dirur. Quia em falſa pietate ſuperatus fe mul ⁊ mãna eſt: quia cũ ſcripture ſacre ſci
rire hely delinquẽtes filios noluit: apud entia in boni rectoꝛis pectoꝛe:ſi eſt virga

diſtrictũ iudicem ſemetipᷣm cum ſilijs cru diſtrictiõis: ſit ⁊ mana dulcedinis. Ilinc
deli daͤnatiõe percuſſit.Hinc nãq; ei diui Sauid ait: Airga tua ⁊ baculus tuus ipᷣa
na voce dicit᷑. Honoꝛaſti filios tuos plus

⁊ quod abiectũ non reduxiſtis. Abiectus ſuſtẽtet: ſit itaq; amoꝛ ſed nõ emolliens:

em̃ reducitur: cũ quiſq; in culpa lapſus: ſit vigoꝛ ſed nõ exaſperãs.Sit ʒelus: ſed

ad ſtatũ iuſticie ex paſtoꝛalis ſollicitudis nõ immoderate ſeuiẽs:ſit pietas:ſed non
vigoꝛe reuocat᷑. Fracturaʒ vero ligamen
aſtringit: cũ culpam diſ⸗ ciplina depꝛimit: regiminis iuſticia clemẽtiaq; permiſceãt
ne plaga vſq; ad interitũ defluat: ſi hanc is qui pꝛeeſt coꝛda ſubditoꝝ:⁊ terrẽdo de

diſtrictiõis ſeueritas nõ coartat. Sed ſe⸗ mulceat: ⁊ tamen ad terroꝛis reuerentiaʒ

pe deterius frangit᷑ cum fractura incaute
colligat᷑:ita vt grauius ſciſſurã ſenciat:ſi
hãc immoderatius ligamẽta conſtringãt
Ange neceſſe eſt:vt cũ peccati ſe vulnus

demulcẽdo conſtringat.

1 me cõſolata ſunt. Nirga ei percutimur:
̈ me.Hinc ꝑaſtoꝛes increpat per ꝓphe⸗ haculo ſuſtẽtamur. Gi ergo eſt diſtrictio
tam dicẽs: Quod fractũ eſt nõ alligaſtis virge que feriat:ſit ⁊ cõſolatio baculi que

pluſqᷓ expediat parcẽs:vt dum ſe in arce

¶ A 1ectoꝛ nò debeat minue ⸗/
re cura internoꝝ in exterioꝝ oc
in ſubditis coꝛrigendo reſtringit᷑: magna cupatione:neq; relinquere exte

.
.

Peati Gregoꝛij pape Cap. vI

erai⸗ rioꝛum pꝛouidentiam in in ter- tem denüelar direns Pani nanens em
lani no: um pollicitudinex merene⸗ſhi ettaggae eta hoteſ
oꝛbis terre.hinc iteꝝ dicit: Nemo pot eſt
eemne Capitulum. VII. duobus dominis eruire. Hinc Maul“ re
fichbte It rectoꝛ internoꝝjcurã in exte ligioſoꝝ mentes a mũdi conſoꝛtio conte⸗
lianen⸗ rioꝛiũ occupatioe non minuẽs: ſtando ac potius cõueniendo ſuſpẽdit di⸗
Nincte exterioꝝ ꝓuidentiã in interno cens: Memo militãs deo implicat ſe ne⸗
gſiarnn rũ ſollicitudine nõ relinquẽs: gocijs ſecularibus:vt ei placeat cui ſe ꝓ⸗
ſcipln⸗ ne aut exterioꝛibꝰ deditus ab intimis coꝛ bauit. Hinc eccleſie rectoꝛibꝰ: vacandi
ſirnaſ⸗ ruat:aut ſolis interioꝛibꝰ occupatus:que ſtudia pꝛecipit:⁊ cõſulendi remedia oſtẽ⸗
eclos ſi foꝛis debet pꝛoximis nõ impendat. Se⸗ dit dicens:Secularia igitur iudicia ſi ha
Gͤſalens pe namq; nonnulli velut oblitiqð fratri⸗ bueritis: cõtemptibiles qui ſunt in eccle⸗
lna. hie bus / animarũ cau ſa pꝛelati ſunttoto coꝛ⸗ ſia illos cõſtitute ad iudicandũ: vt ip̃i vi⸗
gerſam dis anniſum ſecularibus curis inſerniũt. delicet diſpenſatiõibus terrenis inſerui⸗
lüducl: Has cum aſſunt ſe agere exultant ad has ant: quos dona ſpiritualia nõ exoꝛnant.
achibei etiam cum deſunt diebus ac noctibus co⸗ Ac ſi apertius dicat: Quia penetrare in⸗
mrher gitatiõis turbide eſtibus anhelant/ Cũ tima nequeũt ſaltẽ neceſſaria foꝛis operẽt᷑
rrgei⸗ q; ab his ceſſante foꝛſitã opoꝛtunitate qᷣe inc Moyſes qui cũ domino loquit᷑ ihe
ein en ti ſunt: ipᷣa deterius ſua quiete fati Bii alienigene repꝛehenſione iudicat᷑:qðᷣ
konolt⸗ Aoluꝑtatẽ nanq; cẽſent:ſi actiõibus de⸗ Nerrenis populoꝛũ negocijs ſtulto laboꝛe
Vunden pꝛimunt᷑: laboꝛẽ deputãt ſi in terrenis ne deſeruiat. Cui conſiliũ mox pꝛebet: vt ꝓ
eunt, gocijs nõ laboꝛãt. Sicq; ſit vt dũ ſe vʒge ſe alios ad iurgia dirimẽda conſtituat: et
ſclenn re mũdanis tumultibus gaudẽt interna ißpe liberius ad erudiendos populos ſpi-⸗
: ntte⸗ docere alios debuerãt ignoꝛẽt. Añ ſub⸗ ritualiũ archana cognoſcat. A ſubiectis
ibdtt iectoꝝ quoq; pꝛoculdubio vita toꝛpeſcit: & inferioꝛa gerẽ da ſunt:a rectoꝛibꝰ ſũma
Quotſ quia cũ pꝛoſicere ſpũaliter ſibi appetit:in cogitanda: vt ſcilicet oculũ qui pꝛouiden
anſi⸗ cxemplo eius qui pꝛelatus eſt quaſi in ob dis greſſibus pᷣeminet: cura pulueris nõ
RK ſtaculo itineris offendit. Languẽte 51 obſcuret. Caput namq; ſubiectoꝛũ ſunt
haeſi capite mẽbꝛa in caſſum vigẽt:⁊ in explo⸗ cucti qui pꝛeſunt.Et vt recta pedes vale-z
tmng ratiõe hoſtiũ fruſtra exercit? velociter ſe⸗ ant itinera carpere: hbec pꝛoculdubio ca⸗
,ine quit᷑:ſi ab ipᷣo duce itineris errat᷑. NHulla put debet exalto pꝛouidere:ne a pꝛouectꝰ
sißn ſubditoꝝ mentes exhoꝛtatio ſubleuat: eo ſui itinere pedes toꝛpeãt: cum euruata re
tinur: rũq; culpas increpatio nulla caſtigat: qꝛ ctitudine coꝛpoꝛis caput ſeſe ad terrã de⸗
ſricio dũ per animarũ pꝛeſulẽ terreni exercet᷑ ofe⸗ clinat. Qua autẽ mente animarũ pꝛeſul:
vligpe ficiũ iudicis:a gregis cuſtodia vacat cura! honoꝛe paſtoꝛali inter ceteroſ vtitur:ſi iin
liene: paſtoꝛis: æ ſubiecti veritatis lumẽ appꝛe⸗ terrena negocia que repꝛehendere in ali⸗
o⸗ſe hendere nequeũt: quia dũ paſtoꝝ ſenſus is debuit: ? ipᷣe verſat᷑. Quod videlicet
* terrena ſtudia occupãt: vento temptatio⸗ ex ira iuſte retributiõis per pꝛophetã do⸗
nue nis impulſus eccleſie oclos puluis cecat minus minat᷑ dicens: Et erit ſicut popu-
nſſei Nuo cõfra recte humani generis redem lus: ſic ſacerdos. Sacerdos quippe eſt vt
orr ptoꝛ: cũ nos a ventris voꝛacitate cõpeſce⸗: populus:quãdo ea agit: is qui ſpirituali
eco⸗ ret dicens: Attendite autẽ vobis: vt non officio fungit᷑ que illi nimirũ faciunt:que
renti grauent᷑ coꝛda veſtra in crapula ⁊ ebꝛieta adhuc de ſtudijs carnalibus iudicantur.
, te: illico adiũxit: Aut in curis huius vite Quod cũ magno ſcilicet doloꝛe charita⸗
inve Abi pauoꝛẽ quoq; pꝛotinus intente adij tis Hierem yas pꝛopheta cõſpiciens:qua
r ciens: ne foꝛte ſuperueniat invos repenti ſi ſub deſtructiõe templi deploꝛat dicens
ſcne na dies illa. Cuiꝰ aduentus etis qualito⸗ Quoemodo obſcuratũ eſt aurũ: morarus

Secunde partis libꝛi Paſtoꝛalis cure

coloꝛ optimus: diſperſt ſunt lapides ſan⸗ officio ſanctitatis gloꝛia ſtare videbsturꝰ

ctu arij in capite omniũ platearũ? Quid ecularia itaq; negocia aliquãdo ex cõꝰ

namq; auro quod metallis ceteris pꝛee
minet: niſi excellẽtia ſanctitatis figurat:
q̃d coloꝛe optimo niſi cuctis amabilis re⸗
uerẽtia religionis expꝛimit᷑: Quid ſan⸗
ctuarij lapidibus: niſi ſacroꝝ oꝛdinũ per
ſone ſignant᷑: Quid ꝑlatearũ nomine:ni
ſi pꝛeſentis vite latitudo figurat᷑? Quia
em greco eloquio platos latitudo dicitur
pꝛofecto a latitudine platee ſunt vocate.
MWer ſemetipᷣam vero veritas dicit᷑: La⸗
ta ⁊ ſpacioſa via eſt: que ducit ad perditi
onem. Aurũ igitur obſcurat᷑: cum terre⸗
nis actibus ſanctitatis vita polluit᷑. Co⸗
loꝛ optimus commutat᷑: cum quoꝛũdam
qui degere re ligioſe credebant᷑:eſtimatio
ante acta minuit᷑. Mam cũ quilibet poſ
ſanctitatis habitũ terrenis ſe actibus in⸗
ſerit: quaſi coloꝛe permutato ante huma⸗
nos oculos eius renerẽtia deſpecta palle
ſcit. Sanctuarij quoq; lapides in plate⸗
as diſpergũtur: cum cauſarũ ſeculariũ fo
ras lata itinera expetũt:hi qui ꝗd oꝛnamẽ
tum eccleſie interius miniſterijs quaſi in
ſecretis ſanctuarij vocare debuerũt. Ad
hoc quippe ſanctuarij lapides fiebãt: vt

O

O◻

intra ſanctaſanctoꝝ in veſtimento ſummi

ſacerdotis apparerẽt.Cum vero miniſtri
religionisſa ſubditis ponoꝛẽ redempto⸗
ris ſui ex merito vite ſue nõ exigunt:ſan⸗
ctuarij lapides in oꝛnamẽto potificis nõ
ſunt. Qui nimirũ ſanctuarij lapides di⸗
ſperſi per plateas ſacent:cum perſone ſa⸗
croꝛuʒ oꝛdinũ voluptatũ ſuarũ latitudini
Hedite:terrenis negocijs inherẽt. Et no⸗
tandũ quod non hos diſperſos in plate⸗
is:ſed in capite platearũ dicit: quia ⁊ cuʒ
terrena agũt:ſummi videri appetũt: vt et

lata itinera teneant ex voluptate delecta⸗

tionis: ⁊? tamen in platearũ ſint capite ex
honoꝛe ſanctitatis.Mil quoq; obſtat ſi ſã
ctuurij lapides eoſdem ipos quibus con⸗
ſtructũ ſanctuariũ exiſtebat: accipimus.
Qui diſperſi in capite platearum iacent:
quando ſacroꝛũ oꝛdinũ viri terrenis acti⸗
bus ex deſiderio inſeruiũt:ex quoꝝ pꝛius

aſſione tolleranda ſunt:ꝛnunquã vero ex

amoꝛe requirẽda:ne cum mentẽ diligen⸗
tis aggrauãt: hanc ſuo victã pondere ad

ima celeſtibus immergãt. At cõtra ſunt

nõnulli qui gregis quidẽ curam ſuſcipi⸗
unt: ſed ſic ſibimet vacare ad ſpiritualis
appetũt: vt rebus exterioꝛibꝰ nullatenus
occupent᷑. Qui cũ curare coꝛpoꝛalia fun⸗
ditus negligũt: ſubditoꝛũ neceſſitatibus

minime cõcurrunt. Quoꝛũ nimirum pꝛes
dicatio plerũq; deſpicitur:quia dũ delia⸗
quentiũ facta coꝛripiũt:ſed tamen eis ne⸗

ceſſaria pꝛeſentis vite nõ tribuũt: nequa⸗

ℳ₰ℳ—

ꝙ libenter audiunf᷑. Egentis etem men⸗
S apug eius animũ manus miſericoꝛdie nõ
cõmendat. Tunc autẽ verbi ſemen facile

em doctrine ſermo non penetrat: ſi hunc

germinat: quãdo hoc in andientis pecto
re pietas pꝛedicãtis rigat. Ande rectoꝛi

neceſſe eſt:vt interioꝛa poſſit infüdere co.
gitatiõi: innoxia etiã exterioꝛa pꝛouidere
Sic itaq; paſtoꝛes erga interioꝛa ſtudia
ſubditoꝝ ſuoꝛũ ferueant:quatenus in eis

exterioꝛis quoq; vite pꝛouidentiã non re⸗

linquãt.MNam guaſi iure vt diximꝰ: a per

cipienda pꝛedicatiõe gregis animus fran

git᷑:ſi cura exterioꝛis ſubſidij a paſtoꝛe ne⸗

gligat᷑. Ande ⁊ pꝛimus paſtoꝛ ſollicite ad

monet dicens: Senioꝛes qͥ in vobis ſunt
obſecro cõſenioꝛ ⁊ teſtis xpi paſſionũ:qui
7 eius que in futurũ reuelanda eſt: gloꝛie
cõmunicatoꝛ:paſcite qui in vobis eſt gre⸗
gem vñi. Qui hoc in loco vtrũ paſſionz
coꝛdis:an coꝛpoꝛis ſuaderet aperuit? cu,ʒ
pꝛotinus adiũxit pꝛouidẽtes: nõ coactis

ſed ſpontanee ſcdᷣm deum: neq; turpis lu

cri gratia:ſed volũtarie. Quibus ꝓfecto
verbis paſtoꝛibus pie pꝛecauet᷑: ne dum

ſubiectoꝝ inopiam nimie ſatiãt: ſe mucro

ne ambitiõis occidãt: ne cum per eos car

nis ſubſidijs reficiunt᷑ pꝛoximi: ipi rema⸗

neant a iuſticie pane ieiuni. Hanc paſto⸗

rum ſollicitudinẽ Paulus excitat dicẽs:
Qui ſuoꝛũ ⁊ maxime domeſticoꝛũ curaʒ
non habet fidem negauit: 2 eſt infideli de

8

debtmt
doer
ſn
diligen⸗
Ndgeid
raſun
ſulct⸗
Citualis
llatenus
gli fun⸗
atbus
umpre⸗
üdelis⸗
neisne⸗
egus:
enmen
ſibune
oꝛdieno
enfocle

lspego

erecori
Gerec
obidere
1ſtudis
gincis
nopre⸗
raper
lsfn

leas
ſunt
ani
oꝛie
tge⸗

ſionẽe

7 ;
ctis:
bislu
fecto
dum
guc⸗
95

ſein4

gaſo⸗
lces⸗
1cun;

gelde

terioꝛ. Inter hec itaq; metuendũ ſemper – gf
eeſt et vigilanter intuẽdum: ne dum cura
dob eis exterioꝛ agitur: ab interna intentio
ne mergantur. Plerũq; enim vt pꝛedixi⸗
mus coꝛda rectoꝛũᷣ: dum tempoꝛali ſollici
ugdini incaute deſeruit: ab intimo amo⸗

re refrigeſcũt: ⁊ foꝛas fuſi obliuiſci nõ me
tuũt:quia anim arũ regimina ſuſceperũt.
Sollicitudo ergo que ſubditis exterius
impendit᷑:ſub certa neceſſe eſt mẽſura te⸗
neatur. Ande bene ad Eʒzechielẽ dicitur
Sacerdotes caput ſuũ non radent: neq;
comã nutrient: ſed tondentes attundeãt

capita ſua. Sacerdotes namq; iure voca

ti ſunt:qui vt ſacrũ ducatum pꝛebeant:fi⸗
delibus pᷣſunt. Caꝑilli vero in capite ex⸗
terioꝛes ſunt cogitatiões in mente. Qui

dDum ſuper cerebꝛũ inſenſibiliter oꝛiuntur

curas pꝛeſentis vite expꝛimũt: que ex ſen

ſu negligentis:quia impoꝛtune aliquãdo

pꝛodeũt: quaſi nobis non ſentiẽtibus ꝑꝛo
cedunt. Quia igit᷑ cuncti qui pꝛeſunt ha

Nter hec quoq; neceſſe eſt: vt
rectoꝛ ſolerter inuigilet: ne hũc
cupido placẽdi hominibꝰ puls
Eſet:ne cũ ſtudioſe interioꝛa pe⸗
netrat: cum pꝛouide exterioꝛa ſubmini⸗
ſtrat.ſe magis a ſubditis diligi:quã veri⸗
tatẽ querat: ne cũ bonis actibus fultus:a
mũdo videt᷑ alienus: hũc auctoꝛi reddat
extraneũ amoꝛ ſuus. Hoſtis nãq; redem⸗
ptoꝛis eſt:qui per recta oꝑa que facit eiui
vite ab eccleſia amari cõcupiſcit: qꝛ adul⸗
terine cogitatõis reus eſt:ſi placere puer
ſponſe oculis appetit: per quem ſponſus
dona trãſmiſit. Q ui nimirũ amoꝛ ꝓpꝛiꝰ??
cũ rectoꝛis mẽtẽ ceperit aliqñ hãc inoꝛdi
nate ad molliciẽ:aliqñ vᷣo ad aſperitatezʒ
rapit. Ex amoꝛe etem ſuo mens rectoꝛis
in molliciẽ vertit᷑: quia cũ peccãtes ſubdi
tos reſpicit: ne erga hũc eoꝝ dilectio toꝛ⸗
peat:coꝛripere nõ pꝛeſumit:nõnunqꝙᷓ ve⸗

ro ⁊ rata ſubditoꝝ que increpare debue⸗

rat:adulatiõibus demulcet. Añ bene per

ent

ſcretio:coꝛrectionis: diſſimula 8
nonis:feruoꝛis:⁊ manſuetudi/ ⁊ cũ potẽtia:pluſ em ſe ſuo auctoꝛe diligẽ

bere quidem ſollicitudines exterioꝛes de/ ꝓphetã dr Ae his qui ↄſumũt puluillos

bent: nec tamen eis vehementer incũbe Iſub oĩm cubito manus:⁊ faciũt ceruicalia

re. Sacerdotes recte ⁊ caput pꝛohibẽtur ſub capite vniuerſe etatſ ad capiẽdas aĩaſ
radere:⁊ comã nutrire:vt cogitatiões car Puluillos quippe ſub oĩ cubito manꝰ ẽ

nuls de vita ſubditoꝛum:neca ſe funditus ponere cadẽtes a ſua rectitudie aĩas:atq;
amputẽt: nec rurſus ad creſcendũ nimis in huius mũdi delectatiõ e ſe reclinãtes:

relaxent. Abi ⁊ bene dicit᷑: Tondentes blãda adulatiõe refouere. Quaſi em̃ pul
tondeãt capita ſua: vt videlicet cure tem uillo cubitus vel ceruicalibꝰ caput iacen
poꝛalis ſollicitudines: et quantũ neceſſe tis eripit᷑:cũ coꝛreptiõis duricia peccanti
eſt pꝛouideant: ⁊ tamen reſecent᷑ citius: ſubtrahit᷑:eiq; mollicies fauoꝛis adhiber
ne immoderatius excreſcòt. Dum igitur vt in erroꝛe molliter iaceat: ꝙᷓ nulla aſpe⸗
4 per adminiſtratã exterioꝛem pꝛouiden ritas cõtradictiõis pulſat. Sed bec recto
tiam coꝛpoꝛũ vita pꝛotegit᷑: et rurſus per res qui ſemetipᷣos diligũt his ꝓculdubio
immoderatã coꝛdis ſollicitudinẽ inten⸗ exhibent: a quibus ſe noceri poſſe in ſtu⸗
tio non impedit᷑: capilli in capite ſacerdo dio gloꝛie tpalis timent. Hã quos nihil

tis ⁊ ſeruant᷑ vt cutem cooperist:⁊ reſecãᷓ cõtra ſe valere ↄſpiciũt: hos nimirũ aſpe

ritate ſemꝑ rigide inuectõis pꝛemũt. Nũ
— HGF clemẽter admonẽt: ſed paſcrat éſus
ue eſſe eh „tidis obliti iure dñatiõis terrẽt. Quos
e ue eſſe debeat HBectoꝛi di⸗ recte per ꝓphetã diuina vox increpat di⸗

cẽs: ANos aũt cũ auſteritate imꝑabitis eis

aur ne oculos claudãt.

D

Q

tes iactãter erga ſubiectos erigũt:necqᷣd
agere debeãt: ſed quid valeant attendũut.
MRihil de ſubſequenti ludicio: metutũ:

Kopltulum. VII.

Secunde partis libei Paſtoꝛalis cre

—rrErr

unpꝛobe de tẽpoꝛali ptãte gloꝛtantur. Li
bet vt licẽter ⁊ illicita faciãt.⁊ ſubditoꝛũ
nemo contradicat. Qui ergo ⁊ pꝛaus ſtu

det agere.⁊ tamẽ ad hec vult ceteroſ tace

Cire etiã rectoꝛ debet qð ple⸗
rũq; vitia virtutes ſe eſſe men⸗
tiunt᷑.nã ſepe ſub Parſimonie
nominelſſe tenacia palliat:con

re ipſe ſibimet teſtis ẽ:qꝛ plus veritate ſe ¶traq ſe e effuſio ſub appellatiõe largitatis

appetit diligi ꝙ; cõtra ſe nõ vult defendi.
MHemo quippe ? qui ita viuat:vt aliqua⸗
tenus non deliquat. Ille ergo ſeipſo am⸗

occultat. Sepe inoꝛdinata remiſſio pie⸗
tas credit᷑ ⁊ effrenata ira ſpũalis ʒeli vir⸗
tus eſtimat᷑. Sepe pꝛecipitata actio velo⸗

pliꝰ veritatẽ deſiderat amari.q̃ ſibi a nul⸗ citatis efficatia: atq; agẽdi tarditaſ graui
o vult cõtra veritatẽ parci. Hinc etenim tatis conſiliũ putat᷑. Ande neceſſe ẽ vt re
9 etrꝰ increpationẽ pauli libẽter accepit/ctoꝛ animarũ virtutes a vitijs vigilãti cu
Dinc dauid coꝛꝛectionem ſubditi humili qra diſcernat.ne aut coꝛ tenacia occupet:⁊
ter aud iuit:qꝛ ⁊ rectoꝛes boni dũ pꝛiuato par cũ ſe videri in diſpẽſationibꝰ exultet:
diligere amoꝛe ſe neſciũt.libere puritatis aut cũ effuſe quid impendit᷑: largũ ſe qua
verbũ a ſubditis obſequiũ humilitatiſ cre ſi miſerãdo gloꝛiet᷑ aut remittẽdo qð feri⸗
dũt.Sed inter hec neceſſe eſt vt cura regi re debuit.ad eterna ſupplicia ſubditos ꝑ
minis tãti moderaminiſ arte temꝑet qua trahat: aut imaniter feriẽdo qðᷣ delinqui
tenus ſubditoꝛũ mẽs cũ quedã recte ſenti tur ipſe grauius delinquat:aut hic quod
re potueritiſic in vocis libertatẽ pꝛodeat agi recte ac grauiter potuit.ĩmature pꝛe⸗
vt tamẽ libertas in ſuperbiã nõ erumpat ueniens leuiget.aut bone actionis meri⸗
ne dũ foꝛtaſſe imoderatius. lingue eis li- tum differẽdo ad dererioꝛa ꝑmutet.

bertas conceditur:vite ab his humilitas ·—
¶ Quanta debeat eſſe diuerld
tas artis pꝛedicationis.

Rmitrar. Sciẽdũ quoq; eſt qð opoꝛtet vt
¶ Eapitulum.
LCiendũ quoq; eſt.qð aliquan⸗

rectoꝛes boni placere hominibꝰ appetãt
ſcʒ vt ſue eſtimatiõis dulcedine: ꝓximos
in affectũ veritatis trahãtinõ vt ſe amari
deſiderẽt ſed vt dilectionẽ ſuã quaſi quan
dã viã faciãt ꝓꝑ quã coꝛda audientium ad do ſubiectoꝛuʒz vitia pꝛudenter
R diſſimulada ſunt:ſᷣ qꝛ diſſimu
quippe eſt vt qualibet recte denuncians läaãter iudicãda. Aliqñ ⁊ aꝑte
pꝛedicatoꝛ qui nõ diligit᷑ libẽter audiat᷑. cognita.mature tolerãda.aliqñ vero ſub
Debet eꝛgo qͥ pꝛeeſſeſ ſtudere ſe diligi: tiliter occulta ꝑſcrutada.aliqñ leniter ar⸗
quatenꝰ poſſit audiri: æ⁊ tamẽ amoꝛẽ ſuuʒ guẽda.aliqñ autẽ vehemẽter increpanda
ꝓ ſemetipſo nõ querere ne inueniat᷑ ei cui Mõnulla quippe vt diximꝰ pꝛudẽter diſſi

amoꝛẽ cõditoꝛis ſui introducãt. Difficile

— — — u

– △D—

— —. —————

tyrannide reſultare. Qð bene Paulꝰ? i
ſinuat cũ ſui nobis ſtudij occulta manife
ſtat.dicenſ. Sicut ⁊ ego per omnia omni
bus placeo. Qui tamẽ rurſus dicit.Ego
ſi adhuc hominibus placerẽ: Chꝛiſti ſer⸗
uus non eſſem. Placet ergo NPaulus et
non placet quia in eo qð placere appetit.
nõ ſe ſʒ ꝑ ſe hoĩbus placere veritatẽ q̃rit.

ſeruire ꝑ officiũ cernit᷑ bene Pa

¶AQAMℳ cire ſollicite rectoꝛ debe⸗

E777

at qꝛ plerũqʒ vitia yirtutes ſe eſ

tacuerit:dixit. MNõnulla autem vel aperte

õ

ulãda ſunt:ſʒ qꝛ diſſimulant᷑ iudicãda:

461 cũ delinquẽs ⁊ depꝛehẽdi ſe cognoſcit

ꝑpeti has quas ĩ ſe tacite tolerari ↄſide
rat agere culpas erubelcat ſe ſeq; iudice
puniat.quẽ ſibi apud ſe rectoꝛis patiẽtia
clemẽter excuſat.qua ſcʒ diſſimulatione
bene iudeam dominꝰ coꝛꝛipit.cũ per pꝛo⸗
phetam dicit. Mẽtita es ⁊ mei non es re
coꝛdata neq; cogitaſti in coꝛde tuo qꝛ ego
ſum tacens.⁊ quaſi non videns. Et diſſi
mulauit ergo culpas ⁊ innotuit: qꝛ ⁊ con
tra peccant ẽ tacuit.⁊ hoc ipſum tamẽ a

—

—— –——

e göpe

keſenten cognita mature tolerãda ſunt:cũ vicʒ reꝝ ne mercedis pꝛemia requirẽtes. Nam re
darſinone minime opoꝛtunitas ↄgruitſvt aperte coꝛ ptilia toto ex coꝛpoꝛe terre inherẽt. Ani⸗
llaran rigant᷑. Hã ſecta imature vulnera: deteri malia autẽ mole coꝛpoꝛis a terra ſuſpenſa
larginn us inferueſcũt.Et niſi cũ te medicamẽta ſunt: apperitu tamẽ gule ad terrã ſemper
miſpeil cõueniant: cõſtat ꝓculdubio qð medendi inclinant᷑. RBeptilia ltaq; ſunt intra parie
int officiũ amittãt. Sed cũ ſubditis tempug tem. quãdo eogitationes voluunt᷑ in mẽ⸗
44 ad coꝛꝛeptionẽ querit᷑ ſub ipſo culparũ põ te.que a terrenis deſiderijs nunꝙᷓ leuan⸗
lurgui dere patiẽtia pꝛeſulis exercet᷑ Ande bene tur. Animalia quoq;ʒ ſunt intra parietem
ene per pſalmiſtã dicit᷑. Supꝛa doꝛſum meuʒ qñ ⁊ ſi qua lam iuſta.ſi qua honeſta cogi⸗
ſicllii fabꝛicauerũt peccatoꝛes. In doꝛſo quip: tantur.appetẽdis tamẽ lucris tempoꝛali⸗
Pach pe onera ſuſtinemꝰ. Supꝛa doꝛſum igitur bus honoꝛibuſqʒ; deſeruiũt. Et per ſemet
eccbetn ſuũ peccatoꝛes fabꝛicaſſe querit᷑. Ac ſi aꝑ ipſa quidẽ iam quaſi a terra ſuſpenſa ſunt
Rille . te dicat quos coꝛꝛigere nequeo quaſi ſuꝑ ſed adhuc per ambitũ quaſi per gule deſi
rgi ſegi ꝙ impoſitũ onꝰ poꝛto. Nõnulla autem ſunt derium ſe ſe ad ima ſubmittũt. vnde ⁊ be
E ſubtiliter.occulta ꝑſcrutãda vt quibuſdã ne ſubditur. Aniuerſa ydola domus iſra⸗
ſbae⸗ ſignis erũpentibꝰ.rectoꝛ inſubditoꝛũ mẽ⸗ el depicta erãt in pariete. Scriptũ quip⸗
5delnr te oẽ qð clauſum latet iueniat ⁊ interueni pe eſt. Et auariciã que ẽ ydoloꝛũ ſeruitꝰ.
theeant ente coꝛꝛectiõis articulo.ex minimis ma⸗ Recte ergo poſt animalia ydola deſcri⸗
mureßte iora cognoſca:. Añ recte ad Eʒechielem bunt᷑:qꝛ ⁊ honeſta actione.nõnulli qua
onis en dicit᷑. Fili homis fode parietẽ vbi mox iſ ſia terra ſe erigunt ambitione tamẽ inho⸗
utel. dem ꝓpheta ſubiũgit. Et cũ ꝑfodiſſẽ pa neſta ſemetipſos ad terram deponũt. Be
rietẽ apparuit hoſtiũ vnũ. Et dixit ad me ne autẽ dicit᷑ depicta erant qꝛ dum exteri
diuerd Ingredere ⁊ vide abomĩiatiões peſſimas oꝛum rerũ intrinſecus ſpecies attrahunt᷑
— quas iſti faciũt hic. Et ingreſſus vidi.et quaſi in coꝛde depingitur.quicquid fictis
. ecce oĩs ſimilitudo reptiliũ ⁊ animaliũ ab imagi nibꝰ deliberãdo cogitat᷑. Notandũ
J. hominatio.⁊ vniueria ydola domꝰ iſrael/itaq; eſt qꝛ pꝛius foꝛamẽ in pariete. ac de
aliguen depicta erãt in pariete. Ner Ezechielen Zinde oſtiũ cernit᷑: ⁊ tunc demũ occulta ab
ptugenucn quippe pᷣpoſitoꝛũ ꝑſona ſignat᷑:ꝑ parietẽ hominatio demonſtrat᷑.qꝛ nimirũ vniuſ⸗
1oiſnu duritia ſubditoꝛũ. Et quid eſt parietẽ fo⸗ cuiuſq; peccati pꝛius ſigna foꝛinſecꝰ. de⸗
ir ae dere niſi acutis inquiſitionibꝰ duritiã coꝛ inde ianua aperte iniquitatis oſtendit᷑:et
eroli⸗ Aies aꝑire. Quẽ cu ꝑfodiſſet.aperuit oſti- tũc demũ omne malũ qð intus latet aperi
niterar⸗ um:qꝛ cũ coꝛdis duritia vel ſtudioſis per tur. Honulla autẽ ſunt leniter arguenda
gepand cõtationibꝰ.vel maturis coꝛꝛeptionibus nam cũ non malicia ſed ſola ignoꝛãtia vł
ſeterdiſ ſcindit᷑.quaſi quedã ianua oſtẽdit᷑ ex qua infirmitate delinquit᷑.pꝛoſecto neceſſe eſt
dicide: omnia in eo qui coꝛꝛipit᷑.cogitationũ inte vt magno moderamine delicti ipſa coꝛꝛe⸗
ognoſc⸗ L rioꝛa videant᷑.vnde ⁊ bene illic ſequitur. bie temꝑetur. Cuncti quippe quouſq; ĩ
n Ingredere ⁊ inde abhominationes peſſi hac moꝛtali carne ſubſiſtimus. coꝛꝛuptio
cz ulſie mas quas iſti faciũt hic. Quaſi ingredit᷑ nis noſtre inſirmitatibꝰ ſubiacemus. In
s Pniti vt abhominationes aſpiciat:q diſcuſſas qᷓ ſe ergo debet quiſq; colligere. qualiter ali
nulaione buſda ſignis. exteriꝰ apparẽtibus ita coꝛ⸗ ene hinc opoꝛteat imbecillitati miſereri.
perpo da ſubditoꝛũ penetrat.vt cũ cta ei que illi ne contra inſrmitatẽ pꝛoximi.ſi ad incre
hon esn⸗ cite cogitant᷑.innoteſcãt. Ande ⁊ ſubdit. pationis vocem feruentius rapitur. obli⸗
nori Et ingreſſus vidi: ⁊ ecce omĩs ſimilitudo tus ſui eſſe videatur. Ande bene NPaulꝰ
8. Ani reptiliũ animaliſ abhominatio. In rep⸗ admonet: dicens. Si pꝛeoccupatus fue⸗
4 c tilibus cogitationes omnino terrene ſig- rit homo in aliquo delicto.vos qui ſpũa⸗
nunei⸗ nantur: in auimalibꝰ vero iam quidẽ ali- les eſtis huiuſmodi inſtruite ĩ ſpiritu le⸗

elenrt uantulũ a terra ſuſpẽſe.ſed adhuc terre⸗ nitatis conſiderans teipſum ne 2 tem⸗

Secunde pantis lbꝛi PMaſtoꝛalis cure

pteris. Ac ſi aperte dicat. Cum diſplicet
ex aliena infirinitate qð conſpicis penſa
qð es vt ab increpationis ʒelo ſe ſpiritus
temperet.duʒ ſibi quoq; ⁊ increpat timet

Möonulla autem ſunt vehemẽter increpã

D

—PDWE—

da vt cum culpa ab auditoꝛe nõ agnoſci⸗
tur quanti ſit ponderis ab increpatis oꝛe
ſentiatur⁊ cum ſibi quis malũ qð perpe⸗
trauit leuigat:hoc ↄtra ſe grauiter ex cor
ripientis aſperitate pertimeſcat. Hebitũ
Auippe rectoꝛis eſt.ſuperne patrie gloriã
per vocem pꝛedicationis oſtẽdere. quãta
in huius vite itinere temptamẽta antiqui
boſtis lateant aperire. ⁊ ſubditoꝛuʒ mala
que tolerari leniter nõ debent cum mag⸗
na ʒeli aſperitate coꝛꝛigere.ne ſi minꝰ cõ⸗
tra culpas accenditur culparũ omniũ re⸗

— — —

AJem dicitur. Sume tibi laterem pones

1 e ipſe teneatur. Ande bene ad Eʒechie⸗

veum coꝛam te ⁊ deſcribes in eo ciuitatem

Mieruſalẽ. Statimq; ſubiungitur.⁊ oꝛ⸗
dinabis aduerſus eam obſidionẽ.⁊ edifi⸗

cabis munitiones ⁊ cõpoꝛtabis aggereʒ:

2 dabis contra eam caſtra. ⁊ pones arie⸗
tes in gyro.eiq; ad munitionem ſuã pꝛo⸗

tinus ſubinfertur. Et tu ſũme tibi ſartagi

inter te ⁊ inter ciuitatẽ.Cuius enim E

*
8

—

ſed iam ſupernã patriam requirẽti.quan⸗
ta eam in huius vite tẽpoꝛe vitioꝛũ impu

gnet aduerſitas demonſtrãt. Hã cũ vnũ⸗
quodq; peccatum quomodo pꝛoſficiẽtibꝰ
inſidiet᷑ oſtẽditur/quaſi obſidio circa ci ui
tatem Hieruſalẽ voce predicatoꝛis oꝛdi⸗
natur. Sed quia non ſolũ debent innote⸗
ſcere.qualiter vitia impugnẽt verum eti⸗

am quomodo cuſtodite nos virtutes ro⸗

boꝛent:recte ſubiungit᷑.⁊ edificabis mu⸗
nitiones. Munitiones quippe ſanctus pᷣ
dicatoꝛ ediſicat.quando que ſancte virtu
tes.quibus reſiſtant vitijs demonſtrant.
Et quia creſcente virtute plerũq; bella tẽ
ptationũ augẽtur.recte ad hec addit᷑. Et
compoꝛtabis aggerẽ ⁊ dabis contra eam
caſtra. ⁊ pones arietes in gyro. Aggerẽ
nãq; cõpoꝛtat.quando pꝛedicatoꝛ quiſq;

molẽ creſcentis temptationis enunciat.

Et contra Hieruſalẽ caſtra erigit quãdo
recte intentioni audientiũ hoſtis callidt
circũſpectas fraudes ⁊ quaſi incompꝛehẽ
ſibiles inſidias pꝛedicat.atq; in gyro arie
tes ponit:cuʒ temptationũ aculeos ĩ hac
vita nos vndiq; circũdantes ⁊ virtutum
murum perfoꝛates innoteſcit. Sed cun⸗

ntra delicta ſinguloꝛũ emulationis ſpi⸗

nem ferream: ⁊ pones eam muruʒ Ea hec licet ſubtiliter rectoꝛ inſinuet niſi
co

chiel pꝛopheta niſi magiſtroꝝ ſpem tene
cui dicitur.ſũme tibi laterem ⁊ pones eñ

coꝛam te ⁊ deſcribes in eo ciuitatem Hie⸗
ruſalem. Sancti quippe doctoꝛes ſibi la⸗

terem ſumunt. quando terrenũ auditoꝛũ
coꝛ vt doceãt appꝛehendũt. Quẽ ſcilicet

laterem coꝛã ſe ponunt quia tota illũ mẽ⸗

tis intentione cuſtodiunt. In quo ⁊ ciui⸗

tatem Mieruſaleʒ iubenter ſcriberc:quia

pꝛedicando terrenis coꝛdibꝰ curant ſum⸗

opere.que ſit ſuper ne pacis viſio demon

ſtrare.Sed quia incaſſuʒ gloꝛia patrie ce

leſtis agnoſcitur.niſi ⁊ quanta hic irruãt

hoſtis callidi temptamẽta noſcant᷑e aper⸗

te ſubiungitur. Et oꝛdinabis aduerſus

—.—

cain obſidionẽ. ⁊ edificabis munitiones.
Gancti quippe pꝛedicatoꝛes ohſidionem
circa laterẽ in quo Hieruſalẽ ciuitas de⸗

ſcripta eſt oꝛdinãt.quando terrene menti

Iritu ferueat. nullam ſibi imperpetuũ abſo

lutionem parat. Ande illic adhuc recte
ſubiungitur. ⁊ tu ſume tibi ſartagineʒ fer
ream ⁊ pones eam murum ferreũ inter te
⁊ inter ciuitatem. Per ſartaginem quip⸗
pe frixura mentis:per ferrum vero incre⸗
pationis foꝛtitudo ſignatur. Quid vero
acrius doctoꝛis mentem. quam ʒelus dei
frigit ⁊ excruciat. Inde Paulꝰ huiꝰ ſar
taginis vrebatur frixura cum diceret. qͥs
infirmatur ⁊ ego non infirmor.quis ſcan⸗
dalizatur ⁊ ego non vroꝛ: Et quia quiſq;
ʒelo dei accenditur ne dampnari exnegli
gentia debeat foꝛti imperpetuũ cuſtodia
munitur.⁊ recte dicitur pones eam murũᷣ
ferreum inter te ⁊ inter ciuitatẽ. Sartago
enim ferrea murus ferreus inter pꝛophe⸗

tam ⁊ ciuitatẽ ponitunquia cum nunc foꝛ

tem zelũ rectoꝛes exhibent. eundẽ ʒelum

E —
.,—

—.. — — - ᷓᷣðf —.-

S-- ev——— — —

Beati Gregoꝛij pape Cap X

.,ð
— —

lnn poſtmodũ inter ſe ⁊ auditoꝛes ſuos foꝛteʒ tur.Eumq; pꝛoximus extincti eum inue⸗
Nin munitionẽ tenent: ne tunc ad vindictam nerit non occidit: quia cum diſtrictus iue⸗
zaämni⸗ deſtituti ſint ſi nunc fuerint in coꝛꝛectio⸗ dex venerit:qui ſeſe nobis per nature no
dſceih⸗ diſſoluti. Sed inter hec ſciendũ eſt. ſtre conſoꝛtiũ iunxit.ab eo ꝓculdubio cul
RMãH Iquia dum ad increpationẽ ſe mens docto pe reatum nõ expetit:quem ſub eius vas
*R ris exaſperat.difficile valde eſt vt non ali nia.ſpes.ſides.⁊ charitas abſcondit.
tiowt quando/a ad aliquid qð dicere nõ debe H WM
““r erumpat. Et plerũq; contingit vt dũ cul⸗ QA ſacri preceꝑp ta eloquij cũ
nun pa ubaron cum maens inneetlone dor⸗ timore et amoꝛe ſint quottidie
tism⸗ ripitur:magiſtri lingua vſq; ad exceſſus euuk een et aceene.
disn verba pertrahatur. Euũq; increpatio imo⸗ meditanda.
neutsß derate accenditur coꝛda delinquentiũ in C XI
de nn deſperatione depꝛimunt᷑. Ande neceſſe ẽ Cap. Ale
unnn. yt exaſperatus rectoꝛ cum ſubditoꝛũ men
belun tem plus ſe ꝙᷓ debuit percuſſiſſe conſide⸗ Ed omne hoc rite a rectoꝛe agt
umen vt per lamenta veniam in conſpectu veri lectiõis ſpiritu afflatus/ſtudio
Aunni tasis obtineat.ex eo etiam qꝗð per ʒeli eiꝰ ſe quotidie ſacri eloquij pꝛece⸗
gul „ udium peccat. Qðõð figurate dominꝰ ꝑ pta meditetur ſvt in eo vim ſolicitudinis
mei⸗ O moyſen pꝛecipit dicens. Si quis abierit ⁊T erga celeſtem vitã pꝛouide circumſpec⸗
n h G cum amico ſuo ſimpliciter in ſüůuam ad li- tionis quã humane couerſationis vſus ĩ⸗
callch gna cedenda a lignum ſecuris effugerit deſinenter deſtruit.diuine admonitionis
npetbi manu ferrũq; lapſum de manubꝛio amicũ verba reſtaurent. ⁊ qui ad vetuſtatẽ vite
Wone eius percuſſeꝛit ⁊ occiderit. hic ad vnã ſu per ſocietatẽ ſeculariũ ducitur. ad amore
woihi pꝛadictarum vrbiũ fugiet. ⁊ viuet ne foꝛ⸗ ſemper ſpiritualis patrie cõpunctionis a⸗
munun te pꝛoximus eius cuius effuſus eſt ſanga ſpiratione renouetur. Aalde namq; inter
dan uis. doloꝛis ſtimulo perſequatur ⁊ apprꝛe⸗ 9 humana verba coꝛ defluit. Cuq; indubi⸗
ler niſ hendat eum ⁊ percutiat animã eius. Ad/ tanter conſtet.qð ex ternis occupationuʒ
R ſiluam quippe cum amico imus: quotiẽs tumultibus impulſum a ſemetipſo coꝛꝛu
abb ad intuenda ſubditoꝛũ delicta ↄuertimur at ſtudere inceſſabiliter debet vt per eru⸗
reae Et ſimpliciter ligna ſuccidimus cum de⸗ ditionis ſtudium reſurgat. Piae eſt enim
czler linquentiũ vitia pia intentione reſecamꝰ. dð pꝛelatum gregi diſcipulũ Paulus ad
erte Sed ſecuris manũ fugit cum ſeſe increpa monet:dicens. Dum venio attende lecii
gni⸗ tio plus ꝙᷓ; neceſſe eſt in aſperitate pertra oni. Hinc Hauid ait. Quomodo dilexi
jnere⸗ hit ferrũq; de manubrio pꝛoſilit. cum de legeʒ tuã domine tota die meditatio mea
yer coꝛꝛeptione ſermo ⁊urioꝛ excedit.Et ami eſt.Hinc Movſi dominꝰ depoꝛtanda ar⸗
nsdel cum percutit ⁊ occidit.quia auditoꝛem ſu cha pꝛecepit: dicens. Facies quatuoꝛ cir⸗
uiſar um pꝛolata contumelia a ſpiritu dilectio culos aureos. quos pones per quatuoꝛ ar
a⸗i nis interſicit. Coꝛꝛepti namq; mens repẽ che angulos.Facieſq; vectes de lignis ſe
ſean⸗ te ad odium pꝛoꝛſuit ſi hanc imoderata in thim.⁊ operies auro:induceſq; per circu
guiſg crepatio plus q; debuit addicit. Sed hig los qui ſunt in arche lateribus vt poꝛtet᷑
negl qui incaute lingua percutit.⁊ pꝛoximum in eis:qui ſemꝑ erunt in circulis.nec vn⸗
toci extinguit:ad tres neceſſe eſt vrbes fugiat quam extrahent᷑ ab eis. QAuid per areha
. vt in vna earũ defenſus viuat.quia ſi ad niſi ſancta eccleſia figuratur: Qui uatu⸗
* penitentie lamẽta cõuerſus.ĩmunitate ſa oꝛ circuli aurei ber quattuoꝛ angulos iu⸗
wb cramenti ſub ſpe.ſjde.⁊ charitate abſcon bentur adiungi:quia in eo quod per qua⸗
meti ditur. reus perpetrati homicidij nõ tene⸗ tuoꝛ partes mundi dilatata rena. pen l⸗

5

Tenie partis Iibai. Wallonalis cure.
dubio quatuoꝛ ſancti euãgelij libꝛis acci ven iunt: ¶Capitulum. I.

cta pꝛedicat᷑. Necteſq; de lignis ſethim ſi a igi
cra pꝛeilcat. E PBde lgnls! 5 ia igit᷑ qualis eſſe debeat
unt:qui eiſdẽ ad poꝛtandũ circulis inſerũ N Sasosenemetmratnae s
tur: quia foꝛtes perſeuerqteſq; doctoꝛes: liter doceat: dem õſtremus:
velut imputribilia ligna querendi ſunt:q yr em longe añ nos reuerẽ⸗
inſtructiõi ſacroꝝ voluminũ ſemper inhe ge memoꝛie Hꝛegoꝛiꝰ nazã⸗
rentes ſancte eccleſie vnitatẽ denunciẽt: 9 znõ vna esdz cüctis
gcuaſii reneit. Luncis nꝰ? edocuit: nõ vna eadẽq; cũctis exhoꝛ
133 lintromiſſis circulis archã poꝛtẽt⸗atio cõgruit: qꝛ nec cũctos par moꝝ qua
ctibus quippe archaʒ poꝛtare eſt:bo? 1 cogfuitideneccnctoe Ps moy au
Sectibus quippe archaz poꝛtare eſt: vof Mitas aſtringit. Sepe nãq; alijs officiũt:
nis doctoꝛibus ſanctã eccleſiã ad erudiẽ⸗
das infideliũ mentes pꝛedicãdo deducere
Qui auro quoq; iubent᷑ operiri: vt cũ ſer
mone alios inſonãt: ipſi etiam vite ſplen⸗
doꝛe fulgeſcãt. De quibus apte ſubditur
Qui ſemꝑ erũt in circulis nec vnqᷓ extra
hent᷑ ab eis: qꝛ nimirũ neceſſe eſt: vt qui

aĩglia nutriũt:alia occidũt:⁊ lenis ſibilus
equus mitigat: catulos inſtigat: ⁊ medi⸗
camentũ qð hunc moꝛbũ imminuit alteri
vires iũgit: ⁊ panis qui vita foꝛtiũ robo⸗
rat: paruuloꝝ necat. NMꝛo qualitate igit᷑
ad officiũ pꝛedicatiois excubãt a ſacre le⸗ aucientin wemart debet ſermo vocroꝛſ:
ciõᷓ 46„t 1 ſua ſingulis ↄgruat: ⁊? tñ a cõis edifi
ctiõis ſtudio non recedant. Ad hoc nãq; catiõis arte nunq recedat. Q uid em̃ ſũt
vectes eſſe in circulis ſemꝑ iubent᷑: vt e sD arte nunqꝙ recedat. Quid em̃ ſũ

2rari . E11 / ntẽte mẽtes auditoꝝ: niſi vt ita dixeri q⸗
voennrhann opertunitas extgit de in. zdã in cythara tanhones ſtricte coꝛdaruʒ:
nulia genereke nin gt g, tonc faraitee quas tangẽdi artifex vt nõ ſibimetipᷣi diſ⸗
milunstaſn aax leet u ſpiritale ſmile cãticũ faciãt diſſimili ter pulſat. Et
iquic a ſubditis a paſtoe inquirit igno iccirco coꝛde conſonã modulattonẽ red⸗
miniol nm valde eſt i ſi tůc querat diſcere: qat: qꝛ vno quidẽ plectro:ſed nõ vno im⸗
lis enen 0 ne deber eeare. Sea eiles vulſu feriunt: vnde a doctoꝛẽ quiſq; vt in
ſuls coꝛdib i in vna cũctos virtute charitatis edificet: ex
ſ g ce nelaovis ſacra medittesſte yna doctrina nõ eadẽq; exhoꝛtatiõe tan⸗
gu gentra⸗ ne ioen elegent ſeguie⸗ gere coꝛda audientiũ debet. Aliter nãq;
Benebe protinus docent. Snde iri: aliter admonẽde ſunt femine: aliter
ene pꝛimus paſtoꝛ eccleſie paſtoꝛes cete i

E 'i, iuuenes:aliter ſenes:aliter inopes:aliter
ri admonet dicẽs: Marati ſp ad ſatiſſa⸗ locupletes: aliter letialiter triſtes: aliter
ctionẽ om̃i poſcẽti vos rationẽ:de ea que

in vobis eſt ſpe. Ac ſi averte dicar: ſubditi:aliter pᷣlati:aliter ſerui:aliter oñi
Ponandd eu n orn nolls peebedat ve liter hui, mudi lapetes alter bebetes:
ctes a euu nunqᷓ recedant aliter impudẽ tes:aliter verecũdi:aliter ꝓ

terui:aliter puſillanimes:aliter impaciẽ⸗
Explicit ſecunda pars. kesꝛaliter pattetegraliter beniuoli: gllter
fnait ronti. . nuidi:aliter ſimpliceſ:aliter impij:aliter
Hncipit tertia pa rs: demon-/ incolumes: aliter egri: aliter qui flagella
ſtrans qualiter bonus paſtoꝛ metuũt: 1 ppterea innocẽter viuũt. Ali⸗
ſubditos ſuo s docere debeat: ter qui ſic in iniqtate duruerũt: vt nec per
et admonere. Aüflagella coꝛrigant᷑. Aliter nimis taciti:ali
S — „ ter multiloquio vacãtes Aliter pigri:ali
QA nõ vna eadẽq; cſctis ex/ ter pꝛecipites. Aliter maſueti: aliter ira⸗
hoꝛtatio ↄgruat:cũ collecta enu cũdi. Aliter humiles: aliter elati. Aliter
arſit . pertinaces:aliter incõſtantes. Aliter gu⸗
le dediti:aliter abſtinẽtes. Aliter qui ſua

——

