mis itaq; turpe eſt nõ imitari qð ſumus.
Noſtra ſunt nimiꝝ que ⁊ ſi imitari nõ poſ
ſumus:amamus in alijs:⁊ amantiũ fiunt
queq; amant᷑ in nobis. Hinc ergo pẽſent
inuidi charitàs quãte virtutis eſt: que ali
eni laboꝛis opera noſtra ſine laboꝛe facit.
Picendũ itaq; eſt inuldis: quia dũ ſe a li⸗

uoꝛe minime cuſtodiũt:in antiquã verſu⸗

ti hoſtis nequiciam demergunt᷑. De illo

namq; ſcriptũ eſt. Inuidia d yaboli moꝛs
intrauit in oꝛbeʒ terrarũ. Quia enim ipᷣe
celum perdidit: cõdito hoc homini inui⸗
dit:⁊ dampnatiõe ſua perditꝰ:adhuc ali⸗

os perdendo cumulauit. Admonẽdi ſunt

inuidi:vt agnoſcãt quantis lapſibus ſuc

reſrtta ruine ſubiaceãt:quia dum liuo

rem a coꝛde non pꝛoijciũt ad apertas ope
rũ nequitias deuoluũtur. Miſi enim Ca⸗
vn inuidiſſet: fratris hoſtiã acceptã: mini

me perueniſſet ad extinguendã vitam: vn

de ſcriptũ eſt. Reſpexit dominꝰ ad Abel
4 ad munera eius:ad Cayn vero ⁊ ad mua
nera eius nõ reſpexit. Jratuſq; eſt Cayn
vehementer: et cõcidit vultus eius. Li⸗
uoꝛ itaq; ſacrificij fratricidij ſeminariũ fu
it. Mam queʒ melioꝛẽ ſe eſſe doluit:ne vt
cunq; eſſet:amputauit.Dicendũ eſt inui⸗
dis:quia dum ſe iſta intrinſecus peſte cõ⸗
ſumunt: etiam quicquid in ſe aliud boni
habere videntur: interimũt. Ande ſcri⸗-
ptum eſt: Rita carniũ ſanitas coꝛdis:pu⸗
tredo oſſium inuidia. Quid enim per car
nes niſi infirma quedã ac tenera: et quid
per oſſa niſi ſoꝛtia acta ſignant᷑. Et plerũ⸗
q; contingit:vt quidam cum coꝛdis inno
centia in nõnullis ſuis actibus infirmi vi
deantur: quidam vero iam quedam ante
humanos oculos robuſta exerceant: ſed
tamen erga alioꝛum bona intus inuidie
peſtilentia tabeſcant. Bene ergo dicitur
vita carniũ ſanitas coꝛdis: quia ſi coꝛdis
innocẽtia cuſtodit᷑: etiã ſi qua foꝛis infir⸗
ma ſunt:roboꝛantur. Et recte illic ſubdi⸗
tur: NPutredo oſſium inuidia: quis per li
uoꝛis viciũ ante dei oculos: pereũt etiam
que humanis oculis foꝛtia videntur. Oſ
ſa quippe per inuidiã putreſcere eſt:que⸗
dam etiã robuſta deperire. H

¶ De diuerſo modo admo⸗
nendi ſimplices: atq; im ·

purog:
(Kapitulum. XI.

ot nouerin

2–

Tertie partis liba Waſtoꝛalis cure

Uiter admonẽ di ſũt ſimplices
itc; aliter impuri. Laudandi

ſũt ſimplices qð nun ꝙÿ ſtudeãt
lla dicere:ſed admonẽdi ſunt
t nõnuni vera reticere.Sicut
oaim ſemꝑ dicentẽ falſitas leſit:ita nõnun⸗

ꝓ quibuſdã audita veritas nocuit. An⸗

de coꝛã viſcipulis dñs locutionẽ ſilentio

tꝑans ait. Multa habeo vobiſcũ dicere:

ſed nũc nõ poteſtis illa poꝛtare. Admonẽ
di ſũt igit᷑ ſimplices:vt ſicut fallaciã ſem⸗
per vtiliter vitãt: ita veritatẽ ſemꝑ vtili⸗
ter pꝛoferãt: admonẽdi ſunt vt ſimplicita

tis bono pꝛudentiã adiungãt: quaten?ꝰ ſic

ſecuritatẽ de ſimplicitate poſſideãt:vt cir
cũſpectionẽ pꝛudentie nõ amittant. Hinc
nãq; per doctoꝛẽ gentiũ dicit᷑: Aolo vos

ſapiẽtes eſſe ĩ bono: ſimplices aũt ĩ malo
Hic electos ſuos ꝑ ſemetipᷣam veritas ad

monet dicẽs: Eſtote pꝛudẽtes ſicut ſerpẽ
tes:⁊ ſimplices ſicut colũbe. Quia vide⸗
Iicet in electoꝝ coꝛdibus debet:⁊ ſimplici
tatẽ colũbe aſtutia ſerpentis acuere: ⁊ ſer
pentis aſtutiã columbe ſimplicitas tꝑare

quatenus nec ſeducti per pꝛudentiã calle
ant: nec ab intellectus ſtudio ex ſimplici⸗

tate toꝛꝑ eſcãt. At contra admonẽdi ſunt

aimpur:: vt quã grauis ſit quẽ cũ culpa ſu
ſtinẽt duplicitatis laboꝛẽ agnoſcãt.Duʒ

em̃ depꝛehendi metuũt: ſemꝑ impꝛobas

defenſiones querũt: ſemꝑ pauidis ſuſpi⸗
cionibꝰ agitant᷑. MHihil aũt eſt ad defendẽ

dũ puritate tutiuſ:ad dicendũ veritate ni
hil faciliꝰ. Haʒ dũ fallaciã ſuã tueri cogi⸗
tãt:duro coꝛ laboꝛe fatigat᷑. Mic nãq; ſcri
ptũ eſt. Laboꝛ labioꝝ ſuoꝝ operiet eos:qͥ
em̃i nunc implet:tuüc operiet:qꝛ cuius nũc
animũ per blandã inquietudinẽ exigerit:
tũc per aſperã retributionẽ pꝛemit. Hine
per hieremiã dicit᷑: DHo cuerũt lingus ſu⸗
am lo qui mendaciũ: vt iniqui agerẽt: la⸗

boꝛauerũt. Ac ſi aperte diceret. Qui ami

ci eſſe veritatis ſine laboꝛe poterãt:vt pec
cẽt laboꝛãt.Cunq; viuere ſimpliciter ren
nuũt:laboꝛibus exigũt:vt moꝛiant᷑. Nam
plerũq; in culpa depꝛehẽſi:dũ quales ſint
cgognoſci refugiũt:ſeſe ſub fallacie velami

ne abſcondũt:⁊ hoc qð peccãt:quodq; is
aperte cernit᷑ excuſare moliunt᷑: ita vt ſe⸗
pe is qui eoꝝ oulpas coꝛripere ſtudet: aſ⸗
perefalſitatis nebulis ſeductꝰ pene amiſii
ſe ſepe videat:qð de eis iaʒ certũ tenebat
Engde recte ſub iudee ſpecie ꝓphetã con⸗
tra peccantẽ animã excuſantẽq; ſe dicit᷑.
Ibi habuit foueã eritius. Eritij quippe
nomie impure mẽtis ſeſeq; callide defen⸗
dẽtis duplicitas deſigna᷑. Quia videlicʒ
eritius anteq; appꝛehendit᷑: eius ⁊ caput
cernit᷑:⁊ pedes vident᷑:⁊ coꝛpus omne cõ
ſpicit᷑:ſed mox vt appꝛehenſus fuerit: ſe⸗
metipᷣm in ſperã colligit:pedes introꝛſus
ſubtrahit: caput abſcõdit: ⁊ intra tenẽtis

manus totum ſimul amittit᷑: qui totus ſi⸗

mul ante videbat᷑. Sic nimirũ:ſic impure
mẽtes ſunt:cũ in ſuis exceſſibus cõpꝛehẽ
dunt᷑.Caput enim eritij cernit᷑: quia que
inicio ad culpã peccatoꝛ acceſſerit:videt᷑.
edes eritij conſpiciunt᷑:quia quibꝰ ve⸗
gijs nequitia ſit:perpetrata cognoſcit᷑
2 tamẽ adductis repente occaſiõibus im⸗
pura mens retroꝛſus pedes colligit:quis
cũcta iniquitatis ſue veſtigia abſcondit.
Caput ſubtrahit: quia miris defenſioni⸗
bus niſi inchoaſſeſe malũ aliquid oſten⸗
dit.Et quaſi ſpera in manu tenẽtis rema⸗
net:quia is qui coꝛripit: cũcta que iam co
gnouerat ſubito amittens:inuolutũ intra
conſcientiã peccatoꝛẽ tenet. Et qui totuʒ
iam depꝛehendẽdo viderat:tergiuerſatio
ne pꝛaue defenſionis illuſus totũ pariter

ignoꝛat. Fouceã ergo eritius habet in re⸗

pꝛobis? quia malicioſe mẽtis duplicitas
ſeſe intra ſe colligẽs abſcõdit in tenebꝛis
defenſionis. Audiãt impuniri quod ſcri⸗
ptũ eſt:qui ambulat ſimpliciter: ambulat
cõſidenter. Fiducia quippe magne ſecuri
tatis eſt ſimplicitas actiõis. Audiant qð
ſapientis oꝛe dicit᷑: ſpirituſſanctus diſci⸗
ꝓline effugiet fictũ. Nudiãt quod ſcriptu⸗
ra rurſum perhibet:cũ ſimplicibus ſermo
cinatio eius. Deo em̃ ſermocinari eſt per
illuſtrationẽ ſue pꝛeſentie humane mẽti⸗
bus archana reuelare. Cũ ſimplicibꝰ igi⸗
tur ſermocinari dicit᷑: quia de ſuꝑnis my

ne

lgnode
mni: ia nſe
reſudent⸗
enemi
antätencht
Pbeiian,
tig ſedick/
n i
Ale
Auizpidtg
einsta
pusonneci
nsfuiirtſ
les inmoti
inmatenins

gultotns.—

iſcinpor
ocopeeht
liquis go⸗
laquibee⸗
groſci:
ſöhran⸗
lligngni
plcnal:
deſenſoni
nid oen
ins eni
velan
uiintrs
guitoiuz
iuerſatio

üparite

bet nſe⸗
uplicltis
lenebii⸗
qrodſhe
„anmbolt
gneſean
udunts
us dicn
oaſogin

Beati Gregoꝛij pape Cap. XIII

ſerijs illoꝝ mentes radio ſue viſitatiõis

illumiat: quos nulla vmbꝛa duplicitatis
obſcurat.Eſt autẽ ſpeciale dupliciũ malũ
quia dũ peruerſa ⁊ duplici actiõe ceteros
fallũt:quaſi pꝛeſtantius ceteris pꝛudẽtes
ſe eſſe gloꝛiant᷑. Et quia diſtrictionẽ retri
butiõis non conſid rãt: damnis ſuis mi⸗
ſeri exultãt. Audiant aũt quã ſuper illos
ꝓpheta Sophonias vim diuine animad
uerſionis intentat dicẽs:Ecce dies domi
ni venit magnus ⁊ hoꝛibilis: dies ire:di
es illa:dies tenebꝛaꝝ ⁊ caliginis:dies ne
bule ⁊ turbinis: dies tube ⁊ clangoꝛis ſu
per om̃es ciuitates munitas:⁊ ſuper om⸗
nes angulos excelſos. Quid em̃ per ciui
tate s munitas expꝛimit᷑:niſi ſuſpecte mẽ⸗
tes ⁊ fallaci ſemper defenſione circũdate:
que quotiens earũ culpa coꝛripit᷑:verita⸗
tis ad ſe iacula nõ admittunt: ⁊ quid per
excelſos angulos: niſi duplicitas impure
mentis intelligi᷑. Huplex quippe ſemꝑ
eſt in angulis paries. Quid per angulos
parietis niſi impura coꝛda ſignant᷑. Que
du veritatis ſumplicita tẽ fugiũt ad ſemet⸗
ipᷣa quoddãmodo duplicitatis peruerſita
te replicant᷑: ⁊ quod eſt deterius apud co⸗
Sitatiões ſuas in faſtũ pꝛudentie ex ipᷣa ſe
culpa impuritatis extollũt. Dies aũt do⸗
mini vindicte atq; animaduerſiõis plena
ſuper ciuitates munitas:⁊ ſuper excelſos
ãgulos venit: quia ira extremi iudicij hu
mana coꝛda: ⁊ defenſiõibus cõtra verita⸗
tẽ clauſa deſtruit: ⁊ duplicitatibus inuo⸗
luta diſſoluit. Tunc em̃ munite ciuitates
cadũt: quia mẽtes deo impenetrate dam
nabuntur. Tunc excelſi anguli coꝛruũt:
quia coꝛda que ſe per impuritatis pꝛudẽ⸗

tiam erigunt:per luſticie ſententiam pꝛo⸗
Kernuntur.

¶ De diuerſo modo admonen/
di incolumes: atq; egros:
(Emapitulum. XIII.

—

Liter admonẽdi ſunt incolu⸗

aliter egri. Admonẽ
di nanq; ſunt incolumes vt la⸗

lutem coꝛpoꝛis exerceãt ad ſalutem men⸗
tis: ne ſi accepte incolumitatis gratis ad
vſum nequicie inclinant denno deterio⸗
res fiant:⁊ eo poſtmodũ ſupplicia grauio
ra mereant᷑: quo nunc largioꝛibus bonis
dei:male vti non metuunt. Admonendi
ſunt incolumes: ne opoꝛtunitatem ſalu⸗
tis imperpetuũ pꝛomerende deſpicisnt.
Scriptum nãq; eſt.Eece nũc tempus ac⸗
ceptabile:ecce nunc dies ſalutis admonẽ
di ſunt: ne placere deo ſi cũ poſſunt nolue
rint cum voluerint:ſero nõ poſſint. Hinc
eſt em̃ qð poſt ſapientia deſerit: qͥs pꝛius
rennuẽ tes vocauit dicens: Aocaui ⁊ ren
nuiſtis:extendi manũ meam ⁊ nõ fuit qui
aſpiceret. Deſpexiſtis om̃e conſilium me⸗
um:1 increpatões meas neglexiſtis.Ego
quoq; in interitu veſtro ridebo: ⁊ ſubſan⸗
nabo cum vobis quod timebatis aduene
rit.Et rurſum. Tunc inuocabũt me:⁊ nõ

exaudiam: mane conſurgent ⁊ non inue⸗

nient me. Salus itaq; coꝛpoꝛis: quando
ad bene operandum accepta deſpicitur:
quanti ſit muneris amiſſa ſentitur. Et in
fructuoſe ad vltionũ queritur que cõgruo
conceſſa tempoꝛe vtiliter non habetur?
vnde bene per Salomonen rurſum dici⸗
tur: Me des alienis honoꝛem tuum: ⁊ an⸗
nos tuos crudeli:ne foꝛte impleantur ex⸗
tranei viribus tuis: et laboꝛes tui ſint in
domo aliena:⁊ gemas in nouiſſimis:quã
do conſumpſeris carnem: et coꝛpus tuũ:
qui namq; alieni a nobis ſunt: niſi mali⸗
gni ſpiritus qui a celeſtis ſunt patrie ſoꝛ⸗
te ſeparati. Quis vero honoꝛ noſter eſte
niſi quod etiam in luteis coꝛpoꝛibus con
diti ad conditoꝛis tamen noſtri ſumꝰ ima
ginem et ſimilitudinem creati. Nel quis
alius crudelis eſt:niſi ille apoſtota ange⸗
lus: qui ⁊ ſemetipſum penam moꝛtis ſu⸗
perbiẽdo pertulit: ⁊ inferre moꝛtẽ huma
no generi etiam perditus non. pepercit.
Honoꝛẽ itaq; ſuuʒ alienis dat:qui ad dei
imaginẽ ac ſimilitudinẽ cõditus:vite ſue
temꝑa malignoꝝ ſpirituũ voluptatibus
adminiſtrat. Annos etiam ſuos crudeli⸗

tradit: qui ad voluntatẽ male dominau⸗

.

4
. 7„ —

Tertie partis libꝛi

tis aduerſarij.accepta viuẽdi ſpacia expẽ
dit vbi bene ſubditur. MNHe foꝛte impleant᷑
extranei viribus tuis ⁊ laboꝛes tui ſint in
domo aliena. Quiſquis eni per acceptaʒ
valitudinẽ coꝛpoꝛis per tributa ſibi ſapiẽ

tiam mentis nõ exercendis virtutibꝰ ſed

perpetrandis vitijs elaboꝛat:nequaquaʒ
ſuis viribus ſuã domũ: ſed extraneoꝛum
habitacula id eſt imundoꝛũ ſpirituum fa⸗
cta multiplicat.nimiruʒ vel luxuriando.
vel ſuꝑbiendo agens vt etiam ſe addito ꝑ
ditoꝛuʒ namerus creſcat. Bene autẽ ſub
ditur ⁊ gẽmas in nouiſſimis quãdo ↄſum
pſeris carnẽ ⁊ coꝛpus tuũ. Plerũq; enim
accepta ſalus carnis per vitia expendit᷑.
Sed cum repẽte ſub:rahit᷑ cum moleſtijſ
caro atteritur.cũ iam egredi anima vrge⸗

tur diu male habita quaſi ad bene viuen⸗
dum ſalus amiſſa requirit᷑. Et tũc gemũt
homines qð deo ſeruire noluerũt.quãdo

dãͤpna ſue negligẽtie recuꝑare ſeruiendo
nequai poſſunt.vnde alias dicit. Cum
occideret eos inquirebãt eum. At contra
admonẽdi ſunt egri.vt eo ſe dei filios ſen
tiant.quo illos diſcipline flagella caſtigãt
NMNiſi enim coꝛꝛectis hereditatẽ dare diſpo
neret.erudite eos per moleſtias non cura

ret.Hinc namq; ad Johannẽ dominꝰ per

angelũ dicit.Ego quos amo arguo ⁊ ca⸗
ſtigo.Hinc rurſum ſcriptũ eſt. Fili mi no
li diſciplinã domini negligere:neq; fati⸗
geris cum ab eo argueris. Quẽ eni vomi
nus diligit caſtigat.flagellat autẽ omneʒ
ſiliũ quẽ recipit.hinc pſalmiſta ait.Mul
te tribulationes iuſtoꝛũ ⁊c. HMinc beatus
quoq; Job in doloꝛe exclamãs ait.Si iu⸗
ſtus fuero non leuabo caput ſaturatus af
flictione ⁊ miſeria. Dicendũ eſt egris vt ſi
celeſtẽ patriam ſuã eſſe credũt neceſſario
in hac laboꝛes.velut in aliena patientur.
Hinc eſt enĩ quod lapides extra tonſi ſũt:
vt in cõſtructione tẽpli domini abſq; mal
lei ſonitu ponerent᷑. Quia videlicet nunc
foꝛi s per flagella tundimur:vt intus ĩ tẽ⸗
plum dei poſtmodũ ſine diſcipline percuſ
ſione diſponamur quatenꝰ quicquid ĩ no
bis eſt ſu perfluã.modo percuſſio reſecet.

Paſtoꝛalis cure

⁊ tunc ſola nos in ediſicio cõcoꝛdia chari⸗
tatis liget. Admonẽdi ſunt egri vt conſi⸗
derent pꝛo percipiẽdis terrenis heredita

tibus.quomodo dura carnales filios di⸗

ſcipline flagella caſtigent. Que ergo no⸗
bis diuine coꝛꝛeptionis pena grauis eſt.
per quã ⁊ nunquã amittẽda hereditas ꝑ⸗
cipitur.⁊ ſem ꝑ manſura ſupplicia vitant᷑
Hinc etenĩ Paulus ait. Patres quideʒ
carnis noſtre habuimꝰ eruditoꝛes ⁊ reue
rebamur eos ne multomagis obtem ꝑabi
mus patri ſpirituũ ⁊ viuemus.Et illi qui
dem in tẽpoꝛe paucoꝛũ dierũ ſcdõᷣm volun⸗
tatem ſuã erudiebãt nos.hic autem ad id
qð vtile eſt.in recipiẽdo ſanctiſicationem
eius. Admonẽdi ſunt egri vt conſiderent
quãta ſalus coꝛdis moleſtia ſit coꝛꝑalis:
que ad cognitionẽ ſui mentem reuocat:⁊
quẽ plerũq; ſalus obijcit.infirmitatis me
moꝛia refoꝛmat vt animꝰ qui extrs ſe ĩ ela
tione ducitur.cui ſit ↄditioni ſubditus ex

percuſſa ꝙᷓᷓ ſuſtinet carne memoꝛet᷑. Q̊

recte per balaã ſi tamẽ vocẽ dei ſubſequi
obediendo voluiſſet in ipſa eius itineris
retardatione ſignat᷑. Balaã namq; perue
nire ad pꝛopoſitũ tendit: ſed eius votum
animal cui pꝛeſidet prepedit. Prohibiti
onis quippe ĩmemoꝛ ibat quo nõ licebat.
At aſina angelũ videt quẽ humana mẽs
non videt quaſi plerũq; caro per moleſti⸗
as tarda.flagello ſuomenti deum indicat
quẽ mens ipſa carni pꝛeſidens non vide⸗
bat.ita vt anxietatẽ ſpiritꝰ ꝓficere in hoe
mũdo cupientis velut iter tendẽtis impe
diat donec ei inuiſibilẽ qui ſibi obuiat.in
noteſcat.vnde ⁊ bene per Petrũ dicitur.
Coꝛꝛeptionẽ habuit ſue veſanie ſubiuga
le mutũ.qð in hominis voce loquens ꝓ⸗
hibuit ꝓphete inſipientiã. Inſanuſ quip
pe homo a ſubiugalt muto coꝛꝛipi᷑ quan
do elata mens humilitatis bonũ qð tene⸗

re vebeat.ab afflicta carne memoꝛat᷑. Sʒ

huius coꝛꝛeptionis donũ iccirco Balaaʒ
nõ obtinuit:quia ad maledicendũ pergẽſ
vocẽ non mentẽ mutauit. Admonẽdi ſũt

egri vt conſiderẽt.quãti ſit muneris mo⸗

leſtia coꝛꝑaliſ que admiſſa peccata diluit

der

ag
ſunp
ment
htu
1la
enili
fund
heo
eltt
Gu
gulte
eaſen
tetna
ſigan
ninis
nis
itg
tio
fenel
Sin

fumn

nig
bs!

fis.

Ncache
Niennſ⸗
8 hereclt
5 fliosd⸗
e go
reditnsn⸗
lciz vient

res iden

Nes 1frue
heengett
Killcoi
n wlun⸗
uten u
ctionen
Gnſternt
pls:
Aloet.1
nunsne
waltie
bältns
nti. O
ſabſeeu
ligens
ig gene
s votun
rohibit
lchat.
umis
voleſtis
ndica
vide⸗
in hoe
1z impe
uiat.ln
dicltur⸗
ſubiugs
ſens );
uld au⸗
k. goan
götene⸗
nai. 9
Bnng
ſüpelt⸗
niin L
erisno⸗

Beati Gꝛegoꝛij pape Cap.

qꝗ ea que poterant admiiti cõpeſcit.que ẽt
ſnmpta ab exterioꝛibus plagis. concuſſe
menti penitẽtie vulnera in fligit. Anõ ſcri
ptum eſt. Liuoꝛ vulneris abſtergit mala
plaga in ſecretioꝛibus ventris. Mala
enĩ liuoꝛ vulneris abſtergit quia flagello
rum doloꝛ.vel cogitatas vel perpetratas
nequitias diluit. Solet vero ventris ap⸗
pellatione mens accipi quia ſicut venter
cõſumit eſcas.ita mens perpetrãdo exco⸗
quit curas.quia eni venter mens dicitur
ea ſententia docetur qua ſcriptũ eſt. Lu⸗
cerna domini ſpiraculũ hominis qui inue
ſtigat oĩa ſecreta vẽtris.Ac ſi diceret.di⸗
uini affiatus illuminatio cũ in mẽte homi
nis ven erit.eã ſibi metipſi illuminãs oſtẽ
dit.que ante ſpiritus ſancti aduentũ cogi
tationes pꝛauas ⁊ poꝛtare poterat ⁊ pẽſa
te neſciebat. Liuoꝛ ergo vulneris abſter⸗
git mala ⁊ plagari ſecretioꝛibꝰ ventris qꝛ
cũ exterius ꝑcutimur ad peccatoꝛũ noſtro
rum memoriã taciti afflictiq; reuocamur
atq; ante oculos noſtros cuncta que a no
bis ſunt male geſta reducimus.⁊ per hoc
ꝙ foꝛis patimur.magis intus qð fecimꝰ
dolemus. Aude ſit vt inter aperta vulne⸗
ra coꝛpoꝛis.amplius nos abluat plaga ſe
creta ventri:qꝛ ſanat nequitias pꝛaui ope
ris.occultũ vulnus doloꝛis. Admonendi
ſunt egri quatenus paciẽtie virtutem ſer
uent vt inceſſanter quãta redẽptoꝛ noſter
ab his quos creauerat ꝑtulit mala conſi⸗
derent.qð tot obiecta cõuicioꝛũ ꝓbꝛa ſu⸗
ſtinuit ꝙ de manu antiqui hoſtis captiuo
rum quotidie animas rapiẽs. inſultantiũ
alapas accepit.ꝙ aqua nos ſalutis dilu⸗
ens.a perfldoꝛũ ſputis faciẽ non abſcon⸗
dit.ꝙ aduocatione ſua nos ab eternis ſuꝑp
pꝓlitijs liberans.tacituſ flagella tolerauit
ꝙ inter angeloꝛũ choꝛos perhẽnes nobis
honoꝛes tribuens.colaphos pertulit ꝙ a

peccatoꝛũ nos punctionibus ſaluans.ſpi

nis caput ſupponere nõ recuſauit. ꝙ eter
na nos dulc edine deebꝛians in ſiti ſua fel
lis amaritudinẽ accepit ꝙ pꝛo nobis pa⸗

trem quãuis ei diuinitate eſſet equalis a⸗

doꝛauit.ſub irriſione adoꝛatus tacuit.

—

—

XIIH

vitam meꝛtuis pꝛeꝑans.vſq; ad moꝛtem
ipſe vita peruenit.Cur itaq; aſperũ credi
tur vt adeo homo toleret flagella pꝛo ma
lis ſi täta deus ꝑtulit ab hominibꝰ mala
ꝓ bonis. Aut quis ſana intelligẽ tia de ꝑ
cuſſione ſua ingratus exiſtit.ſi ipſe hinc ſi
ne flagello non exijt qui hic ſine peccato

vixit. .
De diuerſo modo admonẽdi

eos qui fl agella metuunr ct pro

pterea innocenter viuunt atqʒ

eos qui ſic in iniquitate durue/

runt vt nec per flagella coꝛrigã
tur. Capitulum. XIIII.

Liter admonẽdi ſũt qui flage:
la metuunt ⁊ ꝓpterea innocen
ter viuunt.atq; aliter admonẽ
i ſunt qui ſic in iniquitate du⸗
ruerunt.vt neq; ꝑ flagella coꝛꝛigant᷑. Di
cendũ nãq; eſt flagella timẽtibus vt ⁊ bo
na tẽpoꝛalia nequaq;' ꝓ magno deſiderẽt
que adeſſe etiã pꝛauis vidẽt ⁊ mala pꝛeſẽ
tia nequa; velut intolerabilia fugiant.q̃
bus hic plerũq; bonos affici nõ ignoꝛant

Admonẽdi ſunt qui flagella metuũt vt ſi

malis veraciter carere deſiderant eterna
ſupplicia ꝑhoꝛꝛeſcãt.neq; in hoc ſuppli⸗
cioꝛũ timoꝛe permaneãt:ſʒ ad amoꝛis gra

tigꝗ nntrimẽto charitatis excreſcãt. Scrip
tũ quippe ẽ. ꝑfecta charitas foꝛas mittit
timoꝛẽ.Et rurſum ſcriptũ eſt. Mõ accepi⸗

ſtis ſpiritũ feruitutis iteꝝ in timoꝛe. ſʒ ſpi
ritũ adoptionis ſilioꝛũ in quo clamamus
abba pater.vñ idẽ doctoꝛ iterũ dicit. vbi
ſpũs dñi ibi libertas Si ergo adhuca
pꝛaua actione foꝛmidata pena ꝓhibet: ꝓ
fecto foꝛmidantis animũ nulla ſpiritus li

bertas tenet. Nam ſi penam non metue⸗

ret culpam ꝓculdubio perpetraret./Ig
noꝛat itaq; mens gratiã libertatis quam
ligat ſeruitus timoꝛis. Bona enim pꝛo ſe
metipſis amanda ſunt.⁊ nõ penis cõpel⸗
lentibus exequẽda. MHam qui pꝛopterea
bona facit quia toꝛmentoꝛũ mala S

Tertie partis libꝛi Waſtoꝛalis cure

vult non eſſe qd metuat.vt audenter illi⸗
cita cõmittat.vnde Luce clarius conſtat
qð coꝛã deo innocẽtia amittit᷑ ante cuius
oculos deſiderio peccat᷑. At contra hi qͥs
ab iniquitatibus nec flagella cõpeſcunt:
tanto acrioꝛi inuectione feriẽdi ſunt.quã⸗
to maioꝛi in ſenſibilitate duruerũt. Ple⸗
rũq; enim ſine dedignatione dedignandi
ſunt:ſine deſperatione deſꝑandi.ita dum
taxat vt oſtẽſa deſperatio foꝛmidinẽ incu
tiat.⁊ ſubiuncta admonitio ad ſpem redu
cat. Diſtricte itaq; cõtra ilios diuine ſen⸗
tentie pꝛoferende ſunt:vt ad cognitioneʒ
ſui conſiderata eterna animaduerſione re
uocent᷑. Audiant eni in ſe impletum eſſe
dð ſcriptũ eſt. Si cõtuderis ſtultũ in pila
quaſi tipſanas feriente deſuper pilo non
auferetur ab eo ſtulticia eius. Cõtra hos
pꝛopheta dñᷣo queritur:dicenſ.Attriuiſti
eoſ ⁊ rennuerũt accipere diſciplinã. Hinc
eſt ꝙ dñs dicit. Interfeci ⁊ perdidi popu
lum iſtũ ⁊ tamẽ a vijs ſuis nõ ſunt reuerſi
Hinc rurſum ait. Populus nõ eſt reuer⸗
ſus ad ꝑcucientẽ ſe. Hinc voce flagellan⸗
tium ꝓpheta Hieremias conqueritur di⸗
cens. Curauimꝰ Babylonẽ ⁊ non ẽ ſana
ta. Babylon quippe curat᷑ nec tamen ad
ſanitatẽ reducit᷑. quãdo mens in pꝛaua ac
tione cõfuſa verba corꝛeptionis audit fla
gella coꝛꝛectionis percipit: ⁊ tamẽ ad rec
ta ſalutis itinera redire contẽpnit. Minc
captiuo iſraelitico populo nec tñ ab inid⸗
tate cõuerſo dũs expꝛobꝛat:dicẽs. Aerſa
eſt mihi domus iſrael in ſcoꝛeã. Omnes
iſti facti ſunt mihi es.⁊ ſtannũ ⁊ ferrum ⁊
plumbũ in medio foꝛnacis. Ac ſi aꝑte di⸗

volui.argentũ illos vel aurũ fieri queſiui
Sed in foꝛnace mihi in es.ſtãnum ferruʒ
⁊2 plumbũ verſi ſunt.quia non ad virtutẽ
ſed ad vitia etiam in tribulatione pꝛoru⸗

perunt. Es quippe dũ percutitur ampliꝰ

metallis ceteris ſonitum reddit. Qui igi
tur in percuſſione poſitus erumpit ad ſo⸗
nitum murmurationis.in es verſus eſt in

meldio foꝛnacis. Stãnum vero cum ex ar

te componitur argẽti ſpeciem mentitur.

qu

cat. Purgare eos per ignẽ tribulationis

Qui ergo ſimulationis vitio non caret in
tribulatione ſtãnum factus eſt in foꝛnace.
Ferro autẽ vertiiur qui vite pꝛoximi inſi-
diatur. Ferrũ itaq; in foꝛnace eſt.qui no⸗

cendi maliciã nõ amittit in tribulatione.

plumbũ quoq; ceteris metallis eſt grauiꝰ

In foꝛnace ergo plumbũ inuenitur qui ſic

peccati ſui pondere pꝛemitur: vt etiam in
tribulatione poſitus a terrenis deſiderijſ

non leuet᷑. Hinc rurſum ſcriptũ eſt.Mul⸗
to laboꝛe ſudatũ eſt:⁊ non exiuit de ea ni⸗

mia rubigo eiꝰ neq; per ignẽ. Ignẽ quip⸗

pe nobis tribulationis admonet.vt in no

bis rubiginem vitioꝛũ purget.Sed nec ꝑ

ignẽ rubiginẽ amittimꝰ quãdo ⁊ ĩiter fla⸗
gella vitio non caremus. Hinc pꝛopheta
iterũ dicit. Fruſtra conflauit ↄflatoꝛ.mali
tie eoꝛũ non ſunt conſumnpte. Sciendum
vero eſt:quia nõnunqᷓ;ᷓ cum inter flagello
rum duriciam remanent in coꝛꝛecti.dulci
ſunt admonitio emulcẽdi. Quos eni cru
ciamenta nõ coꝛꝛigũt nonnunꝙ; ab iniqᷣs
actionibus lenia blandimẽta ↄpeſcunt.
NQuia ⁊ plerũq; egros quos foꝛtis pigmẽ
taria potio curare nõ potuit ad ſalutẽ pꝛi⸗
ſtinam tepẽs aqua reuocauit.Et nõnulla
vulnera que curari inciſione nequeũt.fo⸗
mentis olei ſanant᷑.Et durꝰ ad amas inci
ſionẽ ferri minime recipit:ſed leni hircoꝝ
ſanguine moleſcit.

(He diuerſo modo admonen-

—,,—

io vacantes.
LCapitulum. XxvV.

Liter admonẽdi ſunt nimis ta
citi atq; aliter multiloquio va⸗
cãtes. Inſinuari nãq; nimis ta
aacitis debet. qꝛ dũ quedaʒ vitia
incaute fugiũt occulte deterioꝛibus impli
cant᷑.MHã ſepe linguã qꝛ iĩmoderatius fre⸗
ant in coꝛde grauiꝰ multiloquiũ tolerãt
vt eo plus cogitationes in mẽte ferueant
quo illas violẽta cuſtodia in diſcreti ſilen

tij anguſtat. Que plerũq; tanto latiꝰ de⸗

di nimis tacitos atqʒ; multilo⸗

aretih

ſoenace.

tintinſe
,ui no⸗
llanone.
ſgu
ur gviſe
etizmin
eſideriſ
ſt Wr
deezn
Nigin
,prinno
edeceg
1iterſer
wphen
e.ul
ſnchn
ngelo
de
enign
b lnis
lan.
Pone
ee⸗
onuli
dith⸗
n
r

en⸗
lo/

niste
lo va⸗
nist⸗
zpit⸗
impt
gofte⸗
hlei
mennt
iſe
g

Beati Bregoꝛj paope Cap. XV

fluunt. quãto ſe eſſe ſecurioꝛes eſtimãt.qꝛ
foꝛis a repꝛehẽſoꝛibus nõ vident᷑. Ande
nõoõnuniᷓ mens in ſuperbiã extollitur: vt
quos loquentes audit quaſi infirmos de⸗

ſpicit. Cũq; os coꝛpoꝛis claudit.quantuʒ

ſe vitijs ſuperbiendo aperiat nõ agnoſcit
Lingus etenim pꝛemit. mentem eleuat.

cum ſuam nequiciã minime conſiderat

tanto apud ſe cunctos liberius quanto et

monendi ſunt igi⸗
tur nimis taciti vt ſcire ſollicite ſtudeant

ſecretius accuſat./Ad

non ſolum quales foꝛas oſtendere:ſed eti
am quales ſe debeant intus exhibere. vt
plus excogitationibus occultũ iudicium.
ꝓ ex ſermonibus repꝛehenſionem metu⸗
ant pꝛoximoꝛum. Scriptũ nãq; eſt./Fili

mi attende ſapientiam meam. ⁊ pꝛuden⸗

tie mee inclina aurem tuam vt cuſtodias
cogitationes. Mihil quippe in nobis eſt

coꝛde fugatius qð a nobis totiẽs recedit

guotiens per pꝛauas cogitationes defluit
Hinc etenim Pſalmiſta ait. Coꝛ meũ de⸗

reliquit me. Hinc ad ſemetipſum rediẽs
dicit. Inuenit ſeruus tuus coꝛ ſuũ vt oꝛa⸗

ret te. Cum ergo cogitatio per cuſtodiaʒ

reſtringitur.coꝛ quod fugere conſueuit ĩ⸗

uenitur. Plerumq; aurẽ nimis taciti cuʒ

nõnulla iniuſta patiuntur eo in acrioꝛem
doloꝛẽ pꝛodeunt.quo ea que ſuſtinent nõ

loquuntur. Mam ſi illatas moleſtias tran

quilla lingua ſermone diceret mens a cõ⸗

ſcientia doloꝛem alienaret. Zulnera eniʒ
clauſa plus cruciant. MHam cum putredo

que interius feruet eijcitur. ad ſalutẽ do⸗
loꝛ aperitur. Scire igitur debent qui plꝰ

y expedit tacent.ne inter moleſta que to⸗

lerant dum lingus tenent. vim doloꝛis ex

aggerent. Admonendi ſunt eni vt ſi pꝛo⸗
ximos ſicut ſe diligunt, minime illis tace

ant. vnde eos iuſte repꝛehendat.Nocis
enim medicamine vtriuſq; ſaluti concur⸗
ritur: dum ⁊ ab illo qui infert actio pꝛaua

atq; peruerſa compeſcitur.⁊ ab hoc qͥ ſu⸗
ſtinet doloꝛis feruoꝛ vulnere aperto tem⸗
peratur. Qui enim pꝛoximoꝛũ mala con⸗
ſpiciunt. ⁊ tamen ſilentio linguã pꝛemũt
Auaſi conſpectis vulneribus vſum medi⸗

caminis ſubtrahũt 1 eo moꝛtis auctoꝛes
fiunt.quo virus qð potuerant curare no⸗

luerunt. Lingua itaq; diſcrete refrenan⸗
da non inſolubiliter obliganda. Scriptũ
naq; eſt.ſapiens tacebit vſq; ad tempus.
vt nimirum cum opoꝛtunum conſiderat.
poſtpoſita cenſura ſilentij loquendo que
congruunt in vſum ſe vtilitatis impẽdat
Et rurſum ſcriptum eſt. Cempus loquẽ⸗
di ⁊ tempus tacendi. Diſcrete quippe vi⸗
ciſſitudinum penſanda ſunt tempoꝛa.ne
aut cum reſtringi lingua debet per verba

inutiliter defluat.aut cũ loqui vtiliter po⸗
teſt ſemetipſam pigre reſtringat Quod

bene pſalmiſta conſiderans ꝛ:ait. None
domine cuſtodiã oꝛi meo. ⁊ oſtium circũ⸗

ſtantie labijs meis. Hon enim poni oꝛi

ſuo parietem:ſed oſtiũ petijt qð videlicet
aperitur ⁊ clauditur. Ande ⁊ nobis cau⸗
te diſcendum eſt.quatenꝰ os diſcretuʒ et
congruo tempoꝛe vox aperiat.⁊ rurſũ cõ⸗
gruo taciturnitas claudat. At contra ad⸗
monendi ſunt multiloquio vacantes: vt
vigilanter aſpiciant a quanto rectitudinix

ſtatu depereunt. dũ per multiplicia ver⸗
ba dilabuntur. Humana etenim mens a⸗
que moꝛe ⁊ circũclauſa ad ſuperioꝛa colli⸗

gitur. quia illic repetit. vnde deſcẽdit et
relaxa ta deperit quia ſe per inſima inutili
ter ſpargit. Quot enĩ ſuperuacuiſ verbiſ
a ſilentij ſui cenſura diſſipatur. quaſi tot
riuis extra ſe deriuatur. Ande ⁊ redire in
terius ad ſui cognitionem non ſuſficit.qꝛ
per multiloquium ſparſa a ſecreto ſe inti
me conſiderationis excludit. Totam ve⸗
ro ſe inſidiantis hoſtis vulneribus dete⸗
git:quia nulla munitione cuſtodie circũ⸗
cludit.vnde ſcriptum eſt. Sicut vrbs pa⸗
tens ⁊ abſq; muroꝛum ambitu.ita vir qui
non poteſt in loquẽdo cohibere ſpiritum
ſuum. M uia enim murum ſilentij non
habet.patet inimici iaculis ciuitas men⸗
tis. Et cum ſe per verba extra ſemetipſaʒ
eijcit apertam ſe aduerſario oſtendit.
Qusã tanto ille ſine laboꝛe ſuperat quan⸗
to ⁊ ipſa que vincit᷑ ð ſemetipam ꝑ multi⸗
loquiũ pugnat. Plerũq; autem ei per

=ðèð

Tertie partis libꝛi

quoſdà gradus deſidioſa mẽs ĩ lapſuʒ ca
ſus impellit᷑. Duʒ otio ſa cauere ver ba ne
gligimus: ad noxia quãdoq; peruenimꝰ:
vt pꝛiuſ loqui aliena libeat:poſtmodũ de
tractiõibus eoꝝ vitã de quibus loquitur
moꝛdeat:ad extremũ vero vſq; ad aperta
lingua cõtumelias erũpat.Hic ſeminant᷑
ſtimuli:oꝛiunt᷑ rixe:accendunt᷑ faces odio
rum:pax extinguit᷑ coꝛdiũ:vnde bene per
Salomonẽ dicit᷑: Qui dimittit aqus:ca:
put eſt iurgioꝝ. Aquã quippe dimittere
eſt: linguã influxũ eolquij relaxare. Quo
contra etiam in bonã iterũ partem dicit᷑.
Aqua ꝓfunda verba ex oꝛe viri. Qui er⸗
go aquã dimittit: caput eſt iurgioꝝ: quia
qui linguã non refrenat: concoꝛdiã diſſi⸗
pat. Ande ediuerſo ſcriptũ eſt. Qui im⸗
ponit ſtulto ſilẽtiũ:iras mitigat. Qui au
tẽ multiloquio quiſq; ſeruiens linguã re
frenari nequiuerit accidit: vt rectitudinẽ

iuſticie tenere nequaꝙ; poſſit: teſtat᷑ pꝛo⸗

pheta:qui ait: Air linguoſus nõ diriget᷑
ſuper terrã. Hinc iterũ Salomon dicit:
In multiloquio peccatũ nõ deerit. Dinc
Elſaias ait: Cultus iuſticie ſilentiũ videli
cet. Indicãs: quia mentis iuſticia deſola
tur: quãdo ab immoderata locutiõe non

parcit᷑. Dinc Jacobus dicit: Si quis pu⸗

tat ſe religioſuʒ eſſe:nõ refrenans linguã
ſuã:ſed ſeducẽs coꝛ ſuũ huius vana eſt re
ligio. Dic rurſus ait: Sit omis homo ve
lox ad audiendũ: tardus autẽ ad loquen
dũã: 1 lardus ad irꝗ. Hinc iterũ lingue vĩ
dlffiniens adiũgit. Inquietũ malũ:plena
veneno moꝛtifero. Hinc per ſemetipam
nos veritas admonet dicẽs: Omne ver⸗
bü ocioſum qð locuti fuerint homines:ra
tionẽ reddẽt de eo in die iadicij. Ocioſũ
gquippe verbũ eſt: qd aut ratõe iuſte necei
ſitatis: aut intentiõe pie vtilitatis caret.
Si ergo ratio de ociolo ſermone exigit᷑:
penſemus que pena multiloquio maneat
in quo etiꝗ per noxia verba peccat᷑.
Beoluerionodi admonen⸗

—

Pro admon

Paſtoꝛalis cure

Liter admonẽdi ſunt pigri:at
q; aliter pꝛecipites. Alli nanq;
ſuadẽdi ſunt: ne agenda bona
dum differut amittant. IAſti ve
ẽdi ſunt: ne dum bonoꝛũ opus
incaute feſtinando pꝛeueniũt:eoꝛum me⸗
ita immutẽt. NPigris namq; intimandũ
eſt:quod ſepe dũ opoꝛtune agere que poſ
ſumus nolumus: paulopoſt cũ volumus
non valemus. IJpſa quippe mentis deſi⸗
dia dum congruo feruoꝛe non accendit᷑:a
bonoꝛuʒ deſiderio funditus cõualeſcente

furtim toꝛpoꝛe mactat᷑: vnde aperte per

Salomonẽ? dicit᷑. Pigredo immittit ſo⸗

poꝛẽ:piger enim recte ſentiẽdo quaſi vigi

lat:quauis nil operando toꝛpeſcat. Sed
pigredo ſopoꝛẽ immittere dicit᷑: quia pau
liſper etiã recte ſentiendi vigilantia amit
tit᷑: dum a bene operãdi ſtudio ceſſat᷑ Ebi
recte ſubiũgit᷑: ⁊ anima diſſoluta eſuriet.
MNam mens:quia ſe ad ſuperioꝛa ſtringen
do nõ dirigit neglectã ſe inferis per deſi⸗
deria expandit.Et dum ſtudioꝝ ſublimi⸗
um vigoꝛe nõ conſtringit᷑ cupiditatis inſi
me fame ſauciat᷑: vt quo ſe per diſciplinã
ligare diſſimulat:eo ſe eſuriens per volu⸗
ptatũ deſideria ſpergat. Hhinc ab eodem
rurſus Salomone ſcribit᷑. In deſiderijs
eſt omis ocioſus. Hinc ipᷣa veritate pꝛedi

cãte: vno quidẽ exeunte ſpiritu mũda do

mus dicit᷑: ſed multiplicius red eũte dum
vacat occupat᷑. Plerunq; piger dũ neceſ
ſaria agere neglexerit quedã ſibi difficilia
opponit:quedam vero incauta foꝛmidat.
Et dũ quaſi inuenit:quod velut iuſte me⸗
tuat: oſtendit quod ocio quaſi nõ iniuſte
toꝛpeſcat. Cui recte per Salomonẽ dicit᷑
Pꝛopter frigus piger arare noluit: men⸗
qicabit ergo eſtate:⁊ non dabit᷑ ei. Pꝛo⸗
pter frigus quippe piger nõ arat:dum de
ſidie toꝛpoꝛe cõſtrictus: agere que debet
bona ↄſiderat:diſſimulat. ꝛopter frigꝰ
piger non arat:dum parua ex aduerſo ma
la metuit:⁊ operari maxima pꝛetermittit.

Bene autez dicit᷑ mendicabit eſtate:⁊ nõ
dahitur ei. Qui em̃ nunc in bonis operi⸗

bus nõ ex udat cum ſel iudicij feruentioꝛ⸗

.

Bean Biegoꝛij pape Cap. XyVII
nnigtin apparuerit: quia fruſtra regni additũ po⸗ At contra iracundi: dum regiminũ loca
Ainng ſt ulat: nil accipiẽs eſtate mendicat. Be⸗ percipiunt: quo impellente ira in mentis
nchben ne hinc rurſum per eundẽ Salomonẽ di⸗ veſaniam deuoluuntur: eo etiam ſubdito
nn. ire cit᷑: Qui obſeruat ventũ non ſeminat: et rum vitam diſſipata quietis tranquillita⸗
norhogus qui cõſiderat nubes nunꝙᷓ metet. Quid te confundunt. Quos cum furoꝛ agitai⸗
drumme; enim per ventũ: niſi malignoꝛuʒ ſpirituũ in pꝛeceps ignoꝛãt quicquid irati faciũ 2
mminandi temptatio expꝛimit᷑? Et quid per nubes: ignoꝛant quicquid a ſemetip̃is irati pati⸗
reepol que mouent᷑ a vento: niſi aduerſitas pꝛa⸗ untur.lonnunquã ꝙ eſt grauius ire ſue
volumos uoꝛum hominũ deſignat᷑: A ventis vide⸗ ſtimulum iuſticie zelum putant. Et cum
ntis deſt licet impellunt᷑ nubes:quia immũdoꝛum vicium virtus creditur: ſine metu culpa
cenci⸗ ſpirituũ afflatu pꝛaui excitant᷑ homines: cumulatur. Sepe ergo manſueti diſſolu⸗
aleſcene qui ergo obſeruat ventũ non ſeminat: et tionis toꝛpeſcunt tedio: ſepe iracundi re⸗
pene her qui cõſiderat nubes nunquã metet: quia ctitudinis falluntur ʒelo. Illoꝛũ itaq; vir
miti ſe quiſquis temptationẽ malignoꝝ ſpirituũ tuti vicium latenter adiungitur. His au⸗
laſ nigt quiſquis perſecutionẽ pꝛauoꝝ hominuʒ tem ſuum vicium quaſi virtus feruens vi
11. Gd metuit: neq; nũc grana boni operis ſemi⸗ detur. Admonendi unt igitur illi: vt fa⸗
Gnispr nat:neq; tũc manipulos ſancte retributio giant quod iuxta ip̃os eſt. Iſti: quod in
tuamit nis ſecat. At contra admonẽdi ſunt pꝛeci ipᷣis. Attẽdant illi quod habent. Diſcers
ſi cn pites dum bonoꝛũ actuũ tempus pꝛeue⸗ nant iſti quod non habent Amplectan⸗
unn. niũt: meritũ peruertunt. Et ſepe in malis tur manſueti: ſollicitudinem toꝛpoꝛem
ringen coꝛruũt:ↄũ bona minime diſcernũt: quia damnent: iracundi ꝑ erturbationem cla⸗
erdeſ⸗ nequaꝙᷓ quid: quomodo: vel quãdo agãt ment. Admonendi ſunt manſueti: vt ha⸗
ſblin⸗ inſpiciũt:lſed plerumq; acta:quia ita non bere etiam emulationẽ iuſticie ſtudeant.
gistu debuerint agere cognoſcãt. Quibus ſub Admonendi ſunt iracundi: vt emulatio⸗
leplni auditoꝛis ſpecie recte apud Salomonem ni quam ſe babere eſtimant: manſuetudi⸗
errol⸗ dicit: Fili ſine conſilio nihil facias:⁊ poſt nemſ ubiungant. IJcirco namq; ſpiritus
kaden factum nõ penitebis. Et rurſus. Palpe⸗ ſanctus in colũba nobis eſt: ⁊ in igne mõ
ſgerh bꝛe tue pꝛecedãt greſſus tuos. Palpebꝛe ſtratus:quia videlicet omes quos implet
rli qui ppe greſſus pꝛecedũt: cũ operationẽ 2 columbe ſimplicitate mãſuetos: ⁊ igne
sdo noſtrã cõſilia recta peruenit. QAui enim zZeli ardentes exhiber. Hequaꝙᷓ ergo ſpi⸗
dum negligit cõſiderando pꝛeuidere que facit: rituſancto plenus eſt:qui aut in tranquil
jnecel greſſus tẽdit: oculos claudit. MPergẽdo litate manſuetudinis:feruoꝛem emulatio
ſiclia iter cõficit: ſed pꝛeuidendo ſibimetipᷣi nõ nis deſerit: aut rurſum in emulationis ar
nicht⸗ antecedit. Atq; iccirco citius coꝛruit: qi doꝛe virtutem manſuetudinis amittit.
ſene⸗ quo pedẽ operis ponere debeat: per pal⸗ Qued foꝛtaſſe melius oſtendimus: ſi in
niue pebꝛã conſilij non attendit. medio Mauli magiſterium pꝛoferamus:
