Gb46_qt_2
author: Gregor I., Papst

?

N 12 –5 11963401 021

IIuNuNmndknuan ⸗

. – . . . . . —— 4 . 4 —
ð W —– — E⸗ =Gòð S — — .
.
*
.
. . 7 5
2 . . E
8

.
„ . . .
*
.
. * .
— .
D 3
4 5 1 4

. . . – S
růL = 1 X
W . . 4
1 .
–
.
. 2
.
. .
. . .
8 „ 12
.
9 .
— .
2 .
. 7
7

.
.

Annotationes
Q Capituloꝛũ libꝛi Paſtoꝛalis

cure beati Gregoꝛij pape:ꝑ qua

tuoꝛ ptes diſtincti: bꝛeuis oꝛdi/
nataqʒ Annotatio. H

¶nnotatio capituloꝛũ Sance ntl.

Fmgeriel ne venire ad Paſtoꝛale magi⸗
eriũ audeãt: Cap.i.
Ne locũ regim inis ſubeãt qui viuẽdo nõ
perficiũt q̃ meditãdo didicerũt:
De pondere regiminis ⁊ ꝙ aduerſa aue⸗

ꝙᷓ; deſpicienda ſunt pꝛoſpera vero foꝛmi⸗

danda: Cap.iij.
Qõð occupatio regiminis ſoliditatẽ men
tis diſſipet: Cap.iiij.

De illis qui in tẽplo ceteris ꝓdeſſe pñt:
ſʒ quietẽ ꝓpꝛiã ſectãdo dimittũt Ca.v.
Qð vere humilis diuinis non reluctetur
iudicis:
Qðõ officiũ pᷣdicatiõis ab aliquibꝰ ſauda

biliter petatur ad qð alij coacti pertrahũ⸗

tur:
De his qui pꝛeeſſe cõcupiſcũt ⁊ ad vſum

ſui libidinis inſtrumẽtũ apoſtolici ſermo⸗

nis arripiunt: Cap. vlij.
Qð mẽs pꝛeeſſe volentiũ ficta ſibi bono⸗
rũ operũ ꝓmiſſiõe blandiat᷑: Cap.ix.
ieliter quiſq; ad regimen venire de⸗
eat:
Qualẽ ſe regẽs debeat erhibere ⁊ ſine vi
tio coꝛpoꝛis eſſe: Cap.xi.

¶Annotatio capituloꝛũ ſcðᷣe ꝑtj.

De qualitatibꝰ digni paſtoꝛis collectim

enumeratis: Cap.i.
MQõ rectoꝛ MPaſtoꝛalis ſemꝑ debeat elſe
cogitatione mundus: Cap.ij.
Qðõ rectoꝛ ſemꝑ debeat eſſe operatione
pꝛecipuus. Cap.iij.
MQõ rectoꝛ debeat eſſe diſcretus in ſilen⸗
tio ⁊ vtilis in verbo: Cap. iiij.
Qõ rectoꝛ debeat eſſe ſingulis cõpaſſioe
ꝓximus ⁊ pꝛe cunctis contẽplatione . u⸗

Cap.vi.

Cap. x. locupletes:

triſtes:

lbeorum Paſtoꝛalis cure

ſpenſus: Cap. v.
rectoꝛ debeat eſſe bñ agentib? ꝑ hu⸗
militatẽ ſocius ⁊ ↄtra delinquentiũ vitia
ꝑ ʒelũ iuſticie erectus: Cap. vi.
Qð rectoꝛ ſit internoꝛũ curã exterioꝛũ oc⸗
cupatione nõ minuẽs:exterioꝛũ pꝛouidẽ⸗
tiã internoꝛũ ſolicitudine non relinquẽs:
Cap p. vij.
Que rectoꝛi debeat eſſe diſcretio coꝛꝛecti
onis diſſimulationis feruoꝛis ⁊ manſuetu
dinis: Cap. viij.
Qõ ſcire ſolicite rectoꝛ debeat quia ple⸗
rũq; vitia vᷣtutes ſe eſſe mentiũt: C.ix.
Quãta debeat eſſe diuerſitas artis pꝛedi
cationis: Labp. x.
Mõ ſacri pꝛecepta eloquij cum timoꝛe ?
amoꝛe ſint quotidie meditãda. Ca. xi.

nnotatio capituloꝝ tertie eij.

Qõð nõ vna eadẽq; exhoꝛtatio cũctis coõ⸗
gruat cũ collecta enumeratione diuerſita
te qũo aliter aliterch admonendi ſinguli
veniunt: Lap. l⸗

ODõ diuerſi admonitionis modi de ſin gu

lis ſunt ponẽdi ⁊ de differẽti malo admo
nendi viros atq; mnulieres. CLap.i.
De diuerſo mõ admonendi iuuenes ate;ʒ
ſenes: Cap.ij.
De diuerſo modo admonẽdi li inopee atq;
CLap. iij.
De diuerſo modo admonẽdi letos atq;
Lap.iiij.
De diuerſo modo admonẽdi ſubditos at
q; pꝛelatos: Cap. v.

De diuerſo modo admonendi ſeruos at⸗

qꝙG; dominosg: Cap. vi.
De diuerſo modo admonendi ſ abientes
atq; hebetes: Cap. vij.
De diuerſo modo admonendi Hõ
tes atq; verecundos: Cap.viij.
De diuerſo modo admonendi pꝛother⸗
uos puſillanimos: Cap. ix.
De diuerſo modo admonendi impatien⸗
tes atq; patientes. CLap.x.
A 2

nec per flagella coꝛrigant᷑.
De diuerſo modo admonẽdi nimis taci⸗

⸗ 7

Alnnotationes libꝛoꝛum Maſtoꝛalis cure

De diuerſo modo admonẽdi beniuolos:
atq; inuidos. CLap. xj.
De diuerſo modo admonendi ſimplices
atq; impuros. Cap.xij.

De diuerſo modo admonendi incolumes

atq; egros. Cap.xiij.

De diuerſo modo admonẽdi eos qͥ flagel

la metuũt:⁊ ꝓpterea innocẽter viuũt:at⸗
eos qui ſic in iniqtate indurauerũt: vt
Cap. xiiij.

tos atq; multiloquio vacãtes. Cap.xv.

pꝛecipites. .
He diuerſo modo admonẽdi manſuetos
atq; iracundos.

q; elatos.
atq; incõſtantes.

atq; abſtinentes. Cap.xx.
De diuerſo mõ admonẽdi illos qͥ ſua mi⸗
ſericoꝛditer tribuũt: atq; illos qui aliena
rapere contendũt. Cap. xxj.
De diuerſo mõ admonẽdi eos qͥ nec alie⸗
na appetũt:nec ſua largiunt᷑:atq; eos qui
⁊ ea que habẽt:tribuũt:⁊ tamen aliena ra
pere nõ deſiſtunt. Cap.xxij.
De diuerſo modo admonẽdi diſcoꝛdes at
q; pacatos. Cap.xxiij.

De diuerſo modo admonẽdi ſeminantes

diſcoꝛdiã atq; pacificos. Cap.xxiiij.

De diuerſo mõ admonẽdi eos qͥ ſacre le⸗

⁶

uerſitatis laboꝛe fatigant᷑. Cap. xxvij.

gis verba nõ recte intelligũt atq; eos qui
hec nõ humiliter loquũtur. Cap.xxv.
De diuerſo modo admonẽdi illos qͥ cum

pꝛedicare valeãt pꝛe nimia humilitate foꝛ

midant:atq; illos quos a pꝛedicatiõe im⸗
perfectos:vel etas ꝓhibet:attamẽ pꝛeci⸗
pitatio impellit. Cap.xxvj.
e d'uerſo modo admonẽdi eos qͥ in hoc
qð tꝑaliter appetũt ꝓſperant᷑: atq;ʒ eos q
ea que mũdi ſunt cõcupiſcũt:ſed tamẽ ad

e diuerſo modo admonendi coniugijs
obligatos: atq; a coniugij nexibus libe⸗

ros.

. tes. ua nec tamen deuitãt.
De diuerſo modo admonẽdi pigros atq;

Cap. xvj.

Capitulũ.xxviiſj.
De diuerſo modo admonẽdi cõmixtionis
carnis ex to s:atq; ignaros. Cap.xxix.
De diuerſo modo adm onẽdi eos qui pee
cata operũ deploꝛant:atq; eos qui cogita
Cap.xxx.
De diuerſo modo admonẽdi eos qui com
miſſa plangũt: atq; illos qui deſerũt: nec
tamen plãguůt. Lap. xxxj.
De diuerſo mõ admonendi eos qͥ illicita
que faciũt laudãt: atq; eos qͥ accuſant pꝛa
Cap.xxxij.
De diuerſo modo admonẽdi eos qͥ repen

tina cõcupiſcentia ſuperant᷑:atq; eos qͥ in
culpa ex cõſilio ligant᷑.
Cap. xvij.
De diuerſo modo admonẽdi humiles at
tos. Lap. xviij.
De diuerſo modo admonẽdi pertinaces:

De diuerſo mõ admonẽdi gule deditos:

CLCLap. xxxiij.
De diuerſo mõ admonẽdi illos qͥ licet mi
nima crebꝛo tñ illicite faciũt: atq; illos
ſe a paruis cuſtodiũt: ſed aliqñ in graui⸗
bus demergunk Cap.xxxiiij.
De diuerſo modo admonẽdi eos qui nec
inchoant: atq; eos qui inchoata minime
conſumant. Cap. xxxv.
De diuerſo modo admonẽdi eos qͥ mala
occulte agũt:⁊ bonã publice atq; eos qui
bo na que faciũt abſcondũt: ettamen qui⸗
buſdaʒ factis publice mala de ſe opinari
permittůt. Cap. xxxvj.
De exhoꝛtatiõe multis adhibẽda vt ſicſi
culoꝝ virtutes adiuuẽ: qtñs ꝑ hanc oria
virtutibꝰ vicia nõ excreſcãt. Ca.xxxvij.
De exhoꝛtatiõe que vni adhibẽ da eſt aut
his qͥ Sorijs paſſiõibꝰ laboꝛãt: Ca.xxxviij
QS aliqũñ leuioꝛa vicia relinquẽda ſunt
vt grauioꝛa ſubtrahanf. Cap. xxxix.
Qð in firmis mentibus oĩno nõ debeant
arta pꝛedicari. Cap. xl.
De oꝑe pᷣdicatoꝛis ⁊ voce. Cap.xlj.
Quarte partis vnicũ capitulũ paſtoꝛẽ re
cte docentẽ:admonens vt frequẽter ad ſe
redeat:infirmitatẽ ſuã quãta valet ↄſide⸗
ratiõe ad memoꝛiã mẽtis reuocãdo ne de
acceptis virtutibus intumeſcat.

—

Epplicit annotatio capi ⸗

ꝛologus

¶ Beati Gregoꝛij pape:in libꝛũ
Ps re ad Johanne

Kauennatis vrbis Epilcopum

———

Prologus feliciter incipit.

Aſtoꝛalis cure me pondera
fugere deliteſcendo voluiſ⸗
ſe:benigna frater chariſſime
atq; humilima intẽtione de
L pꝛehendis. Que ne quibuſ⸗
dam lenia eſſe videant᷑:pꝛeſentis libꝛi ſti
lo expꝛimo de eoꝛũ grauedie omne qð pẽ⸗
ſo. vt ⁊ hec:qui vacat:incaute nõ expetat
qui incaute expetijt:adeptum ſe eſſe ꝑ⸗

lerieelnigalkr⸗ vero diſputatiõe

iber iſte diſtinguit᷑ vt ad lectoꝛis ſui ani⸗
mum oꝛdinatis allegationibus quaſi qui
buſdã paſſibus gradiatur. Hã cum rerũ
neceſſitas expoſcit:penſanduʒ valde eſt.
ad culmen quiſq; regiminis qualiter ve⸗
niat:atq; ad hoc rite perueniẽs ꝛ qualiter
viuat. bene Auensrquglltd docdat. et
recte docens: infirmitatem ſuum quoti⸗
die: quanta conſideratione cognoſcat:
ne aut hu militas acceſſum fugiat:aut ꝑer
uentioni vita contradicat:ꝗut vitam doc⸗
trina deſtituat: gaut doctrinã pꝛeſumptio
extollat/Prius ergo appetitum temꝑget
timoꝛ:poſt autem magiſteriũ:qð queren⸗
te ſuſcipitur: vita cõmendet:ac deinde ne
ceſſe eſt vt paſtoꝛis bonũ.qð viuendo oñ⸗
ditur:etiam loquẽdo pꝛopagetur/Ad ex
tremũ vero ſupereſt:vt ꝑfecia queq; ope⸗
ra:cõſideratio pꝛopꝛie infirmitatis depꝛi⸗
mat. ne hec ante occulti arbitris oculos
tumoꝛ elationis extinguat.. Sed q ſlunt
pleriq; mihi imperito ſimiles qui dũ me⸗
tiri ſe neſciunt:que nõ didicerunt:docere
ↄcupiſcũt.qui põdus magiſterij tãto leui
us eſtimãt:q;to viʒ magnitudinis illiꝰ ig
noꝛãt:ab ipſo libꝛi huiꝰ repᷣhendant᷑ exoꝛ

arcẽ tenere appetũt:a pᷣcipitatiõis ſue au
ſibꝰ in ipſa locutionis noſtre ianua repel
lantur.

¶Prima pars: oſtendẽs

,

LEap.,.

— ¶Ex plicit pꝛologus.
eati Gregoꝛij pape liber Pa
ſtoꝛalis cure quatuoꝛ partibus

diſtinctus: Feliciter incipit.

2—

uali
ter ad magiſteriũ Paſtoꝛale di⸗
gnus quiſqʒ venire:atq; hoc in⸗
dignus qualiter debeat perti⸗
meſcere.

e
Amperleine venire ad Paſto⸗
4

—

rale magiſterium audeant.

Capitulum. NI.
Alla ars doceri pꝛeſumik
niſi pꝛiꝰ intẽta meditatio

ne diſcat᷑. Ab imꝑitis er⸗
go paſtoꝛale magiſterium
qua temeritate ſuſcipit᷑.
⸗ qñ ars ẽ artiũ regimẽ aĩa⸗
ruʒ. Quis ãt cogitationũ vulnera occul⸗
tioꝛa eſſe neſciat vulneribꝰ viſcerũ. Et tũ
ſepe hi qͥ nequaiᷓ ſpũalia pᷣcepta ↄgnoue
rũt:coꝛdis ſe medicos ꝓfiteri nõ metuũt.
düq; pigmẽtoꝝ viʒ neſciũt:videri medici
carniſ nõ erubeſcũt.Sʒ qꝛ auctoꝛe deo ad
religiõis reuerentiã ſom̃e iaʒ pñtis ſeculi
culmẽ inclinat᷑iſunt nõnulli qͥ intra ſanc⸗
tã eccleſiã ꝑ ſpeciẽ regiminis gloꝛiã affec
tãt honoꝛis.videri doctoꝛes appetũt.trã
ſcẽdere ceteros ↄcupiſcũt. atq; atteſtante
veritate primas ſalutatiões in foꝛo.pꝛios
in cenis recubitꝰ.pꝛimas in cõuentibꝰ ca
thedras querũt. Qui ſuſceptũ cure paſto
ralis officiũ mĩſtrare digne tãto mag ne⸗
queũt:qto ad hũilitatj magiſteriũ ex ſola
elatiõe puenerũt. Ipſa qppe in magiſte⸗
rio lingua ↄfundit᷑:qñ aliud diſcit᷑. ⁊ alið

ẽs. Ipſi regnauerũt ⁊ nõ ex me.pꝛĩcipes
titerũt ⁊ nõ ↄgnoui.Ex ſe nãq;:⁊ nõ ex
arbitrio ſũmi rectoꝛis regnãt: qui nullis
fulti virtutibꝰ:nequaᷓᷓ vocati:ſed cu
5

dio: vt qꝛ indocti ac pꝛecipites doctrine docet᷑.Cõtra qð dñs ꝑ ꝓphetã querit᷑:di

Pꝛime partis libꝛei Waſtoꝛelis cure

pidine accẽſi:culmẽ regiminis rapiũt po nus per pꝛophetã contra contẽptibilẽ pa
tius:quã aſſequunt᷑. Quos tñ internꝰ iu ſtoꝛum ſcientiã qu erit᷑:dicens. Lum ipſi
gex: 1 ꝓuehit ⁊ neſcit: qꝛ quos ꝑmittẽdo limpidiſſimã aquã biberitis:reliquã pe⸗
tollerat. ꝓfecto ꝑ iudiciũ repꝛobatiõis ig dibus noſtris turbabitis ⁊ oueſ mee: que
noꝛat. Oñ ad ſe quibuſdã a poſt miracula cõculcata pedibus noſtris fuerant: paſce⸗
venientibus dicit. Recedite a me oꝑarij bãt ⁊ q̃ pedes noſtri turbauerant: hec bi⸗ .
Aniquitatis.neſcio qͥ eſtis. NPaſtoꝛũ impe bebãt.Aquã quippe lim pidiſſimã paſto⸗ .

ritia voce veritatis increpat᷑: c ꝑ ꝓphe⸗ res bibũt: c fluenta veritatis recte intel⸗ H“
tã dicit. Ipſi paſtoꝛes ignorauerũt intelli ligẽtes hauriũt.Sed eandẽ aquam pedi 1?«

Wentis. Auos rurſum dñs deteſtatur:di bus turbare eſt ſancte meditatiois ſtudia

cẽs:⁊ tenẽtes legẽ:neſcierũt me.Et neſci male viuẽdo coꝛꝛũpere. Aquã ſcʒ eoꝛum
ri ergo ſe ab eis veritas querit᷑: a neſcire turbatã pedibusioues bibunt:cum ſubie⸗
ſe pꝛincipatũ neſcientiũ ꝓteſtat᷑:qꝛ pꝛoſe⸗ cti quiq; nõ ſectantur verba que audiũt:
cto hi qui ea que ſũt dñi neſciũt:a dño ne ſed ſola ꝗᷓ cõſpiciũt exẽpla pꝛauitatis ĩmi⸗
ſciunt᷑ Maulo atteſtãte qui ait. Si qͥs ãt tantur. Qui cũ dicta ſitiũt ꝗꝛ ꝑ oꝑa ꝑuer⸗
gnoꝛat: ignoꝛabit᷑. Que nimirũ paſtoꝛuʒ tunt᷑.quaſi coꝛꝛuptis fontib in potibꝰ lu⸗
h⸗ imperitia meritis cõgruit ſubiectoꝝ: qſtů ſumũt. Hinc guohſ. criptũ eſt in ꝓphe
qui qꝙuis lumẽ ſciẽtie ſua culpa exigente ta de ſacerdotibꝰ.Cauſa ruine populi ſa⸗
nõ habeãt:diſtricto tñ iudicio agit᷑:vt per cerdotes mali Hinc rurſum dñs de ſacer
eoꝛũ ignoꝛantiã:hi etiã qui ſequunt᷑ꝛoffẽ⸗ dotibꝰ ꝑ pꝛophetã dicit. Facti ſũt domui
dãt.Hinc nãq; in euãgelio ꝑſemetipſam ifrael in offendiculuʒ iniquitatis. Memo
veritas dicit. Si cecus ceco ducatuʒ pꝛe⸗/jquippe ampliꝰ in eccleſia nocet: qus qui
beat:ambo in foueã cadunt.Hinc pſalmi uerſe agẽs:nomẽ vel oꝛdinẽ ſanctitatis
Na nõ opttis animo: ſed ꝓphetãtis mi⸗ abet. Delinquentẽ nãq; hunc redargue
niſterio denũciat:dicẽs. Obſcurent᷑ oculi re nullꝰ pꝛeſumit:⁊ in exemplũ culpa ve⸗
eoꝛũ ne videãt.⁊ doꝛſum eoꝛũ ſemꝑ incur hemẽter extẽditur.qñ ꝓ reuerentia oꝛdi⸗
ua. Oculi quippe ſunt qͥ in ipſa honoꝛis nis peccatoꝛ honoꝛat᷑. Indigni autẽ qui⸗
ſumi facie poſiti:ꝓuidendi itineris officiñj q; tanti reatꝰ.põdera fugerẽt.ſi veritatis
ſuſceperunt. Quibꝰ hi nimirũ qui ſubſe fentẽtiã ſollicita coꝛdis aure: intentione 4
quunt᷑ inherẽt.doꝛſa nominant᷑. Obſcu⸗ penſarẽt que ait.qͥ ſcãdaliſauerit vnuʒ de
ratis ergo oculis doꝛſu inflectunt᷑: qꝛ cuʒ puſillis iſtis.qui in me credũt: expedit ei
lumẽ ſciẽtie perdunt:qui pꝛeeunt: ꝓfecto vt ſuſpẽdat᷑ mola aſinaria in colio eiꝰ et
ad poꝛtãda peccatoꝛũ onera curuant᷑ qui demergat in pꝛofundũ maris. Per molꝗ
quuntur. gquippe aſinariã ſecularis vite circuitꝰ ac
Me locũ regiminis ſubeant qui laboꝛ expꝛimit᷑.⁊ per ꝓfundum maris ex

perfici trema dãnatio deſignatur. Qui ergo ad
viuẽdo no perniciunt que medi ſanctitatis ſpeciẽ deductꝰ vel verbo cete

tando didicer Ut. 9. gp. II. ros deſtruit vel exẽplo:melius ꝓfecto fu⸗
. —— 2 eerat vt huc ad moꝛtẽ ſub exterioꝛi habitu. ę
T ſunt nõnulli qᷓ ſolerti cura terrena acta ↄſtringerẽt: quã ſacra officia
ſpũalia pᷣcepta ꝑſcrutant᷑: ſed q̃ᷓ in culpa ceteris imitabilem demõſtraret:
intelligẽdo penetrãt: viuendo quia nimirum ſi ſolus caderet vtcũq; hũc
. . Kerlent . õ tollerabilioꝛ en pena eruciaret.
oꝑe ſed meditatione didicerũt.⁊ qð ver⸗ 6 De pondere regiminis.et q8
bis pꝛedicãt:moꝛibꝰ impugnãt. Anðõ fit 2 .
vt cum paſtoꝛ per abrupta graditur. ad p⸗ qduerſa queqʒ deſpiciẽda ſũt ꝓ

4 Fibitium grex ſequatur. Hinc nãq; domi ſpera Vero foꝛmidãda. C III.
E V

l

deati Gregoꝛij pape Cap.

Vv. Ei, Seafa, pefie

r
III III

tũ ſit podus regiminis mõſtre⸗
mus.ne temerare ſacra regimi
naꝛſi quis his impar ẽ: audeat

bp

⁊ per concupiſcentiã culminis ducatũ ſu⸗

ſcipiat perditionis. Hinc enĩ pie Jacobꝰ
pꝛohibet:dicẽs. Molite plures magiſtri

Kieri fratres mei. Hinc ipſe dei hominũq;

mediatoꝛ regnũ ꝑcipere vitauit in terris
qui ſupernoꝛũ quoq; ſpirituũ ſententiam
ſenſumq; tranſcendẽſ:ante ſecula regnat
in celis.Scriꝑtũ quiꝑpꝑe eſt Jeſus cũ cog
nouiſſet quia vẽturi eſſent:vt caperẽt euʒ
⁊ facerent eũ regem:fugit iterũ in montẽ
ipſe ſolus. Quis eni pꝛinciꝑari homini⸗

bus tã ſine culpa potuiſſet:quaʒ is qͥ hos
nimirũ regeret:quos ipſe creauerat: Sed

quia iccirco in carne apparuit vt non ſo⸗
lum nos ꝑ paſſionẽ redimeret verũ etiam

per cõuerſationẽ doceret:exemplum ſe ſe¶t

quẽtibus pꝛebẽs:rex fieri noluit. ad cru⸗
cis vero patibulũ ſponte peruenit.oblatã

gloꝛiã culminis fugit.penaʒ obpꝛobꝛioſe

moꝛtis appetit vt membꝛa eius videlicet
diſcerẽt fauotes mũ di fugere:terroꝛes mi
nime timere: ꝓueritate aduerſa diligere:

pher⸗ foꝛmidando declinare:quia ⁊ iſta

epe per timoꝛeʒ coꝛ coinquinant:⁊ illa ꝑ
dolorẽ purgant. In iſtis ſe animꝰ erigit:

in illis autẽ:etiã ſi quãdo erexerit ſe ſter⸗
nit. in iſtis ſe ſe homo obliuiſcit᷑ ĩ illis ve⸗
ro ad ſui memoꝛiã nolẽs etiã coactuſq; re
uocat᷑.in iſtis ſepe ⁊ ante acta bona depe

gdmiſſa tergunt᷑.Ma plerũq; aduerſitatiſ/

Ec itaq; breuiter diximꝰ vt qᷓ⸗

appetitu femine eneruiter eſt fluxvus. Et
qui malis ante nouerat pie parcere. in bo
noꝛum quoq; nece poſt didicit ſine obſta⸗
culo retractionis anhelare. Prius quip⸗
pe ferire depꝛehenſum perſecutoꝛẽ noluit
⁊ poſt cum dãno deſudantis exercitus eti
am deuotũ militem extinxit.quẽ pꝛofecto
ab electoꝛum numero culpa longius ra⸗
peret.niſi hunc ad veniam flagella reuo⸗
caſſent. B

Qðõ plerumqʒ occupatio re/

giminis ſoliditatem mentis diſ
ſipet.
— Epe ſuſcepta cura regimĩs coꝛ
per diuerla diuer berat ⁊ impar
N quiſq; inuenitur ad ſingula:oũ
confuſa mẽte diuiditur ad mulł

a. Ande quidã ſapiens ꝓuide pꝛohibet
dicens. Fili ne in multis ſint actus tui:qꝛ

videlicet nequaquã plene in vniuſcuiuſ⸗

q; operis ratione colligitur:dum mens ꝑ
diuerſa partitur. Cumq; foꝛas per inſolẽ⸗
tem curam trahitur.a timoꝛis intimi ſoli
ditate vacuatur.Fit in exterioꝛũ diſpoſiti
one ſollicita.⁊ ſui ſolummodo ignaraſſcit
multa cogitareſe neſciens. Mãa cuzʒ plus
ꝙ neceſſe eſt.ſe exterioꝛibus implicat qſi
occupata in itinere obliuiſcitur quo tẽde

bat.ita vt a ſtudio ſue inquiſitionis alie⸗

na:ne ipſa qnidẽ que patitur dãna conſi⸗
deret.⁊ ꝑ quãta delinquat:ignoꝛet. Me⸗

nientibus ad ſe alienigenis cellas aroma

reunt.in illis autẽ longi quoq; rſang Aent peccare ſe Eʒechias credidit cũ ve

magiſterio ſub viſciplina coꝛ pꝛimit᷑. Qððtum oſtẽdit:ſed in dãnatione ſecuture ꝓ⸗

ſi ad regiminis culmẽ eruperit in elatiõe:
ꝓtinus vſu gloꝛie ꝑmutatur. Sic Saul
qui indignũ ſe pꝛius conſiderãs:fugerat:
mox vt regni gubernacula percepit: intu

muit.Honoꝛari nãq; coꝛã populo cupiẽs

dum repꝛehendi publice nolnit. ipſum qͥ
eum in regẽ vnxerat occidit.Sic dauid.
auctoꝛis iudicio pene in cunctis actibus
placens:mox vt pꝛeſſure pondere caruit
in tumoꝛem vulneris erupit. Factuſq; eſt

in moꝛte Arie crudeliter rigidus: quia in

lis.ex eo irã iudicis pertulit:quod ſe face
re licenter eſtimauit ¶ Sepe dum multa

ſuppetunt.dumq; agi poſſunt que ſubie⸗

cti:quia ad acta ſunt q̃ mirentur:in cogi⸗
tatione ſe animus eleuat:ſed plene in ſe

8

,

iram iudicis ꝓuocat.quãuis per iniqus

opera fſoras non erumpat. Intus quiꝑpe
eſt qui iudicat. intus quod iudicatur.

Cũ ergo in coꝛde delinquimus. latet ho

mines qd apud nos agimꝰ: ſʒ tñ ipſo iudi

ce teſte peccamus. Meq; enim rex Babi⸗

A

Nꝛime partis libꝛi Maſtoꝛalis cure

lonie tũc reus de elatiõe extititſcũ ad ela⸗ q; accendũt lucernã:⁊ ponũt eam ſub mo
tiõis verba peruenit. Quippe qui oꝛe ꝓ⸗ dio:ſed ſupꝛa candelabꝛũ vt luceat oĩbus
phetico ⁊ ante eũ ad elationẽ tacuit: ſen⸗ qui in domo ſũt.Hinc Metro ait: Symõ
tentiã repꝛobatiõis audiuit.Culpã nãq; iohãnis amas me? Qui cũ ſe amare ꝓti⸗
perpetrare ſuꝑbie io ante deterſerat: qui nus reſpõdiſſet: audiuit. Si diligis me:
omipotentẽ deũ: quẽ ſe offeadiſſe reppe⸗ paſcę oues meas. Si ergo dilectoͤls eſt te
rit:cũctis ſubſequẽtibus pꝛedicauit. Sed ſtimòniũ cufa paſtoꝛis:quiſqͥs virtutibus
poſt hec ſucceſſu ſue poteſtatis elatus eſt pollens:gregẽ dei rennuit paſcere: paſto
dũ magna ſe feciſſe gauderet:cũctis pꝛiuſ rẽ ſummũ ↄuincit᷑ nõ amare.hinc MPau⸗
in cogitatiõe ſe pꝛetulit:⁊ poſt adhuc tu⸗ lus dicit: Si xpᷣs ꝓ oĩbus moꝛtuus eſt: gS
midus dixit: Hoõne hec eſt Babylon ma oẽs moꝛtui ſunt: ⁊ ꝓ oĩibus moꝛtuꝰeſt:ſu
gna: ꝙ;ᷓ ego edificaui in domũ regni:⁊ in pereſt:vt qui viuũt:iã nõ ſibi viuãt:ſed ei
roboꝛe foꝛtitudinis mee: ⁊ in gloꝛia deco qui pꝛo ipᷣis moꝛtuꝰ eſt:⁊ reſurrexit.Hinc
ris mei: Que videlicet vox illius ire vin⸗ Moyſes ait: Axoꝛẽ fratris ſine filijs de⸗
dictã aperte pertulit: ꝙᷓ occulta elatio ac⸗ functi: ſuꝑſtes frater accipiat:atq; ad no⸗
cendit. Ha diſtrictus iudex pꝛius inuiſibi mẽ fratris filios gignat. Quã ſi accipere
liter vidit: qð poſt publice feriẽdo repꝛe⸗ foꝛte rẽnuerit:huic ĩ faciẽ mulier expuat:
hendit. Añ a in irratiõale hũc anĩal ver⸗ vnũq; ei pedẽ ꝓpinqu“ diſcalciet: eiuſq;
tit:ab humana ſocietate ſeꝑauit: agri be⸗ habitaculi domus diſcalciati vocet᷑. Fra⸗
ſtijs mutata mẽte coniũxit: vt diſtricto vi ter quippe defunctꝰ ille eſt: qui poſt reſur
delicet iuſtoq; iudicio hõ quoq; eſſe per⸗ rectiõis gloꝛiã apperiẽs dixit: Ite nũcia⸗
deret: que magnũ ſe vltra hoĩes eſtimaſſʒ te fratribꝰ meis. Qui quaſi ſine filijs obi
Mec itaq; ꝓferẽtes nõ poteſtatẽ repꝛehẽ⸗ it:quia adhuc electoꝝ ſuoꝝ numerũ non
imus: ſed ab appetitu illius coꝛdis infir impleuit. ſhuius ſcʒ vxoꝛẽ frater ſuꝑſtes
mitatẽ munimꝰ: ne imgfecti quiq; cuimẽ ſoꝛtiri pꝛecipit᷑:qꝛ dignũ ꝓfecto eſt vt cu⸗
arripere regimis audeat: ⁊ qui in planis ra ſcẽ eccleſie ei qui hãc bñ regere pᷣualet
ſtãtes titubat:in pꝛecipiti pedẽ ponant. imponat᷑:cui nocenti in faciẽ mulier expu

—¶— —

De illis qui exẽ y it:qꝛ quiſqͥs ex muneribus: que percepit
eſſe poſſunt: biaceters ꝓdeſſe alijs nõ curat: bonis qʒ eiꝰ ſcã ec

e Phei⸗ i Aeſia expꝛobeas: ei quaſt in faciẽ ſaliug
Ee d. pꝛobꝛãs:ei quaſi in faciẽ ſaliuã ia
ſectando di mittũt. ap. V. ctat. Cui ex vno pede calciamentũ tollit:

Am ſüt nõnulli qui eximia vir vt diſcalciati domus eius vocet᷑. Scriptũ
tutũ dona percipiũt:⁊ ꝓ exer⸗ quippe eſt. Calciati pedes in pꝛeparatõe
citatiõe ceteroꝝ magnis mune euãgelij pacis. Si ergo vt noſtrã: ſic cu⸗
Sè ribus exaltant᷑. Qui ſtudio ca⸗ rã ꝓximi gerimus:vtrũq; pedẽ per calcia
ſtitatis mũdi abſtinętie roboꝛe validi: do mentũ munimꝰ Qui vero ſuã cogitãsvti
ctrine dapibus referti:patiẽtie lõganimi⸗ litatẽ ꝓximoꝝ negligit:quaſi vniꝰ pedis
tate humiles:auctoꝛitatis foꝛtitudine ere calciamentũ cũ dedecoꝛe amittit. Siẽ ita
cti:pietatis gratia benigni:iuſticie ſeuer nõnulli:qͥ magnis:vt diximꝰ:mũeribꝰ
tate diſtricti ſunt. Qui nimirũ culmen re ditati:dũ ſolius contẽplatiõis ſtudijs in⸗
iminũ ſi vocati:ſuſciꝑe rennuũt:ſipᷣa ſibi ardeſcũt:parere vtilitati in ꝓximoꝝ pꝛe⸗
Plerũq; dona adimũt: que nõ ꝓ ſe tantũ⸗ dicatiõe refugiũt:ſecretũ quietis diligũt:
modo:ſed etiã pꝛo alijs acceperũt. Cüq; ſeceſſum ſpeculatiõis petũt. He quo ſi di
ſua ⁊ nõ alioꝝ lucra cogitãt:ipᷣis ſe que 5 icte iudicent᷑: ex tãtis pꝛoculdubio rei
uata habere appetũt:bonis pꝛiuat. hinc lunt: quãtis veniẽtes ad ꝓublicũ ꝓdeſſe
naq; ad diſcipulos veritas dicit: Hon po potuerũt. Qua em mente is qui ꝓximis
teſt ciuitaſ abſcõdi ſupꝛa montẽ poſita:ꝛne ꝓfuturus eniteſceret: vtilitati ceteroꝝ ſe

*

0
18
mo⸗

e:

— —

A —– —

— — B ꝝ̃ᷓ (B—
—— 2 — —

— — —

Beati Bregoꝛij pape

Cap. vI vVII vII

cretũ ꝓponit ſuũ:qñ iꝑſe ſũmi patris vni⸗
genitus vt multis ꝓdeſſet:de ſinu patris
egreſſus eſt ad publicũ noſtrũ.
Qvere humilis diuinis nõ

reluctet᷑ iudicijs: ¶ Cap.vVI

Tſunt nõnulli qui ex ſola hu⸗
militate refugiũt: ne eis quibꝰ
ſe impares eſtimãt:pꝛeferant᷑.

.

Quoꝝ ꝓfecto humilitas:ſi ce
teris virtutibꝰ cingit᷑: tũc ante oculos ve
ra eſt cũ ad reſpuendiũ hoc qð vtiliter ſub
ire pꝛecipit᷑:pertinax nõ eſt. Neq; em̃ ve⸗
re eſt humilis: qͥ ſuperni nutus arbitriũ:
vt pꝛeeſſe debeat:intelligit: et tñᷣ pꝛeeſſe
ↄtemnit.Sed diuinis diſpoſitiõibus ſub
ditus: atq; a vicio obſtinatiõis alienꝰ:cũ
ſibi regiminis culmen imperat᷑:ſi iam do⸗
nis pꝛeuẽtus eſt:quibus ⁊ alijs ꝓſit:⁊ ex
cozde debet fugere:⁊ inuitus obedire.
AQofficiũ pꝛedicatõis ab ali
quibus laudabiliter petat᷑: ad
quod alij coacti pertrabunt᷑.
(Lapitulum. VII.

officiũ: ⁊ nõnulli laudabilite
appetũt: ⁊ ad hoc nõnulli lau⸗
dabiliter coacti ꝑtrahunt᷑: qð
liquide noſcimꝰ: ſi duoꝝ ꝓphetarũ facta
penſamus: quoꝝ vnus vt ad pꝛedicandũ
mitti debuiſſet:ſpõte ſe pꝛebuit:quo tñ al
ter pergere cũ pauoꝛe recuſauit. Eſaias
quippe dño querẽtiquẽ mitteret:vltro ſe
obtulit dicẽs: Ecce ego: mitte me:hiere
mias aũt mittit᷑:⁊ tñ ne mitti debeat:hu⸗
militer reluctat᷑ dicens: Aa a dñe deus:

ecce neſcio loqui:qꝛ puer ego ſum. En ab

vtriſq; exterius diuerſa vox ꝓdijt:ſed nõ
a dluerſo ſonte dilectiõis emanauit.DHuo

quippe ſũt pᷣcepta charitatis dłi vʒ amoꝛ
⁊ ꝓximi. Per actiuã igit᷑ vitã ꝓdeſſe ꝓ⸗
ximis cupiẽs Eſaias officiũ pꝛedicatiõis

appetit:per cõtemplatiuã vero Hieremi⸗

as amoꝛi ↄditoꝛis ſedule inherere deſide

rãs:ne mitti debeat ad pꝛedicandũ ↄtra⸗
dicit. Qð ergo laudabiliter alter appeti

Azquis nonnund Hregtesttdig

it:hoc laudabiliter alter expauit. Aſte ne
tacite ↄtemplatiõis lucra loquẽdo perde
ret. Ille ne dãna ſtudioſi oꝑis tacẽdo ſen
tiret. Sed hoc in vtriſq; ſubtiliter eſt in⸗
AKuendũ:qꝛ ⁊ is qui recuſauit:plane nõ re
itit:⁊ is qui mitti noluit: ante ſe per al⸗
tariſ calculũ purgatũ vidit:ne aut nõ pur
gatus adire quiſq; ſacra miſteria audeat:
aut quẽ ſuperna gratia eligit: ſub humi⸗
litatis ſpecie ſuperbe cõtradicat. Quia
igit᷑ valde difficile eſt:purgatũ ſe quẽlibʒ
poſſe cognoſcere:pꝛedicatiõis officiũ tuti
us declinat᷑. Hec tamẽ declinari:vt dixi⸗
mus:debet pertinaciter:cũ ad ſuſcipien⸗
dũ hoc ſuꝑna volũtas agnoſcit᷑. ¶ Moy
ſes vtrũq; miro oꝑe expleuit: qui pꝛeeſſe
tãte multitudini:⁊ noluit:⁊ obediuit Su
perbus em̃ foꝛtaſſe eſſet: ſi ducatũ plebis
innumere ſine trepidatiõe ſuſciperet. Et
rurſum ſuꝑbus exiſteret:ſi auctoꝛis impe
rio obedire recuſaret. Atrobiq; ergo hu⸗
milis: vtrobiq; ſubiectus:ſed pᷣeſſe popu
lis ſemetipᷣm metiendo noluit:⁊ tamẽ de
imperãtis viribus pꝛeſumẽdo conſenſit.
9 Hinc ergo: hic qͥq; pꝛecipites colligãt:cũ

quãta culpa ex appetitu ꝓpꝛioſceteris pᷣ⸗
ferri nõ metuũt:ſi ſancti viri plebium du⸗
catũ ſuſcipere:deo etiã iubente timuerũt.
Moyſes ſuadente dño trepidat: ⁊ infir⸗
mus quiſq;:vt honoꝛis onꝰ percipiat: an
helat:⁊ qui ad caſum valde vꝛget᷑ ex pꝛo⸗
pꝛijs:humerũ libenter oppꝛimendũ pon⸗
deribus ſubmittit alienis: que egit: ferre
nõ valet ⁊ auget quod poꝛtet.

De his qui pꝛeeſſe ↄcupiſcũt
et ad vſum ſui libidinis inſtru-
mentũ apoſtolici ſermonis arri

piunt: ¶ Capitulũ. VIII.
Lerũq; vero qui pꝛeeſſe cõcu⸗
piſcũt ad vſum ſue libidinis in
ſtrumentũ aplici ſermonis arri
piũt:qui ait: Si quis epᷣatũ de
ſiderat: bonũ opus deſiderat. Qui tamẽ
laudãs deſideriũ:in pauoꝛẽ vertit ꝓtinꝰ:
qð laudauit:cũ repente ſubiũgit.Opoꝛ⸗
tet auteʒ epᷣm irrepꝛehenſibilẽ eſſe.Cũq;

Aꝛime partis libꝛei Paſtoꝛalis cure

virtutũ neceſſaria ſubſequẽter enumerat:
que ſit irrepꝛehẽſibilitas ipſa manifeſtat.
Et fauet ergo deſiderio:⁊ terret ex pꝛece⸗
pto. Ac ſi aperte dicat: Laudo qð queri⸗
tis:ſed pꝛius diſcite qͥd queratis:ne dum
voſmetipᷣos metiri negligitis:tãto fedioꝛ

veſtra repᷣhenſibilitas appareat:quãto ⁊
a cunctis cõſpici in honoꝛis arce feſtinat.

Jagnus em regẽdi artifex fauoꝛibꝰ im⸗
pellit:terroꝛibꝰ retrahit: vt auditoꝛes ſu
os⁊⁊ deſcripto irrepᷣhenſibilitatis culmi⸗
ne reſtringat a ſuꝑbia:⁊a officiũ laudando
qð querit᷑ cõponat ad vitã. Quãuis no⸗
tandũ ꝙ illo in tꝑe dicit᷑: qð quiſquis ple
bibus perat:pꝛimꝰ ad martyrij toꝛmenta
ducebat᷑. LZũc ergo laudabile fuit epᷣatuʒ
querere qñ per hũc dubiũ nõ erat ad ſup⸗
plicia grauioꝛa peruenire Añ ipin quoq;
epatus officiũ boni oꝑis expꝛeſſione diffi
nikt᷑:cũ dicit᷑: Si quis epᷣatum deſerat:bo⸗
nũ opꝰ deſiderat. Ipſe ergo ſibi teſtis eſt
qꝛ epatum nõ appetit: qui nõ per hũc bo⸗
mni oꝑis miniſteriũ:ſʒ honoꝛis gloꝛiã que⸗
rit. Sacrũ quippe offi ciũ non ſolũ nõ dili
git: ſed oĩno neſcit:qui ad culmẽ regimĩs
anhelans:in occulta meditatiõe ceteroꝝ
ubiectõe paſcit᷑tlaude ꝓpꝛia letat᷑:ad ho

——

noꝛẽ coꝛ eleuat:rerũ affluentiũ sbũdantia/
60 ꝓpcellis ſemꝑ nauis coꝛdis quatit᷑:huc il⸗

exultat. Mũdi ergo lucrũ querit᷑ ſub eiu
honoꝛiſ ſpecie:quo mũdi deſtrui lucra de
buerũt. Cunq; mens humilitatis culmẽ
arripere ad elationẽ cogitat:qð foꝛis ap⸗
petit: intus immutat᷑. .
AA mens pꝛeeſſe volentiũ ſi
cta ſibi bonoꝝ operũ ꝓmiſſione
lakt. (HCLap. IX.
Egd plerũq; hi qui ſubire magi
ſteriũ paſtoꝛale cupiũt: nõnul⸗
la qʒ bona opera aĩo ꝓponũt.
Et cuis hoc elatiõis intentio
ne appetãt:oꝑaturos tñ ſe magna pertra⸗
ctãt. Fitq; vt aliud intus intẽtio ſubpꝛi⸗
mat: aliud tractãtis aĩo ſuꝑficies cogita⸗

mentit᷑: ⁊ fingit ſe de bono oꝑe amare qð

amat. Qui pꝛincipari appetẽs ſit ad hoc

pauida:cũ querit:audax: cuʒ peruenerit.

Tendẽs em̃:ne nõ ꝑueniat trepidat. Sʒ
repẽte perueniẽs:iure ſibi hoc debitũ:ad
qð peruenerit:putat. Cũq; perceꝑti pꝛin
cipatus officio perfrui ſeculariter ceperit
libẽter obliuiſcit᷑ quicquid religioſe cogi⸗
tauit. Añ neceſſe eſt vt cũ cogitatio extra
vſum dicit᷑: ꝓtinus mẽtis oculus ad oꝑa
trãſacta reuocet᷑: ac penſet qͥſq; qͥd ſubie⸗
ctus egerit:⁊ repente cognoſcit ſi pᷣlatus

bona agere:que ꝓpoſuerat: poſſit:qꝛ ne⸗

quaꝙꝙᷓ valet in culmine humilitatẽ diſce⸗
re: qui in imis poſitus nõ deſiſtit ſu per⸗
bire. Heſcit laudem:cũ ſuppetit: fugere:
qꝛ ad hãc didicit cũ deeſſet anhelare. He

uai vincere auariciã poteſt:qñ ad mul

toꝝ ſuſtentationẽ redditus: cui ſu fficere
ꝓpꝛia:nec ſoli potuerũt. Ex ante acta er⸗
go ſe vita vnuſdſq; inueniat ne in appeti⸗
tu ſe culmĩs imago cogitatiõis illudat:qᷓ;
uis plerũq; in occupatiõe regiminis:ipᷣe
quoq; boni oꝑis vſus perdit᷑: qui intran⸗
q̃llitate tenebat᷑: qꝛ quieto mari recte na⸗
uẽ ⁊ imperitus dirigit:tiurbatis aũt tẽpe⸗
ſtatis fluctibus: etiã peritus ſe nauta con
ndit. Q uid nãq; eſt poteſtas culmĩs:
iſi tẽpeſtas maris? In qua cogitationũ

lucq; inceſſanter impellit᷑: vt per repẽti⸗
nos exceſſus oꝛis ⁊ oꝑis quaſi per obuiã⸗
tia ſaxa frangat᷑. Inter hec itaq; qd ſequẽ
dũ eſt:⁊ qͥd tenendũ eſt:niſi vt virtutibus

pollẽs:coactus ad regimẽ veniat.virtuti

bus vacuꝰ:nec coactus accedat. Ille ſi oĩ
no renitit᷑t caueat ne acceptam pecuniã in
ſudariũ ligãs:de eius occultatiõe iudicet᷑

Pecunis quippe in ſudario ligare eſt:ꝑ⸗
cepta dona ſub ocio lenti coꝛꝑis abſcõde

re. At cõtra iſte cũ regimẽ appetit:atten
dat:ne per exemplũ pꝛaui oꝑis phariſeo⸗

rũ moꝛe: ad ingreſſũ regni tendẽtibꝰ ob⸗

ſtaculũ fiat:q̊ͥ iuxta magiſtri vocẽ: nec ipi
intrãt:nec alios intrare permittũt Cui cõ

pſul ſuſcipit:quaſi ad egrũ medicus

tiõis oſtendat Hã ſepe de ſe mẽs ipſa iderandũ quoq; eſt: qꝛ cũ cãm populi ele
4 ctus

nõ amat: de mũdi aũt gloꝛia nõ amare q

accedit. Si ergo in eiꝰ oge sadhuc paſſio⸗

hoe
rit⸗
d
Nrin

ius intentiõi bene cõgruens:nec oĩ no coꝛ

HWM Beati Gregoꝛij pape Cap. X XI

nes viuũt:qua pᷣſumptiõe percuſſũ mede

xi ꝓperat:qui in facie vulnus poꝛtat.

¶ Qualis qui aecune ve
nire debeat: Capitulũ: X.

Ale igit᷑ modis omibus debet
ad exemplũ viuẽdi pertrahi:q̃
in cũctis carnis paſſionibꝰ mo
riens:iã ſpiritaliter vinit:q ꝓ⸗
ſpera mũdi poſtponit: qui nulla aduerſa
pertimeſcit:qui ſola interna deſiderat:cu

pus per imbecillitatẽ: nec valde per cõtu
meliã repugnat ſpũs:qui ad aliena cupie
da nõ ducit᷑:ſed ꝓpꝛiallargiter qui per pie

tatis viſcera citius ad ignoſcendũ flectit᷑:

ſed nũqꝙ plus quã decʒ ignoſcẽs:ab arce

rectitudĩs inclinat᷑:qͥ nila illicita ꝑpetrat

ſʒ perpetrata ab alijs:vt ꝓpꝛia deploꝛat:
q̃ ex affectu coꝛdis aliene ĩfirmitati ↄpati
tur:ſicq; in bonis ꝓximi ſicut in ſuis ꝓfe
ctibus letat᷑. Qui ita ſe imitabilẽ ceteris

in cũctis: que agit: inſinuat: vt inter eos

nõ habeat:qð ſaltẽ de trãſactis erubeſcat
NQui ſic ſtudet viuere:vt ꝓximoꝝ qͥʒ coꝛ⸗
da arentia doctrine valeat fluẽtis irrigare
qui oꝛatiõis vſu ⁊ expꝛimẽto iam didicit:
qð obtinere a dño que popoſcerit:poſſit.
Cui per effectus vocẽ iã quaſi ſpecialiter
dicit᷑. Adhuc loquẽte te dicã:ecce adſuʒ.

¶Si em̃ foꝛtaſſe qͥs veniat:vt ꝓ ſe ad inter

cedendũ:nos apud potentẽ quempiã viꝝ
qui ſini iratus:nobis vero eſt incognitus
ducat: ꝓtinus reſpõdemus. Ad interce⸗
dendũ venire nõ poſſumus: qꝛ familiari⸗
tatis eius noticiã non habemus.Si ergo
homo apud hominẽ de quo mĩme pꝛeſu⸗
mit fieri interceſſoꝛ erubeſcit: qua mente
upud dñi interceſſiõis locũ ꝓ populo arri
pit:qui familiarẽ ſe eius gr̃e eſſe per vite
meritũ neſcit? aut ab eo quõ alijs veniam
poſtulat:qui vtrũ ſibi ſit placatꝰ ignoꝛat.
Qua in re eſt adhuc aliud ſolicitiꝰ foꝛmi
dandũ:ne qui placare poſſe irã credit᷑ hãc
ipᷣe ex ꝓpꝛio reatu mereat᷑. Cuncti em̃ li

quido nouimus:qꝛ cũ is:qui diſplicet:ad

intercedendũ mittit᷑: irati animꝰ ad dete⸗
tioꝛa ꝓuocat᷑: qui ergo adhuc deſiderijs

terrenis aſtringit᷑: caueat ne diſtricti in ſe
irꝗ iudicis grauius accẽdens:dũ loco de⸗
lectat᷑ gloꝛie: fiat ſubditis auctoꝛ ruine.
Solerter ergo ſe quiſq; metiat᷑: ne locũ re
giminis aſſumere audeat:ſi qð in ſe viriũ
damnabiliter regnat:ne is quẽ crimẽ de⸗
pꝛauat pꝛopꝛiũ:interceſſoꝛ fieri appetat/ꝓ
culpis alioꝛum.
uals ſe regens debeat ex⸗

hibere:⁊ ſine vicio coꝛꝑis eſſe.

—(Capitulum. XI.

Inc etem̃ ſuꝑna voce ad Moy

Homo de ſemine tuo per fami⸗
lias:q̃ͥ habuerit maculã nõ of⸗
feret panes deo ſuo: nec accedet ad mĩſte
riũ eius. Abi ⁊ repente ſubiuugit᷑.Si ce⸗
cus fuerit: ſi claudus:ſi vel paruo vel grã
di: ⁊ toꝛto naſo: ſi fracio pede:ſi manu:ſi

ſen dicit᷑: Loquere ad Naron

gibbüs:ſi lippus:ſi albuginem habẽs in

oculo:ſi iugẽ ſcabiẽ:ſi impetiginẽ: in coꝛ
poꝛe vel ponderoſus. Cecus quippe eſt qͥ

ſuꝑne lumen cõtemplatiõis ignoꝛat: qui

pñtis vite tenebꝛis pꝛeſſus: dũ venturaʒ
lucẽ nequai diligẽdo cõſpicit:quo egrei
ſum oꝑis poꝛrigat neſcit. Hinc etem̃ pꝛo⸗
phetãte Anna dicit᷑. Pedes ſanctoꝝ ſuo
rũ ſeruabit: ⁊ impij in tenebꝛis cõticeſcẽt
Claudus vero eſt: qui quidẽ quo perge⸗
re debeat aſpicit: ſed per infirmitatẽ men
tis vite viaʒ perfecte nõ valet tenere quã
videt:qꝛ ad virtutiſ ſtatũ:dũ fluxa ↄſueta

pͤ

do nõ erigit᷑:q̊ deſideriũ innitit᷑tilluc grei/

ſus oꝑis efficaciter nõ ſequũt᷑. Hinc etem̃
Paulus dicit. Rem iſſas manꝰ ⁊ diſſolu
ta genua erigite: ⁊ greſſꝰ rectos facite pe
dibus vris:vt nõ claudicãs erret:magis
aũt ſanet᷑. NParuo aũt naſo eſt:qͥ ad tenẽ⸗

dã menſura diſcretiõis idoneꝰ nõ eſt:na⸗

ſo quippe odoꝛes fetoꝛeſq; diſcernimus.
Recte ergo per naſũ diſcretio expꝛimit᷑: ꝓ
quã virtutes eligimꝰ: delicta repꝛobamꝰ
vñ ⁊ in laude ſpòſe dicit᷑: Naſus tuꝰ ſieut
turris qᷓ eſt in libano:qꝛ nimiꝝ ſctꝗ eeclia
q̃ ex cauſis ſingulis tẽtamẽta ꝓdeãt:ꝑ di
ſcretionẽ ↄſpicit:⁊ vẽtura vicioꝝ bella ex
alto depꝛehendit:Sed ſunt voõnullis qui

25

59

ꝛime partis libꝛi Maſtoꝛalis cure

dum ſe eſtimari hebetes nolũt: ſepe ſe in
quibuſdã inqͥſitionibꝰ plꝰ ꝙᷓ; neceſſe ẽ ex⸗
ercenteſ.ex nimia ſubtilitate fallunt᷑. An
de hic quoq; ſubdit᷑.vel grandi vel toꝛto
naſo. Haſus etenĩ grãdis ⁊ toꝛtꝰ eſt. diſ⸗
cretionis ſubtilitas ĩimoderata que dum
plꝰ ꝙ; decʒ excreuerit actiõis ſue rectitudi
nẽ ipſa cõfundit. YFracto autem pede vel
manu eſt. qui viã dei ygere oĩno non va⸗
let.atq; a bonis actib

gra videt.albuginẽ tollerãs nihil videt⸗
qꝛ vicʒz ſenſus hũane cogitationis.ſi ſtul⸗
tum.ſi ſe peccatoꝛẽq; intelligit. ↄtempla⸗
tionẽ intime claritatis appꝛehẽdit. Ei ãt
candoꝛẽ ſibi iuſticie ſeu ſapiẽtie tribuit a
