſſurgant. Au
diant peccatoꝛũ carnis ignari quia per ſe
metipſam de hac integritate veritas dici
tur. Non oẽs capiunt verbũ hoc. Qð eo
innotuit ſummũ quo denegauit minimuʒ
T dũ pꝛedicit quia difficile capit᷑. audien⸗
tibus innuit ceptũ cum qua cautela tene⸗
atur. Admonẽdi itaq; ſũt peccata carnis
ignoꝛãtes.vt pꝛeminere virginitatẽ con⸗
iugijs ſciãt.⁊ tamẽ ſe ſuper cõiuges non
extollãt.quatenus dũ ⁊ virginitatẽ pꝛefe⸗
runt ⁊ ſe poſtponũt.⁊ illud nõ deſerãt qð
eſſe melius eſtimãt.⁊ ſe cuſtodiant quo ſe
inaniter nõ exaltant. Admonẽdi ſunt.vt
conſiderẽt ꝙ plerũq; actione ſecularium.
vita ↄfundit᷑ ↄtinentiu.cuʒ ⁊ illi vltra ha
bitũ aſſumũt oꝑa.⁊ iſti iuxta oꝛdinem pꝛo
priũ non excitãt coꝛda.vnde bene per pꝛo
phetã dicitur. Erubeſce ſydon ait mare.
Quaſi enĩ per vocẽ maris ad verecundiã
ſydon adducit᷑ qñ per comꝑationẽ vite ſe

culariũ atq; in hoc mũdo fluctuantiũ. eiꝰ

qui munitꝰ ⁊ quaſi ſtabilis cernit᷑ vita re⸗
pꝛobatur. Sepe enĩ nõnulli ad vñm poſt
carnis peccata redeùtes tanto ſe ardentiꝰ

in bonis opibus exhibent quato danabili

oꝛes ſe de malis vidẽt a⁊ ſepe in carnis in

tegritate perdurãtes cũ minus ſe reſpici⸗

unt habere qð defleãt plene ſibi ſufficere
vite ſue innocentiã putant.atq; ad feruo
rem ſpũs nullis ardoꝛis ſe ſtimulis inflã⸗

mant.⁊ fit plerũ deo gratioꝛ amoꝛe.ardèef

vita poſt culpã ꝙᷓ ſeeuritate toꝛpẽs inno⸗
centia. Ande ⁊ voce iudicis dicit᷑. Remit
tuntur ei peccata multa.qꝛ dilexit multũ.
⁊ erit gaudiũ in celo ſuꝑ vnũ peccatoꝛem
penitentẽ magis plus ꝙ; ſuꝑ nonaginta⸗
nouẽ iuſtos quibꝰ non cſt opus penitẽtia
Qõð citius ⁊ ex ipſo vſu colligimus ſi no⸗
ſtre mentis iudicia penſemꝰ. Plus nãq;
terrã diligimꝰ que poſt ſpinaſ exarata fru
ctus vberes pꝛoducit.quã que nullas ſpi

nas habuit.ſed tamẽ exculta ſterilẽ ſege⸗

tem gignit. Admonendi ſunt peccata car
nis ignoꝛantes.ne ſuꝑ erioꝛis oꝛdinis cel
ſitudine ſe ceteris pꝛeferant cũ ab inferio⸗
ribus quãta ſe melius agant᷑ ignorãt. In
examine nãq; recti iudicis mutat merita
oꝛdinũ qualitas actionũ. Quis enim con
ſideratis ipſis rerũ imaginibꝰ neſciat ꝙ ĩ
ntura gemmarũ carbunculus pꝛefertur

hyacincto? Sed tamẽ cerulei coloꝛiſ hya

cinctus prefert᷑ pallenti carbunculo.quia
⁊ illi ꝙ nature oꝛdo ſubtrahit.ſpecies de
coꝛis adiungit.⁊ hunc quẽ naturalis oꝛ⸗
do pꝛetulerat.coloꝛiſ qualitas fedat.Sie
enĩ in humano genere ⁊ quidꝗ in melioꝛi
oꝛdine deterioꝛes ſunt.⁊ quidã in deteri⸗
oꝛi melioꝛes. quia ⁊ iſti ſoꝛtẽ extremi ha⸗

bitus bene viuẽdo tranſcendũt.⁊ illi ſupe

rioꝛis loci meritũ moꝛibꝰ nõ ſſequendo di
minuut.

¶ De diuerſo modo admonen/

*
9

di eos qui peccata deploꝛãt: at⸗

qʒ eos qui cogitationum.

—

Eapitulum. XXX.

Liter admonendi ſunt qui pec

ter que cogitationum. Admo⸗
endi quippe ſunt qui peccata

deploꝛant operuz vt conſmata mala g⸗

cata deploꝛant operũ.atq; ali⸗

— — — —

fdf— — — — ⸗0— — —

nisſn
ehici⸗
fieere
lſno

.

luli⸗
ween
intu
ſtiti
ſino⸗
nis
taffu
voß
ſege⸗
c
gcel
rio⸗
.

erits

er

i

he

/

pe⸗
l⸗
ſo⸗
n
,

Beati Bregoꝛij

—

ſoluant in fletibus ſatiſfactionis. Scrip⸗
tum quippe eſt. Potũ dedit nobis in la⸗
chꝛymis ⁊ in mẽ ſura.vt videlicet vniuſ⸗
cuiuſq; mens tantũ penitendo cõpunctio
nis ſue bibit.lachꝛymaſ i ſe a deo memi
nit aruiſſe per culpas. Admonendi ſũt vt
inceſſanter cõmiſſa ante oculos reducant
atq; vidẽdo agant.vt a diſtricto iudice vi
deri non debeãt. Ande Hauid cum peni
teret dicens. Auerte oculos tuos a pecca
tis meis paulo ſuperius intulit. Delictũ
meũ contra me eſt ſemꝑ. Ac ſi diceret.
Meccatũ meum ne reſpicias poſtulo.q̃a
Boc reſpicere ipſe non ceſſo. vnde ⁊ ꝑ ꝓ⸗
phetam dominus dicit. Et peccatoꝛum
tuoꝛuʒ memoꝛ non ero.tu autem me moꝛ
eſto. Admonendi ſunt. vt ſingula queq;
cõmiſſa conſiderent.⁊ dũ per vnũqðq; vi⸗
tium erroꝛis ſui inquinationem deflẽt ſi⸗
mul ſe ac totos lachꝛymis mundẽt.vnde
bene per Hieremiã dicitur. Cum iudee
ſingula delicta penſarentur. Diuiſiones
aquarum deduxit oculus meus. Diuiſaſ
quippe ab oculis aquas de ducimus.quã
do peccatis ſingulis diſpartitas lachꝛy⸗
mas damuſ.Heq; enĩ vno codẽq; tempo
re eque mens de omnibus dolet ſed dum
nunc huius nunc illius culpe memoꝛia
acrius tangitur.ſimul de omnibus in ſin⸗
gulis cõmota purgatur. Admonẽdi ſunt
vt de miſericoꝛdia quã poſtulãt pꝛeſumãt
nec vi ĩmoderate afflictionis intereant.
Neq; enĩ dominus pius ante delinquen
tium oculos flẽ da peccata opponeret.ſiꝑ
ſemetipſum ea diſtricte ferire voluiſſet.
Conſtat enĩ ꝙ a ſuo iudicio abſcõdere vo
luit quos miſerẽdo pꝛeueniẽs ſibimetipᷣis
iudices fecit.Hinc enĩ ſcriptũ ẽ. Preue⸗
niamꝰ faciẽ eiꝰ in ↄfeſſione.Hinc ꝑ NPau
lñ dicit᷑. Si noſmetipſos diiudicaremꝰnõ
vtiq; diiudicaremur. Rurſum admonẽdi
ſunt.vt ſic de ſpe fiduciã habeãt nec tñ in
cauta ſecuritate toꝛpeſcat. Plerũq; enim
callidꝰ hoſtis mentẽ quã pctõ ſupplantat
gũ pe ruina ſua afflictã reſpicit ſecuritatis

fecta diluant lamenta. ne plus aſtringan
tur in debito perpetrati operis. ? minus

peſtifere blãditijs ſeducit. Qð figurate
expꝛi mitur cũ factũ dine memoꝛat᷑. Scrip
tũ quippe eſt.Egreſſa eſt dina vt videret
mulieres regionis illiꝰ. Quã cũ vidiſſet
ſichem filiꝰ Emoꝛ euei pꝛincepꝑs terre illiꝰ
adamauit ⁊ rapuit.⁊ doꝛmiuit cuʒ illa.vi
oppꝛimẽs virginẽ.⁊ cõglutinata eſt anĩa
eius cũ ea.triſtẽ ꝙ blãditijs diliniuit.Di
na quippe vt mulieres videat extranee re
gionis.egreditur quando vnaqueq; mẽs
ſua ſtudia negligens actiones alienas cu⸗
rans extra habitũ atq; extra oꝛdinem pꝛo
pꝛiuʒ vagat᷑. Quam ſichẽ pꝛinceps terre
oppꝛimit quia videlicet inuentã in curis
exterioꝛibꝰ dyabolus coꝛꝛumpit ⁊ eſt aĩa
eius cum ea conglutinata quia vnitam ſi
bi g iniquitatẽ reſpicit. ⁊ quia cũ mens a
culpa reſipiſcit ad ſe ducitur atq; admiſ⸗
ſum flere conatur coꝛꝛuptoꝛ auteʒ ſpes ac
ſecuritates vacuas ãte oculos vocat.qua
tenus vtilitatẽ triſticie ſubtrahat recte il⸗
lic ſubiungitur. Triſtẽq; blanditijs deli⸗
niuit. Modo enim alioꝛũ facta grauioꝛa.
modo nil eſſe qð ꝑpetratũ eſt.Modo mi⸗
ſericoꝛdẽ dñm lo quit᷑ modo adhuc tẽpus
ſubſequẽs ad penitentiã pollicet᷑. vt dum
ꝑ hec decepta mẽs ducit᷑.ab intẽtione pe
nitẽtie ſuſpendat᷑ quatenꝰ tũc bona nulla
ꝑcipiat.q; nunc mala nulla contriſtãt.et
tũc pleniꝰ obꝛuat᷑ ſupplicijs que nũc etiã
gaudet in delictis. At cõtra admonendi
ſũt.qui peccata cogitationũ deflent vt ſol
licite conſiderent intra mentis archana.
vtrum delectatione tantũmodo.an etiam

conſenſu deliquerint. Plerũq; enim tem

ptatur coꝛ.⁊ ex carnis nequitia delectat᷑:
tñ eideʒ nequitie ex rõne renititur vt in
ſecreto cogitationis ⁊ cõtriſtet qð libet et
libeat qð ↄtriſtat.Mõnuni vero ita mẽs
baratro tẽptationis abſoꝛbet᷑ vt nullato⸗
nus renitatur.ſed ex deliberatione ſequit᷑
hoc.vnde ex delectatione pulſat᷑ ⁊ ſi facul
tas exterioꝛ ſuppetat rerũ.mox effeetibus
interioꝛa vota conſumat. Quod videli⸗
cet ſi iuſta animaduerſio diſtricti iudicis
reſpicit. Hon eſt iam cogitationis culpa
ſed opꝑperis quia ⁊ ſi reꝛum tarditas *
2

Kertie partis libꝛi Paſtoꝛalis cure

peccatum diſtulit intus hoc cõſenſionis
opere volũtas impleuit. In pꝛimo autem
parente didicimus:qꝛ tribus modis om⸗
nis culpe nequitiã perpetramus. Sug⸗
geſtione ſcilicet delectatione ⁊ conſenſu.
Pꝛimũ itaq; per hoſtem:ſecundũ per car
nem:tertiũ per ſpiritũ perpetrat᷑. Inſidia
toꝛ enĩ pꝛaua ſuggerit: caro ſe ad delecta
tionẽ ſubijcit:atq; ad extremũ ſpiritus vi
ctus delectatiõe cõſentit:vnde ⁊ illic ſer⸗
pens pꝛaua ſuggeſſit: Eua autẽ quaſi ca⸗
ro ſefe delectatiõi ſubdidit: Adã vero ve
lut ſpiritus ſuggeſtiõe ac delectatiõe ſu⸗
peratus cõſenſit. Suggeſtione itaq; pec⸗
cati agnoſcimus:delectatõe vincimur:cõ
ſenſu etiã ligamur. Admonẽdi ſunt igit᷑:
q̃ neqcias cogitatiõis deflent: vt ſollicite
conſiderẽt in qua peccati menſura cecide
runt: quatenꝰ iuxta ruine modũ quã in ſe
metipᷣis introꝛſus ſentiũt.etiam menſura
lamentatiõis erigant᷑:ne ſi cogitata mala
minus cruciant: vſq; ad perpetrãda ope⸗
ra perducant᷑. Sed inter hee itaq; terren
di ſunt: vt tamen minime frangant᷑. Se⸗
pe em̃ miſericoꝛs deus eo citius peccata
coꝛdis abluit:quo hec exire ad opera non
permittit: ⁊ cogitata mali nequicia tanto
citius ſoluit᷑:quia effectu operis diſtricti⸗
us non ligat᷑: vnde recte per pſalmiſtã di
cit᷑: Dixi:pꝛonũciabo aduerſum me iniu⸗
ſticias meas domino: tu remiſiſti impie
tatẽ coꝛdis mei. Qui enim impietatẽ coꝛ
dis ſubdit:quia cogitationũ iniuſticias/ꝓ
nũciare vellet:indicauit. Dumq; ita ait:
Dixi pꝛonũciabo:atq; illico adiunxit. Et
tu remiſiſti:quã ſuper hec ſit venia facilis
oſtendit. Qui dũ ſe adhuc pꝛomittit pe⸗
tere:quod ſe petere ꝓmittebat: obtinuit:
quatenus: quia ad opus nõ venerat cul⸗
pa:vſq; ad cruciatũ non perueniret peni⸗
tentia:ſed cogitata afflictio mentẽ terge⸗
ret: quã nimirũ tantũmodo cogitata im⸗
quitas inquinaſſet.
De diuerſo modo admonen⸗-

di illos qui cõmiſſa plangunt:

atq; illos qui deſerunt nec tamẽ

plangunt: (CKapi. XXXI.

5 Liter admonẽdi ſunt qui com
mnmiſſa plangũt: nec tamen deſe
rũt: atq; aliter qui deſerũt: nee
amen plangũt. Admonendi

deflendo inaniter mũdant: qui viuẽdo ſe
nequiter inquinãt: cum iccirco ſe lachꝛy⸗
mis lauant: vt mũdi ad ſoꝛdes redeant.

Hinc em̃ ſcriptum eſt. Canis reuerſus ad
ſuũ vomitũ: ⁊ ſus lota in volutabꝛo luti.
Canis quippe cũ vomit pꝛofecto cibũ qui
pectus depꝛimebat pꝛoijcit. Sedcum ad

vomitũ reuertit᷑: vnde leuigatus fuerat:
rurſus onerat᷑.Et qui cõmiſſa deploꝛant:

pꝛofecto nequiciã de qua male ſatiati fue
rant:⁊ que mentis intima depꝛimebat cõ

fitendo pꝛoijciũt:quã poſt confeſſionẽ dũ
repetunt: reſumũt. Sus vero in voluta⸗
bꝛo luti cum lauatur: ſoꝛdidioꝛ redditur:
2 quia amiſſa plangit: nec tamẽ deſerit:
pene grauioꝛi culpe ſe ſubijcit:qui ⁊ ipᷣaʒ

quã flendo impetrare potui:veniã contẽ⸗

pnit: ⁊ quaſi in lutoſa aqua ſemetipᷣm vo

luit: quia dũ fletibus ſuis vite mũditiam

ſubtrahit: ante dei oculos ſoꝛdidas ipᷣ̃as

etiã lachꝛymas facit. Hinc rurſuʒ ſcriptũ

eſt. Me iteres verbũ in oꝛatiõe tua. Aer⸗
bum nãq; in oꝛatiõe iterare eſt poſt fletuʒ
cõmittere ꝙ rurſum neceſſe ſit flere. Hic
per Eſaiam dicit᷑. Lauamini: mũdi eſto⸗
te. Poſt laeacrũ enim mũdus eſſe negli⸗
git: qͥſquis poſt lachꝛymas vite innocen
tiam nõ cuſtodit:⁊ lauant᷑ ergo:⁊ nequa⸗
qᷓ; mundi ſunt:qui cõmiſſa flere non deſi⸗
nũt:ſed rurſus flenda committunt. Hinc
quoq; per quendã ſapientẽ dicit᷑: Quid
pꝛodeſt: qui baptizat᷑ a moꝛtuo: ⁊ iterum
tangit illũ? Quid pꝛoficit lauatio eius:

Baptizat᷑ quippe a moꝛtuo qui mundat᷑

fletibus a peccato. Sed poſt baptiſmum

moꝛtuũ tangit:qui culꝑã poſt lacheymas
repetit. Admonẽdi ſunt:qui cõmiſſa plãäa
gunt:nec tamen deſerũt: vt ante diſtricti
iudic oculos eis ſe ſimiſes eſſe agnoſcat

enim ſunt qui cõmiſſa plangũt: nec tamẽæ
eſerũt:vt conſiderare ſollicite ſciãt:quia

—

—— — — — ᷑— ℳ —☚n☚

.

W.
—
nicon
ndeſ
itene
Nnenc
Nn
Gt.
ber
M.
un
Dln
hi
Un
erat!
uunt:
tifue
tco
di
luta⸗
ir:
ſerit
li
nte⸗
ro
on
10
Ni
⸗
;
die
o⸗
gli⸗
cen
na⸗
eſi
ine

fum
uo:

ſan

Beati Hregoꝛij pape Tap. XxxXI

qui veniẽtes ad faciem quoꝛundã homi⸗
nũ magna eis ſubmiſſione blandiunt᷑:re⸗
cedentes autẽ inimicitias ac damna que

valent atrociter inferũt. Quid eſt enim

culpã flere: niſi humilitatẽ deo ſue deuo⸗
tiõis oſtendere? Et quid eſt poſt fletũ pꝛa
ua agere:niſi ſuperbius in eũ quẽ rogaue
rat:inimicitias exercere? Jacobo atteſtã⸗
te:qui ait: Quicũq; vult amicus eſſe hu
ius ſeculi:inimicus dei cõſtituit᷑. Admo⸗
nendi ſunt: qui ammiſſa plangũt:nec ta⸗
men deſerũt:vt ſollicite cõſiderent: quia
ita plerũq; mali inutiliter compũguntur
ad iuſticiã ſicut plerũq; voni innoxie tem
ptant᷑ ad culpã.FYit quippe mira exigen⸗
tibus meritis poſitiõis interne menſura:
vt ⁊ illi de bono aliquid agũt:quod tamẽ
non perficiũt: ſuperbe inter ipᷣa que iam
pleniſſime perpetrãt mala confidãt:a iſti
dum de malo temptant᷑: cui nequadᷣ con
ſentiũt:quo per infirmitatẽ titubant: eo
greſſus coꝛdis ad iuſticiã per humilitatẽ
verius figant. Balaam quippe iuſtoꝝ ta
bernacula reſpiciens ait: Moꝛiat᷑ anima
mea moꝛte iuſtoꝝ: ⁊ fiant nouiſſima mea
hoꝝ ſimilia:ſed cũ eompunctõis tempus

abſceſſit contra eoꝛũ vitam quibus ſe ſi⸗

milẽ fieri etiam moꝛiẽdo popoſcerat:con
ſiliũ pꝛebuit: ⁊ cum occaſionẽ de auaricia
repperlt: illico oblitꝰ eſt quicquid ſibi de
innocẽtia optauit. NPaulus vero ait: Ai⸗
deo aliam legẽ in membꝛis meis repug⸗
nantẽ legi mentis mee:⁊ captiuũ me du⸗
centẽ in lege peccati que eſt in mẽbꝛiſ me

is. Qui pꝛofecto iccirco temptat᷑: vt in bo
no robuſtius ex ipᷣa infirmitatis ſue cogni

tione ſolidet᷑. Quid eſt ergo ꝙ ille com⸗
pungitur: ⁊ tamen iuſticie non appꝛopin
quat:iſte temptat᷑: et tamen eũ culpa non

inquinat: niſi hoc quod oſtendit᷑ aperte:
quia nec malos bona imperfecta adiuuãt

nec bonos mala cõſummata condempnãat
At cõtra admonendi ſunt:qui amiſſa de⸗
ſerũt:nec tamen plangunt: ne iam relaxa
tas eſtimẽt culpas:quas ⁊ ſi agendo non
multiplicãt: nullis tamen fletibus mun⸗
dãt Neq; em̃ ſcrꝓtoꝛ ſi a ſcriptõe ceſſaue

rit:qꝛ alis nõ addidit etiã illa q̃ ſcripſera?

deleuit:nec qui cõtumelias irrogat: ſi ſo⸗

lũmodo tacuerit:ſatiſfecit. Cum pꝛofecto
neceſſe ſit:vt verba pꝛemiſſe ſuperbie ver
bis ſubiuncte humilitatis impugnet:nec
debitoꝛ abſolutus eſt: quia alia nõ multt
plicat:niſi ⁊ illa que ligauerat: abſoluat.
Ita ⁊ cũ deo delinquimus:nequaiᷓ ſatiſ⸗
facimus ſi ab iniquitate ceſſamus:niſi vo
luptates quoq; quas dileximꝰ: ecõtrario
oppoſitis lamẽtis inſequamur. Si enim
nulla nos in hac vita operũ culpa macu⸗
laſſet:nequai hic adhuc degentibus ipᷣa

ad ſecuritatẽ innocẽtia noſtra ſufficeret:

quia illicita animũ mult a pulſarẽt. Qua
igit᷑mente ſecurus eſt:qui perpetratis ini
quitatibus ipᷣe ſibi teſtis eſt: qꝛ innocens
non eſt. Meq; ei deus noſtris cruciatibꝰ
paſcitur:ſed delictoꝝ moꝛbos medicamẽ
tis cõtrarijs medet᷑: vt qui voluptatibus
delectati diſceſſimus:rurſus fletibꝰ ama⸗
ricati redeamus:⁊ qui per illicita defluen
do cecidimus:etiam a licitis noſmetipᷣos
reſtringẽdo ſurgamus:⁊ coꝛ ꝙ inſana le⸗
ticia infuderat ſalubꝛis triſticia exurat: 2
ꝙ; vulnerauerat elatio ſuperbie curet ab⸗
iectio humilis vite. Hinc enim ſcriptum
eſt. Dixi iniquis: MHolite inique agere:⁊
delinquẽtibus nolite exaltare coꝛnu. Coꝛ
nu quippe delinquẽtes exaltent:ſi nequa
ꝙᷓ ſe ad penitentiam ex cognitiõe ſue ini⸗
quitatis humiliãt. Hinc rurſum dicitur?:
Coꝛ contritũ ⁊ humilatũ deus non ſper⸗
nit: quiſquis em̃ peccata plangit:nec ta⸗
men deſerit:coꝛ quidẽ conterit:ſed humi
liare cõtempnit. Quiſquis vero pecca⸗
ta deſerit: nec tamen plangit: iam quidẽ
humiliat:ſed tamẽ sõuertere coꝛ recuſat.
Hinc Paulus ait: Et hec quidẽ fuiſtis:
ſed abluti eſtis:ſed ſanctiſicati eſtis:qꝛ ni
mirũ illos emendatioꝛ vita ſanctificat:qs
per penitentiã abluẽs: afflictio fletuũ mũ
dat.Hinc MPetrus cũ quoſdã territos ma
loꝝ ſuoꝛum conſideratiõe conſpiceret:ad
monuit dicens: Penitentiã agite: ⁊ ba⸗
ptiʒetur vnuſquiſq; veſtrũ. Dicturus eif
baptiſma pꝛemiſn penitentie lamenta:vx

Tene Pertis lba WMaſtornlis eue

pꝛius ſe aqua ſue afflictiõis infunderent:
⁊ poſtmodũ ſacramento baptiſmatis laua
tent. Qua igit᷑ mente qui tranſaetas cul⸗
pas flere negligũt: fiunt ſecuri de venia:
quãdo ipᷣe ſummꝰ paſtoꝛ eccleſie huic eti⸗
am ſacramẽto attendendã penitentiã cre
didit:qð peccata pꝛincipaliter extinguit.
De diuerſo modo admonen⸗
di eos qui illicita que faciũt lau
dant:atq; eos qui accuſant pꝛa-
ua:nec tamen deuitant:
Eapitulum. XXXII.
LCLiter admonẽdi ſunt qui illici

—

ʒ alit er qui accuſãt pꝛaua:nec
ltaimen deuitant. Admonendi
ſunt em̃ qui illicita que faciũt etiam lau⸗
dant: vt cõſiderent ꝙ plerũq; plus oꝛe qᷓ
opere delinquãt. Opere nãq;ʒ per ſemet⸗
ipᷣos ſolos pꝛaua perpetrãt:oꝛe auteʒ per
tot perſonas iniquitatẽ exhibent: quo au
qientiũ mentes iniqui ladãtes docẽt.Ad
monẽdi & ſunt: vt ſi eradicare mala eiſi⸗
mulat:ſalti ſeminare pertimeſcãt. Admo
nẽdi ſunt:vt eis perditio pꝛiuata ſufficiat
Aurſumq; admonẽdi ſunt:vt ſi mali eſſe
non metuũt: erubeſcant ſaltim videri qð
ſunt. Plerũq; enim culpa dũ abſcondit᷑:
effugat᷑: quia dum mens erubeſcit videri
quod tamẽ eſſe non metuit:erubeſcit quã
doq; eſſe quod fugit videri.Cũ vero quiſ
q; pꝛauns impudẽter innoteſcit:quo libe
rius om̃e facimus perpetrat: eo etia lici⸗
citũ putat:⁊ quod licitũ ſuſpicatur:in hoc
pꝛoculdubio multiplicius mergit᷑. Ande

ſcriptũ eſt. Peccatũ ſuũ ſicut ʒodoma pꝛe

dicauerũt:nec abſconderũt. NPeccatũ ſu⸗
um ſi ʒzodoma abſconderet: adhuc ſub ti⸗
moꝛe peccaret. Sed funditus frena timo
ris amiſerat:que ad culpam nee tenebꝛas
requirebat. Ande rurſum ſcriptũ et. Cla
moꝛ zodomoꝛũ ⁊ gomoꝛre multiplicatus
eiſt: Peccatũ quippe cum voce eſt: culpa
in actione. Peccatũ vero etiã cum clamo

re eſt:culpa cũ libertate.At contra admo

ta que faciũt etiam laudãt. At⸗

nendi ſunt: qui accuſant pꝛaua: nec tamè

deuitãt: vt pꝛouide perpendãt quid in di
ſtricto dei iudicio pꝛo ſua excuſatiõe di⸗
cturi ſunt:qui de reatu ſuoꝝ criminũ:etia
am ſemetipᷣis iudicibus nõ excuſant᷑. lhi
itaq; quid aliud ꝙ; pꝛecones ſui ſunt vo⸗

ces cõtra culpas pꝛoferunt: ⁊ ſemetipᷣos

operibus reos trahũt. Admonẽdi ſunt:
vt videant: quia de occulta iam retribu⸗
tiõe iudicij eſt: ꝙ eoꝛum mẽs malũ quod

perpetrat: illuminat᷑: vt videat: ſed non

conatur vt vincat: vt quo melius videt:
eo deterius pereat:quia ⁊ intelligentie lu
men percipit:⁊ actõis pꝛaue tenebꝛas nõ
relinquit. Nam cũ acceptam ad adiutoꝛi

um ſcientiã negligunt. Hanc cõtra ſe in

teſtimoniũ vertũt: ⁊ de lumine intelligẽ⸗
tie augent ſupplicia: ꝙ pꝛofecto accepe⸗

perãt vt poſſint delere peccata. Quoꝛuʒ

nimirũ nequitia cum malũ agit:quod di⸗
iudicat:venturũ iam iudiciũ hic deguſtat

vt cum eternis ſupplicijs ſeruat᷑:obnoxia
ſuo hic interim examine nõ ſit abſoluta:
tantoq; illic grauioꝛa toꝛmẽta percipiat:

quanto hic malũ non deſerit:etiam ꝙ ipᷣa
condemnat. Hinc em̃ veritas dicit. Ser⸗
uus qui cognouit voluntatẽ domini ſui:
et non fecit ſcdᷣm voluntatẽ eius vapula⸗
bit multis pladis. Hinc pſalmiſta airt: De
ſcendant in infernũ viuentes.Aiui quip⸗

pe que circa illos agunt᷑: ſciunt ⁊ ſentiũt:

moꝛtui autẽ ſentire nihil poſſunt. Moꝛ⸗
tui enim in infernũ deſcenderent:ſi mala
neſciendo perpetrarent. Cum vero ſciũt

mala ⁊ tñ faciũt:ad iniquitatis infernũ vi

uentes miſeri:ſentienteſq; deſcendũt.

Be diuerſo modo admonen⸗
di eos qui repentina cõcupiſcẽ-/

tia ſuperant᷑: atq; eos qui in cul

pa ex conſilio ligantur:
Eapitulum. XXXIII.

Citer admonẽdi ſunt qui repẽ

q; aliter qͥ in culpa ex cõſilio li
Sant᷑. Admonẽdi ùppe ſũt qͥs

tina cõcupiſcentia ſuperant᷑:at

tam
gnd
de di⸗
reti⸗
keht
nro⸗
ties
ſunt:
o/
ot
e⸗
geln
110
tori
ſeis
gi⸗
be⸗
du⸗
dris
ua:
at:
iß
Zer⸗
ſui:
glo⸗
De
ip⸗
in:
0

ſoli

iecs

Beati Gfegoꝛij pape Cap. XxxXIII

repentina cõcupiſcentia ſuꝑat: vt in bel⸗
lo pñtis vite ſe quotidie poſitos attẽdat:
⁊ coꝛ ꝙ pꝛeuidere vulnera nõ poteſt:ſcu⸗
to/ſolliciti timoꝛis tegãt:vt occulta inſidi
antis hoſtis iacula perhoꝛreſcãt:⁊ in tam
caliginoſo certamine intentiõe ↄtinua in
tra mẽtis caſtra ſe muniãt. Nam ſi a circũ
ſpectiõis ſollicitudine coꝛ deſtituit᷑: vul⸗
neribus aperit᷑:qꝛ hoſtis callidus tanto li

beriꝰ pectus percutit:quãto nudũ a ꝓui⸗

dentie loꝛica depꝛehẽ derit. Admonendi
ſunt qui repentina cõcupiſcẽtia ſuperant᷑
vt curare nimis terrena deſueſcãt: qꝛ in⸗
tentionẽ ſuã dũ rebus tranſitoꝛiis immo⸗

deratius implicãt: quibus culparũ iacu⸗

lis traſigant᷑ ignoꝛat. Ande ⁊ per Salo
monẽ vox percuſſi ⁊ doꝛmiẽtis expꝛimit᷑
qui ait: Rerberauerũt me:⁊ nõ dolui:tra

xerũt me ⁊ ego nõ ſenſi. Quãdo euigila⸗

bo ⁊ rurſũ viuã reperiã. Mens quippe s
cura ſue ſollicitudinis doꝛmiẽs verberat᷑
⁊ nõ dolet:qꝛ ſicut imminẽtia mala nõ ꝓ
ſpicit:ſic nec que perpetrauerit agnoſcit.
Trahit᷑ ⁊ nequaiꝙ ſent it: quia per illece
bꝛas vicioꝝ ducit᷑: nec tamen ad ſui cuſto
diã ſuſcitat᷑. Que quidẽ euigilare optat:

vt rurſum viua repperiat: qꝛ quãuis ſom

no toꝛpoꝛis a ſui cuſtodia pꝛemat᷑: vigila⸗
re tamẽ ad curas ſeculi nitit᷑ivt ſemꝑ vo⸗
luptatibus deebꝛiet᷑: ⁊ cũ ad illud doꝛmi⸗
at in qð ſolerter vigilare debuerat: ad il⸗

lud vigilare appetit: ad qð laudabiliter

doꝛmir e potuiſſet. Hic ſuperiꝰ ſcriptũ eſt
