dic⸗ De diu erſo modo admonen⸗/ ni vuchue ditetpulie z non dinerta cha
.. men⸗ Ai mannetagatm iragrſz dog: itate pꝛeditis: diuerſa tamen adiutoꝛia
in dimauſueton:atc rarudos: pꝛedicationis impendit Tymotheum
Dunde — pitulum. XVI. nainq; admonens ait: Argue: obſecra: in
det = Liter admonendi ſunt mãſue crepa:in omni patlentia doctrina. Ty⸗
6 ti:atq; aliter iracundi. NHonnũ tum quoq; admonet dicens: Hec loque⸗
quã namq; manſueti cum pꝛe⸗ re: ⁊ exhoꝛtare: ⁊ argue cum omni impe⸗
. ſunt: vicinũ ⁊ quaſi iuxta poſi⸗ rio. Quid eſt ꝙ doctrinam ſuam tanta ar
i tum toꝛpoꝛem deſidie patiuntur: ⁊ plerũ⸗ te diſpenſet: vt exhibenda hac alteri im⸗
e: 4 NHqG nimia reſolutione leuitatis vltra ꝙꝙᷓ ne: perium:atq; alteri patientiam pꝛoponat:
a 7. ceſſe eſt: vigoꝛem diſtrictiõis emolliunt. niſi æ manſuetioꝛis ſpiritus Tytum et

8

Tertie partis libazꝛ Paſtoꝛalis cure

Waulo feruẽtioꝛis vidit eſſe Tymotheũ
illum per emulatiõis ſtudium inflammat
Hunc per leuitatẽ patientie temperat. Il
Ii quod deeſt: iungit. Muic quod ſupereſt
ſubtrahit. Illum ſtimulo impellere nitit᷑:
hunc freno moderatur. Magnis quippe
ſuſcepte eccleſie colonꝰ. Alios palmites
vt creſcere debeant:rigat. Alios cũ plus
iuſto creſcere cõſpicit:reſecat: ne aut non
creſcendo fructus non ferant: aut immo⸗
derate creſcendo quos pꝛotulerint: amit⸗
tant. Sed longe alia eſt ira:que ſub emu⸗
latiõis ſpecie ſubꝛipit:alia que perturba⸗
tum coꝛ ⁊ ſine iuſticie pꝛetextu cõfundit.
Illa em̃ in hoc ꝙ debet inoꝛdinate exten
ditur: hec autẽ ſemper in his que non de
bet inoꝛdinate inflammat᷑. Sciendum ve
ro eſt:quia hoc ab impatiètibus iracundi
differunt: quod illi ab alijs illata nõ tole
rant:iſti aũt etiã que tolerenter imponũt.
NMam iracundi ſepe etiã ſe declinãtes in⸗

ſequũtur: rixe occaſionem comouent: la⸗

poꝛe contentiõis gaudent. uos tamen
melius coꝛrigimus:ſi in ipᷣa reſue cõmo⸗
tione declinamus MPerturbati quippe
quid audiãt: ignoꝛant: ſed ad ſe reducti
tanto libentius exhoꝛtatiõis verba reci⸗
pliunt:quãto ſe tranquilliꝰ toleratos eru⸗
belcũt. Menti enim furoꝛe ebꝛie:omne re
ctum quod dicit᷑ peruerſum videtur. An⸗
de ⁊ Niabal ebꝛio culpam ſuam a Byga
hil laudabiliter tacuit ꝙᷓ digeſto vino lau
dabtliter dixit: Iccirco eim malum quod
fecerat cognoſcere potuit: quia hoc ebꝛi⸗
us nõ audiuit. Cum vero iracundli ita ali
os impetũt: vt declinari omino non poſ⸗
ſunt:nõ aperta expꝛobꝛatiõe:ſed ſub qua
dam ſunt cautela reuerẽtie parcendo feri

en d. Quod melius oſtendimꝰ ſi Abner

factum ad mediũ deducamus.hHũc quip⸗
pe cũ Aſael vi incaute pꝛecipitatiõis im⸗
petere ſcriptũ eſt. Locutus eſt Abner ad
Alſaeil dicens: Recede:noli me ſequi:ne
coõpellar cõfodere te in terrã. Qui audi⸗
re cõtẽpſit: ⁊ nateeln de Mere
ergo eum Abner auerſa haſta in inguine

ro intiman

Typum tenuit: niſi eoꝛũ quos vehemen

ter arripiẽs furoꝛ in pꝛeceps ducit᷑. Qui

in eodem furoꝛis impetu tanto caute de⸗
clinandi ſunt: quãto ⁊ inſanie rapiuntur.
Ande ⁊ Abner qui ſermõe noſtro patris
lucerna dicit᷑:fugit: quia doctoꝛũ lingua
que ſupernũ lumen dei indicat: cum per

abꝛupta furoꝛis mentẽ cuiuſpiã ferri con⸗

ſpicit:cũq; cõtra iraſcentẽ diſſimulat ver⸗
boꝛum iacula reddere: quaſi per ſequen
tem nõ vult ferire. Sed cum iracũdi nul
la conſideratiõe ſe mitigant: ⁊ quaſi Aſa-
el perſequi ⁊ inſanire nõ ceſſant: neceſſ⸗
eſt: vt hi qui furentes repꝛimere conãtur?
nequaiꝙᷓ ſe in furoꝛem erigant: ſed quicꝰ
quid eſt tranquillitatis oſtendant. Que⸗

daʒ vero ſubtiliter pꝛoferãt: in quibus ex

obliquo furentis animũ pugnẽt. Ende et
Abner cum contra perſequentẽ ſubſiſtit

non eũ recta:ſed auerſa haſta trãſfoꝛauit.

Ex mucrõe quippe percutere eſt: impetu
aꝑte increpatiõis obuiare. Aduerſa vero
haſta perſequentẽ ferire eſt: furentẽ tran

quille ex quibuſdã tangere:⁊ quaſi parcẽ

do ſuperare. Aſahel autẽ pꝛotinus occũ⸗
bit:quia cõmote mentes dum ⁊ parti ſibi
ſentiũt:⁊ tamen reſponſionũ ratione in in
timis ſub trãquillitate tan gunt᷑ ab eo ꝙ
ſe erexerant:ſtatim c adũt. Qui ergo a fu
roꝛis ſui impetu:ſub lenitatis percuſſiõe

reſiliũt: quaſi ſine ferro moꝛiunt᷑.

De diuerſo modo admonen⸗

uidilestcgeletos:⸗

Q¶ LCapitulum. XVIII.

Liter admonẽdi ſunt humiles
atq; aliter elati. Illis inſinuan
dum eſt: ꝙᷓ ſit vera excellentia
uã ſperando tenent. vſtis ve⸗
dũ iꝙᷓ ſit nulla tempoꝛalis glo⸗
ria: q; et amplectẽtes non tenent. Audi⸗
ant humiles qꝙ ſint eterna que appetunt:
ꝙ tranſitoꝛia que contempnũt. Audiant
elati: ꝙ; ſint tranſitoꝛia que ambiunt: ꝙᷓ;
eterna que perdũt. Audiant humiles ex
magiſtra voce veritatis:omnis qui ſe hu

tranſſodit eũ ⁊ moꝛtuus eſt. Cuiꝰ Mael mnliat exaltabit. Audiãt elati:⁊ qui ſe ex

tat
fiamt
gnte
huint
nonil
ſermo
perbie
deus
nalo
guiaf
ſedin
umot
mile⸗
ſemer
tem.
leſcri
ſos fl
ſonis
Ngun
neſ
Uhter⸗
volri
mage
omn
Gon
deil
le:
li

Nrl
Gul
in
ſun

ſe.

a

7

Nebeneg l Beati Gregoꝛij poaope CTap. xVII
ek, QAi altat: humiliabit᷑. Audiant humiles glo nis: iſtos ad increpanda que non debent

riam pꝛe cedit humilitas. Audiant elati aut magis increpanda qꝙ debent ſub ima

cauteden
at . L i ſpiri .
ite ruinam exaltabit᷑ ſpiritus. Audiant gine libertatis effrenatio impellit tumo⸗

Ppiuntr.
twpans humiles ſuper quem quieſcet ſpiritꝰ me⸗ ri
ülugt us niſi ſuper humilẽ guietſtrettements rredlei⸗ . di admonenqi ſunt: ne pl?
ꝛande ſermones meos. Audiant elati: quid ſu⸗ Znno dit ſint ſubiecti: ne autem illi de⸗
kemicn, perbis terra ⁊ cinis. Audiant humiles: nem nen erane ſereici ner citaulc,
lire, humilia reſpicit. Audiant elati ⁊ al neceſſ. beren letuiſeit con dengn
ſeguen, a a longe cognoſcit. Audiant humiles: tur etia. ninibus ſubihei compellan
a gl; n Dnnes⸗ etiam eoꝛ . Ag
di⸗ quia filius hominis miniſtrari nõ venit: randum reroeſte leis S erari. Conſide
N ſed miniſtrare. Audiant elati: quia initi- li vero eſt: quod plerũq; elatos vti
lal ati: quia initi⸗ lius coꝛripimus: ſi i
:neteſ⸗ omnspeegarieperlad Auliant hu quedam ne konenamircamue Zi⸗
an miles:quia redemptoꝛ noſter humili Nan metam us. I2n
Coniu ptoꝛ noſter hum nregt 5. 3ie
tem. Audiant elati quod vi 7 4 erte que po⸗
„QAu⸗ . elati quod de eoꝛum capi⸗ terant eſſe ſi 1
te ſcriptum eſt. IZpſe eſt eer e ſi non ſunt: ⁊ tunc demum reſe
uibuse Ipſe eſt rex ſuper vniuer⸗ canda ſunt mala que nobis diſpliceni cũ
““ is diſplicent: cũ
Alen ſos filios ſuperbie. Occaſio igitur perdi⸗ pꝛius ad audiend “
. . um placabilem eoꝛum
ſbſti tionis noſtre facta eſt ſuperbia dyaboli: ⁊ mentem fecerint pꝛomiſſa bona que pla⸗
etienpj 3 ꝛomiſſa bona
i Nenbentiras dei Hyonms eaum noner eno man sbog incomrve biahai⸗
voluit elatus. Redempto . um etiam per flagella ſub⸗
mimn .* ptoꝛ autem noſter iugemus: ⁊ amaro pi nn
ſeni magnus manens ſuper omnia ſieri:i nns: pigmentoꝛum poculo
ſon omnis di 1 tia fieri:ꝛinter mellis dulcedo adiungitur:
nnia dignatus eſt paruus. Dicati liungitur: ne ea que la⸗
gcti⸗ 1811 . ir er- luti pꝛofutura eſt in i ſt
an go humilibus: quia dum ſe deijci ri ra eſt in ipo guſtu aſpera ama
tiſbi Seiſum um ſe deijciunt ad ritudo ſentiatur. Dum
i ei ſunilitudinem aſcendũt. Dicatur el cedi Dum ergo guſtus per
einin dis:quiad lut. Dicatur ela⸗ dulcedinem fallitur: humez moꝛtife
: quia dum ſe erigunt in a oſtate ange ere ꝛtifer per
2 li imitationem cadunt. AAui itaq; lacſo BerutO e pe 8o in ei⸗
⸗ ne deiectius:que dum ſupꝛa ſe tẽditur a .:„ mixia ſunt au
ſir altitudine vere ceiſiudinis iongar⸗E ane⸗ e! nae e dum admittunt fauo⸗
en quid humilitate ſublimiꝰ: que dum ſe in tipiansqnae Saorunt Plervmeh aut⸗
. ima depꝛimit: auctoꝛi ſuo manenti * t. Plerumcq; autem
u mma coninngit. ſt tamen aliud luhe D aderee elatis wtilie melius poſſumꝰ:
n eis debeat caute penſari: quia ſepe qui oꝛum nobis magis illis
. e qui pꝛofuturum d .
dam humilitatis decipiu ben icamus: ſi eoꝛum melioꝛa:
ntur ſpecie:qui t „ ⸗
nlts dam vero elationis ſue i ecler ionem nobis magis ẽꝙ̈ ſibi impendi po
Maee onis ſue ignoꝛantia fallun ſtul ile enim a benai po⸗
iguan tur: nam plerumq; no ꝛantia fallun ſtulemus. Facile enim ad bonum elatie
. nnullis quiſibi hu⸗ flectit᷑:ſi eius inflexio pꝛodeſ elstio
*“M miles vice nq; nonnullts qut⸗ ⸗ flectit᷑:ſi eius inflexio pꝛodeſſe ⁊ alijs cre⸗
ntur:is qui hominibus defer⸗ Angde deſſe à alijs cre⸗
is ⸗ ri non debet cõiunctus eſt kimor⸗ leri⸗ ſowec Snte mer anreKente ſe donn
vero elar comitari ſolet:libere voceis bat cum eeenaren dermm Lentt⸗
. aſſertio. Et cum quedam increpãdaſunt litati Sex genei⸗
cure diciarilli rericent ex timoꝛe: itatis conuerſatiõe vellet educere:⁊ om
illi ret :2tamen tac is dei dom 7 n
dn re ſe eſtimant ex humilitate. Iſti loquß⸗ Profcilcitnur vaenmme eßt nntk
nrh tur per impatientiam elationis: ⁊ tamen eſt nobi Aocum: quem patnus
ase . : tamen eſt nobis dvominus:veni nobiſcum:⁊ be
lih loqui ſe credunt per libertatem rectitudi ne faciamu nus: veni nobiſcum : « be⸗
aunit per ctitudi ne faciamus tibi:quia dominꝰ
leh nis. Illos vt peruer n . faciamus tibi: quia dominꝰ bona pꝛo⸗
peruerſa non inerepent: ſub miſit iſraeli. Cui cum reſpondiſſet ille.

ile

ſpecie humilitatis pꝛemit culpa foꝛmidi⸗

Non vadam tecum: ſed reuertar in tex⸗

Tertie partis libꝛi

ram meam: in qua natus ſum: illico ad⸗
iunxit. Holi nos derelinquere. tu enin
noſti in quibus locis per deſertũ caſtra po
nere debeamus.A eris ductoꝛ noſter. He
q; enim moyſi mentẽ ignoꝛantia itineris
anguſtabat.qꝙᷓ ⁊ pꝛophetice ſentẽtie cog⸗
nitio diuinitatis expandarat ꝙᷓ; colũna ex
terius pꝛeibat.ꝙ;ᷓ de cunctis interius per
conuerſationẽ cum deo ſedulã locutio fa
miliaris inſtruebat. Sed videlicet vir ꝓ⸗
uidus elato auditoꝛi colloquens. ſolaciũ
petijt vt daret.ducẽ requirebat inuia. vt
dDuyx ei fieri potuiſſet ad vitam. Egit itaq;
vt ſuꝑbus auditoꝛ voci ad melioꝛa ſuadẽ
ti.eo magis fieret deuotus quo putaretur
neceſſarius.Et vnde ſe exhoꝛtatoꝛẽ ſuuʒ
ꝛecedere crederet.inde ſe ſub yerbis ex⸗
oꝛtantis inclinaret.

Ge diuerſo modo admonen-
di pertinaces atqʒ inconſtates.
¶KEmapitulum. XIX.

—

Liter admonẽdi ſunt pertina⸗
ces. aliter vero inconſtantes.
Illis dicendũ eſt ꝙ plus de ſe
65„ debent ſentiüt 1 iccirco alie⸗
nis cõſilijs nõ acquieſcũt. Iſtis vero inti
mandum eſt ꝙ valde ſe deſpiciẽtes negli
gunt ⁊ ideo lenitate cogitationũ a ſuo iu⸗
dicio per tẽpoꝛũ momẽta flectunt᷑. Illis
dicendũ eſt qꝛ niſi melioꝛes ſe ceteris eſti⸗
marẽt.nequaqꝙ cunctoꝛũ conſilia ſue deli
berationi poſtponerẽt. Iſtis dicendũ ẽ qꝛ
ſi hoc qð ſunt vtcũq; attenderẽt.nequatᷣ
eos ꝑ tot varietatis lictoꝛa mutabilitatis
aura verſaret. Illis ꝑ MPaulũ dicit᷑. Noli
te pꝛudẽteſ eſſe apud voſmetipſos.At cõ
tra iſti audiãt.nõ circũferamur omni ven⸗
to doctrine.de illis ꝓꝑ Salomonẽ dicitur.
Comedent fructus vinee ſue ſuiſq; conſi⸗
iijs ſaturabunt᷑. De iſtis autem ab eo rur
ſus ſcribit᷑. Coꝛ ſtultoꝛum diſſimile erit.
Coꝛ quippe ſapientiũ ſibimetipſi ſemper

eſt ſimile.quia dũ rectis ꝑſuaſionibꝰ acq ⸗
eſcit ↄſtter ſe in bono oꝑe dirigit. Cor

vers ſtultoꝛũ diſſimile z. qꝛ dũ mutabili⸗

tati ſe auriũ exhibet.nunqꝙᷓ; idẽ qð fuerat
manet.⁊ qꝛ qnedã vitia ſicut ex ſemetip⸗
ſis gignũt alis ita ex alijs oꝛiunt᷑. Scien⸗
dũ ſumoꝑe ẽ qꝛ tũc ea coꝛꝛipiẽdo meliꝰ ter
gimꝰ cũ ab ipſo amaritudinis ſue ſonte ſic
camꝰ. Pertinacia quiꝑpe ex ſuꝑbia.incõ

ſt ãtia autẽ ex leuitate generat᷑. Admonẽ

di ſunt igit᷑ ꝑtinaces vt elationẽ ſue cogi

tatiõis agnoſcãt ⁊ ſemetipſos vincere ſtu
deãt,ne dũ rectis alioꝛũ ſuaſionibus foꝛis
ſuꝑari deſpiciũt.intuſ a ſuꝑbia captiui te
neant᷑.Admonẽdi ſunt vt ſollerter aſpici
ant.qꝛ filius hoĩs cui vna ſemꝑ cuʒ patre
volũtas ẽ.vt exemplũ nobis frangẽde no
ſtre volũtatis pꝛebeat dicit.Nõ quero vo
luntatẽ meã ſed voluntatẽ eius qui miſit
me patris. Qui vt huius adhuc virtutis
gratiã cõmendaret.ſeruaturũ ſe hoc ĩ ex⸗
tremo iudicio pꝛemiſit dicẽs.Hõ poſſum
ego a meipſo facere quici ſed ſicut audio
iudico. Quia itaq; conſcientia dedignat᷑
homo aliene volũtati ad quieſcere:quan⸗
do dei atq; hominis filiꝰ cuʒ virtutis ſue
gloꝛiã venit oſtẽdere:teſtat᷑ ſe nõ a ſemet

ipſo iudicare.At cõtra admonẽdi ſunt in

conſtantes vt mentẽ grauitate roboꝛent.
Tüůc eniʒ alij germina in ſe mutabilitatiſ
arefaciũt.cum a coꝛde pꝛius radicẽ leuita
tis abſcidunt. Quia ⁊ tũc fabꝛica robuſta
conſtruitur:cũ pꝛius locus ſolidus in quo
poni fundamentũ debeat pꝛouidet᷑. Miſi

ergo ante mentis leuitas caueat᷑ cogitati

onum incõſtantia minime vincitur. A qͥ⸗
bus alienũ paulus ſe fuiſſe ꝓhibuit cum
dicit. Nunquid leuitate vſus ſum? Aut
que cogito ſcðᷣʒ carnẽ cogito vt ſit apð me
eſt ⁊ nõ. Ac ſi aperte dicat. Iccirco muta
bilitatis aura nõ molioꝛ quia leuitatis vi
tio non ſuccumbo.

¶ De diuerſo modo admonen⸗-

di gule deditos atqʒ abſtinẽtes

(Ezapitulum. xxX.

urabitt⸗
kinn
emeng⸗
. Scien⸗
wel'ter
eſoneſc
bia incs
Ndnoge
ſue ogi
ereſtu
us ſoris
Pkiuite
.raſpic
z gae
ilen
gnaoſ⸗
uini
ytuns
eian⸗
hoſun
kardio⸗
eligui
gan⸗
Wtishe
zſemet
ſuntin
borent⸗
rari
lult
boſts
quo
Giati
D⸗
t cum
Zt
foͤne
muns
gtis l

onen⸗

8

Peati Gꝛegoꝛij pape Cap. xx

Titer admonẽdi ſunt gule de⸗
diti.atq; aliter abſtinẽtes. Il⸗
los enĩ ſuperfluitas locutionis
euitas operis atq; luxuria.

( ſtos vero ſepe impaciẽtie.ſepe vero ſuꝑ

ie culpa comitatur. Miſi enĩ gule dedi⸗
tos ĩmoderata loquacitas raperet. diues
ille qui epulatus quotidie ſplẽdide dicit᷑.
in lingua grauiꝰ nõ arderet:dicẽs. Pat᷑
Abꝛaam miſerere mei ⁊ mitte Taʒarum
vt intingat extremuʒ digiti ſui in aqua vt
refrigeret linguaʒ meam.quia crucioꝛ in
hac flãma. Quibus pꝛofecto verbis oſtẽ⸗

ditur.quia epulãdo quotidie crebꝛius in

lingua peccauerat:qui totus ardens refri
gerari ſe pꝛecipue in lingua requirebat.
RKurſum quia gule deditos leuitas pꝛoti
nus operis ſequitur. auctoꝛitas ſacra te⸗
ſtatur dicens.Sedit populus mãducare.
⁊ bibere.⁊ ſurrexit ludere q̊s plerũq; eda
citas vſq; ad luxuriã pertrahit.quia dum
ſacietate vẽter extẽditur aculei libidinis
excitantur. Ande ⁊ hoſtiſcallido qui pꝛi⸗
mi hominis ſenſus in ↄcupiſcentia pomi
aperuit:ſed in peccati laqueo ſtrinxit.di⸗
uina voce dicitur. Mectoꝛe ⁊ ventre re⸗
pes.Ac ſi ei aperte diceretur. Cogitatio⸗
ne ⁊ in gluuie ſuper hnmana coꝛda domi
naris. Quia gule deditos luxuria ſequit᷑
propheta teſtatur qui dũ aperta narrat oc
culta denunciat:dicens.Princeps coco
rum deſtruxit muros Hieruſalẽ. Prin⸗
ceps nãq; cocoꝛũ venter eſt cui magna cu

ra obſequiũ a cocis impenditur vt ipſe de
lectabiliter cibiſ impleat᷑. Muri autẽ Hie

ruſalẽ virtutes ſunt aĩe ad deſideriũ ſuꝑ⸗
ne pacis eleuate.Cocoꝛũ igitur pꝛinceps
muros Hieruſalẽ deijcit.qꝛ dum vẽter in
gluuie tendit᷑:virtutes aĩe per luxuriã de
ſtruunt᷑. Quo cõtra niſi mẽtes abſtinen⸗

tiũ plerũq; impaciẽtia a ſinu trãquillitatꝭ
excuteret:nequaq; Petrꝰ cũ diceret.mi⸗
niſtrate aũt in fide veſtra virtutẽ. in virtu
te autẽ ſcientiã.in ſciẽtia autẽ abſtinẽtiã.
pꝛotinus vigilãter adiũgeret:dicens. In

abſtinẽtia autem patiam. De eſſe quippe
abſtinẽtibus patiam pꝛeuidit.que eis vt

—
adeſſet admonuit. Rurſum niſi cogitatio
nes abſtinẽ tiũ nõnunqꝙ ſuꝑbie culpa trãſ
figeret: Paulus minime dixiſſet. Qui
non manducat manducantẽ non iudicet.
Qui rurſus ad alios loquens dũ de abſti

nentie virtute gloꝛiantiũ pꝛecepta ꝑſtrina⸗

geret.adiunxit. Que ſunt rationẽ quidẽæ
habẽtia ſapiẽtie inſuꝑſtitionẽ ⁊ humilita
tem.⁊ ad nõ parcendũ coꝛpoꝛi nõ in hono
re coꝛꝑis nõ in honoꝛe aliquo ad ſaturita
tem carnis. Qua in re notandũ eſt.ꝙ i di
ſputatione ſua pꝛedicatoꝛ egregiꝰ.ſuꝑſti

tioni humilitatis ſpeciẽ iungit.qꝛ dũ plꝰ

ꝙ; neceſſe eſt per abſtinentiã caro atterit᷑.
humilitas foꝛis oſtẽditur:ſed hac ipſa hu
militate grauiter interius ſuꝑbitur. Et ni
ſi aliquãdo mens ex abſtinẽtie virtute tu⸗
meſceret.nequaqᷓ hanc velut inter mag
na merita phariſeꝰ arrogans ſtudioſe enu
meraret dicens. Jeiuno bis in ſabbato.

Admonẽ di ſunt ergo gule dediti ne in eo

ꝙ eſcarũ delectationi incũbant luxurie ſe
mucrone tranſſigant. Quanta ſibi ꝑ eſuʒ
loquacitas.quãta mentis leuitas ingredi
atur aſpiciant. ne dum vẽtri molliter in⸗
ſeruiũt vicioꝛum laqueis crudeliter aſtrin

gantur. Tanto enĩ longius a ſecũdo parẽ

te receditur.quãto per imoderatum vſuʒ
dum manus ad cibum tenditur.parentis
pꝛimi lapſus iteratur. At contra admonẽ
di ſunt abſtinẽtes vt ſollicite ſemꝑ aſpici
ant.ne cum gule vitiũ fugiunt acrioꝛa hiſ
vitia quaſi ex virtute generent᷑ ne duʒ car
nem macerant ad impatientiã ſpiritꝰ erũ
pat. ⁊ nulla iam virtus ſit.qð cato vincit᷑
ſi ſpiritus ab ira ſuꝑatur. Aliquãdo autẽ
dum mens abſtinentiũ ab ira ſe depꝛimit
hanc quaſi peregrina veniens leticia coꝛ

rumpit ⁊ eo abſtinentie bonum deperit.

quo ſeſe a ſpiritalibus vitijs minime cu⸗
ſtodit.vnde ⁊ recte per pꝛophetam dicit᷑.
In diebus ieiunioꝛũ veſtroꝛum inueniun
tur voluptates veſtre.Et paulopoſt. Ec⸗
ce ad lites ⁊ contentiones ieiunatis ⁊ per
cutitis pugnis impie. Aoluptas quippe
ad leticiam pertinet pugnus ad iram. in⸗
caſſum ergo per abſtinentiam coꝛpus at⸗

Lertie partis libꝛi aſtoꝛalis cure

teritur.ſi inoꝛdinatis dimiſſa motibꝰ mẽſ
vitijs diſſipatur. Rurſumq; admonendi
ſunt vt abſtinentiã ſuã ⁊ ſemꝑ ſine ĩmuta
tione cuſtodiãt .⁊ nunꝙᷓ hãc apud occul⸗

tum iudicem eximie virtutis credãt ne ſi

ſoꝛtaſſe magni eſſe meriti credit᷑.coꝛ ĩ ela⸗
tione ſubleuetur. Hinc nãq; ꝑ pꝛophetaʒ
dicitur. NMunquid tale eſt ieiuniũ qð ele⸗

gi? Sed frange eſuriẽti panẽ tuuʒ.⁊ ege

nos vagoſq; induc in domũ tuam. Qua
in re penſandũ eſt.virtꝰ abſtinẽtie ꝙ; par
ua reſpicitur.que non niſi ex alijs virtuti
bus còmendatur. Hinc Johel ait. San⸗
ctificate ieiuniũ. Jeiuniũ quippe ſanctiſi⸗

care eſt adiunctis bonis alijs dignaz deo

abſtinentiã carnis oſtẽdere. Adm onẽdi

ſuunt abſtinẽtes vt nouerint quia tũc pla⸗

centẽ deo abſtinentiã offerũt. cum ea que
ſibi de alimẽtis ſubtrahũt. indigẽtibꝰ lar
giuntur. Sollerter nãq; audiendũ eſt.ꝙ
per pꝛophetã dominꝰ redarguit:dicens.

Cũ ieiunaretis ⁊ plangeretis in quinto ⁊

in ſeptimo mẽſe.ꝑ hos.lxx.annos. nun⸗
quid ieiuniũ ieiunaſtis mihi.Et cũ come
deretis ⁊ cũ biberetis.nunquid nõ vobis
comeditis ⁊ vobiſmetipſis bibitis. Hon

eni deo ſed ſibi quiſq; ieiunat.ſi ea q̃̊ ven⸗

ter ad tempus ſubtrahit.nõ in opibus tri

buit ſed venter poſtmodũ efferenda cuſto

dit. Itaq; ne aut illos appetitꝰ gule a mẽ
tis ſtatu deijciat. aut iſtos afflicta caro ex
elatione ſupplãtet audiãt illi ex oꝛe veri⸗
tatis.Attẽdite autẽ vobis ne foꝛte grauẽ
tur coꝛda veſtra in crapula ⁊ ebꝛietatee et
curis huiꝰ mũdi.vbi vtilis quoq; pauoꝛ
adiungit᷑ ⁊ ſuperueniat in vos repentina
dies illa tanẽ laqueꝰ enĩ ſuꝑueniet ĩ om

nes qui ſedẽt ſuper faciẽ omnis terre.Au

diãt iſti nõ ꝙ intrat in os coinquinat ho⸗

minẽ.ſed qð pꝛocedit ex oꝛe hoc coinqui⸗

nat hominẽ. Audiãt illi eſca vẽter.⁊ ven

ter eſcis.deus autẽ in hũc ⁊ has deſtruet
Et rurſum. Hon in cõmeſſationibꝰ æ ebꝛi

tatibus.Et rurſum.Eſea nos nõ commẽ⸗
dat deo. Audiãt iſti quia omĩa mũda mũ
dis. coinquinatis autẽ ⁊ infidelibꝰ nihil

eſt mundũ. Audiãt illi quoꝛum peus vẽ⸗

ter eſt. 7 gloꝛia in confuſione ipſoꝛũ audi⸗

gnt iſti.diſcedent quidam a fide ⁊ verita⸗
te.⁊ paulopoſt pꝛohibentiũ nubere pꝛeci⸗

pientiũ. abſtinere a eibis quos deus crea
uit ad percipiendũ cum gratiarũactione fi

delibus ⁊ his qui cognouerũt veritatem
Audiant illi bonum eſt nõ mãducare car
nem. neq; bibere vinũ.neq; in quo frater
tuus ſcandalizatur. Audiant iſti. modico

vino vtere pꝛopter ſtomachũ ⁊ frequẽtes

tuas infirmitates. quatenus ⁊ illi diſcant
cibos carniſ inoꝛdinate nõ appetere.⁊ iſti

creaturã dei quã non sppetunt condemp
nare non audeant. S

¶ De diuerſo modo admonen „⸗

di illos qui ſua miſericoꝛditer

20. l

tribuũt: atqʒ illos qui aliena ra
pere contendunt.

—

(Eapitulum. XXI.

aliter qui ⁊ aliena rapere cõ⸗
endunt. AFdmonẽdi nanq; ſũt

rũ oꝛdines miniſteriaq; diſperciẽs.hos

vt regant.illos vero ſtatuit vt ab alijs re⸗

gantur. Iſtos iubet vt neceſſaria ceteris

pꝛebeant.illos vt accepta ab alijs ſumãt
Et tamen plerũq; offendunt qui regunt.
in patris familias gratia permanẽt qui

reguntur. Irã merentur qui diſpenſato⸗
res ſunt.⁊ ſine offenſione perdurãt qui ex
aliena diſpenſatione ſubſiſtunt. Admonẽ
di ſunt igit᷑ qui iam qͥ poſſident miſericoꝛ

diter tribuũtvt a celeſti dño diſpenſatoꝛeſ
eſſe ſe poſitos ſubſidioꝝ tempoꝛaliũ agno

ſcant ⁊ tanto humiliter pꝛebeant quanto
aliena eſſe intelligũt que diſpẽſant. ECum

Li1ter admonendi ſunt qui iaz
R. ſua miſericoꝛditer tribuunt. at⸗

qui lam ſua miſeri coꝛditer tiibuũt ne cogi
tatione tumida ſe ſuper eos quibus terre
na largiunt᷑ extollant.ne iccirco melioꝛeſ
ſe eſtiment quia cõtineri per ſe ceteros vi
dent. HMam terrene domus dñs famulo

2 — — —- - — ———

nuck⸗
erir.
Nech
ores
toneſ
gen
ne cr
frner
odieo
netes
ſeant
ilti
ſeng

l/

,

li
n
ci

fe⸗
fis
nit
nt.
ui
to⸗
len
on’
ico:
ee
N⸗
nto

Beati Bregoꝛij pape Cap. xXxI

q in illoꝛum miniſterio quibꝰ accepta lar
Siuntur cõſtitutos ſe eſſe conſiderant. ne
quaquã eoꝛũ mentes tumoꝛ ſubleuet ſʒ ti
moꝛ pꝛemat. Ande ⁊ neceſſe eſt vt ſollici

te perpendãt.ne cõmiſſa indigne diſtribu

ant ne quedam quibus nulla.ne nulla q́ͥ⸗

bus quedam.ne multa quibus pauca.ne
pauca pꝛebeant quibus impendere mul⸗

ta debeant.ne pꝛecipitatione hoc qð tri⸗

buunt inutiliter ſpargãt næ tarde petẽtes

noxie crucient.ne recipiẽde hic gratie in⸗
pentio ſurrepat.ne dationis lumẽ laudis

tranſitoꝛie appetitio extinguat ne oblatũ

munus coniuncta triſticia obſidiat. ne in

oblato munere animus pluſqꝙᷓ decet hy⸗

in expenſo munere tranſitoꝛiã laudẽ que⸗

rant. Audiant quod ſcriptũ eſt. Meſciat
ſiniſtra tua quid faciat dextera tua. id eſt
pie diſpenſationi nequaiꝙᷓ ſe gloꝛia vite p
ſentis admiſceat.ſed opꝰ rectitudinis ap
petitionem ignoꝛet fauoꝛis He impenſe
gratie viciſſitudinẽ requirant.· Audiant
dð ſcriptũ eſt. Cum facis pꝛandiũ aut ce⸗
nam noli vocare amicos tuoſ neq; fratres
tuos neq; cognatos tuos neq; vicinos tu
os.neq; diuites ne foꝛte ⁊ ipſi reinuitent
te ⁊ fiat tibi retributio.ſed cum facis con⸗
uiuiũ voca pauperes ⁊ debiles ⁊ claudoſ
&⁊ cecos.⁊ beatus eris.quia nõ habẽt vn⸗

de retribuant tibi. Ne que pꝛebenda ſunt

citius ſero pꝛebeantur. Audiãt qð ſcrip⸗

tuzʒ eſt. NHe dicas amico tuo vade ⁊ reuer

tere cras dabo tibi cum ſtatim poſſis da⸗
re. Ne ſub obtentu largitatis ea que poſ

ſident inutiliter ſpargant.audiant qð ſcri

ptum eſt. Sudet elemoſina in manu tus.
MNe cum multa neceſſaria ſint pauca largi
ant᷑ audiqt qð ſcriptum eſt. Qui parce ſe

minat parce ⁊ metet. NHe cuʒ opoꝛtet pau
ca.plurima pꝛebeant.⁊ ipſi poſtmodum
nimie inopiam tolerantes. ad impatien⸗
tiam erumpat. Audiant qð ſcriptũ ẽ᷑. Mõ

vt alijs ſit remiſſio vobis autem tribula⸗

tio. Sed ex elqꝗᷓitate veſtra abundãtia ils
loꝛum inopiam ſuppleat.vt ⁊ illoꝛum ha

bundantia veſtre inopie ſit ſupplementũ

Cum enim dantis mens ferre inopiaʒ ne
ſcit.ſi multa ſibi ſubtrahit occaſionem cõ
tra ſe impacientie exquirit. prius namqʒ

pꝛeꝑandus eſt paciẽtie animus. ⁊ tũc aut
lareſcat.ne ſibi quicq cum totũ recte im⸗
pleuerint tribuant ⁊ ſimul oĩa poſtiy per
egerint perdant Me enim ſibi virtutem
ſue liberalitatis deputẽt. Audiant quod
ſcriptum eſt. Si quis adminiſtrat tanqꝙ;
ex virture ꝙ; admi niſtrat deus. He in be⸗
nefactis ĩimoderatius gaudeant. audiant
dõð ſcriptũ eſt. Cum feceritis oĩia que pꝛe⸗
cepta ſunt vobis.dicite.ſerui inutiles ſu⸗
mus. que debuimus facere fecimus. Me
largitatẽ triſticia coꝛꝛũpat Audiant qð
ſcriptũ eſt Hylarẽ datoꝛẽ diligit deus.ne

multa ſunt.aut cuncta largienda: ne duz
minus equanimiter inopia irruens fertur

pꝛemiſſe largitatis pereat merces.⁊v nmd
huc mentẽ deterius murmuratio ſubſe⸗-

quens perdat. He omnino nihil eis pꝛe⸗

beant. quibus conferre aliquid paruum

debeant.audiant qð ſcriptum eſt. Omni
petenti tribue.ne paulatiʒ aliquid pꝛebe⸗
ant.quibus conferre omnino nihil debẽt
audiant qð ſcriptum eſt.Da bono.⁊ noli
recipere pcccatoꝛeʒ.bene fac humili ⁊ nõ
dederis impio.Et rurſum. Panem tuuʒ

vinum tuũ ſuper ſepulturam iuſti con⸗

ſtitue.⁊ noli ex eo manducare ⁊ bibere cũ
peccatoꝛibus. Panem enim ſuũ ⁊ vinum
pꝛebet peccatoꝛibus.qui iniquis ſubſidis

pꝛo eo quod iniqui ſunt impendit. Ande

⁊ nõnulli huius mundi diuites. cum ſa⸗
me cruciantur chꝛiſti pauperes effuſis lar

gitatibus nutriunt hiſtriones. Qui vero
indigenti etiam peccatoꝛi panem ſuuʒ nõ

quia peccator ſed quia homo eſt tribuit.
nimirum non peccatoꝛẽ.ſed iuſtũ nutrit.
qꝛ in illo nõ culpã ſʒ naturã diligit. Ad
monendi ſunt etiã qui iã ſua miſericoꝛdi⸗
ter largiunt᷑ vt ſollicite cuſtodire ſtudeãt
ne cum commiſſa peccata elemoſinis re⸗
dimunt. adhuc redimenda committant:
ne venalem iuſticiam dei eſtiment ſi cum
curẽt ꝓ pctĩs nũmos tribuere arbhitrẽt᷑ ſe
multe poſſe peccare. Plꝰ ẽ nãq; aĩa qᷓ; eſ⸗
ca ⁊ coꝛpus ꝙꝙ veſtimẽ tũQui erg⸗ eſcã
2

“

Lertie partis libꝛi Paſtoꝛalis cure

veſtimentũ pauperibus largitur:ſed ta
men anime vel coꝛpoꝛis iniquitate pol⸗
luit᷑:quod minus eſt iuſticie obtulit:⁊ qð
maius eſt culpe:ſua deo dedit: et ſe dya⸗
bolo. At contra admonendi ſunt qui ad⸗
huc aliena rapere contendũt: vt ſollicite
gudiant:quid veniens in iudiciũ dominꝰ
pdicat. Ait namq;: Eſuriui: ⁊ nõ dediſtis
mihi manducare. Sitiui: ⁊ non dediſtis
mihi potũ. Hoſpes eram ⁊ nõ collegiſtis
me. MHudus: ⁊? non operuiſtis me. Infir⸗
mus: in carcere:⁊ nõ viſitaſtis me Qui
bus etiã pꝛomittit dicẽs: Diſcedite a me
maledicti in ignem eternũ: qui pꝛepara⸗
tus eſt dyabolo ⁊ angelis eius. Ecce ne⸗
quaq audiunt:quia rapinas ⁊ aliaʒ quã⸗
libet violentiã commiſerũt: ⁊ tamen eter
nis gehenne lgnibus mancipant᷑. Hinc
ergo colligendũ eſt:quanta damnatione

plectendi ſunt qui aliena rapiũt: ſi tanta

animaduerſione feriunt᷑:qui ſua indiſcre⸗
te tenuerunt. Perpendant quo eos ob⸗

liget reatu res rapta: ſi tali ſubiecit non

tradita. Perpendant quid meretur iniu⸗
ſticia illata: ſi tanta percuſſione digna eſt

pietas nõ impenſa.Cum aliena rapere in

tendũt:audiant quod ſcriptum eſt. Ae ei

qui multiplicat nõſua: Aſquequo aggra⸗

uat cõtra ſe denſum lutũ. Auaro quippe
denſum lutũ contra ſe aggrauare eſt:ter⸗
rena lucra cũ pondere peccati cumulare.

Cum multiplicare larga habitatiõis ſpa⸗

cia cupiũt.Audiant quod ſcriptũ eſt. Ae
qqui coniũgitis domũ ad domũ:et agrum
agro copulatis:vſq; ad terminũ loci.Mũ
auid habitabitis ſoli vos in medio terre⸗:
Ac ſi aperte diceret: Quouſq; vos extẽ⸗
ditis:qui habere in cõmuni mũdo conſoꝛ
tes minime poteſtis. Coniũctos quidem
pꝛemittis: ſed contra quos valeatis ex⸗
tendere ſemper inuenitis. Cum augẽdis
pecunijs inhiant: audiant quod ſcriptuʒ

eſt. Auarus non implebit᷑ pecunia:⁊ qui

amat diuicias:fructus non capiet ex eis.
Fructus quippe ex eis capiet:ſi eas bene
ſpargere non amando voluiſſet. Qui ve⸗

ro eas diligen do retinet:hic itaq; ſine fru

ctu derelinquet. Cuʒ replericũctis ſimul
opibus inardeſcũt: audiant quod ſcriptũ
eſt. Qui feſtinat ditari nõ erit innocens.
Pꝛofecto em̃ quia augere opes ambit:

vitare peccatum negligit:⁊ moꝛe auiũ ca
ptus cum eſcam terrenarum rerũ auidus
conſpicit: quo ſtrangulet᷑ peccati laqueo
non agnoſcit. Cum quelibet pᷣſentis mũ
di lucra deſiderãt:⁊ que de futuro damna

patiunt᷑:ignoꝛant. Audiãt quod ſcriptuʒ
eſt. Hereditas ad quam feſtinat᷑:in pꝛinci

pio in nouiſſimo benedictiõe carebit. Ex

hac quippe vita iniciũ ducimus: vt ad be

nedictiõis ſoꝛtem in nouiſſimo veniamꝰ.
NQui itaq; in pꝛincipio hereditari feſti⸗

nãt:ſoꝛtem ſibi in nouiſſimo benedictiõis

amputãt:quia dum per auaricie nequitiã
hie multiplicari appetunt: illic ab eterno

patrimonio exheredes fiũt. Cum vel plu
rima ambiũt: vel obtinere cũcta que am⸗

eſt. Quid pꝛodeſt homini ſi totũ lucretur
mũdũ:anime vero ſue detrimentũ facist:
Ac ſi aperte dicat veritas. Quid ꝓdeſt
homini ſi totũ mundũ quod extra ſe eſt cõ
gregat: ſed ſolum quod ipᷣe eſt: damnat.
lerũq; autẽ citius raptoꝛũ auaricia coꝛ

rigit᷑:ſi in verbis admonentis ꝙ; fugitius

ſit pꝛeſens vita monſtret᷑:ſi eoꝝ ad medi⸗
um memoꝛia deducat᷑:qui ⁊ ditari in hoc
mũdo diu conati ſunt:⁊ tamen in adeptis
diuitijs diu manere nequiuerũt. Quibꝰ
feſtina moꝛs repẽte ⁊ ſimul abſtulit quic⸗
quid eoꝛũ nequicia:nec ſimul:nec repen⸗
te cõgregauit: qui non ſolũ hic rapta reli
querũt: ſed ſecũ ad iudiciũ cauſas rapi ne
detulerũt. Hoꝝ itaq; exempla audiãt qͥs

in verbis ſuis ꝓculdubio ⁊ ipſi cõtemnãt

vt cũ poſt verba ad coꝛ redeũt:imitari ſal
tem quos iudicãt: erubeſcant.
(e diuerſo modo admonen⸗
di eos qui nec aliena appetunt:

pigerint: poſſunt. Audiãt quod ſcriptum

nec ſua largiunt᷑:atq; eos qui ?

ea que habent tribuũt: ⁊ tamen
aliena rapere non deſiſtunt:
(¶Capitulum, XXII.
—

ſoluimus.quã mi

Liter admonẽdi ſunt qui nec
aliena appetunt nec ſua largiũ
tur:atq; aliter admonẽdi ſunt
qui ⁊ ea que habent tribuũt et

tamen aliena rapere nõ deſiſtunt. Admo

nendi ſunt nãq; qui nec aliena appetunt
nec ſua largiunt᷑ vt ſollicite ſciant ꝗð ea

de qua ſumpti ſunt cunctis hominib' ter
ra cõmunis eſt. ⁊ iccirco alimenta quoq;
omnibus cõmuniter ꝓfert. Incaſſuʒ ſe er

go innocẽtes putant.qui cõmune dei mu
nus ſibi pꝛiuatim vendicãt. Qui cum ac⸗

cepta nõ tribuunt in pꝛoximoꝛũ nece graſ

ſantur.qꝛ tot quotidie pene perimunt qͥt

moꝛientiũ pauperũ apud ſe ſubſidia abſcõ

dunt. Mã cum quelibet neceſſaria indigẽ
tibus miniſtramꝰ. ſua illis reddimus nõ
noſtra largimur. Juſticie debitũ potius
ericoꝛdie opera implea
mus.vnde ⁊ ipſa veritas cũ de miſericoꝛ⸗
dia caute exhibẽda loqueret᷑ ait. Attendi
te inquid ne iuſticiã veſtrã faciatis coꝛam
hominibus.Cui quoq; ſentẽtie cõtinens
pſalmiſta dicit. Diſperſit dedit pauꝑibuſ

iuſticia eius manet in ſeculũ ſeculi. Cum

enim largitatẽ impẽſam pauꝑibus pꝛemi
ſiſſet nõ hanc vocare miſericoꝛdiã ſed iu⸗
ſticiã maluit.qꝛ qð a cõmuni dño tribuit᷑
pꝛofecto iuſtũ eſt vt quicũq; accipiunt eo
coõiter vtãtur.Hinc etiã Salomon ait.
Qui iuſtus eſt tribuit ⁊ nõ ceſſauit. Ad⸗
monendi ſunt quoq; vt ſollicite attendãt

ꝙ ficulnea que fructus nõ habuit contra
hanc diſtrictꝰ iudex agricola querit᷑ 2 eti
am terrã occupauit. Terrã quippe ſic
nea ſine fructu occupat qñ mens tenaciuʒ
hoc qð pꝛodeſſe multis poterat inutiliter

ul⸗

ſeruat. Terꝛam ficulnea ſine fructu occu
pat.qñ locũ quem exercere alius per ſolẽ

boni operis valuit ſtultus per deſidie vm
bꝛam pꝛemit. hi autẽ nõnuniꝙᷓ dicere ſo

lent:conceſſis vtimur aliena nõ querimꝰ

1 ſi digna miſicoꝛdie retributiõe nõ agi⸗
mus nulla tamẽ peruerſa perpetramꝰ qð
iccirco ſentiunt quia videli cet auꝛẽ coꝛd
a verbis celeſtibus claudũtꝰ* Meq; diues
in euangelio qui induebat᷑ purpura ⁊ byſ

ſo qni epulabat᷑ quotidie ſplẽdide aliens
rapuiſſe ſed infructuoſe ꝓpꝛijs vſus fuiſ⸗
ſe perhibet᷑ eñq; poſt hanc vitã vltrix ge⸗
henna ſuſcipit.nõ qꝛ aliquid illiciti geſſit
ſed quia ĩmoderato vſu totũ ſe licitis tra⸗
didit. Admonendi ſunt tenaces vt noue⸗
rint ꝙ hãc pꝛimã deo iniuriã faciunt quia
dãti ſibi oĩa nullã miṽicoꝛdie hoſtiã red⸗
dunt. Hinc etenĩ pſalmiſta ait. Mõ dabit
deo placationẽ ſuã nec pꝛeciũ redemptio⸗
nis anime ſue.pꝛeciũ nãq; redemptionis
dare eſt opus bonũ pꝛeueniente nos gra⸗
tia reddere. Hinc Johãnes exclamat:di⸗
cens. Jã ſecuris ad radicẽ poſita eſt Om
nis arboꝛ que nõ facit fructũ bonũ excide⸗
tur ⁊ in ignem mittet᷑ A ergo ſe inno
xios qꝛ aliena nõ rapiunt eſtimant.ictum
ſecuriſ vicine preuideãt.⁊ toꝛpoꝛẽ impꝛo
uide ſecuritatis amittãt ne cũ ferre fructꝰ
boni operis negligũt a pꝛeſenti vita fun⸗
ditus quaſi a viriditate radicis exſecẽtur
At cõtra admonẽdi ſunt qui et es que ha
bent tribuũt ⁊ aliena rapere nõ deſiſtunt
ne valde munifici videri appetãt.⁊ de bo
ni ſpecie deterioꝛes fiant. Hi etenĩ ꝓpꝛia
indiſcrete tribuẽtes non ſolũ vt ſupꝛa dixi
mus ad impaciẽtie murmurationẽ ꝓruũt
ſed cogente ſe inopia vſq; ad auariciã de
uoluuntur. Quid vero eoꝛũ mente infeli
tius.quibus de largitate auaricia naſcit᷑.
⁊2 peccatoꝛũ ſeges quaſi ex virtute ſemina
r rius itaq; admonẽdi ſunt vt tene
re ſua rationabiliter ſciãt ⁊ tunc demũ vt
aliena nõ ambiant. Si enim radix culpe
in ipſa effuſione nõ exuritur nunq; ramis

exuberans auaricie ſpina ſiccatur. Occa

ius poſſidendi diſponat᷑ ¶ Tunc vero ad

ſio ergo rapiendi Ponar Aimene pꝛiꝰ
ab

moniti audiant quo que habẽt miſericoꝛ

diter tribuãt quãdo nimirũ didicerunt vt
bona miſericoꝛdie per interiectam rapine
nequiciã non confundãt. Niolenter eniʒ
exquirunt qui miſericoꝛditer largiantur.

Sed aliud eſt pꝛo peccatis miſericoꝛdiaʒ

facere.aliud pro miſericoꝛdia faciẽda pec
care. Que iaʒ nequaqꝙᷓ; miſericoꝛdia nun

cupari poteſt quia ad dulcem kuen non

pꝛoficit per virus peſtifere radicis ama⸗
reſcit.Hinc eni eſt ꝙ ipſa etiã ſacrificia ꝑ
pꝛophetã dominus repꝛobãs dicit. Ego
Dominꝰ diligens iudiciũ ⁊ odio habẽs ra
ꝓinam in holocauſtũ. Hinc iterum dicit.
Hoſtie impioꝛũ abominabiles:qꝛ offerun
tur ex ſcelere. Qui ſepe quoq; ex indigẽ⸗
tibꝰ ſubtrahũt que deo largiunt᷑:ſed quã
ta eos animaduerſione rennuat.per quẽ⸗
dam Salomonẽ dominus demonſtrat:di
cens. Qui offert ſacrificium ex ſubſtantia
pauperis quaſi qui victimat fil iũ in cõſpe
ctu patris ſui. Quid nãq; eſſe intollera⸗
bilius poteſt qꝙ; moꝛs ſilij ante oculos pa⸗
tris.Hoc itaq; ſacrificiũ quanta ira aſpici
atur oſtendit᷑.qð oꝛbati patris doloꝛi cõ⸗
paratur.Et tamen plerũq; quanta tribu⸗
unt penſant.quãta autem rapiũt conſide
rare diſſimulant quaſi mercedẽ numerãt.
⁊ perpendere peccata recuſant. Audiant
itaq; quod ſcriptum eſt. Qui mercedes
congregauit miſit eas in ſacculũ pertuſuʒ
In ſacculo quippe pertuſo videtur quan
