do pecunia mittitur:ſed quãdo amittitur
non videtur. Qui ergo quãta largiuntur
aſpiciunt ſed quata rapiũt non perpẽdũt.
In pertuſo ſacculo mercedes mittunt.qꝛ
pꝛofecto has in ſpecie ſue fiducie intuen⸗
tes congerũt ſed nõ intuentes perdunt.

er diuerſo modo admonen-
di diſcoꝛdes atqʒ pacatos:
(Kapitulum. XXIII.

Liter admonendi ſunt diſcoꝛ⸗
es atq aliter pacati. Diſcoꝛ⸗
Aes nãq; admonẽdi ſunt vt cer
ltuiſſime ſciant qꝛ quãatiſlibet vir
tutibus polleant ſpirituales fieri nullate
nus poſſunt.ſi vniri per concoꝛdiã pꝛoxi

tus ſpũs eſt.charitas.gaudiũ.pax. Qui
ergo ſeruare pacẽ non curat ferre fructuʒ
ſpuũs recuſat.inc NMaulꝰ ait. Cum ſit in
ter vos ʒelus ⁊ cõtentio.nonne carnales
eſtis? loinc iterum dicit. Nacem ſequimi

mis negligũt. Scriptũ quippe eſt. Fruc⸗

Tertie partis libꝛi aſtoꝛalis cure

ni cum omnibꝰ ⁊ ſanctimoniam. ſine qua

nemo videbit deũ.Hinc rurſum admonẽi
ait.Sollicitũ ſeruate vnitatẽ ſpũs.in vin
culo pacis.vnũ coꝛpus ⁊ vnus ſpũs.ſicut
vocati eſtis in vna ſpe vocationis veſtre.
Ad vnã igitur vocationis ſpem nequaqᷓ;
ꝓtingitur ſi nõ ad eã vnita cũ ꝓximis mẽ
te currat᷑. At ſepe nõnulli quo quedã ſpe
cialiter dona ꝑcipiunt.ſuꝑbiendo donuʒz
cõcoꝛdie qð maius eſt amittũt vt ſi foꝛtaſ
ſe carneʒz pꝛe ceteris gule refrenatione qs
edomat.concoꝛdare eis quos ſuꝑat abſti
nendo contẽ pnat.ſed qꝛ abſtinentiã a cõ
coꝛdia ſeparat.quid admoneat pſalmiſta.

Perpẽdat:ait eni. Laudate eũ in tym⸗

pano ⁊ choꝛo. In tympano nanq; ſicca ⁊

pꝓcuſſa pellis reſonat. In choꝛo autẽ vo⸗

ces ſociate cõcoꝛdãt. Quiſquis itaq; coꝛ
pus affligit ſed concoꝛdiã deſerit deũ qui⸗
dem laudat in tympano:ſed tamẽ nõ lau
dat in choꝛo. Sepe vero dũ quoſdam ma
ioꝛ ſcientia erigit a ceteroꝛũ ſocietate diſ⸗
iungit.⁊ quaſi quo plꝰ ſapiunt.eo concoꝛ
die virtute deſipiſcũt. i itaq; audiãt qͥd
ꝑ ſemetipſam veritas di cat.Habete ſal in
vobis ⁊ habete pacẽ inter vos.Sal quip
pe ſine pace nõ virtutis eſt donũ.ſed dam
nationis argumentũ. Qno enĩ quiſq; me
lius ſapit.eo deteriꝰ delinquit ⁊ iccirco ĩ
excuſabiliter ⁊ multo magis merebit᷑ ſup
pli ciũ qꝛ pꝛudẽter ſi voluiſſet potuit vita
re peccatũ. Quibꝰ recte quoq; ꝑ Jacobũ
vicitur /5 ſi ʒelũ amarũ habetis inter
vos ⁊ contẽ tiones ſunt in coꝛdibꝰ veſtris
nolite gloꝛiari ⁊ mendaces eſſe aduerſum

veritatẽ. Mõò eſt iſta ſapiẽtia deſurſum de

ſcendẽs:ſed terrena animalis dyabolica
Que autẽ deſurſum eſt ſapiẽtia.pꝛimum

quidẽ pudica eſt. deinde paciſica. OPudi⸗

ca quidẽ quia caſte intelligit paciſica aũt
quia per elationẽ ſe minime a pꝛoximoꝛũ
ſocietate diſiungit. Admonẽ di ſunt diſſi

dentes vt nouerint ꝙ tam diu nullũ boni
operis deo ſacrificiũ ĩimolant. ꝙ; diu a ꝓ⸗

ximo per charitatẽ diſcoꝛdàt. Scriptum
nãq; eſt.Si offers munus tuũ ante altare
ibi recoꝛdatus fueris quia frater tuꝰ ha

—

di⸗
or̃

oyl
n
e
14

Beati Gregoꝛij pape Cap. xxXIII -

bet aliquid aduerſus te.relinque ibi mu⸗ ipſum a quo impꝛeſſa ſunt non amare.
nus tuũ ante altare ⁊ vade pꝛius reconſi⸗ Hinc Hauid dum totum ſe ad federa pas⸗
liari fratri tuo.⁊ tunc veniẽs offeres mu⸗ cis interne conſtringeret teſtatur. ꝙ cum
nus tuũ. Ex qua ſcilicet pꝛeceptione pen malis concoꝛdiã non teneret dicens. Mõ
ſandũ eſt quoꝛũ hoſtia repellitur.qꝙ intol ne qui oderunt te deus oderam ⁊ ſu per in
lerabilis culpa monſtrat᷑ ¶ Mã cum mala imicos tuos tabeſcebã. Per fecto odio o⸗
cuncta bonis ſequẽtibus diluant᷑. penſe⸗ deram illos.inimici facti ſunt mihi. Ini⸗
mus quãta ſit mala diſcoꝛdie.que niſi exx micos etenim dei perfecto odio odiſſe eſt
tincta riſe funditus.bonũ ſubſequi nõ ⁊ ꝙ facti ſunt diligere ⁊ ꝙ faciunt incre⸗

permittũt: Admonẽdi ſunt diſcoꝛdes vt pare moꝛes pꝛauoꝛũ pꝛemere vite pꝛodeſ⸗
ſi aures a mãdatis celeſtibus nõ declinãt ſe. NMenſandũ eſt igitur quando ab incre
mentis oculos ad cõſideranda ea que ĩ in patione ceſſatur.quanta culpa cum peſſi⸗
fimis verſant᷑ aperiãt.ꝙ ſepe aues vnius mis pax tenetur ſi pꝛopheta hoc tantũ ve
eiuſdẽqʒ generis ſeſe ſocialiter volãdo nõ lud in hoſtiam deo obtulit ꝙ contra ſe ꝓ
deſerũt ꝙ gregatim aĩalia bꝛuta paſcunk pomino pꝛauoꝛũ inimicicias excirauit*
Mue ſollerter aſpicimꝰ concoꝛdãdo ſibi ¶ Hinc eſt ꝙ leui tribus aſſumptis gladijs
irrationabilts natura indicat q;tũ malũ ꝑ per caſtroꝛum media tranſiens.quia feriẽ
diſcoꝛdiã rationalis natura cõmittat. qn dis noluit peccatoꝛibus parcere deo ma⸗
hec ex rationis intẽtione perdidit. ꝙ illa nus dicta eſt conſecraſſe.Hinc finies pee
motu naturali cuſtodit. At cõtra admonẽ cantium ciuiũ gratiam ſpernens coeũtes

di ſunt pacati.ne dũ pluſ neceſſe eſt pa-⸗ cum madianitis pertulit.⁊ iram dei iratꝰ

cem quã poſſidẽt amãt ad perpetuã veni placauit. Hinc per ſemetipſam veritas di
ge nõ appetãt. Plerũq; eni grauiꝰ inten cit. Molite arbitrari quia venerim pacem
tionẽ mentiũ.rerũ trãquillitas temperat. mittere in terram.nõ veni pacem mitte⸗
vt quo nõ ſunt moleſta que obtinẽt eo mi re ſed gladium. Maloꝛũ quippe cũ incau

nus amabilia fiant que vocãt: ⁊ quo dele te amicitijs iungimur culpiſ ligamur.vn

ctant pꝛeſentia. eonõ inquirant᷑ eterna. de ⁊ Joſaphat qui tot de ante acta vita pᷣ
vnde ⁊ ꝑ ſemetipſam veritas loquẽs cuʒ conijs attollitur.de Achab regis amtci⸗
terrenã pacẽ a ſuꝑna viſtingueret atq; ad tijs pene periturus increpatur. Cui a do
venturã diſcipulos ex pꝛeſenti ꝓuocaret mino per pꝛophetã dicitur.(¶ Impio pꝛe⸗
ait. Pacẽ relinquo vobis.pacẽ meaʒ do ves auxilium.⁊ his qui odernnt dominũ
vobis. Relinquo ſcilicet tranſitoꝛiam do amicitia iungeris. Et iccirco iram quidẽ
manſurã. Si ergo in eã coꝛ que relicta eſt domini merebaris:ſed bona opera inuen⸗
figitur nuniꝙᷓᷓ ad illã que dãda eſt ꝑuenit᷑ ta ſunt in te.eo ꝙ abſtuleris lutos de ter
Max igit᷑ pꝛeſens eſt ita tenẽda vt ⁊ dili- ra iuda.Ab illo enim qui ſumme rectus

Sil debeat ⁊ contẽpni ne ſi immoderate di eſt eo ipſo iam diſcrepat.quo peruerſoꝛuʒ

ligitur. diligenns animus in culpa tenea amicitijs vita noſtra concoꝛdat ¶ AUdmo⸗
tur.vnde etiã admouendi ſunt pacati ne nendiſunt pacati.ne ſi ad coꝛꝛeptiõis ver
dum nimis humanam pacem deſiderant. ba pꝛoſiliant. tempoꝛalem pacem ſibi per
pꝛauos hominũ moꝛes nequaqꝙᷓ redargu⸗ turbari foꝛmident. Rurſumq; admonen⸗
ant. ⁊ conſentiẽdo ꝓeruerſis ab auctoꝛis di ſunt vt eandem pacem dilectione inte
ſui ſe pace diſinngant. ne dum humana gra intrinſecus teneant. ꝙᷓ per inuectio⸗
foꝛas iurgia metuunt interni federis diſ⸗ nem vocis ſibi extrinſecus turbant. Qð
cutione feriantur. Quid eſt enim pax trã vtrunq; pꝛouide dauid ſe perhibet ſerua⸗
ſitoꝛia niſi quoddã veſtigium pacis eter⸗ re cum dicit. Cum his qui oderunt pacẽ
ne. Quid vero dementius eſſe poteſt.q; eram pacificus.cum loquebar illis ĩpug
veſtipia in puluere impꝛeſſa diligere. ſed nabãt me gratis. Ecce ⁊ loqns nnpugna

Tertie partis libꝛi Paſtoꝛalis cure

batur: et tamen impugnatus erat paciſi⸗
cus: quia inſanientes ceſſabat repꝛehen⸗
dere: nec repꝛehenſus negligebat ama⸗
re.hinc etiã Paulus ait: Si fieri poteſt

ꝓꝙ ex vobis eſt cum omibus hominibꝰ pa

cem habẽtes. Hoꝛtaturus em̃ diſcipu⸗
los:vt pacem cũ omnibus haberẽt pꝛemi
ſit dicens: Si fieri poteſt:atq; ſubiunxit:
quod ex vobis eſt. Difficile quippelerat:
vt ſi mala acta coꝛriperẽt habere pacẽ cuʒ
omibus poſſent. Sed cũ tem poꝛalis pax

in pꝛauoꝛũ coꝛdibus ex noſtra increpatio

ne confundit᷑ inuiolata: neceſſe eſt in no⸗

ſtro coꝛde ſeruet᷑ Recte itaq; ait:quod ex

vobis eſt:ac ſi nimirũ dicat: Quia pax ex
duarum partiũ conſenſu ſubſiſtit:ſi ab eis
que coꝛripiunt᷑:expellitur:integra tamen
in veſtra qui coꝛripitis mente teneat᷑. An

de iſdem rurſum diſci pulos admonet di⸗
cẽs: Si quis nõ o bedit verbo noſtro per

epiſtolã (hunc notate) ⁊ non cõmiſceami
ni cum illo vt confundat᷑:atq; illico adiũ⸗
xit:⁊ nolite vt inimicũ eſtimare illum:ſed
coꝛripite vt fratrem. Ac ſi diceret. Pacẽ

cum eo exterioꝛẽ ſoluite:ſed interioꝛẽ cir⸗

ca illum medullitus cuſtodite: vt peccã⸗
tis mentem ſic veſtra diſcoꝛdia feriat:qua
tenus pax a veſtris coꝛdibus:nec abnega
ta diſcedat.
¶De diuerſo modo admonen/
di ſeminantes iurgia:atq; paci/
ficos: ¶ Capitulum. XXIIII.
Liter admonẽdi ſunt ſeminan
tes iurgia: atq; aliter pacifici.
Admonendi nãq; ſunt qui iur
Agia ſeminãt:vt cꝰ ſũt ſequaces
agnoſcant. De apoſtata quippe angelo
ſcriptũ eſt. Cum bone meſſi ʒiʒania fuii⸗
ſent inſerta. Inimicus homo hoc fecit.
De cuius etiã mimbꝛis per Salomoneʒ
dici᷑. Homo apoſtata vir inutilis:gradi⸗
tur oꝛe peruerſo. Annuit oculis:terit pe⸗
de:digito loquit: pꝛauo coꝛde machinat᷑

malũ: ⁊ in omni tempoꝛe iurgia ſeminat.

Ecce quẽ ſeminantẽ iurgia dicere noluit
vꝛius apoſtats nominauit: quia niſi mo⸗

re ſuperbi᷑tis angeli a conſpectu cõditos

ris pꝛius intus auerſione mẽtis caderet:
foꝛas poſtmodũ vſq; ad ſeminãda iurgia
nõ veniret. Qui recte deſcribit᷑ ꝙ annuit

oculis:digito loquit᷑:terit pede. Interioꝛ

nãq; eſt cuſtodia: que oꝛdinata ſeruat ex⸗
terius mẽbꝛa. Qui ergo ſtatum mentis
perdidit:ſubſequẽter foꝛas in inconſtan⸗
tia motiõis fluit: atq; exterioꝛe mobilita⸗

te indicat: ꝙ nulla interius radice ſtavili
tatis ſubſiſtat. Audiãt iurgioꝝ ſeminato⸗

res quod ſcriptũ eſt. Beati paciſici quo⸗
niã filij dei vocabunt᷑:atq; e diuerſo colli

gant:quia ſi filij dei vocant᷑: qui pacẽ fa-
ciũt:pꝛoculdubio ſathane ſunt filij qui cõ
fundunt. Omnes autẽ qui per diſcoꝛdiã
ſeparant᷑ a viriditate dilectiõis arefiunt.
NQui ⁊ ſi boni operis fructꝰ in ſuis actio⸗
nibus pꝛoferũt: pꝛofecto nulli ſunt: quia
non ex vnitate charitatis oꝛiunt᷑. Hinc er

go perpendãt ſeminantes iurgia qᷓ;' mul⸗

tipliciter peccãt:qui dum vnã nequitiam
perpetrãt:ab humanis coꝛdibus cunctas
ſimul virtutes eradicãt. An vno em malo

innumera peragũt: qui ſeminãdo diſcoꝛ⸗
diam:charitatẽ:que nimirũ omniũ virtu⸗

tum mater eſt extingũt. Quia autẽ nihil

eſt pꝛecioſius deo virtute dilectiõis. MHi⸗

hil eſt dyabolo deſiderabilius extinctiõe

charitatis. Quiſquis ergo ſeminãdo iur
gia dilectionem pꝛoximoꝝ perimit:hoſti

dei familiarius ſeruit:quia qua ille amiſ⸗

a cecidit:hãc iſte vulneratis coꝛdibꝰ ſub
trahẽs eis iter aſcenſionis abſcidit.At cõ

tra admonẽdi ſunt pacifici:ne tante actio

nis pondus leuigẽt: ſi inter quos funda⸗
re pacẽ debeant ignoꝛẽt. NHam ſicut mul⸗
tũ nocʒ ſi vnitas deſit bonis:ita valde eſt

noxiũ ſi non deſit malis:ſi ergo peruerſo⸗
rũ nequicia in pace iungit᷑: pꝛofecto eoꝛũ

malis actibus robur auget᷑: quia quo ſibi
in malicia congruũt:tanto ſe robuſtiꝰ bo⸗
noꝝ afflictiõibus illidũt. Hinc namq; eſt

Wcõtra damnati illius vaſis vicʒ antixpᷣ

pꝛedicatoꝛes:diuina voce beato JYob dici

tur. Membꝛa carniũ eius coherentis ſibi
Hinc ſub ſquamarũ ſpecie de eius ſatelli

105
l:

i

it
ſor
er⸗
tis
n⸗
lli
no⸗
ho⸗

i.

ſa⸗
co
ni
1.

9

tibus dicit᷑: vna vni coniũgitur:⁊ ne ſpira
culũ quideʒ incendit per eas. Sequaces
quippe illiꝰ: quo nulla inter ſe di coꝛdie
aduerſitate diuiſi ſunt: eo in bonoꝝ nece
grauius glomerant᷑. Qui ergo iniquos
paci ſociat:iniquitati vires adminiſtrat:
qꝛ bonos deterius depꝛimũt: quos ⁊ vna
nimiter perſequũt᷑ Ande pꝛedicatoꝛ egre
gius graui phariſeoꝝ ſaduceoꝛũq; perſe⸗
cutiõe appꝛehenſus inter ſemetipᷣos diui
dere ſtuduit:quos cõtra ſe vnitos graui⸗
ter vidit:cũ clamauit dicens: Airi fratres
ego phariſeus ſum: filius phariſeoꝛũ: de

ſpe et de reſurrectiõe moꝛtuoꝝ ego iudi⸗

coꝛ. Dũq; ſaducei ſpecie reſurrectionẽ q;
moꝛtuoꝝ eſſe denegarẽt: ꝙᷓ phariſei iuxta
ſacriloquij pꝛecepta crederẽt facta imper

ſecutoꝝ vnanimitate diſſenſio eſt: ⁊ diui

ſa turba Maulus illeſus exijt: que hunc
vnita pꝛius vnanimiter pꝛeſſit. Admonẽ
di itaq; ſunt:qui faciẽde pacis ſtudijs oc
cupant᷑: vt pꝛauoꝝ mentibus pꝛius amo⸗
rem debeãt interne pacis infundere:qua
tenꝰ eis poſtmodũ valeat exterioꝛ pax ꝓ⸗
deſſe: vt dum eoꝝ in illius cogitatiõe ſu⸗
ſpendit᷑:nequaqꝙᷓᷓ ad nequitiã ex huiꝰ per
ceptione rapiat᷑:dunq; ſupernã pꝛouidẽt
terrenã nullo modo ad vſum ſue deterio⸗
ratiõis inclinent.Cũ vero peruerſi quiq;
tales ſuut:vt nocere bonos nequeãt:etiã
ſi concupiſcãt inter has nimirũ debet ter⸗
rena pax cõſtrui:vt pꝛius qꝙᷓ ab eis valeat
ſuperna cognoſci.ARNt hi ſcilicet quos cõ⸗
tra dilectionẽ dei malicie ſue impietas ex
aſperat: ſaltim ex pꝛoximi amoꝛe mãſue⸗
ſcant:⁊ quaſi e vicino ad melius trãſeant
vt ad illã que a ſe longius eſt paeẽ condi⸗
toꝛis aſcendant.
¶ De diuerſo modo admonen/
di eos qui ſacre legis verba nõ
recte intelligũt:atq; eos qui hec
humiliter non loquũturr

–Kapitulum. XXV

Liter admonẽdi ſunt qui ſacre
egis verba non recte intelli⸗

BPeati Gregoꝛij pape Cap. xxV

gunt:atq; aliter qui recte quidem intelli⸗
gũt:ſed hec humiliter non loquũtur. Ad
monendi em̃ ſunt: qui ſacre legis verba
non recte intelligũt:vt perpendant: quia
ſaluberrimũ vini potũ inveneni ſibi pocu
lũ vertũt: ac per medicinale ferrũ vulne⸗
re moꝛtali ſe feriũt:dũ per hoc ĩ ſe ſana pe
rimũt:per qð ſalubꝛit᷑ abſcidere ſaucia de
buerũt. Admonẽdi ſunt vt perpendãt qð
ſcriptura ſacra in nocte vite pᷣſentis quaſi
quedã nobis lucerna ſit poſita:cuiꝰ nimi⸗
rum verba dũ non recte intelligũt: de lu⸗
mine tenebꝛeſcũt. Quos videlicet ad in⸗
tellectũ pꝛauũ intentio peruerſa non rape
ret:niſi pꝛius ſuperbia inflaret. Dum em̃
ſe pꝛeceteris ſapiẽtes arbitrant᷑:ſequi ali
os ad melius intellecta deſpiciũt:atq; vt
apud imperiũ vulgus ſcientie ſibi nomen
extoꝛqueãt: ſtudent ſummopere ab alijs
recta intellecta deſtruere: ⁊ ſua peruerſa
roboꝛare: vnde bene per pꝛophetã dicit᷑:
Secuerũt pꝛegnantes Galaad ad dilatãä⸗
dum terminũ ſuũ. Salaad nãq; aceruus
teſtimonij interpꝛetat᷑. Et quia cuncta ſi⸗
mul cõgregatio eccleſie per confeſſionem
ſeruit teſtimonio veritatis nõ incongrue
per Galaad eccleſia expꝛimit᷑:que oꝛe cu⸗
ctoꝝ fideliũ de deo queq; ſunt vera teſta
tur. Pꝛegnãtes autem Galaad anime vo
cant᷑:que intellectũ verbi ex diuino amo⸗

re concipiũt: ſi ad perfectũ temꝑpus veni⸗

ant perceptam intelligentiã operis oſten
ſione pariture. Terminũ vero ſuũ dilata⸗
re eſt opinionis ſue nomẽ extendere. Se
cuerũt ergo pꝛegnantes Galaad ad dila⸗
tandũ terminũ ſuum:quia nimirũ hereti⸗
cimentes fideliũ que iam aliquid de veri
tatis intellectu cõceperant:peruerſa pꝛe⸗
dicatiõe perimũt:a ſcientie ſibi nomẽ ex⸗
tendũt:paruuloꝝ coꝛda iam de verbi con
ceptiõe grauida erroꝛis gladio ſcindũt: ⁊
quaſi doctrine ſibi nomen faciũt. Hos er⸗
go cũ conamur inſtruere ne peruerſa ſen⸗
tiant: admonemus: pꝛius neceſſe eſt ne in
anem gloꝛiã querant. Si em̃ radix elatio
nis abſcidit᷑: conſequenter rami pꝛaue aſ⸗
ſertiõis areſfunt. Rdmonẽdi ſunt etiam

Kertie partis libꝛei Paſtoꝛalis cure

ne erroꝛes diſcoꝛdiaſq; generãdo legem
dei que iccirco data eſt:vt ſacriſicia ſatha
ne pꝛohibeat eandem ipᷣam in ſathane ſa
crificiũ vertant. Ande per pꝛophetã do⸗
minus querit᷑ dicens: Hedi eis frumentũ
vinũ ⁊ oleum:⁊ argentũ multiplicaui eis
⁊ aurum que fecerũt Baal. Frumentum
quippe a domino accipimꝰ?:quando in di
ctis obicurioꝛibus ſubducto tegimine lit⸗
fere per medullã ſpiritꝰ legis interna ſen
timus. Ainũ ſuum nobis dominꝰ pꝛeſtat
cum ſcripture ſue alta pꝛedicatiõe nos in
ebꝛiat.Oleuz quoq; ſuũ nobis tribuit cũ
pꝛeceptis apertioꝛibus vitã noſtrã blan⸗
da lenitate diſponit. Argentũ multipli⸗
cat cũ nobis luce veritatis plena eloquia
ſubminiſtrat. Auro quoq; nos ditat quã⸗
do coꝛ noſtrũ intellectu ſummi fulgoꝛis ir
radiat. Que cũcta heretici Baal offerũt
quia apud auditoꝛũ ſuoꝛum coꝛda coꝛru⸗
ꝓte omnia intelligẽdo peruertũt: ⁊ de fru
Mẽto dei vino atq; oleo:argento pariter⸗
⁊ auro ſathane ſacrificiũ immolant: quia
ad erroꝛẽ diſcoꝛdie verba pacis inclinãt.
Ande admonẽdi ſunt vt perpendãt:quia
dum peruerſa mẽte de pꝛeceptis pacis di
ſcoꝛdiã faciunt: iuſto dei examine ipᷣi de
verbis vite moꝛiunt᷑. At contra admonẽ⸗
di ſunt que recte quidẽ verba legis intel⸗
ligũt:ſed hec humiliter non loquũtur:vt
in diuinis ſermonibus pꝛiuſqꝙ eos alijs
pꝛoferãt ſemetipᷣos requirãt:ne inſequen
tes alioꝝ facta ſe deſerant:⁊ cũ recte de ſa
gra ſcriptura ſentiũt: hoc ſolũ quod per il
lam cõtra elatos dicitur: non attendant.

JYinpꝛobus quippe et imperitus eſt me⸗

dicus: qui alienum vuulnus mederi ap⸗
petit:et ipſe vulnus quod patitur neſcit.
Qui ergo verba dei humiliter nõ loquũ⸗
tur pꝛofecto: admonẽdi ſunt: vt cum me⸗
dicamina egris apponũt:pꝛius virus ſue
peſtis inſꝑiciãt:ne alios medendo ipᷣi mo
riantur. Admoneri debent:vt cõſiderent
ne a virtute dicti dicendi qualitate diſcoꝛ
dent:ne loquendo aliud:a oſtendẽdo ali⸗
ud pꝛedicent. Audit itaq; quod ſcriptũ
eſt. Si quis loquit᷑ quaſi ſermones dei.

Quli ergo verba que pꝛoferãt ex pꝛopꝛijs
non habent cur quaſi de pꝛopꝛijs tumẽt.
Audiãt quod ſcriptum eſt. Sicut ex deo
coꝛã deo in chꝛiſto loquimur. Ex deo em̃
coꝛam deo loquitur:qui pꝛedicatiõis ver
buʒ:⁊ quia a deo accepit:intelligit: ⁊ pla
cere per illud deo non hominibus querit
Audiant quod ſcriptum eſt. bhomina⸗
tio domini eſt omnis arrogans. Quia vi
delicet dũ in verbo dei gioꝛiã querit:ius
dantis inuadit: eumq; laudi ſue poſtpo⸗

nere nequaquã metuit: a quo hoc ipſum

quod laudatur accipit. Audiãt quod pꝛe
dicatoꝛi per Galomonem dicitur: Bibe

aquam de cyſterna tua:⁊ fluẽta putei cui

diriuentur fontes tui foꝛas: et in plateis
aquas diuide.abeto eas ſolus:nec ſint
alieni participes tui. Aquam quippe pꝛe
dicatoꝛ de cyſterna ſua bibit: cum ad coꝛ
ſuum rediens?: pꝛius audit ipᷣe quod di⸗
cit: Bibit ſui fluenta putei ſi ſui irrigatio

ne infunditur verbi. Abi bene ſubiun⸗

gitur. Deriuentur fontes tui foꝛas: ⁊ in
plateis aquas diuide. Rectũ quippe eſt:
vt pꝛius ipᷣe bibat:⁊ tunc pꝛedicando ali⸗
is influat. Fontes namq; foꝛas deriuare
eſt: exterius alijs vim pꝛedicationis in⸗
fundere. In plateis autem aquas diuide
re eſt: in magna auditoꝛum amplitudine
iuxta vniuſcuiuſq; qualitatem piuina elo
quia diſpẽſare.Et quia plerumq; inanis
gloꝛie appetitus ſubꝛipit: dum ſermo di⸗

uinus ad multoꝛũ noticiam currit. Moſt

Auã dictum eſt aquas diuide:recte ſubiũ⸗

gitur. yabeto eas ſolus: nec ſint alieni

participes tui. Alienos quippe malignoſ
ſpiritus vocat: de quibus pꝛopheta tem⸗
ptati hominis voce dicitur: Alieni inſur

rexerunt in me: ⁊? foꝛtes queſierunt ani⸗

mam meam. Ait ergo: Aquas in plateis
diuide:⁊ tamen ſolus habe. Ac ſi aperti⸗
us dicat: Sic neceſſe eſt: vt pꝛedicationi
exterius ſeruias: quatenus per elationeʒ
te immundis ſpiritibus non coniungas:
ne in diuini verbi miniſterio hoſtes tuos

ad te participes admittas. Aquas ergo ⁊=?

inplateis diuidimus: 2 tamẽ ſoli poſſide

——

hri
umet.
de
woeñ
iser
ni
gert

mnina

gian
lnius
Npo⸗
Plum
pe⸗
Pbe
eici
es
cſut
epre
dae
Ado

biun⸗
41
eekt:
ol
llare
zin⸗
lide
cine
gelo
znis
odi⸗
dot
bii⸗
lent
gnel
ken
nlur
ani⸗
tes
eſti⸗
ni
ni,
:
os
ol
ſie⸗

Beati Bfegoꝛij pape Cap. xXxxVI

mus: quando exterius late pꝛedicationẽ
fundimus:⁊ tamẽ per eam humanas lau
des aſſequi: minime ambimus.

He diuerſo modoadmonen-
di illos qui cum pꝛedicare vale
ant pꝛe nimia humilitate foꝛmi
dant: atq; illos quos a pꝛedica-

tione imperfectio vel etas pꝛo⸗
hibet: et tamen pꝛecipitatio im

.

(ECEmapitulum. XXVI.

—

Liter admonendi ſunt qui cuʒ
pꝛedicare valeãt pꝛe nimia hu
militate foꝛmidant: atq; aliter
admonendi ſunt quos a pꝛedi⸗
catione imperfectio vel etas pꝛohibet: et
tamen pꝛecipitatio impellit. Admonen⸗
di namq; ſunt:qui cum pꝛedicare vtiliter
poſſunt: immoderata tamen humilitate
effugiũt:vt ex minoꝛi conſideratione col⸗

ligant:quantum in maioꝛibus rebus de⸗

linquant. Si enim indigentibus pꝛoxi⸗
mis ipᷣi quas haberent pecunias abſcon⸗
derent:adiutoꝛes pꝛoculdubio calamita⸗
tis extitiſſent. Quo ergo reatu aſtringã⸗
tur:aſpiciant: qui dum peccantibus fra⸗
tribus verbum pꝛedicationis ſubtrahũts:
moꝛientibus mentibus vite remedia ab⸗
ſcondũt:vnde ⁊ bene quidam ſapiens di⸗
cit:Sapientia abſcondita ⁊ theſaurus in
uiſus: que vtilitas vtriuſq;. Si populũ
fames attereret: et occulta ſibi frumenta
ſeruaret: auctoꝛes ꝓculdubio moꝛtis exi
ſterent. Quanta itaq; pleztendi ſunt pe⸗
na conſiderent: qui cum fame verbi ani⸗
me pereant ipᷣi panem perceptegratie nõ
nuũſtrant. Ande bene per Salomonẽ di⸗
citur: Qui abſcondit frumẽta maledice⸗
tur in populis. Frumenta quippe abſcõ
dere eſt pꝛedicationis ſancte apud ſe ver
ba tenere. In populis autem talis quii⸗

q; maledicitur: quia in ſolius culpa ſilen

tij per multoꝛum quos coꝛrigere potuit:

pena damnatur. Si medicinalis artis mi

nime ignari ſecandum vulnus cernerent:

⁊ tamen ſecare recuſarent:pꝛofecto pecca
tum fraterne moꝛtis ex ſolo toꝛpoꝛe com⸗

mitterent. Quanta ergo culpa inuoluan

tur:aſpiciant:qui dum cognoſcant vulne
ra mentium curare negligunt ea ſectione
verboꝛum. Ande ⁊ bene per pꝛophetam
dicitur:Maledietus qui pꝛohibet gladi⸗
um ſuum a ſanguine. Gladium quippe a

ſanguine pꝛohibere eſt pꝛedicationis ver

bum a carnalis vite interfectione retine⸗
re. De quo rurſum gladio dicitur.Et gla
dius meus deuoꝛabit carnes. Hi itaq; cũ
apud ſe ſermonem pꝛedicationis occul⸗
tant: diuinas cõtra ſe ſententias terribi⸗
liter audiant: quatenus ab eoꝛum coꝛdi⸗
bus timoꝛem timoꝛ expellat. Audiant ꝙ
talentum qui erogare noluit:cum ſenten⸗
tia damnatiõis amiſit. Nudiant ꝙ Nau
lus eo ſe a pꝛoximoꝛum ſanguine mundũ
credidit:ꝙ feriẽdis eoꝛum vicijs non pe⸗
percit: dicens: Conteſtoꝛ vos hodierna
die: quia mũdus ſum a ſanguine omniuʒ
veſtroꝛũ. Mon enim ſubterfugi: quo mi⸗
nus annũciarem omne conſilium dei vo⸗
bis. Audiant ꝙ voce angelica Johanes
admonet cum dicit: Qui audit:dicat ve⸗
ni: vt nimirum cui ſe vox interna inſinu⸗
at: illuc etiam alios clamando quo ipᷣe ra
pitur:trahat:ne clauſas foꝛes etiam voca
tus inueniat:ſi vocati vacuus appꝛopin⸗
quat. Audiant quod Eſaias qui a verbi
miniſterio tacuit:illuſtratus a ſuperno lu
mine magna voce penitentie ſeipᷣe repꝛe⸗
hendit dicens:Ae mihi:quia tacui.Au⸗
diant quod per Salomonem in illum pꝛe

dicationis ſcientia multiplicari permitti

tur: qui in hoc quod iam obtinuit toꝛpo⸗
ris vicio nõ tenetur. Ait namq;: Anima
que benedicit impĩguabit᷑: ⁊ qui inebꝛiat
ipᷣe quoq; inebꝛiabit᷑. Qui enim exterius
pꝛedicando bene dicit interioꝛis augmẽti
pinguedinẽ recipit:⁊ duʒ diuino eloquio
quditoꝝ mentẽ deebꝛiare nõ deſinit potu

Tertie partis libꝛi

Multiplicati muneris de ebꝛiatꝰ excreſcit
Audiãt qð Dauid hoc deo ĩ munere ob⸗
tulit.ꝙ pꝛedicationis gratiã quã accepe
rat non abſcõdit:dicens.Ecce labia mea
nõ pꝛohibebo dñe tu cognouiſti. Juſticiã
tuã non abſcõdi in coꝛde meo veritatẽ tuã
ſalutare tuũ dixi Audiant qð ſpõſi col
loquio ad ſponſam dicit᷑. Que habitaſ in
oꝛtis amici auſculta fac me audire vocem
tuã. Eccleſia quippe in oꝛtiſ habitat.que
ad viriditatẽ intimꝗ exculta plataria vir
tutum ſeruat. Cuius vocẽ anucos auſcul
tare eſt electos quoſq; verbũ pꝛedicatiõis
illius deſiderare. quã videlicet ſponſus
audire deſiderat.quia ad pꝛedicationem
ſuã per electoꝛũ ſuoꝛum animas anhelat.
Audiant ꝙ moyſes cum iraſcentẽ deum
populo cerneret:.⁊ aſſumi adulciſcendum
gladios iuberet.illos a parte dei denũcia
uit exiſtere qui delinquentiũ ſcelera incũ
ctãter feriret:vicens.Si quis eſt dnii iun
gatur mihi. Ponat vir gladiũ ſuuʒ ſuper
femur ſuum.ite ⁊ redite de poꝛta vſq; ad
poꝛtã.per mediũ caſtꝛoꝛũ.⁊ occidat vnus
quiſq; fratrẽ ſuũ ⁊ amicũ ⁊ pꝛoximũ ſuuz.
SBladiũ quippe ſuper femur ponere ẽ pꝛe
dicationis ſtudiũ voluptatibus carnis an
teferre: vt cum ſancta quis ſtudet dicere
curet neceſſe eſt illicitas ſuggeſtioões edo
mare.He poꝛta vero vſq; ad poꝛtã ire eſt
a vicio vſq; ad vitiũ ꝑ qð ad mentẽ moꝛs
ingredit᷑ increpãdo diiſi aurrere:
dium vero caſtroꝛũ tranſire eſt. tanta eq̃⸗
litate intra eccleſiã viuere.vt qͥ delinquẽ
tium culpas redarguit in nullius ſe debe
at fauoꝛe declinare. Ende ⁊ recte ſubiun
gitur. Occidat vir fratrẽ ⁊ amicũ ⁊ proxi
mum ſuũ.Fratrẽ ſcilicet ⁊ amicũ ꝓximũ
interficit.qui tamẽ puniẽda inuenit ab in
crepationis gladio nec eis quos per cog⸗
nationẽ diligit parcit.Si ergo ille dei di⸗
citur qui adferiẽda vitia ʒelo diuini amo
ris excitatur. pꝛofecto eſſe ſe dei denegat
qui ⁊ inquantũ ſufficit increpare vitã car
nalium recuſat. At contra admonẽdi ſũt
quos a predicationis officio vel imperfe⸗
Xtio vel etas pꝛohibet ⁊ tamen pꝛecipita⸗

er ine

tio impellit.ne dum tanti ſibi onus officij
pꝛecipitatione arrogant.viam ſibi ſubſe⸗
quentis melioꝛationis abſcidant.⁊ cuʒ ar

ripiunt intempeſtiue qð non valent.per⸗

dant etiam qð implere quãdoq; tempeſti
ue potuiſſent atq; ſcientiã quia incõgrue
conantur oſtendere.iuſte oſtendãtur ami
ſiſſe. Admonẽdi ſunt vt cõſiderent quod
pulli auium ſi ante pennarũ perfectioneʒ
volare appetunt.vnde ire in alta cupiũt:
inde in ima merguntur: Aamonda ſunt
vt conſiderent qð ſtructuris recentibus:
nec dũq; ſolidatis.ſi tignoꝛũ pondus ſuꝑ
ponitur non habitaculũ ſed ruina fabꝛica

tur. Admonẽdi ſunt vt conſiderent quod

conceptas ſoboles ſemine ſi pꝛius ꝙᷓ; foꝛ⸗
mentur plene pꝛoferunt. nequaq; domos
ſed tumolos replent. Minc eſt enim ꝙ ip⸗
ſa veritas que repente quos vellet robo⸗
rare potuiſſet vt exemplũ ſequentibus da
ret ne imꝑfecte pꝛedicare pᷣſumeret poſt⸗
ꝙᷓ plene diſcipulos de virtute pꝛedicatio
nis inſtruxit illico adiunxit. Nos autẽ ſe⸗
dete in ciuitate quouſq; induamini vir⸗
tute ex alto. In ciuitate quippe cõſedemꝰ
ſi intra mentiũ noſtrarum nos clauſtra cõ
ſtringimus ne loquẽdo exteriꝰ euagemur
vt cum virtute diuina perfecte induimur
tunc quaſi a nobiſmetipſis foꝛas etiã ali⸗
os inſtruentes exeamus. Hinc per quen⸗
dam ſapientẽ dicitur. Adoleſcens loque
re in cauſa tua vix. ſi bis interrogatꝰ fu⸗
eris habeat initium reſpõſio tua. Hinc ẽ
gqð idem redemptoꝛ noſter cuʒ in celis ſit
conditoꝛ ⁊ oſtenſionis ſue potẽtia ſempcr

doctoꝛ angeloꝛum ante triennale tempus

in terra magiſter fieri noluit hominuʒ. vt
videlicet pꝛecipitibus vim ſaluberrimi ti
moꝛis infunderet cum ipſe etiam qui labi
non poſſit perfecte vite gratiam non niſi
Pfecta etate pꝛedicaret. Scriptũ qppe ẽ.
CLũ factus eſſet annoꝛũ duodecim reman⸗
ſit puer JTeſus in Hieruſalem. Se quo
a parentibus requiſito paulopoſt ſubdi⸗
tur. Inuenerunt illum in templo ſedentẽ
in medio doctoꝛum a interrogantẽ illos ⁊
audienteʒ. Nigilanti itaq; ↄſideratiõe pẽ

oſich
ubie⸗
aze
mhett
dögne
urami
t god
tone;
upiüt:
dunt
ubus:
us ſup
ſabric
qvod
h⸗
omnos
Ylo⸗
fobo⸗
1sd4
oc⸗
icatis
leſe
i wi⸗
denm
no
venur
Himor
zali⸗
en⸗
ane
fu⸗
incẽ
s ſit
npa
pus
,t
nlti
laobt
nii
tan⸗
eaſ
bt
ſnk
1e⸗

pe

PBeati GBregoꝛij

pape Cap. XXVI

ſandũ eſt: ꝙ cũ hieſus annoꝝ duodecim

dicit᷑:in medio doctoꝝ ſedens nõ docens
ſed interrogans inuenit᷑. Quo exemplo
ſcilicet oſtendit᷑ ne infirmus docere quis
audeat:ſi ille puer doceri interrogãdo vo

luit: qui per diuinitatis potentiã verbuʒ
ſcientie ipis ſuis doctoꝛibus miniſtrauit.
Hinc vero per NPaulũ diſcipulo dicitur:
Pꝛecipe hec ⁊ doce: nemo adoleſcentiã

tuaʒ cõtempnat. Sciendũ vobis eſt:quia
in ſacro eloquio aliquãdo adoleſcentia iu
uentus vocat᷑. Quod citius oſtendit᷑: ſi
Halomonis ad mediũ verba pꝛoferant᷑:

qui ait: Letare iuuenis in adoleſcentia

tua. Si enim vtraq; vnũ eſſe: non decer⸗

nem nõ vocarrert.
De diuerſo modo admonen⸗
di eos qui in hoc quod tempoꝛa
liter appetunt pꝛoſperant᷑:atq;
eos qui ea que mũdi ſunt: cõcu

neret:quẽ monebat:in adoleſcentia iuue

piſcunt: ſed tamen aduerſitatis

laboꝛe fatigantur:

Capitulum. XXVII.

;]R

iter admonendi ſunt: qui in
hoc quod temꝑaliter appetũt:
pꝛoſperant᷑: atq; aliter qui ea q̃
lem que mundi ſunt concupi⸗
ſcunt:ſed tamen aduerſitatis laboꝛe fati⸗
ant᷑. Admonendi nãq; ſunt: qui in hoc
uod temꝑaliter appetunt: pꝛoſperant᷑:
e cum cũcta ad votum ſuppetunt:dantẽ
querere negligant:nec in his que dantur
animũ figant: ne peregrinationẽ pꝛo pa⸗

tria diligant: ne ſubſidia itineris in obſta
cula peruentiõis vertant:ne nocturno lu

ne lumine delectati claritatẽ ſolis videre
refugiant.Admonẽdi nãq; ſunt:vt que⸗

qʒ in hoc mũdo conſequũtur: calamitatis micos. 5
pꝛoficiũt:in dextera frangunt᷑:quia plerũ

ſolatia:non autẽ pꝛemia retributiõis cre⸗
dant:ſed contra fauoꝛes mũdi mentẽ eri⸗

gant: ne in eis ex tota coꝛdis delectatiõe

ſuccumbant. Quiſquis enim pꝛoſperita

tem qua vtitur apud iudiciũ coꝛdis me⸗

lioꝛis vite amoꝛe non repꝛimit:fauoꝛẽ vi⸗

te tranſeũtis in moꝛtis perpetue occaſio⸗

nem vertit. Hinc eſt em̃̃ ꝙ ſub vydumeoꝝ
ſpecie qui vincẽdos ſe pꝛoſperitati ſue re
liquerant: in huius mũdi ſucceſſibus le⸗
tantes inerepant᷑ cum dicitur. Dhederunt
terram meam ſibi inhereditatẽ cum gau⸗
dio:⁊ toto coꝛde ⁊ ex animo:quibus ver⸗
bis perpendit᷑:ꝙ non ſolum: quia gaude
ant: ſed ꝙ toto coꝛde ex animo gaudeant
diſtricta repꝛehenſione feriant᷑. Hinc Sa
lomon ait: Auerſio paruuloꝛũ interficiet

eos ⁊ pꝛoſperitas ſtultoꝛum perdet illos.

linc NPaulus admonet dicens: Qui e⸗
munt tanꝙ; non poſſidentes: ⁊ q qui vtũ
tur hoc mundo tanꝙᷓ non vtantur: vt vi⸗
delicet ſic nobis que ſuppetunt exterius
ſeruiant:quatenꝰ a ſuperne dilectiõis ſtu
dio animũ non inflectant:nec luetum no⸗

bis interne peregrinatiõis temperent:ea
que in exiliũ poſitis ſubſidium pꝛebent:⁊
quaſi felices nos in tranſitoꝛijs gradia⸗
mur: que ab eternis nos interim miſeros

cernimus.Hinc namq; eſt: ꝙ de electoꝝ

voce dicit eccleſia. Leua eius ſub capite

meo: 2 dextera il lius amplexabit᷑ me. Si
niſtram dei pꝛoſperitatem: vide licet vite
pꝛeſentis: quaſi ſub capite poſuit quã in⸗
tentiõe ſummni amoꝛis pꝛemit. Dextera
vero dei eam amplectit᷑: quia ſub eterna
eius beatitudine tota deuotiõe continet᷑.
Hinc rurſus per Salomonẽ dicit᷑: Lon⸗
gitudo dieꝝ in dextera illiꝰ:in ſiniſtra xo
illius diuicie ⁊ gloꝛia. Dhiuitie itaq; ⁊ glo
ria qualiter ſint habenda docuit:que po⸗
ſita in ſiniſtra memoꝛauit.Hinc pſalmiſta
ait: Saluũ me fac dextera tua. Meq; em̃
ait manus:ſed dextera vt vicʒ cum dexte
ram diceret:quia eternã ſalutem quere⸗
ret:indicaret. Hinc rurſum ſcriptum eſt.
Sextera manus tua domine cõſregit ini
micos. oſtes em̃ dei ⁊ ſi in ſiniſtra eius

qʒ pꝛauos vita pꝛeſens eleuat: ſed aduen

tus eterne beatitudinis damnat. Admo⸗

nẽdi ſunt qui in hoc mundo pꝛoſperant᷑
vt ſolerter cõſiderent ꝙ pꝛeſentio vite ꝓ⸗

–

Tenie partis libꝛi Waſtoꝛalis cure

(erlitas aliquando idcirco datur: vt ad fatigant᷑:vt ſollicite. conſiderẽt ꝙ plerſq;

melioꝛem vitam pꝛouocet aliquãdo vero etia iuſtos cum tempoꝛalis potẽtia ſuſtu⸗

vt in eternũ plenius damnet. Hinc eſt em lit: velut in laqueo culpa compꝛehendit.

W plebi iſraelitice Chanaan terra ꝓmit⸗ Mam ſicut in pꝛioꝛi huiꝰ voluminis par⸗
titur: vt quâdoq; ad cterna ſperanda pꝛo te iam diximus: Dauid deo amabilis re⸗
vocet᷑. Meq; enim rudis ille populus ꝓ⸗ ctioꝛ fuit in ſeruitute: q; cum peruenit ad
miſſionibus dei in longinquũ crederet:ſi
a ꝓmiſſoꝛe ſuo nõ etiam e vicino aliquid henſum aduerſariũ ferire timuit. Rex au

regnũ. Seruus nãq; amoꝛe iuſticie dep⸗

percepiſſet: vt ergo ad eternoꝝ fidem cer tem perſuaſiõe luxurie deuotũ militẽ eti⸗

tius roboꝛet᷑: nequaquã ſolũmodo ſpe ad am ſub ſludio fraudis extinxit. Quis er⸗
res:ſed rebus quoq; ad ſpem trahit᷑. Qð go opes:quis poteſtatẽ: quis gloꝛiã que
liquido pſalmiſta teſtatur di cens: Dedit he
eis regiones gentiũ: ⁊ laboꝛes populoꝛũ habuit non queſita? Quis inter hec ſine
poſſiderũt:vt cuſtodiant iuſtiſicatiões eiꝰ magno diſcriminis laboꝛe ſa luabit᷑:ſi ille
T legem eius requirãt.Sed cum largien in his culpa interueniẽte turbatus eſt: 4
tem dominũ humana mes boni operis re adhec fuerat deo eligẽte pꝛeparatus.A
penſatõe non ſequit᷑: vnde nutrita pie ere monẽdi ſunt vt conſiderẽt:quia Salomõ
ditur: inde iuſtius damnat᷑. Hinc enim qui poſt tantã ſapientiã vſq; ad ydolatri
per pſalmiſtã rurſum dicit᷑. Deieciſti eos am cecidiſſe deſcribit᷑: nihil in hoc mũdo

dum alleuarent᷑. Quia videlicet repꝛobi anteqᷓ caderet:aduerſitatis habuiſſe me⸗

cum recta opera diuinis muneribus non moꝛet᷑: ſed conceſſa ſapiẽtia funditus coꝛ
rependũt cum totos ſe hinc deſerũt: ⁊ af⸗ deſeruit:qð nulla vel minima tribulatio
fluentibus pꝛoſperitatibꝰ dimittũt. In⸗ nis diſciplina cuſtodiuit.
de exterius pꝛoſiciũt: inde ab intimis ca⸗ ¶ De diuerſo modo admonen⸗
dunt. Hinc eſt ꝙ in inferni cruciatu diui⸗ .
ti dicit᷑. Recepiſti bona in vita tua. Iccir
co enim hic bona receperit: ⁊ malus vt il
lic pleniꝰ mala reciperet: quia hic fuerat
nec per bona cõuerſus. At cõtra admonẽ
Adi ſunt qui ea quidẽ que mũdi ſunt concu

iugij nexibus liberos:
Eapitulum. XXVI II.
iter admonẽdi ſunt cõiugijs
obligati: atq; aliter a ↄiugij ne

rat ĩnoxie: ſi ⁊ illi extiterũt noxia que hec

di coniugijs obligatos:atq; a cõ

piſcũt: ſed tamen aduerſitatis laboꝛe fati

gantur:vt ſollicita conſideratiõe perpen⸗

xibus liberi. Admonẽdi naq;
nt cõiugijs obligati:vt cũ vi

dãt. Creatoꝛ diſpenſatoꝛes cunctoꝝ quã elſſim que ſunt alterius cogitãt:ſic eoꝛum

ta ſuper eos gratia vigilat:quoſ in ſua de
ſideria nõ relaxat. Egro quippe quẽ me⸗
dicus deſperat:cõcedit:vt cuncta que cõ⸗
cupiſcit accipiat. Mã qui ſanari poſſe cre
ditur: a multis que appetit pꝛohibet᷑: et
pueris nũmos ſubtrahimus: quibus to⸗
ta ſimul patrimonia heredibꝰ reſeruamꝰ.
Hinc ergo de ſpe eterne hereditatis gau

quiſq; ſtudeat placere ↄiugi: vt nõ diſpli
ceat cõditoꝛi:ſic ea que huius mũdi ſunt:

agãt: vt tamen appetere que eei ſunt nõ

omiitãt.Sic de bonis pñtibus gaudeant
vt tamẽ intentiõe ſollicita mala eterna ꝑ⸗
timeſcãt. Sic de malis temꝑalibus luge
ant: vt tamen cõſolariõe integra ſpem in
tegrã in bonis perhennibus figãt:quate⸗

diũ ſumant: quos aduerſitas vite temꝑa nus dũ intranſitu cognoſcũt eſſe qð agũt.
